If. Sive: nudi, non

I0. Proht infrà Exod. cap. 36. verſ. 2 3. habetun.
11I. Quemadmodum habetur infrà verſ. 16. h.

12. Facies lex aſſeres, ſieuti infra verſ. 22. & 23. ohnbedeckt / ſein
h cap. habetur, ſex aſſeres autem quoad latitu- i, e. getezitze
dinem efficiebant novem cubitos, vid. infr. verſ. 10. Dux qippe ene
16. F. cap. & num. præced. 1I1. & Sign. ſequ. “ ott habetut fupt
* Si enim novem cubitis, de quibus num. antec. inſte retl 31. 6, 0
12. Jictum eſt, addideris unum aſſerem ex duo- 1). Vice, gue aul

n que die had

bus, qui angulis deſtinati erant, ecce decem cu- A, man
ehr. diſtu
7

D

biti efficientur. .V

le in comnm,

Ague its ſaie i⸗

l estremum

ejundture, ſet

cias eidem men. 1.

admodam wenle⸗

andes unum (.

ſegneolis i
lut , alter en.
. 1
Eyerüitut:

1

clatitudo 9. Cn.

atitudo eorumte.

;longitudon.
Kieitut enim: . 1.

em; Unusqbisge
eccettiginta u.
ilone ad auſtrum

ccidentein vel

ponamn e0s judi
udinem tabemna

Chli, †

—
us dleri apte cont⸗ll .
,. loe.
babetur.
etſ. 13, hebetlt.
ut infi ſerl. 16,.

lahea verl 21. 23,
ltemn qload iatin.
bitos, ic inſt der,

tn Sgn led

Ilibus nunn atet.

num ſerem eO .

znt, eee getelnel⸗

Rre
1s, omſnilia,

16. Duæ quippe erant conjunctiones aulæorum, I

CAP. XxVI.

ExODI.

647

tegebant altitudinem aſſerum, qui decem

i. ceuli, (nimiruüm) decem cubitorum medietatem ** (dabat) tecto cavitatis 13. latitudi-
ais tabernaculi & cubitum hinc atque cubitum illinc (dabat) craſſitudini capitum (ſi-
ve ſummitatum) aſſerum, quorum ſpiſſitudo erat cubitus, † ſupererant (igitur) ſede-
cim cubiti, 14. octo (ſcilicèt) ad ſeptentrionem & octo ad meridiem eaque (aulæa)

cubitos altitudine ſua æquabant, reperie-

bantur (itaque) duo cubiti (aſſerum) inferiores aperti; 15. latitudo verò aulæorum,
erat quadraginta cubitorum, quando illa ſimuùl juncta erant, (nimirùm) viginti cubiti
erant uni conjunctioni (ac totidem alteri 16, conjunctioni,) ex his triginta (cubiti)
fuerunt tecto concavitatis 17. tabernaculi in longitudinem ejus & cubitus unus *

pro craſſitie (ſeu denſitate) capitum (ſive ſummitatum) aſſerum, qui erant in occiden-

te & cubitus unus, qui contegat 18. craſſitudinem columnarum, quæ erant in ori-

ente, nam in oriente non fuerunt alſſeres;

ſed quatuor ** columnæ, quia tegumen-

tum erat expanſum atque ſuſpenſum ab uncis, qui in illis (columnis) erant, ad inſter
veli, ſupererant igitur octo (aulæorum) cubiti, 19, qui ſuſpenſi erant à poſteriori par-
te tabernaculi, **ð quæ eſt in occidente; duo autem cubiti inferiores erant aperti, 20.

hoc inveni in q&ε R z1, tractatus Talmudici, † (cujus inſcriptio eſt:)

Mid-

dot;

*X Vel: decem cubitos medios, ſcil. in aulæo, cu-
jus longitudo fuit viginti octo cubitorum, uti
ſuprà verſ. 2. h. cap. habetur.
13. Sive: ſpatii vacui & aperti, lic 77 hic interpre-
tor, confer. paulò poſt n. 17. h. verſ. & infra verſ.
23 -h. cap. n. 30
½ Vel: nam eorum ſpiſſitudo (ſeu craſſities) effi-
ciebat cubaum, ſic juxtà Hebræum.
14. Nempéèé: de aulæis, nam longitudo unius au-
læi erat viginti octo cubitorum, ex his decem
cubiti dabantur tecto concavo latitudinis taber-
naculi ac duos ex illis cubitos occupabat erasſi-
tudo ſummitatum ſive extremitatum aſlerum,
ſupererant igitur ex hiſce 2 9. cubitis ſedecem
cubiti, prout hic dicitur.
15. Sive: nudi, non contecti, German Bloß/
ohnbedeckt / ſic interpretor hic man à radice
7 i. e. det exit, confer. infra n. 20. b. verſ. 5.

prout habetur ſupra verſu 3. h. cap. confer. &
infra verſ. 3 I. H. cap. n. 12 9. & n. 131.
17. Vide, quæ paulò ante n. 13. h. verſ. 5. de voce
hn, quæ & hic habetur, notata ſunt.

&) i. e. & cubitus unus,
&c. abſunt à MSto I.
18. Confer. quæ infra num. 24. . verſ. 5. notata
ſunt. .V
*X Hebr. yaz, ſic in utroque MSto, ut & in ex-
emplaribus hactenus vulgatis; aſt in vetuſto co-
dice quodam Raſchiano legitur: whn i. e.
quinque proùt in notis Ralchianis editionis
na habetur.
19. Vide, quæ infrâ n. 25. & n. 27. . verſ. 5. no-
tata ſunt. V ððGUW
„„ Hebr. nwpe, in utroque MSto pro eo legitur:
w“Hτ i. e., aſſerum.
20. Vel: nudi, haud contecti, vide, quæ pau'
antè n. 15. h. verſ. 5: notata ſunt, confer. & verf.
8. h. cap. n. 3 I.
2 I. Id eſt: in doctrina ſive traditione Talmudi-
ca, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 349. vide
& infta Exod. c. 2 g. V. 4. n. 6. & c. 34. V. 20.
† Hebr. Dopp" in utroque MSto pro eo legitur
Dyandden i. e. quadraginta ac novem

qui contegat

Hebr. ès) iſtud, ut & ſequentia, usque ad:

(Middot ſen menſurarum 2) confer. cap. ſequ,
27. V. 5H. U. 75.

