Erſ. 2. De Midianitis] Non autem de Moabitis, quoniam Moabitæ adgrelſi
erant rem 1. propter timorem, metuebant enim illos (Ifraêlitas) nam illi *
Prædam ex ipfſis faciebant, 2. etenim non dictum fuit, niſi: ne miſceatis
cum eis bellum; 3. aſt Midianitæ progreſſi erant ad contentionem, quæ ad ipſos ni-
hd pertinebat; 4. alia expoſitio: * (de Moabitis ultio non fuit ſumpta) propter duas
columbas bonas, 5. quas ego (inquit Deus,) ex illis (Moabitis) producturus ſum,
Uuuuuuu 2 (nem-

54. Confer. hic Gur Arjeh fol. 19 5: col. 1. med. * Scil. Iſraelitæ, Hebr. 7 &ν, ſic in utroque
ac not. in Mππä ν h, loc: it, Nedatim, fol.] Msto hic additum reperitur.
79:3. . 2. Vel: ſpolia ex illis (lcil. Moabitis) capiebant

. . elpere, 1 1 Iſraëlitæ, confer. num. ſequ. 3. h. verſ. & P. Fa-
diſſolutionem voti in diem eraſtinum, valebit ſeu gii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. ut & Gur Ar-

ratum manebit votum uxoris &, ſi ipſe diſſolve. ieh fol. 19 5. col: 2. princ. ac not. in nam nev
rit, dabit eo nomine pro uxore ſua pœnas, uti .loc.
verſu ſeq. h. cap. habenur, vide b. Fagii not. ad 3. Proht Deuteron. cap. 2. v. 9. habetur, prohibi-
Paraphr. Chald. b. loc. & not. in han noe um itaque erat Ilraélitis, ne bellò laceſſerent
b. loc. . MNũÿ Moabitas; non autem, ne prædam ex illis face-
56. I4d eſt: approbo illud, ratum habeo, conſentio, rent, vid. Rutn. antec. 2.

id enim π νρRπι hic notat, confer. Buxt. Lex. e nr⸗
. 14. Quoniam Iſcaëlitæz AN& 1 i Ni, j. e.
Chald. Fol. 199. & ſeq. item Gur Arjeh fol. 19 5 non proficiſeebantur per viam, quæ ad ipſorum

. . . . Midianitarum) terram ducebat, ideo etiam Mi-
57. Tunc ipſe portabit iniquitatem uxoris ſun iamitag gon n) erro contendete cum lſraelitis,
quoad omnes prnas, uti mox hoc verla 16, ſe lſiec in noris ppn Mnaw h. Ioc. exponitur.
quitur, ubi vide not. num. 59. confer. Ketubot, 1 . iſtud S ſ de ad: ,
fol. 40. 5. & fol. 46. . it. ol. 47. a. & Nedarim, Hebr. &, tu 5 eaahlien sc 8 ad:
Tol. 70. a. it. EKidduſchin, fol. 3. a. 6. i. e. expedite (v. z. /.c.) abſunt 4 AStO 1.
558. Confer. Matth. c. 18. v. 6. & Luc- c. 17. v. 1 5. Sie vocem αανρ hic interpretorjuxtà notas in
59. Sive: mulctas, Hebr. a–, conſer, qux nan ne ubi dictio illa exconitur ra i.
num. antec. 57. notata ſunt. e, columbæ, vide Bux’, Lex. Talm. fol. 1901.
1. Id eſt: ſuſceperant bellum contrà Iſraelitas pro ubi tract. Talm. Bava kama, fol. 38. b. ex quo
pter timorem, locus

1266

NUMERORUM.

CAP. XXXI.

—

(nempéè) propter Ruth. † Moabitidem & Nahaman, Ammonitdem. 6. Verf. 3.

Et locutus eſt Moſes &c.] Etiamſi ille audiverit, quòd ipſius mors à re iſta dependeret;

(nihilominus ipſe eam) lætus perfecit nec cunctatus eſt. 7. Eod. verſ. 3. Expedite]
(Verbum um juxtà Targum ejus notat idem, ac (paulò poſt:) u i. e. expediti
ad bellum, . iſti ſunt DN † . e. armati. Eod. verſ. 3. Viros *] i. e, Juſtos at-
que ita (dictio iſta accipitur in illo loco:) elige nobis viros, 9. item (in illo loco:) vi-

7058 ſapientes & peritos. 10.

Eod. verſ. 3. Ultionem Domini] Nam, ** qui ſtat con-

trà Iſraelitas, perinde eſt, ac ſi ſtaret contrà Sanctum illum Benedictum. 11. Verſ. 4.

In ſingulas tribus Nrazli] Ad includendam tribum Levi. 12. Verſ. 5. &t traditi ſunt]

Iſtud hic dicit Scriptura,) ut tibi manifeſtet laudem paſtorum Ifraêlis, quàm chari il-
li ſuerint Iiraelitis, (nam) priusquàm *** illi audiverunt de. morte ejus (ſcil. Moſis,)
quidnam dicitur? (nempèé:) paululum abeſt, quin me lapidibus obruant; 13. aſt
uando audiverunt, † quòd mors Moſis dependeret ab ultione Midianitarum, nolu-
erunt illi ire (ad bellum,) donec traderentur inviti. 14. Verſ. 6. Lſos & Pincha-
ſum] Indicat* (hic Scriptura,) quòd Pinchas æquali pondere fuerit cum cœteris o-

