dum, quàm id, quod eſt anni præcedentis. 33. Eod. verſ. 10. Ac vetus propter no-
vum remorebiti] Quoniam horrea 34., erunt plena novi & receptacula repleta e-
runt vetere, vosque opus habebitis evacuare repoſitoria frumentaria in alium locum,
ut in illis novum recondatis. Verſ. 11I. Etponam tabernaculum meum] Iſtud eſt do-
mus Sanctuarii. * Eod. verſ. I I. Nec faſtidiet anima mea] Non tædium veſtrorum-
capiet animus meus, * omnis (dictio) vʒ ſignificat Oi. e. reſpuitionem rei,
quæ abſorpta eſt, veluti † (accipitur in illo loco:) nam ibi ) i. e. faſtidiò affe-
Gtum fuit ſcutum fortium virorum, 35. i. e. non recepit unctionem, nam ungere ſo-
lebant ſcutum, ex coriò factum atque coctum, eum in finem, ut emollitum à ſe repellat
ictum ſagittæ aut haſtæ, ne corium perforetur. Verſ. I2. Et ambulabo inter voy] Spacia-
bor vobiscum in Paradilo, non ſecùs ac unus ex vobis * nee trepidando vosmet amo-
vebitis à me; forſitàn non timebitis me? lex (hic) dicit: & ero vobis Deus veſter. 36,
Verſ 13. Ego ſum Dominus, Deus veſter] Dignus ego ſum, cui fidem habeatis, quo-

niam ego omnia iſta * facere poſſum, nam ego eduxi vos è terra Eägypti & feci vo-

bis miracula magna. Eod. verſ. 13. Temones] (R) 'eſt) inſtar paxilli in duabus

extremitatibus jugi, hi (temones) retinent jugum, ne illud à capite bovis decedat ac
nodus (ſive vinculum) diſſolvatur, veluti (accipitur in illo loco:) fac tibi 37. juga-

(ſive vincula) & temones, (—☚ % vocatur:) cheville, *† linguâ vernaculâ. Eod.

verſ. 13. Erectos] Staturàâ (corporis) erectà. 38. Verſ. 14. Si verò mihi non auſeul-

averitis] Ut ſitis ſeduli in lege, 39. quò ſciatis expoſitionem ſapientum, 40, forſi-
*“ tàn
33. Sic interpretor hic νν, de quo confer. Bux
tortf. Lex. Laim. fol. 244 vide & infrà verlſ. 16.
h. cap. n. 74 it. Torat cohanim, ſicuti in
nen r h. loc. allegatur ad marginem.
34. Hebr. HMe, quo nomine intelliguntur hic lo.
ca, ubi reponuntur acervi frumentarii, qui in a-
gris exiſtunt, confer. quæ cap. antec. 25. verf.
22. n. 7 1. notata ſunt, vide & not. in a n
b. loc. .
* Loei iſlius explicstionem vide in notis nov
nan b, loc, confer. & tract. Talm. Eruvin,fol.
20. a. & Schevuot, fol. 16. 5,
X Hebr. Dan e n e, in MSto z. pro his
ſic legitur: DNS e de i. e, ego non a-
verſabor eos. V
† Hebr. ' iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
MeN i. e. & ambulabo, abſunt hic ab utio-

36. Sic habetur hoc vertu I2. fenlus eſt: amor
erit conjunctus timori atque reverentiæ Divinæ,
conter. Ja kut Part. 1. fol. 19 6. col. 3. med.
X Hebr. & 2. abſunt iſta 4 MStO z.

i. e. erecos, abſunt hic ab urroque MSto.

notæ ad librum Prec. Jud. part. I. p. 14 5. a. fin.
* Sic exprimo hic: A N*ανοπ, confer. not. ad Efai. c.
52. V 2. num. 4. & ad Eſai. cap. 54. V. 2. n. 3.
3 §. Confer. hic præ aliis P. Fagius in not. ad Pa-
tfaphr. Chald. h, loc. it. Bava batra, fol. 85. a.

ſuprà verſ. 9, hH. 6. Sign. *X
39. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 3. h. cap. n. 2 I. nota-
ta ſunt, confer. & Megilla, fol. 3 1. b.

que MSto. 40. Etenim a n we e eben een
5. Sicuti2, Samuel. cap. 1. v. 2 I. habetur, ubi 59 7ya n i. e. expoſitioni ſapientum conve-
vide Raſchi not. mt (dictio) nymw'i. e, auſcultatio (de qua hic

* Hebr. Dan , abſunt iſta à MSto 1.

t Hebr. huyn iſtud & ſequentia, usque ad: mn

37. Sicuti Jerem. cap. 27. v. 2. habetur, confer.

& fol. 83. 6. it. Sanhedrin, fol. 100. a. vid.

6. Hed

(A. MVI.
—
tnghicimelig
ceritis Ac.? 4.
eligipervetbe
inlege 44. ſe
mihi, niſiille,
tri eum tebelle
valde, 45, cog
lum kebelles ell
n0, 46. gbia e
Eod verl. 14.
Qur transgrelli
eum (ſgnificat,
juliiia nea fili
Pod vetl. 15. d
(precepta Divin
gui negat, gude
Præcepta mea
pallun meum]
Ptemtransgfellie

—.
in texliun ſact0 len
Olalis, ſi habetun
Plinc. confer. &
ze no:, in Onn
41. Vite, gus ſit⸗
1311 fuat.
41. Ktuti mor egt
fer ſupra lic er
4). Confer, gue in
10, notata funt.
444. Vel: ur ſis lal
lupra gick verſ. 3.
zle hecih Ne
Debr.h, iglud
mnie. ſieeti
ſunt hie4 MSto

H. kr hadeiur G

Dotas n. 12, conte

“ 46, icuti Genel⸗ e⸗

hot. ibic, 1,¹, a

C. W..
—

progter .
l kepleta e.
lium orum,
lſtodetdo.
Veſtrorum.
bitionem dei,
lalidi alke.
mungere ſo⸗
niſe repellat
1mi]öpacia⸗
Vosmnet amo⸗
eus veltet, 36,
ubeatis guo.
pni keci vo.
illiin doabus
Fis decelat a
bi 3j. zuga⸗
acul. Lod,
bi non Auſl⸗
Imn 40, forſi⸗
n

ſenlus elt: amor
erentie Divinæ,
col. z. nec.
810 ¹.
gue 20gln
que Msto.
babetut, colet.
,1. P. 14 dn,

, ot. d Eini, e⸗
54. V. 1. . 3.
us in not, a0 ba
baue, ſ0l 55,4.
hl. 100,4, id, &

.

