Dag. 54, P.
2. Munh. 1, a0
med.
1ſ. Conler, Gn
not, in Onr
matginem alle
ſ. a. & Zanbe
16. Vie hie guu
Drine. ac Puxte
Uin dict /l.
Hehr vdb h
Irn Wie
2blant hie 3
17, dienti p, 17,
kun batt,l. 01
19. Nent: ui
Mosbnanete
In wa dd
Aeegatur, i
19. Vel: omnit
dn ſe, a⸗
in hotis n⸗
na kama, ſa
4.1. Drinc. „
l 194, e0l
140, deiſickt⸗
Daufulum ger
Pn dd

deinr erplie

CMXNI.
—
dn ducench) igle
Atz) ſed id hi
lnegativorum ,
ſpunms Ec, g, u
gi rei unt oe⸗
gbireiſunſdee⸗
noniss ſuppliclum
etl.2. Leiu (ie⸗
rativel attritiſont
0 bgnifcant
nanationenn ſemi⸗
l. Verl. 3. Mr
einam IKaeliti⸗
lsraelitidem. 14,
Veſſ.

——

ſgniſtcet, .oller. Gut

1, med, Ac nOt. .

eb fol. 110, (ol. 1,ne
Peob. loc, ubi iject.

1,d. 5 ol 75,

CAbp. XXIII.

Allegatut, ſile à lil⸗
21,cli i. .
ilis, Hebt. 0) uihie
1,SAhlel /7 13,1

Deuht ChI Hlot.

1 1
. Xcn0t, in d P

7, o jbaheit
4.

, ſol 4e,
eglentis,Ugie⸗
unti Mto 1, (ie⸗

ſeumndlfol 1bib

1 , Ceil⸗

aſtn

0l.23.5,

in 6irin

DEUTERONOMII.

1435

Verſ. . Prapter rem] i. e. Propter conſilium, quod contrà vos inierant, ut vos ad

peccandum inducerent. 15. Eod. verſ. 5. In viæ] Quando fuiſtis in perturbatione

16. Verſ. 7. Non quæras pacem eorum] Quandoquidem dicitur: * tecum habi-
tabir in medio tui, 17. forſitàn etiam iſte? 18. lex (hic) dicit: non quæres pacem
eorum. Verſ. 8. Non averſaberis Jdumæum] (Scilicèt:) omni modo 12. etiamſi
is dignus ſit, qui tibi ſit averſationi, quia in gladio tibi occurrit. Eod. verſ. 8. Non
abomiaberis Eepptium] Omninòô atque omnem, 20. licèt † illi infantes veſtros
maſculos in flumen projecerint, quænam eſt ratio? (nempè:) quia illi vobis hoſpi-
tium præbuerunt tempore afflictionis, 21., ideè Verſ 9. Eili, qui nati fuerint ex
eis tertiâ generatione &c.] Cœteris autem gentibus 22. ſtatim permiſſum eſt (venire in
congregationem Domini,) ecce diſtis (inde,) quòd ie, qui aliquem ad peccandum in-
ducit, pejor ſit * eò, qui aliquem interficit, nam, qui aliquem interficit, is illum vità

privat in hoc mundo; aſt qui aliquem ad peccandum inducit, is ejicit * illum tàm ex
Ss5 sssS s8

hoc

pag. 54. & p. 2 60. it. not. ad 1. Samuel. G. I 1. v.
2. num. I. ac Jalkut Parte I. Fof. 294 col. 3.
med.
15. Confer. Gur Arjeh fol. 220. col. 2. princ. ac
not. in S'n nO; h. loc. ubi etiam Siyhread
marginem allegatur, confer. & Betachot, fol.
55. a. & Sanhedrin, fol. 10 5. b.
16. Vide hic quoque Gur Arjeh fol. 220. col. 2.

princ. ac Buxtorf. Lex. Talm. ol. 9 19. it. Jal-

kut dict. fol. 294. col. 3. fin.
* Hebr. daν hnn iſta & ſequentia, usquead:
abſunt hic à Moto I.
17. Sicuti v. 17. . c. habetur, confer. & hic Jal-
kut Part. I. fol. 29 4. col. 4. med.
18. Nempè: qui eſt ex gente Ammonitarum &
Moabitarum, tecum habitabit? confer., bie not.
in an inov . loc. ubi Siphre ad marginermn
allegatur, it. Gietin, fol. 57. a.
19. Vel: omninò; penitus, Hebr. pay, aſt vyn
ynn i. e. paululum averſaberis illum, ſicuti
in notis es n b. loc. ha betur, confer.
Bava kama, ol. 92. 6. & Gur Arjeh Jol. 210.
col. 2. princ. vide & num. ſequ. 20. ac jalkut
Jol. 294. col. 4. meld.
20. Sciſicét: Æpyptium 5 ſed iynn vyn i. e.

ayrim N i. e. non averſaberis Gc. (v. 8. h. c.)

paululum averſaberis illum, ſig etiam in notis 1
n PD h. loc. exponitur, ubi alia quoque

1. v. 2 2, dicitur: 73 i. e. omnem filium, qui na-
ſcetur, in flum en projicite, & 7 i. e omnem fi-
liam vivam ſervate, ideò verba iſta: 72) 720
à Commentatore noſtro hice notanter eſſe uſur-
pata, ibidem ſcriptum eſt, confer. hic Bava kama,
Fol. 92. b. & Berachot, fol. 6 3. b.
1† Hebr. 3y , in MSto 2. poſteà additum eſt:
yn EWWi. e. (quamvis) conveniat, ut ſint
averſationi, (quia infantes &c.:)
21. Nam pioverbio dicitur: aon een een
Nio n en ie den i. e. in puteum, unde
bibiſti aquam, ne projicias glebam, contfer. Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 29 9. & 203 I. ac Gur Ar-
jeh fol. 84. col. I, med. it. not. in an n
b. lod—
22. Nempé: illis, quæ non ſunt ex gentibus jam
dictis, vel: exceptis illis populis, de quibus
jam dictum eſt; hoc autem, nem pè, ut in con-
gregationem Domini veniant, intelligendum
eſt de proſelytis iſtarum gentium, confer. evam-
mot fol. 77. b. & fol. 7 . a. it. Kidduſchin, Fol.
* Vel : vejori ſit loco, gravius peccet, id enim vox
Sev hic ſignificat, conter. hic jevammot, fol.
69. a. ßJMB
X Nebr, meu , in MSto 2. pro eo legitur?
W, i. e, expellit eum, es eadem eſt; abeſt

habetur explicatio, nempè: quoniam Exod. c.

autem iſtud à MSto 1I.

