facilè poſſe oblivioni tradi, auſpiciis Imperato⸗
ris, Antonini Pü, qui eo familiariter utebatur,
legem oralem, in variis Schedis & libellis fru-
ſtillatim deſeriptam, in unum collegit volumen,
quod dictum eſt i. e. suρανσιαι, lex ſecun-
daria ſeu itetata, undse primo Talmud Hieroſc-=⸗
lymitanum & poſteà Babylonicum confectun
inque ſex partes generales diviſum fuit, cujus u-
beriot

—
Laphanpsn
13. dir
rerl.23. B
Auszad impt
13. ytl⸗
magnitudin
eſt, 59. (Vie
Verl. 24.J
guundopel
Hitillos.?.
AKt de Tham
Mcalterjuk
god ilelb
Uilſim] i
vernacul
Omnes roc?

gam flim

———–
beriordeince
mara hine ve
41, ag.
Theol. jud.
Patt, 1,ag.
Lerit . 18.
fol. 11.a. u
ker, & älkt
* Loci iſtius
Onn h.
67. n Gemar.
noretp!
in Sot. p.
N N!
569. Siye; ad
ic enim cidd
OWN .
Conler hie
Mepilla, ſo
Grinn fol 9.
69. Uti Ezech
ſohi not,
6r latelligtur.
egnum Ed-
Petium Rom

AI. ..

tl.1.
Rer Piti⸗
lticei Ge.
3g, 64. hi
n menla gec
kapha⸗

—R
. Uupra Genel e,
Ubi Bereichir

uni in Glells
umeſt, in no⸗
V, quod ſn
ented ereelſos,
Ph, eonlere hie

& not. adkzech-

Haccanz flio,idn
Hum, Haccanann,
i e princepsl⸗
erterunt: coniu⸗
vee poteſt ,nam
mperator fuit
ddfer⸗& Lein. Ca⸗
1. 0 10, fl. me
1z. ubi nonnulke
Rabbi Hacca⸗

,ge .L.P. 10 60,

Kabban Fmeonis,
Hatevyo undas
Qolchzan
bicàCommemta-
Pbi, eum videtet,
mitolum etiliuin
ulpieis Inperell
Uiatiter urebatutt ,
elis & ibelli F

collegi volunen,

lorg, ſeel
Talmud Hierolc“
oricumm confeſtun
lſum fuit, eujusu⸗

henior

CAbP. XXV. GENESEOS. 211

raphanus nec lactuca * neque in diebus calidis neque in diebus pluviis. Eod. verſ.
23. Et duo populi] Non (ſignificat aliud dictio) D) d&, quàm regnum. 67. Eod.
verſ. 23. Ex viſceribus tuis ſepambuntur] i. e. De viſceribus illi ſunt ſeparati, iſte (Eſa-
uus)ad improbitatem ſuam; ille verò (Jacobus) ad integritatem 68. ſuam. Eod. verſ.
23. Popalo prævalebit †] i: e. Non erunt (duo iſti populi eodem tempore) æquales
magnitudine, dum iſte ſurgit, ille cadit, ſicilla (Scriptura) dicit: implebor, deſerta-
eſt, 69. (videlicèt urbs) Tyrus * non impleta fuit, niſi ex vaſtatione Hieroſolymæ.
Verſ. 24. E& impleti fuerunt dies eus] Aſt de Thamare ſcriptum eſt: & factum eſt,
quando peperit, 70, quoniam non impleti fuerunt dies ejus, nam ſeptimo menſe pepe-

rit illos. 71. Eod. verſ. 24. Et ecce gemini] Defectivè (hic Scripta eſt vox ON;)

aſt de Thamar plenè (legitur:) Q O, quoniam ambao illi (gemelli) erant juſti; aſt
hic alter juſtus erat; alter verò improbus. 72. Verſ. 2 5,. Rufus] Signum iſtud erat,
quòd ille (Eſauus) ſanguinem eſſet effuſurus.* Eod. verſ. 2 5. Totu⸗ nnquam pallium
villeſum] i. e. Plenus capillis, ſicuti pallium laneum, quod plenum eſt villis linguâ
vernaculâ (Wωαπ⅞ vocatur:) floquire. 73. Eod. verſ. 2 5. Et vocärunt nomen ejus Eſau]
Omnes vocàrunt eum ita, quoniam fuit factus 74. & perfectus pilis ſuis, tan-
quam filius multorum annorum. Verſ. 26. Et poſted egreſus eſt *r ſmter qus] Au-
Dd 2 divi
herior deinceps explicatio pertectioque &n Ge- per Commentarium Rafchi h. loc.
mara hinc vocata eſt, vide Alfted. Chronol. Tit. † Hebr. Menw hoc & ſequentia, usque ad man
42, pag. m. 43 0. edition. Herborn. & D. Mai a 9) i, e. ſeptimo menſe peperit illos, abſunt
Theol. ud. Loc. 1. S. 4. P. 14. it. lib. Prec. Jud. ab utroque MSto Erff. vid. infrà n. 74. h. v. 24.
Part. 2. Pag. 21 5. a. med. in not. ibid. confer. &] 76. Vide infrà Geneſ. c. 3 8. v. 27. confer. hic tract.
Levit. c. 1 8. v. 2. n. I. it. traét. Talm. Avoda Sara, Talm. Berachot, fol. 5. b.
Kol. 11. a. uti in τ "eh. loc. allegatur, con-471. Nempe- gemellos, Perezium & Zarachum,
fer. & Jalkut, Part. I. fol. 32. col. 2. med. vige Geneſ. dict. cap. 3 . v. 29. n. 44. Confer. &
* Loci iſtius explicationem vide in not. nSeH Exod. c. 2. v. 3. äbique not. n. 13.
Snnn h. loc. 72⸗ Hebr. v", in MSteo Erff. 1. ic additur:
67. In Gemara tamen Ny exponitur ,quòd no 55 N i. e. ideircò iſta (dictio n) eſt defe-
notet Paly i. e. embryones, alleg. D. Wagenſ. ctiva, confer. infà Geneſ. alleg. cap. 3 9. V. 2 7.*
in Sot. p. 933. && p. 83 5. n. 2. vid. & α. in ibique nor. n. 46.
r D h. loc. Conſer. Bereichit Rabhba h. loc. ſicuti in znev
6g. Sive: ad moram probitatem, innocentiam, ad marginem allegatur, ubi vide etiam
id enim dictio R ſignificat, confer. not. in; notas, vid. & ttact. Talm. Peſachim, fol. §. a.
ne MN h. loc. 73. Ita hic exprimo &nh, in MSt. Erff. I. ha-
† Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 42. b. & betur: &nρ cum loco, quod reddere pofis:
Megilla, fol. 6. a. it. Sota, fol. 41. b. ac Sanhe fioquede, hodiè Gallis dicitur: floe, flocon de
grin, fol. 92. a. poil, floquets, confer. not. in - mD, h. loe.
69. Uti Ezech. cap. 2 6. v. 2. habetur, ubi vide Ra- it. not. ad 1. Samuel. cap. 19. v. 1 3. n. y.
ſchi not. 74. Puto hoc verbo „a reſpici ab autore nofiro
& Intelligitur autem nomine Tyri wy thoyn i. e. à ad nomen Wy i. e. Eſau.
regnum Edomiticum, ſic Rabbini vocant im ** Hebr. & zn e, hæc & ſequentia, usque a 1
perium Romanum, vide not. in dae n ſa⸗

