quæ de hoc libro ſuprà ad Levit. c. 7. v. 6. num. ErI5. Sicuti hic & ſupra dict. v. 2 5. . eap. dicitur,
16. & infrà ad Levit. c. 2 1. V. 23. n. 77. notata! confer. & hic Chulin, fJoh 7 I. a. & Nidda,
funt, confer. hic jalkut Part. I. Jol. 149. col. Fol. 42. b. .
116. la habetur infrà Levit. c. 22. v. 8. ubi vide

2. fin.
110. Nihilominus immundum erit ſemen illud, Ralchi not. n. 30. confer. hic Jalkut Part. 1. ol.
confer. fuprà v. 34. ß. cap. p. 75§ũ 1149. col. 4.
111. Vel: ut vocetur cibus, ſi in cibum adhibea-AIIZ7. Nempè: ſi de palo vel unco ſuſpendat mor-
tur, confer. verſ. antec. 3 72 b. cap. n. 104. ticinum jumenti mundi, ita verbum darm hic

hIZ. Nempè, ut immundum fieri poſſit, confer. interpretor, ſi quis igitur non ipſe portat mor-
quæ ſuprà ad v. 34. F. cap; n. 75. & n. 7 8. no- ticinum, illius veſtes non polluuntur, confer.
tata ſunt. num. ſeq. IIL.
* Confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 136. a. & IIS. Secs igitur eſt, ſi quis ipſe xy) ar i. e.
Serachim, fol. 69. b. it. Chulin, ol. 37. a. & infigat ſibi ipſi, nam hoc caſu aa h
Jol. 70. a. B. it. fol. 74. a. it. Fol. 85. b. & fol.] i. e. ipſe portat morticinum atque ita contami-
118. u. & fol. r2 0. b. it. Nidda, fol. 56. a. nat vVeſtes ſuas, ita ia Gur Arjeh fol. 135. col.
1II3. Nempè, quando illa ſeparata ſunt 4 carne, ſie 4. med. exponitur, confer. num. præced. 117.

in not. an re hic exponirur, vide, quæ ad r 19. Ideſt: in loco pollutionis ſive contamina-

V. g. b. cap. M. 22. notata ſunt, conter, & To- tionis, Hebr. yae Pn, confer. ſuprà v. 340
rat Cohanim ac tractat. Talmud. Chullin, ol. h. cap. n. 9 5. & Levit. c. 6. V. 2 I. num. 76. a0
11g. a. uti in p Ne b. loc. allegantur ad Leyvit. C. 22. V, 8a D. 3 I.
marginem, ß

CN.

110, ei, gan

olive. 111.

laretit; tan
ſohrtentan
Xgorin lar
ſa)ſupertel
Prant, ecce
Ut reus kat k

nonappella

Yes habens .
Ouodonuditi
WoaSic.
Patun) quia
er ventteim
includantur
er giutulr

qudaturſen

vetl. 42. Q

—

no. Id elt: 4

Po dieſe

111 Fi quis

morticino,
nem, is (0.
num non tet
n. 93,i Ex
4 6. h. 101.
2. 20 tal
On
111. Conler.
notata funt,

1. Hebt.

quoddatmfft

dens, hon

cOnfer, Bux
trachat. Ta
MSto 1, pn
us ſunt in
Rebr. on
coner hien
ſol. 4. znit.
114. MWe: ſe

ſio dd

CA.N.
— 4
oſcheillle.
omnia lila)er.
niytieini ſeheyr i.
habet 2dbamn,
n Ker guoſe.
nde immundiiei,
19. Caderer u
gulas aut ellem.
bottitionis gvim
nerd tangit, ilius
a fua. 115, Bod,

s ejist Cum l.

tillam polluanr,
A monicinumjn.
t, non er por⸗
in loco ablorptio.
un detur eltimatid

110, ei,

—

Ves habens pedes, quod non videtur, niſi quaſi repens ac ſerpens. 126.

verſ. 42. Lod multos babet pedes] Hæc eſt ſcolopendra, 130, quod eſt reptile, ha-

CAP. YX. IIEVITICI. 883567

r

120. ei, qui portat & ei, qui tangit, (nempè) quantum ſufficit eſui, quæ eſt quantitas
olivæ. 121. Eod. verſ. 40. Et immundus erit usque ad veſperum] Quamvis ipſe ſe-

laverit; tamen opus eſt, 122. ut Solis occaſus (expectetur.) Verſ. 41. Quod reptat

ſuper terram] (Hoc dicit Scriptura,) ut excipiantur muſcæ, quæ ſunt in ciceribus 123.

& quæ in fabis* (reperiuntur) atque vermes lenticularum, nam ecce non reptant (i-

ſta) ſuper terram; ſed (ſunt) in cibo; 124. aſt quando egrediuntur in aeẽrem & re-
ptant, ecce prohibita ſunt. Eod. verſ. 41. Non comedatur] (Hoc dieit Scriptura,)
ut reus fiat is, qui (hæc) comedenda præbet, perinde atque ille, qui ipſe comedit; 125.

non ꝗppellatur autem VWi. e. reptile; niſi id, quod depreſſum (ſive humile) eſt, bre-
Verf. 42.
uodgrditur ſuper veutrem] Uti eſt ſerpens; dictio autem ) i. e. venter (hic uſur-
patur,) quia animal, quod graditur, ſeſe incurvat † & cadit ſuper viſcera ſua (ſive: ſu-
per ventrem ſuum.) Eod. verf. 42. Quicquid graditur] (Hoc dicit Scriptura,) ut

includantur cæciliæ 127. & hiſce ſimilia. 12 8. Eod. verſ. 42. Duod graditur * ſü-

per quatuor pedes] Veluti ſcorpio. Eod. verſ. 42. Omne] (Hoc dicitur hic,) ut in-
cludatur ſcarabæus, eſcarbot, * linguâ vernacura, 129. & quod huic ſimile eſt. Eod.

bens

Q 4 ꝗqHꝗq 3

,Cap. d blit. Numer,
t. in onn o h. loe,

ol. 114. it fll ,

kv. 25 5, ea,. dicitgt,

ol 1.a. & Nidde,

7
,c. 11. V ). bbi ide
. hie ſe un Pat 0,

efunco ſulpencet not.

i, ta vebum N bic

r non in pornnk⸗
on polluuntun conſer⸗

vis ipſe wy an . .
caſn DraN e N
Uutn,atque ita contamni⸗
ur Arlſeb l 35,col⸗
er, nump,ptacel, I17

tionis ſue contamnind

. 7
, (oofer, ſopti 704.

