deprehendes ſeptem profectiones de Moſerah usque ad montem Hor. 33. Eod. v.
§. Ut eircumirent terram Edom] Quia (populus Idumæus) non permiſerat eis (Iſraeli-

tis,) ut per terram ſuam tranſirent. Eod. verſ. 5. Et imminutus fuit animus populi in

via] i. c. In labore itineris, † quod cis moleſtum fuit, nam dixerunt, nunc propè era-
. mus,

— . Numer. c. 10. v. 33 habetur, conf.] fectionibus, abſunt in Hebræo 4 MSt0 I.
24. Ue ſadred Arjeh fol. 184. col. I. med. ac ** Hebr. 1 d iſtud & ſequentia, usque ad:

not. in D ne bp. loc. Re i. e. atque hic, abſunt 4 MSto z. .
Scilicet captivam abduxit, nam &α n.ν8. Nempè, ut Iſraelitarum cadavera in deſerto
₰„ . 27 4 . 7 . .
*5. e, i. e. (dictio:) (quæ hic in textu ſa. caderent, de quo vide ſuptà Num. c. 14. v. 29.

cro habetur,) ügnificat ancillam, prout juxtà 29. Uti ſuprà Numer. dict. c. 14. v. 25. habetur,

ciam Miſiachi ſive Orientalem exponitur in confer. Jalkut Part, 1. fol. 240. col. 2. fin.
Gur Arjeh fol. 184 col. 1. med. vide & not. in 30. Sieuti Deuteron. c. 10. v. 6. habetur, ubi vide
man me . loc. ut & ttactat. Talmud. Git- Ralchi not. n. 8. confer. & Numer. c. 2 6. V. 13.
tin, ol. 3 8. 32. Aionem Qan . eot cap. antec. 20. v. 2 8. hab f.
„6. Vel: numini Divino, ſic dictionem 31. Prot cap. antec. 20. v. 2 g. habetur, conter.
hbic interptetor, confer. quoad hanc vocem Le dic Gur Arjeh fol. 184. col. 1I. fin. ac not. in
jt. c. 6. v. 1 5. . 66. & infra Numer. c. 3 2. v. —10 nobd b. loc. “
u vide & Buxtorf. Lex. Chald fol. 379. 32. Vel: computa ac numera profectiones Iſraeli-
24. H. 2 ſee u. 27. tarum, confez. & hic not. in 'π h. loc.
17, Wioclickt, ut earum urbium præda Deo eſſet 33. Vide infrà Numer. c. 26. v. 13. n. 2 5. & Nu-
ſacra, confer. num. antec. 26. ac Gur A jeh /ol. wer. c. 3 3. V. 30. && ſeqꝗq. us que ad v. 37.
184. col. I. med. it. tract. Talm, Eruvin, Jol. † lo utroque & Sto ſeries verborum, quæ hic in

ℳ Snt iſta: per viam &c. usque ad: ſeptem pro- A men eadem manet. .

notis Raſchianis habentur, mutata eſt; res ta-

—

Ms ut ten

hocmodo

igbe die
(vetba ill⸗

(conwenit

4 gud ſt

nam rem!

.

i⸗ iet
Aus kuit a1
affectusen
mini mole

cui incum

in iplins a

ien

in üloloee
magnus 3
nem venat
imminutio

mnsillam
(lnilte)

lKaelit)-

OOe

—
341 Fie ern
legituy:
biglem ee
encoutt L.
Vor iſta (

3 . Uri 2

ot, h, 14
36. Wieſe
Vel: Cor
ed egſtur⸗
ſiamalke
137. Leu: 9
itatem ie
hon vult.
tlbum

CN.x.
—
Mhagn ui
44 erplo⸗
von niſihn.
Atn eatum
e, Imerſee.
ſecrarit)nu⸗
Nam Anton-
ett igetunt
rant Eaeli
Ur enim: &
tuntſepten
uun ſakan in
tuns elt Ar.
tererſi erant
hperinde, ac
elitarum) &
33. Locd, v.
teis llraeli

ineut opul in

nerope ere⸗
mus,
—
4Mo l.
i, sgneid:
3102.
kavern in deſeto
lum. E. 14 % 19.
,7. 16. Mabetil,
,col. 1 Kn.
habetut, ubi vige
mer.C⸗20. F. 13

habeint, colet,
1. fn. A nol

lektiones ltell .

eain 17.

Prum, gue Hic in
gulata eit, ſei t.

3 5. Uti Zachar. g. 11. verſ. 8. habetur, ubi vide

36. Vide Judic. c. 10. v. 16. ibique not. n. 6.

CAbP. XXI. NUMERORUM. 1181

mus, ut terram (promiſſam) ingrederemur; (jam) autem nos veſtigia retro legimus,
hoc modo retrò iverunt patres noſtri ac moras traxerunt triginta & octo annis in hunc
usque diem, quocircà imminutus fuit eorum animus propter moleſtiam itineris,
(verba illa: AXN ſignificant:) linguâ vernaculâ: encrout leur, 34. nec

convenit dicere (vel exponere verba iſta:) & imminutus fuit animus populi in via

(quòd ſignificent:) cùm eſſent in via, quoniam non explicatur hic, propter quam-
nam rem i. e. imminutus fuerit (eorum animus,) nam ubicunque reperies
5 BXie. imminutio animi in Seriptura, ibi exponitur propter quam rem-
Nup i. e. imminutus fuerit (animus,) ſicuti (in illo loco:) i. e. & tædiò affe-
ctus fuit animus meus propter illos, 35. ac veluti (in illo loco ) u5 i. e. & tædiò

affectus erat animus ejus propter laborem Iſraelitarum; 36, omni autem rei, quæ ho-

mini moleſta eſt, convenit phraſis: V2) i. e. imminutio animi in homine,
eui incumbit labor nec animus illius dilatatur, ut recipiat illam rem nec ei eſt locus
in ipſius animo, ut illa moleſtia ibi habitet; aſt rei, quæ laborem adfert, convenit vox
n i. e,. magnitudo, 37. quoniam illa magna eſt & gravis homini, ſicuti (accipitur
in illo loco:) etiam animus eorum ? à (quorum ſenſus eſt:) HHh i. e.
magnus 38. mihi fuit, item (in illo loco:) N&ù i. e. & attollet ſe, tanquam leo-
nem venaris me, 39. ſumma iſtius expoſitionis eſt: omnis phraſis: V9) i. e.

