betur: A DDDNe&, MSt. 2. habet: NDND MStO Erff. 1. hic additum eſt; MSt. 2. & Bali-

CAP. XXXVII.

catur Aſtoroſia 63. in tractatu Talmudico (qui inſcribitur:) Nidda. 64. Verſ. 26.

quæ varietas lectionum corruptam eſſe vocem
indicat, proùt jam dictum eſt.
64. Hebr. à, eſt is liber ſeptimus partis ſextæ
operis Talmudici, tractans de menſtruata mu-

liere.

4 Confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 6. b.

leenſis editio habet: Ar& en, res eadem eſt
73. Traduntenim Rabbini, quòd filii jacobi in-
ter ſeſe pactum fecerint, ut ſinguli quisque ſuo
ordine, per vices quotidiè ſervirent ſeu mini-

CA MXX
pore)in ſar
Verl. 30.
31. Hircm
1
Tusiin
*
Spiritus 76
uipharis;
anathemat

bus Ktod)

—
74. PuO ha⸗
quod in ho
converſiol⸗
egilettadu
Upatermi,
tur, hac en
uli de Mare
ſos elt a0 /
75. Vel; pn
Dri 26 Cen
† Conen hie
Erachin, fo
* Nempe: 1
lselt: die
tur: 1
ſtruitur &:
Gababet:
Mto Ertk.
copler. biet
76. diie: d
eſt ſacobis
Pho per b;
Ow h.
3) Confer.
dign. ich
OW ad
1as.
77 Ut ſailice
mentum 21
ſane oſen

Xrxyu.
—
Vert. 16,
idlucni,f
Otem u
hvelutihte,
illo loco )
tempetabi⸗
cipitur, ye⸗
ieinhott,
lie. Kan.
(biciones)
ype
Er yrateree.
Nempe.) i.
Pautem Mi⸗
be Nam.
mn dies ejus,
enillotem.
pore
—
, conlet inftz

1
betur.
12 ,b,ca. i⸗
col. 4. med ae

m prout in
MSt. 1. & Baſi⸗
lez eidemn ell⸗
Blüi acobiin⸗
glliquisgle ſad
inent len mini⸗
ler, not. in

CAbP. XXXVII. GENESEOS. 303

pore) in ſacco & jejunio ſuo 74, proptereàâ, quòd diſturbaviſſet 75. ſtratum Patris ſui.
Verſ. 30. Quonam ego ibo?] Quonam ego fugiam propter dolorem Patris mei? Verſ.
3 1. Hircum caprarum Sanguis ejus ſimilis eſt ſanguini humano. † Eod. verſ. 3 I.
Tunicam] (Dictio 02020, quando ſequenti non cohæret,) ta vocatur; aſt quando
ila conjungitur alteri dictioni, veluti: D5, item: DO De item⸗:
72 2, (tunc dictio) D21. habet illa puncta. * Verſ. 33. PEr dixit . unica filii
mei] Eſt iſta. Eod. verſ. 3 3. Beſtia mala devoravit lum] Irradiavit eum (Jacobum)
Spiritus 76. Sanctus, futurum quippe erat, ut in illum (Joſephum) irrueret uxor Po-
tipharis; ſed cur Sanctus ille Benedictus iſtud non revelavit ei (acobo ²) quoniam-
anathemati ac diris devoverant (fratres Joſephi) omnem illum, quicunque (ex fratri-

bus iſtud) detexiſſet, ac ſimùl cum ſeipſis etiam Deum aſſociaverant; 77. aſt Iſaacus

ſcie-

74. Puto hac explicatione reſpici ad verbum avv,

quod in hoe verſu habetur, unde eſt ahi. e.
converſio ſeu pœnitentia, quam tunc Rubenem
egiſſe tradunt Rabbini propter pollutionem ſtra⸗
ti paterni, in notis quoque on rn ſcribi
tur, hac expoſitione reſpici ad verbum a ſi c-
uti de Mardochao ſcribitur; 2 ν i, e. & rever
ſus eſt ad januam regis, vide Eſther. c. 6. v. 12.
75. Vel; profanaſſet, polluiſſet, confer. quæ ſu-
prà ad Genelſ. c. 3 5. v. 22. n. 37. notata ſunt.
† Confer. hic. tract. Talm. Sevachim, fol. 8. b. it.
Erachin, fol. 16. a.
* Nempe: 22, ſieuti jam dictum eſt, ſen-
ſus eſt: dictio: nana abſolutè poſita ſic puncta-
tur: 352 „ cum Kübbuz; aſt quando con-
ſtruitur & alteri dicdioni conjungitur, tunc pun-
Ga babet: 3)2 cum Scheva, ſic quoque in
MSto Erff. 2. legitur: 131)2 cum Scheva,

confer. hic tra ct. Talm. Sota, fol. 10. b.
7⁰. Sive: donum propheticum, i. e. vaticinatus
eſt Jacobus de eo, quod evyenturum erat oſe
pho per uxorem Potipharis, confer. not. in nov
R h. loc.

*x Conkfer. infrà Geneſ. c. 39. v. 6. ibique not.
Sign. vide & Bereſchit Rabba h. loc. uti in rh
an ad marginem allegatur, ubi vide & no-
tas⸗ . 12 .
77. Ut ſeilicèt tanrô firmius ac validius eſſet jura-
mentum atque anathen'a, cogitaverant enim
fratres Joſephi, forſitan Deus anathemati, quò

