t, ,414,0. 1,0,

nbus nocli hanibus
74. Npelosmolli; 15
i Neg 115, 6olidn

. I. .J
inuntes adenet,

Im ſunt teconciie dg⸗

comedere damd ein

fuit, P. 19, 40, z1).
ionnaverint in nemm
91 zmimnalium diſell

„quum hono, ue
lus iein anicnel

cet, Peg 319. tolennn.

4 udeos, 7 11.
latuneſin

00
uul, D. 10
neipitun,) N Gid

Anus ſive annoſa fœmina ſignum bonum eſt in do-

mo, p. 1029. col. 1I. n. 9.

Antemurale, Hebr. P, quis locus fuerit, p. 911.

col, I. n. 62. it, 9. 1166. col. (I. n. 1 8.
Antoninus, Princeps ſive Imperator Romanus & R.
IJehuda, Sanctus, amici fuerunt, p. 2 10. col. 2. n.
65. & n. 66.
Aphrajim, urbs, tota ſtraminea fuit, p. 441. col. 1.
Aquæs priores fuerunt, quàm terra, p. 4col. I. n.
35. aqquæ inferiores noluerunt remanere in loco
impuro, p. 7. col. 2, n. 5 8. it. p. 9. col. 2. n.
72. it. p. 797. col. 2. n. 47. aquarum nomine
vocatur lex Divina, p. 517,. col. I. n. 173. ea-
rum fuſio in feſto tabernaculorum, p. 997, col.
2. H. 47 .
Arabes pulverem pedum ſuorum adoraverunt, pag.
141. col. 2, n. 29. Arabs licèt circumciſus a-
gnum Paſchalem comedere prohibetur,p. 480.
col. 1. n. 197.
Aram ſive Syriæ regiones fuerunt duæ ſic dicæ, p.
207. col. 2. n. 40.
Arbor ſcientiæ boni & mali quænam fuerit, p. 33.
col. 2. n. 2 1. de illa comederunt etiam jumen-
ta, beſtiæ & volucres, dict. p 3 3. col. 1, n. 18.
excepta ave , ibid, cur arbor iſta non fuerit
expreſſe nominata in 5. Scriptura, p. 3 3,col. 2.
Arbores, vid. Ligna.
Arca Noachi tria tabulata habuit, p. 64. col. 2. .
78: tabulata iſta quibus inſervierint, p. 65. col.
I1. n. 79. quænam animalia illam intraverint, p.
66. col. 2. n. 92. arca fœderis conſumpſit Levi-

tas, p. 244. C0ol. 2. n. 50. ubi illa fuerit recondi-

ta, pag. 627. col. 1. n. 26. & p. 9 12. col. 2. n.
74. utrum una, an duæ fuerint arcæ, p. 1097.
col. I. n. 58. quænam ad bellum profecta ſit
cum Iſraelitis, ibid. it, p. 134 8. col. 1. n. 5.
Aries, quem Abrahamus loco filii ſui obtulit, intrà
crepuſculum veſpertinum, quod Sabbathum
præcedit, creatus fuit, p. 182. col. 2. n. 3 6. it.
p. 52 5. col. 1. n. 5 1. & p. 547. col. 2. n. 37. in

tcturlſu ſuo versus Abrahamum à Satana impedi-

tus fuit, p- 183, col. 2. Sign. ** iſtius arietis cor-
nu dictum fuit jobel, p. 547. col. 2. n. 37. ari-
es, Hebr. , quis ita vocetur, p. 259. col. 2.
n. 40. & p. 1135. v. 11.
Arbutio hominis relictum eſt, eſſe vel pium vel im-

pium, p. 13 50. coſ. 1. n. 1.
Archipincerna Pharaonis in quo peccaverit, p. 319.
col, 2. Sign. *
Arnon, quis fluvius, p. 118 1 col, z. n. 83 in illi-
us fluminibus miracula magna ſunt fada, pag.
1185. col. 2. n. 83.
Aſinus peculiaris inter erepuſculum veſpertinum
creatus fuit, p. 42 3 col. I. n, 36.
Asnath, Potipharis filia fuit eamque Joſephus uxo-
rem duxit, p. 3 16. col. 2. n. 3. Dinæ filia fuit, p.
330. col. I. n. 60.
Ali loco in deſerto fuerunt Caſtra Lavitarum, p.
575 col. I, n. 107.
aſtrologi Pharaonis quid vjderint de Iſraelitis, pag.
402. col. I.: Sign. † & pag. 406. col. 1. Sign. *
quid illi viderint de Mole, p. 1174. col. 2. n. 31.
vident quidem aſtrologi, ſed haud ſciunt, quid
videant, p. 12 16. col. 1I. n. 10 1.
Abes ex aqua lutoſa creatæ ſunt, p. 26, col. 2.9.
62. & p. 29. col. 7. n. 80. avis m de arbore ſti.
entiæ boni & mali non comedit, pag. 33. col.
I. n. 18. avis cur dicatur w'y, p. 120. col. I. n.

45.
Auguria prohibita ſunt, p. 939. col. 2. n. 1 33. E=
liezeris & onathanis facta non ſunt inter angu⸗
ria recenſenda, ibid. .
Auvregptipia prohibita eſt, p. 30. Col. 1. n. . 6& ,.
9*

B

Babel cur dictæ ſit yaw, p. 65. col. z.n. 95. it. p.

200. col. 1I. Sign.* in Babel nulli fuerunt lapi-
des in venti, ibid. col. 2. Sign. *

Bahal ZEephon ex omnibus gyptiorum Diis ſolus

erat relictus, p. 49 0. col. 2. n. 5. qua

alac, non erat dignus, qui regnaret, p. 119 3 col.

1. n. 8. & n. 9. it. p. 1194. col. I1. n. 14.
Baſemath, filia Elon, ali Aian dicta aie p. 2⅜
col. z. n. 1.
Bellum arbitrarium quid fuerit apud Judæos,
1420, col. 2. n. 36. it. pag. 142 3. col
II e
Benedictiones de monte Gerizim quomodo ſint fa-
tæ, p. 1459. col. 2. n. 9. & n. 9.

