latum ſpatium, vel, quod idem eſt, quòd fores

Saræ fuerint aperte — ys 7 toti mundo, &
quòd proptereà Abrahami nomen celebre fa-
Gtum 1
on h. loc.
116. Vel: ei alligetur, id eſt: ad eam confugiat,
ſolatium apud illam petat, ita hic verbum 2
interpreter & expono.
1. Vide cap. antec. 24. v. 62. ibique not. n. 101.
confer. & Bereſchit Rabba h. loc. prout in how
'nnm ad marginem allegatur.
† Hebr. — w5hνDςh in MSto Erff. 2. ſic habetur
w y d i. e. eſt & expoſitio alle-
gorica, (nempe, quòd Higar ideò dicta ſit Ke-
thura,) quoniam illa clauſerat & c. confes. hie

it apud omnes &c. confer. & not. in Pe

tract. Talm. Bava Kama, fol. 9 2. a. & Sevachim,

2. Vel: conſociaretur, copulareturcum ullo vi=

ro; Hebr. ππa, reſpicitur autem hic ad no-

men a, quod non ſolùm ſignificat ſuſſ-

men-

ucahitun ,
104. ctiptu
Lickionem te
Peuedickiuan
in mnanum tu
latAbrahaml

—
meatum; let
ſtem, conle.
e. 6 ,5
item iiber
b R1H
1. dell: priaept
cinech ſuarn
Rabbaſctti

tu ubi ide

Vel: cumn ſ0
ſu; collen iu
inkra Genel⸗⸗
6,Chelaicdinte
fuatin calliis
ili ubiris.
propni Aſchun
e, Innonis R
iDerolinenlie
Krirurk ſenl
Qa ſunt: 1N
Hh 2
N NeN N
o N W
DrNhne de
N N
n
N N Nün
u Paraphraſte
hſon
iflud non in
(liena) Ale;
wo, tepon
non habent ab
men a0ditur 4
iur in ilo loeo
(Amos tefef.

Al, NV.
—
Elteiklian.
bernucglnn
eſtſimili⸗
lſasci )nam
bPbathi 14
Knnbetal.
funt (iſta.
(eſcnptum
Ammdiu alicu⸗
mortua et,

niam decota
& quoniam
npore, aud i⸗
l
glo koerit⸗
in laitudinem leun
eſt, qudl foes
3) toti mundo,
omen telebre fa-
1. 8 dot, in 15

1deam coniogiat,

tahic verdum .

ibiquenot, n. lo1.
loe. pout in o
ur.
K. 1. ſic habetut
ſ erpoltoalle⸗
ziced bidaſt Ke⸗
t Nc, conlel hit
u deſathin,

jetuktcum ulo Vi⸗

autem hic 2d n⸗
Um ſgaißcat ſufn.
men⸗

CAP. XXV.

GENESEOS.

203

pſa ab Abrahamo erat ſeparata. Verf. 3. Aſehurim & Lethuſehim] (Iſta) ſunt nomi-
na capitum 3. populorum; Targum autem Onkeloſi non poſſum conciliare cum ve-
ro 4. Scripturæ ſenſu 5. Verſ. 5§. Et dedit Abrahbam &c.] Dixit R. Nechemia: bene-
dictionem teſtamenti 6. ſui dederat ei (Iaaco Abrahamus,) dixit enim Sanctus ille
BenedictusAbrahamo: & eſto benedictio, 7. ut ſenſus ſit: benedictiones traditæ ſunt
in manum tuam, ut benedicas, cuicunque volueris, has autem (benedictiones) dede-

rat Abrahamus Iſaaco. Verſ. 6. Pellicum] (Dictio n) ſcripta eſt defecti-

CcC 2 vè;

mentum; ſed etiam colligatianem, copulatio-
nem, confer. Selden. de Synedr. l. 2. C. 3. . 4.
p. m. 6 5. & ſeq. & not. in pam no h. loc.
item liber nN TWy Part. 2. c. 2 3. pag. 46.
3. Sen: principum, unde gentes ſive populi ori-
ginem ſuam traxerunt , confer. hie Berelchit
Rabba, ſicuti in pan re ad marginem allega-
tur, ubi vide & notas.
4. Vel: cum ſolido ac literali S. Scripturæ ſen-
ſu; conſfer. ſuprà Genel. c. 19. v. 1 5. n. 2 5. &
infrà Genel. c. 3 3. V. 20. u. 47.
5. Chaldaica interpretatio hæc efl: & filii Dedan fue-
runt in caſtris & in tabernaculis, uti P. Fagiꝰ tran
ſtulit, ubi vid. Ejusd. not. Chaldæus itaq;nomina
propria Aſchurim & Lethuſchim vertit appellati-
v&, In notis Kaſchianis editionis baan mnom &
in Berolinenſi editione poſt verba: & on zw 1e.
Scriptnræ ſenſu, iſta uneinulis incluſa & adje-
a ſunt: 1Pien ne PP,, , RD,
ð
Ja mr Wn e ennen iee eenn ee
In ee e e n eenen nn n ee
õäl
Nn E eee wen e
en e y s
Ma PBrrN P i. e. Qui (ſcil. Chaldæ-
us Parapbraſtes dictionem SPNSE) vertit:
PvN, ut ſignificet: caſtra, ſi dicere velis, quod
inlud non ita (vertendum ſit,) proptereà, quia
(litera) Aleph non eſt fundamentalis (in voce
Pren, reſpondetur:) ecce nobis ſunt voces, quæ
non habent ab initio (literam) Aleph; & ta-
men additur Aleph, (ab initio, ) veluti (Chabe-
tur in illo loco:) murus 1 ½ i, e. perpendieuli
(Amos c. 7. Vv. 7.) quæ (dictio N& deducitur

