202. editionis Græcæ Bafileenſ. 15 50. confer. um fuit propoſitum, literalem Scripturæ ſen-
hic Jalkut Part. I. fol. I1. col. 3. circà fin. & au- . eb⸗ Pre .
lie Micatus Gallict, qui iaſeribitur: Hioire ir, cn znbe Aois bafe iot. a e.
des dogmes & des cultes &c. Part. 3. Traité 1. dl. z8: b. Oda Sara, foſ. 5. 2.
cap. 2. ubi nova iſtius loc. habetur explicatio, 3.) Nempe liberos, confer. quæ ad cap. præced, 4.
vid. & P. Fagii not. ad Paraphraſ. Chald. ac SZ. V. I. h. Ie notata ſunt, vide & not. in dp rD

1

Erſ. 1. Hic (ſt) liber generationum Adami] Ie. Hæc (eſt) recenſio 1.) genera. “

ſum proponere, confer. cap. præced, a. v. 8. n.

Hieron. Tradit. Hebr. it. Lud. Cappelli Com- b. loc

(CA. V.
ge 4)1
dum, prop
uit morte!
beret: )..
8.) Vef
c verbom
culorum n
iplo n

—
d. loc. ut
19. 2 1, N.
d. aze (e ün
4) IG ek: ad
totempore
ced 4. . 1
Raddini,
quibus 4.
v
ſeſti ſunt,
io proyen
d part, 1.
d. loc.2.
col. 1. citen
in wmn r
Henr Hie
in hnotis Ni
hitulr, ubl
i. e. zcepin
additum e,

353) Hedr. wr

dſant illi
.1 .n 1,
Chanochum
ranslaum
Onkeloſi
9, c, 1. Ut 8&
Jaod. (age
Vide & not.
c2p. 4. v, 15.
1. meg.
66) Nee uſupat
rce zentidhzs
die hubetu 1

CN. V.

—
oncopi.
inerelchit
fcatonem
s ſt: tunc
Aherdarum
nt numins

1.) genett.
) Lod. v. I.
e, gncrer.
Annos Huc
uſane
—,.—
d. Cniie. Sack.
Ladant. 1. Iet.
iſtor, Crit. Vet.
Genel. c, 9. .
1. 19. W 1 en.

plan Hebt qud
ne epirur ſed
ſtahadent.
in Biblüs Bedt,
,in Beolin.
& in ecitions
iGolorum, &
linc. bis do,

d evim cictio
ſcat Commel⸗
onit, guod no⸗

ie à Commen⸗

ecujus Pretihli⸗
enigture ſen⸗
zced, 4. V. g, l.

ſ hie anhe⸗
1, ſol. ſ¹ 4.
cap.grrtech4.

oteind!
d. lor

WZ

. unsque 4.) ieparaverat ſeſe (Adamus) 5

x* Hehr. 95 i e. levis, ſic in plerisq; exemplaribus;

4

prræcedentibus habetur, ſic verbum a, quod

CAP. V.

.
—

GENESEOS.

688

b uxore (ſua.) Verſ. 22. Et ambulavit Chanoch

&c.] Juſtus erat (Chanoch;) ſed facilis *) animo, ut ſemet verteret ad malè agen-
dum, proptereà feſtinavit Sancus ille Benedictus eumque antè tempus ſuum ſubdu-
xir morte 5.) & hoc eſt, quod. (hic) mutat 6.) Scriptura circà mortem ejus, ut ſcri-
beret: ) N& i. e. & ipſe 7.) non fuit (nempe:) in mundo, ut impleret annos ſuos.

8.) Verſ. 24. Quia aſſumſerat eum Deus]

(Videlicèt) antè tempus ſuum, (accipitur

hic verbum p,) ſicuti (in illo loco:) ecce egonp i. e. aufero à te deſiderium o-
culorum tuorum. 9.) Verf. 2 8. Et genuit filium] (Bictio ſa ideò hic uſurpatur.) quia

eryx ipſo i. e. ædificatus eſt 10.) mundus. Verſ. 29. Me conſelabitur nos] (Verbum

DN hic ſignificat:) 0 PD. D *3i. e. ceſſare faciet à nobis I1.) laborem manuum

G6G 3 noſtra⸗

b. loc. ut & Berachot, fol. 61. 2. & Eruvin, ſoj.

1 8. a. it. Megilla, fol. 9. a. & Jevammot, fol. 61.
b. ac Ce übbot, fol. 1 8. a. S
4.) Id eſt: ad tantum temporis ſpatium vel tan-
to tempore ſemet ſeparaverat, confer. cap. præ-
ced. 4. v. 2 5. n. 89. it. Eruvin, fol. 18, b. tradunt
Rabbini, quòd hiſce centum ac triginta annis.
quibus Adam ſemet ab uxore ſua ſeparaverat,
n N i. e. mali ſpiritus, qui hominibus in-
feſti ſunt, atque omnis generis impuritates ab
ip’'o provenerint, confer. not. ad librum Prec.
Jud. part. I. p. &G1. a. med. ac D. Maji Theol.
Jud. loc. 2. S. 1. p. 79. & Gur. Arjeh fol. 12.

col. 2. cirea fin. vide & Bereſchi rabba ac not.

in peonm n h. loc.

in notis Raſchianis editionis po ſeri.
bitur, quod in aliquo libro pro 7 legatur 7ap
i. g. accepit, ſic etiam in Berolinenſi editione
addi tum eſt.

5.) Hebr. rPp, i e. & morte illum affecit; ſed
abſunt iſta à MSto Erff. 1. & 2. confer. Geneſ.
6. 15. V. 1 5. I. 60. nonnulli tamen ex Rabbinis
Chanochum vivam à Deo in beatorum ſedem
translatum fuiſſe ſcribunt, quibus & Targum

Onkeloli ac Joſephus Antiqu. I. 1. c. 4. atque I.

9. c. 1. ur & epiſtola ad Hebræos c. 11. v. 5. ac
zcob. Capelli Commentar. h. loc. conſentiunt,
vide & not. in ν τπ h. loc. ac not. ad Hiob
cap. 4. V. 1 8. n. 27. it. Jalkut Part 1. fol. 20.c01.
2. med.