Pag.-

„ 2. Uu⸗

Heneeckri eſt una ex illis rebus, quarum
uctus quis eomedit in hoc ſeculo & ſors ipſ⸗
Hhh hhh hhha dmanet

☚

15

E X.

manet in ſeculo futuro, pag. 141. col. 1, n.
227.
Benignitatir menſura citiùs venit, quàm menlſaura
poernæz, p. 419. col. 2. n. 12. & Sign. * it. p. 43 3·
col I. n. 2 5. benigauitas ſeu clementia quingen-
nies ſuperat menſuram pœnæ, p. 55 F. col. I. n.
31. it. pag. 75 1. c0Ol. 2. n. 22. imd plus, quàm
quingenties ſuperat, p. 81 5. 0l. 2. o. 55.
Benjamin ſolus natus eſt in terra Canaan, p. 285.
col. 2. n. 32, unde ipſe nomen iſtud adeptus ſit,
dict. p. 2 85. col. 2. n. 3 2, it. p. 2 86. col. I. n.
35 5. & n. 36 cum eo natæ fuerunt biaæ gemel-
læ, p. 285.r Col. 2. n. 3 1. de quibus Joſephus il-
lum interrogaverit, p. 343. col. 2. n. 57. ei de-
cem filii fuerunt, ibid. it. p. 12 3 5. col. I. n. 18.
eorum nomina ſunt expoſita, p. 344. col. 1. n.
5⁸. & ſequ. de illius tribu quinque familiæ non
amplius ſuperſtites fuerunt, p. 1234. col. 2. n.
17. it. p. 1 237. col. I. n. 46. .
Beth, litera, cur ab ea initium fiat in lege Moſis, p
1. col. 1. n. I.
Bethel, olim Lus dicta fuit, p. 236. col. 2. n. 59.
cur ſacobus, patriarcha, eo in loco non adora-
vetit, p. 237. col. I, n. 64. & n. 67.
Rethuel, Rebeccæ pater, ab angelo mortis interfe-
Gus fuit, p. 200. col. I. n. 9 5. .
Bezaleel ſcivit combinare literas illas, quibus coe
Ium & terta creata fuerunt, pag. 76 8. col. 2. n.
1 8. . . *
Bilbami ætate Midianitæ & Moabitæ pacem inter
ſe fecerunt, pag. 29 3. col. 1. Sign. “ & n. 49.
ipic interfuit conſultationi Pharaonis, quomodo
Iſraelitæ perdendi eſſent, p. 537. col. I. n. 30.
ipſius filii fuerunt Jannes & Jambres, p. 729.
col. I. n. 2 8. quomodo ei facta ſit revelatio Di-
vina, p. 746. C01. 1. n. 59. & ſequ. Bilhamus à
rege Sichone mercede conductus fuit, p. 1190.
col. I. n. 121. cur ei donum prophetiæ à Deo
datum fuerit, p. 1193. col. 2. n. 13. conſilium
dedit regi Balac, ut mulieres ad ſcortandum
proſtituerentur, p. I194. col. 1. n. 16. ſequ.
it. p. 1223, cOl. 1. n. 66. & p. 1227. col. 1. n. 2.
ipſe ab initio fuit ſomniorum interpfes, p. 1194.
col. 1. Sign. ** prophetia quando ſuper illum
requieverit, pag. 119 5. col. 2. in. 3 3. S n. 34.
illius ſuperbia, p. 1196, col. I. n. 37. Deus il-
lum in errorem induxit, p. 1197. col. 2. n. 39.
Bilbamus omniſçientiam Dei in dubium voca-

vit, p. 119 §. col. 1. n. 40. & n. 41. avarus fuit,
p. 1199. col. 1. n. 54. ab Iſraêlitis gladio con-
foſſus fuit, p. 1215. col. 2. n. 92. & p. 12 68.
col. 1I. n. 30. illius mores, p. 12 17. col. I. n. 7.
. 9. oculus ejus factus eſt cœcus, pag. 12 19.
col. I. n. 2 5. ipſe in revelatione Dei cadebat,
quia non erat circumciſus, p. 1219. col. 2. n.
29. vatieinatus eſt de Meſſia, p. 12 24. col. I. n.
71. & col. 2, n. 81. & p. 1225. col. 1. n. 82.
reges Midianitarum volare fecit præſtigiis fuis:,
pag, 12 67. col. 2. n. 26. & n. 27. ipfe ſimul cum
illis volavit, ibid. ex aere in terramn cecidit, oſten-
sà ci à Pinchaſo laminã aureàâ, cui nomen Dei
inſculptum erat, ibid. ipſe ad Midianitas ivit,
ut ab illis mercedem acciperet, pag. 12 6 8. col. I.
n. 29. Ifraelitis malum conſilium dedit, dict. p.
1268. col. I. n. 30.
Bitumen Sodomiticum cum cœteris aromatibus;
ſacrum thymiama eonficientibus, fuit commix-
tum, p. 720. col. I. n. 145.
Buccinæ ſonus de monte Sinai auditus fuit ab una
extremitate mundi ad aliam, p. 549. col. 2, n.
53. illius elangor quando pellat Sabbathum, p.
992. CcOl. 2. m. 27.

C.

Caſarea, urbs, p. 1301. col. 2. n. 49.
Caleb fuit pater æ2 Chur, p. 62 3. cel. 2. n. 34. ad
urbem Hebron ſolus venit, pag. 1121. coOl. 2, n.
2 5. it. p. II 30. col. 2., n, 3 8. quam ob cauſam,
d. p. 112 1. col. 2. n. 2 5,. ſuper ſepulchra patri-
archarum ſemet proſtravit, pag. 1121. col. 2.
n. 26. accepit Hebron, p. 1240. col. 2. n. 80.
Cain ex iergentis concubitu natus eſt, p. 3 2. col. 1.
n. 7. cum Caino nata fuit gemella, p. 41. col. I.
n. 7. fructus viliores Deo obtulit, p. 41. col. 2.
n. 9. hunc, poſtquàm fratrem occiderat, omnia
animaliainterficere voluerunt, p. 44. col. 2. n.
34. à Lamecho interemptus fuit, p, 47. col. I.
n. 55. & 56.
Camelus verecundus eſt circà concubitum, p. 267.
col. 1. n. 50.
Campania, Apulia & Calabria, regiones ſunt ferti-
liſſimæ, p. 22 8. col. I. n. 50.
Cananææ tertæ prærogativa, pag. 2 16. col. I. n.
3.
Canavaos per manus filiorum Jacobi caſunos
Eile,

