ta ſunt, confer. & Gur Arjeh fol. 120. col. 2. fin.
ac not. in Sar 'ne h. loc. opponitur autem
voci dobgn dictio: —an i, e. conjunctio,
connexio.
10. Sive: verſum Biblicum aut comma, Hebr.
wn, de qua voce alibi dictum, confer. infia
V. 10. h. cap. n. 87.

„

I1. Sive: quoad privatum, nimirum, ut detur ei

à doctore legis aliqua intermiſſio ſive reſpiratio,

uò lectionem eò melius memoriæ imprimere &

fectionem 4 ectione diſcernere poſſit, prout hic
dicitur, nam ſi Moſi, qui tamen NN
i. e. ab ore Divini numinis ha i. e. facilè
didicit, opus fuit aliqua reſpiratione & intermiſ.

Seu: diſtinctiones, vide, quæ num. antec, 8.

e. in idiota ſeu privato doctore ac difcipulo ſicuti
in Gur Arjeh dict. fol. 120. col. z. fin, habetur„
vide & not. in mon rW h. loc. .
IZ. Removeatur, excipiatur, id enim verum
Pynuv hic notat, confer. quoad hanc ſignificati-
onem num. ſeq: 1I 37. & Levit. C. 6. V. 2., n. 6. ite
Levit. c. 19. Vv. 9. I. 3 J. atque Numer. c. 7. Ve
89. . 8g4. & Num. c. 30. v. 2, n, 13.
† Hebr. „.απr in urroque MSto hic additur;
Pira 12 i. e. filius Betiræ-
13. Exceptiones, ſecluſiones, Hebr. 'ubi di=
tio z& i. e. ei, uſurpatur ad ſecludendum Aa-⸗
ronem 4 colloquio, quod Deus cum Moſe ha-
bnit, confer. Levit. C. II. V. I. H. I. & infrà V-
1o. h. cap. n. S4. it. Exod. c. 3 1, V. 13:H. 1 5e
vid. & not. in Doms m b. occ.
*W Vide Exod. c. 3 I. V. 1 §.
X ti Numer. c. 7. v. 99. habetur.
tXX Vide Numer- dict. c. 7. v. 89. abeſt iſtud:
& n in MStO I.
AX Sichti Exod. cap. 2 5. V. 22. habetur.
14. Hebr. .2αα , quo nomine hic venit li-
ber antiquus & celebris in Levitici declaratio-
nem inſtitutus, de quo vide uv N & Bux-
torf. Biblioth. Rabbin. appellatur etiam iſto no=
mine liber tertius Moſis ſive Leviticus, confer.
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.

as Miſrachi legit: NMavq i. e. oraculi Divini,

ſone, multò magis id locum habebit a⅛.

vide not, Raſch, in ar rh, loe.

*

CAbP. I.

lienon audi
nod

E

* Hebr. NX“, ſic in plerisque codicibus, R. Eli.

.

confeingens ce
e gocet Seri

detut,) onr

An ided, gui⸗
dumloqvitun
Auando (Onu
Aula efinanu
ſoperptopitie
Chetubinorunn
blanda: 14,
pertolos ligi

. .

15. Vige, gue
ta ſunt, conker.
ptine, aenoti
hic adjelta ſon
160. Conler, gve
I. otata fum
Ptot in .
tur, udi idee
34½ Seuti Nume
† Hebr. Domn
Mgto pr0 eo
17. Proit Plala
ſer. Numer. d
g.
1e Deitcenit, de
à in eo al
etré ilud exi
wi, e, ſem
Wie, ne

in n Aſeh
ker. upra n. 1
Ne1l
19: dienti Ezech,

Ratli not,in

4
— ie

CAN
—

. .

Qidiotem i,
n n, Aaren,.
) E Aaron;
odlocutiones H
gne he telt. 1
N Wdie.
85 reperiumtur)

ztionis igins D
lol fiche el.)

a Ciſeipulo ſieni
31,2. An, hibetm,
e,
id enim vebum
1 hanc ſonifeati⸗
6, b. F. hrll 0 I.
Numet. c,e ſe
ne I.
3to hic Aditt :

br. bn ubich⸗
ſerludendum Aa⸗
us cumn Molſe k⸗
1. D. 1. E intia v
31, V. Ijel lje
1. loc.

tul⸗

1, bel ilid:

1, Habetur-.
mine hic ſenitli⸗
eritiei Ceclaratio⸗
tun etiam iſtlonh⸗
Leriticens, conitl.
cocebi, K li⸗
e oraculi Difin ,;
geloer .

29: Sicuti Ezech. cap. 10,V. 5. habetur, ubi vide

—⸗—

CAP. 1. LLEVITIIIMI. „29

e. pi. e. vox ad illum (Mofen facta eſt,) Moſes ſcil. audivit; omnes vero Iraé-

litæ non audiverunt. 15. Eod. verſ. I. De abernaculo teſtimonii] Docet (hic Seri-
ptura,) quòd vox ceſſaverit 15, nec egreſſa ſit extrà tabernaculum, forſitàn ideò, quia
voz fubmifla fuit? lezx dicit: N. N i. e. vocem, * quænam iſta eſt vox? hæc eſt

vox, quæ exponitur in Plalmo: † — P i. e. vox Domini in gloria, vox Domini,
confringens cedros, 17. ſi ita eſt, cur (hic) dicitur: de tabernaculo teſtimonii? nem-

pe docet (Scriptura,) quòd vox ceſlaverit, 18. huic fimile eſt, (quod in illo loco ha-
betur:) & ſonus alarum Cherubinorum audiebatur usque ad atrium exterius, 19. for-

sàn ideô, quia ſonus fuit ſubmiſius? notanter dicitur: quaſi ſonus Dei omnipotemtis,
dum loquitur, 20, ſi ita † (eſt,) cur dicitur: usque ad atrium exterius? (videlicèt)

quando (ſonus) eò perveniebat, (tunc ille) ceſlabat. 21, Eod. verſ. I. De mberna-

culo teftimonii dicens] Forſitàn de tota domo? (vel de toto tabernaculo?) lex dicit de-
fuper propitiatorio, 12., forté deſuper propitiatorio toto? lex dicit & medio duorum
Cherubinorum. 23. Eod. verſ. I. Dicent] Egredere & dic illis (Ifraélitis) verba-
blanda: 24, propter vos ipſe (Deus) mecum collocutus eſt, nam ita reperimus, quòd

per totos triginta & octo annos, quibus Iſralitæ erant in deſerto, ipſi quaſi excommu-⸗
Eceee 3 nicati
HW „ — .

