ut & in Berolinenſi legitur hic: †a) & additut

bliis Buxtorf. & in exemplari Hebræo,

cere; ergà fœminam, nempè, quòd Sara ver-
ba iſta direxerit, etiam ad fœminam, Hagarem, ſic
in notis Dom rie h. loc. exponitur, ubi et-
jam punctorum ratio adducitur.
1II. Invidum Hebr. py, atque iſta oculi ma-
ligni injectione quaſi faſeinò abortum Hagaris
procuratum eſſe tradunt Hebræorum magiltri,
confer. D. Wagenlſeil. Sot. p. 760. & 76 3. n. 14.
it. p. I139. & ſeq. ubi plura de faſcinationis vi,
& infrà Geneſ. c. 2 I. V. I4. n. 32.
12. Sicuti infra verſ. II. h. cap. habetur, nempe:
ſecunda vice gravida es, poſtquàm primum
abortum feciſti, ita ſentiunt Rabbini, vid. numz.
ſec. I3. h. verſ. „.
NX Hebr. r MSt. Erff. 2. pro eo habet: a'
i. e. uteri geſtatio, res eadem eſt.
13. Vel: abortum fecerit (ſcil. Hagar) nempe:
per oculum malignum Saræ, de quo num. antec.
I1. h. verſ. 5§. Hagar itaque ſecunda vice conce-
perat poſt primum abortum, vide num. præced.
12. in MS Erff. 2. Poſt ver ba iſla: quod prima
conceptio fuerit abacta „ ſic additur: a
Mayr i. e. atque iterum gravida facta eſt.
† V erbis iſtis : gravi ſervitutis jugò eam preſſit, in
Ast. Erff. 2. præmiſſa ſunt iſta: un a
N i. e. afflixit carnem ejus, alia explicatio: (gra-
vi lervit. &c.)
* Conſfer Bereſchit Rahbba h. loc. prout in ow
bn hic ad marginem allegatur.
XX Hebr. Hr i. e. januam, KKinm, MSt. Erff. 1.

bidem in parentheſi: Napa i 7i, e. vult di-E pro eo habet: pru i. e apertionem oris.

CAb. XVI.

GENESEOS.

cinandi cum illa; 14. & 61 & ſignificat: ubinam eſt locus, de quo tu dicis, te ve-
nire? Verſ. 9. Et dixit ei angelus &c.] Ad unumquodque dictum miſſus ei (Haga-
ri) erat angelus alius, 15. quocircâ in omni νR:e. dicto (ſive ſermone) expreſſè

128

Verſ. I1. Eece tuprægnans eri,] Quando revertéris, gravida

dicitur: angelus. 16.
ecce tu prægnans eris. 17. Eod. verſ.

eris, ſicuti (ſcriptum eſt) de uxore Manoach:
1II. Et paries filium] (Iſtud: QAponitur hic) veluti:
ſimile: A i. e. habitans in Libanon, nidificans in cedris. 18. Eod. verſ. II.
Ert voca nomen ejus] Eſt (hic) imperativus, ſicuti dicit (Scriptura) quoad maſculum:
19. & voca nomen ejus lſaac. 20. Verſ. 12. Ferus homo] i. e. Amans deſerta, ad
venandum beſtias, ſicuti ſcriptum eſt: & habitavit in deſerto † & fuit ſagittarius. 21.
Eod. verſ. 12. Manus ejus contrà omnes] Latrones.* Eod. verſ. 12. Et manus omni-
um contrà illum] i. e. Omnes eum odio habent ipſumque laceſſunt. Eod. verſ. 12.
El àregione omnium fratrum ſuorum habitabit] Quia ſemen ejus erit magnum. ** Verſ.
13. Tu es Deus viſionis] (Dictio'&α) habet punctum Chateph Kametz, quia eſt no-
men rei (ſubſtantivum, ac ſi diceret:) Deus ν1, e. viſionis, qui vidit contume-
liam eorum, qui ignominià affecti ſunt. ** Eod. verſ. 13. Quia dixit, num etiavi bic
&c.] (Particula hic) ſignificat admirationem, 22, an putaviſſem, quòd etiam
hic in deſerto viderem angelum Dei, poſtquàm vidi illos (angelos) in domo Abraha-
mi,

—

14. Confer. quæ ſuprà Geneſ. c. 3. v. 9. n. 3 0.
n. 33. notata ſunt, it. Baba kama, fol. 92.

15. Vide infrà Geneſ. c. 18. v. 2. ibique not. n.
10.
16. Hoc enim verſu 9. legitur: & dixit ei angelus,
& verſu ſequenti 10. & dixit ei angelus, idem di-
citur verſu 11. & dixit ei angelus, confer. quæ
infrà verſ. 1I 3. h. cap. notata ſunt n. 24.
17. Vel: concipies, Sicuti Jud. c. 1 3. v. 5. habetur, ver-
bumitaque rS, quod hic habetur, eſt tempo-
ris futuri juxtà hanc Commentatoris noſtti expo-
ſitionem, vide not. in =nm Mταν h. loc
18. Vide Jerem. c. 22. V. 23. confer. not. in v
yr h. loc. ubi ratio punctorum affertur.
19. Vel: de maſculo, ſenſus eſt: verbum nd,
quod hic habetur ac de fœmina uſurpatur, dicitur
etiam de maſculo, idque exemplò adducto pro-
bat autor noſter, confer. not. in a e h,
loce.
20. Sicuti infrà Geneſ. c. 17. V. 29. habetur.
Hebr. dacna, in Berolinenſi editione hic addi-
tur P i. 6. Paran, reſpicitur hac expoſitione

ad vocem: N quæ in textu ſacro hic habe-
tur.
21. Vide infrà Geneſ. cap. 2 1I. v. 20. confer. not.
in onom new h. loc. it. not. ad Hoſe. cap. 13. V.
15. num. 27. S
* Hebr. dd?, ſic in exemplari Hebræo, quo u-
ſus ſum, habetur, quod etiam hic ſecutus ſum, in
Baſileenſi editione corruptè legitur: , con-
fer. not. ad Geneſ. cap. I. V. I. n. 6.
xX Confer. Bereſchit rabba, ſicuti in dvan ne ad
marginem allegatur.
xX In Berolinenſi editione, ut & in notis Raſchia-
nis editionis 'am ne poſt pany hæc unci-

H N e Pen e en ee nn
borum iſtorum:) tu es Deus viſionis, quorum

videat illum, vide & not. in ns ne h.

loo.
22. Vel: interrogationem, nempe verba iſta? num

etiam hic &c. interrogativè vel admirativè ſunt

accipienda.

