LXXN. juxtà Hebræum: v.ο ro S„α, ſub
monmte.
9 1. Sicuti Hiob. c. 1 8. v. 1 5. habetur.
92. Prout teperitur in Proverb. c. 1. v. 17, confer.
hic ttact. Talm. Avoda Sara, fol. 44. a2.
33. Hebr. o, de quibus vide Numer. c. F. V.
12. & ſeqq. eſt & peculiaris tractatus Talmudi-
cus, qui ioſcribitur, nuo, qui habetur in parte
tertia Operis Talmudici, Iibro ſeptimo, quem
Latinè vertit ac doctiſſimis notis illuſtravit D.
Wa genſeilius, conſer. Jalkut Part. I. fol. 109.
M a0

2222

CAP. XXXII.

præmonitio (facta eſt) gladiô⅛ (puniti S4. ſunt,) veluti puniri ſolent viri urbis ſedu-
tæ, 85. quia illi multi ſunt, 86. (quando verò adfuerunt) teſtes ſine præmonitio-
ne, * (iſto caſu Iſraelitæ puniti ſunt) plagâ, 87. dicitur enim: & Dominus affecit pla-
gàâ populum; 88. (quando autem) nec teſtes adfaerunt nec præmonitio (facta eſt.)
hydrope 89. (puniti fſunt,) nam exploravit illos aqua eorumque ventres intumue-
runt. Verfſ 21. Ecquid fecit tibi populus iſte] Quotnam caſtigationes pertuliſti, qui⸗-
bus caſtigatus 920. fuiſti, antequàm * induceres ſuper illos peccatum iſtul? Verſ.
22. Quòd in malo ſit] In mala via illi (IHraélitæ) ſemper ambulant & in tentati

oni-
bus

col. 2. & tractat. Talmud. oma, fol. 66. b. uri f.
in pof re h. loc. ad warginem allegatur,
ratio autem, cur Moles illos probaverit tanquàam
uxofem declinantem, eſt iſta, quoniam is, qui-
cultum idololatricum ſectatur, non ſecus facit,
ac uxor quæ ſub matito ſuo adalterium eommit-
tit, uti in Cantic. c. 4. v. 5. in Raſchi notis habe-
tur, n. 52. vide & not. in = a n h. loc.
14. Sicuti inftà v. 27. & 2 8. . cap. habetur, quam-
vis enim æquate videatur fuiſſe IHfraelitarun de- †
lidum; tamen diverſos diverſa mors manſit, †

nonnulli enim gladiò perierunt;, uti dict. v. 2 7.

& ²⁹ 8. b. cap. habetur, nempe juxtà autorem no-

ſtrum illi, quibus præmonitio, teſtibus adhibitis,

facta eſt, aliqui cladem 4sττ%— xperti ſunt,
prout probatur ex hujus capitis verſu ultimo,

(vid. num. ſequ. 8 8.) aliis hydtops exitium attu-

lit, nam aquæ, quibus Moſes pertuſi vituli pul-

verem inſperſit & quas hic ipfe Judæos bibere

coëgit, eundem prorsus cum Sotæ potione ha-
buerunt effectum, uti in Avoda Sara diſcimus &
Commentator noſter etiam hic annotavit, vid.

D. Wagenſeil. Sot. pag. 434. Dn. 6. nam, niſi a-

quæ iſtæ, à Jud æis potæ, ſignum aliquod in ido-
lolatrarum vultu prodaxiffent, quomodo Levi-
tæ idololatras agnoſcere atque eos ocæidere po-
tuiſſent ?à vid. Aben Ezra hb. loc. & idem Wagen-
ſeil. in dict. tract. Sota p. 1128. in not. ad pag.

655.

g5. Quæ apoſtaſiæ rea eſt, Hebr. hai e. depul-
ſæ, Icil. à recta via vel à vero Dei culcu, vide Deu-
ter. c. 1 3. v. 12. & ſeqq. ibique Raſchi not. n.

43. confer. & Selden de Synedr. I. 3. c. 4. n. 3.

p. m. 36. edit. Amſtelod. & c. 5. n. I. & ſeq. u-

bi plura de urbe apoſtaſiæ rea.

vocis ſignificationem R. Salom. not. ad Denter.
c. 1 4. V. 4. & 5. & dict. c. 1 4. V. 1 3. polſis hic
interpretari dictionem apn, quod ſigniteet:
univerſitates, prout illa repetitur veria à Sel leno
dict. libro 3. de Synedr. c. 5. n. 1. p. 39. euit.
Amſtel, hinc Iſtaelitæ, quoniam univerſras ſeeu —
multi fuerunt, gladio puniti ſunt, non lapida-
tione nye "n i. e. ſicuti unus, qui iiolola-
triam committit, puniri ſolet, ſic in not. nH
"n hic exponitur, confer. Deuter. cap. 1 3. v.
10.
* Hebr. & & iſtud, ur & ſequentia, isque ad ⸗:
WoDHiai, e., hydrope, abſunt à MSto iemale.
87. Nempe, morte divinitus immiſfa, de qua vide
autorem noſtrum ad verſum ult. h. cap. n. 10 8.
& n. 109.
9 8%. Ita habetur dict.

vei ſu ult. E. cap. vide num.
untec. 84. DU
99. Vel: viſcerum tumore, Hebr oαa nnας quod e.
lii vertunt: icterum, idem, quod w, de quo
vide Buxt. Lex. Talm. fol. 60 1. & D. Wagenſ.
Confur. Carm. Lipman. p. 40 I. ”
90. Vel: quibus afflictus fuiſti, nempèpopulo
IIraelitico, ut ſenfus ſit: neceſſe ſanè fuit, ut
multas pertuleris afflictiones ab Iiraelitis, quibus
adactus permiſiſli, ut tantum committerent pPec-·
catum, nam Moſes cogiraverat, quod Iraelitæ
Aaroni intulerint Oy hn) i, e. magnas ca-

reà ipſe yn b-e )̈) i, e. fecerit eis vitulum,
proùr in Gur Arjeh fol. 115. col. 3. m. habetur,
confer. & not, in Sas n h. e.e.
X Hebr. Nyw y, de hujus ſignificatione confer.·
infrà Exod. c. 34. v. 30. n. 90. it. tract. Talmw,

6. Sic Panm hic intergretor, confer. quoad iſtius

Mezilla, fole 25. b.

