CAF. XXVI. DEüTERONOlMII. 1451

vorem) poterat deſcendere, venit (autem) homo **v* aliquis temerarius & inſiliens
deſcendit in eam &, quamvis ipſe aduratur; (tamen) coraâm aliis frigidas dicit 52.
eſſe illas (aquas.) Eod. verſ. 1 8. Iyſtitit extremo tuo agmini) Plagâ caudæ (nempè)
abſcindebat (Amalecita) præciſiones præputiorum 53. eas que ſursùm ſpargebat. 54.
Eod. verſ. 1 8. Omnes, qui debilitate afi lti te ſequebautur) (Dictio . bHſi-
gnificat) illos, qui viribus deſtituebantur 55. propter peccata ſua, quos nubes præ-
ſentiæ Divinæ) ejecerat. 56. Eod. v. 18. Tu verò laſſus ac defatigatus eras) (Nempè)
laſſus præ ſiti, nam ſeriptum eſt: & ſitivit ibi populus aquas, 57. ac ſcriptum eſt pau-
1 poſt: & venit Amalek. 58. Eod. verſ. 1 8. Ac defatigatus) In itinere. Eod.
verſ. 18. Nec timuit) Amalek Deum, quò minus vobis malum inferret. 59. Verſ. I 9.
Delebis memoriam Amalek) A viro usque ad mulierem, à parvulo usque ad lacten-
tem: à bove usque ad ovem, éo,. ne nomen Amalek memoretur etiam quoad pecus,

67, ut dici poſſit: hoc fuit Amalecitarum (pecus,)

CAP. XXVI.

Erſ. 1. Et erit, eum veneris &c. & poſſederis atque habitaveris in ea) Indicat
(hic Scriptura,) quòd (Israélitæ) non obſtricti fuerint quoad primitias (offe-⸗

Uuuuuuuu3 ren-

AA Hæc verba: venit (autem) homo &c, usque
ad: quamvis ipſe aduratur, ablunt hic à4 MSto
I. ſed minus iectè.
72. Sic ferè verbum e, quod hic habetur, in
notis nan new , loc. exponitur, nernpé:
N N.&* i. e. oſtendit tibi (vel præ ſe fert,
ac ſi ipie frigus haberet.
73⸗ Vel: membra genitalia circumcila, Hebr.
rn, ſic etiam in not, ar “ exponitur
ep dn i, e membrum cireum ciſum, confer.
Buxtorf. Lex. Chald. fol. 1177. & ejus, Synag.
Jud. c. 4. confer. & not. ad librum Prec. jua.
Part. 2. p. I 10,àa. med. vid. & not. ad I. Samuel].
7. 1 5. v. 3 3 num. 2 S. ubi alia habetur explica-
tio.
54. Versùs cœlum, Hebr. myyn quaſi in con.
temptum Dei Iſraélitarum, qui eis circum ciſio-
nem præceperat ac ſi diceret: ny arowνe
2 nn dr e n . e, præceptum, quod
præcepiſti populo tuo Iſraelitico, quidnam eis
profuit? ſic in notis 'pan pv' h. loc. e
nitur, quapropter vincicta numinis Diyini tam

leverè contrà Amalecitas exarſit; cœtterùm de
phraſi iſta: cyn a vide plura apud D. Wa-
genſeil. in Sota p. 73 7. num. 9. confer. & tract.
Talm. Moed katon, fol. 2. a.
55. Confer. hic Gur Arjeh fol. 222. col. 2, fin.
ubi Targum Onkeloſi adducitur, confer. not, ad
Ezech. c. 16. v. 1 5. n. 49.
56. Qui ita extrà nubem erant, dynyn re 7Rr
i. e. eorum membra genitalia circumciſa ab A-
malecitis abſcindebantur, ſic not, in porm m
h. loc. exponitur, cœterum quod hic de nube
di. itur, confer, ſuprà Deuter. c. 2 3. v. 1 3. num.
30. & not, ad Ezech. c. 16. v. 15. n. 50.
57. Sicuti Exod. c. 17. v. 3. habetur.
58. Prout Exod. dict. c. 17. v. 98. habetur.
59. Confer. hic Gur Arjeh fol, 222. col. 2.
60. Sicuti I. Samuel. c, 15. v. 3, habetur, «onfer,
hic Jalkur P'art. 1. ol. 3 00, col. 4. med.
61, Vide hic Gur Arjeh fol. 222. col. 2. ac not. in
por r* . loc., it, D. Wagenſ. Sota p. 971.
v. 2. it. Numer, c. 24, V. 20: n. 85. it. Sanhe-⸗

drin, fol, 20. b. & Bava batra, Fol, 21,6.

142 DEUITERONOMII. CAb. XXVI.

tendas,) donec ſubegerint terram eamque diviſerint. 1¹. Verſ. 2. De primi-
tiis) Non verò omnes primitias, 2. quia non omnes fructus obligati ſunt ad primi-

tias, ſed ſolùm ſeptem ſpecies, 3 dicitur hic: terra, ac dicitur ibi: texra tritici &
kordei & c. 4. quemadmodum (igitur) ibi de ſeptem ſpeciebus fructuum, quibus

terra Israëlitica celebrabatur, (ſermo eſt; ) ita etiam hic de celebratis fructibus terræ
Israeliticæ, quorum ſeptem erant ſpectis * (interque illas: ) olea olei, 5. (nempè:)
olea %⅞1πιο . e. præſtantiſſima, 6. cujus oleum in ea eſt ) && i. e. collectum ac
mel, i. e. dulcedo 7. palmarum. Eod. verſ. 2. De primitis) (Nimirùm) deſcen-
dit aliquis in agrum ſuum ac videt ficum, quæ matureſcere incipit, circumligat eam
junco 8. in ſignum ac dicit: ecce iſte eſt fructus primitivus.
diebus illis) Non tibi (adeundus eſt,) niſi ſacerdos, qui eſt in diebus tuis, quis quis
ille fuerit. 9. Ecd. verſ. 3. Ac dicés ei ) Quèd non ſupprimas beneficium. 10.