1436 DEHTERONOMII. CAP. XXIII.

boc, quâm ex fùturo ſeculo, idcircò Idumæus, qui obviam ivit (Israèlitis) in gladio,
non eſt abominationi, ſic quoque Ægyptii, qui immerſerunt eos (lsraëlitarum infantes
maſculos, non ſunt abominationi;) aſt iſti, *** qui illos (Israelitas) ad peccandum
illexerunt, ſunt abominationi. 23. Verſ. 10. Quando exibis cum exercitu &c. tune
cavebis] Nam Satanas accuſat tempore periculi. 24. Verſ. II. Caſis 1 nolzurno]
Res iſtaſcripta eſt de præſenti. 25. Eod. verſ. H1. I egrediatur exird caſtra] Hoc
eſt præceptum affirmatiyum. Eod. verſ. II. Non veniat intrà caſtra] Hoc eſt præ-
ceptum negativum; prohibitum autem eſt, ingredi caſtra Levitarum ac multò magis
(vetitum eſt ingredi) catra præſentiæ Divinæ. 26. Verſ. 12. Et erit auretente veſpe-
„4 i. . Quando propè eſt, ut Sol occidat, lavet ſeſe, quia ille non eſt mundus, 2.
niſi quando Sol ad occaſum vergit. Verl. 13. Et manus erit tibi] (Explicatio vocis
4 hic facienda eſt) juxtà Targum ejus, 38. veluti (accipitur in illo loco: ) unus-
quisque ) y i. e. juxtà manum ſuam, 29. Eod. verl. 13. Exira caſtra] i. e.
Extrà nubem, 30. Verſ. 14. Sper. Zonæm tuam] i. e. Præter cœtera inſtrumenta
miniſterii tui. Eod. verſ. 14. Zonam tuam] (Dictio: 0N idem valet, ) ac 2
i. c. carma. 31. Verſ. 15. Nec videat in te] Sanctus ille Benedictus ullam rem

tur⸗
Ammonitæ ſcil. & Moabitæ, de quibus fuprà nenz äftegseeer. .
v. 4. h. c. dictum eſt. 27. Confer. hic Gur Arjeh fol. 220. col. 2. med.
23. Loci iſtius expofitionem vide in notis ae not. in o- N h. loc. it. tract. Talm. Na-
n N, h. 1o. ſir, Fol. 66. a.
24. Ideoque opus eſtn vnwi. e. majori eau- 28. In Targum habetur 77 ſonn PN) i. c. &
tione, prout in notis an ev b. loc. expo-locusß pamiatus erit tibi, vide num. ſequ. 29. h. c.

nitur, confer. Ketubot, Fol. 46 a. 5. & Avo⸗ confer: & Talkut Part-. I. fol. 29 5. Col. 2. med.
da Sara, l. 20. ä. .. it. tract. Talm. Berachot, ol. 2 5 a⸗
† Confer. hic Spenceri de Legib. Hebræor. ritual. 19. Vel: ad locum ſuum, uti Numer. c. 2. v. 174
1. 1. c. S. Secd. 1. & ſeq. usque ad c. 9. caſus no.] habetur, ubi Onkelos vertit: mnnt 7y i. c. in
Qurnus Græcis diciktur: &ν⅝α. Vid. Petr, loco ſuo, ſicuti ipſe etiam hic vocemm tranſtu-
Dan. Huet. Demonſtr. Evang. Propoſ. 4. 6. 11. litnt i, c. lottuiuius.
D. 1. p. 263. edit. Lipſ. 30. Quæ caſtra tegebat, ac ſi diceret: Ny VN
2 5§. Scilicèt: re fve calu, vel de eo, quod fieri; muaſſt i. e. extrà terna caſtra, ſic in Gur Arjeh
ſolet, id eſt: caſus iſte præſens exempli gratia hie Jol. 220. col. 2. med. & in not. Pa N'b.
adductus eſt atque caſus ſimiles nom excipiuntur, loc. exponitur, confer. & intrà Deuteron. e. 25.
ſic a hic interpretor, confer. ſuprà Deuter. V.I18. n. 566.
4. 157 v. 19. n. 68. & infrà Deuter. c. 2 5. V. 4. 3 1. Sic tiam P. Fagius ia not. ad Paraphr. Chald.
n. 13, i, tract. Talm. Nidda, ol. 43. 2. ac not. 5. Ioc. exponit, Junius quoque ac Tremellius
in morr N 5. 10c. & Bäva kama, Jol. 25. a. veiterunt: arma, ſenſus itaque hic erit: præter
it. Jalkut Part:. I: ol. 29 5. col. 1. med. & Peſa- (rterà atma ſtve inſtirumenta ſit etiam tibi paxil-
chim, fol. 3. a. it. Naſit, fol. 66. .b lus, confer. not. in bai ire , loc. & D. Wa.
26. Contfer. quæ de irinis Ifraélitarum caſtris ad genf. Nizzach. p. 55: vide & Genel. ?. 49. V. 100

Levit. 6.n J. v. 46. n. 74. notata ſunt, vide & Gur Sign.* item Berachot, fol. 2 5. a. & JIoma, ol

Atjeh ſol. 220.,0l. 2.princ.a6 not. in an e 77. 6. & Cetubot; l. F. a.
ubi tract. Talm. Peſachim fol. 6 8. a, ad margi: . ——

(A.. Fulll,
—
turpem. 110
gumn ejus; 31
Autrütertatng
nir] (Dichi⸗
1ſ. ad ſcotta
gui prapatat
meretrix,) in
d ſcontandan
nam ecce len
cum eo, .
meritorius,
cillam, qui⸗
omnes concu
39. Verl 19

mercedis ur,

ium canu E

anboiſaſh

———
31. e: ligu
ndo,
r, vide &d
491 zc jall
ſor in Fote,
debabbat, ,5
o. 11, 41.
31. l Tagum
Patluld in m
nnſtulit; en
zuiſegemtir
geutibus, ſe
lur, ubi etia
Aepnu (
Watlchin,
34. Vie ve
Chald, , lde
tbart, 1 ſ0
Coner. l
NOt,in doyr
l 4 6,ad
35. Bleinis
„ kauphr
1nic0 eetlit
ud lie den

(A. XII.

tarumigkanten

28 peccandun
vertitu C.
4 1 un,
4 cſra) Hoc
4] Hoceſtre:
1ac mult nag
petente veſpe:
ell mpads, 1.

