ut & Junii ac Tremellii not. b. loc, ac Jalkut.
Part. 1. fol. 24 3. col. 4. fin. ac fol. 244. col. 1.

princ. . . .
77. Dictio: Amor, hic accipitur paſſivè, nempè,

ue Deus Iſraeëlitas complectitur, nimirum, ut

ipſi coraàm illo ſedeant &c. confer. Gur Arjeh
fol. 188. col. 1. circa fin. ac net. in nDV
. loc. item not, ad librum Prec. Jud, pPart. 2. P.

*

102. b. med. & Peſachim, fol. 111. a.
78. Vel: corum paries, Hebr. Inen, ſenſus bu-

jus loci eſt, ipſi Iſraelitæ in ſepto ſive vele interi-

ori, ubi ipſe Deus præſens eſt, ſedebunt coràm il-
lo, nempè in conclavi, quod Peo propius& intimi-
us eſt, quàm angelorum conclave, confer. quoad
vocem Auirmn R. Salom. not. ad Ekod. «. 19.
v. 24. n. 6 3. & ad Exod. c. 20. verſ. 21. n. 8I.
item ad Exod. c. 2 6. V. 3 I. & ad Malach. c. 2.
v. 7. ubi vid. n. 6. unde lux quædam huic loco
accedet, confer. & Martini Pug. Fid. Part. 3.
Diſt. 3. c. 4. u. 14.
79. Proùt Efai c. 30. v. 20. habetur, qui ſocus re-
tius de Chriſto, Meſſia, sανρρνανι, 4 noſtrati⸗
bus exponitur.
80. Hebr. M&a, ſic tàm in Bibliis Buxtorf. quàm
in exemplari Hebræo, quô uſus ſum, legitur;
aſt in editione Saom no habetur: bpa I. e,
traditur; ſed idem eſi ſenſus.
à&I. Nempè: decretum Dei & quænam illius ſit
voluntas, confer. not. in on nev h. loce.
82. Nam in Targum Onkeloſi juxtà verſionem P.
Fagii ſic habetur: erit temqus, quo dicetur de
Jacob & Iirael, quid operatus ſit Deus, vide e-
jusd. Fagii not. ibid.
* Hæc & ſequentia, usque ad: juxtà Targum ejus
(vid. num. 9 1. . verſ. 24.) abſunt in Hiebræo 4
MsSto I.

(A. WI
—
tanguam in
es, 33. t
Alali] N
monem, 35
leco ſuo ac
ut eillia
bellam geri
borumiſtot
enit)juxd
(inawselth
tarumm inten
& Blleamun
ſoz eorumm.
addit ſecona
loloco⸗)
loco:) S.

kdta ziz,

13. Hedt. dn
dei, dum pr
ud magnum
Synag. ſud,
954. Nempt: I
unus eſt, uti
hæc otaio l
verl. 14.
9. Vel: indus
hoc modotn
eſt;, non per
conker, Bunte

7
174.

4
8ldeſt: Phy

dem Buntort,
97. Vel: perda
heiut,inife⸗
Gitionem, un
betur.

6. Vel: temon

bie interpteta
19, Vel: laden

.XkI.
——-———
hde futa.
corim o.
10re ejnse .
etrogabunt
nt ocali ti
dcob, (ver⸗
illigltae.
Pyut dicatur
quodnam-
tur do, illi⸗
Bnciant eis;
Alu, lo
ontes lunt.
lan⸗

—
1,4.
w, ſenſusbu.
ſyeelo intent⸗
ebuntcorim i⸗
opiuss intimt⸗
cohtef, gubal
d Eod. e. 19,
erl. 21. m l
Malach, 6, 10
dam huic 0c0
Fid. Lart 3.

1t, quiloeus ie⸗
n u luii

Partoft guim
1s lum, legitur,
betut: l iee,

enan illiu ſt
nob ,lot.
Nla verlonem ?,

quo dicetur e

ſt Deus, vilte:

11 Targumeii
nt in kehleo 4

174. .
36. Id eſt: phy lacteria, de quibus piura apud eun-

27. Vel: perdat, nam verbum 7& quèòd hic ha

CAP. XXIII.

tanquàm immanis leo, & tanquam leo ingens, ut rapiant præcepta, ut induant Tal-

les, 833. ut legant: audi, 84. & ut ſibi applicent 85. Tephillin, 86. Eod. v, 2 4. Non
cubabit] Noctu ſuper lecto ſuo, priusquàm abigat 87. ac perdat 88. omnem dæ.
monem, 89. qui venit, ut illum rapiat, videlicèt legit (ille judæus:) audi, 9., ſuper

lecto ſuo ac ſpiritum ſuum commendat in manum Dei, ſi veniunt caſtra & exer
ut eis (Iſraelitis) damnum inferant, Sanctus ille Benedictus cuſtodit eos * & jllo
bellum gerit eosque (exercitus hoſtiles) cadere facit confoſſos;

citus;
. Tum
alia explicatio (ver-

borum iſtorum:) ecce populus, ut leo, ſurget &c. (nempè interpretatio faeienda-
erit) juxtà Targum ejus. 91. Eod, verſ. 24. Et ſanguinem conſoſforum bibet] Vati-

cinatus eſt (Bileamus,) quòd Moſes non morietur, donec proſtraverit reges Midiani-
tarum interemptos atque ipſe (Bileamus) ſimùl cum eis interfectus ſit, dicitur enim:
& Bileamum, filium Beor, divinatorem, interfecerunt filii Iſraël gladiò .

ſuper confoſ-

ſos eorum. 92. Verſ. 2 5. Ner maledicendo maledicas ei] (Particula) prima-

addit ſecundæ (particulæ) & ſecunda (adjicit) primæ 93.
lo loco:) i. e. etiam mihi, i. e. etiam tibi non ſit,
loco:) Si. e. etiam juvenem, — i. e. etiam virginem.

