gere: omnem oblationem Domini; reperimus]

autem, quod decimæ vocentur oblatio, dicitur
enim: & offeretis ex eis oblationem Domini
(Verſ. 26. h. cap.) Sequitur jam in eod. MSto
1. San i. e. dum offeretis &c. uti verſ. 30.
b. cap. habetur, videtur autem additio iſta eſſe
R. Joſephi, R. Simeonis filii, de quo aliàs di-
cctum eſt, vid fuprà verſ. 8. h. cap. Sign. “ & Nu-
mer c.7.v. 12. Sign. * it. verſiequ. 3 0..c. Sign. *
56. Confer. hic Gur Arjeh fol. 1 80. col. 3. fin.
ac not. in onm Me h. loc. confer. & Schab-⸗
bat, fol. 127. 6. & Eruvin, Fol. 3 1. 6. it. Peſa=
chim, Fol, 3 5. 6. & Beza, fol. 1 3.b. & Temurah;
Jol, 4. .. & fol. 5. a. H.
57. Vide etiam hice Gur Arjeh fol. I 90. col. 3. fin.
ac not. in a ino h. loc.
5 8. Nempè: ex decimis, quas ſacerdotibus dare
gebent, O?́ͦͦ́ẽVs MUMUNe
59. Sive: privata ac vulgaris, quæ non amplius
ſacra eſt; ſed ad quosvis ulus adhiberi poteſt,
ſicuti alia res profana., ſic dictionem in, quæ
hic habetur, interpretor, confer. Buxtorf. L. ex.
Talm. fol. 764. vide & n. 6 2. . verſ. 30
60. Pront ſupraà verſu 24. b cap. habetur.

61, Videlicèt: ne ad profanos live privatos uſus

Vertatur, confer. num. 2mec. 59. h. verzl.
62. Sive res profana, Hebr. e, de qua dictione
paulo amè n. 59. b. verſ dictum eſt.
* Poſt hæc in MSto I. addita funt iſta? Nh dh
Apr rL n e eeenn en
Ne PL e dee ee Nenn n eeen n
an e ee eee eden ee
72 9y en nen nn een dee en

1164 NüuMERORUM. CaAb. XINX.

Verſ. 31. In omni ** loco] Etiam in domo (ſive loco")) ſepulchrorum-. Verl.
32. Nec portabita proptere peccatum &c.] Ecce ſi non obtuleritis, porta-

bitis peccatum. 63, Eod. verſ. 32. Nec
Rl. .

moriemini] Ecce ſi pollueritis, moriemi-

XIX.

Erſ. 2, Hoc f ſtatutum * legale] Quoniam Satan ac gentes hujus mundi ſub-
ſannant 1. Iſraelitas, dicendo: quale eſt iſtud præceptum & quænam eiin-
eſt ratio? * ideò ſcribitur (& uſurpatur hic) de illo (dictio:) Hp Mi. e. ſta-

tutum, (ac ſi diceret Deus:) decretum 2. iſtud à me (venit) nec tibi licet illud rima-
ri. 3. Eod. verſ. 2. Et accipienter ſadducant) adte] In perpetuum 4. illa (vacca-

rufa)

a ya i. c. Non portabitis propte-
reà peccatum (verſ. 32. h. cap.) dum offeretis
opimum ejus (verſ. 30. h. cap.) poſtquam ſcil.
ſeparaveritis ex eo, (nempè:) ex fructibus non
decimatis, ab illo tempore ac deinceps non por-
dtabitis proptereà peccatum, dum ſcil, non co.
* medetis fructus non decimatos. Et res ſacras
ſfiliorum Iſraclis non profanabitis nec moricmi-
ni, (verſ. 3 2. H. cap.) atque ego vos eum in fi-
nem dehortor, (ne ſcil. comedatis fructus:)
dum illi nondum ſunt decimati, poſieà in eod.
MSto I.: additur: pyre ) i. e. Joſephus
Klius R. Simeonis, de quo vid. ſuprà not. ad verſ.
2. h. cap. Sign. * & v. 29. h. cap. Sign.*&cap.
ſequ. 19. v. 1 3. Sign. * it. Deut. cap. 32. verſ. 3.
Sign. * cœtetuùm de voce an, quæ hic in notis
habetur, vid. Buxtorf. Lexic. Chald. fol. 850.
& Selden. de Synedr. I. 2. c. 13. n. 7. pag. 89 5.
edit. Franc of. conf. & R. Salom. ad '1. 40. v. 9.
** Conter, hic tractat. Talmud. Jevammot, fol.
26. a. b.
63. Confer. hic tract. Talm. Kidduſchin, fol. 46.
. & Bava mezia, fol. 56. a. & Bava batra, fol.
384. 5. & fol. 14 3. a. it. Gur Acjeh fol. 180. col.
4. princ. ac not. in "p neu h. loc. ubi eti-
am tract. Talm. Temurab, fol. 5. a. b. & Mehi-
la, Fol. 18. 6. item Jevsmmot, ol. 89. 6. ad
marginem allegantur, vid. & Ja kut Part. 1, fol

64. Vide tract. Talm. Bechorot, fol. 27. 6. uti ad
marginem in nan mnev allegatur.
*Hæc & ſequentia, usque ad: & accipientes &c.
abſunt hic à MSto 1. poſita autem ſunt poſt ver-
ba: extrà caſtra, quæ verſu 3. b, cap. habentur.
I12 Sic verbum Pnn hic interpretor à rad. d unde

irrident, eodem fenſu accepit & R. Salomo ad

Cantic. c. 6.v. I. vide etiam not. ad librum Prec.
Jud. part. 2. p. 40. . med. ac Gur Arjeh fol.
180. col. 4. med. ac not. in Nτ h. loc.
S Jalkut Part. 1. fol. 234. col. 4. circà fin. &
Yol. 23 5. col. I. S 2.

42. a. b. it. Sevachim, fol. 14. 5. & Menachot,
Jol. 19. a. item Chulin, fol. 24. a.
2. Dictio udæis talem ſignificat conſtitutio-=
nem ſeu legem, cujus nulla datur ratio, confers

acn. 178. notata ſunt, it. Spenceri de Legib.
Hebr. ritual. l. 2. c. 1 5. ubi plura de vacca rufa.
3. Hebr. A7 i. e. curioſius inquirere, non enim
licet vm vyN TD i. e, curioſius ſcru-
tari opera Dei, confer. R. Salomo ad Eccleſ. c.

