ſic quoque (hoc loco:) & aſcendit rana (i.
linguàâ vernaculâ. Verſ. 5. Gloriare 6. ſuper

CAb. vII

me] (Verbum ARNSNN, quòd hic habetur, idem ſignificat.) quod (in illo loco:)

RRDR

36. Uti ſupr Exod. c. 1. verl. 9. habetur.
37. Hebr. y 5, in utroque MSto pro eo le-

gitur: dan i. e, plaga, vide tractatum Talmud.

Sota fol. I1. 2. prout ad marginem allegatur in

T rE ſuper Commentar. Raſchi h. loc.
confer. & D. Wagenſeil. Sot. pag- 22 6. vide et-(
jam infrà Exod. c. I2. V. I2. n. 74. & c. 14. V. 4

n. 20. atque Numer. c. 5. v. 24. n. 100.

18. Vide Schemot rabba. ſicuti ad marginem al
legatur in ' N erEYY dict. loc. it. tract. Talm.

peſachim, fol. 5 3. b.
39. Hebr. 7h“hH, confer. Buxtorf. Lex. T alm. fol.

2,152. Ubi ſcribit, quòd ſignificet: gracil-

lare vel cueurire, gallinarum vel gallorum more,

vige cap. ſeq. 8. v. 17. n. 2,8. ł
1. Vide tractatum Talm. Sanhedrin fol. 672 b. S

'Schemot rabba, prout allegantur ad marginem?

in n- neS ſuper Commentar. Raſchi h. loc.
2. Sive: collecliones, congregationes, Hebr.
un, vide Buxtorf. Lex, Talm. fol. 1326.
3. Seu: multitudo, ſic Hebr. w hic expono,
quo nomine abundans progenies reptilium no-
tatur, ſic eti am in Michlol Jophi hic explicatur:
„ in i. e. complexus ſive collectio ſpeciei,
nempè: yeR L, i1. e. c œtus ſeu congrega-

tio ranatum, uti ibidem habetur, confer. infrà v.

13. h. cap. n. 20.

4. Sic reddo hic T, prout in exemplari, quo

uſas ſum habetur, in aliis editionibus legitur:
AQA . . 1⸗ . .
NRawi, quaſi dicas: pedic ulium, junguntur

al. 17. h. cap. quia tota ſpecies pediculorum ſi-

usin Diction. Hebr. voc. 'an notavit, vide,

gais eatur aut magna multitudo, prout Buxtor-

† Hebr. — r iſtud & ſequemtia usque ad: Ah
i. e, grenouillerie 5 abſunt à MSto I.

autem pediculi verbo ſingularis numeri veriu 13 .

quæ ad dict. venſ. 1 3. al. 17h. cap. n. 20. nOta-
ta ſunt, confer. & num. ſeq-. 5. in MSto 2. habe-

tur e „ſed mendoſa eſt lectio.

NR

5. Sic exprimo bic ααonν vel, (ut rectius a.

r. 3 .
lii codices?) N, confer. quæ num. an-
tee. 4., notata ſunt, it. not. ad Pialm. §. v. Se n.

. A. . . .
ILo. in MSto I. legitur: Ri i, e. raneille, in
⸗ . . .
MStO 2. NNTi. e. ranuillerie. .

6. Junii ac Tremellii verſio habet: gloriam aſſume

ſuprà me, qua ſignificatione invenitur Judic. c. 7.
v. 2. S Eſai. c. 10. V. 14. LX X. verterunt: r8αα
6s 2S, quos autor Vulgatæ Latinæ ſecutus ver-
tit: conſtitue mihi;

alia verborum iſtorum ſigni-
catio à-Commentatofe noſiro hic adducitur.

MSto 2.

1zb. UI.
N
Gcendo:egon
tet ſ guoge
gloniare
ealn. *
noceptots li
hz euleindant
mihi preliges⸗
nando deyte⸗
s, ſeulis lit
rna e
Get tcitut
tecum & que
1 lc dicituſ
cationis)onnti
Mubeturinillo
ſidiceret.)mul

hodiè ut eulein

üinnm, meilcinch

—

1 ö likli can

Raſchi not,
1 Conlet. hic not.
ad Eſai. c.10

Conter. hic il

eiplicalio hebe

Hedr. winl

ie ſupplex or

habetur) abſi

õ
DN

ablont MRto:

Hebr. MN d

usque ad: wi

IiI Uek ineomn

iat actionem,
eſſteit vel perm
NN h

9. Nxcipuam ſ⸗

CAMVI

—
9) Primo de.
que) dillo
era 3R imta⸗

t (Eeppii)
Hegonica, led
)colleclio 3,
llo loco)) &
tiudo ſiee⸗
endittada (i
rigres. ſiyer
Ginilloloco)
RNNN

—

Neade N
1.
exemplati, uo
ionibus legnur:
lium, junguntur
Nummeri veria13.
pedicuiorum ſi
, pkout buntot⸗
nolavit, vide,
cap: h. 20, Ml-
in MSto 2. habe⸗
io⸗
(ut kelliis 4.
1, gor nunm al⸗
Plalch. de V. den.
zie, kaneile, in
erie,
glotian lume
epnur udie, ce,
4
Verterunkt ragst
glink ſeclltus el⸗
m iltorutn ſigni⸗
c aducitut.

