not, in S ne, ubi Siphre ad marginem
allegatur, confer. Jalkut Part. 1. fol. 2 84. col.
2. fin. & Sanhedrin, fol. 87. 2.
16. Sive res: controverſæ, confer.
mellii not. h. loc.
17. Confer. hic Gur Arjch fol. 2 14. col. 3. med.
ac not. in a D y. loc. it. Exod. . 1 8. v.
21. n. 73. & tract. Talm. Sanhedrin Jol. 86.
b. circà fin.
18. Nempè: terræ Israëliticæ, vide hic not. in
—neN N, confer. ſupr. Deuter. c. 1. V. 2 5.
ign.* & iafrà Deuter. cap. 3 2. v. 13. n. 77. it.
not, ad Plalm. 132. V. 6. V. 5. ut & tract Talm
Sota, ol. 45. a. . & Eidduſchin, Fol. 69: a. b-
I. Sanhedrin, fol. 14. 6. & fol. 87. 2. i. Seva=
chim, fol. 57.5.
19. Sufficiat tibi, quòd ille ſit judex in diebus tu-
is, ſicuti Seldenus de Synedr. lib. 2. c. 8. n. 3.
tranſtulit, confer. infrà Deuteron. c. 19. V. 1.
n. 29. ac Deureron. c. 2 6. v. 3. num. 9. vide &
Gur Arjeh fol. 214. col. 4. Pfinc. ac not. in
nan NS h. loc. ubi tract. Talm. Roſch ha
ſchana fol. 2 5.b. ad warginem allegatur, con-
fer. & Sota, fol. 45. 2. & Kidduſchin, fol. 66 b.
it. Sanhedi in, ol. 14. 5. & "1. 2 8. b. it. fol. 52.

Junii ac Tre-

X Conter. hic tract. Talm. Sanbedrin, fol. 86 6.
& fol. 87. 2. & Avoda ſara, fol. 8. 6. &£ Megil-
la, fol- 20. b. it: Sota, fol. 17. b. & Berachot.
fol. 19. b. it. Schabbat, ol. 23. a. & Succa, fol.
46. a. it. Horajot, fJol. 4. a. & Menachot, fol.

3 §. a. L
:0. Confer. hic Jalkut Part. 1. fol. 2 84. col. 3,8*
Gur Arjeh fel. 214. col. 4. princ. ac not. in
msrn ew ubi Siphre ad marginem allegatur,
it. Buxtorf. Synag. Jud. cap. 3. pag. mih. 73.
21. Nempè: ſontis, qui puniendus eſt propter de-
lictum, ab ipſo perpetratum, confer. Jalkut dict.
fol. 2 84. col. 3. circa fin.
22. Quô populus convenite ſolet, ut pœna ſpe-
Gante populo impoſita tanto majorem terro⸗
rem cœteris incutiat, cœterum de voce 7n0,
quæ hic habetur, confer. cap. ſequ. 1 8. v. 7. n.
49. vide & Selden. de Synedr. !. 3. c. 3. n. 7 ac
Lighifoot. ad Luc. eap. 13. v. 33. p. 83 0. edit.
Lipt. it. Gur Arjeh ol. 2 14. col. 4. med. ac not,
in on ne, ubi tract. Talm. Sanhedrin
fol. 89: a. b. ad marginem allegatur. vide &
Deuter. c. 2 I. v. 2 l. num. 49. ac c. 2 2. V. 2 1.
n. 40, item c. 26. v. 12. n. 3 1.
13. Conf. hic GurArjeh fol. 2 14. col. 4. fin. ac not.
in om P h. loc.
Sanhedtin fol. 21. 5, ad marginem allegantur,

ubi Siphre & tractat. Talm.

vide

—

CAb. XV
Kopium
ſos eſt cun
Verl 17.
Himus, qu
totidem
i valde!
guande
Eod. verl
domo ga⸗

(tege;) 4
ſigaiktcan
ciratut.
catio.)
Hod verl
gue ſeren

——
vid, & n
Jalkor a
14. Kicuti
Gur Arje
Talm. Fu
2. roum:
ſei non
cur dixigh
totidem,
Matth e,
34 1, Reg
Baname?
h i
guentidu
hoſpgam
16. Hedr .
Uibean
notis ſr
ſcet
ſei copi
Ainen
e, aur
conker n⸗
1or. Pn
naat, T
ia i,e

gue Motea

.XII.

—
iniſ)
n mundi,
iſlentiunt
dum hie
ocet (hie
Verl. 9.
hati ſont.)
teri u.
ſcultandus
mlPtianſi
oͤmagzͤlei
qodſuſi⸗

mn)ejns 21,

plcalitſSi

populun is
,.

CAbP. XVII. DEUITERONOMII. 1403

ybhium] Nam equi inde veniebant, veluti de Salomone dicitur: & aſcendens egreſ-
ſus eſt currus ex ⁵Ægypto ſexcentenis ſiclis & equus centenis ac quinquagenis. 24,
Verſ. 17. Nec multiplicabit ſibi axores] Sed octodecim (poterit habere,) nam repe-
rimus, quòd Davidi fuerint ſex uxores ac dictum eſt ei: & ſi parum id eſt, addam tibi
totidem & totidem. 25⁵³. Eod. verſ. 17. Et argentum atque aurum non mulciplicabit
ſibi valdé] Sed tantum, quantum ſufficit, ut det hoſpitibus. 26., Verſ. 18. Et erit;
7tando ſederit] Si (rex) fecerit ita, dignus ille erit, ut regnum ejus ſubſiſtat. 27.
Eod. verſ. 18. Exemplar legis] i. e. Duos libros legis, 28. unum, qui recondatur in
domo gazophylacii ejus (regis,) alterum, qui ingrediatur & egrediatur cum ipſo
(rege;) Onkelos autem † (dictionem NoP) interpretatus eſt: [3 , cujus
ſigniſicatio eſt: D i. e. exemplar, quod notat: . i. e. quod deſcitur ac re-
ciratur. Verſ. 19. Verba legis] Juxtà ſenſum ejus literalem (facienda erit expli-
catio.) Verſ. 20. Ne recedat à præcepto] Etiam à præcepto levi 29. prophetæ.
Eod. verſ. 20. Ulr prolonget dies] Ex regula affirmante intelligis negantem, 30. at-
que ſic reperimus in Saule, cui Samuel dixit: ſeptem dies expectabis, donec ego ve-
OoOOOοο0%%

niam

in ol, 8e 9.
.5.5 Mepil⸗
. & berachot.
Hucce ol⸗
enachot, .