15. Vide, quæ ſuprâà ad verl. I. h, cap. n. 7. nota-i. e. atrium exterius, addita ſunt iſta: punv n
ta ſunt, confer, & Gur Arjeh fol, 120, col. 3. 5Dr e — i. e. poſiquaàm eò venit, ceſſavit
princ. ac not. in bari inbew h. loc. ubi quædam (vox.)
hic adjecta ſunt, quæ brevitatis ſludiò omiſi. 20. Prout Ezech, dict. eap. 10, v. 5. habetur.
16. Conſfer. quæ paule poſt n. 19. ad hunc verſ. † Hebr. 1 hæc & ſequentia, usque ad: 7N
I. notata ſunt „ vide & Torat Cohanim b. loc. i. e detabernaculo teſtimonii, ablunt ab u-
Proht in nn rad marginem hic allega, troque MSto. L
tur, ubi vide etiam notas. 21. Deficiebat, deſinebat, eonfer. num. antee. 1.

* Sieuti Numere cap 7. V. 99. haberur. h. cap. eadem , quæ hic habentur, adducta ſunt
† Hebr. 'ra in libro Pſalmorum, in utroque ab autore noſiro in notis ad Ezechiel. alleg. cap.

MSto pro eo legitur Patina i. e. in Scripturis. 16. V. 5. confer. & Numer. cap. 7: v. 89. ibique

17. Prout Plalm. 29. V 4. & v. 5. habetur, con- not. n. 99.
fer. Numer. dict. c,. 7. V. 99 ibique not. num. 22. Licuti Exod. c. 2 5. V. 22. & Numer. c. 7. V-
35 309. habekur.
18. Defecerit, deſierit, nempè intrà tabernaculum 23. Ita Exod. dict, cap. 25. v. 22. habetur, ubi
& in eo quaſi concluſa & terminata fuerit nec vide not. n. 64. confer. & Numer. alleg. cap-
extràa illud exierit, Deus enim fecerat quaſi vaw 7. v. 89.
„ i. e. ſemitam voci, Na yPVA SO,24. Plaeida, benigna, quaſi ſubacta vel condita, i-

D9) i. e, ne illa hinc & inde audiretur, ſicuti I ta hic Hebr. a- interpretor, 4rad. an i, e.

in Gur Arjeh fol. 120. col. 3. fin. habetur, con- ſubegit, ſenſus eſt: ea loquere verba, quæ alli-
fer. ſuprà n. 1 5. h. verſ. vide & paulò poſt h. v. ciunt & ſubigunt audientium animos, ceontfer.
ne 2 1. Abarb. ad 2. Samuel. c. 20, V. 17. fol. 170. 60l⸗
3‧ ſin. edit. Lipſ.

.

Kaſchi not. in MSto utroque poſt: xV VE

LEVITICI.
nicati fuerint, ab illo (quippe) tempore, (quéò miſſi erant) exploratores & ulterius,
non ſeſe univerat 25, Divinum oraculum 26,
eſt, cùũm abſumpti eſſent mortę omnes viri pugnatoxres, tunc locutus eſt Dominus me-
cum, dicens, 27. (nimirùm) mihi oraculum Divinum 28. factum cſt; alia explica-

tio (verbi: dicens, nempè:) egredere ac dic illis (Iſraelitis) verba mea atque reſpon-

ſionem mihi refer, (ut ſciam,) an recepturi ſint iſta (verba mea,) veluti dicitur (in illo
loco:) & retulit Moſes verba populi & c. 29. Verl. 2. Homo quando offeret ex po-
büu] (Verba iſta: b hic ponuntur pro:) 2P.ν i. e. quando offeret; lo-
quitur (autem hic) textus deę munexribus ſpontaneis. * Eod. veri. 2. Homo] (D1)
cur (hic) dicitur? (nimirum) quemadmodum ☛ &primus non obtulit (Deo) de-
re furtiva, ** nam ille tunc omnia poſſidebat; ita & vos non ofleretis (Deo) de re-
furtiva. *** Eogd. verſ. 2, De jumentis] Forſitàn etiam fera beſtia ſub regula (iſta-
comprehenditur?) lex (hic) dicit: (ex) bobus & ovibus. 30. Eod. verſ. 2. De ju-
mento] Non itaque omne (umentum offertur) exci pitur itaque id, quod (cum homi-
ney)

gitur: i. e. ſtatim, confer. hic tract. Talm.
Eruvin, fol. 96. b. & Roſch haſchana, fol. 37.
a. it. Chagiga, fol. 16. D. & Kidduſchin, fol.
36. a. & Menachot, fol, 9 3. a.
29⸗ Proht Exod. cap. 19. v. 9. habetur, confer.

