Verſ. 13. Benedicta (ſit) Domini terra ejus] Non enim extitit in poſſeſſione tribuum
(Israëliticarum) terra æquè plena omnis generis boni, quàm terra Joſephi. 84. Eod.
verſ. 13. A rebus pretioſi] (Dictio 73) fignificat delicias & dulcedinem. 85.
Eod. verſ. 13. Et ab abyſſo] Dum abyſſus aſcendit & humidam redditillam (terram)
infrà, 86. tu deprehendis in omnibus tribubus (Israéliticig) benedictionem Moſis(pro-
fluxiſle) ex fonte benedictionis acobi; 87. alia expoſitio: Verſ. 14. Et drebuspre-
tioſis proventuum Solis] Quia terra ejus (Joſephi) erat expoſita calori (Solis) & dul-
ces proferebat fructus. * Eod. verſ. I4. Protrußionis lunarum] Reperiuntur fru-

Gus, † quos luna matureſcere facit, veluti ſunt: cucumeres & cucurbitæ. Eod. v. 14.

Protruſionis lunarum] Quam terra profert 88. & educit per ſingulos menſes.

Verſ. I5. Et de vertice montium antiquorum] i. e. Et benedicta ſit (terra Joſephi)

primitiis à9. maturitatis fructuum, ut montes illius (terræ) feſtinent proferre primi-
tias maturitatis fruétuum ſuorum; alia explicatio: ** refert (hic Moſes.) quod crea-
tio iſtorum (montium) prior fuerit cœteris montibus. Eod. verſ. 1 5. Collium
æternorum] i. e. Collium, qui proferunt fructus in perpetuum 90. necceſſant propter
retentionem pluviarum. Verſ. 16. Et à beneplacito ejus, qui rubum inhabitat )
(Verbum 9 W hic poſitum eſt) pro: ſ2W, 21. ſenſus eſt: & ſit terra ejus (Joſe-
phi) benedicta beneplacitô ac benevolentià* Sancti illius Benedicti, qui mihi ap-
M paru⸗

89. Expoſſtio iſta Commentatoris noſtri ex Para-

* Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 83. . & Ba.

† Hebr. npo w, iſta & ſequentia, usque ad:

8⁸. Vel: producit, Hebr. ru'n, reſpicitur hac

fFol. 3 I. a. & Sota, fol. 37. a.

84. Coteræ quidem terræ Iſraeéliticæ etiam bene.
Qdigctæ erant; fſed iſta terra reliquis præſtabat, ſic

in notis an new h. loc. exponitur.
8 5. Sic & Chaldæus Paraphraſies vertit: profert
ſuaves fructus, prout P. Fagius ibidem tranſtulit,
confer. hie Jalkut part. 1. fol. 312. col. I.
96. Confer. præ aliis junii ac Tremellii not. h.
loc.
87. Confer. hic Gur Arjeh fol. 22 7. col. 4. princ.
ac not. in Nan h, loc.

vVa kama, fol. 77. a.
"rW i. e, protruſiones lunarum, abſunt hic
MsSto z.

explicatione ad verba illa *τανο i, e. pro⸗
truſionis lanarum, quæ hic in textu ſacro ha-

phraſi Chaldaica deſumpta eſt, nam yyp
Nav:) i e. præſtantia & laus terræ Joſephi in
eo conſiſtebat, ut illius fructus præ aliis terra
Iſraeliticæ proventibus maturiùs provenitent,
ſicuti in notis am v h. loc. habetur.
* Hebr. TNe n, iſta & ſequentia, usque ad
Sy nyan i. e. collium æternerum, abſunt à
MSto I-
90. Sive: fructus, qui non deficiunt, ſic etiam Pa-
raphraſis Chaldaica b. loc, confer, S not. ian
PDprn D* h, loc,
91. Nam litera Jod in fine verbi iſtius ſuperflua
eſt, confer. Exod. cap. 1 5. V. 2. n. 36. & Raſchi
not. ad Cantic. c. 7. V. 2. it. ad Eſai, c 20. v. 4.
n. 9. & ad erem. c. 49. V. 16. n. 15. & ad Plal.
113. V. 5. it. ad Pſalm. 1 14. v. 7. & ad Zachar.,
c. 11. V. 17. num. 48. & n. 4f9.
* Hebr. Rr rN, abeſt itud hic 4 MSto z.

hentur, confer. && not. in oν h. loc.

Eff ffl ftt

1520 DEUTERONOMII. CAP. XXXIII.

paruit ab initio in rubo. 9½. Eod. verſ. 16. Reneplacité] (Dictio X ) ſignificat)
benevolentiam & placationem atque ita omnis (dictio:) X , quæ eſt in Seri-
ptura (accipitur.) Eod. verſ. 16. Veniat] (Nempèe) benedictio iſta ſuper caput
Joſephi. 9 ³⁸. Eod. verſ. 16. Separati d fratribus ſuis] Quia (Joſephus) ſeparatus

N

fuit & fratribus ſuis per venditionem ſuam. Verſ. 17. Primogeniti bovis ejue] In-

terdum (dictio:) ) i. e. primogenitus ſignificat magnitudinem & regnum, di-
citur enim: etiam ego ) i. e. magnum efficiam eum, 94. ſic etiam (accipitur
in illo loco:) flius meus )n eſt Israel, 95. ) (autem hic ſigniſicat:) yn
i. e. regem (ſive principem,) qui egreſſus eſt ex illo, 96. isque fuit jehoſchua. Eod.
verſ. 17. Bovis ejus] Quia robur ejus (Jehoſchuæ) magnum fuit, inſtar bovis, ut
multos reges ſubjugaret. 97. Eod. verſ. 17. Dexon] (Seilicèt) datus eſt ei (Jeho-
ſchuæ,) dicitur enim: & dabis ei de decore tuo. 98. Eod. verſ. 17. Et cornua mo-
nocerotis ſunt cornua ejus] Robur bovis magnum quidem eſt; ſed cornua † ejus non
ſunt decora, aſt cornua monocerotis ſunt decora; ipſius verò robur non eſt ma-
gnum, dedit (itaque Moſes) jehoſchuæ robur bovis & pulchritudinem cornnum
monocerotis. 99. Eod. verſ. 17. Tenminos terræ] (Nempè:) unum & triginta
reges, 100. forſitàn omnes iſti fuerunt & terra Israélitiea (non certè; )ſed non
extitit rex ullus ac princeps, qui non comparaverit fibi palatium & poſſeſſio-
nem in terra Eraëlitica, quæ apud omnes in exiſtimatione erat, dicitur enim: hæ-
reditatem (ſive poſſeſſionem) decoram, exercituum gentium. 101. Eod. verſ. 17.
Hæ ſant myriaaes Ephraim] Illi, qui cornibus petuntur, fſunt myriades, quas
inter-

9² Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 27. col. 4. princ.

