dici, tractans de fratriis & C. reperitur autem lo. nec tangendo nec portando ſeu ferendo polluir,
cus hic adductus in Jevammot, 0l. 74. b. uti in j ſicuti cœterorum auimalium morticina, in
hon PDW h. loc. allegatur ad marginem. quibus contrahitur immunditia tactu ac porta
tione, de quibus ſuprà Levit. e. II. v. 40. ubi
vide not. n. 116. confer. & num. antec. 29, 8
not. in Pan r h. loo
verſ. ſequ. 9 . cap. D, 32. cœterum iſtudnnmna 31. Sive: pollutionis, immunditiei, confer. ſuprã
i. e. de oblatione, abeſt 4 MSto 2. Levit. dict. c. 11. v. 40. n. 119. & Levit. c. 17.
v. 1I5. n. 20. locus iſte abſorptionis eſt œſopha-
ſed ſaltem de quibusdam ſanctis, videlicet: de gus ſeu gula, vide Levit. alleg. loc.
oblationibus, de quibus paulò antè hoc verſu 7. 32. Videlicèt: oblationes, quæ veniunt hic nomi-
dictum eſt, num. antec. 27. expoſitio autem iſta ne , confer. quæ ſuprà ad verſ. 2. . cap.
Commentatorisnoſtri inde nata eſt, quia hic di n. 5. notata ſunt, vide & v. 10. n. 42. & v. 14.
citur: D*ρ Mi. e. de ſanctis, nec dicitur: n. 49. S& v. 2 3. F. cap. n. 73. it. ſuprà verſ. 7. h.
ſancta, gquo caſu particula in eſt reſtrictiva ſeu cap. n. 27. & n. 28.
excluſiva, conſer. quæ ſuprà ad Levit. c. I. v. 2. * Hebr. †), iſtud & ſequentia, usque ad: pv²N
n. 34. & Verſ. 14. n. 88. it, infrà Levit. c, 2 5. v. i, e, & Obſeryent c, abſunt ab utroque MSto,
25, n. 8I. notata ſunt, vide & not., in 91 =

* Loci iſtius explicationem vide in not. marm re
h. loc. confer. Jevammot, Fol. 77. b. it. Maccot,
fol. 19. b.

Deo, ſacerdotibus ac Levitis, cui nec menſura

CAb. XXII.

vem,) in cujus ſpecie eſt diſcerptum, 33. excipitur morticinum avis immundæ, in cu-

LEVITIOI.

264

jus ſpecie non eſt diſcerptum. 34. Verſ. 9. Et obſervent olſervationem meam] Ne
comedant oblationem 35, in immunditie corporis. Eod. verſ. 9. Et moriantur in
ee] Docet nos (hic Scriptura,) quòd illa ſit mors divinitùs immittenda. 36. Verſ.
10. Non comedat rem ſanctam] De oblatione 37., loquitur Scriptura, totus quippe
contextus de illa loquitur. Eod. verſ. 10. Inquilinus ſacerdotis & mercenarius] (Ver-
baiſla bic ſignificant:) 2 O n ) i, c. inquilinus ſacerdotis 38.
& mercenarius ejus, quapropter (dictio) iſta ρ punctum habet Patach, quia co-
hæret (ſequenti voci;) quisnam veròô eſt iſte ) Ni. e. inquilinus? (nempè:) is, cu-

jus auris perforata eſt, 39. qui poſſidetur

ab illo (ſacerdote) usque ad annum jubi-

læum; ecquis verò eſt )⅛ρhâIi. e. mercenarius? (ſcilicèt) ille, qui poſſidetur (à ſacer-

dote) polſeſſione (certorum] annorum, 40

. quiſſcil. egreditur ſexennio præterlapsô,
venit hic Scriptura ac docet te, quòd corpus ejus non poſſideatur à domino ſuo, 41.

ut is poſlit comedere de oblatione. 42. Verlſ. I I. Sacerdos autem ſi emerit aliquem]
(Nempè ) ſervum Chananæum, qui emptus eſt ab illo (ſacerdote) quoad corpus e-

jus. 43.

Eod. verſ. II. &t verna] Hi ſunt filii ancillarum, uxor quoque ſacerdotis

come-⸗

33. Vel; in cujus pecie locum habet caro diſeer †

pta, vide ſuprà Levit. c. 11. v. 47. n. 14 3. & Le-
rit. c. 17. V. 15. n. 22, & n. 23. it. Buxtorf.
Lex. Talm. ſol- 26 3. princ. ubi refertur, quòd
octoderim ſpecies diſcerptorum à Rabbiuistra-
dantur, conter & Geneſ. c. 27. v. 3. n, 9.
34. Confer. quæ ad Levit. dict. cap. 17. v. 15. n.
12. & n. 23. notata tunt, ubi amplior iſtius loci
explicatio habetur.
35. Vide Sanhedrin, ol. 83,a. confer, quæ ſuprà v⸗
7. . cap. n. 2 8. & v. .u. 3 2. S verſ. ſeq: 10. n. 37.
notata ſunt, confer, & not. in de b.
loc. it. Sevachim, Jol. 45. a. 5. & Jevammot.
Jfol. 86. a.
3. Confer. not. in pn SROY b. loc. ubi plu-
ra, vide etiam Sanhedin, Fol. 91. . item, quæ
ad Exod. G. 2 8. V. 3 5. n. 162. notata ſunt, ut &
Lightfoot. ad Matth. c. 5. V. 22. p. 266. edit.
Lipf. it. tract. Talm. Sanhedrin, Jol. 8 3. a. uri
in ypon bw h. loc. ad marginem allegatur,
it. Chulin, fol. 113.5. & ol. 13 6. a. & Keritut,
ol. 7. a.
7 Vide, quæ ad verſ. antec.. n. 3 5. notata ſunt,
confer. & dict. tract. Talm. Sanhedrin, Jol. 83.
b.