„ Den vID
ſapientum cone
tio (Ge qua nie

CAP. XXVI. LEVITICI.

tàn (hic intelligitur) ut impleantur 41. præcepta, dum illa (Scriptura) dicit: nec fe-
ceritis &c.? 42. ecce impletio præceptorum dicta eſt, en quid ego ſtabilio 43. (in-
telligi per verba iſta:) ſi verò mihi non auſcultaveritis? (nempè:) ut ſitis diligentes
in lege; 44. ſed cur lex dicit: mihi? non (intelligitur in Scriptura per partieulam:)
mihi, niſi ille, qui cognoſcit quidem dominum ſuum; ſed datàâ operà id agit, ut con-
trà eum rebellet, ſic quoque † (dicitur) de viris Sodomæ: mali & peccantes Domino
valdè, 45⁄. cognoverant enim Dominum ſuum; ſed id ſtudiô egerunt, ut contraà il-
lum rebelles eſſent, ſic etiam (dicitur) de Nimrod: robuſtus venator coràm Domi-
no, 46. quia cognoverat illum; ſed ſibi propoſuerat, ut contrà eum rebellaret.
Eod. verſ. 14. Nec feceriti] Quoniam haud diſcetis, (ideò) non facietis, 47., eccen,
duæ transgreſſiones. 48. Verſ. 15. Et ſi ſtatuta mea ſpreveriti] (Verbum) dNn
eum (ſignificat,) qui ſpernit alios, qui faciunt (mandata Divina.) Eod. verſ. I1 5. Er
judicia mea faſtidiverit anima veſtra] (Hisce verbis intelligitur) is, qui odit ſapientes.
Eod. verſ. I5. Ut non faciatis] (Hic intelligitur) is, qui prohibet alios, ne faciant
(præcepta Divina.) Eod. verſ. 15. Omnia præcepta mea] (His verbis innuitur)ille,
qui negat, quòd ego (Deus) præceperim illa (mandata,) ideò (hic) dicitur: omnia-
præcepta mea nec dicitur: omnia præcepta. 49. Eod. verſ. 1 5. Ut irritum faciatis
patum meum]) (Hisce verbis intelfigitur) is, qui negat fundamentum, 50. ecce ſe-
ptem transgreſliones, 51. prima trahit poſt ſe ſecundam 52. & ſic deinceps usque,
ad

quetur, ut illa non faciatis, vide num, fequ. 4%.
confer. & Torat Cohanim, uti in pan noe
h. loc. allegatur ad marginem.
4 8. Nempè: prima, dum non diſcitis, unde ſe-
quetur ſecunda, ut non faciatis, confer, verſ.
ſeq. 1 5. h. cap. n. 5 I. item Gur Arjeb fol. 160.

1013

. —
in textu faero ſermo eſt,) quoniam illa eſt lex
oralis, ſic habetui in Gur Arjeh fol. 160. col. 2.
ptinc. confer. & ſupra l.ew it. cap, 1 9. v. 4. n. 19.
ac not. in . heov h. loc.
41. Vide, quæ ſupra ad verſ. 3. h. cap. rn. 1 8. no-
tata funt.

42. Sicuti mox ſequitur in eodem hoc verſu, con-
fer. ſuprà dict. verſ. 3. h. cap. n. 19.
43. Confer. quæ ſuprà ad dict. verſ. 3. F. cap. n.
20. notata funt.
44. Vel: ut ſitis laborioſi ac ſeduli in lege, vide
ſupraà dict. verſ. 3. hH cap. n. 2 I. confer. & Verſ.
3I. H. cap. n. II 8. & n. 119.
† Hebr. †9), iſtud & ſequentia, usque ad: 19)
Pnan i. e. ſic etiam (dicitur) de Nimrod, ab-
ſunt hic à MSto I.
45. Ita habetur Geneſ. cap. 1 3. verſ. 13 ubi vide
notas n. 22. confer. hic Jalkut Part. I. fol. 196.
col. 3. circà fin.
46. Sicuti Geneſ. cap. 10. v. 9. habetur, vide
not. ibid. n. 2, ac n. 3.
47. Id eſt: dum non diſcetis præcepta legis, ſe.-

co!. 2. med. ac not. in dbp RW h. loc.
49. Omiſſò pronomine: mea, nimiruùm notanter
hic dicitur: præcepta mea, non abſolutè: præ-
cepta, dum improbus iſte negat, 4 me profecta
eſſe illa præcepta; cœterum verba iſta: N
xn n mN Na j. e, nec dicitur : omnia præ-
cepta, abſunt 4 MSto 2.
§50. Id eſt: Deum veramquereligionem, Id enim
verbis iſtis: ya )n hie intelligirur, confer.
num. ſequ. 5 3. h verl. it. tradt. Talm. Kiddu-
ſchin, fol. 6 1. b. & Bava batra, fol. 9 8. 6
51. Sive: peccata, de quibus in præcedentibue di-
ctam eſt, quæ hie Commentator noſter ſtrictim
repelit, confer. verſ. præced. 14, . cap. n. 4 8.
& inftà v. 1 8. h. eap. n. 94.
52. Etenim cvay N Way i, e. trans greſſio

LCLEVITICI.

