ue not. n. 5. & Joh. Ligbtfoot. Centur. Cho eſt, non defuerint quidem facultates ſolyendi de-
rogr. Matthæ. præmiſſ. cap. I. & ſeqq.

bita

CA. UI.
Iema ojb

iiab initis
jnvocayt 1l
natn cauſan
J. Verl
1exbere eon
Vitate hie
lumtenzat.
malſculoi
ſua einagti

—
bita ius, in
o .
ſimularit, a
les, Colſet,
Eift 1. ro
en pud,
Pon n
Aiones ſuas.
5. Vide gur 2
ſunt,
Lociiſtinseng
h. loc. conſer
1 Hebr. n,
omne illud,
i. e. juſtitiam
6, Nam protel
tarum eleni
a conler 8e
2 . not. in
Hebr. J9
Prempiſlä ſunt
(ege dam v.
o en
lependum.
poterat) etipe
cèt) utrumaue
eorum mit
mr
W 9
Orwd Jy
R be non
tu laero habetur

CA.XI.
—. l
dan Deypei

dorum. 36,
docerent &
vomitati lant

, Aran ge.
Llitice, ſient
. admontem
er Eoyptoin
nterta ,oypti
feckionibus
eſt (Abraha-
1s Khoſpitie,
docet abtemm
ebeat holhiti⸗
mnempe) dam
.3.4 mendie

Terra

—
fl. 2. hic additur:
. terre Iltaelitice

rahammus, dunn in
hoſpitibus minno
ſei iple ex Aay-
eg. d ell.)

Hebr. rde de, in M Sto Erff. I. hiſce

loe.1. ttad TA.

ienn ſic enimm her
n Ou i e
: Ne uii (o
am in codice He
pami (d

e, Gemm. das Bll⸗

ol.977. conten. N
rec. ubi ſeibitu
Auoyptum Molectus

uilngſhenh .
it

8

CAb. XIII.

GENESEOS.

103

Terra ⁵Ægypti in plaga 5. meridionali terræ Cenahan (ſita eſt.) Verſ. 4. Quod ſecerat
ibi ab initio] UbiAbram invocaverat nomen Domini, poterit etiam (ita) explicari: &
invocavit ibi tunc temporis nomen Domini. Verſ. 5. Qui ibat cum Abram] Quid-
nam cauſam ei (Lotho) præbuit, ut fieret ei iſtud: † (nempe profectio cum Abrahamo.
6. Verſ. 6. Et non tulit] i. e. Et non poterat ** illa (terra) ſufficiens **x pabulum

præbere eorundem pecoribus (alendis.)
vitate † (hic utitur Scriptura) & opus eſt *

Eod. verſ. 6. Et non tulit] Sermonis bre-
ei addere hoc modo: & non tulit eos pabu-

lum terræ atque ideò ſcripſit (Moſes:) & non &ρuiW i. e. tulit, 7. ſignificatione generis
maſculini. Verſ. 7. Etfuit rixa] Quoniam paſtores Lothi erant improbi ac pecora
ſua * in agris alienis paſcebant, paſtores autem Abrami eos propter rapinam 8. ob.

jur-

bita ſua, in hoſpitiis contracta; ſed quoniam
Pyn nyv i. e. tempus famis fuit, ipſeque
SPD/ r N i. e. timuit latrones, ideò
ſimulavit, ac ſi nullæ ſibi ſuppeterent faculta-
tes, confer. num. antec. 3. h. verſ. 3. in MSto
Erff. 1. pro prhp habetur: probè, mendo
ſè ut puto, in utroque MSto poſtea additur:
yDD 2 i. e. & idcircò rediit per proſe-
ctiones ſuas.
5. Vide quæ ad verſ. antec. I. h. cap. n. 2. notata
ſunt.
* Loci iſtius expoſitionem vide in not. pam nov
h. loc. confer. & Erachim, fol. 16. b.
† Hebr. Dèe, MSt. Erff. 2. habet —te n i. e.
omne iſtud, MSt. 1. verò pro — & legit: Mo
i. e. juſtitiam.
6. Nam profectio cum Abrahamo tantarum divi-
tiarum ei extitit cauſa, confer. Baba kama, fol. 9 3,
a. confer & cap. ſeqv. 14. V. 12. ibique not. n.
2 5. & not. in .„α 6a hi h. loc.

præmiſſa ſunt iſta: nè De en
(legendum viditur: rd) en ee
Nh en en ee en ren (forts
legendum: — wa.) i. e. populus tertæ (non
poterat) recipere Abramum cum Lotho, (Icili-
cèt) utrumque ſimùl, quoniam fuit fubſtantia
eorum multa nec poteraf ferre (illos terra,) at
in MSto ze hæc præmiſſa ſaunt: † n de
De e een e e een e eeee e
Fee e een nee. ee de en
er ne en een den e n een
n 1. e. non &ν (pro &, ſicuti in tex-

eos,) ſed non extitit ei (populo terræ) juſtitia
in terra Iſraelitica, ut habitaret ſimul cum A-
bramo (&) cum Lotho, (ſcilicèt cum) ambo-
bus ſimul, quoniam ſabſtantia eorum fuit mul-
ta; alia explicatio (verborum iſtorum:) non
tulit, (nempe:) non fuit ambobus pabulum
(ſuſſiciens,) ac ſi diceret: (non poterat terra
ſufficiens pabulum præbere &c.)
** Hebr, ponny i. e. ſufficere, poſt iſtud verbum
in MSto Erff. 2. pro 'app y'n j. e. pabu-
lum eorum pecoribus, habetur: nri a
—y'n i. e. ambobus illis, ut præberet pabu-
lum.
† Hebr. v whæc & quæ ſeqvuntur, usque ad:
r Wn i. e. ſignificatione generis maſculi,
abſunt ab utroque MSto Erff.
* Hebr. n y on een, ſic in exemplari
Hebræo, quo uſus ſum, ut & in Berolinenſi
editione habetur; abſunt autem à Balſileenſi edi-
tione.
7. Quoniam verbum &N hic in genere maſculino
uturpatur; dictio autem PS fœminini generis
eſt, idedò ſeribit autor noſter, hie deeſſe vocem
generis maſculini, nempe y i. e. paſcuum.
eamque ſubintelligendam vel ſupplendam eſſe,
quò illa ad verbum Na referri poſſit, alias ſcri-
bendum fuiſſet Nρνπ genere ſœminino, quoni-
am P'& eſt generis ſœminini, confer. Gur Arjeh
h. loc. fol. 2 I. col. 4. med. & not. in b'nor m
h. loc.
** Hebr. bnyqa jumenta ſua, in MSto utroque pro
eo habetur: i, e. greges ſuos, res eadem eſt.

