on lolom de biduo;
ge intelliountcon⸗
14,7. ſſece 2c li⸗

Antec, 20, 4, c, hun. 1.
chikes, ſieuti ad mar⸗

e eloc.
gus ejus, & cjus pe⸗
hereuſſit N d) iͤe,
Gr Atjen ſol. loo,
habetur, vide & not.

gler, & klac, Talm, 1

j, batta cl, 0,ibe

CAp. XXI.

alignis
betculletitiſare,
velabſeiflum. )
ebſeilim.)

XX Hebr. i hæc

Qqux hic habetur, ſignificat, dicitur etiam "ay,

17

rXODI.

ve ſuperſtes fuerit) de tempore in tempus, antequàm moriatur, † reus erit. 156. Verſ.
22 ltcontenderint viri] Alter cum altero & (unus ex illis) ſibi propoſuerit 157. percu⸗
tere proximum ſuum; percuſſit autem mulierem. Eod. verſ. 22. Eipercnſſerint] (Di-
ctio) a non ſignificat aliud, quàm impetum 158. & Percuſſionem, ſicuti (in illo
loco:) ne forte Ri. e. impingas ad lapidem pedem tuum, 159., item (alio in loco:)
antequâm ANi. e. impingant pedes Veſtri, 160. item (in illo loco:) in lapidem E
1. e. offenſionis. 164. Eod. verſ. 2 2. Et non ſit exitium] (Nempè) in muliere“ Eod.
verſ. 2 2. Mulilando maläétabitur] (Videlicèt,) ut perſolvat pretium * foœtus 162, mari-
to, (nimirum judices) æſtimant i63. illam (mulierem) quanti deberet vendi in foro,

164. ut æſlimando augeant pretium ejus propter uteri geſtationem. 165. Eod. verlſ.

22, Malitando militabitur] i. e. Exigent pecuniam ab illo (ſcil. percuſſore, ) ſicuti

lum centum argenteis. 166.

(verbum U, quòd hic habetur. in illo loco accipitur:) & W i, e. mulctentil-
Eod. verſ. 22. Prout impoſuerit ei &.] i. e. Quantum
(bpecuniæ) exegerit ab illo (percuſſore) maritus in loco judicii, ut imponatur ei mul-

cta

T Hebr. nnv irio, abfſunt iſta à MSto 2.

455. Ratio decidendi conſiſtit in eo, quia non eſt

ſervus iſte pecunia ejus, qui percuiiit, nec ipſe
ſervi dominus eſt, «onſer. hie not. in nm ree
b/ loc.
157. Confer. hic tract. Talm. Cetubot, fol. 33. a.
& Bava kama, fol. 42. 2. it. not. in mem
h. loc. ut & Mechilta, ſicuti ibidem ad marginem
allegatur.
15 g. Siye: im ulſionem, Heb. — 5 &, ſicuti hoc
dccOhabetur, confer. hic tract. Talm. Sanhedrin,
fol. 74. 2a. & fol. 79. a. D
159. Sicuti Plalm. 9 1I. v. 12. habefür.,
160. Prout Jerem. C. 1 3. V. 16. habetur. =
16 1. Sivez alliſionis, impulſionis, vide Eſai. cap.
dL: N. 144. ð
* Non autem a i. e, in prole, nam ecce ſeri.

pruam eſt: 792 ) Le Re 1. e. percutiens vi-†

rum (vide ſuprà v. 12. . cap.) non vero abor-
tum, ſic in not. nn eot b. oc. exponitur, vid.
num. ſequ. 162. M
& ſequentia usque ad:
P) i. e. mulctando mulcétabitur, deſunt
in Ast L J.

nam, quam diu infans, utero clauſus nec in lucem

4

editus eſt, dicitur dany, non oaα. ſicuti in Gur
Arjeh fol. 100. col. 2, princ, habetur, confer.
Præced. Sign.* S infrà n. 16 9. . v. 22. ventrem
appellant Jurisconſulti uterum, quem mulier
geſtat, vid. L. 12. æ. de Bonor poſſeſſ.
163. Sic verbum v hic imerpretor, contfer. c.
ſequ. 22. v. 5. n. 1 9. vide & infra v. 34. H. c. n.
227. & V. 3 5. , c. n. 239. & Levit. c. 24. V. 20.
num. 5 3.
164. Conſideratur enim ſœmina iſta hoc in
caſn tanquam aneilla gravida, quæ in foro ve-=
nundater ac quoniam gravida eſt, tantoò pluris
&ſtimatur, confer. V. ſe qu. 2 3. b. c. n. 170. Se
n. 17 1. item Gur Arjeh IOl, 100. col. 2, med. &
tract. Talm. Bava kama, fol. 49. a. it. Cetubor.
fol. 3 3. a. & fol. 34. b.
16 7. Id eſt: quia gravida fuit, ac propterès iliins
Pretium augetur, vide num. antec. 1 64. it. tract.
Talm. Cetubot, fol. 3 5. 2. & fol. 3 6, a, & San-=
hedrin, fol. 74. 2.
166. Scil. ſiclis, i. e. exigant ab illo centum Giclos
argenteos, prout Deuteron. c. 22. v. 19. habe-
tur, confer. num. ſeq. 167. H. V. 2 2.
† Hebr. yarwn, in MSto 1. pro eo legitur:
Den j. e. Prout voluerit (atitus &c.) con-
fer. hic tract. Talm. Erachin, fol. 7. 2. S& Megil-
13, fOl. 1 Bnd 4n⸗ fol. 111, b.

—

prol Eod. verf. 2 2. Et det] Percuſſorpretium foœtus. 168. E-
od. verſ. 22. Per Judices] (Dictio beg notat i., e. judices, ut fenſus

,82

cta 167. propter iſtam rem.

