jam & Aaron] Ipſa primò inceperat rem, 5. idedò illi
facit Scriptura; ſed undenam noverat Mirjam, quòd
Mirjam erat apud Zip

raverat? 6. R. Nathan dicit:
fuit Moſi: Eldad & Medad prophetant

Zipora, dicebat: væ uxoribus virorum iſtorum!
parabuntur ab uxoribus ſuis, ſicuti maritus meus à
ſtud) Mirjam idque narravit Aaroni, ſi itaque M

(Moſis) haud propoſuerat, 8. ſic punita

contumeliam (aliquid ex propoſito) profert.

ne quæs, fratres
quæsò verba mea,
Eod. verſ. I. Er locuta Aſt Mir-
us quoque primò mentionem
Moſes ſemet ab uxore ſua ſepa⸗
Poram eo tempore, quo dictum
7. in caſtris, dum (itaque iſtud) audiebat
ſi illi ſemet aſſociant prophetiæ, ſe=
me ſeparatus eſt, hinc didicerat (i⸗
B Ijam, quæ ſibi contumeliam ejus
fuit, X multò magis is, qui in prozimi ſi i
Eod. verſ. I. Uxorem Cuſebitidem] Ine

dicat (hic Scriptura,) quòd omnes pulchritudinem ejus (uxoris Moſis) confeſſi ſint, 9.

quemadmodùm omnes fatentur nigredinem Cuſchi, 10.
(efficit:.) R& NQ i. e. pulchra aſpectu. 11.

pè,) quia (äMoſes) illam expulerat. Eod.

H3 † per Gematriam
Eod. verſ. I. Propter uxorem] (Nem-
verſ. I. Nam uxorem Caſchitidem duxerat]
Aaaaaaa 2 Ec=

2. Sive: preces, deptecationes, rogationes, Hebr.
ARE, ſicati hic habetur.
3. Proùᷣt Geneſ. c. 19. v. 7. habetur.
4. Sicuti infrà v. 6. . cap. habetur, ubi vide not. n.
30. cœterùm iſta: & dixit: audite quæſò verba
mea, omnis (particula) &a fignificat rogatio-
nem, abſunt à MStoz.
5. Vel: ipſa ſcil. Mirjam primò aggreſſa erat rem,
prima jurgii fuit cauſa, confer. Siphre, uti ad
marginem in a e h. loc. allegatur.

. Eandem traditionem refert etiam 8. Gregor.

Nazianz. Z εααοριαι Ezechiel. circà fin. fol. m.
270. edit. Græc. Baſil. 155 6. vid. & S. Epipha-
nius lib. 3. Hæreſ. 7 8. fFol. 442. editionis Græcæ
Baſileenſis de an. 1544. ubi ſic legitur:
KerA 7g r απυασαα Kawvvr„νν Ar. 7vvαW
gναα.. Ss† rρανοι τνααει &. i. e. poſtea-
quam enim propheta erat factus Moſes, non am
plius cum uxote confveſeit, non amplius procreat
liberos &&c. Confer. verſ. 1. H. cap. n. 16. & v. §.
b. cap. n. 34. it. Gur Arſeh fol. 172. col, 3. fin.
ac not. in Pan r b, loc.
7. Sicuti cap antec. 1 1. v. 27. habetur.
3. Id eſt: quæ Moſen, fratrem ſuum, haud volue-
rat contumelià afficere, cenfer. hic Siphre, uti

ad marginem in pan Now h. I0oc. allegatur.
Hebr. aya 12, in MSto z. pro his legitur
73 % y i. e evenit ei ita.
9· Huic expoſit ioni ferè conſentit Paraphra ſis Hie-
roſolymitana, quam allegat P. Fagius in notis ad
Pataphraſin Chaldaicam h, loc. confer. & D.
Hueti Demonſt. Evang. Propolſ. 4. cap. z. n.
47:. P. 10 §. edit. Lipfſ.
10. Id eſt: E.thiopis, ad ducitur hic ratio, cur u-
xor Moſis dicatur Cuſchit, videlic èt non propter
nigredinem; ſed quòd illa ob excellentem pul-

chritudinem ger contrarium Cuſc hit ſeu Ethio-
piſſa vocata ſit, uti ſcribit ĩidem P. Fagius in not.
ad Paraphr. Chald. b, loc. confer. n. 14, , verſ.
it. Gur Arjeh ol. 172. col. 3. fin. & not.
in an mme b, lec. ubi Siphre ad marginem
allegatur.
† Iud & ſequentia, usque ad: rie oy i. e. pro-
Pter uxorem) abſunt ab utroque MSto.
1I1. Nam, ſicuti dictio ryvunz efficit numerum
736. ita & verba iſta: ANW ne eundem etkh-
ciunt numerum.

1114

—

NIMERORUMAAMA.

Ecquid lex (hic) vult dicere? (nimiràùm nihil aliud,) quàm quòd interdum fœmina

quædam pulchra quidem ſit ſpecie; non verò pulchra moribus, 12. & quèòd (inter-
dum ſit foemina quædam pulchra**) moribus; non verò ſpecie; aſt hæc (Moſis u-

Xor) omnibus iſtis (qualitatibus) præſtans fuit. 13. Eod. verſ. I. Uxorem Cuſebiti-
dem] Propter pulchritudinem dicta fuit Cuſchitis, eodem planè modé, qué aliquis
filium ſuum pulchrum vocat Ethiopem, ¹4. ne oculus malignus in illum vim ſuam
exſerat. 15. Eod. v. I. Duia uxorem Chuſchitidem duxerat] Nunc autem illam dimi-
ſerat. 16. Verſ. 2. An ſolummodò] Cum illo (Moſe) ſolùm locutus eſt Dominus?
17. Eod. verſ. 2. Nonne etiam per nos locutus eſt?] Nec (tamen) ſeparati ſumus à via
tertæ. 18. Verſ. 3. Manſuetu †] Humilis & patiens. 19. Verſ.4. Repentòâ] Ap-
paruit (Deus) illis repentè; ipfi autem immundi erant per viam terræ, 20. ac clama-
bant: aqua, aqua, 21. ut eis oſtenderet(Deus,)quòd benè fecerit Moſes, qui ſemet ab