„ Sic verbum .„ απ hic inter retor,4 rad. è13
i. e, ſegregate, confer. Geneſ. c. 44. v. 32. num.
3 1. & Exod. c. 3 3. V. 7. N. 11. & Num. c. 12.
v. 9. n. 44. it. Deuter. c. 2. vetſ. 1 8, n. 40. ubi
Hraëlitæ dicuntur: pa i. e. eulpabiles, vide
not. in aπ νοπω log. & not. ad Cantic. c. 3.
V. 1. n. 1,
25. Specialiter aſſociaverat & quaſi ſemet addi-
Xerat, id enim Hebr. yn, quod hic habetur,
ſignificat, dum Deus cum Moſe locutus eſt ler- † Lonker .
mone blando & amoris pleno nan Puha, ſicuti Chullin, fol. 5. a. & fol. 13. b. it. Nedarim, fol.
R. Salomo ad Deuteron. c, 2. Vv. 18. notavit, 10. b.
Rabbini quippe obſervärunt, quòd non legatur
in S. Seriptura, Deum per octo & triginta annos
Verbis iſtis uſum eſſe: aqn i. e. & locutus eſt;†
ſed nte) i. e. & dixit, vide R. Salom. ad Deuter.
dict. c. 2. v. 1 8. & num. ſeq: 2 6. h, verl. 1, con-
fer. etiam Torat Cohanim & Mechilta h. loc.
utiin nn ene hic ad marginem allegan-
tur.
26. Ita hic verto manm, kconfer num. ſeq. 2 8. h.
verſ. I. & num. antec. 2 5.
27. Sic Deuteron. dict. cap. 2. v. 16. habetur.
28. Hebr. a , de quo vide num. antec. 26,5. Verl.
2. cœteram verba iſla;: Mad nn i. e.
mihi factum eſt oraculum Divinum, abſunt ab
atroque MSto, & in MSto 2. pro illis ſolàm le-A

dici p& i, e. ut doceat (S. Scriptu-
ra) communem hominum morem, quo ſcil. le-
atus refert verba eorum, ad quos ipſe miſſus eſt

h. loc. confer. & Succa, fol. 30. a. & Menachot,
fol. 104. b.
*X Conter, hic Torat Cohanim, prouùt in nev
S'n b. loc. ad marginem allegatur, ubi vide
etiam notas.
XXX. Nam ſeriptum eſt: odi rapinam in holocau-
ſto, uti Eſai. c. 6 1, v. 9. habetur, ſic in not.
DN M h, loc. allegatur.

hic feræ beſtiæ, confer. Gur Arjeh fol. 121. col.
1. circa fin, it. &an & ρRας ſicutiin aα na h.

tas.

CAP. I. CA...

cum Mole, nam dicitur: & factum- mr ſpeenhculn

not. in νauαν R b. loc. ub ſcribitur, hæc ita

Confer. hic tract. Talm. Eruvin, fol. 69. b. c&

* Loci iſtius explicationem vide in not. nom nN8

130. Non verò: ex feris beſtiis, excipiuntuf itaque

loc. ad marginem allegatur, ubi vide etiam no-

2

3. loc, retk
vocintetemnitl

1e.)de bore an

exciplatpeels —
duo 3 e ſociela

funenveſfn D

Atantem hæc

31. FKill 2 homn
ibille not, I0
e7,ligettiam
FTorat CChanim,
llegnlurad mat
31. A el: quod
fit, cnlel. Eo
Buxtorf. Lex. 1
dnn No /,le
tab allegatur.
33. Videlcet: gue
idenim o!
nura eah. 5, all
lol.1100. confer
1e Gur Arſeh to
AM Wo b loc
AOGa de 10
Onos allegan
Vell.15.nume
2. & ayva ama,

34, b. & Mena

fol. 91.a.

(Conler, Hie ttee

in Ony wo⸗
N Bebe, dr,
Sion. * Kintra
3t. Nam Keribi.
litio ejus dn
tegrum offeſet,
Drn ie, d
iet, iged per pe
n hi Elcsptn
züimum goicen
Dofſtei vitiolumt
leenerit,

— CAP. I.

es Ulteriͤs,
Kit: Kficam
ARtDominns me.
l; Aliaethlie.
ka atne uon.
Cicturknillo
9 3 eſenter yo
andoolttet lo.
. HMnn (did)
tultdeo .
ttis Deo) de te,
ſib regnle iltr,
Aetl2, De .
dol (cum homi⸗
ne)

——
ler hie tmad. Talm,
ſch halchana iol. 3 ,
Kidduſchig, ol.

314,

ẽMMZB

,Ab kcribitut, hec ta
t docert (5,entu .
1morem, quo Kil le⸗

d quos igle wilit ell.

urin, fol. 59, d. &
3.bit. Nederin l.

ide innot. NH
1.30,2. lenachot,

znim, pkentt in ne
n alleganur, Ubiide

hebett, ſein not.
tur.

in, etcipiuntut aae

ur Atſehtol. 111, 1.
cutiin nn
1, ubi fige tllin no⸗

LEV

ne) coivit & quod initum eſt. 37. Eod. verſ. 2. De bope] (Id dicitur hic, )ut excipia-

tur (pecus) cultum. 32. Eod. verſ. 2. De ove] Ut excipiatur (animal) ſeparatum.

3 ¾. Eod. verf. 2. Et de ove] (Id hic dicitur,) ut excipiatur (peeus) cornu petens, *

quod interemit (hominem,) quando illa (S

criptura) hac de re dicit infrà (verſu ſequen-

te:) de bove, an nihil* (de eo jam dictum eſt? ita ſanè; ſed hoc ideò hic) lex dicit, ut
excipiat pecus diſcerptum. 34. Eod. verſ. 2. Ofereti.) Docet (hic Scriptura,) quod

duo 35. ſocietate inter ſe initâ ſpontè offe

wnem veſtram] Docet (hic Scriptura,) quòd
eſt autem hæc oblatio ad æſti vandum 3⁸.

rre poſſint munus. Eod. verſ. 2. Oblatio⸗
iſta ſit 36. oblatio fpontanea cœtus; 37.
altare, quæ venit de reſiduis. 39. Verſ.
3. Ma-

3 1. Scil. ab homine, confer. Exod. c. 29. V. 37.
ibique not. n. 102. & infrà Levit. cap. 6. v. 2.
n. 7. vide etiam Buxt. Lex, Talm. fol. 2194 ac
Torat Cohanim, ſieuti in o W h. loc.
allegatur ad marginem, ubi vide etiam notas.
32. Id eſt: quod cultui idololatrico adhibitum
fuit, confer. Exod. dict. e. 29. v. 37. n. F03. &

Buxtorf. Lex. Talm. fol, 2100. ut & not. in

RSW h, loc, ubi etiam caput 6, ex Temu-
rahb allegatur.