ſit:) juxtà pronuntiationem judicum. Verſ. 23. Si autem exitium fueri] (Nempéè:)
in muliere. Eod. verſ. 23. Tunc dabis animam pro anima] Rabbini noſtri hac in re
diverſimodè ſentiunt, nonnulli dicunt: animam (ſve vitam) ipſam; 169,. alii dicunt:
pecuniam; non verò animan (ſive vitam) L

(interempti,) perindè ac ſi is venderetur in foro. 170. Verſ. 24. Oculum pro oculo]
Qui cœcum reddit oculum proximi ſui, is dat ei pretium oculi ſui, in quantum dimi-

nueretur pretium ejus, ſi is venderetur in foro, 171. & ſic de omnibus (iſtis caſibus ſen-
tiendum eſt,) nec aufertur membrum ipſum (illius, qui alterum percuſſir,) ſicuti expo-

nunt Kabbini noſtri in eapite PH. 172. Veri, 2 §. Mſtionem pro nſtione] (Di-
dio — ſignificat) dN i. e. plagam ignis, & hactenus quidem locuta
eſt (Scriptura) de læſione (corporis,) cui ineſt deminutio pretii; 17 3. nunc autem ( lo⸗=
quitur S. Scriptura de illa læſione,) cui non ineſt deminutio pretii; ſed dolor,* veluti
quando alicui ungues veru aduruntur, (quo caſu judices) conſtituunt (ſive æſtimant tan-
tum,) quantum aliquis fimilis ei, (qui aduſtus eſt,) vellet accipere, ut ejusmodi dolo-

CAPXXI.

hipſam: nam is, qui ſibi propoſuit interficere
iſtum; alium verò interfecit, liberatur à morte & perſolvit hæredibus ejus pretium illius

rem pateretur. Eod. verſ. 2 5. Vulnus] (Dictio an ſignificat) percuſſionem, quæ

ſanguinem producit, quæ XN— i. e. findit (ſive vulnerat) carnem ejus, linguâà vernacu.

167. Sive: pœnaßec uniaria, id enim dictio Payy bot, fol. 30. 2. & fol. 3 3. a. b. & Chagiga, fol. II.
hic ſignihcat; eſt tamen & a² i. e. pœna, . & Baba kama, Iol. 94. a. it. Sanhedrin, fol.
. PR. 1. e. cui non ineſt pecunia, ſicmi 79. a. b. & fol. 87. b.
in Gur Arjeh fol. 10o. col. 2. med. habetur, cu
jus ſignificationis probatio deſumitur ibidem ex
Proverb. c. 17. v. 2 6. Verb: Pre e i. e.
punire juſtum, confer. & not. in = na D h.
loc. it. tract. Talm. Bava kama, fol. 43 ⸗ a. 1
16 §. Sive: embryonis, confer. quæ ſupra n. 162.
h. v. 22. notata ſunt; dabit autem prerium em-
bryonis èe Y N WDN" i, e. præter pre-
tium mulieris, uti in not. .a b, loc. . ..ꝭ
habetur. 1373. Videlicet: quanti quis minoris venderetur
169. Scilicèt: dabit, qui ſic pereutiendo vitam . n foro, de duovide num. antee. 171. .
ademit, confer. tra Ctat. Talmud. Sanhedrin, fol. Hebr. Vx 878 „ abſunt hæc à MSto I. confer.
74. a. & fol. 79. a. ſicuti ad marginem allegaturf quæ ſuprà ad v. 15. . c. D. 11 3. G& ad v. 19., H.
in han rne h. loc.

170. Vel: quanti is vendi
num. ſequ. 17 I. & V. antec.
Levit, ce 24. V. 20. U, 54 . I

Bava kama, fol. 83. a. b.

iſtud caput octavum in Bava kama fol. 94. 2.
ſicuti ad marginem allegatur in bynn wmow h.
loe. confer. & v. ſequ. 2 5. n. 179. ae Levit. e.
24. V. 20. h. 5 3. Vide & ſupra v. 1 5. . c. n. 112.

oſlet in foro „ confer. . cnter. me!
tracd. Talm. Ketu —

cap. Sign. *notata ſunt, vide & v. ſequ. 2 5. h. c.
n. 177. confer. hic Bava kama, fol, 26, b. & fol.

1I71. Id eſt: quanti minoris venderetur in foro,
confer, v. ſequ, 2 5. num. 173. . tractat. T alc.

1I72. Id eſt: lædens ſeu vulnerans; eſt autera

.

(Cib. XIl.
Aauillalleſione
ümtedcitll
(pretium ,pl

a
etiam SZ .

muanus ejivs;
yelobjicete

rumelt ei, pka

eccre vel teipe

ita magnum
fulit dolorem.

ſonem, in qu⸗

ejus; 112. ſign
in illo loco acc

Aun ejus iet

——.—
174,. Fic tedo hi
4 .
nabetur, namil
haltenusimpre
fer not, ad Hio
Verb. c, 13, .

y. ldelt: Pto

eicſſionis,
mtio fciend
legitur Nn;
Pront illzelt,
1)t. Conler, i⸗
II . al el
1)) Seil corpori
litct, hightl
P.2 94 egit. I
inler, Talm. k
idelapri dig,

241 dign
179. el. eſtam
11, Ud etism P
quod etian exe
hie ſpjechim,
19 v. le m ſ
179. De quo V.

ameß ubi

GNI. CApP. Xk.
IA: navreure; 174. omne(autem æſtimandum eſt, ſecundum id, quod eſt 177. (nimirum) ſi
in illalæſione) eſt deminutio pretii, teſtituit(l-ædens) damnum & ſiclæſus) ceciderit in le-
ctùm, reddit (lædens mulctam) pro ceſſatione(ac opere & pretium ſanationis 176. ut &
((pretium ppro deformitate 177.ac dolore; Scriptura autem iſta ampliat, 178. & in (capite)

nſoetue. 11. E.
ogices ufenlls
fieg] Nempe)
ini noſin hac inte †
m; 169. ali dieunt:.

opolvitintetſicete

eusptetintmilins
Okulen ryocul

in quantum dimi⸗
1s lis aſibuslen⸗

Küſſit,) ſicuti eao⸗

,rronſine] (Di-
nus quidem ocuta

3, nuncautemn (10⸗

ſeddolot, veluti

ve aſtimanttal-.