tu ſaero habetur) debet dici, i, e. tulit illa (terra

8. Sive: damnum, alienis agris illatum, nam di-
ctio?

04 GENESEOS. CAb. XIII.

jurgabant; illique reſpondebant: data eſt terra Abramo, nec ei exiſtit hæres; Lothus
autem illius hæres eſt nec eſt iſta rapina, ideò dicit hic Scriptura: Cananæus & Phe-
rez æus tunc habitabant *** in terra, nec hactenùsAbram in illa jus habebat. 9. Verſ. 8.
Viri? fratres Ji.e. Propinqui; eſt autem expoſitio myſtica, (nempe quòd) alter alteri ſimi
lis fuetit quoad faciem. 10. Verſ. . Si ad ſiniſtram iveris, dextram petam] i. e. Ubicunq;
habitaveris, * ego non procul à te recedam; ſed ſcutum tibi ero atque auxilium, idque
eventorei ei (Lotho)fecit neceſſarium, II. dicitur enim: & audivit Abram, quòd captus
eſſet frater ejus &c. 12. Eod. v. 9. Et ego ad dextram ibo] Ad dextram memet convertam
13. ſic : ſiniſtram petam (ſignificat:) ad ſiniſtram memet convertam, quò d ſi dixeris.
puncta ſic poni debuiſſe: qN 14. (reſpondetur, quòd) ita reperiamus alio in
loco: ſi quis ri i. e. ad ſiniſtram I 5. nec puncta ibi ſunt ne † Verſ. 10. Quiau-
niverſa irrigua erat] Terra (erat plena) fluminibus aquarum. * Eo d. v. 10. Priusqudm
perdidiſſet Dominus Sedom & Amoræ] Fuit iſtaplanities* veluti hortus Domini * ucad
arbores

12. Vide dict. cap. ſeq. 14. v. 14.
13. Explicanturhie ab autore noſtro verba iĩſta: N'
& b'rα ut illud quidem ſignificet ee PP'
nyy i. e. ad dextram me vertam; iſtud verò
Muy n& eN*Xι⁰011. e. ad ſiniſtram memet conver-
tam,
X Hebr. M i. e. ſicuti, abeſt iſtud & ſequentia
niam Abrahamo nondum erat hæres, prout ha- usque ad: xy H& i. e, memet (convertam) ab
betur in not. dam nv ubi etiam Bereſchit rabba? utroque MSto Erff. .
ad marginem allegatur, [14. Non vero: —2 X uti in textu Sacro habe.
x Hebr. drie me hæc & ſequentia usque ad: ſtur, confer. Gur Arjeh h. loc. fol. 2 1. col. 4. fin.
— 29 naà i. e. quoad faciem, abſunt ab u. &— fol. 22. col. 1. princ. in. M Sto Erff. 2. etiam
troque MSο Exff. pun&a ſic habent ' & prout à me in Raſchi
10. Juxtà Hebræum: vndhva quoad aſpectum, ef- . : .
H . notis ſunt poſita.
ſigiem, ſeu formam facierum,, conter. & hic 15. Uti 2. Samuel c. 14. V, 19. al. v. 2 I. habetur.
not. in e D ibi etiam Bereſchit rabba * . el C. 14. V. I9. 21. v. 2 1. na .
ad marginem allegatur, vid. & tract. Talm. Je-
vammot, fol. 17. b.
* In notis Raſchianis editionis Sman nsv poſi
verbum aun j. e. habitaveris, uncinulis inclu-
ſum & additum eſt iſtud: 2 N i. e. ego quoque
habitabo vel ſedebo, quæ leclio ſenſum reddit
laniorem 3l abſunt autem iſta: an „n
. e. ubicunque habitaveris & quæ ſequuntur, us-
ue ad: ne i, e. ego ad dextram ibo, ab
utroque MStO Erff. .

io: , quæ hig habeętur, pro ̈ i. e. da-
mnum ſumitur,
aAxX Hebr. 2 α IWς⅝ S), fic in Berolinenſi edi-
tione, ut & in exemplari Amſt. Hebræo, quo uſus
ſum, habetur, ſed abſunt iſta à Baſileenſi edi-

tione.
3. Hebr. Ami. e. dignus erat, merebatur, quo

MSro. 2.- eraſa ſunt iſia: d d&i. e, ſi quis &c. us-
que ad: ſ 2 6
¼† Hebr. =n Wra, in MSt. Erff. 2. hic addita ſunt
iſta: —pveανhn ne een en eee n
& &Xα i. e. Expoſitio myſtica eſt: o-
mnis illa (regio) plena erat (cortationibus, ſicutĩ
(habetur in illo loco:) & bibendam dabit ei mu-

23.2.

11 Nam, cum Lothus in captivitatem eſſet abdu-* Hebr. v, MSt. Erff. 2. addit nan wRi. e.

Rus, ipſe ab Abrahamo liberatus fuit, de quo Jordanis laudata.
cap. leqd. 14, V. 12. 6 ſeqq. gonfer, not, in

—☚ D b. loc.

Sic etiam puncta habentur in MSto Erff. 1I. ſed in

lieri aquam, Num. c. 5. v. 24. confer. Naſir. fol.

