50. alia explicatio (verbi N, nempè, quòd) habea: fignificationem temporis futuri
eilte ſi ocusejus;

(hoc ſenſu:) quicquid abſconditum fuerit ab oculis noſtris, in eo tu oculos noſtros
illuminabis; 5SI. alia expoſitio: tu eris nobis dilectus inſtar ſphæræoculorum no-
ſtrorum, nam dicitur: & amabitis peregrinum. 52. Verſ. 12. Et eritbonum iſtud Quod-
nam bonum exhibucrunt ei (Chobabo?) dicunt (Rabbini noſtri,) dum Iſraêlitæ divi-
debant terram (promiſſam, )erat pinguedo 53. urbis jerichoquingentorum cubitorum
luper
poſterum babitem ac proſelytus fiam, vide nor. nobis.
in bon nD b. loc. ut & num, ſequ. 44, con- 47. Veluti Geneſ. c. 3 8. v. 26, habetur; abſunms
fer. & Jalkut Part. . fol. 218. col. 3. med. autem iſta: quoniam non dedi illam Selæ, filio
44. Nempè: — h õ ij. e. ut illos addu- meo. in Hebræo à MStoz. .
cam, quò fiant proſelytii, ſie Rabbini exponunt, 48. Vide Genel. c. 19. v. 3. it. not. ad Hiob. « 34.
confer. GurAr'eh fol, 17 1. col. 2. med. ac not. in / v. 27. n. 2 1.
pr e . loc, ubi etiam Siphre ad margi-49. Pront Geneſ. cap. 3 3. verſ. 10. habetur, ubi
nem allegatur: vid. Sign. * confer. & not. ad Pſalm. 119. Verſ.
4 5. Videlicèt: ergà religionem Judaicam & veo. 127. n. 81.
rum Dei cultum, conker. etiam hie Jalkut Part.] 50. Vide not. P. Fagii ad dictum Targum, ubi de
1. VOl. 2 18. col. 3. med. it. not. ad Hiib. cap. 2. ſenſu hujus loci plura.
v. 1ʒ. n. 1ʒ3. It Hebr. ony pwy, iſta & ſequentia, usque ad
. edr. Synd, ſie in Msto 2. hie additum repe r N i. aia expoſitio: tu eris nobis (di-
*⁹ Hebr. J7 N iſta, ut & ſequentia, usque ad: e⸗ e e unt lensra 2. õs
ryN i., e. ac vidiſti (ſigna &c.) abſunt à MSto 51.⸗ er.hic præ aliis not. in dan Mv h. loe:
4 5⁵. Live: magnalia, proùt P. Fagius dictionem
Frax, quæ in Peraphraſi Chaldaica habetur,
1 niätulkit; Commentator noſter hic habet:
Pax i. e. fottitudines, inſignia facdta.
at In utroque MSto hic additum eſt: 129 i. e.

ubi locus iſte illuſtratur.
52. Sicuti Deuteron. cap. 10. verſ. 19. habetur.

53. Hebr. w (ſignificat:) Aprv y i. e. ſo-

toot

CAb. X.

lum pingne, uti in a r h. loc. exponi-
tur, nempè: optima pars tertæ, confer. Light-

C4L.

ſper guingento

lr) icentes:

(ſerram ginguen
66, Verl 33.
noniam dancu
am) Loc, rert
ciy or egtedit
latabularumgle
Prealitet isl.
Werdiu] Bepten
nempe) uatuor
los, gor geptin
hentesac ſeoſpi⸗
ſuntei (enui ſat

—— —
oot, Centun. Cho
Plienl. Cun Arje
116 ſudie c2,.l
64. Vel: era quadt.
jum, i. e. nadebat
tudine ac totidem
Rod, t. 26, 1. 36
l Reg cap., V. 1
ſſ. Videlicet in com
e, ur ti detedit
6t. De quo zide :
nt. 2d od, c,1,.
ſy. Conter. Cxod e,
6 13.. 20, H. ſ9.
. 4,n 11, fal
cires in. i mact I.
à Laani, ſol, 19,
Hebn dn ilud
rw ie innerei
11 Hebr th in
ee, caltta, confet,
2. hin. not in
tlact, Talm. bayabe
egilntwice R
ele, 4. 7,4. ol m
i lpuranr, un
ckti, unien

CM.X.

—
Non (dader.
ſeras not, ine
tmtexamore;
atem, dum.
)atene adit
nolras in qe.

ttuin deſetto .

Wandegtiten
ie. guonian
m non dedi il
Venerunt, 40,
iiinohi gcul⸗
argumejus;
emporis futari
oculos noſtros
oculorum no⸗
wiſus Qod⸗
Iltaelitz divi-
rtum cubitorum
ſupet

—

babetur; eblant
Pillam Sele, flio

not. 20 Hiob,c 34.

10, habetut ubi
1 Phlmn 119. Vel.

Tugum ite

gventi⸗ Ueque 1
: tueris nodis di⸗

wen vevh lo⸗

eil 18, habetu.
er ie ſo⸗
nn t, loe⸗ enponi⸗
nz, lle, Lishe-
ſoot

Se Taanit, fol. 29.2.

CAF. X. NuIMERORUM. 1097

ſuper quingentos cubitos, 4. eamq; in medio relinquebant nec dividebant(camlſra-
litæ,) dicentes: in cujus portione ædificabitur domus Sanctuarii, is auferet 55. iflam
(terram pinguem;) intereà autem dabant illam fillis) ethronis, jonadabo, filio Rechab.
56. Verſ. 33. Itinere tridui] Iter trium dierum confecerant (Iſraëlitæ) die uno, 57
quoniam Sanctus ille Benedictus volebat illos ſtatim introducere in terram ( promiſ-
ſam.) Eod. verſ. 33. Et arca fæderi Domini præcedebat eos itinere tridui] Hæc fuit
arca, quæ egrediebatur cum illis † (Iſraelitis) ad bellum, 58. in qua erant fragmen-
ta tabularum (legis) repoſita eaque præcedebat illos (ſraelitas) itinere tridui, 59. ut
præpararet eis locum caſtrametationis. Verſ. 34. Et nabes Domini erat ſuper illos
interdiu] Septem nubes é. ſcriptæ ſunt in profectionibus eorum ( Iſraelitarum,
nempè:) quatuor ex quatuor plagis mundi & una ſuprà atque una infrà & una antè
illos, quæ deprimebat excelſum & extollebat depreſſum * quæque interficiebat ſer-

pentes ac ſcorpiones. 61. Verſ. 35. El faftum h, um profeiſieretur arca] Factæ
ſunt ei (textui ſacre) notæ 62. antè illum & poſt illum, ad indicandum, quòd non
iſte ſit locus ejus; ſed cur iſtud hic ſcriptum eſt? nempe, ut faceret intermiſſionem-

