manu; ſed apertè exertaque manu tanquam ve-
xillare impietatis & blasphemiæ ſignum Deo in-
ſeſtum inferens, uti benè Junius ac Tremellius
ad dict. verf. 3 0. F. cap. notarunt, vide infraà
did. verſ. 30. num. 5 1. confer. & Gur Arjeh fol.
1 76. colꝰ 2. fin. ac not. in wan now, ubi tra-
Gat. Talm. Keritut, ol. 7. ad marginem allega-
tur.

3 8, Cenfer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 176. col.
. fi

3. mn. .
*x Poſſes etiam locum iſtum ſic vertere: ſed quod-

nam eſi iſtud (peccatum?) nimirum cultus i-
dololatricus.
39. Scilicèt: Deus alienus, prout Exod. c. 20 v.
3-habetur; confer, hic tractat. Talm. Horajot,
Jol. 8. b. prout in pon r ad marginem alle-
gatur.

40. Confer. quæ ad Exod. c. 20. v. g. n. 34. & n.

3 5, notaia ſunt, vide & Pfalm. 62. v. 12. ibique

Raſchi not. item Gur Arjeh ſol. 17 6. c0 l. 4. princ.

ae not. in pom nov loe.
41. Uti habetur in fine hujus verſus, confer. Si-
phre, prout in on ne ad marginem alle-
gatur, it. Horajot, ol. 8. a. & Kidduſchin, fol.
29. a.
42. Iſti oculi ſunt afſeſſores Synedrii, uti in Gur
Arjeh fol. 176. col. 3. med, exponitur, con=
fer. & not. in Do h. loc. ubi tractat. Tal-
mud. Horajot, Fol. 13, ad marginem allegatur,
vide etiam Levitie. 4. verſ. 3. num. 6. unde lux

quædam huic loco accedet, item P. Fagii not, aad

Paraphr. Chald. ad Levit, dict. c. 4. v. 3. vide &
num. ſeq. 43.

tur

† Hebr, ha, ſie in MSt0O 2. hic additum reperi- .

„R

1 N.
—.—
lant allellores
Poc modocult
nedeſ ae
ſcuti riete h
Gle reniunt ſi

cundum faciat

Peccaib. 41.
tio,) us bic
ſtie) N
bſunfeumr⸗

(Qosd eultum
tunogrelſionibt

transgrellone
Atroganter. 1I.

deAAdiei⸗

—
4). denſuseſt: ſi
lotum inflar funt
lolatico, tunc in
Aer prout intexe
27, % ca,. dum.
24 a, 6 Bayabat
116. 5 l. 7,21
44. UnilLetit,t. f.
dat. Talmn. Sera
W Amarpine
13,a,
4 . Conket, hie pra⸗
1,fin. Ktnl, T
45, Nenpe: erl
hie Cut Aneh 6
An heloe
leammot, 0
conker & Zeſaih
Hebe i
ne heeteſenit
12. t

47. Vice Exod e,⸗
drim bier, ſus,
ehiris uliu
us, ni hie

enn W.

BVel non (o.

erſbie Gieit:
mniumprace.
his Dirine)
nyqui manda-
itridm ſait,

mirum de cal. I.

Mſer (vi.
eltitt Dinine
60. Verl.23.

ktui idololatti⸗ H

nia, qu VA
ninus ac gein⸗

cet) dumt et.
rant .

—

nimirum cultus i⸗

out Exod, t.10 f.
1. Talm, Horjot,
dmarginen alle⸗

, Y. 34, n.
S2,V. Izibique
5,176 Kol Plint.

veflus, konlek. di⸗
1d maſgigem lle⸗

tio,) quæ dicta eſt in textu, 46.

Kiddulchin, ,ol,

gecriü, utiin Gur

erponitur, con?
N. Uubitractat 141
agiven alegu
Dpumm. 6. uude iun
em . kigiinotd
N3, ilek . dien
unnn 4A7. Vide Exod. c. 30. V. 20. num. 77. ac not. ad
nic a itumtep 1

èð
—

SW

NUMERORUM.

—12

rant (aſſeſſores Synedrii) ac docent de uno ex cultibus, quòd is permiſſus ſit, 43, ut

hoc modo cultui idololatrico inſerviatur.
ne RLO, quæ hic habetur,) deeſt &, quia non eſt iſtud (ſacrificium pro peccato,)

Eod. verſ. 24. In peccatum] (In dictlio-

ſicuti cœteræ hoſtiæ pro peccato, nam omnes hoſtiæ pro peceato, quæ ſunt in lege,

quæ veniunt ſimùl cum holocauſto, præcedunt holocauſtum,

dicitur enim: & ſe-

cundum faciat holocauſtum; 44, iſtud autem holocauſtum præcedit hoſtiam pro

peccato. 4 ½. Verſ. 25. Adducant oblationem ſuam coràm Domino] Hæc eſt (obla-
nempè juvencus * in holocauſtum, dicitur enim

(hic:) Ni. e. ſacrificium igne abſumendum Domino (offerant.) Eod. verſ. 2 5.

Er ſacrificium pro peccatis ſuis] Hic eſt hircus. 47.

Quoad eultum idololatricum. 48.

Verſ. 27. Peccaverit per errorem]

Eod. verſ. 27. Capram anniculam] In cœteris

transgreſſionibus unius 49. offertur ovis aut capra; in hac autem (unius hominis

transgreſſione lex) præcisè determinavit capram. 50.

Arroganter. 51.

Verſ. 30. Manu elata] i. e.

Eod. verſ. 30. Probrò aßßcit] (Verbum ρ hic idem ſignificat,
ac) Aπ i. e. ignominià afficit, veluti (accipitur in illo loco;) & erit contumelia-,

Ddddddd 3 atque

43. Senlus eſt: ſi fortè aſſeſſores Synedrii, qui ocu-
43 2

lorum inſtar ſunt in cœu, per errorem proferant

illam docrinzm, unde occaſie datur cultui ido-

lolatriso, tunc in expiationem offeratur juvencus

Se: prout in textu amp ins docetur, confer. Ex-
Od. c. 30. V. 20, n. 77. & num. antec. 42. it. v.
27. H. cap. num. 4 8. it. tract. Talm. Laanit, fol.