ipſi nosmet obſt inximus, conſentier, nec jacoho,
revelationem iſtius rei petenti, illam deteget, ne
pater noſter nosmet ob facinus iſtad diris & exe-
grationibus devoveat, & , ſi Deus ſemel anatha-
mati iſti ſemet ſocium adjunxerit, tunc
"r yrabe i. e. anathema & juramentum erit
validum, nec poterit acobas illud precibus ſuis, ad
Deum fuſis, irritum facere, ſic in Gur Arjeh fol.
52. col. 2. med. exponitur; ubi & aliæ adducun-
tur rationes, quas hic brevitatis ſtudio omitto,
confer. & verſ. 34. h. cap. n. 82. in Pirke R. Elie-
Zeris fol. 34. col. I. (prout Seldenus de Synedr.
I. I. c. 11. p. 244. edit. Belgic. allegat,) habe-
tur, quòd Joſephi fratres dixerint: anathema de-
nunciemus inter nos, ne quis rem indicet jaco=
bo, patri noſtro, antequàm licentia à quolibet
noſtrum detur, dixit illis ſehuda: Ruben non
eſt hic & anathema non eſt validum, niſi adſint
decem, tunc igitur ſociarunt Deum (ut ita de-
cem adeſſent,) aajue anathema denunciârunt;
Ruben autem, cum anathema audiſſet, tacuit
atque tacuit etiam Deus & propter anathema
non indicavit hanc rem ſacobo; ſolverunt au-
tem fratres Joſephi anathema, cum eum ſuperſti=
tem in Æ gypto comperiſſent, revixit itaque Ja-
cobi ſpiritus i. e, habitavit ſuper illum Spiritus
Sanctus, poſtquàm illi ſolverant anathema. Hæc,
quia ad illuſtrationem hujus loci faeiunt, paulo
fuſius adducere volui, confer. infrà Geneſ. c. 45.
v. 27. n. 27. vid. & Tanchuma h. loc. uti 4in
S'p- ad marginem allegatur, confer. et-
iam not. in ar r u h. loc. ubi plura.

GENESEOS. CAEP. XXXVII.

ſciebat, quòd ille (Joſephus adhùec)viveret; 78. ſed ſecum cogitabat, quomodo (iſtud)
revelabo, cùm Sanctus ille Benedictus id nolit ipſi (lacobo) detegere? Verſ. 34.
Diebus multi] (Nempè) duobus ac viginti annis, (videlicèt) ab eo tempore, quo (Ja-
cobus) ſeparatus fuit ab illo (Joſepho,) uſque dum Jacobus in gyptum deſcendit-,
dicitur enim: IJoſephus ſeptendecim annos natus erat &c,; 79. triginta autem annos
habebat (Joſephus,) quando coràm Pharaone ſtabat, S0. ſeptemque fuerant anni ab-
undantiæ; bienniô autem fames *invaluerat, quando Jacobus in gÆgyptum venie-
bat, ecce duo ac viginti anni, (nimirùm) ratione &1. duorum ac viginti annorum, qui-
bus Jacobus patri ac matri honorem non exhibuerat, 82., (nempè) viginti erant anni,
quibus (Jacobus) in domo Labanis extitit & biennium in itinere (conſumpſit,) quan-
do ex domo Labanis reverſus eſt, (videlicèt:) anno ac dimidio in Succoth (moratus
eſk) & ſex menſibus in Bethel, & hoc eſt, quod ille (Jacobus) dixit Labani: iſti mihi
viginti anni in domo tua, 83. (ſcilicèt) mihi fuerunt illi (anni,) mihi (incubuerunt,) ac
tandem pro illis pœna mihi erit ſuſtinenda. Verſ. 3 5. Et omnes filiæz ejus] R. Jehu-
da dicit: ſorores gemellæ 8S4. natæ fuerunt cum unaquaque tribu, 85. quæ ab illis in
matrimonium fuerunt ductæ; * R. Nechemia (autem) dicit: Cananææ fuerunt (illæ
filiæ;) quid verò iſtud (ſibi vult:) & omnes filiæ ejus? 86. (reſpondetur, quòd fuerint)
nurus ejus, nemo quippe prohibetur, quò minùs generum ſuum nominet filium ſuum
& nu-

304

—

vide etiam notas.
83, Prout habetur ſuprà Geneſ. cap. 3 1. v. 41. re-
ſpicitur hac explicatione ad particulam: Wi. e.
mihi, quæ emphaſin continet juxta mentem
Commentatoris noſtri, confer. quæ ad Genel. c.
2 8. V. 9. n. 2 0. & ad Geneſ. c. 3 5. v. 29. n. 60.
notata ſunt.

7%. Confer. quæ. infrà ad verſ. 3 5. h. cap. notata

ſunt, n. 9 3. .
† Conlſer. ſuprà Geneſ. c. 2 9. verſ. 9. ibique not.
num. 20. & Genel. c. 35. Verſ. 29. n. 60. it. verl.

ſequ. 3 4. h. caàp- num. 92. .
9. Uai Gupra verſ. 2, h. cap. habetur, vide not. in

r D h. loc-

iy. Fit al

0. Quemadmodum infrà Genelſ c. 41. V. 46. le-=
eitur, confer. D. Mey eri Annot. ad Seder Olam
2

c. 2. p. 26 6. cdit. Amſlelod. .
X Hebr. 3i, in MSto Erff. 2. poſtea additur:
2y LD dn i. e, nam dicitur: jam e
nim biennium fames eſt, (Geneſ. c. 4 5. v.
3 . : intuitu üve propter duos ac viginti annos
&c. ita hic αMeεοαο,ονο ⅝
82. Ac proptetea à Deo etiam tàm diuturno luctu,
nempe viginti ac duorum annorum, punitus
fuit jacobus, quæ etiam, uzt Rabbinorum ſen-
tentiarmm: una ex cauſis fuit, cur Deus. Jacobo
non revelaverit, quod Joſephus adhuc vivus D
vide, quæ ad veri. antec. 33. Sign. † notata unt.
at. Talme Megilla, tol. 16. uti in

nfer: & tract „utt in
on reSw h. loc. ad marginem allegatur, ubi

8 4. Vide, quæ ſuprà Genæſ. c. 3 5. V. 17. n. 3 0. no⸗
tata ſunt, confer. & infrà Geneſ. c 46. v. 2 6.
n. 25.
85. Id eſt: cum unoquoque principe ſeu capite
tribus Iſfraeliticæ, vide ſuprà verſ. 14. h. cap. n.
38. confer. & not. in an h. loc.
* Nam mny N . nNes In re hah j. e. fi-
liis Noæ ſororem contanguineam ducere nen
fuit turpitudo ſive concubitus illicitus, confer.
quæ fuprà ad Geneſ. c. 20. V. 12. n. 1 5. notata
ſunt, vide & infrà Genel. c 39. V. 9, n. 1I. it. Ga-
latin. de Arcan, Cathol. Verit. I. 6. e. 8.
86. Id eſt: eur autem Cananææ iſtæ fosminæ, quæ
nurus fuerunt Jacobi, dicuntur filiæ ejus? reipon-
ſio ſequitur apud autorem noſtrum, conter.
ſupraà Geneſ. c. 20. V. 1 2., n. 19.

