ione, contet⸗

CApP. XXIX. NuMERORUuM. 1257

(Agni offerebantur) pro Iſraeêlitis, " qui vocantur pecus diſperſum; 12. ipſi verò (a-
gni) ſunt fixi 13. eorumque numerus eſt nonaginta octo, (idque ideò,) ut illi ab eis
(Iſraelitis) prohibeant ** nonaginta & octo maledictiones, quæ (habentur) in Deute-
ronomio, 14. in ſecundo die (hic uſurpantur verba * iſta:) & libamina eorum,
propter duo ſacrificia jugia, (quæ offeruntur) quotidiè, 15. nec mutavit (Scriptura)
dict onem, niſi ut allegorica fieret explicatio, (nempè illo modo,) prout dicunt Rab-

bini noſtri p. m. in ſecundo die (dicitur: †) D PO i. e. & libamina eorum; 16.

in ſexto (dicitur: *) S) i. e. & libamina ejus; 17. in ſeptimo verò (dicitur: **)
dusuD i. e. juxtà ritum corum, 18. (in tribus hiſce dictionibus nempè:
deO) & W0O & UD, tres illæ literæ finales habentur, nem-
pè:) „ Mem Jod Mem, ecce hic (dictionem compoſitam:) —= id
eſt: aqua, & indicat, libamen aquæ eſſe ex lege 19. in † feſto. 20, Verſ. 3 ß.

Itttttt 2. De-

not. ad librum Prec. [ud. part. 1. p. 107. a. fin.
vide & infrà v. 3 5. h. cap. n. 2 6. it. tract. Talm.
Sukka fol. 55. 6. & not. ad Pſalm. 109. v. 5. n.
2. ac not, ad Eſai. c. 53. V. 4. Sign. †
* Vel: intuitn Iſraëlitarum, Hebr. 7 αν* n
iſta, ut & ſequentia, usque ad: vy i. e- deten-
tio (erit vobis, v. 3 5. b. cap.) ablunt 4 Msto 1.
12. Sicuti lerem, c. 50. v. 17. habetur.
13. Vel: ſtabiliti ſunt, id eſt ? eorum numerus
determinatus ac fixus eſt, ſic verbum yynnp hic
interpretor, ut ſenſus ſit: ſicuti agnorum iſtius
feſti numerus ſtabilis eſt ac permanens; ſic eti-
am Iſracélitæ non diminuuntur ac pereunt, ſicuti
cœœteræ gentes, quæ hic comparantur juvencis fe-
ſſi, quorum numerus quotidiè minuebatur ac de-
creſcebat, prout n. 10. h. verſ. dictum eſt.

Xx Hebr. 7, in MSO z. pro his legitur:

1an i. e, re pectu, (9 8. maledictionum.)
14 Vide Deuterons c. 2 8. v. 16. & ſeqq.

xXæ Vel: dicitur, Hebr. d&e, ſicuti in MSto 2.

hic additum reperitur.
15. Confer. quæ ſuprà ad v. 11. b. cap, n. 6., nota-
ta ſunt. . . .
† Hebr. d, ſic in MSto 2. hic additum reperi-
tur.
16. Sieuti hoc verſ. 1 8. & verſ. ſequ- 19. h. cap. in
fine habetur, confer. Jalkut Part. 1. fol. 251.
col. 1. & 2. .V HW
X Hebr. MNàa, ita & hic additum reperitur in MSto

2*
17. Preut infrà verſ. 3 I. b. cap. habetur; verten-

dum autem ibi eſt in ſingulari: & libamen ejus,
quoniam litera) in dictione illa: Amb abun-
dat, legendum enim: 2ba), uti verſ. 16. v. 22.
verſ. 2 5. & v. 2 8. 6. cap. habetur, ratio myſtica
mox à Commentatore noſtro bic exponitur.
confer, kic Schabbat, ſol. 103. b. & Taanit, fol.
2. b. li. Sevachim, ol. 110. & Mehila, fol. 13.
b

X Hebr. MN, ſic hoc quoque loco additum
reperitur in MSto z.
18. Uti infrà v. 3 3. b. cap. habetur, confer. tract.
Talm, Schabbat, ol. 10 3. b. & Succa, ol. 47. a.
it. Taanit, fol. 2. b. & Menachot, fol. 44. b.
19. Vel: legitimum eſſe, nam uti Maimonides in
Hilchot Lemidim c. 10. ſeribit, m nyaw 7
namn 7y ——i ne pabin M i. e. ſingulis
ſeptem diebus feſti (iſtius) libabant aquas ſuper.
altari, quas hauriebant ex fonte Siloah, uti eſt
in tractatu Talmudico: Sukka fol. 48. a. col.
I. & cum clangore tubarum, gaudii teſtandi
cauſa, in atrium inferebant, quæ fuit traditio Mo-
ſis ex monte Sinai, vide Buxtorf. Synag. Jud. cap.
21. p. 46 8. confer, & num. ſeq. 20. it. Levit.
c. 2. v. 1 3. n. 47.
† Hebr. Ma, abeſt iſtud hic à4 MStoz.
20. Nempè: tabernaculorum, confer. Buxtorf.
Lex. Chald. ol. 229 8. & ſequ. item Ejusd. Sy-
nag. Jud. dict. c. 21. p. 46 8. ac not. ad librum
Prec. Jud. part. I. p, 159. a. princ. ac fin. & p.
160. 6. Kin. it. part, 2. pag. 57. 6. fin, confer. &

Light⸗

— NükERORIMA. CAP.XIX.

