ſuſcitaverit. ** Eod. verſ. 3 0. Quoniam non erat domus, ubi non eſſet mortnus] Si erat ⸗
ibi primogenitus, is moriebatur; ſi verò ibidem non erat primogenitus, (tunc) major
145. dignitate, qui erat in domo, moriebatur, *isque vocatur ), dieitur enim: et-
iam ego )) 2 i. e. magnum 146, dabo illum; 147., alia expoſitio: fœminæ ⁵Ægyptiæ e-

rant

140. Sicuti ſuprà Exod. cap. 9. verſ. 16. habetur,
in notis Raſchianis editionis erI HPV lOcOι

iſtius dicti, quod Exod. dict. c, 9. v. 16, habetur

&i hic allegatur, adducuntur iila verba, quæ

eod. capite 9. v. 16. Habentur, nempè: propter-
eàâ conſtitui te &c. ſed res eodem redit, vid Sign.

præced. **

141. Idèo etiam primegeniti captivorum interi-
erunt, confer. quæ ad. cap. antec. I I. V. F. H. I I.

& n. 1I4. notata ſunt.
1I42. Sive: pœnam, nempè: contrà Ægyptios,

eadem, quæ hic habetur, ratio etiam ſupra dict.

cap. præced. I I. Vv. 5. n. I2- adducta eſt, con

fer. Gur. Arjeh. fol. QI. col. 2, med. & not. in

N TD h. loc.
* Hebr. , hæc & quæ ſequuntur, usque
ad: HeH Men i. e, primogenitus autem an
cillæ, abſunt à MSto I.

I4 2⅞. Nimirùm à primogenito Pharaonis incepit

numerare, de quo hoc verſu 29.
I44. Confer. quæ ad dict. cap. antec. I I. Verſ. 5.
n. 13. notata ſunt.

„X Hebr. n, in MSte I. hic additur: DyY

i. e. ut ſtent (five ſurgant tertia horà &c.)
W Sive: docet, Hebr. no, iſtud & ſequentia.
usque ad: PPnyN i. e. ecque (ex ſomno) ſuſci-
taverit, ab lunt à MSto I.
**½ Loci iſtius fuſiorem explicationem vide in not.

par h. loc.
1I45.: Vel: qui in majori exiſtimatione erst, ſic di-
cionem 7I, quæ hic Habetur, vertere volui,
confer. n. ſequ. 146.
Hebr. , ſic verbum iſtud iteratur in exemplari
Hebraico, quò uſus ſum, quodque hic in ver-
tendo ſecutus ſum, ubi locus iſte ſic legitur:
n e n ee e ee een e r
n e N, quæ lectio præferenda eſt ei,
quæ in Bibliis Buxtorf. aliisque editionibus ba-
betur, ubi poſt verba iſta: Manp 7 legitur
Dn N N)e, ſenſu parùm apto & minus per-
ſpicuò, in MSto I. locus iſte ſie legitur: d N&&
en e wene ee een i. e. fi ibi non
erat primogenitus, maj'or domus vocatur primo-
genitus, dicitur enim & c. in MSto 2. verbis iſtis,
= R præmifia ſunt hæe: na Wi. e,
ſi erat ibi primogenitus ; (ſi verò ibi non erat
& c.) ſed integrior eſt ediio Amſtel. quam hic ſe-
cutus ſum.
146. Sive: dignitate præaſiantem, ſic ex mente
Commentatoris noſtti dictionem as hic expo⸗-
no ac verto, confer. num. antec. 14 5. & verſ.
33. H. Ca P. n. 156. if. Exod. c. 4. v. 22. n 39.
147. Sicuti Pſalm. 89. v. 2 9. haberur, ubi vide
Raſchi not. confer. & Demeron. c. 330V. 17. im
notis Raſchi m. 94. & n. 9 5.

476 EXODI. CAP. XII.

rant adulteræ & pariebant ** (liberos, quos conceperant) ex juvenibus, non conjugatis
erantque eis multi primogeniti, ita ut interdum eorum quinque eſſent uni fœminæ⸗
(nempè) unusquisque primogenitus erat patti ſuo. Verſ. 3 I. Et vocavit (Pharao)
Moſen & Aaronem nolctu] Refert (hic S. Scriptura,) quèòd (Pharae) circumiverit portas
urbis, clamans: ubinam habitat 148. Moſes? ubinam degit Aaron? Eod. verſ. 3 I.
Etiam vos] (Nempè;) viri. Eod. verſ. 31. &t filii Iralis] (Scilicèt:) parvuli. Eod.
verſ. 3I. Et abeuntes ſervite, ſicuti dixiſt] Omnia (facite,) ſicuti vox dixiſtis, non ſicuti
ego dixi, ceſſet (illud:) non dimittam, 149. non audiatur (amplius illud:) quinam-
ſunt, qui ibunt? 15%. deſinat (illud:) pecora & armenta veſtra remaneant, 151, (imèò
verò) täm pecora, quàm armenta veſtra accipite; 152. ecꝗuid autem iſtud eſt: ſicuti di=
xiſtis? (nimirùm reſpicitur ad illud:) tu quoque dabis nobis hoſtias & holocauſta, 153.
Verlſ. 32. Accipite] Sicuti dixiſtis. Eod. verſ. 22. Et henedicite etiam mihi] i. e. Orats
pro me, ne moriar, quia (etiam) ego primogenitus ſum. 154. Verſ. 33. Omnes mori=
mur] Dixerunt (Egyptii:) non juxtà decretum Moſis (accidit nobis,) nam ecce ille-
dixit: & morietur omne primogenitum; 155, aſt hic etiam viles 56. mortui ſunt, quin-
que vel decem in una domo. 157. Verſ. 34. Nondum fermentatam] Egyptii (enim)
non dabant eis (Iſraælitis) temporis ſpatium, ut (maſſa) fermentari poſſet. 158. Eod.
verſ. 34. Mactre illorum] (Dictio NNDſſignificat kic)reliquias 159. panis azymi &
herbarum amararum. * Eod. verſ. 34. Saper bumeros ſuos] Etiamſi jumenta multa cum