1014
ad ſeptimam; ſunt autem iſtæ: (1.) non diſcit ac (2.) non facit, (3.) ipernit ali=
Os, qui faciunt (mandata Divina,) (4.) odit ſapientes, (5.) prohibet alios, (ne faci=

ant mandata Divina,) (6.) Negat præcepta (eſſe Divina.) (7.) Negat * funda-

mentum. 53. Verſ. 16. Et viſimre * faciam ſuper vos] (Verbum APE) hicidem-
notat, ac) N X) i. e. & præcipiam (ut veniant) ſuper vos. Eod. verſ. 16. Tumo-
rem] (Dictio Hor* ſigniſicat) morbum Pρ) i. e. qui tumidam reddit carnem,
enflures, 54. linguâ vernaculâ, (qui hec morbo laborat,) is ſimilis eſt inflato, cujus
tumor toſtus eſt* & aſpectus faciei ejus * indignabundus. *** Eod. verſ. 16. Fe-
brem ardentem] (Dictio H notat) morbum, qui i. e. inflammat corpus
idque calidum ac tumidum reddit, veluti (accipitur in illo loco:) quia ignis P
i. e. accenſus eſt in ira mea. 55. Eod. verſ. 16. Qui conficiunt ocuios & dolore affci-
ant animam] Oculi exſpectant & conſumuntur, quò videant, ut (æger) relevetur ac
fanetur; ſed dum is tandem non convaleſcit, (tunc) excruciantur animæ familiari-
um ejus in ipſius morte, 56. oenne deſiderium, quod non expletur, ut & ſpes protra-

a vocatur: E ie. comſumptio oculorum. 57. Eod. verſ. 16. Et ſe-

minabitis fruſtra] i. e. Seminabitis; ſed non progerminabit, quòd ſi germinaverit,

comedent iſtud inimicei veſtri. Verſ. 17. & dabo fſaciem meam] (Dictio 0 notat)

3 ND i. e. otium meum, (ac ſi diceret:) avertam me 58⁸. ab omni (alia) occupatione
mea, ut vos malò afficiam. * Eod. verſ. 17. Et dominabuntur in vobis oſores veſtri]

(uns) aliam poſt ſe trahit; contra Hh en Cctus eſt propter tumorem ejuas.

run i e., præceptum (unum) poſt ſe trahit al

Juxta

. . .
** Nempè: carnis, —yD e i. e., quæ inflata.

terum, sonfer. D. Wagenleil. Sot. p. 390 ac Deu-
ter. C. 19. V. 11. D. 12: atque Deuter. g. 22. Verſ.
14. n. 300 S n. 3 J.
* Hebr. wya n, in MSto 1, poſieà additur:
yav & i e. ecce ſeptem (transgretſtones.)
53. Id eſt: Deum ipſum veramque religionem,
vide n. antec. 50. h. verſ.
X Confer. hic tract. Talm. Schabbat, ſel. 32. b.
& Fol. 3 3. a.
54. Sic reddo hic: vhNe, quam dictionem et-
iam poſſes Latinè reddere: ampullas, prout
vertit P. Fagius in notis ad Paraphr.
Chald. h. loc. ubi vide ſis plura ; alia hujus
vocis e interpretatio habetur infrà verf. 1
16, . cap. num. 66. Confer. & Deuter. e. 2 8. v.
22. num. II. abeſt autem dictio iſta Gallica 4
MSto z.
* Hebr. nba hnnee, in MSto 2. pro his legi-
tigi P ee j, e, qui levie (leu vilis) fa-

eſt irà, quæ non eſt rubicunde, ſiguti cœtetra ca-
r0 hominis fſani, ita in not. pan ne hice
exponitur.
*X„ Sic —◻9 )1 hic interpretor cum Buxtorf. in Le-
xic. Talm. fol. 6 822⸗ “
5§5 5§. Sicuti habetur Deuteron. c. 3 2, v. 22. confer-
& hic F. Fagii not. ad Paraphbr. Chald. . loc.

56. Cohfer, quæ infrà in notis ad hunc verſum 16.

n, 71. adducta ſunt ex allegorica expoſitione,
Iuæ in lege ſacerdotum reperitur.
57. Vide, quæ ad Deuteron, c. 2 8. v. 322. n. 4 1.65*
V. 6 5. h. 41. notata ſunt, it. ad Pſalm. 69. v. 4.
num. 6.
58. Vel: vacabo, confer. quæ ſupra ad v. 9. .
cap. rn. 30. notata ſunt, vide & n. 76. & 77. bh,
v. 17.

* Hebr. 9 „, in utroque MSto poſteà ad-

Propter formidinem.

CAb. XXVI. (1 WIl

—.—
lumiſenſum i⸗
enattatio mj.
N 60, 1.
ie inita ſie qn
inira 63, ego
In ut lagr o

yeplaga) vopptt⸗
ten (vot

bus; 66. quen⸗
illo, 67. lex it
ſin ol, vel inte

—
Hebr. On
. Vide, que deh
V. dr h. 1b. notat
n. 126,
bo. Dictio x
Lotat enich: etian
110 hunc poſteriot
in alegorics expo

61. jeuti veriu antt
61. Prout habeturii

63. Sit uxtaalego
tit mentio, vener
munis tamen inte

um lieralem huit

Abo &,
64. Domn altera alt
enim ſioniſen
iſlen ec hee gu
iled rerſas ile 10,
id oum. ſegn 6
Talm Sehubba ,
. Her guogde en
Sarerdotum deſvn
ejusmodi allegori
uentes, nsque ad
Depetlequente,
Alabentuk, ide ej
Gehaddet, ſol.32.

ee: wora ſi
.„ . . .„ . . . . ene
ditur: —N& RLi i, e., Et fugietis

ielubetur eupon

1.XX.
—
Pperhitalt⸗
,(ne facie
5 fande.
lbicidem.
16. Timo⸗
it carnem,
lato, cvjes
el.16. K.
mat corpus
is
Colore Aſici.
eleyetur ac
e familiari.
Pe protta⸗
16. R ſt⸗
tminarerit,
notat)
ccupatione
ſoret ohri
luxt

menereec

k, qiuc inlla4
I (Etelra (a⸗
Nn wed hie

uxtoltin Le-

1.12. conlet.
2ld. 5, loc,
ge perſomn 16,
a eipoſtione,

. zuh 41,’&*

i⸗ AA.9. 1,
Cnn l

7 & *

80, pollel 1.
k lgieii

D

CAb. xxvVI.

