LEVITICII. “èMMd

munda erit, niſi illa etiam ſeſe diffuderit? (reſpondetur:) dicitur *lepra corrodens

ieſ en in domibus, 47. ac dicitur lepra corrodens in veſtibus, 48. quemadmodum ibi im-

mundam declarabit (ſacerdos plagam) redeuntem ctiatnſi illa ſeſe non diffuderit;
ita & hic immundam ** pronunciabit redeuntem (plagam,) etiamſi illa ſeſe non dif-
fuderit, ſi res ita ſeſe habet, cur (itaque hic) dicit lex: & ecce diffudit ſe?! 49. (nimi-=
rùm) non eſt hic locus (conveniens) iſtius Scripturæ; 50. ſed (verſus iſte:) & deſtru-
et domum iſtam, 51. ſcribendus fuiſſet poſt (verſum illum:) & ſi redierit plaga, 52.
& viderit (ſacerdos) & ecce diffudit ſe, 73. non igitur venit (hic Scriptura,) niſi ut do-
ceat de plaga, quæ perſiſtit in aſpectu ſuo 14. in prima ſeptimana (nec ie difladit)
& venit (ſacerdos) in fine ſeptimanæ ſecundæ eamque (plagam) deprehendit, quòd
illa ſeſe diffuderit, quoniam non expoſuit Scriptura aliquid fupra de (plaga,) quæ in
aſpectu ſuo fubſiſtit in ſeptimana prima, ideò docet te hic de iſta diffaſione,55. quo-
niam non loquitur illa (Scriptura,) niſi de (plaga, quæ perſiſtit in prima (ſeptimana)
ac quæ diffudit ſe in ſecunda; quid verè ei 56. faciendum erit? forſitàn deſtruent

cam (domum,) ſicuti proximè ſequitur: & deſtruet domum? 57. lex dicit: & rever-
titur ſacerdos, 58. & venit ſacerdos, 59. diſcitur (hie) adventus (ſacerdotis) à redi-

tu ejus, quemadmodum (itaque) reditus removet (lapides) & radit atque inducit 6o.
eique ſeptimanam concedit; ita & adventus removet (lapides) ac radit & inducit ac

1tttt 3 non,

Eruvin, fol. 5 I. a. & Joma, Col. z. 2. it evam- †
mot, fol. 17. b. & Nafir, l. 5§. b. it. Maccot
Hl. 13, b. & Horajot, fol. 8. b. & Menachor,
ol. 4. 2. Se Tol. 45, b. it. Chulin, ol. 8 5. a. &
Bechorot, ol. 3 2. a, G& Nidda, fol. 22. b.
„ Hebr. &, iſtud & ſequentia, usque ad: WMde
i. e. ac dieitur &c. abſunt 4 MSto I. ſed malẽè.
47. Proht hoc verſu 44, habeturr.

ya, (Onfer. Euxtorf. Lex. Hebr. hac voc. vide
S inftà n. 61. & n. 6 5. h. verſ. it, infra Verſ. 4 89.
h. Cap. n. 80. =D H
55. S1e: extenſione plagæ, qu æ feil. ſeſe diffudit,
de qua hic ſermo eef.
56. Scil. plagæ, vel domui, cui inhæret plaga le⸗
57. Sie Verſu ſequenti 45. h. cap. habetur, confer.
hie tract. Talm. Jevammot, ol. 103. b. & Sche-
Vvueot, oh 17. b. & Chullin, ol. 2 7. a. it. Nid-
da; ol. 3 bbb. —
59. Prout verſu 39. b. cap. Habetur,
59. Ita hoc verſu 44. legitur. M
60. Oblinit, obtegit tectorio, incruſtat, ſenſus

confer, etiam hic Torat Cohanim, prodt in
DE h. loc. ad marginemallegatur.

i. e. ſi res ita ſe habet, abſunt 4 MSto 2.

49. Ita hoc verſu 44. dicitur.
5. Simile exemplum loci S. Scripturæ, non debi

ſon fe(?
ſelt tec
.

S. Proht verfu antec. 4⅞,. H. cap. habetur.

54. Sive: in ſpecie, colore ac forma ſua, Hebr.“

eſt: quemadmodum in reditu ſacerdotis lapi-
des removentur S raditur paries domus acte-
ctorio iterum oblinitur; ita idem ſetvandum eſt
in primo adventu ſacerdotis, eoeterum verba ifta:
nO 7 Fra THi, e. atque inducit eique ſepti=
manam concedit, abſunt à MStor.
Hebr. dav 17 rum, poſt verba iſla in utroque
8t0

ta ſede poſiti, vide infra Levit, c. 16. V. 2 7. n,
A5. cOnfer. & not. in Mar , h. loc. & vert
Ppraæc. 43. H. cap. ibique not. Sign. *
5I. Hic eit verlus ſequens 45. h. cap.

ſu 44. habetur. I.

.

7

892

LEVITICI.

CAb. XIV.

non, munda erit (domus;) ſed quomodo probabitur, (idem obtinere, ſi) PDu i. e. ſte-

terit, 61. (etenim) tàm in hoc (adventu,) quàm in illo (reditu) removet (ſacerdos la-
pides) & radit atque obducit (damum) eique dat ſeptimanam? lex dicit: & venerit,