6.) Nec uſurpat HMad i, e. & mortuus eſt, prout in

hic kabetur, interpretor, D. Scherzerus illud e

tiam tranſtulit: variat, de iſtius verbi maw' ſigni=
ficatione confer. & not. adExod. c. 29 v. 3 5. n.
86. & ad Levit. c. 5§. v. I3. n. 2 5. it. ad Lev. c. 20.
v. 20. n. 41. vide & num. ſequ. 7. iſta:
DMW i. e. & hoc eſt, quod mutavit ſeu va-
riavit &c. usque ad: n i. e. antè tempus
ſuum, abſunt à MSto Erff. 1.
7.) Ita habetur ver ſu ſequ. 24. h. cap. confer. Bere-
ſchit rabba, prout in pon rev ad marginem
allegatur, de cœteris patriarchis antediluvianis
dixit S. Scriptura m*(vid. num. anteced. 6.) aſt
hic uſurpavit: '&) i. e. & ipſe non fuit.
9‧) Nam, quoniam Deus Chanochum ante tempus
ſuum per mortem ſubduxerat, (utiâ paulò antè à
Commentatore noſtro notatum eſt,) ideò ipſe
annos ſuos implere non poruit, ſic dictionem
D hic punctandam ac vertendamputo, ut ſi-
gniſicet: annos ſuos, D. Scherzerus vertit: va-
riationem, cujus puncta eſſent: ? & & per hane
translationem ipſe in alia omnia abit.
99 Sicuti eſt apud Ezech. c. 24. v. 16. confer. Ju-
nii ae Tremellii not. h. loc. ut & Jalkut Part. 1.
fol. 12. col. i. princ.
10.) Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. e. 2. v. 2 2. 09 1.
notata ſunt, vide & Gur. Arjeh fol. 12. col. 2.
fin. ac not. in am h. loc. ubi & Bereſchit
rabba ad maiginem allegatur.
*) Baſil. edit, habet in, iſtud, ut & ſequentia us-
que ad: &* i. e. priusquam (veniret &c.) ab-
ſunt à MSt. Erff. .. .
11.) Id eſt: auferet à nobis, ſic ferèà LXRX. ara-
a νννιι ναπQHνz requieſcerenos faciet, ubi artn
à rad. Ma i. e, quieſcere, deduxerunt, H. Gro-
. us

54

GENESEOS.

CAbP. V.

—.—

†)noſtrarum, (nam 9 priusquàm Noachus veniret, deerat eis ̃hominibus) inſtrumentum
agricul utæ, ipſe autem illis iſtud paravit, ac terra, quando triticum ſerebatur, ſpi-

nas ac tribulos proferebat propter maledictionem protoplaſti; 12.) aſt tempore Noa-

chi 1o i. e. quievit, 13.) atque hoc eſt iſtud OHdi. e. ceſſare faciet à nobis *)

nam niſi iſtud ita expoſueris, *) ratio ſi

gnificationis 14) non conveniret nomini

(Noachi) ac vocare deberes nomen ejus H Menachem. 15.) Verſ. 32. Filius

quingentorum annorum] Dixit R. Ioden,

16,) quænam eſt ratio, (cur) omnes gene-

rationes genuerint anno (circiter) centeſimo; iſte verò (Noachus) annò quingente-
ſimô? (nimirum) dixit Sanctus ille Benedictus: ſi iſti (filii Noachi) improbi erunt.

peribunt in aquis (diluvii,)

idque cruciabit **) juſtum hunc Noachum:) ſi verò juſti

erunt, laborem ei creabo, ut multas **) ædificet arcas, (quapropter Deus) fontem e-

jus ſuppreſſit 17.) nec genuit

usque ad annum quingenteſimum,

ne Japhet, qui

in-

2

tius in not. h. loc. putat, LXX. rectius legiſſe:
, quàm on, ſicuti in ho lierno codi-
ce Maſorethieo habetur » confer. Lud.
Cappelli Crit. Sacr. I. 4. c. 8. n. 7. & Ejusd.
Commentar. in Geneſ. h. loc. fol. m. 360. it.
Mac. Voſſ. in Caſtigat. Auctar. Effug. 14. Ple-
rique tamen interpretes iſtud unm à rad. a
z. e. conſolari, deducunt, quibus & Gur Arjeh
fol. 12. col. 3. med. accedit, qui nm exponit,

rD& en den i. e. ipſe nos ſolabitur, vide

plura ibid. confer. & not. in 'pan m, h.
loc. & Sanhedrin. fol. 113. b.

4†) Sed an Lamechus fuit propheta, qui iſtud fu
turum noverat? dixit R. Schimeôn, Ben Jeho-
2zadac, quòd eo tempore, quò Deus maledixit
terræ, Adamus illum ſic allocutus ſit: Domine
mundi, quamdiu ( maledicta erit terra?) re-
ſpondit ei: ia re, ) i. e. donec ge
nueris filium circumcitlum, quando igitur natus
eſt circumciſus, dixerunt: upN RW i. e. con-
ſolabitur nos, ſic in nor. S'narn 9* ex Bere
ſchit rabba adducitur, vide & infr, verſ. 29: h. cap.
12.) De qua maledictione vide Geneſ. e. 3. v. 18.
in Berolinenſi editione pro: rd habetur:
hvhen i. e, ob perverſitatem ejus.

