cat poniturque pro a vel — n i. e. crea-†
tio, confer. ſuprà n. 14. h. verſ. & not. in mo
pan h. loc. abſunt a. verba iſta ueNa Wn

NRa in MSto Erffart. I.

pturæ textu elliptica ſit locutio; ſed huic obje-
Ctioni poſteà reſpon detur, vide n. 3 3. h. verſ. in
additionibus quoque ad Michlol Jophi addduci.
tur, nonnullos exiſtimare, ellipſin hic eſſe ac vo-
cem a ine. tempus, bic deeſſe, ut ſenſus hujus
textus ſit: in principio temporis, conf. not. in
R eD h. doc.

(21.) Vel: principio locutus eſt Dominus per Ho- (27.) Vel: quæ ſunt elliptica, exempla iſtius elli-

ſeam, uti Hoſ. c. I. v. 2. habetur, ubi in Vulgata
verſione eſt: principium loquendi Domino in
Oſee, confer. R. Salomo ad Hoſe- dict. c. 1. w. && ad Genel. c. 39. w. 14. n. 17. & ad Exod. c. 3
2. ubi ille perinde, atque hoc loco, verba iſta: „. 32n. A04. & ad Numer. c. 14. w. 4 732.
A Hn exponit: haws Q'nn i. e. initium & ad c. 24. V. 14: it. ad Eſther. c. I. v. 8 n 32
locutionis ſive ſermonis, confer. ibid. n. 16. & it. ad Hoſe. c. 13. v. 9. n. 10. it. ad mieh . 94
not. in honm mnem h. loc. v. 3. Sign. c. 30

(23.) Sieuti Hoſe, alleg. cap. 1. verſ. 2. habetur; „„ Sie; 1 9 4
cœterum, verba iſta: nomm -pin, 1. e. ac ſi (29.) Sicuti Hiob. cap. 3. Verſ. 10. habetur.

pticæ locutionis vide in notis Commentatoris
noſtri ad Geneſ. c. 4. v. 1 5. & c. 9. v. 6. n. 16.

diceret: uonm &c. uſque ad: ya i. e. per
Hoſeam, abſunt à MSto Erffurt. I.
(24.) Videlicet: cœlum & terra, de quibus ſupra
dictum eſt, vide num. 1 5. h verſ. habetur autem

(29) Prout Eſai. cap. S. V. 5. habetur, ubi autor
FValgatæ transtulit: auferetur fortitudo Dama-
fei, imperſonali uſus ſermone.
(30.) Vide Amos cap. 6. Verſ. 12. confer. & not-

hic objectio, cui infrà h. v. I. n. 3 3. reſpondetur.

in ααπ r h. loc. .

4 ———N

GENESEOSI

— . CAPF. J.
illo loco:) annuncians à principio finem, (3 1.) nec exponit (ibi Scriptura,) quisnam
annunciet ab exordio rei noviſſimam rem, ſi (3 2.) ita (ſentis,) miror te, (33.) nam
præceſſerunt aquæ, ecee enim ſcriptum eſt: & Spiritus Dei ferebatur ſuper facies a-
quarum, (34.) & hactenùs non declaravit Scriptura ordinem eorum, quæ præceſſe-
runt & quæ ſecuta ſunt, quando aquæ (fuerunt creatæ,) ecce didiciſti, quòd (aquæ)
priores fuerint, (3 5.) quàm terra, prætereà etiam (diſcis,) quòd cœli ex igne & aqua
(36.) creati ſint, quamobrem non docet (hic) Scriptura omninò ordinem eorum,
quæ priora & quæ poſteriora fuerint. Eod. verſ. I. Creavit (37.) Deu] (Dictio

&& i. e. Deus hic habetur,) nec dicitur: creavit — Ti. e. Dominus, (38.)

nmnnnn

quia

(31.) Seu: poſiremum, vide Eſai. c. 46, V. 10. u-
bi Vulgata Latina habet: annuncians ab exor-
dio noviſſimum. 4
(32.) Id eſt: ſi hæc tua eſt ſententia & explicatio
hujus loci Scripturæ, nam hactenus verba obje
Ctionem moventis à Commentatore noſtro ad-
ducta ſunt, eonfer. num. ſeq. 3 3.
(3 3.) Vel: admiratio tui me capit, te ſcil. ita ſen-

tire; habetur autem hic reſponſio ad objectio-

nem, de qua hactenus dictum fuit, confer. ſupra
n. 24. & n. 2 6. h. verſ. vide & not. in on nd
h. loc. in noſtro exemplari hic habetur: 'n
Txy öy i. e. miror te, in MSto Erffurt. 1. legi⸗=
tur dae y nr i. e. miror rem iſtam.
[34.) Uti verſu ſeq 2. h. cap. habetur, confer, &
nic not. in nτ hö u h. loc. coœterum verba
iſta: ραν.b ie d i. e. & ſpiritus Dei, ab-
ſunt à MSto Erffurt. 1.
5.) Vide hic præ aliis Lud. Cappelli notas, u-
bi ille putat, verba iſta: in principio creavit Deus
cœlum & terram, accipienda eſſe, tanquam ρο=
Xnzrikas dicta & exiſtimat pro nu legen-
dum eſſe: , extritô , ne ſcilicet totus ere-
ationis ordo conturbetur, ſenſum itaque eſſe,
Deum primò omnium creaſſe aquam & terram,
ex quibus, tanquam ex materia, omnia viſibilia
& corporea ipſe eduxerit & efformarit &c. Sed
cùm in omnibus codicibus Hebraicis hic con-
flans lectio vocis νν reperiatur, à qua non
erit recedendum, ideò huic Cappellianæ expoſi-
tioni præterenda videtur Commentatoris noſtri
ſententia, quã ſtatuit, quòd hic tempus ſive ordo
rerum creatarum intextu Sacro non habeatur, vi-
de & not. in a W h. loc.