** MSt. Eiff. 2. hic addit: p i,e. iſte eſt Eden.

arslal
eiumlol
beh elegil
nndico:

ie plantin

patarenll⸗
tur (itagte,
pobtofnjt
nim.) won e
12. 5 tend
Urbem Fede

non (anen)

rnollkti chcent

—
XNX PGrbtfk. 1
Cctetumn dee
D Wagenſei
Iechit Rabba
glnemm legitt
indt,Taln C
34 b.
Heb.
Noß n.
se 1, (
m ((a miſe
cipitlr etcor
bimaleie (
eyerſionem do
vigc. inbi Eene
23. 1 Ina
err n
ERS
abluntabu
15. Libidinbusin
tec. 11. lgen
17. Elis ſber

R udia

5 Conler. tradt
ſor ſol. 10, b

1 Hebr. , Fn

— .

Ares; Lothus

neus & Phe.
at.9 Nerl. 9,
er altetiſimi
le. Tbicung;
wlium idgee
Judd captus
let conyertam
Uödſiireri,

riambs alioin

lo. gui.

10,Priuqten
mnini * gnoad
Abore;

—

„*

igtud & ſeqnentia
et (Cnyenam) db

teun Sacto hibe.
fol. 11, cl,4, fn.
Mro Erfk.2. eim
hronti me inali

41.V,21. habetut.
MISrO Eik. 1, ſed in
Nie ſiquis e⸗⸗

C. 2chic adcitaſunt

n dn e
dlio mjlicnel:o.

cortaionibuig ſiclti
bendann dabitelmu .
14. conker Malt iol

Adit fopn wie. .
s Hebr. 7 77, MSe F-d., 2. hic addit; 1

mie ileel cen.

1 vetbaiſaen
gnibet d
enam; iltud verd
m memet conet -

CAP. XIII. GENESEOS. 105
arbores. Eod. verſ. 10. Ianquam terra Eeppti Quoad ſemina. ** Eod.v. 10. Dum venis
Zohar] i. e. Usque ad (urbem) Zohar; explicatio autem myſtica hoc exponit in vitu-
perium (Lothi, nempe:) quoniam (incolæ iſtius regionis) ſcortationi erant dediti, 16.

idesè elegit ſibi Lothus, ut inter eos habitaret, (ſic ſcriptum reperitur) in tractatu Tal-

mudico: Horajot. 17. Verf. II. Planitiem] (Dictio iſta: ſignificat.)
i. e. planitiem juxtà Targumejus.* Eod. verſ. II. Ab Oriente] Proficiſcendo ſemet ſe-
paraverat (Lothus) ab Abramo & abierat * ad occidentem 18. Abrami, deprehendi-
tur (itaque, quòd Lothus) ** profectus ſit ab Oriente ad occidentem; eſt autem ex-
poſitio myſtica, (quòd Lothus) ſemet ipſe amoveritab Oriente mundi, dixit (e-
nim:) non eſt voluntas mea 19. neque in Abrahamo neque in Deo ejus. Verl.
12. Et exitendit tentoria] i. e. Fixit tentoria paſtoribus ſuis ac pecoribus ſuis usque ad
(urbem) Sedom. * Verlſ. 13. Viri autem sedom (erant) mali] Ac quamvis ita fuerit;
non (tamen) cohibuit ſe Lothus, quò minus inter illos habitaret, ** hinc Rabbini
noſtri docent: nomen improborum putreſcet; 20. i. e. mali fuerunt (Sedo-
mitæ,

l
a N , edn e , nee e erinde
hHaé ne eenn dee en nee en
u, i. e. & ſeparaverunt ſe alter ab altero,
nam ſeparatum fuit ſemen Lothi à ſemine Abra-
hami „ita, ut non amplius eſſet fraternitas inter
illos, dicitur enim: non veniet Ammonita &
Moabita (&c. Deuter. c. 2 3. v. 4. prætereà ſcgri-
ptum eſt: non quæres pacem eorum nec bonum
eorum (Deuter. d. c. 2 3. v. 7.) & abiit Loth. & c.
19. Sive: ad plagam occidentalem illius loci, ubi

xXX MSt. Erff. 2. addit â‚. e. & quoad paſcuum,
cœterum de fertilitate Ægypti confer. quæ apud
D. Wagenſeil. Sot. p. 72 3. habentur, vide & Be-
reſchit Rabba h. loc. uti in pe e ad mar-
ginem allegatur, ubi vide & notas, confer. hic
tract. Talm. Cetubhot, fol. III. b. & Sota, fol.
34. b.
† Hebr. ye 3y, in MSto Erff. 2. hic additur 3)
n ie enn ee inn d einn i. e.
usque ad, (iſtud autem ay) non eſt ſub ſum-
ma (ſeu univerſalitate, i., e urbs illa Zohar ex

cipitor nec comprehenditur ſub regula,) nam i-
bi maledicet (Deus) incolis planitiei (ſKcil. per
everſionem Sodomæ ac Gomorræ, de qua re
vid. infrà Geneſ. c. 19.) confer, hie Naſir, fol.
23. a. & Horajot, fol. 10. b.
* Hebr. è hæc & ſequentia usque ad:
N Da i. e in tractatu Talm. Horajoth,
abſunt ab utroque MSto Erff-
16. Libidinibus indulgebant, confer. quæ cap. an-
tec. 12. V. 19. n. 357. notata ſunt.
17. Eſt is liber octavus partis quartæ operis Tal-
mudici, tractans de documentis & ſtatutis qui-
busdam judicum êc. vid. Horajot, fol. 10.
b.
* Confer. tract. Talm. Naſir, fol. 23. a. & Hora-
jot fol. 10. b.

Abramus tunc tentorium ſuum fixerat, confer.
not. in pon hev h. loc.
XXX FHebr. O) ſic in Mot. Erff. 2. hic additum eſt.
† Hebr. αααπ hæc & ſequentia usque ad: d
den i. e. neque in Deo ejus, abſunt ab utroque
MsSto Erff.
19. Hebr. νHNι &, ſenſus eſt: nec Abrahamum
nec ejus Deum ſive cultum Divinum ſequi volo,
confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 200. ubi verba
iſta ex Bereichit Rabba Sect. 40. adducuntur.
* Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 3 8. b.
x Hebr. Pawi, in MSto Erff. I. pro eo habe-
tur: rwn i. e. quò minus communionem
ſive ſocietatem haberet, MSt. 2. habet: Qav?
i. e. ut quieſceret.

