19. Hebr. Win ni, hæc Sectio incipit dict. cap.
ſeq. 14. V. 2. & continuatur usque ad c. 16. eô
excluſ, confer, not. in 'pan re b, loc.
20. Id eſt: ſcabies, de qua verſu antec. 6. h. cap. *XX Loci iſtius expoſitionem vide in not. rbv
n. 16. dictum eſt, Confer. not. in a ne nan h. loc. J
b. loc. 4 5. Legem hanc mirandam dicit Lightfoot. sd
21. Ita hic reddo vpma, prout in editione He- Matth. cap. 8. V. 2,n. 4, P. 309. edit, Lipſ. qua
dræa, qua uſus ſum, legitur, vel, uti Biblia Bux 4

MsSto legitur: Dona, res eadem eff.
† Hebr. an N, abfſunt iſta 2 MSto 2. fed
122. Sive: aſpectibus, confer. infrà Levit. c. 1 5. v.
19. ibique nor. n. 37.
23. Id eſt: in illis, quæ inde proveniunt ſive na-
ſcuntur, accidentibus ſeu caſibus, ita IPr
hic interpretor, confer. infrà v. 42. F. cap. n. 66:
& not. in "par h. loc. S
* Bebr. w) Hy iſta, ut & ſequentia, usque ade

MsSto

Eſra ad Eſai, c. I. V. 6. alleg. Buxtorf. in Lexic.
Hebr. hac vo.

1
1

CAP. XIII.

„
torf. & exemplar "pos meo habent: Pr,
confer. infrà v. 24. H. cap, num. 43. in utroque

vX i. e. 4 capite ejus, abſunt ab un oque

24. Hebr. —☚, cujus deſcriptionem fecit Aben

mun-

CALNI.

mari in thid
Pigintiquetwon
ula hon videte
nn ae tede⸗
nalcmembtu
tur Die
jmmundum te
nüm, gudd ſte
polli, hinc
riitim ipl,
voquein illo,
Lerragt) (Nes
Uleu] (Dictio

—
mundus pronu
(pite 20 pedes
dus elt am tot
opettum nec t
pari conditione .
autinon wundat
loe alleg conte
Kon5
Confer. hie tad
Eincbin, ,ol. 1
Anhedtin ol.
19, 4. & ,l.
16. Confer, Exod
1 9, ubi eapitn
Tecenſemur, pie
4.2 item Toran
, oc. d arg
anhehtin, ſal
1½ Conker hie ne
4 ſol 137. col4
nblihmmre
el: concteren

Aguacbinogetine

Iloch hie habettn
Ler. Talmud. 4
“
go⸗
Hebr don
M d ie,

Mo.

i ſio 1. ae
ie Nd)
Atqle nun u
nerelle ehit
n eum promun
bebitaricult
fit 9, Bodr, NrH
Eminini, Venſg.
inement, 11, ln.
in ſpeciem ertig
lanitate (lyeni.
hnon dicaumnni⸗
ndem generatio⸗
un de,) laga-
nſanis delceer;
ſanitas len in.
¹) (Nempe) ho.
blulerun ſuter.
Er aud der ihe⸗
fut.
habent: un
lum. 477 1i Mtoque
tacem elt,
tiſti4 MKto nled

infta Leyvit, ,lſer,
proreniunt ſiena⸗
aAlidus, ita rmn

11.41,, el 66,

e.
ſegeentin, liqlese
, abſunt 45 unole

gipfiovem ſettben
6, Poxott in leyie.

dict Ligntſoor. 7

,jog,eclt Uiplgni
Negeed mun⸗

1

† Confer. hic tract. Talm. Sevachim, Jol. 50. b. &

44510.

*

CAP. XII.

LEVITICI.

uerit in eo taro viva] Si effloruerit in eo

poſſis, hinc dicunt (Kabbini noſtri,)
vii tàm ipſi, quam ſtolæ ejus 28. atque

Ucu] (Dictio ) ſignificat ardorem, d

D i. e. ſanitas, ecce jam anteàâà expoſitum

eft, quòd H)Oi. e. vitalitas iſta ſit ſignum immunditiei; ſi fuerit plaga in uno ex
viginti quatuor capitibus membrorum, 26. quæ non polluunt propter vitalitatem,
qquia non videtur (in eo membro) plaga tota, ſicuti una ex illis, quæ hinc inde difflu-
unt, ac ſi redeat 27, caput membri & detegatur diffluentia ejus per pinguedinem,
quaſi (membrum) iterùm convaluerit* eaque (plaga) ſeſe dilatet inque ea conſpicia-
tur “âi. e. ſanitas (hoc caſu) docet nos Scri ptüra, quòd (vitalitas feu fanitas iſta)
immundum reddat. Eod. verſ. 14. Et quo die] Ecquid lex * dicere vult? nimi-
rùm, quòd ſit dies, quo inſpicere poſſis (plagam) & quòd dies ſit, quéò inſpicere non

ſponſo concedunt fſeptem dies convi-
tegumento, ut & domui ejus, 29. ſic

quoque in illo, qui feſtum 30. viſitat, indulgentur ei omnes dies feſti. 31. Verſ. 1 5.
Lepra eſt] (Nempè:) caro iſta, (nam dictio:) eſt generis maſculini. 32. Verſ. 18.

um caleſcit caro per plagam, * quæ ei ob-

Rrrrr 3 venit

mundus pronunciatur is, cujus : otum corpus 2
capite ad pedes ejus lepra invatit, non ille mun-
dus eſt an è& totum corpus leprâ infectum & co-
opertum nec tu mundaberis, ò peccator, absque
pari conditione, aut te agnoſce totum leproſum
autinon mundaberis, ver ba ſunt ejusd. Lighitfoot.
oe. alleg. confer. infrà verſ. 55. h. cap. n. 97. &
91993. 6

