hæc (avis linguâà vernaculà vocatur:) chauve ſouris, 44. ac ſimilis eſt muri volatque
noctu; Nautem, quæ inter reptilia numeratur, 45. ei ſimilis eſt; ſed caret

oculis, quam vocant talpam. 46. Verſ. 19. Ciconia] (P) eſt one

47. cicogne, (linguâ vernaculà;) ſed cur dicitur nomen ejus: O? quia facit
QNn i. e. miſericordias ergà ſodales ſuos 48. in alimentis, ( quæ cum eis

3 %. Ac proinde etiam iſtæ ſpecies ſunt prohibitæ
quoad eſum, non verò quoad uſum, ita enim
hæc fupplenda vel ſubintelligenda ſunt, confer.
hic tr act. Talm. Chulin, fol. 6 1. a. b. & fol. 62.
. b. & ol. 6 3. a.
39 Ita Hebr. as Commentator noſter Gallicè
interpretatus eſt, nρnhωùh:h&ε, Latini appellam:
niſum ſive accipitrem minorem, Itali: ſparvie-

re, German. Sperber/ in MSto I. legitur:
PEN in MSto 2. ντνπö. fortè legendum:
N) Gallicè&: vautour i. e. vultur.
* In notis Raſchianis .nnp me verbum iſtug
—w exponitur: Wann i, e. elevat, extrahit,
ſcil. piſces.
40. Id eſt: prædator piſcium 4 ν i. c. prædari
& Naa i, e. piſcis, vide P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. . loc. confer. & Deuter. c. 14. V. I
n. 37. ac tract. Talm. Chullin, fol. 66. & 67.
uti in na e h. locç. allegatur ad margi-
nem. .

41. Sic reddo hie: P N)æ, nifi fortè legendum:

„ —„ 2 2 .
R S, nempè literà æ pro: v' poſitàâ, in MSto

. „ .
2. reclè legitur: NpNXν i. e. chouette, in Mto

LEVITICI. CAb. XI. (40...
(ccolnmunie
aödillum
ſy
Aamlzln
cur dicitur
Eliakata
ſus action
ſte: Md
culices atg
Verl 11.
ter quatuo
Iis crutibe
tut angont
tiei dicunt
* com-
. . — . . . — —
chartus in Hieroz. ac. P. Fagius in not, ad Para- 1 lta bie ex
phr. Chald, hr loc. it, tract. Lalm. Chulin, ol. beut:
6 3. 3. b. wunicat e
. . .. — 4.
43. Ilta hie eprimo zav, cui & autor Vulgatæ con- 49. Id el:
ſentit, qui vertit: ibin, confer. P. Fag. in not. fe. hie
2 Paraphr. Chald. h. loc. n. 15. in MSto 1. le:. Akb,lig:
gitur: , mendosè. dd. 5ie lehe
44. Ita quidem Gallicè autor noſter hic & Devter. graied; g
e1 4. V. 1I6. interpretatus eſt, quem ſecutus ſum, Mar it
alii: monedulam : alii aliter verterunt ,confer. eur lege
Sam. Bochartus in Hierozoic. hac voc. & P. Fa- „ c⸗
gius in not. ad Paraphr. Chaldaic. h. loc. n, 16. Nionh
confer. etiam Deuter. dict. c. 14. v. 16. n. 36. lea⸗
Eli. c. 2.. V. 20. num. 20. auæhanin
4 5. Nempè : verſu 30. . cap. ubi videantur Com- . (tbit,
mentatoris noſtri notæ. one
7 46, Llceiete dict. verſ. 30. b. cap. n. 70. nonnul- tam cide
Rer : glis, ſicuti & Iunius ac Tremellius ibi: keur, n
ein verterunt, (onfer. not. ad Eſai. c. 2,7 20. l Pzoi
47. Latinè: milvus albus; ſedh is diverſus eſt enenzeh
ciconia, ave ſatis nota, vi . “
L. 7. n. 5. Ota, vid. not, ad Jerem. c. 8. en i
48. Hebr. mrwnn fortè legendr ze. Rieln
49. r. RNN ſortè legendum : He ee..—

„
1I. habetur: π, mendosè, ut puto.
42. Conferantur hic quoad nomina avium iſta-
rum aliorumque animalium interpretes tàm

Græci, quàm Latini, ac præ aliis Samuel Bo-

11 —⸗ * . —. B
pullos ſuos, ques ciconia nutrit & alis ſuis ge- 1. Velt he

Hieros. P. Fag. in not. ad Paraphr. Chald. y. Aeg not
Oe, D. I g.

— (l .

eciemn luan,
rſdinonlunt
unin 31, nt 1.
Ver. 17. M/.
he wie
nui Vetnaculi.)
er hotminis, li.
Grthe dr)
el murivolatane
lis eſt; ſed zrer
Dck dond
D quia lait
8, (Aus cutd eis
coN⸗

—*G

—
Fagiusin not, a0 ie.

liin Chulin ,l. 1.

auor Pulgatzcon-
cOnler. D, ag in not:

n. 1). in Mag l.le . .

Ornoſter hic6 Denter.
eſt, ggem ſerutilam,
liter geltetunt contef,
2cichac v0c. & L. Fa-
Chaldaie.5. oe,n 16.
e. 14. 6. 160. ) 36,
1.10,
1). Vbizigeantun Com⸗

dehecaen. 70, nonnbl
Uunius ac TIemelliusibi⸗
not a0 Hai e n 10,

g; ſek Civeris et
Vid, not ad Jeem c de

egenum: mnd ie.
is nutiit & alii uis le

2 alis dam, Bochalt⸗.in.

Cgb. XI.

LEVITICI.