ad Paraphr. Chald. 6. loc. confer. & Deuter. c.
214. v. 14. n. 3 5. it. infià Levit. c. 2 5. v. 3 5. n.
119, it. evammot, fol. 70. a. 6. & fol. 71. a.
it, Kidduſchin, fol. 4. a. & Sevachim, fol. 82.
b.
39. De quo vide Exod. c. 21 v. 6. confer. & P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. bh. loc. vide & infrà
Levit. c, 2 5. V. I I. n. 2 8. ac not. ir RNd e
b. loc.
40. Id eſt: qui non usque ad Jubilæum; ſed ſo-
lùm ad certum annorum numerum, nempè; ſex
annis poſſidetur, vide Exod. c. 2 1. v. 2. & ſeqq.
confer. & P. Fagius loc. alleg. & infr4 Levit. c.
2 §. v. 10. n. 2 9,
41 Nempè: corpus inquilini & mercenarii non
poſſidetur 4 domino, ſicuti corpus ſervi Chana-
næi, de quo mox num. 4¾. ſed u⸗ opera ſolùm
ipſe utitur ad tempus, conf. Gur Arjeh fol. 153.
col. I. princ. ac not. in ma Me h. loc.
42. De qua ſuprà verſ. 7. F. cap. n. 28. & verſ.
10. h. cap. n. 37. dictum eff. 4
4 3. Nimitum: cujus corpus poſſidetur à domi-
nò, vide num. antec. 41. confer. & inffa evit.
c, 25. v. 4 8. n. 153. ac not. in as H.

38. Quisnam ſit au'n, vide præ aliis P. Fagii not.

loc. it. Jalkut Part. I, Jol. 182. col. I. Wed. Se

(AXI.

—
comedit eob
Pecnii ech en
mnnis mnundus
Ii nmuni
He.) inim en
(vird ertrane
nraneo ſaſcept
od, verl. 13.
Seriptuta) nil
(ꝛe licerer
comederi
iiſanctun ie
Hiam; ſed (d

—
col. 1. med, .
12 fol. 66.2
g. it, Guti
1n
44 LKicmi Nume
D0t, . 31, cn
wecd it ud,
ſ. 44.,
4). Uſis Comm
Nuwetorum 8
D w
infrir. 16. b ca

46, lied: guin

ſer ſerammdt,
.a. in can
n0t. ad Pataph
ſol. 15,2. 85
c Snbecin,
„à not in
ech. 1.4 ſ. F. 6
4. Videlich: 4
ſcelcos, i5 die⸗
tee. 46,& Gur
eufrir tra⸗
0l. 74. 6. it
(onſer di *
4 0l. 70 a,
Aloe ennr
1 fol. 192, col

tenſcdin ,

CNNI.

—
munde, inen⸗
nean Ne
1 moriantur ig
ca, z. Peth
,totus guippe⸗
lencriu] (Ver⸗
lacttcotis 33,
atach, guia co.
nemnpe!) ig en⸗
1d annum Iubi⸗
lidetur alacet⸗
io preterliped,
omnino ſno, 41.
emerit aliguem
guoad corpuse⸗
oque lacercotit
come⸗

—

nſen & Deite. d

elit t, 1 . V 3 ln
12.5. 5 ol 71. 4
Seſachinn, fol 31.

,6. conket. L. kd.

lb. loe, ide & initd
not, ie win N

ebileun; ſelſo⸗
merum, nempe ſer
e 11. F. 1 legg

4, intrs beyit 4.

6 ercenutil gon
coſpisſetfichinn⸗
2 Wuopera lolum
Gar Aneh fol 153.
w l .
Ga,, n18,6 ſet

wpolſidetur comi-
Onfet, inn Lerit.
ot. i .
181 0l. .

NAR NWh.

b.i.. & not. in 'por r h. loc. & not, ad E-

† Conſfer. hic tractat. Talm. Kidduſchin, Fol, 4. a.

* Confer. hic tract. Talm. Jevammot, fol. 6 9. a.
.a. & fol. 7o.a. item ol. &7. a. uti in a nD,

CAP. XXII. LEVITICI. 96 5
comedit de oblatione juxtà ſenſuu literalem hujus (Scripturæ,) quoniam &illai pſius
pPecuniàâ eſt empta, id, quod etiam diſcitur ex alio Scripturæ textu, (ubi habetur:) o-
mnis mundus in domo tua &c. 44. (ſic ſcriptum reperitur) in Siphre. 45. Verſ. 12.
PViro extraneo] i. e. Levitæ & Ifraeëlitæ. 46, Verfſ. 1 3. Vidua & repudiata] (Nem-
pè:) à viro extraneo. 47. Eod. verſ. I 3. Quæ non † babet liberos] (Scilicèt) ab illo
(virò * extraneo.) Eod. verſ. 13. Et reverſa ſit] Ecce ſi fuerint ei liberi ex iſto (ex-

traneo ſuſcepti.) prohibetur ipſa veſci oblatione, quamdiu ſuperſtites ſunt liberi. E-
Od. verſ. 13. Omnis autem extnineus non poterit ** comedere de illo] Non venit (hie

Scriptura, niſi ut excipiat eum, qui luget, cui permiſſum eſt comedere de oblatione,
(ac ſi diceret Scriptura:) extraneos dixi tibi; non verò lugentes. 48. Verſ. 14. K
comederit *** Santtum] (Nempè:) oblationem. 49. Eod. verſ. 14. Ee det ſacerdo-
iſanltum] i. e. Rem, quæ debet fieri ſancta, 50. quia non ſolvit * ei (ſacerdoti) pecu-
miam; ſed (dat ei) fructus de rebus profanis, qui (poſteà) fiunt oblatio. Verſ. 15.