Xyyyyy 2 63. in-

ductis ſtatuit, unam tantuùm fuiſſe arcam.
59. Conter. verſ. ſequ. 3 5, 5. cap. num. 6 5, it.
tract. Talm. Schabbat, fol. I15. a. 6. & Avoda
Sars, fol. 24, 6. it. Jadajim, l. 76. 3.
60. Confer infrà Numer. «. 2 1. verſ. 1I. n. 9. vide
& Gur Arjeh fol. 171. col. 3. princ. ac not., in
= PWh. loc, ubi ſeptem illæ nubes ex Si-
. . Phre juxtà S. Scripturam referuntur.
555⁄. Videlicèt, in compenſationem illius partis ter- *⁸ Hebr. han nx, in utroque MSto pro eo legitur⸗
æ, quæ ei decedit per ædificationem templi. 79 & i. e. humile, res eadem eſt. H
56. De quo vide 2. Reg., «. 10, V. 1 5. confer. & 61. In notis Raſchianis editionis inon ribw ha-
not. ad Jud. c. 1. v. 16. betur hic iſta additio: narimn in i. e. ex caſtris
57. Conter. Exod c. 12. v. 37. n. 164. & Exod. quæ verba hic in textu ſacro habentur & expo-
c. 1 3. V. 20. n. 59. Vvide & Selden. de Synedr. l. nuntur in dictis notis hoc modo: e Den
2. c. 4. n. 12. ac Jalkut Part. 1. Fol. 218, col. 3. i. c. ex loco, ubi illi (Iiraclitæ) caſtrametabantur
circ fin. ià tract. Talm. Schabbat, fol. 116. a.) confer. Deuteron, c. I. v. 19. n. 132. .
62. Sive: ſigna: nwanb; ſunt autem notæ iſtæ
duæ liteæ Nun inverſæ, hoc modo: quarum
una præmilſa eſt verſui huic 3 5. altera ſequitur
verſum 3 6. H. cap. ad indicandum, quòd textus
iſte ſeribendus fuiſſet juxtà vexilla, in illo loco,
ubi habetur: ) yd) i. e, & proficiſcetur tento-
rium conventus &c. uti Numer. c. 2. Vv. 17. ha-
betur, ſic in Gur Arjeh ol. 171. col. 4. med.
vide & not. in ar eSw h. loc. ac Selden. de
Synedr. l. 2. c. 4. n. 12.

foot. Centur. Chorogr. c. 46. p. 87. edit. Li-
pſieni. & Gur Arieb /1. 171. COl. 2, fin. it. not.
ad judic. cap. I. verl. 16, num. 11.
54. Vel: erat quadraturæ quingentorum cubiro-⸗
rum, i. e. habebat quingentos Cubitos in longi
tudine ac totidem in latitudine, confer quæ ad
Exod. c. 26. v. 36. n. 139. notata ſunt, it. ad
I. Reg. cap. 7. Vv. 1 5§: D. 34.

† Hebr. ny iſtud & ſequentia, usque ad:
vi i. e. itinere tridui, abſunt 4 MSto z.
58. Hebr. in MSto I. pre eo legitur: man
i. e. caſtra, confer. hic Gur Arjeh fol. 17 1. col-
2. fin. & not. in "nn Mnew b, loc. ubi etiam
tract. Talm. Bava batra fol. 14. ad marginem al-
legatur, vide & R. Iſaac. Abarbenel. ad 1. Samu
el. c. 4. v. 4. fol. m. 8 5. col. 1I. & ſeq. u bi pro-
lixè diſputatur, utrum duæ, an una fuerit arca
foœderis, & tandem rationibus pro & contrà ad-

63. inter pœnam ac pœnam &c. ſicuti habetur in (capite Talmudico, quod incipit:)

Pp 99. 64. Eod. verſ. 3 5. Surge Domine?] Quia (arca) præcellerat
illos itinere tridui 65. ideò dicebat Moſes: ſta atque nos expecta nec te ulteriùs e-
longa, (ſic reperitur ſcriptum) in Tanchum a, 66. in (Sectione, quæ Incipit:) P.
67. Eod. verſ. 3 5. Et Adiſſipentur inimici tu) Qui congregati ſunt. Eod. verſ. 3 5.

Et fugiant, qui oderunt te] Hi ſunt, qui perſequuntur. Eod. verſ. 3 5. Qui oderune

te] Hi ſunt, qui oderunt iſtaêlitas, nam emdnis, qui odit Ifraelitas, odit eum, qui dixit

& factus eſt mundus, 68. dicitur enim: ** & qui te oderunt, extollunt caput, 69.

buinam verò ſunt iſti? (nempè illi, qui) contrà populum tuum callidè ineunt conſi-
lium. 70. Verſ. 36. KRevertere, Domine,] Menachem interpretatur iſtud (verbum-

B.,) quòèd notet: Pα Pi. e. quletem, 71.

ſic quoque (accipitur in illo loco:)

W. i. e. in quiete & tranquillitate ſervabimini. 722. Eod. verſ. 36. Myriades

millium Iſrazlis] Indicat (hic Scriptura.) quòèd præſentia Divina 73. non habitet in,

ter Iſraelitas, ſi illi pauciores ſint, quàâm bis mille atque vicies mille. 74.