Exod. c. 6. V. J. n. 1. & Geneſ. c. 12. V. 10, n. 2 2.

23q4. (Ol. 3. med.

4. Conter, hic tract, Talm. Avoda Sara, fol. 23. 2.

Genel. c. 3. v. 7. & ad Levit. c., 2 5. v. 17. & a d

quæ ad Exod. c. 1 5. verſ. a 6. n. 176. & n. 177.

7. verſ. 14. ac Buxtorf., Lex. Talm. fol. 63 3. .

eſt ane, ſic & Gloſſa prm exponit ppyyn i. e.

** Hebr. nan “ yD W, abſunt iſta à MSto z.
confer. hic tract. Talm. Joma, Jol. 2. a. & fol.

3

Z
1

CAl. IuE.

—
Iufa)er nomine
n. Fod. Vet
nammſ werintti
ceptumn e icar
ti tetna caſtra,
es g. thattabe

u] Srabat (le
ſuum) rehzicieb⸗
7. cafre] (

ejicicbatur eutti
nopollutus 13,

—

. & ſome, /ol.
col. 1. ned, 1e no
darnbba 20 mat
1 f. C0l, 1, prine.
. Heſt: gux perfe
ſi nullom haden
genleil, Si, ), 9
Choroguph 1,l
lium Mer od

gile, ſol. 19, 4.

(. Roi, itin,

giigot, 20 Darapti
uu⸗ cl. 1.
it. Son, l, 41
1 Cone. ſi
emebim ſol 14,

7., Fire⸗ Zerundani⸗

ukne K
alalſp 6,14,7. 1
En id l.

4 Aenſel ons, an,

Rlur, id & Ligh

ſe Ague Felchen,
59 6. edlit. Ftaneof,
Armm enin miinz
Di Numer, e,
leifncol.

CANNN.

—
. Verl.
lins, porta.
l, moriemi⸗

s mundi ſb.

Juenamelin⸗
Müe. ſa.
etillud ima.
ille vacca.
ruka)

—
ol. 11 b Mia0

Nur.
X acihientes Ke,
em ſuntpoſtyet⸗
ca) habentuͤt.
à nad. d unde
otitppyn ie.
& R dalomo4d
1 . 1, Kad
t. zd librum byer,
1cGur Arjeh ſol.
n wob loe.

ill:? MSon.
fol.1 2, ol.

5. & Mennehot,

42.

iſtet conſtitati ⸗
tut talio, conſe

1 176. & n. 177.

Penee ge egb.
ara de veec⸗ iifn
gvirere, non enin.
e, (Miolius ſell
ono 20 Eccle. c.

ala, ,l 13,à
1 daufe HM

v⸗

no pollutus 13. atque leproſus. * Eod. verſ. 7. &t immundus erit ſacerdos que⸗

CAP. XIX. WUMERORUM. 116

rufa) ex nomine tuo vocabitur, (nempè:) vacca, quam fecit (mactari) Moſes in deſer-
140. Eod. verſ. 2. Rifam integram] i. e. Quæ ſit perfecta quoad rubedinem, 5.
nam ſi fuerint ei duo pili nigri, mins legitima 6. erit. Verſ. 3. Eleazaro † Præ-
ceptum de vicario 7. (conſtituendo hic habetur.) Eod. verſ. 3. Extra caſtra] Ex-
trà terna caſtra. 8. Eod. verſ. 3. & mactet illum Laliquis) in conſpectu ejus] Peregri-
nus 9. mactabat & Eleazarus inſpiciebat. Verſ. 4. Versus faciem tentorii conven-
144] Stabat (Eleazarus) in plaga ortentali (urbis) Hieroſolymæ ac dirigens (faciem
ſuam) reſpiciebat oſtium templi eo tempore, quo ſpargebatur * ſanguis. 10. Verſ.
7. H caſtra] (Nempè:) in caſtra præſentiæ Divinæ, 11. quoniam immundus non-
ejiciebatur extrà bina caſtra, niſi (illefuerit) gonorrhæàâ affectus, 12. & caſa noctur-

ad

„

5. & Joma, fol. 3. 5. item Gur Arjeh fol. 191. allegatur, confer. dict. tract. Toma, fol. 42. 5.
col. I. med. ac not. in ar me ubi. & Bemid- it. Para, fol. 47. b. & Sevachim, fol. 105, 6. &&
bar rabba ad marginem allegatur, & Jalkut fol. Yol. 113. a.
2735. col. I. princ. 9. Vel: extraneus, Hebr. , quo nomine hic in-
y. Id eſt: quæ perfectèà, omnino ae penitùs ſit ru. telligkur is, quinon eſt de genere ſacerdotali,
fa, nullum habens p'lum nigrum, confer. D. Wa. ½ contfer. not. in mart re he loc. ubi Siphre ad
genſeil, Scta, p. 906. n. 3. ac Lightfoot. Centur.) marginem allegatur, confer. & Joma, fol. 42.
Chorograph. e. I. pag. 7. edit. Lipſ. ac not. ad † a. & fol. 43. a. it. Sevachim, fol. I13. a. & Chu-=
librum Prec. Jud, part. 2. p. 24 5,: a. fin. ir. Me. Hin, ſol. I I. 2. & fol. 24. a. it. fol. 32. à.
gilla, fol. 29. a. * Confer- Sevachim, fol. 93. 5. & fol. 1137. a. it.
6. Profana, illicita, Hebr. hde; confer. hic P. Fa- Menachot, fol. 7. 56, & Chulin, fol. 11, a. & Jo-=
giinot. ad Paraphr. Chald. b. loc. ac Gur Arjeh ma, fol. 43. a-
Jol. 1&1. col. I. med. & not. in ar row b. 10. Confer. hic tract. Talm, joma, fol. 2. a. &
loc. it. Sota, fol. 46. a. . fol. 42. a. ac fol. 4 3. a. it. Fol. 6 S. a. prout in
† Confer. hic tract. Talm. Joma, fol, 42 a. b, & † opar n ad marginem allegatur, gonfer. &
Sevachim, fol. 14. 6. Menachot, fol. 27. 5. & Lightfoot. Chorogr. Jo-=