Detentio * erit vobi] (Dictio A3 =1. inde nomen habet, quia Judæi
fuerunt) DÄ i. e. retenti, 22. ne facerent 2j. opus (ſervile in illo die;)
alia explicatio: QNupy (ideò dicitur,) quia i. e. continebant ſe-
ſe Judæi,) ne egtederentur, nimirùm (feſtum iſtud) opus habebat pernoctatio-
ne; 24. eſt autem expoſitio ** ejus allegorica in Agadah: 25. quoniam omnibus di-

bus feſti obtulerunt (Judæi ſacrificia) reſpectu ſeptuaginta populorum 26. atque illi
(Judæi †) in procinctu erant, ut (domum) abirent, dixit eis Deus: facite quæsò mihi S

convivium parvum, ut memet vobiſcum oblectem. 27. Verſ. 36. Vitulum unum,
arietem unum] Iſta (offerre debebant) reſpectu Iſraêlitarum, (ac ſi diceret Deus:) re-
manete adhûc paululum mecum, idque ſignificat dilectionem, veluti, quando liberi
à patre ſuo abituri ſunt, ipſe illos ſic alloquitur: gravis mihi eſt diſceſſus veſter, re-
manete adhuc diem unum, 28. res ſimilis eſt regi, qui fecit convivium, prout fuſius
habetur in tractatu Talmudico: Sota, 29. & in expoſitione allegorica R. Tanchu-
mæ,

—

Lighifoot Centur. Chorogr. c. 25. §. 5. P⸗ 5§3. & wWyn i. e. iſta faciatis &c. (v. 3 9. b. c.) ab⸗
c. 29. p. 6 1. & cap. 30. p. 62. princ. it. ejusd. ſunt ½ MSto I.
not. ad Johann. c. 7. v. 2. P. 102 5.& ad Johann. 25. Confer. quæ de hoc libro cap. antec. 28. verſ.
dict. c. 7. v. 37. p. 103 3. edit. Lipſ. vide & Ra- 15. n. 39. notata ſunt.
ſchi not. ad Levit. c. 2. v. 13. n. 47. & Gur Ar- 2 6. Vel: pro ſeptuaginta populis, nam Iſtaelitæ
ieh fol. 19 3. col. 4. princ. item not. ad Zach.] Qpèe Syn n nn i. e. offerebant

c. 14. v. 17. n. 36. (ſaerificia) in feſto (tabernaculorum) pro ſep-
„ Hebr. haxy, iſtud & ſequentia, usque ad: xy tuaginta populis, uti in notis ad librum Prec.
i. e. continebant ſe, abſunt 4 MSto 1. Iud. part. I. p. 107. a. fin, habetur, vide Light-

21. Sic dicitur feria propriè ultima, feſli ſolennis⸗ foot. ad Johann. c. 7. v. 37. p. 1032. edit. Lipfſ.
quaſi clauſula, confer. Exod. c. 2 3. v. 16. n. 79. ubi locus ex Bemidbar rabba Sect. 2 1. adduci-
ac P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. cap. præced. tur, confer. & ſuprà verſ. 1 8. G. n. 9.

2 §. v. 26. & 5. cap. 29. V. 3 5§. item Buxtorf sy-† Sive: Iſraelitæ, Hebr. 7 ν, ſic in MSto 2. hic

nag. Jud. c. 21. p. 46 5. & ſequ. ac Gur Arjeh additum reperitur.
Yol. 19 3. col. 4. princ. ac not. in Spom neov 27. Deſumpta ſunt iſta ex tractatu Talm. Sukka

b. loe. it. Jalkut Part. I. fol, 2 5 1. col. 1. med. 55. . ubi habetur: Iny mh&εν i. e. ut te
22. Vel: probibiti, Junius ac Tremellius verte accommoder, prout Lightfoot. ad Johann. ce
unt: interdicti diem, vid. Buxtorf. Synag. Jud. 7. v. 37. P. 103 1. edit. Lipf. tranſtulit, confer. &
dic. p. 46 5. & ſeq-. verſ. fequ. 36. h. cap, n. 29.

23. Hebr. rwyn, ſic rectins, ut puto, legitur in Gur 28. Confer. hic not. jn na NS ut & not. ad
Arjeh fol. 19 3. col. 4. princ. quàm wyn uti librum Prec. Jud. part. 1. p. 16 I. b. ac p. 162.
in plerisque aliis exemplaribus habetur, confer. b. med. it. tract. Talm. Succa, fol. 47. a,

hic Sukka, Fol. 47, a. & Peſachim, Jol. 68. b. it. 29. Hebr. d ‚ſic quidem in plerisque exempla-

Beza. fol. 15. 5. & Chagiga, Jol. 9. a. ribus habetur; ſed prorw'b legendum erit: qmS
24. Nam Judæis in tabernaculis illis pernoctan- i. e. Sukka, uti etiam in MSto z. habetur, nam
dum fuit5 ſed plerique hodiè domos ſuas repe- in iſto tra ctatu Sukka fol. 5 5. 6. parabola iſta re-
tunt, vide Buxtorf Synag. Iud. dict c. 21. p. 45 8. peritur „ uti verſ. antec. 3 5. n, 27. adductum
confer. & not. in aN nνι loc. eſt.
XX Hebr. wH, iſtud & ſequentia, usque ad:

ð

(A. M.

me⸗, 10, doc
comedendla)
am, quanto 4
billoimmit
“H A veßt
ieſea Fiy
in manibus
vowviſtis, (un⸗
dere Hieroſol
Ptum gu e

E1.
(ona
cutu
redlierit ad
ſenlum litera

—

3o. IIlius auto

fecit wention
Verl. 32, 2
31. Hebr mid
vide Nalchino
eg. (, 4. V.
* Hedr on I
z1 lic:
ſicge ead pre
19.5. c). .
33. W elt: ob
adloluts nece
(Oner not i
Ra&
VuOt, ſol. 10
murah, ſo.

† Confen hien

”Temurah,
34. Corum
11s, ſeptiman
duszice kro⸗
0t; Numert,

AN.
—
Jula Jucei .
llo die)
nebant le⸗
dernocatio⸗
otmnibus di⸗
6. atque li
quæs mihl
nlan mun,
Deus:) te.
nando liberi
veſter, te⸗
prout fulls
R.Tanchu-.
me,

,39, beeab⸗
atec 29, ſell.