NH); eſt autem huic

. 9 „☚
nulis incluſa & adjecta ſunt: α7 nèe & e n
i, e. alius liber (hic habet:) explicatio alia (ver-

ſenſus eſt: quòd ipſe videat omnia nee quicquaem

CAr. W.

mi,

ibi ehinm
ſngelos) 1

tauit. e⸗

s lociſe e
mus non àn

Zpitimtan
16,kMenma
certt Slipt
gus gon tare

.
Neera

—
13. Uiiudie.
† Hebe din l
ie ſibis,
Gerat il ae.
24. Vile, gur
16. noratd ſa
25. In Ingun
abgel dinrn
P. Papils bis
bentur hjein
que MSo b
cgaica,e guin
w w
W
ed
Inter Kacech
bi) iner Ke
V. 1.) Bared

quoniamn a9

ter Bared (ve

inas igneaz,

ie. inter duo

CN N.
—

licig te e.
lsei lgr.
one) prelle
tetis, graric
7. od, vet.
el autem hui
Lod.verde 1I.
d malculum.
ins deſetta, ild

lagittatius. 1

Et wanus omyi⸗
Eod, verl. 12.

gnum. Verl.

1n, guiaelt no.

Vidit contame-

t,pum eti n ie

m, qvod etam
domo Abraha-
mmi

————

tu ſacto hic habe⸗

V. 10. Coller. not,
24 Hole ah lj. .

Nikiebtro, glo⸗

hiclecutus ſum, in

mi, ibi enim conſveveram videre angelos; ſcias autem, quòd illa ſolita ſit vid ere eos

GENESHOS.

129

(angelos,) nam ecce Manoach ſemel tantùm vidit angelum ac dixit: morte morie-
mur, 23. illa autem viderat quatuor † (angelos)alium poſt alium, 24. nec conſterna-
ta fuit. Verſ. 14. Puteum viventis, videntis me] Juxtà Targum ejus (facienda erit hu-
jus loci 25. explicatio.) Verſ. I 5. Et vocavit Abram nomen &c.] Quamvis Abraha-
mus non audiverit verba angeli, qui dixerat: & vocabis nomen ejus Ismaeël; 26,

Spiritus (tamen) Sanctus* quieverat ſuper illo, ac vocavit nomen ejus Ismael. Verſ.

1I6. Abram autem octoginta & .] In laudem Ismaëlis (hoc)ſcriptum eſt, ut notum fa-

que non tardaverit. 275

CaALP.

.

ceret (Scriptura,) quòd ille tredecim annorum

fuerit, quando circumciſus eſt quòd-

xVII.

Erſ. I. Ego (ſum) Deus omnipoten:] (Dictio Billud ſignificat:) ego ſum ille,
i. e. qui ſum ſufficiens 1. in Divinitate mea omni creaturæ, quapro-
pter ambula coràm me & ego tibi Deus ac patronus ?, ero, ſic quoque in omni

loco,

23. Uti Judie. c. 13. v. 2 2. habetur.
† Hebr. " in M1sto Erff. 1. poſteà additur: bye
i. e. vicibus, ut ſenſus ſit: quatuor vicibus (vi
derat illa &c.)
24. Vide, quæ ſuprà verſ. 9. h. cap. n. 15. & n.

legitut: Wihcn.

I. n. 5.

Nin noiis Naſcni
4 pad, hee unei⸗
*NND

W

1RKR

nn N en
eiplcatio d (Net.
eusdilonis, guolum
Lomnianee guicguam
N. in 2 o .

empe ve⸗

uiindrun wr i

baili pumm
ſel adnitüfe, un

16. notata ſunt.
25. In Targum Onkeloſi ita habetur: puteum
angeli viventis, qui apparuerat juxtà eum, ſic
P. Fagius ibidem interpretatus eſt, Chaldaica ha
bentur hic in Baſileenſi editione, ut & in utro
que MSto Erff, abſunt autem ab exemplari He-
bræo, quo uſus ſum, in MSto Erff. 2. poſt Chal-
daica, de quibus paulò antè, addita ſunt iſta:
n e en en nenn n en ene e
pa e e en en n eeeeenen
vn e en ee en nnn en eennn
een e ee e en e nen j. e.
Inter Kadeſch & inter Bared] Scriptum eſt (ali-
bi:) inter Kadeſch & inter Schur (Geneſ. c. 20.
v. 1.) Bared (autem ideò hie illius fit memio,)
quoniam apparuerunt ei (Abrahamo) angeli in-
ter Bared (vel appellativè: inter grandinem) &
praunas igneas (vid. Pſalm. 1 8. V. 13.) inter Schur
1. e. inter duo deſerta, quæ ſunt 1., deſertum Ka-
deſch, digitur enim: dolore afficit Dominus de-

ſertum Kadeſch (Pſalm. 29. v. 9. ubi vid. not-
Sign. ) & 2. déſertum Schur, dicitur enim: e
egreſſi ſunt in deſertum Schur, (Exod. c. 15.
V. 22.)
26. Prout ſuprà v. II. h. cap. habetur, confer. not.
in Son h. loc.
* Hebr. voa Hh, in MSto Erff. 1. pro eo habe-
tur ) i. e. Divinitas, Divina præſentia.
27. Vel: non diſtulerit ſcil. circumciſionem; ſed
eam, quamvis illa dolorem attulerit, promptè
ſuſceperit, confer. Megilla, fol. 17. a. & not. in
Spa ne h. loc. ubi ratio ſupputationis
tredecim annorum habetur.
I1. Vel: cui adeſt ſufficientia, eonfer. quæ infrâ
Geneſ. c. 43. v. I 3. notata ſunt, it. Chagiga, fol.
1I2. a. cœterum in notis ad librum prec Jud.
part. 2. p. 75. b. med. fſcribitur, quòd Deus i-
deò dicatur , quia prior extitit ac dixit cœlis
i. e. ſufficit, nam ſi non dixiſſet: ſufficit, il⸗
li abiiſſent vel præteriiſſent, vide & infr. Geneſ.
c. 3 5. verſ. 11. n. 1 8. it. Geneſ. c. 43. v. 13. n.
25., confer. & not. in am h. loc.
2. Hebr. W, à Latino: patronus, confer. in-

fra
R .