Eod. verſ. 3. Confteor hodi?) Una vice in anno; non verò bis. 11. Verſ. 4. Et ac-
4 tuo facienda)
uus primitiaso
uundumiplep

cipiet

1. Conter. hie Gur Arſeh Fol., 222. C0l. 3. princ.
ac not. in 'non mneS. loc. ubi etiam tract.
Talm. Kiddulſchin fol. 37. a. ad marginem al-
legatur, vide & D. Wagenſ. Sota, P. 659.
2. Vide hic tract. Talm. Gittin, Fol. 47. . & Ba-
va batra, fol. 8 1. a. b. it. Cholin, fol., 120. b &α
12 1. a & Erachin, fol. 11. a. vid. & not. ad li-
prum Prec. Jud part. I. pag- 5. a. fin. ac Levit.
cap. I. Vv. 10. n. 94. & infrà Deuter. 4. 3 3. V. 2.

ac not. in non OW h. loc.
7. Nam didio "i, quæ hic habetur, ſignificat
Qdulcedinem fructuum, ſicuti Commentator no-
ſier ad Exod. C. 34. v. 26. n. 79. S ad Levit.
2, v. 1 1. num. 4 1. notavit, nam de melle api-
um Ann ne ee Ner i, e., non conve-
nit dicere, (quòd ſit) fructus terræ, ſicuti hoc
Verſ. 2, habetur, vide & Gur Arjeh fol. 222. col.

4. mecd
3. De quibus vide ſuprà Deuter. c. 8. v. 8. confer.

8. Vide Exod c. 23. v. 19, n. 97 ubi ferè eadem,
& Gur Arſeh ol. 222. col. 3. princ. & not, inj quæ hie, in notis ſunt adducta, confer. & P. Fa-
em NN, h. loc. ubi tractat. Talm. Menachot gii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ac D. Wa-
Jol. 84. a2. ad marginem allegatur, viqde & not.
ad librum Prec. Jud. p. I. pag: 5. a⸗ fin. ac Bic-
curim cap. 2. it. Jalkut Part. 1. fol. 300. col. 4.
4. Nempé: Deureron. dict. c. 8. v. 8. cœterum
de tertæ Judaicæ fertilitate ac fructuum pra-
ſtantia, vide inter alios D. Wagenſeil. Sota p.
72 2. & p. 9 59. ac 1083. confer. & Exod. c. 34.
v. 26. num. 7 8. it. tractat. Talm. Cholin, ol. Deuter. cap. 17. v. 9. n. 19. it. Jalkut Part. I.
13 6, 2. 1 F. 301. col. I, pric.
X Hæc vecba: quorum ſeptem erant ſpecies, ab-. 10. Q non ſis inagtatus, ſed fatearis, te in ter-
ſunt in Hebræo ab uiroque Msto. tam bonam veniſſe, confer. Gur Arjeh fol. 223.
5. De quo vide Deuter. alleg. c. 8. v. S. n. 10.
5. In Buxtorf. Lex. Chald. fol. 2 5. & F. 26. fin.
exponitur hα, quòd ſit olivæ mediocris &
pinguis ſpecies, & allegantur ibidem tractatus . iam §
almudici Berachot fol. 39. I. & Kelim cap. confer⸗ & Biccurim, ol 586., 3,

4. med. ac not. in par ne, ubi tract. Talm.
Berachot f. 39: a. & Biccurim cap. 3. ad margi-
nem allegantur.
9. Eziamſi ille non fit ANN n i. e.
reputatus, ſicuti priores ſive anteceſſores ejus,
prout in Gur Arjeh f. 222. 601. 4, eircà fin. ha-
betur, confer. & not. in nar new b. loc. ac

Siphre ad matginem allegatur.

I1. Loci iſtius expoſitionem vide in not. nev

—

Verſ. 3. Qui erit in

17. confer. & Gur Arjeh fol. 222. col. 4. med.

genſ. Sota, p. 659. Se Gur. Arſeh fol. 222. col.

col. I. princ. ac not. in ma . b. loc. ubi

„pan, ubi etiam Siphre ad marginem allegatur,

CALXNI.

——
cijut ſundln 4
nuth uam man

nlaberu) (Ver

nu zerine lit
Volebat palten
quando Petlee
ſuum induxera
cllet, guia gen
tunn impptat i
alii quoque ven

Prum. 17, Lo

mabus. Verl.
Vetl.9. Bededl-

nn. Hedt, ,
66, ubi pluta de

. 223. co. 1
lor. vbi Zihre
& a Eot an 1,
1 ol. 47. d,
chot, /), 61. 13,
13, Nam vetbum
Dem, qus in ſigni
Gur Atjeh le
31 2, 8 33,3.
u5d. Vagenl
dan ſete n.

Rm did. Nir

. Sieſari mente

tefe 0 ulila.

lemellius vent
zigeeorunden

CA. XV.

—
. De prin
Intad primi-
terta tritici &
kuumn guibus
tuibas Etre
). (nempe)
collecum a
irüm)deſcen⸗
cumligat ean
. A erit in
twis, guizgais
neflcinm. 10,.
Verl.4. Etae⸗
lihiet

111, 0. 4. med

Pabetur, griſiekt
Com meptetot

zam Ge melle api⸗
1i, e. non tonk⸗

lena, ſenti h0G
Atjel fol⸗2 1,e

„. bi ſere eadem,
eenlet. .
Pyloc- ” h.

1jen /0l 212. col.
, di alt Tann.
3 d milgt⸗

Pca⸗

NO Nn A e.
ſores g,
H00l,4, dli5 fo. ba⸗

we; h W
i ſikun Dart,l

ed ſteanis,te in
Gur reh ſl ,
n wa,, 0t.

. e
Fide in not⸗ vhv
watginen Alegatu,

8

.