CAP. VIII. ERODI. 443

JNANN ie. num gloriabitur ſecuris contraà eum, qui eâ cæ dit? 7. i. e,. num extollet ſeſe,
dicendo: ego major ſum, quàm tu? (verbum NNN ſignificat) linguàâ vernaculàâ: van-
ter, * ſic quoque (hoc loco verba iſta:) JSSNN (accipienda ſunt, ut ſcil ſignifi-
cent:) gloriare, quôd ſapias & petas rem magnam ac dicas, quòd illam perficere ne-
queam. * Eod. verſ. 5. Ad quodnam lempiues deprecabor pro te] Quod ſupplex orabo
hodiè pro te ſuper ablatione ranarum, D) i. e. ad quodnam tempus tibi placet, ur
illæ exſcindantur? videbis ſané, † an id, quòd dixero, perficiam eo tempore, quod tu
mihi præfiges, ſi dictum fuiſſet: * D i. e., quando ſupplex orabo, ſenſus literalis eſſet:
quando deprecabor; nunc autem, quoniam dictum eſt: D' i. e. ad quodnam tem-
pus, ſenſus literalis erit: ego hodiè pro te orabo, ut exſcindantur ranæ tempore illo,
quod tu mihi præfiges, dic, quonam die velis, ut illæ exſcindantur. Eod. verſ. 5. Sup-
plex orabo] (Scriptum hic eſt: NRitem (alis in locis:) PN & ¹NRNYN non
verò dicitur: ** VN, NV & N quia omnis dictio Nq notat multitudinem
precum, & quemadmodùm dicitur: NN & N in forma — ps,
39. ſic dicitur (quoque) VN & N&, (utſenſus ſit:) multiplicabo verba (pre-
cationis,) omnia autem (iſta verba) primariò derivantur 9. (ab ea ſignificatione, quæ
habetur in illo loco:) NNYNie. abundè profudiſtis contrà me 0. verba veſtra, (ac
ſi diceret:) multiplicâſtis (verba veſtra.) Verſ. 6. Et dixit (Pharao) ràs] Supplex ora
hodiè, ut exſcindantur (ranæ) die craſtino.?* Verfſ. 8. Et egreſſus eſt & clamavit] Sta-
tim, ut exſcinderentur (ranæ) die craſtino. * Verſ. 10. Cumulos, cumulos] Acervos,
G SZ acer-

7. Si uti Efai. cap. 10. Veri. 15. habetus, ubi vine pater, hic expono, quo nomine apud Talmudi-

Raichi not. cos venit: principale, generale, alias fub ſe ſpe-
* Confer. hig not. ad Judic. cap. 7. verſ. 2. num. ? cies comprehendens, vide Buxtorf. Lex. Talm.
S ad Eſai. c. 20. V. 5. n. 12. fol. 10. & ſeq. ac fol. 321 §. confer. & Gur Arjeh

zXX Confer hic not. in nar m, ubi loci iſtius ½ fol. 74. col. 4. princ. item Levit. c. I I. v. 34.
explicatio habetur. 94 S=S
† Hebr. — 5“ππhoc & ſequentia, usque ad: y to. Sieuti Ezechiel. c. 75. v. 13⸗ habetur, confer.
i: e. ſupplex orabo (prout infra eodem hoc veiiu & iofra verſ. 26. h. cap. n. 37. ac not. in novw
habetur) abſunt à MSto I. —aN H. loe.
* Hebr. Miel 7Ne,hæe ut & ſequentia, usque ad: * Loci iſtius explicationem vide in dan ene h.
— rN De i. e, dic, quonam die &c.] loc.
abſunt à MSto z. ** Hebr. " poſt vocem iſfam, in MSth r hæc

Hebr. DN) de) etiam hæc & quæ ſequuntur, ſunt addita pyæ en e n e V e

usque ad: Tr abſunt àa MASto ꝛ. tiw 3 Py e , n e PHyN —
g. Id eſt: in conjugatione Hiphil, quæ talem deno e e eee eeen enee w n
tat actionem, quà quis alium aliquid agere ve pyv 3 ryrpν We8 DDenr ene
efficit vel permittit, ſic etiam exponitur in not. dy won auey ie eree ee en .
i D h. loc abeſt autem iſtud yDD e n i. e clamavit Moſes ad Dominngr
MSto 2. (prout hoc verſu g. habetur,) in omnibus (aliis
9. Præcipuam ſunm ſignificationem & originen locis) non dicitur: yx)) i, e, & clamavit 5 fed
tanquam à principali trahunt, ſic Hebr, ats i, e.. ary

acervos 11. juxtàâà Targum ej us: )) Aid eſt: à, cumulos. Verſ. I1. Er gerava-

vit cor ſuum] (Verbum 22) eſt formæ — y, 12. (ſicuti:) in Pr 13. co-

dem modo: — HMi. e. & percutere Moabum, 14. item: — π1i. e. & conſu-

luerit pro eo Deum, 5. item: ? u) — Mi. e. percutiendo & vulnerando. 16. E-

oOd. verſ. I1. Sicuti dixerat Dominus] Sed ubinam dixit iſtud Dominus? nempè in illo

loco:) & non auſcu abit vobisPharao. 17. Verſ. 12. Die Aseroni] Non commerue.
rat pulvis, ut per Moſen percuteretur, quoniam (pulvis) eum protexerat, quando is
gyptium interfecerat eumque in arena occultaverat, 18. quocircà percuſſus fuit (p ul⸗
vis) per Aaronem. 19., Verlſ, 13. Etfalta eſt pediculorum] (Nempè: multitudo ſive)

cebullitio, pedouillerie, linguâ vernaculâ 20, Verſ. 14. Ueprodacerent pediculos] Ut

illos crearent ex alio loco. Eod. verſ. I 4. Et non potuerunt] Quia dæmon nullam po-
teſtatem habet in creaturam, quæ minor eſt grano hordeaceo. 21. Verſ. I5. Digitus
Dei eſ] Plaga iſta non eſt per præſtigiatores; ſed à Deo illa (venit.) Eod. verſ. 15.

