
CAP. XV.
Erſ. I. A fine ſeptem annorum] Forſitàn ſeptem anni dati ſunt cuilibet mutuo
danti? lex dicit: appropinquat annus ſeptimus; 1. quòd ſi tu dixeris: ſep-
tem anni (dati ſunt) cuilibet mutuo danti, ut unicuique mutuo det, quomodo
iſta eſt appropinquatio? 2. ecce diſcis, quòd ſeptem anni (ſint) juxtà numerum in-
termiſſionis. 3. Verſ. 2. Remittat omnis creditor manus ſuæ] Remittat manum unius-

cujusque creditoris. 4. Verſ. 4. Enimperò non erit inte egenus] Atqui illa (Scriptura)

Mmm mmm mm 2. illic

7 8. Sicuti infrà Deuter, c. 26. v. 12, habetur, ubi
vide not. n. 29. & num. 44. SððU
I. Sic infrà v. 9. h. s. habetur, confer hie b. Fsgii
not. ad Paraphr. Chald. . loc. ubi obſervat, fi-
nem ſive exttemitatem anni ſeptimi hic accipi
Pro initio ejus, vide & Exod. c. 2 3. v. 19. n. 96.
. Vel: quomodo diei poterit de illo appropin-
quatio? de qua infrà dict. v. 9. h. c. appropia-
quatio enim illa de minori, quam ſeptem anno-
“ rum ſpatio dicitur, confer. P. Fagii not. ad Pa-
75. Confer. hic Gur Arjeh ſol. 2 12. col. 4. princ. raphr. Chald. h. loc. ubi plura, vid. & tract.
ac not. in Pnm Pow b oc. TLaltm. Erachin, fol. 2 8. 5.
XX Pebr. 7 in, iſta & ſequentia, usque ad: 3. Vel :ratione numeri intermiſſionis, Hebr.
DN& etu autem abeas &c abſuntMStI. SS, non autem ratione vel intuitu mutui da-
tionis; intelligitur autem hoc loco intermiſſio
Deateron. c. 2 6. V. 12. n, 40. notata ſunt. terum mobilium, vide Levit. c. 2 5§. v. 1. num.
77. Nempè, ut ibi comedas decimas anni primi & 3. coater. Jalkut Part. 1. Fol- 2 o. col. 3. med.
ſecundi, conter. hic Gur Arjch fol. 2 12. col. 4. 4. Hebr. vya ya hw, in utroque MSto omittitur
Princ. ac not. in on no b. oo. vox: V, ut juxtà hanc lectionem ſenſus ſit:
Hebr, Wyna, in MSto I. locus iſte ſic legitur: remittat manum omnis creditor, confer, hic Gur
NX i,ν nter —rN) i. e. ac comedas Arſeh Fol. 212. col. 4. med. ac nor. in
cibum anni primi &c. N h. loc. it. tract. Talm. Mocëd taten,
r Hebr. Mw)n, ſic in MSto 2, hic additum re. 6l. 2.5. & Gittin, Jol. 36. a. & fol. 3 7. b. it
peritur. Kid-

ac not, in bon enew h, loc.

* Hebr. &an iſtud & ſequentia, usque ad: o&
i. e, comedere (Hieroſolymis &c.) abſunt 4
MStOoID Z
74. Vide P. Pagii not. ad Paraphr. Chald. v. 2 2,
b. e, ubi plura de decimis pauperum, in MStO2.
poſtn)y 77 j. e, pauperis, additur: dun Wwy

