tes: quis dabit,] Ut ſit veſper talis, qui fuit heſterno die? 76. Eod. verſ 67.
veſpere dices: quis dabit manè?] i. e. Tempus matutinum? 77. quia anguſtiæ ſem=
per magis magisque invaleſcunt atque omnis horæ maledictio (five plaga poſterior)
ſemper gravior eſt priore. 7⁸. Verſ. 68. Navibw] (Dictio H0 Nnotat:) H
i. c. naves, (ut in illis judæi abducantur) in captivitatem. 79. Eod. vers. 6 8. Et vos-
met vendendos offeretis ào. inimicis veſtru] Vos ipſi quætetis, ut veneatis ſervi. &I.
Eod. verſ. 68. Nec erit, * qui emat] Quia (hoſtes tui) decernent contrà te occiſio-
nem & interitum. Eod. verſ. 68. &t voimet venales exponeti] Linguâ vernaculà:
& pour vendre vous, 82. nec convenit, exponere (iſtud:;) = DRR, na ut
ſignificet: = )i. e. &ſwvendemini per venditores alios, quia poſt illud (hic)

dicitur: nec erit, qui emat.

Verſ. 69. Ue pangeret 83. cum ſiliis Iraël] Ut recipe-

rent in ſe legem per execrationem & jusjurandum. 84. Eod. verſ. 69. Præter *
fædus] i. e. (Præter) maledictiones, quæ (habentur) in Levitico, 85. quæ dictæ fue-

runt in (monte) Sinai.

CAP.

autem ille, qui panem à redemptore panis emi,
deterioris conditionis, quàm qui panem è& foro
emit, nam, qui panem è foro emit, is poterit de
ilius copia ſibi proſpicere in longum tempus ac
quantum ad neceſſitatem ſuam fufficit, emere
poterit, quod ſecùs eſt ic illo, qui panem em it,
à redemptore panis, fic in not. 'nan mo

loc. exponitur, ubi etiam tract. Talm. Me.

nachot, ol. 103. b. ad marginem allegatur .
conter. Jalkut Part. I. Fol. 3 02. col. 4. Gtρ1αι£

. . —:,
in MSt I. pro: & legitur: ατστN‧τ, men-

dosè, ut puto.

6. Ac ſi diceret: utinam eſſet veſper talis, qui

fuit heiterno die! eſt enim irv hic optandi
formula, confer. not. in pon , loc. ubi
tract. Talm. Sota fol. 49. a. ad marginem alle-
gatur, vide & D Wagenſ. Sot. p. 1081. G&—
Jalkut Part. I.fol. 302, col. 4. circà ſin.
77. Nam an rn nyn en er i. e. mor-

bus gravior eſé tempore veſpertino, quàm ma-
tutino, ſic in notis ST Ne . 1. exponitur.
78. Confer. Levit. c. 2 6. v. 16. num. 70. in Ge.

mara Sotæ apud D. Wagenſ. p. 1080. ſic ha-

betur: n 7O eeee enen n

i. e. ſemper poſtridiè majores plagæ ſunt, quam
pridiè, utà D. W'agenſ. ibidem vertit, confer. &
not. in aR M h. log.

79. Eſique abductio iſta, quæ nit navibus, gravior,
quàm ſi pedibus abducerentur in captivitatem,
rationem vide in not. bhMan now, h. loc.
90. Vel: exponetisque vos vensles inimicis ve-
ſtiis, uti Junius ac Tremellius hic verterunt,
confer. hic tract. Talm. Megilla, f. 11. a.
&1. Sed nemo erit, qui vos emar, vide Gur Atjeh
Ff. 22 5. col. I. med. ac not. in on rS h. loc.
* Confer. hic tract. Talm. Bava batra, . 8 9. a.
82. Sic eddo bic: Yy en proùt in ex-
emplari Hebræo, quéô uſus ſum, ut & in editio-
ne bR D legitur, & quidem rectius, ut pu-
to, quàm in Bibliis Buxt ubi 1 e.
legitur, in MS70 I. habetur: RMü P Bes,
in MsSto 2. ita: a de, res eadem eſt.
83. In nonnullis exem plaribus verſus iſte 69. con-
jungitur capiti ſequenti 29.
44. Expoſitionem hujus loci vide in Gemara S0-
tæ apud D. Wagenſeil. in Sot. p. 797. ubi de-
claratur, quotnam fœdera ſuper unoquoque
præcepto Divino fuerint percuſſa, confer. etiam
cap. ſequ. 29⸗ v. 2 9. n. 72. ac jalkut Part. 1. ol.
302. Col. 4. circà fin.
*Conf. hic tract. Talm. Berach f. 5. a. & Sota f. 37,6.
8 5. Nempè in Leviticig, 2 6. v. 16. & ſeqq. confer.

dit.

CA,.XYIX.

En.3. A
Am dan
unt du
lis Leri, velutiſ
nes leraslite ad N
(mnonte) dinai &
concedis 3. flii
bis data eſt ex;
ei dixit: hocie
udd vos adhere
Nunc vos videts
recalcitrare adren
i us, alia eo
gens (nempe:)
dodtinz ejus ,,

—
Gict. ap. ſegn. 19

Han. ,. ol j02.

Pro n i, e, Oe⸗
Epitut: nn e
toli, Deuteronon
1. Coner hie ttach,
otaf⸗ 37.5. ier
med ze not, in 9
cahe b, a ]
pfint,.
ebr, Pd, zdel
1 legitun iiten
ha, kolſiran iled
t non eſe lege
1. Vide nſtz denn
Haæc velba :
Hiha 3 utro
3. De oſellotem
hari ſun, ſicur 1
enſus ſit⸗ ter tu
dem ſbizincten

—

rerl 6,. H
enghſtig ſem
n poſtetio)
a)eee

els. 6 bt por⸗

Eatis leti. 1.
nttaͦ te occiſid.

gui vernachl⸗
N ita ut

poſt illodhie)

661] Urrecipe.
69. Nrater ꝓ4*
gue die l. Can . S V. 3. 2
Qquòd vos adhæreatis Deo eumque diligatis. Verſ. 6. Et veniſti ad bunc locum]
Nunc vos videtis, quòd in magnitudine & gloria ſitis conſtituti, 5. nolite (igitur)

CA.

are
t naribus, gloriof,
tur in captifilatem,
no, lor.
enzles ininicis e⸗

ellius hie pertetudt

dla, f. 11,2.

t, vide Gur 4ſet
in van e/ O.

batſa, . 991.

dontont in e.
ſamn, ut d in eitid.
igem rectius ut pi⸗
. , * n
1bi vn

1:„

ind,les eadeſn el.