3, nam Iaelite

i e olletebant —

orum) plo ſep⸗
d librum biec,
keur, figelight⸗
31. elli⸗ Lipl.
A. 1 adduci⸗
4.0,9.
ein Möro 2, bie

tu Talen, Sueka
Wie te
1. 20 ſobann,
ſlulit,coler &

en Annad

61. a 1r4
0l,47. 4, .
erisgue aunpla⸗
endument:1
1. bibti, namn
Pprrol iſlate⸗
12 7 u

CAP. XXX. NüMERORUM. 1259
mæ, 30. docet ſcil. lex morem hominum, qué is, qui hoſpitem habet, ei primo die-
comedenda proponit ſaginata, 31. ſequenti die piſces offert, tertio carnem pecuari-
am, quarto legumina, quinto olus comedendum proponit. * paulatim (quippe cibus
ab illo) imminuitur, veluti juvenci feſti. 32. Verſ. 39. Ma faciatis Domino in ſolenni-
tatibus veſtris] Hæc éſt res, quæ definita eſt, ut ſit debitum. 33. Eod. v. 3 9. Præter vom
† veſtra] Si veneritis, ut voveatis oblationes in feſto ſolenni, 34. præceptum iſtud ſit

in manibus veſtris, aut fi vota (ſint vobis) vel ſpontaneæ oblationes, quas toto anno

voviſtis, (tunc) offerte illa in feſto ſolenni, forſitàn alicui difficile erit, crebrò aſcen-
dere Hieroſolymam, ut offerat vota ſua?** atque ita reperietur ipſe transgredi (præce-
ptum, quò ei, qui vovit, injungitur,) ne retardet. 35. L

CAP. XXX.

Erſ. I. Et retulit Ciſta) Moſes ad ſilios Irazlis] (Hæc ideò hic dicuntur,) ut fes
(una ab altera) ſeparetur, * verba ſunt R. Iſmaélis: quoniam hucusque lo⸗
cutus eſt Deus: ſectio autem de votis I. initium ſumit per verba Moſis, (id-
eò) opus fuit, ut initium ſepararetur (ſeu diſtingueretur) ac diceretur, quòd Moſes
redierit (ad priora) & ſectionem iſtam dixerit Iſraelitis, nam, niſi ita eſſet, poſſet juxtà
ſenſum literalem intelligi, quòd (Moſes) iſtud 2. non dixerit eis; ſed quòd ipſe in
MDò Ttttttt 3 Se-

30. Iſtius autoris Commentator noſter aliquoties
fecit mentionem, vide illius not. ad Exod. c, 9.
verſ. 3 2. & ad Levit. c. 1I I. v. 2. atque alibi.
3 1. Hebr. H, pinguia, cupedias, de qua voce
vide Raſchi not. ad Numer. c. 2 5. V. I1. & ad I.
Reg. c. 4. Vv. 2 2. . .
X Hebr. e e, abſunt iſta hic 4 MSto z.
32. Scilicèêt paulatim imminuantur, de quibus
vide cap. præced. 2 8. v. 24. n. 53. & ſuprà v.
19. H. cap. n. 10.
33. Id eſt: oblationes iſlæ, de quibus dictum eſt,
abſolutè neceſſariæ ſunt & cadunt in debitum,
conter. not. in nan inomw b. loc. it. Peſachim,

v. 22. n. 49. ,
*„ Hebr. aa, in MSto I. pro eo legitur: „ν
i. e. reliquias, quæ vox tàm vota, quàm ſponta-
neas oblationes complectitur.
3 5. Scilicèt ; quo mianus offerat res, quas ipſe vo-
vit vel ſpontè obtulit, ſie enim præcipitur Deu-
ter. c. 2 3. v. 2 I. al. 22. ubi vide Raſchi nor. n.
49. ne igitur aliquis transgrediatur præceprtum
de non retardando, poterat ille vota ac ſponta-
neas oblationes, quas toto anno voverat, offerre
in feſto ſolenai atque ita non transgrediebatur
iſtud præceptum de non retardando.
* Hebr. b", iſtud & ſequentia, usque ad: npori
fJol. 77. 3. & Rolch haſchana, Jol. 4. b. it. Sche. Ruyrm i. e. ut initium ſepararetur, abſunt hic à
vuot, fol. 10. a. & Menacho, fol.72., 6. & Te] MsSto 1. confer. c. ſequ. 3 1. v. 17. Sign. **½
murah, fol. 14. 2. I. Hæc Paraicha ſive Sectio inſcribitur run i. e.
† Confer. hic tract. Talm. Menachot, ſol. 104. b,I tribus, & ineipit ab hoc cap. 30. v. 2. ac conti-
& Temurah, fol. 14. a. nuatur usque ad caput 33, eo excluſo, conſer.
34. Quorum tria ſunt in anno, nempè: Faſcha-hic tract. Talm. Nedarim, Fol. 78. b. it. Bava ba-
tis, ſeptimanarum & tabernaculorum, de qui-

tra, fol. 120. b. & fol. 12 1. a.
bus vide Exod. c. 2 3. v. 14. & ſeqꝗ. confer. & ſu- 2ꝛ. Videligèt: id, quod in præcedentibus habetur,
prà Numer. c. 22. v. 29. n. 83. & Deuter. c. 23.1

Sng⸗

1260 „ NuMERORUM. CAbP. XXX.

Secione (iſta) de votis inceperit verba ſua. ** Verſ. 2. Principibus tribuam] (Mo-
ſes) honorem tribuit principibus, ut eos primò doceret, dein omnes filios Iſtaẽlis; ſed
unde probatur, quòd ipſe etiam cœtera verba hoc 3. modo (locutus ſit?) lex dicit:
& reverſi ſunt ** ad illum Aaron atque omnes principes cœtus & allocutus eſt eos
Moles, ac poſteà acceſſerunt omnes filii Ifraelis; 4. ſed quid vidit (Moſes,) ut hic
dicereti llum (textum de votis? nimirùm) docet, † quòd abolitio 7. votorum (fieri
poſſit) per unicum aliquem (Rabbinum) excellentem; 6⁶. ſi verò non adſit unicns a.

