(dictiones:) UV, quæ in Scriptura Sacra (habentur,) punctum habent Kametz (ſub

=

litera Schin)) quoniam illæ ſunt nomen rei (ſubſtantivum.) Eod. verſ. 18. Fornacis]

Scilicèt:) calcis, 45. forſitàn (aſcendit fumus) tanquàm fornacis iſtius, nec amplius
(quidquàm?) lezx dicit (alio in loco:) ardebat (mons) igne us que ad intlmum 46. cor-
lorum; 47. ſed quidnam ſibi vult dictio: fornacis? (nempè:) ad aperiendum aurem
4 D P 3

48. quantum illa percipere poteſt, dat (enim S. Scriptura) kominibus ſignum, eis no-

tum, veluti (ſimile habetur in illo loco:) tanquàm leo rugiet, 49. enimverò quisnam
dedit vires leoni, niſi ipſe (Deus?) ſed Scriptura comparat illum (Deum) leoni; nos au-
tem cognominare illum (Deum) eumque comparare ſolemus creaturis, nimirùm ad
aurem aperiendam, 0%. quantum illa poteſt percipere, huic ſimile eſt (illud:) & ſonus e-
jus, ſicuti ſonus aquarum multarum, 51. enimverò quisnam dedit ſonum aquis, niſi i-
pſe (Deus?) tu autem cognoſcis ?2. illum (Deum) juxtà comparationem ejus cum ipfſi-
us creaturis, ad aperiendam aurem. Verſ. 19. Pergebat* & invaleſcebat valdò] Mos
eſt hominis, ut, quando ille prolongat inflare (buccinam,) ſonus ejus fiat debilior &
infirmior; aſt hic pergebat (ſonus buccinæ) invaleſcendo valdè; 53. ſed cur ita ab ini-
tio (fuit ſonus buccinæ? nimirùm,) utillorum (Iſraelitarum) aures aperiret, quan-
tum

nomen ſubſtantivum, ob rationem à Commen-
tatore noſtro hic adductam.
45. Id eſt: ejus fornacis, in qua lapides combu-
runtur in calcem; coafer. not. in Pmnn ne
h. loc.
46. Sive medium, in Hebræo eſt: 2 1i. e. eor,
quoniam cor in media pectoris parte ſitum eſt.
47. Sicuti Deuteron. c. 4. V. 11. habetur, vid. not. 32 I. n. I. & p. 730. n. 4. & 5. Vide & c. ſequ.
in RW n v. loc. 2O. V. I I. D. 5 5.
48. Hebr. & rie dawi. elad frangendam aurem, 51. Sicuti Ezech. c. I. V. 24. habetur.
quæ phraſis mox ab autore noſtro explicatur; 52. Vel: cognominas, attributum ſive proprieta-
in antiquo exemplari Conſtantinopolitano & in tem aſſignas, deſctibis, id enim verbum aa
Medraſch Tanchuma fol. 3 1. col. 3. & in alkut hirc ſigninicat.
fol. 80. col. 1. pro: Am (uti hic & in Venetis * Hebr. 7201, iſtud & quæ ſequuntur, usque ad:
editionibus omnibus, ut & in utroque MStoac in N W i, e. Moſes loquebatur (uti eod. h. v.
Baſileenſi habetur,) legitur 27 i e. ad oompo- 19. habetur,) abſunt à MSto I.
nendum ſive accommodandum, atque hanc po- 53. Confer. hie tract. Talm. Berachot, fol. 6. b. it.
ſteriorem lectionem Buxtorfius in Lex. Talm. fol. not. ad librum Prec. Jud. part. I. p. 155. b. fin.

ſi quidem pro: Jav" legendum erit: 127,
ſicuti num. antec. 48. h. v. notatum eſt, ſcriptura
enim loqui ſolet te a W'hn i., e. lingua fili=
orum hominum, nti in Gur Arjeh fol. 74. col-
I. fin. habetur, Græci dicunt zc Asewzer Vel
vbgazxsτπιαοαπancOnfer. not. ad librum Prec. jud.
part. 1. p. 3. b. princ. & D. Wagenſeil. Sot. p.

2389. præferendam putat, confer. n. ſequ. 50. h.
V. & ſuprà ExoOd. c. 1 5. V. S. . 9 1. & infrà Exod.
c. 31. V. 17. n. 24. it. Pſalm. 9 8. Vv. 9. ibique
Raſchi not. vide & Deuter. c. 29. V. 19. n. 53.

49. Prout. Hoſe. c. 1I. V. 10. habetur.
50. Vel: accommodandam ſive componendam,

it. part. 2. p. 86. b. med. ubi ſcribitur, quòd ſo-=
nus buccinæ adeò invaluerit, dn ynwa
1510 3) —)y i. e. ut audiretur ab una extre-
mitate mundi ad aliam usque, vide & not. in
DB h. loc.

222

tum audire poſſent. Eod. verſ. 19. Moſesloquebatur] Et (decem) verba, (ſeu præce-

pta) dabat perci pienda ** Ifraélitis, nam ecce illi non audiebant er ore Divini numi-
nis, niſi: ego, 4. item: non erit tibi, 45. Sanctus ille Benedictus eum (Moſen Jadjuva- Eer.22. M u
gRe. luſe) heinii
Nonoputhidbeb,
Geperttignoian

eill 14 Vll

bat, ut daret ei vires, quò vox ejus invaleſceret & exaudiri poſſet. 56. Eod. verſ. 19. Re-

Pondebat ei voce] Reſpondebat ei ( —2, quod hie idem ſignificat, ac:) —
— p i. e, per vocem, 57. veluti (in illo loco:) qui reſponderit id eſt:

8n — —, per (vel propter) ignem, 58. ut (ſeilicèt) illum ignem) deſcende-
re faciat. Verſ. 20. Et deſeendit Dominus ſuper montem Sinai] Forſitàn deſcendit ip ſe

