na, ol. 5. b. & Sevachim, ſol.5 6. 2. & fl. 92. b.
58. De quo vide ſuprà dict. verſ. 12. H. cap. n. 34.
tem hæc Chagiga, cum ο.τα aliqua numero- confer. & not. in mar Mνh. loc. ut & Pela-
ſa eſſet, tunc agno Paſchali adj ungebant etiam chim fol. 3. a. & Sevachim, fol. 2 3. a.
Chagigam, eum in finem, ut Paſcha usque ad ſa. 59. Vide hic infrà Levit. 7. 2,2. V. 29. ibique not.
turitatem comederetur, vide Lightfoot. ad Mar- n. 97. & Sign. * it. not. in a h. loe-
ci c. 15. V. 2 5. P. 66 3. & in Johann. c. 18. v. 60. Nempè, in quibus litera Vau ſuperflua eſt, uti
2 §. p. 1122. edit. Lipſ, ubi plura de Chagiga, exempla, ex 8. ſcriptura ab autore noſtro hic ad-
vide & Buxtorf. Synag. jud. c. 20. p. 444. con- ducta, id declarant, confer. Exod, cap. 2 5. Veri=
fer. & infra Levit. é. 23. V. 39. n. 74. a c Deuter. 12. n. 40.
c: I0. V. 2 n. 7. vide & Gur Arſeh fol. 129 c01.

WVide ſuprà verſ. 5. he cap. n. 8. confer. & P. Fag
in not. ad Paraphr. Chald. h. loc. atque not. ad
librum Prec. [ud. part. I. p. 9. b. fin. it. tract.
Talm. Sevachim, Jol. 4. a, b. & ol. 120. b.
50. Vide icèt verſ. 30. 3 I. & 3 2. h. cap.
51. Sive: gratiarum actionis, celebrationis, Hebr.
AnnA, confer. ſuprà verſ. 12. h. cap. n. 294 &
n. 3z3.
52. Seu: multitudines, Hebr. Nan,nam memoratu:
hic (acrificium, gratiarum actio ſeu confeſſio &
euchariſticum, confer. hic Sevachim, ol. 4. a. &
fol. 7. a. it. fol, 36. a.
5 3. De quo vide Numer. cap, 6. v. 14. ..
† Hebr. maa, in MSto 1. hic additur: or i, e,
ſeſti ſolennis, (ſcil. unius ex tribus illis, quæ quo-
tannis celebrari debebant,) vid. Exod. c, 23., V.
1 . 6 3
54. lts hie Wy ya N eeeen interpretor; erat au-

1

2

99

CAb. VII.

& Ana, 61. (ſic etiam in illo loco ) dare p) i. e. ſanctitat
culcationem. 62. Verſ. 18. Er ſi come dendo comedetur & -.
mactatione, ut comedat illam (carnem) die tertio, Ioquitur (hic) Scriptura, 63. for⸗-
ſitàn, ſi comederit de illa die tertio, profana res erit retrò? 64. lex (hic) dicit: qui
offert, non reputabitur, 6z. (videlicèt) tempore oblationis ipſa (caro) profana fit nec

profana evadit die tertio atque hoc ita explicandum eſt
fert, non veniat iſtud in cogitationem ejus; 66. ſi verò cogit
bilis. Eod. verſ. I8. Et anima, quæ comederit de eo
quitatem ſuam portabit. * Verſ. 19. & caro] (Nempè:) ſacrificii euchariſtici, quæ
tetigerit ullam rem immundam, * non comedetur. Eod. verfſ. 19. Et ctaro] (Hoc

em & exercitum in con-
]De co, qui cogitat in

tempore illo, quê ipſe of-
averit * res erit abomina-
] Etiam intrà tempus, 67. ini-

dicit

61. Uni Genel. c. 3 6. v. 24. habetur, ubi vide not.
n. 3 2. it. not. ad Hoſe. c. g. v. 6. n. 4,

62. Prout Daniel. c. g. v. 13. habetur, in not. ad

Genel. dict c. 36. v. 24. etiam alius locus ex S.
Scriptura adductus eſt, in quo litera Vau re-
dundat.
6 3q. Conſer. hic tract. Talw. Menachot, fol. 17.
2. b. & Chullin, fol. g 1. b. item Exod. c. 2 8. v.
3 8. n. 19 1. & Exod. c. 2 9. V. 37. n. 113. vide &
infra Levit. c. 19. V. 5. n. 2 0: ac n. 2 4. V. 7. it.
Levit. c. 2 2. V. 29. n. 93. it. Deuter, c. 17. V. 1.
n. 2. it. Sevachim, fol'., 36. a. b.
64. Id eſt-: in tempus, quod præceſſit, ita 'dpy
quod hic habetur, interpretor, confer. not. in
De D b. loc.
b5. Scil. illud ſacrificium non reputabitur tanquàm
ſacrificium euchatiſticum, legitimè oblatum, jux-
tà Raſchi men em verten dum erit: non cogitabit,
vide Junii ac Tremellii not. b. loc. ut & Torat
Cohanim, prout in mo m b. loc. allega
tur ad marginem, ubi vide etiam notas.

66. Nempè, ut comedat de illa carne die tertio,

qua de re hie eſt ſermo.
* Hebr. 207 —, quoniam hic in textu ſacro
habetur: av N i. e. non reputabitur, hinc
nata eſt iſta Rabbinica expoſitio de illo, qui co-
gitat in mactatione, ut comedat die tertio.
67: Id eſt: intrà biduum, quo comedere ei licet ac
permiſſum e, is iniquitatem ſuam portabit, vi
delicèt ſi cogitaverit in mactatione, ut de illa car
ne die tertio comederet, canfer. quæ ad Deuter.

c. 17 v. I. num. 2, notata ſunt, vide & not. in
Wnpn h b. loc.

