Talmud, fol. 1683. ac not, in e D.
h. loc.
114. Confer. quæ ſuprà ad v. 1 8. h. c. n. 5 3. & ad
Numer. c. g. v. 4. n 11. notata ſunt.
11 5. Prout Daniel. c. 5. v. 6. habetur, confer. ſu⸗
prà alleg. V. 1 8. h. c. D. 54, ac Num er. c. S. V. 4.
n. 12,it, not. ad Eſai. c. 3. verſ. 24. n. 7272. –

116, Nempè: factum eſt ſine opera & labere ul-

flant metalla. . lius hominis; ſed miraculò Divinòô, confer. Nu-
10. Vide, quæ ſuprà ad v. 19. H. c. n. 49. notata mer. dict. c. 8. v. 4. n. 2 6. & Tanchuma, ut &
ſunr. tractat. Talmud. Menachot, fol. 29. a. ſicuti al-

111. Sive de maſſa unã, Hebr. obrn, id paulè
poſt vocatur ryn, vide num. 113. h. v. item
V. 3 I. b. g. n. 130. Galli vocant: d’ une malle

legatur in 'pan ew h. loc. vide & Gur Ar-

CAP. XXV.

vel: d' une piece, Germ. von einem Stuͤck,/

(M. M.

ſactes; (led
orygui ficlus etat 4
in pattem inferioten
medius, guiegrelie
iplam erat lucerna
iur ur flum fire
Hi euntgcal clic
wweant lingu⸗ Vern
zgne eggeciebanun
Ceyobi i)erant in
114. c,u] Ad inſtar

mutm medium ſcuti

usgue Phernls) 1.
Ptuseſtin Sectione,

——
117. I ett: diſfeulter
candelabtum ellet bri
tardos nec comprehene
Ixltamcandelabli peſſi
c,n. 19 1. in Gur Ar-
er Mechilta adducitt,
ter omptehendete po
diDeus digit, nempe:
umn ae leptilia, con et⸗
b. loe. ac ſalkut ban.
119. Keilicet: auni, de h
39 cap.
119, Hebr. d ie, ſen
haſile ejus, conker, in
Numer, c, le V. 4, 0,15
120. Aye⸗ capſe 1nt
ll Numer, dict, c. ,.

Cmſeil capſim, Hebt.

I,alüi rrdo exponun
de N ie us, ſice

1 ; 1conhſer. Rinttz

nphteliChalceicz,dbi
⸗ aica, ubie

guim Dalen.
nſuinn di
humernsaten d.
pit:)die ſacerdo.
8) ne fiein lud
1o7, menbez 109
un conſtant, ,,
4 wotum (canctla.
0l, IIn. Kinci.
vod intet⸗
6, gnia Eunitͤber)
)Miee pereuli.
) malleoli, lngnz
en Wd e, het.
Pet ſepſum, und,
Juan.
—.iv.‚.2s—
r. von einem Etich/
Alici, gui inleliditut:,
I, 1. 03,

ſic 7, 19. c,n. ſi

gve ad: bd wwn
ſunt ab unoqte idto,
lin ſunt poſt velba:
eicem cothungat, zig.

Dbyn d, Figenum.

zI. ),, n 13 1 on.

h. 13. & Bextert Lex.

Dot, in W

.1ghecn 3, Sad
notatz unt.
6. habetut, conlet il⸗
ae Numer ce hſ 4
Vetl. 24, 0,72,
ine ohetae libane l
Dirino, conter. Nu⸗
16.8 Tanchume, ud

ot lol 19, nſalti 41. J.

loe. fide Gn Ar.
iem ſen40,), 0 ℳ.

tardus, nec comprehendere poterat f[ormamac fi-

CAPD. XxXyV. EXOPI. H 639
quandoquidem Moſes difficilem ſeſe præbebat 117, circà illud (candelabrum fabri-
candum, ideò) dicebat ei Sanctus ille Benedictus: projice talentum 118. in ignem
atque illud (candelabrum) per ſe fiet, quocircà non eſt (hic) ſcriptum: . e.
facies; (ſed „i. e. fiet.) Eod. verſ. 3 I. Scapus 119. ejus] Is fuit pes inferi-
Or, qui factus erat ad inſtar arcæ, 120., ac tres pedes egrediebantur ex illo (ſcapo,) &
in partem inferiorem. Eod. v. 3 I. &t calamus ejus 1s fuit calamus ejus (candelabri)
medius, qui egrediebatur in medio femore (ſive ſcapo) erectus ſursùm versus & ſuprâ

ipfum erat lucerna media, quæ facta erat veluti ſcutella, ut oleum in illam infundere-

tur & ut filum (ſive funiculus lucernæ) immitteretur. * Fod. verſ. 3 I. Scpphi ejus]
Hi erant quaſi calices, 121. quos faciunt ex vitro oblongos & anguſtos, 12. eosque

vocant (linguâ vernaculàâ:) medirns; 123, aſt iſti facti erant ex auro & prominebant

atque egrediebantur & quolibet calamo juxtà numerum, quem dedit eis Scriptura nec
(ſcyphi iſti) erant in eo (candelabro,) niſi decoris causé. Eod. verſ. 3 I. Spherule
124. ejus] Ad inſtar pomorum fuerunt, rotundæ undique, prominentes circà cala-
mum medium, ſicuti facere ſolent candelabris, (quæ ponuntur) coràm principibus e-
asque (ſphærulas) vocant: pommeils, 125. & numerus earum (ſphærularum) ſcri-=
ptus eſt in Sectione, 126. quot ſcilicèt ſphærulæ prominuerint exillo (candelabro) &
quan-

*Hebr. 'nee Dr, abſunt'iſta à MSto z.
12 1. Sive: crateres, confer. R. Salomo ad Geneſ-
C. 44. V. 2.
122. Seu: arctos, German, Enge / ſie dictionem
Dvu hic inter pretor, aliàs ſignificat: breves.
123. Vel: madirns, ſic reddo: ναανπ, ſed dici-
onem iſtam vel corruptam eſſe vel ab uſu Gallo-
rum hodierno receſſiſſe puto, in notis Raſchi ad

