exemplari, quò uſus ſum, vel: vowi&, uti in
Bibliis Baxtorf. hodiè Galli dicunt: defraciner
vel arracher Germ. Ausrotten/ in M Sto Erff. I.

dirent, Latinè: eradi à unt.
X Vel: Enervabis, vide Joſu. cap. 11. v. 6.
49. Id eſt: non ipfis filiis ſuis, Simeoni ac Levi, ma-
ledixit jacobus; ſed eorum iræ, quòd illa vehe-
mens fuerit, confer. hic tract. Talm. Joma, fol.

5o. Veluti Numer. cap. 2 3. verſ. 8. habetur, vide

not. in an nv h. loc.
* Hebr. .9b Day, ſic in Bibliis Buxtorf, ue

—

„
——————

cr-- LYII.

Snum gobtor⸗
ecobue) Circun
ſonen (acobt
luulahunt i. ſ.
tionibus, (⸗
cſicicetet:)
ervite inimiton

leditti nihice

tunt de dxrbu
Verl. 9. uulun

i lligcetulus,

cebas Iiaelem;
Xloc el uo

in ptincipio eſns

cani, (dum dix::

ei beſtihelt eh

ſ (vel ſeperiſti

arad mott ſi
(0. 59, uorites
poniz unnsgniſ

————
à in eemplati hie
in editione —-
itur ee
confet. n0l.l.
13. in MSio iic

i. e. doctorts.

n. Honoris 10ch,

muüniam iſtius eni
da, uli in M
52. Hebr. In, e
rp ſehude.

. ,— e Hebn D in it
habetur: P'O*N‧dꝝſid, quod exprimere poſſis: era-⸗

redius, upuio.

1. Vide 1. damvel,

in Gnmn wn h
1. F. 19, num 4.
16,4. & Avodad

e Helr, N,

diu: n
Phniorelt,

1. Nam Hancus di

CAPNLN
—
leenet tu, 6
dcum eizinſe.

declſt lint) “
1 —— . . . .
laudabunt 52. Fratres tui] Quoniam (Iacobus) objurgaverat priores (filios ſuos) incre-

t, hiſt Pro mn
istt, eject⸗
elt ſe) iftoe
(Clippepet,
e(larpatotin
1l.6. R in vo.
qui vOcqtat,
etbum iſtuc
0O0 ) quos 60.
hemen Er.
249, C hoce,
, Lod verl.7,

ttibanmn & ec.

es ſeribe Ein⸗
fan.

—

r. & Lud. Carpel.

2. Voſſius ce Ilant-

nitur, hiutiin io

i,e, volvit peidefe.

r,5 bdiquehchi

nno h. l0c, it, kalt.

. 17. habetul⸗

, uti habetut in

3 „.
el: WNNX., utt i

idicunt: detaciner

ten/ in Mto brtk.1.

Prinere holſil el8.

Cap II. F 5.

imeoni ac Leima-
ira, gud lz ſehe
. Taln. om, 1.

.1 habetun nite

1. Honoris loco, non per contemptum & igno-

22. Hebr. b, quò verbò reſpicitur ad nomen

CAbP. XCL X. GENESEOS. 375

H fantium doctores, niſi ex (tribu) Simeonis, ut ſint diſperſi; tribum autem Levi fecit.
(Jacobus) cincumire per areas a (colligendas) oblationes & decimas, hanc ejus diſper-

ſionem (Jacobus) dedit ei (tribui Levi) per modum honoris. 51. Verſ. 8. Jehuda, te

pationibus, cœpit jehuda retrocedere; ** ſed Jacobus vocavit illum verbis blandis,
(ac ſi diceret:) non tu es, ſicuti illi (priores fratres tui.) Eod. verſ. 8. Manus tus in

terzice inimicorum tuoram] Ftate Davidis iſtud contigit, qui dicit:) & hoſtes meos

dediſti mihi cervicem. 53. Eod. verſ. 8. Elii hatris tu] Quoniam (ſilii jacobi) fue-
runt de uxoribus multis, (ideè) non dixit *** (Jacobus) ita, uti (pater ejus) Iſaac. 54.
Verſ. 9. Catulus Leonis] De Davide vaticinatus eſt (Jacobus,) ab initio (quidem Da-

vid fuit) catulus, (nam ſcriptum eſt:) cùm eſſet Sauè rex ſuper nos, tu educebas & redu-

cebas Iſraëlem; à5. ſed tandem leo fuit, quando illum ſuper ſe conſtituerunt regem,
& hoc eſt, quod (hic) interpretatur Onkelos: poteſtas 56. erit &οπ☚ νρÜ☛1ä. e. NXN
in principio ejus. Eod. verſ. 9. Apræda] i. e. Proptereàâ, quòd te in ſuſpicionem vo-

cavi, (dum dixi:) rapiendo raptus eit Ioſephus, beſtia mala devoravit eum, 57. atque-
ea (beſtia) eſt Jehuda, qui ſimilis eſt leoni. Eod. verſ. 9. Eili wi, aſcendißti] Removi-

ſti (vel ſeparaſti) teipſum ac dixiſti: quænam eſt utilitas &c. 58. ſic quoque * cùm Tha-

mar ad mortis ſupplicium duceretur, ipſe (ehuda) confeſſus eſt: juſtior eſt illa, quàm

ego. ”9. quocircà. Eod. verſ. 9. Curvavit ſo, fecubuit G&] (Nempè) tempore Salo-
monis unus quiſque ſub vite ſua &c. . Verſ. IO. Nonrecedet ſceptrum de Juda] De
Aaa 2 H Davide

lii matrris tuæ, uti fuprà Genel. c. 27. v. 29, ha⸗
betur, ubi vide ſis notas num. 3 1. hic autem di-
xit Jacobus Judæ: filii patris tui te adorabunt.
55§. Sicuti 2. Samuel. cap. 5§. v. 2. habetur, conter.
hice tract. Talm. Sota, fol. I1. b. S
56. Id eſt: primum non erit juſtum regnum in Ju-
dah, ſed magnificentia quædam, poteſtas, do-
minium & imperium quoddam; quod tame
temporis progreflu in juſmlum regnum aſſurget, i-
ta P. Fagius in not. ad Paraphr. Chald. h. lOc.
157. Pront ſuprà Geneſ. cap. 37. V.

