quam lectionem, quæ in Bibliis Buxtorf. habe-
tur, ubi legitur Joſeph. udæis tamen
idem ſona ac Qo uti apud Lightfoot. in Act.
Apoff. c. 1,V. 23. p. 16, edit. Lipf. habetur.

144 . GENESEOS. CAbP. XIIX.

deò factum ſit, ut mitterent (ſeu propinarent) ei (Saræ) poculum benedictionis. 54.
Eod. verſ. . Ecce in tabernacalo] i. e. Verecunda 55. eſt. Verſ. 10. Juxtaà tempus
vitæ] i. e. Juxtà tempus iſtud quoad annum ſequentem; erat autem (tunc) Paſcha*
ac ſequentis (anni) paſchate natus eſt Iſaac, non enim legimus » i. e. juxtà tempus,
* ſed T' Nu? i. e. juxtà tempus vitæ (ac ſi diceret:) juxtà tempus iſtud, quò vobis
vita ſuppetet, quando vos omnes eritis incolumes ac ſuperſtites. Eod. verſ. 10. Re-
vertens revertar] Non annuntiat ei (Abrahamo) angelus, quòd ad ipſum reverſurus
ſit; ſed nomine 56. Dei id dixit ei, veluti (alio in loco ſcriptum eſt:) & dixit ei ange-
lus Domini: multiplicans multiplicabo; 57. cùm tamen in manu ejus non fuerit, ut
multiplicaret; ſed ex legatione Dei † (vel nomine Dei, ita) dixit ei, ſic in Bereſchit *
Rabba (ſcriptum reperitur.) Eod. verſ. 10. Et illod enat poſt eum] (Nempe:) oſti-

um erat poſt angelum. 58. Verſ. 11. Deſient eſſe] Ceſſaverat ab ea mos mulierum,

men-

574. Nempe; ur hoſpites illj gratias agerent etiam
Saræ, quoòd benè excepti fuerint in convivio illo,
ut Abrabamus poculum vini, cui angeli illi be-
nedixerant, uxori ſuæ mitteret, confer. Gur Arjch
fol 28. col. 1, fin. poſſes etiam poculum bene-
dictionis, de quo hic autor noſter, intelligere de
poculo illo vini tertio, quod in feſto Paſchali bi-
bere ſolebant, nam apparitioilla angelorum, uti
Rabbini tradunt, in feſto Paſchatis contigit, ſic-
uti &ͤ autor noſter verſu ſeq. 10. docet, confer.
Joh. Lightfoot Hor. Hebr. in Matth. cap. 26. v.
27. pag. m. 479. & Buxtorf. Synag. Jud. c. 12.
ag- mih. 262. vide & not. in a nev h.
oc.
55. Pudens vel pudibunda eſt, Germ. Sie ſchaͤ⸗
met ſich / conkfer. ſupraà num. 52. h. verſ. 9. &
not. in Sa h. loc.
* Vide hic not. in Smasm mD, ubi adducitur
probatio aſſertionis iſtius Raſchianæ, quòd tune
fuerit Paſcha, confer. & cap. ſeq. 19. V. 3. n.
6. .
XNX In notis Raſchianis editionis pas ne haæc
iſtius loci habetur lectio: ρν nyn en en
nyn nyni. e. non enim legimu: 2 ſed
Pyꝰ (ac ſi diceretur:) juxtà tempus vitæ &c.
vide ibidem notas ad dictum locum lit. &. ubi *α
alia addueitur expoſitio. . B
56. Vel: ber legationem ſeu miſſionem Dei rrvyvd

bypn hv ita juxià Hebræum, confer hic not.
in n- re ubiplura; in utroque Moto Erff.

pro rva habetur: Sua i. e. nomine (Dei.)
57. Uti Geneſ. c. 22. v. 17. habetur.
† Hebr. on 7w rerrwa, poſt verba iſta, in
MsSto Erff. 2. ut & in editione a ρνν ac Be-
rolinenſi, addita ſunt iſta: 7 νον den e
Spn i. e. etiam hic per legationem (ſeu nomine)
Dei.
„ . . » .⸗ .qq — . *½
In notis Raſchianis editionis Nνρν poſt n
i. e. Bereſchit rabba, uncinulis inceluſa & adjecta
ſunt iſta, nempe α de nen e eee
NW e e een n ebee ee en en
rwav s r Ti ain ee eeer
dr& yvν.H†e᷑ e ee en ne e
aw&ε& nn n ennen Sn ee nenn
pan pa nn n dene n en e are
nn i. e. Eliſchah dixit Schunami-
tidi: hae ipſa tempeſtate, juxtà tempus vitæ, tu
amplexatura es filium; illa vero dixit: ne, Do-

mine, vir Dei, ne mentiaris ancillæ tuæ (vid. 2,.

Reg. c. 4. v. 16.) angeli illi, qui Saræ nun-
cium attulerunt, dixerunt: juxtà tempus iſtud)
revertar (uti hoc verſu 10. habetur,) reſpondit
ei Eliſchah: illi angeli, qui ſemper vivunt & per-
manent (dixerunt:) juxtà tempus (iſtud) revertar,
ego verõ, qui ſum mortalis, qui hodiè vivo, cras
autem (fortè) motiar, ſive vivam ſive moriar
(dico:) hac ipſa tempeſtate & c.
58. Ita quidem Raſchi ; alii tamen aliter interpre-
tantur, confer. not in dpan u“ h. loc,

ę cda ſunt, B4

rlpta I
Milchne:“
plicato:
61. Vetll;

& dominum
ponenpſit
ſenſusſt))nun

ciam un rl

hecille f
Ver 15⸗ G
qnin igoe ſal
(nenhe) qui⸗

—
49 Locillius eupli
l. loe
59, Dehorcomm
c. 3. hed. eſ.
vamerd ſ0l 5

ENX Beht. wo,

wo itgade
bo. Hebe vn,
v. b. & Dauer.
num. 46 1n M5
i. e, ſendſe.
61. Vel: mulen
Hebr. Pin o-
635: in ungne
—n die ln
Joma tol. ,n b
612. Nameccein⸗
vidam foturm
atqui Dominn
cedenti 12, he
yelba lepetere
dan dixerit eg
lu 13. habett
ente Rabbin

