probium infamem mortis pœnam lſuſtineate

(A.. M.

—
Binc elt guoe
N. lapidibusob
em enit in aliqu
rum) indicat g
eyeniet, Utis in
feus fat mortis
ni noſtri dicunt
ſuſpenlus erect⸗
ſupplici affcit
plicium ctucis
niam homo fi
ſunt flüi, ümilis
Cus eſt rex, alte
eum, dicit: kex!
tura ſgnificat d
ge le

—
49, Et guidem die
frequentia, conß
V. 1I3, 0, 11, 0
4 deſ⸗ hie trac
Shnheddrin l.
Hebr. n 8
in lst ? poltti
Hebr. yn, ſ
hncopula leg
in verſione ſeeut
10. Conlet, qux
tata unt, ide 8
fn ol n
Witkactat Tiin
46, 2 d magi
Part, 1.fl n
II. Pel: quia d
Pencitur, ſo
noſtii hie erten
Kahel 4.
456. MM, g, 5.
ne Hebr, an

(40. MW.

—
elit 1 nia. 3.
ur verbis Patri;
diſtg. 36, Vod,
¹) Cortim tribus
imar ehelii
carnis & biderit
dicitur guoque:
1; 417 intetkici⸗
lexteſpicltüinem
lim patris ſui &
ſtet in bivio 4.
driatutliſteflius)
Nen geninsſist
Hinc
—..—

us,confet, Gut Aljeh
ot in dn o h

lle, cui heckeni fli⸗
is iadulſit, ſei po⸗
,Arus iyendo,
Girxilli tonſretucini
en, Rihſe, conſum⸗
tanis, animumn uum
perpettancs epplicet
,Keiator.
ge, gur a0 Deuter,
Kalont, conler⸗KD.
uld ſ.⸗
mictat, ſeihiin notis
pitut.
, nonkatione eontu⸗
nealte; lel eſeitin
ue ile erellgluns
icio aſhciatunn tonlel .
Palt, 2. ap 13,ige

bomicidii, dos ille
gueſalius gunt a.
n, gur commitenn⸗
m um beſen c
olci Krele, Mus⸗
enwenium umi⸗
iam in paletuin 0h:
geuum iilaie

CAb. XXI. DEUTERONOMII. 1427

Hinc eſt, quòd opus ſit præconis voce 49, in domo judicii (qui ſic proclamet:) iſte
N. lapidibus obruetur, quia fuit filius contumax & rebellis. Verſ. 22. Quando au-
tem erit in aliquo pescatum, † quod morte plectenaum ſit) Connexio textuum * (iſto-
rum) indicat, quòd, ſi pepercerint ei (filio contumaci) pater ejus ac mater, tandem
eveniet, ut is malam indolem nanciſcatur & transgrediatur ** mandata Divina ac
reus fiat mortis in domo judicii. Eod. verſ, 22. &i ſuſpenderis eum de ligno] Rabbi-
ni noſtri dicunt: omnes, qui lapidantur, etiam ſuſpenduntur, 5%. dicitur enim: quia
ſuſpenſus execratio eſt Dei; 51. is autem, qui maledixit 52. Domino, lapidationis
ſuppliciò afficitur. 53. Verſ. 23. Quiæ maledictio Dei eſt ſuſpenſus] Id enim (ſup-
plicium crucis ſive ſuſpenſio) eſt vilipenſio (ſeu contemptus) regis (cœleſtis,) quo-
niam homo factus eſt ad ſimilitudinem imaginis ejus, 54. atque Israelitæ illius (Dei)
ſunt filii, ſimilis eſt hæc res duobus fratribus gemellis, † qui ſibi ſunt ſimiles, alter fa-
ctus eſt rex, alter verò in latrocinio deprehenſus ac ſuſpenſus eſt, quicunque videt
eum, dicit: rex ſuſpenſus eſt; omnis (autem dictio: ) — uhp, quæ eſt in S. Scrip-
tura ſignificat „5 i. e. vilipenſionem ac contemtum, (veluti ſumitur in illo loco:)
atque ipſe ' i. e. contempfſit me 55. contemptu acerbiſſimo.

49. Et quidem die feſto, quò major eſt populi
frequentia, confer. quæ ad Deuteron. cap. 17.
V. 13. n. 22. notata ſunt.
† Conſer. hic tract, Talm. evammot, fol. 6, b. &
Sanhedrin, fol. 3 5. b. & fol. 4 5. b. it. fol. 46. a.
X Hebr. e OQa'nb abſunt iſta à MSto 1. ſed

ArIOens. hic intelligendum, vide I. Reg. c.2 1.
vV. 10. & Hiob. c. I. v. 5. & II. cœterum verba
iſta: is autem, qui maledixit &c. usque ad:
eſt vilipenſio &e. (v. 23. b. c.) abſunt hic ab
utroque MSto.
53. Vide, quæ ad Levit. c. 24. v. 16. n. 4 8. nota=

in MStô 2 poſita ſunt in margine.
KxX Hebr. May), ſic in utroque MSto cum præ-
fixa copula) legitur, quam lectionem etiam hic
in verſione ſecutus ſum.
50. Qonfer. quæ ad Numer, c. 2 5. v. 4. n. 10. no.
tata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 2 19. col., 1.
fin. & col. 2. princ. ac not. in naτ h. loe.
ubi tractat. Talm. Sanhedrin, fol. 45. b. & fol.
46. a. ad marginem allegatur, vid. & Jalkut
Part. I. Fol. 29 1. col. 3. med.
51. Vel: quia blasphemiam Dei (comittens) ſu-
ſpenditur, ſic juxtà mentem Commentatoris
noſtri hic vertendum eſſet, conf. verſ. ſequ. 2 3.
b. cap. n. 54. & 55. vide & D. Wagenſ. Sota p.
456. num, 9. & Sota, fol. 2 3. b.

