Ww e n en ee n
nyT e e eere en Hen ennn
rNEYN N & A en e enn e

e

1

erP ESH i en nen nn den
5oäsoͤ
* Wwy nn iie e hae 3 Nr
S 9 wnee e e mer Pen e
”
bn ne n een en i. e. Ego aurem,

exiſtimo, quòd hæc non ſit petitio; ſed, quoni-
am noverat Moſes, quòd tredecim iſtæ proprie-
tates, (de quibus cap. præced. 3 . v. 19. ubi
vid. num. 69.) reperiantur in Deo, (ideò) fe-
flinavit & incurvavit ſeſe coràm illo (dicens:)
poſteaquàm nobis notum fecifti, quòd tu con-
dones iniquitatem & defectionem atque pecca-

oculis tuis, eat quæsò Dominus in medio no ſiri
(uti h. verſ. 9. habetur, Inon vero legatus, quo-
niam populus durus cervice eſt (eod. 6. vert. 9. )
& peceatum commiſſuri ſunt, & quando ipſi pec-
cabunt, tu propitius eris iniquitatibus noſtris
atque peccatis, nam vocaris condonator iniqui-
tatis & defectionis atque pec cati & (d. verſ..
b. cap.) ſi verò legatus eat nobiscum, proprietas
judicii non permittet, ut (Iraelitæ) ingredian-
tur terram ullo unquam tempore, quandoqui-
dem ipſi (legato) iſtius rei facultas non eſt data
(ut ſcil. peccatum condonet;) ſed legatione ſuã

praà Exod. c. 3 2. V. I. Sign. **& Levit, c. I1. V.
30. Ita habetur eap. antec. 3 3. V. 16.

bi vide Raſchi not. n. 36.

*

qui (hæc) ſcribo, Joſephus, filius R. Simeonis,

tum (verſ. 7. cap.) ſi jam inveni gratiam in
„*

( ſolum) fungitur ſicuti dicitur: non condo-
nabit peccata veſtra, quoniam nomen meum ian
ipſo eſt (vid. ſuprà Exod. e. 2 3. v. 2 1.) Cœte-
rum de hoc Joſepho, R. Sifneonis filio, vid. ſu-

& v: 17. P

CAp. XXXIV. ℳ W

Teletia)t.
teiltt 34
ſgnifcation
ſedos panga
ta ſen Ma⸗
Et Mstru
14. Vltel
Puniendum
cateum, gul
1. Etcoue.
ilollactific.
taru) cul
rum) fliabe

P —
31. Conket. i
17, n Rdi
12 p. 16, 3.
32. Md elt: ſ
ſentia ſen
popalis mu
elit oci huj
n, cone
num 3.5,
ſol. 17. d,
3). ka vecen
toris noln
mirabilia,
ANtee. 33.
34. Prodt hal
fie not, nl
37. Conſet,2
9, 5§. 8 n
36. Fife: ſen
notis Ralch
* Coner, hic
44. ſeni i
Alleoztut,
37. KAre. ie
thabetut
1. 19, conlte
tem iſtz:

N CaAbP. XXXIV.
gles

Ver-
ſell,. Bat
cntei) iäli: ne
m Ee, interdum.
Gel i orecig.

nof(nea) it ſe⸗
teler Maſtli ſen

re
—

W v
d e en
N N) N Dẽ
l
) N Mho)
e. Ugo anen,
hus, flin ineeni,
rſt peiitio; ſed, goni⸗

dd neerin ile orne.

Preced 33, ,, 19, bbi
urig Deo, (ied e
ſeccrim ilo diceng)
keili, quod tuton⸗
etectionem Aqne perca⸗
1 jam inpeni Sratiam in
Dominusin mectonolti
Mon eid legatns guo⸗
lice ell (eoc. rei.9)
ifunt & gian igl het⸗

giiginigiztibus noliis

NaiscONdOMNatr inigui⸗
e petcai ec (d, erl,.
eN nObisCN, Opligtes
1 (HMaeliæ) ingredian.
niempore, quandoggi⸗

reiſacultas non elt a

Lonet; )ſed legztioneſui
Gti dicitut: non conco-
noniam nomen melmn is
o0. e, 13, V 11.) Cete⸗
R. tneonis flio, Fic u⸗
ign. 1 Lerit,c, Ihih,

er⸗ 3, 16, K t

4

præſentia) tua Divina ſuper populis idololatris. 3 1.
re iſta. 32. Eod. verſ. 10. Faciam diſtrimina 33.] (Iſtud Q) N. hic ejusdem eſt)

753

Verſ. 10. Ferio fadus] Super

ſignificationis (quæ habetur in illo Iloco :) )S 1i. e. & ſeparabimur 34. (nimiràm

fœdus pangam,) ut ſitis ſeparati hac in re ab omnibus populis idololatricis, ne præſen-

tia (ſeu Majeſtas) mea requieſcat ſuper illis. 35. Verſ. I1I. Amorrbeum &c.] Sex

populi ſunt hic, nam Gergezæus ſurrexerat & ſemet ab illis averterat. 36. Verſ. 13.

Et lucos eorum] (UνN) eſt arbor (ſeu quercus,] quam * colebant (idololatræ.) Verſ.
I4. Zelotes nomen ejus] (Iſtud Nop̈ hic idem eſt, ac) &epDi. e. qui Zelotypus eſt ad
puniendum nec remittit 37. (penitùs peccatum,])omnis quippe dictio ?Np ſignifi-
cat eum, qui tenetur æmulatione 38. & punit eos, qui ipſum relinquunt. 39. Verfſ.

1I5. Et comedas de ſacrificio edu.] Quaſi exiſtimare velis, quòd non puniatur is, qui ex

illo (ſacrificio alienigenæ) comedit; ego verò te perinde habeo, ac ſi eorum (idolola-
trarum) cultum approbes, 40, nam intereà tu venis 41. & de illorum (idololatra-

17. n. 5 89. vide & not. ad librum Prec. Jud. part.

rum) filiabus accipis filiis tuis uxores.)