⁶*. item: & ſi veniendo venerit, 63. de quonam loquitur Seriptura? ſi de diffuſio-
ne (plagæ, quæ fit) in prima (ſeptimana,) ecce (iſtud jam) dictum eſt; ſi verò de dif-

faſione (plagæ, quæ nit) in ſecunda (ſeptimana) ecce (etiam iſtud) dictum eſt, non-

itaque illa (Scriptura) dicit: " & venerit & ſi veniendo venerit, 64. niſi de illo (ſa-

cerdote,) qui venit in fine ſeptimanæ primæ

** ac venit in fine ſeptimanæ ſecundæ &

videt & ecce non diffudit ſe (plaga,) hæc eſt DVN i. e. ſtans; 65. quid verò ei fa-
ciendum erit? forſitàn dimittet (ſive mundam pronunciabit domum ſacerdos) & abi⸗

bit, veluti ſcriptum eſt hic: & mundabit domum é66. lex dicit: quia ſanata eſt pla-

ga. 62. non mundum pronunciavi, *Ex niſi quod ſanatum eſt; quid verò ei facien-
dum erit? adventus (ſacerdotis) dictus eſt ſuprà, 68. & adventus (ejusdem) dictus
eſt infrà; ⁶9. ſicuti (igitur) in ſuperiori (adventu ſacerdos) dimovet (lapides) & radit
atque oblinit (parietem domus) eique concedit ſeptimanam integram, idem enim eſt

reditus, qui eit adventus; † ita & in inferiori (adventu idem erit faciendum,) ſicuti

t0ta

Asto hac ſunt addita: vxn & en enn
—n ren een hin ee eden ee
Dna i. e. & ſimpliciter diffuſionem (plagæ)
non reperimus, nili poſt finem ſeptimanæ in o-
mnibus plagis, tam in homine, quam in veſti
bus & domibus.
61. Scil. plaga, id eſt: ſi illa in eòdem perman-
ſerit ſtatu, nec ſeſe diffuderit, cenfer. infrà num.
65 h. verſ. vide & Torat Cohanim, prout in
D-n e h. loc. ad marginem allega tur, ubi
vide etiam notas. .
62: Proùt hoc verſu 44. habetur. —
6 3. Sicuti verin 43. y. cap. habetur, dicitur ibi

DyD 1, 6. duabus vicibus, ſic in nor.

nan rnew b. loc. confer. num. ſequ. 64. G
6 5.

* Hebr. e e Ne iſta ut & ſequentia, usque
ad: rn HN i. e. ſicuti tota res reperitur in

Lege Sacerd, abſunt 4 MStOo I. .
64. De quibus caiibus paulò antè dictum eſt, vide
dum. antec, 62. & n. 63. confer. & hic not. in
—R DW, ubi hac de re fuſius agitur.

KX Hebr. de, in MSto z. hic addita ſunt iſta .

6 5. Sive: permane ns aut ſubſiſtens plaga, quæ ſe-
ſe non diffudit, de qua quæſtio fuit inſtituta, vi-
de ſuprà num. 61, H. verſ. & infra veri. 48. h. c.
n. 80.

9 1.
Sign. *

ſanatum eſt, vid. infra dict. verſ. 4 8. H. cap.
* Hebr. ny , in MSto z. locus iſte ſic le-
gitur: D San ne een en een
uyn i. e. quid verò (dicendum eſt? nimirum)
adventus (ſacerd otis) de quo dictum eſt infrà,
complementum (ſeu perfectionem ſuam) acci-
pit ab adventu (illius,) de quo dictum eſt ſu-
praà. . . . H
6%. Nempée: ab initio hujus verſus 44.
69. Videlicèt: verſu 48. . cap.
† I4d eſt: ſicuti ſe res habet in reditu; ita etiam
ſeſe habet in adventu, «on fer, quæ ad veri. præc.
43. Sign. ** notata ſuat.

N N i. e, ac Vvidit, & ecce non dif
fudit ſe (pPlaga.)

6⁶, Ita habetur verſa 48, . cap, ubi vide not. n.
67. Sic eodem verſu 48. . cap. habetur, ubi vide

*K Vel: non pronunciatur mundum, niſi quod

—

(CA. V.
—

— ₰
tota tes ſef

. (omus) dil

Gionenmn,nec
Seiptoreilte
Uicomeeri
guiturigftut
6aſeptimana

. ejus Golnus)

tietemm) euma

ga,)beltuetn

Pluret gviln
leptimanrſel
venit, ut doce
cundacleptin

(Gomum)pto
declarabit ſad

mundam pro
remoti fuerur

temotionella

— ——

1t Bebt.
1510 2,
70. De quo libr
& n 10lit
3 Hebr n a

71, Wek: qu.

tamen illa re

moli5 zaries
eitruetun 60
7 Ita verlua

73. dic verſa l
74. Modt yerſu

7ſ. Iu erſu ſe

76. Verba ſont
77 Vel poligi.

abeſ

77. Videlicet:
2pud autoren

a. n. 3.

71. CCieriegne
gue 4 lege n

CN.
hadbte ke.

eentd .. (domus,) niſi in plaga, quæ redit poſt dimotionem (lapidum) & raſuram atque obdu-

ien & venelit,
nal ſide diffuſto.

nend de d. qui comederit in domo, 75. & venerit ſacerdos ac viderit & ecce diffudit ſe; 76. lo-

dn eſt, non,
4. nilide illo (ſa.
mane ſecunde &
uic ver ei ſa.
nſicetdoe) E abi.
lnia ſanata elpla.
Arero eit acien
(Iudem) didus
elapides) & tadit
Amidem enim elt
ficiendum)ſcuti
tota

lblitens plaza, gug e⸗
1rliokait inſtituta, zi⸗

&iinſfta verl 49. 0,t,
.cap, ubi fide got

ca habelu, Ubi ride 1

urmundum, niſ guod
dic verl 49, ,, ca,⸗

Sto 2. locus ile ſie le⸗

”õ
enduma el! nimitum)
le quo dictun elt ükti,

kedlionem uamd )acti⸗
cequo cicmel lu⸗

us fellus 44,.

et in keitu;
nler gis ad ſet hi⸗

Wü

ita etiamn 1

CAbP. XIV.

