4Gen 4, 8 I. num. 3. & ad Zachar. c. 10. na fuerit præſens aque unn cum ju⸗ i. Wa-
a Gene Heniata ſunt conter. & num. lequ. 2. Ptivitate quaſi redux facta ſit, confer. id. N
2. ſequ. 3 1. V. 7. n. 7. it. tract. Talm. Me-ſ genſ. in Sor. p. 78.
& cap⸗ ſedin —.ä D sx Hebr. r lur
„29 G . R ·. „) : . captivitatem k-
* 3, Sen 1 hæc & ſequentia, usque que ad: Mav) n; õ 1
d: av i. e. & reducam (captivitatem filio- eennen 1/ hebetup, comfef. & P.
ac? 1 — 1 4 . . . Icuti Eital. ⸗ .„V. . 2
mmon,) abſunt hic 4 MSto f. 5 Alentt k 5 .b. 1oc. & D. W/a-
2 1ge9 Aoaiow in textu ſacro hic habetur: 2r), Fagii not. ad Paraphr. Chald 5. c. & D. N.
e 2 . . 4

. .— 8 . . „ . Pi .
deo Rabbini hic vertendum eſſe putant:. & genſeil. Nizzach. p. 2, 54. & Ejusd. Munim. id.

erterur Dominus &c. confer. num. aptec. 1. R. Iſaac. p. 6 9. & ſequ. & d 100 archis sdhit-
w. Wagenſeil, Sota p. 62 1. & ſeq. & not, ad Jalkut LPart. 1.fol. 303. 601, 2. circà fin.
. g
oſe. c. 1, v. 10 num. 33. .
3 Nia dicere licet: Hebr. onn, de eujus figni

yhæc & quæ ſequntur, us-

CA MX.
Gucamn capllen
eſt occultum

tit:) Do

DWa (a
Gita, g. (utſe

2 Verl. 12.
(preceptum

timn ſeniptzy gr
altero, ſi keceti

Setiptura aute

ibiyalſyiß ho

tivas G mulii
malum! Ven

volo lontri ve
vobis eveniet
iſis; Aliaenpe
Sanctus ille .
Vobis miniltra
circolos olis:
occicit dol, 1

. — —
6. Holt ſetem
Commentston

eniit:& levet

Lech c,19, .
71 dicuti Demer.
niiae Temell
Monim, Fidh. R
Dbel t 1, ,.
8. Uei Threnee.
leiunt: & gef
ünot ad bar
20 Ulie. 19.
9. Reſticitur tie
16. Cogfer Ri
Knot. i U
kin in Fol
ſe Xligheko
II. Lociiſiig:
Pon b. lot.e
14. 3,,

—

opro lein.

Nibendum ei,
tRabbinino⸗
commmoretat
ntur, Ulelbi
deliis)pete-
ies cohglega⸗
(Deus)opis
nae educal
.. n tepetr⸗
Wli.e. Are⸗

Talm 0, 100 ,
ide & d Rom,
Uter. L. 1, 4 5.
11h. 16. ſ. ad

Eribuat bernio⸗
captiyit
iole Deus belle⸗
elis cmin
ed babetut, idt
Gigenl in S0le,
d, bicunqueſ⸗
bi Naſels Diui-
umn udzis Ker.
,coble id, We⸗

1eleguntun a.

nſemtnigeng⸗

11 ici

10. Confer. hic Gur Arieh ol. 226. col. 1. ed.

1

CAF XXX. DEUITERONOMII. 1477

ducam captivitatem filiorum Ammon. 6. Verſ. 1I. Non eſt ſeparatum àte] i.: e. Non
eſt occultum àte, ſicuti dicitur: & ) ¹ quæ verba Chaldæus Paraphraſtes ver-

tit:) O2R Ni. e. ſi occultum ſit, 7. (ſic accipitur in illo loco:) & deſcendit

'Nͦ (quod idem ſignificat, ac:) & deſcendit ☚ e i. e, in abſcon-
dita, g. (ut ſenſus ibi ſit:) obtecta fuit (urbs Hieroſolyma,) ligata fuit in abſcondito.
9. Verſ. I2. Non éſt in œlis] Nam ſi eſſet in cœlis, opus foret, ut aſcenderes ad iſtud
(præceptum) idque diſceres. 10. Verſ. 14. Sed propè te eſt) Lex data eſt vobis

taàm ſcripta, qnàm oralis. 11. Verſ. 15. Vitam & bonum] Alterum dependet ab
atltero, ſi feceris bonum, ecce tibi vita; † ſi verò feceris malum, ecce tibi mors, 12.
Scriptura autem exponit in ſequentibus, quomodo (iſtud fiat.) Verſ. 16. Quod ege

tibi præcipio hodièò, ut ames & .] Ecce bonum, à quo dependet: Eod. verſ. 16. Ie

vivas & multipliceris] En vitam! Verſ. 17. Si verò averſum fuerit † cor tuum] En

malum! Verſ. 18. Quòdpenitàs ſitis perituri] Ecce mortem! Verſ. 19. Teſtes in-
voco contrà vos hodièò cælos ac terram] Quæ in perpetuum ſubſiſtunt 13. & quando

vobis eveniet malum, erunt illi teſtes, 14. quòd ego vos præmonuerim de omnibus
iſtis; alia expoſitio * (verborum iſtorum:) teſtes invoco contràâ vos cœlos, (nempè:)

Sanctus ille Benedictus dixit eis (lsraêlitis:) contemplamini cœlos, quos creavi, ut
vobis miniſtrarent, an mutant illi conſuetudinem 15. ſuam? forſitan non aſcendit
eirculus Solis ab oriente & totum illuminat orbem? veluti dicitur: & oritur Sol &
occidit Sol, 16, intuemini terram, quam creavi, ut vobis miniſtraret, an illa con-

ſue-
6. Proht jerem. cap. 49. v. 6. habetur, ubi juxta † Hebr. —or 9 e, in MSto ». pro eo legitur
Commentatoris noſtri mentem etiam verti po- SPD V i. e vita tibi præparata eſt.
terit: & revertar cum captivitate &c. confer. E- AIz. Confer hic Gur Arjeh f. 226 col. 1I. vircà fin.
Zech c. 29. v. 14. c not. in "Por nov h. loc. it. nor, ad librum
7. Sicuti Deuter. c. 17. v. 8. habetur, confer, Ju. 1 Prec. Jud. part. 1. p. 10 8. 6. med. it- not. ad 2.