col. 2, med. it. tract. Talm. Jevammot, ol. 57.] * Confer. hic Peſachim, Jol. 2 3. a. & Jevammot,
a. & ol. 66. a. it. Ketubot, fol. 57. 6. & fol. fol. 6 . 6. & fol. 70. 6. & fol. 71. a. it. Ketu-
58. a. it, Gittin, ol. 42. b. & Kidduſchin, fol. bot, fol. 2 7. a. & Kidduſchin, fol. 69. . it.
z. a. Sanhedrin, ol. 83. 5. & Maccot, fol. 1 8. a. b.
44. Sicuti Numer. c. 1 8. v. I1. habetur, ubi vide && Keritut, fol. 4. b.
not, n. 3 1. confer. & Gur Arjeh ol. 15 3. col. 1. † Vel: de extraneitate ſeu peregrinitate dixi tibi,
med. it. tnact. Talm. Gittin, fol. 43. a. & Nidda, non autem de luctu, ſic juxtà Hebræum.
Jol. 44. a. 48. Id eſt: extranei hic prohibentur comedere de
455. Eſt is Commentarius antiquiſſimus in librum illo; non verò lugentes, his enim permiſſum
Numerorum & Deuteronomium, de quo vide eſt. .
HBFB) HY & Buxt. Biblioth. Rabbin. conf. & **X Confer. tract. Talm. Eruvin, Jol. 32. b. & Jo-
infrà v. 16. b. cap. n. 56, ma, fol. 80. b. it. Bava metzia fol, 99. b. & Me-
46, Id eſt: qui non eſt de genere ſacerdotali, con- hila, fol. 19. a.
fer. Jevammot, ſol. 6 8. 2. 5. & fol. 69. a. & fol. 49. Confer. quæ ſuprà ad v. 9. b. cap. n. 32. nO=
87. a. it. cap. anter., 2 I. V. 22. n. 72. & P. Fagii tata ſunt.

not. ad Paraphr. Chald. n. 10. vide & Ketubot, Fo. Vel: quæ conveniens aut idonea eſt, ut fiat
Jol. 2 5. a. Se Sota, fol. 2 6. b. & num. ſequ: 47. ſancta . nec enim dici debeen hie prcmipt

ac Sanhedrin, ol. 5 1. a. it. Kidduſchin, Ffol. 69. —p o i. e. ut ille Comparet oblationem
aryze r) i. e. & det illam ei (ſacerdoti)
prout habetur in Gur Arjeh fol. 153. Col. 26
princ. confer. hic Torat Cohanim, uti ad mar-
ginem in ar hic allegatur, item Jal-
kut, Part. 1. fol. 182. col, 3. circà fin. & fol. 4.
ptine. ac med, & Jevammot, fol. 96. a. it. Bava
metzia, fol. 54. a. b. & Chulin, fol, 1 36. a. it.
Peſachim, fol, 32. a. “

Zech. c. 4 5. v. 6. n. 20.
47. Videlicèt: 4 Levita aut Iſraëlita, qui non eſt
ſacerdos, is hic dicitur extraneus, vide num. an
tec. 46. & Gur Arjeh fol. 153. col. 1. med.

& fol. 74. b. it. Nidda, fol. 44. a.
h. loc. allegatur ad marginem, vid. & Jalkut Part. * Hebr, y, in MSsto 2. Po co legitur Syop

1. Fol. 182. col. 3. med. it, Sota, fol. 26, 6, &ι i. e, rependit.
Kidduſchin, fol, 74. ˙. . S

266 LEVITICGI. CA.xNII.
Nec profanent & e.) Ita, ut illa (ſacra) comedenda dent extraneis. 51. Verſ. 16. Et

pormre faciant ſeipſos] i. e. Seipſos onerabunt iniquitate, 72, dum eorum comedunt

res ſanctas, quæ ſeparatæ ſunt (à cœteris rebus profanis,) ut ſint oblatio, 13. & ſan-

Qifcatæ, nec illis (extraneis) permiſſæ funt, Onkelos † interpretatus eſt: dum come-
dunt ea in immunditia, quod non opus fuit, ut ille ſic inter pretaretur. * Eod. verſ.

16. & portare faciant ſeipſos] (S& pronomen iſtud unum eſt ex tribus illis N&:
quæ R. Iſmael explicabat in lege, (nempè,) quòd loquantur de homine ipſo atque ſic
(accipitur pronomen iſtud in illo loco:) in die, quò implentur dies ſeparationis ejus,

offerat Ni. e. ſeipſum, 54. ſic quoque (accipitur in illo loco:) & ſepelivit N&

i. e. ſeipſum in valle, ipſe ſepelivit ſeipſum, 55. ita exponitur in Siphre. 56. Verſ.
18. Pom *† ſua] Ecce ſuper me. 57. Eod. verſ. 18. Voluntaria ſua] Ecce iſtud. 58.
Verſ. 19. Ad beneplacitum 59. veſtrum] i. e. Offette rem, quæ debet vos facere ac-

ceptos eoràm me, ut ſit vobis (oblatio iſta) accepta, (dictio ſignificat) appaiſe-

ent

51. Videlicet: illis, qui non ſunt de genere ſacer⸗
dotali, vide ſuprà v. 13. b. cap. n. 47. & n. 4 8⁸.
conter. iract. Talm. Sanhedrin, fol. 8 3. a. & Se
vachim, ſol. 3, b. it. fol. 12. a. b. & fſol. 4 5,. a. b.
ir, fol. 46. b. & Temurah, fol. 3. 2, it. Nidda,
fol. 32, a.
52, Ideſt: pœnàâ reatus, uti hic Junii ac Tremel-
lii habet verſio, confer, Gur Arjeh fol. 153. col.
2. med’ it. tract. Talm. Sanhedrin, fol. 50. b.
53. Juxtaà Hebræum; quæ ſeparatæ ſunt nomini
oblationis.

† Hebr. Drpede) iſtud, ut & ſequentia, usque ad:

Nαi e. & portate faciant &c. abſunt hic ab
utroque Mto.
Confer. not. in S'nan Mnov, ubi ratio adduci-
tur ex R. Elia Misrachi, cur non opus fuerit iſta
Opnkeloſi interpretatione.
54. Uti Numer. c. 6, v. i 3. habetur, ubi vide not.
num. 23. “
55. Prout habetur Deuteron. g. 34. v. 6. ubi vide
num. 16.
56. Vide, quæ de hoe libro ſuprà vV. 11. h. cap, n.

45. norata ſunt.

xX Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 42. a.

& Temurah, fol. 7. b. it. Naſir, fol. 2 5. a. & fol-
62. a. & Menachot, fol. 73, a. & fol. 104. b. it.
Chulin, fol. 13. b.

