ſtrum veſtrumque timorem] ded nonne i. e. pavor eſt &) i. e. timor? (reſpon-
detur, utraque quidem dictio ſignificat metum;) ſed DO i. e. pavor eſter erit ſu-
per vicinos aſt DON Di. e. timor veſter ſuper remotos, 85. 1 ** notat terro-
rem repentinum, & ſignificat timorem multorum dierum. 86. Eod. verſ. 2 5.
Sicuti locutus eſt vobis] Sed ubinam (iſtud) locutus eſt? (gimirùm in illo loco:) terro-
rem meum mittam antè te. 87. Verfſ. 26. Ecce égo &c. benedictionem & maleditctio-
nem] Quæ dicuntur in monte Gerizim & in monte Hebal. 88. Eod. verſ. 26. Be-
nedictionem] Hac conditione, 89. ut obtemperetis. Verſ. 28. De via, quam 69o
præcipio vobis hodiè, ut ambuletis & .] Ecce (hinc) diſcis, quòd omnis, qui colit idola,
ille recedat ab omni via, * quæ injuncta fuit Iſraelitis, hinc dicunt, quòd is, qui colit
idolum, perinde habeatur, ac ſi totam legem penitus abnegaret. 90⁰. Verſ. 29. Et
dabis benedictionem] Juxtà Targum ejus (vox 1202 hic ſignificat) illos, qui benedi-
cunt. 91. Eod. verſ. 29. Super montem Gerizim] i. e. Versùs montem 9¾, Geri⸗-
zim vertebant facies ſuas & incipiebant 93, à benedictione (dicentes:) benedictus
vir ille, qui non faciet ſculptile & fuſile &c. 94. omnes maledictiones, quæ ſunt in-
textu, 95. dicebant (Levitæ) primò hac linguàâ: benedictus, & poſteàâ vertebant fa-
cies ſuas versùs montem Hebal & incipiebant maledictionem. Verſ. 30. Nonne⸗
. (mon-

——— —
34. Lamen ille non ſtabit antè faciem Iſraelitarum, tata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 209. col. 1.
confer. hic Gur Arieh fol. 20 8. col. 4. citcà fin. med. ac not. in S'nad . ubi tractat. Taler.
& not. in dmon np b. 10-. Horajot fol. 8. ad marginem allegatur.
35. Nota hic diſcrimen inter dictionem & 91. Ac ſi dicetet 'aae — i. e. Levitas,
vocem ☚, quamvis differentia illa non ubi- qui benedicunt, ſic in notis 'nan h. loe.
que in S. Scriptura obſervetur, confer. num. exponitur.

ſequ. 95. 92. Conſer. hic Gur Arjeh fol-. 209. col. 1. med.
„* Iſud & quæ ſequuntur, usque ad: ac not. in "por D h. loc. ubi tra . Talm. So.
j e. ſed ubi am &c, abſunt hic 4 MStO I. ta, Fol. 37. 6. ad marginem allegatur, vide & D.
86. Vel: multi terr poris, confer. num. anter. 8 5. We genſeil. Sot. p. 664.
& not. in Mτ z h. loc. 93. Dicitur enim hic in textu ſacro: & dabis be-
87. Sicuti Exod. c. 2 3⸗V. 27. habetur. nedictionem &c. poſlea ſequitur: & malædictio-

88. Vide verſ. ſequ. 29. b. cap. num. 92. & inftà nem, ſic in Gur Arjeh fol. 209. col. 1. med. Vi⸗
Deuter. c. 27. v. 12. S ſeqꝗq. ubi vide not. n. 8 de & D. Wagenſeil.Sot. dict. p. 6 64. & ſeg.

onfer. & Gar A,len Sl. 206. col. 4. Kn. n 94. Confer. infrà Deuter. c. 27. V. 15. ubi vide

in Pan now b. loc.
not. In on . num. 10.