52. Hebr. 1an i c., qui benedicit, quod zaα

Rrr rrt rr 32

ta ſunt, conſer. hic tract. Talm. Jevammot, fol.
79. a. & Sanhedrin, fol. 46. a. 6. & fol. 47. a.
5S4. Nempè: Dei, Hebr. ap- bu, ſic in MSto
2. hic additum reperitur, vide Geneſ. c. I. v. 27.
n. 15 I. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. .
loc. item Gur Arjeh fol. 2 19. col. 2. princ ac
not. in in-n now b. loc., ut & D. Wagenlſ.
Confut. Carm. Lipmann. p. 47 5. & Nizzach.
Pag. 5 I. apud eund. vid. & Jalkut Part. 1. ol.
29 1. col. 3. circà fin.
† Hebr. nen, abeſt iſta dictio hie ab utroque
MSto.
55² Sic ex mente Commentatoris noſtri hic vertere
volui ; alii tranſtulerunt: maledixit mihi, prout
1. Reg. c. 2. verſ. 8. habetur, confer. hic Sanhe-

CAP.

1428

DEuITERONOMII.

—¶—

CATP.

CAP. XXI’.

XXII.

Erſ. 1. Et abſtondes te] (Verbum Siv hbie ſignificat eum,) qui ſuppri-

mit oculum,ac ſi ipſe non videret i.

eum (bovem.) Eod. verſ. I. Non vide-

bis nec abſtondes te] i. e. Non videbis eum (bovem, ) ut temet abſondas * ab
co, hic eſt ſimplex fenſus hujus (loci;) Rabbini autem noſtri *X dicunt: interdum

temet abſcondes &c.

2. Verſ. 2. Donec quærat frater tuus] Sed num in mentem

tuam veniet (cogitare,) quèòd ipſe illum (bovem) redditurus ſit ei (domino bovis er-

rantis) antequàm ille eum quærat? (non ita ſanè,) ſed (ſenſus eſt:) inquire, 3. ne ſit
Eod. verſ. 2. Et reſtituas illum ei] Ut ſit in illo (bove) reſtitutio, ne

deceptor.

ſcil. is comedat in domo tua tantum, * quantum ipſe valet, 4. & repetas ab illo (do-
mino bovis) iſtud (pretium, id, quod fieri non debet,) hinc dicunt (Kabbini:) quod-

cunque (animal) operari poteſt & comedit,

illud operetur & comedat; 5. quod veròè
(ani-

—

— —

— —

1. Vide infrà v. 3. b. cap. n. 7. & Gur Arfeh fol.
119. col. 2. med. ac not. in an ne h. loc.
confer. & tract. Talm. Bava mezia, Jol. 27. a.
„ Hebr. ynrW, in MSto z. pro eo legitur:
Prynt i e. & abſcondes te, quæ lectio alterà
Ma ferè planior eſt.
a X Hæc verba: Rabbini autem noflti &c. usque
ad: donec quærat, abſunt ab utroque MSto.
1. Si uti fufins habetur in tractatu Talmudico:
Bava mezia ol. 26. . & l. 27. a. it. Fol. 30.
2. & l. 3 1. a. de quo paulo poſt; ſenſus autem
eſt: dantur interdum caſus, quibus temet ab⸗
KKohdere poſſis, verbi gratia: fi ſit ſacerdos &
bos ſit in loco ſepulchri, item ſi aliquis venera-
bilis ſit ſenex nec eſus honori conveniat, ut bo-
vem errantem reducat, uti exemplsa iſta in notis
nom nb h. loc. adducta ſunt, confer.
Exod. c. 1 3. v. F. n.. 3 8. vide & Gur Arjeh fol.
219. col. 2. med. ubi locus ex Talmude, 3
quem Gommentator noſter hie teipieit, adduci-
tur, nempe ex Bava mezia cap. 2. in hiR W
idem tractatus: Bava mexia fol. 30. a. ad mar-
ginem allegatur, confer. Jalkut Patt. 1. fol. 29 1.

col. 4. med.

.

eſſe dicit, quænam ſigna fuerint Tndea
Nan i. e. tei,quam ille perdidit, ne forſitàn ille,
qui quærit ac ſe dominum eſſe dicit, ſit &n-
a nN NN an i. e. deceptor, qui quærit
abripere (rem) 4 proximo ſuo, ſic in Gur Arſeh
Fol. 219. col. 2. fin. & in not. 'Dan ha lo-
cus iſte exponitur, ubi etiam tractat. Talm, Ba va
mezia, ol. 17. ⁵. & fol. 2 8'a. 5. ad marginem
allegatur.
† Hebr. davwe in MSto ꝛ. legitur: daw: Wa i. e.
ut poſſit reſtitui, ne ſcil. bos in domo tua tan-
tum comedat, quantum ipſe valet, uti mox ſequi-
tur, confer. hic Bava kama, fol. 5§6. a.
* Hebr. n, in MSto z. legitur * id eſt:
plùs, quàm ipſe valet &c.
4. Vel: quantum ipſius bovis eſt pretium, ſic enim
in effecdtu non reſtitueretur bos, ſi is tantum in
domo aliena comederit, quantum ipſius bovis
eſtpretium; verba autem cum effectu funt in-

telligenda & accipienda, confer. num. ſeqv. 6.

h. verſ. it tract. Talm. Cholin, fol. 87. a.
5. Atque ita operatio animalis ſit quaſi compen-
ſatio pabuli ſive alimenti, quod ab alio præſti-
tum eſt, confer. Bava kama, ol. & 1. 5. & Fol.
1I3. 5. & Bava mezia, fol. 28. 5. & fol. 3 I1. a.

B . 14 . .
3. Nempè: inteitogs dominum' bovis errantis,

e. quæte ex illo, qui ſe dominum rei perdiua

& Sanhediin fol. 73. 2. & Gittin, ſol. 45. a.

CA XII.

—
(animal) non e
teru alſtanden
Verl 4. Allva
(bore) ecigera

(Cominus boris

Preceptalnyutſe
elt (illud in:
Ne ſt infrument
ambulet quiai
Mec induat dir
tio: (prohibitio
nes loct axillr.
ſem, quæ a0due
Preparatus, be
luis. 1). Verl.

