44. Vel: quoad ſeparationem armi, ſenſus eſt,

cAeuA.

a (unc.) Bo⸗
nod alditumet
erlegen Nani
ſum Naziteusq

Per kis Aajame

13. Dicenei
„ . .
Ungni fetnarl
Ut omnes audia

lent, ſu (ael

animi propoſit
tur. 63. Loc,
Pestus, eleninn.
Ommni hotmine,

7 Hebr. ) d
46. Id eſtut centu

liſtica offeram, d
Col. 1. fin & not,
Talm. Nalnt, fl.

lab, fol. 10,

17 ,

. Nam quOad
1, quoc lud lege

genon eltig vor
ie, ihſe nonpoe
ho⸗ 167. cl.1.
öhbple llegnun,
lor. b. kigi
dumn, ſeqll 4,
4 Vel 10ceree
diminuere,
4 n Vel: datrabet,,
mneid, gnod vor
non veid minuen
l.: n col. .1
49. Id eſt: nonei

ſum ditere ge ile
cuti leyoreri
ale vorerit iumen
N luper ila esn⸗

(A. .
—
ihaneyeju
en u] Fot⸗
et Nauitelie
lud inolio
iſio] ie.
lica Nazitzi
ſeaguimn is
it n herl.
blationig iſta
Eek 41, Pe⸗
3 additusel
erunt ſub ke⸗
noram quo-
Aleuchariti⸗
65. Vetl. 21.
Nanireus ut
ton⸗

—

col 1. echit.

in, fl g ,à A

ſ6el 46, .
ad: y
1nt 4 MSto l.
hr. Chald. helot
itca fin. ac not

ceipitut hie io:
16.3. e ſolle l4
g. 1 Leiit, ,.
„10, n. 29. Cll⸗
ol 1,i a not,

15,h la l
Armi, ſenls elt
itæi bic addiuut,
ale, in guo iln

icis ſepalntuhiged
Me, les ileluln 4

an ,,

CAbP. Vi. NuMERORUM. 107 1

tondeam * (caput meum) ſuper centum holocauſta 46. & ſuper centum euchariſti=
ca, (tunc:) Eod. verſ. 2 1. Juxtà votum ejus, quod vovit, ſie faciet] (Nempè,) id,
quod additum eſt. 47. Eod. verſ. 2 I. Super legem Naziraatus ſui] (Videlicèt,) ſu-
per legem Naziræats addit; * non verò ſubducet, 48. nam, ſi dixerit: ecce ego
ſum Naziræus quôad quinque (jumenta) Naziræatus, ut tondeam (caput meum), ſu-
per tria iſta jumenta, non ego lego in eo: 49. ſicuti ipſe voverit, ita & faciet. Verſ.
23. Dicens eis] (Verbum NR hic poſitum eſt) veluti: ) item: DW, Fo.
lDinguâ vernaculâ (verbum D& exponi poteſt:) diſant. † Eod. verſ. 23. Diceni eis]
Ut omnes audiant. 51. Eod. verſ. 23. Dicen.] (Verbum & hic Scriptum eſt)
plenè, 52. (ac ſi dicerez:) non benedices eis cum feſtinatione ac celeritate; ſed cum
animi propoſito & corde integro. Verſ. 24. Benedicat tibti] Benedicte ſint opes
tuæ. §3. Eod. verſ. 24. Et cuſtodiat *t] Ne invadant te vaſtatores, ut auferant o-⸗
pes tuas, etenim is, qui ſervo ſuo largitur munus, non poterit illud intactum ſervare ab
omni homine, dum itaque veniunt latrones conttà illum idque (munus) ab eo aufe-
runt.
non poſſum, quòd voto ſuo ſatisfecerit aut ver-=
bis illis legis; ſicuti ipſe vovenit & c. ſed tot of-
ferre debet ſacriſicia, quot vovit, Confer. Gur Ar-
n Fol. 167. col 1. pr. & not. in nan rn h,
96.
50. Nempè, ut ſir wh i. e. ſignificet tempus
præſens, uti in notis 'pan re habetur, con-

fer. Exod. c. 20. v. 8. n, 4 ,. & Num. c. 15, v. 3
n. 63. it. Gur Arjeh fol. 167. col. 2, pr.
t Sic explico hic iſtud Gallicum: ui Latinè:di-
cens, ſie etiam in utroque MSto hic legitur;
confer. Sota, fol, 33:6. & fel 3 8, a. . it, Chu
lin, fol. 49. 3.
51. Confer. hic Gur Arjeh fol. 167, col, 2. med.
&& not. in opa nav, ubi etiam Siphre ad mar-

* Hebr. Ma na 7), abſunt iſta ab utroque MSto.
46. Id eſt, ut centum holocauſta & centum eucha-
riſtica offeram, confer. hic Gur Arjeh fol. 167.
col. I. fin. & not. in Eynon nevh. oc. it. tract.
Talm. Nalit, Fol. z 0. a. & ol. 46. a. b. it. Te-
murab, fol. 10. a. & Menachot, ol. 19. a. & †ol.
27. à.
47. Nam quoad rabf i. e. ſacrificlum pro pecca
to, quod ſub lege Naziræatuscontinetur quod-
que non eſtin voventis albit io P 7202) N&
i. e, ipſe non poterit addere, prout in Gur Arjeh
fo. 167. col. 2. princ. habetur, & eam in rem
Siphre allegatur, confen. & not. in pen
h. loc. ac P. Fagius ad Paraphr. Chald. . loc, it.
num. ſequ. 48.