SS .
1Vige in Genanl 80

„ e⸗
ot. P. 797. ubl 4
a lüper unocod
cule, totſen giann

. I OEK.
1e ſelkut kart

jib.

ere
4

h fzab iͤ

eg,Lonk

CAL.KKVHI.

D DNe
Hebt. nynv, abeſt iſtud à MSto z. ſed in MSto
letlas le th e .

CAP. xXIX. DEUTERONOMII.

1469

CAP. XXIX.

Erſ. 3. Nec dedit vobis Dominus cor intelligen?] Ut cognoſceretis miſericordi-
am Sancti illius Benedicti eique adhæreretis. 1. Eod. verſ. 3. Ilrque ad
bunc diem] Audivi, * quòd eò ipſo die, quo Moſes dedit librum legis fi-
liis Levi, veluti (criptum eſt: & dedit eam ſacerdotibus, filiis Levi, z2. venerint om-
nes Israélitæ ad Moſen eique dixerint: Moſe, doctor noſter, nos quoque ſtetimus in
(monte) Sinai & accepimus legem * eaque nobis data eſt, cur tu illius facultatem-
concedis 3. filiis tribus tuæ, ut illi aliquando futuro tempore nobis dicant: non vo-
bis data eſt (lex; ſed) nobis illa data eſt? qua de re lætatus eſt Moſes eisque propter-
eà dixit: hodiernéô iſto die fa Rus es populus &c. 4. Eod. v. 3. Hot die] Intellexi, †

recalcitrare adversùs Deum nec cor veſtrum extollatur; ſed obſervetis verba fœderis
i tius, alia expoſitio (verborum iſtorum:) nec dedit vobis Dominus 6. cor intelli-
gens, (nempè:) quòd nemo plenè intelligat mentem doctoris ſui 7. ac ſapientiam
doctrinæ ejus g, usque ad annum quadrageſimum 9, ac proptereà non attendit ad
vos

—

dict. cap. ſequ. 29. V. 12. n. 26. ac jalkut alleg. 1 &c.
Part. 1. fol. 302. col. 4. fin. in utroque MSto 4. Sicuti ſuprà Deuter. c. 27. v. 9. habetur, confer.
pro 3 i. e. d rr (vid. Buxt, Abbrev.) not. in o r h. loc. . 8
legitur: Whhnh 3) i. e. repetitio legis, Deute- † Hebr. Nzan, in MSto 1, additur poſteà: Soa
roſis, Deuteronomium. i. e ani nadverti in vobis, in MSto z. legitur?
1I. Confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 5. a. & A da ia i. e. exploravi, probavi vos. ..
Sota, f. 37. 5. item Gur Arjeh fol. 22 5. col. 1. 5. Contfer. hic Gur Arjeh fol. 225, col, I. circà
med. ac not. in net h. joc. item vecſ. 6 fin. ae not. in pon ru h, loc,
b. cap. n. 6., ac Jalkut Part. 1. fFol, 30 3. col. 1. 16. Vide, quæ ſuprà ad v. 3. b. c, num, I. notata
prine. lunt.
7. Vel: quòd nemo plenè aſſequatur mentem
magiſtri ſui ante annum quadrageſimum, con-
fer. D. Wagenſeil, Sot. p. 542. num. g.
9. Sic awn hic interprctor, confer. Gur Arjeh fol.
22˖4, col. I, fin. ac not. in 'pon mnew h. loc,
ubi tra dat. Talm. Avoda Sara fol. 5. b, ad mar-
ginem allegatur, vide & not. ad librum Pree-
Jud. part. I. p. I1 3. b. med.
9. ldque Rabbini inde colligunt, quia Moles ver-
ba iſta ad populum Iſtaeliticum fecerat anno
quadrageſimo poſt egreſſum ex ggypto, proht
AvoOda Sara-dict. ol. 5. b. habetur.

1. egitun quidem; ſed puncta deſuper ſunt po-
ſita, totſitan ideò, ut indicetur, verbum iſtud
hie non eſſe legendum,
2. Vide infrà Deuter. c. 3 1. v. 9.
XX Hæc verba: & accepimus legem, abſunt hic in
Hebrao ab utroque MSto.
3. Sive poteſtatem das, Hebr. oemn i, e. domi-=
nari facis, ſieni verbum iſtud hic hebetur⸗- ut
ſenſus ſit: cur tu illis ſolis poteſtatem das, ut lc-
gem ſibi vindicent tanquam rem propriam ipſi-
que aliquando dicant; non vobis data eſt lex

1470

DEUTERONOMII.

CAb. XXIX.

vos 10. Deus (inquit Moſes,) usque ad hunc diem; aſt ab hoc tempore ac deinceps
Verſ 8. Obſervabitu * verba fœderis iſtius &c. Verſ. 9.

attendet 11. & proptereà.

PVor ſtatis] Docet (hic Scriptura,) quòd Moſes congregaverit eos (Israelitas) coràm

Domino in die mortis ſuæ, * ut illos in fœdus reciperet. 12,.
mores veſtri, tribus veſtræ] i. e. Principes rribuum veſtrarum. 13.

Eod. verſ. 9. Pri-
Eod. verſ. 9. Se⸗

niores veſtri ac moderatoret veſtri] Dignior priori loco hic poſitus eſt 14. ac deinde

(poſteriore loco) omnes Israelitæ.
Scriptura,) quòd venerint Chananæi,
nerant Gibeonitæ tempore Joſuæ,

fecerunt etiam 17. ipſi aſtu, 18. eosque Moſes * dedit, 19.
Verſ. II. t tranſeas * in fadia] i. e. Ut Cœdus ineas, nec con-

haurirent aquam.