Mdaa

ſtigationes ſive afflictiones & ærumnas, ut propte-

. M
—

bus colall
1Kwmpe
Nec Putar
ac turpitn
ze Een
riminin

ſorgent ((

me. Foe
1e02. ,
illoloco:

Tol. vetl.

Inphten⸗
ſacerdotes

ſro] Pon.

—
91. Nempe
iram ptO
h. oc.
† Loeiidiu
h. loc,

Arjen fa
h. loc. 4
93. Vige
confer,
³ Conter.
tlac. T
94. lateg

co keme
Raſehi
Plalm.1
que not
D 4. lle
1236.2.
8. n. 2.
Taln.
legatur
Hede,
Wie

9 ,Acachr

—

CA NNI.
—WI.

Fiti ibs ſec⸗
me premnonitio.
min s afkeeit la.
Onitio kce el)
Ventres intumee.
nespertulikiori.
m iſiud Verl.
E in tentationi⸗
D

—
. —
alomn. g01. 28 De e⸗
gud ſgrißteet .
Peilnut fert 39el e
. ſ. d l. P. z0. eoſt,
huoniam unireirzsſenn
eniii ſant, non lagiig.
uti undk, gui ii0lolz⸗
1 4
loe, ſc in vot. wor
fer, Deuter tap. 1, V,

lequennin, leque zd⸗
unt 4 Moto 1 nale,
tus immills, Geba vite
lin blt ,,Ca,, n,109.

1 ult, 6. ca vihe num,

e, Hebr oh ih dvodn.
em, quod ſyd, de guo
dl. 601. & D. Wagent.
,P. 401

uiſti, nempe,popdiO

1: vecelſe ſant tuit, ut

Ones ab taeliis, gulbus
Mß
gieretat gud ielie
D ie, Magnes⸗

CAP. XXXII.

bus coràm Deo. 91. Verl. 24. &t dixi illa] Unum verbum; illi vero feſtinârunt

† & rumpentes detraxerunt ſibi inaures.) Eod. verſ. 24. Et projeci illud in ignem]

Nec putavi, Auadegrelarus edeevihluriſtes qui tamen egreſſus eſt; 92. Verſ. 2 5.

Nadatus] (I1 kud hic notat) 9) Di. e. detectus, nudata enim fuit ignominia-

ac turpitudo ejus (populi Iſraelitici) veluti (verbum iſtud accipitur in illo loco:) ? O

j. e. & denudabit caput mulieris. 93. Eod. verſ. 2 5. Ad eum ignominiæ exponendum

coram inimicis ſuis] Ut eſſet illis (Iſraélitis) ea res turpitudini * in ore omnium, qui in-

2ððð Quomodo hoc ſit intelligendum, vide Gur

”M

Pi e,tecetireis fuulin,
115, 0. n hebenu

Mo /. 00.

us ſgrihezionee Corlen.
o,. g0i,alt Jan,

iram provocant, vide etiam not. in mr n

ſurgunt contrà ilios. Verſ. 26. Quisquts eſt Domini, ad me] (Id eſt: is) veniat ad

me. Eod. verſ. 26. Omnes filii Lemi] Hinc (diſcimus,) quòd tota tribus (Levi fuerit)

recta. 94. Verſ. 27. Sic dixit * Dominus & ..] Sed ubinam (iſtud) dixit? (nempè in
illo loco:) qui ſacrificat Diis, is penitùs deleatur, 95. ita docetur in Mechilta. 26.
Eod. veri. 27. Futrem ſuum] (Nempé) uterinum, 97. isque eſt Ifraelita. Verſ. 29.
Implete manum veſtram] Vos, qui interfeciſtis illos, per rem iſtam eritis initiati, ut ſitis
ſacerdotes Deo.*“ Eod. veri. 29. Nam unuiquisque] Ex vobis implebit manum ſu-
am in filio ſuo atque fratre ſuo. 989. Verſ. 30. Expiationem faciam pro peccato ve-
ſtro] Ponam expiationem 99. abſterſionem atque obſtructionem 100, contrà pec-
= 727 22 2 cata

ita habetur ſupra Exod. c. 22. v. 19. al. 20.
96. Hebr. &n on, eſt is Commentarius in legem
Molis, de quo vi je , voc. &en
ac Buxtorf. Biblioth. Rabbin. confer. & infraà
Exod. c. 34. v. 6., D. 14. (Gter'àa verba iſta:
rrinbn d abſunt 4 MStO z.
97. Hebr. WSn 1i. e: qui eſt 4 matre ejus, 2 linea
materna, cOnfer. Deuter. c. 3 , v. 9. ibique not.
nom. 63.
* Confer. hic tractat. Talmud Sevachim, fol.
115. b. ſicuti in 'nor now, b, loc. ad margi-
nem allegatur, ab initio enim primogeniti liraeli-
tarum erait ſacerdotes Dei; ſed, poltquam ilk
in vitalo confſatili peccaverant, ine rundem la-
cum intrarunt Levitæ, ſic in not. pan

91. Nempé: quibus Deum tentant eumque ad

† Loci iſtius explicationem vide in not. nam ine
y. loc.

Arjeh fol. II5. col. 3. fin. ac not. in an .
p. loc. confer. & tract. Talm. Megilla, fol. 2 5. b.
93. Vide Numer. c. 5. V. 13. ibique Raſchi not.
conter. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc.
*W' Confer. hic not. ad Hiob. c. 26.,v. 14. n. 2 2. 1t.
tract. Talm. Schabbat, fol, 119, bDĩ9T.
94. Integea, incontaminata, &2 cultu idololatri
co remota, id enim dictio hic notat, confer.
Raſchi not. ad Deuter. C. 33. v. 9. n. 65. S 2d.

