26. quòd dentes ejus ſint PY DP i. e. perverſi & obliqui. Eod.

verſ. 5§. Et contorta] (Vox ))RN ſigeificat linguâ Gallicà:) entortillée, * ſicuti
filum iſtud, quod (reſtiarii) prolongant idque contorquent circà funem duplicatum,
27. eſt ex illis dictionibus, quæ duplicantur, veluti (ſunt voces iſtæ:)
Pp, =DR, red, 50d. Verſ. 6. An Domino reyendetis ifſtua?]
(Habetur enim hic) ſignificatio interrogativa, (ut hic ſit ſenſus:) an vos ei (Deo) mo-
leſtiam creabitis, cujus in manu poſitum eſt, 1S, pœnam à vobis exigere; qui (ta-
men) vobis omnis generis bona exhibuit? * Eod. verſ. 6. Popule ſtulte] Qi⸗ ob⸗
bliti ſunt ejus, quod ipſis factum eſt. Eod. verſ. 6. Et non ſapiens] Ut intelligat ea,
quæ futura ſunt, 29. quoniam in manu ejus † (Dei) poſitum eſt, ben facere & ma-
lefacere. Eod. verſ. 6. Nonne ipſe eſt pater tuns, qui poſſedit te ?7] Qui compara-
vit 30⁰. te, qui nidum tibi fecit 31. in petris & in terra forti „qui ornavit
säl te

—

xie. Chaid. ol. 390. vide & infrà v. 9. . cap. n.
4 9 M
28. Confer hie Gur Arjeh fol. 226. col. 3, med.
ac not. in .α a bh. loc. wide & Nizzach.
apud D. W'agenteil. p. 5 5, it. lalkut Pact. I1.
Fol. 306. col. 3. circà fin.
* Hec veiba: qui (tamen) vobis omnis gene-
geris bona exhibuit, abſunt in Hebræoa MSIO

e. corru perunt ſibi, non ei, addita ſunt iſta:
aDy DN N— h e n dee mne
i, e (Scriptum quippè eſt:) quia corrupit po-
pulus tuus (Exod. c. 32. v. 7.) non autem filii
ejus, dicitur enim: populus tuus (Exod. d. c.
32. v. 7.) non verò: populus meus, (vid nor.
ad Exod. alleg. c. 3 2. v. 7. n. 52: & ad Exod
c. 3 3. V. I. n. 2.)

† Hebr. Pan iſta & ſequentia, usque ad: Niar .

Snm i. e. filii ejus, macula eotum, abſunt hic] 29. Hebr. na, confer. quæ infrà ad veiſ 12.
à MSto I. h. cap. n. 7 5. de hoc verbo notata ſunt, it. Jal-
24 Id eſt: macula iſta Iſraélitarum ſuit „ non kut Part. 1. fol. 306. col. 3, fin. & col. 4. princ.
Dei, ſie quoque in notis 'nor e h. lor. † Hæc verba: quoniam in manu ejus (Dei) goſi-
exponitur, confer. Jalkut Pait. I. ol. 306., col. tum eſt, benefacete & malefacere, abſunt in He-
3. med. M bræo ab utroque MSto. H
abetuon. 3o. Vel: acquitivit te, ſic verbum ea juxtà no-
26. Sic dictionem h'n hic interpreter, alii al tas inpan hic igterpretor, ubi exponitur,
ter, confer. Buxtorf. Lex. Chald. ol. 756. quòd ſit eh i. e. ſignificet acquiſitionein,
*Ita hie exprimo: “vνh[iU& ſic ferè in MStoO I ſive poſſeſſionem, confer. num. ſequ. 3 1, abeſt
ene abeſt auiem hie dictio iſta Gallica autem Iited Ran M4SDteD 2.
à MSto ꝛz. H 12. Sic 1an etiam juxtà notes in an hem hic
27. Sic di ctionem 7N, quæ biz habetur, inter- interpretor, nempè, quòd ſit h i. e. ſigniſfi-
pretor, nam 71 non poteſt confici ex paucio cet nidum ; reſpicitur autem ad verbum Jap,
ribus, quam dauobus filis, conter. Buxtorf. Le 5 gquod
*

1486 DEUTERONOMII. CAb. XKXKXII.

te 2. om ni genere ornamenti. Eod. v. 6. Pſe fecit te] Populum inter populos. 33.
Eod. v. 6. Ee ſtabilivit te] Poſteà omni genere * fundamenti 34. ac conſtituit 35, ex
vobis ſacerdotes, ex vobis prophetas & ex vobis reges ſtabilivit, * nam omnia ab eo
dependent. 36. Verſ. 7. Memento dierum antiquorum] Quid ille (Deus) fecerit
antiquis, qui eum ad iram provocârunt. 37. Eod. verſ. 7. Conſiderate annos genera-
tionis cujusque] (Nempè) generationem Enoſchi, dum (Deus) ſuper illos induxit
aquas oceani 33. ac generationem diluvii univerſalis, quod inundavit eos; alia ex-
licatio: non induxiſtis in animum veſtrum id, quod præteriit, conſiderate annos cu-
juslibet generationis, ut cognoſcatis id, quod futurum eſt, † (nempè,) quòd in ma-
nu ejus (Dei) poſitum ſit, ut benefaciat vobis & vo⸗ poſſeſſores conſtituat dierum
Meſſiæ atque ſeculi futuri 39. Eod. verſ. 7. Interroga patrem tuum] Hi ſunt pro-

hetæ
ke Ec. Eod. verſ. 7. Seniores tuos] Hi ſunt ſapientes. 41. Eod. verſ. 7. Et

dicent tibi] Illa, quæ primis temporibus geſta ſunt. 42. Verſ. 8. Cam peſeſionem da-

