Cunbres)

ſmile (Ktud, 4
natig Prouth
Menachem,

) .

tur wihi verb
NWie Et

2d fündendonn

tan ac) nonh⸗

Erl.1.
Verl. 1.

Ver.2.

Lxod. . 14. .
Lerit, c, 11. ven
9) Hebr. vn,
1. habet: Wn

ſententia ſen e⸗

Hebr. hN N

aniee
le, ablunt

49. Conler. Ral

11. & ad Eze
veun eyplie
labeiur.
gy. die uxtg men
ſertete rolei;
Pernos, ſklti

u, ubi vice

it hnot, ad Na
ac ſeien, c. 7,

Rum. antec. 4
ad/ kuit doe⸗
Hedr Nn, i

CAbx.

—
Comfiitzet.
mkinillolo.
nktachfun,
Perevllionis,
nec a ſic⸗
n) en
ſunt 37. 0la
kimitirum 9
linum,)
Keratkactom
Mautemtret
Bnifcst icenn
is ſerotinse⸗
ladtenus enim
hnemque her-
Sctipture de⸗
Gtipollentzek
lli er abbini
nolttis

———æ

terunt ocumn,qi
Puntort, ventit
tem habet: pom
Fallis,conternum.

entatot nolter tie

lonemm rNeN .

ationem fere keli.
que Liemelli⸗
tig erant ſub tertn,
ii ibidem in dotis
U Wov h. o,
betut, conlet. hie
1 Wovh. loe. ae⸗

toque MI Sto, ut &
Etiomibus habetut,

u: Oyu, qur
uſusſuim, labetit,

Rachi pot, a0
100,

DRebr. pla, id, quod in notis r hie cx-

CAP. xX. EXxODI. 451

noſtris, qui hac in re diſſentiunt * atque exponunt (verbaiſta:) N DdN 32 (ut ſigni⸗
ficent:) &ι i. e. mirabile, (nimirùm) NN i. e, miracula facta ſunt eis, quòd non
percuſla fuerint. Verſ. 33. Non efigſias eſt] i. e. (Imber) non attigit (terram,)etiam iſti
† (imbres.) qui erant in aere, non attigerunt terram; 46. eſt autem huic (verbo ))
ſimile (iſtud, quod in illo loco habetur:) N) i. e. & attigit nos 47. execratio & adju-
ratio, (prout habetur) in Efra, 48. (ita, ut N ſignificet:) N i. e. & tetigit nos; aſt
Menachem, Ben Seruc, conjungit (verbum ) illi parti, * (quæ habetur in illo lo-
co:) NDi. e. ficuti funditur argentum, 49. ut ſignificet fuſionem metalli, ac viden-
tur mihi verba ejus conſentire paraphraſtæ Chaldæo, qui (verbum:) PX) (tranſtulit:)
PNNW&) i. e & fudit, 50. item illud: Rpa (Chaldæus interpretatus eſt:) NN) i. e.

ad fundendum, 51. ſic etiam iſtud: non , (quod hoc verſu habetur, idem lignifi⸗

cat, ac:) non px i. e. effuſus fuit mber) ſuper terram.

CAP. X.

Erſ. 1. & dixit Dominus Moßi: veni ad Phargonem] Et præmone illum. 1. Eod.
verſ. I. Ponam] (Verbum M ρ hic idem notat, ac:) PU, i. e. ponam ego-
Verſ. 2. Mufßi] (Verbum od ſignificat.) HPr i. e. illuſi (vel irrili,)
ve-⸗

xos. . 14. : . 4. diini Verf. 8. it. ad ponitur Tam nrrnen b Pren e en
3 „C. 11. .2. D. F. 1DI. . - 2 =
Hlebr. pyrm. ſic ctiom in MSto z. ſed MStum i⸗ e. II fundamento illius ( loci Scripturæ, -
1. habet: ri i. e. remoti funt (fcil. ab hac bihabetur:) or rei, e. ſicuti funditur ar-
ſententia ſea explicatione.) gentum, qui eſt liber manuſeriptus R. Marde-
1 Hebr. rN He, hæc & tſequentia, usque ad: chai, filii R. Naphtali, piæ memoriæ, ſic e
9 i, e. eſt autem huic (verbo Ira) ſimi juxtà uv) rm hic expono, ubi etiam aliæ
le, abſunt à MSto I. explicationes iſtius abbreviatmæ habentur, con-
46. Confer. Raſchi not. ad Ezech. cap. 1 3. verſ. fer. infrà Exod. c. 2 I. V. I 37. D. 91.⸗
11. 8& ad Ezech. c. 38. v. 22. ubi dictionis 49. Proin Ezech. c. 22. veri. 22. habetur, confer.
nNX& explicatio juxtä mentem Rabbinorum? not. in or r, h. loc.
habetur. 50. Sic Paraphraſtes Chaldæus tranftulit Exod, cap-
47. Sic juxtà memem Commentatoris noſitri hic 36. verf. 36.
vertere volui; alii tranſtulerunt: & effuſa eſt ſu- 5I. Vide Exod. cap. 3 9. verſ. 27. ibique Paraphra-
per nos, ſicuti Daniel. cap. 9. verſ. 11. habe- ſin Chaldaicam.
tur, ubi vide num. 12. vide & num. ſequ. 48-I. Vel teſtare eoràm eo, id enim verbum e„
it. not. ad Nachum cap. I. verſ. 6. num. 21. & quod hic habetur, fignificat, confer. fuprà Exod,
ad Jerem., c. 7. V. 20. n. 4. c. 7. V. 2 5. n. 29. & Denteron. c. 2 I. V. 2 I. De

DA8. Imô in Daniele iſtud ſeriptum reperitur, mi 25. vide & not. in νν nνα h. loc. abſunt au-

num. antec. 47. dictum eſt, aααaaρ£ταια ναναο, tem iſta: 1n WrTN& pramone illum, ab ntro-
via fuit hoe autotis noſtri. que MSto-=

FEäXODIl.