quis excellens, (quòd tunc) irrita reddi poſſint (vota) per tres vulgares, 7. vel forſi-

tàn non dixit Moſes ſectionem iſtam, niſi principibus ſolùm? dicitur hic: hæc eſt res,
Ac dicitur de illis, quæ mactantur extrà: sS. hæc eſt res; quemadmodùm (igitur) ibi
dictus fuit textus ad Aaronem ejusque filios & ad omnes lſraêlitas, dicitur enim (i-
bi:) loquere cum Aarone &c. 9. ita & iſte (textus) dictus fuit omnibus. Eod. verl.
2. Hæc eſt re] Moſes vaticinatus eſt * per (verba iſta:) ſic dixit Dominus: circà me-

dium noctis &c. 10. prophetæ quoque vaticinati ſunt per (verba iſta:) ſic dixit Do-
minus; ſed ſuperior illis 11. extitit Moſes, qui vaticinatus eſt per verba: hæc eſt
res ; 12. alia expoſitio (verborum iſtorum:) hæc eſt res, (nimirùm) eſt hoc ſpeciale,
13. ad

conter. bie Gur Atſeb ol. 193. col. 4. med. ac a i. e. princeps unus poſlit diſſolvere votum,

ot. in vnan b. loc. . prout in notis Da e habetur, ubi etiam ad
A Hebr. νεπ, abſunt iſta à MSto tI. juxta objectionem quandam reſpondetut, confer. &
quam lectionem hic etit ſenſas: quòd (Moſes) Gur Arjeh fol. 19 3. col. 4. circà fin.
tmnd non dixerit eis, niſi in Sectione de votis. 7. Confer. hic Raſchi not. ad Thten. cap. 2. v. 10.
Nempè, quod primo allocutus ſiüt prin-ipes, n. 3 8. ac b. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc.
tcin &œitetos IItaelitas, contfer. etiam hic Gur g. Nempè: extra atrium, uti R. Salomo ad Levit.
Arjeh fol. 19 3. col. 4. med. ac not. in c. 17. v. 3. exponit.
n Ne . loc. it. tract. Talm. Nedarim, 9. Proùt Levit. dict. c. 17. v. 2. habetur.
Fol. 77.656. & fol. 7 à. a. it. Bava batra „Jol. 120. * Hebr. Nann) iſta & ſequentia, usque ad?
5. & fol. 121. a. N yn i. e. eſt hoc ſpeciale, abſunt hic ab o-
ke Bebr. aAw" iſtad ac ſequentia, usque ad: troque MSto, confer. hic tract. Talm. Nedarim,
de i. e. & poſieâ (acceſſerunt &c.) abſunt Fol. 77. 6. & fol. 7 8. a. it. Bava batra, fol. 120.
hic 4 MSto z. 5. & Nidda, †1. 46. b.
4. Prout habetur Exod. cap. 34. v. 31. & 32. ubi 10. Sicuti Exod. cap. I1. v. 4. habetur ,„ ubi vide
ie not. num. 94. & ſequ. Kaſchi not. n. 7.
† Hebr. n, in MSto 2ꝛ. pro eo legitur: i. 1I. Nempé: prophetis, nam fuit oprd yn

0

e. ut dicat ſive indicer. i. e. iſta dignitas excellentior in Moſe, quam in
5. Vel: Diſolutio, adieritum reductio,id enim vox aiiis prophetis, prout in notis dn' M. loc.
sm, quæ hic habetur, notat, conter. D. Wa- habetur, ubi erlam Siphre ad marginem allega-

geatſeil. Sota p. 784. && equ. n. 9. vide & n. 1 5. tur, confer. & Gur Arjeh fol. 194. col. 1. med.
5. verſ. 2. 12. Vel- hoc eſt verbum, nimirum mwxy n
6. Dum enim S. Scriptura hie principes tribuum ND- Nex xpr nlpm yrvwv ara i.
commemorat, ideò Rabbini doctrinam iſtandin- e. verbum ipium per ſe idque clarum ac petſpi-

de ſumpſerunt, quòd etiam 2 72) culm

—
13, ad indi⸗
gebeat; mal
1, gur hi
tum kaciens⸗
flichio corpo
ſervare tener
jmi omne,
Fincul, (ne

—
(uum fuit,
catur ſpeeult
Or N
(ie Punor
& lupti Nu
13. ve: ſan
ſie icionem
Gur Areb /
tione accipi
13, item or
Phre attnc
d maginen
14. Vel: dick
wr
pernitentiat
à igeino o
lutionis p
conler, D. V
z.he131
15. Vel: adon
1e. irum
tentia (i,e,
Vvoti) Dy
tioni ie
mwarius cu
Sw vd
lancicl..
Mamenton,
Keiicehente
n Etl:,
Putodearum
Prine,
etein
lanpla verb
; deguil

OA. ,

un] (Mo.
Ulaeliszſed
)ler dieit:
cutus elt eot
oſes) ut hie
Ntorum ſeri
Atuniensa⸗
7. Vel korſi⸗
hacelttes,
ndigitur) ibi
inr enim i⸗
oc. verl,
8: circ me⸗
ic Ciritho⸗
idar hrc elt
hoc ſhecitle,
13,

q—
illolrererotum,
1) ubi eliamn ad
etut, Conlet, A
abn.
n, (49,1. W 10,
hr. Chald.) loe.
omOa.etit,

detur.
in, bsge 0:
abſunt hic abo⸗
Talen. Nedaim,
betns, ſol, 110,

vetur, ubi ride

Nn n
Mole, guamn In
whloe.
vatginem dlegi⸗
hol 1 nta.
nnn )
rw .

uun 1 elſpi⸗
(uum

—

CAP. XXX. NUMERORUIM.

