Verſ. 6. Ad prævaricandum prævaricatienem contrà Dominum] Ecce
repetit† hic (Molſes) ac ſcribit textum (agentem de eo,) qui rapit ac pejerat, de quo

S

filii Iraelis] (Hoc nartat hie S§. Scriptura.) uu
notare faeeret eorum (Iraclitarum) laudem,

—

1 5. Nempè, ut quintam partem addat eapiti ſive
. Conſet licte

Hebr. h, is eſt, qui ex Gentiliſino ſeu Chriſlia,

CAr.v. G½ .⅓⅝

†X Hebr. Hmn, ſic in utroque MSto, quam lectionem in Ni

un ſuun inlai

& prævaricata ſit prævaricatione contra
Dominum & proximum fefellerit &c. 13. repetitur autem hic (textus iſte) propter
duas res, quæ in illo innovantur, una eſt, quia ſcriptum * reperitur: & confitea˖n-
quis non fiat reus quintæ partis 15. & o⸗
blationis pro reatu juxtà teſtium afſertionem, donecipſe rem confiteatur; altera eſft
lla detur † ſacerdotibus. Verſ. 7. Rea-

Verl . al

Alterum adegi

. ,fituat? lireat

5, Cicunt Rabb
s nempe:)aut
Patetna 1 lene

melligztur) gun
S. Rectus, ,i.

vetl. 8. Demine,

(( ge eadem cun
Anelinleiid

lſnael: anobl

t, cikcümmeun
† Confer. hictract. Talm. Temurah, Yol. 2.. it.
Fol. 3. a. & Peſachim, fol. 4 3. a. ir. 3ucca, Folg

Celpondetur:)
ni,Deitui; 17.

— —

17. Conter bi not,
fiilmn. Bara kami
marginem allegat
5
19. IHelk: ei, cuin⸗

erjudicis, Fide le

Gur Azed ol

habetur, confer. & b. In worahiei

4 fol Z1. ,dn

(hill. , lor il

og, a fol 1
2 Hebr, wend iſiag,

le. autſlius abi
20, Etintereimortn
uni cum guindzi

ſuntpropingviſce

e ſeimo.

L. e. heredes, ſese⸗

ꝛi, hide Levit, e,:

D wh,
qur au

(ANN.

—
num] Ecct
tat, de guo
one conttmA
ſe Proptet
Conſiteidt.
1 17, K0.
Atera eſl
tH
Scriptuns.)t

ee inſ ſ.
M10es, IPl D .
1

lt, öucca, k
& Kidduſchia,
1,2. & Nda,

mo Leritici &
um, eb excll:.
habetun, udi i

One. hor loce,

ur, conlet. KD.
0, .
cat eapiti ſe
1, Ci) hat ⸗.
1
ſ.5. 14, 4l r
& Bava mezla

poſen Agitnt:
lapina Poſelpti

noſen Chyilli
e guo lidepluni
m. 112, &
e,, vetl, Eg⸗ dN.
13. 1n. Num,

guum lectionen

CAb. V. NUMERORUIM. 105

zum ſuum in capite ſuo] (Dictio NR8 hic) eſt ſors, (ſive ſumma,) ſuper qua quis jura-
vit. 17. Eod. verſ. 7. Ei, in quem quis deliquit] i. e. Ei, cui quis reus factus eſt. 18.
Verſ. 8. Et ſi alicui non fuerit propinquus] (Nempé) quando mortuus eſt exactor, qui
alterum adegit ad juramentum, nec ei (exactori) ſunt hæredes 19. Eod. verſ. 9. 1le
reſtituat * ei reatum] Dum iſte ſecùm deliberat, ut confiteatur iniquitatem ſuam,
2. dicunt Rabbini noſtri: an eſt tibi aliquis inter Iſraeêlitas, cui non ſint propinqui,
* nempè:) aut filius aut frater aut propinquus carne, qui ei conjunctus ſit ex familia
paterna ?2t1., retrò usquead jacobum (patriarcham? non ſané erit aliquis;) ſed is (his
intelligitur,) qui eſt proſelytus, 22, qui mortuus eſt nec ei ſunt hæredes. Eod. verſ.
8. Reatus, qui reſtituitur] Videlicêt ſors (ſive ſumma ipſa) & quinta ejus pars. Eod.
verſ. 8. Domino, ſacerdoti] Poſſidet illum 23. Deus atque eum dat ſacerdoti, qui
eſt de eadem cuſtodia. 24. Eod. verſ. 8. Præter arietem expiationum] De quo di-
Ktum eſt in Levitico, 25. qui debet offerri. Verſ. 9. Et omnis oblatio &.] Dixit R.
lſmaël: * an oblationem offerunt ſacerdoti? ** nonne ipſe illam (oblationem) col-
ligit, circumeundo per horrea? curigitur lex (hic) dicit: quam offerent ſacerdoti?
(reſpondetur:) hæ ſunt primitiæ, 26. dequibus dicitur: adferes ad domum Domi-
ni, Dei tui; 27. ſed ego haud ſcio, quid de illis (primitiis) ſit faciendum, lex (igitur

hic)

I7. Contfer, hic not. in non r ubi etiam tract.

Talm. Bava kama, fol. 40. b. & fol. 110. a. ad
marginem allegatur, conf. & Kidduſchin, f. 1 5.a
I18. Id eſt: ei, cui reſtitutio fſacienda eſt ex ſenten
tia judicis, vide Levit. c. 5. V. 24: n. 76. confer.
&ο Gur Arjeh fol. 165. col. 3. m. ac not. in
HD, ubi etiam tract. Talm. Peſachim, fol.
3 I. 3, & Qittin, ol. 3 7. a. it. Ketubot, fol. 19.
a. & fol. 82. a, ad marginem allegantur.
19. Confer. hic præ aliis P. Fagii net. ad Paraphr.
Chald. h. loc. it. tract. Talm. Bava kama, Jol.
109, a. & fol. I10. a. it, Sanhedrin, fol. 6 8. 5.