uxore

12. Sive: actionibus ſuis, Hebr. vya, uti hic
habetur.
8X Hebr. a, ſic in M Sto 2. hic additum reperi
tur.
13. Videlicèt: tàm corporis ſpecie eximia, quàm
poneſtis moribus egregia, confer. not. in
epr TDW bh. Ioc. in MSto z. pro 7an en (K⸗
ceuti hic habetur,) legitut: den n en
zWyYD i. e. pulchra fuit formà ſuâà ac deçora mo-
ribus ſuis, 72
14. Vide, quæ ſuprà n. 10. h. verſ. notata ſunt, con-
Yer. & not. in han e . loc.
15. Id eſt: ut invidiam ac faſcinum ab illo avertat;
coœteram de faſcino confer. præ aliis D. Wa-
genſeil. Sot. p. 760. & ſeq. ac p. 76 3. D. 14.
16. Vide, quæ paulo antè n. 6. p. verſ. I. notata
ſunt, co nfer. & not. in a M h. loc. it. verſ.
38. h. ca p. n. 34.
17. Con fer, hie Gur Arjeh fol. 172. c0l. 4. princ.
ac nor. in nor mWh. oc.
12. Id eſt : à ſolita conſuetudine, quam cum uxo-
ri bus nofiris habemus, fic E hic cum
Bu xtor f. in Lexic. Talm. fol. 576. expono, con-

fer. Ex od. e. 19. V. S. n. 22. Vide & verſ. ſequ. 4.

n⸗ 20. .

† Hebr. ay, in MSto z. poſſeà addita ſunt iſta:

„2 den meeen eee een ee
pi rhnen en en ee ne e ne
a r en ee n e nen ee en
en i. e. ipſe enim (Moſes) illis reſpondere de-

buiſſet (ad verba illa,) quando dixerunt? non-

ne etiam per nos locutus eſt Dominus? (ſic
illis, inquam, reipondere debuiſſet:) vobis præ-
fixit (Deus) tempus, quando ſcil. legem acce-=
piſtis; aſt mihi non cçonſtituit tempus, nec ego
ſcio, quaà hora (Deus) mecum locuturus ſit,
(manſvetudinem itaque in eo oftendit Moſes,
quod ipſe tacuerit nec illis iſta reſponderit,) hæc
Rabbinorum eſt ſententia, qui verba illa: non-
ne etiam nobiscum locutus eſt Dominus? ad
iſlud referunt tempus, quò lex data eſt, quando
Dens de monte Ssinai decem vorba ſeu præcepta
ad populum Ifraéliticun locutus eſt; ſed ipfſi
Rabbini Aaronem & Mirjam inter prophetas re-
ferunt, vid. R. Sal. ad Exod. g. 4. v. 13. & Exod.
c. 1 5. v. 20. 2 I: it. Seder Olam Majus cap. 21.
ergò etiam ex trà tempus illud, quo Deus egem
populo Iſraelitico dedit, cum illis locutus eſt,

alioquin omnes Iſtaelitæ fuiſſent prophetæ, quo-

niam Deus de monte Sinai cum jillis locutus
eſt. è D
19. Hebr. vab, vide LP. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. ac D. Wagenſ. Sot. p. 92 0. con-
fer. & Berachot, fol. 54. b. & Joma, ſol. 7 5. b. it.
Nedarim, fol. 3 8. a.
20, Id eſt: per concubitum ſive conſuetudinem,
quam Aaron cum uxore ſua & Mirjam cum ma-
rito ſuo habuerant anté colloquium Divinum,
vide, quæ verſ. antec. 2. n. 1 8. notata ſunt,
confer. & tract. Talm. Keritut fol. 9. a.
21. Nempè, ut illà mundarentur a nocturno con-
cubi⸗

17

oteſua ſeyat⸗
elebet nec tet
. lyredmiti
und verbö, ¹3
udiat. Vet.
minesfacere n
gebitut; ſede
Beneclcti s elk
pellicolas; ¹1.
ſuntmpriadet
jen Ureducen
Ferl F. &t ere
ſe! * goonie
1sPrelentia;te
Noachum qud
dicatur: quia
Parayit Molen,
a mea] Non
fierit yepber⸗
me Domimum ei

— —
cubnu, per que⸗
not, ig NN
21, dire prelem
ſoce alidi à me⸗
ca h 3 .
1. Fiye una ot
40d Exod, 6, 20,
⁵ Gur Aſeb ſol
brum biec, u.
144. Umns elunie
lis cum ilſo ern
Mt. in N N
Marginen leg
ebr.’oh wen
24: New ie,
bie4 MSro!.
1ſ. Uni Exod, ca
(chi zt.
10. Moln Diam.

(A. I.

——M0.———
dum NE

Kgudintet.
hee (Moltzu.
Ayen Cuſebitt.
86, d Aligui
llum pim ſuam
n illam dimi.
8ellominne?
kaiſümus àdis
Epent] Ap-
110, 3c (lama.
e qui ſemet ib

UXOte .

—
Dominus! (ſie
ilſet:) obis ole⸗
40 Keil, kegemace⸗
in tempus nec ego
teum locuturns ſt,
60 cſtendit Moles,
hielhndeiii) de
ui vetbailla: non⸗
s ell Dominus? 20
lerditi el, guando⸗
fords ſell galeta
ocutus ei; led ip
dimer peophetzile⸗
1.4.F. 13,5 Hzod.
Dhem Majus ta), 11,
6s, guo bels ezenn

uimn ulis ocuns el, R

lemfroſhei, go⸗

zi cum ls locuts

gii vot, 2d Parepbr.

nl. Sot.. 320, 0) .

pagſ/ Ebit

ce corſwetudinem,

2 Miis amnu⸗

clloqvium Divicum,
,7. 18, Nta int

ut ſol, 9,4
tati kOdulnd

NuMERORUIM.