—

63. Sive: inte ſtitium, pauſam vel intervallum.
nem &, ut diſtingueretur porna 4 pœna, ſic
de hic inte pretor, confer. quæ ad Levit. c.
1. V. 1. n. 8. notata funt. .
64. Id eſt: omnes textus ſacri, eſt iſtud caput de-
cimum ſextum tractatus Talmudici: Schabbat,
fol. I15. uti ad marginem in ia eh. loc.
allegatur, vide & Gur Arjeb fol. 17 1. col. 4.
65. Vide verſ. præc. 33. n. 59. & Raſchi not. ad
Cantic. c. 2. v. 6.
66. Eft is Commentarius vagus in Pentateuchum
Moſis, de quo vide m) ac Bartolocci
& Buxtorfi Biblioth. Rabbin. confer. & R. Sa-
lom. ad Exod. c. 38. V. 8. & ad Levit. cap. 11.
v. 2.

67. Id eſt: & congregavit, ſectio iſta incipit ca-

pite 3 5. Exodi & continuatur usque ad verſum
2 1. capitis 38.
68. Is autem, qui mundum creavit, eſt Deusom-
nipotens, in MSto z. pro his: odit eum, qui

dixn & factus eſt mundus, babentur iſta : A

ma ae NWen 1. e, perinde eſt, ac ſi o⸗
diſſet patrem illorum, qui eſt in ccelis,
*X Hebr. Na iſtud & ſequentia, usque ad: M
b-i e. quinam verô, abſunt 4 MSto TI.
69. Uti Pſalm. 83. verſ. 3. habetur.

70. Proùt habetur dict. Pſalm. 2 3. v. 4. ubi vide

Commentatoris noſtri notas.
71. Vel: qui facit quiefcere ſive quietum reddit,
huic contentit & Parapheaſis Chaldaica, ubi vide
P. Fagii not. Junius quoque ac Tremellius verte-
runt: da quietem, confer. not. ad librum Prec.

Jud. part. 2. p. 23 8. a. med. it. tract. Talm, Je-

vammot, fol. 6 3. b. & Bava kama, Fol. 83. a.
72. Uti Eſai. cap. 30. verſ. 15. habetur, confer.
hic Spenceri de Legib. Hebræor. ritual. lib. 3.
Diſſert. 5. c. 9. ubi de uſu areæ & Cherubino-
rum, conjunctim ſpectatorum, fuſius agitur.
73. Sive: Majeſtas Divina, Hebr. νâ, de qua
voce alibi à me dictum eſt.

74. Confer. hic not. in mar. re, ubi explica-

tionis iſtius habetur ratio

CA. XI.

C4 M.
—

. 1.
diction
tz alio in loco)
i acprobi)vt

Polum meum
gumalccſimen

(ire anſam, pam

krtenn ſic guoqo

guerebat. ſk
in aunbusDomin
caſionis captani
Guantum labori
tem à moleſtia it
16:) ego propot
(Sreſeriſtrittu
Didio dap hie
nempe piliotes,

Menasje dicih

—
Irld el: impcdis
mentatotis nodt
ta). 17. 4, habe
ol. 219,401 2,

1 Uti ſeem. cap.

ziphre, ui in dn
legetur.

Neuirdd can⸗

4. hor Michr cep
5. Ui ſadie, eepe i⸗
lagii not, 20 Pa
Tälm. Schebbat, 1.
die vertbum Wwe
1on ſetutus erpoſß

W. Po heben

dorarimus dehe
le n4, n. 16 ¼

O 2

ni
)precelletad
te ulteriütz e⸗
her
Hod. verl. 3f.
Q olerugt
eum gvi irtt
unt caput, 69,
ineunt conii
kuc (vetbum,
in illoloco:)

36. Mriude
von hibiteti

4.

inle e,eld⸗

necelis,
i, Usqtead: .
MRo1.
eur .
43..4 diie

e guietun keicit,
Childeics, ubi vige
Tlewehlius verte⸗
Ot. ad librum Pec.
1. trac. Talm,e⸗
Nama, fol Hz,1.

4 Rabetut, cOlel.

EOr. ätuil iib 3,
teChelud ino⸗
n, fulin agitu⸗
õ

ybo, bierhle⸗

ra alioi in loco?) Hi e. populus iſte improbus; ⸗
di (ac probi,) vocantur: Di e populus meus, dicitur enim: mitte † i. e. po-
pulum meum, 3. item: Py populus meus, quid fecit tibi? 4. Eod. Verſ. I. Tan-
gJzuam occafionem captantes] Non ſignificat (verbum: ) Dp N, niſi occaſionem.
(ſive anſam, nam Hraélitæ) quærebant occaſionem, qua ratione ipſi ſemet à Deo aver-

4. Proùt Michæ cap. 6. verſ. 3. babetur.
3. Uli Judic. cap. 14. verſ. 4. habetur, confer. b.

4. Sic verbum MWay, quod hic habetur, i interpre-

CNTNL.—

—g

(cAT. XI
Erf. 1. Ei fuit ponale tanguder brcsganee- eeen Non (intelli gitur hic per
dicdtionem:) i. e. populus, niſi improbi (in populo) & ſic illa (Scriptu-
ra) dicit: ecquid faciam i. e. populo iſti? I. dicit quoque (Scriptu-
. quando autem illi ſunt re-

terent, ſic quoque illa (Scriptura) dicit de Simſone: quia &N& i. e. occaſionem ipſe
quærebat. I. Eod. verſ. I. Malum in auribus Domini] Oecaſtonem, duæs erat mala
in auribus Domini, (quærebant Iſraélitæ,) eorum quippe propoſitum erat, ut (iſta oc-
caſionis captatio)venitet ad aures ejus (Dei,) i isque irritaretur, dixerunt: væ nobis!
quantum laboris ſuſcepimus é. in iſto tridui itinere, dum nullam habuimus quie-
tem à moleſtia itineris. Eod. verſ. I. E-. exarßet ira ejus (Atque ſecùm ita dixit De-

us:) ego propoſueram benefacere vobis, ut ſtatim terram (promiſſam) intraretis;