172 1. Si quis igitur tantum portet vel tangat de

4

120. Id eſt: quantitas, menſura, id enim dictio

ciborum ſpecçies continens,
y hic fignificat. .

125. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 13. h. cap. n. 34.0
notata ſunt, vide & GurAtjeh fol. 136. col. I. med,
126. Vide, quæ ſuprà ad verl, 20. h. cap. n. 55.
nem, is contaminabitur, licèt totum mortici notata ſunt, confer. & not. in an 'nowh. loc.
num non tetigerit, eonfer. fuprà verf. 3 4. h. cap. it. tract. Talm. Peſachim, fol. 23. a.
n. 9 3. it. Exod. c. 12. V. 4. n. 2 3. & d. c. 12: v. † Confer. hit tract. Talm. Kidduſchin, fol, 30. 2.
46. n. 202. vid. & infra Levit. c. 22. v. 5. n. & Chulin, fol. 67. b. it. Jevammot, fol. 114. a.
25. aC tract. Talm. Nidda, fol. 42. b. uti in 127. Sive: ſerpentes coci, Hebr. ινGerm,
Synar rWW' h. loc. ad marginem allegatur. Blindſchleichen / vide Buxtorf. Lex. Talm. fol.
122. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 3 2. H. gap. n. 71, 242 1. ac not. in or Mνh. loc.
notata lunt, vide & notas in an rpu h. loc. 129. Hebr. i, e, quod ſimile eſt ſimili.
123. Hebr. po, hac dictione nonnulli genus * Hebr. Trm iſtad, ut & ſequentia, usque ad:
quoddam fructuum arboreorum alii: ficuum h; Ra 1. e. quod multos habet pedes, abſunt
genus, nonnulli genus leguminis notari volunt, 2 MSto z.
conter. Buxtorf. Tex. Talm. l. 104 9. Vide G. ar Ita hic exprimo: , in MSto I. legitur:
tractat. Talm. Chullin, ol. 67. a. b. proht in „
mer re b. loc. allegatur ad marginem, in laeOν, res eadem eſt.

morticino, quantum æquat olivæ magnitudi

MSto I. pro: un' legitur: vVy Wnni. e. 129. Gonfer. hic & usd. Buxtorf. Lex. Talmoll. 810.
130. Hebr. 713, quod nonnulli Germanicè expo-
nunt: Raupen/ Latinis: eruca, confer idem
Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 1307. in MSto I.
pro: 1 legitur: a u mendosè ; in MSta-
2, prO 2n legiture 21 i. e. magnum (teptile,)

quæ ſunt in vaſis ligneis,
„ Hebr. Phpav), abeſt iſtud ab utroque MSto
confer. hic tract. Taim. Beza, ſol. 6. b. & Naſir,
Pol. 64. aoit. Chulin, ol. 64. 2. & ol. 67. 2, b.
124. Sive: legug ine, quod comeditur, nam di-
QRio ae, quæ hic habetur, generalis eſt, varias l

4 SS

bens pedes à capite usque ad caudam ſuam hinc atque illinc, & vocant; centipedam.
131. Verſfſ. 43. Non contaminetis] Per eſum illorum, ** nam ecce (hie) ſcriptum eſt:

—

.

animas veſtras, non eſt autem abominatio animæ in tactu, ſic quoque (intelligendum

eſt, quod hic ſequitur:) nec polluite vos, ſcilicèt) per illorum eſum. Eod. verſ. 43.
Iit polluamini] Si vos per iſta polluemini in terra, ego quoque immundos vos reddam
in futuro ſeculo & in ſede ſuperna (ſive cœleſti.) Verſ. 44. Nam ego ſum Dominus,
Deus veſter] Quemadmodum * ego ſum ſanctus, quia ſum Dominus, Deus veſter;
ita & vos DNPNid eſt: DV “P i. e. ſanctificate vosmet infrà (in hac
terra) Eod. v. 44. Et ſitis ſancti] Quia †ego ſanctificabo vos ſupràâ & in ſeculo fu⸗
turo. Eod. v. 44. Nec contaminetis & c.] (Repetit 132, hic lex prohibitionem,) ut is, qui

ganrum

transgreditur, in multa præcepta negativa 133. peccet; omne autem præceptum ne-

4

131. Vel: centipedes, ita hic reddere puslis:
V „- . . . .
DaW, ſicuti in editione od e e in
gxemplari Hebræo , quo uſus ſum, legitur &
quidem reétius, quãm in Bibliis Buxtorf. ubi
N . . V
„ P'à habetur, in MStoz. legitur : PD cen⸗
A
pies, in MSto 2. Pu, res eadem eſt.
xXX Confer. hic tract. Talm. Schabbai, ol. 90. b.