X

mni-

locus iſte deumptus eſi, allegatut, conter. & not.
Raſe hi ad Deuter. c. 1 5. v. 14. n. 4 5.
† Hebr. —), iſtud & ſequentia, usque ad: )
i. e. & locutus eſt (Moſes &c.) abſunt MEο 2².²
6. De qua vide 1 Reg. c. 14. v. 21. S& 2. Para ip.
c. L2. v. 1 3. confer. & Gur Arjeh fol. 19 5. col.
2. med. ac not. in nD b. l1oc. ubi tract.
Talm. Bava kama, fol. 3 8. 5. ad marginem alie.
gatur, eſtque caput 4 dicti tractatus, quod inci-
dit: ai , prout in n ne in notis
Raſchianis adducitur & in Gur Arjeb fol. 19 5.
40l. 2. med. allegatur & ſimul objectigni ibidem
reſpondetur.
7. Confer. hic Gur Atjeh fol. 19 5. col. 3. princ.
ac not. in Dan new, ubi Siphre ad marginem
allegatur.
8, Prout verſu ſequ. 5. h. cap. habetur, confer. Je
vammot, Jol. 102. b.
„ Hebr. waè iſtud & ſequentia, usque ad: nup-
„i. e ultionem Domini, abſunt 4½ MSto 1.
9. Vide Exod. cap. 17. verſ. 9. ibique not. num.
11.
10. Sive: cognitos, probatos, vide Deuteron. c. x.
v. 15. ibique not. n, 93. confer. & Gur Arjeh
JFol. 19 5. col. 3, princ. ac not. in α ν hb.
loc. .
** Hebr. ye iſtud & ſequentia, usque ad:

56 aan contrà Sanctum &c. abſunt 4 MSto
I. malè.
11. Quonism verſu antec, 2. dicitur: ulciſcere
filios Iſraelis; hic autem dicitur: ad dandam
ultionem Domini, hinc Commentator noſter in-
fert, quòd is, qui contrà Iiraelitas ſtat, perinde
habeaur, ae fi contraà ipium ſtaret Deum, con-
fer. Gur At jeh/ol. 19 5. col. 3. peinc, ac not. in
e b, ſoc.
12. Nempé: ut etiam ex illa tribu ſumerentur vi=

Arjeh ſol. 19 5. col. 3. princ. ac not. in an n

b loc. ubi etiam Siphre ad marginem allega-
tur.
*X Hebr, d* ) iſtud & ſequentia, usque ad:
ynwL i, e. aſt quando audiverunt, abſunt ₰
MStO I. confer. Sign. ſequ. †
13. Prout Exod. cap. 17. V. 4. & 5. habetur, ubi
vide not. n. I.
† Hebr. ynvwm), in MSto 1. pro eo legitur: 7
WyDÜ—“ i. e, quoniam audiverant, confer. Sign.
præc. *XX
14. Confer, hit Gur Arjeh fol 19 5. col. 3. med.
ac not. in an oWh. loc.
* Hebr. Whhn, iſtud & ſequentia, usque ad: 3D
i. e. ſed eur (profectus &c,) abiunt 4 MStOο1.

ri, qui contrà Midianitas pugnarent, vide Gur

AYXX.

—
mnibns; 1.
mirum dinit.
ſecit Cabi il
Pinches ad bi
gvi mattis u⸗
Pia )quonian
i dodie
Phi, gui von

(perquam rat

unctus ad bel
laminz, 24. I
Midianitarum
(biachas)lami.
fadé illi cade
ſuper eorunde
de bileamo le⸗

—
1. Vel: grod
('eros Omu
Auties, (dnlet.
med. ac not, in
Sota, fol 43.
16, De qua lapt
17. Derütigt, im
Cur Aſed ,,
*7 Hedt. Mi
ier alia explie
utoque Möto
„19. Id el: gui⸗
qua de remori
19. Kienti Genel.
6ur Atjeh fol.
h,

19. dicuti Lrod,

IIac. Taln Sor
d marginem 3)
801. . 996.
6, adducitur.
11. Conlet, qng
1. Cogler, qux

N 10 8
30, K n. »
Kn. 31.

1.K.

—
Verl. 3.

bencdetet;
Rtaie
e epediti
luſtos at.

loco.) i.

iſtatcon⸗
Veitl 4.
chtiſini
n chatiil⸗
il Mols)
t; 13, aſt
um,nolu.
Gbincha⸗
(Ckteris o⸗
mni⸗

——

lunt 4 Möt

: uleiſcete
2d dsndam
tor nokerin⸗
lat, petinde
Deum, con-

,c ot. in

wetentut di⸗
nt, vide Gur
in
.
inen leg

1, Uaqlead:
at, ablunt 4

belli,bi

jegitut:

coafe. hn.

1d:
14 MRo!

*

CAP.xxxMl1. WNIMERORIMAM. 1257

mnibus; 15. ſed cur profectus eſt (ad bellum) Pinchas, non verò Eleazarus? (ni-
mirùm) dixit Sanctus ille Benedictus: is, qui cœpit (exequi) præceptum, dum inter-

fecit Casbi, filiam Zur, 16. idem etiam finiat; 17. alia explicatio * (rationis, cur

Pinchas ad bellum profectus ſit, nimirùm,) quòd ille abierit, ut ultionem Joſephi,
qui matris ſuæ pater fuit, 18, ſumeret, dicitur enim: & Midianitæ vendiderunt e-

um; 19. ſed unde conſtat, quòd mater Pinchafſi fuerit de loſephi (familia ſeu proſa-

pia?) quoniam dicitur: de filiabus ) NO i. e. Puthiel, 20. de femine Jethronis,
qui D i. e. ſaginaverat vitulos ad cultum idololatricum, 21. ae de ſemine Joſe-

phi, qui D i. e. oblocutus eſt 22. pravæ concupiſcentiæ ſuæ; alia explicatio

(per quam ratio adducitur, cur Pinchas ad bellum profectus fit, nempè,) quia ille fuit

unctus ad bellum. 23. Eod. verſ. 6. Et vaſa ſanéta] Hæc fuerunt arca (feœderis) &
lamina, 24. nam Bileamus cum illis (Midianitis) erat, 25. qui præſtigiis ſuis reges

