ANN& ſignificat) — Ane D i. e. ancillam ſuam; Rabbini autem noſtri (di-
ctionem — ND&) exponunt, quòd illa ſignificet ) i. e. manum; ſed juxtà accuratam
diſquiſitionem25. linguæ Sanctæ (litera) Mem (in dictione) N& punctari debuiſ-
ſet per Dageſch; 26, illi (tamen Rabbini) exponunt & & (quòd ſigniſficet:)
RN i. e, manum ſuam, (ut ſenſus ſit, quòd) creverit 27. manus ejus cubitis multis.

en L.

29.

Exod. c. 7. V. 19. num. 23. & Exod. c. 13. V. 19.
n. 5 1. & Pſalm. 46. v. 5. n. 8.
28. Ita juxtäà mentem autoris noſtri diétionem i-
ſtam vertere volui, quæ Eſai. c. 19. v. 6. habe-
tur, ubi Junii ac Tremellii verſio habet: arun-
do & alga languebunt, alii: calamus, & ca-
rectum exſeindentur, Vulgata: calamus & jun-
cus marceſcent, vide infrà Exod. c. 13. V. 13. n.
52.
19. Confer. Sota, fol. 9. b. fol. I1. a. & fol. 13.
a. it. Megilla, fol. 13. a. hæc Pharaonis filia ab
Artabano, Hiſtorico (cujus Euſebius de Præpa
rat. Evangel. l. 9. c. 16. 17. 18. 2 1. & 23., me
minit) vocatur Moeris, Toſepho lib. 2. An-
tiqu. c. 5. dicitur Thermuthis, confer. Mornæ.
de Verit. Rel. Chriſt. c. 2 6. p. 56 1. edition. Is-
nac. notabile eſt, quòùd Æ gypti ſerpentem, no
mine Thermutis, coluerint, vid. Flian. Hiſtor.
animal. I. 10. c. 3 I. alleg. autor libri Gallici:
Hiſtoire des dogmes & des cultes &c. part. 4.
Traité g. c. 3. pag. 742.
2 o. Vid. 2. Samuel. c. 14. v. 3 0. ubi Vulgata ha-
bet: juxtà agrum meum; alii: juxtà locum
meum.
21. Quod hoc verſu 5. habetur, ubi dicitur, quòd
puellæ filiæ Pharaonis απαπ.,. e., deambulantes

fuerint juxtà rivum.
22. Sig & in Gemara, quæ apud D. Wagenſeil.

in Sot. p. 270, habetur, exponitur, unde au=

tor noſter explicationem ſuam deſumpſit, vide
Sota,fol. 12. b. uti ad marginem in por ine
h. loc. allegatur.
23. Sicuti Geneſ. cap. 2 5. v. 32. haberur.
24. Scil. Pharaonis filiam, in Gemara, quæ a-
pud D. Wagenſeil. dict. p. 270. habetur, ſcri-
bitur, quòd angelus Gabriel venerit ypppa wafn
i. e. atque illas (puellas) ſolo alliſerit, ne illa
Moſen ſervarent, vide not. in 'par n h.
oc.
2 5. Vel: ſecundàùm regulas Grammaticæ, quæ
edexi 59o7, (quæ vox hic habetur,) dici
olet.
26. Nempè hoc modo: 1 5;X, iſto quippe pun-
cto Dageſch in litera Mem carere non debuiſſet
dictio illa, ſi manum ſigniſiearet, confer. D.
Wagenſeil. Sot. p. 273. in not. n. 6. in MSto
2. punctatur ita?: M&, minus rectè, ut pu.
to.
27. Vel: protenſa fuerit, Hebr, Randnu), ſic &
in MSto 2. de quo verbo vide Buxtorf. L ex.
Talm. fol, 220. & eq. MS:um 1. habet iar,

165

. Ver. b⸗
Prcelklitenl
(ilanteDn
i) exrian
5 (ie Geriptn

ulerit zc i

vin Mißetl
lekla. 51.
necſcivit
Ceceinlin
critesplieane
vytiact:
mwolt
iene
juntitz, iſt
Geriwandumm

—
les eadem e
de auctis im
pud tund
innot, n.

fabula zude
ſum lingbis
31. Nempe:
en aqua el
utlinde
79, De poce
gnificatione

kker. D. We

de ocus iſt
Gil fol.
h. lo⸗
* Hebr. Whn.
30. Vel: cie
lia, vid. D
fer. e Fehs
M d
Il Vel: int
bosque eſt
l, &

* Hebr, Ran

wie.

CA. n.
—

Dagnum 1.
lireſteujs
tneo. Hod.
lutiſlamitut
nifiestautemn
t, (verbum
. e,
Dhataoni,
nnobis (opus
ſniſtperiſtud
(Nim RX
n nollti (di⸗

d accutatam

inari debuil⸗
d ſignifcen)
Cubitiz multi,
11,

—.—

dD. Wapenlel.

nitur, unde zu⸗

celumplt, ſite
nindnn or

haberur.,
Gemara, que 2
0, habetur, ſcti⸗
enerit d parn
oallilerit, neilla

in On eh

ammaticz, que
habetur,) diti

,o qpippe pun⸗
aterenon debuiſſet
alet, (onlet. D.
not, n b. in A t0
dinun tete, utpu.

„ rbn, ſec
de Buxtort, ex,
686

CAP. I. ,

EXODI.

409

28. Verſ. 6. Et aperuit ac vidit illum] Quemnam vidit? (nempè.) infantem, atque
. . . . X . . .
hæc eſt literalis expoſitio; aſt allegorica ejus explicatio eſt, quòd viderit unà cum illo

(infante) Divinam Majeſtatem; 29.

Eod. verſ. 6. Et ecce puerplorabat] Vox ejus (gra-

vis) erat tanquàm pueri, (non infantis parvuli.) Verſ. 7. Ex fſæmini Hebræis] Docet
* (hic Scriptura,) quòd illum (infantem Moſen) ad multas mulieres gyptias circum-
tulerit, 30. ut ſugeret; ſed ille non fuxit, quoniam futurum erat, ut ipſe( Moſes) cum Di-
vina Majeſtate loqueretur. Verſ. S. Et ivitpuella] Ivit expedité & alacriter tanquàm

puella. 31.