imminutio animi in aliqua re ſignificat, quòd ille non poſſit eam ferre, quoniam ani-

mus illam (rem) non perfert. 40. Verſ. 6. Conerà Deum & contrà Moſen] Equarunt
(Ilraelitæ) ſervum domino. 41. Eod. verſ. 6. Cur eduxiſtis no] Ambos (fecerunt
Iſraëlitæ) pares. 426. Eod. verſ. 6. Et anima noſtra faſtidit] Etiam iſtud (verbum-
— uP) ſignificat p i. c, imminutionem animi atque faſtidium. 43. Eod. verſ.

. . „0 . . . . . . . R—
34. Sic exprimere poſſis in MSto 1. exponit i. e. magnitudinem, vide ibid.
1
legitur: vheN; ſed dictionem iſtam utro n. 17. B
MR ameontn M ſed ai⸗ endamenn 39. Vide Hiob. c. 10. v. 16. ibique Raſchi not.
diq uptamp Se Oe A.. Vel- quoniam animus illam non admittit5
encourt Latinè: anguſtus, brevis abeſt autem ſed eam rejicit ac faſtidit
1 1 2 . P .⸗„ . *
vox iſta Gallica 4 MS102. 41. Seu poſſeſſori ejus, id eſt: Moſen Deo æqua-
lem fecerunt, confer num. ſequ. 42. h. verſ. ac
D. Wagenlſeil. Sota, p. 53 8. med. vide eitam Be-
midbar rabba, uti in Sanm 'nomw ad marginem
allegatur, ut & tractat, Talmud. Sanhedrin, fol.
110.2à.

not. n, 14.

* Vel: dura, Hebr. W“, in inroque MSto pro
eo legitur: frope i. e. quæ laborem ſeu mole-
ſtiam affert, res eadem eſt. .D
37. Seu: gravitas, dum aliquis rem ob illius gra. †2- Sive: æquales, nempé Deum Moſi, ſervum do-
Vitatem jeu magnitudinem perferre nequit vel] mino æ* qualem fecerunt, uti num, antec. 41. di-
non vult. AKum eſt.
38. Vide Zachar., c. 11, V. 9. ubi etiam R. Saſlomo 43:. Prout verſu antec. 5. S. cap. dictum eſſi, ubi
verbum —ona juxtà Rabbinorum ſententiam! vide n. 34, 8 n. 37⸗

MNUIMERORIUM.

7

CAb. XXI.

6. Panem viliſſimn
1) vocatunt illu 4
eſt infans (ſive e
107] Qui adure
morderunt popu
malarn famam 47. pros
ſerpens, cui omnes † (eiborum

mbryo) mulieris, qui ingreditur nec exit:
bant hominem venenô dentium ſuorum. 46. Eod. verſ. 7. Et me-
lum] (Ac ſi dicat Deus:) veniat ſerpens, qui punitus fuit, quoniam
duxerat, & ulciſcatur eos, qui malé locuti erant, 48. veniat
Mſpecies unum præbent ſaporem 49. & puniat ingra-

] Quoniam manna abſorbebatur 44. membris, (ideò Iſraeli-
vinihmum, 45. dixerunt: manna iſtud inflabit viſcera noſtra, an

** Verſ 7. Serpentes igni-

tos, quibus una res (ſcil. manna) in multos ſapores mutabatur. Verſ. 8. Et orarit
oſes] Hinc (docent Rabbini) quoad illum, quem (homines veniam *) rogant, neæ

is ſit crudelis, quò minus condonet. jo.
cam, quam vocant:
loco:) O22 i. e. tan
tollam O- i. e. perticam meam,
ticam, 54.
ſignum. Eod. verſ. 9. Om

perche, 51. linguàâ vernaculà,
quam pertica ſuper colle, 52. item (in illo loco) ex-
53. item (in illo loco:) extollite O) i. e. per-
& quoniam illa eſt excelſa in ſignum & aſpectum, (ideò) vocatur Oꝗ i. e.
nir, qui morſus fuerit] Etiamſi canis aut aſinus momorde-

Verſ. 9. Super vexillum] i. e. Super perti-

ſic quoque (accipitur in illo

rit

— wasenen
2

44. Tradunt enim Rabbini, quod Manna in omnes
corporis partes ſeſe diviſerit, ita, ut nihil inde per
exctementum fuerit ejectum, confer. Gur Arieh
fol, 1 84. col. 1. fin. ac not. in on rnv, ubi
Etiam tractat. Talmud. Avoda Sara fol. 5. a. a
arginem allegatur.
Qufer. hic Pr aiiis P. Fagii not, ad Paraphr.
Chald. h. loc. ut & tractat. Talm. Avoda Sara,

fol. §. a.
X Vel: nec
er partum. „
4 . vlae hie Gur Arjeh fol. 184. col. 1. fin. ac
not. in en tur.
allegatur.
472 C.lum ſam, ſiniſtrum rumorem, ſic man hic
eceyplico, reſpicitur autem ad Geneſ. c. 3. v. 1. ubi
ſerpens calumniando Deum ſeduxit Evam, con-
fer. & ſuprâ Numer. c. 13. V.
Avoda Sara, fol. §. a.
48. Nempè: (ontrà Deum ac Moſen, prout verſu
antec. 6. h. car. habetur. .
† Io MStO 2. locus iſe ſic legitur: 'nyv e
55 97. P Pen i, E. cujus in ore omnes ſpe-
cies ſaporum mutantur in pulverem.
Tradunt Rabbini, quod, quicquid ſerpens gu-
ſtaverit ex omnibus ciborum gen eribus, nullum
alium, quàm terreum ſapotem inde percipiat, ſie·