ut ejnemoci 0lo⸗

ercuſtionem ner

1s lingnavernecb.
I.
,5,5 lngign ,o
n it⸗ anheedtin, tol.

s Fenderelur in ſoro⸗

173. i1,tlathzt. Thlen.

vulnetans; ell autelnn

Pava kema (0l. 54r7

zur in dr

ſ. be 179. ze Lelit. .

praf. IſhceII!,
Uis minotis vengeretur
antec 17l

nxc MNo l Conket
n, 113, 40 7 10. 1

õ

— ¹EN 179. explicant illud Rabbini noſtri, quòd reus fiat lædens) ratione doloris

etiam quoad caſum damni, ita, ut, quamvis (lædens) ſolvat ei, (qui læſus eſt) pretium
manus ejus; non tamen illum liberent (judices) à doloris (repatatione.) ſi quis dicere,
(vel objicere) velit: poſteaquâm emit 180. (lædens)manum ejus, (qui læſus eſt,.) libe-
rum eſt ei, præſcindere illam, per quameunque rem ipſe voluerit; * veruùm poſlunt di-
cere (vel reſpondere judices:) potueratille (læſus) præſcindere eam venené, quo dhon,

ita magnum affert dolorem; iſte autem (lædens) Præſcidit illam ferrô eique (læ o) at⸗

tulit dolorem. 18I. Eod. verſ. 2 . Tamicem] (Dictio 1) fignificat percuſ-
ſionem, in qua ſanguis colligitur nec egreditur;

ſed rubedin ein inducit carni reſpectu

ejus; 182. ſigniſicat autem linguâ vernacul 4: taſche, *veluti (dictio ,

in illo loco accipitur:) & pardus DHnnt i. e. liventes maculas ſuas, 183. Tar-
gum ejus (hic habet:) QPρ“ (quæ vox) notat — an i. e. Percuſſionem, 184.
2ð oddd 2

lin-

* — — * . . X . .
174. Sic reddo hic: &aaa, prout in utroque MSte

habetur, nam iſtud 3, ſicuti in editionibus,
hactenus imprefis, legitur, eſt mendoſum, con-
fer. not, ad Hiob. c. 9. v. 17. n. 12. it, ad Pro
Verb. c. 2 3., V. 29. num. 13.

175. Id eſt: pro re ſubjecta, intuitu læſionis ſive
percauſſionis, quæ facta eſt, ſecurdum hanc æſti-
matio facienda eſt, in MSto I. pro dene r ee
legitur enmb n . j. c. pro ratione plagæ,

prodt illa eſt, =UYMUMWUw
176. Confer. hic, quæ ſuprà ad verſ. 1 5. h. c. n.
113. & ad v. I 9. H. c., n. 13 6. notata ſunt.

177. Scil. corporis, ſic dictionem a hic inter-

pretor, Lightfoot, in Matth c. 5. v. 4 1.
p. 2 84 edit. Lipl. vertit: opprobrium, Buxtoif

in Lex. TLalm., fol. 699. tranſtulit: ignominiam,

24. Sign. “

178. Vel; eſt ampliativa, abundans & extenſiva,

ita, ut etiam pretium ratione doloris includat,
quod etiam exemplum, à Commentatore noſtro
hic ſubjectum, oſtendit, confer. ſuprà Exod. c.
1 8. V. I. . 5. & infrà Exod. c. 34. V. 20. n. 50.

179. De quo v. antec. 24. num. 172., etiam di-
ctum eſt, ubi vide ſis.

180. Id eit: poſtiquàm pretium manus ejus, quâ
ælus eſt, periolvit. 21
* Hebr. Aew p yna, abſunt iſta à MSto 2. G
in MS 0O 1. non iſta ſolum deſunt; ſed & lequen-
tia, usque ad: da i. e. venenô.

1 ⅛ 1. Et i deò ex iſta ratione, jam allegata, lædens

tenetut etiam ad doloris reparationem ſive ad
Pretium pro dolore ſolvendum, etiam ſi ille dam-
num i. e manus jacturam jam reſarciverit læio.
182. Scilicèt: carnis vel: carni,, quæ eſt circà il-
lam (percuſſionem, )id eſt: caro ſie pereuſſa non
non amplius retinet nativum ſuum colorem; ſed
rubor ei per tumicem in loco, ubi illa percuſſa
eſt, inducitur, confer. quæ ſuprà ad verſ. 15. h.
c. n. I1I4., notata ſunt, it. tract. Talm. Bava ka-
ma, fol. 94. b. “
Ita hie exprimo: &ναπα, ſic enim literis trans-
poſitis legendum pro ν, uti in M1S4t0 ha-
betur „ in MSto 2. legitur: &, in Baſil.
Sp in Amſtel. N
1983. Sicuti jerem. c. 13. V. 23. habetur, ubi vide
Ralſchi not. ”ꝗMẽ
184. Latina verſio paraphraſi Chaldaicæ tàm

Ar. Montani, quàm P. Fagii hic habet: livorem.

5SSsg EKODI.
lingua vernaculà: batture, † ſic quoque (dictionem:) U i. e. aduſtas (ſpicas)
vento orientali, 18 ˙. (Onkelos vertit:) 5 5ν id eſt — Ws percuſſas vento,
, ſic quoque (accipitur in illo loco:) ſuper PDN i. e. ſuperliminare, 186. (quæ di-
ctio) inde habet nomen, quia janua percutitur 187. ad illud (ſuperliminare.) Verſ.
26. Oculum ſerviſui] (Nempé:) Chananæi; aſt Hebræus non egreditur propter den-
tem & oculum,* ſicuti diximus (in illo loco, ubi habentur iſta verba.) non egredietur,