57. Id eſt: dum aliquis dicit: ecce ego obſtrictus

ſum, incumbit mihi, Hebr, 7V , fuit hæc

loquendi formula ſolennis ei, qui aliquid voti=
vum offerebat, atque in hisce rebus votivis, ſi illæ
Gnt perditæ, antequàm offerrentur, ille qui vovit.
ruen N i. e, evictionem præſtare teneba⸗
tur, fic in not. omsm inaw bſoc, habetur, confer.
ſupraà Levit. c. 4, V. 10. n. 2 3. & infrà Levit. g. 2 7
v. 28. Sign. * it, Lightfoot. ad Matth. c. 15. v.

5. p. 3 69. & ad Marci c. 12. v. 41. p. 6 3 8. edit.
Lipſ. vide & ſuprà Levit. c. 2. v. Ia n. 4. & infrà

Levit. ap. 27. v. 2. num. 3. it. Num, c. 30. v. 3.
Sign. * confer. & Gur Arjeh fol. 15 3. col. 3.
princ. & num. ſeq. 58. vide & tract. Talm. Chul-
lin, fol. 6. uti in 'nof ere hic allegatur ad
marginem, ubi vide & notas.
58. Scil. ſpontè offero, Hebr. Ma, erat hæc
formula ſolennis ei, qui aliquid ſpontè offerebat,
& in hisce voluntarüs oblationibus, ſi quid fu=
etit perditum, opus non erat præſtare evictio-
nem, ſic in not. om SW' h, loc. confer. n.
antec. 57. & infrà Levit. c. 27. v. 2 8. Sign. * &
Jalkut Part. 1. fol. 18 3. col. 3. med.
59. Id eſt: ut accepta ſit vobis oblatio iſta, proue
Junius ac Tremellius verterunt, vele ut placa-
tionem vobis impetret oblatio illa, ſecundum
verſionem Chaldaicam, cui & autor noſter hic
aecedit, confer. P. Fagii not. ad dict. Paraphr.
.loc, & Gur Arjeh fol. 153. col. 3. princ. vide
& v. 2 5. b. cap. n. 87. ac Cape ſeq: 2 3. Verſ. 1I.
num:22, .

nt, 60, lin
neplacitum

r,l Ak in

(aris) potena
it. b. Vetl.

„15 4
citatls. 62, b

fat) Bod.
liumoculifilu
Verl. 22. Vem.
cula. Eocd. ve
guogbe ,
co:) Mie
umn, guiilli!
Eod. verl. 22.
tetur (eriptur⸗

22
o. Iia hic leddo
Uti hie in ur⸗
uIO.) ide, que
21. 60Otatà lunt.
† Conter Temur
nachot, ſol. 1 ,
ſor 33.d. Aſol.
eI. Tunc mis ila
30 Offerendum,
I, F. 14., n, 90,
diye: ofe ſuo, p
ſolan copitayer⸗
W hloe erpe
V. ihe l
61, Cortet, dic Gn
i nntio hebenu,
ls nommen tei
Wi. e, home⸗
1,
Wn wre b, o⸗
col 1. mecl con
1ot ol 14.be 1.
63. Conler bbagi
i unii Tre

(A. n.
Verl 16. E

1o, g. A ln.
E dam come.
t. 5 Eod, ver.
ibwrills
heip tque ſie
Pataionis ejus,
Lſepelinit N.
e. 56, Vetl.
Eecee ilud, .
et vos ficere ac.
iſcat) appaiſe⸗
meat

i, gui nqule voti⸗
ebus votitis ſiills
regtur ile gui vorit,
n prellale tenebt⸗
loc habetur conket⸗
Kinfta Leyit, 6.17.
4d Matth. e,l . ,

7,41. , 63 ,’eiii.

1. . l. h. 49 inllii
t. Num, 6 30, F, ,.
eh ol. 15, c0l. 3.
6tracl. Talmn Chul⸗
S die Aegaut
8.
dt, R W, ert hue
vidhonte oferebat,
tionibus, ciefi⸗

erat preſtae eiitliſ.

”l
1,1,19. Sgn. &
ol 5. mes.
is Oblatio iſa.,fole
aunt, ſele ut hlact⸗
lutio ila, ſecundunm
eui & auar ohetbit
t. 21 Cilk harapht,
.col ,hrin ſide

oreh 13. elletl.

ne ment, éo. linguâ wernacul; ſed quænam eſtiſta (quæ offerri debet oblatio) ad be-
mednt die

.

6. Ita hie reddo Panevese (Lic enim pro vnoeN

66I. Tunc avis illa erit profana ſeu minus legtima
X Sive: ore ſuo, pronunciatione ſus, nam ſi corde

H

rEVITICI.

967

—

neplacitum? (nimirùm:) Eod. verlſ. 19. Integer † maſeulus ex bobus, ex ovibus &
capri] Aſt in holocauſto avis non opus eſt integritate (iſta) & ſexu maſculino nec illa
(avis) profana eſt, ſi aliquod corporis vitium habeat; ſed ſolàùm ſi ei membrum de-

ſit. 61. Verſ, 2 I. Ad ſeparandum potun] i. e. Ut ſegreget ſermone ſuo. * Veri
22. Crcum] (Rv eſt) nomen rei (ſubſtantivum, indicans) vitium [i. e. coci-
tatis, linguàâ generis fominini;, (ut ſenſus ſit:) quòd non debeat eſſe in eo vitium coœ-
pè: animal iſtud, quod of-è

citatis. 62. Eod. verſ. 22. Aut frabtum] Non erit (nem

fertur.) Eod. verſ. 22. Coneiſum] (Dictio änotat illud animal,) cujus ſuperci-
lium oculi fiſſum aut ſciſſum eſt, item: cujus labium ſciſſum aut fiſſum eſt. 63. Eod.

verſ. 22. Verruea † (aſeltum.)] (Dictio N') ſigniſicat) verrüe, 64. linguâ verna-

culà. Eod. verſ. 22. Scabie (laborans)] (Dictio 2 N notat) ſpeciem ſcabiei, 65. ſic
quoque )); eſt autem vox H')'ejusdem ſignificationis, (quæ habetur in illo lo-

co:) Qi. e. & complexus eſt Simſon, 66, nam (ſcabies iſta) complectitur e-

4 . . A „ . . .
um, *† (qui illà laborat,) usque ad diem mortis, ⁶7. quia nullum ei eſt remedium. ***
Eod. verl. 22. Non oſſeretis] Tribus vicibus 6⁸, iteratur: (non offeretis,) ut dehor-

tetur (Scriptura quoad tres caſus, nempè:) quoad ſanctificationem eorum, ut & quo-