7

9 5. Vide Exod. c. 4. v. 2 2. ubi etiam Commen-

niam ipſe pertulit sfflictiones & pro ſervo Ægy-

ptiis fuit venditus, confer. Jalkut Part. 1. ſol. †
312. col, 1. med. & tract. Talm, Sevachim,

Jol. 118. b.

93. Confer. etiam hic Gur Arjeh fol 227. col. 4 †
princ. ac not, in parn ne h. loc. Gαπ

verba iſta: veniat] (Nempè:) benedictio iſta
fuper caput Joſephi, abſunt hic in Hebræo 4
MSIO I.
94. Uti Pſalm. 89. v. 2 & habetur, ubi Commen-

magnum, confer. & Raſchi not. ad Exod. c. 12.

num. ſequ. 9 5, ac Jalkut Part. 1. Fol. 3 12. col.
1. med.

at not. in a D' h. loc. vide & D. Wagen-
ſei. Nizzach. p. 3 3. ubi ſcribitur, quod Moſes
præ ιesä omnibus Joſepho per rubum, qui
ſpinis vel aculeis inſtructus eſt, benedixerit, quo-

tator noſter dictionem Maa exponit, quòd ſigni=
ſitet — i e magnitudinem, vide not. ibid.
n. 39. conſer, & tract. Talm. Berachot, ſol. 5 6.
b. & Roſch haſchana, fol. 2 6. a.
96. Nempè:: Ephraimo, Joſephi filio, de quo pau=-

h. verſ-.
97. Confer. hie not. in anm mow, ut & D. Wa⸗-
genſ. Sot. p. 24 5. it. Sota, ol. I1. b. & Bava Ka-
ma, ol. 2. 6 & fol. 17. a.
9 8. Sicuti Numer. c. 2 7. b. verſ: 2 0%. habetur.

abſunt hie in Hebræo ε MSto I.

p b. loc.

ſeqq.

not; in am NDW h, locç.

10, poſt h. verſ. 17. confer. & infrà num. 102..

† Hæc verba: ſed cornua ejus non ſunt decora,

99. Loci iſtius explicationem vide in notis nau-
tator noſter Ma interpretatus eſt 7 i. e.
B 100. De quibus vide Joſu. cap. 12. verſ. 9. &
v. 30. n. 146. a0 not. in p-r ne h, loc. it. Penuerat

1OI. Sicuti erem, c. 3. v. 19. habetur, confer. &.

CAI. .

—

jnterkeci
i Mn/
dicitur:
ulan dixi
lon, Gad,
urt illos co⸗
tribus, 10
& nonnul
imbecilles
Militariun
nu] Lebi
tum(ſreh
lucrabatur
ſedebantl
ſcharem q,
tare Zebulon
gotiationen
lorum tuorn
& determin
mtempor
Eel operam

—
101 Helle
1. aralion
erl G
103, Fieuti ſu⸗
V ie in
ſanie:
uun) numera
ominzichz
1,
104, Vel: jepe
nam ninzcu
Reiu conCfe
Otat
1tr⸗ in,
lof. ldent. r
5

1s⸗ ſileGene

CAL. MuI.

—
A)ſenfca
ur ett in deri.
ſta luper caput
Phus) paratus
Hnutzu In.
nKtegnum, d⸗
cetiam (accipinut
ſignilca:) d
Phoſchua. Boc,
inſtar boris, ut
Aus elt ei (jeho⸗
7. Et oruta ni.
cotnwa ejusnon
bur non elt ma⸗
Udinem cotnnumn
unumn & tiginta
h cene; ſed non
tum & polello⸗
diciturenim: he:
1, Lod, retl, 17
dt mtiades, duns

intet- †

1 bietinn 00 nmen⸗
n etponit n ſani⸗
uGnem, Ndencr
Falm, Beratho, 5l .6.
gihoaunn⸗
et, 8 ints num. 101,

„ bo, ut D. .
5 Anbabmuk

(A.
Segei 1e, ibeflf
1 eus ul fult et ,
itor.
–☚ voti wir

ſon 4,.

aket⸗ 5
,19. nabetun, 6

loe⸗

103. Sicuti Judic. cap. 8. verſ. 10. h abetur, poſt:

2.
104. Vel: repetiit, Hebr. 72 i. e, duplicavit,

Ne ;