& ſic (accipitur in il-
94. ita quoque (in illo
95. Verſ. 27. Ilt eima-

Editar pyepter me] (Verbum )) P) non ſignificat (hic) imperativum, ſcuti (acci.

pitur

23. Hebr. Mhn i. e. pallium, quod induunt Ju-
dæi, dum preces peragunt, aliud eſt parvum, ali-
ud magnum, de quo vide plura apud Buxtorf. in
Synag. Iud. . 9. p. 160. & ſeqq.
84. Nempè: Iſrael, Dominus, Deus noſter, Deus
unus eſt, uti Deuteron. c. 6. veri. 4. habetur, eſ
hæc oratio Judæis conſueta, confer. num. 90. h,
Verſ. 24.
8 5. Vel: induant, ſic interpretor ryan „nam
hoc modo cum Kametz ſub litera a legendum
eſt; non verò: ta cum Patach ſub litera ,

confer. Buxtorf. Synag. Iud. dict, cap. 9. pag.

.
6*

dem Busxtorf. alleg. c. 9. p. 170.

hetur, ſignificat inter alia etiam a i, e. per- ]
ditionem, uti in notis Mα n h. loc. ha-
betur.
8 8. Vel: removeat & repellat, ſic verbum 7an
hiec interpretari poſſis.

989, Vel: lædentem, Hebt. pun, de cujus vocis

ſignificatione vide Buxtorf. Lex S. fol-
. . „ Vol.
13q2 5. confer. & D. Wagenſeil. Sot. p. 47 .
10, & 480, n. 15.
90. De hac oratione vide num. antec. 84. Bb. verſ.
** Hebr. w, in MSto z. Poded aaditat 2
Siyvn i. e, & eripit (liberat) illos.
9 1. In Targum, juxtà P. Fagii verſionem habetur:
eece populus quaſi leo grandis habitabit & ſicu⸗
ti leo elevabitur, non habitabit in terra ſua, de
nec occiderit occiſionem & divitias popu
poſſidebit. s populorum
92. Uti Joſuæ c. 13. v. 22. habetur, vige & infrz
Numer. cap. 3 1. v. 6. n, 26. & ver. g. num. 3 .
confer. Chulin, Fol. 35. 5. & fol. 3 6, a. it. Nid.
da, fol. 5 5. b.
93. Confer. quæ R. Salomo ad Genel. æ. e
22. ROtavit, ubi vide num. 29. 172. vert.
94. Uti 7. Reg. c. 3. v. 2 6. habetu
opr D h. loc. e ul, eonſer. not. in

95. Id eſt: tàm juvenem „quàâm virginem, uti
uti
Deuteron. 7. 32. v. 2 5 habetur. 7

OOOOOO

1216 NuMERORUM. CAbP. XXIV.

itur in illo loco: )22) i. e. & maledic ei; 96. ſed ſignificat futurum (hoc ſenſu:)

forſitàn placebit ei (Deo,) ut inde maledicas ei (ſcil. populo lſraelitico) meo nomi-
ne 97. linguâ vernaculâ: maldiras. 98. Verſ. 28. In verticem ( montis) Pehbor]
Divinator † erat Balac ac viderat, fore, ut illli (Hraëlitæ) punirentur propter Pehor;
ſed non noverat, quanam in re, 99. dixerat ( Balac,) forſitàn maledictio inde primò
cadet 100, ſuper illos (Iſraélitas,) ſic quoque omnes aſtrologi vident quidem; ſed
haud ſciunt, quid videant. 10. ESEE U3

CAT. XXIV.

Erſ. 1. &t vidit Bileam, quòd placeret Ec.] Dixit? (Bileamus:) non opus eſt,
ſciſcitari ** ex Sancto illo Benedicto, quoniam ille haud volet maledicere-
illis (Ifraelitis.) Eod. verſ. I. Nec abiit, ſcuti (antes ſecerat) ſemel atqve⸗
iterum] (Nempè,) prout fecerat (jam anteâ) duabus vicibus. Eod. verſ. I. Ad ca-

ptandum augurium] (Videlicèt.) ut divinaret, an Dominus ei obviam iturus eſſet jux-

tà voluntatem ſuam, dixit: (Bileam) ſive velit ſive nolit (Deus) maledicere illis, 1.
mentionem faciam iniquitatum eorum † (Iraêlitarum) ac maledictio per mentio-
nem

ubi Gemara dicit: pod an Sen n
i. e. incantat magus nec feit, quid incantet, vi-
de etiam, quæ ad Exod. c. I. verſ. 22. n. 74. n-
tata ſunt, confer. & Geneſ. «ap. 45. verſ. 13.

9 6. Sicuti ſuprà verſ. 13. b. cap. habetur, ubi vide
not. n. 41.
97. Vel: meã cauſà propter me, intuitu mei, in
meum commodum, ſic particulam 7 j. e. mihi,

hic interpretor, confer. fuprà v. 13. H. cap. num.] Sign. *
42. 8& infrà Numer. c. 2 5. V. 13. Sign. † * Hebr. kX, abeſt hic verbum iſtud ab utroque
9 8. Sic reddo hie vDd, hodiè Galli dicunt: MSto.

maudiras, Latinè: maledices, quod eſt futuri * Exquirere, Hebr. y, in MSto 2, poſteà ad-
temporis, in utroque MSto legitur: in ditur: My i. e. amplius.
i. e. maldiras luy, Latinè: maledices ei. I. Nempè: IIraelitis, in exemplari Hebræe
† Hebr. Sbp, in utroque MSto hic additur:] non mei poſt .7“ i. e, maledicere eis. ad-
i. e. magnus, confer. ſuprà V. 14. b,cap. jicitur: Sbb& i, e. maledicam eis, quæ lectio
ibique not. Sign. † videtur planior effſe altera illa, quæ in Bibliis
Vel: propter quam rem, ſive ob quodnam Buzxtorf. ut & in editione Hebræa, quâ uſus
dehnctum Iiraelitæ pœnam eſſent ſubituri, con- ſum, habetur, in utroque MSto etiam habetur:
fer. ſuprà verſ. 14. H. eap. n. 43. Sube& i. e, maledicam eis, pro: hοv i. e.
100. Confer. quæ ſuprà ad verf. 14. b. cap. num., maledicere eis.
43. de verbo: rn, (quod & hic habetur, † Hebr. rrNy, in MsSto 2. poſteà additur:
notata ſunt, vide & de hoc verbo Levit. c. 7. v. urwway) i. e. & transgreſſionum eorum (lſraeli-
24. n. 83. ac cap. ſequ. 24. v. 1. n. 3, it. Deu- tarum.)
ter. c. 3 3. v. 2. n. 7.
101. Conter, hic D, Wagenſ. Sot. p. 512. med.

