non mactatus fuiſſet, aufugit S. anima ejus

** ac mortem obiit. Verſ. 4. Advena & in-

quilinus ſum ego apud vos] Adwena & terra peregrina & inquilinus ſum apud vos; Me-
draſch Aggadah eſt: ſi vultis, ecce ego advena ſum; ſi verò haud (vultis,) ero inqui-

linus & jure auferam illam (poſſeſſionem ſepuleri,) nam dixit mihi Sanctus ille Be-
nedi ctus: ſemini tuo dabo terram. 9. Eod. v. 4. Peſe ſionem ** ſepulcri] i. e. Poſſeſſionem

ſoli ad domum 10. ſepulcrorum. Verſ. 6. Non probibebir] (Iſta⸗ ) i idem ſigniſi⸗
cant, ac ?D) Ni. e non prohibebit, veluti (verbum N accipitur in illo loco:)

NNi. e. ne prohibeas miſericordiam tuam, 11. ac valuti (in illo loco:) N i. e.

W☛

dictum eſt, confer. quæ ad Numer. c. 16. V. 27.
n. 103. notata ſunt.
A, Senſus eſt: Sata, eum vi
opus habuit fuco vel alio ornatu, quò filiæ iſtius
ætatis ſemet ornare ſolent, ſed illa, non ſecùs,
ac filia ſeptem annorum nativà pulchritudine:
decorafuit, confer. not. in nar ne h. loc.
5F. Id eit: quoad morum Saræ probitatem & in-.
tegritatem vitæ, ſic in Gur Arjeh dict. fol. 3 3.

col. 2. princ. explicatur, confer. & hbic not. in

D-R new h. loc.

f. A nonnullis interpretibus dictio v, quæ hic

habetur, appellative vertitur, nempe?: in civitate
» .
(Arbee,) ſic autor Vulgatæ, LXX. sry σι„α

z,&ο, in urbe Arboc, confer. S. Hieron. Tradit.

Hebr. h. loc. ac not, in nom reh. loc.
† Hebr. -n), in MSto Erff. 1. pro eo habetur
aN) i. e, & Abraham. .
7. S. Hieronymus in Tradit. Hebr. h. loc. ſcribit,

nomen urbis Arbæ inde dictum eſſe, quod ibi
quatuor, nempe Abraham & lIſaac ac Jacob at-

que ipfe princeps humani generis, Adam, con-
diei ſint, confer. infrà Geneſ. c. 3 5.v. 27. ibique
not. n. 47. it. D. Wagenſeil. Sot. pag. m. 289.

ginti annorumeſſet, non

Eruvin, fol. 53. a. uti in a hic ad mat⸗

Jalakut Part. 1. fol. 29. col. 3. med.
„ Loci iſtius explicationem vide in notis 9v
nam h. loc. confer. & tract. Talm. Roſchhaſcha-
na, fol. 16. b. & Bavakama, fol. 93.a. & Sanhe-
drin, fol. 46.. h ð
8. Vel: evolavit, Hebr. “, confer. Gur Arjeh
fol. 33. col. 4. circa fin. it. infrà Geneſ. c. 2 5. V.
20. n. 32. vide & not. in ⅞ R h. loc.
XX Hebr. Armwa, in utroque MSto Erff. pro eo
habetur: —rMi. e. Spiritus ejus.
9. Uti ſuprà Geneſ. c. 15: V. 18. S cap. 17. v. 8.
pabetur, confer, & not. in - r h. loc. it.
tract, Talm. Berachot, fol. 1 g. a. UUMGMU

XXX THebr. à iHN hoc & ſequentia, usque ad:
tapi- e. ſepulcrorum, abſunt à Msto Erff. 2.
t1o. Sive: locum, confer. infrà verſ. 9. h. cap. ibi-
que not. n. 14. & not. in em r h. l1oc. in
MsSto Erff. 1. pro 'n" i e. domum, babetur:
a — t—wy) i. e. ut faciam ibi domum (ſean
locum ſepulcrorum. )
11. Prout Plalm. 40. v. 13. habetur.

4

ac Bereſchit Rabba h. loe. ut & tractat. Talmud.

ginem allegantur, ubi vide & notas, confer. &ℳ&

ℳοW.

E intand
eluti acchin
Geicet;laum
ciio 10cg
Argertinin
uoqedit
a)] ufan
runt tbeun
hamigilt
10, Cirnd
ſuis arlant 6
dominni] No

Ecce iliſhelon

—
12. Vite ſyn 6en
onn b. lo.
13. Fitliin Ruth
14, kalft hr bie
c.n. 10 4. D. W
ſenibil nite eſtu⸗
deos in
duplian gua de
tract, Ian. Efur
* Vel: ſrnin con
MSto lit kabemn
Prdie Poc ord
15. Nempe donjuge
ſer. ſupfi el1,.
propfium ſetenn
17. 19 lan.
Ttemellim. b. lo
confer. Align ſoo
Zraphe c, . 31.
õ
Marginemiit es⸗
136, Onnem en da
Valehst, ), Li bei
Ee biel Sr da
in ri 2 4,
Ntiunia d'on, Na
Peruma.
„ Hr il
Tpenopleyo, ab

CA. WI.
c
Achrituding, 4
.. Perl,1.
did tarit) Pto.
Talmai & Abi⸗
uor paria con.
1a, llaae & Re.
Bod, venl 1. k
luaci quin wo.
inatusar tantumn
4. era Giz.
epudgos; Me.
lis) cro ingui⸗
danckus ile e.
ie Poſlellionemm
Wickemſin.
lolceo)N
n) e,
Kto.

vhb hic admat.
& notas, onltt.
1. med.
Wide in notis r
Talm. Rokhhiſcha-
1, fl, 932,8 aihe⸗

5, tonfet. Gor Areh
t, iofta Genel c,1).V.
loc.
e MSto Eitt. pro e0
1 ejus.
.1). & ca,. 17. V.
e Wt. lor, in
10lu. .
ſeguegti, egle 14:
1bſunt Md, Uikk.2.
ta derl 9 ecah idi⸗
imn Wyl loc in
ſe. domum, abtnit .