? Hebr. 2 w, iſtud & ſequentia, usque ad: 12 *

i. e. aut filius, abſunt à MSte z,
20. Et intereà mortuus eſt itle, cui reſtitutio ſortis
unà cum quints illius parte eſt facienda nec ei
ſunt propinqui ſive hætedes, de hoc enim caſu
hic eſt ſermo.
XK Hebr.’7 N), in MSto I. pro eo legitur: tun
i. e. hæredes, res eadem eſt.
21, Vide Levit. c. 2 5. v. 26. num. 94. it. not. in
MoprI PDDW bh. loc.
22. Vide, quæ pauloô antè verſ. 6, he cap. n. 16.
de voce quæ etiam hic habetur, netata ſunt.

Cconter. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h.
loc. & Numer. c. 1 g. v. 9. n. 2 6.
2 3. Nempè: reatum i. e, ſortem & quiniam ejus
partem, uti pauloò antè in notis Raſchi expoli-
tum eſt, confer, Levit. ce 27. V. 30. n. 7 6, it. Gue
Arjeh ol. 16 5. col. 3. circà fin. & not. in e
da h. loc. it. Bava kama, fol. 109. 5. & fol.
110. a. b. it. Erachin, fol. 2 8. b.
24. Vide, quæ ad Levit. dict, cap. 27. v. 16. n.
29. notata funt.
2 5. Vide Levit. cap. 16. v. 5. S& v. 30. confer. &
not. in am ,, loc. it, tract. Talm. Bava ka-=
ma, fol. I10. a. b. & fol. I1 I. a, . & Erachina
Fol. 2 g. 5.
*In MsSto 2. pro eo legitur? Ryno " i e. R. Si-
meon.
*X Vel: an deferunt (Judæi) oblationem, Hebr.
Dn, ad fſacerdotem ?²
26. Confer. hic P. Fagii not ad Paraphr. Chald.
in MSto 2. poſt verba: hæ ſunt pricnitiæ, addi-
ta ſunt iſta: 127 parbn w i. e, quæ dantur ſa-
cerdoti.
27. Proùt Exod. cap. 2 3. verſ. 19. habetur, con-
fer. infra Numer. c. 1⅛. V. 29 num. 53 & n. 55.
Rrrrrz

1056

NIMERORIIM.

CAb. v.

hic) dicit: facerdotis erit, venit Scripturaac docet de primitiis, quòd illæ dandæ ſin
Verſ. 10. Et cujusque res ſanctificatæilliu erunt] Quoniam (hic) dicitur
† de dationibus, quæ fiunt ſacerdotibus atque Levitis, forſitän illi venient & auferent
eas brachio? lex (hic) dicit: & cujusque res ſanctificatæ i llius erunt, indicat (itaque.)
minorum, prætereàâ multas ea de re expo-
ſitiones faciunt (Rabbini) in Siphre, 29. eſt & explicatio allegorica (verborum iſto-
res ſanctificatæ illius erunt, (nempè:) quicunque retardat deci-

ſacerdoti.

quòd bonitas emolumenti earum 28. ſit do

rum:) & cujusque

mas ſüas nec illas dat, * ipſius erunt decimæ,
roferet, niſi unum de decem, * quæ (ager) ille producere conſueverat
tiones illas, quæ ei debentur. Eod. verſ.

verſ. 10. Et quisquis dederit ſacerdoti] Da
10. Llhus ern] Subſtantia multa.
uod ſcriptum eſt ſuprà in textu:

habet ſenſum allegoricum:) ſi tardaveris dationes ſacerdotis,
* ut venias ad eum, eique adducas mulierem declinantem. 34. Eo d. verſ. I2.
rægk-

bebis,
Vir, * Pir] (Bi

§poſita eſt dictio: vir,) ut

31. Verſ. 12. Cujacunque uxor declinaveri]
32. cujusque res ſanctificatæ illius erunt, (hunc

(nimirùm) tandem etiam ager ipfius non
30. Eod.

¹

33. profectò opus ha-

doceat te, quòd (mulier declinans) præ-
2ð —⸗ va-

† Hebr.’ Dèa 99, hæc & lequenmtia, usque ad:
Pj. e. ind
2%. Videlicét: dationum, de quibus hic eſt ſer-
mo, ſentus eſt: om nis utilitas ſive emolumen-
tum rerum ſanttificatarum perveniet ad domi-
num ſive ad illum, qui eas ſanctificavit, benedi-
Qio Divina illis aderit; contrà, qui tardaverit
nec debito tempore decimas ſacerdoti pea ſtite
rit, is multum damni inde ſentiet & maledictio

Divina eum ſequetur, ſic mox in notis Raichi

exponitur, confer. hic Berachot, ol. 6 3. . &&
Bavakama, Jol. 109. b. it. Erachin, fol. 34. a.
29. Eſt is liber antiquifſimus incerti autoris, de
quo vide Buxtorf. Biblioth. Rabbin. & nov
r ut & Bartelocci Bibl. Rabb.
*ÜScil. Sacerdoti, , ſic in MSto 2. hie additum
reperitur. ”
* Alluditur hac explicatione ad vocem: UYD
. e. decimæ, quas ſi quis dare diſtulerit, sandem
ipſius ager non piſi unum 3i. e, de de-
cem proferet.
30. Conſfer. hic præ a
loc. . =ð
31. Id eſt: divitiæ & opes multæ illum mane

liis not. in b.

car (ilaque &c.) abſunt 4 M Sto 2.

XX

bunt ipleque valde ditefcet „qui, quad Sacerdoti
debetur, dedit; corterum verba iſta moe
1 i. e, ſubſtantia multa, ſeu divitiæ multæ, ab.