Verſ. 9. Abduc] Vaticinata * eſt (filia Pharaonis per verbum iſtud: 2 )

nec ſcivit, 32. quid vaticinareturcac ſi diceret.) „ W. i. e. iſtum, 3 3. qui tuus eſt,
(accipe infantem.) Verſ. 10. Extraxi ** illum] Juxtà Targum ejus (verbum
erit explieandum, nempè:) HrbFW, quod notat extractionem, (ſic dicitur) linguâ

Syriacà:

P P i. e. ſicuti exſtrahens pilum ex lacte; 34. linguâ autem Hebraicâ
ANWOfignificat MS i. e. removi illum, veluti (accipitur in illo loco:) —

Dti. e, non recedat 3 52: item (in illo loco:) .ν Nuyi. e. noneceflerunt, 36. ſie con:
junxit 37. iſtud Menachem; aſt ego exiſtimo, quòd (verbum iſtad: T HDD) non
derivandum ſit à & & Ne ſed à — ä, quod fignificat: eduéctionem, 38,. fie (ac-

Ece 3 cipi⸗

-— —

res eadem eſt, ſimile commentum Rabbinicum
de auctis impiorum dentibus vide in Gemara a-
pud eund. Wagenſeil. in Sot. p. 27 1. & p.274.

in not. n. 8. it dict. Tractat, Sot. p. 739. n. 3. ubi
fabula Judaica de auctis ſiye protenſis in immen-
ſum linguis habetur.

2§. Nempè: ut arcam, in qua infans Moſes erat,

ex aqua deſumere poſſet, vide Sota, fol. 12. b.
uti in e N h. loc. allegatur ad marginem-
29. De voce aν, quæ hic habetur, ejusque ſi-

nificatione jam ſuprà aliquoties diétum eſt, con-.

er. D. Wagenſeil. Set. p. 275. ubi Gemara, un.
de locus iſte deſumptus eſt, habetur, vid. Sota,

dict. fol. 12. b. & Schemot rabba, uti in hoo

Par h. loc. ad marginem allegantur.
* Hebr. Wyn, abeft iſtud ab utroque MSto.

J0. Vel: circumferri fecerit, nempè Pharaonis fi-
lia, vid. D. Wagenſeil. Sot. p. 282. n. 1, con-
fer. & Sehemot rabba ac Sota, fol. 12. b. prout in

par HBO' h. loc. ad marginem allegatur-
J. Vel: inſtar adoleſcentulæ, quæ corpore viri-
busque eſt integris, prout D. Wagenlſeil. in Sot.
p. 2 81. & p. 2 93. n. 3. exponit.

* Hebr. Ranh hoc & ſequentia, usque ad: *
Sh i. e. iſtum; qui tuus eſt, abfunt à MStoI. †

327 Coalfer, not, ad Eſai, cap. 47. V. I3. e 1 5r &

D. Wagenſeil. in Sot. p. 276. ubi alia exempla
vatiinantium per ignorantiam adducta funr, vide,
& Johann. c. I I. V. 5 I. & ſeq. ubi de Caipha-
Pontifice, per ignorantiam vaticinante, confer,
& Geneſ. c. 4 5. v. 19. Sign. * ubi de Pharaené
vVaticinante, confer. & Exod. cap. antec. 1. V. 22
n. 74. & Exod. c. I 5J. V. 17. n. 14 82
33. Sic eum D. Wagenſeil. in Sot. p. 2 & I. hie ver=
tere volni, ubi vide ſis, eonfer. Schemot rabba
fſicuti ad marginem allegatut in Enom rſu⸗
per Commentar. Ralchi h. loc. ubi in notis
7 N exponiture ecce eum, qui tuus eſt,.
„ Hebr. ' hoc & quæ ſequuntur, usque ad:
'rNor abſunt ab utroque MSsto.
34. Ira Verba iſta, quæ in Berachot fol. g. I. ha=
bentur, vertere volui cum Buxzxtorf. in Lex.
Talm. fol. 2364. ſic quoq; in noris minn enbu
hie exponitur, nempè avw e Weee de
e. fanquàm extrackio piliex lacte.
25. Sicuti Joſu. cap. 1I. v. 9. habetur,
3 6. Vide Numer. cap. 14. V. 44.
37. Verbum , quod hie habetur, Rabbini us
fſurpare ſolent, quando locum unum §. Scriptu-
ræ& ex alio ejusdem loco parallelo explicant, qus
de re alibi à me dietum.

3 8: diye; eArastionem, ſig & in Michlol Jophâ

410 ExOplf. CAbP. II.

cipitur in illo loco:) i. e. eduxit me de aquis multis, 39. ſi enim eſlet à derivatio-
ne τD, non conveniret dicere RL; ſed R O1, ſicuti de p dicitur
D'PR & de a (eſt) Maα ac de & (dicitur:) da vel HERO
(accipiendum eſt.) veluti (in illo loco:) D) i. e. & amovebo iniquitatem terræ;
4o. ſed N νυ¾ non eſt, niſi à derivatione verbi, cujus formain — fundamentum
habet Heh in fine verbi, veluti wy amr ee dO Dn in quibus, quando
dicuntur (in forma) NH, venit od loco Heh, veluti: M . 1e. He⸗
MOV. Verſ. II. Et krevit Meſes] Sed nonne jam anteà (verſu antec.
10.) ſcriptum eſt: & crevit puer? dixit R. Jehuda nomine R. Eleazaris: primum 41. de
ſtatura (eſt intelligendum;) ſecundum verô (quod hoc verſu II habetur,) de dignita-
te, quia Pharao illum domui ſuæ præfecit. Eod. verſ. 11. Et viait onera corum] O-
culosanimumque ſuum advertit, ita, ut propter illos (ſraelitas) affligeretur. Eod.
verſ. 11. Virum Koyptium] Is erat ) i.«. ekactor, qui mo deratoribus populi Iſ-
raẽlitici præpoſitus erat, 4 . eosque ad operas ſuas (perficiendas) jam inde à galli can-
tu 43. conſtituebat (& impellebat.) Eod. verſ. 11I. Qui percutiebaz virum Hebraum]
Flagellabat eum & per vim imperium in illum exercebat; fuit autem (is, qui pereutie-
batur,) maritus Schelomitæ, filiæ Dibri, 44. in quam (vir 5̈gyptius) oculos ſuos conje-
cerat, is noctu conſtituit illum (virum Hebræum ad opus perficiendum]) eumque è do-
mo ſua eduxit; ipſe verò (Egyptius) rediit & ingreſſus eſti domum (viri Hebræi) & ad
uxorem ejus venit, ut illa exiſtimaret, quòd is maritus ſuus eſſet; ſed maritus ejus (fortè)
rediit ad domum ſuam atque rem ſenſit, 45. £gyptius igitur iſte, poſtquàm vidit, quòd
(vir