—
elle, an
30,
Cundelabr
i .6)
2 6, amte
64 1o
lins ſgn
lent, p
brumol
Kinillo
P. 670.
Canir apud
Ethnicus
Cati, muli
D, P. 11
Caſticlimnt
19.
Caſa jude
col, 1.n.
(0l. 2. n.
col 1.n.
col. 1.n.
col. 1. n.
gedivole
ſex cien p
caſtralſtat
1. 9, 11.
Caſtrati c0
Caude oyis
Conahen er
poßernde
bagig gun
461 col.
AKucoler
col. 1n
Chamu⸗ Noz
cum Noscl
tunicas aec
1

lhanneh vid
Chenphin
natus eſt
bembin ſun⸗
ſe Gidi
eabon, urdis
lkeitiin
70, quis fin

n. 4l. mWatusfuit,
ntliis gladio ton⸗
n gn &,. 126 .
11217, Ol. 1.n 7,
cecns, pag 119.
atione Dei cadebat,
P. 11 19. c0l. 1m
3,P. 1 4,c0l. ln.
1115. col, 1. h, 2.
fecit relligis luit⸗
1. 17,ileſinul tum
tettann cecicitolten⸗
rez, ci nolnen Dei
e ad Midinniti iji
gehag 1163,c)1

cCetens Nommatiu,
enubus, fuitcommmmi⸗

. B
Gai aubitusfuitidum
m, P. ſ49 col un⸗

elit abbattu .

gerunt, 44.

.1
pptus u, li⸗

conelbiun, P.26.

obris, legione⸗

,H. ſ00. ,n.
a, la 16. ch

Cundoelabrum aureum miraculò Divinòô factum fu-
26. ante ilud fuit lapis, tres habens gradus, pag.

Nius figuram Judæi Calendariis ſuis adjicere ſo-

Cauda ovis vid. Ovis.

188.
Chanoch vid. Henoch. JM
Chenephrim dictus fuit rex ;Ægypti, ſub quo Moſes

ſuntett Chesbon, urbis, firmitas, p. 1199. Col. 2. n. 112.

(aſunos
inmm dh e

INDEE.

— lL

efſe, antiqua fuit traditio, p. 281. col. 1. n. 29.
& 30.

it, p. 63 6. col. 2. n. 1 16. & p. 1094. col. I. n.
64 1. col. 1. n. 143. it. p. 1092. col. 1. n. 2. il-

lent, p. 643. col. 1. n. 16 8, igneum cand ela-
brum oſtendit Deus Moſi, p. 644. col. 2. Sign.
X&cx in illo lucerna media per totum diem ardebat,
p. 670. col. 2. n. 118.
Canis apud Judæos majori in honore eſt, quàm
Ethnicus, p. 605. col. 2. n. 118.
Casbi, mulieris Midianitidis, epitheton fuit Sevil-
na, p. 12 3 1. col. 2. Sign. *
Caſtigationes purgant peccata, p. 147 1. col. 2. n.
Caſtra Judæorum terna erant in deſerto, pag. 575.
col. 1. n. 107. & p. 62 4. col. 2. n. 41. & p. 80 5.
col. 2. n. 32. it. p. 880. col. 2. n. 74. & p. 384.
col. 1. n. I. it. p. 105 3. col. I. n. 3. & p. 1165.
col. I. n. . it. p. 1275⸗-col. I.n, I12.& p. 146.
col. 1. n. 126. præſentiæ Divinæ caſtra qui in-

gredi volebat, is opus habebat ſepararione per

ſex dies, p. 62 4. col. 2. n. 42. quantum ſpa:ium
caſtra Iſraelitarum occupaverint, p. 12 81. col,
2. n. 21. V
Caftratio corpori eohætet, p. 969. col. 2. n. 81.

Cenaban per vim abſtulit terram Iſraëliticam à
poſteris Sehemi, p. 99. col. I. Sign. *&
Chagiga quando agno paſchali adjuncta fuerit, p.
46 1. col. I. . 19. it. p. 9 80. col. 2. n. 74. it. p.
9 91. col. 1. n. 78. quid Chagiga fuerit, p. 83 3.
col. I. n. 54. .
Chamus Noachum caſtravit, p. 84. col. 1. n. 36
cum Noacho rem habuit, ibid. Adami & Eva
tunicas accepit à Noacho, pag. 224. col. I. n.

natus eſt, p. 400. col. I. n. 10. HO””
Cherubim ſunt angeli noxii, p. 39.c0l. 2. n. 71. un-
ge ſic dicti, p. 63 0. col. 1, n. 47.

Chidekel fluvius, unde ſic dictus , P. 27. cOl. 2, n.
70. quis fluvius ſit, i bid.