CdAb. XXIII.

am bi kenunſſe⸗

abevil

GENESROS.

1987

cohibita eſt pluvia. 12. Verl. 8. Animæ veſtræ] i. e. Voluntati veſtræ. Eod. verſ-

8. Et intercedite pro me] (Verbum n hie) ſignificat petitionem (ſeu rogationem)

veluti (accipitur in illo loco:) ne i.

e. roges me. 13. Verſ. 9. Daplicem] (Vi-

delicet:) locum 14. ipſum & id, quod ſuprà illum, * in ejus ſuperficie eſt; alia expli-
catio (vocis DDDnempe) quòd duplex fuerit quoad paria. 15˙. Eod. verl. 9.

Argentöpleno] i. e. Integréô (ſeu perfectò,) omne ejus (ſpeluncæ) pretium, 16. ſic **

uoque dixit David Aravnæ: argentô plenô. 17. Verlſ. 10. &pbron autem habitaæ-

bat] Seriptum eſt defectivè (verbum )

pro A ,nam) eodem illo die conſtitue-

runt 18. eum (Ephronem) ſuper ſe moderatorem, 19. propter exiſtimationem Abra-
hami, qui illò (Ephrone) opus habebat, aſcendit ad dignitatem (iſcam) Eod. verſ.
10. Coràmw emnibus, qui ingrediebantur pertam arbis ejus) Omnes enim ab operibus

fuis vacabant & veniebant, ut miſericordiam 20. exhiberent Sarzx. Verſ. II. Non,
domine mi,] Non comparabis illam (ſpeluncam) pretiòô.
Ecce illa (ſpelunca) perinde eſt, ac ſi eam tibi dediffem. 21, Verfſ. 13. Sed ſi tu † (is

Eod. verſ. II. Dedi tibi]

Aa 2 es,)

Iz. Vide fupra Genel. c. 8. v. 2. confer. & not. in
RaN WM W. h. loc.
17. Sicuti in Ruth cap. I. v. 16. habetur.
14. Ita Hebr. Dim hic vertere volui, conf. ſuprà v. 4. h.
c. n. 10. it. D. Wagenſeil. Sot. p. 29 I. n. 2. ubi

ſcribit, mirè æſtuare interpretes tàm Chriſtianos,

quam Judæos in explicando, quid ſit ſpelunca
duplicata; qua de re vide plura ibidem, cçonfer. &
tract. Talm. Fruvin, fol. 5 3. a.

* Vel: fuperius conclave, Hebr. yn in utroque
MSto Erff habetur Piy, in MSto z. additur: †
E'rhe. quod ordinatum eſt (in ejus ſuper ficie.)
I5. Nempe: conjugum, quæ ibi ſepulta ſunt, con-
fer. ſuprà verſ. 2, h. cap. n. 7. alii ut nomen

proprium verterunt: Macpelah, idque ex verſ.

17. & 19. h. esy. patere putant, vid- Junii ac
Tremelli not. h. loc. & D. Wagenſeil. Ioc. alleg.

confer. & Lighifoot. Hor. Talm. Centur. Choro-

graph. c. 49. p. 93. edit. Lipſienſ. it. tractat. Tal.
mud. Eruvin, fol 53. a. ſicuti in pa r ad

marginemhic allegatur, ubi vide & notas.

16. Onnem ejus valorem, quicquid illa ſpelunca
valebat, D. Lutheri verſio Germanica hic benè:

So biel Ste wehrt iſt/ LXX. verterunt: g=

uris r6 aels Argento digno, ſie ferè Vulgata:
peeunia digna;; Junli ac Tremellii verſio: juſta

pecunia.

»x Hebr. ) , iſta &c. usque anl: Nù/ :ba i. e.

17. Sicuti 2. Samuel. c. 24. v. 24 habetur.
notata ſunt.
19. Hebr. , de cujus vog iſicatione vide
plura apud Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 23 81⸗
confer. & not. in part r—ν. h. loc.
20. Vel: opus miſericordiæ, Hebr: b, quo no-
mine hie venit funeris deductio, qua Saræ ulti-
mum honorem exhibebant, vide not. in nee
p h. loc. & Gur Arjeh fol. 34. col. I. med. at-
que Lightfoot ad Matth. c. 2 . v. I. ubi exRam-
bam adducit, quid ſit τ i ſen exhi-
bitio miſericordiæ.
2I. Nenpe: pleno ac firmo jure, ne reverteretur
ad priorem dominum, ſic in Gur Arjeb fol 34.
col. I. med. exponitur, nempe: 2† .Nh.ν⅝
PN ere, e en eene i. e. ne
exiſtimaret Abrahamus, quod (ſpeluncçailla) re-
verteretur (ad priorem dominum,) antequam il-
lam poſſideret (velapprehenderet) Abrahamus,
confer. verſ. 1 7. h. cap. ne 22. it. tract. Talm-
Kidduſchin, fol. 2. a. & fol. 4. b.
† Hebrer π %, hæc & ſequentia, usque ade
mDè de, i. esſi tul (is es,) abſunt h. loc. à MSt&
Erff. 2. ſed poſt verſum 15. b. cap. ſupplentur„S
Ppoſt rde i. e. tu, MSt. Erff. I,addit: xe i. e
vis. J DũK

I8. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 19. v. 1. n. 4.

argentò pleno, abſumt ab utroque MSoto Erſſ. 4

188

GENESEOSs.

cam gratis, non id facere poſſum, quapropter ſi tu (is es,) (idem ſignificat, ac:)

1Ni. e, utinam audias me! Eod. verſ. 13. Dedi] (RN hic ſignificat) Lingua

vernaculà: donne, 22. paratum eſt iſtud (argentum) apud me, perinde ac ſi jam an-
teà illud tibi dediſſem. “* Verſ. 1 5. Iuter me & te] Inter duôs amicos, * quales nos

nem, 23. & mortuum tuum ſepeli. Verſ.