Geneſ. c. 44. V. 2. dieitur: „vid. not.
ibid. n. 2. abeſt autem dictio iſta Galliea à MSto
2, hoe quidem loco, .
124. Hebr. nen i. e, poma ejus, Junii ac Tre-
mellii verſio habet: mala oblonga ejus.
. . . . . .
12 5. Die reddo: h, prout in Bibliis Buxtorf.
dictio Gallica habetur, in evemplali Hebræo
5 9

„ . .
quô uſus ſum, legitur: vwome; ſed priorem le-

1II7. Id eſt: difficulter percipiebat, quomodo
candelabrum eſſet fabricandum, indocilis erat ae

uram candelabri perficiendi, confer, infrà v. 40.
,Cc. n. 19 1. in Gur Arjeh fol. 77. col. 3. princ.
ex Mechilta adducitar, quôd Moſes tria difficul-
ter comprehendere potuerit, donec oſtenderet
ei Deus digitò, nempè: candelabrum, noviluni-
um ace reptilia, confer. & not, in 'nan nbe
v. loc, ac Jalkut Part. I. fol. 101. col. 2. med.
II9. Seilicèt: auri, de hoc auri talento vide verſ.
39. h. cap- .
119. Hebr. —2 ) i. e. femur ejus, Vulgata habet:
haſtile ejus, confer. infrà v. 35. h. c. n. 145. &
Numer. c. 9. V. 4. D. 1 8⸗
120. Sive capſæ aut fiſcellæ, hinc & R. Salomo
ad Numer. dict. c. 8. V. 4. vocat i. e. ar-

cam ſen capſam, Hebr. an, vide not. ibid. n.

17. alii — exponunt, quod idem ſignificet,

Aac à 1. e. latus, vide Bu xtorf. Lex. Talm. fol.
2 33 1. confer. & infrà Exod. c. 37. v. 17. in Pa-
raphraſi Chaldaica, ubi eadem, quæ hic, habetur
dietio.

ctionem præferendam puto, confer. not. ad Ze-
phan. c. 2. v. I4. n. 31. & ad 1. Reg. c. 7. v. 16.
n. 36. abeſt autem hæc dictio Gallica à MStoz.
126. ZScilicèt: legis, vide Exod. c. 37. V. 1 8. & ſeq⸗
confer. & v. 3 5. h. c. n. 150,

LIIE

CAb. XXV.
quantum ſpacium 127. fuerit inter unamquamque ſphærulam. 128. Eod. verſ. 3 I.
Et ſlores 129. jus] Figuræ fabrefactæ erant in eo (candelabro) tanquam flores. Eod.

640 EXxODI.

verſ. 3 1. Ex ipſo ſint] Omne ductile egrediebatur ex fruſto 130. maſſæ, 131. nec

(aurifaber) faciat illa 132. ſeparata ac (poſteàâ) eadem conjungat. 133. Verſ,. 32.
Egrediantur lateribus ejus] Hinc atque illinc obliquè 134. protendebantur (calami
iſti ſive rami) & aſcendebant, donec (venirent) è regione altitudinis candelabri 135.
nempè, calami medii; 136, egrediebantur autem (calami iſti) è calamo medio alter
(calamus) ſuper alterum, inferior erat longior; 137. qui autem ſupra illum, is brevi-

or erat illo ac ſupremus iſto erat brevior, quoniam altitudo capitum (ſive extremita-

tum) iſtorum (calamorum) æqualis fuit altitudini calami medi ſeptimi, * ex quo (cœ-
teri) ſex (calami) progrediebatur. Ver. 33. Ampgdale ſpeciem referentes] (Dictio
=pD) juxtà Targum ejus (ſignificat) α2 bi. e figurati erant, ſicuti (au-
rifabri) facere ſolent vaſis argenteis & aureis, quod vocant ?** (linguâ vernaculà:) niel-
ler. 13 8. Eod. verſ. 33. Tresſeyphi] Prominebant ex unoquoque calamo. Eod.
verſ. 33. Tpbarula & ſios] Fuit unicuique calamo. Verſ 34. Er in candelabro ſint
quatuor ſeyphi] (Dictio D i. e. in candelabro, hic ſignificat:) in corpore-

139. candelabri fuerunt quatuor ſcyphi, unus prominebat infrà calamos atque tres ſu-

prà (illam ſcapi partem,) ex qua egrediebantur calami, qui & lateribus ejusdem (ſcapi)
prodibant. Eod. verſ. 34. Amygdala yeciem referentes ſyarulæ tjas & ſtorei ejus] Hic

127. Vel: quantum ſit læve ſive glabrum, quod
non eſt vup ſeu. 6guratum, id enim dictio pynm
bic notat, confer. infrà v. 3 5. h. c. n. 148. temm five allitudinem candelabri.
12 8. Confer. quæ infrà ad v. 3 5. B. c. n. 147. no- 13 5. Id eſt: donec calami ſive rami alhitudine ſua
tata ſunt. æquales eſſent ſummitati candelabri.
129. Autor vulgatæ tranſtulit: ac lilia, ſecutus] 136. Confer. v. ſequ. 34. h. c. ubi candelabrum di-
LXX. interpretes, qui verterunt: zaατα—☛a zehe, citur calamus medius ſive haſtile, quod autor
Junii ae Tremellii verſio habet: & caliculi e- .
JyuS. not. ad dict. v. 34. H. c. n. 139.
13ꝙ0, Hebr. —, confer. quæ ſuprà n. 111. h.] 137. Sive: produ tior, i e. infimus calamus lon-
v. 3 1. notata ſunt. gior erat intermedio, intermedius longior ſum-
13 1. Sive: laminæ, Hebr. nwya, de qua dictio- mo, ſummus erat omnium breviſſimus,
ne ſuprà n. 113. h. v. 3 1. aliquid notatum eſt. * Hebr. y'ave, deeſt vox iſta in MSto z.