Chisei eadem cum Horræis gens fuit, p. 290. col.
2‧ N. 2 I. „
Chobab fuit ipſe Jethro, p. 539. col. 2. n. 57. & p-⸗
540. col. 1. D. 58, it. p. 109 5. col. I. n. 34. fu-
it in conſilio Pharaonis contrà lſraelitas, pag-
1226. col. I. n. 90. . Mðð
Christianorum feſia quomodo à Judæis vocentur,
318. COl. I. n. 12.
Chur, fuit filius Mirjam, fol. 62 3. col. 2. n. 34,&£
p. 76 5. col. 1. n. 37. patrem habuit Calebum,
ibid. ab lira&litis fuit interfectus, p. 73 1. col. 1.
n. 4. & p. 73 2. col. 1-n. 49. & col. 2. n. 55·
Cibus immundus non contaminat alios cibos, niſi
in eo ſit quantitas ovi, p. 864. col. 1. n. 9 3.
Cinæus tentorium ſuum fixerat juxtà Amalecitas,
p. 1225. col. 1. n. 86. vid. Kenæi.
Cinereth terra pinguiſſima, p. 393. col. 2. n. 148.
mare Cinereth, pag. 12 88. c01. I, n. 46. it. pag.
1324. col. I. n. 27. iſtius maris ſchema ubi re-
periatur, p. 1288. C0l. 1. n. 46. in terra Naph-
tali ſitum eſt p. 1525. col. 2. n. 151.
Cmnis vaccæ rufæ ubinam fuerit aſſervatus, p. 1166.
col. 1. n. 15. illius vaſceulum in oſtio atiii fuir aſ-
ſervatum, d. p. 1166. col. 2. n. 19. &n. 2 1.
Circumtiſiolſraelitarum peracta fuit eadem illa no-
cte, quà omne primogenitum in Ægypto fuit
occiſum, p. 462. col. 2. n. 32.
Clementia, vid. Benigaitas.
Clibulus, per quem ſacerdotes ad altare aſcende-
bant, quomodo factus ſit, pag. 56 3. col. I. n.
126, is ſale conſperſus fuit, ne pedes ſacerdotum
laberentur, dict. p. 56 3. col. I. n. 127. quanta
ejus longitudo ac latitudo fuetit, p. 79 1. col.
1, n. 107. vid. altare. .
Cæcus pro mortuo habetur, p. 23 5: col. 1. Sign. *
it. p. 26 1. col. 1. Sign. †
Cæœli unde ſint fadti, p. 7. col. 1. n. 55.
Cætus quot hominibus conſtare debeat, p. 1131.
col. I. n. 4 1.
Colligatio, Hebr. νy, quomodo fiat, p. 181. cOl.
2. n. 26. ir. p. 2 54. col. I, n. 72.
Compenſationes oblationum, Hebr. prw, quan-
do fieri poſſint, p. 12 53. col. 2. n. 33 .
Comitari aliquem interdum neceſſitatis eſt, p. 146
col. I. n. 69. . .
Concupiſcentia prava quando infantem intret, p. 77.
col. I. n. 57. & n. 5 8 .

Chiltim quinam ſint, p. 1226. 01. 2. n,989

Cencubitus maſculus ſeverè prohibitus eſt, p. 947.
. Hhhhhhhb 3 co⸗

I N D

EX.

col. tI. n. 2 5. oſculum concubitus quid ſit, pag.
948. col. 2. n. 36. & p. 9 49. col. I. n. 37
Conjugale debitum non eſt æquale quoad omnes
viros, p. 2 66. col. 1. n. 4 5.
Conjugium vid. Mattimonium.
Conſecratio vid. Initiatio.
Conſuetudinem receptam nemo mutare debet, pag.
143. col. I. n. 45.
Controberſiæ Judæorum coràm gentium judicibus
non ſunt tractandæ, p. 565. col. 1. n. 6. & ſeqꝗ.
quam ob cauſam, ibid.
Contumelia proximo illata graviter punitur, pag-
TuIZ. col. I. n. 8.
Consibium ſapientum præſtantiſſimum eſt, pag
53 8. col. 2. n. 42. & n. 4 3. quale iſtud futurum
ſit in altero ſeculo ſeu vita æterna, dict. p. 43.
Gopulatißa particula interdum pro disjunctiva lu-
mitar, p. 576. col. 2. n. 115.

Corachusilliusque cœtus, pag. 373:col. 2. n. 37.

dum ipſe rebellavit contrà Moſen, in ejus ge
nealogia nomen Jacobi non memoratur, pag.
373. c01. z.n. 3 8. cur rebellionem moverit con
trà Moſen, p. 1145. col. 1I. n. 15. & ſequ. quo
prætextu ipſe in rei ellione uſus ſit, p. 1146.401.
I. n. 29, ex illius poſteris fuit Samuel, prophe-
ta, p. 1149. col. I. n. 6 1. ipſius filii tempore re-
bellionis ad meliorem mentem redierunt, pag.
1234. col. 2. n. 14. locus ſublimis in gehenna
eis fuit aſſignatus, ibid. Corachi cœtus non acce
pit partem in terra Iſtaelitica, pag. 1243. col. 1.
5ign. *
Correctio ſcribarum, p. 149. col. I. n. 97. quot
ſint illæ correctiones in S. Scriptura, ibid. quæ
illæ ſint, pag I104. col. I. n. 54. it. p. 1117. col
2. u. 50.
Coronæ tres ſunt, nempè: legis, regni & ſacerdotii,
pag. 62 S. Col. 2. n. 3 6. it. p. 12 43. col. 2. n. 18.

coronæ legis ſignum quodnam eſt, p. 62 8. co1 .
2. n. 36. coronæ regiæ ſignum quodnam, pag.
632. col. 2. n. 72. corona quarta ſcil. bonæ fa-

mæ illas omnes ſuperat, pag. 62 8. col. 2. n. 3 6.
& p. 1243. col. 2. n. 18. .

Curvus qui ex arca Noæ emiſſus fuit, is ipſe Eliæ,

Thesbitæ, cibum attulit, pag. 74. col. 2. Sign.
XXX

Coturnix, Hebr. , à nonnullis exiſlimatur fuiſſe

& col. 2. n. 127.
Craſtinus dies interdum tempus futurum ſigniſficat,
P. 1340. cOl. 1, n. 45.
Creatio mundi per duas literas facta eſt, p. 22. col.
2. D. 15. quænam res à Deo creatæ ſint crepu-
ſculo veſpertino, p. 1I82. col. 2. n. 36. & p. 52 5.
col. I. n. §I.
Gulius Divinus eſt oratio, pag. 13 5 5. col. 2. n. 3 .
Cuſtodiæ ſacerdotum quot fuerint, p. 330. col. 2.
n. 24. illæ ſingulis Sabbathis mutabantur, pag.
1033, col. 2. Sign. †