Verſ. 10. Ab eo, qui cædit ligna tuæg] Docet (hic
15. ut proſelyti fierent ætate Moſis, ſicuti ve-
16. atque hoc eſt, quod dicitur de Gibeonitis: &

ut ſecarent ligna &

venit (verbum: 2 hic ita) exponere, (ut ſignificet:) pNH&⅓ i. e. ut tranſire
(ſive intrare in fœdus) te faceret; 20. ſed (accipitur hie verbum iſtud: ) ve-

luti (in illo loco:;) Sn *

i. e. ut vos faciatis illa. 21.

Eod. verſ. I I. Me

tranſcas in fædus] Per modum tranſutlis, (ſic enim) facereſolebant fœdera, (nempè:)

dimi-

10. Vel: non ſolicitus fuit de vobis, non animad-
vertit, ſic verbum: PH ⁹, quòd hie habetur,,
interpretor, confer, num. ſequ. 1 1, b. verſ.
I1. Sive: animadvertet in vos, iraſcetur vobis, ſi
ſcil. non obſervavetitis verba fœderis &c. ſic
575, quod etiam hig habetur, expono, confer.
num. præced. 10. h. verſ.
a Confer, hic tract. Talm. Sota, fol. 37. b. & San-
kedrin, fFol. 99. ö. & Avoda Sara, fol. 19. .
X½ Hebr. Trun, abeſt iſtnd hoc loco 4. MSto I.
12. Sicuti etiam fecit Ioſua, de quo vide Joſ. cap.
24. per tot. inptimis v. 25. ejusd. capitis, con-
fer. hic Gur Arjeh fol. 225. col. 2. princ. ac
not. in pam nov b. loc. it. D. Wagenſeil.
Sot. p. 797. & Jalkut Part. 1. Jol. 30 3. col. 1.
med. 4
13. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 22 5. col. 2.
princ. ac not. in panm MnDv h. loc.
14.
1o. b. c. circà fin.
15. Vide bic Gur Arjeh fol. 225. col, 2. med. ac
not. in Dam n ubi Tanebhuma ad marginem
allegatur, confer. hic ſevammot, /0l. 79. a.

16. De quo vide Joſu. c. 9. v. 3.& ſeqq. Gerunden-
ſis putavit, eos, qui ſecarint ligna & hauriverint
aquam, fuiſſe gyptios, vide P. Fagii not. ad

Paraphr. Chald. H. loc. in fin.

Gonter. P. Fagii not. a Paraphr. Chald. verſ.

17. Expolitio iſta nata eſt ex ſignificatione parti-
culæ a i. e. etiam, quæ hic habetur, quæ eſt
multiplicativa, nam ma. A 22 i. e. omnis
(particula) a ad augendum vel multiplican-
dum venit, uti R. Dav. Kimchi ad Joſu. c. 7. v.
11. notavit, confer. & R, Salom. ad Geneſ. c.
4 2. v. 22. & ad Deuteron. c. 12. V. 3 I. D. 1155.
18. Prout Joſu. dict. c. 9. v. 4. habetur.
* Hebr d, abeil hic nomen iſtud ab utroque
MSto, non malè, vid. Joſ. d. c. 9. v. 27⸗
19. Hebr. an, hinc ma Nethinzi, i. e. ſervi
communes ad ſecan da ligna & hauriendas a-
quas, quos Joſua in caſtris toti populo adiunxit,
vide Joſu. alleg. e. 9. V. 27. confer. D. Wagenſ.
Sota, p. 56 8. n. 6. & Buxtorf. Lex,. Chald. ol.
1409.
*½ Hebr. Pay?, iſlud & ſequentia, usque ad:
tr& rDWyV 1i. c. ut vos faciatis illa, abſunt
hic à MSto z. at in MSto I. habentur quidem,
ſed poſita ſunt poſt: na Pa i. e. inter dimi=
diatas partes ejus.
20. Sic Chaldæus Paraphraſtes hic tranſtulit, quem
hie Commentator noſter tacitè notat.
2 1. Sicuti ſuprà Deuteron. c. 4. v. 14. habetur,
ubi =anRWy ponitur pro: Dre Pywyh 1. e.
ut faciatis vOs, ita, ut ſit 77 7) i. e, verbum

(tor⸗

(N. XNII.
—
Gimidiam patten,
illas ſperte cill
rant in duas pat
cunftuat te hodi
Ut conſtitueret
niacn izit tibie

idediple obltnin

Potek ſenet epe
Plicem lenlum
jungitur maledie
minus duabuspr⸗
riico, 16, expe
conlltere incep
Kc. 21. ſepe nn
Penitus conſum
ies iſe, qui lub
& ſe impolterun
Tos atque conltit
continemur plac
explicatio rerbo
bernatotd ad gab

——
(orme) Kal, non
11. (l. 3, prine.
17. Confe., Fagi
Dræced, 10 bbil
cderie Vid, & 1.
piine.
1. Nucd etemec
14. Conſer bie Gar
dc hot, in Nn
1). Qur ca) ante.

46 Nnoz, 1..
t. Nempe: Deri

Q Mee, 29, V.

27. Valr lios
P Eecujus v.
Lex. Chald ,,l 9
1¹ brodt lnr, 4

CALXIII.

ne a deinceha

Ge. Vell.9.
dliae) corim
vel 9. i.
d ven 9. K⸗

14, 4c dende

4] Docet (nie
ſolis leut ve⸗
6ibeoniis: &
arent ligna &

ineas necco⸗

ie, uttkanire

ahe.
C.ver II. 4M
dera (dene:)

Gimi⸗
—
gnifieatione Parti⸗
naben, qurelt

Salomm. a Genel.c.

11. N Il. N II.

edett .

. Ne — . 4 .
Ru ab o (ormæ) Kal, non Hiphil, ſic in Gur Arjeh fol.