Verſ. 18. Menſis Abib] i. e. Menſis primi-

tivi

Bbbbb 2

31. Confer. dict. cap. antec. 3 3, V. 16, n. 56. & v.

2. p. 26. 2. fin.
32. Id eſt: ſuper petitione iſta tua, ne ſeil. præ-
ſentia ſeu Majeſtas mea recumbat ſuper cœteris
populis mundi; ſed ſolùm ſuper lfraelitis, hæc
erit loci hujus explicatio, ex menre autoris no
ſtri, confer. & not. in —. e b h. loc. &
num. 3 5. . verl. it. tract. Talm, Rolſch haſchana,
fol. 17. b.⸗
3 3. Ita vecem r&D, juxtà ſenſum Commenta-
toris noſtri hic vertere volui, alii tranſtulerunt:
mirabilia, Vulgata habet: ſigna, confer. cap.
antec. 33. V. 16. n. § 6.
34. Proùt habetur eod. cap. antec, 33. v. 16, ubi
vide not. n. 5 6.
3 5. Contfer. alleg. cap. antec. 33. V. 17. n. 5 5. &
n. 5 g. & n. 32. h. verſ.
36. Sive: ſeparaverat, ea lem habentur & ſuprà in
notis Raſchi ad Exod c. 3 3. v. 2. n. 3. & N. 4.
* Confer. hic tractat. Talmud. Avoda Sara, fol.
44. ſiciti in Sam ov' h. loc. ad marginem

allegatur, ut & jJalkut Part. I. fol. I IO. col. 2.

37. Sive: ignoſeit aut condonat, Hebr. rn, i-

ta habetur & ſupra verſ. 7. h. cap. ubi vide not.
n. 19. confer. & Exod. c. 20. v. §. n. 2 8. abſunt

utroque MSto, contrà in ambobus additum hic
eſt Gallicum iſtuti: Drpan, de qua voce
vide, quæ ad Deuter. c. 4. v. 24. n. 20, Sc ad
Cantic. c. g. v. 6. n. 13. it. 3d Eſa. c. 59. v. 17.
n. 27. notata ſunt, confer, hic trat. Talm. San-
hedrin, fol. 60. b. & Gittin, fol. 577. b. it. Ho-
rajot, fol. 4. a. & Chullin, fol. 62. b.
3 8. Hebr. enn i& i. e. qui tenetur ſtudiò
vincendi, qui Oοννν eſt & victoriæ cupi-
dus, confer. Exod. dict. c. 20. v. 5. num. 27.
39. Ab ipſo deficiunt, tanquam rebelles & refra-
ctarii.
40. Vel: in eorum cultum conſentias, nam, qui
ſciens νπ ννο comedit, perinde, ut idolo-
latra punitur, prout hie habetur, confer. not. in
RW h. loc. it. Peſachim, fol. 11 8. a. &
Maccot, fol. 23. a. .
41. Id eſt: ſenſim ac paulatim eò devenis, ut cum
ethnicis nimis familiariter vivendo eorundem
filias marrimonio jungas filiis tuis & viam ad
cultum idololatricum ſternas, proùt habetur
verſu ſequ. 16 h. cap. confer. not, in am n
b. loc. & not. ad libr. Prec. Jud. part. 2. P. 2 44.
à., med. ut tractat. Talm. Avoda Sara, fol. :
2. uti in αα ne . loc. ad marginem allega-

autem iſta: N N E&) i. e. & non ignoſcit, ab

tur.

. 75⁵4 EXODI.

lo loco:) O i. e. qui aperit (vel laxat) aquam, caput eſt jurgii, 43. Tau in (ver-
bo0) ſignificationis fœminæ refertur ad(pecudem) quæ parit. Verſ. 20. Et primo-
genitum aſini] Non veròô alterius animalis immundi. * Eod. v. 2 0. Redimes agné] Tra-

dendo agnumſacerdoti isque (agnus) fit res profana 44. in manu ſacerdotis; primo-

genitum autem aſini permiſſum eſt 45. dominis fuis, (ut eo utantur) in opere (ſive

cultura aut miniſterio.) Eod. verſ. 20. Decollabis illum] Decolla illum ſecuri,

(quandoquidem) ille (dominus aſini) damnum intulit rebus ſacerdotis, ideò & ipſe⸗

(dominus afini) damnum in rebus ſuis ſentiet * (per decollationem aſini.) Eod.

verſ. 2 0. Omnem primogenitum ſiliorum tuorum redimes]) Quin que ſiclorum 46. re-
demptio ejus determinata eſt, nam dicituz: & redimendos ejus à filio unius menſis re-
dimes. 47. Eod. verf. 20. Nec pvidebunt faciem meam vacui] Juxtà ſenſum litera-
lem textus dictum hoc eſt per ſe nec refertur ad primogenitum, 43. nam in præce=-
ptis primogenitorum non (a gitur de) viſione faciei; ſed alia admonitio eſt iſta: (nem-
pè:) quando aſcendetis ad feſtum ſolenne, ut videatis (faciem meam) non videbitis
faciem meam vacui, præcipit (enim) vobis, ut adferatis holocauſtum viſionis faciei;

juxtà expoſitionem autem allegoricam doctrinæ Talmudicæ 49, textus iſte ampliaz
50. &

4A2. Is menſis Martio noſtro ferè reſpondet, quo ** Eadem quoque adducta ſunt ſuprà in Ratchi
ariſta virens producitur, «onfer. fuprà Exod. c. † not. ad Exod. dict. c. 13. v. 13. n. 3 F.
23. V. 1 5. n. 74. it. tra ct. Talm. Peſachim, fol. [46. Hebr. , quam dictionem communiter
1I. a. & Maccot, fol. 23. a. interpretantur: ſiclos, confer. R. Salom. ad Ex-
43. Sicuti Proverb. cap. 17. v. 14. habetur, con- od. cap. 13. V. T3. Hl. 3 3. & ad c. 2 5. V. 3 9. vi=
fer. net. in er rν b. loc. it. track. Talm. †
Bechorot, fol. 3. a. & fol. 6. a. Menſuris ſacris, fol. mih. 1 5. & 16.
* Confer. not. in — Do H. loc. & ſuprâ Ekx (47. Nempè: quinque ficlis, vid. Numer. c. 3. V.
od. cap. 1 7. V. 13-n. 2 8-& p. 2 9. it. tract. Talm. † 47. & c. 19. v. 16. conier. & infra h. verſ. 20.,
Bechorot, fol. 5. b. & fol. 6. a. n. 5 I. & n. 53. ut & n. 54. it. trad. Talm. Kid=

