marginem allegatur.

* Hebr. WNN N7 abſunt iſta à MSto I. ſed malè,

4. —
— HDDe⸗
Gu ,H

Corltan non et

a ics; 1

circumciſo lo
gui eſt inguilin
ciatis, Olunla
ie
cepti begatiſi.
me 68. jurta!
lcatio (vetbo
Deorum alien-
tum) ge cultu
tetepte)obſe

—
61. Sire: lemill
bie ſetmo eſt,
61. Seu: afflicio
betur, etiatn il
Pront allegatur
loe.
6G3. Confer, eian
d marginemin
jeh lol, 103,e.
On h. ſoe,
64. Vel: prolehz
Gilliggnituris
Vvige Gur Anje
tork, Lex. Tal-
dot. P. 507. l.
h, loc.
6). De Lictionem
pretor, enſus hi
matiya tacite o
uh. ſeg. 66.
1. it.tnact, Ta

66. Id et: ubicn

Serigtura teperi
gbisillud relile
legatur in wr
notis ibidem ha
den
i, 1

n. AWII.

meiſi, guand

dtiſert.

Autiinillo loco.

II. Htermim,

, (lc el inter.

oerbi) dn
ti elt aratio 1a la.

l:)milluteton.

It, comedet lhi .

e, Iuemadmodum,
eni comegunt ine
ur) gecime (annc)
Sctiptura ad 1gr
etl. 12. Die en

nprimerum bo, 3.1
athutm ides)non.

isſet Lot tuu G.
Interpretor, nam ſartitio
Mlimo eſt prohibite,con⸗
fol 1161, & leg item
ve ubifetbi lliuspv
blervationibus in Tal⸗
t.& Mechilta, ſeuti ad
h, loe, alleggrur.
eptimo, qub lettim co⸗
Olinpiramturpaupetibus
ta, gtont 20 marginem
P. loc, ubi ice nolat.

9, guo vonite inel.

e luet Abotes, gur
us 0, ollum el:

Enus tnus] Da ci quietem ac permitte, ut ſit ſolutus & comedat gramina de ſolo, ant.
forlſitàn non eſt iſtud, niſi ut alliget illum in domo? dicas (ſive reſpondeas:) non eſt

præcepta) obſervet. Eod. verſ. 13. Non audietur] (Nempe:) ex alienigena. é

65. Sic dictionem &, quæ hic habetur, inter-

(de Buxtotk. Ler.
in enn rod ,
enle 10. ,, c3, (Olfef.
ot, fol.4 ,b.

ſell in testione nin.

õ
enim npx Nad ie

c, 13, . l. 1, 4.

tout in Nn d

u Mgo nbdre

66. Id eſt: ubicunque dictio iſta: Appv in S.

Allegatur in nan rmh. loc. ubi etiam iſta in

iſta quies; 61, ſed adſtrictio. 6⁶2. Eod. verſ. 12. Eilius ancillæ tuæx] De ſervo in-
circumciſo loquitur (hic) Scriptura. 63. Eod. verſ. 12. Peregrinu] i. e. Advena,

qui eſt inquilinus. 64. Verf. 13. Et omnia, quæ dixi vobis, cuſtodietis] Ut 6 illa) fa-
ciatis, omnia præcepta affirmativa (fiunt) per dehortationem, 6. nam omnis

DP i. e. cuſtodia (ſive obſervatio,) quæ in lege (habetur,) eſt dehortatio loco Ppræ-
cepti negativi. é6. Eod. verſ. 13. Ne memineritis] Ne dicat ei: 67. præltolare,
me 68. juxtà idolum iſtud vel ſtabis ?* mecum in die hujus vel illius idoli; alia ex-
plicatio (verborum iſtorum:) & omnia, quæ dixi vobis, cuſtodietis atque nominis
Deorum alienorum ne memineritis, (nempe,) ut doceat te (Scriptura,) quod (præce-

ptum) de cultu idolorum (vitando) æquiparetur omnibus præceptis **ſimu! junctis &

quod ille, qui admonitus iſtud obſervat (præceptum,) perinde ſit, ac ſi omnia (reliqua

7°

WM FPeog.

6 1. Sive: remiſſio, ſolutio, Hebr. 'à, de qua que præceptum affirmativum pellit negativum,
hic ſermo eſt, confer. not. in am nev h. loc. nam in omni Præcepto affirmativo eſt eriam)
62. Seu: afflictio, nam dictio: yæ, quæ hic ha- negativum, cum itaque in affirmativo duo con-
betur, etiam iſtud ſignificat, confer, Mechilta, ti eantur, nempe & affirmativum & negativum
proùᷣt allegatur ad marginem in 'pam nev h. præceptum, ideò iftud pellit &en wyn der
loe. D i. e præceptum, quod tantum negativum eſt, ſic-
63. Confer. etiam hic Mechilta, ſicuti allegatur uti ibidem in notis habetur „confer. & Deute-
ad marginem in 'pan meh. loc. & Gur Ar- ron. c. I1. v. 2 1. B. 76. WZ
jeh fol. 103. col. 4. princ. atque not. in now 67. Rabbini hoc ita exponunt: ne quis Judæus
Dwa h. loc. per alienigenam ſive gentilem faciat dicere alterie
64. Vel: proſelytus inquilinus, Hebr. av)D d, expecta me juxtà idolum iſtud &c. confer. not.
diſtinguitur is àa ol? )i. e. à proſelyto juſtiti?, in’non nbwh. loc.
vide Gur Arj eh fol. 103. col. 4, med. & Bux- 69. Vel: expecta me, Hebr. ö nv, confer. Gur
torf. Lex. Talm. fol. 40 8. ac D. Wagenſeil. Arjeh fol. 103. col. 4. cireà fin. & Mechilta, Hic=
Sot. p. 507. n. 8. confer. & not. in -n , uti in NN h. loc. ad marginem allega-
h. loc. Ml tur. ’

pretor, ſenfus hujus loci eſt, quòd præcepta affir-
mativa tacitè contineant etiam negativa, vide
num. ſeq. 66. cohfer. & Numer. c. 5. V. 19. n.
8 1. it. tract, Talm. Schabbat, fol. I 98. a.

