lum eſt dubium e e⸗ incerta) coram Deo,
omnia enim ei nota ſunt ac centa, uti in Gur Ar-
jen

1130

NüHMENORUM.

CAP. XIV.
us alius] Duo ſpiritus (erant in illo OQalebo,) unus in ore & alter in corde, explorato-
ribus dixit; ego vobiscum ſum 32, in conſilio; ſed animus ejus erat, ut diceret ve-
ritatem ac proptereà erat in ipſo poteſtas indicendi eis (Iſraêlitis) ſi lentium, veluti di-
citur: & filere fecit Caleb &c. 33 quia cogitabant, quòd ipſe idem, atque illi, eſſet
dicturus, 34. & hoceſt, quod dicitur in libro oſuæ & reſpondi ei verbum, ſicuti erat
in animo meo; 3 ⁄ non verò ſicuti erat in ore meo. Eod. verſ. 24. & implevie] (ſei-
licèt) cor ſuum poſt me, 36. atque hic textus brevitate (ſermonis) utitur. 37. Eod.
vVerſ. 24. In quam ipſe venerat] (Nempèé:) Hebron dabiturei. 3 ⁸. Eod. verſ. 24.
Po ſidebit eam] Juxtà Chaldæum (vertendum fuiſſet Hebrzum: —,O quod
hic in textu ſacro habetur,) DNd 39. (ut ſenſus eſſet ) expellent Anakim“
& populum, qui in illa (terra) eſt, nec juxtà verſionem Chaldaicam (verbum?)
N) (ufurpatur,) niſi in loco, (ubi in Hebræo habetur:) oP e. poſſi-
debit eam. Verſ. 2 5. Et Amalekita &.] Sieò iveritis, interficient vos (Amalekitæ)
quoniam ego (inquit Deus) non ſum vobiscum. 40. Eod. verſ. 2 7. Cryasvevertimi⸗
vi] Retrò legite veſtigia veſtra ac proficiſcimini &c. Verſ. 17. Cavia iſte malkus G&]
Hi erant exploratores, hine quoadcœtum (ſtatuunt Rabbini,) quòd is decem (homi-

nibus)

—

jeh/l. 17 5. col. 3: princ: & in notis ne in eett e, cœterum de locis ellipticis 8.
b. loc habetur, ideò verba iſta: fi videtint que Scripturæ vide, quæ ad Geneſ. r. I1. Ve 1. R. 27 .
aliquam conditionem five dubitationem in ſe Koratd fäftt. . I. Nr 1
continent,) hic exponuntur abfolurè, ut ſigni- 3 8. Nam Calebus ad urbem illam venerat, uti cap
fcent: uen videbunt. ahtec. 1 3. V. 2 3.e in notis O. 2 5. habetur, cogfer.
32. Vel: vobiscum ſentio, veſtras partes ſequor, & Joſuæ g. 14. v. 9. 20c Gur Arich /ol. 17 5. col.
idem quod vos, confihum amplector, confer. z. price. & not. in nn b. eec.
bic W'agenſ. Sota, p. 716, 5: Id eſt: ejiciet, expellet eam, lic Chaldaicè ver-
33. Proi cap. antec. 13. v. 3 1. habetur, confer. ti debuiſſiet Hebræum auPeNR, jüuxtà mentem
hie Gur Arſeh fol. 175. col. 3. princ. ac not. in Commentatoris noſtri ſed Chaldæus tranſtulit:
pon rmW, ubi Bemidbar rabba ad marginem ym, vel, ut alii codices: QaN quod
allegatur, «onfer. & Sota, l. 3 4. 5. Hebræo: — i. e, pollidebit eam, relpondet;
34. Confer. quæ ad dict. c. antec. 13. V. 3 I. n. 60.
notats ſunt.
35. Sicuti Joſuæ cap. 14. v. 7, habetur, confer. hic
naot. in on neW b. loc.
36. I4d. eſt: plenè ac perfectè ſecutus eſt me, uti Ju-
nius ac Ttremellius juxtà Paraphraſin Chaldai=
cçam tranſtulerunt.

37. Deſunt enim hic iſta verba: 1ny & i. e. cor

Raſchianis pro: — waT (licuti in Bibllis Bux-
torf. ut & in exemplari Hebræo, quo uſus Ilum,
babetrur) legitur: — r i. e. poſſidebit eamo
confer. quæ inf'à ad Numer. c, 32. V, 3 9, n. 34.
notata funt, vide & Deuter. c. 2. V. 13, n. 25.
* Hebr. CN, in uttoque MSto pro eo legitur
&1 i. e. viros.

ſuum, quæ Commentator noſter hie ſupplevit, 40. Confer. hic Gur Arjeh ol. 17 5. col 3. med,
confer. Gur Arjeh fol. 17 5. col, 3. princ. ac not. HL

ae not. in H . los⸗

in exemplari Hebraico: pe D in notis

„
—
tEn eonſtare
nibos) (Onmman
„
——)90 J. dD
fun!] Nemp
muttmutationes
ſ. Focd, vetl.:
iſto utinam more
numerati eſtisn
ſünt nati viginti

y véV„5 .

— * N 1
nig ided hic)de

n
61. ecem quippee
demnt lef
Lemdto⸗ olo
PoraRofes dicuntu
ler. Gor Aeh ol.

in — —
d Sd e b.

,à 0

1, be

4(.. Cooter, hie 6

C(A.X.