Cxplicatio ſoeis

lo oco:) unn .

rwA A) i
tera inſtrumenta
eneN
gickus vllam tem
tut⸗

—.—
* 4

0l,210, (01,¹. mned.

Neit track. Talm Nr⸗

ſont e⸗ K
e nucne 19 ),6.

dl 195, 0, 1,med.

l 15. L
Wometee 1e I
ie Mi ei
bie oeen tranſtu⸗
1e ſt diceret: „
ſta, ie in Hur ſ
ia vot de Ni
intiDenteten nnf
. Cbil.
ſemellius

not. hum

CAP. xXIII,. DEUITERONOMII. 1437

turpem. 32. Verſ. 16. Non erades ſervum] (Explicatio hic facienda eſt) juxtà Tar-
gum ejus; 33. alia expoſitio: etiam ſervum Cananæum viri Israèlitici, qui aufugit
extrà terram (Israeliticam non trades 34. domino ſuo.) Verſ. 18. Non erit mere-
trix] (Dictio α ſignificat:) eam, quæ proſtituta, deſtinata ac præparata eſt
35. ad ſcortandum. Eod. verſ. 18. Nec erit meritorius] (Vox P ſignificat eum,/
qui præparatus eſt ad concubitum maſculum; 36. Onkelos (verba iſta: non erit
meretrix,) interpretatus eſt: non erit uxor de filiabus Israêl viro ſervo, quia etiam iſta
ad ſcortandum ſemet proſtituit, poſteaquàm ſponſalia in ea non habent locuùm, 37.
nam ecce (ſervi) comparantur aſino, dicitur enim: manete hic cum aſino, 3⅜. i. e.
cum co, * qui ſimilis eſt aſino, (pergit hic Onkelos & verba iſta: Non erit
meritorius, ſic interpretatur:) nec ducat vir de filiis Israel üxorem an-
cillam, quia etiam ipfe (Israelita) fit ſcortator per iſtam (ancillam,) quia
omnes concubitus cjus ſunt ſcortatorii, quoniam ſponſalia in ea non habent Iocum.
39. Verſ. 19. Mercedem ** ſcorti] Ex gr. dedit aliquis ei (ſcorto) agnum loco
mercedis ſuæ, illegitimus eſt (agnus iſte,) ut offeratur. 40. Eod. verſ. 19. Et pre-
tium canis] Ex. grat. Permutavit aliquis agnum pro cane. 41. Eod. verſ. 19. Etiam
ambo iſta] (Hoc dicit Scriptura,) ut includantur res illæ, quæ mutatæ ſunt, 42. veluti
et

—

2. Sive: aliquid fœdum, confer. hic not. in
„pN rD, ubi ratio iſtius expoſitionis habe-
tur, vide & D. Wagenſeil. Sot, p. 83. £ pag.
492. ac Jalkut Part. 1, fol. 29 5. col. 2. cirea
Kn. it. Sota, ol/ 3. , & Berachot, fol. 2 5.5. it.
Schabbat, ſol. 23. a. 6 fol, 150. a. & Sota,
Jol. 21. 2. ft. Bava mezia, ol. 114.b.
33. In Targum ſic habetar: non tradas ſervum
gentium in manum domini ſui, prout P. Fagius
uranſtulit; ex ponunt autem Rabbini, quòd ſer-
vus iſte gentium ſit Iſraelita, qui venditus eſt
gentibus, ſic in not. dor r* . loc. explica-
tur, ubi etiam tract, Talm. Gittin, fol. 4 . a.
allegatur, confer. & Jeyammor, ſol. 9 3. b. 6.
34. Vide hic præ aliis P. Fagium ad Paraphx.
Chald. h. loc ac not. in hman rνh. oc. it. Jal-
dut Part, I fol. 29 5. col. 2 circà ſin. & Erachin, 29.a.
3. Confer. bic Gur Arjeh fol. 220. col. 2. fin, ac
not. in m'par eE, ubi tract. Talm, Sanhedrin,
fol. 54. 5. ad marginem allegatur.
3 5. Is Latinis dicitur Cinædus, Græcis zarτα.
vay, Paraphraſis Chaldaica h. loc. à textu He-

& fol. 82. a. it. Cholin, ſol. 115. b. & Keritut,
fol. 3. a. 5, it, Spenceri de Legib. Hebræor. ritu-
alibe lib. 2. c. 22. 1
37. Vel: non ſubſiſtunt, confer. ſuprà verſ. 1. .
cap. n. 2. vide & n. 39. hH. verſ. item Gur Arjeh
Fol. 2120. col. 3, fin. ac not. in mam r h. I00.
it. Jalkut Part 1. fol, 29 5. col. 3. princ.
3 ½, Sicuti Geneſ. c, 22. V. 5. habetur.
* Verba iſta: cum eo, qui ſimilis eſt aſino, abſuns
hig ab utroque 43tovo.
39. Conſer. quæ num. 3 7. , verſ. 1 8. notata ſunt.
VUiäde hic Spencezi de Legib. Hebr. ritual. l. 2,., 23.
40. Nempèé: Domino, in ſacrifieium, hæc lex ob
reverentiam altaris poſita eſt, inquit P. Fagius
in not. ad Paraphr. Chald. , loc. confer. hic
Jevammot, Jol. 59. , & Sota, F. 2 6.5. it. Avoda
ſata, f. 17. a. & f. 46. 6. it. Lemurab, f. 29. 5.