CAP. XXVI. DEUTEKRONOMII. 1453

cipiet ſacerdos corbem de manu tua) Ut illum agitet, 12, ſacerdos ſcil. ſupponit ma-
num ſuam manui dominorum, (qui primitias offerunt,) & agitat. Verſ. 5. Er pro-
teſtabèͤri) (Verbum R0ν hic) ſignificat elevationem vocis. 13. Eod. verſ. §. Sy=
rus perdere volebat 14. patrem meum) Recordor * miſericordiæ Dei, Syrus perdere
volebat patrem meum (videlicèt) Laban (Syrus) quæſiverat exſtirpare omnia,
quando perſecutus eſt acobum 15. & quoniam (Laban iſtud) in animum
ſuum induxerat * facere, (ideò) imputavit ei Deus, ac ſi ipſe (Laban hoc) fe-
ciſſet, quia gentibus hujus mundi, quæ cultui idololatrico deditæ ſunt, Deus cogita-

tum imputat in factum. 16, Eod. verſ. 5. Et deſcendit in Kpyptum) Prætereà

alii quoque venerunt, ut nos perderent, nam poſteâ deſcendebat Jacobus in Egy-

prtum. 17. Eod. verſ. 5. Cum bominibus pautis) (Nempè:) cum ſeptuaginta ani-

mabus. Verſ. 9. Ad locum iſtum) (Videlicèt ad) domum Sanctuarii. 18. Eod.
verſ. 9. Et dedit nobis terram) Juxtà ſenſum 19. literalem (erit loci iſtius interpre-

tatio facienda.) Verſ. 10. Et relinquas illas) Indicat (hic Scriptura,) quòd (domi-

nus primitias offerens) tollat eas poſt agitationem ſacerdotis easque prehendat manu

ſua, dum ipſe prædicat z20. atque iterùm agitat. Verf. 11. Er lætaberis in omni

bo-

no)

12. Hebr. αα7, vide Exod. cap. 29. V. 2 4. n.
66. ubi plura de agitatione, confer. & Gur Arjeh
F. 223. col. 1. princ. ac not. in on no h.
loc. ubi Siphre ad marginem allegatur, confer.
& Ja kut Part. I. ol. 30 I. col. I. med. it. Suc-
ca, fol. 47. b. & Maccot, f. 18. b, it. Mena-
chot, fol. 6 I. 2. 5.
13. Nam verbum hay) non notat hic reſponfio.-
nem, qua in ſignifica ione alias aceipitur, conf.

Gur Arjeh fol. 22 3. col. I. princ. & Sota, fol.

32. a. & 33. a. ac not. in nD h, loc.
ut & D. W agenſ. Sot. p. 69 5. & 6 86. n. 2. vide
& cap ſequ. 27. v. I4. it, not. ad Hiob., c. 3. V.

2. n. I. & ad Jerem. c. 2 5. verſ. 30. n. 1 3. ut &

Jalkut dict. Part. 1. ol. 30 I. col. I. med.
14. Sie juxtà mentem Commentatoris noſtri ver-
tere volui iſta: & a&, cui expolitioni etiam
Paraphraſis Chaldzica confentit: Junius ac
Tremellius verterunt: Syrus miſer erat pater me-
us, vide eorundem notas ibidem, autor Vulgatæ
tranſtulit: Syrus perſequebatur patrem meum
confer. L,XX. verſionem, ut & not. ad librum
Prec. Jud. part. I. p 94. 6. fin. it. Bieccurim, f. 96. 2.
* Hebr. aäaäi1 iſtud & ſequentia, usque ad, vpa ja
i. e. Laban quæſiverat, abſunt à MSto I.
15. Confer hic Gur Arjeh fol, 22 3. COl. I., med.

ac not. in Snon no 5b, loc. it. D. Wagenſ.
Sot. p. 6 9 6. D. 2.
*° Hebr. or GaWa) iſta, ut & ſequentia, us-
que ad: en 1i, e. & deſcendit in ℳ£-
gyptum, abſunt ab utroque MSto.
16. Vide loci iſtius expoſitionem in not. no
"pan bh. loc. confer. & Geneſ. c. 49. V. 6. Sign. *
17. Confer. not. in pam new h. loc. & not. ad
librum Prec. Jud. part. I. pag. 9 5. b. princ. ac
med. & p. 96. a. princ. & med. a0 5. med. it. p.
97. 3a. princ.
19. Vide Gur Arjeh fol. 223. col. 2. circà fin. ac
not. in om WD y. loc.
19. Confer. etiam hic Gur Arſeh fol. 22 3. col. 2.
fin. ac not, in an nD h. loc. it, Jalkut Part.
1. Ffol. 30 I. col. 2: & 3. & Joma, fol. 74. b. it.
Bava batrs, ol. 8 1. a.
20. Id eſt: dum dominus primitias offerens ita
coràm ſacerdote confeſſionis ſuæ verba recitat,
confer, num. ſeq. 2 I. ac D. Wagenſ. Sot. pag.
65 9. uhi in notis plura de ritibus ae ſolennita-⸗
tibus offerendi primitias, vide & Gur Arjeh fol.
223. col.2. fin. ac not. in Dan n, ubi
Siphre & tract. Talm-Biccurim c. 3. fol. 86. 2,
ad marginem allegantur, confer. & Succa, fol,

47, b. it. Maccot, ſ. 18,6. & Menachot, ſ. 6 1, 6.

1454 DEUIITERONOMII. CAP.XXVI.

no) Hinc dicunt (Rabbini,) quòd non faciant prædicationem a. iſtam primitia-
rum, niſi tempore lætitiæ à fine (ſive clauſula) ſeptem ſeptimanarum 22., usque ad
feſtum, 23. dum aliquis collegit proventum ſuum ac fructus fuos vinumque atque
oleum ſuum; aſt à feſto ac deinceps affert quidem (dominus primitias,) ſed non præ-
dicat. 14. Eod. verſ. II. Tu atque Levita) Etiam Levita obſtrictus eſt ad primi-
tias * (offerendas,) ſi plantaverint illas in urbibus ſuis. 25. Eod. verſ. 11I. Et pere-
grinus, qui tecum eſt) Is affert (etiam primitias, ) ſed non prædicat, 26, quia non po-
teſt dicere: patribus noſtris. 27. Verſ. 12. Qudtm compleveris dare omner decimas
proventus tui anno tertio) i. e. Cùm abſolveris ſeparare decimas anni tertii, præfixit
(lex Divina) tempus remotionis 23. & confeſſionis veſpere Paſchatis anni quarti, di-
citur enim: à fine trium annorum depromas &c. 29. dicitur hic: à fine, ac dicitur
ibi: à fine ſeptem annorum 30. reſpectu cœtus * (Iſraelitarum,) quemadmodùm
(igitur) ibi eſt feſtum folenne; 31. ita & hic eſt feſtum ſolenne, vel † forſitàn, ſicu-
ti ibi eſt feſtum tabernaculorum; ita etiam hic eſt feſtum tabernaculorum:? lex (hic)
dicit: cùm abſolveris dare decimas anni tertii, (nimirùm intelligitur) feſtum ſolenne,
in quo decimæ abſolvuntur, 32², id, quod eſt Paſcha, quia multæ ſunt arbores, ex qui=
bus (fructus) colliguntur poſt (feſtum) tabernaculorum, reperiuntur (itaque) decimæ
L anni

