n) abyb orn d
pele retis,
37. Siver cifchitum, ton
chim, ſol. 3. 2, ke
Vid 8& qur inſts ad e
polataſunt; abell zute
1.hoc quidem oco.
30. HMekt: omnis (ani⸗

4n. Wn.

guibus zmore⸗
lulchi manubr;,
u] Uarcni

M ernt
antur Eeril.

lingeis vemnacn⸗
rat,gub catbonez
Kilg 31, ad ado⸗

eorum VOCat

0 loco.) Rden

4
ddete pollsyvf,
nibith in Mto

illam Velconuptam

uln logtencileno.
hpor iſtt4 MSion.
8,lc & Latgum 0n.
Nuam votem b. agi
iunt: fulclgnes eus

.h. 14. Bunolt.

4
konem tonnulirer.
IXN i titrus⸗
eilio,) i, e, ihu.
6; Complutenſizha.
tranſtalerunt: korci⸗

eweiſi etſiohicla.

V 39r ibigne not n
piphan, lb. 3. Hatel.
itionis Grecz haſil.

qux hoc ver 3, M .

Tmencoſa, uputo,
ibicem habetat,

„domum ſine locum

, ga aliquicd aittt
Kott. Cex. Toln fol.
Chald. /. lor dice.
Patens, tOn en in.

eguo itefuſti et.

25. Chaldæus quoque interpres hic vertit: Ab

nnn n cüů/m, juxta mentem Commentatoris

38. Id eſt: omnia (animalia) mactant; eſt au⸗

—

—

i. c. ad capiendum ignem è foco, 32., (ubi —) ſignificat acceptionem ignis è lo-

co ſuo, ſic quoque (ſumitur in illo loco:) NrP i. e. num accipiet aliquis ignem-

in ſinu ſuo? 33. Eod. verſ. 3. Omnis vaſa jus] (Verba: 2 —
ſunt,) pro: G) — i. e. omnia vaſa ejus. 34.

2P) ſignificat 1) i. e. cribrum, 35.

O' hic poſita
Verſ. 4. Craticulam] (Dictio
quod vocant (linguâù Gallicâà:) crible; *erat

(autem iſtud) factum altari tanquam veſtimentum, habens foramina multa, ſicuti re-
te; iſtius autem textus (ordo) eſt inverſus 36. atque hæc ejus eſt interpretatio: &
facies ei craticulam æneam opere retis. Verſ. 5. (Sub) amlitu alraris (Dictio
29) ſignificat:) 2 Wi. e. ambitum, 37. omnis res, quæ circumcircà ambit, dici-

tur 20 , ſicuti docent (magiſtri noſtri in capite Talmudico, quod incipit .) — 5

PDrNE, 38. (ubi ſic habetur:) iſtæ ſunt maſſæ 39. vaſorum ligneorum, (nempè:
quicquid terendum 22 ) i. e. & circumeundum (ſive perforandum,) eſt; fit au-
tem iſtud ſimili modo, quo faciunt exciſiones rotundas in aſſeribus laterum arcarum
& in ſellis 40. ligneis, ſic etiam altari fecit (artifex) exciſionem circumcircà *in late-

=

re ejus (altaris) ad decorem, idque (fecit artifex eo in loco,) ubi tres cubiti 41. altitu-

dinis

.

„*

3 8. n. 171.
33: Dicuti Proverh. cap. 6. V. 27. habetur.
34. Confer. Exod. c. 14. Vv. 2 . n. 9 5. L. XX. pro:

52. Vide Eſai. c. 30. Vv. 14. confer. Exod. c. 25. v.

2h, (ſicuti in hodierno eodice Maſorethico ha-

betur,) videntur legiſſe: 72), unde verterunt,
. . — M .
xæl a*τ†h i. e. & omnia, confer. in fra verſ. 19.
p. cap. n. 107. & not, in mos rw h. loc.

1. e. cribrum, conſer. verſ. ſeq. 5§. n. 5 1. & inft⸗
verl. 9. h. cap. n. 8 3. & EXOd. c. 3 I. v. I0. n. 9.
. „%
* Sic ex primere poſſis havp, uti in utroque MSto

.
legitur, Vulgatæ editioneshabent vnvwp res ea
dem eſt.

36. Nam in textu ſacro hic ita legitur: awypad

noſtri, ordo verborum iſte eſſe debeat, nempè:
ro WPeyD HW nd i. e. craticulam æneam
Opere retis. . .
37. Sive: circuitum, confer. hic tract. Talm. Seva-
chim, fol. 53. 2. S& fol. 62. a. b. it. fol. 119. b.
vid. & quæ infra ad Exod. c, 29. v. 16. n. 34.

notata ſunt; abeſt autem dicio iſta amnb à MStoD

I. hoc quidem loco. .

tem iſtud caput primum tractat. Talmud. Chul-
lin.
39. Sive: rudes & informes materiæ, quæ non-
dum elaboratæ ſunt, Hebr. à, vide Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 441. & ſeq. S=ð
40. Sive: ſcabellis, Hebr. op vide Ejusd. Bux-
torf, Lex. Talm, fol. 1 529.
*In notis Raſchianis editionis nnm mnpw hic ad-
ditur: èe dn enn i. e. & fuit latitude ejus
cubitus, confer. infra Sign. ** . verſ, abeſt autem
dictio iſta ab i: e. circumcirca, à Msto I.
4I. Hinc P. Fagius in notis ad ParaphraſinChald.
h. loc. ſcribit, ab ambitu iſto eminuiſſe altare ad.
huc tribus cubitis, & quando Scriptura dicit, al-
tare in altitudinem habuiſle tres cubitos, id jux-
12 Hebræos intelligendum eſſe ab ambitu y alio-
quin ad ambitum ipſum ſacerdotes aſcendebant,
licèt non per gradus, unde colligitur, inquit Pa-
gius, altare ma jorem habuiſie altitudinem, quàm
trium eubitorum, in notis Raſchianis editionis
a r hic ſcribitur, quòd pro: v i, e,
tres (cubiti) in quodam codice legatur: VV.i.
e. ſex (cubiti,) ſic etiam in utroque MSto habe-
tur V⅜̈j, e, ſex.