LEVITICI.

IoTVY

Juxtà ſenſum literalem ( ſignificat:) W11. e. dominatum exercebunt in vos, **

enarratio myſtica, (quæ habetur in) lege Sacerdotum, 59. explicat iſtum (textum)

N& HN& 6u. i. e. etiam ego faciam hæc, 6⁶1. (hoc modo:) non ego loquor, niſi 8
i. e. in ira, ſic quoque (enarratio illa myſtica explicat illum locum:) 0& 62. j. e.
in ira 63. ego ambulabo contrà illos duriter. Verſ. 16. Er viſinre ſaciam ſuper vos]
Ita, ut plagæ vos viſitent, ſibi invicem ſuccedentes, 64, dum adhũc prima viſitatio (ſi⸗
ve plaga) vos premit, adducam aliam, illamque ei adjungam. Eod. verſ. 16. Terro-
rem] (Vox —,2 ſignificat) plagam, Normapii. e. quæ terrorem injicit homini-=
bus; ⁶, quænam verò eſt illa? nempè plaga expectationis. * Eod. verſ. 16. Læ-=-
bem 66.] Eſt tibi aliquis, qui ægrotat ac fertur in lectulo; ſed caro ejus ſervatur ſuper
illo, 67. lex (itaque) hic dicit: OSr i. e. tabes, ** quâ aliquis H i. e. tabidus
fit, 6s, vel interdum ille (ægrotus) tabe quidem conſumitur; ſed leniter, nec febre

arden-

—
XX Hebr. a iiν, ablſunt iſta 4 MSto z.
59. Vide, quæ de hoc libro ſuprà ad Levit. e. 23.
v. S, N. 16. notata ſunt, confer. & infrà v. 3 3. h. C.
n. 126.
60. Dictio ε duplicem habet ſignificationem,
notat enim: etiam, ac ſignificat quoque: iram,
ad hanc poſteriorem ſignificationem reſpicitur
in allegoricà expoſitione, hic adducta.
61. Sicuti verſu antec. 16., b., cap. habetur,

62. Prout habetur infra v. 41. h. cap.

6 3. Sic juxtà sllegoricam expoſitionem, cujus hic
fit mentio, vertere volui dictionem π; com-
munis tamen interprerum explicatio juxtà ſen-
ſum literalem hujus loci eſt: etiam ego ambu-
labo &c.
64. Dum altera alteri quaſi mauus ſuppeditat, id
enim ſignificat 17 un i. e. ab hac (plaga) ad
iſtam, ſed hæc quoque expoſitio eſt allegorica, &
ideò verſus iſte 16., poſtponitur verſui 17. . eap.
Vid. num. ſequ. 6 5. & n. 6 §. confer. & tractat.
Talm. Schabbar, fol. 32. . & fol. 3 3. a.

„5. Hæc quoque expoſitio elt allegorica. ex lege

Sacerdotum deſumpta, de qua ſuprà dictum eſt,
ejusmodi allegoricæ expoſitiones ſunt etiam ſe-
quentes, hsque ad verba illa: & fugietis nemi
ne perſequente, quæ in fine verſiculi 17. h. eap.
habeatur, vide ejusd. verſ. 17. notas n. 82. it.
Schabbat, fol. 32. 6.

Sive moræ, ſie nonnulli dictiorem, n, quæ

hic habetur, exponunt, dum homines, panpnn

i, e. expectant omni hora, ut morbas levior eva-
dat & ſanetur; aſt, dum ægrotus moritar
an i. e. terrentur homines, quande ille nrva
WeN i. e., morte repentina moritur; alii in-
terpretantur, quòd dictio illa ſignificet aris,
i. e. lumbos, nempè, quòd plaga illa incipiat
lumbis, eaque plaga ian i. e. terret hominem.
ſic in not. pari rv hic ex ponitur, in MStozg.
pro: rn ſegitur: Inn), ſed haud ſcio, quid i-
ſtud ſibi velit, forſitàn pro n legendum cum
& poſt hoc modo: rue, quæ vox ſignificat u-
ceris maligni genus, de quo vid. R. Sal. ad Ge-
neſ. e. 12. V. 17. ibique not. n. 29. & n. 33. it.
Gur Arjeh fol. 21. col. 3. fin, & Buxt. I. ex.
Chald. fol. 2 170. atque hæc lectio & expoſitio
alteri illi præferenda.

66. Sic juxtà allegoricæ expoſitionis, quæ hic ha-

betur, ſenſum vertere volui vocem more „ ali-
ter, quàm ſuprà b. verſ. 16. tranſtuli, vide not.
ibid. n. 54.

67. Id eſt: non defluit caro ejus, non tabelcit, vi⸗

de Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2369.

** In utroque MSto poſteà additur: nni. e, de-

cet (ſcil. S. Scriptura, quod ille tabidus lfiat.)

6 8. In hac explicationeallegorica continetur am-

plior expoſitio ejus, quod paulò antè dictum tu-
it de plagis, ſibi iavicem ſuccedentibus, ubi ſem-
per poſterior plaga gravior eſt priore, confer.
num. ſequ. 70. b. Verſ. 16.

