hllierd
6ta ſſplen.
Rtaiin Ca.
Lliüt, guo.
Utcombu.
Amar) con.
er vito il⸗
nfttebitur.,
inc dicunt
Nüm ut vul

Reronoſies

dicerevel⸗
34. Verl,
1,35,Rabbi⸗

H

—

l.D. Wagen⸗

nn e

preenionem,

4 idigle not.

1 coner. 8Ota,;

um infäntium,

1r Arjen fol, ſ4.

ſcire pottteit,;
vorſionem lle

o h. loc.
facto leortatio⸗

ſoe. conlet. hlie

Makot,tol. 13.

er unta Talmu-

9; led ſerior AN

tio, Ad ſignifi⸗
orlla el, dvim

CAP. XxXXIINX. GENESEOS. 31

ni noſtri p. m. exponunt, quòd oraculum cœleſte 36. exierit, dicens: à me meoque
conſilio provenerunt res iſtæ, 37. quoniam verecunda fuit (Thamar) in domo 38. ſo⸗
ceri ſui, (ideò) decrevi, 39. ut naſcantur ex illa reges & ex tribu jehudæ conſtitui, ut-
reges in Iſrael prodeant. Eod. verſ. 26. Qoniam illam non dedi] i. e. Quoniam-
jure fecit, quando quidem * illam non dedi (uxorem) Schelæ, filio meo. Eod. verſ.
26. Et non addidit 4o. amplius] Sunt, qui dicant, (quoòd Judas) non amplius perrexe-
rit; 41. alii vero dicunt, quòd non deſtiterit. 42. Verſ. 27. In tempore, quo illapari-
ebat] De Rebecca autem illa (S. Scriptura) dicit: & completi ſunt dies ejus ad parien-
dum, 43. ibi menſibus impletis (peperit Rebecca;) hic vero deficientibus. 44. Eod.
verſ. 27. Et ecce gemelli] Plenè (hic ſcripta eſt dictio H O NN;) aft ſuprà 45. defe-
Gtivè D O N (ſcriptum eſt;) quoniam (ibi) unus fuit improbus; 46. ſed (hic) ambo
iſti fuerunt juſti. Verſ. 28. Et dedit manum] Exſeruit unus manum ſuam foràs &
poſtquàm (obſtetrix) alligaverat manui ejus coccinum, ipſe retraxit illam. Verſ. 29.

.

Rupiſti] i. e. Roboràſti ſuper te robur. 47.

Verſ. 30. In cujus manu erat coccinum

Qua⸗

36. Ita Hebr. 7o na hic interpretor cum D. Wa-
enſeil. loc. alleg. confer. Buxtorf. Lex. Talm.
Kr. 320.
37. Hebr. .a, ſic apud Commentatorem no-
ſtrum, in Gemara, quæ apud D. Wagenſeil.
dict. loc. habetur, pro ade legitur wa
i. e. concubitus, uti ipſe interpretatur, vide E=
jusd. not. n. 20. p. 209.
38. Confer. quæ ſupraà verſ. 15. h. cap. n. 18. no-
tata ſunt.
39. Ex occulta enim Divinæ providentiæ diſpoſi-
tione hæc omnia peracta eſte Rabbini ſtatuunt,
vid. D. Wagenſeil. dict. n. 20. p. 209. confer. &
cap. ſeq 39. V. I. u. 2.
* Hebr. 7) eſt hæc expoſitio iſtius: 39 hy,
vid. not. ad Hoſe. cap. 6. verſ. 5. num 5. S n.

40. Sic nonnulli hic verbum b'interpretantur,
alii exponunt: non deſiit, i. e, non abſtinuit
deinceps ab ea, confer. D. Wagenſeil. p. 197. in
Sot. & p. 209. n. 23. S p. 9 1 3. D. 7. Vid. &
Numer. c. 11. V. 25-ibique not. n. 112.
41. Id eſt: non ampliùs cognoyerit illam nurum
ſuam, confer. Numer. dict. cap. I I. v. 2 5. n.
112. vide & not. in eI PD h. loc. & tract.
Talm. Sota, fol. 10. b.
42. Sive: ceſſaverit amplius; ſed quod cum illa
deinceps concubuerit, conkfer. Theodoret.
Quæfl. 20. & Jac. Cappelli Obſervat, ad Nu-

mer. dict. c. 11. V. 26, poſt verba iſta: pp R7
i. e. non deſtiterit, in editione no rnut e
in Berolinenſi addita ſuntiſta: 37 da Tar
595 d) HDaDr 50 dn en i. e. S con-
junxerunt (loco iſti, in quo ſermo eſt de) Eldad
ac Medad (Numer. c. II. v. 2 5. Uhi habetur:)
& non bb, quod Chaldæus interpres tranſtulit:
& non pbe i, e. ceſſaverunt vel deſtiterunr, vid.
not. ad Numer. d. c. 1 I. V. 2 5. Dum. I12.
43. Sicuti ſuprà Geneſ. cap. 2 5. v. 24. habetur.
4 4. Scil. menſibus non completis, peperit Thamar,
nam nondum completi erant dies partus Tha-
maris, quoniam ſeptimo menſe pepererat gemel-
los, prout Rabbini tradunt, vid. ſuprà Genel. dict.
c. 2 5. V. 24. ibique Raſchi not. n. 71. quod hie
vDTY dicitur, id Exod. cap. 2. v. 3. n. 13. vo-
catur: 'yn PH i. e, menſibus non perfectis &
quaſi amputatis.
45. Nempé Geneſ. dict. cap. 2 5. vV. 24.
46. Videlicèt Eſavus, vide, quæ ad Geneſ. dict.
c. 2 5. Verſ. 24. D. 72. notata ſunt.
47. Hanc Commentatoris noſtri interpretationem
ſecuta eſt verſio illa Germanica, quæ R. Joſe-
phi Athiæ curà Amſtelodami 1676. typis vulga-
ta eſt, uhi ſic habetur: Warum haſt du geſter⸗
cket auff dir deine Sterckung/ ità fere Para-
phraſis Chaldaica: quàm magna fuit fortitudo in
te, ut prævaleres, abſunt autem verba iſta?
vnm 7y i. e, ſuper te robur, à MSto Erff. 2.