ab illa ſignificatione, quæ habetur in eo loco?)
nn i. e. percuſſus pedibus (2. Samuel. g. 4. V.
4.) ac veluti & i. e. lecythus olei (2. Reg. c.
4. V. 2.) quæ (vox T& eam habet ſignificatio-
nem, quæ feperitur in illo loco:) & laves te Datm
i. e. & ungas te (Ruth. c. 3. verſ. 3.) wνν% au⸗
temn (juxtà Targum Onkeloſi) ſunt habitantes inm
tabernaculis, qui hinc inde diſperguntur & pro-
ficiſcuntur unusquisque in tabernaculo tentorii
lui, ſie illa (Scriptura) dicit: & egce illi pwæx
i. e. diſperſi in ſuper ficie agri (vid. 1. Samuel.c-
30. vV. 16.) nam (lieræ) Lamed & Nun inter
ſeie ita permnutari ſolent, (hac expoſitione defen-
ditur verſio Onkeloſi.)
6. Vel: benedictionem per teſtamentum ſuum, vi
eſtamenti ſui, Hebr. NH&*& vel, ut alii codices:
rNNT, à Græc. dzabaανανα vid. Buxt. Lex. Talm.
fol. 534. confer. ſuprà Raſchi not. ad Genel. c.
I2.V. 2. D. 5. & n. §. it. Cap. antec. 24. V. 10. h.
23: item. infrà verſ. 1I 1. h. cap. n. 17. in notis
Den ne vOX NeSN deducitur b'ny hn
P i. e. à ſignificatione, (quæ habetur in illo
loco:) Pny i. e. antiquus dierum (Daniel, c.
7. V. 13.) quo nomine Deus intelligitur, præte-
reà ibidem ſeribitur, vocem illam *ραρανςtri⸗
bus dictionibus eſſe compoſitam, nempe: Neir
, quarum explicationem vide ibidem; ſed
ſunt illæ alluſiones, non veræ derivationes, in u-
troque MSto Erff. poſt vocem ha i. e. benedi-
ctionem, habetur *cd. i. e. & teſtamentum,
interjectà copulà: Vau, quæ lectio alteri præſe-
renda videtur.
7. Vide Geneſ. dict. cap. 12. v. 2. ibique not. n. 5.
& n. 8. confer. & hic Bereſchit Rabba ac tractat.
Talmud. Bava Batra, fol. 9 1. a. & Sanhedrin,
fol. 9 I. a. prout in Ena re h. loc. allegan-
turs

Và, 9. quoniam non, niſi una pellex fuit Abrahamo, nempe Hagar, quæ (dicta fuit)

Kethura; E) O) i. e. uxores* (ſunt, quæ fiunt) per ſcripturam. 9. i. e.

pellices verò ſunt, quæ accipiuntur ſine ſcriptura, ſieuti dicunt (Rabbini) in Sanhe-
Arin to. de uxoribus pellicibus Davidis. Eod. verſ. 6. Dedit Abrabam munera]

Explicant KRabbini noſtti, quòd nomen immundum i1. dederit eis (Abrahamus.)
Verſ. 7. Cenium anni & ſeptuaginta anni & quinque anni Filius centum annorum (A

brahamus)idem extitit, ac filius ſeptuaginta annorum, atque ſeptuaginta annos na-
zus, fuit ſicuti filius qui nque annorum, (videlicèt) ſine peccato. 12. Verſ. 9. Haac 6
Inael] Hinc (docent Rabbini,) quòd Iſmael pœnitentiam egerit 13. isque Iſaacum
anteè ſe ire fecerit, 14. eaque eſt ſenectus bona, 15. quæ ( hic) dicitur de Abrahamo,

terentur ad magiam illicitam perficiendam; ſed
a D bn h oih i. e. ut abigerent
incantationes ac de'monem, qui hominemintra-
vit, confer. & not. in d'hen re h. loc. it. not.
ad Efai. cap. 2. v. 6. num. 1 1. & 12. in notis Ra-
ſchianis editi onis απ n hic addita ſunti-
ſta: n ee mene e e re, dn
en i den een een e ne weree

tur ad marginem, Vid. & Jalkut Part. I. fol. 3 r.
Col. 3.
32. Nempe ſine litera Tod ab initio, nam plene le-
Litur adR., ſic Rabbini lectionem defecli-
vam bice ſtatuunt, ſed codices Hebræi, quos qui-
dem vidi, conſtanter legunt plenè WAN ,
confer. Gur Arjeh fol. 36. col. I. fin. ubi exem-
pla adducuntur exS. Scriptura, quòd pluralis in-

terdum pro ſingulati ponatur, vide & not. in
WMan h. loc.
Hæc & ſequentia, usque ad: =-1 dn j. e. de-

derit eis, abſunt ab utroque MSeto Erff. confer.

infra n. 1 1I. h. verſ. 6.

demn i. e. alia explicatio: id, quod ei (Abrahamo)
datum erat propter Saram & tera munera, quæ
ei erant data, id omne dedit eis (pellicum libe-
ris.,)) quia (Abrabamus) nullam exillis (mu-

neribus) utilitatem capere volebat.

12. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 23. v. I. n. I.

„, Id eſt: interveniente Scripturà & factò inſtru-
S& n. 3. notata ſunt.

mento fœminæ in matrimonium ductæ fiebant
uxores legitimæ; ſi verò Scriptura non interve-
niebat, erant ſolummodò pellices, confer. R. I-
Dac. Abarbenel ad Judic. c. 20. v. 17. Diſquilſ. 2.
fol. m. 69. col. 3. & 4. editionis Lipſienſ. ubi
hac de re plura, vid. & infrà Gen. c. 3 4. v. 8. n. 10.
10. Eli is liber quartus partis quartæ operis Talmu-
dici, tractans de judiciis &c. vid. Sanhedrin, tol.
9 1. a. D
1. Hebr. SrO , idque juxtà Rabbinorum
opinionem, dicitur de nomine ſpiritus immundi
ſeu diaboli, per quod nomen fit incantatio ſen
magia, ſic & Raſchi ad caput: Chelek (unde lo
cus iſte deſumptus. eſt,) exponit W 1.e.
opus dæmonum, vid. Martini bug. Fid. Part. 3.
Diſt. 3. cap. 22. num. 19. vide Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 8 82. confer. & Ralchi not. 3d Ezech.
c. 22. v. 5. it. Gur Arjeh fol. 36. col. 2. princ. u
bi dicitur, quòd Abrahamus non dederit no
men iſtud immundum filiis pellicis, ut eo abu