16. Et Appendit Abrabam Ephroni] Defi-

cit Vau (hoc loco in nomine [D& Ephron,) quia is dixerat multum 24, ac ne parum
quidem fecit, 25. nam (Ephron) acceperat ab illo (Abrahamo) ſiclos magnos, qui ſunt

centenarii, 26. dicitur enim (hic) tranſeuntis (argenti) ad mercatorem,

(nempè) quod

accipiunt (mercatores) in ſiclo * ubique; datur autem locus, ubi eorum ſicli ſunt
. .. . A .⸗
magni, nempe centenarii, linguâ vernaculâ: centenairs. 27. Verſ. 17. Er ſtetit ager

nnnnnn —

22. Sic reddere poſſis: “m, Latinè: do, ſignifi-
cationem habens temporis præſentis, nam S.
Scriptura interdum præterito utitur pro præſen-
ti, confer. Gur Arjeh loc. alleg.
* Sic juxtà notas in non ne hic interpretor,
ubi habetur: rne W n i. e. ecce il-
lud (argentum eſt,) perinde ac ſi dediſſem &c. vi-
de ſuprà verſ. 11. h. cap. n. 21.
*X Hebr. Crarpèe, MsSt. Erff. 1. habet ad
MsSt. 2. SDWy RWN i. e. reputatos ac divites.
XKXX. Hebr. H, MSt. Erff. 1. pro eo habet: —a
i. e. ecce.
23. Vel: pretium emptionis, ſeu venditionis,
Hebr. Apa ſenſus eſt: noli amplius de pretio
loqui, quoniam illam ſpeluncam tibi dono con
fer. Bava mezia, fol. 87. a. it. not. in po
h. loc.
24. Confer. hic Bava mezia, fol. 87. a. it. Becho-
rot. fol. 50. a. S. Hieronymus in Tradit. Hebr.

h. loc. ſcribit, quòd Ephron non fuerit conſum-

matæ & perfectæ virtutis, qui potuerit memo.
rias vendere mortuorum, in Baal Hatturim
hie notatur, quod nomen SN& per Gematriam
ſit )) Py i. e. oculus malignus, quæ verba: Py
efficiant numerum 400. nimitùm tot erant ſicli,
quos acceperat Ephron ab Abrahamo, cùm ita-
que in Ephrone defecerit conſummata acper fecta
virtus, uti jam ſuprà dictum, ideò & nomen
gjus hic defectivè ſcriptum eſt, confer. not. in
or e h. loc. & Gur Arjeh fol. 34. col. 2.

—— —
reſchit Rabba h. loc. uti in nad re ad mar-
ginem allegatur.

pecuniam acceperat 7 oa i. e. magno
pondere, uti Rabbini tradunt & autor noſter e-
tiam hic refert, ideò dicitur hic: quòd Ephron
ab initio quidem multum dixerit ac verbis libe-
ralis fuerit; ſed poſteà ne parvum quidem fece-
rit, dum ſiclos magnos, non vulgares „accepit,
jam verò, ut in Gur Arjeh loc. alleg. habetur: &
y i. e. malus is eſt, an dy Pann i. e, qui

hic tractat. Talmud. Bechorot, fol. 50. 2. &
Bava Metzia, fol. &7. a. uti in an mp h. loc.
ad marginem allegantur, vid. & not. ad 1. Chron.
c. 16. V. 11. n. 1 8. & 19. & Ialkut Part. 1. fol.
29. col 4. m. in MSto Erff. 1. pro: hprer
wy vyn i. e, & ne parum quidem fecit, ha-
betur: vyn wy' i. e. & Parum fecit, (ſed mul-
tum dixit.)

Buxtorf. Lex. Talm. fol. 206 . &£ ſeq. iſta: ded
uap abſunt à MSto Erff. 2.
† Hebr. pwaprpmw, MSt. Erff. 2. pro eo habet:
Svvrvi i. e. quod appendunt. .
* Hebr. 277: “a, MsSt. Erfl. 2. bic addit: hand
DRD i. e. & in omni negotiatione.

. . . .—. .
27. WN&ααππa, ita hic in editione Hebraica, qua u-

princ. ubi res iſta pulchrè explicatur, vide & Be-

ſus ſum; in Bibl'is Buxtorf. legitur: vevyr⸗
ſed

CAp. XXIII.

es,) quæsò audi me] Tu dicis mihi, ut auſcultem ribi & ut accipiam (Ulam ſpelun-

Ephro-

25. Quoniam Ephron ab Abrahamo argentum ſeu

nimis ſubtiliter rem cum ſocio ſuo perpendit,
Germ. Wer es gar zu genau nimmet / conter.

26. Hebr. a, de qua voce vide plura apud

Ir.
gjirmni 1 b
negs; 1,Kenl
neinillo ſn
um omiihi

3o,ommiun
ſumus, ecquid iſta (ſpelunca) eſt? reputanda eſt pro nihilo; ſed omitte * emptio

Ig I.

6
flin

ſa. Cnian
verl.2. Gbte
manulſuaacci,
Cunn; ccume

—
ſei gior lecti
unn Mt 2.
voee
2. . ſimit
eneult: 4
l.cn Nanſiul
is it, ſe o⸗
eniit tOnler.
tad Iim. BB
29. Diſe Pinci
Abrihanbs, n
tatis Mirrit
dirite poten
3t. Heht Nyr
agrumilumpr
mnibls, gui
compariſtit,
c,

† Hebr. Tu, ih

1, e, UXorem,

I. Nam utrume

merum apnd
Videnot. in
b. & Kiddulſch
Syra it, Baya

CNNI.

e.
algnictet 40:
diccac)lingn
keaeſimen.
dqtales es
as ed en i.
hlrmi De.
,se ne parum.
agnos, giſunt
(tenpe) gnod
Drum ſicli ſunt
I7. E Reiit er
Hy.

n ad ar

amoagenumſn
ond ie. Mign
nt znor nolee⸗
kie: gud olnn
Uerit ae verbis ide⸗
Apum qlicem kece⸗
n ulgales, cepit,
d alleg. habetin: N
DPn ie gni
deio ſio perhencll,
gu nimmet/ confet.
orot, fol. 50. 4, &

CAbP. XXIV.

GENESEOS.