21. Sive: recitationem vel profefſionem iſtam,
de qua Faulò antè dictum eſt, vide num. præced.
20. h. verſ. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
b. loc. it. not. in bpan n, ubi tract. Talm.
Biccurim c. 3. F. 86. 2. ad marginem allegatur,

Talm. Biccurim cap. 3. & Maccot, . 18. 6.
ad marginem allegantur.
27. Nam inter prædicationis (ſive profeſſionis verba
mentio fit majorum populi Ifraelitiei, vide ſuprà
V, 7. h. cap. id, quod peregrinus dic erenon poteſt.

confer. & Peſachim, f. 36. 6. & Erachin, f. 11. a.
22. Sic interpretor hic Hxy, confer. Buxtorf.
Lex. Chald. ol. 1647. vide & num. ſequ. 23.
23. Nempè: ſeptimanarum ſive Pentecoſtes, Hebr.
tyad XN, nam in fine ſive clauſula ſeptem
ſeptimanarum celebrabatur feſtum iſtud, vide
Buxtorf. fol. 1647. & D. Wagenl. Sot. p. 66 1.
confer. & Gittin, fol. 47. 6.
24. Vel: profitetur ſive recitat, Hebr. ε, con-
fer. verſ. antec. 10. num. 20. & Gur Arjeh Jol.
223. col, 2. fin.
„ Verba iſta: obitri dus eſt ad primitias, abſunt in
Hebræo, à MStO I⸗
25. Nempè: in illis quadraginta octo urbibus, de
quibus Numer. cap. 3 5. v. 6. confer. & not. in
panm rev h. loc,
26. Id eſt: non facit profeſſionem ſive recitatio-
nem illam, de qua ſuprà dictum eſt, vide num.
antec. 24. h. Verſ. & Gur Arjeh fol. 223. col.

2. fin, ac not, in aaa r 5. l0c. ubi tractat.

2 8. Nempè: primitiarum & decim arum, Hebr.
yn, de qua vide v. I 3. & 14. . cap. conf, &
Buxtorf. Lex. Talm. ol. 3 366.
29. Vide ſuprà Deuter. e. 14. v. 2 §. 9. 7 1I.
30. Proùt Deuter. c. 1 5. V. I. habetur.
* Hebr. payy, abſunt iſta hic 4 MSto r.
31. Hebr. 70, confer. ſuprà Deuteton. cap. 17.
verſ. 13. num. 22. & cap. 1 §. verſ. 7, num. 49.
† Sic iſtud: & hic interpretor, in MSto 1. pro eo
legitur: N& i. e. aut, confer. Levit. c. 5. v. 1 5.
& Deut. c. 12. v. 22. Sign. †
32. Com plementum decimarum vecat lex deci-
mas pauperum, fingulis enim annis decimæ Le-
vitis tantum ; aſt tertio quoque anno pàuperi⸗
bus dabantur & Levitis, uti ſuprà Deuter, c. 14.
v. 2 8. & ſeq habetur, confer. P. Fagii not⸗ ad
Paraphr. Chald. h. loc. vide & infrà n. 3 8. b. V.
confer. & Roſch haſehana, fol. 12.b. & Sofa,
fol: 41. a. it. Nedaran, fol. 36. 6. & Temurah,
Fol. 19 ½ l.

(A. MV.
—
zuni tertli com

nit decimas ſuss
(ua.) Pod, vet

ſtatur)ni ecit
precedunt, nan
Gicitut: guand
citur: & comea
Olei tui, 36, ec⸗
in quo non exer
eſt ecima prim
Ramn dicitur hic:
Lod., erl.I2.
I1. Ut comegan,
hinc dicunt (Nel
iritiei c, Ver
decimmas toas, 4
da 41, K id gn
ictulerit decim⸗

—
3 32 Annus intelig
num intermilſi
teron 6, 14. derl
nunn Keql 34,
74 Udel: in anno
termiſſianis,cont
3 , Dienti Numer,
36. rouſupti de
ubi igenoten,
3. Confer hie 0
Penot. in Hon
3d. Wae, qur üup
conten N num.
39: Conten um
l 13. he lid
ſ0l. 34. 6,
40, Hihr. do ent
rach eoninens p⸗
Upra adeuter,
Vide 8& not in „
keah l, 1o ad

CA.XxXVI.
—
ſtam Primitis.
122. Mque ad
numqve atgne
3)linonpte.
us elt Aprimi⸗
AII Rr⸗
quia non 0⸗
omner detimat
itertii Prafitit
anni quarti i⸗
knec dicttut
gbemadmocüm
forlitan, ſcu⸗
orum! ler hic)
fehrumlolenne,
tatbores, ex gui⸗
(taque) terime
znni
—

Maccot, ſo 1h.b.

e ptoleſſonis vedz

lltaeſiiil Nie apts
gus icerenon poteſt.
Gerimalumm febf.
1eebe ch. l
36.
P 19, 0,71
habetut.
tiga bic 4Mdo ,
1 Deuteionta). 7
11. vetl, gucn. 49.
on in Mto 1.proeo
ſer, Leſite d1), Iſ⸗

ſoeet becie
in anrisdecime
uoque annd Puupeni⸗
i ſupna beute, 6, 1

nlen, fagii no/ de

CAbP. XX VI.