Midianitarum volare faciebat ipſeque ſimùl cum illis volabat; oſtendebat autem eis
(bPinchas) laminam auream, cui nomen Dei (tetragrammaton) inſculptum erat, quò⅛
factô illi cadebant (ex aêre in terram) quocircà dicitur de regibus Midianitarum:
ſuper eorundem confoſſos, 26. quia ceciderant ex aêre ſuper confoſſos, ſic quoque
de Bileamo ſcriptum eſt in libro oſuæ: ſuper confoſſos eorum. 27. Eod. verſ. 6.
Uuuunuu 3 In

n

15. Vel: quod Pinchas pondere ſuo æquaverit fol. 195. col. 3. fin. ac not. in nan r. h.

cœ&eros omnes, Gall. qu’ il balanea tous les loc.
auties, confer. & hic Gur Arjeh fol. 19 5. cof. 3. 22. Vel: contradixit, Frenum impoſuit, confer. de
med. ac not. in am O h. loc. it. tract. Talm. hoc verbo Buxtorf. Lex. Chald. fol. 17 14. vide
Scota, fol. 4 3. . & Numer. dict. g. 2 5. v. II. n. 20. & n. 3 1. &
16. De qua lupià Numer. c. 2 5. verſ. 15. & D. Wagenſ. Sota, pag. 896.
17. Perficiat, impleat, ad finem perducat, confer. 23. Hebr. nrim rmiwn, dehoc uncto ad bellarm
Gur Acjeh fol, 19 5. col., 3. med. ac not. in alibi à me dictum eſt, nempè in notis ad Gorio-
„ ne h. loc. nidem, lib. 3. «. 9, n. J. p. 20 o. confer. & D. Wagen-
XX Hedbr. &, iſtud & ſequentia, usque ad: deͤ ſeil. Sot. p. 5 5 5. & pag. 842â. Vide etiam not. ad
i. e. alia explicatio, quis ille fuit &c. ablunt ab librum Prec. Jud. part. 2. p. 49. 2r med.
utroque MSto, . 244. Nempè: aurea, in qua ſculpta fuit iſta inſcri=
18. Id eſt: qui avus maternus Pinchaſi extitit, Ptio: Sanctitas Domini, prout Exod. c. 2 8. v.
qua de re mox in notis Commentatoris noſtri. 3 6. habetur, confer. verſ. 17. h. cap. n. 6 3. &£ D.⸗
19. Sicuti Genel. cap. 37. v. 36., habetur, conter.) Wagenſeil. Sota, pag. 586. t
Gur Arjeh fol. 19 5. col. 3. circa fin. ac not. in 2 5. Vide hie Gur Arjeh fol. 19 5. col. 3. fin. ac no
nr rD h, loe. in am iDWh. loc. —R
20. Sicuti Exod. cab. 6. verſ. 2 5. habetur, confer. 2²6. Prout verſu ſequ. g. h. c. ac Joſu. c. 13. V. 22.
tIact. Talm. Sota fol. 43. a. ſicuti in or r habetur . confer. & Numer. c. 2 3. v. 24. n. 9 2.
ad marginem allegatur;, vide & D. Wagenſeil. cœterùm ver ba iſta: ſuper eorundem confoſſos
Sot. p. 99 6. & ſeq. ubi n. 3,Bava batra fol. 109. &cc. usque ad: ſuper confoſſos eerum, abſunt in
b. adducitur. Hebræo 4 MSto I.

121. Confer. quæ ſuprà ad Numer. cap. 2 5. v. 11. 127. Vide Joſuæ dict. c, 13. V: 225

n. 30. & n. 3 1. notata ſunt, vide & Gur Arjeb

1268 NuMERORUIM. CAP. XXXI.

In manu ejus] i. e. In poteſtate ejus, ſic quoque (ſumitur in illo loco:) & accepit o-
mnem terram ejus è manu ejus. 28. Verſ. 8. Quinque reges Midian] Sed annon e-
go video,* quòd Scriptura numeret quinque? cur opus fuit, dicere: quinque? (nimi-
ràùm,) ut te doceat, quòd omnes fuerint pares in conſilio & quòd omnes etiam in pœ-
na fuerint æquales, Bileamus ivit eò, ut acciperet mercedem viginti ac quatuor milli-
um, 29. quos ipſe conſiliò ſuò cadere fecerat & egreſſus eſt ille ex Midian obvius
Iſraêlitis eisque malum conſilium 30. dedit, (nam) dixit illis: ſi, dum vos 600000.
fuiſtis, contrà iſtos (hoſtes veſtros) nihil potuiſtis, an nunc cum duodecim millibus

(contrà illos) pugnam capeſſere vultis? dederunt (itaq; Midianitæ) ei mercedem ſuam

integram, 31. nec ei quidquam detraxerunt. 32. Eod. v. 8. Gladio] Ipſe (Bilea-

mus) venerat contrà Iſraelitas & artificium ſuum 33. mutaverat cum ipſorum artifi-
ciò, quoniam (Iſraẽlitæ) non ſervati erant, niſi ore ſuo & per preces ſuas atque oratio-
nes ipſeque (Bileamus) venerat & eorum (nempè Iſraelitarum) artificium 34. ſibi

ſumpſerat, ut eis ore ſuo malediceret, ** (quapropter) etiam ipſi (Iſraelitæ) venerunt

contrà illum ſuumque ipſi artificium mutàrunt cum artificio populorum, qui veni-
unt