194, col. 3,
ine, ac not, in

gemn allegetl;

eſtpropterde⸗.

ler Jalkun ict,

t, ut pen⸗ ſe⸗
majoremn tell⸗
m ce vote 0N)
egn. 1 . V. n.
33, zen 1
3. .130 eti⸗
1.4,med 40 ngt,
riln. denheſlin
ſegzut. ſite
ic t. 12 N. ¹1

. f.
0l4. hn70 00
dtcn in.

zutut,

vid. & not. ad 1. Chronic. c. 18. v. 4. n. 6. ac

Jalkut Part. I⸗ fol. 2 8 5, col. I. med.
24. Sicuti 1. Reg. c. 10. V. 29. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 215. col. 1. princ. it. tract.
Talm. Succa, fol. 51. .

præfixo 7, de hujus vocis ſignificatione vig.
Buxtorf. Lexic. Chald. 18 8. confer, & not. ad
librum Prec. Jud. part. 2. pag. 6 3. 6. circà fin.
& Lightfoot. ad Luc. c. 3. v. 14. p. 74⁹.
27. Vel: firmetur ac ſtabiliatur, confer. not. in

2 5. Prout 2. Samuel, c, 12. v. 8. habetur, nam, 1 nan Mmee h. loc. ac Jalkut Part. 1. fol. 2854
ſi ei non permiſſum fuiſſet, tot habere uxores, col. 1. fin. & col. 2. princ. .
cur dixiſſet Deus: & addam tibi totidem ac ꝛg. Vide hbic Gar Arjeh ſol. 21 5. col. I. princ. ac
totidem, ſic Rabbini, coofer. Lightfoot, ad not. in aom MO ubi tract. Talm. Sanhedrin,
Matth. c. 5. v. 1 8. pag. 257. edit. Lipſ. it. not. l. 2 I. 6. & fol. 22. a. jad marginem allegatur,
2d 1. Reg. cap. 1I. v. 4. Sign. * it. tract. Talm.) confer & D. Meyeri Seder Olam in Prolegom.
Bava mezia fol. I15. a. b. & Sanhedrin, fol. 2 1. Diſſertat. 2. n. 8:⸗ P. 153. edit. Amſtelod. it. Jal-
a. 6. it. Seldeni Uxor Ebraica, lib, 1. . 9. & ſe kut dict. fol. 2 8 5. col. 2. med.
quentibus, ubi pluribus de uxorum numero ſeu † Hebr. Dboade iſtud & ſequentia, usque ad:
polygamia. ” Van X i. e. ipe & filii ejus, abſunt ab utroque
26. Hebr. Nabe, de cujus vocis ſignifieatione. MSto. 8.
vide Buxtorf. Lex. Chald. ol. 8 8.] didio iſta in 29. Confer. Infrà n. 34. h. verſ. & Gur Arjeh fol.
notis pon Pov h. loc. exponitur, quòd ſigni 215. col. 1. princ. it. tract. Talm. Horajot,
ficet vmyyr w ded j. e. quantum ſuſ- Fol. I1. 5, & Keritut, fol. 5§. b. . .
ficit copiis ejus equeſtribus & pedeſtribus, ut & 30. Id eſt: ex præcepto affitmativo intelligere
alimenta ac veſtimenta cœteræque res neceſſa- poteris negativum, confer. ſupra Deuteron c
tiæ, quæ ſegvis eius (regis) præſtari debent, 1 1. V. 2 1. n. 77. & Deuteron. c. 14. v. 20. n.
confer. tract. Talm. Sanhedrin fol. 21. b. uti in 44. it. infrà Deuteron, c. 2 3. yerſ. I. num. 6. ac
not. Pan meead marginem allegatur, in dic Gur Arjeh fol. 2 15, col. I. princ. atque not. in
tractat, Talmud. legitur: NabepN 4 Græco Nn n . loc. confer. & Deuter. cap. 2 5. V.
Varcæ i. e. ſtipendia militaria, ſic etiam in utro- 1. num. 4.
que MSto pro NaD-eN jegitur beN, ſine,

1404 DEUTERONOͤMII. CAFP. XVIII.

niam adte, 37. ut offeram holocauſtum, & ſcriptum eſt: expectavit autem ſeptem
dies; 32. aſt (Saul) non ſervavit promiſſum ſuum, ut totum diem ſervaret nec is ſemet
cohibuit, ne offerret holocauſtum, donec veniret Samuel, qui ei dixit: ſtultè egiſti,
dum non obtemperàâſti &c. nunc autem regnum tuum non ſtabilietur, 33. ecce
(hinc) diſcis, quòd propter præceptum leve 34. prophetæ punitus fuerit (rex Saul.)
Eod. verſ. 20. Jyſæ & fliejus] Indicat (hic Scriptura) quòd ſi filius ejus (regis) ido-
neus ſit regno, is omnibus hominibus præferatur. 35.

CAP. XVIII.