CN. NI.
lckionis, ſ
fen tenput
n Dalchas
umi empus,

,ud nei

etl. 10. Ne.
m tevetlutus

Ciriteiange.

onfuerit, ut
n Betelchit
lempe:) olti.
Ozmulietum,
mmen⸗

—
nomine (Dei)
u.
bſt vetbe iſta, in
n wov zbe.
ha

em En nojnine)

e poken
ineluſa & adjecte
W N

Wdrb e
d We e
diit Schunami⸗
tempus ite, tt

Hdirit: ne, DOo⸗

ille tuæ (Nid, 1.
qui Sarr nun⸗
tiͦtempus iſad)
atur,) keſpondit
Her irunt her⸗
(iltuchreiental,
i hocie ino elin
ivam Uye moliar

. .
en aliter ineſple⸗
vhl

Qquia, * quæ rationem indicat rei,
(nempe,) quia timuit; altera autem

nen *** Hebr. —awn, in MSto Erff. 2. poſteà additur

nn N een
Se

81. Vel: mulierum

CAb. XIIX.

GENESEOS.

145

menſtruòô laborantium. **

Verſ. 12. Ia medio ſui] (Nempe Sara) contemplabatur
yentrem ſuum, dicens: num viſcera iſta onerabuntur foœtu? an ubera iſta, quæ flac-

cida ſunt, lac emittent? (ſic ſcriptum reperitur in) Tanchuma. 59. Eod. verſ. 12.
Voluptas] (Dictio Hav hic ſignificat) M X X i. e. nitorem carnis, eſt etiam lingua

Miſchnæ: * ** cadere . facit pilum 7O) i. e.
(dictio Na *) ſignificat? i. e. tempus determinatum fluxus menſtrui.
Verſ. 13. Num etiam verò] Num etiam reverà paritura ſum? Eod. verſ. 13.

plicatio:
61.

& nitidam reddit carnem; alia ex-

Et ego conſenui Mutavit 62. Scriptura (ſermonem) pacis causàâ, nam ecce illa dixerat:

& dominus meus ſenex eſt. 63. Verſ. 14.

An occultbitur] (Sic verbum N ex-

ponendum) juxtà Targum ejus, (ubi habetur:) &ONi. e. an occultum erit, (ut
ſenſus ſit:) num aliquid abſtruſum, ſeparatum ac tectum erit mihi, 64, quò minus fa-

ciam juxtà voluntatem

meam? Eod. verſ. I4. Juxtà condictum] Ad illud ipſum tem-

pus ſpeciale, † quod anteà tibi conſtitui, ad iſtud præfinitum tempus anno ſequenti.

Verſ. 15. Quia timuit,

nam riſiſti] Prior (dictio ) ſignificationem habet & i. e.
(quæ habetur in illis verbis:) & mentiebatur Sara,
(particula ) ſignificat & i. e. ſed, (ut ſenſus

ſit:)

Loci iſtius explicationem vide in not. Dan r
h. loc. HZ
59. De hoc commentar io dictum eſt ſuprà ad Geneſ.
c. 3. V. 7. n. 2 5. conf. hic Megilla, fol. 9- a. && Ba-
va mezia, fol. 97. a.

Wa i. e. quòd corrigiam ejus &c.
ßo. Hebr. A wh, à rad. Wa, confer. Deuter. c. 22.
v. 6. & Deuter. c. 2 8. v. 40. ibique Raſchi not.

num. 46. in MSto Erff. 2. pro vn habetur "op

i. e. removet.
menſtruo laborantium,
Hebr. a ni, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
63 8. in utroque MSto Erff. pro Q habetur
a Miie. ſanguinis menſttuatæ, confer. hic
Joma fol. 83. b. & Bava mezia, fol. 87..cg.
62àâ Nam ecce Sara, cum credere non poſſet, ſe gra-
vidam futuram eſſe, rationem hanc allegaverat:
atqui Dominus meus ſenex eſt, uti verlu amte-
cedenti 12. h. cap. habetur; ſed, cum Deus Saræ
verba repeteret, ipſe ſermonem ſic recitat, quaſi
Sara dixerit: ego autem conſenui, ſicuti hoc ver-

mutatio itaque ſermonis, ex

. ne fortè Abrahamus ad iram commoveretur
contemtum ſui interpretaretur, quòd Sara non
ſuam, ſed ipſius (Abrahami) ſenectutem alle-
gaſſet, Academiæ R. Ismaélis ſcitum eſt: tan-
tum in pace momentum eſſe ſitum, ut etiam i-
pſe Deus, ne ea turbaretur, ſermonem mutaſſe
deprehendatur, idque ex hoc loco probare niti-
tur, hinc Rabbini colligunt, mendacia officio-
ſa, pac is & concordiæ fervandæ cauſa eſſe licita,
confer. Jevammot fol. 6 5. b. alleg. D. Wagenſeil.
in Sot. p. 937. n. 2. unde huic loco ſatis obſcuro
lumen accedet, vid. & Gur Arjeh fol. 2 8. col. 2.
fin. it. infr. Geneſ. c. 50. v. 15. n. 41. L
63. Sicuti dict. verſ. antec. 12. h. cap. habetur,
vid. num. antec. 62. h. verſ. 13. confer. & Jevam-
mot. fol. 65. b. & Bava mezia, fol. 87. a & b.
64. Confer hic Raſchi not. ad Ruth cap. 4. v. 1. vi-
de & not. in an new' h. loc. ubi loci iſtius ex-
plicatio habetur.
¼ Confer. hic tract. Talm. Raſch haſchana, fol. 11.