oſtquàm

veluti (in illo loco:) quia Nelv i. . illuſiſti mihi :. item (alio in loco:) nonne,
— ‚. e. illuſit eis, 3. id, quod dicitur* de Egyptiis, 4. nec (verbum
ſtud — 'v hic) ſignificat 7 i-e. facere &

H i. e:actiones, 5: nam ſiita

verbum tranſtulerunt.
„ Hebr. una &), abſunt iſta ab utroque Moto
Ert.
4. Eodem, quo hic Commentator noſier, ſenſu et-
iam LXK. verterunt loeum iſtum, qui hoc verſu
habetur, dum tranſtulerunt: l illuſi;
ſed autor Vulgatæ vertit: contriverim ac videtur
verbum — yy ſumpfiſſe, ut ſignificet: prv, nem-
pe punctò in dextro cornu literæ Schin poſitô
quod verbum ſignificat: contrivit, contudit, eo-
dern ſenſu idem autor VYulgatæ videtur ſumphiſſe

dum vertit: percuſſus eſt; ſed autot noſter ver-
Dur illud'myre explicat per Moriw, puncô
in liniſtro litezæ Schin cornu poſitò, quod ſigni⸗
Afrcat: illuſi, irriſi. =
. Quo ſenſu accipitur 1. Samuel. c. 2 5, verſ. 3. ac
fſerem. c. 1 ½⸗-Y.
6. Sicuti Thren. cap. I. V. 22. habetur.
7. Vide Thren. dict. cap. I. Vv. 22.

loeum, qui 1. Samuel. dict. c. 6: Vv. 6. habetur, †

10. aliisque in locis S. Scripturæ,

12. habetur zsubi

ſe. cap. 5. v. 5. n. 14. Sc Ejusd. cap. 7. V. 10. ibi⸗
que Raſchi nor. Jonathan verbum — , quaad
dict, verſ. 10, habetur, Chaldaicè expoſuit: INn
i e humiliatus eſt, vide & not. in non me
h. loc. ut & not. ad Eſai. cap. 3 1.: V. 4. num. 8. & 4
ad Plalm. 22. V. 2 5: n. 33. it. ad Pſalm. 119.V.
107,. n. 5 8. 2OUU—WU
1. Confer. quæ ad Geneſ. cap. I. V. I. n. 27. ut
infi ad verſ. II. h. cap. h. 1 7. notata ſunt.
11. De voce —%, quæ hie quoque habetur, cap.
antec. 9. V. 30. in notis Raſchi dictum eſt, confer.
& not. in H D h. looc.
* In utroque ASto, ut & in notis Raſchianis edi-
tionis n N poſt illa: —yn bre 1. e. 3a
Pharaonem, hæc addits ſunt: =S‧ WN
ll êõä
tN i: e. Verſ. 10. Sicuti ſum dimiſſurus vos)
n gtiam dimittam oves ac boves, ſicuti dixi-
Targum ſic habetur: vigete, quòd ma-

lum, quod vos putatis facete, in faciem veſtram

2. Proht Thren. eod. cap. I. verſ.

Vulgatæ tranſtulit ibidem:
quoque

LXX. verterunt? veαον i, e. factus eſt; aſt autor? revertetur, Vel: contrà ſaciem veſtiram ſtat, ſic-
vindemiavit, iidem uti Ar. Montani habet verſio Latina. M

LXX. Thren. dict.: c. I. V. 22. Ver-

CN. E

catalis abdiyi

bicrlun
dr)aent

eſſet, ſeribendum ei (Moſi) fuiſſet: H, veluti (accipiturin illo loco: bizpi. e. quando igiiel
& fac eis, 6. item (alio in loco:) ſicuti Nih y i. e. feciſti mihi, 7. item (in illo loco:) qui An Uebeneli
Hy i. e. factus eſt mihi. 38. Verſ. 3. Submittere te] (Sic QNv etiam exponitur) gyetühecrerd
juxtà Targum ejus: N Nri. e. humiliare te, eſt autem iſtud (verbum N) à ro-⸗ Piunehkiluch
dice ̈ (ac ſi diceret: usque quòè) renuis eſſe humilis ac ſubmiſſus coràm me? 9. Verſ. iemn velram,
§. Oculum terra] i. e. Aſpectum (ſive ſuperficiem) terræ. Eod. verſ. 5. Nec poterit] a Deuslltae
Videns cernere terram; utitur autem 8. Scriptura hic) brevitate ſermonis. 10. Verſ. 7. cummcidit & t⸗
An nondam 11. cognoſcis] Num hactenùs haud noſti, quòd perierit Pgyptus 2 Verſ. unsdikekant 1
8. Et reductus eſt] Redudti fuerunt (Moſes & Aaron) per nuntium, qui ad illos erat— Sicuti rOsdii
miſſus, is reduxit illos ad charaonem. * Verſ.10. Videte quòd malum ſit antè faciem R Domino quiai
veſtram] Juxtà Targum 12, ejus (erit illius expoſitio;) eſt autem explicatio allegori- eer non ekt
6 cc (wmohisbkenit
2. Prout Numer. cap. 22. verl. 29: habetur con⸗ bum — )y verterunt. 1 S,o,, i, e. vind zniss ie hoptkſli
fer. hic tract. Talm. Menachot, fol. 6 %. b. S fol. abſunt autem iſta: en en i. e. qui factus coatigitin died
„. a. s eſt mihià MSto „. Oẽẽ IIII:, CnO iet
32, Vide 1. Samuel. cap. 6. v. 6. ubi alii aliter iſtud 9. Confer. not. ad Zachar. c. 10. V. 2. n. 2. S Ho⸗- ſe torucn,) gue

DPrwiz

1r Hebr. vhrd,

1 illins Ocohab
8.)

“ 13, In notis Buel

tio: litere ſin
Drweſfeiunt
(Phario) ſelle
tra Mo: IMaeli

1. Pront Exod,

. turpurlis i
Pplü,)
13. Vige ſoſ. tt

not.

Hebr. Dmes

habetut: Dh

1 Hebr. dn ſe⸗

Finum) ſcin n

dbi ſiceplura,

c(IN1.

co.) nonne,
nee (verbum
8,. nam ſiita
)ehie.
iloloco)qui
Am exponitur)
neine.
me! 9. Verl.
. Nerhteri
8.10, Verſa,
Vptus! Verk.
jiadillos erat
tants ſatienl

lcatio Alegori.

