64. M elk⸗ illi
ſamprebuilli,
46. & d. 60
brum Mee.-
& tratt. Talm
Conker, not.
loci habetur.
D In nonis Ral
feiba
hec uncinnli⸗
WE

CN.N.

timogenitne,
gatidnem Dei,
firpla ul.
omine,) gin
eus entollityir.
onem de Aligno⸗
requerat; ſod
giend manu
ſe (Deng) docet
n agat)etl.
i, voluitort⸗
,& qnia ciſtu⸗
fotina en Tal⸗
Moles circumci⸗
greclat ipeti⸗
ot, dan usille
cur ponitus fut:
epetitur)in Mal
deglutiebat eum
guead eunden-
locum

arimn fl. 31. b. &
gbam in Evodum qvi
who fuper om⸗
4. Knmd. f1. rent.

tetur peceztun Uus,

onem fllüfui.
, ige, gur ſopti 1l
notat funt,
urpoenidignus bebi⸗
2 num. alet. 46, d.
F. eap. nolata ſunt,
s divetſoii, eohlet.
Relanin fol. 31,b.
w luper Commen⸗
Enotass.
mitenir hpens lil⸗
5, cOolel n , eb⸗

11 Deo, i, oen
imet⸗

CAbP. IV. EXODI. 425

locum, 3. tunc intellexit Zipora, quòd propter circumciſionem (peragendam) hoc
(factum eſſet.) Verſ. 2 5. & tetigit pedes ejus) Projeeit (Zipora) illum (infantem) an-
tè pedes Moſis Eod. verſ. 2 5§. & dixit] De" filio ſuo. Eod. verſ. 2 5. Honſus ſangni-
num tu mihi es] Quoniam tu anſam præbuiſti, ut ſponſus meus (Moſes)propter te in-
terficiendus eſſet, tu maritum meum mihi occidis. 34. Verfſ. 26. Et deſtitit] Angelus
ab eo(Moſe, )tuncintellexit (Zipora.) quòd propter circumciſionem (omiſſam) vene-
rit (angelus,) ut interficeret eum (Moſen.) Eod. verſ. 26. Dixit: ſonſas ſanguinun
propter circumeiſione,] Sponſus meus fuit interficiendus propter circumciſionem* (o-
milſam.) Eod. verſ. 26. Propter circumciſiones] ( D hic idem ſignificat, ac)
—ADN n — p i. e. propter circumeiliones & eſtiſtud nomen (rei ſubſtanti-
vam;) Lamed autem habet ſignificationem (particulæ:) — ., ſicuti (in illo loco:) &

dixit Pharao ') i. e. 20 —

V fuper filiis Iſraêlis, 55. Onkelos etiam interpreta-
tus eſt ſanguines, (ut ſignificetur) propter ſa

nguinem circumeiſionis.

interficeret, hic angelus Rabbinis dicitur o7dad,

de quo vide Raſchi not. ad Ezech. eap. I. V. 1 5.

it. not. ad librum Prec. Jud. part. I.⸗p. 73⸗b. med.
ac part. 2. p. 66. a. fin. & p. 26 3. b. med. ac

ct. part. 2.p. 266. b. princ. confer. & Buxtorf.

ex. Talm. fol. 1512. & Gur Arjeh fol. 71. col.

53. Nimirim: usque ad femora, quibus verbis

hic indicatur membrum virile, quod circumci
dendum erat „nam quomodo aliàs Zipora po-

tuiſſet intelligere, quod propter omiſfam eir-
cumciſionem angelus Moſen interficere voluis-

fet? ſic in not. Snof me h. lec. exponitur.

Vel: ſuper, Hebr. 7y, ſic in editione Baſil. ut
& in utroque MSto legitur, idque rectius, ut
puto, quàm in exemplari Hebræo, quo uſus

ſum, ubi habetur: 7* I. e. ad,
54. Id eſt: illius interficiendi oceaſionem & an-

ſam præbuiſii, confer, quæ ad verſ. antec. 24. n.

46. & n. 50. notata ſunt, vide & not. ad li-

brum Prec. Jud. part. 2. P. 109. a. med. confer.

& tract. Talm. Nedarim, fol. 32. a.

* Confer. not. in =ma m,ubi expoſitio iſtius

loci habetur. MUDU
aMK In notis Raſchianis editionis D poſt
verbayme Jarr ÿ i-e proprer circumeiſionem,

hæc uncinulis ineluſa & adiecta ſum, nempe

yyt, a bee n e eree e er dn ee
l
H rISE N EE Nn eee nn
a Na e enen r ,r en e ne
dern n PHN Pe Y
pr i. e. Variam explicationem attulit R.
Salomo, (nam) fuprà ſeripſit: tu mihi anſam
præbuiſti, (ſicuti verſu antec. 25. h. cap. ipſe
expoſuit,) difficulcas quippe oborta eſt R. Salo-
moni, quid ſibi évelint verba iſta:) tunc dixit
(Zipora) ſponſus fanguinum (prout oe verſu
26. Habetur, )nonne enim illa etiam fuprâ (nem=
pe verſu præced. 2 5.) dixit fponſus ſanguinum s£
ſed (reſpondetur, quod ila) ab initio exiſtima-
verir, quod hoc atque illud cauſarum ſit pecca-
tum (neglectæ) circumeiſionis ae (prætereaà)
aliud peccatum 5 ſecd, dum illa pofreaà vidit.
quod (angelus) penitus deſtiterit, tunc intel⸗
lexit, quòd ipſe ſolum venerit propter (omiſſam)
circumciſionem & hac in re fimiliter varia expli=
catio Chaldaicæ Paraphraſis Onkeloſi de ponſo
ſanguinum hic adducta eſt, idque inquire, ſic mi=
bividetur-
55. Uti Exod. cap. 14. v. 3. habetur, ubi vide Ra-=
ſchi not n. 8. & ne I1o, confer. & not., in nou
DoT h. loc-

let
êð i n e eee

sg8 2 CAP. V.

rxobf.

e CAL.

CAp. II.