„

CNM.XXIV.

—ꝑ
hem iniqulta

um vend4
Fetl. 2. ,

eret . Ee
gaus⸗ animus

1. l enlorin

timcommora
ſent obretla
Lod. vetl,2,
liis) maled
poſit⸗ elt))ve
oltideſs
ies hattibis

—.—
1, Dum ſalliee
catum witali d
verl.
3. Id eft: ali,
fuſtt, ſie He
cacet, ſuperfen
ci). ntee. 13.
tataſant.
4, In Targom,
1ur: oſnign
fecerit Iüaelit
ibidem, conlker
ca).n. 37.
ſ. Kire: facinun
ineſſe creclitur
genleil. Hot⸗.
6. Conler, hie 6.
Dotin W
Jud part 1,
I. Fine: qualine
Gio dd dota
1. die don von
6,1.F. 1 idi
V. 1gen it
III. a. fin, in
On vo ie
Nemp, ap.
ſer &üle Ar
loead matg'ne
Mumkrer us⸗

A.MII.

—
noc lenſa:)

meo nomi⸗
1) Peher]
dier Pehot;
inge Ptimd

idem; ſed

onopys el
naledicere
nel atge
l. I. 4 .
seſſet ur⸗
ete illie, 1.
pet mento⸗

N Nd
id incantet, A⸗
11. h, 74, H0⸗

b. 45, Hel 180,
Nud dd wuogue

3o 1,often G.

nplai Hebtzo
lechcere eis 20
heis que ltctix
‚qux in Dibliis
btea, i ulus
oeliat habetut:
ro: D ler

poltes zolim:
neolum neli⸗

CAP. XXIV. NANIMERORUIM. 1217

nem iniquitatum eorum 2, locum inveniet. 3. Eod. verſ. I. Et convertit faciem⸗
ſuam verids deſertum] (Facienda eſt hujus loci explicatio') juxtà Targum ejus. 4.
Verſ. 2. Et ſuſtulit Bileam oculoi ſuos] Quæſivit, utoculum malignum 5. eis immit-
teret, 6. & ecce ſunt tibi ejus (Bileami) tres proprietates 7. oculus (ſcilicèt) mali-
gnus, animus ſuperbus ac mens avara, 8. de quibus dictum eſt ſuprà. 9. Eod. verſ-
2. In tentoris commorantem per tribus ſuas] Vidit (Bileamus) ſingulas tribus ſepara=
tim commorantes nec inter ſeſe permixtas, vidit, quòd illarum (tribuum) oſtia non eſ-
ſent obverſa alterum alteri, ne quis proſpicere poſſet intrà tentorium proximi ſui. 10.
Eod. verſ. 2. Er venit ſuper illum Spiritus Dei] Induxit in animum ſuum, ne illis (Iſra-
elitis]) malediceret. Verſ. 3. Elius Beor] (Litera) in fine dictionis: 1I. hic
poſita eſt,) veluti (in illo loco:) ) Hà. e. in fontem aquarum; 12., eſt autem ex-
Poſitio ejus allegorica (ſive my ſtica, nempè,) quòd ambo 13. fuerint excellentio-
res patribus ſuis, (dicitur enim:) Balac )X )0 i. e., filius ejus 14. fuit Zipor,

OoOoOOOO 2 15. (nem-
2. Dum ſcilicèt Deo in memoriam revocabo pectract. Talm. Bava batra, ſol. 60. a.
catum vituli conflatilis, confer. num. ſeq. 4. h. 10. Confer. quæ infrà ad v. 5. b. cap. n. 30. nota=
Verſ. ta ſunt, it. Jalkut Part. 1, fol. 244. col. 1.

3. Id eſt: aliquem habebit effectum, non erit 11, Juxta Verba igitur, prout jacent, vertendum eſ-
fruſtrà, ſic Hebræum: 7, quod ſignificat: ſert, quòd Beor fuerit fiſius ejus ſcil. Bileami idque
cadet, ſuperveniet, hic interpretor, confer. quæ juxtã myſticam expolitionem, quia Bileam excel-
cap. antec. 2 3. V. 2 8. h. 100, de hoc verbo no- lentior fuit patre ſuo & idcircò illius pater dici-
tata ſunt. tur filius ejus, quia minor dignitate extitit, idem
4. In Targum, juxtà P. Fagii verſionem, ita habe. etiam de Balaco dicitur, nempe, quòd filius ejus
tur: poſuitque faciem ſuam ad vitulum, quem fuerit Zipor; cùm tamen ipſe illius fuerit pater
fecerat Ifrael in deſerto, vide ejusd. Fagii notas? ſed quoniam ille minor fuit filio ſuo quoad di-
ibidem, confer. & num. antec. 2. ac verſ. 6. gnitatem, ideò ipſe vocatur filius ejus, eonfer.
cap. n. 37. . num. ſequ. I4. & n. 16. h. verſ. it. tract. Talm.
5. Sive: faſcinum, qui oculo maligno ſeu invido Sanhedrin, Jol. 105. a.
ineſſe creditur, de quo vide inter alios D. Wa- 12. Uti bſalm. 1 14. v. 8. habetur, ubi in fine di-
genſeil. Sot. p. 76 3. n. 14. ubi plura. ctionis yyn habetur Vau paragogicum, con-
6. Confer. hic Gur Arjeh fol. 138. col. 2. princ., ac fer. cap. antec. 2 3. V. 18. n. 4 9. & n. 5 1.
not. in a m, item not. ad librum Prec. « Hehr. Np, hæc & ſequentia, usque ad: dyiru
Jud. part. I. pag. 113. a. fin. M Pyn i. e. aperti oculò, abſunt in Hebræo 4
7. Sive: qualifates, affectus ac mores, id enim di- MStO I.
ctio Mhan notat. 13. Nempê: Balacus (de quo dict. c. ante .
3. Sic af Da hic interpretor, confer. Proverb „. 18.) „. Bnenunms, de d hic eſt ſermo. 23
c. 2 8. v. 25. ibique Raſchi not. ac Cap. antec. 2 2. 14. Nota hic, quòd ſcribi debuiſſet: x ja ſed
v. 18. n. 54. it. not. ad librum Prec. Jud. P. 1. P. l quia ſcriptum eſt X iia ideò ſenſus literalis
113. a. fin. in MSto I. pro legitur: eſt, quod Zipor fuerit filius ejus (Balaci) ac Ba-
—Da W9ö i. e. mens depreſſa ſeu humilis. lacus illius Ziporis pater, quoniam juxtà ſenſum
9. Nempè, cap. præced. 22. V. I 9. n. 54. con- myſticum ille, qui minor eſt dignitate, licèt ipſe
fer, & Pitke Avot cap. 5. prout in pan nDH mzjor ſit ætate, eſt quaſi filius ejus, qui præſtat
loc. ad marginem allegatur, vide & not. ad li- dignitate, hinc dicitur cap. antec. 23. yerſ. 1%.
prum Erec. Jud. part. 1. pag. 113. a. circ“ fin. it. D