189

in en mh lor.
1.& not ad 1,Chrn.
e ſalkut Pat, 1,fol,
Eick 1. pro: NeN
umgbidem ketitla-
uum terit, (ſed mul .

Cee ſile lun gll
6eg il: w

f. 1pto ehubet
dunt.

1. bic addit: Dan .

tintione,
lone Hebraica, qua l⸗
5
legit e;
ſed

gphronis] i. e. Stabilitas? 8. ei fuit, quia egreſſus eſt (ager) de manu idiotæ ad manum
regis; 29. ſenſus autem literalis Scripturæ eſt: & ſtetit (ſive ceſſit) ager & ſpelunca-,
quæ in illo fuit, omnesque arbores Abrahamo in poſſeſſionem &c. Verſ. 18. Co-
ràm omnibus, qui intrabant portam urbis ejus] i. e. In mediq omnium & in ſtatione-
3 0 omnium comparavit ſibi illum (agrum Abrahamus.)

CaAL. XXIV.

VErſ. I. Benedixemt † Abrahamo in omnibus] (Iſtud:) 72 i. e, in omntbus;
per Gematriam efficit: i. e. filius, 1. poſteaquàm igitur ei (Abrahamo) exti-
A iüt filius, opus fuit, ut ei (quoque) duceret uxorem. Verſ. 2. Senem domus
ſuæ] Quoniam (dictio p?) cohæret (ſequenti voci, ideò) punctum habet pj.* Eod.
verl. 2. Sabter femur meum] Quoniam is, qui juramentum præſtat, opus habet, ut⸗

manu ſua accipiat rem pretioſam 2. præcepti, exempli gratia: librum legis aut pre-
cum; circumciſio autem fuit ei (Abrahamo) primum præceptum, eaque per afflictio-

Aa 3 nem

ſed prior lectio præferenda, MSt. Erff. I. habet
aDY MSt. 2. WayxX; ſed mendoſæ ſunt iſtæ
voces.
2%. Vel: Ermitas, Hebr. Apwn, LXX. quoque hic
verterunt: z é iidem paulò poſt verſ. 20.
h. cap. tranſtulerunt: x éανναμπ & confirma-
tus eſt, ſic & autor Vulgatæ utroque in loco
vertit, eonfer. not. in ar ne h. loc. it.
tract. Talm. Bava batra, fol. 69. b.

29. Sive: principis, ita ab autore noſtro vocatur-

Abrahamus, nam vir princeps ac ſpectatæ digni
tatis Hebræis dicitur 770, imòô Latinis quoque
divites ac potentes dicebantur reges.
30. Hebr. mmypa, ſenſus eſt, quod Abrahamus
agrum illum præſentibus & circumſiſtentibus o-
mnibus, qui portam urbis ingrediebantur, ſibi
comparaverit, confer. not. in na n h.
† Hebr. Pa, iſtud, ut & ſequentia usque ad:
i, e. uxorem, abſunt ab utroque MSto Erff.
1. Nam utrumque a & à eundem exprimit nu-
merum apud Hebræos, nempe numerum 52.
vide not. in am new h. loc. it. Joma, fol. 28.
b. & Kidduſchin, fol. 92. a. & Bava mezia, tol.
87. a. it. Bava batra, fol. 16. b. & fol. 17.: a. &

Sanhedrin, fol. 107. b. it. Sota, fol. 5. a.
x„ Nam in correctis exemplaribus, verbi gratiã: in
Bibliis Baxtorf. ſuprà literam a in dictione " ha-
ι●
betur punctum ſive ſignum o hoc modo: ob
confer. hic Joma, fol. 2 8. b.
2. Sive xetαααοο pretioſum, nam illo Judæi adhuc
in hodiernum usque diem in Synagogis ſuis uti
ſolent, quod is, qui jurat, apprehendere debet,
puta librum legis aut precum vel alium librum
ſacrum, in quo nomina Divina ſunt ſcripta at-
que hæc apprehenſio dicitur eis on reo qu
jurandi formula eleganter in jure Græco expris
mitur, quando dicitur: zgaτσααιrτς εα
lv A& && r ενaν„ν, tenens in manibus ſui-
rem magnam vel auguſtam i. e. volumen legis
vel alium librum ſaczum atque ex hoc ipſo verſu
2. hujus capitis 24. Geneleos Judæi apprehen-
ſionem iſtam rei alicujus ſanctæ probare nitun-
tur, vid. Buxrorf. Synag. Jud. c. 48. pag. m.
6 90. S& ſeq. ubi plura de jurandi forma ac mo-
do, confer. & Toh. Lightfoot Hor. Talm. in
Matth. c. 2 3. v. 5. pag. 42 6. editionis Lipſienſis,
ac tractat. Talmud. Schevuot, fol. 3 8. b. uti in
nar re h. loc. allegatur ad marginem.

190

GENESEOS.

CAF. XXIV.

nem 3. ei evenerat ac(proptereà lipſe illam 4, dilexit eam q; accepit. . Verſ. 7. Dominas,

Deus cæli, qui tulit me de domo patris mei] (Dixit hic Abraham Deus ccœli,] nec dixit: †

& Deus

3⸗ Sive: dolorem, circumciſio enim ſine dolore

4. Circumciſionem ſcilicèt, hinc Rabbini exiſti-

7

†

i „7 T rd . Wen e den ed 2e

non peragitur, qui certè major in Abrahamo jam
ſene fuit, quàm in infantibus, tecens natis.

mant, ſenem illum ſervum Abrahami circumci
ſioni ceu fœderis Dei ſignaculo manum admo-
viſſe & Abrahamo juraſizy vide Buxtorf. Synag.
Judaic. dict. c. 48.
.„Vel: illam obtulit ſervo ſuo ſeni, ut per eam

—

juraret „confer. Gur Arjeh fol. 34. col. 2. fin.