V.

duxerant, alius poſt alium, à Moſe & Aarone, donec omnes ſubducerentur, pri-
usqum illi ad Palatium (regis Pharaonis) appropinquarent, quoniam (ad il-
lud) accedere metuerunt; in (monte) Sinai igiturrependit illis (Deus,) ſolusque Mo⸗-

ſes acceſſia; illi verò non appropinquàârunt;

Va kant 2e⸗ vini n Mse⸗ Aaraon Gc.) Sed ſenio res (llrazelis) ſemet ſub.

ſed (Deus) illos retrocedere cjuſſit. Verſ⸗

3. Mefent: acurrarnobii] Ne fortöoccutrattibi, debebant dicere; ſed (li ſie dere-
runt,) quia honorem exhibuerunt regiæ Majeſtati; (dictio autem) iſta: y) 5 fi⸗

gnificat caſum mortis. Verlſ.4. Alſtrabitis pepulam al operibus ſuii] (VYerbum 1 DD

idem notat, ac:) eRi. e. ſeparatis & removetis illos ab operibus ſuis, quia ipſi
vobis auſeultant & cogitant quieſcere ab opere, ſic quoque (verbum accipiturin
illo loco:) Di. e. remove eam, ⸗ene tranſito per eam, i. e. elonga illam, ſic etiam
(alio in loco:s) N i. e. & amoviſtis omne conſilium meum, 3. nam qui nudatus
K. eſt, removetur & abominabilis eſt. Eod. verſ. 4. Ite ad onera veſtra] Ite ad opera ve-
Kra, quæ vobis peragenda ſunt in domibus veſtris, enim verò opus ſervile Egyptio-

rum 4. non erat impoſitum tribui Levi, hoc inde diſce, quia ecce Moſes & Aaronegre-

diebantur & ingrediebantur. ** Verſ. 5. Ecce õ terræ] Quibus ſervi-

tus impoſita eſt; vos autem illos ceſſare facitis ab oneribus

5, iſtud ſanè magnum eſt

damnum. Verſ. 6. Exafctoribes] (C)5" i. e. exactores) fuerunt Ægyptiiz

ſed (=—PEi. c.) moderatores extiterunt Iſfraélitæ, (unus) exactor multis fuit
pus faciebant. Verl. 7. Paleam] (Dictioſan linguàâ vernacul ſignificat:) eſtouble

præpoſitus moderatoribus;

Ci.e. ſtipula, xommiſcebant **(autem vel abigebant ſtipulam) illam cum luto. Eo-

verſ.

T7. Confer. a) riO prout allegatur ad margigem
*in nan n DE ſuper Commentar. Raſchi h. loc.
ubi etiam vide notas.
.. 2. Sicuti Proverb. cap. 4. V. 1 5. habetur.

3. Vide Proverb. cap. I. verſ. 25, ibique Raſchi

wer retectus eſt, Hebr. , reſpicitur hic ad
4. Nemp?, quod KEgyptii cœteris fribubus Iſraëᷣ-
litcis impoſuerant, confer. Gur Arjeh fol. 71.
col. 4. med. ubi rationes adducuntur, curtri-
pus Levitica oneribus ſervilibus non fuerit ſubje⸗
Ka, vid? & not. in π o b. loc.

πIn notis Ralchianis editionis nor mY, poſt
verbum: CS&a] i. e. & veniebant vel ingredie-

bantur, additum eſt e Hw Niv i, &, Ron pe-

tità venia ſeu licentiã-
5. Confer. quæ ſuprà ad Exod. cap. 2, Verſ. 11. n.
41. notata ſunt.
t Sic exprimo hic: Na ' vel: NaMeeN& pro-
ut in MSto 1. habetur, omiſſa autem eſt vox iſta

*X Hebr. a, in Msto 1. legitur: pynhen .

e. çoimnmiicebant, confundebant, res eodesn re-

ed

er luto confiefe
jelaciebant⸗ 1
Hod vetl 7..

Dbhmmun
(Kil. laterutn, u⸗
eatn ſuihthan.
te. Eod ve

rum teipictad
nißcanatuel
ei iere
zdnumeratum,

tml. 8. Deſdn

lo Celſtuntl

ifcemnus hui

& meditaborin

iee in ptoretbi

pareboam Ein

zynNie à

cet, ſatque ini

a d

² ſta hic reddo:

in MSto 1. kbe
3 Hebt. P, in
PW iͦe, parate
68. Sieuti inſta y.
Rume1 g.

7. Vl? numefata

Samuel,cahe2
Commentaori
Pro W legeni
Eite iiscem qun
rly: & l
hoque omilla
ld, rm)
adinyentiones
repta & in
itien ledl de
nidae Tiemel

metſab.
etentur, pti.
Dniam ſadil⸗
Nlusgue No⸗
uclit, Verl.
(lliſie dire⸗
Pyyoſe
dun PN
lis, guinihſi
acipiturin
Am, ſir etiatn
1qui mudatas
eadoperare⸗
le Egyptoo⸗
EAatonegte-
Quibusſetti.
magnum el
nnt Aoyptii
vormultis fuit
erareteit gui
cat)eltondle
Imluto., Lod.