a.
x* Confer. quoad ſignificationem hujus vocis: &

ſu 13. habetur,
mente Rabbinorum, facta eſt,

idque pacis cau-
D 4

infrà Geneſ. c. 41. V. 49. n. 67, & Deuteron. e
7. V. 7. n. 20. 4

1†

146 GENESEOS.

bum) P, quod inS. Scriptura habetur, ad malum 7. eſt, præter illud, (quod habe-
tur in eo loco:) Na pτπ. c. proſpice de habitaculo Sanctuarii tui, 68. quia magna
vis ineſt donis, (quæ dantur) pauperibus (ſive afflictis,) quæ iram vertit in miſericor-
diam. Eod verſ. 16. Ut deduceret eos] i. e. Ut illos comitaretur, exiſtimaverat e-

nim, † quòd ipſi eſſent viatores. 69. Verſ. 17. Num celabo ege] Interrogativè (acei-
Litur ie)

pienda ſunt verba iſta, ut ſenſus ſit:) quod ego (urbi) Sodomæ faciam, non convenit
mihi, ut iſtud ſine illius (Abrahami) notitia faciam, "ego (enim) dedi ei terram iſtam
& illæ quinque urbes ipſius ſunt, dicitur enim: terminus Cananæorum (fuit) de Zi-
don uſque ad Sodomam & Gomorram &c. 70. vocavi illum Abrahamum patrem mul-

titudinis gentium, 71. an delebo (itaque) filios, nec id patri (eoorum) notum faciam?
quoniam ille amicus meus eſt. Verf. 18. Er Abmbam exiſtendo erit] Medraſch g-

gadah eſt: memoria juſti (eſt) in benedictione, 72. poſtquam ejus (Abrahami Deus)

meminit, eidem benedixit; ſenſus autem literalis (hujus loci eſt:) an ego illum cela-

bo, nam ecce *r ille mihi tàm dilectus eſt, ut ipſe futurus ſit in gentem magnam & ut
benedicendæ fint in eo omnes gentes terræ? *v Verſ. 19. Nam novi eum] (Ver-
bum 1 hic) ſignificat Ni. e. dilectionem, 73. ſicuti (accipitur in illo loco:)
i e. cognatus viri ejus, 74. item: NNWi. e. cognationis (ſeu propinquitatis) no-

ſtræ 75. item: Ni. e. & novi te ex nomine, 76. & reverà fundamentum (ſive ra-

dix) ſignificationis omnium iſtorum non eſt, niſi verbum) “, nam is, qui aliquem

dili-

65. Nempe: angelus, vel ipſe jehova, Dominus. * Confer. quæ infrà ad verſum 20. h. cap. ſign. *
qui cum Abrahamo loquebatur, nonnulli ex notata ſunt, confer. & Joma, fol. 3 9. b.
Rabbinis hoc ad Abrahamum referunt, ac ſi 70. Uti ſuprà Geneſ. c. 10. v. 19. haberur-
Sara ei men ita ſit, negando leriſiſſe. 7I. Vide cap. antec. 17.v. 5. confer. not. in ov*
66. Interdum ſignificat: ne, ne fortè, num, an, D h. loc. B
vide Buxr. Lex. Talm. fol. 544. 72. Sicuti Proverb. c. 10. V. 7. habetur, vide &
67. Vel: in malam partem ſumitur, vel: de ali hic not. in 'nar H h. loc. ut. & Joma, fol.
quo malo ſive infortunio dicĩtur. 3 §. b.
6 ⅛. Sicuti Deuteron. c. 26. v. 1 5. habetun, confer.
not. in Dar h. loc. e. nonne &£
† Hebr. Maz, in MSto Erff. z. locus iſte magis Hebr. NX N. d Par, abfunt iſta
perſpicuè legitur ita: STNSO nenen i. ab utroque MSto Erft.
e. quoniam exiſtimav erat, quod ipſi viatores es- 73 Hoc ſenſu imerdum & in Novo teſtamento ac-
ſent. . cipitur, vide Epiſtol, ad Rom. c. 7. v. 15, V. ib⸗
69. Hinc traditio eſt quod d Pi. e. cogant Zird‿ο⅝ .
alique n ad alios comitandos, vide D. Wagen- 74. Prout Ruth. c. 2. V. 1 habe ur.
ſeil. Sot. p. 1020. & p. 1023. he. I. &£ not. in 7 5. Vide Ruth. c. 3. V. 2.
„pa T h. loc. it. tract. Talm. Bava mezia, 76. Sicuti Exod. e. 3 3. V. 12. egitur,
fol. 86. b.

CAP. XIIx.
ſit:) & dixit: è;. non ita eſt, ſicuti locuta es; ſed rifiſti, Rabbini quippe noſtri di- 7
cunt, (quòd particula) ſignificet quatuor: (nempe:) Ni. e. ſi, Sp i. e. fortaſ-
ſis 66. π1. e. ſed, &εα i. e. quoniam. Verſ. 16. Et preſpexerunt] Omne (ver-

XY Hebr. ).-n MSt. Erff. rF. pro eo ha bet : ii.

Aligtemnde
dea ail⸗
N NN
vodſiſen
iciojp⸗
ſignibicanon⸗
ſaciebat Hit

cibiat: clld

gvicnngneflt
Etdaut Demd

De el

tio ek: Magt
nabetut,/ ae
megnsfuitle

—
77. l lic en 1
(Ontet hie tra
Valnmt, ſo
Sanhetin,10,
1„1
78. V ſoilsin
juxti gum ex
iopen gu⸗
pollt enoni
WRi t gud
fationem a. hn
hamun ligat
ſuis ut⸗
† Bebe ,
wn gie
Eiff.
79. Vel: inur
ggniticatioeſii⸗
ve rationiter
Jo. Vide Hiod.
futuri pro pn
in utroque
none, ut &
Ov hic a
una precept
Mumer, cap.