Erachin, ol. 1 8. b, it. Moed katon, fol. 9. a &
Sanhedrin, fol. 34. b. & fol. 97. a. & Nidda, fol.
19. a. & ol. 50. 2. —
26. Confer. Exod. c. 2 I. v. 7. n. 5I. & v. 26. n.
129. ubi capita iſta ſive ſummitates membrorum
recenſentur, vide Mocd katon, fol. 7. b. & fol.
g. a. item Torat Cohanim, ptout in bnon nev!
b. loc. ad marginem allegantur, confer etiam
SZanhedrin, ſol 34. b. & Nidda, fol, 50. a.
27, Confer. hie not. in Dman D & Gur Arjeh
pvol. 137. coh. 4. med. ubi locus iſte ſatis obſeu-
rus illuſtratur ac Raſchi ſententia declaratur.
W Vel: concreverit, iteran Oaluerit & Carne
quaſi pinguedine obductum fſit, fſic Hebr. Sman
quod hic habetur, interpretor, confer. Buxtorf.
Esr. Talmud. ol. 350. ac nor. in mart r,
oc.
2 Hebr. nir e iſta & ſequentia, usque ad:
e e i. e. lepza eſt, abſunt ab ntroque

28. Sive- indumento ejus, Hebr. U αρ, quæ
dictio in not. pam nov exponitur: rway i. e.,
veſtimento ejus, confer, de hac voce Buxtorf.
Lex, Chald. Fol. 159. vide & tract. Talm. Moëd
katon, fol. 7. b. & 8. a. ac Bechorot ſol. 34. b.
prout in o e ad marginem allegatur.
29. Nimirum: ne in illis ſeptem diebus iſta, quas
hic dicta ſunt, inſpiciantur propter legram,
quam diu igitur ſacerdos tales non inſpicit, tam-
diu pro mundis habentur, nam eryn Nii een
i. e. 4 ſacerdote dependet (iſta) res, prout in Gur
Arjeh fol. 138. col. I. princ. habetur, confer.
num. Ieq. 31. . V. 14.
30. Nempé: majus aliquod ac ſolennius feſtum,
id enim didio , quæ hic habetur, fignificat,
erant autem tria Judæis feſta ſolennia, de quibus
vide Exod. c. 2 3. V. 14. cOnfer. ſuprà I evir, c.
11. verſ. 9, n. 2 §. & Buxtorf. Lex. Talm. ol.
2204.
31. Nimirum, ne illis diebus quoad lepram inſpi-
ci poſſit, vide num. antec. 2 9. h. verſ.
32. Commentator noſter hic reſpicit ad particulam
N&αN, quæ in fine hujus verſiculi habetur, eam-
que, cùm generis maſculini fit, Gcribit referendam
eſſe ad diionem wn, quæ ejusdem generis eſt
quæ que proximè antecedit, non vero ad dictio-
nem yag, quæ fœminini generis eſt.
x* Hehr. gan ohn, in MSto 2. pro his fegitur?

PDe wy i, e, & fit cicatrix (ſeu ſiſſura.)

876

LEVITICI.

venit propter percuſſionem (& quidem eam,) quæ non eſt ab ardore ignis. 33. Eod.
verſ. 18. Si care) ſanam ** ſit] i. e. Si ulcus contraxerit cicatricem 34. & illius loco

ſupervenerit alia plaga. 3 5.. Verſ. 19. Aut macula alba ſubrufa] (Nempè,) dum-

plaga non eſt plane 36. alba; ſed mixta 37. & compoſita ex duabus ſpeciebus (co-
loris) albi & rufi. ** Verſ. 20. Apeltus ejns humilior] Non tamen reipſa depreſ-

ſior; ſed qui propter candorem (ſive albedinem) ejus videtur humilior ac profundior,
ſicuti aſpectus Solis profandior (eſt,) quàm umbra. 33.
tumor iſte aut macula. Verl. 23. Ia loco ſuo] (Dictio i hic ſignificat:)
PP- i. e. in loco ſuo. Eod. verſ. 23. Aduſtio ulceri] (QNaX) juxtà Targum-

ejus (notat) E . e., ſignum ulceris, quod non eſt, niſi nota aduſtionis (ſive in-

flammationis,) quæ agnoſcitur in carne, omnis (dictio) H ſignificat αi. e.

corrugationem 39. cutis, quæ contrahitur propter calorem, veluti (accipitur in illo
loco:) ] i. e. & contrahentur 40. in ea omnes facies, (verbum 2 ſignifi⸗
cat:) retraire, 41. linguâà vernaculàâ, ac ) , retraiſſement. 42. Verſ. 24. Sanitas

adu-

3 3. Nam quæ eſt ab ardore ignis dieitur n,
prout infrà v. 24. h. cap. habetur, confer hic præ
Aliis P. Fagius ad Paraphr. Chald. h. loc. ubi eti.
aln dictionis prw defcriptio ex R. Kimchi ad-
ducitur, vide & tract. Talm. Chullin,fol. S. a. uti
in onon rne hic allegatur ad marginem, & no-
tas ibidem.
XX Hebr. ), iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
Pn N& i. e. aut macula &c. abſunt ab utro-
que MSto, confer. hic Sota, fol. 5. a.
34. Non autem penitùs ſanitati reſtituta ſit caro,

vide Gur Arjeh fol. 13 8. col. I. princ. ac not. 10

on S h. loc.
35. Uti mox ſequitur verſu ſeq. 19: h. cap.
36. Penitus, omnino, ſic interpretor dictionem
r „quæ hic habetur & alias glabrum vel læve
ſignihcat, vide num. ſeq. 37. & infrà verſ. 24. h.
cap. n. 45. fortè pro: Pn legendum i. e.
abſolutè, præciſè.

37. Hebr. Pro, i. e quæ colorem habet mixtum

ex albo & rubro, vide num. antec. 3 6. & infra
v. 24. h. cap. n. 44. ac v. 42. h. cap. n. 60, con-
fer. & Buxiorf. Lex. Talm. fol. 1873. ac not. in
ni h. loc.
XxXX Confer. hic tract. Talm. Scheviit, ſol. 6. b. &
Temurah, ſol. 27. a.
38. Confer. quæ ſuprà ad v. 3. H. cap. n. 9. nota-
ta ſunt, vide & not, in na nO, ubi tract.

