Cucam ſuper

eom
—
11. V. 6. num.
I. Dum., 11,
3,hobeiut.
ol editione u
10, qu0 ulus
ſſum eſt, con⸗
P1. o

ione ulleeni
120, q10 uſus
cuteus; les iae
ocantur dacharl⸗
lentChridianos,
St. Eig. n legi⸗

Gicis

c. contel⸗
vinc 40 0,

1 Llias Miſa.
R Gi

CA. VI. GENESEOS. 61

eum aquam atque delebo illum, proptereà (hoc loco) uſurpatur verbum delendi.
40.) Eod. verſ. 7. Ab homine usque ad animalia] (Quoniam) etiam iſta corruperant
viam ſuam; 41.) alia explicatio: omnia creata ſunt propter hominem, 42.) & quan-
do ipſe conſumitur, ?*) quid opus eſt illis (animalibus cœteris?) Eod, verſ. 7. Quia
pæœnitet me, 43 )udad illa ſecerim] Cogitavi, 44) quid faciendum ſit illis (creaturis,)
quoniam illas feci. Verſ. 9. Hæ ſunt generationes Noachi, Noachus vir justus Quan⸗
do quidem illius mentionem fecit (S. Scriptura, ideò) ipſius laudem retulit, dicitur
enim: memoria juſti in benedictione; 45.) alia explicatio: docette (hic Scriptura,)
quòd fundamentum generationum (hominum) juſtorum ſint bona opera.*) Eod.
verſ. 9. In generationibus †) ſuis] Nonnulli ex Rabbinis noſtris id explicant in laudem
**²) (Noachi, nempe hoc modo:) quamvis ille (Noachus) fuiſſet in generatione juſto-
rum; ipſe tamen juſtitiâ (illos) ſuperaviſſet; alii id exponunt in (ipſius) vituperium
(hoc modo:) ratione generationis ſuæ fuit quidem Noachus) juſtus; aſt ſi in genera-
tione Abrahami †) extitiſſet, omninò nihili reputatus fuiſſet. 46.) Eod. verſ. 9. Cum
Deo ambulavit Noachus] De Abrahamo autem illa (Seriptura) dicit: coràm quo am-
bulavi, 47.) Noachus opus habuit fulerò, qué ſuſtentaretur; ſed Abrahamus fortis e-

ubi loei in

.

1 3 rat

chi ſive orientalis allegtur, ſic quoque in ednio-
ne nova Berolincnfi hic additum eſt: wyn
Siena i. e. vide in R. FElia Miltachi.
40.) Quoniam ex mente autoris noſtri id, quod
aquà indugitur ac deletur, dicitur Hebraicè:
vr, ideò in S. Scriptura hic uſurpatur verbum
iſtud: Mαοεπ i. e. delebo.
41.) Nam, uti K. Salomo ad verſum 12. h. cap.
n. 60. notavit, etiam jumenta, beſtiæ ac volu-
cres ſeſe commiſcuerant cum illis, quæ non e-
rant ejusdem ſpeciei, confer. not. ad Hiob. c. 24.
v. 15 n. 2 1. it. Gur Arjeh. fol. 14. col. 2. med.
ſed poſteà animantia iſta, ut ibidem ſeribitur,
ſeſe iten um conſociârunt illis, quæ ejusdem e-
rant ſpecieĩ, excepto animali vel, uti alii.
ruovnn, de quo vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
2194. confer. Bereſchit Rabba h. loc. uti in
nep PDVY ad marginem allegatur, ubi vide e-
tiam notas.

veiſ. antec. 6. n. 3 3. & num. 3 ⅝ & not. ad Pſ.
90. v. 13. n. 29.
4 5) Uti Proverb. c. 20. v. 7. habetur, confer. hic
Gur Arjeh fol. 13. col. 4 fin. it. Sanhedrin, fol.
10%. a & b. & Avoda. Sara fol. 51. a. & Se-
vachim, fol. 116. a.
* Confer. not. in aor meW h. loc. ubi loci iſtius
habetur explicatio.
†) Confer. hic Sanhedrin, fol. 10 8. a. it. Avoda Sa-
ra, fol. 6. a. S& fol. § I. a. it Scvachim, fol. I16.a.
xxX Hebr. mamh, poſt iſtud in M Sto rff. I. hic additur:
rav pοαααπυaeen enn enn n ei. e. &
nonnalli ex Rabbinis noſtris (id/ exponunt in(No-
achi) vituperium qui in laudem (Noachi expo.
nunt illi explicent hoc modo: quam vis ille &c.)
Hebr. rad, in MSt. Erf. I. pto eo habetur:
i. e. juſtorum.
46.) Confer., hic Gur Arjeh fol. 14. col, 1. princ.,
ubi ex ſententia Kabbinorum ſcribitur, quod

42.) Conter. quæ ſuprà Geneſ. c. 2. v. 5. n. 2 3. no-
tata ſunr.
*) Hebr. 77, MSt. Erff. I. pro eo habet TaN& i. e.
perit, res eadem eſt.
43.) Vide, quæ verſu antec. 6. h. cap. num. 30.
& 31. BOtata funt.
4.) Exponitur hic ab autore noſtro verbum, r,

Noachus fuerit N Pe i. e. ex iis, qui exi“
gua fide præditi ſunt, Græeis dicuntur Xαονρασα
vid. Matth c. 14. V. 31. conſer Raſchi not. ad cap.
ſeq: 7. v. 7. D. 10. vide tamen Michlol Jophi ad
Geneſ. c. 7. ubi opinio iſta ,quod Noachus exi-
gua fide præditus fuerit, reſicitur.
47.) Uti Genelſ. c. 24. v. 40. habetur, in Msto

nempe, ut idem ſignificet, ac av cogitavi,
vel nena, conſultavi, deliberavi, confer. diet.

1 Erff. 1I, & 2. hic habetur: 97 rVi e. am-

GENESEOS.