fol. 2 100. confer; & Exod. g. 2 95V. 37. D. 103.

ac Gur Arjeh fol. 12 I. col. 2. med, ac not. in
nper TD h. loc. ubi ex tractatu Talmudico: †

Avoda Sara ,; Caput tertium, quod ineipit? 72

Dnbv:i allegatur, confer, & not. ad Judic. c, 6.

verſ. 2 5. num. 1 §. it. tract. IT alm. Nalſir, fol, 35.
a. & Bava kama, fol. 40. b. it, Sevachim, fol.

fol. 9 I. a2.
X Confer. hic tra

Sign. *& infrà Levit. c. 4. v. 12. Sign. *
34. Nam feribi poterat: ſi bolocauſtum erit ob-

latio ejus, b'p. a i. e. bovem marem in-
tegrum offeret; ſed quia ſeriptum eſt: wad n
gLN i. e, de bobus marem integrum offe-
ret, ideò per particulam in indicatur exceptio,
ut ſcil. diſeerptum excipiatur, nempè, quòd le.
gitimum quidem fuit tempeore oblationis; ſed

poſteà vitioſum factum eſt, ſic in not. pam r*

33. Videlicèt: quod idololatriæ deſtinatum eſt,
id enim mvpn ſignificat, prout habetur in Te-
mura cap. 6. alleg, Buxtorf, in Lex: Talm. dict.

kt. Talm. Temurah cap. 6. uti
in Spai h. loc. allegatur ad marginem.
iv Hebr. &*, de hoc vid. verſ. ſeq. 3. b, cap.
myinamin hojoczu - 1

col. 2. circa fin. confer. etiæm Exod. c. 29. v. 37.
n. 104. & infrà v. 10. b. cap. De 94.: it. Levit. c.
15. V. 26 l. I. 20 Levit. c. 22. Vv. Je n. 2 8-
35. Vel: plures, vide not. in os nw h. loc.
ratiO hic ab autore noſiro adducitur, cur S. Scri=
ptura numero plurali utatur; cùm tamen nomen
ſingularis numeri præcedat in verbis: homo
quando offeret & c, vide & hic Gur Arjeh dict.
fol. 12 1, col. 3, med. confer. & num. ſeqꝗ 36.
36, Vek: intelligenda ſit aut veniat, Hebr. AMN&a;
nam, cum & hic pluralis numerus habeatur &
jam antea de duobus ſoeiis, oblationem facien-
tibus dictum ſit, ideò conc ludunt Rabbini, quòd
oblatio ſpontanea cœtus hic intelligenda ſit;
confer. not, in dnm h. loc. it. tract, Talm,
Menachot, fol, 94. a. =Zðð
37. Five: congregationis, eccleſiæ, communita-
tis, id enim dictio- max hic notat, confer. Gux
Arjch fol. I21I. col. 3. med. & Exod. c. 30. V. 1 54
n. 3 8. ac not. in an rDW5, loc. it. Bava ka-
ma. fol. 66. b. & fol. 67. b.
3 §. Ita hic interpretor †, quod apud autorem
noſtrum habetur, confer. Buxtorf. Lex. Talm.
fol, 202 8. vid, & inftâà Levit. c. 7. V. 5§. n. 10. imn
notis ai me exponitur "" quèd ſit 72
namne i. e, (ibus altaris-
39: Hebr. . rDA , Buxtorfius alleg. fol.
202 §. dictionem irh exponit reſiduum, quod
remanet in menſuris decimationis & offertur
ultrà debita ſacriſicia, quaſi ex opere ſupereroga-
tionis, vide Levit. dict. C. 7. V. 5. n. 10. confer.
& Gur Arjeh fol. 12 1I. col. 3. med. aſt ſpecialiter
in notis e HR exponitur, quòôd Aryn hice
ſignificet id, quod remanet ex dimidiis ſielis an-

. loc, exponitur, vide & Gur Arjch dict, fol, I12 1,

ni

7

LEVITICI.

CAP. I.

— . mNHan D .
3. Maſeulum] Non animal fœmineum, quando illa (Scriptura) infrà 40. dicit: ma-

ſculum, nonne* (jam anteà hic fmininum animal eſt excluſum? ita ſanè; ſed) lex (i-
bidem) dicit maſculum, (nempè) non obturatum 41, nec androgynum. 42½. Eod.
verſ. 3. Integram] i. e. Sine macula. 43. Verſ. 3. Ad oſftium mbernaculi teſtimonii]
Aſſociare 44. aliquis poteſt (pecus pecori,) dum illud adducit, usque ad atrium, quid

veròô illa (Scriptura) dicit: 2 Pli. e. adducet? (nimirùm) etiamſi permixtum ſit.

holocauſtum Rubenis cum holocauſto Simeonis, offeret unusquisque (pecus illud) in
nomine ejus, cujus eſt illud (holocauſtum,) ſic quoque † (ſeſe habet) holocauſtum,
(quod fic) in animalibus profanis, (videlicèt) vendent animalia profana, ut illa im-
pendant holocauſtis, & ecce iſta omnia ſunt holocauſta, atq; offeratur unumquodque
(holocauſtum) in nomine ejus, cujus illud eſt, num etiamſi permixtum ſit illud cum-
animalibus profanis *aut cum illo animali, quod non eſt ejusdem ſpeciej 2 45. lex

(hic)