1219 NMERORUAMA. Cygp XXIV.

—

15. (nempè:) pater ejus 16. (ſcilieèt Zipor fuit) filius ejus (Balaci) in regno, 7. Bi-
lIeamus quoque major (ſive excellentior fuit) patre fuo in vaticiniis, hibra 138. fuit.

proles partis dimidiæ libræ. Eod. verſ. 3. Aperti oculo] Oculus ejus (Bileami) erat
effoſſus & foràs exierat 19, ejusque foramen conſpiciebatur apertum; * eſt autem
(verbum: = R) lingua † Miſchnæ, 20. (ubi legitur:) D O eedee eene

2 i. e. ut perforet & rursus obturet atque exſiccet; 21. Rabbini autem noſtri di-
æunt, 22., quoniam (Bileamus) dixerat: & numerum ſeminis 23. Ifraëlis &c. quòd
Sancõcus ille Benedictus ſedeat & numeret 24, ſemina Iſraëlitarum, (expectans,)
quando ventura fit gutta (ſanguinis, )ex qua naſcetur juſtus, dixit (Bileamus) ſecum,

an is, qui Sanctus eſt & eujus miniſtri ſunt fandti, res iſtas contemplabitur? & pro-
1 Pptefea

—

P2 1 i. e. filius ejus (nempe Balaci fuit) Zi 2g0 ( verba iſta .) pPya Sr(explicanda es-
por, quamvis Balac reverà fuerit filius Ziporis fe) juxtà Targum, (ubi habetur:) qui pulchre

& hoc verſ. 3. dicitur: Mya ia i. e. filius ejus videt, (feil qui habet) oculum apertum, ut vi=

(fcil. Bileami fuit) Behor, licèt Bileamus reve deat in prophetia, ſicuti diſcimus (quead figni-

ra fuerit filius Behoris. ficationem verbi Syfwin Miſchna,) ubi legitur

15. Uei dict. cap. antec. 23. V. 19. habetur, ubi V. rWν i e. ut aperiat, Qui viſionern o-
de ſis notas n. 4 8. n. 49. & n. 51. dmunipotemis videt cadens & retectus &. (verf.

16. Sic juxtà verba S. Scripturæ, prout jscent, 4. h. cap, ) c&tera ,quæ hic in notis Raſchianis

yertendum eſſet; ſed quoniam in voce a lite habentur, usque ad: cadens & retectus ibidem
ra) in fine eſt paragogica, ideò verti debet omiſſa ſunt, videtur & hæc eſſe additio R. Joſe-
flius Ziporis, ac ſi ſcriptum eſſet: pæ ja, nem. phf, R. Sim eonis filii, de quo vid. cap. præced’,

pè, quòd Balac fuerit filius Ziporis, ſicuti etiam 23. v. 23. Sign. & veri. fequ. 4. . «ap. Sign.

rexverã extitit illius filius, confer. num antec. 1 1.

S n. 14. b. veer. S † Hebr. mw5N ei, hæc & ſequentia, usque ad:
17: Id eſt: fuit minor dignitate in regno, eonfer. d n i. e, cadens & fetectus, abſunt hic 4
quæ dict. num. 14. . verf. notata ſunt. Msto I. vid. not. præc, Sign. **

13, Sive mina, Hebr. α, locus iſte in 20: Vide tractat. Talm. Avoda Sara, & quidem e-
pTI Bſic exponitur: o'o e a n jusdem caput ultimum, prout Buxterf. in I-ex
5 i, e. libra extitit partus dimidiæ partis Hibræ, Talm fol. 2 543. allegat, confer. & nn ,
quõ proverbio indicatur, quod pater fuerit di- ubi ejusd. tract. Talm. Avoda Sara, fol. 69. a.
midio minor filio quoâd dignitatem, & quòd ad marginem allegatur.
fuerit Bileam dyn D SDN i. e, magis æ- z1. Vide Buxtorf. Lex. Chald. fol. 2 543. conſer.
ſtimatus; quam Behor, atque ita filius patrem di S Gur Arjeh fol. 18 8. col. 2. princ. ubi etiam
gnitate & excellentia ſuperaverit, confer-Gur loci ĩſtius expoſitio habetur.
Arjeh fol. 1 84. col. 3. med. ac fol. 18 8. col. 2. 22. Vide tract, Talm. Nidda, fJol. 3 1. a. ſicuti in
drine. "Da rBY' admarginem allegatur.
19. Hanc expoſitionemn Buxtorfias in Lex. Hebtæo, 23. Sic dictionem ar quæ cap. antec. 23. v. 10.
verbo: rw vocat tidiculam, confer, Nidda, nabetut, ex mente autoris noſtri vertere volui,
Jol. 3 1. a. =ðèòMWU vide not. ad dict. é. 23. V. 10. n. 39.
xx. Hebr. mir, in MSto I. poſtea ſie legitur & ²4⸗ Confer. hic D. Wagenſeil. Sot. pag. 71.