oder gekruͤmmet geweſen / ueque ad lummita-

132. Nempè: membra ſive partes eandelabri, uti x Hebr. pow in MtO 1. hic additur: y

ſunt: calami, ſcyphi &c, confer. Numer. c. 8. v.
4. n. 16.
133. Vide, quæ ſuprà ad v. 1 8. h. c. n. 4 §. & ad S . .
Exod. c. 27. v. 2. n. 8. notata ſunt; cœterum inj n, prout hic in omnibus codicibus, quos
utroque MSto hic addita ſunt ea, quæ ſuprà poſt quidem inſpexi, ut & in utroque MSto haberur-
vocem â habentur, vid. ibidern Sign. * 139. Id eſt: in ſcapo ſive haſtili candelabri, ſic
134. Hebr. Ponen, ſenſus eſt, quòd ca lami iſti ſfi-
ve rami non recti, German. gleich ausgeſtreckt;

i. e. iſtam formationem ſive effictionem.

V. an-

ſed obliquati fuerint, Germ. ſeynd eingebogen

noſter ibidem exponit: corpus candelabri, vide

13 8. Sive: neiller vel nailler;, ſic reddereę poſſis .

. nn hic explico & intelligo, conter.

Tonuserguine
poteſb unüm
atge foes⸗

bagtutcelahi 1
diſcimus in fabeice

Amorum 61
gictur, (u0 z⸗

Ahoren ejos, 4

no (erat) lepphus
en)ſphernlise
amgcale ſpeciem
intincalamo (un
um mecio protent
131, ac Cuofum p⸗

bat) ſphetule 634

——
y. Autec. 31.0 C,l.
1. Kr. z.n 1⸗
ſ1b. Menachot,
Behr. rpn, bel
140, Kilicet: locns:
conciliationem locce
tradicentium, kiin
40 ſeyphos, guann a
Annbigaitnem vel
fertipotelt.
141. Vel: guiconeil
de, qu fupfdad v.
conter. ” Lxod e,4
141. Confer, queinn
aotata funt,
143. Conker, bie tra⸗
19, PrOnt allegztut
capite tettio trallarn
n, taditar, gud
lipis, in quo tietl
ſacerdos, lucernas
tudo candelabri in
Crouthie Comme
nerele fit, ur perg
Nüfigaptanda, cone

Dalt 10,, 236,b

ALNV.

. Lodelz.
nam fores kod.
malle, Izl n

bebantutſcalini
cangelabni nz.
emo melid Alter
illum ubieri⸗
nllye euttemitz.
nni der gvo co⸗
renm, (diclio
letant, ſenti (au⸗

Vernaculd:) nil.

e calamo, Bocdh.
in andelabry ſur
t:) in corpore⸗

mosatque ttesſu.

5ejuscem (capi)
urir u] Hie

——
ſohnd eingebogen
u:que ad uminits-
hrl⸗
vetami alitu ine ſaa
ndelabtn.
Ubi cancelabium l⸗
baſtlle, guod autor

Pus candelabti,ile

39,
ahimus calamus ion⸗
necius ſongior iun⸗
breriſlimut,
in Mo.

additut: Nr ie

etbcionem.
1, ſe tetgene poſſs

us codiclbus, goos
hgue M8t habeiut⸗
aſtili candelabti, ſie

intelligo, codter.
F an⸗

1, nec

eſſt

ExXODl.

CAP. XXV. 641
eſt unus ex quinque † Scripturæ (locis,) quibus nullus 140. intercedit, 141. nec ſci-
ri poteſt, utrùm ſcyphi ejus amygdalæ ſpeciem referre debeant; an verò ſphærulæ
atque flores. Verſ. 3 5. Et ſoharula ſub duobus calamis] Emedio ſphærulæ extende-
bantur calami 142. ex duobus lateribus ejus (ſcil. ſcapi ſive haſtilis,) hinc & illinc, ſic
diſeimus in fabricatione (ſeu facturàâ) tabernaculi, altitudo candelabri erat octodec im
palmorum, 143. nam pedes ac flos trium erant palmorum, 144. hic eſt flos, de quo
dicitur, (quògd is ſit) in femore, 145. dicitur enim: usque ad femur ejus, usque,
ad florem ejus, 146. & duorum 147. palmorum erat ſpatium, 148. ac palmus (unus, )in
quo (erat) ſcyphus unus ex quatuor ſcyphis, ut & ſphærbula atque flos; de duabus (au-

tem) ſphærulis ac de duobus floribus, quæ dicuntur de candelabro ipſo, nam dicitur:

amygdalæ ſpeciem referentes ſphærulæ ejus & flores ejus, 149. diſcimus, quòd fue-
rint in calamo (uno) duæ ſphærulæ 5Sο. ac duo flores, præter tres ſphærulas, qua-
xum medio protendebantur calami, dicitur enim: & ſphærula ſub duobus calamis &c.

151. ac duorum palmorum erat ſpatium, 152. dein palmi (unius ſpatium occupa-

bat) ſphærula, ex qua duo calami hinc atque illinc egrediebantur, qui protendeban-
. LIII z. G tut

cus Talmudicus, jam dictus, adducitur, vide &
Numer. c. 8. V. 2. n. 2.
14 4. Exponitur hic & in ſequentibus ſpeciatim,
quomodo altitudo candelabri fuerit octodecim
Palmorum, vide n. 1 54. h. v. 35.
145. Vel: in ſcapo, Hebr. a, confer. quæ ſuprà
ad v. 3 I. H. C. n. 119. & infiâ ad hunc v. 3 5. R.
157. notata ſunt.
146. Sicuti Numer. c. g. v. 4. habetur, in MSto I.
hic adqitur: & ο i. e. ductile erat, ſicuti
Numer. dict. c. 8. v. 4. haberur.
147. Confer. quæ ſupta ad v. 3 I. H. c. n. 12 §. no-
tata ſunt.
148. Scilicèt: læve ſive glebrum, quod non erat
figuratum, Germ. das glatt war/ conſer. ſupraâ
V. 3 1. H. c. n. I27. S& tutta n. 15 2. h. Vv. 3 5.
149. Proòt verſu antec. 3 4. h. c., habetur, confer.
& n. 156. h. v. 3 5.
150. Confer. quæ lupra ad v. 31. H. c. n. I26. no-

