adipes (fuerint) infrà tempore agitationis; 41, ſolidus autem ſenſus locorum Scri-

pturæ, ne alter alteri contrarietur, jam anteà quoad tria iſta expoſitus eſt in (Sectione,
quæ incipit:) præcipe Aaroni. 42.
additamenti neomeniæ; 43. tres autem hirci pro peccato oblati fuerunt eodem illo
die, (nempè:) hircus caprarum ** & hircus Nachaſſonis 44., atque hircus novilunii;
ſed ex iſtis omnibus non combuſtus fuit, niſi iſte (ſcil. hircus novilunii;) div
"tem ſunt hac in re ſapientum Iraelis ſententiæ, nonnulli dicunt: propter immundi-
tiem, quàâ laboravit, (hircus iſte) combuſtus fuit; alii dicunt: propter luctum com-
buſtus fuit, quia is eſt ex ſacrificiis poſterorum; 45. aſt in ſacrificiis temporariis 46.

innituntur † (ſapientes Iſraelis verbis*) Moſi, qui dixit eis 47. de mincha: & come-

dite illam cum azymis. 48. Eod. v. 16. MWarendo quæßvit] Duæx Nme 49. j. e.

interrogationes iſtæ (fuerunt, nimirùm:) cur combuſtus fuit iſte (hircus?) & cur illa-

Verſ. 16. Et hircumpeccati] (Videlicèt) hircum

erſæ au-

non 50. fuerunt comeſta? ita iſtud (reperitur ſcriptum) in lege facerdotum-

39. dicuti hoc verſu 14 habetur: .
40–. Ita hic particulam 7y cum Junio ac Tremel-
lio verto, quibus & Paraphraſtes Chaldæus con-
ſentit, vide P. Fagii translationem Latinam ibi-
dem, confer. & ſuprà Levit. c. 3. v. 4. n. 12. au-
tor tamien noſter hie particulam 7) propriè ſum-
pſit, & expoſuit, quòd ſignificèt: ſuprà, confer. hic
tri ct. Talm. Menachet, fol. 62. a. & Joma,fol.
5. b. it. Sevachim, fol. 10 1. b.
41. Confer. quæ ſuprà ad Levit. . 7. v. 30. n. 9 1.
notata ſunt.
42. Seclio iſta incipit 4capite ſexto Levitici & con-
tinuatur usque ad caput nonum, habetur au-
sem expoſitio & conciliatio locorum Scripturæ,
qui ſibi in ſpeciem contradicere videntur, in di-
Oæ Sectionis capite 7. V. 30. in notis Raſchi n.
9 1. & ſeq.
43. Confer. de additamentis Buxtorſ. Synag. Jud.
cap. 22. pag. m. 474. & Ejusd. Lexic. Balm.
fol. 964. vide & Numer. c. 2 S. v. 1 5. ibique Ra-

ſchi not. vide & verſ, ſeq-. 17. H. cap. n. 56, ac

not. in νανς R h. loc.
X Confer. hic not. in enon m

cap. & ad hunc verſum 16
XX Hebr. mny, in MSto I. pro eo legitur: bienn

ad verlſ. 12. .

i. e. impletionum (hircus,) confer. Verſ. ſegu.

ign. *
17 Kign.

44 De quo Numer. cap. 7. v. 16. confer. ſupraà

uti in nan ihom y. loc., ad marginem allegan-
tur, it. tract. ITalm. Sevachim, ol. I0 1. b.
45. Id eſt: hircus iſte fuit ex oblationibus non tem-
porariis; ſed perpetuis, quæ etiam 4 poſteris
Peragendæ erant, confer. ſuprà v. 12. h. cap. n.
32. & infrà ve 19. H. c. n. 68. & n. 69, “
46. Hebr. ye w“, hic opponuntur iis ſacrif-
ciis, quæ dicuntur α αν i e. ſacrificia ge-
nerationum, confer. ſuprà dict. v. 12. h. cap.
n. 32. & num. antec. 4 5. vid. & infrà Levit. cap.
2 2. V. 2. D. 5.
Hebr. 1apb in MSto I. huic verbo præmiſſa eſt
particula negativa: N i. e. non, ut juxta hance
lectionem ſenſus ſit: non innituntur (Verbis
Moſis.)
2

tur adjecta. 3

17. Nempé: Aaroni, ut & Eleazaro atque Ithama-
ri, prout v. 12. . cap. habetur. .

18. Sicuti dict. V. 12. h. cap. habetur.

49. Dicitur enim hic ντα αα i. e. quærendo
quæſivit. confer. hic tract. Talm. Sevachim, Jol.
101. b. uti in 'pan h. loc. allegatur.

50. Hebr. 17283 &, ſic in editione rpnaft n
hic

(AI.

4

51. Eod. . 1
õ
minämipled
Cbolia 9) Z
quando egredd
i igitut Ma
Ciſtistam? .
comedunt&
Hinc diſcima
immunditieis

v0 (oblata)e

6

S

verſ. 12. H. cap. rI. 3 I. vide & Torat Cohanim,

Hebr. O, ſic in utroque MSto vox iſta reperi-

cxpiandum.
ejus intrinlect
igue ofmne
———D
bie cum artie
ledionem hie
Buxt, ut & in
Heb ro, u
qur etiamn lect
troneth, nen
ie, cur connt
Kasuits uni
deplura.
II1. Vide, gua
num. 26, not
133, col, loh
30,. Delat
31 Vid inftay,
Conk. hie Tor:
be loer ad mar
61. Hebr. )-
I1I. upra
7.Ferl. 19. n.
Num. ſequ
101,4. b.
39 Nenpe: en
um, konler.

Hier, ud, pal

lhtut elflis .
limis,)

1s locorum dcti.
eltin Seckion
Udelct))nirenn 1
Krunt eodemiil
Ukens norilanii;
i)) drerſe an.
Opter immundi.
ter ludum com.
temporaniis 46,
nchs: & come.
W) 49. de
e) Kcur l.
ge lacetdotumn
11. Hod.