—
6erplorato.
ietetye.
um velurti di.
igueilli,eller
id,ſicntierat
inplenii (lei.
tut. 37. Pod,
od verl, 14.
V to
ent Anakitn-“
1 (vetboum:)

Aedertmi

decem (nonni.

nibvs)

eloeis elliptieni,

n Feneta,, uti ce⸗
,Pebetur, ctel,
h.ſoe,
°SS
ſic Chaldace yer⸗
3, usta ſreblem

halezustafliulit:

B: N guod

Dt eacn eſpontel

8an wo in is

Gti in Bibnis Dül⸗

,, gro bis lin,
e. polbgebit ejn,
1,31,),19, n ,.
1. . 1,1 57,
18o Pro e0 eglu
, col ,,

.
*

411. Decem quippe explorstores etant, videlicèt † tract. Talm. Bava batra, fol. ii.

6

CAP. xy. NuMERORIM. 1121

nibus) conſtare debeat. 41. Eod. verſ. 27. Mui murmurare 42. ſaciunt] IHraelitaes
contrâ me. 43. FEod. verſ. 27. Murmurationes ſiliorvum Iſrazla, quas ifßti murmurare
faciunt] (Nempè:) exploratores murmurare faciunt eos (Israëlitas) contrà me, (iſtas
murmurationes ego) audivi. Verſ. 2 8. Viro epo] (Hæc verba hic) notant jura-
mentum. 44. Eod. verſ. 2 8. Si non ita faciam.] Ego non vivam, ſiita dicere licer.
45. Eod. verſ. 2 8. Sttuti locuti eſti] Dum petiiſtis à me (dicentes:) aut in deſerto
iſto utinam moreremur! 46. Verf. 29. Et omnes numerati veſtri ſetundum omnem nu-
mernm veſtrum] i. e. Omnis, qui numeratus eſt juxtà omnem numerum, quòô vos
numerati eſtis, nempè, ut egrederemini ac veniretis ad exercitum & ut daretis ſiclos,
47. omnes, qui numerati funt ſecundùm iſtas numerationes, morientur, atque hi
ſunt nati viginti annos, &c. 48. ut excipiatur tribus Levitarum, qui non erant nu-
merati ab anno vigeſimo. Verſ 32. Et adadera veſtra] Juxtâ Targum 49. ejus
(explicatio erit facienda,) quoniam dixit (Deus *) de liberis (Israëlitarum,) quòd il-

los introducturus effet 7 in terram (promiſſam) ac véluit dicere: Ni. e. & vos

moriemini, (ideò) convenit hie lingua iſta, dicere: Ni. e. vos., 50o. Verſi 33.
Duadraginta annos) Non mortuus eſt unus ex illis (Israêlitis) minor ſexaginta an-
nis, ideé (hic) decreti ſunt quadraginta anni, 51. ut illi, qui viginti annos erant na-
LCLCLCLeKÄceczc 4ga 6,

demptô ſoſua az Calebo, atque hi detem ex 47. Confer. hic ſuprà Numer. cap. 1.,8 cap. 2.
plorstores dicuntur hice. y i, e. cotαε con- 48. Sicuti hoc veriu 29 habetur, confer. Bava ba⸗
fer. Gur Arjeh /oſ. 17 5. col, 3. eireà fiv. ac not. tra diét. Fol. 121. DbOH .
in canne. h. loc. confer. & Megilla, ol. 49. In Targum habetur iia: 59 eeeen z. e.
b. & fol. 34, . it. Gittin, l. 46. a &α San- Sc cadavera veſtra. Na 4
hedrin, ). 2. a.
42 Sic junth mentem Commentatoris noſtri ver. hic addicum reperitur.
bum phn, quod hic in textu ſacro habetur, *. Hebr. nh Son en hi, in MSte I.
rranſitive ac er Hiphil vertere volui, prout e A pro his jegitur: en eneeen, i. e. quòd
inffà v. 3 6. H. cab. acc ipitur, ubi vide n. 56. illos expulſurus eilet de terra; in MSto z. ita:
4y. Confer. hie Gur Arjeh fol. 175. col. J. fin. ac de 3 e. quòd eos hæredes introdue
nor. in or m b. oe.. arus eſſet in teram, & vox Doni. e, libe=
44. Vide, quæ ſapri ad verf. 21.6. cap, n. 2 8. no- ri, in utroque MSt omilfſa eſt.
tata ſunt, confer. . Gur Arjeh éol. 175. col. 3. 50. Rario hic à Commentatore noſtto adduciaur,
Kn. cur pronomen E conjungatur dictioni
4 5. Hebr. "n, de cujus Ggnifcatione vide. — 5 i. e. corpora veſtra, idque præter com-
quæ ad cap, anfee, 1 7. v. 32. n. 6 5. notata ſunt, 4 TMnem loquendi modum ac contrà regulas

—

—

5 * . 2 r 2 nu, zules
confer, & nor, in e in h. loc. ſenſos eſt , Grammatices, gonfer. hie Gur Arjeh fal. ay/5§.

— . . .. „ I. . 1 “ jm 7 8 * 2
certè& ego non vivam (ſi ita dicere fas eſt) niſi fe. cl. &. princ. ac not, in nan rmh. loc, it. San

hedrin „ ſol, 10g. a. & Foi., 110. b.
51. Conufer & hic Gur Afjeh fol. 17 5. c0l, 4.princ.
46. Proùt ſuprà verl. 2 , cap. habetur, confer. hic 20 not. in α una=& nw h. loc. 4 8

trero, prout dixi.

Vel: S. Scriptura: mrm, ſic imuttoque 4St0

1132 NüuIMERORUIM. ð CAP. XIV.
ti, pervenirent ad ſummam ſexaginta annorum; primus autem annus † comprehen-
debatur ſub (ſlumma iſtorum annorum,) ac, quamvis (annus ille primus) præceſſerit
miſſionem * exploratorum, nam, jam inde ex quo (lIſraelitæ) fecerant vitulum, vene-
rat decretum iſtud in mentem (Dei) tamen ipſe moram eis indulſit, donec eorum men-
ſura eſſet impleta, atque hoc eſt, quod dicitur: in die, quo viſitaturus ſum (ſcil. fa-
ctum) exploratorum, etiam viſitabo ſuper eos peccatum eorum, 52., atque hic quo-
que dicitur: portabitis iniquitates veſtras, 53. (videlicèt) duas iniquitates, vituli &
murmurationis; reputavit autem illis (Iſraélitis Deus) quoad numerum (annorum)
vitæ eorum partem anni, tanquam annum integrum & quando ipſi ingrediebantur
annum ſexageſimum, moriebantur illi, qui viginti annos erant nati. 54. Eod. verſ-