ret

7

quam Rex, (à quo omnia cependent.)
36. Quòd ſecùs eſt in alis populis, qui ſumunt ſi-
bi regem MW½ νππ‚. e. ex alia urbe ſive pro=
vincia, ſie in not. MNm HDW h. loc, exponitur,
vid. & Jalkut Part, 1, fol. 306. col. 4. princ.
37. Reſpicitur hic ad illos homines, qui diluviò
ducitur autem hic à Commentatore noſtro ter fuerunt deleti, confer. num. ſequ. 3 8. & v. ſequ.
tia expolſitio verbi confer. num. antec. 30. 8. h. c. n. 4 ¾.
& 3 1. ac not. in piER h. loc. it, tractat.] 38. Meminit Commentator nofter iſtius diluvii
Talm. Berachot, fol. 3 5§. a. & Sanhedrin, fol. in notis ad Geneſ. c. 6. v. 4. ad Eccleliaſt. c. 3.
102. à. v. I4. ad Hiob. c. 12. v. 15. & ad Amos c. 5.
33. Nemp?, eiegit te ex populis, ut eſſes: d y
i. e. populus peculiatis, vide Deuteron. . 7. v. G. p. 13 1. e dit. Gorh. B
& Deuter. cap. 14. v. 2. confer. & not. in nopæ † Hebr. Na , ablunt iſta hic ab utroque

nn b. loc. MSto.
* Id eſt: omni ratione ac modo temet ſtabilivit 39, Lociiſtius expoſitionem vide in not- nve
ac firmavit. —– . 5. loo. .
4. Hebr. Da i é. baſis, e qua voce vide Buxt. 40. Eliſa is fuit, non Elias, vide 2. Reg. c. 13. v.
Lex. Chald. fol. 326. not. in 1 e h. 14, confer. hic tractat. Talm. Schabbar. ol. 2 3:
loc. ac Jalkut Part. 1. 9l. 3 06, col. 4. prine. . a. & Succa, fol. 46. a.
35. Sic dictionem j juxi notas in p ne hic 41. Hebr. d-, ſic à Judæis vocantur eorum
interpretor, nempè, quod ſit pa Pwhi. e. no- Rabbini ſive doctores, nam dictio o, quæ hic
tet baſin, confer. 1. Regum c. 7. v. 29. ibique habetur in textu ſacro, eſt em phatica ac ſignifi-
Ralſchi not. abſunt autem iſta: ac conſtituit &c. ] cat ilum, Anan ai. e. qui poſſidet, ſapien-
usque ad: memento dierum (v. 7, . c.) in He- tiam, ſic in not. pm no h. loc. exponitur.
bræo 4 MSto z. 42. Confer. hic not. ad librum Prec. jud. part. 2.
2K Sic Hebr. hic interpretor, in MSto 1. pro p. 22 8. 5. piinc. ubi hujus verſus 7. & ſequenti-
eo legitur: a i. e. ſicuti (omnia ab eo de- um usque ad verſum 13, habetur explicatio-
pendent,) niſi vertere velis iſtud 7)2 i. e, tan-

quod hic in textu ſacro habetur, cujus variæ ex-
plicationes hic 4 Cemmentatore noſteo addu-
cubtur. . .
32, Vel: qui præparavit te omnis generis præpa
ratione, nam & hanc ſignifieationem recipiunt
verba iſta: on & hh, quæ hic habentur; ad-

3

qui vocantur pattes, veluti de Elia 40. dicitur: mi pater, mi pater, currus Is-

v. 8. vide & Gorionid, l. 2. c. 11. al. l. 2 c. 18.

CALMN

—
rit erceſ
clrunt, pol
inundatione
(Deve) biſp⸗
ex mundo d
un) i.e,
floun lya
Schem & jur
in Egyptum
Verl. 9. O⸗
angd⸗
Ktwitute,)
populus ejus:
gue elt tertins
ti wi ſui (Ab
(nerita,)ſcuu
cjus fuerunt e
lſaaci 49. V
(Deus) ſbi ſ

—
4 7. Contet. veil.
0, 39: 1. Jilkut
444. Idelt: homin⸗
14, ua dere pige
in lei Chald
: leehlum din
ile tonfoſeſ
1i habylonice.
4 Conſer, hie tracl,
1. Nel: ſeytuagint
cch 1ne.g.n.
neſe vel,
1. ſo. it. Nume,
I. VI) num.¹
i Eeic
ſ. zbr P.7
ee, r.

Wogenlei
conle d

CAL.KI.

—
rpopvlos,11.
nſtituit ,er
nomnia ab eo
(dens) kecetit
leannii enera-
t illos indorie

it eos; alia ele⸗

letate annoscl⸗

,) vèd inn .

nſkituat dierum
1]Hi ſuntpto⸗
Pater, cutkus l.

od, verl 7. E
zaſiſtmimadt-
f

4

Cepengent.)

li, ui ument ſ⸗

alia ulbe ſiſeßlo⸗
9r,. loe eonit,
job. eol. 4, pline⸗
omines, gli futid

eegn. 19. &. leg.

noler ikius ilrit
.0 Zecleliall c. 3,
,à ad Amad. ſ.
t,11, dln delg⸗

Gnn bie oae

iGꝛinnor vin

nide nlet, 1z.,

lo. SKhabdat⸗ ſer

ur eorufd

, vocant
dris ge

hoßn
anſienl
di ſidet, lehnt

CAF. XXXII. DEUTERONOMII. 1482

ret excelſus gentibus) i. e. Cum Sanctus ille Benedictus iis, qui ipſum ad iram provo⸗
cârunt, poſſidendam dediſſet partem hæreditatis eorum, ipſe eosdem diluviò atque
inundatione abſumpſit. 4;32. Eod. verſ. 8. Cum ſepararet fiüos Adami) i. e. Cùm
(Deus) diſpergeret generationem diviſionis, 44. in manu ejus poſitum erat, eosdem
ex mundo delere; verùm non ſic fecit; ſed Eod. v. 8. Conſtituit terminos †½ popu-

lorum) i. e. Servavit illos ſuperſtites nec eos delevit. Eod. verſ. 8. Juxtà numerum

filiorum Iirazlis) i. e. Propter numerum filiorum Israëlis, qui egreſſuri erant ex filiis
Schem & jux:à numerum ſeptuaginta animarum filiorum Israelis, qui deſcenderunt
in Ægyptum, conſtituit (Deus) terminos populorum ſeptuaginta linguarum. 4 5.
Verſ. 9. Quia pars Domini ſ populus ejus) Cur iſta omnia? quia pars ejus (Dei)
fuit ſubacta 46. inter illos (populos mundi;) aſt ipſa (pars illa De) egredietur (ex
Kervitute,) ſed quænam eſt pars ejus? (nempè:) populus ejus, quisnam autem eſt
populus ejus? (videlicèt) Eod. verſ 9. Jacobus, funiculas 47. bæreditatis téjus) Is-
que eſt tertius inter Patriarchas, * triplicatus tribus meritis juſtitiæ (nimiràùm) juſti-⸗

tiâà avi ſui (Abrahami) & juſtitià patris ſui (Iſaaci) & propriàâ juſtitiâ ſua, ecce tria