—
N.16. eonter ſüſt
1
le& Torat Cohatid, 1

Qmatginem aleg.

thim, fol. 101 b.
Dhtionibusnonten. 8
Aux etinn 4pollens
lrif 12. , cal.
&m 69,
ponuntur is ſaeii.
v ie, ſueſifieng⸗
dict, v. 11. , 0).
d intt Lerinn. 1
e verbo premiliel
non, ut usta hine.
innitumur (fabis

Mgto vor ilis teſei .

eizatqdelihinld⸗
etune
habetur.
V i e guerendo
Talm. Serachim fole
h. oe, allegatut.
ii Ne
Guione nn .

tit (Moſes) fa

*

—

51. Eod. v. 16. Conera Eleazarum & Iihamarem] Propter honorem Aaronis conver-
)faciem ſuam versus filios (ejus) & iratus eſt. ** Eod. verſ. 16. Dicens:]
Dixit illis (Maſes:) refpondete mihi ad verba mea. * Verſ. 17. Cur non comediſtis
cſtiam pro peccato in loto ſanctoe“] Enim veroò num extrà Sanctuarium comederunt
(illam hoſtiam?) nonne combuſſerant eam? cur igitur ille dieit: in loco ſancto? ni-
mirùm ipſe dixit eis: forſitàn extrâ tapetes ocellatos 72. exiit atque (ita) polluta fuit
c(hoſtia?) Eod. verſ. 17. Quia ſanttum ſanlttorum eſt] Polluuntur autem (iſta,)

quando egrediuntur; 53. illi autem dixerunt ei (Moſi:) non (egreſſa eſt hoſtia,) di-
xit igitur (Moſes) illis: quandoquidem † in loco ſancto fuit (hoftia,) cur non come-

5I. Vide, quæ

2

diſtis eam? 54. Eod. verſ. I7. Atque eam dedit ad ferendum & .] Nam ſacerdotes
comedunt & domini 55. expiantur. Eod,. verſ. 17. Ad ferendam iniquitatem cæœtus]
Hinc diſcimus, quoòd hircus neomeniæ fuerit, 56. quoniam ille expiabat peccatum
immungditiei Sanctuarii atque rerum ejus ſacrarum, nam hoſtia pro peccato die octa-
vO (oblata) ac ſacrificium pro peccato, quod Nachaſſon (obtulit,) non veniebant ad
expiandum. *X Verf. 18. Ecce non illatus fuit &c.] Si enim illatus fuiſſet (ſanguis
jus intrinfecùs intrà Sanctuarium) comburendus vobis fuiſſet (hircus,) veluti dicitur:

ej 1
atque omne ſacrificium pro peccato, de cujus ſanguine illatum eſt &c. 57. Eod.
́́́MU?ẽ S OooOoO 3 verſ.

† Hebr. 0 “ Ppa en in MSto 1. pro his
lectionem hie in verſione ſecutus ſum, in Bibliis legitur: — èe , P R i. e poſt-
Buxt, ut & in utroque MSto, item in exemplari quam extrà Sanctum non venit (illa hoſtia.)
Hlebiæo, quo uſus ſum, legitur ſine negatione, 54. Confer. quæ ad verſum antec, 16. H. Cap. n. 50.
Qquæ etiam lectio commodam recipit interpreta notata ſun.
tionem, nempè: e en en n den55. Id eſt: offerentes, vide ſuprà Levit. C. 7. v. 5.
i. e, cur com buſtus fuit iſte; alter autem come- ibique not. n. 7. & n. . iſto autem tempore non
RKas fuit? uti in iisdem notis exponitur, ubi vi. fuerunt domini, qui offerebant, e Synee
de plura. DyO a eeen i. e. nam domini fuerunt
de hoc libro cap. antec. 9. v. 23. ſacerdotes illo tempore, ſic in notis Raſchianis
num. 26. notata ſunt, confer. & Gur Arjeh /ol. editionis nann ew hic ex K. Ilaaco Luria
133. col. 1. fin. it. tract. Talm. Kidduſchin, fol. adducitur & ex ponitur.
30. a. & Peſachim, ſol. 24. a. . De quo vVerſ. antece 16, b. cap. n. 43. dictum
XX Vid. infrà v. 19. h. cap. ibique not. Sign. & elſt, confer. ttact. Talm. Schevuot, fol. 9. 2. b. &
x* Conf. hic Torat Cohanim, prout in nen e Fol. 10. a. b. it. Sevachim, fol. 10 I. b. & Mena-
h. loc. ad marginem allegatur. chot, fol. 4. a.
. Hebr. yo“, confer, Exod. c. 29. V. 37. n. * Hebr. e NeSPDN, heæc hoſtia pro peccato di-=
111. & ſuprà Levit. 6.7. V. I 3. . 45: ac dict. c. citur hircus caprarum & hircus impletionum,
7. Verſ. 19. n. 6 8. vide & v. 14. H. Cap. n. 3 5. & confer. verſ. Præc. 16. Sign.
num. ſequ. 53. confer. & not. in nan bp. K Conkfer. not. in pom n p. loc. ubi ad ali-
loc. it. Peſachim, fol. &2. a. & Sevachim, Ffol. quam objectionem reſpondetur.
101. a. b. 57. Sicuti ſuprà Levit. c. 6. V. 2 3. habetur, ubi
33. Nempè: extrà tapetes ocellatos ſive extrà atri vide not. n. 84. confer. hic tract. Talm. Peſa-
um, confer. num. antec. 52. & not. ad librum chim, fol. Q2. a. & fol. 8 3. a. it., Seyachim ,„fol.
Piec. Jud. part. I. p. 9. a. fin. S; a. b. & fol. 101, a. b.