* Vel: addere poteſt; non verò ſubtrahere vel
diminuere.
4 8. Vel: detrahet,i.e.s non minuet; ſed præſtabit o-
mne id, quod vovit, addere enim poteſt vovens;
non veiò minuere, confer. hic Jalkut Part. 1.
fol. 2 12. col. 3. med.
4¾. Id eſt: non ei aptare poſſum verba iſta Scri-
pauræ, ſicuti ipſe voverit Oc. vel: non pos-
ſum dicere de illo, quòd ſatisfecerit verbis illis:
ſicuti ipſe voverit &c, verbi gratia, ſi quis quin

ginem allegatur.
52, Non defectivè ſine Vau: M, uti interdum iR
Scriptira habetur ratio, cur hic plenè ſcriptum
ſit, adducçitur à Commentatore noſtto; Cœte-
rùm iſtud: Nn i. e. plenè, ut & ſequentia, us-
que ad: Na i, e. benedicat (tibi) abſunt hic ab
utroque MSto.
53. Conter. hic notæ ad librum Prec. Jud. part. I.
p. 3 1. a. fin. & D. Wagenſeil, Sat. p. 670. ac
ſeq. & p. 674. 3c ſequ.

que voverit jum enta isque ſaltem tria obtujerit,
ut ſuper illa caput ſuum tondeat, de eo dicere

* Vide hic tract. Taſm. Peſachim, Jol. 119012.

T ttttt

1072 NuMERORIM.

runt, quamnam ipſe (ſervus) utilitatem ex iſto munere percipit? aſt Sanctus ille Bene-
dictus is eſt, qui dat & qui conſervar, ſunt prætereà multæ *" (Rabbinorum) expoſiti-
ones (hujus loci) in Si phre. 54. Verſ. 2 §. LEucert faciat Dominus *** faciem ſuam tibi]
Oſtendat (Deus) tibi vultum hilarem, (&) faciem ſerenam. Eod. verſ. 2 5. Et miſe-
reatur tui] Det tibi gratiam. 55. Verſ. 26. Tollat Dominus ſaciem ſuam erga te]
Cohibeat iram ſuam. 56. Verf. 27. BEt ponant nomen meum] Benedicant eis (Ifraec-
Uitis) nomine (Dei) explicito. 57. Eod. verſ. 27. Er ego benedicam eis] Iſraélitis &
gonſentiam ſacerdotibus; 58. alia explicatio (verborum iſtorum:) & ego benedi-

.

CApP. vii.

cam eis (nempè:) ſacerdotibus. 59.

CAL.

culum, fuerint Iſraelitæ tanquàm

Erſ. I. Et falttum eft eo dies qus Moſis alſolvera:] (Verbum) — (defecti-
vè) ſcriptum 1. eſt, (ad indicandum, quòd eo) die, quò erectum eſt taberna-

3 i. e. ſponſa, z. quæ ingreditur tha-

* Hebr. Nane) iſtud & ſequentia, usque ad: *²
Ni. e. lucere faciat, abſunt ab utroque ASto.

54. Eſt is liber antiquiſſimus incertiautoris, de quo

vide Buxtorf, Biblioth. Rabbin. & ανν ne
ac Bartolocci Bibl. Rabb.
X Confer. tract. Talm. Berachot, fol. 26. 5. S&

Niddà, fol. 70. b. it. Rolch haſchana, fol. 17.

b. & Megilla, fol. 2 5, b.
55. Confer. hic pamt * ubi Siphre ad margi
nem allegatur; vid. & tract. Talm. Peſachim,
Jol. 1ro. a.,

76. Vide hic præ aliis D. Wagenſ. Sot. p. 43 5.
77. Vel: nomine ſeparato, prouùt alii vertendum
putant Hebr. —, confer. P. Fagii not.
ad, Paraphr. Chald. & D. W agenſeil. Sot, pag. †

907. ac 'p HDW, ubi siphre ad marginem
allegatur, confer. & Mezilla, Jol. 1 §. a. it. Sota,
Jol. 3 §. a. b.
8. Id eſt: ratam habebo facerdotum benedictio-
nem eamque in effectum deducam, vide ejusd.

P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. & an nee

h. loc. it. tract. Talm. Chulin, fol. 49. a. bG.
59. Id eſt: ſacerdotibus ipfis ego benedicam, con-
fer. hic Gur Arjeh fol. 167 col. 2. med. & not.
in e loc.

I, Nempé: ſine litera Vau, certè in omnibus qui-
dem codiéibus Maſerethicis hodiernis legitur
plenè: rmyn cum Vau, prout etiam in Gur Arjeh
Jol. 167. col. z. med. haberur: arn

nè) M; ſed quia non ſeriptum eſt in textu ſa-
cro don —n ; ſed niyg a vel: quoni-
am verbum Dn non ſcriptum eſt Sawa i, e, per
Scheva; ſed inen i. e. per Patach, ( prout in ad-
ditione ad notas Raſchianas in ba remn h.
loc. habetur,) ided 9 eh een dn i. e.
poſſumus interpretari, quòd(rnyn) ſignificet min
i. e. iponſam, uti in Gur Arjeh dict. /ol. 167. col.

in Bibliis Buxtort.
z. Confer. quæ ad Exod. c. 3 I. V. 1 9. n. 3 1. nota⸗
ta ſunt, vide & Exod. c. 19. V. 1 7. Sign. *
3 Hebr. , propriè notat cœlum iſtud nuptia-
le ſeu conopæum, quod quatuor perticis à qua-
tuor Judæis fertur, ſub quo ſponſus & ſponſa

conſecrantur, de quo vide Buxt. Synzg. ud. c

TIalm. Jol. 809.

* In MSto 2. huie nomini præmiſfa eſt interroga:

tio: &, e, nonne Bezaleel &c.

DPDn i. e. in omnibus libris ſeriptum eſt (ple-

2. med. habetur, confer. & not. Maloreth. b. loc. , Hrol Reo, eap,

399. pag. m. 631. S& ſequ, it. Ejusd, Buxtorf. Len. ged nrpicui
“ ee. . . iid

(Al. VII.

Lomnis ſapielis

4 goniamile.
formamn unisc
cerett illos, qur
Daride, guonian
citur enim : met
mino Ec. 6. id⸗
mutm tuam, Davie
— ͦ

ſeptem diez inpl

ti ledilloipſo a

Viler Moles
tunt erectiones e

(Ccombolta kuitjure

zutem die (capit⸗

. . V fierant O
lamum nuptialem., 3. Eod. verſ. I, Cum perfeciſet Moſes] Bezaleel * (quidem)

crantpercuſſt, ne
11. Bod, vert 2.

cum Mole & Aato

4, ld ett: compleme

nacdli attribuit öen

Arſeh /ol. 167, c0
Obmn h. oe.

lel: Engilain

eIt ptocuravera.
Hebr. nennd in
ie oſteneret
II MSro:, Ferbum
Vide lamn. 132,

6de Raſchi not.