1

GENESEOS.

Ioco, ubi illa (dictio ) Thabetur) in Scriptura, ſignificat ſuffcientiam, quæ ali-
cui adeſt, omnia * pro modo rei (ſubjectæ.) Eod. verſ. I. Ambula coràm me] Juxtà
Targum ejus: H i. e., ſervias coràm me, ** adhære cultui meo. Eod.
verſ. I. Et eſtoperfelctus] Etiam hic eſt imperativus 3. poſt imperativum 4. (ſenſus eſt:)
eſto perfectus * in omnibus tentationibus meis; juxtà allegoricam antem ejus ex-
poſitionem (ſenſus iſte eſt:) ambula coràm me in Præceptis circumciſionis & hac in re
eris perfectus, 5. etenim quamdiu in te erit præputium „maculàâ infectus es coràm
me; alia explicatio (verborum iſtorum ) & eſto perfectus, (ac ſi diceret:) nunc? de-
ſunt tibi quinque membra: duo oculi, binæ aures, & caput membri; 6. quando verò
nomini tuo addidero literam, 7. tunc erit * numerus literarum tuarum . juxtà nu-
merum membrorum tuorum, (nempe:) 248. ². Verſ. 2. & dabo fædus meum] (Nem-

130

CAP. XVII.

Pe:) foœgdus amoris & fœdus terræ, ut illam tibi poſſidendam tradam propter iſtud

man-

m

frà Geneſ. c. 45. v. 8. ibique not. n. S. it. Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 1720.
† Vel: ubi ſcriptum eſt , ſic in MSto Erff. 2.

habetur: ν a i. e. ubi ſcriptum eſt Schad-

dai.
xX Hebr. 2., abeſt iſtud à Baſileenſi editione, ut
& ab utroque MSro Erff. ſed habetur in Beroli-
nenſi, ut & in exemplari Hebræo, quo uſus
ſum.
x Confer. infrà verſ. 1 8. h. cap. n. 52.

3. Nempe in verbo iſto habetur ſignificatio

modi imperativi, ſicuti imperativus præceſſit,
vid. num. ſeq. 4. confer. & not. in nan
h. loc. it. Nedarim, fol. 3 1. b. & fol. 32. a. b.
it. MakkKot, fol. 24. a- —
4. Nimirùm poſt præceptum, quod ſtatim præces-
ſit in hoe verſu: ambula coràm me &c.

xxX Hebr. à, in MsSto Erff. z. habetur:

D Cnn i. e. integer & perfectus.
7. Hebr. Snn n, MSt. Erff. 2. habet: &n
Dnn i. e. eris integer & perfectus, in
libro Prec. Jud. part. 2. p. m. 2 5. b. princ, ad-
ducitur locus Talmudicus ex π & quidem
cap. 3. fol. 32. a. ubi dicitur, quòd Abrahamus
non dictus fuerit perfectus, niſi ine e i
ie. propter circumciſionen.
† Hebr. αρâ, MSt. Erff. I. pro eo habet: y?â
i. e. nuditas.

X Hebr. wny iſtud, ut & ſequentia', usque ad:

n i. e,. membri (virilis) abſunt ab utroque
MStO Erff.

6. Nempe: virilis, Hebr. whτ ο ſie per ſy-

nechdochen dicitur glans membri virilis, vel:
præputium, quòô membri virilis caput tegitur,
confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 400. cur autem
hic nulla cordis fit mentio? nempe, quia ſcri-
ptum eſt, & inveniſti cor ejus (Abrahami) fi-
dele (Nehem. c. 9. v. 9.) ſic in not.
h. loc.
7. Videlicèt: literam Heh, de qua paulò poſt,
confer. not. in n h. loc. ſic quoque
poſt: & i. e. literam, in MSro Erff. 2. addi-
tur: i. e, de nomine meo, (nempe litera
X Hebr. N, ſic in MSto Erff. I. in Meto Erff.
2. habetur &i. e. & erit 31 in Baſileenſi editio-
ne, ut & in exemplari Hebræo, quo uſus ſum,
habetur: N i. e. & erunt, mendoſè, ut pu-
to. “
8. Id eſt: literarum nominis tui, de quo hic eſt ſer-
mo, ſic & in MSto Erff. 2. add itur ; eaN A-
braham. . DWDW
9. Nomen a& ſecundùm literas Hebraicas effi-
cit 243. his ſi addideris literam , quæ ſignificat
numerum quinarium, efficietur nomen . a&α.
quò numerus 248. exprimitur atque tot eſſe cor-
poris humani membra ſcribit hic autor noſter,
confer. & Buxtorf. Synag. Jud. c. 3. pag. m. 3 9.
ubi ſeribitur, juxta Rabbinorum ſententiam ptæ-
cepta affirmativa ſive jubentia eſſe 24 8. ſecun-
dum numerum membrorum corporis hu-