& col. 3. princ. Hebr. T, MSt. Erff. r. id o
mittit; ſed in MSto 2. pro eo habetur xe 79 †
iy yaww 3. e. idcircò dixit ei: ut juraret ſu-
per illam (ſcil. circumciſionem,) in Berolinen-
ſi editione, ut & in ar poſteà addita ſunt
Aka: paw: e 7 nü e wi, n e
.ù.M
o nn ien nn i. e. vult dicere: cur (A-
braham) non dixerit: ſub femore tuo (ſed ſub
femore meo, ) nam adjurare debuerat ſervum
per ipſius circumeiſionem, (ſed reſpondetur, )
quòd Abrahami circumciſio præceſſerit circum-
ciſionem lervr, idque facile eſt intellectu.
Hebr. π, in MSto Erff. z. his præmiſſa
ſunt iſta: ryan rere en eene e e
2ðð
* Pa e n e een e e en
NX Ee ne een r een ee een
2ðð
äl
T re ας Datene en een ee
repetitis verbis textus: ſcil. Dominus cœli &c.
ita pergitur in MSt. 2. ee e.
Nr eir 7 rhre Ne r 7) n ae
e en nenree ne en min
vi * Den n enen e een e
a een eee n en nee en een en
Xρν P a en r 7 n en
at n ee e en wee ee ee e ene

4

er ne nnen ene n nen

—

ee en n enn en eennen

i en e en De e an Nen edn
4
Den PnXα in ee neen

N e edern Trn p'
ve Dyr e nn n en h
nx ree ne nr nne wree e en

S I Wree, e ne d Ir ree

n aν hν+ςυ nre h hnrrnn
1* e n e ree 77*
N irH r nnne rn henr n .
vhy r Wen rn irde N Gane rhe
ſic videtur ) 7S„“' nhn e ee e
Syr ν nn (dd en hic ſupplendum
7* n , y dei n an i ie de
ien re en e PeT Ree r
Ne n ee e . =o & e=HHn ne
ð,ð
h e enen e er yne, r
& rn i. e. quid opus tuit, mentionem face-
re hic exitus ejus (Abrahami) ex domwo patris
ſuig ſed (reſpondetur: ) quoniam dixerat ſer-
vus: ſi noluerit mullies illa ſequi me in regi
nem hanc, an reducendo teducam filium tu-
um in terram illam, unde egreſſus es? (verſ. 5F.
h. cap.) reſpondit àbraham: ne metuas tibi ab
hac re, nam Deus corlorum, qui accepit me de
domo patris mei & & terra nativatis meæ, iſte,

inquam tibi, mäütet angeum ſuum tecum &

proſperabit viam tuam, ita, ut velit mulier il-
la ſequi te, (repetitis verbis textus, ſcil. Deus
ecœli &c. ita pergitur in MSto z.) ego dico,
quèd non ſit illius (Dei) voluntas, ut lius
meus illuc revertatur, quocircà ego dico tib
Spiritu prophetico, quòd ipſe Deus) midarus
ſit angelum tecum, ut velit mulier illa te ſequi,
mittet certò „ nec inducas in animum tu-
um, ut dicere velis, (verbum:) M* ſigni⸗
ficare petitionem (vel: verbum iſtud eſſe mo-
di Optativi, non temporis futuri „) nam ſi ita
(ſentires vel diceres,) enervaresS. Seripturam,
Icil. id, quod dicitus in textu: ecce Rebecea eit
coràm te, accipe & abi ſitque uxor filio domi-
ni tui, prout locutus eſt Dominus (verſ. 51. h.
cap.) ſi itaq; dicere velis, (quod) iſtud myon
i. e, mittet angelum ſuum „ſignificet petitionem
(ſeu quòd ſit modi Optativi „ hoc erit tibi titu-

bationi & Offtenſioni animi. (vid. 1., Samuel, c.

N. M

8 Deus tert⸗

Arahathus

ioum;

men e)⸗s

Chatan.
10, kocl/

Ad uiilitamm

2 1 4 1
minut/ 49
fi) uo
Netumſiti
Gerlrtionen
locn eonen
6710 00
eiuut (1n
li dicens:
ti (udi)
17.) ſei⸗
lenhoris fut
(iſud
eteoni) Eii
Cꝛecedes 9
bitierwinzi
lris ejus ne
c. 1... 1 , ne
ei, onian
11 (i,) au
ſitſeinionen
illam kxum
biliet domin
leg. c. hi
ponee, gid
u5) detan
velis (Nen
iti ut ſigni
moli,)
(cur) facien
u )nam
fach done
Venitentdon
4. 1.) mde
ſeire, gudie
tumillam:

“ minum;

H

rdn

Ro

e

wyon H

ON rxd
d

ie ſnpplendum

d

eee

a n

entinem lete.

er dorvd Palts
iin iei ſer.
eqen mein tegi.

Cucamn fliimn -
ises? (Netl. “

newernastihiad

giatctpit ne e

Puatig ner, ilie,
ſuum terum &
NRFelit mulieril-
tentus, ſeil. Deus
0 1.) ego gico,
olunnet, t flins
cs ego gico lidi
(Deus) miſutge
hulie ate ſegoi,
in animum tu⸗
ſani⸗
un iſluc ellemo⸗

mun,) namn ſtitze

esd tiptlran,

erce Rebeces eſt
uxor klio domi-
inus (Nerl. 51. .
gudd) iuaf
miheet hetitionem
hoc erit ibi titu⸗

idft dunvtn.

CAb. XXIV.

QENESEOS.

—

& Deus terræ;

6. aſt ſuprà * dixerat: & adjurabo te &c. dixit ei (ſervo ſuo

Abrahamus:) nunc ille eſt Deus cœli & Deus terræ, quem aſvefeci 7. in ore ho-

Deus terræ, quoniam
men ejus fuit uſurpatum 9. in terra.
Charan. Eod. verſ. 7.
10.
ad utilitatem meam, 1¹.

Eod.