13. ad indicandum, quòd ſapiens (Rabbinus) linguàâ Ni. e. remiſſionis 14. uti
debeat; maritus autem linguâ ρNi. e. ad irritum reductionis, 15. juxtà linguam,
16, quæ hic ſcripta eſt; ſi verò mutaverit, 17. tunc non eſt nec diſſolvens nec irri-
tum faciens. 18. Verſ. 3. Votum †] (Veluti,) qui dicit: ecce incumbit mihi* af-
flictio corporis, 19. ne comedam vel ne bibam *? iſtud vel iſtud, an etiam (votum
ſervare tenetur,) qui juravit, ut comederet morticinum? ego (hic) lego zꝛ0. de illo:
juxtà omne, quod prodierit ex ore ejus, faciat; (ſed hic) lex dicit: ut conſtringat
vinculéò, (nempè,) ut conſtringat, quod permiſſum (ſive licitum) eſt; non verò, ut

1261

per-

cuum fuit, quod (Moles) audivit à Deo ac vo-(17. Nempè: veiba iſta: & ita, ut Rabbi-

catur ſpeculum, quod illuminat, ſic in notis
vpar NeW h. loc. terum de voce &α7Hα
tvigde Buxtorf. Lex. Chald. fol. 170. fin. confer.
& ſuprà Numer. c, 12. V. 6. n. 33.
13. Sive: particulare & quædam quaſi exceptio,
ſie dictionem: Myn hic expono, prout etiam in
Gur Arjeh fol. 12 6. col. 1. med. in hac ſignific a-
tione accipitur, confer. Levit. c. 1. v. I. n. 12. & n.
13, item not. in on r h. loc. ubi etism Si

phre at tract. Talm. Nedarim fol. 77. b. & 7 8.2.

ad marginem allegantur.
14. Vel: diſſolutionis, nam Rabbinus vrn &*
Rnia NN* i. e. non diſſolvit (votum) niſi per
pœnitentiam (i. e. ſi aliquem pœnituit voti,)
& idcircò opus eſt ρνπ ν 1. e. lingua diſſo-
lutionis, prout in notis boon neo habetur,
confer. D. Wagenſ. Sot. p. 785. n. 9.it. Vverſ, ſeq.
3. n. 23.
15: Vel: abolitionis, nam maritus mm Nin n
i. e. irritum facere poteſt (votum) ſine pœni-
tentia (i. e, etiamſi uxorem ejus non pœniteat
voti) Dyp none Na) i. e. ſine redditione ra-

tionis (i. e., quamvis rationem non reddiderit

maritus, cur ipſe diſſolvat votum,) ſic in not.

Epar not h. oc. vide & D. Wagenſeil. So-

ta,dict. p. 79 5. & ſeq. ubi plura de votorum ac
juramentorum diſſolutione ac quibus verbis illa
ſieri debeat, confer. & Gur Arjeh fol. 194.col. 1.
ſin. ac col. 2. princ. ubi mobin in Bava batra ca.
yut octavum allegatur, vid. Baba batrafol. 120.
princ.
16. Id eſt: juxtà modum loquendi & ſecundum
illa ipſa verba, quæ hic in S. Scriptura haben-
zur; de quibus paulò antè dictum eſt.

nus utatur verbo: ac maritus verbone,
tunc non eſt nec irritum faciens nec diflolvens-»
confer. D. Wagenſeil. Sot. dict. p. 785. & ſeq-
vide etiam, quæ num. antec. 14. & 15. notata
ſunt, confer. & num. ſeq. 18.
18. Id eſt: nihil agitur ac nec diſſolvitur nec irri-
tum redditur votum, ſi ſcil. verba illa fue int mu-
tata & alterum pro altero uſurpatum ſit, verba
enim iſta juxtà Rabbinorum ſententiam funt ſtri-
ctè accigienda, nec alterum alterius loco uſurpan-
dum eft.
† Conter. hic Nedarim, fol. 12. a. & fol. 16. 6. it.
Schevuot, fol. 20. b. & Naſir, fol. 4. 6.

* Eſt hæc formula conſueta in votis, confer. not-
ad Levit. c. 22. v. 189. n. 57.
19. Sic dictionem da hic interpretor cum ?. Fa-
gio, qui in notis ad Paraphr. Chald. v. 2. . cap.
icribit, quòd p n à Rabbinis dicantur
vota abſtinentiæ, quibus ſcil. maceratur corpus,
confer. infrà Raſchi not. ad v. 14. h. cap. ubi ex-
ponitur v ra)y i, e. afflidio animæ ſive Cor-
poris, vide not. ibid. num. 52. cœterùm de di-
ctione Dan ejusque ſignificatione confer. R. Sa-
lom. ad Hiob. c. 29. v. 1 8. & Lightfoot ad Jo-
hann. c. 1 8. V. 31. p. 1123. & Buxtorf, Lexic.
Chald. fol. 207 r.
X Hebr. de Ni/Tν, in utroque MSto pro eo le-
gitur: &ιπ i. e, ne faciam.

—

20. Id eſt: juxtà literalem & generalem ſenſum
verborum iſtorum: quod prodierit ex ore eius;
faciat, dici poſſet, quòd etiam iſtud votum ſer-
vandum ſGt; ſed lex hic dicit &&c.

1262

NuMERORUM.

CAbP. XXX.

vermittat, 21. quod prohibitum (vel illicitum) eſt. 22. Eod. verſ. 3. Non profa-
nabit verbum ſuum (Verba iſta: „ & ponuntur) pro: bDbHH Ni. e. non pro-

fanabit, non faciet verba ſua Pleln i. e. p

In poteſtate** patris ſui (exiſtens) etiamſi ĩ
Ed. verſ. 4. In adoleſtentia ſua] Non (igitur intelligitur hic ea,) quæ eſt

ſui. 24.

rofana. 23. Verſ. 4. In domo patris ſui] i. e.

lla (fœmina) fortè non fit in domo patris

arvala e5. nec quæ eſt pubeſcens, 26. nam parvula non poteſt ſemet voto con-
ſtringere nec pubeſcens virgo in poteſtate patris ſui exiſtit, ut ipſe votum ej us diſſolve-
re poſſit; ſed quænam eſt parvula; dicunt Rabbini noſtri: ea, quæ undecim annos
27. & diem unum nata eſt, iſtius vota inquiruntur † (& examinantur,) an illa ſcive-
rit, cuinam ipſa voverit ac cuinam ſanctificaverit; ſi verò voverit votum 1 illa, quæ
duodecim annos atque unum diem nata eſt, non opus habet, 28. ut inquiratur (&

examinetur illius votum.

) Verſ. 6. Si veròprobibuerit eam pater ejus] i. e. Si cohi-

buerit eam à voto, 29. ac ſi diceret: ſi diſſolverit ei (ſive irritum fecerit votum;)

Vel: lictum faciat, id enim verbum ànei7,

21.
uod hic habetur, notat, confer. hic tract. Talm.

