marginem allegaturt, it, nor. ad Hiob. c. 17. v.
12. n. 11. S
108. Verbum .☚ 5yv enim hic ponitur pro: Dyv
nan i. e horruerunt eos, ſicuti hic Commenta-
tor noſter exponit: den . N& i. e. non ti
muerunt eos, huic ſimilia ſunt: MNWν an i.
eſt: Ann X egreſſi ſunt ex me (Jerem. c. 10.

v. 20:) iem: mya 9 pro unn yanni. e.
ne forté ſatieris illo (Prov. c. 2 5. v. 16.) ſic in
not. dhom 90 hic exponitur, confer. & not.
ad librum Prec. Jud. part. I. p. 15 5. a. in.
† HBæc verba: non ſteterunt pili eorum propter
illos, abſunt hic in Hebræo à MSto t.
109. Hebr. )9:, eſt is liber antiquus incerti auto-
ris, de quo vide ) e & Buxtorf. Bibli-
oth, Rabbin. confer. & infrà verf. 26. h. cap. n.
15 §. && v. 43. n. 2 16.
* Hebr. vy, W iſta, ut & ſequentia. usque ad
ni e. oblitus es (v. 1 8. H. c.) abſunt 4 MSto
1. ſed in MSto 2. illa ad marginem notata repe-

riun ur.
110. Sicuti Eſai c. 13, v. 2 . habetur, confer. &
P. Fagii not. ad Paraphr. b, loc.
111. Com mentator noſter verbum n hic dedu-
xir à tadice hi. e, debilitatus fuit, alij pleri-
que interpretes deducunt 4 a, quod inter alia
ſignificat: obliviici, uti in Thren. cap. 3. v. 17.
accipitur, confer. Lightfoot. ad Matth. c. 5. v.
19. pag. 25 §. edit. Lipi.
IIZ. Quoad phraſin ifſfam conſer. Raſchi net, ad
Num er, c. 1I1. v. 15. n. 52. & ad Deuter. c. 5.
v. 27. . 19. —
I13. Confer. hic Gur Arieh fol. 226. col. 4. princ.
& not. in on h, loc. it. tract. T alm. Be-

rachot, ol. 5.5.

144 DEUTERONOMII.

eandem habens ſignificationem, (quæ reperitur in illo loco:) r i. e. parere

faciet cervas, 114. item (in illo loco:) ) i. e. dolor tanquàm parturientis 115.

Verſ. 20. Quis (futurus ſit) finis eorum] i. e. Quid tandem eis eventurum ſit. 116.
Eod. verſ. 20. Quia generatio * perverſa ſunt] Qui vertunt benevolentiam meam
ad indignationem. 117. Eod. verſ. 20. Non eſt in ku fider **] Non educationes

118. meæ cognoſcuntur in illis (Judæis,) *t nam ego docui eos viam bonam; aſt

ipſi receſſerunt ab eo, VS ſiganificat (hic idem, atque in illo loco): & fuit nutritius,

119. nourriſſier, 120. linguâ vernaculàâ; alia expoſitio † (dictionis): D&, (nempè:)

uòd ſignificet ) D& i. e. fidem, juxtà Targum ejus, (nimirùm lsraélitæ) dixerunt
in (monte) Sinai: faciemus & auſcultabimus; 121. ſed paulò poſt iidem promiſſum
ſuum irritum reddiderunt & fecerunt vitulum. 122.
ad æmulationem] Accenderunt iram meam. 123.

eſt: In eo populo, qui non eſt celebris, nam dicitur: ecce terra Chaldæorum, 124.

iſte

CAb. XXXII.

Creatoris tui] (VYerbum: p ſignificat) eum, qui eduxit te ex utero materno,

Verſ. 2 I. Provocaverunt me
Eod. verſ. 2 I. In eo, quinon eſt
Deus] i. e. Ea in re, quæ non eſt Deus. Eod. verſ. 2 1. In eo, qui non eſt populus] Id

114. Sicuti Pſalm. 29. v. 9. habetur. .
115. Vide jerem e 6. v. 2. & Jerem. rap. 22. v.
2 3. . Phalm. 49. v. 7.

116. Id eſt: quæ pœna illis immineat, ſi faciem

meam ab illis abſconderim, ſic in not. ne
par h. loc, exponitur, confer. & not, ad librum
Prec. ud. part. 2. p. 240. b. fin. ubi verſus iſti-
us 10. & ſequentium usque ad verſuum 29. .
cap. habetur exp licatio, confer. & not. ad Hoſe.
c. 1 3. v. 10. n. 13. it. Jalkut Part, I1. fol. 307.
col. 4, med.
Hebr. Mπnâ iſta & ſequentia, usque ad: Phe &
i. e. non eſt in eis fides, abſunt à MSto 1. confer.

Joma, fol. 83. 5. .
117. Vel: ad iram, loei iſtius explicationem vide

in notis am e h, loc. conter. tract. Talm.

Ketubot, fol, 8, 6. & verſ. ſequ. 21. n. 12 37
X Jaxtà commentatoris expoſitionem vettendum
ſſet: non eſt in eis educatio, confer, num. ſequ
118. & Sign.*** .
11. Sic dictionem *H. juxtàâ mentem Commen-
tatoris noſiri hic interpretor, de cujus ſignifica-
tione vide ſuprà Deuteron. c. 22. v. 1 5. n. 33.
& v. 2 1, n. 39. vide & num. ſequ. 1 192
axrr Id eſt: non cognoſcitur, quòd ego i4os edu-
cavetim, quoniam rects diiciplina, quam ego
illos docui, teceflerunt, confer. Sign, præc. *

& n. 118. .
119. Sicuti Eſther. c. 2. v. 7. habetur, confer. not.
in — eo neo h. loc. it, tradt. Talm. Kiddu-
ſ. hin, fol. 3 6. 2.
170. Vel: noutriteur, ſic poſſis reddere hic?
AnO, & convenit linguæ Italicæ: nutritore,
hodiè Galli dicunt: nourriſſon, in MSto I.
legitur : n cum in fine, in
MStO&ο 2. N O i. e. nourttiture, Latin, nutri
mentum.
† Hebr. &, iſtud & ſequentia, usque ad: by &a
i. e. in eo, qui non eit populus (verſ. 2 1. h. c.)
abſunt ab urroque MSto.