verl.
nnn W volt
dant elinglecie⸗
Nd ie, non be⸗

1,,2, etl 11. n

I. Wanbto⸗
Autem eſt v01 iſa

Alut: Ern i
t, kejeoden ki⸗

verſ. 7. Lateres] (Vox — 5) lin guâ vernaculàâ notat: tuiles, * (i. e. tegulas,) quas
ex luto conficiebant easque arefaciebant ad Solem, nonnulli easdem in fornace tor-
refaciebant. Eod. verſ. 7. Sicuti heri & nudius tertius] i. e. Sicuti feciſtis huc usque.
Eod. verſ. 7. Et conquirant] (VV)P) hic fignificat:) 5 i. e. & colligant. Verk-.
8. Et ſummam laterum] (Dictio –6) notat 2Oi. e. numerum ſummam-
ſcil. laterum, quam unusquisque faciebat in diem, quando ſtipula iisdem præbita fuit⸗
v eam ſummam (inquit Pharao) illis imponetis etiam nunc, ut ſervitus eos prægra-
vet. Eod. verſ. 8. Quia deſides ſunt] (Otiantur) iſti à ſervitute, idcircò animus eo-
rum reſpieit ad otium, ac clamant, dicentes: eamus &c. (dictio) A) N( idem ſi-
gni ficat, atque in illo loco:) 2 i. e. & fummam laterum, 6, item (in illo loco:) &
Eci 32 NQ i. e, aptantur 7., cogitationes, item (in illo loco:) & argentum ſ2 RDi. e.
adnumeratum, 3. iſta omnia ſignificant Näi. e. numerum (ſive ſummam.) Eod-
vrrſ. 8. Deſides] (Senſus eſt-) ceſſat opus in eorum manu & ab ipfſis deſeritur ipſique ab
illo deſiſtunt, (0) figniſicat: retrais. 9. Verſ. 9. Neque attendant verbis men-
dacibus] i. e. Nec meditentur & loquantur ſemper verba vana, dicentes: abeamus, fa-
crificemus, huic (verbo ) ſimile eſt, (quod in illo loco habetur:) vNi. e.
& meditabor in ſtatutis tuis ſemper, 10. Chaldæus (verba iſta.) 9) — P
i. e. in proverbium & in dicterium, 11. interpretatur 12. PrEO — ) i. e. in
parabolam & in fabulam, (ſic Hebræum verbum:) O)) (Chaldaicè transl atum eſt:)
NWNi. e. & narravit, 13. nec poteſt dici, (quòd verbum:) ν* (hic idem) fignifi-
cet, (atque in illo loco:) Y i. e. & reſpezit ad Hebel; ad Cain autem & ad munus
ejus — U D—) i. e. non reſpexit, 14, ita, ut (verba iſta:) — N hic explicen-

turz
X Ita hic reddo: he fortè legendum : ðZ [nuntur actiones, vide eorundem notas ibidem.
in MSto i. habetur: D, i. e ti. [8. Sive: appenſum, vide 2. Reg. cap. 12. verſ. 1 I2.
Hebr. D, in utroque MSto pro eo legitur: onfer. & infrà verſ. 18. h. cap. n. 29,.
Pn i, e. parata fuis, res eodem redit. 9. Sic reddo hie H ( prout in Bibliis Buxt.
56. Sicuti inftà v. I §. hycap. habetur, ubi vide not. & in editione pafi me legitur,) in exemplari
num 29. Hlebraæo, quo uſus ſum, haberur: να cum

7. Vele numeratæ ſunt cogitationes ,ſic locum 1. Feth in fine dictionis, quaſi dicatur: retracti nem-
Samuel, cap: 2 /V. 3. vertere poſſis juxtà menten .. . . . .
. Tt remiſſt, „in MSto I. : P
Commentatoris noſtri & Maſoretharum, qui be- en⸗ eſides; id 1 1 legieunr 2
egenganr pe ⸗ 1 quod exprimere poſſis retreint, forſitàn mendose,
pro &α7 legendum putant 97, autor quoque Vul HI, gH 5
atæ iisdem quodammodo conſentit, dum trans ?1. euti bſalm. 119. V. 117. habetur,
Sata nsdein d ntie, rnS RII. Prout Deuteron. c. 2 9. v. 77. habetur.
ulit: & ipfi præparantur cogitationes, LXX. e r;
. cl. ent SreIRe“, 1- 12. Chald. ppaorm, ſic in editione tunam meon
quoque omifia negativà verterunt: o Oso sτv.- † ut & in e⸗ lari Hebræo ——
Fec Gawy srer dvεαται α υνυυR eus præparans tar, ſed abelt iſtud verb ro u
4 . . . , abeſt iſtud verbum à Bibliis Buxtorf-
adinventiones ſuas; illi autem, quibus hactenus 13. Sicuti r. Reg. cap. 1 3. verl. 11. hab
recepta & in Vulgatis exemplaribus Hebraicis 14. Pront Habctnt Jenet an 1I. Perut⸗
retema lectio negativa placet, inter quos ſunt ju not. in dr Mowh, loe e 4. Verl. 4. con fer.
nius 3° Tremellius „ hi Vverterunt „ & non diſpo- * 3 ut nOt. ad Hiobe. 7⸗
Nins verſ, 1 97 n. 1 3⸗

4²⁸

EXODI.

CbP. V.

tur: 159) D& i. e. ne reſpiciatis, nam ſi ita (explicandum foret,) ſcribendum ei (Moſi)

fuiſſet: p nn e n

H) vel: P 0, 15. ſic enim omnium

(verborum iſtius ſignificationis) conſtructio eſt, (veluti in illo loco:) — —

Nτ 1”6.item; 9N

b& — LD —0 17, item: 97 & H —

—NeTHN, 18. nec deprehendi (literam) ſervilem: Beth (verbis) iſtis conjungiz;
ſed poſt vocem: ) 19. quando aliquis quaſi occupatus eſt loqui de re aliqua, (ibi)
uſurpatur litera ſervilis: Beth, ſicuti (in illo loco) A N. item (in alio
loco:) pa ſR — 2R) 221. item (in illo loco:) *α NOv

„ 22, jtem: =— 2 2

(verbaiſta:) n e.n (lignificabunt.) ann dn

23. item: RRν N, 24. ſic hoc quoque loco

1N i. e. ne

aſſiduè loquantur verba vana & jactantiæ plena.?25. Verſ. II. e vos, accipite vobis
ipulam] Et quidem alacriter vobis eundum eſt, quia non minuetur quidquam de o-
mni ſumma laterum, quos in diem faciebatis, quando ſtipula vobis erat data, à domo
regis præparata (ſive præbita.) Verſ. 12. Ad conquirendam ſtipulam inſtramen] i. e. Ad
coacervandam collectionem, ad congregandum cumulum ad opus ſtipulæ luto (com-
miſcendæ.) Eod. verſ. 12. Stipulam] (Dictio p) notat O j. e. collectionem.