CAl. W
—
Xnurum!

0) Nona
ſuper mottt
Perniro⸗
gnifcant.
2ccipiturin
mutnſangn
19. itemn in
vell. 3ſ. 1.

el

reclpiam o

cipiturp

manum me
confideted
ilun atere

Aaultetn in u

Princiſi e

Hebr. Dh

Hi
conler bie
ſchit fabba.

Reponceau
de Holland
putat Galliu
lium meun
ſionem dar
qaum Spri⸗
Kipalanſen
Venſem G
Propter ſli
797 0 11
conſentit,

t. Drout 2.

c4.4. .
9. Hicnti 1.
3s Hebr.
1. lkgitur i
ie gudaͤ
hennam))

»Mxyr!.

—
do ſtud)
Verl. 34.
fe,ao (a.
eſencit,
Atem annos
nt anni adh.
tum venie-
1orum, gui⸗
etant anni,
Pln) n⸗
n (moratus
i: iſti mihi
buerunb)ac
4)Kjehu
2 ab illis in
fuerunt lle

nod fuerint)
tfliumſaum
Cnu.

—

P. PliV. 4l, fee
iclam: W1 e.
juxta mmeneem
e 20 Cenel .
. 19en. 60,.

.1,n. 30. 10⸗
ele 46, ,1

geipe ſen ciite
1l. 14, b. ,. d.

h. loc.

n Wie. ⸗
eam ducere non
llicitns, confe.
1eln 15, Rtit a
,9,n. II 1,C

.b.e 9.

ie fomine, Jle?
flig ejns, epon
oktum, conle

1

CAP. XXXVII. GENESEOS.

& nurum ſuam (vocet) filiam ſuam. Eod. verſ. 3 5. Er renuit conſolationem admitte-
re] Non admittit aliquis ſolatia propter vivum, quem is mortuum eſſe putat, ** nam
ſuper mortuo decretum (Divinum) factum eſt, ut is oblivioni tradatur; non verò ſu-
per vivo. Eod. verſ. 3 5. Deſéendam ad ſilium meum] (Verba illa: 23 & hic ſi-
gnificant:) 2 i. e. propter filium meum, 87. ac ſæpè& ?& uſurpatur pro )y, (ſic
accipitur in illo loco:) H ει 0 Ni. e. propter Saulem N i. e. & propter do-
mum ſangvinum, 88. item (in illo loco:) p?' Ni. e. propter captam arcam Dei,
89. item (in illo loco:) A Ni. e. propter mortem ſoceri * mariti ſui. 90. Eod.
verſ. 3 5. Lagens in ſepulchrum] Juxtà ſenſum ejus literalem (dictio N&) ignificat
p i. e. ſepulchrum, (ac ſi diceret jacobus:) in lucta meo ſepeliar, nec conſolationem
recipiam omnibus diebus (vitæ meæ;) aſt in allegorica ejus expoſitione (dictio „N
accipitur pro:) DO' i, e. gehenna, ſignum iſtud (inquit jacobus,) traditum fuit in
manum meam ex ore Divino, quòd, ſi nemo ex filiis meis me vivo mortuus fuerit,
confidere debeam, fore, ut gehennam*** non videam. 91. Eod. verſ. 3 5. Et deſterit
illum pater ejus] Quod Iſaacus 92. fleverit, id factum eſt propter dolorem Jacobi; non
autem in luctu fuir, quoniam ſciebat, quòd ille (Joſephus) viveret. 93. Verfſ. 36.
Principi coquorum] (HNaThic ſunt) Ob1hππ i. e. manctantes jumenta regis. 924

% Da

CAbP. XXXIIX.

KX Hebr. hhu nb), hæc & ſequentia usque ad: ][91. Jam verò, quoniam unus ex filiis meis (inquit
Wπ 7y i. e. ſuper vivo, abſunt à MSto Erff. 2. Jacobus.) nortuus eſt, futurum erit, ut in gehen-
conſer. bic not. in am ine, ubi etiam Bere nam deicen dam, hæc Rabbinica eſt expoſitio.
ſchit rabba ad marginem allegatuur. . confer. D. Wagenſeil. Tel.ign. in Nizzach. p. 2 5.
87. Sic & autor tractatus Gallici, qui inſcribitur: & in R. Iſaac. munim. Fid. P. 13 1. Vide & not. in
Reponce aux Sentimens de quelques Theologiens na erb h. loc. ubi ex G ur Arjch (ſol. m. 52.
de Hollande Chap. 20. pag. m. 246. vertendum ½ col. 4. med.) adducitur, quòd aliquis in Gehen-
putat Gallicè: à cauſe de mon fils i. e. propter fi na poſt mortem judicetur duodecim menſibus, &
lium meum, atque huic interpretationi tàm ver- ſi omnes ejus (Jacobi filii ſuperſtites manſiſſent,
ſionem Samaritanam & interpretem Arabem, nempe duodecim, qui erant pro duedecim men-
quàm Syriacam & Ghaldæam transdlationem ad- † ſibus anni, quò aliquis judicatur in Gehenna,
ſtipulari ſcribit, denique etiam verſionem Gene- tunc n ve rin Pe i. e. Gehenna nullam
venſem Gallicam, ubi habetur: pour mon ſils, in illum (Jacobum) vim ac poteſtatem habuiſſet,
propter filium meum; I⸗XX. tamen habet: αα confer. & Buxtorſ. Synag. Jud. cap. 49. pag. mi-
x 6, Leor Ze, ad filium meum, quibus & Vulgata bi 709. it. Galatin. de Arcan. Cathol. Verit. l. 6.