ſuperillum (montem? lex (alibi) notanter dicit: quia de c lolocutus fum vobiseuin
59. nimirùm inclinaverat (Deus) cœlos ſuperiores & inferiores eosque ſtraverat ſuper
montem, ſicuti ſtratum ο. ſuper lectu miatquethronus gloriæ deſeenderat fuper illos
(cœlos.) Verſ 2 I. Conteſtare populum] i. e. Præmone illos (Ifraélitas,) ne a Eendant
in montem. Eod. verſ. 2 I. Ne fortòè (terminum) perrumpant] i e. Ne perrumpant ter-=
minum, ipſis præſtitutum, quia defiderium illorums eſt ad Dominum, ut cumhvi deant
& (ne) verſus montemappropinquent. Eod. verſ. 2 I. Et eadat ex comaltitadh Qui⸗
cunque ceciderint exiillis (Ifraelitis) etiamſi tantummodò unus fuerit, * is r eputat us eſt
coram me multitudo. Eod verl. 21. Neforiiperraumpant] Omnis i-6. per-

ruptio (ſive deſtructio) eſt: SDi. e. disjunctio (vel ſeparatio) conjunctionis7 il-
TIius, quod ædificatumeſt, eriam illi, qui ſeparant ſe à ſtatione hominum, perrumpunt

ſtationem. Verſ. 22. Sacernotes quoque] i. e. Primogeniti quoque, per quos cultus
(DPivinus) peragitur. 61. EoOd, verſ. 22. Qui ascedunt ad dominum] Ut adferant obla-
r Hebr. nen), hoc & quod ſequitur, usque ad: 58. Sicuti 1I. Reg. c. i §. v. 24. habetur, confer. hic
von er i. e. Sanctus iIle Benedictus euma Mechilta, prout ad marginem allegarur in re
juvabat, deeſt in MSto a:. Cpo ſuper Commentar. Raſchih. loec.
54. Nempè: initinm verborum iſtorum: ego & no
Wum Dominus, Deus tuus, &c. quæ c, ſeq. 20. ad librùm Prer. Tud. part. I. p. I I. a. princ. &
v. z. habentur, confer. n. ſequ. 57. it- tract. p. 15 5. b. princ. it. tract. Talm. Sucea, fol, 5. a.
Talm. Berachot, fol. 45 a. & Sota, fol. 3 3. a. &ö S Schabbat, fol. 89. 2.
fol. 42. a. it. Erachin, fol. 11. 2. 60. Hebr. yena, Germ. als eine Decke / oder
55. Sic incipiunt verba pr æcepti Divini, quæ v. 3. Bett⸗Tuch / confer. dict. c. fequ. 20. V. 22. n.
dic. c. 20. bhabentur. 89. S& c. 2 2. V. 26. al. 27. n. ꝗ9. Vid. & hie Me-
56. Nempè: ab Ifraelitis, qui Moſen ex monte chilta, prout ad marginem in 'pam me b.
Sinai loquentem audiebamt, confer. n. ſequ. 57. loc. allegatun.
b. v. ut & Pfſalm. 29. v. 4. ibique KRaſchi not. * Confer. hie quoque Mechilta', ſicuti in n
17. Vel: propter Ocem, ut ſKil. Moſes loquere. ED ſuper Commentarium Raſchi ad margi=
tur, traditio eſt Judaica, quòd Deus ipſe non ſitꝭ neim . loc. allegatur, ubi vide etiam notas.
Pocutus omnia decem præcepta plenè, nempè: I* Seu: collectionis, Hebr. )9,, in Möto z.
Ab initio ad finem; ſed quod ille ſolum ineepe. hic additum eſt N e i, e, hominam
rit3ʒ Moles autem coetera locutus fit ad popu- aut (ejus, quod ædificatum eſTt). 2

ulum Iſieliticum, viden. aptec. 56.5. v, confer. 61. Gultus enim Divinus uri primogenituræ erar

& dict. Pſalm. 29. V. 4. in not. h. g.

tones,

[59. Vide c. ſequ. 20. v. 22. m. 99. confer. & not.

Nr.

l. en. 22. 3

nenlaftt Opid

Pergendumn)
Unetamn iplitec⸗
dicnunc (enlum

ien eti)pet le⸗⸗
hiis gran Aaror
undamhenlunm,
retl.24. Nim
tephemezzül
ſekeriſolet uto
Em) Mikeph,“
Conteſtatgzeltͤ

AInnexus, ſige Ral

n.106,6 40 ene
61. Vel: acendete

l aetd

er. kic tractat l2
Pfoct Allegatut
bjoe.
VGenurbie Meck
gatut in O.
ſcin b. loc ubi vie
mud Schabbat,

63. De dilionem

ſeptiim, pztieten,
ſeq. 10, 5. 11, .
que not. nn b, n
qvali gela ſiſe ſ
bræ, ¹. nubes de

ſe in monte Zina

20: ,21. n. 93)
funt; Aaron ad
tinm, nempe
18 i,e a0

—O I.

valbe,

Bod ren 9, Re.
en .
e VN g er:
enem geſetle.
an Seſeendit l⸗
nsſim obikum,
gveſtraretat luper
enderat luper ilios
iing) neaicencant
epenr rumpamkter⸗
N (Eum) rideant
nn liudo) (li⸗
it,d igfepuratuteſt
RDie her⸗
rohjunctionis riſ.
mmum pertumpunt
er per guos elius
Madkerantobla⸗
lio⸗
tanrconeſe
em Alegalur in o
Naſehib. oe.
.. Sh. Confef. & not,
.1. p. 1 3 Plint⸗ &
Talmn. Sucea, ſ0l, ſ,.

gls eine Deck / oder
c., ſeq. 20 7, 11.
n,99, Vil,6 hie Ne⸗
n in Oen mo/,

zilr, ſeun in
nmn Raſchiad matgi⸗
ige etiamn notas⸗
PN, in Mo¹
mimogenitus ein
A⸗

ſen lece⸗
e Dafre

Na

EXODI. 551

tiones, etiam iſti non innitantur dignitati (ſive prærogativæ) ſuæ, ut aſcendant. 62.
Eod. verſ. 2 2. Sanctificent ſe] i. e. Sint præparati, ut conſiſtant in ſtatione ſua. Eod.
verſ. 2 2. Ne irrumpat ineos] (Verbum ) ſignificat ½ i. e. rupturam, (ut ſen-