ſunt hic ab utroque MsSto „ conter. hic tract.
Talm. Berachot, fol. 6 3, a. & Bava kama. ol.
109. b. S& ol. 110. a.
32. Nempé: eodem hoc verſu 10. conſer. hic So-
ta, fol. 3. a. & Fol. 2 3. 6. & fol. 24. 2. . & h.
26. b. it. fol. 27. a. ö. & Berachot, fol. 63. a. it,.
Mehila, fol. 1 8. 65. DR——
33. Id eſt: ſi non præſtiteris debito tempore da-
tiones ſacerdoti, confer. hic præ aliis D. W a-
genſ. Sot. p. 90. & pag. 6 56. ir. Lightfoot. in
Matth. c. 19. v. 8. pag-: 400. edit. Lipf.
* Hebr. wem Pen, in Nisto z. pro eo egitur
Perν i. e, tandem o us habebis.
34. Hisce verbis tacite innuitur ratio connexionis,
cur nempèé materia iſta de muliete declinante
conjungatur ſuperiori, quæ agit de datienibus,
quæ ſacerdotibus atque Levitis Reri debebant;
(Gιαaπ demuliere declinante vide plura apud
D. Wagenſeilium in luculenta illa tractatusTal-
mudici: Sota, verſione Latins ejusdemque com
mentario doctiſſimo, confer. & P. Fagii not. ad
Paraphr. Chald. . loc. & Lighifoot. ad 'cohann.
cap. S. v. 6. Pag. 1940%˙ edit. Lipf. it. Seldeni u-
xOr Ebraica, lige 3. 6. I 3. & cHn..
Hebr. vd v“*ε, hæc & ſequentia, usque ad:
N i. e. receſſerit 4 via, abſunt ab urroque
MsSto. .

1.
4 “
Faricetüt cohita

tiWumſuſ
jalama, 3 . Ul
Aultero: )adulten
tein hoos teutus
ſeceletit biade
Aecipitarin
ſoco:) ne D
ruratri ilun
cbiscum ea. 4,
eKvir. 43. Bod.
lieris) ontaminat
Gir in duabus ſoro

er—
3. In C is nempe:
i e. vir bellator, d
fer inflar. 1 . b
36, la tenn, icelicet
fet D. Wagenſeil.
1.fol 10 ,col, 3.
37. Hebe, do, tel
wwon i, e, declina
habetut, coner ni
314. Velpotins: ſiſto
fuxti Kabbinorum:
nempepunctd in
39. Hebr. Wni.
ſe iaſanus ze ſe
Pioverb. 6.6. . 3
40. Ui krorerbe e4
in N wor ,,
4I. Vide brovetb a
Pelm. 101. . J
41. Droltt verſu ſegt
akkun t. 1, 0l.
Bebr, bW, iſtud
W 1 e. o able⸗
ſunt hic ab utro⸗
Ialmud, ſeracnmn
in kol, 95. i.
4)) Conterebic Gur

CAd,

—
Gande ſint
hic) Cicitnt
GKaukerent
carſitague,
lere erpo⸗
borum iſto.
tatdat deci.
eripſinsnon
Bod, vet.
Celnanert
crunt, hune
co opus h.
od,petl. 12
linans) prt.
Va.

EEEEEEEEen “W
Outer, hic ned.
B

(Onler. hic 60,

o,ol, 63, r

ditotempoe.
aliis D. Wr

ttoot,!
. Liaſ.
. Li 1 ,

w eo eglu

6o connerionig

Pele geclinsble
1 ge dalienibu
heti Cebebant
ide Plutza d
ltractatus a

usgemque 0.

. Foginot 1l
ſool, 20 Ohann
bi, Selgenin⸗

1

6l.

ia, lsgge 20

laut ab ultoge

NUIMERORUM.

CAP. V. 1077

varicetur conttâ duos, (nempè:) contrà virum bellatorem, qui eſt ſuprà 37. & co ⸗
trà virum ſaum, qui eſt infra. 36. Eod. verſ. 12. Si declinaverit uxor ejus] Docent
Rabbini noftri: adulteri non committunt adulterium, niſi priùs intret in eos ſpiritus
inſaniæ, 3. nam ſcriptum (hic) eſt: ſi declinaverit, 38. ac ſcriptum eſt de illo (a-
dultero: ) adulterium committens cum uxore (alterius,) ſtolidus eſt; 39. literalis au-
tem hujus textus ſenſus eſt: ſi ) i. e. declinaverit, (nempè ſi uxor) O) i. c.
receſſerit à via verecundiæ & in ſuſpicionem mariti ſui venerit, veluti (verbum iſtud
accipitur in illo loco:) i. e. declina ab ea ac tranſi, 40. item (alio im
loco:) ne OC i. e. declinet ad viam ejus cor tuum. 41. Eod. verſ. 12. & prævari-
cetur conirà illum] Quænam verèò iſta eſt prævaricatio? (nempé?) & dormiverit ali-
quis cum ea. 42. Verſ. 13. Vir †] Excipitur (itaque) parvulus, ut & is „qui non
eſt vir. 4 ³. Eod. verſ. 13. Vir cum ea concubitu ſeminis] Concubitus ipfſius (ſcil. mu-
lieris) ontaminat eam; non verò concubitus alterius 44. polluit eam, veluti acci-
dit in duabus ſororibus, 45. quarum altera alteri ſimilis fuit, Eod. verſ. 13. Et ab-
KRrrrrr 2 ſcon-

3 5. In is, nempe: contra Deum, qui mmn pNN
i. e. vir bellator, dicitur Exod. c, 15. v. 3. con-
fer. infrà v. 1 5. h. cap. n. 6 ¾q,
36, Io terra; videlicèt contrà maritum ſuum, con-
fer. D. Wagenſeil. Sot. pag. 56 9. &£ Jalkut Part.
1. fol. 20 5. col. 3. med. & col. 4.
7. Hebr. uov, reſpicitur hac voce ad verbum
mwvnNi. e. declinaverit, quod hic in textu ſacro
habetur, confer. num. ſequ. 38. h. verſ.
38. Vel potius: ſi ſto lidè egerit, ſic verbum v
juxtà Rabbinorum mentem hic vertendurm eſſet,
nempè punctò in dextro cornu literæ V poſitoô.
39. Hebr. 2 n i. e, carens vel deſtitutus corde,
ſic inſanus ac ſtolidus dicitur Hebræis; vide
Proverb. c. 6. V. 3 2.
40. Uti Prôverb. c. 4. v. 15. habetur, confer. not.
in pa SW h, loc. .
41. Vide Proverb. cap. 7: veri. 2 5. conter. not. ad
Pſalm. 101. v. 3. n. 4.
42. Prout verſu ſequ, 1 3. h. cap, habetur, Conter.
Jalkut Part. I. fol. 20 5. col. 4. circeà fin.
† Hebr,. w'k&, iſtud & ſequentia, usque ad: yy
„yD i, e. & abſconditum ſit ab oculis &c. ab
ſumt hie ab utroque MSto, confer. hic tractat.
Talmud. Jevammot, fol. 2 6: a. 5. &fol. 55. a. 5.
it. fol. 9 5. 2.
43. S. m Gur Ar ſeh fol. 16 5. col. 4. med.
& tractat. Talmud, Sota, Fol. 24. a. ſicuti in