. ge. 1
ethiaz,

i populo za unuit,
rſet. D. Wagene
rt. Lex, (Chald⸗ ſol.

447

entia, Veque
8 unt

inisilyd
hebentorglicen,
* e. imner Gimi⸗

shie anliolitquent
,betur,
1* PPr) i. 6,

b ie ſerhym

1, A n
4 & havriends

CAP. XXIX. DEUTERONOMII. r471

dimidiam partem (animalis diſſe cti)ponebant hinc & alteram dimidiam illinc, & inter

„
ee

illas (partes diſſectas) medii tranſibant, 22., veluti dicitur: vitulum, quem diſſecue-

rant in duas partes & tranſiverunt inter dimidiatas partes ejus. 23. Verſ. 12. M
conſtituat te hodiè ſibi in pepulum] Omnem iſtum laborem ipſe (Deus) in ſe ſuſcepit;
ut conſtitueret te ſibi in populum. 24. Eod. verſ. 12. Atque ipſeſit tibi Deus] Quo-
niam dixit tibi ac juravit patribus tuis, ne permutaret ſemen eorum pro alio populo,
ideò ipſe obſtringit vos per juramenta iſta, ne illum irritetis, poſteaquàm ipſe non
poteſt ſemet ſeparare à vobis, huc usque expoſui (verba Scripturæ) ſecundumſm-
plicem ſenſum textus; eſt autem expoſitio myſtica: cur ſectio iſta: vos ſtatis, con-
jungitur maledictionibus? 25. quia ſcil. audiverant Israelitæ centum maledictiones,
minus duabus, præter quadraginta novem (illas maledictiones,) quæ (habentur)inLe-
vitico, 26., expalluerunt eorum vultus 27. ac dixerunt: quisnam in iſtis poterit
conſiſtere? incepit (itaque hic) Moſes placare illos (hiſce verbis:) vos ſtatis hodiè
&c. 28. ſæpè numero (inquiens,) ad iram provocàſtis Deum; nec tamen ipſe vos
penitùs conſumpfſit, nam ecce vos ſtatis coràm illo. Verſ. 14. Hodiè] i. e. Sicuti

dies iſte, qui ſubſiſtit quique tenebras adducit & lumen adfert, ſic ille illuminat vos
S& ſic impoſterùm illuminabit vos; maledictiones autem & caſtigationes ſtabiliunt
dmn vos atque conſtituunt vos 29. coràm illo (Deo,) prætereàâ etiam in ſuperiori textu
die, 0is
mvel multiplten⸗
biad ſold, . NH

continentur placationes 30, (dum dicitur:) vos vidiſtis, quæ fecerim &c. 31. alia
explicatio (verborum:) vos ſtatis, (nempè:) quoniam Israeélitæ egrediebantur de gu-
bernatore ad gubernatorem, (nempè) de Moſe ad Ioſuam, ideò fecit eos ſtationem, 32.

2 25. cOl. 3., princ. exponitur, conſer. & not. in
Anan D h. loc.

præced. 10, ubi plura de titu ſolenni percutiendi
fœdetis, vid. & Jalkut Part. 1, fol. 30 3. coh. 2.
princ.
23. Proht Jetem. c. 24. v. 1 8. habetur.
Confer hic Gur Arjeh fol. 22 5. col. 3. med.
ac not. in Dam h. loc.
5. Quæ cap. antec. 2 9. v. 16. 60 ſeqq- habentur.
6. Nempè: Levit. c. 26. v. 14. & ſeqq. conf. &
cap. antet. 2 8. Vv. 69. n. 8 5.
27. Vel: pallidos reddiderunt vultus ſuos, Hebr-
, de cujus verbi ſignificatione vide Buxt-
Lex. Chald. fol. 9 36.
2 §. Prout ſupta v, 9. 4. cap. habetur.

23.
24.

2
2
2

22. Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. verſ.

29. Vel: confirmant vos, quoniam —19
tDA r eeenn Sende i. e. per maledicti-
ones vos admonemini, ne præcepta (Divina)
transgrediamini, & quia caſtigationes purgant
peccata veſtra, ut vivatis in ætetnum, ſic in notis
pa D h. loc. exponitur, ubi etiam tractat.
Talm. Avoda Sara c. I. Fol. 4. & Berachot, fol.
5, a. allegantur.
30. Hebr. P9, quietationes, verba blanda,
quæ placatum & quietum reddunt animum at-
que reconciliant, confer. not. in = na
h. loc.
31, Sicuti Exod. c. 19. V. 4. habetur.
32. Hebr. avn, id eſt: ſecit Moſes, ut IGaëlitæ
ſeſe congregarent, & ſtantes in corona audirent
quid ille pra concione diceret.

Z22 222 22

N

DEUTERONOMII. CArP. XXIX.

ut illos excitaret, 33. ſic quoque fecit Ioſua, 34. eodem modo & Samuel, (qui
dixit:.) ſiſtite vos & contendam vobiſcum &c. 3 5,. quando (Israélitæ) egredieban-
tur è manu ejus & ingrediebantur in manum Saulis. Eod. verſ. 14. Et cum eo, qui
von eſt hic] i. e. Etiam cum generationibus, quæ futuræ ſunt. 36, Verſ. I 5. & 16.
Vos enim noſtis &c. & vidiſtis abominationes eorum] Quoniam vidiſtis populos, cul-
tui idololatrico deditos, forſitàn aliquis ex vobis in ãnimum ſuum inducet, ut illos
(populos) ſequatur. 37. Verſ. 17. Ne fortè ſit inter vos & .] Quocircà ego opus
habeo, ut vos ad juramentum adigam. 38. Verſ. 16. Et vidiſtis abominationes eo-
rum] (ldola ideò dicuntur .☚ e5â,) quia illa ſunt reſpuenda, tanquam D xpi*
. e. res abominabiles. Eod. verſ. 16. ola eorum) (Idola ideò appellantur D9,
quia) fœtida ſunt & averſanda, * tanquàâm ) i. e. ſtercus. Eod. verſ. 16. Li-
gnum & lapidem] Lignea & lapidea (idola) vidiſtis palàm, quia alienigena ** non
metuit, ne illa furtô auferrentur; ſed argentea † & aurea erantpenès eos 39. in pe-
netralibus ſuis figuratis, 40. quoniam timebant, ne illa furtô auferrentur. Verſ. 17.
Ne fortiè ſit inter vos] (Particula: I9 hic ſignificat:) N& i. e. forſitàn 41. erit in-
ter vos. Eod. verſ. 17. Cujus coer ſe avertat hodiè] Quò minus in ſe recipiat fœdus.
42, Eod. verſ. 17. Radix germinans fil & amaritudinem] (Vox 5 ſignificat)
radicem, quæ producit herbam amaram, veluti abſynthia, 43. quæ ſunt amara, ac ſi
dice.