(4

——
7o7, iie Vindemis;
N ie, gui tcus

. . 2.. ¹, & lO.

ca,. 7. V. 10 ibi⸗
erbum 1, quod
daickerpoſuit: Pn
R in T
31, V. 4. numm 9,
t. ad blalm. 119 V.

.l.F. I.n. 2 Ul0
,nCtata unt,
uoque habetuhcap⸗
dickumelt,conlet.
e,
otis Racchiais edi⸗
. , be.
õ
NN N ) N
ſomcdimiſlutus
bores, Kkunicin⸗

iete, quod na⸗
ge, in ficiem Veltratn
jem veliiamiſia, ſc⸗
Lainz.

2

.

CAr. X. EXODI.

ca talis: audivi, * ſtellam quandam eſſe, quæ vocatur1i. e. malum, dixit (igitur) il-
lis( Moſi & Aaroni) Pharao: video ego per aſtrologiam meam, quòd eadem ſtella v
dicta,) aſcendat contrà vos 13. in deſerto, atque iſtud ſignum eſt ſanguinis ac cædis,
quando igitur Iſraelitæ peccârunt per vitulum (conflatilem, quem fecerant,) ac San-
tus ille Benedictus voluit illos interimere, dixit Moſes in oratione ſua: cur dicent E-
gyptii hæc verba: N i, e. in malo (ſive infauſto ſidere) eduxit illos &c. 14. hoc i-

= 4 R

pfſum eſt illud, quod dixit † eis (Pharao;) videte, quòd u i. e., malum ſit contrà fa-

ciem veſtram, (quò ditô) ſtatim penituit Dominum maliac vertit ſanginem (cædis,
quàâà Deus Iſtaèlitas punire voluerat,) in- ſanguinem circumciſionis, quâ oſua illos cir-
cumcidit, & hoc eſt, quod dicitur: hodiè removi opprobrium Ægyptiorum à vobis 15.

quia dixerant vobis, ſanguinem videmus ſuper vos in deſerto, Verſ. I1. Non ira (Fet)
Sicuti vos dixiſtis, “ ut parvulos veſtros vobiscum ducatis; ſed ite vos, viri, & ſervite-

Domino, quia illud * petiiſtis hactenùs (dicentes:) ſacrificemus Deo noſtro, 16. jam-
verò non eſt moris, ut parvuli ſacrificent. Eod. verſ. I I. Et expulit eos] Ecce hæc eſt
ſermonis brevitas 17. nec exponitur, quis fuerit, qui eos expulit. Verſ. 12. Pro locuſtis]
i. e. Propter plagam locuſtarum. Verſ. 14. Etpoſt eas non erit ſi] Mtud autem, quod

contigit in diebus Joelis, de quo dicitur: non fuit ei ſimile à mundo condito, 18. diſci-

mus, quòd fuerit gravius, quàm quod ætate Mofſis accidit, Ppropter multas ſpecies (in-
ſectorum,) quæ ſimùl junctæ fuerunt (illo tempore, videlicèt:) P A½ – Dr =— ;
—2NR. 19. ſed, quæ Moſis (tempore extitit,) una fuit ſpecies (locuſtarum) eique

non

Hebr. nw, ſic etiam in MSto z. aſt in AStofj an ne ne e eebenn eenen ne
1. illius loeo habetur: )i. e. eſt (ſtella quædam rann) i, e, quia ilud petiiſtis hue usque, dicentes.
S&c.) . abeamus & ſacrificemus Ecc.
13. In notis Baal Hatturim hæc habetur obſerva-16. Sicuti ſuprà Exod. cap. 5. verſ. 3. habetur.
tio: literæ finales vocum iſtarum: a 9) 17. Confer. quæ ad verſ. 5. h. cap. num. Io. nota-
W-ab efficiunt dictionem ☛na, quia viderat ta ſunt.
(Pharao) ſlellam ☚ 7.* 1. e. Martis, oriri gon- 19. vVel: à principio, prout Vulgata habet, LXX.
traà illos (Ilraélitas.) 5 diszes; à leculo, vide Jaéël. c. 2. V. 2.
14. Prout Exod. cap. 3 2. Verſ. 1 2. habetur. ibique not. num. 2. confſer., hic Gur Arjeh fol.
† Hebr. mése, in utroque MSto illius loco babe 76. col. 2. fin.
tur pluralis: htev i. e. quod dizerunt (fcil. F-19. Has eſſe α i. e. ſpecies locuſtarum ſeti-

gyptii.) biIit R. Salomo ad Joel. cap. 1. v. 4. autor Vulga-
15. Vide Joſu. cap. F. V. B. al. 9. ibique Raichi. tæ vocem 7 vertit: bruchus, "bn, rubigo,
not. Dneruca, ſecutus I,X X. interpretes, qui

verterunt: Sovg , PDE, õ
, quam poſtremam dictionem blinius eru-
cam eſſe Putat, ahii: hirſutam, nonnulli in ge-
nere: inſectum viloſum, confer, præ aliis Dn.