20. Sicuti Proverb. c. 10. V. 7 habetut, conſer.
bic

0

106

GENESEOS.

CAp. XIII.

mitæ,) quoad corpora ſua: & =NNNâ¹i. e. peccatores, quoad opes ſuas 2 1. Eod.
verſ. I 3. Domino valdé] Cognoverant (ſanè) Dominum ſuum; ** ſed id datà operàâ e-

gerunt., 22. ut contrà illum rebellarent.
rat] Quamdiu improbus (Lothus) cum eo

Verſ. 14. Poſtquàm Lothus ſemet ſiparave-

(Abrahamo) fuerat, oraculum Divinum

23. ſemet ab illo (Abrahamo) ſeparaverat 24. Verf. 16. Si quis poterit] Sicuti †
impoſſibile eſt, numerare pulverem, * ſic ſemen tuum non numerabitur. * Verſ.

18. Mamre] Eſt (iſtud) hominis nomen. 2 5.

CAP. XIV.

hnic tractat. Talm. Avoda Sara, ol. 19. a. & Jo.
ma., ſol. 3 8. b. prout in man n h. loc. alle-
gatur ad marginem, ubi vide etiam notas.
21. Quoniam hic in textu Sacro dicitur, quòd Se-
domitæ fuerint d'&αττ b'y, autor noſter utri-
usque vocis ſigniſicationem diflinctè exponit,
vide hic tractat. Talm. Sanhedrin, fol. 107. b. &
fol. 109. a. proat in a n h. loc. ad
margin em allegantur, ubi etriam notæ videri po
terunt.
XX Hebr. a)a, MSt. Etff. 2. pro eo habet: 1N
i. e. creatorem ſuum.
22. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 10. v. 8. n. 2.
& ad Levit. c. 2 6. v. 14. n. 45. notata ſunt.

2 3. Sic dictionem Mann hic interpretor, confer.

Buxtorf. Lex. Talm. fol. 497. Græci vo-
cant gewsτ σ⅓ι ⅛ςαςpſum Divinum, ut autor
vu gatæ ad Roman. c. 1I1. v. 4. transtulit, confer.
Ralchi not. ad Geneſ. c. 48. v. 7. n. 19. & ad
Levit. c. 9. v. I. n. 5. & ad Numer. c. 1 1. v. 8.
it. ad Numer. c. 16. v. 2 8. confer. & Joma, fol.
3 8. b.
24. In Berolin. editione ut & in notis Raſchianis
editionis Smas ino poſt verba: unn v
hæc uncinulis incluſa & addita ſunt, nempe:
aN & N NhHh deen iee eee en
„5 Wn a i. e. ſuprà autem, quando
Lothus apud ipſum (Abrahamum) erat ac ſcri-
ptum eſt: & apparuit Dominus Abrahamo
(Geneſ. c. 12. v. 7.) iſto tempore rectus (ſi
ve probus) fuit (Lothus,) ac probatio ſuppetit
nobis, vide not. in an r— h. loc. in utroque

auterm MsSto Erff. ea, quæ hic addita ſunt, non

habentur hoc quidem loco, adjecta autem ſunt

poſt verba iſta,; è& dü i. e. nomen viii (vid-
v. 1 8. h. cap. n. 2 5.)
† Hebr. — in MsSr. Erff. 2. huic præmittitur
i. e, ſenſus ejus ſimplex ſeu literalis eſt:
(ſicuti impoſſibile eſt & c.)
* Confer. hic not. ad 1. Chron. c. 27. V. 24. n. 9.
Xx Hebr. ad N, in MSto Erff. 2. poſtea additur:
beX e ene e enen eee een
pxE 5 h nee n e ee n ren
rn e en ne ee en n een n
Haein dene en e enn e
rd n i. e. expoſitio myſtica explicat
(hoc modo:) quòd dixerit Abram, ego ſum
aſtrologus atque inſpexi ſidera, (unde didici,)
quòd nullum mihi ſemen (futurum ſit;) re-
ſpondit ei Sanctus ille Benedictus: non eſt ſi=
dus (ſeu conſtellatio) gentibus, omni (ſeil.)

eo tempore, quo tu non es eircumciſus, dixit

S. Scriptura (fortè pro nan legendum: ap
i. e. Sanctus ille Benedictus:) intuere ſiellas, ſi
poteris (illas) numerare atque recenſere, ſic
ſemen tuum no n numerabunt præ multitudine,
confer. not. ad Geneſ. c. 15. v. 5. n. 20. & 2 1.
it. Schabbat, fol. 118. b. & Baba batra, fol, 15.
b. & 16. a. it. fol. 100. a. & Sanhedrin, fol.
11 1. 2.
2 5. Præter ea, quæ v. 14. num. 24. h. cap. addita
ſunt, in MSto Erff. 2. etiam iſta hicadjecta ſunt:
N& ας e Dn i. e. & ſic ſcriptum eſt:
Aner, Eſcol & Mamre, vid. Geneſ. c. 14. v. 24.
confer. infra Geneſ. c. 1 8. v, 1. ibique not. it.
Geneſ. c, 3 5. V. 27. n. 46. ubi nomen Mamre

in aN ον h. loc.

exponitur, quòd planitiem notet, confer. & not.

1,MV.

