ſuprà Num. c. I. v. 49. n. 1 3. & infrà verſ. 39.
b. cap. n. 43. vide & Num. c. g. v. 9. n. 41.
18. Hebr. 702n i. e. & regula ſive ſumma, id eſt:
ſtatim atque infans ex ufero materno egreſſus eſt
vivus, ita;, ut inter abortivos non ſit numeran-
dus, is vocari debet ad cuſtodiam Sanckuarii,
ronfer. infrà v. 40. h. csp. num. 47. & not. in
par PD h. loc. it. Bechorot, fol. 49. a. &
Erachin, fol, 1 g. b.
39. Nam tribus Levitica fuit 7 ν rh . e.

20. Vide inftà Numer. c. 26, v. 59. ibique not.
num. 86.
* Ita hic verto: rDeis y, in MStO 2,: legitur?
hD, res eadem eſt.
21. Hebr. ien irea, ſic b, loc. habetur, in-
fra Num. c. 26. verſ.: 59. in notis Raſchi legitur:
A r i. e., infrà murum, confer. Geneſ-
cap. 46, v. 27. num. 2 3, & Exod. cap. 2. verſ. I⸗
n. 6, in MSto 1I. pro eo habetur: emvn V
i. e. in terram Æ gypti.
22. Vide Numer. dict. c. 26. v. 59. numm, 87. con-
fer. & Exod. e. 2. V. 1. mnum. 6.

† Hebr. Danx, in utroque MSto poſteà additur:

Sn ra j. e, in illorum omnium domus (

in tabernac ula &c.)

1046

CAb. III.

ille Benedicétus: fac tu id, quod tui eſt muneris & ego faciam, quod meum eſt, abi-

bat (ergò) Moſes & ſtabat ad oſtium tabernaculi atque Majeſtas Divina ei occurrebat
ac filia vocis 23. egrediebatur & tentorio, dicens: tot ac tot infantes ſunt in tentorio
iſto, quocircà (hic) dicitur: ex ore Domini. 24. Verſ. 2 I. De Gerſon Guit) ſamilia

Libni] Ac ſi diceret (Scriptura:) Gerſoni fuerunt numeratæ (familiæ duæ, nempè:)
Libnitica & Schimhitica, ex illis numerati fuerunt tot ac tot. 25. Verſ. 2 5. TZento-

rium *] i. e. Aulæa inferiora. 26. Eod.

(Confecta ex pilis) caprarum, præparata in
mentum] i. e. Pelles arietum & taxorum.

tegumentum. 27. Eod. verſ. 25. Tegu-
Eod. verſ. 2 5. Et operimentum oftii] i. e.

Velum. 28. Verl. 26. Et funes tejus] (Nempè:) tentorii & operimenti; non verò
atrii. 29. Verſ. 29. Familiæ filiorum Kahat caſtrametbuntur meridiem versus] Qui⸗

bus proximum erat vexillum Rubenitarum
tabantur, 30. væ immprobo & væ vicino ej

Dathan atque Abiram, ut & ducemti ac quinquaginta viri cum Coracho ejusque aſſe-

‚qui (itidem) meridiem versùs caſtrame-
us! 31. quocircà puniti fuerunt ex illis †

clis, quos illli ſecùm traxerant in ſeditione ſua. 32. Verſ. 3 I. &t tegumentum] (Arn

hic) eſt RO i. e. velum, quod etiam vocatur: DDN O i. e. velum tegumen-

ti. 33. Verlſ. 3 2. Etprinceps principum Levitarum] (Hic) erat illis omnibus præpo-
ſitus; 34. ſed ſuper quodnam præfectura ejus erat conſtituta? (nimirùm) præfectura
eorum, qui obſervant cuſtodiam, per ipſum (expediebatur,) hæc præfectura fuit ſuper

Alos omnes. Verlſ. 38. Meſes & Aaron ejus Jue fti] Propè iſtos (erat) vexillum ca-
H ſtro-

23. Hebr. 7W a, echo, quo nomine hic intelli-

gitur oraculum Divinum, confer. præter alios

multos Buxtorf. Lex. Talm./ol. 320. ubi de fi.
lia vocis lura.

2 4. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh Jol .16 3. col. .
4

2. Circa fin.
zꝛ 5. Vide & hic Gur Arſeh dict. Jol. 163. Col. 2.
Gn. ac not in ha N̈ h. loc.

* Hebr. Tawne hoc & ſequentia, usque ad: novep

an i. e, familiæ Kahatitarum, abfſunt hie
ab utroque MSto; addita autem ſunt in MSto;
poſt: a i., e. in ſeditione ſua, quæ verſu
29. habentur; abſunt autem omdino 4 MSto 1.
26. Idem lentit & P. Fagius in not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. confer. & not. in eRA DeH
b. o.
27. Conkfer. bic Gur Arjeh ol. 16 3. col. 2. ſin. &
col. 3⸗ princ. ite not. in p- , h. loc.
tract. Talm. Sevachim, of:. 59. b.

2 ⁸. Quod erat an n i. e. ſepimentum

14. In Targum hic habetur: &ορνâ,, de quo vi-

&α Gur Arjeh fol. 163. col. 3. princ.
29. Scilicèt: funes, nam filii Merari dSνα e

in notis 'nan nov h. loc habetur.
infrà Numer. c. 16. v. I. num. 13.
Numer. dict. éap. 16. v. 1. num. 14. a0 not, ad

b, med. it. Gur Arjeh fol. 16 3. col. 3. princ.
† Hebr. emn, in MSto z. pro eo legitur:
i. e. cum illis.
32. De qua vide infrà Numer.
not. in pan mo loc.

Talm. Chagiga ol. 26. a.

ſeu paties ſeparans vel diſinguens, uti in

de P. Fag. in nat. ad Paraphr. Chald, . loc.

verſ. 2 5. Et operimentum] i. e. Aulza,

TEPpe TO in notis h. loc. habetur, confer.
aun à CeN i, e. portabant funes arrii, uti

librum Prec. Jud. part. 1. p. 6. . med. & p. 104.
c. 16. confer. & hic

3 3, Prout Exod. cap. 3 5. V. 12. & Exod. e. 39. v.
34 habetur, confer. & cap. fequ. 4. Vv. 5. & tra ct.