& Maccot, Fol. 16. b. it. Joma, Jol. 3 9. a. E&

fJol. 80. b- R
* Hebr. 2, in MSto I. polteà adduntut iſta:
a enn e e ee e, 3 ”
b-ee e e nen renn e
ima v" Wey nienn en enie n r een.
bpyrre bnee ae eeen ene ee
bra e de reeen e enen
invy ntep Ua ne neen ene ee
òð
an eee e ee eeee ree
wd ne ie i weennen enen e .
ðððẽ
ba bhSDON CNa SDDRi, e. Ego autem Joſe-
phus, filius R. Simeonis (de hoc vid. Exod. c.
34. v. 9. Sign, †) dico (atque explico ſic verba
iſta:) ne immundos vos reddite per illa (uti hoe
verſ. 4 3. habetur, nimirum) adeo gravis eſt im
munditia iſtius (reptilis,) ut, ſi (illa reptilia)
comedatis 3 ipſi vosmet per illa immundos fa-
ciatis, ne dicas, immundities corporis (ſive,
ſubſtantiæ) ineſt illis, afque ipſa quidem im-
rpirada ſunt, atque polluunt; ſed (eatenus)

munda ſunt, ne alios polluant: ideireò opus fu-

it, dicere: & per illa fiatis polluti (prout hoc
verſ. 43. habetur,) ſunt enim res, quæ mundæz

ſunr, ne alios polluant, ſed immundities corpo⸗
ris (leu ſubſtantiæ) elt in illis atque iſta pollu-
unt & alios immundos reddunt. Sanctificetis
vos & ſitis ſancti, quoniam ego ſanctus ſum, (Y.
44. h. cap.) atque ſanctitas mea adeo magna eſt,
ut ego ſanctificem eos, qui mihi adhærent, (in-
de) tu diſcis eodem modo (iſtud:) ne immun-
dos vos faciatis per illa, quoniam tanta in illis
eſt immundities, ut, ſi per illa vosmet pollua-
tis, ipſi immundi fiatis per illa; cœterùm in

eodem MSto I. verba iſta: myn Naa i, e.

& in ſede ſuperna (quæ in notis Ralchianis hoc
verſ. 4 3. habentur,) abſunt.
tx Hebr. =, iſind, ut & ſequentia, usque ade
vPNA i. e. ita & vosmet ſanctificate, abſunt
2 MSto I. confer. hic tract. Talm. Schevuot, ol.
† Hebr. 27, in utroque MSto pro eo legitur: wy
i, e. coràam me; cœteruùm in MSto 1. locus iſte
ſic legitur : Nà NaN .n yn in ,
SSrte “"D i. e, coràm me ſuprà & in ſeculo
futuro, quoniam ego ſanctiſico vos⸗ .
132. Nam pauß antè verſu præcedenti dicitur:
ne polluatis, & mox hoc veriu ſequitur- nec con-
taminetis, vide not. in 'nam h. loc. it.
Jalkuc Part. 1. Fol. 150. col. I. circà fin.
133. Confer. quæ ſupta ad verſ. 3. 6. Cap. n. 18.
& ad Deuteron. c. 14. v. 20. n. 45. & ad Deu-
ter, v. 23,V. 1. n. 6. notata ſunt.

CA.

—

gui cothed
ctabronem
Ferl. 47.¹
jam utſcie⸗
Vter inm
cam; 140.
zdeo tepeti
mundum ?
Kinter ic

—

134. e: 1
gellatione,

ſat, in Abd
127 . 19. n

Ul. 4.

c

1 35. Nonnu

ſctibunt, l
ſet. Ljusd.
136. Vice hi
fin ubi p
talis peccat
137. Conte
10 0, In not
Polt verba
lis igelula
dn
N
word S
N
n woy
iſlomm:)
Vos, inom
eſt: Nxer
el: dy
ſcholæ R.
4) Kgypeo
naren per
contamina
lentia exalt
ſgnibcat
130. Junten
n munde
ndigaione

Ule)ſetiptnmel.

(atelligendum
oc Netl g3.
ndos osteddam
go ſin Domiinun
nus, Deus velter;
Emet infti in hae
Pri in eclott.
tionem )utis gei
em präceptüm ne⸗

gai.

—
ispolluti (prout boe,
nimn tes, gue mhune
ed immunditie; (Ol.
in ilis arque iſa polu.

feddunt. Sanchificeit. 1.

wego ſanctus lum, ſ.
s mei 10ed Magna ,
imihi adhetent, i.

o iud:)neimmu. 1

1 gvoniam tanta in ilmS

erilironmer pelle.

Per ila; (C edm
ſta: n ne
in notis Kalchianis N
Klequennia, usgue 4a1

emet lanttihcste,

2. Taln. ScheuoſA

Stopro eb egiur:
Un in iSto 1. 0clis ſſle ⸗

Dn Nn
m me lupla inletnd
rcliſtco voe⸗
i dicln:
Ala precegent

veriu eguitur: nee l⸗

D1 h. loe. ite⸗
,col. l circa fin.
er ,0. 1
14 el zucnn .
10. 04 . 4l Del.
gtaus lull⸗

„

—
ent; entipelam. 5.

CAb. XI.

LEVITICI.

„ .
869

M .

gativum (ſi violetur,)flagellationem 34. meretur, & hoc eſt, quod dicitur in Gemara:
qui comedit &NOD, 13 . vapulat quater, qui formicam, vapulat quinquies, 136. qui
crabronem, flagellatur ſex plagis. Verſ. 45. Ege enim ſum Deminus, qui eduxi vos] 137.
Verſ. 47. Ad, diſeernendum] Non ſolum diverſitatem (animalium iſtorum;) ſed et-
iam, ut ſcias & cognoſcas 138. atque ſedulus ſis in illis (diſcernendis.) Eod. v. 47.
Inter immundum & inter mundum] Non 139, neceſſe eſt, dicere inter aſinum & vac-
c.am; 140. annon enim jam anteà iſta expoſita ſunt? (ita quidem eſt;) ſed (id hic
ideò repetitum eſt, ut diſcernatur,) inter illud, quod immundum eſt tibi * & quod
mundum eſt tibi, inter id, quod mactatum eſt quoad dimidiam partem gutturis, 41
& inter id, quod mactatum eſt, quoad maximam partem ejus (gutturis.) Eod. verſ.

9

4
‚*

134. Sive: verberationem, Hebr. von, de fla.

fat. in Abbreviaturas ſuas, confer. Deuteron. 6.
12. V. 19. num. 77. ac Deuter. c. I 3. V. I. n. 1. &

fer. Ejusd. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1713.
136. Vide hic Gur. Arjeh fol. 136. col. r. circà
fin. ubi præcepta illa negativa, conttà quæ
talis peccat, ex lege Moſaica adducumur.