(merita,) ſicuti funiculus iſte, qui fit ex tribus filis, 48. ipſe (igitur Jacobus) ac filii
ejus fuerunt ei (Deo hæreditas; non veròô Ismaël, filius Abrahami, nec Eſavus, fitius
Iſaaci. 49. Verſ. 10. Invenit eum in terra deſerta] Iſtos (Israelitas) deprehendit ipſe
(Deus) ſibi fideles in terra deſerta, qui receperunt in ſe legem ejus ipſiusque regnum
a0

Jalkut Part. 1. Fol. 306. co l. 4. med.
46: Suppreſſa, afflicta & variis calamitatibus affe⸗
Ga, ſic nn hie interpretor, populos enim II⸗
raeliticus ab Ægyptiis aliisque gentitus afflictus
fuit; ſed tandem 4½ Deo liberatus miſerias &
calamitates effugit, confer, not, in e e
h. loc.
47. Confer. hic not. ad librum Prec. Jud. part. 2
p. 102. a. princ. ac not. in ati mnev h. loc.

4 3. Conter. verſ. præced. 7. h. cap- num. 37. 8&
n. 3 g. ac Jalkut Part. 1. fol. 306, col. 4. med.
44. Id eſt: homines, quotum ætate diviſa fuit ter-
ra, qua de re vide Geneſ. c. 10. v. 2 5. Buxtorf.
in Lexic. Chald. fol. 1734. —790 ver-
tit: ſeculum diviſionis, nempè tempus, quo di.
viſæ & confuſæ ſunt lioguæ in ædificatione tur
ris Babylonicæ.

4 Confer, hice tract. Talm. Chagiga, fol. 12. 5.

e
.

vh. ſoe epohilln⸗ .
Met d Niin ,
ſn e7, Eglin⸗

45. Vel: ſeptuaginta linguis, uti Seldenus de Syn
edr l. 2. c. 9. n. 1. Vertit, confer. not. ad Ge
neſ. c. 3 5. v. 11. Sign. ** & Numer. c. 7. v. 19
n. 50. it. Num. c. 25, V. 24. n. 5 3. & 1. Paralip.
c. I. V. 13 num. 24. vide & P. Fagii not. ad Pa-
raphr Chald. h loc. & Lightfoot. ad Luc. cap.
3. v. 36. Pp. 754. edit. IL-ipſ. & not. ad librum

D. Wagenlſeil. Sot. p. 669. n. 5. & pag. 770.
confer. & not. in an nD b, loc. it. not. ad
Habac, c. 3, v, 6. n. 18. ut & ad Zachar. C. 8. v.
2 3. n, 14. it, ad Jonæ c, 1, V. F. n. 6 vid. &

Prec. Iud. part. 2. p. 10 I. a. med. ac fin. atque

it. D. Wagenſ. Sota p. 670. & Ja Kut Part. 1.
fol. 306. col. 4. fin.
* Hebr. aN HH N, abfunt iſta hic à MSte

2
4 ⅝. Hebr. ρ, conſer. ſuprà v. 5. . cap. n.
27. & Eccleſiaſi. e. 4. v, 12. ubi: filum tripli⸗=
catum non facilè rumpitur, ad quem locum eti-
am hic reſpicitur.
49, Vide verf, ſequ, 10, h. cap, num. J0. & ſuprà
Deuter. c. 2. V. 27. num. 52. ac cap. ſequ. 33.
verſ. 2. num. 11. & num. 12. confer. & not. in

pN R h. loc.

Bbb bbb bbb

1488 DEUTERONOMII. CAP. XXXII.

ac jugum, id, quod non fecerunt Eſavus atque Ismael, 5o. dicitur enim: & ortus
eſt eis & Schir, illuxit de monte Paran. 51. Eod. verſ. 10. In loco horroris & vaſtæ
ſolitudinis] i. e. (In terra ſicca ac deſerta.) in loco ejulatus draconum & pullorum ulu-
læ, etiam ibi tracti fuerunt (Israelitæ) poſt fidem 52. nec dixerunt Moſi: quomodo
egrediemur in deſerta, ad locum aridum ** ac deſolatum, veluti dicitur: dum ſecu-
tus es me in deſerto. 73. Eod. verſ. 10. Circumduxit eum] Ibi (Deus) circumdu-
xit eos (Israëlitas) illosque nubibus 74. circumdedit & vexillis circummunivit
juxtà quatuor ventos 5. ac cinxit eos in infima montis (Sinai) parte, quia (Deus) in-
curvaverat illum (montem) ſuper eos tanquàm cupam. 5. Eod. verſ. 10 Eradi-
vit eum] Ibi in lege & intelligentia. 57. Eod. verſ. 10. Cuſtodivit eum] A ſer-
pentibus ignitis & ſcorpionibus & à populis. 58. Eod. verſ. 10. Quaſßi pupillam
oculi ſui] (Dictio WN ſignificat) nigredinem, quæ in oculo eſt, unde procedit
lumen, 59. Onkelos (verbum iſtud:) Mνν % (quod ab initio hujus verſus habe-
tur,) interpretatus eſt: ſuppeditavit ei omnia, quæ ipſi neceſſaria erant in deſerto, ve-
luti (verbum Nxp accipitur in illo loco:) Nx] i. e. & ſufficiet eis, 6ο. item (in
illo loco:) non N&α 2) i. e. ſufficiet nobis mons, 61. (idem Onkelos verbum:)
022)◻ i. e. circumduxit eum (interpretatus eſt:) collocavit eos in circuitu ma-
jeſtatis ſuæ, 6z. (nimirùm) tabernaculum conventus in medio (caſtrorum Israeliti-
corum erat,) & quatuor vexilla (primaria) juxtà quatuor ventos ſeu plagas 63.
mundi (erant diſpoſita.) Verſ. II. Sicuti aquila excitat nidum ſuum] Deduxit eos
(Deus)

50. Confer. verſ. præced. 9. h cap. num. 49. & P.
Fagii not, ad Paraphr. Chald. b, loc. it. Jalk ut
Part. 1. Fol. 307. col. I. princ.
51. Vide cap ſequ. 3 3. v. 2. n. 12. & Habac. c. 3.
v. 3. ibique Raſchi not. n. 7. & n. 8.