8. ſed quando (Deus) me tulit de domo patris mei, fuit ille Deus cœli & non
homines mundum in gredientes non cognoverant il lum necno-
verſ. 7. Edomopatris mei] (Nempè: de-
L Et erra nativitatis meæ] (Videlicèt :) ex Ur Chaldæorum.
Eod. verſ. 7. Et qui locutus eſt mibi] (Particula hic ſi gnificat ) Ii. e.
veluti (in illo loco:) qui locutus eſt ſuper me,

12. ſic quo-
qgue

31.) ubienim dixit ( vel locutus eſt) Do⸗-
minus à at, quando interpretaris illud ( verbum
mbv) quòd ſignificet vaticinium (vel quòd ſit
verbum ſpiritu prophetico pronunciatum, ) &
declarationem continens, (tunc ) quadrabit hoc
loco exponere iſtud: locutus eſt Dominus ( ſen.
ſu aptò & commodo,) huic ſimile eſt, quod
dicitur (in illo loco:) & reſpexit (reſpondit)
Eli dicens: abi in pace, Deus Iſraelis Amd i. e.
dabit (tibi) petitionemtuam (1. Samuel c. 1.
v. 17.) ſi enim dicis, ( quòd verbum) rd ſit
temporis futuri; non autemn modi Optativi, ſed
quòd (iſtud:) N ſpeciatim attribuatur (ſa-
cerdoti) Eli, tunc expeditum tibi erit, quan-.
do accedes ad textum illum, (ubi dicitur: & a-
biit fœmina illa per viam ſuam & come dit atque
facies ejus non erat ei amplius (1. Samuel. d.
c. 1. v. 18. nempe:) facies indignationis non erat

2 52 V.

ei, quoniam ei jam anteà ſpem fecerat prophe

ta (Eli,) quòd Sanctus ilie Benedictus daturus
ſit petitionem ejus, etiam quando accedes ad
illum textum, qui dicit: utique i. e. ſta-
biliet Dominus verbum ſuum (1. Samuel. al-
leg. c. 1. v. 2 3. ubi vid. Raſchi not.) poteris ex-
ponere, quòd vaticinatus ſit Eli, fore, ut (De.
us) det ei petitionem ſuam; ſed ſi interpretari
velis (verba iſta:) & Deus Ifraelis t i. e. det,
1ta, ut ſignificet petitionem (vel ut ſit Optativi
modi,) poteris tecum reputate ac quærere.
(cur) facies indignationis non fuerit ei ( ampli-
us?) nam ecce illa (Hanna) non eſt gravida
facta, donec illi (ambo, Kil. maritus & uxor)
venirent domum ſuam in Rama (verſ. 19. dict.
c. 1.) unde igitur iſa (Hanna tunc) poterat

verbum tuum (v. 2 3. dict. c. I.) poteris quære-
re: quid loeutus ſit) Dominus?) quoniam
petiit Eana, ut illud ſiabiliret (Dominus,) hæc
KR. Joſeph, filius R. Gimeonis; alia explicatie
(verborum:) Dominus, Deus coæli, qui tulit
me &c. ctraà de hoc joſepho, R. Simeo-=
nis filio, vid. infrà verſ. 6o. h. cap. in not. Sign.
F it. not. ad Geneſ. c. 45. V. 2 3⸗Sign. *
6. LXX. tamen hic addiderunt α ααα☛æ Füg,
prout etiam ſuprà ve:ſ. 3. h. cap. habe ur & in
quibusdam Vulgatæ exemplaribus hic adjectum
eſt: & teiræ.
* Neimpe: Neriu 3, h. cap. ubi etiam Dei terræ fit
mentio, vide not. in ran r h. loc. ut 6
Schevuot ſol. 3 8⸗-b.
7. Hebr. vNMi. e. feci, ut erebro uſurparetur in
ore hominum nomen Dei cœli & terræ, confer.
quæ ſuprà ad cap. 21. V. 3 3,n. 66. notata ſunt,
vid. & num. ſeq. 9. h. verſ-
8. Ita hic verto dictionem nyon de qua conſer. ſi⸗
prà Geneſ. c. 9. V. 10. ibiqueè Raſchi not. num.
21.
9. Vel celebratum, juxtà Hebræum: ), uſita⸗
tum, vide paulò ante num. 7. h. verfſ.
10. Confer. Gur Arjeh fol. 34. col. 3. pring.
ubi objectioni am ſive R. Moſis, filii Nach-
man, qui exiſtimat, Abrahamum in Charan
eſſe natum, reſpondet, confer. & Johan. Lightfoot
in Act. Apoſtol c. 7. v. 2. & 3. pag. m. 60. & 61.
edirion. Lipſiens. & not. in onon ne b. loc.
1. Vel: propter me, mei cauſa, confer. inſià
Genel. c. 32. V. 3 I. ibique not. n. 92.
12. Id eſt; meâ cauſà & in meum commodum, uti
1. Reg. 6. 2. V. 4. habetur, confer. not. adGeneſ.

c. 28. v. 15. & ad Genel. c. 37. v. 34. 5c ad Num.

ſcire, qud eſſet paritura? & dum accedis ad tex-
tumillum: utique Dominus d 1i. e. Kabiliet

c. 17.V. 5. n. 9.& ad Num. c. 3 2. V. 2 8. n. 27.

192

GENESEOS.

CAbP. XXIV.

que omnes (particulæ) & & — 0, quæ conjunctæ ſunt (verbo:) ), ex-
plicantur per O, 13. quarum Chaldaica interpretatio eſt: † v & πι ρ & 1 „p
14. quoniam non convenit (verbo) lingua & & 859; ſed N, N&
DHO&, 15. quarum (vocum) Chaldaica interpretatio eſt: Py, v& Pp;

16. aſt (verbo) ) % & convenit & & — h. 1 7.
vit mihi] (Nempe:) inter partes diſſectas. 18.