CAb. VI. 5

tat & ambulabat in juſtitia ſua per ſeipſum. 48.) Eod. verſ. 9. Ambulavit] (Verbum
P hic ſignificat præteritum & hoc eſt miniſterium (Literæ) Lamed 49.) in lin-
gua gravi 70.) infervit tàm futuro, quàm præterito in eadem lingu4, 5 I.) (verbi gra-
tia: ſurge erAper ambula 52.) de futuro; 53.) ſed hic Jornn Noachus, de præ-

terito?*) (uſurpatur,) ſic bDNNi. e. ora (ſive intercede) pro ſervis tuis, 54.) de futuro

(uſurpatur; aſt alio in loco:) & venerit hbhp & oraverit verſuùs domum iſtam,

55.) ſignificat (quidem) præteritum; ſed (Litera) Vau, quæ eſt ab illius (verbi) initio,

mutat iſtud in futurum. *C) Verſ. II. Et (terra) corrupta fuit] (Verbum ri) ſigni-
ſicat ſcortationem 46) & cultum idololatricum, veluti (accipitur in illo loco:) ne
fortè i. e. corrumparis, 57.) (atque in illo loco:) HNπ iä. e. corruperat
omnis caro. 8.) Eod. verl. II. Et impleta fuitterra violentia] i. e. Rapinâ. 59.) Verſ.

4 1I2.

bula coram me, proutGenelſ. c. 17. v. 1. habetut.
4 9.) Sine aliquo ſuſtentaculo, nam, uti in Gur Ar-

jeh fol. 14. col. I. fin. habetur, Noachus N=.

nna H1a i. e. adhærebat gratioſæ Dei præ-
ſentiæ ac proptereà non peccabat, & hoc dicitur
He Jnne Sien ès cum Deo ambulavit; aſt

de Abrahamo ſcribitur h eene ambulavi

coràm illo, quia ambulabat re Na m
nnv N1ii. e. per ſe, ſine illa adhæſione gratio

ſæ præſentiæ Dei; ſed videant Rabbini, ne ni-

mium tribuant juſtitiæ Abrahami, quaſi is Di-
vino fulero non opus habuerit, aliud nos docet
S. Paulus in Epiſt, ad Rom. c. 4. V. 3. vide not.
in nan h. loc.
49.) Nam in verbé Tar litera Lamed eſt dages-
ſata, n e NA&α i. e. & hæc eſt lingua gravis,
ſic pofn D h. I. aſt in not. in Gur Arjeh ſol.
14. 91. 2. princ. miniſterium iſtud literæ Heh at-
tribuitur. He enim litera hic eſt lervilis ſeu mini-
fſtrat; aft L amed eit de radice verbi, ut in Gur
Arjeh loc. alleg, habetur, svid: num leq. 50.
50) Id efſt: in voce vel verbo, quod eſt dageſſa-
tum. ſic in not. Dam ne, vide num. Præced.

1

49. Verbum quoque formæ Hitpahel dicitur mO

Jan, conjugatio gravis dageſſatal, uti Buxtor-
fus in Lex. Talm. fol. 1004, notavit, confer. &
not in Nam h. loc it. not ad Efræ c. 3.V. 10.
n. 7. & n. 8. & ad E ſai. cap. 3 5. V. 3. n. 7.
51.) Sive in uno eodemque verbo, quod autor no-
ſter exemplis vei borum & 77ααhic pro-
bat, quæ tam de. præterito, quam futuro uſur-
pantur. ,
52.) Ita Geneſ. c. 13. V. I7: legitur.

Arjeh fol. 14. col. 2. princ. habetur & 92
Naaq i. e. omnis imperativus de futuro uſurpatur.
*) Hebr. ayv, in MSt. Erff. I. habetur, ayv W
i. e. ſigniſicat præteritum, res eadem eff.
54.) Vide I. Samuel c. 12. v. 19.
5 5.) Sicuti I. Reg. c. S. Vv. 42 habetur. —
tatio hic venit & ſic communiter à Rabbinis u-
ſurpatur, nempe pro illicita commixtione, ſive
concubitu prohibito, vide not. in bn- nee
*x) Confer. hic not. in Han re, ubi loci iſtius
explicatio habetur. l
7.) Vid. Deuter. c. 4. V. 6. ubi verbum iſtud de
cultu idololatrico uſurpatur, confer. & tractat.
Talm. Avoda Sara, fol. 23. b. it. Cholin fol. 23.

a. & Bechorot, fol. 57. a. it. Temurah, fol. 2 8. b.

ac Sanhedrin, fol. 57. a. & 109. a.

589 Uti habetur verſu ſeq. 12. h. cap. 8 uſurpa

tur de ſcortatione ſen commisxtione illieita, in

ezemplari Hebraico, quo uſus ſum, ut & in edi⸗ “

tione anon rnr ita legitur: rwe H e de
Prren de inn een een e wen 3 i. e. a-
lius liber (habet: quod verbum inw ſignificet:)

ſcortationem (ſicuti aecipitur illo loco:) quia

corruperat omnis caro viam ſuam (uti verſu ſeq.
12. h. cap. habetur;) cultum autem idololatri=

patis (uti Deuter. c. 4. v. 16. legitur,) quæ le-

num. ſeq. 59. & infr. verſ. T8. n. 86.

59.) Hebr. 7 , notat hic autor moſten quid per

53.) Scil. dicitur vel uſurpatur', nam, uti in Gur

56.) Hebr. π.i. e., nuditas, quo nomine Scor-

cum (ſignificat in illo loco:) ne forte corrumu-

Qio altera illa planior eſt ac magis peripicua, vid.

0AL. V.
—
12. A 0.
cumillis an
i Ino
inwadit mun
iepletahun.
Uos, nipre
tur)ſeluti
fueno y
tarinn

NN D

Priinditai
Mlsa reſpin
thin iſtoed
horanten1
Gult)ene
—
Vocendben i
N, (Odlfer.)

aolinenli e
Musſum, 1

explicationis

è äü

dam dicitur:
eorum, uii
tamen
dan n
confer. & nun
6o.) Sed ur di
ler.ſupri vert⸗
Cap. 9, 90,
tad lib. .