41. Sic etiam P. Fagius hic exponit in not. ad Pa-
raphr. Chaldaic, nempeè, pretium canis diei api-
mal, quod datur pro commutatione canis, quod

etiam Domino offerti prohibitum eſt, confer.
Temurah, l. 30. a.

ræo recedit, prout etiam Commentator noſter 42. Id eſt: tam ipſa es permutata, quàm illa, in

iſhud hic netavit, confer, Sanhedrin, fol. 54. b,

qua

1438 DEUTERONOMII. CAF. XXIII.

eſt triticum, ex quo facta eſt ſimila, 4 ;u. Verſ 20. Non ſœnerabis] (Continetur hic)
dehortatio quoad eum, qui mutuo accipit, ne fœnus det mutuo danti & poſteàâ † (ha-
betur) dehortatio quoad mutuo dantem (nempè in illo loco:) non dabis ei argen-
tum tuum ſub uſura. 44. Verſ. 41. Alienigenæ fœnori dabis] Non verèò fratri tuo,
45. præceptum negativum, quod venit ex regula præcepti affirmativi, vim habet præ-
cepti affirmativi, 46. ut per illud transgreſſio fiat duorum præceptorum negativo-
rum & (unius) præcepti affirmativi. 47. Verſ. 22. Non tardabis reddere illua] In
tribus feſtis, 48. quod Rabbini noſtri docent ex Scriptura. 49. Verſ. 24. Quod
prodiit à labiis tuis, ſervabis] (Hoc dicit lex,) ut addat præceptum affirmativum ne-
gativo. 50. Verſ. 2 5. Si ingrediaru vineam proximi tui] De operario 51. loquitur
(hic) Scriptura. Eod. verſ. 2 5,. In vas autem tuum non immittas] Hinc (concludi-
tur,) quòd non loquatur lex, niſi de tempore vindemiæ, quando tu immittis in vaſa
patris familiàs; aſt ſi venerit (operarius) ad ſarritionem & arculationem, non pote-

tur,

qua mutatio iſtius rei facta eſt, ambo iſta non
debent offerri, confer. Gur Arjeh fol. 220. col.
3. fin. ac not. in an N h. loc. ubi tractat.
Talm. Bava kama fol. 94. a. ad marginem alle-
gatur, confer. & Jalkut Part. 1. F. 29 5. col. 3.
med. it. Avoda ſara, fF. 46. b. &, Temurah, f. 30.
6. & Bechorot, f. 56. 5. .
43. Hoc caſu nec ſimila poterit offerri, nec triti-
um, quod meres ſcorti, vel pretium canis fuit,
nam ainbo prohibentur offerti, confer. Sota fol.
26. b. & Bava ksmia, f. 9 4. 2.
† Hebr. . r) iſta & iequentia, usque ad:
i. e. alienigenæ v. 2 1. h. c.) abſunt ab utroque
MSt, confer, hic Bava mezia, fol. 6 1. a. & f.
75. b.,
44. ieat; Levit. c. 2 5. v. 3 7. & h. verſ. 20. in ver-
bis: uſuram pecuniæ, habetur, confer. Gur Ar-
jeh fol. 2 20. col. 3. fin. ae not. in pan ne
b loc. ubi Bava mezia f. 6o: tb”. ad marginem alle-
gatur, vid. & Jalkut Part. 1. f. 29 5. col. 4. princ.
45. Confer. hic D. Wagenſeil. Confutat. Carmin.
Lipmen. p. 599. & ſeq. it. in Nizzach. p. 138.
1t, tract. Talmud. Bava mezia, fol. 70. 5. & fol.
46. vide, quæ ſuprà ad Deuter. cap. I4. Vv. 20. n.
44. notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 220.
col. 3. fin. ac not. in nam Ne, ubi tractat.
Talm. Bava mezia fol- 70. b, ad marginem al-
legatur.

h. cap. n. 50. it. cap. ſequ. 24. V. 14. n. 30. ac
Deuter. c. 14. v. 20. n. 4 5.
4 8. Nempè: (olennibus, de quibus vide Exod. c.
23. V. 14. confer. Numer. c. 29. v. 39. u. 34.
& Gur Arjeh fol. 220. col. 3 fin. ac not. in
NR N h. loc. it, infeà Deuter., c 26. v. 12.
n. 2 8, ul & Roſch haſchana, fol. 4. a. & fol. 5.
b. it. fol. 6, a. b. & Beza, fol. 19. b. it, Nedarim,
fol. 3. a. b. & fol. 4. a. 6. it. ol. 6. b. & fol. 7.
a. it. Sevachim, ol. 29. a. & Erachin, fol 6. a.
& Temurah, fol. 18. 5. =
49. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 220. col. 3.
fin. ac not. in pom ne h. loc, vide & Nu-
mer. cap. 2 9. verſ. 39. num. 3 5. it. tract. Talm.
Roſch haſchana fol. 5. 6. sc Jalkut Part. 1. fol.
29 5. col. 4. med.
50. Dicitur enim v. 22. . cap. non tardabis, id eſt
negstivum præceptum, & h. verſ. 24. dicitur:
quod prodiit & c. ſervabis, quod eſt præceptum
affirmativum, confer. quæ ad v. 2 1. h. cap. n.
47. notata ſunt, vide & Gur A rjeh fol. 220. col,
4. princ. ac not. in a n h, loc, ubi Si-
phre & tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 6, a.
ad marginem allegatur, confer. Nedarim, FJol.
2 1. a. & fol. 77: b. it. Cholin, fol. z. a. & Sche-
vuoth, f. 26. 6, & Sevachim, fol. z. a. & fol.
4. 5. & f. 5. a. 5. & f. 7. b. it. Menachot, F. 2. a.
& f. 50. a. ir. f. 5 8. a.

47. Conter. ſuprà verſ. 1. . cap. h- 6. & Verſ. 24.

gtiam

51. Seu: de eo, qui mercede conductus eſt, ſic

CA. MIV.

—
ritſvel ebet)
tum tibi pacue
Verl 20 in
Ialio. 1¹

N
lepaie
Alii vir
(ltam urorem
len odlri .
(nblierem) ii

—

tlam Targum
ſegn 16 ca
col 4. ſin obi
guoc incipit
conter. & nor
lun ban.1 fn
mezia fol
n dige: de eo,
erpolſtioni eti⸗
um. stec
0l, d not, in
ln meziz e.
didfgn h.
ebr. dun!
Neoye 1, e. en
1. Ind derd
Aer,
Penmniſt ine
non fuit ſe,
conker, Gu
R, in O⸗
Manh Cict, .
n Nger,. e
69. col.
chio, fl, 1,3

1,9. †. 9 1.