212 GENESEEO0s. CAP. XKWV. (ℳ. M.
divi explicationem myſticam, quæ iſtud exponit juxtà ſenſum ejus literalem, (nem. polocaluſum
pe:) meritò apprehendebat (Iacobus) calcaneum ejus (Eſaui,) Iacobus (enim) forma- u] Ommn

tus fuit de prima guttâ (ſeminis virilis;) Eſauus verò de ſecunda, age diſce (iſtud) de-. oad oper⸗

arundine 75. cava, cujus orificium anguſtum eſt, immitte in illam duos lapides unum ellet; Su, alt
poſt alium, (deprehendes, quòd) is, qui priùs immiſſus eſt, egredietur poſterior; qui met (2b Pſan
veròô poſteà introiit, exibit prior, reperietur (itaque, quòd) Eſauus, qui poſteà forma- jeulmiide
tus eſt, exierit prior; Jacobus verò, qui prius formatus eſt, exivit poſterior, Jacobus cxdecipetet
igitur venit, ut eum (Eſauum) retardaret, quò ipſe priùs naſceretur, ſicuti & prior ex- Gecimantſal
titit formatione, utque aperiret (primus) vulvam ejus (KRebeccæ) ac jure meritoque au- emterejus oe
ferret jus primogenituræ. Eod. verſ. 26. Calcaneum † Eſaui] Signum (eſt hoc,) 3 ſomi ſen
quòd ille (Eſauus) non penitùs finiet regnum fuum, donec iſte (Jacobus) ſurgat illud- Veul ſuo ven
ue ab eo auferar. 76. Eod. verſ 26. Et pocavit nomen ejus Jacob] (Nempe:) San. onmnibute

Gtus ille Benedictus (vocavit ita nomen ejus; alia expoſitio: pater ejus vocavit il: Pnie aer

lum Pacob, quia apprehenderat OPŸNRäi. e. calcaneum. Eod. verſ. 26. Sexa. mnn in talern
genarius emt] (Videlicèt) decem anni (e uxerant) ab eo tempore, quéê in uxorem duu. boheben.
Qa fuit (Rebecca,) uſque dum illa decimum tertium 77, attigit annum & idonea facta Frellaaci:40
eſt ad concipiendum; decem autem annos iſtos expectaverat (Iſaacus) ac moratus e- W
rat 78. cum ea, ficuti pater ejus fecerat Saræ; 79. quando autem illa (Rebecca) non —
facta eſt prægnans (intrà illos decem annos, tunc) cognovit (Iſaacus,) quòd anm meiſ
ea ſterilis efſet & propter illam preces fudit (ad Deum;) ancillam verò no. ter
l, Hebr, Wn

luit ducere, 80. quoniam ipſe ſanctificatus fuit in monte Morija, ut eſſlet⸗ ſenan
1, conler

holo⸗

A 20 4. ſeg
P o ANRani-e. jure meritoque jus primoge to, & hoc eſt, quod (hic) ſcriptum legitur: & ndha. Talme
nituræ (auferret,) abſunt ab utroque MSto Erff,. vocar it nomen ejus: Jacob, confer. not. i- Dun wd
75. Sive: calamo vacuo, Hebr. “, vid.) bid- h ,
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2 501. 7. Nam Rebecca tres ſolummodò annos habebat, OdMie
† Hebr. wy apya, hæc & quæ in notis ſequun- quando ab Iſaaco in uxorem fuit ducta, uti Rab= n. Uel: gue
tur, usque ad: n HP i. e. illudque ab eo bini ſtatuunt, confer. quæ ſuprà ad verf. 20. h- ls, inggediun
auferat, abſunt à MSt. Erff. I. cap. n. 37. notata ſunt, vide & D. Meyer ad Se- hr cichio
76. Nempe: tempore Meſſiæ, juxtà Rabbino- der Olam cap. I. p. 256, & ſequ. edit. Amſte- ſgiühtn
rum opinionem, quem Judæi adhuc ven-urum; lod. it. Megilla, fol. 17. a. ſikKifan
ſed fruſtrà, expectant, confer. not. in 'pa 78. Videlicèt expectavit tanto temporis ſpatis, an 3. ite ef
h. loc, . Rebegca liberis procreandis eſſet apta, nam pra- snwant
X In Berolinenſi editione & in MSto Erff. 2. atque terlapſo decenniò, ſi ex uxore nulla ſpes erat ſobo- 4 Conte
un veis A n r n E lis ſuſcipiendæ, poterat illa à maritoldimitti vela- infia Cenelt
in notis Raſch'anis editionis a D poſt: a ſuperi „, P. .
„ . . .— 7 ia ſuperinduci, vide, quæ ſuprã ad Geneſ. c. 16. wo
HSan⸗ i. e. Sanus ille Benedictus, iſta uncinu. v. 3. n. 4. notata ſunt, confer. & not. in an rp . Cur dnx
lis incluſa & addita ſunt, nempe: Dn& De h. loc = e mis me
Woa Dn e . e San nL79. De quo vide Genel. dict. cap. 16. V. 3. ibique (A(Aljeh ſol, 3
y nn een ee i. e. dixit (Deus,] not. n. 4. & n. 5. 1
vos impolſuiſtis primogenito veſiro nomen „et. S6. Sicuti pater ejus, Abrahamus, fecerat, qui 36. Vl: dd
iam ego nomen imponam ſilio meo primogeni- . cum R Difinoniin,,

