vide etiam notas, confer. & Bechorot, fol-

e., Id eſt: ut genuinus ac proprius ſcripturæS.,

ſenſus pereipiatur; reſpicitur autem hac phraſi
ad Proverb. cap. 25. V. 11.
T. Hebr. MWπιιπα1, de qua verſ. antec. 14. h. cap. n.
4A8. α n. 49. confer. & Buxtorf, Lex. Talm. Jol-
334 aß not. in W , loc⸗,

52. Sic vertere hic volui Hebr. yi. e. ſcito ſive ſci-
as, ita rcctins, nt puto, legitur numero ſingulari
in Gur Arjeh fol, 157: col. 4. fin. quam in
plurali, prout tàm in Bibliis Buxtorf. quàm in
exemplari Amſtel. Hebræo, quo ufus ſum, ha-
betur, confer. hic tract. Talm. Gittin, fol. 48. 5.
& Bava mezia, Fol. 106. a. it. Erachin, fol. 14.
9, b. & fol. 18. b. & fol. 29. a. b. & fol. 30. 20
& fol. 3 3. 6. it. Nidda, ol. 47. 6.
53. Si ſeilicèt is vili pretio agrum vendiderit, id
enim hic ſupplendum vel ſubintelligendum eſt 3
cœterùm vetba iſta: h aaGaαπa i. e. ecce
defraudabitur venditor, abſunt hic ab utroque
MsSto; ſed malè.
54. Sicuti paulò poſt hoc verſu 15. habetur.
55. Confer. quæ inftà ad verſ. 24. h. cap. n. 79.
notata ſunt, vide && n. 59. h. ver ſ it. verſ. 29.
h. cap. n. 94. & tract. Talmud. Erachin, ſol.
29. a. b. prout in 'nar DD . loc. ad margi-
nem allegatur.
56. Id eſt: trium annorum proyentus, vide hic

præ aliis Gur Arjch /ol. 157. col, 4. Kin,

CAp. XXV.

996 LEVITICGI.

(agrum) ſegete adhuc ſtante; (dictio) autem: 13 57. non egreditur* ex ſenſu li-

terali, ac ſi diceret (Scriptura, quod intelligendus ſit) numerus annorum proven-
tuum; non veroò uredinis; 5S8. anni autem ad minimum duo 59. intelliguntur.

Verſ. 16. Augebis ** pretium emptionis ejus] i. e. Vendes illum (agrum) majori pre-

ti5. Eod. verſ. 16. Minues pretium empcion eius] i. e. Tanto minoris vendes. **
Verſ. 17. Non vexetis 6. unusquisque proximum ſuum] Hic dehortatur (Scriptura)
Avexatione ⁶1. verborum, ne quis ſocium ſuum irrideat nec ei conſilium det, quod

ipſi minimè convenit, 62 ſecundùm viam 63, & utilitatem ejus, qui dat conſili-

um, quòd ſi fortè dixeris, ecquis novit, quòd ego malò propoſitô id fecerim? ideòô

(hic) dicitur: * & timebis Deum tuum, qui ſcit cogitationes, 64, in qualibet re,
quæ traditur cordi, ⁶ quam non novit, niſi is, qui cogitationem habet in corde ſuo⸗
Verſ. 18. Et babitabitis ** in terra ſe-
curè] Nam propter peccatum (neglecti præcepti de) intermiſſione Iſraëlitæ in exili-
um abducti fuerunt, dicitur enim: tunc in Sabbathis ſuis acquieſcet terra & placoe-
bunt

de illa dicitur: & timebis Deum tuum.

57. Quæ hoc veriu 15. habetur, ubi de san , num. 1.

i. e annis proventuum ſermo eſt; dictio auten 61. Vel: defraudatione, quæ fit verbis, dum con-
ſiliis fraudulentis verbisque doloſis alter alterum

ea & annum & duo ſignificat, vid. num. ſeq-
decipit ac damnô afficit, conter. hic Torat Co=
hanim, uti in Dan new h. loc. allegatur
ad marginem, vid. & Buxtorf. Lex. Chald. fol.
9 59. fin.

* Hebr. &)) AP& e") iſta, ut & ſequentia, usque
ad: Nnn i. e, augebis, abſunt ab utroque
MSto,

58. Senſus eſt: quòd proventus hic ſit conſideran
dus isque in iupputationem veniat’, non verò
PeWw i. e. uredo „ nam emphaſis eſt in voce
HiNlan i. e, proventus, prout hic in textu lacro
habetur.
59. Nam rwyp re Dee i. e. non ſunt
(vel intelliguntur) anni pauciores, quàm duo,
pluralis quippe numerus ad minimum comple-
Gtitur duo , uti in Gur Arjeh fol, 15 8. col. 1.
princ. habetur, & hoc quidem obtinet in agris;

62. Vel: honeſtum ac decens eſt, Hebr. Pae, de
quo vide Buxtorf. Lex. Calm. ſol. 592.

63â. Id eſt: ad utilitatem & commodum coaſulen-
tis, ſie in Sanhedrin ol. 76. b. exponitur, ubi hæc
habentur: cavs tibi ab eo, qui conſulit tibi 8
1 i. e. juxtà viam ſuam, idque ibidem explica-

torf. Lex. Talm. Fol. 96 8.
* Hebr. N 17,, abſunt iſta ab utroque MSto,
confer, hic tract. Talm. Bava mezia, fol. 5§ 8, 5.

ſecùs eſt in domibus, vide Gur Arjeh dict. Ioc.
* Hebr. NMamn, iſtud & ſequeutia, usque ad: &7

64. Conſer, quæ ſuprà ad Levit, cap. 19. V. 14. P.
63. notata ſunt.

Nn j. e. & non vexetis, abſunt hig à MSto z. con 6 .

fer. hic tract., Talm. Erachin, fFol. 29. b.
X Loci iſtius explicationem vide in not, am
. loc.
6o. Vel? nen irritetis, ſic ex mente autoris noſtri
vyerbum n hic vertere volui, confer. Bava me
Zia, fol. 58. 6. & fol. 59. a. . vid. quæ ad verſ.
14. h. cap. n. 49. notata ſunt, vide etiam de
hoc verbo Raſchi not. ad Geneſ. c. 3. v. 7. n. 24.