Erſ. 1. Omni tribui Levi] Tàm qui perfecti (ſiyve: integri) ſunt (cxiſta tribu,)
quâm qui maculàâ laborant 1. Eod. verſ. I. Para] In præda. 2. Eod. v. I.
Et bæreditas] In terra. Eod. verſ. I. lenes Domini] Id eſt, Sacrificia San-
Quarii. 3. Eod. verſ. 1. Et hereditatem ejus] Hæ ſunt res ſanctæ termini, 4. ob⸗
lationes (ſcilicèt) & decimæ 5. aſt hæreditas perfecta 6. non erit ci (tribui Levi)
inter fratres ejus; in Siphre 7. autem exponunt (verba iſta:) & hæreditas non crit
ei, 8. quòd iſta ſit hæreditas (gentium) cœterarum. 9. Verſ. 2. Inter fratres ejus]
Hæc eſt hæreditas quinque populorum, 10. nec ego novi quænam illa ſit, ac videtur
mihi, quòd terra Chananæa, quæ eſt trans Jordanem & ultrà, appelletur terra quin-
que

Sicuti 1. Samuel. «. 10. V. 8. habetur. Pan & ſpecialius, quicquid erat extt4 atrium
templi, vide Buxtorf. Lex. Chald, fol. 3 80. con-
33. Veluti 1. Samuel. dict. c. 13. v. 13. habetur.] fer. & Jalkut dict. Jol. 28 5. col. 2. circa fin.
34. Confer. ſuprâ n. 29 h. verſ. 5. Confer. quæ num. 1. G& 4: h. verſ. notata ſunt.
35. Vide Gur Arjeh ol. 2 15. col. I. med. ubi ca- 6. Sive: plena, propriè ſic dicta hæteditas non
put primum traatus Talmudici: Berachot erit tribui Levi, vide Gur Arjeh Jol. 215. col.
ac Horajot allegatur, in notis Dan npv dicti 1. med.
tratatus Talm. Horajot fol. 11. 5. & Keritut, 7. De hoc libro vide awd npv & Buxtorf. Bib-

fol. 5. b. & fol. S8. a. ad marginem allegantur. lioth. Rabbin. confer. & verſ. ſeq: 2. h. c. n. 14.

1. Iſti wyN HQn i. e. oblationes & deci. 8. Prout ſeq. verſ. 2. h. c. habetur.
mas accipient ab lſraẽlitis, ſie in not. ma nBN 19. Videlicet: Kenæerum, Keniſæorum & NKad-
p. loc. exponitur, confer. num. ſequ. 5. monæorum, has enim gentes promiſerat Deus,
2. Confer. quæ ad Numer. c. 18. Vv. 2 0. n. 42. no- ſe Abrahamo daturum eſſe, Geneſ. c. 15. v. 19.
tata ſunt, it. Jalkut Part. I. Fol. 285 col. 2. cir. ſic in notis nom new h. loc. exponitur,
Eã fin. conf. & paulò poſt n. 11. v. 2. & ſuprà Deuter.
3. Vide, quæ ad Levit. c. 4. v. 34. n. 6 3q. notata! c. 1. v. 7. n. 47, ac Gur Arjch fol. 2 15. col. 1.
ſunt it. Jalkut Part. 1. Fol. 285. col. 2. circà fin. fin. it. Jalkut Part. I= fol. 2 85. col. 2. circà fin.
4. Quæ ſcilicèt offeruntur n in i. e. de ter-10. Conier. hic Gur Arjeh fol. 2 15. col. I. fin. ac
minis, uti in notis pan N exponitur; to- coli. 2. princ. vide & not. in E ne PvW' h. loc;
ta autem terra Iſraelitica, tàm proxima, qum ac ne 1 5 h. verſ.s. .
remota cxtrà urbem Hieroſolyman Vvocabatut

31.
32. Proùt 1. Samuel. c. 13. V. 8. habetur.

CAL. X
que hop
rhæi &
Kenilei

e licv

neat de
lonimi,
ek heree
feditas ſe
buum ac
pus tantt
tribui Me
midiæ tr
polt mon
tem (tribe
loco, ub
tua. 16,

erit) /

citur, gn

11, Dequui
Knum.
vige
l. 1. Ve/
1. 14,
12. Vide ſu
Hebr, N
Wie.
NN Hedr
N
que Mor
1. Ljusgen
MM. ad
nimi
tionem!
14, De qu
150. Ma erp
n; guin
not. M
atte, ſt
Jehuda,
Dart, 1.

Hden

„MuI.
nleptem
cisſemet
leegilti,
33. eece
er Kaul.)
egis) ido.

la ibu.)
Bod. l.
ifcia dan⸗
ni 4. Ob⸗
ribuileri)
6 non etrit
rrrer eiu
ac vigetut
tetta quin⸗
qus

—
1t extt4 attlufR

fol⸗ 390, con⸗
cilcafin
Rotala unt.
nziedltas hon
fol, iniel⸗

Bamotf 20.
1. t⸗ n. 14

otum El⸗
oniſenatDeus
nel. 1. 5. 1ge
ſoe. euponitut,
lupri Deuteti
ſol. 115. col 1.
cutci inn
01 1 n a

4

CAbP. XVIII. DEUTERONOMil. 1405

que populorum & terra Sichonis atque Ogi, duorum populorum (nempè:) Amor-
rhæi & Chananæi; hæreditas autem cœterarum (gentium.) ut includantur Kenæxi &
Keniſæi atque Kadmonæi 1I. & hoc modo exponitur in explicatione dationum,
uæ dicuntur Aaroni, (ubi ſic habetur:) idcirco non eſt Levitæ &c. 12. ut admo-
neat * de Kenæis & Keniſæis atque Kadmonæis, prætereà reperitur ** in verbis R. Co-=
lonimi, 13. ſic legimus in Siphre. 14. Eod. verſ. 2. Et Bæreditas non erit ei] Hæc
eſt hæreditas (tribuum) quinque 15. Eod. verl. 2. Iuter fratres ſuos] Hæc eſt hæ-
reditas ſeptem (tribuum, ecce) hæreditas quinque tribuum & hæreditas ſeptem tri-
buum ac quoniam Moſes & ſoſua non diviſerunt hæreditatem, niſi inter quinque tri-
pus tantùm, Moſes quippe hæreditatem attribuit Rubenitis & Gadditisatque dimidiæ
tribui Menaſſis, Joſua autem poſſeſſionem aſſignavit (tribui) Judæ & Ephraim ac di-
midiæ tribui Menaſſis, ſeptem verò aliæ (tribus) abſtulerunt (hæreditatem) ab ipſis
poſt mortem Joſuæ, idcircòo meminit (Scriptura) quinque (tribuum) ſeparatim & ſep-
tem (tribuum) ſeparatim. *** Eod. veri. 2. Sicuti locutus eſt ei] (Nempè in illo
loco, ubi habetur:) in terra eorum non habebis hæreditatem &c. ego ſum portio
tua. 16. Verſ. 3. A populo] Non verò à ſacerdotlbus. 17. Eod. verſ. 3. ve bos
Guerit) ſive evs] Excipitur fera. 15. Eod. verſ. 3. Armum] (P) R i. e. armus di-
citur, qui eſt) à junctura coxæ 19. usque ad curvaturam † manus, 20. vocatur