108. in notis Raſchianis editionis an n
poſt verba iſta: eduxi vos, addita & uncinu-
.— . .
lis ineluſa ſunt ſequentia, nempè: α de

ðð

vos, in omnibus (S. Scripturæ locis) feriptum
eſt: P&&NWπα1 i. e. & eduxi; hic autem ſeriptum
eſt: MWyn:i. e. qui alcendere feci, doctrina eſt
ſfſcho læ R. Iſmaelis, ſi non eduxiſſem Iſraelitas
ex Fgypto, niſi proptereà, ut ſeſe non contami-

ſigniſficat yy (prout hic habetur.)

–

139. Sunt enim nonnullæ animalium ſpecies, quæx
an munda vel immunda ſint, nonniſi accurata

gellatione, in ſpeéie ſic dicta, vide Buxtor fi Præ-

135. Nonnulli Smpyp piſcis immundi ſpeciem eſſe
fſcribunt, alii reptile aquatie um minimum, con-

137. Confer. infrà Levit, cap. 22. Verf. 33. n.

21 Nn rN nn een enede dene
ryn O een nn nn en een
PSneD ee een ee uenn enen

Syn ir i. e. alia explicatie (verborum
iſtorum:) ego enim ſum Dominus, qui eduxi

indagatione & inquiſitione addiſcitur, uti habe-]

* Notanter hic dicitur: tibi, nam, licèt animal pe

tut in Gur Arjeh fol. 1366. col. I. fin. vide & in-
frà Levit. c. 20.v. 2 F. h. 49, ac not.in nom nD*
H. log.

139. Hebr. Nita particulam negativam hic omiſ-

1 .⸗ § » 8 . 5. .
ſam, adjicere volui, quæ etiam in MSto z. ur &

iafrà Levit. dict. c. 20. v. 2 5. habetur, ubi vide
not. n. 48. confer. & paulo poſt h. verſ. 47. n.
142. it. Jalkut Part. I. fol. 150. col. 2. circà
n.

I40. Quoniam animalia iſta facilèe ſe invicem di=

ſcerni poſſunt, ut accurata inquiſitione non ſit
opus, confer. Levit. dict. c. 20. v. 2 5. ibique
Raſchi nof.
Vel: ſeparata, à ſe invicem diſtincta ſunt, nam
& ſic ifiud: WDn exponere poſſis, quam
inter preiationem adjuvat MStum 1. ubi legitur
Pain i. e. diſtincta, confer. infrà Sign. **
verf.

ſe mundum ſit; ſi tamen mactatio ejus non ritè
peracta ſit, id immundum erit tibi, vide not. in
-R n h. loce confer. & Levit. dict. cap.
20. v. 2 5. ibique net, Sign. * & n. 49. it. tract.
Talm. Peſachim, fol. 49. a. & Sevachim „ Yol.
69 b. it. Chulin, fol. 27. a. b.

IAI. Sive: aſperæ arteriæ, ſic dictionem hic
narent per reptilia, ſieuti cœteræ gentes (ſeſe
contamin ant) id eis ſufficeret atque hæc excel-
lentia exaltat illum (popaglum Hfraéliticum,) id

interpretor, infrà Levit. c. 20. v. 3 5. vocatur il-
la in notis Kaſchianis 'n, confer. n. 49. in Le-

vit. dict. c. 20. v. 2 5. unde quædam lux huic

loco fatis obſcuro accedet, vide & ſuprà Levit.
6. I. v. 1 5. h. 95. ac not. in as no, uabi
fcribitur, ſi quis mactaveri in animali vvnea 7

87 ⁰

LEVITICI.

Cbhb. XII.

aſinum ſylveſtem;
(iſtud ideò hic iteratur,
ſignis 143. carnis laceratæ
gnis carnis laceratæ profanæ. 146,

CAL.

7. Inter animal, quod comeditur] Non 142. neceſſe eſt, dicere inter capreolum &
annon enim jam anteà illa funt ſeparata? * (ita ſanè eſt;) verùm
ut diſcrimen fiat,) inter illud, (animal) quod natum eſt cum-
144. licitæ, 14. & inter illud, quod natum eſt cum ſi=

zI

Erſ 2. Mulier cum ſemen conceperit] Dixit R. Semelai: ſicuti ſormatio homi-

nis * (facta eſt) poſt omne peeus & feram atque volucrem †

in opere crea-

tionis; ita lex ejus expoſita eſt poſt legem pecoris. feræ & volucris. 1. Eod.

vVerſ. 2. Cùm ſemen conceperit] (Hoc

jus deletus fuerit, dum, ſcil. ille aboletur ac

ejus immunda erit (immunditie) parts.

ſtrui ſui erit immunda] i. c. Juxtà ordinem omnis immunditiei, quæ dicta eſt de mu-
liere

dicit Scriptura,) ut includatur, etiamſi ſœtus e-

fit inſtar ſeminis ** (nihilominus) mater
Eod. verſ. 2. Juxtà dies ſeparationis men-

i. e. omnem quidem gulam; dimidiam autem

ſolùm partem ap i, e., aſperæ arteriæ, (vel
gutturis) quod immundaum Iit, (animal iſtud)
quoad eium, quamyvis illud per ſe ſit mundum,
Jebræa vide ibidem, confer. hic tract, Talm.
Chulin, fol. 42. b.

142. Hebr. &ε ita & hie particulam negativam, quæ

in notis Commentatoris noſtri omiſſa eſt, addere

volui, vide, q uæ paulò antè n. 139. h. verſ. 47.
notata ſunt.
X Vel: 4 ſe invicem diſtincta, ſic iſtud: .
prout 1e ce in MStO 1 legitur, vertere volui,
confer. quæ Sign. † in notis ad hunc Verſ. 47.
habentur.
143. Vel: in quo apparent, ſive: quod habet ſi-
gna carnis diſcerptæ &c. confer: infrà Levit. c,
20. v. 2 5. n. 49. & cap. 2 2. V. 8. n. 3 3.
144. Hebr. novo, quamn lad iſta dictio 4 Rabbi
nis accipiatur, vide ſuprà Levit. Cap. 7. V. 24.
Sign. * S
145. Sive: rectæ, Hebr. W, exempla iſtius rei
adducuntur in not. cnan r ad Commenta
zium Raſchi bh. loc. ubi vide ſis.
146. Sive: illicitæ, ejusmodi ſunt octodecim illæ
ſpecies Terephoth, de quibus vide ſuprà Levit.
6. 7. V. 24. Sign. * vide & not. in a

h. loc. ubi lector ad explicationem R. Chaskuni
remittitur.