Mmmm

ENxODI.

648

gant 24. columnas orientis & (quòd) novem (aulæorum) cubiti 25. fuerint ſuſpen-
ſi à poſteriori parte tabernaculi, cui Scriptura in hac Sectione adſtipulatur, (ſic enim

legitur: *) & dabis velum ſubter anſulas; 26. aſt juxtà verba iſtius . i. e.
doctrinæ (ſive traditionis) Talmudicæ deprehenditur, quòd velum detractum fuerit

tàm de anſulis, quàm versùs occidentem cubitéê (unéô.) 27. Verſ. 6. Anſulas aureas]

(Dictio ſignificat) linguà vernaculàâ: firmeils, 28. harum (anſularum) caput/

unum immittebant in laqueolos, qui erant in iſta junctura; alterum vero earum ca-
pus † (immittebant) in laqueolos, qui erant in altera junctura atque ita per illas con-
jungebant iſta (aulæa.) Verſ. 7. Aulæa (à lana) caprarum] (Nam dictio hic
idem ſignificat, ac:) i ν Q)bi. c. & lana caprarum. 29. Eod. verſ. 7.
In tegument um ſuper mbernaculum] i. e. Ut illa expandantur ſuper aulæa inferiora“.

Verſ. 8. Triginta cubitos] (Hæc menſura ideò adhibita fuit,) ut, dum (Moſes) longi-

tudinem eorum (aulæorum ſuperiorum) imponebat latitudini tabernaculi, ſicuti pri-
ora (aulæa) imponebat, deprehenderentur iſta (aulæa ſuperiora ſive caprina) longiora
30. cubitò hinc & cubitô illinc, ut contegerent unum ex duobus cubitis, qui ſuper-
erant nudi de aſſeribus; 31. infimus autem cubitus aſleris, quem non * contege bat
uuuuuuunnle.

22. Eſt is liber derimus partis ſive Sectionis quin-

. .
. au § qui ut hic habetur, in MSto I. legitur: hepn fer⸗
tæ Operis Talmudici, tractans de menſuris tem-

meil, in MSto 2. vyn, fermels.

CAbP. XXVI.
dot; 22. aſt in tractatu Talmudico: Schabbath, 23. (docetur, quòd) aulæa non te-

pli & c.
2 3. Eft is liber primus partis ſecundæ operis Tal-
mudici, agens de Sabbathi juribus, vide Ejusd.
tractat. ſol. 9 8. b. Hcuti in 'nap m* b. loc.
haberur.

24. Conter. quæ ſuyrà num. 18. h. verſ. 5. nota-

ta ſunt.
25. Suprà num. 19. b. verſ. octo cubiti memoran-
tur, confer. num. 27. b. verſ. & cap. ſeq. 27. v.
13. num. 100.
*X Hebr. M νa, abfunt iſta ab utroque MSto.
X Vel: ſic enim ſcriptum eſt, Hebr. armv, prout
in utroque MSto hic ſuppletum atque additum
eſt.
26. Prout infrà verſ. 3 3. h. cap. habetur.
27. Nam juxtà priorem illam doctrinam & expo-
fitionem octo cubiti aulæorum erant ſuſpenſi
(vide num. 19. h. verſ. 5.) aſt juxta poſteriorem
iraditionem Talmudicam, quæ in tractatu de
Sabbatho habetur, novem cubiti erant ſuſpenſi
à parte poſteriori, vide num. antec. 2 5. b. Verf.
Confer. not. in an D h. ocC.

† Hebr. & Xν iſta, ut & ſequentia, us que ade

Parn i. e, atque conjungebant (per illas au-

læa) abſunt à MSto 1. in MSto 2. fic legitur-

m na ee e&.&d i. e. & alterum ea-
rum caput, quod erat in junctura akera & Con-
jungebant & . ”
19. Confer, quæ ad cap. antec. 2 5. vVerſ. 4. n. 13.

2 3⅞. Vel; fermeils, ſig reddere poſſis vo p,pro-

notara ſunt.

30. Id eſt: excedebant ac ſuperabant ab utraque

parte cubiti ſpatio, confer. verſ. ſeq. 9. h., cap.
n. 3 3. & v. 12. n. 39. in MSto z. poſt: 9
i. e, longiora, additur: τ ") i. e. fuper illa,
ut ſenſus ſit, quòd fuperiora iſta aulæa caprina
longiora fuerint, quàm priora aulæa, & quidem
ab utraque parte cubiti ſpatiöo.
* Hebr. NDN &, abſunt ifta à MSto I.
3 1. Id eſt: qui non contecti erant, Confer. verfſ.
antec. 5. H. cap. n. 20, item verſ. 12. h. Cap. n.
44. in utroque MSto pro νννρπσâaâúπ legitur b
i. e. in aſſeribus vel inter aſſeres.
XX½ Hebr. &ν ſic in vulgatis editionibus, ut & in
MSto 1. ſed abeſt iſtud à MSto 2,

„0 WrI.
W.

leum, is (inqus

tudo balium . 14
ſupetiotbus lilis
nigihne fuit⸗ 5
ſrengebatlt r
tam (abemnacult

Verl 12. Mherfi

bhetnaculi, Aulei 3
arum, que (hie
ie,in tegalnentun
ur de lis luperi
Noi
aaulxa) abundeb.
gidium auleiund⸗
tentotii,upererant