Sicuti dixerat Dominus] (Nempè in illo S. Scripturæ loco:) & non auſcultabit vobis

Pharao. 22. Verfſ. 17. Immittam in te] i. e. Concitabo in te, 23. ſic quoque (verbum

ne . quod hic habetur, ſumitur in illo loco:) & dentem animalium rDLDN i. e. im —

mittam in eos; 24. notar autem (verbum iſtud idem, quod) S i. e. incitationem,
. . . *4
linguàâ vernaculà: entaſſer. 25. Eod. verſ. 17. Colluviem variorum animalium] (2)N

ſignificat) omnis generis animalia noxia & ſerpentes & ſcorpiones permixtim, quæ (a-
. nniima-

n) i. e. & ſupplex oravit ad illum in iſta re, 17. Vide cap. antec. 7. v. 4. confer. & infta verſ.
quoniam durur viſum fuit Sancto illi Benedi- 15. he cap. n. 2 2. ac not. in pDam h. loc .
to, facere rem iſtam, (nempè) interficere ra- 18. De quo vide ſupra Exod. cap. 2. verſ. 12. .
nas, quas (Moles) promiſerat Pharaoni, fore, 19.- Confer. cap. antec. 7. verſ. 19. n. 20. .

ut illæ exſcinderentur, quæ ipſius (Dei) lega- (20. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 2. h. cap. n. 3. & n. 4
tionem obierant, atque hoc eſt, (quod hoc ver notata ſunt, confer. & Ezech. cap. 47. vVerſ. . ..

ſu 8. dicitur:) & cjamavit propter ranas, nam ibique Raſchi not.
precationem magnam fecit Molſes propter rem z1. Vide tractatum Talm. Sanhedrin, fol. 67. b.

iſtam. ſicuti allegatur ad marginem in b'pon nev ſu-

11. Hebr. DR, quam diaionem R. Salomo per Commentarium Raſch. h. loc. confer. & Gur
hic exponit: vnax i. e. acervos, ſic & LXX. Arjeh fol. 74. col. 4. med. ubi iſtiuns rei atio ad-

mulos, Vulgata habet: immentos aggees. ac Sanhedrin fol. 9 5. b.

ꝗr sarlaε (al. Reiz arlae Vel Asicnνιαρι) i. e. cu ducitur, vid. & Jalkut Part. 1. fol. 56. cOl. 3,

12. Confer. quæ infrà ad Exod. cap. 3 6. V. 7.n. 3. 22. Prout cap. antec. 7. v. 4. habetue, vide & ſu-
prà verſ. 1I1. h. cap. n. 17. confer. & tract. Talm.

& n. 4. notata funt.
13. 14 eſt: ivit eundo, vide Geneſ. c. 12. v. 9. & MoE katon, fol. 18. a.
Jerem. cap. 41. verſ. 6. it. not. ad Eſai. cap. 6. v. 12 3. Quaſi bellum adverius te concitabo & prælium
10. n. 32. milcebo id enim nn hic notat. 1 .
14. Firn 2: Reg. aa. 3. V. 24. habetur. 14. Sicuti Deuteron. cap. 32. verſ. 24. hab etur. .
15§. Vide I. Samuel. cap. 2 2. v. 13- . . — b. 3 ¼. V. hab
1 . Prout I. Reg. cap. . verſ. 83: habetur „con- 5. Vel: entaiſſer, ſic reddere poſſis: Nxwaxe, pro-
fer. not. ad Jetem. c. 9. V. 4. n. 2. & V. 24. D. 19.

betur⸗

ut in Bibliis Buxtort. aliisque editionibus hie ha-

me

imalisnoxi
Unaqvagpeßle
busuti ſolent
Uando utbenn
(utbis incolas)

equogvetins
neallegorica
lic notat.)

.. & Cilcrimen
ſeparatun 31.
Uamvis Diyn

malunn ininketl

popplum menn

Dhhicpon

lod.) an

coreſtio, nete

tem (öve Deur
com, abomin⸗
illud abominat

1 . —
betur, in exein,
.
gltur: RWWn

(ortuptam eft

„
dum: voN

MSrO 1. habetn

1.
1 6. Hebr. A
ditione Hebr.
diione Dp
i. eerpolti
ſit: adducitur:

unslaque pla

modus.

7,). Vel: cum:

Ppn conle
leg ide no

, Vide, qgue e

, quoe
not, ad Eialee.

19, die ilanſtgli

cAny
T.
GraA⸗

nempeinillo

at, quando
Cufilnl⸗
ultitudo lre)
ediuhe] Ut
n hnullampo.
.If. Ditu
Bod,verl,1.
eultabit vobis
oque (verbum
ONieim.
hcitationem.,
lun
lrlim, qux (2.

nimma-
B
ker. & intia verie
R Wwew h oe,
,2. getl 11.
g. l. 20,

(ape heg, dn 4.

cap. 47, derl 10.
edtig, ol. 6yb.

J. 6h0

CAP. VII. .

mimalia noxia) Uo⸗ CEgyptios) perdebant; adducitur autem ratio in Afe⸗an 26. in

ſeparatum 31. eſt à te.

in dhn he .

loc. confer, & Gut
iſtiusre 1alioad⸗
1. fol. 56. 0l

habetut, Fide Kil⸗

gker, & track Talm.

meitbo Aptelium
tt.
ell. 14, hebetit.

s: V, .

edltionibus uK ha“
hetol⸗

EXODI. 44 5

unaquaque plaga, cur iſta & cur illa (fuerit immiſſa,) ſecundùm ordines belli27. qui-

bus (uti ſolent) reges, venit (Deus) contrà illos (5gyptios,) moreregio, (videlicèt)

quando urbem obſidet (rex,) primò corrumpit illius (urbis) fontes, ac poſteâ contrà eos
(urbis incolas) clangorem excitat tubarum ſono, ut illis metum ac terrorem incutiat /
ſic quoque ranæ coaxabant 28. & ſtrepitum excitabant, &c. ſicuti habetur in expoſitio-
ne allegorica R. Tanchumæ. Verſ. 18. Faciamque mirabilem 9. ] (Iſtud: DSI
hic notat:) ) NνDi. e. & ſeparabo, ſic quoque (accipitur in illo loco:) Rei.

e. & diſcrimen faciet Dominus, 30. ſic etiam (in alio loco:) — na i. e, non
Eod. verſ. I8. IUlr ſeias, quòd ego Dominas ſim in medio terræ]
Quamvis Divina Majeſtas mea 32. ſit in cœlis; decretum (tamen) lee firmum eſtac
ratum in infsrioribu. Verſ. 19·. Etponam redmyiinen, Quæ faciat diſerimen inter
populum meum & inter populumtuum. Verſ. 20. Corrumpebatur terra] (Verbum