* Hebr. —ι â, abeſt iſtud ab utroque MSto.

† Hebr. y) deeſt hie iſta dictio in utroque MSto,
confer. hic tract. Talm. Jevammot, ſol. 74. b.
& Keritut, ſol. 7. b. it. Schabbat, fol. 13 5. a. &
Schevnot, Yol. 1 8. a. b. it. Nidda, Jol. 24. b. &
Jol. 27. b. & ol. 3 1. a. it. fol. 40. . & Bava ba-
tra, fol. 127. a b. YUVMWUĩS
I1. In Gur Arjeh fol. 136. col. 2. princ. non ine-
pta iſtius rei adducitur ratio, nempé: ard es
nd i. e. ut, ſi homo ſeſe efferre (ac ſuperbire)
velit, ei dicere poſſiat: 1e DN& i, e.
etiam muſca antè te (creata eſt,) confer. hie & ”
&, prout ad marginem in bhefd me h. loc.
allegatur, ubi vide etiam notas, in quibns locus
iſte fuſius exponitur. ð
X Id eſt: etiamſi illa mulier non pepererit, biſi id,
quod eſt y Pyn i. e. inſtar ſeminis; tamen im-
munda erit, ſic in not. don n, hic es poni- .
tut, contfet. tractat. Talmud. Nidda, ol. 23, ac
fol. 27. b. ſieuti in 'pa- hev b. loc. ad mar-
ginem allegatur;,
Hebræor. ritual. lib. 1 c. . Sect. 1. S& feq u. us-
que ad caput 9. ubi de perſonarum immunditiis
eatumque variis ſpeciebus agitr.

cwa.T.

.

—
ſiete henlt
iline langt
de corhore
ie. langvor.
Arunm,) ain
Noaſoniſi
ie & man
manſit in ca
(bamfiil
zuiſcatini
men rei

Loc. verl.4.

confer. & Spenceri de Legibus

pilut ſign
er (tthi
O .
nein, 1.

—
2, Iu hic Hel
lex. Talcn.
Oon N—
3)b. ⸗
1. Nempe: n
IaDlinm
leth, rideli
breo ie
loc. ac Bux
4. Uti Deiten
ic Bava ba
bis folz3
3. 8 fol 10

3.
. Vide Genel
6. Nihilomin
neat aͤc. h⸗
epetenda ſ
loe.
7. ſevammot
Iis Talmudi
frattum de
z. M b. ocl
Jevammot,
lor alegz

nter capteolam A “

All,)yerm

natum eſt cum .
natumn elt (uin ſ. D

tiformnatlio homi. 1.

m in opere ceg.†

foluctis, Lod. 4
ur,etiamlt ſotus e.
nihiominus) matet
ſiyaratinnis Mef.
ux dicha elt demu.

lie

CAP. XII. LEVTTIICIMTI. r

liere menſtruata, polluitur illa, immunditie partũs, etiamſi uterus mulieris apertus 2.
ſit ſine ſanguine. Eod. v. 2. Menſtrui ſui] (Dictio ) ſignificat rem, quæ fluit
de corpore ejus; 3. alia explicatio (dictionis , nempè:) quòd ſignificet E.

i. e. languorem & ægritudinem, nam fœmina non experitur ſanguinis (fluxum men-
ſtruum,) niſi priùs caput ejus atque membra ſentiant gravedinem. Verl. 4. Maneat]
Non ſigniſicat 2 , niſi èi. e. moram, (ſicuti accipitur in illo loco:)

i. e. & manſiſtis (vel morati eſtis) in Kadeſch, 4. item (in illo loco:) 2 C11, e. & per-

manſit in campeſtribus planis Mamre. 5. Eod. verſ. 4. In ſanguine purißicationis ſace))

Quamvis illa videat (ſive experiatur) munditiem ſuam. 6. Eod. verſ. 4. In ſanguine
Purificationis] Non (habet hic) mappik (litera) Heh, (in dictione *,) quæ eſt no-
men rei (ſubſtantivum, idem ſignificans,) ac i. e, mundatio (ſive purificatio,)
Eod. verſ. 4. Dies purificationis ſuæ] (Hic litera) Heh (in dictione NO habet) map-
pik, (ut ſignificet:) dies τι O i. e. purificationis ejus. Eod. verſ. 4. Non tan-

Lert] (Eſt hic) dehortatio quoad cibum, &c. ſicuti docetur in (tractatu Talmudico:)

ND . Eod. verſ. 4. Omne ſanctum] (Hoc dicit hic lex,) ut includat oblatio-
nem, 5. quoniam lotio iſta diei longi eſt,* poſt ſeptem dies; 9. nec Sol ejus occi-
dit,

*V

licationemn R. Chaskuni

ilud b utiogne M. 1.

Cickio in uoae Mor
eyammdt, ,0l 4d.
dchabbat /ol. 13 ,48
i Nidda, ol 24. &
.fol. 40.2. 8 befahr.

col.2 pkine. non ine⸗
tatio,nempe: Nn dzd
leſe elente ac peibie)

EI

n r he.

enta el, conler hic
m indin N , N.