130. Proüt habetur cap. antec. 2. v. 10. confer. &E

P3 1. Confer. inftà v. 3 8. b cap. num. 35. vide &

.

nutjul

AnI.

—.—
Ctorum ſehude
Vinæ opetah 4
dulegs ator in
Gucentiprincipe
loſcribe. 3.
per (vommen) 4⸗

. fumm. 40, Eod

tione) Ceprehen
Lepties muille &

e ac ducenti, f.

(Seriptura itar
X ducenti prim
Rabbini noſtti

geniti fuerunt a
Vell g0. Neme

n
3. Vel: bene uſt
ferricinnsejus!
b. cap. 31. h
* Hebt. r i
additur: Den
fol 11,.5. & Tan
46, Vie blalm. 60.

(iiam Bemidbar
Ad matginemb
1, 19, V. I9, num
31. Vige 1. Daali-
ſchinot,

39. Droit ucieee,

N Nempeho. moc
clrur,
40. Conter. hie G
fn Kmllat Tal
Onn wdb n
41. Qui plures ſan

(ckum numerume

hum. ſd.
I Utroque MSto
W NN

CALII.
—
m eſt, abi⸗
Cccurrebat
in tentorio
) ſanii
enempe.)
2. Tento⸗
te Aulæa.
4f. Tge.
1 i i,e,

non verò

ru] Qui.
8 calttame.
nt ex ilis⸗
lugue alſe.
)Odon

mntegumel .
bus Prepo

)pretedun
la it ſoper

Kto.
betur, (Obket.

—

ne.

ii e
unes atlii, uͤd

etur.

10. conlet,

. .
m. I e dide &
.14,40 00t ,40

Lel 1

ol. 1. Prine,

legitut: 0

conler & bie

,Lrod,e. 39,1

e, beglo i
b. loe⸗

exillum ca.

CAp. III.

NHMERORUM.

7047

ſtrorum jehudæ & qui juxta illos caſtcametabantur, (erant) Iiſſaſchar & Zebulon, bo-

num juſto! bonum vicino ejus!

3 . quoniam illi fuerunt vicint Molis, qui legi Di-
vinæ operam dabat, (ideò etiam ipſi) facti ſunt eximii * in lege, nam dicitur:
legislator meus, 36. & de Aliis Jiſſaſchar fuerunt ſcientes intelligentiam &c.

. 5

ducenti principes 3 8. Synedriorum; de Zebulone (autem fuerunt) convocantes ſty⸗
lo ſeribæ. 39. Verſ, 39. Ques numeraverat Moſes & Aaron] Puncta ſunt poſita ſu-

per (nomen) Aaronis, * ad indicandum,
rum. 40. Eod. verſ. 3 9. Eiginti duo millia] Atqui in particulari (eorum con

quoòd ipſe non tuerit ſub numero Levita⸗
putas

tione) deprehendis trecentos, qui abundant, 41. filii (n imirum) Gerſoni 5 (fuerunt)

ſepties mille & quingenti; filii Kahath oties mille & ſexcenhti; filii Merari ſexies mil=

le ac ducenti, † ac cur non illos 42., und

ſummàâ ſimuùl cum cœteris * com prechendit

(Scriptura,) ita, ut ipſi redimant primogenitos 4¾. necopus habeant ſeptuaginta tres
ac ducenti primogeniti, 44. qui ſuprà numerum ſunt, redemptienis pretio? dicunt
Rabbini noſtri in (tractatn Talmudico: Bechorot, 45. iſti trecenti Levitæ primo-

geniti fuerunt ac ſatis illis fuit, quod ſei pſos egemerint
Verſ. 40. Namera **omnem primogenitum maſoulum ab

, gaai Malks eſz menſe & ale
ra]

3 5. Vel: benè juſto, benè vicino ejus fetix juſtus,
Cfehx vicinus ejus! Confer, quæ ſuptà ad verſ. 29.
h. cap. n. 2 I. notara ſunt.
* Hebr. . %6% i. e., magni, in MSte z. poſteàᷣ
additur: W'a) i, e. sc boni, confer. Erachin,
fol. 11. 5. & Tamid, ol. 26. .
36. Vide Pſalm. 60. v. 9: S& Pſalm. 108. v. .
37, Uti I. Paralip. c. 12. v. 32. habetur, confer.
etiam Bemidbar rabba, prout in inen re
ad marginem . loc. allegatur, it. infià Numer.
3 8§. Vide I. Paralip. dict. «., 12. v. 32. ibique Ra-
ſchi not. . J
39. Prout Judic. e. 5. V. 14. haberur.

XX Nempè hoz modo: ue) ratio ejus hic addu-
citur,

40. Confer. hic Gur Arjeh fol. 163. col. 3. circz
fin. & tractat. Talm. Bechorot, Jol. 4. prout in!

D- NRD ad marginem h, loc. allegatur.

41. Qui plures ſunt, quàm 22000. vel: qui di-

Gtum numerum excedunt, confer. v. 46. h. cap.
num. 5o0. . O”LM
1† In utroque MSto hic additur: e* ie e

† 2. Nempè: trecentes illos, qui nümerum 21000.
exeedunt ec ſub dicta ſumma comprehendun“
Flebr. u —y, in MSto z. hic ad ditur peaz
Ainn i, e, redamptionibus primogenitorum.
432 Nam primogeniti filiorum Iitaelis per-Levitas
fuere redempti, uti verſu 4. 1. h. cap. habetur, ra-
tionem vide ſuprà verfu 12. h. cap D. I W
4 4. De quibus infeà verſu 43. . cap.
4 5.: Hebr. —na, etſt is liber quartus partis
quintæ operis Talmadici, tractans de jure pri-
mogenitorum; veperitur autem locus, hic addu-
ctus, in Bechorot, ol. 5. a, uti in d r
h. loc: ad marginem allegatur.
46. Liberaverint, quaſi abruperint, Hebhr. ne.
Pprout hic in notis Raſchi habetur, confer. in ſi-
mili caſu ejusdem not. ad Esdræ c. 2. v. 64. it.
not. in pas mov p. 09-006.
X Hebr. 19, iſtud & ſequentia, usque ad: O&d
— n i. e. & pecora (Leyitarum) abfunt hic
ab utroque MSto, reperiuntur autem in MStO

„
1

—JSZ

r e U.ν 7R. i, e, ecce 22300.