52. Id eſt: promiſſis Dei erediderunt, ſdem ſe- ſ

cuti ſunt & in illa conſtantes fuerunt, confer.
num. ſequ. 53.
A*X Hebr. —, in utroque MSto pro eo legitur:
i, e. (ad locum) vaſtum.
5J3. Sicuti erem. cap. 2. v. 2. habetur, ubi vide R.
Salom. not. confer. & num. præced. 52. h. verſ.
54. Confer. quæ ad Numer. c. 26. V. 1 3. n. 22.
& ad Deuter. c. 10. v. 6. n. II, notata ſunt, it-
Jalkut Part. I. fol. 307. col. 1. med.
55. Sive: juxtà quatuor plagas mundi, id enim
verba iſta: e ya) hic ſigoificant.
56. Ut, ſi illi legem non reciperent, mons iſte
omnes obrueret, confer. Exod. c. 19. V. 17. n.
43. & not. in n HS h. loc.

57. Nam ſtatim ac veiba legis ex ore Dei egreſſa

erant, Iiraelitæ illa intelligebant eaque explicare
poterant, ſic in notis ad Iibrum Prec. Jud. part,
I1. pag. 156. a. princ. exponi ur, ubi vide ſis
Hebræa.
58. Nempè,: alienigenis, confer. not. in ou
Man b. loc.
59. Sive: viſio, Hebr. NA; coœterùm α
inde dici putant, quia in illa nigredine ocuji ſive

pupilla conſpicitur velusi ſpecies & i. e. vir?

parvi, tanquam in ſpeculo mulierum, nam 'ze
venit à nomine ν, ſi in notis "an S'p.
loc., ex R. Bechai exponitur.
60. Sicuti Numer. c. 1I1. v. 22. habetur.
61. Vide Joſu. c. 17. v. 16. confer. & P. Pagii not.
ad Paraphr. Chald. 6. loc,

62. Sicuti Chaldæa iſta: nDͤ, nn eeee

P. Fagius vertit, ubi vide illius notas, ut & not.
in on e h. loc.

63 Confer. Numer. c. 2. V. 3. & ſeqq. ibique Ra-

ſchi not,

CAL.XN

—
(eus) en
hente lte
ſuos collid
ſint recipie
ic elt: Lacl
illa (mguils
ille benedie
te, quando⸗
ſed iuate
tuit de mor
Venih 57.
(ando ver
pecibu lui⸗
ſele exiollit

Propter ag
ſper alas in

los meor, ſi

69. quano
mare (ph,
ſtatim Proke
Verl. 12. .

—
44 Ideſt: no⸗
Pullisſui ſed
0s paula umt
ſice gur ger
epelcl,.
65. Vel: amol
digne Raſchi
udi erponitur
ſe, ille tam
Nonexerceat p
icuti cap.
not, N 14. c0
cdl. 1 circz ſh
wiitidu de

. lrogit Weo.

taz.

it. Vento .
Ind prim
ii de ehne
1aend

A. XKI.
—
m: & ortas

rroris G ße
pollorum ulu
loll: guomodo
itur: dumſecu⸗
ens) circmdn⸗
circummunixid
quia (Ders in.
rerl. 10 Brudi=

bit eun] A ſet.
Aaß nupilan
t, vnde proceit
ujus rerlushabe
tin gelerto, ve .
eis, do, Remn in

Kelos vetbum:) 3

os in cireitume ⸗
Alrorum sraelitll⸗
os ſe plagas 63,
um] Deduuitens

(Deus)

gedant eagbe eipltale
ſbrum Pie, u, ann

n
8 ccelelu
ill⸗ nigſe⸗
Pi Hecles
10 molierum,
ja notis
nuut,
,11, habelt,
conet 8

e,
nb
e i ius nolat⸗

in

NE
lne oeniſſſe R
Ni, e Ni
Na K
n i

b kagiinot.

TD Ne

. diqee Ri⸗
leil bit

CAP. XXXII. DEUTERONOMII.

(Deus) benigné & clementer, veluti aquila illa miſericors eſt ergà pullos ſuos nec re-
pentè (ſive cum imperu) intrat nidum ſuum; ſed priùs ſtrepitum edit ac ſuper pullos
ſuos collidit alis ſuis arbores eorumque ramos, ut ipſius pulli excitentur ac vires eis
ſint recipiendi illam (aquilam parentem.) Eod. verſ. 1I1. Excitat nidum ſuum]
id eſt: Excitat pullos ſuos. Eod. verſ. 11. Pullis ſuis incubat] Non aggravat ſeſe
illa (aquila) ſuper eos (pullos ſuos;) ſed obtegit tangendo; 4 ſic etiam Sanctus
ille Benedictus, qui eſt omnipotens, quem non aſlequimur; qui validus eſt 6. robo-
re, quando venit, ut daret legem, non manifeſtavit ſeſe eis (Israelitis) ab uno vento,
ſed à quatuor ventis, dicitur enim: Dominus de Sinai venit & illuxit de Sehir, appa-
ruit de monte Paran ac venit è myriadibus Sanctorum, 66. item: Deus ab Auſtro
venit, 67. is eſt ventus quartus. 68. Eod. verſ. 11. Espandit alatſuas, ſuß ipit eum]
Quando venit (aquila,) ut tollat illos (pullos ſuos) de loco ad locum, non tollit cos
pedibus ſuis, ſicuti cœteræ aves, nam cœteræ aves timent aquilam, quia illa volatu
ſeſe extollit ac ſuper eas volat, ideò tollunt illæ (aves) pedibus ſuis iſtos (pꝓullos fſuos)
propter aquilam; aſt aquila non timet, niſi ſagittam, idcircò tollit eos (pullos ſuos)
ſper alas ſuas, dicens (vel ſecum cogitans:) ſatus eſt. ut ſagitta me feriat, quàm pul-
los meos; ſic etiam ſanctus ille Bened ctus (Gicit;) & tuli vos ſuper alas aquilarum,
69. quando profecti ſunt Ægyptii poſt illos (Israeélitas) cosque conſecuti ſunt apud
mare (Suph, jaculati ſunt contrà illos (Israelitas) ſagittas & lapides balliſtarum, tunc
ſtatim profectus eſt angelus Dei &c. & venit inter caſtra .gyptiorum &c. 70.
Verſ. 12. Dominus ſolus] Dominus ſolus 77. & ſecurus deduxit 72. cos (Israeli-
Bbbbbbbbbz tas)