& in exemplari Hebræo, quò uſus ſum, habetur,
in editione *τνH hic adjectà copulà le
Zitur Snnth a) i. e. pauperes ac ſcribæ,
conſer. not. ad 1. Chronic. cap. 4. Verſ. 27. n.
2 3. in MSto Erff. 2. pro ay habetur HA 1
i. e. doctores.

miniam iſtius tribus, confer. hic Bereſchit Rab-
ba, uti in or Pew ad marginem allegatur.

Jehudæ.

xNX Hebr. , in utroque MSto Erff habetur 2d7
rectius, ut puto.

in han ne h. loc. it. not. ad 2. Samuel. c.
1. v. 1 §. num. 4. ut & tract. Talm. Megilla, fol.
16. a. & Avoda Sara, fol. 2 5. a.

ditur: Inde n i. e. filii matris tuæ, quæ lectio
planior eſt.

53. Vide 2. Samuel. cap. 22. v. 41. confer. & not.

. habetur.
5 8. Vide Geneſ. dict. cap. 37. v. 2 53 3 Nahetar

Hebr. ), iſtud & quæ ſequuntur, usque ad

e nen 1. e. ſub vite ſua, abſunt à MSto Erff. 1.
59: Sicuti ſuprà Genel. cap. 3 8. v. 26. habetur, con-
fer. hic D. Wagenſeil. Sot. p. 196. S& ſeq.

[60. Vid. 1I. Reg. C. 4. v. 2 5. ſenſus eſt, Ham In-
xx Hebr. WMi N&7, poſt iſtud in MSto Erff. 1. ad. Wisn qui Toe

da ſeparaverat ſemet à fratribus ſuis, qui Joſe-
phum occidere volebant & quoniam ingenuè
confeſſus erat, quòd Thamar juſtior eſſet, quàm

. 54. Nam Iſaacus dixit jacobo: & adorabunt te fi-
,Piblüs Bumott J

ipſe, ideo meruit , ui Israelitætempore Salome-

1

3 6 GENESEOS. CAbP. xLlX.

Davide ac deinceps, hi ſunt principes captivitatis,51. qui (in urbe) Babylone fuerunt,

2. quique dominati funt fuper populum DA1i. e. ſeeptrô (ſive baculé;) ac præpo-
ſiti erant autoritate regia. éz. Eod. verſ. 10. Er legislator à medio pedum ejus] i. e.
Diſcipuli, hi ſunt principes* terræ Iſraeliticæ. ** Eod. verſ. 10. Dosec veniat bi-
o] i. e. Rex Meſſias, quia regnum eſt Wi. e. ejus, 64, ſic & Onkelos interpretatus
eſt; expoſitio autem myſtica (nominis) weſt: Wi. e. munus ei, 65, dicitur
enim: afferent WWνσ1. e., munus terribili. 66. Eod. verſ. 10. Er ei (erit) aggregatio po-
pulorum] (Dictio H ſignificat:) N ONi. e. collectionem populorum, eſt enim-
(litera) Jod (in illa dictione νdfundamentum in radice, veluti (in illa voce-:)
rvai. e. ſplendor tuus; 67. interdum autem abjicitur (litera jod) ab illa (dictione,)
ac multæ ſunt literæ ſerviles in iſta linguâ, quæ vocantur ?D)D i. e. fundamen-

tum cadens, 68. veluti Nun in (dictionibus illis:) H & ν. item — Aleph, quod

eſt (in dictionibus) N&† & in D20i &πι * & quod eſt (in voce:) HN ⁶9,. item-
(in dictione:) O&, 70. ita & hæc (dictio:) NeP (ſignificat) A; N collectionem-
(ſeu congregationem) populorum, dicitur enim: & illum quærent gentes,71, ſimile-
huic (dictioni N habetur in illo loco:) oculus, qui ſubſannat patrem & qui ſper-
nit —5 (quæ vox notat Vp i. e. congregationem. (ſive collectionem)
ruga-

nis pacificé ac quietè ætatem ſuam tranſigerent. 65. Scilicèt: offeretur, confer. Gur Arjeh fol. 64.

6⁶1. Id eſt: captivorum ſive exulum, qui Ba-col. 3. med. & col. ſequ. 4. & not. in a r
bylonem erant deportati, Hebr. *NXνα, de h. loc. it. tract. Talm. Sanhedrin, fol. 9 8. b.
quibus vide inter alios etiam Mornæide Verit. [66. Vide Pſalm. 76, verſ. 14. aliam explicationem
Relig. Chriſt. cap. 2 8. p. 62 6. n. 64. & cap. 29. t
n. 9. p. 62 9: editionis recentioris Iinacenſ. conf. Paralipom. C. 10. v. 15.
& not. in I h. loc. it. traét. Talm. San- 67. Uri Ezech. cap. 2 8. v. 7. habetur.
hedrin, fol. 5. a. & Horajot, fol. 11. b. 69. Sive: abſcedens, quod ſeilicèt interdum abji-
62. Conter. hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. ubihæc R. Salomonis explicatio pluribus Wori N h. loc.
refellitur. = Inn MSto Erfl. 2. habetur ten, i. e. quæ (ſcil⸗
63. Vel: mandaté regiò rhovi vy, ſicuti bice

apud autorem noſtrum habetur. 13. V. 17.

xx Hebr. N7, ſic vocabantur olim judices ſum X Eſſt autem illa dictio adm pWwi, e. ſignificat gla-

mi in Synedrio magno, confer. Buxtorf. Lexic-
Chald. fol. r3909.,.: .
AXX Confer. hic Bereſchit Rabba, utiad marginem

dium, ſie in notis Raſchianis editionis Dori e
hic exponitur, confer. & Raſchi not. ad Deuter-

1.

in Pnar eDU h. loc. allegatur, vid. Deuter. 69. Vid. Ezech. c. 21. v. 20. ubi habetur: rrde

64. Id eſt: ad illum pertinet velipfius eſt regnum,
confer. hic præ aliis D. Wagenſeil. Refutatio Car-

AIi. e. mucro ghadii, in notis Raſchianis dictæ

minis Lipmann. pag. 264. ubi prolixior hujus 70. Vid. 2. Reg. cap. 4. v. 2. ubi: i dN i. e. ls-
verſus habetur explicatio, it. Ilbid. p. 32 8. & ſeqq.
& p. 347. vide & D. Maji Theol. Jud. Loc. 3.