V. antec. 32. h. C. n. 136. & infraà v. 3 5. h. c. n.
15 5. S& v. 37. n. 169. it. tract. Talm. Joma;, fol.
52. b. & Menachot, fol. 2 §. a. b.
† Hebr. ovnnn, abelſt iſtud à MSto 1. .
140. Scilicèt: locus aliquis tertius Scripturæ, qui
conciliationem locorum; in ſpeciem ſibi con
tradicentium, faciat, nam dictio npi tam
ad ſcyphos, quàm ad ſphærulas & flores propter
ambiguitatem vel obſcuritatem textus ſacri re-
ferri poteſt. .
141. Vel: qui conciliat, Hebr. yne, de quo vi
de, quæ ſuprà ad v. 22. h. c. n. 65. notata ſunt,
confer. & Exod. c. 40. v. 3 5. n. 13.
142. Confer. quæ infrà ad hunc v. 3 5.. c. n. 15 1.
otata ſunt.
1433. Confer. bic tradat. Talmud. Menachot fol,
29. prout allegatur in n- neu, . loc. in
capite tertio tractatus Talmudici, qui inſeribitur
PD, traditur, quòd antèe candelsbrum extiterit

lapis, in quo tres fuerint gradus, eique inſtiterittata ſunt.
4 . . . . 1 . .
ſacerdos, lucernas aptaturus, & quoniam alti- 151. Uti ſuprâ h. verſ. 3 5. habetur, ubi vide num.
tudo candelabri fuit octodecim palmorum, 142.

(prout hic à Commentatore noſtro refertur, )idèo
neceſſe fuit, ut per gradus fieret aſcenſus ad lumi.
naria aptanda, confer. not. ad librum Prec. Jud.
part. 2. p. 23 6. b. fin, & p. 237. a. princ. ubi lo

152. Sive: glabrum, vel pars non figurata, con-
fer. ſuprà v. 3 1. . cap. n. 127. & n. 148. .
Verl. 3 5.

–

642 EXxODI. CAbp. XXV.

tur * & aſcendebant è regione altitudinis 153. candelabri, dein palmi (unius erat.

Ppatinm) læve & palmi (unius ſpatium occupabat) ſphærula, ex qua duo calami egre-
diebantur, ** dein palmi (unius ſpatium erat) læve ac palmi (ſpatium occupabat)

ſphærula, ex qua duo calami procedebant, qui protendebanturac ſeſe erigebant è re-

gione altitudinis candelabri, dein duorum palmorum (ſpatium erat) læve, ſupererant
(igitur) ibidem tres palmi, in quibus tres erant ſcyphi, ut & ſphærula atque flos, 154.
reperiebantur (itaque) ſeyphi viginti duo, (nempè:) octodecim pro ſex calamis, (vide-
licèt) tres unicuique calamo & quatuor † in corpore 155. candelabri, ecce viginti
duo; undecim autem erant ſphærulæ, (nempè:) ſex in ſex calamis atque tres in cor-
pore candelabri, ex quibus calami egrediebantur atque duæ inſuper dicuntur (fuiſſe)
in candelabro, dicitur enim: amygdalæ ſpeciem referentes ſphærulæ ejus; 156, ad
minimum autem fuerunt duæ ſphærulæ, una in parte inferiore juxtàâ femur 157. atque
altera in tribus palmis ſupremis cum tribus ſeyphis; novem autem fuerunt ei (cande-
labro) flores, (nimirùm) ſex fuerunt ſex calamis, dicitur enim: in calamo uno ſphæru-
la & flos, 158. atque tres in candelabro, nam dieitur: amygdalæ ſpeciem referentes
*ſphærulæ ejus & flores ejus; 159. ad minimum autem duo fuerunt flores 160, (præ-
tereà]) etiam (flos) unus, de quo dicitur in Sectione, * (quæ incipit:) quando 161.
accendes &c. (ubi habetur:) usque ad femur ejus, usque ad florem ejus, 162. & ſi
accuratiùs ac ſigillatim inquiſiveris in doctrinam illam 163. quæ ſcripta eſt ſupraà,

* Hebr. ?., hoc & quæ ſequuntur, usque ad: ] mum comprehendit duas ſphærulas, ſtcuti hic
TWT i. e. ſuperergnt (igitur &c.) abſunt 4 MSto apud Commentatorem noſirum habetur, vide n.
2. 160. h. v. 3 5.
153. Vel: usque ad altitudinem candelabri, id eſt: 157. Confer. quæ ſuprà ad v. 3 1. . c. n. 119. &
æquabant altitudine candelabrum, confer. quæ hoc v. 3 5. n. 14 5. notatà ſunt.
ſuprâ ad v. 29. h. c. n. 9 6. notata ſunt. 15 §. Uti ſuprà v. 3 3. h. c. habe ur.
X In MSto I. hic additur: 77 77 2 i. e. hinc * Hebr. wnhνα.ρ hoc & quod ſequitur, usque ad?
& illinc. . my'n i, e ad minimum autem, abeſi à MStO I.
154. Ex hactenùs dictis & ſpeciatim recen ſitis pal- 159. Sicuti verſu antec. 34. . c. habetur.
mis reſultat numerus octodecim palmorum, de 160. Vide, quæ paulò antè ad hunc v. 3 5. n. 156.
quo ſùpr n. 143. & n. 144. hoc v. 3 5. dictum] notata ſunt. ꝗMU S
eſt, ficuti cuivis, ſigillatim computami, id pa- *X Hebr. —0a abeſt iſtud à MSto 1.
I61. Hæc Sectio incipit à Numer. c. 8. v. 2, S&

tebit.
Hebr. Yade), iſtud, ut & quæ ſequuntur, usque continuatur usque ad ejusdem caput 13. eò ex-
clusô.

ad: ) i. e. undecim autem &c. abſunt ab utro .
que MSto. 162. Proùt Num. dict. c. §. v. 4. habetur.

