9 5. Nempè: adulteri, ſic vocem 9ya, quæ hic ha-
betur, interpreter, confer quoad expoſitionem
iſtam ea, quæ ex Hebræorum ſcoriptis addaxit P.
Fagius in notis ad Varaphr. Chald. nempè, quòd
nohnulli Rabbini ſtatuerint, adultero ea omnia
eyveniſſe, quæ mulieri declinanti acciderant, ut
intum eſceret venter ejus & concideret femur &c.
confer. Raſchi not. ad 2. Paralip. cap. 6. v. 2 3. &
Deuter. c. 19. V. 19. n. 3 8. if. ad 1 Reg. c. 8. v.
3 1. n. 17. it. Lightfoot. ad ohan c. g. V. 6. pag.
1040. ed. Lipf.

** Hebr. nr , ſic in MSto . hic additum

repeiitur.
96. Vel: fominæ, quæ cum alie rem habuit,

Hebr. riyyaa, confer. num. ſeqꝗ. 99. ac D. W a⸗

enſeil. Sot. p. 594. n. 2. it. 90 ta, ſol. 17. 2, 6e
ol, 27. 6, it. /Ol. 2. 2, 2 44 7

N.

—
Aicit: femuttt
1e †) oris 9.
Amen,) ek juram
tepi) ammen,
nento. 1e1, V

uam cccepfimn

ti guddh guanch
damaritudinem

(Qduddaque ingt

gredientur aqu⸗
irem & kemmut!
igeo incipit quo⸗
Utfinte (mnlie

‚ͤ
97. Habetat nit ieſ
bium, de quo pau
9. Zicuti verſ ante⸗
bua, quæ 10 uli
ehnſer dot,, ſol.

9g. Zire fermine,

fer, numm anttec,9

Hebt. Nynd d.

tumeß.
3 Ia Möto 2 pol
e
Wiee erce, gu
Ut lumidumn fai
daat femur? ui
igtelligim) vente
4dlteri)
ldo. diye: approb⸗
nhyhie gorah
A). 3ho,num ,
Zcheſvot ſol 19,
4 Confer, qur jatrz

tita ſunt, n. 80

Dl. . 5
õ
illa: ſed in Moto
Aon do
dlinafeiim nec ge
101, Conten hic Gu

zuranper

detitute)
rerl.21

lo femo.

, Vytumt.
tumn Verl.
Nrde
: Darich,
deducetet
arn, an

9 e.
n ac cadi⸗

nrediAt
9ſe an ve.
Sctiptun)

i⸗
dan i0
n MSton ex⸗
wa be, ven⸗
Moto.
eſa 1 ha⸗

qux hicha⸗

espolttioem
tis aduxit b.

Nemnpe, uod
ero ei Omſi

cligerant, dt.
let lemul .
1 6.,V.1 0 &
1 Rep,de N

hic zditln

tem Habuit,
9. 1c D. V,

,fol 11

mühi, 17,
loloeo:)

CAb. V.

S 2

NUuMERORUIM.

1063

õ
dicit: 77. femur tuum eadivum & ventrem tuum tumidum, 98. ecce de (ventre & femo-
re †) uxoris 99. ſermo eſt. ** Eod. verſ. 22. Amen, Amen] (Hæc repetitio vocis:
Amen,) eſt juramenti acceptio 10o. (ut ſenſus ſit:) Amen, ſi de viro iſto (ſemen re-
cepi,) Amen, ſi de viro altero, * Amen (ſit) ſuper execratione, Amen ſuper jura-

Mento.

101. Verſ. 24. Et curabit, ut bibat mulier] Non eſt iſta ſeries rei geſtæ, 102,

nam ecce primè offert (ſacerdos) oblationem ejus (fœminæ;) ſed indicat tibi Scriptu-
ra, quòd, quando ſacerdos ei bibendam porrigit (aquam) ingrediatur in eam (aqua)
ad amaritudinem; tIo3, queniam (verô) dicitur: venter & femur, unde probatur,
(quòd aquæ ingrediantur etiam) reliquum totum ceorpus (mulieris?) lex dicit: & ia-
gredientur (aquæ) in eam, 104. totam fſcil. ſi ita (res ſeſe habet,) cur lex dicit: ven-
trem & femur? (nempè,) quia iſta primòô initium fecerunt in transgreſſzpne, 105.

ideò incipit quoque ab illis pœna.
Ut fiant ei (mulieri aquæ) malæ & amaræ.

106

Eod. verſ. 24. In amaritudifem †] i. e.
107. Verſ. 2 5. Et agitet] (ſacerdos) an-
tror-

97. Habetur hic reſponſio ad quæſtionem ſfive du-
bium, de quo paulò antè n. 9 5.

₰ 2. Sicuti verſ. antec. 2 I. h. cap. habentur iſta ver-

ba, quæ ad mulierem declinantem referuntur,
eonfer, Sota, fol. 2 8. a. b.
99. Sive: fœminæ, quæ cum alio rem habnit, con-
fer. num. antec. 9 6. h. verſ.
† Hebr. dan wWa, ita & hic in MSto z. addi-
tum eſt.
XXX In MSto 2. poſteà addita ſunt iſta: —22 N
— ne en en e wen ee en
ya i., e. ecce, quid ego ſtabilio (per verba iſta:)
ut tumidum faciant venttem & cadivum red-
dant femur? (uti b. verſ. 2 2. habetur, nimirùum
intelligitur) venter ac femur conçumbentis (i. e.
adu lteri.)
100. Sive: approbatio ſen confirmatio, id enim
rmuan hic notat, confer. D. Wagenſ. Sot. p. 376.
& p. 3 90. num. 3. it. Kidduſchin, fol. 27. 5. &
Schevuot, fol. 29. b, & fol. 3 6. a.

Confer. quæ infrà ad verſ. 2 8. h. cap. num. 122.

notata ſunt, it. Sota, fol. 17. a: b. & fol. 1g. a. 87
Fol. v7. h.
Hebr. 7&& 7) nèe, in MSto I. deſunt verba

iſla: ſed in MSto z. pro his legitur: de zndNe

RA e e i. e. Amen, quod non de-
clinaverim nec deſponſata nec nupta.