N

ille (embryo] educitur, ſil. à muliere

„nam e, ubi Bemidbar rabba ad mar-

33:ac trad. Talm.

uti Geneſ. c. 3. v. 14. habetur. 4
* Seu: condonationem, remifſionem, Hebr. Wn,
ſic in utroque MSto hic additum reperitur, de
vocis on ſignificatione vid. Buxt. Lex. Chald.
Jol. 1191.
50. Sed, ut promptum ac facilem ſeſe præbeat ad
ignoſcendum, huc facit doctrina Chriſti, quæ
Matth. c. 6. v. 14. habetur.
51. Sic reddo Xâß, ſicut in MSto 1. habetur,
vel , prout in Bibliis Buxtorf. legitur, in
editione Hebtæa, quaà uſus ſum, habetur?
N5Whνhhd, quæ vox reſpondet Latinæ: pertica,
Confer. not. ad Eſai c. 5§. v. 26. n. 63, abeſt au-
tem iſta vox Gallica 4 MSto ꝛz.
52. Prout Eſai. c. 30. verſ. 17. habetur, ubi Com-
mentator neſter dictionem ba eodem modòô,
quò hic, exponit.

tranſtulerunt: vexillum meum, uti Elai. c. 49.
v. 22. habetur, ubi vide Raſchi notas, confer, hic
tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 29. a. & Avo-
da ſara, fol. 44. a.
54. Sive: vexillum, vide Jerem. c. 4. v. 6. con-

Eſai. 6. 5. V. 26. n. 6 3.

53. Sie juxtà mentem autoris noſtri hic verto, alii

fer. & not. in pam rn . loc, it. not. ad

(41. M..

—

eum ipſd

ollusſep
lum, (nem
E intuitusl
doanie
(erpentem
(ile eneus
ſcere;)ſed
neum) an
Pattiſao, n
belcebant.
eneum; ſed
lem, egd ita
Verl. 12. M

—
1f. Conler. i
not, in Dn
malginemn 4
56, Sie dn
b loe. erpo
ͦðñl
Gitatem leu
Gur Arjeh/
pe quoc not
lento morbô
57. Fic illad:
Fento, ubierp
W i.e, gbi⸗

n Hebe,

d diſe: con
dictio xnyy⸗
tur: Ann

Pbpera, non e

ſequ. 60, lel
nolſti eckqu
lerpentis fuen
W; Atian
glis ataoe
ſanitatem ter

W, eonler

Drec. ud an
Lenleil. Nir

CAM.X..
—
ded⸗ lltaeli.
a holtra, an
eente vi.
17. Rt me⸗
quoniam.
44;. veniat
uniat ingra.
d. Er orane
)togant, n
zuper etti⸗
pitat in illo
0 loco) ex.
ie pe⸗
Katur Oa ie⸗
1s momorde-

tt

—

nem, Hebr. b,
m epetiur, de
1ut. Lex, Chald.

ſele prebeit 10
na Chriſti, quæ

Sto 7, habetut,
Kott legftm, in

ſum, habetul

Lalinæ: pertici-

,n. 63, dbell du

betut dbin .
9 eogem nold

hikie ento,
, Uiblai ,4
notes,tohlel dic
N1 29, 4,54 0.
ten Hnan, confer. num, ſequ. 59. ac not. ad librum
4. 4, N, (0⸗

1

CAb. XXI. Nu MERORUM. 1183

rit eum, ipſe lædebatur 55. ac debelis fiebat 56. tractu temporis; 57. Sed, quia
P Poris; 4

morfſus ſerpentis celerem adfert mortem, ideò dicitur hic: NN] i. e. & aſpexerit il-

lum, (nempè:) levi * aſpectu; 58. Sed in morſu ſerpentis dicitur: Oa i. e.
& intuitus ſit, (ſic enim verſu ſequenti dicitur;) & ſi momorderit ſerpens aliqduem
O R] i. e. & intueatur &c. iſte enim non ſtatim 59. ſanitatem recipiebat, niſi
(ſerpentem) illum datà operâ 6ο. intueretur, Rabbini noſtri dicunt: num ſerpens †
(iſte æneus) vel mortem potuit afferre vel ſanitatem? (non certè id per ſe potuit ef-
ficere) ſed (hic eſt ſenſus:) eo tempore, quo Iſctaelitæ contemplabantur (ſerpentem æ-
neum) animô verſùs ſuperna 61. directé, animumque ſuum ſubjiciebant **
patri ſuo, qui eſt in cœlis, priſtinam illi ſanitatem recipiebant; ſi verò non, conta-
beſcebant. 62. Verſ. 10. Serpentem æneum] Non dictum fuit ei (Moſi,) ut faceret
æneum; ſed cogitaverat Moſes: Sanctus ille Benedi ctus vocat illum Uri i. e. ſerpen-
tem, ego itaque faciam eum N OWτ. e. zneum, lingua linguæ convenit. 63.

Verſ. 12. In Jim Haabarim] Haud ſcio, cur nomen corum vocetur ☚ id eſt,

Ijim;

55. Confer. hic Gur Arjeh fol. 1 84. col. I. fin. ac
not, in yn ne, ubi Bemidbar rabba ad
marginem allegatur,
56. Sic —π0*aanâ hic interpretor, in notis non roe
bh. loc. exponitur, quòd —aarh ſignificèt:
vDDND N i. e. qui ægrotat propter flacci-
ditatem ſeu marcorem corporis ſui, ſic ferè & in
Gur Arjeh fol. 1I 94. col- I. fin. explicatur, nem-
pè quòd notet illum, qui vona TeNa i. e. qui
lento morbò conſumitur.
57. Sic iſtud: 17α jugtà notas in mon in hic
verto, ubi exponitur, quòd notet illum, ni Rh
i. e, qui non ſtatim moritur.
XX Hebr. ya R, abſunt iſta 4 MSto r.
58. Sive: communi aſpectu ac ulgari, id enim
dictio &nvya hic notat, cui paulo poſt opponi-
tur: ma i. e. ex propolito, de induſtria, datâ
opera, non leviter & perfunctoriè, confer. num.
ſequ. 60. ſenſus expoſitionis Commentatoris
noſtri eſt, quòd morſus canis velaſini levi aſpectu
ſerpentis fuerit ſanatus, idque indicari verbo:
; aſt in morſu ſerpentis opus fuerit, ut ali-
quis datà operâà ſerpentem æneum intueretur’, ſi
ſanitatem recipere voluerit, idque inui verbo:

Prec. Jud. part. 2. pag. 2 14 6. princ. it, D. Wa-
genſeil. Nizzach. p. 47.