„ . C „. . . 5 4 — . . . . .
ficuti ſervi ingrediuntur. 188. Eod. verſ. 26. Pro oculo jus Idem * obtinet in viginti

quatuor ſummitatibus 189., membrorum, (uti ſunt) digiti manaum atque pedum, ut &
ambæ aures ac naſus atque membrum virile; 190. (ſi unum ex iſtis fuerit corruptum vel
abſciſſum, ſervus liber erit dimittendus;) ſed cur (hic) dicitur: dens & oculus? nam: ſi
diceretur: oculus, nec diceretur dens, poſſem dicere, quemadmoduùm oculus, ** qui
ereatur cum ipſo (homine;) ſic & omne (membrum) quod ereatur cumillo (hominé⸗
hic intelligendumeſt;; ecce vero dens non creatur cum ipſo; ſi au tem diceretur: dens
nec diceretur: oculus, poſſem dicere, quòd etiam dens infantis; quem tamen ille (in-
fans) mutat, (hic ſit intelligendus,) ideò dicitur: oculus. Veri. 2,8. Si bos cornn † pe-
zieri] Idem ac bos eſt (hic) omne jumentum & animal ac volucris; 197. ſed lo-
quitur (hic) Scriptura de eo, quod exiſtit. 192. Eod. verſ. 2 8. Nec comedetur

cipalis, unde argumentum deſumitur quoad vi-
ginti quatuor ſummitates membrorum, excipi-
tur autem caro, quæ reſtituitur ſive redit ad pri-
ſtinum ſtatum, prout ibidem habetur, confer. hic
tract. Talm. Baba Kama, ful, 26. b. & Kid du-
ſchin, fol. 24 b. ò”
9. Hebr. Pi eN) i. e. caput membri genita-
lis ſi ve glans, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 40 07.

V
† Sic reddo NATTWa vel & Wn „ prout in MSto z.
legitur. .
185. Prout Gen. c. 41. v. 6,: habetur, ubi vide not. n. 7.
2986. Sicuti ſupra Exod. C. 12. v. 7. habetur, ubi
vide Raſchi nor. n. 50. j
7987. Vel: alliditur, vide Geneſ. dict, c. 4. v. 6. n. †
7. confer Raſchi not. ad Zachar. c. 14. v. 19.
n. 40. ac Mechilta, ſicuti ad marginem allegatur

19

CAP. XXI.

in H h. loc. vide & Deuteron. c. 12.

V. 30. n. 0 5

* Hebr. 3 Wa, in MStO z. pro his legitur: ν
. P 8

i, e. propter ſummitates membrorum.

2198. Vide ſupraà v. 7. b. c. ihique not. n. 49. con-
fer. & not. in pan mnew b. loc. it. tract, Talm.

Kidduſchin fal. 24. 2. b.
„x Hebr. ), ſic in utroque MSto hic legitur,
unde fſupplere volui.
299. Sive: extremitatibus membrorum, confer.
quæ ſuprà ad v. 7. G. C. n. 5 I. notata ſunt, vide

& Levi. c. 1 3. V. 14. n. 2 6. & Mechilta, prout
allegstur ad marginem in p-r nov h. loc. ubi
in notis dicitur, quod oculus ut & dens, (de qui-
bus hoc Veriu 26., & ſequ. 27. agitur,) iint
D-n PYY

3 Pan i, e. principalis ſtructura ſiye locus prin-

XXXα Hebr. nb, hæc S ſequentis, usque ad z
n , ere i. e, etigmdens infantis & c. ab-
ſunt à MSto 1. ſed malz P
† Confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 56. b. &
Bava Kama, fol. 2. a. b. & fol, 39. a. & fol. 42.
bi it. Ki dquichin fol. 2 6. b.
19 1. Senſus eſt: quod de bove hic dicitur, ſi ho-=
minem interfecerit, idem ſiatuendum eſſe etiam

de coeteris animalibus, confer. num. ſequ. 192.
HYy. Contel, ce

S&E V. 33: h. c. n. 21 8. & n, 222.

192. Id eſt: quod fit, vel fieri ſolet, quia boves

cornu petere ſolent, unde ſæpè mors hominis ſe-
. —2 . . 1 1 .
quitur, ideo exempli geatia hic de bove loquitur
8. Scriptura ; nec tamen coetera animalia propter-

ſequ. 22. v. 1 9. n. 960, vide & Mechilta, uti in
b, log. allegatur ad marginem.

1

ea excluduntur, vide num, antec. 19 1. & cap.

.

D

122ẽ

—

,

8
4

CN. N.

anrtuun
botelk,u⸗

uid acitlex

ut poltgvin⸗
õ
chete en boe
laminde petel

iiteraliseſt k
ciatum fuit
GeſLomino be
mnluutartiii

tellibas adhibt
tseſtnosVIE
at: A colnu pe

—
5 Hebt. 8 N
e..
19. Vilelerin
7.71.le lli
in On 1

ie. SFe: wili

cyipotel con
1, gn, il, tract,
14. à. b. & K
ma, fol. 41,4.
19 7 De ſonii
Mic à Kabbinis
1gt,
196. Sie: nudiu
hoe ſenlu dicti
tur, conlef. M
Bavakama ſol

gantun in O.

Kabbini, quo⸗
(diegere, ur

col. 3, Prin,
qgio, dum md

legetitur, vide

e, wr!

um.

perelitn Vente,
ure, 196 14

kl
minte.) Nel,

R rin.

non Egrecietur,

obtinet irſigini r

crt Pedumyut

4 al “ 35

mcllis an, .
dumillo komine,

tem diceretur: dens

ein tamen! lle (in.

ligemut 4

D menn

Ur “ 144 Pki.
Nete etur, eon Pfer. hic

fol 20,b. 4 itr⸗

Ennn embri gerüis. .

D Ualmne, 1. 400,

lagten tige usie 1d.

dens inkantis 1b.

Beraehot, f0) 56,b.

fo. 39.4 ſol 41.
D

voyehie dicitur, ho⸗

Aatuendum elle eliam

(ur i⸗

ute. num ſet, 19,

272
ei ſolet, uin boſes
Zpemots hominis ſe⸗
bie gebore loqnitu
etetzanimalia proptet⸗
n. Amtet, 19 1, h).
le& Mechila, utiin

guurad marginem⸗

gquo, dum ma ando finditur venter ejus, fotus

H

r Hiebr, r nr abſont. h3 M540 2conier⸗

CAP. xMJI. FgOD.