101, Confer. hic Gur Arjeh Fol. 166. col. 3. princ.

& not. in ari Ne h. loc. ubi etiam tractatus
Talm. Kidduſchin, ol, 27. b. fit mentio; ad
marginem autem ibidem allegantur tractatus
Talmudici: Sota, ol. 17. & fol. 19. a. & l.
20, a. & Schevuot, fol. 2 8. it. Becachot, fol. 15.
5. & Eruvin, fol. 13.a.
102. Vel: rei gerendæ, confer, hic præ aliis Gur
Arien Jſol. 166. col. 3. fin. ac not. in bman mrnnv
loc.
103. Prout habetur hoc verſu 24. & verſu ſeq. 27.
h. cap. ubi vide not. n. 1I17. confer. & n. 107. h.
verſ. & ſuprà verſ. I8. h. cap. n. 75. it. Sota, Fol.
19. b. & Nedarim, fol. 73. a.
104. Prout hoc verſu 24. S infrà verſ. 27. b. cap.
habetur, confer. & not. in nam rn h. l00. it.
Sota, fol. 27. b. & fol. 2 9. a.
105. Confer, quæ ſuprà ad verſ. 2 1. b. cap. n. 91.
notata ſunt.
106. Vide, quæ ad Exod. cap. 7. ve. 2 8. n. 37. n0.
tata ſunt. .
t† Hebr. ymh, iſtud & ſequentia, usque ad:
) i. e. & offerat (illam, uti verſ. 25. b. cap.
habetur,) abiunt 4 MSto I.
107. Confer. quæ ſuprà num. 103. h. verſ. notata
ſunt, vide & D. Wagenſeil. Sot. p. 42 4. 6 ſeq.
n. l: ac pP. 440. n. I. it. Gur Arjeh /ol, 166. col
3· fin. & not. in da re' . loc,

S SSS85

NuMERORUIM.

CAb. V.

1064
trorſom & reirorſüm, lurſum ac deorſum movebat, 108. ipſa quoque ſimùl cum eo
agitabat, quia manus ejus (mulieris) erat ſuprà manum ſacerdotis. 109. Eod. verſ.

2 5. Et effrat illam Hæc fuit admotio (oblationis) ad cornu m ridionale versùs

gornu oceéidentale altaris, 110. antequàm

ſeret collectio in pugiljum, 111. ſicuti

cœteræ oblationes (ſiebant.) Verſ. 26. Memoriale ejus] Iſtud (memoriale) eſt pu-

gillus,
Et bibendam
ego non bibo, po
eamque potant invitam;
Intameſiet venter eius &c.
116. aquæ tamen non expl

ſed ſi ita digerit:

mam per ſufſitum ejus oblatio venit altiſſimo i1z. in memotiam. * Verſ. 27.
det aquam] (Hoc dicitur) ad includendum, 113. nam, ſi dicat (fœmina.)
ſtquàm libellus abſterſus eſt, 114. impetum faciunt in eam 11,
polluta ego ſum, (tunc) Eod. verſ. 27.
namvis in maledictione femur (ponatur) primo loco;
orant, 117. niſi eo modo, quò ingrediuntur in eam. 1158.
Eod. verſ. 27. Eritque mulier in male diltionem] Veluti expoſitum eſt, 119. quòôd

ſcil. omnes execrentur eam. Eod. verf. 27. L. medio populiſui] Diſcrimen eſt inter

cum inammulier dec

108. Alii vertunt: dimovebat & zeducebat, ele-
vahat ac dimittebat, eonfer. quæ ad Exod. c. 29.
v. 24. n. 6 6. notata lunt, vide & D. Wagenſeil.
Sot. p. 42 0. n. 4. ac P. 42 J. n. 7. it. Megilla, fol.
20. b. & fol. 29. a. it. Kiddufchin, fol. 36. 6. &
Sota, fol. 19. a. S Sevachim, Fol. 119. 5.
I9. Nam ritus iſle erat, ut ſacerdos in oblatione
ſacrificiorum manmum ſuam fupponerei manui e
jus, qui offerebat, confer. Levit. c. 23. v. 11. &
D. Wagenſeil. Sot. dict. p. 42 1. n. 7.
110. Conter. quæ ad Lervit. cap. 6. v. 7. num. 36.

notata ſunt, it. tzact. Talm. Menachot, Jol. 60. †

b.
111. De qua vide Levit. c. 2. Verfſ. 2. S& Levit. cap-
6.v. 8. nam collectio in pugillum poſt admoti-
onem oblationis ad altare fiebat, uti verſu ſequ.
26, h. cap. habetur, confer. Gur Arjeh fol. 166.
col. 4. prine. & not. in Sman nev h. loc. ubi
etiam tract. Talm. Sota, Fol. 19. a. & fol. 27. a.
ad marginem allegatur.
112. Scil. Deo, Hebr. , quod nomen Rabbi-
nis eſt epitheton Dei, confer. Levit. c. 2, V. 20 D.
19. & n. 19. =
* Hebr. mam, confer. not. ad Levit. cap. 24. v. 7.
Sign. *
113. Hebr. Ma i., e. ad augendum ſeu mukipli⸗
candum, nempè, ut includatur & ſimul compre-

bendatur id, quod mox hic « Commentatere no-

ſo adducitur, confer. Levit. 4. 6. V. 2. B. 4. eX-

plicatio autem iſta ideò hic adjecta eſt, quoniam

ſuprà verſ. 24. . cap. habetur: & bibendam da-

bit aqquam ; hic autem iterum dicitur: & biben.

dam det aquam.
114. De qua re fuprà ver ſu 23. b, cap. confer. D.
Wagenſ. Sot. p. 3 60. ac ſeqq. it. p. 366. ac ſeq.
& p. 42 2. vide &not. in pnn mnewbh. loc.

11 5. Vel: cogunt esm, alii: frangunt eam, Hebr.

arp Payy vel: w'y, uti in utroque MSto ha-
betur, Commentator noſter ad Sotæ caput 3. ex-

ponit, quòd aqua effracto mulietis ore in illius

guttur fuerit infuſa, prout in Pan nev adduci-
tur, confer. &. Buxtorf. Lex. Talm. ol. 1590,
116. Confer. quæ iupraà ad verf. 2 1. F. cap. n. 9 1.
notata ſunt. S
117. Vel: vim ſuam exereent, uti eſt apud D. Wa-
Fan in Sot. p. 55. D. 3. «onfer. Sota, fol. 9. . 8G
O!. 2 8. a.