.

OoOO

2

664

LA. XXVII.

dinis ipſius (altaris) deſinebant, (& hoc) juxtà verba ejus, qui dicit: 42. en quid ego

Kabilio 43. (per verba iſta:) trium cubitorum (ſit) altitudo (altaris iſtius, nimirum)

à labio circuitus & ſursùm versus; ambitus autem iſte ad inceſſum (ſeu ambulatio-

nem) ſacerdotum, non fuit altari æneo, niſi ſuper capite (ſive extremitate) ejus intrà
cornua ejus, atque ita diſcimus (in tractatu Talmudico, qui agit de) Sacrificiis, 44. (i-

bi ſic habetur:) ubinam iſte eſt 4. ambitus? (nempeè:) inter cornu & cornu** (alta-
ris) intrà illa (cornua) fuit eubitus, ad inceſfum (ſeu ambulationem) pedum ſacerdo-
tum, duo iſti cubiti, 46. dicti ſunt 22 i. e, ambitus, 47. & accuratè ibidem 4⁸.
id conſideravimus, textus etiam, (ubi dicitur:) ſub ambitu ejus (altaris) & infernè 49.
docet nos, quòd ambitus S. fuerit in latere ejus (altaris) & quod veſtimentum (ſeu
ambitus) cribri 51. ſub illo (extiterit;) ſolutio autem reſpondentis ad objectionem
(eſt iſta, nempè:) duo fuerunt ()22 i. e, ambitus,) unus ad decorem & alter pro

ſacerdotibus, ne illi ſeſe implicarent, 52.

is, qui in latere extitit, fuit ad decorem &
infra

42. Is, qui hæc dixit, fuit R. Joſe, de quo ſuprè
verſ. 16 h. cap. n. 2. & dict. verſ. 1. h. cap. n. 5.
in notis Raſchianis editionis pon n polt:
en i. e ejus, qui dicit, iſta funt addita:

en ee en. j. e. altitudo ejus (fuit)

dupla (vel duplicata) ratione longitudinis ejus,
en quid ego &c. quæ lectio altera illa planior eſt.
4¾. Wide ſuprà dict. verſ. 1. h. cape n. 5.
44. Eſt is liber primus Sectionis ſive partis quin-
t& operis Talmudici, agens de ſaçrificiis, quæ,
qualia, quo tempore &c.illa offerti debeant, con-
fer. infra h., verſ. 5. n. 77. .
45. Confer., hie Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1092.
aX jd eſt: inter unumquodque cornu, in notis Ra-
ſchianis editionis aon noe hie additur: 5*6α
DN aH i. e. & fuit latitudo (ejus) cubitus,
vide ſupra Sign. * b. verſ. & num. ſeq. 46.
46. Nempè de quibus paulò antè dictum eſt, in

—D-enm h, loc.
47. In notis ad librum Precum Jud, part. 2. p.
229. a. prine. ex Bartenora adducitur, quod
aamb fuerit Damn yepen i, e. pars me-

dia altaris à fundamento ad partem ſuperiorem; †

dici autem aald, quoniam in fundamento alta-
gis defuerit cornu unum (nempè: quartum,)
tria enim cornua (altaris) fuiſſe in portione
(hæreditaria) Benjaminis; unum autem in por-
aione judæ, & quòd propterea non fecerint fun-

tientem ſpectante; ſed vacuum fuerit (iſtud
fundamentum) ad indicandum, quòd illud in
portione Judæ eſſet ſirum 5h non vero in portione
Benjamitica & quod proptereà dicatur pars illa

AnP i. e. G cingeret omnia cornua (alraris)
nec quidquam ei defuerit, ſecus ac in fundamen-
to altaris, (ubi cornu unum defuit, ſicuti jam
ſuprà dictum eſt,) Hebiæa vide sis ibidem, con-
fer. & Gur Arjeh fol. 122. col. 2. princ. & Light-

ſienſ. confer. & Levit. cap. 1. v. 5. n. 67. & n.
71.

crifitiis, de quo num. antec. 44.
mi ſeptimi.

gendum eſt; non verò aa, proùht in exempla-
ri Hebræo, quo uſus ſum, vitiosè habetur.

poſt n. 53.
52. Vel: impedirent, ſcilicèt inter eundum & mini-
ſtrandum, ſic Heb æum nv, quando pun-
ctum in cornu ſiniſtro literæ Schin poſitum eſt,
Raſchi not. in utroque MSto pro: Mu legi-

tum, ſic etiam in Sevachim f. 62. I. a. reperitur,

damentum inillo cornu meridionali, versus o-

alleg. Buxtorf. in Lex. Chald. fol. 25322

4 8. Nempè: in dicto tractatu Talmudico de ſa- ,note
i. kormam, ſimiliud

49. Sic legitur in hoc verſu 5. iſtius capitis vigeſi-

hic verto, confet. Thren. cap. 4. Vv. 14. ibique

tur: rWe i. e. lapfarent ſcil, pedes ſacerdo-

media altaris aa'b, quoniam illa circumdaret

foot. Centur. Chorogr. cap. 2 1. p. 43. edit. Lip.