. luper latiulin
Iyleritra Klerhatn

Aletibus. Verll

emn. *, Lod vert

m—
Hebr. nn abeltil
31. Vel infixus fuit b⸗
tur, id enim un
333. IHdeſt: quoc ongi
Exi, conler. vetl ann
11,, ca,. , 39.
34. Volgata habet :in
wellü verſtone elt:
iplius temori,
3). Vel: convolyebatt
n. 4 1. Vide 8 c2).
de verbo „90 Alqui

er. (,9, . I . N

num. 13, ac not. in

t. die Eictionem d

iis pollti mentetn
37. Monn ſuptaverl, 7
39. Conſer, qur inft
notata ſunt.
39. Vel: longiot, eran
coner. lupra rer. ſ*
,Netl 12.

dc)aulen nonte⸗
1. ferintit Pen.
Pulktun lcenin
hie,
detradum Teritt
17 Atſulat dtrecg
allhmum)eag⸗
n ver eatun cz.
itaper illi con.
didio le
. Lod, Fel,
Allez infeniofa,,
n (Moſes) lang,
tmachli dcutipti,
caprina) longiora
bits,guiſihet.
non conltegebat
ulrx.

—
legitur: hn do kir⸗
ermes,
leuentig, nsgez⸗
gebant (per ilisau.
MI 80 1. fl legſtut.
ie & letum ea⸗
Unctuta alteta & CO-

ec. 15, erl4. 11 1.

Upenabantad uttague
ell leg. 9. ,,tae
1810 1. poll: d)
i, e. ſaper ila,
ailla aules eaptina

ora aulæs,& guicem “

tid
hii Möto.
trant, Cohker, ert.

nvenl 12. 0,Ceh⸗d.

mpplegiu wwn

Ate. .
ecitionibus, u A n

8102,

— ENTI.

† Hebr. apaa, abeſt iſtud à MSto z.

IlIæa, confer. verſ. antec.

34. Vaulgata habet: in fronte tecti, in unii ac Tre-

CAbP. XXVI. EXODI. 649

aulæum, is (inquam,) cubitus abſconditus fuit in foramine † baſis, 32. nam alti-

tudo baſium fuit (unius) cubiti. Verſ, 9. Ee Auplicabis auleum ſextum] Quod in-

ſuperioribus (iſtis aulæis) abundabat 33. ſuper inferiora (aulæa.) Eod. verſ. 9. E
regione ſaciei 34. mbernaculi] (Nimirùm) dimidium latitudinis ejus (aulæi ſexti) ſu-
ſpendebatur & duplicabatur 35. ſuper tegumento, quod erat in oriente contrà por-
tam (tabernaculi,) res ſimilis eſt ſponſæ verecundæ, quæ pepléò faciem ſuam obvelat.

Verſ. 12. Superfluum autem, quod abunsdat in aulzis tabernaculi] Scil. ſuper aulæa ta-

bernaculi, aulæa autem tegumenti ,36. erant ſuperiora (illa aulæa, facta ex lana) ca-
prarum, quæ (hic) vocantur — R. e. operimentum, ſicuti de illis dicitur: — N
i. e. in tegumentum ſuper tabernaculum, 37. & omnis (dictio) — , quæ uſurpa-
tur de illis (ſuperioribus aulæis,) nihil aliud ſignificat, quàm tegmen, 3⁸. quoniam
illa — teH i. e. operiebant & contegebant inferiora (aulæa, Jatque illa (ſuperio-
ra aulæa) abundabant 39. ſuper inferiora dimidiò aulæi versus occidentem, nam di-

midium aulæi undecimi, quod abundabat, 40. duplicatum fuit 41. & regione faciei

tentorii, ſupererant (igitur) duo cubiti latitudinis dimidii (aulæi,) quod abundabat
42., ſuper latitudinem inferiorum (aulæorum.) Eod. verſ. 12. Redundet 43. ſuper

Poſteriora inbernaculi] (Nempè,) ut operiat duos cubitos, qui nudi 44. erant in-

aſſeribus. Verſ. 13. Er cabitus hinc atque cubitus illine] Ad aquilonem & ad meridi-

em. **. Eod. verſ. 13. In ſuperfluo] i. e. In longitudine aulæorum operimenti;

= Mmmm 2 quia

40. Videlicèt : ſuper aulæa inferiora, quæ eraat
numero decem (uti ſupra verſ. 1. h. cap. habe-=
tur;) aſt ſuperiora aulæa, ex lana Caprarum fa-=
cta, undecim erant, uti verſ. 9. . cap. habetur⸗
de undecimo itaque iſto, quod abundabat ſive
plus erat, hic eſt ſermo, cœterùm verba iſta:
r wy i. e, decimi, quod abundabat, de-
melli verſione eſt: & regione anterioris partis) ſunt in MSto z.
ipfius tentorii. [4½1. Confer. quæ paulò ante n, 35. verſ. 9. notata
35. Vel: Cconvolvebatur, confer. verſ. 12. b. cap. ſunt.

32. Vel: infixus fuit baſi, ita, ut non conſpicere-
tur, id enim main, quod hic habetur, ſignificat.
33. Id eſt: quod ſongius erat, quàm inferiora au-
8. h. cap. n. 30. & verſ.
12. h. cap. n. 39. ”M

n. 41. Vide & Cap. antec. 2 5. v. 29. n. 92. ubi

de verbo 795 aliquid dictum eſt, confer. & Nu-

mer. c. 9. v. I 8. n. 30 & Num. Cap. 2 5. V. 4.
num. 13, ac not. in h. loc. V
3 b. Sic dictionem 7 ſecundum Commentato-
ris noſtri mentem hic vertere volui.
37. Prout ſuprà verſ. 7. . cap. habetur.
3 g. Conſer. quæ infrâ ad verſ. 14. . Cap. n. 50.
notata ſunt.
39. Vel: longiora erant, quâm inferiora aulæa,

3.

confer. ſuprà verſ. S8. Z. cap. n. 30. G& infrà n. 42.

