(hac voce Ryav hic intelligi) ſeptimanami- vVierat priori ſeptennio, quamvis Laban fraudu-
pſam, nam ſi ita eſſet, debuiiſet (litera) v pun- knte

CAP. XXIX.

244 GENESEOS.

quamvis (Laban) illum dolo circumvenerit. Verſ. 32. Et vocavit nomen equs *Ruben]

Rabbini noſtri allegoricè exponunt: dixit (Lea:) NN i. e. videte, 42. quid interſit inter
filium meum & inter filiũ ſoceri mei, 43. qui vendidit primogenituram Jacobo; iſte
verò 44. non vendidit illamoſepho nec contendit cum illo 45. ac non ſolùm haud con-
tendit cum illo; ſed etiam operam dedit, ut illum educeret e fovea. 46. Verſ. 34. Hac vice
adbærebit mihi maritus meus) Quoniam matronæ 47. erant prophetiſſæ ac ſciebant,
quòd duodecim tribus egreſſuræ eſſent e jacobo, quòdque is quatuor uxores ducturus
eſſet, dicebat (Lea:) ab hoc tempore non poterit(Jacobus) aperire os ſuum contrà me,
nam ecce abſluli omnem partem meam 48. quoad filios. Eod. verſ. 34. Proptereâ]
De quocunque dicitur (in S. Scriptura) 120 y i. e. proptereàâà, is multiplicatus fuit⸗
populis, 49. præter Levi, quoniam arca ào9. conſumebat eos. Eod. verſ. 34. Voeavit
nomen ejus] Miratus ſum, quòd, cùm de omnihbus (Leæ filiis) ſcriptum ſit: &pR
i. e. & vocavit (Lea;) de iſto autem (filio Levi) ſcriptum ſit: &Pi. e. appellavit (ge-

nexre

lenter cum illo egerit, ita hic verbum zvp
explico, confer. Bereichit rabba & not. in *ν
nnn h. loc.
X Hebr. Mi &†τν, hæc & cotera, quæ ſequun-
tur, usque ad: Ma i. e. & fovea, abſunt à
Baſileenſi editione & ab utroque M StoErff. haben-
tur autem in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, ut
& in past rDv atque in Berolinenſi editione.
42. Reſpicitur hac expoſitione ad nomen &),
unde iſtud provenerit, nempe: à NWπi. e. vide-
te & ja j. e. filius, confer. hic Bereſchit rabba.
43. Nempè: Iſaaci; intelligitur autem hic Eſavus,
qui jus primogenituræ Jacobo vendidertat, de quo
vide ſuprà Geneſ. c. 2 5. v. 3 3
44. Videliceèt: Ruben, confer. infrà Geneſ. c. 37.
V. 2 1. & ſeqv.
45. Sicuti Eſavus cum fratre ſuo, Jacobo⸗, con
tendit, ita hic verbum y exphco à rad. ),
prætereà etiam iſtud intelligitur de malo conſi.
lio, quod fratres Joſephi adversus illum fuſee
perant, cujus ille ſcil. Ruben non erat particeps,
fieuti mox à Commentatore noſtro exponitur,
vid. infrà Genel. dict. c, 37. V. 2 I.: ibique not
confer & Genel. c. 32. v. 26. n. 8.

46. Sicuti Geneſ. dict. cap. 37. V. 21. habetur, ubi

vid. not. n, 8:
7. Ita hic æaz' s6aναpatriarchæ, Jacobi, uxores.
Hebr. Née vertere volui, non nudo matrum

Numer. c. 5. V. 1 5. num. 60. vide & not. in 2*
h. loc.
49. Quoniam, uti jam dictum, patriarchæ Jacobi
nxores prophetiſſæ erant ac noverant, quòd duo-
decim filii ex quatuor uxoribus eſlent naſcituri,
Lea exiſtimabat, unicuique uxori pro parte ſua
tres competere filios, quos cùm illa peperiſſer,
nempe Rubenem, Simeonem ac Levi, putabat,
ſe jam omnem partem ſuam quoad filios abſtu-
liſſe, ſic Rabbini exponunt, vide veri. lecj. 3 5,
U. 54.
49. Hebr. Pbâνρς uti hic habetur, à Græco:
27à &α populus, turba, confer. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 8 5.

50. Scil. Fœderis, nam , uti in Gur Arjeh
fol. 42. col. 2. fin. ſcriptum eſt, v ny
re ben ennn en een de i. e. inter-
dum (Levitæ) errabant nec ſatis cautè circa ob-
ſervationem ſanctitatis ejus (ſcil. arcæ ſœderis)
ſeſe gerebant, alia inſuper ratio, cur tribus Le-
vitica non ita, uti cœteræ tribus Iiraéliticæ,
fuerit populoſa, adducitur ibidem, nempe:
quia tribus iſta Levitica non perinde, atque coœ-
teræ tribus, ab Æůgyptiis fuerit ſervitio gravata ae
proinde benedictio multiplicationis huic tribui
defuerit, juxtà id, quod ſcriptum eſt: prout afflige-
bant eum, ita augeſcebat, uti Exod. c. 1. v. I2.
habetur, vid. not in a ni h. loc, .

aomine, contfer. Bereſchit Rabba h. loc, ut &

CAb. .

nere malcvlin
llehenee
(eo)adinn
tieigen dede
Vertl. 35. Ne⸗
eltlaudare.