verbum iſtud rvwn explicatur, quod ſignifcer
N)L L i. e. extractionem & eductio-
nem, uide tamen ibid. R. Jac. Abendanæ notas;
ecœterùm verba iſta: NW*π ν1àâ i. e. quod ſi-
gnificat: eductionem & cœtera usque ad:
pnwyn abſunt à MSto I-
39. Uti 2. Samuel. c. 22. V. 17. habetur.

Ssr poſt: a in MSto 1. ſic legitur: 2

n Py n D W nen ee re
AN e a& i. e. quod eſt voreen; ſed
rWN, ſicuti (in illo loco:) rN'i. e. amo-
vebo iniquitatem terræ; veruùm non eſt illud à
derivatione &c. in MSto 2. poſt Snn ita ha-
betur: ten Py ne eL en ween e.
AN Hn Niee e eee ee i. e. etiam de
Pnwyh, ſicuti (in illo loco:) & amovebo ini-
quitatem terræ iſtius; verum non eſt illud, niſi
à derivatione. &c.
40. Vide Zachar. c. 3. V. y. ibique not. num.

17.

[41. Nimitum: quod dicto verſu antec. 10. h. cap.

habetur: & crevit puer.
42. Confer. infrà Exod. cap. 5. v. 6. in not. num.
5. vide & Schemot rabba, prout ad marginem
allegatur in aτ Nν h. loc.
43. Nempè: à primo Galli cantu, Hebr. **-vel
N r , confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
3 84. & Joh- Ligtfoot. ad S. Johann. c. 13. v.
3 8. p. 109 8. edition. Lipſienſ. it. ad Ejusd. Jo-
hann. c. 19. v. 3 1. p. 1135. vide & not. in *
"r h. loc. ubi eadem, quæ hic, habetur ex-
plicatio.
44. De qua vide Levit. c. 24. verſ. 11. innot. n.
37. & n. 38. confer. & Schemot rabba, prout
ad marginem allegatur in pon D fſuper
Commentar. Raſchi h. loc. ubi vide & notas.
4 5. Vel: ob facinus iſtud turbatus eſt, prout
tranſtulit Selden. de Synedr. libr. 2. cap. I. n. 2.

(vit Hebrens
11. . nhen
nitei in 910,
retbe ſacett⸗
Yus elſet, gun
Abitam, 4)7
(Verbumm —
vetl. 13. C
robus, dun

inr] ze. ln

0dluc puere⸗
(oſes)imet
14 Kim:
nica eſt, gn
jen cogilarit
ur, 63, B0
Cümſenſum

Pag. 5. ecte.
4 6. die in,
ſri not, 2d
Dr e
VPttus gfop
Klia Dibn,
ciſm, cont
47. De his vi
ae Deuter e.
Khemot 12
DPn

4. be quo vi

Commemat
ſ Abeg veldur
Nedarim tol
dec perente
Pum eſt:
ſn nd ;
Ho den
not. P
4). RKeſpicitur
die habenur
Uim ſoeſum

Dihen, d

E0.

i deriratig.

aeitur

latem tene⸗

üdemmentun

bbas, guando
WNN
vetſu antec,

prinm1 6

inſcecignitr⸗
4toruH] 0O.
cretor, Fod,

dus dopali c.

ndeigallican⸗
, Helremm-
,quipereltie⸗
losſuos conje⸗

heumqveè do

Hebre) Kad
itnsejus orte)
im vicit, gd

(ir

laltec, 10,, ca.

V. b. in not, num.
rontad marginem
t⸗
tu, Hebr, vel
rE. Lex, Talm. fol.

.Chanh. C13,r.

l tt. 2d Ejusd ſo⸗
ige e not. in d

2 hic, habeiut er⸗

Verl. 1I1. inot.n⸗
emot tabba, pfoltt
Chn ſoper
bivide e nolas,
batus ell, polt
lbr.2. (2,, 1. 1
Heh⸗

CAb. II. ExODlI. 471

(vir Hebræus) rem ſenſiſſet, percuſſit illum eumque duriter tractavit toto die. Verf.
12. Er reßpeait hie & illuc] Vidit, quid fecerit ei (viro Hebræo) in domo & quid fece-
rit ei in agro, (ſic allegorica habet expoſitio;) ſed literalis explicatio ejus eſt, prout
verba jacent. Eod. verſ. 12. & vidit, quòd nemo] (Vidit,) quòd nemo ex illo nafcitu-
rus eſſet, qui proſelytus 46. fieret. Verſ. 13. Duo viri Hebræi] Hi fuerunt Dathan &
Abiram, 47. qui (poſteà) aliquid de Manna reliquerunt. 4 ⁸. Eod. verſ. 13. Rixantes]
(Verbum uae ſignificat:. i. e. jurgantes (five contendentes.) Eod.
verſ. I 3. Car percuts?] Quamvis iſte non percuſſerit alterum; (tamen) vocatur im-
probus, dum manum ſuam ſuſtulit, fut illum percuteret.) Eod. verſ. 13. Proæimum
zunum] i. e. Improbum 49. tui ſimilem. Verſ. 14. Quis conſtituit te virum] Et ecce tu
adhũc puer es.?0. Eod. verſ. 14. Nam occidere me cegitas ? 51.] Hinc diſceimus, quòd
(Moſes) interfecerit illum (Egyptium) per nomen (Dei) explicitum. 52. Eod. verſ.
14. & timuit Moſis] (Explicatio ejus eſt) juxtà ſenſum literalem; ſed expoſitio allego-
rica eſt, quòd metuerit ſibi (Moſes,) quia viderat in populo Ifraélitico improbos delato-
res, cogitavit (itaque,) forſitàn ab hoc tempore (Iſraêlitæ) non ſunt digni, qui liberen-
mur. 53. Eod. verſ. 14. Profectò innotuit res iſta] (Explicatio hujus loci erit) ſecun-