4 4. Sive: communis, nam dictio pirr, quæ hie duſchin, fol-. 2 97 a. & fol. 72. a. it. Bechorot,

habetur, ſignificat: communia, profana, con.. fol. 5§I. a. b. j
fer. Buxt. Lex. Talm. fol. 764. 4 8. De quo ſcilicèt in præcedentibus hujus com-
g . Idque ſpeciale eſt in primogenito aſini, ccœte-
ra enim animalia ſacra, quæ redimuntur, prohi-
bita ſunt Nhay a i, e. quoad tonſuram & rot, fol. 51I. a. b.
opus (peragendum) uti hic in Gur Arjeh fol. 49. Hebr. &nn, quo nomine intelligitur tradi-
117. col. I. med. habetur, confer. & Raſchi- tio Talmudica conſtans & indiſputabilis, 4 do-

not. ad Levit. c. 27. V. 3 3. vide & ſuprà Exod. ctoribus Tanaim, qui primi fuerunt interpretes
4. 13, V. 132n, 30. 76S †⅞⅞

ChAbp. XXXIV.
tivi fructus, quando proventus primum incipit matureſcere. 42. Verſ. 19. Omne,
quod aperit pulvann, meunm eſt]) De homine (id intelligendum eſt.) Eod. verſ. 19. Er
ommne pecus tuum maſculinum] i. e. Et omne pecus tuum, quod maſculum aperiendoq
parit bovem aut agnum, cujus vulvam aperit fœtus maſculus. Eod. verſ. 19. Quod
aperit] (Verbum ) ſignificat HPDi. e. apertionem, ſic quoque (accipitur in il -

de tamen Ar. Montani Thubal-Cain ſive de

matis fuit ſermo, confer. hic dict. tract. Talm.
Kiddufſchin, fol. 17. a. & fol. 29. b. & Becho-

7

cr. WS

30, nelhic
nſenum
zebemption⸗

Jalmnudico,
di) Car
liguotde a⸗
melle anal ſe
Cant zligutd

ci:)ſen debe

Ubipermith⸗
cete de arallio
„ . 1
non lemuna⸗

1l. 4hecon
8c. 19 V. 4.
10. Vel: adci
iterpfeto,
pre krod
25. n 17,
31. kahie inter
en tredecimn
Aabbint, con
& Leyit. l
,. n. ().
En. argumen
clt, itaemlie
geniti fuſtein
ciemn meam:
cnut: nker
Deuter, c.
demptio flli
& munerum
qus Denter.
rum, il de
Ker hie not⸗

R 1 .
2 pari conl

E1. Ac enplico
in notis ad
57. Conter. n
10n. dis. D
64. Dequo hi
bIb fid

C
. .
Vtl

holrel )

culem aPeriendo
Nerl 19, o
ſaccipitr in l.
63. Tau inſter⸗
l. 20. kr ng.
cine Auo) Ita.
Ctöoti; prind.
ir)in opereſre
Ia illum ſecuti,
is, ided & ile⸗
em a0ni.) Bod,
Kclotum 46. ke⸗
Obnius menhsfe⸗
gti ſenlum liteta⸗
. nam in Prece⸗
io elk iſla: (nem⸗
m) non videbitis
mn Wilonis ſaciei;

eKtus iſte Annpliat

)o, K

——
ſunt fupra in Ralhi
.13, De k.
dionem communitet
er. N. Salom, a0 Ex-
S a0d c.25. 39. i⸗
Fhubal. Cain ſye de
1ſ. 16,
, id. Numer. c. ,l,
1 Kink h. verl 10,
.i. trad. Talm. Kid⸗-
l 1. Li bechonoh,

ehengtibus huſas con⸗

gic Cict, tact. Talm.

ol, 19,b, Becho⸗

e inteligiunr tel⸗
indiuredili, do⸗
Gi Kuetuntinterhiet

CAP. XXXIV.

2. Oare,

EXODI.

50. & reſpicitur ad argumentum à pari, 51. ut doceat de munerum collatione 52.
in ſervum Hebræum, quæ eſt quinque ſiclorum 53. de ſingulis ſpeciebus, ſicuti eſt
redemptionis pretium quoad primogenitum, 54. (ſic docent Rabbini) in tractatu

Talmudico, (qui inſcribitur:) Kidduſchin. 55. Verſ. 2I. In amtione † & meſſe teſ-

labis] Cur (hic) mentio fit arationis & meſfis? nonnulli ex Rabbinis noſtris id intel-

ligunt de aratione veſpertina anni? ſeptimi, quæ ingreditur annum ſeptimum, & de-

melle anni ſeptimi, quæ egreditur ad exitum anni ſeptimi, ut doceant te, quòd ad-

dant (aliquid) ex profano ad rem ſacram; 56. eſt autem iſte ſenſus literalis hujus (lo-
ci:) ſex diebus operaberis; aſt die ſeptimo tu ceſſabis, eritque opus ſex dierum, quos
tibi permiſi, eſt (enim) annus, quò aratio atque meſſis prohibita eſt, 77. nec opus fuit di-

cere de aratione & meſſe (anni) ſeptimi, nam ecce jam anteà dictum fuit: agrum tuum

non ſeminabis &c. 58. nonnulli vero (ex Rabbinis) dicunt, quòd non loquatur (hic

Bbbbb 3 Scri-

S Mifchnajoth tradita, vid. Buxt. Lex. Lalm.
fol. 348, confer. & ſuprà Exod, c. 2 6. Vv. J. . 2 1.
c. 2 g. V. 4. . 6.