73. Sic verſu ſequ. 45. b. cap. habetur.

LEVITICGI. 893

tota res * reperitur expoſita in lege ſacerdotum, 70. ſumma rei: non eſt deſtructio

Gtionem, nec rediens* (plaga) opus habet diffuſione, 71, eſt autem ordo verſuum-
Scripturæ iſte: & ſi redierit, 72. & deſtruet, 73. & qui venerit ad domum, 74. &

quitur igitur Scriptura de (plaga) permanente in prima (ſeptimana,) cui datur ſecun-
da ſeptimana, ex quo illa(domus) fuit clauſa, & in fine ſeptimanæ ſecundæ, quàâ recluſio
ejus (domus)facta eſt, * venit (ſacerdos) ac videt, quod diffuderit ſe (plaga, )quid ergò
ei (domui) faciendum erit? (nimirùm ſacerdos jubebit) removeri (lapides) & radi (pa-
rietem) eumque obduci atque ei (iterùm) concedit ſeptimanam, 77. ſi redierit (pla-

La.) deſtruetur (domus;) ſi verò non redierit, opus erit avibus, 78. nam in plagis non

plures, quàm tres, dantur ſeptimanæ. 79. Verſ. 48. Et ſi veniendo venerit] In fine
ſeptimanæ ſecundæ. Eod. verſ. 48. Et viderit & ecce non diffudit ſe] Scriptura iſta-⸗
venit, ut doceat de (plaga) ſubſiſtente 80. in aſpectu ſuo, tàm in prima, quàm in ſe-
cunda (ſeptimana;) quid verò ei faciendum erit? † forſitàn (ſacerdos) mundam eam

(domum) pronunciabit juxtà ſenſum literalem Scripturæ, (dum dicitur:) & mundam
declarabit ſacerdos domum? 81. dicit lex: † quia ſanata eſt plaga, non (itaque)

mundam pronunciavit, niſi ſanatam, nec ſanata dicitur, niſi domus, cujus (lapides)
remoti fuerunt quæque obducta eſt nec rediit plaga; verùm hæc (domus) opus habet
remotione (lapidum) & raſura atque obductione, ut & ſeptimanà tertiâ; *1ic autem ex-

pli-
XX Hebr. da n eenn in abſunt iſta hic ] ſeqq. , cap. agitur.
MsSto z. 79. Prius quàm feilicèt domus deſtruatur, de qua

70. De quo libro vide cap. antec. 13. V. 5 5. n.90.
& n. 10 I, it. cap. ſeq. I 5. V. 12. n. 21.
X Hebr. 1 abeſt iſtud ₰ MSto z.
71, Id eſt: quamvis plaga ſeſe non diffuderit, ſi
tamen illa redierit, poſtquam lapides erant re
moti & paries abraſus atque obductus fuit, tunce
deſtruetur domus.
72. Ita veriu antec. 43:. cap.

deſtructione agitur verſu 45. h, cap. confer. verſ.
4 8. H. cap. n. 83.
g0. Vel: de plaga permanente in ſpecie ſua ſive
in colore ſuo, de quo vide verſ. antec. 44. n. 54.
& n. 65.
† Hebr. 17 W⁵b S), iſta abſunt hic 24 MSto I1.
g 1. Uti habetur in fine hujus verſus 48. confer.
verſ. antec. 44., h. 66.

74. Prout verſu 46. H. cap. habetur.

75. Ita veriu ſequ. 47. h cap.

76. Verba ſunt hujus verſus 44.

x Vel: poſtquàm illa (domus) clauſa fuit, Hebr.
DDY, abeſt iſtud hic ab utroque MSto,
77: Videlicèt: tertiam ſeptimanam, de qua mox

apud autorem noſtrum, confer. & vVerl. 4 8. 5.
738. Ccterisque ſolennitatibus ac ceæremoniis,
quæ 4 lege requiruntur, de quibus verſu 3. &

Hebr. vrd abeſt & iſtud à MSto 1. ſed malè.
*Confer. quæ ſuprà ad v. 44. b. Cap. n. 67. Ota-
taà ſunt, ubi ferè eadem, quæ hic, habentur, vid.
not. ad dict. v. 4 44. Sign. XX
X Hebr. hUu, ynab) in utroque MSto poſteà
hæc adjecta, ſunt: N& tan pN e een
J en wnen e enen een een dee

D 12) j. e. & poſtquàm obducta fuit domus,

ſi non redierit plags, tunc mundam pronuncia-
bit

394 LEVITICI. CLxAr.XIV. (4 .
plicatur Scriptùra (quoad verba iſta:) & ſi veniendo venerit, (nempè) in ſecunda (ſe- multiplicatz
B ptiman,) atque viderit & ecee non diffadit ſe, 82. tunc obducat illam (domum;) licet) ut gen
non eſt autem obductio ſine remotione Gapidum) & rafura; poſteaquàm verò obdu- (vantumin .

Qa fuit domus, tunc mundam pronunciabit ſacerdos domum, † ſi non redierit murdu &] 1

