2., pro mo-an legitur: Wan i, e. de carne, ſcil.

Sðð 7

capitis ejus Fepcriatur circumcircà rotundus, 135. nam in poſteriore aurium

Bbbbbb 3 ejus

129. Eſt is liber quartus partis quartæ operis Tal-
mudici, traétans de Senata majore, de judiciis
2 Commentatore noſtro adducta ſunt, in San
hedtin, Jol. 63, ar uti in nan rHDW5h. loc. ad
marginem allegatur, ut & Torat Cohanim,
confer. & Berachot, l. 11. b. & Mocd katon,

Jol. 14. b.

130. Sive: de jumento communi, ne fſcilicèt il-

Chald. h. loc. ubi & alias hujus ſoci explicatio-
nes adducit, LXX. pro: = öy i. e. ſuper
ſanguine, videntur legiſſe 7y unde verte-
runt: Sr! zuaoοσαρονν Juper montibus, i in MSto

jnmenti profani, res ea dem
13 1I. 14 eſt: ſanguis ejus, quoniam anima carnis
eſt in ſanguine, uti ſuprà Levit. c. 17. V. II. ha-
betur, uabi vide Ralſchi notas, confer. Spenceri
de Legib. Hebræor. Litual. lib. 2. cap. 11.

de Buxtorf. Lex. Talm. fol. 756. conler. & Gur
Arjeh ſol. 147. Col. 4. med. it. Torat Cohanim,
ac tract. Talm. Sanhedrin ol. 66. a. uti in
Synan ne . loc. ahegantur ad margi-
nem. .
* In MSto 1. legitur: Abepa ir i. e. buccella

inferioribus &c. reperiuntur autem ea „quæ hic

lud comedatur, priusquam ſanguis ejus egreſlus
ſit, confer. præ aliis P. Fagius in net. ad Paraphr.

mea cecidit ex ore meo, confer. kie tract. Talm,

Sanhedrin, fol. 66. a.
133. Vel: interrupit eum Hebr. P*Pen in MSsto
1, legitur?: .7D97 i. e. interrupit me, ſic ferè
Jermani: Ein Rehe oder Haaß iſt mir uͤber
den Weg gelauffen/ id, quod etiamnum ho-
diéè 4 quibusdam in augurium minas boenum
trahitur, confer. præ aliis P. Fagii not. ad Para-
phr. Chald. h. loc. n. 26. vide & Deuteron. c.
18. V. 10. n. 6 5. ac not, in npv ubi fa-
ctum Eliezeris, (de quo Geneſ. c. 24. V. 14. ubi
vide n. 32.) ut & lJonathanis (de quo 1. Sam.
c. 14. V. 9. 10.) non refertur inter auguria, quæ
hic prohibentur „rationes vide ibidem, confer.
& tract. Talm. Chullin Jol. 94. prout ibidem
allegatur.
134. Vide hic Ejusd. P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. dict. n. 26. ubi varias Hebræorum opi-
niones de origine verbi y adducit, vide & Deu-
teron. alleg. cap. 1 8. v. 10. n. 62.
X Hebr. Hi ), in MSto I. pro eo tegitur: r
i, e. & cincinnis ſuis, confer. hic tract. Talm. Je-
vammot, Fol. 5. a. & Naſir, JFol. 41. a. it, ol.
57 2. b. it. Snenceni de Legib. Hebraor, ritual.
lib. 2, cap. 12.
13 5. Uti hodièein nonnullis monachis videre li=
cèt „ P. Fagius in notis ad Paraphr. Chald. h.
loc. (cribit, SHebræ os ſentire, tempora non ita
tondenda eſſe poſt aures, ut eorum raſuxa fronti
α que⸗

N

94⁰

LEVITICI.

ChgAbp. XINX.

ejus parte multæ ſu
rem temporum ejus.

nt radices 136. capillorum ejus versus partem ſuperio-
Eod. v. 27. Angulum barbæ **tuæ] I. e. Finem barbæ & termi-

nos ejus, qui ſunt quinque, (nimirùm:) duo in qualibet maxilla ſursùm versùs juxtà

caput, quæ eſt latitu
lus) deorsùm in mento ejus, 137.
Verſ. 28. Et inciſionem propter mor!

carnem ſuam, quando eis aliquis 13⁸. mortem obierat.
Scripturam exaratam & impreſſam,

ptionem ſtigmatis] i. e.

do (barbæ,) in qua duo ſunt anguli (ſive latera) & unus (angu-
videlicèt in loco, ubi binæ maxillæ conjunguntur.
uum] Mos iſte fuit Amorrhæorum, ut inciderent

Eod. verſ. 2 8. Et inſcri-
* quæ nunquam deletur,

uam acu ſartoria 139. imprimebant eaque (Scriptura) manebat 140. nigra in per-
petuum, p?p i. e. ſtigma ejusdem ſigniſicationis eſt, (qualis habetur in illo loco:)

vpMi. e. & ſuſpende illos,

141. item (in iſto loco:) DvP i. e. & ſuſpende-

mus eos, 142, figebant (quippe) arborem in terra eosque (criminis reos) ex illa (arbo-
te) ſuſpendebant, & (ſic ſu ſpenſi iſti) reperiebantur impreſſi atque infixi * ſolo, (vpvp

notat:) pourpoint, 143. linguà vernaculàâ.

ut

nn
+☚

æ quetur & caput ſphæræ habeat figuram, vide
& Junii ac Trem ellii not h. loc, de voce ιααεα
quæ hi babetur in LXX, vVerſione, alibi Aqne
dictum eſt, confer. & Gur Arjeh fol. 147. 01.
4. Circà fin. ubi, quid ſit ppi. e. circuitus, ex-
ponitur, vid. & tract. Talm. Maccot, fol. 20. 2.
uti in =an De h. loc. ad marginem allega-
cur. confer. & Jevammot fol. 5. .
136. Hebr. Moy i. e. fandamenta, intelligitur lo-
cus, unde naſcuntur capilli, confer. not. in

a PDY, ubi loti iſtius fuſior adducitur expli-

catio ex R. Elia Misrachi, confer. & D. Spencer.

de legibus Hebræor. titual. lib. 2. c. 12. pag.