So. Vel: addit, abundat, ſeſe extendit, ita hic AD

interpretor, cujus oppoſitum eſt vyn, confer.

ſupra Exod. c. 19. v. 1, n. F. & Exod. c. 2 1. V. †

2 5. n. 17 8⸗
51. Eta hic interpretor * T atque is unus eſt

ex tredecim modis explicandi legem, de quibus
Rabbini, confer. Buxt. Lex. Talm. fol, 419. vid.
& Levit. c. 7. V. 19. n. 77. & Deuter. c. 15. v.

14. n. 47. in Gur Arjeh fol. 117. col. I. circà
Kn. argumentum iſtud pari, de quo hic ſermo
eſt, ita explicatur, nimirum redemptioni primo-

geniti fujiciuntur Hic verba iſta: nec videbunt fa-

eiem meam vacui, ſic etiam de ſervo Hebræo di-

citur: nec dimittas illum vacuum (uti habetur
Deuter. c. I 5, v. 13.) quemadmodum igitur re-
demptio filii (primogeniti) fir quinque ficlis; ita

& munerum collatio in ſervum Hebræum (de
qbua Deuter. dict, c. 15. V. 13.) eſt quinque ſic lo-

rum, ſcil. de unaquaque ſpecie, prout & autor no-

ſfter hic notavit, atque hoc eſt argumentum illud
4 pari, confer. & not, in e T h. loc.,

52. Sic explieo hic 6a&π ex mente autoris noſtri

in notis ad Deuter. c. 1 5. V. 14.

53. Confer. ſuprà v. 20, h. cap: I. 46. 6& Deute-

ron. dict. c. 15. v. 14. n. 4 8.
754. De quo hic in textu ſacro, confer. Numer. 4,18.
V. F6. Vid. & iuprà , yert,20, n. 4..

55. Hebr. w*απ, eſt is liber tertius partis tertiæ
Ohperis Talmudici, tractans de ſponſalibus &c,
confer, & Deuter. dict. C. 1 5. v. I4 ibique R.
Salom. not. n. 46. k. Kidduſchin fol. 29. b.
† Conter. hic ttact. Talm. Schabbat, fol. 70. a. &
Roſch Haſchana, fol. 9. a. it. Moëd katon, fol-
3, b. & Maccot, fol. 8. b. it. Horajot, fol. 4. b.
* Sic dictionem a hic imerpretor, eſt pecu=
laris tractatus Talmudicus, qui inſcribitur
Ppaw, tractans de juribus anni ſeptimi, quo

partis primæ libro ſecundo operis Talmudici,
confer. not. in nar O b. loc.
Quòd ſcil. illa aratio & meſſis ſit & i. e. pro=
hibita, ſic in MSto z. additum eſt, ubi locus iſte
fic legitur: haανα bann n n
bN Py ee ie e.n i. e. quod aratio
veſpertina anni ſeptimi, quæ ingreditur annum
ſeptimum ac meſſis exitus anni ſeptimi fit prohi-
bita, quæ lectio alterà illà ferè planior eſt.
56. Quomodo hoc ſit intelligendum, vide in Gur
Arjeh fol. 117. col. I. fin. confer. etiam tractar.
Talmud, Roſch Haſchana, fol. 9. a ſicuti in

—

& Raſchi not. ad Eccleſiaſt. C. 12. v. I I.
57. Is eſt annus ſeptimus, qui — e' chcitur, de

c. 2 F. V. 4.
58. Vide Levit. c. 25. V,4, confer. & Roſch Haſcha-

na fol. 9. 4,

Sabbathum debebat eſſe terræ isque reperitur in

DTI PDW H. loc. ad marginem allegatur, vide

quo confer. ſuprà Exod. c. 23. v. II. & Levit.

755

2„

EXOPI.

7
5

CAbP.-XXIV.

Scriptura,) niſi de Sabbatho, atque, meſle †

F de qua hic fit mentio, ut tibi indicet:
ſicuti aratio permiſſiva r eſt, ita etiam meſſis permilliva eſt; 59. excipitur autem
meſſis manipuli, éo. quoniam illa præcepta eſt 61. & pellit Sabbatum. 62. Verſ.

22. Primitias meſſis tritice«] Eo tempore, quô offers in ea duos panes 63. de tritico.
Eod, verſ. 22, Primitias) (ââ dicuntur ideò,) quia hæc prima eſt oblatio, quæ
venit de novo 64. tritico in Sanctuarium, nam oblatio manipuli, quæ fiebat in feſto
Paſchatis, erat de hordeo. 6. Eod. verſ. 22. Er feſtam collectionis] Eo tempore, quò
tu colligis fructus tuos de agro in domum, (vox) d* ſignificat RDON i. e. intro=
ductionem (ſeu receptionem) in domum, veluti (habetur in illo loco:) N) i. e.

& introduces (vel recipies) illum in domum tuam 66.

anni] Quæ fit, dum redit annus, in principio anni venientis, 67. Rap ſignificat
NRaDI. e. revolutionem & circumactionem. Verlſ. 23. Omne maſeulinum tuum]

i. e. Omnes maſculi, qui apud te ſunt, 6, multa præcepta legis dicuntur atque ite-

ran⸗

† ln MSto 1. locus iſte ita legitur: & Qann) &

) 7 ene ne nee e en n
i, e. non (loquitur hic Scriptura,) niſi de aratio-
ne ac meſſe Sabbathi (prohibita;) ſed cur ejus in
illa (ſcriptura hic) fit mentio? (nempè,) ut tibi
indicet &c.

*£ Hebr. ha dne, in MSto z, pro eo legitur:

Na i. e, quæ in ea (Scripturs) adducta ſi-
vyve addita eſt.
XKE Sive: in arbitrio poſita nec à Deo præcepta ſi⸗

ve injuncta eſt, ſic dictionem ο hic interpre-

tor, confer. n. ſeq o 9. vide & not, in nar ne,

ubi loci iſtius-ſmis obſcuri, explicatio habetur.