3. polita in fine verſus 20, cap, ſeg. 4, ubi vid
not. Sign.x 4 ab

Q q

104 8

NIIMERORIIM.

tra] (Nempè,) ex quo is egreſſus eſt èregula dubii abortivorum. 77. Verl. 45. &t5,)=-

cora Levinum &c.] Pecora Levitarum non redemerunt primogenita pecorum mun-

dorum Iſraelitarum;

ſed ſoluùm primogenita aſinorum eorum 48. & ovis una † filii

Levi redimebat multa primogenita aſinorum Iſraëlitarum, (id, quod inde) cognoſces,

quia ecee numeravit (Moſes) eos, qui inter

meravit ea, quæ inter pecora abundabant.

homines abundabant: 49, non verò nu-

Verſ. 46. Et (quoad) redimendos tres & c.]

i. e. Et (quoad) primogenitos, qui inter vos“ opus habent redemptione, (videlicèt)
illi ſeptuaginta tres ac ducenti, qui redundant inter cos & refidui 50. ſunt ſuprà Le-
vitas, de iſtis accipies quinque ſiclos in ſingula capita, ſic facta fuit vendirio Joſephi vi-

ginti argenteis, 51.

prà redemptos Levitarum] i. e. Supra eos,
Mille trecentos ac ſexagint quinque] Hæc fuit ſumma computationis.

Verſ. 50.

qui erat primogenitus Rachelis. Verſ. 49. Qui redundabant ſu-

quos Levitæ corporibus ſuis redimebant.

47. Quinque ſicli in Gingula) capita] (Nempé:) in ducentos primogenitos (computa-
bantur) mille ficli & in ſeptuaginta primogenitos trecenti ac quinquaginta; in tres

verò primogenitos quindecim ſicli, dixerat (Moſes:) quomodo faciam? primogeni-

tus, cui dixero: da quinque ficlos, reſpondebit mihi: ego ſum ex illis, qui redempti

ſunt per Levitas,

ecquid (igitur) fecit? attulit vicies bis mille ſchedulas 52. eisque,

inſcripſit: 12i. e. filius Levi, & ducentis ac ſeptuaginta tribus ſchedulis inſcripſit:
Dbpu Ti. e. quinque ſicli, (dein) miſcuit illas easque arculæ indidit ac dixit: ve-

nite & auferte ſchedulas veſtras 53. juxtà ſortem. 54,

47. I4 eſt: ex quo non dubitatur de illo, an is
comprehendi debeat ſub numerò abortivorum .
ſed certò conſiat, illum non eſſe abortivum, con-

fer. quæ ſuprà ad verſ. 15. hp. cap. n. 1 8. notata

ſunt, it. tract. Talm. Bechorot, ol. 4. 5.

48. Nempè: Iſraclitarum, confer. Exod. c. 34. 51.

yerſ. 20. & Gur Arjeh ol. 16 3. col. 3. & ſequ.
it. nor. in d . loc.
† Hebr. X ) iſta & ſequentia, usque ad:
Xνν νi. e, Ifraélitatum, abſunt 4 MSto I.

49. Vel: qui plures erant, de quibus agitur verſu
ſeq. 46. . cap. confer. & hic GurA: jeh fol. n6 3-1

col. 4. & fol. 164. col. 1. it. not. in wO ,
B. loc. & Bechorot, Fol. 4. a. -FꝙF.
à riebr. aa, in utroque MSto pro eo legitur:

rda i. e. argento, ſenſus juxtaà hanc lectionem

50. Vel: ſupervacui aut plures ſunt, qui nume-
rum Levitarum excedunt & ſuprà numerum Le-
vitarum ſunt, id enim dictio er, quæ hic
habetur, notat, confer. verſ. 39. h. cap. n. 41. &
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
Uri Genef. c. 37. v. 2 8. habetur, confer. not.
in -r me b. loc. it. tract. Talm. Sanhe-
drin, fol. 17. a.
52. Hebr. pony in MSto I, pro eo legitur: Pobm

i. e. fruſta, confer, quæ infrà ad Numer. cap.
irur ſocls ant
E ſol. 164. c.

11. verſ. 26., num. 116. notsta ſunt, it. num.

ſequ, 5 3⸗
53. Hebr. n, in MSto 1. etiam hic pro eo

legitur: Dnvpbo i, e. fruſta veſtra.
„4. Confer. hie not. in 'a MeE) ubi tractat.

Talmud. Sanhedrin, fol. 17. a. in margine al-

eh: qui opus nabent redemptione argenti,

legatun

CAP. II.

Verr.

CANW.
—

Prl. 1.
tiumo
quinqu
eſt toboris nine
quinquaginta an
um] i. e. Co
brumn atque alt⸗

flie.] Iufetan

tut nec opis hal

Auaydh moyencl

naclite) quoc ca
Macſilpelai]
Lpunentan (
habens rerbid
ge Nfmtinel jn

2d quodcunque!

Acerte 9, patſe
tande 10, eigu

—
1, Conler. bie Gur
eurhie ſolbm im

11, Vel d roburel

ca.. ſ. eitt fin.
Rer. ad pert .
Telm. Chulin fo
3. Non mim per dr

Vie infii 7,29
10, 5. 17. 0,22.
) Conſen Numer,
Num. : 3.
l. Contet, hie Gur
not in er
hige Lxod. ſab.

NUMERORIM.

CANII.