501. & ſequ. edit. Lipſ. ubi tuſius de tonſione
capitis in rotundum prohibita agitur, confer. &
Kidqufchin, fol. 29. a. & ol 3 5. a. b. it. Mac-
cot, ſol. 20. b.
x Confet. hic tract. Talm. Naſir. fol. 58, b. &
Kidduſchin, Fol. 29. a. it. Fol. 32. a. & l. 3 5.
a. b. & Bava kama, fFol. 9 1. b. & Maccot, fol. 2 1.
2. it. Chulin, ol, 7. b.
137. Hebr. bn, vide Buxt. Lex. Talm. fol.
1516. confer. & P. Fagius loc, alleg. n. 27, ac
tract. Talm. Maccot, fol. 2 1. a. prout in
DTa WDW h. loc. ad marginem allegatur, ubi
vide e iam notas, in quibus lector quoad ampli-
orem hujus loci expoſitionem remittitur ad li-

brum, qui in cribitur: yN o e guidem

ejusdem cap. 181, vide de hoc libro aw SO

/

litera ¹ pag. 26. col 1I. fin. confer. bic tract. Tal-
mud. Schabbat, fol. 67. 6. & ſol. 129. à.

ſanguine junctis „ qui mortuus erat , confer.
Maccot, ol. 20. a. b.

1. pro eo legitur: yNer) i. e. & infis am.
139. Conter. hic præ aliis idem P. Fagius in not.

Maecot, fol. 2 1. a. uti in 'a rD . loc. ha-
betur in margine.

Scripturam iſtam, nam & ſie vertere poſſis, quia

Cum ſartoriam referri poteſt; res tamen eodem
redit, confer. Spencer' de Legib. Hebr. ritual.

tract. Talm: Maccot ol. 2 I. a. b. allegatur.

141. Sicuti Numer. cap. 2 5. V. 4. habetur.

fer. Numer. c. 25. v. 4. n. 8.

ponitur.

1, legitur, quo nomine hodiè Gallis venit: tho-

*

Verſ. 29. Non profanabis fliam tuam,

13 8. Nempè: aliquis ex ipforum propinquis aut “R
Hebr. wv), deeit iſtud in MSto z. ſed in MSto
ad Paraphr. Chald. h. loc. ut & tractat. Talm.

140. Vel: eaque acus ſartoria nigram efficiebat
enhha tempote d

particula &α☚ tàm ad Scripturam, quàm ad a-—

I. 2. c. 14. & not. in por ne h. loc. ubi H“

142. Ita 2. Samuel. c. 2 I. v. 6. habetur, autor i
taque noſter dictionem yvyp y' deducit, con-
. . 146. Mout erer
xx Verbum itaque 'vhic ſignificat nannn i. e.
infixionem, ſic in not. d m 4. loc. e

CA.MY.

irfalial Ulan
iam ad conch

. norſeoletu i

lio in loco c
imbres Ac, 14
liguis in danch

trean ge öanl

Ldificatio don
44 Htbont
Nerat D
etat gui osani⸗

—
nd, aPpelstion
veittum Gallor
run theraceser
tibus notati.
144. Hebr. D
eN D
nii, conſer, ca
18. V 15. n 41
4. kn. 1. Sunhe
14 . Hebr, ann,
qux dicioZir.
Iiſioniſccat, ſi
titico in pejon
erſignibcatione

Produxitetal
Talmm. fol bzo
men a Temel
tipiunt inten
metonymizm,
emplo tuo ind
cOmittat,
Vamwor, ſol.

12 hic additur:
Vin ſetotlinand
legitur.

143. Ita hic reddo: va H prout hic & in MSte 4 147. Hebr. dye

tut el induſiv
1 2 Fertit: 2
tork, Lex Tal-

em ſopeto.
atbe Kterni.
verti ud

unds nge

Ohjungantt.
ut incidekent †
18. M inſei.
gam deletal,
nigra in her
in ilo loco)
, E ſuſhent.
s)exillaro.
lloK
flun uan,

—.,—
fer bic track,Tal⸗
ol. 119,4.
tun propinquis aſt

gus eiat „ (Ollet.

1Sto 1.led in Nte

infiſam.
en b. egmuin do⸗
1t & tractat Talm.
Wr e loc h.

nigans eſſciebet

eſeſtete olls, lis⸗
uramm, quamm da⸗
es tamen eodemn
legib. Hebl, iütutl,

we , le, ndi e

a.b. legerun,

6 labein, Att
49 geducit, con

lontfieat dnn! ,
W!. loe. el*

mortlichkin ini⸗

4 lisfent:tho⸗
Re 02 RR

LEVITICGI.

947

et facias illam ſeormri] (Scriptura hic loquitur) de eo, qui tradit filiam ſuam innu-

ptam ad concubitum, qui non venit nomine matrimonii. 144. Eod. verſ. 29. IUlt
non ſeortetur terra] Si tu ita feceris, terra ſcortabitur 145. fructus ſuos, ut faciat illos
alio in loco ac non in terra veſtra, atque ſie loquitur illa (Scriptuta:) & cohibeantur
imbres & c. 146. Verſ. 30. Et Sanctuarium meum reverebimini] Non ingfediatur (a-
liquis in Sanctuarium meum) cum baculéô ſuo atque calceô, ut & cum cingulo ſuo,
147., nec pulvere pedum ſuorum (inquinatus ingrediatur,) & quamvis ego vos admo-

&

neam de Sanctuario (reverenter habendo; tamen) Sabbatha mea cuſtodietis, (nam)

ædificatio domus Sanctuarii non pellit Sabbathum. 148. Verſ. 3 1. Non reſpicietis
ad B:Typthones] (Eſt hic) dehortatio de pythonibus & ariolis (non conſulendis,) 5
& erat D)O, 149. qui loquebatur per axillas ſuas; 1506. 30) 15. autem

erat, qui os animalis, cujus nomen eſt ] i. e. Jiddoah in os ſuum ponebat,

(quòô fa-

rucm thoraces etant punctis inciſi &
tibus notati.
144. Hebr. uναh i, quæ idem notant, ac
rLN PUVi. e. nomine conjugii ſeu mattimo-

mii, confer. cap. antec. 1 8. Vv. 9. n. 30. & dict. c.
1 8. V. 1 5. n. 41, vide & Gur Arjch ol. 147. col.