rune py ur n nd pen ee ide ſech. ubi plura de formatione fetus in Miero ma-

rX& ee n neee de Nagn en ternd.
ee ee rn ee e i. e. & exiſtimo e-

tetes cens
N
pretatus elt
girit: obtut
Vetl 4, &
(empe)qu
219. kktauten
futinillo il
gbia (Silear
ret ſtanti cot
Niamn videra
vicem obfren
jaxtä largun
nacula tua,
in ſedibus lu
yetl. .. Lbe

—
1. Nimirum,
ac nolle temn
N Hebr.n,
cadit & rete
MSöto2,

16, Ke plerigt

nunt, conlet
h, loc. it,lral

Berachot,
4

17, Vel: e
Comtmentzto
Hebr.
y .
wy d
WW r r
que ded riſi
iamnli jefelet
(ileamut

Eiſezelnut;

Videat viſtone
guarn puſche
Gem deſunt,
ſeſoeti,.

AnW.

—
9no, 17. Ni
leami)etn

et Atem

Wo
n noſtri di⸗

iKe, ndd

eteclang)
mus)ſecum,
tur! & pro⸗

Htertei

explitanda e⸗

¹) qui pulehte
1Partuth, üt yi⸗
(gubid ſgii⸗
ins,)obtlegnut
ni diſonem 0,
Aus c (fel,
notis Ralchanis
jetectus bbigen
dditio N ale⸗
1, c) piaced,
4. 6. la). dign

Ntihn, Eigvezd:
15, obluN Kie4

1, A qnideme⸗
Buxtott. in lex,
DN ,

ns, ſol. 69, ,

l,1 43. Conler⸗
Pkinc, ubi etian

1,J1.2 ſautis
tur.

39

usin Mad n.

NIMERORUM. 1219

ptereâà cœcus evaſit oculus Bileami; 25. nonnulli verò exponunt*** (verba iſta:)
N& UNO(quòd ſignificent:) τ☚ H i. e. apertus oculis, 26., veluti inter-
pretatus eſt Onkelos & quia dixit (Scriptura:) DW i. e. obturatus oculo 27. nec
dixit: obturatus oculis, (hine) diſcimus, quòd is alterô ſaltem oculô fuerit cœcus.
Verſ. 4, Qui cadit & retectus eſt oculis*] Senſus ejus literalis eſt juxtà Targum ejus.
(nempè,) quòd non apparuerit ei (Bileamo Deus,) niſi noctu, quando ipſe cubabat 3
28. eſt autem expoſitio ejus allegorica, (nempè:) quando ei apparuit (Deus,) non-
fuit in illo (Bileamo) robur ſtandi pedibus ſuis; ſed cecidit ille ſuper faciem ſuam-,
quia (Bileamus) erat incircumciſus, 29. ac (proptereà) indignus, cui (Deus) appare-
ret ſtanti coràm ipſo facie erectà. Verſ. S§. Quam pulchbra ſunt tabernacula tua] Quo-
niam viderat (Bileamus) oſtia eorum (IHraelitarum,) quòd illa non eſſent ſibi invi-
vicem obverſa. 30. Eod. verſ. 5. Tabernacula * tua] i. e. Caſtrametationes tuæ-
juxtà Targum ejus; 31. alia expoſitio (verborum iſtorum:) quàm pulchra ſunt taber-
nacula tua, (id eſt:) quàm pulchra ſunt tabernaculum Siloh & domus ſeculorum 32.
in ſedibus ſuis, in quibus munera offerunt (Judæi,) ut ipſis fiat propitiatio. Eod.

met, 137 1.1,
gri venere volli

verſ. 5. Tubernacula tua] Etiamſi illa deſolata ſint; (tamen pulchra ſunt,) quia illa
ð, OOOOπι0ο0ο 3

ſunt

25. Nimirùm, ne ille res iſtas poſſet contemplari
ac noſſe tempus, quando naſciturus eſſet juſtus.

xX Hebr. Hn, iſtud & ſequentia, usque ad: qui
cadit & retectus eſt, (verſ. 4. b. cap.) abſunt

MSto z.
26, Sic plerique recentiorum interpretum expo-
nunt, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald
p, loc. it. tract. Talm. Sanhedrin, fol. 10 5. a. b.
& Berachot, fol. 7. 2. it. Avoda Sara, fol. 4.

27. Vel: cccus oculo, ſic juxtà mentem

Commentatoris noſtri hic vertere volui
X Febr. y , in MSto 1. pbſteà ſic legitur:
iy die en eee e en ee e

ððòðʒ
ee eee e een eene i. e, Us- †

que adeò viſionem Omnipotentis videt, ut, et-

jamſi reveletur ei oraculum Divinum ipſeque

(Bileamus) cadat propter gloriam oraculi, quo d
ei revelatur; ille (tamen) retectus ſit oculis ac

rvigeat viſionem Omnipotentis, cœtera, quæ hic,

in Raſchi Commentatio habentur, usque ad:

uam pulchra ſunt &c. (verſ. 5. h. cap.) ibi -

dem deſunt, ac videtur hæc quoque additio es-

ſe Joſephi R. Simeonis filii, de quo ſuprà in not.

ad verſ. 3. h. cap. Sign. *) it. infraà verſ. 14. . c.