24. a. G Bava batra, ol. 4. a. it. Horajot, fol. 5.

a. b. & fol. 7. a. 6. it. /ol. 8. a.
44. Uti Levit. c. 5. v. 10. habetur, confer. hic tra-
ctat. Talm. Sevachim, fol. 90. a. ſicuti in nov
art ad marginem allegatur, it. Horajot, fol.
13. 3. .
45. Tonter. hic præ aliis Gur Arjeh /ol. 176, col.
3. fin. & tract. Talm. Sevachim, fol. 90 b.
46, Nempè: verſ. præced. 4. h. cap. vide etiam
pie Gur Arjeh fol. 176. col. 3. med ac not. in

Wa nS h. loc. ubi Siphre ac tractat. Talm.

Jevammot, fol. 9. 2. ad marginem allegatur,
confer. & Sevachim, fol. 41. a.
* Hebr. ) N, iſta & ſequentia, usque ad: Sonmn
i., e. peccaverit (per errorem) abſunt hic à MSto
2 =èð
librum Prec. Jud. part. I. p. 9. col. 2. ubi plura
de hircis cultus idololatrici expiandi cauſa ob-

lhlastis „ cOntfer, hic tract. Talm, Horajot, fol. 5. a.

b.
48:. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 24. h. cap. n. 42. 8&
43. notata ſunt, item Gur Arjch fol. 176. col.
3. med. ac not. in ann HW h. loc. ut & tract.
Talm. Jevammot, fol. 9. a. b,
[49. Scilicèt: hominis, ſecuùs enim eſt in transgreſ-
ſionibus mulcitudinis, ubi juvencus & hircus
ſunt offerendi, de quibus verſ. antec, 24. b.
cap.
50. Loci iſtius expoſitionem vide in notis ne,
pan h. loc. confer. & Horajot, Jol. 7. b. &
Menachot, ol. 74. a. & fol. 109. a. it. Schab-
bat, ol. 6 8. 5. & ol. 15 3. b. it. Jevammot, fol.
9. a. b. & Horajot, fol. 8. a Ait. Keritut, fol. 2.a. &
Jol. 3. a.
51. Seu: protervè, per ſuperbiam', de induſtria
ac ſtudio, id enim ia hic notat, eujus oppoſi-
tum eſt: MWa i. e. per errorem ſeu ignoranti-
am, Targum hic habet: a, i. e, aperto
capite, videlicèt: paläm, publicè, quod autor
noſter ſuprà in notis ad v. 22. h. cap. vocat 2
S' en i. e. retegens vultum, vide not. ibid.
n. 37. confer. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. it. Schabbat, Jol. 68. , & fol. 69. a. it.
fol. 113. 5. & Jevammot, Jol. 9. a. & Sanhedrin,

ſol. 99.6. & Keritut, ſol. 3.a. & Horajot, fol 8.
2a. L H

1140

NüIMERORUIM.

atque h i. e. probrum, quò affecerunt pueri regis Aſſyriæ, 12. prætereà etiam

exponunt Rabbini noſtri ex loco iſto (S. Scripturæ) quoad illum, qui blasphemat 53.

Dominum, quòd is exterminii * ponæ 54.
(Nempè ſprevit) dehortationem, (ut devitetur) cultus idololatricus, (quæ facta eſt) ex

ſubjiciatur. Verſ. 3 1. Verbum Domini]

ore Majeſtatis Divinæ, ut & alteram (dehortationem, quæ promanavit) ex ore Mo-
ſis. 55. Eod. verſ. 3 I. Iniquitas ejus in ea ℳ) i. e. Eo tempore, quo iniquitas .
jus in illa (anima) eſt, quæ non fecit poœrnitentiam. 56. Verſ. 32. Ee fuerunt in deſer-
to & invenerunt] In vituperium Iſraslitarum narrat (hic) Scriptura, quòd illi non-
ſervaverint, niſi Sabbathum primum & quòd in ſecundo (Sabbatho) venerit iſte at-
que illud profanaverit. 57. Verſ. 33. Qui deprebenderant eum ligna colligentem]
Nam teſtatò præmonuerant 58. cum; nec tamen ipſe deſtiterat, quò minus colli-
geret (ligna,) etiam ex quo illum primò invenerant eumque dehortati erant. 59.
Verlſ. 34. Quia non declaratum fuerat, quid ei faciendam eſſet] Quo ſcil. mortis gene-
Te plectendus eſſet ; 6ο. ſed noverant, quòd is, qui profanaverit Sabbathum, mortis
eſlet reus. Verſ 36. Et eduxerant eum] Hinc (diſeimus,) quòd locus lapidationis

fuerit extrà (locum judicii) & procùl à domo judicii. 61.

17

52. De quo vide z. Reg. 6. 19. v. 6. G& Eſai. c. 37.
v. 6. confer. hic Sanhedrin, fol. 90. b. & Keri-
tut, fol. 7. b. .
„53. Hebr. Pani. e. qui benedicit, quod zan =

Iogact, notat: qui maledicit, uti ſumitur 1.
Reg. c. 2 1. v. 10. & Job. c. 1. v. 5. confer. &

Gur Arjeb fol. 176. col. 4. med. ac not. in noy/

EDen b. oc.
2X Conter. Sanbedrin, fol. 64. 5. & Joma, fol. 3 6.
b. it. dict. tract. Sanhedrin, fol. 90. .
54. De qua hic eſt ſermo, confer. de iſta Naà Le.
Vit. e. 4. v. 2. num. 3. & D. Wagenſeil, Sot. p

A56. n. 38. .
15. Nam etiam bæc dehortatio ex ore Moſis facta,

dicitur hic verbum Domini, vide not. in H
60. Vide Levit. c. 24. v. 12. n. 42., ac Gur Arjeh

„nà b. loc. confer. & tract. Talm. Berachot,
wol. 2 4. b. & Sanhedrin, ol. 99. a. b. it. Schevu-

ot, fol 13. a2.
6, Confer. hie Gur Arjeh fol. 176. col. 4. med.