12 1. Prot Exod. c. 19. v. 8. & cap. 20. verſ. 19.

habetur.

122. Confer. not. in "on new, ubi ſoci iſtius

expoſitio habetur.
123. Vide hic not, ad ibrum brec. Jud. part. 2. p.
240. 6.fn. asc Nizzach. apud D. Wagenſeif.
pag. 51. Confer. & v. antec. 20. n. 117. it. Jal-
kaut Part. 1f.l, 307. col. 4. cireà fin.
124, A quibus Iſraelitæ in captivitatem abduéti

fuerunt 2. Reg. c, 2 5. & Jerem. c. 39. ac c. 52.

confer. tract. Talm. Jevammot, ſol. 64. 60

ile popylas
Ii. 116, L.
rvere teligion
Deus 117,
bet (ſye acce
damentum.
Veltram ejusg
Aata et ſuper
rpregaho ,n
EPikcat ien
i e, ut addat
Veltis; 12,
lillo loco.) ne
Emnum in r)
(l teſpeclu p

OWdie.

iſ. herl 24

—
1uſ. Vige ſai.
Not. confer,
not in n
. 30. F.17, n. G
(osgem R.S
5 Hebr, den
belnt: Oen
kegitut: Onin
li). Nite Mlln.
not.
ch w

wen ie, 5
o e

12. Nen
S
Aper hondtet ſci
Nonitnn, ige
I19. uipüalne

CAL.XNI.

—
ero materno,

die e. pakere
Atientis 115,
Hrumſt, 116,
entiam meatmn
n educationes
m bonem; aſt
fuitnutritius,
oNnempe),
luæ) diverunt
emprolnillumn
wocavkrut Me
, guil f
Ptpula] Id.
dectumn, 1¹4,
iſte
—

betut,confel pot.
1. Tilm Kiddu-

lſs tedlere die:
ltalicx: nuttitofe,
ſon, in Moto !

10 ſoe, in
ute, aine nllit

4
nsgnesl: 6) NA
us(Nelerlehl⸗

a⸗ 10. ell 19.

bv, bi ſo ilii
1G.part 1.,⸗

genleili
ll⸗

Pfee.)
1d D
3 n. 117. 1i
aireu n

iſte populus non fuit, 125, de Eſauo illa (Scriptura) dicit: valdé contemptibilis e-
ris. 126. Eod. verſ. 21I. In gente ſtulta irritabo illos] Hi ſunt abnegatores * (Dei &
veræ religionis) atque ſic illa (Sctiptura) dicit: dixit inſipiens in corde ſuo: non eſt
Deus. 127. Verlſ. 22. Accenſus eſt] ** (Verbum rep ſignificat:) p i. e ar-
det (ſive accenſus eſt) ignis. Eod. verſ. 22. Et ardebit] Contrà vos usque ad fun-
damentum. 128. Eod. verſ. 22. Er comedetterram, ejus que proventum] I. e. Terram
veſtram ejusque proventum. Eod. verſ. 22. Et comburet] Hieroſolymam, quæ fun-
data eſt ſuper montes, dicitur enim: circà Jeruſalem ſunt montes, 129. Verl. 23.
Congregabo ſuper eo mala Malum malo adjungam ** (nam verbum N hic (ſi-=
gnificat (idem, atq; in illo loco:) & i. e. adjicite annum anno; 130, item: H a
i. e. ut addat ebriam &c. 131. item: holocauſta veſtra id eſt: addite ſacriſiens
veſtris; 132., alia explicatio: O& (notat hic:) )Ni. e. conſumam, ſicuti (in
illo loco:) ne fortè è) i. e. conſumaris. 13 3. Eod. v. 23. Sagittas meas con-
ſumam in eos] Omnes ſagittas meas complebo 134. contrà illos ac maledictio iſta
eſt reſpectu pœnæ; aſt quoad benedictionem hæc (eſt interpretatio:) ſagittæ meæ

—9 i. e. conſumentur; ipſi verò (Israelitæ) haud )) i. e. conſumentur.

135. Verlſ. 24. Exhanſti fame] Onkelos (vocem "11o)) interpretatus eſt: PD id

130. Vide Eſai. c. 29. V. I. ibique Raſchi not.

12,5. Vide Eſai. c. 2 3. verſ. 1 3. ibique R. Salom.

not. confer. & Gur Arſeh fol. 226. col. 4. med.
& not. in om r h. loc. it. not. ad 2. Chron.
c. 3 6. V. 17. n. 40. Mä
126. Sicuti Obadiæ c. I. v. 2, habetur, ubi vide
ejusdem R. Salomonis notas.
* Hebr. CQo)e, ſic in Amſtel. edit. in Baſil. ha-
betur: Syr i. e, Cuthæi, in utroque MSto
legitur: 'nn i. e. hæretici,
127. Vide Pſalm. 14, v. I. ibique R. Salomonis
not. ä
*X½ Hebr. W, iſtud & ſequentia, usque ad:
rn i. e. & comburet, abſunt hic ab utroque
MSto.
12 8. Nempè, usque ad urbem Hieroſolymam,
n ee eed i. e, quæ fundata eſt
ſuper montes, ſic in not. a h. loc. ex
ponitur, vide & num. ſequ. 129.
129. Sicuti Pſalm. 125. v. 2. habetur, confer. not.
àad librum Prec. Iud. part, 2. p. 10 I. b. princ.
X Hebr. X 1 ar& hæc & ſequentia, usque
ad: oX Ee1 i. e. ſagittas meas conſumam,
abſunt hig à MSto 2.

