re) ninn Bene ixit eĩ (Sabbatho) per anna, ut duplicaret illum (cibum) die ſexto pane dupli-
breneitide un ci & ſanctificavit eum (diem ſeptimum) Per Manna, quia illud eo (die) non deſcen-
Ta bipr⸗ debat. Verſ. 12. Ut prolongentur dies tui] Si honoraveris (parentes † tuos,) prolon-
etl 9, Ne iuier gabuntur (dies tui;) ſi verò non honoraveris, breves erunt, verba enim legis notaricum
dandr pun. 58. continent & exponuntur generaliter affirmativa præcepta) negativè & negativa-
uÜHι. affirmativè. * Verſ. 14. Non mæchaberis] Non eſt N i. c. adulterium, niſi in-
neteſponce) alterius uxore, 59. dicitur enim: morte moriatur HNN i. e. adulter & adultera, 60.
,u ainone Prætereà dicit (Seriptura,) mulier NP i. e. quæ adulterium committit ſub
— cepto circà Sabbathum, confer. Raſchi not. ad poteſt, vel w . P& i. e, non conve-
il enin dicio don Levit, cap. 17. v. 12. n. 13. G ad Levit. e. 21. nit lingua iſta ſive ſermo iſte (ſcil. Deo,) prout in
V. I. n. I. it. Gur Arjeh fol. 9 5. col. 4. princ. & Gur Arjeh fol. 9 5. col. 4. princ. habetur.
11, Arbetut, fol. 149. col. 4. med. 57. Confer. hic notæ ad librum Prec. Jud. part. 2.
l16,ti g.. S1. Nempè: lucernam, idque ideò, ne fortè parvu- p. 44. b. prinç.
, n, ſ0, lus non, ut decet vel præceptum eſt, exinguat, † Conter. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 99. a. &
Nias nagien ile. conter. hic tractatus Talmud. Schabbat, fol. 114. Cetubhot, fol. 130. a. & Kidduſchin, fol. 30, b.
bi ile iim no⸗ prout allegatur in ma ne h. loc. vide &] it, fol. 31. a. & fol. 32. a. .
not. ibidem. ut & Buxtorf.-Synag. Jud. cap. 16.5 8. Per Notaricum hic intelligitur, argumentum
leiinege inccgit⸗ P. 361. . . à ſenſu contrario, ſicuti hic ab autore noſtro ex-
etn Kbie leclita, 4 52². Vel: non obtemperant ſive non permittunt id ponitur; aliàs Notaricum eſt ſpecies Cabbalæ, qua

ur in om wooè,

1, prolt mos ſegl .
tur Diwp, ie. her⸗
decimunmn tettinum n⸗
Fide Bugtort Ler.
leger Romanz tett
.1 le . 31,0h,210,
un el: ſotſtin i⸗

ei, ſcil. parvulo.

53. Sive: prohibitio de Sabbatho non violando.

quod præceptum etiam parvulum ſeu minoren-
nem obſtringit, tibi incumbit, ita, ut ſi fottè par-
vulus opus aliquod die Sabbathi facere velit, nec!
major natu five parens ejus id prohibeat, idem
ſit, ac ſi ipſe major natu peccatum iſtud commit-
tat, confer. n. ſequ. 54. .-
54. Vel: tuum eſt, prohibere illum parvulum, ne
violet Sabbathum.

certæ vocis literæ ſingulæ totidem alias dictio-
nes denotant, de qua vide Buxtorf. Abhreviat.
* Loci iſtius explicationem vide in notis noß P*
h. loc. ubi etiam Mechilta ad marginem allega-
tur, confer. & Bava mezia, fol. 3 2. a. 5
59. Aliter ſentit Aben Esra b. loc. qui etiam de
ſcortatione hoc verbum ea exponit, vide ipſum
R. Salomonem ad Deuter. c. 22. V. 5§. poſlet di-
ci, verbum iſtud, ſtrictè & Propriè ſumptum,

ſolummodò de adukerio uſurpari, laxis veré
r, . . —. . 3 iùs ver
H 55. Vel: quantum dicere fas eſt, ſi ita loqui licet, etiam de ſcortatione „confer. idem R. Sa omo
tionem, conlel d⸗ Hebr. , de hoc vide ſuprà Exod. c. 15.

lebe n , n

v. 8. U. 9 0. & c. antec. 19. V. 1 8. n. 4 89. & n. 50.
confer. & D. Wagenſeil. Sot. p. 730, n. 5. &

ad Deuter. c. 5. v. 1 8. n. 1 44ac not. in e pa
h. loc.

n b 60. Pront Levit. cap. 20. verſ, 10. habetur fer.
Dö Nd , Buyxtorf. Lex. Talm. fol. 10055, it. not. ad Elai. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 89: a. e Sche.
dere ceſent gurnli, c. 63. V. I. n. 5. Vuot, fol. 47. b. it. Nidda, fol. 13. b.

oyectioresinſttuant

56. Non enim quies ab opere de Deo propriè dici

Aaaa

elemando Deie.
eNNOH

558

EXOPDlI.

CAP. XX.

—

marito ſuo, alienos viros admittens. 61.

62. Scriptura (hic) loquitur; (præceptum verò illud:) non furtum facietis, (loquitur)

de fure divitiarum;

63. vel (forſitàn) non eſt hoc (præceptum,) niſi de fure divitiarum;

aſt illic é4. de fure hominum? dicas (ſive reſpondeas:) res diſcitur ex negotio, de quo a-
gitur, 65. quemadmodum (præceptum: ) non occides, item: non moœchaberis, † loqui-
tur de re, é6. ob quam fiunt rei mortis Synedrii; 67. ita & (hoc præceptum:) non fura-

beris, (hic loquitur) de re, "ob quam aliquis fit reus mortis Synedrii. 68.

Verſ. 18.