— —
6. Brillius renium
tunnun⸗ ichbe ie
Pretio, nam, qun
bum iſtud cum
jam numm anlet.
not. in de W
Pol 19 1,col 4.
5 ol. 10. 6, i ,.
7. Conſer gur ſup
tanaſunt, conlet,
lukut ſol 1gn
1. Vige Exod. 41
Col. Hn aenot,
Iam . Talm.
Anemalleptur,
9. l eg lewet i
iſo 2morerid,
Almn. BZapa wer
n a à l

zanheirin 6

1. Conſer he
odtiin in
i Nin ſ!l.
11. Pice die Præ
Chald,, t ae
nec it, eneri
2,tih. 1),

CA. XI.

—

n,) gülppri⸗
1.1. Mrue⸗
et ablondas ad
cunt: interdum
num in mentemm
lominoboris et⸗
inquire, 3, neſit
teſtitunio, ne
pelasabilloldo⸗
abbini:) quod-
43. guod rers
(aui⸗

——

ſerict Dred i
gicit, neſotſtun ille,
ele dcit, ſt An
ceceptot, qli guarit
oluo,c nGr Alſe
dot. Dn W lo.
n tckt. Tulm 71
126, d mathinem

gir: nad ee

dos in gono tun lun.

evelet, utitno ſequt⸗

tol. t. . „a.
u w nn igel⸗
5

bellpreiumſt mnin
bos, i is tantum .
gunatum us boiis
cum efellu ſunt io⸗

(onler nun⸗
lio tol.57.²
1 gul conſen⸗
cuo id alo i⸗ .
ſol. 15 8 ſo .

0ln. 1.8A1z1. .

CAT. XXII. DEUITERONOMII. 1429

(animal) non operatur & (tamen) comedit, id vendatur. ⁶. Eod. verſ. 3. Non po-
teris abſiondere te] id eſt: Supprimere oculum tuum, quaſi illum non videas. 7.
Verſ. 4. Sublevando ſublevabis] Hæc eſt oneratio, ut imponas onus, 9. quod ab illo
(bove) deciderat. Eod. verſ. 4. Cum eo] i. e. Cum domino ejus (bovis;) aſt, ſi is
(dominus bovis) abierit ac ſederit, 9. dicens ei: quando quidem tibi injunctum eſt
præceptum, ut ſubleves, (tu ſublevavis ſolus, iſto caſu) ſi vis onerare, onera, liberum
eſt (iſtud & in arbitrio tuo poſitum, non verò præceptum eſt, ut oneres.) Verſ. 5.
Ne ſit inſirumentum viri ſuper fæminam] Ita, ut illa ſimilis evadat viro, quò inter viros
ambulet, quia iſtud non (fit alium in finem,) quàm ut ſcortetur. 10. Eod. verſ. 5.
Nec induat vir veſtem mulieris] Ut abiens ſedeat inter mulieres, 11. alia explica-
tio: (prohibitio iſta ideò facta eſt,) ne cadere faciat 12. crines pudendorum ac cri-
nes loci axillæ. 13. Eod. verſ. 5. Quia abominatio] Non prohibuit lex, niſi ve-

ſtem, quæ adducit ad abominationem. 14. Verſ. 6. Si occurrerit] Excipitur (nidus)

præparatus. Eod. verſ. 6. Non accipies matrem] Dum illa adhùc incubat pullis
ſuis. 15. Verſ. 7. Ile benè tibi ſit &c.] Si quoad præceptum leve, in quo nullum eſt

ſec..

Pe:

6. Et illius retium domino animalis perditi retti-
tuatur, idque ideò, ne dominus aninvalis careat
pretio, nam, dum hic lex dicit: reſlituas, ver-
bum iſtud cum effectu eſt intelligendum, uti
jam num. antec. 4. h. verſ. dictum eſt, confer.
not. in bons e b. loc. ac Jalkut Part. 1.
Fol. 29 1. col. 4. med. it. Bava mezia, ol. 22. b.
& fol. 2 6. b. it. fol. 27. a.
7. Conſer. quæ ſuprà ad verſ. 1. h. cap. n. I1. no-

tata ſunt, confer. & not- in Hννâ b. loc, ac

Jalkut fol. 292, col, 1. med.
3. Vide Exod. c. 23. v. 5. & Gur Arjeh fol. 219.
col. 2. fin. ac not. in pn p h. loc. ubi et-
iam tract. Talm. Bava mezia fol. 3 2. a, ad mar
ginem allegatur.
9. 14 eſt: ſemet abſtraxerit nec ſimuùl cum altero
illo adrnoverit, dicens ei: &c. confer. hic tract.
Talm. Bava mezia, fol. 30. a. & fol. 3 1. a. it.
Fol. 32. a. & fol. 3 3. a. it. Berachot, ſol, 19. 5.
& Sanhedrin, fol, 18.5. 4
10. Confer. hic Siphre & trad. Talm. Naſir cap. 3.
ſicuti in in nom erp ad marginem allegentur,
vid. Naſirx ſol. 5: a. it. Maccot, fol. 20, b.
11. Vide hic præ aliis P. Fagi nor. ad Paraphr.
Chald. h. loc, ac Jalkut Part. 1 fol. 29 2. c0l. 1.
med. it. Spenceri de Legib. Hebræor. ritual. lib.
2. cap. 17.

12. Vel: ne dejiciat, ſic verbum ν hic verto, 4
radice wa, in Gur Arjeh fol. 2 19. col. 3 princ.
exponitur: dyù ayn i. e. ablatio crinis, nem-
pèe i ee en wen die ayn i, e.
auferat vel removeat crines loci axillæ & loci
pudendorum, confer. quoad hane ſigni ficatio-
nem verbi ν infrà Deuter, c. 2 8. v. 40, ibique
not. n. 46. vid. & not. in nan no h. loc.
quarum explicatio num. ſequ. 13. habetur, in
MSto 1, pro ν legitur: 5i. e, removeat.
13, Id eſt: cavitatis, quæ eſt ſub brachio, ubi
crines naſcuntur, id enim dictio r ſignificat, de
qua vide Buxtorf. Lex. Chald. fol. 2362. in
not. pm v exponitur, quòd hujus loci ſen-
lus ſit: Dv& Wω ννοbe, . e. ne quis
ſeſe ornet ornatu muliebri, conſer, Jalkut P'art.
1, fol. 292, col. 1. .
14. Loci iſtius expoſitionem vide in notis npu
ʒn b. loc.
15. Confer. Levit, c. 22. v. 2 9. n. 39. & Gur Ar-
jeh fol. 2 19. col. 3. princ. ac not. in narn np
h. loc. ubi etiam tract. Talm. Chullin fol. 133.
b, & fol. 139. 2. & nl. 14,0. . & fol. 41. a. 5.
ad marginem allegatur, vid. & Jalkut Part. 1.
fol. 292. col. 1. circa fin. & col. 2. princ.
confer. & Bava mezia, ſol. 3 1, a. & ſol. 102.
3.