hic cum artieulà negativaà legitur, quam etiam

56

4
4

872 LEVITICI.

Et dixit Aaron] Verbum *, (quòd hic habetur,) non niſi vehemens ac durum
ſignificat, dicitur enim: i. e. & locutus eſt populus &c. 59. num ſieri poteſt,

ut Moſes iraſcatur * contrà Eleazarum & Ithamarem; Aaron autem loquatur? ecce

tu nòſti, quòd iſtud haud factum ſit, niſi propter honorem, * dixerunt: non conve-

nit, ut pater noſter ſedeat ac nos coràm illodoquamur, nec decet, ut diſcipulus reſpon-

deat doctori ſuo, fortaſſis Eleazar nihil † habebat quod reſponderet? lex dicit: & lo-
cutus eſt Eleazar, ſacerdos, ad viros exercitus &c. 60. ecce, quando voluit, locutus

ed (Eleazar) coràm Moſe & coràm é1. principibus, hoc reperi in Siphre, 62. D D
„. 63. Eod. verſ. 19. Ecce hodie obtulerunt] Quidnam illa (Scriptura hic) dicit?
* videlicèt Moſes dixit ei (Aaroni) forſitàn ſparſiſtis ſanguinem ejus (hoſtiæ) lugen-
tes? nam lugens, cultum Divinum peragens, (ſanguinis ſparſione) fit profanus, re-
ſpondit ei Aaron: numquid illi obtulerunt, qui ſunt (ſacerdotes) vulgares? 64. ego

CAbD. X.
verſ. 18. Comedenda cvumedere debebatis eam] Comedere debebatis illam, quamvis
vos elſletis in luctu. Eod. verſ. 18. Sicutipræcepi] Vobis in mincha. 58. Verſ. 19.

/

obtu⸗

58. Vel: circ4 Mincham, prout luprà Levit. dict.
c, 6. v. I I. habetur, confer. tract. Talm. Joma,
fol. 5. b. & Sevahim, Fol. 101. 2, it. not. in
DN r b. loc. =
* Hebr. ? PN& iſta & ſequentia, usque ad: ν⅜⅝¾
mmy i e. num fieri poteſt vel forſità Moſes &c.
abſunt à MSto 2. 2
59. Quemadmodum Numer. c. 21. v. 6. habetur,
ubi verba dura ac ſeditioſa contrà Deum, ac Mo-
ſen protulerunt Iſtaelitæ, confer. Numer. c. 12.
v. 1. num. I. it. not. ad Eccleſ. c. I. v. I. n. I. ac
Gur Arjeh Jol. 13 3. col. 2. princ. & not. in
paR b. loc.
XX Verba iſta: num fieri poteſt, ut Moſes iraſca
tur &. usque ad: iun Siphre; in MSto z. poſita
ſunt poſt verba illa: verſus filios (ejus) & iratus
eſt, quæ ſuprà v. 16. h. cap. habentur, ubi vid.
XXX Scilicèt: patris ipſorum, nempè: Aaronis,
cui Eleazar & Ithamar, filii ejus, honorem 00o
quendi præripere noluerunt, nam dixerunt, non
convenit Sc. ſicuti mox ſequitur.
† Hebr. α Syw, in MSto 1. omiffaà particula
negativà ſic legitur: e i. e. (fortaſſis Elea-
zZar) habebat, (quod reſponderet & c.)
60. Ita habetur Numer. c. 3 1I. V. 2 I. ubi vide Ra-
ſchi notas.

1

61. Hebr. 127) ita in exemplari Hebraico, quô

—
uſus ſum, ut & in editione a ν%, legitur;

rectiùs, quàm in Bibliis Buxtorf. ubi habetur.

hn, ex typothetarum vel deſcribentium er-
rore. ==
62. Hebr. b, de hoc libro vide ap
& Buxtorf. Biblioth. Rabb. confer. & ſuprà I evit-
T. 7. Vv. 6. n. 16. & cap, ſeq. 11. V. 3 8. u. 109.
it, Levit. r. 23. V. S. n. 16⸗
6 3â. Significatio verborum iſtorum obſcura eſt,
fort aſſis ſic ex libro Siphre fiunt allegationes, ut
alia pars vocetur E —, afia: α
vel alter ſive ſecundus explicandi modus hisce
verbis indicatur, nam in Siphre variæ continen-
tur expoſitiones locorum Scripturæ, quocirca
alterum ſive ſecundum explicationis modum
bic intelligi puro, abfunt autem verba iſta:
da ne e A MSto z. ſed in MSto I. ha-=
bentur.
* Id eſt « ad quidnam opus fuit, dicere: ecce
hodiè obtulerunt &c. nam ſatis eſſe videbaiur,
dicere: acciderunt mihi res ejusmodi, ſi come-

diſſem &c. (uti hoc verſu 19, habetur,) ſic in

not. nD b. oc, habetur ubi vide fuſio-
rem declarationem iſtius loei ſatis obſcuri, con-
fer. Sevachim, ol. 16. a. b. & ol. 10 I. a. b.
64. Hebr. —hGhneh, quo nomine hic intelligun-
turilli ſacerdotes, qui non ſunt ſummi pontifi-

(A. II.
au 1
ciderun ni
cognati, e05
retl. 19.

hN DN

Altludusno
od, verl. 19.
tempotatiis,
Vetl. 20, .
100 audivi.

Erl. 1.
kod.
10 &
le(Deus)icit
lraelitisz 3.

—
(es, net. in
nadtat. Talmu
Do hloe.
65. Notant bie
odl tus kenit
Numer. ceg
Kintrz Leyi,
verl. ſeg 10,/
66. Vel: pollui
(,21. V. I. &
1 6). ſeimo:
r üribus, ewen
i MStO 2.
P j e
tur, confereh
101.à b,
H. Siye: lugen
20, item nacl
Proutin Onn
dinem.

1
ſt. Verl 19,
Wens ac Gdurumn

numfietiotek, †
logvaturd eece .
Oh coNVe. 1
ſeipulte reſpon.
ler ict: l.
Dvolnit locute

m: n

Phre, 01. Dnd

ipturahic)dict)
(hoſte) gen.
ir profinus te.
Agatet! 4.

obnn.

—

Utort, ubt habetgr⸗
el Ceſeribentiumn e⸗

o wide o hn

nfer & ſupr lei,
4. I1.. 30. n 10)

P
Korum oblenn d,
junt allegxtione, Aͤt
65. Notant hic Rabbini, quòd Moles propter iram
oblitus fuerit doctrinæ ſive deciſionis legis, vide
Numer. c. 3 1. v. 21. ibique not. n. 92., confer.

