infrà Numer. c. 3 3. v. 54. n. 33. it. D. Meyeri
Comient. ad Seder Olam c 9. p. 353. .
73. Confer. hic Gur Arjeh fol. 19 1. col. 1. princ.
ac not. in "an r“, ubi hac de e plura.
74 1 7.
quemadmodum ſupra n. 67. 6 68. dictum eſt.
*½ Vel: acceperunt Heb’ wa, in MSto 2.
legitur: αι i. e. diviſerunt. .
75. Quoniam illorum patres fuerunt duo, qui ex
Æ gypto egreſſi erant, atque ideò ſi tune Giviſio
tertæ ſuiſſet facta, quatuor iſti filii non niſi duas
partes accepiſſent; jam verò illi quatuor flli
partes quatuor accipiunt, quia inter iſtos, qui de-
nuo numerati erant, dividenda erat terra juxtà
numerum nomindum i. e. in capita, prout verſu
53. h. cap. habetur, confer. Gur Arſeh fol. 190.
col. 4. fin. ac fol. 91. col. 1. princ. item not. in
pon rno b. loc.
sxx Hebr. eN n,abſunt iſta hic à MSöto 2.
1 Hebr. yn, ſic in utroque MSto hic additum
eperitur.
76. Vide, quæ verſu 54. , cap. num. 66. notata
ſunt.
7. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 54, h. cap. n. 61.
notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 19 1. col. 2.
Ka. ac not. in απ νονοH. loc, it. Bava batta,

Habita tamen ratione qualitatis agrorum,

Jol. 122. a. 5. B
* Hebr. & 1, hæc & ſequentia usque, ad:
N N ) i,e, atque ſic illa &c: abſunt ab utro-
que MSto.

78. Uti ſoſu. c. 19. v. 49. habetur, confer. P.Fagii

not. ad Paraphr. Chald. 6. loc.
79. Nam particula t eſt exceptiva, vid. Num. c. 3 1. v.
22. n. à9. ſenius eſt: ſub numero alioreenfraeli-
tarum non comprehendebantur oſua & Caleb;
ſed excipiebantur quoad generalem terræ diviſi-
onem, yraa /re ii, i. e. quæ non diviſa
fuit per ſortem quoad duos iſtos, ſic in notis
Apan ne h, loc. id enim verbum R*) i. e.
exierunt, hic notat, confer. num. ſequ. 82. .
verſ.
80. Proùt Judic. c. 1. v. 10. habetur; cœterum
bæc verba: ſiçuti dixerat Moſes &c. usque ad:
tribuum patrum, abſunt 4 MSto 1.
31. Nempè: Thimnat Serach, uti Joſu. c. 19. V.
4 9. al. 5§50. habetrur.
82. Confer. quæ paulò antè n. 79. de vetbo: NXXà,
quod etiam hic habetur, notata ſunt.
83. Proſelytis enin & advenis atque ſervis nulla
erat in terra portio, ſicuti nec ſacerdotibus ac Le-
vitis, vide P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. . loc.

—6˙

A MNX

—
Eluielis
1i] Ukor .
concepetat
it ihla eanl
eccel lagal
ſuur tetenſti
nos erant nat
486, numerus:
ſeſſionenn ad
ſeſlio ſoa. 1
fadtom it
ſam viti dic
autemn diceba
huie capiui)

Eilt.
Anle
Rur

—
94. Conter. ſup
1. Vieſupti
1 pro: wr⸗
rflüspatrun

16e Lonler ſhr

Genelt 46,)
no. in

Sota fol. 11.

mrginem al
(ochededem)

cita ſont in
lzmin Ao)on
j. Nemge: 1
lant, ige ſi
um. 11,
ltatlis, pron
Moles hen Ma
Dotvetinn poll

CA N. †
— .

Orum ad a.
guocd (ie)
oltgoim a.
egreſli erant
otum gi er
8i 70, jan⸗

nebaur, S4
la fberit (et ½

le lla Scr.

ilia Schimhi

—

ntia vsge, 2n6

c,ablunt abutro⸗

,cOtfer ifgi

Vid Num d,) n

0 aliorumltaeli-

. ola6 Ctb;
lem telte ditiſſ

Jvz no Giviſa
ſos, ſic in notis

etbucn Nr i e.
aum, ſequn zuhe

betut; eCetkrun

ſes c. vogue d:

310 1.

gii olne 19,

.deeibo: M/,

1 ſunt.
Zque ſenis nulia
cetcotibun c Le⸗

n Cd he

4

cAP XxXyIIl. NüAERORM. 17241t
& Uzielis 84. ac quædam ex (familia) Jizharis. 85. Verſ. 59. Duæ nata erat ei Le-
vi] Uxor ejus (Levi) pepereat illam (Jochebedem) in Egypto; 86. nec tamen illam
conceperat in Ægypto, (nam) quando illa (ſcil. uxor Levi) ingreſſa eſt murum, pepe-
rit ipſa eam (filiam Jochebedem) eaque complevit numerum ſeptuaginta, 87. nam
ecee ſi ſingulos numeres, non niſi ſexaginta novem reperies. Verſ. 62. Quia non
ſant recenſiti inter filios Iraëlis] (Nempè,) ut eſſent in numero eorum, qui viginti an-
nos erant nati; ſed quænam eſt ratio? (oimirùm,) quia non data fuit eis poſſeſſio:
88. numerus autem eorum, qui viginti annos erant nati, complectebatur eos, qui poſ-
ſeſſionem adepturi erant, dicitur enim: unicuique juxtà numerum ejus detur poſ-

ſeſſio ſua. 89. Verſ. 64. Et inter iſtos non fuit quisquam] Sed quoad mulieres non
10. Pretel .
rbemn, gnam.
)fuerunt 11,

factum fuit decretum exploratorum, 90. quoniam illæ amabant terram ( promiſ-
ſam.) viri dicebant: conſtituamus caput & revertamur in Eägyptum; 97. mulieres
autem dicebant: da nobis poſſeſſionem, 92. quocircà textus filiarum Zelaphchad
huic (capiti) fſubjungitur. “”