1430 PDEUTERONOMII. CAP. XXIE

pecuniæ diſpendium, 16. lex dicit: ut benè tibi ſit & dies (vitæ tuæ) producas; mul-
t0 magis (id locum habebit) quoad retributionem mercedis præceptorum gravium
17. Verſ. 8. Si æadificaveris domum novam] Si ſervaveris præceptum de dimittendo
nido, 18. tandem eveniet tibi, ut novam domum ædifices, & ſi executus fueris man-
datum de ſepto (faciendo) præceptum quippe trahit præceptum, 19. tunc acquires
vineam & agrum veſtesque decoras, ideò textus iſti connectuntur. Eod. verlſ. 8.
Septum] (Dictio Py ſignificat) ſepimentum circà tectum, Onkelos interpreta-
tus eſt εPâ, 20. ut ſit veluti theca, quæ ſervat id, quod in ea eſt. Eod. verſ. 8.
Si aliquis ceciderit] Dignus quidem ille erat, ut eaderet; ſed nihilominùs non danda
eſt per te occaſio mortis, quia devolvitur meritum per illum, qui meretur, 21. &
peccatum per eum, qui peccat. Verſ. 9. Diverſis generibus] (Nimirùm) triticum &
hordeum 22. atque acinos uvarum projectione manus (non ſimùl ſeminabis.) Eod.
verſ. 9. Ne fortò ſanctißicetur] (Verbum τιh vertitur) juxtà Targum ejus 2 8S
id eſt: polluatur, quicquid averſationi eſt 23. homini tàm in laudem, veluti eſt res
ſancta, quàm in vituperium, ſicuti id, quod prohibitum eſt, ei convenit lingua (vel

dictio:) Op veluti (accipitur in illo loco:) ne tangas me, quia RP 24.

Verſ.

16. Vide, quæ infrà ad Deuter. cap. 24. V. 1 8. n.
46. notata ſunt, it. not. ad Pſalm. 119. v. 129.
n. 9 5. & tract. Talm. Cholin, fol. 142. a. b. &
Kidduſchin, fol 3 9. b. & fol. 40. a.
17, Nempè: Ii illa ſervaveris, confer. P., Fagii
nor, ad Paraphr. Chald. b. loc. & Gur Arſeh
Ol. 2 19, col. 3. med. ac not. in an n, ubi
tract. Talm. Chullin ol. 141. 9. ad marginem
allegatur, confer. & not. ad librum Prec. Jud.
p. 2. p. 937. . med. ac p. 215. 2. fin. ac . prine-
vide & D. Wagenſ. Nizzach. p. 53. & p. 57. it.
Kidduſchin fole 39. 5. ac Jalkut Part. 1. F. 29 2.
col. 3. princ. —
1 8. Id eſt: de matre, quæ pullis ſuis incubat, di-
mittenda, qua de re paulò antè dictum eſt.
15., Confer. quæ ſuprà ad Deuter. c. 19. v. 11. n.
12. & ad verſ. 14. b. cap. n. 30. notata ſunt,
vide & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 484.
20. Id eſt: theça, à Græco 9Rn, alii vocem pyp
verierunt: loricam, æsραενwv Lxx. interpre-
tes tranſtulerunt s£uιαινπ coronam, confer. F.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. ut & Junii ac Tre-
mellii not. h. loc. vide & D. Wagenſ. Sota pag.
260. & p. 86 5. it Cholin, ol, 136. a.
31. Vel: devolvirur juſtitia per eum, qui juſtus

eſt, Hebr. π— y t, abfunt iſta à MSto I.

confer. quæ ad Numer. c. 9. v. 7. n. 19. notata
ſunt, vide & not. in on nom b, loc. Cunæus
lib. ?z de Republ. Hebræor. c. 15. verba iſta:
an —hh wee ee en een ieeeen,
(quæ in Seder. Olam rabba cap. ult. habentur,)
ſic tranſtulit: quemadmoduùm meriti renume-
ratio etiam poſt longum tempus recidit
ac revolvitur in eundem diem; ita & pec-
cati, confer. tract. Talm. Cetubot, jol. A 1. b.
& Bava kama, fol, 15. & fol. 46. a. it. fol. 51.
a.
22. Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 19. col. 3. fin. ac
not. in *ντπ ubi tractat. Talm. Kid-
duſchin fol. 3 9. 2. & Chullin fol. 92. b. ad mar-
inem allegantur, confer. & Peſachim, fol. 25,
a, & Berachot, fol. 35, a. it. Spenceri de Legib.
Hebræo. ritualib. lib. 2. eap. 18.
2 3. Hebr. 2yHae, quo nom iine intelligitur id, quod
homo non tangere; ſed ab illo recedere vel ſe-
met ſeparare debet, confer. hic tract. Talm. Kid-
duſchin, fol.,5 6. b. & Cholin, fol. I1 5.a. & fol-
116, 3à.
24. Sic uti Eſai. cap. 6 5. v. 5. habetur, quod non-
nulli tranſtulerunt: ſanctior ſum te, Vulgata
habet: ummundus es, Läx'Xx αοιε mun-
dus

keiinez, gde

CAb. XII.
—
Verl. 10. My⸗
(cies divetſis g
gata patia (iye
Verl. II. Mi
elſt, 16, Rabbit
politam, flatun
er Ciretlis gene

iunnt. Verl. 1
iſe eimmplſie
dum iple kans
ddlinguam mmal

(Aliqvis in udicl
Lauler zuelle G/

kam contemnun

— —
Qus Ium, confer.
9).V. . urta C.
hic fentendum en
wpote.
1). Vel: par tatio
Vige inffa Deuter.
eh ,.119 , i8l 4,
h, loc, udi etizmn
14.b, 3d magig
8
Dant, 1 60l 1924