CA MII.

Continetur hic)
Epolkei (n.
ldabis ei argen⸗
1 Verd ſatni two,
b rim hibetpre.
torum negairo.
reddere ilus] In
Verl24. Quod
lürmativum ne-
Ario 51, loguitut
Hine (coneludi.
twimmittisin vaſa
onem, non pote⸗
iur,

—..—

14. V. 14, 1, 30, 40

enidus dide Eodt,
c, 19, 9e la ze⸗
0l.3 fin ac not, in
Deuter,c 16.V, 12.
nn, ſol. 4, 2,8 ol .
0ol, 19.b, t Necarim⸗
1 Fol. ,4,8 fol. ,.
2 Unchin, ſol b.2.

ſeh fol. 110, c0) 3.
m. zz, it lnict Taln.
7e ſallut Patt . ſol.

2, non iniedi, ilel
& h verl. 14. dicitur:
in quod eſtꝛceßtunn
uæ 20
Gin Aljeh fol 110, 0,
P b. O ub dl⸗
hlch baſchana, ſl ea.
conlet. Nedenim, fo
holin fol. nr a ne
chim, ſolen i8 ſ.
eit, Menachot fun

elt. ſie⸗

ultun eln
nale en

CApF. xXIV.

PDEUTERONOMII.

rit (vel debet) comedere (uvas.) Eod. verſ. 2 5. Juxtâ voluntatom mam Iic. Quan-
tum tibi placuerit. Eod. verſ. 2 5. Ad ſaturitatem tuam] Non autem eſu

Verſ. 26. Si intraveris in ſigetem proximitui] Etiam iſtud loquitur Scri ptura de ope-

rario. 52.

CAP.

XXIV.

Erſ. . Quia invenit in ea aliquam rem turpem Præcipit ei † (marito 1. ut
repudiet illam (uxorem,) quianon invenit gratiam * in oculis ejus. Verſ. 2.
Alii viro] Non eſt iſte compar ?2, priori (marito,) hic expulit improbam
(iſtam uxorem) è domo ſua; ille verò eam introduxit. Verſ. 3. Ke poſterier mariius

eam oderit] Scriptura (hic) indicat,

quòd tandem & ipſe (poſterior maritus) illam

(mulierem) ſit odio habiturus; 3. ſi verò id non (eveniet, illa poſteriorem maritum)

eiiam Targum Oakelolſi hic exponit, confer., v.
ſequ. 2 6. H. cap, num. 52, & Gur Arjeh f. 220.
col. 4. fin, ubi tractat. Talm. Bava mezia, c. 7.
quod incipit: P9yD N& e allegatur,
confer. & not. in pon 9 , loce it. Jal-

kut Part. 1. fol. 296. col. 1. med, ut & Bava]

mezia, fol.

97. a. 5, & ol. 8 8. 6. & fol. 89. 3.
it. ol. 9 1. ö. & 9 2, a.
52. Sive: de eo, qui mercede conductus eſt, cui
expoſitioni etiam Onkelos hic conſentit, vide
num. antec. 51. & Gur Arjeh ol, 220. col. 4.
fin. ac not. in a , abi trac, Talmud.
Bava mezia c. 7. ad marginem allegatur, vid.
ibid. F. 97. 4. & ſequ, it. Jalkut Part. 1. f. 296.
Ccl. 2. med. õ
† Hebr. un iſtud & ſequentia, usque ad: Nov
DNN i, e. quia non invenit, abſunt 4 MStoz.

1. Imò verò Moſes non præcepit; ſed propter

X Xρρ„ιν& ſeu dutitiem cordis judæorum

permiſit, dare libellum repudii; ab initio auten

non fuit ſic, uti Chriſtus apud Matth. c. 19. v.
8. confer, Gur Arieh fol: 22 1. C0O, 1, princ. ac

naot, in nn me. loc. it. Ligbtfoot. ad]

Matth. dict. c. 19. V. 8. pag, 400., edit. Lipſ. ac
D. Wagenſ. Sot. p. 6 41. peinc. ac Jalkut Part.
1. f. 296. col. 3. medi. it. tract. Talm. Kiddu-
2. b. & f. 9: d. & F. 1 1. 6. it. f. 41, à.

* Confer. hic Kiddulſchin. f. 9 he & Nalir j. 2. a.
it. Gatin, f. 20, 3, & F. 2 I. b. & f. 2 7. 60,. it. f
28 b. & f. 4 1, 4: it. F. 77: 2. ſ. 8 3, . 6. & f.
59: a. & ſ. 90. 3:6. it,. Sota, . 3, 6. & f. 20. b.
F. 3 1: a, b. it. Schabbat, F. 15, a. , & Succa,
F. 24. . & Kidduſchin, f 5. a. b. & f. 13.5. G
fF: 14: 2. b. it. Bava mezia, F, 56, 5. 6& Jevam-
mat, f. I1 3, 6. confer, é& Seideni uxor Hebræa,
lib. 3. c. 24. ubi de libelli divottii formula &
effectu fuſis agitur, confer. & Ejusd. dict. lib.
3. C. 19. & ſeque .
ꝛ. Vel: non eſt iſte ejusdem animi ac voluntatis
cum priori marito, ſic n Ia hie interpretor
juxtà notas in pam npe, ubi 13 expo⸗
nitur 37 i. e. ſimilis ei, nempè quoad ani-
mum & mores; expoſitione autem iſta reſpici-
tur 2d Gictionem &, quæ hic in textu ſacro
habetur, confer. tract. ralm. Gittin, fol. 92. b.
& fol: 8 5. 2. it. ol. 90. a. uti in dict. hor erin
ad ma ginem allegatur, confer. & Sota, Fol. 5.
b. it., Kiddufchin, l. §. a. & fol. 41. a. & fol.
44. 3. S Ol. 67 be it. Seldeni uxor Ebraiea, lib.
1. C. 11: ubi fuſius agitur de conjugio iterato u-
xOris divortio ejectæ,
3. Confer. hic Gur Arjeh fol. 22 1. col. 1. princ.
ac not. in da Me h. loc. it. Ja kut Part. I.
ol. 2956. col. 4, med, ac fol, 297. col. I. ut &

tract. Talm, evammot, l. 5 2. b.
TKet ttt tt

1440 .B

DEUTERONOMII.