ſus ſit:) ne interficiat illos & faciat in eis rupturam. Verſ. 23. Non poterit populus]

Non opus habeo, ut conteſter illos, nam ecce (jam) præmoniti ſunt illi atque ſtant ho-
diè per triduum nec poſſunt aſcendere, quia illis non eſt data facultas (aſcendendi.)
Verſ. 24. Vade, deſcende] Conteſtare illos iterùm, nam (primò) ſolent monere homi-
nem antè opus, dein eum iterům excitare ſolent eo tempore, † quò opus (ipſum inſtat

peragendum.) Eod. verſ. 24. Et aſeendas tu atque Aaron tecum) Et ſacerdotes forſi-

tàn etiam ipſi tecum (aſcendent? nequaquàm;) lex enim notanter dicit: & aſcendas tu,
dic nunc (ſenſum hujus loci eſſe) tu ſeorlim ÿ. per te ipſum (eris) ** & Aaron ſepara-
tim (erit) per ſe, atque ipſi“ (ſacerdotes erunt, ſeorſim per ſe, * Moſes acceſſit pro-
pis, quàm Aaron & Aaron propius, quàm ſacerdotes; populus autem, (qui eſt) totum
fundamentum, . non perrumpat ſtationem ſuam, ut aſcendat ad Dominum. Eod.
verſ. 24. Ne irrumpat in eos] Quamvis iſtud (verbum ) punctum habeat Cha-
teph Kametz; illud tamen non deſerit conſtructionem (ſive derivationem,) ſuam *
ſic fieri ſolet, ut omnis dictio, quæ punctata eſt pleno ore, 66, quando habet (lineo-
lam) Makeph, * mutet punctum in Chateph Kametz. Verſ. 2 5. Et dixit eis] i e.
Conteſtatus eſt (ſive præmonuit) iſtud. =

fer. Exod. c. 24. V. 2. n. 3. vide & ſuprà v. 9. h.
c. ibique not. n. 2 3. & infrà Exod. c. 26. V. 1. n.
1. & N m er. c. 2 3. V. 2 3. M. 7 8.
64. Confer. hic præ coeteris Gur Arjeh fol. 71.
fer. hic tractat. Talmud. Seyachim, fol. 115. b.] col. 4. princ. & fol. 94. col. 2. med. vide & not.
prout allegatur ad marginem in non nbe in pan ne, b. bocoeeẽ.
b. loc. ”l Hebr. d- & coetera usque ad: Oaa dwh, deſunt
† Videatur hic Meckilta, ſicuti ad marginem alle- in MSto 2. & pro his ſolummodò legitur: on
gatur in pan nee ſuper Commentar. Ra- 1. e. ac li dicat (Scriptura: Moſes acceſſit &c.)

Annexus, vide Ralſchi not. ad Geneſ. c. 2 5. v. 31.
n. 1066. & ad Geneſ. c. 49. V. 3. ne..
62. Vel: aicendere audeant, confiſi dignitate & †

prærogati và ſacerdotali ſeu primogenituræ, con-

ſchi h. loc. ubi vide etiam notas, ut & tract. Tal-
mud. Schabbat, fol. 86. a.

63. Sic dictionem Ner'mm, (quæ alias ſignificat:

ſeptum, parietem,) hie interpretor, confer. cap.
ſeq. 2 0. V. 2 I. n. 81. & Malach. c. 2. vV. 7. ibi-

que not. n. 6. nam, uti Rabbini tradunt, tria

quaſi vela ſive ſepta fuerunt, videlicèt 1, tene-

bræ, 2. nubes, dein 3. caligo, in quibus Deus ſe

ſe in monte Sinai maniteſtavit, (vide dict. c. ſeq.

20. V. 2 1. n. & 3.) ſacerdotes ad primum acceſſe-

runt; Aaron ad ſecundum; aſt Moſes ad ter-

tium, nempè ad ſpiſlam caliginem, Hebr.

** Hebr. pzy nr —, iſta & quæ ſequun-
tur, usque ad: y] i. e. popalus autem, ab-
ſunt à MSto I.
6 5. Id eſt: tota turba, coetera omnis multitudo
lIraélitarum, quæ hic nomine Wy i. e. funda-
memti venitt. M
* Vel: non recedit aut movet ſe à derivatione ſua,
ſic verbum hie interpretor.
66. Hebr. Ni, de quo ſuprà ad Exod. cap.
14. v. 12. n. 47: dictum eſt. H

Hebr. P Nn n, in utroque MSto pro
Nn i. e. vVenit, legitur —n 1. e. cohæret,

y & i, c. ad denſitatem nubis acceſſit, con- 1

Z12 2 CGAP. XX.

EXODI. CAPXX.

CAP. XX.