CAT. XXVII.
Va 1. Familiarum Menaßße, hlii Joſiph) Cur ſiſtud hic) dicitur? nonne jam

anteàâ dictum fuit, filius Menaſſe? ſed (ideò hic dicitur,) ut doceat te (Scri-
ptura S.) quòd oſeph amaverit terram (promiſſam,) dicitur enim: & aſcen-

Rrrrrrr 2 dere
84. Confer. ſuptà v. 13. H. cap. n, 2 8. millæ, agros, vineas & alia prædia, preut P. Pa-

85. vide ſupra dict. v. 1 3. h. cap. D. 29. in MSto gius ad Paraphr. Chald. h. cap. v. 53. notavitr,
I. pro: ae& in, legitur: Ethaz un in i. e. confer. & Gur Arjeh /ol. 19 I. col. z. fin. ac not.
ex filiis patrum corum. in on mow h. loc.
86. Konfer. ſupra Numer,. c. 3. Vv. I5. num. z0. ac* Hebr. wy jan anen, in utroque MSto pro
Geneſe X6. v. 2 6. n. 2 3. itetn Exodi c. 2. v. 1. his legitur: Wνα ian enden i. e. trumerati
n. 6. vide & D. Wagenſ. Sot. p. 2 59. & 26 1. ac autem, qui 20. annos nati erant, fuerunt illi qui
not. in Mon naw b. loc, ubi etiam tract. Talm. poſſeſſiogem &&c.
Sota fol. a. & Bava batra, Ol. 12 3. 6. ad 89. Proùt ſuptà v. 54. h. cap. habetur.
marginem allegantur, poſt: pepererat illam .
Pachebedefm)in HH in unoque MStOad. Id eſt ? contra exploratores, de quo decreto
deae iſta: e „SVpt d uprà Numer. c. 14. v. 29. confer. Gur Ariehr
dita ſunt iſta: =SuDa Ar? i. e. pepererat il- . er.
. 1. fo * 191I. Col. 3. Princ. ac not. in an mnen
lam in gÆgypto, (nec tamen illam & c) loc. 4 D
. SNE. . h. loc. it. Bava batra, l. II g. a. & fol. 121. 5.
97⸗ Nempè: animarum, quæ in gyptum vene . . . . eO.
rant, vide ſuprà Numer. dict. cap. 3. verſ. 15.19 . Sicuti ſuprà Numer. dict. ap. 14. verſ. 4. ha-
num. 21. betur.
. . —. . . 4 7 13 7 2 . „
89. Sive: hæreditas, videlicêt inter eceteros Klir 972. Velu i cap. ſequ. 27. v. 4. habetur, ubi vide
Ilraelis, prout hic habctur, aunde colligit k. not. ad V. I D. 2. confer. & not, Iin mo noi
Moſes Ben Maiemon, quòd Levitæ & ſacerdote b. lc.
potuetirat poſſidere extrà teiminum terræ pro-

NuMERORUM. CAP. XXxVII.

dere faciatis oſſa mea &c. 1. ſic quoque filiæ ejus amrunt terram illam, nam dici-
tur: da nobis poſſeſſionem, 2. & ut doceat te (Scriptura,) quòd omnes fuerint ju⸗
ſti, nam cujus actiones ut & patrum ejus facta indefinitè * (ſive generaliter) re-
cenſentur; atque Scriptura tibi particulariter (five in ſpecie) alicujus ex illis menti-
onem facit, ut proſapiam ejus commemoret, (id fit) in laudem, (ac ſi diceret:) ecce-
iſte juſtus eſt & filius juſti; ſi verò * proſapiam ejus in vituperium commemorat, vel-
uti(in illo loco:)venitIſmael, filius Nethaniæ, filius Eliſchamæ, 3. tunc certum eſt, quòd
mnes, qui ſimùl cum ipſo memorantur, fuerint improbi. Eod. v. I. Machla & Noha
&c.] Aſt infrà dicit illa (Scriptura:) & erant Machla ac Tirza; 4. indicat autem,
quòd omnes (iſtæ filiæ) fuerint æquales, 5. ideò mutavit (S. Scriptura **) earum-
ordinem. Verſ. 2. Coràm Moſe & coràm Eleazaro] Refert † (hic Scriptura,) quòd'

1242

non ſteterint coràm illis, niſi anno quadrageſimo poſt mortem Aaronis. Eod. verſ.

2. Coràm Moſe] Et poſteâà coràm Eleazaro, an ſi Moſes non nôòſſet, ſciret Eleazarus?
(non ita;) ſed inverſa eſt ⁶. Scriptura; allegorica autem ejus expoſitio eſt: verba
ſunt R. Joſchiæ: Abba Chanan *"nomine R. Eleazaris dicit: in ſchola 7. ſedebant
38. & coràm illis omnibus ſtabant (filiæ Zelaphchad.) Veri. 3. I'que non fuit **]

Quo-

1. Uti Genelſ. c. 5o. v. 2 4. habetur. reperitur.

2. Prout verſu 4. h. cap. habetur, confer. & cap
antec. 2 6. v. 64. n. 9 2. cœterùm verba iſta: nam
dicitur: da nobis poſſeſſionem, abſunt hic ab
utroque MSto.

