guis ejus pro anima ejus eſt, Confer. tractat.

Talm. Chulin, fol. 86. & ol. 877 a. it. not, in †
SPR NRW . loc.

* Hebr. Dan iſlud & ſequentia, usque ad:
Ha i. e, “O eſt generis foœm., abfunt 2
MSIOZ. . .. ..
19. Confer. hic præ aliis Junii ac Tremellii obſer-
vationes, ut & P. Fagii notæ ad Paraphr. Chald.

Hloc. ubi ipſe rationem adfert, Cur ſanguinis eſus

täm ſeverè fuerit prohibitus, vide & not. in
pbpD RDW b. loc.
20, Hebr. Dyan ren, quo nomine Rabbini in-

ſupraà ad IL. evit. c. 1 1. v. 34. . 9 5. notata ſunt,

vide & Gur Arjeh Arjeh fol. 144. col. 2. med.
ubi dicitur, quòd morticinum avis mundæ
TLa NNDN i. e. polluat veſtes in loco ab-

ſorptionis, confer, infrà Levit. 6. 2 2. V. 8. n. 31.
S. tractat. Talmud. Chullin, †ol’. 17. a. uti in

—nANI MRD hic habetur, ubi vide ſis etiam no- f

tas, vide & Sevachim, Jol. 69. a. b. & jol

70. a. b.

2ZI., Id eſt: expoſitionis & declarationis cauſa,

nempè, ut explicetur me n ee n i. e
la (avis,) in cujus ſpecie eſt m, ſicuti hie

telligunt German. den Schlund / confer. quæ

täm apud autorem noſtrum, quam in Gur Arjeh
dict. fol. 144. col. 2. med. habetur, quid verò
ſit o vide apud Buxtorf. in Lex. Talm. fol.
920. confer. & Exod. c. 22. V. 13, D. 49. & h.
verſ. 1 5. n. 22. & n. 2 3. v id. & infrà Levit. cape
2.1. V, F. D. 2 3. & Levit. c. 22. v. 8. n. 3 3..

22. Id eſt: diſcerptum ideoque prohibitum, vide

Buxtorf. Lex. TLalm. diét. fol. 920. confer. é
infrà Levit. c. 22. V. S. n. 33. nam Rabbini di-
ctionem 9 laté extendunt, vide & Exod.
c. 22, V. 13. D. 49. ſenſus hujus loci eſt, quod
anteâ quidem avis erat recta ac legitima; ſed
ex quo illa facta eſt morticinum, ma i. e. di-
ſcerpti induit naturam, ſic in not. pa ,
hic exponitur, conſfer. num. ſequ. 2 3.
23. Vel: non locum habet — oro, ratio, quia
aves immundæ 4lege ſunt prohibi æ, nec illis fuit
WH Ryv i. e. tempus, quôò rectè ac licitâco-
medi poterant, ſic in not. innm ne hic ex-
ponitur, ideoque in illis non locum habet di-
ſcerptum vel prohibitio carnis diſcerptæ; quia ex-
ceptio non eſt, niſi de regula, jam vero ſi regula
ipſa ſublata ſit, non habebit locum exceptio, vel 2:
ſublato genere tollitur etiam ſpecies, confer. Le-
vit. dict. c. 22. v. 8. n. 3., 3. & num. 34. ac num.
præc. 22. =Jðð
Reatus iſte conſiſtit Mon i e. in pœrna excilio-
nis, ſic juxtà R. Eliam Miſrachi exponitur in nor.

X

ena-n h,, loc, vide & num. ſequ. 2 47 t

LEVITICI.

CAbP. XVIII.

uti (propter) omnes alias immunditias. Eod. verl. 16. Ac carnem ſuam uon laverit,
par mhit iguintem ſaan] Propter ablutionem corporis ſui (omiſſlam) punitur exter-
mmIOs 24. & propter lotionem veſtium (intermiſſam punitur) plagis. 25.

CaAF. XVII

Erſ. 2. Ego Dominus, Deus veſter] Ego ſum ille, qui dixi in (monte) Sinai: ege
ſum Dominus, Deus tuus; vos autem ſuſcepiſtis ſuper vos regnum meum,
nunc itaque ſuſcipite decreta mea, Rabbi I. dicit manifeſtum ac nvotum

erat coràm ipſo (Deo,) quòd tandem rupturi eſſent (Iſraelitæ jugum legis Divinæ) per

8 .

nuditates 2. tempore Esræ, 3. ideò illis (Deus) compoſuit decretum (dicens:) ego

ſum Dominus, Deus veſter, cognoſcite, quisnam decretum (iſtud)
ad puniendum & fidelis ad mercedem tribuendam. 5. Verf. 3.
ppti] Narrat ?† (hic Scriptura,) quòd opera gyptiorum & Cha-

(nempè:) judex 4.
FJuxtaà opera terræ Ro

nanæorum præ omnibus (aliis) populis fuerint perverſa & quòd locus iſte, ubi Iraeli-

Iæ habitarunt, præ cunctis fuerit perverſus.

*Eod. verſ. 3. In quam ego *t duco vos]

Narrat (hic Scriptura,) quèò d populi iſti, quos ſubegerunt Iſraelitæ: præ omnibus (aliis)
fuerint perverſi. Eod. verſ. 3. Er in ſtlatutis eorum ne ambuletis] Cur omiſit Scriptu-

ra, ne diceret, niſi iſta? 6.

.