42. Vel: quod longius erat latitudine aulæorum
inferiorum, vide num. 3 9. . verſ, & paulò oſt
n. 4 F. Verſ. 13. b. Cap.
Vulgata hic habet: operies poſteriara taber-
naculi, P. Fagius in Paraphr. Chald. ſic vertit:
extendas ſuper poſteriora tabernaculi, confer.
Verſ. ſeq. 1 3. B. 47.
* Hebr. nn& 'rw, in MSto z. poſteà additur: af-
j, e. latjtudinis.
4 4. Sive: qui non contecti erant, vide verſ. as-
tec. 8. h. cap. n. 31.
** Conkfer. paulò poſt n. 4 9. b. verſ. 13.

FXODI. QLA-. XXVI.
quia illa redundabant 45. ſuper longitudinem aulæorum tabernaculi duobus cubitis.
46. Eod. verſ. 13. Erit redundans 47. ſuper latenz tabernaculi] Ad aquilonem & ad
meridiem, ficuti expoſui ſuprà; 48. docet (autem) lex conſuetudinem vulgareme,
qua quis parcit 49. pulchritudini (alicujus rei.) Verſ. 12. Poſteriora tabernaculi)
Hoc eſt latus occidentale, quia oſtium erat in oriente, hoc erat facies ejus; ſeptentrio
autem atque meridies vocantur latera ad dextram & ad ſiniſtram. Verſ. 14. Operi-
wentum telto] Eidem tegmini 50. aulæorum (ex lana) caprarum (confecto) aliud in-
ſuper operimentum ex pellibus arietum rubefactis fecit (Mofes) & amplius ſuprà iſtud
(operimentum fecit) tegmen ex peilibus thafſorum; 51. tegumenta autem iſta non-
operiebant, niſi tectum, longitudo eorum erat triginta (cubitorum, *) & latitudo eo-
rum decem (cubitorum,) hæc verba ſunt R. Nehemiæ; aſt juxtà verba R jehudæ fuit
iſtud (ſolàùm) tegumentum unum, 52*. cujus dimidia pars (conſtabat) ex pellibus a-
rietum rubefactis * & altera ejusdem pars dimidia ex pellibus thaſſorum. Verſ. 15.
Et facies aſſeres illos] (Hebr. ☚ τοP Räi. e. illos aſſeres;) dicendum ei erat: ** &
facies ) i. e. aſſeres (omiſsâà particulà: Q&) ſicuti dicitur in omnibus verbis,
quid igitur (ſibi vult) iſtud: αι%Pe N i. e. iſtos aſſeres? 53: ex iſtis (ſcilicèt
aſſeribus,) qui ſtabant & unicè ad id præparati erant, (facienda erat fabricatio, nam-)
Jacobus pater noſter, plantaverat cedros in .gypto &, dum ipſe morti vicinus erat, †
præ-

670

4 5. Ve: longiora erant, quàm aulæa tentorii in-
feriora, vide nuin. 42. verſ. antec. 12. h. cap.

46. Omnis iſta deſcriptio tàm tabernaculi, quàam

vaiorum eius melius percipi poteſt ex oculsri de-

monſttatione, de qua vide Ar. Montani tracta-†

tum de ſacris fabricis, qui operi Regio Hiſpan.
adjectus eſt & tomo octavo continetur.
47. P. Fagii verſio in Paraphraſi Chaldaica hic ita
habet: extendatur ſuper latera tabernaculi, con
fer. verſ. antec. 12. n. 4 3.
4 8. Vide paulò antè num. 4 5. 5. verſ. Cœterum i-
ſtud &yn? i. e. ſuprà, abeſt à MSto z.
49. Id eſt: rem puichram probè cuſtodit, ne illa

deterior fiat ac corrumpatur, eundem in finem †

Deus præcepit, ut ſuperiora aulæa contegerent
inferiora, ne illa fierent deteriora aut deforma-
rentur.
50. Hebr. M, ſic Commentator noſter vocat:

confer. quæ ad verf. 12. h. cap. num. 3 8. notata

ſunt,
51. Sive: melium, uti Junii ac Tremellii habet
verſio, vide, quæ cap. antec. 2 5. verſ. 5. n. 14.
notata ſunt, confer. & not, in τ eh. loc.

*Hebt. &, ſic in MSto 1. hic additum reperitur.
52. Aft juxtà R. Nehemiam duo erant tegumenta,
unum ex pellibus arietum 5 alterum ex pellibus
thaſſorum, quibus inferiora aulæa contegeban-
tur.
* Hebr. p, deeſt hic vox iſta in utroque
MSto.
XX Hebr. 9 iſtud „ ut & ſequentia, usque ad:
IrNn i. e. ex iſtis (Icil. aſſeribus &c.) abſunt à
MSto I.

53. Videlicèt: aſſetes ſpeceiatim ad hoc præpara-

tos, particula igitur &, juxtà Commentatoris
noſtri aliorumque Rabbinorum mentem, hic
5α ατÜQοας & s,ατ.α, poſita eſt, prout mox

declaratur, confer. hic tract. Talm. Joma, fol.

72. a. & Succa, fol. 8 5. b.
† Hebr. — npwm, ſie in vulgatis editionibus, ut &
in MSto z. ſed in MSto I. pro his legitur:
rDDD nRyWwa) i. e. tempore diſceſſus (live obitus)
ſui, Hebræo úâ, (prout hic haberur) reſpon-
det iſtud: &αονοι quod Luc. c. 2. v. 26. ha-
betur, ubi mors æτιο zXνσ appellatur.