A1.
niſ ill⸗
tet, I
Prv la orarit
lberi,pro mot
ſum? Eoc
cuti patet men
ODeus liberos,
Plicatio.) e

n.. Hibr do
migna el
in Deuetonon
72. Hebr, O
Vvocant zudxil
tialibus.
. Vel: nione
mniüumt: oblatio
ciis, anque ilar
merantur i Ral
In MStoO E,
babet N,
44. Conlet, gde
nolata ſunt,i.
3ſe Kil, Deum,
edepfegua⸗
dit. Hebr, h.
Vulgata Lain
laudare hie pot
,1.019. non
ueit eotler
0,46, a med.
1. Neppe Leæ

Winhzen

4

Clyn

—
9u Ruben
interſit inter
farobo; ilte
nhaud con.
(34 Nrnie
liedantn
Otes ducdarus
imeonttäme,
. Pyppten,
licatus fuit
34. Vocavit
ſt:
ppellartt (ge⸗
nere
—
de A not in

altürche laobl
tant, gudd uo⸗
1seſlent naſcituni,

noli pto ineſla
um illi peperiſet,
cLevi, punabat,

uoad flios abſt⸗
ide etl lee 3,

tur, à Gracoe
ler. Buxtott, Lex.

uti in Cur Arjen
ell, N Ond
u ie. inel⸗
tis caute eirea ob⸗
eil, atee fedens)
i10, cut tribus Le.

mibus Iaeliic,
ibidem, nempe:

erinde, atque e⸗
tlenitio graratzat
tionis huie tribui

mell rolt allige⸗

Luod, c. le lel!
loe

CAP. XXX. GENESEOS. 24

nere maſculino;) eſt Medraſch Aggada Rabba 51. in Deuteronomium, 52, quòd San-
ctus ille Benedictus miſerit (angelum) Gabriel, qui illum (infantem Levi) coràm eo
(Deo) adduxerit iſque ei nomen illud impofſuerit ac viginti quatuor dona 53. ſacerdo-
tii eidem dederit ac, quoniam 1) *i. e. adjunxit ei dona, vocaverit illum Levi.

Verſ. 3 5⅝. iNunclaudabo] Quoniam abſtuli plus, quàm partem meam, 54. nuncmeum
eſt, laudare. 55.

CAP. XXX.

Erſ 1I. Et amulatæ eßt Rachel] Emulata eſt opera ejus, I. dixerat (enim Rachel:)
niſi illa (ſoror mea) juſtior eſſet, quàm ego, non digna fuiſſet, quæ filios pare-
ret. Eod. verſ. I. Da mibi] Num ita fecit pater tuus matri tuæ? nonne ipſe⸗
pro illa oravit? 2. Eod. verſ. I, Moriar ego] Hinc (diſcimus,) quòd is, cui nulli ſunt
liberi, pro mortuo habeatur. 3, Verſ. 2. Nam pro Deo] An ego ipſius (Dei) loco
ſum? Eod. verſ. 2. Dete] Tu dicis, ut faciam, ſicuti pater meus, 4. ego non ſum, ſi-
cuti pater meus, patri meo nulli fuerunt liberi; aſt ego habeo liberos, de te cohibuit
(Deus liberos,) non de me. Verſ. 3. Sayper genua mea] Juxtà Targum ejus (erit ex-
Plicatio:) ego nutriam. 5, Eod. verſ. 3. Et adifßcabor * etiam ego] Quid iſtud
Hh 3 1. .

e. opera ejus, additum eſt: Seno i. e, bona,

51. Hebr. a) && i. e. Expoſitio myſtica

magna; eſt autem iſte Commentatius diffuſus
in Deuteronomium.
52. Hebr. nS ,NX 1. e. iſta ſunt verba, fic
vocant Judæi Deuteronomium, à verbis eſus ini-
tialibus.
53. Vel: dationes, Hebr. rrare, quo nomine ve-
niunt: oblationes, decimæ, ac caro de ſacrifi-
ciis, atque iſfarum dationum viginti quatuor nu-
merantur à Rabbinis.
* In MSto Erff. I. pro: habetur eni MStum
2habet: r, res eodem redit.
54. Confer. quæ ſuprà num. 43. verſ. antec. 34.
notata ſunt., it. tract. Talm. Berachot, fol. 7. b.
55. Scil. Deum, LXX. verbum &ς verterunt zga=
geode rekeas, Confitébor, S. Hieron. in Tra-
dit. Hebr. b. loc. verbum: confiteri, quod in
Vulgata Latina habetur, pro: gratias agere ſive
laudare hic poni ſeribit, oſephus quoque Antiq.
J. 1. C. 19. nomen udæ à gratiarum actione de-
ducit, onfer. & not. ad librum Prec. Jud. part. 2.
p. 46. a. med.
J. Nempe: Leæ, ſororis ſuæ, in editione nby

& in Berplingnü editione poſt: vyna i.

Hebt. ndè hoc & ſequentis, usque ad: —a

Kabbiniitaque de æmulatione operum Lex ex-
ponunt verbum &apn, quod hic habetur: non
verò de invidia Rachelis ergà ſororem ſuam,
ye n e eene ee w j. e. invi-
dia edueit hominem è& mundo ac mortem affert,
vide Gur Arjeh fol. 42. col. 3. princ. confer. &
Bereſchit Rabba h. loc. uti in = h-s rpw ad
marginem allegatur, ubi vide etiam notas.
2. Vide ſupfà Genel. c. 2 5. v. 2 I. confer. & paulò
poſt v. 2. h. c. n. 4.& n. in a re h. loc. it. tract.
Talm. Nedarim, fol. 64. b. & Avoda Sara, fol. 5. b.
3. Vide ſuprà Geneſ. c. 16. v. 2. ibique not. n. 2.
confer. & Gur Arjeh fol. 42. col. 3. med. & not.
in Sna e ubi Bereſchit rabba ad marginem
allegatur.

4. Vide, quæ paulèò antè num. 2. verſ. 1I. h. cap.
notata ſunt, confer. & not. in mar rS h. loc.

5. Vel: educabo, nempe: liberos ex ancilla „Bil-

ha, ſuſceptos, eosque ſuper genua mea & in ſi-
nu meo nutriam.

R

246

GENESEOS.

CAP. XXX.

Læ. etiam (hic ſibi vult? nimiruùm) dixit ei (Jacobo:) avus tuus Abrahamus habuit fi-
lium ex Hagar & cinxit 6. lumbos ſuos pro Sara; reſpondit ei (acobus?) avus meus
recepit inimicam 7. ejus (Saræ) in illius domum, dixit ei (Rachel:) ſi iſta (ſolummo-
dò) res moratur, ecce ancillam meam! Eod. verſ. 3. Er ædißicabor etiam ego ex illa⸗]

Sicuti Sara. 8⁸.
ronunciavit. 9.