1

11 §. Ingrediuntur autem aquæ primò in ventrem, H

ideò hic venter primo loco ponitur, quamvis in
maledictione fſemur præponatur entri, uti dict.
verſ. 2 1. h. cap. n. 9 I. notatum eſt, confer. D.
Wagenſ. Sor. dict. p. 55. n. 3. & not. in rmee

nen ubi etiam tract. Talm. Sota, fol. 27. a G

marginem allegatur.

119. Videlicèt ſuprà verſ. 2 I. . cap. n. 96. «0 nfer.

D. Wagenlſ, Sot, P, 594. ac not. in nn

. oo.

C
122, Eod. Vetl.

lüam; 1u3 ſell
nebat (none) ti
114. Vetl 30.5
16. notum f
Zelotypus eam .
Men urab i⸗
tuat (mnalitus)a
eritipeena; lia
u illalicite pott

Hebr. Di
OM), prbut inal
eidem el.
110, Fenlut ell, gl
qgi propter gelic
in locoubiipſe n
haud eſt notus,
nilur, N n
Pituco ei, ui ſcil.
Eut ate 1. fol1
111 Nemp, gun n
tat contia ptohib

Pri rerl, 13,9, ci
122. ld ett: ſco⸗
heguidem eun
Gr eattem habue
5, loc a Nomet,

e din ec

bluat ad Hedre⸗
11e denlus elt,n
damnum pel no
ttiamn contii
auen Fol 166
zis 8 80t f

ʒ Hebe en n

2.to du kegiu:

iny.

—
l curm ee
Bod, ver.
tale rersd
1II, ſienet
) eſt u.
ſerl. 2,
(Enina)
1eam Iiſ.

tino loco;
eamn. II9,
11g. ndd
en eſt inter
—
eh, gvonian
bibencamn da.
tur: biden.
1,. ronſer. D
6. 366, 20 ſeg⸗ .
evb.o,
nt eim, Htbſ.
gne ASh.
t2 caput 3, .
ofe in ie
(ap. n. 9l.

laprd. We.
in ,oleg ⸗ 6

nd in ventten,
ar, Bamntis in
emiti, uti dill,.
elt, conlet, D.
not. in 10 %

dta,fol.27. 14

,,. g6.lonet,
eN e

CAP. v. NüuMERORuMMA. roë*

eum, qui dedecore afficitur in loco, ubi ipſe notus eſt & inter illum, † qui ignominiãâ
afſicitur eo in loco, ubi ipſe non eſt notus. 120. Verſ. 2 8. S verò non fuerit polluta
femina] In abſconſione iſta. 121. Eod. verſ. 2 8. Sed fuerit munda] Ex loco alio.
122. Eod. verſ. 2 8. Iznoxia erit] Ab aquis maledi tionem afferentibus, neque id ſo-
lùm; 123. ſed Eod. verſ. 2 8. Concipiet ſemen] Si (priùs fœmina illa) difficulter pa-
riebat, (nunc) facilem habebit partum, "ſi (anteàâ) pariebat nigros, (jam) pariet albos.
124. Verſ. 30. Si aliquem] (Particula 1& hic idem ſigniſicat atque in illo loco:) Nπι
i. e. ſi notum fuerit, ac ſi diceret (hic Scriptura:) & i. e. ſi maritus fuerit
Zelotypus eam ob cauſam & conſtituerit uxorem (coràm Domino.) Verſ. 31. Er erie
inſons * Vir ab iniquitate] Si vim ſuam exſeruerint aquæ in illam (mulierem.) ne me-
tuat (maritus,) ac dicat: deſideravi 125, mortem ejus (mulieris; ſed) ipſe inſons

De

erit à pœna; alia expoſitio: ex quo (maritus) effecit, ut aqua ei (uxori) daretur biben-

da, illa licitè poterit eſſe apud eum (maritum) ipſeque inſons erit ab iniquitate, que=

niam mulier declinans prohibetur marito ſuo. 126.

SSSSSS 2 CAP.

† Hebr. Pa), ſic in MSto 2. hic habetur prof erat ſterilis, erit focunda.

124. Et ſi illa morbo aliquo laborabat, liberabatur
ab eo, prout P. Fagius in notis ad Paraphraſ-
Chald. ex Hebræotum ſeriptis adduxit, confer.
hic D. Wagenſeil. Sot. p. 462. p. 581. n. 6. 8e
p. 59 1. Vvide & not. in uaa ne h. loc. ubi
etiam Talmud. tractat. Sota, ol 27, ad margi-
nem allegatur.
£† Prout habetur Exed. cap. 2r. verl. 36. confer.
hic Sota, ol- 7. b. & fOl. 18. 6. & Keritut, ol. 9.
b. it. Megilla, fol. 2 0. b.
X Conſfer. tract. Talm. Jevammot, fol. 5 9. a. &
Sota, fol. 2 8. a. it. fol. 47. b. & Kiqduſchin, fol.
27. b. & Schevuot, fol. 5. a.
12 5. Senſus eſt: ne metuat maritus, quaſi ip’/e
mortem procuraverit uxoti ſuæ, dum aquæ a-
maræ vim luam in iſtam mulierem exercuerunt 5
ſed ipſe innocens erit, vid. D. Wagenl. Sot. pag.
65 1.
126. Seilicet: cohabitare, antequàm illa biberit
aquas amaras, prohibetur eſſe apud maritum;
ſed iſto catu, quando maritus effecit, ut ei biben-
dæ darentur aquæ amaræ atque illa easdem bi-
bit nec immunda facta eſt, poterit ipſe licit cum
illa cohabitare atque inſons erit ab iniquitate
ReE

