iſta ad perſonas referri, hoc ſenſu: etiam poſt. 96. Vel: per aquas ferventes, ſic Hebr. Pyn, quod
quàm vos purificati ſitis ab immunditie &c. ſed] hic habetur, interpretor.
prior verſio præterenda videtur. )97. Hebr. —nbX al. Nende de qua voce vide
90. Sive: fermento, quod ex eoctura vel cibis ad. 1 Buxt. Lex. Chald. fol. 16 5.
hætet vaſi, id enim dictio ymn, quæ hic ha-98. Hebr. 1aa) j. e. albetur, nempe, ignitum red-
betur, ſignificat, confer. Verſ. antec. 2 1. h. cap. n. datur per ignem, ut albeſcat, confer. id. Bnxt, in
83. & Levit. c. 6. v. 2 1, n. 76. it. verſ. ſeq. 23. h. Lex. Chald. fol. 1119. V
cap. n. 108. 99. Vide, quæ de vocs 7y', quæ etiam hic habe-

tur,

1274

NuMERORIM.

CAbP. XXXI.

munda fiant ab impuritate, 100.

præterea etiam (opus habent) purificatione, 101.

ut munda fiant ab immunditie, hinc Rabbini noftri t102. exponunt, quòd etiam (vaſfa
illa,) ut recta fiant ac nihil; quod prohibitum eſt, eis adhæreat, opus habeant intin-
Gione (in aquam, idque obtineat,) quoad vaſa ex metallo facta; † aquas autem-
purgationis, de quibus hic ſcribitur, explicant (Kabbini illas) aquas, quæ aptæ funt,
103. ut in illis fiat intinctio fœminæ immundæ; 104. quænam veròô earum 10 ¾.

eſt quantitas? (nempè) quadraginta ſatorum. 106.

Eod. verſ. 23. Et quicquid non

tranſit *per iguem] i. e. Omnis res, cujus uſus non eſt per ignem, veluti ſunt: pocu=

la & paropfides, quorum uſus eſf in frigore

Eod. verſ. 23. Tranſire ſaciatis per aqukm] i. e.

inprimis vaſa metallica. 109. Verſ. 24

107. nec aliquid vetiti abſorpſerunt. 10⅛.
Intingatis in aquam idque ſuſſicit,
In caſtræ«] (Nemp?) in caſtra præſentiæ

caſtra

Divina, 11o, nam is, qui pollutus erat ſuper mortuo, non debebat mitti 111. extrà

tur, ſuprà v. 21. . cap. n. 83. & v. 22. n. 92.
notata ſunt:

190. Juxtà Hebræum: P'&&G . e. ab eo, quod

probibitum eſt, quo nomine intellignur impuri:-
tas ſen termentum, quod vaſis gentilium acbæ

ret, de quo vide verſ. antec. 22.4. cap. num. 91.]

contfer. hic tract. Talm. Avoda Sara, Fol. 75. 6.
301. Sic Hebræum Oum hic interpretor, quæ
vox ₰ Rabbinis diſtinguitur à diétione y,
quam ditcriminis cauſa tranſtuli: es purga:io,
de qua vide verſ. 21. h. gap. p. 9 3. (æ&αιε0 àtα ver
ba iſta: prætereà etism (opus habeot Xr.) us-
que ad: opus habeant intinctione &c. ablunt in
Hebtæoa MStOz.
102. Conter. hi Gur Arjeh ſol. 19 66. col. 1. fin.
ac not. in N N h. loc.
† Hebr. ar pD. , in Mto 2. verba iſla expun-
Gta funt & eorum loco in margine polia ſunt
hæc: EDmEi. e. ab immunditie demor-
tui. . .
2☛3. Vel? quæ conveniunt aut requiruntur, ſeili-
cèt ratione quantitatis, de qua mox 4 Commen-
tatore noſtro dicitur-
104. Quæ ſcil. im puritate menſtrua laborat.
105. Scilicèt: aquarum, confer. quæ ſuprà ad
Numer. c. 19. v. 2 I. n. 50. notata ſankt.

106. Hebr. ten, quæ fuit menſura non oſum ari-

dorum, utidctibit Buxtorfius; ſedetiam liqui-

dorum, prout hic baber Commentator noſter;

continebat autem ſex Kabos, vide Ar. Montani
Thubal-Cain ſive de Menſuris fol. 10.

.

ad: ep X*½ i. e. in caſtra (v. 24. h. c.) ab-
ſunt hic ab utroque MSto.
107. Frigus hic non opponitur æſlati; ſed igni
atque colori, id eſt, ea hic intelliguntur vaſa,
quorum uſus non eſt in igne vel quæ non adhi-
besi ſoleni in igne, ſed que etiam frigida uſum
præbent:
108. Sive: quæ non abſorpferunt fermentum aut
ſocdes vel quicquid adhæret vaſi, Hebr. yn,
conter. quæ verſu antee. 2 2. . cap. . 90. n0=⸗
tata ſunt. .
109. Id eſt: inprimis id obtinet quoad vaſa me-
tallica, quorum uſus non eſt in igne, nempè, ne-
quiritur, ut illa ſolùm intingantur in aquam nec
opus eſt, ut igne expientur, confer. hic Gur Ar-
jeh fol. 196. col. 2. princ. ac not. in Pos r
h. loe. “
110. Ubi erat tabernaculum ſederis, vide ſuprà
vesſ. 19. h. Cap. n. 69. confer. hic tract. Talm.
Bava kama, fol. 2 5.5.
III. Vel: ejici, Rabbini iflud, (nempè quòck is,
qui fuper mortuo pollutus eſt, non debeat elicĩ
extra Levitarum & Ifralitarum caſtra,) probant

erx illo loco, ubi dicitur: & accepn Moſes oſſa

Joſephi My i. e ſecum, (uti Exod. e. 1 3. v. I.
habetur,) id eſt: re'rna in ſepte fuo five in
tcaſtris ac loco, ubi ipſe Moſes degebat, degebas
autem e Satmn i. e. in caſtris Leviticis, fic

—

exponitur in Gur Arjeh fol. 19 5. col. 2. princ.