dùm ſenſum literalem; aſt expoſitio allegorica eſt: (jam)innotuit mihi res, ob quam

anteâà

pag. 9. edit. Belgic. confer. not. in ar rD h. l.
46. Sic vurN, bic interpretor, cenfer. Raſchi no-

Ktri not. ad Jerem. cap. 12⸗ v. 16. S& not. in

Smnan net, ubi ſcribitur „ quod vir iſte E-
Yptius propter adulterum, cum Schelomita,
RI Dibri, perpetratum, juſtè fuerit à Moſe oc-
cilus, cenfer. Sanhedrin, fol. 5 §. b.

47. De his vide Numer.-c. 16. V. 1I. & c. 2,6. v. 9.
ac Deuter. c. 11. V. 6. ibique Raſchi not, eonfer.

& infrà Exod. c. 5. V. 20. n. 3 I. & n. 32. item

Schemot rabba, uti allegatur ad marginem in

N h. loc.
4 ⅝. De quo vide Exod. cap. 16. V. 20. ibique not.
Commenraroris noſtri.
Abeſt verbum iſtud: 'a' à MStO I. confer.
Nedarim fol. 64. b.

* Sed percutere voluerit, quoniam hic non feri.
ptum eſt: n mE i. e. cur percutis; ſed
Rnn n i. e. cur pereutere vis * ac ſi diceret:
HD ee i. e. cur vis percutere?s ſic in

not. or Meh. loc. exponitun.

49. Reſpicitur hac expoſitione ad vocem 790, quæ

hie haberur quæque pro diverſitate punctorum
tam ſocium ſive proximum, quam improbum fſi-
Zniſcat, confez, Schemot tabba, prout in u

hon h. loc. allegatur, ut & not. ibidem.
50. Hebr. yA, quæ dictio hic apponitur y 1.
e. virO, ut juxtà mentem Raſchi ſenfus ſit: cum
tu adhuc puer fis, erquis te conſtituit virum
principem ac judicem.
57 1. Sic verbum WMX hic vertere volui, interdum
enim notat: cogitare, putare, ſed autor no-
ſter hic fignificatione propria aecipit, nempey
ut notet: dicere feun loqui, hinc & Junii ac Tre-
melhi verſio hic habet: an me interfecturus lo-
queris, confer. num. ſequ. 52. h. verſ. & Exod.
c. 4. V. 24. D. 49.
52. Sive, ſeparatum „ Hebr. vDre —=, de
quwuo Rabbinimula, vide Buxt. Lex., Talm. fol.,
1 47. & fol. 242. nam, quia in textu ſacro hie
habetur verbum NX i. e. dixit, hinc nata eſt iſta
expoſitio Rabbinica, quòd Moſes interfecerit
Æ gyptium per nomen Dei explicitum, confer-
num, antec. 5I. & Gur Arjehfol.6S. col z. med-
ut & not. in . e h. loc.
Hebr. PDi) iſtud & quæ ſequuntur, usque ade
e i. e. quia viderat, abſunt ab utroque
Sto.

73. Nempè: quoniam tot improbi delatores & cæ-

412

Exobl.

CAF. II.

anteà admiratio me ceperat, (nempè,) quidnam peceay

bus ſeptuaginta pepulis, ut täàm dura premerentur ſervitute; ſed video (jam,) quòd illi

hac re digni ſint, 54.

Verſ. 1 5. Et audivit Pharao] Ipfi (Iraelitæ) illum (Moſen) de-

tulerant apud eum (Pharaonem.) Eod. verſ. 15. Ert queßvit occidere Moſen] Tradi-
derat(Pharao) illum carniſici, 55. ut eum interficeret; ſed gladius nullam ei vim attulit,
& hoc eſt, quòd dixit Moſes: & liberavit me de gladio Pharaonis. 56. Eod. verſ. 1 ſ.

Ertſeditjuxtà puteum] Didicerat (iſtud Moſes) à jacobo, cui uxor mate inc
Verſ. 16. Et ſacerdoti Midian] Princeps 58. inter il-

erat (ſedenti) juxtà 77. puteum.

los erat ac ſemet ſeparaverat à eultu idololatrico, quocircà expulerant? eum (Midia-

nitæ) à ſeipſis.
nales,) qui in terra erant facti.

Eod. verſ. 16. Canales] i. e. Stagna, (nempè:) curſus aquarum (ſeu ca-
Verſ. 17. Et ejeterunt eas] Propter excommunicatio-

nem. 59. Verſ. 20. Cur illum reliquiſti?] Deprehenderat (ſacerdos Midian) in illo
(Moſe,) quòd is eſſet de ſemine Jacobi, quia aqua in ejus occurſum aſcendebat. 60. E-
od. verl. 20. Ut comedat panem] Forſitàn is unam ex vobis ducet uxorem, ſicuti ſcri-

ptum eſt: niſi panem, 1. qué veſcebatur.

ejus (erit ex poſitio;) ſimile eſt huic (verbo

Verſ. 2 I. &t conſenſit] Iuxtà Targum 62.
— & illud:) — & i. e. Acquieſce

lIumniatores in populo Iiraclitico reperiuntur,
confer. Schemot rabba h. loc.
54. Nimirum, ut tàm dura premantur ſervitute,
quia ſcil. inter eos tot improbi delatores exiſtunt,
confer. not. in a Ne h. loc.
55. Sic interpretor hie: Aub", apud Buxtorf. in
Synag. Jud. c. 9. p. 194. habetur dictio: aop,
quam ille vertit: lictor, fortè à Latino: quæſtor,
propriè quæſitor ſeu quæſtor dicitur rerum capi
talium fſeu criminalium, uti Aſconius in Verrin.
Ciceron. notavit, conf. ejusd. Buxt. Lex. Talm.
fol. 2077. vide & infrà Exod. c. 4. v. II. n. 2 5.8
not., ad 1. Samuel. c. 9. v. 17. n. 9. & 10.