. ded S

berutzejus ia

Adziur, conler, Esc,
g. Deguid .no
Ee qulbus ige le

eylt, (. ge V. l. h.
d. 3 le

wrie, domple
Kionen idſunte M

CAb. V
——

Ulle Bene.
Perpolti⸗
ſian li
a 1
eis(lltae.
ltaelinss &
2 beneck⸗

1(eldi.

elttaberna⸗
editor tha⸗

(giden)

E

—–âA 9ͥöᷓNüuöͥ9¶¶

ompibus gui
liemnis legitur

din Gur Arjeh
D )

ſptum eſ (gle⸗

eſtin textu la⸗

vel: quoni.
Nn i,e,

(promine⸗

d rH,

i e.
loniffe

ol. 1677cl.
loretbe,oe ,

Sgd. 3

iſtud nuptig⸗

eniris gei⸗
nlas & ſol

nag. ld er 1 14. .
ediur Hebr. nyeiſtud & ſequentia, usque ad: d2

elinteltoge⸗

1

2=

CAL. VII. =

NHMERORIM.

1073

& omnis ſapiens corde fecerant tabernaculum; ſed retulit iſtud Scriptura ad Moſen,
4. quoniam ille animum ſuum ad iſtud (opus tabernaculi) adverterat, 5. ut videret
formam uniuscujusque rei, veluti illam ei oſtenderat (Deus) in monte (Sinai,) ut do-
ceret † illos, qui opus faciebant, nec erravit in ulla forma; ſic quoque reperimus in
Davide, quoniam is animum ſuum adjecerat ad ædificationem domus Sanctuarii, di-
citur enim: memento, Domine, Davidis cum tota afflictione ejus, qui juraverat Do-
mino &c. 6. ideo vocatum fuit (templum) juxtà nomen ejus, nam dicitur vide do-
mum tuam, David. 7. Eod. verſ. I. Cum alſolvißet Moſet erigere] Non dicitur: (hic)

— 55 — P i. e. in die, quo erexit, 8. ut doceat (Scriptura,) quòd per omnes

ſeptem dies impletionum 9. Moſes illud (tabernaculum) erexerit * & depoſuerit;
10, ſed illo ipſo die iſtud erexerit nec depoſuerit, idcirco (hic) dicitur: cum abſol-
viſſet Moſes — p i. e, erigere, (ut ſenſus ſit.) illo die completæ (ſive finitæ) fue-
runt erectiones ejus; erat autem (iſte dies) initium menſis Niſan, II. ſecundo die
combuſta fuit juvenca, 12, tertio die ſparſerunt primam ſparſionem; 13. ſeptime

autem die (capita ſua) raſerunt.

14. Verſ. 2. Iiti fuerunt principes tribunm] Qui

fuerant . . . e. moderatores ſuper illos (Iſralitas) in Egypto ac propter eos
erant percuſſi, nam dicitur: & cædebantur *ν i. e. moderatores Ifraëlitarum.

15. Eod. verſ. 2. Hifaerunt, qui ſteterant

16, ſuper numerateos] i. e. Qui ſteterant

cum Moſe & Aarone, cùm illi numerarent Iſraelitas, nam dicitur: & vobiscum erunt

LTitttt 2

Kc.

4, Id eſt: complementum & pe fectionem taber-
naculi attribuit Seripura Moſi, conſer., hic Gur
Arjeh fol. 167. col. 3., med. & not, in mev
—☛P b. loc.

. Id eſt: fſingulari ſtudio aàd illud attenderat idque

ſieri pocuraverat.

† Hebr. n, in MSto I, pro eo legitur? MNα%

i. & ut oſtenderet (Icil. illis, qui opus faciebant;)
in MSto z. verbum iſtud omiſſum eſt.
6. Vide Pſalm. 132. Vv. 1. ibique Raſchi not- .—
7, Proht 1 Reg. cap. 12. verſ. 1 6., habetur, ubi vi-
de Raſchi not.
8. Sed e —pa, prout hic in textu ſacro ha-
betu; cujus rei 4 Commentatore noſtro ratio hie
datur, confer. Exod. c. 26. v. 30. Sign. *
9. De quibus vide Levit. cap. 8. verl. 3 4. n. 22.
Levit. C. 9, V. I. . I. & n. 2. it. dict. . 9., V. 2 3.
n. 3

TLLA i. e. ompletæ (live finitæ) fuerunt ere
Kiones, abſunt 4 MStO 2.

—

10. Conf. hic Lev. dict., 9. v. 2 3.n. 31 & GurArjeh
Fol. 167. col. 2. fin. it. not in inofn re ad
Levit. 6. Q. V. 2. & Sanhedrin ,„fol. 16.b. & Sche-
vuot, ſol. 1 5. a. it. Menachot, &. 57, b.
II. Confer. Levit, dict. c. 9. V. I. n. 2. & Gur Arjekh
Jol. 167. col. 3. princ.
12: De qua vide Levit. c. 8. v. 34. n. 23,
13. Confer. hic Levit. dict. c. 8. verſ. 34. unm. 2
& Numer. c. g. v. 7. num. 2 S. it. Gur Arjeh fol
167, Col. 3. princ. ac not. in ar rne , (0.
ubi Siphre ad marginem allegatur.
I4. Hæc fuit raſura illa, de qua Numer. c. 8. v. 76
proùt in notis non new h. loc. habetur, con-
fer. Raſchi not. ad Numer. dict. c. 9. v. 7.
15. Prot Exod. c. 5. v. 14. habetur, confer. Si-
phre, ſicuti in 'nan rov ad marginem alle-
gatur.
16. Sic verbum ynys ex mente Raſchi hic ver-
tere volui, alii aliter tranſtulerunt, confer. FP. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. b, loc. & Gur Arjeh
Jol. 167. col. 3, med.