5, Sive: animo ac conſcientiæ relinquitur, quæ

14. n 64. m40 nfer. & infrà verſ, 3 6 : cap. n. 12 3:
& verſ. 43. num. 134.
X Hebr. nav) iſtud & ſequentia,; usque ad:
DnnN) i. e, & Comedetis, abſunt hie ab utroque
Mõto, L

& ad Cantic, c. 6 V. I. it, ad Jerem. c. 22, V. 3

tur: AA Ü i, e, ad ſuum commodum, vide Bux-

res ab animo dependet, nec alii, quam qui ſcit co-
gitationes, nota eſt, vide Levit. dict., cap. 19. V.

NN.
dunt ei Jabbar
oco leptwegin
71 Ge. 6 b⸗

jeltri) erit bene
Pod., rerl. 20.
ſeentia, gur er P
ſesti anni men
Qavum (annum
metentin menle
tabernaculorum
ligrur intti dom
reis; 71. Aftint
terdum etiam op

ſepeimum inkerr

(nempe:) ſepti

tur ge coterit a

lutm) Ild dicit

um 20 (priſtino

(erram) ſabiget

r r -rr —
66. Ui cap. ſequ.
not, n 12 ½.

(onler hie not,

11 9,8 Hien
69, liell: annum
717, Veh ihigee

9 Coner hie not,

plicatio habetur .
25,8 Gid cap.
68. lden ſineinch
Num eOnfer, not,
Talr beigchim,

69. lemenſe⸗ Mart

lic olch luſche
61.2.
)o, Hebr, Prmnn,
Datem iehpongen
M Gie: areig,
a Wn
Provemum ſten⸗
01el, circ fn.

(AXy.

—
Et lenla li.
mn proven⸗
telliguntur,
mmaſori Pke⸗
Vendes, 1
1 Seriptuta)
n get, guod
dat conili⸗
Cerim! ides
qvalibet te,
in corde ſuo⸗
in leyya ſi⸗
lite in euli.

etra place⸗

buat

Velbis, dam cone
olis alter altetum
, hie Torat C0⸗
h, loc, allegstun
Ler. Chalifol

, Hebe. oe,de
ſol ſh
odum golulen⸗
ponnurbihe
bieonſult ibi
e bidem explier⸗

1odum Nide Buse

b utroqaue MSe,
nezia, ol. 6 4
ca. 19e 14, l

Elelinuitun gus
guam guiliitc⸗
1., didt ca. 190
HKapen 11 ˙

1)

bicih utoge

In 1

CAp. XXV. LEVITICI. 997

bunt ei Sabbatha ſua, é66. ſeptuaginta autem anni exilii Babylonici fuerunt

loco ſeptuaginta * intermiſſionum, quæ ceſſaverant. Verſ. 19. Et dabit ter-

ra &c. & babitabitis in ea ſecurè] Ut non timeatis annum cohibitæ plu-
viæ. 67. Eod. verſ. 19. Et comedetis ad ſaturitatem] Etiam in viſceribus (ventris
veſtri) erit benedictio. * Verſ. 20. Nec congregabimus] (Nempè:) in domum-,
Eod. verſ. 20. Proventum noſtrum] Videlicèt vinum & fructus arborum ac ſpontè na-
ſcentia, quæ ex ſeipſis 68. proveniunt. Verſ. 21. I triennium] (Nimirùm) in fine
ſexti anni à menſe Niſan 9. usque ad initium anni (novi) & in ſeptimum atque o-
ctavum (annum,) nam ſeminabunt annôò octavô in menſe Marcheschvan 70. ac
metent in menſe Niſan. Verſ. 22. Usque ad annum nonum] i: e. Usque ad feſtum-
tabernaculorum anni noni, iſtud quippe tempus eſt, quò⅛ proventus anni octavi col-
ligitur intrà domum, nam omnibus diebus æſtatis fuerunt (proventus) in agro in hor-
reis; 71. aſt in menſe Tisri 72. tempus eſt colligendi (proventus) intrà domum, in-
terdum etiam opus fuit, ut facerent 73., in quatuor annos in ſexto anno, qui fuit antè
ſeptimum intermiſſionis annum, què illi ceſſant à cultura ſoli bienniéò continuéô,
(nempè:) ſeptimò annô & (ſequente anno) Jubilæo; aſt textus iſte Scripturæ dici-
tur de cœteris annis intermiſſionis omnibus. 74. Verſ. 23. Terra autem non ven-
datur] (Id dicit hic Scriptura,) ut det præceptum negativum ſuper reverſione agro-
rum ad (priſtinos) dominos in anno Jubilæo, ne is, qui accepit (nempè emptor) illam
(terram) ſubigat. * Eod. verſ. 2 3. 4 exciſionem *] (Iſtud N NDX) hic ſignifi-
cat:)

66. Uti cap. ſequ. 2 6. v. 34. habetur, ubi vide [72. Is menſis Septembri noſiro ferè parallelus

not, n. 128.
² Confer. hic not. ad cap. ſequ. 26. verſ. 34. n.
12 8. & Sign. *
67, Id eſi; annum ſiccum ac ſterilem, vide Jerem.
c. 17. V. & ibique Raſchi not.
XX Confer. hic not, in ponm nav ubi loci iſtius ex-
plicatio habetur, vid. & eap. ſequ. 2 6. Vv. 5. n.
2 5. & dict. cap. 26. V. 26. n. 109.
6 8. Id eſt: ſine induſtria, labore ac cultura homi-
num, confer. not. in non nD h. loc. it. tract.
Talm. Peſschim, ol. 5 I. b.
69. Is menſis Martio noſtro ferè reſpondet, conter.
hic Rolch haſchana, fol. 13. a. & Nedarim, fol.
61. a.
70. Hebr. wryn, qui Octobri noſtro maximam
partem reſpondet.
71. Sive . areis „Hebr. 5, ita vocantur hic lo-
ca rD RN HN Ma i, e. ad coacervandum
proventum (terræ,) ſicuti in Gur Arjeb fol. 158.
Col. I. circà fin. habetur, vide & cap. lequ. 26.
V. 10. n. 34. it. Bava batra, fol, 5 1. b.