—
ni præteriti.
oen ine een ee en whe
ma e deie iwn neen , ſrne
nae Ni in n maeen e ee n e,
rSa- i. e. de iſtis reſiduis dimidiis ſiclis com-
parabant oves ad holocauſta easque offerebant
ſuper altare eo tempore, quo non aderant obla-
tiones hominum ſingulorum, quæ offerti pote-
rant idque eum in finem, ne altare eſſet otio-
ſum (ſive vacuum) ſine oblatione ſacrificiorum,
proùt in iisdem notis inas nd h. loc. expo-
nitur, confer. Miſchna Schekalim cap. 4. F. 4. &
Exod. cap. 25, V. 2. Sign.* it. Exod. c. 30. v.
15. n. 3 8. atque Levit. cap. 7. v. 5. n. 10.
40. Videlicèt: verſu 10. h. cap, confer. hic tract.,
Talm. Bechorot, fol. 41. a. & fol. 42. a.
* Hebr. P&, de hoc vid. verſ. antec. 2, ibique not.
Sign. **
41. Hebr. Swpw,, eſt animal, cujus genitalia
in ventre ſunt inclulſa: ſine indicio, mas ſit, an
fœmina, vide Exod. c. 2 1. v. 16. n. 11 8. it. Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 864. confer. & tract. Talm.,
Temurah, c. 6. uti in N-n rS b. loc. ad
marginem allegatur.
42. Hebr. hNiN 4 Græco A, esνuν⅝ρυ du
eſt animal ambigui ſexus, hermaphroditum vul-
2 dieunt, videatur Id. Buxtorf, in Lex. Talm.
fol. 133. it. tract. Talm. Bechorot, fol, 41. b. uti
in narn ew h. loc. allegatur ad marginem,
ſenſus itaque eſt, quòd per dictionem i. e.

Nam Nn nri ren

maſculum, hic ſolum animal tomininum exclu-
datur; aſt quòd infrà v. 10. h. Cap. excludantur
ea animalia, quorum ſexus eſt ambiguus.
43q. Sic & autor vulgatæ hic vertit : immaculatum.
ſecutus LXX. interpretes, qui tranſtulerunt:
cαοιιοιον i. e. ſine macula aut labe, confer. not.
in pon ne h. joc.
44. Vel; aggregare ac permiſcere aliquis poteſt
pecora, ita hic hopn interpretor, quam ſignifica-
tionem & ſequentia evincuut, confer. & Torat
Cohanim h. loc. prout in n-e neav hic alle-
gatur ad marginem.

† Hebr. hy R, iſta ut & ſequentia, usque ad:

eSN 71) i. e., num etiam (offerri poterit &c.)
abſunt 4 MSto 2. confer. hie tract. Talm. Roſch
haſchana, fol. 6. a. & Jevammot, fol. 106. a. it.
Kidduſchin, fol. 50. a. & Bava batra, fol. 48. a.
it. Erachin, fol. 2 I. a. & keritut, fol. 7. a.

* Veluti eſt: animal, quod cum homine coivit
aut quod concubitum paſſum eſt ab homine, ſic
in not. am in hic exponitur.

45. Ita vocem p, quæ hic habetur, verto, eon-
fer. ve5. h. cap. n. 62. & not. in o me h.
loc. ubi iſtud explicatur, etiamſi, verbi gratia,
animalia, quæ ſunt primogenita; quæque Ppro
peecato aut teatu offeruntur item agnus Paſcha-
lis petmixta ſint z tamen poterunt offerti, unum-
quodque in nomine ejus, cujus eſt illa oblatio.

tuta) qo
Cum volumad
cat: ſolo ebo
dick iedeißi
48. Kutinelue
ieDene)i
imponendn 41

—
Bebr, ⸗
Wbe ſerun
3 MS10 1. co
i ual ld. 3.
leſicrihcion
46. faic autoit
P. Fogius in h
ge⸗ nfe cum do
Gebete ligtigit
tet iaterptetatt
ſibi Dominum
braico wagiͤt⸗
hunim . loc,
ginem allegatu
47. Nam coads
ns elt, conlenk
eol 4 pi
OwN Wob
3 Conler, bie 1
(cachim fol 1
ginem allegant
) lielt: in a
Fentus eleut
nam verba ilt⸗
bentur, indica
w W aN.
nacblo comzer
Prelegtis Diyi
exponitur, vi

† Hebt. n N

l N Ndb i n

0120Ee,

4 MR 1.

A

—
6
ſezſechlerki.
tumn, 1, Po
acu/ ehinoni
6d atriom glic

Dermirtum it.

(pecuilluc)in
)polocauttun,

ne utillaim.

Vnumquodqe
mſit ilud cum,

ptciei! 46. lan

(bie)
—.—
tomininom exclu⸗
1. cap, eicluchntut
K anbigult,
ttit; immaculatum,
qui tranſtuletunt:
ut labe, conlet, not.

lere aliguis potelt
tton, qvam lonifca⸗
gt, confer, & Torat
nn w hitale⸗

glentia, Usgnead:
(okkern poterit Se)
tnnd. Talm. Nolch
nmot, f0, 106, 4 it,
Wa batra, fol. 49,4.
ſtat, kol./4,
cum homine coiyit
nel ab homine, ſie
mitur,

habetur, verto, e0 -
Dt. in N Ner h.
tiamſi, verbigratin,
genita, qurgue hlo
item ognus Paſchi.
terunt ollerthunum.
juselt Ulobluio,

CAP. I.

LEVITICI.

783

40. dicit na.

(hic) dicit: E i. e. offeretillud. Eod. verſ. 3. Offeret † illua] Docet (hic Scri-
ptura,) quèòd adigant illum (qui offerre vult,) an etiam invitum? lex dicit: ſecun-
dùm voluntatem ſuam, 46, ecce, quomodo: (nimirùm) adigunt illum, donec di-

cat: volo ego 47.
i. e. impoſitio manus? in excelſo.