illis

* Hebr. nrh, ſic in utroque MSto, ut & in
notis Raſchianis editionis am nov (quam le-
Rionem hic ſecutus ſum, ) habetur, & quidem
rectias, quàm in Bibliis Buxtorf. & in exempla-

ri Hebræo, quo uſus ſum, ubi habetur: eh

genere maſculino, i. e. & gignebant, confer.
not. in Sman inem h. loc,
148. Vel: Commoratur, ſic verbum hic in-
teerpretor, confer. de hoc verbo Raſchi not. ad
Genel. c. 30. V. 3 3. u. 62. & Gur Arjeh. fol. 5 8.
col. 4. med. it. not. ad librum Prec. Jud. part. 2.
p. 48. a. princ. & p. 1063. a. med. ac D. Wagen-
leil. Sot. p. 9 57. fin. coeterùm iſta ε
W 1. e. habitat, ubinam degit Aaron? abſunt à
MSto i.
149. Sicuti ſuprà Exod. cap. 5. yerl. 2. habetur.
150. Proùt habetur ſupra Exod. c. 10. v. 8.
151. Sicuti ſuprà Exod, dict. cap. 10. verſ. 24.
habetur.
152. Prout verſu ſeq. 3 2. h. cap. habetur.
153. Sicuti ſuprà Exod. cap. 10. v. 2 5§. habetur.
154. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 2 9 ch. cap. n. 139.

notata ſunt, confer. & not. in on ino h. loc,
15 5. Proht fuprà Exod. cap. 1I 1. v. 5. habetur.
156. Vulgares, plebeji, nempè, qui non ſunt
primogeniti, qui præ aliis in honore & exiſtima-
tione ſunt; ſed vilioris conditionis homines, id
enim dictio umνα hic ſignificat, cujus ogp-
poſitum eſt: Saa i. e. primogeniti ſive præ-
cipui & in honore poſiti, confer. ſuprà verſ. 30.
h. cap. n. 146. & Gur Arjeh fol.77. col. 2. princ.
ac not. in pm ME h. ioc.
157. Confer. hic Mechilta, ſicuti ad marginem
allegatur in pam inesv ſuper Commentarium
Kaſchi h. loe.
158. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 8 1. col.
2. med. ac not. in pe r h. loc.

159. Zic vocem w hic interpretor, cuĩi expoſi⸗
tioni etiam Chaldaica Paraphraſis adſtipulatur;
confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 23 84. item Me-
chilta, prout ad marginem allegatur in mom
pan ſuper Commentar. Raſchi h. loc.
* Non antem D i. c, reliquias agni Pa-

“ Nrrdlic
Allexetant tnan

pto: Epet
udillos 162, 1

(. Hie kpo

6. R ummoe

leleruntiliis

Lod. vetl 36.5

vaCharunt. D

runt 144, atue

asadbilarum,
niſeus urba

Plirentas dem.

iata ell, vocatll
eil. aditer, nar
eeclemutine

ſchelis, her qun

Aot. DN

o. Nempe: D

Biblüs Dutork
editione UHebra
MSto 1. Alüsge
tur: HMN, 4
fermentata, an
e e he
161, Vel: a ſori⸗
ca). I1. verſ.
17. h. a. Hi,
fol. 92,à
161. Nenpe:
Or
loc. ubi etiam
cOnfer. hie tracl
163. Nmprimo
(ein aurea ac
Onn wd/,
† Hebt. Ornde
Peritur,
Confer. que in
Aolats ſant it

CA. .

0n Eonjigatit
vni femine,
antſ Playeo)
Niyeritporur
Lod pet 31.

ruii. Eo,
ſi Rnonſicuti
11)) ginam,
znh inimd
delt, ſeuidi
ſocagta 1161.
i 1e. Otat
Omnes oi⸗
lamn ecce ille,
tuiſunt guin⸗
gybtii enim)
et, 15g. Poc,
Panis aryni &
ntamulta cum
illis
N V h o,
7. f. babetur,
8, qui non ſunt
onore & exiſtima⸗
onis komines, id
iſicat, cujuso⸗
nogeniti ſiſe yre⸗
er, upra verl 30,
17.cob 2. pline,

tuti d matginem
1Commentarium

Arjeh bol. n col,
9 h loe.
ctol, cli epoſi⸗
alis aſtipulatur,
1.184, item Me⸗
llegatu in Mob
hlb.loec.
teliguias agni la⸗
ſelulit

CAbP. XII. EXODI. 477

illis (Iiraelitis) iverint; (tamen maſſas illas ſive reliquias humeris ſuis portârunt, quia)
dilexerant mandatum. 160. Verſ. 3 5. Sticuti edixerat Moſes] Dixerat enim illis in
gypto: & petat quisque ab amico fuo. 16. Eod. verſ. 3 . Er veſter] Iſtæ etanta-
udilios 162, majori in pretio quàm argentum & aurum, nam quod poſteriore loco
163. hic eſt poſitum in verſiculo iſto, (id pluris) æſtimatur, (quàm antecedens.) Verſ.
36. Et commodaverunt eis] Etiam id, quod (Iſraelitæ) non petierant ab eis (gyptiis,)
dederunt illis (Egyptii, dicentes: †) tu, (Ifraelita,) petis unum, accipe duo & abi.
Eod. verſ. 3 6. Et ſpoliaverunt] (Hebr. bg Chaldæus tranſtulit.) H) i. e & e-
vacuârunt. * Verſ. 37. De Rabemſes in Succoth] Centum ** & viginti milliaria fue-
runt 164. atque eò venerunt (Iſraelitæ) horæ ſpatié, dicitur enim: & portavi vos ſuper
alas aquilarum. 165˙. Eod. verſ. 37. Viri] A viceſimo anno & ſuprà. Verſ. 3 8. Pro-
miſceua turba multa] i. e. Commiſtio 166. hominum extraneorum. 167. Verſ. 39.
Placentas azymas] i. e. Subcineritium panem azymum, 16⁸. maſſa, quæ non fermen-
tata eſt, vocatur AxD. 169. Eod. verſ. 39. Etiam viaticum non procurarerant ſibi]
Scil. ad iter, narrat (hic S. Scriptura) laudem Iſraelitarum, qui non dixerunt: quomodo