Et omnis populus videbant] Docet (hic Scriptura,) quòd nemo inter illos (Iſraëlitas)
fuerit cœcus; 69. ſed unde probatur, quòd inter eos non fuerit mutus? (quia) lex di-
cit: & reſponderunt omnis populus, 70. unde probatur, quòd inter illos non fuerit

ſurdus? (quoniam)lex dicit:
nas] Videbantid, quod audiebatur, 73.

faciemus 71. & audiemus. 72.
quod impoſſibile eſt, videre alio in loco. 74.

Eod. verſ. I 8. Videbant ſo-

Eod. verſ. I 8. Voces] Quæ egrediebantur ex ore potentiæ divinæ.5. Eod. verſ. 18.
Er commoti ſunt] Non (ſignificat verbum ?)9,) niſi d iâ. e motum (ſive motionem-
de loco.) Eod. verſ. 1 8. Et ſteterunt procul] (Iſraélitæ) retrocedebant 76. duodecim

milli⸗

61. Vel: recipiens extraneos ſeil, viros, vide E-
Zech. cap. 16. v. 3 2. ibique Raſchi not.
62. Qui ICtis dicitur plagiatius, vide Digeſt. ad
Legem Fabiam de Plagi. confer. R. Salom. ad
cap. ſequ. 2 1. v. 16. & 20d Levit. c. 19. V. I1. n.
46. vide & not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p.
87. a. fin.
63. Sive: rerum mobilium, quæ in pecunia co-
terisque bonis mobiiidus coaſiſtunt, vide Levit.
dict. c. 19. verſ. 11. n. 46.
64. Nempèé: Levit. alleg. c. 19. V. 1 1. vel intelli-
git autor noſter caput ſequens 21. verſ. 11. con-
fer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 86. a.
65. Id eſt: juxtà materiam ſubjectam res, de qua
agirur, expouenda & declaranda eſt, vide Levit
dict. c. 19. V. 1 I. n. 47.
1 Hebr. Nan &, hæc & ſequentia usque ad: ba
Dys i, e. & omnis poyulus, abſunt à MSto i.
ſolum ibidem poſt: on N i, e. non occides-
ibidem legitur: Dryna i. e. per interfectionem.
66. Sive: de peccato aut crimine, quod nomine
a hic intelligitur, piopter quod aliquis fit reus
mortis.
67. Hebr.
mum irrogat

rpa i. e. domus judicii, quæ ulti-
ſupplicium, confer. Exod. c. ſeq.

2 1. V. 2. H. 19. & c. 22, V. 1 8. n. 59: & Levit. c,
„9. V. 11. H. 49.

„ Nempè de furto hominis, quod morte punitur,
vide cap. ſeq. 2 1. v. 16.
6g. Confer. hic tractat. Talmud. Sanhedrin fol. 10.
a. & Maccot, fof. 2. b. & fol. 4. a. it. Schevuot,
fol. 31. a. & Bava mezia, fol. 5. b.
69. Confer. cap. antec. 19. verſ. 11. num. 30. 8
Mechilta, ſieuti ad marginem allegatur in mae
nan h. loc. ubi vide etiam notas.
70. Vide dict. cap. ant ec. 19. verſ. 8.
71. Sicuti cap. antec. 19. alleg. verſ. g. habetur.
72. Prot verſu ſequ. 19. . cap. habetur, vid. &
hic Mechilta, prout in pan h. loc. ad
marginem allegarur.
73. Confe:. Refeni nor. ad Pfſalm. 29. v. 7. non-
nulli putant, hic eſſe ſynecdochen ac quòd vi-
dere bic ponatur pro: percipere, audire, ob
ſenſuum communicationem, vid. Jonii ac Tre-
mellii obſervat. h. loc. ut & P. Fagii not. ad Para-
phr. Chaldaic. h. loc.
74. Nempè, ut quis videat id, quod audit, vide
tractat. Talmud. Berachot fol. 6. b. uti allegatur
ad marginem in S'nor D“ h. loc.
75. De voce a vide ſuprà Exod. c. 1 8. v. 19.
n. 71. confer. & not. in ot , b. loc. &
not. ad Judic. cap- 5. Vv. 5. n. 11.
76. Hebr. pytru '"., confer. infrà Exod. c. 34. v.
3⁰

Verl. 1 5. Non faraberi- De fure hominum

(4,. M.
—
mlianaron
openketebant
20. 0r 14l
reltrum in gen
— dlgiit
loco) moli
Umn, 1, ſevi,
] Qooniaf
Deutalih
triaillaſepinen
calginen hi
(aeruatenimt

lun) — r

indenitatenu
u id ſtu] E
nam, guodali
Pod vetl.22.

—
z0. 1 91,K b
Tugum ſonan
habetut, con
librum brec ju
genſeil Sot..
711, 0. 9 em
bat, fol. 89. d
in onmn won
ſol 91, co). 1,
77. Siani Pfalm
Ralchinot.
79. Sie yebum!
mentem Comn
lui, 1radie.
tulit; pPlerigue
entaret os, 1
79, Kre: verll

11. habetur.

1o. Pront bſai t⸗
que pa inde no
e. gbia illuc er
zur innotis Dr
Conler. hie tras
Nedanin 1,

Define HOminmn
geleils, (ognitun
efiredhitnm
negotio, de n 1.

Nchaberigff loqni.

eptum.) nonfutg.

ni.68, Yerl 198.

r illor (ltailin)

us! (guia) ler di⸗
et ilosnonfuerit,
18. Vilihen ſe.
etealio in oco, 4,

75, Bod verl. g.

1 (Gye motonemn.
bant6, doderim

Eod. verſ. 22. Quodè ctælo locutus ſim] Atqui ali

6, quod motte unitur,

— —

mud, Sanhedrin tol. 10,
ol. 4.2. 1t Iheſuot,
lol. r.bd.
Ferl. 11. numm, 30, &
inem allegalu in n
lamn n02r8.
9. verl .
eg. verl,§. habetur.
, Cap habenuf, iid,
õ

õ
necdochen ac gbo vi⸗
ereipere, aulie, ob
em, Nid, unii ac Ie-
XL. gii Not,10d Para-

.4. giol nii ile

otfol 6.d, uis legatun
nob h, loc.
Ez00, t. 19. V. 19,
. o h loe. 8

ſ. nll⸗
õ
30

CAP. XxX. EXODI. 2

milliaria promodo longitudinis caſtrorum, aſt angeli miniſtratorii veniebant eisque

opem ferebant, ut illos reducerent, dicitur enim: reges exercituum fugiebant. 77. Verſ.