13.) Scil. terra, à ſpinis ac tribulis, quæ Noachi

*) In MSt. Erff. z2. poſt uanm additur: unn nn
i. e. ceſſare faciet à nobis.

gnificat, vide num. ſeqv. 15.
14.) Nempe verbi: untin, quod hic in textu ſa-
cro habetur, quodque nomini ni convenire de-
bet.
15.) Non verò nn Noach, nam ſi non à mn;
ſed à n deducçere velis nomen Noachi, non
is vocandus fuiſſet hà; ſed Seiem Menachem:;
verum ad hoc reſpondetur in Gur Arjeh loc. al-
leg. confer. not. in Sma ne h. loc.
16.) De hoc vid. & cap. ſeq: 6. v. 2. n. C. MSt.
Erff. 1. habet τα Jehuda.
*X) Hebr. — Pα y, ſic in plerisque impres-
ſis exemplaribus, in notis Raſchianison ne

hanc lectionem habet MSt. Erff. 1.
***) Loci iſtius expoſitionem vide in not. noe
S'n-n h. loc. ð
17.) Hebr. wan, ſubegit, cohibuit fontem ejus,
id eſt, vim generandi inhibuit Deus in Noacho
usque ad annum ætatis ejus quingenteſimum,
confer. Gur Arjeh fol. 12. col. 3. fin. D. Scher-
zerus pro mvyn videtur legiſſe: e'yp dum
transtulit: ab incepto, ſed contrà receptam le-
ctionem exemplarium, confer. not. in row
S'n-nad Geneſ. cap. ſeq. 6. V. 9. it, Sanhiedrin,

i. e. ſemen juſti iſtius (ſcil. peribit in aqua,)

ætate per inſtrumenta agriculturæ, ab ipſo in-

venta, fuerunt evulſa.

*X) Sed à n derivare velis, quod conlſolari ſi-

ſeribitur, in quodam codice legi: px dv n

N.V.

———
inter hlios
um, namſe
aptuspeene
Eod. verl.,

Uia land el

ſolet de eo

cexillonams

19.) We, qu

tala unt.
19.) Ve: apt

polle, ner

Qdund qnod

ftaligtig in

in, upunil,
fer. Nalchine
Genkol. 1
cOnlet, n
1.) Vid, Eſai
conler not. i
ſchit rabba

) Vel: ca⸗

Vel condemn
tiim, uti R. 5
porit, eoner
² Nempe: de
ell 5 de quo
Datus elt (0.

i) iie,

Mohti ſunt,

H

terſlios Noz
13) Kenlam hu
dum de Iiben
(queiiſoler, 4
ſit, ohi⸗
te ſuhentt

CA. ..

—
lkrumentum
Nebatut, ſi.

mnpore Noa.

et ànobis
nitetnomini
etl. 32. Klu
omnes gene⸗

guingente

probierunt,

l vero u

6)fontem e-
laphet, gui
in⸗

.
—

Gitur: Wnn nn
0d conlolari ſ-

lic in texiu ſi⸗
m convenite de⸗

ſi non à N;

en Nouchi, non
mn Menachem;

r gteeh lor,

h. loc.
. 1. M. 0. Mt.

letiggve impres⸗
hianisa o
wN
penͤbit il agi

it fonten eſns,
Deusin Noacho
ulete,

nn. D. Schet⸗

E: vpyn dumn
duttäteretem r⸗
ot. in N

f. e,

CAP. Y.

GENESEOS.

inter filios ejus natu maximus erat, 18.) idoneus 19.) fieret pœnæ antè diluvi-

um, nam ſcriptum eſt: quia puer centum annorum morietur, 20.) (nempe, ut) ſit
aptus pœnæ 2 I.) in futurum *) atque ita (fuit) antè promulgationem legis (Moſaicæ.)
Eod. verſ. 3 2. Scthem, Cham, & Japhet.] Sed nonne Japhet fuit natu maximus?2 2)
(ita ſanè eſt;) verum (Schem ideò hic primo ponitur loco, quia,) primò 23 ) quæri

ſolet de eo, qui juſtus eſt, ipſeque natus eſt circumciſus 24.) ac quia Abrahamus

ex illo natus eſt &c, *) (ſic ſeriptum reperitur) in Bereſchit Rabba. 2 5.)

e

19.) Vide, quæ paulo poſt h. verſ. 3 2. n. 22. no-
tata ſunt.
19.) Vel: aptus, Hebr. , id eſt „ne puniri
poſſet, nempe propter ætatem, Rabbini tra:
dunt, quod antè vigeſimum ætatis annum non
ſit aliquis in judicio ay a i. e. pœ&α capax,
ita, ut puniti poſſit pœna delicti ordinariâ, con-
fer. Raſchi not. ad Geneſ. c. 2 3. v. I. & Gur Ar-
jeh fol. 12. col. 4. princ. it. fol. 26. col. 2. fin.
confer. & num. ſeq. 2 I. h. verſ. 32. .
20.) Vid. Eſai. c. 65. v. 20. ibique Raſchi not.
confer. not. in nom inov h. loc. ubi & Bere-
ſchit rabba ad marginem allegatur.
2 1.) Vel: capax pœnæ, a i. e. ut reus fieri

vel condemnari poſſit, ſcil. ad pœnam ordina-

riam, uti R. Salomo ad Eſai. dict. c. 6 5. v. 20. ex-
ponit, confer. num. antec. 19. h. verſ. 32.
*) Nempe: de futuro tempore id intelligendum
eſt, de quo Eſaias dict. cap. 6 5. v. 20. vatici-
natus eſt, confer. not. in pa N) h. loc.
22:) Vide, quæ paulò anté num. 1 8. b. verſ. 32.
notata ſunt, confer. & D. Scherzeri not. h. loc.
Lit. Kk. ubi plura de quæſlione illa, quisnam in-
cer filios Noachi fuerit natu maximus.

23.) Senlum hujus loci iſtum eſſe puto, quoniam,

durn de liberis alicujus quæritur, primo loco

Aꝗquæri ſolet, quisnam ex liberis maximè probus

ſit, ideo hie Sehem, qui cœteros fratres probi-
aete ſuperavit, primo loco poſitus eſi.