7/

2 8. Id eſt: & poteſtate ejus, vide ſuprà Numer c. bini dictionem iſtam hn exponunt, ac ſi in
1
21. Verſ. 27. n. 118. illa voce litera: à haberet pun cium Sa ghol ac
* Id eſt: annon iſtud per ſe patet ex narratione ðS. haberet Kamez, hoc modo: — 2 ◻ ac ſi
Scripturæ, uod ſcil. quinque reges Midianita- Qqiceretur: Qintèen i. e, de eo, quòd eſt
rum fuerint? confer. hic rtact. Talm. Sanhe- populorum, videlicet: gladium dederunt ei, ut
drin, fol. 106. a. . ſenſus ſit: interſeceruat illum gladiòô, ſic in no-
29. Nempè: Iſraclitarum, de quibus ſuprà Nu tis npeon h. loc. exponitur.
mer. c. 2 5. v. 9. confer. Raſchi not. ad Eccleſiaſt, 32. Sic α hic interpretor, prout etiam in
c. 19. v. 14. ac Gur Arjeh fol. 19 5. col. 3. fin. & nis R D explicatur: Pam Den Nh i.
not. in ντ h. loc. . . e. non detrahebant ei quidquam de mercede;
30 Nam kilenuus lſtaelitis metum incuterevo- ſeqdq eam præſtabant integtam, confer. quæ ſupra
p J
uit, eum in finem, nrn e n i. e. ut ad Numer. c. 22. V. 6. n. 23. de verboa) nota-
fugam capeſſerent ex bello, fſicutiin Gur Arjeh ta unt.
Jol. 195. col. 4 Png abe r, vel id enſllio 33. Id eſt: gladium ſuum, hunc ipſe mutaverat
ſuo dolosè egit n 7 1. e. ut Cefſare fa artificiô Judæ orum „nempè: ore, confer. quæ
cetet bellura; quod tamen IIraelitis 4 Deo in- ſupra ug umer. dict, .. 2 er yerſ: z.n. 73. & n.
juncum erat atque ita ad peccandum induceret 75. notata ſunt. vide & num. ſeq. 34
Iſraelitas, hoc erar malum ejus conſidium atque 34 Quod conſiſtit in precibus & oratione, quæ
propoſitum, uti in Gur Arjeh dict. loc. habetur, *t ore, confer. num. antec. 33. it, Gur Arjeh
confer. & not. in os ew h. loc. fol. 195 col. 4. med. 2
. . . . . . . + ⸗ „*
I1. Nonnueli ex Rabbinis verba iſta: dederunt ei det .
317 * Hebr. 9)9 777, hæc & ſequentia, usque

mercedem ſuam integram, referunt ad Ifraelitas, . . —.
Aei ae . . . . Ar u
nempè, quod illi Bileamo mercedem ſuam in- ad: aMea i. e. arlificii populorum, abſunt 9

teg'am dederint, ſicuti ipie meruerat, nempè, MStO I.
quod illum gladiôò interfecerint, quocitcà Rab-

(M. X

unt atmaii)
(icio d
dant, gur ſe
c titus noru
cipum eofum
cipes 19. Ph

(LieScriptun

nerint propte

celſa etat die

dentestvi ſn
omnes juſt
lectilia veſtiu
qor non ſo
Kcat)captura
Cocem)np
3. egreſ

3 rout Gene
giphle, cmi
3legatur.
36t Hedr. r
.4. vOcein
num exponit

Per b a init

Lex. Talr.
Wnvin
additum et:
Kodias, vi
MSto egnun
tione vid, Bu-
37. Hebr. O
hit manllulit
elubrum ee
eliam monac
oeae ſolen
101.
Hebt ſeh,
e,locus,
(keil, paln
Ce,

1l. Fire: ſatt⸗

ANNI.
ecepito⸗

dannone.
gue?aimi.
tlam in Pe.
Natuormilli.
dian obrius
08 600000,
im millibas
Eedemſtam

lple (Bilea.

orunm artin.

tgue orati.

um 34, ſbi
2) nerunt
n, gui veni-
unt

+—

vonun, Kiin

Hun Faghol a
eo, qudc eſt
dederuntei, ut
Hadiò, ſc in no-

,Ptout etiamn in
mnw Wi.
mde mercede;
Obfer. qus iupti
fetbo⸗II note-

cipſe mutayetat
Me, confer. qus
(13.n.73,El.
,34.
onatione, gue

,i, Gur u

gventin, ſe

orum, kMunt 4

CAF. XXXI. NuMERORIM. 1269

unt (armati) gladié, dicitur enim: & gladiò tuéò vives. 3. Verſ. 10. Arces eorum]

(Dictio HAN ⅓ ſignificat) locum palatiorum, 36. quæ ad illos (ethnicos) pertine-

bant, quæ ſedem ſacrificulorum 37. ſignificant, † qui illorum (ethnicorum) ſtatuta

ac ritus norunt; alia expoſitio (vocis DO., nempè: )quò d ſignificet ſedem prin-

cipum eorum, veluti (dictio Hebræa:) ο Chaldaicè explicatur: O i. e. prin-
cipes 38. Philiſthæorum. 32. Verſ. II. Et acceperunt omnem prædam] Indicat
(hie Scriptura,) quòd fuerint (iſti milites judæi) recti ac juſti nec in ſuſpicionem ve-

nerint propter futtum, 40. quòd manum injecturi ſint in prædam, quæ ipſis non con-
ceſſa erat, dicitur enim hic: omnem prædam &c. & de iſtis exponitur in Cabala: 41.

dentes tui ſunt tanquam grex ovium &c. 42. id eſt: etiam milites, qui apud te ſunt,
omnes juſt ſunt. Eod. verf. II. Prædam] (Dictio: ſignificat hic:) ſapel-
lectilia veſtium * & ornamentorum; (vox autem:) notat prædam ſupellectilium,
quæ non ſunt ornamenta. 43. Eod. verſ. I I. Capturam] (Dictio: nmpe ſigni⸗

ficat) capturam hominis ac pecudis atque eo in loco, * ubi ſcriptum eſt juxtà

36. Hebr. ., R. Salomo ad Deuteron. c. 3.

(vocem) H)Pp, (ibi dictio:) eſt hominis 44. & rpy'p eſt pecudis. Verſ.
13. Et egreſiſunt Moſes & Eleazarus ſacerdos] Quoniam illi viderant, ** quòd pue-

. ri fi⸗

35 Prout Genef c. 27. v. 40. habetur, confer. Pie
Siphre, ſicuti in an rov bh. loc. ad marginem
allegatur.

censb, confer. ejusd. Buxtorft, Lex. Talm.
fol. 9 1 .

32. Uri Joſuæ c. 13. v. 3., habetur, eonfer. & hic

not. in poms PDew' b. loc.

v. 4. vocem bâ juxtà Targum Hieroſolymita-40. Id eſt: quod aliquid per furtum ſint ſubtra-

num exponit: Pe i. e. palatia; alii Ktibunt
per b ab initio, nempè: &nn vide Buxtorf
Lex. Talm. fol. 9 13. & 1741. in editione

nam H5in notis Raſchiasis poſt vocem wD

additum eſt: z i. e. cuſtodientes ſive cuſto
ſtodias, vide not. ibid. pro Pa in utroque
MSto legitur: w'a, de cujus vocis ſignifica-
tione vid. Buxt. Lexic Chald. fol. 1339.

