
Mmnn—
For ll ek: gictio
Chaldaica habet
teytiͦ Hebtaico hi
tü reſpondeat, ee
prine,

tLieuti Damiele

ſchi not conler.
2d LParaphr, Chul
Man agitür, cen
Judl patt. 1. pel
Man fuerit una
ſirv⸗ moyy⸗
ſpeninam quo
fupka Exod. c.
lidt, diec, Juch
Kem ille res en⸗
22 g. Ol. 1 ub
Molis intti dey
cedit Sabbatum
Aiete, quemm 4
cauſtum obtiiit
Wel. it intra E⸗
Delleromc, 34.

Mür, ninl⸗

AUue qriciin.
Onkeſor Untets

ohem. Lod.

(Onkelor:

0) tancvim,
emicicinniur.
8 iſig
1)
gelo)luper ttte
m cal &uba.
etborumtertas
(Oagulatum,
enim fait etuſta
abetut)addit⸗

—
it ſape oecuitit,
em ſol. d9. el 4.
9: N in ſimilite

Alud cagutſenumn
Ui ect Eher a
1, u elt berſe⸗
Talhwudici, agens
. ₰
lmundis c.
oris ligrifienione

.

gii Latinis Vetllo.

lChaldaica: MI,
Biblia; aſt editiote⸗:
bet: Wal,e,gnel

Elos, qus ego ulis
modo &R. Salomo

in contet, Duntolf.
2

lu:
6Chalcaica hoc 0

lm tenerum, ilde

7

Onfer. Nummet. 2A
1 .
legnut: vnpi

el

CAp. XVI.

EXODf.

elt linguæ Hebrææ, 5o6. nec huic reſpondet (aliqua) vox in verſu (iſto ſive textu Bibli⸗
co.) Verſ. I 5. Hoc eſt Man] (Dictio P ſignificat:.) i. e. præparationemali-
menti, veluti (accipitur in illo loco:) [D i. e. & præparavitillis rex 51. Eod. verſ.
15. Quia non noverant, quid eſet] (Nempè,) ut illud nomine ſuo vocarent. Verſ. 160
Gomer] Eſt nomen menſuræ. Eod. verſ. 16. Juxtdà numerum animarum veſtrarum]
1i. e. Juxtà numerum animarum, quas unusquisque habet in tentorio ſuo, accipite Go-
mer cuivis capiti. Verſ. 17. Alias pluss alins miinus] Puerunt, qui collegerant multum
ac fuerunt, qui collegerant parum; aſt quande veneruntad domos ſuas, ſinguli metiti
ſunt (menſurâ) Gomer id, quod collegerant, (tunc deprehenderunt, quod is, quimul-
tum collegerat, non amplius, quàm Gomer, collegerit pro capite, quod erat in tento-
rio ſuo, & quòd is, qui parum collegit, * non minus, quàm Gomer, inveneritpro(quo-

vis) capite, ac fuit r iſtud miraculum magnum, quod eainre factum eſt. 52. Verſ.

20. Et reliquerunt monnulli] (Iſti fuerunt) Dathan & Abiram. 53. Bod. verſ. 20. Et
produwxit vermes] (Verbum — )5)) ignificationis eſtDie. vermis. Eod. verſ-
20. Atque ſætuit] Ecte inverſa eſt hic textus (ſeries,) nam ab initio fæœtuit (Man) ac
tandem vermes produxit, 54,. Veluti dicitur: nec fœtuit nec vermis in eo fuit, 55. atque
ſic fieri ſolet in omnibus rebus, quæ vermesproducunt. 66., Verſ. 2 I. Zncakeſeente
Aletem

F0. Id eſt: dictio iſta r2 , quæ in Paraphraſi

Chaldaica habetur, eſt additamentum nec in
textu Hebraico hic reperitur vox, quæ ei dictio:
ni reſpondeat, confer. Gur Arjeh foi. 97. C6!. 3.
Princ,
91. Sicuti Daniel.cap. I. v. 5. habetur, ubi vide Ra-
ſchi not. conſfer. & Jonæ cap. 2. V. I. it. P. Fag.
ad Paraphr. Chald. 6. loc. ubi prolixè devoce
Man agitur, confer. etiam nor. ad librum Pfe’.
Jud. part. 1. p. 13 6. b. med. ubi ſcribitur, quòd
Man fuerit una res ex decem illis, quæ creatæ
Gint Vyn rupvR Pa i. e. inter crepuſcalum ve-
ſpertinum, quod præcedit Sabbachum , vide
ſuprà Exod. c. 4. V. 20. R. 36. it. not, ad dict.
libr. Prec. Jud. part. I. p. II I. b. med. ubi de-
Ecem illæ res enumerantur, it. Gur Arjeh fol.
22 g. col. z. ubi traditur, etiam ſepulchrum
Molis intrà crepuſculum velpertinum, quod præ-
redit Sabbatum, creatum eſſe, idem tradum de-

* Hebr. ynne, hec & ſequentia, usque ad æ
DA ) d. e. ac fuitiſtud miraculum &cc. abſunt ab
utroque MSto.
X TIebr. “), ſicin Amftel. edit aſtin Balileenſi,
ut & in uttoque MSto legitur: Tam ise. atque i-
Kud (fuit queæ lectio plamior.
5§52. Vide, quæ ſupra ad verſ. 5§. E. cap. n. 10. no=
tata ſunt, eonfer. S& infraà verſ. 2 2. h. cap. num-
59. ac net. in aE†α Te bp. loc.
5 . De his vide ſuprà Exad. c. 2. V. 13. ibique Ra-
ſchi not-conſer. Schemot rabba ſicuti ad margi-
nem allegarur in b'par P ſuper Commenter.
Ralehni . loo. ubi vide etiam notas, ut & tract.
Talm. Erachin, fol. 15. b.
54. Aſtin hec verſu dicitur primò, quòd Man pro-
duxeit vermes ac dein dicitur, quod fœtuerit,
Orde itaque verborum hic inverſus eſſe ab autore
noſtro dicitur, confer. Gur Arjeh fol. 87. col. 3
med. ac not. in & rWh. loc.

ariete , quem Abrahamus loco filii ſui in holo-
cauſtum obtulit, vid. Gur Arjeh fol, 9 3. col 2.
med. it. infrà Exod. c. 19. V. 13. n. 37. conſer. Se
Deuteron. c. 34. V. 6. . 1 8. & n. 20.