„

*Hebr. ) . 72) bæc & fequentia, usque

cAr. X
—
calta Ler

elumman.
cec) imidi
di.) Ven
ceptuchit
8. Scriptura
117. quaim
viſionis (prt
42 bi de,
camque .

ft Amidi

) 1
V D
mero eorun
11 locu;

—

IIn. Ternac

abernacdl
Lervitarum
rit, 6, 13. 1
19,.t. n.
R1 Eee verd⸗

Mto 1.

11 . Vie hi
ac not. in
114. Coner
med. ac ne
Ir Hebt. n
RWni,
l.c.)abſ
ggidem;
1 e. Ian Ma
121.)
II . Veler
nius ac Tn
Ventetum,
alia iſtius
nolkad G

A.X.
—
atione, kol,

getiam (viſ⸗
beant imin⸗
bas autenn-
12 zPte funt,
carum 10)J,
gnichuig ron
Unt: pocl.
Pplerunt. 10,
caue ſallcit,
tea praleniie
ti III, extti
caltra

kegnegi, ege
. 14. hc.) b⸗

allai; ſed igni
Vellivatur vale,

el guenon adhi⸗

iamn ligidi lm

t kermentorn dt

Faſi, Hebt. h,

1. ta). n. 90, n0.

1 od vlane.

igne, hechſe,e⸗
Kurin aquun bet
onlet bic Gr Al⸗
ot in n

Clent, Tide ſti
r, hi lact. Lalch.

(vngt gͤͦin
4 ,non Geben eti

mcakta,)robent

artepi oſt
1xod, 2,1

in lepo go ſiyre in
s gtip Eegebat
i Lejiicis,
s el uhine⸗

V. 19

CAbP. XXXI. NuMERORUM. 1275

caſtra Levitica & extrà caſtra Iſraelitarum. 112. Verſ. 26. Tolle ** ſummam Acci-
de ſummam. 113. Verlſ. 27. E& divides prædam inter viros bellateres & .] (Videli-
cèt) dimidiam (prædæ) partem iſtis atque alteram dimidiam partem 114. illis (da-
bis.) Verſ. 32. Er fuit captura, * reſiduum prædæ] Quoniam illis non erat præ-
ceptut, ut tollerent ſummam 115. de ſupellectilibus, ſed de captura, (ideò) uſurpat
S. Scriptura verba iſta: & fuit captura &c. quæ ſcil. venit in fſummam diviſionis &
in ſummam certæ portionis, 116. quæ reliqua erat præter prædam ſupellectilium,
117. quam populus militaris unusquisque ſibi rapuerat nec venerat in ſummam di-
viſionis (præter iſtam, inquam, prædam †) fuit numerus pecudum &c. 118. Verſ.
42. Et de parte dimidia ſiliorum Iſraölis, quam diviſerat Moſes] Cotui (Iraëlitarum)
eamque ipſis ſeparaverat (recipiens) ab hominibus, qui militaverant. Verſ. 43. Ee
fuit dimidiæ pars cæœtus] Tanta ac tanta. 119. Verſ. 47. Et accepit Moſes &c.] 120.

Verſ. 48. Præſetcti] Qui præpoſiti erant. 121. Verſ. 49. Non deeſt] (Verba illa:

p5 & hic notant:) Ori &ι i. e. non deeſt, translatio etiam Chaldaica: Neᷣ
N explicat linguâ Aramæàâ: 1OTi. e. defectum, ſicuti (in illo loco:) ego
HOFNN 122. Chaldæus Paraphraſtes tranſtulit: quod &ι πi. e. deficiebat & nu-
mero eorum (ego reſarciebam,) ſic quoque (in illo loco 6ſ PBti. e. deſiderabitur
123. locus ſedis tuæ, (ac ſi diceret: ſi deſit) vir, qui ibi ſedere ſolet, eodem modo et-
XXxXXXXXZ3 jatmn

116. Vel: portionis numeratæ, confer. numer.
antec. 11 5. ubi de voce Den, quæ etiam hic ha-
betur, dictum eſt. 4=
117. De qua præda vide præter verſam iſtum 52.
etiam infrà verſ. 5 3. b, cap. confer. & Gur Arjiek
fol. 196. col. 2z. med. ac nOt. in r Dh.

112. Terna quip pe erant caſtra, nempè; atrii ſeu
tabernaculi fœderis, ubi præſentia erat Divina &
Levitarum atque Iraelitarum caſtra, confer. Le
vit. c., 13. v. 46. n. 74. it. ſuprà not. ad verſ-
19. h. c. n. 6 8.
XX Hœæc verba: tolle ſummam &c. usque ad: & f.

divides (verſ. 27. F. cap.) abſunt in Hebræo⸗
MSto I.
113. Vide hic Gur Arjeh /ol, 196. col. 2. princ.
ac not. in a RW h. loc.

114. Confer. etiam hic Gur Arjeb /ol. 196. col. 2.

med. ac not in non neow h, loc.

XXX Hebr. M-D iſta & tequentio, usque ad:

rovRBE i, e. & de parte dimidia & c. (verf. 42.
b. c.) abfunt 4 MStO I. afſt in MSto z. habentun
quidem; ſed poſita ſunt poſt verba: inp
i. e. qui præœpoliti erant, (verſ. 49. h. c. uhi vid.
12 1. J
115. Vel: ratam certamque portionem, uti ju-
nius ac Tremellius verſ. 29 bh. cap. vocem Pan
verterunt, confer. Buxtorf. Lex. Talm fol. 106 5.
alia iſtius vocis ſigaiſhcatio habetur in Raſchi
notks ad Geneſ. c. 12. V. 14, h. 2 8.

loc.
† Scil. pariicularem, quam quisque ſibi rapgerat-
118. Sicuti hoc veriu 32. & lequenhtibus babetur.
119. Nempè: ſumma ila, quæ hic memoratus
in textu, confer, Bava batra, fol. 3. s. & Tevam-
mot, ſol. 61. a. & Keritut, Fol. 6. 4. RM
120. Ketert hic Commentstor nofſter cohærenti=
am fwve connes ionem tes tus ſacri ejasque feriems
exponit.
121. Confer, hie Gur Arfeh fole 196. col. 2,/circ
fin. it. ſuprà v. 32: h. cap. ibique not. Sign. AX
PI22z. Id eſt: expiabam, nempè defecturn & da-
mnum relarciebam, prout Genel, c. 31, v. 39⸗
habetur, ubi vide not. R. 4 1. & n. 42,
I23. Vel: deficiet five vacuus erit, Mmi f. Samu-

el. c. 20. Veil, 18. haàbgtur, «nfer. & Raſchi
M not.