(36.) Commentator noſter aliique Rabbini dictio-
nem 'pv ex V&X i. e. igne & 'n i. e. aqua,
compoſitam putant, confer. infrà v. 8. h. cap. n.
70. & Raſchi not. ad Hiob. c. 2 5. v. 2. it. not.
ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 75. a. princ. &
p. 110. b. med. .
(37.) Judæorum magiſtri tradunt, quod verba il-
la: dn oν†¹αμι per Gematriam ſignificent:
Sp e —nn i. e. in lege (vel propter
legem Deus) formavit duo ſecula, videlicèt iſtud
& futurum ſeculum, uti in notis ad librum Prec.
Jud. part. 2. p. 3 8. b. med. editionis Amſteloda-
menſis habetur, iidem tradunt quod
HNTNN i. e. per revolutionem ſive commixtio-
nem literarum Deus creaverit mundum prout in
notis ad dict. librum Prec. Jud. part. 2. p. 69. b.
princ. legitur, confer. not. ad alleg. librum Prec.
Jud. part. I. p. 2 5. b. med. & part. 2. p. 2 10. 2.
princ. vide & Exod. c. 3 8. v. 22. n. 1 8. ac Jal-
kut Part. 1. fol. 2. col. I. princ.
(38.) Ratio à Commentatore noſtro hic adducitur,
cur nomen ' &α non verò —απ hic uſurpa-
tum ſit, nempe, quia illud ſit nomen judicii ſeu
juſtitiæ; iſtud verò miſericordiæ, confer. Raſch
not. ad Geneſ. cap. ſeq. 2. v. 5. n. 29. & ad Ge-
nelſ. c. 8. V. 1. n. I. it. ad Exod. c. 6. v. 2. n. 7.
it. ad Exod. c. 15. v. 3. n. 5 8. & ad Exod. c. 20.
V. I. it. ad Exod. c. 34. V. 6. & ad Numer. c. 15.
v. 41. & ad Numer. c. 22. v. 22. n. 6 8. it. ad
Deuteron. c. 3. v. 24. vide & num. ſeq. 39. &£
40. ac not. in non ov h. loc. it. Buxtorf.

Dictionar. Hebr. voc. X“, & not. ad Genel. c.

27. V. 2 § Sign. SNN

(A.. !
—
nia ab

ſel vidit
dum mi
guo le
Verl.2.
dum ali
NE
Celolatio
(eran!, ſa
bat inser

—
(39) Rebti
ſejuſtiti⸗
Alibrun
Aneh fol
h, loc, it
Not. ad H
(40) Hied
lucieii ler
uddus p⸗
Conler. R
10 Elai. e.
igeh vert
(A1.) Uuin
in orn
cah. 14. e
11. 001. 1.
(*) Hebr.
habet:
(42.) Ke:
Aliguanz
Sign.* in
110. 2,Pfi
lan labet
Tetihkndis
r; Pau
tellar t
A1 e. W
Goſimul l
tiomundi
Jophi h /
11 col. 1.2

alipoct⸗

CMM. .
—
5 Juüsnam
3) um
er kaies 4.
Precelle⸗
1d (que)
Gie Kagi
emn eotum
(dicti⸗
unns, (39)
quia
—
Uebbini dictio⸗
h ie. agu,
. . h. cap. IE
.N. 1 it. not
6.a Mige⸗

guocd velba il⸗
n ſigniftent:
e(vel propter
jidelicetillud
librum brec.
is Amſtelod⸗
guo mn
e commictio⸗
ndam prontin
At, 1, ebgeb⸗
grlibrutn Nrec.
t. 1.. 210:3.

n. Rr ſll.

hbicaducitut,
Nd hie ulurpe⸗
wen udieii ſen
conlet Naſchi
19.⁸ c Ge⸗
c.6, N 2. e /
14 Ez0d, c,20.
Numer, c.I)⸗
, h. it
num ſeg 39.
be t. Pintof
8 Gnne6

CAb. I. GENESEOS. 5

quia ab initio cogitaverat Deus creare illum (mundum) per modum judicii; (39.)
ſed vidit, quòd mundus non eſſet ſubſtiturus, quo circà præpoſuit (ſive prævertit) mo-
dum miſericordiæ eumque conjunxit modo judicii & hoc eſt, quod ſcribitur: in die,
quo fecit DDN i. e. Dominus Deus, (40.) terram atque cœlum. (41.)
Verſ. 2. Iaanis & vacua] (Dictio:) ſignificat admirationem (*) & ſtuporem,
dum aliquis miratur & obſtupeſcit propter inanitatem, (42.) quæ eſt in illa (re,)
(ſignificat) eſtourdiſſon (43.) linguâ vernaculà (44)) ◻ notat inanitatem &
deſolationem. (*) Eod. verſ. 2. Super facies abyſi] i.e. Super facies aquarum, quæ

N .

(erant) ſuper terram. (**) Eod. verſ. 2. Et Wiritus Deiferebatur] Thronus gloriæ ſta-

bat in aere & cubabat (ꝗ .) ſuper facies aquarum in Spiritu oris ſancti illius Benedicti &

A 3 in

(39.) Hebr. α mena i. e. in menſura judicii ſi-
ve juſtitiæ, confer. Geneſ. c. 6. v. 6. n. 32. & not.
ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 9 8. a. fin. & Gur
Arjeh fol. 2. col. 4. med. ac net. in nom
h. loc. it. Buxtorf. Lex. Chald. fol. 1171. it.
not. ad Hoſe. c. 6. v. 4. n. 4.
(40.) Hie duo illa Dei nomina, nempe: nomen
judicii ſeu juſtitiæ & nomen miſericordiæ, de
quibus paulò antè dictum eſt, conjunguntur,
confer. Raſchi not. ad Levit. c. 1 8. v. 2. n⸗ 4. &
ad Eſai. c. 42. V. 5. vide & num. præced. 3 8. &
3 9. h. verſ.
(41.) Uti infrà Geneſ. c. 2. v. 4. habetur, vide not.
in pan new h, loc. confer. & not. ad Holſe.
cap. 14. verſ. 2. num. 4. & 5. it. Chagiga, fol.
1I2. cOl. 1. & 2.
(*) Hebr. nn, ſic in noſtro exemplari, Erffurt. I.
habet: WM i. e. inane.
(42.) Sive: vaſtitatem & deſolationem, quæ eſt in
aliqua regione ſeu provincia, confer. paulò poſt
Sign.* in notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p.
210. a. princ. ſcribitur, quòd iſit res, quæ nul-

lam habet formam; ſed quæ omnibus formis

recipiendis apta ſit, Græcè 3. e. An, mate
ria; Ma autem ſit forma ſive res, eui vis ac po-
teſtas adſit induendi ſeu veſtiendi hpe hve
Xνi e. materiam formàâ ae figurà, quæ, quan-
do ſimul fuerunt unita voluntate Divinã, crea-
tio mundi inde ſit facta, eadem etiam in Michlol
Jophi h. loc. adducuntur, confer. Chagiga, fol.
12. col. I. & 2. It. Tamid. fol. 3 2. col. I.