DTO, Prout in aliis editionibus legitur; ſed res
eadem eſt. .
120. Senſus eſt, quod majer ſit ignominia ejus,
qui propter delictum aliquod dedecore afficitur
in loco ubi ipſe notus eſt, quàm in loco, ubi ipſe
haud eſt notus, ſic etiam in mnn m expo
nitur, &α n Re.i. e. quòd major ſit tur-
pitudo ei, qui ſcil. in loco notus eſt, confer. Jal-
kut Part. I. Fol. 207. col. 3. circa fin.
1I2 I. Nempè, qua mulier cum alio ſeie abſconde
rat contrà prohibitionem mariti ſui, de qua lu-
prà verſ. 13, . cap. n. 5 I.
122. Id eſt: ſi conſtet, eam eſſe mundam, ita, ut
ut ne quidem eum alio, quàm de quo illa ſuſpe-
Ga erat, rem habuerit, confer,not. in ne
p. loc. ac Numer, c. 9. v. 3,; n. 8. it. ſuprà Verſ. 22.
h. cap. Sign.* c&œterum verba iſta: ex loco alio,
ablunt ab Hebræo in MSto I.
123. Senſus eſt, non ſoluùm illa nullum patietur
damnum vel nocumentum ab aquis amaris;
ſed etiam concipiet ſemen &c. conter. etiam Gur
Arjeh fol. 166. col. 4. princ. & Berachot, fol.
31. 5. & Sota, fol. 20. 5. it. fol. 2 5.6. & ſol. 26.
a. b.
&K Hebt. a in n en eren e in MSto
2. pro his legitur: Mo Py en i e. ſ

1066

NUMER

ORu M. CAbP.vI.

CAF.

Erſ. 2. & ſeparaverit] (Verbum &επ hic notat:) &G i. e. ſeparaverit;
1. Cur (autem) conjungitur ;. (textus de Naziræo textui, (qui agit dehmuliere
declinante? (nimirùm,) ut indicetur tibi, quòd omnis, qui videt mulierem
declinantem ignominiæ expoſitam 3. ſeparare debeat ſeipſum à vino, quod inducit
(hominem) ad adulterium. 4. Eod. verſ. 2. Votum Naziræi] (Dictio:) — n
non (ſignificat) in omni loco (Scripturæ ſacræ,) niſi —☚ 07 i. e. ſeparationem,
J. codem modo etiam hic ()) accipitur pro eo,.) VS. i. e. qui ſeparat ſemet
àvino. Eod. verſ. 2. Ilt Naziræum ſe ſaciat * Domino] i. c. Ut ſeipſum à vino ſepa-
6. Verſ. 3. A vino & &-bechar] Juxtà Targum ejus: à vino novo
ac veteri, 7. nam vinum 2 νü i. e. inebriat, quando vetus eſt. Eod. verſ. 3.
Et omne maceratum avarum] (Dictio — D) notat Hp'n i. e. intinctum in
aqua potumque omnem; in linguà autem Miſchnæ multa (ejusmodi ſignificationis) H
reperiuntur, (veluti:) non i. e., humectant (ſive intingunt) ſuſſicienter, 8. &

ret Deo cœleſti.

SZlrZ 5 .
. X
34 N N
* ,

ſigna

nec ullum committet peccatum, fi mulierem i-
ſtam iterum receperit; priusquàm verò uxor bi-
berit aquas amaras, ipſa ya TON i. e. prohi-
betur marito ſuo, ſcil. cohabitare, proùt in notis
on nD b. loc. habetur, ubi etiam Siphre
ad marginem allegatur, confer. & Gur Arjeh
Jol. 16 6. col. 4. princ. & fol. 221. col. I. med.
vide & D. Wagenleil. Sot. p. 59 6. num. 2. & p.
65 1. it. p. 1064.
1. Confer. Chagiga, fol. 10. 2. & Nedarim, fol, 3.
a. & Naſir, fol. 62. a. it. ea, quæ ad Levit. c. 27.
Vverl. 2. n. 1I. notata ſunt, vide & P. FPagii not. ad
Paraphr. Chald. h. loc. it. num. ſeq. 5. h. verſ.
2, Vide hic D. Wagenſ. Sot. pag. 2,0. n. 4. & Gur
Arjeh ſol. 166. col. 4. princ. ac Jalkut Part. I.
Jol. 209. «ol. 1. circa fin. & col. 2. it. Naſir, fol.
⁶1. a. & Menachot, ol. 73. b. & Nidda, fol. 46.
a.
3. Dum viget ſodum iſtud, quando Sota bibit,
ſpectaculum, prout D. Wagenleil. in Sot. Pp. 20.
n. 4. expoſuit, confer. & not. in oat h.
loc. ubi etiam tractat. Talm. Sota, Fol. 2, a. ad
marginem allegatur. S
4. Vel; occaſionem præbet aduherio, dicitur e-
nim N 7RR i, e, ne inſpicias vinum &:.

„

S

uti Proverb. c. 23. v. 3 1. habetur „ confer. D.

Wagenſeil. Sot. dict. p. 20. n. 4. in ASto 2.
pro verbis iſtis: quod inqucit (hominem) ad
adalterium, legitur ita: mane dan 17 een
N& ee en i. e., quia nihil eſt.

quod hominem inducit ad perveritatem, niſi

vinum.
5. Vide, quæ num. 1. h. verſ. notata ſunt, confer.
S& P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc.

* Hebr. , iſiud & ſequentia, usque ad. Sv9y9

pW 1. e. Deo cœlefſti, abſunt hic à MSto z. con-
fer, hic Nedatim. Ol. 3. a. 5. & Naſir, ſol. 4. 5.
6. Conſer, hie D. Wagenfeil. Sot. p. 447. u. 2.
& pag. feq. 44 8. n. 3 it. Nedarzn, fol. 5. 6. &
JFol. 19. a. & Naſir, Col. 5. a.
7. Alii a interpretantur omnem potum inebri-
antem, vide Buxtorf. Diction, Hebr. hac voce,
contfer. & P. Fagii not., ad Pataphr. Chald. h.
loc. ac Jalkut Part. 1. Ol. 2 09. col. 2. med. it.
Nalſir, fOol. 3. 6. S fol. 34. 6. & fol. 44, a. & Ke-
ritut, ocl. 1 3. b.
8. Sic vocem: exponit Buxtorf. in Lexic.
Talm, fol. 2 5266. ubi tractat. Talm. Schabbat
cap, 1. allegatur, confer. & not, in doa -Se

CAl.V. —

3

Einu] (—12

(Ee Collicrli u

einabolo. 11
comamn pilorum
habet batach par

e. Pilomum capit

gem 14, ſiega
catut autetn

h, loc. In. Necarin
43,6. fol 4
ſal zr b f

1 Hebr. And in

wdi e ℳe
zi. Chald ſol.
ſenſs ſi: non hi
ienter (ſen qu

Sabdatho.)