ſaac & Ismaéël, ſimùl patrem ſuum , Abraha-
mum, ſepeliverunt & Iſmael Jacobo primum lo-
cum ſeu prærogativam conceſſit;, id, quod Iſmael
non feciſſet, niſi pœnitentiam egiſſet & ad me-
liorem frugem ſe recepiſſet: nam h dane yv/
Pu i-e. improbus odit juſtum & nvv dN
— W i. e. odium contemnit lineam, id eſt:
neſcit modum & menſuram excedie, uti in Gur
Arjeh fol. 36. col. 2. med. habetur, confer. not.
ad Geneſ. C. 22. V. 3. n. 15. it. ad verſ. 17: he.
cap. n. 2 5. ut & Bereſchit Rabba h. loc. uti in
DWa TY' ad marginem allegatur.
14: Id eſt: illum honoraverit eique primum conces-
ſerit locum, vide num. antec. I3. & not. in n

Ichin, fol- 2. a.

tNI h. Ioc. it. Bava batra, fol. 16. b. & Kiddu-

13. Idque Rabbini inde colligunt, quia ambo, I-

15. Nimirum, quia filios probos reliquit ſuperſti-

CA. M

—
FVet 1I1. R.
conſolation
Gerit Abral
quoniam )

niat Domin

19, Vellit it
nituſuu,
(nempe) un
S)
lz

luii ſaccipit
ut auni i

(videlicet en
ſeimns, qud
patre ſno/
do diſcellit

matlem &⸗

nen
16; pide t
not, n.99,
ſolari ſolente
nel, c. 3. V.
. 3 3 0, &
30tn, fol.i4
tir ad mare
1). Hiic tan
glod ſuprz
Gioni ili r
loe cdulet,
I. G
arn
Abrihmas,
P0s, er lin
Hebr. Oy⸗
tien laiil
Oop or
benedicion
Iltlo.
19. Vel. cuiet
enedicere,
enenoi

(A. WV.

2(dictaflit,
Wrdie.
ni) in Sanhe⸗
en miſeri
Abrahamus,)
annofutnh
nta annos na-
tl.9. Me
sque laaeum
le Abrahamo,
Ferl.

—..—

perciendilnz lec
i e, tabigerent
hominemintri⸗
9o h. loc it. nl⸗
11. in notis H⸗
hicaddita luni.
do N
1 h N
odeil Abrahamno)
eter mungeſa,o
(pellicum lbe⸗
lam exillis (ma-
jebat. J
. 737 e l m l⸗

n, gbi⸗ zbo⸗ l⸗
uum, Abraha“
oboplimum .o⸗
,id, auod ſinn
egilſet 34 ne⸗
nam R 92
Nn N
1 lineam, i elt:
Kedie, utl In
eonlet not⸗
. 21 jel I7e li
abba hloe⸗ Gtiin

,

aliſefi⸗

05 1e es3

CApP. XXV. GENESEOS. 2†

Verſ. I1. Fuit autem poſt obitum Abrabami & benedixit & .] Solatus eſt illum (Deus)
conſolationibus lugentium; 16. alia explicatio: quamvis Sanctus ille Benedictus de-
derit Abrahamo benedictiones; (Attamen Abrahamus) metuit benedicere Iſaaco, 17.
quoniam præviderat, 18. quod Eſavus ex illo eſſet naſciturus, (quocircà) dixit: ve-
niat Dominus mundi * & benedicat ei, quicunque probus in ejus conſpectu fuerit;
19. venit itaque Sanctus ille Benedictus ac benedixit ei (Iſaaco.) Verſ. 13. Ie nomi⸗
nibus ſuis, ſecundum generationes ſuas] i. e. Secundùm ſeriem generationis eorum,
(nempè) unius poſt alium ?6. Verſ. 16. In villiſuls (Dictio —– ſignificat)
— ¹ʒ2 i. c. oppida ſine muris, Targum ejus eſt: ENEER. i. e. in villis ſuis, quia
illæ NXED 1. e. apertæ ſunt, 21. (nam H) ſignificat H i. e. aperuit, † ve=
Iuti (accipitur in illo loco:) H u i. e. pandite ?22, & cantate. Verſ. 17. Hi autem
ſunt anni vitæ lIimaelis] Dixit R. Chajia, Bar Abbæ: cur numerantur anni Ismaeélis ?
(videlicèt eum in finem,) ut juxtà illos anni Jacobi numerentur, ex annis Ismaelis di-
ſcimus, quòd Jacobus miniſtraverit in domo Heberi quatuordecim annis, * quando is
à patre ſuo (Iſaaco) ſeparatus eſt, priusquàm veniret ad Labanem, nam ecce, quan-
do diſceſſit jacobus à patre ſuo, mortuus eſt Ismaél, dicitur enim: & ivit Eſau ad Is-
maẽëlem &c. 23. ſicuti exponitur in fine (tractatus Talmudici:) Megilla, (cap. TI.
Cc. 3 quod

tes; vide tamen infrà verſ. 30. h. cap. ibique] not. in eo n h. loc. it. tract. Talm. San-
not. n. 99. hedrin, fol. 9 1. a.
16. Id eſt: conſolationibus illis, quibus homines 21. Confer. præ aliis Joh. Lightfoot. Hor. Talm-
ſolari ſolent eos, qui lugent, confer. not. ad Ge- in Marci cap. I. v. 3 . F. I. pag.m. 600. edit.
neſ. c. 3 5. V. 9. n. 16. & D. Wagenſeil. Sot. pag. Lipſi. ubi nn ſenbit eſſe civitates monibus
m. 330. & p. 3 37. n. 6. S& n. 7. it. tract. Talwm. cinctas, easque à ba & mey hoc modo
Sota, fol. 14. a. uti in a DY' h. loc, allega: diſtinguit, nempe quòd ſint urbes, muris cin-
tur ad marginem, ubi vide & notas. Gæ, confer. etiam Levit. c. 2 5. V. 3 I. ibique
MN. Huic tamen expoſitioni obſtare videtur id, nor. n. 100.
quod ſupra verſ. 5. h. Cap. n, 6. habetur, obje- † Juxtà Hebr. Arpno i. e. apertionem ſeu apertu-
Gtioni iſti reſpondetur in notis an n, h.; ram, in MSto Erff. 2. pro eo habetur Wνονα res
loc. confer. hic tract. Talm. Kidduſchin, fol. eadem eſt, juxtà linguam Chaldæam.