6. Confer gua 14

ta ſunt, & alku
4, mech i. Klin,

17., Vile Leyit did

Pyn de 1. loe.
chabbat, ,0l, 1
.
. ſ. . 1.
Mehathor, .
17, 1 & Rrachig
1n ie eriedus,
Ubi na. Talm.
& dihte 3
11 1. n
likun pan,
ł 1), 6. Kdn
o. 6.8
Ra. & Beche

CALXNr
—.—
Mum gravium
de dimittendo
tusfaetisman-
tunc eguires
Bod. veti.
losintetptet
Pod verſ. 9.
nisnon danda
eretut 21. C
m) titicum &
ninabis.) Eod.
ejls 5NNONT
Vluti eſt tes
enitlingua vel
1 .
et.
.7. n. 19, DOtaäld
50 b, loc. Cunæns
. 15,Felba iſta:
o r
ul hadenun)
Im meriti ſenune⸗
tenpos lecidiit
biem; i pee.

119, 01, , ſn r
galtet. Lalct. Kid⸗

lol. g1,,40 wal ⸗

ePelacbim, ſol.
Serer belehit⸗

.
imeligiuu
jllo ececele “
rtc,liln N,
,folen 5 0

volnoe⸗

habetut, fulgna

1 ſum le,
,ut Wu
Nil e

27, Vide Levit. dict. c. 19. v. 19. n. 102. confer.

quod “

CAFP. XXII. DEüTERON OMII. 1431

Verſ. 10. Non arabis bove ſimul & afino] Idem judicium eſt 2 5. quoad omnes ſpe-
cies diverſas, quæ ſunt in mundo, par quoque eſt ratio quoad eos, qui agunt ſimùl li-
gata paria (diverſorum animalium,) dum quodlibet onus per viam ducere volunt.
Verſ. 11. Veſtimento beterogeneo] (Dictioe 13 0νâ) ſignificat id, quod mixtum
eſt, 26. Rabbini autem noſtri (vocem 19 Oν) exponunt: 1)9) NO Lidc eſt:
politum, filatum (ſeu netum) & tortum. 27. Verſ. 12. Funiculos facies tibi] Etiam
ex diverſis generibus, 28. ideò Scriptura illos (funieulos textui antecedenti) con-
junxit. Verſ. 13. Ee venerit ad illam eamque odio habuerit] Tandem. Verſ. 14.
Et ipſe ei impoſuerit occaſiones 29. verborum] Peccatum trahit poſt ſe peccatum, 30.
dum ipſe transgreſſus eſt (præceptum:) ne odio habeas, 31. tandem ipſe deveniee
ad linguam maledicam.t Eod. verſ. 14. Mulierem iſtam] Hinc (concluditur,) quòèd
(aliquis in judicio) non dicere debeat verbum, niſi coràm litigante. 32. Verſ. I15.
Pater puelle & mater qus] Quicunque educaverunt malam ſobolem, illi propter
eam contemnuntur. 33. Verſ. 16. Et dicet pater puellæ] Docet (hic Scriptura,)
quòd

3. a. & Sevachim, ſol. 18. ö. & Cholin, fol.
136. 2.
29. Id eſt: dederit aliis occaſionem traducendi
egam ipſeque diffamaverit eam, prout P. Fagius
in not. ad l'araphr. Chald. hie exponit, Junii ae
Tremellii yerſio habet: dedit occaſiones haben-
dorum ſermonum de ea, cenfer. Cetubot, ol.
22. 2. 5. & f. 46. a. 5. it. Sota, f. 2 3. à2. & Kiddu-
ſchin, f. 3. b. & f. 9. a. & f. 64, 2a.
30. Peccatum ex peccato naſcitur, confer. quæ ſu-
prà ad verſ. 8. h. cap. n. 19. notata ſunt, vide &
num. ſequ. 3 1. h. cap. ac not, in an now h.
cap. ut & Levit. c. 19. V. I I. & 12, n. 51.
31. Quod Levit. c. 19. v. 17. habetur, huc facit,
quod ſuprà ad Deuter. c. 19. v. II. n. 12. no-
tatum eſt, confer., net. ad librum Prec. Jud.
part. 2. p. 2 5 1. b. med.
32. Id eſt: præſente adverſario ſuo, non verò
clàm illo, confer. not. in nan no h. loc. ubi
Siphre ad marginem allegatur.
3 3q. Hinc colligunt, alumni flagitium in altoris
ignominiam vergere, prout P. Fagius ad Para-
phr. Chald. h. loc. noravit, confer. verſ. 2 1. H.
cap. n. 39. G& infrà Deuteron. c. 2 5. v. 4. n. 17.
it. Levit. 6. 2 I: v. 9. num. 37: ac D. Wagenſeil.
Sot. p. 805, it. not. in a , ubi Siphre ad
marginem allegatur, vide & Gur Arjeh jol.
319.

dus ſum, confer. Raſchi not. ad Eſai. dict. cap.
6 §. v. 5. juxtà Commentatoris noſtri mentem
hic vertendum eſſet: quia polluo ſea contami
no te.
2 5. Vel: par ratio eſt, Hebr. &, de quo
vide infrà Deuter. c. 2 5. v. 4. n. 14, & Gur Ar-
jeh f. 2 19. col. 4. princ. ac not. in nan
h. loc. ubi etiam tractat. Lalm. Bava kama fol.
54. 5. ad marginem allegatur, confer. Jalkut
Part, 1. fol. 29 2. col. 4. princ.
26. Confer. quæ ad Levit. c. 19. V. 19. n. 9 9. no-
tata ſunt, & Jalkut dict. Part. 1. fol. 292. col.
4. med, it. Kilaim, fol. 34, 23.