Plalm. 11 8. V. 4. D. I. it. Nurner. c. 1. V. 49. ihi
que not. n. 13. & not ad Malach, cap. 2. V. 5.
n. 4. item notæ ad libruts Prec. Jud. part. 2. P-
23 9. a. princ. vid. & Selden. de Synedr. !. 2. c.
8. n. 2. p. m. 239. Eedit. Amfieled. & tractat.
Talm. oma, fol. 66. b. uti in a eYhic al
legatur ad marginem
z Hebr. MN , ila, üt & ſequentia, usquc ad:
S& i. e. frat rem (ſuum, ablunt 4 MSto I.

E. loc. exponitur.
ia or De g. o..
99. Vel: deletionem, nam hoc ſegſu dictionem
5) accipi ſcribit autor noſter in notis ad Ge⸗
neſ, c. 3 2. V. 2 O. N. § J. & n. 79
100. Quaſi obicem ac ſegimentum ponam inter
vos atque peccara veſtra, ita m'nn hic expone,

9 5. A dathema ſit, Hebr. r, anathemateperdatur,

confer. net. in an H, loc.

.

9 8. Confer. hic Junii ac Tremellii not. ut & not.

EXxODI.

CAr. XXXII. (N.WI

* Confer. hic tractat. Talmud. Berachot, fol. 32.
a. ſicuti in 'nan mpv . loc. ad marginem al-
legatur, ubi vide etiam notas.

cata veſtra, 101, ut ſeparationem faciam * inter vos & inter peccatum. Verſ. 3 1. cumn ceteni
Deos aureos] Tu, (6 Deus) occaſionem illis (Judæis) præbuiſti, 102, qui abundè in Eeilianet⸗
. A: 5 . . 4 „ . . . . 4 1 1
illos contuliſti aurum & omne, quod deſiderärunt, eequid faciant (igitur,) quò minus znila
peccent? res ſimilis eſt * regi, qui cibum ac potum præbuit filio ſuo eumque orna-—
vit atque inſuper crumenam (auro plenam) à collo ejus ſuſpendit illumque in oſtio ?**
domus meretriciæ conſtituit, ecquid faciat filius, † quò minus peccet? Verſ. 32. E
nunc, ſi remiſeris peccata illorum] Ecce benéè eſt, 103, non ego dico tibi: dele me. El.1
Eod. verſ. 32. Ji verò non, dele me] Eſt hic textus Scripturæ brevis (ſeu elliptieus) cu- ii
jusmodi multi funt. 104. Eod. verſ. 32. De libro tuo] i. e. De univerſa lege, *ne de V e⸗
me dicant *? (Iiraelitæ,) quòd non fuerim dignus, qui pro illis peterem miſericordi: . i. a
am. Verſ. 34 Ad locum, quem dixi tibi] Conjungitur hic (pronomen) (verbo) unt⸗
(ac ponitur ) pro Px, ſic quoque (accipitur in illo loco 7) e . e tule d
ut dicat 105, ei de Adonia. Eod. verſ. 34.] Angelus meus Non verò ego. *** Eod. —
verſ. 34. Et in die viſimtionis meæ &c.] (Ac ſi diceret Deus:) nunc morem tibi geſſi, ne vi. Nie in
illos (Iſraelitas:) ſimùl 106, ac perpetuò delerem; ſemper autem, quando viſitabo e
fuper illos ini quitates eorum, puniam quoque in illis aliquid de iniquitate iſta 10b7. , .
cum m. guſe
. . . J — — łR ot, item 60
101. Hinc an i. e. dies expiationis ‚dici- X Hebr. y eN dNi, abſunt verba iſta ab u- won 9
tur: Pn 7τNνανρ abſterſio onnium delicto. troque MSto, Coœterur confer. hic tract. Talm. ¹ ebr.
rum , uti habet Zohar in Exod. Sect. erd alleg. Roſch haſchana, fol. 16. b. & Sota, fol. 14. a⸗
Bux t. in Lexic. Talm. fol. 2067. Io5. Vide 1. Reg.- c. 2. v. ?9. ubi 7pro & po- 8o.
* Vel: ut diſerimen faciat, ſcil. expiatio iſta, nam nitur, confer. & Raſchi not. ibidem & ad Geneſ. „ Conker, De
& ſic iſtud Aart vertere boſis. c. 24. V. 77 D. 1 5. ac not. in a h. oee Camtie —
102. Nempè, ut Deos aureos ſive virulum con- *XX Nempè: AWi,e. Præſentla Divina, quæ ab èl
flatilem facerent, ſic improbi Jud æi anſam ſive initio fuit cum Iſraælitis, ſic in not. = porm m* 1 Flni ee⸗
oecaſionem iſtius peccati Deo adicribunt, vide hic exponitur. alhi nor
hic tractat. Talm. Berachot, fol. 32. & Joma, 106. Vel: penitùs, Hebr. N una vice tanquäm * Meit äi
fol. 87. a. ſicuti in mor n . loc. ad mar- ½ virum unum, mi habetur Numer, c. 14. Vv. 15. e 1.
ginem allegantur. ubi vide notas, num. 19, abeſt autem vox iſia PoGr
X Hebr. "7, abeſt iſftud ab utroque MSto. cete- „ nhoc loco ab utroque MSt0. dd won
ruᷣconfer. hic traét. Talm. Erachin, fol. 15. b. 107. Nempë: de peccato vituli, vide Junii ac Tre- dany r
NX Hebr. a, in utroque MSto pro eo legitur: melhi not. nt & P. Fag. ad Paraphr. Chal. verſ- Dyn
i e. & regione. . 2. h. cap. ubi Moſes Gerundenſis allegatur, quĩ N 5
¼ Hebr. Nore b a mwr e, abfunt iſta ab fſcribit: && n N rN, ee i e Fn
utroq ue MStooO, DD Py i. c. non accidit tibi, & Ifrael, pœzna a;
103. Conkfer. hic D. Wagenleil. Sot. p. 344. u. liqua, in qua non ſir uncia de iniquitate vituli⸗ v N
bi Eſai-cap. 5 3. Vv. 12. de Moſe exponitur à Rab. vid. Numer. e. 14. v. 3 3.n. 52. & D. Wagen MWdrd
biniiss ſeil. Nizzach. p. 40. confer. & tract. Talm. San- duofte⸗
104. Nimitum: in S. Scriptura, confer. Genel. QAeqdrin, fol. 102. a. b. it. Lightfoot. in Act. A- rh e

dn
PV dnr

ſeq. 33. v. 5. ibique not. num. 8, it. Num. c.
1 9. V. 9. n. 65. & not., ad Jexem. cap. 2. V⸗ 22
n. 31, n, 34. en. . .

