1). kkebr. N n

obis hünpetal,

inballheo neete.

ngat ea. Vetſ g.
eriplum (il .
1 (Cphod) ſacet.

enpe.) elider

ueu] ie, Fienti

e; iti etiam
*) Lod jenl 9,

ur dee ſeparatim

N. PVetl. 10. ⸗

nempe:) uben,
Pide.) Gad &A.
nomen)iſtud ſeti⸗

itere in unoquo⸗
lis lepidarii (.

dio)

Panaplralin Chaldsi⸗

ihoerit, ſ eonit,
er eademmatetia

Gi, gur ſepalatim k.
ingenda elant, Nide

4

ate tranſtulit: fux

n, confer. D., Wa-⸗

g ubihac geſeplung,
b. loc in MSt 2,.
i e. quo gleati fun
la, tol, 36,2 kel.

õ

etiamin MSt0 1, er⸗

9 ¾. legitur: OWy

harum Hebraica, in
ta, efſiclant viginni.
lteras ekfcieban ſel

ra, conter⸗ D. Wa-

1

CAb. XXVIII. . EXxODA. 679
ctio) iſta V conjungitur voci ſequenti ac proptereà illa punctum habet Patach in-
fine, ſic quoque (in illo loco:) 'æy Oπ½, (ac ſi diceretur:) D XV Wi. e. fa-
ber lignarius extendit lineam, 83. ſic etiam (in illo loco:) Aα2 % e. faber fer-
rarius aſciat. 84. omnes iſtæ (dictiones) cohærent (voci ſequenti) & habent Patach.
Eod. verſ. 1I. Sulpturis ſigilli] Secundùm Targum ejus † (erit expoſitio, nempè:)
ſculpturà expreſſâ, 85. ſicuti eſt ſculptura, quæ fit in annulis (ſignatoriis, ſenſus eſt,
quòd) inſculpenæ ſint literæ in illis (lapidibus,) eodem modo, quo ſolent ſcuilpi ſigna-
cula annulorum, quibus obſignantur epiſtolæ, (videlicèt) ſculpturà *perſpicuâ & di-
ſtinctàâà. Eod. verſ. II. Super nominibus] (Verba iſta: ND idem ſignificant,)
ac DO i. e., in nominibus. 86. Eod. verſ. I1. Circumcluſos fundis] (Ver-
bum ? hic ſignificat) P D i. e. circumdatos (ſcilicèt) lapides ** pa-
lis aureis, nam (aurifaber) faciebat ſedem lapidis in auro tanquàm foveolam 87. jux-
tà menſuram † lapidis & includebat illum (lapidem) palæ, (ſie) deprehendebatur pa-
la circumcludere lapidem circumcircà & conjungebat palas (illas) humeralibus 88.
Ephodi. Verſ. 12. In monimentum] Ut videat Sanctus ille Benedictus (principes)
tribuum 89. ſcriptos coràm ſe & recordetur juſtitiæx eorum. Verſ. 13. Et ſacies pa-
las] Ad minimum palas duas, nec explicat tibi (illas Scriptura) nunc in hoc verſu, niſa
quatenus illis opus eſt; aſt in expoſitione pectoralis ſacri plenè tibi easdem exponit.
20. Verſ. 14. Catenas aureas] (Dictio WBWidem ſignificat, ac) — OO
i. e. catenas. Eod, verſ. 14. Conterminas. 91. ] Ad finem extremitatis pectoralis
ſacri

383. Ficuti Eſai. cap 44. v. 13. habetur, confer., not.
in Das nov h. o.
94. ProOùt Eſai. dict. cap. 44. Verſ. 12. habetur.
† Hebr. Minn, abeſt iſtud hic ab utroque MSto.

Prà ExOd, c. 2 5. verſ. 7. n. 24. & h. cap. 2 9. V.
4. n. 25. vide & R. Salom. ad Cantic. e. 5. verſ.
12. ac not, in Rν n h. oeec.
† Hebr. nen, confer. infrà verſ. 20. b. cap. Sign. *

25. Hanc Sculgpturam mediante vermiculo Scha-

mir factam eſſe tradunt Rabbini in Gemara, quam
vide apud D. Wagenſeil. in Sot. pag. 1072. ubi

plura deiſto vermiculo Schamir, Confer. &

ndgt. ad 2. Chron. c. 2. v. 7. n. 9.

x Hebr. ann, in MSto z. legitur: anpn, quam

lectionem & hic in verſione ſecutus ſum.
96. Sic etiam LXX. & e?s eroeεααι nonhnulIi
verterunt: cum nominibus, alii: per nomina,
4 quibusdam particula illa: 9, in vertendo pe
nitus omiſſa eſt, ſicuti ab autore Vulgatæ trans-
b. lor.
XX Hebr. aden, abeſt iſta dictio hic ab utroque
MSto.

atum eſt: nominibus, vide not. in =nan mDH

37. Hlebr. Sn') P i. e. inftar foſſæ „ confer. ſu.

ubi dictio: y ufſurpatur.
88. Hebr. enoa, abeſt iſtud ab utroque MSto⸗
terùm de humeralibus iſtis vide ſuprà verſ.
4. h. cap. n. 14., & verſ. 7. h. cap. n. 6 3
89:. Id eſt: nomina principum tribuum IIraeéliti-
carum, ſic vocem Wavn hic expono, confer.
quæ ad Genel. cap. 3 5. V. 17. n. 29. notata ſunt,
vide & not. in on ins h loc.
J0. Nempè: verſu 1I5. h. cap. & ſeqq-. imptimie
verſ. 25. confer. & R. Salom. ad verfſ. 2 2. h.
cap. ibique not. n. 12 1. & verl. 2 5. h. cap. n.
128. vide & not. in am nevh. loc. ut & tract.
Talm. Joma, fol. 71. b.

91. Hebr. Mai, P. Fagius in Paraphraſeos

Chaldaicæ verſione traaſtulite definitæ ms gni-

M tudi-
Q

680

EX 0DI.