CAL.XV.

lem, (nem.
enim) fotma-
e (lad)de
hapides unum
oltetior; gui⸗
oſtei ſorma-
rior, acobus
1i Eprior ex⸗
meritoqueau⸗
um eſthoc.)
furoat illud-
empe:) Fan⸗
jus Vocavit i⸗
etl. 26. Mra.
in uworetn du⸗
Kidonea facta
acmoratuse.
Rebecca) non-
ſucus,) qu0
lam verd no⸗

ſ, u ele

holo⸗
—
ſi tum letin: &
, (Cler, nol l

lammncs latehin
ui duchn, ila⸗
or d ell. 20.
8D. Veſer a e
egt. eit Anfe⸗

npoti hario⸗/ 1n
letegt,han pia-
nallſpes elat obo⸗

gjirobimiti ela-

16.
i2 Genlen
ae ineN

. 16. f. 3eibiqle

erat, dul

3. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 22. h. cap. n. 55.no⸗

CAP. XXV. GENESEOS. 213

holocauſtum perfectum. 81. Verſ. 27. Er 2doleverane acr: ) & factus eit

Eſau] Omni illo tempore, quéô ipfſi fuerunt parvuli, dignoſci non poterant-
quoad opera (ſeu actiones) eorum, nec quiſquam in illos † inquiſfivit, quid boni eis in-
eſſet; &2. aſt quando decimum tertium annum attigerunt, ille (Iacobus) ſeparando ſe=
met (ab Eſauo fequentavit) ſcholas; 83. iſte verò (Eſavus) ſegregans ſemet (à Jaco⸗
bo) cultui idololatrico (ſervivit.) Eod. verſ. 27. Peritus venandi] i. e, Ut venaretur
ac deciperet patrem ſuum 4. ore ſuo, interrogabat (enim illum: mi pater, quomodo
decimant ſal? quomodo decimant paleam? 85. (idque Efavus eum in finem fecit,) ut
pater ejus cogitaret, quòd ille in præcepta inquireret. 86. Eod. verſ. 27. Vir agrico-
la] Juxtà ſenſum ejus literalem (ſignifieat ν V 8) hominem otiofum † quique=
arcu ſuo venatur feras & aves. Eod. verſ. 27. Mnieger] i. e. Ipſe operam non dabat
omnibus rebus iſtis; 87. ſed ficuti cor ejus; ita & os ejus erat, 88, is, qui non eſt
Hi. e. acutus 89. ad fallendum, dicitur i, e. integer. Eod. verſ. 27. Habi-
zns in tabernaculis] (Nimirùm) in tabernaculo Schemi (patriarchæ) & in tabernacu-
lo Heberi.* Verſ. 2,8. In ore ejus] Juxtà Targum ejus (facienda erit explicatio:) in
ore lſaaci; 90. allegorica autem expoſitio (verborum iſtorum: in ore ejus eſt, nem-

D d 3 Pe:)

ciperet, ac ſi pietati ſtuderet & bonis operibus,
cap. 16. v. 3. & not. in 'a D. loc. J confer. hic Tanchuma, prout in 'par r ad
1. Hebr, prn ee, abſunt iſta à MSto] marginem h. loc. allegatur.
Erff. 2. confer. quæ ad cap. anrec. 2 4, v. 8. O. 2 0. * Loei iſtius expoſitionem vide in notis mo
& ad cap. ſeq: 26. V. 2. n. 2. MOtata funt, vide & —rI h. loc.
tratat. Talmud. Jevammot, fol. 64. a. mti in XX Hebr. a iN, in MSto Erff. 2. pro eo habe-
D DO h. loc. allegatur ad marginem. tur? X& i. e. vir innoeens.
† Hebr. a, in MSto Erff. I. pro eo habetur: 97. Quibus Eſavus, frater ejus, ſtudebat, nem-
S-PWyHAi, e, in Gpera ( ſeu actiones) eorum. pe venationi aliisque ejusmodi rebus.
22. Vel: quænam illorum efſet inclinatio, indo- 88. Quapropter hic in textu ſaero voçatur Jacobus
les, ingenium, natura, Gall. le naturel, namf i. e. integer, minim& fallax, vel,uti Vulga-
& hoc dictio a, quæ hie habetur, interdum ta: fimplex, L. XX drXαιος, non aus aut fu-
Ifignificat, confer. Buxtorf. Lex. Lalm. fol. 859. catus, confer. S. Anguſtin. Quæſt. 74. & lib.-
vide & infrà verſ. 32. h. cap. Sign. ** 16. de Civit. Dei c. 37. it. tract. Talm. Bava ba-
ta, fol. 127. 9.
99. Vel: argutus, ſolers, confer. Raſchi not. ad
Malach. c. 2, V. 12. n. 10, it. Exod. cap. II. V.
7. n. 20.

cum ancilla Hagar concubuit, vid. Geneſ. alleg.

tata lunt, confer. not, in nest N h. loc.
94. Confer. verſ. ſeq. 2 8. ibique not. n. 9 I. item
infia Geneſ. c. 48. V. 22. n. 53. Vide & not. in V
„par h. loc. * Loci iſlius ex poſitionem vide in notis pan me*
35. Cur duæ illæ res, nempe ſal & palea, hic h. loc. confer. & not. ad Holſe. cap. 12. v. 9. num.
tæ aliis memorentur, vide rationem in Gar 71.
Arjeh fol. 37. col. 4. med. confer. & not, in 90. Nempè, quia Iſaacus de venatione ejus ( E-
„yI r' h. loc. ſanui ſcil.) comedebat, ſic habet Chaldæus, cui
36. Vel: quod ille ſtudioſus eſſet præceptorum expofitioni & LXX. interpreres ac Vulgata eon-
Divinorum, ac pater ejus de ipſo opinionem con- M 1

ſentinnt.