(43.) Sic reddo hic PerNDON, Latinè: ſtupor,

dimento, D. Scherzerus in notis ad hunc locum
Lit. d. Putat, hic eſſe πααaας * Pro eνπ N
legendum eſſe: Puna X i. e., eſtonnaiſon,
(prout ipſe reddit;) ſed nulla eſt dictio Gallica
iſtius terminationis, Galli enim ſtuporem non
appellant eſtonnaiſon; ſed eſtonnemhent, confer.
Raſchi not. ad Exod. c. 14. v. 24. n. 76. & ad
Deuter. c. 2 8. v. 2 . n. 3 5. it. ad Obad. c. I. V.
I6. num. 19. & ad Jerem. cap. 2 3. V. 32. n. 24.
it. ad Pſalm. 3 8. v. 7. n. 24.
(44.) Id eſt: Gallicâ, nam R. Salomo Jarchi fuie
natione Gallus, patrià Trecenſis, confer. Eſai. c.
33. V. 19. ubi idem Commentator noſter nota-
vit, populos y eos omnes appellari, qui non lo-
quuntur linguàâ Sanctà ſive Hebræâ.
(*) Sive: vaſtitatem, Hebr. (quamvis dictio
iſta propriè ſit Chaldaica,) alius codex habet 2
Rv per Aleph in fine, prout in notis Raſchia-
nis editionis "ar nou hic uncinulis incluſum
reperitur, ubi vide ſis etiam notas, MStum Erf-
furt. 1. habet i. e. deſolatio, res eadem eft;
in editione Berolinenſi poſt: ) addita eſt hæc

abbreviatura uncinulis incluſa: de& i. e. DE
N& r& alii libri id non habent.
XX) Goaſen. hic Tract. Talm. Chagiga, fol. 12.
col. 1.
(4 5½.) Vel: Commoyvebat, expandebat ſeſe, Hebr.
An, de quo verbo confer. Raſchi, not. ad Deu⸗
ter. c. 32. V. I1. & ad Jerem. c. 23. v. 9. ubi ex⸗
ponitur Gallicè: trembler i. e, tremere, vide &
nor. ad librum Prec. Jud. part. I. p. 19. b. princ.
& part. 2. p. 22 8. b. princ, confer. & num. ſeq.

Galli hodiè dieunt: egourdiſſement, Itali; ſtor-

47

6 GENESEOS. CAP. L.

in verbo ejus, (46.) ſicuti columba, quæ expandit ſe (47)) ſuper nidum, (gerbum
Ar: notat:) accouver, (48) linguâà vernaculà. Verſ. 4. Et vidit Deusluceun, quöd
cet bona ac diviſit] Etiam in hoctextu) opus habemus verbis expoſitionis myſti⸗
cæ, (49.) vidit (nimirùm Deus,) quòd haud conveniret, (*) ut eà (luce) fruerentur
improbi, ideò diviſit (F0.) illam juſtis in tempus futurum; (FI.) aſt juxtà ſenſum
literalem hæc eſt iſtius (textus) expoſitio: vidit eam (lucem Deus,) quòd bona eſſet
& quòd non conveniret ei (luci) ac tenebris, ut permixtim (5/2.) miniſtrarent (crea-
turis,) ideò præfixit ei (luci) terminum ſuum in die; illis verò (tenebris ſcil.) termi-
num ſuum (præfixit) in nocte. Verſ. 5. Bies unus (†)] Iuxtà ordinem linguæ tex-
tus ſeribendum fuiſſet ei (Moſi?) dies primus, ſicuti in cœteris diebus ſcriptum eſtæ
ſecundus, tertius, quartus, cur (itaque Moſes) ſcripſit: Unus? (nimirùm) quia San-

ctus ille Bene dictus fuit unicus in mundo ſuo, nam angeli nondum erant creati uſ-

. ꝗque

47. & 4⁸. k. Chagiga, fol. 12. col. 1. & fol. 15.

col. 1. & Avoda Zara, fol. 29. col. 1.
(46) Reſpicitur hic ad Pſalm. 3 3. v. 6. confer. *.
not. in Don ne h. loc,
(47.) Vel :‚movet ſive motitat ſeſe, vide num. an-
tec. 45. h. verſ. & Deuter. c. 3 2. v. 11. . 64.
(48.) Sic reddo hic: Droal. PDa& al. ap'N
fortè legendum: Tv i. e. couver, hoc enim
Gallis ſignificat : incubare, in not. ad Jerem. c.
23 V. 9. exponitur: trembler, vid. ibid. n. 6.
confer. Cantic, c. 7. V. 7. in Raſchi not. n. 48. in
coœteris exemplaribus verbum iſtud corru piè le-
gitur, vid. & not. ad Eſai. c. 59. v. 5§. H. 4. item
autor tra catus Gallici: Hiſtoire des dogmes &
des cultes &c. Part. 4. Traite 5. c. 7. pag. 687.
edit. Amſtel.
(49.) Hebr. de qua voceę vide infrà verſ. 2,.
h. cap. n. 989. intelligitur etiam hoc nomine
Commentarius allegoricus ſive myſticus, confer.
Exod. c. 2 §. Vv. 30 ibique not. n. 153.
(*) Hebr. π☚ i. e. ſufficiens, idoneum, ſic in no-
ſtro exemplari; in MSto Erffurt. 1. haberur:
i. e. ut, propter.
[50.) Separavit, ſepoſuit ac reſervavit illam juſtis
in ſeculo futuro, ſic verbum aq juxtà men-
tem Commentatoris noſtri hic exponere poſſis,

confer. Eſai. c. 30. v. 26. & c. 45. V. 7. ibique

Raſchi not. vide & not. in nam ew'h. loc.