eſt.
73. Scilicèt: hanc intermiſſionem ſive, ut ab ope-
reagricultutæ ceſſarent, confer. not. in man nov
bh. loc.
74. Id eſt: textus iſte S, Scripturæ loquitur in ge-
nere, quamvis interdum ſpeciale quid oecurrat
quoad annum Jubilæum, qui ſeptimum inter-
misſionis annum ſequitur, confer. Gur Arjeh
Jo l. 15 §. col. 2. princ.
* Ac ſi diceret: non ſubigat illam terram emptor
ſub manum ſuam, quò minus illam reſtituat neo
ad perpetuam alienationem ipſe eandem emat,
ſic in not, Ma nev hic exponitur, ubi vide
ſis Hebraa, confer. & Torat Cohanim, prot i
bidem ad marginem allegatur.
„X Hebr. hinpu, iſtud & ſequentia, usque ad:
9 mi, e, nam mea (eſt terra,) abſunt hic abutro-
que MSto, in MSto z. autem poſita ſunt poſt
vVerba: quoniam illa (terra) non eſt tua, con-
fer. hic tract. Talm. Bava mezia, Jol. 79. a. &
Sanhedrin, fol. 106, 5. & Erachin, ol. 1 5:5.

“ . EEVITICL. CAb. XXVe

ad amputationem, 75,. ut Icil. ille (ager) vendatur abdicatione-
perpetuà. Eod. verſ. 2 3. Nam mea ſt terra] Non diſpliceat i in oculis tuis, quo-
mniam illa (terra) non eſt tua. 76. Verſ. 24. Et in omwi terra poſſ⸗Wonis vefteræ] (Id di-
cit hic Scriptura,) ut includat domos & ſermum Hebræum 3 cxplicatur antem hæc res
in Kidduſchin, 77, in capite primo, ac juætà ſimplicem cjus ſenſum cohæret ille tex-
tui ſequenti, quoniam is, qui vendit poſſeſſionem ſuam, facultatem habet redimendi
eam poſt biennium, 78, vel ipſe vel propinquus ejus, nec poterit ille, qui accepit,
moram facere. 79. Ve
2 derit] Docet (hic Scriptura⸗) quòd nemo facultatem habeat vendendi agrum ſuum,
miſi propter urgentem inopiam. 80.
totam (poſſeſſionem ſuam.)
reſiduum faciat 82, ſibi agrum. Eod. verſ. 2 5.
tam] Nec poterit is, qui accepit (nempé? venditor) moram facere. 83.
Er ſi alicui non fuerit redemptor] An verò eſt aliquis inter ira
demptores? 34. (non ſans erit aliquis;) ſed (id dicit hic Scriptura, de) propinq

2—
cat:) 5 i. e.

uo,

75. Vel ad abſcisſionem, alienationem ſive ab
dicationem perpetuam, confer. b. Fag. 34 Para-
phr. Chald. & Junii ac Tremellii not. Z. loc. 1
Qde etiaminfra v. 30,b. cap. n-79. a6 not. ad i
hrum Prec. jud. part. 2. P. 81. a. Kin.
70. Sonfer: hic præ aliis Gur Arjeh fol. 158. col.
2. princ. ac tract. Talm. Gittin, Fol. 47, a, item
Torat cohanim, ſicutii 8 Eaner rp' h. loc, ad u
mnem allegantur, ubi vide etiam notas. Lank, — S
. e mord, eſt i8 liber rentius partis tertiæ 82. Vel : ut (aliquid) agriſthireigese; ita hie
operis Talmudici, tractans de Sponſalibus & verbum interpretor, às enim ominum mos
eſt, ut, licè quis paupertate compulſus quædam

Sponflalitiis, reperitur autem lecus allegatus in⸗ . rta .
anatchin fol.: I. a. . uti in an rieS hicj bona ſive agres vendat; tamen agrum ſibi te-

ad mearginem allegatur, confer. S& Torat coha
nim.
e dn 8 in H . 1ee⸗ 5 83. Vel: rem detinere, vide, quæ ad verſ. antee.
„Vel: rem detinere aut impedire, quò minus 24. h. cap. n. 7/9, notata ſunt, confer⸗ & tract.
. Se tedimatur ‚id enim verhum Ay, quod hic Palm. Kidduſchin l. 211. a .. uti in Nar n
habetur, ſignificat, vide verſ. ſeq. 2 5. b. cap. n. hic allegatur ad marginem, ubi vide & notas.
è =I=èI 84. Vindices, propinqui, corſanguinei, proximi,
l :egeſtatem , non enim permiſſum eſt, idenim didio bio notat, confer. Numer.
30. e eBearge arciiat pecuniam my r c. 5. v. §. D, 2 1. vide & hie tract. Talm. Kiddu-
1 “ e. & det (illam) in Zonam ſive cingu ſchin, dict. ol 2 172. . a Torat cohanim, uti
e ede à Græco terdrs dedu- in e hic allegatur ad marginem.]

lum luum, ſie Gr⸗ .
gunt & intepretantur, Vvide Buxtorf. Ley. Talm.

Jol. 197. & Fol. 1753 confer. & Lightfoot. in
Matth. c. 10. V. 4. P. 32 62 & in Act. Apoſtol. c.
3. v. 6. p. 3 3. cdit. Lipſ. vide & Torat cchanim.
proßt in D . lec. allegaturad mar-
ginem, it. Kidduſchin⸗, fol. 20. 2. & Erachin, fol.