1276 NuMERORUuIM. CAP. XXXII.

iam (accipitur in illo loco:) P)) (quod ſignificat:) i. e. deſideratus fuit lo-
cus Davidis nec quisquam ibi ſedebat. Verſ. 50. Inaurem] (Dictio „v ſignifi⸗
cat:) monile 124. auris. * Eod. verſ. 50. Et cingulum pendulum] (Dictio 102
ſignificat) uteri muliebris formam, 125. (ornamentum autem iſtud oblatum-
fauit,) ut expiationem faceret pravæ concupiſcentiæ cordis ergà filias Midianitarum.
126,. . . . .

CAL. XXXII.

Erſ. 3. Hatharoth & C Dibon &c.] De terra?* Sichonis & Ogi fuerunt. 1. Verſ.
6. An fratres veſtri] (Litera R in dictione: D2 π£ ſignificat interro-
gationem. Verſ. 7. Cur retrabitis] (Verbum N ſignificat:)
i. e. removetis ac prohibetis 2½ eorum animum, ne tranſeant (in terram promiſſam,)
exiſtimabunt enim, quòd vos metuatis tranſire propter bellum & firmitatem urbium
atque (robur) populi. Verſ. 8. De Kadeſch Barneah] Ita fuit nomen ejus: erant
autem duo (loca, quæ dicebantur) Kadeſch. 3. Verſ. 12. Kenizeum] Privignus
4. Kenizæi fuit (Calebus) & peperit ei mater Calebi Hathnielem. J. Verfſ. 13. 6
circumduxit ees] Et agitavit illos, (verbum Dy ', quôd hic habetur, deducitur) à
Y i. e. vagus & jactatus. 6. Verlſ. 14. Ilt addatis] (Verbum Qν9 hic accipitur,)
ſic-

not. ad Genet c. 3 8. v. 5. n. 5. G n. 6. it, tract

Talm. Schabbat, fol. 64. a. & evammot!:, fol

61. a.
124. In ecitiore ννυö/ voci yy præmiſſa
ſunt iſla: 7) e : v —pDA yede
— j. e. y**⅜⅛ ſignificat periſcelides; aſt hx ar-
millas, utraque dictio in hoc verſu quinqua-
geſimo reperitur, contet. hic præ aliis D. Wa-

genſeil. Sot. p. 13 §. n. 12. ubi plura de vocum

by & WM ſignificatione. SS
* Hebr. N l, in MSto 2. pro his legitur: M
RD R i. e. monilia aurea (dependen ia) ab
aure, confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 64.
2. & Joma ‚Fol. 6 3. 5. it. Sevachim, fol. 113. b.
& Temurah, fol. 6, 6. & Fol. 13. a. .
125. D. Wagenſeil. in Sot. dict. p. 13 8. u. 12.
putat, vertendum eſſe: inſtrumentum, quò com-
primitur uterus, coafer, quæ ad Exod. c. 3 5. v.
22. n. 2 8. notata ſunt, ut & ad 2. Reg. c. 5. v.
23. n. 1 8. it, ad Eſai. cap, 3. V. 2 2. num. 6 3
126. Confer. hic Raſchi not. ad Cantic, c. 4. veri

2: vide etiam not, in h h, 1Oc.
* Hebr. v TEn, in utroque MSto hifce præ-
miſſum eſt: âà1à. e. omnes iſtæ (urbes. )
1. Scilicète urbes iſtæ hic dictæ, confer. Gur Ar-
ieh fol. 19 6. col. 2. circaà fin. ac not. in nopv
Wa h. loc. it. tract. Talm. Bechorot, ſol. 4.
b. & Berachot, ſol. 8. b.
12. Vel: impeditis, confer, ſuprà Numer. c. 30. v.
6. n. 3 1. ac P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h.
loc.
3. Unus locus ſive urbs vocabatur ſimpliciter:
Kadeſch; alter verò Kadeſch Barneah, ſic in
Gur Arjeh fol. 196. col. 2. fin. ac not. in
p D b. loc. .

4. Hebr. , de qua voce vide Buxtorf. Lex-

Chald. fol. 82 1.
5. Confer. hic Gur Arjeh fol. 19 6. col. 2. fin. ac
not. in on h. loc. ubi etiam tract. Talm.
Sota, ol. II. ad marginem allegatur.
6. Vel; ut alii: profugus & extorris, ſicuti Ge-
neſ.

CAP. MWI

—V
ſcuti linill
holocauſta
Elfcning
gis gvimfl
Moles: non
zccelſorium
Veſttis. 10,
ſonificamt:
Vaceipi
feſtinere
pio copiarn
hrachium at
nommio (hiſc
yelttos, lio
(guisque)t
ſeptam i
huc umus
Ycdficabimu
nans (ſotde
1ei accepim

—

nel. 14. .
l. loc in not
haderg
pn
vendo 29
lol ſophi.
d. Nrout habe
tadr in

oj. e. (

9. Dicitur en
Cihkabimug
ur: 8 urbe
ueperong
. , 20. . 1)
4
ebr. Dr
1, e, domo⸗
10, ce enin
not. in w
ze
k MS 1

—
ratus fulo.
a ſonid.
icto
oblatam
iclianitatum,

unt. 1. Verl.
ſcat imerro⸗
cat:)
promllm,)
emn utbium
n ejus: erat
n] Priviguns
Vetl. 13.
deducitur) à
hic accipitu)
ſic.