Talm. Schevuot fol. 6. b. allegatur.
39. Sive: contractionem cutis, ſta ex mente auto-
ris hic dictionem illam vertere poſſis.

40. Vel, ut alii: adurentur, prout Ezech. c, 20.
V. 47. al. c, 2 1. v. 3. habetur, ubi vide Commen-
tatortis noſtri notas.
. „. JR]—=
41. Ita hic reddo: O, prout in notis autoris
nofri ad Ezech. dict. c. 2 0. v. 47., habetur, nam
—1—’ .
mO, ſicuti hic in exemplari Hebræo, quô

uſus ſum, ut & in editione Da ne atque in

Bibliis Buxtorf. legitur, corruptum puto, in
MSto I. habetur OwO, quod reddere poſſis:

–

Eod. verſ. 20. Plaga] Eſt

retrait, in MSto 2. deeſt vox iſta Gallica, confer.

num. ſcqu. 42.

. . „n — n. .r. ⸗
42. Sic reddere poſſis vapννονο, prout in Bibliis
Buxtorf. legitur, nam DaniUA, quod in edi-
ditione Hebraica, quàâ uſus ſum, habetur, ut &
. —. . . , .
Pan, prout in editione e ne le⸗
gitur, ſine dubio corrupta ſunt, quamvis & di-
ctio: retraiſſement, ab hodierno Gallorum uſu
loquendi receflerit; puto autem ab autore noſtro

per hanc vocem intelligi: rew actionem vel

contractionem cutis, abeſt iſta dictio Gallica
MSto I. =

(CA. All.
Aalifune (
tlitkſadulti

4ſ. ſigna aute
1 (nempe,
ſatur gvab)
Gicabunt la⸗
e Venithi⸗

2„

plagam, qus

ſignum elt in

eſt in pilo 1
cans, gui elt

piuu vigita,
ctlit (homo il
mündiüieiin
Verl. 32. Me
lus flavelcens,

( Pornginem

Prope ilac

ga,) nam ſ ſe

Verl. 3 5. M
(crum ſedifl

— —
4 3 Fie tecdee
in Möto 1. ient
b, cap. l, 11,
Callica4 Mdte

44. Nenpe: qu

ſupr v. 19.5
chimn ſl 7.

1: Abiolute ad
lrz ſupta a

ſunt.

vN ie. inct⸗

(6 ldekt: non

ellin auſtione
lcere, conler,
t tact. Tal
2. Prout in O
legatur, con

CALNI.
Uls. 33, Bod,⸗
ſhecidi (oo.
teipſh gepel.

ACprofundiot.

10. Hage N
i lgnläcat:)
lund Targum.
ſionis re in.

gie.
ccipitur in lo

1 lgnib.

etl. 24. Denit

egalu.
laer mentezuto⸗
te olli.

ut Lzech. 4, 10.
ubi fide commen.

hut in notis autolis
8.47. bzbetut, nam
lari Hebræo, JuG6
VN v qe in

muptum pito, in
Lod ſecere hollis:

illa Gallica, contel .
GGSSaallica 4 MSto 2. abeſt si⸗ n.
out in diblis AA4. Nempé: quæ albo & rubro mixta eſt, conkfer raphr. Chald. h. loc.
y pr
Hen, guod inedt⸗
ſum, hebetlt, A
zne on N le
nt, gamtid d.
lerno Gallorum uſu
tem bbautoe nofo
. tey aclioneſn 7
la dcio bili⸗

aduſtionis] (QRPDlinguâ vernculà ſignificat:) ſainement, 43. dum ſanitas (ſeu vi-
talitas) aduſtionis vertitur in maculam (ſive papulam) mixtam 44. aut planè albam;
4 5. ſigna autem aduſtionis & ſigna ulceris eadem ſunt; ſed cur illa diviſit Scriptu-
ra:? (nempé,) ut diceret, quòd non miſcere debeant alterum cum altero, (ecce) na-
ſcitur (quaſi) dimidia faba fracta in ulcere & dimidia faba fracta in aduſtione, non ju.
dicabunt (illam eodem modo,) quò fabam fractam. 46. Verſ. 29. In capite nel bar-
ba] Venit (hic) Scriptura, ut diſcernat inter plagam, quæ eſt in loco piloſo & inter-
plagam, quæ eſt in loco carnis, quia hujus (ſcil. plagæ, quæ eſt in loco carnis,)
Faum eſt in pilo albo; iſtius verò (nempèé: plagæ, quæ eſt in loco piloſo,) ſignum
eſt in pilo flavo. ** Verſ. 30. Et in ea (plaga) pilus flavus] Dum pilus nigri-
cans, qui eſt in ea (plaga) in flavum mutatus eſt. Eod. verſ. 30. Porrigo (ſive⸗=
ſcabies) eſt] (P) ſic eſt nomen plagæ, quæ eſt in loco piloſo. 47. Verl. 3 I. Ect
Pilus nigrieans non eſt in ea] Ecce ſi fuerit in ea (plaga) pilus nigricans, mundus
erit (homo iſte,) nec opus eſt, üt recludatur, quia pilus nigricans eſt ſignum

munditiei in porriginibus, veluti dicitur: & pilus nigricans effloruerit in ea &c. 4⁸.
Verſ. 32. Et ecce non diffudit ſe &c.] Ecce ſi ſe diffuderit aut fuerit in illa (plaga) pi-
lus flaveſcens, immundus erit chomo iſte.) Verſ. 33. Et radat ſeſe] (Nempè:) cir-
cà porriginem. Eod. verſ. 33. Porriginem verò non mdat] Relinquat duos pilos*

propè illam (porriginem) circumcircà, ut cognoſci poſſit, utrum ſeſe diffuderit (Pla-
ga.) nam ſi ſe diffuderit, ** transgredietur pilos (iſtos) & exibit ad locum raſuræ.
Verſ. 3 5. Poſß mundationem ejus] Non mihi (hic alius verborum ſenſus eſſe videtur,)
quam, ſi ſe diffuderit (plaga) poſt dimiſſionem, 49, unde (verò probabitur, id locum
ha-

Sic reddere poſſis Oev vel Pmmanw, uti Scheviit, ol.6. b. it. Bechorot, ol. 41. b.
43. MStO 1. legitur , conter. quæ ſuprà ad v. 10 *CLonfer. hic tractat. Talmud. Kidduſchin, fol.