7. Sive: Secundario, vice ſacerdote, Hebr. b, de hanni præmitfla g. 3. p. 94 %. edit. Lipſ.

quo vide ſuprà Numer. 4. 16. v. 2 8. n. 97. ac 2. A1I. Ubi erat tabernaculum teſtimonii, confer. fu-
Paralip. c. 24. v. HI. ibique KRafchi not. confer. pra Numer. g, 5. Verf. 2. n. 6. & Levit. «. 13-v.
& Gur Arjeh ol. 181. cof. 2. princ. & Wa- 46. n. 74. & Deurteron. c. 2 3. V. I1. ibiqu- R.
genſeil. Sota, pag, 676, ac pag. & 42, it, not. in ½ Salom. not. n. 26, it. Sevachim, fol. 105. a.
no Mö ubi eriam Siphre ad marginem alle- 1 1 s fluxt em inis vir
gatur, vid. & Lightfoor. ad Luc. c. 3. v. 2. pag. . da Aaboran⸗ ſeminis virilis, de quo
Z *° item Honiork. Ley. Taſmm. for. “ „ aer3. Seminifluus, cui noctu ſemen fluxit, ſic ya
ed-. arque Selden. de Syn 7. N 2. (. 16., . F. P. Hvocarur, tonfer. Levit. diét. e. 15. V. 2. n. 7⸗

99 6. edit. Franeof. c Buxtorf. Lex. Talm. fol.
7. Erant enim trina Iſraelitarum caſtra, confer. ſu. * Bauxtorf. Lex- Talm. ol. 2127.

prà Numer, c. 5, verf. 2Z, num. 3, ac Gur Arjeh * Hebr. Munj abeſt iſtud hicà MStO z. conſer. ſa
Jol. 1§ I. col. z. med. ac not. in or nνubi Pra Numer-c. 5. V. 2. in not,
ttiam tract. Talm. Joma, Fol. 6ε%. ad marginem

4

NIMERORUM.

CAbP. xIX.

1166
ad veſperam] Transpone 14. illam ** (Scripturam) camqe (ſic) explica: & erit-
immundus usque ad veſperam ac poſteà veniat ad caſtra. Verſ. 9. El reponat extra

24772] In tres partes 1. diviſus fuit ille (inis,) una pars repohta fuit in monte ali⸗
varum 1¹6, altera autem diſtributa fuit ad omnes aſſervationes; 17. tertia data fuit

in antemurali,

auferre poſſent;

ſacerdotes conſecrabant ad alias vaccas (rufas;) quæ vero in antemurali erat, ea data-

fuit in aſſervationem, propter decretum Scripturæ, dicitur enim:

& erit cœtui filio-

um Iſraëlis in aſſervationem. 21. Eod. verſ. 9. In aquam ſiparationis] (Verba iſta:

A5 Pi hic ſignificant:) 1& Pbi.

e. in aquam aſperſionis, 22, veluti (acci-

itur in illo loco:) M 1¹. e, & projecerunt (ſive ſparſerunt) lapidem in me, 23. item

(in illo loco: N i. e. ut dejiciant (ſeu diſpergant) cornua gentium, 24. (voxi-

terant poſitus eſt, ſie ahρ expono, unde eſt
DrDD NWmHi. e. textus Scripturæ inverſus ſeu
transpoſitus, confer. Gur Areh fol. 18 1I. col. 2.
ceircà fin. ac not. in
Haà Nam. c. 27. V. 2. 6. —
XX Hæc verba & cœtera, usque ad: ac poſteà veni-
at, abſunt à½ MSto. I.

15. Confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 191. 0l. 2.
ubi tractat. Talm.
ar. fol. 27. ad marginem allegatur, vid Parah foot. ad Mar.
Para, ſol. 2. àe d. * ddie ipſe dictionem My reddeandam

fin. ac not. in ha ͤ,

3. Kin. fol. 96. b edir. Amſtelod. e.
1 Valen b. Molſes Albilda in Olat Tamid, quem
allegat D. Carpzov. in diſſert. de Vacca rufa,

Part. 2. Dogmnat. cap. 2e .
foot. ad Marci c.

confer. & tract. Talm. Jomafol. 4.3.
17. Nempè, ut costun filiorum 5
I, de quo vide n, 2 I1. h. verſ. 9. Confer. & not,
a librum Prec. Jud. part. 2. P. 247. à. fin. ac b.
rinc. ubi ſcribitur, quòd ex altera illa parte ci
neris r en
ſerint Ilraelitas-

138. Sive: . ter
locus urbis Hieroſolymæ, muro cinctus, inter

montem domus & atrium mulierum, prout in
Buxtorf. Lex. Talm. Jol. 747. habetur, conlker.

Id eſt: inverte ordinem S. Scripeuræ, qui hi

WmaR MRV̈ . loç. vide & in-

110 vide & D. Wa-†

gentſ. Sota, pag. 389. & ſequ. n. 4. item Light-
Zen * 13. v. 3. P. 639: & Elusd. Cho.
rogr. Johanni præimiſl. 5. 3. Pag. 94 8: edit, Lipſ.

Iſraelis aſſervare-

e. (lacerdotes) ſpar-

intermurali, Hebr. 7, ſic dictus fuit

& Levit. cC. 16. Vv. 24. n. 62. .
† Hebr. ny n, abſunt iſta hic ab utroque
MSto. =
19. Nam 7 nτ — nyn nn i. e. in oſtio atrii

18. quæ pars ad aſſervationes (erat data,) illa fuit extrà atrium, 19.
ut de illa urbium incolæ 20. & quicunque mundatione opus habebant, (aliquid)
de illa autem (parte cineris,) quæ erat in monte olivarum, ſummi

fuit vaſculum cineris, unde fiebat ſparſio, confer.

not. ad librum Prec. ud. part. 2. pag. 245. b.

princ. ubi hac de re plura, vide & Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 2040. ubi de vocis — ſignifica-
tione.
10, Sic Hy un hic interpreror, confer. Light-
foot. ad Marci c. 1. V. 3 . p. 599. edit. Lipf. u-
2 ιιτοι
21. Nempè, ut cœtui filiorum aſſervaretur in a-

n. 1 7. h. verſ. 2
22. Sic & Targum Onkeloſi habet: & i

putat per

ſperſionem, prout hoc verſ. 9. habetur, confer.

i. e. in aquam aſperlionis, autor itaque noſter

vocem —☚σ hic deducçit 4 — P i. e. projecit, ſpar-
ſit; non verò ½ —π, quod notat: ſeparavit, ex-
pulit, confer, P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
b. loc. ac Gur Arjeh fol. 1 % 1. col. 2. fin. ubi ad
objectionem R. Eliæ Mifrachi ſive orientalis re-
ſpondetur, confer. hic Spenceti de Legib. Hebr.
ritual. lib. 3. Diſſert. 3. c. 3. ubi plura de purifi-
cationibus. . WZ
2 3. Pront Thren. c. 3. v. 53. habetur.