1386 DEuTERONOMI.‚. CAP. RVv. (AMF/E

illic 5. dicit: quia non deerit egenus; ſed * (hoc ita intelligendum eſt: ) quando 7. e
vos facitis voluntatem Dei, egeni erunt inter alios, non verò intervos; ** aſt quando tuo es
non facitis voluntatem Dei, egeni erunt inter vos. Eod. verſ. 4. Egenus †] (Dictio funtut
N ſignificat eum,) qui tenuis eſt propter aſſlictionem; 6. ac notat ) d illum, i gl
qui 2N&N i. e. deſiderat 7. omnem rem. Verſ. S. Si tamen audiendo audiveris (tam)t
Tunc non eritin te egenus. 8. Eod. verſ. 5. Audiendo audireris] Si- quis audit mo- (lcitut:
dicum, eum audire faciunt multum. 9. Verſ. 6. Sicutidixit tibi] Sed ubinam dixit? en
3EI tandem
(nempè in illo loco:) benedictus eris in urbe. 10. Eod. verſ. 6. Et mutuo * bus, 19,
dabis] Omnis dictio N id eſt: mutui datio, quando cadit in eum ‚ qui oN
mutuo dat, induit ſignificationem (formæ) DD, veluti (accipitur in illo anquan
loco:) QN) id eſt: & mutuo dabis, 11. NRPVT id eſt: & mutuo dabis id⸗
ſub pignore; 12. ſi verô diceret: AOU) 13. iſtud conveniret — b etl.
i. e, ei, qui mutuo accipit, ac ſi diceret: AN i. e. & mutuo accipies. Eod. verſ. G6. ilum cn
Et mutuo dabis gentibus] Forſitàn mutuo accipies ab iſto & mutuo dabis alii? lex (hic) ſeill⸗
dicit: tu verò non mutuo accipies. Eod. vetſ. 6. Et dominaberis gentibus multis] lana e
Forſitàn aliæ gentes tibi dominabuntur? lex (hic) dicit: & tibi non dominabuntur. bit 14
Verſ. 7. & fuerit in te egenus] Qui deſiderat, 14. is primo eſt loco. 15. Eod. verſ. mun)
5 7. Ex keyai
idduichin, fol. 3 8. 6. & Bava batta, ol. 45. b. habetur, ideé expefitio iſta inde nata eſt, vide
it. Maccot,, fFol. 3. b5. not. in om ne h. loc. abſunt autem verba i- —
3. Nempè: infra v. 11. p. c. confer. Lighitfoot. ad ſta: tunc non erit in te egenus, in Hebræo ab 16.lslCii
Marci c. 14. V. 7. p. 64 ⁸. edit. Lipſienſ. troque MSto. ad Deun
„X Hebr. N̈, in MSto I. pro eo legitur: WM i. e. 19. Expolſitio iſt inde provenit, quis verbum yne na ſun.
ſieuti, in MSto z. habetur: X N 1. e. ecce in textu ſacro hic repetitus, confer. hic Jalkut 17, Viden
quomodo ſeil. id intelligendum ſit, confer. hi Part. I. Fol. 2 80. col. 4. circà fin. it. ſupra Deu- (conier.
rract. Talm. Taanit, ol. 2 1. 2. & Bava mezia, ter. c. 1 1. V. 1 3. Sign.* 19. Conte
l. 30. a. & Fol, 3 3. 2. it. Sanhedrin, fol.64. b.]1I0. Gicuti Deuter. c. 2 8. V. 3. hobetur. hiiſta:
A Hebr. —a &, abſunt iſta hic ab utroque * Hæc verba: & mutue dabis, usque ad: & mu- Hihtzo
MSto. tuo dabis gentibus, abſunt hic in Hebtæo ab u- 19. Km
Hebr. o iſtud & quæ ſequuntur, usque ad: troque MSsto. pon te
nn — o i. e. ſi tamen audiveris &c. (V. 5. D. II. Prout Deuteron. dict. c. 2 8. V. 12. habetur⸗ afüiciari⸗
c.) abſunt 4 MSto I. hoc loco; habentur autem 12. Sicuti hoc verſu 6. habetur. aWtemi
poſt verba: audiendo audiveris. 13. Nempè non in Hiphil, ſed in forma Kal, ſie⸗ i e. en
S. Vel: qui attenuatus eſt propter paupertatem, uti sccipitur vayn i, e. mutuo accipies, prout Bayvam
confer. Exod. c. 23. V. 6. n. 40 & P. Fagii not. eodem hoc verſu habetur. argin
ad Paraphr. Chald. . loc. it. Jalkut dict. Part.]14. Nempè: Pa n i. e. qui magis egenus Confer
1. ſol. 2 80. col 4. med. eh, is &œte is præferendus eſt, ſic in not. mneS in,
7. In Exod. dict. c. 2 3. v. 6. . 40. VOX Pnd Inde] non b. loc. exponitur, confer, ſuptà veiſ. 4. 1, Ser
deducitur, quia aj j. e. vult ſive deſiderat, b cap. n. 7. guæ gt
confer. infrà Deuter. c. 24. V. 14. De 33. vide & 15. 19 eſt: præ cteris ejus habenda eſt ratio, co- 1. Fenſll
vetſ 7. h. cap. n. 14. . teris ille præferendus eſt, ut ei ſubveniatur, cog- pn ie⸗
3. Quoniam patticula 7), quæ eſt exceptiva, hic] fer. num. 17. h, ver e in
. .

—

A.. W.

—
) uando
quando
(dicio
Willum,
Audineriu
Auditmo⸗
nam dixit d
t Mutt0 5
cum, gai
tut in ilo
utud dabir
e
od, Nefl. 6.
i lex ic)
ibu multi
minabuntar.
od. verl.
e nataelt, vids
auten verbal.
in Hebræo ¹5

in eibunn n
ler hice ,alkat
it hts Den⸗

etut.
gue à u.
ja Hebtao ao u⸗
*

V. 1 21 habelur⸗

ſorma Nilſe⸗
acigies, golt

gui magis egenns
, ſc in not. ⸗
pler ſupti ſeil 44

enda elkraio cc⸗

ſabſelinmech.

*

7. Ex ano inter fratres tuos] Prater tuus ex patre tuo i6. præferendus eſt 17. fratri
tuo ex matre. Eod. verſ. 7. (Intrà unam) ex portis tuis] Pauperes urbis tuæ præfe-
runtur 18. pauperibus urbis alterius. Eod. verſ. 7. Non obſirmalis] Eſt tibi ali-

quis, qui dolet, ſi dederit, idcirco (hic) dicitur: non obgrmabis (animum tuum, eſt

(etiam) tibi aliquis, qui extendit quidem manum fſuam, ſed occludit eam, ideo (hic)
dicitur: non occludes. Eod. veri. 7. A fratre tuo paaupere] Si tu non dederis ei,
tandem & ipſe frater eris egeni. Verſ. 8. Aperiendo aperies] Etiam multis vici=
bus. 19. Eod. verſ 8. Sea aperiendo aperies] Ecce (particula:) 9 uſurpatur (hic)
pro ☚ι πι. e. ſed. Eod. verſ. 8. Mutuando * matnalis ei] Si ipſe nolit habere-
tanquàm donum gratuitum, 20. des ei ſub mutue. PEod. verſ. 8. Quentum ſatis

eſt indigentie cjus] Non autem tibi præceptum eſt, ut illum divitem facias. Eod.

verſ. 8. Id, cujus indiget] Etiam equus, cui ipſe inſideat, (ei detar,) & ſervus, qui ant&
illum currat. Eod. verſ. 8. Ei] Hac (particulà: ' innuitur) foœmina, 21. atque

ſic illa/Scriptura) dicit: faciam H i. e. ei adjutorium coràm ipſo. 22. Verſ. 9. Et

elamaverit * contrà te] Forſitàn hoc eſt præceptum? 23. lex dicit: & non clama-
bit. 24. Eod. verſ. 9. Et erit tibi peccatum] Omninè 25. etiamſi (alter ad Domi-
num) non clamaverit, ſi ita (ſeſe res habet,) cur dicitur (hic) & clamaverit conirà
te? (nimirùm) accelero ego (inquit Deus) poœnam propter clamantem magis, quàm
Z Mmm mmm mm 3 con-

16.18 ICtis dicitur frater conſanguineus, conter. quæ
ad Deuteron. cap. 13. Verſ. 7. num. 19, nota-
ta ant. S
17. Vide num. antec. 15. h. verſ. & num. ſequ. 18.
confer. & not. in nan ne b. bH65.
18. Confeg, num. aatec. 17. H. verſ. cœteritn ver-
ba iſta: pauperibus urbis alterius, abſunt hic in
Hebræoab utroque MSto.