.n. 2 I. not: tz abeſt autem iſta dictio 3 5. b- . . .
h. cap. R. 2 I. notata ſunt 3 2 ent autem iita dli 47. Confer. hic præ aliis P. Fagius in not. ad Pa-

.48. Prout v. 37. h. cap. habetur, confer. hic Torat
n Vel, . . it. tract. Talm. Peſa Cohanim, ſicuti in nn nn h. loc, ad S
A5. Abiolutè albam, Hebr. dohm any, confer. Fnfn anlevarur, ubi Vice dcale notas; n.
quæ ſuprà ad dict. v. 19. h. cap. n. 36. notata & kat kart. 1. *1 54 col. z. circa n.
ſunt. = * Confer. etiam hic Torat Cohanim, prout in
* Hebr. vnyd) iſtud, ut & ſequentia, usque ad af r h. loc. ad matginem allegatur, ubi
VN) i. e. in capite, abſunt ab utroque MSsto. vide etiam notas, vid. & tract, Talm. Kiddu-
46. Id eſt: non ludicabunt fabam fractam, quæ ſehin. fFol. 3 5. b
eſi in aduſtione, ſicuti fabam fractam, quæ eſt in *æ= Hebr. — —E, iſta, ut & ſequentia,
ulcere, confer. Gur Arjeh ol. 13 8. col. 1. med. usque ad: ie i. e. poſt mundationem
ut &t tract. Talm. Chullin, fol. 8. a. & Fol. 7 3.) S&c. abſunt ab utro que MSto.
2. prout in Shat re h. loc. ad marginem 49. Id eſt

: poſtquam ſacerdote aliquis dimis-
allegatur, confer. & Bava batra, fol. 84. a. & ſus

828 LEVI

2

CAF. XIII.

TICI.

—

So. ſi diffundendo diffuderit ſe. Verſ. 3

—

habere) etiam in fine ſeptimanæ primæ & in fine ſegtimanæ ſecundæ? lex (hic) dicit:

7. Et pilus nigricans] Quomodo probabi-

tur, iſtud quoque locum habere, ſi ſit pilus) etiam ſubviridis & rufus, qui non eſt fia-
vus? lex (hic) dicit: & pilus; * dictio autem Q X (quoad ſignificationem) ſimilis
elſt colori 21 i. e. auri, 2 X Hidem eſt, ac a , orbleu, 51. linguàâ vernaculâ
Eod. verſ. 37. Mundus et & mundum enm pronunciabit ſacerdos] Ecce immundus,

quem mundum pronunciavit ſacerdos, non (erit) mundus.
e. maculas. 52. Verſ. 39. Obſcurè **
lbedo, quæ eis ineſt, non eſt fortis; ſed debilis (ſive obſcura. †)

(Didio: Mπ½½] ſignificat νονπππ1¹.
albicantes] Nam a
Eod. verſ. 3 9. Lentigo] Quaſi albedo, qu
rouge, 53. inter macul

** Verſ. 3 8. Maculæ;

æ conſpicitur in carne hominis rubicundi,

as illius rubicundas vocatur P?, veluti (conſpicitur in) viro

lentiginoſo, *54, dum inter lentem ac lentem p'aE i. e. ſplendet caro albedine purà,
55. Verſ. 40. Calvus eſt, mundus ſt Nempè purus eſt)ab immunditie PN i. e. porri-
ginum, quoniam ille non judicatur per ſigna capitis ac barbæ, 56. quæ ſunt loca pi=

loſa;

ſus eſt, id enim eD &αι hic ſignificat, in

MSto 1. pro his legitur: e i. e. poſt.

mundationem ejus; i. e, poſtiquam mundus pro-
nunciatus eſt 4 ſacerdorè.
50. Nempè: indefinitè ae ſimpliciter, ſine tem-
poris determinatione, ergò etiam poſt primam
leptimanam & in fine ſeptimanæ ſecundæ, con-
fer. infrà verſ. 42. hH. cap. n. 6 3.
* Sive igiur nigricans ſit pilus ſive ſubviridis & ru-
fus, ſi is in flavum mutetur, locum habebit con
ſtitutio de lepra.
† Iüud: ae ut &
mundus eſt, abſunt⸗ MSto I.
51. Ita hic reddo aαπ, ſicuti in editione Pe
Cynan & in exemplari Hebraico, quo uſus ſum,
habetur; in Bibliis Buxtorf, minus rectè legitur.
NA & cum Daleth, vox iſta Gallica abeſt hic ab
utroque MSto, in MSto 2. polt: nn ſic addi
tum reperitur: n onr X i. e. Tzade mu-
tatur in Dsain (nempe in voce *, quæ mu-
tatur in 2.) .
X Confer. hic tractat. Talm. Mocd katon, ol. 7.
b. prout iu a Neh. loc. ad marginem al-
legatur, ubi vide etiam notas, cœterùm in MSto
I1. pro: Mii N legitur on wy Nii. e ni-
hil egit, nequicquam fecit, ſcil. pronunciatio il-
lius lacerdotis nihili eſt, nil operatur nec ex im-
mundo facit mundum.

fequentia, usque ad i. e.

52. Livenres maculas nonnulli interpretantur in
Jerem. c. 13. v. 23. ubi autor noſter expoſuit
Gallicè: taches, confer. ſuprà verſ. 2: h. cap. n.