64, Id eſt: non tota corpoti ſoi mole ineub- & venit à myriadibus vanctorum, ſie in not.
puiligſui ſed corpere ſuo ſe allevat ac pullos ſu. nan re h. loc. exponi ur.
os paulu um tangit, ne illis nimis gravis evadat, 69. Sicut Exod. c. 19. v. 4. habetur, ubi vide net.
vide, quæ de verbo , quod hic habetur, ad Sign. *
Geneſ. c. I. v. 2. n. 4 5. notata funt. 70. Proùt Exod. cap. 14. verſ. 19. & 10. habetur,
65. Vel: amplus robore, vide Hiob. c. 37. v. 22. confer. & Exod. diét. c. 19. V. 4. n. 14.
ibique Raſchi not, ac not. in Nam nev h. loc. 7I. Secundum notas in pom re locus iſie ſie
ubi exponitur, quòd, licèt Deus amplus ſit ro. vertendus eſſet: Dominus populum IIraeliti-
bore, ille tamen Mam Sy noa Mn i e. eum ſolum & ſeçusum duxit in deſerto, nam
non exerceat potentiam ſuam ergà hemines. juxtà notas illas vox cferenda eſt ad popu-
66. Sicuti cap. ſeq. 3 3. verſ. 2, habetur, ubi vide lum Iraëliticum, ac ſi dices et, quòd Jſraelitæ
not. n. 14. confer. & Jalkut Part. 1. Fol. 30) arn by ee ne ee ee en de
col. I. circà fin. tαπ verba iſta: & venit Eribai. e. non opus habuerint ullô (alio) po-
myrtiadidus Sanctorum, abſunt in Hebræo ab u pulò, qui eum ipſis iret in deterto) ropter mul-

1489

utreque MSto. tam eorum ſiduciam (in Deo repoſitam.) ſic in
67. Vide Habac, cap. 3 verſ. 3. ibique Raſchi no-] iisdem noris an new' h. loc.
tas.

72. Hebr. an, quô verbô exponitur iſud: rad
quod hie in textu ſacro habetur, ubi poſitum eſt
y HN. PPy i, e, ten pus fururum pro præte=
tito, ſit in not. pam b, loc.

68. Ventus primus indicatur per verba illa: illu
xit de Sechir, ventus ſecundus per verba: appa-
suit de monte Paran, ventus tertius per verba:

1490

DEuTERONOMII.

CAFP. XXXNM.

tas) in deſerto.
ex omnibus diis gentium,
(Israélitas,) Rabbini autem no
quoque interpretatus e
nis, 74. ut in teſtimonium
raélitis) in teſtimonium, qꝗ
eaturi ſint neque præterita, quæ fecerit eis(D
rus ſit, ** ideò opus eſt, ut
res refertur ad (id, quod ſupr
cujusque generationis, 76.
omnia illi (Israẽ

verſ. 13. Vexit eum] (Ideò dicit
celſior eſt omnibus (aliis) terris,

Hi ſunt fructus terræ Israeliticæ, qui citiùs progerminant

omnes (cœterarum) terrarum fructus. 79.

80. ⁶ petra] Accidit cuidam, 81. u

litæ) in memoriam revocare debebant.

excelſa terræ] Omnis (iſte) textus juxtà Targum ejus
ur hic: vexit eum,) quoniam terra Israëlitica ex⸗

77. Eod. verſ. 13. U. comedant reditus agrorum]

Eod. v. I 2. Nec cum eo fuit Deus alienus] Non extitit robur in ullo
ut oſtenderet vires ſuas 73. atque pugnaret contrà illos
ſtri explicant iſtud de eo, quod futurum eſt atque ita
ſt Onkelos; ego vero dico, quò d iſta ſint verba redargutio-
vocentur cœli & terra
uòd tandem illi ſint prævaricaturi nec in memoriam fevo-
eus,)neque futura, 75. quæ ipſe eis factu-
textum ad hanc & illam partem reteras; tota autem
à dicitur:) recordare dierum ſeculi, conſiderate annos
ſic fecit eis (Deus) atque ita iisdem facturus eſt, **& hæc

* & ut canticum iſtud ſit eis (Is-

Verſ. 13. Vexit eum ſuper
eſt explicandus.) Eod.

78. & matureſcunt, quàm

Eod. verſ. I3. Et dedit ei ſugendum mel

73. Loci iſtius explicationem vide in not.
Dy'nan b. loc.
4. Correctionis ſive increpationis, Hebr. an,
confer. quæ ſuprà ad Deuteron. c. 1. V. 1. n. 1.
notata ſunt, vide & infrâ v. 3 5. h, c. n. 181. &
Gur Arjeh fol. 226. col. 3. fin. ac not. in
Spon W h. loc.
* Hæc verba: & terra, & ut canticum iſtud ſit eis
(Iſtaelitis) in teſtirnonium, abſunt hic in He-
bræo= MSto I.
75. Hebr. ra, confer. quæ ſuprà ad v. 6. h. 6.
n. 29. notata ſunt, in MSto 1. pro legi-

tur: PhNar i. e. futura, res eadem el.