Hiob.
LII

* Hebr. trpde Ween, in MSto 1. iſtorum loco
habetur: y TrE i. e. dixi de vobis.
aX Hebr. re Icil. Anay i. e. cultum iſtum Di⸗
vinum) ſic in net. mapn ne hic exponitur,
abi vide plura, in MSto I. locus iſte ſic legitur:

4 53

454 EXODI. CAF. X.
non extitit ſimilis nec erit. Verſ. I5. Omne viren:] i. e. Folium viride, verdure, *
linguâ vernaculà. Verſ. 19. Locuſta una) Etiam (locuſtæ) falitæ, * quas ſale condi-

verant, (non remanſerant.) Verſ. 13. & Euru] (☚ 1 p H hic eſt ee )
j. e. Ventus Orientalis, 20. hic attulerat 2. locuſtas, quia (ventus iſte) venit contrari-
us, 22, nam 5Ægyptus in meridionali plaga versùs occidentem 23. ſita eſt, ficuti alio in
loco expoſitum. Verſ. 19. Ventum maris] i. e. Ventum occidentalem. Eod. verſ.
19. In mare Suph] Exiſtimo ego, quòd mare Suph fuerit ad finem ejus (gypti) in oc-
cidente contrà omnem tractum meridionalem, etiam in Orientali plaga terræ Ifraeli-
ticæ, quapropter ventus maris (ſive oceidentalis) projecit illas locuſtas in mare Suph,
quod contra erat fitum & ſic reperimus quoad terminos, 24. quòd iſtud (mare) reſpi-
ciat versus orientem, dicitur enim: à mari Suph usque ad mare Philiſtæorum, 27. i. e.
ab oriente ad occidentem, nam mare Philiſthæorum in occidente erat (ſitum,) dicitur
enim de Philiſtæis: qui accolunt tractum maris, genti Keretæorum. 26. Verſ 2 1. &
palpet (quis) tenebras] i. e. Et oriantur ſuper illos (.yptios) tenebræ majores, quàm
ſunt nocturnæ; caligo autem noctis palpetur ac magis tenebreſcat; O)] ponitur pro:
DNN, ſunt nobis dictiones multæ, in quibus deeſt Aleph, & quia ſonus 27. literæ A-⸗
leph non exprimitur, ideò Scriptura S. non attendit illius defectum, veluti (in illo lo-
co:) non — ) i. e. tentorium figet ibi Arabs, 28. ſic quoque (alio in loco:) N
i. e. & accingis me robore, 29. (ubi ) ponitur) pro N], 30⁰. Onkelos autem
(verbum )) interpretatus eſt ſigniſicatione )O i. e. remotionis (five receſſio⸗
nis,) ut idem notet ac: non ) D i. e. recedet, 31. (ſic enim ipfe vertit:) etiam, poſt-
quàm i. e. receſſit caligo noctis; 32. (tamen permanebit caligo,) quando (nox)
pro-
23. Germanis plaga iſta dicitur: Sud⸗Weſt/
nempe ventus inter auſtrum & Zephyrum ſpirans,
Plinio vocatur: Libanotus, al. Libonotus.
24. Seu: fines, Hebr. Pan, quo nomine in-
terdum etiam milliaria ſignificantur, vide Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 2581.
25. Sicuti infrà Exod. cap. 23. verf. 321. habetur.
26. Vide Zephan. cap. 2. verſ. 5. ibique Raſchi not.
27. Sive: tonus, Hebr. Mas, de qua voce vide
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 590ο. & feq.
28. Prout Eſai. cap. 13. v. 20. habetur, nbi in
notis Raſchi eadem ferè, quæ hic, adducta ſunt,
enim pro 7 ponitur.
29. Vide 2. Samuel. cap. 22. verſ. 40.
30. Sicuti ita plenè legitur, Pſalm. 18. verſ. 40.
31. A radice: ài. e. receſſit, amovit ſe.
32. Id eſt: illæ tenebræ poſteriores expellant prio-

Hiob. Ludolfi Commentar. ad Hiſtoriam ejus £-
thiop. lib. I. cap. 1 3. n. 77. & ſeqq. vide & not.
in So w h. loc.
* Sic exprimo hic Ar vel: &ππ ficuti in
MStO z. habetur, in MSto I. iſtud omiſſum eſt.
Confer. hie Schemot rabba, prout in no
Pnarad marginem h. loe. allegatur, ubi vide
etiam notas.
20. Autor Vulgatæ vertit: ventus urens, LXX. a-
ε ., ventus auſtralis, hac dere ali-
bi à me dictum eſt, cœterùm iſta: oe
i. e. & Eurus, usque ad: Arin n i. e, genti
Keretæorum, abſunt ab utroque MSto.
2 1. Sicuti ſuprà verſ. 1 3. h. cap. habetur.
22. Nempè: contrà terram ſive regionem Ægy-
pti, quæ in plaga meridionali verſus occiden
tem ſita eſt, ſicuti hic ab autore noſtro notatum

eſt. . ies

H

r kactelet⸗
len, gurhebe
fatcaligo .
idem⸗ r u
laca) fuitge
“ ihu]
do Cerbaille⸗
. Seripture,
rfacichcalx
ſe,) ualter⸗
(licael) calg
ſelebat non pe
Gybäis Deus)
impii, gvi nole
ginolie dae
inde ac nos po
lite ſcrutarent
ellent lltaelit
eleut nonelte
iſtodin domor

res tenebtas n
res tenebtis no
Phr. Chald,im
73. I0 A: qua
go tawen it
Dt. In
34. Qur verba
bentur, conk
med,
3 . bront Deute
36. Re polſes
Judeis 5.8
1,ia, ſieuti
numm ſeqn,3

37, Fie explico

uti dicitur
col 3. Kn. ub
catut: tetkia⸗
1,. uæ non
us, conſer,
Dot, in Oox.

(MX.
—
* ferdure,

hslale condi⸗
en
Vennt contrari⸗
,fiebti alioin
uI Bod, verl.
Leypti)inor.
aterte liraeli⸗
in mare Suph,
(mare) reſpt⸗
korum,?i, e,
ſtum,)diettur
Verl 21. 6
majotes, guum
pomturpto:
88 27. litere A⸗
luti (in illo lo⸗
loco.) .
Oakelosautetn
is (hre tecellio⸗
t.) etiam, polk⸗

quando (nox)

pro.

—
un: Sud⸗Weſt/
Zephyrum fpilans,
4l. Libonorus,
, quo nomnine in-
camur, Vide But-

erl. 31. kabetn.

,ibiqae Nelceki not
de qus pote ſile

, leg,.
10,. babetut, ubi in

2 bie, addudia iat,;

ell⸗40.

zmoritle⸗

pſilch 11,Tet. 40,

5
ores epellant .o ⸗
lores exp ü

EXODI.