(plaga) in ſine ſeptimanæ, 83. quia ſanata fuit plaga; ſi autem (plaga) redierit, jam guizſtileie⸗
anteà expoſitum eſt de redeunte (plaga,) quòd illa opus habeat deſtructione (domus.)
Verſ. 46. Omnibus diebus, quibus , zcerds) lauſit eam] Non vero illis diebus, * qui-
bus abraſit plagam ejus (domus forſitàn ego excipio domum, quæ abſolutè 84, le-
ptoſa pronunciata eſt, cujus plagam (ſacerdos abraſit? lex (hic) dicit: omnibus die-
bus. *† Eod. verſ 46. LEnmundus erie miqzue ad veſperum] Docet (hic Scriptura,) Utln.
quòd non polluat veſtes, 85. forſitàn (non polluet veſtes ſuas,) etiam ſi ille cuncte- lerh
tur tantô temporis ſpatiò, quantum ſufacit ad comeſtionem dimidii? 86. lex dicit: dogui
Verſ. 47. Er qui comeait in domo, lavet veſtes ſuns] Non mihi (ex ſenſu literali hic ali- kaene holin
ter intelligere datur,) niſi de illo, qui Gomedit, de eo autem, qui dormit, unde (pro- modum Iaqu
babitur? etism hunc veſtes ſuas lavare debere?) lex (hic) dicit: & qui dormiverit, non (venpe) .
— . . . . . S . . .
mihi (hic alius in mentem venit,) quàm is, qui comedit & dormit; qui verò non com- Nülem
edit nec dormit, 97. quid (de illo ſentiendum:) lex dicit: lavet, lavet, (nempe)
S== mul- Seliptura, qud
bit ſacerdos domum; quoniam fanata efſt plaga; fin. Confer. & hic Torat Cohanim, uti in - geimidi,
Aitc autem explicatur ſeriptura &. eypart . loc, allegatur ad marginem, & Jalkut mäidma
22. Sicuti hoc verſu 48. habetur. . part. I. Fol. I60. col. 3. princ. ſe n
7 . . . . . . 1⸗ . . 1- 1¹ K m
FxX Hebr. am Hoe n), abſunt iſta hic 4MSto 86. Dimidii cil Eibi vel panis, dimidiæ torfe pa- drren 4
2. ſed habentur in MSto 1. nis, Hebt. 2D te, vide Buxtorf. Lex. Talm. † ie: plick
. 1⸗ . . . . Y daiP
† Preuthoe vV. 4 8. habetur. H ol. 1 82 g. ubi ſcribit in Miſchnajoth in Mikva- Ferdunm: Rn
832 Scilieèt: tertiæ, de qua vide ſuprà v. 44. b. oth cap. ult. exponi: ovuth & dimidium; ſe- 18. Itel: ue
cap. num 77. & num. 79. abſunt autem iſta: cundum Raſchi vero: duo ova , O N P nut
n i. e. in fine ieptimganæ,2 MSte 2. Dybi, e. quoniam illa eſt æſtimatio, quà quan- 41
xX Loci iſtius explicationem ejusque rationem vide titas temporis cibi ſumendi determinatur, uti rtnt
in not. D h. loc. habetur in Gur Arjeh fol. 4 0, col 3. med. cce;=- 1ee en.
84. Præcise, ſimpliciter, Hebr. prene, de qus’ terum de P)9 confer. etiam, quæ ad EXod. c. 1 ie an,
voce vide, quæ gap- anteci 3. X: Fn h. 1 . & b. 30. v. 8 n. 12. netata ſunt? vide Gc verſ ſequ. nnc
c. T4. V. 3. D. 2. nOtata ſent, confer. & Torat 47. h. cap. n §9. in ntis ma Me exponk- 1 untani
Cohanim, prout in pan nn h. loc, ad mar-tur dictio be, quòd hie ſigniſicet: n j. e, kan
3, . am notas

inem allegatur, ubi vide etiam notas, in quihus quatuor ovas vide plura ibidem, ubi admar gi- rua hirl
. ra hic loge

12
tract. Lalm. Negaimc.1 3. allegatur. nem etiam tractatus Talm. Eruvin, ol. 4. alle- Dra ie, 4
„ l. e. ge

XKX In MSto 2. bic additur: W i. e. (quibus) gatur, confer. Jalkat Part. 1, Tol. 160. col. 3. — (niene v.
clauſit, eétiam diebus illis &rvon R 1. e. princ. acht uitel
quibus (lacerdos) abraſit, immundunm reddit 87. Et tamen tantò temporis ſpatiò ibi moratur, 4 rhttam
Qdomus iltà ilum, qui eam intrat, ſieimnot. quantum ſuffieit ad comeſtionem dimidii cibi, dmici, i⸗
rdr hic exponitur. ðèð Q(ꝗQe quo paulò antè dictum eſt,) nam Jqe iſto ca- , Caegunua
85. Idque ided, A D & j. e. quia † ſu hoc intelligendum eſſe ſcribitur in Gur Arfeh diuſne
ade

(bie) ſcriptum eſt : & lavet veſtes ſuas, Fol 140. c0l: 2. fin. & col. 3. princ. docet enim

non
Scri-

ſic habetur in Cur Arjeh /hl. 140. Col, 2, cireà

(M.LXv.
——
in Keunckle.
4
lun (Comum)
bum verd obi.
ünontediet
ga) kedierit ſam
ddieneſlonte,
i diebis,** gi.
ablolute le le.
it: omnibus die⸗
tie Geriptutz))
mn ſille cuncte.
1 g8. jer dicit:
lulltetali hicali.
ormhit, unde (pro⸗
idormirerit, non
iverd non com.
layet, (nempe)
„mll.
Oharim, uti in 90o
matginem lalut
i, Cimnidhiz tor e)e⸗
eBuntotk. Les. Lalmn.
ilchoejothin Mikra:
am & dimidium; le⸗
uO OVvA, W0 N
leſimatio, qui guan⸗
di determhinetut, Utl
146,c0l 3. nec E⸗
m, Qug 40 C106, 4.
nt,vige ſenſ legt,
Hen wd erpoll⸗
gaiſeet: DNn le,
Bem, ubi ad nagt⸗

n. Eruvin /To taͤn⸗
int. 1ſol. 160, c0l 3.

CAb. XV.

õ

ibitur in0

lz gine Coestenin

Gi oni,
dge iſtoca⸗
Ur Atſehn

gcki⸗

LEVITICI.

99

multiplicat; † ſi ita (ſeſe res habet,) cur (hic) dicitur: qui comedit & dormit? (vide-
licèt,) ut detur æſtimatio 88, quoad eum, qui dormit, ſcilicèt tantum temporis,
quantum ſufficit ad comeſtionem dimidii. 89, Verſ. 5 7. Ad docendum, quo die im-

mundus &c.] i. e. (Ut doceatur,) quisnam ille ſit dies,
quis ſit iſte dies, qui immundum faciat. 920.