1074

NuMERORUM.

c. 17. Verſi. 3. Sex plauſtra tecta]
i. e. cooperta, ¹8. & ſic (accipitur
ſtris tectis & in mulis,
Ei adduxerunt illa coràm tabernaculos] Nam
rum manibus, donecid ei diceretur ex ore
derunt principes,
non obtulerant ſpontè ab initio? 22.
rant principes: ſpontè o
erit, nos ſupplebimus;

faciendum erit
ad pectorale,
eorum] Nam onus filiorum Ger
alleres & columnas atque baſes.
j. e. Onus rei ſanctæ,
portabant.
eaquâàm ſpontè obtulera
mum ſuum induxerunt,

Eod. verl. 10. Et obtulerunt principes munera ſu
Moſes è manibus eorum, donec id ei diceretur ex ore

(illa munera)

19. plauſtra tecta vocantur E .
Moſes non recipiebat (illa plauſtra) ex eo-

Non (aliud ſignificat dictio:) Ax, quäm 8 L
dictio iſta in illo loco;) i. e. in plau-
20. Eod. verſ. 3.

Dei, 21. dizit R. Nathan: quidnam vi-

ut hic ſpontè offerrent ab initio; qui tamen in opere tabernaculi
. enimverô (quoad opus tabernaculi) ſic dixe-
fferant plebeji Iſraelitæ, quicquid voluerint & quod illis de-
ſed cùm vidiſſent (principes,
compleviſſent, dicitur enim: & opus fuit ſufficiens,
obtulerunt (itaque) lapides onychinos
24. ideò hic ſpontè obtulerunt ab initio.
ſon lexius erat onere (filiorum) Merari,
Verſ 9.
velut arcæ ac menſæ &c.
2 5. Verſ. 1C. Er obtulerunt principes* (ad) dedicationem altaris] Poſt-
nt plauſtra & boves ** ad vehendum tabernaculum, in ani-
ut ſpontè offerrent munera altaris ad ipſius dedicationem.
4 antò altare] Nam non † acceperat
Majeſtatis Divinæ.

) quòd Iſraêlitæ plebeji omnia
2 3³. dixerunt: quid jam nobis
& impletionum ad Ephod &
Verſ. 8. Juxtaà miniſterium
qui ferebant
Quia miniſtorium rei ſanttæ incumbebat ei]
(eis incumbebat) ideè illi humeris ſuis

26. Verſ. II. Offerant munera ſua in dedicationem altaris Et hactenùs quidem non

noverat Moſes, quomo
generationum ſi

narum; an verò juxtà ordinem profectionum

do offerre deberent (principes munera illa,) an juxtà ſeriem

ſuarum, donec ei dice-

17. Vide Numer. cap. 1. Verl. 4. ibique Raſchi not.
n. 6. . .„ .
13. Scil. plauſtra, conlſer. hic præ aliis P. Fagii not,
ad Paraphr. Chald. b. loc.
19. Prodt Efai. cap. 66. V. 20:

ſchi not. 2 .
20. In veteri quadam verſione Germanica hujus

loei reperi annotatum, quòd Svu lingua Galli-
cà vocentur: ydei. e. charrettes, quæ Lati
nis dicuntur: ciſia vel eſſedæzz
217. Confer. infrà verſ. 10. b. cap. num. 26. & Gur
Arjeh fol. 167. col. 3. med. ac Si hre, prout in
Spar D ad marginem h. loc. allegatur.
22. Vide Exod. cap. 3 5 verſ. 27. ibique not. num.

habetur, ubi v ige Ra-

habetur, confer Exod. c. 3 5. V. 27. n. 33:
24. Vide Exod. dict. e. 3 5. V. 27: n. 33. confer. &
not. in om Wmov h, loc.

Vol. 11. a. & Sota, l. 3 5§. a.
*Hæe & ſequentia, usque ad: offerant munera ſua
&c. abſunt hic 4 MStO&2.
eb. Wan mayR, in MSto 1. omiſſa ſunt
I1Ra⸗
† Hebr. επ iſtud: S ſequentia, usque ad :
Py i. e. & hactenus quidem &c. abſant hic ½
MStO I. vid. fuprà v. 3. H. cap. n. 2 I. .
26. Confer. quæ fuprà ad dict. v. 3. h. cap. n. 2 f.

Ie 1 .
a . Vel: ſatis fuit ad opus, uti Exod. c. 36. V. 7.1

cà fin. & not, in Snan blec

CA. VII.

retur

2 5. Nec plauſiris utebantur, confer. hic D. Wa-
genſeil. Sot. pag: 743. it. tract. Talm. Erachin,

notata ſunt, vide & Gur Arjch ol. 167. 01. 3. cir.

CAeVII.

—
letut en ofe dan
e die ſuo. . .
primamoelle
Fod. verl.12.
non, gooiple
ut fotlitiͤn) n⸗
Nahaſlonmun
oblatio 31. Ne

funm ſmis)

——
17. Mell:ſecundͤin
inkia verl 19. 5,
fol. 167, col 31
à Fiphre ad ma
trad. Talm. Kid
19. De his nide be
ur Arjeh ,0h 1
dict,c,9. 1,al
0 9, 2.
1. Hebt. O)
(con mnuNdi,eſtge
bus vige an
Biblioth, Aabbin
7. oditt nuper
Qoclichtmis D. M
30., Fec gudch ipſe
culathos Promi
Vide num ſeg
Jol. 167, col. 3.
Oop worh
3 Hebr. d8 W ha
ie⸗ ley cicit ab
31, ront bademri
kun Patt. l ſol.
nides ſur oibin
igem de ckteris
dum jnti Com
onſel infra Nun
UHebr. on in
O Wrn r
NN W
A Pr

CM.VI.

l. d. inplal⸗

kod el. 3. .

ullta)er eo⸗
gpidnam Vi.
e tabernactli
duls) ſi dixe⸗
goc ills de.
hncl onnia
vid jamn nobis
nad Ephods
4 niniſenun
qliferebant
ntunbebatei
lihumersluis

4Alari Poſt-

blom, in ani⸗

gedicationen.

Dn f accepekat
eſtansDiyine.

gu idem non

in uxti Aletiem
Conec ei bice⸗

ketut. .