—

„
I

Eil.
ie
1,1
ſeſe congen⸗
cujus nohen
Abintal he
ſuum güelk
niam =
que Tehlan
men uyni,
co mil eran

mare inmhech

—
1. Vel: Gemitt
nis hoſes der
ſchit Mabalſe
latus et qui
rat calgiin
jn Mto bcck.
hamo: Eice
projicen Ahn
1. Poft vun o
2, addit
laſar Wiene
expoſitioheal
ctionein igre
V. 2 g. jl
Rabba h lhe;
b. & Cholif
a. ſicuti inn
legantut nite
3. Conlentit hun
col. 2. k.
† Hebr. An
troque Möto!
Polſt: Bereſch.
in notis Raſe
uacinulis incl
wn dnn

—

1811, Pod.
leti openie.
net ſeharale.
uun Divinum
7] Keuti
tur Ver

nomen vui vid⸗

huie prerinitur
leu lueralig el:

227, V. 14, 9,9.
1, poſten additor⸗
Hhedn win
n O
Onn
mfſlica erplicat
Abtam, ego um
,(undegicici,)
futurum ſi;) ke⸗
ictus: non elſt i⸗
dus, Omni (ſtil.)
ircumciſas, dixit
legendum. n
)imtere ſeilas,
que receniere, ſic
Ppræ muſtitudine,
V. . h. 10, 64 ¹l.
Paba batla, tol, 1.
4D Sanhedtin, kol,

124. h cap. Mitl
Rabicacjetta ſunt:
Klaſciptom e:
Genel,14. V. 14,
„., ibique n0t It.
Ubi noen Mamre
Ctet, onle &ot,

CAbP. XIV. GENESEOS. 107

CbaAP. XIV.

Erſ. I. Amraphel] Is fuit Nimrod (qui ideò hD&& vocatus eſt,.) quia Pd&
i. e. dixerat Abrahamo; D) i. e. dejice te I. in fornacem ignis 2. Eod. verſ.
I. Regis Gojim] Erat locus, qui dicebatur Gojim, 3. quoniam ibi (homines)
ſeſe congregaverant ex multis populis ac locis virumque ſuper ſe conſtituerant regem,
cujus nomen erat Tidhal, (ſic ſcriptum reperitur in) Bereſchit † Rabba? Verſ. 2.
Shineab] Rex à & inde dictus quia, & i. e. odio habebat πNäi. e. patrem
ſuum, qui eſt in cœlis 4. Eod. verſ, 2. Schemeeber] N& Dρν inde vocatus eſt, quo-
niam) — U i. e. poſuerat(ſibi) Nalam ad volandum ** & ad inſultandum **ꝗat-
que rebellandum contrà Sanctumillum Benedictum. Eod. verſ. 2, Bela] Eſt no-
men urbis. Verſ. 3. Vallem Siddim] Sic (erat) nomen ejus, 5. quoniam in illo (lo-
co multi erant) agri. 6. Eod. verſ. 3. Quæ (Iam eſt mare Salis] Poſteà inductum fuit

mare in medium iſtius (vallis) & factum eſt mare ſalſum; expoſitio autem myſtica di-

0⏑ 2 cit,

1. Vel: demitte te, cade, à rad. 722; alia nomi-
nis hujus derivatio ſive origo habetur in Bere
ſchit Rabba ſect. 41. nempe on& ideo appel
latus eſt, quia o& PPN i. e., ſermo ejus e
rat caliginoſus, vid. Buxt. Lex. Talm. fol. 128.
in MSto Erff. 2. pro 719 aN& i. e. Abra
hamo: dejice te, habetur nde 9 i. e. ut
projiceret Abrammm.
2. Poſt vτ Wan i. e. fornacem ignis, MSt. Erff.
2. addit b ei D 7 && i. e. dixit rex E.
laſar & i. e, non i. e. recedere (reſpicitur hac
expoſitione ad ejus nomen;) cœtecùm de proje-
ctione in ignem vide, quæ ſupra ad Genel. c. 11.
v. 2 g. n. 3 I. notata lunt, confer. & Bereſchit
Rabba h. loc ac tractat. Talm. Megilla, fol. 10.
b. & Cholin, fol. 6 5. a. item: Eruvin, fol. 53.
a. ſicuti in a ne h. loc. ad marginem al.
legantur, vide & infrà verſ. 10. h. c. n. 23.

3. Conſentit huic expoſitioni Gur Arjeh fol. 22.

col. 2. pr.
† Hebr. n QWMπ; omiſſa hic ſunt iſta in u-
troque MSto Erff.
xX Poſt: Bereſchit rabba, in Berolinenſi edit. ut &
in notis Raſchianis editionis n ne iſta
uncinulis incluſa & addita ſunt, nempe: yon

i. e. Berah, a (dictus fuit, quia fuit) y i. e. ma-
Ius ergà Deum & malus ergà homines, Beræſcha
yva (ideò dictus fuit,) quia excelluit yva i.
e. in malitia, reperiuntur autem iſta duorum re-
gum nomina in verſu 2. h. cap. confer. hic Me-
gilla, fol. 10. b.
4. Confer. & hic Gur Arjeh dict. fol. 22. col. 2.
princ. eſt hæc alluſio.
*X Sic juxtà notas in of ne hic interpretari
volui, ubi exponitur, quòd Schemeber ideò
dictus fuit Nh an e Wwyn i. e. quòd fe-
cerit ſibi alas ad volandum, eſt & hæc alluſio.
***q Hebr. 99 “, in MSto Erff. 2. pro eo
legitur: V907 ya i. e. inſtar volucris ad in-
ſultandum.
5. Hebr. bewn ppy, LXX. verterunt: αραανHα
Ty &ι Aúsαν i. e. vallem ſalſam, ſie ferè iidem in-
frà verſ. 8. h. cap. zι ρτιτ⅓me „νανR Vulgata
habet: vallem ſylveſtrem, confer. S. Hieron.
Tradit. Hebr. h. loo.
6. Hebr. — αν„reſpicitur autem vel potius alludi-
tur ad nomen dᷣv, quod hic habetur, in Bero-
lin. editione poſt dame me additur: wan
—adn A& i. e, ſunt etiam expoſitiones my-
ſticæ (hujus ioci) multæ, (quæ jam non re.

va yru nn enen in nen

cenſentur brevitatis cauſa,.)

108 GENESEOS. CAbp. XIV.

cit, quod fuerint ſciſſæ † rupes, * circa illam (vallem) & in medium ejus inducti fue-
rint rivi. 7. Verſ. 4. Duodecim annis ſervierant] Quinque ĩiſti reges (regi) Cedorlao-
mer; decimo quarto autem anno, ex quo illi defecerant 8. venit Cedorlaomer, quo-

niam (enim) ipſe erat dominus operis, (ideò) intravit in denſitatem trabis. 9. Verſ.F.