** Hebr. demn ay in MSto z. po ſtèa addita ſunt

16. 2. b. & Ol. 24. b. it. ol. 3 5. a. & ſol. 79. a.

iſta: in yn ynh re, ee n
ma weyv en in enne hnene ene e
è Pen de.
NnO n e n en Nen a Pn
) 73 Wa ien i. e. Et juxtà ſenſum literalem
(hæc eſt explicatio:) quoniam expoſitum eſlt
ſuprà (cap. præc. 6. v. 22.) in textu ſacro, (ubi
agirur de) lege ſacrificii pro peccato & ſacrificii
PrOo reatu, quòd illa comedantur intrà tapetes
ocellatos & quidermn 4 maſculis ſacerdotibus,
(ideò) opus fuit, exponere de ſacrificiis euchari-
ſticis, quòd permiſſum ſit, comedere illa in tota
urbe; ſed ſit admonitus (ſacerdos) in illa (urbe,
vel Circà illud ſacriſicium euchariſticum) quò d ſi
tetigerit aliquid immundi, non comed' poſſit,
Verſ. 19. & caro] Omnis(mundus & c.)i eliqua,

(AL-VI.

icitlen)utin
intetius ), 4
(Oaeid ler hi

Amundetut, ca

un, il o
vVetl.20.
ptuta; AKpun
Alt dehortatn
poſit inege

riira extelmnin

corpore kaqa

—¶
P
keigeri tem
, loe. conler
2. 8 ſol di.
6g. Seli, eni
conter. num.
19,el
que obtined⸗
ſanctorum, 9
a levia id
Mr
ſhma, ſi
rum quænan

quæ hic in MSto 2. habentur, vid. infrà in notis
ad v. 19. h. c. poſt verba: αο i. e, & rerum ejus
ſacrarum, quæ in notis Raſchianis habentur, Sign.
** confer. hic tract. Talm. Sevachim, FfFol. 13.132.
b. S& fol. 2 3. b. & fol. 27. a. it. fol. 2 9. a. b. &
Fol. 29. a. b. & †ol. 34. 2. b. & †ol, 44. S. & fol.
46. a. & Menachot, Fol. 13. b. & fol. 25. a. b.
ſt. Roſch haſchana „Fol. 6. a. & Pelachim, ſol.

it. Joma, fol. 7. a. & Nedarim, ol. 3 6. a. it. TCe-⸗
murah, fol. 3. a. && Keritut, ol. 5. a. & Chagi-
ga Jol. 24. 2. it. Jevammot, fol. 74. b. & Sota

Jol. 2 9. 2, b. it. Chullin, Fol. 3 6. 2.
Excipitur 7 i. e. res abominabilis, de qua
Verf. præced. 18. b. cap. quæ non comediiur

8

Via, vid. Dun
69, Namſiwe
nitparteexi
10 , tunc 17.
WW
ſa eler, pro
col. 3. cuch
7. 0h 19. i
ejus (carnis
ſuo, ſcil. ex
70, latefius hi
14 atrium 1
interpretor,
Num,,ſ1,
71. Na habetl
Raſchi not.
loe.

— Qnyn

Verit
ogui dogitat in
NS 63. ſor⸗
(ie) diet. gui
o)ptokne ſtnec
illo, rd ileof.
es erit ddoming.
tempog, 6). ini.
i elchariſicigue
. E a (Roe

92roſiedaditane
de
Nw Lb dern .
3 b en
N e
untilenſumlietalen
oniam expolſum et
in lextu ſeio, di
1opeccat acifeii
MZ
alculis ſerolibus,

e de ſactificiis enchari⸗

cotmecereilliintota
gerdos) in ill ude,
uchatiflicum) quddſi
, non ecli hollt,
(nundus &oeNeligoe,
ur, Fis,ͦ inkrs in notqs
h ie & ſerumn ens
chianishzbenlun Sien.
,Zeſachih, 0l. 13,4,
. a Pelcchin, l.
0l.35 2 5 ol 79,
nim, ol,z0.. i Te⸗
lt, 5 5.2,6 Chigi⸗ .
not al, 74, doe

ſal ztn

ominabiis, de gla
quæ nOn commedliut

—
umin (ON.

CaAbP VI.

LEVITICI.

83

Maansme

dicit lex,) ut includat membrum, quod egreditur 68. de aliqua ejus (carnis) parte, 69:⸗
interius 70. quippe permiſſum eſt. Eod. verſ. 19. Omnis mundus comedit carnen]

(Quid lex hic) vult dicere? (nempè,) quia dicitur: & ſanguis ſacrificiorum tuorum
effandetur, carnem autem comedes, 71. forſitàn non comedent (carnem) pacifico-
rum, niſi domini? 72., ideò (hic) dicitur: omnis mundus comedet carnem. 73.

Verſ. 20. Si immundities ejus † fuerit in e.] De immunditie corporis loquitur Scri-
ptura; aſt purus, qui comederit rem immundam, non punitur excidiòé; 74. ſed (ne-
ceſſaria eſt) dehortatio. 75˙. Verl. 19. Ert caro, qui tetigerit illam rem immundam & c.]

Alſt dehortatio quoad eum, qui immundus eſt, qui comedit rem mundam, non eſt ex-

poſita in lege; 76. ſed ſapientes (KRabbini noſtri) docent illam argumentò à pari, 77.
cit

tria exterminia 78. dicuntur de illis, qui comedunt ſacrificia, dum immundi ſunt

corpore eaque explicant Rabbini noſtri in (tractatu Talmudico, qui agit de) juramen-
P qde explic. qui ag 1
Mmmmm 3

tis;

SO TyN n & i. e. etiam ſi illa non
tetigerit em immundam, ſic in not. ha n.
h. loc. confer. Peſachim, fol. 24. a, b. & fol. 79.
a. & 0l. & 2. a. b.

1

6 8. Scil. extrà atrium vel extrà tapetes ocellatos,
confer. num. ſeq. 69. & n. 70. vide & Exod. c.