(Gal-

11. De quibus vide Geneſ. dict. c. 15. v. 19. conf. 16. Sicuti Numer. c. 18. v. 20. habetur.
& num. 9. v. 1. h. c. ac c. ſeq. 19. v. 8. n, 10. 17. Loci iſtius explicationem vide in notis

vide & W'agenſ. Sot. p. 227. ac Deuteron. alleg.
c. 1. V. 7. n. 47. & Deuter. c. 2. V. 5. .: 12. &
n. 14.
12. Vide ſuprà Deut. c. 10. v. 9. ibique not. n. 2 8.
Hebr. ", in MSt. I. pro eo legitur: ma
i. e. ut includantur Kenæi &c.
aAX Hebr. a hæc & ſequentia, usque ad-
n WN i. e. ſicuti locutus eſt, abfunt ab utro-
que MSto.
33. Ejusdem meminit Commentator noſter in
not. ad I. Samuel. c. 2 5. v. 18. alterius Colo-
nimi (vel Kelonimi, uti alii exprimunt,) men-
tion em facit D. Wagenſ. in Sot. p. 49 8.
14. De quo ſuprà v. 1. h. c. n. 7.
15. Ma explicatio Colonimi ex Siphre defumpta
eſt; quinque autem tribus iſtæ exponuntur in
not. a ND, quoòd ſint fratres ex eadem
matre, ſcil. Leâ, nati, nempe: Ruben, Simeon.
Jehuda, Haichar & Zebulon, conf. hict Jalkut
Part. I. fol. 2 8 5. col, 2. circà fin.

a N h. loc. confer & Jalkut Part. I. fol.
2 ⅝ 5. col. 2. circà fin. & col. 4. circaà fin. it. tract.
Talm. Cho lin, fol. 130. a. b. & fol. 132. b. it-
Fol. 136. a. SðU
18. Confer. ſuprà Deuteron. c. 14. V. 2 1; n. 5 I. it⸗
not. in dpan ne h. loc.
19. Sive: femoris, Hebr. ), ſic enim dictie
—nR, quæ hic habetur, in notis ad librum
Prec- Jud. part. 2. p. 2 3ʒ 1. 6. fin. exponitur, in
dicta part. 2: pag. 241. 5. med. ſcribitur etiam
2y per Ajin in principio & Kuph in medio,
ubi ſecundùm Bartenoram explicatur, quòd ſis
bus —y 1 ne Den i, e. locus, ubi fe-
mur cum armo conjungitur, vide Levit. c. 7, v.
32. n. 96. & Daniel. c. 5. Vv. 6. it. Buxtorf. Lexic⸗
† Hebr. ), in utroque MSto pro eo legitur:
aA y i e. üusque ad dorſum ſeu ſuperficiem.
20., Vel: pedis, nam hic ſetmo eſt de armo anima⸗
lis, quod in ſacriſicium offertur, confer, Cholin,

AX Hacdenus expoſitio ex libro Siphre deſumpta,

fFol. 134. 6.

DEUTERONOMII. CAb. XVIII.

(Gallicè: ) eſpaule. 21. Eod. verſ. 3. Maxillas] Simùl cum linguâ, 22. inter-
pretes Scripturarum 23. dixerunt: armus (dandus eſt ſacerdoti) intuitu manus,
(quam Pinchas adhibuit,) nam dicitur (de illo:) & accepit haſtam in manu ſua. 24.
Eod. verſ, 3. Maxillas] (Hæ datæ ſunt ſacerdoti) reſpectu precum, nam dicitur: &
ſtetit Ppinchas & oravit. 25. Eod. verſ. 3. Et ventriculum] (Is datus fuit ſacerdoti)
intuitu (iſtius facti, quò Pinchas interfecit) feminam per ventrem 26. ejus. Verſ 4.
Primitias frumenti tui] Hæc eſt oblatio, 27. cujus non eſt expoſita (in lege) quanti-
tas; 28. ſed Rabbini noſtri determinàrunt in ea (oblatione ſpontanea) quantitatem,
(nempe,) qui oculò benignò 29. erat, is unum de quadraginta (dabat;) qui verò
oculò maligné erat, is unum de Sexaginta (dabat,) qui mediocris 39. erat, is unum
de quinquaginta (præſtabat,) & falciunt (Rabbini iſtam ſententiam ſuam) fuperS.
Scriptura, (nempe, ) quòôd non minus, quàm unum de ſexaginta (dandum ſit ,) quo-
niam dicitur: & offeretis ſextam Ephæ 31. de Chomer tritici; 32. eſt autem ſexta
Ephæ dimidia pars Seæ, 33. quando (igitur) das dimidium Seæ quoad Corum, 34.
ecce unum (das) de ſexaginta, nam Corus (continet) triginra Seas. Eod. verſ. 4. Er
primitias velleris ovium tuarum] Quando tu quotannis tondes oves tuas, da de illa
(ton-