proptereà, quia res, quæ diſperſa eſt & opus

habet collectione, dicitur

in aliis lo-

cis. Verſ. 13. Inſtabant] Urgebant (ſeu impellebant.) Eod. verſ. 13. Per ſingulos
dier] i. e. Summam unicujusque diei omnem (faciatis) in die ſuo, ſicuti faciebatis,

quando ſtipula præparata (& à domo regis præbita) fuit. Verſ. 14. & percußi ſunt

moderatores filiorum Iraelis] Moderatores erant Iſraelitæ & contribulibus ſuis parce-
bant, ne illos urgerent, &, quando iſti (moderatores) præbebant lateres exactoribus,

qui erant EEgyptii
ſent eos, qui opus

& aliquid de ſumma deerat, ipſi percutiebantur, quod non impuliſ-
faciebant ac prop tereà moderatores iſti promerit ſunt, ut Synedrium

Ccon-

35. Non vero ou 2a, ſicuti hic in textu ſacro
habetur, confer. Gut Arjeh fol. 71. col. 4. cir
cà fin. “
16, Id eſt; reſpiciat homo ad eum, qui fecit illum,
prout Eſai. cap. 17. verſ. 7: habetur. S
17. IJ eſt: non reſpiciunt ad Sanctum Iſcae lis, uti
Elai. c. 3 1. V. I. habetur. ——⸗G
18. Id eſi; & non reſpiciat ad altaria. vide Eſai. cap.
17. verl, 8. confer-. & not. ad Pſalm. 119. V. 16.

n. 10.

19. Nempeé;, quando ſigniſicat: loqui, dicere,

ſcuti hoc loco in textu ſacto, ) tunc uſurpatur
Beth ſervile, quocircà juxta mentem Raſchi

initio hujus obſervationis expoſuit.

verba iſta: “ bre explicanda erunt: Mam
z, e. nec loquantur ( verba vana,) Aicuti & ipſe ab

20. Id eſt: aſſiduè loquentes contrà te, uti Ezech.
cap. 3 3. V. 3. habetur, ubi vide not.
21, Id eſt: & locuta eſt Mirjam & Aaron con-
trà Moſen, vide Numer. cap. 12. verſ. I.

22. Id eſt: angelus, qui me alloquebatur;, uti

Zachar. cap. 4. Verſ. I. verſ. 4. habetur.
23. Id eſt: ut loquantur de illis, prout Deuter. cap.
11. v. 19. habetur.

124. Id eſt: & loquar de ſtatntis tuis, uti Pſalm,

119. Verſ. 46. habetur.
2 5. Hyperbolica, Hebr. *α, poſſis etiam
vertere: frivola, levia, vide Buxorf. Lex.
Talcn. fol. 586. ià MSto 1. pro Ra jegirur:
Pi

cwolllineteltd
Cicitur enimn: 6
nes popull ejus
aily, 49
Garepercult
leyittis heri a
4 Fetbaiſta:
(bies) fuit gu⸗
(Vetbum: .

dores eteuſen

delicet) eradtot
pulectlun 7, ;
80 ,qudl illae
pulitni;jamre
erit expoltti:

pv N

tur in illo loco⸗,
ad Bethlehem
lujmun) (Dic
argentumſo)
textu & ligayet
fuorun Nati
maln] Viderunt
duriorem reddi
Roaurrerunt

—
wi⸗e. eadac
ire perrelſt, p
26. Modt Numer.
vide Ralchi not,
17. LXN. verterun

infutia igitur

ulgati. & in

um, Verſio Jun
Verd elk populi
5a,) quiſtrame
ſlium numerur
Aunt prout inne

(MYV.
uim ommium
2N
N
ſtscorſungi⸗
taligta, (di)
Uem in alio
inn Won
quocne loce
NWiene
Gidq uam deo-
Atdata, à domo
ranepli t,Ad

ule lutocom.
6,collectionem,

Pp inaliis lo⸗
131 Eerſugul
ſicuti faeiebatis,

. zerenſiſunt
libus ſuis hatce
tesexadorb.

odnon npull⸗
nt, urynedtiuin
(con-
Poluit.
coattte, uti Ezech
ſige not.
fjaum & Aaton con⸗
,11. Verf. n.
Moqebannt, ull
el. 4, habetur⸗
1, Mort Delif ah⸗

gtig tuis, ni ialn,

„ ſolſt ktiam

aro Na ſeztu:
1. t0 y

conſtituerent & ſepararetur de Spiritu, qui erat ſuper Moſe, isque illis imponeretur,
dicitur enim: congrega mihi ſeptuaginta viros 26. de ſenioribus Iraelis, (videlicèt) de
illis, quorum nòſti benignitatem, quam fecerunt in £Ægypto, quia ipſi fuerunt ſenio-
res populi ejusque moderatores. Eod. verſ. I 4½. Erpercuſi ſunt moderatores filiorum
Mazlis, quos exattores Pharaonis impoſuerant (illis moderatores,) dicendo, cur & c ]
Quare percuſſi ſunt (moderatores?) quia ſcil. illis dixerant (exactores:) quare non im-
pleviſtis heri ac ho diè demenſum vobis definitum quoad lateres, ſicuti nudius tertius,
(verba iſta: wα —n ſignificant) diem, qui heſternum præcedit atque is

(dies) fuit, quo ſtipula eis data fuit (à domo regis.) Eod. verſ. 14. Er percuſſ ſunt