33. Et portabunt fornitationes veſtras] Juxtà Targum ejus: portabunt peccata ve-
ſtra. Verſ. 34. Abruptionem à me] (Hebr.) HN&)N“ ideò hic uſurpatur,) quia-

DrRNNNNi. e. abrupiſtis cor veſtrum à me, 31Ne (quippe) ſignificat 1 i. e.
remotionem, veluti (accipitur in illo loco:) quia N&ρ⅜π. e. removit (ſeu prohibuit)
ater ejus illam. 55. Verſ. 36. Et rererſi ſunt ac murumurare ſecerunt 55. contraà
eum] Quando reverſi ſunt ab exploratione terræ 57. murmurare fecerunt contrà
eum (Moſen) cœtum univerſum, dum malam famam induxerunt, iidem illi viri
mortui ſun, *nnis DR ſignificat 1i.e. initiationem ver-
borum, 58. dum linguâ ſuâ inducunt (vel inſtruunt) aliquem, 59. ut de re aliqua-
loquatur, veluti (accipitur in illo loco:) 22 Mi. e. loquitur labiis dormientium; 60.
eſt

Nempe : ex quo Iſraelitæ gteſſi erant ex «gy- a rw H. loc.
pto. 56. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 27. . cap. n. 42.
2* Hebr. Mv, in MSto 2, pro eo legitur: nuv notata ſur t, vide & Exod. cap. 16. verſ. 7. num.

i, e. annum. 26. .
52. Prouùt Exod. cap. 32. verſ. 34. habetur, ubi , 57. Vide hic præ aliis Gur Arjeb /ol. 17 55. col.

vide not. n. 107. in utroque MSto pro: nspn 4.
i. e. peecatum eorum, legitur: Dæpri. e, pec- *7* Confer. hic Sota, fol. 3 5. a. & Sanhedrin, fol.
108. a. & fol. 109. b. & Erachin. fol. 15. .

catum iſtud.
53. Sicuti verſu ſequ. 34. b. cap. habetur, in utro- 58. Vel: aſſuefactionem ſermonis, dum aliquem
que MSto poſt: Dari)) i. e. iniquitates ve- eonſuefaciunt & quaſi initiant, ut ita & ita lo-
quatur, in MSto 2. pro: P' legitur: Mi. e.

ſtras, addita ſunt iſta: Dony Nin en N9)
i. e. nec dicitur (bic:) portabitis iniquitatem ve- murmuratio ſeu querela, confer Buxt. Lex. Chald.
fol. 2267

ſtram (numero ſingulari, videlicèt duas iniquita
59. Vel: dum linguam ſuam alieui præbent, nam

tes & c.)
& ſie juxtà Hebræum vertere poſſis, in utroque

54. De quibus ſuprà Numer. cap. I. & cap. 2. con-
fer. etiam not, in panm now h. loc. & tract. Msto pro Sa habetur: Dw i. e, ibi ſeu
nomen.

Talw. Chagigs. fol. 5. b.
55. Proht intra Numer. cap. 30. verſ. 6. habetur,
ubi vide not. n. 29. n. 31. & n. 3 3. confer. hic
Gur Arjeh fol. 175: col. 4. princ. ac not- je

de Raſchi not.

60. Sicuti Cantic. cap. 7. væſ. 9., habetur, ubi vi-⸗

WAI. .

—–
(hautenn auziat
lamigeo dicitur
cnimn fie
naculi, Verl3
61. wenſora pfo
63, eorumn lingo⸗
geciedatun gui
77 122, 64. at
guum itiexplo
tiur menſura pr
le hic) vult dice
leb)ebſtulerint pa
66. Verl. 40. Nr
ficam. Verl.4l.
Proſgere cedet.
ereniet, 64. guo⸗
notat obfirmatio

Hac verda; datur
dona, ablunt bic a
die exrprimo hicyr
Pn in MSto .
Rot. ad Ezech. cap.
61. el: guüilliie⸗
Unli ac Tremelline
tol mei.
n ld el: ullz ren
om, 6 10, P ſ it
6 9 ,, erl & not,
14.
63. Sife: peotenſt lii
totf ler Chals. 0
on g 71. Nü
utol⸗ wed.
Hebe Nn iſud⸗
le, ided &c. Alant
64. d en Plagi ſi⸗
idilaemg⸗
be punde
V. 1 d. t hujus loci
utwentem, ſ lenſch
Land ze ſek
Alnaotcinztie Pe

CAL W.

—
kcomprehen⸗
3) Pracellerit
itulum vene.
ceofummen.
ſüum (ſol, k.
tque hie goo⸗
ates, vituli &
m (annorum)
ngrediebantur
1. od, vetl.
nt peccati ye.
datut,) gli.
ES

eu prohibni)

gt 6, cottra
cerunt contti
jidem illi viri

tiationen vet⸗

tge te Aliqua⸗
mientiam; 66,

l

—

17, ta). n 44.
16. Verl 7, num.

jeb,ol. 175,00
Zenbectin ,ol.

hin, fol. 1 .4

is, dum dinden 63. Sive: protenſa fuit, Hebr. aaqrwa, confer. Bux

utin d it b
legitar: NMie⸗
BuntLes,Chile⸗

cui rebent, in

olſis in utogge

, labetur, lini⸗

eveniet, 68. quoniam averſi eſtis &c.

† Hæc verba : datur enim 1 i. e. fama, quæ eſt
bona, abſunt hic ab utroque MStô.

6 1. Vel: qua illi digni erant, confer. hic præ aliis
Junii ac Tremellii not, ut & Gur Arjeh /ol. 175.

62. Id eſt: juſtà retributione, confer. 1. Parali-

Sot. pag. 738. num. 3. ac Gur Arjeh fol. 175.

CAF. XIV.

NMERORUM.