D

124.) Non tamen propriè, manu ſcil. hummana, cir-
cumciſus fuit; ſed analogicè, confer. D. Scher-
Zer. not. h. loc. Lit. Ll. ubi plura de iis, qui tan=
quàm circumciſi ſunt nati, vide ſuprà, verſ. 29. hæ
cap. Sig. † confer. & infià Geneſ. c. 30. V. 11.
**) Hebr. 2), MSt. Erff. 1. pro eo habet: öa
i. e. totum iſtud, ſive omnis illa res (I(cil. ſcripta.
reperitur.) MSt. Erff 2. habet: 12 i. e. ſic.
25.) Et quidem in illius Sect. 2 6. fol. 29. col. 1.2.
alleg. D. Scherzer. in not. h. loc. Lit. Mm. Poſt⸗
na i e. in Bereſchit rabba, in MSt. Erff. I. hæc
ſunt addita: & α νανbd n (forte legendum:
n een keehnn wieee eiee
5e eee deen n e ee een i
vypa e ndeen ene eeen e
Pn en een een enn horum verbo⸗
rum (quamvis corrupta videantur,) iſte poterit
eſſe ſenſus: atque hæc eſt ejus (textus) expo-
ſitio: juſtum eſt, ut (S. Scriptura) inquirat pri
mô in factum (ſive actiones) iſtius viri (Sche-
mi) ptæ fratribus ejus, qui adeò reputatus fu-
it, quoniam juſtus erat atque natus fuerat cir-
cumciſus, & ex quo Abraham procreatus eſt,
(uſtum eſt, inquam, ut) in facta ejus (Sehe-
mi) primo inquirat (S. Scriptura,) ac poſtea
in illius fratres; in MSto Erff. 2. vox iſla: zbrr,
quæ paulò poſt initium habetur, omiſſa eſt, ue

tR verba iſta *ea R ab eodem abiunt.

.

CAP. VI.

28

ISISäNESEOS.

CA-.

VI.

Erſ2. Elii Dei] i. e. Fllii principum I.) & judicum ?*) alia explicatio: verborum
iſtorũ filii Dei, *) iſti erant principes, 2.) qui ibant in legationibus Dei atq; ettam
iſti eum illis(filia by hominum) ſeſe commiſcebant Jomnis (dictio) eN,
uæ eſt in S. Scriptura, fignificationem habet dominatus ( ſeu poteſtatis) idque pro-

bat(iſte Seripturæ locus:) tu eris ei NN& (4.) item: ecce dedite 5.)

Eod. verl, 2. OQuocd' eſſent

pulebræ] Dixit R. Joden: 6.) ſcriptum eſt ( hic defectivè ſine

Vau:) — (nimirum) quando à) i:e, aptabant illam fœminam, *) pretio-

ſs veſtibus, **) ut thalamum (nuptialem
intrabat & cum ea priùs concumbebat.

) ingrederetur, primarius (vir illius loci)

Eod. verſ. 2. Ex omnibus, quas eltgerant]

Etiam eam quæ jam maritum habebat, quin etiam maſculum ac jumentum. 7.)

Verſ. 3. Non diſeeptabit 8) Siritus meus Non conqueretur 9.) ac contendet mecum

——

Spiri-

R

H

„1.) Contentif bar aphtaſis Chald. ubi: Nadan n

i. e. filii magnatum, vid, P. Fagii not, ibid, con-
fer. & S. Hieron. tradit. Hebr. h. loc. MSt. Erff.

2. pro S'w habet: " i. e, tectorum .

ſeu proborum hominum.)

4) Hebr. vu:, abeſt ilud à MSt, Erſt. 1.

) Hebr. een n , hæc verba ab

ſunt à MSt. I. at MSt. Erff. 2. eorum loco ha-
bet à Wπ 72 i. e, unusquisque filiorum.
L.) Hebr. R, ſic in exemplari D
ut & in Bibliis Buxtorf. aſt in editione Hebeæa,
qua uſus ſum, habetur: να per Daleth, i.
c. dæmones 5 ſed dictionem iſiam corruptam
puto, intelliguntur autem hic angeli Dei, in
Mst. Erff. 1, vox νπ hic omilſſa eſt,

3.) Conter. hic præ aliis Joſeph. antiq. I. 1. c. 4

&. S. Epiphan. Hæreſ. 64. it. Lactant. I. 2. c, 14.
ac S. Auguſt. de Civit. Dei l. 15. c. 23, vig, &
Megilla, S. 10, b. & Baba batra, fol, 16, b.

4.) In Deum, id eſt, ex mente autoris noſtri: in
principem, vel princeps ejus eris, vide Exod, c.

4. Ve 1 6.

5.) Deum,i, e. principem ſeu dominum, uti Exod.

c. 7. v. I, habetur.
6.) De hoc vide cap, antec. 5. v. 32., O. 16. con
fere hic Bereſchit Rabba, & not. in Ma h.

loc. .
*) Sive: ornabant, ſic Hebr, a juxtaà notas in

porn Pe hic interpretor „ ea iſtius verbi
ſigniſicatione, qua accipitur Exod. c. 30. Vv. 7.
in MSt Erff. 2, pro: Pau legitur pawn i. ,

deducebant ſeu collosabant,

**) Vel ornatam, Hèbr. νν ſic in exempla-

ti Hebræo, quò ulus ſum; in Baſileenſi editio-
ne legitur cum lineola abbreviationis α
aſt in MSt. Erffurr. 2. legitur ſine illa lineola; in
Mst. Erffl. . autem habetur ννâöi. e. oor-.

nantes
7.) Scilicèt elegerant ad nefarium concubitum Se
abominandam libidinem explendam, confer. not,
in man n, ubi & Bereſchit rabba ad margi-
nem a legatur,
9.) Alii: non judicabit „Vulgata habet: non per-
manebit, ſic & LXX. 6 un xa†—ραεαα àa viden-

c, 15. V. 10. n. 2 §. Et Lud., Cappell. Crit. Sacr.
lib. 4,. C. 4. n. 14. & Ejusd, Commentar. in Ge-
neſ h, loc, it. acob. Cappelli obſervat. in Ge-
nel. h. loc. vid. & Iſa. Voſſ. Caſtigat. Auctar. Ef-
fug. 14. atque Rich. Sim. Hiſtor. Crit. Vet. Te-

ſtam. 1. 2. c. 5. item Raſchi not. ad Jerem. c.

15.v. 10, ac Lactant. l. 2. c, 13. it. not. ad 2„½

Samucl. c. 19. v. I0,n, §.
9.) Hebe. yn, murmurabit, jurgabitur, D.

Scherzetus: intonabit, minus apte, hoc

CAbP. vI.