CAP. X. 4 ½

propè accedet ad lucem diei; 33. ſed expoſitio iſta (Chaldaica) non convenit (copulæ)
Vau, quæ habetur in verbo: O)], quoniam (copula) illa ſcripta eſt poſt (verba iſta:)
& fiat caligo; 34. explicatio verò myſtica exponitiſtud (verbum ),) quòd ſignificet
(idem, atque in illo loco:) VDD i. e. palpans in meridie, 35. nam (caligo iſta Ægy-

ptiaca) fuit geminata & duplex atque denſiſſima, adeò, ut palpari poſſet. Verſ. 22.

Tribus diebus] Ternio 36. dierum (dicitur) linguàâ vernaculà: tercaine, 37. eodem mo-
do (verba illa:) 0 — aA i. e. ſeptem dies, (intelligenda ſunt) in omni loco
(S. Scripturæ,) Settaine, 3 8. i. e. ſeptenaria (vel ſeptimana) dierum. Eod. verſ. 22.
Et fabia eſt caligotenebroſa tribus diebus] i. e, Tenebræ caliginis (obortæ ſunt tàm den-

ſæ,) ut alter alcerum iſto triduo cernere non potuerit & prætereà aliis tribus diebus

(facta eſt) caligo duplicata præter iſtam, 39. adeò, ut nemo à loco ſuo ſurrexerit, is, qui
ſedebat, non poterat ſtare, ac, qui ſtabat, non poterat ſedere; ſed cur induxit illis (E-
gyptiis Deus) tenebras? quia inter Iſraelitas in generatione illa extiterunt (nonnulli)
impii, qui nolebant egredi (ex 5gypto.) iſti mortui ſunt 40. tribus (illis) diebus cali-
ginoſis, (idque ideò,) ne Egyptii viderent illorum interitum ac dicerent: etiam iſti, per-
inde ac nos, puniuntur, prætereâà etiam (eum in finem caligo 5Ægyptiis accidit,) ut Iſrae-
litæ ſcrutarentur 41. atque viderent vaſa illorum (.gyptiorum) ut, quando egreſſuri
eſſent (Iſraelitæ ex Egypto) & ab illis (Egyptiis) petituri eſſent (vaſa; )ipſi verò dicturi
eſſent: non eſt quidquam in manu noſtra, (udæus) ei reſpondere poſſet: ego vidi (vas)
iſtud in domo tua atque illud eſt in loco iſto. 42. Verſ. 24. Siſtatur] Conſtituatur-
LII. 2 43. in

res tenebras noctis, hoc eſt, ſint multo denſio-
res tenebris nocturnis, prout P. Fagius in Para-
ꝓhr. Chald. interpretatus eſt.
33. Id eſt: quando aliàs incipit illuceſcere; cali-
go tamen ilta denſiſſima non recedet, confer.
not. in .= eN NW h. loc.
34. Quæ verba paulò antè in eodem hoc verſu ha-
bentur, confer. hic Gur Arjeh fol. 76. col. 3
med.
35. Prout Deuteron. cap. 2 8. verſ. 29 habetur.
36. Sic poſſes hic vertere "αν, quo nomine à
Judæis S. S Trinitas appellari ſoler, Græcis eſt
2,:α, ſicuti dicitur =ςo‿sς; ſeptimana;, vide
num. ſequ. 38.

3 8ö. QRa “, ſic autor noſter linguâà ſuaà vernaculâ
i. e. Gallicà hic expoſuit, confer. num. antec. 36.
h. verſ. item Geneſ. c. 29. v. 27. n. 37. & Geneſ.
c. 5 8J. V. 24. n. 2 2. & n. 23. it. Exod. c. 12. V.
15. n. 9 O. ac Levit. c. 2 3. v. 2. n. 14.
39. I4 eſt: præter iſtam priorem caliginem alia
ſupe'venit ealigo per triduum, ita, ut ſpiſſiſſi-
mæ iſtæ tenebræ ſex diebus fuerint continuatæ
ſecundum Rabbinorum expoſitionem, confer.
Gur Arjeh fol. 76. col. 4. princ. ac Schemot rab-
ba, prout in Sman nev ad marginem h. loc.
allegatur.
40. Idem refertur etiam infrà Exod, cap. 13. v. 19.
n. 5 5. & Ezech. cap. 20. v. 8. ubi vide Raſchi
37, Sic explico hic &awvnu quali dicas: tertiana, ſic. nor. ut & ad Cantic. cap. 2. Vv. 1 3. confer. & not.
uti dicitur: ſeptimana, vide Gur Arjch fol. 76,1 ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 13 5. a. med.
col. 3. fin. ubi vocatur vvppn vν.â, ac ſi di-[41. Vide hic Schemot rabba, prout ad margi-
catur: tertiana abſtracta, quæ non eſt aopba nem allegatur in .„inen erm ſuper Commen-
i. e. quæ non cohæret vel conjungitur ſequenti- tarium Raſchi h. loc. ubi vide e iim notas.

bus, conler. Levit. cap. 23. V. 8. H. 14. Vide & 12. Hebr. yS, quod eſt nomen innominati, vel-
uti

—

not, in -R i h. loc.

4 ½6 EXODI. CygAbp. Xl.

43. in loco ſuo. Verſ. 2 5. Etiam tu dabis] Non ſatis erit tibi, ut armenta noſtra nobis-

cum eant; ſed tu quoque de tuis dabis. Verſ. 26. Mngala] Pedis, linguàâ vernaculâ:
lante. 44. Eod. verf. 26. Non novimus, quonam colamus] i. e. (Haud ſcimus,) quàm
multis honoretur cultus (iſte Divinus,) foritàn deſiderabit (Deus) plura, quàâm nos
habemus. Verſ. 2 9. Rect4s. locutus es] i. e. Benè dixiſti & in tempore ſuo locutus

es verum, (nempè,) quòd non amplius viſurus ſim faciem tuamt6.
CaAL. x..