4. fin. it. Sanhe lrin, fol. 7 6. 2. 4.
145. Hebr. Aa, prout hic habetur, unde eſt ann,
quæ dictio Ziganiam ſea ſpeciem tritici degene-

ris ſignificat, ſic dicti, quia ſcortando cum bono
tritico in pejorem naturam degenerat, nempe

ex ſignificatione α, nam quando ſcortata eſt
terra tempore diluvii, ſeminaverunt triticum &
pro duxit terra hanc ſpeciem, vide Buxtorf. Lex.
Talm. ſol. 6 0. & 6S1. ubi plura; Junius ta-
men ac Tremellius aliter dictionem: terræ, ae-

cipiunt & interpretantur: populum terræ, per
metonymiam, ut ſenſus ſit: populus terræ ex.
emplo tuo inducetur, ut etism ſcortationem
committat, confer. hic joma, fol. 1 9. b. & Je-

vammor, Jol. 37. b. it. Naſir, fol. 40.b.

146. Prout Jerem. cap. 3. v. 3. habetur, in MSto

2. hic additur: π ν nhνανQb i. e. & plu-
via ſerotina non erat, uti Jerem. dict. c. 3. v. 3.

147. Hebr. Nnp, quod alii tunicam interpretan.

tur vel induſium, D. Wagenlſeil. Sot. p. 81 5
n. 2. Vertit: Zonam nummariam, confer. Bux-
torf. Lex. Talm. Jol. 187, ac P. Fagius in not.

rax, appellationent, ut puto, inde trahens, quia
veterum Gallorum & Germanorum nonnullo-
quaſi ſtigma

ad Paraphr. Chald. b. lor. in utroque MSto le-
gitur: e Dn res eadem eſt, confer. Buxtorf.
Lex. Chald. fol. 1753. & Ligbtfoot ad Matth. e.
10. V. 4. p. 32 6. & ad Act. Apoſtol. c, 3. v. . p.
148. Confer. quæ ad Exed. cap. 31, verſ, 132
notata ſunt, vide & notas ad librum Pres. Jud.
part. 2. p. 5§ 7. a. princ.
149. I eſt: Pithom, zlay, confer. Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 1874. & ſeq-ubi plura, vid. &
P. Fagius loc. alleg. n. 3 1, it. Deuteron. c. 1 9. v.
II. n. 67, ac tract. Lalm. Sanhedrin, fol. 6 57
a. uti in Sod D h. loc. allegatur, confer.
hicgc autor tractatus Gallici: Hiſtoire des dogmes
& des cultes & c. part. 32. Traite 2. 6. 5. p. 469.
150. Vel: ex ſive de axillis ſuis, Hebr. prwn, Rab-
bini tradunt, quòd alè hya ſit is, qui loquitur
D Pn i. e. inter partes, uti Gloſſa: qui
ſuſcitat mortuum & ſedet inter partes oſſium
& c. ita apud Lightfoot. ad Luc. c. 13. v. 1 1. p.
8 27. edit. Lipf. confer. & Gur Arjeh fol. 149.
col. 1. princ. & D. Wagenſeil. Sot. p. 1011. n.
34. vide & Genelſ. c, 41. Vv. 9. n. 12.
15 1. Id eſt: ariolus, confer. Deuteron. cap. 1, v.
II.FBn. 70. & P. Fagius in not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. it. Buxtorf. Lex. Talm. ol. 9 37.
ut & not. in mon r, ubi etiam deſcriptio
animalis & quomodo illud inveniatur vel

1 . . D — . * V . 8
capiatur ex libro, qui dicitur anb i. e, mun 9

cujus autor eſt R. Moſche mikkotzi, addu-

242

A& lud) os loquebatur. Eod. verſ. 3 1. Non conſuletis] (Nempeè,) ut operam eis

(pythonibus & ariolis conſalendis) detis, nam ſi circà illos occupati fueritis, vos co-⸗

ràm me impuri evagetis & ego vos abominor.
Deus veéſter] Cognolecite, quemnam vos cum quo commutetis. 152.

Verſ. 32. Co-

vam cano capite aſſurgas] Forſitàn (coràm) ſene inſipiente? 153. lex dicit: [Ppii. e.
ſenex; non eſt autem Pi niſi qui poſſidet ſapientiam, 154. Eod. verſ 32. Er ho-
nombis faciem ſenis] Quisnam eſt iſte honor? (nimirùm) non ſedeat in loco ejus *

nec illius verbis contradicat,

155. forſitàn claudet oculos ſuos (ſimulans,) ac fi non
videret illum (enem? nequaquam id faciendum eſt, nam) ideò hic dicitur: & time-

bis Deum tuum, ecce enim res iſta data eſt animo, (nempè:) animo ejus, qui fecit il-

156, etenim non cognoſcir eum (animum,) niſi ipſe; ** de omni autem re, †

quæ traditur animo (alicujus ejusque conſcientiæ relinquitur,) dicitur: & time bis

Deum tuum, 1¹57.

Verſ. 33. Ne contumeliâ affciati] (Videlicèt:) verborum con-

tumelià, 158. ne dicas ei: heri fuiſti idololatra; nunc autem venis, ut diſcas legem,

uæ data eſt * ex ore Dei-
ic eſt, ne exprobres proximo tuo. 159=

Verſ. 34. Nam & vos peregrini fuiſtis] Vitium, quod in-
Eod. verl. 34. Ege (Cam Dominus, Deus Vr-

Rer]

—

152. Nimiihm Deum vivum & omnipotentem

. cum creaturis mortuis & imbecillibus, imò cum

iplo diabolo ac lpiri ibus impuris.
153. Vel: .
NnwNX, quæ hic habetur, ſignificat, confer. Bax-
tort. 1. ex. Talm. fol. 236,& Gur Arjeh ol. 14 8.

col. I. med. ir. Torat Cohanim ac tract. Talm.