39. Hebr. Qan „ e. eum in finem, ea lege hc 9 5. Hebr. — wnn i. e. in Sectione, nempè in il-
dado, onſer: ie Gur Arieh . 20,. 0l.4. 1o textu, qui habetur infrà Deuter. dict. c, 27. v.
X* Hebe. TPen dan ‚in MSto 1. pro eo legitur: ¹². & ſeqq. ubi vide not. n. 8,8& n. 10. in MSto
DFup 720) i. e. ab omnibus præ eptis. 1. pfo —wpa legitur — i, e, in Lege.
90. Conter. quæ ad ExOd. c. 3 2, V. 19. n. 79. no-

CAL.XI.

—
ſmnonteiſif⸗
grellus esſo
8 nam⸗
Vertr octa
git, gud
dicio:)
Maſchphal
tunc N
Lod. verl 30
nitiem Morel
Planitiem)
la ſordanis
terram.
96. Videlicet:
nam loco il
ſiii, ſic in G
Ponitur, cO
D. Wadenl
ol. 17,2.
37. Fiye: femo
Gur Aljeh
we
4 Hedt. Oyw
Cehtut autemm
9le Nempe 4
hie in extu ſs
ictione Nn
isgve ſepatat
Gur Ated /⸗

No. Hebr ve⸗

in voce
ſedgund 1
ititur en
Dnn, u
lequomor n.
ticis dicitur
beloc Nhenn
Febn vr
1o1. ldett: ſie
lera alteri con
dl 109,col,

(M. I.
—
1r! (nimi⸗
anorem de⸗
(reſpon.
ker erit ſu.
Wtat terro⸗
. verl. 2.
oco:) terto⸗
malediclin.
l. 20. Ne.
1, guan l
lcolit idola,
is qui colit
Verl. 19. E
quibenel.
91. Gekli⸗
)beneiclas
gur ſunt in⸗
Vettebant ki⸗
30. Nennes

(mon.
—
Ol. 109, col, t.
nbitrackat. alr,
legduaa:.
i. e. Leritas;
WN Wb loe.

109, 01 1,el.
hiltacl, Tam 50⸗
egatuſ, Vide D.

efo: Ehiͤbe⸗
ur: & maleilio⸗
o).cel nneb ⸗
) 664 Eſeg

17, 1. hinik⸗ —ꝰ

ione, nempe ſil⸗
euter. ict. 6 17. V.
n. 10, in Mote
nie inlege⸗

26. Videlicèt: ern n Na i. e. in quo

PEUTERONOMII.

1361

(montes) iſt. Dedit in eis ſignum. 96.

Eod verſ 30. Poſt] i. e.

Poſtquam trans-

greſſus es ordanem multé (itineris) ſpatiò & ulteriuùs in longinquum atque id notat:
& nam ubicunque dicitur ibi ſignificatur ſeparatum. 97. Eod. verſ. 30.

Versus occaſum Solis] Ultrà Jordanem, versùs occaſum;

guit, quòd iſtæ 9. ſint duæ dictiones,

ſenſus autem * Scripturæ ar-

quæ punctatæ ſunt duobus accentibus, (nam

dictio:] πς accentum habet Paſchta; 99. aſt (dictio:;]) accentum habet

Maſchphal 100. eſtque Dageſſata;
Eod. verſ. 30.
nitiem Morebh] Hæc eſt Sichem,
planitiem Moreh. 105. Verſ.

terram.

*t nam ſi
tunc) & haberet ſervilem Schophar Hapuch,

Eregione Gilgal] Procùl † à Gilgal.