91. Confer. hic Kidduſchin, l. 9. a. it. ea, quæ
quæ luprà ad Levit. cap. 22. V. 7. B. 2 8. notata

verdo v vide etiam ſuprà Levit. c. 11. v,. 12. n.

docet (hic Scriptura) morem hominum, nempè, ut quis
Et redimat rem d fratre ſuo vendi-

eſt aliquis inter Iſraélitas, cui non ſint re- Ale ad annun il

.V 35. Id et: cui iur

ſervet nec omnia penitus vendat; cœterùm de

c M.

irem abipſo

uyot venbitimni⸗

Ae a ubilzun

„ . . „, .. .
Verlſ. 25. Cum facultatilbus attenuatas fuerit frater tuus ac vendi

Eod. verſ. 2 5. Depeſſtone ſua] Non verò 81.

D

Vendiditibi ill,
Ii:)telkitnetot
numerum prore
commeciſti ülum
um eorum (ptor
1c reltituet ic
enpror)coned
Eod ren 17.7
iſte, gai fenit
triſituatei H

—nmm

dimnere, ut ſenſu
Gem deerunt o,
mibus ſont inſtn
ctiam in Cut An
exponitur, nem
Wanus allingit,
Jve 2d Numer, e⸗
m lunt, bide &n

6[, Vel: fatutum

ſe leguut in

Qionem hie ſeetu

brnica, gui uſis
turum eit, utre
fe⸗ hie Kidduſchi
1t. Hrachin, ſol. 30
1. Deduc, ſabtſahe
Vetbum xxyf, quo
19. Hebr do ie
legitut, Nnd ,
ſeto Situr nn
lakkut bart , ſol
eol. 1. prine.

epotitelliweng

—
bdicatione,
listuie uo.
Are] (ddi.
Utem hec tes
tet ille ter⸗
et kedimendi
cui accepit,
lun ac Vendi⸗
agrum ſoum,
Nonverôti.
enpe, utqni
re ſuo end⸗
3. Verl. 26.
i non ſint te⸗

)propinquo,

gal

& Lightfoot in
1Alt. Apoltol e
Totat cohenime
kegatura mer⸗

Eenchin ,l.

.9. ait en gur

l.
, ,l. 18. nat

tetigent, itahie

n howinum nes e

npuluusgurtimn
enagum ſbie⸗

et; leiumde

it. k. 11, V, Iadi

e ad Vet antee
conlet & llalt.
Atiin⸗
õ
nglineh roin ⸗
conſel Nunz.
. Talm. Madh.

1t eohanicd,A

3 mngilem

25. Id eſt: cui ſuppetunt facultates, ut posſit re-

CAbP. XXV. LEVITICI. 999

qui rem ab ipſo (fratre ſuo) venditam poſſit redimere. 8. Verlſ. 27. Et computabit
annos venditionis ſuæ] (Nimirùm venditor dicet emptori:) quotnam fuerunt anni us-
ue ad Jubilæum? (ſi ille reſpondeat:) tot ac tot, (ipſe iterùm dicet emptoci:) quanti
vendidi tibi illam (poſſeſſionem? Kille reſpondeat:) tanti ac tanti, (ipſe dicet empto-

ri:) reſtituetur 86. illa (poſſeſſio) in Iubilæo, deprehenderis comparàâſte (ſive emiſſe)

numerum proventus ſecundùm ſupputationem uniuscujusque anni, (verbi gratia:)
comediſti illum (proventum] tribus aut quatuor annis, detrahe 87. de ſumma preti=
um eorum (proventuum) atque accipe reſiduum, 88. & id eſt, (quod hic dicitur:)
ac reſtituet id, quod ſupereſt (nempè:) de pretio emptionis ſuper comeſtione, quam
(emptor) comedit, 89. ac dabit (venditor) illud (pretium) accipienti (i. e. emptori.)
Eod. verſ. 27. Viro, cui ipſe vendidit] (Nimirùm reſiduum pretii reſtituet,) venditor
iſte, qui venit, ut illam (poſſeſſionem) redimat. 90. Verſ. 28. Quantum ſußicit, *
ut reſiituat ei] Hinc (eſt,) quòd nemo redimat pro dimidio. 91. Eod. verſ. 2 8. Ms-
gue ad annum Jubileum] Ita, ut non colligat quidquam in illo anno, * quia lubileue
ceſſa⸗=

tor comedit, juxtà proportionem ſive numerum
dimere, ut ſenſus hujus loci ſit, nunquam qui- annorum, qui ſunt usque ad Iubilzum.
dem deerunt propinqui; ſed non omnes facul- 90. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh /ol. 15 8. col.
tatibus ſunt inſtructi, ut posſint redimere, ſic 3. med. ac not. in pon mnow h, loc. ubi tract.
etiam in Gur Arjeh fol. 15 8. col. 2. circà fin.) Talm. Erachin, fol. 30. a. 6. allegatur.
exponitur, nempe de illo, vuwn i, e. cujus ?1* Hebr. ue " ifta & ſequentia, usque ad: y
manus attingit, i. e. cui adeſt pecunia, confer. nav' i, e. usque ad annum &c. abſunt hic ab utro-
quæ ad Numer. c. 1 I. V. 2 1. D. 9 5. & 96. n0- que MSto.
tata ſunt, vide & not. in nn rne“, ubiplura. 9I. Vel: pro dimidia prerii parte, ſolutione ſal-
86. Vel: futurum eſt, ut reſtituatur Hebr. Prny tem ex parte facta, id enim Peexrj hic notat; ſic
t ſic legitur in Bibliis Buxtorf. quam ipſe le- Rabbinomum eſt didum: PNem mDn i. e.