29. V. 37. n. 97. & ſuprà v. 13. h. cap. n. 45. id-

que obtinebat in o i. e in lanctis

ſanctorum, nam quoad oo i. e. ſan-
Qta levia id obtinebat, ſi illa egreſſa ſint n
on* Pr i. e. extrà mœnia urbis Hiero-
ſolymæ, ſic in not. han ine h. loc. cœte-
rum quænam ſint ſancta ſanctorum & ſancta le-
via, vid. Buxtorf. Lexic. Talm. fol. 19 80 —
6⁶9. Nam ſi membrum aliquod de aliqua iſtius car-

nis parte exierit extrà atrium ſive tapetes ocella-

tos, tunc n &Nn i. e, teta (caro) polluitur
tn NN &) i. e. ac ſi omnis illa (caro] egreſ-
ſa eſſet, prout habetur in Gur Arjeh fol. 129.
col. 3. circà fin. confer. & infrà Levit. cC. 19. v.
7. D. 29. in MSto I. pro: M i. e., de aliqua
ejus (carnis) parte, legitur: WD i. e, de loco
ſuo, ſcil. extrà tapetes ocellatos.
70. Interius hic dicitur id, quod non eſt elatum ex-
trà atrium ſive tapetes ocellatos, ita hic a
interpretor, confer. infrà Levit. c. 10. verſ. 17.
num., 5 2. 3

71. Ita habetur Deuter. cap. 12. v. 27. ubi vide

Raſchi not. confer. & not. in Wπ n h.

72. Id eſt: illi, qui ipfi ſacrificia illa offerunt, con-
fer. ſuprà v. 5. h. cap. num. 8. & infrà v, 30. h.
càp. n. 87.⸗
73q. Non itaque ſoli domini, ſed & alii comedent
carnem, modò ſint mundi, confer. hic tract.
Talm. beſachim, fol. 77. uti in mn
h. loc. allegatur ad marginem, vid. & Sevachim.
ol. 43 b.
† G. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 24. b. &
Ffol. 9 5. b. & fol. 96. a. it. Jevammot, Jol. 7. a.
& Maccot, fol. I4. b. it. Menachot, fol. 2 5. a. b.
& Keritut , Jol. 2. b. & Sevachim, fol. 3 3., b. &
Fol. 34. a. b. it. fol. 36. b. & fol. 43. a. b. &ι
fol. 46. b.
74. De hoc vide, quæ ſuprâ ad Levit. c. 4. v. 2. ⸗
3: notata ſunt, confer. & infrà Levit. c. 2 2. V. 3⸗
n. 16. & n. 17. it. P. Fag. ad Paraphf. Chald. h.
loc. it. not. in RD loc.
7 5. Præmonitio, Hebr. —1 confer. Gur Arieh
fol. 12. a. Col. 3. fin. vide & tract. Talm. Seva-
chim, fol. 43. uti in 'pa N h. Ioc. allega-
tur ad marginem. .
76. Confer. intra I. evit. dict, c. 2 2. v. 3. ibique
not. n. 10. & Sign. * vide & ſupra cap. 5. verſ. 2.
num 3.
77. Hebr. α —◻ αια confer, quæ ad Exod, cap.
34. V. 20. n. 5 I. it. infra ad Levit. c. 22. v, 3. .
7. notata ſunt. M
78. Sive: excidia, Hebr. n, confer. quæ ad
“ Lexvit.

836 TLEVITICI. .

oblatione, quæ aſcendit ac deſcendit, 8. quæ non dicitur, niſi de immunditia San-
ctuarii & rerum ejus ſacrarum. ** Verſ. 24. Mſurpari poterit *r* ad omne opus Ve-
nit (hic Scriptura,) ac docet de adipe, quòd ille non immundum faciat immunditi
morticinorum. 22½. Eod. verſ' 24. Sed comedendo non comedetis ilum] Dixit lex:
veniat prohibitio morticini atque diſcerpti * & cadat 83. ſuper prohibitionem adipis,
ut, ſi quis * illum comedat, is reus fiat etiam præcepti negativi de morticino (non co-
medendo) nec dicas: non cadit prohibitum * fuper prohibitum. 84. Vecrſ. 26.
Aaoad volucrem &¶pecus] Exceptéô ſanguine piſcium & cicadarum. 85. Eod. verſ. 26.

tur: yn i. e. urbei. c. etiam in tota urbe come-
dere poſſunt) confer. ſuprà v. 19. h. cap. Sign. *X
& Levit. dict. c. 22. v. 3. Sign. “
*X Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 74. a. b. &
Sevachim, fol. 70. a. b. & Chulliin, fol. 37. a. &
Fol. 117. a. it. Keritut, ol. 4. a. b. & fol. 2 I. a.
& Peſachim, fol. 2 . a. & ol, 4 3. b. & Bechorot-
fol. 15§. a. & Chullin, fol. 120. a.
82. Vide & hic Gur Arjeh dict. fol. 129. col. 4.
med. ut & Torat Cohanim, ac tractat. Talmud.
Peſachim, ol, 2 3. a. uti in nn nev hic alle-
gantur, ubi vide etiam notas.
* Hebr. —α , hæc dictio juxtà Rabbinos latàâ
accipitur, qui octodecim ſpecies Terephoth 4
Deo eſſe traditas docçent, vide Buxtorf. Lex.

Levit. c. 4. v. 2. n. 3. & infra ad Levit. alleg. c.
2 2. V. 3. h. 9. & n. 1 3. notata funt, vide & not.
in afi b. loc. ubi loca S. ſcripturæ, un-
die tris iſta exterminia probantur, adducta ſunt.
79. Hebr. —au, eſt autem is liber ſextus par-
tis quattæ operis Talmudici, confer. Levit. dict.
cap. 22. verſ. 3. num. 14. & Numer, cap. 19.
verſ. 20. n. 45. vide Schevuot, ol. 7. a. uti in
Sar h. loc. ad marginem allegatur,
vid. & Chullin, Fol. 7 I. a. & Sevachim, fol. 42.
a. & fol. 44. b. .
20. Confer. hie Gur Arjeh fol. 129. col. 4. princ.
ubi loci illi S. Scripturæ, unde argumentum 4
pari 4½ Rabbinis deductum eſt, adducuntur.
2 1. Confer. quæ ſupraâ ad Levit. c. 5. v. 4. n. 10,
notata ſunt, vid. & not. in am ne h, loc.
X In notis Raſchianis editionis onm no poſt
Doh i e. & rerum ejus ſacrarum, iſta uncinu-
lis incluſa & addita ſunt, nempèe: ?yn Wn
„ rebee in e en en ene de
Anbe enn ee ee ee ede den
er ase is (in Mtc 2. legitur: Dx)
Da ee n e ne e e enn hne nn
(in MSto 2. habetur: Pye) Syn nn enen
i. e. (Verſ. 19.) Et caro] Omnis mundus comede
carnem, ac ſi diceret: omnis (caro,) quam tibi pro=
hibui quoad ſacrificium pro peccato & quoad ſa-
crificium pro reatu, quòd ſi illa egrediantur extra
tapetes ocellatos, vetita ſit, (inz MSto 2. legitur:
Pn& i. e. vetita ſint,) veluti ſcriptum eſt: in
atrio tabe: naculi convemtus comedent illam (vid.
ſuprà Levit. C, 6. v. 9.) a ſt de iſta carne ego tibi di-
co: omnis mundus comedet carnem, etiam in
omni (Iraelitico,) populo (in MSto 2. habe-