14. a.
18. Id eſt: per ſpiritum propheticum proſpexerat
Abrahamus, quòd Eſauus, malæ indolis ne
pos, ex Iſaaco naſeciturus eſſet.
K Hebr. y ya, ſic in Bibliis Buxtorf. & in
exem plari Amſt. Heébræo, quo uis ſumzin editione
e W legitur: tWon bya i. e. dominus
benedictionum, ſic etiam habet Berolinenſis e-
ditio.
19. Vel: cuicunque placuerit vel vifum fue it Deo
benedicere.
20. Videlicèt: quomodo juxtà ſeriem ſen ordiner
generationis alter poſt alterum natus eſt, vide

22. Vel: aperite, ſeil. Os, ita hic ex mente Com-
mentatoris noſtri hic vertere volui verbum, quod
Pſalm. 9 . v. 4. habetur, alii aliter ibi verte-
runt, confer. & Elai. c. 14. V. 7. & Eſai. c. 44. V.
2 %. ibique Raſchi not.
XX Vide infrà Geneſ. c. 2 . v. 9. n. 12. confer. hic
trattat. Talmud. Bava Batra, fol. 1 5. b. uti in
D H h. lor. allegatur ad marginem, vide
& Seder Olam majus, cap. 2z. princ, it. Megilla,
fol. 17. a. M
23. Uri infrà Genel. dict. c. 2 9,. v. 9. habetur, ubi
vid. Ralſghi not

206

GENESEOS.

CAbP. XXV.

quod incipit:) dp- 4.

Eod. verſ. 17. Et exſpiravit] (Hebr. V1))) non

dicitur i. e. exipiratio, niſi de juſtis: 25. Verſ. 18. Cecidit] (Verbum 3
hic notat:) habitavit, 26. veluti (accipitur in illo loco:) Midian & Amalek & filii Ke-
dem — i. e. habitabant in valle, 27. ita hic uſurpat (Scriptura) vocem ,
ſuprà quoque (eadem Scriptura) dicit: coràm omnibus fratribus ſuis ) i. e. habi-

tabit, “8. usque dum Abraham non erat mortuus, 12 V)d i. e., habitavit (Iſmaël;) ſed

poſtquàm mortuus eſt Abraham, DD i. e. cecidit (Iſmaël.) Verſ. 19. Hæ autem ſunt
generatione: Iſaaci] (Nempe:) Jacob & Eſau, qui nominantur (poſteà) in textu, &
uoniam dicit(hic) Scriptura: Haac, filius Abrahami, neceſſe fuit dicere: Abraham
genuit Iſaacum, 29. irriſores enim iſtius ætatis dicebant: ex Abimelecho concepit

Sara, quia mu

ltis ecce annis commorata eſt cum Abrahamo nec ab illo gravida facta

elſt, ecquid fecit (igitur) Sanctus ille Benedictus? formavit effigiem vultus lſaaci

ſimilem Abrahamo atque omnes teſtati (& confeſſi) ſunt, quòùd Abrahamus genue-
d eſt, † quògd hic ſcribitur: Iſaac, filius Abrahami, ecce quippe te-

rit Iſaacum atque i

ſtimonium adeſt, quod Abraham genuerit Iſaacum. Verſ. 2 0. Quadraginta annorum
it] Nam ecce quando venit Abraham de monte Morija, nuncium ei fuit allatum,

4

6cCES

uòd nata eſſet Rebecca; 30. Iſaac autem (tunc) fuit triginta ſeptem annorum, nam
godem illo tempore 3 mortua grat Sara 32. & ex quo natus eſt Iſaac, usque dum

mor⸗

24. In. na DW h. loc. iſta verba uncinulis in-
cluſa reperiunturmm „ r ea i. e. &
mirum Genelſ.alleg.c.2 8.V. 2. vidẽ Megilla f. 17. a.
25. Quoniam igitur iſtud verbum de Ismaéle hie
ufurpatur, hinc colligunt Judæorum magiſtri,
quod limael poœnitentiam egerit, conf. ſupra vV 9.
h. c. n. 1 3. vide & not. in ar ae h. loc.
26. Hebr. 2, confer. not. ad 1. Sam. c. 29. V. 3.
& ad Eccleſ. c. 11, v. 3. ſic. & 1XX. nargenss,
conf. Rich. Simon. Hiſtor. Crit. Vet. Teſtam.
1. 2. cap. 6 ubi (cribit, quòd hæe L XX. ver-
ſio interpreti Chaldæo, Syro & Artabieo Saadiz
probetur, idque maniſeſtum faciat Geneſ. c. 16.
V. 12. vide & P. Fagli nor. ad Paraphf. Chald, h.
loc. Vulgata habet: occubuit, ſic ferè S. Hie-
ron. in Quæzſtion. Hebr. h. loc. ubi: occubuit,

. e. in manibus omnmum filiorum ſuorum mor-

tuuseſt, uti idem Hieronymus ibidem exponit.
22 Vide Judie. c. 7. v. 12. num. 5. ibique LXX.
& Vulgatam Latinam, confer. & not. ad Hiob.
cap. 1. v. 15. n. 52¾.
28. Sicatiſupta Genelſ. dict-cap. 15. verſ. 12. habetur.