9. Scil. arum, e⸗
Pr. Chald it t⸗
Iimn, l 3.6 & l
2,8 Malit, ſol.)
fol 34 1 l.
16. Mallens ſye cls
d interptetan
Hebr. vOt. ) 1
11, Age: noe,
Gicionem ,
nOAhuRipuen,
tem tinninabult
Pl 662, (onter,
* Hedr. o da
11. Confer, hic .

not, in

marpigem lega
8 l. 40.3, 5
4 l. 40. 3,
90. 4, conter. 8

ital i Dil
1.
ze ldelt: drghol

CAh.

6atayetit;
deymuliete
t molietem
od indneſt
arationem,
Parat ſemet
irind ſepe
AVino nofo
od. vefl. 3.
tindam in
hnihcationi))
enlet, 1, M

ſigna

1, conlet. D.

4, in MOto n

homigem) 4
guis miil el,

rlttatem, nilt

aſont, conſer.

1
G. h. 100:

Pque 3d. O0

4 6r0 1 tol⸗
„
n kel 5,A

n potum nebni
glebr. hac voce
aphr Chal. 4
tol 1 med. N
ſol 4,a &Ee

lotk. in berl.
Talm. Schabba
P

indnn

CAr. VI.

NuMERORUIM.

1067

ſigna † Naziræi ſunt, ut E i. e. intingat buccellam ſuam in vino. Verlſ. 4. 4Ab

acinis] (DgHM) ſunt grana. 9. Eod. verſ. 4. Catem] ( 1) ſunt cortices
(ſeu folliculi uvarum) exteriores, quibus inſunt grana velut plectrum r.o. ineſt tin-
tinabulo. 11. Verſ. 5. Sandzus erit] (Nempè:) capillus ejus, (Naziræi) ut nutriat

cowam pilorum * capitis ſui.

12, Eod. verl. 5. Comam] (Dictio: 9) punctum

habet Patach parvum, 13. quia illa connectitur (verbis ſequentibus:) ν i.
e. pilorum capitis ſui; eſt autem explicatio (vocis:) P, t fignificet comam lon-
gam, 14. ſic quoque (aecipitur in illo loco:) caput ſuum non 7; 15. non vo-

catur autem * , quæ ſit brevior triginta diebus. 16. Verſ. 8. Cunctie diebus * Na-
tLirzatus ſui ſancétus erit] Hæc eſt ſanctificatio corporis, ne polluatur ſuper mortuis.
17. Verſ. 9. Repentè] Is eſt violentiâ oppreſſus-
858888 3

18. Eod. verſ. 9. Sabits]) Hic
eſt

h, loc. it. Nedarim, ſol. 3. b. & Peſachim, Vol.
43., b. & fol. 44. a. b. it. Naſir, ol. 3 5. b. &
pol. 37. a. b. & ol. 3 8. a.
1 Hebr. ainb) in utroque MSto pro eo legitur:
Pb i, e. colores, de qua voce vid. Buxtorf. Le:
zic. Chald. fol. 1501. ut juxta hanc lectionem
ſenſas ſit: non humeckant (Kive intingunt) ſuf-
Rcienter (ſeu quantum latis eſt) colores (in
Sabbatho.)
9. Scil. uvarum, conſer. hic P. Fagii not. ad Para-
phr. Chald. it, traclat. Talm. Nalir, ol. 14. b. &
Jol. 34. 5. & ol. 39. 2. 5, uti in par
ad marginem b. loc. allegatur; confer. & Neda-
rim, fol. 3. O. & Peſachim, fol. 23. a. & fol. 45.
2. & Nalir, Fol. 3. 6. & Cl. 4. a. & ol. 9. a. it.
Jol. 3 4 b. & fol. 35. a. & ol. 3 7. b. & fol. 3 9. a.
19. Malleus ſive clavus interior campanæ, ſic Hebr.
day interpfetantur, confer. Buxtorf. Diction.
Hebr. voc. A & Elusd. Lexic. Talm. fol, 1629.
11,. Sive: nolæ, Hebr. A; feſpicitur hac vocead
Jdicionem M, quæ hic in textu ſacro habetur,
nonnulli gutant, an ſignificate partem exterio-
rem tinntinabuli, videatur id. BuxX:. in Lex. Talm.
dol. 65 2. confer. & not, in nofi m .h. loc.
W Hebr. Dy“ 9w, abeſt iſtlud 4 MStoz.
12. Confer. hic Gur Arjeh ol. 166. col. 4. med.
& not. in Ppan mew b. loc, ubi etiam Siphre ad
marginem a legatur, confer, & Naſir, Jol. 39.
b. & fol. 40. . S& ol. 41. a. it. Fol. 44. a. & ſol.

E

ritual. lib. 3* Diflert. 1. c. 6.

1 3 Id eſt: Sæghol, uti in notis a ne De expo.