bN nD ad marginem allegatur, vide & D.
Wagenſ. Sot. p. 58 5. num. Se ac Jalkut Part. *.
Ffol. 207. col. 3.
44. Scilicèt: forminæ, verbirgratiã: ſororis ejus,
uti mox à½ Commentatore noſtro, adductaà facti
ſpecie, exponitur, vid. num. ſeꝗ. 4 5. & Jalkue
Part. 1. Fol. 20 5. col. 4. fin.
4 5. Species facti cireà duas ſorores, prout à Rab-
binis traditur, talis eſt- duæ erant ſoôrores ſibi
invicem ſimillimæ, quarum cùm alteram mari-
tus ob adulterii ſuſpicionem potionste vellet,
ipſa ſe ream ſentiens cum ſorore veſtes commu-
tat atque ſic innoeens potionara fuit abiitque il=
læſa; hanc verò reverſam, cum altera ſoror, gra-
tam ſe monſtrare cupiens, eſſet ofculata percepil-
ſetq; odorem aquarum amararum, continuòô ani-
mam exhalavit, ut conſtaret veritas illi dicto S.
Scripturæ (Eccleſ. c. 8. v. 8.) non liberabit ini-
quitas dominum ſuum, haæc ex Peſikta Sutarta
Fol. 39. col. 4. & Jalkut fol. 20 5. col. 3. 4 D.
Wagenſ. in Sot. p. 6 5 1. princ. adducta ſunt,
ubi vide ſis etiam Hebræa, confer & num antec.
44. h. verſ. ac Gur Arjeh fol. 16 5. col. 4. fin. &
not. in pon now, ubi exiſtimatur, quàad
error hie irrepſerit in Commentarium Raſchia-
num, vide etiam tractat. Talm. Jevammot ſol.
95: qui ibidem in notis & ad morginem alle-

gatur.

1058

NuüuMERORM.B

„

ſeonditum ſit ab oculis mariti téjus] Excipitur (itaque) cœcus, 46, ecce ſi viderit (ma-

titus) & Oceultaverit, 47. aquæ non explorant 4⁸. cam. Eod. verſ. 13. Et ab-

ſcondatur] (Nempè) tantum temporis, quantum tibi videri poſſit (ſufficere) ad con-
taminationem concubitus. 49. Eod. verſ. 13. Et teſtis non fuerit contrà eum] Ecce

ſi fuerit contràâ illam etiam teſtis unus, 50. qui dicat, quòd illa polluta ſit, non bibe-
bat (ipfa aquas amaras.) Eod. verſ 13. E’ teſtis non fuerit contrà eam] Quoad pol-
lutionem; ſed teſtes ſint quoadabſconſionem ejus. 51. Eod. verſ. 13. Compreben-

ſa] (Verbum — 095)0 hic ſignificat:) — Ode i. c. coacta (ſeu per vim com-
preſſa,) veluti (accipitur in illo loco:) & ON i. e. prehenderit eam & cum illa

concubuerit. 52. Verſ. 14 Et inyaſerit illum] Antequàm illa (uxor) ſeſe abicon-
derit. 53. Eod. verſ. 14. Spiritus Zelotzpia ο avuletur] Explicant Rabbini noſtri

(verbum doßp „ quod hic habetur in textu ſacro.) quòd notet — NON1 i. e. Pro-
teſtationem, 54. dum præmonet illam (maritus, dicens:) ne abſcondaris cum viro

,2

iſto

46. Confer. hic D. Wagenſeil. Sot. p. 59 8. & tratt,
Talm. Sota, fol. 27. & Schevuot, fol. 5§. a. prout
in non Movw' h. loc. ad marginem allegantur;
ablunt autem verba iſta: D' i. e. excipi-
tur us, ab utroque MSñlo.
47. Hebr. =ym, ſic in Hebraica editione, qua
uſus ſum, habetur; aft in utroque MSto atque
in Bibliis Buxt, ut & in exemplari =pan
legitur: Synyn) i. e. & caligaverit, i. e. diſſi

mulaverit, ſe videre, ſic & in notis on e

verbum Sypyn exponitur, quod ſignificatio-
nem habest 2 DNN NNN HDD D ;
i. e, veluti prunæ QoNy, què Chaldaice
exponitur Hebræum: ◻ i. e, caligavit, con fer.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 162 §. & D. Wagenſ.
Sot. pag. 588. & pag. 63 8. num. 1. 3c pag.
640. med. .
* §². Hebr. PoTa, inquirunt, perveſtigant, confer.
D. Weogenleil. loc. alleg.
49. Nempèe: ſi Haer n ee ne j. e, (mu.

lier) tantam moram ffecerit', quanta ſufficit

ad contaminationem, quanium verò temporis
circà occultationem à Rabbinis definiatur, vide
apud D. Wagenlſeil. in Sota, p. S. & p. 12. n. 7.
confſer. & Our Arjeh' fol. 166. col. t. princ, &

Ror. in b PW b, loc. vide & Deuter. e. 24.
vV. 4. num. 5. ac Jalkut Part. 1, fol. 206. col.
med. it. tract. Talm. Sota, fol. 2, a. b. & fol. 4.

a. it. Fol. 26. b. & fol. 2 9. a. b.

50. Conter. etiam hic Gus Arjeh fol. 166. col. 1.
princ. & Sota, fol. 3. a. b. & fol. 6. a. it. Fol. 3 I.

b. vid. & not. in panm mo h. loc.