Kidduſchin, fol. 31. b. uti in " r hic al-
legatur ad marginem, ubi eti am in notſs expo
nitur, quid ſit R&ν, vide ſis ibidem.
154. Conter. hic præ aliis P. Fagius in not. ad Pa-
raphr.
1012.
meg. ubi p
— H. Joc.
* In urroque MSte b
*1. c. nec loquatur in!
prà dit. verf, 3. ibique
Megilla, Jol. 17: b. & Kidduichin, Jol. 33.a.

iter Gur Arjeh dié. fol. 148. col. I.
lura, confer, & not. in pa M,

ic additur ba a
ocο, ubi ille eſt, contfer. ſu⸗

zy. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 3. He cap. n. 12. no-
tata ſunt.
156.: 14 eſt: qui exhibuit illum, ſeilicèt: honotem
Talteti, confer. quæ (uprà ad verſ. 14. h. cap. n.
63. notate ſunt, poſſes etiam Letba iſta: 7 77

wy i. e. animo ejus, qui fecit illum, intelli

indocto, rudi, culpabili, id enim dictio

Chald. h. loc. & Wagenſ. Sota n. 34. P.

b. cape ibique not. Sign. * it.

gere de Deo, qui fecit i. e, ereavit illum, ſeil. ho-
minem, quique eſt 2 ℳ9iννν⅜ρο in' MSto z, prO:
uny e legitur e . , i. e cor-
di ſve animo hominis, conter. hic tract. Talmm.
Bava mezia, fol. 5 8. 2. b.

Hebr. &ν †, in MSto 2, pro eo legitur: N E

PWW)y i. e, niſi is, qui fecit eum.

i. e, dicitur, abſunt 4 MSto z.
157. Proht hec verſu 32. habetur, confer. quæ
ſopra ad verf. 14. F. cap. n. 64. notata ſunt.
158. Sic etiam bP. Fagius in notis ad Paraphr. Chaid-
b. loc. ex mente Hebræorum verbum hGexpe-
nit, ubi vide ſis, confer. Exod. c. 22, v. 2 I. K.
73. 74. r 7 5. & not. in an re hb. loc. ite
Petr. Galatin. de Arcan. Cathol. Verit. lib. 9. ce
13. princ. ut & not. ad Eai. c, 49: v. 26. . 20.
8Sι ad Eliai. 5 3. Verſ. 7. num. 1 1. it. tract. Talm.
Megilla, Fol. 17. b. & Jevammot, ol. 46. b.
* Hebr. amaw, in MSto I, poſteà legitur: 3 7
pon i. e. Moſi de (monte) Sinai. =

159. Vide Exod. c. 22. V,. 21. n. 76, ubi eadem,

594b⸗ „

4

Eod. verſ. 31. Ego um) Dominu,

—
er] Deus ton
nrfſatenin N
cece im antea
igrurſoclciur

ti6;, pongere

jllekekellerit
cium; vocatur
minatio, cauſa
ce(Herrete 1
facit ut remnor

Plguedtenel

dimenſio terræ
eltejus enplicat
Karide. * N

unt. Eod ve

menlara tei lie
erpoſiti: epo

tenn & inter gun

o. Dicinut enit
uaque ſum Deu
. ega cleari, quo

jegrinum, id tib

† Hebr. A a hæc & fequentia, usque ad: me; 161. Vel: ſidei

Felis; blunt a
ud nameltig
in Mto 1. n
quentia, idve
quod conſillii

it. lahabetu
16z, Agrorum ſi

, quæ bic he
Gihingund, ide
conkfer, K 5. a⸗
. 8
heſoc it tralt.
Panabatra, ol.

is4. Vele hallar
Aebr. o hic

Oun wre z.

16,. Vice, ue ſu

uan ſunt, Juoni

cinN.

—

Operam eis

is, vore.

1) Dominu;

el 32. Co⸗

i e. 1

loco ejus
1)ac ſ non
ut: & time⸗
gul kecitil.
lautem te, f

1 & timebis
tborum con-
Giſcaslegem,
m, gnod in.

iau, Deus dt⸗

—

Killum, ſcilibo⸗
in Ato 1, le :
9 Mie cor⸗
bic treck. Tal.

usqe a0: Nde

t, conſer, gue⸗
64. notae ſult
hatagin Chafe
erbumedexp⸗
1 . 11. V 1 lel⸗
Woh. locelte

. Veri. lb. 9. „“ de
confer. & P. Fagius in not, ad Paraphr. Chald. nulli codices non legant am i. e. & aridæ,

G.rt n u⸗

1,it nact, Tiln

legiu:
nai.

176 bi alen, .
Diri mezia, al

—

ſRer] Deus tuus & Deus illius (peregrini) ego ſum. 16. Verſ. 3 5. Ne faciatis per-
verſitatem in judicio] Si ad 161, judicium (præceptum iſhud pertinere dicere velis,)
ecce jam anteà dictum eſt: non faciatis perverſitatem in judicio, 162, quodnam eſt
igitur judicium (iſtud,) quod hie repetitur? illud (ſcil. quod conſiſtit in) dimenſione,
163. pondere ac menſurà, nimirùm is, qui metitur, vocatur ) i. e. judex, ſi igitur
ille fefellerit 164. in dimenſione, ecce ipſe perinde cenſebitur, ac ſi perverterit judi-
cium; vocaturque perverſitas 165. res odioſa ac deteſtabilis, anathema atque abo-
minatio, cauſamque præbet (judex perverſus) quinque rebus, quæ dicuntur de judi-

ce, (perversè judicante, nimirùm) polluit ille terram atque nomen (Dei) profanat ac