19. Si multi ſint pauperes Vel ſi creb:ò venerint;

non tamen temet proptereà fubtrahas aut tædié
afliciaris, vide infrà v. 10. h. cap. n. 2 7. exgofſitio
autem iſta hinc nata eſt, quoniam verbum ine
i. e. aperuit, hic repetitur, confer. tract Talm.
Bava mezia fol. 3 I.: b. ſicuti in a r a

marginem allegatur.

Confer hic tract. Talm. Ketubot, fol. 67. b. &

—

Gittin, fol. 37. a. it. Bava mezia, /Ol. 3 1. b.
2 6. Sive: tanquàm donationem aut eeemolynam,
quæ gratis datur.

21. Senlſus eſt, quòd aliquis obſitidus ſit, α

ie i. e. ut ei (proximo fuo) uxorem procuret,
ſic in notis a ne . loc. exponitur,

SanN n. n d re wee w i,equo-

niam uxor ei propriè convenit magis, quam
onmnes (aliæ) poſſeſſiones, ſicuti in Gur Arjeh
Jol. 2 12. col. 4: med. habetur.
22. Uti Geneſ. cap. 2, verſ. 1 9, habetur, ubi vide
natas.
*„ Confer. hic tract. Talm. Scheviit, fol. 46. b.
& Ketubot, Yol. 6 8. a. it. Sota, ol. 47. . &
Gittin, ol. 36. a. & Bava batra, fol, 10. a.

13. Nempè, ut quis ad Deum clamare debeat con-

trà proximum ſuum, qui adeò durus eſt & mile-
tieordiâ caret, vid. num. ſeq. 24.
24. Sicuti infrà Deuteron. c. 24. v. 15. habetur,
non contiaetur icaque hic bræceptum No
i. e. ut clamer ad Dominum, ſic in Gur Ar-
jeb fol. 212. col, 4. med. exponitur, contfer.
num. antec. 2 3. & jalkut Part. I. Fol. 2 1. col.
1. med. & fin. .
25. Vel: omni modo, ſic iſia: oy 55 hic
imerptetor, ut ſenſus ſit: quamvis aliquis non
clamaverit ad Dominum; tamen id alteri, qui
duto & im miti corde eſt, erit peccatum, eonter,
hic tract. Talm. Maccot, fol. 3. . & Sanhedrin,
ol. 109. a. it, Ketubot, fol. 68, a.

1388 DEUTERONOMII. CAP. XV.

conttâ eum, qui non clamat. 26. Verſ. 10. Dando dabis ei] Etiam centies. 27.
Eod. verſ. 10. Ei] Inter ipſum & te. 28. Eod. verſ. 10. Nam propter rem iſtam] E-
tiamſi (ſolum) dixeris, 29. te daturum eſſe, tu dictam mercedem recipies unà cum
mercede facti. 30. Verſ. 11. Mrcircò] (Verba iſta: 12 O hic idem valent, ac)
12 ³381 i. e. propter iſtud. 31. Eod. verſ. II. Dicendo] Conſilium in commo-
dum tuum 32. tibi do. Eod. verſ. II. Hatri tuo egeno] Cuinam fratri? (nempè:)
egeno. Eod. verſ. 1I I. Egxeno tuo] (Dictio 09) cum uno Jod ſignificat egenum
unum; aſt cum duplici Jod (ſignificat) duos (pluresve) egenos. Verſ. 12. Si
vendatur tibi] (Nempè) per alios, de illo, quem vendit domus judicii 33. propter
furtum, ab ipſo commiſſum, loquitur (hic) Scriptura; ſed ecce jam anteà dictum eſt: ſi
emeris ſervum Hebræum, 34, atque (ibi etiam) de illo, quem vendit domus judicii,
Scriptura loquitur, * ſed (id hic repetitur) propter duas res, quæ hic aliquid novi
habent; 35. una eſt, quia (hic) ſcriptum eſt: aut Hebræa, quæ etiam ipſa ſextò annô
(completò libera) egreditur, 36. & quidem non illa, quam domus judicii vendidit,
quoniam fœmina non venditur propter furtum ab ipſa commiſſum, 3 7. dicitur enim:
propter furtum, ab ipſo 38. commiſſum: non veròô propter furtum ab ipſa commin
. um

26. Confer, Raſchi not. ad Deuter. c. 24. Verſ. 15. p. loc. ubi Siphre ad marginem allegatur, con-
ubi ferè eadem, quæ hic, notata ſunt, vide ibid. ker. & tract. Talm. Berachot, oh 3 4. . & Schab-
num. 39. it. Jalkut Part. 1. fol. 2 81. cOl. I. cir- bar, ol. 63. a. & ol. 15 1, . rit. Taanit, Fol. 2 1.2.
cà ſin. . i

32. Confer. Hic Gur Arjeh fol. 212. Coſ. 4. circà
27. Id eſt: multis vicibus, confer. quæ luprà ad verſ.] fin. ae not. in man nev' , i0c. ubi etiam Siphre
8. h. cap. num. 19. notata ſunt, vide & not. ad ad marginem alleg atur.
librum Prec. Jud. p. 2. p. 2 6 5. 3. med. ac D. 33. Conter. Exod. g. 2 I. V. 6. n. 32. & Gur Arieh
Wagenſeil- ot. pag. 106 1. it. Jalkut dict. fol.] fol. 212. col. 4. med ac not. in wam z.,
2 9 1. Col. I. fin. & Bava mezia, fol. 3 1. b. & ubi tract. Talm. Kidduſcehin Jol. 14. b. ad mar-
Schevuoth, fol. 25. a. inem allegatur.
2 9. Id eſt: clam, quamvis nemo, niſi Deus, vide- 34. Sicuti Exod. dict. c. 2 I. V. 2. habetur, ubi vide
rit, quòd tu alteri dederis, nec ulli adlint teſtes. not. n. 1 5. conter. hic Jalkut Part. 1. 701. 2,⅝I.
eonfer. Matth. c. 6. v. 3. 4. Hebr. a) n in col. 2., med. . .
utroque MSto jegitur 1. Ja i. e. inter te S. * Tebr. Aann res, abſunt iſta hic ab utroque
ipſum, tes eadem eſt. . . MsSto. . . .
29. Quoniam hic ſcriptum eſt: n ennn n i. 3 5:. Ac quæ aliquid ſpeciale cominent, de quibus
e. propter verbum iſtud, ideò Rabbini bic expo- in loco Exod. c. 2 1. v. 2. nihil eſt dictum, con-
nunt, quòd, etiamſi quis ſolum dixerit, ſe datu- fer, infrà n. 40. h. verſ. ubi altera res ſpecialis ſi⸗
rum eſſe, is mercedem recipist, wide nor, in ve nova habetur.
narm new b. loc. gonfer. S& tract. Talm. Schab 36. Sicuti hoc verſu 12. habetur, hæc eſt una res,
bat, fol. 151. ö5. confer. infrà n. 40. h. verſ. 12.