de not. in onar ubi etiam tract. Lalm. San

hediin, fol. 50. ac Keritut, Jol. 7. & fol. 2 5r b.
ad marginem allegantur, vide & Lighitfoot ad
Matth. cap. ?22. verſ. 32. pag. 42 3. edit. Lipſ.
„7. Vide etiam his Gur Arjeh fol. 176. col. 4. cir-

cà fin. ac not. in an nov ubi Siphre ac tra-

*

ctat. Talm. Sanhedrin, fol. o. in margine alle-
gantur & in notis ibidem 3chabbat fol. 11 8. S
quidem illius caput 16. quod incipit: an- 72
adducitur, vide & Selden. de Synedr. I. 2. c. I.
n. 9. p. 505. & ſequ. edit. Franeofurt.
58. Hebr. , de quo verbo vide Levit. c. 24. V.
15. n. 47. confer. & Selden. de Synedr. I. 2. c. 1.
num 9. ac Raſchi not. ad Eccleſ. cap. 9. verſ. 11.
it. Schabbat, Jol. 96. ⁵. & Sanhedrin, fol 41.

59. Confer. hie Gur Arjeh fol. 177. col. I. prine.

ac not. in pam ov h. loc. ubi etiam Siphre
& tract. Talm. Sanhedrin, fol. 42. b. ad margi-
nem allegantur, vid. & Jalkut Part. 1. ol. 22½.
col. 2. med.

Fol. 177. col. 2. med, item Siphre ac tractat.
Talm. Sanhedrin, fol. 40. b. & fol 78. b. ſicuti

in Man nov ad marginem allegantur, confer.

S Jalkut Part. 1. Fol. 22 8. col. 2., circà fin.

61. Confer etiam hie Gur Arjeh fol. 177. cOl.
1. circà fin. ac Siphre, prout ad marginem in
re allegatur. .

CAb. XV.

Verſ. 3 5. Lapidans]
(SYVer-

ehrndi
ſecquogvelerb
63 Vetl 38.
2billoſpenicul
meh ie
cationeln habet
tein ie emica
jidis 66, en m
Numerus gui
goinque nodi,
(verdum d
aberplorando!
ei coneiliant 7
tmansgtellonem

——
* Bict in urroque N
peritur addtum,
ſant.
62. Id eſt: faciens.
ſel participium,
citur conket, dot.
63. Id ed: tecons
Num. c.6. 7 2 ,
fol. 177col
Vide & not⸗ 2d
Numer, k. 2 ſ. 7.
celi c.9. . ll
in Alii . 37. 5.
6f. Ui zeche ,,3.
N , ſo⸗
319,8 ſeg ..
d kihrum biec,
tadt. Talm. herz
Memehet, ,bl,4
mmndt, ſo 4.
). diye: canteſli
õ
br rdenot
21s, vid.
4. 1n⸗Kl⸗
66, ebr. d, p
noſtrum daberu

S ) 1. ,er.

Eteted etlam

Pheiat 1
—
elah eſer
e ote Mo⸗

dinigitae.
ent inchſr.
od illi non

eneritilte at⸗
4 aligenun
Winds colli⸗

ati erant, ſhe. .
mortis gene.

thum, mortis
5 lapidationis
(Ver.

—

in margine he⸗

buiſil 119,S⁵

incipit: 1)
Freet. l 1. e. le
eofurt.

Lerit 6, .
Snectl, 1,6l.

ea. . verle tl⸗
Chedtin, fol 41

n ol htir. 4

Cbi etiam Dipher
41.5,2 ain.
Patt, 1, l. 21 .

,1 Gor gi
Siphre ac naltat.

ol 79. 9,ſcuti
legralut, contek.
2, ie l.

ſol. 111. ol

13 mmetginen in

—

CAb. Xv. 1 141

erbam 3 ) hic ejusdem eſt Erma ſeu modi, ſiciti O, * S:lict) faiſant, 62.
ſic quoque (verbum: ) P, (Gallice: Jallant, eodem etiam modo: 21& H.
63. Verſ. 3 8. Et facient ſi. tentu ay ene ne (ox NRu'g dicitur) propter fila, quæ
abil llo (peniculamento) dependent, veluti (accipitur in illo loco:) & apprehendit

NuMERORUM.

me N 2 i. e. in cincinno capitis mei; 64. alia expoſitio: (vox) NX (ſigniſi-
cationem habet, ſicuti i in illo loco:) α videbitis eum, tanquàm )u i. e. efflorelcen.

tem (ſive emicantem) ex clathris. 65. Eod. verſ. 3 8. Hyacintbinum] Eſt color vi=

ridis 66., ex murice. 67.

Verſ. 39. E. recordamini omnium Praceptorum Domini]

Numerus quippe Gematricus (vocis ) P α efficit 600. prætereà octo (ſunt) fila &

quinque nodi, ecce 613. 68.

Eod. verſ. 39. Nec ſequamini cogitationes veſtras]

(Verbum ), quod hic habetur, idem ſignificat) atque (in illo loco:;) Pi. e.

ab explorando terram, 6⁶9. cor (enim) atque oculi ſunt exploratores corporis, qui

ei coneiliant 70. transgreſſiones, oculus videt, cor deſiderat, ac corpus committit
transgrelſionem. Verſ. 41. Eg* Domzinia Fidelis (lam) ad rependendam merce-

dem.

* Sic in urroque MSto verbum iſtud Hbræumte.
peritur additum, quod Gallicè exponitur: fai-
ſant. ⸗
62., Id eſt: faciens, eſtque dei; 1. e. præſens
vel participium, quod, Grammaticeis Benoni di
citur, confer. not. ad Hoſe. c. 10. v. 4. Sign. †
63. 14 eſt: tecordans ac cuſtodiens, vid. ſuprà
Num. c. 6. v. 2 3. n. 50. confer. etiam Gur Arjeh
Jol. 177: col. 1. fin. ac not. in a h. loc.

vide & not ad Pſalm. 77. v. 10. n. 4. it. infra)

Nuaumer. c. 2 5. V. 17. num. 52. ac not. ad Ec-
clleſi. c. 9. V. 1I 1. ut & Deuter. c. 1: V. 10. n. 107.
it. Eſal. «. 37. V. 19. n. 12.