P & eſſet una dictio, 101,
102. ac (dictio:) eſſet lenis. 103.
104. Eod. verſ. 30. Jaxià gla-

* dicitur enim: usque ad locum Sichem, usque ad

3 I. Nam vos tranfituri eftis Jordanem &c.] Miracu-
la Jordanis erunt ſigna in manibus veſtris. 106,

quòd perventuri ac poſſeſſuri ſitis

7

nam loco illi mantes Gerizim & Hebal eſſent
ſiti, ſic in Gur Arjeh fol. 209. col. 2. ptinc. ex-
ponitur, confer. & not. in arm h. loc. ac
D. Wagenſeil. Sot. p. 66 5. vid. Sota, ol. 3 2. a.
& fol. 3 3. 2. b. & Ol. 37. b.
97. Sive: remotum ac longinquum, confer. & hic
Gur Arjeh ol. 209. col. 2. princ. ac nof, in
pon NDE b. loc.
* Hebr. y), poſſes iſtud etiam vertere: ac-
centus autem.
98 Nempé: didiones illæ:
hic in textu ſaero habentur.
99. Hebr. Ryvn, figura ejus eſt qui accentus in
dictione ππ hoc modo, uti vides ,poſitus eſt,
isque ſeparat unam dictionem ab altera, confer-
Gur Atjeh fol. 209. col. 2. fin.
160. Hebr. 72 , figura ejus eſt * qui accentus
in voce ab initio oſitus dicitu: Maſe hphal;
ſed quando accentus iſte * poſt ponitur punctis
dicitur 2 exempli grat. in verbo .
DA, quod verſu antec. 2 9. h. cap. habetur,
de quo mox n. 102. Maſchphal hodie Gramma
ticis dicitur ν, prout in notis nor r,
h. loc. habetur.
** Hebr. O „. abſunt iſta hie ab utroq; MSto.
101. Id eſt: ſi dictiones iſtæ ſibi cohærerent & al
tera alteri conjungenda eſſet, confer. Gur Arjeh

iS E , quæ

fol. 209. cOl. 2. Hin. ac not. in pa rewh. loe

106. Confer. quæ ad Numer. c. 33. V.

—

IOz. Hebr. 9 P, ſic vocatur accentus, cu-

jus figura eſt *& Grammaticis hodiè dicitur:
1J27, prout in notis onan mo , loc. habetuł
isque dictionem unam conjungit alteii vel vo-
cem antecedentem ſequenti connectit, ſic in no-
tis an rou h. loc. confer. & Gur Arjeh fol.
209. col. 2. fin. & num. antec, 100.

103. Hebr. —, i. e. non eſſet Dageſſata illa
vox, ſi cuti in textu ſacro ipſa hic habetur Dageſ-
ſata, confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 2 09. col.
2. fin. verba autem iſta: ac (dictio) eſſet
lenis, abſunt hic ab utroque MSto.

† Verba iſta: prochl Gilgal, abſunt hic à MSt& 2.

104. Nam dictio 7n i. e. &regione, non ſignifi-

cat hoc loco 7x& i. e. propè vel juxtà; ſed pim-
i. e. procùl, ſic in Gur Arjeh fol. 209. col. 3.
princ. ac not. in ar ne h. loc. Confer. &—
Lighifoot. Centur. Chorogr. c. 99. p. 15 3. &
Ejusd. Disquiſit. Chorogr. ad Johann. c., 4. F.
4. p. 9 37. edit. Lipſ. it, infrà Deuteron. c. 32. V.
52. n. 2 70.₰.

* Hebr. N&N —W, iſta & ſequentia, usque ad:

y —R& i. e.

nam vos tranſituri eſtis & ce
abſunt MStoz.

105. Sicuti Geneſ. c. 12. Vv. 6. habetur, ubi vid.

not. n. 1 8. confer. & Gur Arjeh fol.

princ. ac nof. in aν n h. loc.

52. n. 24.
nota-

CAP.

ILiiiiiii 2

1362

DEUTERONOMII.

CAp. xII

CAP.