1406

21. Sic reddo ννnvnv ita enim legendum vide-
tur pro: 72, veluti in exemplaribus ha-
GRenus vulgatis habetur, confer. quæ ad Levir.
c. 7. v. 3 2. D. 96. nOtata ſunt.
32. Scil. dabit is, qui offert, vide hic P. Fagii not.
ad Paraphr. Chald. h. loc. & Gur Arjeh fol. 215.
cGl. z. circà fin. ac nor. in a DDO . log. it,
Jalkut Part. 1. fol. 285. col. 4. circà fi.
13. Sive: explicatores textuum Biblicorum, qui
ex illis ſubti itates & allegoricas expoſitiones e-
ruunt, ſic vox hmW in notis „aN S jux
tà tra atum Talm. Bava kama fol 82. a. expo-
nitur, nempè, quod ſignificet νν.ößennn
i, e. verſus ſcriptos ſcil. in Bibliis, confer. Gur
Arjeb fol. 2 15. col. 2. fin. ac tract. Talm. Chul-
lin foſ. 132. a. uti in an mad marginem
allegatur, vide & Buxtorf. Lex. Chald. fol. 2293.
it. not, ad Proverb. c. I. v. 6. n. 10.
244. Vide Numer. c. 25. v. 7. & v. L. n. 27. con-
fer. & P. Fagii not, ad Paraphr. Chald. ibid,
35. Sicuti Pfalm. 106. v. 30. habetur, confer. Gur
Arjeh fol. 21 5. col. 2: cirea fin.
26. Sic dictionem np juxtà mentem Commenta-
ris noſtri hic vertere volui; alii tranſtulerunt .
lupanar, uti junius ac Tremellius in Numer, c.
25. Vv. 8. ubi vide not. n. 27. Confer, & P. Fagi

us ad Paraphr. Chald. h. loc.
27. Hebr. hh, de cujus vocis ſignificatione
vid. Buxtorf. Diction. Hebr. hac voce confer.
& tractat, Talmud. Peſachim, fol. 3 3. b. & Me-
nachot, Jol. 67. a. & Cholin, fol. 13 5. a. b.
2 8. Hebr. Myw j, e. certa determinatio, menſura,
confer. infrà n. 3 6. h. V. 4. & c. ſequ. 19. V. 3. n.
13.
29. Hebr. 3)d P i. e. oculus pulcher, j. e., beneſi-
cus, liberalis, cui opponitut a py i. e. oculus
malignus, invidus, parcus. S
30. Nempè, qui nec pareus nec liberalis erat, qui
intermedius erat inter iſtos duos, Hebr. Mma;
Gall. enttedeux, confer. hic P. Fagii not. ad Pa-
raphr. Chald. G. locç.
31. Continebat autem Epha pden bwi. e. tres
Seas ſive tria ſata, ſig in notis Han inpw h.loc.
exponitur.
32. Sicuti Ezech, c. 455,. V. 1 3 habetur, ubi vide
Raſchi nor. L „ “
3 ⅞. Sive: ſati, Hebr. N b, de hac menſura vide Ar.
Montani apparat. Bibl. Thubal Cain ſive de
menſur. ſacr. fol. 8. & ſeq.
34. Sive: Coro, Hebr. 9, eadem hæc eſt men-
ſura cum Wn, vide Ar. Montani loc. alleg.

CA XVII.
—
(onlute) Pim
36. al Rabbin
tem) deſexagin
guinqoe oves
et, ſperretb
(dein yerbaiſta
cant, eeck izitu
d minimumor
Hinc elt, quod
14] Pothian
46. excipinatu⸗
Verl.6, N ven.
Seniptura) ge ſia
etiamſtilleſitin

——————=
35. Vie bied. k
loc, à Gur Anj
in w mo⸗
1, 10 matgigem
36. Conier guc ſ
gor etiamhic he
ſeg. 19, Ve z.n,
37, Hebri,
ves gebent tong
ſpe guantitsziſte
30. Sicuti 1. Samn
Far not. in Ne
lam exponitut,
dum llie habetun
VeI Ren. de6,
Hebr. w P
i e ut het, dlan

39. Vel: initium

Cuti hoe veridl 4
40. Qbritidem ho
tur.
11. Computais ſei
Us, de Julduz p⸗
41. Qux Verdaenn
er. hie track ,
lo. 136. 2. i.
Zehidbat, ſol.;

CAL. XxVII.
i, 12. imtet.
mtitl manut,
1Wnnd ſua, 14,
umdrtur: &

fuitſatalott)
nlege)quant.
²) guantitatem,
bat;)quiret
etat, iSUnunm
ſuam) ſipers.
umſit,) guo⸗
e autem ſerte
ad Corum, 54,
Do. Nend . N
tnas, da deſin

c.

ocis ſgniſietione

I1. hac voce conlek,.
in fol 13 5,d.
minatio, menluls,
cleql I9, zel⸗

pleber ie bemeſ
1 deulus

ec livetelisetn, gu

uos, Hebr. n

h. lagi no a1 .

Ne vhpi e nien

s An wrlot.

kiemn il i

tue henſnn ulet,
hubal Cin ſiede

aden beriſ ten⸗

Kortanig aleg⸗

etiamſi ille ſit in ea cuſtodia. 48. quæ non eſt ipſius; alia expoſitio: docet etiam

3 5. Vide hie P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h.

Can XVII. DEUTER ONOMII. 1407

(tonſura) primitias ſacerdoti; 35. non autem exponitur (hic in Scriptura) quantitas;

36. aſt Rabbini noſtri dederunt in illa (tonſura) quantitatem, (videlicèt) unam (par-

tem) de ſexaginta; ſed quotnam oves ſubjectæ ſunt 37. primitiis tonſuræ? (nimirum)

quinque oves (fœmellæ,) dicitur enim: & quinque oves paratas; 38. K. Akiva di-
cit, * (per verba iſta:) primitias velleris, 39. (indicantur ad minimum) duæ oves,

(dein verba iſta:) tonſuræ ovium tuarum, 40. (etiam duas ad minimum oves indi-

cant, ecce igitur oves) quatuor, 41., (tandem verba iſta: ) dabis ei 42. (unam 43.
ad minimum ovem indicant,) ecce quinque. 44. Verſ. §. Il/ ſtet ad miniſtrandum
Hinc eſt, quòd miniſterium non peragatur, niſi à ſtante. ?** Verſ·6. Et ſt venerit Levi-
4a] Forſitan de filio Levitæ certò 45. loquitur Scriptura? lex dicit: & miniſtraverit,
46. excipiuntur itaque Levitæ, qui non idonei ſunt ad miniſtrandum. 47. Eod.
verſ. 6. Et venerit in omni deſiderio animi ſui. Verſ. 7. Et miniſtraverit] Docet (hic
Scriptura) de ſacerdote, qui venit & offert munera ſpontanei aut debiti ſacrificii ſui,
(hic