H. S. P. 1 382

cythus olei. .
7 1. Sicuti Eſai. cap. I 1. v. 10. habétur.

cit literas nec ſemper illas retinet, confer. not. in

litera &) eſt in (voce:) HiN&X&, vid. Hiob. c.

editionis a D vOX HANexponitur: rm'N i.

72. Ita hic autor noſter dicionem mep, qaæ Pre-

—–

habet idem Commentator noſter in notis ad z.

arel milis iſ
Talmmudico: d.

1 el (ieſi⸗

jadens ligabit

Ooerabit) un

a84
galmesprotehl

mnne obleni

— Eeni

zturn l, ko⸗

elb. (49. 30,

ler imerptetatif
7. Hebt. Nrde
ſun ſum; in bid
in Talinud, les
r lo Mgolf⸗
in Laa. Tan.
110, 1. ita legit
feltit: Etonar
t.l. erl. 10.

uſos um,
Ppud Barorfum
Ln, n

dies pombednhe

lonia, udt poll
inſigis fuit 8
tem in inidurl
lebris fait Acad
Putarunt polt⸗
ſol. 1;13. con
1 1. it Ligh
26, ect, Lipſie
Kademias celeb
Dombedihanan

56. G etiamd ¹
tus eſt, vicdl nun
kut Part. 1, f0..
7, Fife: colec
ſe in vore
i z Ner

Nee enie, Kbi.
mkerptetatus
els, citat
NGreoatto ⸗
um, eſtenin,
Dilla voce,
ila cicione,
1e. fundamen-.
AAephy nod
Ne item,
collectionen,
tes 7leſmile
n & go per
colleckionem)
II
Gut Arſel tol. 64.
not, in
in, fol. 9g,b.
tam erplienionem
ſter in notis 2d I.

benht.
cet inter umn :bil.
en, cobler not,⸗g

W, ne. aur ell
VX, vid, Hiobet⸗

ie ſgnifiek gli⸗
Ationis d n
thi nor 2d Denter-.

bihabetäür MN
isRalehianis dilz
trponitut Wi⸗

o oexie le

deltQ
umz pehe⸗

CAbB. XLIX.

E.

l

rugarum matris, quæ ſu

nt in facie ejus, propter illius ſene ctutem, in Gemara 73. quo-

que (ſimilis iſtius dictionis ſignificatio Habetur in illo loeo:) qui ſedebant 1P
NHPSNi. e. & congregabant ceetus 74. in plateis (urbis) Naardeha, 75. ſic in tractatu
Talmudico: 76. Jebhammoth (ſcriptum reperitur,)poterat etiam dici: BoD ANEP

i. e. aggregatio 77. populorum.

Verf. II. Eigans ad vitem pullum ſuum] Vaticina-

tus eſt (hic Iacobus) de terra Jehudeæ, quòd illa eductura eſſet vinum inſtar fontis, vir

Judæus ligabit ad vitem pullum unum

(onerabit) unum pullum aſinæ. 79. Eod.

& onerabit eum de vite una ac de palmite uno

verf. 1I. Et adpalmitem] (RP eſt)

palmes protenfus, linguâvernaculâ: couriere. 79. Eod. verſ. 1I I. Lavat in vino] O⸗

mne iſtud ſignificat multitudinem vini.

Eod. verf. 1I. Ogerimentum ſuum] (Vox

O) ſignificat ſpeciem veſtimenti nec ei ſimile (vocabulum reperitur) in S. Seri-
ptura, 30,. Eod. verl. I I. Ligan-] (Verbum: 8 N hic ponitur) pro: &, huic ſi⸗

Aaa 3 mile

Verb. cap. 30. v. 17.
ter imerpretati ſunt.

77. Hebr. &uHaa ſic in exemplari Hebræo, quo u-

ſus ſum; in Bibliis Buxtorf. legitur: Mma &
in Talmud, res eodem redit.
74. In MSto Eiff. I. habetur && N, Buxtorfius
in Lex. Talm. fol. 1983. ex Jebhammoth fol.

116, 2. ita legit: NeN& PD, quæ etiam ipſe
vVertit: & rongregabant cctus, vid. num. ſeq.

76. h. verſ. 10.

75. Hebr &y i., fic in exemplari, quo

uſus ſam, ut & in Bibliis Buxtorf. habetur, a-
pud Buxtorfium dict. fol. 19 83. legitur: &νανασ

rfaDDT, quæ ille ſic tranſtulit: in platea ur-
bis Pombedithæ, fuit autem hæc urbs in Baby

lonia, ubi poſt deſtruckionem templi ſecundi
inſignis fuit Schola judæorum; Naardeha au-

tem in finibus Babyloniæ ſita erat, ubi etiam ce-
lebtis fait Academia Judaica, in qua Amoraim di-
ſputarunt poſt Tannaim, vid. Buxt. Lex. Talm.
fol. 1313. confer Id. Buxtorf. in Lex. Talm. fol. I

1P7 5 1. it. Lightfoot in Append. cap. 2. n. 3. p.
265. edlit. Lipſienſ. ubi tres enumerat Judæorum
atademias celebres: Naardenſem, Soranam &
Pombedithanam.

76. Qieum à Buxtorf. dict. fol. 19 83. allega- .
tus eſt, vid. num. anteo 74. h verſe 10. & Jal-

kut. Part. I. fol. 49. col. 3. med.