* Abſolutè, vel: tedè, occultò, ſine aliqua ſpe-

ciali ſeu particulari mentione notabilis cujusdam
facti, id enim 'ND, quod hic habetur, ſigni-
ſicat.
*½ Hebr. —8), ſic præmiſsà copulâ in utroque
MStio habetur, quam lectionem hic in verſione
ſecutus ſum.
† Hebr. Na, ſic juxtà textum ſacrum & Baſileen-
ſem editionem legendum eſt pro: ja ſen na,
uti in aliis editionibus atque in utroque MSto
mendosè habetur.
3. Sicuti Jetem. c. 41. v. I. habetur, confer. not. in
n W bh. oc.
4. Vide infrà Numer. c. 36. v. 1I. ubi Titza ſecun-
do loco nominatur, quæ hic eſt ultima ordine.
3. Nempe:; fapientiàâ ſeu prudentiãâ, prout Com
mentator noſter ad Numer. dict. cap. 3 6. v. 11.
notavit, ubi vide num. 5. confer. & verſ. 4. h. cap.
n. 16. ac Jalkut Part. 1. ol. 246. col. 3. med.
xNX Hebr. ane, ſic in utroque MSto hic additum

† Hebr. Tan, iſtud & ſequentia, usque ad: w&

S& i. e. an, ſi (Moſes & c.) abſunt 4 MSto 2.
6. Id eſt: ordo verborum Sctipturæ mutatus eſt.
Hebr. don, de quo verbo vide ſuprà Numer. c.
19. verſ. J. n. 14. con fer. & Gur Arjeh fol. 191.
col, 3. princ. ac not, in Danm m item Buxtort.
Lex. Chald. fol. 1553.
* Hebr. a, deeſt nomen iſtud hic in MSoO I.
7. Vel: in ſynagoga ſive gymnaſio, Hebr. Maan

vππhvide ſuprà Numer. c. 9. V. 6. n. 12. G& n.

14.
8. Nempè: Moſes & Eleszarus cœterique princi-

pes populi Iſraelitici, de quibus h. verſ.2. sgitur,

confer. not. in o n, ubi etiam tractat.
Talm. Bava batra, Fol. 119. 5. ad marginern al-
legatur, vid. & Jalkut Part. 1I. fol. 246. col. 2.
circà fin,
** Hebr. N α iſta & ſequentia, usque ad
dep ao) i. e. & retulit Moſes & c. (verſ. 5. b.
cap.) abſunt hic ab utroque MSto; addita au-
tem ſunt in MSto 1. poſt verba: propter illas,
quæ in fine notarum ad verſum 5. h. cap. haben-
tur; ſeries notarum hoc loco mutata eſt in u-
troque MSto. .

CA.. MNE

—
Conlam

Mboerunte
jsge ſegu⸗

ſec in pecca
Abiba icit
eis gui con⸗
ſoco fli ſta
noſtra in me
ſuillet flius
ſuerint ſapi
lo(Mole)
nam 15, 0

—
9. Nempe:
fol 19 1.00
loe. udi n
Siphreadn
batra, Fol.
10, De quoi
14, V. 1,4
11. De harſee
ſegg.
39) Hedt. ,
acjiczuntur
e
namn eect ſi
qui ſeie cone
n, ſe
Congchi, (
Peretpanen
adcita repe
ar dn
P ñeſie
dicumt: (&
interta (I
12. Nempe,
15, zure
med. acno.
ynedt,1,2
1 9. Dequibus
fer. Kb. i
not, in W
uIi Numer.
matriametkl

—

i ham Cici⸗

etfuerint 4.

hetaliter) t.

Tills meni.

detet.) ecce,
memoratvel.
tum elb qud
icat autem,

1t) earum

ipture)guod
Loc. Ferl.
ret leszarus:
0 eſt: verba
17. Ktbant
zon fuit

Co.

—

Utque ad: ee

eſopra Numet.
ur Anjeh ,ol. 191.

ſunt N NRo 1.
turæ mutatus eſt

Pr iem Dunolt,

bir in Möo 1.

Nalio, Hebr. N
„V. b. h. 12,.

(Cterique printi⸗

8,, erl,2,gituh
Ubi etiam tlackt,
2d margineml.
ſol 146, l.1.

lentia, Usgue .

ſesc, (Nel .h.
ASto; 20ciis a.

b3 . proptel llas „
nſ. e. laben⸗
o munett etin u⸗

CAP. XXVII. NüuMERORUM. 1243

Quoniam illæ (filiæ Zelaphchad) dicebant: in peccato ſuo mortuus eſt, 9. opus

habuerunt dicere: non in peccato murmurantium, 10. nec in conſilio Korachi (e-
jusque ſequacium,) qui ſeditionem moverant contrà Sanctum ille Benedictum; 11.

ſed in peccato ſuo ſolùm mortuus eſt nec alios ſecum ad peccandum induxit, ** R.
Akiba dicit, quòd ille lignum collegerit; 12, ſed R. Simeon dicit, quòd ille fuerit ex
eis, qui contumaces erant. 13. Verſ. 4. Quare tolleretur nomen patris noſtri] Nos
loco filii ſtamus, quòd ſi feminæ non æſtimantur pro ſemine, 14. dugçatur mater

noſtra in matrimonium à leviro. 15. Eod. verſ. 4. Quia non eſt ei filiu] Ecce ſi ei

fuiſſet filius, nihil poſtulâſſent (filiæ Zelaphchad, indicat (hic Scriptura,) quòd illæ
fuerint ſapientes. 16. Verſ. 5§5. Et retulit Moſes cauſam earum] Abſcondita erat ab il-
lo (Mofe) doctrina 17. atque ipſe hic punitus fuit, quoniam ſumpſerat ſibi coro-
nam 158. dum dixit: & rem, quæ vobis erit difficilis, referatis ad me; 19. alia ex-
Rrrrrrr 3 pli-

9. Nempé: pater noſter, confer. hie Gur Arjeh
Jol. 19 I. col. 3. princ. ac not. in paon e h
loc. ubi tractat. Talm. Schabbat fol. 9 6. b. ac
Siphre ad marginem allegantur, conſer. & Bava
batra, fol. LI 8. b. .
10. De quo vide ſuprà Numer, c. I1. & Numer. c.
14. V. 2. ac ſequ. B
11. De hac ſeditione vide Numer. c. 16. verſ. 1. &
ſeqq.
XXX Hebr. y && D& W, in MSto I. poſieè
adjiciuntur iſta dbeyan dn rnn een ee en
Pxn pi/n ee en een eh e m , e.
nam ecce ſi ipſe fuiſſet in medie cœtus eorum,
qui ſeſe congregaverant (contrà Dominum, Hebr.
hH y, ſic additur hic in ASto z.) in cœtu
Corachi, (ſanè) haud dignus fuiſſet, qui acci-
peret partem in terra, eadem etiam in MSto z,
addita reperiuntur, ubi præterea adjecta ſunt i
ſta: pyn n e e ee enen e en
Vda i. e.ſic quoque nonnalli ex Rabbinis nofſtris
dicunt: cœtus Corachi non acceperunt partem
in terra (Iſraélitica.)
12. Nempè, in Sabbacho, de quo vide Numer. c,
15. v. 32. confer. & Gur Arjeh ol. 19 f. col, 3.
med. ac not. in on ino b. loc. & Selden. fſe
Synedr, I. 2. «. I. n. 9. p. 506, edit. Francof.
13. De quibus vide Numer. c. 14. v. 44 . 6 9. con
fer. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h, loc. &
not. in ham v“, ubi ſcribitur, quòd oyy,
uti Numer. did. c. 14. v. 44. habetur, per Ge-

matriam efficiat: Du Zelaphchad, vide Num.