64. Uti Ezech. z. g. v. 3. habetur, conſer. not. jn

nan P h. loc. ac D. Wagenſeil. Sot. pag.
29. 8& ſeq. ac p. 39 6. n. 9. item p. 874. & not.
ad ſibrum Piec. Jud. part. 2. p. 99. 6. priuc. &
tract. Talm. Berachot, fol. 12. . & fol. 14. b. it.

Menachot, fol. 42. a. b. & Succa, Fol. 9. a. it. Je-

vammot, ol. 4. b. & Chulin, dl. 136. a.
65. Sive: cancellis, prout Cantic. cap. 2. verſ. 9.
habetur, confer, P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
b. loc. ac Buxtorf. Synag.
Zizis, vid. S& Jalkut Part. 1 Jol. 22 8, col. 3.
& 4.
66. Hebr. 5), pront hie apud Commentarorem
noſtrum habenar, confer. quæ infrà ad v. 3 8. h.

9

Jud. c. 9. ubi plura de

cap. n. 98, ex R. Moſe Haddarſchan de iſto co-

lore adducta ac, confer. & Bermachor,l. 15.
b. & Schabbat, Fol. 27.6. it. Jevammot, Jol. 4.
b. & Naſir, Fol. 5 8. a. it. Menachot, fol. 3. 2. b.
& fol. 39. a. b.
67. Hebr. , de cujus vocis ſignificatione vide
Buxtorf. Lex. Chald. fFol. 759. ac D. Wagenſeil.
Sota, p. 397. num. 9. ubi etiam Sam. Bochart.
Hlierozoic. patft. 2. I. 5§. c. 9. allegatur, confer. &
Lightfoot. ad Matth. cap. 5. v. 40. p. 2893. edit.
Lipſ.
68. Tot enim præcepta affirmativa ae negativa
eſſe ſtatuunt Rabbini, vide Buxtorf. Synag. Jud,
c. 3. P. 39: confer. & Gur Arjeh fol. 177. Col. 2.
princ. ac not. in non now b. joc, ubi etiam
tract. Talm. Menachot, fol. 42. a. & fol 43. 20
5b. ad marginem allegatur, confer. it. fract. Talm.
Menachot, fol. 3 8. a. 6, & Berachot, fol. 12⸗
b. it, Schabbat, 1. 27. b. & Sevachim FJol. 1 3. 5

69. HMi ſuprà Numer. c. 13. v. 2 6, habetur; conſfer.
hie Nedarim, fol. 20, 6. & Berachot, fol. 13. a.
item Jalkut Part. 1. fol. 229. col. 2, prine.
70. Sunt quaſi proxenetæ ac mediatores, Hebr.
SmDPh, hinc apud Rabbinos tritum illude
eL Dn deeen enn j. e. Cor & ocu-
ii ſunt proxenetæ peccatorum ,vide Buxtort. Lex-
Talm. fol. 155.

—

rI 42

NIMERORUIM.

CAbP. XV.

dem. Eod. verſ. 41. Deus veſter] Verax (ſum) ad infligendam pœnam. 7: Eod.

verſ. 41I. Qui eduxi vos] i. e. Ideò redemi vos, ut ipſi in vos ſuſcipiatis decreta mea.

72. Eod. verſ. 41. Ego Dominus, Deus veſter] Cur iſtud (hic) iterùm 73. dicitur?
(nimirùm,) ne dicant Iſraelitæ: cur dixit Deus? nonne, Tut faciamus & auferamus
mercedem? qui non faciunt, illi nec mercedem auferunt, 74. (atqui) etiam vobis
invitis (inquit Deus,) ego ſum rex veſter, & ſic ille dicit: niſi manu forti regnabo ſu-

per vos; 75. alia explicatio: cur (hic) memoratur egreſſus ex Egypto? (nempè,

quia, inquit Deus:) ego ſum, qui diſcrimen feci in Ægypto inter guttam primogeniti
& inter eam, quæ non fuit primogeniti, 76, ego exploraturus ac puniturus ſum eum,
qui apponit veſti ſuæ colorem cæruleum 77. ac dicit, quòd is ſit hyacinthinus, 7.
ex elod 79. R: Moſis Hadarſchan (ſequentia hic) tranſtuli: cur textus (qui agit de)

colligente (ligna) conjungitur textui (tractanti de) cultu idololatrico? nempè, quòd

—

ille,

71. Ueicunque in S. Scriptura reperitur dictio
DiN i. e. Deus, ibi intelligitur τ1 e. judex,
uti in Gur Arſeh fol. 177. col. z. med. habetur,
confer. & not. in an new h. loc. & ubicunque
vox: Mebreperitur, ibi miſericordia ac bonitas
Dei innuitur, confer. quæ ad Genel, c. I. v. I.
n. 3 8. notata ſunt, vide & num. 74. . verſ. it.
Menachot, fol. 44. a. .
72. Confer. hic Gur Arjeh fol. 177. col. 2. med.
ac Berachot, fol. 12. . it. Fol. 13. a. confer. &
not. in -fi RD h. loc. & Jalkut Part. 1. ol.
229. col. 2. med. ⸗
73. Nam ab initio hujus versùs 45. dicitur: ego
PDominus Deus veſter & in fine ejusdem verſus
iterum dicitur: ego Dominus Deus veſter, con-
fer. Berachot, fol. 14. a. b. & Menachot, Jol.
44. a. it, not, ad librum Prec. Jud. part. I. pag.
22 2. b. princ. & part. 2. p. 26.6 mec, vid. &
Fixr Part. I. Fol. 229. col. 2. med.
1 Sic iſtud &7, quòd hie habetur, interrogativè
vertere volii; in MSto 1. habetur &σi. e, an-
non.
74. Ac ſi dicerent: nos præcepta Dei haud ſerva
re ac proinde nec mercedem auferre volumus;
ſed reſpondet Deus: etiam vobis invitis ego
ſum rex veſter ac proptereà vobis incumbit,
ut etiam ſine ſpe mercedis aut præmii mihi ob-
temperetis, quoniam ſum Dominus, Deus veſter
ac rex veſter, cui parendum eſt; reſpicitur au⸗
tem hac explicatione ad duo illa nomina: αα
ac Nw quæ hic habemur, quorum prius notat

miſericordiam; alterum juſtitiam ac dominium,

de quibus vid. num. antec. 7 I. confer. & tracdt.