X* Hebr. Ddva, in utroque MSt. Erff. pro eo habe-

tur ay Pa in fine textus; in not. Raſchianis
editionis enam rne& in Berolinentſi editio-
ne poſt dv n i. e. in textu, ita habetur: brrenzs
bmn pon ee eh re e 1n
y pre) ree inen re i. e. (Verſ. 19.)
Abraham genuit Iſaacum] Poſiquam Sancus ille
Benedictus vocaverat nomen ejus: Abraham;,
exinde ille genuit Iſaacum; alia explicatio: &
quoniam & .
29. Prout in fine hujus verſus 19, habetur, con-
fer. not. in =anm ne h. loc. & tract, Talm.
Sanhedrin, fol. 91. a. it. Bava mezia, fal. 87. 2a.
† Hebr. aiſtud ut & ſequentia, usque ad:

Eiff. 2.
30. Vide ſuprà Genel. c. 22. v. 23. confer, & not.
ia mam e h. loc. it. tract. Talm. evammot,
fol. 64. 2.
31. Sive: momento, vel: temporis articulo, ita
hic interpretorpeba, confer. Raſchi not. ad Le-
Vit c. 24. v. 12. & ad Ezech. c. 3 9. V. 17. vid.
infia n. 3 5. h. verſ. it. Geneſ. c. 2 g. v. 9. n. 8⸗

32. Conkfer. ſuprà Geneſ. c. 23. V. 2. num. g.

2* Hi& i. e. genuerit Iſaacum, ablunt à MSte

CAMN.
—
mortua l
ta.) gnand
andomo
acottiginta
(auten luun
Watrimont.
cui,] Sdedt
lia ac loror
hic memon.
inpiüa ſon
(tamen eor

niamm duc e
(ed dl

Chuldaicei
Chaldæus 1

Frelut

Vetl. 21,
—
1 Hebr. T,i
ne hic a4
(laati)
33. Hinc con
nili tres ann
ſponleta
laacus gu
becca n du
h. verl. 20
34. Vige Ge
36. Conker.
, qux
8 Genel. e
36. Ficutiſi
vide notn
loe.
37. Vie,
ſunt, con
N Hebr, d
ie, ut du
† Nan keèt
ad conci
konibuasa
NN

.W..
—
)non
bumn de
Elüke.
n o,
i b. habi.
mael,) ſed
Autenn ſunt
tentu, &
Abtaham
o concepit
wida faca
ltus llaaci
nus genue⸗
guippe te⸗
a4nnoruf
litallatum,
orum, nam
nsgue dum
mor⸗

—
l. pro eo habe⸗
ot. Ralchisnis
blinentl editio⸗
habetur: dnt
e, (Verl, 190)
us: Abtaham,
explienio: &

Ibetur, eonh⸗
Xiract, Talm.
Usque ad:
4blant ² Mot.

.conler, & nit.
len. evammot,

6 atticnlo, il
lchi not. 1 Le⸗
38. Ve li ig
19. 1l 1
14, Dulh. 1

CAP XXV. 6SENESEOs. 200

* mortua eſt Sara, triginta ſeptem erant anni; 33. nonaginta autem annos nata erat (Sa⸗
ra,) quando natus eſt Iſaacus ac centum & viginti ſeptem annos illa compleverat,
quando mortua eſt, dicitur enim: & vixit Sara &c. 34. ecce (tunc completi erant) Iſa⸗
aco triginta ſeptem anni; eodem autem tempore 35. nata fuit Rebecca; 36. exſpectavit
(autem Iſaacus) illam tribus annis, 37. donec ipſa ad nubendum ** eſſet apta † eamq;
matrimonio ſibi junxit. Eod. verſ. 20. Filiam Bethuelis de PaddandAram, ſororem La-
banis] Sed nonne jam anteà ſcriptum eſt, 38. quòd illa (Rebecca fuerit) Bethuelis fi-
lia ac ſoror Labanis (quòdque fuerit) de Paddan Aram?) (ita ſanè eſt;) ſed (hoc ideò
hic memoratur,) ut narretur laus ejus (Rebeccæ,) quòd fuerit (quidem) filia (patris)
impii ac ſoror (fratris) improbi ac quòd in ejus patria (fuerint) homines impii; *** ipſa
(tamen)eorum (improba) facta non didicerit. Eod. verſ. 20. Paddan Aram Quo-
niam duæ erant (regiones) Aram 39. (videlicèt) Aram Naharaim 40. & Aram Zobah:
(ideò S. Scriptura) vocatillam (regionemAram) [ bPaddan; ſignificat (autem
Chaldaicè idem, quod Hebræis) D& i. e. jugum, (nam) 1& Fj. e. jugum boum
Chaldæus tranſtulit: [ i. e. jugum boum; ſunt, qui interpretentur = N& [
reluti — N& ρ◻ W i. e. agrum Aram, nam linguàâ Iſmaélitica vocant [1. 41.
Verſ. 2 I. Et oravit] (Verbum D, ſignificat hic) crebrò & inſtanter oravit. Ea.
Verſ.

xX IHebr. y, in ori Meu & in Berolinenſi editio-] 3 8. Tuxtà Hebræum ita: ſed rum hactenus non
ne hic additur: M⅞ i. e. (poſt) ligationem fuit ſeriptum, quòd illa Rebecca fuerit filia Be=
(Ilſaaci.) thuelis &c. quæ interrogatio negativa habet vim
33. Hinc concludunt Rabbini, quod Rebecca non affirmativæ, ac ſi diceret: certè jam anteà ſcri⸗
nili tres annos habuerit, quando illa Iſaaco de- ptum eſt, quòdRebecca Bethuelis fuerit filia, vi-
ſponſata eſt, dicitur enim hoc verſu 20. quòôd de ſuprà Geneſ. c. 22. v. 23. & not. in da r

Iſaacus quadraginta annorum fuerit, dum Re. h loc. .
becca n duxit uxorem, vide paullo poſt num 37. * Hebr. yw ra ene, in MSro Erff. 2. pro
h. verlſ. 20. his legitur: dyO Per erde i. e. & homines
34. Vide Genelſ. dict. cap. 2 3.v. I. loci eju? (i. e. patriæ ejus) improbi.