CAF.

qui illum mundum reddat &

VErſ. 2. Si fuerit † fluen,] An fluxum patiens è quolibet loce *erit immundus?
lex dicit: de carne ſua; non verò (dicit:) omnem carnem ſuam, 1. quan-
doquidem (igitur) Scriptura diſcrimen facit inter carnem & carnem, probè
judicare poſſum immundum ſeminifluum atque immundam ſeminiftuam, quemad-

modm (itaque) fœmina fluxum patiens ex loco, qui polluit pollutione ** leviori,

(nempè) i. e. fluxu menſtruo z. polluirur immunditie graviort (videlicèt)
12 1 i. e. ſeminis fluxu; ita & fluxum patiens & loco, † qui inquinat pollutione levio-

ri

Scriptura, quod, etiamii quis non comedat nec
doermiat; TaVn da i. e. led ſolummode
moretur ibi, ſcil. tanto temporis ſpatio, de quo
aam didtum eſt, teneatur ille etiam lavare veſttes
ſuas, ſic in Gur Arjeh loc. alleg. & in not.
DDSTH R9 H. loc. exponitur.
† Sire: ampliat, auget, ſcil. S. Scriptura, dum
verbum: Dan) repetit. èòMẽũKK
28. ld eſt: quantitas, ſive ſpatium temporis, Hebr.
ν, de qua dictione vide uxtorf. Lex. Talm.
Jol. 24 ⅝ 8. & infrà Levit. c. 24. v. 3. n. 10 co;=-

fer. & Eruvin, JYol. 4. b. & Jalkut part. I. Fol.

160. col. 3. princ, l
89. Vide, quæ paulo ante v. 46. h. cap. n. 96, no-
tata ſunt, confer. & rract. Talm. Berachot, ol.
AI. uti in Eha eneO , loc, allegatur, ubi vi
de etiam notas, in quibus dicitur, qud S. Scri-

pturaà hic loquatur de 62 — pD RPH,;

D'a i. e. de tanto temporis ſpatia, quo cibus

ſumitur, videlicèt, quò (comedi poſſunt) quatu

Oor ova, etiam in MSto 2z, poſt vocem Pep i. E.
dimidii, addita ſunt iſta Dmn 11. e i. e.
nempe quatuor ova. HW

S&8ota, ol, 4. b. item Kidduſchin, fol. 70. b,

* Verbi gratia:

99. Confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 62. b.

Schevuot, fol. 6. A42.
† Confer. hic tractat. Talm. Schabbat „Joh 3. à.
&S& Erachin, Fol. 3. a, it. Keritut, foal. 9. b, &
Nidda, fol. 32, be it. fol. 3 4. a. 6⁵⁸ FOl. 4 3. a. b.
it. ſl. 44,2 .. .
naribus vel ex auribus ſuis, vi-
de not. in an nom h. loc. & infià verſ. 19. b.
cap. Sign. n. 3 .
I: Sed: de gatne ſua, confer. quæ ſuprâ ad Levit-
c. I. V. Z. D. 34. notata ſunt, vide & Torat Co-
hanim ac tract., Talm. Nidda, fol. 43. a. b. ſic-
uti in on e h, loc. ad marginem allega-
tur, ubi vide gtiam notas, gonter. & Ja kut Part.
I. fol. 16 I. cOl. I. med. M
Pollatie jevior hic dicitur- nvos aeee er
Ern i e, quæ non opuashabet ſeptem (diebus)
mundis & oblatione, (de quibus verſ. 13. 6& 14.,
h. cap.) ſic in not. 'na pov h. loc. exponi-
tur, confer. infrà verſ. 1 3. h. cap: Sign. & verſ.
rr S. Hr cap. n. 4f4606. 4
z: Conker. intrà verſ. 2 5. P. cap. n. 45. it. tract.
Talm. Chulina, Lol 5 I. d.
† Hebr. np, ſic in MSto 2. habetur, quam le-

ctionem, utpote conyenientiorem, hic in verſio-
unun “

LEVITICI.

CAb. XV.

mun-

ri (nempé) P; 3. poll
Eod. verſ. 2. Fluxus ejus immandus ſt] Do

nitur graviori pollutio

cetu

quæ immundum reddit, Q) ti. e. fluxus (ſeminis)ſimilis eſt aquæ maſſæ farinæ horde-
1„ * „ 2

acex, quæ impulſa eſt. 4. quæque. ſimilis eſt ald gini

men autem concubitus concretum eſt, 6. V

ovi, quod putridum eſt; 5. ſe-
eluti albugo ovi, quod non eſt putridum.

Verſ. 3. Salivavi?] (Verbum ) hic) notat J)Ji. e. falivam, quam emittit caro e-
jus. 7. Eod. verſ 3. Fluxum ſuum] Veluti ſalivam, quæ egreditur limpida-. 8.

Eod. verſ. 3.

Aut obſtruxit ſe] Dum egreditur ſpiſſa (ſve craſſa faliva vel ſemen) atque

obſtruit os membri virilis, quò fit, ut obſtruatur caro ejns per guttam * ffuxus ejus, at-
que hic eſt ſenſus ejus literalis; expoſitio autem ejus allegorica eſt: enumerat textus

Primus 9.

ſua fluxam ſuum, immundus erit I textus autem
13. tres & vocat impuram immanditiem ejus inm fluxu ejus,*& ſi falivaverit caro

viſiones 10:.. duas ac vocatimmundum, dicitur enim: emittens de carne

ſecundus 12. numerat aſpectus
ejus
flu⸗

ne lecutus ſum, onſer. Nidda, fol. 1. a. & ſol.

34. b. it. Fol-. 5 5. 3..b. & 1. 56. a: b.
J. Id eſt: caſusnocturnus, fluxus ſeminis viri; qui
illo laborat, dicitun vynſeminifluus, vide

Buxtorf: Lex. Talm. fol: 2 12 6. & ſeq confer. &

Deuteron. c. 2 3. v. 10. ac P. Fagius ad Paraphr.

Chaldi verſ. 3. b. cap. vide & infrà verſi 32.
n.: 55. & Numer. c. 19. V. 7,n, 1 3. it.
ritual. lib. 1. c.

b. cap.
Spenceri de Legibus Hebræor.
8. Sect. 1. & ſeqq; usque ad capur9.

* Confer. hic not. in Smharn riv, ubi loci iftius

explicatio habeture.
4 Hebr. Ni, &enponitur in Gur Arjeh /ol. 140.

col. 4. princ. PpyprD r . ae de i.
ſedi diſſoluta & putrida
6. in notis
Sy NYvOX VTexponitur? ine, tenu- D

e, quæ non concreta,
eſt, confer num. ſequ. 5. & n.
1s..
F. Ita⸗
antec. 4. & Buxtorf
Torat: Cohanim ac tract. Talm.
uti in noti mov hicallegantur admarginem,
ubi vide & notas.
G. Hebr. M1i. e, ligatum, conjunctum, cohæ-
rens, confer: num. antec. 4. & not- in nor NS

. loc. in MSto 2. verbo præmittitur:

i e. ſimile eſt ( cil. ſemem iſtud rei coneretæ; uti

eſt albugo ovi &c.)