& Gur Arjeh ol. 2 19. col. 4. princ, ac nor. in
Hor O y. loc. ubi ſcribitur: excipi .n
i. e. linea, quæ non fſunt neta & torta, confer.
Schabbat, ol. 27. a. b. & jevammot, fol. 4. a.
5. & f. 5, b. it. Naſir, fol. 41. b. & f. 5 8. 2. it.
Menachot, f. 3 9. b. & f. 43. a. 5. it. Bechorot, f.
17. a. & Erachio, f. 3. a.
2 8-Sive: ſpeciebus, confer. hie not. in pan ne,
ubi tract. Talm. Jevammot ſol. 4. a. & fol. 5.
5. & Siphre ad marginem allegantur, vid. &
Jalkut Part. 1. †l. 29 3. cOl. I. med. it. Schab-
bartyf. 27. b. & Succa, F. 9. a. i7. Menachot f. 39.
a. b. & ſ. 10. b. & . 4 3. a. b. it: Naſir, f. 41. b.
6 58. a. & Bechorot, f, 17. a. & Erachin, .
5 38 855 s8

41432

DEUuTERONOMII.

„CAb. XXII.

quòd mulier non habeat poteſtatem loquendi coràm viro. 34. Verſ. 17. Et expan-
dent veſtimentum] Ecce hoc eſt ſimile, 3 5. (ut ſenſus lit:) alba reddunt 36., verba
inſtar veſtis. Verſ. 18. Et caſßtigabunt eum] Flagellatione. 37. Verſ. 20. Quòd

ſi vera fuerit res iſta
conſtet,) quò
mus patris ſui
verſ. 2 1. Ult fornicaretur

(Nimirùm ſi probatum ſit) per teſtes, factà præmonitione, (ac
ꝗ ſcortata ſit (puella iſta) poſt ſponſalia. 3 ². Verſ. 21. Adtoſtium do-
(Ut dicant homines:) videte ſobolem, 39. quam educaâſtis. Eod.
in domo patris ſui] (Dictio ponitur) pro π☚%âä i. c.

in domo patris ſui. Eod, verſ. 2 I. Omnes viri urbis éjus] i. e. Adſtantibus omni-

bus viris urbis illius. 40. Verſ. 22. Moriantur etiam ambo] (Hoc dicitur) ut exci-
jatur 41. factum delectationum, 42. ex quibus mulier nullam capit delectatio-

nem. Eod. verſ. 22. Etiam] (Id dicit Scriptura „) ut includantur, qui veniunt

—

poſt

„ E reEY er ee

219. col. 4. med. at Jalkut Part. 1. fJol. 293.
gol. 3. princ. .
4. Nempè: in judicio, ſic & P., Fa gius in notis
ad Paraphr. Chald. . loe. exponit, vide & Gur
Arjeh fol. 219. col, 4 med, ac not. in
man ubi Siphre ad marginem allegatur.
35. Id eſt: verba iſta parabelicè & per ſimilitudi
nem ſunt intelligenda, nimiruùm per verba teſti-
unm declarabunt & explicabunt parentes virgini-
tatem fſiliæ ſuæ, ſicuti explicatur pannus, ſic P.
Fagius in notis ad Paraphr. Chald. p. loc. vide
num. ſequ. 36. b. veer.
36. Id ell? declarant & perſpicuam faciunt rem
per teſtes, id enim hie ſignificat, confer.
num. antec. 35. . verſ. & Gur Arjeh ol. 219.
col. 4. med. ac not. in an e ubi Siphre
& tract. Talm. Ketubot l. 46. a. ad margi-
nem allegantur. confer. & not. àd Piolm. 6 8. v.
15. num. 27. it. tractatus Talm. num. 28. alle-
gati.
37. Hebr.
u m) de hac flagellation
Dedicat. Job. Buxtorfii, tatui de
Viaturis præmiſſa eſt, confer. & Gur Arjeh fol.
219. col. 4. med. ac not. in n-n SW, ubi
stiam Siphre S& Ketubot dict. fol. 46. a. ad mar.
ginem allegantur, confer. & Lighitfoot. ad Matt.
7ap. 26. v. 3. p. 46 1. edit. Lipf. confer. & tract.
Talm. Erachin, fol. 15.9. H
3 ½. Contfer. hic Gur Arjeh fol. 219. col. 4. ſin.
a& not. in 7 ρ“ ubi Siphre ad marginem

Nyp i. e. verberibus (eaſtigabunt e.
e vide plura in Epiſtola

quæ tractatui de Abbre-

14 *b. it. Erachin, fol. 15. a. it. Seideni uxar
Ebtraica, lib. I. c. 16. & lib. 3. 6. 1. & ſequ.

118. ac Jalkut Part. I. Fol. 29. col. 3. circà fin.

Jol. 50. a. „,
40. Cosfer. Gur Arſeh ſol. 219. col. 4. fin. ac
not. in an mbb b. loc. ubi Siphre ad mar-

ginem allegatur, vide & ſuprà Deuter. c. 17. V.

41. Si ſcilicèt vir in alio mulieris loco, quàm qui
concubitui deſtinatus eſt, delectationes capiat

n ri HN&&τ PXW*'i. e. ex quibus fœmingz

nullam capit oblectationem, ſicuti in notis
pan new] . loc. habetur, iſto caſu non ſunt
ambo ultimò ſuppliciò afficiendi, quoniam lex
hic dicit: ambo, quæ dictio, juxtà Rabbinorum
ſententiam, hunc habet ſenium, ut ſint rbam

Mn C i. e. ambo æquales quoad dels-
Qationem, uti in not. 'pan inev h. loc, habe-
tur, confer. num. ſeq. 42. 5. & Sanhedrin, fol. 6 6G:
b. & 86. a. it. Jalkut Part. 1. JFol. 293. col. 4⸗

princ. & Erachin, fol. 7. ñ a.
42. Sic vocem * quæ hic habetur, interprs-
tor, 4 — i. e. lætitia, oblectatio, nonnul-
li propoſterum concubitum hoc nomine intel-
ligi putant, conſer, num ſequ. 43

4

allegatur, confer- & Ketubot, fol. 40. . & fol.

it. Ketubot, fol. 45. 6c ol. 49: 2. it. Sanhedrin,

39. Vide, quæ ad verl. 1 5. h. cap. n, 33. notata ę

ſunt, conter. & infrà Deuter. c. 32. v. 20. num.