(M. V.
uiritus nen
Gerum, 10.
nines,) ann
no meo
uonian 6

eghol 7)2

mineſel. I.

me humiliet

H MAD
tur pro in legiſſe pi, cçonſer. not. ad Jerem. 4 t, 1

Arz inil
exobedore
titur nillol

SEgho' Lod
bo eis iumm
ſi direrin er
nos, (ipo

—
demloco, e
1o.b, item
10) Twe: ad!
4rihfol 13.
loe.
In)Vel: diſee
Meum Cur.
ponitur, gn
le,contentio
in ane atque
le hoc porat
loc. vide

Mba,
Kucohfet, h
) Me w.
Wa Nd i

nhlch .

(lieui conel
) Hebr. 3 14
Mque d:

“” 1, ablunt

CAl. .
——

W

:velbotum

eiatczetam —— .
N. Sæghol, *) ac ſi diceret: **) % i. e. quoniam etiam iſtud in eo (ho-

Nilgdeßto mme humiliet, & quid faceret ille ſi eſſet ignis aut res (alia) dura? huic (punctationi

2⅜. 6)
dekeline ſine
mn,) pteiio⸗
it illins loci)
a, elegerant
mentum, 7.)
endet mecum

ChaAbP. VI.

GCGENESEOS.

Spiritus meus propter hominem. Eod. verſ. 3. In ſeculum] i. e. Ad longitudinem
dierum, 10.) ecce ſpiritus (ſive animus) meus contendit II.) mecum, an delere (ho-
mines,) an miſereri) eorum debeam, non erit contentio (ſeu dubitatio) iſta in ani-
mo meo . 9) hi. e. in ſempiternum, ac ſi diceret: in longum tempus. Eod. Verl. 3.
Quoniam & ipſe eſt caro] (Dictio SA à hic eſt exponenda,) veluti Sau cu

1 2 2 3 1 . . .
mine ) eſt. I2.) quò d, cum ipſe eſt caro, (tamen) ne ſic quidem **) ille ſeſe coràm

. 1 2 ſimilis eſt, ( iſta, quæ habetur in illo loco,.) PpD Wi. e. donec ſurrexi
egoDebora 13 ) (ubi Hpp ponitur) pro DDE (persæghol.) ſic quoquecrepe
ritur in illo loco:) — HdE i. e. quòd tu loquaris mecum 14.) ubi ponitur)

pro 5 0 (per Sæghol) ſic quoq; (hic) — (ponitur) tanquàm Dg C †) (cum
Sæ ghol.) Eod. v. 3. Et erunt dies ejus & c. i. e. inos

Usq; ad centum ac viginti annos pro longa-

bo eis iram meam & ſi non egerint pœnitentiam, inducam ſuper illos diluviũ, 15.) quod
ſi dixeris: ex quo natus eſt Japhet, usque ad diluvium non niſi centum eſſe an-

piri.

er iſlius verdi

104, c,30. 1. R

Gitur owh . 6.

ſein exemple:

Palleenſi editio⸗

iatonis Von

ge l lineola, in

Won d e A⸗

n concubiſun e
nlam oniernot,

tabba wan

ahabet: uon het⸗
4 gi nigen⸗
, 00, 34 jnem.
ptl. C. dack.

nmrentan in e⸗

. . 6⸗
obſetwat. in l

Kiger. Aulu.

i not,. 2141

nos, (reipondetur, quèd in lege non ſit prius & poſterius 16.) & quod

jam

dem loco, confer. Sanbedrin, fol. 107. b. &
108. b. item Gur Arjeh fol. 13. col. 1I. princ.
10.) Sive: ad longum tempus, confer. & bic Gur
Arjeh fol. 13. col. I. princ. & not. in man rD
. loc.
11.) Vel: diſceptat ac dubium movet, ita verbum
rn cum Gur Arjeh alleg. loc. interpretor, ubi
exponitur, quòd Iri ſignificationem habeat m
i. e. contentionis, nam, quando res dubia eſt &
in hanc atque illam partem inclinat Sen
i. e. hoc vocatur Pn, verba ſunt in Gur Arjeh
dict. loc. vide & not. in man Nem h. loc. ac

H” 5Eilr Part. I. fol. 12. col. 3. med.

Hebr. hba, omittitur iſtud in MSt Erff. I.
& 2. confer. hic Cholio, fol. 139. 2.

„.

**) Hebr. Ma iſtud ut & ſequentia usque ad:

lot. Cti- Fet. Ie·

en, . . jue, uti
1ot 1 eonn o, ſcil. homiue, uti

aa, ablunt ab

gun N i. e. dum ipfe eſt caro, abſunt à
MSto Erff. 2. hoc quidem loco; ſed poſteà ſup
plet, vid. Sign. †
12.) Id eſt: quoniam

D. Scherzerus hic benè ex-

plieuit, confer. not. in an rbv h. loc.
axx) Hebr. 2 y N hæc ac quæ ſeqyuntur

ita comparatum eſt cum

usque ad: e, i. e. aut res (alia) du
utroque MSto Erft, hoc quidem

loco; confer., ſign. ſeqv. *
13.) Uri Judic. c. 5. v. 7. habetur, ubi vide Raſchi
not. .
X)) Doſt iſtud: nnov additur in MSt. Erff. r.
N X i. e. etiam hic, atque in eod. MSt. Erff.
I. hic inſeruntur verba illa: amn & quæ ſe-
quuntur usque ad ο da &α, de quibus Sign
X& XX dictum eſt. H 8 . 80.
14.) Prout Jud. c. 6. v. 17. legitur, vid. ej a.
. 1 .L. O. V. 1 7½ Ir, id. ejusd. Ra-
ſchi not. ibid
1 Hlie sdduntun in MSr. Erff. z. illa, quæ incipi-
unt à verb. M usque ad mob id.Siga
u que ad n N vid, Sign
15.) Ita & S. Hieronymus in Tradit. Hebr. hunc
locum exponi:; aſt Joſe hus Antiq. l. 1. c. 4.
centum ac viginti annos i telligit & exponit de
breviori & coantractiori vitæ humanæ termino,
cui & Lacdantius I. z. c. 13. conſenti, cuj :s
tamen opinio tanquam erronea in notis ibidem
rejicitur, confer. & Lud. Cape'li Commentar.
in Genelſ. h. loc. it. D. Wagenſeil. Sot, p. m.
1226. ac not. ad Hiob. cap. 21. v. 2 1. num. 22.
& ad Hiob. c. 24. Vv. 20. n. 33.
16.) Id eſt: quòd non ſemper juxtà exactam tem-
A porxis

anun-

——õ

CAP. VI.

anteàâà decretum (
ſunt etiàm expoſitiones my ſticæ
ceptabit (vel: permanebit
(S. Scripturæ) convenit.
quia D i. e.
linguà Hebræàâà vocantur — PS
delicèt) in diebus generationis Enoſchi 22
iem poſtes] Quamvis (homines

Verſ. 4. Gigantes]

ſibi eaveret.) Eod. verſ. 4. Du
riebant Anakim, ſicuti ipſi erant.