309

conſentit, confer. & not. in M innw h. loc. c. 8. . .. .
88. Prout 2. Samuel. c. 21. v. I. habetur. 922: Is enim duodecim ferè annis à vendito Joſe-
29. Vel: quia capta erat arca Dei, vid. 1. Samuel. pho vixerat, conf. ſuprà Genel. c. 3 5. v. 29. n. 53.
Cap. 4. V. 21. 93⅞. Confer, quæ ſuprà ad verl. 33. h. cap. n. 7 8.no-

90. Sicuti 1. Samuel. dict. cap. 4. V. 2 I. habetur.] tata ſunt, vide & not. in Wan mnew h. loc.
* Hebr. dee eNEâ, pro his in MSto Erff.] 94. LXX. Hebræs illa: prae verterunt:
I1. legitur ita απe den yyy A R õl 1. e. Pileipi coquorum, quibus è
i. e. quòd filius ſim futuri ſecuti nec videbo (ge- Jotiephus Antiq. I. 2. c. 3. adſtipulatur, ut & S.
hennam.) 4

Augu-

GENESEOS.

CAbP. XXXIIX.

CALP. XXXIIX.

Erſ. I. Et aecidit edem tempore] Cur annectitur hic Sectio iſta (ſive caput i⸗-
ſtud) & interrumpit Sectionem (ſive caput ſequens, ubi narratio continuatur)
de oſepho? (nimirùm hoc ideò factum eſt,) ut doceat (S. Scriptura,) quod.

fratres ejus illum (udam) de dignitate ſua depoſuerint, I. dum (enim) anguſtias patris

ſui videbant, dicebant: tu dixiſti, ut illum (Ioſephum) venderemus, ſi dixiſſes, ut e-
um reduceremus (ad patrem noſtrum,) morem tibi geſſiſſemus. Eod. verſ. I. Et
Ad virum Adollamitam] Societatem cum

divertit] A fratribus ſuis. Eod. verſ. I.

illo iniit. 2.

Verſ. 2. Canancgi] i. e. Mercatoris. 3.

Verſ. §. &t fuit in Chezil] (VYo-

cabulum ) eſt nomen loci; 4. exiſtimo autem ego, quòd, quoniam (uxor jehu-

dæ) parere deſierat, vocetur 2)2, eâ ſignificatione, (quæ habetur in illo loco:) exi-

ſtendo eris veluti 27Ni. e, fallax, 5. item

(in illo loco:) cujus aquæ non 12 i. e.

deficient, 6. ac, niſi ita (exponatur,) ecquid nobis indicare voluit? 7. etiam in Bere-

ſchit

Aſtguſtinus quæſtio 127. ac S. Ambroſius
in libro de Joſeph, cap. 4. confer. & 3. Hieron.
Tradit. Hebr. h. loc. autor Vulgatæ tranſtu-
lit: magiſtro militum (al. militiæ;) nonnulli
exponunt: præfecto ſatellitum, uti habet Junii
ac. Tremellii verſio, eodem ferè modo exponit
autor noſter in notis ad Daniel. c. 2. v. 14. & R.
Jac. Abendana in addition. ad Michlol Jophi ex-
plicat de i llo, qui præ poſitus eſt ſpiculatoribus ſi-
ve lictoribus, Græc. zetz dateleis, quique vinculis
coërcent homines, hinc carcerem quoque ſive
cuſiodiam publicam ſub ipſius potefſtate & in-
ſpectione fuiſſe idem ſcribit, conſer. & infr. Ge-
neſ. c. 4 0. V. 4. ibique not. n. 5. & not. in
b h. loc.
1. Vel: dejecerint, removerint, Hebr. ,
prout hic habetur, confer. hics nhedrin, fol, 102.
a. item not. in Dor rev h. loc. ut & tract. Talm.
Sota, fol. 13. b. reſpicitur autem hac expoſitione
ad verbum !äi. e. deſcendit, quod ab initio hu-
jus verſus primi habetur, confer. Exod. c. 3 5. V.
34. n. 3 8. & D. W'agenſeil. Sot. p. 195. & pag.
299. & p. 3 12. Vide & infr. Geneſ. c, 39. V. I. n.
I. & c. 43. V. 19. ibique not. n. 47.
2. Commercium cum eo habuit, ſic & verſio Chal-
daica, confer. num. ſeq. 3. verſ. 2.

3. Confer., hic tract. Talm. Peſachim ,fol. 50. àa.

vide etiam quæ num. antec. 2. notata ſunt, atq;
hæc Commentatoris noſtri explicatio deſumpta
eſt eæx Targum Onkeloſi, ubi habetur &α. e.
mercator, confer. Berelſchit Rabba h. loc. ſicuti
in S'nee r ad marginem allegatur, ubi vide
etiam notas.
4. Sic & LXX. ut nomen proprium verterunt: s
aεa confer. oſu. c. 1 5. v. 44. & Michæ c. I.
V. 14. ut & S. Hieron. Tradit. Hebr, atque Fuſeb.
de locis Hebr. vid. & P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. & H. Grot. in Not. h. loc. ubi ſcribit,
quòd per oαanνιà locus iſte ſic dictus ſit:
conf. & Lightfoot. Hor. Talm. Centur- Chorogr.
c. 6 5. P. 119. edit. Lipfſ.
5. Mendax, promiſſum non præſtans, Gall. faillant,
vid. Jerem. c. I 5. v. 19. ibique Raſchi not. con-
fer. num. ſeq. 6. & Pſalm. 89. v. 36. ibique Ra-
ſchi not. it. Numer. c. 3 1. V. 49. n. 12 3. .
6. Fallaces, quaſi mendaces erunt, uti habetur Eſai.
c. 5 S. V. II. confer. ſuprà Geneſ. c. 3 1. v. 39. n.
42. it. Eſai. e. 57. v. 1 I. ubi Commentator no-
ſter interpretatur verbum alp, quod ſigniſicet⸗
fallere, non reſpondere expectationi, Gall.faillir,
vid. num. anteced. 5. confer. & traétat. Talm.
Peſachim, fol. 50. a. ac Bereſchit Rabba, uti in
nT h. loc. allegatur.
7. Scilicèt: Scriptura Sacra, dum iſtius nominis

tqueillin

nomine de

1,, intra
lebetillen
rumſuam)
tu,) Mli
Vlri, 13.
Ut adſtaret
ne bicit .
wonlis lita
1j. Verl.