43. Namwerbum nn i. e. dabis, quod itidem hoc
verſu 4. habetur, etiam in una ove locum habet
& impleri poteſt, confer. Peſachim, fol. 3 3. &
Cholin, fol. 13 5. a. & fol. 137. 2. .
44. Nempè, ſi huic uni quatuor oves, de quibus
in præcedentibus dictum eſl, adjicias, ecce quin-
que erunt oves & ad hanc ſententiam ſuam ſta-
biliendam R. Akiva etiam locum 1. Samuel.
c. 2 5. v. 1 8. de quo paulòô antè dictum eſt, ad-
ducit, confer. Gur Arjeh fol. 215. col. 2. fin. &
Jalkut fol. 2 86. col. I. med.
** Confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 94 a.
S& Sota, fol. 3 . a. it. Sevachim, f. 2 3. b. & Cho-⸗
lin, fol. 137. a. & fol. 138. a.
45. Nempè, qui reverà talis eſt, Widelicèt Levita
ſolum; non verò ſimùl etiam ſacerdos, id enim
dictio ε hic ſignificat, ut ſequentia id decla-
rant, confer. hic tract. Talm. Succa, fol. 55. b.
Se Bava kama, fol. 109. b. it. Menachot. ſ. 4. a.
46. Sicuti verſu ſequenti 7. h. cap. habetur, conf.
Erachin, fol. 11. a.
47. Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 15. col. 2. fin. ac
not. in τ e , loc. ubi Siphre ad mar-
ginem allegatur.
4 ⅝. Sive: in ea claſſe aut ordine, Hebr. ptn,
nam miniſtri templi in certos ordines erant di-

H Aincti
PpP PppP PPp

loc. & Gur Arjeh fol. 2 15. col. 2. fin, ac not.
in Onori mne ubi tract. T alm. Cbullin fol. 137.
a. ad marginem allegstur, S
36. Confer. quæ ſuprà n. 2 8.:, v. 4:de voce: vyw,
quæ etiam hic habetur, notata ſunt, vide & c.
ſeq. 19. V. 2. n. 3.
37. Hebr. awti i. e. reæ, ſenſus eſt; quotnam o-
ves debent tonderi, ut de il is primitiæ velleris
ſive quantitas iſta tonſuræ præſtetur?
38. Sicuti I. Samuel. c. 25. v. 1 8. habetur, con-
fer. not. in dnnr 9ν h. loc. ubi juxtà Gema-
ram exponitur, quid ſignificet νàâq quod ver-
bum hic habetur, it. not. ad 1. Sam. d. c. 25.
v. 1 9. n. 2. J. & 4.
*X Hebr. DN& )), iſta eſt ſequentia, usque ad: nyy
i. e. ut flet, abſunt ab utroque MStto.
39. Vel: initium tonſuræ, Hebr. νo, ſi⸗
cuti hoc verſu a. haherur.
40. Quæ itidem hoc verſu 4. in textu ſaero haben.
tur.
41. Gomputatis ſcil. duabus illis ovibus priori-
bus, de quibus paulo antè dictum eft.
42. Quæ ver ba etiam hoc verſu 4. habentur, con-
fer. hic tract. Talm. Cholin, fol. 13 5. a. b. &
fol. 136. 2. it. fol. 137. a. & fol. 13 8. a. 8S.—
Schabbat, 10!. 2 5. b. .

78

Scri-

1408 DEUITERONOMII. CAbP. XVIII.

Scriptura,) de ſacerdotibus, qui veniunt ad ſolenne feſtum, 49. qui offerunt in or-
dine 55. & miniſtrant ** in oblationibus, quæ veniunt propter feſtum ſolenne,
veluti ſunt additamenta 51. feſti ſolennis, etiamſi cuſtodia (ſive ordo) non ſit ipſo-
rum. 52. Verſ. 8. Partem ſicuti partem comedens] Docet (hic Scriptura,) quòd

articipent de pellibus & carne hircorum (ſacrifici) pro peccato, 53. an etiam (par-
ticipant) de rebus, quæ non veniunt propter ſolenne feſtum, veluti ſunt ſacrificia ju-
gia & additamenta Sabbathi ac votiva ſpontaneaque ſacrificia? lex (hic) dicit: præter
venditiones, eorum patribus factas, 54. i. e. præter id, quod vendiderunt patres tem-

pore Davidis & Samuelis, quando determinatæ fuerunt cuſtodiæ 55. & vendiderunt
alter alteri (dicendo:) tolle (ſive accipe) tu Sabbathum tuum & ego tollam Sabba-

thum meum. Verſ. 9. Non diſtes, ut facias] Sed diſce, 56. ut intelligas & doceas,

nempè, ut intelligas iſtarum (gentium)opera, quàm illa ſint perverſa, & ut doceas filios
tuos (dicens:) non facies ita & ita, nam iſtud ſtatutum 57. eſtalienigenarum. 58.
Verſ. 10. Qui traducat filium ſuum & ſiliam ſuam per ignem] Is fuit cultus (idoli) Mo-

loch (nimirùm aliquis) faciebat rogos hinc & illinc, atque traducebat illum (filium

ſitintti, de quibus vide P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. Confer. n., 50. h. v. & v. ſeq. 8. .
c. n. 55. Ge Gur Arjch fol, 215. col. 3. princ.
ac not. in N D . loc.
49. Sic didionem 7), quæ hic habetur, interpre-
tor, confer. cap. antec. 17. V. 13. n. 22. & infra
Deuter. c. 2 6. V. 12. n. 3 1. it. tract. Talm. Era-
chin, fol. 11. a, & Succa, foſ. 55.5. it. Mena-
chot, Jol. 94, a. & Bava kama, fol. 109. 6. &
Seyachim, fFol. 2 3. 5.
J0. Sive: in cuſtodia ac claſſe, vid. quæ paulò
an & n. 4 8. b, v. notata ſunt, Hebr. vha, ab-
eſt iſtud hoc loco ab utroque MSto.
AXXE Hebr. nay)in MSto 2. pro eo legitur: H)
i, e. & ſtant.
51. Auctaria, additiones, Hebr. b'n, de quibus
vide Buxtorf. Lex Chald. fol. 9 64. confer. &
Numer. c. 2 8. V. 9. & ſeqq. ac v. 10. D. 29.
52. Id eſt: etiam ſi cuſtodia ſive ordo ad illos non
venerit, licèt ipſi non ſint tunc temporis in cu-
Rtodia atque otdine conſtituti, conf. Gur Arjeh
JFol. z215, Col. 3. princ. ac not. in mon n
b. loc.
533. Cur ſpeciatim hic fiat mentio pellium & car
nis hircorum pro peccato, vide rationem in not.
*an m b. loc-
54. Autor Vulgatæ vertit: sxceptò eò, quòd in

urbe ſua ex patetna ei ſucceſſione debetur, alii

pi NOW h. loc. it. not. ad Ezech. c. 16. v. 3.
num. 6. it. Succa, Fol. 5 6. a.