55. Pront infrà verſ. 24 h. cap., habetur, ubi recta
eſt verborum leries.
6. Neinpe „ ut primo fcetsant ac putreſcant S&
tandem vermes producant.,

Uuan

CAP. XVI.

526 EXODI.

autem Sole †liqueſctbat] Quod reliquum fuit (ex Manna) in agro, illud ſolvebatur⸗
in torrentes & exinde cervi ac capreoli bibebant; gentes autem hujus ſeculi nonnul-
Jos ex illis venabantur atque ſaporem Mannæ in illis deprehendebant, unde cogno-
ſcebant, * quàm laudabilis (ſive pæcellens) eſſet populus Ifraeliticus, (in Paraphraſi
Chaldaica habetur verbum) ÿ, quod notat: liquefieri, (videlicèt) incaleſcebat
(Manna) per Solem & liqueſcebat (vel diſſolvebatur.) Eod. verf. 2 I. Liqueſcebat)
(Verbum dp⸗ ſignificat lingnà vernaculâ: ) deſtemprer, 57. hujus (verbi Or- habe⸗
tur) fimile in Sanhedrin, in fine (capitis — r D YR. 5§. Verf. 2 2. Collegerunt
panem duplum] Dum metiti funt (Ifraëlitæ) id, quod collegerant, invenerunt du-
plum, (nempè) duo Gomer 59. cnilibet (capiti,) eſt etiam expoſitio myſtica (verbo-
rum iſtorum:) — ν — (nempèé, quod idemſignificent atque:) =ri
—.uâ i. e, panem mutatum . nam illo die —NQRO i. e, mutatus fuit, ut præ-
celleret tàm odore, quàm ſapore. Eod. verſ. 2 2. Et narraverunt Moſß) Interrogave-
runt illum (Moſen, ) cur dies hodiernus diverſus eſt à cœteris diebus? hinc diſcere poſ-
ſumus, quòd Moſes hactenus non narraverit eis (Ifraêlitis) verſum Biblicum 61., de-
Sabbatho, de quo ei præceptum erat datum (à Deo, )ut illum eis (Iſfraelitis) diceret

(videlicèt iſtum:) & erit die ſexto ac præparabunt &c. 62., donec interrogaverunt (Iſ-

raëlitæ Moſen) hac de re, (tunc ipſe) dixit illis. 6;. Verſ. 23. Hoc ſt itud, quod dixit

Dominus] De quo mihi præceptum eſt datum, * ut dicerem vobis, é4. acpropterea-
*

autore noſtro exponitur, confer. & hic Mechil-
ta, ſicuti ad marginem allegatur in pan ne
h. loc. nam ſi feriptura ſakem indicare oluiſſet,

† Confer. hic tract. Talm. Berachet, fol. 27. a. =
*W Confer. hic Mechilta, prout ad marginem allega-
tur in nar mi ſuper Commentar- Raichi
h. loc., ubi vide etiam notas.
77. Sic reddo hic: enpEXwα., ſicuti in Bibliis
Buxtorf. ut & in exemplari Hebræo, quo uſus?
ſum, ut & in MSto z, legitur, hodie Galli di- .
cunt: deſtremper i. e. diluere, confer. not. ad fuerit excellens ſapore & odore, ſic in notis Ra-
Hiob. c. 6. V. I4. . 2 7. = ſcchianis editionis mar . hic additur &
58. Id eſt: de quatuor mortis ſive ultimi ſupplici exponitur, ubi vide fis Hebr Xa.
generibus, eitque iſtud caput ſeptimum in San- 61. Hebr. ie. Sectio, caput, textus Bibli-
hedrin ; coeterum de quatuor ultimis fuppli. cus, qua de rea ibi à me dictum eſt.
ciis, quæ per Synedrium imponebantur, vide in- 62. Uti ſuprà v. 5. . c. habetur.
ter alios Dilherr. in Atrio lingu. Sanct. pag. 63. Nimirum: verſum illum ſive textum de Sabba-
mih. 152⸗ tho, de quo paulo antè n. 6 I1. h. v. vel dixit illis,
79. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 5. H. c. n. 9. & n. II. nempè: hoc eſt iſtud, quod dixit Dominus &c.
it. ad verſ. 17. H. c. n. 52. notata ſum, confer. ſicuti mox verſu 23. h. e. ſequitur.
tract. Talm. Schabbat, fol. 117. b. & nor. ad * Hebr. νανι, huic in utroque MSto præ-
librum Prec. ud. pact. 1. p. I57. a. med. ac wiſſa ſunt iſta: Mmad i, e, Schabathum
not. in a h. loc. quietis (de quo mihi &c.)
6Go Sive: diverfam i. e. excellenten præ pane 64. Ego verò oblitus ſum dicere illud, confer.
coeterorum dierum in ſeptimana, ſicuti mox ab num⸗

opus fuiſſet ſcribere: poſt wναπ br binas
menſuras Homer (ſicut'i mox ſequitur in hoc
verſa) expoſitio igitur erit facienda, quoòd panis

X

quod duplex panis ſive duo Gomer fuiſſent, non

NAS 4N .J.

6.necertihin

. . vod coq⸗

licgnid erilo
conenitpanh!

yaſeruatimntn.

tde] Mant,

runhutintetto

mnadibus velttis
togtrunt: aneg

ſes/ avo metu⸗

odienoninen

iluczled ctasill
rum Gi. )
Ptute, niiutine

uguerenditi)

——
gum. ſequ, 0, 5
fud. part. 1. p.

loe
Zene, quon

non divetat textu
batho.

(S. Vide .r, het

66. Quiz didorer

10 plurali dieita
veibo etiam No
kendi Gadunt
1 Hebr. N dr
zd: NN DN⸗
tis, ablunt ² Mor
22,kol.1 . b.
Hedt. driin oe
wand ie, guo
I. ſed male.