CAP. XXIV.

—— . . —— —
ad ſepultutam efferet, dicitur enim (hic:) aut ſi mortuus ſit. Verſ. 4. Poſtquam

(Hoc dicit Scriptura,) ut

Ppoliuta eſt]

ſeſe ocecultavit, 5.

includat etiam mulierem declinantem, 4. quæ
Verſ. §. Cum duxerit aliquis uxorem novam] Quæ ei eſt nova,
uamvis fuerit vidua, excipitur is, qui iterùm ducere vult eam, quæ ab ipſo repudiata

fuit. 6. Eod. v. 5. Et baud quicquam imponatur ei] (Nempè:) quod ad rem milita-

rem pertinet.

7. Eod. v. 5. Omais res] (Quæ ad militiam eſt neceſſaria, no nimpona-

tur ei, nempè: non potum nec alimenta ſuppeditare 8. nec vias ſternere debet; aſt;

qui revertuntur ex acie prælii per ver

ba ſacerdotis, veluti is, qui ædificavit domum nec

Gam initiavit, aut qui ſibi deſponſavit mulierem nec eam accepit, 9. iſti potum

& alimenta ſuppeditare atque vias
Etiam propter domum ſuam, ſi
ſt plantaverit vineam eamque
ſua propter neceſſitates belli.

domus ejus (intelligitur, & per verbum.) ) 'i. e. erit, 10.

ſternere debent. Eod. v. ſ. Erit domui ſuæz]
ædificaverit domum ** & iniativerit illam,
Gecerit communem, is non recedit à domo
Eod. verſ. 5Domui ſuæ] (ber vocem iſtam:)

includitur etiam vinea

ejus. Eod. v. 5. Et exbilarabit] i. e. Lætitiâ afficiet uxorem ſuam, ſic etiam Targum

cjus: NrNN H NNT) 1. e.

pretari vellet: BRNN — W —e i. e.

hæc non eſſet Chaldaica translatio (verbi:
DE ie. lætabitur. 11.

quia
habetur,) ſed (eſſet translatio verbi:

(Vox — R ſignificat) inferiorem lapidem molarem.
ſuperiorem lapidem molarem.

(Didio 22) notat)

& lætificabit uxorem ſuam; qui verò Chaldaicè inter-

& lætabitur cum uxore ſua, is erraret,
) De i. e. & exhilarabit (uti hic
Verſ. 6. Metam]
Eod. verſ. 6. Et catillum]
Eod. verſ. 6. Non pignori ac-
piciet]

Vel: de adulterio ſuſpectam, Hebr. wdd, de
qua peculiaris eſt tractatus Talmudicus, con fer.
e Gur Arjeh fol. 221. col. 1. med. ac not. in
„mer riD 5. loc. ubi traét. Talm. evammot,
Jol. 11 b. ad marginem allegatur.
7. Vide, quæ ad Numer. c. 5. V. 1 3: n. 49, notata
ſunt, ubi confer etiam Junii ae Tremellii ver-
fionem.
6, Iſtud enim lege Divina prohibitum eſt, ſicuti
verſu antec. 4. h. cap. habetur, confer. Jalkut.
Part. 1. Fol. 297. col. 1. circà fin.
7. Confer, hic præ aliis D. Wagenſeil. Sot. pag

4.

confer. hic Gur Arjeh ol. 221. col. 1, med. ac
not. in nam eW h. loc ubi Siphre & tract.
Talm. Sota, fol. 44. a. ad marginem allegantur.
*X Hebr. in diaa —, iſta S0 ſequentis, usque ad:
PRi. e, erit, abſunt hic à MSto 2.
10. prout verbum iſtud hoc verſu habetur, ſie
quoque exponitur in Gemara, quæ apud D. Wa-⸗
genſeil. in Sota p. 86 6. habetur, ubi ſie legitur?
e ren en rrn i. e. (vox) n,
domum ejus reſpicit, (Vverbum:) vineam,
prout D. Wagenſeil. ibidem vertit, confer. &
nor, in "amn h. loc. it. Sota, fol, 44. a.

964. & p. 86 6. ac ſeq. n. 4. it. tract. Talm. Sota, I. Nempê: vn nrn Vpv i. e. Kamez ſub (li-

Jol. 44. a. it. Seldeni uz or Ebraica, lib. 3 c. 19,
ubi de libellis divortii 4 profecturis in militiam
dari ſo litis agitur.
8. Confer. etiam hic D. Wagenſeil. Sot. alleg. p.
866. & Sota, fol. 44. a.

9. De quibus ſuprà Deuteron. c. 20. V, 5. & ſequ.

tera) Schin, quòd verbum ſiganificat: lætari;
aſt in altero verbo, quod notat: exhilarare, eſt
. . .
P' rnin PN i. e. Chirek ſub (litera) Schin,
ſic. in on nbw h. loc, in utroque MSto pro

muv" legitur: 1P i, e. lætabitur.

CAXNIV.