ſtinxerat miniſtros templi ſive tabernaculi in vi-

præced. 7. h. cap. n. 48.

na, ſol. 24. 6. it. Avoda Sara, fol. 1 8. a. & fol.
4 3K... .
57. Sive: iſte mos eſt ethnicorum, ſie ethnici fa-
cere ſolent, id enim dictio n hic notat.

quà uſus ſum, quàm in exemplari am e-
gitur; aſt in Bibliis Buxtorf. habetur: ori.
e. Cuthæorum ſive Samaritanorum, in utroque
MSto legitur h i. e. gentilium ſive ethni-
corum.
† Hebr. —v)y, in MSto 2. pro eo legitur: *ν
i. e. faciebant & paulò poſt pro: vay m i, e. & tra-
ducebat illum, habetur ibidem: vayp i, e. tra⸗
ducebant.

aliter locum idum tranſtulerunt, confer. P. Fagii
not. ad Paraphr. Chald. b. loc. ac not. in
55. Sive: claſſes atque ordines, inam David di-

ginti quatuor ordines, vide hie præ aliis P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald, h. loc. Confer. & veri.

56, Confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 6 8§.

a. uti in Spa ne ad marginem allegatur,
confer. & Schabbat, fol. 8 5. a. & Roich haſcha-

58. Hebr. e, fic tàm in sditione Hebræa,

C(ADYVAI..
am inter anb
a dininamt
itgne leilla er
Uicabit el, 60.
iſi quidant d
nom eſtad ali
(y.,)aui
Dicio vrd
eſns er ore e
mant ejas, 66.
greott eipente⸗
gui iharemti
VOcatut
loco auillarum!

cuüfm,) quiponit
oquitur o Per

Velan (kille,)

—
5h. Zeil.rogos, co
& D. Fagii not,
trachat. Talm. 52
25.
6o, diculi oſe e,
hum. 1 .
61. Aliss hn eck
netatius, wei ſun
vir e. lg .10,d.
ſd. , in ta⸗
eu. Conſet dic tr
ſcutt in nor⸗
tur, Vide &nun
Perſ6, num.
60. 3.
6. Vel. gui pra
Ne „,
64. Häeht dü
literor es, Non
cuntad ie
conerb, Fa gii
6. 19. V. 15.
ſ. Ceſſare eum
ual intereidit

Cxuu.

—
Pfferuntig ot⸗

tium ſolenne,
non ſiiſo⸗
hun,) gudd
An dam (par.
nt ſatſtcia ju⸗
)cicit eter
runtpattertem⸗

Evendicerunt

tollam Sabba⸗
ligas & Coceas,
Lut doceashlios

nigenarum. 1,

ltus idoli) Mo⸗
Killom (klium
ſuum)

—

lione gebetur, alii

turt, eonle,,1, bagii
b. loc- ac nOt, in
Ezech c, 16, 7, 3,

1

Sanhedtin, ſol, ..
walgingem 2 legalut,

.4. Rolch haſcha-
1, fl 1a ol.

oruc, ſe ehni fi⸗
bienotat⸗
in editione Hehri,
olai M ry ſe⸗
dtt bebetut: Nn
itanorumn,In umoge
genriiun ſiye ehni⸗

hroeb ſegiliy/ hoy
oie

gem:- i t, la⸗

CAP. XVIII. DEUTERONOMII. 1409

ſmum) inter ambos. 59. Eod. verſ. 20. Qui divinet divinationes] Quisnam eſt Oddp

i. e. divinans? (nempè:) qui tenet baculum ſuum ac dicit: num ibo aut non ibo!?

atque ſic illa (Scriptura) dicit: populus meus lignum ſuum conſulit & baculus ejus in-
dicabit ei. 66. Eod. verſ. 10. Olſervans tempora] R. Akiva dicit ([ ) ſunt
iſti, qui dant Q)v i. e. tempora, 61. qui dicunt ☚2 i. e. tempus iſtud opor-
unum eſt ad aliquid incipiendum; 62. ſapientes autem (ſeu Rabbini) dicunt: iſti ſunt
(25H,) qui tenent 6êz3. — i. e. oculos. 6t. Eod. verſ. 10. Augur]
Dictio b ſignificat eum, qui conjectat vel augurium captat, dicens:) buccella
ejas ex ore cecidit, cervus cohibuit eum 65. in via, baculus ejus cecidit &
manu ejus, 66. Verſ. 11. Lacantatione utens.] (Vox 2 notat eum,.) qui con-
gregat ſerpentes aut ſcorpiones aliasque beſtias unum in locum, Eod. verſ. II. Er
qui Bythonem conſulit.] (Dictio A& ſignificat euam,) qui incantationibus urtitur, qui
vocatur .„α 67. & loquitut ex axillis ſuis atque aſcendere facit mortuum in
loco axillarum ſuarum. 68. Eod. verſ. 11I. Et ariolus] (Dictio: ſignificat
eum,) qui ponit os animalis, cujus nomen eſt ?) 1 i. e. liddoah 69. in os ſuum &
loquitur os per incantationem. 7e. Eod. verſ. 1I. Er qui conſulit 71. mortuos]
Veluti (eſt ille,) qui aſcendere facit (mortuum) per membrum ſuum virile /2. quique
Ppp ppP PP 2 con-

confer. Levit. alleg. c. 19. v. 2 6. n. 13 3. it. tract.