nii ac Tremellii verſio h. loc. atque D. Wageni, Chronic. c. 2 I. V. 20. n. 17.
Munim. Fid. R. Iſaac P. 46 5. it. not. ad 2. Sa-† Confer. hic tract. Talm. Succa, f. 47. a.

moel. c. 13. v. 2. n, 2. & 3. 13. Permanent ac durant, arque ita illi perperui
8. Uti Thren. . I. v. 9. habetur, ubi nonnulli ver ſunt teſtes, confer. infrà Deuter. cap. 32. v. I.
terunt? & deiſcendit mirabiliter, confer, P. Fa- num. 2.

gii not. ad Paraphr. Chald. 9. loc. confer. not, ]I4. Confer. hic not. in "pam ov h. loc. ubi lo-
ad Eſai c. 29. v. 22. num. 23. ci iſtius explicatio habetur.
⸗ ⸗ . „ . . . 4 .
9. Reſpicitur hic ad Hiob. c. /0. V. 13. al. v. IF. Hebr. , iftud & ſequentia, usque ad: me
Syvnn i. e. eligas ergò vitam, abſunt hic à MSto
1 5. Morem, ordinem ſuum, id enim dictio prn,
quæ hic habetur, ſignificat, conſer. etiam bic
not. in a eW h. loc. ut & infrà num, 17.
h. veiſ.

ac not. in w ian h. loc. ubi tractat. Talm.
Eruvin, fol. 55: a. ad marginem allegatur, con
fer. & Lighttoot. ad Marcit. 8. v. 12. p. 622.
edit. Lipi. it. Bava mezia, ol. 59. b. —
11. Loci iſtius explicationem vide in not. nov
b. loc. confer, & traét. Talm. Eruvin, ol.
74 3.

DEUITERONOMII. CAP. XXXI.

ſuetudinem iuam mutat? forſitäneam ſeminabitis nec illa progerminabit? vel an ſemi-
nabitis triticum & illa producet hordeumꝛ ſicuti igitur iſta (cœlum & terra,) quæ facta
ſunt, non ut mercedem recipiant nec ut damnum ſentiant ſi juſta ſunt. non recipiunt
mercedem, nec, ſi peccant, ullam ſuſtinent poenam; neque mutant conditionem ſuam,
quantò magis vos, qui, ſijuſti fueritis, mercedem recipietis; ſi verò peccaveritis, pœ-
nam incurretis. 17. Verſ. 19. Eligas ergs vitam Ego moneo vos, ut portionem ?vitæ
eligatis, veluti ſi quis dicat filio ſuo: elige tibi partem pulchram in hæreditate mea, ac
conſtituens eum in portione pulchra dicit ei: hæc tibi ſelecta eſt, quapropter dicitur .
Dominus eſt portio prædii mei & poceuli mei, tu ſuſtentas ſortem meam, 1, i. e.
quieſcere feciſti manum meam ſuper ſorte bona, 19. dicens: iſtam accipe tibi.

Car. XXXI..

Erſ. 2. Non poſſum uler eoredi & ingredi] Num debilitatæ erant vires ejus?

1478

lex dicit: non caligavit oculus ejus nec receſſit vigor ejus, 1. quid igitur eſt *

iſtud: non poſſum? (videlicèt:) non ego licentiam habeo, 2. quia ablat a,
eſt mihi poteſtas eaque data eſt joſuæ. Eod. verſ. 2. Ac dominus dixit mihi] Hæc

itaque eſt explicatio (verborum iſtorum:) non poſſum ultrà egredi & ingredi, 3.
quoniam Dominus dixit mihi &c. Eod. verſ. 2. Ego ſum bodiès] Hodiè completi

ſunt dies atque anni mei, hoc die natus ſum & hoc die 4. moriar; alia expoſitio

2. & Sota, fol. 13. 6, it. Kidduſchin, fol. 3 §. a.
X Hebr. NN&& iſta & ſequentia, usque ad:
i, e. hæc itaque eſt explicatio, abſuat à
MStoz. .
2. Id eſt: poteſtas imperandi jam mihi ablata eſt,
ſicuti mox in ſequentibus exponitur, Confer.
quæ ſuprà ad Deuter. c. 16. v. 17. n. 66. nota-
ta ſunt, vide & num. ſequ. 3. ac ſuprà Deuter. c.
1. V. 9. U. 59.
3. Non enim mihi permiſſum eſt, ut Jordanem
tranſeam; ſed Joſuæ data eſt illa facultas, con-

ad vma HNRai. e. eligas ergo vitam, abſunt 4
t0 2.
1 . OConſer. quæ ad Exod. c. 20. v. 2 5. D. 125. 8
ad dict. c. 20. V. 26. n. 13 I. notata ſunt, ubi et
jam exempla argumenti 4 minori ad majus &
vice verſa ſunt adqucta, vide & infra Deuter. c.
32. v. 5 1. n. 269. it. not. ad Eſai. c. 1. v. 3. n.
16. & ad Eſsi. c. 23. V. 4. h. 7. it. ad Jerem. c.
22. n. 14.
467 Conſer. hictract. Talm. Berachot, ol. 55. a.
& Schabbat, ol. 1 3. a. it. Peſachim, f. 49. . &
Kidduſchin, f. 40. a.
19. Sicuti Pſalm. 16. v. 5. habetur. .
19. Id eſt: ſortem bonam mihi aiſignaſti, confer.
Raſchi not., ad dict. Pſalm. 16. v. 5. ubi ferè ea-
dem, quæ hic, notata ſunt, confer. hie tractat.
Talm. Nedarim, ol. 62. a.
1. Sieuti inftà Deuteron. c. 34. V. 7. habetur, con-
ſer. hic hact, Talm. Roſch haſchana, ol, 1 1. a.