3. .
XXX Hebr. iens, iſtud & ſequentia, usque ade
A& M i. e. calvus eſt &c. abſunt à MSto 2.
† Hebr. men, in MSto I. hic additur vox Galſica:

tium colorem ſeu ſpeciem exprimens, conſer. /.
v. 39. h. 54. ècxU
53. Sic reddo hic Gallicum , quod hic habe-
tur, Latinè: rubicundus , in editione hey
pon hie legitnr: “, idque rectius, in MSte
1. habetur: *½D, res eadem eſt.
* Hebr. wy „, iſta & ſequentia, usque ad
& i. e. calvus eſt, abſunt 4 MSto I.
54. Hebr. h νε i. e.vir, qui quaſi lentibus
petfuſus apparet, confer. P. Fagius in notis ad
Paraphr. Chaſd, p. loc. vid. & ſuprà h. verſ. 39
Sign.
55. Seu: ſplendente, fulgente albedine, in Junii ac
Tremellii verſione dictiop'ia transfertur: phly-
zZacium, 4 Græco ννX.οια, quod vertunt: bul-

Hippocrat. vòaνιοαν.

tam eſt.

Wa id, quod reddo: lentilleux, i. e. len-

56. De quibus paule antè Verſ, 29. . cap. di-

Mð

(Ab. Il.
—— —
li; klpet
eAtenſio. ,
ſeciemn ejus tl

era hinc atqu

ſetsizpolleti
4 Al ſubmuhi
Nenlas ell pre
(vempe)ſecun
in)cute carnis
nam de eo die

tur tduabus ſe

cete 64, Aa0
nem (ſne aſpe⸗
immundum qn
tur, ac i
zite ju e l
intelligere,)
gu alkecli ſunt
includantut or
E. 6/, Ver

——

. Hebt.

DO in er
& in MSto 1,
Bortotk u
5i. Nempe, gua
cit, de quo ſi
. cap·
59. Cviigiturin
yls elk is m
is ier feca
in hot, d dx⸗
bo. Hebr. e
confer, ſupri
61. Prout perſa
bietrac. Talm

. fol. 19, 3.
lam, puſtulam, in modum bullæ exſurgentem,

11. iſohrz pe
o hic adc
gilehls ii

Eerſbic)ciet.
nod, probeb,.
ulnon ellge.
Caiionem,limil
hgni vernaclli
ce immundu.
eg8. Macpleſ⸗
39: Olſeuys
ie oblcunn 4)
minis rubicund,
nſpicitur in) vitc
walbegineut,
PNie pon.
qus ſant locapi⸗
oa;

—.—,.d
ulli imerpretantur in
autor noſter etpoluit
Pri pell. 119, ca)e h

eguentiz, llle 10
lunt An.
cadcitur voN Gallica:

lentilleur, ne, en⸗
expriment, conlet, 9.

vn, guol hie bibe⸗
3, in edilione dH
e redlius in Mdts
en elt.
2 leentis, vsle a
4 MRo .
ir, gui quaſ lentibis
D. Figiusin notis d
id. lupr b, en 39

te becine, in unii 10
rn tamdſettu: phly⸗
ena uod rertunt bul.
n balle euiitgenten,

Ver 19. 1cah. i.

65

CAbP. XIII. LEVITICI.

loſa; ſed per ſigna plagæ cutis in carne, veluti ſunt pilus albus 577. & vitalitas atque

extenſio. 58. Veri 41. Et ſi à regione faciei ejus] i. e. Si & declivitate verticis versds
faciem ejus (fluxerint capilli,) vocatur i. e. ſyncipitis calvitium, quo etiam la-

tera hinc atque illinc comprehenduntur; (calvitium autem &) declivitate verticis
versùs poſterioriora ejus, appellatur: H i. e. occipitis calvitium. 59. Verſ. 42. Pla-
ga alba ſubrubida] i. e. Mixta, 6o, quomodo verò cœteras ſpecies (etiam hic compre-
henſas eſſe probabis?) ex dicit: ſecundùm ſpeciem lepræ, (quæ eſt) in cute carnis, 61.

(knempè) ſecundùm ſpeciem lepræ, de qua dictum eſt in textu, (in quo agitur de lepra
in) cute carnis, (hisce verbis:) homo, quum erit in cute carnis ejus &c. 6ꝛ. ſed quid-

nam de eo dicitur? (videlicèt) quòd is immundus fiat quatuor aſpectibus & judice-

879

=

tur duabus ſeptimanis; éz. non verò ſecunduùm aſpectum lepræ, qui dicitur de ul-

cere 64. & aduſtione, 65. qui judicatur unâ ſeptimanàâ, nec etiam ſecundum viſio-
nem (ſive aſpectum) PN i. e. porriginum, qui ſunt in loco piloſo, quæ non faciunt
immundum quatuor aſpectibus, (nempéè:) — Nν*Qi. e. tumor & quod inde naſci-
tur, ac N . e, macula (ſive papula,) quodque ex illa provenit. 66. Verſ. 44. In ca-

Pite ejus *** plaga ejus eſt] Non mihichic juxtà ſenſum verborum aliud in mentem venit,
intelligere,) quàm porrigines (ſolùm;) unde qutem probatur, etiam eos, qui cœteris pla-
ais affecti ſunt, includi? lex (hic) dicit: immundum pronunciabit eum, (videlicèt, jus
includantur omnes, (nam) de omnibus illa (lex) dicit: veſtimenta ejus ſint diſci ſſla.

&c. ⁶7. Verl. 45. Diſziſa] (Dictio) D P) (ſignificat:) Pi. e. ſciſſa (ſcil.
H S veſti⸗

57. Hebr. ja7 Dy, ita hic in editione ee 9. h. Cap. habetur.
DSN & in exemplati Hebtacico, quo uſus ſum, *
S&& in MSto I. habetur, ſed abſunt iſta 4 Bibliis
Buxtorf. ut & 4 MSto z.
5 8. Nempè, quando plaga ſeſe extendit ace diffan
dit, de quo ſigno dictum eſt ſuprà v. 27. & ſeqq-

catur; abeſt autem iſtud à MStOteI
6 3q. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 3 5. b. cap. n. 50.
notata ſunt.
24. e c3P. ðW
65. De hac vide ſuprà verſ. 24. & ſeqq. usque ad
verſum 29, b. cap.
eX Iſtud, ut & ſequentia, usque ad: ει 1. e. in
capite ejus, abſunt ab utroque MSto.
66. Confer, quæ ſuprà ad veri, 10. b, cap, n. 23.
notata ſunt.
* Confer. hic tract. Talm. Sota, fol. 23, b. &
Erachin, fol. 3. a. & Keritut fol. 8. b.
67. Proùt mox ſequitur verſu 4 5, h. cçap, confer.
not. in an N p. loc. Sc Jalkut Part. 1I. Fol.
155. Col. 2, it. tract. Talm, Megilla, Fol. 8, be.

