pſum notat actionem, quod verbum Grammatici
vocant Hithpahel.
134. Id eſt: quando actionem ſignificat ergà ali-
Os; ſcil. qua quis alium aliquid agere efficit vel
permittit, Grammaticis dicitur Hiphil.
135. Sicuti Pſalm. 146. v. 9. habetur.
136. Seil. Deum ſive Dominum, vide Eſai., cap.

48 V Fe

– .

CA XI,
2Wie
„ „ . ze
ſgniſcagu⸗
k: r
tucmaticn en

wrmatinn 140

inpolelſone
natus ell. 4,
ſeietam be
loco) ſM.

zo. dr dle
Gmhita, utolee
ſc etiam bener
gichot: 46,1
l. Cenuenij
duslois,inlter⸗

137. Vide Llii
13. Hujus epl
torem hollfum
fur eum, ſient
beh vetl
13 9, bieuti ſare⸗
Hec leguem
iple tummaticn
Eifk. 1
140. kulorumh
ſri hic dertere
cOnfer, not, 24
14 Pebt. M
i, e rettd, odiat
141. ViGe loſu
142, Ficuti biil

11, Vide Can

* Fe realete he
1, habetur: d
6, 13. 7. 22,
144, Kll terre,
guæ mibui Al⸗

CAl.NN.

ſnenn 0.
Aveluti lerpens
nlinabils ane
Die Ereluti
etpelkei, Doni⸗

nis) int ehoſſu⸗

nmodo hicrice

ia illas- (Verba:
illa Menachen,
keritreſponden,,
lleih, gnoniant⸗

m)inkne; &at.
icht Seriptur..)

Ationibus, 126, i⸗

lius ſgniſtca.
iia etiam 1 N
ocriturlingaid
S

Agere faciend4

—oen,
an . e,
plum 136,em:
ee

P. ſ d. 17.

4. I, vor Gram⸗
Enibeationem cici.
o loto deriant, vid,.
lge .
elforme cline iſe

kocam genti in ſei.
Hyerbum Gfammatkeid

en ſoniſen eigi i .

linic egere effei jel
Gicitur Hiphit.
habelut,

nnm, ſile MMi

CAb.XCLI.

22 π1. c. reſtituens ſemitas; 137. (verbum autem) 12 1)), quod hic habetur, non
ſignificat, quòd alii eum agere faciant; ſed (idem ſignificat,) atq; D ))di. e. tur-
matim veniet ab illo, 138. veluti (habetur exemplum in illo loco.) filii mei ) R) id
eſt: D Næ exierunt à me, 139. (ſic quoque hic: Gad turma b'N en e
turmatim venient ab illo, quoniam illi (Gaditæ) tranſibunt ordanem cum fratribus ſu-
is ad bellum omnes expediti, donec ſubjugata fuerit terra. Eod. verſ. 19. &t ioſe
zurmatim 140. veniet retroriùm] i. e. Omnes turmæ ejus * revertentur ad veſtigia ſua
in poſſeſſionem ſuam, quam acceperant trans Jordanem nec quisquam exillis deſide-

ratus eſt. 141. Eod. verſ. 19. Retŕ] i. e. In viis ſuis & in ſemitis ſuis, per quas pro-

fecti erant (Gaditæ) revertentur, veluti (dictionpy, quæ hic habetur, accipitur in illo
loco:) NP i. e. veſtigia tua non fuerunt cognita, 142. ſic quoque (in illo loco:)
PY i. e. in veſtigiis ovium, 143. linguâ vernaculà ('Pv ſignificat:) traces. * Verſ.
20. E& Aſeber pinguis erit panis ejus] i. e. Cibus, qui venit ex parte 144. Aſcher, ſit ole-
um, ita, ut oleæ multæ proveniant ex poſſeſſione ejus, eaque oleum inſtar fontis educat,
ſic etiam benedixit ei Moſes: tingens in oleo pedem ſuum, 145. veluti diſcimus in Me-
nachot: 146, aliquando incolæ (urbis) Laodiceæ opus habuerunt oleo &c. 147. Verfſ.
21. Cervaemiſſa] Hæe eſt vallis*† Ginoſar, 148, quæ velox eſt 149., maturandis fructi-

bus ſuis, inſtar cervæ, quæ velox eſt ad currendum, cerva — ni (quod ſignificat:)
B bb 2 drD

—– —

137. Vide Eſai, cap. 5 8. Vv. 11. al. 12.
138. Hujus expoſitionem vide paulò poſt apud au-
torem noſlrum; alii b' verterunt: populabi-
tur eum, ſicuti & ſuprà tranſtuli, vid, num-
126. h. verſ. 19.
139. Zicuti erem. cap. 10. v. 20. habetur,
*Hæc & ſequentia, usque ad apy 1 i. e. &
ipſe turmatim veniet retrorſum, abſunt à MSto
Eiff. 2.
140. Ilta locum hunc ex mente Commentatotis no-
ſri hic vertere volui; alii aliter tranſtulerunt,
confer. not, ad Habac. cap. 3. verſ. 16. num. 43.
ag Hebr. bæc & eoetera, usque ad avy
i, e. retrò, abſunt à MSto Erff, I.
141. Vide Joſu. cap. 22. V. 9.
142. Sicuti Pſalm. 77. v. 20. habetur.
143., Vide Cantic. cap. 1. Vv. S⸗
. W . ⸗„
* Sic reddere poſſis bxνα vel, uti in MSto Erff.

„ *
2. habetur: N“ν confer. hic not. ad Jerem.
c. 13. V. 22 num, 19. & ad Pialm. 70. V. 4. n. 6.
144. Scil. terræ, i. e. ex fegione ſive poſſeſſione,
quæ tribui Aſcher aſſignata fuit.