Sign. Tit. Numer. c. 27. v. 20. Sign.*
29. Conſer. quæ ſuprà ad Numer. c. 22. v. 8. n.
3 5. notata ſunt.
29⸗ Conkfer. hic Raſchi not, ad Exod. c. 33. verſ.
17. & Gur Arieh fol. 1 88. col. 2. princ. ac not.
aad librum Prec. Jud. p. 2. pag. 10 8. b5. med. ubi
exponitur, quod verborum iſiorum: 979) i
DSy ,) quæ hic in textu ſacro habentur, lite-
ræ finales efficiant dictionem i i. e, circum-
ciſio, ac ſi diceret Scriptura: 'a x; ean
i. e. quoniam non erat circumciſus, ca-
debat (Bileamus,) confer. Genel. c. 17. v. 3.
num. 13. .
30, Vel: quòd oſtium unum alteri non eſſet op-
poſitum, confer. quæ ſuprà ad verſ. 2. h. cap. n.
10. notata ſunt, vide & not, ad librum Prec.
Jud. p. I. pag. 3: a. princ. it. tract. Talm. San-
hedrin, fol. 105, a. S
** Hebr Tmmaamn, iſtud & ſequentia, usque ad:

Dnn i. e, ſicuti torrentes, abſunt hic 4 MSto
31. In Targum ejus, juxtà DP. Fagii verſionem, ita
habetur: & domus habitationis tuæ, Ifrael.
32. Hebr. d rhn, ſic judæis vocatur templum

Hietoſolymitanum,

1220

NUMERORUM.

CAb. XXIV.

ſunt pignori pro eis 33. & orundem deſtructio eſt animarum expiatio, 34. dicitur.
enim: conſummavit Dominus iram ſuam; 35. ſed quanam in re conſummavit (i-⸗

ram ſuam? nempè:) & ſuccendit ignem in Zion. 36.

Verſ. 6. Sicuti torrentes ex-

tenduntur] Qui trahuntur & diffunduntur, ut ſeſe procùl ac latè extendant, dicunt-
Rabbini noſtri: † ex benedictionibus iſtius improbi (Bileami) diſcimus, quid in a-
nimo ejus fuerit, ut malediceret, quando dixit ( Scriptura.) quòd faciem ſuam poſue-
rit versus deſertum, 37. & quando mutavit Deus os ejus (Bileami, Jipſe benedixit eis
(lſraelitis) juxtà ſimilitudinem 38. earum maledictionum, quas ipſe dicere cupie-
bat, ſicut id totum habetur in (capite!) pien. 39. Eod. verſ. 6. Sicuti Santali]
Juxtà Targum ejus 40. notat (dictio: N idem, quod in illo loco :) myrrha &

WN i. e. ſantali. 41.

Eod. verſ. 6. Plantavit Dominu] In hordo Eden; * alia
expoſitio * (verborum iſtorum:) ſicuti &plantavit Dominus, (ut ſenſus ſit:)
tanquàm coœli, qui extenſi ſunt, 42. ſicuti

1 i. e. tentorium. Eod. verſ. 6.
Plan-

33. Nempè: IIraelitis, vide, quæ ad Exod. c. 3 8.
v. 1 1. n. 13. notata ſunt, confer. & Buxtorf.

Lex. Chald. fol. 2400. it. not. ad 2. Chron. c.22.

v. 11. num 4 3.

34. Confer. Raſchi not. ad 2. Paralipom. cap. 22.

verl. 11. .
35. Uti Thren. c. 4. V. I1. habetur, ubi vide Ra-

ſchi net.

36. Prout Thren. dict. cap. 4. verſ. 11. habe-

† Hebr. prma PDze iſta & ſequentia, usque ad:

bUNn i. e. ſicut Santali, abſunt hic 4 MSte

1.
37. Sicuti ſuprà v. I. b. c. habetur, ubi vide not. n.

4. confer. hic Jalkut Part. 1. fol. 244. col. 2.
med.

8. Sive: juxtà formam ac modum, ſie dicdionem

pyn hic interpretor, conſer. quæ ad Levit. c. 9. V.

2,3- D. 27. notata ſunt, confer. & trad. Talm.

Berachot, fol. 16. a. & Sanhedrin, fol. 10 5. a.
9. Eſt iſtud caput undecimum tractatus Talmu-

dici: Sanhedrin, & quidem habetur fol. 105.

a. prout in epan n. ad marginem allegatur,
conſer. & infrà verſ. 14. . cap. n. 65, ac Numer.

4. 3 1. v. 16. n. 59. vide & Geneſ. c. 8. verſ. 7.

o. In Targum ſie habetur: ſicuti aromata, quæ

plantavit Dominus, prout P. Fagius ibidem

tranſtulit.
41. Uti Cantic. cap. 4. verſ. 14. habetur, confer. &

& Pſalm. 4 5. v. 9.

*Hebr. y Da, iſta & ſequentia, usque ad:

'n i. e. tanquam cœli, abſunt hic 4 MSto z.
cæterum in MSto I. poſt verba iſta: 15 5.
leguntur iſta ' Dn n iy en
i. e. Tanquam cedti juxtà aquas (verſ.
6. H., eap.) quæ ſtant ordinatim (per ſetiem,) cœ=⸗
tera, quæ hic in notis Raſchianis habentut, us-
que ad: vunmn i. e. ex ſitulis ſuis, (v. 7. . cap.)
ibidem omiſſa ſunt.

* Hebr. de , iſta & quæ ſequuntur, usque

ad: hn i. e, ex ſitulis ſuis (verſ. 7. , cap.) ab-
ſunt a MSto T7.. ==S D
42. Prout Eſai. cap, 40. v. 22. habetur, ſed in ad-
ditione, quæ in notis Raſchianis in dan nE
habetur, expoſitio iſta de ſignificatione ten-
torii minas quadrare dicitur, nam ſi dictio &
hic ſignificatet πHοêH. e. tentorium, debuiĩſſet in
illa voce & liteta Aleph punctari detn i. e.
per Cholem; jam verò litera Aleph in dicta vo-
ce habet punctum: Chateph Patach, ſic ibidem;
eadem feie habentur in MSto z. ubi ſic legitur:
=onN ene e en dee nn de den
i. e. aſt ego non conſentio (huic expoſitioni,)
nam ſi ita eſſet, debuiſſet (iſtud: bei&α) puncta-
ri (hoc modo?) — &2 (ſic puncta haben-

tur in MSto 2.) poſſet & ſie punctati. S 9e

Cantic; c, I. v. 5.* =

(N. V

—
punwit
lis uſarpat
. b ſrul
44, Hod.
ſpetuem
un 4
Amalecitat
gis magizge
Deu edlxit
(vempe.)l
medet 47.
holtium.“
ita utſiguif
finguntſol
oNne.
cett os, dun
(edme)
kelos 51. 1

(nempe)⸗

——
er Hee ſe
tulis ſuis, 1
Talm. Taan-
43. Hicni Dan

44. la Tapun

unhgetun deßf
ttanſtulit, ee
nin fol 1
4 , De quo
nii ac Trem
46 Hebr Nn
gue hit in
ec. 13,,.
Arjeh fol. n
) Hedt. bih,
dN) qwe bir
lee. 13, 21
47. Neme:
ſia: come
Populum I
Lextmn iple 5
quæ in Ny

NuMERORUM.