GENESEOS. CAb. XXXIX.

Quater meminit hic Scriptura manũs 48. intuitu quatuor anathematum, 49, in quibus
prævaricatus erat Achan, qui ex illo (lehuda) natus erat; nonnulli autem dicunt (qua-
ter mentionem fieri manus,) intuitu quatuor rerum, quas (Achan) abſtulerat, (uti fue-
runt:) pallium Sinhar 50. & duo fruſta 51, argenti, (quæ valebant) ducentos ſiclos &
linguam 52. anream, (ita ſcriptum reperitur in) Bereſchit Rabba. Eod. verſ. 30. Et
vocavit nomen ejus Zarach] Propter HHRâ (ſive) N“ i. e. aſpectum coccini. 53.

316

CAP. XXXIX.

Erſ. 1. Zoſephus autem dedublus fuit] Redit (jam S. Scriptura) ad narrationem
primam, quæ ideò interrupta fuit, ut deſcenſus jehudæ connecteretur? vendi-
tioni joſephi, ad indicandum, quòd propter illum (Joſephum) depoſuerint-
eum (Jehudam fratres ejus) de dignitate ſua, 1. prætereà (ideò interjecta fuit narratio
de Jehuda,) ut factum uxoris Potipharis conjungeretur facto Thamaris, ad indican-
dum tibi, quòd, ſicuti illud Numinis Divini (providentiâ 2. accidit, *) ita & hoc (eve-
nerit) numine Divino ſic dirigente, viderat enim illa (Potipharis uxor) per aſtrologos
vX ſuos, fore, ut filios ex eo (Joſepho) ſuſciperet; ſed ignorabat, num ex ſeipſa; an-
verò ex filia ſua. 3. Verſ. 3. Quia Dominus ſerat) cum illo] i. e. Nomen altiſſimi e-
rat

48. Nempè: bis verſu 2 8. ac ſemel verſu 29. & i-fuerat viſum, confer. & hic not. in nom ew h.
terum hoc verſu 30. innuitur autem voce manus loc.
furtum Achanis, qui manus injecerat rebus ana- * Hebr. T Pndhy hæc & ſequentia, usque ad:
themati ſubjectis. i. e. prætereà, abſunt à MSto Erff. I.
49. Vid. Joſ. cap. 7. verſ. I0. ubi quatuor anathe- I. Confer. quæ ad cap. antec. 3 §. v. 1. num. I. no-
matum fit mentio, juxta Rabbinorum ſenten- tata ſunt, vide & not, in am mneom h. loc. ac
tiam, per verba iſta: & acceperunt de anathe- Sota, fol. 13. b.
mate & furati ſunt & mentiti ſunt & repoſue- 2. Confer. quæ ad cap. antec. 3 8. v. 26. n. 39. no⸗
runt illud inter inſtrumenta ſua, vid. Gur Arjeh tata ſunt.
ol. 54. c01. 3. fin. . r Vel: directum ſeu ordinatum fuit, Hebr.
9. Sive: Babylonicum, nam Sinhar regio fuit anarn ſic in MSto. Etff. 2. hic additum reperi-
Babylonica, uti ſuprà Geneſ. c. 10. v. 10. habe- tur. ⸗
tur, confer. & Junii ac Tremellii not. ad Joſ. X Hebr. abeYNa, in MSto Erff. 1. habetur:
. 7. V. 2 I.
5 1. Hebr. Mo're, ſegmenta, ita in Bereſchit Rab-
ba, quamvis duorum iſtorum ſegmentorum ſeu . .
Kunorum argenti Joſu. dict. c. 7. v. 21. nulla fiat Scilicèt: filios eſſet ſuſceptura, Commentator i-
mentio. a ue noſter exiſtimat, quod Asnath (de qua cap.
52. Vulgata habet: regulam auream, vid. Junii ac Kic⸗ 4 d. 4 5, & v. ſof dicitur, quod Potipharis
Tremellii not. ad loſu. alleg. cap. 7. v. 21. con- “ uen vamdgus ſo ephus uxorem duxerit,)
fer. & not. in mam eh. loc. uerit quoque nlia iſtius fœminæ, quæ Joſephum

53. Nemmpè, quòd coccineum filum in manu ejus

N
den MStum 2. habete Pae e „confer.
not. ad Exod. c. I. v. 2 2. Sign. *

0⸗2C————————

ad concubitum ſolicitavit; aſt S. Chryſoſtomus

nNN
—
nat pronh
ſermno, nan

um] Hi

lingoa ete

ſnn⸗ C

Ptile ede

dictus: pe

advetsust
vwor domi
eiibi lab
z N]
10. U4,

—
Komil.
(de guo
elle eunden
moelt, di
ggi und⸗
tio, vocat
ellet flijl.
not, ad al
ca. 41. Fe
4, Mompte
Hebr. Wr
tol.2317.
legitor me
Vile hereſe
ſol k1.a.
ſ.e Iutextu
ſter ſpple
do: v
i,e ghiegt
Presse a0
confer. 8
17.
6: Fenſuz e
r, vas
Complate
nopetatqgt
tur.)
7. Coner
ker notafi

NAI.
—
guibos
1t ſutife.
ios ſclos g

1l. 30, HE
okelni,ſz,

lttationemm
tur? vendli⸗
epoſnerint.
Uit nartatio
Ad indican⸗

r altolge
ſeipſa; an.
n alüiſlini e.
at

—=

neN n

niag, Vsqe d:

Eiſk. 1,

1. num. I.n0
wov h lot. A

7. 16. 39,n

um fuit, Heb.
Acitnm reei .

ikk. 1 habetur:
1*
5sde, COnet.
.

Commentatori⸗
nath (Ce qus cap.
quod potiphanin
aorem duxerit,)
Ejque lolephum
8. Chrploktomus
Howil.

CAP. XXXIX.

GENESEOS.