(Nr. XVI

.
—

— atſlit,

.
leelut eisge
cerent labernacult
0t ſint Nrpantel
Pabflonicns 15,
NieWo
Ctarum lunt cec
unperillorumme
Verl. 15.
inert einecuſy
fetibustabernacl
6os,)it,utlatitu
lerem. 60. Ve
tudinem tabernacet
Gnichi ubiniſt)
genialetep gui

1‧
64. Badem tiaduioe
ducta elt, ubi viden

ebr. C y N) ab⸗

6. Potta ile ciein
W w, ſiten⸗
it, not. ad Dialm,
11. V.2. M 4. a0
Lex, Chald, ſol.10

36. Fie Hebr. du nie

Vit,eil. vox ſen fan
fol. 43. b. titulo:
erponitur: „N
P) mr
Pphantandum (Ire
conventus in honor
pti&r lecresienn
da) maodata ſiecl
not. ad librum brec.
17. Imelligunur bie
Eedificandum taben
notc in Dnn
7I. Vid. Camtic, c,
Autem iſtud ſye vo⸗
lium Judrortum,
ſdo e Ww), pr
Or ,, loe

(RNII
lidicberelhigg
luobun ending,
d aguilonem K
inem Vulgaren,
in, talemnau,
ſeseſusz ſeptenttio
Verl 14. .

(onkecoliolin.

ampliuslüptliſtuc
ta altem iſta non,
4* 3
*²) Elatitndo eo.
etba ſehucr ſüit
erſer pellib a.
lomum. VerlIf.
ndumeietat. &
n ommmibus vetbis,
3. er iſis (ſellcet
rlabricanio, nam.)
Orti vicinis erat,
Prx.
——
hicaudium tepentur,
1uo eiant tegumentn,
1; alterum er he lbus
a aules contegeban⸗

hie vor iſe in urogue

ſequegtig, Uege 1d
lenidut ec.) dblunt à

im a0 hoc prapale-
untd Commentitoris
inorum mentem, hie.
polisell, hront mar

ract. Laln- Jomm fol.

.
atiseditionibus, ut de.
9 1. pro his egiiun:
ediſeelſus eobitui)
bic habetur) tepon⸗
lLuc c, 1. F. 10. 0.
appelkitun.

CaAp. XXVI.

ginti aſſeres, qui fuerunt in Septentrione & in meridie, ab oriente ad occidentem (fuiſ-

2*½ Hebr. HA&, abeſt iſtud hic ab utroque MSsto.

556. Sic Hebr. du hic verto, à rad. U' i. e, vola

EXODI.

præ ceperat filiis ſuis, ut educerent illas (cedros) ſecum, 54. quando ex PBgypto eſſent
egreſſuri, eisque dixerat, *fore, ut Sanctus ille Benedictus iisdem præciperet, quò fa-
cerent tabernaculum in deſerto ex lignis Schittim, videte (igitur, inquiebat acobus,)
ut ſint præparata (ligna iſta) in manibus veſtris, & hoc eſt, quod compoſuit (poëta)
Babylonicus 55. in poëmate ſuo, (dicens:) N HHee ee ee ee.
2R i. e. volavit 56. plantatio eorum, qui parati erant, 57. trabes ædium no-
ſtrarum ſunt cedrinæ, 58. (ad indicandum,) quòd inſtructi eſſe debeant (Ifraêlitæ,)
ut per illorum manus antè præparatæ eſſent (cedri ſive aſſeres iſti) ad hanc rem. Eod.
verſ. 15. Ex lignis Sehittim ſtantes] Verbum . H ſignificat:) eſtendus, 19.
linguâ vernaculâ, (nempè ſic fabricabis,) ut longitudo aſſerum erecta ſit ſupernè in pa-
rietibus tabernaculi nec facies latera per aſſeres recumbentes; (ſed per aſſeres ere-
ctos,) ita, ut latitudo aſſerum (aptata) ſit altitudini parietum (ſive laterum,) aſſer ſuper
aſſerem. ⁶. Verſ. 16. Decem cubitorum P longitudo ſit aſſeris] (Hinc) diſcimus, alti-
tudinem tabernaculi (fuiſſe) decem cubitorum. Eod. verſ. 16. Et cubiti laniud) atque
dimidii eubiti (ſit) latitudo] (Hinc) diſcimus, longitudinem tabernaculi ſecundum vi-

651

ſe)

v. 2 F. n. 62.
59. Sic eddo hie ammi &, videétur legendum:
WahN „ſic ferè in MSto z. haberur, ubi:
va Nap i. e. eſtendus, Latinè extenſi, erecti

54. Eadem traditio etiam capite antec, 25. V. 5. ad-
ducta eſt, ubi vide n. 1%.

55. Poëta iſte dicitur fuiſſe "ρν, de quo vide
P ,, liter, Mem p. 4 1. col. I. n. 130. † (ſeil. alſe es.

it., not. ad Pfalm. 12 1. V. I. n. I. it, ad 2. Reg. †6ÿu. Vel: aſſer juxtz aſſerem, nam particula vy, quæ
11. v. 2. . 4. c ad Zach. c. 5. v. 11. it. Buxtorf. hic habetur, interdum fignificat: juxtà, confer.
Lex. Chald. fol. 2052. hic tractat. Talmud, Joma fol. 72, a. & Sukka
fol. 5. b. ſicuti ad marginem allegantur in rb*
'pon . loc, in MSto 2, poſt: α½ vy we
i. e., aſſer ſuper (vel juxtà) aſſerem, hæc ſunt ad-
dita: uy 127 o en , ee eenn
DwV i. e, eſt expoſitio allegorica, quòd conſti=
tuta fuerint atque jam anteà eum in Hüemm vene-
rint ligna Schittim, in eodem MSto 2, ad margi-
nem etiam iſta ſunt additaz nwyn wy ⸗
7 9 n ee ee en n enen e,
SrE i. e. Schittim (—☚ Dv ideò dicitur hic
quia) fecerunt (Iraëlitæ) opus aνο i. e. ſtul-
titiæ & irritarunt me (inquit Deus) per vitu-
lum, veniant (itaque) ligna Schi tim & expient
eorum ſtultitiam, prætereà ibidem additum eſt