CANLXII.
Appe noſtri di.
ie ſottal.
4] Omne (vet⸗
6 (oc habe.
1t in milericor.
Ciſtinarerat e.
rropatihe (aci.
1, hon convenir
ei tertamn iſtam
umn (fnit) de Li-
um pattem mul⸗
notum faciam?
Medralen, g.
Abrahami Deis)
ego illam celg.
nmignam & I
bi ein (Ver-

CAP. XIIX. GENESEOS. 147

diligit eundem ſibi propinqvum facit ipſumque novit atque cognoſcit; ſed cur ( hic
dicitur:) diligo77. eum? (nempe:) H X N (quorum ſenſus eſt:)
NRuD N i. c. quia ipſe præcipit filiis ſuis 8. de me, ad cuſtodiendum vias meas;
quòd ſi † explicare velis juxtà Targum: novi eum, quòd præcepturus ſit filiis ſuis & c.
(dictio) P' non quadrabit ſermoni 79. Eod. verſ. 19. Præcipiat] (Verbum) Hx
ſignificationem habet temporis præſentis, ſicuti (accipitur in illo loco:) ita ν⅞b . e.
faciebat Hiob. 8u0. Eod. verſ. 19. Me adducat] Ita ipſe (Abrahamus) filiis ſuis præ-
cipiat: cuſtodite viam Domini, ut adducat Dominus ſuper Abrahamum &c. non di-
citur (hic:) ſuper domum Abrahami; ſed ſuper Abrahamum, (hinc) diſcimus, quòd,
quicunque filium juſtum relinquit, perinde ſit, ac ſi mortuus non eſſet. 81. Verſ. 20.
Et dixit Dominus Abrahamos * clamor sodomæ & 6. quia multus eſt ** Omnis (dictio)
N“, quæ eſt in Scriptura, accentum †Thabet in Beth, àS2, quoniam earum interpreta-
tio eſt: magnus vel magna eſt & continuatur; 83. aſt iſtius dictionis , quæ hic
habetur,) accentus eſt ſuprà 8S4. in Reſch, quoniam iſtius interpretatio eſt: jam anteà

loloco.) ppdD
pinguitats) no⸗
lentutn (Krera⸗
is, gui alignem
ili⸗
r.l cap. ſgn.
1 ſol. 3 b.
9, habekor,

, habet, vide
, ue & ſoma tl.

deo habe: Mhi⸗
in, zPplant illa

oro teſtament ⸗
n. rle lj,Eib⸗

,

conler not, in o

magnus fuit (clamor,) ſicuti expoſui, (id, quod in illo loco habetur:) & fuit, cùm Sol

2 Occi-

77. Ita hic ex mente Raſchi ny ertere volui,

confer. hic tract. Tal’n. Joma, fol. 3 8. b. S Je-
vammot, fol. 79 a. it. Cetubbot, fol. 8. b. &
Sanhedrin, fol. 56. b. & 57. b. idem Maccot, ol.
a. .
73. Vel potius ita? ut ipſe præcipiat Kiliis ſuis Ke.
iuxtà quam expoſitionem ſenſus erit, quod di-
ctio vny, quæ hie uſurpatur in textu ſagro, non
poſſit exponi, quòd idem ſigaificet ac“) vel
WX i. e. quod (præcepturus ſit;) ſed ut noter
rationem a finem, propter quem Deus Abra-
hamum diligat, nempe, quò ipſe præcipiat filiis
ſuis & c.
Hebr. d), iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
Ppbn y i. e. ſermoni, abſunt ab utroque MSto
Eiff. .
79. Vel: linguæ, ſic juxtà Hebræum, id eſt: 8
gnĩcatio dictionis ynv non conveniet ver bis ſi-
ve ôrationi textus ſacri. .
So. Vide Hiob. c. 1. v. 5. ubi verbum temporis
futuri pro præſenti vel imperfecto poſitum eſt,
in utroque MSto Erff. atque in Berolinenſi edi
tione, ut & in notis Raſchianis editionis ov
a hic addita ſunt iſta: urp 7) i. e.
juxtà præceptum Domini caſtrametabantur, uti

Numer. cap. 9. V. 18. habetur, quod aliud ex-

emplum, hic adductum, abeſt à Bibliis Buxtort.
ut & in codice Hebræo, quo uſus ſum.
8 1. Confer. ſupra Geneſ. c. 16. v. 2. n. 2. vide &
not in nnm rne h. loc.

* In notis Raſchianis editi onis v p atque

in Berolinenſi editione poſt iſta: -ad bx 7.
e. Abrahamo, addita ſunt iſta: w ρ „hE—
nn ee de i. e. quia fecit (Deus) ſi-
cuti dixit, (nempe:) quòdnon celaturus ſit
eum, (mi ſuprà verſ. 17. h. cap. habetur..)
** Confer. tract. Talm. Joma, fol. 3 9. b. & San-
hedrin, fol. 109. b.
† Hebr. Syvn, in notis pam mo atque in Be-
rolinenſi editione poſteà additur: yvni i. e.
infrà. P
§ 2. Id eſt: in ultima, quæ vox dicitur: Milrah,
vide ſuprà Genelſ. c. 1 5. v. 17. n. 70.
83. Nempe: norat prælens aut præteritum im-
perfectum, ita ha hic interpretor, ut conti-
nuationem temporis ſignificet, confer. ſuprâà
Geneſ. alleg. cap. 15. v. 17. u. 78. & infrà Ge-
neſ. c. 24. V. 45. Sign. *
84. Id eſt: in penultima, quæ vox dicitur: Mil-
hel, vide Geneſ. dict. c. 15. v. 17. n. 9. it,
Exod. c. 30. v. 2 5. n. 9 2.

148

GENESEOS.

CAP. XIIX.

occidiſſet, 85. item (in illo loco:) ecce reverſa eſt fratria tua 86. Verſ. 21. Deſeen-
dam nunt Docet (hĩc Scriptura) judices, ne decidant judicia criminalia; 87. niſi in ſpe-
xerint, prout rem omnem expoſui in Sectione Biblica, ubi de gentium diſperſione a-
gitur; 83. alia explicatio (verborum iſtorum:) deſcendam nunc, (nempe:) ad finem

operum illorum. 9.