õ

lier non Pepereit dliih, RM

llm eminis; tarenn.
mud. Ncd J0le 134
P oheo. 4Afngt.
. 8 Spencen de Legihus
1h. Sett, 1, leqlis⸗
epeſonmuminnnintis

bus zgitun⸗

2. Ita hic Hebr. dap interpretor, confer. Buxtort.

4. IIti Deuteron. cap. I. v. 46. habetur, confer.

Fal. 14. a. b. & Schevuot, fol. 7. a. & fol. 17. b.
it. Sevachim, ol. 32. a. & ol. 3 3. a. b. it. ſol.
34. a. & Jevammot, fol. 74. b. & fol. 7 5. a. it.
Naſir, fol. 64. b. & Bechorom, fol. 47. b. & Ke-
ritut, ol. 7. b. it. Nid da, fol. 30. b.
§. Nam *ρ een en en i. e, iſta eſt oblatio,
qu vocatur no i, e. ſanctum vel res ſancta, ſio-
uti in Gur Arjeh/ol. 136. habetur, confer. tract.
Talm. Jevammot, dict. fol. 75. a. & Maccot,
Jol. 14. b. uti in 'pan ineh. loc. allegantur
ad marginem.
* Sive: prolongatur, nempè usque ad diem qua-
dragelimum, quò ſacrificia partus offeruntur, &
poſt occaſum ſolis, qui eſt antè diem quadrageſi-
mum, permiſſum eſt comedete qni, e. ob-
lationem; ſed d de 50n, i. e. oblationes
partus ſen propter partum nonniſi quadrageſimo
die fiunt, ſic in notis n m, h. loc. exponi-
tur, ubi vide lis Hebræa.
9. In Bibliis Buxtorf. hic adjecta ſunt iſta verba:
= hei. e, nam lotio ejus (ſit
poſt diem longum; ſed addirionem iſtam ſu-
perfluam & per errorem typothetarum vel de-
lei bentium ex verbis præcçedentibus repetitam
bDu 0.

Lex. Talm. fol. 196 3. & ſeq. vide & not. in
DHyPDTI WD h. loc. it, tract. Talm. Nidda, fol.
3 5. b. & ol. 3 7. b-
3. Nempe: mulieris, ac ſi diceretur an, nam lite-
ra 3 Dſain mutari olet Chaldaicã liaguâà in-Da-
leth, videlicét Chaldaicum as reipondet He
bræoani. e. fluxit, vide not. in am mnov h,
loc. ac Buxtorf. Lex. Chald. fol. 506.

hic Bava batra, fol. 127. a. & Nidda, fol. 36.
b. & fol. 3 8. a. b. & fol. 40. a. it. Keritut, fol. 8.
a. & ol.105. b. Sevachim, fol. 37. b. & ol. 3 8.

a.
5S. Vide Geneſ. cap. 13. veri. 19.
6. Nihilominus illa triginta tribus diebus perma-
neat & c. hæc enim verba hic fubintelligenda vel
repetenda ſunt, confer. not. in a n b.
lsc.
7. Jevammot, eſt is liber primus partis tertiæ ope-
ris Talmudici, tractans de fratriis ſive uxoribus
fratrum ducendis, confer. infra Levit. c. 22. V.
3. n. 6. locus autem hic adductus reperitur in
fevammot, Jol. 75. a. uti in n h,
loc. allegatur ad marginem, confer & Maccot,

Rrrrr

.„ꝗ

.

dit, ut illam (mulierem) mundam reddat, usque ad occaſum Solis diei quadrageſimi,
poſtero die (poſt quadrageſimum,) offert (mulier) ſacri ficium expiationis pro purifi-
catione ſua. Verſ. 7. Et offeret ipſqum] Docet te (hic Scriptura,) quòd nom impedi-
at, quò minùs (mulier) comedat de ſanctis, niſi unum ex illis, quodnam verèò iſtud
eſt? (nimirùm) ſacrificium pro peccato, 10. dicitur enim (hic:) & expiationem fa⸗
ciat pro ea ſacerdos & munda erit, ab eo (igitur, ſacrificio ſcil. pro peccato) quod ve-
nit, ut expiationem faciat, dependet mundatio. Eod. verſ. 7. Et munda erit] Quia
† (mulier) usque ad iſtud tempus vocatur immunda. Verſ. 8. Ilnum in hbolocauſtum
& alterum pro peccatoe] Non præponit Scriptura (holocauſtum,) niſi quoad lectionem,

1I. nam quoad oblationem ſacrificium pro peccato priùs offertur, quàm holocau-

ſtum, ſic docetur in (tractatu Talmudico:) Oi 12. capite: A 9. 13.
CAP. XIIII..

VYErſ. 2. Tumor aut abſeeſſis & e.] (RE8* & Rrin) ſunt nomina plagarum, r.
uarum una magis alba eſt, quâm altera. Eod. verſ. 2. Macula z, alba]
(H) ſunt) è22Hi. e, maculæ, taches, 3. linguâ vernaculà, ſic (ac-

Scripturæ, non ratione temporis hic præponitur
holocauſtum, nam ſactificium pro peccato pri-
us offerendum eſt, quam holocauſtum, ſic etiam
in not.pa PV h. loc. exponitur.
12. Eſt is liber primus partis quintæ operis Tal-
mudici, agens de Sacrificiis, confer. hic Ja kut
Part. I. Fol. 152. col. 3. med. D
13. Eſt iſtud caput decimum dicti tractatus Tal-
mudici, reperitur autem locus iſte hic adductus
Jol. 90. a. in Sevachim.