35. Confer. quæ ſupra num. 3 1. h. verſ. de voce 139. Sive: Syriæ, Hebr. Hde, cujus diviſio hic à
n, quæ etiam hic habetur, notata ſunt, vide Commetatore noſtro adducitur, confer. & oh.
& Geneſ. c. 27. V. 2. n. 2. Lightfoot Hor. Talmud. in Act. Apoſtol. c. 6.n.
36. Sicuti ſupra Geneſ. c. 22. V. 2 3: habetur, ubi 2.p. m. 49. edit. Lipſ. vide & infr. Geneſ. c. 29.
vide not. n. 53. confer. & not. in d'an n h. v. 2. n. 1. .
loe. 40. Id eſt: Syria, intrà duo flumina, Tigrim
37. Vide, quæ ſuprà num. 3 3. h. verſ. 20. notata Euphratem, ſita, Græcis Meſopotamia, con-
ſunt, confer. & infra verſ. 26. h. cap. n. 77. fer. Id. Lightfoot. in Act. Apoſtol. c. 7. V. 2. P.
XX Hebr. &, in MSto Erff. 2. habetur: NH 59. & ſeq. edit. Lipſ.

»

i. e. ut ducatur (uxor.) † Hebr. "DD bæc & ſequentia, usque ad:
† Nam licèt illa non fuerit Pr 1N i. e. idonea Po ri, e. Mν vocant iS, abſunt ab uno-
ad concipiendum; tamen Iſaacus illam duxit MSto Erff.
pay anen e N ,i, e, ne (pravis) cogita- 41. Vide hice præ aliis Junii ac Tremellii not. ad
tionibus ad peccandum induceretur, ſic in not. hunc locum, it. Michlol Jophi h. loc.
A r DW hic exponitur,

GENESEOS.

CAP. XXV.

veI 2 1. Et exonatus eft] (Yerbum 1yz hic notat:) D i. e. inſtantibus precibus
locum dedit (Deus) & placatus eſt eique (Hfaaco) annuit; 42. exiſtimo autem ego,

quòd om
quo que (accipitur in illo loco.)

nis dictio v ſignificet i. e. inſtantiam & multitudinem, 43. ſic
Nv i. e. multitudo (ſen abundantia) nubis ſufſitus;
244. ita etiam (accipitur in illo loco:) NNPHIi. e. multiplicaſtis (ſive abundè pro-

fudiſtis) adversùs me verba veſtra, 45. ſic quoque (in illo loco:) MN i. e. crebra
(ſeu multa ac ſæpè repetita) oſcula odio habentur, 46. id eſt: videntur illa nimia ac

proptereà ſunt moleſta, linguàâ ve

rnaculà (verbum y ſignificat:) encroiſtre. 47.

Eod. verſ. 2 1. E regione 48⁸. uxoris ſuæ] Hic (nempe Iſaacus) ſtabat in angulo iſto at-

que orabat, & ill

a (Kebecca) ſtabat in angulo alio & preces fundebat. 49.

Eod. verſ.

21. Et exomtus eſt ei] (Dicitur hic:) i. e. ei (Iſaaco;) non verò h i. e illi (Re-
beccæ,) quoniam haud ſimilis eſt oratio juſti, qui filius eſt juſti, orationi juſti, * qui fi-
Tius eſt improbi, ideò (hic ſeriptum eſt:) iei (Iaaco,) non illi (Rebeccæ.) Verſ.
22. Er collidebant ſe] Vel te invito ?* * verſus iſte Biblicus dicit expoſitionem allegori-

cam:

.

A2. Ita hic interpretor men i. e. inductus, pelle-
ctus, perſuaſus fuit, nempe crebris precibus inter-
pellatus ab Iſaaco, ſic ĩidem verbum in Hithpa-
hel habetur apud Commentatorem noſtrum in
not. ad Cantic. c. 8. v. 9. confer. not. in và*
„ h. loc. it. tract. Talm. Sukka, fol. 14. a. &
Jevammot. fol. 64. a. it. Bava batra, fol. 34. a.
43. Sive: copiam, Hebr. a, crebram iteratio-
nem, quando aliquid crebro repetitur & multi-
licatur.
4A4. Hebr. v') i/y roæ i e. multitudo alcenſus
fumi, ſic autor noſter hic exponit, quæ Ezech.
cap. 8. V. I1. habentur, ubi vide ejusd. Raſchi
nod.
4A5. Vide Ezech. cap. 3 5. V. 13.
46. Sicuti Proverb. c. 27. v. 6. habetur, ubi alii
aliter interpretati ſunt, ego ita, ut vides, ex men-
te autoris noſtri vertere volui, confer. not. in
tpar rD h. loc.
47. Id eſt: augere, multiplicare; in editione
Haebr. qua uſus ſum, legitur de in Bux-
gorf. Bibliis habetur: NY „ego legendum
puto: N7νdi. e. encroiſtre, in MSt. Erff. 1.

N .
habetur: Oναπ‧ quod reddere poſſis: accrois-

ſent, i. e. accreſcunt.
4 8. Ita hic juxtà mentem commentatoris noſtri

Ric interpretari volui, alii verterunt.: pro uxore

ſua, Junii ac Tremellii verſio habet: ob uxorem
ſuam, ubi vide eorum notas.
* Hebr. my . in MSt. Erff. 2. poſteaà ſic habe-
tur: P7HrN r. Wan i. e. & regione illius & o-
rabant; cœtera ibidem omiſſa ſunt.
49. Reſpicitur per hanc explicationem ad dictio-
nem Hii", quæ hic habetur & ſignificat: &re-
gione, Gall. vis à vis, confer. tractat. Talm. Je-
vammot, fol. 64. a, uti in aN nD h. loc.
allegatur,
xX Confer. hic not. in pan ne & dict. track.
Talmud. Jevammot fol. 64. uti ibidem ad mar-
ginem allegatur.
E Z
Hebr.’ "7 hæc & ſequentia, usque ad:
tiy W j. e. duorum ſeculorum (vid. infr-
n. 59. h. verſ.) in MSto Erff. 2. aliter habentur, ubi
præmiſſo Targum ſic legitur: αWα. nen n
pe n e den ee enn nn ee
bee n iee ee e denn dhnbee weeeen
av ah een ieen ee eeen e
n e nenn ee ee en me een n
—0 H i. e. quid ſibi (hic) vult/e i. e. colli-
ſio (ſeu confractio?) quoniam illa (Rebecca) non
recepit illos (infantes) uno in loco, in utero uno
ſicuti dicit (5. Scriptura:) geminos (fuiſſe in
utero ejus, verſ. 24. h. cap.) qui portantur uno
in loco, nam juſtus (Jacobus) non poterat