M, Ais: W 1

Miesndi modus ce

Phre variz coftiin
Senipturæ, qubent⸗

pliceationis nodin.

t zutern Verba ind:

ſed in MSto na.

38 foit, Gicere: ece
m laiiselle icebaiut,
4 ejusvol, cone⸗
19, habetul, ſie in

abetur udi ſige ſo.

Neilatis obſeuni col⸗
8 o, 10 l4. b.
bmige hic imellgon⸗

.

lan, Iamvis

. — 4
n , ſegiu

4

LEVITICII.

obtuli, qui ſummus ſum ſacerdos, qui lugens offerre poteſt. 65. Eod. verſ.

CAb. XI. 853

19. Et

aæcciderunt mihi iſta] Etiamſi illi, qui mortui ſuut, filii mei non fuiſſent; ſed proximi

cognati, eos (tamen) ego æquè ac iſtos (filios meos) lugere debuiſſem, ſicuti omnes,
qui dicti ſunt in Sectione Sacerdotum, ſuper quibus ſacerdos polluitur. 66. Eod.
verſ. 19. Si comediſſem ſacrificium pro peceato] (Iſtud: ?&) hic ponitur pro:)
Ne& DNN) i. e. & ſi comediſſem, num rectum fuiſſet &c. Eod. verſ. 19. Hodiè]

Afſt luctus noctis permiſſus eſt, quoniam non eſt plangens, 6⁶7. niſi die ſepulturæ. E-

od. verſ. 19. Num placuiſſet in oculis Domini?] Si audiviſti (id fieri poſſe)in ſacrificiis
temporariis, 68. non proptereà id leve putare debes in ſacrificiis generationum. 69.
Veri. 20. Et placuit in oculis ejus] Confeſſus eſt (Moſes,) nec illum puduit dicere:
noo audivi. 70 S 1

CAFP. XI.

Erſ. I. Ad Moſen & v ad Aaronem] Moſi dixit (Deus, ) ut ipſe diceret Aaroni. 1.
Eod. verſ. I. Ult diceret ülli] Dixit † (Moſes Aaroni) ut ille diceret Eleaza-
ro & Ithamari, aut fortè non eſt iſtud, niſi, ut diceret filiis Iſraëlis? uando il-
le (Deus) dicit: N1i. e. dicite filiis Iſfraelis, 2. ecce ) i. e. ſermo dictus fuir
Iſraelitis, 3. ecquid igitur ego ſtabilio? (nimirùm iſtud:) &ν i. e. ut diceret illis,
MW (hoc

ces, confer. ſupra Levit. c. I. v. 7. num. 74. ac] 46. notata ſunt.
tractat. Talmud. Sevachim, fol. 10 I. uti in noæ 69. Sive: poſterorum, id eſt: in ſactificiis per-
Pnnr h. loc. ad marginem allegatur. petuis, confer. Gur Arjeh fol. 133. col. 3.

& infrà Levit, c. 2 1. V. II. & 12. n. 44. vide &
verſ. ſeq. 20. h. cap. n. 70.

66. Vel: pollui poteſt, de quibus vide Levit. dict.
c. 21. V. 1. & ſeqq. it. Levit. alleg. c. 2 I. V. 1 2.
n. 45. ſermo alutem hic eſt de ſacerdetibus vul-
Qgaribus, exceptô ſummò ſacerdote, hinc etiam
iin MSto z. numero plurali legitur: nacne
DPpShO i. e. ſuper quibus ſacerdotes polluun-

tur, confer. hic tractat. Talmud. Sevachim, fol.
101. a. b.

67. Sive: lugens, confer. ſuprà Levit. c. 7. v. 7, n.

20. item tract. Talm. Sevachim, fol. 101., b.
prout in nn mne . loc. allegatur ad- mar
ginem.

6 , Vide, quæ ſuprà adv. 16. b. cap. n. 4 & n.

med. ubi hoc ita exponitur: ſi hoc audiviſti de
ſacrificiis temporariis ; non tamen audiviſti de
ſacrificiis perpetuis; Hebræa, vide sis jbidem.
70. Confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol. 10 1.
a. b. in Gur Arjeh dict. fol. 133. col. 4. iſtud ſic
explicatur: audivi quidem, id prohibitum eſſe
quos d ſacri ficia perpetua; ſed MPlaw i. e. obli-
tus fui, confer. verſ. antec. 19. n. 6 5. ac not. in
DEDE rDVy, ubi locus iſte fuſius exponitur.
I. Confer. Levit. c. I. v. I. n. I 3-&& Numer. c. 1 8.
v. I. ibique Raſchi not. n. I. vide S& Gur Arjeh
Fol. 132. col. 3. med. ac not. in a h. I.
† Hebr. pèe hoc 6e quæ ſequuntur, usque ade
SNa i. e. filiis (ſuis, nempe Eleszaro &c.) ab-
fſunt 4 MSio IJI. =

2. Sicuti verſu ſeq. 2. h. cap. habetur. .
3., Autor noſter hie ſatis ſubtiliter diſtinguit inter
verba iſta: n & WM&, conter, Sign. ſequ.

(hoc intelligendum eſt, ut diceret) filiis (ſuis, nempè:) Eleazaro & Ithamari. * Verl.
2 Dicite ſilis Iſraëli] Omnes æ qquales fecit (hic Deus,) Tut eſſent ipſius legati in hoc

IICI.