59. Nempè: ſi levi ſolum ac vulgari aſpectu vide-
rit ſerpentem æneum, ſicuti in morſu canis vel
aſini factum eſt, confer. num. antec. 59.
60. Hebr. —☚ 2a i. e. de induſtria, ex propoſito⸗:
non levi aſpectu, confer. num. antec. 5 8. & 59.
† Hebr. vrn n iſta & ſequentia, usque ad:
'νD i. e. qui eſt in cœ lis, abſunt 4 MSto I.
61. Ad cœlum ſive numen Divinum, Hebr. 3972
uyn, confer. quæ ad Exod. c. 20. v. 3. n. 22.
notata ſunt, vide & D. Wagenſ. Sot. p. 737. n.
9. ac P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b, loc. a-
ſpectus itaque iſte fiebat fide in Meſſiam, qui
tunc futurus etat, confer. Johann. c. 3. v. 14. 6
epiſtol. ad Hebræ. c. II.
X Hebr. Wayvn), in MSto pro eo legiture
H i. e, & frangebant (cor ſive animum
luum.)
62. Vel: tabe ac lentò morbòô conſumebantur, id
enim Hebræzum: ona Ve, uti in plerisque
exemplaribus habetur, ſignificat, in quodam co-
dice legitur: 'HhP' e i. e. lædebantur, prout
in notis pon rne habetur.
* Hebr. —, ſie in plerisque editionibus, in
MSto I. legitur? — p i, e, nemen ejus.

63. Vox voci reſpondet, confer. hic Gur Arjeh /ol.

K kk KKEKEK nit⸗

1184 NuMERORUM. CAP. xXI.

ijm; 64. ) autem ſignificat )Ni. e. vaſtitatem (ſeu deſolationem,) eſtque res,
quæ ſcopis . everritur, atque ſola (litera:) ? in illa (dictione) eſt radicalis, é, ea-

que (venit) à voce ) ), 67. (prout ſumitur in illo loco:) —]) i. e. & remo-

vebit grando. 68. Eod. v. 12. Haabarim] (DNN) eſt via tranſitus, dum (ho-
mines) ibi tranſibant per montem Nebo in terram Chananæam, nam iſte (mons) di-

ſtinguebat terram Moabiticam à terra Amorrhæorum. 69. Eod. verſ. I2. Eregione

Moab ab oriente Solis] i. e. In plaga orientali terræ Moabiticæę. Verſ. 14. A ter-
mino Moab] (Dictio H ââ ſignificat) terminum, (nempè) finem extremitatis eorum-
(ſcil. Amorrhæorum) ſic quoque (paulè poſt accipitur:) Hi. e. terminus Moab,
notans finem ac terminum. 7⁰. Eod. verſ. 14. Utrà Arnon] Circumiverant 71.

terram Moabiticam, omnem (ſeilicèt) plagam ejus meridionalem, ** donec veni-

rent ad tranſitum alterum; 72. Arnon autem erat in medio terræ Amorrthæorum in
parte Septentrionali terræ Moabiticæ. Eod. verſ. 14. Quod egreditur à termino A-
morrhai] Pars (quædam) terræ 73. egrediebatur è termino Amorrhæi eaque (etiam)
crat Amorrhæorum & intrabat in terminum Moabitarum usque ad Arnon, qui (flu-
vius) erat terminus Moabitarum atquæe ibi caſtrametabantur Iſraelitæ, nec intrabant fi-
nes Moabitarum, 74. ſicuti dixit jephtah: * .tiam ad regem Moabitarum miſit; ſed il-
le⸗

—☚

1 94. Col. 2. princ. ac not. in .man ubi c. 13. V. 7. ac Deuter. c. 16. v. 4. habetur,) ubi
Bemidbar rabba ad marginem allegatur, confer.] terminus pro diſtridtu ſeu territorio accipitur,

& Jalkut Part. 1 Jol 240. col. 3. med. . quod ſub alterius poteſtate ſitum eſt, vide not. in
64. Vide infrà Numer. c. 33. v. 44. & v. 47. item non new' acGur Arjeh fol. 184. col. 2. circà fin.
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. 71. Nempè: Iſraëlitæ, vide paulò poſt num. 77.

65. Hebr. PDDa, confer. Raſchi not. ad Eſai. c. h. verſ.
14. V. 2 3. & ad ejusdemm c. 2 3. v. 17. 2c not. ad *àX Hebr. mn AV ö2, abſunt ifta hic 4 MSte z.
librum Prec. Jud. part. 1. p. 1 02. a. fin. 72. Sive: ad vadum ſecundum, ad ripam ukerio-
66. Confer. Zephan. cap. 3. V. 19. ibique Raſchi? rem, in regionem, trans Arnon ſitam, ſic iſta:
not. n. 1 8. item Ejusdem not. ad Ezech. c. 7. v.) u nyn hic interpretor & expono.
11. n. 14. Vide & Gur Arjeh fol. 184. Col. 2.[73. Tractus quidam ſeu funiculus, Hebr. ) N
med. German. Ein ſtuͤck Landes / confer. R. Salom.
47. Quod eſt inſirumentum, qué cinis ab altari ad Ezech. cap. 4 5. v. 7, cœterum verba iſta:
removetur, ſic etiam in notis Pna meher pars (quædam) terræ &c. usque ad: & intrabat
ponitur: Taon i. e. everriculum ſive ſcopæ, con- in terminum &c. abſunt hic 4 MSto I.
fer. Exod. c. 27. V. 3. D. 2 3. & n. 42. & Exod. c.174. Confer. hic nar ne ubi in notis Ra-