Nedarim, Fol. 16. 5. & Naſir ,fol. 6 1. a. & Fol.

22. Juramentum enim fſeu votum non debet eſſe

vinculum iniquitatis vel rei illicitæ; confer. Gur
Arjeb f. 194. c0l. 2. med. ac not. in Syzn n
b. Oc. it. tract. Talm. Nedarim, fol. 14. a.
23. Ideſt: non faciet verba ſus irrita; ſed id,
uod vovit aut juravit, ſervabit, conlſer. hic Gur
Arieh fol. 194. col. 2. fln. ac not. in il nov
item D. Wagenſeil. Sot. p. 7 865. med. ubi ex
ceptio habetur, nempé, quòd, ſi quem jurisiuran-
dicayiat pœnitentia, iſtud 4 ſapiente poſſit con.
donarti vel di dolvi, confer. verſ. antec. 2. n. 14.
ac not. ad librum Prec. Jud. part. 2. Pag. 2 3 9. b.
En. ubi: 7 NTN e nN rDTn Nn
i e. ipſe ſibi non condonat (lire remittere poteſt
juramentum) ſed alii ei condonant (vel remit-
ter e poſſun,) conter. bic Berachot, ſol. 3,2. b. &*
Chagiga, fal. 10. a. it. Nedarim, ol. 3. 2. .
ol. 14. b. ir. fol. 1 5: a. b. & fol. 1 6. . it. fol. 81.
a. 5. & fol.'. a. 5. it. Na ſir, fol. 3 8. b. & Sche-
vuot, ol. 20. a. & ol. 2 1. a. it. Dl. z6. a. &
Nidda, ol. 46. 2.
XX Hedr. —2& H
2. ſed malè. . .
24. Confer. hic Gur Arjeh fol. 1 94. col. 3. prine.
( not. in ' ri h., loc. ubi etiam Siphre

ura, abſunt iſta hic in. MSte

ad marginem allegatur.
2,5. Hebr. — D, hanc definiunt ad duodeci-
mum annum completum, unde dicunt: filia

nativitatistuæ usque ad duodecim annos com-

pletes vocatur aup vel mo, vide Buxtorf-
Lex. Chald. fol. 25 8. & fol. 2017. ubi Mai-
mon de v&ι part. z. fol. z. a, allegatur, con-
fer. eiam num. ſequ. 27.
26. Scil. virgo, Hebr. da, quæ ſic vocatur
poſt completos ſex menſes, à quo cepit dici
ya i. e. puella, autem appèllatur à duo-
decimo anno ac die uno, poſtquàm pubem in
loco noto produxit, vide Buxtorf. dict. /gl. 258.
27. Vide num. antec. 2 5. & Maimon. part. 2. de
PEN&Wι c. 2. alleg. Fol. 2 5 8. canfer. & Gur Arjeh
fol. 194. col. 3. princ. ac not. in on in
h. loc.
† Hebr. oaa iſta, ut & ſequentia, usque

ad: aee e& i. e non opus habet, abſunt à

MSto 1. malẽèk. „
* Hebr. ◻σ ◻, Poſſent verba iſta etiam ſic ver-
ti: votum ejus erit votum, i. e. ratum ac firmum
erit, ſi (cil. prius inquiſitio & examinatio facta
28. Confer. Gur Arjeh fol. 19 4. col. 3. princ. ac
not. in an Mnov h, loc.
29. Confer. quæ ſuprà ad Numer. c. 14. V. 34. n.
55. notata ſunt.

quæ-

(Ar. M
—
Juænam den
yero eo die,
ſam gicere,
tetalem Ver
ſectipinnin
guentum n
loco.) &lci
me, Bod.
nat (venpe
tus audixite
tur votum
one (leu coꝛ
ſgim)ili
guidusnon!
(vorlitin) no
Iitiſui vorer
nit kic derip
titus 43. irr
zut tantumn

non elt diſo

—
30. iße: intit
habetur, con
num. 15.
31. Vel: ab
ibigue nd.n
32. Wäikalm.
33. Vel: abru
14, F. 34. hal
34, Conker hie
A not. in .
Nalir fol 1 13
35. Nempe, qu
ſeril irritun
36, Mmutum
ſupt⸗ Numet.
de 1
37. Conſer hie
3h. Nicetnctar
d matginem

Medarin, 4 6

CAL.Kx.
Non yofe

,e. non Pro.
tri ſi ie.
domo patti
ea) gur elt
Et voto coh⸗
eus dillolre.
decim anno⸗
n ills ſeire⸗
1 illi aue
nq uiratur G

le. Kicohi.

kritrotum;)
que⸗

—

nt ad duodeci⸗
1. . .Pſ⸗
de dicum: ſilis
Kim annos com⸗
9, vide awort.

1017. ubi Mi .

hallegaktur, con⸗

lur ſe vocalu
ao cepit gii
Pppeſautano⸗
äm pubem in
dieſo. d⸗
imon. part, ,de
ſet, Gut Anjen
t, in n

Agtentia, luqe
s habet, abſuct

iNaelam ſc el⸗
tatumm aN fimum
eacinatio lictt

l,l. I , 34 l

CAp. XXX. NIIMERORM. 1263

quænam vero illa HR i. e. prohibitio ſit, haud ſeio; (aſt) quando illa (lex) dicit: ſi

verò eo die, quo maritus ejus audivit, prohibuerit eam & diſſolverit, 30. tunc poſ-
ſum dicere, quòd Nᷣ̈ ſit Ri. e. diſſolutio (voti;) juxtà ſenſum autem ejus li-

teralem (verbum N ) ſignificat HOi. e, cohibitionem & remotionem atque ita

(accipitur in illo loco:) cur 1 NR Ni. e. removetis, 31. ſic quoque (in illo loco:) un-

guentum præſtantiſſimum ne N&επ i. e. removeat à capite meo, 32. ita etiam (in illo
loco:) & ſciatis àN QNi. e. remotionem meam, 33. nempè, quòd receſſeritis à