(51.) Sive: tempore futuro, nempe in ſecule fu-

turo, in altera vita, ubi juſti perpetua luce fruen-
tur ac quaſi ſplendor firmamenti fulgebunt. Da-
niel, c. 12. V. 3. abſunt a. iſta: Neaè y) i. e.
tempore futuro, à MSto Erffurt. I. ſeparavit ita-
que Deus illam lucem Pa voon ne
Wen n enn nn eee eee deen i. e.
ut eſſet diſcrimen inter juſtum, qui eſt lux, & in-
ter improbum, qui eſt caligo, prout in notis mew
Dyna h. loc. gxponitur, confer. not. ad librum
Prec. Jud. part. 2. p. 5 6. be circà fin. & p. 8 5. a.
med. ubi ſcribitur, quòd in luce illa, quæ ſex die-
bus creationis luxit, potuerit aliquis proſpicere
55d ny en n i. e. ab (uno) fine mun-
di ad (alterum) ejus finem, confer. & not. ad dict.
librum Prec. Jud. part. z. pag. 10 5. a. med. it.
not. ad Habac. cap. 3. verſ. 4. num. 10. ac Cha-
giga, fol. 12. col. I. it. Tamid, fol. 3 2. col. I. ac
Joma, fol. 3 8. col. 2. & Sota, fol. 12. col. 1. ac
Baba Kama, fol. 55. col. 2. & Peſachim, fol. 2.
col. 1I. ac Megilla, fol. 20. col. 2.
(52.) Confusè, ſine diſcrimine, Hebr. da)adya,
confer. quoad hanc vocem infrà verſ. 11. h. cap.
n. 8 1. & Deuteron. c. I. v. 22. n. 13 3. vide &
not. in on enbw h. loc.
(†) Confer. hic Berachot, fol. 2. col. 1. & fol. 2 5.
col. 2. it. Schabbat, fol. 10. col. I. ac Peſachim,
fol. 8 8. col. I. it. Megilla, fol. 12. col. 2. ac Cha-
giga, fol. I2. col. I. & Naſir, fol. 7. col. tI. ac
Chollin, fol. 83. col. 1,

(A.!

—
gve ad

marſi
(lli tar
increpa
guod
ſech ſee⸗
jomo⸗/
Lod, Ve
io /69.

—
)Tod
eata
Klom.
N d
ſum 7.1
ngelon

m. O◻2

P. 339.
Rabbini
ellet fich
1.,. 100
4.l. l.
64.) 1tr
Moſis va
s
1) Hebr
niak inſtan
Ui in Ber
rit Gnd
RR
nediz
Alibrum
P.70r2.
tol.r2.
66 (oag
Wquo
Preced
(57.) Mon
QMyv
loe aleg
qudo⸗ c
1, e, hond
6*) Hebr 4
MSto kitk

(A. E
—
(Letbum
Ceyn i
nis myti⸗
ftuerentut
tä ſenkum
bonaellet
tent crea⸗
il) temi.
ingor tex⸗
ipum eſt⸗
quia dan⸗
creati ul⸗
(gge

Ga luce ftuen⸗
gebunt, Da⸗
en i,e,
ſeparzrit i.
D
d en le,
eſt lux, & in⸗
tin notis mov
not, 4d librum
Gn8 p. H a.
4,que ex cie⸗
liis Praſpicelt
no) hie mun-
Knotad gict,
of. a hed it⸗
m. 10, a Cha-
N.zucol.
11. col. 1. a
ſachim, fol. ¹,

ehr. Noe,

retl. 11. h can⸗

0l. 1. & fol⸗).
I.ac belichim,
col. 1. 4 Cha-
Cle, Cl l

CAbP. I.

G6ENESEOS. 7

que ad diem ſecundum, (5 3.) ſic in Bereſchit rabba (54.) exponitur. Verſ. 6. Fialt
exganſum] i. e. Corroboretur expanſum, nam licèt creati fuerint cœli die primo;
(illi tamen) adhůc humidi (5 5.) erant; ſed condenfati ſunt (56.) die ſecundo per
increpationem Sanctrillius Benedicti, dum dixit: fiat firmamentum, atque Hoc eſt⸗.
quod dicitur? columnæ cœli contremuerunt, (57.)toto (videlicèt) die primo; (²*)
fed ſecundo (die) obſtupuerunt propter increpationem ejus, (5 8.) non fecus atque
homo, qui attonitus ſtat propter inerepationem alicujus, qui illum perterrefacit.
Eod. Verſ. 6. In medio aquarum ](Dictio R hic ſignificat:) VXDNi. e. in me-

dio (59) aquarum, ut ſit (tantum) diſcrimen (60.) inter aquas ſuperiores & inferio-

res

(5§3.) Eodem die ſecundo etiam ignem & infernum
creata fuiſle nonnulli tradunt Rabbinti, vide R.

Salom. ad Eſai. c. 30: V. 3 confer. & not. in
pom he ad vVerſ. I. H. cap. Lit. † vide & ver-
ſum 7. h. cap. ibique not. n. 6 9. ubi plura de
angelorum creatione & inferno, confer. & not.
in a NV) H. loc. ac D. Wagenſeil Sota,
p. 339. n. G. CGterüm de ſeptem rebus, quas
Rabbini creatas eſſe ſtatuunt, antequàm mundus
ellet factus, vide not. ad librum Prer. Jud. part.

2. p. ToOG. bi med & Hoornbeek contrà Jud. I.
4. C. I. P- 3 G0. ac Gur Arjeh fol. 7 I. col. 2.