Et reges, qui cum ipſo erant] Hi erant tres reges. Eod. verſ. 5. Zuzim] Hi ipfſi (e-
rant) Zimzumim. * Verſ. 6. In monte eorum] i. e. In monte, qui ad illos pertinebat, *
Eod. v. 6. Eil I0. Paran] Juxtà Targum ejus: planitiem (Paran;) ego autem exiſti-
mo, *** quòd H& non ſignificet planitiem; ſed quòd planities Paran appellata ſit
N& & quòd & S (vertendum ſit:) Elonei Mamre, nomine ſuo † proprio;
& quòd i. e. Cicar Jarden II. ſit nomen ejus * (proprium;) & quòd Schittim

nomen ejus (proprium ſit:) HaNAbel, (nempe): Abel Schittim, 12. ſicquoque 7,
Baal

† Hebr. paraw, MSt. Erff. 1. pro eo legitnyanpnmv 10. Sie ex mente autoris noſtri Hebr. tanquàm
i. e. quòd fixæ fuerint. nomen praprium vertere volui, LXX. T7s 7e-
Hebr. eN&, MSt. Erff. 1. habet i. e. s libs *ν aεαμν i. e. (usque ad) terebin-
lapilli (curſum aquæ ſiſtentes, vid. Buxtorf. Lex. thum Pharan (Complut. Fharam) ubi ſcho-
Chald. fol. 1947, princ.) aſt MSt. 2. habet: lion habet: vo,, 6 ο1 νιτI⅓v [G „ i. e.
WR i. e. agri. (usque ad) quercum, hæc urbs eſt ſobi; autor
7. Confer. hic quoque Gur Arjeh fol. 22. col. 2. Vulgatæ habet; campeſttis Pharan; Junius ac
med. ac not. in nan nep h. loc. in MSt. Tremellius: planitiem Paran, ſicuti & Targum
Erff. 2. poſt: 8) i. e. rivi, additur: n Onkeloſi, confer. infrà Geneſ. 18. v. 1. u. 2.
1i. e. ſalſi. & Geneſ. c. 3 5. v. . n. 14.
9. Hebr. 7. MsSt. Erff. 2. habet hic: n XX Hebr. e hæc & ſequentia, usque ad
i. e. ex quo rebellaverant, nam tredecim annis P i, e. Paran, abſunt ab utroque MSto Erf-
rebellaverant ſive defecerant à rege Cedorlaomer, furt.
ſicuti in fine hujus verſus 4. habetur, vid. & hic † Hebr. u h&, utrumque MsSt. Erff. pro eo
Gur Arjeh dict. fol. 2 2. col. 2. med. & Schab- habet bn bir& i. e. Eßlonim, nomen eorum;
baty fol. I I. a. ac not. in na npv h. loc. in MsSto Erff. 2. additur: rpνν dν) i. e, pro-
9. Proverbii loco id dictum eſt, hoc ſenſu, quo- pter duritiem eorum.
niam quinque illi reges Cedorlaomeri, tanquam 11. De quo vide cap. antec. 13. V. II. confer. in-
dom ino ſuo, ſubjecti fuerant & poſteà ab illo de. fra Genelſ. c. 19. V. 17. n. 2 8.
fecerant, ideò ipſe, veluti dominus, ad rem ag- * Hebr. in in MSt. Erff. 2. hie additur: diy hy
greſſus rebelles vi armorum ad officium redu. av 95 nen ee e en i. e. quo-
cere conatus eſt, confer. Joh. Druſii Adag. Hebr. niam illa fuit terra „habens agros, ſicuti ſcriptum
Decur. 4. Adag. 6. it. Numer. c. 11. v. 29. ibi eſt, nam tota illa erat irrigua, (prout eap. præc.
que not. n. 126. 13. v. 10. habetur.)
X Expoſitionem iſtius loci vide in notis am nee I2. Vide Numer. c. 3 3. v. 49. ibique Raſchi not.
h. loc. n. 22. confer. & Junii ac Tremellii not. ibid. in
X Hebr. be An. in MsSt. Erff. 1. pro: bνς MsSt. Erff. 2. pro wov' Ua& habetur: Vpeu
legitur: vyv i. e. Seir, in MSto z. additur: bNW n& d i. e. quoniam accidit ibidem
vy e n n deen een Wn i. e. ſicuti/ luctus incolis (urbis) Schunem, de urhe Schu-
(hæs betur Jerem. c. 17. v. 3.) montana in agro; nem vid. Joſu. c. 19. v. 18. & I. Samuel. c. 2.
nonnulli exponunt: in montibus Seir. V. 4. it. 2, Keg. c. 4. V. 8. .

. M.

—
Paal Gad!
gopna)th
nomenhert
illum enntnn
ibidem dt
los auten u
nes ilkinspro
7. 4i10
catur inn ſg
Hæceklin
rumm,lbi me
hocmocogli
Sctiptlte)
mimsllospe

—
13. Ficnl ſon.
14. Nene: d
in pracelani
14.
15. Fie: ton
mentem4
lativère
ſtes fetit; l
retinendi
16, Vel: Kenn
ex menteuo
Vvolui; aHin
LXX.
17. Prout Num
on i
i. e. expltaio
k. uxta Ulun.
1 8. Namben
V. 12, Nm
d Deuter. e.
ſpicitur zuten
potis Raſchih
0 paul ant:
ue MOt. E
les eodem rer

indudti fue.

)Cedofloo.

omer, guo⸗
15,9, Verle.
bertinebat
Autemexiſti⸗
appellata ſi
1o propnio,
7 .
nod Schittim
cquogae ,
Baal
—
r NKtnngtin
LXX. 1i: 71
he 10d) terebin⸗
tam) Ubi ſcho.
1 77 lao, ik,
5elt ſobi; zutet
Aran; Junius a
ſiemi & Targum
ſ. 19. V. I. d. 1

dentias, Uusqnead
oge Mto bif⸗

NSt. Etfk. po eo
„ nomen eofum;
1) de behro⸗

V. I1. cOnlet, in⸗

e additur: “
M i. e. quo⸗
os,ſigutiſctiptum
prout esh. plac⸗

bique Naleni not.
enellinotibid in
e habetur: VN
tamacciditibiden
en de uthe Scku⸗
1. 5unnel 1l

CNN.