CA A
.
Iui abundi in

ligtend winne

eümcne orna.

nque in oſtie dee

et! Verl. 31. k

5

idi: dele ne,

eipriene) (u.
ellilete, ne ge
ten mileficordi.
men) Pebo) “
ie
19 e8. Pod,
gancto Uiſiabo.
ignitate illa 10,

lunt vetba ilg idu.
nſer hietrack. Taln. —

Sotn l. 14. 4.

udi to o.
nibigem d Genel.
lla Dirim, gir d

in not, Sn e

6rlne cetanguim
Numer, c. 14,r. Iſ.
2beſt autemn vos illa
Sio.

ll, Fige luniie Iie⸗

Paraphr, Chils, veſſ.
Ndenii allegatut, gu⸗

mt e
ibi,eeh en
ge inigbige tind
n. 51.8D. Vigen

,& alk, Talm. An⸗
ignrtoot, in Act. A.
li Lipl i &tahe
nuum 5,it. Num.

lgen, lape t 1

CAbP. XXXIII.

— EXODI.

739

S

cum ccteris peccatis nec pœ

dixit ei: vade, aſcende.
tuus. 2. V

na (ulla) venit contrà Iſraelitas, in qua non fuit aliquid
Qe wultione peccati vituli. Verſ. 3 5. E yercuſit Dominus populum] Morte divinituùs
immmilla, 108. (dum adfuerunt) teſtes ſine præmonitione. 10

CAP. XXXIIIL.

Tè—õ

YErſ. 1. Vade, aſtende * de loco iſto] Terra Iſraêlitica altior ?* eſt omnibus ter-
ris, ideò (hic) dicitur: aſcende; alia expoſitio: quemadmodùm (Deus) di-
xerat ei (Moſi) tempore iræ: vade, deſcende; I. ſic tempore benevolentiæ
Eod. verſ. I. I2 & populus] Hic non dicitur: & populus
erſ. 2. Et expellam Cananaum &c.] Sex populi ſunt iſti; Girgeſæus

2 222 3 3. al⸗

1098. Vide ſupra verſ. 20. H. cap. ibique not. n.
27. & Lightfoot. in Matth. c. 5, V. 22. P. 2 66.

edit. Lipi, confer. & ſuprà Exod. c. 2 8. v. 3 5: n.

199. Conkfer. diét. verſ. 20. h. cap. ibique Raſchi

not. item Gur Arjeh fohl. 115. c0l. 4. ac not, in

e RS b. loc.

* Hebr. dy 7, hæc & quæ ſequuntur, uscque ad

y I i, e, tu & populus,abſunt ab utroque
MSto.

x Confer. Deuter. c. I. v. 25: Sign. it, not, ad
Cantic. C. 6. V. 1 0. Sign.*

Raſchi. not.

2. Pront dicitur capitis antec. 3 2. verſu 7. ubi vi⸗

de not. n. 52. in MSto I. poſt.: TPy i. e. &

populus tuus, addita ſunt iſia: & re. n
1êèðů

eD- 327 WyDa TDDNA NSLT CN n
2 nn n e een e e een
y eee ie ee e ie e ee
BN O r e re e i een e en

Pyun V yrn TX AiN

ri, vrbiy en een n ereen n

eN eey rr e dr e
pPeey y in dee

X P ee e dee ee, deen

.l
P Sy res e dne eeen
Peyn 7 1) en — & h n en

SD.
San 'be e n e eee en 79

1. Sicuti cap. antec. 32. Verſ. 7. habetur, ubi vide

bpi& n ieeen enn een een eeee

9 e e een ee ree ee d N

N / .
aW Wr ape een in ee ee eeen

3D eenn een ee mree n
y i nh en ee en en de
prN ne e e een deenn eee e
ee n e een enn
i. e. ac videtur, quòd hucusque (Deus)

non placatus fuerit ei (populo Iiraelitico; )ſed us

ſta dicam (Deus fuit,) ſicquti homo, qui paulu-
lum quievit ab ira ſua, non enim (hie) dicitur:
tu & populus meus, (ſi enim Deus id dixiſſet.)
oflem intelligere, quòd penitus in gratiam cum
illis (Iſraelitis) redierit ac penitus placatus fue-
rit; jam verò, quoniam (hic) dicitur“ tu & po-=
pulus, non eſt hie omnimoda placatio; ſed ſal-

tem dimidia placatio, atque ita ſe res omnis ha-
bet in duobus peceatis, quætàm verbis, quâmfa-

Ctis illi coràm Deo petpetràrunt, & de duobus

iſtis conquerſtur ipie (Deus) coram Moſe con-

IrA Ifraélitas, ut ita dicam (exempli gratia) de
filio, qui moleſtiam exhibuit patri ſuo, & pater
ejus de illo conqueritur apud ejus pædagogum
(dicens:) vide quid faciat mihi filius, quem tu
educaſti, iſti (Ifraelitæ) dixer unt de vitulo: hi
ſunt Dii tui, & Ifrael! qui te eduxerunt exterra
gypti: ( cap. præced. 32. V. 4.) attribuerunt
magnitudinem (quæ Deo ſoli competit,) idolo
(confer. cap. antec- 32. v. §. Sign. †) prætere«
Deus conqueritur de illis (Ilraëlitis) apud Me=

740 FXxODI. CAbP. XXXIII.

—

„

3. autem ſurrexerat & ſemet ſponté abillis averterat. 4. Verl. 3. In terram, fuentenm
lable & melle Ego dico tibi, ut tu illos (in eam terram) aſcendere facias. Eod. verſ. 3.