RrLNhic ponitur pro:) NNrw i. E. corrumpebatur terra, (ſic etiam argum Onke-

loſi: )NiannD 33. i. e. corrupta fuit terra. Verſ. 2 I. Sacrifßcate in terra] i. e, In lo-

co o,erabeashin dennum. Verſ. 22. Abominationem Waptiorum, i. e. Timo-
rem (ſve Deum) 6gyptiorum, ſicuti (dictio ) accipitur in illo loco:) & Mil-
com, abominationem (ſeu idolum) filiorum Ammon; 34. vocat autem (S. Scriptura)

illud abominationem reſpecu Iüncl- ktafum,eil prætereà & alia ſignificatio (horum ver-

borum: )

Tau in exemplari Hebraico, quo Suk. E

gitur: PYNX; ſed vocem iſtam utrobique vel
Ccorruptam vel uſu antiquatam puto, fortè legen

dum: rn 1. e. inciter, Latin. incitare, in

MStO2. habetur: eUe; abeſt autem à Nst

1.

2⁶. Hebr. Na, ſie i in Bibliis Buxtorf. & in e-

ditione Hebrzica, qua uſus ſum, habetur, in e

diione Ceonen ne legirur H†α&ae Aggadab

1. e & expolitio ſeu enarratio myſtica, ut lenſus
ſit: adducitur autem ratio & expoſitio myſtica in
una quaque plaga &c. utrobique ſenſus erit eom
modus.

27. Vel: cum apparatu bellico, Bebr. Dm-

pNEH confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 87 3. &
ſeq. vide & not. in a h. loc.
2 8. Vide, quæ cap. antec. 7. v. 2 9. n. 39. de Verbo
pe, quod 8 hic habetur, notata ſunt, i.
not. ad Eſai. c. 23. V. 5. n. 12.

29. zie tranſtulit an autor Vulgatæ Latinæ, ſecutus

LA. interpretes, qui verterunt: z! rrze.
g2a, quæ verus interpres Latig us tr⸗ nſtulit: &
glorificabo, minus apte.
30. Vide cap. ſeq. 9. v. 4. num. 2. & cap. 11. v. 7.
n. 22.
31I. Vel; remotum, vide Deuteron. c. 30. v. 1I⸗
ubi Commentator noſter Dr723 exponit 3oni.
e. tectum, occultatum, confer. ejusd. not. ad
Deuter. cap. 17. v. 9. D. 13.
32. Hebr. aaaαα, Divina bpræſentia mea, de hu-
jus voris ſignificatione alibi à me dictum eſt.

133. Sic in notis R-ſchianis hic habetur, in Bibliis

Buxtorf. ut & in Complutenſi editione legitur:
tanrNe, conlfer. not. in or r, h loc.
34. Uti z. Reg. c. 23. v. 13. habetur, confer.
Raichi not. 2 Genel. c. 46. V. 34. & ad Exod. c.
7. V. 17. n. 19. a c c. I I. V. 5. n. 1 1. & c. 2 1. V.
1. & ad Levit. c. 2 6. V. 30. n. 116. it. ad Ze-
phan. c. 2. V. II. n. 2 8. & ad Deuteron. c. 3 3. V.
19. . 126. it. DZ Cantic. c. 7. V. 10. n. 62. con-
fer.

KEE ß́UMUD

EX oDI.

borum:) abominationem ⁵Ægyptiorum, (nempe, ut notet) rem, quam Ægyptii odio
quòd nos ſacrificamus, nam eece timorem
Eod. verſ. 2 2. Nonne lapidabunt nos!] Interro-

habent, (videlicèt:) ſacrificium,
dolum) corum nos ſacrificamus 37.

(ſive i-

gativè (enim accipienda ſunt verba iſta.) Verſ. 2 5. Wladere] (Verbum —, po-

nitur hic) pro — NN i. e. ludificare. Verſ. 27. & removit colluviem animalium] Nec
(animalia iſta,) ſicuti mortuæ erant *ranæ, nam, ſi mortua fuiſſent, illi

mortua ſunt

(gyptii) ex eorum cutibus utilitatem cepiſſent. 36.

Verſ. 2 6. Et oravit Dominum]

(R ſignificat) Roboratus fuit (Moſes) in oratione, ſic quoque, ſi voluiſſet dicere:
N)), potuiſſet(ſanè ita) dicere, ac ſenſus literalis eſſet: & multus fuit in oratione;

ſed quoniam ille loquitur in ſigniſicatione

lis eſt: & multus fuit ad orandum. 37.

CaAr. IX.

(ſive forma) — ), ſenſus ejus litera-

4

Etſ. 2. Retine eor (Verbũ pi p hic idem notat, ac:) r Ni e. detines, ſicuti in

.

illo loco:) pTN i. e. & apprehenderit pudenda ejus. 1. Verſ. 3. Ece manus
Domini erit] (Q)hic)notat Mſic enim genere fœminino dicitur de præteri-
to: r ac de futuro: * & de præſenti: )).,; ſicutig in verbis iſtis:.) O) à .
Verſ. 4. &t ſeparabit] Diſcrimen faciet. 2. Verſ. 8. Plenos pugnos veſtros] (Dictio
Qſignificat:) javelles, 3., linguà vernaculâ. Eod. v. 8. Favilla fornacis (Dictio: 9

notat)

fer. & Gur Arjeh fol. 83. col. 4. fin. it not. ad
1. Reg. cap. 7. V. 5 I. n.- 127.
5. Hoe ferè ſenſu etiam Targum Onkeloſi habet:
ſacriſcabimus pecudem Ægyptiorum, quami-
ſi colunt, vide Deuter. c. 33. v. 19. ibique
not. confer. & Numer. c. 22. V. 41. n. 126. S
Genel. c. 46. V. 34. n. 3 5. ac not. in oN .
h. loc.
* Hebr. rmu , in MSto 2. iſtorum loco ha-

be ur: Wye WM i. e. ſicuti factum eſt; in

MStO 1. pro wy legitur: Wy, mendoſè ut pu-
36. Hanc itaque utilitatem Deus Fgyptiis noluit
concedere, dum animalia iſta removit, non ve-
r interemit, confer., not. in m h. loc.
37. Vel: 8 multiplicavit orare, confer. quæ ſu-
praà ad verſ. 5. h. cap.
tis Raſchianis editionis nam r poſt: orne
j. e. ad orandum, iſta uncinulis incluſa & addi

n. 10. notata ſunt, in no- 1(

ta ſunt, nempè: de 9 y N& rEe PyS O)

onran b N e rOX& & . e. Verſ.
2 3. Etiam iſta vice] Quamyvis ( Pharao) dixerit:
ego dimittam vos; ſget 24. h. cap.) non (ta-
men) ſervavit promiſſum ſuum, ſic etiam in u-

troque MSto hic additum reperitur, niſi qued,
rrma i. e., promiſſum ſuum, in utroque o-