CAP. XXXIII. DEUTERONOMII. 1521

interfecit jehoſchua, qui venit ex Ephram. 102, Eod verſ. 17. Alque baæc ſunt mil-
lia Menaſſi] Hæc ſunt millia (hoftium,) quos interfecit Gideon ex Midianitis, nam
dicitur: Zebach autem & Zalmunah erant in Karkor &c. 103. Verſ 18. Et de Ze-
bulon dixit] Hæ ſunt quinque tribus, quibus ultimo loco benedixit (Moſes:) Zebu-
lon, Gad, Dan, Naphtali & Aſcher; * nomina autem eorum (Moſes) iteravit, 104.
ut illos confirmaret & roboraret, quoniam ipſi debiliores erant inter (cœteras) omnes
tribus, 105. iſti ipſi erant, quos Joſephus coràm Pharaone conſtituerat, dicitur enim:
& nonnullos ex fratribus ſuis accepit, (nempè:) quinque viros, 106, quoniam illi
imbecilles videbantur, ne (Pharao) eos ſibi conſtitueret principes copiarum ſuarum-
militarium. Eod. verſ. 18. Lætare Zebuleon inexitu tuo & YZiſſaſebar in tabernaculis
tuis] Zebulon & Iiſſaſchar fecerant inter ſeſe ſocietatem, Zebulon habitabat ad por⸗
tum (ſive litora) marium & egrediebatur ad negotiationem navibus (exercendam) &
lucrabatur atque inde alebat ſiſſaſcharem; ipſi autem, (qui erant ex tribu Jiſſaſch ar,)
ſedebant (domi) & legi operam dabant, ideò (Moſes) Zebulonem poſuit antè Jifſa-
ſcharem, quia Jiſſaſchar in lege ſtudebat per(divitias) Zebulonis. 107. Eod. v. 18. Læ-
tare Zebulon in egreſſu tuo] i. e. Proſperum habeas ſucceſſum in egreſſu tuo ** ad ne-
gotiationem. Eod. verſ. 18. Et Ziſaſchar] Sis felix per inhabitationem tabernacu-

lorum tuorum, ut legi (Divine operam des) & ordines atque intercales 108. annos

& determines menſes, ſicuti dicitur: & de filiis iſſaſcharis, qui nôrunt intelligenti-
am temporum &c. primores eorum ducenti, 109, primores † Synedrii erant & huic
rei operam dabant & juxtà determinationem temporum & annorum intercalarium,
W 8 PFff fff fff 2 IIO, quam

102. Id eſt: qui prognatus eſt ex Ephraimo, vide
1. Paralipom. c. 8. v. 27. confer. & ſupra n. 9 6.
b. verſ. & cap. ſequ. 34. v. 2. n. F.

num. 8. —MVUv
107. Icheſt: Zebulon pecuniam ſuppeditabat Iil-
ſaſc hari, ut is in lege ſtudere poſſet, confer. hic
uti Judie. . ſt: Genel. c. 49. v. I 3. n. 102.
Pn i, e. in Kar kor, in utroque MStO addita * Hebr. Jnrn, in MSto 2. pro eo legiturz
ſunt iſta:: Du DNe i. e, millia (hofli- 'noxhya i, e. in operibus tuis.
um) numerantur ibi. 0 8. Sic Hebr. y hic interpretor, quod verbum
* Nomina iſta quinque tribuum abſunt hic à MSto præter alias ſignificationes etiam notat: interca-
lare, Græcè fe oh Gιαν, confer. Buxtorf. Lexic.
Chald. Jol. 1569. vide & paulo poſt n. 110.
109. Velufi I. Paralipom. c. 12. v. 32. habetur,
notata ſunt, it. Jalkut, Part. 1. ol. 3 12. col. confer. & Raſchi not. ad Geneſ. c. 49. V. 1 5,. n.
1. fin, . „ 1N. & ad Cantic. c. 7. v. 7. n. 45.
105. Id eſt: ex omnibus ſi iis Jacobi, quos ipſe † Hæc verba: primores Synedrii erant & huic rei
genuerat, quinque iſti prineipes tribuum erant opeꝶam dabant, abſunt hic in Hebræoà MSto 2.
maximè imbecilles, confer. num- antec. 104.

186, Vide Geneſ. diét, cap, 47. verſ. 2. num. 2. &

nam uniuscujusque nomen in textu ſacro hie re
petitur, confer. quæ ad Geneſ. c. 47. V. 2. n. 2.

K 522

DEuTERONOMII.

CAP. NXXIII.

110. quam illi faciebant.
19. Ad montem vocabunt] i, e.
gatio (fit) per convocationem iiz.

ſtis ſuis ſolennibus 113. victimas juſtitiæ.

Verſ. 19. Populos] Tribuum Iraëlis. 111. Eod. verſ.
Ad montem Morija congregabunt, omnis congre-
atque: Eod. verſ. 19. Lli ſacrißcabune] In fe-

Eod. verſ. 19. Qaia aßtuentiam mari-

um ſugent] (Nempè:) Iiſſaſchar & Zebulon & erit eis otium, 114. ut legi (Divinæ)

vacare poſſint.
ficat) ) D i. e.
atque gemma nitida L
portione (terræ Iſraẽliticæ,) quæ Jiſſaſchari
dicitur in tra

Eod. verſ. 19. Et abſeonditos theſauros arenæ] (Iſtud: ligni⸗
occultos theſauros arenæ, (uti ſunt:) Tharis 1IS. & Chalſon 116.
117. quæ proveniunt ex mari & ex arena, id, quod extitit in.

* & Zebuloni (per ſortem obtigit,) veluti

ctatu Talmudico: Megilla, 118. Zebulon, populus fuit, qui probrosè

expoſuit animam ſuam ad moriendum, 119. quoniam Naphtali excelſa agrorum-
poſſidebat, (ideò) murmurabat Zebulon propter illius partem (ſive poſſeſſionem, di-

cens:)

fratri meo dedit ** (Joſua) agros & vineas &c. 120. Eod. verſ. 19. Et oc-

culea] (Dictio:) ) ſignificat ) Oi,e. abſconditum, veluti dicitur: 1)O)i. e.

& obtexit domum, 121. item (alio in loco:) NOi. e. & tectum erat cedrinis. 1227

ubi

110. Sive: intercalationum, quas illi faciebant,
populos tribuum Iſcaelis ad montem vocabunt,
nempè ad montem Morija, &c. hæc enim verba
juxtà mentem Commentatotis noſtri ſic conjun.
genda & explicanda ſunt, ſicuti paulò poſi ſe-
quitur. S .
111. Iſa Commentatoris noſtri ex poſitio deſum-
pta eſt ex Paraphraſi Chaldaica.
112. Confer. hic Gur Arjeh ol. 227. col. 4. med.
ac not. in a h. loc. ut & Jalkut Part. 1.
rol. 312 col. 2. princ. WZ
113. Loci iſtius ex poſit ionem vide in not. Ne

„yar b. loc. confer. & tractat, Talm. Megilla,

Jol. 6. a.
114. Confer. hic not. in on ne ac not. ad
librum Prec, Jud. part. 2. p. 10 1. b. firt.
115. Hebr. Qo, quod piſcis magni ec mundi
nomen eſt, nonnulli Thynnum vel Thbunnum

eſſe volunt. vide Buxtorf. Lex. Chald. fol. 92 4.