(fed rejeciſtis iſftud beneficeium.) Eod. verſ- T. Mos; gui erant in eætremis caſtrorum]
(Dictio ſup hic notat:) P Di. e. extremos, 7. qui inter illos (Iſraêlitas) erant,
nempè viliores, 8. iſti elunt promiſcua multitudo; 9. R. Simeon, 10. filius

Menasjæ diczt, ( dud ira Domini exarſerit contrâà duces, I1. qui inter illos (Iſfraë?-
, 4J

— 1 vV 3 litas)

1. 14 imp obis iſtis, ſic urra mentem Com- habeturaarmi. e, labofavimu, de fatigati ſum us,
mentatoris oſirin exponendum, quod Exod. vigd. Buxtosf, Lexic. Chald. ol. 1118. it, not. ad
cap. 17. v. 4. hab eiur, confer. hic Jal kut Part. 1 Hole. c. 4. v. 14. n. 2 2.
Po.. 119. o0. 2. Med. 7. Sive: ultimos, ultimo loco poſitos, confer
2. Uti Jerem. cap. 13. veiſ. 1o. habetur, confer. num. ſeq. 11. H. Verſ.
Siphre, u uti in a mav . loc. ad maiginem 1⸗ 9. Vide hic præ aliis P. Fagii not, ad Paraphr. Chald.
legstur. ut & hot. in non e h. loc.
3. Veluti Exod. cap. 5. Verſ 1. habetur. 9. Collecta turba, colluvies, Hebr. à aay, paulò
poft verl. 4. h. cap. voeatur Pobn confer. Ex-
0d. e. 12. V. 3 ˖. K infta dict. verl. 4. h. cap. n.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. it. tract. 15.
Talm. Schabbat, Fol. 11 6, a. 11e. De hot R. Simedne vide 6 infri Verf. 5. p.
cap. n. 23
tor, ſecutus expoſitionem „ quæ in notis noe II, Hebr. avn, Telpicitur hac esplicstione etiam
ppri b. loc. habetur, ubi expficatur: παGνH⅛. e. ad vocem nvp, quæ in textu ſacto hic habetur,
laboravimus, defatigati! ſumus „conſer. Deuter. eonfer. Exod. c. 24. V. 10. n. 16. it. ſuptà num.
e. 1. V. 40. n. 16 g. in MSto z. eriam pro: ua 7. b. Verl.

1099

X

–

1100 NuMERORUM.

eſt regi mundano, qui iraſcitur ſilio ſuo; filius autem ad amicum patris ſui accedit

eique dicit: abi & (placationem) pro me pete & patre. 12. Eod. verſ. 2. Et ab-

ſorptus eſt ignis] Depreſſus fuit in loco ſuo,“ nam ſi attigiſſet unum ex ventis, 13.

circumvolviſſet & comprchendiſſet omnem illum ventum. 14. Verſ. 4. Et pro-

miſcua multitudo] (Hebr. OoONN,) iſti erant turba collecta, 15. illi (ſcilicèt,) qui
ſeſe aggregaverant eis (liraelitis.) cùm exiiſſent ex Egypto. Eod. verſ. 4. Et con-
verſi ſunt] Etiam filii Iſraælis & fleverunt cum ipſis. 16. Eod. verſ. 4. Quisnam co-
medendam nobis Aabit carnem?] Enimverò nonne illis fuit caro? annon jam anteà
* dictum eſt: etiam multa turba aſcendit cum illis, oves quoque & armenta &c.
17. ſi fortè dixeris, quòd illa comederint, nonne, dum illi ( Iſraẽlitæ) terram (promiſ-
ſam) ingreſſi ſunt, dicitur: & pecora multa erant Klliis Rubenis &c.? 18. ſed (vera-
fuit caula iſta conquerendi,) quò d occaſionem captarent. 19. Verſ. F§. Quos come-
dimus in EFoypto gratis] An dices, quòd Ægyptii dederint eis (Ifraelitis) piſces gra-
tis? 10, nonne jam anteàâà * dictum eſt: & palea non dabitur vobis? 21. ſi paleam
non dederunt eis (Egyptii) gratis, multò minus piſces dederunt eis gratis, cur igitur
illa * (Scriptura hic) dicit: gratis? (nempè intelligendum eſt iſtud) gratis, ſine præ-
ceptis.

—,—

13. Confer. hic not. in an now, ubi etiam Siphre ** Hebr, da- Nyr iſta & ſequentia . usque ad:

ad marginem allegatur, it. Jalkut Part. I. Jol.
219. col. 3. med. 4 MSto z.
*Hebt. np'vpa, in MSto 1. Poſteà additur: Ydo, 17. Prodt Exod. eap. 12, verſ. 3 8. habetur.
in terram, in MSto z2. den, in terra. 18. Sicuti inftà Numer. cap. 32. Yerſ. 1. habe-
13. Sive: ex plagis mundi, nam & hoc dictiof; tur.
NR, quæ

ſeq. 14. re ſuprà verſ. I. G. cap. dictum eſt.

14. Vel: plagam mundi, vide, quæ num. antec. † Hebr, dmun, in MSto z. pro eo legitur, 7&
13. notata ſunt, confer. & not. in nan me b. un i. e. quomodo Ægyptii ( dederunt eis
loe. ubi etiam ratio adducitur, cur ignis in loco S&c.)
ſuo fuerit depreſſus. 20. Confer. hic præ aliis D. Wagenlſeil. Sot. pag.
15. Sive: turba mixta;, Hebr. a) any, colluvies, 240. num. 3. & Jalkut Part. 1 Jol. 219. col. 4
de qua ſuprà verl. 1. b. Cap. n. 9. confer. & P. princ. L

Fagii not. . . .
Niæzach. pag. 3 9. it. tract. Talm. Taanit, fol. i. e. cur igitur illa (Scriptura) abſunt 4 MSte

19. a. & Erachin, fol. 1 5. 5. WWl 1.
16. Nempè, cumi lis, qui ſeſe Iſraelitis, ex Ægy- 21. Proùt Exod. cap. 5. v. 1I §. habetur.
dio proficiſctentibus, adjunxerant, vide Ejusdem ** Hebr. nn), in utroque MSto pro eo legitur:
& AH i. e. & quid ego (dico, &c.) confer. hic
tract. Talm. Joma, ol. 75. a.