1

(VYerbum: 1 ³) eſt formæ d, percuſſi ſunt per manum aliorum, (nempè) exa-

Qores percuſſerunt eos (moderatores.) Verſ. 16. Et lateres, dicunt nobis, facite] (Vi-

delicèt) exa Cores (dicunt nobis:) facite juxtà numerum priorem. Eod. verſ. 16. Er
peceatam 27. eſt populo tuo] Si (dictio — Nτ☚ ) haberet punctum bPatach, dicerem e-
go, quòd illa eſſet cohærens (ſequenti voci hoc ſenſu:) atque hæc res peccatum eſt po-
puli tui; jam verò, quia illa habet Rametz, eſt nomen rei (ſubſtantivum,) ejusque hæc
erit expoſitio: atque ea res inducit peccatum ſuper populum tuum, ac ſi ſcriptum eſſets
Ppy RDOT i. e. & peccatum eſt populo tuo, (eadem loquendi formula habe-
tur in illo loco:) cum venirent % 28%. quod idem eſt, ac =H H i. er
ad Bethlehem & ejusmodi multa (habentur in S. Scriptura.) Verlſ. 18. Er numerunm
laterum] (Dictio [2 ſignificat) Ti. e, ſummam laterum, (ſic in illo loco:) &
argentum ſ2) id eſt: Dri annumeratum, 29. prout (ibidem) dicitur in ipſo con⸗
textu: & ligaverunt & numeràârunt argentum, 30. Verſ. 19. Ac viderunt moderatores
Ffliorum Iraöël] Tribules ſuos, qui propter ipſos * caſtigabantur. Eod. verſ. 19. I⸗
malo] Viderunt illos in calamitate & afflictione, quæ eos deprehenderat, dum illi
duriorem reddiderant ſervitutem (Iſraêlitis,) dicendo: non minuetis &c. Verſ. 20.
Ert occurrerunt] Viri de populo Iſraêlitico Moſi & Aaroni &c. Rabbini noſtri (ſic) ex-
plica-

—

betur.
28. Sieuti Ruth. cap. I. verſ. 19. habetur, confer.
not. in pan riD h. loc.
129. Prout z. Reg. cap. 12. verſ. I I. habetur, ube
vid. n. 14. confer. & ſuptà verſ. 8. h. cap. n. 6.6—
n. §.
309. Sicuti 2. Reg. dict. cap. I2. v. I I. habetur, ubi
vide n. 14. confer. not. ad 1. Samuel. cap. 2. V .
num. g. & ad Proverb. cap. 2 I. v. 2. num. 1.
* Hebr. “" 7), in utroque MSto pro eo legitur?:
SeEEN i. e. ſub ipfis, vel ipſorum locço, ſeu pro-
pter ipſos. .

oE* j. e, mendacia, in MSto z. habetur: **
i. e. perverſa, prava, vid. Buxt. dict. fol. 588.
26. Proht Numer. cap. 1I. Verſ. 16. habetur, ubi
vide Kaſchi not. n. 66.
27. LXX. verterunt: Rrρανρνα Rν 7ο ααα
injuria igitur afficies populum tuum, ſic ferè
Vulgata: & injuſtè agitur contrà populum tu
um, Verſio Junii ac Tremellii ita habet: culpa
verò eſt populi tui, g i. e. Egyptiorum (eſt cul-
pa,) qui ſtramen non ſuppeditant & tamen pri-
ſtinum numerum laterum à nobis in diem exi
gunt, prout in notis Tremellii ac unii h. loc. ha-

430 EX ODI. CAP.VI.
plicant: omnes — i. e. contendentes 3 1. — Xi. e. ſtantes,3 2. fuerunt Dathan

& Abiram, de quibus dicitur: egreſſi ſunt a ſtantes. 33. Verſ. 22. Quare ma-

Is affeciſti pepulum hune?] Et ſi (tu, Deus) dixeris: quid ad te? 34. (reſpondeo:) con-
queror ego, 35. quia tu (6 Deus,) me miſiſti. Verfſ. 23. Mals affecit populum hunc]
(Verbum ? hic) eſt formæ —vD (hoc ſenſu:) multiplicavit (ſive auxit Pharao)
malum ſuper illos (Iſraelitas,) Chaldaica Paraphraſis habet: P Rede 36. , 6. malefecit

ChgArF. V.

7Erl. 1. Nunt videbis &c.] (Deus ait Moſi:) tu ſerutatus es a ctiones meas, 1. Ron
ü(keciſti.) ſicuti Abraham, cui dixi: nam in Iſaac vocabitur tibi ſemen, 2. ac po⸗

V ſieà eidem dixi: offer illum in holocauſtum, 3. nec ipſe curioſas de me cogita-
tiones habuit, 4. quocircà nunc videbis, (nempe:) videbis, quid fiet Pharaoni; non ve-

15, quid facturus ſim regibus ſeptem populorum, . poſtquàm introduxero eos (Ifraẽs-

Htas) in terram (Canaan.) Eod. verſ. 1. Nam per manum fortem dimittet eos] Propter
manum meam fortem, quæ prævalebit Pharaoni, dimittet illos (Pharao.) Eod, verſ-.
1. Ac manu valida ejiciet eos terra ſua] i. e. Iſra&litas invitos expellet, ita, ut illi non
poſſint ſibi proſpicere de viatico, ſie quoque ipſe (Moſes) dicit: urgebant Ægyptii po-

pulum-

emplaribus verſionis Chaldaiæ Onkeloſi legi-

31. Sive: rixantes, jurgantes, de quibus vide ſu-
tur: ONarp, quod vertitur: malefecit.

praà Exod. cap. z. verſ- 13.n. 47. confer. & R.
Salom. ad Eccleſiaſt. cap. 7. V. 7.
32. De quibus hoc verſu 20. & Numer. cap. 16.
v. 2 7. Ubi vide Raſchi not. n. 92 89.
33. Ui Num er. dict. cap. 16. verſ. 27. habetur,
confer. not. in m D h. loc.
34. Vel: quid tuã intereſt? ſic interpretor: d0
rneaN confer. Raſchi noſtri not. ad Holfe. c.
13. v. 9. n. 11. & Buxtorf. Lex. Talm. fol.
1082.
35. Vel: merito queritor ego, ſic verto: e
ad confer. Geneſ. c. 4. v. 2 4. n. 96. & Gur Ar⸗ drin, fol. III. 2. ac Schemot rabba, uti in
jeh fol. 72. col. 1. med. ac Buxtorf. Lex. Talm, m-d , h. loc. allegantur ad marginem.
fol. 19 55. vide & Schemot Rabba h. loc. it. not. 12. Prout Geneſ. cap. 21. V. 12. habetur.
ad cap. præc. 4. v. 10. Sign. * confer. & tract. 3. Sicuti habetur Geneſ. cap. 22. verſ. 2.
Talm. Sanhedrin, fol. III. a. 4. Confer. quæ paulô antè h. verſ. 1I. num. I. no-
36. Sic in notis Raſchianis tàm in Bibliis Buxtorf. tata ſunt, vide & infrà verſ. 9. h. cap. n. 34.
quam in editione "nan nov) ut & in utroque 5. Quia tu terram Canaan non ingredieris, vige
MsSto hic legitur; in exemplari Hebræo, quo u- Numer, c. 20. V. I2. & c. 27. V. 12. it. Deuter.
fus ium, habetur: Nate; atſt in hodiernis ex cCc. I.