59. Scil. rogos, confer. Levit. c. 18. v. 2 I. n. 51.

es, dun Danid di⸗
etabenacvlt in di.
ehiepriæ alis b li.
,loe, Conler 0er.

& P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. it.
rzat. Talm. Sanhedrin, fol. 56. b. & fol. 64.
a. b.
60. Sicuti Hoſe. c. 4. v. 12. habetur, ubi vide not.
num. 15.
61. Aliis yn efſt præſtigiator, alii vertunt: pla-
netarius, uti Junius ac Tremellius, confer. Le-
vit. c. 19. V. 2 6. D. 1 3 4. a P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. vide & Buxtorf. Dictionar. Hebr.
voc. y, in rad. Py, & num. ſeq.. 6 2. & 63,
62. Confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 6 5.
b. ſicuti in not. or nev ad marginem allega-
tur, vide & num. antec. 61. atque Levit. c. 19.

verſ. 26. num. 134. it. Jalkut Part. 1. fol. 296. †

col. 3.
63. Vel: qui præſtingunt oculos, confer, not- in
R DO y, loc. ut & num. anteg. 6 1.
64. Id eſt: qui præſiringunt oculos, qui ſunt præ.
ſiigiatores, nonnulli iraque vocem 1myn dedu-
cunt ab y i. e. tempus, alii ab py i. e. oculus,
confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. in Lev.
c. 19. V. 26.
65. Cefſſare eum fecit, Hebr. “:oâ:â⅓â; viam ejus
quaſi intercidit, Gall. enttecoupa le chemin,

Talm. Sanhedrin, fol. 56.5. & Fol. 64. a. 6.
66. Vide Levit. dict. c. 19. verſ. 26. n. 133. & P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ubi plura
ex R. Davide Kimchio adducuntur, confer. &
Siphre, uti in not. n-an re ad marginem
allegatur.
67. Id eſt: Pyrhom vel Python, confer. quæ 2d
Levit. c. 19. v. 31I. n. 149. notata ſunt, vide &
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. . loc. n. 31. it.
tract. Talm. Sanhedrin, ſol. 56. b. & fol. 6 5. 5.
it. Keritut ol. 3.6.
6 . Qui loquitur aà i. e. voce ſubmiſſa,
uti P. Fagius ad Paraphr. Chald. ex Rabbinis
addueit, ubi vide plura. . e
69. Sic cum Buxtorfio in Lexic. Chalde fol. 937.
nomen y hic exprimere volui. .
70. Confert quæ ad Levit. dict. c. 19. v. 31. n.
15 1. notata ſutnt
71. Qui eſt necromantis, uti Junius ac Temellius
vVerterunt, confer. Lightfoot. ad Matth. cap. 10.
v. I. pag. 3 24. edit. Lipſ. it. Sanhedrin, fol. 6 5.
5.
. 2. Hebr. ain, intelligitus hie ille ariolus, qui

1410

conſulit cranium.

iſta, ſed omnis, qui facit iſta, etiam unum ex illis 73.

DEUTERONOMII.

* . — . — — .
Verſ. 12. Omnu, quifacit iſta] Non dicitur (hic) qui facit omnia

CAP. XVIII.

Verſ. 13. Integer eris cum Do-

mino, Deo tuo], Ambula cum eo in integritate eique confide nec curioſiùs inquire in
ea, quæ futura ſunt, ſed, quicquid evenerit tibi, accipe cum integritate, tunc eris cum

illo & cum ipſo partem habebis. 74.

Verſ. 14. Non ita dedit tibi] (Nempè) San-

us ille Benedictus, ut auſcultes incantatoribus & divinatoribus, nam ecce habitat

Divina præſentia ſuper prop
zui, de fratribus tuis, ſicuti me] i. e.

hetas & Urim atque Thumim. 75. Verſ. 15. E medio
Sicuti ego (Moſes) ſum è medio tui de fratribus tuis

(ita) conſtituet tibi (Deus prophetam) loco mei, 76. atque ita de propheta ad pro-

phetam.
ejus. 78.

77. Verſ. 20. Quod ei non præcepi, ut loqueretur] Sed præcepi illud ſocio
Eod. verf. 20. Ee qai locutus fuerit in nomine Deorum alierum] Etiamſi is

ordinet deciſionem 79. ut prohibeat id, quod prohibitum eſt, & ut permittat id, quod

permiſſum eſt. Eod. verſ. 20.

Moriatur] (Nempè:) ſtrangulatione, tres moriun-

tur per manus 80. hominis, (nimirùm) ſi quis prophetet id, quod ipſe non audivit, ut

& (qui prophetat) id, quod ei dictum non fuit, ſed
82. aſt, qui ſupprimit (vel occultat) prophetiam ſuam

eorum mors eſt per manum Dei, &3. nam dici.

in nomine Deorum alienorum;
& qui transgreditur verba prophetæ,

ſocio ejus, 81. & qui prophetat

tur:

educit ex ſepulchro mortuum cumque collocat
ſuper membrum virile ſuum, uti Commentator
noſter ſeribit eo in loco, qui allegatus eſt à Bux:
rorfio in Lexic. Chald. fol. 670. confer. & Gur
Arjeb fol. 215. col. 3: princ. ac not: in
Dnon b. loc.
73. Confer. hic Siphre, uti in pon Pow b. loc.
ad marginem allegatur, & Sanhedrin, fol. 57.
5. it. Jalkut Part. 1. fol. 286. col. 3. fin.
74. Vel: illius particeps eris, confer. Gur Arjeh
Jol. 215. col. 3. med. ac not. in pan nDO h.
loc, hc faciunt ills, quæ I. Johann. cap. 1: V.
6. & 7. habentur, gonfer. & Peſachim, fol. 113.

b.
75. Confer. & hic Gur Arjeh fol- 215. col. 3.
med. ac not. in pamn N b. loc.
7⁵. Hebr. rmn, ſic enim juxtà pleraque exempla
via correcta legendum eſt; non nnn, uti in
exemplari, quo uſus ſum, mendosè legitur, con