H

Gtionem hie ſecutus ſum, in editione Amſtel. He-
braica, quà uſus ſum, habetur: ne, y i. e.
futurum eſt, ut reſtiz. & c. res eodem redit, con-
fer. hic Kidduſchin, ſol. 20. a. b. & ſol. 2 1. a.
it. Frachin, fol. 30. b. .
27. Deduc, ſabtrahe, German. Ziehe ab / id enim
verbum &*, quod hic habetur, ſignificat.
598. Hebr. Sa i. e, reliquum, in utroque MSto
legitur; Arpi. e, redundans, idque in textu
ſacto dicitur ya, i. e, quod ſupereſt, confer.
Jalekut Part. I. fol. 19 2. col. 4. fin, ac ol. 193.
col. I. princ. .
89. Id eſt: deducet venditor de ſumma pecuniæ,

emptori reſtituenda, proventus, quos ille em-

non fit Nazireatus pro dimidio, id eſt: non po-
terit aliquis vovere, quòd ex parte tantùm futu-
rus ſit Naziræus; ſed aut ſecundum omnia talis
ſit, aut nullus, quocircà is, qui redimere vult,
debet reſtituere emptori qén 9 M i. e, preti-
um totius agri ſive poſſesſionis, uti habetur in
Gur Arjeh fol. 15 8. col. 3. med. confer. & Bux⸗
torf. Lex. Talm. fol. 8 1 3. it. ttact. Talm. Era-
chin, fol. 14, a, 6. Fol. 30. a. b. uti in heo n
hic allegatur ad marginem, ubi vide ſis & no-
tas.

* Vel: intrà illum annum (ſcil. jubilæzum) Hebr.

na ae Tm,ſenſus eſt: annus Jubilæus ſtatim
liberat poſſesſionem.

Kkkkkk.

1000 LEVITICI. CAbP. XXNV.

ceſſationem imponit ſtatim atque ille incipit. 92., Verſ. 29. Domum babitationis in ur-
be, murécinctaâ] i. e. Domum in urbe, quæ muròô fuit circumdata jam inde à tempore
Joſuæ, filii Nun. 93. Eod. v. 29. Et erit jus redimendi eam] Quoniam dicitur de agro,
quòd (aliquis) poſſit illum redimere elapsò bienniò 94. & ultrâà, omni tempore, quéê
voluerit; intrà duos autem annos primos non poſſit illum redimere, (ideò) opus fuit,
explicare hunc (textum,) quoniam diverſitas eſt (hac in re,) nam ſi voluerit redimere
(domum, annò primô redimere debet illum; poſteà verò non poterit eam redime-
re. 95⁰. Eod. verſ. 29. Et erit jus redimendi eam] Scilicèt: domum. Eod. verſ.
29. Diebas] Dies anni pleni (hic) dicuntur HP', ſic quoque (dictio H accipitur
in illo loco:) maneat nobiscum puella D D i. e. diebus. 96. Verſ. 30. Manebit do-
mus in perpetuum 97.] i, e. Egredietur (domus) de poteſtate vendentis in poteſtatem
ementis. Eod. verſ. 3 0. Non egredietur * in Jubilæ] Dixit R. Siphra: ſi inciderit in
eum Jubilæus intrà annum ejus non egredietur. 98. Verſ. 3 1. Domus autem villa-
rum] (Dictio H'u hic idem ſignificat atque) ſecundùm Targum ejus: æi. e.
urbes apertas ſine muro; occurrit autem crebrò in Joſuæ (libro:) urbes he a
i. e. & villæ earum, 99. item: DRN1i. e. in villis eorum & in arcibus eorum.

100, Eod. verſ. 3 I. Pro agro terræ reputabitur] Ecce illæ (domus villarum) perinde

habe-

9 2. Vel: ſtatim abillius initio, quamprimùm in-
cipit annus Jubilæus, ceſſandum erit, vide hic
Torat Cohanim, prout in nan nov . loc.
allegatur, confer. & Erachin, fol. 29. a.
9 3q. Confer. hic Lightfoot. ad Marc. cap. I. verſ.
38- pag. 600. & ad Luc. Cap. 5. V. 12. pag.
770. edit. Lipſienſ. vide & Gur Arjeh fol. 15 .
rol. 3. med. ae Torat Cohanim, ſicui in pv
Swpan hic ad marginem allegatur, ubi vide ſis
etlam notas, confer. & Megilla, fol. 3. 5. & Kid
duſchin, fol. 2 0. a. & Erachin, ſol. 30. . it. ol.
3 1. 5. & ſol. 3 3. .
94. Confer. quæ ſuprà ad v. 15. h. cap. n. 55. no-
tata ſunt, vide & infrà v. 31. h. cap. n. 10 1. &
n. 104. it. Jalkut Part. I. Fol. 19 3. col. 2. fin.
9 5. Hoc quidem obtinebat in aliarum urbium,
muròô cinctarum, ædibus, nam quæ Hieroſoly
mis vendebantur ædes, eas ſemper redimendi jus
erat, vide D. Wagenſeil. Sot. p. 90 1. confer.
verſ. ſeq. 30. n. 97. & infrà verſ. 3 2. H. cap. n.
107. & verſ. 3 7. n. 1 10. it. tract. Lalm. Era-
chin, fol. 19. b. & fol. 3 1. a. 6. it. Nidda, ol.
47: 5.
96. Sicuti habetur Genef. cap. 24. verſ. 55. ubi vi⸗
de n, 96. confer. & Raſchi not. ad Genel. c, 40.

v. 4. n. 6. ac P. Fagii not, ad Paraphr. Chald.
h. loc. vide & Numer, eap. 9. V. 2 2. n. 40. con-
fer. & Ketubbot, fol. 57. b. & Kidduſchin, fol.
20. b. & fol. 2 1. a. it. Erachin, fol. 3 1. a. 5.
97. Hebr. rnronz' i. e, in exciſionem ſive abdica-
tionem, confer. Bava kama, fol. 22. 6. it. Era-
chin, fol. 30. 5. & fol. 3 I. b. & Pol. 32. a. vide
& ea, quæ ſuprà ad veri. 2 2. H. cap. n. 75. no-
tata ſunt; ſecuùs eſt in domibus Levitarum, vide
verſ, ſequ. 3 I. h. cap. n. 10 1. & v. 33. n. 115.
confer. & veri. antec. 29. h. cap. n. 9 5.
* Hebr. N iſta, ut & ſequentia, usque ad:
N Mn i e., domus autem villarum, abſunt
hic ab utroque M3to.
9%. Confer., hic præ aliis Gur Arjeh ol. 15 8. col.
3. fin. ac Jalkut Part. 1. fol. 19 3. col. 3. med.
& Erachin, foſ, 29. a. & fol. 3 1I.5.
99. Vide joſu. cap. 13. v. 2 8. ibique R. Salom. not.
confer. & tract. Talm. Megilla, fol. 3. 5. & fol.
5. b. it. Fol. 10. b.
100. Vide Geneſ? c. 2 5. v. 16. n. 2 1. confer. &
Lightfoot. ad Marc. cap. 1. v. 3 . pag. 600. e-
dit. Lipſ. it. Schevuot, fol. 16. a. & Erachin, fol.