Eod. verſè 3. & verſ. 4. Coràm Domino & imponat] Non fit

** Verſ. 4. Super caput holocauſti] (Id

dicit hic Scriptura,) ut includat holocauſtum † debiti, * ut ei manus imponatur,
4 ⁸. & ut includat holocauſtum ovis. Eod. verſ. 4. Holocauſti] Exceptòô holocauſtô
avis. 49. Eod. veri. 4. Et acceptum erit pro eo] Super quanam re ei placabilis erit

ipſe (Deus?) ſi dixeris: ſuper exciſionibus

5o. aut ſuppliciis mortis, à ynedrio 51.

imponendis aut ſuper morte, divinitùs immittenda, 52. aut ſuper flagellatione,

53. cc⸗

†Hebr. ) iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
2, j. e. ſecundum voluntatem fjuam, abſunt
MStOG 1. confer. hic Spenceri de Legib. Hebr.
rieual. lib. 3. Diſſertat. 2. C. I. ubi plura de ori
gine ſacrificiorum. .. .
46⁶. Huic autoris noſtri expoſitioni accedit etiam
P. Fagius in notis ad Paraphr. Chaldaic. h. loc.
nempè& cum bona voluntate offerentis adduci
debere ſactiſicium, I⸗XX. & Vulgatæ autor ali-
ter iaterpretati ſunt, hoc modo: ad placandum
ſibi Dominum; ſed prior explicatio textui He-
braico magis conveniie videtur, vid. Torat Co-
hanim h. loc, prout in na hic ad mar-
ginem allegatur. .
47. Nam coacta voluntas interdum etiam volun-
tas eſt, confer. hic Gur Arjeh fol. 121. col. 3. fin.
& col. 4. princ ac med. vide etiam not. in
- RD h. loc.
x* Contfer. hic Torat Cohanim & tract. Talm. Se-
nvachim, fol. 119. b. prout in aπ ad mar-
ginem allegantur.
I eſt: in altari, quod exttà tabernaeulum con-
ventus vel extrà remplum Domini exſtructum eſt;
nam verba iſta: coram Domino, quæ hic ha
bentur, indicant, quòd oblatio fieri debeat Nn
r ee een eeeh m ie, in taben-
naculo conventus, ubi eſt arca (foderis) &ι ubi
præſentia Divina degii, ſic in not. a hie
exponitur, vide infra v. 11. h. Cap. n. 87.
½ Hebr. 17y Nne hæc ⁵ ſequentia usque ad;
yi Vi i. e. exceptô holocauſtô (avis) abſunt

4 MSto z.

*X Quod ſcil. ex debito offertur, puta, ſi illud vo-
verit, nam, quoniam, uti ſuprà in Raſchi notis
ad v. 2. h. eap. dictum eſt, ſermo in textu facro
eſt de oblationibus ſpontaneis, porerat dubium
oriri, an etiam oblatio ſeu holocauſtum, quod ex
debito offertur, opus habeat impoſitione manuss
quod hic affirmatur, confer. verſ. ſequ. 5. ibique
not. Sign. £ it. tract. Talm. Eruvin, fol, 96. b.
& Joma, fol. 5. 3. it. Megilla, fol. 2 0. b. & Cha-
giga, fol. 16. b. it. Kidduſchio, fol. 3 6. a. & Se-
vachim, fol. 6. a. & fol. 3 2. a. b. & fol. 3 3. 2. &
fol. 119. b. it. Chullin, fol. 2. b. & Menachot,
fol. 19. a. & fol. 93. b.
4 %. Nempè, quod opus habeat impoſitione manus,
ita rptd hic interpretor, confer. not. in
parm r h. loc.
49. Cui nulla fit a' i. e. manus impoſitio, ſic-
uti in bove mactando, confer. & hic Gur Arjeh
did. fol. 12 1. Col. 4. med.
50. Sive: exterminiis, Hebr. Hrw), cçonfer.
quæ infrà ad Levit. c. 4. v. 2. n. 3. notata ſunt,
vide & Buxtorſ. Lex. Talm. fol. 1101. & Light=
foot. ad Matth. cap. 14. verſ. 4. pag. 3 60. edit.
Lipſienſ. .
51. Hebr. WO— i, e. domus judicii, concilium,
Senatus, confer. quæ ad Exod. c. 3 2. v. 7. notata
ſunt, ubi vide num. 5 1.
52. Vide, quæ hac de re ad Exod. c. 16. v. 2 1. 6&
ad Exod. c. 2 I. v. 29. n, 2 04. notata ſunt, con-
fer, & Lightfoot. ad Matth. c. 5. v. 22. p. 266.
edit. Lipſ. it. Levit. c. 8. v. 3 5. n. 27. ut & tract.

1 .
Fffit en

2

„84 LEVITICI. CAbP. I.

53. ecce illæ ſunt poœnæ, dic: en ille (Deus) non erit placabilis, niſi ſuper (transgreſſi-
one) præcepti (alicujus) affirmativi & negativi, 54. quod conjunctum eſt affirmativo.
55. Verſ. 5. Et immolabit a. & offerent ſaterdotes] Ex quo accepta eſt (oblatio) ac
deinceps, (tunc locum habent) præcepta ſacerdotii, 56. docet (itaque hic Scriptura)
de mactatione, quòd illa rectè fieri poſſit ab extraneo. 57. Eod. verſ. 5. Coram Do-
mino] (Nempè:) in atrio. * Eod. verſ. 5. Et offerent] Hæc eſt acceptio (ſanguinis
ſacrificii oblati,) quod eſt primum præceptum; 58⁸. ex ſenſu autem literali, qui notat
itionem, 59. diſcimus utrumuqe. 6o. Eod. v. 5. Eilii b. Aaronis] Forſitàn X profa-

ni? lex dicit: ſacerdotes. 61.

Eod. verſ. 5. Sanguinem & ſpargant ſanguinem] Cur

lex (hic) dicit: ſanguinem, ſanguinem, duabus vicibus? † (nimirùm) ut includat-

(ſan-

Talm. Peſachim, fol. 6 2. a. & Joma, fol. 5. a. &
Sevachim, fol. 4. b.
3. Hebr. o", quo nomine ſpecialis quædam
Hagellatio venit, de qua vide Præfat. Buxtorf. in
Abbreviatur. confer hic tract. Talm. Sevachim,
fol. 6. a. & Chullin, tol. 20. b. it. Menachot, fol.
93. b. .
54. Hebr. & 7 νh 7„, de quibus præceptis
vigde, quæ ad Exod. cap. 34. v. 2 3. notata ſunt,
confer. & Torat Cohanim, ut & tract. Talm. Se-
vachim, fol. 3 2. a. prout ad marginem in nov
bD bh. loc. allegantur. .
5 5. Vel: quod tranſit in præceptum affirmati-
vum, tale ſcilicèt negativum, in quo actus aliquis
ſive affirmativum quid continetur, exempla vi-
de adducta in not. ppan nev vid. & Seldenus

de Synedr. l. 2. c. 13. n. 7. p. m. 3 5. & n. 8.