77. I eſt: mentula ejus ſive pudendum virile, §.

Hebr. rumr hic interpretor, confer. num.
Lex; Talm. ol. 660. item
Nidda, fol. 5 5.

aione utitur, vide Iunii ac Tremellii not. h.
loc. ut & not. ad I. Samuel. c. 21. V. 14. n. 10.

it. Nidda, fol. 43. a. b. & fol. 57. a.

† Hebr. iau n; abiunt iſta hic ab utroque MSto,
ac videntur ſupe: fua.
8. Confer. hie præ aliis Junii ac Tremellii not. i-
tem P. Fagii ad Paraphr. Chald. ioc. alleg. con-
fer. & Bava Eama, Fol. 24. a. & Nidda, Jol. 55.
b. & jol. 56. 2a1.
* Vel: propter guttam, Hebr. nopp abeſt iſtud
hic ab utroque MSto-. M
o. Nimirum: verſus præcedens 2. . cap.
10. Sive: aſpectus, ſcil. fiuxus ſeminis, id enim
dictio pNhie notat, nam quando aliquis pati-
tur fluxum ſeminis, is dicitur: . NRi. e. vj-
dens ſive experiens fluxum ſeminis, confer.
Buxtorf. Lex. Talm. Fol. 212 7. & Gur Arjeh
ol. 140. col. 3. fin. vide & paulò poſt n. 1 3. h.
verl ac tract. Talm. Megilla, Fol. S. a. & Nid-
da fol. 43.. a. b. uti in ha ho h. loc, al-
léegantur adi marginem.
I1. Prout verſu antec. 2. . cap. habetur.
12. Hic eſt verſus iſte 3. H. cap.
13.. Sive: viſiones, nempè: fluxus ſeminis, vide
num. antec. 10. & verſ. 19. F. Cap. n. 3 7. ac verſ.
32. b. cap. . 54. & n. 57. confer. & Lightfoot.
Chorograph. Marco præmilſſa §. §. P. 54 1I. edit.
x i hoc verſu 3. habetur; abſunt autem iſta

222

&crigtura enim hic honeſtap udendorum appel-l

MSto Ie-

ne (videlicét) HRi. e. ſeminis fluxu.
r (hic) de gutta ***% (ſeminis humani,)

N.XM.

furum Iuum
ecce gvomod
tettia auten 0
ie] Cvodcu

lercicit: ſup⸗

e lec pet

Geſtinatum el
Eod.vetl 4. 4
dit is guitlur
geltinatum en
1a) deeo gui⸗
imaunditiei,
ne, onelt nil
Verl. 6. tn
ſuper aliud,
bationt. **

Au ge] Et te

—
14. Sienii hot
hec illius ett
fſocoiilſta ſont
heceritimmu
3. daberur.
1f. Id elt: imn
Adferunt,facin

1. Jcllicdt: ka

de Fetſum 1.
Oomn Kloe
4, allegatur.
44 Peluti el
ſic innot, din⸗

17. Nempe: un

dpoln. 19.
fol. 4. . &
19. Hisce perbi
tem dyd
verd don

(geſtinatum

col, 4, prin
Ownn wo
loe. ſlu
19. Cogler. gus

Dotatslum,

(A0.XV. J
—.—

ſeminsfod.
inis huttani)
farinæ horde.
um eſt; , ſe⸗
Dneſtputridum.
demittit caro *
tutlimpida 1.
Uelſemen)atgve
ſhugnsejls at⸗
enumetat zextus
emittens de catne
numerar alpeclus
NNeit cal ejus
flu⸗

c Tremelii not,/.,
l.I. T. 14, lo.
8 fol nea

Hicabunogte Mdte,

ac Ttemellii not i⸗
baldloc, alleg con-
4.5 Micde, . 5ſ.

ebn hovb, abelt iſud

dens 1. ,a.
us ſemigis, id enimm
n qnando gliguispai⸗
kur: W. di e V
umm lemihis, konter.
in Gun gnen
auldfoltn. 1
gila, , Nid⸗
Puan W ,h l⸗

cap. habetun⸗

Puns ſeminis Fide
oapen. 37, el⸗
Ncnns Ligtuſoot.
nili eb⸗ ſfreun

eün umn ile/

17. Nempè: utin illo aliquis cubet, confer. pau-

CAF. XV. LEVITICI. 89)
fluxum ſuum aut obſtruxerit ſe caro ejus à fluxu ſuo, hæc illius eſt immundities, 14.
ecce quomodo, (nempè:) duæ (viſiones ſive aſpectus faciunt) ad immunditiem; 1¹5.
tertia autem obſtringit illum (immundum) ad oblationem. 16. Verſ. 4. Omne cu-

bile] Quod cubationi conveniens eſt, an etiam id, quod alii operi deſtinatum eſt? E
lex dicit: ſuper quo 22 Wi. e. cubabit; non dicitur: ſuper quo 22 i. e. dormi-
vit; ſed ſuper quo 22 i. e. cubabit, (nempè intelligitur id,) quod huic rei unicè

deſtinatum eſt, 17. excipitur illud, cui dicunt: ſta, ut faciamus opus noſtrum. 1⅛.