ſacri facies illas. Eod. verſ. 14. Opere tortili] Opere intricationis 92. filorum, non
opere foraminoſo (ſive annulato) ac duplicato, ſicuti ſunt illæ (catenæ,) quas faciunt

puteis; 93. ſed (tortili opere,) prout illæ (ſunt catenæ,) quas faciunt thuribulis, 94.
quæ vocant (linguâà vernacula:) encenſoirs. 95˙. Eod. verſ. 14. Et dabis catenas]
(Nempè:) tortiles, 96. quæ factæ erant opere complicato (inſeres) palis 97. illis;
non eſt autem locus iſte præcepti, ut conficiantur?* catenæ, nec jubetur (hic,) ut illæ
infigantur (pectorali ſacro,) nec ρνν. e. facies, quod (verbum) hic habetur, ſigni-

ficat imperativum nec (verbum:) *di. e. dabis, de quo hic dicitur, notat impe-
rativum; ſed habet ſignificationem futuri (temporis,) nam in textu ſacro, (ubi agitur
de) pectorali, 98. repetit (Scriptura,) atque præcipit, ut (illæ catenæ) conficiantur &
infigantur nec earum (catenarum) hic fit mentio, niſi, ut indicetur aliqua ex parte ne-

ceſſitas palarum, quas (Deus) fieri præcepit unà cum † Ephodo & narravit tibi (Scri-

tudinis, Junii ac Tremellius: æquabiles, autor
Vulgatæ: ſibi invicem cohærentes, LXX. za-
èõ ραονι1 e, commixtas floribus,
conſer. infrà n. 99. h. verſ. & verſ. 22. h. cap. n.
117. & verſ. 24. n. 123.
92 Vel: implexionis, contorſionis, Hebr. ry ho,
de qua voce cap. antec, 27. verſ. 9. n. 8 1. & n.
322. aliquid notatum eſt, idem P. Fagius in notis
ad Paraphraſin Chald. vertit? opere tortili ſeu

com plicato inſtar funium, Germ. Geflochten /
wie die Stricke oder Weiber⸗Zoͤpffe / conter.

intra vert. z2. h. cap. D. 119. vide & Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 2048.
93. Sive: ciſernis, unde aqua per iſtiusmodi ca-
tenas annulatas ſive foraminoſas extrahitur,
Germ. Ketten von Ringen oder Gliedern.

94. Sive: acerris, Hebr. M ρρνNνααορ, ſic enim ie-

gendum, literà Reſch antè Daleth, prout inu-
troque MSto habetur pro: NDDy), uti täm
in Bibliis Buxtorf. quàm iu exemplari Hebraico
uo uſus ſum, mendos? legitur, in editione v
Nan hic habetur moνρρνâúââ7qâ & dictio iſta ibi-
dem in notis exponitur, quòd ſignificet- p*
zu harin .ν„νo†w⁄ĩ ie. ſaccos, quos parvo fune
ligant, ſed expoſitio iſta R. Salomonis menti
& explieationi non convenire videtur, confer.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1662.

. . „ X
95. Sic reddo hie Hτνααπι vel aNa., prout

in MSto I. habetur (nam ita legendum puto

D

pro: ννυνâaνπHRð ſicuti in editionibus, hactenas

vulgatis, corruptè habetur,) Buxtorfius in Lex.

Talm. dict. fol, 1662. Iocum ex tractatu Tal-

mudico: Beza fol. 2 2. b. adducit, ubi R. Sa-
lomo dictionem †ρoρν Gallicé expoſuit :
.

A .
PePYYAHN& i., e, encenſoirs, Latinè : incenſoria
„. . . . VU „ „W
i. e. acerræ, thuribula, eſt autem aaaaεπdem,

N .
ac Heo.ee vel .hE&εν ratione pronun-

punctum habens in cornu ſiniſiro, yronunciare
ſolent, ſed abeſt vox Gallica à MSro 2. fuerunt
autem inceaſoria ſeu thuribula iſta cava & per-
forata, prout R. Salomo ibidem expoſuit.
96. Hebr. rnay, German. Geflochtene Ketten/
confer. ſuprà num. 92, h. verſ. & infra veri.
24. h. cap. D. 124. & n. 12 5. Sè
97. Confer. quæ infrà ad verſ. 2 5. h. cap. num. 12 .
notata ſunt.

* Hebr. nwwy iſtud, ut & ſequentia, usque ad:

nyn i. e, ut illæ infigantur, abſunt à MSto 1I.
*x Iſtud atque ea, quæ fequuntur, usque ad: &

Pv i. e. ſed habet ſignificationem, abſunt ab

utroque Môto.

98. De quo verſ, ſequ. 15. & ſeqg. h. cap. inpri- .

mis verl. 2 4. & 2 5. Cap. ſenſus itaque eſt, quod
ibi habeatur piæœceptum; non autem hoc loco.

† Hebr. S, ſic in plerisque exemplaribus, ut & in
AAMMMMsto

CAP. XXVIII.

ciationis Gallieæz , nam Galli x tanquam ,

OAl. W.
tura femillam e
guando ſaciescat
Verl IG. Hm
8.) iudici, (iin
ſammi ſicerdoti⸗

ielgnitcar) ͤ

onillcationes, (ven

103. 4 PCenann ſt
Aten (dicio: V⸗

cerdos) Mponit

idelicet:) opu
Hulana ſetlngit
& pottatum 1o.
Gicitur enim: &

(min humeralib

—.—
MSto 1, ſed in 5
ſupet (phod.)
9. eſceriin
Pra n. Nl. h jerl
100, Vel: coffuptie

Alc Ciclionem 1

lomo infra ſerl.
herſetſitates ick
(ckterum depeltor
Fipinmin not 4

Iuniiac Tfemelli

tus Gallici, qui i

Leeyit. Dart 3. c,4.