59. Sive: in arbitzio poſita nec à Deo injuncta

eſt, in anno autem ſeptimo, ſicuti & P i. e

„ — ⸗1 . 1 3 . .
meſſis prohibita eſt, &2 Aνυdß ., i. e. ita d
aratio præcepto negativo continetur, prout in

Gur Arjeh fol, I17, col. 2. circà fin. habetur, ubi

hac de re pluribus agitur.
6o. Demeſius enim fuit etiam die Sabbathi mani-
pulus primitialis & valle cineracea torrentis Ke
dron, vide Ligtfoot. Centur, chorogr. Matth.
præmiſſ. c. 3 8. P. 7 5e 8 76. arque in Johanr. c.
. 19. v. 3 1. p. 1136. eddit. Lipſ. ubi plura.
61. Nempè:; mandato Divino, ideò eiam Sabba⸗
. thô metebatur menipulus, uti in Menachot fol.
63 b. habetur, alleg, Lightfoot. ad Johann. cap.
19. V. 31. P. 1 137. Sdir. Lipſienn.
62. Confer. hic P. Fagii not, ad Paraphr. Chald. b.

& ſeqq. ubi fuſiùs agitur de operibus, quæ die
ſeptimo fieri vel omitti debent ex Rabbinorum
ſententia, confer, & Lightfoot. loc, alleg. & in
Luc. c. 6. v, I. p. 77 1. edit. Lipſienn.
63. Confer. tract. Talm. Menachot. fol. &4, b. it.
ſuprà Exod. c, 23, v. 1 6, n. 7 8. & Numer. c. 2 8.
v. 2 6. ibique Raſchi not. n. 5 5, vide & Levit. c.
2. V. 12, n. 42, & n. 43, .
64. Sic interpretor aν in, uti hic habetur, con-
fer. Levit. c, 2 3., v. 14. & v. 16. ubi vide Ralchi
not, it. Numer. c. 2 g. V. 2 6, n. 57. in MSto I.
pro: 'on ia legitur o e n
i. e, de tritico novo, .
65. Non de tritico, hordeum enim præeox eſt & ci-=
tius maturęſcit, quàm triticum, confer. D. Wa-
geaſeil. Sot. p. 427. & Levit. C. 2. v. 14, n. 5 1.
it. Levit. cap. 2 3. V. IO. n, 1 8. ac not. in 5α
e hb. loc.
* Iſtud, ut & ſequentia, usque ad: eDN i. e.
veluti (habetur & c.) abiunt 2 MSto I.

loc. ut & Buxt, Synag. Iud. g. 16, p. m. 36 5.

66. Uti Deuteron, c. 22. v, 2 habetur, confer. hic
tract, Talm, Sanhedrin, fol. 13, a, & b,
67. Id eſi: ſequentis, Gcil. anni novi, qui Judæis
incipit Q menſe vn, qui Septembri noſtro ma-
ximam partem reſpondet; dicitur autem iſtud
feſtum ſeptimanarum, de quo vide ſuprà Exod.
c. 2 3. V. 16. D. 77. è
6 §. Id eſt: qui ſunt de populo tuo, excipiuntur
itaque alienigenæ, vide Gur Afjeh fol. 117. Col.
2. fin.

Eod. veri. 2 2. In revolutione

V - A. W

rantur & non

just nummert
tinutnerumn
Untut. Ver
le. giciam,

(rccigiturin

ſonem,
Sa 73. nec

. .
dumtermen

lem)autpto
jj. Bod,ver
do aligvidol

git. FPod. r.

ſeis gvih ſi

—
1. fn. a no
ga ol. 4, .
1 Hebt.
69, Notaelt di
firmatira, .

ſicuti hie

qux porantn
Pæcepta el
je loquenti
gue penas i
putoochme
ſer, Leyit d⸗
70, lta hie er

(uod Deuten

pofide.
71, Vide Num
Talm. Peſac

72. NMamhne

ſieat ac vy
die. c. 11,
Numer, c.

templamkli
binis vocztu
1ſe. 9. n.
Hebr. on
74. Nenge:u
Alegeno, (0

Wrx.

— .
Nut iii ncſc.

Atuch, 62. Ven.
4
es 6g, dettitco,
eſt oblati,
Uæ ſiebat in Klo

lo tempore,u

Da lee, intto.
o:NdNie.
12. hy renglutigne
pgnihcat.

ulmn nun
untut ague ite⸗

Ian-

—.—
ge Ohetibus, qus eie

edent er Rabbinotun.

10or loe, aleg in
t Ligſiegt.
nachot fol, g ,be tt.

71.& Nuwer. c, 19.
1ſ bige & Lexit. (.

utl hichabetur, (0on.

V. 16, vdi gige Rachi

16, 5, 67, in MSt .
iur nn

enim prætox elt cl⸗
icum, conkef. D. Wa.
Fit, C. 2. , 14,h, ſl.

E

rantur & nonnulla ex illis ter quaterque repetuntur, ut (lex) condemnet & puniat.
juxtà numerum præceptorum negativorum, quæ in illis (repetitionibus) ſunt, & jux-

dum fermentum adhũc adeſt, (eſt hæc) admonitio pro eo, qui mactat (agnum paſcha-

n, 1 , aenot, in

õäl
Nta M t0 l.

1 babe ur, (ohlel nic

N. 13, 4, K b,.
uni nori, qui judeis
eptembri noliom
Ciciur autem ilud

guo fige hti ENOd.

ulo tuo, exeipiuntt

r Aſeh tol. 117, C.