Eod. verſ 4. Cai inſidebit] Sedet vel: ſedit (hic) non dicitur; ſed: cui (vaſi) inſide-

bit is, qui fluxum patitur (nimiràùm tale vas intelligitur;) quod ſemper huic rei unicè
deſtinatum eſt. 19. Verſ. . Er quicunque tetigerit cubile ecjus] Docet (hic Scriptu-
ra) de eo, qui cubat, qui gravior eſt, quàm qui (ſolùm) tangit, nam ille fit parens. 20.
immungditiei, ut contaminet hominem & polluat veſtes; * aſt tangens ſine cubatio-
ne, non eſt, niſi partus 21, immunditiei, nec ipſe polluit, niſi eſculenta & potulenta.
Verlſ. 6. & qui inſidet vaſi] Etiamſi non tetigerit, ** licèt decem fuerint vaſa, unum-
ſuper aliud, omnia fiunt immunda propter inſeſſionem, idem quoque obtinet in cu-
batione. *§ Verſ. 8. Er ſi ſalivam conjecerit is, qui Nuxum Palitur, in eum, qui mun-

Auas eſt) Et tetigerit illum aut portaverit eum, 22. ſaliva quippe polluit portatio-

Uuuuun Cz ne.

R

catur in diverſitate punctorum, nempè, quod
hic non punctetur 2 M) i. e. inſedit. ſed i. e.
inſidebit, confer. tract. Talm. Schabbat, fol.

14. Sicuti hoc verſu 3. habetur, abſunt autem iſta:
bæc illius eſt immundities, 24 MSto i. & eorum
loco'iſta ſunt addita: aaà nee eenn Den i. e.
hæcreritimmunditia ejus in fluxu ejus, uti h. verſ. 14. b. & fol. 59. 2.
3. habetur. buibo. Otigo, fundamentum, cauſa, id enim dictio
15. Id eſt: immundum reddunt, immunditiemj ax ſigniſicat hoc loco, contfer. ſupra Levit. ce
adferunt, faciunt, ut aliquis immundus ſit. 11. v. 34. n. 84. it. Numer. c. I19. v. 22. n. 53
16. Scilicèt: faciendam, de qua oblatione vi aut & not. ad Hagg. e. 2. V. 13. num. 7. 8. & 9.
de verſum 14. h. eap. confer. & not. in 5bν? ac10. S
Dn h, loc. ubi tractat. Talm. Megilla Jfol. 8. Hebr. π ννο, Üic in MSto?. habetur
2. allegatur. gquam lectionem in verſione hic ſecutus ſum.
* * Veluti eiſt tabula piſtorum aut mactra magna, 21. Proles, effectus,Hebr. , confer. Levit.
ſic in not ppm new haæc adducta ſunt. dSiesct. c. 11. v. 34. n. 85. ac not. in par r
h. loc. it. tract. Talm. Schabbat, †ol. 84. a. b. &
1 poſt n. 19. h. verl. it. tract. Talm. Schabbat, Bava kama, fol. 66. b. it. Nidda, ol. 33. a.
Jol. 34. b. & Nidda, fol. 33. 2. b. &Fl. 4. t. vxæ Conſer. hic Torat Cohanim, uti in nan r
18. Hisce verbis indicatur id, quod huic uſui ſal- 4 marginem allegarur, ubi vide etiam notas
tem yn i e. protempore adhibetur; non è cConsr, i Chainn, Bbiri erinn M tss. 1
verò PpN ATDNTNi. e. quod ſemper huic rei uni Conter. hic agiga, ol. 2 3. b. . Nidda, Fol.
cè deſtinatum eſt; ſicuti in Gur Arjeh fol. 140. 49. b.
col, 4. princ., habetur, confer. & not. in /22. Scilicèt: ille fit immundus ae tenetur lavare
Synan npv ſuper Commentarium Raſchi h. veſtes ſuas, iſta enim hic ſubintelligenda vel ex
loc. & Jalkut Part. I. fol. 16 I. col. 2. circa fin- ipſo textu ſupplenda ſunt, confer. tract. Talm.
19. Confer. quæ paulò antè n. 17. &n. 18. h. verſ. Schabbat, ol. 1 5 b. & Torat Cohanim ac tract.
notata ſunt, in utroque MSto dilcrimen collo.- Talm.

898 IEVITICI.

ne.* Verſ. 9. Et omne ephippium] Etiamſi ei non inſideat, veluti eſt tenaculum ephippii,
:3. quod vocant (linguâ vernaculâ:) argon, 24. polluit propter t ſedile, etiam ſedi-
le ephippii, 25. quod alvus ** vocatur, polluit immunditie ſeſſionis. Verſ 10.
Et quisquis tetigerit rem allam, quæ ei ſalſtmim fusrit] (Nempè:) ei, qui fluxum patitur,
venit (autem hic Scriptura) &docet de ſedili, quòd is, qui illud tetigerit, immundus
quidem fiat; non tamen opus habeat veſtium ablutione 6. atque iſtud gravius eſt
in cubili, 27. quàâm in ſedili. Eod. verſ. 10. Et qui PVortmverit illa] Quicquid di-
ctum eſt de eo, qui fluxum ſuum patitur, tàm ſaliva ejus atque concubitus ſeminis,
quam urina ejus atque cubile † & ſedile (ſeu ephippium) ejus, eorum portatio polluit
hominem immunditie veſtium. 218. Verfſ. II. Nec manus ſuas abluit gqua] i. e.
Quamdiu non immerſit (corpus ſuum in aquam) propter immunditiem ſuam, etiam-
ſi deſierit fluxus ejus & numeraverit ſeptem dies; 29. ſi tamen immerſio in aquam-
non ſit facta immundus erit quoad omnes immundities ſuas; dum autem Scriptura-

CAF. xVv.

exprimit H a i. e. immerſionem corporis illius hominis, qui fluxum patitur, per

vVO-=

Talm. Nidda, ol. 55. b. & Jſol. 56. a. it. Fol.
5 §. b. uti in Sa DY . loc. allegantur ad
marginem.
X Ratio eſt, quoniam hic ſcriptum eſt-: Mana in
mundum; non verö: Mαι ") i, e. ſuper mun-
dum, ſic in not. pam Do hic exponitur, ac
i Scriptura hic diceret: ſi ſputum conjecerit in
, quod eſt in manu hominis mundi, exempli
gratia, ſi ſalivam conjecerit in baculum, quem
homo mundus manu tenet ipſeque illum portat,
ſic in iisdem notis habetur.
2 3q. Arcus ephippiarius, Hebr. &α“b õ
confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1546.
24. Ita hic reddo: Itali vocant; arzone
vel arcione, quella parte dinanzi & di dietro
della ſella, che piega à guiſa d'arco e chiude, chi
cavalca, i. e. atzone dicitur pars illa anterior ac
poſterior ephippii, quæ arcus inſtar incurvata eſt
& inc lucht illum, qui equo inſider, eodem modo
etiam in not. hom ne hic exponitur, confer.
Buxt. Lexic. Chald. fol. 90.