òU

CAL.
mandatt
jeſtatisl
1o visſt
eamo:
elle.)
miniset
guppee
ſuit, eti⸗
contra l

10, Conf
P 25ſ⸗
lol. 31.
voce vie
4 0. not⸗
i e ro
l loro.
12. Codle
P, 109
loe.
13. Vige!
19,
14, Hebr.
Talcn-ke
3 Hebt.
tür: N.
Git Abra
tum (ſe
ſer. V. 3.
16. De h⸗
1. V. 2
Hebr. v
Wie
l. e.
Verd Pe
3 pollt
dnon kuit
mi.
16. Nome
AX
poltei 3

tium; ir

Ab. XVII,

—

1 qor Ali⸗
el Juud
lenls elt)
n ejns er⸗
K hx inte
s es cotatn
)nunc?ge⸗
nando vet
jugti nu⸗

)] (Nem.

ropteriſtuc
man⸗

—

) ſe per ſſ

i Vieilis, vel:
taplt legſtut,
60 eutantem
e, giiz ſel⸗
Abrabaml) -
ot. NN

2 palld polt
e. ſie quoque
O Elk. 2.2ddi⸗
D gempe neta

i Maro Nift.

leenli editio⸗

uo uſus lum,
endole, urpi⸗

guohie eller⸗

Hehricuz ei⸗
que ſgni ſen
nonen Sd.
guetotele col⸗
e autor nolten
3.gg ln z,.
ſtentiam pie⸗
le49. ſeun⸗
colport Uu⸗

† Hebr. vu.ν.h, in MSto Erff. 2. pro eo habetur:

CAP. xVII. 0BNESEOS. 11

mandatum. 10. Verſ. 3. Et cecidit Abram pronus infaciem ſaam] Propter metum Ma-

jeſtatis Divinæ, 11. nam quamdiu (Abrahamus)non fuit circumciſus, non erat in il-
lo vis ſtandi 12. ac Spiritus Sanctus ſtabat ſuper illum, idque eſt, quod dicitur de Bi-

leamo: cadens & retectus oculis, 13. in Barajeta 14. R. Eliezeris inveni ita *e ſcriptum
eſſe.) Verſ. 5. Quiapatrem multitudinis gentium] Significatur (hic) Notaricon 15. no-

minis ejus (Abrahami) ac (litera) Reſch, quæ anteà in illo (nomine Abrahami) fuit,
quippe qui non extitit 2Ni. e. pater, niſi ☛ N i. e. Aramo, 16. qui locus 17. ejus

fuit, etiam nunc? (litera, inquam,) Reſch non recedit de loco * ſuo, (ne murmuret
contrà Deum) nam & (litera) od (in nomine) Sarai murmuravit 18. contrà Majeſta-
H KR 2 tem

10. Confer. hic not. ad librum Prec. Jud. part. 2.] non temovetur à loco luo; ſed alia ſaltem litera
p. 25 5. b. med. & p. 2633. b. med. it. Nedatim, addirur, ſcil. Heh? aſt in nomine Sarai litera fi-
fol. 32.a. & b. nalis Jod aufertur, hinc litera illa quaſi quere-
I1. Vel: præſentiæ Divinæ, Hebr. *απ de qua lam 'Inſtituit coràm Deo, nec deſtitit, donec il⸗
voce vide, quæ ſuprà ad Geneſ. c. 9. v. 27. n. la nomini Hofeæ præponeretur, ita ut vocare-
48. notata ſunt, abſunt autem iſta: awa Ne tur ſehoſua, hic eſt ſenſus hujus loci ſatis obſcu-
i. e. propter metum Maj. Divin. à MSto Erff. 1.ri, confer. Berachot, fol. 13. a. & Nedatim, fol.
h. loco. 2 a. b. it. Gur Arjieh fol. 2 5. col. 3. fin. & nor.
12. Confer. hic notæ ad librum Prec. Jud. part. 2. in an no h. loc. if. Schabbat, fol. 110.
p. 10⅝. b. med. & not. in 'non me h. a. coteràm pro =. 7 i. e. Aramo, in MSt. Erff.
loc. habetur 8 i. e. Adamo; in MSt. 2. autem
13- Vide Numer. cap. 24. V. 4. ibique not. num. habetur: naue"; ſed haud ſcio, quid iſtud
29. ſibi velit.
14. Hebr. a, de qua voce vid. Buxt. Lex. 17. Locus hic intelligitur nativitatis ſive educatio-
Talm. fol. 348. nis, id eſt: patria Abrahami, quæ erat A-

zX Hebr. Niexp, in MSto Erff. 1. hic addi-ram ſive Syria, ex qua ille poſimodum juſſu D-

tur: Pavw NADD a y aN 999) i. e. & ceci- vino exiit, abſunt autem iſta: Me N
dit Abraham pronus in faciem ſuam propter me- i. e. qui locus ejus fuit, à MSto Erff. 2.
tum (ſeu reverentiam) Majeſtatis Divinæ, con- * Hebr. w)), in notis han inov & in Beroli-
fer. v. 3. h. c. n. 11. nenſi editione hic addita ſunt iſta: 929 a&
15. De hac Cabbalæ ſpecie vide ſuprà Geneſ. c.. ynnp e en ee een i. e. (nunc
13. v. 2. ibique not. n. 18. autem Abrahamus) pater eſt totius mundi at=
Dr. Un, i que etiam (litera) Reſch, quæ antea fuit in illo
(nomine Abrahami non recedit &c.)
X Hebr. oD, in MsSt. Erff. 2. hic additur?
PD b-ate a i. e. & vocatus fuit A-
braham (pater) multitudinis gentium.