—

N7

V

Ni. e. ſermone (ſive allocutione ad Iſraelitas,) quoniam æquales fuerant quoad

ſilentium, 4. & in ſemet receperant decretum Dei præ amore. Eod. verſ. 2. Hac
eſt animal] (Dictio —PH) notat i. e. vitam, quoniam Ifraslitæ adhære-
bant Deoac debebant eſſe D)) i. e. vivi, ideò ſeparavit illos (Deus)ab immunditia &
conſtituit eis præcepta; * aſt populis, cultui idélolatrico deditis, †**S nullam fecite
rohibitionem, res ſimilis eſt medico, qui ingreditur, ut viſitet ægrotum † &c. ſicuti
id habetur in Medraſch R. Tanchumæ. 5. Eod. verſ. 2. Hoc eſt animal] Docet (hic
Scriptura,) quòd Moſes animal tenebat (manu) idque monſtrabat 6. Hraelitis, (di-
cens:) iſtud comedetis & iſtud non comedetis. Verſ. 9. Mud comedetis Gr.] Etiam

illis (Iſraelitis,) idem & in volucribus (faciebas, dicens:) iſta abominabimini ex volati-
libus, 7. ſic quoque (faciebat) in reptilibus (aliis, dicens:) hoc eſt vobis immundum.

Eod. verſ. 2. Hoc eſt animal ex omnibus jumentis] Docet (hic Scriptura,) quòd pniaD

1. e. jumentum comprehendatur ſub nomine — ri. 8. Verſ. 3. Dividens] Juxtd
Targum ejus eſt: 3P)& i. e. findens. Eod. verſ. 3. Ilngulam] Linguâ vernaculà:
plante. 9. Eod. v. 3. Et ſindens fiſuram 1o. ungularum] i. e. Quod findit ungulam

CAb. XI.

4

ex reptilibus aquaticis tenebat (Moſes manu) unamquamque ſpeciem & monſtrabat

. 4
A
D ne ine
ſdbe E
nidem diriſe
ve conex? ſl
Kattrahit 13,
becommmmignat
men gus ac cot
betutinillolo⸗
tutninatio)
minationenn l
Hre Cicio 2
quireperitur i

X Non vero Iſtaeëlitis, nam iſto caſu non uſurpatur
verbum n&, (prout hic habetur;) ſed verbum:
, (uti verſu ſequ. 2. habetur,) confer, num.
antec. 3. H. verſ.
† In MStoz. hic additur: Hyrvva i. e. per miſ-
ſionem ſeu legationem, (ut eſſent ipſius legati
&c.)
4. Hebr. , ſenſus eſt, quòùd omnes (nempè
Moſes & Aaron) animo ſilenti ac quieto in ſemet
receperint Divinam iſtam legationem, nec obſe-
quium detrectarint, oonfer. quoad vocem n'n-
R. Salom. not. ad Habac. c. 2. v. 20. n. 60. vid.
& not. ad cap. præc. I0. V. 3. Sign.
KX Hebr. n i en, abſunt iſta 4 MSto I.
XKXX Hebr. dy i. e. hhς n „ abfunt iſta ab
utroque MSto. =
Simile vid. in not. ad Exod. c. 1 5. v. 26. Sign.

X confer, hic Spenceri de Legibus Hebtæor,

ritual. lib. I. «. 5. Sect, I. & ſequ. us que ad g. 6.
ubi plura de animalium & ciborum diſcrimine
habentur. è .
5. De hoc vide Exod. c. 9. V. 322 n. 45. & Exod. c.
3 8. v. 8. n. 8. it, Numer. c. 3 3, V. I. n. 9. G& ad

Proverb c. 4. v. 23.
6. Cur ſpeciali iſta monſitatione opus fuerit, ratio-
nes adducuntur in Gur Atjeh ol. 133. col. 4.
med. confer. & Torat Cohanim ac tract. Talm.

Part, I-Fole 144. Col. 4.
1. Princ.

7. Sic uti verſu 13. h. cap. habetur.
38. Id eſt: animalis ſiye feræ, coenfer. Deuteron. c

2. ac tract. Talm. Chullin fol. 7 1. a. haa e
He i. e. & D ſab regula
MSto z. hic additum eſt. 2
9: Scilicèt: du pied, vide Deuteron. dict. c. 14.
v. 6. h. L S"ae not. in an e h. loc. ubi
ſcribitur Germanice dici: Pfotte/ in MSto 1.
legitur: &na ſed in MSto z.,
S. 0 2, deeſt h .
Gallica. 2 Xc ox
10. Confer. num. ſeq. 11. vide & P. Fagii not.
* 1 1 not. ad
Paraphr. Chaldaic. b. loc. ubi ex R. Darvid kim.

chi adducit, quo modo 9 & yd diſſterant,

/.

Chullin, ol. 42. a. b. & fol. 59. a. S. ſol. 71. a.
prout in por Wv h. loc. ad marginem alle-
gantur, ubi vide etiam notas, conter, & Jalkut

Princ. ac/l. 145. coſ.

14. V. 5: n. 10. & Jalkut Part. I. fol. 14 5. col.

mn, ſic in

*

peens immund!
(itaquidem elt
transgrediatut

Kxrve eorun b

il. Sie §. N. Dan
Pov gelihit, n
ſam uti videtee
ls zil geau⸗
billcam appel
(. 1(4. . 6. l. l
Hebr. nn n
(itum teperitun
cot, fol. 19.
chim, /ol. 34.
11. Id eſt: in in
Gere et in cam
ſimilibus, con
Deuteron. dich
1 1 Hebr. Nn
umen.
14 a bie Dyyr
vilcera notat,
l 1.:pron
ginem alleo uur
1 0 Hri1. awvel
iator itage nol
dice , ièt
Attrauid ficiatm

chi gem K

kammt, V
iislegatiin hoe
tuerant G1cad
dd Verl 2. H
lrablite Adhere.

bimmunddta &

nullam kecit

Ntumt Ec, ſent.

Hocet hie

A

“H
Au Gr] Bim
n & monlrabat
bimini ex volat.
obis immundum.

)gradr

Diileni ux

ingui vernachli
Ancitungelam
ſuper

——

ne opusfuenit, kali.
eb ol. 133 col ,.
nanim ac tlact, Talm.

ſ. a fol. 11. .
e ad warginemn alle.

as, Onter, & atut
lne. ac fol. 4 . ch.

conler. Deuteron d
Dat. 1. l. 14 ,l.
Ol.1.a. Me.
egula dnn, ſe in

elteſin. dick. . IA. 1

n o loc. ubi
Pfotteſ in Mo ,
1o 2, deeſt hec ſol

de & Fegii no, 4d

bier R. Danid Kim=

39 & pvo Cülklent

el.

i, Iitaelits, .