Hebr. pyn e hæc & ſequentia, usque ad: te-
i, e alia explicatio, abſunt ab utrogque MSto.
IK Hebr. vn- hæc & ſequentia, sque
20: è e i. e. & quod ille, qui admoni-
tus &c. abſunt à MSto I. & in MSto 2. pfo: 7320G
tup on legitur Mpye 92 i e. oinni-
bus transgreſſionibus æqquiparatur. Z
69. Sive: gentili, Hebr. de, quo nomine vo.
catur à Judæis omnis, qui non eſt de gente ſeu

Scriptura reperitur, ibi habetur dehortatio, ne
quis illud vel illud faciat, confer. Mechilta, ſicuti

noris ibidem habentur: Dn ba nte ſiirpe Ii aclitica, in M Sto2. bro arn in legi⸗
* dWoy ae, , n d me enn wn tur: ) ön i. e. ex ore ethnicc.
WwyN 87 i. e. quocirca dicunt (Rabbini, ) ubi .

614 EX ODI. CAP XXIII.

Eod. verſ. 13. Super 70. os tuum] Ne facias ſocietatem cum alienigena isque tibi ju-
ret per idolum ſuum, (nam, ſi ita feceris,) deprehendéris, quòd anſam ei ſuppe dites,
ut (idoli ſui) mentionem faciat propter te. 71. Verſ. 14. Vicibus] (Dictio DPa

hic idem ſignificat, ac) N D i. e. vicibus, ſic (accipitur in illo loco:) quia percuſſi-

ſti me hiſce tribus — i. e. vicibus. 72. Verſ. 15. Menſis Alib] (2)00 ideò

dicitur,) quia proventus (terræ) in iſto (menſe) impletur &*i. e. in virore ſuo,

& ſignificat 2 & i.
fructus matureſcere incipiunt.
i. e. Quando
holocauſta.
16. Primitiarum operum tuorum] Nam

e. virorem (nempè:) primitias 73. ac primum (menſem.) quô
74. Eod. verſ. 15. Nec appareant coram me vacui]
Venietis, ut videatis faciem meam in feſtis ſtatutis, 75. adferte mihi 76.
Verſ. 16. Et feſtum meſſs] Hoc eſt feſtum ſeptimanarum 77. Eod. verſ.

illud eſt tempus oblationis primitivo-

rum, † etenim duo panes, 78. qui veniebant in die feſto, 79. permittebant-

90. no⸗

——

70. Vel: ex ore tuo, ſive: in ore tuo; autor ta-
men noſier †2 7) hic exponit, quod idem ſi-
gnificet, ac i. e. per vel propter te, tua
cauſa, vide num. ſeq. 71.
1. Vel: per te, te mediante, vide, quæ num. an-
tec. 70. b. vetſ. 13. notata ſunt, confer. hic
tract. Talm., Sanhedrin, fol. 6 3. a. b. & fol. 109.
a. & Bechorot, fol. 2. b.
2. brout Numer. cap. 22. verſ. 29 habetur, con-
fer. hic tractat. Talm. Chagiga, fol. 2. a. & fol. 3.

7

a.
X In utroque MSto poſt iſtud additur: (MsSt.
2. P) M i. e. alia explicatio, confer. tract.
Talm. Chagiga, fol. 1 8. a.
73. Sive: primas fruges, cave enim putes, (in-
quit D. Huetius in Demonſtr. Evangel. Propoſ.
4. de libro oſuæ p. 3 14, n. 2. edit. Lipi.) men
ſem a iic dictum eſſe proprio nomine, no-
men id fuit appellativum, quod ſpicam viren-
tem ſonat, quaſi dixiſſes: menſem ſpicarum vi-
rentium, rectè LXX. uiræ rνν⅜ν menſem no-
vorum. . .
74. Confer. quæ infrà ad Exod. c. 34. V. 1 S. n. 42.
notata ſunt, vide & not. ad librum Prec. Jud.
part. 2. p. 5 8. a. prine. .
75. Sic dictionem ada, quæ hic habetur, in-
terpretor, nam tria illa feſta ſolennia: Paſchatis,
tabernaculorum & ſeptimanarum ſive penteco
ſtis communiter à Judæis νανν vocan-
tur, ideò, quia a i. e, pedibus teneban-
tur aſcendere ad iſta feſta omnes Iſraelitæ maſcu-

li, confer. Buxtorf. Synag. Jud. c. 17. p. 3 84. &
Mich. Dilherr. Atri. Lingv. Sanct. p. 207.
76. Confer. hic tractat. Lslmud. Chagiga fol. 7.
a. proùt in dba h. loc. ad ma ginem alle-
gatur.
77. Quod etiam Pentecoſtes dicitur, vid. n. antec.
& Numer. c. 2 8. v. 26. ibique not. confer. &
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. . loc. it. D.
Wagenſeil. Sot. p. 66 1, ut & Exod. c. 34. V. 22.
n. 67.
† Confer. hic tract. Talm. Challa, fol. 7 8. b. &
Biccurim, fol. 83. b. & Chagiga, fol. 18. a. it.
Menachot, fol. 84. b.
78. Hi duo panes agitationis dicebantur, & ve-
niebant de tritico, uti in not. on now h. loc.
habetur, vide Levit. C. 2 3. v. 17. n. 37. & D.

Wagenſeil. dict. tractat. Sot. p. 42 8. ac not. ad

librum Prec. Jud. part. I. p. 9. b. princ. it. Light=
foot Centur. Chorogr. cap. 1. pag. 7. conſer. &
Exod. cap. 2 5. v. 12- ibique not. n. 39. & Exod.
c. 34. V. 22. in not. n. 6 3. irf. liber tertius partis
ſen Sectionis quintæ operis Talmudici ſcil. Me=
nachot cap. 11. quòd incipit: rn r i. e.
duo panes, unde lumen aliquod huic loco ac-
cedet, vide & Levit. c. 2. V. 12, n. 42.
79. Nempè: in fine ſive clauſula ſeptem ſeptima-
narum, qui dies ſolennis My dicebatur, quò
tyaw: a i. e. feſtum ſeptimanarum celebra-
batur, confer. Levit. c. 2. v. 12. n. 43. ac Nu=⸗

mer., c. 29. V. 3 5: ibique not. n, 2 1. It. Buxtorf.