315

rat promptum 4. in ore ejus. Verſ. 4. &t quicquid babebat] Ecce brevis (hic) eſt
ſermo, nam deeſt (vocula:) i. e. quod. 57. Verſ. 6. Nec noverat tum eo quid-
quam] i. e. Non advertebat animum ſuum ad quidquam. 6. Eod. verſ. 6. Niſi pa-
nem] Hic (panis denotat) uxorem ejus, 7. ideò autem (hic panem nominat,) quia-

linguâ verecundà 8. loquitur (S. Scriptura.) Eod. verſ. 6. Et fuit Joſephus pulcher

form] Quando viderat (Joſephus) ſibi imperium (in domeſticos) traditum eſſe, cee-
Ppit ille edere ac bibere & capillos ſuos componere, 9. dixit (igitur) Sanctus ille Bene-
dictus: pater tuus luget (propter te;) tu verò capillos tuos concinnas, ego excitabo
adversùs te urſam, * & veſtigio (ſecutum eſt id, quod verſu ſequenti dicitur:) & tulit
uxor domini ſui &c. Verlſ. 7. & accidit 10. poſte] Ubicunque dicitur N.i. e. poſt-
eà, (ibi habetur) connexio (antecedentium cum ſequentibus.) Verſ. 9, Et peccarem
in Deum] Filiis Noachi præceptum fuit datum 11. de ſcortatione (fugienda.) Verfſ.
10. Ule dormiret juxid ilam] Etiam ſine concubitu. Eod. verſ. 10. Ur cee cum illaj

IR

Homil. 63. non videtur putare, Potipharem,
(de quo dict. cap. 41. v. 45. & v. 50. agitur,)
eſſe eundem cum Eunucho, de quo h. cap. 3 9. ſer-
mo eſt, nec fortaàſſis etiam Philo id exiſtimavit',
qui uxorem illam, cujus dict. cap. 41. fit men-
tio, vocat præ cœteris clariſſimam, quippe quæ
eſſet filia ſacerdotis Heliopoleos, conter. Nobilii
not. ad alleg. cap. 41. vide & infrà Genelſ. dict.
cap. 41I. verſ. 45.: n. 60.
4. Promptè & expeditè emiſſum, vel pronunciatum,
Hebr. , de quo vid, Buxtorf. Lex Talm.
fol. 2327. in editione Hebraica, quà uſus ſum,
legitur mendosè v“ nempè: Dſain pro Vau,
vide Bereſchit Rabba, & tract. Talm. Berachot,
fol 42. a. ac Sanhedrin, fol. 39. b.
5. In textu Hebræo legitur N, hic autor no-
ſter ſupplendam dicit eſſe voculam vèe, hoc mo-

do: S e& 92) i. e. & omne, quod erat ei,

1, e. quicquid habebat, ita patticula illa & ex-
presse addita reperitur in verſu ſequenti 5. h. oap.
confer. & verſ. 8. h. cap. item veri. I4. h. cap. n.

17.
6. Genlus eſt: nihil curabat, ſic ferè LXX. = %
r z Aντι+ε (ſic in Vaticana editione, in
Complutenſi habetur: zaοαεντν) 2, non
noverat quidquam eorum, quæ apud ſe (gereban
tur.)
7. Confer. quæ ad Exod. cap. 2. V. 20. Raſchi no-
ſter notavit, ubi vide num. 6 I. confer. & not. in

DN R.— h. loc.
8. Sive: honeſtà, Hebr. ppos i. e. mundà, vide
quæ ſuprà ad Genel. c. 17. V. 22. n. 60. & ad Ge-
neſ. c. 1 8. V. 2. n. 15. notata ſunt.
9. Concinnare, criſpare, id enim verbum vdyt quod
hic habetur, ſignificat, confer. Proverb. c. 4. v. g.
ibique not. n. 8, vid. & Buxtorf. Lex. Talm. fol.
1483.
* Hæc fuit beſtia illa mala, de qua ſuprà Geneſ.c.
37. v. 3 3. ubi vide Raſchi not. Sign. ** confer.
& Bereſchit Rabba & not. in a me ſuper
Commentar. Raſchi h. loc. ac tract. Talm. Na-
ſir, fol. 2 3. a. & Horajot, fol. 10. b.

10. Hebr. s α hæc verba, quæ hic in textu ſa-
cro habentur, quæque ab autore noſtro expli-
cantur, priùs poni ac dein explicari debuiſlent;
ſed illa omiſſa ſunt tàm in editione Hebraica,
quà uſus ſum, quàm in ex emplari ar n
& in Bibliis Buxtorfianis, ut & in Berolinenſi edi-
tione, quocircaà iſta hic in textu ſupplevi.
II. De ſeptem præceptis Noachdatis, inter quæ
etiam eit iſtud de ſcortatione vitanda, vide inter
alios Joh. Hoornbeek contrà Judæ. lib. 7. c. 1 p.
447. S ſeq. it. lib. 9. c. 4. p. 552. confer. & ſu-
pra Genel. c. 20. V 12. n. 1 §. it. tra . Talm. E-
achin „ fol. 15. b. it. danhodtin, fol. 109. à

Kr

GENESEOS.

318 CAP. XXXIX.

In futuro ſeculo. * Verſ. II. Accidit autem die quodam] (Verba iſta DD
idem volunt,) ac ſi diceret (Scriptura:) Debhe Eeee enn i. e. & ac-
cidit, quando advenit dies, (nempè) ſingularis, dies lætitiæ (publicæ,) dies eorum-
feſtivus, 12. quò omnes ad delubrum pſeudonuminis ſe contulerant, cogitaverat,
ſecum (uxor Potipharis,) non erit mihi dies alius magis commodus, quò cum Joſepho
rem habere poſſim, quàm dies iſte, dixit itaque eis (domeſticis ſuis:) ægra ſum ego nec
poſſum ire (ad celebrandum feſtum.) Eod. verſ. I1. Ue faceret opus ſuum] Raf &
Schemuel (diversè hac de re ſentiunt,) alter dicit: (ingreſfus eſt domum) ad ſuum o-
pus ipſum peragendum; 13. alter verò dicit, (quòd ingreſſus ſir) ut cum ea rem habe-
ret; 14. ſed quòd apparuerit ei (Joſepho) ſimilitudo imaginis 15. patris ſui, ſicuti ha-
betur in tractatu Talmudico, (qui inſcribitur:) Sota. 16. Verſ. 14. V' idete, adaduxit
nobis] Ecce ſermo iſte brevis eſt, 17. adduxit nobis (inquit hic Scriptura) nec expli⸗

cat, quisnam illum adduxerit; innuebat autem (uxor Potipharis) maritum ſuum. 8.