1472

Sapy, prout in fine hujus verſus 16., habetur.
40. Hebr. Srnmy, reſpicitur hic ad Ezech. c.
g. verſ. 12. ubi habetur: oeD Wn i. e. in
conclavibus figuræ ſuæ vel figuratis, vide Ra-⸗
ſchi not. ibidem, ut & Michlol ophi; exiſtimo
autem, quòd per ν N intelligarur ſacra-
rium domeſticum ſive lararium, ubi effigies ſive
ac not. in "pan r h. loc. it. Jalkut Parr. 1. idola colebantur, confer. infrà Deuter. e. 32. v.
Jol 303. col. 2. med. it. tract. Talm. Nedarim, 25. n. 149.
Jol. 2 5. a. & Schevuor, Jol. 39. a. it. Schabbat, 41. Non autem hic ſignificat: ne fortè, ſicuti aliàs

33. Vel: admoneret, præpararet & inſtueret, id
enim verbum 1, quod bic habetur, ſignificat.
34. Vide Joſu. c. 24. v. I. & ſeqq.
35. Prout 1. Samuel. c. 12. Vv. 7. habetor; verba
autem iſta: ſiſtite vos & contendam vobiscum,
abſunt in Hebiæo ab utroque MSto.
36. Confer. hic Gur Arjeh fol. 2255. col. 3. med.

(iceret. (neton
benudal ,
Aonem, (nhoe

Jol. 146. a. .—
37. Confer. hbic not. in re ubi loci iſtius

prolixior habetur expoſitio, confer. & tractat.
Talm. Avoda bara, fol. 52. a.
38. Vide hic Gur Arjeh fol. 225., col. 3. med.
ae not. in PaN M h. loc.
* Hebr. Pp'Np, abeſt iſtud hic ab utroque MSto.
aXx Hebr. Q, in utroque MSto pro eo legitur:
ANR i. e. gentilis, ethnicus.
† Hebr. D) a iſta & ſequentia usque ad-
v i. e, ne fortè ſit (verſ. 17. b. cap.) abſunt
MSto I. . .
39. Apud cos ſcil. ethnices yel cum eis, Hebr.

accipi ſolet, ita exponitur in Gur Arjeb /ol. 22 5.
col. 3. fin. atque in not. N Wν. loc.
42. Confer. & hic GurArjeh fol. 22 5. col. 3. fin.
ac col. 4. princ. it. not. in h. loc., ver-
ba autem iſta: quo minus in ſe recipiat ſœ dus,
abſunt hic à MSto 2.
4 3. Hebr νο., confer, de iſtius vocis ſignifica-
tione Buxtorf. Lex. Chald. fol. 42 3. & P. Fogii
not. ad Paraphr. Chald. b. loc. in Targum Jo-
nathanis vox illa ayy, quæ Thren. c. 3. v. 19.
habetur, exponitur Pa i. e. abſynthium, con-
fer. not. in am ine b. loc. it, not. ad Jerem.
c. 19. V. 15. n. 14.

CAL. MX.

„

icens: non eye

E benelitat hi
Pecme,) ncuti
eakulals) (Di
(coros mei, Ve
ope, 1, 1e
ile faciam.)
quiteus)pyof
urꝛ eyo (hacte
unr acjungam il
unta ſunt & p⸗
(eus) addamn
Perperrata, S

etkans, 51, n

Vel: improbe
plurli,

44. Conlet hie

Wnot. in On
. ..
Re ahtimoh
lut .DN

c. r veibe

e s vige G.

vor Meumeb

MKum m⸗
n exemolari .

Sin drron
Dter vel u ſi

en

eet
C7. Hdell: onn

bun Wyn,
guiſcatione D

CI.

—

amnel, gui

egredieban.

i un eo, gui
el. 1g. & 16,.
populoe, cul⸗
ndacet ut ilios
eitei ego opus

eminationet eh.

nquam N
antur dſe

verl. 16. L.
mnigena non

5es 3. inpe
ntut. Verl. 17.
än en, erit in⸗
etecipiatſelli⸗

r) ſgniica)

ſuntamata, 0 ſ
ciee⸗
Verlus 19, habetur.
lur bic 11 Ezeche e
od d i ein
ſgortis, iige Na⸗
lo ſopti, eiifimo
n imeelligenun ſaca⸗
zara, wdi enhgies ſire
les Deuter 1, 31, .

eforte, ſelti zlis
1Gur Arieh ,0l 11,,
mo h ſot,
0l. 17 , C0) 3 Ko.⸗
vr w hloc der⸗
ia le lecipiat ſc un

lins eis ſigniſt .
60l 413. P. gii
,loe in Tatgun ſo.