145. Prout infrà Deuteron. eap. 3 3. Vv. 24. habe-
tur, confer, not. in pom mWme h. loc.
146. Hebr. erummn, eſt is liber tertius partis ſive
Sectionis quintæ operis TPalmudici, tractans de
oblationibus veſpertinis &c. reperitur autem lo-
eus, à Commentatore noſtro hic adductus, in
dict. tract., Menachot, fol, 89 5. b. uti in moà*
S h. loc. ad marginem allegatur.
147. Idem referturinfra in notis Raſchi ad Deute-
ron. cap. 3 3. V. 24. ubi vide ſis, n. 159. confer.
& Lighifoot. Decad. Chorogr. Marco præmiſſ.
c. 9. F. 3. p. 5 8 5. edit. Lipſienſ.
*X Hebr. ◻☚a N hæc & ſequentia, usque ad:
Arrbt i. e. cerva emiſſa, abſunt à MSto Erff. I.
148. Hebr. b, uti hic habetur, dicitur &
HA terra Cinereth, eſtterra pinguiſſima, ſe-
cundum R. David. Kimchium, Matthæ. c. 14.
v. 34. vocatur sεurαοετ terra Genneſa-
ret, confer. Lightfoot. in Centur. Chorograph.
Matthæo præmiſſ. c. 79. p. 13 8. & c. 94. p. 160.
edit. Lipſienſ.
149. Vel: quæ celeriter profert fructus ſuos ma-⸗

turs.

384

GENESEO0DOüũos.s.ccw

CA b. XLIX.

— i. c. emiſſa ſcil. adcurrendum. † Eod. verſ. 21. Dans eloquia pulchra

Juzxtà Targum ejus; 149. alia explicatio: de bello Siſeræ vaticinium iſtud protulit(ja-⸗
cobus, nam ſcriptum eſt:) ?*** & accipies tecum decem millia virorum de filiis Naphtali
&c. 150. & iverunt illuc aceincti, atq; uſurpatur ibi eodem modo, (quò hic,) verbum-
me 1Nr (dicitur enim ibidem:) in vallem H. i. e. miſlus fuit in pedibus fuis.

152.

Eod. verſ. 2 I. Dans eloquia pulchra] Propter illos (filios Naphtali) cantârunt

153. Debora & Barac hymnum; 154. Rabbini autem noſtri exponunt iſtud de die ſe-

pulturæ Jacobi, quando Eſavus contendit 155.

tractatu Talmudico: Seta; 156., Targum autem ejus (ita habet:) a Di.
e. cadet ſors ejus & ipſe profitetur (ſeu profert) verba pulchra & encomium de portio-

ne ſua. *

Klius gratioſus, eſt lingua Aramæa: — O

Verſ. 2 2. Eilius (arbori) fæcunde 157.] (Iſtud: — eſt R i. e.
[Dà i. e. gratiam referimus ei 15 8.

R. Simeoni, (ſic ſeriptum eſt) in fine Babæ Metziæ. 159. Eod. verſ. 2 2. Eilius gratioſus
160, ſuper otulum] i. e. Gratia ejus extendit ſe ad oculum 161. ejus, qui illum aſpicit.

Eod.

† Conter. hic tract. Talm. Sota, tol. 11. b. & fol.
13. a.
149. Scil. facienda hic eſt explicatio; in Targum

autem ita habetur: laudabunt & benedicent ſu-
per eos (ſcil. fructus,) in Gemara, quam D.
Wagenleil. Sot. p. 290. adduxit, habetur: ne

legas: verba V i. e. elegantia ſeu pulchra; ſed
verba i. e. libri, rationem vide ibidem.

Xs* Vel;: nam dictum eſt, Hebr. ρprout in

MSto Erff. 2. hic additum eſft.
150. Proht Judic. cap. 4. V. 6. habetur, confer.
not. in b'nar rD h. loc.

151. Dicitur enim hic de Naphtali: drnh eee

j. e. cerva emiſla, confer. & hic not, in r*
D.
152ú. Sicuti Judic. cap. 5. v. 1 5. habetur.
453. Atque ita verba elegantia ſeu pulchra dede

runt, implendo vaticinium; qued hic habe

tur.
154. Qui habetur Judic. dict. cap. 5. quoniam hie

ſcriptum eſt: cerva emiſſa, genere ſœminino, id-

eò id de Debora exponunt Rabbini & quia mox
ſequitur verbum generis maſculini IRA i,e. dans,
ideo de Barac iſtud intelligendum eſſe tradunt

Rabbini, vide not. in Eonmar eW h. loc.
155. Nempè: cum Jacobo, conter. qua ſuprà ad
Genel. cap. 46. V. 6. n. 6. notata ſunt „ vid. &
cap. ſequ. 50. V. 5. n. F.
156. De hoc litigio vide Gemaram apud D. Wa-

—

verlſio habetur. =
* Nempe: 29 re een en , i. e. ob
portionem ſuam (quæ terra fuit fertiliſſima) i-

vn hic exponitur.
157. Id eſt: ramus fœcundus, prout unius ac
Fremellius verterunt, alii aliter transtulerunt,„
ſicuti & autor noſter hoc loco, vide Lightfoot-
. . „
ad Joh. c. 4. v. 6. p. 992. edir. Lipſienn.
15 8. Vel: juxta literam: torum nuptialem exhi-
bebirnus ei, uſurpare ſolent Jadæi hanc phraſin:
Da WA in clauſulis epiſtolarum, vide Bux-=

genſeil. Sot. p. 260. n. 7. it. tract. Lalm. Bera-
chot „ fol. 2z1. a. & Seta „ ſol. 36⸗

84. a. it. Bava batra, fol. I1 8. b. & Sevachim, fol.
159. Hedr. en Nan i. e. porta media, ſic vo-
catur liber ſeeundus partis ſive Sectionis quartæ
depoſito &c. locus autem, quò hic reſpicitur,
reperitur in Bava mezia fol. 119. a. prout in
S- S ad marginem allegatur.

fer, num. antec. 15 §. & num. ſequ. 16 1.