o. Ideſt: non ſolùm factum ipſum ſive datio; 37. Conſer. hic D. Wagenſeil. Sot. p. 447. princ,

ſed etiam verbum non deſtituetur mercede apud ac p. 45 7. n. 9. & p. 45 8. n. 10. & 11.
Deum. 13 g. Proht Exod. c. 22. v. 2. habetur, ubi vide not.

1. Vel: proptereà, propter hancrem, vide Gu num. 17. cœterum verba iſta: dicitur enim &.
Arjeh fol. 212, COl.4. med. ac not. in a usque

CAl. X

—
ſam; ſe
cet hie⸗
39. ip⸗
Gicitur:
Pay) n
ſoci ſenl
nunt, 4
Depecuu
nili iſta
benedis
cialig,
qux ſub
c Cocei
pari,
Verl. 1
plicari)

(quocir⸗

—
sque
Hebtæc
ulchin
39. Nem
21. . 4
1, Keil 0
2. hie 30
40. deqi⸗
ſpeciale
Verl. dis
2Imco
trac,
ba
41¹. Corſe
loe. ul
46 Cum
in notis
lte,cum
iſlum r
ſuperbi
Antur ſi
terüm y
adfunth
4 ledr, 5

Ah. Xy.
—
tles, 27,
lan] b.
unacum
eut, ac)
commo⸗
nempe:)
egenum
l. 12. &
proptet
omeſt:ſ
us ſadicii,
quidnori
extann
endicit,
iturenimm:
ſacommiſ-
ſum

—
egatur, con-⸗
5
1, Zehub⸗
ninfola ,
CoOl. 4. elle

gietinm dihle

à GCur Ariel
14, admit-

dbetur, Ehinde
,1 ſol 131.

ie ib utogle

zen, lequibus
K diduch eon⸗

ze A un ten

0,5!
n ub n5
icitun enncn d
ogue

CAb. XV. DEUTERONOMII. 1389

ſum; ſed de parva (pueilla) quam vendidit pater ejus (hic loquitur Scriptura) ac do-
cet hic, quòd, ſi egrediantur (vel finiti ſint) ſex anni, antequàm illa adferat ſigna.
39. ipfa egrediatur, * prætereàâ hic habetur aliquid novi, 40. (dum paulò poſt 41.
dicitur:) onerando onerabis eum. Verſ. 14. Onerando onerabisz eum] (Verbum
P;) notat ornamentum 42. excelſum 43. & quod oculis conſpicitur, (ut hujus
loci ſenſus ſit: des ei) rem, quàâ cognofſci poſſit, quòd ipſi benefeceris, nonnulli expo-
nunt, quòd (verbum P') ſignificet onus ſuper collo ejus (poſitum.) Eod. verſ. 14.
Depecude tua, de area tua & detorcularituo] Forſitàn mihi † non (alia hic narrantur,)
niſi iſta ſolùm? lex (hic) dicit: quibus benedixit tibi, (videlicèt) de omnibus, quibus
benedixit tibi creator tuus; ſed cur (hic) dicuntur iſta? (nimirùm) ſicuti iſta ſunt ſpe-
cialia, 44. quæ ſub regula benedictioni, (comprehenduntur;) ita etiam omnia,
quæ ſub regula benedictionis ſunt, (hic comprehenduntur,) excipiuntur muli, 4 5.
ac docent Rabbini noſtri in tractatu Talmudico: Kidduſchin 46. per argumentum
à pari, 47. quantum (dominus) dare debeat ei (ſervo) de ſingulis ſpeciebus. 4⁹.
Verſ. I15. Et recorderis, quòXa ſervus fueris] Et muneravi (te) atque iteravi (ſeu du-
plicavi) tibi (munera, inquit Deus) de præda gyptiorum & ſpoliis maris, 49.
(quocircà) etiam tu muneribus affice atque itera 50, ei, (qui tibi ſervivit.) Verſ. 17.

Ser-

usque ad: ſed de parve (puella & c.) abſunt in
Hebtæo αι MSto 1. confer, hic tract. Talm. Kid-
duſchin, fol. 17. a. 6. & Erachin, fol. 3 3. a.

ſcil. ſervo Hebræo (non dabis) niſi iſta &c.
4 4. Sive: peculiaria, appropriata, Hebr. R

1.,
iGe not .

39. Nempè& pubertatis, confer. quæ ad Exod. cap.
2 1. V. 4. H. 29. nOtata ſunt.
* Scil ad libertatem, Hebr. —α α ſic in MSto
2. hie additum reperitur.
40. Sequitur hic altera res, quæ aliquid novi ſeu
ſpeciale continet, de quo ſuprà n. 3 5. & 36. b.
verſ. dictum eſt.
41. Videlicèt verſu 14. . cap. vide Gur Arjeh fol.
2 12. col. 4. fin. ac not. in pam ne h. loc. it.
tract. Talm. Kidduſchin, fol. 15. a. & h. 117. 6.
& Bava mezia, fol. 3 1. b.
42. Confer. P. Fagii not. acl Paraphr. Chald. h.
loc. ut & not. in "nan nov h. loc.
43. Cum elatione datum, Hebr. ala, quod
in notis o nD . loc. exponitur &*a
i. e. cum ſuperbia, nempè, dum dominus ſervum
iſtum variis ornamentis decorat & in illis quaſ
ſuperbit, dum ab aliis ornamenta iſta conſpici.
untur, ſie in isdem notis ibidem explicatur; cœ-
teràùm verba iſta? notat ornamentum excelſum-
abſunt hic in Hebræo à MSto I.