47. n. 144. & 146.
83. Vel: reſideat ſuper prohibitione, ita verbum
derd, hic interpretor, à radice 7, ut habeat
puncta, hoc modo: 210 confer. Buxtorf.

2 8. n. 6%.
N Hebr. &s, hoc & ſequentia, usque ad; y
i. e. quoad volucrem, abſunt à MSto I.
8†. Vel: non adjicitur prohibitio prohibitioni, ut
ſenſus ſit: ne dicas, quòd non add-tur prohibitio
probibitioni & quod leges prohibitivæ ſeu nega-
tivæ ſint reſtrictivæ; ſed cumu lari poſſunt præce-
pta negativa, confer, not. in α n . oc.
3 5, Sive: locuſtarum, confer. hic Gur Arjeh fol.
1299. col. 4. fin. vide & not. in Dan , 5.
loc. alque Jalkut part. i. ol. 139. col. 2. med,

CAP-VII.

tis, 79. unum, ut ſit generale; alterum, ut ſit ſpeciale, 80. & tertium, ut doceat de

Talm. fol. 920. Confer. & infrâ Levit. c. 1 1. V.

Lex. Talm. fol. 7 19. vide & infrà Levit. c. 27. Vv.

4

4 4

“

(. VI.

—
lyomnlu b.
(iretene,
mugdico KN
309 Maru
atque pe ſe
Lod vetl 30
dan nimiun
Auceban dor
baturpectu⸗
mumelerati
adegtangan
geprcheneb
Pohuenuntad
ſeinns (euins
endam.)i
ſere Pectul
lud, ipleid

—.—

à, Fiye obli

gnio iſta col
jded, obicun
Aahubedit
col, 4, fin
ſol. 11,2.
37. Hebr. b
tie Openis
Honlalitüis
tur in Kiddu
h. lot. alleg⸗
notas.
1½. Ided: eor
fupra V. 19
Menachot,
ad margine
36 3.
† Hebr. amn
niee
MSo 1.
99. Confer.
34 % ,.
Clalg. d, lo

— CAbepl.

nidt Ceezt e
hmmünditis n.
mnehu Ve.
lex:
utonemadidi,

tieinof non cc. .

14. Varl 26,
Loc, erl 26,
le
intola urde come⸗
jen nn

an, fol 4 2 &
Rullin, /ol 3,2,G
ab. & ol. 11, 4.
43,. & hechotot,
10,2.
A fol. 119, 00 4.
1c 1rdan. Talmud.
un wh hit Alee⸗

unts Rabbinos latd
peries Tetephoth/
ride Zurtoft. Lex,
nträ Leyit ,l1, .

bitione, ila vetbin
lice M, ut habeat
9 Conſet. Putott,
inkra Lerit, ,17l.

lin, guesd,
t Möto 1.
itio prohibinionhut
nadd, turprohlbitio
rohibitiyæ ſellneg,⸗
ulacipollunt rete ⸗

1N N h. oc.

,bie Cur rieh l.
in Don woo h,
k 139,l. 1, ed,

In ommnibus

3O0.

„

LEVITICI.

—

2
27

(ſive terræ,) ideò exerceri debet in omnib
mudico: Kidduſchin 87. capite primoe
Manus eéjus addutent &c.] Ita, ut ſit

Paliuationibus veſtri] Quoniam illud eſt debitum 86. corporis, non ſoli

us habitationibus; in tractatu autem Tal-
xplicatur, cur hoc dicere opus fuerit. Verſ.
manus dominorum 8. fuprà & adeps

atque pecduſcula ei imponantur; manus autem ſacerdotis (ſit) infrà eaque agitet. 89.
Eod. verl. 30. lnita Domini] Quænam autem ſunt iſta ignita? (ſive igne abſumen-

da? nimirum) adeps cum 90. pectuſculo. Eod. verſ. 30.

Adferet illud] Dum ad-

ducebat (dominus offerens) illud (lacrificium) è loco mactationis, imponebat ille adi-

pem pectuſculo & dum tr
batur pectuſculum ſuprà & adeps infrà; at

mum elevationis & pectuſculum agitation

debat illud in manum (ſacerdotis) agitantis,

deprehende-
que hoc eſt, quod alio in loco dicitur: ar-

is cum igne abſumendis adipibus adferent

ad agitandum &c. 91. & poſt agitationem dabat illud ſacerdoti, qui adolebat, tunc

poſuerunt adipes fuper pectuſcula,

icimus (exinde,) quòd tres ſacerdotes 93.

endam,) ſic exponitur in Menachot. 24.

deprehendebatur pectuſculum infrà (& adeps ſuprà,) atque hoc eſt, quod dicitur: &
& adolevit (ſacerdos) adipes ſuper altari, 92. di-

requirebantur ad iſtam (oblationem pera-
Eod. verſ. 30. Adipem cum pectuſeulo ad-

feret] Pectuſculum autem cur adducit (offerens? nimiràùm) ut agitet (ſacerdos) il⸗

lud, ipſe id adducit; non verô ut iftud

(pectuſculum) ſit de (partibus oblationis,)