me. Eod. verſ. 6. Et Dominus ei propitius erit] De quonam (hic) loquitur Scriptu-
ra? (nempè,) de uxore, 34. quæ voté Naziræatus ſemet obſtrinxit, idque illius mari-
tus audivit atque ei irritum fecit (iſtud votum;) illa verò id ignorans 357. transgredi-
tur votum ac bibit vinum aut ſuper mortuis ſeſe polluit, 36, iſta opus habet remiſſi=
one (ſeu condonatione Dei,) etiamſi iſtud (votum à marito) fuerit diſſolutum, quòd
ſi (igitur) illi, quibus diſſoluta ſunt vota, opus habent condonatione, multò magis ii,
quidus non ſunt diſſoluta. 37. Verſ. 7. & ſi nupſerit viro] Hæc eſt ſponſa, 38. vel
(forſitàn) non eſt, niſi maritata? quando illa (Scriptura) dicit: quòd ſi in domo ma-
riti ſui voverit, 39, ecce de maritata (ibi) ſermo eſt; 40. hic veròô de ſponſa, ac ve-
nit (hic Scriptura,) ut diſcrimen faciat 41. circà illam 42., cujus pater (ſimùl) & ma-

ritus 43. irritum faciunt votum (& cujus) pater ſolùm diſſolvit; non verò maritus,

aut (tantummodò) maritus irritum facit (votum;) non verò pater, ecce illud (votum)
non eſt diſſolutum, 44., nec opus eſt dicere, ſi ratum habuerit unus ex illis. 45.
Verſ.

30. Sive: irritum fecerit votum, ſicuti v. 9. h. cap. 3 9. Proùt V. 11. h. Cap. habetur, ubi vide not. n.
habetur, confer., ſuprà verſ. 2. . cap. num. 5, & 5 1. conf. & P. Fagius ad Paraphr. Chald. h. loc.
num. 15. 40. Confer. hic Gur Arjeb fol. 194. col. 4. med.
31. Vel : abſtrahitis, Vide infrà Numer. c. 32. v. 7. ac not. in namt ne h. loc. it. Seldeni uxor
ibique not. n. 2. Ebraica, lib. 3. c. 6. HS

32. Uti Pſalm. 141. V. 5. habetur. 41. Confer. hic not. in pon inew, ubi locus iſte
33. Vel: abruptionem meam, prout Numer. ap. qilucidiuùs explicatur.
14. v. 34. habetur, ubi vide not. n 55. 42. Nempè: ſponſam, etenim — bNn i, e. de

34. Confer. hic Gur Arjeh fol. 194. col. 3,. med. ſponla hic eſt ſermo, prout in notis nar ne
ac not. in non mnew h. loc. it. tract. Talmud. h. loc., habetur, vide num. ſequ. 4 3.
Naſir, Fol. 23., a. & Kidduſchin, fol. 8 1. b. 4 3³. Maritus, Hebr. 7)n hic dicitur ſponſus, con-
35. Nempè, quòd maritus ejus votum iſtud diſſol-fer. num. antec. 42. & v. 13. H.Kap. n. 48. ac v.
verit & irritum fecerit. 10. h. cap. n. 49.

36. Nam utrumque Naziræis eſt prohibitum, vide 44. Nimirùm, ſi unus tantùm ex illis diſſolverit
ſuprà Numer. cap. 6. confer. hic Siphre, ſieuti in! votum, puta ſponſus vel pater, ſecùs eſt, ſi ambo
par rO ad marginem h, loc. allegatur. ſimùl diſſolverint, tunc votum pro diſſoluto ha-
37. Confer. hic Gur Arjeh fol. 194. col, 4. med. betur, confer. num. ſeq. 45: h. verſ.
39. Vide tra dat. Talmud. Nedarim, fol. 67. b. uti 45. Quoniam iſto caſu votum non eſt ratum, nam
ad marginem in "on eow allegatur, conf. & contratiorum cadem eſt ratio; ſi enim unus ex
Nedarim, f. 6 8, à. & F. 70. a. it. Scheyuot f. 20,a.

illis
Uuuuuunun

1264 NuIMERORIMA.. QAb. xxX.

Verſ. 7. Es ipſa votis obſtricta ſi] (Nempè,) quando illa vovit in domo patris ſui nec
pater ejus illa (vota) audivit & nec diſſoluta ſunt illa (vota) nec ratihabita. 46. Verſ.

8. Et audiverit maritus † ejus & .] Ecce, ſi ratum habuerit (votum) maritus ejus,

iſtud erit firmum. Verſ. 13. Si verò irrita fecerit illa] Forſitàn etiamſi illa (vota)
non diſſolverit pater? lex dicit: in adoleſcentia ſua, in domo patris ſui, 47. quæ-
cunque eſt in adoleſcentia ſua, illa eſt in domo patris ſui. 48. Verſ. 10. Quocun-
que ſeſe obligaverit, illud ratum erit] Quoniam illa non eſt nec in poteſtate patris nec
in poteſtate mariti; loquitur autem Scriptura de vidua, quæ quondam maritata fu-
it; aſt vidua, quæ (ſolùm) deſponſata fuit, ſi maritus 49. mortuus ſit, iterùm fit cœ-
lebs 5%. & redit ad poteſtatem patris. Verſ. II. Si verò in domo mariti ſui vorerit]
De illa, quæ maritata eſt, loquitur Scriptura. 51. Verſ. 14. Omne votum & omne
juramentum obligationis &c.] Quoniam dixit (Scriptura,) quòd maritus diſſolvere-
poſſit (votum,) forſitàn omnia vota (poterit ille irrita facere) juxtà ſenſum literalem?
lex (hic) dicit: ad affligendam anim am, (nimiràùm) ille non diſſolvit, niſi ſolũùm vo-
ta afflictionis animæ, 72. quæ explicantur in tractatu Talmudico Nedarim. 53.