Erſ. 2. Perdendo perdatis] Wi. e.
tis, hinc (diſcimus,) quòd exſtirpan
eradicandus ſit. 1. Eod. verſ. 2.

nam exillis perdatis? (nimirùm) Deos eorum,
Aras esrum] (al eſt ſtructura) lapidum multorum. 3.
ex uno lapide, 4. eſtque alrare, 5,
lapis, qui primitùs (ex monte) exciſus eſt 8 P ) i. e. ad altare. 6.
Lucos eorum] (AR eſt) arbor,* quæ colitur. 7.
mignominioſam eis imponatis, (nempè:) NMa 3.
oculus omnium (appelletis) P v i. e. oculum

rum] ( conſtat)

corum] Ita, ut appellatione
vocetis 9. & i.e.

ſpinæ. 10. Verſ. 4. Non facietis ita] (N

XII.

perdendo & poſteàâà i.e. perda-
dus ſit cultus idololatricus & quòd ille-
Omnia loca, ubi coluerunt &ů.] Et quid-
† qui ſunt ſuper montes. 2. Verlſ. 3.
Eod. verſ. 3. Statuas éo-
ſic docent in Miſchna:
Eod. verſ. 3.

Eod. verſ. 3. Ei perdatis nomina

empè,) ut ſuffitum faciatis Deo in omni
lo-

notata ſunt, it. tract. Talmud. Kidduſchin, fol.

26. a.
1. Confer. hic Gur Arjeh fol. 209. col. 3. princ.

ac not. in "om eSv ubi Siphre ad marginem

allegatur, it. Jalkut Part. 1. Fol. 177. col. 2. med.
& tractat. Talm. Kidduſchin, fol. 37. a. confer.
& Spenceri de Legibus Hebræor. ritualib. lib.
I1. c. 6. Sect. 1. & ſequ. usque àd caput 7.
† Confer. hic'tract. Talm. Sanhedrin, fol. 47. 5.
& Avoda Sara, Fol. 44. b. & fol. 45.b. it. Fol.
46. b. & fol. 52. a. it.
Nidda, Fol. 13. a.
2. Sicuti hoc verſu 2. habetur, confer. Gur Arjeh
ol. 209. col. 3. princ. ae nof. in pan ne h.
loc. it. iract Talmud. Kiddufchin, Fol. 37. a. &
Avoda Sara, fol. 45. b. & fol. 5 1. 6.
3. Qonſer. quæ ſuprà ad Deuteron. cap. 7. V. J. n.
10. notata ſunt, vide & num. ſeq. 4. h. verſ. it.
tract. Talm. Sanbedrin, fol. 89. 6. & Avoda Sa
ra, fol. 45. b.
4. Vide Deuteron. dict. cap. 7. v. F. H. 11. & infrà
Deuteron. c. 16. V. 22. n. 7 2.
5. Hebr. hh'n, 4 Græc aαεαρ1. e altare, idolo
dicatum, conter. Buxtorft. Lex. Chald. fol. 3 16.
6. Ie lapis poſteà prohibitus eſt transferri apleli-
um uſum communem, ſic in tract. Talm. Avo-

Cholin, fol. 16. a. &

Chald. alſeg. fol. 3 16. habetur.
x Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 4 8. 2. &
Maccot, ol. 2 8. a. it. Avoda Sara, . 45. b. &
48. a. it. Fol. 5 3. b.
7. Nempè: cultu religioſo, confer. Deuteron. dict.
c. 7. v. 5. n. 12. & infrà Deuteton. c. 16. V. 2 1.
n. 69. confer. & Guar Arjeb fol. 209. col. 3.
med. ac not. in paI N h. loc,
8. Id eſt: domum patentem ſive excelſam, ſie
etiam in notis ναν n vOX N exponitur
pa i. e, excella, confer. Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 1086. it. tract. Talm. Schabbat, fol. 120.
h. & Maccot, fol. 22. a. S
9. Id ell: domum ſive locum foſſæ, latrinam, ſie
quoque in notis no e explicatur &oee rn
i e, locus ſecretus, exonerando ventri deſtinatus,
yide Buxtorf. dict. Fol. 1086. ubi ſcribit, alios

fer. hic Jalkut Part. 1. ol. 274. col. 2. circà fin.

a: & Temurah, fol. 2 8. b.
o. Sic improbi verpi evangelium ignominios?
vocant: py i. e. iniquitatem deteftam,
confer. Buxtorf. Lex. Talmud. fol. 1087: & D.

ra, vide & not. in "am n ubi tract. Talm.

da Sara, fol, 47. 5, Prout in ejusd. Buxtorf. Lex.

it. Sanhedrin, Fol.56. a, & fol.7 1. a. it. Fol. 113.