I. Sicuti Deuteron. cap. 2 5. v. I1. habetur, con-
fer. quæ ſuprà ad. Exod. cap. 4. V. 4. n. 7. notata

2. Confer. quæ ad cap. antec. 38. v. 18. n. 30. && ad

Exod. c. 3 3. V. 16. n. 56. notata ſunt.
3. Sic reddo hic n, ita enim legendum puto-
non i vel , prout in MSto I. ut
& in editionibus hactenus vulgatis legitur, re-
centioribus Gallis magis in uſu eſt dictio: poig-
. . .
nées; in MSto 2, legitur : N), ſed m.n-

doſam puto hanc dictionem.

Q. K.

.

—
ich got

AMuremerllii
Aell) Siflate
aalannln (
Dcuim Aatonis,
eEa brni
(biem, Ptodn
cel.10. eu
Uec ſenincaton
mnnus fttſidu.
uum fuetuntill

nne pecls g)

mentis Zoypil

enta )queet

Ui mmbit,etb

in)echilta, ,)

tus electos. 1⁰.

Arntofun ſint
uiumi, nanunn
ecustunm qu
Pulumqvetuum

ie Hebr. Snn

cum N 2 innti
ſol. 111. fol.
(. 106. V. 2 le .
1.
. ..
Licexpriwo ve

4. die elamn vetſi

favitla illa feni

um Egypli,

mellii verbum
deiut, ſic expo
ſed reluti flos i⸗

ubit Cifiun
fer., not in dhn

5e Zie haberur in
torf ig bex. Ta
alm. Bavakan

CA. R.
Toypii odio

norem (de .

m1d] Imtem.

1 Rp.
nima un Nee
tua fuiſlend, lli
nit Domipunt
voluiſet icere:
nit inotatione;
enlusezarliten.

etines, ſcutiin
1.3. Kie nanu
iciturde preteni⸗
)eN.

veſtror (Dictio

ei CDidtio. n
nOtac)

—

DN i i. e. Verl.

(Pharao) igei=tt:

4 b. cap.) non (1

um, ſic ctiamn ind

epenilur, niliquod,

lum, in uiroque 0.

V. 11. zbetut, 60nh

4 e⸗ n. 7:otals

otata funt.

nimlegendunn gat

8. N. 11.n 30, Kad

out in MOto l. ut

Fuſoztis legitur, le⸗
ln eltickio: hig.
N, ſd m

4. Sic etiam verſu ſequ. 9. h. cap. dicitur, quòd

CAP IX. EXODI. 447

notat) id, quod D i. e. efflatur à prunis extinctis," quæ in fornace comburuntur, lin-
uâ vernaculâ: aulbs, * H' ſignificat PDNi. e. ſufflationem, quia ventus illas (fa-

villas) difflat atque avolare facit. Eod. verſ. 8. Et Sargat illam Moſes] Enimverò o-

mne id, quod vi ſpargitur, nonniſi una manu ſpargitur, ecce (igitur in hoc facto) mira-
cula multa (fuerunt,) unum, quòd pugillus Moſis tenuerit plenos pugnos tàm ſuos,
quàm Aaronis, alterum, quòd pulvis pervaſerit univerſam terram Ægyptiorum. 4.
Verſ. 9. Germinans puſtulas] Juxtà Targum ejus (erit explicatio, nempè: erumpet) in
ſcabiem, producentem puſtulas, nam propter illam (ſcabiem) effloreſcebant puſtulæ.
Verſ. 10. leus] (Dictio r) ſigniſicat PTi. e. fervores, ac ſæpè (dictio iſta
hac ſigni ficatione) occurrit in linguàâ Miſchnæ, (veluti in illo loco:) oei eHi.e.
annus fervidus. y. Eod. verſ. 10. In homine & in ſumento] Quòd ſi dixeris: unde-
nam fuerunt illis (E.gyptiis) jumenta? annon jam anteà dictum eſt: & mortuum eſt o-
mne pecus Ægyptiorum? 6. (ſed reſpondetur, * quòd) decretum illud (Divinum de ju-
mentis Egyptiorum peſte abſumendis) non fuerit factum, niſi ſuper illa ſolùm (ju-
menta,) quæ erant in agris, dicitur enim: in pecus tuum, quod erit in agro, 7. & is,
qui timuit, verbum Domini, congregavit pecus ſuum in domos, 8. ſic quoque docetur
in Mechilta, 9. juxtà (illum verſum, qui ſic incipit:) HP)) i. e. & accepit ſexcentos cur-
rus electos. 10. Verſ. 14. Omnes plagas meas] Hinc diſcimus, *† quòd plaga primo-
genitorum (interemptorum) exæquet coœteras plagas omnes. Verſ. 15. Quia nunc
immiſi manum meam &c.] Nam ſi voluiſſem eo tempore, quò manus mea fuit contrà
pecus tuum, quod peſte percuſſi, potuiſſem immittere illam (manum meam) ac te po-
pulumque tuum ſimùl cum jumentis percutere ( Bele mihi fuiſſet,) ſic deletus fuiſſes
Kkk 2z de