habuiſti, curioſins, quàm par eſt; in opera
mea inquiſivifli, fic ren 7 ne hic inter-
pretor, id eſt: cogitàſti de modis, ſive moribus
meis, quid & quomodo agere debeam, id,
quod tibi non licuit, nam, uti Rabbini dicunt:
v& WyD e ne e i. e. non licet ſpeeu-⸗
lari poſt opera Dei, opera Dei non ſunt curioſi-
1 us, quäm par eſt- inveſtiganda, confer infrà
verſ. 9. h. cap. n. 34, vid. & tract. Talm. Sanhe-

I. Vel: de actionibus meis cmrioſas cognationes

cn. TA.

ulum ⸗ .
iim lil
Cſtipopulum
tau) ttelam
“ Keckuidarel

(öoneeperiinln

reri nomnen

isprecepio! 1

ſumDominns

tbus. Pod,
cegoſum Deit

64] Non ſerpt
non coghitißli
meum jchore
ſum eis ſcll pat

du mun .

laedusinterme

———
Ec. I. . re
ſehi non 40 Eee

O h. loc
6, Pproüt Exod, 4
ſer not, in n
7. Weſt: in udi
cum illo, vide

Je lica habe

(0..72.001, l.

DONN
Ubi letibitur,
eſle, guin hie
ſignikin den
judicii, Td. G

hide cin ante

Kn35.
g. Videlicget ver

Dominus, d
ſer, collſel. 5

z9.
10. Kcltti Leyitt
II. Vide Leyit,
temn expolitioni

CNN.
Netunt Dathan
2, Qureng.
pondeo)eon.
Hupulan luni
autit harn
1 . muleltet

meis, en

emen, 1, 2c⸗
deme cogig⸗
Araoni; nonye-
ureroeos la .
tnteo] Propteer
f0.) Bod, vetl.
tita, utilli non

ant Egyptio.

WEæ Onheloli egi-
t: malefecit.
tutiolas (Ogiis ones
1 Par eſt, in oper
y Drm nic inter:
nocis, ſre olibiis
2gefe debeam, id,
,ui Zabbini gunt
i e. non licet heell⸗
Deinon ſunteunli⸗
iganea, conlet infia
X tract. Taln danhe.
bemot labba, uli in
nuurad malginen.
11. labetur.
12. Verl.2.
Vell: I.numn. 1.00
l,ge 4),0, 4..
non ingrecietis We
D Deuter.

c. 1. V. 37. ac Deuter. c. 34. v. 1. confer. & Ra-

3. Vide cap. antec. 5. Verſ. 22. ibique not. n. 34. .

—

pulum &c. 6. Verf. 2. Et locutus ſ Deus ad Moſen] Locutus eſt cum eo judicium, 7.

quoniam (Moſes) difficilem ſeſe præbuerat iſti rei & quia ipſe dixerat: cur malò affe-

ciſti populum hunc? 8. Eod. verſ. 2. Et dixit eiæ ego ſam Dominus] Fidelis (ac ve-
rax) ut reddam mercedem bonam eis, qui ambulant coràm me, nec fruſtrà miſi te; ſed

ut effectui darem verbum meum, quod ad primos patres locutus ſum, in hac ſignifica-
tione reperimus, quòd iſtud 9. multis in locis expoſitum ſit: ego Dominus, ſcil. verax

ad puniendum, quando hoc dicitur intuitu poenæ, veluti (in illo loco:) nec profana-
veris nomen Dei tui, ego ſum Dominus, 10. & quando iſtud dicitur ratione executio-
nis præceptorum, ſicuti (in illo loco:) & cuſtodietis præcepta mea & facietis illa, ego
ſum Dominus 11. Kädelis (ſeilicèt,) ut mercedem rependam. Verſ. 3. Et apparui] Pa-

tribus. Eod. verſ. 3. In Deo omnipotente] Feci illis promiſſa & in omnibus dixi eis:
ego ſum Deus omnipotens. 12. Eod. veri. 3. E momine meo Jehova non cognitus ſam

eis] Non ſcriptum eſt hic: I b i. e. non indicavi; ſed Nντο i. e-
non cognitus ſum eis per modum Veracitatis meæ, * propter quam vocatur nomen
meum Jehova, (nempè:) fidelis, ut verum efficiam verbum meum, nam ecce promilſ-
ſum eis (ſcil. patribus) feci; ſed (hactenùs) non præſtiti. 13. Verlſ. 4. étiamſtabilivi fæ-

Adus meum &c.] Etiam, quando apparui illis in Deo omnipotente conſtitui & ſtabilivi
foœdus inter me &illos. Eod. verſ. 4. Mré darem eisterram Canaan] (Nempe: primo)

“ Hhh 2 Abra-
ſta: ego ſum Dominus, non ſolùm in conmi-
natione pœnæ; ſed etiam in præſtatione meroe-
dis & exhibitione promiſſionis Divinæ uſurpati
ſoleant ad probandum, quòd Deus ſit ſidelis ac