7 Hebr. & nmD, hæc & quæ naiinr,

ac Gur Arjeh fol. 22 6. col. 1. fin.

inter alios D. Wagenſeil. Sct. p. 2 80. & p. 3 17.
Conter. & tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 11.
a. ſicuti in not. an ne ad marginem alle-
gatur, de Alexandro Magno etiam refertur,
quòd ille eodem, quo natus eſt, die mortuus ſit,
vide

fer. num. præced. 2. & not. in MaR 'h. loc.

4. Is fuit ſeptimus dies menſis Adar, de quo vide

cr. zAà

e
t verboru
geriptura: ,
Verl6. N.
ris. 6 Verl
Diam tu in⸗
ſnt in (iſt
ille Benei⸗
jurayi eis,
lli parete
9. generati
*G& dedit e
(Moſes) fl
md intermi
Setiptuta) an

Vide Dian. )
koena, Anii⸗
Lncap.
3 Bebn. Nil
PDie, nen
Mta.
ſ. Ve: gude
traditiones et
4, Oleſalen
Gemitiapud I
lepiiun Inn
Obſkmuieifue
ite delenion
Picienr ha 8
deſgetke, goa
6, Conter ic 6
R Dot, in
7. Bpoſti iſe
lenl ſaero ſeip
Pe: cum popul
clo⸗ tlanulit
(pont pertienl
cn erc. antec,
Mlneli not⸗
ltfoitet dü
ui
4. Vice inlr 1

CM. N.

————
)velanſemi⸗
Nnn) quæ fect
non recipiunt
ditionemſnam,
ectayeritihn.
tionem thtpite
feditate mea, ac
propter ieitor:
meatn, , ie⸗
Kcipetbi⸗

Erant Dreseſos!
guic igitur ell
1, goig ablats
Airit mihi] Hxe
edi & ingtedi, 3.
Hodiè completi

t; dia epoſiio
t vel⸗

—.—
uchin, Fo,,e
bentis, dlen0:
SNicano larn

izam mihi planel,
s exponitur, coßler.
17. n. 60. 10 4⸗

S Deulet.6
3. Kigli Del

Amel,ut ſoldanen
gen lafecuſtas, on-

t n noh e

l.l fn⸗ .
nls 4,ge go ñi⸗
.Set. 180. & .) 11.

.Set.
hiſin l
„4 marginemn Ale⸗
iu ſtur,

CAbp. XXXI. oEuTERONOMII. 1479

** verborum illorum:) egredi & ingredi (nempè:) in verbis legis, docet (hic
Scriptura:) quòd abſconditæ fuerint 5. ei (Moſi) traditiones & fontes ſapientiæ.
Verſ. 6. Non deſeret te] Non dabit tibi (Deus) remiſſionem, † ut ab ipſo derelinqua-
ris. 6. Verſ. 7. Tuevim introduces populum iſtum] (Targum Onkeloſi habet:) quo-
niam tu ingredieris cum populo iſto, Moſes dixit Ioſuæ: juxtà ſeniorum, qui tecum

ſunt in (iſta) generatione, ſententiam & conſilium (agas) omnia; aſt Sanctus

ille Benedictus dixit joſuæ: tu enim introduces filios Israêlis interram 7. quam
juravi eis, 8. etiam invitos introduces, nam omnia à te dependebunt, (ſi
illi parere nolint,) accipe baculum & percute corum verticem, unum verbum
9. generationi (iſti ſit;) non verò duo verba. 10. Verſ. 9. Et ſeripfit Moſis
* & dedit eam Poſtquàm illa (lex) tota abſoluta fuit, 11. tradidit eam
(Moſes) filiis tribus ſuæ. Verſ. 10. A fine ſeptem annorum] i. e. Annòè pri-

mô intermiſſionis, 12. (ineunte anné) octavé; 13, ſed cur vocat illum (hic

Scriptura]) annum intermiſſionis? quia hucusque in iſto (anno octavo) exercitus fuit

ſepti-

vide lian. Variar. Hiſtor. l. 2. c. 2 5. idem de
Poëta, Antipatre, Sidonio narrat Valerius Max.
l. 1. cap. 8. Extern. n. 16-
* Hebr. π☚iſtud & ſequentia, usque ad:
5 i. e. non deſeret te, abſunt hic ab utroque
MsSto. .
5. Vel: quòd occluſæ ſive obſtructæ ei fuerint
traditiones, conf. Num. c. 2 5 V. 6. n. 19. & Num.
c. 5 I. V. 2 1. D. 5 2. Vvide & not, in =D S in
Gemara apud D. Wagenſeil. in Sota p. 3 17. ſic
legitur: nan y n ee, i. e. quod
obſtrudi ei fuetint fontes ſapientiæ.
† Sive: deſertionem, relictionem, Hebr. , re⸗
ſpicitur hac explicatione ad verbum 72 i. e.
deleret te, quod hic in rextu ſacio ha betur.
6. Conter. hic Gur Arjeh fol. 226. col. 2. princ.
ac net. in am mov h. loc.
7. Expoſitio iſta nota eſt ex vatia lectiene, nam in
textu ſacro ſcriptum eſt:. &nri, e, venies, nem-
pè: cum populo, ſicuti ver ba illa Syn nè& On-

kelos tranſtulit: ny Sy, ie., cum populo,

(prout particula: &π interdum ſignificat y,

confer, c. antec, 320. v. 3. n. 1.) Gloffa autem

Maſorethica netat, legendum eſſe: Mnn i. e.
introducet, ſcil. populum, confer. hic Baal Har-

3. Vide infrà V 23:, 6. n. 26. & h. 27. confer.

& ]oſu c. 1. v. 6. it. tract, Talm. Sanhedrin, fol.
L. 3.

ſ9. Id eſt 2 unus ſit gubernator, dux rector,

Hebr. M, ſic dictio 1in notis epan new
h. loc. exponitur, ubi etiam tractat. Talm- San-
hedrin l. L. a. ad marginem allegatur.
10. Id eſt: Duo rectores, huc facit proverbium
Hebræum: TTe anen W e h ere
i. e. non poſſunt duo reges ſub una corona re-
gnate, vide quæ ad Geneſ. c. I. v, 16. n. 105.
notata ſunt.

* Hebr. oD N bæc & ſequentia, usque ad?

yav vVN i. e. à fine ſeptem &c. (verſ. 10. J. c.)
abſunt ab utroque MSto.