8 In notis Od N
N NwNV

1
npn NrN

mirN un

Cry e
W DN iͤe. ln0
m üla kaclenda el
jucicii in quo om
Cpolebet (Ulud
Gelealigua,) qus

Minebalt ehti

ionem, inqaltt

— QNy
18 92, Klorim non
tenn) uis heinne.
Vut thutidulis 94.
* Er dabi⸗ umna]
res) pals 9, Ulu;
beiur hie)it le
irhabeub ſeni⸗
eitlr notatin t.
u ſeero (bi Aglur
næ) confciantur g
Aligba et atte e.
natafit abi den.
Ptura⸗
—
neditionidus nacenis
tnt) Bunoffiugin Ler,
locumer tractaiu Tal-
b, acducit, ubi ,.
1) Ealice erpolnit:
Tt, Latind: incenſcti?
zutem vNNN ten,
WN flone ronun.

mm Callig tungnum 7,

ſiniſto, ronuncinte
lica à MSro 2 fuerunt
Nnibuls iſta cavn pet⸗
idicem expoſti.
Geflochtee Ketten/
h. Fefl. & inkte ſell.
12ſ.

l1 heca, numn 11.

lequemtiz, negue ad:
Nur, abſunt à Mro .
untut, ueque 10:
fcztionem, abiunt ab

CAP. XXVIII. EXODI. 61

ptura rem illam eum in finem, )ut diceret tibi: palæ iſtæ erunt tibi neceſlari?, ur,

quando facies catenas conterminas 99. ſuper pectorali, immittas illas in palas iſtas.
Verſ. I 5. Pectomle jadicii] Ut expiet contemptum 100. judicii; alia explicatio (vo-

cis:) judicii, (nimirùm ideò pectorale judicii dicitur,) quia illud declarat verba ejus

(ſummi ſacerdotis) eumque confidere facit de veritate; * (cœterùm dictio Dan
hic ſignificat:) driſnement, Ior. linguâ vernaculâ, nam (dictio) O tres habet ſi-

gnificationes, (nempè notat:) argumenta 1oz. judicum & complementum judicii

103, ac pœnam judicii, ſive porna (illa fuerit) mortis ſive plagarum ſive pecuniæ; hæc
autem (dictio: O νâ hic) ſignificat declarationem verborum, quando (ſummus ſa-
cerdos) exponit atque declarat verba ſua. Eod. verſ. 1 5. Sicuti opus eſt Ephodi]
(Videlicèt:) opus textile & quod ex quinque 104. ſpeciebus (conſtat.) Verlſ. 16.

Spyithama ſit longitudo ejus & ſpithama latitudo ejus] Duplicatum (fuit iſtud pectorale)

& portatum 105. antè ipſum (ſlummum ſacerdotem, nempè) & regione cordis ejus,

dicitur enim: & erunt ſuper cor Aaronis 1oé6. (pectorale autem iſtud erat) ſuſpen-

ſum in humeralibus Ephodi, quæ veniebant à tergo ejus ſuper ipſius humeros, erant-
ciendæ eſſent nee ne, contfer. infrà verſ. 3 o. .cap.
Sign. *

101. Vel: dresnement, ſic reddere poſſis Hane,

MMStO I1. ſed in MSto z. pro Cy legitur: 7 i. e,
ſuper (Ephoqdqddd),.
99. De voce iaan, quæ etiam hic habetur,
praà n. 9 I. h. verſ 14 aliquid dictum eſt.

ſenſusitague el o
non auten hoe 00,

eLemplanbus, i
en Msto⸗

100. Vel: corfuptionem ſive perverſitatem, nam!

& ſic dictionem νvertere poſſis, ſicuti R. Sa-
lomo infra verſ. 30. . cap. expoſuit yn i. e.
perver ſitates, vide not. ibidem n. 154. & n. 155.
cœterùm de pectorali judicii vide plura apud P.

Faginm in not. ad Paraphr. Chald. 6. loc, ut &

Junii ac Tremellii not. . loc. it. autor tracta

tus Gallici, qui inſeribitur: Hilſtoire du Culte

Levit. Part. 3. c. 4. pag. 27 3. edit. Amſtel.
*½ In notis 'no No locus iſte ſic exponitur:
h e ienn ee n eeen ee nn
eN m e n nn n ee n

2ðð
l

eh i, e. In omni re, de qua quis dubitabat,
an illa facienda eſſet nee pe, ibat ad Pectorale

zudicii, in quo omnes literæ Alphabheti erant, &t
volebat (illud Pectorale) dicere ei (dubitanti
de re aliqua,) quod illa facienda eſſet , literæ c:
minebant & efficiebant (vel exprimebant) di-
QKionem, in qua ſctiptum erat, an (tTes illæ) fa-

in MSto I. habeturppſed dictionem iſtam
vel corruptam vel non amplius uſu apud Gallos
receptam puto, fortè legendum: dreſſement,
quò nomine proceſſus judiciarius fortè intelligi-
tur. confer. not. ad Eſai. cap. 16. v. 3. n. 4. & ad
Elſai. c. 66. v. 16. n. 36. abeſt autem dictio iſta
Gallica 4 MSto ꝛ2. H
102. Vel: diſceptationes, probationes & reſpon-
ſiones, rationes utrimque adductas, id enim
vox Myv, quæ hic habetur, netat, in utroque
MStopro: 3 rieyegitur: wya en
i. e. verba litigantium, Gallicè: plaiderie.
10 3. Hebr. Pa na, quo nomine ſententiam de-
finitivam 4 Commentatore noſtro hie innui pu-
to, confer. not. ad Elſai. c. 32. v. 7. n. 15.
104. De quibus ſuprà verſ. 8. b. cap. n. 77. di-
tum eſt.
105. Vel: geſtatum, ſic hic interpretor ₰
rad. 70, ut ſenſus ſit, quòd ſummus ſacerdos il-
lud pectorale antè ſe vel antè pectus ſuum por-
taverit. ò
106. Prout infra verſ. 30. h. cap. habetur.

EzzY OCODI.