Gy. Ita hic vento d

ſaurum ſionifier
ubi aliquid alle
V. 32. b. e n⸗
bloe,

69, Coner hie 0

e 1eprolird gill

CAd II,

lolvebatur,
ſcalt nonnul.
. undecogno
in Paraphtah
) incileſcebat
ligutſehe
9r Dol habe⸗
12, Clegerunt
inyenerunt du-
fica (verbo⸗
due.) Snd

isfuit, Ut Pre⸗

lntenrogare⸗
ine ileetepol⸗
blicum n de⸗
liis) dicetetn

rogawetunt (Il.

Pac, guud dinit
icproptetet
5

EB

fer, & hic Mechil⸗

tur in n n
nindicare olulſet,

otmer fuilſent, non⸗

dW d bins

t ſequitur in hoc
cienda, eude panis

re, ſi innolis RNaA -
o hie adeut ö5.

eů.
Aput, leuns bibli⸗
an eſt.

l.

e tenun ge hebld⸗
bV. vvel Gdint ili,

rit Dominus 67. Ita hic verto diétionem pa, quæ aliàs the-

bitur

nnoque MSto pfe⸗
v i,e. Khabatuim

ere llud conlek,

CAP. XVI. FTXODl. 27

tv caſti gat (ſive corripit) illum (Moſen) Scriptura, dum ei dixit: usque quo renuitis &.
65. nec excipit illum (Moſen) à regula. 66. Eod. verſ. 23. Quod colturi eſtis, coquite]
i. e. Quod coquere vultis *ᷣ in fornace, coquite hodiè omnem (cibum) in biduum &
quicquid ex illo (cibo) elixare in aqua opus habetis, elixate hodiè, ſignificatio &
convenit pani; Taſt lingua — U quadrat ei, quod elixandum eſt. Eod. verſ. 23
I aſſervationem] i. e. In conditorium, 67. Verſ. 2 5. Er dixit Moſes? comedite illud
bodiè] Manè, quando (IHraelitæ) conſueverant egredi atque colligere (Manna,) vene-
runt, ut interrogarent (Moſen,) num egrediamur, an non? 68. ipſe dixit eis, quod in

manibus veſtris eſt, id comedite, veſpere reverſi ſunt (Iſraelitæ) ad illum eumque inter-

rogârunt: an egrediamur? dixit eis (Moſes:) hodie Sabbathum eſt, viderat illos (Mo-
ſes,) quòd metuerint, ne fortè ceſſet Manna nec amplius deſcen dat, dixit illis (Moſes:)
kodiènon invenietis illud, quid vult dicere: †T hodiè? (nempè.) hodièe non invenietis
illud; ſed cras illud invenietis. Verſ. 2 6. In die autem ſeptimo Sabbathum eſt] (Nimi-
rùm N i. e.) ceſſatio eſt, Manna non erit in illo (die ſeptimo,) nec venit hic Scri-
ptura, niſi ut includeret etiam diem propitiationis ac dies feſtos. é9. Verſ. 2 8. Que-
mique renuitis] Vulgare proverbium eſt: propter folium vapulat caulis, 70, propter
Uuau à2 im-

detur, vide & Mechilta, prout allegatur ad mar-
ginem in S'nam ine . Ioc. ubi vide etiam no-
tas, confer. & tract. Talm. Schabbat, fol. 116.
b. & fol. 118. a.

R .
* Hebr. 70 , hæc & ſequentia usque ad verſ. 2 b⸗

num. ſequ. 6 5. & n. 66. ac not. ad librum Prec.
Jud. part. I. p. 136. b. med. it. not. in ne
PD h. loc
X* Nempè, quoniam hactends Moſes Iſraélitis
non dixerat textum illum ſive Sectionem desab.

batho. . b. cap. abſunt à MSto z. atque in MSto 1. ſolum
65. V ide V. 2 9. H. c. ibique Rot. n. 7 O. 1t. C.⸗ ſequ. legitur? He 1. e. ſed cràs illud in-⸗
17. V. 12. D. 15, venietis.

66. Quia dicte verſu 2² . h. c. generaliter ac nume- 69. Nam, ſicuti in Gur Arjeh fol. 9%, col 1. princ.

ro plurali dicitur: Dnaden i. e. recuſatis, quo

verbo etiam Moſen ſimul intelligi ac compre
hendi tradunt Rabbini.
XX Hebr. Bn& AWL;hæc & ſequentia usque
ad: NN HV i. e. & quicquid opus habe-
tis, abſunt à MSto 2, confer. hic tract. Lalm. Be-
2Za, fol. 1 5. b.
† Hebr. Pfa, hoc Sc quod ſequitur, usque ad:
tann i. e. quod elixandum eſt, deeſt in MSto

1. ſed malk.

ſaurum ſigniſicat, in genere autem notat locum,
ubi aliquid aſſervandum reponitur, vide infra

v. 32. h. c. n. 77⸗Confer. & not. in unm ne

b. loc. .
6 %. Confer. hic Gur Arjeh fol. 87. col. 4. ubi hac
de re prolixè diſſeritur & ad objectiones reſpon-

70.

habetur, eriam dies propitiationis may ρHι

e. vocatur Sabbathum, ut & aw b)) i. e. dies

eſlus dicitur Sabbathum, confer. hic tract. Talm.

Schabbat, fol. 87. b. & fol. II8. b. it. Erachin,

fol à1 5. b..

ni folium vult avellere ſæpé vulnerat aut a-
vellit ſimal ramum aut evellit caulem, ſic probi
cum improbis non raro caſtigantur, vide Druſi
Centur. 2. Adag. 6. it. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
1083. S ſequ. ſic Moſes quoque ſimùl cum cœ-
teris caſligatus nec à regula univerſali exceptus
fuit, confer. ſuprà verſ. 2 3. h. cap. n. 6 5. & n.
6 6. & R. Salom. ad jerem. cap. 2. v. 29, item
tra dat. Talmud. Baba kama, fol. 9 2. a. it. San-
hedrin, fol. II,a., atque Mechilta, ſicuti allegan-
tue

23. Confer. hic Eruvin, fol 49. a: G fol. 5 r. a. de

EXODI.