Erſ. 1. Et locntus eſt Deus] Non ſigniſficat dictio d& niſ WNi e. judicem, 1.
ſunt enimsectiones in lege, quas ſi fecerit aliquis, recipiet mercedem; ſi verò non
(fecerit;) non tamen propter illas (Sectiones non impletas) fuſtinet pœnam, 2-
forſitàn etiam decem verba (ſive præcepta legis)ejusdem ſunt conditionis? lex notanter
(hic) dicit: & locutus eſt H&ε Deus i. e. judex, ut puniat (eum, qui transgreditur.)
Eod. v. I. Omnia verba iſta] Docet (hic Seriptura,) quòd Sanctus ille Benedictus dixerit
decem verba uné verbõô, 3. id, quod homini impoſſibile eſt, ſic loqui, quòd ſi res ita-
ſe habet, ecquid lex dicit ampliùs: ego, item: non erit tibi ?24. (eſpondetur,) quòd(De-
us) iterùm explicuerit 5. unumquodque verbum per ſe ipſum. 6. Eod. verſ. I. Dicen-
do] Docet (hic Scriptura,) quòdreſponderint (Hraelitæ) ad affirmativa præcepta affir-
mativè & ad negativa negativè. 7. Verſ. 2 Qui eduxi te àterra Eeypti] Sufhcit iſta⸗
eductio, ut ſitis mihi ſubjecti; alia expoſitio: quoniam apparuerat (Deus) in mari
(Suph) tanquàm ſtrenu us bellator; 8. hic autem apparuit, tanquam ſenex, plenus mi-
ſeri-
1. Confer. quæ ad Geneſ-c. I. v. 1. n. 36. notata lata fuerunt, ad hanc objeétionem reipondet hie
ſunt, vide & ſuprà Exod. c. 15. v. 3. n. „T. Commentator noſter.
z. Hoc quomodo ſit intelligendum vide notas in y. Conſentit Gur Arjeh fol. 94. col. z. med. ubi
P r90 b. loc. nimirum tempore illo, qu (eribitur, quod Deus explicuerit Ifraclitis 72
ira Dei non efferveſcit, pœna non exigiur; aſt; Mad nn i. e, unumquodque verbum; non-
nr PPn i. e. tempore furoris Divini nulla ? nulli tamen Rabbini id exponunt de Moſe, quod
præcepti violatio eſt ſine pœna, confer. Mena- is poſteà unumquodque præceptum ſeparatim
chor c. 4. quod incipit: innyr, pront in di- eyplicuerit, vide not. in epn e . loc.
Gis notis a TrDE allegatur, exemplum 6. Id eſt: ſigillatim, feparatim, ſic vy in hic
quoad prius in Gur Arjeh fol. 94. col. 2. circà interpretor „conf. Gur Arjeh dict. fol. 94. col. 3.
fin. adducitur ex Levit. c. r. v. 2,. & ſeqq. de med. ut & . , h. loc. ubi in notis Ra-
oblationibus, quas ſi quis Domino obtujerit, ſchianis quædam addita & uncinulis incluſa ha-
mercedem quidem ret ipier; non tamen, ſi illam bentur, quibus locus iſte explicatur, quæ brevita-
omiſerit, proptereà fuſtinebit pœnam, confer. & tis ſtudio hie omiſi. L
Mechilta, prout ad marginem allegatur in d 7. Hebr. „ Nn n vy i. s. ſuper ita (re-
"n 6. loc ut & tract. Talm. Chagiga fol. 3. b. „½ ſponderunt) ita, & ſuper non, non, vide & hic
J. Una voce, Hebr. me Nrria und dicto, Judæi Gur Arjeh alleg. fol. 94. col. 4. med. item
Germanicé vertum: in einem Odem i. e. uno echilta, ficuti ad marginem allegatur in mae
halitu. ſeu, ſpiritu, conter. Numer. Cc. I2. v. 4 =e h. loc. ubi vide etiam notas.

n. 2 3¾ & not. ad librum Prec. Jud- part. 1. p. §. Confer. quæ ſuprà ad Exod. c. 1 5. v. J. n. 56

notata ſunt, vide & Raſchi not. ad Cantic. c. 5.
v. 10. n. 6 §. & V. I I. item Mechilta, prout ad
marginem allegatur in Dan m h. loc, ubi

154. b. fin. & p. 1 56. a. princ, item part. 2. P.
g6. b. med.-& p. 87. a, cireà fin. vide & Gur Ar.
jeh folt 94. col. 2. fin. it. infrà v. 8. H. c. n. 3,5.
. Sicuti v. z. & 3. G. c. habetur, quæ ſanè verba
ſunt diſtincta, ergò non uno verbo ſive dicto pro- 83.

Vide etiam notas, it. tract. Talm. Schabbas „fol.

A. M.

ſei corce, lein
10, foſtcotam!
lberitftientt
bosmetnet mann
i edun te e4
zuciveantlllin
Natuor fenttis

ir,ſed eur din

Aumnelt) ut N⸗
ztcbe hoe elt il
opolumtoum .

verl.2. M n

il Geripturzil

ſeriofumled h⸗

ni tegis Zgyt
Wnert tili 0

non mihi (alins

—
.d. & fol. 10
167, b i. Maee

J. a.
z, Ppronk infrs a0.

10, Nempe: Opus
quod lapige dapi
ſta Exod. didt c,
11. Lkculi Lodedl
de not. n. 19.
11, Duo nummna,
Potenie, duo
lichabetur, ſig
ettot de duobus
Ptæ alis Morva
P. 41, M edlt.
1. Kiye: ſonnnn
Hebr mhd,
Ma . tone
ſebr. Ph a
u Kin Möro
W mn ie,
14. Non verd: De
Mopulilliaeliuicr

ie, ndieen r.
icedem Vetnon.

linet ernann,
onigd er notenter

ni ramegrelilr.)
Beneciizdietit
Gui guddſirezita.
ndetun) ndide.
oc, erl 1. Mer.
inaptecetzanht.

Opri) Suſheit iſta,

1 (Deus) inmari
nlenehlenns mni⸗
ſerl⸗

edtionemn reſgondetkie

l 4. eol 2 mec, ubi
Ppliruerit IKae iis 7
odque petbum; non-
ponum de Mole, uoc
receptum eparetim
Dnn i hlor,

Nim, ſic Nndy hie

n dict, 0l. 94, col, 3

,loc, ubi in notis Ra-
uncimdlis incluſs da⸗
Plicatun gu hrefit

1 ie kuperitn (e⸗
Gon, nOn, Vidt kic
4. (0, 4, meck, iten
nem Alegttnn n na

iam notas⸗

dd, e. 15, ,7,71, ſ0e
inot, 1d Cantic, e. .
n Mechilta, pfont 1d
win Wv , e, ubi
Tilm. Klabbet “