20. Ut exaltaret 78. vos] Ut magnificaret (ſive extolleret) vos in mundo, ut nomen
veſtrum in gentes exiret, quòd ipſe (Deus) in gloria ſua vobis apparuerit, (verbum-)
Ds ſigniſicat (hic) DMNi. e. exaltationem & magnitudinem, veluti (in illo
loco:) extollite Oò i. e. ſignum, 79, item: extollam ²O i. e. vexillum (ſive ſignum) me-

um, 80. ſicuti vexillum in colle, quod eſt erectum. Eod. verſ. 20. Et ut ſit timor †e-

iu] Quoniam vidiſtis illum (Deum) tremendum atque terribilem, ſciatis, quòd non
ſit (Deus alius) præter illum, eumque timeatis. Verſ. 2 I. Acceſſit ad caliginem] Antè *
tria illa ſepimenta, 81. (videlicèt) i. e. tenebras, ν nubem & — i. e.
caliginem (ſpiſſam,) dicitur enim: * & mons ardebat igne usque ad intimum cœli, 82,
(fuerunt enim tria iſta quaſi ſepta ſive vela, nempè:) tenebræ, nubes & ſpiſſa caligo,
(nam) — eſt denſitas nubis, dixit quippe ei (Moſi Deus:) ecce ego veniam ad te-
in denſitate nubis. 33. Verſ 22. Stc dices] (Nempéèé:) lingnàâ iſtà., 84. Eod. verſ. 22.
Vos vidiſtis] Eſt diſcrimen inter id, quod homo videt, &iinter illud, quod alii ei referunt,
nam, quod alii † ei referunt, interdum animus ejus aliò abripitur, ne illud credat, 85.
a Scriptura dicit: & deſcendit Domi-
Aaaa 2 nus

30. n. 9 2. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2296. ubi
Targum Jonathanis, traditioni iſti, quæ hic
habetur, conſentiens adducitur, vide & not. ad
librum Prec. jud. part. 2. p. 87. a. fin, & D. W a-
genſeil. Sot. p. 32 2, & p. 697. n. 8. Sc n. 9. ac p.
712, n. 9. item Mechilta ac tractat. Talm. Schab-
bat, fol. 98. b. prout allegantur ad marginem
in 'non nev h. loc. confer. & Jalkut parl. I.
fol. 8 3. col. I. fin.
77. Sicuti Pſalm. 68. ver
KRaſchi not.

* Hebr. )199, iſtud & quod ſequitur, usque ad:
w' i. e. tenebras, abeſt à MSto.
g1. Hebr. Mu'po i. e. ſepta, parietes, vela, con-
fer. cap. antec. 19. v. 24, n. 6 3. & Exod. cap.
2 6⁶, v. 3 I. in notis, ubi aufor noſter dictionem
R exponit;: nxn, ac (cribit, vocem illam
linguã Rabbinorum vocari hen i. e. velum,
conopeum, vide & infrà Exod. c, 3 5. v. 12. n. 12.
&& Numer. c. 4. V. 9. D. 11.
ſ. 13. habetur, ubi vide ** Hebr. saw, etiam iſtud, ut & ſequentia, usque
ad: 790), eſt denſitas &c, abſunt à MSto r.

79. Sic verbum hor, quod hic habetur, juxtà
mentem Commentatoris noſtri interpretari vo-
lui, à radic. 9, quod idem eſt cum 2 i. e.
tulit ; plerique tamen interpretes verterunt: ut
tentaret vos, à rad. H i, e. tentavit, probavit,

79. Sive: vexillum, uti Eſai. c. 62, Vverſ. 10. al.
12. habetur.

ue pa inde nomen accepit, n) nwi.
e. quia illud erectum & elevatum eſt, uti habe
tur in notis na b. loc.

82. Sicuti Deuteron, cap. 5. verſ. 2 2, & 23., habe-
tur.

83. Proht eap. antec. 19. verſ. 9. habetur, ubi vide

nor. n. 2 3. & dict. c. 19. v. 24. n. 6 3. Moſes i-
taque antè tria iſta ſepimenta ſive vela progreſſus
eſt & acceſſit ad Deum, confer. not. ad 2. Chro-
nic, c, 6. v. I. num. 1.

W M 84. Confer. cap. antec. 19. verſ. 3. ibique not. n.
80. Proht Eſai. cap 49. V. 22. habetur, dictio ita-

7. vide & nat. in on rnw, h. loc.
† Hebr, de Ae, hæc & ſequentia, usque ad:
TDDi, e, interdum (animus ejus &c.) abſunt
ab utroque MSto.
8 5. Aſt ei tei, quam quis oculis ſuis videt, non po-

1 Confer. hic tract. Talm. Jevammot, tol. 79. a.
&T Nedarim, fol. 20, na. M

teſt

E X 0 D 1. CAb. XX.
nus ſuper montem Sinai, 86. venit Scriptura tertia & inter illas duas intercedit, 87. de
cœlo (ſcilicet) audiendam tibi vocem ſuam dedit (Deus,) & ſuper terram oſtendit tibi
ignem ſuum magnum, gloria ejus (fuit) in cœlo; aſt ignis ejus ac potentia ejus (fuit) in
terra; 88. alia explicatio: inclinavit (Deus) cœlum & cœlos cœlorum eosque ſtravit⸗

560

ſuper montem, 89. & ſicilla (ſcriptura) dicit: & inclinavit cœlos ac deſcendit. 90.