Eod. verſ. 2 I. Eltrùm juxtz elamorem ejus] (Videlicèt:) pro-

vinciæ. 90⁰. Eod. verſ. 2 I. Qui venit ad me, fecerint] Et ſi quidem * in rebellione-
fua perſiſtant, ego illos penitùs delebo; ſi verò X* in rebellione ſua non perfiſtent, co-

noſcam (ſeu diſpiciam,) quid faciam, ut eos puniam caſtigationibus nec illos peni-

tus delebo, huic ſimile repsrimus alio in loco, (ubi ſcriptum eſt:) & nunc remove or-
natum tuum àte, ut cognoſcam, quid tibi faciam, 91. & ideò verſus iſte punctatus eſt
(accentu) Peſik 92². inter 2 & ', ut vocabulum unum ab altero ſepararetur;

Rabbini autem noſtri explicant (verba iſta:) utruͤm juxtà clamorem ejus, ( hoc mo-

do, nempe, quòd ſignificetur,) clamor unius puellæ, 93. quam infigni 94. mortis ſup-⸗
liciò affecerant † (Sodomitæ,) quoniam illa pauperi alimentum dederat, ſicuti ex-

ponitur in Chelek. 95.
ubi Abrahamus illos comitatus erat.

1

Verſ. 22. Ee converterunt ſe inde] (Nimirùm) ex illo loco,
Eod. verſ. 22. Abrabamus verò adbic ftabat

gordm

3 5. Prout Genef. dict. c. 15.v. 17. habetur, ubi
ſignificatur præteritum.

36. Vide Ruth c. 1. v. 15. confer. & ſuprà Genef,

alleg. cap. 15. vV. 17. D. 76.
37. Sive: capitalia, in quibus de capite ac vita ho-
minis ſive de pœna corpori infligenda agitur, id
enim per ri hic intelligitur, hiſce op-
ponuntur D W., e. judicâa pecuniaria, vi-
de Buxt. L. ex. Talm. fol. 12 18.
3¾. Vide ſuprà Gencſ. c. 11. v. 5. ibique not. n.
10. confer. not. in noe h. loc.

39. Nempe: Sodomitarum, he ey eeee

=ya i. e. ut diligenter inquiram in eos ac
perſpiciam opera illorum, ita in Gur Arjeh fol.
2 §. c0l. 4. princ., exponitur.

90. Vel: regionis, ſcil. totius, — 5 WL e
i. e. in qua quinque erant urbes, ſic in Gur Arjeh

dict. fol. 2 8. col. 4. princ. exponitur, vide &
nor. in Sn N h. loc.

* Hebr. , MSt. Erff. I. pro co habet: & i.

e. & ſi, prout etiam verti.
x Hebr. * ½, hæc & ſequentia usque ad:
5WyXα n i. e. quid tibi faciam, abfſunt ab
utroque MSto Erff-hoc quidem loco; ſed po
ſteàa adduntur, vid. infrà Sign. † h, verſ.

92. Accentus iſte eſt virgula, exiguam notans
pauſam.
9 7. Hebr. avi, unti hic, vel, ut alii: Sa, re-
ſpicitur autem ad vocemν, quæ verſu antece-
denti 2 I. h. cap. habetur.
94. Vel: extraordinario, mirabili, Hebr. —αρ
nam, uti Rabbini tradunt, puellam illam, quæ
pauperi fruſtum panis dederat, Sodornitæ nudam
illeverant melle eamque manibus pedibusque
ligetam apibus ac mutcis in eiram projecerant,
donec illa penitus conſum eretur, cujus miſera-
bilem clamorem Deus exandiverit „ de quo hic
eſt ſermo, ſic etiam in notis Pa m hic
exponitur.
Hebr. Mw &c. in utroque MSte Erffurt. pro
iſto ſic habetur : ro r in ede
habet o ) i. e. quæ porrexerat cadum,
plenum aquà & farina (MSt. Erff. 1. ſolum ha-
bet cadum farinæ) pauperi (homini,) ipſique
eam combuſſerunt (fic habetur in) Be eſichit rab-
ba, poſt verba iſta in utzoque Moto Erff. addun-
tur illa, quæ ſupra Sign. *àN h. vetf. haben-
tur. . W
95. Eſt iſtud saput undecimum libri quarti partis

9 1. Sicuti Exod. cap. 33.V. 5. habetur⸗

ſive

on eeen ee ( MSt. Erff. I. ſolum R

--————JN

min ini
Genckus il
12 multus
Abrahamo
Reperimm

cellionen:

atque Acel
Onniecc
10 gatet
an i te 0
gini
re hes)
zn ſetl.
16 otina

—
ſye dection
ſon Genel
1b 34, 5
1.
96. erpe:
enle, n0.
Pis achuc
Domions, 4
eorin Abr:
iſtäter⸗
4 mel,

7., Dt keſe

30 Nunet,e
V.3. Mior
58. Alpiu
Tum ele a
1ort in ler
Berelcht !
Majginen
quibus en
barlimn il
de Arcan
99., Vigez.
99. dieutiGe
m D

1or deſcxib⸗

CLNI

R-
111. Ma.

pe:)ad inem
jidelicet,) 1o.

in tebellione,
nperhltenteo.
Nee llos peni.
ine remoye ot⸗

epondhitng ſt

r0 ſepamatemnt;

ns, (hoc mo⸗

94. mottisſn.

lerat, ſeuti ex⸗

n) er ilo oco,

d adbit ſahet
loran

—

„ exigadmn ntins

alüi: N, e.
guæ ſerſa aatete

dilt, Hebr. NN,

Gelbmülim, qua
t Sodomita bdamn

anidus Pedidnsane
elcam proſetelant,

tur, cbjus ſhiſels⸗

zierit, Ce gno die
a Nbr lie

Go Likut hto

”õ
St, Brff- I. ſolum
Ojrexetat eadum,
. Etkk 1, lolnnha⸗
(bomini, iglgre

m ig)be entia-⸗

e Moto Eif. ddd.
1 h. fell. aben⸗

mlbti gvenintis
ſie

CAb. XIIX.