KKot. in On

61) Hbr xy
gunſus ſum
denit gno
1t metoli

62.) Heb W
caeite, (ol
63.) Mmitm

khiloln

Den e

N .

—
it) Verbum
(verbi gra⸗

chig,depræ.
4)e futuro
omum Utam,
(verbi)inito,
Rr)gni.
loloco:) ne⸗
1e cotrupelat
9,) Vert.
12.

‚2Fq1—
hamn, uti in Gur
etut N Ne
fututoufurpatun⸗
aberut. d)
eaderd elk⸗
1
betur,
lo nomine deol⸗
iter à Kabbinis u⸗
omminione, i
ot in od
o, ubiloci Rius

biyverbum ilude

conler. Kiractat.
d it Cholintol!
mutab, 0l.21,.
n⸗ ulurp⸗
e illieit, in

D⸗
IXtI0 „ 4

S in el“
ſum, tI 4

nrNNIN N
* . 95 1 n
mr 1glifee

Uo oeo ia

m niſetluſel
100
mnautenn
) re ſott n
e⸗
legtul,) ae
mmgeeibic .

,ſ. 4,
4 vlen iis

⸗

Lololatti⸗

OCAbP. VI.

GENESEOS.

63

12. Quia corraperat omnis caro] Etiam jumenta, feræ & volucres ſeſe commiſcuerant

cum illis (animalibus,) quæ non erant ejusdem ſpeciei. 60.)] Verſ. 1 3. Finis umverſæ
carnis In omni loco, ubi reperis ſcortationem & cultum idolatricum, 61.) peſtis 62 *)
invadit mundum & bonos ſimul ac malos interimit. 63.) Eod. verſ. I 3. onian
repleta eſt terra violentiä’] Non obſignatum fuit 64.) decretum judicii (Divini) contrà
illos, niſi propter rapinam. 65.) Eod. verſ. 13. De terra] (particula & hic accipi-

tur) veluti [D i. e. de terra, huic ſimile eſt,

(quod habetur in illo loco:) cum egreſſus

fuero P A id eſt: N& [D, cx urbe 66.) (ſic quoq; accipitur inillo loco:) ægro-=
tavit g ON id eſt [O, ex pedibus ſuis, 607.) alia explicatio (verborum
VRNT DR, ut ſignificent:) VRI i. e cum terra, 68.) quia etiam tres palmi
profunditatis terræ excultæ deleti & oblimati 69.) fuerunt. Verſ. 14. Fac tibi artam

Multa reſpiratio & liberatio Teſt coràm illo (Deo, )cur igitur laborem ei exhibuit (De-

us) in iſto ædificio? (nimirum, )ut viderent eum Noachum) homines ante diluviani la-
borantem ?) in illa (arca) centum ac viginti annis eumque interrogarent: quid hoc tibi
(vult?) atque ipſe eis reſponderet: futurum eſt, ut Sanctus ille Benedictus d iluvium in-

ducat

vocem phnn intelligatur, nempe: 71 i. e. rapi-
na, confer. verſ. 1 3. h. cap. ibique not. f. 6 5. in
Berolinenſi editione & in codice Hebraico, quo

uſus ſum, ut & in editione nof n hie
explicationis gratia adlicitur ita: 3eοα N

DTpPn P& Pe& In i, e. alius liber (habet:)
nam dicitur: & à viglentia, quæ eſt in manibus

eorum, uti ſonæ c. 3. V. 8. al. 9. habetur; eſt

tamen ) pn i. e. diſerimen magnum inter
Dnr & 1, vide Gur Atjeh fol. 14. col. 3. pr.
conſer. & num. præc. 59.
°5%559 Sed quæ diverſæ erant ſpeciei ſive generis, on-
fer. ſuprà verſ. 7. h. cap. n. 4 1. & infrà verſ. 20.
Hh. Cap. n. 90. it. Geneſ. c. 9. v. 19. D. 53. vid. &
naot. ad lib. Prec. Jud. part. I. p. 12 2. b. in fin.
ac not. in Spar DD h. 1loc.
61.) Hebr. Ny ita hic legitur in codice Hebræo,
quo uſus ſum ; ſed abſunt iſta à Bibliis Buxt. ha-
bentur quoque in editione 'nar W h. loc.
ut & in Berolinenſi editione,
82.) Hebr. Nmbr. 3 Græco: νbο &
2 α¾. (onfer. Buxt. Lex. Talm. fol. 134.
63.) Nimirum: quando id po y en i.
e. juſtus ſimul cum improbo deprehenditur nec
ab illo ſeparatus eſt, uti in Gur Arjeh fol. 14.
col. 3. med. habetur, confer. & not. in mov
BDT h. locr it, Sanhedrin, fol, 19 %, a,

64. Quafi ſigilio roboratum & confirmatum,
Hebr. =HH, ſic enim juxtà Gur Arjeh fol, 14.
col. 3. fin. potiùs legendum, quam rin, uti
in exemplaribus hactenus vulgatis habetur, MSt.
Erff. 1I. etiam habet: rma i, e, obſignatum
65. Vid. quæ ſuprà verſ. 1I1. h. cap. notata ſunt,
confer. not. in a h. loc.
66.) Prout Exod. c. 9. V. 29. kabetur.
67.) Vid. I. Reg. c. 1 5. V. 2 3
6 9.) Sic & autor Vulgatæ Latinæ transtulit, con-
fer. ſuprà Geneſ. c. 4. V. I. n. 3. ſic fer? & LXX.
Verternnt: zal z“ & terram, confer. Gur

Arjehfol. 14. col. 4. princ.
69.) Limô obducti atque illuvie corrupti fuerunt,
id enim verbum wa, quod hic in Baſileenſi
edit. & MSt. Erff, 2. habetur, notat. à rad. vo
ſive: v vide Buxt. Lex. Talm. fol. 967. &
not. in p-e h. loc.
1) Hebr. Xαανν, eadem, quæ hic, habentur
verba in Eſther. c. 4. v. 14. ſenſus hujus loci eſt:
cum Deo multæ ſint viæ ac modi liberandi & eri-
piendi ex periculo, ſed cur lahorem iſtum im-
poſuit Noacho, ut ædificium iſtud exſtrueret?
ratio redditur hic à Commentatore noſtro-

*) Hebr. prny, Baſil. & MSt. Erff. 2, habent pwy

i e, Oeeupatum, res eademeſt.