50. Hebr. ane,, ſic enim juxta Biblia Buxtorf, le-
textu ut & in notis Sign.* confer. not. in mpV

51. Confer. verſ. antec. 4. h. cap. n. 35. & pauld a Puin
((Lentur. Chorogripb

. WI.

uge al Gimmidium
men ſcetetiuter li
loco lecetunt Atar
clivulusauteln, 59.
epleennt; (achen
tefteumn fäcies wuiht
nempe) in clirule
guod fuerit ei altr
6, elthocipſumal

liclſtaelite alri
earatusab altariplet

tingebant que ad⸗

—

. 1. Vel: zmbitit iluc

.antec. 51, hNe
un ante
64. Corfer, infia hMod.
LDerit, (,17. V 32
que Aimidiumn 1

(iamis eitioni

WN en le.
qvoc etibtun fieit 1
drihtitudo fuert cubi
5f. Vide Leiit, th. 1.
3t. lch. ri) ,
Hierololymitanum,
. 215, 9 n. 29, not

co: kelyge) in btto

iut Nnn i e, cingul

88. Hebt. Nn v,

dS n. 67. Malm, 1.
(Conler & not a0 libn

. a. Pkinc. 5 P. 139

enl.& ſalkun ban. 1.

Sh. De hoc clirulovige!

n.126, 8 inft Exod,
lerit.e. 1. venl. 16. n,

. lri tuprd xod, c,1
61. Vige Lxod, dichc,2
lewit, 06. . 3. h, 1
br. da), in Möt

—Ammn CAP. XXII. EExXxODI 66
ienſlle infraà illud laltare) fuit indumentum cribri; 53. latitudo autem ejus ſeſe extendebat
umiim usque ad dimidium altaris, 54. idque fuit ſignum dimidii altitudinis ejus, ut diſcri-
ſe undelid. 1 men faceret inter ſanguinem ſuperiorem & ſanguinem inferiorem; 55. illius autem
Cenatſeſuinni loco fecerunt altari templi 56. ſiguram 57. fili rubri 58. in medio ejus (altaris:)
deiſtcid ii clivulus autem, 59. per quem aſcendebant (ſacerdotes,) etiamſi is in hoc textu non-
1 cornntn lt. explicetur; (tamen) jam anteà audivimus in Sectione illa, (cujus verba ſunt:) altare
Dpedumſaceh. terreum facies mihi, 6o. non aſcendes per gradus, 61. i. e. non facies ei gradus.
rntd icen 4 (nempè) in clivulo ejus; ſed clivulus * ſit lævis, 62. diſcimus (itaque exinde,)
tie) Kinkernd 49 quòd fuerit ei (altari) clivulus, ſic diſcimus in Mechilta; 63. altare autem terreum
eſtinentum len 61. eſt hoc ipſum altare æneum, cujus concavum implebant terràâ 65. in loco, ubi il.-
d Cbjegionem li (Iſraelitæ) caſtra collocaverant; é66. clivulus verò erat in meridie altaris, 67. ſe-
Dren alter o. paratus ab altari plenâ (latitudine) fili capillorum, 68. & pedes ejusdem (clivuli) Per-
ditad ecotenn & tingebant usque ad cubitum (unum) propè tapetes ocellatos 69. atrii, quod erat in⸗
ind OWW Oooo 2 me-
—

—
vacnum fueri iſtcd
Ndum, qudd ild in
non veſdin por ione
tetei dicatus pars illa
iam ila icumdaret

nia cornu (ARans)

echs 1c in tundswen⸗
Im Cefuit, ſeuti am

vige dis bicdem, con.
l.1. prine, lignt.

11. P. 43, ebit. i.

e le n 67,n

iu Talmudico de ſi⸗

44,

aZibli, Dugort le⸗ .n. 67. & Pſalm. 3 7. V. I 5F. ibique Raſchi no:.
prottinerenl l & not. ad librum Prec. Jud. part. 1. p.
tione habetut. è” a. princ. & p. 139. a. med., it. Lighifoot.
cepen 35,8 n H Centur. Chorograph. cap. 34. n. 67. e lit. Lipſi
. enl. & alkut Part. I. fol. 102, col. 2. fin.
eundum i · De hoc clivulo vide ſuprà Exod. c. 20. v. 26.
vn, quandog. Sen 126. & infta Exod. cap. 29. v. 16. n. 3 2. G
2 dclin holtum l, Eevit. C. I. verſ. 16. n. 107.
1, 4,. 14 bigte 60. Uti fuprà Exod. c. 20. v. 24. habetur. .
1o ro: legi⸗ 81. Vide Exod. dict. c. 20. v. 2 6. n. 12 6. conſer.
ſil dele tel. . Levit. c. 6. v. 3. n. 15. ”ÿM
6n, La teſe , „Hebr. wan, in MSto 2. legitur: ann j. e, in
Kl.ſzun.

illius capititigeſſt.

⸗ 3 Vel: ambivit illud (altare ſcil,) cribrum vide
num. antec. 5 1. H. verſ. .
54. Confer. infra Exod. cap. 29. verſ. 15. n. 31.

SE Levit. c. 27. V. 32. n. 90. poſt verba iſta:

usque ad dimidium altaris, additur in notis Ra-

ſchianis editionis San n,, nempè,: NunN
n ar aene i. e. deprehenditur (itaque)

quod eribrurn fuerit latum cubito, vel, quod cri-
pri latitudo fuerit cubitus, confer. n, 6 2. H. verſ.
55. Vide l. evit. cap. I. verſ. 5. ibi que not. n. 67.
56. Hebr. niy tMn, ſic vocant judæi templum
8. notata ſunt
c. 2 5, V. 9. n. 2 §. Hotata ſunt.
57. Förznam ſimilitudinem, Hebr. Hma à Græ-
co: Nelvue, in utroque MSto pro rmo legi-
tur HreRi. e, cingulum ſeu cinctura.
58. Hebr. Nooe Pi, de quo vide Levit. c. I. V.

ierololymitanum, vide, quæ ſuprà ad ExOd.

clivulo, ut ſenſus ſit juxta hanc lectionem: ſed
in clivulo ſcil. aſcendes.
62. Hebr. pn, quæ dictio hic opponitur inciſo,
quodque habet gradus, vid. Exod. c. 20. v. 26.
n. 127. confer. & z. Paralipom. c. 9. v. 19. &
infràâ Exod. c. 29. v. 16. n. 3 2. poſſes eliam pyI
vertere tanquam verbum, ut ſigniſicet. diviſit,
nempè clivulus iſte diviſit ſeu mediam partem
altaris fecit, confer. quæ num. 47. & n. 54. h.
verſ. notata ſunt.
Eſt is Commentarius in Exodum antiquus,
magnæ apud Judæos celebritatis & autoritatis,
de quo vide me ne S Buxtorf. Biblioth.
KRabbin.
64. De quo ſuprà Exod. cap. 20. V. 24.
65. Vide Exod. dict. c. 20. v. 24. n. 96. ubi ea⸗
dem, quæ hic, habetur explicatio, confer. &
not. in e b b. 1o.
66. Vel: ubi commorabantur ac

63

quaſi hoſpita-
bamur, nam de loco ad locum proficiisebantup
caſraque metabantur nec fixam hbebantſedem.