Dæmones quando ſint creati, p.2 I. col. I. n. 9. Noa⸗

chi aream intrarunt, p. 66. col. I. n. 88. de'mon
ſeu diòbolus nullam habet poteſtatem in creatu-
ram, quæ minor eſt grano hordeaceo, p. 444.
col. 2. n, 2 1. ei datur facultas nocendi noctu,
p. 47 3. COl. 2. n. 12 8. & ſeq dæmones cur b&&
dicantur, p. 12 13. col. 2. n. 75. 4
54. Danitica tribus ultima fuit in profectionibus
Iſraẽlitarum, p. 109 4. col. 2. n. 2 8. Dan, urbs,
Lælſchem dicta fuit, p. 1525. col. n. 142.
Dathan & Abiram inter ſeſe tixati ſunt in gÆgypto,
p. 411. col. I. n. 47. eontenderunt cum Moſe
& Aarone, p. 43 0. col. I. n. 3 I. & n. 33. detu-
lerunt factum Moſis de interempto viro «Ægyp-
tio ad regem Pharaonem, p. 53 5. col. 2. n. 23.
Dabid, Rex, à Mirjam genus ducit, p. 40 5. col. 2.0.
69.
Decimæ ſecundæ nonniſi in urbe Hieroſolyma co-
medi debent, p. 472. col. 2. Sign. * decimæ an-
no ſeptimo non præſtantur, pag. 6 12. col. 2.n.
57. inter ſancta levia referuntur, p. 13 6 3. col. 2.
p. 21. decimæ pauperis vocantur complemen-
tum decimarum, p,. 1454. col. 2. n 32. decima

col. 2. n. 42.
Decalogus non plenè de monte Sinai à Deo dictus
fuit, p. 550. col. I. n. 57. unò verbòô à Deo di=
ctus fuit, p. 55 2. col. I. n. 3. it. p. 133 5. col.
1I n. 9. quid ille contineat, pag. 62 3. col. I. n.
27. quomodo ipſe ſcriptus fuerit, p. 734, c01. 2.

locuſtæ quoduam genus mundum, p. 52 3. cOl. 1,
. 3 1* „ .

n. 71. it. p. 1079. col. 1. n. 61.

A

Cyabro non tran ſiit Jordanem, p. 619. col. 1. n. 124.

Dan, utbs, cur Chobah dicta ſit, p. 113. col. 2. n.

ſecunda quæ ſit & quando præſtetur, p. 1455.

Deſer.

—
Deſenum
110,
De popt
pleatur
undeel
ſe ſidet
119,
119cd!
1557. col
15, i⸗
damüli.
quamob
A ſbil
41 . col.
iat, P. 4
ſigniftenn
on. “
n Ph.&
10. it Pel
meriplur⸗
gio puni
Sctiptura
. chzeol
774. col,1
torinmari
lecdin mon.
63,tol.
ſunt numin
hominun,
Nlobeiteh.
beendus gni
Nonprivatn
collang
eo,tl
els in mor
ehetsfuit
achp 46
jehhlus tr
769,8².;
epanationez
untur, idi
10 mondu
Deis ofetil
nmome gin
bit porna
1 kenor lu!

. Vaboinſe n

619. Collenel,

futurum Cgiher,

chrelt, „. 11. (gl.

dcteate lin cleyl⸗
1,36 er.

ecolreczl⸗
, P.530. c0l,1
3Dmutabantut, dag.

a lh,el l eg Nore

õ
otellaten inclentu⸗
hordeaceO, 444,
ultas nocendi nolid,
demones el N⸗

.—õ

ſt, Pll, col ten.⸗
fuitin gioleckionids
.1,n.19. Dem ubt
15.lrn 4.
iai luntin Agyio,
mengerunt cum Moe
n 31, K , 33, getl⸗
uaren to ſlio 49,,.
cl un 13.
uci⸗ 40 ,60) 10h,

be Hieool,ma 40⸗
den Enen
a at bladl 0.
tut, 6 col.2

c0) 200 31.
4 Ntelennt,

Deo idus

Deo ide
ee⸗ e dzabe⸗ i⸗

6

IND E xx.„„

Deſertum cur formidabile dictum ſit à Moſe, pag.
1310. col. 2. Sign. † & n. 132. SDZ

Deus populum non punit, niſi menſura ejus im

pleatur p. 123. col. 2. Sign. † illius dictum pe-

tinge eſt, ac factum, pag. 124., col. 2. n. 81. ip.

ſe videt omnia nec quidquam videt illum, pag.

12 8. col. 2. Sign. ** cur ille dicatur *, pag.

1729. COl. 2. n. 1. it. p. 230.: cap. 2 9. V, 3. & p.

2, 83. col. 2. n. 1 9. S n. 19. & pag. 340. col. 2.

n. 25. ipſe nomen ſuum non appropriat juſtis,
dum illi adhuc vivunt, pag. 23q 5. col. 1. n. 42.

quam ob cauſam, ibid. n, 44. it. p. 261, col. 1.

n. 56. ipſius nomen eflentiale abſconditum eſt, p.
A1 5. col. 2. n. 14. Deus monet, priusquam pu-
niat, p. 42 4. col. I. n. 42. attributum Dei h

ſignificaàn judicem ac dominum, p. 437. col. 2.
Sign. *& p. 49 6. col. I. n. 6 3. it, p. 505, col. 2,
n. 5 9. & p. 552. col. I. n. 1. & p. 750. Col. I. n.
1o. it. p. I142. col. I. n. 71. vox 'ν*†‧e eſt nu-
meri pluralis, p. 72 7. col. I. n. I1. Deus more re-

gio punivit Ægypaos, p. 445. col. I. n. 27. S.
Scriptura loqui ſolet de Deo αεντοτανιαε.
549, col. I. n. 50. & p. 557. col. I. n. 5 6. it. p.
724. col. I. n. 2 5. ipſe tanquam ſtrenuus bella-
tor in mari Suph apparuit, p. 552. col. z. n. 8.

ſed in monte Sinai tanquam ſenex apparuit, pag.

55 3. col. I. n. 9. & ſequ. Deus unus eſt nec duo

ſunt numina, ibid. col, I. n. 12, pareit honori
hominum, p. 591. col. I. n. 2. & p. 12 04. col. I.
n. 10 6. it. P. 1420. col. I. n. 31. cultus Deo exhi-

bendus quis propriè ſit, p. 59 9. col. 2., n. 66.
non privat mercede ullam creaturam, pag. 606.
col. I. n. 119. ubinam ipſe cum Moſe locutus ſit,
p. 70 5. col. 1. n. 134:. it. p. 720. col. 2. n. 149.
Deus in monte Sinai apparuit Moſi opertus ami
culòô albô, pag. 746. col. 2. n. 6 8. Deus ibidem
velatus fuit ſicuti miniſter ſeu nuncius Eceleſiæ,
dict p. 746, col. 2. n. 6 8 & p. 748. col. 2. n.
87. ipſius tredecim proprietates, p. 746. col. 2.
n, 6 9. & p. 750. col. I. n. 9. & n. I1. Deo decem
emariationes ſeu perfectiones à Cabbaliſtis attri-
buuntur, ibid. Deus eſt locus mundi; non ve-
15 mundus eſt locus Dei, p. 747. col. 2. n. 76.
Deus oſtendit Moſi ligaturam phylacteriorum
in monte Sinai, p. 748. col. 2. n. 97. Deus non
inſfligit pornam., priusquam juſti ſeſe receperint

inn tentorium ſuum, p. 1111. col. 2. n. 132. un0

verbo ipſo irei vocavit homines, p. 5, col, I.n.