Verſ. 6. Judicavit me Deus] In judicium me deduxit ac me juſtam-
Verlſ. S. Luctationibus Dei] Menachem, 10. Ben Seruc, expoſuit

illud (N⸗) per conjunctionem 11. (cum illo loco:) pannus i. e. circumtor-
tus 12. (ut NS idem ſignificetac:) ) i. e. conjunctiones, 13. (ac ſi diceret
Rachel:) à Deo conjuncta ſum ſorori meæ, ut digna evaderem, quæ parerem liberos;

ego verò expono illud ( ,) quòd ſignificet perverſum ac NDNNi. e. maxime

contortum 14. (quaſi dicere voluerit Rachel:) memet contorſi & inſtiti inſtantiis ac
contorſionibus multis apud Deum, ut æqualis eſſem ſorori meæ. Eod. verſ. 8. Et-
iam prævalui] Conſenſit mihi (Deus;) Onkelos autem interpretatus eſt (h Nne)

quòd ſignificet

Ni. e. preces, ac ſi — & Bg 0 (idem valeat, atque) inſti-

ti precibus ardentiſſimis coràm illo (Deo,) exaudita ſum, & exoravi, * (illum) ſicuti ſo⸗

ror mea.

Eod. verſ. 8. Luctata ſum] (Iſtud ⸗ D hic ſignificat:) exaudita eſt o-

ratio mea; ſunt quoque expoſitiones myſticæ multæ (iſtius loci) per Notaricon. 15.

Verſ.

Erff, 1. . V
6. Nempeé: ſaccò vel ciliciò, id eſt: ne een
preces fundebat & pro Sara orabat Abrahamus,
jejunans ac ciliciò indutus, ut liberos ex ea ſuſ-
ciperet, ita in Gur Arjeh fol, 42. col. 3. med. ex-
ponitur. . .
7. Vel: æmulam ejus, Hebr. anx, vide ſuprà Ge
neſ. c. 16. V. 2. ibique not. Sign. V
8. Scil. ædificata eſt ex ancilla, Hagar, conſer. Ge-
neſ. dict. e. 16. v. 2. ibique not. n. 2.
9. Conkfer. & hic Gur Arjeh fol. 42. col. 3. circa
ſn. ubi notatur, quòd hic ſignificet Ma' ju-
ſitiam ſeu juſti ficationem, in notis Raſchianis
editionis am ne ut & in exemplari Hebræo,

mte i. e. ecce ancillam meam, abſunt 4St0

ac librum: —i. e. viaticum pro via, com-
poſuit, de quo vide nan ineu & Buxtorf. Bi=
blioth. Rabbin. confer, & infrà v. 42. h. cap. n.
8 I. it. not, ad Eſai. c. 5. V. 6. n. 14.

II. Rabbinis Manmn eſt, quando locus unus S. Scri-

pturæ cum alio confertur vel conjungitur & inde
exponitur, vide infrà v. 41. h. eap. n. 77.
12. Prout Numer. cap. 19. verſ. 1 5 habetur, ubi
vide Raſchi not. num. 3 8. & n. 39. confer. & not.
in nann new h. loc.

13. Hoc ferè ſenſu vertit autor Vulgatæ: compa-

ravit (i,. e aſſimilavit, conjunxit) me Deus, con-
fer. Numer. dict. cap. 19. V. 1 5. n. 40.
14. Vel: ſummè intricatum; confer. Michlol Jo-
phi cum addition. R. Jacob Abendana h. loc.

quo uſus ſum, & in Berolinenſi ante illud: a
i. e. & me juſtam pronunciavit, poſitum eſt:
MA i. e. & me ream fecit, vide not. in no
Eyan h. loc. ubi etiam Bereſchit rabba allega-
tur.
10. De hoc vide ſuprà Genel. c. I 5. v. 2. ibiq; not.
n. 2. & infrà Geneſ. c. 49. V. 26. n. 250. it. Exod.
c. a 8. v. 22. n. 1I12. isque alius fuit à Menache-
mo, qui Aben Serach vocatur, qui anno Chriſti
137 5. atqueita longè poſt R. Salomonem Oobüt,

it. not. ad 2. Samuel cap. 2 2. V. 27. n. 2 8. & ad
2. Chron. c. 2. V. 14. n. I 6. & n. 17.
* Vel: & precatio mea recepta eſt (ſcil. à Deo)
Hebr. ny, ſic habetur in editione Baſileenſi,
& Berolinenſi, in exemplari Hebræo, quo uſus
ſum, ut & in hnon no atque in utroque MSto
Erff. legitur: nyHA, quod ſermone Chaldaico
verti poſſit: dives facta ſum.

15. De hac Cabbalæ ſpecie vid. Buxtorf. Abbreviat.
6

CAL. XKXY.
—
Verl. 10. E.
fuetint, 18,
binis (berib
eam Laban!
Leam, Im
nori, 1. V
ilno dicitu,
mileelt,
poſtio myſt
zimr inillol
ſriptum it

—
Ajusd, bex
n Notari
tium vocum
aeceptzelthi⸗
16. Vide ta).
. ſ. & verl.
17. Conler,ez
habentur.
11. Laban zute
Otdinem 83
19, die kere l.
runt ur n
tenſi edition
mumaThee
Chaldaicahe
Fid,. Fagii
Wanam babe
prout Vulge
ſn, UtiOn
ſinteru⸗
ſehhus uo
tumbonihen
19, Ai ſene
Arcincio
lot telin
ſer. Lud. 0
. cob. Cap-
num. 24. .
30. Vel, ui
dchab. ol6
ludi ſortt
emproverbi

CA. XXI.