„

CAL. XXV.
—
habebuntur ar
lzOad priſtin,
erit ei) tatim

tndimnendl)ag

is jnhi b iyt⸗
guadtaginta o0

nundiju e,pe

Vendiderint (l

(0s loſ. cikca

holunt in et
33. guinh
bein ab illis .
yencdita, ſiye ſit
Propria, 109,1
Pertinent; 110
e. venditionem
critheritit, 11
Paravit dotnumn

LLn⅞Dd—

*1 (oulet, hic tt⸗
1. 5. K Lrachin,
101. Domus autem
Vide lupta verl.:
b. verl. conten,er
fin ubi & atie
Vide & Totat col
Allegatur ad ma
102. dine ullopr⸗
betur, fide Cur
Pkige. ac notin
Talm. Ltachin
Drachin, ol. 4
ſhin, Fol. 10.5.

;. Dequibus vi

1 ½ Quoc ſeeus
lunt beſitr, ide
94, 8& num. 10
Taln Eratin,
1of. De quibin i

106,. Non potenit

cl, W enin

loni in gr.
tempore
ur de 2gto,
npore, gu
opus fuin
it redimere
m tedime.
Kod. verl.
Marccipitut
Manebit 4d⸗
potellaten
incideritin
Autem ville⸗
ſpchle.
SD
ibus eoruw.,
um) perinde
lube⸗

—E —
atapht, Chal,
11, n. 40, 0⸗
Gaculchin,fol.
l, ab.
gem ſiyeabdica.
l.21,6, 1, lnn⸗
ol z1,4. vige
cap. h. 7 no⸗

Leyitatum, ide.

1.ne II.

N 9⸗
ntig, egbenl:
Horum, 2blunt

ehol. lco.
93,cl 3. med⸗
1,.
e R. Salom, not⸗

1 11. conker. &

1. pig. 6o0 e⸗
1 Enectin, ,o,

CAP. XXV. LEVITICI. 1001

habebuntur atque agri, * qui redimi poſſunt usque ad Jubilæum & redeunt in Jubi-
læo ad (priſtinos) dominos, ſi non fuerint redemptæ. Eod. verſ. 3 I. Jus redimendi
erit ei] Statim (poterit redimere,) ſi voluerit, atque hac in re vis ejus ſuperat vim (juris
redimendi) agros, nam agri non redimuntur intrà biennium. 101. Eod. v. 2 I. E
in jnbilzo egredietur] Gratis. 102. Verſ. 32. Urbei autem Leritzrum] (Videlicèt)
quadraginta octo urbes, 103, quæ datæ fuerunt illis (Levitis.) Eod. verſ. 32. Redi-
mendijus perpetuum] Redimere poteſt (Levita) ſtatim, etiam antè biennium, 104. fſi
vendiderint (Levitæ) agrum de agris ſuis, qui ipſis dati ſunt quoad bis mille cubi-
tos 1o5. circâà urbes; aut ſi vendiderint domum in urbe, murô cinéta, redimere-
poſſunt in perpetuum, nec illa (domus) propria 106, fit annò elapséô. 107. Verſ.
33. Et qui redemerit à Levitis] i. e. Et ſi (aliquis) comparaverit ios, domum aut ur-
bem ab illis (Levitis.) Eod. verſ. 33. Et egrediatur in Julilzæe] (Nempè:) res illa-
vendita, ſive ſit domus ſive urbs & revertatur ad Levitam, qui illam vendidit nec erit
propria, 1059. ſicuti cœteræ* domus urbium, quæ murò cinctæ ſunt & ad Iſraëlitas
pertinent; I1o, hæc autem (dictio) Nνν. e. redemptio ſignificat (hic) i.
e. venditionem; 1II1, alia explicatio: quoniam dicitur: redimendi jus perpetuum
erit Levitis, 112, forſitàn non locuta eſt Scriptura, niſi de emptore Iſraelita, qui com-

paravit domum in urbibus Levitarum; aſt Levita, qui comparavit à Levita, an is ha-

K kkkkk 2 be-

—

KConfer. hic traft. Talm. Kiddulſchin, fol.2 1. ſignificat, confer. ſuprà verl. 29. b. cap. num.
a. b. & Erachin, fol. 3 3. a. 97⸗ vide & num. feq, 107. & num. 109. v. 33.
101. Domus autem villarum ſtatim redimi poſſun, b. cap.
vigde ſuprà verſ. 29. H. c9p. n. 94. & infrà n. 104. 107. (Quod aliter ſe habet in domibus IIraelita-
p. verſ. confer- etiam Gur Arjeh fol. 15 8, col. 3. rum, qui non ſunt Levitæ, vide fupraà dict. v, 29.
ſin. ubi & ratio hujus conſtitutionis adducitut, h. cap. num. 97. hæ enim, elapſò annò in per-
vide & Torat cohanim, uti in . ie De'hic petuum manebant apud emptores, confer. iuprà
allegatur ad marginem, alleg. v. 29. H. cap. n. 9 5.
102. dine ullo pretiò, Hebr. ana, ſicuti hic ha- Iog8. Vide, quæ paulò peſt n. 111. . v. 33. no⸗
betur, vide Gur Arjeh dict. ſol. 158. col. 4.] tata ſunt.
princ. ac not. in non ne, ubi etiam tract. 109. Confer. quæ paulò antè n. 106. v. 32, de vo-
Talm. Erachin fol. 29. a. 6 alleg tur, vid, S ce von, quæ & hic habetur, notata ſlant, vide
Erachin, fol. 30. b. && fol. 3 3, a. . it. Kiddu- Sn. 113. b. v. 33.
ſchin, fol. 10. . * Hebr. Nn, iſtud & ſequentia, usque ad: Ges
103. De quibus vide Numer. cap. 3 7. verſ. 7. i. ce. lex (hic) dicit, abſunt à MSto 2.
104. Quod ſeeus eſt in agris Iſraelitarum, qui non r10. De quibus ſuprà V, 29. . cap. n. 9 5. confer-