1

Talm. Bechorot, fol. 3 8. b. & fol, 41. . uti in
=na h. l oc. allegatur ad marginem,
confer. & Jalkut, dict. ol. 19 3. col. 3. med.
† Hebr. Pyas deeſt iſtad, ut & ſequens explicatio
per dictionem Gallicam in MSte z. .
64. Ita hie reddo , Latinis: Verreca, in
Msto I legitur: e Junius ac Tremel lus hic
verterunt: fluxu aſtectum.
6 5. Confer, quæ ad cap. antec. 2 I. v. 20. n. 61.
notata ſunt, it. Bechorot, fol. 41. 6.
66. Sicuti Judic. c. 16. v. 29. habetur, MM
Vel: inhæret ei, Hebr. 32 ne, in MSte
1. poſteà additur: ta i. e. & ſectatur
(eum.) l
67,: Vide, quæ ad dictum cap. antec. 2 t. v. 28. n.
6 3. notata ſunt.
* Hebr. —&h i, e, abfunt iſta 4 MSto 1.
68. Nimirum: hoc verſa 22. ac v. 24. G v. 2 b,.
cap. confer. hic tractat. Talmud. Temurah, fol. .
7. uti in ar e b. loc. ad marginem alle-
gatur, eſt aliàs Fol. 106. a. uti in Amſteloda-

menk
Flrfffff H

uti hic & in utroque M Sto habetur, legendum
Futo,) vide, quæ (uprà ad Levit. «. 19. verſ. 5. n.
2 I1. nOtata ſunt.
† Confer. Temurzh., ſol. y. b. & fol. 6. b. & Me.
nachot, Jol. 2 5. & Jol. 57. a. D. ir. Bechorot,
ſol. 33., b. & fol. 39. a. b. it. Betza, fol. 27. 6.

ad offerendum, vide, quæ lupra ad Levit. cap.
I. v. I4. n. 90. notata ſunt.

ſolùàn cogitaverit, non tenetur, uti in not. nov
Mo h. loc. exponitur, vid. infrà L,eyit. c.27.

62. Conter. hic Gur Arjeh fol. 15 3. col. 3. med.
ubi ratio haberur, cur dicdlio illa mny ſit han =e
i. e. nomen rei (ſubſtantivum;) non vero: =„*
eaRNNi. e. nomen adjectivum, vide & not. in
"nan mov b, loc. it. Jalkut Part. 1. Fol. 183.
col. 2. med. confer & Sota, fol. 46. a. & Becho-
rot, fol. 14. b. it. Temurah, fol. 6. b
63. Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loe.
ut & Junii ac Trem evi verſionem, vid. & tract

548 LEVTYTFICI. CAr.xxII.

ad eorundem mactationem ac ſparſionem fanguinis eorum. Eod. verſ. 22. 6& iene

alſumendum non dAetis illud] (Hic habetur) dehortatio circàâ illorum (animalium vi.

tioſorum) ſuffitum. 69. Verſ. 23. Redundans membris] (Dictio υμWnotat ani-
mal,.) quod habet membrum unum alterô majus. 70. Eod. verſ. 23. Curtum mem-
bro)] (Dictio hp ſignificat animal,) eujus ungulæ † (ſive plantæ pedis) ſunt curtæ. *
Eod. verſ. 23. Wonmneum munus facere poteris illud]) Ad ruinam domus 71. reparan-
dam. Eod. verſ. 23. Pro zoto autem] (Nempè, ut offeratur) ad altare. 72. Eod.

verſ. 23. Non erit Canimal iſtad) gmtum] Quodnam (igitur) ſanctum 73., venit, ur

fit gratum? dic, iſtud eſt ſanctum altaris. 74. Verſ. 24. Duòd verò compreſſam &%

contuſum & avulſum *† & exciſum eſ]) (Nempè,) quoad teſticulos aut nervum, 75.
Eod. verſ 24. Compreſſum] (Dictio † ſignificat animal,) cujus teſticuli ſunt con-
triti manu. Eod. verſ. 24. Contuſum] (OQ) οeſt, cujus teſticuli ſunt) contuſi, *X*

idque magis eſt, quàm )i. e. compreflum. 76. Eod, verſ. 24. Avulſum] (P)

eſt, enjus teſticuli ſunt) avulſi manu, ita, ut deficiant fila, à quibus dependent illi (te-
ſticuli;) remanent autem in ſcroto nec ſerotum avellitur. Eod. verſ. 24. Et exci-
ſam] (— eſt, cujus teſticuli) exciſi ſunt inſtrumento, dum illi adhuùc in ſcroto
L eerant,

menſi editione habetur, confer. & jalkut Part. .
1. fol. 1833. col. 3. circâ fin. 72. Vel: ut fuper altari cfferatur, vide num. ſeq.
† Hebr. ruprw 77; abfunt iſta à MStoO 2. ſed .
C malè. . SBruur Arjch fol. 153. col. 3. fin. vid. & Torat
49. Id eſt: oblationem in ſacrificium. ne iſta ado- Cohanim, uti in 'pa nev , loc. allegatur
leantur, vel igne abſumantur, confer. tractat. 5† ad marginem.

6. 2. & fol. 7. b.

7 4. & tractat. Talm. Temurah, fol. 5. b. item

Talmud. Joma, Jol. 63. b. &ι Temurah, fol,
70. nfer. cap. antec. 2 1. V. 1
gii not. ad Paraphr. Chald. h. 10c.

† Hebr. ribee, ſic in MSto 1. præmiſſa literà?

1 legitur, quam lectionem etiam hic in verſione

7 .
murah, ol. 7. a. . 2e,
„ In not. par nev exponitur, quèòd miy ejus.

modi animal ſignifet, cujus ungula una non eſt
fiſſa, ſicuti cœteræ ungulæ 5 ſed altera ſimilis eſt

ungulæ equi vel aſini.
71. Sive: templi, ut ſeil. illins ædiſicium ſartum
tectum ſervetur ex iſiorum vitioſorum animali-

g. n. 52. ae P. Fa

73. Id eſt: ſacrificium, id enim dictio vbe hic
ſignificat, vide, quæ ſuprà ad v. 8. h. cap. n. 32 .
nortata iunt.
74. Quod ſcilicèt ſuper altari offerri poteſt, confer.
num. antec. 72. B. cap-

& illorum loco habetur: Pyn i. e. compreſſum
(quoadteſtieulos aut nervum.)