2Dn.Xwe Ur0—

, 10c.
MSo hilee pre⸗
lix (urbes
conker. Gut A
a. K no. in N
echorot, ſol, 4

Numer.6 30, .

datahlr., Ckal.A,

CAP. XXXII. NuMERORUIM. 1277

ſicuti (in illo loco:) i. e. adjicite annum ſuper annum, 7. item (in illo loco:)
holocauſta veſtra 1 i. e. addite &c. 8. ſignificat enim adjectionem. Verfſ. 16.
Wdißicavimus hie propecore noſtro] Pepercerant (duæ iſtæ tribus) facultatibus ſuis ma-
gis, quàm filiis ac filiabus ſuis, nam pecora ſua prætulerant parvulis ſuis, 9, dixit eis
Moſes: non ita; (ſed) facite, ut fundamentum ſit fundamentum, & acceſſorium ſit
acceſſorium, ædificate vobis primò urbes** parvulis veſtris ac poſteà ſepta pecoribus
veſtris. 06. Verf. 17. Nos autem expediti erimus celeres] Verba iſta: Hw 0
ſignificant:) DD *† o i. e. armati erimus properantes, veluti (verbum
Naccipitur in illo loco:) OHi. c. properavit rapinam, 11, item (in illo loco:)
feſtinet ιπ i. e. acceleret. 12. Eod. verſ. 17. Antè filios † Irazëlis] In princi-
pio copiarum (illi ibant,) quoniam ſtrenui erant, nam ſic dicitur de Gad: & rapit
brachium atque verticem, 13. Moſes quoque hoc eis iterùm declaravit in Deutero-
nomio (hiſce verbis:) & præcepi vobis eo tempore &c. armati tranſibitis antè fratres
veſtros, filios Iſraelis, omnes ſtrenui, 14. & de (urbe) Jericho ſeribitur: & armatus
(quis que) tranſibat antè illos, 15. hic fuit Ruben & Gad, qui conditionem in ſe ſu-
ſceptam 16. impleverunt. Eod. verf. 17. Et habitent parvuli noſtri] Dum nos ad-
hùc fſumus apud fratres noſtros. 17. Eod. verſ. 1 7. In urbibus munitis] Quas nunc
ædificabimus. 18. Verf. 19. Trans Jordanem & altrà] In parte 19, occidentali
trans (Jordanem.) Eod. verf. 19. Auoniam venit nobis poſſeſpo noſtra] i. e. am an-
teà accepimus illam in plaga orientali trans (Jordanem.) Verſ. 24. Pecoribus ve-
ra
neſ. c.⸗⸗ 4. v. 12. habetur, confer. & P. Fagii not. V
5F. loc. in notis Raſchianis editionis a
habetur, quod in alio codice hic legatur:
yin eien i. e. & circumduxit illos mo-
ven do & agitando. S
Sicuti Eſai c. 29. v. 1I. habetur, ubi vide Mich-
g. Prout habetur Jerem. c. 7. verf. 2 I. Commen-
tater itaque noſler verdbum iſtud, quod bie in

celeriter. WSW
1I, Prout Eſai. c. g. v. 3. habetur.
12. Sicuti Eſai. e. 5. v. 19. habetur.
† Hebr. uun 97 iſta & ſequentia, usque ade *
191) i. e. & habitent parvuli noſtri, abſunt hic ab
utroque MSto.
13. Vide Deuteron. c. 33. 20. ibique Raſchi not.
14. Uti Deuteren. c. 7. v. 1 8§. Habetaur.
15. Vide oſuæ c. 6. V. 17.

7.

ditur ſmhiciet:
h Barneah, ſic in

1, i ac Nn in

iam ic laln,
legatuu.
uans, ſcui 6e.
nel.

—299 j. e. confumpfit, derivant.

tur: & urbes parvulis noſtris, prætulerant ita-

c. 20. V. 2 1I. n. 6.
DAD Hebr. — y, in MSto I.
i. e. domos.
10. Sic enim haberur infrâà verſ. 242h. cap. æonfer.
not. in à RD h. loc.
* a MSto 1. pro legitur: ei, e, cito,

pro eo legi tur : br

textu ſacto nabetur, à radice Nov deducit, alit 4 ½
9. Dicitur enim hic primo loco: caulas ovium æ-
R dificabimus hie pecoribus noſttis, ac dein ſequi

ide Mundff LO que pecora parvulis ſuis, conter. not. ad Proverb.

16. Sive: pactum, quod in ſe receperant, de quo
hic dicitur: nos autem expediti erimus &c. con-
fer. & verſ. 2 5. ac 26. , cap. item v. 2 §. . cap.
num, 26.
17. Nempè, apud cœteros Iſraclitas, confer. Gar
Arich fol. 196. c0l. 3. pr. ac not. in ρα n,
hb. loc.
1§. Nam, ur bes, quæ anteà erant ædiffcatæ, Jeffru-
tæ erant, uti in notis Smon re habetar.
19. Confer. hic Gur Arjeh fof. 196. cal. 3. princ.
ac not in pe re b, loc.

1278

NUuMERORUM.

CAP. XXXII.

Eriar] (S2 NaX) dictie Iſta venit à derivatione, (quæ habetur in illo loco:) Hoæ

j. e. grex & armenta omnia, 20.

nam Aleph non interponitur inter Nun & Tzade;

litera) autem Aleph, quæ hic venit poſt Nun, eſt loco Heh (prout habetur in dictio-

ne:) H02, (.) ex Jeſod :1.

R. Moſis Haddarſchan ita didici. Eod. vVerſ. 24. Et

quod prodiit ex ore veſtro, faciatis] (Ac reipſa præſtetis) Deo, 22. recepiſtis in vos,
ut tranſiretis ad bellum, donec ſubigatur (terra) ac dividatur, nam Moſes non petie-

rat (ab illis,) niſi:
receperant (conditionem,

addiderunt, 24. ut morarentur ſeptenniôò, quô
Verſ. 2 5. Et dixerunt ſilii Gad] Omnes tanquam vir unus. 25.