Prout hic habetur, confer. Jalkut Part. 1. Fol.
2 ⅝1. col. 2. citcà fin. & col. 3.
4 5 Hebr. .1, confer. not. in aN D,
ubi ratio hujus exceptionis jhabet ur, ſic in M Sto
2. hic poſt vocem ◻° addita ſunt iſta: re
ya bi Ne e e e en en
Pbp& i. e, quoniam illi (muli) non ſunt ſub re-
gula benedidionis, quoniam non naſcuntur, niſi
ex equo & aſina.
46. Hebr. Pwα,, eſt is liber tertius partis ſive Se-
Qionis tertiæ operis Talmudici, agens de ſpon-
ſalibus & ſponſalitiis, locus autem, ad quem
hic reſpicitur, habetur in Kidduſchin, Jol. 16. 65.
ſicuti in am mv' ad marginem allegatur, con-
fer. Exod. c. 34. V. 20. n. 55.
47. Hebr. — π t, de hoc argumento confer.
Exod. alleg. c. 34. V. 20. . 51.
48. Vide Exod. alleg. c. 34. v. 20. num. 5. ubi
quanritas ſpecierum exponitur, confer. tractat.
Talm. Kidduſchin, fol. 2. 6. & fol. 17. a.
49. De quib? vide?Exod. c. 15.v. 2 2. ibiq; not. n. 161.
50. Seu: duplica, ſcilicèét: munera, Hebr. Amm

1t Hebr, 7, in MSto 2. pro eo legitur: i. e, ei,

1. E.

—

1390

DEUTERONOMII.

CAb. XV.

Servus in ſetulum] Forſitan juxtà ſenſum literalem (id eſt: intelligendum?) lex dicit:
& revertemini unusquisque ad poſſeſſionem ſuam & ad familiam ſuam quisq; rever-
tamini, 51. ecce (hinc) diſcis, quòd hoc non ſit, niſi ſeculum Jubilæum. 52. Eod.
verl. 17. Ancills quoque tuæ ſimiliter facies] (Nempè:) onera illam, 53. forſitàn (et-
jam) quoad perforationem (auris) æqualem fecit illam (ancillam) Scriptura? lex

dicit: ſi dizerit ſervus, 54.

ſervus (itaque) perforatur, non ancilla. 515.

Verſ. 18.

Quoniam duplex merets mercenarii] Hinc dicunt: ſervus Hebræus ſervit tàm die,
quàm nocte, & hoc eſt duplum ejus, quò mercenarii diurni ſerviunt, 6. ſed quænam
eſt ſervitus ejus nocturna? dominus ejus tradit ei ancillam Chananæam, cujus libeti
ſunt illius domini. 577. Verlſ. 19. Omne primegenitum † &c. ſanctißicabis] Aſt alio
in loco illa (Scriptura) dicit: non ſanctificabis, dicitur enim: * verumtamen primo-
genitum, quod primùm gignitur Domino &c. 58. ecce quomodo (id ibidem ſit in-
telligendum, nimirùm) ipſe non ſanctificat 59. illud ad aliam oblationem 56. atque

hic docet (Scriptura,) quòd quis ex præcepto debeat * dicere: ecce tu, (ô animal,)

ſan-⸗

— — 5 — . .
i. e. Tepete 5 reſpicitur autem hac explieatione

ad v. 19. b. cap. ubi habetur: Mhai. e.
quplex merces & e. vide not. ibid. n. 16 1. confer.
& Jalkut Part. 1. Fol. 2 81. col. 3. med. .
1. Sicuti Levit. e. 2 5. V. 10. habetur, confer. hic
alkut Part. 1. Fol. 2 8 1. col. 3. fi.
72. Confer. hic P. Fagius ad Paraphr. Chald. h.
loc. item Junii ac Tremellii not. S. loc. vide eti-
am Exod. cap. 2 I. V. 6. n. 42. ac Gur Arjeb fol.
2 13. Col. I. princ. & not. in afi rEY* h. loc.
ubi Mechilta ad marginem allegatur, conſfer.
hic Kidduſchin, fol. 5. a. S&& Ool. 2 1. a. b. it. Fol.
12. a. 5, & Ketubot, ſol. 57. b. it. Erachin, fol.

29. a. & l. 30. . & Schevuot, fol. 4. b. & Be- 59

chorot, Fol. 37. 5. & fol. 5 1. a.
13. Videlicèt: illis muneribus, de quibus ſupra
„. 14. b. cap. dictum eſt, confer. hic tract. Talm.
Kidduſchin, fol. 17. a. b. V .
54. Proht Exod. dict. c. 2 1. v. 5. habetur.
55. Verba hoc in caſu ſtrictè ſunt intelligenda,
confer. eti
Chald. h. loc. & Jalkut. Part. 1. fol. 281. col.
56. Vide hic P. Fag. ad Paraphr. Chald. ut &
Junii ac Tremelli not. h. loc. confer. et-
lam verſ. 15. b. cap. num. 5§0. ac Gur Arjeh fol

.

iam hic P. Fagii not- ad Paraphr.†

ſchin, fol. 15. a. & fol. 20. a, it. Erachin, fol.
30. a.
57. Vel: cujus liberi pertinent ad dominum, eu-
jus eſt ſervus, nam liberi ex ancilla Chananæa
nati domino ſive patrifamiliäas naſcuntur atque
ejus ſunt, uti Exod. c. 2 1I. v. 4. habetur, ubi vi-
de Raſchi not. n. 2 7. & n. 28.
† Confer. hic Megilla, fol. 3 1. a. b. Se Cholin,
fol. 131. a. & fOl. 1 34. b. it. Nidda fol. 40. a:

ſanctificat, abſunt in Hebtæo ab utroque MsSto.
58. Seil. nemo ſanctificabit, ſicuti Levit. c. 27. v.
26. habetur, confer. num. ſequ. 60.
. Vel: non ſeparat illud aut non ſeparate debet
iſtud (animal) ad aliam oblationem, cum illud
jam anteà ſanctum ſit Domino, vide n. ſeq. 60.

b. it. Bechorot, fol. 19. 2. & Fol. 46,6.
60. Vel: in alam oblationem, ut Kcil. alia ſit
oblatio, yR R i e. quia illud iplum

ctificatiane, ſicuti in Gur Arjeh fol- 213. col.
I. med. habetur, confer. I evit c. 27. V. 2 6. n.
523. & not. in Man rPB Hh. loe.
dicere &c,

X

2 13, COl. I. princ. & not. inersr h. loc.
it.] alkut dict. Jol. 2 ⁸1. col. 4, P inc. 1. Kiddu-

*Heæc verba: dicitut enim & c. usqre ad: ipſe non

confer. & Nedatim, Jol. 12.: a. & Naſir, ol. 4.

(iam antea) ſanctum eſt, nec pus habet alia ſan-

Vel- quòd alicui injungatur ſen præcipiatur

CA.X

ſanctun
ca, gui⸗
ifces,
illacd†
temqua
nec tond
tum ſit;
Domins
teperim
macblar

annot ſi

Ahnum

51. Vel:
genitum
ſol⸗ 19.
legatur,
62. Ficun
fer. hi
Scil, ani
hic habe
cutus lu
64 Fel p
(animal)
tiam uti
notas in
) hie
.5f.
& num. 1
dita ſunt
ie, Klſe

nus (92

6. Nam

Auntiam

ed eog
culcung
col. 1.
lnchiße⸗
tllitatis e
ſilig obſe
nu, aut

Al. Xy.

brever⸗
2, Lod.
Uin er⸗
tura! lex
efl. 19.
um die,
quænarn
ſos lbeti
Altalio
em ſitin⸗
6, atqle
Anitmal,
ſan⸗

—

lachin fol,

winum, el⸗
1CDananæ
Gnrör atque
elut, ubi i⸗

* Cholin,
ſol 40,,
4: igle non
togue Moto.
erit. 6,17.
ſrarue bebe
en, (um ilud
e n. ſeg 60,
Nalr, 0l4,
t Kll. aAlis ſt
aillud ipfums
habet alia ſan⸗
fole13. col.
,17. .16, Ar

e nrraſpiuln

CAp. xV. DyrUTERONOMII. 1391

ſanctum ſis in primogenituram; 61. alia expoſitio: impoſſibile eſt, dicere: ſanctifi-
ca, quia jam anteà dictum eſt: ne ſanctifices, 62. & impoſibile eſt, dicere: ne ſan-
ctifices, nam ecce jam anteà dictum eſt: ſanctifica, 63, ecce quomodo tu ſanctifices
illud † nimirùùm ſanctifica æſtimationem, 64. ac da illam, ut ſancta ſit juxtà bonita-

tem, quæ in illo (anim ali) eſt. 6. Eod. v. 19. Non operaberis in primogenito bovis

nec tondebis &c.] Etiam permutatum 6⁶6, docent Rabbini noſtri quòd illud prohibi-
tum ſit; 67. ſed loquitur (hic) Scriptura de eo, quod exiſtit. 68. Verſ. 20. Cordme
Domino, Deo tuo, comedes illud] Sermo (hic) eſt de ſacerdote, 69. nam jam anteà
reperimus, quòd iſtud [animal) ſit de muneribus ſacerdotii tàm integrum, qum quod
maculam habet, nam dicitur: & caro eorum erit tibi &c. 70o. Eod. verſ. 20. Pes
annos ſingulos] Hinc eſt, quòd non differant illud (pecus primogenitum offerre) ultrà
annum 71. ejus, an * iſtud erit profanum (ſive illegitimum,) ex quo annus ejus præ-
teriit?

61. Vel: ut fis primogenitura ſive animal primo. 166. Vel: id, quod ipſius loco ſive pro ifilo ani-
genitum, confer. hic tractat. Talmud. Erachin, mali primogenito datum eſt, prohibitum eſt
Jol. 29. a. b. uti in e rm ad marginem al- tondere aut in illo operari, confer. Levit. c. 27.
legatur, vide & Jalkut Part. I. fol. 2 & I. col. 4, med. v. 33. num, 8 5. ac ſuprà Deuteron, c. 12. v. 1 Fe
62. Sicuti Levit. Gict. c. 27. v. 26. habetur, con- n. 57. vide & D. Wagenſeil. Sot. pag. 599. ac

fer. & hic Jalkut dict. Fol. 2 81I. col. 4. med. Jalkut. Part. I. Fol. 2 81,col. 4. circaà fin. & fol.
6 3. Vel: ſepara, ſicuti hoc verſu 19. habetur. 282. col. I. princç.
1† Scil. animal, Hebr. Wππ, ſic in utroque MSto 67. Nempè, ne quis in illo animali permutato o-
hic habetur, quam lectionem hic in verſione ſe- peretur aut illud tondeat, prout num. antec. 66.
cutus ſum. dictum eſt.