Cp. XIr. 1II5

uxore ſua aſeparaverat, PSüred Divina Majeftas 22. ſeſe ei (Niol, ¹) continuè mani-
feſtabat nec certum tempus præfinitum erat ad colloquium (Divinum.) Eod. verſ.
4. Egredimini vos tres] Indicat (hic Scriptura,) quòd iſti tres vocati fuerint (à Deo)
unéô verbô, 23. id, quod impoſſbile eſt ori (humano,) ut (ſic) loquatur & auri, ut
audiat. Verſ. 5. In columna nubis] Egreſſus eſt (Deus) ſolus, 24. id, quod alii ho-

mines facere non ſolent, nam rex mundanus, quando exit ad bellum, cum exercitu e-

cap. n. 3%.

greditur: ſed quando ad pacem exit, *paucos ſecum habet comites; aſt Sancti illius
Benedicti is eſt mos, ut egrediatur ſolus ad bellum., dicitur enim: Dominus eſt vir
bellicoſus; 25. ſed ad pacem egreditur cum multis, nam dicitur? currus Dei duæ
ſunt myriades, millia multiplicia. 26. Eod. veri. 5. Er vosavit Aaronem atque Mir-
jam] Ut educerentur & exirent ex atrio 27. in occurſum oraculi (Divini.) Eod.
verſ. 5§. Et eereß ſunt duo ißt] Cur autem eduxit illos (Deus) eosque ſeparavit à Mo-
fe? ** quoniam nonnullam landis partem dicere folent (homines) de aliquo in ipſi-
us præfentia; totam autemn (hominis laudem dicuntillo abſente, ſic reperimus quoad
Noachum, quòd ille præſens (coràm Deo) non vocetur vir juſtus & integer; 25. ſed
dicatur: quia te vidi juſtum coràm me; 29. alia explicatio: (nempè Deus ideò ſe-
paravit Moſen,) ne ipſe audiret increpationem Aaronis. Verſ. 6. Audite quass pyer-
ba mea] Non ſignificat (particula:) , niſi rogationem. 30. Eod. verſ. 6. S
ferit propheta veßer] i. e. Si fuerint vobis prophetæ. 37. Eod. vetſ. 6. In vifone
me Pominume ei notum ftian Dum attributum 32, nominis mei ei non revelabi-
Arzaaaaa 3 = tur

abin ,per quem immundi erant an . conler.
not. in ns n b. loe.
22. Sive: præſentia Divina, Hebr. We, S
voce alibi à me e didum » tonferinfis verſ. g. b.

27. Confer. not. in non rne, c. loe. ratio i⸗
Ktius expoſitionis adducitun.
Hebr. mwnd, in MSto r. pro eo legitur?: 5
i, e. iſtum ab illo. H
2 9.: Prolnt Geneſ- cap. 6, Verſ. 9,. habetur.
29. Sicuti habetur Geneſ. e., 7: V. 1. ubi vide not.
num. 1. juſtus i itaque ſolùm ibidem dicitur 3
non vero integer, proùt ipfe abſens utroque
nomine appel latur Geneſ. dict. eap. 6. verſ. 9·
24. Unus vel unicus, Hebr. qwn, nullusex ange ſzo. Sive: petitionem aut preces, confer. quæ ſu⸗
iis cum illo erat, ed ipfe folus exibat, confer. prà ad verſ. 1. H. cap- n. 4. notata funt, vide &
not. in o rww h, l0c. ubi e etiam Siphte ad Gur Arſeh fol. 172. col. 4. princ. at not. in
marginem allegatur opor re, ubi etiam Siphe e ad marginemalle-
x* Pebr. h “ iſta & quæ equuntur, usque gatur.
ad: mded i. s,narn dicitur⸗ currus gc abſunt 31. Confer. & hic Gur Arjeb ſol. 172, c0l. 4. rr.
bic 4 MStOo I. ac not in a ne h loc.
2 5. Uti Exod. cap: 15.v. 3. habetur, ubi vide KRa- 32. Hebr, Han, cognomen, otelligitur autem n0⸗
ichi not. men Dei elſentiale : Jehova „ vide not, in
2 6. Prout Pfalm- 6§. v. 1½. habetur, ubi etiam
vide Raſchi notas.

K

23. Sive una voce, Hebr. re war eonfer. quæ
2a43 Exod. c. 20. v. I. num. 3. notata ſunt, vide
8S Gur Atjeb fol. 172. col. 4. pf. ac not, ad li-=
brum Prec. Jud. part. 1. p. 155. a. Princ.

„ST WP,p. loc. it, Bäxtorf. Lex. Talm. ſol,
105%.

1116

NUIMERORUM.

tur in ſpeculo 33. lucido; ſed in ſomnio ac viſione. † Verl. 8. Ore ad os] Dixi

ei (Moſi,) ut ſemet ab uxore ſua ſepararet; 34. ſed ubinam (Deus) illud ei dixit?
(nempè) in monte Sinai;, (quando eum ſic allocutus eſt:) abi, dic illis: revertimini
ad tentoria veſtra; tu autem hic ſta mecum. 3 . Eod. verſ. 8. & in viſione; non ve-

rò per ænigmata] Viſio autem iſta eſt oſtenſio ſermonis, 36. dum ego (Deus) expli-

.

co ei (Moſi) ſermonem meum per viſionem faciei, quæ in illo eſt, nec ego ci illum (ſer-
monem)abſcondo per ænigmata, veluti dicitur Ezechieli: propone ænigma &c. 37.
forſitan fuit viſio (ſive oſtenſio) iſta ipſius Majeſtatis Divinæ? 38. lex dicit: non po-

teris videre faciem meam. 39.
eſt viſio poſteriorum,

Eod. verſ. 8. &. ſimilitudinem Domini intuetur] Hæc
40, veluti dicitur: & videbis poſteriora mea. 41. Eod. verſ.