(54.) Eſt is Commentarius in primum librum
Moſis varius & allegoricus, de quo vide noe

daP & Buxtorf. Bibliotk. Rabbin-
(55.) Hebr. , ſenſus eſt, quòd nondum fue-
rint inſtar glaciei condenſati ac conſolidati, nam,
uti in Bereichit rabba habetur, eo tempore, quô

dixit Sanctus ille Benedictus: fiat fimamentum
PyxDNAN , i. e. congelata fui guuta
media & facti ſunt coli, prous allegatur in notis
ad librum Prec. ud. part. 2⸗ p. 43. b. med. &

p. 70. a. med. confer. & num. ſeqv. 56. it. Megil-
la, fol. 22. col. I. ac Chagiga, fol. 1 5. col. 1.

præced. 5 5. & Buxtorf. Lex- Talm. fol. 2154.

(57.) Prout Hiob. cap. 2,6. V. II. habetur, in notis
Da NDverbum iſtud: 199 , [quod Hiob.
loc. alleg. reperitur,] exponitur e e i. e.

quòd columnæ cœli] fuerint remiſſæ ſiye laxæ
i. e. nondum firmæ & roboratæ.

MSto Erffurt. I. abſunt iſta.

(56.) Goagulati, congeſati funt, id enim verbum
W, quod hic habetur, ſignificat, confer. num.

(*) Hebr. X bvn, ſic in noſtro exemplari led à

(5 §.) Nempe: Dei, vide Rafſchi not. ad Hiob.
Qdict. c. 26. v. I1. in notis ad librum Prec. Jud.
part. 2, p. 39. a. med. ſcribitur juxtà veterum
traditionem, quòd, dum Deus voluit dividere
aquas, noluerint aquæ inferiores remanerèe in lo-=
co impuro ac dixerint: nos ſcil. aquæ tàm ſu-
periores, quàm inferiores] ſimuùl crestæ ſumus,
cur iſtæ alcendunt; nos verò infrà relinquimur?
quocircà en Sann enen i e. cum
illæ (aquæ inferiores] contrà eum Deum] re-
bellarent, ipſe ſubegit illas metu ſuo, ſicuti ſcri⸗
ptum eſt Pſalm. 104. V. Ze ex increpatione tua
diffugerunt, à voce tonitru tur accelerârunt [fu-
gam,] Hebræa brevitatis ſtudiò hic adſeribere
nolui, confer. infrà veri. 9. he cap. n. 72·
(59.) In notis ad librum Prer. Jud. part. 2. p. 62.
asmed. habetur: Tha i. e, in medio, ita; ut
aquæ à Deo fuerint diviſæ u n een
Nun i. e. dimidia earum pars ſuprà & dimidia
pars infrà, uti ibidem habetur, confer. not. ad
dict. fibrum Prec. Jud. part. 2. p. 6 8. b. fin. &
p. 7 5. à. princ. it. p. 106. a. princ. vide & Gur
Arjeh fol. 3. col. 2, med. ubi ſcribitur, quòd di-
ctio na hic non accipiatur, ſicuti in loco Exod-
c. 14. V. 16,. & vV. 22. ubi de Ifraelitis dicitur,
quod ambulaverint , Pnen i. e., in medio
maris; ſed illa hic accipienda ſit, ut fignificet
yunzn vel: JDne i. e. in medio, confer. num-
ſeqv. 60. & cap. ſeq. 2. v. 9. n. 6 3¾.

*

(60.) Sive: intervallum vel ſpatium, id enim di-
QGio vànoe, quæ hic habetur, ſigniſicat; in notis
ad librum Prec. ſud. part. 2. p. 8 5. a. fin. expo⸗=

4

nitur Auini, e., intervallum, diſerimen-

8 GENESEOS. CAb. I.

res quoad expanſum, quantum (eſt ſpatium) inter (?*) expanſum & aquas, quæ ſunt
ſuprà terram, (61.) ecce didiciſti, quòd illæ (aquæ) ſuſpenſæ fuerint verbé regis.
(62.) Verſ. 7. Er fecit Deus expanſum] i. e. Stabilivit (63.) illud (expanſum) ſuper
columnam ſuam (64.) atque hæc (*) eſt MWπ i. e. factio ejus, veluti (eadem ſi-
gnificatio verbi v habetur in illo loco:) Ü i. e. & faciat (65.) ungves
ſuos. Eod. verſ. 7. A regione ſupen (66) exyanfi] Non dicitur (hic) —y; ſed
yp i. e. deſuper expanſum (à ſupera expanſi regione,) quia illæ (aquæ) ſuſpen-
ſæ ſunt in aẽre; cur autem non dicitur in die ſecundo: 2 ¹ i. e. quia bonum?
(67.) quia (ſcilicèt) non completum (ſive finitum (**) aut abſolutum) fuit opus a-
quarum (†) uſque ad diem tertium, nam ecce inceperat (Deus opus) illud die ſecun-
do; res autem nondum abſoluta (ſive completa aut finita) non eſt in perfectione ac
bonitate ſua; in (die) autem tertiâ, quàâ perfectum fuit opus aquarum (***) & (in
qua Deus) incepit atque perfecit aliud opus duplicavit (vel iteravit S. Scriptura) in
illo: 2 i. e. quia bonum, duabus vicibus, (68.) unâ, quoad perfectionem o-
peris