facit, ut removeatur gratioſa Dei præſentia 166. & ut objiciantur Iiraelitæ gladio i-
pſique è terra ſua in exilium pellantur. Eod. verſ. 3 5. Iz dimenſione] (H5) hæc eſt
dimenſio terræ. 167. Eod. verſ. 3 5. In pondere] Juxtà ſenſum literalem (facienda
eſt ejus explicatio.) Eod. verſ. 35. Er in menſum] (πννhſt menſura rei liquidæ
& aridæx. * Verſ. 36. LEapides juſti] Hæc ſunt pondera, quibus (homines) ponde-
rant. Eod. verſ. 36. Epha] Hæc eſt menſura rei aridæ. Eod. verſ. 36. Hin] Eſt
menſura rei liquidæ. Eod. verſ. 36, Qui eduxi vos] Propter hanc rem; 16 ⅛. alia
expoſitio: ego explorans in Ægypto diſcrimen feci inter guttam ſanguinis primoge-

niti & inter guttam ſanguinis, quæ non fuit primogeniti 169, atque ego verax ſum

WZ ad
160. Dicitur enim hic: Deus veſter, 1i. e. utri ta de eo, qui male judicat. nempè: perverſitas,
usque ſum Deus, & tuus & peregrini, utrumque res odioſa ac deteſtabile factum, anathema & ab-
eæerno creavi, quocircaà ne contumelia affic ias pe. ominatio, ideé hic quinque res commemoran-
regrinum, id tibi præcipie, tur, quibus judex perverse judicans occeaſionem

161. Vel: ſi de judicio hic ſermonem eſſe dicere præbet.
velis; ablunt autem iſta, usque ad: n i. e. 166. Vel: Majeſtas Divina, Hebr. νααανα, de qua
quo dnam eſt igitur judicium & c. à MSto z. ſecd voce alibi à me dictum.
in MSto I. non ſolum deſunt hæc; ſed & ſe- 167. Vige, quæ paulò antè n. 163. H. v. 3 5, no.⸗
quentia, usque ad: p N& i, e, illud (ſcil.tata ſunt, confer. & tract. Talm. Bava metzia,
quod conſiſtit in) dimenſione &. ol. 6 1. b. & Bava batra, Fol. 89. . prout in
162ů. Ita habetur ſuprà v. 1 5. h. cap. DTPpa eEY b. loc. ad marginem allegentur,
16 3q. Agrorum ſcil. ſive terræ, ſic enim dictionen ubi vide etiam notas, in quibus exempla fallacis
Am, quæ hic habetur, Rabbini à 7* acsαπν velfraudulentæ dimenlionis terræ ſunt adducta.
diſtingunt, vide paulò poſt h. verſ. 3 5. n. 167. * In notis parn no hic ſcribitur, quòd non-

h. loc. it. tract. Talm. Bava mezia, fol. 6 1. 56. & confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 39. a.
Bava batra, Fol. 89. b. & Bava metzia, ol. 49. a.

164. Vel: fallaciter ac fraudulenter egerit, ita 16 9g. Nempè, ut iſta, quæ hic vobis præcepi, fa-
Hebr. v hic vertere poſſis, confer. not. in ciatis, Conter. inftà Levit. cap. 2 5. vetl. 3 %.
terH NDW h. loc.

n. 126.

165. Vide, quæ ſuprà ad v. 15. b. cap. n. 66. no. 169. Confer. infrà Levit. c. 2 5. V. 3 8. n. 124. S&

tata ſunt, quoniam hic diguntur quinque pecca- I Nszs⸗-

CccCCc

944

CAb. XX.

adpuniendum cum, qui abſcondit pondera ſua in ſale, 170. ut injuria afficiat * (vel
defraudet) homines, qui illa non agnoſcunt. 171.

XX.

Erſ. 2. Ac fäliis Hsks dice,] (Nempè) pœnas, * dehortationibus (annexas.)
Eod. veri. 2. Morte moriatur] In Synedrio, 1. & ſi Synedrio non ſatis viri-

um ſit (ad puniendum,) populus terræ ei ſuppetias feret. Eod. verſ. 2. Po-
propter quem creata eſt terra, *" qui poſſeſſuri ſunt ter-
Verſ. 3. Ponam faciem meam] (Dictio: on hic ſignifi-
2. (ac ſi dicere velit:) averto me (vel vaco) ab o-

pulus terræ] i. e. Populus,
ram propter iſta mandata.
„Ccat:) D Ni. e., otium meum,

mni alia occupatione mea atque huic rei operam do.
P

Eod. verſ. 3. Contrà dirum]

Non verò contrà cœtum, quia non totus cœtus (ſive communitas) excidii 3. poœrnæ

ſubjicitur.

traducit filium ſuum & filiam ſuam per ignem, 4.

Eod. verſ. 3. Nam de ſemine ſuo dedit Molecho] Quoniam dicitur: qui

de nepote ex hlio ac filia quidnam
(eſt

Numer. c. 15. V. 41. n. 76. it. nor. ad Hole. ..
12. v. 8 n. 15.
170. Nempè: eum in finem, ut ſal hoc modo
majus efficiat pondus atque eò pluris veneat,
quæ fraus Deum habet judicem ae vindicem. Co-

raàm quo nihil eſt tetum & occultum, etenim

n nn D i. e. providentia ejus omnia
gubernat etiam - i., e. circà particularia
ac ſingularia, uti hic habetur in Gur Arjeh fal.

148. col. 2. circà fin. confer. & not. in oO2

„mn b. loc. ubi vatiæ hujus loci explicationes
adducuntur.
* Hebr. ne, in MSto z. pro eo legitur:
t i. e, ut decipiat.
17 1. Id eſt: qui non animadvertunt aut depre-
henduntfraudem iſtam, quòd pondera in ſale fu-
erint occultata, confer. not. ad Hoſe. c. 12. v. 8.
n. 16.