859

*communicat.) Eod. v. 19. Ardeam (D &) eſt Ho 49. ac videtur mihi,
quèd illum nominent: hairon. 5o. Pod. verſ. 19. Attagenem] (5)) notat)
gallum fylveſtrem, cujus criſta eſt duplicata, *linguâ vernaculâ: heruphe; 51, ſed
cur dicitur nomen ejus R0 quia ) t i. e. gloria ejus eſt id eſtscriſta ejus,
&& (in Paraphraſi Chaldaica) vocatur O i. e. artifex montis, 52. propter i-

ſius actiones, veluti exponunt Rabbini noſtri in tractatu Talmudico: 1J, 53. ca⸗

pite: DRD D. 54. Verfſ. 20. Reptile polucre] Hæc ſunt minuta (volatilia,) quæ
humilia ſunt ac reptant ſuper terram, 55. veluti muſcæ ac veſpæ † (ſive crabrones,)
culices atque eicadæ. 56. Eod. verſ. 20. Saper quatuor] i. e, Super quatuer pedes.
Verſ. 21. Suprà pedei ſuos] Propé collum ejus (volatilis) ſunt veluti duo pedes, præ-=
ter quatuor ejus pedes & quando vult volare aut exfilire de terra, innititur duobus
iſtis cruribus ac volat; ſunt autem ex illis (volatilibus) multa, veluti iſta, quæ vocan-
tur langouſte; "ſed nos non curioſiũs in iſta inquirimus, nam quatuor ſigna mundi-

tiei dicuntur de illis, (nempè) quatuor pedes & quatuor alæ atque tali, qui ſunt-

Ppppp 3 pD

X Ita hic ex Michlol Jophi ſupplere volui, ubi ha-
betur: RpoHWA'i. equæ (alimenta) com-

municat cum illis.

ardee. .

rio Hnexponat gallum ſylveſtrem, duplica-
tam criſtam habentem & 2 duplicl criſta appel-

T i. c. (ut ipſe exponit) duas feil, criſtas.

bræo, quòô uſus lum, habetur,) videtur legiſſe:

& infrà Deuter. 0. 14. V. 1 8, n. 3,8⸗Galli vocant!

s Pagninus alleg. Leigh. in Crit. Sacr. verb,. 5.
ſcribit, quòôd etiam R. Salomo in Commenta- A
† Hebr. PyeN), abeft iſtud ₰½ MStoz.
an ap. 56, Sive: grylli, confer. aum ſeq. 5 8. b. veri. o-
letur, quaſi habens 312 777 i. e. duas criſtas,
ubi Pagninus pro i, e. gloria ejus (prout in
Baſileenſi editione, ut & in utroque MSto at-
que in editione as mo & in exemplari He-

. . x
51. Vel: herophe ſic exprimere poſſis x, Ju= †
dæi vulgo Uhrhan exponunt uti P. Fagius loc. .
alleg. notavit, confer- Sam. Bochart. in Hieroz.

eum, qui criſpatus eſt vel criſpam habęt comam:
heruppè. r

52:. Sic P. Pagius in verſione Latina Paraphraſeos
49. Id eſt: milvus irfitabilis ſive iracundus, con-
fer. & hic Sam. Bochart. in Hierozoic. hac voc.
& P. Fag. ad Paraphr. Chald. h. loc. n. 18.
50. Sie eddo hic: P"&, prout in exemplari He-
braico, quò uſus ſum, legitur, in editione DO
tI & in Bibhis Buxtorf, habetur: reeo, vi-†
detur legendum eſſe: rn, Gall. hairon, in †
MSto I. legitur 1en, in MSto 2, 1, Latiné:
Sz. Confer quæ fuprà ad verfſ. 10. h. cap. n. 27.

Chaldaicæ transtulit.

33. Gittin, is eſt liber quartus partis testiæ o⸗

peris Talmudici, tractans de divortiis & libello
repudii, reperitur autem lorus hic adductus in
Gittin, fol. 6 3. mi in Wa DDW . loc. allegaz
tur ad margidem.

5E4. Eſtiſtud caput ſeptimum dicti libri querti, qui

inſcribitur. Gittin, in MSto 2 pro: MiRS
legitur: am, ſed mendesè.

S& infra ad verſ. 4 1. E. cap. n. 126. it. ad Deu-
teron c. 14. V. 19. n. 39.⸗ notata ſunt.

mnium autem animalium iſlerum accuratam
explicationem vide apud laudatum Bochartum
in libris Hiet ezoizezr, cujus expoſitiones bre-
Vitatis cauſa huc transſceribere nolui.

–— — . ⸗ „-
Sic exprimo hic &a. Latinè: locuſta, Hi-=

ſpan. langoſta, in MSto I. legitur: Wνανοα in
MSto z. DNX& ſed mendosè, confer. hic Chu-⸗
lin, fol. 65, a. & Jol. 66, àa,„ I

860 IIEVITICI.

tem obtegunt; omnia autem ſigna iſta reperiuntur in eis, quæ apud nos ſunt; ſed
ſunt (inter illa volatilia,) quæ longum habent caput, & nonnulla carent caudà & ne-
ceſſe eſt, ut nomen ejus ſit 2 i. e. cicada, 18. & hac in re (ſeu ſpecie) non novi-
mus diſferentiam facere inter illa (volatilia.) Verl, 23. Alque omne reptile volucres,

1181

G&c.] Venit (hic Scriptura) ac docet, quòd ſi quinque habeat (pedes,) purum ſit. 59.
Verſ. 24. Per hac auten] (Nempè,) quæ poſteâ in textu dicentur infrà. Eod. verfſ.
24. Polluemini] Ac ſi diceret: per illorum tactum fit immundities. 60o. Verſ. 2 5,
Ee quu quis cadaver eorum portaverit] Ubicunque dicitur immundities portationis,
ea gravior eſt immunditie tactus, 61. quia illa (immundities ſcil. portationis) opus
habet lotione veſtium. Verſ. 26. Quod ſeiſam habet ungulam; ſæd ſiſuram non ſin-

dit] Veluti: camelus, cujus ungula diviſa quidem eſt ſuprâ; ſed infrà conjuncta eſt,

6:., hinc docet te (Scriptura,) quòd cadaver animalis impuri reddat immundum & in

textu, qui eſt in fine Sectionis (ſeu capitis;) exponitur de animali mundo. 63. Verſ.