76. Sicuti Exod. cap. 1 3. v. 4. habetur, ubi vide 59

not. n. 24. tradunt Rabbini, quòd collum Moſis
tunc temporis factum ſit tanquam ſiatua marmo-
morea, vide dict. n. 24, in notis Raſchianis edi-
tionis mosrm ne poſt verba illa: de gladio
Pharaonis, hæc uncinulis incluſa & addita ſunt:
25 arN WM e anee ee en e i. e.
(Eod. verſ. 15.) & habitavit in terra Midian]
(Verbum a hic ſignificat:) 22yr i. e. commo-
ratus eſt ibi, veluti (vYerbum iſtud 3 accipitur
Geneſ. c. 37. verl. I.) 2 i. e. & habitavit (ſeu

gommoratus eſt) Jacobus.
57: Hebr. 2 vy, lic in nonnullis kabetur exec-

plaribus, quæ hic ſecutus ſum, ſic etiam in MSto
1. legitur:in Bibliis Buxtorf. ut & in editione He-
braica, quàâ uſus ſum, habetur: Namt h i. e. de

puteo, confer. Geneſ. cap. 29. Verſ. 2. prior ta-

men lectio, utpote quæ hic textui ſacro conveni-

ens eſt, præferenda videtur.
58. Vel: præſes, uti Junii ac Tremellii habet ver-

ſio, confer. Genel. c. 41. v. 45. ibique eorundem,

Junii ac Tremellii not. ubi plura de iſta voce, vi-
de & infrà Exod. cap. I19. Vv. 6. B. 18.
* Vel: excommunieaverant eum, ſic Hebr.
hic interpretor, confer. num. ſequ. 59. ac not. in
am H*h. loc-
. Sic Hebr. ban expono nempèe: ejectionem
ex ipſorum cœtu, de qua verſu antec. 16. h. cap.
in notis Raſchi dictum eſt; cœterum de voce
WPxvide plura apud Buxtorf. in Lex, TLalm. fol.
13q03. confer. & Geneſ. cap. 44. verſ. 3 2. n. 3 1
60. Conf, quæ ad Geneſ. C. 2 I. V. 30. n. 61. no⸗
tata ſunt à Commentatore noſtro, vide & Bere-
ſchit rabba ac not. in 'na h. loc.
61I. Id eſt: uxorem, vide Geneſ. cap. 39. V. b. ibi⸗
ue Raſchi not. n. 7. conf. & not. in om nE
h. loc. & tract. Talm. Sanhedrin, fol, 104. a.
62, Hebr, wnrb, alius liber habet: ynH j, e.
juxta

matrimonio juncta

N. I.
—
1e10 63, &
olitio elt,n
nontecelilt
jex Aayri)
nine ayabe
rum ſc quo⸗
verl. 24. ke⸗
amo. 69.
tiutnecoeli

Etl.1

aliort

rrr
juxta enſum
eitiodis
TargumOnl
tumelt: dr
yerſio hic ha
Vit ergo, in
lerdum nci
ubi d per
, quod
ſer. num. ſet
63. Fcuti judi⸗
not ad ſoſt.
C. ſ. V. 1 el
64. Prout Gen
tis Raſchian
eſt locus,
WRWi.
6. Nempt:
rum, conker
tata fuat.
66. iye⸗ (0
o0, cap. 4.
tionis dna
acſetta ſu
N D
Wn Ra

CM. Y.
—
lleeXOIni.
n (Molenzde.
oen Tndi.
deirimatblit
Pod erl 1
imonio uncte
eps Ph, interil⸗
eum Midiz⸗
Warum’ſen cg.
Olmmunicatio-
ſidian) inillo
debat. 60, E.
em ſtcati ſcti⸗
a Tatgumtr,
iee, Acq ielee
que⸗
ſic etiam in Möto
& in ecitiene He⸗
n he,
h Verl. 1. riorti⸗
tui ſacto conyeni⸗

emelii habet ver⸗
bbigue eotundem,
1a de illia oce, i⸗
5.18.
ſe Hebr. Wh
g, not, in

enpe: cectionem
anlec, 10, Ea)⸗
cCetetum de vole
in Lex, Talm. ſol.
4 erl zun z1.
V, 10, ſl. 51. ud⸗
Kro, ide bere⸗
ebh. lo.
eap 3,, V bi⸗
vot in r
lin, l, 104 44
ude Mrr e
lunt

65. Nempè :

CA. III. EXODI. 41

quæsò 63. & pernocta, item: NNN i. e. vellem alloqui; 64. myſtica autem ejus ex-
poſitio eſt, ut ſignificet: Ni. e juramentum, (videlicèt Moſes) juravit ei, 65. quòd

non receſſurus ſit ex (terra) Midian, niſi ipſius voluntate. 66. Verſ. 2 3. E mortuus eſt
rex Eeypti] Leproſus erat 67. & mactabat infantes Iſraelitarum ac ſemet illorum ſan-
guine lavabat. Verſ. 24. Gemitum eorum] (Iſtud: pdè notat) clamorem eo-
rum, ſic quoque (accipitur in illo loco:) de urbe homines PNd i. e. gement. 68. Eod,
verſ. 24. Fæderis ſui cum Abrabamo] (Particu la N hic ſigniſicat:.) —v i. e. cum Abra-
hamo. 69. Verſ. 2 5. Et cognovit Deus] i. e. Animum ſuum ad illos (Iſraelitas) convet-

titznec oculos ſuos ab eis abicondit. 70.
CAP. II—

Erſ. I. Poſt deſertum 1.] (Id fecit Moſes ideò) ut removeret, (oves) à damno; ne
aliorum agros depaſcerent. Eod. verſ. I. Ad wontem Dei] Qui ſic futurê(tem-
pore)