12 Thlen6,3, 19⸗
e, bhznthium / o.

loc i hol⸗ AAIelem,

* Vel: improbos, Hebr. y, ſingularis pro

46. Sieuti Num. c. 24. v. 17⸗ habetur,

CAP. XKXIX. PDEUTERONOMII. 147

diceret. (ne fortè) progerminet & multiplicet improbitatem * inter vos. Verſ. 18.
Et benedicat ſibi in corde ſuo] (Verbum N hic ſignificat O i. e. benedi-
Gionem, (hoc ſenſu:) reputabit in animo ſuo benedictionem pacis ſibi ipſi,
dicens: non evenient mihi maledictiones iſtæ; ſed pax erit mihi. 44. Eod. verſ. I1 8.
Et benedicat ſibi] Bendira ſoy, * linguàâ vernaculâà (verbum N hc ejusdem eſt
formæ,) ſicuti HDNN & O. 45. Eod. verſ. 18. In cogitatione cordu mei

awmbhulabo] (Dictio hic idem notat, ac:) — N Di. e. in viſione
cordis mei, veluti (accipitur in illo loco:) )) νN] i. e. videbo illum; ſed non
propè, 46. ac ſi diceret (hic Scriptura: ) quidquid animus meus † viderit facere, (id

ipfe faciam.) Eod. verſ. 18. Mie addat ebria] Quoniam? addam ei pœnam (in-
quit Deus) propter ea, quæ ipſa hactenùs fecit per errorem (ſive ignorantiam) & in
quæ ego (hactenùs) non animadverteram; 47. nunc verò ipſe occaſionem præbet,
ut adjungam illa (delidta per errorem commiſſa) eis, quæ ex propoſito 48. perpe-
trata ſunt & peœnam ab illo exigam omnium, 49. ſic quoque interpretatus eſt Onke-
los: ut addat ſibi peccata erroris ſuper ſuperbiam ſuam, 5o. (ut ſenſus ſit:) ego
(Deus) addam ei peccata per errorem commiſſa illis, quæ de induſtria (ab ipſo) ſunt
perpetrata. Eod. verſ. 18. Ebria] (Dictio α ſignificat hic:) eum, qui (peceat)
errans, &I. dum ipſe facit, tanquàm homo ebrius, qui non agit ex animi propoſito.
Eod. verſ. I8. Sittentem] (Dictio HNozæ hic notat) eum, qui agit ex animi propo-
ſito ac ſtudiòͥ. Verſ. 19. Fumabit ira Domini] (Phraſis iſta hinc deſumpta eſt, quia)
ZzZZ 22 2 22 2 per

—
gτεειι ο quod Actor. cap. 17. v. 30. Teperitur
ac Theod. Beza ibidem vertit: connivende diſ-
ſimulans.
4 8. Studiòô, de induſtria, Hebr. na, cui ope
ponitur MM, i. e. errans, ignorans, vide Bux-
torf. Lex. Chald. fol. 6 5 3. confer, & num. ſeq.
5§ I. h. verſ.
49. Scilic&t: delictorum, nempe, tàm eorum, quæ
per errorem ſive ignorantiam commifla ſunt,
quàm eorum, quæ ex propoſito ſunt perpetrata,
confer, hic Gur Arjeh ,of. 22 5. col. 4. med.
ac not, in aνä h. loc, in MSto z. pro:
271 i, e. omnium, legitur: NE TR& i. e.
ex propoſito perpetrata (delicta.)

plurali.
44. Confer. hic Gur Arjeh fol. 22 5. col. 4. princ.
ac not. in San Dh loc.
X Sic exprimo hic: N Ann, in MSto I. le-
gitur: ae fortè legendum Di Npn i. e
benira ſoy; abeſt autem iſtud 4 NMSrO2.
45. Quæ verba lunt figuiæ ſive formæ Hithpacl,
de qua vide Grammaticos.

† Cor meum, Hebr. , ſic enim uxtà utrumque]
MStum ut & Balil. editionem legendum, non ve
1O : i. e. cor fivèe animus eius, uti mendose
mexemplari Hebræo, quo uſus ſum, haberur.
* Hebr. y, ſic in Amſtel. editione; ſed in Baſil. 1 50. Sicuti P. Fagius Chaldaica hie vertit, cujus vi⸗
IIt & in utroque MSto legitur: Wn i. e. pro. de not. ibidem.
pter vel ut (ſeil. addam & 5 I. Vel- qui peccatum imprudenter ſive per igno-
7. Id eſt: connivendo diſſinulaveram, ſic ver- rantiam cemmittit, Hebr. Mb, confer. num.
bum Wayn, quod hic habetur, expono, ill ſi- præced. 4 8. h. Veri. it. tract. Lalm. Sanhedrin,
gnificatione, quam habet Græcum verbum fol. 76.5.

1494 DEuITERONOMII. CAbP. XXIX.

per iram incaleſcit (hominis) corpus & fumus ex naſo (ejus) egreditur, ſic quoque
(dicitur in illo loco:) aſcendit fumus in ira ejus, 52. & quamvis iſtud non conve-
niat Deo; tamen Scriptura percipiendum datauri eé modô, quèò illa (percipere) ſo-
let & audire poteſt ſecunduùm morem hominum. 53. Eod. verſ. 19. Et zelus ejus]

(Dictio: Ddap

notat:) ON i. e. excandeſcentiam (linguâ Gallicà:) emporte-

ment, 54. i. e. apprehenſionem (ſive acceptionem atque) indumentumiræ (ſeu ul-

tionis & vindictæ, ſicuti

facere ſolet is, qui) haud quidquam remittit de affectu. 55.

Verſ. 20. Quæ ſeripta eſt in libro iſto 536. legis] Suprà autem illa (Scriptura) dicit: in

libro legis iſtius,

57. omnem quoque morbum* & omnem plagam &c. 58. (ubi

particula:) H&&, quæ eſt fœminini generis, refertur ad H N i. e. legem; (aſt

particula:) , quæ (hoc verſu habetur

&) eſt generis maſeulini, refertur ad nd

i e. librum, & per pauſam accentuum diſtinguuntur in duas linguas, 59. nam in tex-
tu, ubi de maledictionibus agitur, éo. (accentus) Thiphcha habetur ſub (dictione:)
ON i. e. in libro & (verba iſta:) NN N i. e. legis iſtius, ſibi conjungun-

tur, idcircò dicit † (ibi Scriptura:

i. e. liber legis,
ſequitur, quia particula (illa: H i. e.
Verſ. 2 5. Nec impertitus ſuerat es] i. e.