5 Confer. not. in am m ubi explicationis iſti-

us, à Commentatore noſtro hic adductæ, ha-
Sanhedrin, fol. 24. b.
1. Hebr. — Wa i. e. domus judicii,
Synedtium majus ac minus nominant, de quo

Vide Johann. Seldeni luculentum tractatum, con-

betur ratio, conter. & Chagiga, Fol. 11. b. &
ſie Judæi

150. ac Torat Cohanim, prout in Speon ne
h. loc. ad marginem allegatur, ubi vide etiam
notas. .
XX Confer. etiam hic Torat Cohanim, ſicuti in
DpD M h. loc. allegatur ad marginem, ubi
vide etiam notas. .
2. Sic juxtà explicationem in notis pon ne
hic interpretati volui, confer: quæ ſupià ad Levit.
c. 17. v. 10. n. 1 1., notata ſunt, vide & infrà l-e-
vit. c. 2 6. v. 9. n. 30. ſie etiam in Gur Arjeh fol.
14 8. col. 2. fin. exponitur, nempe: h

faciem (meam) ab omni re (alia) atque huic rei
faciem meam advertam, ut in ea occupatus ſim,
vide & hic Torat Cohanim, uti in Donm mneo
h. loc. allegatur ad marginem.

5 notata ſunt, çonfer. & not. in bpon mne
loc.

ler & Dilher:i Attium Lingu. Sanct. pag. m.

a pnyni ie n nee nn ng i. e, avertam

3. Vide, quæ luprà Levit. c. 4. v. 2. n. 3. de pœ⁊

4. Uti Deuteron. c. 18. v. 10. habetur, confer. &
ſuprà Levit. cap. 1 9. v. 2 I. n. 52. it. Spenceri de
Legibus Hebtæor. ritual. lib 2. c. Ie. Sect. 1.

CA. .

—
eſt ſtatuendu
tem minus leg
gedit de ſemin
ze Cctum iſt

(ontatninabit

cultarerintun⸗
Sjnecrium p
luuri fanilun
(hocideo niet
vbinon omne
ſundem eun
ſimiliam foll
Gicit: eum (n
ſed calligaditn
ta)utincludat
modo perapit

—
ſ. E19 ezbil
Plin includitur
is poſtti ellen
Hebe. w y
iig usque d:
tando . abſa
6. Prout vetlu ſe
gge,ſe jegin
minis complel
. tap. (Onſer

Taalmm. Sanhed

OoN de

⁸d ꝛwtor tracta
d¾ Ges cultes

udt plora ceic⸗

1t gedt, Nr 8

O SWi.

icA MRo l⸗

ſol 76, K
ſol. 64. b it, 5
ſo. 10.5,
. Vide ca. ſegu
not. ad Parapt
Hebt. Whyn,
leenſis elltig

ln i 6

nidis innern)
riononlott wit.
Lod. verl, 2. Mh.
bllelluri unt ter⸗
: A hie leik.
e (vel vaco) d0.
(vnmi tinn
Acidii 3. pnr
niann Ciciut: gui

CAP. XN.

0 flia guinam
l
ing. Sanck. ſ29. m.
Prout in On
ulur, ubi nige eiam

1 Cohanim, ſicuii in

turad marginen, uni

o noris Oen
er gue lunid ad lLexit.
lant, Ude & inſia be⸗
inmin Cur Aſſeh ol.
, nempe: hoS

n ie eteam

e alia) agve huit fel
tin en ocevpalns im,
in, ui in Dr
inem,

G 4 not in dbn
1

10. babetur, coner. K

1,n. in henreiib⸗
1. I 1,1. delh,

1,1, 3,depeu nhic 4 MSto I. confer. hic tract Talm. Schevuot,

— — . 245
(eſt ſtatuendum?) lex (hic) dicit: nam de ſemine ſuo 5. dedit Molecho; ſemen au-
tem minus legitimum † unde probatur (etiam iſtud hic comprehendi?) lex dicit: dum
dedit de ſemine ſuo Molecho. 6. Eod. verſ. 3. 1r pollueret *r Santtnarium
i. e Cœtum iſraêliticum, qui mihi conſecratus eſt, veluti accipitur (in illo loco:) nec
contaminabit res meas ſanctas. 7. Verſ. 4. Si verò occuliando occulmverini] Si oc-
cultaverint una in re, tandem etiam multis in rebus occultabunt, ſi occultaverit * illud
Synedrium parvum, tandem & Synedrium magnum occultabit illud. Verſ. 5. Et

conirà familiam ejus] Dixit R. Simeon: enimverò quidnam peccavit familia? ſed

(hoc ideò hic dicit Scriptura,) ut doceat te, quòd non ſit familia, in qua eſt publicanus,
ubi non omnes ſint publicani, quia omnes illum protegunt. 8. Eod. verſ. 5. Er ex-
ſeindam eum] Cur (iſtud hic) dicitur? quia (ſeilicèt paulò antè) dictum eſt: contrà
familiam, forſitàn omnes, qui ſunt de familia ejus, exſcindentur? lex (notanter hic)
dicit: eum, (nimirùm) ille exſcindendus erit; non verò omnis familia exſcindetur;
ſed caſtigabitur. 9. Eod. verſ. 5. Ilt ſeortentur peſt Molechum] (Id dicit hic Scriptu-
ra,) ut includat cœteram idololatriam, quæ ſimili modo colitur vel etiam, quæ alio

modo peragitur. 10. Verſ. 7. Et ſanctificate vos] Hæc eſt ſeparatio 11. à cultu i-
Lccccn2 do-