ſtris, quòd Dominus gloriâ ſuâ moneat vos de Sabbatho (ſanctificando,) nam eceemi-

raculum fiet omni veſpere Sabbathi, ut det vobis (Deus) panem bicdui. 72². FEod. verf.

29. Manete quisque in loco ſuo] Hinc(nempè exvoce T) probant ſapientes (Rab-⸗
bini,) quatuor cubitos (conceeſſos eſle) ei, qui egreditur ulrà terminum Sabbathi. 73.
Eod. verſ. 29. Ne egrediatur quiseq;itam de loco ſuo] Hi ſunt bis mille cu biti *; ſednon

Per verba ſeribarum (ſive Rabbinorum;) ſed fundamentum Scripturæ de illis, qui Man-
na collegeraunt, dictum eſt. 7 4. Verſ. 3 I. Mqque erat quafeſemen coriandri album] (
eſt) herba, cujus nomen exiſtit coriandre,/5. ejusque ſemen rotundum; non tamen al-

bum eſt; ſed Mannafuit album neque comparatur illud (Manna) ſemini coriandri, ni-

ſi propter rotunditatem, (ut fenfus hujus loci ſit:) ſicuti ſemen coriandri fuit (Manna;)

Ed album. Ead-verl 31. Wuguengliaua] Eo⸗ Ho eſt) maſſa farinacea, quam-
frigunt (ſve illinunt) melle eamque vocane Pde 76, lingu rein uan. et
Ntermints)ui
mriicem repogne
(DMoles leptin
Kaiteis Manna⸗

stiam interpretatas elt Onkelos. Verſ. 32. In aſſervationem] In conditorium. 77.
Eod. verſ. 32. Rigenerationes veſtras] In diebus Jeremiæ, cuùm ille reprehenderet eos
(Judæos, dicens: ) cur vos non operam datis legi, atque ipſi reſyonderent: num opus

CAF. XVI.

improbos etiam probi (interdum) dehoneſtantur. 71. Verſ. 29. Pidete] Oculis ve- M rie⸗ vdit

4

—

noſtrum relinquemus ac legi operam navabimus? undenam nos fuſtentabimus . pr⸗ 4
. duxik
tur ad marginem in .hon ree ſuper Com-allegat.

mentar. Raichi h. loc. ubi vide etiamn nofas. „5. Sic reddo hicrnz, nam ira legendam eſt⸗
7I. Ignominia a ffciuntur, rubore ſuffundumur, vi- Gallis zZ coriandre Latinis orin rum. ren.⸗
tuperantur, Hebr. tsln, confer. Buxtorf. = e, s: coria⸗ „con⸗=
Lex. Talm. foli 454. ubilovus iſte R. Salomonis fer. Numer. c-TI. v. . ubi legitur: aνMν
aadductus reperitur.
72. Cenfer. quæ ſuprà ad verf. 5. H. cap. I. 12. no-

tata ſunt, vids & not. in 1ν ιπν h. oCc. in notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 217. 92.

EcEE

termino autem Sabbathi & quatuorcubitis, qui ei
à Rabbinis ſunt additi, vide plura apud Buxtorf.
in Synag. Jud. c., 16. p. 3.6 8. & fequ. «onfer. & 8
Lighifoot. ad Luc. c. 24. v. 570: p. 905: edit 176. Id eſt: placentam meſlitam, vide P. Fagii noe

in MSto z. habetur: &αααπαπÜ᷑;, ſed mendefe,

⸗ 2 * .
princ. legirur: N r; in MSte I. N ie,

—1 * O 2 .. „
rectihs legitur &πααιοαοο utijam diéum.ẽ

M

in odice Hebræo, quo uſus ſum, habetunz
r YBN, in Bibliis Buxtorf. hoc loco, ut &

—

5

Lipſ. item Gur Arjch fol. 38, coh.- I1. fin. & col.

2. prine. nimirnmm concedunt Rabbini uitràâ bis
mille cubitos äe

i.e. tres (cubitos) «orgori ejus & unum (cubi.

gum) ezienſioni manunm ac nedum; ſic in oeH

nen beloc. ubi vide not.

fol. 17. b. & fol. 5I. a: & Erachin, fol. 1 5F. B.

Videlic&t: Nav art 7à i. e. termini Sabla- .

ad Paraphr. Chaldt h. loc. & Buxtorf. Lex. Talm.

Brum Prer. Jud part. 2. p. 217, a, pt inc. Prppæ
deribitur, quod ſit pyae n ne ne
yhn eeeen Gern rR j. e, maſſa farinaceg,
cocta in oleo, quam in mel intingunt, croſtoli,
linguã vernscula i, e. alicàâ, Latinè: cruſtu-

thi, ſic in notis Raſchianis editionis ea n
hic additum eſt, confer. hic tract. Talm. Eruvin, è7 ic tra⸗
7. Vide, quæ ſuprà ad
4,. Vide Buxtorf. Synag. Jad. ac Lightfoot. Ioc.

S

la, conter. hic tract. Talm. Joma, fol. 75.b.
verl, 23. 5. cap. n. bͤ7.

notata ſunt,

fol. 17 3. ac Michiol Tophi p. loc. in notis ad Ii-

CA.2 l⸗
sit is (Jeſeni

uülegati Cnem
fum ment.9,.

.⸗„ Q ☚ 7 . „ . . — . . . 4 nüizſeri
Explicitè ( iſtud habetur in lege Moſis,quia non ſunt termini Sabbathi (eonſtituti,) niſi teſhimoniizleniß

manmis)iginti

zdinitio Eerin

ſed narrit Geri
ehendekintliß
tranſie tuntſord⸗
eipio termini

18. Gotmer decin
tranlleranttetta

79: Ficuli jerem.
Raſthinotas, in
AQductateyetiuntl
. Hüüchon ilud
bane vifit homd
Po. Conler hit
Chald. . lot.
P. li ell: in e
Hanna agitun
ol. 1 2. & K
I. Conſer. guck
ſenotat ſan, 7
it, ttech Talm.
beCuthiheilt
deRaſchinot.
. Hedr. d-
he. n. 2 ndia
g. Ladem Com
„IVI0,
3t. Conſer hic

— AW.