64 GFNESEOS. CAP. VI.

—„

ducat in mundum, forſitàn agent pœnitentiam. **) Eod. verſ. 14. E lignis Go-
pher] (Q81 Gopher) ſic eſt nomen ejus; 70.) ſed cur de iſta (ligni) ſpecie? 71) nem-
pe: propter i. e. ſulphur, quia decretum erat ſuper illos (homines antediluvia-
nos,) ut iſtò (ſulphure) delerentur, 72.) Eod. verſ. 14. Nidos.] Singulas habitationes
3.) cuihbet jumento ac feræ. **) Eod. verſ. I4. Bitumine] Vox Nti. e. pixsyria-
cà linguâ 74.) ()2 dicitur,) & reperimus in Gemara †) NN& . i. e. bitumen in arca
Molis, 75.) quoniam aquæ debilitabant (arcam, ideò) illita fuit lutò intrà ‚bitumine
verò extrà, prætereàâ (hoc ideò facum eſt,) ne juſtus ille (Moſes) olfaceret malum
odorem picis; aſt hic propter vim aquarum (arca) Noachi bitumine fuit illita in-
trà & extrà. Verſ. 16. Zobar] (Hebr. xX, quod) nonnulli interpretantur: fene-

ſtram; 76.) alii: lapidem pretioſum, qui eis lucem præbebat. Eod. verſ. 16. Et ad

cubiti Clongitudinem) conſummabis eam deſuper] (Nimirùm) tectum ejus arcæ erat de-
clive & allurgebat, 77.) donec breve fieret deſuper & ad cubitum deſineret, quòſa-
muæ hinc & illinc defluere poſſent. Eod verſ. 16. In latere pones] Ne pluviæ in
illud (oſtium) incidant. Eod. verſ. I6. Infima, ſecunda & tertia] Tria conclavia,
738.) quorum alterum altero ſuperius erat, (videlicèt tabulata) ſuperiora homini;

media
x) Explicationem iſtius loci vide in not. oꝶ loc. habetur ya i. e. Arabicè, 355 dici, &
n h. loc. ”M exponitur ibi, quòd ſit intt pna tanquam ſpe-
70.) Scil. ligni, Vulgata habet: de lignis læviga- cies luti vel cæmenti, confer. Geneſ. c. I1. V. 3.

tis, LXNX. & gXsα AααWνον, Ex lignis non pu ibique not.
treſcentibus, confer. Iſa. Voſſ. de Translat-HXX†) Hebr. & nma, Baſil. & MSt. Erff. 1. pro eo ha-
interpr. & Lud. Cappelli Commentar. in Geneſ.) bent: pyra, in Talmudo MSt. Erff. 2. le-
h. loc. it. Rich. Simon. Hiſtor. Crit. Vet. Teſt. I. git: nn WVa i. e. in lingua Talmudica.
2. c. 5. confer. Sanhedrin, fol. 10 8. a. && not. in 7529)) De qua vide Exod. c. z. V. 3. ibique Raſchi
m Me h. loc. in MSt. Erff. 1. poſt: i. not. confer. & not. in 'pa n h. loc.
e. nomen ejus, additur: Yy iri 70 i. e. iſtius 76.) Sic & autor Vulgatæ;, Junius ac Tremellius
ligni feu arboris. verterunt: clarum lumen, vid. eorundem not.
71.) Nempe: Deus voluit, ut area æ dificaretur? ibid. LXX. transtulerunt 4ταααιανιν 1. e. colli-
hæc enim hic fupplenda vel ſubintelligenda gens ac pro x videntur legifle: nx vel Au&.
ſunt. LCLonfer. jac. Cappelli Obſervat. & S. Hieronym.
72.) Confer. R. Salom. ad Hiob. c. 22. v. 20. ubi Tradit. Hebr. h. loc. it. Gur Arjeh fol. 14. col.
ſcribit, quod homines antediluviani aquis fer- 4. fin. ac not. in Snan her h. loc. ubi & Be-
ventibus & ſulphure miſtis interierint ‚confer. & relchit rabba ad marginem allegatur, vid. & San-
nort. in am mno h. loc. hedrin, fol. 10 3. b.
73.) Manſiones, vel, uti Vulgata: manſiunculas, 77.) Leniter acuminatum ſeu paulatim faſtigia-

,;—— „ . . „ „ . „*
Græci juxtà Hebræum: sooανααυναr, nidos, con- tum, donec ſummitas ejus ad cubiti longitudi-

Gr. Michlol Jophi h. loc. ut & Bereſchit Rabba nem & palmi latitudinem (oo ard, uti in
ac Sanhedrin fol. 103. prout in an np h. Gur Arjeh fol. 1I5. col. 1. priac. habetur) deſi-
loc. allegatur ad marginen. neret, idque ideò, ut aqua pluvialis undique
X) Hebr. 1n i. e. & animali, in MSt. Erff. 1. deſflueret, confer. not. in a n h. oc..
pro eo habetur: wa 72 i. e. & omni crea- 79.) Tabulata, contignationes Hebr. 7, con-

turæ. fer. Actor. c. 20. V. 9, ubi vsis*e* habetur

74.) Aramæa, Mu, ita hic, in Michlol Jophih,

Cr. W.

egia manl
aaltuun .
(ram me ſe
Nerſ. j. Di
tultateatttin
Koli velobd

Qlone 7
detuli)ad
dicitu .
honmnnes den

Quneilliſi

7) Keu: hub
lempe, bi
lie Berelchit
Anem alen
Lo. Id eſt:, ut
letunt: gi
biin, 1ol o,
11 Puro hican
traclih,
lonem impe
ſel. 8ot.p. 3
)leb. weg
Cenel cap. 4
gl. gr.
En Uun blalr.
Mbinorum
i, an ioi
Im. quigel
eccgo, inc
noe
Heb-