Talm. Schabbat, fol. 8 8. uti in an n ad
marginem allegatur, vid. & Jalkut dict. Part. I.
Jol. 229. col, 2. med. ubi locus ex Ezech. cap.
20. Verſ. I, allegatur, vid. ibid. not. num. 1. &
2.
75. Uti Ezech. cap. 2 0. verſ. 3 3. habetur.
76. Confer. Levit. cap. 19. verſ. 36. n. 169. 2ac
Gur Arjeh fol. 177. col. 2. med. ac not. in mnow
Nan h. loc.
77. Vel: thalaſſicum, qui ſimilis eſt hyacinthi-
no; non tamen reveràâ eſt hyacinthinus coler,
Hebr. dicitur hic: 1 &ν%, vide Buxt. Lex.
Chald, fol. 203 I. in notis r etiain ex-
ponitur α , quod notet: dmrn va
mnr i. e, colorem, qui ſimilis eſt hyacinthino,
nonnulli Juqæi populares verterunt: Ein Blat
von einem Baum/i. e. folium arberis.
7 8. Senſus eſt: qui in fraudem præcepti Divini
loco filorum hyacinthinorum veſti ſuæ appo-
nit fila coloris eærulei ſeu thalaſſici, eum Deus
qui eſt omnilſcius, puniet, confer, Bava mezis,
Jol. 6 1I. b., ſicuti in notis ad n alle.
gatur. RZ
79, Hebr. TM i. e. fundamentum, ſie inſeri
eſt liber R. Moſis Hadarſchan, cujus ex ſale hre

Commentatore noſtro usque ad finem hujus ca⸗

Pitis adducitur, confer. inftà n. 90. 6. cap.

—
lle, aui pophe⸗
co, namn iſtud ſ
4)ucberem Ei
Labbathumane
to ideo coheret
ſimul)precepts:
ly Alu veſtimenten
tur indctiptuta
menta) in quatu
ſic conſtitutum e
opblilltaelitti
Iedimamn & acci
beri precipitur)
Chaldaica dictio
erenitnoctu, ice

uigreltih 19, ten

iſtunt ſKeni juben

trqbo egkell eta

jurti mare, 50.

——

30. Confer. hic nort
Taln. Chulin ol,
nizerholtio ailega
I. toit Nehem .
12. Ficuti intta velu
13. Vide xod cahe
dign.5

Hebr. vhin MSsto
84. Confer hit Cur/

un. ae not in An
hnag ſud ern .)
6,396.,9,

65. Qunuor illa peib
6. en

86, Dum Aerptii on
AIIiunn, id. Hod

CA. W.
I. zn. bos.
ecteti mes.
73. Gieitar)
K auketamu
etiam pobis
itegnabo l.
10 luenpe,
Primogeniti
un lum eum,

ithinmg, q1,

ni gi de)
nempe,gud
llle,

m dedominium,
(Onter. & trac.
d
eut dic, bart. lr

er beetb, ah.
not, num, 1, S

habetut.

36. n. 169, c
,ae not in nnd

lseſt hyatinhi⸗
einthinus color,
Vide Buxt. Lex.
Wellaine⸗

beri præcipitur) propter 91 i. e.

et: drn dr
dell yarinthino,
etunt: Ein Blal

narboris.

precepti Didiri
veſti ſuæ 2h.

ſici, eum Deus,

P Wo ale⸗

1s finem hvjus ca⸗
oeh⸗ Ce⸗

ler aa meta, 35. Quatuor iſta verba reperiuntur Exod. c. 6, v.
56, Dum Ægyptü omnibus primogenitis ſuis pri.

m, ſe inſeites nti funt, vid. Exod c. 12. v. 29.

ujusenpoltibie.

NüMERORUM.

ille, qui prophanat Sabbathum, perinde habendus ſit, ac ſi ſerviat cultui idololatri-

co, nam iſtud (præceptum) æquat omnia ſimùl præcepta, 80.

ſic illa (Seriptura) dicit

apudEsram: & in montemsinai deſcendiſti & dediſti populo tuo legem ac præcepta &
Sabbathum Sanctitatis tuæ notum feciſti eis, 871. etiam textus agens de) peniculamen-
to ideò cohæret illis (præceptis,) quoniam etiam iſtud ( præceptum) omnia (coœtera

ſimùl) præcepta æquat, dicitur enim: & faciatis omnia præcepta mea. 82.

Verſ. 38.

In alis veſtimentorum ſuorum] (Præceptum iſtud datum eſt) intuitu ejus, ( quod dici-

tur in Scriptura:) & tuli vos ſuper alas

menta) in quatuor alis (veſtium,) non in tribus* aut in quinque; 84.

83. aquilarum; (faciant autem penicula-
(iſtud autem.,

ſie conſtitutum eſt) reſpectu quatuor linguarum (ſive verborum, quæ uſurpata ſunt in

populi IIraélitici liberatione,) nam in Ægypto dictum fuit:

& educam & eripiam &

redimam & accipiam. 85. Eod. verſ. 3 8. Flum byacinthinum] (Qhic adhi=

Chaldaica dictionis )O eſt 9;

orbitatem primogenitorum, 86, nam verſio
87. illorum autem (primogenitorum) plaga

evenit noctu, ſic quoque color hyacinthi ſimilis eſt (colori P) firmamenti (cœli,) quod
nigreſcit, &8. tempore veſpertino; octo autem fila, quæ in illo (periculamentuhen.

iſtunt (fieri jubentur) intuitu octo dierum,

89, quibus morati ſunt Iſraêlitæ, (nempè)

ex quo egreſſi erant ex E.gypto, usque ad illud (tempus,) quo cecinerunt canticum

juxtà mare. 90.