½ Hebr. Swn, in MSto I. poſteà legitur: aD

i. e. ſeſſionem; cœtera, quæ hic interjecta ſunt,
ibidem omittuntut.
2 5. Sic a'& hic potius interpretari volui, quàm

ipſum ephippium, ut diſtinguatur 4 dD

Nab de quo num. antec. 2 3. h. verſ. confer. P.
Fag. not, ad Paraphr, Chald. 6, loc. & Gur

Arjeh fol. 140. col. 4. fn. ag Buxtorf. Lex, Talm.
ol. 90.
** Sic exprimo "&in MSto 2. legitur: *α.
mendosè, ut puto.
26. Quia nulla eſt hoc in caſa veſtium immundi-
ties, niſi acceſſerit portatio, de qua num. ſequ,
2 8. vide hic Torat Cohanim, uti in b'pan enev

Talm. Nidda, fol. 32. b. =
27. Nam cubile polluit veſtes, prout verſu antec,
5. h. eap. notatum eſt, ubi vide num. 20. ſecus
eſtin ſedili, ſicuti hic habetur, vide infrà verſ, 3:2.
h. cap. n. 39.
† Hebr. anpA, in utroque MSto poſteà additur:
aWÜπ i. e. & ſedes, quo nomine apud Rabbi-
nos intelligitur fella, ubi fſedent alvum exonc-
rantes, vid. Buxtorf. Lexic. Chald. ol. 9 99.
28. Ac proinde opus eit veſtium ablutione, con-
fer. num. antec. 26. it. tract. Talm. Nidda, fol.
33. 2. it. l. 55. a, 8
½ Confer. hie Spenceri de Legib. Hebr. ritual. lib.
3 „Diflerr. 3. c. I. ubi plura de luſtiationi-
us.
29. De quibus paul poſt verſ. 13. . cap. confer.
hic Jalkut Part. I. Fol. 162, col. 1. it. tract.
Talm. Kidduſchin, ol, 2 5. a. it.
106. a. & Nidda, fol. 43. a.

h., loc. allegatur ad marginem, confer. & tract.

CNX.

— 4
ocem
getus 30. U
Aiſuntmands

ſiteügetllilll

Deas (Velba
31, Velt. ¹
Adurus, quidis
Laubuntl 4
get kali 4.
Qus itte elt lo
Omnibus menn

—
30. Hebf. )
Pudendito
Vide vell
nimm, ut tia
DiN
idem, quoc
(dom elt de
Plo, pronnt
(onler, zalrut
1. De quo lihr
Hebr. IN,
tepelitun
31 Vel gvie
dom Don
Gun Arjen fo
lepe ſicerdo
ſic legitur:
WN vd
torum ſas! c
ſicommoret
Don engerit
teriorem ejus
tum vas tertig
em, 9i 3
Pauld fuſtis
Dart. 1 Jol.
tur,erponitur-
Gde guozid,D

] Conker, bien

t. YVerſ 10,
kumm Patitat,
Eetit,immmnundus
iſud Pravius eſt
Qicquid di.
Neubitng leminis,
Pottatio volluit
luit Ahue i. .
iemſnametiem.
erſio in 4da.
nen deriptuta⸗
gum atitut,pet
w.

—
Bumoff Len, Talm.
0 1 legitur: DN,
ſa vegium immundi.
, de qun num ſeql.

m, uti in dun Nod

.
es, pProlt vetid antet,

i idennm. 10, lkls

ui, ſide intta vetl 32.

Vtopoſlenaceitur:
nomine apud Rabbi⸗
ſeent alyum exont:
. Chald. ſol. 999.
ium ablutione, on⸗

c. Talm. Nidde, ſol. 3

egib, Hebr nin,.
Alur Ge luſtiationi⸗

efl 13, caß. conler.

em, codlet, & ltatt,

”

vocem H O i. e. ablutio

LEVITICI. 999

nem manuum, (hoc ideò fit,) ut te doceat, quòd locus ſe-

CAP XV.

cretus 30. non opus habeat ablutione aquarum; ſed membrum detectum, cujusmo-

di ſunt manus. Verſ 12. Er pnas fiätile, quod tetigerit fuxum patiens] Forſitàn etiam-
ſi teti gerit illud à poſteriore ipſins parte & c. ſicuti habetur in lege ſacerdotum, 3 . us⸗
que ad (verba iſta:) tangens totum vas (quisnam eſt?) dic: iſte eſt, qui portat illud,
32. Verl. 13. Si mundstus ſuerit) (Nempè:) quando deſiit (fluxus.) Eod. verſ.

13. Septen dies ad purgationem ſui] i. e. Septem dies, qui ſunt mundi à pollutione

fluxus, quibus non vidit fluxum, atque iſti (dies) omnes ſunt continui. *

Lavabuntur aqua] Decretum regium 33.

Verſ. I 8
hoc eſt, quòd immunda fiat mulier coitu

nec ratio deſumi poteſt propter tactum, qui eſt in concubitu ſeminis, nam ecce ta-

30. Hebr. nbe Ta i, e. locus ecretorum ,
pudenda, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1560.
vide & verſ. *S§. H. cap. n. 34. ac Torat Coha- †

*

161, (0.. 1. k. nrat.

4.

Qus iſte eſt loci ſecreti. 34.

Verſ. 19. Si fuerit fluxum paſſa] Forſitàn ex uno de-
omnibus membris ſuis? ** lex dicit: ipſaque a

peruerit fontem ſanguinis ſui, 35B,
Uuunn 3 noh