XX Hebr. = „, poſt verba iſta in MSto I.

hæc ſunt addita ey rνατNππο7H. e. ut ſit can-
ticum iſtud in teſtimonium.
Nempẽè tàm ad id, quod præteriit, quam ad id,
uod futurum eſt, confer. Sign. ſeq.XX
76. ZSicuti ſuprà v. 7. h. c. habetur.
NX Textus itaque iſte tàm ad præterita, quàm ad
futura referti poteſt, confer. quæ Sign. præc. †
notata ſunt.
† In Targum juxtà interpretstionem P. Fagii lo
cus iſte ſic verſus reperitur: collocavit eos ſuper
fortitudinem terræ & Fibavit eos præda inimico:⸗

t is filio ſuo diceret in loco Sicni: 82. affer
Dà rum ſuorum &c.
77. Confer, ſuprà Deuteron. c I. v. 2 5. Sign. *

& c. 17. v. 8. n. 1 8. & not. ad librum Prec. Jud.
part. 2. P. 23 4. 5. med. ubi hujus verſus 1 3. &

ſequentium usque ad verſum 19. . c. habetur.

explicatio, vide etiam Geneſ. C. 45 v. 9. Sign. *

[78. Sic verba iſta: a n hic interpreter 5

reſpicitur autem hac expoſitione ad dictionem
mah, quæ hic habetur in textu ſacro, confer.
nor. in on ne b. loc.
79. Confer. Numer. c. 1 3. v. 2 3. n. 3 2. cterum
de fructuum terræ ſudaicæ præſtantia vid. inter
alios D. Wagenſ. Sot. p. 659.
80. Lepidam vel potius ineptam hujus loci expo-
ſitionem Rabbinicam, vide in Gemara apud D.
Wagenſeil. in Sot. pag: 23 8. & ſeq. & p. 242.
num. 9. confer. & Jalkut Part. 1. Jol. 307. col.
2. princ. & Sota, Fol. 11. a.
à1, Vel: evenit alicui, narratur de aliquo, ſic i⸗
ſta: imdea Wyn hie interpretor, confer, infrà
v. 24.6. c. n. 143. & Buxtorf. Lex. Chald. Jol.
1678
82. Vel: Secne, Hebr. , confer. not. ad Eſai.
c,: 22 : V. 1 5r n. 27. eſt iſtud v' Ei, e. no-
men

CAl.XN
—
mihi caric
(doliii
Git ei pat⸗
Eod, v, 13.
Bujrum er
decem bor⸗
Cun ade
mectis ag
ccidit tem
Verl. 14. B
buum gui
No⸗)Ie
hic) notat,
fcat) robon
quenti,pun
do) habet:
Pinguedinen
eſt: lac ovi
Verl. 14. 4
Ne l4 Etari

— .
men loeiſpre
leloe. expon.
1090, cine
6l. 147 ,Ven
ofot ,
cUm exr tract.
lio ſi pallisdn
83. deu: ſieus
voy criam calt
uſini, cone
eg in noni
Kensilir ſiccat
winſtar Petra
eritwel ae
ſugendomm mel
Glo ide Baxte
55. Kei 1. Re⸗
86, Hehd .

CANe.

——

litroburinullo
Net contra illos
un elt atque r
tba Kdargutin .
iſtud Res(ls.
memoriamteyd⸗
eipleeistict.

1s5 tota autern

CAbP. XXXII.

Onſdetate ann0è

turus el, hec

Verit aun ſih
candos.) Lod.
Ia Kraelita er.
riditu Artrun
hatpteicunt, bann
ei Genlim ni
Ficni: dr aſet
mhhi

l. 4 1. 12 ſe Sign
4.ad lbrum bree⸗ lud.
ubibujus etlad 13,
am 19. .6 kazenn
eneſ l,45, , Fign.

ka huſſ i ſ0
rige in Gemala 4) .
gl de,
n bart ſ zon⸗

11,4 „ ſe l.
rdealiqro, .
nanat uck ſe ifi

gerpretor, V

menn loci (Proptium, /prout in notis pam n

ſugendum mel & petra.

pEuTERONOMII. 1491
mihi caricas 83. cx dolio, abiit ille (filius) & invenit mel, fluens ſuper oram illius
(dolii,) dixit ille ei (patri ſuo:) eſt iſtud (dolium) mellis, (non caricarum,) reſpon-
dit ei (pater:) intinge manum tuam in illud (dolium) atque extrahes caricas ex eo.
Eod. v. 13. Et oleum àrupe durifſima] Hæ ſunt olivæ Guſch Chalabh. 84. Verſ. 14.

Butyrum ex armento & Iic de ovibus) Id accidit tempore Salomonis, nam dicitur:

decem boves pingues & viginti boves paſcuales ac centum oves. 85. Eod. verſ. 14.
Cum adipe aguoerum] Id factum eſt tempore decem tribuum, dicitur enim: qui co⸗
meditis agnos 86. ex ovibus. 87. Eod. verſ. 14. Cum adipe renum tritici] Hoc

accidit tempore Salomonis, nam dicitur: & fuit panis Salomonis &c. 88. Eod.
verſ. 14. Et ſanguinem avarum bibes merum] (Id factum eſt) tempore decem tri-

buum, qui bibebant in crateribus vini. 89. Verſ. 13. Super excelſa terræ] (Dictio
PRD) ſignificat c2 i. e. altitudinem. Eod. verſ 13. Arorum] (Vox G
hic) notat i e. sgrum. Eod. verl. T3. Rrupt deriſima] (Vox , Do ſigni

ficat) robur & fortitudinem petræ, quando illa (dictio) non conjuncta eſt voci ſe⸗

quenti, puncta habet (iſta:) UHH7,; ſed quando conjungitur, 90. puncta (hoc mo-
do) habet: ' Verl. 14. Bautyrum (de) armento] (Vox Rrl ſignificat 3
pinguedinem, quæ colligitur in ſuperficie lactis. Eod. verſ. 14. Et lac de grege] Id

eſt: lac ovium, quando illa (dictio 220) cohæret (voci ſequenti,) puncta habet

(iſta:) 20 U veluti (habetur in illo loco:) 25 i. e. in lacte matris ſuæ. 91. Eod.
yerſ. 14. Aenorum] (Dictio ) ſignificat:) 2 i. e. agnos., 922¾. Eod.
V. 14. Et arietum] (Vox && hic intelligenda eſt) juxtaà ſenſum literalem. 93.
Bbb bbbbb -z od.