egrediemur in deſertum ſine viatico? ſed crediderunt (Deo & Moſi) atque abierunt &

hoc

ſchalis, hæ quippe debebant comburi, ſic in
not. mam ne hic exponitur.
I6o. Nempée: Divinum, Hebr. munn, ſic in
Bibliis Buxtorf. ut & in MSto Erff. 2. atque in
editione Hebraica, qua, uſus ſum, legitur, in
MSto I. aliisque nonnullisexemplaribus habe-
tur: una, quod hic interpretari poſſis: in-
fermentata, panes azy mos, ſic etiam in editione
Des me habetur.
161. Vel: a ſocio ſuo, Hebr. , Uti ſuprà Exod.
cap. I1. verſ. 2. habetur, confer. not. ad verſ.
27. h. cap. Sign. *it. tract. Talm. Sanhedrin,
fol. 92. a.
162. Neinpé: KEKgyptios, ſic exponitur in notis
De n ſuper Commentarium Raſchi h.
loc. ubi etiam Mechilta allegatur in wargine,
confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 9. b.
163. Nam primo loco hic ponuntur vaſa argentea,
dein aurea ac tandem veſtes, confer. not. in
õä
† Hebr. wWNe, ſic in MSto 1. hic additum re-
peritur.
XW Confer. quæ ſupra ad Exod. c. 3. v. 22. n. 3 3.
notata ſunt; it. traét. Talm. Berackot. fols 9. b.

& Pelachim, fol. 119. à.
WX Hebr. nèn, ſic in plerisque editionibus, ut &
in MSto z. ſed MStum I. pro eo habet: Qa
i. e. duo (& viginti &c.)
164. Confer. quæ ad cap. ſequ. 13. verſ. 20. n. 59.
notata ſunt, vide & not. in men no h. loc.
165. Prout infra Exod. cap. 19. verſ. 4. habetur.
166. Hebr. ay, confer. ſupra verſ. 20. h. cap.
n. 120. quoad ſignificationem iſtius vocis, vid. &
not. ad Nehem. c. 1 3. V. 3. n. 2.
167. Vel: alienigenarum, qui non erant de popu-
lo Iſraelitico, poſſes etiam dictione ', quæ
hic habetur, intelligere proſelytos, qui ſe Jfracli-
tis aggregaverant, quô ſenſu a Rabbinis pletum-
que accipitur, in MSto z. pro . legitur
i. e. gentaium, confer. ſupra not. ad Verl. 19. H. c.
Sign. *
16 8. Hebr. , quæ eſt placenta toſta ſuper
prunas, unde autem ſic dicatur, vide Buxtorſꝑ
Lex. Tatm. fol. 83 5.
169. Apud Græcos etiam aaρεα (ut nonnulli pu-
tant,) placentæ ſpecies fuit, vide Hippocr. de Di-
SEta lib. 2. n. 8.

Oo/O

ENODI. CAb. XII.

hoc eſt, quod exponitur † in Cabbala, 170. (nempé.) recordatus ſum gratiæ adoleſcen-
tiæ tuæ, amoris ſponſalium tuorum, quando ſecuta es me in deſerto, in terra non ſata;
171. quænam (igitur fuit) merces? hæc poſteà exponitur, (nempe:) ſanctus fuit Ifrael
Domino &c. 172. Verſ. 40. Quababitarunt in Egppto] (Videlicèt) poſt cœteras ha⸗-
bitationes, quibus (Hſraelitæ) commorati ſunt peregrini in terra non ſua. 173. Eod.
verſ. 40. Fuit quadringentorum triginta annorum] Omne intermedium (tempus,) ex
quo natus eſt Iſaacus, usque ad hoc tempus, 174, fuit quadringentorum annorum,
(nam,) ex quo ſemen fuit Abrahamo, impletum eſt (vaticinium illud:) quia peregri-
num erit ſemen tuum; 175. triginta autem anni præterierant, ex quo factum erat decre-
tum inter diviſiones 176. usque ad nativitatem Iſaaci, nec dici poteſt, ( quòd commo-
ratio iſta quadringentorum & triginta annorum fuerit) in ſola terra £Æ.gypti, 177. nam-
ecce Kahat (unus fuit) ex illis, qui cum JIacobo venerant (in 6Ægyptum,) jam verò o-
mnes ejus annos numera, ut & annos omnes Amrami, ejusdem filii, prætereà etiam o-
ctoginta annos Moſis, non reperies eos tantam efficere ſummam, ac vel te invito mul-

428

ti fuerunt anni Kahato, priusquàm ille deſcenderatin 5ägyptum, multi quoque ex an-

nis Amrami intercidunt 178. in annis Kahati, ut & multi de octoginta (annis) Moſis
abſorbentur in annis Amrami, ecce (igitur) non reperies quadtingentos annos, poſt-
uàm Iſraëlitæ in Egyptum venerunt, quapropter neceſſariò vel invitus dicere debes;
quòd etiam cœteræ i. e. commorationes vocentur i. e. incola-
tus, 179,. etiamilla (commoratio, quæ fuit) in Hebron, dicitur enim: ubi i. e. pere-
gri-