nitur atque iplom etiam Patach poſitum eſt infrà
literam Reiſch, ſcil. in voce 29, ſicuti in iis⸗
dem notis habetur, confer. infrà Numer. c. 11.
Vv. 8. n. 3 8. voxiſta: 1 i. e. parvum, abeſt ab
utoque MSto.
14. Vel: ut notet: alere comam, confer. Gur
Arjeh fol. 166. col. 4, med. it. Naſir, ol. 15. a.
& fol. I8. 2. it. Ol. 44. a.
15. Id eſt: non alet comam, uii Commentator
noſter hic & ad Levit. c. 2 1. v. 10. exponit, ubi
vide not. n. 3 89. Confer. hie Naſir, fol. 6. b. &
fol. 14. b. & Peſachim, fol. 23. a. & Jevam-=
mot, fol. §. a. it. Laanit, fol. II. a. S fol. 17. 2.
b. ir. Moe katon, fol. 18. b. & Sanhedrin, fol.
22. 5.
16. Nam triginta dies requiruntur ex ſententia
Rabbinorum, ut ſit vel dicatur y i. e. coma
longa, confer, & hic Gur Arjeh ſol. 166. col. 4.
med. & not. in an eh. loc. it. Naſir⸗ fol.
3. à. & ol. 5. a . & fol. 6. b. & fol. 39. . it.
Kiddulchin, fol. 27. 6. & Peſachim, fol. 23. a.
& Naſir, fol. 42. b.
* Confer. Naſir, fol. 42.. & fol. 43. a. b. & fol.
4 8. b. & fol. 49: a. & fol. 6 I. b. it. Sanhedrin,
JBl. 3 5:2 a.
17. Confer, hic præ aliis not. in nofn Mmnew b. loc.
ac Jalkut Part. I. fol. 209 col. 4, circà fin. &
Nalir, fol, 14. 6. & fol. 4 g. a.
18. Id eſt: qui violenta morte interemptus eſt

60. a. confer. & Spenceri de Legib. Hebræor.

præſente Naziræo, qui proptereà polluitur, con=
fer. & Jalkut dict. Parf. I. fol. 2 10,col. I, Pprinc.

NNuMERORUM.
eſti ignorans, 19., ſunt, qui dicant, (verba iſta:) NRR 15 . unam vocem,

1068

(ut notet: ) caſum repentinum. 20. Eod. verſ. 9. Quòd ſi quupiam mortuns fuerit
ayud eum] i. e. In tentorio, ubi ipſe 21. eſt. Eod. veri. 9. In die mundationis ſuæ] i.

e. In die aſperlionis ejus, 22. vel non (intelligitur forſitàn hic mundatio,) niſi die
octavo, quê ille (Naziræus) omninò mundus eſt? lex (hic) dicit: die ſeptimo, quo-

modo ſeptimo? forſitàn etiamlſi non fuerit aſperſus? lex (hic) dicit: die mundatio-
nis ſuæ. * Verſ. 10. Et in die olfavo offeret duos tartures (Hoc dicit lex. ut excipiat

(diem) Eeptinum aut non * (dicit forſitàn iſtud,) niſi, ut excipiat nonum diem? de-
etiam

terminavit (lex) certum tempus ſacrificiis, 23. quæ offeruntur atque præfixit
certum tempus illis, qui offerunt, quemadmodùm (igitur) ſacrificia facit legiti
24. dies octavus & (ſequentes dies) à die octavo ac deinceps; ita & eos, qui offe-
runt, † (facit legitimos ***) dies octavus ac (ſequentes dies) ab octavo ac deinceps.
Verſ. II. Ab eo, qued pectavit ſaper mortuo] (Nempè) dum non admiſit (Naziræus)
dehortationem, 25., utabimmunditie mortui (ſibi caveret,) R. Eleazar Capharæus di-
cit)hunc locum intelligendum eſle tde 0,) uiſeipfam affligit Propterx vinum. 26.

Pod.

23. Sive: oblationibus, nam dictie ao hie no-

19. Nempéè, qui ignorante vel non opinante Na-
ziræo ſubitò coraàm ipſo mortuus eſt, & ideircò
Nazitæus polluitur, ſic etiam in Gar Arjeh
ſol. 166. col. 4. circà fin. dictio dene expo-
nitur de illo p' vvy a Nαπ i. e. qui non
putat de iſto (homine, cui Naziræus prælens eſt,)
quòd ille moriturus ſit, confer. & P. Fagii not.
2d Paraphr. Chald. 6. loc. & not. in pet r,
hb. loc. it. Naſir, fol. 6 3. a. & Sevachim, fol.2 3 † Hebr. Papp hæc & ſequentia, usque ad:
b. & Keritut, fol. 9. a. RD We i. e, ab eo, quod peccavit, abſunt 4
20. Conſfer. hie Gur Arjch fol. a66. col. 1. circà MSto 1.
fis, & not. in dpan rah, loc. *h Hebf. vwn, ſic in MSto z. hie additum rege-
21I. Nempè: Naziræus, conter. G hic not. in ritur.
ma W h. loc, it, Naſit, fol. 15. 3. fol. 2 5. Vel.
1g. a. it. fol. 4 4, a.
22. Aſperſio vocatur hie mundaiio, quoniam —
e es e e i, e, dies aſperſionis ejus
eſt pars quxdam mundationis ejus, quamvis il-
le aon penitùs mundatus ſit, quamdiu ipſe ſacri-
ficium purificationis ſive expiationis ſuæ non ob
tulit, uti in netis . en mo h. loc. exponi-
tur, Zid. Sig Siga. ſequ. it⸗ Nalir, fol. 42. a. tol.
4 † .
* Quo fſeil. dic aſperſus eſt, nam aſperſſo pars qux.
dam mundationis eſt, vid. num, præced. 22,
Ax Hebr. *ε& iſta & ſequentia, usque ad: pa-
i, e, determinavit (lex & c,) abſunt 4 MSto I.

tat mhaa Prout in Da ne . loc. exponi=
tur.

verbo illo Buxtorf. Lex. Lalm. fol. I104. vide
Deateron. . 12. v. 16, n. 64. g Jakut Fart.
1: fol. 2 1I. col. I. circà fin.

iam hie dalku dict. Part. 1. fO1. 2 I I. col. 2. med.
it. Laanit, fol. I1. 9, &. Nedarim, fol. 10. 2. b.

B,;va kama, fol. 9 1. 5.
niam ſeipſum afflixit &c.

2 6. Dum abſtinentiam vovit 4 vino ac proptereà

2a. prot Buxtorf. in Lex. Talm. ol. 193. alle-
gat, confer. not in pam re' h. loc, ubi etiam
tractat. Talm, Bava Kamus ol. 9 1. b. adducitur.

CcA. VI.

24. Hebr. AWnn i., e. facit, ut die illo octavo recte
ac legitimè ſacri ficia offerant Nazi: æi, confer. de

t vVel: facrificium pro peccato ideò offerti, quo⸗

quia non dedit locum dehortationi, ſi ic
verba iſta: A eiÜi hic interpretor, c0 fer. et-

6G Nafr, fol. 1 S. 2a. & fol- 19. ar it. fol. 22. a,m

ſemet cruciavit vel in morbum incidit, iſte eſft
uei. e. Beccator, uti habetur in Naſir /ol. 22

C4. V.