Amſlelodamentis & editio nan mnov, confer.
Jalkut Part. 1. ol. 176. col, 3.
8. Ellius cauſam fuſcipiunt eumque defendunt, ſie
ve bum or juxtà notas in nan mnow hic
explico; ubi ponmm exponitur ha Pneemn i. e.
convertunt ſele ag illum juſtificandum vel excu-
ſandum, de qua phraſi vid. not. ad Genelſ. c. 3. v.
14. n, 39. Cœterum. de poœnis in alios translatis
vide præ aliis Lipſium de Conſtant. l. 2. c. 17.
ubi pœnas interdum in alios transferri nec no-
vum nec mirum eſſe ſcribit ac quæ Deo transla-
lationis hujus caula ſit, pluribus docet, confer.
P, Pagius loc. alleg. n. 5. ac Jalkut Part. 1. fol.
176. col. 3. princ. it. Schevuot, fol. 3 6. a.
Jol. 39. b. it. Jevammot, fol. 39. a.
9:. Hebr. ρâ i. e, ſub caſtigationibus erit, vel:
caſtigationibus quidem & animadverſionibus
ſubjecta erit familia illa; non verò excidii
fol. 7. 6. & Ketubot, Jol. 30. . it. Sanhedrin,, poœnæ. . MU
JFol. 64. b. it. Berachot, ol. 53. 6. & Jjevammot, 10. Confer. no. in Dmos rew' ut & ea, quæ ad
TYo. 20. b. Exod. c. 22. v. 20. n. 69. notata ſunt, vide &&
7. Vide cap. ſequ. 2 I. v. 2 3. confer. & P. Fagius in Deuteron. c. 12. V. 30 ibique Raichi not. item
not. ad Paraphr. Chald. h. loc. Gur Atjeh ol. 14 8. col. 4. med. ac Torat Co-
„ Hebr. WMy, in antroque MSto pro eo legitur:;: hanim, uti in am no , loc. allegatur ad
my, i. e. occultaverit, cui lectioni & Baſi. marginem. B
leenſis editio accedit, priorem amplectuntur] 11. Nam (quod verbum hic habetur,) idem

5. Ergò vocabulôò ſeminis etiam nepos ex filio ac
flia ineluditur, hanc puto hic Commentato.
ris noſtri eſſe mensem, vide num, ſeqꝗ 6. h. cap.
† Hebr. 2b y ſemen profanum, hæc & ſequen-
tia usque ad: 79 —te i. e. ſi vero occul-
tand &c. abſunt hic à MSto z.
6. Prout verſu ſequ. 4. h. cap. habetur, liberi ita-
q)ue, ſive legitimi ſve illegitimi ſint, dictione ſe-
m inis compfehenduntur, vide num. antec. 5.
h. cap. confer. & Torat Cohanim ac tractat.
Talm. Sanhedrin, fol. 64. b. & fol. 6 5. 6. uti in
D-N D H. loc. ad marginem allegatur, vid.
& autor tractatus Gallici: Hiſtoire des dogmes
& des cuites &c. Part. 4. Traité 2. c. 1. & ſeqq.
ubi plura de idolo Molech.
XX Hebr. Nru yny, hæc & ſequentia, usque ad
Dy R) i. e. ſi veroò occultando &c. abſunt

946 LEVITICI. CAP. XX.
dololatrico. Verſ. 9. Patri ſuo ac matri ſuæ maledixit] (Id dicitur hic,) ut includa-
tur, etiamũſi (fiat maledictio) poſt mortem. 12. Eod. verſ. 9. Sanguis ejus (it) ſuper
eum] Hæc eſt lapidatio, 13. ſic (accipi debet) omnis locus, ubi dicitur: ſanguis e-
jus ꝰ ſit ſuper ipſum, ſanguis eorum ſit ſuper illos, idque diſcimus de Pythone & ario-
lo, dicitur enim de illis: lapidibus obruent eos, ſanguis eorum ſit ſuper illos; 14. ex-
poſitio autem literalis hujus textus eſt, veluti (habetur in illo loco:)ſanguis ejus in ani-
ma 15. ejus, (ut ſenſus hujus loci ſit:) quòd non puniatur propter mortem ejus (alius,)

quàm ipſe (ſolus,) quia ipſe ſibi in cauſa fuit, ut occideretur. * Verſ. 10. Et vir]

Excipitur (itaque) parvulus. 16. Eod. verſ. 10. Qui mæœchatus fuerit cum nxore]
Excipitur uxor 17. parvuli, (hinc) diſcimus, quòd parvulo non ſint ſponſalia; 18.
ſed propter quamnam uxorem viti illum tibi feci reum † (mortis? nempè: Eod.
veri. 10. Qui adulterium perpetravit cum conjuge proximi ſui] Excipitur uxor Ara-

mæi, 19, quia Aramæo %, non ſunt ſponſalia. 21. Ecd. verl. 10. Morte moria-
õs tur

ſignificat ac à i. e. ſeparavit, corfer. cap.
antec. 19. v. 2. . 2.
12. Id eſt: quamvis parentes jam ſint defuacti,
lex maledicentem punit, confer. & nor. in

en Ne b. loc. item cap. antec. 19. v. 14.

n. 60. & Irza ct. Talm. Schevuoth, fol. 27. a. vid.
etiam infrà Levit. c. 24. V. 2 1. n. 62. item Gur
Arjeh fol. 149.01. I. med. ac Torar Cohanim &
tractat. Talm. Sanhedrin, fol.& 5. 5,ufi in e
pan b. loc. allegantur ad marginem.
13. Confer. quæ ad verſ. ſequ. 10. . cap. num. 22.
notata ſunt, it. Bava metzis, ol. 94. ö. & Chu-
lin, ol. 7 8. 5.
* Hebr. n p, abſunt iſis hic ab utroque MSto.
14. Sic habetur infra v. 17. b. cap.
15. Prout fuprà Levit. e. 17 v. 14. habetur, in
utroque MSto pro an legitur dn i. e. in
capite ejus, vid. Joſ. cap. 2. verſ. 20. ibique noi.
num. 2 1. 4
AX Conkfer. infrà L evit. c. 24. V. 14. ibique not. n.
44. it. tract, Talm. Kerirut, ol. 5. 2.
„6. Fitate minorennis, is enim nomine wp hie
intelligitur, qui non eſt pn i. e. qui pœnæ

(tcil. ordinariæ) ſubjici nequit, confer. Genef. c. .