1133

eſt autem quædam è, (quæ ſumitur) in bonam (partem,) eſt etiam,
lam, ideò dicitur hic: qui induxerant 7 ◻S i. e. famam malam de terra, datur

enim H † i.e. fama,

quæ in ma-

quæ eſt bona; (ſignificat autem) parlerie,“ linguâ ver-

naculà. Verſ. 37. Iz plaga ceràm Domino] i. e. Illa morte, quæ illis conveniebat,
⁶1. menfura pro menſura, 62. ipfi (exploratores) peccaverant lingu, ideò crevit

6⁶3. eorum lingua usque ad illorum umbilicum ac vermes ** ex eorundem

linguis e-

grediebantur, qui illorum umbilicos intrabant, ideò (hic) dicitur?apa non verò

—. 423, 64. atque hoc eſt: coràm Domino,

quam iſti (exploratores) meruerant juxtà
titur menſura pro menſura. 65.

(uti hic habetur,) i. e. illa morte,
menſuram Sancti illius Benedicti, qui me-

Verſ. 3 8. Joſua autem & Caleb vixerunt]

uid
lex (hic) vult dicere: vixerunt ex viris illis? videlicèt docet, quòd iſti Joſua .

leb) abſtulerint partem exploratorum in terra

66. In verticem montis] Hæc

Verſ. 40.

ticam. Verſ. 41. Et boc non erit proſperum] i. e.

(promiſſa) & pro illis manſerint vivi.
erat via, quæ ducebat † ad terram Iſraëli-
Id, quod vos facitis, 67. non-

proſperè cedet. Verſ. 43. Quoniam averſi etis] Ac ſi diceret: * nam iſtud vobis

notat obfirmationem,

Verſ. 44. Et contenderunt] (Hebr.)0) *²)
& ſic * (accipitur in illo loco:) ecce Ninp i. e. pervi-=

Cax;g

* Sie exprimo hic vwnp, in MsSto I. legitur:
. „ KH .
Pyn, in MSto 2. habetur n ,conſer. hic
not. ad Ezech. cap. 3 6. v. 3. n. 1.

col. 4. med.
pom. c. 20. v. 5. ibique Raſchi not. item num.
6 5, h, Verſ. & not. ad I. Chron. c. 20. v. 5. n.
torf. Lex. Chald. fol. 252 1. & D. W'genſeil.
col. 4. med.

AX Hebr. dyurn iſtud & ſequentia ‚usque ad: 9
i. e. ideò & . abſunt hic ab utroque M Sto.

64. Id eſt: plaga ſive morte naturali ac ſolita, uri
dictio iſta ſic puncata reperitur Ezech cap. 24. †

V. 16. ut hajus loci, juxta Commentatoris no-

ſtri mentem, ſi ſenſus, quod illi exp ratores non

ordinsrio ac ſolito mortis genere; ſed iniolito

65. Vide, quæ pauloò antè num. 62. b. verſ. no-
tata ſunt, confer. hic Jalkut Part. 1. fol. 224.
Col. 4. med
66, Juxtà Hebræum: & ſurrexerunt illorum (ex-
ploratorum) loco ad vitam, Rabbini tradunt,
quòd decem exploratores non ſolum morte ex=
traordinaria; ſed etiam ætern perierint, vide
D. Wagenſeil. Sota, p. 73 8. n. 2. ac not. in
Pon no, ubi etiam tract. Talm. Bava batra,
Jol. 117. 6. ad marginem allegatur, vid. & Bava
batra, fol. 118. 5.
† Hebr. 5y, i. e. quæ aſcendebat, in ut roque
MSto pro eo legitur hao)en i. e. quæ ibat.
6⁶7â. Confer. hic Gur Arjeh fol. 175. col. 4. fiu. 2
not. in an n b. loc. ubi ratio explicatio-
nis Raſchianæ adducitur.
* Hebr, , in utroque MSto huic verbo præ⸗=
miſſa ſunt iſta Snaw y M i. e. (iſtud
1 vy ſignificat) idem ac wde vy i. e. quoni-

Am aver ſi eſtis, (ae ſi diceret &.)
68. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 175. col. 4. fin.
ac not. in pan r h. ſoc.

Sπt exttaordinario perierins.

“Z Hebr. ) iſtud & ſequentia, usque ad: vy 15
i, c.

134 NuMERORIM. CAP XV.
cax, 69. linguâ Yernaculâ: engrais, 70. ut ſignificet robur, ſic quoqve (ſumitur in

illo loco:) Dh] H i, e: tobur filiæz Zionis, 7 1, item. (in ille locos) He i e, robur &
cxploratorfia ſpecula; 72Z. expoſitio autem Tanchumæ explicat (verbum iſtud

D) quòôd ſignificet i. c. caliginem, (utis ſit ſenſus:) ambulaverunt (lHira⸗-

litæ) EDHi. e, contenebrati,73. quia ſine autoritate (Divina iverunt contràâ ho-
ſtes.) Verl. 4 5. Ei contaderze d eon (GVerbum 82 quod hic habetur, acci⸗=
pitur) veluti (in illo loco:) 5)N i. . & conttivi illum molendo, 74. (ut ſenſus hu-
jus loci ſit, qued Amalckitæz ac Chananæi percuſſerint Ifraélitas) percuſſione poſt
percuſlionem. ?5: Eod. verl. 4 5.. Teque ad Cborma] Nomen loci vocatum fuit ex
eo, quod (ibidem) accidit. 76. e

CAP. XKV. .