86. Sive: obligatio, Hebr. an, ſenſus eſt: obli-

gatio iſta cohæret perſonæ, non fundo ſeu ſolo,
jdedò, ubicunque erit perſona, ibi & prohibitio i-

dHa habebit locum, confer. Gur Arjeh fol. 19 7.

col. 4. fin. it. Keritut, fol. 4. b. & l. 21. a. &
Jol. 22. 3.
37. Hebr. , eſique is liber tertius Partis ter-
tiæ Operis Talmudici, actans de ſponſalibus &

ſponſalitiis &c. locus autem hic adductus reperi-
tur in Kidduſchin, fol. 37. a. uti in e e

p. loc. ailegatur ad marginem, ubi vide etiam
notas.
S8. Id eſt: eorum, qui offerunt ſacrifie ia, confer.
fuprà V. 19: He cap. D. 72.
Menachot, Fol. 6 1. a. uti in
ad marginem allegatur, it,

—DN RD h. loc
Kiddufechin, fol.

4 76. 3. 2 ⸗
4† Hebr. on iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
- D) i. e. menus autem ſacerdotis, abſunt à

MSto .
29. Confer.
34. b. cap. N.

Vid. & tract. Talm.

Exod. C, 29. v. 24. n. 66. it. infrà *.
99. vid. & P. Fag. ad Paraphr.

Chald. . loc, & D. Wagenleil. Sot. p. 42 0. n.

4. ubi plura de iſta agitatione, confer & not- in
=moN D h. loc. M
90. Sic particulam 7) hie vertere volui, ut idem
ſignificet, ac Dy, confer. ſuprà Levit. 6. 4-V. 9, &
11. n. 29. & NQumer. c. 6, V. 20. n. 42. Confer.
hic tract. Talm. Succa, ſol. 47. b. & Sota, Jol.
19, a. it. Kidduſchin, l. 36. b. & Maccot, Jol.
1 8, b. it. Menachot, ol. 6 1. a. b. & ol. 62. a.
it. Fol. 81. a. & fol. 93. b. & Chullin, ol.
130.a.
91. Uti habetur infrà Levit. c, 10. v. 15. ubi vide
notas n. 41. & n. 42., confer. & tract. Talm. Me-
nachot, Tol. 62. a. prout in 'nan rmh. loc.
ad marginem allegatur.
92. Sicuti infra Levit. c. 9. V. 20. habetur, vide
not. ibid. n. 2 1.

9 3. Confer. infrà Levit. dict. cap. 9. V. 20. n. 22.
ac not. in oar NDh. log. H
94. Hebr. Mn, eſt is liber tertius partis quintæ
operis Talmudici, tractans de oblationibus ve-
ſpertinis, confer. cap. ſeq. 8. v. 26. n. 1 8. repe-
ritur autem locus hic &£ Commentatore noſtire
addu⸗

—

838 LEVITICI. CAP. VII.

igne abſumendis, * nam, quia (hic) dicitur: ignita Domini, adipem cum Pectuſcu-

lo, fertè (intelligi poſſet,) quòd etiam pectuſculum (offeratur,) ut
eèò (hic) dicitur: & pectuſculum, ut agitetur &c. * Verfſ. 3 1. Et adoleat ſacerdos
adipem] Ac poſteà erit pectuſculum Aaroni, (hinc) diſcimus, quòd caro non come-
datur, dum partes ſacrificii 9 . adhùc ſunt infrà altare. Verſ. 32. Armum] (P))
eſt (pars corporis) à junctura genu, 96, quod vendi ſolet cum capite, usque ad junctu-
ram (ſeu curvaturam) mediam, quæ eſt flexura 97. pedis. * Verl 33. Qui obtule-
rit ſanguinem patificorum & c.] Iſtius (ſacerdotis erit armus,) qui idoneus eſt, ut ſpar-
gat illum (ſanguinem) atque ut adoleat adipes iſtius (ſacrificii.) excipitur is, qui fa-
ctus eſt immundus eo tempore, quo ſanguis ſpargitur aut quo tempore adipes adolen-
tur, is enim non particeps fit carnis. 9⁸. Verſ. 34. Agitntio, elevatio] (Nimirùm ſa-
cerdos) ducebat 99. & reducehat, aſcendere ac deſcendere 100, faciebat (oblatio-

igne abſumatur, id-

—–

adductus in Menachot, fol. 62. a. ſicuti in r
na b. loc. ad marginem allegatur.
* Nam pectuſculum non adolebitur; ſed erit Aa-
ronis & filiorum ejus, uti verſu ſequ. 3 1. h. cap.
habetur, ceonfer. not. in man N h, loc. it.
tract. Talm. Peſachim, fol. 59. b. it. Sevachim,
fol. 4. & fol. 9 8. b. it. fol. 102. a. Menachot,
Jol. 3. b. it, Fol. 18. b. & Chullin, fol. 132. b.
it. Bechorot, fol. 30. b.
X Non autem, ut adoleatur vel igne abſumatur,
confer. not. præced. Sign. * & not. ſequ S
† In MSto z. poſteà additur: Pa) i, e. G filiis e.
5.
9 5. Hebr. VNENNN, de qua voce vide ſuprà Leyit.
cap. 2. V. 13. n. 48. confer. & Torat Cohanim,
ſicuti in dpan v' h. loc. ad marginem allega-
c 6. Vel: a curvatura ſive artieulo ſemories, ita hic
interpretor dan vv 59, nam quod eubitus
ſeu curvatura brachii eſt in homine, id eſt crus ſeu
genu in pedibus pecoris anterioribus, confer. R.
Salom. ad Deuteron, c. 1 8. v. 3. n. 19. ubi ipſe
Gallicè: eſpaule, dici notat; auctor Aruh
ada& dicit eſſe vν i, e. armum ſive
femur, quod eſt ſupra poplitem, uti habetur in
Dictionario Syro-Chaldaico Boderiani, Buxtor
fius in Lex. Talm. fol. 22 5 9. Na)e exponit:
genu, vide Deuter. dict. c. 1 8. v. 3. num. 19. in
Msto 1. pro απ habetur: 9) i. e.