p. 33 8. edit. Amſtelod. & Gur Arjeh fol. 12 1.

col. 4. circà fin. it. Deuter. c. 14. V. 20. . 44. &H

Deuter. c. 2 5. V. 1: N. 4.
a. Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 27. a. b.
& Megilla, fol. 8. a. & fol. 20., b. it. Sevachim,
fol. 3 2. a. & fol. 3 3. a. it. fol. 47. a & Menachot,
fol. 19. a. it. Chullin, fol. 1 3. a. & fol. 17. a. &
fol. 27. b. & fol. 30. b. 3
36. Nempeè, quid ſacerdotes facere debeant, quan-
do illis hoſtia ſive victima tradita eſt ab eo, qui
eſt extraneus 4 ſacerdotio, confer. n. ſequ. 57.
S& n. 59.
7. Id eſt: ab illo, qui non eſt ſacerdos, nam di-
dio i. e. peregrinus, ſive extraneus, opponi-
tur hic voci 1 i. e. ſacerdoti, vid. n. antec. 56.
& n. ſeq. 5 8.Confer. & not. in 'na r h. loc.
t & not. ad I. Samuel. C. I. V. 2 5. Sign. *

* Loci iſtius expoſitionem vide not. in raon r
h. loc.

5 8. Vel primus actus ſacerdotis poſt mactationem

confer. quæ num. antee. 56. h. verſ. notata ſunt,
vide & dict. tract. Talm. Sevachim, fol. 4, b.
prout in 'non mpv H. loc. ad marginem alle-
gatur, ubi vide etiam notas, confer. c. ſequ. 2.
v. 2. n. 13. 3

59. Sive: acceſſionem, nempè: ad altare, id

enim hic ſignificat a, confer. num. ſeq.
60. . 6
60. Nempè: tàm acceſſionem ad altare, quàm
acceptionem, ſeil. ſanguinis ſacrificii, hæc enim
acceptio a Wt* * i. e. non fieri

poteſt ſine itione ſive acceſſione ſcil. ad altare,

ita habetur in Gut Arjeh fol. 122. col. 1. med.

confer, an e h. loc, ubi in notis Raſchi-
anis hæc habetur additio uncinulis ineluſa, nem-

pè; quòd pro: ſeprw liber alius habeat:
DN an r. 1. e. quod ambo iſta in filiis
Aaronis (locum habeant)

Joma, fol. 27. a. it. Chagiga, fol. 1I1. a. & Kid-

duſchin, fol. 3 6. a. it. Sevachim, fol. 4. a. & fol.

13. b. & fol. 32. a. &

it. Menachot, fol. 10. a. & fol. 19. a.
Id eſt: qui aliquo vitio corporali laborant, con-

tas, confer. & num. ſequ. 61.

61. Scilicèt qui ſunt n NNaà i. e. ſine labe ſive
vitio corporali, ſic in not. a hic ex.

ponitur.

t Hebr. pye u, abſunt iſta ab utroque MSto,

fol. 3 5 a. & fol. 8 1. a.

ſaguinenn)

nn
etlecn ſpect

iimne fichlu
eccato extelid

eaubat aeri⸗

retsusangulos
Uis in quatud
(altate, lo!
ſpaſonelſan⸗
nn Plone
Gabat dlas d

—
61, Confet 507,
V. 3. ,, Ca. hi
cap. g.tol g.
Oum be loe
kegitur: n
0 (Cnguine,
cum eo, qui ne

tz. Deiliett: li-

tum ſagguine.

48. Srerincin

tiut, quofum
interius lup
D conket.
1. S4, it. evit
V. 4. h. b. l.

N Nemve
e Nempe quor

tare exterius,
tut.

l L Mempe: obla
. Confer. hic tract. Talm. Berachot ‚fol. 32. a. & guis, nam de
—5 ⁰)

coner. gur ſei
tata lunt it. tt⸗
ſol. 56, b. fe
chot, fol 19.

. 10 e (. Nempe:
fer. hic Torat Cohanim, prout in on neo . ilcri
loc, ad marginem allegatur, ubi vide etiam no.

apud autorem
hot, In dn
60. Vide infri be
ter. GCr 4A
Pilnc aenot in

meſt
eſt (obliio)

el. ſ. Corim Do.
cetio (ſangtinir

terali, goi note

Forüitn - Ptola.

um) uincludet.
(ſan.

. . —
e not, in Onen oe

iispoſt mactnionem
, be verl. noialalint,
n depachind ol, 4, d.
loc, a0 mitginem le
eonlet, d, ſen. 1. 8

nhe: I ie, n
7, cOnler, Nun, ſe.

en 2d altare, guum
dis ſactihcii, hæc enim
&Wi. e non feni
llone ſiſ ad aliae,
lol 112. col. 1, ned.
NX. Vbi in notis Nachi-
Encigulisinclula, nemn⸗
liber Aius habeat:
ud ambo iſtn in lis

erachot, fol. 31. 4. &

, Hl. 11.2 àit⸗

ſachimn tol. 4,2,lol,
l. 35, 2 & f0l l .

Xfol. 19.¹.
orpotaliloborant, con⸗
1out in n no h,

ur, vbi ride etinm n.

a ie, ſine hbe ſe
Do Wo lice

kilaab Uuoque Mote

CAb. I.
—
üper (tamgrell.
afiimatigo.

De hi.
ne D Rerptuta)

LEVITICII.