II. Nempè: à principio Geneſeos usque ad finem

Deuteronomwii, ſie ſcribit Hcbræorum antiqui-
tas, alleg. P. Fag. in not. ad Paraphr. Chald. k.
loc. ac Gur Arieh /ol.2 2 6. col. 2. prige. it, tract.
Talm. Gittin, fol. 59. b.
12. Id eſt: annéô primô poſt annum intermiſſio-
nis, qui eſt annus ocdtavus, quando ſcil. incipit
annus octavus, confer. num. ſequ. 13. h. verſ.
it. tract. Talm. Roſch haſchana gol. 12. 6. & So-
ta, ol. 41. a b. G
13. Sic anα cum D. Wagenſeil, in Sota, p.
67 8. hic vertere volui, confer. P. Fagii not. ad
Paraphr. Chald. h. loc. ac n. præced. 12. b. veri
Aaa aaa aaa .

1480 DEUTERONOMII. CAbP. XXXI.

ſeptimus (annus intermiſſionis) quoad meſſem (anni) ſeptimi, quæ egrediebatur ad
finem 14. ſeptimi (anni.) Verl. I1. Leges hancce legem] Rex legebat à principio:

hæc ſunt verba, 15. ſicuti habetur in tractatu Talmudico: Sota, 16. ſuper ſuggeſtu
17. ligneo, quem fecerant in atrio. 18. Verſ. 12. Viros] Utilli diſcant. Eod. verſ.
12. Mulieres] Ut audiant. Eod. verſ. I2. Et parvalos] Cur venit (hic Scriptura,
ut etiam iſtos memoret? nempè,) ut det mercedem illis, qui eos (parvulos) adducunt.
19. Verſ. 14. Uepræcipiam ei] Ut admoneam 20, eum. Verſ. 16. (Poſt Deos) a-
lienos terræ] i. «. (Poſt deos) gentium terræ. 21. Verſ. 20. Contemptim irritabuxnt
x* me] (Iſtud: X ) ſignificat:) DvDNi. e. & ad iram provocabunt me, ſic
quoque omnis (dictio:) V N ſignificat: Dy i. e. iram. 22. Verſ. 17. Et abſton-
dam faciem meam] Ac ſi ego non viderem eorum anguſtias. 23. Verſ. 29. Canti-
cum iſtud] (Quod incipit:) audite cœli, usque ad: & propitius erit terræ populi ſui.
24. Verſ. 2 1. Et reſpondebit canticum iſtud coràm eo tanquàm teſti] Quèòd teſtifi-
catus ſim 25. contrà illum (populum Iſraeliticum) in iſto (cantico) de omnibus, quæ

ci

1 ¼. Sive: ad exitum, Hebr. NX*àâ7, loci ifttus ex-
plicationem vide in not. 'pa de b. loc.
15. Sic incipit Deuteronomium, confer. hie D.
Wagenſeil. Sot. p. 67 8. ut & not. ad t. Reg.
c. 12. v. 27. num. 3. it. tract. Talm. Chagiga,
Jol. 3. a. 5. & Sota, Jol. 41. a. 6.
16. Hebt. Amdb, eſt is liber ſeptimus partis ſive Se
Qionis tertiæ opetis Talmudici, tractans de
muliere declidante; locus autem, ad quem hie
reſpicitur, habetur in Sota, Ol. 41.s. uii in no
- ad margi em allegatur, vid. & D. Wa-
genſ. Sot. p. 67 8. .
17. Hebr. —r'a à4 Græco 6α, de quo vide D.
Wagenlſ,. Sot. p. 6 8 1. n. 3. & Buxt. Lex. Chald.
PlIl. 29 .
18. Confer. hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
5. loc. ubi plura de ritu ac modo legendi legem
Moſis.
19. Confer. bic Gur Arjeh fol. 226. col. 2. pr.
ac not. in -ori r b. loc. ubi tract. Talm.
Chagiga, fol. 3. a. ad marginem allegatur, vid.
& Sota, Yol. 41. a. b.
30. Vel: ut excitem illum, ut præparem atque
inſtruam illum ac quaſi initiem, id enim verbum:
P, quod hic habetur, ſignificat, confer. Gur
Atrſeh bl. 226. col. 2. med. ac not. in now

t ct. Talm. Moëd katon, fol. 28. a. & Sota,
vyl. 1 3. a. 5.
2 Confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 226. col. 2.
med, ac not. in nom mew b. loc. it. tractat.
Talm. Sanhedrin, fFol. 90.5. & Joma, fol. 5§52. 5,
Hebr. M&N&) iſtud & ſequentia, usque ad:
NNDN i. e. & abſcondam, abſunt hic ab utro-
que MSto.
22. Sive: indignationem, confer. Raſchi not. ad
2. Samuel. c. 12. v. 14. it. tract. Talm. Chagi-
ga, ſol. F. a.
23. Abſconſio faciei hic ſignificat an nn
i e. ablationem providentiæ, fſicuti in not.,
mN ., loc. exponitur, ut ſenſus ſit: nul-
lam eorum curam habebo, quamvis in angu-
ſtiis fuerint conſtiuti, confer dict. tract. Talm.
Chagiga, ol. 5. a. & Cholin, fol. 139.5.
24. Nempè: à principio capitis ſequentis 3 2. us-
que ad verſum: 4 3. ejusdem capitis, confer. hic
tract. Talm. Nedarim, fol. 3 8. 2. & Sanhedrin,
Jol. 2 1. 5.
25. Vele quòd proteſtatus ſim, quòd præmonu-
erim, id enim verbum rα quod hic habetur,
ſignificat, de quo vide Raſchi not. ad Exod. c. 7.
v. 25. n. 29. & ad Exod. c. 2 I. verſ. 29. it. ad
Numer. c. 5. v. 14. n. 54. it. ad Deuter. c. 4. V.