.o a] Juxti ſenſum Iiteralem T TiSdieſenf. lapidibus obruetur

ri poteſt, quod iſtud ſit cadaver; prohibitum autem eſt comedere 193. cadaver; enimverò
quid dicit lex: nec comedetur caro ejus: (nimirùm hoc innuit) quòd, etiamſi bos) macte-
tur, poſtquàm judicium ejus peractum eſt; (tamen) prohibitum ſit, comedere (illum:.)

commodum 194. autem quod ſpectat, unde probatur, (Etiam hoc prohibitum eſſe, per-
cipere ex bove lapidato?) lex (hic) dicit: & dominus bovis erit PJ 19 . tanquàâm ho-

mo, qui dicit proximo ſuo: egreſſus aſt iſte N. Pi. e. purus 196, de opibus ſuis nec ul-

lam inde percipit btilitatem, 197. & hæc eſt expoſitio ejus allegorica; aſt ſenſus ejus
literalis eſt (iſte:) juoniam dicitur de illo (bove,) ſuper quo teſtibus adhibitis denun-

ciatum fuit domino: 198. etiam dominus ejus moriatur. 199. idcircò opus fuit dicere,

de (domino bovis) inſonte: & dominus bovis erit innocens. † Verſ. 29. Ab beri &u

nu dius tertius] Ecce (hic habentur): tres cornu petitiones. 200

Eod. verſ. 29. Et te-

Mibus adhibitis admnitus ait dominus ejus] (Verbum ) ſigniſicat præmonitionem,
teſtibus adhibitis factam, veluti (in illo loco.) I YHIi. e. conteſtando conteſta-

tus eit nos vir ille. 201.

Eod. verſ. 29. Et occiderit virum * &c.] Quoniam (hic) dici-

tur: ſ cornu Petierit, non mihi 6 aliter in mentem venit, cogitare,) quàm ſi interfecerit.

Dddd 3 illum

x Hehr. l hæs Verba textus cri blum
MsSto 1.
193. Vide l evit. c. 22. V. 8. conter. & e, . 22.
v. 31. n. 1 I4. ac Bava Lamsa fol. 54. a. b
in S'nan nev hiead marginem adducirur.
194. Sive: utilitatem, quæ ex bove lapidato per
cipi poteſt, confer, hic Gur Arjeh fol, 100. cO.
2. Hn. it. tra . Talm. Peischim, fol. 22, b. & fol.
2 4. a. b. & Kidduſchin, fol. 26. b. it. Bava ka
ma, fol. 4d. a. b. & Temurah, fol. 30. b.

19 5. De ſignificatione iſtius vocis, quo ſen’u illa
hic à Rabbinis ſumatur, vide Paulè poſt num,

196:

2196. Sive: audus, vacaus ac deſtitutus bonis ſuis,

hoc ſeniu diétio o hig ab autore noſtro ſumi-

rur, confer. Mechilta ut & Sanhedrin fol. z. ac

Bava kama fol. 41., a. ſicuti ad marginem alle
gantur in nan r, h. loc.
197. Confer. c. ſequ. 27. v. 3 1. n. 117. ſtatuunt
Kabbini, quod prohibitum fit, etiam o ie
comedere, uti habetur in Gur Arſeh fol. 100.
col. 3 3. .princ., eſt autem op la jumentum, in

reperitur, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 179 1.

.ſicuti

K Confer. tract. Talm. Kidduſi. hin, fol. 34. a. & Ba“

rract. Talm. Bava kama, ſol 13. b. fol
42. b. & fol. 43. a. it. ſol. 4 5, a4.
19 8§. Nempè: quod bos ſit cornupeta, confer. i in⸗
Ir à verſ. 3 5. H. eap. n,. 23 8. & Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 1583. confer. & Levit. c. 2 4. v. 15, n. 47.
199. Zicuti verſi ſequ. 29. h. cap. habeiur.

† Confer. hic tract., Talm. Kiddufſchin, fol. 26. b.

& Bava kama, fol. 42. a. b.
200. Videliceèt, quæ factæ ſunt tribus diebus ſve
temporibus diverfis; ſecus eſt, ſi bos ter ecg dem
die cornu pelierit, nam hoc caſi on habetur ille
pro cornupeta, ſicuti cenſent Rabbini, vide in-
fra verſ. 36. h. cap. D. 247, confet. etiam Me-
chilta ac Bava Kama fol. 2 3. b. ſicutiad margi-
nem allegantur in a n , loe. dominus i-
taque bovis cornupetzæ admonitus non fit reus,
2ð quarta vite bos eornupe-
tierit, ſi ſic in not. α ν hic expanitur, coen-
fer. S Jal kut Part. I. fol. &9. col. 2. m.
101I. Proht Geneſ. cap. 43 V. 3. habetur, conſer.
Levit. c. 20. Veri. 27. n. 5§ 5.: it. tract. Talm. San-
hedrin fol. 19. a.

V kama,fol. 1 7. 9: G ſol. 423 a RKfol. 4 be⸗

—„

202. In Gur

CAb. XXI

illum cornu petitione; (aſt ) occiderit illum morſu, 202. impulſione, calcitratione,
unde probatur, (etiam hos modos interficiendi hic comprehendi?) lex (hic) dicit: &:
occi lerit. 20;3,. Eod. verſ. 29. Etiam dominus tjus moriatur] (Nempè:) per manus

Dei, 204., forſitàn etiam per manus hominis?
(item alibi dicitur:) homicida eſt, * propter

lex dicit: morte moriatur 2½535. percuſſor,
homicidium ejus (itaque) tu interficis il-

lum; non verèò occidis illum propter inferfectionem bovis ejus. 206. Verſ. 20. Kire-

demptionis pretium ei ſuerit impoſitum] (Particula) iſta & non eſt ſuſpenſiva, 2 7.