734. Id eſt: in anno primo, qui eſt poſt annum in-

DEUTERONOMII. 14 1

anni tertii completæ (ſeu finitæ) in Paſchate anni quarti, 33. & quicunque retarda-
vit decimas ſuas, eum compellit Scriptura (ſive lex iſta,) ut removeat ilas à damo
(ſua.) Eod. verſ. 12. Anno decimarum] i. e. Anno, in quo non exercetur (ſive præ-
ſtatur,) niſi decima una ex binis decimis, quæ exercentur in duobus annis, qui illum
præcedunt, nam in anno primo intermiſſionis 34. exercetur decima prima, veluti
dicitur: quando accipietis à filiis Iſraëlis decimam, 35. ac decima ſecunda, nam di-
citur: & comedes coràm Domino, Deo tuo, decimam frumenti tui ac muſti tui atque
olei tui, 3. ecce binæ decimæ, dein venit ac docet te hic (Scriptura) de anno tertio,
in quo non exercetur de iſtis binis decimis, niſi una, 37. quænam verò eſt iſta? hæc
eſt decima prima, & loco decimæ ſecundæ dabit (Iſraelita) decimam pauperis, 3.
nam dicitur hic: & dabis Levitæ, (nempè id,) quod ei (debetur,) ecce decima prima.
Eod. verſ. 12. Peregrino, pupillo ac viduz) Hæc eſt decima pauperis. 39. Eod. vVerſ.
12. 0Ut comedant intra portas tuas & ſaturentur) Da eis, quantum fufſficit ad ſatietatem,
hinc dicunt (Kabbini,) non minus dant pauperi in area, quàm dimidium Cabi 40.
tritici &c. Verſ. 13. Et dices corm Domino, Deo tuo) Confitearis, quòd dederis
decimas tuas. 41. Eod. verſ. 13. Removi ſanctum à domo) Hæc eſt decima ſecun-
da 42., & id quod annéô quartô plantatum eſt, 43., ac docet te (hic Scriptura, ſ quis
diſtulerit decimas ſuas duorum annorum nec eas aſcendendo portaverit (ad urbem)

Hie-

33‧ Angus intelligitur quartus, ſcilicèt poſt an-
num intermiſſionis, confer. quæ ſuprà ad Deu-
teron. c. I4. veri. 2 8. n. 70. notata ſunt, vide &
num. ſequ. 34.

Berachot, ol. 3 5: h. & Jevammot, fol. 86. a.
it. Gittin, o]. &I. a. & Bava mezia, Fol, 88. a.
it. Maceot, fol, 16. 4.
41. Confer. Gur Arjeh fol. 2233, col. 3. princ.
& not. in on 'npw be loc. ubi Siphre & tractat.
Talm. Sota fol. 3 2, a. 6. ad marginem allegan-
tur, vide & Spenceri de Legib. Hebræor. ritual.
lib. 2. c. 24. it. lib, 3. Diſflert. I. . 10. it. D. Wa⸗
genſeil. Sota p. 656. & ſequ. n. 2, & p. 6 5. it.
P. 9 34. & 93 §. n. 6.
42‧ Vide, quæ ſuprà ad Deuter. c. 14. v. 2 zZan. 5
notata ſunt, confer & Gur Arjeh fol. 223. col.
3. princ. ac not. in Nnν⅜. loc. ubi Siphre
ad marginem allegatur, conſer. & Berachot,
Jol. 3 5. 6, it. Maaſer Scheni ,fol. 72., a. & Me-
gilla, ol. 20. 6. & Gittin, ol. 8 I. a, it. Bava me-
Zia, ſol. 88. a.
43. De hoc vide Levit. , 19. V. 24. ibi .r
etoe . 19. V. 24. ibique not. n.

termiſhionis, confer. num. antec. 3 3. h. verſ-
35. ZSicuti Numer. c I8. v. 26. habetur.
36. Prout ſuprà Deuteron. c. 14. V. 2 3. habetur,
ubi vide not. n. 5 8. S& ſeq.
37. Confer. hic Gur Arſeh fol. 22 3. col. 3. pr.
aac not. in Man now h. loc.
3 8. Vide, quæ ſupra n. 32. h. v. 12. notata ſunt,
conter. & num. ſequ. 39. h. verſ.
39⸗ Confez. num. præced. 3 8. h. verſ. vide & v.
ſeq. 13. H. c. n. 47. it. tract. Talm. Nedarim,
fol. 94. .
40. Hebr. an, eſt menſura frumentaria parva, ſex-
tam continens partem ſati ſive Seæ, confer. quæ
uprà ad Deuter. c. 14. v. 29. n. 76. notata ſunt,
vide & not. in ν νν+1 b,l1oc. ubi tract. Talm
Peah fol. 10, ad marginem allegatur, confer. &

XXX XXX X2

1456 DEUTERONOMII. CAbP. XXVI.

Hieroſolymam, quòd eas nunc 44. aſcendendo 4 5. portare debeat (Hieroſoly-
mam.) Eod. verſ. 13. Atque etiam dedi illud Levitæ) (Nempè:) decimam pri-
mam; (dicitur autem hic:) i. e. atque etiam, ut includantur oblationes ſpon-
raneæ 46., ac primitiæx. Eod. verſ. 13. Peregrino, pupillo ac viduæ) Hæc eſt decima
pauperis. 47. Eod. verſ. 13. Omninò juxta præceptum tuum) Dedi eas (decimas)
ſecundum illarum ordinem, non obtuli oblationem ſpontaneam antè primitias nec
decimas obtuli antè oblationem ſpontaneam nec ſecundam (obtuli) antè primam,
nam oblatio ſpontanea vocatur MνNW i. e. principium (ſive primitiæ,) quo-
niam illa eſt prima 48. poſtquâm factum (ſive procreatum) eſt frumentum, ac ſcri-
ptum eſt: plenitudinem tuam & lachrymam tuam * non tardabis, 49. i. e. non
mutabis ordinem. 76. Eod. verſ. 13. Non tranigreſſus ſum præcepta tua) Non
ſeparavi de ſpecie ſuper eo, 51. quod non fuit ſpecies ejus 52. nec de novo ſuper
vetere. 53. Eod. verſ. 13. Nec oblivioni tradidi) Quò minus tibi benedicerem ſu-
per ſeparatione decimarum. 54. Verſ. 14. Non comedi in luitu meo ex illo) Hinc
eſt, quòd prohibitum ſit (comedere de iſtis ſanctis) lugenti. 55. Eod. verſ. 14.
Nec removi ex eo in immunditie) Tàm (eo tempore,) quò ego immundus fui; illa au-
tem res pura extitit; quàm (eò tempore,) quò ego mundus fui; illa autem immunde
acta

una ſimul eum alia, nempè: hordeum cum tri-
tico &c. nee novum cum vetere obtuli; i. e. de-