.27 n. 33,
ſe
jen. 53. 3. Cnten⸗

Onſel, hie r. ſ

4. Talch, Elachin,

Fetant munenſaa

840

ebtis, 4:
6t. dblont h ic4
deh. 11.
õ

ol. 1670, zclt⸗

hloc.

cA. VII. NUM ERO KUM. 107

retur ex ore Sanct ns Benedicn offerant ſecundum Profectiones, 17. unusquis-
que die ſuo. Verſ. 12. Die primo] Eodem die tulerat (Moſes) decem coronas, 2%.
primam operi creationis, primam principibus &c. ſicuti habetur in Seder Olam. 29.
Eod. verſ. 12. De tribu Jebuda] Genealogiam ejus retulit Scriptura ad tribum ejus,
non, quòd ipſe collegerit (vel exegerit munera iſta) de tribu ſua eaque obtulerit 30,
aut (forſitàn) non * dicitil l (Scriptura verba iſta:) de tribu Jehuda, niſi, quia ipſe
(Nahaſion munera iſta) collegerat de tribu ſua eaque adduxerat? lex dicit: hæc eſt
oblatio 31. Nahaflonis, (nimirum) de ſuo 32. adduxit. * Verſ. 13. Ambo Plena

feerunihmili) In oblationem ſpontaneam. 33. Verfſ. 14. Pecem aureorum] Juxtà

ILttttt 3

Tar-

„

27. Id eſt: Geuedhim ioledlioadn ordinem, vide

infià verſ. 19. h. cap. n. 40, coner. & Gar Arſeh
fol. 167. col 3. fin. ac nor. in a , ubi
&S& Siphre ad marginem allegatur, confer. hie
tract. Talm. Kidduſchin. fol. 42. à, b.
28. De his vide Levit. c. 9. V. I. num. 3. confer. &
Gur Arjeh fol. 167. Col. 3. fin, ubi Aiam Levit.
dict. c. 9. V. 1. allegatur, conſet. & Moëd karon,

fl. 9. a.

29. Hebr. Siy i. e. ordo mundi Gve Chioni-

con mundi, eſtque Seder majus & minus, de qui⸗
bus vide nom hemw & Buxtorf ac Bartolocci
Biblioth. Rabbin. confer. Seder O lam, c. 6, & c.

7. prodiit nuper Amſtelodami 1699. cum notis

dodlifſimis B. Meyeri.
30. Sed quêd ipſe munera iſia de ſuis bonis ac ſa
cukatibus propriis obtulerit, uti mox ſequitur,
Vide num. ſeq. 32. . verſ. confer. & Gur Arjeh
Fol. 167. col. . fin. & col, 4. princ. it. not, in
DD PR h, loc. .
* Hebr. Ae hæc *α ſequentia, usque ad:
1. e. lex dicit, abſunt ₰ MSto I.
21. Proht habetur infrà verſ. 17. . cap. confer. Jal-
kut Patt. I. Fol. 2 14. col. 4. med.

32. Id eſt: De bonis ae ſacu tatibus ſuis, non de

tribus ſuæ opibus aut bonis adduxit munera iſia,
idem de cœtetis quoque principibus eſt dicen-
dum juxtà Commentatoris noſtri ſententiam,
confer. infrà Num. c. 19. v. 22. D. 55.
X Hebr. Nnd, in MSto I. poſteaà addita ſunt iſta:
— a L . 2 A *Pe
õäsõä

aN a re e n eene en een

pN aP- NVn dn drn N en
n hre a n Pe ne en h
D aby wre rav bd, e enee en
hhen ane een nee n en ren
a PN Nn NiNX õäl
n a ae e eee eenn ee,
ð a n n
pynv j. e. Verſ. 12. Et offereh at Qoad Obla⸗
tionem, de qua dicitur: & offerebat die pilme
N. convenit, dicere de illa: S oblatie l a
ſi diceret: & offerebat die priimo N. arque hæc e-
jus efat oblatio; aſt quoad oblationem cœtr
rum, de qua non ſeriptum eſt: & offerebat, non
convenit dicere poſteà: & oblatio ejus, quoni-
am de ea non ſcriptum eſt, niſi: obtulit N. ob-
lationem ſuam, (cutulam argenteam (vid. verſ.
1u. & 19. . cap.) id, quod poſea lcriptum eſt:
refertur ad (verbum:) obtulit, idque eſi perinde,
ac ſi diceret: obtulit oblationem ſuam; de o-⸗
mnibus autem illis non convenit dicere: & of-
ferebat, niſi de principe primo; vertim quoad
principean, qui offerebat poſtea, quoniam ſermo
iſte jac uſurpatus fuit, eon venit diccie de eot
die lecundo obtulit, atque hoc Modo de omni⸗
bus, (hæc eſt explicatio) Joſephi, flii R. Simeo-
nis. De hoc Joſepho vid. not. ad Levit. . 2 6.
Verſ. 4 3. Sign. * confer. & infrà not. ad verſ. 24.
he cap. B. 6 5, & n. 66. it. not, ad Num. c. 1. Ve
8. Sign. * & J. e. 1 8. v. 29. Sign. *
33. Nam iſta fuit v& Aa i. e., oblatio Prima,
de qua dicitur in Levitico, ſic in b'pen ew h.
loc. confer. 2 Gur Arjeh/ol. 167 col. 1†. med.
it

1076

NuMERORUIM.

CAb. VII.

Targum ejus Gs iolstic eſt, quòd) pondus 34. decem ſiclorum ſacrorum in ea

(acerra) ierit.

Eod. verſ. 14. Plena ſuffment’] Non reperimus (oblatum fuiſſe)

ſuffimentum ab uno homine 37. nec, (quod iflud iuffimentum oblatum fuerit) ſuper

altare exterius, 36. niſi iſtud ſolùm atque hæc doctrina fuit temporaria. 37. Verſ.