LEVITICI.

8 5 †

ſupernè & inferné 11, in duas ungulas, (ſic quoque) juxtà Targum ejus: e'
LI . e. & findens (per totum) ungulas, eſt enim (animal, *) cujus ungulæ ſuprà
quidem diviſæ; ſed non ſciſſæ ac penitùs diviſæ ſunt, verum infrà 12. cohærent (ſi⸗
ve connexæ ſunt.) Eod. verſ. 3. Quod ruminat] (Nempé,)) quod aſcendere facit

qui reperitur in viſceribus matris ſuæ. 17.

2

& attrahit 13. cibum ex ingluvie ſua 14. eumque revocat ad os ſuum, ut illum pro-
béè comminuat atque commolat. Eod. verſ. 3. Ruminationem] ( ½) ſic eſt no-
men ejus ac conveniens videtur illud diducere à derivatione (ſignificationis, quæ ha-
betur in illo loco:) ſicuti aquæ 3 i. e. defluentes, 15, quia illa (—i. e.
ruminatio) i. e. attrahitur ad os, Targum ejus † habet: —☚ , quia per ru-
minationem cibus BS i. e. diſſolvitur 15. & digeritur. Eod. verſ. 3. In jumento]
Hæc dictio ex abundanti addita eſt, ita, ut exponi poſſit, quòd permiſſus ſit embryo,

Eod. verſ. 3. Muad comedetis] Non veròô

pecus immundum; ſed nonne iſtud (jam anteà verſu 2. h. cap. fuit) in dehortatione?
(ita quidem eſt;) ſed (id ideò hic dicitur,) ut ille, qui iſtam (dehortationem) violat,
transgrediatur 18. præceptum affirmativum ſimùl ac negativum. 19. Verſ. 8. De
tcarne eorum non comedetis] Non mihi (hic in mentem venit, alia prohibita eſſe anima-

lia,)

II. Sic & K. David Kimthi loc. alleg. dictionem

. lis & idd genus aliis, quam ungulam biſidam aut

C 14. vVv. 6. n. 17. .
*„ Hebr. —eaia jumentum;, ſic in MSto 2. hic ad-
ditum reperitur, confer, hic tract. Talm. Mac-

chim, fol. 34. a.
12. Id eſt: in inferiore ungularum parte ſicuti vi-
dere eſt in camelis, urſis, canibus, felibus atque
ſimilibus, confer. inftà v. 2 6. b. cap. n. 62. &
Deuteron. dict. c. I4. V. 6. n. 17.

rumen. JͦMMU
14. lta bic )hn hic interpreter, quæ dictio aliàs
& viſcera notat, confer hic tract. Talm. Chullin,

vol. 7 I. a, prout in .em rm b, loc, ad mar-
ginem allegatur.
15. Uti 2. Samuel. c. 14. v. 16. habetur, Commen-
tator itaque noſter dictionem deducit ra-
dice , licèt ipſe paulo poſt Verbi )i. e,
attraxit, faciat mentionem, unde & R. David Kim-
chi (quem & alii ſequuntur) vocem illam deri-

definit, nempé; ungulam per totum fil-
ſam, uti videre eit in ovibus, capris, vaccis, vitu-

biſulcam appellare poſſis, confer. Deuter. alleg.

cot, fol. 18. b. & Chullin, ol. 7 1. a. it. Seva-

13. Hebr. **521 i. e. evomit, revocat cibum ad

vat, vide P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
†¼ Hebr. N, iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
naa i. e. in ſumento, abſunt ab utroque
MSto.
16. Liquefit, tepeſt, id enim verbum ba ſigni-
ficst, Confer. Buxt. Lex. Talm. Jol. 1864.
17. Confer. Deuteron. c. 14. v. 6. n. 1 8. pecus
autem, in quo, dum mactando finditur venter
ejus, fœtus repetitur, 4 Rabbinis dicitur: 12
—yn vide Gur Arjeh fal. 100. col. 3. princ.
& Buxtorf. Lex. Talm. fol. 179 I. conſer., & To-
rat Cohanim ac tract. Talm. Chullin, c. 4. ſicuti
in 'non new h. loc. ad marginem allegatur;
ubi vide etiam notss, habetur autem in Chullin
Jol. 77. a. L
18. Hebr. Day7, confer, infrà Levit. c. 2 3. v. 22.
n. 52. & Deuter. c. I4. V. 20. n. 45. vide & in-
frà V. 44: H. Cap. n. 13 3. confer. & tract. Talm.
Bechorot, fol. 6. s. & fol. 7. a. b. it. fol. 16. a. b.
& Chullin, fol. 59. Aa.
19. Confer. quæ ad Exod. c. 34. V. 23. n. 69. nO-
tata ſunt, vide & tractat. Talmud. Sevachim,
Jol. 34. prout in par mnow h. loc. àd
marginem allegatur, ubi vide etiam notas.