61I, Id eſt: Joſephus eſt gratioſus apud omnes,

de ſpelunca (duplici, ſic explicatur) in

genſeil. in Sot. p. 289. & ſequ. ubi Latina ejus

pſe profitetur verba pulchra ,„ ſie in not. PDOν

torf. Léx. Talm. fol. 1804. confer. & D. Wa-
b. it. Bava Kama, fol. 17. a. & Bava mezia, fol.
operis Talmudici, agens derebus inventis, de

160. Ita ex mente Ralſchi hic vertere volui, con-

q6“⅜

1

An
Pod. ,22d5
turpulchritn
conjongiturh
ſoniu:) oce⸗
ſt. 163. o
PDrN ie
contemplabe
lick ſedift
(cceterüͤmli
loco:

ę (icporimu
(ulloniftenn

tem (verda iſ

n sdi

potionemin
imterptetats

(Eictio) 5

geiilum alpi
vocem exp
Aüi, & inler
funt: lechi
Vulgata le
ſer 3 LXX. 6
Pilis,) Cont
17. n. 1517
inlerpre c, 1
K1. 0. F. R.
Pi.e ſuper⸗
diuntur ſeil
Videapud .
17 e b. der.

DNem k.

ditione nn
zolinenli,
162. Hic inm
D ſungatu
dimon. Il
Johann.ce4,.
16z. Confek.
Hebſuntaddi

CAL N.

—
lguis elelre
tud Protnlitſa.

eflig Naohea
e 8Naphali

hie, Mverbum,

in ecibus ſis,

htali) Cantärunt
t iſtud de gieſe.
lcenplcztur)in
Di.
mian deporti⸗
el) Die.
tekerimug ei ,,
1. Hliu gealigſu⸗

guiillum lPict.

lod.
— —-.
ſequ. ubi Laingejus

ven b i, e ob

takuii kertiliſina) i.
1, Lcin not, PH

6, prout uniig ce

Ater anstuletunt,

Oc, Nido lignnfot.

Gir. Lipſen.

rum nuprialem eit -

1 Ladeihane phisim
epſtolarum, Vide

(onler, & D. Wa⸗
it, tract, Talm. berz⸗
04 , fol, ze⸗

12, Da mezig, ol.
18,b Ferachim iol

vorta neli . ſero.
ſie Fectionislarle
gerebus inentis, e . dc
16 2. Hic innuitur ratio, cur pluralis, nempès
fol. 119. a Miont in

n, gd hieſeßztenu,

N alegatur.

e vertere iOlli, (Ol⸗ e t iri
16. Conter. infra n. 176. h. vcrl: 22. & num.
raiclu Pud onne ,

um. ſequ. 161.

er murum Filiæ * progrediebantur, ut contemplaren-

Uõ

Eod. v. 2 2. Rlie Prortedani ſup

tur pulchritudinem ejus ( Joſephi,) filiæ multæ (nempe numero plurali hic dicitur &

conjungitur pluralis verbo numeri ſin gularis, nempe:) Xi. e. procedebat, (hoc
ſenſu:) proce debat unaquæque 162. ad locum, unde illum (Joſephum) eonſ picere pos-

ſet. 163. Eod. verſ. 22. Saper murum] (erba 3 W hie ſignificant:) —

Ri. e. propter viſionem ejus 164. veluti (gccipitur in illo loco: 9 0 N i. e.
contemplabor illum; ſed non propè, 165. ſunt & multæ (hujus loci) expoſitiones my=⸗
ſicæ; ſed ifta (Iam adducta explicatio) proximè accedit ad ſenſum literalem Scripturæ;
(cœterum litera) Tau in (voce) eſt elegantia 166, linguæ, veluti (habetur in illo
loco:) — y j. e. ſecundùm rationem filiorum hominum; 167. ceœterum W.

(bhic ponitur) pro i. e. ad contemplandum; alia explieatioverborum:) WY
(ut ſigni ficent,) —n i. e. ut (filiæ) contemplarentur, 168. Onkelos au-

tem (verba iſta:) mPD —en interpretatus eſt: 6P R
1Oi. e. duæ tribus egredientur de filiis ejus &c. ſcripſit autem (Moſes) 0
i. e. filiæ, propter filias Menaſſis (nempe:) filias Zelaphchad, 169, quæ abſtulerunt

portionem in duobus vadis 170. Jordanis, (idem Onkelos verba illa: [8, — 1
interpretatus eſt:) S n i. e. filius meus, qui multiplicabitur, Joſeph, 171,
(dictio) ſignificat i. e. fructificationem & multiplicationem, ſunt

guo⸗
a Aun Pietanr, Cornmemtaror due nolle H . alia explicatio, ſic debet eſſe (vel:
vocem y exponit ochlum, non fo exponi,) nam juxtà priorem explicationem
5 32 211271 iigi poteſt.
. Xy I ee= 31 decorus aſpectu ä „
Bitis,) Conter. Cud. Cappelli Crit. Sacr. I. 3. “ ⸗ bire en Nig:. numn antece 16z. ccnior S
. 1F§. & lſaac. Vod de Transiat. ibefoot. in ſohann. cap. c. v. 6, p. 992, edit-
imerr . 3 & Rich. Simon. Hift. Crit. V. T. . bi inl⸗ D 6S. ederl: 2,S n. 176.
nterpr. c. 1 3. ich. .. 16 Fe Sicuti Numer. cap. 24. V. 17. habetur.
1. 2. c. R. an er ee daakrztt⸗ 166. Vel: zvariæsz gratia eſt adhibita, Hebr. or
i. e. ſüper oculum, ſed Ppy 7) i. e. lupergre- . W- e. aptatio, ornamentum linay- fer
ianter ſeil: poſteri ſoſepbi) oculum, ationem Bimaorf- Len. Taln ſol⸗ 6z0. Nngæ, nfns
Rideapud D. Lein. in Sot. p. 760. vide & n. 167. Prout Eccleliaft. cap. 3. v. 1 9. babetut.
17 . B. Verſ. äü 16§. Videlicèt: Joſephum, vide ſuprà pum. 16 7
*X Nempèe: gyptiorum, Hebr. dun, ſic in e⸗. & n. 164. h. veri. 22. LK X. hr S dy videg
— 2 .ẽ . . „ ⸗ 4 . . 11. . ; PrO y viden=⸗
ditione = Da- mmav hic additum eſhut & in Be tur legiſſe: anw iyy, dum verterunt: ges es
rolinenſi. = cszsesρ*ανρο vide Lightioot. in Johann. cap. 4. V.
6. p. 99 3. Princ. edit. Lipi.
169. De his vid. Numer. cap. 27. V. I= & ſeqq. ae
Ir70. Vel: tranſitibus, Hebr. ay ſicuti hic ha-
1 : 1. Lerle 22. O “ betur, id eſt: ultrà G& citrà Jordanem.
næo ſunt addita; π PeXν n en e ſum,

rüan jungatur ſingulari: Wivæ, confer. Rich.
Simon. & Iſa. Voſſius loc. alleg. it. Lightfoot. in
Johann. c. 4. V. 6. P. 99 2. edit. Lipf.