Erſ. I. Omninò] (Targumiſta dictionem — vertit:.) * O i. e. totali-⸗
/Ier, (nempè:) plenitudine* perfectà vos omnes dimittet (Pharao.) Verſ. 2.
Loquere quasd] Non ſignificat (particula:) Na, niſi petitionem, . (ac ſi diee-
ret:) rogo te, 2. admone illos hac de re, ne dicat juſtus ille Abrahamus: (vaticinium qui-
dem illud:) & ſervient eis & affligent illos, 3. in eis impletum fuit; (ſed alterum illud
vaticinium:) & poſteà egredientur cum magnis facultatibus, 4. in illis non fuitimple-
tum. Verſ. 4. Et locutus eſt Moſes vita dicit Dominus] Dum ſtabat (Moſes adhùc) co⸗=

ràm Pharaone, dictum fuit ei (Moſi oraculum iſtud* Divinum, )nam ecce, poſteaquàm

egreſſus erat (Moſes) ab illo (Pharaone,) non ampliùs vidit faciem ejus.** Eod. verſ.
4. Circà mediam noctem] i. e. Cùm diviſa fuerit nox circiter dimidium ejus, veluti (ſi-

milis iti ◻ u locutio habetur in illo loco:) — wPp i. e. quando aſcendit, 5. (i.

tem

uti uſurpari ſelet N. Græcè & εατνα, vide Bux- ppa h. loc. exponitur „ confer. not. ad

torf. Diction. Hebr. hac voc. Ppfalm. 74. V. 11. n. 19.
43. Vel: collocetur, nam Ix) hic ponitur pro I. Sive: rogationem, confer. Deuter. cap. 3. v.
z2 dN i. e. ſit conſtitutum ſive eollocatum,, 2 5. n. 54. & Schemoth rabba, prout allegatur in

prout Commentator noſter hic annotavie, con- S'n- rpw ſuper Commentar. Raſchi h. loc.

fer. not. in D-e n h. loc. 2. Confer. hic tractatus Talmud. Berachot fol. 9. a.

44. Scilicèt: du pie, i. e. planta pedis', ſic red-ſicuti in ar e hic allegatur.
do: xin confer. bic dort mew ſuper Com. 3. Sicuti Geneſ. cap. 16. verſ. 13. habetur.
mentar. Raſch. h. loc. it. tract. Talm. Chagiga, 4. Prout habetur Geneſ. dict. cap. 16. verſ. 14. con-
fol. 10. a. & Avoda Zara, fol. 24. a. fer. not, in pam re h. loc. ubi & tractat.
45. Hebr. Fhn- d, hæc & ſequentia, usque ad fi- Falm. Berachot fol. 9. b. allegatur.
nem hujus capitis, abſuntab utroque MSto. * Vel: ſectio iſta ſive verſus iſte, Hebr. men,
46. Confer. hic Schemot rabba, uti in npw ſicuti in MSto 2. hic additum habetur.

ppar ad marginem h. loc. allegatur, ubi vide ** Loci iſtius fuſiorem explicationem vide in no. Nam, 6 Moe
„ Mam, 0i Mofe

etiam notas. tis TT DD h. loc-
* Sive: ſummä integri, nemine excepte vos 5. Scilicèt: on i, e. aurora, ſicuti Joiuæ cap. 6.
omnes dimittet, nam dictio mha hic non eſt v. 1 5. habetur, confer, & 1. Samuel. c. 9. Ve
Tn Ph d h i. e. non ſignificat con-- 25. it. Gur Arjch fol. 77. col. I. eircà fin. ac not.
ſfumptionem ſeu confummationem? ſed pleni- ad librum Prec- Jud, part. I. P. 147. a. circà ſin.
sudinem ſive ſummam perfectam, ſic in not?! JG

Mmliudliͦ

64. 1. —
ſerlislierels
betur ) non e
Abtenn noſtrit⸗
Gicunt, gubt d
voblis, wigelice
t Molen
ra0nisettellti
Cur puniii ſun

rum ümor

FZod. yerl. 4
poresekant (di
ctant, guampri
Ancillrum ii
corum calamite

—

6. Ficuti Pfalmn.

pro: e!

rum contis nos
E.juxta ablolfen
7, Set ell ſeibum
ſeb o. 7,l0l.
. ( quo
tore noltio zdd
ſtantirum; ſed
mniidiabitur nos
Sem, in ehemn

Diurhic ia:

ſed delenda ſun
A
Duxtott, isg
Auam ellam le.
fum, confer, N
nt. indn w
J. Vide Tractauun
prouralegaur:
per Commenta

mecdia docte at
eboremn allterte
tillend ill dire
nOhreſpondetd

(A). N.

nolte nobis.
Navernacul:
ſimie) Goin
lta, qoim no
1e ſlo loegtus

10.) Verl 2.
hle ſa Kciee⸗
nmieinium gui⸗
daltetum illud
non huitimple⸗
lesadhic) co.
ce,poſteaguim

* Poc. etl.

ejus, veluti i.
aſcendit, , i.
tem

t, conler. ſet, ad

Deuter. c1). 7,V.
ptout allegaturim
tar, Raſchi h loc.
,Derachottol.944.
atur.
7. habetul⸗
,16. Vetl. 14,0n⸗
loe, ubi & tractit,
gatur.
le, Hebren do,
habetur.
onem ide inno⸗

ſonti ſourca) 6.
1, Cmuel. e. 9, Ve
l eirc fin not⸗
,racinin

CAb. XI. EXODI. 4 57

tem in illo loco:) % i. e. dum exardeſcitira eorum contrà nos, 6. atque hic eſt
ſenſus literalis hujus (textus,) ut is convenienter explicetur, nam Muf (quòd hic ha-

betur,) non eſt nomen rei (ſubſtantivum,) fignificans i. e. dimidium; 7. Rabbini
autem noſtri 8. exponunt illud (quòd ſignificet:) idem ac circiter mediam noctem ac
dicunt, quòd Moſes dixerit: H& i. e. circiter medium, nempè proximè (medium-
noctis, videlicèt) paulo antè vel paulò poſt illam (mediam noctem,) non autem dixe-
rit (Moſes) N NNπ11. e. dum dimidiatur (vel in medio noctis,) ne fortè aſtrologi Pha-
raonis errent, ac dicant: mendax ille eſt. 92. Verſ. 5. Ique ad primogenitum captivæ 10.)
Cur puniti ſunt (etiam) captivi? (hoc ideò factum eſt,) ne dicerent (captivi.) quòd i-
pſorum timor 11. vindicaverit eorum contumeliam & Ægyptiis inflixerit ponam. 12.
Eod. verſ. 5. A primogenito Pharaonis usque ad primogenitum ancillæ] Omnes, qui mi-
nores erant (dignitate,) quàm primogenitus Pharaonis & qui majori in exiſtimatione

erant, quàm primogenitus ancillæ, fuerunt (comprehenſi) ſub fummà; 13. ſed cur flilii

ancillarum (etiam) puniti fuerunt? quia iſti quoque oppreſſerant illos (Iſraelitas) & in
gorum calamitatibus lætati erant. 14. Eod. verſ. §. Et omne primogenitum jumenti]