214 GENESEOS.

CApP. XXV.

pe) in ore Eſavi, qui illum (Iſaacum) venabatur eumque verbis ſuis decipiebat. 91.
Verſ. 29. Et coxit] (Verbum R) ſigaificat i. e. coctionem, juxtà Targum-
ejus. 926. Eod. verſ. 29. Et ipſe laſſus ** fuit] Propter occiſionem, 93, veluti dici-
tur: defatigata eſt anima mea propter interfe ores. 94. Verſ. 30. Fac ut in-
gurgitéem †] i. e. Ego os meum aperiam tuque multum in illud infunde, 9, quem-
admodum docent (Kabbini,) non O) i. e. ſaginant 96. camelum; ſed vvn
i. e. ingurgitare faeiunt 97, eum. Eod. verſ. 30. De rufo iſto] Lentes rufæ (erant,)
eodem illo die mortuus erat Abrahamus, ne Eſavum, nepotem ſuum, videret declinan-
tem ad malam indolem, 98. & hæc non fuit bona illa ſenectus, 99. quam promiſerat
ei Abrahamo) Sanétus ille Benedictus, quocircà Deus quinquennium decurtavit 100.
de illius (Abrahami) annis, Iſaacus † enim annos centum & octoginta vixit; iſte ve⸗

rò (Abrahamus vixit ſolùm annos) centum & ſeptua ginta quinque; 101, Jacobus au=

tem

—enn = —

91. Confer. quæ verſu antec. 27. num, 8 4. notata
ſunt, it. not. ad Pſalm. 140. V. 12. n. 8.
92, In Chaldaica enim Paraphraſi hie habetur:
iwa) i. e. & coxit, confer. hic Sota, fol. I 1. a. &α
Sanhedrin, fol. 69. a. it. Bava batra, fol. 16.

g Hebr. y Naen, hæc 6 ſequentia, usque ad:
AN i. c. interfeétores, abſunt à MSto Erff.
2.
93. Hominem enim occiderat iſto die, tradunt
quippe Rabbini, quòd Eſavus illo die quinque
peccata commilſerit, nempe: quod cum fſœmi⸗-
na, alteri deiponſata, concubuerit, quòd homi-
nem interfecerit, quòùd mortuorum reſurtectio-
nem negaverit, quòd Deum abnegaverit & quod
jus primogenituræ contempſerit.

94. Hebr. , ſicuti Jerem. c. 4. v. 3 1. habe-
tur, ubi LXX. pro videntur legiſſe pas-
ſivè: , unde verterunt: za] os Ary-
nkesreis, quibus & autor Vulgatæ conſentiens
vertit: propter interfectos, confer. hic Bereſchit
Rabba, uti in 'pam new ad marginem alle-
gatur: it. Bava batra, fol. 16. b.
1½ Hebr. 'y, iſtud & quæ ſequuntur in notis
usque ad: iriè puyvn i. e. ingurgitare faci-
unt eum, abſunt à MSto Erff. 2.
95. Sic Commentator noſter verbum ARyh hic
exponit, vide num, ſeq. 96.
96. Pabulò copioſo ventrem ejus diſtendendo, ita

exponit Buxtorf, in Lex. Talm. fol, 1152. con-
fer. & Ejusd. fol. 15. verb. Da.
97. Ita hic ex mente autoris noſtri verbum iſtud
vertere volui, Buxtorf. dict. fol, 1152, tranſta⸗
lit: guſtandum dant, ſcil. manu pabulum of-
ferendo & in os trudendo, confer. & Michlol
Jophi h. loc. ubi ex Miſchna adducitur locus.
x*Loci iſtius explicationem vide in notis om 2
h. loc. conf. & tract. Talm. Bava batra, fol. 16, b.
989. Vide, quæ ſupra ad Genef. c. 2 1. V. 1 I. n. 29⸗
notata ſunt, confer. & Raſchi not. ad Pſalm. 116.
v. 16. it. ſuprà ad Geneſ. c. 15. v. 1 5. n. 59.

99. Contrariurm tamen videtur Commentator no-
ſter ſe ripſiſſe ſuprà verſ. . h. cap. n. 1 5.
100. Idem autor noſter ad Pſalm. 109. v. 14. no-
tavit, ubi vid. n. 16. confer. & ſupräa Genel, c.
17. V. 14, n. 3 2. & not. in bam ine h. loc.
† Hebr. pruw iſtud, ut & ſequentia, usqve ad e

Q₰ . . ⸗ ⸗
Ryp an i, e. hic autem (Abrahamus vixit) 175.
annos in utroque MSto Erff. aliter & quidem ita
leguntur: vnn aè d en en en ee

5 ia rn an aye za mee en wee i. e. nam
ecce aies (vitæ) Iſaaci plures erant, quàm (di-
es vitæ) patris ejus quinquennio, iſte (Abra-
hamus) mortuus eſt, 175. annos habens; ille
verò (Iſaacus) mortuus eſt, cum vixiſſet 1 90.
annos.
101. Prout ſupra verſ. 7. h. cap. habetur.

CN. N

—
lem rels
lugeni Pa
creulas,⸗
eſt expoli
petſpicuus
Gi.
uti primo
cia) ane
leadmonl

—
legitur
tem kecetat
U.)
102. Vigeii
obitäpatt
crat, licl
in luctu
gunt, pie
oj con
Ii.
109, . 16
10 57 Hebt.
laers ehin,
Uebter)
gitur: N
culo, (q.
104. Citeun
fer. Gut 4
ſieit, i
Folt verda
mundo,
Heimpe: 1
MNN
5
Pd vo⸗
y di
WN3
W
1es (coxit
(nam orbi
duonium
osel,

KF. Xxx.