(Particula hic idem ſignificat,) ac Nebv. e. ſu⸗
ditionem 26. præfecit (Moſes) Eleazarum & Joſuam,
hic eandem habet ſignificationem) atque (in illo loco:) pugnabit
Verſ. 32. Et nobiscum erit poſſeſſio hæreditatis noſtræ] Ac ſi diceret?
e noſtra erit poſſeſſio 28. hæreditatis noſtræ in iſta
Ulrbes munitas & ſepta gregum] Iſte finis hujus ver-
& ædificârunt filii Gad 29. urbes iſtas, ut

etiam fecerunt.
Verſ. 2 8. Et præcepit eis]
per illos & propter corum con
(nam =
29. 27.
(Scriptura:) in manu ac poteſtat
parte transjordana. Verſ. 36.
ſus ** refertur ad initium verborum:
eſſent urbes munitæ & ſepta gregum. 30.

cùch ſubacta fuerit terra ac poſteâà revertemini; 23.
at ibi tamdiu eſſent,) donec illa (terra) fuiſſet diviſa, ecce

aſt illi in ſe⸗

diviſa fuit (rerra promiſſa) atque ita

Verſ. 3 8. Et Nebo & Babal Mebon, muta-
Ils

22

—
— .

20. Pront Pſalm. 8. v, 8. habetur, ubi vide Raſchi
not, eſt enim in illo Ppſalmo, ut & in hoc loco
anomalum cum Aleph mobili ac transpoſito,
confer. not. in 'pan ne b. loc. ac Gur Arjeh
fol. 196. col. 3. med. „
(a.) Prout illa habetur Pſalm. 8. v. 8. ubi vide not.
num. 9. .
21. Hebr. , ſic liber, 4 K. Moſe Hadar-
ſchan compolitus, inſcribitur, de quo vide ſuprà
Numer. c. 2 8. verſ. 19. n. 50. & infrà verſ. 42.
b. cap. n. 35⸗ & Deuter. c. 27. verſ. 24. n. 17. &
Deuter. c. 32. V. 24. H. 137⸗
22. Sie Hebr. —n5 i. 8&. excelſo, hic interpretor,
confer. quæ ad Levit. C. b. v. 15. n. 56. de hac
voce notata ſunt.
23. Prout vVerſu antec. 22. h, cap. babetur, confer.
Se v. 29. h. cap. it. tract. Talm. Sota, fol, 3. a.
& Peſachim, Tol. 13. . it. Schekalim, fol. 4. b.
& Joma, fol. 3 8. a. b. it. Kidduſchin, fol. 6 1. a.
& l. 62. a. .
4. Id eſt: amplius in ſe receperunt, quàm Mo.
ſes ab illis petierat, vide hic Gur Arjeh fol. 196.

col. 3. med. ac not. in pan h. loe.
25. Nempè, uno ore dixerunt, quoniam hic diei-
tur numero ſingulari: Mde)) i. e. & dixit 5 cuùm
tamen ſequatur pluralis: filii Gad, hinc nata eſt
iſta Commentatoris noſtri expoſitio, confer. in-
frà v. 39, b. cap. num, 3 3. ac not. in an
h. loc.
26. Sive: propter illorum pactum, quod ipſi in ſe
receperunr, ceonfer. ſuprà v. 17. H. cap. O. 16.
27. Id eſt: Sa ) pro vobis, vide ſuprà Numer. c.
17. verſ. 5. num. 9. & Deuteron. =a. I. V. 30.

n. 158.
„ Hebr. myn iſtud & ſequentia, usque ad: "y
an i, e. urbes munitas (v. 3 6, H. c.) abſunt hic
4 MStoz. .

18. Confer. hic Gur Arjeh fol. 196. col. 3. med.

ac not. in Son Oνh. loc.
X Hebr. O iſta & ſequentia, usque ad-
23 LN) i. e. & Nebo, abſunt hic 4 MSto I.
29. Zieuti verſu antec. 34. h. cap. habetur.
30. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 19 6 c0l. 3. fin. ac
not. in a b. 10c.

CAr. W.
umindu
bes ſhasjust
culn alis n

carunt Sibmn
un loxti .
S
e cſeclios
lol:).
non erabt el
Ulavit dn.
ſod 1. .)
illa liteta:
lee, hl
gorei
dincetu

——

31. Nempe.
p nn ſe
W nowin
nwo co
col. 7. fin.
Fagii not,al
enleih Hot,
nalipom.c. .
Hebr. don,
guod hie inn
z1. Nempe, ſe
fol. 19 6,ol.
331. Id et: Ke
cexrunt, COnle
3 Conler ca
ur ſuprz a
lunt.

35, Debor l⸗

AL. WEVII.

—
0c0:) N N
in & Tude;
ut in didio.
vetl. 24.
diſti in vos,

non Petie .

ſilli in ſe
t Giriſa, ecce
ila)atane in
Vir unus. 11.
. ..
Mi.e, Iu.
n & ſoſnam,
ö:) pugnabit
Ciceret
nohre iniſta
is hujus ver⸗
utbes iltas, ut
Mebon, mutz-
1t
—
b hloe.
luoniamtie iei⸗
e, Cirit cum
1c, inc nat et
tio, codlet in⸗
ot, in N e

m, quod ipſi inſe
b, cap. 10,
le upta Numer/⸗
oln ahele 30,

1, veque d: 4

c)inſm ti

1g6,cel ⸗e

enti, uuneal:
hic4 MWo.
,babetult.
hc. Pana

CAbP. XXXII. NIMERORUMNM. 1279
tis nominibus Nomina idolorum 3 I. fuerunt iſta, (nam JAmorrhæi vocaverant ur-
bes ſuas juxtà nomina idolorum ſuorum; ſed fil Ràben mutarunt, † earum nomina

cum aliis nominibus, atque hoc eſt, (quod hic dicitur:) mutatis nominibus, (nimi-

rum) Nebo & Bahal Mehon mutabantur in alia nomina. Eod. v. 3 8. Stsibma] Edik-

carunt Sibma, hæc (urbs) fuit Scheban, de qua ſuprà dictum eft. 32. Verſ 39. & expule-
runt] Iuxtà Targum ejus N), 3. nam dictio P)] Iignificat duo dwerſa, nempè
Wi. e. poſſeſſionem & /νi. e. expulſionem, quod eſt(Chaldaicè:) i,