—,—
od,venl 11.
(erun) Nan⸗
Deintegronun

tſerlilent i e⸗

iquehac (arn
Plican le acceiß
teatl, (Abi
miturin lo loce
ihlam. Verl.
cuchariſticorunm

iite illispropte

ler)reduxitilla
beant lbaminib
Hlucentas arna
17. Ktriſciun

——
* Conlet. Nalir, te
6,
27. Non numeral
26 Naziræus Gem.
fer. hic Naſit,
Nidda, o. 69.5
1ir vel: ge nibus
4.11. V. 16. n.
16, 6 N. , in 1
19. Sie ex meme ,
eie volui; aia
Lexit, did. c. 11
9) Hebr. nor
pri,e, onerab
1 Ui Deuteron
RNidchi not n 16,
1e Hebr Srn
MNN do
dus vel 14, det⸗
1,a. § 0. .
derachim, ſol⸗
ol 46.6, o,
Ze Vel: gecernat
tuatur, confer.
Mumet e, 15.
tim wiemg
Pelekälialigu lun

cNV.
AN

acn vocem,
tuus fuerit
1oni i

) nii die ⸗

deimo, gto.
mundatio-
ut eNcipiat
ndiem de.
Eluit etiam
cit egiume
6, gui ofe
e geinceps.
(Nanirzus)
Pharzus di-
Vinum. 160
lod.

n

ay hie no

loc enpoli⸗

looctavo tecle
irzi, COoet, de
fol. 1104 ſide

ſikkut but.

a, Gique 1d:
cayit, ablunt 4

e addium tege ⸗

ehottationi, ie
leiot, 00 let t .

11.c0l.2 ,nes
n, ſol. 10.41 t.

i. ol. 11, 90

ed ollenni, no⸗

4
o 1e poptetes
incidit, e t

0l. 19337 =.

CAP. VI. NUMERORIM. 1069
— .*
Eod. verſ. II. Et ſanitifitabit * aput ſuum] Ut iterùm incipiat (Naziræus) numerum
(dierum) Naziræatus fui. Verſ. I12. Be cenſecrabit Domino dies Naziræatus ſai] i. 6.
De integro numerare incipiet (dies) Naziræatus ſui. Eod. verſ. 12. Dies priores in-
tercident] i. e Non erunt de numero. 27. Verf. 13. Agducet eum] Adducet ſeipſum,
atque hæc (particula: M)&ε) eſt una de tribus NN, 2 8. quas R. Iſmaél ita cx-
plicat, ſic (accipitur in illo loco:) & adferant EQd i. e. ſeipſos 29. iniquitatem
reatus, ** (ubi — )& poniturpro:) Pay — N i. e. ſeipfſos, ſic quoque (ſu-
mitur in illo loco:) & ſepelivit 1 & in valle, 1e0. i. e. ipfe fepelivit D s ſe⸗
ipſum. Verſ. 15. Er mincha eorum &W Kbamina eerum †*] Videlicèt holocauſti &

euchariſticorum, quoniam (iſis) fuerunt ſub regula; ſed excepts ſunt (de regula.)
ut de illis propter rem novam judicetur, 31. dum opus habuerunt pane, 32. (ideò
lex) reduxit illa (holocauſta & euchariſtica) ſub regulam ſuam, (nempè,) ut opus ha-
beant libaminibus, uti convenit † holocauſto & euchariſticis. 33. Eod. verſ, 15.
Placentas azymas & lagana azyma] (Nimirum) decem ex qualibet ſpecie. 34. Verſ.
17. Sacriſicium euchariſticum Domino cum taniſtro azymorum] Sacrificabit (ſacerdos 9
eu-

X Conbfer. Nalir, fol. 18: a. 5. & Keritut, tol. 20.
b.
27. Non numerabuntur, pro nihilo habebuntur
ae Naziræus demio incipiet ſemet ſeparate, con
fer. hic Naſir, Yol. 3. a. 6. & ol. 4 4. 2. b. it.
Nidda, fol. 6 89. .
28. Vel: de tribus Pzrtienlis: O&, confer. Levit.
c. 2 2. v. 1 6. n. 64. Deuteron. c. 34. V. 6. n.
16. & n. 17. ir. iract. Talm. Naſir, fol. 6. b.
29. Sie ex mente R. Hmaélis particulam ri ver-
tere volui; alii aliter interpretantur locum. qui
Levit. dict. c. 2 2. V. 1 6. ha betur.
X Hebr. nues y, in MSto 2, poſte additur:
WPyvi, e. onerabunt (ſeipſos iniquitate reatus.)
30. Uti Deuteron, c. 34. V. 6. habetur, ubi vide
Raſchi not. n. 16. & n. 17.
XXW Hebr. .1., in utroque MSto hic additur:
ruein E&ν bu, i. e. trium pecorum, (de qui⸗
bus veri 1I4. b. cap.) confer. hic Sevachim, fol.
g. a. & fol. 5 5. a. It. Menachot, fol. 9 1. b. &
Sevachim, fol. 4. b. & fol. 9. a. it. Menachot,
fol. 46. 6, & fol. 47. a. it. Fol. 9 I. b.
321. Vel: decernatur & aliquid novi de illis ſta-
tuatur, confer. infrà verſ. 20 h. cap. n. 43. it.
Numer, c. I 5. v. 22. . 34. eſt unus ex trede