—

lamus habuitti⸗
1s)) anus meut
iſta (ſolummo⸗
en gerila
ac me juſtam⸗
eruc, erpoluit-
ie, eircumtot⸗
3.(2. l diceret
atetemn liberos;
die, marime
iti inſtantiisae
od. verl. 8. N-
()
at, ague) inſti-
(Aum) ſcutiſo⸗
eaudita elt o⸗
Notaricon. 1).
Ferl.
lieum pro viaconn⸗
50 & BPuntoff i⸗
lra v.42, h Cahe d⸗
loin Unus zͤei⸗
comjangilur Kinge
ed hau,i
n39. cobek. & not⸗

Vulgete: comu

nwit)me Deus, con⸗

1 II. 40,
clr. Micklol o⸗
Abendad P lot,
J. 29,l. 19,
En I/. à
et (Nl 4 Deo
Palletli⸗
o ufus
Msto
ldaico

eCitione
Hebrxo, 4
lue in utroge
lermone E

fefiste
gurott. Apb 14

CAbP. KXX.

GENESEOS.

247

Verſ. 10. Et peperit Zilva] De omnibus (aliis jacobi uxoribus) dicitur, quòd gravidæ
fuerint, 16. præter Zilpam, quoniam illa præ (cœteris) omnibus erat ætate minima ae
binis (uberibus) lactabat nec uteri geſtatio in illa animadvertebatur; dederat autem

eam Laban Lexæ, ut deciperet jacobum, ne ipſe intelligeret, quòd ad ſe introducerent

Leam, 17. moris quippe erat, ut ancilla major natu daretur (filiæ) majori ac minor mi-
nori.8. Verſ. I1I. Venit proßperitæs] i. e. Venit ſidus 19. fauſtum, veluti (euphe-
miſmno dicitur:) t PODD i.e. proſpera ſit fortuna nec laſſetur! 20. huic ſi-
mile eſt, * (quod habetur in illo loco:) qui ordinatis 19) 2i, menſam; eſt autem ex-
poſitio myſtica, quòd (Gad) natus fuerit circumciſus, 22. veluti (verbum 3 acci-
Pitur in illo loco:) ) 1. e. ſuccidite arborem; 23., ego verò haud ſcio, ** cur (hic)

ſcriptum ſit unà dictione. 24. Verſ. 14.

—

In diebus meſſis triticeæ] (Commemorat i-
ſtud

& Ejusd. Lex. Talm. fol. 1340. ubi nominis iſtius
r Notaricum ſcribit eſſe Symbolum ſequen-
tium vocum: me ie ien d haenn i. e.
accepta eſt hic oratio mea coram Domino.
16. Vide cap. antec. 2 9. v. 3 2. & ſeq. it. hoc cap. 30.
v. 5. & veri. 17. ac ſeqq.
17. Confer. ea de te quæ c. antec. æ. V. 2 3. G. 24.
habentur.
I½. Laban autem ut deciperet Jacobum, invertit
ordinem & à more, hactenus recepto, receſſit.
19. Sic ferè LXX. Nn juxtà Malorethas verte-

runt èvs vge‿ανQaν felix facta ſum, ſicuti in Complu

tenſi editione habetur, ita & apud S. Chryſoſto-
mum ac Theodoretum legitur, Paraphraſis quoq;
Chaldaica habet: Nn& i. e. venit fortuna,
vid. P. Fagii not. ibid. LXX. juxtà editionem Ro-
manam habent: 2, z9o*ν+⅞, in fortuna vel feliciter,
prout Vulgata Latina, ac videntur illi non divi-
ſim, uti Onkelos; ſed conjunctim a, ſicutiho-
diè in textu ſacto ſcriptum reperitur, legiſſe, jo-
ſephus quoque nomen Gad zvadεπ11. e. fortui-
tum ſignificare ſcribit, vid. Ejusd. Antiq. I. I. c.
19. alii verterunt: venit turma, Aquila: venit
accinctio, ſicuti S. Hieronymus in Tradit. Hebr.
h. loc. teſtatur, idem vertit: in procinctu, con-
fer. Lud. Cappelli Critic. Sacr. I. 3. c. 4. n. 2. &
Jacob. Cappelli Obſervat. in Geneſ. h. loc. vid. &
num. 24. h. verſ. 11.
20. Vel, uti Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 3 97. ex
Schab. fol. 67. 2. adduxit ac vertit: proſperam
largitor fortunam meam & laſſitudo non iit! i-
dem proverbium Commentator noſter ad Eſai. c.
65. V. 1I. annotayit.

* Hebr. 7 T hæc & coœtera usque ad: ro
i. e. menſam, abſunt ab utroque MSto Erff.
2I. Id eſt: proſperitati vel proſperæ fortunæ, vide
Eſai. dict. cap. 6 5. v. II. ubi LXX. juxta Vatica-
nam editionem verterunt: = eαραιι uxtà Com-
plutenſem r alcer, Jonathan vertit: idolis,
Vulgata: fortunæ, R. Salomo ad Eſai. dict. c. 65.
V. I I. notat, Gad eſſe nomen idoli, quod factum
fu erit ad nomen ſideris ſeu ſigni cœleſtis, quod
nonnulli Jovis ſtellam eſſe putant, quæ omne
bonum ſignificet, confer. Michlol Jophi h. loc.
& ad Eſai. alleg. cap. 6 5. V. I1.
22. Confer. ſuprà Geneſ. cap. 5. v. 32. n. 24. quid
cum illis, qui eircumeiſi naſcuntur, ratione cir-
cumeciſionis agendum ſit, vide Buxtorf. Synag.
Jud. cap. 4. p. m. 112.
23. Prout habetur Daniel. cap. 4. v. I1.
*X THebr. y N&ρ, hæc & ſequentia, usque ad?
NN QRAhi e. dictione una abſunt à MSto Erff. 1.
24. Nempe: aà, uti hodiè in textu ſacro ſcri-
ptum reperitur; Maſorethæ autem divi ſim, nem=
pe: 1 Sa legendum eſſe putant, vide, quæ num.
19. h. vetſ. I1. notata ſunt, in Hebraica editione,
qua uſus ſum, & in dorm now ut & in Beroli-
nenſi editione hoce loco iſta adjecta ſunt: & da
rav n n en n e nden e en ee
—ANyn en wee wee ieee e
i. e, alia explicatio: cur vocatur dictione una
(nempe:) Ha, ac ſi (Lea jacobo diceret:) he
prævaricatus es contrà me, quando ad ancillam
meam veniſti, non ſecùsac maritus, qui haa i. e.
prævaricatur ergaà uxorem juventutis ſuæ; ſed
Ab⸗

GENESEOS.