59. Qui igitur in poſteriore capitis parte ſolum cal-
vus eſt, is o dicitur, qui verò contrà frontem,
is an i. e. recalvaſter nominatur, confer. P. Fag
in not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
60. Hebr. i. e. ex albo & rubro compoſita,
confer. ſuprà verſ. 19. . cap. n. 37.
61. Prout verſu ſequ. 43. h. cap. habetur, confer.
hic tract. Talm. Sevachim, ol. 50. a. & Nidda,
fol. 19. a.
62. Uti ſuprà verſu 3. h. cap. habetur, in utroque
MsSto hic additur: Nen en n nyee n i. e⸗
prlaga leptæ ſi fuerit in homine, prout fuprà verl,

58555

64. De quo ſuprà verſ. 19.& leqꝗ. usque ad ver(uns

Hebr. i, in MSto 2. legitur ia i, e, qui judi-

LEVITICI.

3²0
veſtimenta.) Eod. verſ. 47. Retectum] i. e. Comas nutriens. 68. Eod. verſ. 4 5.
Et myftacem obvolvat] Tanquàâm lugens. 69.
cat) pilos labiorum, (linguâ vernaculà:) grenon. 66. Eod. verſ. 45. Ert clamabit:
immundus, immundus] i. e. Clamabit, quòd ipſe immundus ſit; ut (homines) ſeſe-
ſeparent ab eo. 77. Verſ. 46. Solas ſedebit] Ne (ali) immundi * cum illo habitent,
72., dicunt Rabbini noſtri, * cur iſte diverſus eſt à cœteris immungdis, ut ſolus ſedeat?
(nempè.) quoniam ipſe ſeparavit 73. linguà maledicâ maritum ab uxore ſua atque-

Eod. verſ. 45. (Vox D ſignifi-

virum à proximo ſuo, (ideo) ipſe quoque ſeparabitur. Eod. verſ. 46. Extra caſtra]
lineis vtl lantis] i. e. (In veſtimentis) ex lino 75.
vel lana (confectis.) Eod. v. 48: Velin pelle] Hæc eſt pellis, in ** qua nullum opus
factum eſt. 76. Eod. verſ. 48. Aut in quolibet apere pelliceo] Hæc eſt pellis, in qua
⸗ opus,

Extrà trina 74. caſtra. Verſ. 48. Z

& Mocëd katon, fob 14. b. it. Sota, fol. 23, b.
& Erachin, Jol. 3. a. it. Keritut, fol. 8. b.
S 3. Id eſt: caput nutriat comas, longas habeat
comas, confer. ſuprà Levit. c. 10. V. 6. n. 16. &
D. Wagenleil. Sor. p. 447. D. I. it. tract. Talm.
Moed katon, fol. I5, a. & Sanhedein, ol. 26. à.
69. Huic ex poſitioni conſentit etiam Paraphraſtes
Chaldæus, confer. P. Fag. ibid. item Michlo!
Jophi h. loc. vid. ſuprà Levit. dict. c. 10, v. 6.
n. 16. & 17.
70. Vel: gernon, ſic reddere posſis , quod
hic habetur, confer, autor noſter in notis ad 2.
Samuel. c. 19. V. 2 5. al. v. 24. ubi eadem, quæ
uic, hab etur dictio Gallica, hodiè Galli vocant:

mouſtache, in MSto i, legitur: quod red-

dere poſſis: crinon, à crinibus.
71. Et ut multi So y pan i. e. implorent
pro illo (leproſo) miſericordiam (Dei,) uti
habetur in Gemara, alleg. D. Wagenſeil., in
Sot. p. 6 6. vid. & tractat. Talm. Moëd katon,
Fol. 5, a, uti in hari hic allegatur ad mat-
ginem, it., Schabbat, fol. 66. a. & Sota, fol. 32.
P. it. Bava kama, fol. 9 9. b. & Chulin, fol, 78.
a. & Nidda, fol. 66. a.
2à Hebr. ννο, abeſt hic dictio iſta à MSto z2.
72. Confer. hic Gur Arjeh fol. 13 8, col. I. circà
6. S tract. TLalm. Peſachim, fol. 67. a. uti in
HDW h. loc. allegatur ad marginem.
K Hebr.’Ma) nd) iſta & ſequentia, usque ad:
ur n i. e, extrà Caſtra, abſunt à MSto 1.
coOnfer. hic Megilla, fol. 8. b.

73. Diſçordiam ac tixas excitavit ac lingua male⸗

dieà effecit, ut maritus & uxor, vir & proximus
ejus parum concordes eſſent, nam pœnam lepræ
Rabbini lingaæ maledicæ adſeribunt, confer.
eap. ſeq. 14. V. 4. N. 3
74. Terna quippe caſtra erant, prima Iſraeëlita-

rum, qui non erant Levitæ; ſecunda Levita-

rum, Nerp dicta; tertia, ubi tabernacu
lum teſtimonii erat, quæ οMaν Qhan vocaban-
tur, vide Raſchi notas ad Exod, c. 2 I. v. 13. n.
107. & ad Numer. c. 19. V. 3. n. 8. & v. 7. n.
II. it. ad Numer. c. 3 1. V. 24, n. 1 10. & n.

112. & ad Deuteron. c. 20. V. 4. n. 17. & Deu-

teron. c. 2 3. V. I 1. D. 26. «onfer. & cap. ſeq. 14.
v. 3. n. I, ac Gur Arjeh fol. 13 8. col. I. fin. ut
& tractat. Talm. Peſachim, Jol. 6 §. a. uti in

'n- nh. loc. allegatur ad marginem, ubi

vide etiam notas, confer. & Berachot, ol. 2 5.
a. & Lachicn ſol. 117. a. it. Erachin, fol.
16. b.
75. Confer. quæ infrà ad verſ. 52. h. cap. R. 87.
notata ſunt, it. tract. Talm, Bechorot, fol. 17.

a. it. Schabbat, ſol. 26. a. b. & fol. 27. b. it.