—

iedat, 1.
Targum.
ſeluti ici.
e ißie
95, qem
4
telerann)
et declinan⸗
promiletat
Urtayit 100,
dit; iſte ve⸗
lacobusau=
tem
l, 11 2. cn.

verbumitted
II ntranſtu⸗
u pabulum ol.
ſer. & Michlol
citur locus.
otis M
datra ſol. 16,b,
I. V. II. n, 19.
adblalm, 110.
lſen ſh⸗
mmentatorno⸗
. I. lIſ⸗
109. V. I. ho⸗
ſupra Genelc.
bb he loc,
Ntia, usqoead!
musvinit) 7
er & guicemita

1 G W N

50 i, e, nam
m, quam (bi⸗
0, ille (Abra⸗
nos habens; Ule
m. Fixillet 190.

babetur⸗

CAP. XXV. 215

tem coxerat* lentes, ut (illis) cibaret lugentem, 102, cur autem lentes (coxit Jjacobus
Iugenti patri? nimirum ideò, ) quia ſimiles ſunt (lentes) rotæ, 103. nam luétus † eſt
circulus, qui volvitur 104, in mundo. Verſ. 31. Jam bodid] Juxtà Targum ejus (hæc
eſt expoſitio:) ſecundùm diem hunc, 1I05. i. e, fieuti dies, qui i, e. clarus (ſeu

GENESEOS.

perſpicuus) eſt; ita vende mihi (jus primogenituræ) venditione 1 i. e. perſpi⸗
cuâ. **vv, Eod. verſ. 3I. Primegenita tua] Quoniam cultus (Divinus) connexus eſt
juri primogenituræ, 106. dixit jacobus: non eſt dignus impius iſte, qui offerat (ſacri-
Kicia) Sancto illi Benedicto. 107. Verſ. 32. &ce ego vado ad mortem *] Dixit Eſauus
(Jacobo?) quænam conditio ** eſt cultus iſtius (Divini?) reſpondit ei (Jaeobus?) mul-

tæ admonitiones ac pernæ mortesque ab il

õü ð -=

lo (eultu) dependent, ſicuti diſcimus, quòd
iſtã

h

* Hebr. 20) WWαιπ), in utroque MSto Erff. pro his
legitur 7 "a aoy Wwy) i. e. jacobus au-
tem fecerat ſib? coctile (ſeu pulmentum lenti-

um.)

102. Videlicèt: patrem Itaacum, is enim propter

obitũ patris ſui, Abrabami, qui illo die mortuus

erat, ſicuti paulò ante dictum eſt, in luctu erat,
in luctu autem verſantes de alieno cibo come-
dunr, vide Buxtorf. Synag. Jud. c. 49. pag. m.
707. confer. & D. Wagenlſeil. Sot. pag. 735. &

p. II377. & num. ſeq. 104. it. not. ad Pſalm.
109. V. 16. D. 2 r.
10. Hebr. 73 77, ite: circulo ſeu ſphæræ, osbicu-
laers enim ſunt lentes.

† Hebr. ak- i, in MSto Erff. 1. poſteà ſic le-

Zitur: d ba i. e, ſimiles ſunt illi cir-
culo, (qui volvitur &c.)
104. Circumagitur, circumit; Hebr. Dei, con-
fer. Gur Arjeh fol. 38. col. I. prine. in Berolinen-

ſi edit. S in notis Raſchianis editionis non nee

poſt verba: ya i. e. qui volvitur in
mundo, iſta uncinulis ineluſa & addita iunt,

nempe: Oaten 15. 35 se e eee . en
.ðs
Si Pe D, de Den nen ernen adee

òè

n mO e ee weeenen we eee
.11 =l R
BT n en eenn ee er nn dee
ναan eneee eden i. e. præterfea, tur len-

tes (coxit Jacobus, nempè, quia yillis non eſt os

(nam orbiculares ſunt,) ſic lugenti nen etit os;

juoniam ei loqui prohibitum eſt, & propterea
Wos eſt „ ut ab initio lugenti præbeantur Oya

comedenda, quæ ſunt rotunda nec eis eſt os, ſic
& lugenri non eſt os, ficùti dicunt (Rabbini in
tradatu Talmudieo?;) Moed katon, is, qui lu-
get, per omnes tres dies priores non reſalutat ul=
lum hominem ac multò minus prior ipſe ſalutat;
à triduo (autem) usque ad ſeptimum diem re-
ſalutat quidem, ſed ipſe non (prior) ſalutat
&c. (ſic reperitur) in vetuſto exemplari Raſchi-
ano, confer. num. antec. 102. & Buxtorf. Synag.
105. Vel: ſicuti dies iſte eſt, id enim verba illa:
b bp., prout in Paraphraſi Chaldaica ha-
hbentur, ſignificandt.
S „ In MsSt. Erff. 2. huic præmittitur i. e.
plenaà (ſeu perfectà & perſpicuâà venditione.)
106. Confer. infrà Geneſ, c. 49. verſ. 3. ibique
nt. n. 9. & Exod. c. T9. V. 2 2. in not. n: 6 1, it.
not. ad Numer. c. 3. V. 12. n. 1 7.
107. Oonfer. Pſalm. 109. v. 1 §. ibique not. n. 2 7.
vigdde & not. in hai h. loc.
* In editione Berolinenſi & in notis E rD̈ h.
loc. poſt: Mrhi, e. ad mortem verba iſta uncinu-
lisineluſa reperiuntur: Ne ee ere
PDay nn een i, n dNn eie ner
Sr die i. e. mover ſeſe & abit iſlad jus-
primogenituræ, quia non omni tempore mini=-
ſterium (ſeu cultus Divinus) erit apud Primoge-
nitos, nam tribus Levi auferet illud:
** Sive: indoles, natura & qualitas, nam dictio
id hie notat, confer. fuprà verſ. 27. h. capi
n. &2. vide & not. in oa . bilo,

216

GENESEOS.

CAP. XXVI.