— R
45. ,e .

fum mun-

CAP. IV.

Una † fli
ognolee Erſ. 2. Tolle ſummam] i. e. Numera ex illis eos, qui apti ſunt 1. ad miniſte-
nſetnu rium oneris (ferendi,) atque hi (ſint) à nato triginta annos usque ad natum-
nene. quinquaginta annos, nam qui minor eſt triginta annis, is nondum perfecti
Giceliee) eſt roboris, hinc dicunt: natus triginta annos robuſtus eſt; z. qui verò major eſt
lprile. quinquaginta annis, ejus vires ab illo tempore deficiunt. Verſ. 4. Sanlttum Sancta-
leptii. rum] i. e. Quod omnium ſanctiſſimum eſt, (videlicèt:) arca & menſa ac candela-
bantſe brum atque altaria & velum ac vaſa miniſterii. 3. Verſ. 5. Er veniat Aaron ejusque
dinebam. lii &c.] Inferant unumquodque vas in thecam ſuam, 4. quæ ei in hoc textu explica-
nin ven tur nec opus habebunt Levitæ, filii Kahath, 5. niſi ut (vaſa iſta) ferant. Eod. vetſ.
ompute AQuando movenda ſunt caſtra] Quando nubes ſeſe removebat, (tunc) intelligebant (lſ-
us in raéelitæ,) quòd caſtra eſſent movenda. ⁶. Verſ. 7. Scutulas & acerras atqué ſeutel-
timogeni. arac ſeopalas] Jam anteà expoſui (vaſa iſta) in opere tabernaculi. 7. Eod. verſ. 7.
i tedempti Tegumentum] (Dictio D hic notat:) O Ni. e. operimentum, ſignificationem

eeen habens verbi On, (ſic accipitur in illo loco:) quibus O) i. e. obtegetur. 8. Verſ.
inlenplt: 9. Er ſorcipes eius] (Rerat) ſpecies forcipis, quâà (ſacerdos) trahebat ellychnium
diiit: . ad quodcunque latus ipſe volebat. Eod. v. 9. Et acerras eu] (ND erat) inſtar
acerræ 9. parvæ, cujus oræ (ſive extremitates) erant longæ (ſive protenſæ,) non ro-
tandæ 10. eique non erat ſeptum 11. à parte anteriore; ſed à latere ejus & (ſacer-

— Q½ q â αhb 2 dos)
1, quinum
acnt 1, Confer. hic Gur Arjieh fol. 164. col. 1I. fin. & 8. Vid. Exod. c. 2 5. v. 29. ibique not. n. 10 3. Bic
4 4 * not. in nan HDW h. loc. ubi ratio adducitur, verbum iſtud accipit & exponit Commentator
ert . cur hic ſolum intelligantur apti ad miniſterium. noſter tàsm hic, quàm Exod. dict. c. 2 5. v. 26.
en 1. Vel: ad robar eſt, Hebr. ?7, ſic in Pike avot, eodem modo explicant quoque Junius ac Tre-
1 ganhe⸗ cap. 5. circà fin. habetur, ubi vide not. in libr. wellius ibidem, ubi vide eorundem notas, con-
An d Prec. Jud. part. 1. p. 113. b. med. confer, tract. fer. hic tractat. Talmud. Sanhedrin, fol. 81. 6. 8&
. dn Talm. Chulin, fol. 24. a. Menac hot, Fol. 9 5. a.
gtut⸗ Ne. 1, Non enim per Sanctum Sanctorum bic intelli- 9. Nonnulli Hebr. , quod hic habetur, vertunte
Numer. Zitur locus Sanctuarii ſic dictus, vide Gur Ar- acetabulum; alii aliter, confer. Exod. c. 2 5. v.
at, it, Nun, jeh fol. 164. col. 1. fin. 38. num. 172. vide & infrà verſ. 14. b. cap.
. yo 4. Vide infrà v. 20. b. cap. n. 30. it. Numer. cap. num. 20.
aliei⸗ 10. v. 17. n, 22. 10. Sive: orbiculares, Hebr. 1b, de qua vo-
iinad. 1 5 Confer. Numer. dict. c. 10. v. 17. ibique not. ce vide Buxt. Lex. Talm. fol, 1435.
Huhin 6 num. 23. 11. Sive: paries ac quaſi curvatura, Hebr. du'nn,
wangne . . Confer. hie Gur Arjeh fol. 164. Col. 1I. fin. & de qua voce vide, quæ ad Exod. c. 19. v. 24. n.
“ not. in pa h. loc. 6 3. & Exod. cap. 20. V. 2 I. n. 8 1. notata ſunt,

4. IV . Vide Exod. gap. 2 5. V. 29. ibique Raſchi not. I confer. & infrà V, 14. , cap. n, 22.
H

soſo WIIMERORIM.

₰

tabernaculo, quod eſt ſanctum; ſunt autem iſta ſuſſtis vaſa, quibus miniſtrant in al-
tari interiori. 15. Verlſ. 13. Et einerem removebunt as alari] (Nempè ab) altari
æneo. 16. Eod. verſ. 13. & mundabuntà cinere] (Verbum hic notat:) aufe-
rant cinerem 17, abillo (altari.) Eod. verſ. 13. Et expandent ſuper ilad veſtem ur-
puream] Et ignis, qui de cœlo deſcenderat, cubabat ſub veſte illa tanquam leo tem-

. . . 1 . . 4 .
pore profectionum k8. nec ille (ignis) comburebat eam (veſtem,)obtegebant enim

illum (ignem) operculé 19. æneéô. Verfſ. 14. Forcipes] (HDideò dicuntur,)
quia per illa (vaſa) HM. e. accipiebant prunas ad removendum cinerem; 20. erat
autem (vas iſtud D) factum ad inſtar fartaginis, 21. cui non niſi tres ctant pari-
etes 22. & à parte anteriore (vas iſtud) extrahebat 23. prunas. Eod. verſ. 14. Fu-