CAp. XlIv. GENESEOS. 11099

Baal Gad 13. ) Baal nomen ejus (proprium eſt; jomnia autem iſta (nomina 14.
propria) Chaldaicè verſa ſunt i. e. planities; aſt unumquodque (eorum) eſt
nomen per ſe I5. Eod. verſ. 6. Juxtà16ä. deſertum] (Nam particula Hy ſignificat
hic:) HX½N i. e. juxtà ſolitudinem, veluti (accipitur in illo loco:) & hv i. e. juxtà

illum erit tribus Menaſſe. 17. Verſ. 7. Fontem Miſihpath, hac eſt Kadeſeh] Locus iſte
PSOD ſ dicitur prapter (factum) futurum, quia futurum erat, ut Moſes & Aaron

ibidem judicarentur 1 8. Propter iſtum fontem, ** hæ ſunt aquæ Meriba; 19. Onke-
los autem juxtà ſenſum ejus literalem ** interpretatus eſt, nempe locum, ubi homi-
nes iſtiusiprovinciæ (ſive urbis) ad quo dlibet judicium ſeſe congregabant. Eod. verſ,
7. Agrum 20. Amalecitarum] Tunc temporis 2 I. Amalek nondum erat natus ac vo-
catur ita (ager iſte) nomine, quod futurum erat. Eod. verſ. 7. Iza Chazezon Tamar)
Hæc eſt Ein Gedi; ſic plenè in Seriptura (exponitur ac legitur (nempe:) in verbis die-
rum, (ubi mentio fit regis) ehoſchaphat ?2 2. Verſ. 9. Quatuor *reges] Atque etiam
hoc modo (licèt numero fuerint) pauciores, victoriam reportàrunt, ut te doceat (hic
Scriptura,) quòd iſti fuerint fortes; & tamen ne ſic quidem Abramus deſtiterit, quò
minus illos perſequeretur. Verſ. 10. Maltiputei bituminis] Multi ibidem fueruntpu-
HD 3 tei,

13. Sicuti oſu. c. I1. v. 17. habetur. res eadem eſt: At M St. I. habet: V i. e. perverſitas.
14. Nempe: , item aèe ac 7ya, de quibus 19. De quibus vide Exod. c. 17. v. 7. confer. & lo-
in præcedentibus, confer. Geneſ. c. 3 5. v. 8. n. ca num. antec. 18. adducta, confer. & not. in
14. R h. loc.
15. Sive: nomen proprium, ac proinde juxtà*** In MSto Erff. 2. poſt: MDn i. e. juxtà ſen-
mentem autoris noſtri vocabula illa non appel-† fſum eſus literalem, addita ſunt verba iſta Chal-
lativè vertenda fuerunt, uti Chaldæus Paraphra- daica: M en i,. e. planities diviſio-
ſtes fecit; ſed tanquàm nomina propria fuerunt nis judicii, prout Targum habet.
retinenda. 20. Sive: regionem, tractum, in Michlol Jophi
16. Vel: ſecundum, uti Junius ac Tremellius: ſi νρ hic exponitur: planities ampla, ubi ur-
ex mente autoris noſtri particulam "7y hie vertere bes inædificatæ ſunt.
volui; alii transtulerunt: in ſolitudine, ſic et 2 1. Quando fſcil. bellum iſtud inter reges, de qui-
LXX. =* rn sSoEα. bus in textu ſacro hic agitur, geſtum eſt, con-
17. Prout Numer. c. 2. V. 20. habetur, poſt : fer. num. antec. 1 8. h. verſ. 8 not. in en ne
— wayp n in MSt. Erff. 2. additur: ν ο h. loc.
i. e. explicatio ejus (particulæ 7y) eſt: x& i. 22. Vid. 2. Paralipom. c. 20. v. 2. ibique not. num'
e. juxtà illum. 8. in MSto Erff. 2. poſt vopw, addita ſunt iſta:
18. Nam Deus illis iratus erat, uti Numer. c. 20 en enen de ien een ennn enn
V. 12. & Numer. c. 27. v. 14. habetur, confer. prb ire n nnen i. e. & fuerunt palmæ-
& Deuter. c. I. v. 37. & Deuter. c. 3. V. 26, re. Chazezon ibi circumplectentes atque fons indi;
ſpicitur autem verbo iſto: vv quod hic in cabat viam tranſitus, idque (fuerunt) iſti Sinin
notis Raſchi habetur, ad vown , de quo lo- ſed haud ſecio, quid hæc fibi velint: cœ em
co paulò antè, confer. num. 2 I. h. verſ. in utro. nd Sinim fit mentio Eſai. c. 49. V. 12.
que MSto Erff pro: De habetur: vorh, * Hebr. "op ya hæc & ſequentia usque ad:
res eodem redit. SA& i. e. quo minus illos periequere
er Hebr. P:);, 2MSt. Erff. 2. pro eo habet: Pyp, 1 tur, abſunt ab utroque MSto Erff.