* Hebr. 9)) Vν,

pedis. l
97. Sive: talus; Hebr. 7ab, juxtà alios; ſura.

/

vide Ejusd. Buxiorf. Lex. Talm. fol. 1421.
ſie tàm in Bibliis Buxtorf, quàm
in exemplari Hebræo, quò uſus ſum, legitur; aſt
in utroque MSto & in editione man ev babe-
tur: † àν i, e, femoris.

98. Confer. cap. antec. 6. V. 1 9. ibique not. n. 6 :.
ubi ferè eadem, quæ hic, adducta ſunt, vid. &
tract. Talm. Peſachim, éfol. 59. b. ac Torat Co-
hanim, prout in 'na nev h. loc. ad margi-
nem allegantur, confer. & Chullin, fol. 13 3: a.
S fol. 134. b.
99. Nempè: 4 dextra ad ſiniſtram, confer. ſuprà
v. 30. H. cap. n. 89. it. Jevammot, fol. 97 a.
& Menachot, fol. 62. b. it. Chullin, fol 130. a.
b. & Sevachim, Jol. 4. b. G& ol. 5. b. & fol.
100. Videlicèt: ſurſum ac deorſum agitabat, qui-
bus agitationibus ſignificabatur, Deum eſſe o-
mnium ſupernorum & infernorum, cœleſtium
ac terreſtrium dominum, uti P. Fagius ad Para-

phr. Chald. h, cap. n. 20. notavit, confer. Exoqd.

„ 29. V. 24. n. 66. Baal Hatturim ad v. 30. h.
cap. notavit, quòd verba iſta: e ah per
Gematriam efficiant bye en 7 n
i. e. ducens & reducens, aſcendere ac deſcendere
faeiens, confer, tract. Talm. Menachof, fol. 62.
a, prout in Don re h. loc. allegstur ad
marginem, ubi vide etiam notas.

—

. .—
em) Verl.3

ſice ee 10.

Prl.2.¹
nigetet
vetl. 2
verl. 2. Ä/ͤ—
impletionum 3
4. Düncautenl
itt,) gud opii
nii Hic eſt unn
Verl. ſ. Mart
Dominus, utfa
ſaciam, omnem

—
101, She: initieti
pküra repefitur
el Pn i

25
2

n0. Dn
101. Cosler. hiett
2. 8 fl. 110.
Megilla, ſol 1.
4 Hebr. Me il
N d ie
Msto !.
R Hebr W nen
I. Confet. bic Exs
64,31. V. 1 9 n. 3

r
not, in W

t1, ldelt: blandis

ſoniſieatione er

Arcipitur perbun

DNucNj,l

. loe.

Cun eclcn.

limant, Id.

1adoleet ſuerhor
A0 nonce.
Cmum
nsque ad undg.
33. Qi dhub.
melt eſt uſ.
Ppitur it, gulh.
eadipes adclen.

9] (Nimirunſa.

hciebat oblein.

ilm ,ol. 1421,
blis unn guin
alas ſun legiut, aſt
onednn hohabe.

1 ibiguenot ng⸗

1ddudha ſant, fil, &e

19. b. a Tora Co⸗
oe zQnugi⸗
Chulln, ol z e.

tram, confer upti

wammot, ſ0l. 37.2.

Chulin, /ol 130,,

nem.) Verl. 37. Et ſacrifßcii impletionum] In die, quo conſecratio 101. ſacerdotii

b fil daͤſol.

korfum agitbat gi.

batur, Deum elle o⸗
ernorum, cleſtium

ui Faginsad Pii-

notatit confen EnOd.
Haturim ad y. 30. ½ —

iſta: WN nſ per
Nyn Nen n
ſcendere ac gelcengere
n. Menahot, ,0t 61.
b, loc alegatut ad
notas,

* Hebr. W a iſta, ut & ſequentia usque ad:

.

R

CAb. VIII. LEVITICI. 839

.

facta eſt. 1024

FErſ. 2. Arcipe Aaronem] Sectio iſta ?* dicta fuit ſeptem diebus, * antequam e-
rigeretur tabernaculum . 1. non enim eſt prius & poſterius in lege. Eod.
erl. 2. Accipe Asronem] Accipe illum verbis atque duc illum. 2. Eod.
verſ. 2. & juvencum pro peccato & .] Hæc ipſa dicta ſunt in textu, quo præceptum
impletionum 3. continetur, (nimirùm in Sectione, quæ incipit:) tu verò præcipies;
4. nunc autem die primo conſecrationibus (deſtinato,) iterùm excitat illum tempore

(iſtò,) quò opus ipſum inſtabat. 5. Verſ. 5. Congrega ad oßtium mbernacali teſtimo-

nii] Hic eſt unus ex locis illis, ubi exiguum (ſpatium) complectitur multitudinem. 6.

Verl. 5. Her eſt res] Res, quas videbitis, me facere vobis præſentibus, injanzit mihi
Dominus, ut facerem, nec dicatis, quòd ego (iſtud) in meum fratrisque mei honorem
faciam, omnem (autem) rem iſtam † expoſui in (Sectione, quæ incipit:) tu verò præ-

C1⸗

3. Sive: conſecrationum, Hebr. DA, nem-
ps illo in loco, ubi injunctum fuit Moſi, ut ipſe
Aaronis ejusque filiorum manus impleret: id eſt,
ipſos ad ſacerdotium conſecraret, confer, v. 22.
102. Confer. kic tract. Talm. Sevachim, Fol 8. a. h. cap. n. 1 5, & cap. ſecg. 9. V. 11. nunt. 13.
S& fol. 57. b. it. Menachot, fol. 62. b. & fol. 63.4, Hac ſectio incipit 4 verſu 20. capitis 27. Exodi;
a. & Pl. 110. b. it. Sch abbat, fol. 132. a. & in ſpecie autem de conſecratione ſive initiatione
Megilla, Fol. 20. b. it. Sevachim, ol. 7. b. & zaitur in dictæ Sectionis capite 29.
Jol. 5 8. a. Id eſt: quê ad rem deveniendum erat, quò tem-
pus agendi aderat, id enim Hebræa illa nyvw
Wyn ſignificant, confer. Exod. cap. 3 3. V. 19.