37. Hebr. , ſic ferè Paraphraſtes Chaldæus

hie tranſtulit: domum adorationis eorum i. e
delubrum eorum, idolorum templum, Judæi
etiam monachos Chriſtianorum nomine p-
vocate ſolent, vide Buxtorf. Lex. Chald. fol.
105.
† Hebr. eh, in MSto 1. pro eo legitur: — H1.
e. locus, ut uxtà hanc lectionem ſenſus ſit: quæ
(icil. palaria) ſunt locus ſedis ſactiſiculorum
&C, . ⸗
78. Sive: ſatrapæ, ſortè ex Chaldaica iſa voce:
uUpre flaxit Græca: ooρααaνιο e, vice verta,
4 Giaso: zugaαdο , Ortum eſt Chaldaicum Te-

Auri, cenfer. Raſchi not. ad Cantic. c. 4. verſ.
41. Cabala bic dicitur expoſitio allegorica, quæ
habetur in Cantico Canticorum, de qua vide
num. ſequ. 42.
42. Vide Cantic. c. 6. v. 6. ibique Raſchi not.
* Hebr. va , iſtud & ſequentia, usque ad:
pbp i. e. capturam⸗ abſunt ½ MStο 1.
43:. Confer., hic Gur Arjeh fol. 19 5. col, 4. med.
ac not. in on npw h. oc.
* Hebr. opao iſtud & ſequentia, usque ad:
NX“) i. e. & egreſſi ſunt, (verſ. 1 3. h. c.) abſunt
à MSto I.
4 4. Vel: notat capturam hominis, ſive ad homi-
nem refertur; Mbn autem ad pecudem.
*** Hebr. ν 2, in MStO T. hisee tæmiſſa
ſunt iſta: S'np En en een ee

, e ee en eee, Rh e

be eee e benn hen, deen eenn
n e nne en een nn ee n
Rann

1270

NuMERORUM.

CAb. XXXI.

———

i filiorum Iſralis egrederentur, ut (aliquid) ſubtraherent de præda. Verſ. 14. Et

iratus eſt Moſes præfelctu copiarum] (Dictio'n notat) ND i. e. præfectos ex-

ercitus;

† (adducit autem iſtud hic Scriptura,) ut te doceat, quòd omne peccatum-

75. hominum dependeat à principibus; quorum in manibus poteſtas eſt 56. cohi-
bendi (peccatum.) Verſ. 16. Per ſermonem Bileami] Dixerat ille eis (Midianitis &
Moabitis:) etiamſi vos adduxeritis omnes copias 57. hujus mundi, nihil contrà iſtos
(Iſraẽlitas efficere) poteritis, an vos numeròô præſtatis EÆgyptiis, quibus erant ſexcenti
currus electi, venite ac dabo vobis conſilium: 58. Deus iſtorum (Iſraelitarum) odit
ſcortationem &c. ſicuti (fuſius) habetur in pen *9. & in Siphre. 6o. Eod. verſ.
16. Ecce iſte *] Indicat (hic Scriptura,.) quòd (Iſraêlitæ) agnoverint illas (Midianiti-

das, unamquamque
cecidit. 6⁶1.

.

digitô monſtrantes ac dicentes:) iſta ipſa fuit, propter quam N.
Verſ. 17. Et omnem mulierem, quæ cognoyit virum] (Nempè: illam-

mulierem,) qua idonea eſt, ut matrimoniò́ jungatur, é⁶, etiamſi nondum matri-

monio juncta ſit;

lius, quæ nuptui idonea erat, facies flaveſcebat. 64.

.

tranſire autem fecit illas (Eleazarus) coràm lamina, 63. atque il-

Eod. verſ. 17. Interficite] Cur

aren . ean Nn i. e. Quoniam illi (mi:
lites Judæi)interfecerant homines ac polluti esant
propter mortuos, (ideò Moſes & Eleazarus)
egreſſi ſunt eis orviam, quo illos dehortabentur,

„ . . . . —
ne caitra int: arent nec (in illa) inferrent vaſa, quæ

in bello ceperant; donec ipſi mundarent ea,
prout ſcriptum eſt: omnis res, quæ tranſire po-
teſt per ignem & c. (v. 2 3. h. cap.) & lavetis ve-
ſtimenta veſira & poſieà veniatis in caſtra, (v. 24.
b, cap) S
1 Hebr. 1 y O, abſunt iſta à MSto 1.
55. Live: transgreſſio a0 perverſitas, id enim di-
Gio Drnb notat, conſer, ſuprà Numer. c. 27. v.
14. n. 44.
56. Conter. Deuter. c. 1. v. 13. n. 86. ac 2. V'ara-
lipom. c. 36. V. 14. ibique Raſchi not. vide &
D. Wagedl. Sota, pag. 8033. ac not. ad librum
Prec. ud. part. I. p. 11 5. 2. med, it. not. ad 2.
Paralipom. cap. 36, v. 14. n. 3 5. ut & Schabbat,
ol. 64. a. it. Peſachim, fol. 66, b.
57 Hebr. ha, ſic in omnibus exemplaribus,
quæ quidem inſpexi; aſt in notis Raſchianis
gditionis α a habetur, quod in quodam
codice pro aaροα legatur den i. e. popu
li, ſic quoque habetur in MSto 2. ſed res eodem

redit. .
58. Conſer. Numer, cap. 2 4 V. 14. ibique not. n.

65. & n. 66.
59. Eſt iſtud caput undecimum tractatus Talmu-
dici: Sanhedrin, confer. quæ ſuprà ad Numer.
dict. r. 24. v. 6, n. 39. notata ſunt, vid. & San-
drin ol. 105. a.
60. Hebr. , liber iſte antiquiſſimus eſt, de
quo vide mar n & Buxtorf. Biblioth.
Rabbin. .