13 1. Proùt ſuprà Deuteron. c. 29. v. 1 9, habetur;
cœterùm hæc: ut addat ebriam &c. usque ad:
exeſi anthrace (v. 24. . «.) abſunt in Hebræo à
MStoO I. confer. not. ad verſ. ſeq. 24. n. 13 8
132. Vide Jerem. c, 7. V. 20, al, 2 1. ibique R. Sa-
lom. not. MD äl
133⸗ ZSicuti Geneſ. c. 19. v. 15. habetur, ubi vide
Raſehi not. juxtà hanc explicationem is erit hu-
jus loci ſenſus: omnia mala mea conlumam
Hn nn e ein Ne 1i, e. ut non te=
maneat ullum malum ex malis, ſed omnia ſu-
per vos eumulabuntur, ſic in not. now' h,
loc. exponitur.
134: Vel? perficiam, finiam, Hebr. bvde, quò
verbòô exponitur n, quod hic in textu ſacro
habetur, confer. num. ſeq. 13 5. & not, ad Eiai.
c, 2 98. V. 29. D, 74. it. Jalkut Part. 2 Jol. 82, col.
3. med.
135. Expoſitĩo iſta deſumpta eſt ex Gemara Sotæ,
quam vide apud D. Wagenſ. Sot. p. 142, con-
fer,. & not. ad Malach. c. 3. V. 6. n. 10. it. S0t3,
fol. 9. a.
Ccc ccG CCEC

1496 DEUTERONOMII. CAP. XXXII.

eſt: inflati fame, nec eſt mihi (locus in Scriptura) teſtis, 136. qui probert (vel indi-
cet ſignificationem) iſtius (vocis: ;) ſed à R. Moſe † Hadarſchan, Tholoſano,
137. audivi, quòd iſta: ſignificent:) 2) υ i. e pilos famis, (nam)
homo emaciatus (fame) producit pilos ſuper carne ſua, (etenim) linguàâ Syria-
càâ ſignificat i. e. crinem, (ſic in TLalmude legitur:) dum plicaret &ν % i. e.
capillos. 13 8. Eod. verſ. 24. Et exeſi anthrace] id eſt: Dæmones bellum gerent
contrà illos, nam dicitur: * & filii U. 139. altè volabunt, 140. hi ſunt dæmones.
Eod. v. 24. Et excidio amarb] i. e. Et excidiô dæmonis, cujus nomen eſt p,
141. (dictio) 2P ſignificat i. e, excidium (vel ſucciſionem,) ſicuti (acci-
pitur in illo loco:/ ero p i. e. excidium tuum, 6 ſepulchrum. 14 ½. Eod. v. 24.
Et dentés pecudum] Accidit 143. aliquando, ut oves morderent & interficetent. 144.
Eod. verſ. 24. Cum veneno ſerpentum terræ] (Intelligitur) venenum ſerpentium,
qui gradiuntur ventre ſuo ſuper pulvere ad inſtar aquarum, quæ ſerpunt 145. ſuper
ter-

— —
136. Confer. quæ ſuprà ad Deuteron. c. 26. Vverſ.
17. n. 69. notata ſunt.
† Hebr. n, in MSto. 2. pro eo legitur:
ei. e. R. ehuda.
137. De R. Moſe ſuprà Deuter. c. 27, V. 24. n. 17.
aliquid dictum eſt.
13 8. Sive: crines, confer. Buxtorf. Lex. Chald.
Jol. 1183. ubi locus ex Talmude, cujus hic fit
mentio, adducitur, vide & not, in aαπ H
P. loc. ac Jalkut Part. 1. Jol. 30 8. col. 1. med.
in MSto tI. hoc loco ita habetur Pen
Tirme mm i. e. (Dictio:) m (ſigaificat:)
tenuis, (ſic iſtud av hic explico, confer. not,
ad Geneſ, c. 41. v. 3. Sign. *.) prout (verbum)
Wri i. e. diſſolvitur ſeu diffluit, (uti ſunt mol-
lia & tenuia, ſic habetur in tractatu Talm.) Cho
lin, conf. Buxt. Lexic. Chald. dict. fol. 1183. u⸗
bi Cholin, fol. 45. 5. allegatur; coœtera omnia,
quæ hic in notis Raſchianis 4 verbis: ut addat
ebriam &c. usque ad: & exeſi anthrace, haben-
tur, in eod, MSto I. omiſſa ſunt, confer. ſuprà
n. 13 1. v. 23 H. cap.
X Hebr. N iſtud & ſequentia, usque ad: ao)
v i. e, & excidiò amaròô, abſunt ½ MSto I.
contrà in eodem hic leguntur iſta: iNe
Xι ν en i. e, ego autem exiſtimo (vo
cem νſic exponendam eſſe, uti haberur Can-
tic. c. 8. v. 6.) ſcimtillæ ejus (ſunt) ſcintillæ i
gneæ.
139. Dictionem ν, quæ hic habetur, commu-

ni er exponunt: prunas; Commentator au-
tem noſier Rabbinorum ſecutus expoſitionem
hic explicate dæmones, vide num. ſequ. 140.
140. Sicuti Hiob. c. 5. v. 7. habetur, ubi vide not.
Sign. * item not. ad Pſalm. 9 1. v. 5. confer. hic
tract. Talm. Berachot, fol. 5. a.
141. Quæ dictio hie in textu ſacro habetur, eon-
fer Hiob. cap. 3. v. §. ibique not. n. 6. item e-
jusd. not. ad dict. Pſalm. 9 I. verſ. 6. vide & D.
Wagenſeil. Sot. p. 480. n. 15. ac D. Maji The-
ol. Jud. Loc. 4. Sect. 2. J. 2. p. 80. cœterùm
verba iſta: & excidiò dæmonis, cujus nomen
eſt n, abſunt hic 4 MSto z.