a en eenne nen ee i. e.
(Verl. 2 3.) Fuit autem diebus illis multis )
Quibus Moles peregrinatus eſt in Midian &
mortuus eſt rex 5gypti & IIraëlitæ opus habu-
erunt ſalute ac Moſes paſcebat &c, ae veait pet
illum ſalus ac proptereà cenjunguntut Sectiones
iſtæ (ſic ſeriptum reperitur,) in veteri exem-

juxtà ſenſum ejus litera lem, ſic in notis Raſchianis
editionis om ine hic additum reperitur, in
Targum Onkeloſikiebræum verbum &transla-
tum eſt: Aax i. c. voluit, Junii ac Tremellii
Verſio hic habet: & acquievf’t, Vulgata: jura-
vit ergò, in qua ſignificatione verbum iſtud in
terdum accipitur, vide I. Samuel. c. 14. v. 24.
ubi 7 per apocopam ponitur pro 7 & à rad. plari Raſchiano.
ut, quod notat: juravit, exſecratus eſt, con- 67. Nempè: Rex Ægypti, leproſus autem habe-
fer. num. ſequ. 6 5. tur pro mortuo, ſic in not. am nov hic ex-
632. Sicuti Judic. cap. 19. verſ. 6, habetur, confer. ponitur, confer. quæ ad Geneſ, cap. 44. V. 1 . R.
not. ad Joſu. cap. 17. v. 1 2. n. 9. & ad 2z. Reg. 2 2. notata ſunt, it. nor, ad Hiob. c. 2. v. 13. n.
c. 5. V. 2 3. n. 14. it. Nedarim, fol. 65. a. 13. vide & Gur Arjeh fol. 68. col. 4. med. ac
64. Proùt Geneſ. Cap. 19. v. 27. habetur, in no. Sche mot rabba, prout in 'nan mow h. loc.
tis Raſchianis editionis an ev hic additus ; allegatur.
eſt locus, qui Joſu. c. 7. v. 7. habetur: ubi: 6g. Vel: clamabunt, vide Hiob. c. 14. v. 12.
NNX.⅞ ) i. e. utinam voluiſſemus! confer. & not. ad librum Prec. Jud. part. I. p.
principi ſive præſidi Midianita- 9 5. b. fin.
rum, confer. quæ num. antec. 62. h. verſ. no- &. Conter. quæ ad Geneſ. cap. 4. 7. Ie num. 3.
tata funt. notata ſunt.
66. Sive: conſenſu ac licentiã, confer, infrà Ex. 7o. Vide not. ad dict. libr. Prec. Jud. part. r. p.
Od. cap. 4. V. 1 8. n. 3 I. in notis Raſchianis edi- 9 6. a. princ. confer. & cap. ſequ. 3. v. 5. Sign. &*
tionis nan neu poſt verba, re e e I. Vulgata habet: ad interiora deſerti, LXX.
i. e. niſi ipſius voluntate, hæc uncinulis incluſa juxtà Complutenſem editionem: eig Zenzeere
& adjecta ſunt, nempè: da n en en in delertum; juxtà Romanam: π r pre
e eeen ien inn enn e en ee ſub geſertum.
mywn Nea M nyn eeen en nieeen en .
Ff.

EKODI. CAP. III.

414

pore) erat nuncupandus. 2. Verſ. 2. In flamma ignis] (Iſtud: — hicidem

eſt, ac) NRAè i. e. in flamma ignis, (quaſi diceretur:) W&

ignis, ſicuti (alio in loco dicitur:) 2hi. e. cor cœlorum, 3. item (in illo loco:) i. e.
cor quercs, 4. nec mireris propter, (literam:) Tau (quæ in fine dictionis na habetur.)
quia nobis ſimile occurrit (in illo loco:) quàm languidum eſt n i. e. cor tuum. 7.
onteiltolegem
(uia ero tecucn,
Zunnetit alteit
ea, 7. item (in illo loco:) unde ipſe np'öid eſt: npha) deſumptus fuit. S. Verſ. 3. Diver-

Eod. verſ. 2. De medio rubi] (Rubus fuit,) non alia arbor, proptereà, (quia ſcriptum
eſt:.) cum ipſo ero in anguſtiis. 6. Eod. verſ. 2. Conſumptus fuit] (Verbum — 2& hic
ponitur pro — 2 9, veluti (in illo loco:) non ꝝ (id eſt: 2 V.) ſit ſervitum in

tam nunc] i. e. Recedam hinc, ut ibi appropinquem*Verſ. 5. Solve Verbumbſignifi-
cat:) V i. e. extrahe & educ, veluti (accipitur in illo loco:) νιπ¹11. e. & excuſſum ſit

ferrum, 9. item (in illo loco:) cm i. e, dejieiet oliva tua. ¹0. Eod. v. 5. Terra ſanélta

eſt] (Nempè: iſte) locus. * Verſ. 10. &r nunc vade ac mittam te ad Pharaonem] Et ſi di-
geris: cui bono (vadam ad Pharaonem?) & educ (inquit Deus,) populum meum, pro-

derunt verba tua & educes illos (Iſraelitas ex Egypto.) Verſ. I I. Quis ſum egos] Quid-

nam ego reputor, ut cum regibus loquar? Eod. verſ. II. Er ur enacam ſilios Iſraelis]
Et quamvis ego (forſitàn) in aliqua ſim æſtimatione “ quidnam promeriti ſunt Iſrae-
litæ, ut eis ſigaum fiat & ego illos ex Egypto educam? Verſ. 12. Et dixit (Deus-) quia
ero tecum] Reſpondit ei (Deus) ad primum primò & adſecundum ſecundò, quoni-
am dixiſti: quis ſum ego, ut ad pharaonem vadam (egoreſpondeo:) non tua iſthæc res
eſt; ſed mea, quia ero tecum, & hæc viſio, quam conſpexiſti in rubo, tibi ſit ſignum, quòd
ego

67. a. & Bava batra, fol. I10. d. & Sevachim,
fol. 102. a.
9. Sicuti Deuteron. cap. 19. verſ. 5. habetur, confer.
not. ad I. Reg. c. 2. V. J. n. 6.
10. Vide Deuteron. cap. 28. v. 40. ibique not.