Verſ. 23. Non facietis mecum] Non facietis imagines miniſtrorum meorum, qui mini-
ſtrant coràm me in excelſo. * Eod. verſ. 23. Deos argenteos] Venit (hic Scriptura,)
ut admoneat de Cherubinis, 91. quos tu (ò⅛ Moſe,) facis, ut ſtent mecum, ne ſint argen-
tei, nam ſi mutaveris illos, ut facias eos argenteos, ecce illi coràm me erunt, tanquàm-
Dii (alieni.) Eod. verſ. 2 3· Et Deos aureos] (Venit hic S. Scriptura, )jut admoneat,
' ne plures, quàm duos faciat (Moſes Cherubinos,) nam ſi feceris quatuor, ecce illi
coràm me erunt, tanquam Dii aurei. Eod. verſ. 23. Non facietis voßis] Ne dicas,
ecce ego facere volo Cherubinos in Synagogis 92. & in Scholis, 93. prout ego facio in
dome Sanctuarii, 94. idcireò (hic) dicitur: non facietis — 2) i. e. vobis. Verſ. 24.
Altare terreum] i. e. Quod conjunctum ſit terræ, ne ædificent illud ſuper eminentiam
columnarum aut ſuper altitudinem fornicum; 95. alia expoſitio (verborum iſtorùm:

altare terreum, quibus indicatur,) quòd concavum altaris ænei (Moſes) impleverit ter-
*

raà

tec. 19. V. 4. n. 9.
36. Proht cap. antec. 19. V. 20. 6. cap. habetur, ubi
vide num. 59. & 60. confer. not. ad librumprec.
Jud. part. 1. p. 1 5 5. b. princ.
27. Hebr. na, præponderat, vel pondus addit,
Germ. gibt den Ausſchlag/ indicatur autem
verbo iſto Hebraicoò, quod in Rabbinorum ſcri-
ptis crebio occurrit, ſolutio ſive conciliatio lo-
corum S. Scripturæ, qui ſibi invicem contradice-

re videntur, confer. infrà Exod. c. 25. v. 22. n.

6 5. & c. 40. V. 3 5. . 13. & Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 1098.
28. Lie habetur in Mechilta, prout ad marginem al-
legatur in - rO h., loc.
39. Non ſecùs, ac ſiratum, ſuper lectum, vide cap.
antec. 19. v. 20. n. 59. & n. 60.
90. ProOht Pſalm. 1 8. v. 10. & 2. Samuel. cap. 22.
verſ. 10. habetur.
* Confer. etiam hic Mechilta, prout ad marginem
in pon ne h. loc. allegatur, ut & tract.
Talm. Roſch haſchana, fol. 24. a, b. & Sanhe
drin, fol. 7. b. it. Avoda Sara, fol. 43,a. b. & fol.
2. b.

71. Confer, hic Gur Arjeh fol. 9 5. col. 4. med. u-

eſt non fidem habere ac credere, confer. cap. an-

bi ratio adducitur, cur hic Cherubini ſint intel-
ligendi ac de illis hoc loco ſermo fit, videatur
& Mechikta, ficuti ad marginem allegatur in
p e h. loc. =
* Hebr. τσππ iſtud & quod ſequitur, usque: bem
Wwy i. e. nam ſi feceris, abeſt à MSto I1.
† Hebr. 9)7, etiam iftud & quod ſequitur, usque

ad: Wyr i, e. non facietis, abeſt à MStO

I. ſed malè.
92. Hebr. Tban inan j. e, domus congregationum,
quo nomine Judæis veniunt Synagoge
9 3. Hebr. Heoi n i. e. domus expoſitionum,
ſie Scholæ vocari ſolent à Judæis.
94. Sic interpretor hic y roa i. e. domum

ſeculorum, hoc nomine vocare ſolent Rabbini

templum Hieroſolymitanum, confer. verſ. ſeq. 24.
h. cap. n. 106. .
9 5. Vel: ſuper fornices,

ſic Hebr. —n hic in-

terpretor, in S'nam re h. loc. legitur: D,909

cum Samech in fine dictionis ac vertitur: tignum

vide Habac. c. 2, verſ. 11. ibique R ſchi not. ſer⸗

ſus itaque hujus loci erit: ſuprà tignum fſive tra-

bem, confer. & Mechilta, ſicuti allegatur ad mar-
ginem in pan mewb. loc. it. not. ad librum

Prec.

—
Piec. Ind. par

(40. .

1 96, eo tem

utetmihi 6

nisejus lilur

wyltelgit
Nlim haler
Domini Deit
rauſta tus
24. Urem tua⸗
holocauſtatu.

menuririfuui.

pinigeplicii
ſaciam * ſup
gederitfacult⸗
Deipteſentia
ſacerdotibus

Lbi habetur,
98. Conlet qua
& ad Lxod. c
pot. in Dn
gig2, f0l,26.
numn. 3. dtat⸗
tubhor, fol.1
gy. läeſt: ſiun
tut, iſlud hon
9 0 Kicuti Num
ſer. 5 hic Mee
in On nn
ſol. ſ9. 4, ,
99. Kilicdt: ale
na ae oprin
keet: ſaper

1. Vel: in a

iique Kalchi
101. Nam pati
dum menten
Onmn wod,
101, Koguleris
Mechilta & te
ſol 9, beui

— ꝑN.

intentedt nrd
ttan Olkendit übi
tentia ejus ui n
edegne ſttait

C leſcenii, ho,

eofum gui ninj.
zſtieengtun)
um, neſint argen-
eerunttangnam,
ru)tadnonen,
gbatnor ecce li
uii] Ne diezs,
pront ego facio in
vobis. Verl. 14.
lupereminentiam
etborum iſorum:
ſs)inpleſenttet.
1
—. —
e Cherubini ſiat intel⸗
o ſermo ſit, vigeatut
arginem leetur in

ſeqbitur, nagne: du
deſt M io n,
quod kegbitur, uegut
elelis, abeſt a M1

mus congregstionum,
nt Söynagoge,

domus epolſtionn.

uCeis.
yy m i e, domum
ſoeate ſolent Rabbini
in,conlei etl eg 14,

Hebt. D) hid in⸗
b,lo. legitur: d9-
pis ac eniitur: tignum
Liqne binon le⸗
ſpt iignum ſſete.
lcuti allegslutad mat⸗
loc⸗ in not, ad ibumn
Dree,

Prec. Ind. part. 2. p. 44. a, fin. & p. 211. b. med.]