682

autem in iſtis (humeralibus) ſuſpenſum erat catenis atque annulis, veluti in textu ipſo
expoſitum eſt. Verſ. 17. Et implebis in e] Quoniam gemmæ implebant foſſulas pa-
larum, quæ illis (gemmis) præparatæ erant, (ideò Scriptura) illas vocat impletiones.
Verſ. 20. Inpatcli auro] Erunt ordines (gemmarum) in impletionibus ſuis circumda-
ti palis aureis in profunditate, quæ eam habebat quantitatem, * ut denſitas gemmæ il-
lam (profunditatem) implere poſſet atque hoc ſignificat: ☚ HNPi. e. in im-

pletionibus ſuis, (nempè,) quantum implere poteſt * denſitas gemmarum, tantum ſit

profundum palarum, non minus nee plus. † Verſ. 21. Ilnusquisque cum nomine:

ſuo] Juxtà ordinem nativitatis eorum (fuit) ordo gemmarum, (nimirùm) rubinus

105. Kubeni, topaſius 109. Simeoni & ſic omnes. Verſ. 22. Saper pectorale] (Par-
ticula — v hic ponitur pro:) ha i. e. propter pectorale, 110. videlicèt (eum-
in finem,) ut immittantur (catenæ) in annulos ejus (pectoralis,) veluti explicatur in-
frà in textu. Eod. v. 2 2. Catenas] (Dictio Hν ) notat W i. e. radices arbo-
ris, (ſicuti enim illæ) connexæ ſunt arbori, ut ipſa firmetur & infigatur terræ; ſic et-

iam iſtæ (catenæ) comprehendent peétorale, ut per illas iſtud ſuſpendatur in Ephodo;

*ſunt autem iſtæ duæ illæ catenæ, de quibus dictum eſt ſuprà in textu, (qui egit de)
palis, 111. quin etiam Menachem, filius Seruc 112, dictionem NW interpre-

107. Vel: convoluta, Hebr. ppa, de quo vide] alii: ſmaragdum, confer. Ejusd. P. Fagii not. ad
ſuprà verſ. 7. h. cap. num. 66. & infra verſ. 26. Paraphr. Chald, , loc. & Ar. Montani loc. al-
H. cap. n. 139. . MM leg.
X Sive: menſuram ſeu æſtimationem, id enim 110. Quod hic autor noſter vy exponit npn i4
rvox Vy ſignificat, confer, ſuprà verſ. 11. h.] idem autor verſu ſequ. 23. explicat: †x7 i. e.
cap. Sign. † ubi vocatur rm i e. menſura. ad opus ſive neeeſſitatem, vide dict. verſ. 2 3. n.
XX Juxtà quantitatem impletionis, ſic juxtà Hebr. 120. confer. & Raſchi not. ad Geneſ. c. 2 %. v.
N Pyva, abſunt autem iſta, us que ad: y de
ru i. e. unusquisque cum nomine ſuo, 4 MSto
1. confer. W agenl. Sota, pag. 1072.
† Hebr. N)) & d, ablunt etiam iſta 2
MSto 2 ,
108. Hebr. &ε, in Vulgata eſt: Sardius, ſie &
LXX. aαρπſ, alüs eſt: pyropus, prout ju-
nius ac Tremellius verterunt, confer. Ar. Monta-

ſuper pectorale; ſed propter illud, nempè, ut
ad illud pectorale aptarentur catenæ, ſicuti &
Junius ac Tremellius hic verterunt; cœterum de

29. Verſ. 3 6. n. 89. ac Levit. c. 2 3. V. 1 9. n. 42.
& Numer. c. 6. v. 17. num. 3 5, ac Numer. c. 34.
v. 17. Sign. *

ni Aaron ſive de veſt. ſacr. & P. Fagii not. ad Pa- x* Hebr. hNâ, ſic in editionibus, hactenus evulg

raphr. Chald. h. loe. ut & D. Wagenſeil. Sot.
.767. n. 20. ubi plura de ordine gemmarum
ac nominum, quæ illis inſculpta erant, vide &
not. in Nami rn h. loc.
109. Hebr. ννο‧ä, quam vocem LXX, quoque ver-
terunt: venaiε à Vulgatæ autor: topazium,

gatis ut & in MSto I. ſed MStum 2. habet ſine

ut per illas ſuſpendatur Ephod.
III. Vide ſuprà v. 1 3. & V. 14. b. cap.

112. De hoc vide etiam Geneſ, c. 30. V. 8. pz I0.

CaAbp.XXVIII.
que duplicata 107. & antè ipſum (ſacerdotem) paululùm deſcendebant; pectorale

(iec) —

15. n. 4 %. catenæ enim illæ non erant ſaciendæoa

ſignificatione particulæ 7) confer. & cap. ſeqv.

2 ab initio, nempè πι, Ephod, ut ſenſus ſit:

CAL.MVII.

nann go ien⸗

gionen w

Mem, vod eln
e habeej ſel

j, e, (atena, linge

idemm ſgnifca

inmittendomm!

teil. 115, Poo
Ieltiul Ee⸗
ſnenpe)hit tiit
beant uo iſti an
tuta)ac dicit: 8

tnli) ſebienin

Os annulos aure
Pod.verl. 23.

bus, 122, gue

metalia Ephodi,
ſuntcatene,e⸗

inbgiceberentke

— —

113. Senſus el, gn

ſed elim Oe
emn, quoad deriß
Od, ſicutime
114, Vide Cenel,,,
4ſ.,.
115. De qua ſide
Lxod, c. 3, , 21.

16. Zife: lingui

Lex. Talmn. fol.2
h. loe,

11. Nidelicktr 4.

ter &,. ſegn. 14
111. Fi reöerepol
e,guss quidem
mmoie Asto leri
Mencolamrel non
ceptam puto, hodli

— ARNNI..

weluti hedore tatur, quòd ſignificet D i. e. radices, 113., ac dicit, quod (litera) Reſch (in di-
Intext ioſo 2˖ D
6 wthultlahe⸗ M.em, quod eſt in (dictione:) P, 1IIS. ego autem non video, verba ejus (rectè

R kion. . ſeſe habere; ſed dictio) in lingua Hebraica (idem ſignificat) ac NeCD

hl 1sliisciteuns.

enlitzs germmme I. .