Oculis t.

inh. Pod verſ
ntkhienteslheb.
num Zabbethi,,3,
crdint; Kdnon
Ni(onſitui,nit
Ede is Gbihlen⸗
inchiallin

Um; nontamenal.

minicofiandri m-.

pdhifuit NManna;)
ſarinacen, tam-
n Mſchna, & e
conditorium. 17,

reprehenderet eos

4

Guxit

————

Nam Ua Fgendam elt,
nis: coriandfum, con⸗

* . V
Ebi lepitur: Puhn,

0 ulus lum, Mbeture

Duxtort. hoc co,
ud an e117, 6,
in MStO 1. MNNN,

V 4
rudbesz led wendole,
, biiſam didunn⸗
litam, Fide b, igiinos

c,& Butort Lex, Taln.

Phih. loc, in nolis ad li⸗-

, p. 21 7 2,Plinc, N

e rn d

i,e, mulſa kminace,
mel intingunm, coltoſi,
Alic, Liline: Crufid.

Am. ſoma, ſol 75,d.

gerl, 13. 5. ),n

nderent: numopis
Uzentabimus: Ptd⸗

ð

—

CAP. XVI⸗

EXO Df.

L2

Juxit cis (Jeremias) urnam Mannæ „dicens: videte verbum Domini, 78⁸. non dicitun-

JPDrià e. audite; ſed ) i. e. videte, per iſtud ſuſtentati fuerunt patres veſtri, mul=

ti legati
pfum timent. 79.
juxtà LTargum ejus. 80..

(ſive miniſtri) ſunt Sanéto illi Benedicto, ut præparet alimentum eis, qui i=
Verſ 33. Urnam] (Dictio Nagix ſignificat ) ampullam teſtaceam ;
Eod. verſ. 33. Ert repone illam coràm Domino] i. e, Antè ar-

gam (fœderis) nec di cus fuit iſte textus Biblicus, donec ædificatum fuit tabernaculunz

teſtimonii; ſcri ptus autem eſt (iſte textus quaſi per antici pationem) hoc loco in Sectio⸗=

ne Mannæ: &1. Verſ. 3 5⁵. Quadraginta annis] Sedannon deſunt (hiſce quadragin-

ta annis)triginta dies? nam ecce decimo quintode die) Aprilis &2, deſcendit illis Manna

ab initio & decimo quinto Martii ceſſavit,

ſed narrat (Scriptura,) quòd in placentis, 84

prehenderint ſaporem Mannz. 8.
tranſierunt jordanem. 86.

dicitur enim: & ceſſavit Manna cràs; 83

quas Iſraélitæ ex .gypto eduxerant, de-
Eod. verſ. 3 5. Iz terram habitabilem ] Poſtquàm

Eod. verſ. 3 5. Ad finesterræ Chanaan] (Nempé:) in prin=-

cipio termini (terræ Chananææ) antequàm (Ifraélitæ); tranſierunt jordanem, atque
is (terminus) fuit locus campeſtris 87. Moab, deprehenduntur (itaque iſtitextus) ſib?

invicem repugnantes; ſed (reſpondetur,)

in loco campeſtri Moab, quando mortuus

eſt Moſes, ſeptimo (die menſis) Februarii⸗ ceſſavit Manna nec amplius deſcendit ac ſuf-
fecit eis Manna, quod (Ifraéëlitæ) eodem ipſo die collegerant, usque dum obtulerunt-

88. Gomer decimo ſexto (die menſis) Martii, dicitur enim: & comederunt, poſtquàm

tranſierant terram, poſtero die Paſchatis. 89.. Verſ 36. Decima Ppars Ephæ] Epha ca-

— un S ir

78. Sicuti Jerem. c. z. v. 3 1I. habetur, ubi vide

Raſt hi notas, in quibus eadem ferè, quæ hie, ad-
ducta reperiuntür.

79. Hüc facit illud Matthæi c. 4. v. A. non in ſolo

pane vivithomo &Gc.

2. Confer. hic preealiis P. Fagii mot: ad Para hr.
Pre afiis P. Fagii not: ad Paraphr.

Chald. H. bOoco.

gr. I eſt: in capite ſive testu Biblico, ubi de
Manha agitur, confer. hic tract. Talm. Horajoth,

fol. 12: 2. & Keritut, 0h. 5: a. b.
g2. Confer. quæ ad verſ. 1: c. m. 4. de hot men-
ſenotata ſunt, vide & not. in Deri reb b. loc.
16. tra &. Talm. Kiddufſèhin, fol. 3 3: a. G b.

33. brout habetur Joſuæc. 5 v. II. al- 12:. Ubi vi-

de Raſehi not.

24. Hebr. , eonfer: quæ ſuprà a verl. I. .

S. c. M. 2 Mraâta ſunt.

g;. Eadem Commentator noſter notavit ad Joſu.

S. v. I U “99 V
26. Gonſer, hice e ſuper Comnmientar.

ekemplari Comenentarii Raſchiani iſta hie adje--
Gta ſint: (Herra) iſta, quæ trans ordanem exi=
ſtit, eſt habitabilis ac bona, dicitur enim: tran-
ſeam quæſòz ut videam terram iſtam Bonam, quæ
eſt trans] ordanem; (uti Deuter. c. 3. V. 2 57. ha-=-
betur,) verbi autem aP) i, e habitabilis, transæ
latio Chaldaica eſt: Nrar (quod ſignifieat:)
HaP i. e. quz inhabitatnt ſive incefitur, ſic
in vetuſio illo exemplari, Hebræa videin allega-
to libro Se neY ubi etiam sractatus Talmtue=
dicus: Kiddaſchin foli 3 . a: allegatur.
97. Mebr. —aey, quod nennulli vertunt: los
cum deſertum, K X. ja ααςs Mνοααρομι e. occiden-
tem Moab, Vid. Num er, c. 2 21 v. 1. interaume
6vertitur, ut nomen pToprium: Xgaι— MeA6
prout Numer. g. 2 6., v. 3 V, 6't
8 8 vVidelicèt? de fructibus terzæ Chananææ, vide
Raſc hinor. ad Joſu: c. 5. V. e.
99. Vide Joſuæ dicét. c. 5. v. 10. ibique Raſch?