(nimirùm, quia) illorum leges erant res ab ipſis D PHpED

1. E.

24. Sive: exciſione, Hebr. rnn, de hac voce ſuprà
v. 9. n, 7. aliquid dictum eſt, confer. & præced.
Sign. * * . .
25. Jeu: verberibus, Hebr. rnhn „quo nomi-
ne ſpecialis quædam Hagellatio intelligitur, de
qua vide Buxtorf. Prætfat. in Abbreviatur. con-
fer. not. in AR r ubi loci iſtius explica=
tio habetur. .
1. Nomine: Rabbi, abſoluiè poſitò, 2xz snn

intelligitur Rabbi Jehudah, filius Rabban Si-

meonis, de quo vide; quæ ad Geneſ. o. 2 5. V. 2 3.

n. 66. dotata funt. ð
2. Hebr. y ; notat autem dictio iſta non ſolum

ſcortationem 5; ſed & illicitam conjunctionem

cum ſœmina alienigena, (quæ hic ab autoreno-
Airo innuitur,) & cum ea, cujus conjunctio ra
Gone ednſanguinitatis eſt prohibita, confer. Bux
torf. Lex. Lalm. fol. 1663.
3 De quo vide Eſræ c 9. dqd..
4 Quoniam per verbs iſta- TabN NN) i. e. Do-
minus Deus tuus; juxt4 Rabhinorum ſententi

am, tam miſericordiæ, quam juſtitiæ modus ex-

primitur, ideò autor noſter per dictionem 1S

i. e. judex, reſpicit ad : uiz; per vocem
antcin Wheen telpicit ad e, confer. quæ ad
Genel. c. 1. v. I. u. 39. & 9. 40 notata lunt, vide
G& cap. ſeq. 19. vV. 10. H. 4 3. it. Gur Arjeh fol.
144. col. 2. ac not: in 'pa Y h. loc.
5. Confer. infr v. 5. h. ap. n. 2 I. uhi eadem, quæ
hic, ab autote noſtro in notis adducta ſunt.

† Hebr. an, iſtud, ut & ſequemia, usque ad:

e i. e. narrat (hic ſeriptura,) quod po-
puli &c. abſunt à MStoeo .

. 2

* Vide hic Torat Cohanimi prout in nor nem

h. loc. allegatur ad marginenr, uhi vide eiiam
notas; verbum autem: 79 7 , que hicha-
betur, ſpecialiter accipitur pro ſeortatione & im-

pura libidine.
4*½ Hebf. e N; iſta, ut & ſequentia usque ad:

PrATIaAD i. e. & in ſiatutis eorum, abſunt

4 MSIozZ.

6. Scilicèt: Gatuta, Hebr. , ſenſus eſt: cur
Aatutorum hic ſolum meminit ſeriptura; non
ver⸗

vobis imponat?

CNAL.YNI.

de eualae

(venpe laut⸗
õ
in ee leſodie
tur. Fod, 1.4

dectetum li.

junckum ) u
i elt raceßt

de⸗ Putgatione

gecten ſuper r
ru ili Ne

(cuunc)a Cilcat

1

Eerd etiain aliatu

huice gweſtioni
fer Pulopoltn
bedtin, fol, 9¹.

* Chulin, fol

7, Reſpicitun ab
Dyyn adcicti
c(aur hic ſolumm
bia iſtorum pe

iphs erant

Uatiefigure tt

Verl. 4, al

cafin.

Hebr. nw,

Princ. exponitu
domus ſye loti,
lom. ad Zach
Ler. Talm. o

Poninut iuxtah.

Kerubbot, god
ethnicorum &n
9. Hebr. Hwn
qi ulos ſum,
MRo & in Bi
P do ubi

Gio, habetur)eon

Piincexponitun

tantt 0 ſetaz

ChNNI.

wwn lareri
Punitur extet.

nte)inai: 665
regnum meumm,
ſtam ar hotüin
gisDirineſpet
mn (Cicenz) 60
obis imponat
m. ſ, Verl3.
ptiotum &Cha-
iſte, ubi lſtaelt.
ee e Auc
Lotmnibus aliis)
romiſit etipta⸗
Dihlsd
ie.

1 per didionem
Db; per voten
Ph, conler. quæ id
40, 4cala unt bite
3 t. Gut Alſehſol,
Wr h, loc.

1 11. ubiesdem gur

Ssddude ont.
egnemin, igle l:
ſeliptuta,) uod ho⸗

teut in dn hn
nem, vbi Nieeiall
,glod niere⸗
0 ſoftsliolleg ⸗
,legnentis ege 441
Atütis eofulin, abluat

elt: cur
n, ſenlasel:

CAP. XVIII.

LEVITICI.

9 77

(nempéè ſtatut oP) funt viæ Amorrh

letis in illi] Ne divellaris ab illis, 16., ne

i. e. exaratæ, 7. veluti ſunt theatra 9. atque ſtadia, 9. R. Meir 1o. dicit: iſta-
æoruͥm, TI. quas enafrârunt ſapientes (I-

(nunc) ac diſcam (etiam) ſapientiam gentium. † Verſ. 5. Et cuſtodietis ſtatuta

ſiaelitarum.) Veri.4. Judicia mea facittis] CPSOD) hæc ſunt verba, quæ dicuntur
in lege de judicio, nam ſi illa non fuiſſent dicta; digna (tamen) fuiſſent, quæ diceren-
tur. Eod. v. 4. Et ſtatum mea ſervabiti] (Dictio H TIſignificat res ſeu) verba, quæ
decretum 12. regis (continent,) quibus prava cogitatio objieere ſolet: cur nobis (in-
junctum eſt,) ut iſta obſervemus? quæque gentes hajus feculi ſuggillare ſolent, vel-
uti eſt (præceptum de vitando) eſu porci & de veſtitu veſtimenti heterogenii 13. &
de purgatione aquæ expiationis, 14. idcircò dicitùr: ego Dominus (nempè:) ego
decrevi ſuper vos, tu non habes facultatem diſſolvendi. 15. Eod. verſ 4. Ilt ambu-

dicas: didici ſapientiam Ifraelitarum, ibo
med]
(Hoc

huic quæſtioni hic reipondet autor noſter, con
fer. pauloò poſt n. 7. h. verſ. it. tract. Talm. San-
hegdrin, fol, 9 2. a. 6. & Avoda 8
S&& Chulin, ol. 4r. d.