P. Fagii not. ad Parapbr. Chald. ac Gur Arjeh
Jol. 17 1. col 4. ſin, & not. in an mnew b. oc.
ubi etiam Siphee ad marginem allegatur.

CAbP. XI.

litas) erant & contrà magnates. Verſ. 2. & clamavit populus ad Moſen] Res ſimilis

rb NÜ.i. e. nonne dum illi &c. abſunt hic

hic habetur, notat, confer. num. 19. Scilicèt: murmurandi contrà Deum, de qua

ad Paraphr. Chald. ac D. Wagenſeil. *& Hebr. da xdrn iſta ſequentia, usque ad: AhN9

cX.

lets. 11, bo
zur inomnemtes
antibus, dicet
ten tes mmilis⸗
untrum Hiſ
deches * (ling
Callick.)poun
it. cucumeres
Vetl.7. Man“
laelite hie)cier
cutavih utſdie)
ſicdiceret: vien

tkeſtimmatum.:

—
11. Ideſt: Men d
Vatione precepto
poditur, ut ſenl
ſto quod oblen
Norum comecdicmt
poris, cum ael
iecegta 4 Deoe
(ggur verda bidin
Nabbini exponun
magigem in D
Salom. nor. ad 6
13. Confer, gar de
10. dida funt,
14, Kilick: cucum
conſer inftz vent.
7 .2, 1t. Arode .
15, Hebt. Dr),
concodtionem tel⸗
dvocen:
1 Hebr h e,
Mod Fw Pi⸗
gro n her heil
16. Vide, gur deho
lit. infri , ꝛ0 /
dieeheind: vi
tur, in MSro 2. 1
W/l vN
1c exprimere dost
edie, euo ue

CAN.

—
] Resmili
is ſui ccedit
1.21. M 4.
1 Ventis, 13,
64. 1 pe.
(llicee) gni
rl. 4. Hcon.
Aunen en⸗
ond jam antei
Larmenta &c⸗
mam (promi⸗
1. ſed ven.
.Qor me.
i) pilees gra.
11. ſipaleam
atis, cur igitar
tati, ſinehte.

cepti.

s

entia, usque:4
illi Ec abluat hie

. habetur.
i Ferle 1, habe⸗

ta Deum, dequ
elt. .
veo legitut, N
i (Gederunt ein

igenſel Zot, hzg.
1 fol 119, l 41

iin uegue 1dNN
) bblunt4 Mte

habetur⸗ ur:
io Pro eo egni:
eolle, di
1.

CAP. XI.

NüMERORUM. IIOI

ceptis. 22. Eod. verſ. 5. Cucumerum] Dixit R. Simeon: 23. cur Manna mutaba-
tur in omnem rem, præter iſtos? 24. quoniam iſti fuerunt difficiles 25. fœminis la-
ctantibus, dicere (enim) ſolent uxori: ne comedas allium & cepam, propter infan-
tem, res ſimilis eſt regi † &c. ſicuti eſt (ſcriptum) in Siphre. 26. Eod. verſ. 5. Cu-
cumerum] Hi ſunt concombres,“ linguâ vernaculâ. Eod. verſ. 5. Peponum] Bo-
deches ** (linguâ Gallicàa.) Eod, verſ. 5. Porri] (Chaldaicè:) P, (linguâ
Gallicàâ:) pourles, 27. (Hebraica dictio: GNR **7 notat Chaldaicè:) No N
i. e. cucumeres &cc. 9. Verſ. 6. Ad Man t ocnli noſtri] Man manè, Man veſperè.
Verſ. 7. Man autem erat ſicuti ſemen * coriandri] Is, qui dixit hoc, non dixit illud, Iſ-
raelitæ (hic) dicunt: ſolummodò ad Man oculi noſtri; Sanctus autem Benedictus
curavit, ut (hic) ſcriberetur in lege: erat autem Man, ſicuti ſemen coriandri &c. ac
ſi diceret: videte homines, de quanam re conquerentur filii mei, cùm Man tanti
ſit æſtimatum. 29. Eod. verſ. 7. Veluti ſemen coriandri] (Nempe;) rotundum, 30.

(Chal-

22. Id eſt: hun —ο☚* ſine ulla obſer-
vatione præceptorum, prout in on ov ex-
ponitur, ut ſenſus ſit: ſine aliquo merito no-
ſtro quoad obſervationem præceptorum Divi-
norum comedimus piſces, quoniam tune tem-
poris, cum Iiraelitæ in Ægypto eſſent, nulla eis
præcepta 4 Deo erant data, ſie nwn n en
(quæ verba hit in notis Raſchianis habentur,)
Rabbini exponunt, confer. Siphre, qui liber ad
marginem in pan me allegatur, confer. R.
Salom. not. ad Genel. ?, 3. v. 7. n. 20.

23. Confer. quæ de iſto ſuprà verſ. 1. h. cap. num.

10. dicta ſunt.
24. Scilicèt: cucumeres, de quibus hic eſt ſermo,
confer. infrà verſ. 8. b. cap. n. 32. & Joma. fol.
75. a. it. Auoda Sara, ol. 29, a.
25. Hebr. ρ, duri, nempè ,quoad eſum &
concoctionem, reſpicitur autem hac explicatione
ad vocem: RWν quæ hic habetur.
† Hebr. Jon 7h, in MSto 2. pro his ſie legitur:
pba ee. 712 i. e, ſic docetur in Siphre, in
MSto I. hæc penitùs deſunt.
26. Vide, quæ de hoc libro cap. antec. 10. v. 4. n.
2. it. infrà v. 20 p. Cap. n. 80. notata ſunt.