Quia non aſcendam in medio tui] Quocircà ego dico tibi: & mittam antè te angelum.
5. Eod. verſ. 3. Quia populus duræ cervicis es] Et quando præſentia mea Divina in-
medio veſtrùm eſt ac vos contrà me rebelles eſtis, ego iram meam adversus vos augeo.
* Eod. verſ. 3. Conſumamte] (VYerbum & hic) notat 1) i. e. conſumptionem
(ſeu perditionem.) Verſ. 4. Verbum malum] Quòd (ſcilicèt) præſentia Divina non
(inter illos) habitare & cum eis ire (velit.) Eod. verſ. 4. Unusquisque ornatum ſuum
(Quem quisque ſecum aſportaverat) de monte Choreb, * (nimirùm) coronas, 6. quæ
illis datæ erant in Choreb, quando dixerunt: faciemus & auſcultabimus. Verlſ. 5.
Momentö unb aſcendam in medio tui & delebo te] Si aſcendero in medio tui, & vos mihi
rebellaveritis dura cervice veſtrà, iraſcor vobis unò 1. e. momentéô, id, quod eſt
menſura iræ ejus, nam dicitur; abſconde te paululùm momenti, donec tranſie-

„

hic interpretor, confer. cap. ſequ. 34. V. 11. n.
36. ubi eadem, quæ hic, adduçuntur.
5. Sicuti habeur verlu 2. G. cap. confer. not. in
n b, loc.

fen, dicens: ſurge, abi, deſcende, quia corru-
pit populus tuus, quem eduxiſti, (nempè:) po-
pulum tuum, ex terra Æ gypti (cgap. antec. 32.
v. 7.) ac ſi diceret (Deus:) per (vel propter) J b e ee
me ego eduxi eos; (ſe 4) per te rereſſerunt citò 4 Conter. hic oi. in ppafi mör, ubi loci iſtius
de via, quam eis præcepi, (ſtatim) a primo præ- erxplicatio habetur.
cepto, dum eis dini: ego ſum Dominus, Deus XX„ Hebr. a n, abſunt hic verba iſta ab utro-
tuus, qui eduxi te e terra Egy pti ; (led i) a- que MSto. SS d d
tribueruutmagnitudinem (mihi loli debitaen) 6. Conſentit huic ex poſitioni autor Paraph raſeos
idolo, Deos, quos non noverant ( adoraverunt, Hieroſolymitanæ, qui Icribit: & vidit Moſes
Peuter. Cap. 29, V. 25.) Prccpetameis: nenj populum, quòd denudatus eſſet, denudati enim
facies tibi ſimulscrum nec ullam imaginem, (aſt erant coronà aureà, quæ fuerat in Capitibus
illi) fecerunt ſibi fimulacrum conflatile, Deus

eorum, in qua & nemen Hamphorafſch in-

dicit Moli: quia corrupit populus tuus, quem
eduxiſti ex Ægypto; (cap- anteC. 32. v. 7.) ſed

Moſes reſpondit ei: cur iraſcatur furer tuus conttà
populum tuum, Domine:? ( d. c. 3 2, V. 11.)
tuus eſt populus, populus tuus eſt, non meus,
quem tu eduxiſti ex Fgypto, non ego, tu enim
equxiſti illos robore magno ac manu valida
non eit autem in manu mea robur magnum, vi=
detut hæc eſſe adòi io R. Joſephi, Sim gonis filii,
dequo cap. antec. 32. v. 5.: Sign. † ia MSto .
nonniſi iſta habentur deora & ye,
A b-n Niide cCtera, quæ hic habentur, i
bidem abſunt. 6
3. De quo vide Deuteron. C. 7. v. 1. ubi ſeptem
populi, ab Iſracëlitis expellendi, numeramur.

4. Sive: removerat, ſeparaverat, ſie verbum 1e

ſceulꝑpt um fuerat in monte Horeb, hæc ille, grout
allegat P. Pagius in not. ad Paraphr. Chald. h.

loc. confer. & verſ. 6. h. cap. n. 9. ac Levit. c.

9. v. I. num. S. tradunt autem Rabbini, quod
quilibet INAraelita duas acceperit coronas ab an-
gelis, qui deſcenderant de monte Choreb vel Si-
nai, unam pro eo, quod dixerunt: faciemus,
alteram pro eo, quod dixerunt: auſeultabimus,

hasce cotonas omnes cum IIraelitz maudat?

Dei depoſuiſſent, Moſes meruit, ut illas accipe-
ret, Ercut habetur in notis ad librum Prec. Jud.
part. 1. P. 6 8. a. fin. confer, & D. Maii Theol.
Jud. Loc 4. Sest. 2. J. 3. pPag. mih. & 1. ite:m
tra ctat. Talm. Sc bhabbat, fol. 8 8. a. uti in me
Pnn loc. allegatur ad marginem.

iitita,
vetl. .
Fod. Fetl
z,e,Ornatunm
bunkſee
um ſuum i
CcotNunica
enimreloſp
i. 11,
Rpi⸗ e.
Comnum )
nſalbate
inde ſihalͤ
natulun con
11,olnio
—.—
Fagii nore

1 eige, gu⸗

nta luottt
8. Conler. ti
1. ol, 89.
Rokata fun
Halt le p.
Chald.b.
z.l. 3..
dath ac
o. Vel: i⸗
N
Tur in noti
h Verl, &
II. Hehr.
deplurz
confer. 8
11. bca
vit t, le
lor, it il
bat, .g
5 Ver eitei
dilrum
I. Al ha

,
Man, u

Naneteangelim
u meririnin
Adrersls Algeo.
e conſumptionen
Lientla Diyina on
uegrnatun ſinn
nſeonad t, e
kabimis. Verlf.
ediot, Krosihi
mentdic,guod eſ
enti, donecttanle.
tit
—.K2u
en lge, 4,V. Il. .
adducuntur.
.5. ca. coflet nlt in

N er, udilectiſius
t bic perba ila ab tie.

vonl amor Mrapinſeos
Cibit: N piit Moles
tus ellet, denudati enim
ur fGerat in Cipininns
wen Hlimphoradch in⸗

e Horeb, hec ille, Ptout 1

t. ad Parapht, (hald,
B,(3,, 1,9, Leyit c,
t zutem Rabbini, auod
zccepetit lONns 0 an
de mome Choeb el di⸗

5d Civerunt: aciene

itetunt: Zuſcultabimus,

cumm Iudelitæ Mand0 †

metuit, Ut illas acpe⸗
ofis 40 libkumn bjer, ug
conlet, 8 D. Maii Theol.
63. ſo. ib. l itein
, dol. 90. à u in

urz matpinenn.