51. Si ſcilicèt teſtes adſint, qui probent, quòd illa

mulier ſeſle abſconderit cum alio viro contrâà
prohibitionem mariti ſui, qui uxori ſuæ teſtatò
dixit, ne illa abicondatur cum iſlo veliſto; illa
autem, nen obſtante prohibitione, ſeie cum illo
abfeonderit idque teſtes probaverint, tunc proba-

tio per aquas fiet, vide P. Fagii not. ad Paraphr.

Chald. h. loc. confer. & verfi. ſeg. 14. n. 5 5. &

v. 2 8. h. c. n. 12 1. ac Deuter. c. 24- V. 4. num;

5. it. Gur Arjeh fol. 166. col. 1. med. ac not. in
SWwN RD . loc.

52. Vide Deuter. c. 22. v. 2 9. & D. Wagenſ. Jot,

p. 645. it. evammot, fol. 56. b. & Ketvbot,
Fol. 59. 3. b. & Sota, fol. 2. a, b. it. fol. 26. a. it.
Fol. 3 I. b. & Nidda, ol. 52. a.

53. In notis. pan ſcribitur, quèd orde

Scripturæ hic ſit inverſus, confer. & D. Wagenſ.

Sot. p. 90. fin. & p. 9 1. princ. it. tract. Talx.

Sota, fol. 3. a. b. & fol. 27. a. & fol. 2 8. 2. b.

54. Sive: dehortationem, præmonitionem, refti-

dbus adhibitis factam, confer. R. Salom. ad Exod.

c, 7. V. 2 5. G& ad Exod. c. 10. v. 1. vide & Levit. “

c. 24. V. 1 5. n. 47. & Deuteron. cap. 24. V. 7. B.
15. it. ad Zachar. C. 3. V. 6. D. 7.

(A.
ilto. 9. bo⸗
GEitan)) i
Ditionenn eus

Fwine Qux do

Lor declinans)0
Eod, rerl. 15.
Aiciturlumen;
Ne inpenek ei
collem thuris;
(de non impo
nailta, N; I
Arum Qur (0
(aempe:) emin
uam ſandlifica
rum mulierumm,
ſegregavit mo
Iemalo; 65. h
Pod, verl. 17.1

vinumlaudabile

Vili ac hallli.

— —

1ſ. Vide, qux 10
ſ1. 50ala fuot,
56. Conler hic Gu
S nor i Dr
7. Conler, bie D.
116 4a
l. loe, 8 Berachi
3.8 dols, fol.,
Menachot o,

1MVie bie tnct.

mmatginem in
D. Vagenl. So

AEot ,ol 4,
. Conker, hic

8,. zz1. n9.
Vi e . Kll,
8o, Hebr nd .
1ores , Rabbin
decca, Nahel 5
n 4 /2 inkti N
um e. 13.9.

CAr.V.
idenn (mu.
13. t d.

CAr. v. NUMERORIIAI 10 7˙9

iſto. 55. Eod. verſ. 14. Tpſaque pollata ſit aut invaſerit eum 6& 1.] Ac ſi diceret
(Scriptura ²) ipſe (maritus) præmonuit illam teſtato, illa vero transgreditur præmo-
r adcon⸗ nitionem ejus; nec tamen manifeſtum eſt, utrùm illa polluta ſit nec ne. 56. Verſ. 1I .
leen lece Farinæ] Quæ non ſit è ſi mila. 57. Eod. verſ. 15. Hordeaceæ] Non verèò triticeæ, ipſa (u-
innonbbe. zxor declinans) opus jumenti perpetravit, (deò) etiam oblatio ejus eſt eſca jumenti. 5.
Qoadpol. Eod. verſ. 15. Non funder ſuper eam oleum] Ne oblatio ejus ſit honorata, nam oleum
Cngebe. dicitur lumen; illa autem perpetravit (adulterium) in tenebris. 59. Eod. verſ. 15.
rin on. Nec imponet ei tbus] Quoniam piæ matronæ éo. vocantur thus, dicitur enim: ad
n cumill collem thuris; 61, iſta autem (uxor declinans) ab illarum moribus ſemet ſegregavit,
l dicn. (ideò non imponatur thus.) Eod. verſ. I5. Nam oblatio Zelatypiæ eſt) (Scilicet: fari-
Dbini noii naiſta, Dp (iſta dictio) eſt generis maſculini. 62. Eod. v. 15. Oblatio Zelotypi-
Mie pe. arum] Qur contrà illam (mulierem declinantem ) excitat duas 63. Zelotypias,
is am e (nempè:) æmulutionem Dei & æmulationem mariti. Verſ. 17. Aquam ſanctam]
ſo Quam ſanckificaverant in lavacro (ſive labro ſancto,) quod factum erat ex ære ſpeculo-
rum mulierum, turmatim convenientium; é64. iſta autem (foœmina declinans) ſemer
ſegregavit à moribus earum, quæ cum maritis ſuis concumbebant in Ægypto ſub arbo-
re malo; 65. hæc verò cum alio perversè egit, (ideò) exploratur illa in iſto (labro.)
Eod. verſ. 17. In vaſe ſittili] Ipſa (Geclinans fœmina) bibendum dederat adultero
vinum laudabile poculis ſplendidis, quocifcà (jam) bibet ipſa aquam amaram in olla

—

ra it fol , l. “
.

e uli vili ac ſictili. 69. Verſ. 18. Er conftituet ſaterdos & 4.1 Nonne jam anteàâ didum
orl luæ leltatd Krrr. P r 3 eſt:
lo veliſto, I . 5 —
e,ele (um 110 55.* V-. quæ ad ver ſum præced. 13. h. cap. n. Ot. P. 352. n. 9.
es i1 51. norata ſunt. 61. Prout Cantic. c. 2 9. V. 6. habetur.
dele 556. Conler. hic Gur Arjeh †ol. 156. col. 2* Princ. 2. Quoniam in hoc verſu decimo quinto poſt di=
Nr Fanſhe & not. in De a b. . ctionem nap ponitur pronomen Oπ§ quod R
314. 1 7. Confer. bie D. Wagenſeil Sot. p. 419. 8& pag. generis malculini. ideðò Commentator noſiec hie
24, s, nun, 586.n. 4. ac p. 5 8 8. med it. not. in pan DDe exponit, ad quamnam dictionem pronomen
des ehot in h. loc. & Berachot, fol. 63 a. & Ketubot, fol. &1. iſtud referendum ſit, nempè: ad y, quæ vox
„ 2. S. Sota, Ol. 7. a. b. & fol. 20. b. it. fol. 27. 2.] eſt, generis malculini.
). Waogenl vot, SE Menachot, ſol. 60. b. 63. Quia dictio εa quæ hic in textu facro ha-
d. & Keinden 1 Vi de hic tract. Talm. Sota, fol 17. prout ad berur, pluralis numeri eR/ided auten dolter iſtius
gl 1tait marginem in an ne) allegatur. confer. & rationem adfert, nimirum duas hic intelligi æmu-⸗
DpD.ꝛ. Wagenl. Sor. p. 348. it. tract. Talm. Mena lationes, confer. Levit. c. 2 3. V. 17. u. 4 1. it. ſu-
r, gvo i chot, ol. 4. 2. prà verſ. 1 2. h. cap. n. 3 5. & n. 36.