Sbar b. loc. vide & infrà v. 2 3., 5. c. n. 26. it,

2,6. n, 25. & ad Eſai. e. 8. V. 16. n. 37

(A XNX
—
((populo)
minbeorum
fradatoral
a)adicn
poſtom eſk
(Verbumf
Poc. vert.2
in Bava batt
agve bire
hatar intria
nas Ut cong
zi, hec ſolt
condite fuet
nullumektim
contra eot cel
(Moles colun
Pondemr:

—
16. Ne Ilzeli⸗
(guod ombin !
don edemnst
not. do
Eiga l. ſ. 9.
17. Velt promi
, gurh
In Dw .
. l. 4 .s
X „
Nempe: erlo
14. . h. 10
C. e.
denſus ell:
tantur gone
ſri icho ver
Uut fige not,

Hae mim erbe
nler Fin .

: leedr
Duniagen
elenhn or⸗
3 cina
iun, conſer gr

NNNN.

redſebeiit a1
i printihi:
luper ſoggelln
ant. Hoc, ven⸗
olos) adducunt.
. (N Deogha

Npnin irnitahtat

ocabunt me, ſie

.17. Rlt.
Tetl 29. C .
tertt popeli ſni ⸗

]Cod teliſ⸗
leomnibutut
i

—
ſol 1, . dorn,

geh ſal 116,00. .
b loe, it alt.
4& ſoma, ſol. ſut,
eglenlis, bihle e .
,ebſvot nie 3b ulo⸗

1pot, 10
Onlel, Naſchi hot,
alh Taln CHg⸗

cihcat n N
enlic, ſeuti 1 hot,
itur, u enlis ſii gul⸗
bo, quarhfis in nen
nler ic. rack Talen.
olio fol. 139,. 1
apiiz eguenu 31. J
gem capitis *
6. 31.. Haabectic,

odoræmmonu⸗
n, gudape⸗
1 hic habeiun⸗
alcbinot⸗ 13 nuh⸗ 1
6.c. 11. verl. 19, k
6 . Deutee nj,

1, 1 1, 371

Hebræa, confer. hic Berachot, fol. 32. a. & Cha-

ci (populo) fünt eventura. 26. Eod. verſ. 2 I. Non enim oblivioni tradetur ab oreſe-

minis eorum] Ecce iſta ſpes 27. faéta eſt Iſraélitis, fore, ut lex non penits oblivioni

tradatur à ſemine eorum. Verſ. 23. Er præcepit Joſuæ, flio Nun] Kedit (hic Scriptu-
ra) ad id, quod ſuprà * habetur, idque refertur ad Majeſtatem Divinam, ** veluti ex-

Forrumenps verbis illis:) in terram, quam juravi eis. † Verſ. 26. Accipiendo]
(Verbum à hic ejusdem formæ eſt,) ſicuti (verba iſta:) Df, A, P. .
Eod. verſ. 26. Alatere arcæ faderis Domini] Diſſentiunt hac in re ſapientes Iſraelis,
in Bava batra, 29. nonnulli ex eis dicunt: tabula erat foris prominens extrà arcam
atque ibi reponebatur (liber iſte legis;) alii verò dicunt: à latere tabularum repone-
batur intrâ arcam. 30. Verſ. 2 8. Congregate ad me] Non inflàârunt illo die bucci-
nas, ut congregarent cœtum (Iſtaeliticum,) veluti dicitur (in illo loco:) fac tibi &c.
31. nec Joſua imperium in illos (Iſraeêlitas) exercuit, etiam ipſo (Moſe) vivente re-
conditæ fuerunt(tubæ) anté dicm mortis us, ut verum reddatur id, quod dicitur:
nullum eſt imperium in die mortis. 327. Eod. verſ. 28. Ert in eſtimonium adducam
contrà eos cælum & terram] Quòd ſi dixeris: ecce jam ſuprà in teſtimonium vocavit

(Moſes cœlum & terram, dum dixit:) teſtes invoco contràâ vos hodiè &c. 33. (ſed re-

ſpondetur: Moſes) ibi allocutus eſt Iſraelitas; * aſt cœlum & terram (ibi) non allo-

n. 19, & ad Deuteron, « 27. v. 1. num 1. no-
tata ſunt, it. tract. Talm. Gittin, fol. 60. a.
& Bava hatra, fol. 14. a. & fol. 15. a. it. Mena-
chot, l. 30. . “
29. Hebr. αa Nnai, e, janua ſive porta poſterior,
ſic inſcribitur liber tertius partis ſive Sectionis
quartæ operis Talmudici, agens de ſocietate in
commerciis &c. confer. Bava batra, fol. 14. a. 5.
30. Scil. fœderis, confer. hic Junii ac Tremelii
notæ, ubi alia habetur expoſitio, quàm quæ hic
4 Commentatore noſtro adducitur, vide & Dan.
Huetii Demonſtr. Evang. Propoſ. 4. c. 14. n. 2.
p. 542. & ſeq. edit. Lipſ.
31. Sicuti Numer. cap. 10. v. 2. habetur, conſer.
not. in nam Db, loc.
32. Vel: nemo dominatur ſive imperat tempore
mortis, ſicuti Eccleſ, c. 8. v. 7. habetur, ſenſus
eſt: — n n een eee en e
r .h i. e. imperium, quod quis omni tem-
pore vitæ ſuæ exercuit, non exercetur tempore
mortis ejus, ſic in not. a τ Nα h. loc. expa-

26. Ne Iſiaelitæ dicere poſſint, ſi noviſſemus, †
quòd ompnia mala iſta nobis fuiſſent eventura,
non eſſemus transgreiſm præcepta Divina, ſic in
not. dpoN r“*h. loc. exponitur, ubi vide ſis

Liga fol. . 2 *½%
27. Vel: promiſſum factum eſt, id enim dictio
Srman, quæ hic hahetur, ſigni ſicat, confer. not.
in nen h. loc. it. tract. Talm. Eruvin,
fol. 54. b. & Schabbat, ol. 13 8.6.
* Nempè: verſu 7. h. c. ubi vide not. n g., conſ. & v.
14. h. 0. n. 20. it. tract. Talm. Sanhedrin, f. 8. a-
X Senſus eſt: quòd verba, quæ hie habentur, re-
ferantur non ad Moſen, ſed ad Deum, ſieuti &
ſuprà dicto verſu 7. h. c. illa ad Deum telerun-
tur, vide not, ibid. n. 3, & Gur Arjeh fol. 226.
col. z. med, ac not. in am rNh. loc. it, Sign.
† Hæc enim verba non conveniunt Moſi, ſed Deo,
onfſer. Sign. præc. *—½
2 g. Id eſt: recordando, obſervando, eundo, ver-
bum itaque rhp hic eſt ν ανα n dee nitur.
i. e. empus præſens ſignificat, non verò impe- 33. Prout c. antec. 30. V. 19.⸗ habetur.
rativum, ſic in not. π in h. loc. exponi- * Heb. 7 vn r hæe & ſequentia, usque ade
tur, confer. quæ ſuprà ad Deuteron c. 9. V. 21.