142. Sicuti Hoſe. c. 13. v. 14. habetur.

143. De voce yn, quæ hic habetur, vide, quæ
ad verſ. 13. h. cap. D. à& I. notata ſunt; abſunt
autem iſta: accidit aliquando &c. usque ad:
cum veneno ſerpen tum, in Heb ræo ab utroque
Msto.
144. Confer. hice Levit. c. 2 6. v. 22. n. 102. ex-
poſitio autem iſta inde nata eſt, quia hic ſeri-
ptum eſt: dentes haa; non verô dentes npn
i. e. beſtiarum, ſicuti in not. onm now h loc-
habetur, ubi etiam Siphre ad marginem allega-
tur, confer. tract. Lalm. Bava kama, fol. 3. 2
145. Hebr. o, quod verbum etiam hic in
textu ſacro habetur, conter., quæ ad Genet. c. 1.
V. 24. n. 126. notata ſunt, Vide & Levit. dict.,
C⸗ 2 6

CAL.XXNX
—
tertam, 7

tur ciclio il
wu orhabi
yerl.26. 5
ttalia cordis
lia esplica
pellis, velut
tatus et On
pterid, quo
tum Hieroſo
gvoc fecerun
ciunt unusqe
Anpula gin,
poteſt verbi
(nempè) util
plumm eperi
rum & dimſih
161, & ſe con

ejus (qvoc ha

—
, 10, V 11. n.
n. l1. conſer.
& Kanhecin, 0
146, Loci iſlius e
h loe. 6o
36, . 17, ,.
10l le irez iin,
ſol ho b,
1 Hhr Niſtd,
rdi⸗ediniſ
14) Kienti etem,
14 8 ld en: iolo,
1lene 13, baden

n mz m
umnem velſbintel
1 . .
lis odabit vos 1

ellteron, e,

etiam die hade

*„ We; inquin

Mblin ledid

C4.. Mn.
——
obet el indi⸗
n Thololang,
oshmis, nam)
NDi e
bellum getent
ſunt dæmones.
nen ell ,
.) Lcuti ſacci⸗
terfcetent. 44
umn letpentium,
Punt 45. ſhpet
tel⸗
—
Commeotato Au⸗
ecunns erpoß ionem
ige num lego. 140,
beiun, ubi Ide no,
91. V ſ. conletdie
,.
ulſacro babetun en.
ue n0t. 6, lien e⸗
eil .Nide .
15. D. Maibe⸗
. 1,, ſ0, ACeſnn
moait cuſus gotmeeln
0¹.
14, bobetul⸗

hie bepemn ilh lun V
, notat lunt; din
14000 e. egbe
Hchreo b uttogu

n. 107. en⸗
nia bie ſe⸗
Jentes iN
pot, o/, e
. A natziten lege
Paxa Fammd, ſo⸗ Ne
A vetbumm eliawb h
fer gle 3 d .,
nt, ſe e

nata elt,
, non veſd

CAbP. XXXII. DEUTERONOMII. 1497
terram, ſignificat O D i. e. curſum aquarum ſuper pulvere & ſic (uſurpa-
tur dictio illa e de) omm curfu rei, quæ repit ſuper pulvere & vadit. Verſ. 25.
Foris orbabit gladius] Extrà urbem orbabit eos gladius copiarum hoſtilium. Eod.
verſ. 2 5§. Et intus (erit) pavor] Quando aliquis fugit & ſervatus eſt à gladio, pene-
tralia cordis ejus percutiunt eum propter terrorem, 146. unde ipſe moritur & obit;
alia explicatio † (verborum iſtorum:) & intùs pavor (nempèé:) domi erit timor
peſtis, veluti dicitur: quia aſcendit mors per feneſtras noſtras, 147. & ſic interpre-
tatus eſt Onkelos; alia expoſitio (verborum:) foris orbabit gladius (videlicèr) pro-
pter id, quod fecerunt (Judæi) foris in plateis, dicitur enim: & pro numero platea-
rum Hieroſolymæ poſuiſtis altaria pudendo, 148. & intùs (erit) pavor, propter id,
quod fecerunt intùs in penetralibus intimis, nam dicitur: quod ſeniores Israêlis fa-
ciunt unusquisque in penetralibus ſuis figuratis. 149. Verſ. 26. Dixi: ex omnibus
angulis ecjiciam eos] i. e. Dixi in corde meo: DN i. e. angulabo eos, exponi etiam
poteſt (verbum:) ρπ⅝ (ita, ut ſignificet:) faciam eos N i. e. angulum,
(nempè) ut illos à facie mea ejiciam (tanquàm) rem communem, 150. cujus exem-
plum * reperimus in Esra, * (ubi ſic legitur:) & dediſti eis terram ſeptem populo-
rum & diviſiſti illos N) i. e. angulatim, 157. ut (ſcilicèt) eſſent res communis
152. & ſic conjunxit illud Menachem; nonnulli interpretantur iſtud juxtà Targum
cjus, (quod habet:) reſidebit ira mea 153. ſuper eos; ſed non apta eſt (hæc expoſi-
CccC CcCcC cCCC 2 tio.

expono, de qua vide Buxt. Lex. Chald. fol. 1794.
confer. & num. 152. b. Verſ, reſpicitur autem
hac explicatione ad vocem π⁹5 i. e. angulum,
nam angulus agri tanquam %N i. e. res com-
munis pauperi ac pupillo erat relinquendus, vi-
cap. 36. v. 17. n. 44. ac alkut Part. I. fol. 30 8. de Levit. c. 19. Vv. 9. & 10. confer. & R. Salom.
col. I. circà fin. it. tractat. Talm. Bava kama, ad Elai. cap. 3 3. V. 6. & ad Hiob. cap. 3 1. verl.
fol. 60 6. 3.
½ Hebr. NX iſtud, ut & ſequentia, usque ad: * Hebr. npa) iſtud & ſequentis, usque ad?
rnS& i. e. dixi (v. 26. h. c.) abſunt hic à MStorI. Dan i i. e. & ſic conjunxit, abſunt hic 4 MSte
147. Sicuti Jerem. c. 9. v. 20. al. 2 1 'habetur. * 1 z 1 3
14⁸ 14 en idolo, Hebr. rwa“, ſicuti Jerem. c. uden ia: reperimus imn Eera, abunt hie
3 1 I- äs zihre denur i⸗ 151. Sicuti Nehem. c. 9. v. 22. habetur, ubi lo-
autem vel lubintelligenda hic ſunt iſta: ideò fo- dire zilum k. Salomo aliter „quam hic, expo-
ris orbabit vos gladius. 152. Confer, quæ paulò antè num. 1 5%, h. verſ.
149. Vide Ezech. C. 8⸗ V. 12. confer. quæ ſuprà de verbo: 93, quod & hic habetur, notats
ad Deuteron. c. 29. V. 16. n. 40. de voce hav ſunt.
quæ etiam hic habetur, notata ſunt. 153.
150. Sive: tanquàm rem, omnibus expoſitam ac
publicam, ſic dictionem quæ hic habetur,

c. 2 6 v. 2 2. D. 104. it. not. ad I1. Reg. c. 1. v. 9.
n. I 1. confer. & tract. Lalm. Eruvin, fol. 6 3. a.
& Sanhedrin, fol. I10, a.
146. LoOci iſtius expoſitionem vide in not. ov
pon h. loc. confer. & not. ad 2. Paralipom.