(*) Hebr. y Pa, ſic in noſtro codice; ſed in aptayvit, ordinavit, vide num. antec. 6 3. & not. in
MSto Erffurt. I. legitur ya i. e. in expanſo. Pam muW h. loc. it. infrà verſ. 2 5. h. cap. num.
(61.) Senſus eſte ut ſit tantum intervallum ſive 122.
ſpatium “d , nn α edyn den pn (66.) Sic cum Junio ac Tremellio dictionem yyn
e en ee eeenn en enn ehic interpretari volui, ut à voce —) i. e. ſuper
yva i. e. inter aquas fuperiores & firmamen- vel ſuprà, diſtingveretur, confer. & hic not. in
tum, quantum eſt intervallum à firmamento uſ- Dpa H h. Iloc.
que ad aquas inferiores, quæ ſunt ſuprà terram (67.) De die enim primo dicitur: quia bonum,
& hoc eſt quod hie in notis Raſchianis dicitur:] prout verſu præc. 4. habetur, idem etiam de cœ-
yuna i. e. in medio, prout in notis ban nbe teris diebus dicitur, ſicuti verſu 10. 12. 18. 2 1.
h. loc. exponitur. & 25. h. cap. habetur.
(62.) Nempe: Dei omnipotestis, nam verbò Do- (**) Hebr. Ma, ſic in editione Baſileenſi ac Bero-
mini cœli facti ſunt &c. uti Pſalm. 33. V. 6. linenſi; aſt in MSto Erffurt. I. legitur: —p
habetur. genere fœminino, in exemplari Hebr. quo uſus
(63.) Ordinavit, diſpoſuit, Hebr. n, de quo vi- ſum, habetur: Maa i. e. in impletione ſeu per-
ge paulò poſt n. 65. confer. & Deuteron. c. 2 1. fectione, niſi erratum ſit typographicum ac pro
v. 12. n. z I. a legendum ſita ab initio.
(64.) Id eſt: Super baſim ſive fundamentum ſuum, (?– Hebr. n, ſic in codice Hebræo, quò uſus
id enim dictio y, quæ hic habetur, ſignificat, ſum, ut & in Baſileenſi atque Berolinenſi edition.
Mstum Erffurt. 1. pro py legit: hhy idque aſt in MSsto Erffurt. 2. legitur vs i. e. cœlo=
magis perſpicuè. rum.
(*) Hebr. ſie in exemplari noſtro; ſed in (*X) Etiam hic in MSto Erff. 2. pro mn i. e. a-
MsSto Erffurt. 2. habetur NeN; Aſt priorem le. quarum, legitur 'nwni. e. cœlorum.
ctionem præferendam puto. (68.) Nimirùm verſu 10. & verſu 12. h. cap. vide-
(65.) Id eſt: ordinet, diſponat, aptet, ſic Com- licèt y na e bD neine e i. e.
mentator noſter verbum v, quod hic, ut & unà (vice] propter opus diei ſiſtius] & altera
Deuteron. c. 2 I. verſ. 12. in textu ſacro habetur, (vice] propter hortum voluptatis ſeu paradi-
exponit, nempe, ut ſignificet on i. e, diſpoſuit, ſum,

(K. l.
Pers (de
Vetl. 9.
“
gue,
E exillis
er laciem
re illudint

—
lum pron
P.ſ. 4,1
(69) wiel
In CN
tintunt, 9
de Malchu
not. d lib⸗
.
fin. it lig
eli lii.
Ppart,eh.
cundboe⸗
Kaditun ne
undolicl
utt. 1e
UItlO, cr
Omnes ian
Ppgelorum
Unifol, On
Maji Theo
lbrum bie
Upelos ere
n, conker
erol
1t. lius
trerbaj
Ulcefen.
Panſum
uckae e
Dontat ar

(Al. l.

—

Auæ nt

boregi,
n)ſuper
ademn ſ⸗
ungres
11; ſed
)ſuhhen.
bonum)
topus .
ieſecun⸗
cione a
* in
ptuta) in
lonem o⸗
Peris

3. not in

vonem )n
ie, ſuper

bic not in

uis bonum,
Ktiat de cce⸗
11. 109.2ls

enſt ac Bero0⸗

lur: hg
br. guo ulus

lone lel pel⸗.

ticum ae hro

0, ud uſu
nerllecition⸗
ei,e.cel⸗

miei-
un
ins & alet⸗

i ſen palnl⸗
t Pl

CAP. L. GNESEOSs. 5

Re (c ) ſecundæ; alterâ, quoad completionem operis (iſciur) diei. ( 69.)

Verſ. 8. Et vocavit Deus expanſum cœlos] Dictio —pE nomen habet à e

() i. e. onuſtum (70.) aquis, (ac ſi diceret.) D i. e. ibi (ſunt) a-
quæ, — ) O i. e. ignis atque aquæ, (71.) quia (Deus) iſta inter ſe commiſcuie
& ex illis fecit cœlos. Verſ. 9. Congregentur aquæ] Expanſæ (*) erant (aquæ) ſu⸗
per faciem univerſæ terræ; ſed congregavit (72.) illas (Deus) in oceano, qui eſt ma⸗
re illud inter omnia maria maximum. Verſ. 10. Vocavit maria] Sed nonne mare

unum

ſum, prout in notis ad librum Prec. Jud. part, 2. M i. e. Elucidationum ſuper Commentarium