D i. e. & nomen; ſequentia autem: drpe*
In i. e. quæ fuit in illo, in illo deſunt; MSt. I.
verò pro &ν“hhabet: ν i. e. & exponimus,
ac poſtea ſic haber: Wnm n N i. e. G
non fuit, ſicuti ab initio, ſcil. nomen Abra- 18. Conqueſta eſt, querelam inſtituit, Hebr.
mi. Js M anyana, in Gur Arſeh dicét. fol. 25. col. 3. fin
16. Nomen .a, ſi illud dividas, exprimit: feribitur, quòd litera Jod coràm Deo ita conque:
aN & —◻ ½, ſicuti autor noſter hic exponit; ſed ſta ſit: quoniam ego inter omnes literas mini-
poſtea adjectâà litera n facturn eſt =aè, quaſi ma ſum, abſtuliſti me de nomine Sarai, fœminæ
Ax i. e. pater & i. e. multitudo gen- illius juſtæ, reſpondit ei Sanctus ille Benedictus:
tium; in nomine itaque Abrami litera Reſch ante

122 GENESEOS. CAbp. XVII.

tem Divinam, donec illa eam adjecit jcehoſuæ, nam dicitur: & appellavit Moſes Ho-
ſeam, filium Nun, jehoſuam. 19. Verſ. 6. Et dabo te ingentes] (Nempe: Iſraêlitas &
Idumæos, *** nam ecce Iſmael ei (Abrahamo) jam anteà erat (natus,) nec de illo De-
us hic annunciavit ei (Abrahamo.) Verlſ. 7. Etſtatuam paltum meum] Quodnam
iſtud fuit pactum? (videlicèt:) ut ſim tibi Deus, 20, daboque tibi omnem terram Ca-
naan,) Verſ. 8. In perpetuam poſſeſionem] Atque ibi ero vobis Deus; 21. filius autem
Israelis, 22., qui extrà terram (illam Canaan) habitat, (perinde eſt,) ac ſi † ego non ſim
illius Deus. Verſ. 9. Ettu] Vaucin dictione) HNπιν i. e. & tu, conjungitur rei prio-
ri, 23. (quæ habetur in illis verbis:) ecce pactum meum tecum, 24. tu verò ſis para-
zus, ut illud cuſtodias; ſed quænam eſt ejus cuſtodia? (nempe:) hoc eſt fœdus me-
um, quod cuſtodietis, circumcidatur vobis &c. 25. Verſ. 10. Inter me & inter vos]
Qui nunc eſtis. ** Eod. v. 10. Et inter ſemen tuum] i. e. (Inter illos, ***) qui

na⸗

ante fuiſti in fine nominis feminæ; nunc autem
eris in principio nominis viri, nam ita ſcriptum
eſt: & vocavit Moſes Hoſeam, filium Nun, Je-
hoſuam, vid. Num. c. 13. V. 16. al. 17. n. 11.
Hebræa, ne prolixus eſſem, huc tranſcribere no-
lui, confer. num. ſeqv. 19. cœterùm in MSto
Erff. 2. pro paν 77 Anmy i. e, murmura-
vit contrà Majeſtatem Divinam, ita habetur:
vpn w, Hen re ann ne enere
rD e en eeen den i. e. nam mur-
muravit coram Sancto illo Benedicto (dicens:)
ab initio numerus, fuit 510. nuac autem
705. deeſt ei (itaque numerus quinarius.)
19. Vide Numer. diét. c. 13. V. 16. al. 17. & Deu-
ter. c. 3 2‧ V. 4 4. H. 249. .
XXX Hebr. 3 N α, in MSto Erff. 2. lo-
us hic ſic legitur: 2) Trrn We 2)
y wan e en nn eenen ee
mav tAN WM eeen en i. e. duodecim
tribus Iſraelis dedi tibi (vel dedi te, ut 12. tribus
evaderes vel ex te naſcerentur,) & duodecim
principes Eſavi (vid. Geneſ. c. 3 6. v. 40. & ſeqq.)
nam Iimael ei (Abrahamo) fuit primogenitus,
annunciatum itaque ſuit (Abrahamo) de Iiraele
& Edom, ad minimum enim (voce) 1h i. e.
gentes, duæ (intelliguntur gentes, pluralis quip-
pe numerus ad minimum duos complectitur)
20. Sicuti paulò poſt eodem hoc verſu 7. habetur,
confer. Jevammot, fol. 42. a. & fol, 64. 2. ⁸ε
fol. 1 9He b.

2 1. Prout mox eodem illo verſu g. habetur, con-
fer. not. in nom inov h. loc.
22. Hebr. 7α , ita hic in editione nbw
tnar & in codice, quo uſus ſum, legitur; aſt in
Bibliis Buxrorf. abſunt iſta.
* Hebr. ννhννο n, MSt. Erff. I. pro eo ha.
bet: & Ps* za i. e. ac ſi ei non eſſet
Deus, huic conſentit & Berolinenſis editio; ar
MSt. 2. pro eo habet: 1y nyv n i. e. ac ſi
ſerviret cultui idololatrico, in eodem MSto 2.
addita ſunt iſta: he n ee en nn
Pyre e nn 7 n ene dere en i.e. at⸗
que ſic illa (8. Scriptura) dicit: quia expellunt
me hodiè, ne cooptatus adhæream poſſeſſioni
Domini, (dicenres:) abi, cole Deos alienos (vid. 1I.
Samuel. c. 2 6. v. 19.) .
2 3. Nempe: quæ ſuprà verſu 4. h. cap. habetur.
contfer. hie Sanhedrin, fol. 59. b. it. Avoda Sara
fol. 26. b. & 27. a. b. ac Menachot, fol. 4¹.

a.
24. Sicuti ſuprà dict. verſ.: 4. h. cap. habetur, qui
verſus cum hoc verſu nono(quemadmodum au-

iſtam: & tu &c.
25. Prout verſu ſequenti 10. h. cap. habetur.

In MSto Erff, I. etiam habetur; irnts j, e. il⸗
. .

tor noſter exiſtimat) connexus eſt per copulam

X Hebr. pey :, in MsSto Erff. 2. pro: v . 1. Blſt is iib

habetur: 1. e. qui circumcidimini.

CA. X.

—
nalcegin
eni.
Verl. 11.
citcumci
tetcummin
forineke
i. e61,70
Vell12 .
Cumcidl
inillo ver
ni, guipo
(i inſcri
(eripturz,
1e Foc.
Iucntunc e
netut; tlan

(onen
2. & Kidd
fol.,1.2
nachot, ſo
16. Hire: n
ſerd ſonli
vide Ora
17, Cuodr
cap. haben
& infiar.
† In notis 1
parenthel
in Raſchi .
kluc.