GENESEOS. 145

coràm Domino] Atqui (Abrahamus) non iverat, ut ſtaret coram illo (Domino;) ſed
Sanctus ille Benedictus venerat ad fillum 96. ac dixerat: clamor Sodomæ & Gomor-
ræ multus eſt, ſcribendum itaque ei (Moſi) fuiſſet: & Dominus adhuc ſtabat coràm
Abrahamo; ſed hæc eſt correctio ſcribarum. 97. Verſ. 23. Et acceſſit Abrahamus]
Reperimus acceſſionem ad bellum, (veluti legitur:) & acceſſit Ioab &c. 98. item ac-
ceſſionem ad placationem, (ſicuti habetur in illo loco:) & acceſſit ad eum Juda, 99.
atque acceffionem ad preces (prout legitur:) & acceſſit Elias propheta; 100. ad iſta
omnia acceſſit? Abrahamus (nempe: Jut loqueretur dura, 101, & ut placaret atque ut
rogaret. Eod. verſ. 2 3. Nam etiam perdes] An etiam perimes, juxtà Targum Onke-
loſi, qui illud: () N&) interpretatus eſt, quòd ſignificet iram, hæc erit explicatio:
an ira te commovebit, ut perdas juſtum ſimùl cum impio?; Verſ. 24. Quinqua-
ginta juſti (Videlicèt) decem juſti unicuique urbi, (Etenim *?*) quinque erant loci (ſi-
ve urbes,) ſi tu (ô Deus,) fortè dices: non ſervabunt juſti impios, cur interimes juſtos?
*rr Verl. 2 5. Alht àte] (]9 hic idem ſignificat, ac) 37 N i. e.

RR

res profana 102. erit iſta tibi, dicent (homines,) ita eſt opificium ejus 103. delet (De-

3 us)

ſivc Sectionis quattæ operis Talmudici, confer.
ſuprà Geneſ. c. 4. V. 19. n. 59. & Geneſ. c. 8. v.
7. n. 34. & not- ad Hiob. c., 20., V. 2 1. n.

96. Nempe: Abrahamum, ergo, ex Rabbinorum
mente, non feribendum fuiſſet, quòd Abraha-
mus adhuc ſteterit coràm Domino; ſed quòd
Dominus, qui ad Abrahamum venerat, achuc
eoràm Abrahamo ſteterit, quænam verò inter
la ſit differentia, vide in Gur Arjeh. fol. 2 9, col,
4. med.
97. De hae ſeribarum correétione vide Raſchinot.
ad Numer. c. I I. V. 15. n. 54. & 24 Hiob. c. 32.
v. 3. Maſorethæ autem octodecim dictiones in
S. Scriptura notarunt, quas correékiones ſcriba-
rum efle tradunt, de his vide plura apud Bux-
torf. in Lex. Talm. fol. 26 30. & ſeq. confer. &
Bereichit Rabba h. loc. ntiin 'n-ert ne ad
marginem allegatur, ubi vide etiam notas, in

quibus expontur, quomodo correctio illa feri-

bartun ſit intelligenda, confer. & Petr. Galatin.
de Arcan. Cathol. Verit. lib. I. cap. g.
g9. Vide z. Samuele e. 107V. I1 3.
99. Sicuti Geneſ. c. 4 % v. 1 9: habetur, confer. not.
in p-ri e H. loc. ubi ſgribitur, quòd er-
reor delcribentis hic imeryenerit & pro;

n, vi& legendum ſit: α☚d un eed i. e.
& acceſſerunt filii jehudæ, ſicuti Joſu. c. 14. V-
6. ha betur.
100. Vide I. Reg. g. 19. v. 36.
* Hebr. DPaa i. e. introivit, MSt. Erff. 1. pro eo
habet: Oàa, MsSt. 2. )a i. e. acceſſit.
101. Veluti verſu ſequenti 24. S& 2 5. h. cap. ha-
betur, ubi: an etiam conſumes &c. abſit iſtud
àte, confer. Gur Arjeh fol. 2 8. col. 4. fin.
*X Hebr. , ſic in notis man re ut & in edi-
tione Berolinenſi habetur.
*X Loci iſtius expoſitionem vide in notis nop
102. Senfus efſt: tanquàm rem, proſanam & San-=
titati tuæ minime convenientem reputabunt ho-
mines, ſi juſtum ſimul cum impio deleveris,
ir à radic. ab autore noſ,tro hic deduci-
tur, quod fignificat: profanare vel profanum
effe, confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 4. v. 26. n.
92. & infr- ad Genel. c. 44. v. 7. n. 3. notata
ſunt,
163. Nempe: Dei, Dictio aνπι, hic ſignificat
t i. e. conſuetudo ejus, ut ſit ſenſus: ſic fert
confuetudo ac mos ejns, omnes ſim ul delet »

juſios unꝗ cum impiis 3 ſed hoc falſum eſſe proba
mur in Gur Arjeh fol, 29. «0l. 1. pring.

150 GENESEOS. CAP. XIIX.

4.

us) omnes, juſtos ſimùl & impios, ſic feciſti 104. generationi antediluvianæ & homi-
nibus, qui tempore diviſionis 105, vixerunt. Eod. verſ. 25. Sicuti rem iſtam] Non
(facies) iſtud nec aliquid huic ſimile. † Eod. verſ. 2 5. Abſit àte] (Ut iſtud facias e-
tiam) in ſeculo futuro. 106. Eod. verſ. 2 5. An judex totius terræ] Punctum Chateph
Patach (eſt ſub litera) Heh, in (dictione) OO) h., ſignificans interrogationem, (ut ſit

ſenſus:) num is, qui eſt judex, non faciat judicium verum? Verſ. 26. Si invenero* in

Sodoma &c.] Quoniam Sodoma fuit metropolis eaque omnibus (cœteris urbibus))
præſtantior, (ideò) inhæret 107, ei S. Scriptura. Verſ. 2 8. Anperder propter quing]
Nonne illi novem (erunt) cuilibet urbi? tu autem, qui (totius) mundi juſtus es, temet
eis aſſociabis. 108,. Verſ. 2 9. Forſitàn **reperientur ibi quadraginta] Et ſervabunt(id-
li quadraginta juſti) quatuor urbes, 109. atque ita triginta juſti) ſervabunt tres (urbes)
ex illis, aut viginti (juſti) ſervabunt duas ex illis, aut decem ſervabunt unam ex illis.
Verſ.