☛æẽ
—,ĩGKP‧B

1o. Nempè: opus lateris vel ſpecies lateris, id,

CAP. XVII. ENXODI. 553

ſericordiæ, dicitur enim: & ſub pedibus ejus erat quaſi opus lapidis Sapphiri, 9. iſtud
10. fait coràm illo tempore ſervitutis; ſed tanquàm cœlum 11. ſerenum (fuit,) ex quo
liberati fuerunt (Ifraëlitæ,) poſtquàm (igitur, inquit Deus,) ego diverſis apparitioni-
bus memet manifeſtavi, ne dicatis, (quòd) duæ ſint poteſtates, 12, ego ſum (idem-,)
qui eduxi te ex Egypto & (qui deduxi te) ad mare (Suph;) alia exphieatio: quoniam-
audiverant (Ifraelitæ) multas voces, dicitur enim: voces, 3., nam voces veniebant de
quatuor ventis ? ac de coelo, ut & de terra, ne dicatis: multæ potentiæ (ſummæ) ſunt
iſtæ, ſed cur dixit (Deus) numero ſingulari: Deus tuus? 14. (videlicèt hoc ideò fa-
Qum eſt,.) ut Moſi anſa dicendi 15. daretur, ut diſceret defenſionem 16. in facto vituli,
atque hoc eſt illud, quod dixit (Moſes:) 17. cur, Domine, furor tuus accendetur contràâ
populum tuum: non illis præcepiſti: non habebis* Deos alienos; ſed mihi ſoli. Eod.
verſ. 2. De domo ſervorum] i. e. De domo Pharaonis, eujus ſervi fuiſtis, vel (forſitàn)
illa (Scriptura iſtud) non dicit, niſi de domo ſervorum, quòd (Iſraelitæ) fuerint ſervi
ſervorum? ſed notanter dicitur: *** & liberavit te è domo ſervorum, de manu Pharao-
nis, tegis 5gypti, 18. dic itaque: ſervi fuerunt regis, non ſervi ſervorum. Verfſ. 3.
Non erit tibi] Cur (hic ita) dicitur? (nimirum) quia dicitur (alibi:) non facies tibi, 19.
non mihi (alius horum verborum fenſus eſſe videtur,) quàm ne ipſe faciat (idolum;)
Z22 3 ſed

9 8. b. & fol. 105, a. it. Sota, fol. 87. a. & Git. ar D , loc.
tin, fol. 537. b. & Sanhedrin, fol. 99. a. & fol. 15. Vel: caufa ſive occaſio loquendi „ Hebr.
1.7. b. it. Maccot, fol, 24, a. & Horajot, fol. Prn i. e, apertio oris, confer. cap. ſéq. 2 15
J. 2. V II. n. 76. & Raſchi not, ad Ezech. c. 29. V.
9. Prout infrà Exod. c. 2 4. V. 10. habetur. 211, vide & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1972.
16. Id eſt, ut patrocinium diſceret, quò popu=
lum Ifraeliticum defenderet quoad factum vitus
li, confer. hic not. in N a mS h. loc. ubi &
11. Cicuti Exod. dict. c. 24. v. 10. habetur, ubi vi- Mechilta ad marginem allegatur ac Gur Arjeh
de not. n. 19. fol. 9 4. col. 4. fin. & not. in pori new h. loc.
72., Duo numina, ſive duo principia, duæ ſummæ *X Juxtà Hebr. non erit tibi, 7 N, in MSto
sotentiæ, duo dii, id enim dictio movd, quz z. pro: ) hic legitur a i, e. vobis, i. e. non
hic habetur, ſignificat, notus eſt Manichæorum dixit: vobis; ſed mihi ſoli.
error de duobus principiis rerum, de quo vide 17. Pront Exod. cap. 32. Verf. 11⸗habetur-
PIæ aliis Mernæ, Ge vech, Relig. Chrift. capP. 2, zxx Hebr. Un, iſtud, ut & ſequentia usque ad: &
P. 4½ 7 0. Lcodif. Hnzcen. 17 n f. e. non erit tibi, abſunt à MSto 1.
13. Sive ſontus, tonitrua „ numero plurali, Sicuti Deuteron 6. v. 8. Habetůr.
Hebr. h, ſicuti cap antec. 19. verſ, 16. 18. u cap. J. V. 8. Babetur.
habetur, confer. not. in e D h. loc. 19. Prodt verſu ſequ. 4. H. cap. habetur „ confer-
ut & in MSto I. ſed in MSto zꝛ. egitur: yaNe We h. loc. it. not. ad Pſalm. 119. Ve=
P ruè i. e. & quatuor angulis terræ. 130. num. 90. ut & tract. Talm. Schabbat, fok
14. Non verò: Deus veſter, nam ad multitudinem 88,b. & Sota, fol. 477 a it. Gittin, fol., 57. b.
yopuli IGaëlitici ſermo fuit, vide & hic notas in

quod lapide Sapphiro indicatum fuit, confer. in-
frà Exod. dict. c. 2 4. V. 10. H. 17. & 15.

54

ENODI.

CAXF. XX.

ſed quod jam anteà ſactum eſt, 20. undeä(probatur, quodetiamillud non conſtituen-

dum Ut? Tdex (hic) dicit: non erit tibi. 21.

Eod. verſ. 3. Dii alieni] C(EM ideò

dicuntur,) quia non ſunt (per ſe) Dii; ſed .N i. e. alii feceruntillos ſibi Deos,
nec convenit explicare: Dii alieni præter me, quia iſtud ignominioſum eſſet (dicere)

reſpectu Majeſtatis Divinæ, 22. vocare illos Deos coràm iplo; 23. alia expoſitio: Dii
Ni. e. alieni (dicuntur ideò,) quia ipſi N&ν 1. e. alieni ſuntillis, qui eos
colunt, (nimirùm) invocant eos (ethnici idololatræ) nec ipſi (factitii Dü) reſpondent
eis, & videtur, ac ſi iſte (Deus) eſſet HNi, e, alius ( alienus aut peregrinus,) qui nun-

quam illum (invocantem ſcil.) cognoverit. 24.
ne fortè dicas: non fuit eis (Iſraelitis) præceptum de cultu

tempore, quò ego exiſto,

idololatrico (vitando) datum, niſi iſti ( ſolummodoò) generationi. 25. Verſ. 4. 5cul-

.

ptile] (*

crum] (Nempè:) rei, * quæ eſt in cœlis. 26.