ſunt Levitæ, vide, quæ ſuprà ad v. 29. h. cap. n. Arjeh fol. 1 5 Se col. 4. prine.
94. & num. 101. h. veri. notata ſunt, it, tract & Gur Arjch/ol.153. . †b

Talm. Erachin, ol. 3 3. a. 5. III. Eodem ſeaſu accipitur etiam ſuprà . v. 33.
105. De quibus vide Numeror. c. 3 5. v. 5. n. 10 ⁸³.
104. Non poterit illa præicribi, non fit res man. 112. Sieuti verſu ansec. 31. , cap. habetur, vige
cipi, id enim dictio yn, quæ hic habetur, not. in an npu . loc.

ChgAbP. XXV.

LEVITICI.

4 . .

1002

H

bebit jure mancipi? 113. lex (hic) dieit: & qui redemerit à Levitis, (ergò) etiam,
ui redimit & manu Levitæ, is redimit redemptione perpetua. Eod. verſ. 33. Er e-

gredietur domus vendita)] Ecce hoc eſt præceptum aliud, (nempè:) ſi non redemerit
illam (domum,) tunc egredietur illa in jubi læo nec ipſe (emptor) poſſidebit illam ju-
re mancipi 1I14. finitô annô, ", ſicuti domum viri Ifraelitæ. 115. Eod. vetſ. 33.
Nam domus urbium Levitarum ſunt poſſeſio eorum] Non fuerunt illis (Levitis) agri &
vineæ in hæreditatem; ſed urbes, ut illas inhabitarent earumque ſuburbia, ** qua-
propter illæ (urbes) eis fuerunt loco agrorum atque illis competit jus redimendi, ad
inſtar agrorum, idque eum in finem, ne abrumpantur corum poſſeſſiones ab illis.
Verſ. 34. Ager verò ſuburbanus civitatum eorum non vendatur] (Nempè:) venditione
theſaurarii eecleſiaſtici, 116. nam, ſi filius Levi conſecraverit agrum ſuum nee illum
redemerit eumque theſaurarius eccleſiaſticus vendiderit, non egreditur (ager) iſte ad
ſacerdotes in Jubilæo, ſicuti dicitur de Iſraelita: & ſi vendiderit agrum illum alii vi-
r16, non redimetur ampliùs; 117. at filius Levi redimere poteſt in perpetuum. Verf.

25. Confirmabis illum] i. e. Ne permittas, ut ille deſcendat & cadat, ubi difficile erit,

erigere illum; ſed confirma eum ſtatim ab illo tempore, quôò manus ejus inclinat, 118.
cuinarm res iſta ſimilis eſt? (nempè:) oneri, quod aſino incumbit, dum illud adhùc
fuprà aſinum * eſt, unus iſtud apprehendere & retinere poteſt; ſi veròô (onus iſtud) in
terram prociderit, quinque (viri) non poſſunt illud erigere. Eod. verfſ. 3 5. Peregri-
num & inquilinum] i. e. Etiamſi is fuerit peregrinus aut inquilinus; quisnam verò
eſt 2 “ Mi. e. inquilinus? (nimirùm) omnis, qui in ſe recepit, ne cultui idololatrico
(amplius) ſerviat quique morticina 119. comedit. Verſ. 36. Et timebis Deum tu-
S am]

2

med. MDc
117. Sie babetur Levit. dict. 27. v. 20.
118. Id eſt: quò ipſe facultatibus ſuis labi incipit
ejusque oes deficiunt, confer. P. Fagii not. ad
Paraphr. Chald. . loc. & Gur Arieh ſol. 159.
& Gur Arjeh fol. 15 8. col. 4. med. col. 1. med. it. Jalk ut Part. I. Fol, 194. col. 3.
xxX Hebr. : e H9, iſta & ſequentia usque ad: * Hebr. Don 7y, ia urroque MSto pro eo le-
— i e 1. e. hon fuerunt illis &c. abſunt 4
MsSto z. .
115. Vide ſupràâv. 70. . cap. n. 97. confer. & not.
in an S h. loc.
2X Conler. kic Erachin, fol. 2 §. a. 5. & ol. 3 3. a.
b. it. †Ol. 34. 2a.
216. Hebr. n, confer. infrà Levit. c. 27. V. 16.
n. 2 8. & v. 20, n. 3 8. unde locus iſte quodam.

11 3. Sic vocem hic interpretor, confer. verſ.
antec. 32. num. 106. & n. 109. h. ver f, 3 3, it.
n, ſeq. 114.
114. Non poterit ſe tueri præſcriptione annali,
vide quæ num. antec. 113: notata funt, conlſer.

tractat. Talmud. Kidduſchin, fol. 20. a. & Bava
mezia, fol. & 1. a. & fol. 114. a. it. Erachin, ol.
30. b. it. Bava kama, fol. 112. a. & Bava mezia,
ſol. 60. 5. & fol, 61. a. 5. & fol. 7 1. a. ?. & fol.
75. b. .
119. Talis quippe inquilinus non prohibetur co-
medere morticina, vide Ueuteron. c. 14. v. 2 I.
modo illuſtrabitur, vide & Gur Arjeh fol. 159. ibique Ralchi not. n. 47. confer. & fuprà Levit.
col. 1. princ. ac not. in pa h. loc. ubi cap. 22. V. 10. num. 3 8 ac not. in nn P

plura, coufer. & Jalkut Part. 1. fol. 193, 601, 2. b. ſoc.

gitur: mwna, i e. in loco ſuo, confer, bic

(NXr.