.WI. CAF. XXIV. 1221
4, Cielut Plantmvit Dominus ***] (Dictionem) “νσεπ%i. e. plantationem, reperimus in tento-
hmarn (i. riis (uſurpari,) dicitur enim: ?OM i. e. & plantabit tentorium palatii ſui. 4;3. Verſ.
enlan ex. 7. Ex ſitulis ſuis] Ex fontibus ſuis; explicatio ejus (facienda erit) juxtà Targum ejus.
ncheunt⸗ 44. Eod. verſ. 7. Et ſemen ejus (erit) in aquis multis] (Hæc verba) ſignificant pro-
idng. ſperitatem, ſicuti ſemen, quod ſpargitur juxtà aquas. Eod. verſ 7. Extolletur magie,
an doltt. Juam Agag, rex ejus] Rex primus corum (Iſraelitarum) ſubjugabit Agagum, regem-
eneciin eis Amalecitarum. 45. Eod. verſ. 7. Et extollet ſe regnum ejus] (Nempè:) Jacobi ma-
ens aite. gis magisque, nam veniet poſt eum (regem ſcil. primum) David & Salomo. Verſ. 8.
i denddh Deus edaxit illum ex Koppto] Ecquis fuit eauſa eis (Iſraelitis) iſtius magnitudinis?
myttha & (nempè:) Deus, qui eduxit illos ex 5Ægypto, in robore 46. & ſublimitate * ſua co-
len; ua medet 47. gentes, quæ ſunt hoſtes ejus. Eod. verſ. 8. Et oſa eorum] (Nempè:)
ſelus ſi:) hoſtium. * Eod. verſ. 8. Confringet] Menachem illud (verbum H)) exponit,
d vell 6. ita, ut ſignificet i. e. confractionem, & ſic (exponit illud:) non i. e. con-
Plen. fringunt (ſoſſa) usque ad mane; 49. ſic quoque (ipſe interpretatur iſtud:) teſtas ejus

,PNi. e. confringes; 49. ego verò exiſtimo, quòd (verbum iſtud: O)) ſignifi-

9 uegbe 24: cet: os, dum aliquis dentibus ſuis carnem ab oſſe circumrodit atque intùs medullam

thic 4Sto 1. (comedit) & ſic os nudum conſtituit. 50. Eod. verſ. 8. Et ſagittis ſuis franget] On-
kelos 51. interpretatus eſt (dictionem:) X (ita, ut ſignificet) diviſionem hoſtium
ur el (nempè:) partitionem, 52, quæ illis (hoſtibus) eſt, ſicuti (in illo loco:) D æ N bv
erſetiemn,) c⸗ ” 1. C.
Us⸗ . . 3 5 . . . 1
lenn. 4 xxg Hæc & ſequentia, usque ad: 7 i. e. ex ſ- conter. hic tract. Talm. Gittin, fol. 6 8. b.
(n c. tulis ſuis, abſunt hic 4 MSto 2. confer. hic tract. ½ Hebr. bæ vv, abeſt iſtud ½ MSto 2. ac verba:
gtar, uscue Talm. Taanit; fol. 20. 2. oſſa eorum, conjunguntur ibidem verbo: con-
bun 1. 43. Sicuti Daniel. c. 11. v. 4 5. habetur. fringet, omiſsà voce X wνi. e. hoſtium.
7. (ape, 44. In Targum ita habetur: maghus erit Tex, Qui 49. Proùt Zephan. cap. 3. Verſ. 3. habetur, con-
eton, ſeh inal⸗ ungetur de alui⸗ e⸗ broue . Fagiu⸗ misen fer. not. ad Judic. c. 5. v. 14. n. 2.
6 i fer. arIm, O 1. 3. . . .„
indn —— . edarim Jol. 8 e . Sicuti Egech. cap. 23. V. 34. habetur, ubi vid.
iücgione ten⸗ De quo vid Samuel. c. 15. eonfer. & L. num. 54. S num. 57.
(dcto dn 4 ine s ele not. 5 or. 5 1 §Fo. Vel: os nudum reddit, nempe ſine carne ac
rſn 46 Rebr. Da hac voce exponitur dicio hoyzn, medulla, ſic quoque in notis Na Mov 'hic ex-
dhan Re hic in textu ſaero habetur, confer. quæ c. pPonkur. .
„7. æ hic in textu iaero „ 4 2 . .
ephincicta o⸗ ee : 3.V. 22.,n. 70. notata ſunt, vide & Gu. 51. In Targum Onkeloſi juxtà P. Fagii verſionem
ach, ſcibiden rrien ſe r88. e0l. a. med locus iſte ſic translatus reperitur: præda regum
re 91. . 1. 4* . .

Gbi ſic egitut:

„ Hebr. d, reſpicitur hac explieatione ad vocem

eorum oblectabunt ſe atque terram eorum poſſi-

N zj debunt.
n G u ſacro habetur, vid. d, c. an- l
expoſtioni) b A hie zn en 52. Vel; partem ſive portionem ſcil. hoſtium,
ic expont toll, tec. 2 3. V. 22. H. 70. . ſi i . rersam IGaélitic⸗
R— c ſi diceret Sceriptura: terram Ifraëliticam, qu
) uncka⸗ 47. Nempè: pogulus Iſraeliticus, nam verba i. 3 . i (noſtibus) mee c, in quæ
. J non ad Deum; fed ad uit illis (hofti 5 e. in portione,
uctt haben⸗ ſta: comedet gentes, non a z fe⸗ drn . Iſras
l ulun IIraëliticum referenda eſſe non ſolum ανι νοh.b i. e. divident IHraelitæ, ſic expo-
dui fopuuce . nitur in notis pan r b. loc. 1