77. Sive: collectio, à rad. Nio. e. congregare,
ſic in voce nep litera Jod erit fervilis vel addi-

aitia, ia, ut ex uin Talmudico . n per

habetur, exponit, aliiali-

Jod transpoſitum idem fignificent, aſtin Mich=
lol Jophi dictio illa me deducitur à; Wo, ut li⸗
nificet: MvD UiH i. e, acceptionem (Kive
obſervationem) præcepti, hoc ſenſu: quòd ei
obtemperaturi ſint popuit, ut in ſe recipgiant id,
quòd ipſe eis præcenturus ſit, alia explicatio in
additione ad Michlol Jophi à R. Jac. Abendana
affertur, qui Hn deducit ànee, quod ſignifi=
cet: hebetem vel obtuſum fieri, expoſitionem
vide ſis ibidem, ne hic nimis prolixus ſim, con-
fer. & not. in ar Nne h. loc.
7 §. De mira regionis Judaicæ in proferendis uyis
fertilitate ac felicitate vide narrationes Talmudi-
cas apud D. Wagenſeil. in Sot. p. 768. & ſequ.
n. 7. confer. hie etiam traét. Talm. Berachot, fol.
57. a. & Getubbot, fol. 111. b.
79. Vel: coriere, ſic reddere poſſis N„quod
hic habetur; in MSto Erff. 2. Habetur NNo,
quod exprimi poffit: coriade vel coryade; ſed
dictionem iſtam corruptam puto, vide, quæ fuprà
ad Geneſ. e. 4. vV. I6. n. Y2. notata ſunt, Talmu⸗
diſtæ in Ketuvot fol. III. b. & ſeq. (quem lo=
cum D. Wagenſeil. in Set. pag. 7 16. adducit, )
dictionem παπω exponunt * i e. arbo⸗
rem ſterilem, uti D. Wagenſeil. ibidem tranſtu-
lit, ac ſcribunt, quod tempore Meſtiæ non ex-
titura ſit in Judæa ulla arbor etiam ſterilis, quæ
non tantos fructus editura iit, qui duabus aſi-
nis onerandis ſufficiant, confer. intr. n. 89. h.
verſ. 11.

30., Amor libri Michlol Jophi Arho hic ſetibit ſu-

—

sus— GENESEESO0ü68s. CgN. XlX.

mile eſt: PDi e. erigens ex pulvere humilem &1. item; .να11* i. e. qui habitas in

cœlis, 821. ſic quoque (in hoc verſu dictio:) itidem ſeſe habet, 83. Onkelos (locuam

iſtum) interpretatus eſt de rege Meſſia, (videlicèt hoc modo: ) vitis ſunt Israelitæ; pul-

lus eſt (urbs) Hieroſolyma; palmes ſunt Israelitæ (veluti ſcriptum eſt:) & ego plantavi

te palmitem, 84. pullum aſinæ ſuæ (interpretatus eſt Onkelos:) æ dificabunt templum
ejus (reſpexit autem Onkelos quoad explicationem dictionis && ad locum illum:)
porta 1N i. e. introitus, 8&5. in libro Ezechielis, amplius interpretatus eſt (Onke-
los verſum iſtum) alio modo (nimirùm ita:) vitis, hi ſunt juſti, filii aſinæ ejus ſunt illli,

qui faciunt legem in doctrina, ſicuti (ſcriptum eſt:) qui equitatis aſinas candidas, 86.

(verba iſta:) lavit in vino, (Onkelos interpretatus eſt:) erit purpura bona veſtimentum
ejus, nam color ejus (purpuræ) ſimilis eſt vino (rubro;) colorata 87. autem (veſtimen-

ta) ſigniſicantur (hic) nomine NQO, quibus mulier induta eſt ac perilla ? NOD
i. e. allicit (ſive incitat) marem, ut ipſe oculos ſuos in eam conjiciat, prætereà Rabbini

quoque noſtri exponuntin Gemara 8. dictionem — , (quòd illa ſigniſicet:) e-
brietatem, (ſic legitur) in tractatu Talmudico: Ketuvot: 89. ac de vino (illo) forſitàn
dices, quòd non habeat vim inebriandi, (imò verô) lexhic) dicit: NOi. e. inebri-
at. 90. Verlſ. 12. Rubicundus] (Dictio. 1H]) ſignificat rubedinem, juxtà Targum
ejus, 91. ſic quoque (accipitur in illo loco;) cuinam eſt 9 i e. rubedo ocu=

lorum? 92. nam ita ſolent oculi eorum, qui vinum bibunt, eſſe rubicundi. Eod. verſ.

12. Ex lacte] i. e. Ob multitudinem* (ſive abundantiam) lactis, (optat enim Jacobus,.)
ut in terra ejus ſit paſcuum bonum gregibus ovium, talis itaque hujus textus erit expli-
catio:

“

mi pro: rup i. e. operimentum ſuum. 1 que not. n. 1 ¾.
81. Uti Pialm. 113. v. 7- haberur, vide ibidem Ra. 89. Et quidem foel. 111. P. Sc ſeq- uti is locus in
ſchi not. DU ne ad marginem & à D. Wagenlſeil. in.
82. Proht Pſalm. 123. V. 1 habetur. Sat. p. 70 8. adductus eſt, conter. ſuprà num. 79⸗
8g3. Nempè, ut litera ſod in fine dictionis poſita h. verſ. 11.
redundet ac ſuper flua ſit, veluti in locis Seriptu-. 90. Vel: irritat, concitat, dictionis quippe re
ræ ſuprà allegatis. . . lüſignificatio ex D'on petenda, ut ſenſus ſit, iſtud
84. Sive: vitem generoſam, ſicuti vocem pv ex- vinum ita concitaturum eſſe homines, ut fœnum
ponunt, quæ ſerem. cap. 2. v. 2 1. habetur, con in cornu geſtare videantur, verba ſunt D. Wa-⸗
fer. not. in π ννοâ h. 10c. 1 genſei ii in Sot. pag. 71r.
85. Autor libii Michlol Jophi ad Egech. c. 40. v, 91 Sic & in Michlol Tophi h. loc. exponitur, ut üi⸗