—

Achi not. ad Eccleſiaſt. c. 7. v. 7. ac not. in *
n-n k. oc. 1
6. Prout Exod. cap. I2. verl. 33-habetur, con-
fer. not, in nan rnSe& h. -b”o. verax, conter. infrà verſ. 9. h. cap. n. 24. S& n.
7. Id eſt: in judicium vocavit Moſen, diſceptavit 25. “
Juæ Hica habetur phraſis, confer. & Gur Arjeh ſunt ſide, f'eti Majeſtatis meæ omnipetentià &
fol. 72. col. I. En. & col. 2. princ⸗- item not. in omniſufficientia, ſic bene junius ac Tremellius
Snan ne ſuper Commentar. Raichi h. loc. in notis h. loc. confer, num. ſequ. 13. vide &
ubi ſcribitur, explicationem iſtam inde natam ? not. in pa r“ h. loc. =
eſle, quia hic ſcriptum eft: 2 &, quæ vox* Hebr. Pan- „ in MSto I. pro eo legitur: rpoas
ſignificat ne i. &. modum ſeu menſuram i. e., manifeſtatus ſum, res eodem redit.
judicii, Vid. Geneſ. c. I. v. I. n. 3 9- ** Vel; in proprietate veraci, quæ ineſt mihi,
prout Raym. Martini in Pug. Fid. Part. 3. Diſt.
1 3. c. 2. D. 13. tranſtulit.
9. Videliceèt verba iſta hh 1. E. ego ſum 13. Hoc eſt: non præbui me illis patribus cogno-
Dominus, de quibus mox Commentator no. fſcendum promiſſionum complemento, nempè,
ſter, confer. & hic Geneſ. dict. cap. I. v. I. n.] urpromiſla exiſterent, quod deſignatur nomine
ſehova, ſignificat enim exiſientem per ſe, ex
quo, in quo, per quem & propter quem ſunt.
quæcunque ſunt, ſic iidem, Junius ac Tremel-

RK n. 3 5=

10. Sicuti Levit. cap. 19. v. I2. habetur. 1
11. Vide Levit. dict. cap. 19. Verl. 37. ſenſus au.
tem expoſitionis Raſchianæ eſt, quòd verba i-

— — CAP. VI.
. 4
HH e S Aleiter . ego ſum Deus omnipotens &c.
multiplicare iel as 0, 6 ĩcuti ſcriptum eſt:) ego ſum Deus omnipotens, c eo
Gdende) nrſtii , ven. an⸗ duam dedl &c. 19. ecce promiſi illis, nec 1. romiſſur ne
iam) eneo llud ſhen: gsdagetl Sieuti conſtitui & ſtabilivi † xdus (ita .
Eod. verſ. 5 Qd A : crviree audivi gemitum filiorum Iſraêlis, quiclam 2.
gd l 5. riſerir cogunt & recordor] Iſtius fœderis; nam in pmant.
cgo judicabo. 21 Pe . “ 70. dixi ei: etiam gentem illam, cui ſervitu rcke!
Beſl n M . Verl. 6 UWeircs] Propter idem illud juramentum. “ ri ſunt,
verl. 6. S D ego ſum Jehopa] Fidelis (acverax) in promiſſo meocſet verſ. 6.
6. Et educam vos] Quoniam ita promiſi: Xpollei cgfedienturcum ) van.
magnis fa-

13 2 ExoODL.

cultatibus. 22. Eod. verſ. 6. De oneribus] i. e. De labore oneris Ægyptioru Verſ.
m. Verſ.

8. Suſtuli manum meam] Levavi ut
L vi illam, ut jurarem *
audi er thronu
6 . m
Oc nnilli Maoſi „ 1 Non admiſerunt ſolatia. * Eod. verſ 9. Prea vert. a.
mnis illius, qui in angore conſtitutus eſt, halitus & reſpiratio br⸗ gNio Si-
evis eiſt, nec

poteſt ille reſpirationem producere, quod ad rem iſtam propiùs accedit, iſtud audi
‚iſtud audiviin

Sectione hac (Biblica) à .
cx hac Scri eB R Rarmeh- filio R. Eliezeris, isque adduxit mihi probationer
riptura, (qua dicitur:) hac vice notam faciam eis manum mea PrO rionen
eam, ut ſciant;
9

uòd nomen meum ſit jehova, 23. diſcimus; quòd, quando Sanctus ille Benedict
enedictus

verificat dicta ſua etiam quoad n
pœnas, 24. oſtendat d ſus ſi
„ quòd nomen ejus it
. ehova &
multoò

lius hunc locum “ Ulura fer.
B u runt, confer. 21. Vide Ge ict. c.
zorunden norrr 1 At. g. v. 15. vigese not. not. i Zenet dic. ſafe 5. verſ. 14. conker. &
. . „ . . O0. . .
14. Id eſt: in Sectione ſive capi i cäs. ic habe 4
. 4 . capite legis, ub ſacro hic habetur , i
circumeiſione agitur, vide Genel. ch. 17. i de nata eſt iſta expoſitio, nam erv ad, ii
2. Sienti Sene dict. cap. 17. verſ. I. habetur ena⸗
16. Vide Geneſ. alleg. cap. 17. verſ. 8. .
Sanhedrin, fol. 90.b. . 2 . . conicr. &
17. Prout Geneſ. cap. 2 6. verſ. 3. habet
dict. Sanhedrin, fol. 111. a. . n⸗ conler.
18. Sicuti habetur Geneſ. ca
tur .cap. 35. Verſ. 11.
19: Nie Gene ic. ear⸗ 3 5. Verſ. 12. confer,not. it. Bava batra, fol. 117. b. & fol
1 14 „loc. xXX .26 ; *I1I7. b. & t0l. 119. b.
† Hebr. )-, omiſſum eſt iſtud in MSto 2. M iſtius expoſitionem Wideinnornnenn r50

dunt Rabbini, vi
22. Sicuti Geneſ. alle 15.
confer. tract. Talm. Berachot, ſol. 3 8t.) 15 Sans

4 hedrin, fol. 1II. a.
Confer. not. ad Nehem. cap. 9. verſ. 15. num 9.

& in MSto I. pro: mrmy Aen a i. e. ſi 23. Prou .
3. Prout Jerem. cap. 16. verſ. 21. habetur ubi

cuti conſtitni & ſtabilivi, legitur:
1 gitur: M1. e.
in effectum deduxi „præſtiti ( adusmeume
20. Prout Genel. cap. 15. V. 17. &V. 1 8. habetur.

vide Raſchi not.