N

GENESEOS.

= —

386 CAP. XLIX.
quoque expoſitiones 172, myſticæ (hujus loci,) quæ textui conveniunt, (nimiràùm) eo
tempore, quò Eſavus obviam ihar jacoho, inter omnes antegreſſæ ſunt ancillæ, ut irent
antè filios ſuos ad inclinandum (coràm Eſavo;) ſed de Rachele ſcriptum eſt: acceſſit
Joſephus & Rachel atque inclinaverunt ſe, 173. dixerat (enim ſecum) Joſephus, impii
iſtius oculus elatus eſt, * forſitàn conjiciet oculos ſuos in matrem meam, 174, eg⸗
grediebatur itaque (Joſephus) anté illam atque ſtaturam ſuam extollebat, 175,
ut matrem ſuam obtegeret, & hoc eſt, propter quod pater ejus ei benedixit
(hiſce verbis:) A a i. e, filius accreſcens, (ac ſi diceret:) elevâſtis (vel extuli=
ſti) teipſum, Joſephe, hy. e, ſuper (ſive antè) oculum Eſaui, quapropter merui⸗-

ſti, ut extollaris. Eod. verſ. 22., Eiliæ propter viſionem 176. procedunt] Ut contem-
lentur te, quando egrederis ſuper 5gyptum, 177, præfereà etiam (Rabbini) expo-
unt (verba iſta: ꝑ) hoc ſenſu, (nempe:) ne ? pi, e, oculus malignus 178,
in poſteros ejus (oſephi) vim ullam habeat, ſic etiam, quando (Jacobus) Menaſſi & E-
hraimo benedictionem impertivit, eisdem benedixit, quaſi piſcibus, 179, in quos o-
culus malignus vim non exercet. Verſ. 2 3. Et exaſperaverunt eum atque jurgati ſane]
j. e, Et exaſperaverunt illum fratres ejus eumque amaritudine affeceruntPotiphar & il⸗
lius uxor, ut eum in vincula conjicerent; (verbum autem ρN idem ſignificat, atquę
in illo loco:) Di. e, &amaritudine affecerunt vitam eorum. 18 0. Eod. verſ 2 3.
Et jurgati ſunt] Facti ſunt ei (Joſepho) fratręs ejus viri contentionis, (verbum autem
22₰, quòd hic habetur,) non eſt formæ ac ſignificationis , 181. nam, ſi ita eſſet,
punctari

ſum, Complutenſis vertio ita habet: filius ac] 163. & n, 164 h. verſ. 2zꝛ.

creſcens Joſeph, confer. not. in '-e Me h.
loc, it. not. ad I. Samuel. c. I. v. I. n. 7. & 8.
172. Sequuntnr hic quædam expoſitiones allego-
ticæ, usque ad verſ. 2 3, h. cap.
173.: Sicuti ſuprà Geneſ. cap, 33. V. 7. habetur.
*W Hebr. ., ſic tàm in Bibliis Buxtorf. quàm in
exemplari Hebræo, quo uſus ſum, legitur; ſed
in editione nan neov habetur: MWi. e. malus
ſcil. oculus, ſic etiam in Sto Erff, 2. habezur
Nyi. e. malus ſeu malignus (geulus.)
174. Vid. Genelſ. dict, gap. 3 3. V. 75 ibique not. n,

*
7. producebat, longiorem efficiebat, ita ver⸗-
bum aw hic interpretof, confer. Buxtorf, Lex.
Talm. fol. 2520. in utroquę MSt Erff, habe-
tur aa w, res eodem redit.
176. Scil. tui, ut te conſpiciant, ſicuti paulò poſt
exponitur, ita ex mente Rabbinorum, quorum
expoſitionem allegoricam Commentator noſter

177. Verba iſta ex Pfalm. & I. v. 6, de ſumpta ſunt;
ubi vide ſis interpretes.
178⸗ Sic quoque in Gemara; (quæ apud D. Wa-
genſeil, habetur in Sot. pag. 760. & ſequ.) legi-
tur: nenyd py —nn Pv i. e. oculus mali-
gnus in illos (Joſephi poſteros) vim habeat,
quapropter & R. Abhu monet non legendum es⸗
ſe: Py Wy i. e. ſuper oculum; ſed;: py wy
i. e. ſupergrediuntur oculum, ne invidia in illos
dominetur, ſicuti & jam ſuprâà num. 16 1. h. verſ.
22. notatum eſt.
179, Vide cap, antec-. 48. V. 16, ubi jacobus in be=
nedictione ſua hiſce verbis utitur: a ) i. e,
& piſcium more multiplicentur, vide not. ibid,
n. 49.
180. Sicuti Exod. cap, I. v. 14. habetur, confer.
not. in N DS h. loç.
181. Id eſt; non activam habet ſigniſicationem;
ſed paſſivam, id, quod ſequentia declarant ;
608⸗

hic adducit, vertere volui, çonfer. ſuprà num.

e ulgati ſunt
Aucn lagittit
1lz.elaiſe
ze poͤſie
186, eſt enim
oogen
0
ſeat t
ſablatilud
Viri contentio
11, itud:
o Min
Siguimi G
Turgucnautel
190, idelnl, q
lunts Targum
Viri diſlenſionk
rcus ejot ig
ratbia nunut

hic habetur, n

cOnfer. tämmen
¹ nuroque M
habetur, hor
191. Vide Num
187. Grammatl
bi! Dchl.
194 Riemi ſere
1 f. Nende:
n 19 1. l. verl
196. Vide Hiod