G. Udhiam

ha i, Wul
miſcuit Kin
mo ie mu
1 eCCl. Rn
ebte. e⸗
1. a .

lt de an

cAr. d. dQENESEOS. 6,
Sche 6r. wedia manſionibus, 79. infima ſtercoribus (erant parata.) Verſ. 17. Et ecce ego
enI)nen. addatam] BEcce ego paratus ſam, ut conſentiam S80. illis, qui me admonuerunt ac
amellmu. Ccorm me jam antea dixerunt: &1. quid eſt homo, quod ejus memineris? 82. Eod.
e pifia. tuſtate attrivit omnia, quia i. e. commiſcuit omnia, & quia ) *1i. e. ab-
nnnknt WAD ſtulit(vel abduxit) omnia à ſummo adimum, 83.) & hac lingua uſfus eſt Onkelos, qui di-
nnde dioné inter pretatus eſt o O ie. inundationem, quia inundavitomnia eaq;
aceret malum

e fuitillita in⸗
etantar: fene⸗
el. 16. E4
Us arckt etat d
ſinneret, quda⸗
Ne plorir in
tia conclaxia,
eriora homini;

media

—
* P K
N) tanquam ſpe-

bik 1. oeohr⸗
lr i n
a Talm udice. .

1 3 bigte Re

Unius 1c Tremelliuis
rid. eotundem no⸗
1. k. COli⸗

ra
bille: * vel .

a.5 Hie onſn.
Arſen bol. 10,

h. loc. ubi & e⸗

legan

1 pauſin litze⸗

,
in babetut)

4 glutili asiue

r hlor⸗
Hebt. ,c⸗

1ſeire ii eu

MDð ——88—

detul it ?**†ad Babel, quonia ill a(urbs ſive regio) profund a eſt ac proinde iſta(terra Babel)
dicitur U 84.) quia ) i. e. excuſſi 8 . fuerunt ibidem omnes antediluviani**)
homines demortui86 ) Verſ. 1 8. Ez ſabiliam fyxdus meum Fœdere fuit opus propter fru-
Qus, ne illi (in arca) putrefierent?)ac muceſcerent, & ne improbi, qui in illa generatione

ecrant

Seu: habitaculis, receptaculis, Hebr. n,
nempe, ubi ahimalia degere poſſent, confer.

ginem allegatur.

80. Id eſt: ut effectui dem eorum yerba „qui di-
rerunt: quid eſt, homo &c. confer. Sanhe-
Irin, fol. Io 8. 24.
1. Puto hic angelos intelligi, de quibus Judaica
elt traditio, quod nonnulli ex illis hominis crea-

homo, quod memor ſis ejus? confer. Wagen
ſeil. Sot. p. 38. n. 4. it. lib. Prec. Jud. part. 2.

n Nig 5d

p. 3 9. b. med. & Lud. Cappell. Commentar. in
Geneſ. cap. 6 fol. m. 363: col. 2. fin. vid. num.
feqv. 822ꝛ.
92. Uti Pſalm. g. v. 5. habetur, nam Deus, juxtà
Rabbinorum opinignem, conſultaverat cum an-
gelis, an ipſe faceret hominem, ipfſi verò dixe-

ecce ego, inquit Deus, nunc illis aſſentior, ſic in

Hebr.
* MSt. Erff. I. pro eo habet: 9). i. e. dejecit.
83. Quoniam dictio 7an poterat deduci à rad.

milcuit & à rad. 72n, i, e. abduxit, ideo R Salo

r5. 60l. 1. fin. vide & not. in 'nch me h. loc.
Hebr. Nar, Baſil-habet: ma, Möt. Erff.
Ef. Na-) MSt. 2. N)-.

hic Berelchit tabba, proutin am r ad mar-

tionem impedituri dixerint ad Deum: quid eſli

runt: quid eſt homo, quòd ejus me mineris &6.

notis pon mnev h. loc. exponitur, ubi vide

aaI. e. vetuſtate conſumpſit, it. à rad. 77 i. e.

mo hit tria iſta conjunxit, ita in Gur Arjeh fol.

Se V. 9. item Daniel c. 1. v. 2. ð
89 5. Id eſt: illorum corpora, quaſi ſinu excuſſa &
in cumulum delata fuerunt in locum iſtum
Schinhar, qui etiam exiade, juxtà ſententiam
Commentatoris noſtti, nomen traxit.
X Hebr. an, MSt. Erff: I. pro eo habet: Sy
i. e. mundi (ſcil. homines.)
96. Nempe: eorum corpora ſive cadavera, Hebr-
irn, prout hic habetur, in editione Hebræa,
qua uſus ſum, ut & in editione norm r
iſta hic uneinulis incluſa ſunt: aπ Rn N
Htavw nebha wia Wa i. e. alius liber ( pro
habet:) i. e. aquæ, ſic correxit R. Salo-
me (Luria) in libro anyu ne i. e. ſapientia
Salomonis in tractatum Talmudicum: Schab-
bath, confer. ſuprà verſ. 1I1I. h. cap. n. 5 9. & in-
frà Geneſ. c. 30. v. II. n. 2 ¼. vide & cap. ſeqv.
7. v. 14. n. 24. ubi etiam R. Salomonis Luriæ
(Hebr. n em ) fit mentio, is enim
collegit ac publicavit additiones & emendatio-
nes ſive correctiones in Raſchi Commentarium,
confer. a* ne, Lit. n. D. 44. ubi plura
de iſto autore, confer. & not. in am ne h.
loc. & infrà not. ad Geneſ. c. 8. v. 22. Sign. **

Hebr. )) ſic rectiuùs in exemplari Hebræo,
(quo uſus ſum, & quod etiam in vertendo hic
ſecutus ſum,) legitur, quàm in Baſileenſi edi-
tione, ubi habetur: ap), transpoſitis literis,

84. De terra Schinhas vide infta Geneſ- c. 11. V. 2.

1., E appropinquatent,

I

GENESEOS. CAb. VII.

erant eum (Noachum) interficerent.*) Eod. verſ. 8. Tu & Kilii tui & nxor ua] Vi-
ri ſeparatim & uxores ſeparatim, hinc (diſcimus,) quòd illis inter dictus fuerit concu-
bitus lecti. 87.) Verſ. 19. Et de omni vivente] Etiam dæmones. 88.) Eod. verſ. 19.
Bina] De pauciſſimis, 89.) quæ inter illa (animalia) extiterunt, non pauciora erant,
uàm bina, (videlicèt:) unus maſculus & una fœmina: Verſ. 20. De volucribusjuxta
ſpeciesſuas] (Nempe de volucribus) illis, quæ ſpeciebus ſuis adhæſerant 90.) nec Viam
ſuam corruperant; venerant autem (iſta animalia) ſpontè 91.) & quæcunque recipie-

bat arca, 92) illa intrabant. Verſ. 22. Et fecit Noachus] Iſtud ædificium arcæ. 93.)