NWodbe,inin.

nmarum tantum ſt

ugue lun nonize
(eimirim) tubinus
Perheihera,,) (dat.
2, Vigelicet ſeun,
eluti Erplicatur in.
Vie nadices abo.
Satut terre; ſic d.

ndatntin k)hoto;

ertin (gui egit te)

H interpe.

latur,

————ʒ

Ujusd . giinot, 1 .

Ar. Montani loe, l⸗

erponit vorn il
explient: w ie.
rige cict pell.13,.
Ct. 40 Genel c. 19, 1,
ænon erant ſciende
Pterillud, nempe, ut.
tur catene, ſicntid
reterunt; cEterund de
) conler K ca er
it, ,23. V. I, n 42.
h,3 ,se Numer c,34,

nibus,hattenuis eyl⸗
Motum 2. hebet ſſe
, EHppoc itſenlusſt
14. cap.

CAF. XXVII. ExODI. 683

ctione HW O) ſit ſuperflua, veluti Mem, quod eſt in (dictione) ν 114. &

i. e. catena, linguâ Miſchnæ. 116. Eod. verſ. 22. Conterminas] (Dictio Ne hic
idem ſignificat, ac:) ND i. e. terminatas, de quibus dictum eſt ſupràâ, 117. ad
immittendum illas in annulos, ut ſint )) 23i. e. in fine pectoralis; omnis autem
(dictio) —3 ſignificat u i. e. finem (ſive terminum,) linguâ vernaculà: aſſom-
meil. 118., Eod. verſ. 22. Opere tortili] i. e. Opere intricato. 119. Verſ. 23. Su-
per pectonale] (Particula p hic ponitur pro n i. e. ad uſum 120. pectoralis,
(nempè, ) ut ei infigantur (catenæ, )nec convenit dicere, quòd ſtatim ab initio fieri de-
beant (duo iſti annuli) ſuper illo (pectorali;) nam ſi hoc ita eſſet, cur repetit (hic Scri

ptura) ac dicit: & pones duos annulos? nonne jam anteà Poſiti erant in illo (pecto-
rali?) ſcribi enim debuiſſet ab initio textus: & facies in extremitatibus pectoralis du-
os annulos aureos, codem modo etiam (textum) de catenis 121. explicare debes.
Eod. verſ. 23. Ie duabus extremitatibus pectoralis] (Videlicèt) in duabus ſummitati-
bus, 122. quæ ſunt regione colli ad dextram & ad ſiniſtram, quæ veniunt versus hu-

meralia Ephodi. Verſ. 24. Et dabis duas catenas tortiles 123. aureas] Hæ ipſæ
ſunt catenæ, de quibus ſcriptum eſt ſuprà, 124. nec expoſuit (Scriptura) locum, ubi

infigi deberent (catenæ) in pectorali; nunc autem explicat tibi, ut infigat (aurifaber)

WW., ſicuti mox declaratur.
114. Vide Geneſ. c. 3 1. V. 2. ut & I Samuel, cap.
115. De qua vide Geneſ. dict, c. 31. v. 42. atque
Exod. C. 3., Vv. 2 I.
116. Sive: linguà Talmudicãâ, confer. Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 2474. & not. in e n
b. oo. O Ud
117. Videlicèt v. 14. . c, ubi vide not. n. 9 1, con-
fer. & v. ſequ. 24, n. 124.
118. Sic reddere poſſis: N prout in omni-
bus, quas quidem inſpexi, editionibus, ut & in
utroque MSto legitur; ſed dictionem iſtam vel
mendoſam vel non ampliùs apud Gallos uſu re-
ceptam puto, hodiè Galli finem ac terminum ali-
cujus rei Vvocant: ſommet, nempé: la ſin & le

ðèð Qꝗqꝗqq GʒG; as
11. Senſus eſt, qud non ſolum diio ; bout de quelquechoſe.
ſed etiam απσιν, ſecunduùm Menachemi men- 119. Vide, quæ ſuprà ad dict. v. 14. . c. n. 92.
tem, quoad derivationem referatur ad vocem notata ſunt.

120. Sive: ad opus vel neceſſitatem, prout ſcilicèt
requirit pectorale, confer. v. antec. 22. h. c. n.
110. & infrà v. 2 5. h. c. n. 130.
1I2I. Vide, quæ ad verſum antec. 22. h. c. n. 110.
notata ſunt, confer, & v. 2 5. h. c. n, 12 9. ac not.
in o r h. loc. =
12 2. Sive: extremitatibus vel angulis, id enim
dictio ds, quæ hic habetur, ſignificat, con-
fer. v. 2 6. h. c. n. 136.
123. Vide, quæ ſuprà ad v. 14. h. c. n. 92. & n.
96. notata ſunt, confer. & v. 6. b. c. n. 2 ũñ0v.
* Nempè: conterminæ, Hebr. nz ſice in notis
Raſchianis editionis art mnoe hic additum re-
peritur, ut & in utroque MSto.
124. Nimirùm dict. v. 14. . c. ubi vide not. n,
72. & n. 96, (Onfer. & V. præg, 22. n, 1177

684 EXxODI.

ſint ipſæ primæ, 125. nam ecce in Sectione, (quæ incipit:) hæc ſunt inſtrumenta,
1½. nonrepetuntur. 127. Verſ. 2 §. Et duas extremimtes] (Scilicèt) duarum ca-
tenarum tortilium, (nempè:) duo capita (ſive extremitates) uniuscujusque (catenæ.)
Eod. verſ. 2 5. Inſeres duabus palu] Hæ ſunt illæ ipſæ (palæ,) quæ ſcriptæ ſunt ſupra,
12 8, inter textum, (qui agit de) pectorali & inter textum, (qui agit de) Ephod, 129.
nec expoſuit (ibidem S. Scriptura) neceſſitatem 130. illarum (palarum) atque earun-
dem locum; nunc autem explicat (Scriptura, ut illis (aurifaber) inſerere debeat ca-
pita catenarum tortilium, quæ infixæ erant annulis pectoralis ſacri versus dextram &