7. Reſpicitur ab autore noſtre
DTPPTIad dictionem: Qo & ratio affertur,
3.

quia iſtorum populorum leges erant res, quæ
h. verſ. 4

cà fin.
2. Hebr. S , in Gu

r Arjeh ol. 144. coh. 3.
domus ſive loci, ubi ludi celebrabantur, vide R
Lex. Talm. Fol. 9 13. in notis mpor r ex-
ethnicorum & principum gentium.
9. Hebr. ◻εα de, (ſic in editione Hebraica,
quà uſus ſum, rectius legitur, quàm in utroque
epan ney ubi 5 e& cum Reſch in me-

dio, habetur) conf. de hac voce ejusd. Buxt. Lex.

ae e . i. e. ubi comittehant inter ſe

rvero etiam aliarum legum aut conſuetudiaum?

ara, Ool. L1. a.
ſtro per verbum iſtud:
cur hic ſolummodò toπ fiat mentio, nempe:
ab ipſis erant o i. e. exaratæ ſive quibus
variæ figuræ erant inſculptæ, confer. n. 12. eod. f
.S& Jalkut Part. 1. fol. 170. col. 2. cir-
prine. exponitur, quòd fuerint ppe inn i. e.
Salom. ad Zachear. c. 9. Vv. 7. n 20. & Buxtorf.

ponitur juxtaà R. Salomonem ad caput primuum
Ketabbot, quòd — E ſint palatia regum

MSto & in Bibliis Buxtorf. ut S& in edirione

Talm. fol. 157. in Gur Arjeh fol. 144. Col. 3.
princ. exponitur, efle leca, pE H& PrDe

10. In Bibliis Buxtorf. nome
legicur.
1II. Hebr. M&α , de his Amorthæorum viis
Talmud non uno in loco facit mentionem, con-
fer. v. ſequ. 4. Sign. * & Jalkut Part. 1. fol. 170.
col. 2z circà fin ”ù”ù”ùMùMB
12. Hebr. h rrI, confer., quæ ſuprà ad Le-
Vit. cC. 1 5. V. 1I 8. n. 3 3. hac de re notata ſunt; oh-=
ſerva autem hic diſerimen, ab autore noſtro fa-
ctum, inter voövn & P1, quomodo illa inter
ſeſe differant, confer. Levit. c. 19. V. 1 97 n. 9 9.
Vide & ſupra n. 7. b. verſ. .

n iſtud Poen hie non

13. Veluti eſt veſtimentum, ex lana & lino aut aliis
Qgiywerſis ſpeciebus confectum, Hebr. nmopw, de
quo vide pauloò poſt evit. dict. c. 19. v. 19. n.
99. confer, & Lightfoot. ad Luc. c. I. v. 6. pag.
713. edit, Lipſienſ. coterum in MSto Iupro:
aw legitur i, e, heterogeneorum, in
MStO z. hic additur: &N& nyYN i. e. & ſe-
minatio diverſorum generum. *
14. De qua vide Nurner. c. §. v. 7.
15. Vel: diſcedendi ab illis (mandatis) ac temet
liberandi, ita hic bp, explico, confer. num.
ſeq u. 16. M
16. S cil præceptis, vel: ne ſo waris ab illis, uſur-
patur & hic yerpbum un, de quo num. an-
† Nempé: philo ſophorum gentilium, confer. quæ

tauros ac feras ad certamen, ſic etiam in notis

init ſetipturs; o..
S ſels

LTL no hic exponitur.

d veri, præced. 3. n. 11, notata fſunt.

D.

= LEVITICI. Cax wür. anum
(Hoc dicit Scriptura,) ut includat cœtera ſingularia 17, textus (ſacri,) quæ non ſpe- teit 4 in
ciatim exprellit Scriptura; alia explicatio: (dicit hic ideò Scriptura: & cuſtodia- H
tis) ut detur cuſtodia atque impletio 18. ſtatutis, ut & cuſtodia ac impletio judiciis, inchdu) un
quoniam (Scriptura anteâ) non dederat, niſi impletionem judiciis * & cuſtodiam- ni paniii
ſiatutis. 19. Verſ. 5. Ac vivet ** in ei] (Nempè:) in ſeculo futuro, quòd ſi dixe- mnonemeſus
tris: in hoc ſeculo, nonne finis ejus chominis) eſt, ut moriatur? 20. Eod. verſ. . é.. prelakuit 71.
ſum Dominus] Fidelis (ſive verax) ad retribuendam mercedem. 21. Verſ. 6. Non lingni
sauederi, (Hoc dixit Scriptura,) ut admnoneret fœminam perinde ac maſculum, id. ceemamen
ihreritt⸗ el Ker Eod. veri.6. Ego Dominus] Fidelis
ad mercedem retribuendam. 22, Verl. 7. Naditatem patyis tui] Heæc (QNννà.. e.. —
nuditas) eſt uxor patris tui, aut forſitàn non eſt (hic alius ſenſus,) quàm ſecundum li inen
teram? 23. dicitur hic: nuditatem patris tui, & dicitur ibi: nuditatem patris ſui re- ter,.

17. Vel: ſubtilitstes, Hebr. â de qua voce
vide Buxtorf. Lex. Talm. fol, 570. confer, hic
tract. Talm. Joma, ol. 67. b.
1%,. Hebr. —my i. e. factio, perfectio, executio;
nempe, ut quis non ſolùm cuſtodiat; ſed etiam
faciat præcepta Divina, confer. bic Torat Coha-
nim, prout ad marginem in San H. loc.
allegatur.
x Nam verſu præced. . cap. dicitur: & iudicia
mea facietis ſeu implebitis & ſtatuta mea cuſto-
dietis; hoc autem verſu 5. ſtatuta & præcepta
conjunguntur quoad cuſtodiam, dicitur enim:
& cuſtodietis ſtatuta mea ac judicia mea, confer.
not. in Smon ro hb. loc. DM—
29. Scriptura igitur hoc loco non ſolùm judiciis;
ſed & ſtatutis dedit utrumque, nempè: tàm
Ap i. e. cuſtodiam, quàm αεvGy i, e. factio-
nem, confer quæ infrà ad Levit. c. 26. v. 14. n.
40. notata ſunt, vide & not. in a n,
. b. loe.
Confer. Bava kama, 39. & Sanhedrin, ol.
74. a. & Maccot, ſol. 2 3. b. it. Avoda Sara, ol-
3. * ſol. 27. b. & fol. 54. a, & Joma Jol.
20. Senſus eſt: quòd hic de vita dicitur, non eſt
ſſtud intelligendum de hac vita, (ſi quidem om-
nes homines tâm probi, qui ſervant mandata Dei
quâm improbi qui non ſervant, moriuntur,) ſed
de altera vita ,„ nempè: de æterna beatitudine,
huc tfacit Luc. c. 10. v. 2 ½. confer. & D. Wa-

.*

— 2 i. e. homo „(quæ hic habetur,) conclu-
dunt Rabbini, etiam gentilem, ſi ſervaverit præ-
cepta Dei, vitam æternam conſequi poſſe.

ad v. 2, h. cap. n. 5. notata ſunt, vide & num.
fſeq. 2 2.

n& HMy i. e. nuditatem patris tui &c. abſunt

2. & Chagiga,ol. 11,b6. it. Ketubot, fol. 47. 6.