VYEl. 3. Et feceritis *ſacrißeium igne abſumendum] Non eſt hoc præceptum;
ſed (ſenſus hujus loci iſte eſt:) quando venietis ibidem & in animum ve=
ſtrum inducetis, ut faciatis ſacrificium igne ablumendum Domino, Eod.

verſ. 3. In odorem gratum] (In quo ſit) quies animi coràm me. 1. Eod. verſ 3. Ue

nuncupet votum dut in voluntaria oblatione] Aut ſi feceritis ſacrificium igneabſumen-

dum propter debitum ſolennium feſtorum veſtrorum, quod vobis injunxi, 2. ut ſta-

* Hebr. Do, iſtud, ut & ſequentia, usque ad?
ne i. e, usque ad Chorma, ablunt abu=
troque Moo è
74, Proùt Deuteron. cape 9. Verſ. 2 1. hahetur, coe
fer. not. ad 2. Chron. e. 15. Vv. 6. num. 3.
7 5. Id eſt: percuſſione ac cæde, alia aliam ſubin-
de ſequente. =
76. Id eſt. locusiſte nomen ab eventu ſortitus elt,
confer. hic Gur Arjeh fol. 17 5s col. 4. fin. Ge
Fol. 176. COl. I. princ. item not. in em rne
* Confer. hic tract. Talm. Sevachim, ol. 1LI. aà.
b. & Menachot, fol. 90. b. & fol. gq1. àAa.
I. Confer. hic Gur Arjeh fol. 176. col. 1I, princ. ac
not. in Pon no h. loc. ubi exponaut quemo-⸗
do iſtud ſit intelligendam. “=Jł
1. Nam ſacrifcia feſtorum ſolennium veniunt ex
debito & proptereà illa diſtinguuntur votivo
atque oblatione voluntaria, ſic etiam exponitur
in Gur Arjeh fol. 176. Col. 1, princ, nempé:

e ſic quoque 79) i, e. robur Zionis &c. ab-
ſum 4 MStO z.
69. Vide Habac. eap. 2. V. 4. ubi alii aliter vocemi-
ſtam 9 verterunt, confer. not. ad Habac.
dict. cap. 2. verl. 4. num. 30, & Schabbat, fol.

.b.
. 8i reddo hic ate, ſi quidem dictio non eſt
mendolſa, poſſes Latinè vertere: incraſſatus i.
e. obeſus, craſſus; abeſt autem dictio iſta Galli-
caà MStoa-
71. Ita juxtà Commentatotis noſtri mentem ver
tere volui, quod Michæ cap. 4. verſ. 8 habetur,
ubi vide Raſchi not. n. 6. abſunt autem iſta: y
1. e. robur filiæ Zionis, 4 AsSto .
72. Vel, ut alli: tutris munita, praut Eſai. cap.
21.v. 14 habetur confer. hic not. ad Chaba-
cuc. gap. 2. V. 4 Fign. * êsð
73. Zic etiam autor Vulgatætranſtulit, confer. P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. item intrà
Jumer, c. 272 V. 3. n. Iuzz.
† ahr. nw a derwadbſuntiil hic à MSto z.

tuto

(A. XV.

ro tenyore fic

damina & Mincl

milcestut 4. dit
ico: S kclen .
Lickum elt, 7 t.
o anitte i.e.
zuhut includatu
liun ocoru 6.
PUNi.e. ſact

Alt pro 4gni]

Ptopter annoz in

—
uWN
detur diſckimen int
ier vOti,um ae ſpe
& not, in N n
I11, 4. 5. ⁵ Mena
Hebr. o, ge
16, idique not⸗ eon
Chald. ,loe, dicin
cium totum erat i⸗
les de ilo aliuis
don w oe,
legitur: e,
ſerchie gerachimn,/
4 Zenſutell: guami
litio non ſi er dedi
tune eisachungantu
lidamina ac minche
cdl. n. wed ae n⸗
erzchimn, ,0l, 9,
6 Hebt. ied, ſ
1gnoyinum floeb⸗
AAlale, ui in Gur;
ahetun coner, n
Hebr, d, eg i

eii almudici

ucca, ol zl, tiin

Aegaton conſe, N

Ofleratur

CAXV.

—
(lumitar in
etbum ild.
eruntlliras⸗
Rcontra ho-
betur, acci.
Utſenlas hu.

CAtuim faitx

Preceptunn;
nanimum ve⸗
mino, Eoc.
gnsablumen⸗

to

t
Ntis, Usgilead;
na, abuntab⸗

1l. habetur, c0

. numn. 3.

zlia aliamm lubide.

entd ſortunt el,

6, col. 4, nß. A

0t. in 1S

iin, fol Ille 4.

6 col. 1 ppliog, 4

Honüu guomo⸗

mum venlent er

cauntr 410 1

etiam eEponitut
,in bene .

bamina & Mincham cuilibet pecori, mincha ſit holocauſtum 3. atque oleum in eo
miſceatur 4. vinumque (offeratur) in phialis, 5. ſicuti diſcimus in tractatu Talmu-
dico: Sukka, 6. Verſ. 5. Agno unicuique] i. e. Super unoquoque, de quo ſuprà
dictum eſt, 7. refertur iſtud ad mincham, & ad oleum & ad vinum. Verſ. 6. Aut
Pro ariete] i. e. Et ſi is aries ſit; Rabbini noſtri 8. exponunt (particulam:) Ni. e.
aut, ut includatur etiam vervex 9. quoad libamina arietis. 10. Verſ. 10. Sacriff.
eium odoris &c.] Non refertur id, niſi ad mincham & oleum z aſt vinum non eſt

NUS i. e. ſacrificium igne abſumendum, quia non datur ſuper ignem. Verſ. I1I.

Aut pro agno] Sive js ſit inter oves ſive inter capras, E II. & — vocantur

Propter annos ſuos, 12., —) Ni. e. aries dicitur, qui tredecim menſes & diem unum
H natus

n enn egeen n ieten r i, e, ut Fol. 176. col. I. med. it. Menachot, Fol. 9 I. .
detur diſerimen inter (ſacrificia) feſtorum & in- S. Antè verba iſta: Rabbini noſtri, præmittun-
ter votivum ac ſpontaneam oblationem „confer. tur in notis Raſehianis editionis ar rmno illa:
& not. in an nov h, loc. it. Sevachim „ Jol. N —d) i. e. & ſi ille ſit aries, atque in
III. a. ”. & Menachot, fol. 90. b. & Jol. 91. a.] margine ibidem allegatur tractar, Talmud. Me-
3. Hebr. 772, de'quo vide Levit. c. 6. v. 1 5. denachot, fol. 9 I. . ubi textus Seripturæ, qui hic

16. ibique not. eonfer. & P. lagius ad Paraphr. habetaur, exponitur, confer. & Gur Acjeh ol.