. gen 79. Confer. & hic D. Wagenleil. Sot. dict. p. 34 8. 64. Vide Exod. c. 3 8. v. 8. n. 2. & num. 3. it. D.

ii tach fü S p. 351. n. 9. it. not. in "a- r 5. loc. ae Wagenleil. Sot. p. 3 57. n, 4.
fglrgiinb Levit. c. 5. V. 1 I. n. 22. 65. Confer. quæ ad Exod. dict, c. 3 . V. 3. n. 3. no⸗
nitonen, tel⸗-· 50, Hebr. tma i. e, matres, ſie pattiarcharum u tata lunt.
lom,lud ores 4 Rabbinis vocantur, nempè: Sara, Re- 66. Vide hie præ aliis D. Wagenſeil. Sot. 3 54. 6E

ide Klet. becca, Rahel & Lea, confer. Genel. c. 29. v. 34. 356/ num. 2. confer. & trac, Talm. Naſit, Jal⸗
h.24, N 7, . n. 47. S& infra Numer. c. 20. v. 1 5. num. 4.2. & 45. 6, Sota, fol. 15. .
ꝗ Num, c. 23. V. 9. H. 27. vide & D. Wagenleil.

1060 NuMEHERORUM. CAb. V.

eſt: & ſtatuet eam coràm Domino? ⁶7. (ita quidem eſt;) ſed (hoc ideò repetitur,
quia) circumducebant 68. eam de loco ad locum, ut ipſam defatigarent ejusque

mens turbaretur 69, illaque confiteretur. Eod. verſ. 18. & detegat] Diſſolvebat
(ſacerdos) plicationem capillorum ejus (fœæminæ declinantis,) ut contemptui expone-
retur, 70. hinc quoad filias Iſraêliticas (in mores abüt,) ut detectio capitis eis ſit tur-
pitudini. 71. Eod. verſ. 18. Coràm Domino] In porta Nicanoris, 72., hæc fuit por-
ta atrii Orientalis, eàâ viâ, quâ omnes intrabant. Eod. verſ. 18. Et imponat manui ejus]
(Hoc ideò factum eſt,) ut illa defatigaretur, ſi forſitàn mens ejus (hac ratione) abri-
peretur 73. atque illa fateretur nec nomen Dei proprium per aquam deleretur. 74.
Eod. verſ. 18. Amaræ] (Sic dicuntur aquæ) propter earum finem (ſive eventum,)
quia illæ fiunt amaræ 75. ei (mulieri declinanti.) Eod. verſ. 18. Maledicte] (Ver-
bum — O hic notat) OHEONi. c. quæ ſubducunt 76. illam (fœmi-
nam) è mundo, ſignificat (enim verbum iſtud ☚ N idem quod in illo loco:)

ſpina Rp i. e. pungens, 77. nec convenit exponere: aquas maledictas, nam

cC-

72. De hac vide etiam not, ad Levit. c, 14. v. 11.

67. Uti verſu antec. 16. h. cap. habetur, confer.
n. 15. fuit autem hæc porta: wν ee nn

idem Wagenſeil. in 30t. pag. 43 . n. 3. & Naſir,
fol. 4 51 b. it. Sota. ol. &. a. & fol. 27. b;
6⅝, Hebr. Py'on, uti hic habezur, quod in notis
en ne exponitur: Pyryr i. e. transfere-
bant.
69. D. Wagenſeilius in Sota, pag. 3 5. n. 3. in Pen-
tateucho ſuo manuſcripto pro: ur (uti hic in
noſtro exemplari, ut & in Bibliis Buxt. aliisque
codicibus habetur.) ſcribit legi: wrw'i. e. ut
turbaretur eamque lectionem alteri putat præfe-
rendam eſſe, atque hæc lectio etiam in utroque
MSto habetur, confer. infrà h. verſ. 1 8. num.

Hebræorum ſeriptis, quæ 4 P. Fagio loc. alleg.
adducta ſunt, vide & D. Wagenſ. Sot. p. 28. &
p. 37. n. 6. it. Gur Arjeh fol. 166. col. 2. med.

Sota, fol. 7. a. ad marginem allegatur, confer.
& autor tractatus Gallici, qui infcribitur: Ni-

2. c. 6. D. 4. R
7 3. Confer. quæ ſuprà n. 69. . verſ. notata ſunt,
it. Sota, fol. 27. b. & Kidduſe hin, fol. 36. 5.
76. Ec, ſi indata erat veſtibus albis, induebatur
nigris & auferebatur ab illa ornamenta, confer.
P. Fagii not, ad Paraphr. Chald. p. loc. ac D.
Wagenſ. Sot. p. 2 8. & p. 42, n. 11, & Gur Ar-
jeh /0l. 166. col. 2. med. ac not. in τπ να
ubi etiam tractat. Talm. Sota, l. 8. ad margi-
nem allegatur, confer. & tract, Talm. Ketubot,
Fol. 72. a. & Sota, ol. 5. a, .
71. In MSte I. hic additur: Nn i. e. valdè, con-
fer. I. ad Corinth. «, 11. v. 6. & D. Wagenſ.
Sor, p. 4 3. n. 1I. circà med. it. Guxr Arjeh olf.
166. eol. 2. med. ac not. in Dan new ubi etiam que Raſchi not. it, ad Levit. dict. c. 13. v. 5 I.
tract. Talm, Ketubot, fol. 72. a. n. ad margi-autor itaque noſter iſtud N deducit & rad.
Rem allegatur. .