Erſ. I. Vidi te juſium] Non autem dicitur (hic) juſtus perfectus, (1.) hinc eſt,
quod dicere ſoleant homines) aliquam (ſaltem) partem laudis de aliquo coràm

ipſo; totam vero, illo abſente. Verſ. 2. (De animali) mundo] (Nempe de il-

lo,) quod futurum erat mundum IIraslitis, 2.) diſcimus (inde,) quod Noachus didice-
rit legem. 3.) Eod. verſ. I. Septena, ſeptena (Nimirum hoc ideo factum eſt,

92. Non recipiebat autem arca, niii illa animalia,
quæ viam ſuam non corruperant, ſicuti Rabbini
tradunt, confer. Gur Arjeh fol. 15. col. 2. princ.
ae not. in Snnh nS h. loc.
93. Vide hic not. in om me, ubi etiam Bere-
ſchit rabba ad marginem allegatur. .
1. Sive: integer, Hebr. — , ſicuti de Noacho
cap. antec. 6. v. 9. dicitur, ubi ille abſens lauda-=
tur, quoniam vero ille tunc præſens erat, ideò
pars laudis ejus retic etur ac ſolum juſtus hic vo-
catur; non vero integer ſeu perfectus, confer.
Numer. Cc. 12. v. F. n. 2 9. Se tract. Talm. Ern--
vin fol. 1 8, b. ſicuti in pan np hic ad mar-
ginem allegatur, ubi vide & not. Z
2. Eſt enim hic ροννεſecundum Commenta-
totem noſtrum; D. Wagenleilins in Refut.
9. n. 12. confer. & Gur Arjeh fol. 15, col. 2. Carm. Lipman. p. 55 3. exiſtimat, munda hic di-
princ. & not. in ha me h. loc. ci, ex quidus ſacriſcia ee hoſtik tum remporis
90. Nec lemet cum diyerſæ ſpeciei animalibus com- fiebant, quæ etiam opinio non caret ratione &

milſcuerant, de quibus ſuprà verſ. 12. h. cap. n. fundamento, confer. hic Sanhedrin „fol. 109,.
60. vide & infra c. 8. V. 1I. n. 4 & Bereſchit Rab òòU.U

XX Confſe. hic Sanhedrin, fol. 109. b. & not. in
—r RD & Berelchit rabba, uti ibidem ad
marginem allegatur.
87. Confer. cap. ſeqv. 7. v. 7. n. 9. S& not. in
Dep, h. loc. ubi etiam Bereſchit rabba 24
margidem allegatur; concubitus autem poſtea
iterum fuit permiſſus, vide Geneſ. c. 8. V. 16.
88. Sctlicèt: in arcam Noachi intrabant, jux
ta Rabbinorum opinionem, vide Avodasara, fol.
5. b. & 5 I. a. it. Sevachim, fol. 116 a. it. SGur
Arjeh fol. 1 5. col. 1. fin. & not. in n .,
ut & Jalkut Part. 1. fol. 13. col. 4. fin.
29. Erant enin: animalia, ex quibus ſeptena intra:-
bant arcam, nempe: animantia pura & volu-
cres, de quibus vide cap. ſeq. 7, V. 2. & 3. ac v.

b.
ba, ut & Sanhe rin fol. 57. a. & fol. 10%. ſicuti 3. Vel: in lege ſtuduerit, legi operam dederit,
in pan nD h. loc. ad morginem allegatut, hæc Raichi! 2 argun
91. Confer. cap. ſeqv. 7. V. 9. R. 11, not. In Gur Arſeh fol. 15. eOl 2. med ac not. a e
Par h. loo. b. lop⸗

ut ex

hæc Raſchi ſententia argumentis confirmatur in.

eA. .

U (Noachus
Bian Ae volur
decultum 4,

rem Hiſie

Benedichupepe
(Metuſchaachi
nos Meulchal.
Eod. rel 4.
pus (nid)polt
Artpinulier ll
(hominesantedh
ret fonmſpuriot
illius Nuchih
concubiislecti
anguſtiistat co
ſde predios0.

—.—
1 Lociffinerpfie
n. loe Onker, d
numſ.
Heb, o D
n ie, . ie
1 d ie, li
4. Ge: id, uod
chick eninpx
letthiccevoluc
Cnr: ſeptena, ſe
mnag elle gede
Drked. 2, Ge il
ſeten munit
vonnentatorno
Clid ad ecll⸗
de ſinſiciter ail
um Noinge
tam lie igieng
lute lmiier
umunceim
(ur Ariehtc
elde uz
a ld it, Eere
„(Conſer hic n
tmackat. Taln..
Aegitan.

d be Tuibe hal

CIN .