64. Seu præſtantiam, nempè: Spn ie 69. Sive: quod præſens eſt vel fier: ſolet, Hebr.
9 i ao Ir i. e. ut offerat aliquis illuc na, confer. ſuprà not. ad Deuter. c. 9 v. 21.
(animal) pretio ſive æſtimatione & det præſtan- n. 19. & infrà Deuter. c. 2 3. V. I I. num. 2 5. &
tiam utilitatis ſive commodi ſacerdoti, ſic juxta Deuter. c. 2 5. V. 4. n. 1 3. confer. tractat. Talm.
notas in an mnp h. loc. verba illa: van Cholin, fol. 13 5. a. & fol. 137. a. it. Bechorot
yy hie interpretor, confer. Levit. g. 27. v. 26. Jfoh. 9. b. & fol. 2 5. a. it. Temurah, fol. 11. b.
D. 5§ 5. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 16 10. vide 69. Idem ſentiunt Junius ac Tremellius in not.
& num. ſequ. 65. in MStoz. poſi voeem y ad- b. loc. nam primogenita cedebant ſacerdotibus,
dita ſunt iſta: ) irna wan nn eenen de vige Numer. c. 18. v. 17. confer, hic Maccot,
i. e. & ſi ſanctificaverit illud ad reparationem do- Jol. 19. b. & Bechorot, fol. 26. b. it. Fol. 27. b.
mus (Sanctuarii) ipſe dat &c. & fol. 2 9. a. it. Temurah, fol. 2 1. b.
65. Nam IIraëlita poterat bonitatem ſive præ- 7o. Sicuti Namer. dict. c. 18. V. 1 9. habetur.
ſtantiam utilitatis, quæ in illo animali ſanctifi 71. Confer. quæ ad cap. antec. 14. V. 22, n. 57.
cato eoq; æſtimato erat, dare dν G, e, notata ſunt, vide & Gur Arjeh Jol. 2 13., col. I.
cuicunq; ipſe volebat, ſicuti in Gur Arjeb f.2 1 3 ‧1 med. ac not, in pos novw h. loc. it. Jalkut
col. I. med. habetur atque ita poterat Israëlita?; Part. I: fol. 2 82. col. I. princ,
ſanctificare illam bonitatem ſive præſtantiam u. * Vel: forſitàn, Hebr. „, iſtud & ſequentis
tilitatis eamque dare ſacer doti, ſit locum iſtum usque ad: a a i. e. per ſingulos annos, ab-
ſatis obſcurum interpretor & expono, confer. ſunt hic ab uttoque MSto, confer. hic Bechorof,
num, antec⸗ 64. fol.

Nnn nnn nn

139 2

— —

CAb. XV.

—

teriit? (reſpondetur, quòd) jam anteâà æquiparatum ſit illud (pecus primogenitum)
decimis, nam (de iſtis) dicitur: & comedas coràm Domino, Deo tuo decimas fru-
menti tui, muſti tui atque olei tui & primogenita bovis atque pecoris tui; 72. ſicuti
igitur decima ſecunda 73. non fit profana (ſive illegitima) ab anno uno in ſequen-
tem ejus; 74. ita etiam primogenitum non fit profanum; 75. ſed præceptum eſt,

ut detur regulariter) intrà annum ejus.

Eod. verſ. 20. Per ſingulos annos] ſi macta-

verit (illud pecus) in fine anni ejus, (tunc) comedant iſtud eodem die & uno die anni
ſequentis, 76, docet (itaque hic Scriptura,) quò d comedi debeat biduò & nocte unà.

Verſ. 2 1. Macula] Univerſale 77.

(hic habetur.) Eod. verſ. 2 1. Claudum aut cæ-

tum] Particulare (ſeu ſpeciale hic habetur.) Eod. verſ. 2 1. Omne vitium malum]
Redit (hic Scriptura) & generatim 8. loquitur, ſicuti autem in particulari** exponitur

(& intelligitur)macula, quæ eſt manifeſta quæque non redit,

79. ita & (hic intelligi-

tur) omnis macula, quæ manifeſta eſt quæque non redit. 8⁰. Verſ. 23. Tantummo-
dò ſanguinem ejus ne comedas] Ne dicas: quoniam omne iſtud conceſſum eſt, quod
venit &1. de regula prohibiti, nam ecce (animal) ſanctificatum quodque extrà 82.

mactatum eſt ſine redemptionis pretio, illu

d comedi poteſt, an etiam ſanguis erit per-

miſſus? lex (hic) dicit: tantummodò ſanguinem ejus ne comedas.

Jol. 27. 65. & fol. 2 8. a. it. Erachin, fol. 3 1. . &
Temurah, fol. 2 I. 6.
72. Proùt Deuteron. cap. antec. 14, Verſ. 23.
habetur.
73. De qua confer- dict. eap. antec. 14. v. 23. n.
58. vide & Gur Arjeh fol. 213. col. 1. med.
74. Confer. quæ ad num. ſeq. 76. h. verſ. nota-
ta ſunt.
75. Sive: illegitimum, idque proptereâ, quia
ſcriptum eſt: 4fine triennii, prout cap. præced.
à 14. v. 2 S. n, 70. &n. 71. habetur.
76. Vide num. antec. 74 h. veri. confer. & Numer.
cap. 18. verſ, 18. num. 34, ac Siphre, prout in
pon ne ad marginem allegatur.
77. Sive: regula, confer. cap. antec. 14. verſ. 26.
n. 62, & n. 63. & Jalkut Part. 1. Fol. 282. col.
1. med. it. tract. Talm. Bechorot, Jol. 12. a. &
Jol. 14. 5. & fol. 3 3. a. it Fol. 37. 2. & Fol. 39.
a it. Ievammot, Jol. 73. a. b. & Maccot, fol.
19. b.
78. Vide, quæ ad num. antec. 77. b. cap. nota-
ta ſunt.
aA Nempeè: in claudo aut (œ0ο animal?, de quo

„7

2—

paulo antè h. verſ. in ſpecie dictum eſt:
79. Scilicèt: ad priorem ſanitatis ſtatum, i. e. quæ
priſtinæ fanitati non reſtituitur, ſie verbumarmm
hic interpretor, de quo confer. quæ ad Levit. c.
26. verſ. 1. num. 6. notata ſunt, vide & num.
ſequ. 80.
0. Id eſt: quæ ſanitati non reſtituitur, ſed per-
manet, iſtà maculà laborans animal non debet
offerri Domino, confer. Jalkut Part. I. fol. 282.
col. I. cireà fin.
g1. Vel: quod excipitur de regula prohibiti, ſen-
ſus eſt, quoniam univerſale ſive quod ſab regula
continetur, conceſſum eſt, particulare autem ſive
quod ſub exceptione continetur, prohibitum eſt,
(brout verſ. antec. 2 1. & 22. habetur,) nec ibi
ulla ſanguinis fit mentio, ideò videri poſſet, quod
ſanguinis eſus ſit permiſſus; ſed huic objectioni
hic Commentatore noſtro reſpondetur, confer.
hic tract. Talm. Bechorot, fol. 15. a.
82. Seilicèt: atrium ſive extrâ tapetes ocellatos,
confer. quæ ad Exod. c. 29.V. 37. n. 111. ne-
tata ſunt.