24. Sicuti Zachar. C. I. V. 2 I. al. c. 2. V. 4, habe-
tur, ubi vide Raſchi not.

2

17

—
uqe
Didio RN
lem; Ieriptura

hkſagva ſit) ani
I1. Mlinm

tinum anin⸗

eNcipiafut nim

ne; alig eyplic⸗

turin atrium et

ſeptimo die, 33

—
1. Kilicet: pecc⸗
num. 92,2c Cur
Knot, in N

116. Id ek: enin

Pvn conlet ge
ta unt.
17, Vel: qload u
aqus ila ad aliun
narit, uſum adhit
b. loc.
19. Hebr. D,
Dw r ha

legatn

29. dife: hummenun
Anſeh. 19 1. col.
V loe. ut lalnn
ca Ho i. Nuir,
37.5. & Chulin
90, Sie Hebr ye
hane ſigniiezti
4. V. 1.& 2d Ley
Gur Arjeh l.
un wo ſo
.7àdma

11. Mne: iliui

Citurde mortuo
Ponitur, ide len
zun Heſt: etimi
eitiſgerſus guz
us, onler. daul

n dheſbo,

—

rehust Ariè
In momteoli
ettia datg fuit
fatiam, 19,
dant, (dligic,
Tarum, ſommi
ietat ea data.
tit cortui ſlio⸗

(Verbailla:

1, Feluti acci⸗
ume, 13, tem
in, 14, ſyvori.
laque
1 hie ab mtogde
1. e, in ollio anii
d Parlio conſek.
AIt, 1. pag 14). .

le & Puntotk, Lex.
cis Egniſci⸗

o COnter Liolt-
ſ99. eit Lipl u.
deadain Pund pet

1 alleryaletut in
9. habetut, iönlet⸗

ubet: Nid
gurot itage naltet⸗
le ploſeti ſel⸗

õ

2 8. Hebr. —.91, ſic in vulgatis editionibus, in
Arjeh f. 1 9 I. col. 3. princ. ac not. in nnaom Mmot

3090. Sic Hebr. Hy'a hic interpretor, conf. quoad

Yol. 72. a. ad marginem allegatur.

14 haupht, Cid.
. (ol.1, f. li 4
ilire Oriellaſs ⸗
ei de Ligid,ebf⸗

ubt Pori ge niſk⸗

habetur.

1,c.2. 4 lbe

D

31. Nèmpè: illius, nnn in aee i. e. qui egre-

32. Id eſt: etiamſi fuerit lotus; ſi tamen non fu

3

CAPxIx.

NuMFERORHNMMX..

(Dictio RN hic) notat i. e. expiationem 25, juxtà ſenſum ejus litera-

lem; Scriptura autem pro more ſuo vocat: NRNOT, 26. ad indicandum, quòd il-
la (aqua ſit) tanquàm res ſacra, ita, ut prohibeatur

12., Ppſe immundus) purgabit ſe iſt] (Nempè:) cinere vaccæx. 2⁰. Verſ. I 3. Mor-

excipiafur anima (ſive morticinum) jumenti, cujus pollutio non opus habet aſperſto-

ne; alia explicatio (dictionis:) 8, (nempè) quòd ſignificet quartarium 30, ſan-

guinis. 31. Eod. verſ. 13. Tabernaculum Domini Polluit] (Nimiruùm) ſi ingredia-
tur in atrium, etiam cum lotione; 32. ſed ſine ſparſione, (quæ facienda eſt) tertio ac
feptimo die, 33. Eod. verſ. 13. Adbuüuc immunditia ejus in illo ſt] Etiamſi * ille ſeſe

2 2. a. It. Naſir, fol. 45. a. & Maccot, fol. 8. 5. &
fol. 14. b. it. S chevuot, fol. 7. . L
33. Uti verſu antec. 12. h. cap. ha betur, confer. hic
D. Wagenlſeil. Sot. pag. 912. ac Lightfoot. ad
Matth. c. 8. v. 2. p. 309. edit. Lipi.
Hebr, vv. by , in MSto 1. poſteà addita
ſunt iſta: y ein de n n e , e
mya ihn e ee nn den e ee
& en a een en erird eh e
Lyap dn y n den e de e ee
ðõ
727 Qyna* , e nn en r
l

2 5. Scilicèt: peccati, confer. Levit. c. 6. verſ. 22.
num. 82 a Gur Arjeh fol. 181. col. 3. princ.
& not. in Pan row h. I1o.
25. Id eſt: Scriptura uſurpare ſolet dictionem
TꝑSP, confer. quæ ad v. 22. b, cap. n. 54. nota- †
ta ſunt. B .J
27. Vel: quoad utilitatem privatam, nempe: ne
aqua illa ad alium, quàm ad quem lex illam deſti-
navit, uſum adhibeatur, conf. not. in pam nee
h. loc. . =l