13. Deus numerst PIegrilca Eaelitaruin, pag.
1:18. col. 2. D. 24. ipie ſeptem firmamenta I-
ſraelitis aperbit, p. 13 3J2. co l. 2. n. 47. in illius
manu ſunt ommnia, præter ipſius timorem, pag.
1350. Col. 1. n. 31. Dei nomen eradere Judæis
teligio eſt, p. 136 3. col. 1 n 14. ipſe commora-
tur cum Iſraelitis in calamitatibus exilii eorum,
1476. col. 1. n. 1. 2. & 4. de monte Sinai ipſe ſe-
met manifeſtavit Iſraelitis à quatuor ventis, pag.
1489. col. I. n. 6 8. HW
Dies unus cur ita ſcriptum ſit in lege Moſis & non
dies primus, p. 6. v. 5. dies, Hebr. inter-
dum ſignificat annum, p. 200. col. I. n. 9 6. dies

col 1 n. 8 8. it. p. 9 76. col. I. D. 3 ,
Dilubium, Hebr. an, unde nomen iſtud habeat, p.
65. col. I. n. 83. quo menſe illud contigerit, dis
versè ſentiunt Rabbini, p. 6 8. col. I. n. 13. G& n-
I4. à diluvio ſuperſtes fuit Og, rex Baſan, p. 70.
col. 2. n. 36. diluvii aquæ, quo die deficere cœ-
perint, p. 72, col. I. n. & ſequ.
Dilubium particulare Enoſchi ætate contigit, p. 5 8.
col. 2, n. 2 3. it. p. 1486. col. 2. n. 38,.
Dina, Jacobi filia, arcæ incluſa fuit, p. 26 8. col. 2.
n. 67. cur illa in manum Sichemi ceciderit, dict.
p. 26 8. col. 2. n. 6 9. illius filia fuit Asnath, pag-
330 col 1. n. 60, à Sichemo uxor fuit ducta pri-
mô, deinde Simeon illius frater eaPndem in ma-
trimonium duxit, pag. 3 55. col. I. n. 13, 6& n.
Diſcerpta quænam fint, p. 22 3. col 1. n. 9. quot il-
lorum ſpecies ſint, ibid. dict. n, 9. & n. 10.
Diſcipuli in S. Scriptura vocantur filii, p. 133 9.col.
Dibitiæ hominis conſtituunt illum ſuper pedes ſuos,
1 p. I3 52, col. I. Sign, Auxx

2. n. 23.
Domus, quæ Hieroſolymis vendebatur, ſemper re-
dimi potuit, p. 1000, col. r. n. 9 5.
Dormitio cum pattibus indicat exſpirationem, non
ſepulturam, p. 36 3. col, I. n. 43.

E.

P: 13, col. I. n. 10 3.

Ede-

civilis quando incipiat apud Judæos, pag. 46 8.

Doctor in S. Scriptura vocatur pater, p. 13 38. col.

Eclipßis Solis & Lunæ malum ſignum eſt mundo,

INDEX.

EJenmis horti odor intravit cum Jacobo in concla-
ve Iſaaci, p. 2 25. col. 1. n. 27. .
Edomiticum regnum à Judæis vocatur Imperium
Romanum, p. 2 11. COl. I. Sign. * Tyri nomine
ab iisdem appellari ſoleti ibid. Edomæi ac Moa-
bitæ ab Iſraelitis bello peti non debuerunt, pag.
513. col. 2. n. 14 4. Cr ili ſibi metuerint ab If-
raelitis, ibid. ite p. 514. col. 1. Si n. *
Elias annunciabit redemptionem filiorum Jacobi,
p. 1026. 40l. 2. n. 150. quando nomen ejus per-
fectum ſeu plenum futurum ſit, ibid.
Elieger ab Abrahamo initiatus fuit, p. 112. col. I. n.
45. iple ſolus ex vernis Abrahami in bellum pro-
tectus eſt cum Abrahamo, p. 1I 2. col. 2. n. 49.
cur ille Damaſcenus ſit dictus, pag. 11 8ʒ. col. 1. n.
17. & n. 19. optavit & rogavit Deum, non fecit
augurium, p. 19 3. col. 2 n. 32. & p. 939. col. 2.

rivetur, ibid.
Eſabus quando àd malam indolem deflexerit, pag.
12 3. col. I. n, 61. & p. 214. col. 2. n. 9 8. illius
& Jacobi diverſs fuere ſtudia, p. 209. col. 2. n.
58. d 59. it. p. 2 11. col. I. n. 6 8.S& p. 213. col. 1.
n. &2. Eſavus unde ſic dictus, pag. 211. col. 2, n.
74. Eſavi regnum quando finietur, p. 212, col. r.
n. 76. ipſe quinque peccata uno die commiſit, p.
214. col. I. n. 93. cultum Dei contempſit, pag.
2 16. col. I. n. I10., ipſe comparatur apro, p 221
col. z. n. 43. veſtes à Nimrodo expetiverat, p.
224. col. I. n. 18. ſermone imperioſo uſus eſt.
dict. p. 224. cOol. 2. n. 24. infrà illum aperta fu-
it gehenna, p. 226. col. 2. n. 34. Eſavus & Ja-
cobus ambo mortui fſunt uno die, p. 2 30. col. 1.
n. 6 4. cur ille ad Iſmaelem iverit, ut cum eo af-
finitatem contraheret, pag. 231I. col. I. n. 16. &&

n. 13 3. filiam ſuam Iſaaco uxorem dare voluit, p.
197.c01. 2, n. 7 . ipſe Cananæus fuit, p. 19 8. col
1. Sign. * ei ſubſiliit terra, q. pag. 19 8. Col. I. n. 75.
Eliphas, Eſavi ſilius, Jacobum interficere voluit, p.
240. col. I. n. 10. cum uxore pattis ſui, Eſavi,
concubuit, p. 2 89. col. 2. n. 13.
Ellipticæ locutionis exempla in S. Scriptura, pag. 3.
col. 2. n. 27. & p. 44. col. 1. n. 2 8. it. pag, 318.
col. 2. n. 17. & p. 3 64. col. t. n. I. & n. 3. it. p.
1203. cOl. 1. n. 94. & p. 1223: col, t. n. 67.
Embryo in viſceribus animalis repertus comedi po-
teſt, pag. 855. col. 2. n. 17. embryo exeiſus non
potuit in ſactificium offerti, p. 970. col. 2. u. 88.
Enoſchi ætate oceanus tertiam mundi partem inun-
davit, p. 58. col. 2. R. 2 3. it. p. II2 6. col. 1. n.
70. it. p· 1486. col. 2. n. 3 8, illius tempore an-
geli nonnulli de cœlo ceciderunt, ibid. n.