38. v. 3. . ſchianis hæcreperiuntur addita ac parentheſi in-
6 3. Sicuti Eſai. c. 2 8. v. 17. habetur, ubi vide Ra- cluſa, nempè: M 7n) Pate "n i. e. quia Arnon
ſcbi notas. terminus (erat Moabitarum) nec illi dederuns
69. Confer. hic præ aliis not, in mon w b, loc. eis (Iraélitis) poteſtatem, ut per terram ſuam
70. German. Gräaͤntze / i. e. confinium, quod gen-tranſirent, quamvis Moſes non expoſuerit tex-

tem à gente teu provinciam Aprovincia diſtinguit tum de Jephtab, Hebræa vide ibidem, quæ hic
aliam ſignificationem habet illa dictio n in transferre brevitatis cauſa omiiſi.
Mſte loco, ubi dicitur: non conſpiciatur fermen- ** Hic ordo verborum in MSto z2. paululum ma-
mum in omni 77 ) i, e, termino tuo (ati Exod, tatus eſt; manente tamen eodem ſenſu.

N.

—
jenolvit,
habitaban
(bliklan
circumive
fent tertal
gue lign
tur, 79.
utde
(lre radi
vitſignai
lant mira
jam hic ſ⸗
rüm:)
MWie
morthæo
autem pti

—
7ſ. icuti
Dum. 3.
† Verba iſt
ſunt ia H
76. Vided
77. Conker,
latz funt.
79. Vigehi
locihaden
ſl. 140.
79: Comm
intertuſa
cet libbrum
fadi mita
eaplicatu
kionemten
(hald b.
fol z
in notis“
taor no
9, erl. e
In. Vaix
Poltisnen

(AM..
—
eſtene tes,
lis it, ez.
e, & temo.
vGumm (no⸗
e(nong)ei⸗
1 Bregione
I4. 4ter.
atis eorumn,
hninus Mosb,
Niyverant 71,
donec veni.
Ithæorumin
lermine 4
agne (etiam)
nonn gi (u⸗
ciattabanti⸗
miltzledil⸗
.

4, habetut,) alti

itorio rcipinut,
neſt, idenot in
Kol:. rc.
lb polſt num. 77,.

Ranieà Nder,
ripem ilteni⸗
n Clam, ſe iſt:
pono.
us, Bebr.

Onker. R. Salom.

er uen vetba la:

ead: intladae i

180 1.
di in voiis ha⸗

ee Patenbeſia⸗

i e. gia Anon

gec Ali dedeunt
pet kerlann ſNam
enpoſleii er

ibidem, gua

ſ
1. Nlalumtnr
en tenla,

CAF. XXI. NüuMERORUüUM. 1I87

le noluit, 75˙. Moſes quoque id indicat, (dicens:) ſicuti fecerunt mihi filii Eſau, qui
habitabant † in Seir & Moabitæ, qui habitant in Ar, 76. quemadmodùm igitur illi
(filii Eſau) non permiſerunt eis (Itraélitis,) ut tranſirent terram ſuam; ſed (lraélitæ)

circumiverunt illam; 77. ſic etiam Moabitæ (non permiſerunt, ut Iſraêlitæ tranſi-

rent terram ſuam.) Verſ. I 5. Mrcircò dicitur] i. e. Propter caſtrametationem iſtam
atque ſigna, quæ ibi facta ſunt. 7⁸. Eod. verſ. 1 5. Dicitur in libro bellorum Domi-
ni] Quando narrabuntur ſigna, quæ facta ſunt patribus noſtris, (etiam iſta) narrabun-
tur. 79. Eod. verſ. 15. Vabebum] (Verbum 2. hic ponitur:) pro 2, 80. vel

ut de ) dicitur , ſic à 2 dicitur a) &1. atque (litera:) eſt fundamentum

(ſive radicalis) ac ſi diceret (Scriptura:) quæ A) i. e. dedit * eis (Deus) ac multiplica-
vit ſigna in mari Suph. 82. Eod. verſ. I 5. Et in fluminibus Arnon] i. e. Sicuti nar-
rant miracula maris Suph; *t ita narratio inſtituetur de fluminibus Arnon, quia et-
iam hic facta ſunt miracula 383. magna; quænam verò ſunt iſta miracula? (nimi-
rùm:) Verſ. 16. Decurſus torrentium] Chaldaica expoſitio (dictionis:) Neeſt
i. e. effuſio (nempèé) effuſio torrentium, 84. dum ibi effuſus fuit ſanguisA-
morrhæorum, qui ſeſe ibidem abdiderant, quoniam montes erant excelſi ; torrens
autem profundus & anguſtus montesque vicini * erat alter alteri, ita, *at aliquis,

qui
K kkk kkk 2 ſta.
75. Sicuti judic, cap. 11. v. 17. habetur, ubi vid. regi, Moabitarum exponunt, uti Junius ac Tre-
num. 3. mellius in not. S. loc. alii aliter, conſer. præ aliis
† Verba iſta: qui habitant in Seir & Moabitæ, ab- P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. . loc.
ſunt in Hebræo à MSto I. * Confer. quæ paulò anté num. &. h. Verſ. nota-
76. Vide Deuteron. c. 2. v. 30. n. 56. ta ſunt.
77. Confer. quæ paulò antè num. 71. h. yerſ. no- 2. Dictio —*9b 4 Commentatore noſtro hic ex-
tata ſunt. ponitur — i. e., mare Suph, vide & hic

. . .⸗ „ . . . . .
7 9. Vide hic not. in n ne ubi totius hujus not. in an , ubi eodem, quo hic, modõò
loci habetur explicatio, confer. & Jalkut Part. 1. explicatur.