WII CAbP. XXXIII.
ean, ulnen . 3

enimveròô ſpa

ODI.

rit ira, 7. & conſumam vos, quapropter melius vobis eſt, ut mittam angelum. Eod.
verſ. 3. Et nunc] Poœnâ iſtà ſtatim plectemini, ut deponatis ornatum veſtrum à vobis.
Eod. verſ. 5. Ilt ſciam, quid faciam tibi] Quando viſitavero cœtera peccata, 8. ego
ſeio, quid mecum cogitem, ut faciam tibi. Verſ. 6. Ornatum ſuum à monte Choreb]
:. e. Ornatum, qui fuit in manu eorum (Iſraelitarum) à monte Choreb. 9. Verſ. 7.

Et Moſes] Ab iſto tempore ac deinceps. E
bum Ho)) ſignificat

communicatus eſt diſcipulo. * Eod. v. 7.

furd. 12, Eock. verſ. 7. E vocavit illud]

od. verſ. 2. Accepit abernaculun] (Ver-

tempus præſens, 10. i pſe (ſcilicèt Moſes) accipiebat tabernacu-
lum ſuum idque tendebat extraâ caſtra, dicens: excommunicatus II. magiſtro ex-

Procul] Bis mille cubitis, veluti dicitur:

tium erit inter vos & inter illam (arcam) quali bis mille cubitorum men-

(Verbum —— ponitur hic pro: — ND

— )Pi. e. vocabat 13. illud: tabernaculum Di. e. conventüis, 14. nempè:
domum i. e. cœtus 15. illis, qui quærebant legem. Eod. verſi 7. Omnis, qui
conſulibat ** Dominum] Hinc (docent Rabbini, quòd) is, qui conſulit ſenem, 16, per-

inge ſit, ac ſi recipiat majeſtatem Divinam.
naculum conpentus] (erbum N) idem valet,) ac Na)) i. e. ergrediebatur
expoſitio (verborum iſtorum:) & erat omnis, qui conſulebat Dominum,

17. Eod. veri. 7. Egrediebatur ad tber-
19. alia
(videlicèt)

etiam

7. Sicuti Eſai. cap. 2 6. V. er
Fagii noi- ad Faraphr. Chald. 5. loc.

g. Vide, quæ cap. præced. 32. v. 34. D. 107. nO-.

tata ſunt, confer. & Numer. cap. 19. v. 9. h. 2 5.

t. fol. 89. b. ut & ea, quæ verſ. antec. 4. n. 6.

notata ſunt, vide &s not. ad librum Prec. Jud.
med, ac P. Fag. ad Paraphr.
32. c. 3. n. 9. ubi locus ex tractatu Talm- Schab-

part. I. P. 156: a. med,
Chald. h. loc. it. Martini Pug. Fid. Part.

bath adquétus ef.

10. Vel: imperfectum, nempè i hic ſignificat
N i. e, ipſe accipiebat, prout hic habe-

tur in notis Commentatoris noſtri, confer. n. 13.
h. verſ., & verſ. ſeq. 8ibique not. n. 21.

1I. Hebr. An, de hac excommunicatione vi-
de plura apud Buztorſ. in Lex. Talm. fol. 1303.
7. Sign. ac verſ.

confer. & cap. anteC. 32„ V.
1I1. h. cap. ibique Raſchi not. n. 3 6. vide & Le-

Vit. c. I. V. I. Sign. * acs not. in NrDVh.
Iloc. it. tract. Talm. Berachot, fol. 6 3. b. & Schab- †

Pat, fol. 8 8. a. it, Sanhedrin, fol. 110, a.
* Per diicipulum hic intelligitur Moſes, per
iſirum ipſe Deus.

20. habetur, confer. P. †

Conkfer. tract. LTalm. Ahabbat, fol. 88. a. b.

ma

mer. cap. 3 5⸗V. 5eac Gur Arjeh fol- I 16, 0l. 1.
princ. ut & not. in Smar nP§, loc. ubi ratio
ſſſtius expoſuionis adducitur.
I3. Vide num. præced. 10. . verſ. 7. & num. 18.
b, verſ-
14. Autor Vulgatæ hic vertit? tabernaculum fœ-
deris, alibi tranſtulit: tabernaculum teſtimo-
nii, ſic & LXX. αα αααννετ, confer. hic P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. ut & Junii ac Tre-
mellii not. . loc.
15. Sive: congregationis, quo nomine intelligi-
tur Schola, Synagoga, Eecleſia, ſic etiam in Fa-
raphraſi Chaldaica hic vocatur, domus doctri-
næ, ubi vide P. Fagii not. confer. & Buxtorf.
Lex. Talm. fol 966,.
*x Hebr. varn 92, hæc & quæ ſequuntur, usque
ad: i,e. & erat, uti verſu 8. . cap. habe-
tur, abſunt ab utroque MSsto.
16. Hebt. o wn i, e. qui quærit faciem
ſenis ſive doctoris, dictio quippe io hic ſignifi-
cat am Pnhr i-e. ſapientiæ ſtudioſum, confer.
Bruuzxtorf. Lex Talm. fol 1146.
17. Vide, quæ ſuprà ad Exod. c. 18. v. 1
notata ſunt. V