2. Nempè: mons Dei, quia Deus ibidem appa-
ruit Moſi ac populo Iſraelitico, xarα εοαπ
itaque hic dicitur: mons Dei.
3. Ac ſi diceretur: ad ſummum cœlum, vide Deu-
teron. cap. 4. Verſ. 1I. confer. hic Schabbat, fol.
67. a. & Bava kama, fol. 60. a.
4. Id eſt: medium quercus, vide 2. Samuel cap.
18. Verſ. 14.
J. Proùt Ezech. cap. 16. v. 30. habetur, ubi vide
Raſchi noſtri not. ac Michlol Jophi.
6. Uti Fſalm. 9 I. v. 1 5. habetur; alluditur autem
hic ad rubum, qui (pinis plenus eſt, quibus an-
guſtiæ denotantur, confer., hic Gur Arjeh fol.
6 8.col. 4.
7. Id eſt: quæ ad ſervitia nondum ſit adhibita, vide
Deuteron. cap. 2 I. verſ. 3.
2. Prout Geneſ. cap. 3. v. 2 3. habetur.
* Conf. hic, quæ ad Geneſ. cap. 19. V. 9. Zign.
„ notata ſunt, it. tract. Ialm. Schabbat, fol.

confer. tract. Talm. Berachot, fol. 62. b.
„ In notis Raſchianis editionis hnn ne poſt
dictionem nn i. e, locus, hæc uneinalis in-
cluſa & addita ſunr: mwa Paenn e men

Ee ee deen ee meeeen den nnene e
ejus] (Verbum inyd hic accipitur) ſicuti (in
cap. antec. 2. V. 2 5.) ac ſi diceret: quia animum

adverti, ut intelligam ac ſciam dolores ejus nec
abſcondam oculos meos nec obturabo ames

V i. e. cor

MN

num. 46. it. not. ad Hiob. cap. 27. v. 8. num. F5.

ny dnnnnn de nne n rn ee eeee
rpyzD i. e. (Verſ. 7.) Quia cognovi dolores

illo loco:) ?d i. c. & cognovit Deus, (vide

meas

ego te milerim?
Ae mes functus i

is necullum pat

uun jultita iye

910d) magnun

gypto, iplilerniet
hac eſt uſfitis,
mus in blain ubi
tum Ne. †(nem⸗
taveſtra deſolata
vobisliſkciant)
eumillisin lervitt
nemundi, cut e,
iffickio, teſhonch
vonen meun inſi
ſeonge illud

SMG⁶

MUD

KEdormemaricle /

—.o
intas ab ipiorum e
chon fol., 2,
Ia nouis Kaſchiani⸗
um nnw ie
. 4
e hen
inlegnione mez,
hedrin, ſol 11.
Nenpe: Deren
ſunt er Pgyoto,
je SWg
ne Dnn hoh

ctiamn Odlertetion

u flebt. 3) n
Usque ad verſ, 9
14
MRo.
n. Nel: uh hur
Temeltil habet ie
t hadetur, inte

Mememtur . nen

(A. II.

——MNN

—)) hiciden
— hi e t
nillo loco:) )ie.
onite habeut)
Miecortuun.
rei, (qui ſetiptun
letbum —Nie
2)) ſtſenitumin
fuingcerl 3. Daer.
(Vetbum Wlgnißt.
ie Kercuſlum ſt
od..ſ. Uraſinlla
Pbarannen Etlii ·
opulum meumm,to.
Qid.
dutan fuiht peeli
rotheritilunt lltae⸗
snomen meum inſeculum] Deeſt Vau (in voce ac ſi diceret: vNi. e. ab-

m ſecundo, Aoni.

Aüſmegn⸗

FrArit Deus),ui

)non tua iſee ſe⸗

tibiſit lgnumud

ego
—

ol, 110, 4, zeſechlin,

,Ferl⸗ babethlonen G

,, ,
19. V. 40. ibigue not⸗.
ob. ca). 17,V. 8.num.ſ
ſol 62 b⸗
Ahot, ,
h .
bitionis woß.

CAb. III. EXODI. 41

ego te miſerim * ac ſufficiens ego ſum, ut te liberem, ſicuti vidiſti, quòd rubus legatio-
ne mea functus ſit; nec tamen ille conſumptus ſit (igne,) ſic tu legarionem meam obi-
bis nec ullum patieris damnum, ac quoniam interrogàſti, quodnam meritum (vel: quæ-
nam juſtitia ſive dignitas ſit) filiis Iſraelis, ut egrediantur ex ⁵Ægypto, (ego reſpondeo,
quòd) magnum mihi negotium ſitin hac eductione, nam ecce futurum eſt, ut illi in
monte iſto legem accipiant poſt tres menſes; * alia * expoſitio (verborum iſtorum:)
quia ero tecum, (nempè:) quòd legationem tuam proſperè obiturus ſis, hoc tibi ſi-
gnum erit alterius promiſſionis, quam tibi facio, (videlicèt) quando educes illos ex .-
gypto, ipſi fervietis mihi ſuper monte iſto, I1. quoniam ſuper illo recipietis legem atq;
hæc eſt juſtitia, quæ Iſraelitis adeſt; exemplum autem hujus formulæ loquendi reperi-
mus in Elaia, (ubi ſcriptum eſt:) & hoc tibi erit ſignum, comede hoc anno ſpontè na-
tum &c. † (nempè) caſus Sennachexibi erit tibi ſignum alterius promiſionis, nam ter-
ra veſtra deſolata eſt fructibus; ſed ego benedicam iis, quæ ſpontè naſcuntur, (ut illa
vobis ſufficiant.) Verlſ. I4. Ero, qui ero] Ero cum ipfis in tribulatione iſta, qui ero
cum illis in ſervitute cœterorum regnorum, 12. dixit (Moſes) coràm illo (Deo:) Domi-
ne mundi, cur ego commemorem eis (Iſraelitis) aliam afflictionem? ſufficit illis hæc
afflictio, reſpondit ei (Deus:) benè dixiſti, ſic (igitur) loquéris &c. Verl. 15. Hoc eſt