Ralchè ,loc, ubi ſeribitur, quod in vetuſo

n0t, «ORef., & nCt, in enof] rw logs

I rxODI
pit tria & i. e. fata; 90. H&ο autem (continet) ſex i. e. cabos ac 2 quatuor-
† 3 i. e. ſextarios; 3) verò (centinet) ſex ova, deprehenditur itaque decima pars
Ephæ continere quadraginta tria ova & quintam partem ovi atque hæc eſt quantitas
(determinata) placentæ 91. & oblationibus. 92. .“

ChAF. XVII.

VErſ. 2. Quidtentatis Dominum?] Dicentes: num poterit (Dominus) dare a-=
uam in terra arida? † Verlſ. 4. Adbüc paululum] i. e. Si tardavero ad hùc
pauliſper, lapidabuntme. Verſ. 5. ITranſi antò populum] Ac vide, an te ſint-
lapidaturi, cur calumniatus es I. filiss meos? Eod. verſ. 5. Et ſume tecum de ſeniori-
bus rslis] (Scilicèt) in teſtimonium, ut videant, quòd aquæ permanum tnam egre-
diantur ex petra, nec (Iſraelitæ) dicant, quòd fontes ibidem antiquitùs fuerint, Eod.
vetlſ. 5. Et baculum tuum, * qué percuſſſti fuvium] Ecquid lex vult dicere (per verba-
iſta:) quò percuſſiſti fluvium? nimiruùm, quia Ifraelitæ dicebant de baculo, quòd ille
non niſi in pœnam præparatus eſſet, per illum (quippe) punitus fuit Pharao & &gyptii
multis plagis täm in Egypto, quâm in mari, ideò (hic) dieitur: quo percuſſiſti fluvi-

jam videbunt, quòd ille etiam in bonum præparatus ſit. Verſ. 6. Et yercutias in petra]
Non dicitur (hic.) u D — vi. e. ſuper petram; ſed )X . i. e. in petra, hinc (di-=
cunt Rabbini) quòôd baculus fuerit ex * re aliqua dura, cujus nomen eſt 192 28 2.
ac petra per illum fuit fiſſa. Verſ. 8. Et venit Amalek] Conjungitur iſta Sectio (de-
Amalecita) huic tex diceret (Deus:) ſemper ego ſum inter vos paratus ad omnia,

15% Hu, ſenſus eſtz: cur in ſuſpicionem vecã-
ubi plura de menſuris, vide & not, ad librum ſti Iſraélitas, quaſi te ſint lapidaturi? c onfer.
Prec. ud. part. à. p. 217. a. princ. item Lightr. Numer. c. 3 I. v. 5. ibique Raſchi not. num. 13.
foot. ad Matth. c. 13. v. 3 3. P. 359. edit. Lipſ/* Confer. bic tract. Talm. Sanhedrin, ſol 99. b.

o. Conter. Buxtorf. Diction. Hebræ. voc. α,

ac not. in om nev b. loc. confer. & tract. X Vel: ſpecies rei cujusdam duræ, nam & ſic ver-

Talm. Eruvin, fol. 9 3. b. ba iſtae vm da * ,prout rectè in MSto z.
91. Hebr. dom, Challæ, de hac vide Numer. c.] legitur, vertere poſſis. G
15⁵. v. 20. & Buxtorf. Synag. Jud. c. 34. p. 2. Hoc nonnulli interpretantur adamantem, con-
6◻☛11. 8& ſeq. ubi plura. fer. infrà Exod. c. 34. v. I. ibique not. num. r.
92. Hebr. rmruiD, Mincha autem ſive oblatio ay vige & Buxtorf, Lex. Talm. fol. 1504. & ſeq.
pellatur, quicquid ex provemu. frumenti venit,
qualſi dicas ſacrum umentaceum. in par rh. loc. it. Schabbat, fol. 118. b. &
¾¼ Conter. hic tract. Lalm. Sanhedrin, fol. 106. a. Megilla, fol. 30. h. it. fol.. 3 1. a,

it. Bechorot, fol. 5. b. & Erachin, fol. 1 5. a. 4. Hebr. PT i. e. Per Vvitam veſir am, eſi ſoma⸗

1. Vel: Reprehendiſti, malè locutus es, Hebr. ema⸗

Lr. XI.

confer. & tract. Talm. Baba mezia, fol. 87. b.
rout R. Salomo ad Levit. c. 24. V. 9. notavit, 3. Bicuti verſ. antec. 7. h. c. habetur, confer. not.

leigiturdatet
nvile eidem dah)

trem meumm l

4 lumde humero te

) mii ünb
Ronor diſcipplitu
carusſit,) atque te

Aaron Mol, ques
(umen) fectſodi
(quimrererentii
(SVNognifes
E conlumptionisf
Qemluntlocoatgu
yi) Egreleteen
um,; illi autem (Iſraélitæ) dicunt de iſto (baculo,) quod is in pœnam (præparatus ſitè) nec i
oolerepreſtigiato
(ſſ uqe crin al
recedeteitcam,

quæ opus habetis; & (tamen) vos dicitis: eſtne Dominus inter nos, annonz 3. profectò .

. canis 386. col. 1. med.

i ffirmanci jura

5, Nimirum Amnlckr
imlorabitis agilir
ʒehr. ſon,, nonnn

pomunt ſire aigi-
alnr tol g09.

Sicuti Numer c. 1

gerba iſa: Mie n

UNt à MStOn mini
7 Vide Namer c,ll,

ſil Sot. p. 533.n.

K (canler hic Methil

ur in r
e.