27. Super manus 64. ſuas] Veluti canis & urſus atque felis. Eod. v. 27. Immunda
ſunt vobis] Quoad tactum. Verſ. 29. Hoc quoque vobis immundum erit] Omnia iſta
(animalia) immunda non (dicuntur) hic quoad prohibitionem comeſtionis; ſed pro-
pter ipſam 65. impuritatem, (nempè,) ut immundus fiat is, qui illa tangit ac prohi-
beatur comedere oblationem & ſacrificia & ne ingrediatur in Sanctuarium. Eod.
v. 29.

57. Hæc dictie 'yn, quæ hic in editione He. S h. loc. allegatur ad marginem.
ppraica quà uſus ſum, ut & in exemplari àν 61. Confer: quæ infra ad verſ. 40. h. cap. n. 114.
pan legitur, omiſſa eſt in Bibliis Buxtorf. fort notata ſunt, vide & not, in am new h. loc.
per typothetarum errorem aut negligentiam, con 62. Confer. quæ ſuprà ad Verſ. 3. h. cap. n. 12.
fer. hic Chulin, fol. 6 5. a. & ol. 66. a. it. Bava notata ſunt.
kama, fol. 3 8. 2, „. . [63. Pront infrà verſ. 39. & v. 40. h. cap. habetur,
5 8. Galli vocant: ſauterelle 4 ſauter i. e. ſaltare,
confer. num. antec. 56. h. verſ. & Deuter. . 14. sn ow'h. loc.
v. 19. n, 40. ac unii & Iremelli not. b. loc. ſi 64. Super marculos ſuos i: e pedes digitatos inſtar
autem volatilia iſta non habent ſigna illa, de qui manuum, ita Junius ac Tremellius verterunt &
bus jam dictum eſt, pro immundis habenda
ſanc. ..SPHol. 70. a. b.
59. Habetur enim hoc caſu vv i. e. teſttietio l. 65. Id eſt: non hic ſermo eſt de animalium im-
ve exceptio ac ſpeciale quid, ſicuti habetur in* mandorum eſu; ſed de illorum tactu, duiol
Gur Arjeh/vl. 134. col. 4. ee ſia. voufer. & luit, ne quis comedere posſit oblationem &c.
Torar Cohnnim Lſieun in .2n . loc. confer. not. ad I. Samuel. cap. 20. V. 2 6. num
ad marginem allegatur, ubi vide etiam notas. 8
60. Nam hic agitur non tàm de eo animali, quod
impurum eſt, quam quomodo iſtud hominem
faciat immundum, vide Junii ac Tremellii not.
p. loc. ut & Torat Cohanim. prout in 9ο

Talm. Menachot. ol. 29. a. & Keritut, fol. 4. b.
S& fol. 22t a. it- Mehila, fol. 17. a. b.

2 ) i. e. crura, 57. quæ hic ſcripta ſunt & alæ illius (volatilis) maximam ejus par-

quomodo iſtud intelligendum ſit, vide in nort.

expoluerunt, confer. hic tract. Talm. Chulin,

12. & D. W' agenſ. Sot. p. 102 5r princ. it. tract.

CAXAI.

V. 9. M .

mnlls elt⸗

V. 30. Lims
iit)) lalpe.
Gus etit q
clinantepun
Vacuo)ſoo.
Polluitetin
1 N g

—
2 dic gude
wop in

de: multe

b. Ia Gidti
SN
ſum, legin
Panphr. C
Biblüs Bun
qua dicktiot
botto vel d
AAa renocc
Ianz, ſicut

Ielegitut:

1, lubetur.
Cal. cape
Talmn. Chr

67. Sic &N 2

eyponit:

gendum.:
gel / cong
l. hag lo
69. Vel: hi
noller ling
& hic b. F
1 legitur
die vocant
69, Ke & an
. *
Donlt dup
conker, dan
1
de & Gene

— (A. x..
liaſn ſe
ent caud N ne.
decie) non nori.
ehtile doucre,
ürum lt. 59
Atri. Pod. e

. 60, nin,

ttat tionis M

ſirmn nun fn.

3 conjundt elt,

iumliniri

Indo. 5z. Yerl.

7. 17. Mumunt
erit] Omniaiſnſi
eltionis; ſeclmo..

tangit ac prohi-
hnarium, Lod.
U.19.

— —
marginem.
el. iehcinn I14.
in .
jetl 3. 6, ab. 11.

140. 5. c19, Mbetul,

ndumm ſt, Vide in not,

e peces Uigi notinſir

emelius vertetum &

tracke Talmn, Chllin,

elſl de animalium in⸗
lorum tadtu, qui pol⸗

ooſt Oblationem dec.

1. cap. 10. V. 1benum.

025. princiit tact.
. ¹ kiuft ,4 b,

C. AbP. XI.

LEVITI CI. 86r

v. 29. iahele) (Vos de gaſſtcan mouſtoille.“ Eod. v. 2 9. Et S Bufo, 66. qui
ſimilis eſt ranæ. Verſ. 3 0. Ericius Heriſſon. 67. Eod. v. 30. Lacerta] Laiſarde. 68. Eod.
V. 30. Limax] Limace. 69. Eod. v. 30. Talya] (Sic vocem O N autor noſter ver-
tit:) talpe. 70. Veri. 3 2. I 4quam immittatur]Etiam poſt lotionem ſuam ipſe immun-
dus erit † quoad oblationem us que ad veſperam; poſteà veroò ſole ad veſperam fin-

vacuo) ſuo. 72.

clinante purus erit. 71.

Verſ. 33. Iutro] Vas fictile non polluit, niſi ĩ ex ſpacio (ſive
Eod. verſ. 3 3. Quicquid intrà ipſum ſuerit, polluetur] Vas iterum-
polluit etiam illam rem, quæ eſt in vacuo † ejus (interiori.) Eod. verſ. 33. Lſum-
7ee o rgeti Docct (hic Scriptura,) quòd lnd (as fictile) non mundetur per ab-

lutio-

X Sic quoad linguam Gallicam hie exprimo .
D, in MSto I. habetur: Nyv, Lati-
ne: muſtela.