—
memink,

nowhinis
(um et,
fol. 3. 0
8 Hebr.
ad: w
interkeceta
. AKil. Oua
ttact. Talt
in Nidda!
. Velzimm
ſ ufurpen
forma ſpat
decotis ſin
Suh.!
15. Nempe:
loc. & Gul
11. Ideſt:
quoc ie
ſed ſemen
Nabba &
Uti in O
conlek. 8
W Hebr. bo
occaſione
blandis,

„NNI.

—

e Caput le
Outinuatur)
Ullta.) od
uliaspari
Ules, Ute⸗
Verl. I, Et
etatem cum
leril (Vo.

(Cxor ehl.

910c0:)ext⸗

a i, e.

lam in Bere⸗
ſchit

—
Otata ugt, atg⸗
catio deumpta
Ahetur Noni,e,
ba h. loe, ſteuti
getur, ubi ſide

n venetunt: e
.& Michæc. I,
bfeatde Euleb.

nOt, d Paraphr.
loe. ubi ſenbit,
ic Gickus ſt :
entul,ChorOe.

ns,Call illat,
Ralchi not, eon-
36. ibigle NN.

1 n. 127.

utibnbetur .

lc. 31. V. 39,l
Ommmentator no⸗
uddͦ ſoniftet:
ſoni, Call allie,

Ellackat. TeimN.
it Rabbe, u in

n iſius nomnini

CAL. XXXAIIX.

ſchit Rabba vidi, (quòd ad verba illa:) & vocavit nomen ejus Schela(poſteàâ additum
ſit:) NPO i. e. ceſſavit (vel deſiſt.) Verſ. 7. Malus in con pectu Domini] (Nimirùm
eadem, quâ Onan, improbitate corrumpebat (Her) ſemen ſuum, dicitur enim de O
nane: & interfecit etiam illum, 8. eadem ſcil. morte, (quàâ Deus interfecerat) Herem:
cur autem Her corrumpebat ſemen ſuum? (videlicèt) ne prægnans fieret (uxor ejus)
atque illius pulchritudo corrumperetur. 9. Verſ. 8. Erſuſita ſemen] Filius vocatur

311

GENESEOS.

nomine demortui. 10. Verſ. 9. &t corrumpebat (effundens) in terram] Triturabac-

11. intrà & ſpargebat (ſemen) extrà. Verſ. II. Deixerat enim &.] Nimirũm repel-
lebat illam (ehuda) quæſitò prætextu, * animus quippe illius non erat, ut eam (nu-
rum ſuam) daret ei (filio ſuo) uxorem. Eod. verſ. II. Dicebat enim, ne fortò moria-
tur] Præſumptio 12. eſt (de fœmina) iſta, (inquiebat jehuda,) quòd morientur (ejus)
viri. 13. Verſ. I 2. Er aſiendit adtonſores ovium ſuarum] i. e. Et aſcendit Thimnam,
ut adſtaret tonſoribus ovium ſuarum. Verf. 13. Aſcendit Thimnam] Aſt de Simſo-
ne dicit (S. Scriptura:) & deſcendit Simſon Thimnam, 14. (nimirùm) in declivitate
montis ſita erat (Thimna, ) ab iſta parte aſcendebant & ab altera parte deſcendebant-

15. Verl. I4. Et ohtexit ſe] Velavit faciem ſuam, ne (Judas) illam agnoſceret. Eod-

8

verſ-

AQAH

—

meminit, ut ſenſus ſit, fruſirà ac ſine ratieone hic
nominis iſtius mentionem fieri, niſi ita, uti di-
ctum eſt, explicare velis, confer. & Gur Arjeh
fol. 5 3. col. 1. fin.
& Hebr. yn rerWH, hæc & quæ ſequuntur, usque
ad: 3y 9 intw i. e. eadem morte, (qua Deus
interfecerat) Herem, abſunt ab utroque MStErff.
9. Scil. Onanem, vid. verſ. 10. h. cap. confer. hie
tract. Talm. Jevammor, fol. 32. a. & fol. 34. b.
it. Nidda fol. 13. b.
9. Vel: imminueretur, Hebr. nn, Latini iſto ſen-
ſu uſurpant verbum: carpere, ita Ovidius: ſic
forma ſpatiò carpitur ipſa ſuo, & alius: florem
decoris ſinguli carpunt dies, confer. not. in nou
h. loc.
10. Nempe: fratris, confer. not. in an n h.
loc. & Gur Arjeh fol. 53. col 2. med.
1I. Ideſt: inibat, coibat, id enim verbò v,
quod hic habetur, honeſta periphraſi innuitur,
ſed ſemen non immittebat, confer. hic Bereſchit
Rabba & tract. Talmud. Jevammot., fol. 34. b.
uti in han nom h. loc. allegatur ad marginem
confer. & Oot. ad I., Paralipom. c. 2. V. 3. H. I.
XX Hebr. a7. e. ſtipulà, ſtramine, levi ratione &