Mmmmmm

1016 LEVITICI. CAP. XXVI.
ardente inflammatur, (idcircò) lex (hic) dicit HPp N i, e. & febrem
ardentem, 69. quâà ille (ægrotus) hepp i. e. inflammatur; vel interdum
ipſe quidem inflammatur; ſed cogitat ſecum, quòd victurus ſit, (qua-
propter) lex hic dicit: quæ plagæ conficiunt oculos, vel ipſe quidem (æger)
non ſecùm cogitat, quòd victurus ſit; alii tamen cogitant, quòd ipſe victurus
ſit, (idcircò hic ulterius) lex dicit: & quæ (plagæ) excruciant 70., animam. 71. Eod.
verſ. 16. Et ſeminabitis fruſtrà ſemen veſtrum] Seminat aliquis; 72. nec (tamen ſe-
men) progerminat, & nunc † quid ſi inimici veſtri ſupervenientes comedant? lex (hic)
dicit: & comedent illud inimici veſtri, ecce quomodo (iſtud fiat, nimirùm) ſeminat
aliquis primò annòô, ſed non progerminat; annò autem ſecundô progerminat qui-
dem, ſed inimici veniunt & deprehendunt proventum tempore obſidionis, & qui in-
trà 73. ſunt, pereunt fame, ita, ut non poſſint colligere proventum anni præceden-
tis; 74. alia expoſitio (verborum iſtorum:) & ſeminabitis fruſtrà ſemen veſtrum,
(nempè:) reſpectu filiorum filiarumque loquitur (hic) Scriptura, dum aliquis laborem
propter illos (liberos) ſuſcipit eosque educat; ſed intervenit peccatum eosque conſu-
mit, nam dicitur: quos palmis geſtavi & educavi, eos inimicus meus conſumpfſit. 75.
Verſ. 17. Et dabo faciem meam contrà vos] Quemadmodùm dicitur de bono: & re-
ſpiciam ad vos; 36. ita (hic) dicitur de malo: & dabo faciem meam, res ſimilis eſt regi,
qui dicit ſervis ſuis, averto me 77. ab omni (alia) occupatione mea atque operam do
vobiscum ad malum (inferendum.) Eod. verſ. 17. &t percutiemini coràm inimicus ve-
ſtris] Dum mors vos interimit intrà; 78. hoſtes autem veſtri 79. vos obſidione cin-
gunt exträa. Eod. verſ. 17. Et dominabuntur vobis oſores veſtri] Non enim excitabo
oſores veſtros, niſi ex vobis ipſis & contrâà vos, illo quippe tempore, quô po-

74. Sic vocem Pν⅜äâ hic interpretor, con er. quæ
ſuprà ad verſ. 10. h. cap. n. 3 3. notata ſunt.
75. Sicuti Thren. cap. 2. V. 22. habet ur,
76. Prout habetur ſuptà verſ. 9., b. cap. ubi vide no-
tas n. 30.
77. Vel: vace ab omni occupatione alia, confer.
quæ ſuprà ad dict. verſ. 9. h. c. n. 30. notara ſunt.
78. Videlicêt: intrà urbem oblidione cincam,
confer. veri. antec. 16. n. 7 3.
79. Sic verba iſta: aa Wyn, quæ in Paraphra-
ſi Chaldaica hic habentur & ab autore noſtro ad-
ducuntur, hic vertere volui, vide Buxtorf. I ex.

69. Scilicèt: vobis immittam, confer. Deuteron. cap.
2 8. v. 22. ibique not. n. 14.
70. Nota hic, quòd ſemper gravior ſit poſterior
plaga, quam prior, confet. num. antec. 68, h.
vert. & Deater. cap. 2 8. v. 67. n. 78.
71, Dum ſcilicèt familiates Egroi in ipſius morte
excruciantur, prout autor noſter ſuprà h. verſ. 16.
n. 56. expoluit.
72. Hæc quoque expoſitio eſt allegorica, ex lege
ſacerdotum deſumpta, vide, quæ paulò antè n.
65. h. verf. 16. notata ſunt.
† Vel: ex tunc ſive ab hoc tempore, Hebr. anyn)
iſtud & ſequentia, usque ad: a; πνο. e. anno
autem ſecundo, abſunt à MSto I. .
73. Nempè: inttà urbem, obſidione cinctam, id
enim hicg ſignificat, confer. verſ. ſequ. 17.
b. cap. n⸗ 78*

in San me b. loc. ad marginem allegatur.
ubi vide ſis etiam notas, in MSto 1. pro an
legitur aan & in MSto 2. pro an habetur 2 i.

Talm. fol. 49 I. confer. & Tor hanim, prout
m. Jol. 49 prat cohanim, prout wel, egn

e. gladius. “

elhajuſeeli
iſti goerebande
leendebat Nicl
& raſtabant pro
(W) er vobis E
atque ſeilli e
lesab illis ettal
Mreſi ui erſe
Albet] ie E
19. Ldlan
Ala Uſa] i.
e. Verl. 19.
atüi, ſie illa (

tiam roboris vel

terran veſtram,
elt,) nam mhiille
(untkilſom deri
ta non ſudat i⸗

non ſodabunt i

nautem ſudabit,

—
do. Md eſt: gvod e
ſid, guod abl
iuun, ui ſuntthe
kur, eonker. A
Son wobh
11. Ficuti ucie ea
1n ln utroqve M⸗
ſh ie, olli
tip. z. v 3. haben

D legonice, ex lege 8

bus lupri Gidum
. 6f.
1z, liaut non hoch

“ poriz Aufogete,

1e hec illi (hoß
or erſeqantur,

. tun zodis in

Oner hie Tora
nden

A.l.

—
kebtem,
interdum
t, la
lem (eger)
le vickurus
ne , Lod,
(tamen ſe⸗
n! jexſbie
uun)ſeminat
erminat gi .
ig & gulin⸗
nipreceden⸗
len veſtrum,
ſuis laborem
Oague conlo⸗
lumpſit 7.
bono: & ke⸗
wilis eſt regt,
leoperam 40
mn inimici pe⸗
büdionecin-
nim excitabo
e, gub ho.

—
etor, con ei. quc
notata luut.
gbetl.
cap ubi ſige no⸗

one dlia, cOſer
,0. notals unt.
Sdione cindam,

gurin anphin:
zuore noltio 2.

le Buntoff, ler.

CAbP. XXVI.

LE VITICI.

1017

puli hujus ſeculi, cultui idololatrico dediti, Iſraelitas bellò perſequebantur, non aliud

iſti quærebant, quàm id, quod in aperto erat, 80. dicitur enim:
aſcendebat Midian & Amalec & orientales populi &c.