67. Contfer. hic not. ad librum Prec. Jud. part. I.

pag. 9. 2, princ.
bS&, Hebr. Ayv ue1 NbHi. e. quanta eſt latitu-
do fili, quòô capilli nectuntur, German. Ein gan⸗
tes Haar⸗Band breit / conker. intr. H. v. 5. n.
265. II. Levit. c. 20. v. 25. R. 50. vide & Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 71.

69. De quibus inftà verſ. 9. . cap.

666

—

EXODI.

X

ſum ejus literalem, (nempè, quòd fuerit) altitudo ejus trium cubitorum, 73. non ex-

titit longitudo clivuli, niſi decem cubitorum, 74. ſic inveni in Miſchna, (ubi agitur-
de) quadraginta novem menſuris; 75. iſtud verò, quòd (ſcilicèt clivulus) ille ſepara-
tus fuerit ab altari plena (latitudine) fili capillorum, 76. de quo in tractatu TLalmu-
dico, (qui agit) de ſacrificiis, 77. diſcimus ex textu ſacro. Verf. 7. In annulos (Nem-

pe:) in quatuor annulos, qui facti erant in craticula. 78. Verſ. 8. Cærum ex mabulis

(Hebræa: N Q translata ſunt) juxtà Targum ejus: n b i. e. con-

cavum tabulatum, (nimirùm) tabulæ ex lignis Schittim (ſint) ab omni latere; conca-
vum autem (ſit) in medio nec ſit totum (altare) ex uno ligno, cujus craſſitudo ſit
quinque cubitorum ſuper quinque cubitos, 79. veluti incus. 80. Verſ. 9. TZapgetes
ocellator] Hi facti erant," tanquàm funes nautici, &1. pleni foraminibus, opere con-
tortô, 82, non opere textili, ac Targum ejus eſt: 0, ſicuti juxtà Targum (di-
ctio:) 32 exponitur Chaldaicè: πDi. e. cribrum, 83. quoniam illi (tapetes
ocellati) erant pleni foraminibus, ad inſtar cribri. Eod. verſ. 9. Aa latus unum] O-

mnis plaga 84. dicitur (in Scriptura:) i. e, latus (ſive angulus.) Verl. 10.

Et columnæz ejus viginti] (Videlicèt) quinque cubitorum (ſpatium) erat inter unam-

quam-

70. ls fuit R. Joſe, de quo ſuprà verſ. I. H. cap. n.

2. .
71. Qonfer. ſupra dict. verſ. 1. H. cap. n. 1. & n.

72, Is fuit R. Jehuda, de quo ſupraà dict. vert. 1.

73. Prout habetur alleg. verſ. I. H. cap.
74. Confer. quæ ad Levit. c. 2. vVerſ. 2. n. 14. nO.
tata ſunt. ’J . .
75. Hebr. rn, eſt is liber decimus partis quintæ
operis Talmudici, tractans de menſuris ac di-
menlionibus, confer. cap. præced. 26. V. 5:
76. De quo ſuprà h. verſ. 5. n. 6 8. dictum eſt.
77. Confer. quæ de hoc tractatu (ſuprà n. 44. h.
verſ. 5. notata ſunt, vide & infra Exod. cap. 29.
Vv. 16. n. 33.
78. De qua ſuprà verſ. 4. h. cap. conſer. hic tract.
Talm. Joma, fol. 72. b. & Bava batra, fol. 12.b.
79. Id eſt: cujus ſpiſſitudo ſit, quinque cubito-=
rum in longitudine ae totidem in latitudiue, vi-
de, quæ eap. antec. 2 6. V. 3I. n. 12 6. G dict,
cap. V. 36. n. 13 9. notata ſunt, cConfer. & infrà v.

—

19. h. cap. n. 102.
80. Hebr. o, confer. R. Kimchi ad Eſai. cap. 41.
Verl. 7. all are itaque non ſit ex uno ligno confe-
ctum, tanquam incus; ſed ſit cavum, ex tabulis
compoſitum. =D
* Hebr. PWwy, in MSto I. hic additur: yvndea i. e.
in medio.
1. Qui contorti ſunt, confer. Michæ cap. . v. z.

h. loc. vide & cap. ſeq. 2 8. V. 14. n. 92.
82. Hebr. yp Wyn, cui hic opponitur: Myn

14. n. 92. confer. & infrà Exod. c. 3 I. Vv. 10. n.
9. & he 1I. confer. not. ad Michæ. c. 7. V, 3. n.

IXX Deeſt vox iſta Chaldaica in MSto 2. ſed malè.

notata ſunt.
84. Slc dictionem ôâ interpreter, perinde ac P.

conkfer. cap, antec. 2 6. V. 1 6. n. 76.

CAXXVII.
meridie, (idque) juxtà verba ejus, 70. qui dicit, quòd decem cubitorum 71. altitu-
do ejus (altaris fuerit;) aſt ſecundùm verba ejus, 72. qui explicat textum juxtà ſen-

ibique Raſchi not. it. P. Fag. ad Paraphr. Chald.

X i. e. opus textile, vid. dict. c. ſequ. 2 8. verſi.

83. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 4. h. cap. n. 3 5.