I5: Juvencns unus] Unicus (i. e. optimus,) qui fuit in grege ejus. 38. Verſ. 16. Hir-

cus caprarum unus ] pro peccato] Ad expiandam immunditiem dubiam ſuper ſepul-
39. Verſ. 18. Obtulit Nethaneel, filius Zuhbar] Verſ. 19. Obiuli ma-
e. obtulit, de tribu Iſlaſchar, id, quod non

chro abylſſi.
nus ſunum] Cur (hic) dicit lex: 2P i.

dicitur de (coœteris) omnibus tribubus? (nempè hoc ideò factum eſt.) quia venerat

Reuben atque contentionem excitaverat, * dicens:

poſtquàm ** chuda, frater me-

us me præceſſit, ego poſt illum offeram (munera mea,) dixit ei Moſes, ex ore Majeſta-
tis Divinæ mihi injunctum eſt, ut (principes) offerrent) juxtà ordinem profectonum

ſuarum 40. ſecundùm vexilla ſua, ideò

ubi deeſt Jod, quia illud juxt ſenſum litefalem eſt n **½ modo i imperativo, ex

dixit: † 2 i. e, obtulit munus ſuum,

Ore

it. ania ſo. 3⁸. a. & Menachot, fol. 8. 7.

& fol. 19,. b.
34. Sive; valor, id eſt, quòd acerra iſta decem
ſiclos ſacros valuerit, confer. not. in an ne
bh. loc. it. tract. Talm. Pelachim, ſol. 19. a. &
Chagiga, Fol. 23. b.
3 5. Ab homine unieo ſen fingulari, German. Von
einem eintzelen Menſchen / ſic dictionem: Prp
hic interpretot juzta nor. in ar D b. loe

confer. & Raſchi not. ad Cantic. cap. 5. v. 1. n 3.

in MSte I. bic vonnulla ſunt omiſſa, quædam
mwin us vecte poſita.
36. Nempè: æneum, de quo vide Exod. c. 27. v.
2, & Exod. c. 3 8. v. 2. ſuper hoc enim altari ex:
teriori ſuffimentum regulariter non fiebat; ſed
ſuper altari interiori ſive aureo, de quo Exod c.
30, V. 1. & ſeq
37. Id eſt- Prolempote iſtud factum eſi, non ſuit
1i3 perpetuum, hoc enim 3yv Pxe kic notiat,
ne emge: lex fuit temporaria, confer. cap. ſequ. 3.

v. 8. hum, 39. item not, ad Efr. c. 6. v. 17. & ad

z. Chron. c. 29. vV. 2 1,
38. Confer. hic Gur Arjeh fol. 167. col. 4. med. 8
not. in ar ne h. loc. ac Ja kut Part. 1. l.
215. col I. med,
† Confer. R. Salom. ad Cantic c, 5. v. I. n. 7.
39. Id elt: ſuper ſepulchro profunde ſive occulto

fortè tetigerit, ſice interpretor hic dictionem
Dn, ut tenſus ſit, quòd hircus caprarum obla-
tus fuerit eo caſu, quô quis ſepulchrum Pprofun-
duum ac latens fortè tetigit ac proptereà immun-
dus fadus eſt idque ipſe ignoravit vel certè dubi-

Talm. fol. 1924. & fol. 2 56 8. it. Numer. c. 19.
V. 16. n. 42. ac Lighifoor. ad Marth. c. 23.
v. 27, pPag. 4 3 2. edit. Lipſ. confer. & Gur Arjen
r. 167. col. 4. circà fin. S& not. in no
h. loc.
Quæſtionem ſtatus ſeu de præogativa moverat
Ruben contrà Nathaneelem, uter utri præferen-
dus eſſet,
*X Hebr. M, vel &n, ſicuti in MStO 2. habe-
tur, in MSt 1. pro so legitur: M1. e. ſufficit
vel ſatis ſit, (quod Tehuda, lrater meus &Mασc.)
40. Confer., quæ ſupra ad verlſ. 11. . o. n. 27.
notata ſunt.
† Scil. S. Scriptnra, Hebr. ole, in utroque MStO
pro eo legitur; &a i, e. dictum eſt, ſcil. hic in
tex tu ſacre, nam in correctis exern iaribus ſcil.
editione Baſil. & Amſtel. legitur S absque
Jod „confer. Maſora matginalis ad verl. 19. b.
cap. 5
*„ Sic etiam in MSto 2. pundatumreperiut vet⸗
bum iſtud.

& ineognito, de quo dubitatur, an quisillu

ore uippei⸗

olt: 3777

3 tes merberat⸗
toitt tribom
laichar) etant

tantemporum

dus,utſponted

ſrptutn ixi

pibas) iſtad co⸗

D)numenns
merutm annorut

lreſus] (Hoc

mundus conſer
ttiginta c Lente
tum Verdail

n0 ſidq, hie
[00. annosn
illius (Noschi)
Ppolni in notis
tavit de ſua immunditie, confer. Buxt. Lex.

ci (hie)cicitur:

de , 4.
Nrekelant

—=

41. Nam verdum

nempe Verſu. 1

od verlu 10.
Hebr woveilt
ie. & optera,
41, Nempe: ſitor
Korumn, Vide
gum, (onker. 6G

danill. dei,.

mer c. z. V.

43, Hebt, ie

Gain, ien
nem al 4l ii gu
1ompolſti, i in
giduilt
pined W
1.19. fert2 zn.

CAbYI H
—

ctotumn in 1
bhatum fu

uktert)lipe R
d: 17. Fell
Vetl. 16. Mr. Iſſaſchar) erant legis periti, dicitur * enim: & de filiis Iſlaſchar, qui ſciunt intelligen-
tiam temporum; 42. & propter alteram rem, quia ipſi dederant conſi lium
bus, ut ſpontè offerrent munera iſta & in Jeſod. 4 ³. R. Moſis Hadarichan r
ſcriptum:) dixit R. Pinchas, filius Jair: Nethaneel, filius Zuhar,
pibus) iſtud conſilium. Eod. veri. 19. Seutulam argenteam] (In
S) numerus literarum per Gematriam efſicit: —
merum annorum Adami. 44. Eod. verſ.
dere ſuo] (Hoc ideò hic dicitur,) quia (Adamus,]) quando produxit generationes, ut

mſuper ſegul. .
9. Clinlti
id, guod non I.
) guia enert

da frater me.