Synag.

Eynag. Jud c.10,

Zo norunm gcn
Kin dieptimin
naculorumn.
bus eltati pore

lorumcogkepen

Uoniamn textus
nin) non nanpp.
atuu] (Nen
ento 3 No

nec espultgayer

Extrialtare.
Nibitur adee)
85. Eod,Verl18
maneappetid di
6e9. elexatide
zum anno ſeptim

mitias terræ tua

—

Dom woo hlo

1o. la el,: coocel

Vum, ita ut ob'⸗
Primiuns licnte fe
V. 17. . 39.
gI. Vid, Numer, c.
1. 57. Oblatio zut⸗
to cie menſis Nil
in not. n N
codkek d. 78.
91. Conler. hic no
P. 57. becirea fin
19, à. & Bolch h
chot, tol. g4. b.

. 1z. Idelt: triailla

uli loquuntur, e⸗
Vani edent, non e
lemiſlionis, de

Eer, not. in hy

4beit Cgiga

(ol. 1, prine. k, h
ſ. a. fin, & li
1n . 401. § 0)

Liphent.

cbmn.

—
bena igte ibi n.

llamn ei lüppeclte,
4] Dickio d 3
:) auin peteull⸗
Aii] ogigeh
ie in iteſio
um menſen,) 6
t torin ne nauui
adkente nili e,
tum 7. Pod. vert.

lationis Primitiro.

79. Permittebant.
80. R⸗

—

—
. Jud. e. 1.. 394, &

gr. Aanct, P. 207.

mud Chigiga fol 7.
loc A ma ginem alle.

es dicitur, vid, n antee⸗

, ibine not. conket &. 1

1n. Chald.,, loc. 1t. d.

n brod 3 F. 22, †

n. Challa, ſol.8-b,ö S.

Chagiga, l. 13, nit,

nnot, N Nloc⸗
13. V. I, M 77, D,

gebe prilc. 1. Lignt⸗
cap. l. ig./ onlet.
Auenot, 39, & Hiod.

63. 1. bertettinsan
ens Talmudici fell Me⸗

ncipit: Prn Wie,
aliquod huie loeo n⸗
7.11,. 4
lanlulaſeptem ſeplini⸗
s h) ebatuh an0
ſpiimanarunm celcla⸗
1. V. 12. 0, 43,4Nu⸗

nor,1, 11 1 Ator
SISn

.

ier trler ꝗR

CAP. XXIII.

EXODI.

Eis

S0. novum quoad oblationes & ut adferrentur primitiva ad Sanctuarium, nam dicitur:

& in die primitivorum &c. 81. Eod. v. 16.
naculorum.

Et feſtum collettionis] Hoc eſt feſtum taber-

82. Eod. v. 16. Cùm congregaveri opera tug) Omnibus quippe die-

bus æſtatis proventus (terræ) areſcit in agris; aſt in feſto (collectionis ſive tabernacu-

lorum) cogregant illum in domum propter pluviam.

Verſ. 17. Tribus vicibus &c.]

Quoniam textus loquitur de ſeptimo (anno,) opus fuit, docere, quòd feſta (illa ſolen-

nia) non transponantur (vel removeantur) de locis ſuis.

83. Pod. verſ 17. Omnis

mas tuus] (Nempè:) mares, qui apud te ſunt. Verfſ. 18. Non ſacrificabis ſuper fer-
mento &.] Non mactabis agnum paſchalem decimo quarto (die menſis) Niſan, do-
nec expurgaveris fermentum. * Eod. verſ. I 8. Nec pernoctabit adeps ſeſti mei &c.]
Extrà altare. * Eod. verſ. I 8. Msque manè] Forſitan etiam ſuper ſtrue 84. profa-
nabitur (adeps,) dum pernoctat? lex dicit: in aduſtionem ſuper altari tota nocte:
95⁵. Eod. verſ. I 8. Nec pernoctabit] Non eſt — i. e. pernoctatio, niſi quando
mane appetit, dicitur enim (hic) usque mane, per totam itaque noctem poterit ille (a-
deps) elevari de pavimento ad altare. Verſ. 19. Initium primitiarum terræ tuæ] Et-
iam anno ſeptimo † debent (offerri) primitiæ, 86,. quocircà dicitur etiam hic: pri-
mitias terræ tuæ (offeres;) quomodo (autem iſtud fit? nimirùm) ingreditur aliquis

Hhhh 2

agrum

Synag. Jud. c. 20. p. m. 438. vide & not. in
an NOW h. loc.
80. Id eſt.: conceſſum ac licitum faciebant no-
vum, ita ut oblationes de novis ſeu fructibus
primitivis licitè fieri poſſent, confer. Levit. c. 23.
v. 17. n. 39.

M 31. Vid. Numer. c. 2 g. V. 26. ibique Raſchi not.

n. 57. oblatio autem manipuli, quæ decimo ſex-
to die menſis Niſan fiebat, erat hordeacea, ſic
in not. am ro, h. loc. ubi vide sis Hebræa,
confer. n. 7 8. h. verſ.

22. Contfer. hic notæ ad librum Prec. Jud, part. 2.

p. 57. b. circà fin. it. tract. Talm. Chagiga, fol.
198. a. & Roſch haſchana, fol. 13. a. & Mena-
chot, fol. 84. b.

33. Id eſt: tria illa feſta ſolennia ſunt immobilia,

uti loquuntur, eaque ſtatutis temporibus obſer-
vari debent, non obſtante anno ſeptimo, qui eſt
remiſſionis, de quo ſuprà verſ. 11. . cap. con-

fer. not. in Don mw h. loc. & Sanhedrin, fol.