75. Sive: membrum genitale maſculinum, id

fer. cap. antece 2 I. V. 20, n. 66. & Buxtorf. L ex.
Talm. fol. 422. .
* Hebr. PH, in MSto ze pro eo legitur prurm,
res eadem ef.

76. Confer. dict. cap. antec. 2 I. v. 20. n. 66. ubi

um pretio, & hæc dicuntur. as oa wed

vide D. Wagenſeil. Sot. p. 39 I. n. 6. confer. 4
& autor tractatus Gallici, qui inſceribitur: Hi-

ſtoire du Culte Levit. &c. Part. 4. C. 27. p. 374.

de thlaſiis ac thlibiis dictum eſt, vide & tract.
Talm. Bechorot, fFol. 3 3. 6. S& fol. 39.65. uti in
NTr D b, loc. allegatur ad marginem.

edit. Amſtelod, it. tractat. Talm. Temurab, ſl.

tx Hebr. ——n abſunt iſia hic 4 MSto z.
ſecutus ſum, confer. hic Pefachim, Ol. 42. a. &
Chalin, Ffol. 80. 6. it. Bechorot, fol. 40. a. & Te-

enim diétio †, quæ hic habetur, ſignificat, con-

(A. WII.
—

eceunt. 11. H

dro hee⸗
(onem.) .
Dorhie
Lam,'(nempe
(hic)cicitur:
inpollbileelt
liis)ain ſotſe
tio coheret
tümin ternagC
KiAramzus 2,
Clleretis ei Ulu
Prohibila guo⸗
ſtituturn ſit, ul

bat; Aſuper,

——
Z7⸗ Ricuti tit in e
not. ad Paraph
1† Hebr. wn,
Orrd ie, 5
UtO e MSto.
h. Hebr. hy
nolkrum habetu
Ric radt Talm.
AEuſchin, fol. 1
79. Vel. contt⸗
ſeuti Elii 429.
tradl. Talm, Ten
Hebr. d Wi
diͤe, exciſjon
10, Hebt. Or
bur: M i
teriiis vel: g
kliamſſ illa non
Mihle abautore
unerenoporun
rzkit⸗
en tnact, Tai
Hedt did, in
le, nterta, Wer

— R CAb. xxII.
vetl21, 6igne⸗
(nimallam i. †.
MWnotatami. .

. Curun nen.
dis)ſuntcune,
us 71. keparan⸗
kate. 12. Lod.

n i

9 aygreſtin O
aut netfum, 7.
teſticuliſunt on.
1)comtul, 1S
duſin .
gependtntillit.

li adhic in ſcroto
erant,
Eratur, ride hun ſe.
emurab, ſol. ,b, iem
3. Kn, id. & Tolat
d ,l0e⸗ aleegatut

enim ichio vn bie

1adr, 8. .cap. n 31

niokenti otelt conſen,

hnt ila hic4 MtO 2.
n be comprelum
fumn.)
itle maſchlinbin, id
dabetut, ſigniftcn⸗
,1. b. Büxtorf. Lex.

groeo egin innd,

r. ?21. V.10, lh. 66. ubii

OODi, e. quaſſatam. 79.

ſtitutum lit, illud tamen in — Di. e.

5 . 396, pliin
eaut dmmargiuenn,

969

erant. 77. Eod. verſ. 24. E compreſſum] (Hebr.

O8)) i. e. fiſluris parvis;

7 “1) Targum f† ejus eſt:
8³ P), hæc eſt ſignificatio ejus linguàâ Syriacâ, notans contuſionem (ſive compreſ-
ſionem.) Eod. verſ. 24. Et contuſam] (Hebr. H))) Targum ejus eſt: S,
veluti (ſignificatio iſtius verbi habetur in illo ꝛloco:) domum magnam (percutiet)

7 %. ita quoque (ſumitur in illo loco: ) arundinem,
Eod. verſ. 24. Et in terra veſtra non Jaciatis) Rem i-

ſtam,(nempè,) ut caſtretis ullum jumentum & animal etiam immundum, idcircò

(hic) dicitur: in terra veſtra, ut includantur omnia, quæ ſunt in terra veſtra, Se.
impoſlibile eſt, dicere, quòd præceptum iſtud de caſtratione non datum ſit illis (Israë-

quia

litis,) niſi (ut ſolum obſervetur) in terra (Chananæa ſive Iſraelitica,) nam ecce caſtra-

tio "* cohæret corpori; 81, omne autem, quod conjunctum eſt corpori, exercetur

tàm in terra (Chananæa,) quàm extrà illam terram.

Verſ. 25. BE’ à manu alienigenæ]

Si Aramæus &2. tradiderit oblationem in manum ſacerdotis, ut illam Deo offerat, non

offeretis ei illud (animal,) quod vitioſum eſt ?* & quamvis animalia vitioſa non ſint
Getl 24, Net.

prohibita quoad oblationem filiorum Noachi; niſi etiam (animal) membro aliquò de-

.

— excelſo loco, 33. qui eſt in agris, fieri ſole-
bat; aſt ſuper HDi. e. altari, quod eſt in tabernaculo, iſtud non offeretis; ſed in-

Ffffff 2 te-

77- Sicuti fit in eunachis, vide Ppræ aliis P. Fagii
Rot. ad Paraphr. Chald. h. loc.

† Hebr. mumen, iſtad & ſequentia, usque ad:

DDYen] i, e. & in terra veſtra, ablunt hic ab
utro ue MSto.

„8. Hebr. o Pnyva, ſicuti hic apud autorem

noſtrum habetur, vide Amosc. 6. V. 11. conker.
hic tract. Talm. Schabbat, Fol. 1III. a. & Kid-
duſchin, ol. 2 5. a. it. Menachot, fol. 56. 5.

79. Vel: confractam, diſruptam, Hebr. ven,

ſicuti Eſai. cap. 42. v. 3. habetur, confer. hic
tract. Talm. Temurah., fol. 7. a. b.