Noachus generationes procrearet, 1 7.) atquè ita reperimus B
*) multæ (verborum iſtorum:) N i. e. non diſ-
) ſed hæc (mea expoſitio) nudo ac ſimplici ſenſui literali

Kud Divinum) fuerit factum, (nempe Viginti annis anté, quàm

†) in Seder Olam, 18.)

(Hebr. . D91, qui exinde dicti ſunt,)

ceciderunt 19.) & H i. e. cadere fecerunt 20.) mundum:(O 9)
Anakim.

21.) Eod. verſ. 4. In diebus illi] (Vi⸗
*) & filiorum*) Caini. Eod. verſ 4. Et-

illius ætatis) viderint, quod generatio Enoſchi *) pe-
rietit, Oceang **) enim aſcenderat & tertiam mundi partem inundaverat; 2 3 Inihilo-
minus generatio antediluviana ſeſe haud humiliabat, quò abillis exemplum caperet (ac
m †) venerunt (Nempe ſilii Dei ad filias hominum) illæ pa-
Eod. verſ. 4. Potentes d rebellandum Deo. Eod.
verſ. 4. Viros telebres] i. &. Eos, quorum nomina exprella 24.) erant. (nempe:) Irad,
e-

. —
poris computationem tes geſtæ in lege Moſis re-
ferantur; ſed Ppeflerius interdum prius ac vice
verla narretur, confer. tractas. Talm. Peſachim
fol. 6. b. uti in '' N h. loc. allegatun
ad marginem.

v. 19. n 47. ubi vide ſis, confer. & infrà Geneſ.

C. 18. v. 3. . 23.
4) Hebr. pxn MSt. Erff. 1. pro eo
exponitur. .
18.)) In Chronico mundi, de quo libro vide ov
pe & Buxtorf. Bibliath. Rabbin. librum iſtum
D. Joh. Meyerus Latinè verſumn Commentario
perpetuo illuſtravit, qui Amſtelodami 1699. 1).
pis exculus eſt. r
*) Conter. quæ ad cap. præced. §. Vverſ. 1. num. 2,
notata ſunt, &tEë âûααια½ Verba iſta: ſunt etciam ex
myſticæ &c: usque a: ſenſui literali

legit ve) i. e.

politiones

19.) Nemorabiles ſunt Empedoclis verſus, quibus
x œthete in Pontum cesidiſſe dæmones & ſce
lerum pnas dare cecinit & qui verſus illos retu
lit Plu archus de vitando ære alien. εανα &
aονταςà Deo expulſlos & CC0 delapſos
eos appellat, uni Dan. Huetius in Concçord.
ration. & fid. 1. 2. C. 4. n. 2. ad ducit, confer. &

17.) Idem notavit & autor noſter ad Numer. c. 7.

convenit, ablunt in Hebræo aàa MSt. Erff. 1. & 2.

20.) Id eſt: improbitate ſus mundo interitum

& ruina n attraxerunt, confer. Gur Arjeh fol.
13. eol. I. med. & Bereſchir Rabba h. loc. ab-
ſunt autem iſta: 79 τUsque ad: Pwn)
ay ab utroque MStoErff.
21.) Ungde ita dicti ſint ac quinam fuerint, vid. in-
ter alios D. Scherzerus in not. h. loc. Lit. Nn. &
Raſchi not. ad Numer. cap. 1 3. Verſ. 3 4.
12.) De quo cap, antec. §. v. 6. & ſeqq. confer.
not. in a 9 h. loc. =
*) Hebr. , in MSt. Erff. I. pro eo legitur:
pn) 1. e. & in diebus. .
*) Hebt. a in MSt. Erff. 2. pro illo habetus
GaP i, e. diluvii (generatio.)

„*

XX) Hebf. DeNe in MSr. Erff. 2. ut & in edi-

tione Baſileenſi huic voci praæmittitur i. e.
mare (Oceanus.) 4

.

Raſchi not. ad Numer. c. 13. V. 34. it. D. Scher

receptam, confer. & not. in .pa h.
HNan i. e. in Bereichit rabba, abſunt ab
utroque MSto Erff.

14.)

zer. Obſervat. Lit. Nn. ac not. in N NR,
h. loc. .

cele-

23.) De hoce diluvio vide Raſchi not. ad Eeclef c.

c. 12. V. 15. hujus diluvii eiam meminit Gori-
onides l. 2. c. 11. juxtà diſtindionem librorum belidnem

&W capitum, in vulgatis exemplafibus hactenus

Hebr. N WN& hæc & ſequentia usque ad:

1

⸗

Size: celebrata erant, i. e, qui famæ eran?

(Ar. V.
Mechujaehl
geleti & ext
ughi .
(hominech)

adreballione

arnult Ei
ug dolote

DSL30.
in merluran
migi,*) 4.

—
tleberrime
kſallt, itent
Ge Numer,t.
em, quæ
Ferlio hie o⸗
coner. Gut
in Oron e

5 Hebt wn

1) ejarna

Nead nomina
Metuſchatl,
1.

bum Onn
nüim, ſegt 29
Sanhedtin,
Kidduſc
156. 4.
1 69) Ha hie dn
arnitudo,
em ab autore
Arehtol. 13
I)ibigneno
27)) Fauti, gu

1a, in bbet

ot. in

290) die verhan
Fertete volii
expoſttio ſub
lergcol

CM.W. 1.