ſic etiam in nor. pam M h. loc. exponitur,
uod u ſit ſpecies, eujus nomen eſt: a
i. e. Thunnus ſive Thynnus.
AI16. Hebr. Pin, cujus ſpecialis ſignificatio no-
tat limacem, conchylium velmuricem, ex cujus
ſanguine vel ſuceo ht color hyacinthinus, vide
Ejusd. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 759.
117. Hebr. Qaom, quam dictionem communi-

ter exponunt: vitium, alii: criſtallum, confer.
id. Buxtorf. in Lex. Chald. fol. 669., Commen-
tator noſter videtur hoc nomine intelligere ele:
ctrum ſive ſuccinum, quod vitri inſtar perluci-
dum eſt, Cornelius Tacitus de German. c. 45.
ſeribit Glàſum (al. Gleſſam) vocari ab iis, qui
illud legunt, pute efſe German. Glaß / i. e.
vitium.
* Hebr. npο abeſt hic nomen iſtud ab utroque
MSto. ð
I19. Locus, ad quem hic reſpicitur, habetur in
Megilla, Fol. 6. a. ſicuti in pa ad mar-
ginem allegatur.
119. Id eſt: vitam ſuam mortis periculo expo-
iuit, eam quaſi contemnens ac pro nihilo ha-
bens, vide Judic. c. 5. v. 1 9.
*X Hebr. Imn, ſic in Amſtel. editione, qua uſus ſum,
in utroque MSto & in Baſileenſi legitur ira ſeu
—nr i. e. dediſti. WDMU
120. Deſumpta ſunt iſta 4 Commentatore noſtro
ex dicto tractatu Talmudico: Megilla, fol. 15.
& 16. ſicuti in aπ n ad marginem alle-
gatur.
121. Sicuti 1. Reg. . 6. v. 9. habetur.
122, Proùt 1I. Keg. c. 7. V. 3 habetur.

CAX

Ubi Chal
(verborut

yehieban

in portu
, cti/1151
Deus 126
vigebant,
alt intet
1cibus ich
uli ilte,g
(limnas jul
ſchari mar
Gad] Doe
ſele proten
cinus eratt
bus, eosſo

—
11. Chald.
ulus ſum, i
Plani Onn
clulum eſt
txemplani;
MSto pro.
conter. Bur
e. Obddun
cuxit,
Giclio d n
ca,. num.
1n 99,
Phunn, que
9N ie goe

Dotem & mo⸗

leluzſit. 0
nns gieſoſol
26. e: cl
N i e,

teſcler ile

C. MII.

—

11. Bod, verl,
omnis congte⸗
ſtahun Infe.
ſuentian mari.
ut legi (Dinine)
d: Mlgni⸗
& Challon us
quoc ertiti in⸗
ncbiigit reluti
it gui probtoet
Aveelir agrorum⸗
pollelionem i
vetl. 19. t ⸗
itur: (150 ie⸗

etat stinis. 12.

ubi

—
1 cnctälum eonter
1 ſol,669 Commen⸗
omine inelligere le⸗
od viti inſtar holuti⸗
tus de Germen ,5)

lim] 2Cai 35 is, ui.

German. Glaß / ie
men ilud a utoqe

jeſpicktur, baberun in

rpvadiar⸗
nortis eicllo enſo⸗
gens 2c al 1 ilo
18.
Citione,gii ulus ſum,
ſeenli egitut
Commentaoe noltto

1cO .
. Aimgien

1 9babetun⸗
.3.hibenll⸗

CAP. XXXIII. DEUITERONOMII. 152

ubi Chaldæus interpres tranſtulit: & operiebat tectéᷣ 123. cedrinéô; alia explicatio
(verborum:) populos ad montem vocabunt, (nempé:) per negotiationem Zebulonis
veniebant mercatores populorum mundi ad terram illius (Zebulonis) ipſeque ſtabat
in portu 124. atque illi (negotiatores) dicebant: quandoquidem nos hactenùs affli⸗

Qdi 125. ſumus, eamus usque ad (urbem) Hieroſolymam ac videamus, quisnatn ſit.

Deus 126. populi iſtius (Judaici) & quodnam ſit ejus opus, 127. ipſi itaque, dum
videbant, quòd omnes Iſtaelitæ unum colerent Deum & cibum eundem comederent;
aſt inter gentes alienigenas † non eſt deus unius ſicuti deus alterius, nec unius
*cibus idem eſt cum alterius cibo, ipſi dicebant: non eſt populus tàm re ctus, ſic-

t r eu

uti iſte, quapropter facti ſunt ibidem proſelyti, nam dicitur (hic:) ibi ſacrificabunt vi-

ctimas juſtitiæ.

ſchari mare * dabat divitias in abundantia.
us Gad latus fuerit & orientem versùs ille-

ſeſe protenderit. 12 8³. Eod. verſ. 20. Quaſßi leo requievi.] Quoniam ille (Gad) vi-

Gad] Docet (hic Scriptura,) quòd termin

Eod. verl. 19. Quia afluentiam marium ſugent] Zebuloni & Jiſſa-

Verſ. 20. Benedictus ſit, qui dilatat

cinus erat termino, 129. ideò comparatur leoni, nam quicunque ſunt vicini limiti-

bus, eos fortes eſſe oportet. 130.