2 Hebr. den

qui ulun ſu
Litur: di
te: i,

der Dalehi

MN h. e

mudici, tra⸗
Atem locu
137. à pro
watginem,
3 fn

(A. W.
—

ielalall.
llraehitas e
e de illode.
Codnam
n temam Ca-
flius autem
egononin
Limnt reiptio.
Verè ſi Par⸗
eſt foedus me.
e Gintero⸗
08, 3) gui

—

n editione won
m, legitur; aſtin

naſcentur poſt te.

iſk. 1. oeoha.

e ae ſͤei non elee

Olinenſis editio, 2
o d i e, ac ſi

in eodem MStO 1.

NN NN N

d derde de.t⸗

iclt: guis enpel unt

Ppeteam polefſioni
Deos alienos (Nid,1.

14. b. cap. habetlt.
9, be it,Ayoda d
c Menachot, fol. 41.

h. cap. habetut, qui
(Quemadmodum al.
exus eſ per copulad

hece, abetuat.
10 Etfk. 2. gro: 1h
qui citcumctcimini.
Gheun; Nid i e .

*

CAbP. XVII.

GENESEOS.

Eod. verſ. 10. Circumcidatur] (Nerbum Nbic poſitum eſt)pro

bpDi. e. ut circumcidatur, **²œDm veluti tu dieis: N pro QN i. e. facere.

Verſ. I1. Et circumcidatis] Iſtud: =NRD) hie (poſitum eſt.) pro =nuvpi. e. &

circumcidatis & (litera) Nun in eo ſuperflua eſt quoad fundamentum, *s. quod in-
terdum in eo intercidit, ſicut Nun in Nν), (quapropter) —— (ejusdem eſt
formæ )ac ☚ NN.ο0α; aſt i. e. circumcidatur 27 eſt formæ veluti
i. e. fiat, 2 comedetur. † Verſ. 12. Natus domi Quem Peperit ancilla domi. Eod.
verſ. 12. Emptus argenté] Quem quis comparavit, poſtquàâm is natus eſt. Verſ. 13.
Circumcidendocircumcidatur natus in domö tua] Hic iterat (Scriptura verbum )
in illo (verna vel emptitio,) nec dicit: die octavo, ut doceat te, quòd detur natus do-
mi, qui poſt octiduum circumciditur, veluti exponitur in Tractatu Talmudico
(qui inſcribitur:) Schabbat. 28. Verfſ. 14. Ee incircumciſus maſculus] Hic docet
(Scriptura,) quòd circumciſio (fiat) eo in loco, ** qui marem à foœmina diſtinguit
VY Eod. v. 14. Qui non circumcidetur] Ex quo ille pervenit ad regulam 29., pona-
rum, tunc exſcindetur (anima ejus;) ſed pater ejus non proptereà 30. excidii poenâ te-

netur; transgreditur autem præceptum affirmativum. 31.

Eod. verſ- 14. Exſeindetus

ant-

xXX Confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 137.
a. & Kidduſchin, fol. 29. a. & b. It. Jevammnot,
fol. 72. a. & Avoda Sara, fol. 27. à. & b. it. Me
nachot, fol. 42.a.
26. Sive: radicem, verbiiſtius flebr. h eadem
ferè ſignificatio eſt ac 'iee. fadix; qua de re
vVide Grammatico.
27. Quod verbum verſu ſequenti 13. & verl. 14. h.
cap. habetur, confer. not. in nom reiο h. loc.
& infrà v. 23. H. cap. n. 62.
½ In notis afi rib ut & in Berolinenſi editione
patentheſi ineluſa ſunt iſta;: τ Wa i. e.
in Raſchi vetere (exemplari) non (reperitur) i-

* Hebr. b'r' dan ATidei, ſic in editione Hebræa,

quà uſus ſum, habetur, in Bibliis Buxtorf. hic le-
Zitur: b Anm7 i, e. die octavo, omiſſà vo-

ce: ATiNi, alius codex pro Wπι habet:

per Daleth in fine, i. e. uno (ſcil. die,) vide rov
grnri h. loc. ibique not.
23. Eſt is liber primus partis ſecundæ operis Tal-
mudici, tractans de Sabbati juribus &c. repefitur
autem locus iſte hic allegatus in Schabbat, fol,
137. a. prout in dmna ev h. loc. allegatur ad
Meznenn confer, & Jalkut Patt. I. fol, 22. cOl.
3*° Rn

xXX Confer. hic not. in han nbw, ubi etiam Be-
reſchit rabba ad marginem allegatur, vid. &
Schabbat, fol. 108. a. & Kidduichin; fol. 29.

3.
** Hebr. Wan ſic etiam Baſileenſis editio & u-
trumque MSt. Erff. habet: at in Berolinenſi edi-
tione, ut & in notis D pro 0 legitur
i. e. cognoſcitur, vid, Betelchit rabba, oro-
ut ibidem allegatur in margine.
29. Hebr. Wa ey id eſt: quando ad eam per-
venit ætatem, quà legibus pœnalibus tenetur ac
peœnæ capax eſt, nempe ſi vigelimum æiatis ſuæz
annum attigerit, nam tunc mmny n i. e. pœnæ
capax dicitur, confer. Raſchi not. ad Geneſ. c.
2 3. V. I. n. 2. & ad Eiai, c. 65. v. 20. vide 6
Gur Afjeh fol. 2 6. col. 2. fin. it. Levit. e, 20. V.
10. n.: 16. ac not. in -r DD h. loc,
30. Id eſt: propter filium, quem ipſe non circumci-
dit vel, ut is circumeideretur, non curavit.
31. Hebr. WπÜνα i. e. tale præceptum, quod in fa-
ciendo conſiſtit, ejus oppo um eſt Steyr de
i. e præ ceptum negativum, in non faeciendo
conſiſtens, Theologi transgreſſiones iſtarum
præceptorum vocare ſolent peccata enmmiſſio-

nis & omiſſionis, pater itaque gropter neglectam
Cir⸗-

CAp. XVII.