15. exponit: yxnN y i. e. portam medi- gnifiget m'i&αι⅝i. e. rubedinem, coloren rubi-
arn. cundum.
386. Sicuti judic. cap. 5. V. 10. habetur, ubi ide ſis 92. Prout habetur Proverb. c. 2 3. v. 29. confer. hic
Ralchi not. confer & not. in nan "new h. loc. tract. Talm. Cetubbot, fol. I11. b.
„Vel: verſicolores veſtes, Hebr. Pmyaæ, vid. * Hebr. arm, iſtud & quæ ſequuntur, usquead:
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1883 a i. e. ob abundantiam lactis, abſunt à

Hebr. &ha, ita in exemplari, quo uſus ſum, M.Sto Erff. I. confer. hic tract. Talm. Cetubbor;
in Bibliis Buxtorf. legitur: na in Talmud. dict. fol. I11. b. S
res eodem redit, vide lupra Geneſ. c. 47. v. 2. ibi. .

euyot cict.

.
.

CNLA.
calio: biennd
laisſule
Homines)proe

(vempe, A ie⸗

elt auteln v0n
9 llerehenn

15

vocem) —
Paraphialend
pulipetatumn.
lrmarque, 1
Pehialocopon
tonietatgelit

que eſt, guoc

qud epenburn
qui amnos lube
(temporidus
nibus ofum;
D. Wagenſel.
h. verſ. 11.
N) Bebr. Dhe
SyN 1. e.:
MSto Eiff
94. Iu F. Ha
in Compluten
(Onfer. not. ad

ſe le. Caltus

N), gur iner
cum Buwork
leoitur: In
Tes eodem redi
nis ſiye partis
icololanin e
mentatore noli
lol. 74. b. wtii

96. Vel: colles .

(Chiald. pn
97. Hane voce-

cen

gal labitas in
alelosllocntn

Kegoplinti

bunttemplom
llocum llum)
tuseſt (Onke.
rejusſuntili,
candicdas, 36,
aveſtimentum
em (veſtinen.

illa dr

Lterei Rabbini
liſienißcerſe⸗
(llo) forſien
Diee, inebti⸗
juxti Targum
e. rubedoen⸗
di. Pod rert.
enim acobus)
Nlus etit enpli
catio:

ſeq, dkiig oellin
1D. Wageneikis

ker upranuin 79,:

ionis guippe ⸗
t ſenlustit, iſtuc
mines, Utfoenuum
erbalunt D. Wa⸗

e.erporitut, utſi⸗
n,coloren lubl⸗

h n. 19,collet ie
I.b.
udtur, Kique Al⸗
n lacſis, ablunti
Taln. Cetubbotz

95. (ſic reperitur:)
phraſi Chaldica hic ampliùs additur:) albicabunt valles 96. ejus,
vocem) . 97. ita, ut dictio illa —–

GENESEOS8S.

catio: rubicundus ſit oculis propter copiam vini & albus dentibus 93. ob abundantiam
lactis, juxtà Targum ejus i. e. oculi (hic) ſignificant: montes, ** quoniam inde
(homines) procùl conſpiciunt, prætereà Chaldæus Paraphraſtes alié modé id exponit,
(nempè, ut vox =2 *) ſignificet i. e. fontes & emanationem torcula-
rium, (quæ hic habetur dictio Chaldaica:) ſignificat: torcularia 94. ejus
eſt autem vox illa Aramæa;in tractatu Talmudico, (qui inſcribitur: & QNny

R i. e, torcular efferveſcere (ſeu ſpumare) facient, (in Para-

(quæ verba explicant
3., quæ hic in textu ſacro habetur, juxtà

Paraphraſtem Chaldæum idem ſignificet, atque in illo loco?) —yDSO i. e. ſco⸗

etrarum. 98. Verſ. 13. Adportum marium] Juxtà portum marium erit terra e-

puli p

jus, (dictio) juxtà Targum ejus (ſignificat:) i. e. tractum, 99. linguàâ vernacu-
là: marque, 100. atque ille (Zebulon) continuè reperietur juxtà portum navium, (nem-
pè) in loco portus, ad quem naves devehunt merces ſuas, 101. nam Zebulon negotia-

tioni erat deditus atque victum ſupppeditabat tribui Iſſaſchar, quæ in lege ſtudebat, id-

que eſt, quod dixit Moſes: F* ætareZebulon in exitu tuo & Iſſaſchar in tabernaculis

. tuis

93. Hebr '3 a0 ſic in textu ſacro, in

Ketuvot dict. fol. I11. 5 & ſeq. ſcriptum eſt,

quòd legendum ſit: ' 12 i. e. ac ſeni,

qui annos habet, ut ſenſus ſit: vinum iſtud

(temporibus Meſſiæ naſciturum,) non juve-
nibus ſolum; ſed & ſenibus profuturum, vide
D. Wyagenſeil. Sot. p. 71 I. confer. & infrà n.97.
h. verſ. lz.