& Sanhedtin, Fol. 57. 6. it. Avoda Sara, Vol.

*X. Dicitur enim hic in plurali: daon Nͤ i. e.
ſingularis numeri: & i, e. vir ſeu homo, iſlti-

us conſtructionis rationem Commentator noſter

non accedetis; cùm tamen præceſlerit nomen

hicadducit, vide infrà verſ. 29. H. cap. n. 57.
22. Ita & verſu antec. 5. h, cap. n. 2 I. habetur, con-

fer. & cap. ſequ. 19. v. 16. n. 90. & infrà levit.

c. 2 2. V. 3 3. n. 10 8. quamvis enim hic in iſtis
caſibus non ſit vn vwwy i. e. factio (ſive

impletio) præcepti(propriè dicta;) ſed Dore
ny i. e. abſtentio ſive receſſio Atransgreſſio-⸗

ne, nec conveniat ei retributio mercedis; tamen
7 en eeen ee bn en ae e

tractatu Talm. Kidduſchin fol. 39. adducitur.

genleil, Sot. pag, 472. & pag. 75 3. ubi ex voce

]R . . 2 2 13
23, Nimirùm, ut ipſa nuditas pacttis intelligatur,

oc i Anhec
1 leq ub
21. Confer. Joma, fol. 67. b. item ea, quæ ſupr? ſ

conlanguit
ullunt, daltur.
1. Lrempligta
exifa mmatrumo

. 1. fag. not.
MStO 1. confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 13. 3

um in Gut?
tur, quo hi⸗
Aalle tuit o
ge illum pen
ca. D, 17 1

I NN, o
Priioti à Nent
norerca,con
b. boe.
Mbr. d ,
i,e unn enle
in MSto 1. N

17. Hebr. ndn
feemiga, quu

. . .
e . Fiitati vitium
n y en d, i. e. cuicunque occaſio ę

peccandi oblata eſt; & tamen ſemet ab illo (pec·
cato) abſtinet, huic datur merces, perindeiac ſi
feciſſet mandatum, ſic in notis tpe mnpz ex

ſol 141, 56.
fet. Verl. an
10,h, 33, 8
Jerammot,
1 9. Kilicet: di
ſi in matim

ne nonſ.
pleio alici
E cuſtodinn,
lill lit.
retl . ,,
maſllum id.
minm] Fidelis

lte (NMie. 1

mn ſecundüm i.
en patris ſaie.
chabetat,) cOnild.

m, lenarerithir.
ſequi pole,

ſtem en gor uo

lunt, ide 6 num,

lgventizusgte d ,

mistui abſin⸗

An öGckubbet ,ol.
Ketubot, o d.

i Arodi das fol.

Kali: yn ie,
1 prætellerit nomen
2 vir ſeu homo, ili.
Commentaor noſtet
19, ca. . ſ..
,n, 11e habelu,con.
n. 90. 8 infti Leyit.

myiſenim bic in itis
wy i e. kactio (ſie

dida;) ſed doe
teteſſio, tansgfeli.
Gtio mercedis; tanea
n N .

. uicutigue oecil

ven ſemtt ab ilio pee.
meres, Peiindci
potis aN e e
1ol 39,dguei.

tas parti⸗ imelygetu,

CAbP. XVIII.

LEVIIICI.

219

ris patris tui] (Dici
mortem ejus. 26.

oſt] Tam qui dicun

texit, 24. ſicuti (igitur) ibi uxor patris ejus (intelligitur;)
Eod. verſ. 7. Et naditatem matris tuæ] (Hoc dicit Scriptura
includat) matrem ejus, quæ non eſt uxor patris ejus. 25.
thoc Scriptura,) ut includat (uxorem al
Vetſ. 9. Eiliæ patris tui] Etiam filia illius (fœminæ,) quæ com-
reſſa fuit 27. juxtà ſenſum literalem. 28.
t 29. ei, patri tuo: ſtabili 30. matrem ejus, quàm qui dicunt:
ejice matrem ejus, 31. veluti eſt ſpuria aut Nethinæa. 32.

ita & hic uxor patris ejus.
„Jut comprehendat (ſive
Verſ. 8. Nuditatem uxo-

liam, quæ ducta fuit) poſt

1

Eod. verſ.9. Quæ domi vel foris genita

Verſ. 10. Nuditatem

ſaliæ

confer. hic tract. Talm. Sanhedrin „Jol. 54. a.
uiti in port M b. loc. allegatur ad margi-
nemn,
24. Uti infrà
& verſ. 14.
loc, it. Sanhedrin,

Levit. c. 20. V. II. habetur, confer.
h. cap. n. 40. ac not. in an eh.