ſeinulas] (Qad erant) M ' X i. e. fuſeinulæ 24. æneæ, quibus membra (victi-

marum quæ ſuper altare erant, percuticbant (ſacerdotes,) ut illa verterent, quò eò

12. Hive: aptabat, benè diſponebat, id enim ver-
bum won, quod hie habetur, ſignificat. in pon meo b, loc. ubi tractat. Talmud.
X Sie endeimo hic vX, deeſt hæc vex Gallica in Joma, Fol. 2 1eb. ad marginem allegatur.
minatia, quæ ardent; ſed vaſa intelliguntur, in] fol. 1767. confer. Gur Arjeh fo 1 X. im.
quæ oleum & ellyehnia dabantur, vide Gur Ar- prine. in notis ar ine exp Snleur 51 .
e Uie. ener le went in qu m s res enea, a o vO, vide & iratt. Talm. Eru.-
.Sive: peræ aut facci, in quo merces reton. vin, fol, 104. e .
duntur, Hebr. α, de a voce vide Buxt. vian fole t0. brout Mad ew ach marginem
Lex. Talm. fol. 2284. confer. & Gur Arjeh fol. 20. Caatfer. quæ ſuprà ad verf 9. ca
164. col. 2. princ. & not. in m b. tata ſunt, vide & infra Numer. « 16 WB 9. 90-*
loc. ubi tractatus Talm. Kelim, Fol. 32. a. ad & Levit, 6. 1. v. 16. Sign. * . 00.V. 6. n. 7.
marginem allegatur. En.
75. Quod dicitar altare ſuffnus ſeu thymiamatis,
de quo vide Exod. .3 0. verſ. I. G ſeqc. conler. „. 5
not. in P; TrD . loc. it, tract. Talm. Jo-,„ sive, fepta am cnrwatgrg. S
ma, fol. 53.2. & Sanhedrin, ſol. 6., 6, Sebe. Gnceuin. Krrtthced dut gs en.
vuon Fol. ry. „ nn. 1I. notata ftun. e ne gi . Cap.
26 Quod fuit exterius altare, de quo vide Exod. c.
27. v. 2 —
17. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 164. 01.
2. princ. & not. in Sn n b. loc. 1
Ig. Nimirum quando Ifraclitæ caſtra movebant &
sxy und in alium locum altate transferebant, con-

Commentatorem noſtrum in not, ad Levit. c. 2.

p&: prunas. ee⸗
124. Confer. Eod. f. 27. V. 3. n. 2 9, & Buxtort
Lex. Talm- fol. 19 3 „% Xtorf.

ꝛ1. Hebr. Dan, cujus defcriptionem vide apud

dos) tollebat per illam cinerem lucernarum, quando ipſe easdem repurgabat. 12
Eod. verſ. 9. Lucernas ejus] Linguàâ vernaculâ: lucgs, *"in quas dant oleum & elly-
chnia. 13. Verſ. 10. In operimentum à pellilus taxorum] (NDerat) inſtar mar-
upii. 14. Verſ. 12. Omnia vaſas miniferii, quibus minißirant in Santctuario] i. e. In

fer. hic Gur Arjeh fol. 164. col. 2. princ. ac not.

1. Hebr. a& wi. e. haurieba: , accipiebat, nem-

=

Dr Hebe. iw), in 18

CAL. W.

melius ac itis
4 4
lngtirernaculi

zvetkunt einerem

ute, oG. Felt.

menta miniteri
is, colitus immit
iligprepoltut er
jogenn oblatiot
ſettent ſeo temp
toriu nbernatul
cviyis precipetet
geberet, idelicet
hac Seckione ordit
lud non fuit de dal

(ſt in Sectione:

Prebeatis 19, p
(acerdute)remſ.
ne, 30. fupere

z., autetn ejos eſt
/ pſan] V
fimun Gerſus]

— —
15, Fie ir Targum 0
(tio in Latina verſio
Proditt, mangtertun
n17. J. 13 Vi
16. Vel: bodil, ſien
mit fere cum vote:
2,he erl, vide Ey
Gelm. Wedeh aben

2.

. Conien qur ſupt

16. n0 02at3 unt, zi
(01. 2. cirta ſin &
bfunt antem iſta:

ninendeadito

(1) luminaria,
te obeundo.
Weonpe: Pparaun

(AN. .

—

abat, 12,
n elly.
lſlar mar⸗

e. in
tantin al.

65) altari e.

t: anke.

Cen zir.
leo tem.
bant eniin

dicuntun)
0, elat
lant pal.
I. I4. K.
bre gict.

qu e
ne.

inc, ac hot,

batur,

dd, de
,Lex. Lalm.
164, col. ¹.

UrenD lls

. Talm Eu.
dmarginem

tap⸗ n 9. 50˙
,V.6. 1, 71

n wige aud

dl. erit., (:4

r, mV, de

piebat, nem⸗

1& Bundotk.

H

geenn IrI. autem ejus eſt?* Oi. e. operimentum ejus.
at. Talwud.