* Hebr. an 1, iſta & quæ fequuntur. usque ad .

& 92 i. e. & omnem mulierem &c. abſunt
ab utroque & Sto.
61. Confer. Numer. alleg. c. 2 5. v. 14.
62. Vel: quæ matura viro ac viripotens, uti ICti
loqui ſolent, quæ nubilis eſt, Græcis dicitur
ταα α αναι , confer. Gur Arjeh fol. 195.
col. 4. circà fin. ac not. in Apam nev, ubi tract.
Talm. Jevammot, fol. 60. b6. ad marginem alle-
gatur, coafer. & Kidduſchln, ol. 78. a.
6 3. Nempè: aurea, cui nomen Dei tetragramma-
ton i niculptum fuit, confer. verſ. 6. H. cap. n.
24. it. not. ad 2. Samuel. c. 21. V. 7. Sign. *XX
ubi huic ferè ſimile haberur.
64. Flava evadebat, inſtar croci ſic Hovn hic
interpretor, Judæi populaes vertunt: ihr Ant⸗
litz war bleich worden / i. e facies ejus patlida
evalerat, confet. Buxt. Lex Chald. Fol. 96.

(hic)

CAL. XI
—
(ic crüm
etj erba
lis & omdell
res Ec. .

ende; 4n V
itelkcite,

19. Ommin
69, guod in
mentum pol
iplum tetigt

lei tic) di

tangit guem
ſic etiamn i5;
uralinir
tuorum, nam
luunrin tente
v08 eſtis, 73.

—
(j. Nam & ab
ſune dicitur ri
¹, Diſtinguere
cap. prac. 30
66. Pouthoe
ſieutiin wn
67. Sicuti verli
not in
betur expiienn
† Hebr. W
hæc ſunt add
Omnem mulie
6g. Nempe, ud
er. infra V. 2.
not, in m
3 Hebt. AN V.

onn i, e.

69. Vel: per in
fol. 19, cl.
loc. it, tradt
ire: per t
Ju numn, ſeq

70, dife: er a

MNI

—
erl. 14. Dt
elecot er⸗
Peccatom.
P 16, Cohi.
Aidianitis
contraiſtos
Ant ſexcenti
itarum)ocdit
Bod Ferl,
(Midianiti⸗
ter gvam N,
npe: illam
gum matti-
3. qbe il⸗
erftite] Cut
(bie)

——

aus Talmu⸗
Pta 2d Numet,
nnt, vid,à dan⸗

iſſinus eſt, de
tork. Diblioth.

eur, usquead:

en Ke. Diunt

.
potens,utii
Greæcis dicitut
Arjel o 1g⸗
m, Ahi llal⸗
mmgineln ale⸗
I 7. 4
e tetlegrarnha⸗
ell hhn

. 7. gign.

lerynn ti

unt h

es ein Aiic

1 /ol is.

89. Vel: per inſtrumentum, confer. Gur Arjeh

CAP. XXXI. NU MERORHM. 1271

(hkic) iterùm ⁶S., dicit (Scriptura: interficite? nempe ideòô,) ut rem (à re) ſepara⸗=
et, **verba ſunt R. Iſmaélis, nam ſi ego lego: interficite omnem maſculum in parvu-
lis & omnem fœminam, quæ cognovit virum, é6. & omnem parvulum inter mulie-
res &c. ⁶7. ego haud ſcio, † utrùm (fœminæ iſtæ) ſimùl cum maſculis ſint interfici-
endæ; an verò unà cum parvulis ſint vivæ conſervandæ, idcircò (hâc iterùm) dicitur:
interficite. Verſ. 19. Extrà caſtra] Ne illi ingrederentur atrium. 68. Eod. verſ.
19. Ommnis, qui oecidit *bhominem] R. Meir dicit: de illo, qui interficit per aliquid.
6⁶9. quod immunditiem recipit, loquitur (hic) Scriptura ac te docet, quèòd inſtru-
mentum polluat aliquem per conjunctionem ** mortui, perinde ac ſi ille mortuum
ipſum tetigiſſet; ſed quid, ſi ipſe eum tantummodè ſagittàâ jaculando interfecerit?
lex (hic) dicit: & quicunque occiſum tetigerit, aſſimilat (hic lex) occidentem ei, qui
tangit, quemadmodàm (igitur,) qui tangit, per conjunctionem 70. ejus ([polluitur;)
ſic etiam is, qui interficit per conjunctionem ejus (polluitur.) Eod. verſ. I19.
Purgabimini] Per aquam luſtrationis, ſicuti moris eſt in cœteris pollutionibus mor-
tuorum, nam etiam juxtà verba ejus, qui dicit: 77. ſepulchra Syrorum 72. non pol-
luunt in tentorio, dicitur enim: & dabo gregem meum, gregem paſcui mei, home
vos eſtis, 73. i. e, vos (Judæi) appellamini homo, † propria ipſius 74. confeſſio eſt,
”è quòôd

65. Nam & ab initio hujus verſus & in ejusdem hic interpretor, confer. etiam hic not. in new
fine dicitur: interficite. H W p. loc. vide & ſuprà Numer. «. 19. V. 16.
X Diſtingueret, Hebr. dbDS, confer. quæ ad num. 4 3.