A. b. it. Chagiga, fol. 7. a. & Gur Arjeh fol. 104.
col. 1I. princ. it, not. ad libr. Prec. Jud. part. 1.
p. §. a. fin. & Lightfoot. ad Matth. c. 19. v.
2 1. p. 40 2. & ad Marc. c. 1I 5.V. 2 5. p. 66 2, edit.
Lipſienſ.

*W Confer. hic Mechilta, ut & tractat. Talmud. Pe-

ſachim fol. 6 3. b. ſicuti ad marginem allegar=
tur in hpar Me h. loc. ubi vide etiam notas.

*X Si enim adeps permaneat extrà altare usque ad

autoram aa bpp i. e. fit illegitimus propter
pernoctationem, ſic in not. an rav hic expo-
nitur, ubi etiam Megilla fol. 20. al'egatur.

84. Ordinatione, diſpoſitione, Hebr. mnynz,

quo nomine intelligitur ſtrues ligaorum, cui ſa-
crificium ſuper alkare imponitur, confer. hic Pe-
ſachim, fol. 59. b. & fol. 64. a. it. fol. 7 1. a. &
Chagiga, fol. 10. b.

8 5. Uti Levit. c. 6. v. 2. habetur, ubi vide ſis Ra-

ſchi notas, adeps itaque non profanabitur, et-
iamſi tota nocte ſuper ſtrue lignorum fuerit in
altari, nam ſi ſacrificium ſive adeps ſaerificii vel
uno momentô fuerit ſuper altari, priusquam
veniat aurora, poterit illud legitimè offerri px
ni E & i, e. etiam poſtquam affulſit au-
rora, ſic in not. an nom h. loc.

† Hebr. y'av rN, iſta & quæ ſequantur: usque

ad: Dand —R. i. e. ingreditur aliquis &c. ab-
ſunt à MSto 2.
86. In Gur Arjeh fol. 104. col. I. fin, & col. 2.
princ.

quàm ipſum fœtum (ſive partum] tenerum, in multis quippe locis legis reperis, quôd

tui. 97. EoOd. vetſ. 20. Quem prapamvi] Quem paravi, ut darem vobis, & hæc eſt

Qe iſtis ptimitiis tertæ, quæ anno ſeptimo na-

de lidi mihi (prout Deuter. c. 2 6. V. 10. habe-

6r6 —FzODLI QCA. XYII.
agrum ſuum, conſpicit ficum, quæ primum fructum fert, ipſe folium ejus involvit 87.
junco, in ſignum, atque hunc (primum fructum ficus) ipſe ſanctificat; non ſunt au-
tem primitiæ, niſi de ſeptem ſpeciebus, qui dicuntur in Scriptura, (nempe:) terra triti-
ci & hordei &c. 89. Eod. verſ. 19. Non coques bædum] Etiam vitulus & agnus
comprehenditur ſub generali nomine i. e. hœdi, quia nihil aliud ſignificat,

ſcriptum ſit * &£ opus eſt explicationis gratia addere: Q i. e. caprarum, 89.
veluti (in illo loco:) ego mittam Dy 93 i. e. hodum caprarum, 90. item (alio in
loco:) HVNH — Ni. e. hœdum caprarum, 91. item (alibi:) duos DV 1
i e. hodos caprarum, 92. ut doceat te (Scriptura,) quòd, ubicunque dicitur ] ab-
ſolutè, etiam vitulus & agnus juxtà ſenſum ejus literalem (poſſit intelligi,) in tribus
autem locis 93. ſoriptum eſt in lege (de hœdo,) uno (in loco;) ut prohibeatur eſus

ejus, 94. & alio (in loco,) ut prohibeatur commodum ejus, 97. & tandem, ut pro.

hibeatur coctio ejus. 96. Verſ. 20. Eecé ego mitto angelum] Hic indicatur * (Iſrae-
litis,) fore, ut ipſi peccarent & Divina majeſtas illis diceret: non aſcendam in medio

expo-

princ. pntat illins auter, hie eſte 29)0 ry i. e.
errotermn ieribectis, rationem vide ibidem, in no-
tis am DV hæc adducitür ratio, quoniam

cationis gratia addere aliam dictionem, quæ il-
lius ſignifieationem ſpecificè indiçet, vide not.
in am D h. loc. ðèð
90. Sicuti Geneſ. cap. 3 9. verſ. 17. habetur, con-
fer, Kidduſchin, fol. 57. b. & Sanhedrin, fol.
4. b. it. Chullin, fol. 113. a. b. & fol. 115. b.
9 1. Prout habetur Genel. dict, cap. 3 8. verſ. 20.
omnibus communis, confer. hic tract. Talm. 92. Uti Geneſ. cap. 27. v. 9. habetur, confer. hic
Biccu: itmn, tol, 9 3. b. & fol. 94. a. it. Peſachim, Sanhedrin, fol. 4. a. & Chullin, fol. 114. a. b.
fol. 7 u. a. & Bavà batra;, fol. 9Q1. a2. 93. Contfer. Deuteron. cap. 14. verſ. 2 I. n. 49. &
87: Hebr. 7D., Uti hic habetur, in libro, quem al- Gur Arjeh fol. 104. col. 2, princ. & med. item
legavit D. W. genſeil. in Sof. p. 659. legitur: tractat. Talmud, Chullin, fol. I15. b. ſicuti al-
i. e. oreumiligat (in, co.) Judai Germa-
nicè ertunt: Er bind ein Baͤndlein herumb, fer, & Jalkut Part. 1. fol. 97. col. 4. med.
confer. Deuteron. c, 26. v. 2. num. 8. ubi in no- 94. Vide infra ExOd. cap. 34. verſ. 26. n. 8 I. & n.
tis Raſchi eadem ferè, quæ hic, adducta ſutnt. 82. . ð
8 8. Vide Deuteron. c. S. v. 8. confer. & infrà Ex- 95. Confer. Deuteron. alleg. cap. 14. verſ. 21.
Od. c. 34. v. 26. num. 78. ſunt autem iſtæ ſe- num. 49. ä
ptem fructuum (pecies, nempe: triticum, hor-96. Prout hoc verſ. 19, habetur, confer. Exod. dict.
deum; uvæ, ficus, malogranatum, oleæ & pal- cap. 34. v. 26. . 80. & D. 81. JMJM
mæ, uti à D. Wagentſeil. alleg. p. 659. recenſen- “ Hebr. wan 1 hæc & ſequentia, usque ad:
tur, confer. & nof. ad librum Prec. Jud. part. 2.
262. 2. fin.
929. Vide infrà Exod. dict. c. 34. v. 26. num. 82.
vox itaque iſta, juxtà mentem autoris noſtri, ge-
neralis eſt ac neceſſe eſt, diſtinctionis & expli- I

ſcuntur. non poterit Gici: quam (ſcil. terram!

tur;) ipta ehim elt (illo anno) 729 9 i. e.