Babitare

(A. Wy.

cam, ſ0. qu⸗
crlolutee
onunhut I
Ies legisöche
egreckeketut;
Eſauus mov
cem & inter
Er Aut: ſi

nuiil De

n
habitare jun
terit eliam ex
fractionem,
ſicuti (accipi
git craniume
ei Rebeccxe)
fiingebat.
50. Hebt. Wr
gu fupta
ſagt.
1. ded ocrult
(ollilo, abiol
ſine Heclali
plico,
71. Hfonthoc,
ptumtepeitl

, 60, Vide d

33. Vulgata hi
concipere!
hoc (accidit
h, b1, b. Ferl.

P6 lta hie cun

tionem un
Cantic. t, 7.
habetur.

6. ld el: en
i patriacha

Rabbini bir
Verl. 22,
656. Ltiamnum
ſtene, conker,
LNE imerpt
lubſlierunt,
riaur luct

CAN.xxy. CAbP. KKyNK. GENESEOS. 209

ns precibis cam, 50. quoniam non exponit 51. quænam illa ſit concuſſio (ſeu conquaſſatio;) ſed
en egc, (abſolutè) ſcribit:ſi ſie, 2. ad quid hoc ego? 53. Rabbini noſtri (verbum 2 ) ex-
e pronunt, ut ſignificet τι i. e. curſum, 54. quando (enim Rebecca) tranſibat juxtà fo-
ſuſins; res legis Schemi, 55. & Heberi, Vi. e. currebat Jjacobus 56. ac movebat ſeſe, 57. ut.
undepto. egrederetur; (quando verò Rebecca) præteribat † juxtà fores cultus idololatrici, tunc
Jieerchne Eſauus movebat ſeſe, ut egrederetur; 58. alia explicatio: conquaſſabant ſeſe invi-
l imia a cem & inter ſe contendebant de hæreditate duorum ſeculorum. 59. Eod. verſ. 22.
neroſſte,. Et dixite ſiita] (Scilicèt) magnus eſt dolor † imprægnationis. 6o. Eod. verſ. 2 2. Cur
hgloiſtot. ia ego] Deſideravi & oravi, ut prægnans fierem? 61. Eod. verſ. 22. Et abiit ad con- S
Todvel. = H ſulen- M
ilh habitare juxtaà improbum (ſavum;) po-[57. Hebr. Paen, quod verbum ſignificat: moti-
ilth equif, feerit etiam explicari (iſtud) æ*ατππνο Cpropter con- tare ſe, item: trepidare, confer. Buxtorf. Lex.
ecce.) VNel. fracdlionem, (ita, ut confractionem ſignificet.) Talm. fol. 1917.
llegori⸗ ſicuti (accipitur in illo loco:) Prn i. e. & confte- † Hebr. Mny, iſtud ut & ſequentia, usque ade
gem alegori P . . 1
dn ilt cranium ejus (Jud. «. 9. v. 53-) nam locus nS&X* . e. ut egrederetur, abſunt à MSt. Erff. 1.
n

ei (Rebeccæ) erat anguſtus & alter alterum con- vigd. n. 5 8. h. verſ. ä
fringebat. 58. Nempe: ex utero matris ſuæ, diverſa hic utri-
50. Hebr. u, i. e. allegericè me explica, vide, usque, Jacobi & Eſaui, ſtudia ae mores hic indi-

—.—

bet: Ob uxoren

. ꝗquæ ſupra ad Genel. c. I. V. I- n. 10. notata care voluerunt Rabbini, videlicèt iſtius inclina-
poſten ſehabe⸗ ſunt. èèD tionem ad verum Dei cultum; hujus verò ad ſer-
gioneillin e. 51. Sed occultat & abſcondit, quænam illa ſit? vitium idolorum.
N ,. colliſio, abſolutè & ſimpliciter loquitur Scriptura?59. Videlicèt: præſentis & futuri ſeculi, hujus
onem⸗d ldi. ſine ſpecialj expoſitione, ita verbum dib hic ex- gquidem amore & delſiderio tenebatur Jacobus; il-
ſnilest: Erer plico. lius vero Efauus.
Lun f. 2. pront hoc verſu 22, abrupte e per ellipſin ſeri-* Hebr-yx ori,, hæc & ſequentia, usque ad: W)

1 . 1 . . . .
n w h loe. ptum repenitur, contfer. paulò poſt num. 53. & Wai. e, ſuper imprægnatione vel ut prægnans

B n. 60. vide & not. in ha r h. l0c. fierem, aliter in MSt. Erff. 2. & quidem ita ha-
& (ic, tract. 53. Vulgata hic pleniori ſenſu: quid neceſſe fuir bentur: ni —nd vypa eee e
ibidem ad mat⸗ concipere? L-XX. a zi ko zgres cur mihi 7h Dn i. e. ſi (iſti) collidunt ſelein viſce-

hoc (accidit?) alii aliter ſupplent, confer. infra ribus meis, cur ego prægnans facta ſum? cum