cap. præc. 30. v. I. Sign. * notata ſunt. 71. Hebr. M&, ſic in MSto 2. ut, & in Bibliis
66. Ptouthoe verſu 17. habetur, confer. hic Siphre,., Buxtorf. atque in editione or nev legitur:
ſicuti in pon now ad marginem allegatur. quam lectionem hie in vertendo ſecutus ſum;
67. Sicuti verſu ſequ. 1 9. h. cap. babetur, vide hic aſt in exemplari Hebræo, quo ulus ſum, habetur:
not. in pas nDY, ubi prolixior iſtius loci ha Dâ i. e. qui dicunt, numero plurali; fed

prior lectio præferenda eſt.
¼ Hebr. y , poſt verba iſta in utroque MSto 7z. Sive: Etihnicorum, nam i. e. Ara-
hbeæc ſunt addita D eXe n i. e. & mæi leu Syri generali nomine dicuntur gentiles,
omnem mulierem, quæ cognovit virum. confer. Buxtorf. Lex. Chald. ſol. 220. in utro-
68. Nempè, ubi tabernaculum (oderis erat, con. que RMisSto etiam pro legitur n i. e.
fer. infra v. 24. b. idem. 110. & n. 112. ac gentium, confer. ſequ. Sign. *h. v. 19.
not. in an rDv b. loc. r .
. . 73. Proùt Egech. c. 34. v. 31. habetur, confer. hic
X Hebr. π 72 iſta & ſequentia,, usque ad: Gur Arjeh ol. 196u. tol. 7. med, ac not. in m ow,
9 L
nar h. loc. ubi tractat. Talm. Jevammot, fol

eAonDTNT i. e. purgabimini, abſunt hic à4 MSto I.
6 1. a. ad marginem allegatur.
oc. it. tract. Talmud, Jevammot, fol. 61. a. † Hebr. de Nhn ene, abſunt iſta hie ab utro-

Xx Sive: per contactum, Hebr. Mann confer. que MSto. . . . 8
quæ num. ſequ. 70. h. verſ. notata ſunt. 74. Id eſt: is ipſe, qui dicit, quòd ſepulchra Syro=
790. Sive: per attactum ejus, ſic dictionem an rorum

betur explieatio.

fol. 19 6. col. I. princ. ac not. in an nh.

XXXXXXX

1272 NuMERORUM. CAEP. XXXI.

quèòd Syri * polluant attactu & portatione, quia non dicitur homo, 75. niſi in loco,
ubi agitur de pollutione, quæ fit in tentoriis, nam dicitur: homo ſi mortuus fuerit in
tentorio. 76. Eod. verſ. 19. Vos & captivi veſtri] (Etiam captivi per ſeptiduum
debebant manere extrà caſtra,.) non quod alienigenæ * recipiant pollutionem, 77.

atque opus habeant aſperſione; ſed (loci iſtius ſenſus eſt:) ſicuti vos (Judæi) eſtis filii

fœderis; ita etiam captivi veſtri, ſi fœdus intraverint ac polluti fuerint, opus habe-
bunt aſperſione. 78. Verſ. 20. On neque opus (ex pellibus) caprarum] (Hoc dicitur
hic) ut includantur vaſa (confecta ex caprarum) cornibus & ungulis atque oflibus.
79. Verfſ. 2 1. Ee dixit Eleazarus, ſacerdos &.] Quoniam Moſes venerat ſub regu-
lam iræ, 80. ideò venerat ctiam ſub regulam erroris, 81. nam abfcondita erat **
ab eo doctrina 82. expurgationis 83. alienigenarum, † ſic quoque reperis de die
octavo impletionum, dicitur enim: & iratus eſt Eleazaro 84. & lchamari, (quocircâà
etiam Moſes) venerat ſub regulam etroris, eodem modo etiam (reperis de Moſe irato

in illo loco, ubi ipſe dixit:) audite nune rebelles, ³5.

& percuſſit petram 86. ubi
pro-

rum non polluant in tentorio, fatetue, quòd
Syri polluant attactu &c.
* Hebr. me, ettam hic in utroque MSto pro

eo legitur i. e. gentes, confer. num. 72. b. †
eg 8 . 7

verf. 19.
75. Senſus eſt: non ufurpatur didio: =Nie.
homo, niſi in illo loco fivetentu Scripturæ, ubi
agitur de pollutione, quæ contrahirur in tento-
rüis.
76. Vide ſuprà Numer. c. 19. V. 14. & v. 16. ibi-
que not. num. 4-z.
ι Hebr. ä, extranei, peregrini, in utroque

MsSto hic quoque pro Simne legitur: S

i. e. gentes, conter. not. ad v. 2 1. B. cap. Sign. †
77. Vel: quòd illi espaces ſint pollutionis, quo-
niam lex de pollutione Judæis non alienigenis
data eſt, niſi & illi facti fueriot proſelyti.

78. Prolixior hujus loci expoſitio habetur in notis

—DpN now b. loc.,

9 Conſer. & hic not. in Ma m., ubi Torat
Cobhanim ad marginem allegatur, vid. & Schab-

bat, fol. 63. 5. & Jol. 64. a . it. Cholin, F. 55. 56.
20 Ideſt: ſub iratorum numero erat, contet. ſu.
prà v. 14. F. cap. ubi habetur: αρd i. e. & kra-

tus eſt Moſes, de illo igitur hic dicitur, quòs
86. Cùm tamen petram ſolummodò alloqui debu-

propter iram oblitus fit doctrinæ legalis, confer.
hie Fruvin, fol. 6 3. a. & Peſachim, ſol. 66. 6.
I. Nam iratorum proprium ek, erraré ac labi, &
prop

cum ira nihil tectè, nihil conſideratè& fieri poteſt,
inquit Cicer. in Offis.
e Hebr. Myyrn iffud & ſequentia, usquead:
yna i. e. eodem etiam modo & . abſunt &α
MSto I.
g27. Sententia, deciſio, Hebr. , de qua re
confer. fuprà Numer. c. 2 5. v. 6. n 19. it. Levit.
c. 10. v. 19. R. 6 5. & Deuter. cap. 3 I. verſ. 2.
num. F.
3. Sic dictionem ryx hie interpretor y uſurpa-
tur autem verbum 7y de ſugellectilbus culina-
riis & menſariis, ex ligno, ſtanno, ære, ferro fa-
Gtis, quæ recipiunt fermentum ex coctura vel ci-
bis, hæc benè defticata vel eluuntur aqua ferven-
te in aheno magno aut per ignem calefaciendo, ſi
ferrata fuerint, eonfer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
465. & infrà v. 22. F. cap. n. 8 8. & num. 90.
ac n. 92.
† Hebr. =Sna in MSto utroque pro eo legrur:
N i. e., gentes, confer. not. ad verſ. 19. S. cap.
Sign. **
§ 4. Vide Levit. cap. 10. v. 16. & v. 1 8. n. 57. &
V. I9. n. 59.

librum Prec. Jud. part. I. P 1 15:-a. med'.

iſſet, vide, quæ ad Numer. dict. c, 2 0. v. 11. num-
2 I. notata ſunt.