Eod. verſ. 20. Et rapuit brachium ac verticem] II-

Fff fff fffe z l,

12 3. Chald. hn, ſic in editione Hebræa, qua
ulus ſum, in notis Ralchianis legitur; in exem
plari nam ne iſtud: b'ha uncinulis in-
cluſum eſt & additur ibidem: ſic legi in alio

exemplari 31 aſt in Bi liis Buxtorf. & in urroque

MSto pro: 'Da egirur: Ma i, e, in tabulis,
confer. Buxiorf. Lex- Lalm. fol. 1033. aſt ho
diè in Targum Jonathanis ad I. Reg. c. 7. veiſ.
3. editinnis Complutenſis habetur moa r i.

e. & obduxit tabulis, in Buxtorfiana editione

ibidem pro: 27) legituc: R i. e. & Ob
duxit.
124. Sive: litore vel confinio aut tractu, id enim
dictio pd hic ſignificat, confer. verſ. ſequ. 20.
H. cap. num. 129. & Geneſ. cap. 49. verſ. 1 3
n. 99.
12 5. Vel: in anguſtiis conſtitu'i ſumus, ſic Hebr.
yDza, quod hic habetur, interpretor, 4 rad
yæ i. e. dolere, ar gi, poſſes etiam vettere: la-
borem & moleſtiam hucusque pertulimus, ut

ſenſus ſit: poſtquàm per navigationem tantum:

moleſiliæ & laboris hactenùs pertulimus eja ea-
mus Hieroſolymam usque &.
12 6. Sive: cultus divinus, religio, ſic dictionem
i. e. timor, hic interpretor, nam ita voca-
re ſolent Judæi Deum ſive cultum Divinum gen-

tium alienigenarum, conter. Exod. cap. 8. verſ.
22. n. 3 4, & n. 3 5.
127. Sive: ritus, mos, vivendi ratio, id enim vox
vyn, quæ hic habetur, ſignificat, (oafer. Ge=
nel. c. 47. v. 3. ubi eadem habetur didio.
† Hebr. na, ſic in Amſtel. editione, ſed in
Baſil. & in uttoque MSto legitur M, e. gen-
tes, ethnici.
* Verba iſta: nec unius cibus idem eſt cum alte-
rius cibo, abſunt hic in Hebræo ab utroque
MSto.
*X Hebr. , ſic enim juxtà utrumque MStum
hic legendum eſt pro n, uti mendosè in vul-
gatis exemplaribus habetur.
12 8. Loci iſtius explicationem vide in not. hov
PDTI b. loc.
129. Sive: confinio vel limitibus, ſic vocem 390
quæ hic habetur, interpretor, confer. verſ. præ-
ced. 19. h. cap. n. 124. & verſ. 2 2. h., cap. num.
13 §. ac v. 2 5. n. 162. vide & Geneſ. cap. 49. V.
I 5. D. I1 5.
130. Nempé: ans e eeen d i. e. ut
cuſtodiant (ac defendant) limites ab hoſtibus,
ſit in Gur Arjeh ol. 227. col. 4. med, vide &

114 DEUTEFPONOMII. CAP. XXXIII.

li, qui ab eis (Gaditis) interficicbantur, (præ cœteris interfectis) dignoſcebantur, præ-
ſcindebant (enim Gaditæ) caput unà cum brachio ictu und. Verſ. 2 1. & vidit prin-
cipium ſibi] i. e. Vidit, ut auferret ſibi poſſeſſionem in terra Sichonis & Ogi, quia illa
fuit initium occupationis terræ. 13 1. Eod. verſ. 2 I. Nam ibi in portione] i. e.
Nam noverat (Gad,) quòd ibi in poſſeſſione (ſive hæreditate) ſua exiſteret portio a-
gri, ubi ſepeliendus eſſet legislator, nempè Moſes. 32½, Eod. v 2 1. Telcta] Iſta por-
tio (agri) tecta & abſcondita fuit ab omni homine, dicitur enim: & nemo noverat ſe-
pulchrum ejus. 133. Eod. v. 2 I. Et venit] Gad. Eod. v. 2 1. Cum primoribus populi]
Iſti (Gaditæ) ibant antè copias expedita:(Hraelitarum) dumilli ſubigebant terram, 134.
quoniam fortes erant, & ſic ille (Moſes) dicit: vos autem præcedetis expediti antè
fratres veſtros, &c. 135. Eod. verſ. 2 1. Juſtitiam Domini fecit] Quoniam (Gadi-
tæ) ſervaverunt verba ſua atque promiſſum ſuum ad effectum deduxerunt, (nempè,)
ut tranfirent Jordanem, donec (Israelitæ) ſubegerunt 136. & diviſerunt (terram; )
alia expoſitio?* (verbi:) & venit, (nimirùm venit) Moſes cum primoribus populi.
Eod. verſ. 2 1. Juſtitiam Domini fecit] De Moſe id dicitur. 137. Verſ. 22. Dan
catulus eſt leonis] Etiam iſte (Dan) vicinus fuit termino, 138. ideò comparavit il-
lum (Scriptura) leoni. Eod. verſ. 22. Exiliet de Baſan] (Explicatio iſtius loci fa-
cienda eſt) juxtà Targum, 139. nam Jordan egrediebatur ex portione (ſive poſſes-
ſione) ejus è ſpelunca Pamias, 140. quæ eſt Læſchem, 141. eaque (utbs ſita fuit)
in

131. Scilicèt: promiſſæ, explicatio iſta Commer-
tatoris noſtri deſumpta ex Parapbraſi Chaldai-
ca, eonfer. alkut Part. 1. Fol. 3 72. col. 2. med.
it. Wact. Talm. Sota, fol. 13. B. & Bava batra,
Jol. 15. a. ⸗
132: Sic & Paraphraſtes Chaldæus hic exponit;
alii aliter, confer. Num. c. 2 1. V. 2 1. n. 10 1. &
not. in pam now bh. loc.
133. Proht cap. ſequ. 34. verſ. 6. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 227. col. 4. circà fin. & naot. in
prI PDDW S. loc. it. D. W'agenſ. Sot. p. 320.
134. Nempê: Chananæam, huic expolitioni etiam
Chaldæus Paraphraſtes conſentit.