CAP. XXX.

Qud hic S. Scriptura,) ut referat laudem tribuum, 2, nam tempus meſſis fuitzꝭ nec (ta-
men Ruben) extendit manum ſuam ad rapinam, ut triticum vel hordeum afferret; ſed

rem communem, 26, quam nemo curat.

Eod. verſ. 14.
Hores 27. herbæ ac linguâ Iſmaélitica (vocantur:) jasmin. 23,

Dudaim] (HRN ſunt)
Verſ. I5. An etiam

capias Dudaim ſilü mei] (V erbum nrp accipitur hie) interrogativè, (utſenſus ſit:)
an inſuperiſtud (tibi) faciendum erat, ut etiam auferres ?9. Dudaim filii mei? Tar-⸗

gum ejus eſt⸗ 2O )) i. e. & ut acciperes.

Eod. verſ. 15 Quocircà dormiat te-

cum hac nocte] Mihi quippe concubitus (cum marito meo) hac nocte competit, ego
vetò illum tibi concedo pro Dudaim filii tui, quoniam igitur (Rachel) vilipendit con-
cubitum * juſti (Jacobi, mariti ſui, ideò non meruit, ut ſimùl cum ipſo ſepeliretur

zo. Verſ. 1 6. Mercede conduxi te] Dedi

Racheli mercedem. † Eod. verſ. 16. In

nocte illa Sanctus ille Benedictus opitulatus eſt ei, ut inde egrederetur Iiſſaſchar.ꝰ
Verſ. 17. Er exaudivit Peus Leam] Quoniam deſfiderabat ac valdè cupiebat multi-

licare tribus. 31.

2 2ñ1 facienda eſt) juxtà Targum ejus. 32.

Verſ. 20. Donatione bena] (Interpretatio verborum iſtorum-:

Eod. verſ. 20. Habitabit mecum⸗]

(Verbum hic eandem habet) ſignificationem, (quæ habetur in illo loco :) do-

mus

lunt iſta à Bibliis Buxtorf. & eſt hæc additio in-
certi autoris, cujusmodi Mob'n ſive additiones
etiam aliis in locis leguntur, de quibus confer.
Geneſ. c. 6. Verſ. 11. n. 58. & infrà Genef. c. 32.
v. 2 5. . 79⸗
25. ld eſt: principum ſeu capitum tribuum Israe-
iticarum,ex quibus primogenitus fuit Ruber, de
quo hic eſt ſermo, vid. infrà verſ. 17. h. cap. n.

2 6. Liberam, publici juris && omnibus expoſitam,

id enim "oS hic ſignificat, confer. ſupra Ge-

neſ. c. 27. v. 3. n. 1 1. vid. hic tract. Talm. San-
hedrin, fol. 99. b.
27, Ita interpretor es, Uuti hic habetur, alii le-
gunt: 7, & a quam vocem nonnulliver-
tunt: mandragoram, alii: violam, vid. Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 356. & 1434. confer. &
tractat. Talm. Berachot, fol. 43. b. prout in
PnS Ne h. loc. allegatur ad marginem, ubi
vide etiam notas, confer. & Jalkut Part. 1. fol. 37.
col. 2. med.
28. Confer. hic præ aliis Dn. Hiobi Ludolfi Com-
mentar. ad Hiſtor. Æthiop. I. I. c. 9.n. 72 ubi plu-
ra de Dudaim, vid. & liber Prec. ud. part. 2.P. 229.
a. fin. in not. ubi exponitur απαπ eſſe vyn, de
ꝗqua voce confer. Buxt. Lex. Talm. fol. 120 2. vi⸗

de etiam Michlol Jophi h. loc.
29. Refertur enim verbum rrvad "ote) i., e.
cogitationem, uti in Gur Arjeh. fol. 42: col. 3.
ſin habetur, ut ſenſus ſit: an tu * . e.
Vis accipere? prout in Michlol Jophi exponitur.
XX Hebr. aaua, in MSto Erff. 1. pro eo legitur
Gyna i. e. factum.

30. Conler. cap. antec. 29. V. 1 I. ibique not. n. 9.

vide & Gur Arjeh fol. 42. col. 4. princ. ac Light-
foot. in Ichann. c. 11.V II. p 1069. edit. Lipſ.
confer. & Bereſchit Rabbe h. loc. uti in e
n ad marginem allegatur, ubi vide & no-
Conler. Hie tract. Talm. Eruvin, fol. 100 b.
x Contfer. & hic not in pam e & Bereſchit Rab-
ba, ut & tractat. Talm. Nidda, fol. 31. a. uti in
— -n Hö h. loc. allegantur ad marginem.
31. Id eſt: patres tribuum Iſraeliticarum, vide ſu-
prà verſ. 14. h. cap. n. 2 5. it. infrà verſ. 24. h. cap.
n. 44.
32. In Targum ſive Paraphraſi Chaldaica habetur:
20 πi. e. parte bona, ſic etiam hic additum
habetur in MSto Erff. 2.

(A. .
—

— .
mus 4is⸗

is (elidice

Gerobi)uen
Verl. 21. Di
etit⸗ (eo gitay
ert Rachel,)
gle retlugf
elejus avo⸗
ſortem obling
ödilaaull
quando Audiy

129 ſ

ſbi uorem
(Verbum d
cunſpicietutſ.
btiumn noltrun

: Wie

ſdo) ableone
(nominibug)

——

33. Vide 1. Ren

ophi, udie
Verbi An,
nem, pide ”
r die iſtud n

Ertf.1. habet:
German. Het
34. Hebt. ,
men ds Din
tura ulet ſot
Veritimnata
tut ur prolesm
ne ſloror ejusl
quoad filios,
quaſi inſeipl

te Rabbinorun

lr loc, ad man
notas,

3) ſih, gu

NN.,
— 1

bitz ne (t1.
Alenet; ſech
Wſun)
An elian
ltſenlusſt )
imei!? Tat
Aormist ie⸗
Ompetit,ege
ipenditcon.
lepelitetur,
verl. 16. E
Llillalchar.
piebat multi⸗
In iſtorum.:
bit neunt.
o loco:) do⸗
mut

d Nibn ie,
ſol, 1 col 3
IITNN ie.
fophi eyponitur,

plo eo egltat:

ibique not Nn9.