66. Ita didionem O1) (prodt in editione

DW D &e in exemplafi Hebræo, quô ufus
ſum, legitur,) tranſtulit hic P. Fagius in not. ad
Parapht. Chald. n. 2 8. quam hie ſecutua ſum; in

Bibliis Buxtorf. habetur:

botto vel botra vocant animal venenoſo, ſimile
alla renocchia, i. e. animal venenatum, ſimile
ranæ, ſicuti & hic autor noſter expoſuit, in MSto

1. legitur: vrpi, mendosè, ut puto, in MSt
2. habetur: vheew), fortè legendum: NDe

Gall. crapaut: Latinè: buto, confer. hic tract. †

Talm. Chulin, ol- 122. b. & fol-. 12 6,b. S&ol.
127. a. b.
67. Sic & autor noſter linguâ ipſius vernaculà
exponit:

endum: xen, Latinè: erinaceus, Germ. I⸗

gel/ confer. & hic Sam. Bocharti Hierozoic, *

P. Fag. loc. alleg. n. 2 .
6 9. Vel? laizarde aut lezarde, ita Commentator

noſter lingua Gallicà exponit: A „confer.

& hic P. Fag. & Sam. Bochart. loc. alleg, in MSto

1. legitur N "”d in MStO z. N Galli ho
die Vocant: lezard, Lauini: lacerta.

, Sie S autor noſſer linguã ipſius vernacula ex

ponit ur, vel Nen "j uti in MSto 1. legitur,
Conſer. Sam. Bochart. & P. Fag. loc. adduct. vi-

de & Geneſ. c. I. V. 20. n. II4. & Pſalm, 58. v.

i i, e boiot (anti-
qua dictione Gallica, ut puto,) ſic ferè Itali: †

juxta utrumque MStum erit le-

9. D. 19. in MSto z. deeſt hæc voxX Gallica.
70. Sn, vide, qua de hac voce ad dict. Pſalm.
5 §: Vz 9. n. 22. ut & ſuprà ad verſ. 19. h. cap. n.
6 nmotata ſunt, Galli hodie taupe vocant.
† Hebr. aurn N Sne, ablfunt iſta à½ MSto z.
confer. hie Chagiga,fol. 11. 2. & Na ſir, ol. 51.
b. it. Nidda, Jol. 56. a. b.
*Secus eſt, quoad decimam, uti in not. mov
hie habetur, ubi etiam ex Jevammot c. 8.
ol. 75. a. quod incipit: ny allegatur.
4 Confer. hic tracd. Talm. Chulin Jol, 74. 2. &
pol. 12 §. b. it. Nidda „Vol. 56. a. & SChabbat,
Pol. 63. a. b. Sfol. 64. a. it. Menachot, fol. HD
71. Confer. quæ infra ad verſ. 40. h. cap. n. 122.
notata ſunt, vide & tract. Talm, evammot, ol.

7 5§. a. uti in on nov b. loc. allegatur ad

marginem.
72. Id eſt: vacuum interius vaſis fictilis rem im-
mundum reddit, non ſuperficies exterior, con-
fer. Sign. ** hoc veri, & verl, ſeq. 34. h. cap, n.
82. vide & tract. Talm. Peſachim, fol. 1 8. a. S
Sota, fol. 27. b. it. Chullin, ol. 2 4. b. uti in
DD D H. l100. allegatur ad matginem.
Hebr. ySa, in notis Raſchianis editionis mew
Jeba iſta uncinulis incluſa habentur.

U R i. e. alius liber (pro: Tea) le-
git: ha i. e. in medio ejus, nempè in ſpatio
five vacuo ejus interiore, confer. num. antec.
72. & infrà n. 9 2. Veri ſeq. it. tract. Talm. Nid-
da, fol. 42. b. & Peſachim, fol. 20. b.
fol. 27, b. it. Chulin, ine Jol 24. b. & fol. 3 3: b

lutionem. 73. Verſ. 34. Omnis cibus, qur comeditur.] Redit * (hic Scriptura) ad
textum ſaperiorem, (ubi dicitur:) quicquid intrà ipſum fuerit, polluetur, 74. omnis
ſeil. cibus, qui come ditur, ſi venerit ſuper illum aqua, quando ipſe eſt intrà vas fictile
immundum, fiet immundus, ſic quoque omnis potus, qui bibi ſolet in quolibet vaſe,
ſi ille fuerit in vaſe ſictili impuro, bolluetut, hinc multas res difcimus, (nimitùm) di-
ſcimus, quòd cibus non ſit aptus atque idoneus recipiendæ immunditiei, donec vene-
rit ſemel ſuper ipſum aqua & quòd, Poſteaquàm ſemel ſuper illum venit aqua, ipſe-
recipiat immunditiem perpetuam, ctiamſi is ſiccarus ſit, 7 7. & quod vinum atque O⸗
leum † ac quicquid dicitur 6 i. e. potus, 766. ſemina 77. reddat idonea im-
ruunditiei recipiendæ, 78. perinde ac aqua, nam ita exponendus erit textus, (nempè:)
uper quem (cibum) venerit aqua 79. ſive omnis potus, qui bibi ſolet in quolibet
vaſe, polluetur cibus, 80. prætereà docent Rabbini noſtri ex hoc loco, quòd proles
immunda &ε. non polluat vaſa (alia,) ſice enim docent: forſitàn omnia vaſa fient im-
munda* à vacuo S82. vaſis fictilis? lex dicit: * quicquid intrâ ipſum fuerit, pollu-
etur, †(nempè:) omnis cibus, ( nimirùm) cibus & potus polluitur*à vacuo (ſive ſpa-
tio interiori) vaſis fictilis; non verò omnia (alia) vaſa immunda fiunt 83. à vacuo
vaſis