Arore Majeltr.
Pfofed'onun

munus ſuum,

mperativo, A

01

—

ot hic dichocen
s captatlin .. .
Pulchrum Ptofun. 1

Mopteres immun.
Wit vel cert gubi⸗

Onfet, Buxt, Lil.

it. Numen c,19
10 Malhe k. 1.
nker. Gur Acen
ot in r

ogerig moern
ter mtii hreketen⸗

i1 MSron behe⸗
r: We, uffiet
ner meus G.)
I1. cgp. N1,.

in uttogne iig

umn el,i hicin

exemgleribus ſei.
tu bsghe

sal l 6

õ

CAPF. VI.

cà (hic) dicitur:

* Hebr. è& W, iſtud & ſequentia; usque ad⸗ 3r&

42, Nempé: ſtatorum ſive ordinatorum, i. e. fe-

ð

D

1077

vVult: 2 p en i. e. obtulit, obtulit, quabus vicibus? 41.
as res meruerat (Nethaneel, qui erat de tribu iſſaſchar,) ut ipſe offerret ſecundus, in-

ore quippe Divinæ Majeſtatis ei præceptum eſt: 2 Pn i. e. offer; ſed quid hoc fibi

quia propter du-

tuitu tribuum (Iſraeéliticarum, nempè:) propterunam quidem rem, quoniam illi (filii

principi-
eperi (ſic
dederat eis (princi-
verbis iſtis: Rpyp
Ni. e. 930. ſecundm nu-
Centum as triginta (ſiclos habens) pon-

19.

mundus conſervaretur, centum ac triginta annos habuit, dicitur enim: & vixit Adam

triginta ac centum annos & genuit Sethum &c. 45.
teum] (Verba iſta: DO N PD)per Gematriam (efficiunt numerum:) 2
520. (idq; hic ſcriptum eſt) intuitu Noachi, qui produxit generationes, cum elle
e. 500. annos natus, 46. atq; intuitu Si. e.
illius (Noachi) generationes decretum fuit
poſui (in notis ad verba iſta:) & erunt dies
kitur: 02 Pi nec dicitur: i
de p, 4 8. (hoc ideò factum eſt,) ut indicaretur, quòd etiam literæ (dictionis:)
Eod. verſ. 19. Septuaginta Eclos] (Pondus

& referantur ad numerum. 49.

1

Eod. v. 19. Craterem anam argen.
viginti annorum, nam (viginti annis) antà

factum de diluvio (inducendo,) veluti ex-

* KIERS 382 Pi, veluti dicitur

cra-

41. Nam verbum ao iteratur ac bis dicitur,

nempè verſu 18. & verſu 19. ſcil. verſu i . cum

Jod & verſu 19. ſine Jod, cum Chirek parvo.
i, e. & proprer alteram, abſunt à MStoz.

ſtorum, vide 1. Paralip. é. 12. v. 32. ibique Tar-
gum, confer. & Lighifoot. Chorograph. Lucæ

præmiſſ. Sect. 3. p. 69 7. edit. Lipſ- it. ſuprà Nu-

43. Hebr. 1)'i. e, fundamentum, ſic dicitur liber

dicti R. Moſis Hadarichan, eandem inſeriptio-

nem alii quoque libri habent, ab aliis autoribus
com poſiti, uti ſunt: Jeſod Mora, Jeſod Olam,
de quibus vide 'a H & Buxtorfii ac Bar-
tolocci Biblioth. Rabb. confer. & infrà Num.

c, 19. Verf. 22:n. 55. it. verſ. 2 3 76. cap , 61.

1

44. Tg rowrτοννιαvj confer. hie Gur Arjeh ſol.
167. Col. 4. fin. & not. in ar m, h. joc,
45. Prout Geneſ. c, 5. v. 3. habetur.
46. Sicuti Geneſ. dict. cap. 5. verſ.
47, Uti Genefſ. cap. 6. verſ. 3.
ſis not, num. 17.
*Hebr. nten N) iſta & ſequentia, usque ad e
PDe i, e. veluti dicitur, abſunt 4 MSto 1.
ſed in MSto 2. poſita ſunt in mWargine.
4 . Nam paulo anrè in eodem hoe verſu dicitur:
N& D- Wy. i, e, ſcutula argentea una, ratio
igitur, cur ordo iſte verborum mutatus ſir, ₰
Commentatore noſtro hic adducitur.
49: Vel: conjungantur numero, comprehendan-
tur ſub numero, nempeè?: 520., de quo ab initic
hujus verſus dictum eſt,

32: habetur.
habetur, ubi vide

—

1878 NuüuMERORUM.Z. CAbp. VII.
teris ſeptuaginta ſiclorum oblatum fuit) intuituſepuaginta 5o. populorum, qui ex
Kiliis ejus (Noachi) egreſſi ſunt. Verſ. 20. Acerram unam] (Hæc]) i. e. acerra
una oblata fuit) intuitu legis (Moſaicæ) quæ data fuit è manu 51. Sancti illius Bene-
dicti; (qui uaus eſt eſſentià.) Eod. verſ. 20. Decem (ſiclorum) aureorum] (Idque)
reſpectu decem præceptorum (Divinorum.) Eod. verl. 20. PFlenam ſaßien] Gematria

(dictionis:) —Up (eſficit numerum: i. e. 613⸗ præceptorum, 52. dum-

7

modo (litera ) „ 33. permutetur cum (litera:) per 2 J N 54. Verſ.
21. Bovem unum (Idque) intuitu Abrahami, de quo dicitur: & accepit vitulum 75.
Eod. verſ, 2 I. Arietem unum] (Factum hoc eſt) reſpectu lſaaci, (dum ſcribitur ) & ac-
cepit arietem illum &c. 56. Eod. verſ. 2 1. Agnum unum] (Id factum eſt) intuitu Ja-
cobi, (de quo ſcriptum eſt:] & agnos ſeparavit Iacobus. 57. Verſ. 22. Hircum ca-
prarum] (Factum hoc eſt) ad expiandam venditionem Joſephi, dicitur enim: & ma-
Gaverunt hircum caprarum. 58. Verſ. 23. Et in ſacrificium pacificorum bores duos]
(Id factum fuit) intuitu Moſis & Aaronis, qui dederant pacem inter Iſraêlitas* & in-
ter patrem eorum, qui eſt in cœlis. Eod. verſ. 23. Arietes, agnos, bircos] Tres ſpecies
(bhie referuntur) reſpectu ſacerdotum, Levitatum, & Iſraêlitarum, (item *) intuitu le-
gis, prophetarum & hagiographorum; tres (autem) quinarii 59. (hic ponuntur)
reſpectu quinque quintanarum 60. ac quinque præceptorum (Divinorum,) quæ
quæ ſcripta fue-