1482 DEUITERONOMII. CAFP. KXKXKII.

me zt, ut dicat: i li &c. “ Verf. 29. Peſt mortem
tus eſt; nunc autem venit, ut dicat: audite 6&α .
unse corrumpendo torrumpeti] Ecce verô. † omnibus diebus Joſuæ non cor-
Sin (Iſralitæ,) dicitur enim: & ſervivit populus (Iſraxlitieus) Domino cunctis
dicbus ſolu, 3 5, hinc (concludunt Rabbini,) quòd diſcipulus doctoris ei perinde
Qiletus ſi, atque ipſius corpus, (nam) omni tempore, 3⁶. quo vixit Joſua, viſum fu-
Moſi, ac ſi ipſe (Moſes) viveret. 37.

CAT. XXXII.

teſtes in re, quòd ego ita dixerim * eis, (nempè,) quòd vos relle⸗ futuri ſitis,
1, ſic etiam (ſequitur hic:) Eod. verl. 1. Et rda terra] Se3 cur Nar
ilos (Iſraelitas) in teſtimonium vocavit cœlum & eram! (nimirùm) lnit. . Ke:
ego ſum caro & ſanguis, cras ego moriar, ſi dixerint Iirael itæ, nan recepimu en ns⸗
ſoœdus, quisnam veniet, ut illos mendacii arguat? ideircò in tet imonium contr c
yYocavit (Moſes) cœlum & terram * (nempè) tales teſtes, gei enmanent perpe u
& in ſempiternum, , ut, ſi juſti ſint (Iſraelitæ,]) veniant te eeli i) ac gen⸗ e Der.
cedem ſuam, vitis dabit fructum ſuum & terra dabit proventum . num cœ gne a un⸗
gorem ſuum; ſi verò peccaverint (Ifraelitæ, tunc) erit manus illorum in eo .
cos primùm 3. ac cohibebit ſe cœlum, ne deſcendat pluvia nee terra it proven-
tum ſuum ac poſteà peribitis citò 4. per manus gentium. Verſ. 2. Seillet, gren
pluvia, doctrina mea] Hoc eſt teſtimonium, quod vos, (coœlum ac terra,) teſtabimini,

Erſ. 1 Audite cæl] Quòd ego teſter per illos eontrà Iſraẽlitas atque vos ſitis

d ràm vobis uam dedi Iſraelitis, quæ (dat) vitam mundo, vel-
quòd ego dico coràm vobis legem, ꝗ quæ (dat) .
. 5 i icbus &c. Gurg Arjieh Fol. 226, col. 2. fin. ac not.] in
- ie ,: verò omnibus diebu en loc. i. not. 24 linun 1 ee. j 4.
jenti v. pRi ti L 10. 6, med. vid.
ienti ver Ris ſequentis 32 habetur. p. 2. p. 40. a. princ. ac p. 2 10. . .
Picbe er in koguer 48to pro eo legitur: Jalkut Part. 1. ol. 3 04. col. 1. med. & col. 2.
„. * ⸗ . . .
. e. omni bus &c.) med. .
33. Veic Lge e 14. id d babetur. *X Hebr. † D, abſunt iſta hicab utroque
. hie Gur Arj I. 226. col. 2. cirt; MsSto. .
34 K ater die⸗ Kar elengi loc. 2. Confer. cap. antec. 30. verſ. 19. n⸗ 13. & Fagii
6 „

eò hic dicie Scriptura: rN TN i. e. not. ad Paraphr. Chald. , loc.
77 wonen wea, cun ieere debuiſſet N 3. Reſpicitur hic ad id, quod ſuprà Deuter. e. 17.
Ber ryn i. e: poſt mortem Jofuæ, ſic in not, v. 7, habetur. m. lah
„e , loc, cxponitur. 4. Sicuti ſupra Deut. e. 11. v. 17. habetur, confer-
* Hebr. TmE Pur, iſta & ſequentia, usque ad: Gar Arjeh Jol. 225. col. 2. fin. ac not. in mau
tm i. e. & audiat (terza) abſunt hic 4 Möto nan b. loc. in MSto z. poſt: n i. e. cito,
. additur: & 77i. e. de terta, uii Deuter, dict,
1. Confer. hic Raſchi not. ad Eſai é. I. Velſ. 2,8&] c. 11,v. 17⸗habetus,

CN W

r—
pi Pluri⸗

am, loc
gvelecciß
5Wie.
guoniatn
iter faciun
vis de
tus /1
guemadmo
gis geſcere
O˙)
vOcetr )
latur aren,
hetbetie,
Mrha] Ca
JVV. 13.
eat (meiden
eſt: guando
” tecordabe
nomini ejus

—
In uuoge
ſillatio, (oñ
7.6,
1, Vide bſalm.
ſen bie alhor
col a it, 6
Kiebti 11 ſegu

Aſttornemi

nunn expon
lteiterpren
datn, .
„ Ve upent .
vo die ade
dord
e Ne: euker
bio habern,
II, Kre: haber
lu kideni 9

CA.XMNI.