I.
ve conſanguinitatis ſive affinitatis nomine veti-
1a ſunt, agitur. H .W
2 5. Exempli gratia: illa ſœmina, cum qua pater
exirà mattimonium conſuetudinem habuit, vide
P. Fag. not. ad Paraphr. Chald. b. loc. ſic et⸗
iam in Gur Arjeh /ol. 144. col. 3. fin. (cribi-
tur, quod hie intelligatur Pad? & i, e. quæ
4 patre fuit comprella
que illum pepetit filium, confer. verſ. ſeq. 9. h.
Cap. n. 27: ac not. è h. loc.
2 6. Scilicèt: uzoris prioris, ita hic interpretor:
eSr eN, nempé: ſi alia uxor „ demortua
priori, à patre daucta ſit, quæ non eſt mater; ſed
noverca, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
hb. loc. ” s
† Hebr. ha &, hæc & ſequentia, usque ad:ypv-
1e. uxtaà ſenſom literalem, abſunt à MSto 2.
in MSto I. non ſolum iſta abſunt; ſed & hoc:
yrY. ibidem abeſt.
27. Heb
fœmina, quæ
nitati vitium affertur, vide Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 14 1. & Gur Arjeh ſol. 144, cOl. 3. fin. con-
fer. & verl. antec. 7. . cap. n. 2 5. & verſ. ſequ.
10. n. 3 3. & v. 15, n. 42, ac V. 17: n. 45:6

evammot, ſol. 22. b. & fol. 23, .
hprehenditur, ita, ut illa non

Hebr. mell, quo nomine intelligitur etiam

Fol. 5 3. a. b. & ol. 7 1. b. it.
75. b. ut & Seldeni nxor Ebraica, lib: 1. c.
& ſequ. ubi de perſonis, quarum conjugia ſi

refla extrà matrimonium, quæ- †

citrà vim violatur ejusque virgi ſ.

N TPDV . loc. ubi excipitur filia, quæ ex
incilla nata eſt, - da e i. e. quia
ſponſalia in i la non habent locum, vid. n. 38.
29. Hebr, isY, ita hic cum Gur Arjeh fol.
144. COl. 4. med in plurali legendum, ſicuti & in
MSto 2. habetur, ideoq; fuper iſtud: εν (uti
tad in exemplari Hebræo, quòô uſus ſum, quàm
in Bibliis Buxtorf. habetur,) ponenda eſt lineo-
la hoc modo: A, ut indicetur, legendum
elle plen: Se* i. e. qui dicunt, videlicet:
aſſeſſores ſynedrii ſive: judices, qui in hac cauſa
matrimoniali cognoſcunt.
30. Hebr. D' i. e. confirma, imple ſcil. matri-
monium cum illa, nem pe matre ejus filiæ, quo-
niam ma Ppe P o. i. e. ſponſalia in iſta
(foœmina) locum habent ac legitimè contrahi
poſſunt, uti in Gur Arjeh fol. 1444. col. 4. med.
habetur, confer. num. ſeq. 3 1. h. verſ. & verſ.
I 1. h. cap. n. 3 1I. it. tra . Talm. Jevammot, fol.
272. b. üti in D a ov hic allegatur, confer.
Ialkut Part. 1. fol. 170. col. 4. circa medium,
cœtelum verba iſta: WN & c ſequen-
tia usque ad: &X)i. e. ejice, abſunt à MSto 1.
31. Nempè a ppDen .h een i. e. quia in il-
la (οαπ) ocum non habent ſponſalia vel non
legitimè cum illa contrahi poſſunt ſponſalia, uti
in Gur Arjeh loco allegato habetur, confer. num.
antec. 30. h. verſ. & verſ. ſequ. 1I. n. 3 8. & n.
39. ac Jalkut Part. I. 7ol. 170. col. 2. circà fin.
cœterum verbaiſta: p& H& i, e. matrem ejus,
abſunt ab utroque MSto.
† Hebr. rn i& Den Tnn, in utroque MSto le-
girur a Dn Hrpn na n i. e, veluti eſt
filia ſpuriæ aut filia Nethineæ.
32. Hebr. —a'ru; erant autem 'pr Gibeoni⸗-
tæ;

2%. Seiligèt: hic compreh
ſit in matrimonium ducenda, confer. not in

222272

s2Oo0 .

CAP. XVII.

flis ſlii ui &.]
ptura; quoad

revelabis, 34. ſive ea ſitab ipſo, ſive illa abal

tractatu Talmudico: H D. 36. Verſ. I 1. Nudi
pter ſororem ſuam, 37. quæ nata eſt ex ancilla
3 8. ideò dicitur (hic:) filia uxoris patris tui, (nempé:) de illa, (ſermo
eſt) quæ idonea eſt, ut deſponſari poſſit. 39. Verf. 14. Nudimtem patris tui non re-

Scriptura,) quòd ille non reus ſit propter
& petegrina,

zelabis] Quænam (hic) eſt nuditas ejus? (nimirùm) ad uxorem ejus ne accedas. 40.
uit lex,) niſi de illa, in qua filio tuo eſt mari-
tatio, 4 1,. ⸗qexcipitur, quæ compreſſa 42. fuit, ut & ancilla atque alienige-

Verſ. I 5. Uxor ſilütui eſt] Non dixi (in

De filia ejus, *à quo mater ejus compreſla eſt, 33. loquitur Scti⸗
filiam autem ejus, ut & filiam filiæ ejus, quæ ex ip ſius uxore nata eſt, (quid
ſtatuendum ſit,) diſcimus de nuditate uxoris ejus & filiæ ejus, nam de illis dicitur: uon
eil io ſit viro. Eod v. 10: Nuditatem ſiliæ ſlii
tiui] (Ergò) multò magis filiæ tuæ nuditas non eſt detegenda;) ſed ** quia (hic) non fit
dehortatio, (ideò) rectè ac meritò iſtud diſeunt abargumento comparativo, 3 5. ſic in

.

tatem ſilie uaoris patris tui] Docet (hic

tæ, qui tempore Joſuæ facti erant proſelyti, vige

Joſ. c. 9. v. 27.
X Hebr. man iſtud’, ut
An ma Hy i: e. nuditatem filiæ filii tui, ablunt
ab utroque MSto.,

33. Confer, quæ ad verſ. 9. H. ca p. . 27: notata
ſunt, vide & Gur Arjeh ſol. 14 5. COl. I. pfince.
ac tractat. Talmud. Jevammot. fol. 96. a uti in
no new h. loc. allegatur ad marginem,

confer. & Jevammot, fol. 97. a. & Jalkut Part.
I1. Fol. 170. col. 4. fine.
34. Zic infrà v.
44. §& n. 45: Confer. & not.
loc. & Jeyvammot, ol. 97. a.

7

AX. Hebr. NiUiH illa, & ſequentia usque ad:
Jate The Dy, i. e, nuditatem patrui tui & c. †
ablunt hic ab utroque MSto, confer. hic Je-
vammot, ſol. 24. a. b., & Bava batra, Jol.