& cùͤm ſeviſſet Iſrael,
& caſtra ponebant contrà eos

& vaſtabant proventum terræ; 81. aſt eo tempore, quôò contrà vos excitabo (inimi-
cos) ex vobis & adversùs vos ipſos, iſti perſcrutabuntut theſauros à vobis abſconditos,

atque ſic illa (Scriptura) dicit:
tes ab illis detrahunt &c. 82.

cata veſtra] i. e.

& qui comedunt carnem populi mei atque eorum cu-
Eod. verſ. 17. & fagietu] Præ metu.
Nee eſt, qui perſéquatur vos] Deerunt (enim vobis) vires. 83.
ad bæc] i. e. Et ſi dum adhuc iſtæ (pœnæ adſunt) * non auſcultaveritis.
18. Et addam] Amplis caſtigationes alias. **

Eod. verſ. 17.
Verſ. 18. Et ſi us quét
Eod. verſ.
Eod. verſ. 18. epties propter pec-

Septem pœnas propter ſeptem transgreſſiones, quæ ſuprà dictæ ſunt.

384. Verſ. 19. Et frangam gloriam 85. roboris veſtri] Hæc fuit domus Sanctua-

arii, ſic illa (Scriptura) dicit: ecce
riam roboris veſtri. 86,

eſt,) nam ibi ille dicit:

ego polluam Sanctuarium meum, glo-

Eod. verſ. 19. Et dabo cælum veſtrum tanquàm ferrum &
terram veſtram, veluti æs]) Hæc (comminatio) gravior eſt ill, quam Moſes (minatus
& erunt cœli tui, qui ſunt ſuprà caput tuum, æs &c. 87. nam

Guxtà illum Scripturæ locum) cœli ſudabunt (ſeu deſtillabunt) ſicuti æs ſudat; aſt ter-
ra non ſudat, ſicuti nec ferrum ſudat atque (ita) illa ſervat fructus ſuos, ſed hic * cœli
non ſudabunt (ſive diſtillabunr,) ſicuti nec ferrum ſudat & erit ſiccitas in mundo; ter-
ra autem ſudabit, quemadmodum æs ſudat eaque perdet (hoc modo) fructùs ſuos. *“

Mmmmmm 2 Verſ.

80. Id eſt: quod oculis expoſitum erat 5y non ve
rò id, quod abſconditum erat & in terra occul-
taum, uti ſunt theisuri, de quibus mox hic dici-
tur, eonfer. & bic Torat cohanim, uti in
õ ad marginem allegatur.
§&1. Sicuti Judic. cap. 6. verſ. 3. & ſequ. habetur.
82. In utroque MSto hic acditur: epronvy)
v i. e. & ofla eorum difftingunt, prout Mich.
cap. 3. V, 3. habetur, hactenùs expoſitiones al-
legoricæ, ex lege Sa cerdotum deſumptæ, de qui-
bus ſuprà dictum, conter. verſ. antec. 16. b. cap.
n. 6 5.
83: Ita, ut non poſſiris propter imbecillitatem cor-
poris aufugere, Daede e eene eden
i. e. nec illi (hoſtes veſtri) opus habebunt, ut
vos perſequantur, ſic in Gur Arjeh fol. 160.col.
3. med, vide & nor. in on now h. loc.
X In MSto I. hic additur; awy i. e. ſuper vos,
i. e, dum vobis incumbunt mala iſta.

* Confer. hic Torat cohanim, prout ad margi-

nem in mnn inev , loc. allegatur, ubi vide

ſis etiam notas.
2?4. Vide ſupra verſ. 15. H. cap. n. 5I. confer. &
infra verſ. 20. h. cap. n. 96. item Deuteton. cap.
1. Ve I. 11. 17.
8 5. Sive: excellentiam, ſicuti Junius ac Tremel-
lius Hebraicam vocem NN, quæ hic habetur,
verterunt, confer. Jalkut Part. 1. fol. 196, cOl.
4, circa fin.
586. Sicuti Ezech. cap. 24. V: 2 1. habetur, confer.
hic tract. Talm. Gittin, fol. 37. a.
87. Vide Deuteron. cap. 2 8, v. 2 3. ibique Raſchi
not. n. 2 %.
* Hebr. N ae, in urroque MSto hic additur:
) & YHνhn ne He P me Nh i. e. illa
(S. Scriptura) dicit: & dabo cœlum veſtrum
tanquam ferrum, ne ((œli ſudent & c.)
† Hebr ya a & abſunt iſta hic ab utroqus
MsSto.
½ Quoniam terra humida eſt, ideò peo
i. e. fi uctus putrefiunt, ſic in not. dnar mnsv .
loc. exponitur.

101

LEVITICI.

Verſ. 20. Et conſumetur incaſſum labor veſte-) Ecce ſi quis non laboraverit nec arave-
rit nec ſeminaverit nec runcaverit nec amputaverit 83. nec ſarculaverit & tempore-
meſſis venerit uredo †T eamque percuſſerit, non adeò * magnum erit detrimentum;
89. aſt ſi quis laboraverit & araverit & ſeminaverit & runcaverit & amputaverit 90.
atque ſarculaverit & venerit rubigo eamque (meſſem) percuſſerit, ecce iſtius (hominis)
dentes fiunt ſtupidi. 91. Eod. verſ. 20. Nec dabit terra veſtra proventum ſuum] Et-
iam id, quod tu ei (terræ) committis * tempore ſationis (non reddet illa.) Eod. vetſ.
20. Et arbor terræ] Etiam ab ipſa terra erit (arbor) percuſſa, 92½, ne prottudat fru-
Gus ſuos tempore protruſionis. 93³. Eod. verſ. 20. Non dabit †] Congruit (iſtud:
non dabit) & ei, quod ſuprà, & ei, quod infrà eſt, tàm arbori, quàm fructui. 94. Eod.
verſ 20. Non dabit frulctum ſium] Dum illa (arbor) profert fructum, abjiciet 9. ea
fructus ſuos, ecce duæ maledictiones ac ſunt hic ſeptem pœnæ. 96. Verſ. 2 1I. Et ſfi