69.
on fuit conſummatæ virtutis, Pp. I9 8. col
are 84. illius nomen curſcriptum ſit defecti-
8§, ibid. it. col. 2. n. 2n 5
abramn in doctrina legis ſtuduit, p. 364. col. 1.
. 2. à lacobo ad Joſephum miſſus fuit, dict. p.
364. col. I. n. 2. Ephraimitæ à Philiſthæis oc-
ciſi tuerunt, p. 5 13. colri. Sign.** quam ob cau-
ſam, ibid. it. n. 142. . 4 3;
vohrat fuit Mirjam, p. 62 3. col. 2. n. 3 5.
Pse. fa Rura in ſpecie expo ſita & deſcripta, pag.
775. col. I. n. 18. & ſeq.
Epicuræi nonnulli fuerunt inter Iſraelitas, p. 13 04.

col.I. n. 7 2. VOx iſta Epicurus unde à Judæis de-

ſequ. & p. 117 5. eol. I. n. 36. ipſe contendit cum
Jacobo de ſpelunca duplici, pag. 3 84. col. I. u.
155. ipſe legem à Deo ſibi oblatam non recepit,
p. 148 8. col. I. n. 50. & n. 51. & p. 1511. Col. 1.
n. 11.
Eſas animalium primis hominibus non fuit per-
miſſus, p. 19. col. 2. n. 16 8. & p. 79. col. u. n. 4.
hominibus poſt diluvium permiſſus fuit, pag. 79.
col. 2. n. 6,
Eſehcol, locus, unde ſic dictus, pag. 13 tu. col. 2. n.

145.
Ethan, fons, altior fuit 2 3. cubitis, quàm templum
Hieroſolymitanum, p. 1518, col. 2. n. 80.
Ethnicis non eſt jus paternitatis, pag. 16 5. col. I. n.
15. & n. 16. hoc quomodo ſit intelligendum,

ibid ethnicus comparatur cani, p. 60 5. col. 2.
n. II5:deterior eſt cane, dict. p. 605. col. 2.
n. I18. ethnicus, ſi præcepta Dei ſervaverit, vi-
tam æternam conſequi poteſt juxtà quorundam
Rabbinorum ſentenriam, pag. 9 18. Col. 1. n.
20.
Ea ſer pentis concubitum admiſit, p. 3 2. col. I. n. 7.
Epangelium quomodo à Judæis per contemptum
appelletur, p. 136 2. col, 2. n. 10.
Euphrates, Hebræis Phrat, unde ſie dictus, p. 27.
col. 2. n: 7I. & p. 2 8. col. I. Sign. * cur ille flu-
men magnum dicatur, p. 12 5. 0l. I. n. 8 3.& pag.
1302. cOl. I. n. 5r.
Excelſa quando & quamdiu permiſſa fuerint Iſrae-

41. &G 44
Eeei⸗

—
Excidium
.1
um, He
165.
cigium
eigdin
comedt

litis, p. 13 64. C0 l1. 2. n. 3 0,. & p. 136 5,. cCol. 2.n.4,0.

dium p.
Erommm
Exconmun
tosell d
collen.
lonem
1. 44.
Expiationit
1346, e.
Rxpbraun,
nkam pe
n. 2l it,
creritus
1,n.5)i⸗
col a. n.
P. 1z1I.
Exſiratin l
106, l.

ſtinatini
walignus.
ha Chriſti
lemptum
chjiſtomat
1,h 71.
Rmenn
Hiii dei guin
213, Klius,
1 9. col. 1
Tentubrum
te,
Riniscorondt
amentu
c0l. 1. n. 4
Danſicelil
Ohinionem,
ageltinnon
cdl. I1 . 1 1

Wafuerit 1

————⸗

lemn dellexeitt, pig.
cOl1. n,99. ilils
1) p. 109, C01. 2, l.
,68,K. u. c0l.,
peg. 111, Cl 1n,
nietur,p, 11n,edl,
uno die comwillt
Deiconempit pag⸗
mpatatur 9ro,9,1117

modoerpetizerat, .

e imeriolo ulus elt
loſtd illumn apena fu⸗
lne 34. layus 8 l⸗
und die, ).130 00,, 1
nifelit, ut tum eo⸗⸗
131 col nb,6
1o ipſecontencit cumn
lo dag z9, 4olelen
dioblatacn hon leceplt,
n 1. K Pljin⸗ 00l,1.

omigibus non fin pet⸗
69. KP.79,0l 0, ,

npemmilis fiti,)

us, e,1jnel 1,d

cadiic,guum tenplin
1l), col 2. P0.
tatis, Pag. 165.
in ſtineigenlun
1.0),6017.

rcani,
aur tar Sof.ol. 1

ne, bilt

porel untiquorun
mn, ſab g1i c lel

uunii, ntcnn⸗ .
udeis pel coltemp
ol n n
leſecicu, a.17.
Sgtll ſede

uſce. nizaͤls

(fuerin lie
iuſen g,cint

Ki⸗

49. 16 5, 00,,1 8

etaeiſerhaſen, d.

Firmamentum quot annorum ſpatio nutet, p. 90.

INDEX.