„ Hebr. vâöH ſic in aliis plerisque editionibus,
in MSto 1. iſtius loco liabetur: nèe i. e. quod
didum eſt.
170. Confer. hic Mechilta. uti ad marginem alle-
atur in nan rneu ſuper Commentarium
Raſchi h. loc. ubi etiam exponitur, quod per
Cabbalam hic intelligantur Sa i, e. prophe-
tæ, vide num. ſequ. 17 1.
171. Prout Jerem. cap. 2. verſ. 2. habetur.
172. Vide Jerem. dict. cap. 2. verſ. 3.
773. Uti Genel. cap. 15. v. 13. habetur, vide not.
ibid. n. 49. confer. & Gur Arjeh fol. 8 1. col. 3.
med. & Raym. Martini Pug. Fid. Part. 2. c. 15.
n. 4. & ibid. Obſervat. Voiſinii fol. 477. col. 2.
edit. Lipfſ.
174. Nempè: ad iſtud tempus, quo Jſraeêlitæ egreſſi
ſunt ex Ægypto, confer. ſuprà Exod. cap. 6. v.
18. n. 54. & apud D. Wagenſeil. Munimen fidei
R. Jlſaac. p. 94. it. Jſa. Abarben. ad 1. Samuel.
c. 13. v. 1. ubi plura de annorum iſtorum ſup-
putatione, conkfer. & tract. Talm. Megilla, fol.

9. a. & Sanhedrin, fol. 9 1. 2.
175. Sicuti Geneſ. dict. cap. 1 5. vVerſ. 1 3. habetur.
176. Sive: partes diſlectas, Hebr. nan, qua
de re vide Geneſ. alleg. cap. 15. Verſ. 17, confer.
& verſ. ſequ. 41. H. cap. n. 186. ac not. in nee
Mofn h. loc. it. Exod. c. 1 5. v. 14. D. 1 42.
177. Confer. hie Raſchi not. ad Genef. dict. cap.
15. V. 13. & ad Exod. cap. 6. Vv. 1 . H. 54.
178. Hebr. 'yaa i. e. abſorbentur, non connu-
merantur, decedunt, confer. quæ ad Exod. dict.
cap. 6. V. 1 8. . 5 5. notata ſunt,

179. S'e: peregrinationes, hoſpitationes, con-

fer. Junii ac Tremelli notæ h. loc. num. 56. &
num. 57. coeterum poſt vocem in MSto z.
heæc reperiuntur addita: Ra HHhnee
RNa Pe Nan een i. e. dicitur
enim: & peregrinus erat Abraham in terra
Philiſthæorum, etiam commoratio ſaaci voca-

tur hà i. e. hoſpitatio (ſeu peregrinatio, etiam

illa commoratio, quæ fuit in Hebron. &c)

– 4
Wl

CL. M „

orinbs eldt 0br
legrinationi⸗ ee

nod rerbail
unphore) eih
aunos polqui
tum) in terrath

(Annorum temf
iiztegem E⸗

ldie] Nartar
naslitas) Deusni

neruntangelim

.*

naſeituto) aflett

(nenlis) Nilant
Qbamominus

edoceretillos

rc ettilla non

tnos, (ige) h

w,] (Nor il

allatoten c,

—

190. Pkuut Genel.
191. Fieut Genel⸗

191. Vige enel⸗

n o b.lo

Confer. que ſu

ſgn. n norataſt
10, k 54.

V
8 Hebr. O, ſie
1 habetur: I

werum d i, e,
c. 41. V. 2. ubi

Cite, vid, idic

Genel. c. 1. .
153. Nempè: Dh
inteligi puto,
guamitagslata!
læ aliis Jla.

Utrolet. ca.

Rcol. 4. mecͤ.
9. 3. Pplolt ad
OWNuper
1 4. Conten hie

CANNI.

leadleſcen.
tra onſet;
Eus funlitzel
Mcxteralha.

ſtenpus) S
Uumannorum,
Mtiaperegi⸗
um eratdecte⸗
Judd commo-
pti, 177, namn,
) jam vetdo⸗
eterea etismo⸗
Ite invitomdl-
uoqueex an-
(annie) Molts
0S annos polt
cicere ebes,
) le, incola⸗
Nie pere⸗
okl⸗

ð
1

.erſ. 13. habetut.
Dt. Dyne, qua

6. Fetl. 17, coter.
b. ac note in h

14. D. 1l42,

l Genel chteh.

de 1ge h ſe⸗

ventuc, non conni⸗
d 24 E100 dice

unt,
olitationes, c0n⸗
,. loc. numn. b, &

n PN in MSt .

1Na Th N

nee . e, Ciettuat

Abraham in tenta

otatio Caci td

peregtipati, etiamm

Hebron. &)

CAP. XII. EXODI. 479

grinus erat Abraham & Iſaac, 180. dicit etiam (Scriptura:) terra –CADi. e. pe-
regrinationis eorum, 181. in qua peregrinati ſunt, quamobrem te dicere oportet,
(quòd verba illa:) quia i. e. peregrinum 182, erit ſemen tuum, (intelligenda ſint de
tempore,) ex quo ei (Abrahamo) fuit ſemen, ac quando numerabis quadringentos
annos, poſtquàm natus eſt Iſaacus, deprehendes, quòd ab adventu eorum (IIſraêlita-
rum) in terram 5Ægypti usque ad eorundem egreſſum fuerit ducentorum * & decem**
(annorum tempus, )atque hæc una fuit ex rebus, quas (Judæi) docuerunt Ptolemæum-,
183. regem (5.gypti.) Verſ. 41. Et fuit poſt ſinem triginta annorum & . & fuit eodem
illo die] Narrat (hic Scriptura,) quòd, poſtquàm advenit finis, non detinueritillos (Iſ-
taëlitas) Deus ne momento quidem, 184. decimo quinto (enim die menſis) Niſan ve-
nerunt angeli miniſtratorii ad Abrahamum; 185. ut ei lætum nuncium (de filio Iſaaco
naſcituro) afferrent, decimo quinto (die menſis) Niſan natus eſt Iſaacus, decimo quinte
(menſis) Niſan factum fuit decretum inter ſectiones. 186. Verſ. 42. Nox obſervabilis]
uam dominus obſervaverat eamque expectaverat ad implendum promiſſum ſuum, ut
educeretillos (Iſraêlitas) ex terra 5gypti. Eod. verſ. 42. Hæc eſt ila nox Domino]
Hæc eſt illa nox, de qua dixit (Dominus) Abrahamo: in nocte illa ego liberabo filios
tuos, (ideè) Eod. verſ. 42. Obſervanda erit omnibus filiis Irazlis per generationes ſu-=
as,] (Nox illa) in futurum 187. cuſtodita erit contrà dæmones, ſicuti dicitur: nec ſinet