1 Hebr. hoc & ſequentia, usque ad: DA

STIN i. e. alié modo, abfunt ab utroque
MStO Erff
94. Ita & P. Eagius in verſione ſua tranſtulit: aſt

in Complutenſi editione vertitur: colles ejus,

confer. not. ad I. Sam uel. c. 20. v. 30. Dn. 15.

xy, quæ in exemplari, quo uſus ſum, habetur,
cum Buxtorfio expono; in Bibliis Buxtorſ.
legitur: ay i. e. cultus idololatricus,
res eodem redit, eſt autem is liber nonus Sectio-
nis ſive partis quartæ operis Talmudici, agens de

idololattia, reperitur autem locus iſte à Com.

mentatore noſtro hic allegatus in Avoda Sara,
fol. 74. b. uti in -par nDh. loc. habetur.
6. Vel: colles ſive ſcopuli, uti hic autor noſter
Chald. iyva explicat.
97. Hanc vocem interpretes communiter expo-

5§. I. e. Cultus idolorum, ita hic abbreviaturam!

nunt: dentes; uti & lupra diddum ,„ Onkelos
veròô hic interpretatus eſt, quòd ſignificet: &ypa
1. e, vallem, Vel, (juxtà autoris noſtri explica-
tionem:) copulum ſeu collem, conter. ſuprà n.
9 3. h. verſ. 12.
99. Vide 1. Samuel. cap.
no.—
99. Scil. tertæ, ſive ſines, limites, ita hic juxtà men-
tem Commentatotis noſtri dictionern illam ver-
to, alii tranſtulerunt: litus, nonnulli: por-
tum, vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1537. it.
infrà verſ. 1 5. h. cap. n. 115. confer. & Deuter.
c. 3 3. V. 19. n. 12 4. it. tract. Talm. Peſachim,
ſol. 4. 2,
100. Id eſt: fines, terminus, limites, ſic potius ex
mente autoris noſtri dictionem Gallicam hie La-
tinè expono, quàm: ſignum ſeu notam, Galli ho-
diè dicunt, frontieres, confins, bornes, confer.
& not. in nen ew' h. Ioc. it. not. ad 2. Reg-
c. 3. V. 2 I. H. 16.
10I. Ita Hebr. &Roppâä hic verto, à Græc. enρ*
eartzlaæ i. e. negotiatio, mercatura, confer. Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 1 944. it. num, ſequ. 10 3.&£
verſ. ſeq. 14. h. cap. n. 107.
XXX Hebr. V DD* &1, hæc & quæ ſequuntur,

14. V. 4. ibique Raſchi

usque ad: ria ph) i, e. legi operam dabat, ab-
ſunt à MSto Erff. 1.

tis, 177. Zebulon (enim) egrediebatur ad negotiationem; ¹93. iflaſchar autem legi-a-
peratn dabatin tentoriis. Eod. verl. 13. Et latus ejus verins Zidoanem] Exttemitas fini=
um ejus conjunéta erit Zidoni, (dictio) 2 (ſignificathic) Oie. finis ejus, velu-
ti (accipitur in illo loco:) rD ) i. e. & ad fines 104. tabernaculi. Verl. 14. Ma.
ſebar afinus ofibus valens] i. e. Aſinus robuſtus oflibus 1o;. portansjugum legis, tan-
quam aſinus robuſtus, cui onus grave imponitur. Ead. verl. I4. Cabans iner duos
terminos] Ad inſtar aſini, qui diu noctuque ambulat nec ei pernoctatio eſt domi, ac

portat merces ſuas. 107. Werſ. 15. & vidit quietem, qudd eſſet ona] Vidit quoad par-

tem ſuam, quòd terra eſſet benedicta & bona ad fructus ferendos. Eod. verſ. I 5. Er ł
iuclinavit humerum ſuum ad portandum] Scil. onus legis & ſit omnibus fratribus ſuis

Ilraelitis tributarius, ut eisſuppeditet doctrinam legis & ordines intercalationum, 1og.
dicitur enim: & de filiis Iſſaſchar, qui nôrunt intelligentiam temporum, 109. ut no⸗
ſcatur, quid facere debeat Israẽl, primores eorum erant ducenti. 10. capita (ſcilicèt)
fynedriorum conſtituit (iſta tribus) & omnes fratres eorum illis obtemperabant. 111.
Eod. verſ. 15. Et inclinavit? humerum ſuum] (N etbum O hic ſignificat.) d n i.s.
ſuppoſuit (vel ſubmiſit) humerum ſuum, veluti (accipitur in illo loco:) Pi. e. & in-
clinavit clos 112, item (in illo loco:) i: e, inclinatg aures veſhtas; 113. Onkelos
autem

E —

102. Sicuti Deuteron. cap. 33. J. 18. habetur, ubi Jezreel. L
vide Raſchi not. n. 107 confer. & Tanchuma ac 107. Hebr. 2 , in Moto Eiff. 1. habeturz
tract. Talm. Joma fol. 26. a. alleg. Jalkut Part. Hnaαιπ mMnn i. e. faſciculos (mercatorum
1. fol. 49. col. 4. princ. ud wocann, ballas ) mereium luarum, confer.
103. Vide, quæ panlo anmtè n. 101: de voce] dquæ ad keri. hræced. 13, h.c. n. 10, 6 103. no-
DpaO, quæ & hic habetur, notata ſunt, con-tata ſunt, it. not. ad Geneſ. c. 42. V. 34. n. 3 9.
fer. & not. in oafi oP h. 1oc. ttes. Sive: Ordinationes & tempora intercalatio-
104. Sive: extremitatem, ita hic ditionemllam, num, Hebr. α, quo nomine éαααιοα
quæ Exod. cap- 26. V. 22 habetur, ex mente & generaliter computi Aſtronomici intelligun-
Commentatoris noſtri vertere volui, aliàs ſi tur, conf. Buxtoff. Lex. Talm. fol. 1569.
gnilicat: latera, conter. Raſchi not. ad dict. c. 109. Sicud 2 Paralipom. c. 12. v. 32. habeturs
26. V. 22,. onfer. & Deuteron, cap. 33, Verſ. 19. idie
105. Conſer. hic tract. Talm. Nedarim, fol. 2. b. not. n. 109. ea e de ase

& Bava kama, fol. 17. a. it. Nidda, fol. 31. a. vid. 110. Prout I. Paralipom. dict. c. 12. V. 32, habe-
etiam Lighttoot. Geographia Lucæ præmiſſs, tur. 2. V. 32. abe
cap. 3. Sect. 2. pag. 69 6. edit. Lipf-ubi locus ex]111. Vel: ex pradtituto eorum agebant, uti Juni-

Bereſchit Rabba Sect. 98. adducitur, atque a- us ac Tremellius 1. Paralipom. alleg.c. 12,V. 3 22

Ginus robuſtus, cujus in textu ſacro hic fit mentio,, verterunt.
de ſitu illius terræ exponitur, vide num. ſeq-106. * Hebr. n, iſtud & quæ ſequuntur, usque adz
106. Hebr. Ppnlnme pa in MSto Erff. 2. babetur onde s i. e., inclinate aures veſras, Ablunt
„npwH Pa i. e. inter terminos; alii inter duas4 MsSto Erff. - eſtras, à
ſarcinas, Lightfoot dict. pag. 695. edit. Lipſ. 1 12. Sicuti 2, Samuel. cap. 22, V. IO. habetur.

juxta Bereſchit rabba exponit, qud termini 113. Vide Pſal. 74. V 1.