Er ff. 2. pro von habetur 1â i. e., tanquam ſtipu-
la, cum Scheva, confer. quoad hanc phraſin.
Abarben. ad 2-Samuel. c. 13. V. I. fol. 156. col.
4. circa fin. confer, & not. ad 2. Samuel. g. 14.
V. I 3. Sign.
12. Sicverbum Dowun hic expono, à rad. omi. e.
præſumptio eſt, confer. & hic dict. tract. Talm.
Jevammot, fol. 66. uti in or h. loc, al-
legatur, ubi vide not. ut & 2. Paral. c. 19. v. 5.
n. II.
13. Sive mariti, qui cum illa congrediuntur, hue
facit illud Tobiæ cap. 3. V. 9. ubi Saræ, Rague-
lis filiæ, ab ancilla objicitur, quod ſit &ν nτuαα
ga rag oecs, interfectrix virorum, uti vetus
intrepres Latinus tranſtulit, vide & not. in
bips DE h. loc.
I4. Vid. Judic. cap. 14. v. I. confer. & D. Wa-
genlſeil. Sot. p. 19 5. ubi etiam de objectione iſta
agitur, circà quam ſolvendam diverſæ fuerunt
Rabbinorum opiniones, quæ ibidem ex Gema-
ra adducuntur, confer. & nor. in man r*
h. loc. .
15. Ita & R. Papa quæſtionem iſtam ſolvit in Ge=
mara, quæ ab eod. D. Wagenſeil. ibidem addu-

occaſione arreptà, quò illam repelleret verbis
blandis, vid. not. in "an r h. loc. in MSto

citur, confer. & Lighttoot. Cent. Chorogr. Mat-
1 thæo præmifl. p. 137. c. 7 8. edit. Lipf.

312 GENESEOS. CAP. XXXIIX.

verſ. I4. Et ſedit in oſtio oculorum] i. e. In apertura oculorum, 16. in ſectione viarum
(i. e. in bivio, ubi via Thimnam versùs ducebat; * Rabbini autem noſtri exponunt,
(quò d Thamar ſederit) in oſtio Abrahami, patris noſtri, quia omnium oculi ſpeculan-
do expectabant, ut viderent illum. 17. Eod. verſ. 14. Quia viderat, quòd Schela ad-
oleriſſet] Quo circà proſtituit ſeſe (Thamar) lehudæ, quoniam deſideraverat, con-
cipere ex illo filios. Verſ. 15. Et exiſtimavit, illam eſſe meretricem Quia illa in bi-

vio ſedebat. †. Eod. verſ. 15. Nam operuerat vultum ſuum] Ac (proptereà Jehuda)

non poterat eam videre & agnoſcere, eſt etiam expoſitio allegorica Rabbinorum no-
ſtrorum (circà verba iſta.) quia operuerat faciem ſuam, (nimirùm) quando illa erat-
in domo ſoceri ſui, verecunda exiſtebat 18. ac proptereà ehuda) non malè de illa ſu-
ſpicabatur. Verſ. 16. Et declinavit ad illam viam] i. e. De via, in qua fuit (Jehuda,)
divertit ad viam, ubiilla erat, (verbum ρο5 hic ſignificat:) deſtourner, * linguâ ver-
naculà. Eod. verſ. 16. Age quæio] i. e. Præpara te animumque tuum ad iſtam rem,
omnis dictio ρſignificat præparationem, excepté illéò locô, ubi exponi debet per
5 N)) i. e. dationem, imò etiam illæ (dictiones,) quæ 0DN& i. e. præparationem-
notant, propè accedunt ad ſignificationem N i. e. dationis. Verf. 17. Arrha-
bonem] i. e. Pignus. 19. Verſ. 18. Annulum tuum & armillam] (Targum Onkeloſi
habet:) ſigillum tuum & pallium tuum, 20. i. e. annulum tuum, qué tu obſignare ſoles

& ve-

16. Sic ferè S. Hieronymus in Tradit. Hebr. h. loc co;, quo uſus ſum, quam in Bibliis Buxto f.
exponit ac ſcribit, quòd Thamar in compito & in editione nar. rnev legitur; aſt in Ge-
ſederit, ubi diligentius viator aſpicere debeat, mara, quæ eſt apud D. Wagenſeil. loc, alleg.
quamnam viam ingrediatur, Vulgata quoque ha- habetur ar i. e. ad eam (ſcil. Thamarem)
bet: in bivio itineris; alii verterunt: in oſtio vide dam; ſed piior lectio præferenda videtur,
duorum fontium, ita & verſio Germanica, quam in notis nom exponitur hice, quòd Thamar
R. Joſephus Athias Amſtelodami 1676. excu- ſederit in ſepulchro Abrahami ibique precata ſit.
dendam euravit, ubi: An der Thuͤr von den † Conter. hic Megilla, fol. 10. b. & S0ta, fol. 10.
zwey Quell⸗Brunnen; EXX. ut nomen pro- b. ..
prium verterunt: A&Hνuti in Vaticana editio- 1,8. Confer. infrà verſ. 26. h. cap. ibique not. n-

ne, (Complutenſis habet Erdr,) ac videntur proj 38- vide & D. Wagenſeil. S0t. p. 194. ibique

Pey legiſſe: ny de quo loco vid. Ezech. c. Gemaram . du expolſitio iſta confirmatur, con-
47. v. 17. & cap. 4 8. v. I. confer. & Johann. rap. fer. & not. in 25 H . h. loc.
3. v. 23. vel intelligitur 'y, de quo Joſu. c. ** Sic exot imo αιννυν, in MSto Erff. 1. ha-
15. V. 34. vide not, in o nee h. loc. con- betur e», ſed
. . . mend 4
fer, etiam D. Wagenſ. dict. p. 18 5. & ſeq. it. 2. id plan? omiſit osé, ut puto, MStum
Lightfoot. Diſquiſ. Chorogr. Johann. præmiil. 5
5 Dag. 9 2 E edit Li Jel tract Talm 19. Hebr. ovh, Targum quoque hic habet:
3. DaS. 9 2 5. & 1eg. edit⸗ Lipkeit. . Reee, pignus, confer. Buxt. Lex. Chal

Sota, fol. 10. a. & fol. 1 3. b. fol. 2399. 4,
X Vide not. in —„ R W h. loc. ubi etiam Be
reſchit rabba ac tract. Talm. Sota, fol. 10. a. ad
marginem allegantur.
17. Hebr. MNXy, ita hic tàm in exemplari Hebrai-

20. Chald. 72** 5 ſie Hebr. n Orkelos Rie
vertit, nonnulli Chaldaicam dictionem tranſt
„ 8 ,2 .
lerunt: ſudaium, Vid, P. Fagii not. h. loc.

LkX.