Chald. h. loc. dicitur autem ha, quia ſacrifi- 176. col. 1. med,
cium totum erat igne abſumendum, nec ſacerdo- 9. Sic Px hic interpretor, vide Buxtorf. Lex.
tes de illo aliquid comedebant, vide not. in Talm. ol. 1735. ac Gur Arjeh fol. 176. col.
D'DI DO . loc. in utroque MSto pro: 9- I1. med. item net. in "ar me h. loc. ubi di-
legitur: a i. e, mifta, ſcil. ſit mincha, con- ctio: Dayp ex duabus voeibus, nempe ex a99 &&
fer hic Sevachim, fol. 47. a. compoſita dicitur, nyem pinn Nn n
4. Senſus eſt: quamyvis votivum & ſpontanea ob. Mn . Ü », e. ac ſi diceret, quòdille diffe-
latio non ſit ex debito; ſi tamen illa offerantur, rat ab eo, qui magnus eſt qui dicitur aries, con-
tunc eis adjungantur & ſimùl cùm illis offerantur fer. Menachot dict. fol. 91. *.
lihamina ac mincha, vide Gur Arjeh Jol. 176. 10. Confer. hic tract. Talm. Menachot, fol. 9 1. a
(dl. I. med. ac not, in mor now , loc. it. 65. & Chulin, fol. 2 3. a. it, Para, fol. 9 3. b, uti
Sevachim, ol. 90. b. & fol. 9 1. a. ad marginem in ='pa ne allegarur.
5. Hebr. bo; fuit autem in phiala foramen, 11I. Unde an dicatur, vide notas ad librum Prec.
ex quo vinum fluebat mampe niin & i. e, ſubter Jud, part. 2. p. 222. . fin. nempè: Nee eeeee
altare, uti in Gur Arjeh fol. 176. coj. 1. med. PnnyN Va i. e. quia ille ſobigit peccata;quæ
haahetur, confer. & not. in Smar npw h loc. tamen potius alluſio, quàm vera nominis deri-

6. Hebr, am, eſt is liber ſextus partis ſecundæ vatio eſt, confer. hic Sevachim fol. 4 5. b.

operis Talmudici, tractans de feſto tabernacu- Menachot, JFol. 90. b. & fol. 91. .
lorum &c. reperitur autem locus hic allegatus in I2. Id eſt: intuitu annorum ſuorum ita vocantur,
Succa, Fol. 51, utiin pan D ad marginem nam Van Nb eenen d 3) i. e. usque ad

allegatur, confer. Jalkut Part. 1. fol. 22 5. col. 4. duodecim menlſes dieitur wa „idem eſt in

7. Scilicèt: offeratur mincha, eleum ac vinum, vigd. not. in por n, ac Gur Arjeh fol. 176.
de quibus ſuprà dictum eſt, confer. Gur Arjeh col. 1. fin, confer. ara, dict. fol, 9 3.6.
Ddddddd

—

—NuMERODRIHAI. 1135

tuto tempore faciatis. Verſ. 4. Zune ferat ie, qui offrt oblationem] i. e. Offeretis li-

CAP. XV.
natus eſt. Verſ. 12. Juxtaâ numerum, quem facietis] i. e. Proùt fuerit numerus
13. pecorum, quæ offeretis in munus, ſic facietis etiam libaminæ pro unoquoque ex
illis. 144. Eod. verſ. 12. Jaxtà numerum eorum] (Nempè:) pecorum erit etiam nu-
merus libaminum. Verſ. 15. Sicuti vos, ita & peregrinu) (829 hic ſignificat:)
DN D i. e. ſicuti vos, ita etiam peregrinus, atque is eſt mos 15, linguæ Hebraicæ,
(ſicuti habetur in illo loco:) 32 i. e. ſicuti paradiſus Domini, VDN (quod notat)

1136 NuüuMERORIIMI.

16. (ita etiam in illo loco:) DD 0 Di. e. uti
ego, ita & tu, v PV) i. e. ſicuti populus meus; ita & populus tuus. 17. Verl.
18. Cum veneritis in terram] Diverſus eſt iſte adventus ab omnibus (cœteris) adven-

VN ]2, i. e. ſic eſt terra Egypti⸗

tibus, qui funt in lege, 18. nam de omnibus dicitur: &N ) i. e. cùm veneris,

item: NN i. e. cùm veneritis, 19. ideò omnes (adventus) diſcuntur alter ab
altero & ſimùl ac in ſpecie tibi expoſuit * (Scriptura ** adyentum) unum ex illis, qui

non niſi poſt oceupationem (terræ) ejusque poſſeſſionem eſt, eodem modo etiam o-

mnes (adventus intelligi debent;) aſt de hoc (adventu hic) dicitur: — 2& α i. e.
quando venietis, (ut ſenſus ſit:) quando illam (terram Iſraëlitæ) ingredientur 20.
ac comedent de pane ejus (terræ, tunc) obſtricti erunt (offerre) placentam. 21. Verſ.
20. Primitias maſſarum veſtrarum] Quando ſufficienter depſetis maſſas veſtras,
quas ſubigere ſolebatis in deſerto; ſed quænam illius (maſſæz eſt quantitas? (nimi-

rùm illa, de qua dicitur:) & menſi ſunt Chomer, 22². Chomer eapiti 23. offeretis
de primitiis ejus, videlicèt, antequàm comedatis de illa (maſſa) primitias*** partis e-

jus,

h. verſ.
* Hebr. 77 vape, in MSto z. pro eo legitur:
„ wea i. e. dum tibi expoſuit.