Ent duæ convalles, nempe yallis Pislani &. vallis

2ee 6SENESEGOOMOW. cAr. XX. (AU.

autemn 14 alio
t3 nda helli
nabitebantal
Ver
a) -

loloco.) nach

eualrihuun
quando elle cubat, ut quieſcat, cubat inter terminos, 106. in finibusſcil. urbium, ad quas gleileome

gnifcen!) lau

Verl. 17. (

Ale i.

rniel
mehui] die
caordetcalan
igt 11 ii

—

ae Heb. dni,
eMmie eiittli
nunA. Bie: ulbe

ſer. Bunoth L

uſ. Kije: in

(æ, ita hie
h. cap. D. 99.
Deuter. C. 33.

u. Hebr. .

Pi, Dan, 4.
Talm. Peſzchi
II. Mbic ex
dumiſtud,

Dlalen. 13 5. 7

ẽ tor Vulgne u

Dominus pop

Hebr. N

ſantilla: D
cus, qul eſt

wVel: uleiſcen

de dimlone,
Wnes Iltzelitz
3 Rebr. vh
: an .

1 Aen legg.
emixlni.
fnidt el.

Vell. . .
gutnlegis,tan⸗
enn ie dic⸗
lio Aconi, Xe

upinn ad gu
iäitgucalpar.
od. perl. 16, Nℳ
Nöfratthus ſnis
latonum, 0
An, 109. n.

caita lellee

Inperabant, 1n1,
4 .
12) WG i..
) PMi e. Kin.
8, 113. Onkelo:
AUtem

0 Eikk. I. habeture

ulos (mercatorum
n (arum, conlet,

,n. 101, 103,.n0⸗

A N. zu. hl⸗

temporainlercalii.

nommint ebe erh

1onomici intelligun⸗

ln. lol 1669.

11. V. Lehabeinn
33. ſell 19, iwie .

1,0 14,, jubee⸗

im ageballh Utiſuni.
rn, Aleg eel N

uuntut, egle ;

blunt d . .
tſellis, ann Hebr. wen , iſta & ſequentia, usque

1, le lo⸗ habetit,

CAF. XLIX. GENESEOS. 38

autem ** alio modo interpretatus eſt, (nempe ita:) & inclinavit humerum ſuum ad por-

tanda belli (onera) & ad ſubigendas provincias, 114. quoniam illi (filii Iſſaſchar)
habitabant ad limites 115. atque hoſtis eidem (tribui liſſlaſchar) ſubjectus erit tribu-
tarius. Verl. 16. Dan judicabit 116, populum ſuum] (Verbum ²) hic ſignikf-
cat:.) P) i. e. ulciſcetur ultionem populi ſui de Philiſthæis, veluti (accipitur in il-
lo loco:) nam ) i. e. ulciſcetur 117. Dominus populum ſuum. Eod. verſ. 16. Sicuti
unatribuume Iſzaeliticarum] i. e. Omnes Israêlitæ * erunt quaſi unus cum ipſo (Dan) at=
que ille omnes judicabit, * vaticinium autem iſtud (Jacobus) vaticinatus eſt de Simſo-
ne, prætereà poſſunt explicari ** (verba iſta:) ſicuti una tribuum Iſraêliticarum, (ut ſi-
gnificent) ſicuti unicus, qui eſt inter tribus, videlicèt David, qui venit de (tribu) Judæ.
Verſ. 17. (Erafes] (H) eſt ſerpens; 118, exiſtimo autem, quòd ita dicatur, quia
ille 0 i. e. ſufflat, 119. (qua in ſignificatione accipitur etiam in illo loco.) & tu
0 Ni. e. ſufflando mordebis 120. ei calcaneum. Eod. verſ. 17. Qui mordet calca-
neos equi] Sic facere ſolet ſerpens, comparavit itaque (Scriptura) illum ſerpenti, qui
mordet calcaneos equi. Eod. verſ. I7. Et cadet * ſeſſor ejus retrè] Quem (ſerpens) non
tetigit 12 1. iſtius rei exemplumreperimus in Simſone, (de quo ſcriptum eſt:) & com-
H pre.

de, abſunt à MSto Erff. 2.
II9. Acontias, ſic Junii ac Tremellii verſio, quo-
rum notas vide in hune locum, Rabbini in Ge-
mara diétionem S exponunt: utroque pede
claudicantem, vide D. Wagenleil. Sot. p. 176.
119. Scil. quando mordere vult, vide, quæ ſuprä
ad Geneſ. cap. 3. V. 15. n. 47. & 49: notata
ſunt, confer. & Gur Arjeh fol. 64. col. 4. fin. ac
not. in namt neW D. loc. it. S ta, fol. 9. b. &
fol. I0. a. it. fol. I8. b. it. Sanhedrin, fol. 10 5.
a.
12 0. Sic juxtà mentem autoris noſtri verbum iſtud,
quod Geneſ. diét. cap. 3. V. 1 5. habetur, vertere
volui, vide not, ibidem n. 47. & n. 4 8.