ſcripta fuerunt in tabula una & quinque (oœterorum præceptorum,)
L runt

75. Uti Geneſ. cap. 18. v. 7. habetur, confer. & in-
frà Numer. c. 2 9. V. 19. n. 46. & ſeqq.
56. Vide Geneſ. c. 22. v. 13. confer. Numer. dict.
c. 2 8. V. 19. n. 47. èð
57. Uti habetur Geneſ. c. 30. V. 40. vide Numer.
alleg. c. 2 8. V. 19: n. 48.
58. Prodt Genelſ. c. 37. v. 3 I. habetur.
* Hebr. 7 Pa, abfunt iſta à MSto z. ſed ma-
le,
Vel: alia explicatio, Hebr. N ſicuti. hic in
MStoO z. habetur. J
59. Sive : ternæ quintæ, ſic interpretor u
mwwyn uti hic habetur, nam intextu ſacro nu-

50 Nam juxta Rabbinorum opinionem ſeptua-
2Zinta populi ex Noachi poſteritate procreati
funt ae totidem linguæ cardinales in mundo exi-
Aunt, confer. R. Salom. ad Deuter. c. 3 2. V. 8.
num. 45 & ad I Paralip. c. I. V. 13. vide S infra
Num. c. 2 6. v. 36. n. 53. ac Numer. c. 29. v. 18.
n. 9. & Numer. c. 34. V. 2. num, 4. confer. & D.
Wagenl. Sot. p. 783. n. z.
yI. Hebr. vn reſpicitur hac plicatione ad dictio-
Rem9, quæ acetram ſignificat, uti hic, &
manum. . ð
52. Nam Judæi tot præcepta Divina tàm affir-
mativa, quàm negati va eſſe affirmant, confer. Bux-
torf. Synag. ud. cap. 3. pag. 3 9. S& ſequ.
5 ½. Quæ habetur ab initio vocis b, de qua hic
eſt ſermo. .
54. Athbalch vocatur apud Cabbaliſtas ratio ſcti. Go. Id eſt: quinque partium ſive librorum legt.
bendi arcana, qua h cum & v cum ac cun Moſaicæ, qui à Rabbinis nn wm nennvs.
A & conira permuramur; de qua vide Buxtorfi! cantur, conlter. cap. ſeq. 8. v. 16. n. 57. item
Abbreviat. in MSto z. Ppoſt iſta: α hæc lunt Lightfoot. ad Luc. c. 4. v. 17. p. 76 3. edit. Lipſ.
poſita; xn ny in en e j. e. PPi.
intuitu 613. præceptorum. 1

arietes quinque, hircos quinque, agnos anniculos
quinque. .

i. . quinque quinſtanæ legis.

in MSto?. etiam hic legitur: n n mDLH

NX

(42.VI.

Aurerti, rintl

e glioffetebah

cNodicitut: „
dicitut: NV.

lacta elt; alt qu
ſuperillo⸗ lingu⸗

(ntece con⸗
Princepd gül

i e. Bodem illo
epoltione) lab
fuit altate) ac

undlionenn (altan

oceat per terd
tate)in die, dum
ns, quodund
qud illad unckin
——
EI. Deggo ſupriy.
Werc,2. V 19,1
62. Notam hie non
uigen die fuerit
iit ꝛmplius prin

WNie, ig

6. blodt hadetur

6. Jund Gur Anen
ſc enponitur:
ſe: WwN
incept, offerens,

Riigcipibus iduc

ſeheily min

meri quinarii hic ter ſit mentio, dum dicitur: ſe 66. 6,.

h unoque M

ſchar,

66. Ued: gueden
ſiotel In uus

b,. dell Abi

CA I.

—
fum, guien
ie, acente
illiu hene.
n (igne)
4] Gemattis
in 51, dum-
N 1t. Verl.
itpitulumf.
)intuituſe-
.Hircum (4.
tnim: & ma⸗
1a bever deot
litas & in

Iressſpecies

e) intuitule⸗
hic ponuntur)
inorum,) que
leiipta fe.
tunt

—rr
etur, conker, & in⸗
leg
aler. Numer. cic,

40. ide Numen.

MSto: led ma-

5 „ N1‧ * . 17
I. & icuti hic i

iotelpretotdi
intextu ſacto nu⸗
glio, dum dicitur:
1e4gnos nniculos

ſye lbrorum legit

wor eN.

„ 16. n. 57. Uem

75 en Liphl

CAdb. VII.

NuMERORUM.

1079

runt in altera (tabula) huc usque ex jeſod 61. R. Moſis Hadarſchan. Verſ. 24
Die tertio princeps &c.] i. e. Die tertio fuit 62. princeps ) 2 00 ppi.
e. qui offerebat, filiis Zebulon, & ſic de omnibus; 63. aſt quoad Nethaneelem, de
quo dicitur: 2)PNR i. e. obtulit Nethaneel, 64. convenit 6. poſteà lingua,
dicitur: & O i. e. princeps, T quoniam jam anteà nominis & oblationis ejus mentie
facta eſt; aſt quoad cœteros (principes,) de quibus non dicitur:
ſuper illos lingua iſta: D n N. i. e.
(ut rectè & convenienter de illis dici poſſit:) illo dien ppN NO i. e. fuit
princeps. qui offerebat de tribu iſta vel iſta. Verſ. 84.
i. e. Eodem illo die, quò⅛ unctum fuit (altare) obtulit