97: Sicuti infrà Exod. cap. 3 3. verſ. 3. habetur,
confer. tamen notæ in nan n h. loc. ubi
. dici⸗

legaturad marginem in na r h. loc. con-

Pa i. e. paravi, (ut darem &c.) abſunt à ẽ

let atque ilt
Debrlenab Alßr⸗
Dicio
Tant utillosad⸗

—
citur, qude I
ore olue, co
38 Hepf. Wo
Hebt. D obel
96. Hocquomod
3Commentator
Aneh kol. 104½
Oym h, l00.
4 Bebr. P
Cium legibr.
99. Id eſt: qui
bis tlis licuti)
hujusyverbi exp
31,2e guam Vi
2, 5 7. ). 602.
tuum , in utro
i,e. & eracerb⸗

wo. Vl: noh i⸗

”M
tio eius à Commn
ſed aliam eime
tionem hujus
Chriſtianos, y
daic, Lot, 4

—.XII
—
neſus involrit 17,
at; non unt d.
berſanii
VItulas &
hil alind ee
linc ſoniftze
ledis tepetis, nod
e (aprarum, 69.
5 F. item alio in
duor d N
lne Cicitur dd.
tellig,) in tribus
1t prohubeatur elus
& uundem u pro.
indicaturt (ltie.
Acendam in mediO
n vobit, & hec elt
eipo.

mn Gickioten, ua l.
ifice incitet, ide not.

Ferſ. 17. habetut, col.
, b. § Sanhedtin, kol⸗
1. 4. b, & tol. 11 ſ.db.
Cict, cap. 39, Vel 20.
9, habetur, conler, hic
Chullin, fol 11 ,ab,
b. 14. Vell 11,1 4). K,
1 1, pfiec, & mec item f.
in, ſol 11 ,b. ſerlial
õ
bl. g7,ol. 4,wel.
34. etl. 16,1, 9l An.

eg n. el

XD. l.

leguentia, uegle d
it Cuemat,) dlu

P. 33

hic eſt unus ex (locis) Scripturæ,
ſit & regione inferioris (domus Sanctuarii. *½Y: Verſ. 21.

bum hic) ignificat &PTi. e. amaritudinem (ſive acerbitatem, veluti in illo

verl 3. kMhetlt,

Dyun vo/ ubi

7

CAP. XXIII.

ExXODI.

617

expoſitio literalis; "*aſt myſtica explicatio (verborum iſtorum:) ad loeum, quem
præparavi, (hæc eſt:) jam anteà locus meus cognitus eſt † & regione ejus, 98⁸. atque

qui dicunt, quòd domus ſanctuarii ſuperioris directa

Ne exacerbes illum] (er-

loco:) quicunque êPi. e. exacerbaverit os tuum. 99. Eod. v. 2 I. Quia non igneſcet

p catis veſt: .] 1. e.
E k.

eſt 102, cum illo,

nomen ** idem eſt cum
(efficit nomen)) W.

dicunt Rabbini noſtri: is eſt (angelus) Metatron, 103, cujus
nomine Domini ſui (Dei,) νâb (enim) per Gematriam-
104. Verſ. 22. Et inimicus ero] (Verbum N hic idem-

(Quia ipſe) non ſic didicit, 100. eſt enim ille & caterva (ſive cœtu)
Ec rum, qui non peccant, prætereâ ipſe eſt legatus nec facit, niſi id, ad quod ille miſſus
zc t. 1el. Eod. verſ. 2 I. Quia nomen meum eſt in illo] Redit *(hic Scriptura) ad ini-
tiu n hujus verſus (ubi habetur:) cave tibi coràm eo, quia nomen meum commune

valet atque illud, quod habetur in) Targum ejus: & P Nwa⅓e. affligam. Verſ. 24.

Deſiruendo deſtrues illos] (Nempe:) illos ipſos Deos. Eos
Pi quos illæ (gentes) Di. e. conſtitue-

(Dictio hic ſignificat) lapides,

Dant, ut illos adorarent. Verl. 26. Non erit

Eod. verſ. 2 4. Statuas eorum]

abortivum faciens] Si feceris volunta-
Hhhh z kkem

dicitur, quod Divina illa wajeſtas redierit tem-
ore oſuæ, conſer. & Bava kama, fol. 93. a.
XX Hebr. *O , ablunt & iſia à MSte I.
† Hebr. )23, abeſt verꝛbum iſtud ab utroque MSto.
9 8. Hocquomodo ſit intelligendum, paulo poſt

Commentatore noſtro exponitur, confer. Gur

Arjeh fol. 104. col. 2. cir cà fin. ac not in ne
pon b, loc.
X Hebr. n n,
ditum legiuurr. SJ
99: Id eſt: qui inobediens vel rebellis fuerit ver-

ſic in utroque MSIO hic ad

Bis tuis, ſicuti Joſu, c. §I. V. ult. habetur; alia
hu jus verbi expoſitio reperitur in Sanhedrin fol.
29, 2. quam Vide apud Lightfoot. ad Marci cap.