73. Vide, quæ ſupfa ad Levit. c. 4. v. 2 I. n. 76.
'natata ſunt, ubi ratio habetur, cur vas figliaum
ſit confringendum, confer. & Torat Cohanim,
uti in Sn-am re h. loc. allegatur ad margi-

notata ſunt. ðèðð,
79. Sicuti habetur hoc verſu 34. =
80. Nempè: ſi ſuper illum poſteà ceciderit ani-
malimmundum, hæc enim ſubintelligenda vel
ex antecedentibus repetenda funt.
&O1. Hebr. SpWA h i. e, partus immundus, ſic
dicitur primum vas, intrà quod reptile immun-
dum cecidit, uti paulò poſt ab ipio Commenta-
tore noſtro exponitur, vide num. ſequ. 8 5. .
verſ. B

nem.
XX Hebr. 2n iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
t Ree 72 i. e, omnis ſcil. cibus. abſunt 4 MSto
2*
74. Sicuti verſu antec. 33. b. cap. habetur, con.
fer. hic tract. Talm. Peſachim, ol. 20. b. ficuti
in Pne h. loc, ad marginem a legstur. *
75. Hebr. 2, confer. infrà verſ. 3 8. h. cap. n.

S i. e. recipiunt immunditiem, res eadem
110. & n. 112. ac not. in an me b. loc.

eſt. D

CAbp. XI.

Hebr. Neeh in MSto 2. habetur: wapr

† In MStO 2. hic additur: Ayt i, e. & lae ſive pin-

guedo, contfer. hic tract. Talm. Schabbat, fol.

13 8. a. b. & Peſachim, fol. 1 8. a. & fol. 20. b.
it. Joma, ol. 80. a. b. & Menachot, †ol. 101.
b. & Chulin, fol. 36. a. & Ol. 1I 29. a. b. it. Be
chorot, fol. 9. b. .
76. Vide infrà dict, verſ- 3,8. H. cap. n. 10 %. Con-
fer. & tract. Talm. Schabbat, ol. 14. b. & Pe-
6echim,fol. 16.a, & Chaulin, fol. 127. a. b.
7. Hebr. . vhh, quo nomine etiam legumina at-
que olera intelligi poſſunt, confer. verſ. 3 7. B. 6.
n. 103. .
7⁸. Contfer. quæ infrà ad verſ. 3 8. h. cap. n. 1124

82. Sive: à ſpatio interiori, de quo vide verſ. an=
tec. 3 3. n. 72. & dign. conter. & Numer. c. 19.
v. 15. n. 3 7.
Hebr. 71 hoc & ſequentia, usque ad: A) 92
i. e. non verò omnia &c. abſunt ½ MStO I.
† Hebr. enn Dn Wi& 72, abſunt iſta 4 MSto
2, hoc loco; addita autem lunt poſt verba: wa
Dni. e, vaſis futilis.
* Hebr. &non, in MSto 2. legitur enhn i, e
polluuntur, numero plurali. =?

notata ſunt.

83. Confer. quæ paulò poſt ad b. verſ. num. 93.

CA. I.

asfglinn,
2beopollui
polluitdend
mundumm)
nec Gicendu
guo luns
00 fmlabs
munditlesiß
de adrentu
nii cecideri
gdſenin
1 (oojunc
per guod no

—
4. Vide x
Iſe ſ⸗ ſel
& Num. 7,.1
C1. . 13, 0
14. Vide, que
14 ſunt, con
dumn.?l,
64 Hebt.

fſunt4 Mor
ge. biecipaum

hic intel!
7. Mious ori
daiid pol
Mum. aec.
num. 1. wd
immundum
impura tede
ditiei, olla p

. Immunchtlen

ſie immuns
ihlu ülad,
Temm aliam i
fſecundo foen

CM.X.

e—
Oilptuta) d
un 74, Omnhit
innni pin ſgile
n quohbet lale,
(aimitum e.
ei,donec vene⸗
enit aana,

Finumn atqde 0.

datidoneaim.

ertus (nempe..)
dlet in guolibet

co, guodd proles
niavala ſentimn.
um ſoenit, hollu.
rnelo ireſor⸗

lunt 13. àvacnO
Vaſls

.

da funt.
Ntus immmundus, ſie
guocreptile inmun⸗
45 i0l0 Commenta

Ee num. ſed 35..

1 bebetll: 5nnn
nunditietn, teseadem

de guo rice etſ 4n⸗

,uegle : ) 0
blunt 4Möto l.

,Plont iſfa 4 Mt

nlunt poll etbz:

legiur Kern ie

16
ll.

ad beverl Mum .a

CAb. XI.

LEVTTICI.

vaſis figlini, nam reptile (immundum) eſt parens immunditiei; 5S. vas autem, quod
ab eo polluitur, eſt partus 85. immunditiei, ac proptereà illud (vas figlinum) non-
polluit denuèò vaſa, quæ intrà illud ſunt, prætereà etiam diſcimus, quòd, ſi reptile (im-
mundum,) ceciderit in vacuum (ſive ſpatium interius) furni, in quo eſt panis, ** nee
reptile panem tetigerit, furnus erit principale; 86. panis autem ſecundarium, 87.
nec dicendum eſt, quòd conſiderandus ſit furnus, quaſi is plenus *** it immunditie ac

quòd panis ſit initium (pollutionis,) nam ſi tu ita exiſtimas, (tunc) nihil obſtabit,

quô minus (etiam) omnia vaſa polluantur à vacuo vaſis fictilis, 88 nam ecce im-

mundities ipſa tetigit illa (vaſa) quoad eorum terga(ſive ſuperficies,) prætereà diſcimus
de adventu 89. aquæ, quòd illeinon reddat ſemina idonea (recipiendæimmunditiei,)
niſi ceciderit (aqua) ſuper illa (ſemina,) quando ſunt evulſa, 20. quod ſi dicere velis,
quòd (ſemina) recipiant rectitudinem (ſive aptitudinem recipiendæ immunditiei) in i-
pſa conjunctioné? 1. ( reſpondetur, quôd hoc modo) non erit tibi (ullum fſemen, fu⸗-

per quod non venerit aqua; cur igitur illa **(Scriptura hic) dicit: ſuper quem (ci-
f um)

23 4. Vide Exod. c. 8. V. 5. n. 9. itern infra Levit. ti⸗
c. 1 5. V. 5F. n. 20. it. Numer. 6. I I. V. 30. K. 130. 98. Atqui hoc poſterius contrarium eſt fententiæ

voles erielt m. I. 85. vide, quæ paulò antè num. 8 1. H. verſ. nota-

ſubintellgenga ſel

37. Minus principale, acceſſorium, quod ſecun-

num. 2. ubi notat, ſi, verbi canſa, aliquod reptile
onlet. & Nonen el9,.