* Hebr. , in MSto 1. pro eo legitur: n

i. e. exciſionem vel conciſionem iſtam.

80. Hebr. eXa, in utroque MSto abſolutè le-
gitur: VYRea i. e. in terra, videlicèt, ubicunque

fueritis, vel: quamcunque terram incolueritis,
etiamſi illa non fuerit Chananæa ſive Ifraelitica,
uti hic ab autore noſtro declaratur; ſecus eſt in
munere novorum fructuum, vide cap. ſequ. 2 3.
v. 17. n. 3 8. it. num. ſequ. 8 1. h. verſ. 24, con
fer. & tract. Talm. Chagiga, fol. 14 b.
X

183. Sive: ara, ſic etiam

Hebr. D'bo, in MSto I. pro eo legitur: n
i, e, in terra, mendum hoc eſſe puto.

§1. Juxtà Hebræum: debitum eſt corporis, id
eſt: corpori annexum eſt & corpus ſequitur, ubi-
cunque igitur corpus eſt, ſive ia terra Chananæz
ſive extrà illam, ibi præceptum quoque iſtud de
vitanda caſiratione habebit locum, vid. Gur Ar-
jeh fol. 153. col. 4. med. & D. Wagenli. Niz-
Zach. p. 42. vide & not. in nan ne' h. loc.
82. Hebr. Man& ſic in editione Hebraica ,quã uſus
ſum, legitur, in utroque MSto, ut & in Bibliis
Buxt., habetur hic: M, i. e, ethnicus, in editione
op M legitur a i. e. alienigena, vide ſuyra
Lev. C. 20. V. 10. n. 19. & n. 20. it. n. 8 6, h. verſ.
confer. & infràâ Lev. g. 2 5. v. 36. n. 122. & v. 47.
dict. r. 25. n. 148.
* Confer. hic not. in Eypan inpv ubi tractat.
Talm. Chullin, caput primum fol. 13. b. alle-
gatur, vid. & tractat. Talm. Sota, fol. 46. b. &
Temurah, fol. 7. a. 5.

tiam Judæi Germani hic ver-
tunm: auf dem Opfer⸗Stuhl/ j. e in altari, ab
iſta voce ma puto veniſſe Græcam dictionem
GSαοαο⅝σ 1. e, altare, excelſum.

970 IEVITICI. CAb. Xxll.

tegrum 17. accipieris a illis (ſn 1is Noæ,) idcircò dicicur ſuprà CN P i. e. qui-
cunque, ⁸. ut includantur Aramæi, 86. qui vota faciunt & voluntaria (offerunt)
perinde ac IHfraelitg. Eod. verſ. 25. Corruptio eorum] (Sic & Targum Onkeloſi:)
roi i. e. corruptio eorum. Eod. verſ. 2 5. Non accepta erunt vobis] (Nem-
pè&:) ut pro vobis faciant expiationem. 87. Verſ. 27. Wum * naſietur] Excipi-
tur iſtud (animal,) quod egreditur ex latere. 88. Verlſ. 28. Lſam und cum fœtu ſuo]
Uſurpari id ſolet in fœmina, ut ſcil prohibitum ſit, mactare matrem ſimùl cum fœtu,
five is maſculini, ſive fœminini ſit ſexus; non autem id ufſurpari folet in maribus,
ſed permiſſum eſt, (mactare *) Patrem unà cum fœtu maſcuhini ſexus. 89. Eocd.
verlſ. 2 8. Veſjum 90. und cum Fata ſuo] i. e. Eliam fœtum ejus, qui mafſculus eſt, & i⸗
Pſum ſimul (bovem non mactetis) juxtà ſenſum literalem. 91. Verſ. 29. Ad volun-

mtem veſtram ſacrificabitis] Senſus eſt: ) admoniti ſitis, ut i inirium facrificationis ve-

ſtræ ſit ad (Dei) beneplacitum erga vos, quodnam verò eſt iſtud bencpleeltum (nem-
pé:)

fol. 79. a. & Chulin, ſol. 3 8. 6. & Jol. 78. a. it.
Bechorot „Fol. 12. a. & fol. 17. . it. Jol. 57:4.
& Nidda „Fol. 40. 2. & al. 41. 2.
§88. B loco coſtarum, Hebr. 973, ſenſus efi: ſi
fœtus vel embryo non ex matrice egre diatur;
ſed ex latere öe excilus ſit è& ventre, vide Buxtort.
Lex. Talm. Jol. 563. confer. & Ralkut Part. 1,
Jol. 194. col. 1: princ.
Hebr. v'ο, ſic in umoque MSt hic addi-
tum reperitur.
99. Conſer. hir Deuteron. c. 2 2. v, 6. num. 1 5. &
not. in . nn b. oc. it. Gur Arjeh fol.
154. (ol. 1. me
tum comnparatirum, ex loco Deuteron,. dict. c.
22. V. 7. deſumptun m;, adducitur, vid. & tractat.

. Peifectum, non vitiolum, id enim Hebr.
— Pp ſignific at, confer. tract. Talm. Temurah,
Jol. 7. uti in a1τσ n . hic allegatur ad mar-
ginem, eſt fol. 107. juxtà editionem Amſte-
lodam.
25. Sic habetur ſuprà verf. 18. . cap. vide tra ctat.
Talm. Chul in, ſol. 13. b. uti in ar nie
allegatur ad marginem.
86. Hebr. 'α ita hic quoque legitur in exem-
plari Hebræo, quo uſus ſum; aſt in utroque
MSto, ut & in Bibliis Bustorf. etiam hic habe-
tur: 1 i. e. gentiles, i in editione bmnt
legiur: a alienigenæ, confer. num. an-
tec. 82. b. verſ. & P. Fagji not. ad Paraphr.
Chald. H. loc. ubi plura de ſeptem præceptis, quæ
Noschi filiis data ſunt, vide & Gur Arjeh 0l.
153. C01. 4. fin.
Confer. hic tract. „Talm. Joema, ſol. 64. a. 5. &
Avoda Sara, fal. 23. b. it. Sevachim, ol. 77. b.
&πW Chulin, ſol. 2 3. a. it Becherot o,. 57. a. S&
. Temurab,fol. 29. ⁵.
Sive: labes ſeu vitium eorum, coner. not. ad
Malach. c. 1. v. 14. n. 32.
37. Hebr. Sai n in utroque MSto egitur:
hy 97 e i. e. non accepta erunt co-
ram me pro vobis ; in MSto 2. iſtud: deeſt,
Confer. quæ ſupra ad v. 19. h. Cap. n. 59. notata
lunt, vide & not. in or e b. loc.
X„ Confer. Bava kama, ol. 6 5. 6. & Jol. 77. àa. it⸗