55. Sive: in ſcapo aut haſtili, vide, quæ ſupr ad 1 63. Vel: in Miſchnanam & ſic dictionem
v. 34. h. C. n. 139. notata ſunt.
756. Sicuti verſu antec. 3 4. habetur, confer. ſuprà
n. 149. . V. 3 5. pluralis itaque numerus, qui in
dicto yerſu antec. 34. . c, habetur, ad mini-

aw, quæ hic habetur, vertere poſſis, confer.
ſuprà n. 14 3. H. v. ſignificat aliàs etiam Deutero-
nomium Molſaicum, confer. Buxtorf. Lex, Tal=-
mud. fol. 2474. & ſeq.

Ut ſes 0

tur earum

cNWV.
e tehence
ena
lucetnarh
in (ndelabthegn

(tun
Verl. 37.
oleumn

uandoaccenc
u Iuz ad la
Vetl. 38. . mund
Ptchengent Alyehr
cernarumn & quoni⸗
Pr5 (Chl

elos goſgnifce

ie apieban cetd

Ie)uigebat ucennas
antur nant))

—

164. Videlictt: ſeyphe

(ggbibusſopid bickume

16, ve: Phialaum,

hat voce ſugta 2d v.

(nlef. & v, ſegll. 3)

Menachot, fol.)d. b.
166. Zie Volgatam ecut
Ttewmelliierſio habet.
Ferba Hebræa: ad tra
habentur in texntn ſacte

(cablut, quddd ſgriben

peiterunt: zr es 96
ſaeis ejus,
167, Kcilicete calamum
Vetlo ſeapi, contet, nn
n h loe, ut
K g. .

3 Hebr. Doynon, ſe

queedit. dhoa
. . .
Pywn ie, quando⸗

169. Aye. ſcapi, ſie n.
ciem ſell figuramn cand

nus dichum fuit, Cal
gen ineofundem fine⸗
illm eo melins Aimi⸗
Puimerent,

4
alniſanin crad
1 calam .
atjum noeeledat
le erigebaneke.
lke, ihetgkant
datac los, ize.
calami is, W
bri, ecce Uiginti
tque nes in cor.

an ful .

E ejns; 156, ad
ſemut 157. atqe
erunt ei cande⸗
mo un Phern.
eciem reterentes
llores ibe, gre⸗
) Juando 161,
ejus, 1602, E ſl

Grita eltpe,

(tune)

——

herulas, ſeuti hie
um habetur, viden,

t.
r.
egniut egread:
m Deſ Moto
habetur,

hunc v 35, 16

1Sto l
wer e, g. V. 7, &
n capat 17. e0 e⸗

habekut,
ſe didionem
tere poſt 6, coltel.
jasetiam Deuteto⸗

ott, Lex, IAdA .

CN

7 –

643

ekeA- illa, 164, juæxtà numerum ſuum, unumquodque i in Toco ſuo.

Verſ. 37. Lucernas eju] (N) ) fuerunt) ad iſtar ſcutellarum 165. quibus indebant
oleum & ellychnia. Eod. verſ 37. Et laceant ex 166. adrerſo] Fecit (aurifaber,.)
ut ſex ora lucernarum, quæ in ſummitatibus calamorum erant quæque ex lateribus e-
jus (candel abri) egrediebantur, ſeſe converterent contrà medium, 167, ita, ut lucer-

næ, quando accendebantur, * Iucerent ex adverſo faciei ejus, (nimirum) converteba-

tur earum lux ad latus faciei calami 168, medii, qui corpus erat candelabri. 169.

Verl. 38. Et emuntloria ejns] Hi ſunt forcipes, eum i in finem fabrefacti, ut per illos

prehendant ellychnia Xe medio olei, quò illa collocent atque trahant in ore lu-

cernarum & quoniam per illos SiPrPi I. c. prehendebant, (ideò) vocabantur

nPPP, (Chaldæa Paraphraſis habet:) n, prouti interpretatus eſt On-

kelos, quod ſignificet Hi. e. forcipem, tenaille, 170. linguâ vernaculâà, Eod. verſ.

38. Et reelpincula 171. cjus (Rnr) erant veluti phialæ 172, parvæ, per quas ARR
1. e. capiebat (ſacerdos) cinerem, qui erat in lucerna unoquoque mane, quando ille

repurgabat lucernas à cinere ellychnmiorumm, quæ accendebantur noctu & extingue-
bantur (mam „REL autem ſi ignificat linguâ vernaculà: pouſſedrie, 173, ſimile

LIII 3 (huic
1 64. Videlienht: ſcyphos, ſphærulas ac flores, de 169. Vide, quæ ſuprà ad v. . 34. . C. ne 13 9. nota-
quibus ſuprà dictum eſt. ta ſunt.

155. Sive: phialarum, Hebr. Pa, vide, quæ de

hac voce ſuprà ad v. 29. h. c. n. 9 8. notata ſunt,
confer. & v. ſequ. 3 8. n. 172. it. tract. Talm.
Menachot, fol. 9 8. b.
166. Sic Vulgatam ſecutus vertere Volui 5 Junii ac
Tremellii verſio habet: ab omni parte ejus „ ubi
Verba Hebræa: ad tranſitum faciei ejus, quæ hie

habentur in textu ſacro, in notis ibidem expli
cantur, quòd ſigni ificent: : ulira citraqueſe, LXX.

verterunt: s 78 sy z 6ρααα õ
facie ejus,
167. Scilicèt. calamum ſive contra ſcapum, ex ad
verſo ſcapi, confer., num. ſequ. 16 8. & not in
MaR PD h, loc. ut & Numer. c. 8. V. 2. I. 4.
§. Re 8. .
K Hebr. Sprw/, ſic in Amſtel. nt S. Baſil. at-
que edit. o rpv, aſt i in utroque MSto legitur.
Poee i, e, quando accendebant (eas.)