104. Id eſt: ſic feciſſe te dicent homines, loqui- ſ rolinenſi editione, ut & in notis Raſchianis e-
tur enim Abrahamus hic ex mente vulgi, confer. ditionis pan nov poſt verba iſta: 2 n
not. in borm ' h loc, it, tract. Talm. Avoda, alnai. e. inhæret ei S. Scriptura, iſta ſunt ad-
Sara, fol. 4. a. jecta: 29y M N e n den ee nen
1o05. Nempe orbis terrarum, quando diſperſlæ NR 7N ie enn n ie e enn v
fuerunt gentes ac confuſio linguarum accidit, vi ny i.e. (Verſ. 27) ego verò ſum pulvis & ci-
de ſuprà Geneſc. 10. v. 2 5. & Geneſ. 4. 11. v. 8.] nis ] i. e. jam anteà dignus eram, qui fietem
& v. 9. ibique Raſchi not. confer. & infrà Geneſ. pulvis per reges(de quibus ſuprà Genel. cap. 14)
c. 2 0. v. 4. n. 7. & n. 8. & cinis per Nimrodum, ſi absque miſericordia
† Confer. not. in a im h. loc. ubi loci iſtius tua, quæ mihi adſtitit, fuiſſet, quad hic de Nim-
explicatio habetur; abeſt autem locus iſte ab u- rodo dicitur, confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 11.
troque MSto ErffI. v. 2 8. notata ſunt.
106. Quoniam dictio hyin bis poſita eſt in ho 108. Senſus eſt: ſi tu, qui univerſo mundo ju=-
verſu, ideò Rabbini eam, quæ priori loco poſita eſt ſtior es, temet cuivis urbi iſtius tractus, quarum
ad hoc leculum, quæ verò ſecundo loco, ad futurũ quinque ſunt, adjunzeris, implebis numerum

referunt ſeculum, per ſeculum autem iſtud fu quinquaginta juſtorum, quia ſi quadraginta
turum in notis on nev instelliguntur oW quinque juſtos per quinque urbes dividas, no-
Pnn i. e. generationes fururæ, quæ tunc tem vem erunt cuilibet urbi, hiſce novem juſtis ſi tu,
poris non erant. Deus, qui omnium juſtiſſimus es, temet aſſoci-

X Hebr. bhn NeDN —* In Berolinenſi editione, averis, erunt decem juſti, nam minor numerus

ut & in notis Raſchianis editionis S'po D non ſatis erat ad unam urbem ſervandam, vide
poſt verba illa addita ſunt iſta: vd en vad num. ſeq. 109. & n. 111. in utroque MSto Erff.

i, e, (idem ſentiendum erit) quoad o] pro: Sepy Pwun i. e. temet eis afſociabis, ha-
mnem locum & quoad omnes urbes (illius ditio betur: din dy ian P i. e, aſſocia te hac
nis confer. Sanhedrin, fol. 99. b. in re illis omnibus:.
Hebt. Siv hæc & ſequentia, usque ad: ** Hebr.) NeN) &, iſta & ſequentia usque ad
n a iyn i. e. inhæret ei S. Scriptura, ab h " y) i. e. ſervabunt unam ex illis, ab-
ſunt ab utroque M Sto Erff. ſunt à MSta Erff 1.

107. Vel, ejus præcipuè mentionem facitScriptu- 109. Si ſcilicèt cuilibet urbi decem juſtos aſſignes,
ra, juxtà Hebræum eſt: pendet in ea, i. e. ejus ſicuti ex ſequentibus patet, confer, num. antec.
præ aliis meminit, uti jam dictum eſt, in Be-I Log. =

CAl. A.
—
Ven 31. V. .
illo loco⸗
urililuin
cum,)homn
Xores erh.
lem )amahr⸗
(condonann
cueratinece
ſumn e
ſtitnebran

t.1.
Aerre
1. ℳ
Divios und cu

Cujusegnun

—
110. Uikwod.
gatamslNX
e b loe,
volui Ne, vse
† Hebr. 1
ad: Nan N
utroque Mn
1II. Conle
ubi loenn iſe
not. in 1
verl 15
IIZ. Acdyocatt
betur 30 2,
caß. ſeg, 1
oſe. c. 14. .
71 Ee Kt
cap. eq⸗ 19.
not. in N)
II7. Vige,
notata ſunt.
I14, Hebe, dor
Nw ie

Ar. II.
—
enifun] Non
kilud lacias e⸗
ndhum Chatept
atonem, (utſit

G ipeyerys

Lietisutbihue
mihrer guing
ulluses, temet
Liſennebunt i
untttes utbes)

Urunamex ilis:.

Ferl.

—
notis Raſchianis e.
erba iſta: dd dn
tura, iſta ſunt a4⸗
h e deen
) N Nn
folum pultis d⸗
enam, qbi ſetem
pri Genelcap. 14)
beque mileticotdli
, quod hie dedim.
Pra 11 Genel.c. 11.

irerſo mundo u⸗

iustrackus, glarum

impkebis numetum
uia ſi quidragins
utbes gilidas, no⸗
norvem jaltis tu,

8 es, leſnet allotl⸗

m minor numetus
m lervandam, vide
nfogque Mot Eikk,

teis lotütbis, hae⸗

i e Mocia le hit

ſequemtin ique 44
1 unam et illih 4⸗

gem iultos lignes,
cCaet, numn autet⸗

CAb. XIX. GENESEOS. 1

Verf. 31. Volui] (Verbum NNAi gnificat:) 1. e. volui, ſicuti 4 accipitur in

illo loco:) O &ρ] i. e. & voluit (five acquievit) Moſes 110. Verſ 3 2. Forſitàn invenien-

tur ibi decem] Pro minori numero non rogavit (Abrahamus) Deum, dixerat (enim ſe-

cum:) homines antediluviani fuerunt octo, (nempe:) Noachus & filii ejus eorumque
uxores nec potuerunt ſervare generationem, ipforum ætateviventem, (Abrahamus au-
tem) jam anteà pro novemſ? (juſtis apud Deum)per aſſocia tionem 111. iterceſſerat nec
(condonationem) invenire potuerat. Verſ. 3 3. Et abiit Dominus &c.] Poſtquàm ta-

cuerat interceſſor, 112, abiit judex. Eod. verſ. 3 3. Et reverſus eſt Abraham ad locum