8 8. Scili &t: ſummitates ſegetis ſive herbarum, ra-
dice relica, ita hic intergretor Chaldaicum ver-
bum mia, Germ Schrapfen / confer. Buxtorf.
Lex. Talm fol. 1062. it. num. ſequ. 9o:ac not. in
pan new h. loc.
1 Hebr. De p, in MSto 2. poſteà additur: Pohi.
e. & rubigo.
XKA Hebr. 722 &ε hæc & ſequentia, usque ad:
a WV I. e. ecce iſtius (hominis) dentes &.
abſunt MSto z.
39. Vel: non ita magni refert, vel: nihil intereſt,
non valdè curabit, ſic Hebræa 72 J22 P&
hic vertere poſſis, confer, hic Torat cohanim,
prout in pon nov hic allegatur ad marginem,
item Jalkut Part. 1. fol. 196. col. 4. fin. Sc fol.
197. col. I. princ. .. .
90. Hebr. nb) ſic etiam kic legitur in editione
„pp n & in Bibliis Buxtorf. quemadmo-
dum paulòô antè in hoc commate ; (vide num.
antec. 98.) ſed abeſt iſtud verbum ab editione
Hebraica, quâ uſus ſum.
91. Id eſt: iſta res illum valdè cruciat, isque pro-

ptereà maximè dolet; reſpicitur autem hac phra-

ſi, 4 dentibus ſtupidis deſlumpta, ad Jerem. c.
31. verſ. 29. ubi vide notas, confer. & not. in
vpan 'npV] h. loc.
* Hebr. a, quod ſigniſicat &an i. e. adducis,
reſpicitur autem hoc verbo am ad dictionem
eny, quæ hoc verſu 20. habetur, ſic in not.
pom Mw' b. loc. ubi & Torat Cohanim ad mar-
ginem allegatur.

92. Vel: ab ipſa terra deſectum patietur (arbor,)
ita, ut & ſuceum ex illa non trahat nec terra radi-
cibus arboris conveniens alimentum præbeat,

eonfer. hic quoque Torat Cohanim, uti in

N PS bh. loc. allegatur ad marginem.
93. Quando ſcilieet oculos ſive gemmas protru-

4

dunt arbores, id enim ar hic notat, confer.

Buxtorf. Lex. Talm. fol. 794.

† Hebr, Ir & iſta & ſequentia, usque ad: Irp
i. e. non dabit (fructum ſuum)ablunt ab utroque

MSto.

94. Confer. 2. Reg. c. 19. v. 30. ſic etiam in Gur

Arjeb fol. 160. col. 3. fin. exponitur: y

p 75 Pyn i. e. convenit (iſtud: non dabit)
arbori ac frudtui, ut hujus loci ſenſus ſit: &
79 Wa:i iro i. e. nullos omnino protrudet
oculos ſive gemmas (arbor,) erit enim illa o
VSR ini, e. percuſſa à terra ir &
i. e. nec etiam dabit fructum ſuum, nam quan-
do fructum ſuum profert rrpoy wep N i. e.

ipſa (arbor) abjicit fructus ſuos, ſic tàm in Gur

Arjeh alleg. ol. 160:. col. 3. fin. quàm ab ipſo

autore noſtro hoc verſu 20. exponitur, confer.

num.: ſeq. 9 5. S& Jalkut Part. 1. Fol. 197. col. I.

quod hic habetut, interpretor, à radice u, un-

de in Hiphil eſt wa, conter. num. antec. 94.
96. Sive: uhiones, Hebr. hayn, confer., veri.

ſequ. 2 I. n. 10 1. & Gur Arjeh fol. 160. col. 3.

ſin. vide & v. 1 8. h. cap. n. 84.

— „*

CAP.XxXVI. (ℳ. WI.

—
cmbulaveritun
peihgvodw
bulaveritis teme
cet Mbdie
cum lum:.)
illumlocum:)
Gitad largumd
(Geuciffelle)i
minus ad me ve
enas 101. 4
an (Verbum
Pod. vetl. 22.
telligere) gvumn
tem) unde prob
tam in illos, 10
adfert morlu?
mordent & inte
erunt in terrali
gue onager mo

—
97. Vel: fonund,
20 Hebiæzn voe⸗
fer. Pra alis b. .
h. loe.
98 Nempt: incih
n1, ſic hie
W iee Eticen
h. oe.
5 lnutoqle Mi⸗
keginlt: minn
99. Dicfurta. Me⸗
Droyeb. e 15. 1.
ndt. glii lier ven
ſunt, cOgkfet, not
11.

. lo. el: cohiben
95. Decutiet, defluere faciet, ſic verbum ν

mente verbumit
I7. . 17. hic ye
junti ſenlum g.
e, D m,
e, gui paucs lo⸗

8
tnec atare.
Kiempore
tmmentum;
Utarerit go,
schominie)
nſuun Ut⸗
Locd. vetl.
Otkucat fru⸗
Pruit (iſtud:
ſiciet 9ſe e⸗
erl.21. H/
Am.
tierur (albor,))
1 dec tertatadi.
utüm prebent,
hanim, uti in
lwatginem.
emmas prottu⸗
enotat, conſer

glead: id

Muntab uto de

ſcgiam in Gu
onitur: 9) W

d: non dobit)

i ſenlult: N
nind Poruget
t enim Ula V

m, ham quan-
W Ne
,ſie tam in 6u
n. guäm ad i

vohitur, conke.