—
zltiet 151
bitum ſuum!
uas fi alien
eſteprenii
tus fuerit, gu
funit en] N.
zd ſervile mit
tmunditiei ne
luerint 01] 8
ſive ad pronr
flit Mirjams
maledicam,
ſuum, (Molen
tuaveri yoxi,

QWolrupgte 1

—
11. ie erbum
lerpreiat, 1
ſervili & torm
vide Zurtort!
1, Zic etiam u
ponunt metam
winis vitam e
confer, Gur 4
(aput odtayum
in Ohomn wd
11 ¾ d e
Aut ban. fo
11 . , 5. & .
o, gequ⸗
ſab. ne k. d
n o,

1e. Nempe;
al leg bebe
ij. Conler, guæ
1, 30, Gn.
bie labent

V. A. XXIV. DrüUrERONOMI. 1442
r liigas piciet] Si venerit (creditor,) ut ab illo (debitore ſuo)pignus accipiat 12. propter de-
n EeE deitum ſuum in domo judicii, non accipiat (creditor) pignus ab illo iis in rebus, per
wi ſtnonn quas fit alicujus hominis cibus. 13. Verſ. 7. & inventus fuerit] (Nempé:) per
Dmlanucenn teſtes, prævià dehortatione, 15, atque hocmodo omne (verbum:) Dà D' i. e. inven-
Madtenmilit⸗ tus fuerit, quod eſt in Scriptura, (accipitur.) Eod. verſ. 7. Et ad quæſtum abuſut
tasnoninng. ſEerit eog) Non fit iſte 16. reus, donec is illo, (qui per furtum abreptus eſt,) utatur
mnete debetz ih ad ſervile miniſtetrium. 17. Verſ. 8. Cave plagam lepræ] Ne evellas 18. ſigna im-

awit domum nec
1t, ilti potum
Hyit damui ſu]
iniatiyetit illam,
recedit à domo
ilam:) Me.
ditur etiam vinta
ſc eum Targum
Childaice mer-
e ſua, i ertare
thilarabit ui kic
Vetl 6. Mn
L6. R ilien)

zici
121. eol, l, mhed 1 .
.adi Tihbte Stlect .
Uwaginemalegantu.

4 õ

MSt0 2.
we eſu hi
a, ur 4)d W.
beiut, bbi ſe eznt
mie (9) ed
etbum:)
digem eriit conſer
.i. 5a, ,l 44.

betur, ſ4

B
17. Confer, quæ ſupiàâ ad Deuteren. c. 2 1. v. 14.

iſcat: ial,

1nolat!
irek ſub (lter⸗ zehin⸗
e in ultoque
e leudbiniß

.

o ro

en vinean,

munditiei nec ſuccidas 19. papulam albam. Eod. verſ. 8. Juxtàâ omnia, quæ do-
cuerint vos] Sive ad claudendum ſive ad abſolutè pro immundo declarandum z0.
ſive ad pronunciandum ‚quòd aliquis ſit mundus. Verſ. 9. Recordare ejus, quod

fecit Mirjamæ] Si dehortationem admiſeris, ne plagàâ lepræ percutiaris, cave linguam

maledicam, 21. recordare, quid evenerit Mirjamæ, quæ locuta eſt contràâ fratrem
ſuum, (Moſen,) & percuſſa fuit plagâ lepræ. 22. Verſ. 10. Cùm Nν i. e. mu=

taveris proximo tuo] i. e. Si Q) T) i. e. credideris * proximo tuo. Eod. verſ. 10.
Quoadcunque mutulem] Quodcunque creditum. 23. Verlſ. 12. Non cubes in pignore

Ttt ttt tt 2 ejus

1: Sic verbum: aDy, quod hic habetur, in-

terpretor, 4 radice: a, literà prima: Mem,

ſervili & formativaà in radicalem commutata,

tide Buxtorf. Lex. Chald. Fol. 2399.

1. Sic etiam [unius ac Tremellius in notis hic ex-
6. Mr pirori AA.

ponunt metam & catillum, nempe, quicquid ho-
minis vitam ex neceſſitate tolerat, analogicè,
conkfer. Gur Arjeb fol. 22 1. col, I. circà fin. ubi
caaput octavum tractatus Talmudici: Bava ka-
ma, quod incipit: a allegatur, vide & not.
in 'pan ene, ubi etiam Bava mezia, fol.
113. a. aàd marginem allegatur, confer. & Jal-
kut Part. 1. FOl. 297. col, 2. it. Bava mezia, fol.

115. a. b. & fol, 116. a.
15. Videlicèt, ſi præceſſerit —&n i, e. dehorta-
tio, de qua vece confer. R. Salom. ad Num.

cap. 5. v. 14. ubi vide n. 54. confer. & not. in
panr e, ubi Siphre ad marginem allegatur,
vid. & Jalkut Part. I. ol. 297 col. 2, med,

16. Nempè:; qui hominem furatus eſt, qui plagi-

um commiſit, de que vide l.

penult, S. 2. Digeſt.
ad Leg. Bab. de Plaagier.

n. 30. n. 21. de verbo: nyr „ quod etiam
hic habetnr, notata ſunt, confer. Sanhedrin, ol.

18. Vel: eradices, Hebr. wnin, ratio hujus ex-

politionis eſt, quia ſacerdos non poterit diſcee-
nere plagam, an illa pura, an verò immunda
ſit, ſi ſigna fuerint evulſa, ſic in not. Pam n
h. loc. exponitur, confer. hic Schabbat, Jol. 132.
5. & fol. 133. a, it. Maccot, Fol. 22. 6.
19. Sic verbura n hic interptetor 4 radice: vi
vel up i. e. ſuccidit , amputavit, in notis
B PDSV b. loc. exponitur ynan ne i. ee
amputatio, vel ſucciſio plagz.
20, Hebr. imm, de cujus verbi ſignificatione
vide Buxtorf. Lex. Talm. fol, 762. confer. c
Levit. c. 14. v. 3. n. 2.
21. Confer. quæ ad Levit. e. 14. v. 4. n. 3. notata
ſunt.
22. De qua vide Numer. cap. I2. V. 10. conlſer &
nor. in par rwv, ubi Siphre ad marginem al-
leFatur, ,vid, & Jalkut Patt. I. Fol. 297. col. 2.
n.
* MNotat hic Commentator noſter, quod verbum
e, quod in textu habetur, ſigniſicet amni. e.
credideris. “

ſ23. Sive: debitum, Hebr. 2, confer. hic tract.

Talm. Bava mezia, Yol. 1I 5e a. item not. in
Pnp r“, ubi Siphre ad marginem allegatur,
vid. & not. ad Hiob. c. 11. v. 6. n. I. ac Jalkut
Part. 1. fol, 297. col. 3. princ.