SDN 2h i, e. recipiat immunditienr.

&& Num. c. 19. Vv. 22. n. 5 3. it. not. ad Hagg Kabbinorum, de qus paulo anrè n. 9 3. dictum
, J. V. 1 3d. 1 02 EEikitt, ergo & prius, ira alter nofter argumenta-
tur, vide Gur Arjeh fol. 125. col. r. med. ubi
ta ſunt, confer. & Levit. dict. cap. 1 5. verſ. 5. † dicitur, quod ne 172 P i. e. vas non
num. 21. èL”ẽMZB polluit (aliud) vas.
X Hebt. —— iſtud, ut & ſequentia, usque ad: 989. Sive: de adhibitione vel affuſione aquæ, ſta
re MarVI i. e. furnus erit principale &c. ab dhic dictionem a explico, contfer. not. in
Tunt 4 MSto. . h. oc.

96. Præcipuum, primarium, quod principaliter im- * Id eſt: qued ſemina immunda fieri poſſint, vide

munditie polluitur, id enim dictione &) infra v. 3 9. D. 112.
hic intelligitur, confer. n. ſeq. 97. 90. Idem habetur & infrà v. 38. H. cap. ubi vide
not. n. 105. confer. S& num. ſequ. 91. ac nof.
dario polluitur, hoe dictio em hic notat; vide in nan We, b. loc. ?M
num. antec. 96. G& D. Wagenleil. Sot. p. 60 5. 9 1. Scilicet: teérraes, nempe dum ſemina terræ ad-
hüc cohætent nec avulia ſunt, nam Davwi i. e.
conſenctis
74 VIi i. e. ei, qued evulium eſt, fic locum
hunc ſatis obſcurum expono, confer. infra dict.-

immundum delapſum fſit in ollam aliquam, olla
impura redditur & ipſum reptile pater immun-
ditiei, olla primus ejus gradus vel potius primus 1
immunditiei etus eſſe dicitur, jam ſi ollæ quis! v. 3 8. H. cap. n. 106. Vide & Buxtorf. Lex. alm
quid indat, id omne vitium contrahit eſtque fol. 70z3. H
hic immunditiei gradus ſive fotus alter, porro S tE Hebr. R;, fic additum reperitur in MSto I. in

rIlum illud, quod in olla fuerat, ſno contacta MsSte 2. Habetur 72 N 1, e. cibus.

rem aliam immundam facere poteſt, ut ita ex XX Hebr. aht, iſtud ut & ſequentia usque ad⸗
ſecundo fœtu aut gradu naſcatur tertius &c.
X Hebr. Wo NTH, in Msto I. pro eo legitur:

” S —„ . R
,(deé qua hie ſermo eſt,) opponitur

ry h i. r. ulterius dilcimus, abſunt 4

LEVITICI.

—

—) erant va

bum) venerit aqua? 92. ulterius diſcimus, quoôd cibus (unus) non contaminet alios

(cibos,) niſi in illo ſit quantitas ovi, 23. dicitur enim (hic:) qui comeditur, (nempé)
qui comeditur und vice; 94. quantitatem autem determinârunt Sapientes

cibus, q

(quantitatem,) q

ſpatium interius,) atque (coquus
P 7) atg 4

(Rabbini, nempè) quòd locus abſorptionis
uàm eſt ovi gallinacei.
ſa mobilia 96. & quidem fictilia atque inerat illis medium (ſive-
diſponebat 97. ſuper foramen concavum ollam;

9 5. non compfehendat ampliorem-
Verſ. 3 5. Farnus † & keſtus] (5

amborum autem, (tàm furni, quâm teſti) ora ſursuùm versus (erant erecta.) Eod. verſ.

3 5. Deßruatur] Quia vas figl
35. Et immunda erunt Vo
(enim hic) dicit:
ſua ſervare, id ei permiſſum eſt. 99.

inum non mundarur per ablutionem. 98. Eod. verſ.
lis] Ne dicas, quod ego præcipiam tibi, ut illa deſtruas, lex
& immunda erunt vobis, ſi quis (igitur) velit illa in immunditie,
Verſ. 36. Veruvtsmen fons & ciſterna, congrega-

tio aquarum] Qux cohærent ſolo, non recipiunt immunditiem 100. ac prætereàâ po-

teris

——

92. Sicuti hoc verſu 34. habetur, hæc igitur S.

ſeripturæ verba fruſtrà ac ſuperfluè eſſent poſita,

quoniam ſuper omne ſemen, terræ conjunchm.
venit aqua, quoniam itaque hic ſeriptura dicit: f
97. Hebr. now, confer. Michlol Jophi h. loc. ae
Gur Arjeh ol. 135. col. 2. med. in MSto 2.

ſuper quem venit aqua ac verba ſcripturæ haud
fuperfluè ſunt poſita, (nam O N Na i.
e. ſermo ſeripturæ notanter & emphaticè accipi-
endus eſt,) hinc ſequitur, hic ea intelligenda eſſe

ſemina five legumina, quæ non terræ cohærent; †
ſed à ſolo ſunt ſeparata, vide infrà v. 38. . cap.]
num. 107. Confer. & Torat Cohanim, uti in

nn eS ad marginem h. loc- allegatur.
93. Vel: tanta quantitas, quanta eſt ovi, confer.

Exod. c, 12. V. 4. D. 2 3. Vide & infrà v. 40. h.

cap. u. 12 1. ac tract. Talm. Joma, Jol. 80. a. b.
99. Mod ne in illis aliquid coquatur, quoniam

uti in Snnr ru b. lec. ad marginem alle-
Latur.