cim Mââ[ i. e. modis explicandi legem, ſi res in

ſit & ex ea rursùs egrediatur vo'ne n ee.
i. e, ad novum aliquod decernendum vel judi-
candum, quoôd non poſſit reduci ad regulam ſu.
am, niſi verſus aliquis ſive extus Scripturæ id
expfeſsè faciar, hunc modum autor noſter hic in-
telligit, confer. Buxterf. Lex. Talm. ol. 1044.
& not. ad librum Prec. Jud. p art. I. p. 10, & ſeq;,
ubi tredecim iſti modi explicantur.
32. Nempè: caniſtro azymorum, prout habe-
tur in principio hujus verſus; qui tamen panes
azymi in holoçauflis & euchariſticis regu lariter
non requiruntur atque ita aliquid novi hic eſt.
† Hebr. † i. e. uii jus ac mos eſt, in ASto 2.
pro eo legitur : van i. e. ſicuti omnia (lcil. ho-
locaufſta & euchariſtica iſtud requir nt)
33. In quibus libamina adhibentur-excipitur Hxnn
i. e. facri ficium pio peccato, ieH 'KE²
i. e. quia ſaciificio ſive oblationi pro peceato
non funt libamina, prout in Gar Arjeh fol. 166.
col. 4. fin, habetur, confer, & not. in dnnm rrme
h. loc., ubi caput decim um tractatus Talmudicis
Menachot, allegatur, confer. & falkut Part. 1.
fol, 2 12. col. 1I. circà fin. & col. 2. princ.
34. Nempè: decem placentas azymas ac totidem
lagana;, confer. Exod. c. 29, v. 2. n. ge & v. 23.
n. 59. vid. & Gur Arjeh fol. 167, Col. 1. princ.

generali aliqua ſumma ſive regula comprehenla

& not, in ρ , log.

1070

NuMERORUM.

cuchariſtica, ut 35. ſanctiſicet panem. Eod. verſ. 17. Mincha ecjus & libamen ejus]

(Nempè:) arietis 36. Verſ. I 8. Et radet Naziræus in oſtio tabernaculi conventu] For-

ſitàn radet in atrio? 37. ecce iſte modus eſt contemptibilis; 38. ſed radet Naziræus
poſt mactationem euchariſticorum, nam de iſtis ſcriptum eſt: & mactet illud in oſtio

tabernaculi conventus.

39. Eod. verſ. 18. Qui eſt ſub ſacrificio eucharißtico] i. e.

Sub olla, in qua coqunt * illud (ſacrificium euchariſticum,) quia euchariſtica Naziræi
coquebantur in atrio, opus enim erat, ut ſàcerdos auferret armum, poſteaquàm is

erat coctus. 40.

Verſ. 19. Armum coctum] i. e. Poſtquàm is coctus fuit. ** Verſ.

20. Res ſanéta eſt ſacerdoti] i. e. Placenta † & laganum atque armus oblationis iſta
ſunt ſacerdoti. 41. Eod. verſ. 20. Super pectuſeulum agitationis] i. e. Præter 42½. pe⸗-

Guſculum & armum, quæ debentur ei (ſacerdoti) ex omnibus euchariſticis, additus eſt

cuchariſticis Naziræi etiam armus iſte, quoniam cuchariſtica Naziræi fuerunt ſub re-

ula;

.

ſed excepta ſunt (de regula,) us de iſtis judicetur 43. propter rem novam quo-

ad differentiam 44. armi, (ideò) opus fuit; ut (lex) iterùm reduceret illa (euchariſti-
ca) ad regulam ſuatn, ut judicium fieret etiam de pectuſculo & armo. 45. Verſ. 21.

Præterid, quod apprebenderit manus ejus] Nam, ſi dixerit: ecce ego ſum Naziræus, ut

ton⸗=

—

3 5§. Partieula? yy, quæ hic conjungitur dictioni
, ponitut pro: Nan y, confer. Exod. c. 28⁸.
v. 22. num. 1 10. Ge v. 2 3. n. 120. confer. & Gur
Arjeh fol. 1672 col. 1. princ. & not. in no
Sp b. loc.
36. Conſer. & hic Gur
princ. & not. in
chim, fol. . se

Arjeh fol. 167. col. 1.
b. loc. it. Seva-

37. Confer. Siphte, uti in an h. loc. ad

marginem allegatur, it. Naſir, ol. 45. a. b. &

Jol. 47. æ. it. Menachot, fol. 9 1. .

28. Seu: ignominioſus. deberet enim ſtare hn
ten i. e. aperto capite, quod ſanè Naziræo forer
curge ſeu ignominioſum, quocirca prohibitun
(uit ma fWYai. e. radere in atrio, praut in no-
(is oti rw bh. loc. habetur. =
39. Prout Levit. c. 3. Veiſ. 2. habetur, conſer. Na
ſir, fol. 452 a. b.

Vel: coquebant, Hebr. Genn e ſie etiam jux.

t3 utrumque N Srum eſt legendum; non autem
Ni, uti in vulgatis editionibus habetur.
4 . Siemti habetur verſu ſequenti 19. h. cap. con-
ſer. hic Gur Arjeh fol. 167. col. 1, Wsd. & not.
in Pnan rn h. loc.

*X Confer. Jalkut Part. I. fol. 2 12. coh. 2. med. it.

Kidduſchinfol. 3 6. b. & Naſir, fol 46. a.
† Hebr. —orm iſtud & ſequentia, usque ad:
r i. e, ſuper pectuſculum, abſunt à MSte 1.
41. Confer. P. Fsgii not. ad Paraphr. Chald. h. 1oc.

in mon now h. loc.
42. Particula —) i. e. ſuper, accipitur hic pro:
Inn i. e. præter, confer. Levit. c. 3. v. F. n. 14.
& Levit. c. 4. v. 9. ac V. II. n. 2 9. it. Levit. c. 7.
v. 36. n. Q9⸗ ac Numer. c. 2 8. v. 10. n. 2 ⁸. con-
fer. & hie Gur Arjeb fol. 1.67, col. 1. fin. ac not.
in Smom DWh, loc. ðYU
43. Confer. quæ ſuprà ad verſum 15. . cap. n. 3 I.
notata ſunt. ⸗

regulsm ſuam deducenda fuit.

quia armus iſte in ſacriſicio Naziræi hic additur,

ſacrificium cœteris euchariſticis ſeparatur, ideò
peractàâ ſpeciali ejus explicatione, res iterum ad

4 5. Confer. hic præ aliis notæ in non mno h.
loc.

id quod particulare eſt ac ſpeciale, in quo iſtud

CAP. VI.

dgeam (ca;

—

Sevachim, fol, 55: a. & Chulin, fol. 9 8. a. E
y

it. Gur Arjeh ol. 167. cOl. I. circà ſin. ac not.