CA Vll.

oKülos; 4.
Nehendatun et

on Gifketunt

ii vbe] (

pen a0,0cat

Vetl. 26. Nan
keckus: guiaill

inlatgitconre

t exponunn n

Detimms gott

Erl. l:
ſalia in
(Jng

1. Nemp
PN in N
ſushuſus loci ſ
äSraf
Venlunt ac t.
etlam wortisl
110, 0l np.
bie ſeriptum ſe
Plaribun pro d
quam lediont
mlir tei ſint
heliin geicenl
ua non dddet,
Ilr ad Genet
vide e D. W
Hum 12, cOn
44. edea, qu
aſhciun,, cont
1, 11, nctiti,
dl 10r ael
ut idemſenmn
Dtotk, Ler
n l 29
fle ol,6

CAt. WII

—.—
.13. Meie.
lunt 34, detba
Verl. 20. Aul
tmonitione, (4
educaltis. Lod.
pro Mit.
dllantibus omni⸗
Cicitue) ut eici.
capit delectatio.
Uur, gui venint
poſt
i,fal, 40.5. & ſol.
. 2 it. Züdeni uor
.b. cap. M 3 nt d
ter. e, 32, f.20, HuI.

0, 19, C0) ,cita in⸗
9,40, 2¹ 1 Jtbectin,

1 119, l 2 fa. 1
N ubi öhme ad mal⸗
ſini Deiker t, I. K

Aleni ſoo, gainn gli
, delecladioned tin
i e. erguibus emina
olem, ſielli is notie
aur, o cail non iumt
cieph, uoniann er
dio, urt Rebbinonnn
ſenlum, At iin s
biſes godi del⸗
e lor hebe⸗
1Ssonhentin ol
un 1 fal 19, dele⸗
„9 “
Ar bie ebein imehli⸗
1, obleckatio, nonnll.
ium hoe nocnine e.
ſeqe,1

CAP. XXIII. DEUTRRONOMII. 1433

poſt illos; 43. alia expoſitio (verborum iſtorum:) etiam ambo, (nempè,) ut com-
prehendatur etiam fœtus (in utero exiſtens,) nam ſi prægnans fuerit (iſta fœæmina)
non differunt ei (ſupplicium,) donec peperit. 44. Verſ. 23. Et invenerit eam ali-
guis in urbe] (Quoniam illa in urbe inventa fuit) ideò ipſe rem cum ea habuit, fora-
men advocat furem, 45. ecce ſi illa in domo ſua manſiſſet, iſtud ei non accidiſſet.
Verſ. 2 6. Nam ſicuti inſurgit &c.] JIuxtà ſimplicem ſenſum hic eſt (verborum) intel-
lectus: quia illa compreſſa fuit atque (ſtuprator) illam per vim fubegit, * ſicuti aliquis
inſurgit contrà proximumſuum, ut illum interficiat; Rabbini autem noſtri id allege ri=

perimus docgtrinam &c, 46

.

cè exponunt (hoc modo:) ecce iſtud venit, ut doceat 9 NaH. i. e. & re-

Erſ. 1. Non accipiet] Non poterit eam ſibi (uxorem) accipere 1, nec ſpon-
ſalia in ea habent locum. 2. Eod. verſ. 1. Nec revelabit alam patrus ſui] i. e.
(Non ducat uxorem) illam ſœæminam, quæ levirum expectat patrem ejus,
MM 88 385 ss 2.

320

.„ Nempè; poſt priores adulteres, Hebr.
DATNPH in MSto 2. habetur iEn, ut ſen-
ſus hujus loci ſit: hala — y Nenn n

illi, qui poſt eos (priores adulteros)
veniunt ac tem cum conjugata babent’,
etiam mortis ſint rei, prout in Gur Arjeh fol.
220. col. I. pr. exponitur, in notis Epan ne
hic ſcriptum reperitur, quêd in nonnullis exern-
platibus pro: rermen legatur: &, juxt
quam lectionem hæc eſſet explicatio: quòd
martis rei ſint illi, qui cum ea præpoſteram ve-
nerem esercént, Hebr. — dei i. e. via,
quã non decet, adverſante ſcil. naturà, confer.
quæ ad Geneſ. e. 24. V. 16. n. 3 5. notata ſant,
vide & D. Wagenlſ. Sot. pag. 87 8. & p. 9892.
num. I2., confer. & num, antec. 42. H. Verſ.
44. Sed eam, quamyvis gtavidam, ultim ſuppliciò
afficiunt, conter. quæ ad Deuteron. c. 17, v. 13.
n. 22. notatàa untt.
45. Confer. hic Eetubot, fol. 48. 5. & Kidduſchin,
Fol. 10. a. eſt autem iſtud proverbium Hebræ-
um idem cum illo: occaſio facit furem, confer.
Buxtorf. L. ex. Chald. ol. 1835: ac Jalkut Part.

41. a. & ol. 66. 6.

nty Seen e n Senenete i. e. quôd omnes

1. fol. 29 2. col. 4. eitcà fin. & Sanhedtin, fol L

* Confer, hic Seldeni uxor Ebraica, lib. I. cap. 16.
it. lib. 2, c. 2. & ſequ ubi plura de ſponſalibus.
46. Vel: & deprehenditur doctrina &c. ſenſes
eſt: nn nnn de nrn en
) RN Ne PRNA i. e. quia venit (Scri-
ptura,) ut docegt de puella de ſponſata, quòd il-
la puella deſponſata fuerit per vim compreſſa &e.
ſic in Gur Arjch/ol. 220. col. I. princ. exponi-
tur, ubi ex bPeiachim f0l, 25. 5. adduçitur caput
ſecundum, quod incipit: —ye 9, unde locus
ide deſlumptus eſt, vide & not, in pam mD b.
loc. ubi tract. Talm. Sanhedrin, ol. 73. a. ad
marginem allegatur. SS

1‧ Confer. hic tract. Talm. Kidduſchin, fol. 67.
5b. ſicuti in -m hov ad marginem allegatur,
vid. & Berachot, Jol. 21. . & Jevammot, fol.
4. a. 5. & †ol. 49. 2, it. ol. 9 7.a. & Kidduichin
Ja1. 67,7„
2. Vel: non ſubſiſtunt; eſt autem hic ſermo de
d- W.*H. d i. e. ſponſalibus, quæ fiunt pecunia,
ſicuti in notis man n. b. loc. exponitur, de
quibus vide D. Wagenſeil. Sot. p. 55 I. num. 2.
confer. & Gur Arjeh fol. 220: col. I. princ. &
infrà v. 1 §. H. cap. n. 37.