fol. 240. col. 3. circà fin. **W In MSto 2. hic addita ſunt iſia: =es Lb
79. Commentator noſter dictionam 290, quæ hic s Sya i. e. nam mare ejicit eos, qui
in textu ſacro habetur, non exponit, quòd ſignifi-. ſubmerſi erant, in ſiccum (i. e. in terram.)

cet librum; ſed narrationem ſeu prædicationem 83. Verba itaque iſta: brmae ie à Commen-
facti mirabilis, ſic etiam in notis man nSe tatore noſtro hic explicantur, quòd ſignificent:
explicatur, quòd notet .*a 19O. I. e, narra- bm Wa i. e. miracula torrentium, quæ ibi
tionem terum, gonfer. P. Fagii not. ad Paraphr. facta ſunt, ſic etiam in notis eppar me ex-
Chald. h. loc. it. tract. Talm. Berachot, fol. 54. a. ponitur.
& ol. 5 8. a. . 84. Confer. hic P. Fagii not, ad Paraphr. Chald.
30. Quod verbum ſignificat Ina i. e. dedit, ſieuti ac "par HV' 5, loc, ut & tract. Talm. B erachot.
in notis n Te exponitur, atque Commen- Ffol. 54. 2.
tator noſter paulo poſt explicat, confer. Sign. * Conter. hic not. ad Habac. c. 3. v. 10. p. 26,
h. verſ. confer. & Kidduſchin, fol. 30. b. * Ferba iſta: ita, ut aliquis &c. usquead: at vid
2à 1. Variæ ſunt dictionis 2m, quæ hic habetur, ex- ibat, ablunt in Hebræo ab utroque M Sto.
poſitiones, nonnulli tanquam nomen proprium 1

1186 NMERORIM. ChAbF. XXI.

ſtabat ſuper uno monte, potuerit loqui cum ſocio ſuo, qui in altero monte (ſtabat.)

ac via ibat per medium torrentem, (idcircò) dixerunt Amorthæi: quando Iſraeli-
tæ ingredi volunt in terram per medium torrentem, nos ex ſpeluncis?** egrediemur
in montibus, † qui deſuper ſunt, atque interficiemus illos ſagittis & lapidibus baliſta-

rum; erant autem fiſſuræ iſtæ in monte lateris (ſive partis) Moabitarum & in monte

lateris Amorrhæorum atque è regione earundem fiſſararum erant veluti cornua atque

ubera, quæ extrà prominebant, quando (itaque) Iſraelitæ veniebant, ut tranſirent,

commotus fuit mons terræ Iraélitarum, tanquam ancilla, 85,. quæ egreditur in oc-
curſum heræ ſuæ & adjunxit ſe monti Moabitarum, tunc ubera 86. iſta intrabant-
in fiſſuras illas eosque 87. hoc modo interimebant, & hoc eſt, (quod hic dicitur: *)
qui divertit ad ſitum Har, * nam mons commovebat ſeſe de loco ſuo 88. ac ſe late-
ri (ſive parti) Moabitarum adjungebat eique adhærebat & hoc eſt, (quod hic habe-
tur:) & incubuit termino Moabitarum. 89. Verſ. 17. Atque inde * Beerah] I. e. In-
de venit decurſus (torrentium) in Beerah, 90. videlicèt Sanctus ille Benedictus di-
xit: quisnam annunciabit filiis meis ſigna (ſive miracula) iſta? dicit* proverbium:
dato fruſtum panis infanti, is illud notum faciet matri ſuæ, (nimirùm) poſteaquàm-
tranſierant (Iſfraelitæ,) redierunt montes * *ÿ ad priorem locum ſuum ac puteus 91.

deſcendit in torrentem & inde devolvit ſanguinem interemptorum (Amorthæorum)

eorumque brachia & membra, atque illa detulit circà caſtra Iſraẽlitarum, qui, cum iſta
vi⸗=

XXX Hebf. yne iO, in MSt 2. his præmittitur: [† Hebr. 29, in MSto 2. additur hic: 5 i. e.
Syyva in i e, ex foraminibus ſeu fiſſuris ( montis (Moabitarum.)

ex ſpeluncis) 89. Et hoc modo tranſiverunt Iſraelitæ per mon-
† Hebr. —nha, in atroque MSto legitur: tes, non noverant autem illi ſigna iſta, quæ ibi-
Dn i. e. quæ (ſcil. ſpeluncæ) ſunt in mon- dem facta erant, niſi per puteum, qui intraverat
tibus. . in tortentem iſtum, ſic in notis an hic
35. Confer. hie Gur Arjeh fol. 184. col. 2. fin additur, Hebræa vide ibidem, confer. & num.
ac not. in mon re b. loc. ſequ. 9 1.
96. Sive : cornua , eminentiæ c acumina * Hebr. Na , abfunt iſta hic ab utroque
eerrarum, de quibus paulò antè dictum eſt. MsSto.
17. Nempè: Amorrhæos, qui ſeſe ibidem occul. 90. Sive: in puteum, confer. verſ. ſequ. 18. . cap.
taverant, confer. Verſ. 1 8. . cap. n. 94. num. 9 5.
X Hebr. a, ſic in MSto 2, bic additum repe- ** Hebr. N u, iſta & ſequentia usque ad:
ritur. wayv INy i. e. poſteaquàm tranſierant, abſunt

XX Hebr. y Qavh, in MSto z. poſleà additur: ab uttoque MSto.

aNin en e eeen en y i. e. Har eſt pro- * Hebr. ., in utroque MSto pro eo legi-

vincia (ſeu urbs) regni Moab. tur: m i. e. aquz.
3 ⁸. Sic etiam in notis nx) me exponitur,quod 91. Vide, quæ paulò antè n. 89. præc. verſ. 16. .
mons iſte prya i. e, translatus ſit de lo- cap. notata ſunt. .
co ſuo.