cro habetur, ad quem hac explicatione reſpici=
tur, confer infrà n. 92. H. Verſ. W
97. Proht Amos. g. 6. v. 4. habetur, confer. hic
Jalkut Part. 1. Fol. 307. col. 2. med.
89. Vide I. Reg. c. 4. v. 2 1. al. 2 2. confer. & tract.
Talm. Ketubot, fol. I1I. a. *

b. loc. exponitur, in Lexic. Chald. Buxtorf. fol.
1090. circà fin. & *a vertiter: Sechania, id.
Fol. 147 8. vertit: Scanja, Lightfoot. in Centur.
Chorogr. c. 55, p. 100. edit. Lipſ. adducit 10
cum ex tract. Talm. Nidda fol. 20. 1. ubi men-
tio fit vallis Aabi. e. Sicni, uti ipſe ibidem vertit. 89. Sicuti Amos dict. c. 6. v. 6. habetur, ubi vide
33. Seu: fieus liccatas, ſic Myyvp hic verto, quæ KRalchi notas, confer. & Ketubot. dict, Jol. 111.
vox ctiam caliam ſignificat, quæ eſt odoris ſu- ..
uiſſimi, confer. Buxtorf. Lex. I alw. ol. 2101: 90. Grammatici vocant forman, conſtructam »
&& feq. in notis pon D. h. loc. ſc ibitur, quòd cujus oppoſiitum eſt: dictio abſolutè poſita
ſcus iſtæ ſic cat æ fuerint y'yD DD D i. e. du confer. not. in pepn Dw'h. loc.
r inſtar petræ & quòd ninilominus ſuper eisfu-9 1. Sicuti Exod. c. 23: v. 19. & c. 34. V. 2 6. ha-
erit mel, idque eſt, quod hic dicitur: & dedit ei! betur, confer. not. in Wan ar b. loc.
ä 92. Confer. quæ ſuprà num. 86. h. v. 14. notata

34. Hebr. awrm w, eſt nomen proprium loci, de ſunt. 1 =
quo vide Buxtorf. Lex. Chald. Jol. 413: 9. IRius loci expoſitionem vide in not. afi Mp
25. Sicuti 1. Reg. c. 4. v. 23. habetur. . loc.

86. Hebr. “, quæ dictio etiam hit in textu ſa-

1492 DEUITERONOMII. CAP. XXXII.

Eod. vers. I4. Eiliorum Baſchan] Pingues fuerunt (iſti arietes.) Eod. verſ. 14.
Renum tritici] i. c. Triticum pingue inſtar adipis renum & craſſum, tanquàm ren.
94. Eod. verſ. 14. Et ſanguinem uvarum] Bibebat bonum & ſaporem vini præ-
ſtantis. Eod. verſ. 14. Merum] (Dictio n ſignificat) vinum linguâ Aramæâ;
pn autem (hic) non eſt nomen rei (ſubſtantivum;) ſed ſignificat id, quod ſap ore
præſtans eſt, 95. vineux, * linguâ vernaculàâ, poſſunt eciam duo iſti verſus 96, ex-
poni joxtà Targum Onkeloſi: colloeavit eos ſuper fortitudinem terræ &c. 97.
Verſ. 15. Saginatus es (Dictio ay ſignificat â) i. e. craſſitiem. ** Eod.
verſ. 15. Obeſatu es] (Verbum ◻2 hic ponitur,) veluti —◻ † ita, ut idem
ſignificet (atque in illo loco:) quia i. e. operuit vultum ſuum adipe ſuo, 98.
Veluti aliquis, qui intùs pinguis eſt ejusque ilia foris duplicantur & ſicilla (Scriptura)
dicit: & effecit ſtrigas ſuper ilia, 99. U“7ρ⁹– datur (in iſto verbo) forma Kal, quæ ſi-
gnificat 3) i. e. tegmen (vel: tectus) veluti (in illo loco:) O i. e. & qui ope-
rit ignominiam, aſtutus eſt, 100. nam, ſi ſcripſiſſet (Moſes) '? per Dageſch, po-

tuiſſet intelligi (hoc ſenſu:) i. e. texiſti alios, veluti accipitur in illo loco:)

uia 2 i. e. operuit vultum ſuum. 1017. Eod. verſ. 15. Er vilipendiu rapem ſalu-
tus ſuæ] (Nerbum 929 ſignificat: ) ignominià affecit eum * (Deum) atque con-
tempſit illum, dicitur enim: & poſteriora eorum (obverſa erant) contr4 templum
Domini &c. 102. non eſt contemptus major, quam iſte. Verſ. 16. Ad amulatio-
nem concitaverunt eum li. e. Accenderunt iram ejus & Zelotypiam ejus. 107. Eod.
verſ. 16. Abominationibus] i. e. Operibus abominandis, veluti ſunt concubitus ma-

ſcu⸗

94. Vide & hic not. in ubi loci iſtius
ha be ur expoſitio. Sõ
95. Nempèe: eſt adjectivum, vel adiectivè hoc
loco poſitum eſt, confer. D. Wagenſeil. Sot. p
711. circà med. .
„ Sic exprimo hic , in MSto 1. legitur:
Pa,in NiSte zꝛ. ν*a, utrumque etiam redde-
re poſſis: vineux, vinum merum, confer. not. ad
Elai. C. 27. v. 2. n. 7. öt ad Pſalm. 75. v. 9. n. 7.
96. Videlicèt verſus 1 3. 6 verſus 14. h. c.
97. Integram iſtorum duorum verſuum transla-

tionem vide in Ar. Monrani, ut & P. Fagii ver-

ſionibus, quas brevitatis ſtudio huc tranictibere
* * dae hic traét, Talm. Berachot, fol. 3 2. a.
† Sic etiam in MSto 1. legirur: 10 cu/3 Samecb
in medio.
§. Sicuti Hiob. cap. 15. v. 27. habetur, confer.
hic Jalkut part. 1. fol. 307. col. 2. circà fin.