ſiniſtram juxtà collum, (nimirùm) duo capita catenæ dextræ 131. infigebat palæ dex-

træ, eodem modo palæ ſiniſtræ (inſerebat) duo capita catenæ ſiniſtræ. Eod, verſ.
25. Et impones] Palas humeralibus Ephodi, unam * in iſto (humerali) & alteram in
altero, ſic reperiebantur humeralia Ephodi firmiter tenere pectorale, ne illud caderet

& ab eis (humeralibus) pendebat iſtud (pectorale;) ſed tamen adhuc inferior ora pe-

ctoralis hinc inde movebatur & ſuper ventre 132, ipfſius (ſacerdotis) agitabatur nec

illa (inferior ora) eidem (ſacerdoti) benè cohærebat, quocircà duo inſuper annuli e-

rant neceſſarii pro inferiori ejusdem (pectoralis) parte, ſicuti ulterius (S. Scriptura

hic) exponit. Eod. verſ. 25. Versas anteriorem ejus partem] (Nempè:) Ephodi

133. ne det* (aurifaber) palas in parte 134, interiori humeralium, quæ erant ver-

„*

Hebr. 77 Vrn iſta ut & ſequentia, usque ad:
ep r PE&) i, e. & duas extremitates, abſunt
ab utroque MSto.
125: Id eſt: priores illæ, de quibus ſuprà alleg.
v. 14. h. c. dictum eſt, .
126. Vel: iſta ſunt numerata, preùt alii vertunt

cui rei palæ illæ debeant adhiberi, confer. ſupra
V. 2 2. h. ec, D. 120.

ta ſunt,

PeTA i. e, firmiter tenere, abſunt à MSto r.

tata ſunt.
133. Junius tamen ac Tremellius verba iſta:

ea, quæ Exod. c. 3 8. v. 21. habentur, Hebr. 132. Conter. quæ ad v. ſeq. 3 6. b. c. n. 143. no-

TPDP H7&, P. Fagius juxtà Paraphralin Chal-
daicam tranſtulit: hæc eſt ſumma, LXX. ita:
xXα. AvS&&αà vνvPIvZvα, i. e. & hæc eſt conſtructio,
ego Vulgatam hic in vertendo ſecutus ſum.
127. Vel; non iterantur aut bis dicuntur in al
legata Sectione & quidem Exod. c. 39. v. 1 5. ſed
ſemel tantum catenarum ibi fit mentio, unde
patet, juxtà mentem Commentatoris noſtri, eas-

non ad Ephod referunt; ſed ad ſummum ſacer⸗
dotem, hoc ſenſu: versus anteriorem partem
ejus, Icil. ſacerdotis; ſed res eodem redit, con-
ker⸗ v. ſequ. 2 6. n. 13 8. & not, in n o
1oc

dem fuiſſs catenas, licèt earum hoc capite 2 8. v.) *X Hebr. n dhw iſta & quæ ſequuntur, usque
14. S& verſ. 24. bis fiat mentio, confer, not. in N .
Wben re b. loc. .
12 8. Vide ſuprè, V. 13. h. c. ibique not, n. 90.
v. 14. Uu. 9 7. & v. 2 3. U. 12 1.
129. Textus iſti ſunt verius 1 3. & verſus 14. h. c.
130. Siye: illatum uſum, Hebr. , nempeè,

ad: day rN i. e. nam ea pars S&c. abſunt 2
MSto z.

ay, quod hic habetur, iigaifitat, confer. v. ſequ-

26. H. C. n. 137.

—

CAp. XKXVII.

illas annulis; exinde autem cognoſces, * quòd illæ, (de quibus hic dicitur, catenæ)

13 1. Confer. quæ ſuprà ad v. 6. h. c. n. 49. nota-

* Hebr. && iſtud, ut & ſequentia, usque ad:

en in i. e, versus anteriorem partem ejus,

134. Germ. das invendige Theil / id eim Hebr.

l
C. NNVNI.

8s alnictuln; i
an iee legid

iciut H u e.

ſnes 136, eis
enl 16. H

u (aunkiben) inn

ſenioris que elt e
ne hocheccet

inponebatu lun

Cgnum: (nempe
ls, gu⸗ ettinlecet

inttinlecsatque

dabat ſacerdoten
cerdotisſuper lun
AApatten ilam,
tecumbebant ſup
nam Pale Limpor

ſper humeros e

antur extretnita!
los autemprecep

elat Choe elt, qu

tubi conjungun
erat eregione cin

criguntuthumeta

—.—

ijſ. Si,e: peſsiß i

hie yn n
bec. n. 144. & n0

Hebrt. ) N 1

ſequuntur, usie
bus Gdeniatis
bentur,) in MSto
Oe Ne
liorſcil.) non vide

ſe ſapetiof an)
136. Kye znguli,

(onfer, le ſüpf⸗
ſunr,

Anlen 134. an

133 le Hebr. do

dicitu, H
Enr inſkrunentn
licei)
usne ſeatene,
enpre funt ſipr

e)bphoc, 119,

tum)etgieen.
nletere debest ea.

Fetads dextram &

nſgzebet Palx dex.
niffre, Boch, Verl.
rali) A alteranin

e,ne ilud cageret
he interior orape.
is)agitabatur nee
inlüper annulie.
zins (S.detiptuta⸗
N, quer erant get.
is

——— -ℳ– ——

achibericonter iupt
.6,bic.,49. noln.

egnentiz, Ueqle 1d:

„ablunt Möto 1.

36, 4 .n. 43,n.

lemellius ſeiba il:
tiorem partem ejus,
ed aaſummumn ſtt⸗
antefiotem artemm

tne)

duarum (a.