13. Coufer. hic P. Fagii nof. ad Paraphr. Chald.
ubi aliæ iſtius loci S. Scripturæ habentur expli-
cationes, conſer. & Sevachim, fol. 45. 6. & fol.
9 1. 5. it. Menachot, fol. 7 3. . & ol. 104. a. 6.
14. Id eſt: quot fuerint pecora, totidem quoque
facietis libamina, confer. hic Gur Arjeh fol. 176.
col. 1I. fin. ae not. in nτ Nνb. loc. it. Me-
nachot, fol. 107. a. & Temurab, ol. 3. a.
1I5. Nempéè, ut litera 1 ſimilitudinis bis ponatur,
prout ſubjecta exempla id declarant.
16. Uti Geneſ. cap. 13. Verſ-. 10. habetur, conkfer.
not. in non mow b. loc. it, tract. Talm Keri-
tut, fol. 8. a. ö. & ſol. 9. a. it. Kidduſchin, fol.
73. a. & Menachot, fol. 107. a. “”
17. Sicuti I. Reg. c. 22. v. 3. al. v. 5. habetur.
18. Hebr. a, ſic enim juxtà Baſil. & Amſiel.
edit. legendum, pro: .7ya i. e. qui ſunt in
mundo, uti nonnulla habent exemplaria, confer,
hic Siphre & tract. Talm. Succa, fol. 3 5. 5.
19. Afſt hic in textu ſacro habetur: adlnn
i, e. quando venietis, confer. paulò poſt n. 20.

peritur.

—'n i. e. momento ſive horà adventus, prout
in Gur Arjeh ol. 176. col. 2. princ. exponitur,
confer. num. antec. 19. it. tra d. Talm. Ketubot,
fJol. 2 5. a. & Nidda, Jol. 47. a.
2 1. Hebr. —◻☚, quam dictionem alii vertunt:
collyram, confer. P. Fagii not, ad Paraphr.
Chald. h. loc. ac Buxtorf. Synag. Jud. c, 34. per

35. b. it, Pelachim, Jol. 37. 5. & fol. 3 8. a. &
Menachot, fol. 70. b. è SS
22. Proht Exod. c. 16. v. 1 8. habetur.
23. Vide Fxod. dict. c. 16. v. 16.

Me.

Peſachim, fol. 3 8. a. it. Succa, ol. 3. b, &

I.

*„ Hebr. rnn, ſic in MSto z, hie additum re-

20. Id eſt: ſtatim vel ſimul ac intrabunt, nypn En
17. dife: patfem fan

—

totum, ubi hac de re plura, conter. & Succa, ol.

Xν Confer. hic tract. Talm. Eruvin, fol. 63 .2. &

CAL. MW.

Asplaenhtaln l

tentan (ebt.

uuti glaninen

oblationem deci
Avanttarmhne
vot, quoad
mnauun veſtmn
tias mallarum vet

1
Kurendain, ided

gon autetn totan.
zudirimus guant
Cati potell.31
ſob regulr omni⸗
cum; 33. ecce 2
inzit decetnat

nuchot, ſl. 67.

6. 13 ſ. b. K Mel

14. Hodie Gallpocan
holuit Latine ?.
Chbaid, h. loc. abel
Ulroque Moro,
1). Nemſe: Wan
unum exr decem ſati
oe. hubetur, guant
Buwort. Diction. H
760. Confer, hic Gur.
c not. in N wr

Teconditorium, con
Chald, ). loe,

1. i Omdn hieinte

19. ſud, c 34. rb
Tucm goantitatenn hu

Putet famihas epat

Partem totius mille
abet
u⸗ gelcem P
Rerutto ſit vitium
ſen ato,oh (G:
mum odanam cdue
termmiſta: N guze
ragintzocto, ablun
ehr. Odn, ſe

QCadb. Xv. NVVMERORUIM. rI37

us, placentam unam offeretis in oblationem nomini Domini. Eod. vetſ. 20. Pla-

(A.xV.

nooe n ecentam] (Hebr. 'r ſignificat) linguâ vernaculâ: tourteil. 24. Eod. verſ. 20.
in etamnl. Sicuti oblationem de area] De qua non dicitur quantitas; nec (offeretis illam,) ficuti
eleniſen..)] oblatiohem decimæ, de qua dicitur quantitas; 25. ſapientes 26, autem dederur,
eeb ; quantitatem, (nempè:) quoad dominum domus 27. erat una (pars) de viginti qua
nod no) tuor, & quoad piſtorem 28. erat una ex quadraginta †octo. Verſ. 2r. Deprimik.
doie i meaſzarum veſtrarum] Cur (hic iſtud) dicitur? (nimirùm) quia dictum fuit: primi-
. 11. Vel.tias maſſarum veſtrarum, 29. poſſem ego intelligere primam maſſam (totam eſſe of-
Eteti)alven. ferendam, ideò hic) lex dicit: de primitiis i. c. de parte 30. aliqua ejus (maſſæ;)
cünm venei non autem totam (maſſam.) Eod. v. 2 I. Dabitis Domino oblationem] Quoniam non
butur aler dh audivimus quantitatem placentæ, (ideò hic) dicitur: dabitis, ut in ea ſit, quantum
m exillis goi dari poteſt. 31. Verſ. 2 2. Quòd ſi erraveritis nec ſeceritis] Cultus idololatricus 32. fuit
lodo etiam 0⸗ ſub regula omnium præceptorum, propter quem coœtus debebat adducere juven-
3Nae cum; 33. ecce autem Scriptura hic excipit illum (cultum idololatricum) à regula

tedlientut 10,
tam. 11. Verl.