1. Quoad hasce plagas earumque nomina, confer.

X Confer. hic tradat. T'almud. Bechorot, fol. 27.
b. & Erachin, fol. 18. b. it. evachim, ol. 19,
& Sanhedrin, fol. 83. b. prout in
b. loc. ad marginem allegantur.
10. Quæſiverunt ex R. Simeone, Jochai fiſio, di-
fſcipuli ejus: quare Scriptura juſſit puerperam
(partu levatam) offerre ſacrificium? reſponcdit
illis: ea horà, quà ſe ineurvat (mulier) ad
parturiendum, prorumpit jurando, nunquam ſe
amplius cum viro rem habituram, (quod jus-
jurandum cum non ſervetur,) ideò lex Divina
imperavit puerperis ſacrificium (ad illam cul-
pam expiandam) Hebræa ex Nidda fol. 3 1. b.
adduxit D. Wagenſeil. in Sot. p. 2 47. n. 5. quæ
ibidem videre licet, confer. & not. in a in,
h. loc. it. tract. Talm. oma, ol. 41. a. & Nid-
da, fol. 19. a. & fol. 3 8. b. it. Nedarim, ol. 3 5.
a. b. & Keritut, ol. 9. b,.
† Hebr. vvan, in MSro I. pro eo legitur: Nnn i.
e. inde ſive hinc; confer. hic Naſir, ol. 64. b. &
Nidda fol. 40. a. b. & fol. 47. b ir. Keritut, ol.
2. a. & Jevammot, ol, 74. a, b. & Sanhedrin,
Hol. 83. b. & devachim, fol. 19, b.
II. Id eſt: ſaltem dicis cauſa, ratione locationis

loc. vide & tractat. Talmud. Negaim, fol. 7 1.
ſicuti in S'na r hic ad marginem allega-
tur, confer. hic Spenceri de Legibus Hebræor.
ritual. l. I. c. 8, Sect. 1. & ſequ. usque ad caput 9.

2., Sive: papula, prout junius ac Tremellius ver-
terunt, iu vulgata eſt: quaſi lucens quippiam,
vide & hic P. Fag. in not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. =
3. Ita hic reddo: NV (uti in editione dbponm rbw
& in exemplari Hebraico, quo uſus ſum, legi-
tur,.)

CAP. XII. .½
inr in il
Adumen0

præ aliis P. Fagius in not, ad Paraphr. Chald. .

gitum eatum

4Abinitio niget

momn Cadpil
1hecus Abi co
Eod, verl. 3.

ſonum eſtimm

Ginrefmndi, .
Gar eum in domn
tunc Talgnent

jurt eſtimation

1e) Ecce ſi difu
ie. 1g. Vetl

—¶ —

tur,) in Biblis b⸗

entator nolter

l. 13,F. 23, (00

MSIO 1. egiut:
Gallica, 4 MSto:

4. Siclti Hiob d 3
ſchinot,

5. Conſer. ſen. ſet
Taln. Negiim,

leglur ad wang

6e ldell: joni pre

ſite,05 9rOhunt

bielract. Talm,
chin, ſol. 3. 2,i.
8 Zarhectin, /
7, Nimium: ſi 30
Abbedinem, immnh
bom ſattid

O ie

(uo hili ad min

4Aer h i

in Nn ,
d nargiem in:
1. Confer gurigt
untwid. & Torzt
llbe, Allegarür
9. Senlentinzpron
lec d

1

CA. I

grcngeſn.

ns pro punſt.

namnrerd Kud

Wiationen k.
cat) uod ee

Nleri i
in halacain
Wadledionen
guim ialocn.

M ,

Pligitum, 1.
ſatula 1, 4A
rnacli, ſe ar.
cipi.

— lW

Otig hie præponitut
mn Pro pectao Pri⸗
„ .
ocauſtum,üc etiam
ponitut.
quinte Operis Tal⸗
,(onler, ic aſeit

G tractatus Tal-
us ilte hic adductus

lie nominz (Obler⸗
Abaraphr. Child,,

4 Negaim fol 71. .

malginem allegt⸗
Legions Hebræor.
1. sge 1d caPt,
2e Tremellius yer⸗
1 lens guippiam,
Liraphi. Chal,,

Ahb initio niger fuit (pilus, poſtesâ) verò verſus eſt in

Eod. verſ. 3. Immundam pronuntiabit eum]
ſignum eſt immunditiei, hoc eſt decretum Scripturæ. 9. Verſ. 4. Et abpeltus ejus non

ſacerdos pronunciaverit ac judicaverit, confer.

iione dpnn N

0 ulus ſum, lezi.
tur,

CAP. XIII. LE VITICI. 873
— * ——ñ — ———
cipitur in illo loco:) )1. e. niti da (ſive ſplendida) eſt in nubibus. 4. Eod. v. 2.
Ad Aaronem Oc.] Decretum (hie) eſt Scripturæ, 5. quòd nulla ſit immundities pla-
garum earumque purgatio, niſi juxtà os ſacerdotis. 6. Verſ. 3. Mumtus eſt in album]
Ab in album in medio plagæ, ad mini-
mum quoad pilos duos. 7. Eod. verſ. 3. Profundior, qudm cutis carnis ejus] Omnis
aſpectus albi coloris profundior eſt, ſicuti aſpectus Solis profundior eſt umbràâ. 8.
Dicet ei: immundus es, quia pilus albus

eſ: profandior] * Non novi illius expoſitionem. ** Eod. verſ. 4. Recludat] Reclu-
dat eum in domo una, nec ille conſpicietur, 1e. donec finis ſeptimanæ (venerit) &
tunc arguent illum ſigna. 11. Verſ. 5. In oculis ejus] In conſpectu ejus 12. &
juxtà æſtimationem ejus (ſacerdotis) primam. Eod. verſ. 5. Recludat eum ſecunda vi-
ce] Ecce ſi diffuderit ſe (plaga) in ſeptimana prima, immundus erit (talis homo) præ-
cisé. 13. Verlſ. 6. Obſiura ſ] (N.– hic ponitur pro:) HD 1 i. e. obſcurior eſt
=IUJUMUG—W H l 4 Arrrriz = facta,