—
Guxeor 144) Vi.
tus knerit ooneu⸗
odl vetl 10,
pauciofaetant,
dolueritujud
nt90.) nec iam
cunque tecipie⸗
matce, 93))

1s,(1.)ine et,

de aliquo corimm
] Gempeeil⸗
Noachus Cidice⸗
adumelt, ut ex
illis
, Vili alla animalia,
erant, ſtcuti Rabbini
l. 15. col.nprinc.
l.
dov, ubieliam bere⸗
legarur.
1, ſeuti de Noacho
Ubiile ablens laude
4
e pteſenelet, ileb
ſolum juſtus hie o⸗
1derkectut, Lonte,
tracl, Lalm. Ein⸗
A e hicad ma⸗
H0t⸗
Andum Commenti⸗
Cenleilis in Reht.
wmat, munde hiei⸗
hofiæ tumtemponts
o non catet tatone &

Baherin, fo ie

1 weren Celetit
ſepi opeſamn W⸗
menti

tegsco

SAP. VII. GENESEOS. 67

illis (Noachus) offerret ſacrificium, quando (ex arca) eſſet egreſſurus. *) Verſ. 3.
Etiam de volucribus tæli] De mundis (volucribus hic) loquitur Scriptura ac docet **)
occultum 4.) ex eo, quod manifeſtum eſt. Verſ. 4. Quoniam ad dies ad hüc
Neptem] Hi (fuerunt) ſeptem dies luctus Metuſchalachi, ***) juſti, quia Sanctus ille
Benedictus pepercerat (hominibus antediluvianis per iſtos ſeptem dies) propter illius
(Metuſchalachi) honorem & retardavit poenam (diluvii, )age (quippe) ac ſupputa an-
nos Metuſchalachi & reperies, quòd illi deſinant annô ſexenteſiméô vitæ Noachi.
Eod. verſ. 4. Quoniam ad dietadbuc] Quid hoc eſt i. e. adhuc? (nimirùm) tem-
pus (aliud) poſt iſtud tempus additum fuit centum & viginti annis. 5.) Eod. v. 4 Qua-
Araginta dies] (Iſtud hic dicitur) intuitu formationis fœtus (in utero materno,) quonlam
(homines antediluviani) perverſitate ſua moleſtiam exhibuerant creatori ſuo, ut forma-
ret fœtus ſpuriorum, 6.) Verſ. 5. Et ſecit Noachus] Hoc (intelligendum eſt de) adventu 7.
illiusNoachi) adarcã. Verſ. 7. Noachyo & ſilii ejo] Viri ſeparatim &uores ſeparatim, nam
concubitus lecti illis erat interdictus, 8.) proptereà, quia mundus (tunc temporis) in
anguſtiis erat conſtitutus. 9.) Eod. v. 7. Propter aquas diluvii Etià Noachus inter exi gua

5confirmetun 1n

ſide præditos 10.fuit, credebat, (& non credebat)

quòd venturum eſſet diluvium, neo
I 2 ingre-

* Loci iſtius explicationem vide in not. am ine
h. loc. confer. & not. ad Proverb. cap. 9. verſ. 9.
num. 5.
X Hebr. Ani, Baſil. & MSt. Erff. 2. habent:
dn i. e. & diſcitur; at in MSt. Erff. 1. habe-
r: h i. e, diſcitur.

4. Sive: id, quod ſimpliciter & abſolutè dictum

eſt, id enim vox ib etiam ſignifſicat, ſenſus eſt:
licèt hic de volucribus ſimpliciter & abſolutè di-
catur: ſeptena, ſeptena, nec exprimatur, quòd illa
munda eſſe debeant; tamen, quoniam verſu
praæced. 2. de jumentis expreſſè dicitur, quod
ſeptena munda à Noacho ſint accipienda, ideoò
Commentator noſter ab iſto manifeſtẽ & expres-
ſè dicto ad occultum ſive ad id, quod abſolutè
S& ſimpliciter dictum eſt, argumentum facien-
dum ac proinde de mundis volucribus Scriptu
ram hic accipiendam eſſe docet, licèt hic abſo-
lutè & ſimpliciter deillis ſermo ſit, ſine mentione,
an mundæ vel immundæ eſſe debeant, confer. hic
Gur Arjehl fol. 15. col. 3. princ. ac not. in nov
DA h. loc. ut & Avoda Sara, fol. 5. b. & 6. a &
fol. 5I. a. it. Sevachim, fol. 1II. b.
KXKh. Confer. hic nof, in non inov ubi etiam
tractat. Talm. Sanhedrin fol. 10 8. ad marginem
allegatur.
4. De quibus cap. antee. 6, V. 3. agitur, confer. hic

Gur Arjeh fol. 15. col. 3. med. vid. ſupra Geneſ.
c. 4. V. 2 F. D. 9 I.
6. Senſus eſt: quoniam fœtus in utero materne
quadraginta diebus formatur & homines antedi-
luviani fœminas ſcortando fecerant gravidas &
hac ratione Deo quaſi laborem creaverant, ut
fœtus iſtos ſpurios formaret, ideò in facti iſtius
Pœnam etiam per quadraginta dies pluvia conti=
nuavit.
7. Sive: acceſſu, Hebr. Nn, ſenſus verborum
Commentatoris noſtri eſt, quòd Noachus qui-
dem venerit ad aream; illam tamen non ingres-
ſus ſit, donec ipſe per aquas diluvii ad id com-
pelleretur, nam poſteà verſu 7. dicitur: & venit
Noachus &c. ſic in Gur Arjeh fol. 15. col. 3.
med. exponitur, confer. dict. verſ. 7. h. cap. n.
10. it. Sanhedrin, fol. 69. b.
8. Confer. quæ ad cap. præced. 6. Verſ. 19. n. 87.⸗
G ad canp. ſeq. g. v. 16. n. 52. notata ſunt, vide
& not. in Mori how h. loc.
9. Hebr. M, Confer. quæ ad Exod. c. 17. V. I2.
n. 19. de verbo: νâq notata ſunt.
10. Vide, quæ hac de re ad cap. præced. 6. Verſ. 9.
num. 46. notata ſunt.
* Hebr. Naww, in MSt. Erff., 2. hic additur: vmz
e. citò ſeu celeriter. UJMU

68

GENESE 03.

grediebatur arcam, donec eum aquæ compellerent. **

Spontè. II. Eod. v. 9. Bina ,Bina] Omnia (animalia) quoad iſtum numerum erant

æ qualia, de pauciſſimis 2. erant bina.

is (fuit) october; 13 R. Iehoſchua (autem)
Ruptiſunt] (Scilicèt) ut educerent aquas ſuas