2. v. 7. p. 602. edit. Lipf. poſt : nds i. e. Os
tuum, in utroque ASto additum eſt: 2) P

„ e & exacerbarunt me, Ezech. c. 20. V. 8.
bennconfe kAad. i. e. & exe r me,

100. Vel: non ita edoctus eſt ſcil. angelus iſte me

us, nempè, ut peccet vel ut remittat peccata; fa-
tio ejus à Cemmmentatore noſtro hic adducitur;

tionem hulus loci reperies apud interpretes
Chriſtiancs, vide præ allis D. Majli Theol. Ju-
daic. Loc, 4.: Sect. 1. p. 71: & ſequ. confer. &

ſed aliam eamque reétiorem veriorem expoſi

not. id Pfalm. 130. V. 4. n. 1.
101. Conſfer. Raſchi not. ad Geneſ. c. 16. V. 9. &
ad Geneſ. c. 19. v. 2. & ad Genelſ, c. 19. v. 2 7.
jam vero miſſus eſt ille, ut vos deducat; non ut
peccatis ignoſcat, ſic juxta mentem autoris
* Hebr. imn, ſic legitur in utroque MSto & in
Bibliis Buxtorf. aſi in editione as re ee e
in exemplari Hebr. quo uſus ſum, habetur: Aa)
i. e, conjungitur, res eodem redit.
102. Vel: communicatum vel ſociatum eſt cum
illo, ſic Arrvn, quod hic habetur, vertere poſſis.
103. Hebf. wD, de quo vide Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 1192. confer. & H. Grot. de Verit.
Rel. Chriſt. I. 5§. n. 22. in not. pag. m. 124. ac
Lightfoot, ad Marci cap. 2. v. 7. P. 60 2. edit.
Lipſ. item D. Maji Theol. ud. Loc. 4. Sect. 1. 6.
4. p. 73. & Lactant. l. 4. c. 11. P. m. 33 1. &

382.
X Hebr. * iſtud & quod ſequitur;, usque ad:
NNLOHNANi. e, per Gematriam, abeſt à MSto I.
104. Senſus eſt: ſicuti nomen: V“ per Gemarri-
am efficit numerum 3 14. ita & DneͥDndem

exprimit numerum.

618 EXODI. CAP. XXIII.

tem meam. * Eod. v. 26. Abortum faciens] Hla, quæ abortivum fetum facit vel
quæ ſepelit liberos ſuos dicitur NDD. Verſ. 27. Et profigabo] (Verbum NRD
hic idem valet,) ac OON i. e. & profligabo, Targum ejus eſt: VA ) 105. 1. e.
& conturbabo, ſic (ſe habet) omne verbum, cujus — (ſive activum) duplicem-
habet literam ſequentem, quando illud mutatur, ur loquatur in ſignificatione
Nn; ſunt etiam loci, ubi litera duplex abjicitur ac litera (ſuperſtes) dageſſatur,
106. eaque punckatur pleno ore, 107. ſicuti (hoc loco: )NDN,* (quod verbum
venit) ab illa derivatione, (quæ habetur in eo loco:) Pi. e. & contrivit rotam-
currus ejus, 108. (ſic etiam verbum iſtud:) àρOi. e. & averti me, 109. à deriva-
tione (illa venit, quæ habetur in eo loco:) Oa i. e. & obibat Bethel. 110. ſic quo-
que in illo loco „) NWi. e. attenuatus ſum, 11I. eſt à derivatione: 177 i. e. at=
tenuantur & exſiccantur, 112. (ſic etiam) in manibus (mei⸗ pn i. e. ſculpſi te,
113. eſt à derivatione: Ppri. e. ſtatuta cordis, 114, ita quoque: quemnam-
„QHu i. e. concuſſerim; 115. à derivatione, (quæ habetur in illo loco:) VX i. e.
confregit, dereliquit tenues; 1 16. qui verò (iſtud) ρ interpretari velit ita, (ut
ſignificet Chaldaicè:) —pNi. e. & occidam, 117. is erraret, nam ſi eſſet à ra-
dice — D i. e. mors, non haberet (litera) Heh punctum Patach nec (litera) Mem-
eſſet dageſſata nec punctata eſſet pleno ore; 118. ſed'D haberet punctum Tzere
veluti (in illo loco ) —☚ali. e. & occideris populum 119, iſtum ac (litera) Tau
eſſet dageſſata, quia eſt loco duplicis Tau, (nempè, ut) una ſit radicalis, quia non eſt
(dictio) Nſine Tau⸗ altera verò ſervilis, veluti (in iſtis verbis:) Mν Nd,
HNONEI

& profligabo.
10g. Prout Eſai. c. 2 8. v. 2 8. habetur.
109. Ficuti habetur Eccleſiaſt. c. 2. v. 20. al. 21.
110, Vide 1. Samuel. c. 7. v. 15. al. 16.
111. Prout Pſalm, 116. V. 6, habetur.
112. Sicuti Eſai, c. 19. V. 6. habetur.
113. Veluti Eſai. c. 49. V. 16. habetur.
114. Vide Judic. c. 5§. v. 16, ubi in Complutenii
& Buxtorfiana editione pro pon legitur: on
unde interpretes verterunt: ſcrutationes cordis.
II5. Prout 1I. Samuel. c. 12. v. 3. habetur.
116. Sicuti Hiob. c. 20. V. 19. habetur.
117. Sic autor Vulgatæ vertit, cujus verſionem R.

&Loci iſtius explicationem vide in not. Pan nov
p. loc, ſenſus ejus eſt, quòd cultui Divino, ſi ille
ritè & ut decet, peragatur, annexa ſit omnigena
penedictio, confer. Berachot, fol. 47. b- & Eru-
vin, fol. 65. a. & Bava kama, fol, 92. b. it. Bava
mezia, fol. 107. b. & Roſch haſchana, fol. 11.
a. it. Jevammot, fol. 49. b. & Sota, fol, 13. b.
it. Kidduſchin, fol. 3 8,. 2.
105. Vel: „hννnsä, ſic quoque in utroque Msto,
ut & in Bibliis Buxtorf. legitur; aſt in editione
Complutenſi, ut & in exemplari Chaldaico, quò
uſus ſum, item in editione 'pan r, in Tar-
gum Onkeloſi habetur: 02d vel dar& i

N 1ce
ſcis auop
1 ſälce))tua
minus, 111, ne
,. Cmuen) 0

Verl. 29. Oute

c. & conteram, confer. hic Sota, fol. 3 6. a.
106. Vide infrà v. 31. h. c. ibique not. n. 129.
107. Hebr. N, ſic Grammatici Hebræi vo
cant Cholem, conter, quæ ſuprà ad Exod. c, 14.
V. 12. n. 47. notata ſunt, vide & n. 118. b. verſ.
a poſt iſtud: rupen additum eſt in MSto z.
rnR W i, e, ac ſi (dictum eſſet:) , i. e.