10I. Sive: initiatig, nam ubicunque in 8. ſeri-
ptura reperitur ) hyn i. e. impletio manaus, ibi
eſt Pm e" i. e. ſignificatur initiatio, ſic in
not. 'na b. loc.

.

s Ts n i. e. accipe Aaronem, abſunt 41
MSto I. . D Dpum. 72.
*X Hebr. nyav „abſunt iſta 4 MSto I. 6. Nam ſexaginta myriades Ifraëlitarum ad oflium
1. Conter. hic Exod c. 30. v. 16. n. 52. & Exod. tabernacu ii teſtimonii conveniſie tradunt Rabbi=
e. 31. V. 19. n. 30. 1t. Levit. . 9. V. 1. n. 2. ac] ni, quod ſine miraculo Divino fieri non potuerit,
not. in a dne h. loc. . conlter. not. ad Joſu. c. 3. v. 9. num 7.
2, Ideſt: blandis verbis alloquere illum, eadem à — ie eende i. e. Sectio impl!
ſignificatione ex mente Commentatoris noſtri Necti Re . ti ce fanis diionis es
atcipitut veibum o Nuer. e. 16. v. 1. ubi ti9a di additum eit, confer. hic tract. Taln
Fekaon ne 7. confer. & Numm, c. S. v. 6. n. 27. n) M Eame , COnfer. hic tract. Talme
& Num. c. 27. V. I 8. n. 6 8. ac not, in bna Joma, 70 1 .
H. loc.

Nnnan

LEVITICI.

1

*

cipies. 7.
Iſuie ſiper cidarim] (Videlicèt) vittas hyacinthinas, quæ innexæ erant laminæ (aureæ)
dabat (Moſes) ſuper cidarim (atque ita) deprehendebatur lamina

datum ſit (Moſi,) de ſparſionibus iſtis. 10. Verſ. 12. Et fudit & unxit] Primò fun-
debat (Moſes) ſuper caput ejus * (Aaronis) ac poſteà dabat (oleum) inter ſupercilia
oculorum ejus illudque trahebat digitô ſuo ab iſta (parte) ad alteram. Verſ 3. BEer
alligavit] (Verbum ſignificat PDPPi. e. alligationem. Verſ. 1 5. Et expia-

vit alre] Expiavit ac mundavit illud de profanitate, 11. ut fieret ſanctum. * Eod.

verſ. 15. Et ſanctifcavit illud] Per iſtud miniſterium. Eod. v. I 5. Ile expiaret ſuper
illoe] Deinceps omnes expiationes. Verſ. 16. Super 12, jecore] i. e. Præter 13.
jecur, nam (ſacerdos) auferebat aliquid 14. de jecore cum illo (reticulo.) Verſ. 22.
Arietem impletionum] i. e. Arietem pacificorum 15. DNνh (enim hic) notat
D ' quoniam DNPi. e. complent (ſacrificia iſta) & ve i. e. perficiunt
ſacerdotes in ſacerdotio ſuo. Verſ. 26. Et placennm panis, oles conſterſam] Hæc fuit
frixa (illa placenta,) nam in ea multum olei fuit, 16. reſpectu 17. placentarum at-

gue

7. De qua Sectione dictum eſt num. antee. 4. verſ.
2. . cap,
8. Vel: nominis ſeparati, quod eſt tetragramma-
ton, vide, quæ ad Exod. c. 29. verſ, 30. notatæ
ſunt n. 149.
9. Vel: dependebat 4 cidari, confer. quæ ad Exod. f
2, 2% v. 37. n. 16 5. & ſeq. notata funt.
10. Videlicêt, ut de oleo ſancto ſepties ſpargere-
tur ſuper altari, rationem aliquam dare ſatagit
Gur Arjeh fol. 130. col. 3. med. ubi vide sis,
confer & not. in Spam R bh. loc.
** Confer. hic tract. Talm. Keritut, fol. 5. b. &
Horajot, ol. 11. b. & 12. a. it. Ioma, fol.
7. b.
II. Ita hic interpretor , quaſi dicas: de pere-
grinitate, id eſt, ne amplius alienum ſit à re
ſancta iſtud altare, opponitur enim hic dictio
iſta — i. e. ſanctitati, confer. not. in
np nD h. loc.
* Juxtaà Hebræum: ut ingrederetur in Sanctum,
nempè ita, ut deinceps omnes expiationes
ſuper illo flierent, confer. hic Sevachim, fol.
57 3. . .
„ 12. Hebr. Jaan y, ita apud Commentatorem
noſtrum; ſed partieula yy hic in textu ſacro non
habetur; reperitur autem ſuprà Levit. c. 3, V. 4.

uhi vide not. num. I I. & n. I2, confer. & not. in
ETCn RS b. loc.

c. 3. V. 4. H. 14. notata ſunt,

vyn, vide Levit., alleg. c. 3. v. 4. n. 11.
15:. Sive perfectionum, Hebr. 'n Confer.
ExXoOd. c. 29, v. 22. n. 5 1I. & Levit. c. 3. Vv. I. n.

2 Paraphir, Chald. h. loc. ac not. in Smam h
h. loc.

vit. c. 16. V. 8. n. 40. notata ſunt, confer. & Le-
Vir. dict. c. 6. v. 14.
17. Hebr. , Gall. au regard, videlicèt in una
illa ſpecie n) j. e. placentæ frixz tantum
fuit olei, quantum in duabus cœteris ſpeciebus,
nempè in —π¹ i. e. in collyridibus & in 7ν
i. e. in laganis, nimirum Log ſive ſextarius olei

placenta frixa, collyridibus & laganis, ejusque
ſextatii dimidia pars impendebatur duabus ſpe-
ciebus, ſcil. collyridibus & laganis; altera autem
dimidia pars uni ſpeciei, nimirum aa i. e.
pla-

Chb. VIII.