197. Non abalt

tore noſtr e
ſem,

119. Sicnti Eſai.

199, la ſignit
nolltierbum
5 CInld, andb-
ii Hebrei
nidis rerſioni

1 WmInim) D

teeille tiren
dtum eſt: cceſſt
lolephu impii

Aollebat, 1f,
us ei beneiri
Alit (vel euul⸗
ahroptermernj,
n Il Conteme
Nebbini) enpo⸗
rmalignus ,
1) Menali Eh.
1179, in guos 0,
gue uryai ſn
intonphar dil⸗
ſeniſcat egue
ocl rell13.
(verbum autemn
nam, ſitz ellet,
punctari

P 6, belumnpta ſunt,

(queapud. Va-
760, egu.) egi⸗
n i e, oculus malj⸗
ſieros) im habent,
er non legendum es⸗
n; led:
n, ne intidia in illos
nnum 161, nfer-
6,ubi ſecobus in be⸗
titut: ad w i e
iur, ige not, bic

hibetur, conlet⸗

bel ſgniſczionem;

gueni Geclaraut;
col⸗

CAP. XLIX. GENESEOS. 387
punckari debuiſſet: 2221 * veluti (in illo loco:) iſtæ ſunt aquæ contentionis, ubi! i.
e. jurgati ſunt &c. 182, atque etiam, ſi (verbum iſtud 1*) ſignificet A i. e. ja⸗
ctum ſagittarum, puncta non debuiſſent poni, niſi in ſignificatione ac forma 19
183. Veluti (habetur in illo Ioco:) ε 0i. e. ſtupeſcite cœli, 184, quod idem ſignificat,
ac P Ni. e. ſtupore corripiamini, 185. ſic quoque: i. e. attolluntur paululùm,
186. eſt enim ſignifieationis D i. e. extolluntur; ſed quoniam verba N
1Dſignificant: extolluntur, in ſtuporem conjieiuntur ab aliis; aſt(verba illa:)
1D . (ſignificationem paſſivam habent, quæ fir) à ſeipſis, 187. (ideò ſigni⸗
fieat — P νâ5ö i. e. in ſtuporem conjecti ſunt à ſeipſis, (Pnotat) A i. e-
ſublati ſunt à ſeipfſis, (ſic verbum ) hic ſignificat:) 2 * WN Ci i. e. facti ſunt
viri contentionis, ſic quoque (in illo loco:) .α i. e. tacete, qui inhabitatis inſulam,
188. (iſtud: 0) accipitur)pro 0%) i, e. in ſilentium adigimini; 189. ita quoque (hoe
loco ]) interpretatus eſt Onkelos ) BPoi. s. & ulti iunt eum. Eod. verſ. 23.
Sagittarii] (Sic dicuntur hic fratres Joſephi,)quoniam lingua eorum fuit inſtar ſagittæ;
Targum autem ejus (habet: viri επ1◻11. e. diviſionis, * ac notat (iſtud: &3
190. idem, quod in illo loco:) & erit — FIHN i. e, dimidia pars, 191. (ut ſenſus ſit
juxtà Targum:) illi, qui debebant cum eo (Joſepho) dividere hæreditatem (facti ſunt ei
viri diſſenſionis.) Verſ. 24. Et ſedit ** in forti arcus ejus] i. e. Sedit in robore; (iſtud:)
arcus ejus, (ſigmificat) robur (ſeu fortitudinem) ejus. Eod. verſ. 24. Etroborata ſunt
brachia manuum ejus] Hæc fuit datio annuli in manum ejus, 192. (vertbum ?), quod
hic habetur, notat idem, quod in illo loco:) aurum 15 i. e. firmum, 193, atque hoc
Eve-
confer. tamen Michlol Jophi h. loc. ut & Gur (al. urn 79 vel pr9. vide num. ſequ. 190.)
Arjeh fol. 65. col. I. fin. vide & n. 18 5. h. verſ. ſed abſunt iſta hic in notis Raſchianis täm in e-
* In utroque MSto Erff. vocalis Patach ſub litera? ditione Bibliorum Buxtorf. quäm in exemplari
habetur, hoc modo: . P*; prior tamen lectio, utpoté ma-
182. Vide Numer. cap. 20. V. 13. gis perſpicua, videtur præferenda.
183. Grammaticis dicitur hæc figura ſeu forma ver- 190 Ita hie in exemplari Chaldaico, quo uſus ſum,
bi: Püal. Complutenſis editio habet: &απ, Buxtorfia-
194 Sicuti Jerem. cap. z. v. 12 haberur. na? nhy,, i. e. diviſio, diſſenſio, confer. Gur
185. Nempe: paſſiva ſignificatione, confer. ſuprà Arjen fol. 6 5. col. 1. fin. & Sign. præced.
n. 18 I. h. verſ, 27. 19 1. Vide Numer. cap. 31. v. 36. confer. & not. in
186. Vide Hiob cap. 24. v. 24. PA H ad hunc verſum 23. lit. æ. ubi aliquid
197. Non ab aliis, ſicuti exempla paulò antè ab au hac de re dictum eſt. .
tore noſtro adducta, illam habent ſignificatio- X Hebr hoc & quæ ſequuntur, usque ade
nem, I i. e. in robore, abſunt à MSto Erff. .
158. Sicuti Eſai. cap. 2 7. V. 2. habetaur. 192 Nempé :Joſephi, de quo vide ſuprà Geneſ. c.
199. Ita ſignificatione pasſiva ex mente auforis 41. V. 42.
noſiri verbum iſtud vertere volu. 193. Sive⸗ ſolidum, id eſt: optimum ac puriſſimum,
„Chald. dr"o, fic in notis Raſchianis exempla- vigd, I. Reg. cap. 10. Verſ. 1 9. confer- infraà n. 19 F⸗
tis Hebræi, quo uſus ſum, habetur, in editio- h. verſ. 240
nibus verſionis Chaldaicæ legitur: &rmye ye