94. Videlicèt: buccella vel offs, nempè tantum

cibi, quantum una vice comedi vel inos immi-
ti ſolet ad comedendum, idque eſt quantitas oyvi.

5. Hebr. Symas moa, quo nomine locus polluti=

onis ſive immunditiei hic intelligitur, confer. ſu

praà Levit. 4. 6. V. 2 I. n. 76. & infrà v. 40. H. cap.
n. 119. it. Levit. c. 17. V. 1 5F. D. 200. confer. &
tracdat. Talmud. Kelim, ſol. II, uti in νο
marth. loc, ad marginem allegatur.

† Conkfer. hic tract. Talm. Schabbat, Jol, 12 5. à.
4 84, 3.

& Chullin, fol, 118. a,

4

96. Quæ de loco in locum transferuntur, Hebr.

1 . 2
=DDnA, quibus opponuntur ypnn i. e.

immobilia, vide Buxtort, Lex, Talm. J0l. 864.

it. Bot. 30G Zacher. c. I2. V. 6. n. 7.

locus iſte ſic legitur: vvy nr apa mn

PWe H& i. e. & labium (five ora erat) forami-

nis concavi, ut ſuper illud (coquus) ponere poſ⸗

ſet ollam, quæ lectio aker illa planior videtur;

poſſes etiam verba iſta: on va De) ſic ver-

tere: ac ditpoluit foramen coneavum, ut ſuper

illud &c.

9 8%. Confer. quæ ſuprà ad Levit. dict. c. 6, v. 2 I.

n. 80. notata ſunt.

vaſs illa immunda funt cibumque reddunt im-

mundum, nam, ſi non eſſent vaſa mobilia; ſed ſolo
1 hHebr. nn
yn le,
9e febr. vy

cohærerent, tunc non reciperent immunditi-

em h N ohen enen i. e. nam
quiequid eobæret ſolo, id perinde eſt, ac ſolum,
ſic in not. nam h. loc. ubi vide hac de

re plura, confer. hum. ſequ. 100. & Sign, *

100. Hoc tamen ſub cenſuram vocatur in Gur Ar-
jeh fol. 135. Col. 2. med. confer. & num. præ- “
ced. 99. it. Peſachim. ol. 16. 2. & Naſir, ol.

24. a. it, Sevachim, ol. 25. b. & Chullin, 67.

C-Abp. Xl.

.

tetis ciſcere,

od. vetl 36

Kailternel

õ

mundos ab i

ne i⸗ holloan

Verl 37. &
Yetl. 37. t⸗
(0 ) K dent

WN) Docette
uttecipiatim

faſiſher
nem ire apt
non erit ibi

—

1 Hebr. ,

ie. (ongreg⸗

A veſo lla ca
efaleiet gun
conter. not.
tet. 99. 10
9 Hebe, DN
Opnhan ie.
101, Hilc faait
mN
(peccata ſua;
is, guiſeid
ſila tenet, i
confer, & 1,
11.7 1
fin. dc Tors

loe, Aleo⸗

Notas.

que ad:
e. ablunta

Aaiogemn

—

lon vl le
ilieig zun

. CAXI.

CAP LEVITICI.

nſen teris difcere, † quòd purus evadat a 5 immunditie ſua is, qui ſemet in illis abluit. *
runt S Eod. verſ. 36. Et qui ngit mortitinum eorum, Polluetur] Ftiam, dum ipſe eſt in fon te
lhr amploren, I. & ciſterna, ſi tangat eorum (morticinorum) immunditiem, polluetur, 101. ne di-
Gufu N I. cas, † argumentum Ne comparativum (hic haberi,) ſi Ppurgat (fons aut ciſterna) im-
mekiun hie⸗ mundos ab immunditie ſua, multo magis ſervabit (fons aut ciſterna) aliquem purum,

Oücarum Ollam;
Gta) Eod dett.
„9b. Bod. vett,

Verſ. 37. Semen ſativum] i, e. Quod ſeminatur de ſpeciebus ſeminum. 10?2. HEod.
verſ. 37. Sativum] ()) eſt nomen rei (ſubſtantivum,) veluti (accipitur in illo lo-

ellacektug eg I. *¹) dent nobis de Pi. e. ſeguminibus. 103. Eod. verſ. 37. Mundum
. inmunite, eſt] Docette † Scriptura, quôd non aptus neque idoneus ſit ac vocetur cibus, 104.

ne is polluatur, ideòô (hic) dicitur: & qui tangit morticina eorum, polluetur. *

berna, ongyegl .
. icrætefes )0⸗
teris

non erit tibi (ullum) ſemen, quod non ſit

B—

uttecipiat immunditiem, donec veniat ſuper illum aqua. Verl. 3 8. Si verò aqua
Jirſa ſit ſuper ſemen] Poſtquàm illud evulſum eſt, ro5. quèògd ſi

nem (ſive aptitudinem recipiendæ immunditiei,) in eo, quod conjunctum eſt, 106.

.

dixeris, eſſe rectitudi-

rectum. 107. Eod. verſ. 3 8. qua ſaper
Qaꝗq 2 Temen]

tanskeruntut, hebt, † Hebr. m", in MSIO I. hic additur: d'n n

untut n e . 1. e, congregatio aquarum (erit mund2, & c.)
Len Talm. ol 64. = Si verò illa capacia eſſent immunditiei tunc non
6,n.7 evaderet purus ille, qui ſemet in illis abluit,
lichiol opbih lo ge confer. not. in afnt mew b. loc. ac num. an-

.

2. ed, in Nio 2.
n r n
(ſyeofa etal) o ami
oquns ponere l⸗
2 hlla pamor ridetot;
n n Do ſt ſet
Rortevim, ſuhee

tev. 99. & 100.
X Hebr. DnUa, in MSto I. pro eo legitur:
ra i. e. morticina eorum.
101. Plalc facit illud Rabbinorum dictum:
rn Y SnD e 1. e. qui cohfitethr
(peccata fua 5†) nec tamen abillis deſiſtit, eſt ſicu-
ti is, quiſe abluit & animal immundum manu
ſua tenet, vide R. Salom. ad Thren. c. 3. v. 41.
confer. & 1. ad Corinth. c. 4, V. 13. & Proverb.
c. 2 8. V. 1 3. item Gur Arjeh jol. 135. col. 1.
Rn. ac Torat Cohanim, prout in Qinon me
bH. loc. allegatarad marginem, ubi vide etiam
notas.