Menachot, fol. 39. b.
76. Id eſt: pellis, quæ nondum elaborata vel
præparata eſt, ſic verba iſta intelligo, confer. hic

tract. Talm. Schabbat, fol. 28. a. item num.
t1 el: n,
guudemtectius

ſequ. 77.
*Hebr.’1 nn e, iſta, ut & ſequentia, usque
ad: ρσi. e, ſubyiridis, delunt in MSto I.

X

W
.

—
ops (aigno
Pus. 79. Bo
. Lerd N⁵
i e, pongene,
daein N
ylana aut ina
lalis; allegor
loslini, ¹. b

colmbutatur,
ellcut ler hi⸗

ilo veltiment
i e,oram velk
ſlarabund) o

mentum penit

nimirum) lara

ghm allumt,

mnit ,lat coln

———

. la elt: in p
1a elt, pulgat
ſe conlectum el
Aur in Ondi
ec. br le ll⸗
in n
79. Zel. herbi
Salom. 0 bl
79. h ell.
79. ls et color⸗
iubeligetrahe
dict. bl. 69.

.
go. Zie tecdo v⸗
puto, ſicut

Aulchi noti,)

ſum, ſegitur
D in

=WDDðM
reletenda,

10 in Moto

habetar den
li. Nile, gua
Dtata lunt,

.

—
Loc verl. 4. 1

Oo ſinlh.
. K danehit
(mines) lele,
m illo habitent
ut ſolus ſeceat,
Uxote ſua 1tne,
46. Eutrs Afre]

entis)ezlino 1.

4
Aua mullam opis
eek pelis,inga
ops
itajita ingin rale.
ukot, Vir ioxins
t, pam poenam lenhræ
Aletidunt, eole,

int, piima Iftelita-

tr; ſecuada ewita. .

ettia, udi tabernacn.

Aa dn vocaban.

Lxod, e, 11 V. I3, d.
1P. z. M g. & F, 7, le
1V. 1 6 h. 110, 0.

. 5.,4. 0. 17,8 Del.

onler. & ca. eq 14.

D.139. col 1. fn, u.

im, fol 69, 2 utiin

Atured marginem, ubi.

8 betathot, .ol r
,2 it Elachin, ,0,.

Ueiſ ſ , an 1 6i.
m, Bechorot, ,ol 1.
2 b. & ol. 17, bit⸗

myit, Plaga colorem Nuum i. e. Non deficit * à ſpecie ſua. 88. Eod. verl. 55. Et Pla-

vondum dabofi Vel
haintelligo, confet⸗ nie
6l. 1,2 hen num.

ut e ſegdetti, tae

L deluot I MRo I.

1:1. Vide, quæ ſupràad Verium 48. . cap. n, 75.

„

opus (aliquod) factum eſt. 77. Verſ. 49. Subviridis] (Pp eſt) viror in virenti-
bus. 78. Eod. verſ. 49. Subrubida] (H O1Neſt) rubor, qui eſt in rubeis. 79. Verſ-
1. Lepra cortodens] (QRNPO) ſignificat hic idem, atque in illo loco:) ſpina NRE
i. c. pungens, (linguàâ vernaculàâ:) poignant; Se. eſt autem expoſitio ejus myſtica:
da ei HNρ fi. e. maledictionem, nullam enim inde percipies utilitatem. Verſ. 52.
r lana aut lino] i. e. In illis, quæ lanea aut linea ſunt, &1. atque hic eſt ſenſus lite-
ralis; allegorica autem ejus expoſitio eſt: forſitàn adferet vellera lanæ ac manipu-
los lini, 38. ut ea ſimul comburat? lex dixit: π ä(leg. —1) i. e. iſta (res) igne

comburatur, 83. (nimirùm) non illa opus habet alia re ſimùl cum ipſa, ſi (igitur) ita
eſt, cur lex (hic) dicit: in lana aut lino? (nempè,) ut excipiat fimbrias, 84. quæ in
illo (veſtimento) ſunt, quæ ex alia ſunt ſpecie (ſive materia,) HPN notat 52

i. e. oram (veſtimenti,) veluti (dictio:) & R. 85˙. Verſ. 54. In quo eſt plaga] Num
(lavabunt) locum * plagæ ſolùm:? lex dicit: in quo eſt plaga, forſitàn omne veſti-
mentum penitùs opus habet lotione? lex (hic) dicit: plaga, ſed quomodo (lavabitur?
nimirùm) lavabitur (aliquid) de veſte ſimùl cum 86. ea (plaga.) Verſ. 55. Posz-
quaàm ablut eſt] (Verbum O22) eſt) formæ NvT. 87. Eod. verſ. 55. Non mu-
8555 § 2

*

77. Id eſt: in pelle, quæ elaborata vel præpara-(82. Hebr. r de, Germ, Reiſſen Flachs/
ta eſt, vulgata hic ita habet: quicquid ex pel- prout exponit Buxrorf, in Lex. Talm. fol. 146.
le confecdlum eſt, L XX. α ρνιοια 83. Uti habetur in fine hujus verſiculi 52. confer.
kar in Omni operaria pelle, confer. num. an- hic tract., Talm. Jevammot, fol. 10 3. a.
tec. 76. it. tract. Talm. Schabbat, ol. 2 8. uti 8 4. Hebr. MnleR, confer. Buxtorf. Lex. Talm.
in pan ev hie allegatur ad marginem. † fol. 126. it, num. ſeq 85. in utroque MSto le-
78. Scil. herbis, Germ, Graßsgruͤn confer. R. gitur hpmen, res eadem eſt.
Salom. ad Pfalm. 6 8. v. 14. vide & num. ſequ.
79. Is eſt color non penitùs rubens; ſed aliquid ex
rubedinetrahens, Germ. Rothlich/ vide R. Sal.
àd dict. Pſ. 6 8. v. 14. conf. & n. antec. 7 8. h. v. 49.
go. Sic reddo vav (ita enim & hic legendum
puto, fſicuti Ezech. c. 2,8. v. 24. habetur in
Raſchi notis,) in editione Hebræa, qua utus
ſum, legitur vN, ſic etiam in edit.
DEDeR & in Bibliis Buxtorf. ſed prior lectio
præferenda, confer. Deuteron. c. 29. V. 20. n.
1O in MSto 1. legitur: a'me. .—
† Vel: WνW, uti in utroque MSto legitur &
quidem rectius, quàm in Amſtel. editione, ubi
habetur & i. e. aſpectus; ſed mendosè.