dict. c, I4. V. 44. n. 73
14. Sive: prole maſcula, ut ſenſus ſit: ſif eminæ
ſive filiæ non habentur filiorum loco, quoad hæ⸗-
reditatem eapeſſendam, cosfer. Jalkut Part. 1.
fol. 246. col. 3. med. & col. 4. med.
15§. Confer. hic Gur Arjeh fol, 19 I. col. 3. med.
ac not. in hof e, ubi tractat. Talm. Bava
batra, foſ. 110. h. & fol. 11 8. 6. & fol. 119. b.
ad marginem allegatur.
16. Sive: prudentes, confer. ſuprà v. 1. h. c. n, 5e
ac not. in Nan Mov' h. loc.
17. Sive: traditio, conſtitutio juris ac deciſio;,
id enim dictio nταnotat, confer. Numer. cap⸗
2 5. v. 6. n. 19. & v. 7. n. 22. ac Gur Arjeh fo'⸗-
19 I. col. 3. med. & not. in n D h. loc. u-
bi etiam tract. Talm. Bava batra, fol. 119. 6. &
Sanhedrin fol. 8. a. ad marginem allegantur ;
abeſt autem hic vox iſta: ab utroque
MSto.
18. Nempè: coronam legis, Rabbini triolicem
faciunt coronam, nempè: legis, ſacerdotii ac
regni, de quibus vide Buxtorf. Lex, Chald. fol.
1046. ubi etiam de quarta eaque excellentiori
corona, nempè: corona nominis boni, agitur,
confer. & Pirke Avot cap. 4. ac not. ad librum
Prec. Jud. part. I. pag. 110. a. fin. ac part. 2. P.
59:b5. fin. vide & D. Wagenſeil. Sot. p. 966.

19. Vide Deuteron. c. I. v. 17, ibique Raſchi not.
D. 12 6.

1244 NuMERORUIM. CAP. xRVII.

plicatio: debebat textus iſte ſeribi propter Moſen; 20. . .
chad meruerant, 21. ideòô ſcriptus Hit Xtus iſte) —— niam kug Alaph⸗
3 e Zitebsds uan u,1 Didio ) Dgnids0 ſeai lagum ſas: — wr i
ent, pulchre, 23. ſic ſeriptus eſt textus iſte coràm me (inquit Deus,) in excelli
refert (hiescriptura,) quòd oculus earumé Gliarum?elaphchad)viderit id, quod u⸗
Moſis non viderat. Eod. v. 7. Rectèò fliæ Zelapbehad loquuntur] Benè bollalant * *
tumhominem, cujus verbis Sanctus ille Benedictus aſtipulatur (en conſentit ) S 34.
v. 7. Dando Aabis Videlicèt illis filiabus Zelaphchad) duas * partes (nem Aun unel⸗
tem patris earum, quia is erat (unus) ex illis, qui ex â)Pt egreſſi eran, & he,
Partem illius (ſcil. patris, quam ille tanquam hæres accipere debebat) ſimuͤl rmd
tribus ſuis 26. ex bonis 27. Chepheris. 25. Eod. verſ. 7. Er rammirtaf] Ver-
bum: **½ E 29. de illo (uſurpatur) qui non relinquit filium er-
alia explicatio: (verbum aR ideò hic uſurpatzr,) quoniam filia n⸗
e. transfert hæreditatem ſuam de tribu ad tribum, nam flius cjus & marirus Di.
illius hæredes, ita, ut hære ditas non revertatur *** (ad priſtinamn tribum nusio r
. (au-

20. veh e Nu doſie W in ipuu⸗ honorem fratribus ejus, ſcil. patris ſui, bona Chepheris
e nu m. Egu⸗ . art 7. n. 1 8. & 19. onfer. R. Salom. not. ad Joſu. c. 7. V. 5. ande
„r. Ven; dignæ efant, Mamet at hie e , huic locc lux accedet, vid. ibid. n. 1. & n. 2.
ſpecie ſieret memio homiſen id arum in 17. Hedr. Oan, ſic enim juntà utrumque Mstum
le wisquod hic haberut en enim ver & exemplar Buxtorfianam, ut & ſecundùm ali-
22. Id elt: in earum honore ar cbn ſer. aum. an. e roneces eirione, legendum 5 non badan,
Ec. 10. b. verſ 2 a e, ubi tractt. Talm. kucu: merem lari Hahrten, Ao ains ſum, habe-
Sanhedrin fol. S. àa. ad marginem allegatur, vid. tact. Talm Derab . in v nev, ubi etiam
quæ ſuprà ad verſ. 3. b. cap. Sign. ** notza em aiegarur. atra, Jol. 11 §. 5. ad margi-

lunt. leg:
. . . 128. Qui fuit ela . W
3. Sive: benè ac rectè, confer. Gar Atieh ſ.. 3. Q ſi aier Lelelehchadi de quo ſup:ʒ e.
195 t. col. 3 cir. 3 Ku. ac not. in mo me b. mer. c. 36. V. n. & loſn. 1.. ac infrà Nu-
Ioc. i:. not. ad Jerem. c. 8 v. 6: a. z. Arjch ol, 19 1. col. 3 fin. 7. v. z. item Gur