CAb. XXVIII.

tes eoem kedit (0.
not, in Dr

ue ſequuntut, uegue

nei ans bſilt

Thelh ilgin i.
tehtollet ſel

J h. c. n. 144. & not. in a n h. loe.

13 , Hebr. 'o, qua de voce vide, quæ ſupt ad

EXODI. 685
sus amictum; 135. ſed in parte ſuperiori, quæ erat extrinſecus & hoc vocatur: 7)
9 i. e. & regione faciei ejus (ſcilicèt) Ephodi, nam ea pars, † quæ non videtur, non
dicitur H) i. e. facies. Verſ. 26. Duabus extremitatibus pectoralis] Hæ ſunt duæ
fines 136. ejus (pectoralis) inferiores versùs dextram & versùs ſiniſtram. Eod.
verſ. 26. In ora ejus, quæ eſt ad partem &phodi interierem] Ecce tibi duo ſigna, unum,
ut (aurifaber) inſerat illos (annulos) in duas extremitates partis illius (pectoralis) in-
ferioris, quæ eſt è regione Ephodi, nam Esperior ejus (pectoralis) pars non eſt è regio-
ne Ephodi, ecce enim (ſuperior illa pars) proximé adheæret collo; Ephodum autem-

imponebatur lumbis ejus (ſummi ſacerdotis,) prætereà etiam aliud dedit (Scriptura)

ſignum: (nempè:) ne (aurifaber) infigat illos (annulos) in parte 137. illa pectora-
lis, quæ extrinſecus verſa eſt; ſed in parte interiori, dicitur enim (hic:) — i. e.
intrinſecùs atque illa ipſa pars erat regione Ephodi, nam cingulum Ephodi circum-
dabat ſacerdotem ac ſuccinctorium 138. duplicabatur 139. in anteriori parte ſa-
cerdotis ſuper lumbis ejus & ſuper aliqua parte ventris ejus hinc atque illinc, usque
ad partem illam, quæ eſt & regione extremitatum pectoralis; extremitates verô ejus
recumbebant ſuper illo (pectorali) in duobus humeralibus Ephodi à parte inferiori,
nam palæ *imponebantur capitibus humeralium Ephodi fuperioribus, quæ veniebant
ſuper humeros ejus (ſacerdotis) versus illius guttur & duplicabantur (vel convolve-
bantur extremitates illæ) ac deſcendebant in anteriori parte ejus (ſacerdotis;) annu-
los autem præcepit, ut imponeret ſecundo illorum capiti, quod Ephodo conjunctum
erat, & hoc eſt, quod dicitur: èregione commiſſuræ 140, ejus, propè locum illum,
v ubi conjunguntur Ephodo ſurſum versũs, paululum à cinctura, nam commiſſura
erat & regione cincturæ; illi autem (annuli) dabantur paululum in tergo, 141. ubi
eriguntur humeralia, & hoc eſt, quod dicitur: à ſuperiori parte cinguli Ephodi, 142.
v. 4. h. c. n. 8. notata ſunt, éonfer. & v. antec.
25. n. 133.⸗
139. Vel: convolvebatur, Hebr. "poa vide, quæ
ad v. 16. H. c. D. 107. notata ſunt.
* Hebr. vnvnam, abeſt iſtud à MSto r.
140. Sive: juncturæ, Hebr. nrm, prout verſu

ſequ. 2 7. h. c. in textu ſacro habetur, confer, not,
in "pon rS b. loc. HM
** Hebr. dop- Tb iſta, ut & ſequentia, usque
a H AE i, e. (&regione) cincturæ, abſunt 4
141. Sive: in altitudine, Hebr. DPaua, nempè eo
in loco, ubi elevabantur vel attollebantur hu-
meralia.

142. Sicuti dict, v. ſequ.

135. Sive versus indumentum vel pallium, ita
R——ð 1 . —
hic n EX interpretor, confer. v. ſeq. 26.

† Hebr. Ay r& à iſtorum loco & eorum, quæ
ſequuntur, usque ad: y i. e. dua-
bus ext emitatibus &c. (quæ verſu ſequ. 26. ha-
bentur,) in MSto 2. ita legitur: Aay rrN
TD NON e 1P& i. e. ham illa pars (inte-
rior ſcil.) non videtur; ſed facies (i. e. ex erior
ſeu ſuperior pars.)
136. Sive anguli, Hebr. a&, Germ. Ecken/
confer. quæ ſupra ad v. 2 3. b. C. n. 122. notata
ſunt.
137. Sive: in parte exteriore, vide, quæ paulo
antè n. 134. v. antec. 2 5. h. c. notata ſunt.

2 7. b. C. habetur.

„

686 EXODI. CAbpP. XXVIII.

iſti itaque (annuli) erant ê regione extremitatis pectoralis & (ſacerdos) in-

ſerebat vittam hyacinthinam in annulos iſtos, † ut & in annulos pectoralis
eosque eàâdem vitta conjungebat ad dextram & ad ſiniſtram, ne inferior pars

* pectoralis moveretur introrsum ac vertereturr extrorsum & ſuper ventre-
143, ejus (ſacerdotis) agitaretur; ſed ut reperiretur probè collocata ſuper a-
miculo. 144. Verſ. 27. Veriàs anteriorem ejus partem] (Videlicèt) in latere

(ſive parte) exteriore. Verſ. 28. Et alligent] (Verbum 02 ), quod hic habetur,)