109. b..

5. Sive: ab argumento 4½ pari ſeu ſimili, Hebr.
r THBTD, de quo vide Buxtorf. Lex, Talm.
fol., 4 19. Confer. & cap: ſequ. 19: Vv. 8. . 3 5.
atque hoc eſt iſtud argumentum comparatiyum,
de quo hic agitur, nempè; ſi nudiras filiæ filii
tui non eſt detegenda, multò magis filiæ filiæ tuæ

vel neptis ex filia nuditas non eſt revelanda; con-
fer. hic tra ct. Talm. Sanhedrin, ol. 7 55 a. prout

in. hor D h. loc. allegatur ad marginem.
26,. Eſt is liber primus partis tertiæ opelis Talmu-

dici agens de frattiis earumque juribus, reperitur

*

& ſequentia;, usque ad:

17. b. cap. habetur, ubi vide num.
in rpan ne b.
40. Nam verba iſta, quæ hic in fine hujus verſus ha-

a. uti in aτ “ν hie allegatur, confer. Jalkut
Part. I. fol. 17 1. col. I. med.

37. Nimirum: ſi illius nuditatem revelaverit vel
illam duxerit uxorem.
3 8:. Sive: allenigena, quæ non eſt de gente Judai-
ca, Hebr. Qel, confer. veiſ. 15. b. cap. aum.
42 S& Jalkur Part: 1. fol. 170. col. 4. cir-
cà fin.

3 9, Vel? quæ legitimô matrimoniò jungi poſſit,
ita hic interpretor pν, confer, quæ ad verſ.
9. H. cap. m. 3 1. nOrata ſunt, vide & infrà Levit,.
c. 2 O. V. 1O. n. 2 1..

bentur, ſüunt exegeſis ſen der laratio membri præ-
cedentis, ita etiam unius ac Tremellius hie no.
tarunt, confer. hic Sanhedrin, fol. 2 8. b. vid. S
ſüpe⸗ V. J. h. Cap. n.. 24. & not. in er r
Ioc. D

41. Hebr. — E,, i. e: conjugium ſeu matrimo-
nium, vide Buxtorf. Lex. Lalmm. fol. 7 8. ut ſen-
ſus ſit: non loqui hic legem, nili de illa, quæ 4
filio poſſit in matrimonium duei; excipitur ita-
que ancilla, S& alienigena ac quæ compreſſa
42. Vide, quæ ſüpràad v. 9. . cep. n. 27. notata
ſunt, confer. & GurArjeh fol. 145. col- I. med.
ac tract. Talm. Jevammot, fol. 2 1. 5. & fol. 97.

a. uti in nat nSE h. loc. allegatur ad mar-
ginem. ”

*

autem locus hic adductus in jevammot, ol. z3.

CA MWI.

2
n 6. all
ter llamgen
NPie⸗
pamn ezniguil
bonem inme

lam ejos 4.

Lod Fetb Ii
Tatgum ejus:
taio tuaconli

ceelati unam.

,e 2mulan,

nreamn non
Verl.11. Ml

—

43. PMwanesze
(onket, hic b

A ri in W

ginemn.

* Vel: Pohibu

totk ut in⸗
”
J10 afis ſam
euta el (5.
† Hebt. Wo
Pwwn ie. pi
(Pfiotes,
Tum ad hune
Moto paulul
44a. Uniinffa l.
deinot,t. 16.
d ol, 7..
6f. Non tame
tatm, Conlſe
h.cap. . 34
it evamtno

(. luattiam

rime ejus ſin
& ſevammot
4). Ita etiam h
Complutenii
peccatotume

ogditnt Ntie
hata eſhlgtid
dictur: non
tann ſlie ſhi
1VO, 35ſ, Hie in
ilDoctt ic
1 eſter ancilla
de lla, letmo
Aru Mi m t.
1e acceda8, 40,
0 tuo eſt mati.
ne Alienige⸗
na.

—

Jevammot, ol. z.
Atun,COnfet, Atuu

1

en kepeſazetit ſel —

nec de geme udi⸗
1l. 16.,cap. dum.
170 (0l. 4, kil⸗

mmoni fungi poſ.

onet,lk 30 rell.
Pide d infta Lerit.

hnehufbsrerlish.
latatio membti pre
1e Tremel ius hit no-

not. in N H

bojum len manimno⸗

alm. ſol de u en
ny nili de lqurA
mouci,ertigitut H.
4 14 que conhplells

cahen 1) 00ig

ſol 14 5. tolet mel.
ſol⸗ 1,6.& fol. 7
e,legatur 1dmaN.

.

CAP. XVIII ILEVIEICII. 221
na. 43. Verl. 17, Nauditatem axoris & liæ ejus] Non prohibet * (hic) Scriptura, niſi pro-
pter illum, qui grius matrimonié junctus fuit, fideò (hic) dicitur: non o, quod no-

.

nam ejus, qui ) i. c. accipiet uxorem & matrem ejus, 44. ( nempè,) ſignificat acce-
ptionem (in matrimonium ) aft qui compreſſit mulierem, ei permiſſum eſt, ducçere fi-
liam ejus. 45⁵. Eod. verſ. 17. Garo ejus ſunt] i. e. Proximæ ſibi invicem ſunt. 46.
Eod. verſ. 17. Selus eſt] (Dictio H notat:) ay i. c. conſilium (ſicetiam hic) juxtaà
Targum ejus: NO NX Ni. e. confilium 47. peccatorum eſt, nam (prava) cogi-
tatio tua conſilium tibi dedit, ut peccares. Verlſ. 18. Ad ſororem ejus] i. e. Ambas,
veluti unam. 48⁸. Eod. verl. I8. Ad laceſendum] (Verbum X bic) notat Hg
i. e æzmulam, (nempè,) ut faciat alteram alteri & i. e. æmulam. 49. Eod. verſ. 18.⸗
Ila adbitc?t vivente] Docet te (hic Scriptura,) quod ſi quis expulerit (vel repndiave-
rit) eam, non poſlit ducere ſororem ejus omni tempore, quo illa adhuüc in vivis eſt.
Verfſ. II. Molech] Idolum erat, quod vocabatur )P, cujus is fuit cultus: tradebat
Z 2222 2 (pa-