CAP. IV. NUMERORUM. 10°1

melius ac citis coquerentur. Eod. verſ. 14. Palas] (O ) funt AH 5. &
linguâ vernaculâ (dicuntur:) vodil, 26. exæque palæ) ſunt æneæ, quibus (ſacerdotes)
averrunt cinerem ab altari. Verſ. I5. Tegere Sanctuarium] (Nempè: )arcam & al-
tare. Eod. verfſ. I 5. Et omnia vaſa Sanituarii) (Videlicèt:) candelabrum & inſtru-
menta miniſterii. Eod. verſ. I 5. Et moriantur] Nam ſi tetigerint, rei erunt mor-=
tis, cœlitùs immittendæ. 27. Verf. 16. Præfettura autem Eleazari] Quoniam ipfe
illis præpofitus erat, ut ipſi diſponerent oleum * & ſuffitum atque oleum unctionis, ut
& jugem oblationem, eidem injunctum fuit, ut præciperet * & excitaret, quèò illi af-
ferrent †T eòé tempore, quò (IHraeélitæ) caſtrametabantur. Eod. verſ. 16. Præfectura
totius mbernaculi] Prætereà ipfe (Eleazarus) præfectus erat oneri filiorum Kahath, ut
cuivis præciperet, quodnam miniſterium ipſe peragere & quodnam onus portare
deberet, videlicèt tabernaculum & omnia, quæ in eo erant atque cuncta, quæ ſuprà in
hac Sectione ordine ſunt recenſita; onus autem filiorum Gerſon ac Merari, qujia il-
lud non fuit de Sancto Sanctorum, ex præcepto Ithamaris peragebatur, veluti ſcriptum
eſt in Sectione: — . 28. Verfſ. 18. Ne exſeindatis] i. e. Ne occaſionem eis
ræbeatis, 29, ut moriantur. Verſ. 20. Nec veniant, ut videant, quando involvunt
Uacerdote]) rem ſanctam] (Nempè:) in theca ſua, veluti expoſui ſuprà in hac Sectio-
ne, 30. & ſuper eam expandunt veſtem N. eamque operiunt operimentô N. v
Verſ. 2 2. TZolle ſammam etiani
Fliorum, Gerſon] Veluti præcepi tibi circàâ filios Kahath, ut videas, quotnam ſint, qui
Q q qꝗꝗ 3 per-

in MSto 2. ſine præfizaà copulã ) legitur, quam

25. Sic in Targum O nkeloſi hie habetur, quæ di-

ctio in Latina verſione, quæ Ar. Montani curà
prodiit, transfertur: batilla, confer. Exod, dict.
c. 2 7. V, 3. n. 2 3 vide Sc num., ſequ. 26. h. verl.

. 70
26. Vel: bodil, fic reddere posſis: 7, conve-

Nempé: apparatum ſacrum, Hebr. apry, Kee

nit ferè cum voce: batilla, de qua num. antec.

2 5. h. veri. vide Exod. dict. cap. 27. v. 3. n. 24.

22
27. Confer. quæ ſuprà ad Numer. c. I. v. 5I. n.
16. nOtata ſunt, vide etiam Gur Arjeh ſol. 164.
col. 2. circà fin. & nor. in n n h. loc.
abſunt autem iſta: =mPa i, e, colituas im-
mittendæ, ab utroque MSto.

(ad) luminaria,

Xx Hebr. rv", in MSto I. hie additur: vste wyre

”ä i. e. unicuique de miniſterio ſuo (ri
èè obeund.)

Germ. Wedel,; abeſt autem iſta vox n à MSt

* Hebr. Iw, in MStO 2. hic additur: NRNRi. e.

lectionem, uti convenientiorem hic in verſione
ſeeutus ſum.
29. I4 eſt: tolle, hæc Sectio incipit infrà 4 verſu
21. h. cap. & continuatur usque ad esput ocka-
vum, eò exclusé, confer. infrà verſ. 3 3. h. cap.
19. Id eit: caveatis, ne veſtra negligentia pereant
Kahathitæ, quocircà Aaron & filii ejus prius o-
mnia diligenter inyolvant, ne nuda à filiis Ka-
hath tractentur aut videantur ipſique proptereâ
moriantur, vide F. Fag. not., ad Paraphr. Chald.
h.i. Ioc.
30. Vide fupra verf. 5e H. cap. num. 4.
31. Quoniam hoc verſu 20. verbum Ps habetur,
ideo Commentator noſter hic exponit, quod il-
lud nihil aliud ſignificet, quam ba i, e. operi-
re, tegere.
* Hebr. 9 yiT, in utroque MSto pro his legi-
tur: ν ya R i. e. hæc eſt ejus involutio
ſeu involucrum; gteta in fine hujus verſus
2902

1

105½2

NUMERORIM.

CAAb. IV.

pervenerint ad ſummam

decem inferiora. ***

perimentum

*† miniſterii. Verſ. 25. Aalæa tabernaculi] (Nimirüm)
Eod. verſ. 25. Er tentorium conventus] (Nempé:) aulæa ( ex
pellibus) caprarum, quæ facta erant in tegumentum ejus (tabernaculi.) Eod. v. 2 5. O-
ejus (Videlicèt: )pelles arietum rubefactas. Eod. v. 2 5. Velum oſtiii. e. Ve-

lum orientale. Verſ. 26. Quod eſt ſuper tentorium] Nimirùm tapetes ocellatos & tegu-

mentum atrii, quæ operiunt atq; tegunt ta

ſunt eis (nempe:) filiis Gerſon.
Quisnam verò ex filiis ejus illis præfe

er manum Ilthamaris, filii Aaronis, ſacerdotis. 32.
nam ecce paxilli & funes tapetum ocellato-

erant autem paxilli & funes aulæris" ac tape-

funes earum] (Nempè:) columnarum,
rum fuerunt ſub onere filiorum Gerſon;

tibus ocellatis à parte inferiore, ne ventus illa elevare poſſet, paxilli quoque & funes
erant columnis circumcircà, ut per ea ſuſpenderent tapetes ocellatos circà oram eorum

ac contis, veluti docetur in fabrica tabernaculi. 33. Verſ. 47. Leviucie
ilt omnia en

ſupremam à perticis

Miniſterium miniſteri] Hoc erat canticum,
ris, iſtud enim miniſterium erat alterius miniſterii. 34.
uxtà ſenſum literalem (erit hic interpretatio.) Verſ. 49. Et numerati efus,
e. Et numerati fuerunt iſti præceptô (Divinô) à na-

oneris] J ite
quos præceperat Dominus Moſi i.

bernaculum & altare æneum circumcircà.
† Eod. v. 2 6. Et omnia, quæ facienda ſunt ab eis] Juxtà Targum ejus: omnia, quæ tradita
Verſ. 27. Juxtaà præceptum Aaronis tjus que filiorum]
us fuit? (videlicèt præfecturailla peracta fuit)