Eod. verſ. 3. Coràm me] i. e. Omni

1O9 dicitur,) quia — OB i. e. ſculpitur. † Eod. verſ. 4. Omne ſimula-

movetur ad ultionem nec morem ſuum transgreditur, 27. ut condonet 8. quead cul-

20. Nempè: ab allis, conter. hic Gur Arjeh fol.

5. col. 1. med. ubi exponitur „ quod pemè S

— 3 y) NÜ i. e. etiam alii (ſive alienigenæ)
non facient vobis (idola ſive ſeulptitia „) vide Le-
Vit, c. 19. V. 4. n. 12. & num. fequ. 2 I. confer.
& nor. in S'nan re , loc. ubi Mechilta ad
marginem allegatar.:

Vel, quòd non ſubſiſtere vel ſtatuere debeat, nam

& ſic Hebræum: Wαν vertere poſſis.
21, Id eſt: nec ipſe facies idolum, nec alii tibi⸗
Aaciant, nec r wy i. e. id, quod ab in-
titio (vel jam anteà factum eſt, ruque illud for-
tè invenias aut compares, tibi conſtituss idolum,

ſicuti in notis orNew' p. loc. habetur, con-J

fer. num. antec. 20. & Levit. dict. c. 19, Verſ. 4.
n. 12. ubi locus iſte illuſtratur.
22. Hebr. è7 5n, confer. quæ cap. antec. 19.
v. 4. Dn.
23. Scil. Deo ſive numine ſupremo, Hebr. 7**i.
4 ſive juxtà iplum (nempè: Deum) con

e. apu npe:
Sanbedrin, fol. 5 6. b. & fol.

fer. hie tract. Talm.
99. a.
Horajot, fol. 8. a.

24. Confer. Deuter. cap. 11. verſ. 16. n. 59. &

11, notata ſunt, vide & Numer. gap. 2 1.

it. fol. 107: b. & Maccot, fol. 24. a. &

præceptum iſtud de vitanda idololattia datum
eſt; non vero poſteris, confer. not. ad librum
Prec. Jud. part. 2. p. 87, a. princ. ubi verba iſa:
a9 y i. e. coram me „ etiam exponunsur˖
quamdiu ego exiſto, id eſt; my
i, e. in ſeculum & in ſecula ſeculorum, videatur
S& Mechilta, Kicuti ad marginem allegatur in
Dar enDv h, loc. confer. & Deuter. c. §. v. 7.

n. 6. ac not. in pam en b loc.

† Confer. hic traft. Talm. Sanhedrin, fol. 61. a.

it Avoda Sara, fol. 43. b. & fol. 5A. àAD.
Ia notis Raſchianis editionis o D hic le-
gitur: An- 9 nnn i. e, ſimulacrum omnis rei
&c. in MSto I. poſt 'nva i. e. in cœlis, addi-
tur: ynn i. e. deſuper &c. prout ſcil. in
texiu ſacro habetur.

jmaginem eorum, quæ ſunt in cœlis, conſer.
& not. in D-an er . doc.
phralis Hebraica, quæ hic habetur, notat illum,
qui pertinax eſt & affectibus ſuis indulget, qui
ean ITN, i. e. tenetur ſtudio vincendi, uti
infrà in notis Rafchi ad Exd, c. 3 4. V. 14. n.
3 8. habetur, confer. Buxtoff. Lex. Talm. fol.

4, chilia, ſenti ad warginem ig wrnan m, hſ

loc. allegatur, vid. & not. ad Ezech. c. 44. V. 7.

num. 1I1. . . .
2 5. Id eſt: illis, qui eo temporte vixerunt, quoô

117 1. it. Deuter., c. 4. V. 24. n. 20.
28. Sive: parcat, vide Exod. dict. c. 3 4. V. 7. n.
18. & v. 14. n. 37. ubi in notis Raſchi id ex-

pri⸗

cAr. M.

26. Junii ac Tremellii verſio habet pluralem, ita:

272 Sed indulger iræ ſuæ eique frenum laxat, nam

lolenie
i9 tanzilil
1i Laipum ejis
(wwehetenta)
niskettibuit n

utiſoelglet

Ot;al lalbent

llgniſe⸗
Audjotactentd
guol mehifilt

, lerl25.

5rimſtur huct

ittit, eoniel.

1. 14, Deu
ſmiin en
Satur.

. Fielecgo hitt

uo, Prvan eii
111. notis R⸗
tera bionin
dichio: bwrd
tOqe N l
betil,tolrupta
II. he ſe Den
dbi vige ſe ſe⸗
30, Confer ifal
lidrum hite
loor. 2d Mæih.
Fide S ractat.
2llegitur zd me
Abi ſigs etiam
. chot, ſol. 7,2
7 Hebr. S7N
tus lumn, conter.
(. 34. 7) Ag
I. ſuxis Bebrau
(Ueidus) id
tor 500, oht

HD

tnsgbingenee
plieum etkeek bin

(M. .
—
Anon conſituen.
SrnNide;
tilosſbideng;
lumelet (icene)

a expoſito. Di

iſantilie,gtieos
Di) teſpondent
Priniis) Gbinun-
me] i,e. Omgi
Lceptum de cultu
1. Vetl 4. dul.
4. Onge ſingle⸗

Qlinl on.

netrt, guoad cul⸗
tum
Gda ido'olattis daum
cOnker not. 4d lbrum
pine Abi etbz ila:
ktiam expomnmunn;
n d
2 ſeculorum, videztur
harginem A lepaurin
f. § Denter . 5. d.
,. loc,
abedtin, f01, 51, 4.
Stol. 4.4

sANr hie e.

ſimulactum omnisfei
Ua i, e, in crliddi⸗

ger &e, polt ſl in

) habet plurilem ta:
unt in (Eeſis, Lonſe .

.
10c⸗
ue ſenum anat, himm

,pabetul,otzt llum,

us ſujs indulget, qul
,ſtudio Fincendi, uti
rad, 34. N lg,
ort Lek. Ialn fl.
4. n.20.
. Eic c,34., 7, .
1 notis Aaſtliicen⸗
gri.

tum idololatricum, omnis dictio ̈ lIinguàâ vernaculà (ſignificat:) emportement,

ExODI.