Salomo hic ſugillare videtur, LXX. verterunt
hic: za zesαν & amentes faciam, ac videntur
illi nn- deduxifſe à ine vel , quod no-
tat: turbare. .
1 16. Confer quæ ſuprà num 107. h. verſ. notata
unt.

119. Prout Numer. 6. 14. V. 1 5 habetus.

culiebat oculos
Pokiebantut;
1baun Cbanat
dislptenpot
rs e popalus
ſechet Sota: in l
29. eſolate i
ilam (tetram.
pro: eWMi⸗
Po hicidem
ve ſetum) icuti

izman] (Fen
Aagellna elt,
Lalteta (liteta
Phratem. Boc⸗
SANie⸗

no. Sicuti verbum

122. Mbetur.
121. Mont oſæ

111. Vide Eccleſia

113. Vide, qulx 20
notaa unt, cont
114. Conter., trac
ſcuti ad marpin
c. vide & D. d
Ubiocusiſte Ta
1 Hebr. d N
tut, usque 2d,
Ulroque Vto.

in. Quiſeiln

que Deuteron. c,
6. Nempe: Ch
Irans ſordanem
ntsnans ſordane

(Ab. AulI
——
en ſotum lreit vel

(Verbam R
Nuoi, .
dinum) coplicem
in ſgnifteztione,
perlesſcagelamn,
1(guod Verbum
Kcontripit rotam,
me, 109, zdekina.

thel, 1io, ſie gn.

ne: hn i e. at⸗
ie. ſculpl te

Oque: quemnam.

lo loco) Ene.

pretani relitita, (t

ehnam ſ ellet tr⸗
1nec ſliteta) Mem-
ret punctum Iere,
uun ac (liteta) Ian
lcaliszquia non elt
)Woy,R.,
odn

— —

8. habetut.
alt,c.2, V. 20, 3. 11,
V. I . , 16,
6, habetur.
.habelut.
16, habetut⸗
6, ubi in Complutenii
Dro Pon kegiut: En
nt: Kerutationes ootdis⸗
1,1,3, hebeiur.
19, haberur.
rit, cujus verſonem ,
jetur, LXN. vertenuut

tes tciam ac Videltaer
el D, qdod no.

m 107. F. er Mtan

1)bahelnt,

SS

13. Vide, quæ ad Deuteron. c. 7. v. 20, n. 43.

124. Confer. tractat. Talmud. Sota, fol. 36. a.

17 5. Qui ſeilicèt internecione delendi erant, qui

CAP. XXIII. EXxODI. 619

2NON, ſic etiam (in iſto verbo:) ) 120., litera Tau eſt dageſſata, quia venit loco

duplicis Tau, opus enim faiſſet, (ut verbum iſtude haberet) tres (literas) Tau, du-

as (ſcilicèt) fundamentales, ſicuti (habentur in illo loco:) in die Ni. e. quo deditDo-
minus, 121. item: M i. e. donum Dei eſt, 122. & tertiam ſervilem. Eod. verſ.
27. Cerricem] (Nempè,) ut fugiant coràm te & obvertant tibi cervicem ſuam-

Verſ. 28. Crabronem] (Ry X] erat ſpecies reptilis (vel inſecti) volatilis, quod per-

cutiebat oculos eorum (populorum) & immittebat in illos venenum, 123. quò ipſi
moriebantur; crabro autem non tranſiit jordanem. 124. Eod. verſ. 2 8. Et Chi-
thaæum & Chananæum *] Iſti (incolebant) terram Sichonis & Oggi, quocircà ex omni-
bus ſeptem populis 125. non recenſet(hiccriptura,)niſi iſtos ut & Chivæum, quam-
vis iſte (populus) trans jordanem & ultràâ (habitaverit,) docent Rabbini noſtri in Maſ-
ſechet Sota: in litore Jordanis ſtetit(crabro) & ſparſit in illos 126. venenum. 127. Verſ.
29. Deſolata] i. e. Deſerta à filiis hominum, quia vos pauci eſtis nec poteſtis implere
illam (terram.) Eod. v. 29. Et multiplicetur centràte] (Iſtud: ◻☚ hic exponitur-
pro:) N i. e. & augeatur contrà te. Verſ. 30. Donec augeari] (Verbum-
hic idem valet, ac:) è2 i. e. multipliceris & ſignificat i. e. fructum (ſi-
ve fœtum,) ſicuti (in illo loco:) i. e. creſcite ac multiplicamini. 128. Verf. 3I.
Et ponam] (Verbum N hic) ſignificat ν 1i. e. conſtitutionem ac (litera) Tau
dageſſata eſt, quia eſt loco duplicis Tau, 129. nam (dictio) â non eſt ſine Tau
& altera (litera Tau) eſt ſervilis. Eod. verſ. 3 I. Meque ad fluvium] (Nempè:) Eu-

phratem. Eod. verſ. 3 I. Et expelles eos] (Iſtud: 3 poſitum eſt pro:)

130. Verſ. 33. Quando coluers &c.] Ecce iſtæ
(Par-

prout Rabbini in Gemara loco allegato docent,
R. Papa verò tradit, duos fuiſſe crabrones, unum
Moſis; alterum Joſuæ, Moſis crabrones non
tranſiiſſe Jordanem; Joſuæ verò tranſiiſſe, ſic in
Gemara apud D. Wyagenſeil. Sot. dict, p. 757.
confer. Deuter. c. 7. v. 20. n. 43.
127. Apud D. Wagenſeil. in Sot. alleg. p. 757.
ſcribitur, quod crabro ſupernè excœcaverit illo-
rum (populorum exitio adjudicatorum) oculos
& infernè eos caſtraverit, quam in rem à Rabbi-
nis loeus, qui habetur Amos c. 2. V. 9. adduci-
tur, ubi vide Raſchi-not, confer. & Deuteron.
dict. c. 7. v. 2 0. 0. 44.
12 8. Prout Geneſ. c1. V. 2 8. habetur.
129. Confer. quæ ſupraà ad v. 27. h. c. n. 106.
notata ſunt.
130. Confer. hic præ aliis D. Wagenſeil. Sot. p.
508.