— 1442

DEUTERONOMII. CAb. XxXIV.

ejus] i. e. Non cubitum eas, dum adhùc penes te eſt pignus ejus. 24. Verſ. 13.
Cùàm occubuerit Sol] Si ſcil. tegumentum nocturnum fuerit (pignori datum reſtitues
id ei Sole ad occaſum vergente;) ſi verò tegumentum diurnum fuerit, reſtitue id ei
manè, ac jam anteà ſcriptum eſt in (Sectione, quæ incipit:) hæc ſunt judicia, 25.
(hiſce verbis:) donec occubuerit Sol, reſtitues id ei, 26. i. e, per totum diem reſti-
tues * id ei, quando verò Sol occubuerit, accipies illud. 27. Eod. verſ. 13. Et
benedicet tibi] Si verò non benedixerit tibi, nihilominus tibi erit juſtitia. 2 8. Verſ. 14.
Non opprimes mercenarium] Sed nonne id jam anteà ſcriptum eſt? 29. (ita ſanè eſt;)
ſed (lex hoc ideò hic repetit,) ut quoad pauperem (oppreſſum) transgreſſionem in-
ducat 30. duorum præceptorum 31. negativorum, (ſenſus autem hujus loci eſt:)

—

non defraudabis mercedem mercenarii, qui eſt Pauper & egenus; quoad divitem

verò, ille jam anteà admonitus eſt (in lege, per ver

a illa:) non opprimes proximum

tuum. 32. Eod. verſ. I4. Egeni] (Dictio [àπ ſignificat) Q & i. e. eum, qui

deſiderat omnem rem. 33.

Eod. verſ. 14. A peregrino, qui eſt abudte *] Is eſt pere-

grinus juſtitiæ. 34. Eod. vers. I4. Intrà portas tuas] Is eſt peregrinus incola, 35.

qui

CAL. XNIV.

—
gvi comedith

Ut includat m
ſmenucden, i,
matn ſuam ad
lt erit in te he
dr. Vell 16
uod li ireri
Propter pecca
tum fuum mo
parroli propt
Mn ſervemet
tofaca elt n
tiy) vozd b⸗
rum negatiyol
ideo dehortat

24. Sed illud ei reſtituas, priusquam dormitum
eas, ſic P. Fagius iu not, ad Paraphr. Chald. 6.
loc. eonfer. Bava kama , fol. 8. a. & not. in
Ap-an me b. loc. it- Bava mezia, fol. 113. a.
b. it. Maccot, fol. 16. a, & Temurah, ol, 6. a. &
Gittin, fol. 50. à.
2 5⅞. Hæc Sectio incipit 4 capite 21. Exodi & con
tinuatur usque ad caput 2 5. eò exclusõ, Confer.
Bava mezia, Vol. 3 1. 5. & fol. 114. 5.
256. Sicuti Exod. cap. 22. V, 26. habetur, ubi vide
not. n. 94. Onfer. & Jalkut Part. 1. Jol. 297
col. 3. med. .
2½ Nempè: reſtitues ei iſtud tegumentum, pigno-
ri datum, ut per totum diem illo utarur.
27. Sermo hic eſt de illo tegumento, pignori da
to, cujus uſus eſt diurnus, confer. Exod. dict.
c, 22. Verſ. 26. n. 95: & not. in indubi
tract. Talm. Bava mezia fol. 114. a. , & 115.
a. ad marginem allegatur. .
2 8. Sicuti in textu ſacro circà finem hujus verſus
habetur, ſenſus eſt: imputabiturtibi à Deopro
eleemoſyna, prourlin Junii ac Tremellii notis h.
loc. exponitur, confer. Peſachim, ol. 3I. a. &
Gittin, fol. 37. a. it. Kidduſchin, fol. 8. 5. &
Bava mezia, Jol. 82. a. & Bava batra, ſol. 11. a.
it. Schevuot, fol. 44. a.

29. Videlicèt: Levit. c. 19. Vverſ. 13. de quo vide]

num. ſequ. 3 2. confer. & Jalkut Part. 1. 0l. 297.
eol. 4. med.
30. Confer. quæ ad c. antec. 2 3. v. 1, num. 6. S
ad v. 17. h. t. n. 44 notara ſunt, it, Bava mezia,
Jol. 6 1. a. & fol. I11. a. b.
31. Vide, quæ ad dicét, t. præged. 2 3. V. 2I. n. 47.
notata ſunt.
32. Prout Levit. dict. r. 19. v. 13, habetur, ubi
vide not. n. 55. Gonfer. & v. 17. . c. n. 43. it.
ſuprà n. 29. H. v. confer. Bava mezia, fol. 110.
b. & ſol. I1I. a. 6.
33. Vel: qui omni re indiget, confer, quæ ſuprà
ad Deuter. c. 1 5, V. 4. n. 7. notata ſunt, vide &&
not. in a H, ubi Vajikra rabba ad margi-
nêm allegatur. .
* Hebr. P)h, iſtud & ſequentia, usque ad w
X*ροa i, e. qui eſt in terra tua, abſunt ab utroque
MSto.
34. Hebr. oà h, is Judæis dicitur, qui ſolius re-
ligionis cauſa & gloriæ Dei ſiudio religionem
Judaicam amplectitur, vocatur etiam ja
Hn i. e. proſelytus, fifius fœderis ſeu conftœ-
deratus: alius eſt aeh ) i. e. proſelytus inquie

linus, vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 40 9. con-

fer. & num. ſequ, 3 5.
35. Sive; proſelytus inquilinus, Hebr. 2 N
60 .*

confer, num,
39. ac b. f
Leyit,c.22 .
36, Confer, beyr
h loe,
*5 Conſer nall
37. Id eſ:
tam uam m
ian in nots
nenge:
den
Widat mima
telem, Nt aſ
culo enponan
Auando ed ai.
DNR ex 60
Amn, W
W in hot, 0
NOnnulli ex
ſuan) ſheclat
Praſenti ino
Nemeliin di⸗
Vtc, 19.
3 , Hebr. ;
etiamt ille
Pna Aem
net in

CA r.
——

14. Vetl13.
latum teſlitues
eib keſtitue id ei
untſalicia, 2.
dtum iem teſti⸗
d. vetl. 13, E
ia.11, Vell lg.
. (talandel)
nsgrellionem in⸗
mhujuslocielt.)
quoad diyitem
drimes progimum
Mie, eum gui
lie ?] lseltpere⸗
Gnusincola, 31.

gui