BExcidium qualis ſit poœrna, pag. 134. col. 1. n. 32.
SSS p. 180. Col. 1. n. 5. excidium ſive extermini-
um, Hebr. M, mortem præmaturam denotat,
p. 6 8 8. co], I. n. 162. in quibus locis Deus ex-
cidium comm inatus ſit, p. 802. col. 1. n. 3. ti ia
exci dia dicuntur de illis, qui, dum immundi ſunt,
comedunt ſacrificia, p. 83 5. col. 2. n. 7 8. exci-
dium vocatur mors, p. 902. col, I. n. 53.
xcommunicatio vid. Anathema.
Excommunicatus magiſtro, etiam excommunica-
tus eſt diſeipulo, p. 741. col. I. n. 11. & p. 780,
col. I. n. 2 5. & ſequ. exeommunicatio contrà Aa-
ronem & Mirjam decreta fuit, pag. 1117. col. 1.
n. 44.
Expiationis dies placationem attulit Iſcaẽlitis, pag.
1346. col. 2z. n. 12.
Exploratores Iſraelitarum quomodo terram Chana-
nam peragraverint, p. I12 1. col. I. n. 20. 6⁸
n. 2 1. it. p. 13 12. col. I. n. 146, eorum lingua
crevit usque ad illorum umbilicum, p. 113 3. ol.
I. n. 6 3 ipſi æterna morte perierunt, dict. p. 1133.
col. 2. n. 66. inter illos nemo fuit ex tribu Levi,
p. 13 I I. col. 2. n. 14 4.
xſpiratio, Hebr. ), non niſi de juſtis dicitur, p.
206. col. I. n. 25. it. p. 39 3. col. 2. n. 250,
.

F.

Faſcinationis vis, p. 127. col. z. n. 11. vid. Oculus
malignus. .
Feſta Chriſtianorum quomodo à Judæis per con-
temptum vocentur, p. 31 8. col. I. n. 12.
Fidejuſſio mutua ab Iſraëlitis facta eſt, p. 1476. col-
I1. D. 72. .
Figmentum malum, vid. concupiſcentia prava.
Filii Dei quinam ita ſint dicti, p. 56. Col. I. n. I.
2. 3. filius, Hebr. 19, quem numerum efficiat, p.
199. col. I., n. 1.
Filum rubrum in altari Hieroſolymitano, vid. Alta-
re.
Finis coronat opus, p. 1345. col, I. n. 1. & n. 4.

col. I. n. 4. & n. 5. ſeptem firmamenta ſive ex-
panſa cœli ſunt, juxtà quorundam Judæorum
opinionem, p. 1332. col. 2. n. 47.
Flagellatio non fiebat ſine acclamatione, p. 937.
col. I. n. 11 5. quomodo illa apud Judæos per-

Fletusaà Deo determinatus fuit Iſraelitis quoad po-
ſero⸗ p. 1127. col. 2. n. 9. quam ob cauſam,
IbId. . .
FPædus pangentium quis mos fuetit, p. 120. col. 1.
n. 39. it. p. 147 I. col. I:. n. 2; -ꝛ.
Fæmina primo concubitu non fit gravida, p. 126.
col. 2. Sign. * it. p. 162. v. 36. 6& coſ. 2, n. 1.
fœmina quando maſculum & quando fœmel-
lam pariat, p. 3 55. col. I. Sign. *
Formationes duæ ſunt in homine, p. 24. col. I. 'n.
35. & n. 36.
Fulurum interdum ponitur pro præterito, p. 504.
col. I. n. 44. & col. 2. n. 48

G.

Gad natus eſt circumeciſus, pag. 247 col. 2. n. 223
Gad etiam idoli nomen fuit, ibid, n. 2 1.
Ganges, fluvius, juxtà quorundam ſententiam eſt
Piſchon, p. 26. col. 2. n. 64.

Cehenna quo die creata ſit, p. 9. eol. I. n. 69. in il-

la aliquis poſt mortem duodecim menſibus ju-
dicatur, p. 309. col. 2. n. 91. gehennæ os quan-
do creatum ſit, p. 1153. col. I. n. 110.
Generatio perfectè juſta quænam fuerit, p. 92. col.
2. n. 2 5. hominum generationes ætate Abraha-
mi breviores fuerunt, p. 13 5. col. 2. n. 50.
Geneſar, mare, vid. Cinereth,
Gentilis vid. Ethnieus.
Gentes quot ſim in mundo, p. 1237, col. 2, n. 53.
it. p. 1256. col. 2. n. 9. gentibus hujus mundi
Deus cogitatum imputat tanquàm factum, pag.
1453: col. 2. n. 16. vid. Populi.
Gerar, regio, an fuerit de terra Iſraelis, p. 2 19. col.
2. n. 23.
Gibeonita licèt circumciſꝰ agnum Paſchalem com-
edere prohibitus fuit, p 480. col. 2. n. 197.
Gichon, fluvius, unde dictus, p. 27. eol. I. n. 6 9.
& n. 69. quis ſit fluvius, dict. p. 27. col. 2. n.
6

9.
Gigantes eur dicti ſint p. 59. col. I. n. 19. 8£
n. 20. unde ſint orti, p. 1126. col. 1. n. 69, cur
illi dicti fuerint ', p, 1318. col. 1. n. 31.
Ginoſar, vallis, p, 3 83, col. 2. n. 14 8%. vocatur et-
iam Gennelareth, ibid.
Gopher quale lignum, p. 64. col. I. n. 70.

acta fuerit, p. 446. c0l. 1. n. 5. 6. & ſequ.

Geoſehen terra paſcua fuit, p. 3 57, v. 3 4. illius pars
fuit Rahamſes, p. 3 59. col. 2, n. 21, Goſchen
Lii iii iii fut

ILN D-

E X.

i pars £gypti, pag. 362. col. 1. Sisn. Hrvor t anit iempus ſaum per mortem à Deo ſub=
XX .

ductus fuit, p. 5§ 3. col. I. n. 5. & col. 2. n. 8.

Gracia magna quænam ſic dicta, p. 22 8. col. I. n.] Hiobus qua in urbe habitaverit, pag. 10 9. col. 2. n.

5o. dientur hodiè Campania, Apulia & Cala
bria, ibid.

H.

Hadad, Ildumæorum Rex fuit, p. 29 3. col. 1, n. 48.
& col. 2. n. 5SI.
Mereditas terræ Chananææ filiorum Iſraelis diver-
ſa fuit à eœteris omnibus hæreditatibus, pag.