Fagius in Faraphraſi Chald. &r vertit: plagam;

Cäxl.
CLNNI..
Chamque columnen
zneatulp baſezlenl

ſiebat llasſarüier
illtnm etet erpel⸗
aneuzel Ahereti
mbus labium tapetn
Cca vegisannulum
N. caputeſus (anun
columnz,Velutiilli
emmacula:) onds;
luc etat alttudo 9.
RunpheNi
Gate fuetunt columt
Apetten) Lenintin
in ilarum medio en
ie, cinctaram, nadn
norum A O
Gorum (Gwe ſratort
orientis ell) anteti

Nautem ſigniii

—
1 . Venmpe: incluſe⸗
Zquabat cvubitum, ui
utconfer, qur iult
tala ſunt.
86. Lalos, contot, Hebt,
Buxtorf, Lex. Talm.
gy. Dicteddo hie
ſtrucn naberun allp
õ
Vel: per annulom ein
yad hie venterepoſis

6., Litera ) Vau habet
qodque uncum, con

114,& anl voll h

. dic didionen Call

onifſcsr uem: gond
iuretimm Ca lit: din
Ahei, 1n Utroque N
), nüis uu

torum 71, Alirn.

Rtertumn rt ſen⸗
kumn, 73, Minex.
Eehni,ſcbiagtur,

linllu)ileletta.

1n trackatu lalnn.
lyannylo

Cenun er alci

Mie cn.
Nni kiere; cong. .

lns craſſtudo ſi..

etl 9. Luner
inibig operetr.
ilvrz
Juxti largumſ.

Oniam illi tpees
A lan Mum 0.
ulas.) Perl d,

)etat intet unam⸗

(um⸗
—.—

imehiad ldi,c 4l.

ir er uno ligno conſe⸗
ſit eayum er abalis

ieadeitur: onkn ie.

er. Niche (a,.7V. 3.
9. 20 Daaphr, Chald,

.,Ve 14 1,92.
bic Opporitür:

Cict, c, ſequ 29, 4ell.

Exod, c, 31. . l0, n.

in MSto. led male. 4

„ 1
tptetor, petlücese 1.

S.kKnn rettitplagem,

18,n76,

quamque columnam. 385.

(Nen. f.

zExODI.

4

667

hæc erat altitudo 90. parietis 921. atrii.
ſunt HDPSN i. e. unci. 92².

Eod. verſ. 10. Er baſes earum] (Nempè:) columnarum
ænearum, baſes (enim) collocatæ erant ſuper terra atque columnæ illis
faci ebat illas (artifex) quaſi perticas, 86. quas vocant palos, 97.
illarum erat ſex palmorum & latitudo earum trium
æneus ei (baſt) erat inixus in medio ejus & circa ill
nibus labium tapetis ocellati & regione uniuscujusque columnæ &
tica veftüs annulum ejus *uncô, qui erat in columna quique fabricatus erat veluti,
89. caput ejus (anum) erectum fuit ſursùm versùs; alterum verò caput infixum fuit.
columnæ, veluti illi (ſunt unci,) quos faciunt, ut januas ſtatuant, qui
vernaculà:) gonds; 89.- latitudo autem tapetis ocellati ſuſpenſa fuit infernè atquen

infigebantur,
longitudo (baſium)
(erat palmorum;) annulus autem
um (annulum) convolvebatur fu-

ſuſpendebatur per-

dicuntur (linguâ

Eod. verſ. 10. Ilnci columnarum] (2))

Eod. verſ. 10. Et cintxturæ 93. earum] Circum-
datæ fuerunt columnæ fllis argenteis circumcircà; non tamen ſcio, utrùm illa (fila-
argentea) fuerint in 94. integris (ſeu totis columnis,) an verò in capitibus earum vel
in illarum medio extiterint; iſtud verò ſcio, quòd (dictio:) PE
i. e, cin turam, nam ita reperimus (fſcriptum) de pellice in Gibea:
norum — WOPl. ²⁹5. quod Paraphraſtes Chaldæus vertit:
ctorum (ſive ſtratorum.) Verſ. 13. Ad plagam anteriorem verin, Orientem] Plaga-
orientis (eſt) anterior, ſignificans: 0 i. e. faciem (ſive anteriorem partemꝗ
Nautem ſignificat poſteriorem partem, quocircà Oriens

ſignificet AE
& cum illo par aſi-
— PpEH i. e., cin=

dicitur p, quæ eſt

Ooοο fa⸗

95. Nempé: incluſa latäiudine columnæ, quæ

æquabat cubitum, uti in not. a m habe
tur, confer. quæ infrà ad verſ. 15. b. c, . 10 1.
notata ſun. .
86. Palos, contos, Hebr. Pon de qua voce vide
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2064.
27. dic reddo hic vNin, prout apud autorem no-
ſtrum habetur, Gall. paux, in utroque MSto le-
gitur. vp res eadem eef.
* Vel: per annulum ejus, nam & ſie Hebr. †
ryab hic vertere poſſis. .
98. Litera Vau habet figuram unei & ſignificat
quoque uncum, confer. c. antec. 26. V. 3 1. n.
124. & paulo poſt h. v. 10. n. 9 .
39. Zic dicdionem Gallicam wM hic reddo;
ſignificat autem: gond, Latin cardinem, dici=

DA, Teclis, ut puto,

„*

tur etiam Gallicè: pivot, Ital. eardine gan-
LAhero, in utroque MSto pro: “an legitur
= N

90. Altitudo iſta erat quinque cubitorum, ficuti in⸗
frà v. 1 8. h. c. dicitur, ubi vide not. n. 105.
91. Sive: ſepti, Hebr. umn, de qua voce ſupra
à4d Exod. c. 19. vV. 24. n. 6 3. dictum eſt. L
92. Vide, quæ pauloò ante h. verſ. 10. n. 8. nota-
ta ſunt, confer. hig tract, Talm. Sanhedrin, fol.
2 2. 2.
93: Ab aliis vertitur: cælaturæ earum, quibus eti-
am Vulgata conſentit y Junius ac Tremellius
tranſtulerunt: faſcias, & in notis exponunt: or-
bes ac veluti cingula, quibus quaſi redimitæ eranè
columnæ atrii iisque tapetes alligabantur. LXX.
Verterunt: za Wa Atéισ 1¹. e. & forcipes, ſicutã
Latinus interpres tranſtulit, WPæaXIs Vitruvio
dicuntur frontati lapideee.
94. Vel: & regione,à fronte omnium columnarum,
nam & ſic 9 7y vertere poſſis, ſenſus eſt: haud
ſcio, an integras ſeu totas columnas contexerint
fila illa an verò e⸗rum partem.