Eod. verſ. 14. Iranſitorem] (Dictio âν hic ſignificat eum, qui venit) νz. e. e
transfluviali regione, ex filiis Heber. 19. Verſ. 16. Dominus ejus] Scil. Joſe-
phi. Verſ. 17. Venit ad me] Ut illuderet mihi ſervus Hebræus, quem nobis adduxi-

ſti.

* Conter. hic D, W'agenſeil. Sot. p. 85. ubi Gema-
ra, unde locus iſte deſumptus eſt, adducitur,
vide & not. in maf h. loc. it. Joma fol.
3 52 b. & 80ta, fol. 3. b. ut & Avoda Sara, fol. 5.
2.
I1I2. Hebr. *ι h) ſic vocârunt Judæi feſta gentium
& hodiè adhuc ita vocant Chriſtianorum feſta,
vid. Buxtorf. Lex Talm. fol. 69. D. Majus in The-
ol. Jud. Loc. 17. J. 5. p. 264. putat pro & me-
lius ex Syriaca lingua legi y, vid. & D. W'a
genſeil. Sot. p. 772. & ſeq. ubi traditio iſta ſive
fabula fuſins narratur, R. Juda dicit —
P baaw i. e. dies ſtultelcendi & ſtercorandi fuit-
vide Lightfoot. ad Luc. c. I1. v. 15. p. 9804. e-
dit. Lipſ. ubi eriam exponitur, quid nomine av
intelligatur, confer. hic Tanchums, uti ad mar-
ginem in p-m nD h. loc. allegatur, confer.
Schabbat, fol. 49: a. & Sota, fol. 3 6. b.

13. Vel, uti D. Wagenſeil. loc. alleg. vertit: ſim.

pliciter ad munus obeundum ingreſſus eſt.

14. Ita hic interpretor: apy ni), apud D.
Wyagenſeil. dict. pag. 772. legitur: Wy
PY, quæ ille ſic tranſtulit: ad neceſſitates (ur-
entis naturæ.) peragendas; vide tamen ejusd.
not. n. 9. p. 77 5. Abi juxtà mentem autoris noſtri

aliam adducit expoſitionem eamque magis con-
venientem.
15. Hebr. oN de qua voce vide Buxt. Lex. Talm-
fol. 53 1: & D. Wagenſeil. Sot. dict. pag. 772.
& pag. 77 8. num. 12. confer. & infrà Geneſ. cap.
49. verſ. 2 6. ibique not. num. 226. vid. & not.
in pan nov h. loc.
16. Eſt is liber ſeptimus partis tertiæ operis Tal-
mudici, agens de muliere declinante, quæ in
ſuſpicionem adulterii venit, cujus luenlentam
verſionem Latinam adjectis doctiſſimis notis edi-=
dit ſæpè laudatus D. Wagenſeilius, vid. Ejusd.
p. 772. ubi locus, ab autore noſtro hic adductus,
reperitur, vid. Sota, fol. 36. b.
17. Sive ellipſis hic habetur, sSgazvXιο⅜ναιtitS.
Seriptura, confer. quæ ſuprà ad verſ. 4. h. cap. n.
5. notata ſunt, vid. & ſuprà Genel., c. 1 v. I. n.
27. it. Gur Arjeh fol. 55. col. 1. princ. confer. &
infrà Geneſ. c. 41. V. 13. n- 19. & c. 4 8. v. I. n.

1.
I8. Vel: loquebatur de marito ſuo, nempè, quod

ille adduxerit oſephum eumq; in domum ſuam
receperit.
19. Vide, quæ ſuprà ad Geneſ. c. 14. v. 13. n. 33.
& n. 34. notata ſunt, onfer. & not. in noi
Ma h. loc.

41. A.
—
K. Ver

aritoſio
mirum) 2
t inilinau
lum ridebe
Forhi⸗
1)Tatgum
nna,
.

Ur.
ſo⸗
ſoge
tum,t?
(hocided⸗
miniſtros

—
20. Fillicetl
metcomple
In DN
Hebr. y
Sapoll: n
bentur.
21. lun habett
Buxtork, in!
hic Comme
22. Chald,
ſas ſum,
Bibliis Bunt
iplo textu
torf. habet
Chaldaico
ſus ſum,
jus; aſt in
Wpwel:
locus ile
Pynn
bbi, bplehte

—
le, G e.
üeseotum,
Ogitaperer,
um oleho
ſum e80 nee
n Naft &
d ſuum o-
dakem habe.
i,ſtcti ha.
Cte, 4 durit
nee erpli⸗
in ſuum ig,
Aiee, e
eil. ſole⸗
obisadduxi-
li.
—

gue magis con⸗

Blxt. Lex, Talm
Gick. Pag. 772,

lnkra Gene, (.
16, gid & nt .

nie Openis Tal

linante, quæ in

jus luculentam
iſlimis notiseli.
llius, vis, Eiusd.
krohic adductas,

Hegle Utitur, .
verl. 4,h, C3,.
enel, e. 1 V. 1, d.

cpline. cOnler, &

K (.49, V l, N.

no, nempe, gnod
in domuum flam

14. V. 13, 1 33.
pot in

CAP. XL. GENESEOS. 9*9

ſti. Verlſ. 19. Er fuit, cum audiret dominus eju] Tempore concubitus dixit illa ei
(marito ſuo) atque illum ita allocuta eſt: eodem modo 20. fecit mihi ſervus tuus, (ni-
mirùm) actiones concubitus, ſicuti iſtæ funt, (ſervus tuus *mecum fecit.) Verſ. 21.
Et inelinavit ad eum benignitatem] Etenim acceptus fuit (oſephus) omnibus, qui il-
lum videbant, (dictio Or hic notat idem, quod in illo loco:) ſponſa pulchra-
OTi. e. gratioſa, 21. ficuti in Miſchna (legitur.) Verſ. 22. Lpſe faciebat] Jux-
tà Targum ejus (hæc eſt expoſitio:) ſecundùm verba ejus 22. fiebat. 2 3. Verfſ. 23.
Kaando quidem Dominus erat eum eo ] (Vocula: N hic idem ſignificat, ac)
ο i. e. quoniam Dominus erat cum ipſo. 24.