ſol 197 cl le
verbum h,
tadice L), un.
gicn, aOtec, 94

CAbP. XXVI. LEVITICI. 1019

embulaveritis mecum temerè] Rabbini noſtri πι dicunt ρâ i. e. caſu 92. (nem-
pè:) id, quod non (contingit, )niſi interdum, 93. ſic(accipitur hoc loco, ut ſenſus ſit: ſi)am-
bulaveritis temerè in præceptis; aſt Menachem (dictionem P)exponit, quòd ſigaifi⸗
cet VODi. e cohibitionem ſeu remotionem,) hoc quoque modo (ipſe exponit lo-
eum illum:) P)1 i. e. remove (ſeu cohibe) pedem tuum, 99. ſic etiam (ipſe explicat

illum locum:) Pdi. e. removens 100. ſpiritum atque hæc interpretatio propè acce-

dit ad Targum Onkeloſi (ubi hoc loco habetur ), quod notat) )P i. e, durum-
(ſen difficile,) dum illi durum reddunt cor ſuum, ? O) i. e. ut ſemet cohibeant, quò
minus ad me veniant. Eod. verſ. 2 I. Septuplam juxtaà peccata veſtra i. e. Septem-
Gas 101. alias, numeréô ſeptuplô, ſecundùm peccata veſtra. Verſ. 22. Et immit-
tam] (VYerbum N hic) ſignificat 3) i. e. concitationem (ſive incitationem.)
Eod. verſ. 2 2. & orbabit vos] Non mihi (juxtà ſenſum literalem hic ſubvenit, aliud in-
telligere,) quàm feram beſtiam, quæ orbat, ſicuti illa facere ſolet; jumentum † (au-
tem) unde probas (etiam iſtud hic intelligi?) lex dicit: & dentes jumentorum immit-

tam in illos, 102. ecce duo; 103. ſed unde (probatur, quòd jumentum) mortem-

adfert morſu? lex dicit: cum veneno ſerpentum pulveris, 104. quemadmodum iſti
mordent & interficiunt; ita & illa(jumenta) mordent & interficiunt, jam anteà fu-
erunt in terra Iſraeliticà duo (animantia, nempè:) aſinus mordens & interficiens, at⸗
que onager mordens & interficiens. Eod. verſ. 22. & orbabit vos] Hi ſunt parvu-
Mmmmmm 3 li.
is ſapiens cluit, ita Euripides: gιιαHιαοαιÜ0α
taciturnus ſapiens.

101. Sive: ultiones aut comminationes, vide,
quæ verſu antec. 20. n. 9 6. notata ſunt, contfer.

97. Vel: fortuito, per accidens; reſpieitur autem
ad Hebræa n vocem , quæ hic habetur, con-
fer. yræ aliis P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc.

„, conler. Verle

ſo 160,0,

9 9. Nempè: incidenter, quandoque, fortè fortu-
na, ſic hic = interpretor, ut ſignificet
N*) i, e. accidens, caſus, confer. Michlol Jophi
b. oc.
* In utroque MSto pro vna i. e. in præceptis,
legitur: muna ie in præcçeptis meis.
99. Sic juxtà R. Menachemi ſenſum hic verto, quod
Proverb. c. 2 5. V. 17. habetur, ubi vide Raſchi
not. alii alier verbum o ibidem interp. etati
ſunt, confer. not. ad Pilalm. 49. v. 9. num. 10.
& 11.

100. Seu: cohibens, ſic ex ejusdem R. Menachemi

mente verbum iſtud, quod habetur Proverb. c.
17. v. 27. hie vertere volui, R. Salomo verba
iſta: hN ν, quæ dicto verſu 27. habentur,
juxrà ſenſum R. Menachemi exponit n
i. e. a yan, qui removet ſeu cohibet verba,
ue. qui pauca loquitur, Græcè: 5ν+αναννι

& verfſ. ſeq. 22. num. 106. & verſ. 3 1. h. cap.
n. 122⸗
F Hebr. Ana, in utroque MSto hic additur:
7 e E i. e. quod non ita facere tolet.
102. Sicuti Deuteron. c. 32. V. 24. habetur, ubi vi⸗
de Raſchi not. confer. etiam net. in pon rnot
h. loc. it. tract. Lalm. Schabbat, ol. 3 3, a.
103. Nempeé: animalia ſive ſpecies animalium;
videlict tam fera beſtia, quàm jumentum, pote-
rit etiam iſtud: 'nw i. e. duo, referri ad p&i;-
nas, quòd icil. hic duæ ſint poenæ, sonfer, num.
106.
104: Uti habetur Deuteron. didt. c, 32. v. 24. vi.
de hic of ne ibique notas, confer. &
Deuteron. dict. c. 3 2. v. 24. n. 145.
* Hebr. r'nn Wα i& d, abſunt iſta 4 MSto
14 ſed malè,

LENXITICI. CAb. XXVI.

1020

I. 105. Eod. verſ. 22. &r exſt indet jumentum veſtrum] Foris. Eod. verſ. 2 2. Ef

diminuet vos] Intrà. Eod. verſ. 22, Er deſolatæ erunt viæ veſtræ] i. e. Semitæ tàm-
magnæ, quàm parvæ, ecce ſeptem pœnæ, 1o“, dentes ſcil. jumenti & dentes * feræ
beſtiæ, venenum ſerpentum terreſtrium & orbitas atque exciſio, † ut & deminutio ac
deſolatio. Verſ. 23. Et ſi per iſta non erudiemini mihi] Ut revertamini ad me.
Verlſ. 2 5. Ultionem fæderis.] Eſt ultio, quæ non fit propter fœdus (ruptum,) ſicuti ſunt
cœteræ ultiones atque hujusmodi fuit privatio oculorum Zedekiæ, 107. alia expoſi-
tio (verborum iſtorum:) ultionem fœderis mei, quod transgreſii eſtis, (nempè: legem)
omnis immiſſio gladii, * quæ (habetur) iu Scriptura (ſignificat) bellum copiarum ho-
ſtilium. Eod. verſ. 2 5. Et ſi vos congregaveritis] Ex locis exterioribus intrà urbes
propter obſidionem. Eod. verſ. 2 5. Mittam inter vos peſtem] Propter peſtem tra-

demini in manum hoſtium, qui vos obſident, non enim pernoctare faciunt mortuum