ecce enimilla (accipitur,) veluti (in iſto loco:) & i. e ſi pecuniam mutuam dede-

ris, 208. (ubi idem, ac) νNπ. öſignificat, (ut ſenſus ſit:) hoc eſt judicium ejus

*ut imponatei Synedrium pretium redemptionis. Eod. verſ. 60. Dabitpretium re-
demptionis animæ ſuæ] (Nempè:) pretium ejus, qui damnum paſſus eſt, prout ſentit R.
Iſmael; ſed R. Akiba dicit, pretium ejus, qui damnum infert. 209. Verſ. 31. Aut ſi f-
lium cornu petierit] Filium, qui eſt parvus. 210. Eod. verſ. 3 I. Aut fliam] Quæ eſt
parva, quoniam dicitur: & occiderit virum aut fœæminam,² 11. forſitàn ille non erit re-

us, niſi propter majores ætate? lex (hic) dicit: vaut filium cornu petierit aut filiam, ut-

reum

iſti modi recenſentur: p'ya,5 ,AHe ,e,n i.
e. cornupetitio, morſus, procubitus, calcitratio;
autor autem noſter dictione 35 πä. e. impulſio-
ne comprehendite mni. e. procubitum, ſicuti in
MSto I. & in notis Dnam new), loc. habetur,
tonfer, Sg infs vert. 3 5. 4. cab. n. 23 . ir. n0.
Talm. Bava kama, ſol. 1 3, b. & fol. 44. b. it. fol.
112. b. & Bava batra, fol. 2 8. b.
203. Mors itaque hic ſpectatur, quocunque mode
ex quatuor iſtis, num. antec. 202. dictis, illa ho-

mini adferatur ab animali, vide not. in dnor nee

b. loc. .Y”MV
204. Sive: morte Diviniths immiſſa, confer. Le-
vit. c. I. V. 4. n. 52⸗
205. Sicuti ſuprà verſ. 12. H. cap. habetur.
XX Vid. Numer. cap. 3 5. V. 16. confer. hic tract.
Talm. Bava kama, fol. 42. b. & fol. 43. a. it. fol.

44. b. & fol. 45. a. it. Sanhedrin, fol. 2. a. G
1110, Confer. quæ ad cap. antec. 20. verſ. 10. num.
4. 8. notata ſunt, it. tract. Talm. Bava kama, ſol.

fol. 15. a. it. fol. 7. a.
206. Id eſt: propterea, quod bos ejus interfecerit a⸗
lium, non occidis, confer. hic tractat. Talmud.
Sanhedrin fol. 15. a. ſicuti ad marginem allega
tur in nan rbw b, loc. dominus itaque boyis
cornupetæ non interfcitur per manum hominis,

ſed morte Divinitus immiſſà.

Arjeh fol, 100. col. 3. med. quatuor

tata ſunt, vide & Gur Arjch fol. 100. col. 3, circà

fin. it. tract. Talm. Ketubot, fol. 37. b. & fol.

42. b. & fol. 43. b. it. Sanhedrin, fol. 1I 5. b. &
Erachim, fol. 6. b. ”Zñ
208. Confer. cap. ſequ. 22. verſ. 2 5. ibique Raſchi
not. n. 84. & n. 85. vide & net. in anm r h.
loc. & not. ad Hiob. c. 42. v. 8. num. 12.

* Id eſt: hæc eſt condemnatio vel poœrna ejus, nem-
pè domini bovis cornhpetæ, (cil, ut ſolvat pretiuum

redemptionis.
209. Ac decilio eſt juxtà R. Akivam, ſic in Gur
Paf Na ) i.e. prævaluit ſententia R. Akivæ præ
ſocii illius (fcil. R. Ilmaéêlis ſententia,) nam is,
qui damnum intulit vel æſit, eſt reus mortis,
proinde ille quoque pretium redemptionis animæ
ſive vitæ ſuæ dare debet, ſicuti in Gur Arjeh loc. al-
leg habetur, confer. & Bava kama fol. 2 6. a. & fol.
2 7: 3. G& fol. 40. b⸗ it. Maccot, fol. 2 b.

S. 3. & fol. 3 J. a. & fol. 43. b. & fol, 44. a.
211. Proùt verſ. antec. 29. h. cap. habetur, con-
fer. hic Mechilta, ſicuti ad marginem allegatur
in Man mnov' h. loc. ubi vide etiam notas.

3DPP i. e.

407. Sive: conditionalis & in arbitrio poſita, con-

fer. quæ ſuprà ad Exod. c. 20. V, 2 5. D. 118. no-

propter parvos, ablunt à MSto z led

Arich fol. 100. wol. 4. med. ubi : 05

—
Tfeun ficiatr

„

X* Hebr. n nyn, hæc & ſequentia, usque ad: 797

(enarios 113.
nlor) ſcliect

Colonlenle.

iutzledille ean
dicitur naml
neiu?ſed hoc

unuem, 216, ,00.
it, abſolvitur;

Lod, vetl. 33.
inomni (S. d0

(i dabbetho⸗

guetnadmoden

—
111. (Onler.
Allegatur in
ubot, ſol. 1
DN Vel: dectetun

hrum, id ell:

1r deerminat,

i. Hebt. M, era

Mlr, v. zſbett
lur P e. Arg
114, Hedr. n,
Talmn fol 59.
16.). ꝛneli
0d e, 25. . 39

D l . Conter, qu

7

H ) verl. 59. 31

rev il hot

lel 49 bit io
à.
1 Corler mch

49. b it l.

16, d eſt: o.
quO alius polk
neec limoert,
Dümn inde eeutt
0l l ptine, Ni
iſetbditur, i

(A4A). XXI
ne, calcittatione,
ler bie) Si NK.
npe) Per mands
ur 10,,percuſſor, †
le) tu interfeisl.
Verl. 30, dt .
ſuſpenlina,:.
im motuam dele.
celt udicinm ejs
Dabitpretiumtet

eſt, proutſentit h.
Verl. 31. At/f⸗

Atfliem Qux t.
tdnille non erit te.
erit aut fliam, dtt.

feumn

htol. 100, 1o, cinei
bot, ol. 37,b, l
nhecrin, ol, 15,1,

etl 27. bigte heſeni
not. ia N Nb/,
V. J. hulmn I11
liovel cena ejußnemn.