ſti morte plectantur, qui vinum bibunt oS. qui que caput nudant, 109. dixit (Eſauus,)
ego vado ad mortem per illum (cultum.,) ſi res ita ſeſe habet, quid mihi proderit iſte⸗

(cultus?) Verſ. 34. Er gontempfit Eſauns] Teſtatur † (hic) Scriptura de impietate e-

jus (Eſaui,) qui contempfſit cultum Dei, 110,
CALP. XXVI.

Erſ. 2. Ne deſcendas z. Eoyptum Nam propoſitum ejus (Iſaaci) erat, ut de-
ſcenderet in Égyptum, ſicuti deſcenderat pater ejus tempore famis. 1⸗ Eod.
verſ. 2. Noli deſcendere in Eoyptum] Quoniam tu perfectum es holocauſtum,

2 Nec quidquam extrà terram (Iſraeliticam) te dignum eſt. 3.

Verſ. 3. & 4. Mas]

(Particula O &N hic) perinde eſt ac &N&1. e. iſtas. Verſ. 4. Et benedictas ſeſe puta-
bunt a. in ſemine tuo] (Nimirum) dicet ali quis filio ſuo: fiat ſemen tuum, ſicuti ſemen
Iſaaci & ſie (facienda erit explicatio verbi 32 à N) intota S. Scriptura; eſt autem i-

ſtud principale 5. omnibus, (nempe:) in te

benedicet Iſrael, 6. dicendo &c. ſic quo-

ue reſpectu maledictionis reperimus ita, (prout ſcriptum eſt in illo loco:) & erit fœ⸗
mina (illa) in exſecrationem, 7. ira, ut is, qui exſecratur inimicum ſuum, dicat: fias

ſicuti

10. Nempe, dum ſaero cultui operantur, confer.

Levit. c. 10. v. 9. ubi Rabbini docent, quod Na-
dab & Abihu ebrii fuerint, quando ignem pere-
rinum obtulerunt, ſicuti in Baal Hatturim ibi-
dem notatur, conf. hic tract. Talm. Sota, fol. 12.
b. it. Bava batra, fol. 16. b. .
109. Confer. Levit, dict. c. 10. V. 6. ibique Raſchi
not. nonnulli id intelligum & exponunt de rmmp
i. e, erectione capitis levi, ſive de levitate ac
ſuperbia. , . .
Hebr. y, in MSt. Erff. 1. huic præmittitur ex
Targum explicatio verborum, quæ in textu He-
bræo habentur, nempe: )ναä I. e. & contem-
ſit Elau, ubi Targum habet: Wy P* i. e. &
vilipendit Eſauus.

10. Utpote, qui annexus fuit juri primoge-

nituræ, ſicuti ſuprâ n. 106, dictum, confer. dia.
Pſalm. 109. vV. 18. ibique Raſchi not. it. Becho-
rot, fol. 7. b. vi de & not. in Na r h. loc. atque
not. ad Ezech. 3 5. Veri. 6, num. 3.
1. De quo vide ſuprà Genel. cap. 12. v. 10.
2. Conker. quæ cap- antec. 25.V. 26. n. 81. nota-

ta ſunt.

3J.˙ 14 eſt: nulla alia terra extrà terram Cananæam,

digna eſt quæ te tanquàm perfectum holocau-
ſtum, recipiat, quapropter in terra Cananæa ma-
nere debes, ita hic7 ⅓ expono, confer.not.
in "pom e h. loc- vide S& infeà Geneſ. c. 46.
v. 6, ibique not. n. 5. tradunt Rabbini: quicun-
que habitat intrà terram Iſraeliticam, is abſolvi⸗
tur ab iniquitate & quicunque ſepelitur intra ter-
ram Iiraeéliticam, perinde eſt ac ſi ſepeliretur ſub
altari, vide Lightfoot. Decad, Chorograph. Mar-
co præmiſſ. c. 7. S. 5. P. 569. edit. Lipſienſ. con-
fer. & Sanhedrin, fol. I11. a.
4. Vel: juxta mentem Commentatoris noſtri: bene-
dicent ſibi, confer, hic Schabbat, fol. 118. b. item
Junii ac Tremellii not. ad Geneſ. c. 22. V. 1 8. it.
Gur Arjeh fol. 3 8. rol. 2. princ. ac not, in
bN h. loc.
5. Generale, ac præcipuum, ita hic dictionem &
interpretor, conf. Buxt. Lexic. Taim. fol. I0. n fin.
6. Sicuti infrà Genel. c. 48.v. 20. habetur, ubi vide
not. n. 42. atque ex iſto loco autor noſter
regulam generalem explicationis verbi ane ſu-
mendam eſſe putat.
7. Vide Numer. cap. 5. v. 2 I. Ge Lſai. cap. 6 5. V.
15. ibique Raſchi not.

CA W

—
ſecutitali
mentum?
ſ. Aal
Ailir oſe
metabſtin
geſecunch
13. BEod
elentſcri,
Fitanda)t
ſupatur
lent, velut
Latie com
negis eics

NNI

. Ia hic ve
hahetur,
tulerunt.
4 Lori iſtiu
he
1,,. §l
61. 4.
9. Hebr, M
fetuntura
ſcnikcati
ague/F
ee tame
Aelrate .
Teo. u
18. Mord
bit id e
zuten i
habemur
probhibti
11. Hebt.
fol. 247.
12. . 9
12. Kcllice⸗
ad Eccleſ
13. Hebr.
Rabbino
de Bunte

. My!.

—
t Elauus)
Cerir ile
dietatee

tat, ut de⸗
.l. Bod.
locauſtum,
Na!
ſiſehute⸗
leuti ſemen.
eſt autem i⸗
e ſic guo⸗
) erit fee⸗
dicat: ſian

ſicuti
Rum holocau⸗
Cauanzama-
no, cOnfer not,
1 Genel⸗e.45.
bbini: guicun⸗
n, E ablolti⸗
veliuur imrater⸗
ſenehreturfab
lſpelietunf
rogtaph. Mar⸗
n Lipſenl, con⸗

his noltzirbene⸗
,1ige biten
c. 11. F. 19,lt⸗
2c not, in Ni

e Licionen d
im tol 1ojn fo,
tebellh hiie
co autot noller
6rerbi Ta ⸗

Lli ap.