Juxtà hane interpretationem verbum
RN eſt Pw i. e, à vocεα, quæ ſigni-
ſicat

manus noſtræ Oc.] Quoniam iſta gens * deſtituta eſt conſiliis. 161.

DEUTIERONOMII. CAb. XXXII.

tio,) nam, ſi ita eſſet, ſcribendum ei fuiſſet: NNNπ, unum (Aleph) ſervile &
alterum radicale, veluti (habetur in illo loco: ()Nνιπ i. e. cingam te 154. item
(in illo loco:) == 2A PN&Ni. e. confirmabo vos ore meo, 15. & Aleph medium
156. non convenit ei omninò; Onkelos autem interpretatus eſt juxtà traditionem

157. Talmudicam, quæ docetur in Siphre, 158. quæ verbum iſtud: (SNN)

in tres voces dividit, (videlicèt) dixi: & (ut eorum ſenſus ſit:) dixi 2 N

i. e. in ira mea, dabo eos (ludæos,) quaſi non eſſent, ita utilli, qui eos vident, dicant
de eis: H) i. e. ubinam ſunt iſti? 159. Verſ. 27. Niſßz indignationem inimici

metuerem] i. e. Niſi ira hoſtis contrà illos (Judæos) collecta eſſet ad perdendum, &,

ſi ille conttà eos prævaleret atque illos perderet, ipſe adſcriberet ſibi ſuisque diis

magnitudinem (Gve victoriam iſtam) eamque mihi non attribueret, & hoc eſt, quod
(hic) dicitur: ne) ) i. e. alienè ſe gerant hoſtes eorum, (ut ſenſus ſit:) ne alie-
nam faciant rem, † (nempè:) ut potentiam meam attribuant i. e. alieno
(ſeu peregrino,) cujus nulla eſt magnitudo. 160. Eod. verſ. 27. Ne fortò dicant:
Verſ. 2 9. Ect
nulla éſt in eis intelligentia] Nam, ſi eſſent ſapientes, intelligerent iſtud. Verſ. 30.

Oazomodo perſequetur Oc. 162. Verſ. 29. Animum adverterent ad finem ſuum)

Ideſt: animum adverterent, ut intelligerent finem poenæ Israëlitarum. 163, Verſ. 30.

Ar.

ficat iram, ac ſi diceret: X½ anen e .
Dy i. e. ponam iram meam contrâ illos vel
ſuper illos, ſic in notis pom nov h. loc. expo-
nitur; ſed Chaldaica iſta interpretatio non qua-
dra ſive apta eſt, prout Commentator noſter i-
ſtud paulò poſt declarat,
1 54. Sicuti Eſai. c. 45. v. 5. habetur.
155. Vide Hiob. cap. 16. v. 5. confer. Gur Arjeh
Jol. 22 6. col. 4. circa fin.
156. Nempè: litera Aleph, quæ in medio verbi
D& & habetur, omninò non convenit huic
interpretationi Chaldaicæ , confen, not. in
arm h. loc.
157. Sive : doctrinam Talmudicam, Hebr.
Rryn, de cujus ſignificatione vide Buxtorf. Lex.
Chald. fol. 348.
158. De quo confer. quæ ſuprà ad v. 17. h. c, n.
109. notata ſunt.
159. Quando ira mea, inquit Deus, ſuper illos
Iſraëlitas veniet, tunc ipſi erunt Sa'& & i. e
ae ſi non eſſent, ſic in Gur Arjeh fol. 226. col.
4. fin. & in notis ν exponitur, ſenfus
itaque verborum iſtorum == *ι &ε juxtà hanc

traditionem ſive doctrinam Talmudicam eſte
ira (mea ſi ſuper illos venerit) ubinam illi (e-
runt?)
† Id eſt: ne rem iſtam alii, quam mihi, adſcribant
& victoriam alii attribuant, quæ tamen ab eo
non venit, ſed we ſolo.
16 0. Sive: potentia, ſenſus eſt: ne attribuant
vel adſcribant victoriam iſtam, quam ego illis
dedi, Deo alieno, cujus nulla eſt magnitudo aut
potentia, confer. not. in am np b. loc.
* Hebr. , in utroque MSto huic voci præmiſſa
eſt dictio: a& i, e, inimica (gens.)
161. Sicuti verſu ſequenti 2 8. h. c, in textu ſacro
habetur.
162. Secundam mentem Commentatoris noſtri
verba iſta: quomodo perſequetur, &c. præce-
dentibus conjungenda eſſe videntur, ut eorum
ſenſus ſit: ſi illi ſapientes eſſent, intelligerent
iſtud, nempè: quomodo unus perſequetur &.
confer. hic Jalkut Part. I. ol. 30 8. col. 2. cir-
cà fin.
163. Expoſitionem iſtius loci vide in notis
Pa D. . l0c,

CALMI

—
Aonuli)
mn, 4
Imadidit lo
culla. Ver
inimici inte
eorumque
gbicguam e

illorumm, 16

tratn. Bod.
cant nos,
vite abme
dixi in core
eotum, 15,
cer
Cipitur in il
loco.) dd
W ſgnit
DPotusamarus
Pretatus ell
eorum. Ven
Eel raconnn

r

164. n MSt
hieb. Figii ne
Not. in
Part. 1.. 147
uentiucg use
etlicztio, te
ton fol 16, 5,
Ke exprimo h
tur: ie
tem Calliegit
16,. endt: he

H ſegn 33,,, 16,.