Eod. verſ. 7. Et qui juna-
Verk 8. Et inſons eris à juramento meo]

Et accipe 19. ei (lſaaco) uxorem de filiabus Aner, Eſcol & Mamre. Eod. verſ. 8. Tan-
waummoaò ſilium meum &c.] (Particula) P eſt exceptiva, * (nimirùm) filius meus non
redit; 20. ſed jacobus, nepos meus, tandem (eò) redibit. Verſ. 10. De camelis do-
mini ſui] Noti illi erant præ cæteris camelis, quoniam egrediebantur capiſtrati 21.
Propter damnum, 22. ne alienos agros depaſcerent. Eod. verſ. 10. Atque omene bo-

l M

13. Id eſt: ſuper, propter, vide Raſchi not. ad E-
Zech. c. 32. V. 2I. ubi ipſe eadem, quæ hic an-
notavit, confer. & not. in 'nam irnev h. loc.
item ſuprà Geneſ. c. 20. Verſ. 2. n. 4. & not. ad
Jud. 9. v. 54. n. 17.
In Berolinenſi editione & in pon re hic ad-
dita ſunt iſta: vpri eeen ee en
Mayn hon ni, i. e. ſenſus eſt, quòd Tar-
gum uſurpare ſoleat Lamed loco: propter, idque
facile eſt intellectu.
14. Id eſt: ſuper me ſuper illum & ſuper illos, con-
fer. infrà v. 2 1. h. cap. ibique not. n. 54.
15. Id eſt: ad me, ad illum & ad illos, confer.
Exod. c. 32. V. 3 4. ibique not. num. 105.
16. Id eſt: mecum, cum illo & cum ilis.
17. Id eſt: ei, mihi & illis; ſenſus autem eorum,
quxæ hactenus ab autore noſtro dicta ſunt, eſt iſte:
qquando verbum an conjungitur particulis , o
& d, tunc particulæ ſeu pronomina illa ex-
ponenda ſunt per hy, iy & Sy) ſuper me,

ſuper illo, & ſuper illis (i. e. ex mente autoris †

noſtri: propter me, propter illum, propter illos,
vid. num. antec. 11. & 12.) ratio eſt, quoniam,
quando particulæ illæ ſen pronomina ſignificent
mihi, ei, illis, non dici ſolet: i , ienn
Sc. ſed h& a,ide e &e, aſt verbo &ι con-
venit: , , & hoc modo: w zde, re
Rc. confer. not. ad Geneſ. c. 2 8. v. 1 5. n. 5 1. &
ad Exod. c. 4. V. 16. n. 30. & ad Exod. c. 3 2. v 34.
n. 105. vide & Gur Arjeh fol. 34. col. 3. fin.
18. De quo vid. ſuprà Geneſ. cap. 15. V 17. & 18.

haud velit ſequi, poteris ſalvò juramento, mihi
præſtitô, accipere filio meo uxorem de filiabus A-
ner, Eſcol &c. confer. Kidduſchin, fol. 61. b.
it. not. in 'nam o h. loc. vide etiam infra v.
37. h. cap. n. 71.
* Vel: particula illa excluſiva ſeu diminutiva eſt, ſic
Pyn hic interpretor, vide Raſchi nor. ad Genef.
c. 2 8. V. II. n. 3 8. & ad Levit. c. I. v. IO. & ad
umer. c. 7. verſ. ult.
20. Videlicèt: in terram illam, nam, uti Rabbini
tradunt, quoniam Iſaacus, tanquâm ſacrifici-
um, in monte Morija fuit oblatus, ideò prohibi-
tum ei erat extrà terram ſanctam abire in aliam 3
aſt Jacobo id non erat prohibitum, cum is non
fuiſſet oblatio ſancta, ſicuti Iſaacus, confer. not.
in S'pam mov h. loc. & cap. ſeq. 2 5. V. 26. n.
& 1. & Gur. Arjeh fol. 3 4. col. 4. med. in MSt.
Erff. 2. etiam hic additur drppn iey ne n
D5 a "&i. e. quia filius meus perfe-
ctum fuit holocauſtum, (ideò) ne reducas eum

2122. Senlſus eſt: tung & eo caſu, quando pirgo te

illuc.
21I: Chamus eorum ori fuit appoſitus, fiſcella di-
citur Plinio I. 18. c. 19. quà jumentorum ora ca-
piſtrantur, ne gramina vel tenera germina præcer-
pant, vide infra not. ad vrl. 32. h. cap. n. 67.
confer. & Bereſchit Rabba & not. in S r0
h. loc.
22. Id eſt: damni vitandi cauſa, ne depaſcerent
gramina in ſolo alieno, Jureconſulti damnum
ab animali, quod ratione caret, illatum, vocant
pauperiem, unde naſcitur actio de pauperie, vid.

Digeſt. Si quadrupes pauper. fecill. dic.

CA. X

—
pun domi

1,, ſupere
miteendu
flomina:
rayvit ut e
eo,) quon
ſignifteat:
Eod verl.
hifie (gu
fuerit dee
ticordiam

—
lague era
udeorun
conlet, D.
ſchit Rabb
73. Confer
capeleg.
Hieroſoße
o n
winiſaier
barapht
le,
24. Hedr.
ficatione ,
75.
1. Hine H
Uwiorum
Uuphraten
hadet⸗
26, Fieſere
uni
elerent
wid ſcce
3 . he ern
4. 3.
l. Conie
Pltes ven
let & hos

CA XNIV.

—
—

er
E

NNe

1 W;
r qui iun⸗
anento eo
verl. . Ian.
ins mensnon
e amelia do⸗
capiſkratint,
le omnt ho.
nunm

Hramento, mihi
meſliabueA⸗
in, ol 6l.b.
le etach infta.

minutirz eihſie
inot. ad Genel⸗
1. . 10, K l

h, uti Rabbini
guum lelfh.
Higed glollbl⸗
4bire in guen
n, Cuin 1s non
us,conter, not⸗
g. 1f. V. 1260 n⸗
med in Et⸗
y
lus mells helle⸗
ne redueas euln

1us, gleelladi.
entotum 01d⸗
vetminaplece⸗
h,eapel
inen
pe depaſeent
lahi damnum
aum, vent
e kupeltt, 1.