e ejectio & ) i. e. expulſio. 34. Verſ. 41I. Vicos eorum (Sic etiam Targum Onke-

loſi:) 1r2 i. e. vicos eorum. Eod. v. 41. E? voravit illos vicos Jair] Quoniam

non erant ei liberi, (ideò) vocavit illos de nomine ſuo in monimentum. Verſ. 42. EFf

vocavit eum Nobach] (In particula:) — litera q non habet Mappik ac vidi in Je-
ſod 35. R. Moſis Hadarſchan: quoniam non permanſit ei (urbi) nomen iſtud, ideò

illa (litera: Nhabet) Raphe, 36, ut explicatio ejus perinde ſit, ac (ſi ſcriptum eſſet:)

tb i. e. non; 37. ſed miror ego, quid explicandum ſit in duabus dictionibus, 8
quæ ei — — ſimiles ſunt (in illis locis:) & dixit — O i. e. ei Bohaz, 33, item: ut æ-

dificetur — i. e. ei domus. 39.

quid dictum eſt, confer. & cap. ſeq. 3 3. Verſ. I.
n. 9. 921
36. Vel: non eſt dageſſata, in Maſora ad particu-
lam σ notatum eſt: &e 1, eſtque particula
illa ſic punctata: 32 „ ac duo loci, qui hic 4
Commentatore noſtro allegantur, ibidem addu-
ti ſunt. ÿ
37. Nempè ita: mian NX⁹ i. e. non Nobach, quo-

31. Nempè „ Nebo & Babal Mehon, Hebr. 1a
Pyn vya) ſie in MSto 2. ut & in editione nov
man nomina iſta præmittuntur verbis illis:
iy rnv conter. not. ibid. & Gur Arjeh fol. 196.
col. 3. fin. & tract. Talm. Sota, fol. 13. b, ac P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. & D. Wa-
genſeil. Sot, p: 320, pfinc. vid. & not. ad 1. Pa-
ralipom. c. 5. V. 8. n. 11.

† Hebr. ab, refpicitur hoc verbo ad, anod,

niam nomen iſtud illi urbi non permanſit.

od hic in textu ſacro habetur rae n en per
qu * Hebr. Qiabn ra, abſunt iſta hic 4 MSto I.

32. Nempè, verſu 3. h. cap. confer. hic Gur Arjeh

Jol. 196. col. 4. 2c not. in nafm rv' h. loc.

33. Id eſt: & ejecit, ſingularispro plurali: & eje-

cerunt, confer. ſuprà v. 2 5. h. cap. n. 2 5.
34. Confer. cap. ſequ, 3 3. V. 52. n. 26: vide etiam,

quæ ſuprà ad Numer. cap. 14. Verſ. 24. num.]

39. & ad Deuter, cap. 2. V. 13 num. 3 5. notata
ſunt.

35. De hop libro ſuprà v. 24. hz cap. num, 2 I. ali.

—

rryryyySyS

3 8. Sicuti Ruth c. 2. v. 14. habetur, ubi litera *
in particula , eodem, quò hic, mnodé puncta-
ta eſt nec habet dageſch. S
39. Vide Zachar c. 5. v. I1. ubi etiam litera ' in
particula — 9 perinde atquehic, habet Raphe &ℳ
eſt ſine Dageſch, confer. not. in ar ri,
loc. ubi hac de re plura. =è

1280 NuMERORUIM.

CAP. XXXIII.

Erſ. 1. Næ ſunt profectiones] Cur (hic) ſcriptæ ſunt profectiones iſtæ: (nimi-

rùm) ad indicandum miſericordiam 1. Dei, quò., etiamſi ille ſuper eos de-

creverit, ut ipſos circumduceret & agitaret in deſerto; * (tamen) haud di-
cas, quòd fuerint erratici & vagabundi de profectione ad profectionem omnibus qua-
draginta annis, nec eis fuerit quies, nam ecce non hic (recenſentur,) niſi quadraginta
duæ profectiones, deduc de illis quatuordecim, quæ omnes fuerunt in primo anno,
antequàm decretum (iſtud à Deo factum eſt,) ex quo profecti ſunt de Rahamſes, do-
nec venerunt ad Rithma, 2. nam exinde miſſi erant exploratores, dicitur enim: &
poſteà profectus eſt populus de Chazeroth &c. 3. mitte tibi viros &c. 4. hic vero
Qdicit illa (Scriptura:) & profecti ſunt de Chazeroth & caſtrametati ſunt in Kithma, 5.
hinc diſcis, quòd ille (locus fuerit) in deſerto Paran, 6. prætereà deduc de illis (pro-

fectionibus) octo profectiones, quæ fuerunt poſt mortem Aaronis, de monte Hor us-

que ad campeſtria Moab in anno quadrageſimo, ſic reperietur, quòd totis triginta o-
Go annis non profecti ſint, niſi viginti profectiones, 7. hæc ex Jeſod 8. R. Moſis
P Linti p.

(Hadarſchan ) aſt R. TLanchuma 9. aliter exponit, (nempè:) res ſfimilis eſt regi,
cujus filius ægrotabat eumque in locum remotum mittebat, ut ſanaretur, quando re-

vertebantur, incipiebat pater ejus numerare omnes manſiones, dixit ei: hic dormivi-
mus, ibi frigus habuimus, 10. in iſto loco doluiſti ex capite tuo &c. 11. Verſ. 4.

CAb. XXXIII.

Txy-

J. Vel: benignitatem & clementiam Dei, ſic qui-

dem Commentator noſter, alia ratio adducitur

in notis P. Fagii ad Pataphr. Chald. . loc.
X Hebr. Aaa iſtud & ſequentia, usque ad: aw
Px i. e. nam ecce non hic &c. abſunt 4 MStoz.

malè,

2. Locus iſte fuit in deſerto ſive planitie Paran, uti

in notis "pam New b. loc, habetur, vide num.
6. h. verſ. & infrà v. 17. h. cap. n. 13. &n. 14.
3. Sicuti Numer. c. 13. v. 1. habetur.
4. Vide Numer. dict. e. 1 3. v. 3.
5. Prout verſu 1 8. . cap. habetur. .
6. Confer. quæ num. 2. h. verſ notata ſunt. .
7 Vide bic Gur Arjeh ſol. 197. col. I. princ. ac
not. in am e h. loc.
. De quo cap. antec. 32. V. 42. U. 35.
9. De hoc vide Exod. c. 38. v. 8. n. 8. & Exod, c.