San NYW h. loc.
75. Confer. verſ. 24. b. cap. n. 10 3. & n. 107.
it. not. in ma n, ubi & Siphie ad margi-
nem allegatur, confer. & Seldeni uxor Ebraica,
l. 3. c. 15, .
76. Vel: deficere fsciunt, i. e. vità privant, confer.
Levit. «. 13. verſ. 5I. ubi dictio Hebræa M&oSnn
in Targum Onkeloſi exponitur: &brimn i. e. di-
minuens, erodens, vide & D. Wagenſ. Sot. pag.
361, n. 3„

* .

i. e. versus Sanctum Sanctorum, uti habetur in

& not. in naon net, ubi etiam tract. Talm.

ſtoire Critiq- des dogmes & des cultes &c. part.

7y. Vel: dolorifica, vid. Ezech. c. 2 8, v. 24. ibi.

73. 74. Vide infrà verſ. 23. h. cap. confer. & not. in

Cecelancke l
EWie
tatus elt:
16ferunt, dum
nunts.) Verl.
(nempe: üno
brit, Poſ
ra; 11. Kdlne
um hatin judi⸗
iudecliraſi] (
amert inprit⸗
mute innaldit
Precantut, ita:

—

ND;TN Ner b
N gedecta, d
pofedni. e.
piatur ab Hebr⸗
lueb. e. z. d. 4
voc. Rd,
79. Sievti rerſ an
79. Nempe: apus
maeditant ei, ſ
tio ietiam Dara
tatore noflro hie
h. Pigii not 30
Wagen eil So.
Confer hic S0t,
ma, fol. 7.5,
ſol. 1.
* Vis oia, ſ
dcheſuot, ol
Vel: erte ſͤ ee
N W O
1a Vel: ſrangii⸗
ineditone Hebr
Dibliis Bunott.

initio, fed erdor
ſeniſle to, ge

ie, hon elto int
On in doii,
tur utem d i
conler. Gur Aije

(A.vY.
—
tepetitur,
r jurque
öillolyebat
niexpone⸗
eiz ſit tut⸗
4 liitpor. .
nanni tju
one) abri .
etetur, 74.
eyentum.)
Rte (Ver.
mn (Kemi⸗
lloloco.)
icas, nam
ec⸗
t.c, 14. Ve II,
uli habelut in
gio loe, lleg.
.dot,. 19
col. 2, meg,
1 tnad. Talm.
getur, conet⸗
cribitut: Ni⸗
ultes , palt⸗

mnnnnenn

. notata ſunt;,
ſol. 36-h. 3
ſer⸗& nt in

d En 10
te 20 margl .
uNot Edraics,

1vant,cOnſet.
Hebreat Nehn
Sori e, i
genl. S. bag⸗

elucit / ad.

NUMERORIUM.

CAP. IV. 1061

ecce ſanctæ illæ ſunt, 78. nec ſcriptum eſt (hic:) = i. e. maledictæ; ſed

7 9

N i. e. quæ maledictionem producunt, Onkelos etiam non interpre-
tatus eſt: O 1. e. maledictas; ſed 21 οι i. e. quæ maledictionem
adferunt, dum conſpicere faciunt maledictionem in corpore iſtius (fœminæ decli-
nantis.) Verſ. I9. Et adiurabit † eam &c.] Quodnam veroô eſt juramentum iſtud?
(nempè:) ſi non concubuit (aliquis tecum,) P * i. e. inſons eſto; ſi verò concu-
buit, ** P i. e. ſuffocator, 8. nam ex regula negativorum intelligis affirmati-
va; &I. ſed (negativum 82. ideò hic præmittitur,) quoniam præcipit (lex,) ut initi-
um fiat in judiciis capitalibus 83. primo ad abſolvendum. 84. Verſ. 20. Si autem
tu declinaſti] (Particula) ſ.α* ponitur (hic) pro: & i. e. ſi. Vetſ. 2 1. Ju-
ramentôimprecationis] i. e. Juramentéô maledictionis. 85. Eod. verſ. 2 1: Det Domi-
nus te in maleditctionem &c.] i. e. Imprecabuntur omnes per te ¼ (dicentes ei, cui im-
precantur, ita:) eveniat tibi, 86. ſicuti evenit iſti (mulieri declinanti!) Eod. verſ.

2 I

RD; on vero ab 8, quamvis & vox h“à5μ rad.
&ι deducta, notans maledictionem, interdum
pro oni, e. defectu, ſen deminutione acci
piatur ab Hebr æis, uti Deuter. c. 2 8. v. 2 0. Ma-
lach. c. 3. v. 9. confer. Buxiorf. Diction. Hebr.
voc. ◻☚dbͤ.
7 8. Sicuti verſu antec. 17. h. cap. vocantur.
79. Nempeé: apud alios, vel: quæ faeiunt, ut alii
ma edite ant ei, cil mulieri declinanti, cui expoſi-
tio i etiam Paraphrafis Chaldaica, 4 Commen-
tatore noſtro hic adducta, adſtipuiarur, confer.
P. F'gii not. àad Paraphr. Chald. 6. loc. & D.
Wagen eil. Sot. p. 36 1. n. 3.
† Confer. hic Sota, ol. g. 2. & †ol. T 7. b. it. Jo-
ma, fol. 37. b. && Gittin, †Ol. 60. a. it, Sanhedrin,
Fol. 52.
x Vid. Sota, fol. 17. a. & Kidduſchin, fol. 62. a.
& Schevuot, ol. 3 6. a.
XxX Vel: ecce ſi eoncubuit, ſuffocatur, Hebr. &
an ané abſunt iſta hic ab utroque MSötο.