ℳ„

W habetur, quòd in aliquo exemplari
pro 2“ legatur; MW i, e. iſtô ſcil. cinere.
29. Sive: humanum cadaver, Confer. hic Gur
99) enn en i. e. Quoniam dicitur:
quia aqua ſeparationis non fuit ſparſa ſuper eum
S&c. (h. verſ. 13.) adhuc immunditia ejus in illo
elſt (d. verſ. 13.) quid lex vult dicere? (nimirùm;)
quoniam dicitur ſuprà in textu⸗ ſi non purga-
verit ſe die tertio & die ſeptimo, non erit mun-
dus (verſ. 12. h. cap.) exinde poſſem ego intelli-
gere, quòd, ſi non ſparſerint ſuper illam omni-
bus ſeptem diebus ſparſionis, quòd (inquam, )
ipfſe recipere poſſit ſparſionem poſt ſeptem dies in
die uno duas ſparſiones loco ſparſionum (quæ fie-
ri debent die) tertio ac ſeptimo, quocircà dicitur
(hoc verſui 3.) adhue immunditia ejus in illo eſt,
ac ſi diceret, quòd ipſe amplius opus habeat aliis
ſeptem diebus, ſicuti ab initio atque debeat ſpar-
gi die tertio & ſeptimo; priores autem dies in-

ter
Hhhhhhh

h. loc. ut & Jalkut Part. 1. fol. 23 5. col. 3. cir-
ca fin. it. Naſir, fol. 43. a. & Avoda Sara, fol.
37. b. & Chulin, fol. 72. a.

hanc ſignificationem Raſchi not. ad Thren. c.
4. V. I. & ad Levit. c. 2 I. v. 11. n. 41. vide &
Gur Arjeh fol. 191. Col. 3. med. ac not. in
pN NDW h., loc. ubi tractat. Talm. Chulin,

ditur de mortuo, uti in an row h. loc. ex-
ponitur, vide Levit. dict. c. 2 I. v. 11. n. 4 1.

erit aſperſus aquà ſeparationis, non erit ille mun-
dus, confer. pauloò poſt num. 34. h. verſ. it. tract.
Talm. Schevuot, Ol. 16,., 6, & Kidduſchin, fol.

1167
taque ) ſignificat i. e. ſparſionem. Eod. verſ. 9. Erpiatio peceati eft]

quoad uſum privatum. 27. Verſ.

tieinum anima] Quodnam eſt iſtud morticinum animæ? (nempè:) hominis, 29. ut

1¹

nn ee enn ee ennn eee een

1168

NuMERORUM.

abluerit. 34. Verſ. 14. Omnis, qui ingreditnr † tentorium] Dum adhuc mortuus in
illo eſt. 35. Verſ. 15. Et omne vas apertum] De vaſe fictili loquitur Scriptura,

quod non recipit immunditiem à tergo ſuo; 36. ſed à parte ſua interiore, 37. qua-

propter ſi operculum clauſuræ ejus 38. ei (vaſi) non benè fuerit conjunctum, 32.

immundum erit (vas iſtud;) ſed ſi tegumentum juncturæ fuerit ſuper illo (vaſe,) iſtud
mundum erit. Eod. yerſ. 15. Contortum] (Vox:) notat 2 i. e. con-
junctum (ſeu juncturam,) linguâ Hebræâ, * ſic quoque (accipitur in illo loco:)
HNS i. e. conjunctionibus 40, Dei iNd, (quod ſignificat:) aHNi. e.
conjuncta ſum ſorori meæ. 4 1. Verſ. 16. In ſuperficie *vvegri] Rabbini noſtri (hoc

ita) explicant, ut includant operculum & latus feretri 42. & eſt ſenſus literalis † ver-
bo⸗

tereidunt vel irriti ſunt,) ſimile vide ſuprà Num.
c. 6. v. 12. in Nazitæo, videtur hæc additio efſe
R. Joſephi, R. Simeonis filii, de quo vid. cap.
præced. 1 9. v. 30. Sign.* .
34. Si tamen non aſperſus fuerit aquà ſeparationis,
adhuc in mundus erit, vide, quæ paulò antèn.
32. h. verſ. notata ſunt, conter. & Sevachim,
fol. 3 3. b. S fol. 3 4. 2.
Confer. hic tra ct. Talm. Schabbat, fol. 83 b. it.

Schabbat, ol. 84. b. & Chulin, fol. 2 5. a. 6.
** Hebr. ay a, in exemplari Hebræo, quo
uſus ſum, ut & in utroque MSto legitur: α
y i. e. linguà Arabica. ”
40. Sic ex mente Commentatoris noſtri nos

Geneſ. c. 30. v. 8. habetur, ubi vide not. n. 13.
confer. & Gur Arjeh fol. 18 1. col. 3. fin. ac not.
in nan now bh, loc.

Jevammot, fol. 6 1. 2. & Bechorot, fol. 45. a.
& Nidda, fol. 55. a. it. Spenceri de lL. egibus
Hebtæor. ritual. lib. 1. c. 8. Sect. 1. & ſequ. us-
que ad cap. 9. —
35. Vide hic Berachot, fol. 63. b. & Schabbat,
Jol. 2 8. a. it. Gur Arjeh fol. 18I. col. 3. med.
ac not. in D . loc. item not. ad. li
rum Prec. jud. part. 2.p. 232. a. med. ut & Jal-
kut Part. 1. ol. 237. col. 2. med. it. Succa, 7ol.
21.ʒ a. S Gittin, fol. 57. 5. .
3 ”. Id eſt: 4 parte exteriore, ſie n hic inter-
pretor, confer. Gur Arjeh fol. 18 1. col. 3. med.
ac not. in on r ubi tract, Talm. Chulin,

Vol. 2 5. a, ad marginem allegatur, it. Jalkut Part.

1. Fol. 237. Col. 3. fin.
37. Hebr. )r, uti hic habetur, dicitur alibi:
Pw&n vide Raſchi not. ad Levit. c. 11, verſ. 34.
n. 82.
3 8. Vel: operculum juncturæ ejus, fic renx D
hic interpretor, confer. P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. ut & Junii ac Tremellii not, b. loc. vide
& Buxtorf. Lex. Talm. ol. 46 6 —
39. Et quaſi intortum aréctiſſimè, ſic nman ind,
uti hic habetur, vertere & exponere poſſis, con-

41. Vide Geneſ. dict. c.
Raſchi, ubi plura.
*XX Confer. hic tract. Taini. Nafir, Jol. § 3. 5. &
Avoda Sara, fol. 37. b. it. Schabbat, fol. 10 1.
5. & Peſachim, †ol. 14. b. & fol. 79. 2. & Chu-
lin, Fol. 2. b. it. Succa, Fol. 37. a. & Sevachim,
Jol. 9 3. 6. & Menachot, fol. 7. b. & Nidda, Jol.
44. 2. S
42. Siye: loculi, ſic hy & 79 hic interpre-
tor, in notis pnn mnenw exponitur 77, quôd