* Sic exprimo: varpN . uti in MSto 1. habe
tur, in MStO z. legitur: vndoo, in Baſil. &
Amſftel. a. .
XX Sic exprimere posſise oνäa, uti in exemplari
Hebræo, quo uſus ſum, legitur; in utroque

MSto habetur: vhonn „quod reddere poſſis:
bodicles vel boudieles, rectius, ut puto, legitur
in Baſil. & Amſtel. n cum Reſch, quod ex-
prime re poſſis bourraches, Latinè: borrago.
27. Sicreddo: απe, prout hic legitur, hodiè
dicitur: pourreau’, porrum, quod duplex eſt:
agreſte & hortenſe, vide Buxt. Lex. Tolm. Fol
1100. in utroque MSto rectius legitur: v
Pourrils ſeu pourraux.
Sic in MSto z. legitur: m n NE
Rn i, e. Vox: NτOν ſen & wν Chaldai.
cè ſignificat: &ααπ i. e. cucumeres.
28. Commentator noſter hic primam olerum ſeu
plaantarum, quæ in Chaldaica Paraphraſi hic ha.
bentur, ſpeciem exponit, nempè: cucumeres,
vid. Buxt. Lexic. Chald. fol. 338.
¼ Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 75. ½
Confer. etiam hic tractat, Talmud. joma, dict.
Jol. 75. a.
29. Juxtà Hebræum: cum ita atque ita fuerit Man,
id eſt: cum Man tantæ fuerit bonitatis & exiſti-
mationis, confer, hic Jalkut Part. 1. fol. 220.
col. 1. med.
30. Nam Man hic comparatur ſemini coriandti
quoàd figuram ſive rotunditatem, non verò quo-
ad colorem, quia ſemen coriandri nigrum eſt,
confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. . loc.

it. Exod. cap. 16. V. 31. n. 75.

NUM ERORUM. G

(Ealdaice) v N& i. e, tanquàâm coriandri ſemen, (dictio Hebræa , Chal-
daica: N ſignificat:) coriandre, † (linguâ Gallicà.) Eod. v. 7. Bellii] (892)
eſt nomen lapidis pretioſi, (qui linguâà Gallicâ dicitur:) criſtal. Verſ. 8. Labant]

Non (aliud) ſignificat: Oquàm ϑσι½. e. deambulationem, (nimirùm) ſpatia- .
ri 3 . ſine labore. Eod. verſ. 8. Et molebant molis &c.] Non deſcendebat (Man-

na) in molas nec in ollam nec in mortarium; ſed mutabat ſaporem ſuum in eas res,

uæ moluntur quæque tunduntur & quæ
Didio ) notat) HPi. e. ollam. *
ſignificat) nior

i. el humorem olei, ſic

coquuntur. 32. Eod. verſ. 8. In olla⸗]
Eod. verl. 8. Humoris olei] (Vox m
exponit R. Dunes, 33. cui (dictioni) ſi-

milis eſt, (quæ in illo loco habetur:) verſus eſt? i. ehumor meus in ſiccitates æ-
ivas; 34. eſt autem Lamed ** (in voce uh) radicalis, (ut loci jam adducti ſit ſen-
ſos:) verſus eſt ρνH i. e. humor meus in ſiccitates æſtivas; aſt Rabbini noſtri ex-

i;e-int (dictionem illam 97,) quòd notet Hi e⸗ ubera, verum ſignificatio
plicant ( . cum oleo & impoſſibile eſt, dicere, quod (in verbis
O (uti hic habetur iſtud p&τν⅞) notet (idem atque illud, quod ha-

D nihil commune habet 35.
iſtis) 2

betur in iſto loco:) )i. e. & pinguis factus eſt i Jeſchurun, 36. nam ſi ita eſſet,
litera) Mem (in voce P Jhaberet punctum Kametz & accentus ejus eſſet ſab li-
tera) Mem; 37. jam veròô, quia (litera) Mem habet punctum Patach parvum, 3 5. &
accentus eſt ſub (litera) Schin, (ideò hic) ſignificat 5 i. e. oleum; 39. Iitera autem

† Ita bic exprimo: , in MSto I. legitur:

Ain, legendum puto coriandre;
abelt autem dictio iſta Gallica ⁶₰ MSto 12.
3 1. Ita hic reddo Wa, ſie enim legendum
puto, vel, uti in MSto 1. xægY*, & quidem
rectius, conſer. Jalkut Part. 1. Jol. 220. col. I. med.
it. trad. Talm. Joma, fol. 75. a. 4.
z:. Conler. ſupra v. 5. F. cap. n. 24. it. not. in
pn b b. loc. ubi ratio iſtius expoſitionis
adducitur, confer. & hic Joma, fol. 7 5. a. .
« Gonter. hic not. ad Joel. c. 2. v. 6. num. 5. it.
5 1. 75. J.
loe K. Daecs is fuit filiu⸗ Labarati, confer
zuld polt n. 42. b. verſ. 8. vide & pſalm. 32. v.
4. ibique Raſchi notas, ubi etiam iſtius Rabbini
ñRit memio, vid, & not. ad Eſai. cap. 27. verſ. 11

i did. Plalm.; 2. v. 4. habetur, ubi in R. Sa-
omonis notis eadem fetè, quæ hic, adducuntur,
conſer. & Toma, fol. 75. a. b.

Hebr. Whrn iſtud, ut & ſequentia, usque ad:

MSto z. =Wð
3 5. Non quadrat, haud convenit, ſic dictionem

ErkR i, e. juxtà Vel apud, hic interpretor & ex-

pono. 2ðð .
† Ubiea verbumà radice: D i. e, ſaginatus eſt;,
aſt in hoc verſu 8. eſt 1 nomen, confer.
num. 39. Hh. verſ. S=
36. Hebr. , quæ dictio à plerisque vertitue
appellativè: rectus, proùt Deuter. c. 32. v. 1 C.

habetur, quo nomine nonnulli imelligunt Ifra-

elitas, vid. not. ibicd.
37. Sicuti eſt in verbo nv, quod Deuteron. dict.

cap. 32. Verſ. 15. habetur, vide num. ſeq. 3 9.

h. verſ. .

3 8. Id eſt: Sæghol e" prout hodierni codices Ma-

ſorethici habent, confer. not. in am rmew b.
loc. & infrà Numer. c. 2 3. Vv. 20. n. 5 8. it. ſupra
Numer. c. 6. v. 5. n. 13.