Ppppp

856 LEVITICI. CAb. XI.
lia,) quàmtiſta, (de quibus jam dictum eſt;) ſed cœtera animal

lia immunda, in quibus
nullum eſt ſignum mundtiei, unde (probabis, etiam iſta eſſe prohibita?) dicas, argu-
mento à majori ad minus (id colligi poſſe,) ſicuti enim iſta (animantia,) in quibus ex-
iſtunt nonnulla munditiei ſigna, 20. prohibita ſunt, &c. 21. Eod. verſ. 8. De⸗-
carne eorum] De carne (hic fit) dehortatio, (ne illa comedatur;) non verò de oſſibus
ac nervis, ut & de cornibus * atque ungulis. 22. Eod. verſ. 8. Et morticina corum:
ve mngati] Forſitàn IHraelitæ præmoniti ſunt, ne tangant * morticinum? lex dicit:
alloquere ſacerdotes &c. 23. ſacerdotibus dehortatio facta eſt; non verèò liraelitis,
(dic itaque, quòd) argumentum à majori ad minus (hic habeatur,) quemadmodum⸗
enim de immunditie demortui (hominis,) quæ gravior eſt, non fit dehortatio, niſi ſa-
cerdotibus. 24., ita de immunditia morticini, quæ levior eſt, nonne multò magis
(dehortatio non, niſi ſacerdotibus, facta eſt?) quid (igitur hic) lex dicit: ne tangatis?
(videlicèt:) in feſto. 25⁵. Verſ. 10. Pinunæ (5)) DO) ſunt pinnæ, † per quas na-
tat (piſcis.) Eod. verſ. 10. Squamæ] (ANWpLP) hæ funt ſn i. e, ſquamæ, quæ
ei (piſci) affixæ ſunt (ſive adhærent,) dicitur enim: *7 & loricâ DUPO. i. e. ſqua-
marum (vel ſquamatâ) ipſe indutus erat. 26. Eod. verſ. 10. Reptile] (Dictio )
ubique juxtâà ſenſum literalem notat rem humilem, quæ repit 27, ac ſerpit (vel: asi
. . tatur

ratio iſtius prohibitionis adducitur in Gur Arjeh
Vol. 134. col. 3., med. nempe, quoniam Iraeli-
tæ admoniti erant, ut oblationes 2n I. e. in

20. Confer. hic infrà Levit. c. 20. v. 2 5. D. 49. it.
tract. Talm. Chullin, fol. 59. a. & Bechorot,
Jol. 6. b.

—

21. Ita multoô magis illa animalia quoad eſum

ſunt prohibita, quæ nulla habent munditiei
ſigna, ſic verba iſta hic ſupplenda vel ſubintelii- f
genda funt, confer. Gur Arſeh ſol. 1 3 44. col. 2.

Rn. ac not. in NoTr nDw h. lec,
à Hebr. “), abeſt iſtud 4½ MSto I.

22. Confer. v. II. . cap. n. 2 9. & v. 39. h. cap.

num. 113.

xx Hebr. yan 7), iſtud, ut & ſequemia, usque
ad: rT i. e. argumentum 4 majori &c.

ablunt ½ MSto z. ſed malè.
273. Iita habetur infrà Levit. c. 2 I. v. I. confer. &
Deuteron. c. 14 v. 8. n. 24. unde lux quædam
huic loco accedet. Sðð
24. Prout infra Levit. cap. 2 I. verſ, 2, & ſeqq.
habetur. . 3
25. Scilicèt: ſolenni, ita hic d interpretor,

tria quippe feſta ſolennia 4Judæis quorannis ce

lebrabantur, de quibus vide Exod. eap. 23. v.
14. confer. & Buxtorf. Lex. Talm. ol. 2204.

& Dilherr. Atrium Ling. Sanct. pag. m. 207. J.

feſto ſolenni offerrent inee ee 727 i. e.
idcireò prohibuit ſcriptura, ne in feſto ſolenni
etiam Ifraëlitæ (non ſolùm ſacerdotes,) tange-
rent mortieina, Confer. Levit. c. 13. V. 14. n.
20. & Deuter. cap. 14. verſ. g. num. 23, nam
dn neh eee aee een i i. e. omnes
Ifraelitæz debemt ſe mundare in feſto propter ſa-
crificium, quod offerendum eſt in atrio, prout in
notis a e b. loc. habetur, ubi etiam
Torat Cohanim & Rolſch haſchana, fol. 17. b.
ad marginem allegantur.
† Confer. hice tract. Talm. Schevuot; fol. 5. a. &
Chullin, fol. 63. b. & fol. 66. 2. b. it. Nidda;
pol. 5 I. b. & Roſch haſchana, fol. 16. b.
* Hebr. &a iſtud ut & ſequentia, usque ad:
PY i. e. reptile, abſunt ab utroque MSto.

Jalkut Part. I. ol. 146. col. I. med.
27. Confer. infrà v. 20. H. cap. n. 55. it. Chulin,

ol. 66. b. & Fol. 67. a.

26. Sic legitur I. Samuel. c. 17. V. 5. confer. hic

C. XI. –
tatut) ſoper telſ⸗
Scnipture,utp⸗
tein. ¹9. Pod.".
ollar ¹9. Pod,
Utincludanturm
Culi rocantu)
1forlitän nonalit

gua)ligna ſual̃

33. guomocolß⸗
nulas &lqamas!
(pileis teligueri
Non omecenti/
quiilla anes to
teralis: non co
Pes)prohnbeatu
gitur)prohibite!

ͤ——
29, Nempe: ſi 483
tum fepti ium ſit
N i, e. ulia, co
3. med, I Tora
hloc. aleozturad
29, Zed qudad camde
quæ Iupta ad ven
ſunt.
30. Culices pinaii,
Ler. Talm. ſol. 9
124., COdler. trad
23, b. di in On.
margigen,
31 Ita hic ieddo:
cant: mouchefone
in MSto 1. haben
OQun wor /, l
Gallica.
Hebt. W pon r

31. Se interpnetor h
1

33. Nempt ſion
eXltactionem ex 4

qamgz in .

nda,in guibes
bicn, rg⸗
in Jbibusex.
Verl. g, De,
ſerd de olibus
titins eeriy,
um! lex dcit:
rer itelnis
etnadinocin,

Ottatio, ni ſa.
nemultd magis
: ne lungals
Pper quas na
gname, gue
ie ſgua⸗
.
(Didiofe)
etrpit (vel:agi⸗

tatur)

—,.,.⏑N ᷑0 W
heitut in Gur Arjeh
e quoniam Iüaeli⸗
iones he, in
mdn Ple.
nein feſto ſolenni
ſcerdotes) tange⸗
jit. c. 13. V. 4, he
g. aum. 13, nam
dr i e. omnes
in ello propter a⸗
ellinattio, pfontin
dabetur, ubi etiamn

aſchana, fol. 17b.

eruot ,ol, . 4.

1 ſl. 16,b.
Gectia, bigle 1d:
roge Möto,
1.F. 5conler. hie
. 14
n eit. Chulin,

CAb. XI.

LEVITICI.