CAbP XXVI. GENESEOS. 217

ſicuti talis fœmina, ſic etiam (in illo loco:) & relinquetis 8. nomen veſtrum in jura-
mentum electis meis, ita ut is, qui jurat, dicat: fiam, ſicuti talis, ſi ita & ita feci. Verſ.
5F. Auſeultavit Abraham poci meæ] Quando illum tentavi.* Eod. verſ. 5. Et cuſto-
divit abſervationem meam] (Dictio N ρâhνμρ hic ſignificat) decreta, 9. quò quis ſe-
met abſtineat 10. propter dehortationes, quæ (habentur) in lege, veluti ſunt (decreta)
de ſecundis mulieribus 11. it. quoad ſcortationem 12. ac decretum circà Sabbathum.
13. Eod. verſ. 5. Præcepta mea] (Dictio Xπâä uſurpatur de illis) rebus, quæ, ſi non
eſſent ſcriptæ, * dignæ tamen forent, quæ præciperentur, veluti (ſunt præcepta de
vitanda) rapina & ſanguinis effuſione. Eod. verſ. 5. Statuta meæ] (Vox HPpMmu-
ſurpatur de illis) rebus, quibus prava cogitatio & gentes hujus ſeculi * bloqui 14. ſo-
Ient, veluti (ſunt ſtatuta de) porco (non comedendo & de non induendo) veſtimento
varie commixto, 15. cujus rei ratio reddi non poteſt, niſi, (quòd ſit illud) decretum-
regis ejusque ſtatuta, 16. ſervis ſuis (injuncta.) Eod. verſ. 5. Er leges meas] (Dictio
RN hic in plurali habetur,) ut includat legem oralem, 17. (videlicèt) doctrinam-⸗
18. Moſi

g. Ita hic verbum pnum, quod Eſai. cap. 65. V. 1 5 ⁄ nag. Jud. GC. 16. p. m. 3 67. ubi plura de com-
habetur, vertere Volui, alii aliter ibidem trans- mixtionibus Sabbathinis, confer. & Raſchi not-
tulerunt. aad Ecclelſ. alleg. cap. 12. v. 9. & ad Exod. c. 12 .
* Loci iſtius explicationem vide in notis ne v. 10.n. 6 2. it. tractat. Talm. Jevammot, fol. 2 1.
man h. loc. confer. hic tract. Talm. Joma,fol. a. utin ar NHνh. loc, allegatur ad margi-
2 8. b. & Nedarim, fol. 32. a. it. Kiddulchin, fol. 4 nem.
82. a. Hebr. rm Wteà, MSt. Erff. 1 pro eo ſic ha-
9. Hebr. 1, protx dictio iſta hic habetur; af- bet⸗ ama NEà , i. e. adeò, ut, ſi ſcriptum
feruntur autem ab autore noſtro bic peculiares eſſet.
ſignificationes vocum imvn ac heD S rePN X Hebr. .2τι MNν , abfunt iſta ab utroque
atquern, quomodo illæ inter fefe differant ; MsSto Erff. .
hæc tamen vocum diſerimina non ſemper tàm X4. Oggannire, contradicere, in dubium vocare ac de
accuratè obſervantur in S. Scriptura, vid. D. Maji llis diſputare, ita verbum a hic verto, confer.
Theol. Jud. Loc. I 3. Sect. I. pag. 217. Raſchi not. ad Eccleſ. c. 2. v. 3. in ueroque MSto
10. Procul abſcedat ac ſemet removeat à re prohi Erff. pro: an habetur ſingularis: awn i. e.
bita, id eaim verbum vren ſignificat; Gicuntur obloqui ſolet, & refertur ad præcedens
autem iſtius modi dehortariopes, quæ in lege i. e. prava cogitatio.
babentur, à Theologis mandata prohibentia ſeu 15. Vel: heterogeneo, veluti ex lino ac lana ſimuùl
pro hibitiva. confecto, Hebr. moyw, de quo vide Levit.
I. Hebr. ν, de his vide Buxtorf. Lex. Talm. c. 19. V. 19. & Deuteron. c. 22. V. 11I.
fol. 2474. confer. & Ralſchi not. ad Eceleſiaſt. c.16. Id eſt: voluntas ſupremi omnium regis, Dei,
12. v. 9 & not. in "an mv h. loc- bhic eſt proratione, ac ſufficit dicere, quòd i-
12. Scilicèt: vitandam, confer. einsd. Raſchi not.] ta ſit conſtituuum „ licèt ejus ratio reddi ne-
ad Eccleſ. dict. c. 12. V. 9. & jevammot fol. 2 I. 2. queat.
13. Hebr. Mav i. e. Sabbathiſmus ſive ſtaturum 17. Hebr. 39 vyam DN, vid. præ aliis Hoorn-
Rabbinorum de vera babbati obfervatione, vi- bceck contrà Judæ. lel. C. 1, P. 62. & D. Maji
de Buxtorf. Lex. Talm. fol, 2324. & Ejusd. 5y: E Theol
S

218 GENESEOS. CAbP. XXVI.

73. Moſi (datam) de monte Sinai. Verſ. 7. Deuxore ejm] (Iſtud: Nt hic idem
ſignificat, ac) N y i. e. fuper (vel: de) uxore ejus, ſicuti (accipitur) in illo lo-
co:) dic 1. e. Hde me: 19. frater meus eſt. Verſ. 8. Cùm prolongarentur] Di-
gerat (ſecum Iſaacus:) nunc mihi haud metuendum erit (de hominibus iſtius loci,)
quoniam ei (Rebeccæ) hactenus nullam vim adhibuerunt, 20, nec ſibi cavit, quò minùs
(ab aliis) obſervaretur.21. Eod. verſ. 8. & proſßpexie Abimeleth.] Vidit illum (Iſaa-

cum) lecto ſuo miniſtrantem. 22., Verſ. 10. Mnus bpopulo] (Per vocem N i. e. u-

nus hic intelligitur) 1HTi. e. unicus in populo, is eſt rex. Eod. verſ. 10. Et in-
duxiſti ſuper nos] Si jam anteà (aliquis de populo cum illa) concubuit, in duxiſti fuper
nos reatum.* Verlſ. 12. In terra illa] Quamvis illa non fuerit æſtimata (ſeu repu-
tata,) ſicuti terra Iſraelitiea ipſa, tanquàm terra feptem populorum. 23, Eod. verſ-
12. In anns iſto] Licèt ille non fuerit juxtà diſpoſitionem ſuam, 24, fuit enim annus
famis. Eod. verſ. 12. Centuplas menſuras] Nam æſtimârunt 25. illam (terram,)

quantum illa (fructuum) ferre deberet, 26.

ac protulit illa pro uno, quod ipſi æſtima-
verant

Theol. Jud. loc. I. F. 4. p. m. 14. & ſeq. ubi
plura de lege orali.