p. 75. 2, fin. habetur, confer. & not. in nor Ralchi dicdtionem dev putat hic exponendan
Dvan b. loc. . . . eſſe pnmy i. e. retrò, ac ſi ſcriptum eſſet? &αρi. e.
(69.) Videlicèt: tertiæ diei, confer. etiam hic not. ignis, quaſi diceretur d') w, i, e. ignis, aqua,
in nom nem, nonnulli Judæorum magiſtri!] conter. verſ. I. h. cap. n. 3 6. & not. in n
tradunt, quòd die ſeeunde creata ſir gehenna, vi-] h. Joc. in MSto Erff. 1. iſta * e'n & non legun-
de Raſchi not. ad Eſai. c. 3 0. verſ. 3 3. confer. & tur.
not. ad librum Prec. Jud. part. 2, p. 3 9. a. med.](71.) In notis Raſchianis editionis as
ac p. 43. b. med. it. p. 72. a. med. ac p. 7 8. b. hæc uncinulis incluſa reperiuntur, nempe 2
fin. it. Liglufoot. ad Luc. C. 22. V. 5 3 P. 8987. — M v be b N5 id eſt: alius
edit. Lipſ. in iisdem notis ad librum Prec. Jud. codex [babet] S'nu (nomen habet à] b'n tw
part. 1. p. 1I11. b. med. ſcribitur, angelos die ſe- i. e. ibi [ſunt] aquæ alia explicatio: (nempe
cundo creatos eſſe, ibidem part. 2. p. 79. a. princ. quòd nomen traxerit ab:] Dm) & i. e. ignis
traditur, nonaginta duo millia angelorum die ſe=
cundo fuiſſe creata, in iisdem notis & quidem ba iſta: n N „quæ hic in notis Raſckianis
part. 2, p. 85: a. ſin. & p. 104. b. fin. adducitur habentur, de quibus paulò antè n. 70. h. verſ.
ratio, cur angeli die primo non ſint creati; non confet. & not. in pomt mno h. loc.
omnes tamen Rabbinos circà tempus creationis (*) Hebr. pniv, ſic in codicibus impreſſis; aſt
angelorum convenire ſeribit D. Scherzerus in in MSto Erffurt. I. habetur: Sow, i. e. in-
Trifol. Orient in Obſervat. Lit. 9. confer. & D. undantes vel immerſæ ; MStum Erff. 2. habet
Maji Theol. Jud. Loc. 4. Sect. I. p. 66. H. 2. & pruorm, quod vertete poſſis: vento diſperſæ à
p. 79. dict. Loc. 4. Sect. 2. F. 1. in notis ad dict. rad. MM i. e. ventus ſeu ſpiritus.
librum Prec. Jud. part. 2. p. 86. a. fin. ſcribitur, (72.) Nam, licet aquæ altiores ſint terrâ; tamen
angelos creatos eſte — Nn i. e. ex igne & a-⸗ Deus illas unum in locum congregavit & ap⸗
qua, confer. num. ſeqv. 70. & 71. .1 paruit terra arida, ut animalia atque gramina in
(*) In Berolinenſi editione hic habetur: d'nv &Wεαπſ illa ſubſiſtere poſſent, ſic habetur in notis ad li-
1. e. alius liber habet: Smv pro de, brum Prec. jud. part. I. pag. 6. a, med. Hebræa
quæ verba ibidem uncinulis ſunt incluſa. brevitatis causà huc tranſcribere nolui, confer.
(70.) Vel: oneratum Hebr. Pv ſice illud & in not. ad dict. librum Prec. Jud. part. I. p. 17. b.
Gur Arjeh fol. 3. col. 3. med. exponitur, ac ſiꝗ princ. & p. 19. a. fin. it. part. 2. p. 10 5. a. fin.

diceretur: fer aquas ſive porta aquas, quia ex- ubi ſcribitur, quòd aquæ inferiores noluerint ſta-

panſum n- H& NHν i. e. fert ſive portat a- re ac ſemet unum in locum congregaie; ſed
quas ac cœlum eſt 9 Mhai, e. tanquàm a- quòd per canales ſſive fluctus] ſuos aſcendere

liquid incurvatum ſeu convexum d'n ν☛ i., e. voluerint versùs aquas ſuperiores, donec Sanétus
S& portat aquas, prout in endem Gur Arjeh loc. ille Benedictus dixit: congregentur aquæ &

alleg. circà finem habetur, autor “r'e y NNn hanc

B

& aqua, juxtà quam lectionem omiſſa ſunt ver-

10

GENESEOS.

unum eſt? (73.) (ita ſanè;) ſed non ſimilis eſt ſapor pilcis, qui aſcendit ex mari.
quod eſt juxtà Acconem (74.) ei piſci, (*) qui aſcendit ex mari in Hiſpania. (759

Verſ. II. Germinet (76.) erbam virentem] (Vox:) N non ſignificat ν nec
Scripturæ ſacræ non convenit dicere: 2 vN
iſtinctæ (ſive diverſæ) ſunt, unaquæ que per ſe

(dictio:) 2 à notat &N ᷣ ac linguz
XN (77.) nam ſpecies Rin

dicitur ·v i. e. herba iſta vel illa (78.) nec mos eſt S. Scripturæ (**) dicere: &

i. e, gramen iſtud vel illud, nam N&iν ſignificat tegumentum (79.) terræ, quando

illa DN 1. e. graminibus repleta eſt. Eod. verſ. I1. Germinet terræa] i. e. Re-

pleatur & contegatur (terra) operimento (?) Q' p i.

e herbarum, &ο0 linguâ

vernaculàâ vocatur herbage, (80.) omnes (ſcilicèt herbæ) promiſcuè; (81.) ſed

—

quæ-

hanc in rem ibidem adducuntur ver ba illa Pſalmi
42. v. 8. abyſſus abyſſum vocar ad ſonum cana-
lium tuorum, Hebræa vide loco allegato, con.
fer. quæ ſuprà ad verſ. 6. h. cap. n. 5 8. notata
ſunt.

(73.) Vel: unieum eſt, nam Eccleſiaſt. c. 1. v. 7.
habetur: omnia flumina properant ad mare, ubi

mare dicitur numero ſingulari; & tamen hic ha
betur pluralis i. e. maria, quem numerum
pluralem Commentator noſter hic dicit uſurpari
propter diverſitatem ſaporis piſcium, confer.
Gur Arjeh fol. 3. col. 4. princ. it. Schabbat, fol.
109. col. I. it. Para, fol. 20. col. 2. ac Mik-
vaot, fol. 63. col. 1.
(4.) Hebr. 1ay, Acco, aliàs Ace & Acite, prout

apud Joſephum de Bello Jud. 2. c. 17. poſtea

Ptolemais dicta, urbs Phœniciæ, de qua plura in

Gorionide, confer. & not. ad Zephan. cap. 1.

verſ. 11. num. 13.
(*) Hebr. X, ſic in exemplaribus hactenus excu-
ſis; in MStis Erff. 1. & 2. habetur: M Syvy,
i. e. ſapori piſcis.
ͤů75.) Hebr. Mε x, alii rectiùs, ut puto, legunt:
HbbN, Hiſpania, quæ Rabbinis etiam dicitur:
Pob, vide R. Salom. ad Obadi. c. 1. v. 20. in
notis dnon “ h. loc. ſeribitur, in iſtius regio-
nis mari b on Hi i. e. piſces valdé bo-
nos eſſe.

76.) Sie juxtà Vulgatam Latinam verba iſta :
awy &να hic vertere volui, quomodo nomina
iſta diverſam habeant ſignificationem, vide pau-
15 poſt in Commentatoris noſki notis contfer.

Roſch haſchana, fol. 11. col. I. item n. 80.81.