95: Sicuti Judic. C. 19. y. 10. habetur,

—–

668 „ Ex ODIl.

facies (ſive anterior pars) & occidens vocatur i. e. tergum, 96. ſicuti mare-

1R dicitur Chaldaicè: —α V —D i. e., mare occidentale. 97. Eod.

verſ. 13. Quinqu ginta cubiti] Iſti quinquaginta cubiti non omnes erant tecti 9⁸. à
tapetibus ocellatis, quia ibidem erat oſtium; ſed quindecim cubiti tapetum ocellato-

rum (erant) lateri oſtii hinc* & totidem (cubiti erant) lateri ** alteri; fuperfuit au-

tem latitudo vacui oſtii inter utrumque (latus) viginti cubitorum, 99. atque hoc
eſt, quod dicitur: † & oſtio atrii (facies) operimentum viginti cubitorum, 00,. vVe-

lum ſcil. tegumenti?&* pro oſtio, viginti cubitorum (erit) longitudo (ejus) juxtàâ lati-

tudinem oſtii. Verſ. 15. Columnæ eorum tres] Quinque cubiti erant inter unam-

quamque 101, columnam, (nempè,) inter columnam, quæ erat in principio versùs

meridiem, quæ ſtabat in latere meridionali versus orientem, usque ad columnam, t
quæ erat ex tribus illis, quæ in oriente erant, quinque erant cubiti & ab illa usque ad

ſecundam quinque erant cubiti, & à ſecunda usque ad tertiam quinque erant cubiti,

eodem modo in latere ſecundo; quatuor autem columnæ erant (factæ pro) operi-
mento, ecce decem columnæ ad orientem è& regione decem (columnarum) ad occi-
dentem. Verſ. 17. Omners columnæ atrii circumcirca Gc.] Quoniam non expoſuit
(Scriptura) uncos atque cincturas & baſes æneas, niſi (illas, quæ erant) ad Septentrio-
nem * & ad meridiem; de orientali verò & occidentali (parte) non dicitur, (quòd il-
lis fuerint) unci ac cincturæ & baſes æneæ, idcircò venit (S. Scriptura, Jatque docet
hic longitudinem atrii versùs aquilonem atque meridiem (nempeè,) quòd ab oriente
ad occidentem centum fuerint cubiti. Verfſ. 18. ét latitudo (fuit) quinquaginta n.
zitorum in 102. quinquaginta] Atrium, quod in oriente erat, fuit quadratum, (nem-
MM pe )

frà Exod. dict. c. 3 5. v. 17. n. 2 2. & n. 2 3.
† Hebr. N“ N iſta, ut & ſequentia, usque
ad: arn Pde i. e. longitudo (ejus) juxtà lati-
tudinem, vel: ſieuti latitudo, abſunt ½ MSto I.
100. Proht habetur verſu 16. h. c. confer. & c an⸗-
tec. 26. V. 5. n. 100. c infrà Exod. alleg. c. 3 5.
vV. 17. D. 2 2. .
"XX Vel: ut ſit tegumentum é regione oſtii, ut

96. Sive: poſterior pars, vide quæ ad Cap. antec.
2 6. V. 2,2. D. 79. Motata ſunt, HS
97,. Vide Deuter. c. 11. V. 24. & Targum Jonatha-
nis in Josl. c. 2. v. 20. & in Zachar. c. 14. V. 8.
confer. tract. Talm. Eruvin, fol. 2. b.
9 §. Vel: clauſi ſive: occultati, ſic Db hie in
terpretor, confer. infrà Exod. c. 3 5. v. 17, n. 2 3.
Vel: ab iſta parte, Hebr. &an, iſtud ut & ſe-

quentia us que ad: road i. e. alteri (live ſecundo) contegat oſtium.
jateri,) abſunt 4 MSto I. ſed malè. 101. Confer. quæ ſupra
. . . . à ad v. 10. h. c. n .
XX Hebr. Ra, in MSto 2. hic additum eſt: nnpa ts ſunt. 4 Z . 85. nota

¼ Hebr. py y, abſunt iſta 4MSto 1.
* Hebr. Pex 7** iſta, ut & ſequentia, usque ade
RNn h i. e. idcireò venit, abſunt 4 MSto z. .
102. LXX. verterunt: èä
Ta, quinquaginta ad quinquaginta; lunii ac
Tremellii verſio habet: quinquaginta ex omni

j. e. oſtii.
99. Nam latitudo atrii atque tapetum ocellatorum
erat quinquaginta cubitorum, ex his quindecim
cubiti erant uni lateri ofii ac totidem alteri, qui
ſimol efficiunt triginta cubitos, ſuperant igitur
viginti cubiti, nimirum tantum ſpatium, quan-
tum occupabat oſtium atrii vacuum, conſer. in

CAP. XXVII.