lcie

CAP. XXIV. 193

num domini ſui erat in manu ejus] Inſtrumentum donationis * erat ſcriptum Iſaaco
23. ſuper omnia bona Abrahami, ut (eòô facilius parentes Rebeccæ) annuerent 24. ad
mittendum ei (Iſaaco) filiam ſuam. Eod. verſ. 10. Ad Meſopotamiam] Inter duo
flumina 15. ſita eſt (regio illa.) Verſ. II. &r fecit, ut procumberent cameli] i. e. Cu-
ravit, ut cubarent. 26, Verſ. I4. IUlam præparâſti] Conveniens 27. illa erit ei (Iſaa-
co,) quoniam erit benifica 2S8. ac digna, quæ ingrediatur in domum Abrahami; 29.
ſignificat autem † R manifeſtationem, 30. linguâ vernaculâ: approuveſt. 31.
Eod. verſ. 14. Et in ea cogneſeiam] (Hiſce verbis) ſigniſicatur rogatio, 32. notum mi-
hi fac (quæsôò) in illa. Eod. verſ. 14. Qadòa feceris miſericodiam] Si (puella illa)
fuerit de ejus (Iſaaci) cognatione eique conveniat, 33. intelligam, quòd feceris miſe-

GENESEOS.

ricordiam. Verſ. 16, Virgoe] E loco virginitatis. 34. Eod. verſ. 16. Et vir nonco-

gno-

* Idque erat loco dotis, quam ſponſus ſecundum
Judæorum mores ſponiæ conſtituere ſolebat,
confer. D. Wagenlſeil. Sot. p. 55 I. n. 2. & Bere-

ſchit Rabba h. loc.
23. Confer infrà not. ad verſ. 36. h. cap. n. 70. it.

cap. ſeq. 2 5. V. 6. ibique not. n. 6. in Targum
Hlieroſolym. hic ita habetur: dνnHν ĩ ρννρ
rPa D i. e., omne pulchrum penus do-
mini ſui erat in manu ejus, confer. P. Fagii not.
33 Paraphr. Chald. h. loc, acnot. in π ne
.loc.

24. Hebr. X“, de quo verbo ejusque alia ſigni⸗

ficatione vid. inftà in net. ad verſ. 42. h. cap. n.
2 5. Hinc Hebræis dicitur Seed — i. e. Syria
Huviorum, quia inter duo flumina, Tigrim &
Euphratem, ſita eſt, Junii ac Tremellit verſio
habet: Syriam interamnem.
26. Sic fere LXX, xgl enοναιααοιει & quieſcere fecit,
Junii ac Tremellii verſio habet: curavit, ut
Hecterent genua. õsü .
27. Apta, idonea „ Hebr. — e, Germ. Sie
wird ſich vor ihm ſchicken / confer. infrà num.
3 3. h. Verſ. 14. vid. nic tract. Talm. Taanit, fol.
4. a-

4

23. Quoniam ad domum Abrahami ſubinde ho-

ſpites veniebant, quos ille liberaliter excipie-
bat, & hos parentis ſui mores etiam Iſaacus, fili.
us, imitabatur, ideò domui iſti talis convenie-
bat fſœmina, quæ non parca; ſed liberalis & be-
nefica eſſet, idque ſervus ſenex inde conjicie-
bat, ſi puella potum præberet camelis, unde be-

aefica ejus indoles conſpiceretur, ſie Rabbini lo=
cum iſtum exponunt.
29, Nam etiam is beneficus eſt & liberalis ergà
hoſpites ſuos, uti num. antec. 2 8. dictum.

† Hebr. puin hoc & ſequentia, usque ad: yha
i. e. linguà vernaculã, abſunt à MSt. Erff. 2.
30. Declarationem, probationem, Hebr. rva, f.
e. declaraſti, ſic & Schol. Græc. hic habet:
2gsεm*σ oſtendifti, in Michlol Jophi exponitur:
nam præparaſti.
31. Vel: éprouveſt, nam & ſic exprimere pos⸗
ſis veualeN, Latinè: approbaſti vel probaſti
confer. infrà verſ. 44. h: cap. n. 83. & v. 50. n.
92. it. Raſchi not. ad Geneſ. c. 3 I. V. 37. n. 3 5⸗
& ad 2. Reg. c. 19: vVerſ. 4. n. 1. it. ad Etai. c.
37. Vv. 3. N. I.-
32. Precatio, ſupplicatio, Hebr. ann id eſt:
optavit Elieſer & rogavit Deum, ur notum fa-
cere velit, quòd illa puella domino ſuo, Iſaaco, ſit
præparata ac deſtinata à Divina providentia, ſic
etiam in notis mon 'neov exponitur, mnre
i. e, quèd rogaverit Dominum, ut ei notum
faceret &c. non itaque fuit augurium, vid. Levite
c. 19. V. 2 6. num. 133.
33. Vel: idonea reperiatur, Hebr. han, idem
quod ſuprà νε, de quo vide num. 27. h. verſ-
14. Vide & not. in an hnev h. loc.
34. Ubi virginitas eſt & ledem ſuam habet, ſenſus
eſt: reverà erat virgo & a virginitatem.
ac ſigna virginitatis omnia habebat integra, ut
mox ſequitur in notis, confer. ſuprà Geneſ. e

19

194

GENERSEOS.

CAP. XXIV.

novent illam] Poſtico 35. ejus Concubitu, quoniam filiæ alienigenarum 36. ſervant
2 .„ itico 37. ejus con quoniam m 8
(quidem) locum virginitatis ſuæ; 37. ſed proſtituunt ſeipſas ex alio loco; teſtatur⸗
(autem hic S. Scriptura,) per iſtud, quòd (Rebecca) fuerit omni ex parte innocens (ac

munda.)
rent ei (Rebeceæ) in occurſum ejus. 38.

Verſ. 17. Et acturrit ei obvian, ſervus] Quia viderat, quòd aquæ aſcende-
Eod. verſ. 17. Sine me ſorbere quæsò] (Ver-

bum 3& P3) ſignificat *PAi, e. ſorbitionem, humer, * linguàâ vernacul.
Verſ. 18. Et demiſit ydriam ſuam] De humero ſuo. Verſ. 19. MMque dum ſiniverint]
Ecce N ſignificat (hic) R,* (Onkelos Hebraica illa:) — (tranſtulit:)
PpSO is e, dum ſatis habuerunt, id enim eſt complementum (ſeu conſummatio)
otus eorum, quando f ſufficienter biberunt. Verlſ. 20. Et evacuavit] (Verbum-

vN Ggniſicat O i. e. effuſionem 39.