4 ligc e Lien.

10609. eit lipl.

loe. utiin N
1, ubi zice e nh⸗

& Betelchit RNb⸗.

1,,f0). 31, 2 in
rad arginem.

ticzrum, Vide l ⸗

tra erl 24. k. a0.

haldaic habetut :

iam bic addtum

CAbP. XXS.

GENESEOS. 249

mus Qi. e. habitaculi, 3 3. herbergerie, * linguàâ vernaculâ i. e, domus habitatio-
nis, (ac ſi diceret Lea:) ab iſto tempore non erit (alibi) fundamentum habitationis ejus
(Jacobi,) quàùm apud me, nam ego tot habeo filios, quot (habent) uxores ejus omnes
Verſ. 2I. Dina] Explicant Rabbini noſtri, quòd Lea in ſeipſam judicium 34. exercu-
erit, (cogitayerat enim ſecum:) ſi iſte (infans, quem utero fero,) fuerit maſeulus non
erit Rachel, ſoror mea, ſicuti una ex ancillis, oravit itaque pro eo (infante maſculo) is-
que verſus fuit in feminam. Verſ. 22. Et recordatus eſt Deus Rachelis] Recordatus
eſt ejus, quòd ſigna ſua dediſſet ſorori ſuæ, 3⁵½. & quòd anxiè metuerit, ne fortè ipſa per
ſortem obtingeret Eſauo, ne forſitàn eam (Rachelem) expelieret jacobus proptereà,
quòd illa nullos haberet liberos, atque id ipſum etiam impio Eſavo in mentem venit,
quando audivit, quòd illa nullos haberet liberos, hoc eit, quod compoſuit Poëta:

31 222 ſ R i. e. Rufus ille 36. vidit, quòd non pareret, 37. voluit, *** cam-

ſibi uxorem ducere; ipſaque (proptereà) conturbata fuit. 38. Verſ. 23. Removit]
(Verbum & ſignificat) comportavit illud (opprobrium meum) in locum, ubi non
conſpicietur (ampliùs,) ſic quoque (acciꝑitur in illo loco:) N i. e. remove oppro-
brium noſtrum, 39. item (in illo loco:) & non OdN&τσi. e. recondetur in domum, 40.
ſic?· DON i. e. abſconderunt ſplendorem ſuum, 47. item: & luna tua non ON i. e.
1D abſcondetur. 4 r½. Eod. verſ. 23. Opprobrium meum Quoniam opprobrio fuĩ
(hominibus) propter ſterilitatem meam ac dixerunt de me, quòd ventura ſim in partem

Eſa-

tata ſunt, confer. & not. in nom Nme h. loc-

33. Vide 1. Reg. cap. 8. v. I 3. confer. & Michlol

Jophi, ubi eadem, quæ hic, habetur explicatio
verbi ar, nempe, quòd ſignificet habitatio-
nem, vide & not. in an no h. loc.
. .—GW
X Sic iſtud i aA hicGallicè expono, MStum

Erff. 1. habet: aaa' fortè legendum NV
German. Herberge / Lat. diverſorium.

34. Hebr. 1, reſpicitur autem hac voce ad no-
men aar Dinæ, tradunt Rabbini, quòd Lea pari-
tura fuiſſet Joſephum; ſed quòd illa Deum roga-
verit intrà quadraginta dies, quibus partus forma-
tur, ut proles maſculina in fœmininam mutatetur,
ne ſoror ejus Rachel minoris eſſet conditionis,
quoad filios, quàm una ex ancillis, atque ita Les
quaſi in ſeipſam judicium exercuit, hæc ex men-
te Rabbinorum, confer. tract. Talmud. Berachot,
fol. 6 0. a. & Bereſchit Rabba, uti in nan D
h. loc. ad marginem allegantur, ubi vide etiam
notas. ,
35. Vide, quæ cap. antece 29. V. 3 5. R. 36, n0-

it. tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 1I1. a. & Taa-
nit, fol. 2. a.
36. Sive: Edom, Eſavus, de quo nomine vide ſu-
prà Geneſ. c. 2 5. V. 25.
37. Ita verba iſta ſatis obſeura: yn h wa
juxtà Gur Arjeh fol. 42. col. 4. princ. vertere
volui, ibi enim verborum illorum hæc habetur
explicatio: —7 ν NX i. e. vidit , quòd
non pareret, ſcil. Rachel.
XX Hebr. dax hoc & quæ ſequuntur, usque ad
bnan i., e. ipſaque conturbata fuit, ablunt ab
utroque MSto Erff.
3 8. Sic juxtaà notas in on mhov hic iſta interpre-
tor.