vYaſtatorem &c. 188. Verſ. 43. Hoc eſt ſtatutum * Paſchati] Decimo quarto (die

Ooo 2 men-

180. Prout Genel. c. 3 5. V. 27. habetur.
181. Sicuti Geneſ. cap. 3 6. v. 7. habetur.

182. Vide Geneſ. c. 15. V. 13. confer. & not. in

n NR b. loc.
*X Confer. quæ ſuprà ad Exod. cap. 6. Vetſ. 16.
ſign. * notata ſunt, it. ad Exod. d. c. 6. V. 1 8. &
20. h. 54.
X Hebr. O), ſic in Amſtel. & Baſil. edit. in M Sto
2. habetur: quæ literæ etiam efficiunt nu-
O

merum i. e. 2 10. reſpicitur autem ad Geneſ.
c. 42. V. 2. ubi habetur verbum 11) i. e. deſcen-
dite, vid. ibid. R. Salom, nat. n. 6. it. not. ad
Geneſ. c. 15. v. 13. DN. 5 I. .
183. Nempè: Philadelphum, hunc enim hoc loco
intelligi puto, ſub quo lex Moſis in Græcam lin-
am traoslata fuit per L-XX. interpretes, confer.
præ aliis Jſa. Voſſii tractat. de Translat. LXX.
interpret. cap. 2. 3. & 4, item Gur Arjeh fol.
31. col. 4. med. & tractat. Talmud. Megilla fol.
9. a. prout ad marginem allegatur in nov
fuper Commentarium Raſchi h. loc.
194. Conſfer. hic Mechita, ſicuti ad marginem al-

legatur in han ne dict. loc.
19 5. Sicuti Geneſ. cap. 1 9. verſ. 2. & ſeq. habe=
tur, Hebr. ria e*&ε, i. e. ad Abrahamum,
abſunt iſta hic à MSto I.
1986. Confer. quæ ad veri. antec. 40. h. cap. .
176. notata ſunt, vide & not. ad librum Prec.
JIud. part. I. P. 154. a. med.
*½ Hebr. r iſtud & quæ ſequuntur, usque ade
ne Py i. e. ſicuti dicitur: (nec ſinet &c.)
abſunt à MSto 2. confer. hic tract. Talm. Roſch
haſchana, fol. I I. b.
197. Zic vertere volui iſtud: Na i. e. & venit, ut ſen-
ſus ſit: in rnwn ane a Ra d ee
PWDNi. e. omnis nox iſta, quæ venit quolibet
anno erit cuſtodita contra dæmones, prout expo-
nitur in not. „ina mi ſuper Commentar.
Raſch. h. loc.
198%. Vide ſuprà verl. 2 3. H. cap. n. 13 I. confer. &
Gur Arjch fol. & I. col. 4. med. & not. ad librum
Prec. Jud. part. I. p. 101. b. med.

W Hebr. —π He hæc & ſequentia, usque ade
24

480

EXODI.

alieniga] (3ii. e. alienigena dicitur,.) quia 525 N i. e. aliena facta ſunt opera ejus

patri ſuo, qui eſt in cœlis,
literalem 19 1.

Verſ. 44. Et tircumcidert illam, tunc comedet de eo]

190. idem eſt alienigena & Iraelita apoſtata, juxtà ſenſum

Narrat (hic Scri-

ptura.) quèd circumciſio ſervorum ſuorum remoretur illum (dominum ſervorum,) ne
comedat Peſach, juxtà verba R. Joſuæ, * (aſt) R. Eliezer dixit: circumciſio ſervorum

ſuorum non impedit illum (dominum,) quo minus comedat Peſach, 192. fi ita eſt, quid
textus (hie) dicit: tunc comedet de eo, (nempè:) ſervus. 193. Verlſ. 4 5⸗ Iaquilinus]

(2 )) is eſt 2 i. e. peregrinus inquilinus: 194. Eod. verſ. 45. Et mercena-

rius] Hic

eſt ethnicus; 195. ſed quidnam textus (hic) vult dicere? nonne iſti (nempè,

qui inquilini tantum ſunt & mercenarii) incircumciſi ſunt? dicitur autem: omnis in-
circumciſus non comedet de illo, 196. ſed (ſermo hic eſt de eo, qui eſt) Arabs circumci-

ſus & Gibeonita circumciſus, 197.

ſi ille ſit inquilinus aut mercenarius.“ Verſ. 46.

Gen za 72 i. e. omnis alienigena, abſunt ab utro-
que Msoo.
1989. Dederat quidem Deus Moſi in principio men-
ſis Niſan, de quo vide ſuprà verſum 28. h. cap.
n. 133.) H Dx i. e. nonnulla judicia
(ſeu præcepta] de Paſchate; ſed Peraſcha iſts
dicta fuit Ilraelitis decimo quarto die menſis Ni-

An, uti habetur in Gur Arjeh fol. 81. col. 4. cir-

ca fia. confer. & not. in nan me ſuper

Commentar. Raſchi h. loc. it. tract. Talm. Peſa-
chim, fol. 61. b.

190. Id eſt;: Deo, confer. hic tractatus Talmudi-

us: Peſachim fol. 3. b. & fol. 2 8. b. prout ad
marginem allegatur in on De h. loc. it.
. tract. Talm. Peiachim fol. 6 I. b. Schabbat, fol.
37. a. & Eruvin, fol. 3. b. it. Peſachim, fol. 9 6.

àa. & Jevammot, fol. 62. a. & fol. 70. b. & fol.