8. Contra ſervum meum, contraà Moſen] Non dicit illa (Scriptura:) O i.
c. contrà ſervum meum, Moſen; ſed qDa i. e. contrà ſervum meum, con-

eſt ſervus meus;

rà Moſen, i. e. contrà ſervum meum, etiamſi ille non ſit Moſes, contrà Moſen, quam-
vis ille non ſit ſervus meus, debebatis revereri illum (Moſen) ac multò magis, quia is
ſervus autem regis eſt rex, 42. debebatis cogitare, quòd rex non

fruſtrâ illum diligat; ſi fortè dicere velitis, quòd ego (Deus,) haud ſciam opera ejus,

43. hoc gravius (peccatum eſt,. quàm prius.

Verſ. 9. Et iratus eſt furor Domini con-
S tra

33. Hebr. NAopDde „de qua voce videatur idem
Baxt. in Lex. Talm. Fol. 170. ac ſeq- it. D. Wa:.
genſeil. Sot. p. 624. in fin. ut & not. ad Ezechi-
el. cap. 1. v. 1. num. 9.

† Hebr. wu, abeſt iſtud 4¾ MSto z. confer. hic

tract. 1 alm. Berachot, Fol. 55.5. & Chagiga,
Jol. 5. ö5.

34. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 1. h. cap. n. 6. & n.

16. notata lunt, vide etiam Gur Arieh fol- 172.
co¹. 4. med. ac not. in an ne h. loc. ubi
tract. Talm. Schabbat, fol. 87. a. & 9 9 e
vammot, fol. &2. ad marginem allegantur.
5§. Pront hsbetur Deuteron. c. 5. v. 30. & 3 1. con-
fer. etiam hic Gur Arjeh fol. 172. col. 4. med.
& not. in π »ν ubi etiam Siphre ad mar-
ginem allegatur ac nonnulla in notis Raſchianis
explicationis gratia ſunt adjecta, confer. Bava
batra, fol. 15.2. & Schabbat, Fol. 87. a.
56. Sivs: oraculi Divini, id enim Ma hic notat,
confer. q
n. 19. & ad Levit. cap. 9. verl. 1. n. 5. notata
ſunt.
37. Prout Ezech. cap. 17. verſ. 2. habetur.
38. Live? præſentiæ Divinæ, Hebr. qdav, vide

uæ de hac voce ad Geneſ. c. 48. v. 7.

ſuprà verſ. 4. b. cap. n. 22.

39. Sicuti Exod. cap. 3 3. verſ. 20. habetur, con-

fer. & D. Wagenſeil. Sot. p. 39 1. n. 3.

40. Sive: tergi, vide Exod. dict. c. 3 3. v. 23. ibi⸗

que Junii ac Tremellii not. confer. tract. Talm.

41. Prout Exod. alleg. cap. 33. Verſ. ult. habetur.

42. Sive: regis loco eſt, juxta proverbium anti-
quum ac vulgare &nn n1 Na) ſervus re-
gis rex eſt, id eſt: habet aliquid majoris dignita-
tis & excellentiæ, quam ſervus vulgaris propter
converſationem cum rege, confer. Buxtorf. Lex.
Talm. 12 10. & 1564. .
4 3. Nempè: Moſis, ſenſus eſt: ſi fortè dicere ve-
litis, quòd ego Deus haud ſciam, N.ν
Anaz i. e. quòd ipſe ſit elato animo, prout vos

hanc ei ſuperbiam imputatis, hoèpeccatum gra-

vius eſt priori, dum Deo ignorantiam attribui-
tis, quaſi ipſe haud ſciat, quid ſit in homine, an
ille elatò; an verò humili ac demiſſo ſit animo,

certè id Deo magis, quàm vobis notum eſt, ſi

locus iſte ſatis obſcurus exponitur in notis

n b. loc. ubi etiam Siphre ac Tan-

chuma ad marginem allegantur.

CaAbp. XxII.

—

. —
jeos alii le

i illos excomm
neis Pronimo u0
nit) Vell,10.

tes ſchili elt repi

illum caſtiges,
Verl 11. Tule
ſeet Nue ſ
Tumguin MortuuP
tur) mortons mnn
ditimmundum ac
noſtre 10, Wera
(paulo polk icitut
noltre; ſed cogn

egtella eſtex uter

creſumn ellet, vel
quoque literalen

fratei, telinguete

Gr rcditir

— —
4 ¼ Five: lepatatione

hic noltt, cOn

1e Lxod 6 11). 7.
l 40. zc Deutetot
luln Ababbet, ſ
41. die verdam hi
not, d Thrent,3
4 6, AN: peoptet an
ium meum gen

ſigrtionen eſnt a0,

1necl 4. wes,
47, In baraphreſt Ch,
e, Aultitiam comm
brum Prer, ud. par
atbot fl 6,.6 5
91. 10. ,.
1 Prdent,

49. Vel: adyentn ſ

guis 4 lenio ium
Kuti de mortus e

CN.

—
dor] Din
ud el diri
tevertimini
e; non e.
Dens)enpli.
illangler⸗
ma c. 37.
it: nonpo.
getur] Hec
Loc. verl.
9 i
meum, con-
len quam.
agiizguia
1dd rex non
1opera cjut,
Dowini ton⸗
r4

—

, habetur, con⸗
l. d.3.
11. 7.13 d⸗
er IIall, Telm.

1l. ult. habetun.
foverblumanti⸗

Nn) leirus et⸗
majoris digaliaſ

Vulgatis proptet
et. Banoth ler⸗

ond dicere ve⸗
tim, N ND
imo, prout 01
ecatunn gii⸗
utialn attribui⸗
tin howine, àn
igoltt animo,