CAP. XI.

Erſ. 1. Poſt res iſtas] Quoniam maledicta iſta (uxor Potipharis) juſtum hunc
(Joſephum) per ora omnium traduxerat, ita, ut de illo & in ejus opprobrium 1.
loquerentur *(homines,) obtulit eis Sanctus ille Benedictus peccatum iſto-
rum, ut ad illos reſpicerent (homines;) non verò ad Joſephum, prætereà quoque,
(hoc ideò accidit,) ut aliqua veniret reſpiratio ** juſto (Joſepho) propter iſtos (duos
miniſtros regis.) Eod. verſ. I. Peccaverunt] In illius Phiala potatoria *** reperie-

Rr 2 batur

20. Scilicet: ſicuti tu ſam mecum facis, nempè me-
met complectendo & oſculando &c. confer. not.
in =non rnew h. loc.
X Hebr. ay ay, ſic in MSto Erff. I. verba i⸗
ſia podt: Mö&a i. e. ſicuti iſtæ ſunt, addita ha-
entur.
2 I. lta habetur in Ketubhot. fol. 17. a. uti eſt apud
Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 799. ad querm locum
hic Commentator noſter dubio procul reſpicit.
22. Chald. Wauaa:a tàm in exemplari Hebr. quo u-
ſus ſum, quàm in editione an ne Se in
Bibliis Buxt. in notis autoris noſtri legitur z aſt in
ipſo textu Chaldaico, qui in dictis Bibliis Bux-
torf. habetur, legitur: mbn; in textu vero
Chaldaico editionis, na rp & illius, quaà u-
ſus ſum, habetur: A ) i. e. juxtaà verba e-
jus; aſt in Compluter ſi editione verba iſta: 9)
n'n vel: erea ſive enypn non habentur, ac
locus iſte ibidem ſic legitur: ay —
nynn h en znn i. e. & omnia, quæ fiebant
ibi, ipſe faciebat, uti habet verſio Latina ibidem.
23. Id eſt: ipſe præcipiebat ſervis, ſub ſe conſtitu=

tis, & fiebat quoòd ipſe mandabat, ſic in not.
S-T ſuper commentarium Raſchi h. loc. ex-
ponitur.
24. Loci iſtius expoſitionem vide in not. mnew
Do h. loc.
1. Hebr. m, ſic in exemplari, quo uſus ſum;
ſed abſunt iſta à Bibliis Buxtorf. ut & aliis exem-
plaribus Hebraicis.
Hebr,)à An, iſtorum loco in MSto Erff. 1.
hæe habentur verba: ind n r ene
i. e. & traduxerat peccatum illius (Joſephi) per
Omnhnium ora.
2. Netnpé: duorum eunuchorum, fcil. archipin-
cernæ & præfecti piſtorum, de quibus hic eſt ſer=
mo.
**X Vide hic not. in pam new, ubi loci iſtius ex-
plicatio habetur.
XX Hebr. b, ſic babetur in Bibliis Buxtorf. in
exemplari verò Hebræo, quo uſus ſum, legitur:
, in editione po ro habetur: L,
eſt autem à Græco rezzeter, vid. Buxtorf. Lex:
Chald. fol. 1720. & not. in n re'h. loc.

GENESEOS.

CAP. XL.

batur muſca; in iſtius verò placenta reperiebatur lapillus. 3. Eod. verſ. I. Coquens]
Scil. panem regis, nec dictio "N i. e. coctio, (dicitur,) niſi de pane, linguâ verna-
calà: piſtor. 4. Verſ. 4. & conſtituit princepi coquorum 5. Joſephum] Ut is eſſet cum
illis. Eod. verſ. 4. Et fuerunt diu in cuſtodia] (Videlicèt) duodecim menſibus. 6.
Verſ. 5. Etſomniäarunt ambo ſomnium] Et ſomnirunt duo iſti ſomnium, hic eſt ſen-

ſus ejus literalis; expoſitio autem allegorica eſt: unusquisque ſomniavit ſomnium

utriusque, 7, nam ſomniavit (unusquisque) ſomnium ſuum & interpretationem (ſo-
mnii) ſocii ſui, 8. & hoc eſt, quod dicitur: & vidit præfectus piſtorum, quòd bona⸗
eſſet interpretatio. 9. Eod. verſ. 5. Unasquiſque ſecundim interpretationem ſomnii
ſui] i. e. Unusquisque ſomniavit ſomnium, quod conveniebat interpretationi, quæ
(ambobus) illis eventura erat. Verſ. 6. Triſßes] (Dictio D'D)Tſignificat:) D'nau
i. e. dolentes, ſicuti (accipitur in illo loco:) indignabundus ) i. e. & dolens, 10. i-
tem (in illo loco:) i. e. iram Domini feram. 11. Verlſ. 10. Palmites] (Vox
D V ſignificat) ſurculos protenſos, quos vocant: vites. 12. Eod. verſ. 10. Ea-
que erat quaſßi germinans“] i. e. Similis erat germinanti (viti) eaque erat quaſi germi-