19 1. Nam etiam IItaelita apoſtata, cujus opera
aaP i. e. peregiina facta ſunt Deo, habetur

pro Mnn i. e. peregrino ſive alienigena, confer.
infrà Exod. cap. 32. v. 19. n. 77. u. 7 8. & n.

item Jevammot, fol. 48. 2. S Gittin, fol.

1½. a. & Kidduſchin, fol. 72. b. it. not. ad li-

23293. a.

marginem allegatur in Sy'nan mmw h. loc.
X Hebr. yh n hac & ſequentia, usque

192. Sive:

: agnum Laſchalem, confer. Gur Ar-
jeh fol. 92. col. I. princ. & tractatus Talmudi-
cus: Jevammot fol. 70. b. & fol. 7 I. a. ac Me-

ad marginem in pam eh. loc. ubi vide etiam
notas. S
193. Zervus itaque priùsquam circumciſus ſit,

ſi ſervos ſuos non circumcidat, confer. hic tract.
Talm. Avoda Sara, fol. 27. a. & Jevammot,

194. Nempè: qui eſt

mellii not. b. loc. & Gur Arjeh fol. 82. col. 1.
med. it. tract. Talm. Peſachim, fol. 96. a. & Je-
vammot, fol. 70. a. & b.

in editione Hebræa, qua uſus ſum: in nonnullis
. . . E O .
exemplaribus legitur: Dy i. e. bian an
n i, e. cultor ſtellarum & planetarum i. e.
idololatra. 22
196. Proùt verſu 48. h. cap. habetur.

agno paſchali comedere prohibentur, quia pro
Sy i. e. incirecumciſis habentur, prout in
Gur Arjeh fol. 82⸗ col. I. eircà fin. ſcribitur.
* Scil. non comedet de Paſchate, hæc enim hie

Ad: N i. e. quid textus (hic) dicit „abſunt

ſupplenda vel ſubintelligenda ſunt.

menſis) Niſan dictus fuit eis (lIiraelitis) textus iſte Biblicus. 5 9. Eod. verſ. 43. Omnis

chilta, it. Peſachim, fol. 9 6. a. prout allegantur

inquilinus tantum atque ita
extraneus à fide judaica, confer. Junii ac Tre-

195. Sive: gentilis, incircumciſus, Hebr. ,ſie

. li- 197. Hi enim, licèt cireumeiſi ſint; tamen de
brum Prec. Jud. part. 2.p. 108. b. med. ac Gur 1
Arjeh fol. 8 1. col. 4. fin. & Mechilta, prout ad †

ðM
R

UN

impeditur, ne comedat; non verò dominâs,

8 .

.

(. Al.

lmnudtnuii

ſantag um e⸗
iidanhtudl
zgnospachalt

C(lex) Cocean
Ppgredi non de
dent, 100, hined
guobus locis⸗

ellti,relntien

e0 eltaliquid
Zquitolivem
Omnnus tui

ndictde

iurikimilias

(it omnis eon

mrrrrrr. *
19,. diye: ccett
cobler ſupta
intta Exod, c.

twellii notis
ymbolumfui

ſerluserg, 9
h, loc. ubi eti⸗

199. Contigen

ſpondetur a
tract. Talm.
100. Ficuti ſo
meroplurali
concludunt,
ſchalem come
uli alegatur
Commenmtar.
tat.

101. Ke: ext
Att, numn. 19
chinm ſol. 95
01. Conler,

2 Leyit, cap
tiac. Talm.
d b.

Moptet

CA.X.
—
11 g. One
untopetaejus
luntaſenlum
kat (nic Seti
ſetotum)ne
iſoſetnotum⸗
4 ugtilmn.
ſe Eimentene⸗
eiſti (nempe,
em: omnisin⸗
rabs citcumci⸗
.4 Verl 46.
1

conlet. Gul Ar⸗
factatus Talmudi⸗
ſol. 71. A a Me⸗

2,prount allegentur.

loe. ubi Vide etiam

citeumeilus ſit,
n ved dominds,
, conler bictract,
.a. 8& ſeramtnot,

s tantdimn atgeli
ker, Junii ae Ire
eh fol. 92. e0l. I.

m, lol 96,28 ſe⸗

cilas, Hebt. Mte

fum. in nonnullis
i e,dal d
18 planetarum he

abetur.
kic lnt; tamen de
hibentilr, quis Pro
babentot, prout In
ez ſin ſetibitu.
nnte, hec enin ie
lunt.

CAP. XII. EXxODI. 481r

In una domo tönedatur] i. e. In una congregatione, 198. necſcilicèt) illi, qui numerati
ſunt ad eum (agnum comedendum,) faciant duas congregationes atque illumſagnum)
dividant, tu dicis: in congregatione una, aut (forſitàn hoc intelligendum eſt, 199. quòd
agnus paſchalis non comedendus ſit jniſi in domo una juxtà ſenſum ejus literalem, qua-
ſi (lex) doceat, quòd, ſi cœperint comedere in atrio & pluvia deſcenderit, ipſi domum
ingredi non debeant? (ſed) textus notanter dicit: ſuper domos, in quibus illum come-
dent, 200, hinc (diſcimus,) quòd is, qui comedit (agnum,) eundem comedere poſſit in
duobus locis. Eod. verſ. 46. Non efferes domo] i. e. De congregatione. 201. Eod.
verſ. 46. Et os non confringetis in eo] (Nempè intelligitur illud os,) quod conveniens eſt
eſui, veluti cui adhæret tantum carnis, quantum æquat magnitudinemolivæ, 202. in
eo eſt aliquid fractionis oſſis; 203. ſi verò ei tantum carnis non adhæreat, quantum
æquat olivæ magnitudinem, * in eo non eſtaliquid fractionis oſſis. 204. Verſ. 47.
Omnis cætus Iraelis faciant illud] Cur (iſtud hic) dicitur? (nimirùm,) quia illa (Scriptu-
ra) dicit de Paſchate Ægyptiaco: agnum domui paternæ, 205. ut ad illum numerentur

2

juxtà familias, forſitàn etiam de Paſchate generationum ita (dicendum erit?) textus di-
cit: omnis congregatio Iſtaẽlis faciant illud. 206. Verſ. 48. Etfacere voluerit Peſach]

000. 3 For-

19 8. Sive- cœtu aut conſociatione, Hebr. an,

confer. ſuprà verſ. 3. h. Cap. n. 17. & n. 19. &
infrà Exod. c. 34. v. 2 5. n. 75. in Junii ac Tre-
mellii notis ſcribitur, hanc conſociationem
ſymbolum fuiſſe populi ſraelitici, qui anteà di-
ſperſus erat, collecti, confer. not. in da ,*
h. loc. ubi etiam Mechilta ad marginem allega-
tur.