23. v. 1. n. 2. quisnam veròô ſit o, vide Gu⸗
Arjeb fol. 149. col. 1. fin. nonnulli intelligunt

aw en r i. e. eum, qui nondum

nonum ætatis annum attigit, uti ibidem habetur,
vid. & tract. Talm. Sauhedzin, fol. 12.6. ac Kid.

dulchin, fol. 19. a. uti in e HD . loc. ad
marginem allegantur.
17. Id eſt: fœmina parvulo deſponſata, hæc enim

h. verſ.
18. Nimirum talia, quæ vim veri matrimonii ha=
bent & effectum, vide Gur Arjeh ſol. 149. col=
2. princ. confer. & num. antec. 17. b. verſ.
† Hebr. 77 ravn, in MSto z. poſteà additur?
y) DVNX 9) i. e. propter uxorem proximi ſui.
19. Sive: Syri, intelligitur autem hoc nomine 4
Judæis quilibet gentilis, vide Buxt Lex. Talm.
Jol. 219. confer. & num. ſeq. 20. he verfſ.
20. Hebr. t ſic in editione Hebraica, qu3

paulò antè, habetut dictio: h i. e. gentilis ſive
ethnicus; in editione ='pan m utrobique

dit, vide num. anteç. 19. & infra Levit. c. 22.
v. 2 5§. n. 8 ?
ꝛr. Nam, juxtà Rabbinorum ſententiam 1
P Pe i., e. non eſt conjugi-
um (legitimum) gentili nec ei ſunt ſponſalia (le-
gitima,) prout in Gur Acjeh fol. 149. col. 2.

15. & ſuptà Levit. c. 1 9. v. 9. n. 3 1. && v. II.
n. 39. & Lev. gap, ſeqꝗ. 21. V: 7. R. 2 8:

PX&ι i. e. uxor hic dicitur, vide num. ſequ. 1 8.

uſus fum, hie legitur; aſt in utroque MSto & in
Bibliis Buxtorf. utroque in loco, tam hic, quuam

legitur: ma i. e, alienigena, ſed res eodem re.

princ. habetur, conſer. Geneſ c. 20. v. 12,. num.

mnechu.
Kiangulato⸗
turpitudinem
confundunt
immmittitſpene
m: Gila
illalicite in me
glemater, an

em & matrenm

telligi,)niliſ⸗
(viminlm igt
notätunumn.
Nam deliquit:

21, Contet, ver
Anjeh ol. 149
hann, . .
herri Atrium
in Op n
ſeptimum, gu
Vid. danbecktin

1. Vide, que

notata unt,
hloc.
14. Conlſer. Lexi
not,ad katapt

1). Hedr. Mn

Talm fol.10
tore nocho do

(ulus ſeil cor

(Onititutio in
danbecig, 5

leogtut admat

Hebr. N

M i
3d utroque M

136, Conlet, hic

à& ſerammot

4 70da Sar
1 eammot,

.

lemn, gur fupt
Motata lunt, Vi⸗
A1
h7) rout

ie) u ineloda.

gulſe)ſy

tut: ſanguize.
Ythone &ario⸗
rillos; 14, er.
geis ejusin aai⸗
lem ejug alius)
erl. 10. bt ri
lent dun uuf

t ſonſalig; 1I1.
nempe: Lod.
pitur vxzor Atg-
O Morte nori.
ue

—
Wn i Alot, ad

eſoonlata, ect enin
Gidenum ledt 13,

Ven mamimonii ha⸗
Ateb ol. 149, c0l.
tet. 17, 5. ell.
9 1 pollez additu:

Uxofenn proyimni ſli.

zutemn hoe nomine 4
ige Buxt Ler. Talmn.
eg. 10. ell,
lione Hebtaies, gus

in utroque Mdto n
loco, tam lit, gndm

. .
Mie. gentits ſe

rn we tobige

Ga,ſed ezeolen e. „ Hebr. Mme M9 ) iſta, & ſequentia usque ad:

& intra Leyit, 6,111

hrum ſetlen ian 18
2i e. non el conjigi⸗
teiſont polalis e
8 /ol 149,. col.:
gef t.20. V. 14 nuſmn
1. 9. N 11. & e Ilr
l, ,1

ſtrangulatio. 22. Verſ. 12. Scelus operati ſunt] (Dictio

CAbxxx. LEVITICI. 997747
tur mœchus & adultera] Omnis occiſio, quæ in lege abſolute dicitur, non eſt „miſ

— aR notat) Nτ Nid eſt,
turpitudinem; 23. alia expofitio: (—, ideòô hic dicitur, quia) babAdi. Eé.

confundunt 24. ſemen patris cum ſemine filii. Verſ. 13. Coitu fæmineo] i. e. Qui

immittit (penem) quaſi ſty lum 25. in calamum vacuum. Verſ. 14. Comburant il-
lum * & illas] Non poteris dicere, quòd uxorem priorem comburere debeant, quia-
illa licité in matrimonium ducta fuit, nec ei (marito) interdicta fuit; ſed mulier ejus-
que mater, ambæ hic ſcriptæ ſunt, (nempè:) ut prohibeatur, ne quis ducat ſocrum ſu-

am & matrem ejus, 26., ſunt nonnulli ex Rabbinis noſtris, qui dicunt, non hic (in-
telligi,) niſi ſocrum ejus; ſed quidnam hoc (ſibi vult, quod hic dicitur:) &? 27.

(nimirùm ſignificatur:) % 1HN& N.ͦ. e. unam ex illis, nam in linguâ GræcaQ28.
notatunum. Verſ. I 5§. Etjumentum Poceidetis] Si homo peccavit, jumentum quid-

nam deliquit? (nihil ſanè;) ſed quia per illud (lumentum) venit homini offendicu-

CccccC 3 lum.

22. Confer. Verl. antec, 9. b. eap. n. 13. it. Gur
Arjeh fol. 149. col. 2, med. & Lightfoot. ad Jo
hann. c. 8. V. 7. p. 1039. edit. Lipſ. & Dil
herri Atrium lingu. Sanct. pag. m. 152. at not.
in =ee bh. lec. ubi ex Sanhedrin Ccaput