11. a.
6. Sic verſu 6. h. cap. habetur, confer. infrà Exod c.
fol. 111. & fol. 162 5. it. R. Salom. ad Proverb. 14. V. 7. in notis Raſchi, ubi eadem, quæ hic,
c. 2 6. V. 2 I. n. 2 6. abeſt autem iſta dictio àa MSto haberur quæſtio.
2. . * Vel: fed docet, Hebr. rn NiN, prout in
X Sic exprimo wa&, LXX. verterunt 11 A,he- MStO 1. hic additum eſt.
Xn, fuligo, Gall. ſaye)-. 7. Proht ſuprà verſu 3. h. cap. habetur.
9. Sicuti infrà verſ. 20. h. cap. habetur, tonfer.
Exod. cap. 14. V. 7. n. 3 6. & not. in 1a
h. loc.
9. Eſt is Commenrtarius ſatis antiquus in Exodum,
magnæ celebritatis, de quo vide a e
Buxtorf. Biblioth. Rabbin.
I0. Vide, quæ ad Exod. dict. cap. 14. vVerſ. 7. n
36. notata ſunt.

* Sic Hebr. —Dny hic interpretor; (cribitur etiam
cum X ab initio, vid. Buxtorf. Lexic. Chald.

favilla iſta fuerit in pulverem ſuper omnem ter-
ram Ægypti, hinc in netis quoque Junii ac Tre
mellii verbum aα, quod dict. verſ. 9. h. cap. ha-
betur, ſic exponitur: non ſubſidebit (favilla;)
ſed veluti flos tenuiſſimus pulveris huc illue vo-
litabit & diffundetur per totam Ægyptum, con-
fer. not. in dnq no h. loc.

R h. loc.

torf. ia Lex. Talm. fol. 2366. confer. hic tract.
Talm. Bava kama, fol. 80. b. ac Bechorot, fol.

5. Sic habetur in Joma fol. 53. col. 2. alleg. Bux- Loci iſtiuns explicationem vide in notis eno

448

EXODI.

CAbP. IX.

e terra; 11. ſed propter hoc feci, ut ſuperſtes maneres &c. 12. Verſ. 17. Adbuc tu te
elevas contrà populum meum] (erbi — HSD) Iuxtà Targum ejus (erit explicatio,

nempè:) NR i. e. ſub jugo retines populum meum (verbumque
OD, nam via Chaldaicè transfertur: ☚ 2, linguàâ

rivationem habet (à voce) 7

DD) de-

vernaculâ: calquer; 13. jam anteàâ autem expoſui in fine (Sectionis Biblicæ, quæ inci=
pit:) PD ) i. e. & factum eſt in fine &c. 14. (nempè, quòd) omnis dictio, cujus
fundamentum incipit à Samech, quando illa habet ſignificationem formæ , ,
recipiat Tau ſervile 15. in medio litefarum fundamentalium (ſeu radicalium,) ſicuti

hoc (verbum — SD) & ſicuti (iſtud, quod in illo loco habetur:)

— R'i. e.

& onuſtam ſe reddit locuſta, 16. à derivatione — , (ſic etiam in illo loco:) quia
JNNi. e. principatum ſumis tibi ſuper nos, 17. à derivatione äö i. e. princeps (ſeu

dux, ſic quoque in illo loco:) PSDi. e. animadyerten; fui 18.

Verl. 18. Secun-=

dum hoc tempus cras] Juxtà tempus iſtud, craſtino die, (Moſes) lineam duxerat ei (pha-
raoni) in pariete, (dicens:) craſtino die, quando Sol hanc attinget lineam, deſcendet
grando. Eod. verſ. 1 8. Findata eſt] (Verbum 11 hic ponitur pro:)
I. e. fundata eſt; omnis autem dictio, 19. cujus fundamentum incipit à (litera) Iod, ve-
juti: 0, , nh, , quando induit formam — eyDLD, (in illa dictione
litera) Vau venit loco Jod, videlicèt (hoc modo:) O, (ſicuti hoc verſu habetur,)
item: , 20. item: 21¹3 i. e. & innotuit, 2 1. item: l i., e. & natus eſt 22.
Joſepho, ?3. item: (in illo loco:) per verba non Oi. e. caſtigatur ſervus. 24. Verſ.
19. Mitte, tongrega] Juxtà Targum ej us (eadem eſt hujus verbi 1 interpretatio, nem-

11. Eodem ferè, quò hic, ſenſu tranſtulerunt et-
iam Junius ac Tremellius, quibus & Paraphra-
ſis Chaldaica conſentit, conter. & not. in ov
nye h. loc. in utroque MSto pro: Marn ie e.
& deletus fuiſſes, legitur ra i. e. & dele-
ti fuiſſetis.

17. Vide Numeror. cap. 16. Verſ. 13. confer. &
verſ. ſeq. 18-b. cap. n. 19.
19, Sicuti Daniel. cap. 7. v. 8., habetur, ubi
95 HperSchin, quod punctum habet in cornu
ſiniſtro, legitur, fupplenda autem vel ſubintel-
ligenda hic ſunt iſta: ne rrViN i. e. à deriva-

12. Nempè, utoſtenderem in te vim meam, ſicuti
verſu ſequ. 16. h. cap. habetur, huic expoſitioni
conſentiunt etiam Junius ac Tremellius, ut &
P. Fagii verſio Paraphraſeos Chaldaicæ.,
13. Sic reddere poſſis: in, ſicuti in notis au-
toris noſtri hic habetur, Latinè? calcare, confer.
Schemot rabba h. loc. uti ad marginem in No
D'poh. loc. allegatur.
14. Sectio iſia incipit à capite 41. Geneſ. & conti-
nuatur usque ad eap. 44. V. 17.
15. Vide Genel. dict. cap. 44. verſ. 16. ibique not.
n. 11. it. not. ad Hiob. cap. 12. Verſ. 17. n. 9.
36. Proùt Eccleſiaſt, cap. 1I2. Verſ. 5., al. 7. habe-
Sur.

tione 72i. e. intellectus (nempè: venit verbum
iſtud arnu.)
19. Conſer. quæ verſu antec. 17 h. cap. n. 17. no-
rata ſunt.
20. Id eſt: nata eft, ſieuti Hoſe. eap. 2. V. 5-habe-
tur, ubi vide Raſchi not.
21. Prout Eſther. cap. 2. v. 22. habetur.
22. Hoc verbum per incuriam typothetarum in
exemplari, quo uſus ſum, omiſſum eſt, quod

plevi.
23. Sicuti Geneſ. cap. 46. Verſ. 20. habetur.