199. Continetur hic objectio, cui paulò poſt re-

ſpondetur a Commentatore noſtro, confer. hie
tract. Talm. Pelachim., fol. 34. b. & fol. 96. a.
200. Sicçuti ſupra verſ. 7. b. cap. habetur, ubi nu-
mero plurali S§. Scriptura utitur, unde Rabbini
concludunt, etiam in duobus locis agnum Pa-
ſchalem comedi poſſe, confer. hic Mechilta, ſic-
uti allegatur ad marginem in or , ſuper
Commentar. Raſchi b. loc. ubi vide etiam no-
tas.
201. Sive: extra coœtum & conſociationem, con-
fer. num. 198. h. verſ. 46. & tract. Talm. Peſa-
chim ſol. 85. b. & fol. 9 5. a.

202. Confer. quæ ſupra ad verſ. 4. h. cap. n. 2 3.8
ad Levit. cap. 11. v. 40. n. 12 I. notata ſunt, it-

tract. Talm. Peſachim, fol. 95. a. & fol. 9 5. a.
& b.

ſiorem explicationem vid. in tractat. Talm. Peſa-
chim fol. 83. a. & fol. 94. b. confer. & Mechilta⸗
prout in pom inew b. loc. ad marginem alle-
gatur, ut & Gur Arjeh fol. &2. col. 2. princ. vid.
& tract. Talm. Schemor, fol. 3. b. & Sevachim,
fol. 97. b. & Chullin, fol. 11. a.
* In notis Raſchianis editionis naτι n poſte
n Wn i. e. tantum carnis, quantum æ quat
olivæ magnitudinem, additum eſt: π
in i. e. aut ſi in illo (oſſe) non ſit meduſla, con-
fer. num. iequ. 2 04.
204. Confer. &t hic dict. tractat. Talm. Peſachim
fol. 70. a. & fol. 9 5. a. ubi in R. Salomonis glos-
ſa habetur, traditionem eſſe, quòd prohibitum
ſit mhn na —y a h i. e. frangere os, cui
ineſt medulla, hoc itaque caſu reus eſt violati
præcepti de oſſe non fiangendo, ſicuti & illo ea-
ſu, ubi oſſi tantum carnis adhæret, quantum
g quat olivæ magnitudinem; vide tamen R. Sa-
lom. Gloſſ. ad Sevachim fol. 97. b. ubi habetur,
quòd osN re n ee i. e. in quo eſt me-
dulla, frangat aliquis ac comedat, nec reus
ſit præcepti violati de ofſe non frangendo.
205. Sicuti ſuprà verſ. 3. h. cap. habetur.
266. Nimirum r& nrN e ne i, e. et=

203. Propter quod os frangi poſſit, loci iſtius fu-

iamſi

482

xOö hrErr

Fortè omnis proſelytus 207, faciet ſtatimPeſach? lex dicit: & erit ſicuti ineigene terre:
X „ » . . — ⸗ ⸗ . 1 . .
208, quemadmodum (igitur) indigena (facit Peſach) decimo quarto (die menſis Ni-

ſan;) ita & peregrinus decimo quarto (die menſis Niſan facit Peſach.) Eod. verſ. 48.

Artque omnis incircumciſus non comeaet de eo

ve includat) eum, cujus fratres mortui ſunt propter circumciſtionem, 209. qui non eſt
apoſtata 2 10. quoad præputium, 211, nec qui edoctus eſt à filio alienigenæ ,is non co⸗
megdet de eo. Verſ. 49. Lex una & c.] (Hocideò dicit Scriptura,) utperegrinum 12,
æ quiparet indigenæ, etiam quoad cœtera præcepta, quæ ſunt in lege. 11zz).

CAb.

TE 2. Aperien, emnem vular] (Verbum d hic idem ſgniſcat, ac) nete

(Hoc dicit hic lex,) ut comprchendat (ſi-

i. e. quod aperit primò vulvam, veluti (in illo loco:) i. e. qui aperit (ſive
laxat) aquam, caput(i. e. autor) eſt rixæ, 1I. ſic quoque (alio in loco:) i. e.

laxant labio, 2, (ubi )) ſignificat:) )

NB i. e. aperiunt labia. Eod. verſ. 2.

Meum eſt] Mihi comparavi illa (primogenita,) quia percuſſi primogenita Ægy ptio-
tum. Verſ. 3. Memento diei iſtius] Docet(hic Scriptura,) quòd exitus ex Egypto quo-

tidiè

iamſi illi, (qui agnum paſchalem comedunt, )

non ſint de una familia, proùt exponitur in no-
tis dham mep ſuper Commentar. Raſchi h. loc-
07. Sic dictionem: WWannNR hic interpretor; ſunt

autem proſelyti duplices: p ) i. e. proſelyti

juſtitiæ & av'in à i. e. proſelyti inquilini, de

quibus vide plura apud Buxtorf. in Lex. Talm.

fol. 408. confer. & Gur Arjeh fol. 82. col. 2. med.
it. Numer, cap. 9. V. I4. ibique not. n. 2 3

„8. Sic dicitur circa finem hujus verſus 4 tnon

igitur is, qui proſelytus factus eſt, ſtatim atque
factus eſi proſelytus, faciat Peſach ſed erit, ſieuti
indigena, i. e. non ſtatim; ſed ſtatuto a lege
tempore faciet Peſach-

289. Datur enim Iſiaélita præputiatus, nempèe

cujus fratres mortui ſunt ex circumciſione, nam
Iſraelitæ non ſunt adſtricti ad præcepta ſervanda,
ubi mors certò inſequetur, vide Lightfoot. in E-
piſtol. ad GQorinth. Cc. 7. v. 19. p. 19 5. edit. Lipſ.
quæ tamen cum aliqua limitatione ſunt accipien-

da, confer. Gur Arjeh fol. 82. col. 2. med. & fol.