nans,

3. Vel: granum, Hebr. „, faſcieulus, vid. Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 1946., Judæi Germani ver-
tunt: Ein Höoͤltzlein i e. fruſtulum ligni.
4. Sic reddo hic ovwy, piſtor, ita Latini, Gallis
hodiè dicitur: boulenger.
5. Vide quæ fuprà ad Geneſ. c. 37. v. 36. n 94. no-
tata ſunt, confer. & not. in an m h. loc.
6. Quoniam in Hebræo habetur nd i. e. dies,
(quam dictionem hie verti: diu.) eaque vox, quæ
Levit. c. 2 8. v. 29. habetur, ibid ab interpretibus
Judæis exponitur, quòd ſignificet: annum integrũ,
vid. Salom. not. ad dict. c. 2 8. v. 29. ideò etiam
hic à Commentatore noſtro explicatur, quòd
fignificet duodecim menſes, confer. Gur Arjeh
fol. 55. col. I. fin. & ſupra Geneſ. c. 24. V. 5 5.n.
96. ite not. in hp h. loc.
7. Expoſitio iſta allegorica exinde orta eſt, quia in
textu ſacro ordo verborum iſte eſt: dbn Myr
i i. e. & ſomniarunt ſomnium amborum,
nec dicitur: e Pr i. e. & ſomniã-
runt ambo ſomnium; ſed juxtà autoris noſtri
mentem hic eſt boby N& i. e, ordo textus eſt
tranſpoſitus atque literalis ſenſus eſt, quòd ambo
ſomniaverint ſomnium, confer. not. in nee
non h. loc. cœterùm verba iſta borw n-pa
i. e. utriusque, nam ſomniavit, & cœtera, quæ ſe:
quuntur, usque ad: vn NNi i, e. unu⸗

quisque ſomniavit ſomnium, abſunt a MSco
Erff. 1.
8. Ita in Gur Arjeh dict. fol. 55. col. I. fin. S& col.
2. princ. exponitur, nempé, quod princeps
coquorum ſomniaverit, archipincernam poſt
triduum ex cuſtodia egreſſurum eſſe (in priſti-
nam libertatem;) archipincerna autem ſiomni-
avit fore, ut princeps coquorum exactò triduê ſu-
ſpendatur, non itaque ſomniavit unusquisque
ſomnium ſocii fui; ſed: nen p i e. ſolums-
modò interprerationem ſomnii ſocii ſui, uti hic
mox in textu ſacro ſequitur & ab autote noſtro
ibidem exponitur, confer. & not. in pan r
h. loe.
9. Sicuti infrà verſ. 16. h. cap. habetur. G
10. Alii: iratus, vid. I. Reg. c. 20. v. 43. & cap.
2 1. V. 4.
11. Sicuti Mich. cap. 7. v. 9. habetur.
12. Ita hic expono: Latinè: en vidais, Hi-
ſpan. vides, Galli palmites hodiè vocant: entena-
is ou avantins autins,) Commentator noſter
inftà in notis ad Geneſ. c. 49. v. 1 1. interpreta-

tur linguâ vernaculà: No quod reddere
poſſis: couriere, Germ. Schoͤßling / Reb⸗
ſchoͤfſe / vid. infra not. ad dict. c, 49. V. 11. n.

79.

(Ar. N
—
nuniſil
Hos (freg
poleladt
batgve ge
Imzjor, qu
major, 1 6.
forem. 1
comptell
Trerdlet
polttone
Ferl. 13.
19 (hoe!
in convin
ie. Baſin
cokdetis
cum miſer
niſrafor.

rum, (qu

—
79, Ferb.
ant:
conler,
* Hebr. 5
v pyr
sto
13. Uræ
Pertorf.
en
ſol.92.
14, Iu hi
nohrum
puto.
15. Hane
glaulus
le poſſ
autoris
eritom
16. Uni 5
interpre
17. Vige!

(Conſer.

CA. I.
—
onieni
ngnd verna.
tisellet cumn
menſibue, 6.
hicel ſen.
itſomninm.
ionen (o.
quod bona-,
inen ſnnii
tatoni, que
dat.) Dary
lolens, 10, j.
miter] (Vo
venl. 10. E.
Jual germi.
nans,

—.—

blunt à MRO

0l. 1, fn. &ol,
uod Prineehe
Ppincernam poſt
neſle (in hriſi⸗
na autem lomni⸗
exacto tiduo ſu⸗
awit unusguisgue
ie, ſolum⸗
ſoeiiſai, utihie
db atote noſtro
t. in

abetur⸗

10,5.43. ch.

detur.

1 „1. .
rn Vidais, Hi-
evocant: entend*
mmmentatof noſlet

V. II interpteta⸗
P, gllod leddere

Sehoßling/ Reb⸗

. e,49e e llen.

79

CAP. XL. GENESEOS. 321

nans, * videbatur mihi in ſomnio, quaſi illa germinaret & poſt germinationem erupit
flos (ſive gemma,) i. e. factæ ſunt uvæ immaturæ, 13. linguâ vernaculàâ: eſpanir, 14.
poſteà ad maturitatem pervenerunt, (Onkelos vertit:) & erat quaſi florens, produce-
batque gemmas, hactenùs interpretatio Chaldaica (dictionis) Nn; (eſt autem)
major, quàm , 15. veluti ſcriptum eſt : & omphax matureſcens erit Y1:. e. flos
major, 16. ac ſcriptum eſt: & produxit Hi. e. germen ac decorem & emiſit gi. e.
florem. 17. Verſ. I1. Et expreſi †] (Explicatio eſt) juxtà Targum: ) i. e, &
compreiſſi, frequenter autem (iſtud verbum) occurrit in linguâ Miſchnæ. Verſ. I2.
Tres dies ſunt] i. e. Signum illi (palmites) ſunt tibi trium dierum; ſunt (quidem) ex-
poſitiones * myſticæ (hujus loci) multæ; (ſed quæ hic brevitatis cauſa omittuntur.)
Verſ. 13. Elevabit Pharao caput tuum] (Dictio & hic) ſignificat ſupputationem,
18. (hoc ſenſu:) dum recenſebit (Pharao) cœteros ſervos ſuos, ut coràm eo miniſtrent
in convivio, te quoque ſimùl cum illis numerabit. Eod. verſ. 1 3. Superſedem tuam]
i. e. Baſin tuam 19. ac ſedem tuam. Verſ. 14. Si memineris mei tecum] Quòd ſi re-
corderis mei tecum, poſtquam benè tibi erit. p † Eod. verſ. 14. Et facias quæsò me-
cum miſericerdiam] (Vocula:) No non, niſi petitionem 20. ſignificat. Verſ. 16. Ca-
niſtra foraminoſa] (Hebr.) )H. ſignificant:) caniſtra virgultorum decorticato-
rum, (quæ plena ſunt) foraminibus, 21. cujusmodi multa ſunt apud nos, eſt enim mos
Rr 3 eorum,

lin, fol. 92. a.