votumn el, ie

nitur in nolt
Sipbe ae Iu⸗

CAP. XII. NNMERORM. 1117

erà eos & abiit] Poſteaquàm (Deus) notum illis fecerat eorum peccatum, decrevit con-
trà illos excommunicationem, 44. multò magis (igitur convenit) homini mortali,
ne is proximo ſuo iraſcatur, antequàm ei ipſius peccatum oſtenderit (ac notum fece-
rit.) Verſ. 10. Et nubes rereſie] Acpoſteà Mirjam leproſa evaſit (alba) ſicuti nix,
res ſimilis eſt regi, qui dicit peędagogo ſuo: caſtiga 45. filium meum; ſed non priùs
illum caſtiges, quâm ego abiero à te, quia ipſius (filii mei) miſericordiâ tangor. 46.
Verfſ II. Srultè egimus] Juxtà Targum ejus (erit interpretatio, 47. ut N ſigni⸗
ficet h d i. e. ſtultus. Verſ. I2. Ne quæs N] Soror hæc noſtra. Eod. verſ. 12.
Tangnäm mortnus] Nam leproſus habetur pro mortuo, 48. quemadmodùm (igi-
tur) mortuus immundum faeit (aliquem) acceſſu; 49. ita & leproſus (aliquem) red-
dit immundum acceſſu. Eod. verſ. 12. Quùm egreditur ex utero matris ſuæ] Matris
noſtræ 5°. fuerat ei dicendam; ſed cognominatione utitur Scriptura, ſic quoque
(paulò poſt dicitur, *) dimidium carnis ejus, dicendum ei fuiſſet: dimidium carnis
noſtræ; ſed cogneminatione utitur S. Scriptura, (ſenſus igitur erit: ) quæ, poſtquàm
egreſſa eſt ex utero matris noſtræ, perinde nobis eſt, ac ſi dimidium carnis noſtræ
exeſum eſſet, veluti dicitur: quia frater noſter, caro noſtra eſt, 51. juxtà ſenſum

quoque literalem etiam iſtud videtur ita (exponendum eſſe, nempè:) non convenit
fratri, relinquere ſororem ſuam, ut illa ſit tanquam mortua. 52. Eod. verſ. 12.

R;— 2 1 . 11 .
AQuum egreditur] i. e. Poſtquâm egreſſus eſt iſte ex atero matris illius, dum ei adeſt
. s fa-

44. Sive: ſeparationem à cœtu, id euim Hebr.] mnis, qui venit ad tentorium & quisquis eſt in
n hic notat, confer. I. evit. c. I. v. 1. Sign. * tentorio, polluetur, (Numer, c. 19. V. 14.) ita
ac Lxod. g. 33V. 7. n. II. & Deuter. c. 2. V. 1 8. etiam de leproſo ſeriptum eſt: r'n & en
n. 40. ac Deuteren. c. 3 3. v. 6. n. 48. it. tract. i. e. qui venit ad domum & c. polluetur, (Levir.
. Talm. Schabbat, Jol. 9 7. a. c. 14. V. 46.) uti habetur in hotis nan moh,
45. Sie verbum )hic interpretor, confer. Raſchi loc.
450r: 4 Ihen. 6. 3. Vv. 1. DSeo, Putant hic Rabbini eſſe o ohi. e. corre-
4 lin elt peopteramorermn S“ qemnergaà ionem ſcribarum ac pro Mm& legendum efſe:
õ lcerd, le S mrſens X h&& i. e. matris noſtræ, in MSto 2. pro: upN
2 jus aſpicere, eonfer, Gur Arjeh ol. habetur P i. e. matris meæ, confer. Cap. an-

172. col. 4. med. .
47. In Paraphraſi Chaldaica habetur: &νανππ. ter. 1. 1.15. n. 53. & n. 5.
e. ſtultitiam commilimus, contfer. hie not. ad li-“ Scil. in fine hajus verſus 12, ſed iſta: ſic quoque
brum Prec. Jud. part. 1. p. 114. b princ. it. Be- Sc. usque ad: quæ, poſtquàm egreſſa eſt &c,
rachot, fol. 6 3. b. & Taanit, fol. 7. a, it. Maceot, abſunt in Hebræo ab atroque MSto.

. IUE J. eI. J. 32. ur Arſeh /ol. 172. cOl. 4. fhin. at not. in.“
.e e er 47. 32, & Avoda Sara, fol. 5.a. Dar 5. loe. 7 2* 4
it. Chulin, fol. 7. ,, .
49. Vel: sdveu, Hebr. )a, i. e quando ali- 52. Confer. & hic Gue ier ſol. 172. col. 4. fin.
quis ad ten o ium mortui venit vel accedit, nam a6 not. in Na . 10s.
ſicuti de mortuo (cribitur: Ran 12 i, e. O-

11IS NuMERORUIM.

.

quia frater ejus caro ejus eſt alia explicatio (verborum iſtorum:) ne ſit quæsò tan-
quàm mortuus, (nempè:) ſi tu ( Moſe,) non fanas illam (ſororem tuam) precibus,
quisnam includet 53. eam? &£ quis purificabit eam? ego certè non poſſum inſpice-
re illam, quia propinquus ſum; jam autem propinquus non inſpicit eos, qui plagàâ

(lepræ) percuſſi ſunt nec etiam alius eſt (lummus) ſacerdos in mundo, & hoc eſt iſtud

—

dum egreditur ex utero matris ſuæ. Verſ. 13. Deus, olſecr, ſana j eem] Venit-

(hic) Scriptura, ut te doceat morem hominum, quò is, qui rem aliquam petit à pro-
ximo ſuo, opus habet, ut duo aut tria verba blanda (prius) adhibeat ac poſteà ipſam
petitionem ſuam inſtituat. Eod. verſ. 13. Dicen:] Quid (hic) lex vult 54. dicere?
Moſes) dixit ei (Deo:) reſponde mihi, "an velis eam (ſororem meam) ſana-

te nec ne? (& hoc crebrò iteravit Moſes,) donec ei reſponderet (Deus:) ſi pater ejus
ſputum inſpuiſſet &c. ?5: R. Eleazar, filius Azariæ, dicit: in quatuor (Scripturæ)

locis petiit Moſes à Deo, ut reſponderet ſibi, an petitioni ſuæ annuere velit, nec ne,

veluti * (habetur in illo loco:) & locutus eſt Moſes coràm Domino, i e. di-
cens: ecce filii Iraelis &c. 36: quid lex vult dicere (ibidem per verbum:) N i. e.