Verſ. 32. Et paxillos earum &&

(quod peragebatur) tintinabulis ac citha-

to triginta annos usque ad natum quinquaginta annos,

20. poſita ſunt in MSto ꝛ. illa, quæ in notis Ra-
ſchi ad verſ. 40, cap. antec. 3. habentur, ubi vid.
not. Sign. % .
* Sive: ad regulam, Hebr. , quo nomine hic
intelligitur ætas, miniſterio ſacro obeundo apta.
XX Conler. hic tract. Talm. Schabbat, l. 2 8. a.
† Confer. dict. tract. Talm. Schabbat, fol, 92. a.
32. Prodt infrà verſ. 33. . cap, habetur, confer,
ſupra verſ. 16. b. cap, n. 28. & Gur Arjeh fol.
164. col. 4. circa fin, ac not. in dpon h.
loc. ubi textuum ſacrorum, qui ſibi obſtare viden-
tur, habetur coneiliatio.
X Hebr, Dyvy, iſtud & ſequentia, usque ad:

Dy" i. e, Columnis, abſunt hic 4 MSto 2.

3 3⅞. Contfer. hic Gur Arjeh fol. 165. col. 1. prine.
& not. in nam re 5. loc. ubi Sectio: uNnN,.

quæ incipit cap. 25. Exod. allegatur, eſt autem
in illa Sectione caput 26. ad quod Commenta-

tor noſter hie reſpicit, ubi vide ſis ejusdemn no-

tas.
34. Conkfer. & hic Gur Atjeh fol. 165. col. 1.

med. ac not, in Smam ne b. loc. it, not. ad

Eod. verſ. 47. Et miniſteriun elaci
. jar, Polluitſe pollut

olla hominis e⸗

–
“

4

2. Chronic. cap. 29. v. 2 5. num. 17. & n. 182,.

it. tract. Talm. Chulin, fol. 24. a. & Erachin,
Jol. II.d. “

CA. V.

““

“

ℳ —

ltl. 2
dernacul
tracatu?
r cdru] Terne
intti tapetent
ſtra, elutiepot
c1, exinde usqu
poſia, iſe fuer
ejciedatuh guih
batut auteme d
Levitica caſtraet

DPeſachin. 7. Er

z. veluti: Adri

LV24—5——w———
1, Hebr. pon, elt
Operis Talmudici,
1epudii, conet, n
3. Miſudcapun ge
inſetiptio el: 6
conſer. Gur Aiſeh

n wd hl

3 Conter. Leyit. 6.

gi not ad Paraph
Num, c. 19. 7.1

⁰ ectioict ineizi

Muatur nezd ce
clusd.

(5 (onfer hie Gur

ſehim, ſol. 66, ,
Tannit ſol :1, 2

nachot, ſol 9
72 1 6.
Nempe: er ca

it leinnmn, 4

CAL. NW.

(Ninirim)
aulea (er
..25,0.
Gtiie Ve.
1os tegl.
rcumcire.
ur tradita
guefinnj
Peracta fit)
lur earun
mocellao⸗
ris tae tape.
ue & füne
Oramn eorum
Z. Nel 47.
olisac citha⸗
miniſeniun
merati jl, 1
iinsin

ſ. col. lePtiat,
iSectio: P.
getun eſ alten
0d Commnenti⸗
ſsejusdein n0.

1.165, cl. 1.
oc. it, not,a
n. 17. n. 1

CA.

NUMERORHM.

1053

CAP. v.

CALP. V.

Erſ. 2. Præcipe filiis Iſraöëli] Sectig iſta dicta fuit eo die, quo erectum fuit ta-
bernaculum, eodem quoque die octo ſectiones fuerunt dictæ veluti habetur in
tractatu Talmudico: Gittin, . capite pio z. Eod. verſ. 2. 1le ciciant
ex caſtris] Terna erant ibi caſtra 3. eo tempore, quéô (Iſraëlitæ) caſtrametabantur,
intrà tapetes ocellatos erant caſtra Majeſtatis Divinæ, circâà quæ Levitæ ponebant ca-
ſtra, veluti expoſitum eſtin Sectione: in deſerte Sinai, 4. iſta fuerunt caſtra Leviti-
ca, exinde usque ad finem erant caſtra vexillorum ad omnes quatuor plagas mundi
poſita, iſta fuerunt caſtra Iſraélitica, qui leproſus erat, is ex omnibus (iſtis eaſtris)
ejiciebatur, qui fluxu laborabat, ei permiſſa quidem erant caſtra Iſraelitica; 5. ejicie-
batur autem è& duobus; é. qui verò ſuper mortuo immundus erat factus, ei etiam
Levitica caſtra erant conceſſa nec ejiciebatur, niſi ex caſtris Majeſtatis Divinæ, atque
iſta omnia expoſuerunt Rabbini noſtri ex textibus Scripturæ in tractatu Talmudico:
Peſachin. 7. Exod. verſ. 2. Quipollutus eſt ſuper mortuo] (Targum hic habet:) qui
polluit ſe pollutione animæ hominis, "exiſtimo ego, quod iſtud: (&O) ſignificet,
oſſa hominis (demortui) linguâ Syriacâ, ac multa (ejusmodi) ſunt in Bereſchit rabba,
8. veluti: Adrianus 9. contuſus & i. e, impuris oſſibus, 10. contuſa ſint

oſſa

1I. Hebr. P'n, eſt is liber quartus partis tertiæ
operis Talmudici, tractans de divortiis & libello
repudii, confer. num. ſequ. 2.
2. Eſt iſtud caput quintum dicti libri quarti, cujus
inſeriptio eſt: Gittin, de quo num. antec. I.
confer. Gur Arjeh /ol. 16 5. cOl. 1. fin. ac not. in
Wnr DV h. loe.
3, Confer. Levit. c. 14. verſ. 3. num, 1. & P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. h. loc, vide & infra
Num. c. 19. v. 3. n. 8 & Deut. c. 20. v. 4. n. 17.
4. Sectio iſta incipit 4 capite I. Numer. & conti-
nuatur usque ad capitis quarti verfum 2 1. eò ex-
clusò. .
5. Confer, hic Gur Arjeh fol. 16 5. col. 2. princ.
& not. in àpar MNnoh. loc. it. tract. Talm. Pe-
ſachim, fol. 66. b. & fol. 67. a. it. Fol. 9 5. l. &
Taanit, Foll 2 I. b. & Maccot, ol, 15. a. it. Me-
nachot, ſol. 9 5. b.
6. Nempé: ex caſtris Majeſtatis Divinæ & ca-
Aris Levitarum, confer. infra not. ad Numer.
g. 19. V. 7. n. I1. it. tract. Talm, Peſachim, fol.