vit, ſcil. vox ſeu fama, locus iſte in a Part. 2.
fol. 43. b. titulo: non vv ναο.hνh w ſie
exponitur: 7 raai ayn e yv re
oen uenn ne ee i, e, vox volavit ad
plantandum (ſive exſtruendum) tabernaculum
conventüs in honorem Ifraëlitarum, qui prom-
pti (& alacres) fuerunt ad (perficienda & implen.
da) mandata Jacobi (patriarchæ) &c. confer.
not. ad librum brec. Jud. part. 2. pag. 47. a. med.
57. Intelliguntur hic Iſraeélitæ, qui parati erant ad
æificandum tabernaculum in deſerto, confer.
notæ in Dmor PD h, loc. I
589. Vid. Cantic. c. I. v. 17. Sign. ** Carmen
autem iſtud ſive poëma reperitur in libro ritua
lium Judæorum, ſub dicto titulo:
rD WXααο , prot ad marginem allegatur in
DI H * , loc, confer. not. ad Ezech. c, 4 1.

N i, e, alia explicatio eaque brevis, quæ quia
oblit erata eſt, legi nequit. H

† Conter. hic Nedarim, f. 3 8. a. & Bechorot f. 44.3.

ExXODI. CAb. XXVI.

—

ſe) triginta cubitorum. Verl. 17. Duo cardines 61. ſint afſri uni] Exſcindebat (fa-
ber lignarius) aſſerem infr in medio ejus, cubiti (ſpatio) in altitudine & r elinquebat
quartam partem 62. latitudinis ejús hinc & quartam partem latitudinis ejus illinc,

atque hi ipſi 63. ſunt cardines; exſeindebat autem (faber lignarius) dimidium la-
titudinis aſſeris in medio atque cardines illos immittebat baſibus, quæ erant cavæ;
altitudo verò baſium erat cubiti (unius) ac collocatæ erant (baſes iſtæ) continuæ 64.
quadraginta, * altera juxtà alteram; cardines 6;, autem aſſeris, qui immittebantur

in concavum baſium, conciſi erant circà tria latera ſua; 6 6. latitudo (unius) conciſionis

6⁶7. erat ejusdem denſitatis, (vel ſpiſſitudinis) cujus etiam labium baſis, ita, ut aſſer obte-
geret? omne caput baſis, 68. nam, ſi ita non eſſet, deprehenderetur ſpatium (ſive vacu-
um) inter aſſerem juxtà denſitatem labii duarum baſium, quæ inter illos (aſſeres) face-
rent ſeparationem, ⁵ 9. atq; hoc eſt, quod dicitur: & ſint conj] uncti (ſcilicèt aſſeres) infer-
nè 70. concidere enim debet (faber lignarius) latera cardinum, put aſſeres ſibi invicem
conjungantur. 71. Eod.v. I7. Scalari forma . dißoſiti] Pacti erant (cardines) iſti ad in-
ſtar graduum ſcalæ atque ab invicem ſeparati erant eorumq; capitaerant lævigata, 73.

61. Hebr. —N i. e. duæ manus, in Vulgata
eſt: duæ incaſtratuæ, LXX. verterunt: 30.° 3
äννναgανει᷑ duos cubitulos, prout vetus inter-
pres Latinus tranſtulit, confer. n 6 5. . verl.
62. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 107. col.

gniſicat aperturam, quæ fit exſeindendo, notat
etiam foſſam, vide Buxiorſ. Lex. Talm. ſol. 933.
X Hebr. wαUbo, iſta ut & ſequentia, usque
ad: aNen i. e. duarum baſium (quæ inter
4. med. ubi ad R. Moſis, Ben Nachmanis, obje- illos & c.) abſunt à MStο ..
cGtionem reſpondetur, vide & additionem in no- 68. Vide infrà dict. v. 2 4. h. c. n. 86.
tis Raſchi, quæ habetur in editione Span nee 69. Sive: intervallum, tsnze, inane ſpatium
p. loc., ubi deelaratio verborum expoſitionis. Ra- efſficerent, ita hié verbum: P2) intelligo S&
ſchianæ habetur ac tractatus Talmud. Schabbat 5„
fol. 9 8. b. ad marginem allegatur.
63. Nempè: duo iſti quadrantes ſive duæ partes b. c. n. 82.
quartæ, de quibus paulò antè dictum fuit. † Hebr. n e, abſunt hæc à MStoz.
* Vel: exciſio autem fuit quoad dimidium latitu- 71. Nec ass aααο ſive intervallum aut inane ſpati-
dinis alletis ec. ſic juxtà Hebræum, confer. in-unm ſit inter aſſeres; ſed ſibi invicem arctè cohæ-
fra v. 2 5. h. c. Sign. 4 tfreant, vide not, in nan ne h. loc.
54. Id eſt: continua ſerie cohærentes ac conjuncæ, 72. Id eſt: æqualiter diſtantes, ſicuti ſcalarum
id enim dictio ioe, quæ hic-hahetur, ſigni-
ficat.

70. Vel: ab inferioti parte, vide infra dict. v. 24.

diſtant, prout in Junii ac Tremellii notis hic ex-
X Hebr. 'ya N, abeſt dictio iſta à MSto z. ponitur, cui explicationi etiam autor noſter ad-
85. Hebr. iyn i. e. manus, vide ſuprà num. 61. b.] ſiipulatur, -XX. verterunt: τπτs οπ
verſ. 17. currentes, vide infrà v. 2 5. H. c. n. 93.
66. Confer. infrà v. 24. h. C. n. 85⸗ ac not. in † Hebr. ", abeſt iſtud à MStO.
m r eDw b. loc. ubi ttia illa latera exponun. 73. Expolita, abraſa, ſic 2, quod hic habe-
tur, imerpretor à rad. Aow, conter. infra diét.
Ve 2 5

tur.
67. Vel: exciſionis, de qua paulò antè dictum,

rell, 17, Mu

vid. Sign. ", verl. Hebr. Prin, quæ dictio ſ--

expono, confer. infrà v. 24. h. c. n. 33. & n. 97.