24. Vide PöovVerb. gap. 29. V. 19

ex utroque MSto, ut & ex Bibliis Buxtorf. ſup=

ie.ersds cerll

us elevaverit

culo (nicfui

a; fſed,r

29,6miunt

Verl.29. Cun
Gia idolorum
tis ſc quoque⸗
Nui. e. huc
ſgbitcatione⸗
dum cubueran
be N
nempe hocſen
guattitelzir⸗

—
25. Chaldaicè:
quod hie inten
Peritut, conte
26–, Sie verbum
betur, ex we
Alii aliter tran
Srgi

gebunt, 3MSs

27. Hebr. e

betur, ubii
4 In uttogne
tloms
Vit, addium
dem, nquel
de Genel. c.
II Hebr. Won
1

WCodler, hie
h. locad ma
Uotag⸗

3 Id et: a

CM. I.

. Aibietu 1e
it erhlicztio,
doſee.
09), ngrd
Ce, gur inci⸗
dickio, djus
2 nd,
ſlium,) ſeuti
ſüe,
llloloco⸗) gri
e. Princeps en
etl. 198. tus⸗
Aunetateiſha⸗
eam, deſcendet
Nro.)
Gitera) od Ve⸗
(in illa icione
verlu habetur,)
.& natus eſt 22.

ryus, 24, Vell.

erpretatio, dem⸗

)

———

Ferl. 13. conler. &

8, habetut, nbi
um babet in Orruu
autem vel ſubintel.
NI i e. à eia.
gempe:Venit ſeldun

17 h.aP,n. Ino⸗

õ

11. habeturt.

um typohetatun in

omilium eſt, au

DelisBuntort iuß⸗

1.20. habetul,
⸗ 191

CAbP. IX.

EXO DI.

449

pè:)mitte, congrega, 25. ſic etiam (accipitur in illo loco-) qui habitant foſſas, i. e. ſe-
ſe congregabunt, 26, item 1i. e. congregate? 7. filios Benjamin. Eod. verſ. 19. Nec con-
gregatum ſuerit indomum] (Verbum O&& hic ſignificat 4d2 i.e. collectionem (ſive
introductionem, congregationem.) Verſ. 20. Fecit tonfugere] (Verbum 8o hic idem
notat, ac) HANNi. e. fugavit. Verſ. 2 2. Saper cælum Particula: 7 hic ſignificat:) 2
z. e. versùs cœlum, ** eſt autem expoſitio(hujus loci) myſtica, quòd Sanctus ille Benedi-
Gtus elevaverit Moſen ſuprà coœlos. Verſ. 24. Inmixtus grandini] Miraculum in mi-
raculo (hic fuit,) ignis & grando inter ſeſe permixta ſunt; cùm tamen grando ſit a-
qua; † ſed, ut voluntatem creatoris ſui facerent, pacem inter ſeſe inierant. *** Verſ.
28. 6maltum ek] i. e. Sufficiat ei (Deo) in illo, quod jam anteà deſcendere fecit. 28.
Verſ. 29. Cum egreſſus fuero ex29. urbe] Enimverò in ipſa urbe non oravit (Moſes.)

quia idolorum erat plena. 30.

Verſ. 30. Necdum timeatis] i. e. Hactenus non metua-

tis, ſic quoque omnis (dictio) D, quæ in S. Scriptura habetur,(ſignificat:) *
R i. e, huc usque non, nec ſignificat: b i. e. anteâà (vel antequàm) (in priori
ſignificatione accipitur in illo loco:) Eà — ideſt: D , non⸗
dum cubuerant, 31. item (inillo loco:) HDA —6 (quæ idem ſignificant, ac)
HPDA) 2 b i. e,. nondum germinaverat, 32. ſic etiam iſtud hoc loco (accipitur:
nempè hoc ſenſu:) novi, quòd hucusque vos non timuiſtis (Deum, ) & ex quo vobis ali=
qua erit reſpiratio, vos in perverſitate 33. veſtra perſiſtetis. Verſ. 3 I. Et linum at qué

Bor⸗

Kkk 3

2 5. Chaldaicè: vn, ſic verbum Hebræum a,
quod hie in textu ſacro habetur, translatum re-
peritur, confer. not. ad Jerem. cap. 4. V. 6. n. 9.
2 66. Sic verbum pyR, quod Eſai. cap. 10.V. 3 I. ha-
betur, ex mente Ralchi noſtri hic vertere volui;
alii aliter tranſtulerunt, abſunt autem iſta: n
DyR Pa i. e. qui habitant foſſas, ſeſe congre
gabunt, à M Sto I.
27. Hebr. Wyn, prout Jeret. cap. 6. Verſ. I. ha-
betur, ubi vide Raſchi not.
& In utroque MSto, ut & in notis Raſchianis edi-
tionis ynon mnev poſt illud: Han i. e. fuga-
vit, additum eſt: Dan e i. e. ſignificat (i-
dem, atque in illo loco:) D)) i. e. & fugit (vi
de Geneſ. c. 39. v. 12. & 13)
x Hebr. nus Au), abſunt iſta à MSto I.
† Hebr. Ne on e, abſunt etiam iſta à MSto

1 ⁶
A Confer. hic Schemot rabba, uti in nas
h. loc. ad marginem allegatur, ubi vide etiam