GENESEOS.
anima.] i. e. Abit ſine liberis & moritur antè tempus ſuum. 32. Verſ. 1 5. Non vocabis no-
men ejus Sarai] Nam juxtà ſenſum literalem (nomen) Sarai (ſignificat) principem
meam, (quæ eſt) mihi; non verò aliis; aſt Sara, abſolutè nomen ejus (erit,)
quon am erit / i. e. (fœmina) princeps ſuper omnes. *Verſ. 16. Etbenedicam ei Quæ
nam illa (fuit) benedictio? (nempe) quod ad juventutem ſuam iterùm reditura ſit, 33.

124

dicitur enim: erit mihi voluptas. 34. Eod. v. 16. Ee benedicam ei] Ut uberibus lactare
poſſit, quando ea re opus habebit, (nam in die convivii (nativitatis) Iſaaci 35. dum rumo-
res ſpargebant 36,. de illis Abrahamo & Sara,) quòd ipfſi liberosè platea congregatos in
troduxerint (in domum ſuam & exillis unum elegerint) ac dicant (nunc:) hic eſt filius
noſter; unaquæq; autem (fœmina, quæ ad convivium invitata erat,)filium ſuum ſecum
adduxerat; nutricem verò ejus domi reliquerat, (tunc Sara) omnes ** lactavit, 37. at-
que hoc eſt, quod dicitur: num Sara lactabit filios? 3⁸. Bereſchit † Rabba hoc aliqua
ex parte indicat. Verſ. 17. & cecinit Abraham in faciem ſnam ae rißit] Iſtud (verbum
Ppriu quod hic habetur,) interpretatus eſt Onkelos, quòd ſignificet gaudium ac læ-

titiam 39. (reſpectuAbrahami; aſt quoad gaudium) Saræ, (Onkelos verbum Pi ex-

preſſit

circuusciſionem flii ſui pœna excidii non puni-
tur; ſed ſolùm contrà praceptum affirmativum
peccat, quo caſu, ex Rabbinorum opinione,
excidii ona non habet locum, in MSto Erff. 2.
pro wya haberur —'y 7), res eadem eſt, con-
fer. hic jevammot, fol. 72. a. & Sanhedrin, fol.
38. b. & fol. 44. a. & 59. b.
52. Nempe morte præmatura & intempeſtivâ;ztem-
pus autem vitæ juſtum ſtatuunt Rabbini aanum
ſexagelimum, hine illud Hiobi cap. 5. v. 27.
Hia i. e. in ſenectute, exponunt per Gematriam
ſexaginta annos, hunc enim numerum expri
munt literæ Hebraicæ vocis Mza, confer. Ra
Kchi not. ad Hiob. dict. c. 5. v. 2 7. vide & ſuprà
Geneſ. «. 1 5. v. 15. ibique not. n 60%. confer. &
Dilherr. atrium lingu. Sanct. p. m. 167. & D.
Wagenſeil. Sot. 5744. it. infra not. ad Genelſ. e.
2 5. v. 30. n. 100. ac not. in 'n h. loc.
in MSto Erffl. 2. poſt i. e. tempus ſuum, ad-

ditur: ea Pny ereen dy en e een i.e.

nec ei pars eſt cum juſtis tempore futuro.
* Confer hic trzctat. Talmud. Berachot, fol. 13.
a. it. Roſch haſchana, fol. 16. b.
. » * „ / 7
33. Eſt proverbium Græcum: & A*α ατι⅓αεπ.
zaα 1. /e. non datur bis juveneſcere; ſedid Saræ

certòô modòô ex benedictione Divina contigit, con-

fer. not. in d h. loc.
324. Sicuti cap. ſeq. 1 8. V. 12. habetur.

Iſaaci, quo tempore convivia celebrare ſolent
Judæi, ſleuri de ablactione Iſaaci ſcribitur, quod
Abrahamus magnum apparaverit convivium,
vid. infrà Genelſ. c. 2 1. v. 8.
36. Muſſitabant, murmurabant, ita hic interpre-
tor h'n, ſicuti in codice, quo uſus ſum, legi-
tur, ſed mendoſe; at in Bibliis Buxtorf. habetur:
t per duplex Nun, ſic etiam in ediione Bero-
linenſi ac nan mnow hic legitur, confer. Buxt.
Lex. Chald. fol. 2267. & infra Genel. c. 50. v.
2 1. Sign. * confer. hic Raich haſchana, fol. 16. b.

X Hebr. don me eSe dee, in MSto Erff. 2. pro

eo legitur bron n hyN& r i. e. & Sara il-
lo die illos lactavit.
37. Nam ubera Saræ educebant yna abn i, e. lac
infſtar fontis, uti ſcribitur in Gur Arjeh fol. 25.
col. 4. circà fin.
3 8. Uti Geneſ. c. 2 1. v. 7. habetur, cum itaque ibi
vox pluralis numeri, nempe dua, reperiatur, hine
nata eſt iſta, quam hic autor noſter refert, fabula,
confer. Raſchi not. ad Geneſ. dict. c. 2 I. v. 7.
† Verba iſta: Bereſchit rabba hoc aliqua ex parte
indicat, abſunt in Hebræo à MSto Erff. 2.

bo, hic expreſſit, quod verè gaudere & lætari

35. Poſſes etiam intelligere de die circumciſionis

39. Nempe ſolidam & veram, id quod Onkelos ver-

ſigni⸗

R

(A. X

Mtellt ,
ganil
usille
Verl. 17

ſignih

(uillol
habetar,
Eus illel
rie eſti
im elſe
rant fac
neratiom

kintgene

—

ſigniie⸗
pro
titiäyi
Gium,
40, lta hi
quod ſi
Jolu. e,
Phn, g
Dgu⸗
tor holte
ſner.
ditur N
4I. Conler
69.b.
41. Hebr,
2. 1.
45. Vel: te
qud pid.
quo auto
not. ad
1 Hebr.
Ww
uare iſ
44. Ktabili
ſuun ſo
eliͤmin
ceatut i⸗
yr
lem etſeel
t, ſide

n. WII.