* In MSto z. poſlea lic legitur: 79 72 vy wee
e e, Nen y i, e. dum ilie (aſpe-
ctus) non magnopere profundus eſt, (nimirum)
non profundus nec æqualis neç albus eſt; iſta
qutem: non novi illius expoſitionem, ibidem in
Hebræo quidem habentur; ſed lineolis ſuper ver-
ba illa poſitis indicatur, ea eſſe deſenda, vid. Sign.
ſequ. * rððð
*" Sic etiam in MSto I. legitur, nec verba iſta de-
leta ſunt, ſicuti in MSto 2. vid. Sign. præced. *
confer. hic tract. Talm. Schevuot, bl. 6. a. b.
10. Ira erit interpretatio , ſi quidem legatur:
” Re alt ſi lectio fuerit : N ſenſus
hie tract. Talm. Horajot, Jol. 10. 3, b. & EFra. idebit cum Cil. 1 4 4
cchin, fol. 3. a. it. Nidda, fſol. 44. a. & Fol. 5. a. gi⸗ non vide iereum. ſei ncer os usqu⸗ a6
& Sanhedtin, fol. 34. b. eationten anomintdintun m en, en.
7. Nimirum: ſi ad minimum duo pili verii ſintin Heba mer. ſic in uiraduc niotg lei dh.loc.
albedinem, immundus pronunciabitur ejusmodi 4 “D üc ii odles 10 egitut, quam
homo 4 ſacerdote, nam α☚ y N e lonem hie in verſione ſecutus ſuuc.
B 11. Ea ſcilic&t ſigna, quæ illum vel mundum vel

QpyV rW i. e, non ſuffieit unus pilus; ſed . .
i inige ; ur immundum eſſe dai.
duo pili (ad minimum requiruntur,) uti in Gur imrhi dum eiſe demonſtrant, vox iſta Ranm 1. e.
ſigna, abeſi hic 4 MSto I. .

Arſjeh fol. 137. Col. I. princ. habetur, vid. not. (K ü
in PPW h. loc. & Tora Cohamien „prout aie ae Reameſnn en judi Ne Rra
. . . 18 „ .
Hẽ ad marginem in Snr N allegatur. an D h, loc, 2 H
8. Confer. quæ infrà ad v. 20, h. cap, h. 39. otata 13. Abſolatè, Chald. uornm, de qua dictione vide
ſunt, vid. & Torat Cohanim, uti in as n Busxtorf L. ex. Talm. fol. 762. Conter. infràv. 9.
h. loc. allegatur ad marginem. h.. Ca p. n, 17. it. Gur Arjeh fol. 137. col, I cir-
9. Sententia, pronunciatum ſcripturæ, confer. verſ. ca fin. & Lervit. cap. ſeq. 14. V. 46, n. 84. vide
antec. 2. ; 5. = & not. in a , loc. “

2* ð

tur,) in Biblis Buxtoff, habetur: N&b, Com-
mentator noſter habet „5 in notis ad Jerem.
r. 13, V. 2 . confer. infrà v. 3 §. h. Cap. n. 52. in—
MStO I. legitur: N, abeſt autem dictio iſta
Gallica, à4 MSto D 2
4. Sicuti Hiob, c. 37. V. 2 I. habetur, ubi vide Ra-
ſchi nor.
5. Confer. verſ. ſequ. 3. h. Cap. num. 9. it. tract.
Talm. Negaim, fol. 76. uti in ar hic
Allegatur ad marginem.

6. Id eſt:; juxtà pronunciatum ſacerdotis „prout

e

4.

374 LEVITICI.
facta, 14. quâm aſpectus ejus (primus fuerat,) ecce ſi ſteterit in aſpectu ſuo 15. aut
dhffud erit ſe (plaga,) immundus erit (talis homo.) Eod. verſ. 6. Scabies] (AreOO)
eſt nomen plagæ mundæ. 16. Eod. verſ. 6. Et lavet veſtimenta ſua atque mundus
erit] Quoniam opus fuit, ut recluderetur, (ideò) vocatur immundus & neceſſe eſt, ut
lavetur. Verſ. 8. Immundum pronunciat eum ſacerdos] Et poſtquàm eum pronun-
ciavitimmundum, ecce ille (immundus erit) præcisè 17. atq; opus habebit aviculis ac
raſurâ & oblatione, s. de qua dicitur in Sectione, (quæ incipit:)hæc erit. 19. Eod. v. 8.

Lepn eſt iſta NDOD. 0. Eod. v. 8. Lepra (Dictio) HV eſt generis fœminini. Verſ. 9.

Plaga (Vox) V) eſt generis maſculini. Verſ. 10. Sanitas (H'P) ſainement, 21. lin-
guà vernaculà, dum aliquid albedinis, quod eſt in tumore, verſum eſt in ſpeciem carnis
† (vivæ,) etiam hoc eſt ſignum immunditiei, (nempè:) pilus albus ſine ſanitate (ſive vi-
talitate) & ſanitas (ſeu vitalitas) ſine pilo albo, ac, quamvis ρο (hic) non dicatur, ni-

ſi de tumore; attamen in omnibus H) NN& i. e. viſionibus 22., & earundem generatio-
nibus, 23. iſtud ſignum eſt immunditiei. Verſ. II. Lepra invetenata * eſt] Plaga-

vetus eſt ſub Di. e. vitalitate, atque livor iſte 24. videtur quidem ſanus deſuper;
ſed infrà plenus eſt fanie, ne fortè dicas, quoniam aſcendit ρπ i. e. ſanitas (ſeu vita-
litas) ego illum pronunciabo mundum. * Verſ. 12. A capite eju] (Nempèé) ho-
minis, usque ad pedes ejus. 25. Eod, verſ. 12. Ad omnem aſpectum oculorum ſacer-
dotis] Excepté illo ſacerdote, cujus viſus eſt caliginoſus. Verſ. I4. Et quo die appa-

rut-

14. Junii ac Tremellii verſio hic habet: ſi contra-
cta eſt plaga nec diffudit ſe, alii aliter.
15. Scilicèt: plaga illa, hæc Raſchi expoſitio in
QGaur Arjeh ol. 137. col. 2. dicitur eſſe contra
Miſchnam atque Gemaram, rationes vide ibidem,
ne hic prolixior ſim, confer. hic tract. Talm. Ke-
tubbot, fol. 7 5. b. ð
16. Abſceſſum verterunt hic Junius ac Tremellius,
con fer. præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
. loc. it, tract. Talm. Megilla, fol. 8. b.
17. Vide, quæ verſu antec. 5. H. cap. n. 13. G& cap.
ſeq. 14. V. 3. n. 2. notata ſunt.
2 8. De quibus cæremoniis vide dict. cap. ſeq. 14.
v. 4. & ſeqq.