(ſanguinem,) qui miſcetur cum ejusdem ſpeciei (ſanguine) aut cum illo, qui non eſt
ejusdem ſpeciei ;62. forſitàn (hoc etiam intelligendum eſt) de illis, 63. quæ haud le-
gitiméè facta ſunt aut de ſacrificiis pro peccato interioribus 64. aut de ſacrificiis pro
peccato exterioribus, ** quia illorum (ſparſiones ſanguinis fiebant) ſupràâ, hujus ve-
tr infrà? 65, lex dicit alio in loco: ſangninis ejus. 66. Eod. verſ. 5. &t ſpargant]

Stabat (ſacerdos) infrà * & ſpargebat ex vaſe ad latus altaris infrà filum rubrum 67.
verss angulos (altaris,) idcircò dicitur (hic:) circumquaque, (nempè,) ut detur ſan-
guis in quatuor lateribus 68. altaris, aut forſitàn (ſacerdos) circumdabit 69, illud
(altare) filo? 70. lex dicit: & ſpargant; impoſſibile autem eſt circumdare (altare)
ſparſione (ſanguinis;) quomodo (igitur iſtud intelligendum eſt:) & ſpargant? forſi-
tàn ſparſione una? lex dicit: circumquaque, ecce quo modo, (nimirùm ſacerdos)

dabat duas dationes (ſeu ſparſiones ſanguinis,) quæ evadebant quatuor. 71.

Eod.
verſ.

Fffff 2

62. Confer, not, in a DD h, loc. item fupra
v. 3. h. cap. n. 45. vide & tract. Talm. Sevachim,
cap. 8. fol. Q2. a: prout ad marginem in ov
TWpan b. loc. allegatur; in utroque MSto hic
legitur: ha eee a dn n t. e. tam cum
eo (ſanguine,) qui eit ejusdem ſpeciei, quàm
cum eo, qui non eſt ejusdem ſpeciei.
863. Seilicet: ſacrificiis vel de iſtorum ſaerificio-
ruym ſanguine.
64. Sacrificia pro peccato interiora hic intelligun-
tur, quorum ſanguis ſpargebatur versus velum
interius & ſuper altare interius, ſic in not.
PW, confer. & infrà Levit. c. 6. v. 2 3. n. 93. &
n. 84. it. Levit. C. 9. V. 11. n. I2. ac Levit. c. 16.
vV. 4. n. 6. it. Sevachim fol. 982. a2,.
AX Nempe, quorum ſanguis ſpargebatur ſuper al-

tur. .
Nempè: oblationis ſeu ſacrificii ſpontanei ſan-
guis, nam de illo hic in textu ſacro eſt ſermo,
confer. quæ veriu præced. 4. h. cap. Sign. * no-
tata ſunt, it. tract. Talm. Sevachim, ol. 53. b. it.
fol. 56. b. & fol. 62â. b. it. fol. 119. b. & Mena-
chot, fol. 19. a.

apud autorem noſtrum, confer. Exod. c. 27. v.
5. n. 5 8. & infrà Levir. c. 16. V. 16, n. 36, &£
not. in bnan r H, loc.
666. Vide infrà Levit. dict. c. 16. v. 16. n. 3 6. con-
fer. & Gur Arjeh fol. 122. col. 1. fin. & col.
princ. ac not. in pinar “ h, loc.

tare exterius, ſic in not. aπ nνονE hic exponi-

65. Nempè: infrà filum rubrum, de quo mox

X Nempe: in terra; non vero in Clivulo, ſic in
not. ber ne exponitur,
67. Vide, quæ ad Exod. c. 27. V. 5. n. 47. & n.
5 8. notara ſunt, confer. & num. ſeq. 70. h. ver i.
& infrà Levit. c. 14. V. 13. . 26.
68. Hebr. —πσ i. e. ventis, plagis mundi, quam
ſignificationem aliàs habet, confer. & hic Gur
Arjeh dict. fol. 122. col., I. fin. & col. 2. princ.
vide & tract. Talm. Sevachim, cap. 5. fol. 49. b.
ac Torat Cohanim, prout in narn in h.
loc. ad marginem allegantur.
69. Quoniam hbic in textu ſacro dicitur: ad i, e.
circum circaà, poſſet aliquis hoc intelligere, quòd
ſacerdos illud altare circumdare debeat filò rubrò
ſanguinis ; ſed autor noſter hanc ſententiam re-
jicit, quoniam illam non admittit ſparſio ſangui-
nis, de qua hic ſermo eſt, confer. Gur Arjeh fol.
111. cOl. 3, princ. MM
70. Hebr. Pinn, in utroque MSto legitur: Pi
i. e. tanquam filo, ut fcil. ſacerdos filum rubrum
ducat manu in altari; ſedhoc negstur.
71. Nempè, una ſparſio duo latera altaris attinge-
bat, nimirum in quaruor angalis ſive lateribus
altaris, de quibus paulo antè dictum eſt, ſanguis
per duas dationes ſpargebatur ibique conſpicie-
batur; ſed ut hæc rectiùs percipiantur, lubet hic
adſeribere ea, quæ in notis ad librum Prec. Jud.
part. 2. p. 241. b. princ. habentur, ubi caput
quartum tractatus Talmudici, qui inſcribitur

2.

nn, explicatur, verba hæc ſunt: ſacerdos ſpar-
gens

86 = IESVITIIMIl. N)KAb.I.

verſ 5. Qued eſt ad portam nabernaculi teſtimonii] Non verò (fiet ſparſio ſanguinis) eo
tempore, quê iſtud (tabernaculum) d ſſolutum eſt.“ Verſ. 6. Et detnahet vellen] Cur
lex (hic) dicit: holocauſtum? (nempè:) ad includendum * omnia holocauſta, ut
illa nudentur pelle & dividantur in membra. Eod. verſ. 6. lud in membra] Non

verò membra 72. ejus (holocauſti iterum) in fruſta (dividenda ſunt.) Verlſ. 7. REt

imponent inem] Quamvis ignis de cœ lo deſcenderit; 73. præceperat (tamen Deus,)
ut adferrent (ſacerdotes) de vulgari (igne.) Eod. verſ. 7. FEilii Aaronis, ſaterdotis]
(Nempè,) dum ille (Aaron) ſacerdotiô ſuò fungitur, ecce (enim,) ſi † ille (Aaron) mi-
„

niſteriô ſuò fungatur indutus veſtibus ſacerdotis idiotæ, 74. miniſterium ejus fit

pro-
. 5 .