1 Conſer hie
2. N. 6,
3). R ad kae
1, M

CA.XXKI.

eph) ſenile &
n te 54. ten
lephmecdiun
a maditionem
(SRNNIN),

li:)diti N
8lident, dicant

nationen inicici

perdendum, K,

ſbi ſuisgue dis
Choc el guo
ſas ſit:)nealie-
0 in e. Aiend

Ne fortl dcan:

, Veth 29. E
Cud. Verl 30.
40 fuen ſum)
n 163, Verl 370.

g*

. .*
m Talmucitam elt:

it) ubinam ili (e.

Bnummmih il ihent
t, qur tinen b eo

ſas ell: he attibunt
ſiam, guan ehb ilis

leſtagninnidnt

— b ,
buic oci hemin

a (gens.)
140 in telln ict

commentuoii poltti

Alequelun, 6

gegtur, l eOlut
Videntut,
,inteligerent

CAb. XXXII.
Oomods perſequetur unus] Ex iſto (hoſte) mille Israélitas? 164. Eod. veri. 30.
Ir non, quia rupes eorum vendidit eos & Dominus concluſit eos] i. e. Vendidit ac

c. lece⸗

166. Confer. hic not. ad librum Prec. Jud, part.

DHEUTERONOMII. 1499

tradidit illos in manus noſtras, (verbum: *â8‧ ſignificat) delivrer, * linguâ verna-
culà. Verſ. 3 I. Quia non, ut rupes noſtra, illorum rupes eſt] Omnia iſta debuiſſent
inimici intelligere, quòd Deus concluſerit eos (Israelitas) in manus hoſtium nec eis
eorumque diis ſit victoria (adſcribenda,) nam usque ad iſtud tempus non valuerunt
quicquam eorundem dii contrâà rupem noſtram, quia non, ut petra noſtra, eſt petra

illorum, 165. omnis (dictio) )&, quæ eſt in S. Scriptura, ſignificat i. e. pe-

tram. Eod. verſ. 3 I. Et inimici noſtri Cſunt) judices] i. e. Et nunc inimici noſtri judi-
cant nos, 166. nam ecce rupes noſtra vendidit nos 167. illis. Verſ. 32. Nam de
vite Sodom eſt vitis eorum] Redit (hic Scriptura) ad id, quod ſuprà (habetur, nempè:)
dixi in corde meo, ex omnibus angulis ejiciam eos & faciam, ut ceſſet memoria

eorum, 168. quia opera eorum ſunt opera Sodomæ & Gomorrhæ. Eod. verſ. 32.

Et de agro] (Dictio D ſignificat:) Vi. e. agrum proventus, veluti (ac-
cipitur in illo loco:;) Nν) i. e, & ager non protulit cibum, 169. item (in illo
loco:) ND i. e. in agro Cedron. 170. Eod. verſ. 3 2. Wvæ veneni] (Dictio
UN) ſignificat hoc loco) herbam amaram. Eod. verſ. 32. Botri amari ſunt eis]

Potus amarus convenit eis, juxtà opera eorum (erit) illorum poœna 177. & fic inter-

pretatus eſt Onkelos: & retributio operum eorum (erit) ſecundùm amaritudinem
eorum. Verſ. 33. Fel Araconum eſt vinum eorum] Juxtà Targum ejus: ecce ſicuti
fel draconum eſt calix 172. poenæ eorum. Eod. verſ. 3 3. Et venenum aſpidum]
L Ccc cccC cCC 3 Vox

W

164. In MSto I. deeſt iſtud: Iſraelitas, confer.
hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. it.
not. in ar he ac not. ad librum Prec. Jud.
part. 2. P. 247. . fin. ubi iſtius verſus 30. & ſe. 168. Sicuti (ſuprà v. 26 b. cap. habetur, conſer.
quentium usque ad verſum 40. h. cap. habetur hic Jalkut Part. I. Fol, 30 8. col. 2. fin. & col. 3.
explicatio, confer. hic tract. alm. Moëd ka- prince.
ton, fol 16, b. S 169. Preüt Habacuc c. 3. V. 16, al. 17. habetur,
* Sie exprimo hic ifſtud Nase, in MSto z. legi- ubi Wide Kalhi not. C nbiR. Sal
*4 ” 7,,à . .1 . 1170. Vide 2. Reg. cap. 23. Verl. 4. ubi K. Salomo
s
n e 171. Loci iſtius expoſitionem vide in notis
165. Nempè: hoſtium noſtrorum, confer. cap . R ND 6. loc. confer. hic tract. Talm. Be-

in editione Don me rectius legitur, quàm
i. e. vendidit eos, prout in exemplari
Hebræo, quò uſus ſum, corruptè habetur.

ſequ. 33- V. 26. n. 169.

2. p. 67. 6. princ. aliam explicationem vocis
DS vid. in not. ad Geneſ. c. 4. v. 11. n,
35. 8 ad Ezech. c. 2 8. v. 23. n. 24. ð
167. Hebr. Mmp, ſic tàm in Bibliis Buxt. quàm

172. Chaldaicè: b9, quam vocem Commen-
tator noſter hic tranſtulit Hebraicè rwn bs

i. e. calix potus ſive potionis, Gonfer. hic Bera-
chot. dict. ol. 56. 6.