Hebr. D7ot&), hæc & ſequentia, usque ad: dn
tay i. e. erit tributarius, abſunt à MSto Erff. 1.
114. Sive: rbes, ac fines terræ, Hebr. r con-
fer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 717. òMUNW
II5. Sive: in limitibus ſeu finibus terræ Iiracëliti-
cæ, ita hic ob expono, confer. quæ verſ. 13.
h. cap. n. 99. notata ſunt, confer. Raſchi not. ad-
Deuter. c. 3 3. V. 20. D. 129. & v. 2 5. H., 162.
I16. Hebr. An, quo verbo refpicitur ad nomen
R, Dan, quod hic habetur, confer. hic tract.]
Talm. Peſachim, fol. 4. a. & Sota, fol. 10. a.
II7. Ita hic ex mente Commentatoris noſtti ver-
bum iſtud „ quod Deuteron. c. 32. v. 36. G
Plalm. 13 5. V. I4. habetur, vertere volui, au-

tor Vulgatæ utroque loco tranflulit: judicabit
Dominus populum ſuum.

* Hebr. "ze ) in MSto Erff. 2. his præmifſla

ſunt iſta: Swavwav "PH i. e. tanquàm uni-
cus, qui eſt inter tribus.

aX Vel: ulciſcetur, confer. num. præced. 117. 8&
not. in nar new h. loc. ubi b exponitur de

de simſone, qui a mDP e i. e,. O-

mnes IIraelitas ultus eſt.

i: Turre da i. e. qui venit de (tribu) ju-

* Hebr. 71 iſtud & quæ ſequuntur, usque adz
HHe& i. e. Onkelos autem interpretatus
eſt, abſunt ab utroque MSto Erff.
12 1. Vel: usque ad quem (nempe ſeſſorem equi y
non pertigit ſerpens ; ſed calcem equi ſolum
momordit, unde ſeſſor ejus retrò cecidit, appli-
cationem ad Simſonem hic facit autor noſter,
quamyvis enim ille Philiſthæos, qui ſuprà tectum
erant, non tetigerit; illis tamen mortem & inte.
ritum per ruinam domus attulit.

bb

382 GENESEOS. CAP. X LX.

prehendit duas columnas medianas &c. &, qui in tecto erant, mortui ſunt; 122. On-
kelos autem interpretatus eſt (UTI hoc modo:) o1 ¹ i. c. veluti ſerpens
Pn Churman, quod eſt nomen ſpeciei ſerpentis, cujus morſus eſt infanabilis atque
is eſt ?9) X i. e. baſiliscus; 123. vocatur autem ), quoniam omnia facit =n
j. e. anathema, 124. (1) Wautem interpretatus eſt Onkelos:) 0 ) i. e. & vel uti
aſpis P (id eſt:) 3) N&, inſidiabitur. Verſ. 18. Salutem uam eapectavi, Domi-
ne!] Vaticinatus eſt (hic Iacobus,) quòd Philiſthæi oculos ejus (Simſonis) ſint effoſſu⸗
ri, & quòd tandem ille dicturus ſit: memento mei & robora me tantummodò hac vice
&c. 125, Verſ. 19. Gad turma turmatim populabitur 26. eum] Omnia illa * (verba:
, 3 ne ) ſignificant 1½◻α. e. turmam, atque ſie conjungit illa Menachem,
uòd ſi dixeris, (vocem) âπ non niſi duplici Daleth conſtare, poterit reſponderi,
quòd 111 (utpote) nomen rei (ſubſtantivum) opus habeat duplici Daleth, quoniam-
ita fieri ſolet in dictione, quæ duabus conſtat literis, ut duplicet (literam) in fine; & ta-
men fundamentum (ſive radix) ejus duabus ſaltem literis conſtat, ſic dicit (Scriptura-:)
quaſi avis i. e. ad vagandum, r27. fumptàâ (iſtius verbi) derivatione, (ab illa ſigni-
ſicatione, quæ habetur in iſto loco⸗) ſatiatus ſum =.WHi. e. evagationibus, 2⁸. i⸗
tem (in illo loco:) ibi cecidit W i. e. vaſtatus, 129. à derivatione (illius ſignificatio-
nis, quæ habetur in iſto loco:) i. e. vaſtabit in meridie; 130, ita etiam
. ab una funt derivatione 131, & quando illa (Scriptura) loquitur linguâ
— 132. non duplicatur (litera in fine,) veluti ρ aee ee e —
ſed quando eſt (formæ) NN 133. aut (formæ) — D i. e. agere faciens a-
Iios, 134. tunc duplicatur (literà in fine,.) veluti : Aͤ, — 5 , — .
N& in lingus —vS (exempla ſunt iſta:) pupillum & viduam i. e.
ſtatuminabit, 135. item: 22 ) i. e. ut reducam Jacobum ad ipſum, 136, item:
22

122. Sicuti Judic. cap. 16. v. 29. & ſeq. habetur,

confer. & D. Wagenſeil. Sot. p. 169. prine.
173. Sive: regulus, hæmorrhois, de quo apud E-
ſai. cap. I I. v. 9. & c. 14. V. 29. it. Jerem. cap.
§. v. 17. ubi vide Raſchi not. .
124. Id eſt: omnia, quæ tangit ſerpens iſte, fun-
ditus perdit atque internecione delet.
125. Vid. Judic. cap. 16. v. 2 8. confer. & D. Wa-
genlſeil. Sot. pag- 179. .
126. ita hic vertere volui, ſecutus Junii ac Tremel-
lii verſionem 7 alii aliter tranſtulerunt, vid. infr.
num. 13 g. h. verſ- 19. .
*X Hebr. un, iſtud & quæ ſequuntur; usque ad:
dbi. e. Gad turma H i. e. turma-
tim venient, abſunt ab utroque MSto Erff.
127. Sicuti Proverb. cap. 26. v. 2. habetur.
129. Vide Hieb. cap. 7. V. 4.

129. Prout habetur Judic. cap. 5. V. 27.
130. Vid. Pſalm. 9 I. v. 6.
131. Seu: deflexione, Hebr. 3 , vox Gram-
maticis uſitata, quando ſignificationem dictio-
nis vel verbi alicujus ex alio loco derivant, vid.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 419.
132. Id eſt: quando verbum eſt formæ activæ ſive
actionem notat.
133. Id eſt: quando reeiprocam agentis in ſei-