14. Vide, quæ ⸗
notata ſune ſupr ad verſ. 2. h. cap. num. 11.

1427 juramenti vi i
7 juramenti vim & ſignificationem habere tra-⸗

(N. V.

ihudom tent
modo:) dizitel
Untur, 27. Caul
atui in Deo 0
ſti: guocnan
ſtabilini Ec. 3
chrum, donee
runtpropterhe
Vit parten ri
3, 74. tl dis

ui5,8ctiptur⸗

lehorunonin

rveneſcs, 35

nikeſtaritbta!
Chaldzorunn,

—

1). Fie: boiiti

(& benelacil a
milſonem ſenſ⸗
11.uoriam n0
Fide Genel, c).
(. N. 90
* Vige dacheitin,
datusallegann
fſuper Commen

16, Nimirum c2

17. kl hoc Rat
Fnen N
nibus, cum &
mii, quorum
Vvide Buwtorfl

29. Nempt: pin

Judaica, gui
junt, freti Ma
pomen meum
19. Zienti ſuprl
& verl. 1. h.
Ou h. loc.
30. odt verin
1e Nellet: qua
ſcdus meum d

c
—
nmpoteng Ne,
llined, (dum
juramennn,
Ahamoin Deo
btens ctelce
dNrotniſfum ha.
dli, itet⸗
Juiclamant-,
min fedete
ſeritnniſun,
Bod yerl.6.
endo) od.
n nagnis fi⸗
totum, Vertl.
um. Verl9.
raagiſis Hi.
b breyigeſt,ne
bilſtud andiriin
iprobationem,
m, utſciant,
ille Benedidus
lus rſehora &
mult

õ

etl. 14, coner,

babetur h, ided
particulam ülamn
tionem habele ta
Lzech. e. 106.

S. V. 14,habetul,

9.Letl.15. Aumn9,
tol. 119,5.
einnotm r
rl,bzbetut, bi

11 lcap. nua⸗ Ile

CAb. VI. EXxODLI. 433

multò magis verificat illud quoad benignitatem; 25. Rabbini autem noſtri * exponunt
iſtud juxtà textum, qui ſuprà 26, habetur, dum Moſes dixit: cur malô affeciſti, (hoc
modo:) dixit ei (Moſi) Sanctus ille Benedictus: væ illis, qui perduntur & non inveni-
untur, 27. cauſam ſanè habeo, cur doleam mortem patrum, 2 8. ego multoties eis ap-
parui in Deo omnipotente, nec dixerunt mihi: quodnam eſt nomen tuum? aſt tu di-
xiſti: quodnam eſt nomen ejus: quid dicam illis? 29. (alius quoque eſt textus:) etiam-
ſtabilivi &c. 30. ac, cum vellet (Abrahamus) * ſepelire Saram, ipfe non invenit ſepul-
chrum, donec multé pretiò (illud) compararet, 31. ſic quoque cum Iſaaco diſcepta-
runt propter puteos, quos ipſe foderat, 32. ſic etiam de Jacobo (dicitur:]) & compara-
vit partem agri, ut figeret tentorium ſuum, 33. nec iſti ſpeculati ſunt poſt actiones me-
as, 34. & tu dixiſti: cur malòô affeciſti? ſed expoſitio iſta (Rabbinica) non convenit tex-
tui S. Scripturæ propter multas cauſas, primò, quia non dicitur: & de nomine meo;
Iehova, non interrogârunt me, quòd ſi dixeris, non notum fecit eis, quòd tale ſit no-
men ejus, 35. (res ſanè aliter ſeſe habet, nam) ecce ab initio; quando (Deus) ſeſe ma-
nifeſtavit Abrahamo inter partes diſſectas, dicitur: ego ſum ehova, qui eduxi te de Ur
Chaldæorum, 36. prætereà, quomodo conſtructio 37. cohæret verbis? nam hic pro-
Hhh 3 ximè

—

25. Sive: bonitatem & clementiam, dum fcili-
cèt benefacit ac mercedem præſtat ſuamque pro-
miſſionem ſervat, confer. dict. verſ. 2. h. cap. n.
11. quoniam nomenα ſignificat pren nen,
vide Geneſ. cop. 1. V. I. n. 39. & ſupr. V. 2. h.
c. n. 9.
& Vide Sanhedrin, fol. I11. a. & da) Pi qui tra-
QKatus allegantur ad marginem in na
ſuper Commentar. Raſchi h. loc-

26. Nimirum capite anteced. 5. verſ. 22.

27. Eſt hoc Rabbinorum proverbium: 79 7
Prarmn & Peane cujus ſenſus eſt: væ homi-
nibus, cum e medio illorum tolluntur viri exi
mii, quorum ſimiles non amplius inveniuntur,
vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 699.

2 8. Nempè: primorum, qui fuerunt ex gente

udaica, qui firma fide promiſſa mea amplexi
junt, freti Majeſtatis meæ omnipotentia, nec in
nomen meum inquiſiverunt, ſicuti Moſes fecit.
29. Zicuti ſuprà Exod. c. 3. V. 13. habetur, conkfer.
& verſ. 1. h. cap. num. I. vide & not. in mo
pDan h. loc.
. Prou verſu 4. h. cap. habetur, ac ſi hic dice-
re vellet: quamvis ſtabiliverim cum patribus

ſodus meum nee illud ipſis viyentibus in effe-

Gum deduxerim, nam Abrahamus multo pre-
tio comparare debuit ſepulchrum &c. tamen illi
ne ſic quidem ſpeculati ſunt poſt actiones meas
Gc. ſic in not. am Mov hic exponitur.
XX Hebr. adè, ſic in utroque MSto hic addi-
tum reperitur.
31. Vide Geneſ. cap. 23. Verſ, 16.
32. Sicuti Geneſ. cap. 2 6. verſ. 20. & ſeqq-habe-
tur.
33. Vide Geneſ. cap. 3 3. verſ. 19.