—— —

19. Piß morten
loluæ non col-
Donmino cundis
Goris ii erind⸗

polua, Momfi⸗

tas atgue ſo lin
teltes fututi liit
4] Sedeut contt
tecepimas nnno
onium contia eos
mmanentpelſetnd
)ee dent eig mer⸗
n celigot tabunt
um teſtum contt
ten Gabit ioren⸗
1. Rilet, tangkin
tetta,) teebicnin,
itam mnuindo, el⸗
i

lunti⸗ bicbuttogee

Vetl. 19,1 13. i

4
liaden ,,

11 17. ulam nie
eN. 1
. 17. . z 1, alon

*
7

17
lienmnienß

CAF. XXXII. DEUTERONOMII. 1483

uti pluvia iſta, quæ ſdat) viiam mundo, quemadmodùm ccli ſtillant rorem ac pluvi=
am. Eod. verſ. 2. Seillet] (Verbum:) ſignificat ) O) † i. e. ſtillet, ſic que-
que (accipitur in illo loco:) )di. e. ſtillant pinguedinem, 5. item (in illo loco:)
D i. e. ſtillabunt rorem. 6. Eod. verſ. 2. Fluat, ut ros] In quo omnes lætantura
quoniam pluvia (interdum) moleſtiam affert hominibus, nempè illis, qui
iter faciunt, ut & ei, cujus ciſterna vino plena eſt. 7. Eod. verſ. 2. Lanquàm
pluvis 8. tenues) (Didio υπ) ſignificat (hic idem, atque in illo loco:) ven-
tus i, e., turbinis, juxtà Targum ejus (iſta eſt explicatio:) ſicuti venti pluviæ,
quemadmodùm venti illi corroborant herbas easque ereſcere faciunt; ita & verba le-
gis creſcere faciunt 9. eos, qui illa diſcunt. Eod. verſ. 2. Et quaſi ſtille] (Vox
ſignificat:) Q) O i. c. ſtillas pluviæ, videtur mihi, quòd illa (ſtilla) ideò
vocetur Q) quia jaculatur, tanquàm ſagitta, veluti dicitur: ) i. e. qui jacu-
latur arcu, 10o. Eod. verſ. 2. Gramen] (Dictio: N☛ notat linguâ Gallica:)
herberie, 11,. i. e. tegumentum terræ, quæ viriditate obducta eſt. 12. Eod. verſ. 2.
Herba] Caulis unus vocatur 2 “ id eſt: herba & unaquæque ſpecies per ſe dicitur
2v. 13. Verſ. 4. Quia nomen Domini t invocabo] Ecce (partieula:) fignifi-
cat (hic idem. ac:) N âàâ i. e. quando, 14. veluti (accipitur in illo loco:) id
eſt: quando venietis in terram, 15. (ſenſus itaque hujus loci erit:) quando invocabo
& recordabor nomen Domini, vos afferte magnitudinem Deo noſtro ac benedicite
nomini ejus, hinc dicunt (Rabbini,) quòd reſpondere debeant (Israelitæ:) benedi-
Aaa aaa aaa 3 ctum

ſter ad Genel, c. I. Vv. 1 I. vocat Gallice: herba-

†T in utroque MSto pro eo legitur: — Sa i, e.

ſtillatio, confer. hic tractat. Talm. Taanit, ſol.
7. 2. 5.
7J. Vide Pſalm. 6y5. v. 12. ibique Raſchi not. con-
fer. hie Jalkut Part. 1. Ol. 30 5. col. 3. circa fin.
& col. 4. it. fol. 306. col. 1. prine.
6. Sicuti e., ſequ. 33. v. 2 8⸗habetur.
7. Afſt ros nemini moleſtiam affert, confer. not. in
oT r bh. loc, ubi Siphre ad marginem al
legatur.
2 Sive: imbres tenues, ſic vocem rpyv com-
muniter exponunt, Commentator tamen noſter
aliter interpretatur, confer. hic tradt. Talm. Ba va
batra, fol. 2 5. 2.
9, Vel: augent ſive alunt, id enim Hebr. pnn,
quod hic habetur, ſignificat, confer., not. in
doI P ubi Siphre ad marginem allegatur.
Je. Vel: jaculator, areitenens, icmi Geneſ. c, 2 1.
V 2 0. habetur.

11. Sive: herberis, ſie N hie reddere poſſis,
Kal, herberia o verdaggio, Commeniator no-

ge vel hecbace, wNaX, vide n. Se. ibid. in
.
MSto 2, habetur: Yva quod exprimere poſ-
ſis: herbace, .
12. Vide Gedeſ. dict. c. I. v. 11. num. 79. 80. &
92. confer. & not. in ponm r h. loe.
13. Confer. quæ ad Geneſ. dict. c. 1. v. 11. n. 92.
notata ſunt.
† Confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 2 1. a. &
fJol. 4 7. a- it. Joma, fol. 37,a.
14. Nam particula illa non poterit hie exponi,
quòd ſit Syp Dyrn i, e, quod rationem indi-
cet, ideò non poterit ita exponi, ut ſignifie et hic:
quia, ſed: quando, ſic in notis 'pen r' h.,
loc. confer. infrà v. 3 6⸗ h. cap. n. 194.
15. Vide Levit. «, 2 3. V. 10. & Levit. c, 2 5. v. 2*
confer. & Exod. c. 2 3. v. 5.e num. 32. ac,not. in
oN — h. loc. vide & infrà dict. verſ. 36, H.
cap, n. 185. ac Jalkut Part, 1. COh. 306, c01. 1*

circà fin.

1484

DEUTERONOMII.

CAb. XXXII.

Aum ſit nomen gloriæ regni ejus 16. poſt benedictionem, (quæ dicta fuit) in San-

Gtuario, * Verſ. 4. Rubes z perfectum eſt
(tamen,) quando ille inferet pœnam iis,
repentè punit; 17. ſed cum judicio, *

verſ. 4. Dius fideli] Ut rependat juſtis juſta eorum opera in ſeculo futuro ac hcèt

opus ejus] Quamvis ille (Deus) ſit fortis;
qui transgrediuntur voluntatem ejus, non
quia perfectum eſt opus ejus. 18. Eod.

ille differat iltorum retributionem; (tamen) tandem vera efficiet verba ſua. 19. Eod.
verf. 4. Et expers iviquitatis] Etiam improbis (Deus) wercedem rependit juſtitiæ eo-
rum ꝛ20, in hoc mundo. Eod. verſ. 4. Juſtus 21. & rectus eſt] Omnes juſtum præ-

dicant ſuper ſe judicium ejus (Dei,) atque

ita convenit & rectum eſt eis, (nimirum)

juſtus eſt ex ore hominum 22, atque rectum & conveniens eſt, ut illum prædicent
juſtum. Verſ. 5. (Corrapit ei &c.] Juxtà Targum ejus (interpreratio eſt:) corrupe-

runt ſibi, non ei. 23. Eod. verſ. 5. Eilii qqus, macula eéorum] i. e. Filii ejus (Dei)