Prnbw i. e. gradus æqualibus ſpatiis inter ſe

Ca ANNL.
rigrediolen

l
zeutinciſone

pusiſteduceretur

biti; intetpeteti.
Ccniles ſunt ⸗

Vetl.19. Veni

ze, angulum; e
lagann Fentis me
liogaippe )
erponitun ) W

nente, i0ë) voc

ie, poleriotalin
9). Eod, ,22. HB

Vetl. 13. Et duot
Phegam Occidenta

oclo alletes in e0d
Herunt in conearo

cubitiabillolalere

torum )cbbitosan
Aerum labetnac

„1. he, h ge
191I, ill Moro 1.

Geclivia, deprelſa e
74. Hebt. NI D
Altetius, confer, pot

. lua hic verto

ſenſus ell: gud e⸗
ieryalloſeparatz ell
caro poſſint immit
iflud immmittatun;
lecd ut apte tam caid
caya ballum ſibzian

Heb, n, in M

Mencolt,
76, ldeſt: Ohgacceel,
Puæ: Ofientalis, oe

eenkionalis, conſch

71 oſer⸗ Ralelinon

0

—W. ChaAbp. XXVI.

Drleindeh (ſa.

ne & elienedat
meinigejis ne,

tig dimidiun lu

Jue erant caje;

lle)eontinne e,
gulimmitebannt

(ain)eonciloni

Grlta,t aleerobte⸗

Datiamglyerict.

illolaleres)bee.

lcktallres)inſet.
lleres ſhi inviceg

Ardines)illiagin.

erant leyigate,
Pn, gue didioſ.

t exſeindendo, notee
Ler. Talm. ſol.g33.
ut & ſegentias, eſle
n baſiun (gur ink

.

c.n. b.

1ga, inane ſpetiim
1: Pe intelligo A

hc,n. 6z. en g7.

ideialra dick. . :14

zc MSton.
lum aut inane ſpgti⸗
invicem ercte cohe⸗
nib h.ſoe⸗
htes, Acuti Icalzrum

ibus ſogtüiß intet ſe
emelliinotis hic et⸗

iam autor Doletad-⸗
drir NAa,yCOI
e. 9,93.
1Möt .

1n, guo bie labe⸗
conter inle did.

EXxODI. 653

ut ingredi poſſent in cavum baſis, ſicuti gradus in foramen columnarum ſcalæ. Eod.
verſ. 17. Ilnus ardo) ad alterum] Directi erant (cardines) alter versus alterum, 74.
ita, ut inciſiones eſſent æquali menſurâà ſibi invicem oppoſitæ, ne ex duobus cardini-
bus iſte duceretur intrà; 75. ille verò extrà, in denſitate aſſeris, quæ erat (unius) cu-
Diti; interpretatio autem Chaldaica (vocis:) H Mi. e. cardines, eſt P, quia illi
Aſmiles ſunt) )9 . e. cardinibus januæ, qui immittuntur in foramina liminis. *
Verſ. 18. Versds plagam außralem] Non ſignificat H Nn (hoc loco) idem, ac uPD
i. e. angulum; ſed omnis H)) 76, dicitur H en, juxtà Targum ejus: H) i. e. ad
plagam versûùs meridiem. Verſ. 22. &r lateribus] (Id eſt: angulis ſeu finibus, di-
ctio quippe hic) ſignifieat O i. e. finem, 77, ſic juxtà Targum ejus (hoc loco
exponitur?) ) 8)) i. e. & fimbus, 78, ac quoniam oſtium (tabernaculi) fuit in o-
riente, (ideò) vocatur oriens D) i. e, facies (ſeu anterior pars) & occidens DNE&
i. e. poſteriora (ſive poſterior pars) atque hæc eſt ])O i. e. finis, nam en eſt ca put.
79. Eod. v. 22. Facies ſex aſſeres] En novem cubitorum latitudinem (tabernaculi!)
Verſ. 23. Et duos aſſeres facies angulis] Unum (aſſerem) angulo ſeptentrionali versùs
plagam occidentalem & unum (angulo) occidentali versùs meridiem, omnes quidem
octo aſſeres in eodem ordine fuerunt; verùmchoc ideò hic dicitur,) quia duo iſti non
fuerunt in coneavo &o. tabernaculi; ſed dimidium cubiti ab iſto (a ſſere) & dimidium
Lubiti ab illo (aſſere) videbantur in concavo, ut complerents 1, latitudin emdecem (cubi-
torumʒ) cubitus autem hinc atq; cubitus illinc veniebant èregione cubiti craſſitudinis
alſlerum tabernaculi (à parte) ſeptentrionali & meridionali, quò angulus à parte exte-
SJð riori

„, 2 F. H. c. n. 94. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 79. Id eſi: poſteriori parti tabernaeuli, versus
249 1. in MSto 2. pro eo legitur Pyon i, e. occidentem, nam totum latus occidentale hic
Qeclivia, depreſſa (Icil. cardinum capita.) fſynechdochicé nomine , venit, confer. n.
74. Hebr. an i. e. iſte & regione iſtius ſive ſequ. 79. “”
alterius, confer. not, in no h. loc. 79. Sive: initium, pars anterior, mi jam dictunr
75. Ita hic verto h i. e. versùs faciem, elſt, confer. c. ſeq. 27. v. 13. n. 96. vide & num-
ſenlſus eſt: quòd cardinum inciſiones æquali in-- antec. 78. confer, hie tract. Talm. Schabbat
tervallò ſeparatæ eſſe debeant, ita, ut baſium con-fol. 98. d. arz
cavo poſſint immitti, ne alter intra conc avum

=

iflud immittatur; alter vero extra promineat;
cava baſium ſibi invicem reſpondeant.

maendoſè.