135. Sicuti ſuprà Deuteron. . 3. V. 18. habetur.

136. Confer. hic liber Prec. Jud. part, 4.pag. 11 3.
a. med. ac D. Wagenſeil. Sota p. 320.
X Bebr. & iſtud & ſequentia, usque ad? 1
) 1. e. Dan catulus & 6. (V. 2 2. h. cap.) abſunt
hic à MSto I. .
137. Nempè: juxtà alteram illam expo ſitionem,
de qua hic ſermo eſt, de Moſe iſtud intelligen

pon mm h. jloc,
13 8. Hebr. 9, de qua voce vide, quæ ad verſ-.
præced, 1. . c. n. 129. notata ſunt, vide & v
2 5. h. C. n. 162.

1139. In Targum ita habetur: terra ejus iri igatur

à torrentibus, qui fluunt de Mathnan, ſicuti P.
Fagius ibidem tranſtulit.
140. Hebr. bxvph, ſic in vulgatis codicibus, MSt.
1. habet Pvpy, MSt. 2. Dvnn, ſed rectius, ut
puto, legitur ONe vel NDai, e. Panias vel
Panium, prout vocatur ab Egeſippo de Excid.
urb. Hieroſoly. I. 1. c, 35. & I. 3. c. 2 6. confer-
& Toſeph. Antiqu. Jud. lib. 1 8. c. 3. & l. 1. de
Bell. Jud. c. 16, vide & Buxtorf. Lex, Chald.
Fol. 175 2. & Ligbtioot. in Diſquiſ. Chorogr.
Johanni præmiſl. c. 4 F. 2. n. 3. p. 93 5. edit.
Lipſ. ubi ſcribit, quod Samaritanus pro Dan,
quod nomen Genel. c. 14. v. 14. habetur, ver=
terit: Pna Benias i. e. Panias, fons Jordanis.
141. Ita vocatur aâ Ww i. e. lingua S. Scri-
pturæ; ſed Pamias dickur Wa . e, lin.

dum &; explicandum eſt, confer. not. in

Bua

CA. .

—
in porttil
vonl
Balſin;1
loco 144
tem) in d
tem (opp
venetunt
plaga dep
mias qua
us weti
abltulie
libro ſolu⸗
guimilli
nus eorum
bereplatit⸗
erare por
ceciderati
inplagzeſt
imperatiyi
Kcentlg,

—
S Ta
eNponitur,
141,. Kiuti
Aalomoniz
143. Alk iſud
nec eſt ile
Wo⸗
14 ¼. Conler,

4
aſ. Dde qua
Hlebr, rne⸗
S

b6. ſite .
unt.

14 ½ Siemi D
Hætſedbz:

(M. XMNI.

—
ſccbantur, te.
1. & wil prir.
s; gvia illa
1 portigne i. e,
ſteret poti a.
geino norerat ſe⸗
banttetromn, 134.
etis npeditiantd

oriam (Gali.

erum, (dempe,)
ſerunt tenom)
imoribus populi,
Vetl.21. Den
e comparaft il⸗
nio iſius loelr⸗
tone (ine polee⸗
ue be ſin ii)
in
—

Nee ile, gura erl.
polats unt bedn

1: Kenaus ignur
de Matbnan, ſeunil.

ulgatis coleibus Mt⸗

Crbe ellis t
wie Panias e

1.6 3., 16, 0nft⸗
5.

,1. de
b. 19, 7,3.
ih Lex lu
i Diſquil. Chonog'⸗

r 0 Dan,

lgelypo de Sci.
.

CAP. XXXIII. DEUTERONOMII. 152 5

in portione Danitica, dicitur enim: & Læſchem vocârunt Dan 142. (prætereà iſtud:)
brn (idem ſignifcatzac:) hρHire. & efflunus ejus (Jordanis venit) de
iane Meicktar nged quemadmodùm effluxus iſte (Jordanis) procedit uno ex
loco 144. & dividitur in duo loca; ſic Danitæ abſtulerunt partem (ſive hæredita-
tem) in duobus locis, ab initio abſtulerunt ** in plaga Septentrionali versùs occiden-

tem (oppidum) Ekron 145. ejusque loca circumjacentia; † ſed non ſuffecerunt eis,

venerunt itaque & oppugnârunt Læſchem, quæ eſt Pamias 146. eaque (ſita er.
plaga Septentrionali versùs ocientem, nam ecce Jordan egreditur ex ſpelunca Pa-
dus cſtin partæ ofientalkterræ Isra hrie ac venit de plaga ſeptentrionali ver-
sùs meridiem & deſinit in finibus maris ſalſi, quod eſt in plaga orientali Jude, qui
abſtulit (portionem ſuam) in parte meridionali terræ Israëliticæ, veluti exponitur in
libro Joſuæ, 147. atque id eſt, quod dieitur: & exieratterm inuslitiorum Danminar;
quàm illis fufficeret & pugnârunt contrà Læſchem &c. 148. exierat (quippe) termi-
nus eorum * exomni illa plaga, 149. in qua cœperant poſſidere. Verſ. 23. Satur
beneplacité)] Nam terra ejus (Naphthali) erat plena omni re, quam incolæ ejus deſi-
derare poterant. 150. Eod. verſ. 23. Mare & meridiem poſide] Mare Cinereth
ceciderat in portione ejus & tulerat (Naphihali) plenum famiculuin im aridamtzat