dicens? (nimirùm vult dicere:) reſponde mihi, an tu redemptor eorum futurus ſis,

nec ne? (& hoc tàm crebrò repetiit Moſes,) donec ei reſponderet (Deus:) nunc vide-
bis &c. 57. huic ſimile eit (in illo loco:) & locutus eſt Moſes coràm Domino Ni

i. e. dicens: præficiat Dominus, Deus ſpirituum omnis carnis, 58. ſic etiam (in illo

loco:) & oravi eo tempore Dominum 0i. z. dicens &c. v. & reſpondit ei
(Deus:) ſufficit tibi. 6oe. Eod. verſ. 13. Sana, quæs, ilam] Cur Moſes non proli-
Xus fuit in oratione? (nimirùm) ne Iſraelitæ dicerent: ſoror ejus eſt in anguſtiis
conſtituta & iſte prolixus eſt in oratione. 61,

53. Leproſi enim certõô temporis ſpatiò include ac vetſ. ſequ. 14. h. cap. u. 62.
bantur, donec ſanarentur, vide Levit, cap. 13.
verſ. 4. confer. & Gur Arjeh fol. 173. col. 1.
prine. ac not. in Pa SY, ubi etiam Siphre ad. nder
warginem allegatuur. 556. Sicuti Exod. cap. 6. verſ. 12. habetur.
† Conter. hic tract. Talm. Berachot, fol. 34. a. & 57. Prout ExOd. dict. cap. 6. vetl. i. habetur.
Fol. 36. . SESE. Sicuti infrà Numer. eap. 27. verl. 16, habetur,
54. Dum utitur verbô iſto: i, quod videtur] ubi vid. not. n. 5d7. .
eſſe rprd π i. e. icriptura ſuper flua, uti in no 159. Vide Deuteron. cap. 3. Verſ. 2 3. ibique R. Sa=
cis mam e . loc. habetur. 4

lomonis not, num, 40.
K Confer. hic, quæ infrà ad Numer. eap. 2 60. Prout habetut Deuteron. diét. cap. 3. verſ. 26.
15. n. 57. notata ſunt.
F5Fy. Proùt habetur verſ. ſequ. 14. id eſt: ſi offen
diſſet ei mopyn Ws i, e. vultum indignabun-
dum, prout in Gur Arjeh ol, 17 3. eel. 1. princ.
exponitur, confer. & not, in Mo'h. oc.

quentia, usque ad wνατπα y i. e. donec ei re-
ſponderer &c. abſunt hic à½ MSto z.

7⸗ verſ.

marginem allegatur.
61. Confer. Exod. cap. 14. V. 15⸗ ibique not. n.
78. vide etiam ar N, übi in notis Kalchia-

CAPXII.

facultas opitulandi; nec tatnen opem fert, ecce dimidium carnis ejus exeſum eſt,

Verſ. 14. Si pater ejus ſputum inſpu-

*X Vel: huic ſimile eſt, Hebr. a xvp= iſtud & ſe-

confer. hic Siphre, ſicuti in man mev ad

Nis

1

4

(A.EII.
ſernfeim
1s mmbore luffun

D Mijeltne Divin⸗

Juamjudicate,
Bod. verl. 14. 5
ones gur deept
cicitur Epotes
lſurpatur dickio:
pulu Mn
quam üla in erpe
nat Gicitur enim:

jam? (ai
güfiaren
ctmenldaverant, 1,
Precipio iibi; ſec
— —
nizer Bemidber tal
Re,, ne dieant I
ſuamigſe grolirus⸗

nos noneſt rolins
6n Fide, que ad ve

ſſ. notatalunt,col

¹2 & Bara ima,
II K Eerachim,
63. Conler, hic Gur 4
Küot in n n

Lam. Davd kini,

„Esaimn conſfen r
Conter bie nact,
Hebr pr i,e.o

ſoet Deus in Mö,0

e. Zeriptura Sactz
64 Confen hit nd
. 11, 4. Utiin .
ARar, i, D. Vigen

CN.. .
—

eeſam elt,
qued tan.
m)ptecbes,
ſum inſpiee⸗

s i ae

hoe eſtiſud
ten] Venit-
mpetit ,ro⸗

epoltei ign
1 4, Cicete!
nmeam)ſang.

pater ein
ör Eeripture)
Nelit nec ne,
NWie. d
n) Wie.
um füturus ſi
8:) nunt vide⸗
omino od 4
etiam (in iſo
X teſpondit ei
les non oll
Kin anpuſti⸗
ſuun ipt.
—

WW iſod e
i e. Conecei ſe⸗
to ,
, babetilk.
l.i. habetur,

Netl 10,nedeh

4. ,. 1al16. .
Dtn i

e bbique not, ſl.

iinnotis Rackia- ſ
tis

CAbp. XIII.

NuMERORNIMA.

1

Ut in faciem éjus] i. e.

–

emendaverant. 1.

Si pater ejus oſtendiſſet
ne rubore ſuffunderetur ſeptem diebus? multo magis (rubore ſuffundatur coràm —́2—
Majeſtate Divina quatuordecim diebus; ut
quàm judicata, quapropter etiam in objurgatione ejus ſecludatur ſeptem diebus.
Eod. verſ. 14. Etpefteà *ꝰecipiatur] Dico ego, quòd omnes H ONi., e.
ones, quæ de leproſis dicuntur, inde nomen trahant, roſus) extr.
ejicitur & poſteà, quàm ſanatus eſt, intrà caſtra recipitur, (ideò) de illo ſcribitur
uſurpatur dictio:) H Od, quæ ſignificat d
Pepulus non ſi Moſeltus] Hunc honorem ei tribuit Deus † Propter unam horam,
quam illa in expectando Moſe conſumpſerat, 64.
rat, dicitur enim: & ſtabat ſoror ejus procuùl. 65.