1

2. n. 4 3*

12. Sic habetur Jolſu. cap. 3. V,4. GOnfer. & Nu

18. Conler. ſupra num. 13. h. Vver ſ. JZ.
P 72

gtiam angeli min ſtratorii, 19. dum interrogabant de loco præſentiæ Divinæ, ze.
eorum ſocii reſpondebant illis: ecce ipſe eſt in tabernaculo Moſis. Verſ. 8. Et e-
ra!] (VYerbum hic) ſigniſicat Ni, e. præſens, 21, Eod. verſ. 8. Dum
egrediebatur Meſes] Ex caſtris, ut iret ad tabernaculum. Eod. verſ. 8. Surgebat omnis
populus] Stabant (IHſraelitæ) conſpectu ejus (Moſis,) nec ſedebant, donec ille ab ipſis
abſconderetur. * Eod. verſ. 8. Er intuebantur tergum Moſis] Ut laudarent * (eum,
dicentes:) felix ille natus muliere, qui tàm fidus repertus eſt, 22. ut Divina majeſtas
ingrediatur poſt illum ad oſtium tabernaculi ejus. Verſ. 9. Et loquebatur cum Moſe]
(Iſtud: A hic idem ſignificat) ac O2Pi, e, loquebatur cum Moſe, (ſic etiam ha-
bet) Targum ejus: bN i. e. & loquebatur cum Moſe; quoniam hæc eſt gloria
Divinæ majeſtatis, 23, veluti (habetur in illo loco:) & audivit (Moſes) vocem-
EN P j. e. à loquente ſecum, 24. nec uſurpat † (hic Scriptura:)
loquentem ſecum, (nam) quando illa (Scriptura) uſurpat: 2 , 25, interpretatio
ejus hæc eſt: vox ſermocinabatur * ſecum ipſa, & idiota (ſive plebejus) audiebat ab
illa; aſt quando illa (Scriptura) dicit: 722, ſenſus literalis, quòd rex loqua-
tur cum plebejo. 26, Verſ. 19. Er incurvärunt ſeſe] Ergà præſentiam Divi-
. nam-

19. Hebr. naw , Asτιεονhn̈ον ναιιwαι 1ι ta ſit ſecum, vide Num er. dict. cap. 7. v. 89
niſtratorii ſpiritus, dicuntur in Epiſtol. ad Hebr. confer. & not. in .α α bà h. loc.
5

222 id eſt:

Cap. 1. V. 14. . .
20. Nempè: ubinam eſſet Majeſtas Divina vel
ubinam illa reperiretur.

21. Vel: præteritum imperfectum, conſer. qua
verſ. antec. 7. h. cap. n. 10. & infra verſ. 11. n-

3 8. notata iunt. .
X Hebr. bbm, in MSto I. pro eo legitur: — Ka-
i. e. introibat ſcil. in tabernacnlum, in eodem

MSto 1. poſteà additur à a Nn i. e.

hoc eſt, quod (hic) dicitur: & intuebantur &c.

confer. tract. Talm. Kidduſchin, ſol. 3 3. a. b.
Hebr. Namh, in MSto I. huic præmiſſa ſunt
iſta: PpeN WL i. e. eſt & epolitio allegori-
ca ſapientum (i. e. Doctorum) noſtrorum.
22. Sic inter pretor hic wa, i. e. is, cui quis fi-
dit & in eo fiduciam ponit, Gall. confdent, con
fer. Numer. c. 12. Vv. 7. & Epiſt. ad Hebr. cap.
3. V. 2. poſſes & vertere; cui vertum eſt, qui cer-
tam ſpem habetr.
13. Contfer. quæ ad Numer, cap. 7. verſ. 89. n.
8 2. notata ſunt. .
24. Vel: quæ loquebatur fecum, ſic etiam in Gur
Arjeh fol. 120. col. 3. me i. exponitur, nempé:

† Hebr. ν &, hac & ſequentia, usque ad:
Rà i. e. quando illa & c. abſunt à MSto z.
[25“ Uti Numer. dict. c. 7. v. &9. habetur, confer.

da mmodo illuſtratur.

i, e. frequenter loquebatur, colloquebatur.
26. Sive: homine privato & idiota, videlicèt nae
'ne Ne ene ee i. e intuitus eſt illum fa-
cie ad faciem, uti lequitur R, Salomo ad E-
Zech. diæct. c. 2. v. 2. it autem locus iſte eò melins
intelligatur, lubet hic adi«ribere, quæ P. Fagius

tavit, nempè, quosdam eſſe, qui verba iſta: lo-
quentis ſecum vel à loquente ſecum, quæ dift.
verſ. 89. habentur, ita exponant, ut i i. e. ſe-
cum ſit reciprocum, ita, ut ad Deum, non ad
Moſem referantur, hoc ſenſu: quaſi Deus locu-
tus ſit ad ſeipſum eò, quòd inferior & indignior
ſit homo, quàm ut cum ipſo loquatur Deus æ-⸗
ternus, & hoc Colloquium, quod Deus ſecum
habuit, Moſem audiviſſe, qui ftabat in taberna-

WMxy y Aa n N e, i. e. quod vox locu!

cuG

& Ezech. c. 2. v. 2. & Ezech. c. 4 3. v. 6. ibique
R. Salom. not., ubi locus, qui hic habetur, quo-

*† Hebr. Ansn, in utroque MSto pro eo legitur.

ad Numer, cap. 7. V. 89. in Paraphf. Chald. no-

(AN. WII

„.

Gnr Erciliert
cinatio cuinl

le bidiceta

Kummfuit tab⸗

de ſunt tabt

(onkiͤleen
gimn: Afid⸗
Atagintacie

no Ac, 31.

mand ad mol
ginte Giesn
qlemnedmnod
fiores fuertun
(Dei)decin
Iltaelitis cunn
diditüllitabr
lKraclitico)
6s) Martü;
ad illum (M.

vyrtebatur 4.

culo teſtimo
pitigtorium.
inqdit 1. ke
eg. ca0. 7.
um poſt ilt
in MSto:
dwn d
Omdis pop
ellet ſuper 5
5 Coner hie 1
explicanio hi

vel: collot

erpolilio)
lachot fol.
27, beregit t
vetbume.
fet, notin
berachot, ſo
11e Vide, gue

ANII.

dlie Digine .

deil 9, n

8 rgebatonni⸗
donee ilead e⸗

Wwdarent enn,

tDiyinz majelts

lebatuy cum Me⸗

ſe ſſe lam la.
um hac et glora

(Moles) vocem,

Nnni ſt.