Atia, eqe zd: n. 6 1, h. verſ. 22. finis ejus ſit, orbare eos (vel abortire eos, ſic
lorumkrid, inft. 54. Ita hic cum Gur Arjeh fol. 37. col. I. fin. di:· iahic vertere volni, ſi quidem menda non
iterhabentur bi ctionem * expono, confer. & not. Raſchi ad eſt,) confer. num. 6 3. h. verr.
NN n n Cantic. c. 7. Vv. 8. ubi a ) i. e. curſus, in plurali 6ο. Sive: geſtationis uteri, Hebr. Maya, alii aliter
m nn ee habetur. Sð ſupplent verba iſta: ſi ita, confer. ſuprà n. 52.
n Dhan 5 5. Id eſt: juxtà fores p Tn i, e. Scholæ, u-1 hb. verſ. 22.
W eIhn bi patriarcha Schem legem Dei explicabar, ſic 61, Super imprægnatione, ita juxtà Hebr. vide,
N NN P. Rabbini hic exponunt, vid. infr. num. 62, h quæ ſuprà num. 5 3. h. verſ. 2 2. notata ſunt, in
lerp ie . verſ. 22. Gur Arjeh fol. 37. col. 1. circa fmn. verba iſta:
la Rebeca) nn 6. Etiamnum in utero matris ſuæ Rebeccæ exi- cur iſtud ego, ita ſupplentur: a aun, i. e. ſe-
de i uteto und, ſtens, confer. Luc. c. I. v. 41. ubi zoiι+τααε,, ſie] deo otioſa, nec in rem iſtam inquiro, incum bit
ninos (uille in LXX. interpretes Xαν hic verterunt sanτο, ſanè mihi ut rei iſtius cauſam perveſtigem? abiit
gli poltamtur und ſubſilierunt, Symmachus verò tranſtulit: Mdäitaque, ut Dominum conſuleret, ſicuti in Sne
Ds) Hon potetet α ααον luctabantur. M hujus verſus habetur. HY’
be D d

210

CAP. XXV.

ſulendum] (idelicèt) ad ſcholam † Schemi. 62. Eod. verſ. 22. Ad conſulendum Do-
minum] Ur annunciaret ei (Deus,) quid tandem eventurum efſtet. 63, Verſ. 23. Et
dixit ei Dominus] (Nempe:) per legatum, *(nam) Schemo dictum fuit?* per Spiri⸗-
tum Sanctum, (quid eventurum eſſet Rebeccæ) atque is (Schemus) indicæavit id ei (Re-
beccæ.) Eod. verſ. 23. Duæ gentes Qſant) in natero tuo] Scriptum eſt D), 64. hi
(fuerunt) Antoninus 67. & Rabbi, 66 nunquam enim abfuerunt ab sorum menſa nec

2

rapha-

† Hebr. ra? iiiud & quæ ſequuntur, usque ad:
— aà i e, in fine- ejus, quid ſeil. tandem even-.

turum'eſſet, in MSto Erff. 2. aliter & quidem ita
leguntur: vr LD n i. e. quid iſtud (ſi-
bi velit,) quòd (infantes iſti) ſeſe collidant.

E2. Conter. ſuprà nume 5 5, h. verſ. 2 2. it. verſ. 27. †
h. cap. n. 8 3. vide & not. in 'nnri neY, h. loc.
63. Quisnam futurus eſſet finis ſive eventus cincà
geſtationem uteri, quem tandem illa finem ſit ha

bitura.
. NR . .
X Hebr. hb y, hæc & ſequentin, usque ad:
=b — a T i. e. ex vaſtatione Hieroſo-

lymæ, in MSto Erff. z. etiam aliter & quidem
ſle habentur & eE ee ede
Tyna ra en ee ene e ee e
TPynn dee ee en e eenn en
n& n en ner denen ddeee e
ðsððß
DPre n ene en n y er
&& e (tortè legendum: nyp) nn
e dn e. e en eeenn. eee
TNRe. 9Dn aA i. e. quêd tu (Rebecca)
Randem projectura ſis iſtas, qui ſeſe collidunt;
verum hos eſt ſignum, quòd, ſic uti non eſt lo-
cus, quò illi portentur in viſceribus tuis; iſta iſti-
ab invic em ſeparati erunt, vam, poſtquàm egreſſi?

fuerint ex viſceribus tuis, ipſi ſemet ſeparabunt

ac natio una alteri prævalebit (ſicuti h. verſ. 2 3.
habetur,)nec alter alterum feret ac majer ſerviet
minori (d. veri. 23. B. cap.) nunc pergit ac nar-
rat, quomodo res iſta eyentum conſecutura ſit,
donec adveniat tempus, quo fratri tuo ſis præ-
valiturus, (ſic;, R. Joſeph interpretatur vocabu-
lum (iſtud ꝙv)at Dodor magnus inter Iſraëlitas :
(ſic hic verto, vid. Deuter. c. 32. v. 1 5. &
c. 3 3. V. 5. ibique not.) R. Salomo Gdemiſit ſe in

rofundum aquarum validarum atque alio mo-
do tezexit (& expoſuit locum iſtum, t αaν

de R. Joſeph, Simeonis filio, vid, ſupra Genel. e⸗
24. v. 7. Sign. †
XX Vide not. in Par i h. loc. ubi & Rereſchit
rabba ad marginem allegatur.
64. Pro da, ſic enim legendum, ſieuti & in Gloſſa
marginali ſive Maſora’parva notatum eſt, in no-
tis DrV DY H. loc. ſcribiiur„ quod ²
t ſit hime i. e- ſignificet: excellentes„excellos,
quia litera Jod poſita ſir loco Aleph, conſer. hic
tadct. Talm. Berachot, fol. 57. b. & not. ad Ezech-
6 5. Hic Antoninusà R. Nehumia , Haccanæ filio, in
evpiſtola Secretorum ad filium ſuum, Haccanam,
ſcripta vocatur 7 Paa i e. princeps ur=
bis Romæ;, ali dictionrm a verterunt: conſu-
lem, utraque verſio locum habere poteſt,nam
Antoninus Pius & princeps ſeu imperator fuit &
conſul, vid. Faſti confulares, confer, & Petr. Ga-
latin. de Arcan, Cathohl. Verit. l. 2. c. 10. fol. m.
52. & l. 6. C. 5. it. dict. I. 6. c. I3. ubi nonnuliæ
quæſtiones inter Antoninum & Rabbi Hacca-
doſch referuntur, confer. & Deut. c. I. v. 1 3. Sig-
* vid. & Lightfoot. in Tohann. c. 9. v. 2. P. 10 50.
etlit. Lipſienſ.
66. Is fuit Rabbi jehuda, filius Rabban Simeonis,
cognominatus Nν*1u & à ſanctitate τν anctus
it. o n Rabbenu Haccadoſch & zar sgen=
zg* ſimpliciter Rabbi, ſicuti & hic à Commenta-
tore noſiro vocatur. Iſte Rabbi, cum videret „
ſapientiam Judæorum per calamitoſum exilium