44. Id eſt: annô terriò, confer, Deurer. . 14. v.
29. n. 77. & n. 78.

45. Vide, quæ ad Levit. c. 19. V. 24. D. 12 6. nota-

ra ſunt, conter. & Gur Arjeh ol. 22 3. col. 3.

princ. ac not. in Dom r h. loc. ubi Siphre ad

marginem allegatur.
46. Confer. hic Gur Arjeh fol. 22 3. col. 3. med.
ac not. in on rmu h. loc. ubi etiam Siphre ad
marginem allegatur.
47. De hac vide verſ. antec. 12. b. c. n, 39.
4 8. Loci iſtius expoſitionem vide in not.
pam M h. loc.
* RHebr. Jyn), iſtud & ſequentia, usque ad:
vDN Mi. e. nec de novo &c. abſunt à MSto 1.
fed miaus rectè.
49. Vel: non differes, uti Exod. c. 22. v. 29. ha-
betur.
50. Nam unumquodque ſuo ordine dandum eſi
nec alterum alteri præyertendum vel præponen-
51. Conkfer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 40. 5.
& Gur Arjeh fol. 22 3. cOl. 3. circà fin, ac not.
in pon no h. loc.
52. Id eſt: moram non fech non obtuli de ſpecie

cimas anni præſentis cum decimis anni præteri-
ti, ſed unumquodq; ſuo tempore præſtiti; cc:e-
rùm de tempore, quando offerebantur primitiæ
& quomodo eædem offerebantur vide plura a-
pud D. Wagenſ. in Sota p. 659. & ſeq. confer.
& ſuprà Deuteron. c. 14. v. 22. n. 5§7.
53. Id eſt: nec novum pro vetere dedi ſed quo-
tannis decimas debitas præſiiti, in notis Ra-
ſchianis editionis po D hoc loco iſta
ſunt adjecta & uncinulis ineluſa: rei 1 Niα
vnbnm 9y e in armn 79 i. e. nec
(obtuli) de illo, quod avulſum eſt (& terra)
pro illo, quod (adhuc) ſolo cohæret, nec de eo,
quod cohæret (ſolo, obtuli) pro illo, quod e-
vulſum eſt (& terra.)
54. Confer. hie Gur Arjeh fol. 22 3. col. 3. fin. ac
Inot. in an h. loc. it. Lightfoot ad Marth.
c. 6. v, 10. p. 300. edit. Lipſ.
55. Contfer. hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. ut & not. in dan e h. loc. it. Maa-
ſer Scheni, fol. 72. a. & Jevammot, fol. 74. a.
it. Sevachim, ol, 10 1, a. ,

CAL.XXV.
—
ſaca elz ſel

non hoteti 6
velati Liciture
nn Kuillegiti,
mundus c.

tat tnas de gu

le ei geret lor
Attulüilloach
Cepikinihi l.
ex babilaculo
quod tuumel
in ternpore iu
Ut dares illam
64, Verl. 16.
tepta Dei) im
Verl. 16. Ha.
Midias dicens

bb
56, Keuti lupr
conler, hic Gu
not. in Nn
ſol. 73,eid e
8 ſol. 19,6.2
beſichim, fol.
77. Lontet, hic
Talm. Maaer
tun it Ppenceri
1.24. Jell. u
19. Ideſt, in ſ⸗
ereniulbes
.l2,.1g,n.
59. Ro ur Deme
90. Hebr. W
Corporz invol
Daroph, Chil
col 4, med.
30d mrginem
74 4.

confer, ie Gu
nemallegarun.
1 die poſterin

NXNVI
—

it /Hietoſoly.
Reimam Pti.
blanones ſpon
Hæc &kdecima
leis (dtam)
nteprimitiasnee
) amte prmam,
himitie,) gdo⸗
mentam, aclcti⸗
18, 49, l, e, non⸗
ejte tma) Non
ec denovo ſoper
benechcerem ſu⸗
eo er ilo) Hinc
od. vetl 14
undusfui; Ulau⸗

autern mmunda
facta
—
e: hotdeum cum tti⸗
eetere obtuli; ie. de⸗
Gecimisandi pletelt⸗

npore Nellli,eee⸗

Berebantur timii
ehantur ide ofuta
639. & Eeg⸗ conler⸗
12, h. F.
ſeere deti el goo⸗
grallii, in notts Ra⸗
rbd boe 1000 fli

TNNl
zullam ek etenna)

olocoheret nee de
ul) poillo, u⸗

ſol. 13. rz Niat⸗

i. Lightio
il.
a bun en
wd loc
Jevamn, fr e
6 1

CAbP. XXVI. DEUTERONOMII. 1457

facta eſt; ſed ubinamille ea de re admonitus eſt? (nempè illo in loco, ubi habetur:)
non poteris comedere intrà portas tuas &c. 36. hæc eſt comeſtio rei immundæ, 57.
veluti dicitur de illis rebus (ſive animalibus,) quæ ſanctificata ſunt, 58. ſi illa profa-
na (ſeu illegitima) facta ſint, intrà portas tuas comedet illud tàm mundus, quàm im-
mundus &c. 59, aſt hoc non poteris comedere per modum comeſtionis intrà por-
tas tuas, de quo dictum eſt alio in loco. Eod. verſ. 14. Nec adedi de eo pro mortuo]
Ut ei fieret loculus & involucra. 6o. Eod. verſ. 14. Obedivi voci Domini Dei mei]
Attuli illud (ſanctum) ad domum electam. 67. Eod. verſ. I4. Feci oamnia, ſicutipræ-
cepiſti mibi] Lætatus ſum ipſe & (alios) exhilaravi 62. in eo. Verſ. 15. Proſpice †
ex babitaculo ſanctitatis tuæ] Fecimus id, quod nobis injunxiſti, fac quoque tu id,
quod tuum eſt facere, qui dixiſti: ſi in ſtatutis meis ambulaveritis, dabo vobis pluvias
in tempore ſuo. 63. Eod. verſ. I5. Quam dediſti nobu, Reuti juraſti patribus noſtris]

Ut dares (illam) nobis * ac præſtitiſti, (dediſti enim) terram fluentem lacte & melle.