evenitei (Joſepho) “ i. e. & manibus 194. Sancti illius Benedicti, qui eſt αα
2PE) i. E. potens jacobi & ☛ i. e. exinde aſcendit (Joſephus,) ut ſet =
NEeA [dN i. e. paſtor (&) lapis Israeêlis, (dictio /2 ſignificat:.) fundamentum Is-
raẽlis(& eandem habetſignificationem, quæ reperitur in illo loco:.) — N& R
i. e. lapis capitalis, 195. ſignificans regnum, ſic etiam Onkelos ipſe iſtud interpretatus
eſt. 196. Eod. verſ. 24. Et ſedit] (Ildem Onkelos hæc ita interpretatus eſt:) R
O NEi. e. & completum eſt in illis vaticinium ejus, ( videlicèt) ſomnia
quæ eis ſomniaverat, NRen en n 197. j. e. quia obſerva-
vit legem in occulto, hæc eſt additio (Onkeloſi) nec (provenit) ex lingua Hebraica,
quæ in textu(ſacro habetur,) PoE —oP „ES i. e. & poſuit fortem fiduci-
am ſuam, hæc eſt interpretatio Chaldaica (verborum iſtorum textus Hebraic?:) R
PEP i e. in forti (ſive in robore)arcus ejus, ſic quoq; Chaldaica eſt interpretatio juæ-
tà Hebræum, (videlicèt:) A & i. c. & ſedit (i. «. firmum ac completum fuit) vatici-
nium ejus, quoniam fortitudo Sancti illius Benedicti fuit ei pro arcu ac fiducia, ſ22
) Hn —n ee ee i. e. tunc poſitum fuit aurum ſuper brachia ejus
&c. quocirca Eod. verſ. 24. Et roborata ſunt brachia manuum eéus] ( Verbum 110))
ſignificat 15) i. e. aurum ſolidum. 198, Eod. verſ. 24. Lapis Iraeli] (Dictio 2i. e.

lapis, ſigniſicat) per Notaricum 199. 2 & 2, i. e. pater & filius, [NN& ² 1. C.

parentes & filii, 200. (videlicèt) jacobus ac filii ejus (à oſepho cibati ſunt.) Verſ. 2 5. A

Deo 201. patris tui] Evenit iſtud tibi isque te juvabit. Eod. verſ. 2 5. Et ab Omnipoten-
te] i. e. Et cum 202. Sancto illo Benedicto fuit cortuum, dum non obtempo raſti ver-
bis

194. Verba ipſa Hebraica, quæ in textu ſacro ha-200. Sic in Paraphraſi Chaldaica paulo polt in eo-
bentur, hic inſerere volui, quoniam iſta ab auto dem hoc verſa 24. habetur, ubi ita? mande

re noſtro hic explicantur. Paan i. g. cibavit parentes & filios, confer. & not-
195. Sive: Ssummus, uti Junius ac Tremellius ver- in nan n h. loc.
terunt in Zachar. cap. 4. V. 7⸗- 201. Hæc verba in Græca L⸗XX. verſione, (Uubi ita

196. In Targum Oakeloſi ita habetur: corrobora- legitur: æaοα ιτẽ rτ0οεν chærent verſuĩ
vit & confirmavit regnum ejus, quod fuit ei da- amtecedenti 24. ita & S. Hieronymus in Tradit.
tum à facie Dei, Confer. hic tract. Talm, Sota, fol. Hebr. eadem conjungit, quem & S. Ambroli=
36. b. us 1. 2. Offic. cap. 16,. ſequitur, vide Nobi ii
197. Ipſa Paraphraſeos Chaldaicæ Verba hic inſerere not. h. loc. & Lud. Cappelli Critic. Sacr. 1. 5. C.
volui, ut eorum expoſitio S& interpretatio diluci- 2. n. 10.
diùs ob oculos poneretur. . 202. Commentator noſter particulam Eidès hic ag-
199. Hebr. 19 h, ſic habetur in editione Bero- cipit pro -) i. e, cum, confer. Ilupr. Geneſ. C. 4⸗
linenſi & in Da TS ut & in exemplari He- v. Ie n.3. alii mie accipiunt pro neni. e. à, ſic Ju=
bræo, quo ulus ſum ſed abſunt à Baſileenſi, con- nius ac Tremellius hic verterunt? ab Omripo-

fer. ſuprà n. 19 3 h. verſ. tente, quos hie ſecutus ſum, LXX. interpfe-
199. Notaricum eſt ſpecies Cabbalæ, quà literæ tes pro videntur legiſſe: "w 7ε, verte-
vocis alicujus ſigniſicativæ alias dictiones conno- runt enim: 665ε6 Deus meus, ſic iidem

. . „ 1 1 . V „
tans, ita Buxtorf, in Abbreviat. terè

4 WIE.
—
bis heræ tue
e. Beneicl
. 13
gunt, quam
nlidoneaelt;
cient. 304.

confodietut,

zm ſemenen
zunt Gc.) be
Gnturce alid
is. kod rer
Gitenim mihi
gtusque ade
dentem & Drl
ſiaco; Abtahet

omnem ferkan

tatn Vraelitic⸗

nez illas & ſa

e n
fere enper d
Genel t. 17.
Crit. h. r.
103. Sic &n.
Patris tui n
Verbis Chalde
Hebr. rn
quo uſils ſün
rolinenſis es
Qyyi. e.
OQn ndr
2 4. ld eſt: m
Unde fortus 3

10. Qux hal

1056. Rehicitu
eaellni, qu⸗
Alleg. kabetur
textu ſact
col.2 prine.
mor it, bi
tur, vid. vert
=

ellet Pp
Indamentum l.
lud interpretans
Autelt.) Dad

1el..) .V
elicee) Omtia,

e, guia obletſa⸗
lingna lebrat,
luitfortemſiduci⸗
Uterpretatio jax⸗
Aetum huit ralici⸗
ac ſducia, 1
luperbtachia ejus
](Verbom r)
(Dictio ſAdie.
2 ie,
ſunt.) Verl2 .4
.tab Oanipoten⸗
Obtemporiltiret⸗
bis
Caica pauld ol in eo⸗
tur, Ubi ta:

Rlios, COnler. &nl

XE. vetüone, (Miit
1s 5, cohatell eſi
Hieronymos in TIadit.
„guem &d. Anbrol⸗
ſeguiuut, ſice Nobli
deliiCiic, Saclel e
panticnlamn 18 nic
cocfer ſupt. Cenel
t ronleni⸗ e leſu⸗
verterunt: 25Omnie
ſo, N. intetple⸗
egiſe: l. W deſte⸗
ſe üden
let

1

6, Deus meys,

bis heræ tuæ, is e .
i. e. Benedictionibus patris & matris, 203. ac ſi diceret: benedicentur tàm qui gi-
gnunt, quàm quæ pariunt, nimirùm mares* ſpargent guttam (ſeminis) quæ conceptio-
niidonea eſt, & fœminæ non facient abortum uteri ſui nec conceptionem ſuam abji-
cient. 204. Eod. verſ. 2 5. Uberum] (Verba illa.) ½ i. e. jaculando confici-
105. interpretatus eſt (Onkelos:!) NDNNN (al. AE) i. e. jaculis
confodietur, 206. ita & hic (in iſta ſignificatione uſurpatur dictie:) E H, quoni-

eNN

ſere lem per e *½ tranſiulerunt, prout & ſupr.

Hebr. . 11, ſic habet exemplar Hebræum,
quo uſus ſum & utrumque MStum Erff. ac Be-

GENESEOS. 399

tiam benedicet tibi. Eod. verlſ, 2 . Benediétionibus uberum & vullvæ]

s

am ſemen emittitur 2o7. tanquam ſagitta. Verſ. 26. Benedictiones patris tut prævalue-

runt & c.] Benedictiones, quibus benedixit mihi Sanctus ille Benedictus, ſupergredi-

untur & validiores ſunt benedictionibus, quibus (Deus) benedigit progenitoribus me-

is. Eod. verſ. 26. Urque ad ſfinem 208. collium ſeculi ]i. e. Quoniam benedictiones „
quæ mihi (factæ ſunt,) Prævalidæ ſunt usque ad finem terminorum collium ſeculi, de-
dit enim mihi (Deus) benedictionem latè diffuſam 2109. ine coarctatione, quæ pertin-
git usque ad quatuor fines mundi, nam dicitur: & erumpes (multitudine) versus occi-
dentem & Orientem &c. 210. id, quod non dixit (Deus) Abrahamo, patri noſtro, & I-
ſaaco; Abrahamo(quippe) dixit: leva oculos tuos & vide ſeptentrionem versùs &c. nam
omnem terram, quam conſpicis, dabo tibi; 211. non oſtendit autem ei (Deus.) niſi ter-
ram Israeéliticam tantùm, & aaco dixit: ** nam tibi ac ſemini tuo dabo omnes tegio-
nes iſtas & ſtabiliam (vel ſervabo) juramentum &c. 212. & hoc eſt, quod dixit X* E-

„

ſaias

20. Ita hic ex mente Commentstoris noſtri „
Genel. c. 17. V. I. confer. Lud. Cappelli Not. quam & Junius ac Tremellius ſecuti ſunt, di-
Crit. h. loc. & Gur Arjeh fol. 65. col. 2. med. † dionem rxn, vertere volui, in Michlol Jopht
203. Sic & in Targum Onkeloſi: benedictionibus quoque exponitur, quod hic risen ſigni ſcet
patris tui & matris tuæ, quò hic autor noſter! ai. e. terminum, fines, ubi & locus paral-
verbis Chaldaicis reſpicir. lelus ex Numer. c. 34: V. 10. adducitur, con-
fer. infr. n. 2 I4. h. verſ. 2 6. & n. 217. eod. h.
verſ. 26. ”YYḾñẽZ

rolinenſis editio: at Balileenſis pro eo babet
EAEIi. e. ſpargentes, ſic quoque legit editio
Eh NDY.
204. Id eſt: non vanam eam & inutilem reddent,
uungde fœtus abortivus naſcatu.
205. Qux habentur Exod. cap. 19. V. 1 3⸗

125. Reſpicitur autem hoc verbo &‿ Wi. e. jacere,

ejaculati, quod in Paraphraſi Chaldaica loco
Alleg. habetur, ad dictionem iw, quæ hic in
tfextu ſacto teperitur, confer. Gur Arjeh fol. 6 5.
col. 2. princ.
207. Jacit, jaeulatur, Hebr. , uti hic habe:
tur, vid. verſ. ſeq. 26. h. cap. n. 223. confer. &
not. in ar h. loc. ð

209. Latè ſeſe extendentem ac prorumpentem, itæ
hic dqurio interpretar, quo verbo reſpicitur ad
illud renb quod Genefſ. cap. 2 . V. 14. habetur;
ſicuti paulò poſt apud autofem noſtrum ſequi=
ture
210. Prout Geneſ. dict. cap. 2 9. V. 14. habetur,
confer. num. antec. 2 09. S
21II. Ita ſuprà Geneſ. cap. 13. v. 14. habetur.
X Hebr. N& NNN hæc & ſequentia, usque ade
n P i e. juramentum, abſunt ab utroque
MsSto Eff. ”
212. Vide ſuprà Geneſ. cap. 26. v. 3.
* Hebr. hen in hæc & quæ ſequuntur, usque

2
Ccc

390 GENESEOS. CAbP. XLIX.

ſaias: & comedendam tibr dabo poſſeſſionem ſive hæreditatem) Jacobi, patris tui, 213.
non autem dixit:poſſeſſionemAbrahami. Eod. v. 26. Terminum ] Dictio NN) ſignifi-

cat Gallicè es molz, :214, ſic conjunxit illam Menachem, filius Seruc.215. Eod. veri. 26.