ſconde 13. illud (nomen,) ne pronuncietur ita, ſicuti ſcriptum eſt. 14. Eod. verſ. 15.
Et hot memoriale meum eſt] Docuit illum (Moſen Deus,) quomodo ipſe vocetur, ſic
Pff 2 quoque

meas ab ipiorum clamortibus, confer. hic Bera-
chot, fol. 7. a.
In notis Raſchianis editionis aon new poſt ver-
bum Jrmw i. e, te miſerim, hæc ſunt addita:
rn re) i. e. & quod proſper futurus ſis
in legatione mea, confer. hic tract. T alm. San
hedrin, fol. 11I. a. it. Berachot, fol. 9. b.
A Nempè: unn eur i. e. poſtquâm egreſſi
ſunt ex gyoto, ſic in notis Raſchianis editio
nis ar hic additum teperitur, ubi vide
etiam obſervationem Liter..
a Hebr.'’2) P-e N hæc & quæ ſequuntur,
usque ad verl. 14. h. cap. abſunt ab utroque
MSto.
11. Vel: juxtà hunc montem, prout Junii ac
Tremellii habet verſio, nam particula; vy, quæ
hic habetur, interdum ſignificat: juxtà, pro-

Græcorum &c. confer. hic Gur Arjeh fol. 69.
col. 1. med. & Schemot rabba, ut & tract.
Talm. Berachot, fol. 9. b. prout in b'non ne
h. loc. allegantur, ubi etiam in notis Raſchia-
nis quædam ſunt addita declarationis gratia.
13. Quia dictio 7) hic defectivè ſeribitar pro:
Syy, hinc innui volunt Rabbini, quòd no-
men iſtud Dei eſſentiale ee abſconden dum nec
ita, uti ſcribitur, pronunciandum ſit „ nam
yy notat: abſcondit, confer. 6e hic Gur Ar-
jeh dict, fol. 69. col. 2 ac not. in hon rew h.
loc. it. tract. Talm. Peſachim. fol. 50. a. & Kid-
duſchim, fol. 71. a.
14.: Nam eſſentiale Dei nomen Judæi non
pronunciant; ſed illius loco dicunt τιπ; cœte-
ruùm de Schem Hammephoraſch vide plura apud
Buxtorf., in Lex. Talm. fol. 2432. & in Reuch-

be. lin. de Verbo mirifico, confer. & Schemot rab-
1¹ bid. Elai, cap. 37. v. 30. ibique not. ba h. loc. uti in na ρ ad marginem alle-
I12. Id eſt: in ſervitute, quà ſub cœteris regnis gatur.

prementur, nempè ſub regnis Babyloniorum,

EXxODI.

4¹⁶

CAb. III.

quoque David? dixit: jchova, nomen tuum in ſeculum, jehova, memoria tui in gene-

rationem & generationem. 15. Verſ. 16. Seniores Irazlis] (Nempè) ſpecialiter con-

gregatos 16,. ad conſeſſum (ſive Synedrium
pliciter, 17. quomodo ei (Moſi) poſſibile fui
co ngregaret? 18.

,) quòd ſi fortè dicere velis: ſeniores ſim-
t, ut ſenes (omnes) ſexcentorum millium

Verſ. 1 8. ct audient vocem tuam] Quamprimùm 19. dices eis (Ifrae-
tis) lin guam iſtam, 20. audient vocem tuam, quia jam anteà ſignum iſtud in illorum
manus traditum eſt à jacobo & Joſepho, quòd in hac lingua liberabuntur, (nam) jaco-

bus eis dixit: & Deus p5) PS i. e. viſitando viſitabit vos, 21. Joſephus (etiam) illis
dixit: * pni. e.viſitando viſitabit vos Deus. 22, Eod. verſ. 18. Occurrit no-

bis] (Ver

um po) ſignificat occurſum, 23. ſic quoque (accipitur in illo loco.) P

j. e. & obviam factus eſt Deus, 24. item (in illo loco)) & ego & i. e. occurram hic

25. id eſt: ero obvius huc 26. (ſeparans me)

ab illo (Deo.) Verl. 19. Nonſinet vos rex

Toypti

* Hebr. hæc & quæ ſequuntur usque ad verſ.
19. abſunt ab utroque MSto.
15. Prout Pſalm. 135. verſ. 13. habetur. .
16. Sive: conſeſſui aut ſynedrio addictos, opti-
mates cœtus, Hebr. i, quaſi appropria-
tos, quorum mos erat aut munus ſingulare.
conleſſum habere, prout Seldenus de Synedr.
libr. 1. cap. 1 5. P. 3 44. edit. Belgic. tranſtulit,
confer. & Numer. c. 27. V. 21. n. 80. 2a0 Jalkut
part. 1. fol. 54. col. 1. princ. .
17. Abſolutè, indeſinitè, Hebr. nd, nimiiùm,
omnes hic intelligi ſeniores populi Iſraelitici, qui
ſint convocandi, confer. hic tract. Talm. Joma,
fol. 2 8. b. . .
18. Ergo, ex mente Commentatoris noſtri per
didtionem o*, quæ hic habetur, non omnes
ſeniores populi Iſraelitici; ſed ſpecialiter congre.-
ati ad conſeſſum five Synedrium ſunt intelligen-
di, confer. H. Grot. de Imper. Summar. Poteſt.
circà Sacra cap. 11. n. 8. Vide & Numer. cap. 11.
v. 16. ibique not. n. 57 . .
19. Hebr. ), i. e, poſtquàm, ſtarim, ac, in
quodam exemplari buic dictioni præmittitur:
TriN i e. ſpontè, promptô animô, ut ſenſus
: ipſi Iſraelitæ audient vocem tuam ſponiè a-
nimoque promptòô, quamprimùm verba iſta:
viſitando vilitabit, eis dices. .
20. Nempé: verba iſta: ) 109 i. e. viſitando

viſitabit, de quibus ſuprà verſ. 16. h. kap. &:.