in plaga ejusmeridionali, ut extenderet retia & ſ agenas, (verbum:) e* eſt modi

imperativi, veluti (accipitur in illo loco. )U 9„νà . e. aſcende, poſſide, 152. &
accentus, qui eſt ſuprà 153, in (litera:) KReſch (id) probat, veluti (in verbis iſtis:)
gua Lalmudica, ſic in not. San no h. loc. exomni illa plaga, in qua cœperant poſſide:e,
exponitur, confer. num. 146. h, verl QAQAblſunt in Hebræo à MSto DE .
142. Sicuti Joſu. c. 19. V. 46, habetur, ubi vide R. 149. Hebr. H ri hop, ſic tàm in Bibliis Bux-
Salomonis notas. torf. quàam in MSto z. ut & in editione
143. Eſt iſtud nomen loci π ν eden eee . e. rr , h. loc. habetur; aſt in exemplari He-
nec eſt ille de terra Danitica, ſic in not. 4 bræo, quo uſus ſum ,pro: 72n legitur: 72 i. e.
nan eow h. loc. explicatur,. in omnie.
144. Confer. Lightfoot. Centur. Chorograph. 150. Hær explicatio ex Paraphraſi Chaldaica eſt
cap. 57 Pag: 106. &c. 67. pag. 1I2 I. & ſeqꝗq; e- deſumpta, contfer. Jalkut Part. 1. FOl. 312. CcOl.
dit. Lipi. 3¹..] princ- it. tract Talm. Berachot, Fol. 5 1. a.
** Hebr. wna iriſta & ſequentia, usque ad: 151. Sic vocem Oh hic interpretor cum Light-
Sx 0) i, e, quod dicitur: & exierat &c, abſunt foot. in Centur. Chorograph. c. 71. P. 12 9. edit.
à MSIO I, S Liptf. confer. & trat. Talm. Berachot, fol. 5 1.
145. De qua urbe vide Joluæ c. 19. v. 42. a. G Bava kamæa, Jfol. 8 I. .
† Hebr. abnb, in MSto 2. pro eo legitur: D Iſtud: νν⅜h ſequentia, usque ad illa: a
DH) i, e. & filias ezſus. HLunn i. e. benedictus ſit in filiis (v. 24. h. C.)
146. Vide, quæ paulò aatè n. 141. hH. verſ. notata abſuat hic ab utroque MSto.
ſunt. J I352. Prout ſuprà Deuteron. c. I. V. 2 I. habetur.
153. Qui facit vocem penacutam, quæ accentum.

147. Vide Joſu. c. 15.v. 1. & ſeqq.
149. Sicuti Joſu. c. 19. v. 47. hahetur. habet in penultima, vide paulo poſi num. 154.

* Hæc verba: exierat (quippe) terminus eorum!

—

1526 DEUITERONOMII. CAbP. XKKXIII.

õ np⸗ D⸗ quando alicui ex illis additur (litera paragogica:) 7, erit
accentus ſuprà, (exempli gratiä:) NDOE, drdO „ ſic etiam hic
)eſt modi imperativi & in Maſora magna reperimus in Alpha Betha modum
imperativum, quòd accentus eorum ſit Milhel. 154. Verſ. 24. Benedictus ſit in
filiis Acher] Vidi in Siphre, 155. (ſic eſſe ſcriptum:) non tibi (reperitur ulla) inter
omnes tribus, quæ ita fuerit benedicta quoad filios, ſicuti Aſcher; ſed ego haud ſcio⸗
quomodo. Eod. verſ. 24. Sit acceptus fratribus ſuis] Acceptus enim fuit † fratri-
bus ſuis propter oleum Omphacinum 156. & ob cauponas; 157. ipſi verò (fratres
ejus) ei benevolè ſuppeditabant proventum; alia expoſitio (verborum:) ſit acceptus

fratribus ſuis, (nempèé:) quia filiæ ejus erant formoſæ, & hoc eſt, quod dicitur in ver-

bis dierum: ipſe fuit pater Birzavith, 158. nam filiæ ejus uxores ducebantur à ſum-
mis ſacerdotibus, * qui oleò puriſſimò ungebantur. Eod. verſ 24. Zingat in olee
pedem ſuum] Quia terra ejus inſtar fontis oleum emittebat & accidit alquando, **
ut incolæ Laodiceæ 159. opus haberent oleò, conſtituerunt (itaque) ſibi legatum
160. quendam &c. ſicuti id totum habetur in (tractatu Talmudico:) Menachot.
161. Verſ. 25. Errum & zs calceamenta tua] Nunc ipſe (Moſes) verba ſua dirigit

ad omnes Israélitas, quorum milites inſidebant urbes tractus limitanei 162, eumque
K.—= clau-

b. v. confer. & Geneſ. c. 34. v. 29. n. 27. ac * In utroque MSto hic additur: ) i. e. &
Buxtorf. Lex. Chald. fol. 16 12. it. not. ad Rutb regibus, confer. not. ad 1. Paralip- dict. c. 7. al.
g. I. V. 15. n. 29. 8. v. 3 1. .
154. Hebr. y', ſic Grammaticis dicitur vox pe- 4½ Hebr. d)P) iſtud, ut & ſequentia, usque ad
nacuta, accentum habens in penultima, confer. tura) n i, e., ferrum & æs, abſunt hic à MSto

num. antec. 153. b. v. 1.
15 5. Hebr. 9b, eſt is liber antiquus incerti au 159. Sic nomen e hic interpretor, confer.

toris, de quo vide ον ρnνο & Buxtorf. Bi-
bliothec. Rabbin.
† Hebr. vunn iſta, ut & ſequentia, usque ad:
i. e. alia expoſitio, abſunt hic ab utroque
MSto.
6. Hebr. Wπ° Dade ae, quogd eſt oleum oliva-
rum crudum & amarum, uti apud Buxtorf. in
Lex. Chald. fol. 145. habetur, confer. hie not.
In hori rN ubi tractat. Talm. Peſachim, fol.
43.a. allegatur, conf. & Jalkut Part. 1. Fol. 3 12.
col. 3. med.
157. Sic Hebr. riNiB hic verto, confer. ejusd.
Buxtorf. Lex. Chald. fol. 209 1.
158. Vide 1. Paralipom. c. 7. al. æ. . v. 3 1. ibi⸗
que R, Salom. not. confer. & not. in opan ,
y. loc. CGterum in MSto z. nomen iſtud Hon-

ij. e, Birzavith deeſt.