NDOtase
2 ½. Id eiſt; jam anteà Deus ſatis grandinum ac

flammarum ignearum in terram immiſit, con-=
fer. hic tract. Talm. Jadajim, fol. 76. b.
29. Particula mièe hic ponitur pro in i. e. ex urbe,
confer. infrà Exod. c. 32. v. 3. ibique not. n. 1 5e
& n. 156. ſic etiam in MSto 2. yA HN& enponitus
Ry in i. e. ex urbe.
30. Vide, quæ infrà ad Exod, cap. 12. V. I. n. 3.
notata ſunt, confer. & Schemot rabba, prous
in non PS ad marginem h. loc. allegatur,
ubi vide etiam notas, confer. & tract. Talm. Be=
rachot, fol. 54. b.
* Hebr. &αav hæc & ſequentia, usque ad: N
7) PNAy i. e. quod usque &c. abſunt à MSto Ie
31. Proht Genel. cap. 19. Veri. 4. habetur.
32. Vide Geneſ. cap. 2. V. 5. ibique not. n. 26.
confer. & cap. ſequ. 10. V. 7. n. 1 I.
33. Vel: in vilipenſione ac contemptu veſtro ergà
Deum, ſic etiam dictionem ν; quæ hit ha-
betur;, exponere poſſis.
XX Hebr armb-a hæc & quæ ſequuntur, usque ad

AWWN 3 i. e. quia hordeum (erat virens) ab⸗
ſunt ab utroque MSto.

45 0 EXODI. CAP. IX.
hordeum pereuſſum fuit] (Verbum bic ſigmificat:) 1 i. e. fractum fuit, eâ-
dem ſignificatione (accipitur in illo loco:) Pharao i. e. fractus, 34 item (in illo lo-
co:) . i. e. fracti, 35. ſic quoque (in illo loco:) 1 i e. non fracta ſunt,
36. nec convenit, explicare (verba) iſta per ſignificationem 801 i. e. percuſſionis,.
quia litera Nun non eſt loco Heh, ut poſſit exponi 12, veluti DD, nec 22 ſic-
uti 1; ſed (litera) Nun eſt radicalis in dictione & ecce iſtud (verbum 322) eſt à
derivatione (vel ſigniſicatione, quam habet verbum:) i. e, confracta ſunt 37. oſſa
ejus. Eod. verſ. 31. Qui⸗ bordeum erat virens ] i. e. Jam anteà erat primitivum 38.
atque ſtabatin duritie ſua, ideò confracta ſunt ac ceciderunt (hordeum ac linum.) ſic
(Eod. verſ. 3 1. Linum culmo babebat] i. e. Creverat jam anteà & erat factum
ita, ut ſtare poſſet in calamis ſuis. 3. Eod. verſ. 31. Hordium autem erat?
virens] i. e. Stabat in virore 406 ſuo, (dictio 2)&, quæ hic habetur,) ſignificat (i dem
atque inillo loco:) & i. e. virentes plantas vallis. 41. Verſ. 32. Duia ſerotina e-
rzant] (Dictio N“ Nπ hic idem ſignificat, ac) NHNDO j. e. tarda, 42. hactenùs enim
erant tenera ac poterant contra durum ſtare; licèt autem dictum ſit: omnemque her-
bam agri percuſſit grando; 43. tamen explicandus erit ſenſus literalis S. Scripturæ de-
herbis, quæ ſtabant in caulibus ſuis, 44., quæ aptæ erant, ut grandine percuti poſſent; eſt
autem expolſitio allegorica R. Tanchumæ, 45. (videlicèt:) ſunt nonnul li ex Rabbinis

quoque
durum,

. noſtris

& Levit. cap. 2 3. V. 14. n. 27.
41. Sic Junius ac Tremellius verterunt locum, qui
Cantic. cap. 6. v. 10. habetur, Buxtorf. vertit:
in virentia vallis, Vulgataibidem habet: pomaz

34. Pharao Necho, de quo 2. Reg. cap. 2 3. V.
29. inde dictus putatur, quia claudus ſeu fractus
crure fuit.
5. Hebr. , ſic Commentator noſter ver-
bum ., quod Eſai. cap. 16. v. 7. habetur, convalhium; alii? fructus convallis, confer. num.
exponit, alii verterun:: attriti, confer. ibidem antec. 38. & n. 40.
Aben Esra ac Michlol Jophi. 42. Vel: ſerotina, ſic Commentator noſter hic
35. prout verſu ſequ. 32. h. cap. habetur. exponit, juxtà Hebræam dictionem & ſi-
37. Sic ex ſignificatione Chaldaica accipitur in- gnificat: obſcura, quam notationem ferè reti.
Hiob. c. 33. V. 21. eodem modo etiam in Mich. nuerunt in verſione ſua unius atque Tremelli-
101] ophi verbum 2 ibidem exponitur: Nanea us; dum tranſtulerunt : latentia erant ſub terra,
arta i. e. fracta & contrita ſunt, confer. & A- i. e, nondum prodierant, ſicmti ibidem in notis
benkſra ac R. Salomo ad dict. loc. explicatur, confer. not. in am w h. loc.
8. Vel: præcox, primus ei fructus erat, Hebr. 43. Lti ſuprà verſ. 2 5. hn. cap. habetur ,confer. hice
n, ſic kerè junius ac Tremellius: hordeo ſpica Schemot rabba, uti in = pa rW h. loc. alle-
erat mutica, confer. paulò poſt n 41. h. verſ. atur.
Linum jam folliculos germinärat, ſic autor 44. Hebr. =ta, ſicuti in utroque MSto, ut &
Vulgatæ tran alit. . in Bibiis Buxtorf. aliisque editionibus habetur,
& Hebr- WMyNRα° hæs & ſequentia, usque ad ver && rectè quidem, nam lectie iſta: Spyna, quæ
3 2. abſunt ab utroque MS .. S in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, habetur,
40: Vel: ſtabat in virentibus ſcapis ſive eaulibus vitioſa eſt.
ais, Germ Stunde in ſeinen Stengeln / con- 4. De hoc R. Tanchuma vide & Raſchi not. ad'
Exod.

fer. num. ſequ. 4 1⸗ & Levit, cap. 2. v. 14. Sign.

ss

4

. ————————111

cr. 1.

noltris, guihi

Scen) nn
ercullatvennn