VI.
. VV
8 Ninqweginna
gofuit Uiginnl e
Kente oliumneſuin
Ginisettiteperitun

piis)inenioribis 10
mure ipethuile .

cellatos, gui in ccci⸗
ctant; laliudo aun
Auoeirei) geprehet
saquilonem Eme
8us occigentem; ql
Ocenpabat)atkium
uubirun] (Nimir.
lacorum. BoG, Vert
utincludantut hale⸗
Cicantut baſes ane⸗
luinnarumn) tegumen

müm earum (baſium
plernatuli] Qvefu

naculum,) utiſunt:
Gl) (Ad ſoenn

napetibusoctlatiz

Parte, V. Pagids inn
oc, ita exponit: Iuin
li inutroque latere,
uadratum, ided dici
laginta, coner, gu⸗
79,notta unt, vide⸗
1o), Id dl: guinguegi
tur in longitudine 2c
Ju h. antec. 102, h,
& n lequ. 104, no
u Talm. Eiufin,
0.,51, 1 Sennchin,

omodo hot ſitin

por loe

104. Vide, guc znle

unn onler, Uni⸗

NVI.

Acuti mare,

dekant tecti 93, 8

tapetumocellat.
teni; ſuperfaltan.
mi 99. Atque hoc
Mtrum, 1o0, e.
ſoſeu)ianilri.
etant inter UnaE.

n prineipio venis

e ad columnamt
Lab illa Usge d
gue etant enbii
(de Pro)opeti.
nnatum) adoce.
iam non expoſiit
nt) ad Septentno⸗
1dicitur, goodil.
1,ſatque docet.
gud ab oriene⸗
guingldhinte ⸗
adnamm (nen.

——.,.́ẽ
n 21,& 1. 2 2
& ſeqnentig, egee
udo (ejus) fantz lati⸗
do, ablunt, MSto 1.

bh. c,conler. & c an⸗

1 Exod. leg, e. 3ſ.
e regione olli, ut
10,9, 00, ), nti⸗

4Msto l.

ſequentiz, uigue:.

4blunt 4 MSto2.
erra 6r riyrtesl⸗
nquaginta; ubiiae
ingusgina er omui
r.

— . —

CAP. XXVII.

EXxODI.

669

pè:) quinquaginta (cubitorum) ſuper quinquaginta, 103, nam tabernaculi longitu-

do fuit triginta (cubitorum) & latitudo decem (cubitorum,) conſtituit (Moſes) in o-
riente oſtium ejus in ora (ſive labio) quinquaginta (cubitorum) exteriorum lo ngitu-
dinis atrii, reperitur totum iſtud (tabernaculum collocatum eſſe] in quinquaginta (cu-
bitis) interioribus ac deſiit longitudo ejus in fine triginta (cubitorum,) deprehendi-

tur ei (ſuperfuiſſe) ſpatium viginti cubitorum in poſteriore ejus parte inter tapetes o-

cellatos, qui in occidente erant, * & inter aulæa, quæ in poſteriori tabernaculi parte-

erant; latitudo autem tabernaculi erat decem cubitorum in medio latitudinis atrii,

(quocircà) deprehenditur ei (ſcil. tabernaculo fuiſſe) viginti cubitorum ſpatium ver-
sus aquilonem & meridiem à tapetibus ocellatis atrii ad aulæa tabernaculi, & ſic ver-
sus occidentem; quinquaginta autem (cubitos) ſuper 104. quinquaginta (cubitos,
occupabat) atrium anteè illud (tahernaculum.) Eod. verſ. 18. Er altitudo quinque s
cubitorum] (Nimirum) altitudo parietis 105. atrii & hæc fuit latitudo tapetum ocel-
latorum. Eod. verſ. 1 8. Et baſes earum (columnarum) æneæ] (Hæc dicit Scriptura,
ut includantur baſes (columnarum) tegumenti, 106. ne fortè exiſtimes, quòd non-
dicantur baſes æneæ (fuiſſe,) niſi columnis tapetum ocellatorum; baſes verò (co-
lumnarum) tegumenti (fuiſſe) de alia ſpecie, ſic videtur mihi, quòd proptereâ hic ite-
rùm earum (baſium) mentionem faciat (Scriptura.) Verſ. 19. Omnia 107. vaſaa
mbernaculi] Quæ fuerunt neceſſaria ad erigendum & ad deponendum illud (taber-
naculum,) uti ſunt: malleoli ad infigendum, paxilli atque columnæ. Eod. verſ. I 9. Pa-
xilli] (QN fuerunt) tanquàm clavi 103. ænei, facti pro aulæis tabernaculi & pro
tapetibus ocellatis atrii; ligati autem erant funibus circumcircà in extremitatibus 109.

eorum,

parte, P. Fagius in notis ad Paraphraſ. Chald. h.
loc. ita exponit: latitudo erit per omnia æqua
lis in utroque latere, erat atrium versùs orientem
quadratum, ideo dicit: quinquaginta in quin-
dquaginta, confer. quæ ad c. antec. 2 6. v. 31. n.
79. not ata ſunt, vide & v. . h. c. n. 79.
103. Id eſt: quinquaginta eubitos complecteba-
tur in longitudi ne ac totidem in latitudine, vide,
quæ n. antec. 102. hac de re ſunt notata, confe

tract. Talm. Fruvin, fol. 2. b. & fol. 2 3. b. &
fol. 5 8. a. it. Sevachim, fol. 59. b.
à Quomodo hoc ſit intelligendum, vide in not.
a D . loc.
104. Vide, quæ n. antec. 102. & n. 10 3. notata
ſunt, confer. & Eruyvin, fol. 2 3. ſicuti allegatur

S& n. ſequ. 104. ac not, in hon now h, loc. it.

ad marginem in man rew h. loc. .
105. Confer, ſuprà v. 10. h. c. ibique not. n. 90.
& n. 9 1I.
106. Confer. hæc præ aliis Gur Arjeh fol. 109.
col. 3. med.
107. Hebr. 727 i, e, omnibus, ſcil. vaſis, LXX.
pro 72 videntur legifſſe-⸗ 72), unde verterunt-
zaj zaga &c. confer. ſuprà v. 3. h. c. . 34.
108. Hebr. aa, vectes, peſſuli, vide Buxtorf-.
Lex, Talm. fol. 130I. in not. — r DW ex-
ponitur, quòd vn facti ſint 'ra pna i. e.
ad inſtar repagulorum ſive vectium.
109. Sive: in fimbriis eorum, ſic nνο⅓πο hic in-
terpretor, confer. paulo poſt n. 11 1. b. vVe vide
& Bumorf, Lex. Talm. fol, 2497.