EXxODI. 561

rà 96. eo tempore, qué illi (IHfraelitæ in deſerto) caſtrametabantur. * Eod. verſ. 24

aciei mihi] (Pronomen 31 i. e. mihi, hic eum habet ſenſum,) utinitium exſtructio-

nis ejus (altaris) fiat nomini meo. 97. Eod. verſ. 24. Et mactabis ſuper illud] (I ſtud:
p hic ſignificat:) ) EN i. e. juxtà illud, veluti (in illo loco:) )v i. e. & juxtà il-

lam (tribum erit) tribus Menaſſis, 98. vel (fortè) non eſt iſtud, niſi Wy i. e. ſuper i-
pſum? 99. lex (alibi) dicite carnem & ſanguinem Ha
Domini, Dei tui; non autem (fiat) mactatio in fummitate altaris. Eod. verſ. 24. Ho-=

— i. e. ſuper altare 100.

locauſta tua & pacifica tua] Quæ 101. ſunt de ove tua & de bove tuo. 102. Eod. verf.
24. Orem tuam 103. & bopem tuum] (Continetur hic) explicatio (verborum iſtorum;)
holocauſta tua & pacifica tua, (quæ hic habentur.) Eod. verſ. 24. In omni loco, ubi

memorari faciam nomen meum] i. e. Ubi dedero tibi facultatem commemorandi no-

minis expliciti, 104, quod mihi eſt, * ibi veniam ad te & benedicam tibi, i. e, quieſcere
faciam ** fſuper te gratioſam meam præſentiam, 10;5. unde tu diſcis, quòd (Deus) non

deſgerit facultatem commemorandi nominis expliciti, niſi in loco, ad quem gratioſa-

Dei præſentia venerit atque is (locus) eſt domus electa, 106. ibi dedit (Deus) facultatem
ſacerdotibus, ut mentionem facerent nominis expliciti per elevationem manuum, 107,
Md AQAaa a 2 8&S&

DW bh. loc.
ubi habetur, unde fam ita dicatur. 103. Vel: de ove tua & de bove tuo, ſic juxtà au-
96. Confer. quæ infeà ad Exod. c. 27, v. 5, n. 6 5. toris noſiri mentem vertendum eflet. .
& ad Exod. c. 30. V. 3. H. 2. notata ſunt, vide & 104. Sive: nominis ſeparati, uti nonnulli e
not. in nan mewh. log. it. tract. Talm. Cha- PD vertunt, cçonfer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
giga, fol, 26. 2. 2432. 8& not. in a S /, loc, it. trfact. Talm.
& Vide, quæ infrà ad Exod. dicét. cap. 10. verſ. 3. Berachot, fol. 6. a. it. Sukka, fol. 9 3. a. & Sota;
num. 3. notata ſunt, confſer. & trsct. Talm. Ke 323. a. & Pirke Avot, lol. 8. b.
tubhot, fol. I11. a. & Sevachim, fol. 53. a. * Hebr. , iſtud & quod ſequitur, usque ad: Newα
97. Id eſt: ſtatim ab initio, quando altare esſttui =O i. e. per elevationem manuum, abeſt à
tur, iſtud nomini meo ædifigetur. MStO I.
9 8. Sicuti Numer. cap. 2. verſ. 20. babetur, con- ** Vel: commorari ſen manere faciam, Hebr.
fer. & hic Mechilta, ſicuti ad marginem allegatur r& à rad. WWwin Aphel dν, locus iſte, quä
in DR r Drv h. 10c. 1t. ract. Talm. Sevachim, hie legitur, nempé vy mo oEe . e. quie-
fol. 5§ 9. a. & fol. 59. a. it. Chullin, fol. 27. a. ſc ere ſaciam ſuper te gratio fam pra ſent iam meam,
99. Scilicèt: altare, ita, ut Woy accipistur in genni.geelt in Baſil. editione, ut & in MStOoz.
na ac propria ſua ſigniſicatione ‚nempè, urſigni 105. Vel: Majeſtatem meam Divinam, Hebr. on,
Rcet: fuper ipltum. de qua voce alibi à me dicum eſſt, confer. not. ad
100. Vél: in altai, "ide Denteron. cap. 12. vV. 27. librum Prec. Jud. part. I. pag. 107. b. fin. & part.
ibique Ralchi ner. n, 96. SZ 2, p. 26 1. a. princ. it. D. Wagenleil. Sot, p. 670.
10 1. Nam particula: w&X hie ſupplenda eſi, ſecun. 8. ſeqq. & p. 692.
dum mentem autoris noſtti, conſer. not. in 106. Hebr. Aman res, ſic vocatur Judæis tem-
nen D, h. loc. plum Hieroſolymitanum, dicikur etiam ren
102. Singuliris hie pro plurali ponitur, confer. ')y contfer. verſ. antec.2 3. H. cap. n. 94.
Mechilta & tractat. Talmud, Sevachim fol 58. & 107. De hac mannum elevatione vide plura apud
fol. 59. ſcuti ad marginem allegantut in hoo De

562

EXODI.