85⁵7

tatur) ſuper terram. Verſ. II. Et abominationi erunt] (Hæc ex abundanti hic dicit
Scriptura,) ut prohibeantur commixtiones eorum, ſi in eis (aliquid) ſit, quod det ſapo-
rem. 2 8. Eod. v. II. De carne eorum] Non dehortatur (Scriptura) quoad pinnulas &
ofſa. 29. Eod. verſ. II. Et morticina eorum abominabimini] (Hoc dicit Scriptura,)
ut includantur muſcæ parvæ, 30. quas percolant, moucheillons, 31. linguâ verna-
culaà (vocantur.) Verſ. 12. Et quicquid non habet &,] Ecquid lex (hic vult) dicere?
*forſitàn non aliud mihi (in mentem venit,) ut permiſſum ſit, niſi id, quod educit (ex
aqua) ſigna ſua (jam dicta) in terram? quod verò illa (gna) reliquit 32, in aqua-,
33. quomodo (probatur, illud comedi poſſe?) lex dicit: & quicquid non habet pin-

nulas & ſquamas in aqua, ecce, ſi fuerint ei (pinnulæ & ſquamæ) in aqua, quamvis

(piſcis) reliquerit illas in extractione, permiſſum eſt, (illum comedere.) Verſ. 13.
Non comedentur] (Hoc dicit Scriptura.) ut reum faciat (violati præcepti etiam) illum,
qui illas (aves prohibitas) præbet comedendas parvulis, 34, nam ita habet ſenſus li-
teralis: non comedantur per te; 35. aut forſitàn hoc non (dicit lex,) niſi ut illas (a-
ves) prohibeat quoad utilitatem? 36. lex dicit: non comedetis, 37. quoad eſum (i-
gitur) prohibitæ ſunt (aves iſtæ;) quoad utilitatem (verò) ſunt permiſiæ, in qualibet

V0=

Ppppp 2

2 &⁸. Nempé: ſi vas aliquod odore vel ſapore iſio-
rum reptiſium ſit infectum, quoò refertur & *
i. e. muria, confer. Gur Arjeh fol. 134. col.
3 med. ut & Torat Cohanim, uti in bnon ne
h. loc. sllegatur ad marginem,
29. Sed quoad carnem, ne illa comedatur, vide,
quæ ſuptaà ad verſ. g. 6. cap. num. 22. notata
ſunt. èU
30. Culices vinarii, Hebr. ad vide Buxtorf.
Lex. Talm. ſol. 9 27. hüc facit Matth, c. 2 3. V.
24. Confer. & tract. Talmud. Chullin, fol. 67.
a. b. uti in 'pan inow . loc. allegatur ad
marginem. YZ
3 1. Ita hic reddo: PaL, hodiè Galli vo-
cant: moucherons vel: mouſcherons, ſic etiam
in MSto tI. habetur: varwyn confer. not. in
non RL b. loc. in MSto z. deeſt dictio iſta
Gallica. .
* Hebr. π nin n, abſunt iſta 24 MSto 2.
32. Sic interpretor hic τα&, confer. infià Levit.
c. 2 5. V. 2 5§. n. 9 2. vide & Torat Cohanim, uti
in P'pen rD h. loc. allegatur ad marginem.

33. Nempè, ſi forte aquaticum iſtud animal per

extractionem ex aqua reliquerit pinnulas ſuas

aut ſquamas in aqua, num id eomedere permilſ-

ſum etit « affirmatur, ex ratione, 4 Commenta-
tore noſtro hie adducta, confer. Gur Arjeh fol.
134. cOl. 3. circà fin. ubi habetur, quèòd pilcis,
ſi ei ſigna illa, nempe: pinnulæ & ſquamæ in
aqua adſint, comedi poſſit, r e
Snn Wed i. e. etiamſi ei in vaſis non (am-
plius) adſint ſigna (iſta,) confer. & not. in
p b. l0c.
34. Sive: liberis ſuis, ita hic intelligo & interpre-
tor b'me, ut ſenius ſit, reum fieri violati in-
terdicti de avibus prohibitis non comedendis et-
iam illum, qui, quamvis ipſe non comedat; par-
vulis tamen ſuis illas comedendas præbeat, quo-
niam lex hie imperſonaliter loquitur: 72 Ni,
i. e, non com edentur, vide Gur Arieh fol. 134.
col. 4. princ. & not. in bhon Mmow b, oc. con-
fer. & infrà v. 41. h. cap. n. 12 5.
3 5. Id eſt: per te non fiat, ut parvuli tui live libe-
ri interdictas illas aves comedant, etiamſi tu
ipſe illas non domedas, confer. num. antec. 34.
36. Sive: quoad ulum ae commodum, quod ex-
inde, præter elum, perclpitur, id enim dictio
RA& hic notat.
37. Ptout fuprà v. 4. h. eap. ac Deuteron. c. 14. v.
7.: habetur, confer. & Gur Arjeh fol. 134. col.
4: princ. ac not. in ar r. h, loc.

858

volucre, de qua dicitur: 3 i. c. juxtà ſpeciem ejus, ) juxtà ſpeciem ſuam-,
„ P juxtà ſpeciem ſuam, in illa (inquam) ſpecie (volucris) ſunt, quæ ſibi non ſunt
ſimiles nec quoad formam nec quoad nomen; & (tamen) illæ omnes unius 33. funt

ſpeciei. Verſ. 16. Accipitrem] Eſpervier, 39. linguàâ vernaculâ. Verſ. 17. Mer-

gulum] (ρν) interpretantur Rabbini noſtri, quòd ſit ea (avis,) quæx Wi. e.

prædatur* piſces è mari & hoc eſt, quod interpretatur Onkelos: Nae 40. Eod.

Verſ. 17. Bubonem & noctuam] Hæ ſunt (aves, quæ dicuntur linguâ vernaculâ:)
choüettes, 4 . quæ clamant noctu, 42. & ſunt illis maxillæ inſtar hominis, alia-
quoque (avis) ei ſimilis eſt, quam vocant: ibin. 43. Verſ. 18. Veſzertilis] (SwenR)