tat Hrup i. c. acceptionem (in matrimonium eodem modo ſe res habet quoad pœ-=

ſtri inde nata eſt, quia in editione — litera
Mem eſt dageſlata, ita, ut ejus radix lit r i. e.
cogitavit, ſic in not. 'pa n, hic exponi-
tur, confer. Chagiga, Ol. I1. 6. & Jevammot;
Jol 3. a. & Sanhedrin, fol. 75. a. & Keritut, ol.
5. a. & 0l. I 5. 2.
4 & Subintellige non jungas tibi matrimoniòô,
hinc un us ac Tremellius hic notàrunt, polyga-
miam ſimultaneam prohiberi, vide in eorundem
notis plura, conſer. autor tractatus Gallici, qui
inſcribitur? Hiſtoire Cri'ique desdogmes & des
cultes & c. Part I. c, 2 1. p. 160. edit. Amſtelod.
vid. & tract. Talm. Kidduſchin, fol. 5o. 6. uti in
nat rew b. loc. allegatur ad marginem, ubi
in notis icribitur, quòd particula? 7: lignificer

43. Exteanea, peregrfina, vide v. 1 I. H. cap. n: 3 8.]
² onfer. hic Sanhedein, fol. 23. a. b. & Jol. 75.
A. nti in Ne mnY h. loc. allegatur ad mar-
ginem. . 1”M
*W Vel: prohibuit, Hebr. ihde, ſic in Bibliis Bux-
rorf ut & in utroque MSto atque in editione
Den H hic legitur; inexemplari Hebræo,
quò uſus ſum, habetur: d i, e. dixit vel lo-
cuta eſt’(S. Scriptura) S
† Hebr. 1 7y in MSto z. legitur y,
Pea i.e. propter deſponſationes ſeu nuptias
(priores,) cœterum ordo notatum Ralſchiana-
rxrum ad hunc verſum & ſequentes in utroque
MStO paululuùm mutatus eſt.

44. Uti inft Levit: e. 20. v. 1 4. habetur, ubi vi . artic⸗
de not, h. 26. confer. & Jevammot, ol. 22.: b. y ac ſi diceret r — i. e. ſimaàl cum fo-
& jol. 9 7. a. . rore ſua, nam trad unt Rabbiai: qui deſponſat

ſibi fœiminamelusq; ſimul ſororem 1wHααπ παπ
i. e. illa non habetur pro deſponſzta, ſic ibidem.
49. Vel: Zelotypam, quæ alteram odié, invidiä
ac Zelo angit & cruciat, vide Baxt. Lex. Talm.
46. UMaenam lunius ac Tremellus verterunt: p 0% Jol. 1900. conſer. levammor, Fol. 3. b. & ol.
D zimæ ejus ſunt, confer, bic Chagiga, ſol. 1 1. b. 19. a. it. Fol. 2 8. b. &W Kidduſchin, fol. 20.5.
& Jevammot, Fol. 3. 3. & Keritut, ol. 5. 2. Zebr. r hæc ac ſequentia, usque ad: ES.
47. Ita etiam habetur in verſione Latina editionis i. . Molech, abſunt ab utroque MStO, confer.
Complutenſis; aſt , Fagius tranſtulit: ſcelus hic evammot, Fol. 8. a. ?. & ol. 9. a. it /Ol. 13
peccatorum eſt, explicatio Commentatoris no:- 2. & Horajot,ol. 3. a

n tamen Rliam ſuam, ex compreſſa ſuſce-
ptam, Confer, ſuprà v. 9. o cap. n. 27. & v. 10.
h. cap. n. 3 4. vide & not. in D- re h. loc.
it. Jevamtnot, ol. 2 1. 5,

4 5. No

.

922

filium pedibus ſuis traducebant † medium. 5I. Eod. verſ. 2 T. Non dabis]; Hæc
fuit traditio ejus (fili) in manus ſacrificulorum. Eod. verſ. 21. Ad tmducendum
Molecho] Hæc fuit traductio per ignem. 52. Verſ. 23. Confuſio et] (Dictio Ha)
ſignificet addictionem 53. ad libidinem & ſcortationem atque adulterium, * ſic (ac-

cipitur in illo:) & ira mea ſuper D5Nn; 54. alia expoſitio: (dictio) — no⸗-
tat ee i. e., confuſionem 55. ac mixturam (nempèé?) ſeminis humani cum ſemi-

ne jumenti. Verfſ. 2 8. IUli non evomat vos terra] Res ſimilis eſt filio regis, cui ali-
quid, quod nauſeam affert, comedendum dederunt, quod in ipfius ſtomacho non-
permanet; ſed ipſe evomit illud, ſic terra Iſraeélitica non ſubſiſtere facit eos, qui pec-
catum commitunt, 56. Targum ejus (ſcil. verbi &εν) eſt: ut non ſp))NN i. e. eva-
cuet, notat (enim) Pi. e. evacuationem, (ut ſit ſenſus:) evacuabit ſeipſam (terra)
ab illis (habitatoribus.) Verſ. 29. Animæ, ** quæ faciunt] Id eſt: tàm mas, quâm
fœmina, juxtà ſenſum literalem. 577. Verſ. 30. Er obſervabitis olſervationem meam]

lu

(Hoc

50. Ita hic interpretari volui emmn, quo nomi

ne Judæi gentilium ſacerdotes vocare ſolent, con -

fer. hic tract. Talm. Sanhed:in, fol. 64. . uti in
eR DY h. loc. allegatur ad marginem.
† Hebr. wayn, in MSto z. habetur in ſingulari:
PayH i. e. & traducebat, id „quod ad patrem
referri poterit.
51. Confer. Deuteron. c. 18. v. 10. n. 59. lubet
hie cum Lactantio lib. I. c. 2 I. exclamare: 0
dementiam inſanabilem! quid illis iſt: Dii am-
plius facere poſſent, ſi eſſent iratiſſimi, quàm fa-