—

LIE 3 Sci-

6. Sicuti Pſalm. 124. verl. 3. habetur, coœterum]
pro- dn —— H ia i, e. dum exardefſcit ira eo-
rum contrà nos, in MSto I. legitur: nnn i.

e. juxtà abſolvere ſeu per ficere,

7. Sed eſt verbum forma byta, ſioutiin Gur Ar-
jeh fol. 77. col. 1. fin. habetur, quemadmodum †

riyn (quod hic exempli gratia à Commenta-
tore noſtro adductum eſt,) non eſt nomen ſub

ſtantivum; ſed verbum, ac ſi diceret: ecum di-
midiabitur noxi. e circà vel circiter mediam no-
tem, in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, le- f
gitur hic ita: xm ' Üi& an ren ee;
ſed delenda ſunt iſta: e ac legendum:
u an ee N, ſicuti in Bibliis

Buxtorf. aliisque editienibus rectins legitur,
quam etiam lectionem hic in vertendo ſecutus
fum, confer. Numer. cap. 30. V. 2. n. 10. &
not. in bent rP h. loc.
g. Vide Tractatum Talmud. Berachot fol. 4. a.

prour allegatur ad marginem in nar npu.

per Commentar. Raſch. h. loc.
9. Nam, ſi Moſes dixiſſet: —v i. e in ipſa

media nocéte atque Aſtrologi Pharaonis fortè per
errorem aliter tempus illud computaſſent, po-
miſſent illi dicere: mendax eſt Moſes, eventus

non reſpondet dictis, i dcircòô litera Caph, quæ eſt
Kmilitudinis præmilla eit voci mhufr, hoc me-

do: Muna i. e circiter mediam noctem, in notis
Raſchianis editionis paor rno poſt: zeh en
i, e. mendax ille eſt: addita ſunt iſta: mape aNe
En A en rn i. e. ſed Sanctus ille
Benediétus, qui novit tempora ejus (noctis)
atque illius momenta, daxit: in medio (noctis,)
vigde plura ibidem in notis,
10. Hebr. aus, ſic hoc loco apud Commentato-
rem noſtrum in illius notis; aſt in textu ſacro hic
non legitur nun; ſed Wabν&π, habetur autem
vox illa nmes cap. ſequ. 1I2. V. 29. cur autem
Commentator noſter pro Wmnrα hic poſuerit
vA vide in notis nan nbe ſuper Commen-
tar. Raſchi h. loc. ubi hac de re plura-
II. Id eſt: Deus ſive ido lum, confer. quæ ſuprà ad
EzOd. cap. 9. V. 22. n. 34. notata ſunt, alia;
quuaàm quæ hic habetur, ratio adducitur cap. ſequ-
12. V. 29, M. 141I.
12. Eadem ratio etiam dict. cap. ſequ. 12. verſ. 29.
in notis Raſchi adducta eſt,„ ubi vide num.
142
13. Zive: regula univerſali aut numero ſeil. pri=
mogenitorum, quos Deus percutere volebat.
vide cap. ſequ. I2. V. 29. n. 144. unde huis loco-
lIux quædam accedet.
I4, Eadem ratio etiam infaa alleg. cap. ſequ. r2..

5

vVer

CAb. XI.

EXxODI.

458

(S Cilicèt morictur) quoniam (£ gyptii) illud cultu Divino proſecuti erant, (videliceéèt)
quando Sanctus ille Benedictus punitgentem, ſimùl etiam in ejusdemgentis) Deosa-

nimadvertit. *
bum XT ſigniſicet: acuere, (u tſenſus ſit:) non acuet, * ſic quoque (accipitur in il-
lo loco:) non ? i. e. acuit contrà flios Iſraélis quisquam linguam ſuam, I6. (ut ſigni:·

fcet:) non ſ2 i. e. acuit, item (in illo loco:) tunc TIN id eſt: 12 acues, 17. ſic 5

(in illo loco:) in tribulam id eſt: , acutam, 18. ſic quoque (alio in loco:)
ogitationes XU 19. id eſt hominis acuti20. item (in illo loco:) & manus

— * i. e. acutorum ditabit, 21. (ubi dictio — idem ſignificat, ac)

Hi. e. hominum acutorum nempe:) mercatorum, qui acris ſunt ingenii. Eod.
verl. 7. Quòd diſerimen faciet] i. e. Diſtinguet. 22. Verlſ. 8& Et deſcendent omnes ſerti

tui] Honorem tribuit (Moſes) regiæ Majeſtati, 23, nam ecce tandem PTharao ipſe deſ- H

cenditad illum (Moſen) noctu ac dixit: ſurgite, egredimini? medio populi mei, 24.
nec dixit ei Moſes ſtatim ab initio: & deſcendes ad me & coràm me procides.“ Eod.
verſ. 8. Qui eſt in pedibus tuis] i. e. Qui conſilium tuum ſequuntur 25. ac greſſum tu-
um. Ed. verf. 8. Et poſteà exibe] Cum omni populo (Iſraẽlitico) ex terra tua.
— ᷑PPoooogd.
confer. Raſchi not. ad Geneſ. C. 2 5. V. 27. n. 39.
& ad Malach. c. 2. V. 12. it. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 83 2. princ. vide & Ejusd. Dictionar.
Hebr. in verbo n, ubi ex poſitio loci, qui eſt

verl. 29. in notis Raſchi adducitur, vide ibid.
n. 141. confer. & not. ad librum Prec. Jud.
pvarr. 1. p. 147. a. fin. ac not. in pan ene h.