2 ſl. Ktlohat gretim

I. Aivam,ſt in Gr
ed, Abi: 0.
rſententis Auiræ ix

is ſententis, )nam is,
zſit, ell els oltih,
mledemptioliseniie
eutiinur⸗ .
kama f0, 25. 4,l0
1
cch101,1, P
tet, 20, el 10,nn⸗
Talmn. Bayd Pamna, ſo
G.b. fol, 44,17
, coy. hebetu lol⸗
eem allegalllt
40 meteſtemel 9
ige etiam 01, t.

gnentigcen

059 zplunta Moto l

Lenbea.

—

ExODI.

5787

CGolonienſe.? rj. Verl. 33. Si Aperuerit

tem, 216. quòd ille ſit reus. Eod. verſ. 33

in omni (S. Scripturæ) loco; ubi dicitur:

reum faciat propter parvos (ſive minores ætate,) perinde, ac pro pter majores natu (oc-
ciſos.) Verſ. 32. Siſervum aut ancillam] (Nempéè:) Chananæos. 212. Eod. verſ.
22. Triginta ſielos dabit] Decernit hoc Scriptura * tàm in eo (ſervo,) qui valet mille-
denarios, 213. quàm in eo, qui nonniſi unum valet denarium, 2 14. pondus autem (ſeu
valor) ſicli eſt quatuor aureorum, qui efficiunt dimidium unciæ, juxtà pondus rectum

aliquis ſoveam]) (Nempè:) quæ tecta e-

tat; ſed ille eam retexit. Eod. verſ. 33. Aut ſifoderit † aliquis foveam] Cur (iſtud hic)
dicitur? nam ſi propter apertionem aliquis fit reus, nonne multò magis propter foſſio-
nem:? ſed (hoc ideò hic Scriptura dicit,) ut includat etiam illum, qui fodit poſt fodien-

Nec ilam operuerit] Ecce ſi illam operue-

rit, abſolvitur; de eo autem, qui fodit autoritate muiltitudinis, 2 17. loquitur Scriptura.
Eod. verſ. 33. Bos aut aſinus] ldem judicium eſt de omnibus (aliis) jumentis, 218. nam

bos aut aſinus, diſcimus illum bovem, 219.

qui Sabbatho quieſcere debet, dicitur enim: ut quieſcat bos tuus atque aſinus tuus, 220.
gquemadmodum (igitur) ibi omne jumentum atque animal (intelligitur nomine) bovis,

nam

2712. Confer. & hic Mechilta, ſicuti ad marginem
allegatur in o O h. loc. it. fract, Talm, Ke-
itubot, fol. 42: b. & Bava kama fol. 4 7. a.

ac determinat, vide not. in nof rD h. loc.
213. Hebr. U7, erat olim quadrans ſicli arg entei, vid.
infr. v. 3 5. H. cap. n. 2 44 n

tur kPI. e. argentesss:

0d. c. 2 5. V. 39: n. 179. l
215. Confer. quæ R. Salomo ad Exod. dict. eap.
25. verſ. 39. annotavir.

xrX Vid. hic tratt. Talm. Bava Kama,fol. 19. b. &

”?YMVMWUv
† Confer. tract. Talm. Baya kama, fol.

4 8. a. &£
fol. 49. b. it. fol. 50. a. & fol. § 1. a. b.

216. Id eſt: loquitur hic lex eriam de illo caſu,
quo alius poſt primum fodientem Ifodit foveam

nec illam operit, quòd ille tunc reus ſit, ſi dam-

num inde lecutum ſit, confer. Gur Ar'eh fol. I0o r.
col. I. princ. vide & nof. in on o h. loc.

X Vel: decretum hoc eſt Scripturæ, ſic juxtà He-
bræum, id eſt: lex pretium iſtud certum ſtatuit
MStO I. pro legi
214. Hebr. , de hac voce vide Buxtorf. Lex.

Talm. fol. 559. & Lightfoot. ad Matth. c. 5. v. f
26. p. 27 I. edit, Lipſ. confer. & R. Salom. ad Ex-

fol. 49. b. it. fol. 50. a. b. & fol. 5 1. 2. & fol. 91.

bitorum & alius ſup erveniens illam ad decem cu-
bitos perfecerit, quod poſterior iſſe reus fiat, ſi
damnum inde ſecuthm ſit; prior autem non tes
neatur, videatur & tractat. Palmud. Bava kama
fol. 5 I. a, ſicuti ad marginem dicti panm rnbe
ibidem allegatar.
21I7.: Sive: lieentia ac poteſtate multorum, excipi-
tur itaque, ſi unius autoritate ac licentia quis
federit vide trackat. Talmud. Bava kama fol. 46.
a. it., fol. 5 5. b. ſicuti ad marginem allegatur in
N M h. loc. ubi vide ſis etiam notas, con-
fer. & Gur Arjeh fol. 101. col. I. princ. item verſ.
ſequ. 34. . 224. ac not. in DO, ubi Bava
kacqa foh. 49. b. allegatur, vid. & Sevachim, fol.
66. z. ð
219. Confer. quæ ſuprâà ad verſ. 2 9. h. cap. num.
19 I. notata ſunt, conſer. & tract. Talim. fol. 2 8.
b. S fol. 5o. Db.
219. Id eſt: illud animal intelligendum eſſe diſ-
cimus, quod Sabbathe debet quieſcere, non itaque
bos aut aſinus ſolum intelligumtur; ſed eriam alia
animalia, quæ Sabbatho quielcere debent.
220. Sicuti Exod. cap. 23. verſ. 12. habetur, con⸗
fer. tract. Talm., Bava kama, fol. 53. a, b. & fol⸗