.

39. V, 33. n. 24. it, Levit. c. I1. V. 2,num. 5. in

in MSto I. locus iſte ſic legitur: vaaHn
) Tni NaNi. e, in expoſitione allegorica R.
Tanchumæ (res ſimilis eſt) regi &c.
10. Sic Hebr. o hic interpretor, «rad. a i.
e. frigeſcere, in Gur Arjeh fol. 197. col. 1. princ.
exponitur ita: hic fuimus yæa i. e in anguſtiis;
alii verbum: *% explicant: refrigerati i. e.
refocillati ſumus, nam ægroti meliuſculè ſeſe ha-
bent, &N& PN" i. e. quando illos refrige-
rant, ſicuti in notis por nv h. loc. explica-
tur, hinc Hebræis 1 dicitur reftigeratio
ſpiritus, recreatio animi, confer. Jalkut Part. I.
Jol. 25 5. col. 3. princ. poterit etiam iſtud:
i vel ee (uti in MStoO 1. legitur,) verti:
in pretio fuimus, i. e. honorificè excepti fuimus,
4rad. i. e. pretioſus fuit.
1II. Hucusque verba R. Tanchumæ 4 Commenta-
tore noſtro hic adduta,

.

CA. MN
Wuus
Gos primog
notnen habi
abit ubi
Aranda ptu
(hiezcriptu
pit Chanana
receſſetint n
Gata fuerit
4 Seriptuna.
mulos, velu
runt Hieroſa
4A Ael h⸗
Pe, gvc il
ple nidi nn

—

4 Hebt. en
Pn ie
ſunt hic abr
11. Conlen. d
bitur, guo
Verint üadii
illi occupati
rachot ,ol
13, dire: o
Ploratores
promnill ſpa
Verl. 33, ha
,loe.
14, Hicnti bial
15. Scilieet: !
l. ne 4 ci
teron. d 34.)
Carm,lipmn
erhae vitz en
per oculum
Joleph, Mon
cap. Dond
Part. l.p.
Tn doii
Bara batta fo
1b, ldeſt: qud
Goni⸗ Nubiun

AMI.
—

ilte! (nimi.
luper eosde⸗
nen) haud di.
Omnibos qua⸗
guacraginta
ptimo anno,
Rahamſes, do⸗
itur enim: &
e. 4. hic verd
in Kichma, ,
e de llulro⸗
monte Hor ui-
otis tiginta o⸗
d 1. N. Moſis
limiliz eck tegi⸗

tunquando te.

lie dormiyi⸗
. 11, Verl. 4.
j·
—.—
Ggitar: NvN
1ione Aegdrica h
idcc.
etor,411. Ml.
197, c0. 1eptine.
1 ie in anpuſiin
t: keſtigerati i6
i niun ſekenn
nando Mos ienge⸗
nod b, loe. eplich⸗
cjcitu tefſſgermi⸗
ker alkut lin l⸗
Dtelit etiamn ſu
10 1. fepniun) ſertt
gek excepti fuimus

mr 4Conmente:

CAp. XXXIII.

Porznii. autem *r ſepeliebant Occupati illi erant 12. in luctu ſuo (propter defun-

NuMERORUuM. 12 81

ctos primogenitos.) Verſ. 17. Et caſtrametati ſunt in Rithma] (Locus iſte pR
nomen habuit) propter malam linguam 13. exploratorum, dicitur enim: ecquid
dabit tibi & quid addet tibi lingua doloſa? (ſimilis eſt) ſagittis robuſti acutis, com-
paranda prunis D) O i. e. juniperorum. 14. Verf. 3 8. Per os Domini] Docet
(hic Scriptura,) quòd mortuus fuerit (Aaron) per oſculum. 15. Verſ. 40. Et audi-

rit Chananaus] Hic docet te (Scriptara,) quòd mors Aaronis fuerit fama, 16, quòôd

receſſerint nubes gloriæ 17. & quòd exiſtimaverint (Chananæi,) quòd ſibi (nunc)

data fuerit poteſtas pugnandi contrà Iſraêlitas

„ideò (hic) iterùm iſtud 18. narrat

(Scriptura.) Verſ. 44. In tumulis Abarim] (Dictio νæ ſignificat ſolitudines & tu-
mulos, veluti (in illo loco:) i. e. in tumulo agri, 19. item (in illo loco:) poſue-

runt Hieroſolymam Dp i. e. in tumulos. 20, Verſ. 49.

De Bethjeſihimoth usque

ad Abel 1 Schittim] Hinc docet te (Scriptura) ſpatium caſtrorum Iſraëlitarum ‚(nem-

pè, quòd illud fuerit) duodecim milliarium,
ipſe vidi 21. illum locum, * &c, Eod. verſ. 49. Abel scbittim] i. e.
Xyyyyyy zꝛ

dicit enim Rabba Barbar Chana: ego
Planitiem
Schit-

** Hebr. up), iſtud & ſequentia, usque ad: durm
mn i. e. & caſtrametati ſunt in Rithma &c., ab-
ſunt hic ab utroque MSto.