— Ri. e. & expelles illos.

120. Sicuti verbum iſtud apud Ezechiel. c. 17. V.
227: habetur.
121. Prout Joſuæ c. 10. V. 12. habetur.
1212. Vide Eccleſiaſt. c. 3. V. 13.

notata ſunt, confer. & n. 126. b. v. 2 %.

ſicuti ad marginem allegatur in nanm hno h.
loc. vide & D. Wagenleil. Sot. p. 757. & ſequ.
ubi locus iſte Talmudicus habetur & exponitur.
W Hebr. ya , iſta & quæ in notis ſequn-
tur, usque ad: i. e, deſolata, abſunt ab
utroque Msto.

que Deuteron. c. 7. v. 1. recenſentur.
126. Nempè: Chivæos, nam in iſtos, quamvis
trans Jordanem habitantes, virus ſuum erabro
nes trans Jordanem miraculo Divino ſpargebant,

620

EXODI.

CAbP. XXV.

(parcdiculæ:) I31. poſicæ ſunt loco N, e. quando, & ſic multis in locis (acci-
piuntur;) hæc autem ſignificat & *(quæ particula notat: N i. e.) ſi, & eſt una.
ſignificatio ex quatuor illis, * quas (particula:) denotat, reperimus quoque multis
in locis (particulam:) & poni pro )UNi. e. quando, veluti (in illo loco:]) – &ι

i. e. quando adferes munus primitivorum,

CAP.

132, quia hoc eſt debitum. 13

Erſ. I . Maſi autem Kixit.] Sectio iſta Biblica dicta eſt antè decem præcepta“, .
1. quarto (enim die menſis) Sivan z. dictum fuit ei (Moſi:) aſcende. Verſ.

2. Et accedat Moſes ſolus] Ad caliginem. 3. Verlſ. 3. Et venit Moſes atque

narravit populo] Eodem illo die. Eod. verſ. 3. Omnia verba Domini] (Nempe:)

præcepta ſeparationis 4. & termini (conſtituendi.) Eod. verſ. 3. Artque omnia ju-
dicia] (Nempe:) ſeptem præcepta, quæ filiis Noæ datæ fuerunt f. ut & Sabbathum
ac honor patris & matris, item de vacca rufa, denique judicia, quæ eis“ (lſraelitis) da-

ta fuerunt in Mara. 6. Verſ. 4. Et ſeripſit Moſes] (Nimirùm ſcripfit incipiens) à

rimo libro legis usque ad dationem legis, ſcripſit etiam præcepta, quæ data fuerunt-
in Mara. 7. Eod. veri. 4. Et ſurrexit manè] (Nempe:) quinto (die menſis) Sivan-

g. Verſ.

509. n. §. ac not. in pam ne . loc. it. tract.
Talm. Gittin, fol. 45. a.

131. Paticula iſta "n in hoc verſu 3 3. bis poſita eſt,

de cujus ſignificatione hic à Commentatore no-
ſtro agitur.
X Sic enim legendum R, prout in utroque MSto,
ut & in Baſil. editione habetur, in Amſtel. men-
doſè legitur:; S . .
* Quatuor illæ ſignifieationes habentur in notis
N RDOW b. loç. nempe , Rr „83, diN, vi-
de plura ibidem.
132. Prout Levit. C. 2. v. 14. habetur, confer.
ſuprà ExOd, c. 20. V. 2 5: n. 11 5.

–—

133. Non verò ſuſpenſivum & ſub conditione at-
ue in arbitrio offerentis poſitum, vide, quæ
ſuprà ad Exod. dict. c. 20. V. 2 5. n. 10 8, & n.
117. & n. 119. notata ſunt.
1. Vide Exod. e. 20. V. I. & ſequ. confer. & infraà
v. 16. h. c. n. 39. ac Gur Arjeh fol. 104. col, 3
princ. ut & not. in a D, h. loc.
2. Hic menſis Majo noſtro maximam partem re-
ſpondet, confer. ſupra Exod. c. 19. V. 9. n. 2 5.
& infrà V. 4. h. c. n. S. & Vv. 16. n. 3 8.

36. Hebr. 723) 7S, vide, quæ fupra ad Exod.
dict. c. 19. V. 9. n. 2 3. & ad Exod. c. 20. v. 2 I.
n. 83, notata ſunt, confer. hic Sanhedrin, fol.
38. b.

1. Nempe, utIiraelitæ ſemet ab uxoribus ſuis ad cer-

tum tempus ſeparent, vel poteris iſtud etiam ex-
ponere, ut populus Iiraeliticus ſemet à radicibus
montis Sinai ſeparent, vide Exod. dict. c. 19. v.

I2. & v. 15. confer. & Gur Arjeh fol, 104. col.

3. princ. ac not. in on D . loc.

5. De hiſce ſeptem præceptis vide Mechilta, ſicuti

ad marginem in man mneo), loc. allegatur,

confer, etiam oh. Hoornbeeck de Convinc. Jud.

1. 7. c. d. p. 447. & ſeq. & I. 8. c. 4. P. ?52 ‧
* Hebr. —, in uttoque MSto pro eo legitur:
i. e, ei, ſcil. Mof. G
6. Confer. quæ ſuprà ad Exod. c. 1 5. V. 2 5. n. 172.
& n. 173. notata ſunt, vide & paulò poſt. n. 7.
v. ſequ,. K.
7. De quibus verſu præced. 3. dictum eſt, ubi vide