) — N& i. e. iſtius; aſt hic (accentus) Tiphcha
habetur ſub (voce:) 1)N, reperitur (itaque, quòd verba iſta:) NN e
ſibimet conjungantur, quapropter dictio generis
iſte) convenit (voci:) id eſt: liber.
Nec (Deus) dederat eis (Israelitis Deos alie-

maſculini poſteà

nos)

52. Sicuti 2. Samucl. c. 22. v. 9. habetur, ubi vi
de Raſchi not. confer. bie tract. Talm. Sanhe-
drin, ſol. 76. 5. & fol. 110. 5.
53. Vel: humane more, xa' &ανnvXn.ορνααια
confer. quæ ad Exod. . 19. V. 18. n. 50. & a
Exod. c. 31. v. 17. n. 24. & n. 2 5. notata ſunt.
54. Sic reddo hic: v-PN ( ita enim legendum
Pito pro Das Dade vel Dana prout in MSto
J. & in vu gatis exemplarihus mendosè ut puto,
habetur,) conf. ſuprà Deut. «. 4. Vv. 24. n. 20. VI.
de & Exod. c, 20. verſ. 5, ibique not, n. 29. it
Numer. c, 2 5, V. II. n. 3 ſ. .
55. Scilicèt: iræ ſuæ, German. es haͤlt feſt / er
gibt nichts nach / ſie explico hic: ε¾ vay
Arn-n y i. e. mihil remittit de affectu (iræ
ſuæ:) ſed vrpn y vpyn i. e. inſiſtit (indul-
get) affectibus ſuis, pertinax eſt & vindictæ eu-
pidus, confer. not. in nan n h. loc. ac
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1171. vide & Exod.
1.20. V. 2 n. 27,

56. Hebr. π, genere maſculino, ſic hoc verfu
20. in textu ſacro habetur. .V
57. Hebr. hei, fœminino genere, prout cap.
præced. 2 8. Vv. 6 1. habetur.
* Hebr. hn 9 a, iſta ut & ſequentia, usque ad:
bDd hyn i. e. & per pauiam, abſunt hic à
MSto I.
5g9. Sicuti dict., c. antec. 2 8. V. 61 habetur.

59. Vel: in duas ſignificationes ſeu ſententias aae

ſenſus, id enim dictio Hebræa nuv, quæ hiç
habetur, notat, confer. Buxtorf. Lex. Chald. fol.
1776. it. not. ad Hiob. «c 36. v. 33. n. 39.
60. Nimirùm dict. c. anteced. 2 8. v. 61.

† Hebr. D& hæc & quæ ſequuntur, usque

ad: Pu 997 i. e. quapropter dictio &c. ab-
ſunt à M Sto I. minus rectè.
61. Nam non debent ita hie exponi verba iſta:

h dien in ut ſignificent: e irn ee

Wa p" i. e. nec dedelat eis (lſraclitis) partem
i

CAl. XXII

——
n0s) in portio
Veraat lstaeli
terpretatus elt
iſtis alienis,) n
titus elt, (qu

Deus, guenn

ullam portior
(acienda elth
ite. & ejecit e
ejiciam eose
l digenitis: gr

uunius (pravad)

dicitur: & nia
mi ſui! 69, e
ſcondita)ſunt
0 (nomine;
dio nolkro ar,

Atem punda

nyſtice erpo⸗

tigetut Peena

—
in cnſtu Golol
ilis Ueaelitis
, ſiein Gut
plieatut.
Rebe, O
r Wie,
num, ablant,
ſont eonluſz,
e1 Coner. bie
de not. in

V In MSro nlo⸗

63. eui dei

conſer eianh
Khot. in MW
4. NI exular
ttankicht.
61. Sieni ſeen
Uielighi

CA.XIX.
—
un ſie Juoque
ud nonconve-
(peripere) ſo⸗
. E aulus
41:) emporte⸗
tumite (kurl.
tde affeg. 5).

iptura) icit: in

n Ke. 8. (vbi
le legem (alt

tekettur ad n
59, nam in te -

jſub Cickione:)

ſbi conjungun.
centus) Lihcha
—eeee

maſcblini poltei

diid ett liden.
rtailitis Deosalie⸗

n0)

nlino, ſi hot Gerſi

genere, Non

ſeguegtin usgue 11

Aulam, alun Hie

v. 1. hadetur⸗

jones len ſeatentlas 16

rrim qu nie

eilan Ctii

,n Pen
g. 1,⸗hl
uz ſequuntur, nugoe

ontr cictio ⸗ b⸗.

cen:
. irnelius) pattem
e (elt .

l

CAP. XXIX. DEUTERONOMII. 147 5

nos) in portionem ſuam. 61. Eod. verſ. 25. Quos non noverant] * i. e. Non no-
verant (Israelitæ) in illis (diis alienis) potentiam Divinam; 0. Onkelos autem in-
terpretatus eſt: ND& N i. e. non boni quidquam fecit illis (ullus ex diis
iſtis alienis,) non exhibuerunt eis ullum bonum; verbum autem pe ** j. e. imper-
titus eſt, (quod hic habetur, juxtà Targum Onkeloſi, hunc habet ſenſum:) iſte
Deus, quem ſibi elegerant (Israélitæ,) non impertitus eſt eis ullam hæreditatem aut
ullam portionem. 63. Verſ. 27. Et extirpavit eos Dominus] Juxtà Targum ejus
(facienda eſt hic interpretatio verbi: . , nempè quòd ſignificet:) en
1. e. & ejecit eos, é64. ſic quoque (accipitur in illo loco:) ecce ego =— NR)Ni. e.
ejiciam eos è terra ſua. 65. Verſ. 28. Abſcondita ſunt Domino, Deo noſtro] Quòd
ſi dixeritis: quidnam nobis faciendum eſt? é6. tu (Deus, ) plectis multos propter
unius (pravas) cogitationes, dicitur enim: ne fortè ſit inter vos vir &c. 67. & poſteà
dicitur: & viderint plagas terræ illius, 68., nonne homo ignorat abſcondita proxi-
mi ſui? 69. ego (reſpondet Deus,) non punio vos propter abſcondita, nam illa (ab-
ſcondita) ſunt Domino, Deo noſtro (inquit Moſes,) ipſe vindictam fumet de iſto uni-
co (homine;) ſed manifeſta ſunt nobis & filiis noſtris, ut exſtirpemus malum è me-
dio noſtro, ac, ſi non fecerimus judicium, multi proptereà plectentur; 70. habentur
autem puncta ſuper (verba iſta:) 1953 ) 90) i. e. nobis & filiis noſtris, 71. ut
myſticè exponantur (hoc modo:) etiam propter manifeſta (unius peccata) non