64. Verſ. 16. Hodierno iſto die Dominus, Deus tuus, prætepit tibi] Omni die (præ-

cepta Dei) ſint nova in oculis tuis, ac ſi eo ipſo die illa tibi injuncta eſſent. 65. Eod.

verſ. 16. Et abſerves & facias illa] Filia vocis 66. benedicebat ei, (qui offerebat pri-
mitias, dicens:) obtuliſti hodiè primitias, anno ſequenti hoc iterabis. Verſ. 17.
XXX XXX XX 2 ESr

Commentario Raſchiano hic habetur, interpre-
tor, ut idem ſignificet ac: rW i. e. exhilara-
vi, nempè r& i. e. alios, prout in notis
narn nev bh. loc. exponitur, confer. infrä
Deuteron. c. 2 . v. 6 3. n. 6 5. in MSto 2. etiam
legitur Ser re en i. e. & exhilaravi
alios.
Confer. hic tract. Talm. Chagiga, fol. 1 2. b. &
Maaler ſcheni, fol. 72 b.
63. Uti Levit c. 26. v. 4. habetur, e* nfer. not. in
npn re h. loc. ubi Sighre ad marginem al-=
legatur, vide & not. ad librum Prec. jud. part.
2. p. 2 54. b. fin.
* Hebr. nri, vel: rei, uni in MS:o
2. legitur; ſed abſunt iſta 4 MSto I,
64½ Sicuti Exod. c. 3. v. 9. habetur, confer. Gur
Arjeh fol. 224. col. I. fin. ac not. in aNR RE

56. Sieuti ſuprà Deuteron. c. 12. v. 17. habetur,
confer, hic Gur Arjeh fol. 223. col. 3. fin. ac
not. in on ino“ ubi tract. Talm. Jevammot,
fol. 73. b. it. fol. 74. a. b. & Maccot, fol. 1 9. 6.
&° ol. 19.6. ad marginem allegantur, contfer. &
Peſachim, fol. 24. a. & Schabbat, ol. 2 5.2.
57. Confer. hic not. in Don ro ubi tractat.
Talm. Maaſer Scheni c. 4. ad marginem allega- f
tur, it. Spenceri de Legib. Hebr. ritual. lib. 2.
c. 24. Sect. 2. P. 676. & ſequ. edit. Lipſ.
58. Id eſt: in ſacrificium oblata, ſi fortè in illis
eveniat labes ſive macula, vide Deuteron. dict.
c. I 2. V. 1 5. D. 5 3.
59. Pro ùt Deuter. c, I 5. V. 22, habetur.
60. Hebr. †pn, ea ſunt, quibus defunctorum
corpora involvi ſolent, confer. P. Fagii not. ad
Paraphr. Chald. h. loc. & Gur Arjeb fol. 22 3.

col. 4. med. ac not. in pan mew, ubi Siphre Z. loc.
ad marginem allegatur, vid. & Jevammot, fol 65. Confer. ſuprà Deuteron. c. 6. v. 6 n. 14. &
74. a. cap ſequ. 27. v. 9. n. 6, it. D. Wagen eil. Niz-=

61. Id eſt: ad domum Sanctuarii ſive templum,
confer, hic Gur Arjeh fol. 224., col, I. fin. ac
not. in an h., loc. ubi Siphre ad margi⸗
nem allegatur.
62. Sic poſterius illud verbum nrn, quod in

zach. p. 57. it. tract. Talm. Megilla, fo l. 20. b.
66. Hebr. 9* ma repercuſſio vocis, echo ,confer.
Buxtorf. Lex:- Chald. fol. 320., & Gur Arjeh /ol.
224. COl. I.e fin. ac not. in π n . loc.

145G rvjv DEüuTERONOMI.dp4 CAbP. XXVI.
& v. 18. Feciſti dicere ⁶½7. üllum & fecit 68. dicere te] Non eſt iſtis † (verbis) teſtis
in Scriptura, qui probet, 69. ac videtur mihi, quòd illud * (verbum RDd&) ſigni-
ſicet tractionem & ſeparationem (ac ſi diceret: ) ſeparavi te 70. à Diis peregrinis, ut
eſſet (chova) tibi in Deum atque is te ſibi ſegregavit 7. à populis terræ, ut eſſes ei
populus peculiaris; inveni autem *? iſtis (verbis) teſtem (ſive probationem in S.
Scriptura) quòd notent gloriam (ſve de corem vel exaltationem) veluti (habetur in
illo loco:;) N i. e. ver bis exaltabunt ſe omnes, qui faciunt iniquitatem. 72.
Eod. verſ. 1 8. Sicuti dixit tibi] (Nempé: in illo loco, ubi legitur:) & eritis mihi
peculium. 73. Verſ. 19. &t uat ſis populus ſanézus] Sicuti (Deus) locutus eſt: & eri-
tis mihi ſancti. 74. 5