67. b. &α Nidda, oleſ2 8 3 b. it. Maccot, fol. 14.

b. & Sevachim, fol. 117. a.
7. Hebr. Pr, eſt is liber tertius partis ſecundæ
operis Talmudici, agens de Paſchatis ſeſto :
locus autem, ad quem hic reſpicit autor noſter,
reperitur in Peſachim, fol, 66. b. & fol. 67. a.
rout in a ad marginem allegatur.
* Abeſt iſta Chaldaica expoſitio ab utroque MSto,
confer. bic tract. Talm. Peſachim, ol. 9 5. 6.
8. Eſt is Commentarius in primum librum Moſis,
de quo vide plura in Buxtorf, Bibliorh. Rabb.
in utroque MSto pro: aà n legitur: van
i. e., in expoſitione allegorica.
9. Sic bhi& hic interpretor, ut nomen propri-
um Adriani, Imperatoris, qui, quoniam Ju-
dæos variis cladibus afflixerat, in maximum il-
lorum odium incurrit, confer. Buxtorf, Lex.
TalmJol. 102 8. & Hoornbeck de Convinc. Jud.
I. 3. c. 1I. p. W. 209. & ſeq. vide & Cluveri Epi-
tom. in vita Adriani, pag. m. 299.
10. Syriacè: m W, eſt iſta imprecatio in de-
functum, ut oſſa ejus ſint conttita, & perdita i. e.
½

1054 NüME

KORIIM.

oſſa ejus! 11.

dictum eſt in Sedione: &P 12, ubi:

tur, 14, docet (naque S. Scriptura) quòd

** propter rapinam proſelyti, a16. quòdi

–

5

XuA=

ut maledict us ſit & nunquam ve iviſeat, confer.
num. ſeq. 1I I. ac Gur Arieh ol. 16 5. col. 2. m.
& not. in as S. loc.
11. Chald. nizxy νν contfer. Buxt. L. ex. Talm.
pol. 88 3. it. num. anteced. 10. h. verſ. poſt ver
ba iſta: mey oαπι in MStoz. addita ſunt iſta:
Verſ, 332 N .ρ nn M VX.
Pvn en ne enn ene Dde
War ee en enennen en en.
Sn en ene de en me en denn
ee ah en en den nde rV
P rnapan een Eee e
121 ma NR nn. Weeen WSESE5EH SDBEL
AyN e eee en enn ee ne enn
SvE Ra en n e een en n
WwNS ed Wy e enn ee
ny d e ee en ien e e
i. e. Verl. 3. In quorum medio ego habito]
Chari (fuerunt Deo) Iſraelitæ, quoniam, licèt:

S

illi fuerint immundi; (tamen) gratioſa Deiſ

prælentia inter illos extitit, dicitur enim: quod
manet apud illos ister immunditiss eorum (Le-
vit. c. 16. v. 16. item dicitur:) ut non polluant
caſtra ſua (in quorum medio ego habito, verſ. 3
b. cap.) item: neg polluas terram, in qua ipſi
habitatis (Numer. g. 3 5. V. 34. ) R. Joie. Ga
lilæus, dicit? veni ac vide, quàm magna ſit vis
peccati, nam pris, quàm ( Iſfraelitæz) extende
rant manus ſuas ad peccatum, non extiterunt
inter illos gonorthæa affecti ac leproſi; ſed ex
quo illi manus ſuas ad peccatum extenderunt,
inter illos fuer unt gonorthæa affecti atque lepro-
ſi, juxtà verba Rabbini nofſtri diſcimas, quod
tres iſti (ſlcil. gonorthæà affectus, leproſus & im.
mundus ex cadavere uti h. verſ. 3. habetur,)
gxtitetint codem illo die, Verſ. 4, Et fecerumn ita

quod ſoil. ita, uti præceperateis Moſes, ipſi fe=
cerint; ſed cur dicit lex: ſicuti dixeat Dominus

immundi non fecefint moram (quoò minhs ex
caſtris recederent.)

2 9. 2. 6 Jevammot, ſol. 84. b. & Kiddutchin,
Jl. 3 5. a. it. Bava Kama, Jol. 1 5. a. & Nidda,

Jol. 43. b.
12. Sectio iſta incipit 4 gapite primo Levitici &
continuatur us que ad caput ſextum, eò excluso⸗

de not. n. 71.
*7 In utroque MSto hic additur:
ſcil. verſ. ſeq. 7e b. cap.
14. Sic veriu ſequ. 7. h. cap.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.

I&a i. e. hoc loco,

ipſi ſorti, proùt dict. verſ. ſeq. 7. Z. cap. habe-
tur, confer. Levit. alleg. cap 5. v. 24. al. c. 69
V. 5. ir. Bavaà Kama, ol. 1I10. a. & Bava mezia,
Jfol. 54 b. ð
nP i. e. quod explicet (de rapina proſelyti
16
niſmo ad Judaismum accedit, de quo vide plura
apud Buxt. in Synag, Jud. c, 4, p. m. 112. & in
Ejusd. Lex. Talm. ol. 407. confer. verſ, ſeq. 8.
n. 2 2. & Numer. c. 9. V. I4. n. 2 3. it. Num. c.
18. V. 92 n. 2 6.

hic in verſione ſecutus ſum.

2

Moſi (h. verſ. 4.) nimirum docet, quòd etiam

13. Prout Levit, cap. 5. verl. 21. habetur, ubi vi-

** Hebr. gw-h, in utroque MSto poſteà additur?