& 82. h. verſ.
(77.) Sed ſermoni S. Scripturæ convenit, dicere:
Vden Nνα i. e. herbeſcat terra, ſicuti hic in
textu ſacro habetur, poſſes vocem * juxt
expoſitionem Commentatoris noſtri vertere:
gramen; 2y verò: herbam, ut tanquam ge-
nus ac ſpecies inter ſe differant, vide num. ſeqv.
79. & n. 82.
(78.)
ce vide Buxtorf. Dictionar. Hebr.
(xXX) Hebr. â, ſic in exemplari Hebræo, quo
uſus ſum, legitur, cui & MStum Erff. 1. con-
ſentit; in Baſileenſi & Berolinenſi habetur:
n̈ i. e. loquentis, ſcil. Hebraicè.
(79) Veſtimentum, operimentum, Hebr. rua,
uti hic habetur, &“ itaque juxtà mentem
Commentatoris noſtri, generale nomen eſt;
awy veròô fpeciale, confer. num. præced. 77.
h. verſ.
1) Hebr. vav, ſic in codicibus hactenus excuſis,
in MSto Erff. 1. legitur n i. e, ſpeciebus.
61
(80.) Vel: herbace, ſic reddere poſſis NaNX,
Commentator noſter ad Deuter. c. 3 2. v. 2. vO-
cem dew tranſtulit Gallicè Wae, quod expri-
mere poſſis: herberies, vide not. ibid. num. 11.
in MSto Erff. I. legitur: aννπ, herbaſin.

(81.) Vel: permixtim, Hebr. Raayà, de qua
voce ſuprà verſ. 4. h. cap. n. 52. aliquid dictum

eſt.

CAbP. I.

Hebr. 9, N. N. Græc. 4 sινα, de illa vo-

*

CAL. I.
gurlbet 1
ner] Ut c
minatiPl
lis idenn ſi
citur:)
(pausfi⸗
ctian p
Lod ſetl.
fruduum,
mG.
Collis pre
tepreceyr
gumentum

(69) ]

—
(1) Quod
ww, id De
cur 9) 1
P wec, ler⸗
glig germi
gnolcatur,
uando n
umilla ſit
ponitur etiz
Delteron. 4
te 77.
(S))Iddt:
N ierige
un, Comm
Polit conlel
1e lichlol
(²) ihr N
Plai Hebree
ditgiir
(84) Ui werle
textu ſie,
V. 40. N
() Hebe
excuſis, ab
editione he
n N n
e accuratd.

) Kianii

CAr. I.

it erman,

CAb. I. GENESEOS.

quælibet radix (82.) per ſe vocatur · i. e. herba. Eod. verſ. II. Sementem ſe-

II

nin, (75)) mwaen] Ut creſcat (ſive alatur) in illa (herba) ſemen ejus, quò ex iſto in alio loco ſe-

W nec
WoN
gve per ſe
ere: W

e, qvand
ie, R.
linge
(1.) ſed
ue.

tem n. g0.91.

genit, dicete:
ſculi hie in
em No' jugt
noſtti vertere:
l tanqatn ge⸗
ide num. ſegn.

a, Ge illa ro⸗
i Hebræeo, quo 4
m Eif. 1, 0n.

genli habetarr :

, Hibr. nond,
uts wentem
le nomen eſt;
m. Pæced. 77

adenus excuſis
polſis a,
c,31. . 1. V0⸗
, guock ehi .
Ntibid numl⸗
R, ſetbaun.

enn, de i

(8 3.) 14 eſt: lignum frugiferum, ſic & Lxx. Eo-

“S

(**) Hebr. Amny 7) ſic in exemplaribus hactenus

(85.) Sicuti infrà Geneſ. cap. 3. v. 17. habetur, u-

minari poſſit. Eod. verſ. II. Lignum (8 3) frultus] (Nimirùm ita,) ut ſapor arbo-
ris idem ſit, qui eſt ipſius fructus; aſt illa (terra) non fecit iſta; ſed (ſicuti mox di-
citur:) & producebat (*) terra arborem, quæ faciebat fructum, (84.) non arborem
(ipſius) fructus, quocircà, quando homo maledictus fuit propter peccatum ſuum,

etiam ipſa (terra) ob peccatum ſuum (?*) viſitata (i. e. punita) & maledicta fuit. (85⁵½.)

Eod. verl. 11. Cujus ſemen (ft) in es] Hæc ſunt grana (ſive ſemina) omnis generis
fructuum, ex quibus arbor germinat, quando illa plantatur. Verſ. 12. Er prodaxit
terra & .] Etiamſi non dictum ſit de graminibus: juxtà ſpeciem ſuam, (86.) quan-
do illis præceptum (à Deo) fuit datum; audiverant (tamen herbæ,) quòd arboribus
tale præceptum (87.) fuerit datum, quapropterillæ (herbæ) ſumpferunt (exinde) ar-
gumentum à minori ad majus (88.) de ſeipſis, ſicuti exponitur in enarratione myſti-
ca (89.) NRPnW. (90.) Verfſ. 14. Fiant luminaria Gc.] A primo die

B 2 G (illa)
(82.) Quod hic à Commentatore noſiro dicitur bi vide ſis Raſchi notas, confer. & Geneſ. c. 4.
Wat, id Deuter. alleg. cap. 3 2, V. 2. ab illo vo. v. 11. Sign.“* W=ð

(86.) Nam verſu præced. II. h. cap. ſolummo-
do dicitur: herbeſcat terra herbam, ſementan-
tem ſemen, nec additur ibi: juxtà ſpeciem ſuam;
aſt de arboribus ibidem adjicitur: ſecundum
fſpeciem ſuam Hebr. nnh, pro eo MStum Erff.
2. habet: 12 i. e. ita, ſic.

catur mi i. e. caulis, in Gur Arjeh fol. 3. col-
4, med. ſcribitur &ν vocari ſtatim atque ali-
quid germinat H i, e. priusquàm co-
gnoſcatur, quænam ſit herba; ay verò dici,
quando a &i. e. dignoſci poteſt, quæ-
nam illa ſit herba, in eandem ferè ſententiam ex-
ponitur etiam in Michlol Jophi h. loc. confer.