ſ. interptetati
ejus)audiebat ab

11.
wod ter loga.
rrlentiam Dini.
an .

—.—
õ
9. N.

genia, nsdge h:

,. 4
e. ablant 4 Mto 1,

149, habetur, (Olſet.

ch e.43. F,6 ibigle
guihickibetun guo⸗

o pro eo eegiunt.

atur, GOloq uebatin.

Liciota, kidelicet 1
igtuitus elt lum ſa⸗
ur R, Salomo ad E⸗

n locssiſte ed meins
fibete, cur . egins

baraphr. Chald, mo⸗
e, gul feiba ill: 00⸗

nte ſerum, due di.

Dnant, ut NN i ee⸗
ut 2d Deum, Donid
ſu: goal Deus locu⸗

lo loquatut Dens 4
, guod Ders ſecum
ll ubein aend
clis

CAb. XXXIII.

nam. * Verſ. 4I. Ert loquebatur Dominus cum Moſe ſacie ad faciem] i. e. Et ſermocinaba-

Klior & intig io

EXODI.

tur (familiariter) cum Moſe. * Eod. v. I I. Et revertebatur ad caſtra] Poſtquàm ſermo-

cinatio cum illo p eracta fuit, fevertebatur Moſes ad caſtra & docebat ſeniores id, quod

ipſe didicerat (à Deo) & rem iſtam exercuit ?27. Moſes à die expiationis usque dum ere-

Ktum fuit tabernaculum & non amplius, nam ecce die decimo ſeptimo Junii 28. fra-
Ctæ ſunt tabulæ & decimo octavo (die ejusdem menſis) combuſſit (Moſes) vitulum-
(conflatilem) & judicavit peccatores, 29.
nim: & factum eſt manè ac dixit Moſes populo &c. 30. tranſegit autem ibidem qua-

ac decimo nono (die) aſcendit, dicitur e-

draginta dies & petiit miſericordiam (à Deo,)) nam dicitur: & procidi coràm Domi-

no &c. 31. die autem primo menſis Auguſti 32. dictum fuit ei (Moſi:) & aſcendas

manè ad montem Sinai, 33. ut accipias tabulas poſteriores & peregit ibidem quadra-
inta dies, nam de illis dicitur: & ego ſteti in monte, ſicuti diebus prioribus &c. 34.
quemadmodùm (autem) priores dies fuerunt in benevolentia (Dei;) fic etiam poſte-
riores fuerunt in benevolentia, dic (itaque) nunc, quod dies intermedii fuerint in ira-

(Dei,) decimo (enim) die menſis Septembris 35. placatus fuit Sanctus ille Benedictus

Iſraelitis cum gaudio & corde integro, ac dixit ei (Moſi:)remiſi peccatum, 36, ac tra-

didit illi tabulas poſteriores, deſcendit igitur (Moſes) ac coœpit præcipere ei (populo
Ifraelitico) de opere tabernaculi, quod etiam fecerunt usque ad primum (diem men-

ſis) Martii; 37. at poſtquâm erectum fuit tabernaculum, non amplius verbum (Dei)
ad illum (Moſen) factum eſt, niſi de tabernaculo teſtimonii. Eod. verſ. II. Et re-

vertebatur ad caſira] (Sic etiam) Targum ejus:

Ni. e. & revertebatur ad caſtra,
quia

culo teſtimonii extra velum, quòd tegebat pro-
pitiatorium ; ſed hæc nonnihil argutula ſunt.
inquit P. Fagius ibidem, confer. Numer. al

leg. cap. 7. V. 99. num. 82, & num. 83: eεter
um poſt iſtud: ee Dy i, e. cum plebejo.,

in MSto z. addita ſunt iſta: ) be N

z rL ee, 1. e. (Verſ. 10.) Et vi dit
omnis populus] Quòôd Majeſtas Divina retecta

eſſet ſuper Moſem.

*X Confer. hic not. in oml me“, ubi loci iſlius

explicàtio habetur.

zX Vel: colloquebatur cum Mole. abeſt autem iſta

expoſitio 4 MSto I. confer, hic tract. Talm. Be-
rachot, fol. 63. a.
27. Peregit, frequentavit, facere conſvevit, id enim
verbum A, quod hic habetur, ſignificat, con-
fer. not in nn rW bH. loe. it. dict. tract. Talm.
Berachot, fol. 63. b. “ðM
28. Vide, quæ ſuprà ad Exod. cap. 3 I. verſ. 19. n

2 6. notata ſunt.
29. Proht cap. antee. 32. V. 27. habetur, confer.
hic tractat. Talmud. Taanit, fol. 29. a. ſicuti in
Srne P Y"'Z. loc. ad marginem allegatur.
30. Vide dicét,. cap. 32. Verſ., 30. confer., not. in
e h. loc. .
31 Zicuti Deuteron. C. 9. V. I 9: & v. 2 5. habetur.
31. Hebr. 7)7se, qui menſis Auguſto noſtro maxi-
mam pattem reſpondet.
33: Proht caps ſequ. 34. V. 2. habetur.
34. Vide Deuteron. c. 10. v. 10. .
1. „, „. .
35. Hebr. νρν qui ferè Septembri noſtro re-
ſpondet.
36. Zicuti Numer. C. I4. V. 2. habetur, confer. Be-
raghot fol, 32. a. & not. ad c. Præced. 32, v. 7.
sign. ½ 8
. .R 7 .
37. Hebr. ( /, qui maxima ex parte Martio no-

ſtro reſpondet, confer. ſupra Exod. c. 3 1. V. I9.
num. 30.

Aaa aa

41. Vide dict. v. 8. h. cap.

EXODI. CAP. XXXIII.
quia illud (verbum 2 Chald. ) ſignificat tempus praſens, 38. ſic quoque (ac-
cipiuntur verba in) toto contextu, (nempè:) NWτεN i. e. & videbat 39. omnis popu-