39. Ut ſit nomen ſubſtantivum, non verbum, ſicu-

ti eſt

CAb. XI.

ipm i. e. aſt Rabbini noſtti &c. abſunt à

—
gein jin dictio
run (. Feghe
ſcat/ per Nonn
Naces, 41. gue
tlit: Nvo⸗
griain maſſafat
len herfamilia⸗
ipette murmuta
cunh (Yetbaiſta:
negotium finil
tantinterdice.
ta eum in ſinu tue
Ptum el)ebi de
tum dedit eis ad

—
ti eſt ww), quod
habeur, conier,n
Pri dign. †9. derl.
* dicuti alis dicio
Dundari; habet 2
iſtius ei tio ao
dempe, guis ell:
40. Hebr. orwn,
Cabbale ſeries,
tur, uti hic in cicdio
leia b ſonifica e
41. Hebr. dy, un
hic icione ad Ge
Genel e. 24, . 5,.
41. De quofuprz pun
4,, Hebt. rwi),
mentatot nolter cun
nins aqne Teme
Prellenticimum,
in oleo, nam ilept⸗
hie in notis obſenz
,loe.

. f Hebe wmnan ig.

NenWiee, guda

. 46 Vel; Mopter 1e

. eN. N†

— .
2 C.
S
8. ahert
irum) atig.
lebet (NMn.
umn in easte
Go
(Cidiori) :
inſiccitatese⸗
Cdudti ſi ſen⸗
bini noltti er.
in ſgniſcat
luod in verdis

Hüd, quod ha.

uum ſ itellet,

tellet übſli.

Arfum, 33. E

. Uitera autem
Schin

—
ſri &c, ablunt à

ai, ſie dictionem

interpretor & el .

Hie leginamel
VY nomen, conlet.
4 „

3Plerique enitnt

ek t, 31, N I

li imeligunn .

lod Deuteton. c.

ige num, ſeg. 39

odierni colices Ma⸗

Nrin N e.

6

A2. De quo ſuprà num. 3 3. hH. verſ. 8. dictum eſt.

† Hebr. ra), iſtud & ſequentia, usque ad:

non ſelbun ſet.
i

CAP. XI.

uMERORUM.

Schin (in dictione: I5 ) punctum habet Kametz magnum; non Vverò patach par-
vum (i, c. Sæghol, *) quia (dictio illa eſt) finis versus; alia explicatio: (ligni-

ficat) per Notaricon 40. V D (quorum ſenſus eſt:) ſicuti maſſa fari-

nacea, 41. quæ ſubigitur oleò & melle illinitur, Targum etiam Onkeloſi, qui trans-
tulit: &obpa CW i. e. paſta oleata, inclinat ad explicationem R. Dunes. 42.
quia in maſſa farinacea, quæ oleò ſubigitur, humiditas 4 3, olei eſt. Verſ. I0. Hen-
tem per familias ſuas] Per ſingulas familias (Iſraelitæ) ſe congregabant & flebant, ut
apertè murmutationes (ſive querelas) ſuas declararent; Rabbini autem noſtri † di-

cunt, (verba iſta:) NO")(hic ſigniſicare:) DE PpSV y i. e. propter

negotium familiarum 44. id eſt: ob nuditates, 45½. quæ illis (Itraélitis per legem) e-

rant interdictæ. 46. Verſ. 12. Quod dicis mibi] i, e. Dum tu dicis 47. mihi: por-

ta eum in ſinu tuo; * ſed ubinam dixit ei (Moſi) ita? (nempè eo in loco, ubi ſcri=

ptum eſt:) abi, deduc populum iſtum, 48. dicit etiam (alibi S. Scriptura:) & manda-
tum dedit eis ad filios Iſraelis, 49, quoniam lapidibus vos petent & probris affici-

ent.

tii eſt u, quod Deuteron. dict. c. 3 2. verſ. 1 5
habetur, confer, num. antec. 37. h. Verſ. & ſu-
prà Sign. † h. verſ.
* Sicuti aliàs dictio iſta: †Dν regulariter ſolet
punctari; habet autem hic Kamez ita: 15,
iſtius rei ratio à Commentatore noſtro adducitur,
nempè, quia eſt: pd i. e. finis versus
4 0. Hebr. o, ex Latina voce: notarius, eſt
Cabbalæ ſpecies, quà fſitera pro dictione poni
tur, uti hic in dictione litera 7 not vh, li⸗
tera à ſignificat 1“ & litera notat vad.
41. Hebr. —by, uti hic habetur, confer. quæ de
hac dictione ad Geneſ. c. 18. v. 8. n. 44. & ad
Geneſ. c. 24. v. 67. n. 114. notata ſunt.

43. Hebr. morpr, ſic dictionum Com-
mentator noſter cum R. Dunes hic exponit, Ju-
nius atque Tremellius verterunt: humorem
ræſtantiſſimum, nempè eum, qui ſupernatat
in oleo, nam ille præſtantiſſimus eſt, prout iidem
hic in notis obſervarunt, confer. & an n
h. loc.

NeN M i. e. quòd dicis &c, abſunt à MSto 1.

conter. Selden. de Synedr. I. 2. c. 4. n. 1 2. ubi
plura de iſtius loci explicatione, vide & D. Wa-
genſ. Sor. p. 2 41. n. 3. ac Ja kut Part. I. ol. 220.
col. 2. med. it. Schabbat, †l. 130. a. & Joma,
Jol. 75. a.
4 5. Hebr. Hy, quo nomine veniunt gradus
conſanguinitatis vel affinitatis, qui ratione ma-
trimonii in lege Divina ſunt prohibiti, vocatur
& ſcortatio Hoy, vide Buxtorf. Lex. Talm.
46. Confer. hic Gur Amjeh fol. 172. col. I. princ.
& not. in/Dam ov, ubi etiam Siphre ad mar-
ginem allegatur, vide & Selden. de Synedr. l. 2.
c. 4. n. 1I2.
47. Nam verbum heen, quod hie in textu ſacro
habetur eſtque futuri temporis, ponitur ona
an vel & i. c. loco partieipii vel præſentis,
vide Gur Arjeh f, 172: col. I. pr. & "na D
h. loc.
* Conter. hic tract. Talm. Sanhedrin, Fol. 8. 2.
48. Prout Exod. c. 312. v. 34. habetur.
49. Nempè, ut placidè deducerent aby) i. e, &
patienter fertent Iſraelitas, uti in notis Raſchi ad
Exod. c. 6. V. 1 3. habetur, ubi vide n. 49. confer.
&&„ num. ſequ. 50.