80. Vel: ſtrangulator, id enim notat π, prout
in editione Hebræa, qua uſus ſum, legitur, in
Bibliis Buxtorf. hic habetur: per Heh ab
initio; fed errorem typoſhetarum ibidem inter
veniſie puto, nonnulli eodices habent wan de
i. e. non eſto inſons, prout lectio ifta in mo
-n in notis Raſ hianis adducitur; expeni-
tur autem * ibidem, rmorw i, e., ut meriatis,

explicatur WaMWτππ 1.. e. tranguleris! confer. Jal-
kut Part. I. ſol. 2 07. col. 3. princ, & med.
9 1I. Vide, quæ ad Exod. c. 23. V. 13. n. 6 5. & n.
66. notata ſunt, confer, & Gur Arjeh fol. 166.
col. 2. circà fin.
892. Dicitur enim in hoc verſu 19. ſi non concu-
buerit tecum & c. confer. num. ſequ. 94. H. verſ-
83. Seu: criminalibus, Hebr. νν h, quibas
opponuntur Mapy Wi, e, judicia pecuniaria-
84. Scilicét: eum, qui in judicium vocatus eſt,
ideò enim hic præmittitur: ſi non tecum concu-
buerit & c. ſis innocens, poſteà ſequitur; ſi verò
declinaveris &c. det te Dominus in maledictio-
uem, uti verſu 2 0. & 2 1I. H. cap. habetur, eit et-
iam regula doctrinæ civilis, jura proniora eſſe ad
abſolyendum, quàm ad condemnandum, contfer.
& Gur Atjeh fol. 16 6, col. 3. princ. it. num. au-
tec. 92. h. ve‚rſ. .
*X Lonfer. hic Sota, fol. 17. a. & fol. 24. a. b.
item Kidduichin, fol. 27. b. & Jevammot, /ol.
24. b. & fol, 26. a. & fol. 5 3, a.
385. Nam dictio: —&, quæ hic in textu ſacto ha-
betur, ſigniſicat ν e, maledictionem, con-
fer. Jalkut Part, I: Fol. 207. col. 3. circa Hin. it.
Sota fol. 17. a. b.
† Hebr. a, in MSto I. pro eo legitur: ma i, e. per
illam (mulierem.)
36. Confer. infrà verſ, 27. h. cap. n. 119, & D.

confer. Gur Atjehb /ol. 166, col. 2. fin. ubi a

Wz-⸗

1062

NUMERORUNM.

21. Et in jaramentum Ita, ut omnes] urent per te (dicentes:) non eveniat mihi, 37.
ſicuti evenit iſti (foeminæ declinanti,) ſic etiam loquitur illa (Scriptura in illo loco.)

& relinquetis nomen veſtrum in juramentum electis meis, &8. nam juſti jurant prr
penas improborum, eodem modo etiam quoad benedictionem (dicitur in Scriptura)

& benedicentur & c. 89. item: in te benedicet Iſraeël, dicens &c. 90. Eod. verſ. 2 I.
Femur tuum] In maledictione præpoſuit (Scriptura) femur ventri, quia in illo (femo-
re) incepit primé (fſœmina declinans) transgreſſionem. 91. Eod. verſ. 21. Intume-
ſcentem] (Nerbum m) juxtà Targum ejus (ſignificat:) D i. e. inflatum. Verſ.-

22. Ue tumidum faciant ventrem] (Verbum inx? hic poſitum eſt,) pro: NexiD
i. e. ut tumidum reddant ventrem, hoc ipſum (indicat aceentus) ſervilis: Patach, D

qué (litera) Lamed punctata eſt, ſic quoque (punctatur) SDi2 i e. ut deduceret

eos in via, 92, item (in iſto õ 2 i. e. ut monſtrarer vobis viam, quam 4
ambularetis, 93. ſic etiam (iſtud verbum:) 22 poſitum eſt) pro 9 D i. e.
uia aquæ tumidum reddunt ventrem ac cadi-

ut cadivum reddet femur tuum, 94.

vum faciunt femur. Eod. verſ. 22. Ut tumidum Jaciant ventrem & cadivum reddant

femur] Num (hic intelligitur) venter ejus & femur ejus, qui concubuit? 95⁄. an v-
rò iſtud non (ſignificat,) niſi (ventrem & femur *) uxoris? 96. dum illa (Scriptura)

di=

Wagenſ. Sot. p. 3 60, it. Sehevuor, fol. 35. 2.

6. & Sota, ol. 32. 4. & Fol. 35. a. 5.
87. Vide & hic D. Wagenſeil, Sot. p. 3 81. n. 4.
ubi pro: N Pa, ſicuti in vulgatis exemplaribus
habetur, pucat teponendum eſſe: & — 1⁵ 72,
exp icationem vide ibidem, in utroque MSto et-
am habetur: & —* i e, ſi non (eveniat &c.)
confer. nor, ad Deuter. c. 2 8. v. 2 5. Sign.*
8. Uti Elai. c. 6 5, v. 1 5., habetur, ubi vide Raſchi
not confer. & D. Wagenl. Sot. p. 360 & Pag.
380. n, 4. it. not. in nne , ubi Siphre ad
marginem allegatur. 3
39. Uti Geneſ. cap. 18. v. 1 3. habetur.
90°,. Vide Genel. c. 26. V. 4. n. 6. & Geneſ. c. 49,
v. 20, n. 42. it. ad Jerem. cap. 4. v. 2, n. 2
91, Conlſer. quæ infrà ad verſ. 24. H. cap. n. 105.
& ad verſ. 27. n. 116. & n. 118. notata ſunt, it.
ol. . b.
:: Pri Prod. e. 13. V. 2 I. habetur, ubi vide
not. n. 60. ponitur itaque ibidem arirn p.⅓
tTEAN i. e, ut dedugeret eos; abſunt autem
iga: Tn arnnnv i,e. ut deducant cos in vià,4
MSto,?2I,.
93. Vide Deutegr. C. I. v. 3 3, h. 162. Onfer. & Ex-

Od. dict. cap. 13. v. 2 1. n. 60. ubi doree, pro
SarN poſitum eſt, ſic etiam in MSto 2. ex-
ponitur. = .
* Iſtud & ſequentia, usque sd: man i, e. ven-
ter eius ac femur ejus, abſunt hic 4 MSto zZ.
94. Sicuti pau'ò poſt in eodem hoc ve ſu 22, ha-
betur.