1434

DEUTERONOMII.

CAP. XXIII

3. quæ patri ejus convenit; 4.

admonitus fuit (in illo loco:) nuditatem patrui tui, 5.

ſed ecce jam anteà de illa (in uxorem non ducenda) ipſe

(ita ſanè eſt;) ſed (id hic

ideò repetitur,) ut hac in re transgreſſio fiat duorum præceptorum negativorum 6.
& ut conjungatur 7. ei (textus, qui ſequitur, nempè: non veniet ſpurius &c. 8. ut

doceat (te S. Scriptura,) quòd non ſit ſpurius, niſi (natus ſie) de illis,

qui rei ſunt p=

næ exciſionis 9. & multò magis (is ſpurius eſt, qui natus eſt) ex illis, qui rei ſunt (pœ-
næ) mortis per domum judicii (infligendæ,) quia non infligitur mortis ſupplicium

propter (ullam) nuditatem, 10. in qua non

ſtum) attritione] (Verbailla: & v

teſtes. 11.
eum,) cui abſciſſus eſt nervus 12.
nis, ſed (ſemen) effundit atque guttatimm

veniet ſpurius in congregationem Domini] i. e.

ſit pœna excidii. Verſ. 2. Læſus (te-
notant eum,) cui vulnerati vel attriti ſunt

Eod. verſ. 2. Exſectus virilitate] (Verba 325 05 ſignificant
nec amplius poteſt ejaculari emanationem ſemi-
deſtillat nec gignere poteſt. Verſ. 3. Non

Non ducet uxorem fœminam Israéëliti⸗

dem. 13. Verſ. 4. Non veniet * Ammonites] * i. e. Non ducet Israëlitidem. 14.

Verſ.

3. Nempè: quæ levirum expectat patrem ejus,
qui œminam illam uxorem ducere vult, ſenſus
eſt: non poterit aliquis eam ducefe uxorein,
quæ patri iſtius viri, tanquàm leviro, jungenda
eſt matrimonio, vel: quam pater ejus, tanquàm
levir, uxorem ducere debet, ſic =n reWhie
interpretor & expono, confer. Gur Arjeh fol.
220. col. 1. princ. ac not. in an h. loc.
ubi etiam tractat. Talm. Jevammot, Jol. 97. 2.
ad marginem allegatur, confer. S& D. Wagen!
Sot. p. 55 1. & 587. S num. fequ. 4. at Jalkut
Part. 1. Fol. 294. col. 2. wed.
4. Id eſt: quam pater ejus, tanquam levir, uxO.
rem ducere debet, confer. num. antec. 3. & Jal-
kut Part. 1. fol. 294. col. 2. med.
5. Scilicèt: ne reveles, uti Levit. c. 1 8. vVerſ. 14.
habetur.
6. Confer. quæ ad Levit. c. 11. v. 3. n. 1 8. notata
ſunt, vide & verſ. 2 1. ., cap. num. 47. item cap.
ſequ. 24. v. 14. D. 31. .
Vide hic Gur Arjeh fol. 220. col. 1. princ. ac
not. in pam new, ubi Jevammot, Jol. 44.
ad marginem allegatur.
g. Hebr. Mhn, prouùt verſu 3. H. cap. habetur.
9. De qua vide Levit. cap. 4. V. 2. n. 3. vide &
Gur Arjeh fol. 220. col. I. med- ac not. in
on rov h. loc. —ð
40. Sive? propter ſcortationem, id enim dictio

7.

pon rD b loc.
1I. Confer. & hic Gur Arjeh Jol. 220. (0l. 1. Cire
cà fin. ac not. in Par n h. loc, ubi tract.
Talm. Jevammot, fol. 7 1. 2. 5. & fol. 76. a. &
fFol. 79. b. ad marginem allegatur, vide & Jal-=
kur Part. I. fol. 2 94. col. 2. circa fin.
I12. Id eſt: virga membri virilis, Hebr. ), uti hie
habetur, confer. not. ad 2. Samuel. 6 13. V. 1 5.
num. 9.
13. Conf. hic P. Fägius ad Paraphr. Chald . loc.
& Junii ac Tremellii not. b. loc. vide & Gur
Arjeb fol. 220. col. I fin. ac not. in b'pam
ut & D. Wagenſeil. Sot. pag. 563, n. 6. it. Je-
vammot, fol. 44. a. & fol. 7 5. b. & fol. 76.,5. it-
Kidduſchin, fol. 7 3. a. . & fol. 74. b.
“ Hebr. Na N, hæc & ſequentia, usque ad: 7)
n i. e, propter rem, abſunt à MSto I. confer.
hic Berachot, fol. 2 8. a. & Jevammot, fol. 16. 5.
* Confer. hic evammot, fol. 77. a. 5. & Cetu-

fol. 67. b. it. Horajot, ol. 10. 5. & Jadajim, ol.
76. a. it. Sanhedrin, fol. 103. .
14. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 220. col. I.

fin. ac not. in mom M h. loc. it. Jevammot,
fol. 69. a. & 76. 5 &à D. Wagenſeil, Nirzach.
Pag⸗

— ⸗
mpsy, quæ hie habetur, ſignificat, confer. Gur
Arjeh Jol. 220, col. 1. med. ac not. in-

bot, ol. 7. 5. it. Naſir, Fol. 2 3. 6. & Kidduſchin,

(Ab. XIl.
—
Ferl. ſ. Piy
eccandumin
16, Verl.7.
labit in mecke
corum, Verl
isdigaus ſiug
abominaberu.
maſcolos in fll
tium prebuen
ei leris genen
congregatione
Gucit, Pejor
Privat in hoc!

—