(A. X
—
Ereſtem
ſutenſel
0
Habeatſih
nengtuij
ſeſtaſiet
ſum) wer
deceper⸗
tinxerah
rar nen
marima .
ſe)integt
ſcandac.
tem
no

—
LXN.
& Fulg
nicz eyp
adlibrun
conler.
Pxpoltia
ſacro hie
nee ſeiipt
eo, vigen
Eikk. 1. V
1d:
MSto 1.
Ulnima i
miles,
91 Conler.
nenn in
21, Conler
eadlem d
tur, vid
hactat.
h. loc,
21 I0 eſt
quaſi fin
loc vert
h loe
1;. die: 1
Dempe:

r.-XNI.
—
tone piarum
Wponunt,
bliheerlan.
ASbelaa.
Werat, con⸗
iaillz in bi.
rel hode)
inorumno-
co illaerat,
AReillaſu.
nit ſehuda)
lingui rer⸗
diſtamtemn,
oni debet Per
Parationem.,
I7. Arhe.
um Onkelont

CAb. XXXIIX. 6ENESEOS. 313

& veſtem tuam, quà tu contegeris. Eod. verſ. 1 8. &t concepit ex eo] (Videlicèt filios)
fortes, ſicuti ipſe (Judas) erat, ac juſtos eidem ſimiles. * Verſ. 2 I. Meretrix] (Hebr.
N p) quæ eſt NR Di. e, conſecrata & præparata ad ſcortandum. Verſ. 23.
Habeat ſibi] i. e. Sit ejus id, quod illa in manu ſua habet. Eod. verſ.23. Ne ſimus con-
temptui] Si quæſiveris eam amplius (inquiebat jehuda ad amicum ſuum) res mani-
feſta fiet & erit turpitudo, nam quid amplius facere poſſum, ut verbum (ſive promiſ-
ſum) meum ſervem? Eod. verſ. 23. Eece ego miſi hædum iſtum] Quoniam Jehuda-
deceperat patrem ſuum per hircum caprarum, cujus ille ſanguine tunicam Joſephi

tinxerat, (ideò) ipſe quoque deceptus fuit hircò caprarum. * Verſ. 24. Ouaſi poſt

tres menſes] (Gravida erat Thamar) maxima parte primi (à conceptione) menſis &

maxima parte 2 1. poſtremi (ſive tertii menſis, intermedio autem (ſive ſecundo men-

ſe) integro (illa uterum geſtaverat,) & verbaiſta: Nhναu U 22. (idem ſigni-
ficant, ac:) DRN DNREi. e. quaſi tertiationem menſium; 23. (dictio au-
tem νρhic nomen 24. eſt,) veluti (dictio: H, quæ habetur in illo loco:)

blgnate ſoles

Exe⸗

—

1Bibliis Buno D
ltue; aſt in Ge.

enſell loe, alleg.
* .

b biage not, N.
t. 194. igne
onfirmatun,con.

utputo, MötIm

qe hie habet:

XI. Lexv. Chald,

n Oekeosh
oii not. he loe.

4

1. Thamatem)
erenda videtur,
e, quod Thanar
bigae plecata ſt.
.1
R 90t43, f0l. 10,

18to Urff 1. ha

nbPi. e. & miſſione portionum, 25. item (in illo loco:) MHνρ.úàâ. e. miſſio ma-

nuum

Qq 3

LXX. verterunt: ο ρσαaιοσπο armillam, ſic
& Vulgata, confer. Nobilii not. h. loc, allego-
rica ex poſitio annuli & armillæ habetur in notis
ad librum Prec. Jud. part. 2. pag. 56. a. med.
confer. & not. in nfi S h. loc.
* Expolſitio iſta inde nata eſt, quoniam in textu
ſa cro hic habetur: 9 i. e. & concepit ei,
nee ſcriptum eſt und i. e. & concepit ex
eo, vide nor. in =Se h. loc. in MSto
Erff. 2. verba iſta: 7 τα & ſequentia, usque
ad: An * i. e. eidem ſimiles, ſunt eraſa, in
MSto I. autem priora quidem habentur; ſed
ultima iſta: a &α n.HEh j. e, juſtos eidem ſi-
miles, omiſſa ſunt.
*X Confer. hie Bereſchit Rabba, ſicuti ad margi-
nem in or DW h. loc. allegatur.
21. Confer., D. Wagenlſeil. Sot. pag. 27 9. ubi ferè
eadem de Moſis conceptione in Gemara haben-
tur, vid. & Exod. cap. 2. v. 3. ibique not. item
tractat. Talm. Nidda, fol. 43. prout in bam
h. loc. ad marginem allegatur.
22. Id eſt: quaſi tertiatio menſium, nimirùm
quaſi finitis tribus menſibus, ſicuti illa verba
hoc verſu 24. habentur: confer. Michlol ophi
h. loc. & Exod., c. 10. v. 22. ibique not. n. 36.
23. Sive: in tres partes di iſioaem menſium,
nempe; ifli tres menſes, ſi in tres quaſi partes

dividantur, maxima patte primi menſis Tha-⸗
mar geſtaverat uteram & maxima parte poſtrema
ſive tertii menſis; medio autem vel ſecundo
menſe toto fuerat gravida, ſic igitur tiimeſtre
tempus emergit, non quidem integrum; ſed
quaſi completum, id, quod litera 2 Caphin di-
Gtione v innuit; partes autem menſium
interdum capiuntur pro menſibus integris, exem-
pli gratia: ſi oclavo die menſis Martii concepit
& Aprile integro usque ad quintum diem Maji
ute rum geſtavit „ id dicitur- u& w
i. e. quaſi tertiatio menſium, quamvis enim tres
iſti menſes non ſint pleni ſeu completi; tamen
pro completis habentur, vide D. Wagenſeil-
Sota p. 2 So, n. 6. & Gur Arjeh fol. 54. col. I.
fin. & col. 2. princ. ubi hac de re plura, confer.
& Lightfoot. ad Matth. c. 12. v. 40. p. 3 5 3. &
ſequ. edit. Lipſ. ac not. in a r h. loc.
it. Jalkut Part. I. fol. 44. col. I. princ. & tract.
Talm. Nidda, fol. g8. b.
24. Grammaticis a 2 1. e, nomen rei Mebne
) i. e, cum adjectione (literæ) Mem ab initio
vocis, ſicuti hic habetur in Gur Arjeh fol. 54.
col. 2. princ. confer. num. ſeq. 27. h. verſ.
2 5. Prout Eſther., c. 9. yV. 19. habetur, ubi vide
Ralchi not.