ubi ſeribitur, ſi quis foderit foyeam noyem cu-

4

nam ecce dicitur alio in loco: & omne jumentum tuum; 221. ita && hic

omne jumentum & animal, tanquam bos (intelligitur,) nec dicitur (hic)
bos & aſinus, nilſi (co ſenſu, ut intelligatur) bos & non homo, aſinus &
non vaſa. 222, Verſ. 34. Dominus * ſovee] i. e. Foſſorterræ, 223. licèt fovea
non ſit ĩpſius, quia fecit illam autoritate multorum; 22a. (tamen) fecit illum Scri-
ptura dominumillius *(foveæ,) ut eum efficeret reum, ſi damnum exinde ortum ſit.
Eod. verſ. 34. Pecuniam reſtituet domino ejus] (Verbum) Q (ideò hic ex abun-

danti uſurpat lex,) ut includat æſtimationem pecuniæ * etiamſi (tantum ſint) furfu-

res. 12 5 Eod. v. 3 4. Qued autem mortuum eſt, ipſias erit (Nempè:) ejus, qui damnòè affe-

Rus eſt, :226. (nimirum judices) æſtimant 227, cadaver atque (is, qui damnum paſſus eſt.)

aufert illud pretiò(à judicibus æſtimatéô)atque rependit ei (damnum palſo)is, qui dam-

num intulit, præterillud, 22 8§. etiam ſatisfactioné damni ejus. 229, Verſ. 3 5. Si ferirerit)

(Vetbum Rhic idem ſignificata, ac:)Pi. e. impulerit(ſive impetum fecerit) tàm
cornibus, quàm corpore ſuo ac pedibus atque etiam motſu, qui fit dentibus ejus, 230.
omnes (iſt modi læſionis) comprehenduntur (ſub voce:) N), quia H nihil
aliud ſigniñcat, quàm i. e. percuſſionem. Eod. verſ. 3 5. Bos viri] (PN
hic idem elt, ac:.) O) — W% i. e. bos alicujus. Eod. verſ. 3 5. Tunc vendant

ð

221. Vide Deuteron. c. 5. V. 20. confer. & cap. an.
tftec. 20. v. 10. ubi in genere dicitur: & jumen-
tum tuum.
212. Ergo bos & aſinus hice ſaltem exempli gratia
adducuntur nec cœtera animantia excluduntur,
confer. ſuprà verſ. 28. b. cap. n. 191. vide &
tractat. Talmud. Bava kama fſol. 52. a. prout al.
legatur ad marginem in ba h. loc. ubi⸗
vide etiam notas.
X Confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol. 66. a.
223. Sic mopr Yya hic interpretor, nam von in-
ter alia ſignificat etiam fodere, ſicuti in Aruch
habetur, prout in Dictionario Hebræo-Chaldai-
co Boderiano, quod operi Reg. Hiſpan. Bibl. an-
nexum eſt, habetur.
224. Sive: autoritate publica, confer. hic, quæ ad
verſi antec. 3 3. b. cap. num. 2 17. notata ſunt.
Hebr. oyan, in MSto 2. pro eo legitur: 1*
&νi. e. perinde, ac ſi ipſius eſſet (ſcil. fovea.)
K Vel: id, quod valet pecuniam, ſic Hebr.
bn etiam vertere poſtſiss. .
225. Id eſt: etiam in te minimi pretii æſtimatio

pecuniæ hie facienda eſt, confer. tractat. Talm.
Baba kama, fol.7. a. & fol. 9. a. it. ſol. 19. b. ir.
fol. II. a. & fol. 14. b. & fol. 52. a. it. fol. 54.

a. b. οαραπ quoad dictionem palb vide D. W'a-
genſeil. Sot. p. 3 53. & Buxtorf. Lex. Talm. fol.

1416. & fol. 19 64. vid. cap. ſeq, 2 2. V. F. n. 23

22 6. Confer. quæ infrà ad verſ. 3 6. b. c. num. 24 8.
notata ſunt, vide & not. in Manm mneo b. loc.
227. Hebr. Pmu gonfer. quæ fſapra ad v. 22. h. C.
n. 16 3. & ad V. ſequ. 3 5. H. C. U. 2 3 9. notata ſunt-
228. Vel- ſfuper illud, ſcil, ceadaver, ſic hy hic
explica, ut ſenſus ſit, quod lædens non folùm
læſo ſatisfacere debeat pecunià ob damnum illa-
tumns ſed quod læſo etiam eadaver adiudicetur
certò pretiò, vide Gur Arjeh fol. 10 1.«Ol. 2. princ.
confer. ttact. Talm. Bava kama, fol. 3. 2.
229. Scilicet: læſi, i. e. reſarcire debet læio etiam
damnum, quod ipfſe paſſus eſt, confer. hic Me-
chilta & Bava kama fol. 7. a. it. & fol. 10. b. it. fol.
5§ 1. a. &fol. 5 3. a. b. Gfol. 54. a. vide man ne
ibique notas.
1 Hebr. de,abſunt iſta à MSto I.
230. Nempè: bovis, confer. quæ ſoprà ad verſ.29.
h. cap. R. 202 notata ſunt, vide & Gur Arjeh

fſol. 101. col. 2. citcà Rn. ubi ratio habetur, cur

quartus modus, nempe Aen), i. e. procubitus
hic ab autore noſtto ſit omiſſus, confer. hit tract.
Talm.

. men 4)
mitume.6t)
ale ine ai⸗
vG)viniacdin
md Eptchens
boris interem
Giamdimni
Dntanalesl
mni,nontmin
Ppreüd,dumal
inerdumn dem
)poteritme
inletentis gu⸗
cetur) vel int
cwinsdammni,
ormmne pretiun
grarior 37,
monitiofacta

—
Talm. Baya ka
br it kol. 39.
Conter hic in⸗
Ktol. 34. b
febr. In in

55o

A i c gepe
1Hebt. Whabe

1 1lt ſeintert
Gur Anjeh dig
infrz n. 240.

6fol. 15, 1. & f
= Hebr. Dr-

cujus dos alten
eelt dnie