110 GENESEOS. CAbp. XIV. N.
tei, nam auferebant inde (homines) humum, ut eſſet lutum ad ædificandum; ** eſt an- pperiut!
tem expoſitio myſtica, (nempe:) quòd in illis fuerit lutum, * atque (ibidem) factum jemmanletet
ſit miraculum regisedom qui inde(incolumis) exierat, erant quippe nonnulli inter gen- th Cam
. . .
tes, qui non credebant, quòd Abrahamus de igne Chaldæorum, 2 3. de fornace ignea politioaue
ſervatus ſit; aſt poſiquàm iſte rex Sedom) de luto exierat (incolumis, )illi ex poſt fa- otminibis
cto 24. fidem habuerunt (miraculo, quod evenerat) Abrahamo. Eod. verſ. 10. Ad citur: gher
montem ſugerunt] (Dictio) (hic accipitur) veluti i. e. ad montem, omne ut Abumus
vocabulum, quod ab initio requirit Lamed, deſinit in Heh finale; † eſt autem diſcri- 13. Uiſ
men inter ρ & ☚ HR,"nen (litera) He, qi æ eſtin fine dictionis„â)ſtat loco ne mmufin
Lamed, quod eſt in principio ejus; * ſed iſta litera He in non ſtat loco Lamed foeduien⸗
& ſub ſe habet punctum Patach, ecce igitur (dicitur) veluti vel lutigwinle
i. c. ad montem, nec explicat (ſcriptura,) ad quemnam montem; ſed ** quòôd unus- elt)icila
quisque fugiat ad eum, quem primò invenerit montem; † aſt quando Heh datur ab
initio, dum ſcribitur: it. , explicatio ejus eſt, veluti: ON aut —
veluti: 92, videlicèt ad illum ipſum montem, qui notus eſt* quique in textu ex- umie
ponitur. Verſ. 12. Lſe autem habitabat in Sedom] Quidnam anſam iſtius rei 2 5. ei præ- Dent
buit? (nempè) habitatio in Sedom. Verſ. 13. Er venit ille 26. profagus] Juxtà ſenſum urher
ejus literalem iſte (profugus) erat Og, qui ex acie evaſerat, & hoc eſt, quod ſcriptum* ”
. 1: . . . — . A . R .
xX Hebr. Pan 70 i. e. æ dificationis ſeu ædificii, in ad -n Na i. e. loco Lamed, abſunt ab utroque 29. Conkn gua
MSto Erff.2. hic additur: ν ☚α n nen MsSto Erfl. otar t.
i. e. & bitumen fuit eis pro cæmento, ſicuti ſu- xXιHebr. &ehoc Squæ ſequuntur usq; ad:onn 30. Klltaſpe
pra Genel. c. 11 V. 3. habetur. . . . i. e. montem, (quem invenerit) primò, abſum 71. Ueiſon 6
XXX In Bero linenſi editione, ut & in notis Raſehia- ab utroque MSto Erff. Hebt. dr
nis editionis am poſt vocem nq i. e. † Hebr , hæc dictio abeſt h. loco. à Baſileenſi ad:
Jutum, additum eſt: 7n i.e. ſubactum, de cu- ceditione; ſed Berolinenſis eam quoque agnoſcit. & in MSoni
jus verbi ſignificatione vide Buxtorff. Lex. Talm. *X Idque ideò, quia in vocibus jam dictis litera 31. Nempe: n
fol. 381. princ. . NAyN i. e. He notionis, articulus ſive Heh em- Leenim Ools
23. De hoc vide, quæ ſuprà Geneſ. c, 11. v. 2 8.] phaticum eſt præpoſitum, ad indicandum cer sellerirez,
n. 3 1. notata ſunt, confer. & Exod. c. 32. v. 13. tum momtem, confer. verſ. ſequ. 13. n. 26. eosque vincet
ibique not. n, 63. it. ſupraà verſ. I. h cap. n. 2. 25. Nempe, ut Loth in captivitatem abduceretur, lum in belſoi
24. Hebr. yS i. e, retrorsum, nempe: poſtero debuerat enim vitare urbem iſtam, impiorum ho- uedu ſ. Sara
tempore fidem habuerunt homines miraculo, minum plenam, confer. cap. antec. 13: verſ. 5. conſiid ac pne
quod anteà eyenerat Abrahamo: qui ex fornace n. 6. Loticpiyita
ignea incolumis exierat. 26. Ita articulum ſive pronomen: ille, ex mente Hudaier Confe
† Confer. not. infrà ad Geneſ. c. 2 8. v. 2. n. 1, & autoris noſtri hic addere volui „dum in Hebræo 6 nori
n. 2. it. ad Deuter. c. 33. v. 27. n. 174. & ad Je- habetur He emphaticum in nomine , quod 337 la hirctkon
rem. c. 3 6. V. 20. n. 2. it. ad Habacuc. cap. 3. v. 1. Rabbini Mirnαaαας hic exponendum eſſe ſtatu- Doti ene
n. 30. & ad Joſu. c. 15. v. 3. Sign. ** unt, confer. Nidda fol. 5 I. a & Gur Arjeh h. loc. Auoque hea
x Prout Geneſ. ca hab fol. 22. col. 4. circà fin. & not. in ban ne quila, verterunt
3 n ne cap. 12, v. 8-habetur, confer. not. h. loc. vide & v. anteced. 10. Sign. ** upri Genel,e.
Jonæ c. 2. v. 10. num. 13. 1* Hebr. anaw Nae, hæc & ſequentia usque ad: & Hieon I
* Rebr. MWauv, iſtud, ut & ſequentia ;usque Jun

cin .

li eſtan.
En)tacum
bintergen⸗
tnace gnei
1eX polt ki.
crl 10. ℳ
emn, Omne
Utenn diſeti⸗
atloco
loco Lamed
Jèd unus.
leh datur ab
NNa
ein textlex⸗
ei1 eipe.
omi lenlum
odſcriptum’
repe.

—

Muntab urroque

ueg, adrn
Primd, ablant

c0. 3 Balleenſt
guoqn zanoleit⸗
ſam dictis liteta
Uus ſige Heh em-
iadicandum cer⸗
I.13. n. ¹5,
tem abduceretur,
n impiorum ho⸗
tec. 139 ell

1:le, er wente

Qum in Hebreo

ninepe, guod
endum eſle latu⸗
Gur Arjenb loe,
, in won r

on. N*
lon.
57„ 4:
YTn

33. Ita hie dictionem ny ex mente autoris noſtri

CAb. XIV. GENESEOS. 11II

reperitur: nam ſolus Og ſuperſtes fuit ex cœteris gigantibus, 27. ſuperſtes (ſcilicèt)
remanſerat, quia illum Amraphel ejusque ſocii non interfecerant, quando illi in Aſte-
roth Carnajim gigantes percuſſerunt, 2 8. in Tanchuma(ſic reperitur ſcriptum;) ex-
poſitio autem in Bereſchit Rabba (eſt iſta: nempe quòd) is fuerit Og, qui evaſerat ex