V .
79. Verba autem iſta: N i. e. quos vo

cant: vites, abſunt ab utroque MSto Erff.
conler. hic tract. Talm. Chulin, fol. 92. a. & b.
* Hebr. —tr d, hæc & ſequentia, usque ad
Pe PYN i. e. & emiſit fliorem, abſunt ab utroque
MStO Erff. .
13. Uvæ parvæ, Hebr. Inb i. e., uvæ primæ;,
poſt florem apnare tes aut in flore latentes, vide
Bustorf. Lex. Talm. ſol. 149 5. conf. hic not. in
han m h. loc. ut & tract. Talm. Chulin,
ol. 9 2. a. & b.
14. Ita hic reddo: 380), prout apud autorem
noſtrum habeturzſed dictionem iſtam corruptam
puto.
15. Hanc dictionem vertere poſſis, quod ſit: flos
eglauſus, ad differentiam vocis Yà, quam verte]
re poſſis: florem apertum, vel, juxtà mentem
autoris noſiri, h erit omphax parva; aſt Y
erit omphax malor.
16. Uti Eſai. c. 1 9. v. 5. habetur, Vide ibid. LXX.
interpretum vetſionem, ut & Vulgatam.
17. Vide Numer. cap. 17. V. 2 3¾.

* Conkfer. hie tractat. Talmud. Chullin, fol. 92. a.
prout ad marginem in -a he h. loc. alle-
gatur, vid. & Talkut Part. I, fol. 45. col. 2., princ.
18. Vel: numerationem, ſive: recenſionem
Hebr. avn, juxtà Commentatoris noſtri men-
tem etiam Junius ac Tremellius verterunt: re-
cenſebit te Pharao, ubi vide eorundem notas,
LXX. ſenſum magis, quàm verba ſecuti tranſtu-
lerunt: rnci&‿τοο ααοο I ρνσι re⸗
cordabitur Pharao miniſterii (ſive officii) tui,
confer. infrà verſ. 26. h. cap. n. 28.
19. Hebr. Dioa, ex Græc. acgâs, confer. Raſchi
not. ad Proverb. c. 12. V. 3 & v. 19.
XX In Berolinenſi editione hic additur n i. e,
juxtà interpretationem meam, abfſunt autem
iſta: & N&W i. e. quod ſi, & cœtera, usque
ad: n ab utroque MSto Erff.
20. Sive: rogationem, preces, vide, quæ ſuprâ ad
Geneſ. c. 3 8. v. 2 5. . 32., notata ſunt.
21. Sive: caniſtra ex virgultis decordicatis facta,
ſic fetè Junii ac Tremellii verſio: caniſtra cre-
bris

Conſer. hic tract. Lalm. Sote, fol. 9. a. it. Cho-

322 GENESEOS.

eorum, qui vendunt buccellas placentarum ſiccarum, 22., quas oublies *vocant (lin-
guà vernaculâ) ut eas in caniſtris iſtiusmodi reponant. Verſ. 20. Dies natalis Pha-
raonis] i. e. Dies, quò ille (Pharao) natus eſt, vocantque iſtum diem &ρπ* , 23. di-
Rtio autem (quæ hic habetur, ideò uſurpata eſt,) quia infans non naſcitur, niſi
per manus aliorum, dum obſtetrix NHi. e. parturire facit fœminam ac proptereàâ
illa dicitur .âäs ſic quoque (accipitur in illo loco:) PpPHHn i. e. & genituræ
tuæ, 24. quò die NN NMNi. e. nata es:5. ſic quoque (in illo loco:) poſtquàm
O82211N *6. i. e. lota eſt plaga, 27. quoniam illa per manus aliorum lavatur. Eod.
verſ. 20. Etlevavit caput] i. e. Numeravit 28. eos (Pharao) cum ccœteris ſervis ſuis,
numerabat enim miniſtros, qui ſibi inſervire deberent in convivio ſuo & horum (duo-
rum miniſtrorum) meminit inter illos, (dictio autem & hic idem ſignificat) atque
(in illo loco:) acecipite & N, 29. ſignificat autem ) i. e. numerum (ſive ſum-
mam.) Verſ. 23. Non autem recordatus eſt anchipincerna] Scil. illo die. Eod. verſ.
23. & oblitus eſt ejus] Poſt illud tempus, quoniam Joſephus ei (archipineernæ confi-
ſus erat eique) memoriam ſui commendaverat, (ideò decretô Diviné) neceſſe habuit,
ut bienniòô (diutius) maneret vinctus, dicitur enim: beatus eſt ille vir, qui poſuit in-
Domino ſpem ſuam, 30. nec reſpexit D) ON id eſt: & non ſperavit h'up
1. e. in Ægyptiis, 31. qui dicuntur 2 . 32.

CAP. XL.

biis foraminibus, Fagius in verſione Paraphraſeos 26. Eſt & hoc verbum ex Hophal & Hithpahel
Chaldaicæ ita: caniſtra candida (i. e. uti ipſef compoſitum, unde voculam n poſt ſe habet,
in notis ibidem explieat:) caniſtra ex viminibus confer. num. antec. 2 5.
decorticatis facta . vel: caniſtra perforata, Vul 27. Sicuti Levit. c. 1 3. v. 5 5. habetur.
gata habet: caniſtra farinæ, ita ferè LXX. =gανι 2 8. Vel: recenfuit, vide, quæ ſuprà ad verſ. 1 3. h
e dharα caniſtra chondritorum (ſimilæ,) con- cap. n. 1 9, notata ſunt. .
fer. S. Hieron. TPradit. Hebr. h. loc. it. tract. Talm. 29. Vid. Numer. cap. I. v. 2. ubi LXX. verterunt
» 1 . .
Berachot, ſol. 5 : b. . . X νααν ;, quam vocem vetus interpres Latinus
22. Sic nonnulli Hebr. Pab'n interpretantur, alii: tranſtulit: ſummam.
placentas uſtulatas aut toſtas, Germ. Lebku⸗ 30. Non verò in homine, ſicuti Joſephus hie fecit,
chen/ confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1064: juxtà Rabbinorum ſententiam ; vide Pſalm. 40
. . . *△ . ⸗1— . . . .„
XXX Sic exprimo hic ande, in MSto Erff. I. ha- v. F5. ibique Raſchi not. confer. & not. in rom

betur: ντai, quod reddere poſſis: oblades. ,01 h. loc.