CAT. XVI.

Lod, ver
Gicitur el
ceu,) q
ſen & 4
Aem] D
Immolal
Prrierei
1 e, Dan-
6)to.!
cea ſatis
fuit wa,

—
1. Conler.
Idep.
292, col
1. di eem
V l0, ib
Lexit, di
capd
1 fol
Vachin,
(dnvedio
1. notat
Part. 2, .
4. Fielti N
ract T
F. routx
b, Vide U
Palt. 1,

,cibu.

P
1.XV.
—

nitum)
nas kru⸗
ſicuti
ſeguen⸗
wum elt,
Imada⸗
die anni
deunz.
Naut -
nalun
1ponitur
intelligi⸗
umma-
ſt, quod
KX de.
3erit per⸗

—
ſt
Uuch, ie, ue
rerbumm I
2 10d Levit t.
fide & numn.

tur, Eer⸗
4l non debet
t. 1. ſol⸗ 7 31.

robibini, ſen⸗

vodlib tegle
ſre awtemn liſt

rokibitumel,

betut,) bee i
buic objehtiont
ndetut, 0nlen⸗

12
petes Oeellatot,
),. III, M.

4 W.

CAP. XVI. DEUTERONOMII. 1393

CAP. XVI.

Erſ. T. Obſerva menſem Alib] Priusquàm veniat ille (menſis,) obſerva, ut ſit
(paratum) id, quod convenit (huic menſi) Abib, (nempe) ut in eo 1. offeras
mincham Homer; 2. ſi verò non (omnia ſint parata,) intercala 3. annum.
Eod. verſ. I. Ex Eo ppto noctu] Sed nonne interdiu exiverunt (Iſraêlitæ ex Egypto?)
dicitur enim: poſtridiè Paſchatis egreſſi ſunt filii Israelis &c. 4. ſed (dicitur hic: no-
cu,) quia noctu dedit eis Pharao facultatem egrediendi, nam dicitur: & vocavit Mo-
ſen & Aaronem noctu &c. 5. Verſ. 2. Et immolalu Paſeha Domino, Deo tuo, pecu-
dem] Dicitur enim: de ovibus & de capris accipietis. 6. Eod. verſ. 2. Et bopem]
Immolabis * pro Chagigah, 7. nam, ſi agno Paſchali adnumeretur ſocietas 8. mul-
ta, adferunt ſimùl cum illo (agno) Chagigam; utad ſatietatem usque comedi poſſit,
Prætereà docent Rabbini noſtri res multas ex hoc textu. Verſ. 3. Panem aftictionis]
i. e. Panem, qui in memoriam revocet afflictionem, quâ preſſi erant (Israeélitæ) in 5-
gypto. 9. Eod. verſ. 3. Quia in feſtinatione egreſſiu es] Nec poterat maſſa farina-
cea ſatis fermentari, atque hoc erit tibi in monimentum; feſtinatio autem iſta non
fuit tua, ſed Ægyptiorum, ſic enim illa (Scriptura) dicit: & urgebant 5Ægyptii popu-

Nnn nnnnn 2 lum

1. Confer. hic Joh. Lightfoor. ad ſohann. c. 18. 7. Ipfe agnus paſchalis de ovibus aut de capris accipi
v. 18. p. 1I120. edit. Lipſ. & Jalkut Part. 1.fol. debebat; aſt victima Chagigah accipiebatur etiam

292. COl. 2. circa fin. de bovibus, vide hie Gur Arjeh fol. 2 13. col. I.
2. Si e: munus manipuli, de quo vide Levit. c. 23. med. ac not. in s nO h. Ioac. quem in fi-
v. 1O. ibique Junii ac Tremellii not. vide etiam nem autem illa hoſtia addita fuerit; vide not.

Levit. dict. e. 2 3. v. 1 5. num. 30. & infrà v. 9.] ad Levit. c. 7. V. 1 5§. n. 54. confer. & Lighifoot.
h. cap. n. 4 3. confer. & Roſch haſchana, fol. 7. ad Marci c. 16. V. 2 5. p. 662. & pag. 66 3. & ad
a. & FOl. 2 I. a. it. Sanhedrin, ol. 13. 5. & Se. Johanp. c. 18. v. 2 g. pag. 1121. edit. Lipfſ, eſt
vachim, fol. 7.. etiam integer tractatus Talmudicus, qui inſeri-
3. Quo omnia ſint parata, quæ huic ſolennitati bitur: —, confer. v. 4. H. cap. n. 22. & V.
conveniunt, confer. quæ ad Levit. c. 2 3. V. 2. n. 16. n. 50.
2. notata ſunt, vide & not. ad librum Prec. Jud. S. Sive: ſodalitium, congregatio, ogarela, Hebr.

part. 2. p. 5 7. 6. fin. n, conf. Exod.e. I 2. vV. 3. n. 19. & Exod. e. 34.
4. Sicuti Numer. c. 33. v. 3. habetur, confer. hie v. 2 §. n. 7 5. it. Buxt. Lex. Ghald. ol. 70 5. conf. &
tract. Talm, Berachot, fol. 9. a. tract. Talm. Peſachim, fol. 2 8. b. & f. 3 5, a. b. it.
y. Proht Exod. c. 12. v. 3 1, habetur. fol. 4 3. b. & fol. 9 1. . it. Menachot, fol. 70, b.
b. Vide Exod. dict, c. 12. verſ. 5. confer. Jalkut 9. Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.

Part. 1. fol. 2 82. col. 2. w ed. it. tract. Talmud. ut & not., in a Pe h. loc. it. tract. Talmud.
Peſachim, Jol. 70.6. & Sevachim, fol. 7. b. it. Berachot, fol. 3 8. a. & fol. 39. . it. Peſachim,
fol. 9. a. & Menachot, fol. 2. a. & fol. 9 3. a. 5. Jol. 3 6. 2. 5. & Fol. 3 §. 2. b. it. Fol. 115. b. &