(dictio:) Nac N), quæ (habetur) in lege (ſignificat) facultatem, 105. exceptis
hiſce tribus: (nempè:) Ni. e. ſi altare lapideum feceris mihi, 109. ecce hæc (dictio)
Nuùſurpatur pro: N i. e. quando (ut ſenſus ſit:) quando facies mihi altare la-
pideum, non ædificabis illos (lapides) cæſos, nam ecce incumbit tibi 110. ut ædifices al-

tare lapideum,

dicitur enim: lapides integros 111. ædificabis, 112. ſic quoque(accipitur

dictio: 8 in iſto loco:) D& i. e. quando argentum mutuo dederis, 113. debi-
tum iſtud eſt, nam dicitur: mutuando mutuato ei, 114. atque hæc quoque (particula:)

— W ponitur pro: N i.e, quand

quando obtuleris munus primitiarum, 115.
biti 117. & vel te invito non ſunt (particulæ
t½, 119. & idem ac N ſignificant. Eo
cat: — i. e. cæſionem, quoniam (homines) ſculpunt (ſeudolant) ac cædunt *
Eod. verſ. 2 5,. Nam ſi gladium tuum ſuper illum Capidem) eleva-
12, ponitur pro: [, ſignificat enim: pPhHi. e.

illos (lapides) ferr0.
veris] Ecce (particula) iſta:
ne fortè eleves gladium tuum ſuper illum
uòd ſi extuleris ſuper i
ut dies hominis prolonget;
eſt, ut elevetur id, quod breviat,

o, ſic etiam (accipitur in illo loco:) i. e.

hæc eſt oblatio manipuli, 116. quæ eſt de-

) iſtæ: &, conditionales; 118. ſed cer-

d. verſ. 25. Cæſos] (Dictio ) ſigni-

(lapidem) eumque profanes, ecce diſcis,

Ilum (la pidem) ferrum, profanaſti (eum,) altare enim ſtruitur,
aſt ferrum creatum eſt, ut breviet dies hominis, nec æquum
ſuperillud, quod prolongat, prætereâ quoniam altare

—

con-

—

P. Woagenleil. in Sor, P. 671, &£ p. 67 2. num.

ANepr. re yN AN hæc ut & ſequentia, usque
ad: N & i, e. ecce hæe (dictio) N ab⸗
ſunt à MSto z. confer. hic tractat. Lalm. Seva-
chi fol. 61 . b.
Te⸗ poteſtatem liberam, Hebr, Mu" libe
rum arbittium, licentiam, permiſſionem, conſer.
intrà Exod. c. 22. v. 25, n. 84. illius oppoſitum⸗
eſt na-n 1
110. & Exod. dict. c. 22: V, 30. . 109. & Exod.
c. 2 3. V. 33. D. 13 3 ac Levit. c. 2, v. 14. n. 49.
109. Sicuti hoc veriu 25. habetur, confer bic Me-
chilta, ſicuti ad marginem allegatur in b-pan
ſuper Commentar. Ralchi h. loc, ..
*Obſtrictus es, obligatio ac neceſſitas tibi im-
oſita eſt, id enim y — aW) hie ſignificat,
conter. Exod. c. 2 2. V. 30. D. 109. & c. 29. V. 40.
n. 118⁸. vid. & num. antec, 108. h. verſ.
111. Id eſt: informes, rudes, non politos, non cx-
ſos ſive figuratos aut affabrè factos, id enim di-
Rio rrrv' hic not, conf. Jun. ac Tremellii not. hl.

110

i. e. debitum, obligatio, vide num., ſeq.

112. Prout Deuteron. c. 27. V. 6. habetur.

113. Vide infrà Exod. c. 22. v. 2 5. ibique not. n.

86.
114. Sicuti Deuteron. cap. 5. v. 1,8 habetur.,
115. Vide Levit. cap. 2. verſ. 14. confer, & lafr.
ExOd. c. 2 3. V. 3 3. n. 132

II6. Dequa vide Levit. c, 2 3. v. 10.

117. Vel: ex debito, id eſt: non in arbitrio poſita:
ſed neceſſaria eſt, confer. num, ſeq. 118. & 119.
118. Vel; ſuſpenſivæ. Hebr. r in arbitrio ho-
minis poſitæ, quæ nullam adferunt neceſſitatem,
conter. num. antec. 117. & num. ſeq. 119. it.
cap. ſeq. 2 1. v. 30. N. 207. S& c: 22. v. 2 5. n. 8 ¼.
119. Abſolutæ, Hebr. P&n i. e. manifeſtæ, quæ
debitum & obligationem ſecum trahunt, cujus
oppoſitum hic eſt: n, uti num. antec. 118.
dictum eſt, confer. Exod. c. 2 2. V. 3 0s n. 109⸗
* Hebr. rnanm), ſic in plerisque edi ionibus 5 ſed
in utroque MSto pro éo legitue: Inrup) i. e, &
aptant illos, eodem verbo etiam R. Salomo u-
ſus eſt in notis ad I. Reg. c. 5. V. 17. vid. ibid.
Sign. **

CAP. XX.,

& ut benedicant populo. Verl. 2 5. Et ſi altare lapideum Rabbi Ismael dicit: omnis

64.. W.

—
conellintpace
nietſupetillu
0ti 1224
pecabdiuntn
esluper illo
banilam arſ⸗
illumpoena!
altare,non fat
Pis117. K ac
necele elt tib⸗

teegalur nudit
Ferba colupar⸗

nullus ineltle

—
110. Coufet.
ie, lalt.
alginemin
eus hie alleg⸗
dico. Erachin
111. Vel: deſ
en le no⸗
atio zdducitn
hune locum;,
tuim ſieti volui
umejus uſum⸗
tut ne elegant
tuln pollei

122. Vel wicen

16, h. C,. ii
11 0, Nempè: m
loper altari ſi
nadunt Rabbi
114. Ve adfert
pono,did. Nu
& Diorerh. e
11 . Siliedt: D
met Deus ein
eteatacondo⸗
ibique not,
N. 17. Vid. 8&
lilem Cur4

. 116. Lenem ac⸗

ſppedeneum

CA. N
delchct: fonni
iag. excepti

cehee ((ichi⸗
6S mihi altarela.
1. t ddiſcezal.
Pognelaccihitu

ogue (partienlr)

1116, gus eſt ge⸗
les 119, ſed (er⸗
0R)lgn.