24 Scil. cœlo, ſenſus eſt: ſicuti fili
ixerunt in terr; ita quoque r n mellto⸗ X* Iſtnd 8* ſequentia, usque ad: &Ni. e. al'a expli-
ràm me in cœlo, ego illud approbavi a decret6 catio, abſunt hic ab utroque MSto
meò confimavi, confer. num. ſequ. 25. 19. Conlſer. hic not, in caa ho ac Gur Arjeh
25. Vel: cuſus verba approbat ac rata habet, id Jol. 19 1. col. 4. ptinc. ubi varia ldio adauti
ac Gu .19 1. col. 3. fin. gat ny & ex 4 .
9 1. col. 3. fin & Jalkut Part. aqus reglearut Pn r R cone⸗ iun , gu

1. fol. 246. COl. 4. med.
à Odoniam in Hebræo hic habetur: 1e ra, re⸗ non re inquit filiuch, hæfedem bum.
Rendo verbum, hinc nata eſt iſta exponio, quæ x Hebr. eo tn Nw ida ur & ſeuenei
bice habetur, confer. bic tract. Talm. Bava batra, due 2d: i. e. dique ita l euentis, n;-
fol. 118. a. 5. ſfun ab utroque MSto. P poſt &c.) ab-

26. Vel: dividant inſuper filiæ Zelaphchad cum]

--⸗=

CAr. W
—
ſauteniſu
Gicitor:)
(retecit
illa Seript
li yoximu⸗
32. Vetl
obitu Moli
dodabiseis
ſtändiſloh
ei Sandus
Polgvim
latatus et⸗
lielt regi⸗
turille ann
detlingrecl
in cubicule⸗
inttare, **

—
z0. Nempe,
Poderis
petuum, 4
Princ. ar he
1. Kicbti ven
hie ſalkut b
Talcn, Bava
ſol. In.d.
31. Velt inn
lere pattis;
uippe duc
8N Mitte,
eſ, Oafer,
not. in p⸗

inem 3leg

Banalim,
33. Conter,e
4. wed.

1 .e .
Rloe,
3f. Velt ii
guod Deus

.NWI.

—
lie Leleph.
erl 71 Re.

BWid

ercello 1,
gvoc oculut
titg. Bod,
eunam)ar⸗
altetem)
nal cum ſia⸗
nittan] Ver.
edem ſunm;
E
us eju Eunt
)Ppraceptum
(u.
—
ona Chepheris
yen ſ. bnde
n. 1, & h.
Tumque MStum
ſecundhmn ali⸗
Im; non wod,
uſas ſow, habe.
wov, ubietiam
1R a matgi-

de guoſortd e,
p. arintts Nu⸗
1. . irem Cut

We, aln expl⸗
Ko⸗.
db a Cur Arjen
tiz edio aduci⸗
kachi pro: d
Nllus lle Denedi.
ra illum, gul
um
X legbenil Us⸗
opol t.) i.

CdAF. XXVII. NuMERORIM. 1245

(autem iſtud) non fuit datum, niſi ei ſolùm generationi, 30. atque ita (paulò poſt
dicitur:) & transferetis hæreditatem ejus ad filiam ejus, 31. in (cœteris) omnibus
(hæreditatibus) uſurpat (S. Scriptura verbum:) DRNoi. e. & dabitis; de filia autem
illa (Scriptura) dicit: D ρονNMπ¹ i. e. & transferetis. Verſ. I1. Propinquo ejus, qui
ei proximus eſt ex familia ejus] Non dicitur ν&Ü!:‚. c. familia, niſi ratione patris.
32. Verſ. 12. Aſcende in montem Abarim] Cur hic 33. conjungitur (textus ille de
obitu Moſis textui præcedenti? nimirùm) quia dixerat Sanctus ille Benedictus: dan-
do dabis eis, 34. cogitavit (Moſes:) præcepit mihi Deus, ut hæreditates dividam, for-
ſitàn diſſolutum eſt decretum 35. & ingrediar in terram (promiſſam,) dixit (itaque)
ei Sanctus ille Benedictus: decretum meum in loco ſuo ſtabit; 36, alia expoſitio
poſtquàm ingreſſus erat Moſes in poſſeſſionem filiorum Gad & filiorum Ruben, 37.
lætatus eſt ac dixit: videtur mihi, quòd ſolutum ſit mihi votum meum, 38. res ſimi-
lis eſt regi, qui circà filium ſuum decreverat, ne is oſtium palatii ſui intraret, ingredi-
tur ille januam ipſaque f eſt poſt tergum ejus, (intrat) atrium & ipſe iſtud poſt ſe ha-
bet (ingreditur) triclinium * idque à tergo ſuo habet; quando autem venit, ut intret
in cubiculum, 39. dixit ei (rex:) mi fili, ab iſto loco & ulteriùs tibi prohibitum eſt
intrare. * Verſ. 13. Sicuti collectus ſuit Aaron, frater tuus] Hinc (diſcimus,) quòd
Moſes deſideraverit eandem mortem, quam Aaron obierat; 40, alia expoſitio:

**KK non
30. Nempé, quæ tunc temporis erat; non verè] rentur in terram promiſſam, vide ſuprâà Numer, æ.
poſteris ac proinde temporarium fuit, nen per-- 20. v. 12. . .
petuum, confer. Gur Arjeh fol. 19 1. col. 4.]) 36. Id eſt: firmum tatumque manebit, confer.
princ. ac not. in Norn r h. loc. hic not. in pam Mνbh, loc.

3 1. Sicuti verſu ſequ. 8. h. cap. babetur, confer. 37. Confer. etiam hic not. in pon n, ubi
hie Jalkut Part. I. Fol. 247. col. I. princ. & tract. Siphre quoque ad marginem allegatur.
Talm. Bava batra, Fol. 10 8.5. & fol. 110. a. it. 38. Confer. hic not, ad Deuter. cap. 3. verſ. 23.
Fol. 111. b. & fol. 115. a. n. 39.