1500 DEUTERONOMTI. CAbP. XXXII.

Vox ſignificat) ſerpentem, 173. qui eſt ſævus ad mordendum, (ut ſenſus ſit:)
koſtis crudelis veniet & pœnam deillis ſumet. Verſ. 34. Nonne Dtad reconditum eſt
penès me] (Explicatio hujus loci) juxtà Targuem eſt: iſte ** exiſtimant, quòd opera
eorum ego oblivioni tradiderim, (nequaquam; ſed) omnia apud me recondita & ſer=

vata ſunt. 174. Eod. verſ. 43. Nonne iſtud] (Nempé:) fructus vitis eorum & pro-

ventus agri eorum eſt reconditus apud me? Verſ. 3 5. Mihi eſt vindicta & retribu-
tio] Penès me conſtituta eſt & præparata pœna ultionis † & retribuet eis juxtà opera
eorum, (nimirùm) ultor rependet eis ipſorum retributionem; 175,. ſunt, qui iſtud:
) exponunt, quòd ſit nomen rei (ſubſtantivum, ita, ut idem ſignificet, ac
Sν i. e. & retributio, idque ex deflexione (eadem, quæ habetur in illo loco:)
N i. e. & verbum non eſt in eis, 176. (ubi ☚ poſitum eſt) pro τπ⁄ id
eſt: verbum; 177. ſed quando retribuam eis? (nimirum:) Eod. verſ. 3 5. In tem-

pore, qué vacillabit pes eorum] Quando finietur juſtitia patrum eorum, cui illi udæi)
Eod. verſ. 3 5. Quia propinquus eſt dies perditionis eorum] Cùm

innituntur. 178.
voluero immittere eis diem perditionis eorum, propinquus ille eſt & præparatus co-

ràm me, ut eum adducam per legatos multos. 179. Eod. v. 3 5. Ee ſeſtinant ea, quæ
illis eventura ſunt] i. e. Et celeriter advenient, quæ eis eventura ſunt, (verbum: Un
* hic accipitur,) veluti (in illo loco:) feſtinet τπ⁄11 i. e. acceleret, 180. hücus-

que

Syy beeen de beee b,n i. e.

—
173. Hebr. Dd)n, quæ dictio ſignificat aſpidem,
prout in noris o , h. oc. exponitur, ubi
haberur: . wern dnn i. e. (dictio)
Ddn eſt explicatio (vocis) 'ane, in utroque
M Sto pro dn egitur i. e. calix eorum,
ut juxtà hanc lectionem iſte ſit ſenſus: & vene-
num aſpidum (eſt) calix eorum.
* Hebr. Nrw, in MSto z. poſteà additur Hp-
wI i. e. tanquaàm fel ſerpentum, confer.
Hiob. c, 20. v. 14.
AX Hebr. , in ASto 2. pro eo legitur: —R&
j. e. vos, juxtà quam lectionem ſenſus eſt: vos
cxiſtimatis, quòd &. .
174. In Targum juxta P. Fagii verſionem ita ha-
betur: annon omnia opera eorum manifeſta ſunt
coràm me. conter. hic Jalkut Part. 1. fol. 30 8

col. 3. med. .
† Hebr. y, in MSto 2. ordo verborum

inverſus eſt, ac ſic ibidem legitur Nuny
ij. e. vindicta ſeu ultio pœnæ.
175. Id eſt: retribuet ac rependet eis ſecund ùm
illorum merita, nam mihi, inquit Deus, eſt an

vindicta eſt & retributio, quia ultionem de illis
ſumam & rependam eis ſecundùm illorum ope-
ra, ſic in notis ν a bh. loc. exponitur.
176. Sicuti Jerem. c. 5. v. 1 3. habetur, ubi vide
Rafchi not.
177. Sive: ſermo, ſenſus eſt, verbum 21 ibi
poſitum eſt loco nominis ſubſtantivi 2 i.
e. ſermo, ſic erĩam hoc loco: 2 ◻ poſitum
eſt pro: S ſcil. verbum locò nominis
ſubſtantivi.
17 9. Loci iſtius expoſitionem vide in not. npe
paon b. loc. confer. hic tract. Talm, Avoda Sa-
ra, fol. 2. a,
179. Id eſt: per res multas, quas immittere poſ-
ſum, quæ legatocum loco ſunt, vide Cur Arjeh
fol. 226. col. 4. fin. ac not. in Mon ine h. ].
* Iſtud & ſequentia, usque ad: [8 i. e. bue
usque (teſtatus eſt & c.) ablunt ab utroque MSio.
180. Sicuti Eſai. e. 5§. v. 19., habetur, Confer. hie
Jalkut Part. I. fol. 30 8. eol. 3 circà fin.

CAL XXN

mar
gue teſtatu

iſtuc ütint
initio id not
ſolationum,
ſupridirit:
E teducet
cabi: Dumin
gue geillisd
guando judi⸗
tionem &r
tum; 114. 1
Ji e guang

eis /Iraclitis

Vos ſu05, 196,
bum rr
dum ſve adn
(Nem): gud
nißli ſtin eis
ſin] (Verbun
cohibe is) &
Per manus frn
ſperli abeant,
entete, 169

——
1t. dive: incten
1e priad,
1Nn. brout lupri
detüt; ecten
mincs, Deins l
unt hie ig Heb⸗
1 4,. Kieuei Hiob.
Alehi nor,
14 Conſer. ſpn
229. .45
11). Keui leni.
2,dadeinn confe

–
Aordituß 1
gluc opeta
ondien Eler⸗
eorumn Eſto⸗
61e & rembl⸗
es arliopere
Gnt,gvi iud:
ſen ſiet,
in uloloco:)
o did
1l zſ. un.
cu ili oden)
arun] Ci
prepatutst⸗
ſtinant c, 99
(verbum: V1
t 110, hieus.
qus⸗

D70 ) 1.
la oltioem geiliß
odum ilorumope⸗
oc enponitut.
mahernl Wn Nde

byebum 127 bi
bllantiti i.
. poſiun
bum ad nönini

CAP. XXXII. DEUTERONOMII. 15⁵er

que teſtatus eſt Moſes contra illos (Judæos) verba objurgationis, 18. ut canticum

iſtud ſit in teſtimonium, quo, veniente ſuper illos poœn4, iſti ſciant, quòd ego eis ab

initio id notum fecerim; aſt abhinc ac deinceps teſtificatus eſt eis (Iudæis) verba con-
ſolationum, quæ illis eventuræ ſunt, quando finita erit pœna juxtà omnia, quæ ipſe
ſuprà dixit: (nempè:) & erit, quando venient ſuper te benedictio & maledictio &c.