120 hn.

gquod Deuter. c. 2. V. 3 I. habetur, alii vertunt:

73. Hebt- A 'n, quo nomine intelligitur

74. Nempè: ut coräm me appareas in loco, quem.

EXODI. 757

tà numerum * præceptorum affirmativorum, 69. quæ in illis (iterationibus) reperi-

untur. Verſ. 24. Expellam] (Verbum ſignificat) juxtà Targum ejus: N&

i. e. ejiciam, ſic quoque (accipitur in illo loco:) incipe i. e. ejice, 70. ita etiam-

(accipitur in illo loco:) E i. e. & ejecit Amorrhæum, 71. ſignificat (enim) expul-

ſionem. 72. Eod. verſ 24. Et dilambo fines tuos] Tu veròô procul eris à domo ele-
cta 73. nec poteris ſemper videre faciem meam, ideò conſtituo tibi tria iſta feſta *
Verſ. 25. Non immolabis O&c.] Non mactabis agnum paſchalem,

lem) aut pro eo, qui ſpargit (ſanguinem,) aut pro uno ex illis, qui ſunt de ſodalitio.
75. Eod. verſ. 2 5, Et non pernoctabit] Juxtà Targum ejus non eſt pernoctatio, quan-

do aliquid oblatum eſt ſuper altarc, 76. nec pernoctatio eſt, niſi quando aurora ſur-

git. Eod. verſ. 25. Victima feſti Paſehatis] i. e. Partes ſacrificii ejus, 77. hinc tu di-
ſcis, (quid faciendum ſit) omni ei, qui adolet de adipibus & membris. * Verlſ. 26.

2. fin. ac not. in 'a no h. loc. it. Chagi- 175. Græcis εντις,, quod Hebræis Wna, vide
ga, fol. 4. a. b. & Kidduſchin, fol. 34. b., Ligtfoot. ad Marci cap. 15. V. 2 5. p. 66 3. edit.
* Hebr. San m 'an vy)abfunt iſla 4 MSto I. Lipl. confer. & ſuprà Exod. c. 12. V. 46. ibique
69. Nota eſt diſtinctio præceptorum legis, inter alt: not. n. 19 8, vide & tractat. Talmud. Peſachim,
firmativa, quæ Hebræis dieuntur νν —aen, fol. 5. a. & fol. 63. b. ac fol. 64, a. uti in nou
ſieuti & hic habetur, & inter præcepta negativa. . Ma h. loc. ad marginem allegatur.
quæ vocantur N& Qae, quotcunque igitur 76. Sed illud dieitur pernoctare, quod extrà altare
Præcepta vel affirmativa vel negativa, de eadem manet usque ad auroram, vide hie Paraphraſin
re loquentia, reperiuntur in lege, totidem quo- Chaldaicam, confer. hic tract. Talm. Peſachim,
que ponas incurrit is, qui illa transgreditur, hane fol. 29, b. & fol, 70. 3, vid. & ſuprà Exod. c. 29.
putoCommentatoris noſtri hie eſſe mentem, con v. 37. ibique not. n. I10., it. not. in 'pa D*
fer. Levit. C. I 1. V. 3. n- 19. h. loc, ubi dic itur, quòd ſi membra ſacrificii ſu-
70. Ita hic ex mente autoris noſtri vertere volui, per altare ant auroram oblata fint, illa non fi=
ant illegitima, etiamſi non comburantur antè
auroratm.
77. Hebr. NWι, quo nomine intelliguntur ſacri=
ficia vel potius partes ſacrificiorum, quæ ſuper
altari eomburuntur, confer, Iuprà Exod. e, 29.
v. 22. ne 46. & I. evit. c, 2. V. 1 3., . 4 9. it. Le-
vit. c. 3. V. 7. . 16. & Levit. c. 1 6. v. 2 3. n. 47.
de partibus itaque ſacrificii Paſchalis hic ſermo
eſt; non verò de reliquiis carnis agni Paſchalis,
quæ comeditur, vide nor. in "ar rad Deu-
teron. c. 16. Vv. 4.
* Vel: quoad omnem ſuſfitum adipum & mem-
brorum, nempè: Trν eh e een e,
i. e. ne quis (adipem & membra) offerat, poſt-
quare

poſſide. .
71. Vide Numer. c. 32. V. 39. confer hic tractat.
Talm. Pefachim, fol. g, b.
72. Nam “ non uno in locoscripturæ idem figni-
ficat ac ), nempè jod pro Gimel, confer, Ju-
dic. c. I1I. V. 24. item Numer. c. 14. V. 12. &
Numer. c. 2 1. V. 32. al. 33⸗

templum Hieroſolymitanum, quod etiam 4 Rab-
binis vocatur epy mhs, vide ſuprà Exod. c.
2 5. V. 9. n. 2 9.
Hebr. αννοQoa .ν„abſunt iſta 2MStO I. ſed malè

—

elegero, confer. not. in ππιπι e, h. loc,

CA. XXXIVv. e

membris, legitur α i, e. partibus ſacrificii.
7 . Vide Deuteron. c. 8. v. g. ubi ſeptem illæ ſpe
cies bonitatis frugum terræ Iſracliticæ deprædi-
cantur, confer. & fuprà Exod. c. 23. v. 19. n. 8 9.
it. Deuter, c. 2 6. u. 2. n. 4. .
79. Nam pPpn W enenen wen i. e. mel a-
pum non eſt ex ſeptem illis ſpeciebus, rationem
vide in Gur Arjeh fol. 1I17. col., 3. med. confer.
& Levit. cap. 2. Verſ. 11. n. 41. ac not. in o
nn b. loc. it. Spenceri de Legib. Hehræor.
ritual. lib. 2. C. 9.
xX Hebr. "a", ſic enim hic legendum puto pro:
ma, prout in exemplaribus hactenus excuſis
habetur, quamvis & poſterior hæc lectio com-
modam interpretationem retipere poſſit, confer.
not, in , loc. it. Spenceri de legibns
Hebræor. ritual. l. 2. C. 8. =
90. Tres illi loci ſunt: I. Exod, c. 2 3. v. 19. 2
hoc verſu 2 5. & 3. Deuter. C. 14. v. 2 1. confer.
tractat, Talmud. Cholin, fol. 115. b. uti in
„pe rD b, loc. ad marginem allegatur.
I. Videli et, ne comedatur, vide Raſchi not. ad
Exod. dict. c. 23. v. 19. n. 94. Confer, & Gun
Arjeh. fol. 117. col. 3. med.
† Hebr. n iſtud, ut &α ſequentia, usque ad:
ynva i. c. juxtà ſenſum literalem, abſunt

2D

n. 89. notata ſunt, confer. & not. in nom me
h. loc.
83. Confer. Raſchi not. ad Deuteron. c. 14,. v. 2 I.