—

Uotabieno⸗
btincipem
eus erit)
mei Quæ
turaſitz3.
hus ladare
lum tumo-⸗
tegatosin
icelt fllius
lum ſecum
hoc aliqua
1(verbum
lum ac lx⸗
mprter
prellt

Urcummeilionis
ebtare lolent
ribitut, qud
t convihium,

hie interpte⸗
lus ſum, legi⸗
tork habetut:
eguioge Bero⸗
conker. Bagt⸗
enel c,,
nana, ſolel 121
10 bifl.2.Do
ie.8lti⸗

mie lhe
Arjeh ſol. 2.

cum agveihi
ezelialut hine
eteſeihf,lii⸗
iet. , 1l. V. .

Alqun er ine

olthi.

ldere & Zall
10d ſgi.

preſſit verbò, Juod) ſigniſtcat irtiſionem 4e. (hinc) diſcis, duod Abraham crediderit

& gaviſus ſit; 41. Sara autem non crediderit, ſed irtiſerit, 4 ². & hoc eſt, quòd San-
Gtus ille Benedictus reprehendit 43. Saram † Abrahamum verò non reprehendit. Eod.
verſ. I7. Num filio] Sunt interrogationes (ſive admiratio nes,) quæ ſubſiſtunt 44. veluti
(ſignificatio iſta reperitur in illo loco) 3 num revelando revelavi me? 45. item

c(9in illo loco) N Ni.e. videsne tu? 46. ita & hæccinterrogatio, ſeu admiratio, quæ hic
hNabetur, irma eit 47,: atque ſic dixit Abrahamus)in corde ſuo: an gratia iſta, quam San-

Gtus illeBenedictus mihi exhibet, alii continget? 48. Eod. v. 17. Et num Sara nonagena-
ria] Eſt idonea, 49. ut pariat? quamvis enim primæ generationes liberos procrearent,
cùm eſſent quingentorum annorum; (attamen) Abrahami tempore jam breviores e=
rant facti anni ac mundo virium imbecillitas evenerat, nam abi ac diſce ex decem ge-
nerationibus, quæ à Noacho * usque ad Abrahamum fuerunt, quòd celeriùs produxe-

rint generationes ſuas, cum eſſent ſexaginta * & ſeptuaginta annos nati. 50. Verſ. 18

ſignificat, confer. num ſeq. 40. in MSto Erff. 1I.
pro n armv legitur innen o i. e. riſus &
IEtitia, in MSto 2. Q OTX i. e. riſus & gau-
dium, res eadem eſt.

— 17

40. Ita hic dictionem Pin interpretor, à rad.

quod ſignificat illudere, irr idere,confer. not. ad
Joſu. c. 5. v. 9. Sig.** Onkelos etiam verbum
Pnun, quod cap. ſeq. 1 8. V. 12. habetur, vertit
Had quod notat itfidere, illudere, ſicuti & au-
tor nolſter id per M3 exponit, de quo vid. num.
ſe. 42. in MSto Erff. 2. poſt: νi. e. Saræ, ad-
ditur: navr an i. e. Targum ejus eſt: & riſit.

41. Confer. Johann, e. 8. V. 56. it. Sanhedrin, fol.

69. b.

42. Hebr. èa, confer. R. Salom. ad Proverb. e.

2 5. v. 27. ubi ipſe eodem verbo uſus eſt.
43. Vel: redarguit, increpuit huncsaræ viſum; de
quo vid. cap. ſeq. 1 8. V. 13. ſic verbum vppon,
quo autor noſter hic uſus eſt, expono, vid. Raſchi

not. ad Fzech. c. 2 3. verſ. 17.

† Hebr. , in MSt. Erff. 2. poſteà additur:
rw a R a „&) i. e. & dixit (Dominus:)
quare riſit Sara. (vid. cap. ſeq. 19. v. 13)

A4. Stabiliuntur, ad effectum deducuntur, finem

ſuum ſortiuntur, ita v hic explico, ſicuti
etiam in notis d'am ne hic exponitur, quod
dentur interrogationes ſive admirationes, den
Payn ennnn Ren i. e. quæ non veniunt, ut
rem effectu ſuo fruſſrent & quaſi mendacii argu-
ant, vide num. ſeq. 47. h. verf.

Ui-
—

45. Uti I. Samuel. c. 2. v. 27. habetur ; abſunt au-
tem iſta: num revelavi me, in Hebr. MSt. Erff. 2.
46. Vide z. Samuel c. 15. v. 27. ibique Jaunii ac
Tremellii notas, ubi ſeribitur, quod Hebræi in-
interrogantes affirment, confer. & Ezech. c. 8. v. 6.
47. Stabilitur, ſubſiſtit nec effectu ſuo deſtituitur
vide num. antec. 44. h. verſ. 57. & not. ad Esræ
cap. 9. V. 14. n. 7. verba iſta: & hæc (interroga-
tio) firma eſt, abſunt in Hebræo ab utroque
MSto Erff. l
48. Verba itaque iſta Abrahami, quæ admiratio-
nem ſive interrogationem continent, non ſunt
dubitantis; ſed credentis, & gratiam Dei præ-
dicantis, idque juxtà mentem autoris noſtri, con-
fer. not. in e r, h. loc.
49. Sufficiens, aptaeſt, Hebr. 9, uti hie habetur,
vel: num poterit? nam & hanc ſignificationem
didtio illa interdum habet, confer. hic Baba
mezia, fol. 97. a. V
Hebr. n, in MSto Erff. 2. pro: man habetur
da& i. e. ab Enoſo, minuùs rectè.
*X Hebr. Ma, ſic in exemplari Hebræo, quo u-
ſus ſum, habetur, & quidem rectius, ut puto,
quam in editione hev ut & in Bibliis Buxt.
ubi legitur: dν. e, triginta, niſi fortè legen-
dum: dν i, e. ſexaginta extritä literà 7 confer.
not. in dpo h. loc.
50. Confer hic Gur Arjeh fol. 2 5. col. 4. fin. & fol.