—

fue-

16. Conter. hie librum rituslem Precum Judai-
carum, Buxtorf. in Lex. Chald. fol. 114. ex
Talmud. Hierofol. Taanit c. 2. Fol. 6 5. 4. ad-
duci, quod Judæi non reſponderint: Amen,
in domo Sanctuarii; ſed dixerint: benedictus
ſit Deus gloriæ, regnum ejus in ſeculum & ſem-
piternum, unde autem habemus, quòd non re
ſponderint: Amen, in Sanctuario? ex eo, quòd
dicum eſt: benedicite Domino, Deo veſtro, à
ſeculo usque in ſeculum, Nehem. c. 9. v. F. &c.
alibi: in domo Sancuarii non reſpondebant:
Amen, quia pronunciabant nomen Dei ſecun
Am Scripturam ſuam &c. conf. not, ad librum
Prec. Jud. Part. 2. p. 237. a. med. & p. 2,60. 6
fin. vide & Gur Arſeh fol. 226. col. 3. prine. ac

not. in a , ubitractat. Talm. Taanit,

fol. 16. ad marginem allegatur, confer. & D.

Wagenſ. Sota p. 379. n. 3. ubi diſquiritur, an

Amen ſit jurisjurandi formula.

. Hebr. weav, in MSto z. poſteà adduntur iſta:
ðð/
m e e ne n een ennn
PyDv in breen annnn i. e,. Quia
nomen Domini invocabo] Explicatie ejus eſt:

quoniam in nomine Domini dico verba iſta, ideò
aflerte magnitudinem Deo noſtro & animum

veſtrum advertite ad omnia dicta, ſie expoſuit
Joſephus, filius R. Simeonis, de hoc vid. not.
ad Numer. c. 1 8. V. 30. Sign. * it. infrà ad v. 42.

b. cap. Sign. * .

M. Confer. quæ ſuptà ad- Deuter. c. 2. V. 272 n ,.

55. notata funt.
** Hebr. Poa bi , abfunt iſtâ hic ab utroque
MSto, ſed minus rectè. .
18. Vide hie Gur Arjch fol. 226. col. 3. princ.
ac not. in an ne H. loc. it. Jalkut Part. I.
fol. 306. col. 2. med. & tract. Talm. Bava ka-
ma, fol. 5. a. & Avoda Sara, fol. 1 g. a.
19. Loci iſtius explicationem vide in notis
P PW h, loc. confer. & tract. Talm. Taa-
nit, fol. 11. a.
20. Vel: juſtis eorum operibus, quæ fortè fere-
runt, confer. Gur Arjeh ol. 226. col. 3. prine,
& not. in naf u h. loc. it. Taanit, dict. ol.
IIL. 2.
11. Ex mente Commentatoris noſtri vertendum
eſſet: juſtum & rectum eſt, nempè, ut omnes
juſtum pronuncient judicium ejus, Dei ſcil. con-
fer, num. ſequ. 22.
P2 2. Nempè, ut juſtum dicant eſſe Deum, ſic et-
iam in Gur Arjeh fol. 2 26. col. 3, med. expo-
nitur, nimirum 1τ n& een eee een n
i. e. rectum eſt, ut omnes juſtum pronuncient
judicium ejus, confer. not, in ham reow b.
loc. & num. præced. 21.
23. Scilicét: Deo, id eſt.: ſeipſos perdiderunt,
non Deum, ſibi potius, quàm Deo nocuerunt,
fic P. Fagius in notis ad Paraphr. Chald. h. loc.
cui etiam conſentit autor notarum in bman ne
h. loc. confer. & Junii ac Tremellii not. h loc-
in MSto I. poſt verba;: 7 & n en i.
2. (Ok⸗

CAL XXS

—
Werant;
yer ipſius
gniſtcat)
(0:) & te
16. gud
Perl. ſ. R.
flumm iſtud,
11. n
.5
(Habeturen
leltiamn crea
men)vobis
blitiſunt eju
qux futura ſu
lelicere. B
Vit zo0, te,

n e e
e, cormuperun
N
ſe (rigian
Polustueat
ejus, icinuren
2. F. 7.) no⸗
10 krod, allee
4.3 1 V. len
Hebr. di
Omm ie fli
¹ MSo 1.
44 liek: macnl
Dei, ſie guoce
ePonitur, cont
ee .
2 . Kem Miche
16. Fie Gidionen
ien conter hon
Iia hie erpfimno
N 1
MSto⸗ 2.
17. Rdicionen
Hreio, un den
nidus, un

—
Nes) ſit fortis
katstn ejus, non

us. . Eod,

üturo theet

4lus. 19, kol.
endirjultiüin eo⸗
nnesjuſtumpre⸗
keis, (itniruin)
llum preicent
Eili ejus (De)
Le.
Dtkien ueie.
116, co 3. figk⸗
ot. it. alkut Lalt.l
1ad, Talm, Bare lr.

gemn dide in nols

,& neck, Talm. Laa-

dus, gurſone ſere⸗
01.216, 0) 0iin⸗
it, Taanin Cicl 0l,.

oris nolii Fettendum
4, nenpe, omnes
iamnejusDei ſcil con

G lor.
hmnßme Ctid

1
noumin n
Ttemelit ri .
n N ar⸗

275. Sicuti Michæ c 3. v. 9. habetur.

XXII. DEUTERONOMII. 1485

fuerunt; ſed corruptio, quàâ ipſi ſefe corruperunt, eſtillorum macula. Eod. verl 5.

Elii éjus, macula eorum] Macula iſta eorum (nempè) filiorum ejus (Dei) fuit; non
weròô ipſius (Dei) macula. 24. Eod. verſ. 5. Generatio perverſa] (Dictio VPy ſi-
gniſicat) P̈& dpivi. e. obliquum & perverſum, veluti (accipitur in illo lo-
co:) & rectum ½Pν i. e. pervertunt 25, ac linguà Miſchnæ (dicitur de) muſtela,