5§§

79. (Rotans illum,) qui animum uleiſcendi habet. Eod. verſ. 5. Qui oderunt me] Jux-
tà Targum ejus (verba iſta ſic intelligenda ſunt, nempè:) quando filii ſequuntur facta-
(lſive peccata) parentum ſuorum, 30. Verſ. 6. Et faciens miſericordiam] Quandoali-
quis retribuit mercedem usque ad bis mille generationes, reperitur menſura benigni-

tatis ſupergredi menfuram pœnæ quingenties, 311, nam hæc (pœena ſcil.) eſt in quatu-

or; aſt illa (benignitas) eſt in bis mille 32². Eneraiones Verſ. 7. In Vanum] (Hebr.
i. e. in vanum; * ſed quodnam eſti-

N&νſignificat hic:) ri. e gratis

ſtud juramentum N& i. e, vanum? (nempé dicitur illud de eo,) qui jurat, ut mutet id,

quod manifeſtum eſt, v. g. de eolumna lapidea Gille dicit jurans,) quod ipfa ſit aurea.

33. Verfſ. 2 8. Memento † & olſerva] Hæc duo verba: Af 34. & “) uné

di-

primitur hisce vebis: e i. e., norr re- †

mittit, confer. R. Salom. ad Deuterom. cap. 4.
V. 24. & ad Deuter. c. 29. V. I9. item Mechilta,
ficmi in haft Mov b, loc, ad mai ginem alle-
gatur.

—⸗= 7 2 r r . .. . P
29. Sic reddo hic vapm&, (ita enim legendum
puto, prout etiam infrà Deuteron. dict. c. 4. v. gn⸗ pre ä
2. Sie dictionem bD7&7 hic interpretor, conter.

.
24. in notis KRaſchi habetar? Dan-re, ubi li-

tera loeov in medio dictionis haberur, ) nam

dictio: Dane&, vel: Oere, prout im u-

troque MSto aliisque editionibus hoc loco Ha-
betur, corrupta viderur, confer. Num. c. 2 5. v.
I I. H. 3 5. & Deuter., c. 2 9. :VL9., im not. Rafchi,

ubi vide n. 5,

30. Confer. infra Exod, e. 3. vV. 7. n. 2 I. & not.
ad librum Prec. Ind.part. r.p. 87. princ. ac Light.
fooOt. ad Math. c. 2 8. v. 79. Pag. 506. edit. Lipſ.

vide & tractat. Talm. Sanhedrin fol. 27. b. ſicuti
allegatur ad marginem in a mb loc.

rachot, fol. 7. a. & Maccor, fol. 24. .

7 Ilebr. . &ε , ſic in MSta z. quod hic ſecu-
tus lum, confer., num. 3 I. & 32. & infra Exod.
JI. Juxtà Hebræum: una (vice) pro quingentis?

(Wecibus) her VD TX, Germ. Ein mahl

vor 500, mahl/ ſecundúùm hanc Commenta-
troris odri computationem videtur ille pro;
2&2 ſicuri hic in textu ſacro habetur,) le
giſſe: i e, in bis millenos, nam nu 1

merus quingenteſimus per quaternarium multi-
plicatus efficit bis mille; queòd verò amor noſter

ee

1†

ubi vige etiam notas, confer. & track. Talm. Be- 1

34, Hoc enim verſu 9. dieſtur? N i., e memento;

ſic legerit, probatur ex ejusdem notis ad Exod.
c. 534. V. 7. ubi & explicat &
HTNTI i, e. in bis mille generariones, vide Exod.
dict. c. 3 4. v. 7. n. 16. & n. 22. huic lectioni con-
ſentit & Gemara apud D. Wagenlſeil. in Sot. p.
62 3. num. I.- confer- & Deuter. c. 7. V. 9. n. 26⸗
it. Sign, Præced. *

num, antec. 31,he verſ. & Sota, fol. 11. & fol.
I 4.
notis KRaſchianis editionis Wari mov due
iſts tari? & 72 tadiſtinguuntur juxtà Targum,
ut prius ſignificer i. e. falſum, prout exem-
plum de columna lapidea hic adjectum dee laratz
Poſterius autem notet Chaildaicè i. e. fruſtrà,
nempé, qui jurat ax pade vy , 7,7 1. .
de columna iignea, quod ſit lignea & de lapidea,
quòd ſit lapidea.
. Confer. hic tractaf. Talm. Schevuot, fol. 29.
& Mechilta „ ſicuti ad marginem allegantur in

P n /, loe. vide & not. ibidem, ut & D-

Wagenſeil. Sot. p. 786. confer. & tract. Talm. Be-
rachof, fol. 33. b. it. Schabbat, fol. 99: 2. Se
120. a, & Jomaæ, fol. 96. a. & Chagiga, fol. 14.
a. it. öchevuot, fol. 2 0. b. & fol. 2 I. a. it fol., 39.
2,ft. Nedarim, fol. 17. a. & Temurah, fol. 3: a.
Confer. hic tract. Talm. Berachort, fol, 2 I. b. &
Schabbat, fol. 96: b. G& fol. 99, a. it. Roſch ha-=
ſchana, fol 2 7, a. & folh 117. b. it. Beza, ſol- 1t 5y
„& Schevuot, fol 20. b. it. Peſachim, fol. 106,
3. .

aſt

.