CALAMI

—
vigillent,
diotottenn
eis notum
(el bill
ginta ann
faceret mit
D guadte
guadtiginl
reto tes i
lens, gyer
(Vox E
eſteis. 99.
21. Ed
ibi delitpr

—
92. Conier.
Part. 2. .
93. Zife:
Medt.
pt. ad lib
ca med, &
ſin “
hin.
94. Nimirum
iuI
Pnn wr
O wyn
ie n(pu
rüm intere
racll, g
Talm. Role

ebr r

NN he,

“ ſant ab utr
. dire: 4

cap⸗hiben

996. Conter,

dar tabda
d margine
97. Nenpe,
um, qvi ſe

Aumeien

(nler er

CA.X.
—
iN
ndo Utaili.
egrediemut
kbus balilla.
K in monte.
otnna atque
it tranſtrent,
tediuurin oc⸗
intrabant
cdicitur: *)
de ac ſe late.
od hic habe⸗
7l] leIn
enedicus di⸗
Provetbium:
Poſteaquim-
c Potegs 91,
northzorum)
gvi,cum iſta
VIIH

ut hic: i. .

niha, gus di⸗
n, qui inttstett
D Wbie

conlet. nm .

bie moe

ſenn. 11 hrcch.

nenti qedtt

aſeerant, abſine
1to o ed eg

rat ſal c,

CAbP. XXI. NIMERORIM. 1187

vidiſlent, dixerunt 92. canticum iſtud, (nempè:) Verſ. 18. Aſtende, putee] E me-
dio torrentis & educ 93. id, quod educis; 94. ſed unde* (probas,) quòd puteus id
eis notum fecerit? (nimirùm,) quia dicitur: atque inde Beerah; 95. ſed an inde-

. . . . . . . . R]—ʒ—
(vel ab illo ſolùm tempore puteus iſte) extitit? nonne ille jam inde ab initio quadra-

ginta annorum fuit cum illis (Iſraelitis? ita ſanè eſt;) ſed deſcendit (puteus,) ut nota
faceret miracula, & ſic (dicitur hoc loco:) tunc canet, i. e. canticum iſtud dicetur in fi-
ne quadraginta (annorum;) puteus autem datus fuit illis (Iraelitis) ab initio 96.
quadraginta (annorum;) ſed quidnam vidit (Moſes,) ue iſtud hie ſcriberetur? enim-
verèò res iſta jam ſuprà expoſita eſt. 97. Verſ. 19. Fons, quem foderunt] Is fuit pu-
teus, quem foderunt principes, Moſes & Aaron. 98. Eod. verſ. 19. Baculis ſuis
(Vox u ſignificat:) — Op i. e. baculum. Eod. verſ. 19. Et à deſerto] Datus
eſt eis. 99. Verſ. 20. &t de Mathana in Nachaliel] Iuxtà Targum ejus, 100. Verſ-
2 I. Et de Bamoth in vallem, quæ ef in agro Moab] Nam ibi mortuus eſt Moſes atque

ibi deſüt puteus; 101, alia explicatio (ver

borum iſtorum:) foderunt illum principes

K kKkkKKk 3 po-

92. Confer. hic præ aliis not. ad librum Prec. ud.
Part. 2. p. 90. a. circa fin.
93. Sive: profer, German. Bring hervor/ ſie
Hebr. "y: hic interpretor & expono, confer.
not. ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 1 12, a. cir-
cà med. & p. 140. b. princ. & part. 2. p. 90. a.
Rin. it. Jalkut Part. 1. fol. 240. col, 3. circà

54. Nimirum: ſanguinem & membra interesmp-
eeeerum Amorthæorum, ſic juxts notas in-
delirk per inO⸗

nper r hic interpretor, ubi habetur; nyn
7 Wy, en e en ee, n de
i. e. u (puteus) educeret membra (Amorrhæo-
rum interemptorum,) ut viderent Iſraelitæ mi⸗
racula, quæ ipſis facta erant, confer. hic
Talm. Roſch haſchana, fol. 3 1, 2,
Hebr. ah iſtud & ſequentia, usque ad & eel
Ra i. e, is fuit puteus (verſ. 19. H. cap.) ab-
fſunt ab utroque MSto.
95. Sive: ad puteum, prout verſu antec. 17. h.
cap- haberur, ubi vide not. n. 90.
9 6. Confer. hic not. ià Da m, ubi Bemid
pear rabba ac tractat. Talm. Schabbat, /01. 35, a.

àld marginem alleganfur.

97. Nemp&, ubi lermo fait de miraculo monti
um, qui ſeſe conjunxerant & ad priorem locum

tract. †

9 8. Confer. hic not. ad librum Prer. Jud. part. I.
p. I40. a. fin. ac p. 2. p. 104. . princ. item D
Wagenlſeil. Nizzach, fol. 3 1.
99. Scilicèt: fonzs iſte ſive puteus, quo nomine in-æ
telligitur lex Divina 5 eft autem iſta Commenta-
toris noſtti explicatio deſumpta ex Paraphraſi
Chaldaica, confer, num. ſeq. 100.⸗
100. Nempè: interpretatio eſtfacienda ; in Tar=
gum autem, juxtà P. Fagii verſionem, ſic habe=
tur: & ex eo, quo datus eſt eis, deſcendit cum
eis in valles, unde patet, quod Onkelos verba ils
la: 92 ½ oi cannp non tanquam nomina pro-
pria; ſed appellativè tranſtulerit, ſicuti etiam ſe-
quentia iſta: ma 7 & HaD i. e. & de Nacha-=
liel in Bamoth, quorum verſio Chaldaica hæc
eſt: & de vallibus aſcendit cum eis in colles,
confer. not. ad librum Prec, Jud. p. 1. p. 114. 6.
princ. it. tract. Talm. Nedarim „ fFol. 55. a. &
Eruvin, Vol. 54. a. it. Avot, fol. 12. h.
101: Atqui puteus iſte deſierat poſt mortem Mir-
jam; prout Rabbini ad Numer. c. antec. 20. V
2., obſervant & expenunt; ſed reſpondetur,
quòd puteus redierit 7ν n i. e. pro-
pter juſtitiam ſeu meritum Moſis; poſt illius
autem mortem penitus deſierit, ſic in notis
N explicatur, confer. & Deuter. 6.3 3

ſuum redierant, poſtquam Iraelitæ tranſiyerant,
conſer, verſ. antec. 16, num. 89 ½

V: 2 1. D. 132.