314

GENESEOS.

CAP. XXKIIX.

er

nuum ſuarum, 26. ſic quoque interpretatus eſt Onkelos: RNDi. e. quaſi tertia-

tio menſium. Eod. verſ. 24. Gravida eſt *** ex fornicatione] (Dictio H) eſt no-
men rei, 27. ſigniſicans fœminam gravidam, veluti (accipitur in illo loco:) mulier
i. e. gravida, ? 8. ac (veluti dictio accipitur in illo loco) i. e. clara (ſplen-
dida, ſive pura) ſicuti Sol. 29. Eod. verſ. 24. 1le combaratur] Dixit Ephraim Ca-
ſchenſis nomine R. Meir: filia Schemi fuit (Thamar,) ipſeque ſacerdos extitit, quo-

circà condemnata fuit, ut combureretur. 30. Verſ. 2 5. Zpfa edacebatur] Ut combu-

reretur. † Eod. verſ. 2 5. Et ipſa mittebat ad ſocerum ſuum] Noluit (Thamar) con-
fundere vultum ejus (Jehudæ) ut diceret: ego ex te concepi; ſed (dixit:) ex viro il-
lo, cujus hæc ſunt, (gravida ſum,) cogitaverat (enim,) ſi confitebitur, confitebitur-
ſpontè; ſi minũs, comburant me, nec vultum ejus pudore ſuffundam, hinc dicunt-
(BRabbini:) ſatius eſt homini, ut conjiciant illum 31. in fornacem ignis, quàm ut vul-
tum proximi ſui pudore ſuffundat præſentibus multis. Eod. verſ. 2 5. Recognoſies
quæs] (barticula) — nihil aliud ſignificat, quàm rogationem, 32. (ac ſi dicere vel-

let Thamar:) agnoſce quæsò creatorem tuum, 33. nec perde tres animas. 34.

Verſ.

26. Juſta eſt] In verbis ſuis.* Eod, verſ. 26. Ex me] Scil. illa concepit, 35. Rabbi-

1

26. Vid. Eſai. cap. I 1. V. 14.
NXX Hebr. ai An heæc & ſequentia usque ad:
Apme Ma i. e. clara, ſicuti Sol, abſunt, à MSto
Erff. 2.
27. Hebr. a , ſenſus eſt, quod vocabu-
lum aea , quod hic habetur, non ſit verbum,
quod Grammaticis dicitur yS; ſed quod ſit
nomen, confer. num. antec. 24. h. Verſ. & infrà
Geneſ. c. 41. v. 3 5-ibique not. n. 37. vide & not.
in A AD h. loc.
2 S. Uti Exod. cap. 2 I. v. 22. habetur.
29. Vide Cantic. eap. 6. v. 16. ubi Vulgata habet:
electa, ut Sol.
30. Sicuti pœnam iſtam lex Moſaica determinat,
vid. Levit. c. 2 1. v. 9. confer. & D. Wagenſeil.
Sot. pag. 197. S& p. 207. it. not. ad Deuteron. c.
19. V. 19-n. 39. vide & not. in ne rh.
loc. ubi disquiritur, an Thamar juſtè ignis ſup
plicio addici potuerit, confer. & Jalkut Part.
1. fol. 44. col. 1. med. ut & tract. Talm. Avo.
da Sara, fol. 3 6. b.
Confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 43. b. &
Cetubhot, fol. 67. b. it. Sota, fol. 10, a. & Bava
mezia, fol. 59. a.
31. Hebr. AbDW, ita hie apud Commentato-
rum noſtrum; aſt in Gemara habetur: 7*

†

WMuy i. e, ut fſeipſum conjiciat, vid. D. Wagen-
ſeil. Sot. p. 19 5. confer. vot. in ai e
h. loc. ut & Sota, fol. 10. b.
32. Sive: petitionem, Hebr. νρâ precationem,
confer. infrà Genel. cap. 40. V. 14. ibique not.
n. 20.
3 3. Eadem in Gemara habentur, quam D. Wa-
genſeil. in Sot. pag. 196. adduxit, confer. Sota,
fol. 10. b.

34. Videlicèt: meam & gemellorum infantium,
quos utero gero, quæritur in Gur Arjeh fol. 54.
col. 2. fin. quomodo Thamar ſcire potuerit,
quòd gemellos utero gerat? reſponſionem vide
ibidem, confer. & not. in a W h. loc.

Non autem rrianm mwyna i. e. in facto ſcortatio-

ſic in notis D h. loc. confer. hice
fol. 7. b. 30 ſol. 10. bd. it. Makkot, fol. 2 3*

nis,
Sota;
35. Ita quidem Commentator noſter juxtà Talmu-
diſtarum mentem exponit: P ſed verior &
ſenſui literali aptior eſt interpretatio, ut ſignifi-
cet: quàm ego, hoc ſenſu: juſtior illa eſt, quàm
ego ſam.

CALXNI
—

i holtti⸗
conſliopt
celi ſli, ſ
keyes in I
ure kecih
26. Etnon
Iit;41. all
8
elet] Del
dum, 4 II
verl. 27.
Gine p
zlifuerunt
volin
Npilil i
warrrr
356. IIl Hebt
genſeil. o
kol. 320.
377. Hebr.
Krum, in
dict. loc
i e. coneil
jusck not
39t. Coner.
tata funt.
39. Ex occil
tione hæc
Vvid. D. W
ca) ſeg

Hebr. Ss

Vid. not,
6.
40., Die hon
Ali expon
deincepsa
ot. K p.
Numer. c.
41. Id eſt.
ſuam, co
111. vide
Talm. Sot
41. dige: ce
deinceps e

Oled, 10

Nr.

daſl tertla.
) eſt n0.