3 4. Vel: intuitu patris, Hebr. 2 S " i. e, ex la-. † Hebr. &, poterit iſtud etiam exponi de ipto

tere pattis; non veroô intuitu matiis, ex patre rege, quòd ille ſit poſt illam ſcil. januam & ſic in
quippe ducitur cognatio ſeu familia, non autem ſequentibus.
ex matre, idque etiam juri civili conſentaneum * Hebr. απα Wd, abſunt iſta 4 MStoz.
eſt, confer. Gur Arjeh fol. 19 1. col. 4. princ. ac /39. Hebr. ν, 4 Græco: zotrar, quæ dictio
not. in e nS, ubi etiam Siphre ad mar- in notis han ro exponitur A i. e. concla-
ginem allegatur, ut & Bava batrafol. 109. 6. & ve ſeu penetrale, vide Buxtorf. Lex. Talmud. fol.
Bava kama, fol. 42. 6. & Sanhedrin, fol. 34. 5. 2013. in MSto 2. pro ρ legitur hic: pu
33. Conter, etiam hic Gur Arjeb ol. 19 1. col. i. e. in palatium.
4. med. “ S Hebr. Pa 2, abeſt verbum iſtud hic ab utroque
34. Scihicèt: poſſeſſionem hærediratis, uti ſupræ« Msto.
v. 7. h. eap. habetur, conf. & not. in han ne 40. Confer. ſuprà Numer. c. 20, V. 26. n. 60. ae
h. loc. Deuteron. c. 32. V. 50, n. 2 64. vide & nat. in
3 5. Vel: irritum factum eſt decretum, nempe, pan rPu h, loc. ubi ratio iſtius expoſtionis
quod Deus fecerat, ne Moſes & Aaron ingrede- adducitur. DZ

2456 NuMERORUM. CAP. XXVII.

***non tu melior es, 41. quàâm ille (Aaron.) Verſ. 14. Quia non 42. ſanctißicaſtis]
Ecce ſi ſanctificaſſetis, tunc non veniſſet tempus veſtrum, ut mortem obiretis, 43³. in
omni loco, ubi ſcripta eſt mors corum (Moſis & Aaronis,) ſcriptum etiam eſt eorun-
dem peccatum, 44. quoniam decretum erat factum ſuper generatione deſerti, ut
morerentur in deſerto 45. propter peccatum, quia non crediderant, 46. idcircòô pe-
tiit Moſes (à Deo,) ut ipſius peccatum ſcripturà exprimeretur, ne dicerent (homines:)
etiam ipſe fuit inter rebelles, res ſimilis eſt duabus mulieribus, 47. quæ verberantur
in domo judicii, quarum una perversè egerat; 48. altera comederat groſſulos 49.
anni ſeptimi 5. &c. ſic etiam hic, ubicunque (Scriptura) mentionem facit mortis
eorum (nempè Moſis & Aaronis,) commemorat quoque illorum peccatum, ut tibi
notum faceret, quòd non fuerirtin eis, niſtiſta 51. ſolùm (transgreſſio.) Eod. v. 14.

Næ ſunt aquæ contentionu in Cadeſeb“] Ipſæ ſolæ 52. fuerunt, non extitit in illis 53.

aliud

Hebr. N iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
Ae Aa i. e. & dixit Moſes, (v. 15.) abſunt
hic à Sto 1. L
41. Ac ſi diceret: ſicuti ipſe (Asron) mortuus ell
propter transgreſſionem, (de qua mox ſequitur
in textu ſacro;) ita etiam tu morieris, ſic in no.
is dN NS exponitur., .
1u12. Hebr. rwe Ni X y, ſic quidem hic
Gon mentator noſter habet; ſed verba iſta hoe
quidem loco non leguntur; (ſed habetur hie
eh i. e, ut ſanctificaretis me;) habentur
autem Deuteron. cap. 3. Verſ. 51. ſed idem eſt
ſenſus.
43. Contfer. hic Gur Arjeh ol. 19 I. col, 4. med. ac
not. in non weo h. loc.
44. Hebr. a, infeà Deuter. c. 32. v. 51. eo-
rundem peccatum dicitur 7yn i. e. prævaricatio,
transg eiſio, confer. Numer. c. 3 1. Verſ. 14. n.
55. vide & ſuprà Numcr. c. 20. v. 12. n. 2 4,
4 5. Prout fupra Numer. cap. 14. Verſ. 29. habe-
46: Sie etiam in epiſtola ad Hebræos c. z3. v. 17. 18.
19. babetur, quòd Iraelitæ illi non potuerint
ingredi terram promifam aαaο prepter
incredulitatem. J
47. Conter. hie not. in ar ow ubi etiam tra-
Qat. Talm. Joma, ol. 8&74 ad marginem allega-

tur. . .,— .
4⁸ Nempè: ſcortando & impudicè vivendo, ſic

phv, uti hic habetur, juxtà notas in da !

interpretor, ubi n exponitur un aren
NHN Nn yya i. c. quæ adulterium commi-
ferat ſine præmonitione, confer. Ex od. c. 34. v.
1. num. 3. L
49. Seu: ficus immafuras Hebr. A&, confer. Bux-
torf. Lex. Chald, fol. 169 1. it. Lightfoot. ad
Matth. c. 2 1. verſ. 19. n. 3. p. 416. edit. Lipſ.
50. Sic Rabbini dictionem y'av, quæ hic ha-
betur, de anno ſeptimo, qui aunv' dicitur, expo-
nunt; vide Lightfoot. ad Matth. dict, cap. 21.
verſ. 19. ſic etiam in notis pam re explica-
tur, quòd y's u ſignificet: mye
n ien dee e i. e. fructus ſeptimi an-
ni, qui tunc nondum ſatis maturi ſunt, hæc igi-
tur fœmina, quæ fructus immaturos comederat,
petiit judicibus, ut publicè proclamaretur, ob
quam cauſam ipſa verberaretur, ne dicerent ho-
mihes, quòd etiam ipſa adulterium commilerit,
ſicuti altera fœmina, quæ verberata fuit, ſic in di-
Gtis notis Dan nov exponitur.
51. Confer. quæ paulò poſt num. 54. . verſ. 14.
notata ſunt. .
52. Scih aquæ, circà quas peccaverant Moſes &
Aaron, ſic etiam exponitur in notis pam no,
nempè: py NNeh ne nen ee
N i. e. peccatum aquarum contentionis ſolàm
fuit 5 non verò aliud peccatum.
53. Nempè:; in Moſe & Aarone, nam iſte textus
N 9, db y Ni. c. convenit Moſi & Aa-
roni, uti in notis or mn , loc. habetur.