114. col. 3. med. ac fin. =ð
210. Hebr. Wmi. e. mutatus, nempè à religione

m, nam qui in uno tantum vel alkero pun-
Gto religionis dilcedit à Judæis, is dicitur
A & toleratur aliquo modo, excepta idolo-
latrià ; miwn vero eſt, qui penitus à religione
defecit, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1178.
c&œterùm tam in Baſil. editione, quam in utroq;
MsSto pronnm hic legitur n i, e. apoſtata.
211. Id eſt, qui præputium habet vel præputium
attraxit ſive induxit, quod éιτταππι. dicitur
I1. Corinth, c. 7. V. 1 8. ubi vide Druſi ac Came-
ronis not- èòẽ èòM!
21I2. Nempè: eum, qui factus eſt proſelytus,
confer. verſ. antec. 48. n. 207. & 209, & Gur

ad marginem in p-on rew b. loc. allegatur,
ubi vide etiam notas. S .
213. Nempè, ut is præcepta illa ſetvet, quæ inle-
ge hahentur. =SðèJMBM

1. Ulti Proveib. cap. 17. V. 14. habetur, ubi vide

Raſchi not. confer. hic tract. Talm. Menachot,

ac ſide ſua, ſic in Amſtel. editione vox ha-

CAP. XIII.

betur, Videtur autem yn minus eſſe, quam

Arjeh fol. 92. col. 2. med. item Mechilta, uti

fol. 34, b. & Bechorot, ſol. 4. b. & fol. 19. 2.
2. Vide Pſalm. 22. Verſ. 8. ibique Raichi not. con-

tecorden
us,guonamm,
olss) ſilet⸗
oppottunnsel

Eengl
tmnlb, gioft

lamwvisnon

Ee ,. intellige
unꝛateln pel
trerl. ſ. Jumni
Dominoscumn
te de ſacobo

nelle] Lacffuit

(Jempe) aſch
erram c,1o,
(ciniſtolter
i hic habetur,
med. exponitut

not. in N N

1 Hebr. Cind

. nj p,
15 poll ptower

uMmu: bir nd

magisperſpicni

D 4. Conker. blalm.

not, d librum!
trad. Talm. be
1. Sicjugti Come
tere volui: n
7, habetut, ali
poſt: Mrn
nn We d

l

db Dnn
1. e. (Verl. ſ.
Sunt er Rabbi
cent, gudl I

openiia, gur

ghirend Ciett,
lis in celno,

C4d. Nn.
—
dena ene,
lemenſis Ni⸗
od venſ4.
tchendat
qui nonell
E is non co⸗
egrinun:i

t,4 )
niaperit (üre
)hiie.
Eod. retl.2,
ita Aoyptio.
Eoybtoquo⸗
tidis
nus elle, quam
n vel akero pun-
lxis, is Gicitur
excepta igolo⸗
enitus à teligione
almn fol. 117.
quam in uro;
bn ie apoltzrz.
et ve præpklium
Fiera2: Cicltut
je Druli ac Came⸗

eſt prolelytus,
7,5 109.6 Gur
em Mechilta, uti
b. loc, Adlepatut,

aletret,gue inle⸗

babetur, ubi ice
Talm. Memachot,
4.b. & lo. 19, .
le Ralchinot, n-

Atol 4.a

CAbP. XIII.

EXODI. 483

tidiè 3. recordari debeant (IHraeêlitæ.) Verſ. 4. In menſe Abib] Sed numquid haud ſci-
mus, quonam menſe (egreſſi ſint Iſfraêlitæ ex Ægypto? novimus ſanè;) ſed ita dixit illis
(Moſes:) videte benignitatem, quam vobis exhibet?* (Deus,) qui educit vos menſe, qui
opportunus eſt ad egrediendum, quôò nec calor eſt nec frigus, 4. nec imbres (decidunt)
ſie quoque illa (Scriptura alibi) dicit: qui educit vinctos recto tempore, 5. (videlicèt)
menſe, qui opportunus eſt ad egrediendum. ** Verſ. 5. In terram Chananai &c. J
Quamvis non numeret (hic Scriptura, niſi quinq; populos; (tamen) omnes ſeptem gen-
tes 6. intelliguntur, quia omnes ſub generali nomine Chananæi(comprehenduntur;)
una autem (gens) de familiis Chanaan extitit, quæ nonniſi Chananæa dicta fuit. Eod.

verſ. . Juravit patribus tuis] De Abrahamo illa (Scriptura) dicit: in die illo pepigit

Dominus cum Abrahamo &c. 7. & de lſaaco eadem dicit: peregrinare in terra iſta, 8.
ac de Jacobo illa dicit: terram, in qua dormis &c. 9. Eod. verſ. 57. Qu« fuit lalte &
melle] Lac fluit de capris ac mel de palmis & ficubus. * Eod. verſ. S. Cultum iſtum.]
(Nempe:) Paſchatis; ſed nonnejam anteà dictum eſtſuprà: & erit, quando veneritis in
terram &c. 10. cur igitur (Scriptura hic) denuò iſtud inculcat? (nimirùm) propter rem, *
quæ in iſto (textu) novatur, (nam)in priori verſu 11. dicitur: & erit, quando dixerint vo-

bis

3. Id eſt: ſemper, jugiter, ſic etiam an,
uti hic habetur, in GurArjeh fol. &z. col. 2,
med. exponitur: Jmn i. e. ſemper, confer. &