1 Ven t: Ainelerit
FFoont legztur ad

. (A. VV.

„
c uatuct,
ue Gecinapett

Kcelt guantt,

ominte )dare 1
i tardaver Adhhe
eride,anteſint,
etelum h, ſenii.
anumthimegte⸗
isfuerint, kog,
dere (per vetba
cnlo, guödille,
Eharao &Aoypti
1opercuſliſtitluei⸗
(prkpatatisſit)
eraliatin Petre
inpetra, hine ſl⸗

neſt de .
riſta Seckio (de .

patatusadomnia,

none 3, Pretec4.
Canis

———

rin ſuſpitionem ecz.

t lapidatuni! conken.
Balchi not, numw. 13.
rhegtin, iol gheb.

duræ, nam le fel
out kelte in MotO 1.

tur adamaſtem, con⸗
. biq ue not, humn l,
ln. kl. 1504. & ſe⸗
aa merii, 101,97,b,
babetut, eonler, not.

habbet,101. 11,.⸗ℳ“

r ,.
n elltan,el KW
4

CAb. XVII.

lum de humero ſuo, tunc venit canis ac momordit illum.

canis veniet atque vos mordebit 5. & vos clamabitis ad me ac cognofſcetis, ubinam ego
ſim, res ſimilis eſt homini, qui filium ſuum humero ſuo imponitac ſeſe in viam dat, vi-

dit filius iſte aliquid deſiderabile * ac dixit? pater, tolle deſiderabile iſtud ac mihi da-,

ille igitur dat ei (filio ſuo iſtud deſiderabile) ſic quoque ſecundum ac tertium (deſide-

rabile eidem dat, )occurrerunt (iſti) alicui homini, cui idem ille filius dixit: vidiſtine-

patrem meum? dixit ei pater ejus: an tu ignoras, ubi ego ſim? (his dictis) projecit il-
. Verſ. 9. Elige nobis] (Nem-
pè:) mihi & tibi: æquiparavit illum (Ioſuam) ſibi (Moſes,.) hinc dicunt (Rabbini:) ſit
honor diſcipuli tui ti bi carus, perinde ac tuus (honor) & honorſocii tui (tibi perinde
carus ſit,] atque reverentia magiſtri tui, unde (id probas? nempè ex illo loco:) & dixit
Aaron Moſi, quæsò Domine! 6. annon Aaron major (natu) fuit, quàm frater ejus? &
(tamen) fecit ſociam ſuum, tanquàm magiſtrum ſuum, reverentia magiſtri tui fit tan-
quàm reverentia Dei, dicitur enim: Domine, Moſe, &) i. e. prohibe illos, 7.
( N ſignificat hic.) i. e, perde illos de mundo, (nam) rei ſunt i.
e. conſumptionis (ſive perditionis,) qui rebellionem contrà te parant, (videlicèt) eo-
dem ſunt loco, atque illi, qui Deo ipſi rebellant. 8. Eod. verſ. 9. Atque egredere (O&- pu-
gna] Egredere é nube atque pugna contrâà illum 9. Eod. verſ. 9. Cras] Tempore⸗
pugnæ ego ſtabo. 190. Eod. verf. 9. Elige nolis viros] Fortes eosque, qui peccatum ti-
ment, ut eorum juſtitia ſit ipſis auxXiIio', II. alia explicatio: elige nobis viros, qui ſciant
abolere præſtigiatores, I2. quia filii Amalek fuerunt præſtigiatores. Verſ. 10. Et Mo-
ſes atqut Aaron ac Chur] Hinc quoad jejunium (receptum eſt,) ut tres viri debeant-
præcedere arcam, qui in jejunio 13, fuerunt conſtituti. * Verlſ. 11. Dum attollebat
“W B M Moſes
. — . „ —
la affirmandi & jurandi, confer. Gur Arjeh fol. loc. coeterum iſta: ape in i. e. egredere &
88. col. z. mec. “ rmnube, abſunt à MSto I. W
S. Nimirum Amalek vos bellò laceſſet, tunc meum 10. Scilicet: in ſummitafe collis, ſicuti hic in tex-
implorabitis auxikium. tu ſacro habetur, confer. hic notæ in on S*
Hebr. or, nonnulli Kabbini hie unionem ex-abi locus iſle benè explicatur, confer. hio tract.
ponunt ſive margarntam, confer, Buxtorf. Lex. † Talm. Joma, fol. 52. b.
Nlalm. fol. 80 &%. YMM II. Confer. Numer. c. 3 I. V. 3. n. 9. & D. Wa.
6. Sicuti Numer. c. 12. V. II- habetur, eceterum genleil. Sot. p. 96 9. & ſequ. n. 3.
verba iſta: raie in i. e. quæſe Domine! usque 12. Vel: qui (ciant, irritas reddere præſligias ſive
A4d: 12) NN i. e. reverentia magiſtri tui, ab artes magicas, vide hic præ aliis Gur Arjeh fol.
funt à MSto 2. minus re k˙a Sö. col. 2. circà fin.
7. Vide Numer. c. II. V. 2 9. confer. & D. Wagen- 13. De r ay i. e. jejuniòob ſomnium in-
ſeil. Sot. p. 53 8. n. 2. . fauſtum, confer. D. Wagenſeil. Sof. p. 624. 6
g. Confer. hic Mechilta, ſicuti ad marginem alle. ſeq. ac p. 1125. ac ſeq. vid. & Abarbenel ad
garur in en mp ſuper Commentar. Rafchi Jonam fol.2 60. col. 2. princ. edit. Amſt. ubi ri-=
h loc. tus jejunii publiei ex tractatu Taanith adducitur.

9. Nempè: Amalecitam, confer. & hic Mechilta, * Vel: degebant Hebr. Prw P.„poſt verba iſta
prout allegatur ad marginem in ar now h, in

.