Sv79799 8

ENODI.

.

ð Srren

eorum,

ſcio, utrùm (claviiilli ſive paxilli) fuerint terræ infixi; an verò alligati atque-

ſuſpenſi, ut eorum pondus degravaret extremitates 111. aulæorum, ne ſeſe ad ventum
*† quòd nomen eorum (paxillorum) arguat atque oſten-

moverent, & exiſtimo ego;

dat, quòd fuerint terræ infixi & proptereà dicti ſint ), textus quoque iſte Scri-

turæ adſtipulatur mihi, (dum dicitur: )tabernaculum, quod non diſſipabitur, cujus
axillorum nullus recedet in perpetuum. 112. Verlſ. 20. Zu verò præcipe &c. purnm]

(Dictio i. e. purum hic ſignificat:) ſine fæcibus, ſicuti diſcimus (ex tractatu Talmu-

dico, qui agit) de oblationibus veſpertinis, i13. (ubi ſic habetur:) grana colli-
Eod. verſ. 20. Contuſum] Contundebat (ali-
)olivas in mortario nec molebat illas in molis, ne eſſent in eis fæces & poſtquim

gunt in ſummitate olivæ & c. 114.
quis

eduxerat primam guttam, tunc deferebatillas ad molas & molebat iſtas; oleum au-

tem ſecundum 115, erat illegitimum ad lucernam; aſt rectè adhibebatur in oblati-

onibus, dicitur enim: contuſum ad lucernam; 116, non verò contuſum ad obla-

tiones.
nec flamma per ſeipſam

.

Eod. verſ. 20. Ut ardeat lucerna ſemper] Accendebat (ſacerdos lucernam,) do-
117. aſcenderet (& arderet.) Eod. verſ. 20. Semper] i. e.
Singulis noéibus, (id enim hic) vocatur ) i,e. ſemper, 118, veluti tu di-

1710. Nempè aulæorum &. tapetum ocellatorum,
Conter. infra Exod. c. 3 5. V. 1 8. . 2 .
1I1I. Vide, quæ paulò antè num, 109. de voce
P, quæ etiam hie habetur, dicta ſunt.
* Hebr. RE We, in MSto 1. hie additur
pynv A i. e. Joſephus, filius R. Simeonis, iſtius
äit mentio etiam ſuprà Exod. c. 15. v. 26., Sign.
xXK it,infrà Exod. c. 30. V. 13. Sign. XX S
1I12. Prout habetur Eſai. c. 33. Ve 2,0. ubi vide
Ralſchi not.
113. Hebr. —.a, Menachot, eſt is liber tertius
partis ſive Sectionis quintæ operis Talmudici,
Levit. c. 2. V. 4. n. 29. vide & nor. in
Berachot,

1

confer. v.
na rL h. loc. it. tract. Talm.

fol. 57 a. . 2òðWUD .
114. Reperitur locus iſte in Menachot fol. 86. 2.
ſicuti in Buxtorf. Lex. Lalm, fol. 48 5. habetur,
confer. & not. in by. loc. ubi idem
tractatus allegatur ad marginem, confer, & Me
gilla, fol. 29⸗ b. & fol. 30. a.
115. Nempè, quod ad molas delatum ibique con-
1t .
urſum erat, iſtud ad lucernam in tabernaculo non

c. 2. V. 4. n. 2 8. è .
116. Sicuti hoc verſu 20. babetur, confer. & infrà
Exod. c. 29. V. 40. e 120. ac not. in e D

uſurpabatur; ſed primum illud puriſſimum,
quod in mortario erat contuſum, gonfer. Levit.

h. loc. —
II7. Vide R. Salom. ad Numer. c. 8. v. 2, num.
I. & Gur Arjeh fol. 16 9. col. 2. princ. confer. &
tractat. Talmud. Schabbat, fol, 20. b. & fol. 2 1.

a. prout in 'rnf Now-bp. loc. ad marginem

allegatur, ubi vide etiam notas, vid, & Mena-
chot, fol. 9 b. b. & fol. 9 9. a. b.
119. Sive: jugiter, confer. c. ſeq. 2 8. v. 3 9. n.

184. & c, 29. V. 42: D. 133. it em Levit. c. 2 4.

v. 2. D. 5. & n. 6. 2c Gur Arjeh fol. 109. col, I.
circà fin. ubi ſcribitur, quod aoype e i. e.

lucerna occidentalis, (quæ fuit media in cande-

fabro lacio,) ectius vocari poſſit. lucerna vpn

i. e. jugis, quia illa per totum diem ardebat &à

ab ipſa coœteræ lucernæ accendebantur, de hac
lucgerna occidentali, quæ nodiu & interdiu ar-
debat, tradunt Rabbini, quod illa quadraginta

annis antè vaſtatum temphum extincta fuerit, uti
in Joma Hieroſolym. fol. 43- 2e habetur, alleg.

Ligtfoote ad Matth. c. 26. v. 3. p. 455: edit.
Lipſ. confer. & Levit, C. 2 4. V. 2. D. 5. & R. 6.
5

CApP. XXVII. cA. MI

Io. ne veatus illa (aulæa ſcil. ac tapetes ocellatos) ievaret; non autem

2id mane;

Il.
—

tun,c guole

umnen olletdal

,vdanten, gro
Verl.21. Ae,
170, Jl.
Giniciumbog 1
noctibus, 1 it

Ptl. 1. 14
naculi.
Cübcsilk

muihi; dictio autel

Verl. 4 Echanl

rel Hyhodr

—
19, Hebr. nn .

giun huruſifeod
a vide Leyit. cap
W Vi ,. .
110. Hinc conſtat, qo