Erſ. 3. Mitte tibi viron] Cur connectitur Sectio exploratorum textui Mir-
/ jam? (nimirum,) quia illa punita erat propter maledicam linguam, quàâ er-
asa fratrem ſuum uſa erat idque viderant improbi iſti
Eod. verſ. 3. Mitte tibi] Si ita tibi viſum
Præcipio tibi; ſed ſi volueris, mitte, quoniam venerant lſraeélitæ 3. & dixerant:

s

ei vultum indignabundum, 62, non-
ſed ſufſiciat ei, venire ex judicio, ut ſit tan-
63½.
or recepti-
quia ille (leproſus) extrà caſtra⸗
(ſive

i. e. receptionem. Verſ. 15. Er

dum ipſe in fluvium projectus e-
XIII.

z nec tamen inde ſeſe
fuerit, 2. ego non-

mit-

nis ex Bemidber rabba alia adjicitur ratio, nem-
bpDeè: ne dieant (IIraëlitæ:) propter ſororem
nos non eſt prolivus. .
6 ½. Vide, quæ ad verſum anteced. 13. h. cap. n.
a. & Bava kama, Fol. 2 5. a. it. Bava batra, fol.
III. 2. & Sevachim, fol. 69. ö.,
3. Confer. hic Gur Arjeh fol. 173, col. 1.' princ.
& not. in Sma h. loc. ubi etiam tractat.
Talm. Bava kama, fol. 2 5. a. ad marginem
allegatur, confer. & tract. Talm. Taanit, ol, 29. a.
*Xh Confer. hic tract. Talm. Nedarim, fol. 37. b.
† Hebr. op, i. e. locus, ſic à Rabbinis appellari
ſolet Deus, in M Sto I. pro opa legitur: are-
i. e. Scriptura Sacra.
64. Confer. hic tractat. Talm. Sota, Fol. 9. b. &

ſuam ipſe prolixus eſt in oratione; aſt propter

5S5. notata ſunt, eonfer. & Mocd katon, fol. 16.

65. Uti Exod. cap. 2. verſ. 4. habetur, conter. &
not: in an ow „, loc.
I. Vel: nec exemplum inde ſumſerant, juxtA
Hebr: net eruditionem cceperant, i. e, non me-
liores nec ſapientiores inde facti erant, conſfer.
Deuter. c. 1. v. 1. n. 15. & v. 2 3. dict. cap. 7.
n. 142 .
2. Vel: ex animi tui ſententia, uti D. Wagenlei-
lius in Sota p. 71 3. tranſtulit, ubi vide ſis notas
n. I. confer. & Gur Arjeh fol. 173. col. 2. cir.e
fin. ac not. in nar rpv h. loc. ubi etiam Be-
migdbar rabba & tract. Talm. Sota. fol. 34. 5.
ad marginem allegantur, confer. Jalkut Part. 1.
Jol. 222. col. 3, & 4.
3. Nempè: ad Moſen, conkfer.
Fol. 173. col, 3. princ,
„Ioo.

& hic Gur Arjeh
& not. in em men.

fol. 11. a. vti in a ad marginem alle-
2Aatur, it. D. Wagenſeil. Sot, p. 57.

Bb böbbb

1120 NNMERORUM. CAr. XII.

inittamus viros antè nos, veluti dicnur: & acceſliſtis ad me vos omnes &c. 4. ac

Moſes conſuluit Majeſtatem divinam, quæ dixit: ego eis (lſraêlitis) dixi, quòd bona

ſit illa (terra,) dicitur enim: educam vos de affl ctione Egyptiorum & c. 5. profectò
ego dabo illis locum, é6. ut erfent per ver ba exploratorum, ne illam (terram promiſ-
ſam) poſſideant. 7. Verſ. 4. Juxid verbum Dom ini] 1. e. Ipſius (Den) permiſſione,
3. quia per illum mora non eſt fadta. * Fod. verf. 4. Cunkti illi viri] Omnis (di-
tio:) DONi. e. viri, quæ in S. Scriptura (habetur.) ſignificat exiſtimationem, 9.
atque illo (ſanè) tempore recti 'o. erant (viri iſti.) Verſ. 17. Er vocavit Moſes Ho-
ſeam &c.] (Nimirùm) precatus eſt (Moſes) pro illo (dicens:) 5 i. e. Domi-
nus te liberet 11. à conſilio exploratorum 12. Verſ. 18. Aſeendite ** hac meridi-

anàplags] Heæc erat deterior pars 13. terræ Iſraliticæ, is enim mos eſt mercatorum,

ut primò viliores (merces) oſtendant ac poſteà oſtendunt præſtantiores. Verſ. 19.
Terram, qualis ſit] Eſt (enim) terra, quæ alit fortes & eſt terra, quæ educat debiles, eſt
etiam, quæ numeroſum educat populum, & eſt, quæ minuit populum. 14. Eod. v.

19. Ueruùm fortis ille ſit, an infrmus] Signum 15. dederat eis (Moſes, nempè:) ſi in

pagis illi habitant, ſunt fortes, quia fortitudini ſuæ confidunt; ſi verò in urbibus mu-

4. Uti legitur Deuteron. c. I. v. 2 2. ubi vide not.

teron. s. I. v. 23. n. 143. ac D. Wagenlieil. Sota,

5. Prout Exod. cap. 3. V. 17. habetur,
6. Id eſt: anſam & occaſionem eis præbebo.
7. Quoniam ſcil. verbis meis fidem non adbibu-
erunt nee mihi crediderunt, qui dixi Iſraeêlitis,
quòd terra promiſſa ſit bona nec tamen Dmn
a i. e. eorum (Iſraëlitarum) propoſitum
erat bonum; ſed ſolùm quærebant Hπj. e.
oceaſionem ſcil. rebellandi contrà Deum ac Mo-
ſen, uti in Gur Atjeh fol. 17 3q. col. 3. habetur,
confer. & not. in a re h. loc. ubi prolixi
or habetur explicatio, vide & Deuter. c. 1. v. 23.
n,. 142.
32. Hebr. ra i. e. ipſius licentià; non verò
rPTA i. e. illius (Dei) decreto, uti in notis
Span e . loc. habetur.
& per illum non ſtetit, nec ipſe impedimento fuit,
id enim iſtud asy & ſignificat; abſunt autem
iſta: quia per illum mora non eſt facta, in He-
bræo ab utroque Msto.
Sive: dignitatem, conter. hic Gur Arjeh Jol.
173. col, 4. med. ac not. in nan ne
p. loc. 4
10. Probi erant nec degeneraverant, uti poſteà fa-
Rum eſt, dum ſiniſtram opinionem de terra pto