Verſ. 8. UErim] i. c. Scripturam nominis expoſiti. 8. Verſ. 9. Et po-

(aurea) ſuſpenſa in
cidari. 9. Verſ. II. Et ſarſit de illo ſuper altare] Haud ſcio, ubinam præceptum,

13. Hebr. Ta, confer. quæ ſuprà ad Levit. diet.

14. Exiguum aliquid, particulam quandam, Hebr. ron atenze

1, & ſuprà v. 2. h. cap. n. 3. vide & P. Fagii not.
16. Vel: nam in ea multiplicat (ſacerdos) o-
leum, ſic juxtà Hebræum, vide, quæ ſuprà ad Le-

11. Conſer. cap

ſumebatur pro tribus illis ſpeciebus, nempè pro

CA. VII.
— —

lelaganofunn
ſes miniſtranit
pica ¹0, 4 4
nec teperimm
Vetl. 34.
ſrierponunt i

aaumlüreſa

(öreſicriüciun
(dsoptt habe⸗
noque obtine
moriamini bee
eiuſle fii (l
Qecdlinaxeriutn

—
lacentz ftine
Gur Aneb fol
Pra Leyitc,1)
y. loc,
19. Vide, qux 4.
Antec, l.7. 30
dichot, ſol
19, IWeſt: ſumm

ie. idiotarum
terdotum, con
Lexvit. e, I. Fen
b, idichen
10 K b.
20, Ke: induln
fer. R.Salom.

1. 540uel. , 1
H. lot. cceteruln
duſio albo, dd

vide & not.
tract, Talm. 8
11 Vige, gur:
ſunt, conket,
fol 4, diten.

CGAyn

19. A z.
t lamin (autex
utea)ſuſpenla in
mum preceptunl
6wir] bind ſun.
dhinter liperellin
n. Vetl13, De
lif. Hei.
lindum. ¹ lod.
L Meyintt ſiher
1 e, Prætet 13.
culo.) Verl.22,

nim hie) notat
die Perkeiunt

ſerſan Hecſit

Placentatum at.
M 12, (Onke &not, in

culamquandamHeb

3. V.4. h. Il.

lebr. Oind Conſet.
Leritt. 3. N 1, h.
1. ride & D. Fagi not.
enot in C dn

ilicat (acertos) o
ige, ue ſopti 20 Le
1a ſun, conſer & l .
Enc,ieltkt 21. Confer. cap. ſeq. 9. V. 17. ibique not. n. 20.
acentz finæ tanu
bus cckteiblzeſed
olridibus 6 in N

Log ſue leilalius olei

Eſupti ad lerit dic.

CAbp. VIII.

22. Vide, quæ ad Numer. c. 7. V. 1. n. 9: notata

“ ſunt, conſer. & Joma, ſol 2„ 3. b. 8 fol. 3- b. E:
heriedisendt d fol. 4. a. it: not in a r h. loc:
s 8leganis, eisgne
endebaut uadlsſhe⸗
laganis; alteng uten

nimirum il ne⸗
lr

LEVITICIL.

2

.——

841

que laganorum, ſic exponitur in Menachot
ſes miniſtravit 19. per omnes ſeptem dies

. 18. Verſ. 2 8. & adolevitin alari]

Mo-

impletionum (ſive conſecrationum) in tu-

nica 20. alba. Eod. verſ. 2 8. Super bolocauſtum] i. e. Poſt holocauſtum, 21.

nec reperimus, quòd armus pacificorum fuerit oblatus ullo in loco præter iſtum,

Verſ. 34. Præcepit Dominus facere] Per omnes ſeptem dies; 22. Rabbini autem no-
ſtri exponunt iſtud: NWV) i. e, facere (quod hic habetur, quòd fuerit) ννο i. e.
factum (ſive ſacrificium) junicis. 23. Eod. verſ. 34. Ad expiandum] Hoc fuit opus
(ſive ſacrificium) diei expiationis 24. & ut doceat (Scriptura,) quòd ſummus * Sacer-

dos opus habeat ſeparatione 25. antè diem expiationis ſeptem dierum ſpatio, idem

quoque obtinet in Sacerdote, 26. qui comburit juvencam (rufam.) Veri 3 5. Ne
moriamini] Ecce ſi non ita feceritis, vos mortis 27. rei eritis. Verſ. 36. Et fetit Aaron

eiusque filii

](Hoc ideò adducit Scriptura, ut enarret eorum laudem, 23. quòd non
declinaverint nec ad dextram nec ad ſiniſtram.

placentæ frixæ, impendebatur, ita explicatur in
Gur. Arjeh fol. 130. col. 4. princ. confer. & ſu-
prà Levit. C. 2. V. 4. n. 2 5s ac not. in pa e
p. loc.
18. Vide, quæ de hoc tractatu Talmudico Levit.
ante c. c. 7. V, 30,n. 9 4. notata ſunt, confer. Me-
Nachot, fol. 7 a.
19. Id eſt: ſummi ſacerdetis officio functus eit;
Aaron autem ejusque filii erant inſtar o

4

Levit. c. I. verſ. 7. n. 74. vide & Pſalm. 9 9. V.
6. ibique not. it. tractat. Talmud. Sevachim, fol.
10I. b.
20. Sive: indutio aut interulà, Hebr. vpvn, con-
fer. R. Salom. ad Geneſ. c. 37. v. 2 3. n. 50. & ad
2. Samuel. C. 10. V. 4. vide & not. in an n

h. loc. cœterùm verba iſta: 127 sπ i. e. in-

duſio albò, abſunt ab utroque MSto.

vide & not. in pami now y. loc. Confer. &
tract. Talm. Sevachim, fol. 56. a.

i. e. idiotarum ſeu privatorum ac vulgarium ſa-
cerdotum, confer. Exod. c. 29. V. 2 2. D. 5 5. it. †

23. De junice ſive juvenca rufa comburenda vide
Num. c. 19. V. 2. & ſeqq. confer. & n. ſeq. 2 4.
Numer. c. 7. v. I. n. 12.
24. Confer. num. antec. 2 3. h. vV. 34.

* Seu: magnus, Hebr. 71, abelt iſla vox hoc lo-
co ab utroque MSto, ſed illa ibidem ſubintel-
uagenda eſt.