Verſ.
,. —¶—
illis non poteſt ſolus diſſolvere votum, ergò) hic intelligitur, conter. Buxtorf. Lex. Chaſd. Fol.
contrario ſenſu nec unus ex illis poterit ſolus ra- 223I. ac Raſchi not. ad Eccleſiaſt, c. 12. v. 6.
tum habere, confer. not. in νανπ Pt; h. loc- cœte ùα iſtud: —n i. e. & redit (ad pote-
ubi ratio iſta, jam adducta, habetur. fſiatem Sec.) abeſt à MSto I. aſt in MSto 2. ab-
46. Conkfer. bie Gur Arjeh fol. 19 5. col. I. princ.ſunt duo iſta verba: a i. e. fit coe=-
ac not. in an n h, loc. lebs & redit.

† Confer. hic tract. Talm. Nedarim, fol. 67. a. B. 51. Confer. quæ ſuprà ad v. 7. h. cap. n 39, nota-

& fol, 72. 6. & fol,. 73: a, it. Schevuoth, fol. ta ſunt, vide & Gur Arjeh ol. 19 5. col. 1. med.
20. 3. àa. HNedarim. ol. 67. a. 6. & Schevuoth, fol. 20.
47. Sicuti ſuprà v. 4. H. cap. habetur, ſi itaque illa a. it. not. in n PY h. loc.
non fuerit in adoleſeentia, in domo patris fui ac
maritus ejus diſſolverit vota, ipfſa erunt irrita,
etism ſi pater ejus non diſſolverit illa vota, eon
fer. num. ſequ. 48.
4%. Quocirca hoc ſolùm caſu nN ee e
i, e. Opus eſt diſſolutione pattis ſui vel ut pater
ejus diſſolvat, prout in notis S'pan n H.
loc. habetur, ubi & trad. Talm. Kidduſchin,
fol &1.6. ad marginem allegatur, conf. & verf. Gittin. ol. S5.2. it. Bars mezia, ol. 96. a.
antec. 7. n. 43. & verſ. 13. n. 47. vid. & Jalkur Hei — is iber aui .
Part. 1. fol. 253. col. 1. med. 153. gede⸗ Svn, eſt is liber quintus partis ſive
49. Id eſt: ſponſus ejus, confer. quæ ſuprà ad v. Se tioms tertiæ& operis Talmudici, tractans de
7. b. cap. n. 42. & n. 43. notata ſunt, vide G v1⁸ 5 vepe iuntur autem iſta, aq quæ hic reſpi-
tract. Talm. Ketubot, fol. 49. a. & Nedarim, cuurein Recarim ſ 7 9.a. . ſie uti in n no
fol. 88. 5. & fol. 89. a. b. ad marginem allegatur, con ſer. M Nedarim,
50. Nempè, ad priſtinum ſtatum redit, perinde ac fol. 72. a. b. ol. 76. 5. it. Fol. 77. . .
ſi non fuiſſet deſponſata, id per verbum ατπααα

52. Puta: per jejunium vel coœterarum rerum ab-
flinentiam, ſicuti etiam in Vulgata Latina hie
adjicitur, confer. ſuprà v. 3. h. cap. n. 19. vide
& P. Fagii not. 3d Paraphr. Chald. b loc. & Gur
Arjeh al. 19 5,. col. I. med. ac not. in aN RD
h loc. ut & Jalkut Part. 1, Fol. 25 3. Col. 1. cir-
cà fin. confer. & tract. Talm. Nedarim, fol. g0.
b. & Schevuot, fol. 20. a. it. Naſir, fol. 12. b. G

CAl. X
—
Fell. 1.
citur: de
usͤque dunm
guanm ibſe⸗
elt; ſt, ſ.
jutahi ini
hinc gilci
inntet guo⸗

lrl.
et⸗
cum eis bell
perineb
columbas d

34, Coolet h
c ndt in
79:.
ſſ. Ideſt: ſe
Giſlolutione
Tatum mane
Itt, dabit e
verid ſeg
Parapbr. C
b, loe.
66. ldeſt:a
id enim i
Chald kol.
col. 1¹. Prine
77. Tunc ipr
quoadomn
quitur, ude
ol. 40, .5
ſol. 70. 3,
19. Confer.
ſge Hire: m.
num, antec.
1. Ideſt: ſu⸗
Piertimoren

chxrr.
—
atris ſui nec
. 46, Vetl.
natitus eju
il (vora,
i, 4,, gur.
10. Qocun.
te pattis dec
maritata fu⸗
iterümfitcoe⸗
tiſii norerit
um Gomge⸗
8 diſlolxere

m literalem!

iſt ſolum vo⸗
Nedatim. 53.
Verl.

—
ler. Chal /ol,
eſiaſt, . 12. V. 6.
nedit (2J pofe⸗

in Moto 1, b.

nn üe, t⸗

ca) n 39, hols⸗
19 fſ. c0l. 1. med,
heyuoth, /ol 20.

erzruin ferumn abh

Pulga Latina hie
ca.. n. 19. vide

21.5 loc. 6Cur.

not, in W
1.1 Colr 1⸗
Nedanm, 0 9.

Lalin fol. 11. 1.6

ia fl 9bee⸗
guintus uni⸗ Cre
udici, traclans e

1,ad que tie jeſpi⸗

ſemin 11
nſet 6 Nedhim,

ol 7. debe

55. ld eſt: ſero veſpere, quòd ſi maritus differat

coli. 2. princ. ac not. in r nS h. loc.

CAP. XXXI. NuMERORUMJ 1265

Verſ. 1 5§. De die in diem] Ne dicas: de tempore ad tempus, 54. idcircò (hic) di-
citur: de die in diem, ut doceat te, quòd non diſſolvere poſſit (maritus votum,) niſi
usque dum tenebræ oboriantur. 55. Verſ. 16. Poſtquam audivit illud] i. e. Poſt-
quàm ipſe (maritus) audivit & ratum habuit (votum) dum dixit: voluntas mea in eo

eſt; 56. ſed illud iterùm diſſolvit, etiam illo ipſo die. 57. Eod. verſ. 16. Lſe :

portabit iniquitatem ejus] i. e. Ipſe (maritus) locum ejus (uxoris ſuæ) ingreditur,
hinc diſcimus, quòd ille, qui cauſam præbet offendiculi 58. ſocio ſuo, locum ejus

intret quoad omnes pœnas. 59.

CAL. XXXI.