Moſes manum ſuam] Sed num manus M

tum) in Roſch Haſchana. 15. Verf. 12. Manus auten, Meſis krant graves] Quoni-

am (Moſes) piger extiterat 16. in præcepto (promulgande) aliumque ſibi ſubſtituerat,

197. ideò graves factæ ſunt illius manus. *

Eod. verſ. 12. &t acceperunt] (Videlicèt)

RAaron & Chur. Eod. verſ. 1 2. Lapidem & poſirant ſubter ium Nec ſedit (Meſes)
Aup er culeſtram ac pulvina r, * * dixerat (enim:) Iſraelitæ conſtituti S, ſunt in anguſtiis,

(ideò) ego quoque

ſimul cumipſis ero in anguſtiis. Eod. verſ. 12. Er uit Curra que)

zmanus éjus ſirma] Et fuit 19. Moſes, manus ej usin fide ze. fuerunt expanſæ versûs cos-
lum in oratione fideli atque firma. Eod. verſ. 12. Meque ad occafum Solis] Quoniam
Amalecitæ ſupputabant horas per aſtrologiam, quanam illi horâ vincere poſſent, ideò
Moſes eis ſtare fecit Solem 21. atque confudithoras. Verſ. 13. Et debilitavit Jeboſihua]

Concidit principes militum jus ac non rel

iquit, niſi debiles, qui inter illos erant, nec

omnes

iin utroque d4500 hæe ſunt addita: dv aa
i. e. Chur, filius Mirjamæ fuit, con-
fer. infrà Exod. c. 3 2. v. 5. Sign.

14. Costera, quæ hüc pertinent, & in allegato tra-
ctatu Talmudico habentur, vide in libro Prec.

Jud. patt. 2. p. 2 14. b. princ.

15. Hebr. ane W"NX%2 vid. ibid. fol. 29. b.

⅝6 Confer. quæ ad cap. antec. 15. Verſ. 23,. nota- =
19, TPer hanc explicationem tacitè redditur ratio
conſtructionis, nempè, cue verbum ſingularis
numeri , quod hicin textu ſacto habetur, jzun-
gatur nomini pluralis mameri dpz nimirum au-

ta ſunt, Sign.X & n. 65. vide & not. in ea
an h. loc. it, tract. Talm, Berachvt, fol. 14.

b. & Taanit, fol. 1I. a.

E7. Nempè: Joſuam, qui contrà Amalecitas pu-

fgr Hebr. "D pra, in Möto 1. poſte hæc ſunt
addita: danuen en en ee e n

bbernp TI vUaAn ee ba ber
rpey ree er nn en een n 7y
ðð biy e
by eN DDIE He i. e.
(drout verſ. 1 1. h. cap. habetur,) nam

tttolebat baculum miraculoſum, ut eò (quaſi)
pexillo daret ſignum Iraelitis, miſericordisin-
que (à Deo) petebat ac propopulo ſuo precaba:

tur; Manus autem Moſis erant graves (Verſ. 12.
b. cap.) propter laborem, dum ipſe ſiabat, ur
& ob onus (ſeu gravitatem) baculi ſui, & acce-
perunt lapidem (eod, vejſ. 12. H. cap. ) lapidem
Kil. quendam repererunt ibi, qui paratus (ad
14) erat ac deſtinatus, 1e
eo, poſteà ſequuntur ea quæ hic in textu haben-

Suſtulit Moſes
Molſes

ſeditque (Moſes) ſuper

Ar& "ꝗ nD e 9 m i. e. an Moſi non fu:
it culcitta aut pulvinar? (enimver fuit) ſed
dixerat &c. 2

verf. antec. 10. F. cap & ad Plalm., 3 0. V. 5. it.
ad Senel. c. 7. V. 7. n. g: 2ð

tor noſier verbum iſtud efert ad Moſen, cu-
jus manus fuetint Ermæ &c. confer, Rotæ in hen
epsn . oo

euius ſides,
6 2%. ac not. in pan rn h. loc,.

: . Nempè"nvm nanye ai, e, ut ceſſare face-
ret ordinem cœlorum, curſum ſcil, aſtrorum &

bant, lic lin Gur Arjeh fol. à 9, col. 4. med, &
fol. 99. col. 3. med. tradunt Kabbini, quòd Sol

IItaslitæ egreſſi ſunt ex «gypto 2. cum veniſſent

cum lex datetur, 5⸗ zpud fumen Arnon.

tur, nempè: W7"“. e, acceperunt &,

CAr. XVH.

ſis devicerunt pugnam &c. 14. ſicuti eſt (ſcri-

In Möto 1. locus iſie ſic legitur: ei N? 2

18. Vel: vYerſantur, Hebr. a*ν, conſer. de hoe

20, In Mechilta traditur: Ma mtee TTr 1. e., ma⸗
gna vis eſt fidei, nam fidei præſidiò vicus eft
Amalek, ſicuti hic dicitur: & fuerunt manus
vid. D. Wwy agenſeil. Set. p. 6 1 8, &

ſignorum cœleſtium, quæ Amalecitæ obſerva-

Moſis ætate quinquies ſteterit in ccœlo, I. quando

àad mare Suph. 3. in bello contrà Amalecitas 4.

7 eclt,
omdesinter
O etl.

bellol

utlitaelits

(hoſchua iuttodi

““
Alnch llhel l
Geleterols.
povsveriu, in
quddaltare vocdtt
. 1.
tur miraculi, qu

A.
(ktnoltteum. Vet.

45 1c. Manus
jum Unimieitiaf

95 1e lolium nee

jus 14, dir ſumelt

tegrumnec ſoliu

malek'& guand

tam & Wie ſ

in gtenum 27, ate
in stetnum 26, ate

——

11. Mim, oſahe
to migis deblez
ſtud non leiit, ide
lltaéitæ untd orae
iIn Gur Arjeh fol.
EPWN lo
fole116.2.
Conthic tact Tal
Hebr. W he
gue ad: n Wi,
MisSto .
23, Sic jumta memem
decm d, (r
Vertere volui.
In MSto ¹. hie l
“ lbt int] Dominu
1. Dicint enim hie

Ausbus lietis omi

1 islcag
eſ tltale)
theneit,

ſait lurigne)
ee feris .

1] Q Aatean
lepollent ile

ait alli
killozerant tec