Verſ. I L. Menſeſecundo] R. Eliezer dicit;

dicit: is (fuit) Aprilis. I4. Eod. Verſ. I1.
Eod. verſ. II. Abyſſi magnæ] Men-

ſura pro menſura, 15. peccaverantilli (homines antediluviani multàùm, ſicuti dicitur:)
i. e magaa eſt malitia hominum, 1 6, ideò puniti ſunt per abyſſum i. e. ma-

gnam. Verl 12. Et fuit pluvia ſuper terram] Peſted ſes) d
Iuvium, 17. ſed (hoc ideò,) quia, dum(Deus) immiſit illas (aquas,) easdem deſcendere

fecit per clementiam, ut, ſi fortè ponitentiam agerent (homines antediluviani,) illæ
eſſent pluviæ benedictionis; ſi verò nullam agerent pœnitentiam, fierent diluvium.
Eod. verſ. 12 Quadraginta dies &c.] Non eſt dies primus de numero, I8. quia nox e⸗
jus illo non continetur, 19: nam ecce ſcriptum eſt: in die illo rupti ſunt omnes fon-
tes, 20. reperiuntur (itaque) quadraginta dies completi (ſeu finiti) in die vigeſimo o⸗

Gavo Novembris, 2 I. juxta R. Eliezerum, menſes quippe numerantur juxta ordinem
ſuum, unus plenus eſt, alter deficit, ecce duodecim (dies) de Octobri & viginti octo de

* Novembri (numerantur.) Verſ. 13. In illo ipſo * die] Docet te Scriptura, quòd

—

Hebr. De eT, y, MSt. Erff. I, habet:
hde. nn eaee n i e. donec pertinge-
rent aquæ u qe 33 malleolos pedum ejus ; in
MSt. z. hic adaitur êè i. e.
poſtea ingreſſus eſt arram.
11. Hebr. N per le; ſüa ſponte, vid, cap an-

ter. 6. V. 20. D. 9 1. & infra verſ. 1I 8. h- cap n. 31.
confer. Gur Arjeb fol. 1 5. col. 4. princ. & not. †
pet D h. 1Oc. ac Sanhedrin fol. 108. b.

12.

fol. 3. a. X B ba bait2,1tl. 123. 4.
13. Bebr. Prb, qui Octobti noſtro ferè re-
ſpon det confer. hic Sanhedrin, fol. 109. b.
14. Hebr. ., is maximam partem Aprili eſpon-.

Jet, confer. cap. ſeil. 8. v 3. n. 14. vid. & Gur
Arſeh (ol. 1 5. coj. 4. ubi plura de iſtorum Rab-
pinoum, inter ſe dicſig en ium, ſentemia, con-

fer. & ractat. Talmud. Rol-h Haſchana, fol. 11.

* Conter. hic tractat. Tal n. oma, fol. 76. . 8

qiin. fol. 109. a. & b.
n 3532 ., eſt hoc proverbium
ſitatum idem ſignificans, ac Latinis:

Sanbhe
15. Iebr.
Hebi æis u

Td eſt: ad minimum erant bina, Vide, quæ
ad cap. antec. 6. v. 19. n. 99. notata ſunf, con-
ſfſe & not. in art DD h. loc. it. Peſachim,

par pari, confer. Joh. Druſi Adag. abſunt autem
iſta: mmn A à MSt. Erff. z. =
16. Sicuti cap. antec. 6. v. 5. habetur.
17. Quemadmoduùm infra verſ. 17. h. cap. habe-
18. Scilicèt: iſtorurn quadraginta dierum, ſeu:
non comprehenditur dies primus ſub numero
40. dierum, confer. Gur Arjeh fol. 17. col. I.
med. =èð
19. Nam apud Judæos, ut dies integer, 24. horis
confſtans, perficiatur, etiam nox ſub i lo com-
prehenditur, Iudæi enim diem à veſpera incipi-
unt, ubi nox limu comprehenditur, confer, quæ
ſupra ad Geneſ. c. I. v. 14. n. 106, notata
120. Sicuti verſu antec. 1I1. h. cap. habetur.
11. Hebr. yon, qui Novembri noſtro maxima
ex parie reſgondet, confer. hic D. Meyeri Annot.
à4 Seder Olam cap. 4. p. 305. edit. Amſtelod.
*Atque hoc modo iſtaque numeratione dicti qua-
draginta dies complentur, vide Seder Olam
loc. alleg.
*X Confer. hic not. ad Ezechiel. cap. 14. verſ. 14.

– . . . —=

verò ille (Moſes) dicit: & fuit di⸗

Ponine
Giarcam
Gixit:eg

donm veri

᷑f

—

Ouenuiͤbe
dantur:

fringete

(homine
lum (No⸗

nifica.

2 len
i.e. roc
ſernistos
quaim ul

6 elkic

—
W Hehr.
bet⸗ A

Aebr.

8
7

(ooter,

habet
e, cOnbki
122. Vel:
,
num and

Rabba.

4.
13. Vele
dio or
Perleinte
zi gu
coheret
tendumn

mnes vo
Miehc
4. in
g. Genel

—

Erum eran
jener icit:
Verl. II.
ne] Men⸗
Uticdicitun.)
Jie,ma.
t& fuitdi⸗

deſcendttt

wiani)) ille
dilumiutn.
qbianox e:
Othnes fon-.
Figebmo ⸗
ta ordinetn,
niocoe
lura, qudd
homj-
adſuctanteln
J77..
tut.

h. cap. habe⸗

Gierum, len:
us lubnumer
ſol. 17, 0l 1.

ner, 14, ltis
ſubilcomn⸗
felens inihi⸗
hconlet gu⸗
10, Notats

zbetur.
noktro⸗ maxima
. Mejeri Annot.
i Anſeot.

le dede Oin

GENESEOS.

62

homines iſtig generatio nis dixerint, quando nos? ** videbimus illum Noachum)ingre-

diarcam.nos j confringemus eam ipſumg;

interficiemus; (aſt) Sanctus ille Benedictus