169. Sive: ſcapi, vide n. antec. 167. Judæi ſpe-

ciem ſeu figuram candelabri aurei, de quo hacte-
nus dictum fuit, Calendariis ſuis parvis & qui-
Jem in eorundem fine adjiccre ſolent, ut ſpeciem
illam eo melius animis & oculis hominum im-
Primerent-

KX Hebr. Qbere, ſic enim numero pluralt juxt
utrumque Mstum legendum eſt, non nRππαπ
numero ſingulari, ut hactenuùs mendoſè in vul-
gatis editionibus.
1790. Galliea dictio: tenaille nomen ſuum habet à
tenendo, dum aliquid eo tenemus, omiſta eſt
Aautem iſta vox Gallica in MSt0 2.
171. LXX. interpretes;: zca z&α 7sSsE*τρα Aν*
776S, && ſuppoſitiones ejus, Junii ac Tremellii
verſio habet: & trullas ejus, ubi in ecrundem
notis exponitur, eſſe inſirumenta ad purgandum
lucernas à decidentibus ſordibus, cui expoſitioni
etiam autor noſter quodammodo aceedit, confer.
Exod. cap. 27. V. 3. N. 29. & Buxrorf. Diction.
Hebr. voc. atque Ejusd. Lex. Talm., tol.
845.
172. Hebr. P-a, de qua voce ſuprà verſ. 29. 1
cap. n. 99. & verſ. 37. h. cap. n. 165. aliquid
dictum eſt, confer. Numer. c. 4. v. 9. n. 9: it.
not. ad 1. Keg. c. 7. V. 50. D. 124.

173. Vel: pouſlerire, ſie reddere poſſis we

vel, uti in edit. -ari ne hahbetur:
in

S

(huic ſignificationi habetur in illo loco: ) NrrWi. e. ad capiendum ignem è foco.
174. Verſ. 3 9. Lalentuve auri puri] Non ſit pondus ejus (candelabri) unà *cum o⸗:⸗
mnibus inſtrumentis ſuis, niſi talentum, 175. non minus, nec plus, talentum autem-
rofanum (ſive commune) continebat ſexaginta minas; 176. aſt ſacrum (talentum) Eil 1.:
erat dupli ponderis, (videlicèt) centum ac viginti minarum; mina verò eſt litra, 17 7 in tech
quà ponderant argentum juxtà pondus Colonienſe; * ſunt autem ** centum aurei, gebant
17 8. (qui efficiunt) viginti quinque ſiclos; 179. ſiclus autem quatuor aureos (conti- örerenm69
nebat.) Verſ. 40. Vide igitur ac fac] Vide hic in monte exemplar, quod ego tibi o- 1 nel.
ſtendo; 186. refert (autem id hic Scriptura ideò,) quia indocilis 181. erat Moſes lbet wi
circà fabricationem candelabri, donec ei oſtenderet Sanctus ille Benedictus candela- nai a
qua

brum igneum. * Eod. verſ. 40. Quod tibi monſtmtum eſt] Juxtà Targum ejus: - & Chemtin
quæ tibi oſtenſa ſunt in monte, ſi (verbum:) H&αNρ haberet punctum Patach, inter- 4) Ninnpt
u; led tenf

pretatio ejus eſſet: (quæ) tu monſtrares aliis; nunc autem, quoniam punctum habet

net centum aureos coronatos, ſumftna itaque!

In

Chateph Kametz, interpretatio ejus eſt: quæ tibi monſtrata ſunt, (nempè:) quæ alii ti· Unole ſ
bi monſtrarunt. 182. =ðèð . mtcogn
in MSto 1. legitur: &rreναRhe in MSt. z. Sndelabr & inſinunertoeur eins ra Podus EPpakatimn ac g
V . . I 0α0. natoru rOout in n 4
NN“, quod exprimere poſſis, pouſſtoire, Gal- Junii ac Tremellii h. loc habenm. EPENel
li pulverem vocant: pouſſiere, hodiè Gallis e . Scil, aureos, ſi 3d Hõ Syvd ide
unctoria dicuntur: mouchettes. 79. Scile aufeos, lic teddo vocein „vide,.“
munctoria dicuntur: ſodt 7 1 V ——
3 1 hab onf. quæ ſuprà ad Exod. c. 2 t. verſ. 3 2. n. 21 3. no- . .
174. Praut Eſai. cap. 30. V. 14. habetur, confer.. tata ſunt, confer. & R. Salom. ad Exod. c. 3 9. v. . in Möo ,. ad
& infrà Exod. cap. 27. Verl. 3. n. 29. S n. 32. 24, n. 22. & 3d Deuteron. cap. 24. v. 19. n. 5 2. r n
it. not., ad Jerem. cap. 52. V. 19. n. 1 5. „v1 §. eEeEeemlat candela
„ Hebr.do n y zindisio:: legiute ventn vy ſag & Ar. Mostani Lhubal cain fol. 12. “ zibmt, dn
i. e. ad n Vala . in geo d- ¹180. Conter. ſuprà verſ. 3 1. h. cap. n. 116. && n. 2nülla tepenit
e. (pꝓon “ noe ſiti Uigendim, wide inG 117. item D. Wagenſeil. confut. Carmin. Lip. Pbiieltonki
175. Quomodo hot ſit intelligendum, vide in Gur an. pag. 545. ac not. in Senar ' h. oc. io, ginh ⸗
Arjeh fol. 107. col. I. med. confer. & infra Ex- it Menschot, ol. 29. 3. Lerit vel eftotm
QCcd. cap. 3 0. V. 1 5½ num. z33 1 1. Hebr. mwν. e. durus ac tardus erat Moſes; hole
. . . . E 1. .1 174 .„C. G 5 N E55 H .
17 5: ie Untae, er. Aio⸗ konſer. hie Wichlo ifficulter capicbat ſiructuræ candelabri mo- 1 Hebr, Mu)
Jophi ae unii & Preme n ort u &. num ſe. dum, eonfer. ſuprà dict. verſ. 3I. h. cap. n. 117 luhri a0 Lxod,
. Sres nergra. . 1r. 33 d. Lai: Numer. c. 9. V. 4. n. 10. item Gur Arjeh fol. z1 1 ca, n,
Menachot, tol. 2 6. a. Gc ti01. 5 8, a. b. 107. col. I. circa fin. ac not. in an nS bH. tokogeb.
177. Græcè&: Mroæ, Latiné: libra, confer. Ar. DWM . * Niionem iſi
Montani Thubal-cain ſive de menſur. Sacr. fol. „ „ * . . fo S
4 . 1. . ol. 2 “ n. o
16. col. 2. & fol. 17, col. I. vide & ſuprà Exod. Caler. hic tracta almud. Menachot 9. “Dl na
c. 71. V. 15. . dü... † Hebr. mena iſtud & quæ ſequuntur, usque ad: tu: in i⸗
XX Hebr. πα☚αανπι, abeſt iſtud à MSto I. confer. Ex- ANÜ i. e. aliis, abſunt à MSto I. ſed male, dioaherz fet
Od. d. c. 2 1. V. 3 5. H. 244. . ISZ. In utroque MSto, ut & in notis Raſchianis e- Cerm. Ein ſe
* Hebr. n, in utroque MStolegitur: &ν.. ditionis 'nam nev hæc incinulis hic incluſa wantig Fach
e. & illa ſcil. litra ſeu mina, confer. num. ſeq. & addita ſunt, nempè- mwy pa n eeee . nde
179. . — Wy i. e. nam punctatio diſcrimen facit inter iem Cur Alen
178. Id eſt: litra, aut mina ſive libra auri conti- eum, qui facit, & inter illud, quod fit, prætere,s Tilmud ſoma