Ant) accædunt

igen) leya⸗
Roie⸗
ines ecce giſeis,
Are enimnſtruitur,
inis ec egum

1gvoniam⸗ltate

(oll⸗

.V. 19 habetur.
14. Onlel, K iaſt,

,V. 10.

hninarbittio polt:

m,ſeg. 118,8 119,

Nhr inarbinio no.

krunt perelianem,
nun ſeq. 119, lt,

e. manitelle, qut
um trahunt, ehus
inuch. altec, 11
ge edi ionibis; ſed

Ainm R. dalomd u
. VIj. ſic ihic⸗

120. Confer. Levit. cap. 3. verſ. I. ibique not. n. 2.

trum fieri voluit Deus altare, ut poſt remporari-

tur, ne elegantiæ aut teligionis nomine conſerva-
fuper altari ſic ædifitato, pacem mundo adferri

22 §. Scilicet: Divina, ſenſus eſt: multò minus pu-

CAP. XX. EXxODI. 563

conciliat pacem 120. inter ſraêlitas & inter patrem eorum, qui eſt in cœlis, ideò non ve-
niet ſuper illud aliquis, qui cædat & perdat, 121. ecce etiam verba comparationis à mi-
nori 122. ad majus (hic continentur, quemadmodum enim de lapidibus, qui nec vident

l

nec audiunt nec loquuntur, quoniamülli pacem conciliant, 123. lex (hic) dicit: ne ele-
ves ſupe illlos ferrum, multò magis, ſi quis pacem inter maritum & uxorem ejus, inter

familiam ac familiam, inter virum & proximum ejus conciliat, 124. haud veniet ſuper
illum pœna 125. Verſ' 2 6. Neq; aſcendes per gradus] Quando exſtruis clivulum 126. ad
altare, non facies illum gradus, * eſcaliers, * linguâ vernaculà; ſed ſitiſte (clivulus) le-

nis127. & acclivis. Eod. verſ. 26. Mt non detegatur nuditas tua] Nam propter gradus

neceſſe eſt tibi, ut dilates paſſus tuos, & quamvis nuditas ipſa non detegatur, nam ecce-

ſcriptum eſt: & fac eis femoralia linea 12 8. dilatâſti tamen paſſus idque propè eſt, ut de-
tegatur nuditas ac per (paſſus) iſtos contemptum exerces, ecce † etiam (hic habentur)
verba comparationis à minori 129. ad majus, ſicuti enim quoad lapides iſtos, quibus
nullus ineſt ſenfus (ſive intellectus,) ut eorum contemptùs curam habeat 130. lex na⸗

rogr. Matthæo præmiſſ. c. 3 8. p. 75. edit. Lipſ.
confer. 2. Paralip. c. 9. v. 1 8. it. infrà Exod. 27.
V. 5. n. 6 2: It, Levit, 1. v. 16, ibique not. n. 107.
it. D. Wageneil. So:, p. 426
* Bebr. yn Wwyn „, ſic in plerisque edie
tionibus, in MSto 1, pro his legitur y
tyypa i, e, non aſcendes per gradus; in MSto z.
Hvyp iyr .7 1, e. non aſcendes ad illud (per)
gradus. ⸗ D
** Sic exprimo hic ννKe s ite enim legendum
videtur pro: νneα V: ahele, Mrout in Msto
2. habetur.) ÿMV
117, Vel: lavis, Hebr. dyn, quod ſignificat gla-
brum ae læve, confer infrà Exod. dict. c. 27. V. 5.
ibique not. n. 6 2. & ilcirco, ne ped es ſacerdo-
tum, qui aſcendebant ad altare ac deſcendebant,
tridunt Kabbiai, be⸗ entur, elivulus iſte deſuper ſale conſperge-
124. Vel: adfert, im ponit, ita Hebr. —one Hic ex- tl vide nor, ad hibrum Prec, Jud. part. 2, P.
pono, vid. Numer. c. 27, V. 1. ibique not. n. J. ) 2, 2,b. princ, & dict. Paif. 2. p. 22 9. b. med.
& Proverh. c. 10. v. 32. 7 confer. hie tract. Talm. Naſir, fol. 45. 2. & San-
hedrin, fol. 7. B.
129. Uli infra Exod. c. 2 9. v. 42. habetur.
† Hebr. , iſtud ut & ſequentia, us que ad: Pa
i., e. proximus tuus, abſunt à MSto 1.
129 Vide, quæ verſu antec. 25. h. cap. n. 122.
notata ſunt.
130. Vel: attendat, curet, quaſi ad animum revo-
cet, id enim verbum Pp9, quod hic habetur .
notat, vide paulò poſt h. verſ. n, 131.

vigd. & tract. Talm. Middot, cap. 3. prout ad
marginem in noft nev h. loc. allegatur, lo-
cus hic allegatus reperitur in tractatu Taimu-
dico: Erachin fol. 70. col. .—
121. Vel: deſtrust, corrumpat, lædat, id enim
Dany hic notat; alia & quidem convenientior
ratio adducitur in notis Junii acg Tremellii ad
hunc locum, nempé: & terra & lapidibus ineul

um ejus uſum aut laberetur per ſe aut deſtruere-

tum poſſe is offenſioni eſſet.
122. Vel vice verſa: à majori ad minus, vid, verſ.
26. h. Cap. ibique not, n. 129.