99. Id eſt: corpus ejus prop er pinguedinem pli-
caturas facit in cute, vide Hiob. dict. cap- 15. V.
27. ibique Junii ac Tremellii notas.
100. Sicuti Proverb. c. 12. v. 16. habetur.
101. Vide Hiob. alleg. cap. 1 5. v. 27. quoniam
igitur in texru ſacro verbum iſtud D2 cri-
ptum eſt ſine Dagheſch ſub litera Schin, ideò
ſenſus ejus eſt xy n& ao-en ar i. e. quod
teiplum obtegas, (non alios,) lic in not, nov
on hic exponitur.
*Hebr. , idud & ſequentia, usque ad: deh
7 i. e. non Deo (v. 17. b. c.) abiunt hic ab u=
troque MSto.
102. Sicuti Ezech. c. g. v. 16. habetur, ubi vide
Raſchi not. conter. & D. Mali Theo, Jud. Loc,
20. H. 4. p. 282. D
103. Loci iſtius explicationem vide in notis
ne New 6. loc. confer. & Jalkut Part. 19
fol. 3 o7. col. 3. med.

CAL XN

—
fſulus

Targum
fuiſſet emu
ur teneru
piciebat
Vel. 17.
tunt pill eo
Pter pavore
.,
nes ſaltabun
ſu:) nooe⸗
hie ſignifte⸗
quando ren
& nites eju

—
104,. Conler.
U. 11.
loſ. die eum
1phraliCha
ſeh fol. 216,
la di
iee.
dotis Oy⸗
nbpyie n
Uaberur eign
cnfer. Lroc.
47. V. 14. 5
lob. Ig eſ
deis venit
1 ed
16olumn in h

! dot. WN

5 Hedr. ,
Mie erhnie
107. Cnfer hie
marginen i
11,n. 1I1,
10). Verbumd
di,e hortn
r nolter ee
Mbefunt eos,

.
li n

CN. MI. E

—
loc, vell 14,
Ntanvam ten
oten vinipir.
ingui rame;
ic Jvodhore
iverſus 90, et⸗
n tene Kc, 97.
tiem. ¹ Pod.,
3in, widem
macſpe lo, ,
cilla Seniptara)
ma Kal, quz ſl.
Ni e, & gwiope⸗

derDagelch, ,0 .

ur in Ulo ſocd:)
endi ipen ſal
eum) atqve con⸗
contti templum
16, Atamu ai⸗
ejus. 107. Bod.
nt concubitus ma⸗
(⸗
erpinguebilen li⸗
Hiob. dict. ca)' 1,
Heliin 1043
7. 16. habelut.
Ve .
ſab ſien Sehinſ
Nndv ie.
12 lc in non, Nr

ventit, ugue 20: M
1,50) blunt hie abu⸗

, 16, hibeinn ibi gige
. Maji The. .lLoc⸗

tiopenn Fige in ni
Gaſa.& itu

.†

CAFP. XXXNII. DEUTERONOMII. 1493
ſeulus & præſtigiæ, de quibus dicitur: abominatio. 104. Verſ. 17. Non Deo] Jux-
tà Targum ejus: in quibus non eſt utilitas, 105. nam ſi in eis fuiſſet utilitas, non

fuiſſet æmulatio duplex, 106. ſicuti nunc eſt. Eod. verſ. 17. Noris, qui propin-

quo venerunt] Etciam gentes non erant illis (diis) aſſuetæ, alienigena ** (enim,) qui
aſpiciebat illos (deos novos) dicebat: hoc eſt ſimulachrum Judaicum. 107. Eod.
verſ. 17. Non horruerunt eos patres veſtri] i e. Non timuerunt cos; 1058. non ſtete-
runt pili eorum propter illos † (deos novos,) ſolent (enim) pili hominis ſtare pro-
pter pavorem, ſic exponitur in Siphre, 109. prætereàâ etiam exponi poteſt * (verbum
— H., quòd lſignificet (idem, arque in illo loco:;) νπ i. e. & dæmo-
nes ſaltabunt ibi, 110. — ſunt i. e. dæmones, (ut ſenſus hujus loci
ſit:) non fecerunt patres veſtri dæmones iſtos. Verſ. 18. Oblitus es] (Verbum N
hic ſignificat:) HO i. e. debilitatum fuit robur, 111. Rabbini noſtri exponunt:
quando venit (Deus,) ut benefaceret vobis (Judæis,) vos illum ad iram provocatis

17, guoniam

& vires ejus debilitatis, 112. quò minùs vobis benefaciat. 113. Eod. verſ. 18.

Crea-⸗

104. Confer. Lev. c. 1 8. v. 22. & Deutcr. c. 1.
105. Sic cum P. Fagio vocem: x, quæ in Pa.
raphraſi Chaldaica hic habetur, verto, in Gur Ar-
jeh fol. 22 6. col. 4. princ., exponitur, qnòd re:
illa, z i e. qua opus eſt homini, &xna de
i. e. non reperitur in illis (diis alienis,) in

notis Cpon net voX J explicatur 1D

r) j. e. robur ac potentia, eadem expoſitio
habetur etiam in Gur Arjeh fol. 74. col. I. fin.
confer. Exod. c. 7. v. 8. n. 12. & not. ad Eſai. c.
47. V. I4. Sign. * Y”M
106. Id eſt: æmulatio major, idque dicitur
vy PiU i. e ratione pœnæ, nam quando
Deus venit, ut puniat idololatras, tunc pœ-
na eſt i. e. major erga illum, qsi colit
jdolum, in quo non eſt utilitas ſeu yotentia, ſic
in not. mon noh. loct, exponitur.
xX Hebr. , in utroque MSto pro eo legitut:
3 i. e. ethnicus, genilis.
107. Confer., hic Siphre, ſicuti in pN D' ad