ſuum] Diſceſſerat judex, receſſerat advocatus; accuſator 13, autem accuſationem in-

ſtituebat & ideò duo angeli 114. veniebant Sodomam, ut illam delerent. 115,

VErſ. r. Er venerunt duo] Tertius autem, * qui venerat, * ut lætum nuncium
afferret Saræ, poſtquàâm is legatione ſua functus erat, receſſerat. Eod. verſ-
I. Angeli] Suprà appellavit eos (Scriptura:) viros, (videlicèt,) dum Majeſtas

Divina unà cum illis erat, vocavit eos viros; 1. alia explicatio: reſpectu Abrahami,

cujus magnum fuit robur, & ad quem angeli tanquàm viri, diverti ſolebant, vocavit

illos

IIOG. Uti Exod. c. 2. v. 2 1. habetur, ubi vide Vul. †
gatam & LXX. verſionem, confer & not. in
ar h, loc. abſunt autem iſta:X NNN i. e.
volui &c. usque ad: — 7) i. e. & voluit

Moſes, à MSIO Erff. I.

† Hebr. „ y), iſta & quæ ſefuuntur, usque
ad: Sv N nec invenire potuerat, abſunt ab

utroque MSro Erff.
III. Gonfer hic Gur Arjeh fol. 29. col. 2. princ

ubi locus iſte ſatis obſeurus explicatur, vide &
not. in Ma e h. loc. ac num. præced. 108.

verſ. 29.
IIZ. Advocatus, patronus, , uti hic ha-

betur à Græc. ννατινος confer, Kafſchi not. ad
cap. ſeq. 1I9. V. 12. & adExod. c. 20. v. 2. it. ad

Hoſe. c. 14. V. 2. ejus oppoſitum eſt νωυνα
ri-v, sees, accuſator, de quo num. ſeq. 113. &

cap. (eq. 19. V. I. n. 3. & V. 12⸗ n. 22. confer.

& not. in -r rD H. lo-o0c.
1I7. Vide, quæ numer. antec. 112. b. verſ. 3 3
notata ſunt. ÿMU!
II4. Hebr. doebn, MSt. Erff. z. pro eo habet:
N" i, 6, VMi, nimirum: nN rPPNY Tα*

b aN 9 dNa DH& RHh. n
i. e. unus, ut perderet (urbem) Sodomam & al-
ter, ut ſervaret Lothum, is ipſe (fuit,) qui vene-
rat, ut ſanaret Abrahamum, ſic in notis Raſchia-
nis editionis N W., ut & in Berolinenſi edi-
tione hic uncinulis incluſum & additum eſt,
Cconfer. cap. ſeq. 19. v. 1. Sign. *
IIS. Prout cap. ſeq. 19. v. I. habetur.
X Confer. Bava mezia, fol. 96. b. item ea, quæ ad
cap. antec. 1 §. v. 33. . 1 I4. notata ſunt, vide
& dict. cap. 1 8. v. 2. n. 9.

.

Hebr. Naw, in utroque MSt. Erff pro eo habe
tur w NV N i. e, non miſſus erat, niſi (u
lætum nuntium &c.)
I. Hebr. ba& in MSto Erff. z. poſteà addirur
DNVN PN b-Wy en , wradi, e, eo
autem tempore, quo Divinitas non erat cum il-
lis, dicuntur angeli, ratio ex ſequentibus, ab au-⸗
tore noſtro adductis, patebit, confer. & Bere-
ſchit Rabba h. loc. prout in t'nam rDY ad mar-
ginem allegaur, ubi vide etiam nota⸗

CAP. XIX.

illos rePruts †) viros; ſed intuitu Lothi appellavit eos angelos. Eod. verſ. I. Ve-
ere] Sed an tamdiu (in via morati ſunt) angeli ab (urbe) Hebron uſque ad Sodo-

172 GENESEOS.

mam? 2. ſed (hoc ideò factum eſt, quia) angeli miſericordes erant & exſpectabant,

num fortè Abrahamus proponere poſſet pro illis (Sodomitis) defenſionem. 3. Eod.
verſ. I. Lothus autem ſedebat in port Sodomæ] Scriptum eſt (hic defectivè:) 4.
eodem illo die conſtituerant (Sodomitæ) eum (Lothum) judicem ſuper ſeipſos. † Eod-
verſ. I. &t vidit Lotbus & c.]) A domo Abrahami didicerat Lothus receptionem viato-
rum. * Verſ. 2. Ecce, obſecrò] Vos domini mei eſtis, poſtquàm ad me veniſtis;

alia explicatio? † vos opus habetis, ut ab improbis iſtis vobis caveatis, ne vos cogno-
ſcant, atque hoc eſt rectum conſilium.* Eod. verſ. 2. Declinate quæsè] Obliquaâ vi4
ſecedite ad domum meam, ne illi animadvertant, quòd vos ibi introiveritis, ideò dici-
tur (hic:) i. e. declinate, (ſic ſeriptum eſt in) Bereſchit Rabba. * Eod. verſ.

2. Et dixerunt: non] Aſt Abrahamo dixerunt:

ſic facias, 5. hinc (diſcimus,) quòd

refragari ſoleant (homines) minori; non Verò majori. * * Eod. verſ. 2. Sed in pla-

te

† Hebr. ann, ſic in MSto Erff. 2. hic additum re-
peritur.
2. Urpote 72 ς Den i e. quæ non adeò
longè diſſita erat ab urbe Hebron, uti in GurAr-
jeh fol. 29. col. 2. fin. habetur, confer. not. in
„pNR W h. loc. in MSto Erff. 1. locus iſte ſic
habetur: db èe - n rNNN i. e. illi au-