CAL. WI
—

Aliud peccat
jidem fuerun
ſerto Yin.
di indicetlan
negotia lua
8 e⸗
Verl. IF. M.
h

„
ee

Preßcete ge
MolesDeum
gitafetat, (j
Ublüi meim
hrc eſtmens
quod non te
Keum comned
Gicitur? (nim
niuscujusque
fem, qui ſoch
gentin domib
Vi conti Siche

—
ſen vs ek W
kete enda ſint
auc. ſegn. ſſ.
ſ4. Midudüon
elt, vide num.
15. Nempe: E
NN i.
Do wde
ſtad ſire prodo
dum ed, conter
16. ldel: wesſu
eo Pud icamfen
ter, not. in W
17. Vide hie Cun
not. in N W
Drdad Numet,
notata ſunt.
N. Geere i⸗
Gur Arjeh ſol
½
B W We o

5. Myl.
—
nlſicfi
ls, 43, in
elt korun-⸗
deletti, ut
iceired pe.
hominez )
erbetantut
ollulor 49,

eit nottt

umm, ut tibi
Lod,v. 14.
in illis 33,

aliud

—
Nen dn

tiumm commi⸗
100, 6 14 7.

confer, Dux-
Lightſoot. ad
,ecit Lipe.
quæ hic ha-
dicitun, eupo⸗
dic, aap. 11,
npv erplea⸗
ov P
s ſepticmi an⸗
lunt, huc igi
1s comederet,
zmaretut, ob
e dicerent ho⸗
m commiſetit,
luit ſic in i⸗

14 ſerl 14

erant Moles ”
is wen n,
7
elionisſolum

amilte textus
1 Moli & Aa-
loe. habetur⸗

CAp. XXVII. NuMERORIM. 1247
— — ——
aliud peccatum; 54. alia expoſitio: hi, 55. qui rebelles extiterunt in Mara,
iidem fuerunt, qui rebellârunt in mari Suph, illi ipſi extiterunt, qui rebellârunt in de-
ſerto Zin. Verſ. I5. Et dixit Moſes Domino & .] (Hoc refert hic Scriptura,) ut ti-
bi indicet laudem juſtorum, qui, quando ex hoc mundo diſcedere volunt, privata
negotia ſua omittunt ac multitudinis (ſive reipublicæ) negotia curant. 56. Eod.
verſ. 15. Dicendo] Dixit (Moſes) ei (ſcil. Deo:) reſponde mihi, 57. an tu velis eis
præſicere gubernatorem, annon? Verſ. 16. Præficiat Dominus] Quando audivit/
Moſes Deum ſibi dicentem: da hæreditatem Zelaphchad ejusdem filiabus, 58. co-
gitaverat, (jam) offert ſe occaſio, quàâ petere poſſim ea, quæ me concernunt, (nempè,)
ut filii mei mihi in dignitate mea ſuccedant, reſpondit ei Sanctus ille Benedictus: non
hæc eſt mens mea, 59. dignus eſt jehoſchua, ut accipiat mercedem miniſterii ſui,
quòd non receſſerit de tentorio, ⁶ο atque hoc eſt, quod dixit Salomo: cuſtodien:
ficum, comedet fructum ejus, 61.. Eod. verſ. 16. Deus spirituum] Cur (iſtud hic)
dicitur? (nimirùm Moſes) coràâm illo (Deo) dixit: Domine mundi, notus tibi eſt u-
niuscujusque (ex Iſraelitis) animus nec alter alteri ſimilis eſt, præfice eis gubernato-
rem, qui poſſit portare unumquemque juxtà ipſius animum. 62 Verſ. 17. Zui e-
grediatur antè illos] Non ita *(ſeſe gerat,) ſicuti facere ſolent reges gentium, qui ſeæ-
dent in domibus ſuis ac mittunt copias ſuas ad bellum; ſed ſicuti ego feci, qui pugna
vi contrà Sichonem &ũ Ogum, dicitur enim: nemetuas eum, 63, & ſicuti fecit jcho-
ſchua,

ſentus eſt, quòd verba iſta: non extitit in illis,) marginem allegatur, confer. S& Jalkut Part. 1.

refe enda ſint ad Moſen & Aaronem, confer. Fol. 247. col. 3. circà fin. .
num. ſequ. 55⸗ 59. Id efſt: non id, qued tu cogitas, mihi quoque
54. Niſi iſtud ſolum, de quo paulò antè diſtum placet, non eadem eſt mens mea, quæ tuay in
eſt, vide num. antec. 51. H. verſ. MSto 2. puſt verba iſta: non hæc eſt mens mea,

55. Nempè: MHraëlitz, nam pronomen: hi, tε addita ſunt ſequentia: aa o y Taã i.
αν y i. e., convenit Ifraëlitis, uti in e. filii tui non operam dederunt legi.,
S- D h. loc. habetur, id eſt: verbum i- ο. Sicuti Exod. e. 3 3. v. I1. habetur, nam' ſedit
ſtud ſive pronomen, fi, ad Iſraelitas reſeren ille in tentorio nn by' i. e, & ſtuduit in le-
dum eſi, confer. num. antec. 53. b. verr. ge, prout in notis nn â, ſcriptum eſt.
56. Id eſt: res ſuas privatas poſtponunt publi-61. Vide Proverb. c. 27. V. 1 8. ibique Raſchi not.
co, publicam rem magis, quam ſuam, curant, con 2. I. e. qui juxtà prudentiam ſuam ſeſe uniuscu-
fer. not. in Pan nd h. loc. ,— jusque animo aptare & accommodare poſſit,
57. Vige hie Jur Arjeh fol. 191¹. col. 4. fin. ac confer. infrà verſ. 18. H. cap. n. 71. vide & not.
not. in ν Rnνπ bh. loc. confer. etiam, quæ ſu- in αα1m . loe.
prà ad Numer. cap. 12. v. 1 3. Sign. * & n. 5b. „ fIebr. n Nν, iſta & ſequentia, usque ad:

notata ſunt. * . . .
Nαi. e. alia expoſitio, abſunt 4 MSto I.