ſignificat 2i. e. conjunctionem, 145. ſic quoque (accipitur in illo loco:
82◻2; i. e. à conſociationibus viri 146. (videlicèt:) à conjunctionibus 1 (&) conſor-
tis improborum, ſic etiam (in illo loco:) D' OONi, e. & conjunctiones in conval-

lem, 147, i. e. montes, qui ſibi invicem conjuncti ſunt, in quorum convallem, quæ

eſt inter illos (montes,) non poteſt deſcendi, niſi cum maxima difficultate, dum pro-

pter illorum conjunctionem vallis atta eſt atque profunda, (iſti montes, inquit ibi-

dem propheta,) erunt in convallem planam & tranſitu facilem. Eod. verſ. 2 8. Ilr
ſit in cingulo pbodi] i. e. Ut ſit pectorale conjunctum eingulo Ephodi. Eod. verſ. 28.
Et non ſeparetur] (Verbum “) fignificat P)'o i. e. divulſionem (vel ſeparatio-
nem) & eſt vox Arabica, ſicuti dicit Duneſch, 148. Ben Lebarath. Verſ. 30. 1hrim

1

& Tummim] Flæc fuit Scriptura nominis expoſiti 149. quam dederat (Moſes) in.

duplicatura pectoralis; (dicuntur autem DN& D )),) quia per illud (nomen

explicitum) ipſe (Summus Sacerdos) NRâi. c. illuſtrabat (ſive declarabat) verba ſua

† Hebr. yan irNn, hæc & ſequentia, usque ad:
rD a i. e. eâdem vittä, abſunt 4 MStoz.
& in eodem iſta ſolum leguntur: on
eneen rnden 1. e. (inſerebat) vit

tam hbyacinthinam in iſtas vittas ad dextram &c.

X Hebr. ronfi in eed. MSto 2. poſte ſie legitur:
n eie ya i. e. ſne inferior pars) an
nulli pectoralis quoad majorem ejus partem
moveretur &. Z
143. Confer. quæ v. præced. 2 5. H. c. D. 132. no-
tata ſun. G
144. Sive: pallio, de quo vide v. 31. h. c. ibique
not. n. 156 conter. & v, antec. 2 5. h. c. n. 13 5§.
145. Contfer. infra Exod. c. 39. v. 2 1. ubi ibi dem
reperitur verbum, vide & Michlol Jophi h. loc.
ubi ba exponitur: APna) i. e. attollant, ſic

quoque Junii ac Tremellii habet verſio: attel.

lunto.

146. Sive: 4 conſortiis, ſic ex mente Commen.

tatoris noſtri vertere volui, quod Plialm. 3 1. v.
2 1. habetur, alii tranſtulerunt: à perverſitati-
» 2 X „ .
bus, LXX. «πωο rαειανονςο à conturbatione, ſic
1

7

10. ac Lud. Capelli not. Critic. ad hunc v. 2 89.
† Hebr. an iſtud & quod ſequitur usque ad: 147
i e. ſic etiam, abeſt 2« MSto 2.
volui, quæ Eſai. c. 40. V. 4. habentur,
*Hebr. mn, in utroque MSto pro eo legitur-
Ie i. e., erectionem ſeu altitudinem eorum.

lerunt, de hoc vide etiam Numer. c. 2 §. v. 2 9.
it, Pſalm. 37. v. 7, ibique Raſchi nor. it. ad Elai.
c. 56. V. 10. n. 8. & ad Hoſe. c. 5. v. 5.
149. Sive, ut alii: nominis ſeparati, Hebr. =*
vNn, de quo mukti multa, confer. Præ alüs P.,
Fagius ad Paraphraſ. Chaldaic. ut & Junii ac
Fremellit notæ b. loc. vide & Levit. c. g. v. 9.
n. d. ac D. Wagenſeil. Sot. p. 940. && p. 106 .

ſunt, confer. & autor tra ctatus Gallici, qui inſceri

ubi fusè de Hein & ) humm im agitur.

147. Sic quoque ex mente autoris noſtri vertere

14 %. Vel: Doneſch, ſeu Dunes ſicuti alii tranſtu-

ac p. 1069. n. 3. ubi plura de tem pore, quande
orachlum iſtud peckora'e ceſflave it, adduca

& Vulgata, confer. Raſchi not. ad Plaim. 10. V.

vitur: Hiſtoire du Culte Levit. &c. Part. 2. c 5.

ciK.
cNe het
Herihaud potuih,
ilud non bit in
didum küitſadicl
Pod vetl 30. 7
nod ipbllinii
ig kecete debet
tale epiat penſet
judicli. 15. V
allium,)ut ele
ilad (valium)lit

Verl 31. fr⸗r
apennl, it

) ui ar

cati aulein ejus

Diſcinus nino)

—
49 Conlen que lupt.
uſunt.
1)0. um eidad ſel
Qorale, quocifd i
templo lecundo co
P. 1059. & 1869,1
Joma, fol. 71,.
Alegatur.
1)1. Vel: juditi ſi
iiſeln c. ibiquend

1 1. Kcnti Numet,

yel: contipieban
1,ptoeo legitur:
tun, cortipiebantu

1 z. Hebr. N

etiam inelligere in
dum, confet. Ger

1, N. 4,. D. 139.

15½ Hedr. nyn,
t ocatur: 7
138, vide notatad
155, Meſt: Propter
(/Nmittuntut, con

——. wn.

Hunnlos Decdoralig
de inkerior Pars
lper pentte.
olloczt luipet a.
elieke) in latete.
god hie habelln)
uur in illo loe⸗ 1.
gbist conſor.
diones in conyal⸗
nconyallem, goæ
kcultate, dam pto.
montes ingnit bi.
koc. retl 19, 1
di. Lod,. Uetl 19.
tem (vel ſeparatio.

cert Mols) in
per ilud (nomen
carabat) etba ia

10

—.ũ⁵ — D
i not, ad Plaim, 10,7.

Cälic, ad huncv. 2),
ſequiturusquezd: in
101, .
e autoris noſtti rertere
4, lubemur,
lSto pro eo leoſtur⸗
1 Atitucinem eorum,

unes ſtouti ali trandlu. 8

Numer. c. 19,V. 1.
Raſchi not, it, ad bigi,
le,. J. J. ſ.
s ſepatati, Hebr. d
lta, conlel, Pre⸗lis,
alGaic, Ut & junii ac
ide & Leylt 7, 9. d. ge
N, p. 940. K p. 1066,
2Cetem pole, auand
e cellare it, adducla