30. verſ. 8. ibique not.

feretro imponitur; 59 autem vocentur illæz
tabulæ, aPPW'i. e, quæ in lateribus loculi
ſunt, operculum itaque & latera feretri polluunt
aliquem tactu, ſi feretrum in ſuperficie agri exi⸗
ſtat; aſt ſi iſtud ſit in tentorio, tunc illud eos,
qui in tentorio ſunt, etiam ſine tactu polluit, con=
fer. Numer. c. 7. vs 16. n. 39. ac Gur Arjeh fol.
1 I. col. 4. princ. ac not. in am e, ubi eti⸗
am tract. Talm. Chulin, fol. 72. a. ad margi⸗

fol. 56 5. .
† Hebr. w %, iſtud, ut & ſequentia, usque ad:

fer. Geneſ. c. 30. V. 8. D. 12,1t. tractat. Talmud.

RTN i. e. & mundabit illum (quæ verſu

CAAb. XIX.

hic vertere volui, alii aliter tranſtulerunt id quod

ſit v den , rpeen n i. e. tabula, quz

nem allegatur, vide & Buxtorf. Lex. Talmud,

4

0l , it Eiachin
4. Hebr. o

Anemalieg
1

19 bh.

SðZ

(ont. hie 1ract Tal

(A. MI.
—
borum) inſupe
glem)tacn. 4
Kcit monditieme
Ciciur tic)
yelutielt ſeriptu.
guan ſihcfatin.
iſieautem (textus
ionis immmundu
indutus elt, lacia
uod 47, elyfin

(uödilleſague)

Focd, erl.21. B

um., 51. Vetl.2

ſicus elt ſopermme
Patuterit iln
—
ca,, babentur) abli
ſer hie nadhlaln.
fol zn. heit jeam
16. ⁄6Chulin,
lu, . Pelchim,
4). Non mem poli
cell. 42, conler, gu⸗
19, h, 70, n. 76. h,
1,5l 1 7,tol. ,n
44. HWell: die ſegino
Gus, confer, & die
21 fn. Ecol, zine,
1r dfl ii⸗
nmtd l .a
lſchin, ſ0l,14
ne Fee

n.

is oheris Talml die
(s autemn, 30

araltem, aa guen
dehervo . 16. 4. 1

tur, conte

14, b. itein ſall
3. clrc fin. Nl

46. Conſen kie Gur ⸗
*Mein n vor
d,

CA. N.
—
mortuusig

Seniptura,

am, 39,

raleiſtad
ke, con⸗
lo loco:
ie.

noltni hoe

lalis et⸗
bo⸗

—
12 .4.5,
Hebrao, quo
gut: w

eruntic,/uod
ge not. n. 13.
3 Kmn ae hot,

ibigue non

ol 73.5,8
at, ſolr101,
79, Chu-
& Kerachim,
(Niada, ſol.

hie interpfe⸗
,1abule, gue
vocentyr ile
leribus loculi
geinipolluunt
ſeie zgii ell⸗
unc Ulud eos,
u poluitcon⸗
ir Aſel kel
vp, ndieli⸗
2 40 marpi⸗
Ler. Talmud,

,, ugea0:

2 etlun 1eh
ip.

Jol. g. a. it. Erachin, f. 3. a. & Horajot, Jol. 9. 5.
45. Hebr. †haν, eit is liber ſextus parris quar-

46. Confer. hic Gur Arjeh fol. 182. col. 2. princ.

CAp. XIX.

NuMERORUM.

1I69

. . . XN . „ . . ——
borum:) in ſuperficie agri (nempè:) ubi non eſt tentorium, ibi mortuus polluit (ali-

quem) tactu. 4;3. Verlſ. 19. Et mundabit illum die ſeptimo]

Ille (dies ſeptimus) per-

ficit munditiem ejus. 44. Verſ. 20. Er Ri aliquis immundusz fuerit faltus & 7.] Si
dicitur (hic) pp i. e. Sanctuarium, cur nominatur 2 i. e. tabernaculum 2 Ec.

veluti eſt (ſcriptum in tractatu Talmudico:) Schevuot. 45.

Verſ. 2 1. Et qui Sargit

uam ſeparationis] Rabbini noſtri dicunt, 46. quòd is, qui ſpargit, mundus lit;
iſte autem (textus Scripturæ hic) veniat, ut doceat, quòd ille, qui portat aquam purga-
tionis, immundus fiat immunditie graviori, 47, ita, ut etiam veſtimenta, quibus ipſe
indutus eſt, faciat immunda, id, quôd non ita eſt in eo, qui tangit, 48. & hoc eſt,

quod

49. exprimit (hic Scriptura per verbum:) — P i. e. ſpargens, ut indicet tibi,

quòd illæ (aquæ) non reddant immundum, donec in eis ſit quantitas ſparſionis. 50.
Eod. verſ. 2 I. Et qui tetigerit, immundus erit] Non tamen opus habet lotione veſti-

um. 51.

Verſ. 22. Er quicquid tetigerit] (Nempè:) immundus iſte, qui immundus
factus eſt ſuper mortuo, id ipfum immundum erit. 52.

Eod. verſ. 2 2. Et anima, **

gæ etigerit illum] (Videliceèt) eum, qui ſuper mortuo immundus eſt factus. Eod.