ciunt propitii? cum ſuos cultores parricidiis in-

quinant, orbitatibus mactant, humanis ſenſibus
ſpoliant & c. & paulo anté: quid dicam, non in-
vyenio, tam barbaros, tam immanes fuiſſe homi-
nes, ut parricidium ſuum, id eſt: tetrum atque
execrabile bumano generi facinus, ſacrificium
vocarent, confer. Megilla, Fol. 2 5, a. & Sanhe
drin, Fol. 64. a. b.
52. Confer. hic Levit. c. 20. v, 3. n. 4. & n. 6: it.
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
5§5 3. Vel: dedicationem, quaſi conſecrationem
Hebr. “*ν, de cujus verbi ſignificatione con
fer. Deuteron. c. 22. V. 9. & c. 2 3. v. 17. autor
noſter àd Levit. c. 20. V. 12. vocem an) exponit
ax i. e. turpitudinem, confer. num. ſeq. 54.
& Levit. dict. c. 20. v. 12. n. 23. it. Jalkut Part.
1. ol. 17 1. col. 3. med. fignificat & *νρ cinæ-
dum, vid. Deuter, dict, e, 2 3. V. 17.

* Hebr. e n, abſunt iſta 4 MSto 1. con-
fer. hic Sanhedrin, fol 54. a. b.
54; Id eſt: turpitudinem, probrum eorum, ita ex

ſchi not. alii tranſtulerant: everſionem, con⸗
ſumptionem eorum, 4 rad. Mha, vide num. an-
tec. 53. & num. ſequ. 5§55. cœterum verba iſta.:

rum, abſunt ₰ MStoz.
55. Sive: permiſtionem, 2 rad. ya, confer. num.
antec. 54. & infrà l. evit. c. 20. v. 12. D. 2 4.
56. Perſpicuam iſtius loci explicationem videin
not. pon ne h. loc. confer, hic Sanhedrin,
fol. 60. 2. & ol. 8 1. a. it. Maccot, Fol. 24. 2. &
Schabbat, fol. 3 3. 2. & evammot, ol. 2 1. 2.
it. Bava batra, ol. 8 8. b. & Temurah, fol. 29.

a.
XxX Confer. hic evammot, fol. 8. a. & fol. 54. b.
it. Kidduſchin, fol. 67. b. & Bava batra, ol.
88. b. & Bechorot, fol, 56. b. & Keritut, fol.
23.⸗ b. 1

ac cap. ſequ. 19. v. 3. Sign. * it. Kidduſchin ol.
20. b. & Bava kama, Yol. 32, a. it. Maccot, ol,
23, a. & Keritut, fol. 2, b.

mente Commentatoris noſtti vertendum erit,
quod Efai. cap. 10. v. 2 5. habetur, ubi vide Ra-

Snn 79 R) i. e. & ira mea ſuper probrum eo-

õ
57. Confer. quæ ſuprà ad v. 6. h. cap. Sign. “N
notata ſunt, vide & not. in pom new b. loc.

(pater) filium ſuum ſacrificulis, 5o. qui ſtruebant duos rogos magnos, interque illos

Hocdicl len,
niniin eile
ſter ac 10 bion

il.1.
deltie
gent.
eccato, Manm
ieh

nataln Ac, 6
lepitur.) nec)

ui lanctifico
tl habetur:) in

an, atgul ſattt

——,
8. Nimi um 5
ſerrent illa, d
tar.) ei
Son woe
ſg. Vel: (Onde
modam cellttu
(Onlet. not. i

Tagalmn.Moedk

a, & eramm
b

Kge: (osgte

rum enam toe⸗
not. N N
1, Hebr. 2 .
ta precept
de Buxtoft. ,.
fol. 16. eo
WN
nem Alegarn
1. fuut lenten
bilaliud ſei
conſet,num.
Vide & no in
1. Ii el: legi

intthhg
r N
Huditen dent,
diio e
etun ſie a.
1) — no.

nani cum lemi. 4

0 tegis ll ali⸗
Komacho non.
eltes,ui pet⸗
S“
iee ers.
kleipſamſterne)
.
Uum mas, quimn
varionem mean
(Hoc
lla, NAt. 1 col⸗
a.b.
pbrum eorum ita ex
ri vertendum erit,
betur, ubi ide Ad.
. eretlionem, ton⸗
. D Vide numn. ).
Cterünmn verba illa:
aluper probium eo⸗

..n, oater uum.
10. F. 12, 0. 4.

hh.

Plitcaionen ilein
Onfer, hic Zanbedlin,
Mccot ol 24. 2 8
amſnot, ſol 1 1,
Temurel, fl. 19.

d. ans bitn, ſol

7. 6. ,. . din.
a Dr L,. , .
7 Niddu dbin il
zu a it Mao, ſil

CAP. XIN.
luamini in eis ego ſum Dominus,

nim rei eritis perditionis, 79. i

peccato,

fanatam &c. (ibi mox

am atque patrem ſuum timebitis] i. e. Unusquisqu

LEVITICI. 223
monitum ſirsynedrium. 5³. Eod. verſ. 30. Et ne pol-
Deus veſter] Ecce ſi polluemini, ego non ero Deus ve-
ti) à me, & quænam utilitas erit mihi in vobis? vos e⸗
deò (hic) dicitur: ego ſum Dominus, Deus veſter.

(Hoc dicit lex,) ut ea de re ad

ſter ac vos profani eritis (reputa

CAP. XIX.

ErI. 2. Alloquere totum cxætum fliorune Wrazli] Docet (hic Scriptura.) quòèòd
Sectio iſta di cta ſit in cœtu, quia pleraque ſubſtantialia 1. legis ab ea depen-
dent. Eod. verf. 2. Sanéti eſtote] Eſtote ſeparati 2. à ſcortationibus & à
nam ubicunque tu reperis ſepimentum ſcortationis, 3. ibi tu invenis
Pi. e. ſanctitatem, 4. ſic (ſcripturm reperitur:) mulierem meretricem aut pro-
ſequitur:) ego ſum Dominus, * qui ſanctifico vos, 5. ſic (alibi
men ſuutn, (ſtatim ſequitur ibidem:) ego ſum Dominus, 6.