uti in — en D hie allegantur ad maigigemn,
confer. & Jalkut Part. I. fel. 184. cOl, I. cireaz
fin. & col. 2. it. dict. eractat. Talm. Chulin, fol.
7 9. b. & ol. 92. a. 6. & fol. 83. a. it. ol. 11 5.
2. &£ ome, ſol. 64. 3. *

mentatoris noſtri hic vertere volui, confer. not.
in pan ubi hac de re fuſius agitur.
91. Vide & hic Gur Arjeh. ol. 15 4. Ccol. I. ſin. ubi
hac de re plura, confer. & dict. tractat. Talmud.
Chullin, fol. 8 2. a. uti in na e hie ale,
gatur ad marginem.

90. Ita hic genere maleulino juxtà mentem Com. “

d. ubi Rabbinorum argumen-

Talm. Cheulin, fol. 7 8. a. ac Torat Cohanim,

aum.

—
eolend
ſio fat eumn in
kiomſel
lacitum; al
oſgriſee
lie les alias
Fis am mante
bicuum; 971
no die come⸗

mecantur. 98,
monest hili n
preigelet ei

Zuteln ſactifici
n Deminu
lon⸗ Fideetut

—
91. Uli habetar
not,
1 ebr. N Wi
wV Wi.
roque Mto,
93, Fie: minu⸗
95, colten2
t. . d. 17. 0. 5
& Leyit c. 19.
uic loco acced
Doc. ar alh
94. Kie: 4
Hebr. Dony
tionem ſequen
ducta, Ceclaran
. Qoniam opr
ſenh lhiciofum m
Leyit. 34. 19.
Hebbinonm
Peragit, totus
menlemque ſu⸗
4686. Vel: 54 Artict
ti leniei ac.

2 line, ae no.

97. Vel: nns bi

i laii

—
WNie. gui. 1
taria ſofkerunt
umn Onkelol:.)
ſeur Eacipi.
ni nun ſett ie
Emäl cum fonn,
dlet in anbic,
Nis. 49. Lod,
malculuselh Ei⸗

1. 29. AA vour
prælfigeret ei (macétationi) tempus comedendi, (ecce) jam anteà ſcriptum eſt: caro
autem ſacrificii gratiarum actionis, euchariſtici ejus &c. 100. Eod. verſ. 30. Ego

Actificationis e⸗
Plecitum? (nem.
e.)
—
1.b.8 0. 78,a 1.
1.17, 2 1 ,0l. 7,1
.. , ſenſagz ell: ſ
muriee egſediu;
remte, Nide Duxtoft.
fen & lalkut Par. h. .

ogte Ndio lie audi.

21, 6, 6. num. 15,
t. i. Gor Areh /0,.
dbinorumn Angumen⸗

oeo Deutetob dict, .. R

lucitut, did, & tlacla
2c Toat Cohetim
egenturad nagigen,
ol. 194, (0, 1, tt

ojurti mentenn Cor.
tete volui, Onieſ,nl.
ete huliis gita ,
Dl. 54. c0, 1. A ut
n Wo ki de

SSSε Levit. 6. 19. V. 5§. D. 20. unde lux quædam
naic loco sccedet, vide & nor. in noe re h.

CAP. xxxl. rLrFVITIICIKI. vyer
pè:) eodem die comedatur; 92. non venit † (Scriptura,) ut admoneat, niſi, ut macta-
tio fiat eum in finem, (nempè:) ne mactetis illud (animal,) ut comedatis illud die cra=

ſtino, nam ſi cogitaveritis in eo cogitationem profanam, 93, non erit vobis ad bene-
placitum; alia explicatio (verborum iſtorum:) ad voluntatem veſtram, (nempèe,
quòd ſignificent: ) ad animum veſtrum, 94. hinc eſt, quoad eum, qui occupatus eſt
(circà res alias) quòd is profanus evadat in mactatione ſacrificiorum, 95. & quam-
vis (jam anteà lex) ſpeciatim diſpoſuerit 95. de illis (ſacrificiis,) quæ comedunturad

biduum; 97. tamen (lex hic) iterùm ſpecialiter declarat, quoad illa (ſacrificia,) quæ

uno die comedi debent, * ut illorum mactatio fiat eum in finem, ut tempore ſuo co-

medantur. 98. Verſ 30. Eodem die comedatur] Non venit (hic Scriptura,**)ut ad-
moneat, niſi, ut mactatio eum in finem fiat, 99. nam ſi (veniſiet hic Scriptura,) ut

CUum) Dominus Cognoſce, quisnam ſit, qui ea de re præceptum dederit nec ille levis
101, videatur in oculis tuis. Verl. 3 I. Er obſervetis] Hæcç eſt Miſchna. 102. Eod.
Fffüff 23 — verſ.

hie eſt ſermo, vide not. in a nan ND . toc.

ů . .- . —
92. Uti habetar verſu ſequ. 30. h. cap. ubi vide
not.

† Hebr. Na iſta, ut & ſequentia, usque ade tempore ſtatuto, confer, ſupra Levit. 6. 19. v. F.

ADTNN & i. e. ne mactetis iſtud, abiant ab n. 20.
utroque MSto. Hebr. An-, ſic in MSto z. hic additum repe-
93. Sive: minus legitimam, id enim notat dictio ? ritur.

DD9, cOufer, Exod. c. 29. v. 37. n. I1 3. & Levit. 199. Nempè, ut maftatio fiat, eò animéô, quò a-
c. F. V. 17. n. 56. it. Levit. c. 7. V. 1 8. n. 6 3. u nimal mactatum eodem die comedatur, nec ex
eo quidquam in craſtiaum remanest, conlfex.