44. Vel; propter tes, quæ concernunt familias,

Z22222

Tre,3

r04 NuMERORIM. CAbp. XI.

ent. 5o. Eod. verſ. I2. Ad terram, quam juramentö promiſifti patribus ejus] Tu di-

cis mihi, ut portem illos in ſinu meo. 5. Verſ. 1 5. Quda ſt tu ita agis mecum] De-
bilitatæ fuerunt vires Moſis, tanquàm mulieris, ?2. dum ei Deus oſtendit pœnas, quas
ipſe ſuper illos (Iſraelitas) eſſet inducturus, quocircà dixit (Moſes) coràm illo: * ſi
ita (ſe res habet,) interfice me prius, (quàâm iſta videam.) Eod. verſ. 16. Ne videam
malum meum] (Legitur hic: ; ſed) ſeribendum ei fuiſſet: O ν. e. ma-
lum eorum; ſed utitur Scriptura cognominatione 53. atque hæc una eſt ex correcti-

onibus 54. ſcribarum in lege ad cognomentum 55. & correctionem linguæ. Verſ.

16. Congrega mihi Ecce reſponſio ad murmurationes (ſive querelas) tuas, dum di-
xiſti: non poſſum ego ſolus: 56. ſeniores autem primi ubinam fuerunt? nonne,
etiam in † gypto ſederunt (Moſes & Aaron) cum illis? nam dicitur: abi & congrega
ſeniores Ifraélis; 57. ſed (reſpondetur, quòd (mortui fuerint in igne Tabhera 8.
idque 59. ipfi promeriti erant jam inde) à monte Sinai, nam ſcriptum eſt: & con-
templati ſunt Deum, 6. etenim (ibidem) uſi erant levitate capitis, 61, non ſecùs,
atque

ob. c. 32. v. 3. n. §. confer. & Petr. Galatin. de
Arcan. Cathol. Ver. IJ. 1. c. 9. & Buxtorf. Lex.
Talm. fopl. 26 3q0. ac ſequent. ubi plura, vid. &
Jalkut Part. 1. fol. 220. col. 2. fin.
55. Sive: ad periphraſin, canfer. quæ paulo antè
num. 5 3. H. verſ. notata ſunt, vide & not. in
'p ND h. loc.
56. Scilicèt: ſuſtinere & c. uti verſu antec. 14. h.

50. Senſuseſt: = Puab De i. e. ut patien.
ter feratis, (quæ vobis evenient) ab eis ſcil. Ira-
elitis, prout in notis an Mo h. 10c. expo
nitur, confer. & num. antec. 49. & inf à v. 17.
h. cap. Sign. * & Numer- cap. 27. Verſ. 19.
num. 74. .
51. Nempè: adterram, quam juramento promi
ſiſti, hæc enim verba ex præcedentibus hic ſunt
revetenda, confer. GurArjeh fol. 172. col. 1.
princ. & not. in pom r h. loc.
52. Quoniam pronomen D&, quod eſt feemini-
num, hic uſurpatur, confer. quæ ad Deuteron.
c. 5. v. 27. n. 19. notata ſunt, vide & Gur Arjeb
fol.172- col. I. med. & not. in on no9; b. loc.

col. I. fin. & not. in =Snanm noe b. loc. ubi
eiliam Siphre ad merginem allegatur, confer.
& Joma, fol. 2 ⅝ b. & Kidduſchin, fol. 32. 5. it.
Sanhediin, fol. 2. a. & fol. 3. b. it. fol. 17. a. b.
57. Proùt Exod. c. 3. v. 16. habetur, ubi vide not.

cap. habetur, confer. hie Gur Arjeh fol. 172.

it. Deuter. c. 32. v. 18. D. 112, & Buxtorf. Lex.
Chald. fol. 2669. vide & Raſchi not. ad Geneſ.
c. 14. V. 14. n. 52. it. not. ad 2. Samuel. c., 24.
v. O. U. 4.
xX Hebr. , in MSto z. poſteà addita ſunt iſta:
DBy 9 a i. e. Domine mundi (ſi ita & c)
53. Id eſt: aliter loquitur Scriptura, alio quaſi no-
mine vel titulo rem indicat, confer. Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 1054. it. num. ſeq. 55. . verſ.
vide & cap. ſeq. 12. v. 12. n. 50. .
54. Harum ocGodecim 4 Maſorethis notantur in
S. Scriptura, vide R. Salom. ad Geneſ. c. 1 §. v.
22, n. 97. & ad Malach. c. I. V. 13. item ad Hi-

n. 1 8. confer. & Jalkut Part. 1. Tol. 220. col. 3.
fin. & col. 4. med. 6
58. De quo vide ſuprà verſ. 2. H. cap. & Deuteron.
c. 9. v. 22/
59⸗ Nempè: mortem iſtam, ut igne ablumeren-
tur, de quo num. præced. 5 8. h. verſ.

60. Prout Exod. cap. 24. V. 11. habetur, ubi vide

Raſchi not.

61. Hebr. Vd mn, ſic Rabbini vecant elatio-
nem capitis ex ſuperbia, laſcivia aut levitate,
confer. Exod. dict. c. 24. V. I0. n. 1 3. & not, in

Pa R h. loc.

queis gun ma

ommederunt a

mittere in prom
vetl. 15. Qer
erintſupet llo⸗
miſeticorcii tal
tut enim: & p⸗
zutur in eofum
od, vetl. 16. B
Kecki eſti gubern
ntlllos)lſraeli
Deojdllecht gui
ore Sancti llius l
ſcenſionibus, 7