556 EXODI. CAbP. XX.

ct6 fuerunt prolata, 35. ſic (iſta quoque verbaunéô dicté fuerunt prolata, nempè:) qui
illud polluit, morte morietur, 36, item: & in die Sabbathi binos agnos, 37. ſic etiam:
non yeſtieris veſtimento heterogeneo, 3 8. item: inſtitas facies tibi, 39, ſic quoque pu.
denda uxoris fratris tui, 40. item: levir ejus veniet ad illam, 41, & hoc eſt, quod dicitur:
ſemel dixit Deus, bis iſtud audivimus; 42. (eſt autem verbum iſtud:) )) i. e. me-
mento, conjugationis 43, — ug, veluti : — i. e. edendo & bibendo, 44. item:
ini. e, vadens & plorans; 45, expoſitio autem iſtius (verbi )f hæc eſt:) animum
adlvertite, ut ſemper in memoriam revocetis diem Sabbathi, quòd ſi obvenerit tibi pre-
tioſum aliquodò ornamentum, præparatio ejus fiat ad Sabbathum. 46. Verſ. 9. Et facies
omne opus tuum] Cum venerit Sabbathum „perinde tibi videatur ac ſi omne opus tu-
um perfectum ſit: nę in mentem revoces opus. 47, Verſ. 10. Tu & ſilius tuus & filia
tua] Hi ſunt parvuli, 4 ,. vel (forſitàn) non ſunt, niſi magni? 49. dicasſive reſpondeas:)
ecce jam anteà iſti ad moniti ſunt, non itaque (hic Seriptura) venit, niſi, ut admoneat-
provectiores ætate quoad parvulos, 0. & hoc eſt, quod docent (Rabbini:) parvulus,
qui
aſt Deuteron. c. , v, 12. habetur: Mv i. e. ob. 43. Sive: Cormæ aut figuræ, id enim dictio pvy
ſerva, hinc concludunt Rabbini, quèd duo iſta 4 hic notat.
verba uno dicto ſive una locutione fuerint prola- 44. Proùt Eſai. cap. 2 2. verſ. I 2, habetur.

ta, confer, Numer. c. 1 5, Vv, 22, n. 40: & Deute 45⸗ Vide 2. Samuel, cap. 3. verſ. 16., & cap. 13. V.
ron. dict. c. 5. v. 12. n. 9, 19. confer. Num. c, 6, v, 2 3. n. 50.

3 5. Vide, quæ ſuprà ad verſ. I. h. eap. n. 3. notata
ſunt, confer & not. in om b. loc.
36. Sicuti infeà Exod. Cap. 3 1. verſ. 14. habetur-
37⸗ Prout Numer. c. 2 8. verſ. 9. habetur, confer. hic
tract. Talm. Schabbat, fole 11. b. & fol. 153. b.
G fol. 154. b. it. Peſachim, fol, 47. b. & foi. 48,
2

38. Vide Deuteron- cap. 22. yerſ. I1, ibique not. n.
26,
39. Sicuti Deuteron, dict. cap. 22. Verſ. 12. habe-
tur.
40. Proht Levir, cap, 1 9. verſ. 16. habetur, confer.
tract. Talm. Baba kama, fol. 54. b.
41, Vide Deuteron, cap. 25. v. 5, in omnibus iſtis
locis jam adductis, quamvis verba eorum di-
verſimodè fuerint prolata; tamen uno dictò vel
una locutione fuerunt pronunciata, id, quod
homini imposſibile eſt, confer. Raſchi not. ad
Pſalm. 2,.9. V. 7. it. Gur Arjch fol. 9 5ecol. 2. med.
& not. ad librum Prec. Jud, part. I. p. 1 54. b.
Kin. & p. 15 5. a. prin:.
42. Sicuti Pfalm. 62. verſ. 12. habetur, ubi vide
Raſchi not. ut & ad Numer. c. I 5. V. 22. h. 40.

46, Confer. hic Mechilta, ſicuti ad marginem alle-
gatur in pa n h, loc, ubi vide etiam no-
tas.
47. Vel: nullius operis recorderis neque in cogita-
tionem tuam deveniat, videatur & hic Mechilta,
Frout ad marginem allegatur in 'nan newh,
oc.
48. Qui ſcil. ſunt admonendi, prout mox ſequi-
tur; Rabbinis autem dicuntur p, i, e. par-
vi ſeu minores, quando decimum tertium an-
num nondum attigerung, vide Buxtorf. Lex.
Talm, fol. 20 17. quibus & leges Romanæ ferè
conſentiunt, confer, cap. ſeq. 2 I. V. 3 1. n. 210.
49 Vel: majores ætate, ſenſus eſt: forſitàn di=
ces, ſermonem hic eſſe de majoribus ætate, non
de minoribus? per interrogationem, confer. Jal=
Kut Part. I. fol. &2. col. 2, m.
50. Vel; propter parvulos, Hebr. dappon y, in
MSto 1, hic ita legitur: se mrna y i. e.
circà fetiationem, ut ab opere ceſſent parvuli,
nempè, parentes & ætate provectiores inſtruant
parvulos & informent eos de ſervando Dei præ-
cepto

en A

ivenit,ncaiu.

Pachizſ bhiine
ſf.ſetbikeeit 0⸗
A minus, (nenp
c moleſtii, utqa

Benelintei dib

c &lindkificavit

debet. Nerl.

untut diestll
6.continenn Ee
alhrmmatiye. 1
Aetius xote, 9
Pratetelciei G

—.—
ceyto cltci Sabdat
Lefit, chp. 17 1.
7. l. N. 1, 1t, Gllt
ol. 149. c0l. 4,
31. Nenpe: lucen
lus non, ut decet
contet hiettactat
rout Alegztur i
not, bidemn ut
.3li
I1. Vel: non obeer
ei, lcil. paryulo,

S83. Zive: prohibii

quod pfæceplum
nem obſtringih ti
Nulusopus aligu
majot natu ſie
ſit dcſtiple majo⸗
tat, conlet, l ſegl
54. Vel: tuumelt,
Violer Sabdarhum
55. Vel: quamtum
Hebr. Nomn,
V. g. D. 90. c,
conker⸗ & D. V
Bawort, Lex I⸗
(. 6z. . 1I. 8. ,
b. Non enimn quie

nt qui venit, ut extinguat, 1. non auſcultant 12. ei, quia, ut ille ceſſet ab opere die Sab-
. ſe lae bathi, 3. bi endi. . . Verſ. II. zuiavde. die ſèptimo] Quantum fieri poteſt;
el,gnal akr⸗ 55. ſcribi fecit (Deus) de eip quietem, 56. ut ab diſceremus argunientum à majori
jie. ad minne ſnembé. e multo magis convenial) mini cjns opus labore perficitur
iben dkien. ac mc eſtià, urauie Lar in be atho. r . . verſi II. Benedixit & ſanltißcavit eum]