ſua, ut decernat 34. circa juvencum & circ

à hircum pro peccato. 3 5˙. Eod. verſ. 22.
Ddddddd 2 Quèd

nallis veſtra 1 , nachot, fol. 67. a. 6. &

ntitas? (nimi. fol. 13 5. b. & Mehila, fol. 15. b5.
1 3. offrelis à 24. Hodiè Galli vocant: tourteau, tortellam ex-
e aetze s. ofuit Latineé P. Fagius in notis ad Paraphr.
45 laus . Chhald. h. loc. abeſt autem iſta dictio Gallica ab
us⸗ utroque MSto. DZ
— 15. Nempè: en wyr e en i, e. ſatum
. unum ex decem ſatis, uti in notis pan nev h.
o eo egta: loc. habetur, quantum vereè contineat &n vide
ul. Burjuzxtorf. Diction. Hebr. hac voc.

bie additum le⸗

26. Confer. hic Gur Arſeh/ol. 176, col. 2, princ.
ac not. in an rev h. loc.

inttabunt, Me 27. Sive: patrem familias, qui proprium habuit
dadyegtus, lt reconditorium, confer. P. Fagii not. ad Paraphr.
Princexpon, Chald. h. loc.
8 Taln Kenboek, 23, Sic rm hic interpretor, Buxtorfius in Syn

28
ag. Jud. c. 34. ctibit, quòd ſapientes IHraclita-
rum quantitatem hujus placentæ definierint, ut
pater familias leparet quadrageſimam quartam

dem alii vellantl:
not. 40 Paephi

g. ude, he partem totius maſſæ; (Com mentator no ſter hic
fen. Sc, h habet vigeſimam quertam partem, niſi fortè in
5,8fol 1,2 esſterutro ſit vitium typographicum) piſtor au-

tem & atopola (Gallice: fournier) quadrageſi
mam octavam, confer. verſ. ſequ. 2 1. n. 3 I. cC&

Fol. 70. 5,e it. Chulin,

MStO I. pro eo legitur: rwyni. e. ex vigin-
ti (odo.) .
29. Prout verſu præced. 20. h. cap. habetur.
30. Confer, hic Gur Arjehb /ol. 176. col. 2. princ.
ac not. in Dori i, ubi etiam Siphre ad tmar-
ginem allegatur, vid. & Succa ol. 3 5. b. ac jal-
kut Part. 1. Fol. 226. cal. 3. & 4. & Menachot,
ol. 67. a. & Bechorot, ol. 12. a. 5.
31. Vel: quantum ſufficit, ut detur, Hebr.
D, quocircà, ſi quis particulam vel grani hor-
deac ei inſtar abſeindat è&mafla, is legi ſatisfaciet,
quia illa nihil certi definivit, ſapientes autem
Iſiaelis quantitatem determinarunt, de qua verſ.
antec. 20. n. 2⅛. confer. Gur Arjeh fol. 176.
Col. 2. med. ac Siphre, prout in am Mmnev' ad
marginem allegatur.
72. De hoc vide paulò poſt num. 36. h. verſ. con
fer. hic tract. Talm. Schabbat, ol. 69. a. & Ho-
ralotYol. S8. D+. 1
33. Prout verſu lequ. 24. B. cap. habetur, in MSte
2. poſt 9 i, e. jSvencum, additur: nnf i, e.
& ſaciific ium pro Peccato, vid. & verſ. 24.
34. Id eſt, üt aiquid ſingolare ac ſpeciale ſtatuat
atque decernat quead juvencum & hircum, quid
in illis ſit faciendum, confer quæ ſuptà zd Nu-
mer. c. 60. Vv. I 5. . 3 I. notara ſan.

. tterum iſta: & quoad piſtorem erat una ex qua-
min ſel 6,2 4 draginta octo, abſunt in Hebræo MSto 2.
ſol t M. 1 KRebr. .ya Ren, ſic in plerisque editionibus, in

135. Scil. offerendum, ſicuti verſu lequ. 2. habe- DM

1138

NuMERORUM.

Qudd f erraveriti] De cultu idololatrico 36. loquitur (hic Scriptura, vel non ([o⸗.

quitur hic forſitàn Scriptura,) niſi de uno ex omnibus illis præceptis? lex (hic) dicit:
omnia præcepta iſta, (videlicèt) unum præceptum, * quod eſt inſtar omnium præce-

ptorum, quemadmodum (igitur) ille, qui transgreditur omnia mandata (Divina,)

rumpit jugum & irritum facit fœdus atque protervè agit; 37. ita etiam, qui manda-
um iſtud, (de quo hic ſermo eſt, transgreditur,) rumpit jugum 38. & irritum facit,
fcodus atque protervè agit; ſed quodnam ** eſt iſtud (mandatum?) nimirùm de cul-
tu idololatrico (vitando.) Eod. verſ. 22. Quæ locutus eſt Dominus ad Moſen] (Vi-
delicèt) ego (ſum Dominus &c.) item: non erit tibi, 39. ex ore Majeſtatis Divinæ
audivimus iſta (præcepta, ſemel locutus eſt Deus, bis iſtud audivimus. 40. Verſ. 23.
Omnia, quæ præcepit &c.] Indicat (hic Scriptura,)) quòd omnis, qui cultui idololatri-
co inſervit, perinde habeatur, ac ſi totam legem penitus abneget, ut & omnia, quæ va-
ticinati ſunt prophetæ, dicitur enim (hic:) ab eo die, quo præcepit Dominus ac dein-
ceps. 41. Verſ. 24. St ab oculis cœtus falctum fuerit per errorem] i. e. Si ab ore o-

culorum 42. Cœtus facta fuerit transgreſſio iſta per errorem, (videlicèt) dum † er-

rant

tur, confer. Levit. c. 4. V. 8. n. 1 9. & Gur Arjeh
Jol. 176. col. 2. fin. ac not. in pa ne, u⸗
bi Siphre ad marginem allegatur.
36. De quo pauloò antè n. 3 2. h. verſ. dictum eſt,
confer. Levit. alleg. cap. 4. v. 2. n. 5.:
* Verba iſta: unum præceptum, quod eſt inſtar
onmnium, abſunt in Hebræoà MStO I.
37. Sic 2 i. e. retegens vultum, hic in-
terpretor & cxpono, nam qui audacter ac proter
vè agit, is dicitur facere Sod aa quæ alibi
S. Scriptura exprimit per verba illa: amd n i.
e. elatà manu, vide infrà verſ. 30. F. cap. quorum
ſenſus eſt: protervè neque Deum neque homi-
nes metuens aut curans, non clàm aut recondita