39N

textus ipſe S. Scripturæ, verum eriam notæ,
quæ in pan re h, loc. habentur, probant,

I2142 NMERORUM. CAP. XXIV.

i. e. ſagittarios (Onkelos interpretatus eſt:) NeSeii. e. viros diviſionis. 53.
Eod. verſ. 8. Fanget] (Verbum VDO)) ſignificat (idem, atque in illo loco:)
uPi. e. & fregit ac diviſit tempora ejus, 54. quoniam (Iſraelitæ) X N i, e. divi-
dent tertam eorum (ſcil. hofſtium,) poterit etiam verti, quòd ſignificet ſagittas pſas
(hoc ſenſu:) ſagittas Sancti illius Benedicti D id eſt HDdi. e. immerget & intin-
et 55. in ſanguine hoſtium, veluti (accipitur in illo loco:) ut NPNi. e. intingas
edes tuos in ſanguine, 56. nec recedit 57. illud (à ſignificatione) —
id eſt: percuſſionis, veluti (accipitur in illo loco:;) uni id eſt: percuſ-

ſi, 53. quoniam id, quod' ſanguine tinctum eſt videtur perinde ac ſi eſſet Vrin
1. e. vulneratum ac percuſſum. Verſ. 9. Iucurvavit ſe, jacet tanquam leo] Juxtà Tar-

D gum ejus:

59. habitabunt in terra ſua cum robore ac fortitudine. Verſ. 10. Et
comploſit*] i. &. Alteram manum alteri alliſit. Verſ. 13. Tranigredi verbum Do-

mini] Hic non didtur: DNNi. e. Dei, ſicuti (Bileamus) dixerat ab initio, 660.
uia noverat, quòd ipſe fœtidus eſſet factus coràm Domino é61, eique moleſtus eva-

. ſiſſet. 62.

Verſ. 14. Vado ** ad pepulum meum] Ab iſto tempore ecce ego ero, ſix-

uti reliquus populus meus, é3. nam Sanctus ille Benedictus ab eo (Bileamo) receſſe-

„rat.

53. Sive: diſſenſonis, prout P. Fagius vertit id,
² od Geneſ. c. 49. v. 2 3. habetur, confer. Gur
Arjeh fol. 18 8. col. 2. circa fin. ac not. in ov
vham b. loc. in utroque MSto poſt: viros di-

viſionis, addita ſunt iſta: wuer pi wi

j. e. ſignificans partitionem ac diviſionem, &
ibidem poſtea additur: prm' 12) i. e. & ſic (ac
cipitur verbum) n, quod mox in textu ſa⸗
cro hoc v. 8. ſequitur, confer. num. 52, & Sign.
† b. verſe 8. L
54. Sicuti Judic. c. 5. v. 26. habetur.
†Confer quæ ſuprà n. 52. S 5 3 h. v. 8. norata ſunt.
55. Confer, hic Buxtorf. Dictionar. Hebr. verb.
rin ubi locnus iſte adducitur & exponitur.
56. prout Pſalm. 96. v. 24. habetur.
Hebr. u, ſic benè in utroque MSto, ut & in
Bibliis Buxtorf. aſt in editione Hebræa; qua uſus
ſum, ut & in exemplari nom ne, legitur:
n per Vau in fine; ſed corruptè.
5 8. Sicuti Deuteron. c. 3 2. v. 39. habetu.
59. In Targum juxtà P. Fagii verſionem locus iſte

ſictranslatus reperitur: quieſcet & habitabit in

fortitudine, ſicut leo &c. in Mto I. verbis illis:
A i. e. juxtà Targum ejus, præmittuntur i-
iſta: ppb/ enen en eeen eenee een
be e ee eee en ee neen

1 TVHyn i. e. tanquàm leo, qui prius incurvat
ſe & extendit ungulas ſuas ac poſteà cubat ò
poſtquàm ille eubat, nemo eum erigit (ſive ex-
cit at, ſeil. à ſomno,) &c. Confer, hic tract. Talm.
Berachot, fol. 12. b. & Sanhedrin, Jfol. 105. a.
* Hebr. Ppob)), iſtud & ſequentia, usque ad:
Mayy i. e, transgredi (verſ. 13. h. cap.) abſunt
à MSto.
60. Nimirùm eap. antec. 22. v. 1 8. dixit Bileamus:
non potero transgredi verbum Domini hN i.
e. Dei mei; hic autem nomen omiſſum
eſt, rationem hic adducit Commentator noſter.
6 1. De hac phraſi vide 2. Samuel. c. 10. v. 6.
62. Juxtà Hebræum "a, quod ſignificat, ejectus,

expulſus fuit, de qua ſignificatione vide D.

Wagenſeil. Sot. pag. 6 5 1.
** Hebr. 1, iſtud & ſequentia, usque ad:
*„HhbHς τα0 i, e. veni, conſulam tibi, abſunt à
MSto I. ðUD
63, Vel; ſicuti unus ex populo meo, quoniam
hie ſcriptum eſt: y, i. e., ad populum meum

non verò pny i,e, ad locum meum, (confer,.

v. 2 5. b. c.) hinc nata eſt iſta expoſitio, vide not.
in na ev h. loc. ac Jalkut Part. 1. Fol. 244.
col. 3. cireà fin. it. tratt. Talm. Sanhediin, fol.
105. a. & fol. 106. a.

66, lI

—
t. Lod. ve
namn erat iſtuc
&c. ſicuti hab
dedetit, utillo
foerunt flils 1
uis Preritttel
1t illos lſtaeli
pore ſecututo,
Plcatbtevitat
Mrian Aliſim

—

Hedr. ) ,
Fhteinles
64. Confer, hic h
13 ubi etiam ,
86r Anjeh ,
Princ item not,
6. Vige, gur de
„cäpe h zhehe
2ſ. F. 1, R. 1. 10
tnae Talmud
marginem in
Sanhegin ſol
14 ½, tol. 3, tire⸗
Alii infr JNum
ſide 90t. N. 57.7
6), Conler gur

“ lihtesloemiene

Tepitate ſermont