—
Anfe, gnim

Olam, 19.)
Dopu & viri deſolationis, quia Due. deſolarunt orbem. Verſ. 6. & conſola-

j. t, hon dil-
enſni terlli —
Cedidtiſunt.)
un,(DN,

d verl 4. E. †
noſchi)e.

123nihilo.
umn caperet de
önum)illep.
um Deo. Eod,
nempe:) til,
Me.
mund ieritan
K. Gut Afſehfol.
Pabba h. loc. d
ueque d: w

In kuerint, Vid⸗.

h. loc- Lit. Nn. &

,Ferl. 34.
6.& legc,olſer

1. jro eo lepilga:
2 Peh lo ubetui

0.) .
E 1 n ineli⸗
rmütiur i, .

binot, 40 leclel. ..
,V. J. d hiob.
Sem metninit Goi⸗
6sdionemn HbtOtumn
enphethis ceu
in S vpyh.

ſegu
hit 1
gi ſumne erant

1. t.

mini, *) quem ipſe creaverat in terra, ſic

25.) Sic juxtà mentem

26.) Ita

anin ugtt 44
gne, bblut d

Mechujael, Methuſael, quorũ nomina expreſia ſunt propter eorum interitum, quoniam
deleti & extirpati *) ſunt; alia explicatio 6 verborum iſtorum: — ν ., id eſt;)

. . X . 4 . . 2 .
tuas eſt 2 5 Mæſe Dominus, 7udN ſeciſit Conſolatio 26.) fuit coram ipſo(Deo, quòd illũ
(hominem) ereaſſet in inferioribus, nam ſi is ex ſuperioribus fuiſſet (creaturis,) essdem
adrebellionem concitaſſen 7.) (ſic legitur) in Bereſchit Rabba. Eod. v. 6. E- dolorem2 8.)
altulit] (Scilicet) homo **) cordi Dei, P) (nimirùm venit in cogitationem Dei, ut e-
um dolore affceret, "rY) hæc eſt intepretatio Onkeloſi; 29.) alia explicatio (verbi)
=r 30.) (nimirum) mutata fuit cogitatio 3 I.) Dei ex menſura 32.) miſericordiæ
. — . . . .„ . . .
in menſuram judicii, (nimirùm) venerat ei in mentem, *) quid faciendum eſſet ho-
omne verbum , quod in 8.

celebetrimæ & magnum in orbe nomen adepti
erant, id enim hic notant verba hva dan vi
de Numer. c. I. V. 17. ubi in notis Raſchi, ea-
dem, quæ hic, habentur verba. D. Scherzeri

cet: Men ayna i. e. abominabilis & fœtidus fa-
ctus eſt home coràm Deo, ut illum deleret,
confer. not. ad Hiob. cap. 10. verſ. 8. n. 4.
*n) Hebr. èes, abeſt hæc dictio ab utroque

verſio hie longà à mente autoris noſtri recedit, MSto Eiff.
confer. Gur ärjch fol. 13. col. I. fin. & not. †) Hebr. on i, in MSt. Erff. I. iſtud omis
in pon ne b. loc. ſum eſt.

XXX) Hcebr. aye, poſt iſtud in MSr. Erff. 1. ad.
ditum eſt: d 7 i. e. cor hominis.
29.) Imo Targum Onkelos aliam, quàm quæ hic
Abautore noſtro adducitur, recipit expoſitio-
nem, confer. Gur Arjeh dict. loc. 1
30.) Quoniam verbum =n utramque recipit ſi-
gaificationem, ut & pcnitere & conſolari no-
tet, ideò ab autore noſtro hic utriusque expoſi-
tio adducitur, LXX. verterunt: ssbvgelse, con-
ſideravit, quæ translatio ab Iſa. Voſſio de-
fenditur in Caſtigat. Auctar. Effug. 14. pag. m.
3566. confer. infrà Geneſ. c. 27. V. 42. n. 57. &
5 g. it. Exod. c, I 3. Vv. 17, ibique not. num. 5o.
31.) Confer. hie Raſchi not. ad Exod, c. 32, v.
12. & ad Geneſ. dict. c. 27. v, 42. n. 5 8. vide &
verſ. ſeq. 7. n. 43. it. not. ad Judic. c. 2 I1. V. 6.
n. I. & ad erem. c. 1 8. v. 8. num. 3.
32.) Seu proprietate, vel modo, Hebr. dn, con-
fer. ſuprà Geneſ. c. I. V. I. n. 39. it. not. ad
NHoſe, cap. 5. v. o. n. . ẽðẽ
*) Hebr. wina y in MSt. Erff. 2. legitur:
yvertere volui; ſed bæc Commentatoris noſtri nawrm niry i. e. aſgenderat (lſeu venerat )co-
expoſitio ſub cenſuram vocatur in Gur Arjeh gitatio. ôMſ 4
fol. 13. col. 2. per tot. in notis han n ver-*) Loci iſtius explicationem vide in, noti
⸗ðẽ Nide in. ness

*) Hebr. wniN DS, reſpicitur hac explicatio
ne ad nomina illa: 7&n Mechujael & 7NHSννπαι
Metuſchael, de quibus ſuprà Geneſ. cap. 4. V.
Commentatoris noſtri ver-
pum a) hic vertere volui, vide pauloò poſt
num. ſeqv. 26. confer. hic Megilla, fol. 10. b. &
Sanhedrin, fol. 10 8. a. & b. it. Sukka, fol. 22.
a. & Kidduſchim, fol. 30. b. ac Baba batra, fol.
16. a. .
hic mnria vertere volui potius, quàm:
PpPonitudo, uti D. Scherzerus, idque ob ratio-
nem ab autore noſtro hic adductam, confer. Gur
Arjeh fol. 13. col. I. fin. it. Exod. cap. 13. V.
17. ibique not. n. 5 0.
27.) Sicuti, quia ex inferiotibus ereatus eſt, ad
rebellionem contrà Deum provocavit inferio-
ra, ita habetur in Bereſchit Rabba Sect. 27. in
fin. fol. 30. col. 3. alleg. D. Scherzer. confer. &
not. in an m h. loc. =Oð
28.) Sic verbum axyr juxtà mentem Raſchi bic

GENESEOS.