6. Id eſt: plaga cœ li, uti ſunt quatuor illæ præci-
puuæ: orientalis, occidentalis, meridionalis, ſe-1
P 6115,

ptentrionalis, conſer. c. ſequ. 27. v. 9, n. 94.

G4*

ſed ut aptè tam cardinum inciſiones, quaâm con-

Hebr. SP, in MSte 2., pro eo legitur: ,

S0. Id eſt: in area ſive ſpatio vacuo & aperto, vide,
quæ ſuprà ad verſ. 5. S. c. n. 13. notata ſunt.
8I. Perficerent, abſolverent, i. e. plenam S per-
fectam redderent latirudinem, id enim ſignificat
verbum vα, quod hic habetur, latitudo
itaque tabernaculi fuit decem cubitorum, nemp?
quantum efficiebat tertia pars longitudinis ta-

bernaculi, quæ erat triginta cubitozum, ſicuti id

77. Confer. Raſchi not. ad Geneſ. c. 49. V. 13. D.

not, Nar orie ,. loc. habetur,

64 ChAbp. XXVI.

EXODI.

riori eſſet æqualis. *7 Verſ. 24. Ert ſint] Omnes aſleres OD PD NNN) i. e. geminati

(ſive conjuncti) alter alteri infrà, &2. ne ſeparationem faciat 83. denſitas labii du-
atum ** baſium inter illos (afſeres,) ita ut eos ab inviccm ſejungat, atque hoc eſt 4
cxpoſui, 84. ut (ſcilicèt) latera cardinum ſint conciſa quoad En ulos ſuos 85 1.
latitudo aſſeris promineat ſecundùm latera ſua forinſecùs extra cardines aſſeris 1
contegendum labium baſis, 86. atque ſic (fiat) aſſer, qui juxtà illum eſt, hoc modo
deprehendentur (aſſeres) N i, e. geminati (ſive conjuncti) alter alteri; aſſer
autem angalaris, qui eſt in ordine plagæ occidentalis, erit conciſus quoad latitudincm
ſuam in denſitate ſua & regione conciſionis lateris aſſeris, qui reſpicit versus plag am
ſeptentrionalem & meridionalem, idque eum in finem, ne baſes ab invicem ie
rentur, 87. Eod. verſ. 24. &t ſimulſint geminati] (Dictio hie idem ſi aſſ.
cat,) ac .) NNâä‚i. e. geminati (ſive conjuncti.) Eod. verſ. 24. Aannmulknnaum
Unusquisque aſſer fuit exciſus ſupernè in latitudine ſua duabus exciſionibus in du
bus lateribus ſuis pro modo denſitatis annuli & immiſſus fuit in annulum unum
(atque hoc modo) ille reperiebatur combinatus*** aſſeri, qui juxtaà ipſum erat; ſed
haud ſcio, utrum annuli iſti fuerint infixi; an verò vagi; 8. in aſſere autem ui crae
in angulo, fuit annulus (nempè) in denſitate aſſeris meridionalis ac Eptentriomalis:
& caput (ſive ſummitas) aſſeris angularis, qui erat in ordine occidentali, ingredieba
tur in illum (annulum, ) reperiebantur (itaque hoc modo) duo atera confuncta.
Eod. verſ. 24. Sic erit duobus illi] (Nempè,) aſſeribus duobus, qui erant iman ulo,
(videlicèt:) aſſeri, qui erat in fine (partis) ſeptentionalis & aſſeri occidentali SS
ſic (ſiet) duobus angulis. Verſ. 2 5. Er erunt olto aſeres] (Iſti ſunt,) de quibus 4 rà
dictum eſt: facies ſex aſſeres, 89. & duos aſſeres (facies) angulis, Do, Ecperiunenr

1

ita que

X Ne ſeil. aliquid ex iſto angulo promineret, atque
exinde inæqualis evaderet 5. ſed undique com-
pleretur & æqualis eſſet.

82. Sive: ab inferiori parte, Conſer. ſuptAv. 17. b.

c. n. 70. it. tract, Talm. Schabbat, fol. 9 8. b.
Hiet, intervallum & inane ſpatium relinquat,
ſie pꝰ' hic explico, conter. ſuptà dict. v. 17. .
c. n. 69. =
Hebr. u ſic in Baſil. edit. ut & in MSto z.
quos codices hic ſequi volui; abeſt autem dictio
iſta à MSto I. & ab Amſtel. editione.
34. Nimirüm in principio dicti verſus 17. h. cap.
num. 66.
9 5. Juxtà Hebræum: naen i. e. à lateribus ſuis
videlicèt à tribus lateribus ſuis, ſicuti ſuprà dict.
V. 17. h. c. n. 66. notatum eſt.
86. Confer. dict. v. 17. h. c. ibique not. n. 6 8.

87. Diſtent, disjungantur, id enim verbum ,
quod hic habetur, ſig ni ficat, confer. ſuptà v. 17
. 5. c. n. 69. ac not. in rd z. loc. —
7 l vertere voui Hebr. —'ne, prout in Ba-
ſil. & Amſiel. edit. atque in MSto 1. legitur; fed
MStum 2. habet: nanD, ectiais, u put .
88. Erfatiei, volubiles, Hebr. hG anibu
latorii, confer., not. in 'nd R . loe ubi
. tract. Talmud. Schabbat, fol. 9 8. b. allegatur. .
Hoc quomodo intelligendum ſit, vide explicati-
onem „quæ in noris Rafchianis editionis mow
an uncinulis incluſa atque addita eſt, confer
be naia ibidem, ubi fuſior iſtius loci expoſitio
99. Vti ſuprà v. 22., b. c. habetur.

90. Proùt verſu antec. 23. h. c, habetur:

1 7

AN NNX.

dico ſabticetiolis
ſacebatlkbet ie

le laclebat eid⸗
jegendum li: ſy
catdines ſrcieba)⸗
cunum bals Felut
,