8 5⁵5. Vide fuprà Numer. c. 20. Verf. 10. ir. not. ad .

C4, W
—
Propter iil
leazarus) d
Etiamnſi Mo⸗
plins mone⸗
erceptionet
Jvim illa
dlorptione
tamen auruu
illud expur
metallumh

teſt per ire
igren e

cujos ulus el
us ulas lt
Perignem.
ejoslitetalen
munditie ca

—
87. Nempe:
legis net in
2e dodton
mandatit
196, c01, 1.
loc. ubi iph
* Hedt. N,
1l. is er
ta und, con
17,5,
do. Vel: remo
7. V. 9. .
79 ,hotata
14. Fign.
* Hebe. 8
iſla ad perſo
Auam s p
Priot denlo
90. Fiye: ſenn
heiet vaſhi
etun, ſoniß
33. & leyi,
cap. D. 109.
I lded: do

A. N..

—
niſt in loco, .
us fueritin
ſeptiduum
fiodem, 77,
Pri)eſtislii
opus habe⸗
Hoc dicitnr
tgue oflibus,
an lub teg .
ita etat 1e
petis de die⸗
ri, (guocrci
te Mole irato
tain 86, vbi⸗
pto⸗

—

aate hen diel,

in, Uegtead:
oto e ddſm⸗

n, deqan
t.n 19 1t, berit,
cap. 3 1. vell. 1.

Ppretor, ſelpe-
lelclitbus calina.
no, Eie, bettote⸗
gereodutarelei⸗
zntur aqun felſen.
n caleſzcjendo,
Ler. Laln. ſl.
19 wun 90.

veytd eo legyil:
24 ſerl. 9, hcap⸗

.Ci,t 26

1. ..
o8o :Rogui debu⸗ ,

9 1. Id eſt: donec vaſa illa repurgentur ab immun-

CAP. XXXI. NuüuMEROERUIM. 1273

propter iram erravit. Eod. verſ. 21. Quod mandavit Dominus & .] Suſpendit (E-
leazarus) doctrinam (legis) à doctore ſuo. 37. Verſ. 22. V'eruntamen aurum &c.]

Etiamſi Moſes vos non admonuerit, niſi * de doctrina immunditiei; vos tamen am-

plius monendi eſtis de doctrina expurgationis; 88. ſignificat autem (particula ) 8.
exceptionem 89. ac ſi diceret: ſecluſi eſtis, ne uti poſſitis vaſis, etiam poſt-
quâàm illa purificaveritis * ab immunditie demortui, donec purificentur ab
abſorptione 90. vetita cadaverum, 97. Rabbini noſtri dicunt, (verba illa:) verun-
tamen aurum &c. indicare, quò opus ſit removere rubiginem ejus (vaſis) antequàm
illud expurgetur, 92². idque notare dictionem R, (nempè,) ne ibi ſit rubigo; ſed
metallum ſit, ſicuti illud per ſeipſum eſt. 2;3. Verſ. 23. Omnis res, quæ tranſire po-
teſt per ignem] Ut in ea aliquid coquatur. 94. Eod. verſ. 23. Tranfire faciati er

ignem] i. e. Eodem modô, quò illius (vaſis) uſus eſt; ita etiam expurgatio ejus 95. fiat,

cujus uſus eſt per aquas calidas, 96, illud etiam expurgetur per aquas calidas & cu-
jus uſus eſt per aſſaturam, veluti eſt veru & craticula ferrea, 97. illud purificetur 9.
per ignem. Eod. verſ. 23. Veruntamen aquâ purgationis mundetur] Juxtà ſenſum
ejus literalem i. e. expurgatio iſta eſt, ut mundum reddatur iſtud (vas) ab im-
munditie cadaveris, dixit eis (Eleazarus,) opus habent vaſa expurgatione, 99. it
XXXXXXX 2 mur-

87. Nempè: à Moſe, ad quem refert doctrinam ditie ſeu fermento illo, quod vauis iſtis, quibus in-

legis nec illius peritiam ſibi, ſed Moſi, magiſtro terfecti uſi ſunt, adhæret ac prohibitum eſt, illis
ac doctori ſuo adſeribit, dum hic dicit: quod uti, donec repurgentur, confer. verſ. ſequ. 23.
mandavit Dominus Moſi, confer. Gur Arjeh fol. b. cap, n. 100.
196. col. I. cireà fin. ac not. in aonm nWh. 92, Vide, quæ verſu antec. 2 1. b. cap. & verſ.
loc. ubi Siphre ad marginem allegatur. ſeq. 2 3. H. cap. num. 99. & num, 101. notata
* Hebr. , abeſt hic artieula iſta à ASto z. ſunt.
38. Vide, quæ antec. veru 2 1. h. cap. r. 93. nota- [93. Nempè, ſine rubigine, ne rubigo ei adhæreat;
ta ſunt, conter. & tiact. Talmud. Schabbat, fol. ſed abradatur & metallum ſit purum, ſicuti in
17. 5. e eſt.

89. Vel: remotionem, ſecluſionem, id enim Hebr. [94. Loci iſtius explicationem vide in notis

yn hic notst, confer. quæ ſuprà ad Numer. c. 'per DW h. loc. confer, & tractat Talmud.
7. v. 89. n. 84. & ad Numer. c. 26. verſ. 55. n. Schabbat, ſol. 59. 5. & Naſir, fol. 3 7. b. it.
79. notata ſunt, vid. & not. ad 1. Reg. c. 9. verſ. Sanhedrin., ol. 39. a. & Avoda Sara, Fol. 75 5.
24. Sign. † 95. De hac confer. verſ. antec. 22. h. cap. num.

x Hebr. nοα e, poſlunt etiam verba 92.