Leſi, lich 1,b, 1. 21

couiin, goonum
bumqe feddugt in
at ralamobila, ed ſolo
recigerebt immuncif⸗
N i,e, nam
eingeth 1r ſoun,
h oe. ubi ice i de
1. 100, Sigde
rum wocatutin Gl A.

= —Man D h. loOCc.
116.2. 5& Nult, l.

Chuli, 5 102. Vel: legaminum, Hebr- PryR, hæc ſunt
ſe⸗

yn i. e, ſemen ſativum, ablunt MSto z.

„ 8 ”ä
que ad: eeu o i. e. multo magis ſervabit
&c. abſunt à MSto 1.

† Hebr. Dien Nu iſta, ut & ſequentia, usque ad:

1
N Hebr. vn de iſti ac quæ ſequuntur us-

tfriplicia juxtà Rabbinos, vide Buxtorf. Lex. (

Talm. ol. 69 3.

103. Sicuti Daniel. c. 1. V. 16, habetur, conker.

ſuprà v. 34. h. cap. n. 77. it. tract. Talm. Schab-
bat, ol. 9 5. b. & Seyachim, fol. I0 5. a. it. Me-
nachot, ol. 70. b. & Chulin, fol. I 17. b. & ſol.
1 1 §. b. & †ol. 1 19, a, b. & Keritut, Fol. 2 1. a.
† Hebr. o iſtud, ut & ſequentia, usquie ad,
NnO ) i. e. donec veniat & c, ablunt 4 MSto I.
ſed male.
104. Confer, verl. ſeq. 3 9. . cap. n. I1 1. ac not.
in a h. loc. ubi quædem habetur di-
ſtinctio inter ſemen, quod ſpontè creſcit & quod
mahu hosninis ſeminatur, conler: hic tract. Talm-
Nidda, ol 5 I. b. .
105. Confer. quæ ſupra ad v. 3 4. b. cap. n. 90.
notata funt, it. tratt. Talm. Schahbat⸗ /ol. I I.
2. & Fruvin, †ol 87, b. & Pelachim, fal. 14. a.
&α Ol. 1 9. be it. Chagiga, Yol. 19. 2. & Kiddu-
ſchin, ol. 59. b. it, Bava metzZia, Jol. 22. a. &
Chulin, Fol. 13. a. & Ol. 16. a. b. & fol. 36.
a. it. Fol. 14 9. a. & ol. 120. a. it. Keritut, fol. 1 5.
b. & Machſchirin, ol. 26. a. b. & /0l. 666. b. it.
Fol. 67. 8. b. & ol. 6 9, a. b.

. 106. Scilicet: teriæ ſive 1o10, Mde, quæ ſu rà 36
XX Rationem iſtius expoſitionis vide in not. „ „ . Pra

dict. verſ. 34. H. cap. num.
tata ſunt.
107. Sive: idoheum & aptum recipiendæ immun-
ditiei, confer. ſupra dict, v. 34. H. cap. u. 92.

9 1. & num. 92. nO-

8 66 LEVITICI. Qo‚uQ‚uüp)üj Ab. Xl.

ſemen] Tàm aqua (hic eſt intelligenda) quàm cœteri D p i. e. potus, 108. ſive illa (a-
qua) ſuper ſemen (effuſa ſit,) ſive ſemen ceciderit in illam (aquam,) omnia (iſta) ex-
plicantur in lege Sacerdotum. 109. Eod. verl. 3 8. Et ceciderit de morticinis ſuper il-
ud] Etiam eo tempore, quo (ſemen iſtud) ſiccatum eſt nec amplius habet aquam-,
110, nam lex non curat, niſi, ut illud (ſemen) habeat nomen cibi 1II, & ex quo ſe-
mel deſcendit ſuper illud (ſemen) rectitudo (ſive aptitudo) recipiendæ immunditiei,
IIz. non amplius illa (aptitudo) ſeparatur ab eo (ſemine.) Verſ. 39. Cadaver ejus]
Non verè (polluetur, qui tetigerit) ofſa * & nervos aut cornua & ungulas aut pellem.
113. Verſ. 40. Et qui fert cadaver eius] Gravior eſt immunditia portationis, quàm.
immunditia tactus, 114. nam, qui portat, polluit veſtes ſuas; qui verò tangit, illius
veſtes non polluuntur; nam de iſto non dicitur: & lavet veſtimenta ſua. 115. Eod.
verſ. 40. Et qui comedit de morticino ejus] Forfſitàn polluet illum eſus ejus? dum il-
la (Scriptura) dicit de morticino avis mundæ: ne comedatur, ut per illam polluatur,
116,. iſtud (morticinum) contaminat veſtes, quando comeditur; aſt morticinum ju-
menti (mundi) non polluit veſtes, quando ililud (ſolum) comeditur; non verò por-
tatur, veluti ſi infigat 117. ei iſtud (merticinum) ſocius ejus 118. in loco abſorptio-
nis, 119. ſi ita eſt, cur lex (hic) dicit: qui comedit? (nimirùm,) ut detur æſtimatio
. 120. el»

108. Sive: liquores, uti ſunt, vinum, oleum, &c. 114, Contfer. ſuprà v. 2 5. b. cap. n. 6 I. it. Numer.
confer. quæ ad dict. v. 34. h. cap. n. 76, notata ? c. 19. v. 2 1, D. 47. ac not. in ppar NSW h. loc.
funt, vide & Gur Arjeh fol. 13 5. col. 3. iittt. Chulin, Ol. 1I 17. b. & fol. 12 4. 2. it. ol. 12 5.
109. Hebr. undn rri Torat Cohanim, vide, a. & fol. 126. b. .