erer aaitun aanen Deleptem ſpeciebus, quæ dicuntur in prædicatione terræ tanm
tuæ, (offeres, dicitur enim:) terra tritici & kordei & vitis &c. 7. & mellis, id eſt: Mala
dulcedinis palmarum. 79. Eod. verſ. 26. Non coaues bædum] Dehortatio (hic ha- gedictngpolt
betur,) ue coquas *t in lacte, ter ſcriptum eſt (iſtud) in lege, 80. una vice quoad eſum le nan hes
81, & alterâ, quoad utilitatem as tertià, quoad prohibitionern coctionis. Eod. v. mub ſitn
26. Maædum] Omnis fœtus tener juxtà ſenfum literalem ejus (dictionis 1 compre- tamgteſio
henſus intelligitur)etiam vitulus & agnus, (nam) ex eo, quod debet explicari multis in veluti ignis .
locis V3 i. e. hodus caprarum, diſcis, quòd (dictio) . abſolutè (poſita- lmebant
comprehendat) omnes fœtus lactentes juxtà ſenſum literalem. 82. Eod. verſ. 26. In 2 lplendore
lacte matris ſuæ] Excipitur avis, 83. quia illa nullum habet lac nec prohibitio ejus aelintul
(ne ſcil. in lacte coquatur,) habetur ex lege; 84. ſed ex verbis ſcribarum. 85. Verſ. (Nmmum
27. Verba *¹iſta] Tibi verò non data eſt poteſtas, ut ſcribas legem oralem. 86. Verſ. nemkobette
29. Et fabtum eſt, cum deſiénderet Moſes] Cùm adferret tabulas poſteriores in die ex- dqum docuen
piationis. ** Eod. verſ. 29. QuòAad Elenduit] (Verbum [P) gnificat Spi. Plicum autt
e. cor- Pettionen
quam aurora advenit, ſic in not. an ov b. MsSto z. — inefolel
loc. exponitur, in MSto I. pro: n'& i. e. 82. Vide, quæ ſuprâ ad Exod. dict. c. 23. V. 19. (vod ſel 4

87. dive; ucen

n. 52. ubi alia quoque animalia excipiuntur, vide wenlaoe n
& Gur Arjch fol. 117. col. 3. med. . Not, 1d fin
84. Rabbini id vocant mwwpen, vide not. ad li- zꝛkireph
brum Prec. Jud. part. I. p. 5. a. circà fin. Græc. niis 3).5
vτα rα 6ατοτ⅓dDw ‧[ρα exprefis verbis legis. 41. Nide, gu⸗
8 5⁵. Id eſt: Rabbinorum ſive Doctorum legis, vo- enlatore nn
catur iſtud Doctorum ſcitum: adan, vide not. ln Zeidl
ad librum Prec. Jud. loc. alleg. prohibetur itaque ). Nige alleg
ex Doctorum ſententia, ne avis coquaz ur in late. Gun Ane
* Conter, hic tract. Talm. Nedaritn, fol. 32, a. & Aurlionem
fol. 3 8. a. & Gittin, fol. 6o. b. & Temurah, fol. An pobeti
14. b. cum priores:
96. Hebr. 33 ya; Sn, de hac lege orali vide Dofler addue
plura apud Buxtorſ. in Synag. Jud. c. 3. pag. m. Pelfociem N
62. & ſeqq. confer, & D. Wagenſ. Contur. erat, hanurn
Carm. Lipmann. p. 249. & p. 591. ac 554. ſdum, ch
item D. Maji Theol. Jud. ELoc. 1, H. 4. p. 14. & ſicetiam in n
ſeqq, poſteà tamen lex oralis nec eſſitate ſic ur- eebr en
gente in ſcripturam redacta eſt, qua de re vi. que Mdo
de præ aliis ejusd. D. Maji Theol. ud. loc. alleg. do. Ieſtt ar
ac Gur Arjeh fol. 117. col 4. fin. Huli conſ⸗
*W Loci iſtius explicationem vide in not. mBI EH4ee 11 Hign. *
W b, loc. confer. & Sota, fol. 13. b. Alic habetn

O. WI.
Taheatlone terræ

melligid eſt. 1

thottatio e h,
atio (hic ha.
Nes ude lum
Gionis. Bodn
. . E
Dnis ongee.

nt 1 4
erplicari moltiin

abloluts (polt.

Lod gerl 16. ln

Datum. 6), Verl.
Ntalem. 96, Verl.

keriores in Gie erx.

nihcat S

e. cor⸗

l. Cict c, 13, , 19.

1. ot in Nn d

Deutefon c. 14, 2 1.
nalia exeihiuntut rice
1.3, med
N, vige not. 1d li⸗
P: ſ,4. cirei fin. Crxe.

Lpreilis eibig en.

ee Doctorum legis ſo⸗
tum: rT, videnot.
Alleg probideturitagee

e aniscoqusturin lacle,

Nedarim, fOl. 32,2. &

10,b, & Temüran, tol.

le hac lege olal vide
Frag. Jud, . 3, pag. mn.
. V dgenl. Conſut.
1 f. le 1e t.

(toe vn ) 4*
otalis necellitate ſic ut⸗
cha elt, quae ſe ſi⸗.
i Theol.ud loc alleg.

ol 4 fo.
em Vide in not. o
501, tl. 13,b,

CAb. XXXIV.

c. cornua, 87. quoniam lux ſplendet & prominet inſtar cornu; ſed unde meruit

rzxODI. .“

759

Moſes cornua iſta gloriæ? Kabbini noſtri dicunt: &ſpecu, 88. nam Sanctus ille Be-
nedictus poſuerat manum ſuam ſuper faciem illius (Moſis.) dicitur enim: & obtegem
te manu mea. 89. Verſ. 30. Et timuerunt accedere ad eum] Veni ac vide, * quàm
magna ſit vis transgreſſionis, nam priusquâm (Iſtaeélitæ) manus ſuas extenderant ad
transgreſſionem 90. ecquid illa (Scriptura) dicit: & aſpectus gloriæ Domini erat

veluti ignis conſumens in cacumine montis coràm omnibus Ifraelitis, 91. nec illi
timebant aut contremiſcebant; at poſtquàm vitulum fecerant (conflatilem,) etiam

ad ſplendorem gloriæ Moſis retrocedebant 92½. & contremiſcebant. Verſ. 3 1. Prin-

cipes in cætu] i. e. Principes congregationis. Eod. v. 3 I. Et loquebatur Moſes cum illis]