15

not. ad Genelſ. c. 49. v. 20. num. 147. ac Jal⸗
kut Part. I. Fol. 3 12. col. 3. med.
160. Ita bτναρρä, quod hic habetur, interpretor
juxtà notas in arm S, ubi dictio illa expo-
nitur: w i, e. legatus, alias communiter ver-
titur: dux belli, à Græcò gοιπαερααααςconfer.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1746.
161. Hebr rüran, eſt is liber tertius partis ſive Se-
ctionis quintæ operis Talmudici, agens de ob-
lationibus veſpertinis, confer. hic Siphre & dict.
tract. Talm. Menachot fol. 8 5. 6. uti in re
Danad marginem allegantur. — 4
162. Hebr. obe, de qua voce confer. quæ ſuprà
ad v. 20. h. c. n. 12 9. & ad v. 22. n. 138. nota-
ta ſunt, confer, & Jalkut Part. 1. fol, 3 12, col. 3,
circà fin.

CAL. .

—
claudebal
Kaheneie
ceamenta
ſeindunt!
yetl.1 .
nempe di
ſolent
iſtorum:)
gui ſunt b
voluntaten
N
illa benech
faciunt 4d
culi ſigniti
quoniamn i

(tuue) imte

Bod., verl.2

—
84 Hebr.
1e, ſienn
163. Sie les
Gies upentin
gle in tertt
aln venteru
kewelliug
Juamdin dar
ete, conet
Ec veba:
165. diye: 2
dem r ir
hie Verto &e
ſois Nn, i
Dlenu: „
Gies tui VOcan/
utd kreis
nli ſyre zbu

CAXl.

ogica:) , etit
c etiam hic

Beha modum
Bemediclu t in
eriturulla)inter.
dego haudſci .
im fait f ftatti .
pf rerd (tats

m:)itacceptus
od bicitur in et⸗
cebantut àſum⸗
Ungit in oles

taligvando, “

de) ſbi legatum
co:) Menachot,
)veibaſun ingi
nei 162, eumque
clau⸗
—.—
r: Dohbed

bkareip⸗ cicte h

. 4
lequenti, uugbes
2,2dlunt hi⸗ M.

nerpteiot, onfek

10, Muſl, 14 ,80
ie abetut intelhlen
obi Gicio il⸗ expo⸗
lascommoniter yer⸗

6 inci,alft⸗

1,46
etenlu fnuhſh⸗

ucſei, gens eo

uſr bu n

ſelegn uin
m.

nod. verl. 26. . ælis inſidet] Is ipſe eſt Deus, qui tibi auxiliatur & in magnificen-

l DEUTERONOMII. 1527
claudebant, ne hoſtes illum intrare poſſent, perinde ac ſi is peſſulis & obicibus ferreis
& aheneis eſſet clauſus; alia explicatio **t (verborum iſtorum:) fertum & æs cal-
ceamenta tua, (ut eorum ſenſus ſit:) terra veſtra clauſa eſt montibus, in quibus ex-
ſcindunt ferrum atque æs, terra quippe Aſcher fuit clauſtrum terræ Israliticæ. Eod.
verſ. 2 5. Et ſicuti dies tui, ſit fortitudo tua] i. e. Et ſicuti dies, qui ſunt tibi boni,
nempè dies initii tui, dies juventutis tuæ, ſic ſint dies ſenectutis tuæ, 163. qui elſe⸗
ſolent =. Nν i. e. moeſti, 164. fluxi & vacillantes; alia expoſitio (verborum
iſtorum:) & ſicuti dies tui, ſit fortitudo tua, (ut eorum ſenſus ſit:) & ſicuti dies †

. „ 1 . X 1. .
qui ſunt boni tibi juxrà numerum dierum tuorum, omnes dies, quibus vos facitis

voluntatem Dei, erunt Nτπ% i. e. affluentia tua, 165. nam omnes (cœteræ) terræ
NNi. e. affluere faciebant argentum & aurum 166. in terram Israëlis, quia
illa benedicta eſt quoad fructus & omnes (aliæ) terræ ſuſtentantur ex illa & emanare
faciunt ad eam * argentum atque aurum ſuum, (verbum — N — lingnâ verna-
culâ ſignificat:) eſcourrent, 167. argentum & aurum eis (cœteris terris) deficit. *
quoniam illæ affluere faciunt iſtud (argentum & aurum)in terram veſtram. Verſ. 26.

Non eſt, ſicuti Deus relti] Scias tibi, & Jeſchurun, 168. quòd non ſit, ſicuti Deus

(tuus) inter omnes deos populorum & quòd non ſit, ut rupes tua, rupes eorum. 169.

tia

mede , G
babetuk, igterpreior

cs iuni
wrecolſe⸗

1n eoli⸗

αaeen
XX Hebr. & iſtud & ſequentia, osquead: 1eN

i. e. & ſicuti dies tui, abſunt hic à MSto'z.
163. Sic ferè autor Vulgatæ hic tranſtulit: ſicut
dies juyventutis tuæ, ita & ſenectus tua.

164. Reſpicitur hac explicatione ad vocem dean,
gquxæ in textu ſacro habetur; alii dictionem i-

ſiam verterunt: ſermo tuus, prout Junius ac
Tremellius, qui locum iſtum ſic transtulerunt:
quamdiu durabunt dies tui, ſermones habeantur
de te, confer. num. ſequ. 165.
† Hæc verba: & ſicuti dies, qui ſunt boni tibi,
abſunt hic in Hebræo ab utroque MSto.
165. Sive: abundantia, rerum copia, ſic dictio-
nem Na juxtà mentem Commentatoris noſtri
hic verto & expono, habetur hic alia explicatio
vocis Nan, in notis am n loeus iſte ſic ex-
plicatur: 79 en ee r e
awey nNà i, e omne tempus, quò

dies tui vocantur dies, nempè omnes dies, qui-

bus tu facis voluntatem Dei, tunc erunt afflu
entia ſive abundantia tua, nam omnes (Ete⸗

ræ) teræ S&, confer. Buxt, Lexie. Chald. fol.
49 1.
166. Hebr. aa), ſic in exemplari Hebræo, quòô