1188 NuÜMERORUM. ChAbp. XXI.

populi, ** (nempè:) unusquisque ex principibus, quando caſtrametabantur, ** ae-
cipiebat baculum ſuum & ducebat illum propè vezillum ſuum & ad caſtra ſua atque
aquæ putei ducebantur per viam, quam ſignum iſtud (baculi monſtrabat,) ac veni-
ebant antè raſtrametationem uniuscujusque tribus. * Verſ. 19. Per legislatorem]
(Ppro- hic ſignificat:) per mandatum Modis, qui vocatur PPpPDO i. e. legislator,
dicitur enim: quia ibi in portione Pp H1π%1. e. legislator tectus eſt; 102., ſed cur in-
Cantico iſto nulla ſit mentio Moſis? quia is* punitus fuit propter puteum & ſicuti
nomen Moſis (hoc loco) non memoratur; ita non mentio fit nominis Sancti illius
Benedjicti, res ſimilis eſt regi, qui ad convivium invitatus eſt, dicit ille; ſi amicus
meus ibi erit, ego quoque ibi eros; ſi verò non, eò non ibo. Verſ. 2 1. Ad verticem
Piega] Juxtà Targum ejus: ad verticem collis. Eod. v. 2 1. Pisga] (Dictio Ha)
ſigniſicat i. e. altitudinem, ſic quoque (accipitur in illo loco:) (quod no-
tat:) DJ 1 i. e. attollite palatia ejus. 103. Eod. verſ. 21. & reſicit] (Nempè:)
collis iſte versùs locùm, cujus nomen eſt Dν* quod ſignificat deſertum, quod eſt
=D i. e. deſolatum; alia expoſitio: (verborum iſtorum:) & reſpicit, (nempè:)
puteus versùs eſchimon, nam reconditus fuit (iſte puteus) in mari Tiberiadis 104. &
qui ſtabat ſuper eſchimon, is reſpiciens videbat veluti c1¹ien in mari 105. atque
hic erat iſte puteus, ſic R. Tanchuma 106. exponit. Verſ. 22. Et miſit Iraèl lega-
tos] Atqui alio in loco refertur iſta miſſio ad Moſen, dicitur enim: & miſi nuntios

ex deſerto Cademoth, 107. ſic quoque (alio in loco:) & miſit Moſes nuncios ad re-
gem Edom; 1o38. de Jephta autem* (Scriptura) dicit: & miſit Iſrael nuntios ad re-
(emmpe,) gul

**½ Quæ verba verſ. 19.6. cap. habentur. Raſchi notas.

KXX In MSto z. poſteà additur: &α i. e. Iſraeli- 1I04. Sic nomen abn tanquam proprium hic in-

tæ, ut Enſus ſit: quando Iſtaelitæ caſtrameta- terpretor & expono, de quo confer. Buxtorf. Lex.
bantur. Chald. fol. 854. & Lightfoot. Centur. Chorogr.

1 Hebr. pv'm), ſie in MSto 2. habetur, quam] c. 72. 73. 74. item Dec. Chorogr. Marco pꝑra- nenn
6 Hebr. de

lectionem, utpote planiorem, hic in verſione ſe.miſl. c. F. F. 1. p. 552, edit, Lipfſ.

cutus ſum. 105. Puteus enim iſte erat in mari ρ &an nen
† Hebr. paons, in MSto 2. hic additur: ππß i. i. e. tanquam cribrum parvum ac producebat
e. poſt illum ſcil. baculum ſeu baculi illius du- herbas, 2 ' i. e, quarum odor erat bo-
Ram. nus, uti in notis ad librum Prec. Jud. part. 2.

Xx„ Conſfer. R. Salomo ad Pſalm, 78. v. 16. ubi fe- p. 104. 6. princ. habetur.

1& eadem, quæ hic, notata ſunt. 106., Hujus R. Tanchumæ non uno in loco apud
102. Id eſt: ſepultus eſt, juxtà mentem Commen- Commentatorem noſtrum fit mentio, vide ejus
tatotis noſtri, prout Deuter. æ. 3 3. v. 2 1. habe- notas ad Exod. c. 3 8. v. 8. & ad Levit. cap. I1.

tur, ubi vide Raſchi not. V. 2. & à2d Numer. cap. 16. V. 1. & alibi.
X Hebr. —7†* niſta, ut & ſequentia, usque ad:] 107. Uti Deuteron. c. 2. v. 26. habetur.
N& i. e. non medtio fit &c. abſunt hic 4 [1058. Vide cap. antec. 20. verſ. 14.
MSto 2. ſed malè, . * Hebr. Hre'a) iſtud ac ſequentia, usque ad: Amd
1e3. Prout Pſalm. 4 8. V. 14. habetur, ubi vide! 7i. e. ad indicandum tibi, abſunt hic 4 MSto.

(A. MI.

—
Fenbton
apelit gula
ceps genetat
Nes ſlui
ſllraclie)
ſerrent; (nil
dhor] Qo
cos cuſtodire
Tanleatnns
ſedeo, hiſi n
Focd. verl.2
ſeiz nonpor
nemo homint
iple in otbe
Os iſto labore
taque)in wer
tar atque om

lltraelitead u⸗

manletant.)
etat! (aiwir
llos agas le⸗

tant vicini,

erat vrbe) Me

—
109. Hicuti ſu

ad: R
MSto 1.
11o. ldeſt: or
Lemem fepte
e ſ i0ta unin
uliis ſuam h⸗
conter, H GOn
abſon mlem
Hebiro s
nne i el: p⸗
Onſer die u
1 or
† Hebr. e
Mato.