exigetur pœna à multis, donec tranſierint (Israelitæ) Jordanem, ex illo tempore,

222 222 22 3

edit. Lipfſ.
66. Vide hic Gur Arjeh fol. 225. col. 4. fin. ac
not. in nam DW h. loc. it. not. ad Elai. é. 66.
v. 21. D. 52.
67. Sicuti ſuprà verſ. 17. h. cap. habetur, confer.
bic Jalekut Patt. 1. ol. 3 0 3. col. 2. circà fin.
69. Proht verſ. 2 1. H. cap. habetur.
69. Confer. hic not, in pan me ut & not. ad

quo

in cultu idololatrico; ſed: non dederat (Deus)
illis (Iſraclitis Deos alienos) in portionem ſu-
am, ſic in Gur Arjeh fol. 22 §. col. 4. med. ex-
pli catur.
² Hebr. )) Nh, iſta & ſequentia, usque ad:
PPA1 N i. e. non exhibuerunt eis ullum bo-
num, abſunt ½ MSto I. in MSto 2, hic omnia
ſunt confuſa.

62. Confer. bic Gur Arjeh fol. 22 5, col. 4, med.
ac not. in Dan ov h. loc.
aàX In MSto 1. locus iſte ſic legitur: d
Ri. e. & verba iſta: Sc. non impertitus eſt
eis, (quæ hic habentur.)
63. Sicuti Deus verus Ifracélitis impertitus erat,

conſer. etiam hic Gur Arjeh f. 22 5. col. 4. med.

ac not. in an ne bh. loc.
64. Vel: exulare i. cos, prout P. Fagius hic
tranſtulit.
65. Sichti Jerem. cap. 12. v. 14. habetur, confer.
hic Lightfoot. ad ohann. c. 10,n, 3. p. 1058.

librum Prec. Jud. part. 1. p. 12 S. a. fin. & tract.
Talm. Sanhedrin, Fol. 43.‧ .
70. Vel: multitudo ſive communitas proptereà
plecteiur, ita quidem Commentator noſter
hunc locum exponit; ſed alii aliter interpretati
ſunt, vide P. Fagii, ut & Junii ac Tremellii not.
h. loc.
71. Confer. hic Gur Arjeh fol. 12 5. col. 4. fin. ac
not. in arn MDV h. loc. ubi tract- Talm. San-
hedtin f, 43 b. ad marginem allegatur.

1476 DEUTERONOMII. CLAbP. XXX.

quo recipient in ſe jusjurandum in monte Gerizim & in monte Elebal, ac pro 16 in-

vicem ſponſores 7. tacti ſunt. =
Erſ 3. Et redutet 1. Dominu Deus tum, apt ivitatemtuam] Scribendum ei,

fuiſſet: * , ²*. i. e. & reducet captivitatem tuam, docent Rabbini no-
ſtri ex iſto loco, quòd Divina præſentia, ſi ita loqui fas eſt, 3. commoretur

eum Israêlitis in calamitatibus exilii eorum; quando autem illi überannn . ſbe
ipſi 4. adſcribi faciat liberationem & quòd ille revertatur cum cis ( ere itis,) ⸗ e.
rit quoque dici * (ac locus iſte ſic exponi: quòd magnus fit = eGste
tionis exulum (Judæorum) & cum difficultate conjunctus, ac ſi illeipie (Deus) opgs

ſit habiturus, ut manibus ſuis prehendat unumquemque (Israelitam eumque educat)

exX loco ſuo, veluti dicitur: & vos colligemini ſigillatim, & Israelitæ, 5. ſic reperi-

mus etiam in exiliis cœterorum populorum (ſcriptum eſſe iſtud:) ) 2 )i. e. & re-

— - —- - = r—- Buxtorf. Lex. Talm fol. 10057.
„„ : fidejuſſores, Ge fidejuſſione illa, quam ſicatione confer Extorf- Lecx. 6
ri pro ſo inticem in monte Sinai præſtite. & D. Wagenlſeil. S0t. p. 730. vide & Ke Salyen

. . à4 Kxod. c. 15. v. 8. & ad Deuter. 4. 1. V. 45.
zide plura apud D. Wagenſ, in Sota pag —0„ 26. it. ad
4 reer. & not. ad librum Prec. Jud. n. 176. & ad Deuter. c. I1. v. 12. n. “
part 1. pag. 108. 5. circà med. & pag. 119. a. Judic. c, 10. V. 1 Ebi ioſt aetribust liberatio-
„ 2 n. de ſuprà Deuter. nem, quafi iple rever 7 — — .
evi en 6. . aändt A v. 4 n. 6. =eny i e i. e. ac ſi igle Deu- Benn
ſ, Rupbiurom mentem vertendum hic es: dictus liberatus ſit cum illis ei vide
4 . . . UI
1. redibit Dominus, Deus tuus, cum ca- Gur Arjeh/ol. 22 6. ol. B. Waenk. in Sota,
Nirirats tua, Hebr. Jrnav Ope, ubi patticulam es na ubid deur quod ubicunque lo-
11 - .62 1, n. 2. ubi dic „ quod, .
ipiunt & exponunt pro y, ſicuti inter P 1. EU ; ibi Maieſlas Divi-
8 nin hacſi in arione uſurpatur, vide, quæ corum exules egerunt Iudæi, ibi Mnege .