12. Confer. hic not. in an —ν h. loc. ubi ſcri.

bitur, quod hic ratio habeatur, cur Kgyptii ſi-
verint Iſraëlitas egredi ex Ægypto, nempè, quia
illi occupati erant &c. confer. & tract. Talm, Be
rachot, fol 9. a.
13. Sive: propter maledicentiam, quoniam ex-
ploratores —a i. e. ſiniſtram famam de terra
promiſſa ſparſerant, prout ſuprà Numer. cap. 13.
verſ. 3 3. habetur, confer. not. in on nee
b. loc.
14. Sicuti Pſalm. 120. v. 3. & verſ. 4. habetur.
15. Scilicèt: Dei, confer. ſupra Numer. c. 20. V.
I. n. 4 & dict. c. 2 0. v. 26. n. 59. vide & Deu-
teron. c. 34. v. 5. n. 14. ac D. Wagenſ. Confut.
Carm. Lipman. p. 18 5. tradunt Rabbini, quod
ex hac vita emigràtint p DHn i. e., morte
per oſculum ovvN*ν i. e. tres juſti, nempè:
oſeph, Moſes ac David, veluti habetur in Zoar.

cap. —N, uti in notis ad librum Prec. Jud.

part. 1I. p. 77. a. princ. habetur, confer. & tract.
Talm. Roſch haſchana, fol. 2. b. & fol. 3. a. it.
Bava batra fol. 17. a. 5
16. Id eſt: quoòd mors Aaronis per famam reces-

os, nam, licèt ſupra Numer. e. 2 1. v. 2. etiam
dicatur, quòd audiverit Chananæus; haud ta-
men ſcimus, quamnam ille famam audiverit
nnn Ne ee e, nrnn ee i. e. an mor-
tem Aaronis; an verò luctum ejus, aee
= Dnrn i. e. nam de utroque ibi ſcriptum
eſt, ideò hic memoratur, quòd mors Aaronis
per famam ad Chananæos pervenerit, ſic habetur
in notis nan now h. loc.
17. De his vide Numer. dict, c. 2I. v. I, n. 9. &
eod. c. 2 I. v. 2. n. 16. .
18. Sicuti 14 jam ſuprà Numer. dict. e. 21. v. 2.
narratum fuit, confer. Gur Arje col.
I. med. ac not. in pon ov, 157. col⸗
19. Uti Mich. c. 1. v. 6. habetur, ĩ
not. ad Paraphr. Chald. b. loc. conſer. 1. Fanii
20. Sicuti Pſalm. 79. verſ. I. habetur.
† Confer. Jevammot, Jol. 13. 6, & Eruvin Jol.
55. 6. it. Joma, fol. 7 5. 5. Tol⸗
21. Nempè : quòd tres ſint parſæ de Bethjeſchi-
moth usque ad Abel Schittim, ſic in notis nov
nan h. loc. exponitur; xh i, e. Parſa autem
complectitur quatuor n i. e. milliaria, vids
Buztorf. Lex. Talm, fol. 1827.
* Chald. &nèe, ſic in Raſchi notis h. loc. habetur.
in Talkut Part. I. Jol. 2 5 5.- col. 2. med, legitur

Konis nubium glexiæ pervenerit ad Chananæ-

SnaMi. e. loeus, res eodem redit.

1282 NNMERORNM. CyAb. XXXIII.

—

Schittim, 22. cujus nomen fuit Abel. Verſ. 51. Càam vos tranfßieritis Pornanem & c.
Verſ. 52. Et ejeceritis Sc.)] Sed nonne ¼ jam aliquoties ea de re admoniti fuerunt
(Hraelitæ? ſie quidem eſt;) ſed ita dixit eis Moſes: quando vos tranſieritis Jorda-
nem in fcco, ea conditione 23. tranfibitis: ſi verò non, 24., aquæ venient & vos
ſubmergent, atqueita reperimus, quòd eis dixerit Joſua, cùm illi adhùc eſſtent in Jor-
dane. 15. Fod. verſ. 52. Et ejeceritie] (Verbum DN hic ponitur pro:)
DNRAi. e. & expuleritis. 26. Eod. verſ. 52. Effigies eorum] (Dictio DNDDOUDO)
juxtà Targum ejus (ſignificat ) domum adorationis eorum; (nomen autem
inde venit,) quia 922 O i. e. tegebant ſolum operimento 27. lapidum marmorco-
rum, ut ſuper illis adorarent manibus pedibusque extenſis, 28. ſicuti ſcriptum eſt:
& lapidem effigierum non ponetis in terris veſtris, ut ſuper eo adoretis. 29. Eocd.
verſ. 52. (Hnagines) fuſas eorum] (Dictio DDO) juxtà Targum ejus (ſignificat:)
RDDNRD i. e. imagines eorum conflatiles. Verſ. 53. Et expelletis (Babitatores) ter-
ræ] Et expelletis eam (terram) ab habitatoribus ejus 30. & tunc ſedebitis in ea, i. e.
poteritis ſubſiſtere in illa; K verò non, 31. haud poteritis in ea ſubſiſtere. Verfſ.
54. In quemcunque locum ei exieri.] Scriptura hic utitur brevitate 32, ſermonis,
(nam * Nhic ponitur pro:;) & D Ni e. in locum, ad quem ei exie-
rit ſors, ejus etit. Eod. verſ. 54. Per tribus patrum reſtrorum] i. e. Juxtà nume-
rum eorum, qui ex Ægypto egreſſi erant; 33. alia expoſitio: juxtà duodecim ter-
g mi-

—

22. In Paraphraſi Chaldaica 22n 8 exponitur WwW terpretor, confer. not. ad librum Prec. Jud. patt.
i. e. planities, confer. Raſchi not. ad Geneſ. c. 2. p. 2 12. b. fin. ubi exponitur, unde ναdi-
14. Verſ. 6. n. 12. 1 catur.
+ Hebr. Niſtud & ſequentia, usque ad: rop . Nam NS NHanπſ fied at corpore in terram pro-
i. e. & ejeceritis (v. 5². H. cap.) abſunt hic ab jecto manibus pedibusque protenſis, id, quod
utroque Msto. extrà Sanctuarium facere grohibitum erat, con-
23. Vel: hoc pacto, eum in ſnem, nempè. ur fer. R. Salom. ad Levit. c, 26. v. F. n. 15. Sn.
expellatis omnes habitatores terræ &c. confer. 16. item not. in NS h. loc.
hic D. Wagenlſeil. Sot. p. 69 5. & Bechorot, 29. Sicuti Levit. dict. cap. 26. verſ. I. habetur.

fol. 55. a. & Sota, l. 34 a. it. Megilla, ol. 11.30., Id eſt: expellatis habitatores terr æ illius, per