loe a0 margi

d. Elen e fotd,
8 talentunm 1tent. ð
leum (alentunn
Veteſtlitta, ,,

4

ðèèM
n Centum aurei,

4

tuoraures conli.

anqvoc ego ibi,.
18 191, erat Moſe
enedichus candehe.
ti argomm s:
(lum latach, intet.

am pundtum habe
nempe:) uraliit.

——.—G—

Orümn us uxta OnS
natorumm, prollt in not

0 vcem hice,

1. pell. 32. n. 213, n0 .

lom. 2d Ex0d, c,39. .
n. c1,. 24. 7. 1I92 h 1

hubal cain fol, 11. &

1. ,eap. 1 IIS. An.

confut. Carwin. lip-
in Oen wo hloe.

s ac tatcus erat Moleg
Guræ candehbri mo⸗
rell: 51. ca. h. 111,
0. itemn Gut Afſeh fo

not, in kNa rd .

zud. Menachot tol 197

2 legllntun 1ule id
Moto 1. ſed nele,
in notis Ralchianize⸗
e incinulis bie incluſa

, d n ee
1o Cictimen cit itet
lu, quodfi freind
1

CAp. XXVI.

Erſ. 1. Tabernaculum verò facies decem auleerum] Ut ſint ei (ſcil. tabernaculo)
in tectum & parietem 1. ab exteriori parte aſſerum, nam aulæa ſuſpen-
debantur à tergis illorum (aſſerum,) ut illos obtegerent. Eod. verſ. I. Ex

byſſo retortz & hyacintho at purpura atque cocco bis tintto] Ecce quatuor ſpecies in quo-

libet filo,“ nempéè una linea atque tres laneæ; uniuscujusque autem fili * ſextu-
plum extitit filum, ecce quatuor (iſtæ) ſpecies, quando ſimul intortæ erant, viginti
quatuor dupla z. filo (cuilibet efficiebant.) Eod. verſ. I. Cherubim opere PTartiſi-
cis] Cherubini fuerunt figurati in illis (aulæis) opere textili, non acu picto, quod fit⸗
acu; ſed textorio (opere) ab utraque parte, 3. facies una* (ſit) hinc & facies altera-
illinc, leonis (facies) ab iſta parte & aquilæ ab altera parte, 4. quemadmoduùm te-
xunt cingula ſerica, quæ linguâ vernaculà faiſiſes 5. vocant. Verſ. 3. Sint conjun-

da] Conſuebat (Moſes) iſta acu, unum (aulæum) ad latus alterius, quinque (aulæa)

ſeparatim ac quinque ſeparatim. Eod. verſ. 3. Uinum alteri] (Hebr. — 8& QREN

rS) ſic loqui ſolet Scriptura in re, quæ eſt generis fominini; aſt in re, quæ eſt

ma-=

Sn* He er e& i. e. & ecce tibi ex-
emplar candelabri, ſicuti illud formatum eſt in
pagina, quæ infrà habetur, ſed in dicto MSto
2. nulla reperitur forma ſeu figura iſtius cande-
labri, vel fortè illa deperdita eſt; non autem du-
bito, quin R. Salomo figuram candelabri depin-

Xerit vel efformarit, ut eo melius comprehendi

Poſler.

1. Hebr. M'mmy i. e. ſepimenti loco, confer. quæ
fuprà ad Exod. cap. 19. V. 24⸗ n. 6 3. & ad-verſ.

3 1. h. cap. n. I16, notata ſunt', ir. Schabbat,

* Rationem iſtius expoſitionis vide in notis in

or h. oc =ð
X Hebr. PD't in utroque MSto pro eo legi
tur: Ph 1h i. e. ſpeciei ac ſpeciei, quæ le-

dio alterà ferè melior.