& reducet Dominus, Deus tuus, captivitatem tuam &c. 182. Verſ. 36. Quia judi-
cabit Dominus populum ſuum] i. e. Quando judicabit eos (Deus) caſtigationibus iſtis,

quæ de illis dictæ ſunt, particula hic accipitur) veluti (in illo loco:) id eſt:
quando judicabit per ea populos, 83. (ubiparticula) iſta: non habet ſignifica-
tionem & i. e., nam ecce (vel: quia,) ut rationem adducat præcedentium verbo-
rum; 184. ſed ſignificat principium locutionis (ſive ſermonis) veluti (in illo loco:)
2 i e. quando venietis in terram, 185. (ut hujus loci ſenſus ſit:) quando evenient

eis (Israélitis) judicia iſta, tunc pœnitentiâ ducetur Sanctus ille Benedictus ergà ſer-

vos ſuos, 186. ut illorum iterùm miſereatur. Eod. vVerſ. 36. Pænitebit eum] (Ver-
bum — H) ſignificat mutationem cogitationis (ſeu animi) ſive ad benefacien-
dum ſive ad malefaciendum. 17. Eod. verſ. 36. Quia videbit, quòdabierit manus]
(Nemoè: quòd manus) inimici eat atque roboretur contrà illos (Israelitas) & quòôd
nih li ſit in eis id, quod concluſum & quod roboratum eſt. † Eod. v. 36. Conclu-

ſum] (Verbum ſignificat hic) ? i. e. ſervatum per manus continentis (ſeu

eohibe tis) & imperantis, qui illos (Israelitas) continebit. Eod. v. 36. Roboratum]
Per manus firmantis, 188. JX eſt is, qui imperat & cohibet * populum, ne illi di
ſperſi abeant, quando in militiam proficiſcuntur contrà hoſtem, linguâ vernaculâ:

en téte, 189. ) X) eſt is, qui ſervatur coërcitione imperantis, OQ v eſt ille, qui robo-

ratur,

18 1. Sive: increpationis, redargutionis, conter.

quæ ſupra ad v. I2. h. Cap. n. 74. notata ſunt.
1982. Prout ſuprà Denteron. c. 30, v. I. & v. 3
habetür; ceœterùm verba iſta; & reducet Do-
minus, Deus tuus, captivitatem tuam & c. ab-
ſunt hic in Hebræo à MStoI.
183. Sicuti Hiob. c. 3 6. v. 31. habetur, ubi vide
Raſchi not.
184. Confer. ſuprà verſ.3. h. c. n. 14. & infrà n.
229. b. v. 36. HMß

195. Sicuti Levit. c. 2 3. V. 10. & Levit. c. 2 5. v.

2. habetur, confer. ſuprà dict. v. 3. h, c. n. 1 5. &
infrà v. 41. b. c. n. 244. 8

16. Vide hic Gur Arjeh Fol. 226. col. 4. fin. &

not. in nam e §h. loc. it. tract. Talm. San-
187, Conter. quæ ad Genel. c. 6. V. 6, n. 3 8. no-

tata ſunt, it. nor. ad Joeël. c. 2. v. 13. n. 19.
† Sic juxtà Commentatoris noſtri mentem hic i-

ſtiud any vertere volui, confer, num. ſeqj. 1 88. &

num. 190. h. v.
1989. Sic ay juxtà mentem Commentatoris ne ſtri
hic vertere volui, alii plerique interpretes any
bic tranſtulerunt: derelictum, conf. paulò poſt
n. 19 O. H. v, it. not. ad Daniel. c. 12 v. 7. n. 6.
* Confer. hie not. ad 2. Chronic. c. 14. v. II.'n.
12. 13. 14. & 15. it. not. ad I. Reg. c. 14. V.
10 n. 3
199. Sic reddo: ppa, uti in Amſtel, editione
legitur: in Baſileenſi habetur Nνππdin MSto
1. legitur: „ quòd exprimere poſſis:
maintetad vel mainteted; in MSto z. p aN
quod

1502 DEuTERONOMII.R.„. CAb. XXXII.
ratur, 190. veluti accipitur in illo loco: 7)) 1. e. & firmarunt 19 Jeruſalem usque
ad murum, item (in illo loco:) quomodo non Nai e firmata eſt 192. urbs lauda-
bilis? * Verſ. 37. Et dicet] Sanctus ille Benedictus de illis (Judæis .) ubinam ſunt dii
eorum, (nempè:) idola, quæ coluerunt? Eod. v. 37. Rupei, in qua Pduciampoſuerant]
i. e. Petra, in qua ſeſe oceultabant ** præ calore & frigore, ac ſi diceret: in qua
ſperabant, ut ipſos protegeret à malo. Verſ. 3 8. De quorum viczimis adipem Dü
iſti comedebant, quam illi (Judæi) offerebaut coràm eis & bibebant vinum libami-
num † eorum. Eod. verſ. 3 8. Sit vobis protetctio] Rupes iſta ſit vobis fiducia & la-
tebra. Verſ. 39. Videte nunc] Et animadvertite täm ex pœnis, quas vobis immiſi,

ex quibus nemo vos eripuit, quàm ex ſalute, quà ego vos ſervavi, nec quisquam me-
cohibere 193. potuit. Eod. verſ. 39. Ego, ego ſum) Ego poſſum deprimere & ego

extollere poſſum. 194.
ut me prohibeat. 195.

Eod. verſ. 39. Necx eſt Deus metum) Qui ſtet contrà me.
Eod. verſ. 3 9. Mecum) (IKud: WD i. e. mecum hic figni-

ficat) eum, qui mihi ſimilis eſt & idem, atque ego. Eod. verſ. 39. Nec eſt, qui à ma-
nu mea eruat) Illos, qui contrà me rebellant. Verſ. 40. Nam levabo ad cœlos ma-
num meam) Nam in ira furoris mei extollam manum meam ad meipſum per jura-

mentum. 196. Eod. verſ. 40. Et dixi: vivo ego) Hoc ſignificat juramentum, *
(ac