1 ⸗Traditionem, Hebr. 1, de qua voce vide

Buxterf Lex. Talm. fol. 6 12.

19. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. e. 20. v. 13. n.

37. & n. 38. notata funt, vide & Raſchi not. ad

Deuter. c. 3 3. V. J. n. 54. & ad Eſai c. 5. v. I. num.
2Z. it. ad Pſalm. 110. v. I. n. 2 9. & Bereſchit R ab-
ha h. loc. uti in or nW* ad marginem alle-

gatur.

302 Eam vi compreſſerunt velper vim abſtulerunt,

ita verbum 6 , qued hic habetur, verto,
MSt. Erft. 2. habet ?: a& i e illum (Haacum)
ægritudine affecerunt, afflixerun
2 1. Id eſt⸗ quò minds homines iſtius loci illim ob-

ſer vat en, in actiones ejus inquiterent, quocircà

ipſe pauiò liberius eum nxore ſua verſatus eſt, ſie-
uti mox in textu ſequitur, confer, not. in nov
npnr h. loc. MSt. Erff. 1. & 2. pro: ν ha-
bent: nwn i. e. ut obfervaret vel ſibi caveret.

22. Id eſt: cum uxore ſua Rebecga concumben-

tem, ita Hebræis honeſta periphraſi coneubitus

cum uxore deſcribitur ope i. e., mini-

ſterium lecti, confer. Raſchi not. ad Jerem. c. 20.
v. 14. & not. in n-a ) h. loc.

x* Poſſes & ſic vertere: ſi jam anteà (aliquis de popu-

lo cum illa) concubuiſſer, induxiſſes ſuper nos
eatum, vide not. in .a† — h. loc=

2 ⅞. Nam tractus Gerar quodammodo excluſus
fuuit à terra Iraëlitica ae fuit malæ habitationis,
uti ex Talmud. Hierololym. Schevit fol. 36. 3.
adducit Joh. Lightfoot. in Centur. Chorograph.
Matthæo præmiſſa, cap. 32. p. à I- & cap. I4. p.
30. edit. Lipfi. in Gur Arjeh fok, 3 8. col. 2. cir-
cà fin. ſeribitur, quod regio illa ſen tractus Ge-
rar reverà fuerit terra Ifraelitica; ſed quod non

præcipua terræ fraelitieæ, confer. num. 2 §. h.
verſ. 12. & Berelchit Raaba h. loc. ſicuti in *
WMad marginem allegatur-
24. Id eſt: lieèt tune non fuerit évszlæ, nempè
annus feras ac fœcundus; fed ſterilis, ita hic in-
terpretor aor i. e. juxa conſtitutionem ſive
diſpoſitionem ſuam, v. num. 29. h. verſ. conſer. &
not. in Opa h. loc-
25. Conjectarunt, quantum terra illa ferre poſtet,
ita hic verbum interpretor, confer. Buxt.
Lex. Talm. fol. I10. vide & num. ſeq. 26. &
not in non mnov h. loc-
126. Fflimatio enim iſta ſive eonjectura fiebat cir-
caà terram ſive agrum, qui fructus ferebat, ſic in
Gur Arjeh fol. 3 S. col. 2. circà fin. ubi yw n
Wi H&& i. e, cur æſtimatus fuit ager, &c. ea-
dem ferè explicatio habetur in Michlol ophi h.
loc, nempè quòd ex agro five terra iſta, vel (quod
idem

fuerit/&α e Ny i. e, fundamentum ſeu pars

M. WWI

—,w—
rermntllautot
cobjeckara)

cetl. 11. M
Acet (Scriptun

(Elceramng,
un ie. Opu

ſgnifcatopu⸗

multum.

ſanrili ſpure
Ventt:) 0

ulationenn,

17. Nudle;

irlulu Aal
lLuels ofic

—
idem ekt:) e⸗
centvpls prod
Atirnarerant
Hieronfmus i
Dn
ſe: cenuplun
LXX., ventern
Plicatum bord
cuti idem Hien
Fidentur zute
diè in codiee
conter. Ruth.
D
fſer. not in
127. Hec ell, qu
tur: g kaun⸗

dezt.)

N Hebr. ) d
i. e, 8
Mto brfl.
2 ,. Conker, gu⸗
cap. notata ſi
29. Vide num.:
39e Hebr, mn
rum; Mr. b
um.

A
—
G hicidem
jin ilo lo.
Pemur) Di.
ins loci)
grdmims
llum (lHa.
Wiee. u.
10, Bt in.
nliſuper
(ſeutepn.
Bod, vetl,
ehim annus
m (temam,)
iplͦ ellimr⸗
Vefant
—
modo exclaſus
læhabigztionis,
herittol 36, 3
n. Chorograph.
l.K (4). 14. .
,3 9. C0l. 2. elt⸗
Alen iraclus 6e⸗
2ſed quod nom-
wventum leu pats

ler. numm. 29. he
c. ſieutiin do

ibenla, hemmpe
ketilis, a hicin⸗
Kitutionem ſiye
h, yerl conlet. &

zill fene polet
r, conlet. Bint,
num. ſeq. 16,

elluta fiebztti⸗
Auslelebat, it in
Sn vbi
itager, Re, e⸗
Miclol opbih.
ta ile el guod
idecn

CAP. XXVI.

GENESEOS. 219