Buzxtorf. alleg. ol. 12 6. & num. præced. 94.
*Hebr. oh a iſta, ut ö ſequentia, usque ad:
77 i, e. forſitän omne (veſtimentum, ) ab⸗
ſunt 4 MSto2. M
96. Confer. hic Gur Arjeh fol. 13 8. col. 2. princ.-
ac not. in anon S „. loc. D
8g. Nempè: formæ Hophel, ſicuti eſt verbum
mwyA, quod Eſth. c. 9. ve I. & V. 10. habetur, in
Michlol ophi h. loc. ſeribitur, quod pro: bame
hic poni debuiſſet. õ 1. e. abluta eſt, con-
fer. Cap. ſequ. 14. V. 47. n. 42.
** Hebr. 8, in MSto z. pro eo legitur: 97i.
e. mutavit.
98. Vel: colore ſive aſpectu ſuo, non obſcurior
facta eſt quoad aſpectum ſive colorem Aum I

notata lunt. —

85. Quæ ſignificat: oram ſive fimbriam, vide

392

LEVI

TICI.

ga non diffudit ſe] Auditmnus (vel: intelligimus juxtà ſenſum literalem
mutaverit (plaga colorem ſuum) nec ſe diffuderit, immundum ſit (veſtimentum) nec 4

5 quod ſi non

opus fuerit dicere: non mutavit (colorem ſuum) & diffudit ſe; (ſed ſi) mutaverit

(colorem ſuum) non autem diffuderit ſe;

haud novi ego, quid ei faciendum ſit, lex

dicit: & recludat plagam 89. undique, verba ſunt R. Ichudæ; ſapientes autem di-

cunt &c. ſicuti habetur in lege Sacerdotum

; 970⁰. ego verò illam (rem) hic innuere-

volui, ut Scripturam collocarem in loco ejus convenienti. Eod. verſ. 55. Correſio
eſt] (Dictio — D) ſignificat & %1i,e. foveam, 9. veluti (accipitur in illo loco:)
iuna DNHDi. e. fovearum, 92. ac ſi diceret (hic lex:) depreſla eſt plaga, 93. dum

aſpectus ejus profundiores ſunt. Eod. verſ. 55: n loco calvo & recalvo ejus] Juxtà 4

Targum eſt (hæc eſt interpretatio:) in vetuſtate ejus vel in novitate ejus. 94. Eod.

verſ. 5 5. In calvitie eus] (Dictione hic ſignificantur) veſtimenta vetera; 95.

ſecundùm expoſitionem † autem allegoricam, quæ argumentò comparativô⅛ opus ha=
pet, quomodo (probatur,) quoad effloreſcentiam 96. quæ eſt in veſtibus, quod illa-
ſit munda? (nempè:) dicitur H Npi. e. calvities & recalvatio tàm de homi-

ne, quàâm de veſtimentis, quemadmodum (igitur) ibi 97. effloreſcentia omnimoda.

* munda eſt; ita & hic 98. effloreſcentia

S. Scriptura dictionem calvitiei & recalvationis; juxtà interpretationem vero hujus
(textus) ejusque translationem Chaldaicam is eſt ſenſus literalis: NHPPPi. e. calvities,
no.

omnimoda munda eſt, quocircà uſurpavit

Hebræa illa: rPnnr & vertere postis,
confer. infrà num. 9 3. h. verſ. 5 5. .
89. Uti verſu antec. 54. b. cap. habetur, confer.
hic Gur Arjehfol. 13 8. col. 2. med. ubi hac de
re plura, vide & not. in 'pan m h. loc.
90. De hoc libro ſuprà Levit. c. 3. v. 17. n. 28.
d' ctum eſt, confer. & infrà n. 101. h. verſ. 55.
it. cap. ſeq. 14. v. 1 3. n. 27.
9 1. Alia & quidem probabilior, ut mihi videtur,
jſtius dictionis ſigniſicatio adducitur in Michlol
Jophi h. jloco, nempè, quòd ninn ſignificet
bn i. e. imminutionem, cui etiam Junius ac
Tremellius conſentiunt, qui verterunt: res eſt
diminuens.
92. Vel: in una ex
9. hahetur.
93. Conſentiunt ferè LXX. ubi habetur: gngen af,
firmata eſt, confer. hic præ aliis P. Fagius in nor.
ad Paraphr. Chald. . loc, vide & num. 88. b.
Verſ. 55.
94. Huic expoſitioni acce

foveis, uti 2. Samuel. c. 17. V.

dunt Junius ac Tremel

parte ejus, ubi in notis ſuis obſervaàrunt, hoc ab
aliis ita aceipi: ſive res trita ſit ſive nova ; Vul-
gata habet: in ſuperficie veſtim enti vel per to-
tum, LXX. „ s 76 znno 1e Tααρ 1. e. vel
in ſtamine vel in lubtegmine, confer, num. 99.
h. verſ. D
95. Sive: veſtimenta attrita, Hebr. e e,
confer. Buxtorf. L. ex. Talm. ol. 2370.
† Bebr. e o, hac & ſequentia, usque ad
rN& , i. e. rumpat illud, abſunt ₰ MSto z.
96. Hebr. Ah, de refloreſcentia confer. v. ſeq.
57. h. cap. n, 102.
97. Nempè: in homine, de quo ſuprà v. 12. n.
2 5. it. Vv. 40. & 41. h. cap.
*Hebr. Wa i. e-in toto ſcil. homine, nempè 4ca-