30. Confer. hic not. in a Dev“, ubi tract.
Talm. Cholin, fol. 5. a. & ad illum R. Salomo-
nis expoſitio allegatur.
1. Prout Mehem. c. 9. v. 13. S& 14. habetur.
32. Sicuti infrà verſu 40. h. eap. habetur.

83. Vide Exod. cap. 19, Verſ. ibiquc Raſchi not.!

Sign. * DWMD
* Hebr. w, in MSto 2. pro eo legitur: “ i. e ſex.

84. Confer. hic Gur Arjeh Fol. 177. col. 2. circà
fin. ac not. in an hD h. loc. i'em Buxtorf.

Synag. Jud cap. 9. P. 160. & D., Wagenſ. Sot.
P. 396. n. 9.

b. & 7.

Ececcecc

7. Id eſt: orbitas, nam Chaldaicum Vnm Hebraĩi-
cè eſt 72 i., e. Orbari. O
† Hebr. pyav, ſic in MSto I, hoc loco ha⸗
betur. . =
28. Hebr. "runa, quo nomine hic intelligi puto
crepuſculum veſpertinum, quòô lux dubia eſt &
ad noctem inclinat, ubi in cœlo apparet color
quidam purpureus nigricans, confer. ſuprà v.
3 d. h. cap. n. 66.

89. Confer. hic Gur Arjeh ol. 177, cc l. 2. ſin: aqd

not. in am ow bh. loc.

90. Nempè; rubrum; hucusque expoſitio R. Mo-
ſis Hadarſchan, de qua ſuprà verſ. 41. , cap.
D 79

CAF. XVI.

1144 NuMERORUIM.

CAb. XxVI.

CAP. XVI.

Erſ. 1. Ec accepit Corach) Textus iſte benè explicatur 1. in expoſitione R.
Tanchumæ. 2. Eod. verſ. I. & aſſumpſit Korach] Tulit ſeipſum ad unum
latus, 3. ut eſſet ſeparatus à (cœtero Iſraëlitarum) cœtu, quò invaderet Sa-
cerdotium, atque hoc eſt, quod interpretatur Onkelos: & diviſus eſt, 4. (nimirùm)
ſeparatus fuit à cœtero cœtu, ut diſſenſionem apprehenderet, 5. & ſic (dicitur in S.
Scriptura:) cur P' i. en tulit te animus tuus? 6. i. e. ſumpſit te (animus tuus,) ut

temet ſeparares à cœteris filiis hominum; alia explicatio * (verborum iſtorum:) &

aſſumpſit Corach, (nimirùm) traxit (Corach) capita Synedrii, quæ inter illos (Iſraeli-

tas) erant, verbis, veluti dicitur: accipe Aaronem, 7. item (in illo loco:) accipite.

vobiscum verba. 9. Eod. verſ. I. Filius Jizhar, ſilii Kehath, ſilii Lepi] Non verò me-

minit * (hic Scriptura ac dicit:) filii jacobi, quoniam (Jacobus) imploraverat miſeri-

cordiam (Dei) ergà ſe, ne nominis ſui fieret mentio in diſſenſione eorum, dicitur e-
nim: & in cœtu eorum non uniatur gloria mea, 9. ſed ubinam fit mentio nominis
ejus (Jacobi) ſuper Coracho? (nempè) quando genealogia eorum recenſetur ſuper
ſuggeſtu, 10. in verbis dierum, dicitur enim (ibidem:) filii Abiaſaph, filii Corach, fi-
lii jizhar, filii Kehath, filii Levi, filii Iſrael. 11. Eod. verſ. 1. Xt Datan & Abiram]

Qo⸗

) a i. e. filius Jizhar, abſunt hic ab utroque
MsSto.

7. Uti Levir. c. 9. v. 2. habetur, ubi vid e not. n. 2.

1. Confer. hic Gur Arjeh fol. 177. col. 3. princ.
Aac not. in nen neW h. loc. it. tractat. Talm.
Sanhedrin, fol. 109. b.
2. Hujus Rabbi aliquoties ſit mentio apud Com-
mentatorem noſtrum, vide ejusdem noras ad
Exod. c. 9. V. 32. SG ad c. 3 8. V. 8. item ad Levit.
c. I1. v. 2. & ad Proverb. c. 4. v. 23. & alibi,
confer. & infià v. 7. H. cap. n. 7 1.
3 Sive; ad unam partem caſtrorum, ut eſſet
cteris Iſralitis ſeparatus, quò ſacerdotium poſ

16. v. 3. N. 3. tem Egod. c. 14. V. 6. n. 30. ac
Numer. c. 8. v. 6. n. 27. & Numer. c. 20. vVerſ.
2 5. n. 57. & Numer. e. 27. v. 1 8. D. 6 83.
§. Sicuti Hofe. c. 14. v. 3. habetur, confer. Gur

pam DW bh. loc.

confer, & Geneſ. c. 2. V. 1 5. n. 75. ac Genef. c.

Arjeh fol. 177. col. 3. circà fin. ac not. in

ſet invadere, confer. Jalkur Part. 1. ol. 229. col.
4. circà ſin.
4. Chald. MeD, confer. P. Pagii not, ad Pa-
raphr. Chaldaic. ubi hac de re plura,
5. Ut per ſiſteret ac ſemet firmaret in diſſidio, id
enim Hebr. ππανσ notat, confer. Buxtorf. Lex.
Talm. ol. 73 1. it. verſ. 12. , cap. n. 77,
6. Proùt Hiob. c. 1 5. v. 12. habetur, Confer. hie
Gur Arjeh fol. 177. Col. 3. princ., ac not. in
S h. loc.
X Hebr. & a, idia & ſequentia, usque ad:

MSto.
ac not. in *än MW* h. loc.

confer. & v. 9. h. cap. n. 75.

F 6.