Hhhhhhh 2

vVerſ.

cap. habentur,) abſunt ab urroque MSto, con-
fer. hie tract Talm. Joma, ol. 43. a. & Succa,
Jol. 3 I. . it. Jevammot, fol. 72. 5. & Sota, fol.
16. 5. & Chulin, fol. 9 9. . it. Temurah, jol.
12.56. & Peſachim, fol. 34. 5.
43. Non autem polluit ſine tactu, vid. num. præ.
ced. 42, confer. quæ infrà ad Numer. cap. 3 1. V.
19 n. 70. & n. 76. notata ſunt, item Ja kut Part,
1. Ol. 2 37. col. 1. med. & col. 4. med.
44. Id eſt: die ſeptimo plenè ac perfecte erit mun-
dus, confer. & hic Ja kut Part. 1. fol. 23q 8. col.
2. fin. ac col. 3, med. it. tract. Talm. Joma, ol.
14. a. & fol. 43, b. it. Megilla, fol. 20. a, & Je-
vammot, ol. 73. a it. Naſir, Pol, 61, b. & Kid-

duſchin, ol. 25. a, & Jol. 62. a. it. Sevachim,

Jol. 17. b.
* Conf. hic tract. Talm. Naſir, f. 6 1, a. b. & Maccot,

tæ operis Talmudici, agens de juramentis; lo-
cus autem, ad quem hit reſpicitur, habetur in
Schevuot ol. 16. b. uti in Apar mnou ad mar-
. ginem allegatur, confer. & tract. Talm. Maccot,
Jol. 14. b. item Jalkut Parr. 1. Fol. 23 8. col.
3. circà fin.

ae not. in -a T*, ubi tract. Talm. Nidda,

F.9. a. ac Joms F. 14. a. ad marginem allegantur.

47. Confer. Levit. c. I1. V. 40. n. 114.
48‧ Nam, qui ſolùm tangit nec portat, is tantam

ad veſperam usque immundus eſt, nee opus ha-
bet, ut veſtes ſuas lavet, ſi cuti is, qui portat, con-
fer. num. ſequ. 50. & 51.

49. Id eſt: ſpecialem facit mentionem m i. e,

ſpargentis, ſic verbuim .* *α, quod hic habetur,
expono.

50. Id eſt: tantum aquæ, quantum ſufficit ad ſpar-

ſionem, nempè, ut inde ſpargi poſſit, nam ſi quis
tetigerit — iο tantum (aquæ,) uade
ſparſio fieri posſit, iſte ma Nnv i, g. pollu-
it veſtes (ſuas) ſi verò non tantum tefigerit, noa
polluit veſtes ſuas, prout in Gur Arjeh fol. 192.
col. 2. med. habetur, confer. &not. in er rD,
bhb. loc. & infrà Numer. c. 31. V. 23, n. 105. &
n. 106, it, Jalkut part. 1. ol, 23 §. col. 4. med.

51. Confer. quæ paulò antè n. 4 8. b. verſ. 2 1. no-

tata ſunt, vide & not. in non now h. log. it.
tract. Talm. Joma, ol. I4. a. & Nidda, fol. 9. a.

52. Vide hic Gur Arjeh fol. 182. col. 3. med. ac

not. in an ine h, loc. it. tract. Talm. Avoda
Sarà, ol. 3 7. a. b.

** Confer. hic dict. tract. Talm. Avoda Sara, Jol.

37. . b. it. Spenceri de Legib. Hebræor, ritual.
l. 1.6c, 8. Sect. I. & ſequ. usque ad cap. 9.

1170 NuMERORIM.
vVerſ. 2 2. Immunda erit usque ad veſperam] Hinc diſcimus, quòd mortuus ſit pater
datrum immunditiei 53. & quòd is, qui illum tangit, ſit pater immunditiei atque-
polluat hominem, & hæc quidem expoſitio eſt juxtà ſenſum illius (Scripturæ) litera-
lem ejusque conſuetudines; 54. aſt expoſitionem myſticam (hic) tranſtuli ex Jeſod

55. R. Moſis Hadarſchan, quæ hæc eſt: Verſ. 2. Et accipientes (adducant) ad te] (Ni-

mirùm accipiant) de rebus ſuis, 56. quemadmodúm (enim) monilia aurea ſibi 57.
detraxerant (Iſraélitarum fœminæ) ad vitulum (conficiendum) de rebus ſuis; ita ad-

ducant iſtam (vaccam Iſraelitæ) ad expiandum illum (vitulum) de rebus ſuis. Eod.

verſ. 2. Vaccam rufam] Res ſimilis eſt filio ancillæ, qui palatium regis inquinavit,
dicunt (ei homines:) veniat mater ejus & abſtergat ſordes, ſic veniat vacea (rufa) & ex-
jet vitulum. 58. Eod. verſ. 2. Rufam] (Rufa accipienda eſt) ideò, quia (ſcriptum

eſt:) ſi rubra fuerint (peccata,) tanquàm coccinum, 59. nam peccatum dicitur ru-
brum. Eod. verſ. 2. Perfectam] Propter Iſraélitas, qui fuerant perfecti; ſed facti

ſunt commaculati propter illum (vitulum conflatilem,) veniat (ita que) iſta (vacca ru-
fa) atque pro illis faciat expiationem & ad perfectionem ſuam (priorem) redeant.
Eod. verſ. 2. Non aſcendit ſuper eam jugum] Sicuti (Ifraêlitæ) ruperant à ſe jugum-
cœleſte. Verſ. 3. Ad Eleazarum] Quemadmodùm (Ilſraëlitæ) ſe eongregaverant-

ad Aaronem, qui (ſummus) ſacerdos erat, ut faceret vitulum, éo, & quoniam Aaron
fecerat vitulum, (ideò) non datus fuit * ei cultus iſte, ut illum adminiſtraret, quia ac-

cuſator non fit adyvocatus. 61. Verlſ. 5. Et comburat vactam] Sicuti combuſtus fuit
vitulus. Verſ. 6. Lignum cedrinum & hyſopum & coccum vermiculi] Tres iſtæ ſpe-

cies (fuerunt uſurpatæ) intuitu trium millium virorum, qui vituli cauſa ceciderant;
eſt autem cedrus omnium arborum altiſſima, ſed hyſſopus omnium (plantarum) hu-
millima, in ſignum, quòd excelſus, qui ſeſe effert atque peccat, ſeipſum deprimere de-

hbeat

ChAb. XIX.

— .