(Nimirùm exponcbat eis) legationem Dei; totus autem contextus iſte ſignificatio-

nem habet temporis præſentis. 93. Verſ 32. &t poſteâ accedebant] (Nempè,) poſt-
quàm docuerat (Moſes) ſeniores, 924. ipſe iterabat ac docebat Iſraelitas textum Bi-
plicum aut traditionem oralem, 95. docent Rabbini, quò modòô & ordine Moſes re-

petitionem legis 96. peregerit, (nimirùm) didicerat ille priùs ex ore majeſtatis Di-
vinæ, poſteâ ingrediebatur Aaron, quem Moſes per repetitionem docebat caput ejus,
(quod ſcil. Aaron diſcere debebat, dein) recedebat Aaron** & ſedebat ad ſiniſtram-
Moſis,

87. Sive; lucem aut ſplendorem, prout Commen-
mentator noſter dictionem ☚ %2 expenite in
not. ad Habac. c. 3.: V. 4. n. I I. vide & P. Fag.
ad Paraphr. Chald. . loc. ubi plura; confer. &
infrà v. 33. h. C. n. 106.
88. Vide, quæ ad cap. antec. 33. V. 22. 4¾ Com-
mentatote noſtro notata ſunt, confer. & tract.
Talm. Schabbat, fol. 10. b.
£9. Vide alleg. Cap. antec. 3 3. v. 22. n. 94. confer
& Gur Arjeh dict. fol. 1I17. col. 4. fin. ubi ad
quæſtionem iſlam: cur ſplenduerit facies Moſis .
cum poſteriores accepiſſet tabulas 3 non vero
cuùm priores accepiſſet, ratio illa, quam hic autor
noſter adducit, allegatur, nempè, quià Deus ſu

per faciem Moſis, quando ille in cavitate rupis

erat, manum ſuam poſuerat, id, quod non erat

fadum, cum Moſes priotes accepiſſet tabulas,
ſic etiam in not. on mne h. loc. exponitur.
2²½ Hebr. *α Na, abſunt iſta hoc loco ab utro-
e MSto. . . .
o. Id eſt: antequàm peccrant per adorationem
vituli conflatilis, confer. ſupra Exod. c. 32. V.
2 1. Sign. * ubi de ſignificatione y, prout
& hic habetur, agitur.

–

9 I. Sicuti ſuprà Exod. c. 24. v. 17. habetur.
92. Hebr. ', confer., quæ ſupra ad Exod.
c. 20. v. 1 8. n. 76. notata ſunt, it. tract. Talmm.
Berachot, fol. 7. a.
93. Vel: præteriti imperfecti, vide cap. antec. 3 3.
V. I I. . 3 8. Confer. & not. in an neow h, loc.
94. Confer. quæ ad Numer. cap. 30. V. 2. n. 4. no-
tata ſunt.
9 5. Sic interpretor hic è273, ad differentiam ve=
cis — ab, quæ Sectionem vel verlum Bibli-
rum denotat.
96. Hebr. s, Græci Aοιννσαιvοοat, quam
vocem in Novella Juſtiniani 146. vetus interpres
Latinus vertit: ſecundam editionem, vide
Gothofredi not. ibid. confer, & Hoornbeck de
Convinc. Jud. lib. I. c. 3. J. I. & ſeqq. p. m. 99.
& Seiden. de Synedr. I. 2. C. 2. . 4. p. 49. edit.
Amſtelod. —
X Hebr. Ad nnn, bæc & ſequentia, us-
que ad: 1a vy i. e. recedebant illi &c.
abſunt 4 MSto I. poſt verba iſta 1 imDa ad⸗
dita ſunt in MSto 2. π nu i,e. ſedebant ad
latera.

CccCG

760

7

6666 EFxzopl. AQAp. XXXIV.
Moſis, (poſteà) ingrediebantur filii ejus (Aaronis,) quos Moſes per repetitionem do-

cebat caput eorum, 97. recedebant illi & ſedebat Eleazarus ad dextram Moſis & Itha -

mar ad ſiniſtram Aaronis, (dein) intrabant ſeniores (Hfraélis,) quos Moſes per repeti-
tionem docebat caput eorum, (poſteà) recedebant ſeniores & ad latera ſedebant,
(tandem) ingrediebatur omnis populus, quos Moſes docebat caput eorum, 9⁸. (ſic)
reperiebatur † (repetitio illa legis) in manu totius populi ſemel, in manu ſeniorum-
(Iſraelis) bis, in manu filiorum Aaronis ter, * in manu Aaronis quater &c. 99. ſicuti
habetur in Erubin. 100. Verſ. 33. Er poſuit ſuper faciem ſuam velamen] (Vox H)O)
juxtà Targum ejus (dicitur:) &ε QNin; 101. eſt autem (HO) dictio Syriaca, in-
Gemara (legitur:) Nn' ¹) 102: & prætereà (habetur) in Ketubboth: 103. Np Rn
DN HOD, 104. ſignifieat (autem ibi Op) i.e. intuitum, (ut ſenſus ſit:)
contemplabatuneam 105. ſic hic quoque H eſt veſtimentum, quod faciei imponi-
tur & velamen oculorum; in honorem autem ſplendoris Tos, gloriæ, ne omnes ex
illis (Iſraelitis) ſplendorem illum penitùs inſ picerent, 107. dabat (Moſes) velamen-

97. Nempè, quod eis exponendum vel diſeendum in libro ſe undo partis ſecundæ operis Talmu-
erat, videlicèt id ipſum caput, quod Moſes antes dici, agens de Commixtionibus, vid. ibidem