39. Prout Eſai. c. 4. V. I. habetur, confer. not. ad

40. Vide Exod. c. 9. V. 19. conſer. & not. in à&
P h. loc.

41. Uti Joel. cap. 2. v. 10. habetur.
42. Vel: Fie ſe, vid. Eſai, gap. 66, V. 20
14

CAP. XXX.
Eſavi, impii; eſt & expoſitio myſtica (hujus loci, nempè:) quamdiu fœminæ non eſt
flius, non habet illa, cui imputet delictum ſuum; 43, aſt quando ei filius eſt, impu-
tat ei, (ſi quid ipſa peccaverit, nam ſi maritus dixerit:) ecquis fregit vaſculum? (reſpon-
debit illa:) iſte filius tuus, (ſiinterrogaverit maritus:) quis comedit fics? (reſponde-

256 GENESEOS.

bit: ecquis alius,) quàm filius tuus? Verſ. 2 4. Addat Dominus mihi ſilium alterum]
Noverat (Rachel) per vaticinium, * quòd Jacobus non niſi duodecim tribus 44. efſet
conſtituturus, (quapropter Rachel) dixit: faxit (Deus, )ut is ipſe, quem ille (Iacobus)
conſtituturus (ſeu procreaturus) eſt, ex me naſcatur! quocircà non precata eſt (Ra-
chel.) niſi pro altero filio. Verf. 25. Poſtquàm peperit Rachel Joſephum] i. e. Poſt-
uàm natus eſt adverſatius Eſaui, dicitur enim: & erit domus Jacobi ignis ac domus
Joſephi flamma atque domus Eſavi in ſtipulam, 45. ignis ſine flamma non latè graſſa-
tur, ex quo (iĩgitur) natus eſt Joſephus, jacobus fiduciam poſuit in Sancto illo Benedi-
o acvoluit reverti (ad parentes ſuos.) Verſ. 26. Dauxeres meas] Non ego egredi
volo, niſi**veni (à te impetratâ.) Verlſ. 27. Auguratus ſum] Augur erat (Laban-,
quapropter ſie dicere voluit:) eęperimentum feci auguriò meé, 46, quòd propter te
venerit mihi benedictio, quando tu hùc veniſti, non fuerunt mihi filii, dicitur enim:
& ecce Rachel, filia ejus, veniebat cum grege, 47. an poſſibile erat, ut ipſe (Laban) ha-
beret filios ac filiam ſuam mitteret ad paſtores? nunc autem (poſt Jacobi adventum)
fuerunt ei filii, dieitur enim: verba filiorum Laban. 48. Verfſ. 28. Ege] (Verbum
napa) juxtà Targum ejus exponitur:) G i. e. explica 49. mercedem tuam. Verſ.
29. Et quale fuerit pecus tunm apud me] i. e. Numerus parvus ovium tuarum, quæ
manui meæ concreditæ fuerunt ab initio, quantus ille evaſerit. 70. Verſ. 30. A pe-
dem

43. Si nempe illa atiquid deliquerit ac minus recte
egerit in domo mariti fui, id à ſe devolvit atque
infanti imputat, confer. not. in pan r h.
loc.
Vel: per ſpiritum fanctum, nam Rabbinis Nn,
quæ dictio hie habetur, & απαπ α ſæpe pro
iisdem ufurpamur.
44. Id eſt: patres ſeu principes trivuum, vid. ſu⸗
prà verſ. 17. h. cap- n. 31.
45. Prout Obad. cap. 1. v. 1 8-habetur, confer. Be-
reſchit Rabba h. loc. ſicuti in ar r ad
marginem allegatur, vid. & tract. Talm. Bavs
batra, fol. 123. b.
Loci ĩſtius expoſitionem vide in notis ar mo
h. loc.
4 6. Sie ferè LXX. juxtà Complutenſem editionem

StawααρHιαια ν „ auguratus eſſem „ ita & 8S.
Auguſtinus in Locution. in editione Romana

legitur: Stαασααρτι ντ. zauguratus ſum utique,

Vulgata Latina habet: experimento didici, ſie

& Junii ac Tremeflii verſio, ubi vide ſis eorun-
dem notas „ confer. hic tract. Talm. Berachoe
fol. 42. a. & Sanhedrin, fol. 39. b.
47. Sicuti cap. antec. 29. V. 9. habetur.

48. Vide cap- ſequ. 3 1. v. I. & not. in a e

h. loc,

49. Exprime, conſiitue, ſie Vulgata, LXX. ver-
terunt: αοαν, diſlingue i. e. diſtinctimpro-

nuncia, uti in Pſalmis & alibi apud eosdem ha-
betur, Aquila tranſtulit: ?aνοτιαοον. nomina à6

Symmachus: ρσο termina, defini, confer, hie
die erprimo hie

tract. Talm. Nidda, fol. 31. b.
50. Subintellige: néſti, id eſt: tibi haud igno-
tum eſt, quomodo exiguus ille ovium tuarum
numerus fideli ſervitio meo autus ſit, conſer.nor⸗
in a h. loc.

C4r, M.

—
n mun
ter adrentumm
loco:) opelus
dict
Aumuimes] i
miiopus lun
taperagalſye
betur) Vell

münuttis⸗ guu 1

ſianm Nmd:)

nacuiylingui
ditur abicanst⸗
peclbes ille,

dilindirintet

1. LXX. 1r n
gatr habet: 30
17, ca,. lebt⸗
tunt; erl 1i 6
gentur bi eolle
hreo habetut,
geeleil Sot. n

propter me,tli

ſentit,
n Se: inte
meum, ſic funi
altec, 51 idige
4 . col, 1. pri
30. Genel. .

5). ld ell: qgui t

V. de habetur,
ſubjeltas ell ibi
in n
560. Hout judid

55. Vel: tebusne

expediende, in
exponitur.

1a). 10, Verl.1
B
bet: NM
Gillicamn, quæ
er Vel; ores w⸗

. W.
—

emine noneſt
usekt, inpn.
lumtlteſdon.
telhonde.
flun erum
tmibus 4, elet
dille ſacoben)

ecata eſt (N.

n] i.e, Poſt.
gnis ae domus
ton latd greaſli⸗
No illobenedi⸗
Nonepdegredit

erat (Laban,
a
ch propter te⸗
Gicitur enim.:

Ple baban) ha.

bi adventnm)
Ee] (Vebbum
m mam, Vetl. 4 dentur ibi legiſſe: ia, ſicuti ferè hic in He-
tuarum, JnI
etl 30. A

Nen

untusſum igae, 5
imento didii, de.
ubi ride ſis eolun.
1. Talm. Perachot,

zheb.
habetut.