58. Quz de re vide ſuprà veri. 7. h. cap. confer. &* „
3G Arich fol. rbn. col. u. mi ac not. in zz. Proùt Nurer cap. 2 1. V. 3 5⸗habetur, ubi vi-
& not. n. 133.

naf MWh. loc., ubi etiam Bemidbar rabba ad

⸗ 88333385

1248 NuMERORUIM. CAb. XXVII.

ſchua, nam dicitur: & ivit jehoſchua ad illum & dixit ei: an noſter es &c. 64, ſic

quoque de Davide illa (Scriptura) dicit: quia ipſe egrediebatur & veniebat antè illos,
65. egrediebatur primus & intrabat primus. Eod. verſ. 17. Et qui educat illos] Me-

ritis ſuis. 66. Eod. verſ. 17. Et qui introducat illos] Meritis ſuis; alia expoſitio
(verborum iſtorum:) & qui introducat eos, (ut ſenſus ſit:) ne tu (Deus,) facias ei, ſic.

uti facis mihi, 67. qui illos (Iſraelitas) non introduco in terram (promiſſam.) Verf.
18. Sume tibi *] Sume tibi eum (hiſce) verbis: òte beatum, 6⁶8. qui meruiſti, ut
gubernes filios Dei! Eod. verſ. 18. Zibi] Illum, qui tibi 69. exploratus eſt, (ſume)
hunc tu nôſti. Eod. verſ. 18. In quo eſt Spiritus] Sicuti tu petüſti, 70. qui poſſit
ire ſecundàùm uniuscujusque ſpiritum. 7. Eod. verſ. 18. Et imponas ei * manum

zuam] Da ei facultatem, 72, ut exponere poſſit 73. te etiamnum vivo, ne dicant-

de illo (homines,) non poterat ipfe extollere caput † diebus Moſis. Verſ. 19. Er
dabis ei præcepta] Quoad Iſtraêlitas, ſcias, (inquit Moſes,) quòd illi ſint moleſti, quòd

ſint rebelles, ut (onus iſtud) in te recipias. 74. Verſ. 20. Et dabis de gloria ſuper il-

lum]

64. Sicuti Joſuæ cap. 5. V. 1 3. habetur.
65. Vide I. Samuel. cap. 18. v. 16. it. Jalkut Part,
1, Vol. 247. tol. 4. circaà fin.
66. Sive: juſtitià ſua, Hebr. Wa, prout hic ha-
betur, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. .
loc.
67. Vide hic not. in nn , ubi loci iſtius ex-
poſitio habetur. .
XX Hebr. J7 n, iſta & ſequentia, usque ad: &
n i. e, in quo eſt Spiritus, abſunt 4 MSt

1.
6 8. Confer. quæ ad Levit eap. S. v. 2. n. 2- & ſu-
prà ad Nume. c. Oe v. 6. n. 27. ad Numer. c.
16. v. I. n. 7. notata ſunt, vide & infrà verſ. 22.
h. cap. n. 81. .
69. Vide hic Gur Arjeh fol. 194. col. 1. princ, ac
not. in pamn aw' h. loc. it. Jalkut Part. 1. ol.
24 8. col. I. princ. it. tract. Talm. Berachot, fol.
54. b. & Joma, fol. 75. 5.
70. Nempé: verſu antec. 17. . cap. confer. et-
iam hic not. in on nov h. loc.
71. Sive: animum, confer. hic, quæ ſuprà ad verſ.
16. h. cap. n. 62, notata ſunt.
XXX Confer. hic tract, Talm. Bava kama, fol. 92.
72. Sic vocem abn hic interpretor; indicatur e.-
nim hac dictione ρα° neyna i. e. datio ſive

conceſſio facultatis, nempé: 1πα nr n

„ N. e i. e. poteſtas docendi & judican-

di, ligandi ac ſolvendi (confer. Matth. c. 16. v.
19.) uti in notis pon nD bp. loc. habetur;
reſpicitur autem Commentatore noſtro hac ex-
plicatione ad morem, quo Doctor in 8) nagoga
poterat per interpretem mentem ſuam ſive do-
ctrinam exponere ac deelarare, eaque facultas per
manus impoſitionem dari ſolebat, confer. Ligt-
Jſoot. ad Matth. cap. 4, v. 23. p. 250. & p. 253.
item ad Luc. c. 22. v. 26. p. 9 92. edit. Lipfſ. vi-
de & Buxtorf. Lex. Chald. ol. 149 8. & ſequ.
ubi plura de b ſive gaααιαριοα; exiſtimo
autem quod à voce iſta nnn profluxerit Galli-
ca dictio: trucheman, Hiſpan. trujaman, i. e.
interpres, confer. ejusd. Buxtorf. Lex, ChaldJol.
2643. ac num. ſeq. 73.

73. Nempè: in ſynagoga ſive cœtu, vel, ut verba

facere poſſit pro concione, id enim hic verbum

π fignificat, confer. num. antec. 72. item

Gur Arjeh fol. 192. col. I. & Deuteron. c. 320
v. 44. num. 247.
Hebr. v&, in MSto I. hic additum eſt: v
i, e. ut explicaret, confer. num. præc. 73.
74. Confer. quæ ſuprà ad Numer. cap. 1I. V. 12.

n. 50. notata ſunt, vide & Deuter. c. I. verſ. 2.

Sign. * & Deuter. c. 3. V. 28, n. 65. it. ad Eſae
c. 50. V. 6. Sign, X

cM. M

—
un) Hxc I
1u4] Non
Mous fuetit
diant omnis
euti ibi es!
Onemn tuatm,
tui, 79. Ci

Cotſalet] Q

ebum qju
Arium. 90,

—
Hebr. ſp n
teptetatus el
eumm, id, .