123. Nempé: mundo, nam per ſacrificia, quæ funt

niet Deus eiusmodi hominem pacificum; ſed ei
peceata condonabit, eonf. Levit, cap. 5. verſ. 17.
ibique not. & Deuter. c. 30. V. 19. ac not. ibid.
n. 17. vid. & W'agenſeil. Sot. p. 224. & 225.n.
1. item Gur;Arjeh fol. 9 6. col. 2. fin.
126. Lenem aſcenſum, Hebr van, ſcabellum vel
fuppedaneum vertit Lightfoot. in Centur. Cho-

„

dicit (ac ſtatuit,) quoniam in eis (lapidibus) uſus (ſive utilitas) eſt, ne exerceas ergà illos

contemptum, quanto magis proximus tuus, qui ad imaginem creatoris tui (conditus

eſt) quique contemptum ejus ad animum revocat, 131. (non erit contemnendus? 9

CAP. XXI.

nem 1. præcedentium arguit (ſcriptura, & ubi dicitur) HNi. e. & hæc, (ibi
V Scriptura) adjicit præcedentibus; ſicuti (igitur) priora (fuerunt tradita) de Si-
nai; ita & hæc de Sinai (fuerunt tradita;) ſed cur conjungitur Sectio de judiciis Sectioni
de altari? (nempè:) ad indicandum tibi, ut Synedrium ponas juxtâ Sanctuarium. 2.
Eod. verſ. I. Qu« ponas coràm ei] Dixit Sanctus ille Benedictus Moſi: non inducas in
animum tuum, ut dicas: docębo illos * (lſraelitas) textum (Biblicum) & traditionem
duabus aut tribus vicibus, donec ordinata ſit in eorundem ore, 3. tanquàm doctrina,
4. nec ego mihi ipſi laborem imponam, ut illos doceam ſenſus (ſive rationes) rei e-
jusque expolitionem, quocircà (hic) dicitur: quæ pones coràm eis, veluti menſam præ-
paratam & ordinatam ad edendum ** coràm hominęe. 5, Eod. verſ. I. Cordm illis]
Non
3. Id eſt: ut textum illum Biblicum vel traditio=
nem ore ſuo ſolum recitare vel iterate repe e
tere poſſint, Germ. Daß Sie es koͤnnen nach.
ſprechen oder nachſagen; led etiam expone il.
lis (inquit Deus Moli ſenſum & rationem præ
ceptorum, vide num. ſeq. 4.
4. Vele recitatio ſive lectio aliqua, quæ alieui edi-
ſcenda proponitur, ſic interpretor hic dictionem:
ravy, poſſes & vertere naH- juxtà formu-
lam gjus, confer., num. antec. 3. & Gur Arjeh

Attendi ac curat, vid. num antec. 130. h. v.

Deuter. c. 30. V. 19. ibi que not. num.

confer. &

17.
81 verbum: —pe, eum Buxtorfio in Lex. Talm,
fol. 176 . hic vertere volui, quod notat profa⸗
nationem ſive abrogationem, ut præcedentes res
quaſi profanentur & abrogentur, confer. Gur
Arjeh fol. 9 6, col. 1. med, & &mn e, ſicuti
allegaaur ad marginem in hhn r h, loc. vid.

.

& tract. Talm. Eruvin, fol. 54. b. & Gittin, fol.

X.

grſ. 1I. 6t hæcſuntjuditia] Ubicunque dicitur — Ni. e. iſta, ibi imperfectio-

.

98. b. & Kidduſchin, fol. 3 5. a. it. Baba Kawa,
Col. 15. a. & Sanhedrin, fol, 7. a. b.
2, Nam rny eene een en mam
iayn W i. e. altare & judicium (rectum)
bi invicem connexa ſunt ac conſtituunt pacem
in mundo, ſicuti in Gur Arjeh dict. fol. 96. col.
2. circà fin. habetur, confer. & not. in
— an h. Toc. ubi in notis Raſchianis additur,
quòd pro vvnn in alio codice legatur: Na i.
e. altare, & exponitur: —Nyn i. e. (quod Syne-
qrium ponendum ſit) in atrio (templi.)
* pPrælegam illis, quaſi præceptor difcipulis ſuis,

fol, 9 6. col. 3. princ, & fin.
*X Hebr. —N, abeſt iſtud ab utroque MSto & in

My i, e, quæ (ſcil. menſa) ſtat (coràm homi=
ne.)
5. Deus itaque Moſi per verba iſta: pones coràùm

ve repetere eis textum Biblicum ant traditionem;
ſed ad inſtar mentæ præparatæ, cui cibi probè co-
cti impoſiti ſunt, exponeillis ac benè inculea ſen-
ſus & rationes præceptorum atque ſtatutorum

id enim verbum a& hic ſignificat.

eis, id indicare voluit: non ſuſficiat tibi, bis ter-

Divinorum, vide notas in D'nan nsz b. locg.

(4 W..

Non ſetd cor

nalia, qu enin

nen Deihe
Gieitut enimnequ
ces 11 ,6
lædam eofun
Vu, 1ſ⸗ gvi 4
V5 Cananæls
Gicat: ſezannie
ppolſeloleze
liiaeliaegledi

6. Inecitione Hen

diione n
legitut: nd
rNRn n
N Pnn de

l

bn
PrNN W
tertus faciunt,
hie Latinè teddi
fianis Bibliis ilt

i.Chald. ol

Carmin, Lipma
ſuo Manuſeripte
mim vatias qua⸗
guas mox, uis
lic etiam tracla
ad marginemal

Codex Manun
MSto I. pro: 1a i. e. & ordinatam, legitur:

num. antec. 6, 1
i,e, Aramæis ub
alia lectio habet
cultotidus tes e

d. Nempe: Atam.
ce Hebræo; ſed

ie, quö gentes

9. Cocer manuſe

ttumque Mötn
Mire genih

CAN.
Wetctasetgi llo
uutui (conclit
gunnendlg))

hibiimpetkegin.

intttadita) degi.
julicitgeglioni
dancknarinmn.:,
ſ:noninduczgin
)Ktmaditonem,
inquim cockrina,

etationes) teig⸗

lutimenlimere.
I. Crin ili
Non
—.——
iblicum vel raditio⸗
el iterate ſepe⸗
Siees können nach.
led eliam eponeil,
umn talionein pie

igra, gur aleni edl⸗
pretot hie dicionem:
ru uxrta formu⸗

nler, 3. Cut Afeh

1.
2b utroque Mto Kin

2 ordingtam legtia!
1) kar corim homie

tba la: hones corim