7

. . ——

do nullus in S. Scriptura locus occurrit, unde

67. Alii: feciſti ſpondere iplum, ſponſionem ſti.
probatio deſumi poſſit, dicunt: ) 39 PR i. e,

pulatus es ab illo, Hebr. ns, vulgò ex-
onunt: extuliſti, cui explicationi & Para-
hraſis Chaldaica conſentit, vide P. Pagii not.
ibidem & Buxtorf. Diction. Hebr. verb. &,
confer. num. ſeq, 6 8. & 69. S
63. Id elt: (juxtà quorundam explicationem:)
effecit, ut promitteres & ſponderes, ſponſionem
ipulatus eſt à te, Hebr. †èeâ confer. num.
præced. 67. h. v. & num. ſeq. 70. & 7 1. it. not.
in nan ne.h. loc. confer. & not ad librum
Prec. Jud. part. I. p. 146. a. princ. & p. 150. a. n cxpnuan
Un. lu pber⸗ 2. pag. 4 3. a. med. ac pag. 4 5. a. Neb ng hic habetur. ꝗòꝗòMG
med. it. p. 56. a. fin. ubi exponitur, quod ome. ebr. PNæm) iſtud & ſequentia, usque ad:
ſignificet: π½αιααοnn i. e, exaltationem & MS
magnitudinem. to ,
† Hebr. = pX, bæc & ſequentia, usque ad:
tDN W⁹ i. e. quòd notent glotiam, abſunt H
4 MSto I. tario ad tractat. Talmud. Chagi
69. Nempè: gatur.
currit ſimile verbum in S. Scriptura, unde pro. 73. Sicuti Exod. c. 19. V. 5.
batio deſumi poſſit, quid ſignificet, nam Rabbi-
ni, quando probationem aliquam afferunt vel
locum Scripturæ ad probandam ſententiam
ſuam adducunt, dicere iolent: Jyrn; aſt quan-

Jol. 1583 it. tract. Talm. Berachot, fol. 6. a.
& Chagiga, fol. 3. a. it, Gittin, ſol. 57. b.
* Hebr. Nw, in MSto 2. pro eo legitur: e
i. e. quòd iſta, ſcil. duo verba. M
70. Hæec eſt expoſitio verbi: n&
not. pan S1) h. loc. habetur.

quid ſignificet, ſenſus eſt: non oc- OßMMl
habetur,

Nizzach. P-. 5 8.

non eſt ei teſtis, ſicuti hic habetur, confer. Deu-
ter. c. 32. V. 24, n. 13 6. & Buxtorf. Lex. Chalqd,
Altaæ verterunt.

71. Hæc eſt explicatio verbi : PN ‚ſieut in not. “

an- N i. e. ſicuti dixit (P. v. 19.) abſunt ₰

72. Prodt Pſalm. 94. V. 4. habetur, confer. & not.
in Spon no, ubi locus ex Raſchi Commen-
8² „Jol. 3. alle- 3

74. Vide Levit. 4. 20. v. 26. conf. & D. Wagenl,.

CAf. XXVII.

t6t Vide inn D

—

W—

QCnxXX.

Etl.1.
ſens, 1
ſordan⸗
altare in mont
(nempè:) duo
monte Hebal,
Zeptuagintali

od. v,9. Me
ocublis tuis ae

ienun hul
liticæ) aſcende
bal: ſacetdete

——
n, Urenſus ſit:
prout in

ſtogiens (ls)p.
Dom wdo',
Mo ell
impergtipi, ali
ſet Puncanc
lubetut, conle
Kinſtz Deuter.
delt,15. ſel
ſn ae ſopri
Aerptivohie
MSto n prot
Mem Cickioi
1. Mueſoſux e,
1 l orol

1. Connſet, ndri

ur, vide
abt,frine
it Sanhe
S 86 h 6

dil not, d dar
echl. 1it,

CAL.XNVI,
—
(verbis) teltis
oNr)ign⸗
speregrinis, ut
terre, welles ei
bationen in d.
luii (habeturin
niquitatem. 72
)& eritis mihi
cutun elt: Ke .

ocus occurtit, unde
utte N be,
abetur, conet⸗Del⸗
Bundott Len Chald,
berachot, fl 6,A
iia, ſol. 75.
Nro eo legiut: D
tba.
. , lt
betur,

TN ſeurin not,

glentii Uaque 403 “

. inum

uberdt,coner ne

aser Ralchi Commen⸗

Chin ſ ile.

habeturt

. cOnt⸗0. Vegent⸗

NHà

CAbP. XXVII. DEUTERONOMII.

.

1459

CAP. XXVII.

Erſ. I. Cuſtodiens omnia pratepta] (Verbum ) ſignificat tempus præ-
ſens, 1. linguâ vernaculâ: gardant. * Verſ. 2. Et eriges tibi] In (flumine)
Jordane (lapides) & dein auferes exinde alios (lapides) & ædificabitis ex eis
altare in monte Hebal, poteris (itaque) dicere, quòd tres ſpecies lapidum fuerint,
(nempè:) duodecim in Jordane & illorum loco (totidem) in Gilgal 2. ac totidem in
monte Hebal, ſicuti habetur in tractatu Talmudico: Sota. 3. Verſ. 8. Declarando benè]
Septuaginta linguis. 4. Verſ. 9. Attentèò] Explicatio facienda eſt juxtâ Targum ejus. 5.
Eod. v. 9. Hodierno iſto die factus es in populum] Quotidiè ſint (præcepta Divina) in
oculis tuis, ac ſi hoc ipſo die foœdus cum illo (Deo) pepigeris. 6. Verſ. 12. Adbene-
dicendum populo] Sicuti habetur in tractatu Talmudico: Sota, 7. ſex tribus (Israe-
liticæ) aſcenderunt in verticem montis Gerizim 8. ac ſex ſuprà verticem montis He-
bal: ſacerdotes autem ac Levitæ, ut & arca (fœderis) erant infra in medio, 9. Le-
vitæ verterunt facies ſuas versùs montem Gerizim & inceperunt benedictionem (hiſce
XXX XXX XX 3 ver-

1. Ut ſenſus ſit: Pnin Di en W j. e. cu-
AKogdiens (ſis) præceptum iſtud jugiter, uti in nor.
D-R DW h. loc. exponitur, nec verbum iſtud:
nd eſt Pv i. e. ſigniſicationem habens
imperativi, alioquin litera “ in iſio verbo fuiſ-
ſet punctanda per. Scheva, ſicuti in dictis notis
habetur, confer- ſuprà Deuter. c. 9. v. 2 1. n. 19.