53. Id eſt: præcιι+αHαοaα principalis cauſa & origo
immunditiei, confer, Levit. e. 1 1. v. 34. n. 84.
ac Levit. c. 1 5. v. 5§. n. 20. it, not. ad Hagg. c. 2.
v. 13. D. 7. 8. 9. S& 10. it. V. 14. D. 12. ac Jalkut
Part. 1. fol. 239. col. 4. med.
54. Id eſt: juxtà conſvetum loquendi modum,
proutS. Scriptura loqui ſolet, vel ſecundum re-
ceptas conſtitutiones, ſicM hic ex pono, con-
fer. ſuprà v. 9. h. cap. n. 26. ubi etiam dictio
p üſurpatur.
55. Hebr. ) i. e. fundamemo, ſie voc atur liber

dicti R. Moſis Hadarſchan, de illo confer. ſupra

Numer. cap. 7. V. 19. n. 43. item infrà Num. c.
26. v. 24. D. 40. ac Num. c. 2 8. V. 19, H. 50, &
Numer. c. 3 2. V. 24. n. 2 10 .
56. Vel: de tebus, quæ ipſorum proptiæ ſunt,

de bonis ſuis, eonfer. quæ ſuprà ad Numer, c. 7.
v. 12, D. 30. & n. 32. notata ſunt.
57. Uti Exod. c. 32. v. 2. habetur.
58. Seil. con flatilem, confer. hic præ aliis D. Carp-
zovii Diſſertat. de vecca rufa, Part 2. Dogm. æ.
2. p. 6 1. ac ſequ. ubi hac de re plura.
59. Prout Eſai c, I. v. 1 8. habetur.

60. Sic præceptum hic datum eſt, ut Iſraëlitæ ſe-

congregarent ad Eleazarum, iſta enim hic ſup-
plenda vel ſubintelligenda ſunt.

* Verba iſta: non datus fuit ei cultus iſte, ut illum

ad miniſtraret, abſunt in Hebræo ½ MSto I.
61. Confer. quæ ad Levit. c. 16. vV. 4. n. g. notata
ſunt, vide & tract. Talm. Roſch haſchana fol.

26. a. uti Buxtorf. in Lexic. Chald. fol. 15092 “

allegavit.

4
4 .⸗

(C4. .

bextadinſtar hy
iipeccatum Vit
ſtatio 6, in que
bo Al. 5. S
erant,lc vatca
(lrelieperti

itluper aglam

(a)ombulte h

Erl.1. 0
delento
Etmort
rufa! (nimimum

forum erpiet.

——

i. Conlet, dæ 20

ſunt,

6, Lit etiam cinien

ltaelius 20daqam
ligenda ſunt.
64. Id ell mmimnadt
po nit ſignißta

4. UeiRrod c, 32.

n. 107. conler, &
677. V.4 ,P, 1,e⸗
Verba illa: ſie n
ilmoccbdt W
brro4ASio,,

(6, biodt kod

de Zls Ralchi n0tas,

(. Hieti g. 17. k⸗

goier expoſſtio R.
ug iſe K. Moſss
entetiam N heche

henel ſo .
enelſol zo co,

n Delhos ſol

Dicnanone e

DZ

—
s ſit Pater
tieieten
ute) liter.
uli er ſelod
Au]Ni.
res ſdi .
is; id.
ſig. Eod.

din ſetiptum
n dicitur ru.
di; ſec fadi

lalvaccatl⸗

em) tedeant, 1

le ſugum⸗
regayerant

.
SDð

CAbP. XX.

Ohiach datron
atet, giaae.
hmnbultas fuit
Ires ila ſpe.
2 ceciderant;
Antarum hd

epnimere de.
beat
120 Numnet,7.

grili 0.Cap⸗
bart⸗ 1. Dogenek⸗

plura.
1.

lusilie, ilum
V.4. h 9,notat a
ſch batchena fol.

63. Sic etiam cinis vaccæ combuſtæ aſflervabatur

64. Id eſt: animadverſio, p&na, id enim dictio

c 7. V. 43. P. 71, edit. Lipſ.

pbprao 4 MSto I.
4 66, . Proùt Exod. dict 6. 32.V. 20, habetur, ubi vi.
1, ut Maelie ſ⸗

luenin bie i⸗. 67. Sicuti v. 17. h. cap. habetur, & hactends alle-

in Draſchos ſol. 69. col. 2. prout D. Carpzov.

NuMERORIMA rr7r

beat ad inſtar hyſſopi & vermiculi, ut ipſe expietur. 62. Verfſ. 9. In cuſtodiam] Sic.

uti peccatum vituli euſtodiebatur in generationes ad pœnam, 63. nec tibi ulla eſt vi-
ſitatio 64. in qua non ſit viſitatio vituli, dicitur enim: & in die viſitationis meæ viſi-
tabo &c. ⁶5. & quemadmoduùm vitulus polluebat omnes, qui circà illum occuùpati
erant, ſic vacca ** (rufa) cunctos, qui circà illam occupati ſunt, contaminat, ac, ſicuti

(lſraelitæ) per cinerem ejus (vituli conflatilis) mundati ſunt, dicitur enim: & diſper=

ſit ſuper aquam &c. 66,. ſic etiam (dicitut:) & accipiant pro immundo de cinere (vae-
lal. bo⸗ cæ) combuſtæ, hoſtiæ propeccato &c. 67, N
inquinartt ; JJMM
(ruka) er.

CAL. XX.

Erſ. I. Omnis tæœtus] Costus integer, quia jam anteà mortui erant illi, qui in
deſerto occubuerant; iſti autem ad vitam erant ſegregati. 1. Eod. verſ. I.
E mortua f ili Mirjam] Cur conjungitur mors Mirjam 2. textui de vacca

rufa? (nimirùm) ut indicet tibi, quòd, ſicuti oblationes expiant; ita etiam mors ju-
ſtorum expiet. 3, Eod. verſ. I. Et mortua eſtibi Mirjam] Etiam ipſa per oſculum

Hhh—ðñlühhh 3 (Dei)

*

82 Konler. quæ ad Levit. e. 14. V. 4. n. 6. notata .. 2. p. 61. allegavit,
. I. Confer. hic præ aliis not. in "nom npw /. loe.
Iſraelitis ad aquam purgationis, iſta hic ſubintel- 2. Vide Gur Arjeh Jol. 1 9 3. col. 1. princ. ac not
ligenda ſunt. in an e 5. 10C. ubi tractat. Talm. Moëd ka-
ton, Fol. 2 8. a. ad marginem allegatur, confer. &
Ja kut Part. 1. Fol. 23 8. col. 4. circà fin. it. Taa-

3. Id quidem verè dicitur de morte Juſti, Serva-
toris ſcil. noſiri, Jeſu Chriſti, qui expiatio facta