X Confer. bic Mechilta, prout in pon ne ad

marginem h. loc. allegatur, vide & Exod. c. 4.

Hv. 8. n. 1 5⸗ ʒ
15. Sic verbum juxtà Commentatoris noſtri
mentem hic vertere volui; alii verbum iſtud in-
terpretatiſunt: latrabit, alii: movebit, idem
Commentator noſer in notis ad 2. Samuel. c. 5.
V. 24. interpretatus eſt lingua ſuà vernaculà i. e.
Gallicà: glappir, Latinè: latrare, vid. ibid.
n. 13. Confer. & P. Fagii not. ad Parapbr. Chald.
ha. loc. it. tract. Talm. Berachot, fol. 56. b.
xx Hebr. A) &, hæc & ſequentia, usque ad:
Pa i. e, cogitationes Y i. e. acuti
(hominis) abſunt à MSto 2. 2
16. Sicuti Joſu. cap. 10. veri. 2 1. habetur, ubi vi
denot. n. . . èðB
17. Scilicet: lingusmi. e. clamorem excitabis, vide
2. Samuel. dict. c. 5. v. 24 ibique not. num. 14.
18. Uti Eſaia cap. 4 1I. V. 15. habetur.
19. Vide Proverb. eap. 2 I. v. 5. ibique Raſchi not.
200. Vel: actis S& excellemis ingenii, ſic ex Chal-
daica hujus vocis ſignificatione vertete poſſis,

loc. a explicat: Typn i. e. comploſe-
runt manus, ſcil. ad bellum. S=èð
2 1. Sicuti Proverb. cap. Io. verſ. 4. habetur, ubi
vide Raſchi not. confer. & num. antec. 20.
22. Vel: ſeparabit, vide, quæ ſuprà ad Exod.
cap. 8. v. 1 8. n. 30. & cap. 9. Vv. 4. n. 2. nota-
ta ſunt, confer. & Deuteton. c. 2 8. v, 59. num.

a. & Menachot, fol. 56. a. ”M
24. Veluti cap. ſequ. 12. verſ. 3 1. habetur.

ad marginem h. loc. allegantur, vid. & Talkut 4
Part. 1. fol. 57. col. 4. princ.
2 5. Qui veſtigia tua ſequuntur, ſic habet Junii ac

quem tu ducis, confer. Levit. c. 15. v. 24. n.
40. 2. n.

Verſ. 7. Nan acuet i5⸗ canis linguam ſuam Exiſtimo, quòd iſtud (ver- “

23. Confer. quæ ad Genel. c. 4 8. verſ. 2. n. 4. nO0 - “
tata ſunt, it. tract. Talm. Sevachim, fol. I102

* Contet. hic tractat. Talmud. Sevachim, fol. 2. R
a. & Menachot, fol. 9 8. a. prout in Sman De

Tremellii verſio; autor Vulgatæ tranſiulit: quu
ſubjectus eſt tibi, ſic fere LNXM. à &ασ6,

nommnibushn

nteirei

in primo

õ
. cumegteliusfie

ita multo miniis

Qumelt adillun

“ ie] Olencitl

5 . .
5. Sicilli (a)⸗ante

not. in d N
chim, fol. 107.
n. Mimum hielegi⸗

1, h. 7. notata iu
uſchana, tol 22.
12, Vel: dockimel

dieerc, ſieunti

pooiconhen fen

9 Hebr. .) RN,
ſum addita, dr
Wens eri,e,

ero exutbe,

llo loro: ipſte
ℳ 74)
3. Prohſupri Ero
dem n. 5 o,bir
N Orzyelit in

uoqle alegatt

4 Lonſer hie e⸗
Datur in dre
Kbi h. woe,

i n wii Raltti

S=

(NN.

Miliceliett)
entis Deosz.
6diluet.
Lccipitur inil
Ul, Ctſignt.
aches 11. ſ
Glioinloco)
o.) Emanns
gnifn,20
eingenii Fo,
Int miger ſri

bataoipſe gel⸗

popolimei,4,

Kidess Pod.
acgreſſumm⸗

) E terra tua.
Pod,

——
6,2 5. V. 17. m89.
it. Buxtort. Ler.
Bjusd. Dictionar.
oiioloci, guiet
1r, N. Salomo cict,
n i. e, omlole⸗

1l. 4. habeturr, ubi
tmn. antec.20,
lue ſupri ad Iyod.
9, . 4. M 2, ta⸗
n.k. 19. V, genum.

1 verl. 2. n. 4, n0⸗
Serachim, kol. 102.

zlehbetu⸗
Seachimn, fol,102.
Oüt in n Nn
tur, Fid & ſalut

4
ur, ſic habet uniiae
Ulgate⸗ Kelͤuſtgui
LN —.SEY:
git, 0, 1 , P, 4 l

4

A In notis Rafſchianis editionis dmae neà locus

CAbP. XII. EFXODI. 4 5½9

Eod. verſ. 8. Et exivit à Pharaone] Poſtquàm verba ſua finiverat (Moſes,) exivit ab il-
Io. Eod. verſ. 8. Accenſus irâ] Quia dixerat ei (Pharao:) ne videas ampliùs faciem
meam. 26. Verſ. 9. &t multiplicem prodigia mea] (Nempé:) percuſſionem primo-
genitorum & fiſſionem maris Suphatque ut excutiam Ægyptios (in iſtud mare. )
Verſ. 10. Et Moſes atque Aaron ſecerunt Oc.] Jam anteà hoc ſeripſerat nobis (Moſes)
in omnibusprodigiis atque illud hie non repetit, niſi, ut id connectat textui ſequenti.

CATP. XII.

PErſ. T. Et dixit Dominus Moſi atque Aaroni] Quia Aaron fecerat & laborave=-
rat circà portenta perinde ac Moſes, (ideòô) tribuit ei (Deus) honorem iſtum