* Verba iſta: non verò meminit (hic Scriptura
ac dicit:) filii acobi, ablunt hic ab utrohe

9. Proùt Geneſ, c. 49. v. 6. habetur, ubi vide not.
n. 3 8. confer. & Gur Arjeh fol. 177. col. 3. fin.

10. Ut ſcilicèt laudem Dei ibidem cantarent, vide
I1. Paralip. c. 6. V. 3 1. & ſequ. al. c. 6. verf. 16.

11. Uti habetur 1. Paralipom., diét, e, 6, v, 3 8. al.

(AN.

voniam tribo⸗

Kxchath ejosque

cum Cofachoin
gerat Corachus,
batur ropterch
cipen ſuper ſle
muntquatnohdi⸗
gnitatem adepti
Gignus l, gail
cundus extitit
hemflium ſtatti
lum movebo & il

gregarit ucento

tum tribe, gui ip
jueque loci e.
illa autem (Serip
uit pallii, 21.
dicentes ei: 26,

Alnmentum, an ho

. —

6, 6 . 23, onler
wed, ac not, in
fanchuma ad ma
17, Conter, hic Gur
20 not, in o
thuma ad matgine

13. Proikfupta Nun

de n. 30, tonler.

14. Vide Numer. di

rodl e 2, 5, 13, .
1ſ. Cujus ſi mentio
Infrr. 19.5, c4.

(ol. .fin. & not.

im Tanchum ad
16, dienti ſapt Nn
dadetur.
17. Moles enim reot
ltleo, 8
1,. Amon gvippe ſun
19. Nua Uliel, pater
mlsiner guatuor
. . bidetut, cur

cAn.
—

Wpoſttione .
um ad unun
inracderetdꝛa. .
1, (nimirumn)
(Ccitut ins,
dus tuldt
hiſtorum:) E&
jillos llrasli.
:)accipite
Non rerè me. †
averat mileti⸗
Um, Cicitor e⸗
entio nomninis
cenletur ſuper
lii Corach, ſ⸗
49 Airan
10.

—
untbic abuttoqe

bi pide not. n2.
n,75, 2. Gene. ,
4. V. b. M 30, 4
umer. C.10. Velh
19.h, 63.
Heiur, conker. Gut
(4 fin. ac not, in

ir ſbie Setituna
bic eb uro ae

etut, dbi ige no
N,177,l. 3 kn

em cantalent, de
l,e, b ſelk lt,

1 46,ℳhn
96

15. Cuſus fit mentio l evit. c. 10, v. 4. confer. &

—

Cap. vI. NulIMERORIM. 1145

Quoniam tribus Rubenitica degebat in caſtris ſuis versus meridiem, 12. ſicuti etiam
Kehath ejusque filii meridiem versùs caſtrametabantur, 13. ideò partem habuerunt
cum Coracho in illius ſeditione, væ improbo! væ vicino ejus! 14. ſed quidnam vi⸗
derat Corachus, ut ſeditionem moveret contrà Moſen? (nimirùm) æmulatione tene-
batur propter dignitatem Elizaphanis, filii Uſielis, 15. quem Moſes conſtituerat prin-
cipem ſuper filios Kehath ex oraculo Divino, dixit Corachus: fratres patris mei fue-
runt quatuor, dicitur enim: & filii Rehath &c. 16. Amrami primogeniti duo filii di-
gnitatem adepti ſunt, unus regis; 17. alter ſummi ſacerdotis, 18. ecquis (igitur)
dignus eſt, qui ſecundas auferat partes? nonne ego? qui filius ſum Jizharis, qui ſe-
cundus extitit (filius Kahathi) poſt Amramum; aſt ipſe (Moſes) conſtituit princi-
pem filium fratris ejus, qui omnium minimus fuit, 19. ecce ego ſeditionem contrà il-
lum movebo & illius verba irrita reddam, quid fecit (itaq; Corachus?) ſtetit atq; con-
gregavit ducentos ac quinquaginta principes 20. Synedrii Rubenitici ex Rubenita-
rum tribu, qui ipſius erant vicini, 21. atque iſti erant Elizur, filius Schedeur 22. e-
jusque ſocii &c. dicitur enim: principes cœtus, R i. e., convocati & cœtu; 23.
illa autem (Scriptura dicit ſuprâ: iſti ſunt &ε i. e. vocati & cœtu, 24. eosque in-
duit palliis, 25. quæ tota erant hyacinthina, veneruntque † ac coràm Moſe ſteterunt
dicentes ei: 26., pallium, quod totum eſt hyacinthinum, num debet habere penicu-

lamentum, an non? reſpondit eis (Moſes:) debet habere, (unde) ipſi cœperunt illum

Eeeceee z irri⸗

c. 6. V. 2 3. confer. Gur Arjeh fol. 177. col. 4. feciſſet principem ſuper filios Kehath præterit0
med., ac not. in pacd mnow h. loc. ubi eiiar. Koracho, ideò invidia motus Corachut ſeditio-
Tanchuma ad marginem allegatur. nem movit contrà Moſem.
12. Confer. hic Gur Afjeh fol. 177. col. 4. med. 20. De quibus mox verſu ſequ. 2. h. cap. dicitur.

ac not. in on Mhev b. loc. ubi etiam Tan- 21. Nam Kahathitæ, ſicuti etiam Rubenitæ, me-

chuma ad marginem allegatur. ridiem versus caſtrametabantur, vide ſupra h, v.
13. Prodt ſuprà Num. c, 3. v. 2 9. habetur, ubi vi I. B. 13.
de n. 30. confer. & infrà n. 2 I. h. verſ. I. 12. Dequo vide ſupra Num. c. I. v. 5.

1I4. Vide Numer. dict. c. 3. v. 29. n. 3 1. confer. & 23. Prout verſu 2. h. cap. habetur.

25. Hebr. Pyru; eſt autem — sbrn Judæis pecu-
liare palleolum, quod tempore "'e um ſibi im-

infrà v. 2 9. h. cap. n. 106. ac Gur Arjeh fol. 177.
col. 4. fin. & not. in "an Dw h. Ioc, ubi eti⸗
. . . t G .
am Tanchuma ad marginem allegatur. ponunt, de quo vide Buxtorf. Synag. Jud. c. 9.