Scriptura (habetur) ſignificat: conſulſtare, 33.) quid faciendum ſit, (ita accipitur in eum aquin
illo loco:) & filius hominis = i. e. ut mutetur, 34.) (ſic alio in loco: & ob 40.) Bos
ſervos ſuos Di. e. mutabit fententiam, 3 5.) item in illo loco:) = H) & viamſuam
men'em mutavit Dominus propter malum 36.) ſic (alio in loco )) Rpr i. e. ſen- doiple ce
teatiam mutavi, quòd regem conſtituerim, 37.) hæc omnia ſignificant cogitatio- enitetne⸗
nen aliam. 38) Eod. verſ. 6. Et doluit in corde ſuo] Meeſtus factus eſt (Deus) guonimi
prop'er perditionem operis manuum ſuarum, ſicuti habetur in illo loco: rex moœ- doquiden
rore affectus eſt propter filium ſuum, *) idque ſcripſ, ut Cuthæis *) reſponderetur, enum men
Cuthæus**) quidam interrogavit R. Jehoſchuam, filium Korchæ, dicens ei:, nonne quocfnch
vos fatemini, †) quod Sanctus ille Benedictus videat id, quod futurum eſt? reſpondit verl.hug
ei: ita (ſlane eſt,) dixit ei (Cuthæus:) atqui ſcriptum eſt: & doluit in corde ſuo, re Nch
gellit ei (KRabbi:) anne tibi natus eff filius maſculus in diebus tuis? reſpondit ei: utii·½ mum illet
que, dixit ei (Rabbi:) quidnam ſeciſti? reſpondit ei: lætatus ſum & (cœteros) omnes (hoenodo
audié affeci,regeſſit ei (Rabbi: )annon verò ſciebas, quòd ille tandem eſſet moriturus; tione Abta
reſpondit ei(Cuthæus)tempore lætitiæ lætitiaeſt ac tempore luctuùs eſt luctus?*) dixit ei Denanbul
(Rabbi: Yita ſeſe res habet cum Sancto illo Benedicto, quamvis ei (optrimè) notum bulgi,47.
fuerit, quod illi chomines) tandem peccaturi ac perituri eſſent; tamen non deſtitit,
quò minàùs illos crearet, (idque fecit) propter juſtos, qui erant ex iſtis orituri. 39.) -
Verſ. 7. Et dixit Pominus : delebo bominem] Ipſe (homo) pulvis eſt & inducam ſuper e me⸗
. , . 1
— — — . eum DEn ie
33.) Vel: deliberate, rationem ſeu conſilium ini num. 187. it. not. 30 ludic. c. 2 I. v. 6. num. (.) unĩ
re, id enim ve bum Jna. quod hic habetur, ſi 1. & 3d 1. Samuel. c. 15. verſ. 11. num. 12. 2gi indtt
gnificat, vid. verſ. ſeq. 7. ibique not. n. 44. x*) Prout z. Sammuel cap. 19. verſ. 3. habetur. emmniled
34.) Ita juxra mentem Commentatonis noſtri et *) Hebr. r, ſic in Baſi eenſi editione ha- luc: n
iam autor Vulgatæ Latinæ transtulit locum, qui betur; ſed in exemplari Hebræo, quo uſus 41.] Nam,
Num. “.23.v. 19. habetur, quem hic Raſchi allegat. ſum, iſlud vocabulum hic omiſſum eſt, con- 1. 60. not⸗
35.) Uti Deuter. c. 32. v. 3 6. & Pſalm. 135. v. fer, Sign. ſeqv. XX in MStO Erff. 2. pro 'r aeſele el
14. habetur, ubi vide ſis Verſionem Vulgatatn legitur: n i. e. hæreticis. = lant ejusde
ac LXX. interpretes, confer. & Exod. c. 32. V. I2. XXX) Hebr. 11, lſic in eadem editione Baſileenſi I n 1
ibique Raſchi not. . habetur; ſed in exemplari Hebræo, quo uſus il hotet
36.) Jerem. c. 26. v. 13. al. 19. it. Jon. c. 3. v. ſum, legitur do i. e Epicureus; res fer?& lin etin
9. n. 4. & z. Samuel. e. 2 4 v. 16. ac 1. Paralip. eodem redit, coeterum Cuthæi vocantur Samari- Iantſpetiei
cL. 21. V. 15. abſunt autem iſta: 97 n tani, ſic hodiè judæi appellare ſolent Chriflianos. WMn, ge
y i. e. & menten mutavit Dominus propter †) Hebr. , in MSt. Erff. 2. legi- 219, con
malaum, àb utroque MSto Eiff. tür N de . i. e. nonne tu diciss Su
37.) Uti I1. Samuel. c. 1 5. V. 11. habetur. 1XVX) Contfer. not, in Mas H, ubi loci iſtius tlamn notn
38.) Sire: poſteriorem, uti D. Seherzerus trans. fuſior habetur expoſitio. ðè 6) Cohte,
tulit, nam Hebr. o& utrumqueé notat, con- 39.) Hæc habentur in Bereſchit Rabba Sect. 27. fuin. tar) funt,
fer. Raſchi not. ad Deuter. c. 3 2. V. 3 6. ubi i⸗ alleg. D. Scherzer. in not. h. loc. confer. & Gurn Hebr.
pſe thr etiam exponit mutationem cogitatio- Arjeh fol. I 3. col. 3. fin. & col. 4. princ ac not. ekeuilt ret e⸗
nis ſeu animi ſive ad benefaciendum ſive adma- in non ubi inter alios R. Elias Mista- 43) Wik,
lefaciendum, vide Deuteron. dict. c. 32. V. 3 6, 1 “ èòð Chi z not
ponirn
emhe

vel Nn ,

CA. V,

——
ccipitur in
oco: K ob
RAN
lin e, ſen⸗
cogitatio⸗
elt (Deus)
0: tes mo--
ponderetut,
8 ei: nonne
Ureſpondit
de ſuo, te⸗
ndit ei: uti⸗
eros) omnes
t moritutus;
1Srt)aigit ei
lime)notum
non eſtitit,
otituni 39.)