tract. Talm. Sota, ol. 11. a. & fol. 34. 5.
II. Reſpicitur hac explicatione ad nomen y',
de quo hic ſermo eſt, confer. Geneſ. c. 17. v. §.
n. 19. 20 D. Wagenſeil. Sota, p. 715. it. P. Fagii
not. ad Paraphr. Chald. . loc. vide & Deuter.
c. 32. V. 44. D. 249. = ⸗
12. Conſer. hie not. in pan me ubi etiam
Bemidbar rabba ad marginem allegstur, vid. &
Sota/fol. 34. 5. & Sanhedrin, ol. 107. a.
XX Hebr. y, iſtud & ſequentia, usque ad: vim
Nπ i. e. utrum fortis ille ſit, abſunt hic ab utro-
que MSto. V
13. Hebr. upen, quæ didio in notis nom
=pon exponitur: —Q—n i. e. vilitas ſive de-
terior pars ſcil. terræ Iſrac iticæ, ↄonfer. & Gur
Arjeh ol. 173. Col. 4. fin. ò
14. Confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 173. col. 4.

9. rabba ad marginem allegatur, confer. & Jalkut
Part. 1. Foh. 22 3. col. 2. princ. 5
circà fin. & not. in ar DD, ubi etiam Be-
midbar rabba ad marginem allegatur.

miſſalraelitarum animis injecerunt, confer. Deu-

pag. 417. & Gur Atjeh fol. 173. col. 4. fin. it.

fin. ac not. in non ov h. loc. ubi Bemidbar

15. Vide hic quoque Gur Arjeh fol. 174. col. r1..

CA..All.

—
aitis habitant,

Iurgucn gjas

ttæ ac Petent
Goad kontes
u]ie. Anint
retl. 21. Mati

Acdſento Lin u

terminos illius
Perambuladant
talem ſicuti præ
mn termini † me

minus occigenta

gentalen prope

1, inl anguloo⸗

deckione, (guein
yn] Caled ſol

—

ter Hehn. Wdie,
Pt eo egiiut: d
idaue echin.
16, Vide hic k. ka⸗
GurAneh ſol.

1, dige: ſanas, dl

betor, etiam hane
Deiteron,t. . .

1h. Coner, hie not.

Talmudico: Bar
god Kabbiniice
ſua los hopulos 1
temporis monuus
gel ſit. hot. àad
eg e gr.
11. .3. ign. f

, Vl: guidut ma

Ki Hebtrum
a 1
10. Conſer gariin
tala ſunt

il Hebr.

7

inſlar literæ lec
Drdur Nponiturin

n, qudd d

CA .

—

. *
ud bona
6. Profec
umpromi.
permiſione,
Omniskdi-
Wiionem 9.
dit Moſer .

ſie. Domi.

hac merid⸗
mmercatorum
. Verl. 19.
t debiles eſt
14. Lod.r.

nempe.) ſ in

nitbibasmi⸗

nitls

———
untconler,Deu⸗
agenlei, Hots,
3, tol. ahn. i.
ſ6l zu .
d omen o,
dhel,t, 17, N
715 it. L Fagii
fide & Deuter⸗

vdo, ubi etiam
Aleg:tur, id
Ol. 107. 2,
Usquead:

ſunt hicab nm⸗

io nolis e
e ilitas ſue e⸗
, Onlet K Cl

1 1nn ol
. nbi Heicbet
conler & alkut

ubi gian be⸗

epatun

CAP. XIII. NIMERORUM. 1I21r

nitis habitant, ſunt debiles. Verſ. 20. 1erùm in caſtri] (Iſtud Aoroa) Juxtà
Targum ejus (ſignificat) u:1 i. e. an in pagis, * (nam PEæs ſunt) urbes a-
pertæ ac patentes ſine muro. 16. Eod. verfſ. 20. Ulerum bona illa ſit] (Videlicèt)
quoad fontes & ſcaturigines bonas atque ſalubres. 17. Verſ. 2I. An in ea ſint arbo-
res] i. e. An inter illos ſit aliquis probus, qui juſtitiâ ſuâ illos protegat. 18⁸. Eod.
verſ. 21. Præcocium uvarum] Dies erant, quibus uvæ præcoces erant. 19. Verſ. 22.

Adeſerto Zin usque ad Rechob, quaâ venitur ad Chamat] Peragrabant (exploratores)

terminos illius (terræ) in longitudinem ac latitudinem zo. ad inſtar gamma ,

perambulabant plagam finium meridionalium ab angulo orientali usque ad occiden-
talem ſicuti præceperat Moſes, (dicens:) aſcendite hac meridiana plagâ 22. per vi-

am termini † meridionalis versùs orientem usque ad mare, quoniam mare erat ter-
minus occidentalis, & inde revertebantur & peagrabant omnem terminum occi-
dentalem propè litus maris, donec veniatur ad Chamat, quæ eſt juxtà montem Hor
23. in angulo occidentali versùs ſeptentrionem, veluti exponitur in finibus terræ, in
Sectione, (quæ incipit:) hæ ſunt profectiones. 24. Verl. 23. Et venit uque ad He-

sron] Caleb ſolus eò 25. ivit ac ſeſe poſtravit :6. ſuper ſepulchra patriarcharum,

Bbbbbbb z

(orans)

KEN Febr. 12 i. e. in urbibus, in utroque MSto

pro eo legitur: n i. e. in vicis, ſeu pagis,
idque rectiùs.
16. Vide hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. ac
Gur Arjeh fol. 174. col. I. fin. & col. 2. princ

17. Sive: ſanas, nam vox . n, quæ hic ha-

betur, etiam hanc habet ſignificationem, conter.
Deuteron. c. g. v. 7.

13. Confer. hie not. in onm ne ubi ex tractatu

Talmudico: Bava batra ol. 15. a. adducitur,
quòd Rabbini id exponant de Hiobo, qui juſtitia
ſua illos populos hactenus protexerat; ſed tunc
temporis mortuus erat, confer. cap. ſeq. 14. verſ.