Genitorum meorum] (Dictio *τ) fignificat i. e. conceptionem in utero,
dum conceptus fui im utero matris meæ, veluti (accipitur in illo loco:) NN i. e. con-
ceptus eſt maſculus. 216. Eod. veri, 26. Mrque ad ſnem] (V erba iſta: H NN AV
hic ſignificat:.) Aup v i. e. usque ad terminum, veluti (accipitur dictio 7NR in
illo locoꝰ) NNNNNW1 i. e. & definietis vobis in terminum versùs orientem, 217. i-
tem (in illo loco:) N i. e. definitote (veldeterminate,) quàâ itur ad Chamat. 218.
Eod. verſ. 26. EFrunt] Omnes (iſtæ benedi ctiones) ſuper caput Joſephi: Eod. verſ.
26. Selecti inter fratres ſaos] (Onkelos i hicvertit.) —☚ ν i. e. qui ſeparatus
219. fuit à fratribus ſuis, velutiaccipitur in illo loco⸗) ] i. e. & ſeparent fe à San-
Gtis filiorum Israelis, 220., item (in illo loco:) é i. e. avertunt ſe retrò; 221. Rabbini
noſtri (verba iſta:) & ſedit in robore arcus ejus, allegoricè exponunt de eo, quòd (Jo-
ſephus) ſubegerit concupiſcentiam ſuam 222, ergàuxorem heri ſui; vocat autem (Seri-
ptura) illam (concupiſcentiam) arcum, quoniam ſemen jaeit ?223, tanquam fagitta; (ii-
dem Rabbini iſtud:) NR] i. e. & roborata funt brachia manuum ejus, (exponunt) ve-
Juti: X] i. e. & diſperſa ſunt, 224. quoniam egreſſum eſt ſemen inter digitos manu-
um ejus, 225. (ſidem Rabbini verba iſta:) àmanibus potentis Jacobi, (exponunt,) quòd

ad: rnN HT i., e. poſſeſſionem Abrahami, num. 52.

abſunt à MSto Erff. r. 2zz0. Uti Levit. eap- 22. v. 2habetur; confer. hie
213. Sicuti Eſai- cap. 58. V. I4. habetur, ubi vide tract. Talm. Schabbat, fol. 139. a.
Raſchi not. 22 I1. Vide Efai. c. I- v. 4⸗- ibique Raſchi not. con-

fer. & Levit. c. 15. v. 34.
222. Sive; pravam libidinem ſuam erga unorem
heri ſui, in Pirke R. Elieſeris cap. 39-ex transla-
tione Vorffii ita habetur: omni ſapientià ſu
pellic iebat Joſephum uxor Potipharis eum au-
tem vellet ſe aſſuefacere rei Venereæ, vidit effi-
gĩem patris ſui, retrocesſit atque fubegit libidi-
nem ſuam, vid. D. Wagenſeil. Sot. p. 779. n.
16. confer. & num. 226. h. verſ.

Hebr. &r iſtud & quæ ſequuntur, usque ac':
prp i. e. filius Seruc, abſunt abutroque MSto
Erff. .
2 I4. Vel: esmoulz, ita hic VnN& reddere pos
ſis „ſiquidem dictio non eſt corrupta, quâ Gal-
Rcl linguà ſignificatur? acuminatio, deter-
minatio, unde eſt: eſmoulu, i. e, acumina-
tum, & eſmouleur, acumiaator, ab eſmoudre i.
eg, acuminare, hodiè dicunt: aiguiſer, confer, 22050.
ſupr. n. 208⁰. h. verſ. 26. Galli hodiè confmia ſeu 223. Jaeulatur, emittit, vide quæ verſu anteced.
KEmites vocant: frontieres, bornes. 2. U. 207, notata ſunt.
224. Zain enim & Zade, tanquam unius organi li-
teræ, inter ſe permutari ſolent, unde tàm doye
quam π Cpro clamore dicimus, ſic D. Wa-
genſeil. dict. p. 779. n. 15. eodem moso etiam
in not. pon hic exponitur. .
125. Confer. Id. D. Wagenlſeil. in Sot. p. 773. &
in not. ibid. p. 779. n. 16. & p., 7 0. n. 1 8.

215, Hujus etiam ſuprà Geneſ. c. 30. V. 3. n. 10.
ab autore noſtro mentio eſt facta.
216. Sicuti Hiob. cap. 3. v. 2. habetur-
217. Vid. Numer. cap. 34. V. 160. confer. & ſupr
num. 208. h. verf. 26.
2 1 ⅜. Vide Numer. dict. cap. 34. verſ. g.

CA. A.

atuetit e o
Orbelos atenn
cupicitaten,
de, Catcines 1.
Rebecca) eulht
EeGenjemnin)
fututielent rap⸗
ken zu gui lenioi
la gelitcoutt⸗
133. Hod Eetl
Hum, Chaldaice
inliogu ebrꝛic

336. konmnæ, foaa
ſexri 0 Cenel e
17. . 3, 1, 19, de
D. Wagenſeil ö0
õ
147. bt guibentol.
admaginem alleg⸗
vafſione Latina a0
to orbi ernibuit D
fide ſis locum ülun
iepanu, Agbie
11u0. Kve: (olummna
Michlol ſoptnad
or noſter felſic⸗
umor terzæ ünt

ii idibemn in Mie
Phrali Chaldaica

Duntur: N))
lerulokuerunt, i
bane erpoſtionem
Pen inneit 5
ſenſus ſitt, guduͤbt
Dri e delcen
1n not.
819. In hotis 20
le ig. 147. àn1
d o e
Piſchatif a4 vert
loens ille ſie er
DN

Pattis tui, 213,
ella6.

dnemin eid,
TWie eon.
l Nun
idio in
klentetn, 21, j.
lChamat. 1,
hi: PEod, werl.
e. giſearetnn
Pparentle 4an⸗
11 Nabdini
leeo, ud (1o.
cRantem (Seni.
lamkgita Fi.
(exponunt) fe.
er digtos nam.
ponunt)euöd
i5le⸗

—àä²⁵—oʒ

Nberut, eenſet⸗ie

ue achi nt ee.

nſuam agi morem
1ce). 39,e tandle⸗
Omndi Ppientis fus
oliphatis; cumau-
Venetex, Miditeſh⸗
atque fubegit ibici⸗
gheil Sol, g. 779,l
verl⸗
gus ſelli tuleetd⸗

Nim unius ogeni l⸗
lent, undetumn
inus, ſo Va-
õ
vonitur.
l in dot 9,775,
4.e, Nl

alegatur, & quidem dict, pag. 772.