2.. Germ. Ein jeglicher Faden war vier und

zwantzig Fach / contfer. infræ verſ. 31. h. cap.
n. 11 8. vide & Exod. c. 2 8. V. 6. n. 5§57. & n. 5 §.

item Gur Arjeh fol. 107. cOl. 2. fin. ac tractat.
Talmud. Joma fol. 71, b. ſicuti in n-

h. loc. ad marginem allegatur.

in MSto 2. addita funt iſta: nee Ha er

† Confer. hic tract. Talm. joma, fol. 72. b.
Schabbat, fol. 98. b. it. Sanhedrin, fol. 29. a.
3, Vel: in utroque latere, juxta Hebræum:; in duo-
bus parietibus, nam textile opus duas habebat
facies ſive form as ab utraque parte, ſicuti Com-
mentator noſter ex dicto tractatu Talmudico
Joma c. 7. fol, 72. b. ſtatuit, confer. Buxtorf.
Diction. Hebr. voc. du, confer. & infra veril.
3 1. H. cap. n. 119. & n. 120. ac verſ. 36. n. 137
vide & infiaâ Exod. c. 2 8. Vv. 6. n. 61. & n. 62.
& c. J I. v. 4, n. I. H

X Hebr. N e, in MSto 2. pro his legitur.

15 ſe 9 i. e. duæ fäcies (Icil, eonis facies abiſta
parte &c.)
4. Confer. iafra dict. verſ- 3 I. h. cap. n. 12 I. S&
dict. c. 2 8. v. 6. P. 62 vide & not. in N D
h. loc.
5. Vel: paiſiie, ſic reddere poſſis &νννRνRι, prout
hic habetur; ſed dictionem iſtam vel corruptam
vel non amplius apud Gallos uſu receptam pu⸗
to, in MSto I. legitur: vwo, quod exprimi

posſit: files ſeu feles, vel peſes, in MSto z. ha-
ðð betur:

*

CAF. xXVI. ℳ —
al ſaininun 4

tis abernuchli

EXODI.

malculini generis, dicit (Scriptura:) & —,&ει αι, quemadmedum de Cherubi-

646

nis dicit: & vultus ejus RNE E PaWi. e. unius zl alterum. Verſ. 4. Laqueo- RKũfl
los] Linguàâ vernaculà: lacauls, 6. & ſic interpretatus eſt Onkelos P, quod ſi-ie ſumm e
nificat: 112 i, e. ligaturam. 7. Eod. verſ. 4. Ab extremimte in commiſara] an chi, e ̃
In illo ipſo aulæo, quod eſt in fine (ſive extremitate) conjunctionis, commiſſura- ugebem an
quinque aulæorum vocatur H TMi. e. junctara. Eod. verſ. 4. Atque ita facies in tanne
ora aulæi extremi in commiſſura ſecunda] i. e. In eodem aulæo; quod eſt extremum (ita elat guacla⸗ int
facies,) dictio quſ- (hic idem valet ac ſi diceretur; Dii e. in fine juncturæ. Verſ. erant uni conj
5. Conjunktiſint laqueoli alter alteri] Obſerva (inquit Deus,) ut facias * eâdem men- iemot kioa
furâà oppoſitos (laqueolos æqualiter) ſeparatos ab invicem. & quemadmodùm menſu- ro aalliieſiel
ra eorum eſt in iſto aulæo, ſic etiam ſit in altero, ita, ut, quando expandes unum (au- te E lbitus unus
læum) juxtà alterum, laqueoli iſtius aulæi directè ſint oppoſiti illis (laqueolis, *² qui ene all in otſen
ſunt in altero, & hæc eſt ſignificatio (vocis:) RWPn i. e. directi ſint 8. alter è re- Cum ertterpahlun
gione alterius, nam (dictio Hebraica:) 1a i. e. &regione, Chaldaicè vertitur: „159. veliſipekranti
aulæorum (ſingulorum) longitudo fuit viginti octo (cubitorum,) aclatitudo 9. qua- te nbernaell,
tuor (cubitorum) & quando quinque aulæa ſimùl juncta fuerunt, latitudo eorum re- hoc inyeni in d
Perta fuit viginti (cubitorum,) eodem modo etiam junctura ſecunda; longitudo au-
tem tabernaculi fuit triginta cubitorum ab oriente ad occidentem, dicitur enim: vi- T. e
ginti aſſeres verſus plagam auſtralem, 10. ſic ctiam verſus aquilonem; unusquisque ulongtudofut

ſuptz petl 2,,c,

Dtem alſer in latiiudine habebat) ceübitum sc dimidiüin cubiti, 17. cccotriginta de erl
13. dife: atii vreui

biti) ab oriente ad occidentem; latitudo veròô tabernaculi ab aquilone ad auſtrum

3
(Fait) decem cubitorum, dicitur enim: & lateribus tabernaculi occidentem versus Wieheie
&c. 12. & duo aſſeres angulis, ecce decem; *in locis autem ſuis exponam eos juxta † Vel: nmn emumſ
Scripturas iſtas, (Molſes) longitudinem aulæorum dabat ad latitudinem taberna- änanun,ſ
— ,. an n
perur . e „ quod reddi porerit orpreis vel reſpicientes, ut alter laqqueolus alteri aptè conjun- Cbii debannutel
nculi ac duos er i

gi poſſit, confer. not. in an nb. loc.

1frais, ſed vocem iſtam, uti jam dixi, corru-
0 8 „ uti » tudo ſumnmitatum

ptam puto. .
6. Ita hic exprimo : vyey, in MSto I. legitur:
. ⸗ . . 2 1.*
1i. e, lacils, in MSto z. vαι, lacuis, hodiè
Galli appellant: lacets, quod Latini: ligulas,
loramenta, laqueolos.

7. Sive: connexionem, conjunctionem, confer.

Buxtorf, Lex. Talm. fol. 1629.

x* Hebr. meyru, poſt verbum iſtud in utroque

MSto additum eſt: te i. e. laqueolos, ſenſu
magis perſpicuo.
X Pebr. &ν, ſic etiam hoc loco additum repe-
ritur in utroque MSto.

3. Juxtà Hebtæum: ſeſe recipientes, i, e, mutud!

9. Sicuti ſuprà verſu 2. h. éap. habetur.
ſupererant igitut
cubiti, prout hie