. 3 ubi de illo plura,
1Ge Sirnel ſuprà Numer. cap. 3. verſ. 18. al, 19. † erba un⸗ . Eaeruntdue Sc. usque ad: num
.. . . „“ . ebet habere & c, abſunt hic in Hebr 2 M
17. Moſes enim regis inſtar erat in populo Iſtaë- 1. ſed malkt. ebræo, & MSt

litieo. .
18. Aaron quippe ſummo ſacerdotio præerat. 26. Confer. bic Gur Arjeh fol. 17 8. col. 1. princ.
ac not. in S'-a P b. loc. it, Sanhedrin,

19. Nam UIiel, pater Elizaphanis, fuit natu mini-
mus inter quatuor fratres, uti Numer. dict. c. 3. Jol. 110. a.
V. r9. habetur, cum itaque Moſes Elizaphanem

*

1146 CAP. XVI.
irridere, 27. (dicentes:) forſitàn pallium ex alia ſpecie (ſeu materia confectum) unò
filô dimittitur; 28. iſtud veròô, quod totum eſt hyacinthinum, an ſeipfum non dimit-
tet liberum? 29. Eod. verſ. 1. Eilii Rauben] (Nimirùm) Dathan & Abiram atque
On, filius Peleth. 30. Verſ. 3. Saßfciat vobi] Multum ac plus,; quàm ſatis eſt, di-
Enitatis ſumpfiſtis vobis. 31. Eod. verſ. 3. Omnes ſancti ſunt] Omnes audiverunt
verba in (monte) Sinai ex ore Majeſtatis Divinæ. 32. Eod. verſ. 3. Et cur vosmet
effertis] Si invaſiſti tu (ò Moſe,) regnum, non erat tibi eligendum 33. pro fratre tuo
ſacerdotium (ſummum,) non vos ſoli audiviſtis in (monte) Sinai (verba iſta:)ego ſum
Dominus, Deus tuus, omnis coœtus audivit (illa.) Verſ. 4. Et cecidit pronus in faci-
em ſuam] Propter ſeditionem, *7 quoniam iſtud jam quartum erat eorum pecca-
tum, 34. (nimirum) peccaverant *in vitulo (conflatili faciendo; ſed ipſe) preca-
tus eſt, 35. dum murmuràârunt, oravit Moſes, 36, dum exploratores (populum con-
citârunt,) dixit Moſes: & audient 5Ægyptii; 37. aſt in ſeditione Corachi remiſſæ fu-
erunt manus ejus, *** res ſimilis eſt filio regis, qui rebellavit contrà patrem ſuum is-
que per amicum ejus placatus fuit ſemel, bis ac tertiò; veràùm quando rebellavit quar-
ta vice, remiſſæ fuerunt † manus amici iſtius, dicentis: quousque moleſtiam exhibe-
bo regi, forſiàn non amplius accipiet à me (interceſſionem.) Verſ. 5. Mand notum

— E.

33. Conter. etiam hic Gur Arjeh fol. 17 8. col. 2.
circà fin. ac not. in pon mn h. loc.
* Hebr. hhaaα hen, abſunt iſta à MSto z. con-
fer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 110. a.

NuMERORUM.

27. Vide & bic Gur Arjeh fol. 17 8. col. I. med.
ac not. in am n h. loc.
29. Id eſt: unum peniculamentum ei ſuffieit, con-
fer. not. in an nD bh. loc.
29: Nempè, ut ei non opus ſit peniculamento
byacimhino; ſed ab illo ſi liberum, aliud in-
ſupger exemplum hic adjiciunt Rabbini, nimirùn
ulter ius intertogarunt Moſen: domus plena li-
brorum (legis Moſaicæ) num debet habere
unn:? ipfe reſpondit: debet habere, cœperunt
illi eum itridere, dicentes: centum ac ſeptua-
ginta quinque rpwnb i. e. Sectiones continen-
tur in lege Moſaic a, nec iſtæ poſſunt liberare do
mum, quo minus illa debeat habere π ac duæ
rn ei ſufficiunt.
30. Confer, hic Gur Arjeh fol. 17 8. col. 2., princ.
ac not. in ht h. loc.
3 1. Vide hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h.
loc. ut & not. in ar nb, confer. etiam verſ
7. h. cap. n. 73.
32. Confer. hic Gur Arjeh fol. 17 9. col. 2. med.
ac not. in on mo ubi etiam Tanchuma ead
marginem allegatur, cçonfer. & Sanhedrin, fol.
109. 6. .

Tanchuma ac Bemidbar rabba ad marginem
allegantur, confer, & Jalkut Patt. 1. fol. 2 30. col. I.
F Hebr. &n, iſtud & ſequentia, usque ad:
i. e. res ſimilis eſt filio & c. abſunt in MSt0 1. ſed
in MSt0O 2. habentur quidem; ſed poſita ſunt
poſt verba: non amplius accipiet 4 me (inter-
ceſſionem.)

36. Prout ſuprà Numer. cap. 11. verſ. 2. habetur.

37. Sicuti Numer. c. 14. verſ. 13. habetur.
N In MSto 2. poſtea addita ſunt iſta: N ee

ſtiam exhibere Deo? quocirca (dicitur hic:) &

i. e, ceciderunt, ſeu debiles ſactæ ſunt (manus
&c,) res eadem eſt

7 „

34. Sive: perverſitas, inobedientia, id enim Hebrn.
b ſignificat, eonfer. not. in ar Nne, ubi

3 5⁵5. Nempè: Moſes, vide Exod, cap. 3 2. verſ. 1 1.

ẽ
P12 1. e. dixit (Moſes:) quousque potero mole.

audivit Moſes ac cecidit pronus in faciem ſuam.
† Hebr. 7 “, in MSto 1. pro eo legitur: dwa:n

Ar. W..

cu t.]) Nun
teamos; pfo
ans,)fone
Dominu, ſuimn
vell .. N quin⸗
neut] Iloos ldi
tur:jut accedat
euplicatioeſis 4
Fiit anckus ille
kodem quoqenm
Veſhera &r fuit n
ſanclificaret eum

—
3 Bebr. d Dn a