—
ͤ Conlam
Ceulter obſkrehi
illum fueruntot
enptut geill
mutuo det ſtael
uge cogitati
Quiadduu 4)
lum, quinon i
Pecunum iael
borumiſtorum:
in vospreceptan
yobu terran Cbar
l ſem tolu Die
Gbicunque auten
Ven. 39. O,u/
cognolcatut tan
ratcalceamentu

——
110. Vel: 4wein
clolyit, ſie Heb⸗
Vetterepoſlis, con
mezii, fol, 61.
aDeoaturad margi
1, fol. 194, t0l. 3.
71, 4, & Temurah
121. Helt: qui die
gene, idguekzeit
llratlitæ, conler.
111, Zive: ab alirn

ode Hebtaica, gus

Barxtort. & in uer
genlili ſye ethn
ſupra Leyit c. 21.
iutti e kehee
1.. 1.
11 . Zfe: znino
guitun, confen y.
i n. 4 6, ca).
194, 0l. 14,
Hedt. w un
WN ie, an
Mo. 4

124 Conlet ga

A. Xv.
—
80) eium,
1330 Et e⸗
redemerit
ttillam in.
1 werl. 33.
jitisagti &
i, s gua
limendi, ad
nes ab ilis.
venditione
n hee illum
ger)iſte ad
lum alii vi⸗
um. Vertl,
Githcile erin
nclinat, 11,
illud adhiüe
nus iſtud) in
3 Puißi.
nisnaimn vero
idololattico
Nu Deum i-

u

40,
his labi gihi
b. Fagiinot.
Aien /ol. 1)9.
dl, 194, eal ⸗
Sto pr0 en ſe
0, codlen hie
10.4. & Ba4
i. brarhic, 0,
1 & Bwamezii,

prohibeinn co⸗
ſupt eil,

CAbP. XKXV. LEVITICI.

am] Quoniam animus hominis propendet ad fœnus (accipiendum) & ab illo ſeſe dif-
ficulter abſtrahit timoremque (Dei) ſibi ipſi demit 120, propter nummos, qui apud
illum fuerunt otioſi, (ideò) opus fuit dicere: & timebis Deum tuum, aut (loquitur hic
Scriptura de illo,) qui pecuniam ſuam ſuſpendit 121. à peregrino, 122, ut illam-
mutuo det Iraelitæ ſub ſœnore, ecce iſta eſt res, quæ traditur cordi 123. hominis e-
jusque cogitationi, idcircò opus fuit dicere: * & timebis Deum tuum. Verſ. 38.
Qui eduxi & .] Qui explorando diſcrimen feci inter primogenitum atque inter il-
lum, qui non fuit primogenitus, 124. ego itidem ſcio ac punio illum, qui mutuo dat
pecuniam Iſraelitæ ſub fœnore ac dicit, illam eſſe ethnici; 125. alia explicatio (ver-
borum iſtorum:) qui eduxi vos è terra 5Ægypti, (nempè:) ea conditione, ut recipiatis
in vos præcepta mea, 126, etiamſi illa vobis ſint gravia. Eod. verſ. 3 8. Ur darem:
vobis terram Chananaam] Pro mercede, ut recipiatis præcepta mea.* Eod. verſ. 38.
Ult ſem vobis Deus] Nam quisquis inhabitat terram Iſraeliticam, ego ei ſum Deus;
quicunque autem ex illa egreditur, is perinde eſt, ac ſi coleret Deum alienum. 127.
Verſ. 39. Opus ſervile] i, e. Opus turpe (ſive ignominioſum, )ita, ut in eo (aliquis)
cognoſcatur tanquàm ſervus, ne ferat vaſa ejus poſt ipſum ad domum lavacri nec ſol-

1003

vat calceamentum ejus. 128.

Verſ. 40. Tunquàm mercenarius (&) munquam inquili-

K kkkkk 32

nus]

120. Vel: 4 metu (numinis Divini) ſemet eximit
ac ſolvit, ſic Hebræa, iſta: ne ney n
vertere poſſis, confer. hie tractat. Talmud. Bava
mezia, fol. 6 1. b. uti in 'p-e n b. loc.
allegatur ad marginem, confer. & Jalkut Part.
1. fol. 194. col. 3. circà fin. it. Bava mezia, Jol.
71. a. & Temurah, fol. 6. b.
121. Id eſt: qui dicit, pecuniam illam eſſe alieni
genæ, idque facit eò animô, ut illam fœnori det
Ifraelitæ, confer. verſ. ſequ. 3 8. , cap. n. 12 5.
122. Sive: ab alienigena, Hebr. n, ſic in editi-
one Hebraica, quà uſus ſum, legitur ; in Bibliis
Bauxtorf. & in utroque MSto habetur ha i, e.
4 gentili ſive ethnico, res eodem redit, confer.
ſuprà Levit. c. 22. v. 2 5, n. 82. & num. 86. vide
& iufrà v- 47. h. cap. n. 148. & cap. ſeq. 26. v.
1. n. I.
123. Sive: animo ac conſcientiæ hominis relin-
quitur, confer. v. 17. h. cap. n. 6 5, vide & in-
frà v. 43. b. cap. n. 134. it. Jalkut Part. 1. Vol.
194. col. 14.
* Hebr. 1" T iſta & ſequentia usque ad:
N W& i., e., qui eduxi, abſunt ab utroque
MSto.
124½ Confer., quæ ſuprà ad Levit. c. 19 V. 36. n.

169. notata ſunt.
12 5. Vide, quæ ad v. 36. h. cap. g. I121. notata
ſunt, confer. & tract. Talm. Nedarim, fol. 6 5.
b. & Bava met zia, fol. 62. a⸗b. & pag. 87: b. it.
Temurah, ſol. 6, b.
126. Confer. quæ ſuprà ad Levit. c. 19. V. 36. n.
16 8. notata ſunt.
X Hebr. rupn, in MSto 1I. poſteà adduntur iſta
y man en iende i. e. etiamſi illa vohis
ſint gravia, confer. hic tractat. Talmud. Ketubor,
fol. 110.5.
1277 In tractatu Talmudico, qui inſcribitur: Ke-