pot in An NdeH

vulgaez; LXX.vN
i, 6. Ciſlinctimpto⸗
bbiapuceosten hr

egurer, HOlhina/

ſa; cebini, cCrlen kie

,b.
a: ibi hand ien.
6S ille orlum tuatum

uchas oſe dhl

dem meum] (Iſtud: Ühic idem eſt, ac) 1 — i. e. cum pede meo, 51. pro-
pter adventum 52. pedis mei venit ad te benedictio, ſicuti (dictio accipitur in illo
loco:) populus, qui eſt ½ i, e. in pedibus tuis, 53. item (in illo loco:) populo,
qui eſt “A in pede meo, 54. i. e. qui venerunt mecum. Eod. verſ. 30. Etiam ego
domui meæ] i. e. Neceflſitati 55. domus meæ, (ac ſi diceret:) jam non peragunt ea, quæ
mihi opus ſunt, niſi filii mei, atque ego quoque neceſſe habeo, ut ſimùl cum illis ope-
ra peragam, eisque opem feram, atque hoc eſt illud i. e. etiam, (quod hic ha-
betur.) Verſ. 32. Punctis reſperſam] (Iſtude 1P ſignificat:) variegatum maculis
minutis, quaſi punctatum, linguàâ vernaculâ: poincture. * Eod. verſ. 32. Maculo-
ſam] (Iſtud: &ᷣ ſignificat DNR i. e. maculas latas. 56. Eod. verſ. 32. F-
ſcam] (Iſtud:) Q i. e. fuſcum 57. ſimile eſt rufo (colori,) rouge 8. linguâ ver-
naculaà, linguàâ Miſchnæ (dicitur:) PPRW*i. e. (foemina) rufa 59. ac deprehen-
ditur albicans ratione proventus. 66. Eod. verſ. 3 2. Et erit merces mea] (Nimirùm

pecndes) illæ, quæ deinceps & impoſterùm naſcentur punctis reſperſæ & maculis latis
diſtincæ inter capras ac fuſcæ inter oves, meæ erunt; illas verò, quæ nunc ſunt (ita-

51. LXX. g rS οα ας, in pede meo, Vul-
„ 2 2
gata habet: ad introitum meum, LXX. verlſ.
27, h. cap. Hebræum 777a i. e. propter te, verte-
runt; za] ri es sσα.Üsw⸗, tuO ingreſſu, ac vi-

ræo habetur, confer. num. ſeq. 52. & D. Wa-
gèeſeil. Sot. pag. 27 8. n. 8. ubi exponitur:
propter me, cui & Gemara, ab ipſo adducta, con-
ſentit.
2. Sive? introitum meum, ad illatum pedem
meum, ſic Junii ac Tremellii verſio, vide num.
antec. 51. ibique not. confer. & Gur Arjeh fol.
43. col. 1I. princ. & infr. Geneſ. c. 47. V. 19. n.
30. & Genelſ. c. 50. V. 3. n. I.

“ 53. Id eſt: qui tecum venit , ſicuti Exod. c. 11.

v. 8. habetur, ubi autor Vulgatæ vertit: qui
ſubiectus eſt tibi, confer. Bere chit Rabba h. ioc.
ut in pam meow ad marginem allegatur.
54. Prout Judic. cap. 8. v, 5. habetur.
55. Vel: rebus neceſſariis, quæ in domo mea ſunt
expediendæ, ſic etiam in notis Nam ov hic
exponitur. .
„ Sic exprimo hic emmnn, confer. not, ad Hoſ.
cap. 10. verſ. 1II. num, 2 5. MStum Erff. 1. ha-
bet: NWWTY, eandem ſignificans dictionem
Gallicam, quæ in textu habetur.

WR

R

56. Vel; oves maculis latis reſperſas, ut opponan-

tuc .He i. e. illis, quæ parvis ſive minutis
maculis reſperſæ ſunt, de quibus ſupra, confer.
cap. ſeq. 3 1. V. 41. n. 54.
57. Sicuti in Targum hic habetur, vulgata hic ha-
bet: furvum (pecus,] LXX. ν00 ſub⸗
album.

58. Ita hic Gallicè explico , ſie enim legendum

puto pro να veluti in Bibliis Buxtorf. habetur,
in editione Hebraica, qua uſus ſum, legitur in
plurali: D i, e. rouges, hine in Germanica
Bibliorum verſione h. loc. Judæi tranſtulerunr:
geroͤtelte / alii: rothe / in Michlol ophi n
hic exponitur w'i. e. nigrum ſeu fuſcum, Germe
braun.
xX Sic exemplar Hebræum, quo uſus ſum, ut & e-
ditio mam ne atque Berolinenſis 5 Baſileenſis
verò editio ac M Stum Erff. 2. habent: nnr*
res eodem redit, vid. Buxt. Lexic. Chald. fol. 2 365.
59. Aduſta à calore ſolis, ſie exponit Buxt. in Lex.
Talm. dict. fol. 236 5. in Gur Arjeh fol. 43, col.
1. med. explicatur ν ◻. e, admo-
duùm fuſcum, poſſes Germanicè vertere: Dun⸗
ckel Braun / Latini: badium ſive Phoeniceum
colorem nominant.
60. Vel? intuitu proventus, ſive: in negotio

ſen

25⁵2 GENESEOS.

maculatæ,) ſepara ab eis (inquit Jacobus Labani) easque in manus filiorum tuorum-

cuſtodiendas trade, ne dicas mihi, quòd pecudes illæ, quæ deinceps naſcentur, fuerint

ibi ab initio, prætereà ne dicas mihi, quòd per mares, qui minutis ac latis maculis

conſperſi ſunt, natæ ſint fœmellæ illis (maribus) ſimiles, ab iſto tempore ac deinceps.

67. Verſ. 33. Et reſpondebit mihi] Si me in ſuſpicionem vocaveris, quòd de rebus
auis quidnam ſubtraham, reſpondebit mihi juſtitia mea, veniet quippe juſtitia mea ac
teſtabitur de mercede mea coràm te, quòd non inveneris in grege meo, niſi (pecudes)
minutis ac latis maculis reſperſas & quicquid deprehenderis inter illas, quod non ſit-
minutis ac latis maculis reſperſum aut fuſcum, iſtud manifeſtum faciet, quòd id tibi