23. Al. &M*h, à Græc. veniota, i. e. dies natali-31: Alii vertunt: neque reſpicit ad ſuperbos, uti

tius, vide Buxtorf. Lex Talm. fol. 460. & not.
in oe h. loc.
24. Uti Ezech. cap. 16. V. 4. habetur.
25. Quaſi dicas: ad nativitatem produxit te, ſcil.
obſtetrix ; ratio autem à Commentatore
noſiro hie adducitur, cur poſt αonstur

pParticula rxe, vid. num. ſeq. 26.

dict. Pſalm. 40. v. 5. habetur, LXX. z⅓ α .
αX zes ασ⁰ατταα, & non reipexit in vani-
tates, ſic & Vulgata Latina.
32. Vide Pſalm. 97. v. 4. & Eſai. c. 5 I. V. 9. ibi-
que Raſchi not. confer. && not. in Part rh.
loc. ubi Schemot rabba & quidem ejusdem capi-
tis 7. ſit mentio.

CAP. XLI.

lum quon
horminum

vianon 6

reæ ſleri o⸗

niam crest
ti. Lod.
PWNaccipt
do)e
ſlit) qud
Hulno unO

Sen] (He
(Hebr. F

—
Loci ftins
bNN
N Hebt, 33
in MSto:
Gio alten
I, Interdum
ſibus in 4
periore; 1
ie ſeribit
Hiſtor. 4.
Wagenlei
not. indi⸗
2. Hebr. N
tinentes v
cis palulkt
74 O.,
Tradit, H
e die er
betur: vy
Gallier.
3. icuni ſol

. A.
—
Ccantclin.
talis Bha.
. di.
leitur hi
dtopteren
X geniture
poſtquim.,
tur. Hod.
lemis ſiic
Ntumduo.
ieat) atque
(vwe ſum.
Bod rerl.
ethæ conſi-
fle habvit,
poltit in,
n

—
8 Hüthpahel
polt ſe labe,

.
ad rerllzh.

NX verterunt
rpres Latinus

Phus hieecit,
ide Malm. 40.
not, in h

luperbos, uti
N. 2e Ar iri-
eſpenit in vani⸗

51. V. 9,ibi⸗
n Pen oh.
ejusgemn eal⸗

I.XII.

CAP. XLI. GENESEOS. 323

CAL. XLI.

Erſ. I. Accidit autem à ſine] (Hebr. XPD ſic &) juxtà Targum ejus Di. e.
à fine, omnis autem dictio P ſignificat )i. e. finem. * Eod. verſ. I. Juxi4
rivum] Coœteri omnes fluvi non vocantur & i. e. rivi, præter Ni⸗
lum, quoniam in omni terra (gypti) facti erant — R) i. e. rivi multi per manus
hominum, ac Nilus aſcendebat in illam ** (terram) & irrigabat (rivos) iſtos, etenim plu-
via non deſcendit continuè I. in (regionem) Ægypti, ſicuti in cœteris regionibus (ter⸗
ræ fieri ſolet.) Verſ. 2. Pulcbræ aßeltu] Signum iſtud (fuit) dierum abundantiæ, quo-
niam creaturæ videntur ſibi invicem pulchræ, neque enim oculus pinguis invidet alte-
ri. Eod. verl. 2. In ulva] In ſtagno,?. marais, ** (linguâ vernaculà,) veluti (dictio
Naccipitur in illo loco:) creſcet 1N& i. e. ulva. 3. Verſ. 3. Et tenues carne] (Di-
Stio) ſignificat linguà vernaculà: tenuis. * Verſ. 4. Et devorärunt] Signum hoc
(fuit.) quòd omnis lætitia abundantiæ oblivioni tradetur tempore famis. Verſ. 5. N
rulmo uno] (Vox —1P hic fignificat:;] tudil. 4. linguâà vernaculà. Eod. verſ. 5. Pin-
gues] (Hebr. —☚ d R ſignificat:) ſaines . linguâ vernacula. Verſ. 6. Adaſteæ]
(Hebr. — notat:) halées, *† linguâ vernaculàâ, (Targum Onkeloſi habet:)
E

* Loci iſtius fuſiorem explicationem vide in notis] ad Hoſe. cap. 13. V. 1 5⸗ num. 2 5.
tpai Mh.l. conf.S tract. T alm. Naſir, ſol. .a. Ita hic reddo: vinm Mötumrff-. I. habet: aa
xx Hebr, Halna, in Msto Erff. 1. habetur an, onfer. quæ ad Exod c. 29. v. 13: h. 27. nOtata
in MStO 2. 2 n i. e. in illos, ſcil. rivos, quæ leſunt, vide & not. in S'nar mmev h. loc. it. not.
Gtio alteri præferenda videtur. ad Deuter. c. 32. v. 24. n. 13 8. N ad Ezech. c.
I. Interdum tamen deleendit gan Jhernis men. 34. V. 20. h. 6.
bus in 5Ægypto pluere, rariſſimè quidem in ſu- . .“
ſe ee SRnent verò in znietiore Egypti par. . Ita hic reddo, vr. in utroque MSto Erff. ha-
te ſeribit Dn. Hiob: Ludolf. in Commentar. ad betur: N tuil, hodiè Galli vocant: tuyau ou
Hiſtor. .thiop. l. I. c. 8. n. 60. confer. & D.] chalumeau, i. e. calamus, confer. not. in em
Wagenſeil. Sot. pag. 30 1. & ſeq. ubi plura, it.. Sa h. loc.