.

Avoda Sara, fol. 47. 6. ad marginem allegatur,.

On Hn exponere domum porcorum, con-

Wagenſ. Sot. p. 49 8. & ſeqq. ubi hae de re plus

(A.Xl.

loco: fſe

zum:) Ach
(nimirüml
1) lepiden,
1e) guod!
ſaciauis liel

ariumm patl
tabernacul

niſica, qua
cimas pecer
PBod, verſ
ccipiat la

—
14) Conter hi
” belaehim
Sanhearin,
II, Confer,
ut Cur
P e
11. Qr ert
13, Keuti ha
ant. 1, fol
14. Vel: erz
hie intemre
1156, vbi
udæis ſt lt
uis cuin
mlniptum.
15. Vels end
hieſgnift⸗
iphrezam
eus ..,

10. Confer,

. 274, 0l.2
Hebr. vvn
OSwie,
conſet en
& Roſeh he

Chogiga, ſt

. Vige & h

fin ae nt.
Wmengihen

CAI

—

le perca.
gvod ille
.)Et quid.
1. Vetl.3.
Sdtics eh⸗
in Miſchna:
Bod rerl. 3.
Autiu ronina
a dat.
Vi.e,oculu
ded in omni
lo.

—————

, fo 4.,6

. Deuteton, dilt,

e100. l, 15, V. 1D

01. 109, c0l. .
e,

e ecellam, ſie

N exponitut

olk. Les. Talm.

hibbat, ſol. 10.

le, luninam le

icatut Nd n

.

õ

6 ubilenͤbit os .
(On⸗

torcotuim,
74. col. 27 circd hin

In ain foll.

ium ig
uimen geeltam,

4. ol. 1011..

nbibeecele Ple⸗

Abi nalt.1 I
pinem Aegii

accipiat ſacerdos corbem de manu tua. 22.

Xx Conter hic tract. Talm. Schabbat, fol. 120. b.

„ Hebr. 2*, iſtud & quæ ſequuntur, usque ad:

CAb. XII. DEUTERONOMII. 1363

loco: * ſed eo in Ioco, quem Dominus elegerit; 11. alia explicatio (verborum iſto-

rum:) & diruatis altaria eorum, & c. & perdatis nomina eorum ?. non faciatis ita, 3.

(nimirùm habetur hic) dehortatio quoad illum, qui delet 4. nomen (Dei & qui diruit
15. lapidem de altari aut de atrio, dixit R. Iſmaél: num in mentem tuam venier(cogita-
re,) quòd Iſraelitæ ſint diruturi altaria? (non ita;) ſed (dehortatio hic continetur,) ne
faci atis ſicuti fecerunt iſtæ (gentes, )ut iniquitates veſtræ anſam præbeant, quò Sanctu-
arium patrum veſtrorum devaſtetur. 16. Verſ. §. In habitatiene ejus * quæratis Hoc eſt
tabernaculum Schilo. 17. Verſ. 6. Sacrißcia veſtra] (Nempè) pacifica (ſive eucha-
riſtica, quæ veniunt) ex debito. 18. Eod. verſ. 6. Decimas veſtras] (Nimirùm) de-
cimas pecudum, 19. & decimas ſecundas 20., ad comedendum intrà murum. ².
Eod. verſ 6. Oblationem manus veſtræ] Hæ ſunt primitiæ, de quibus dicitur: * &
Eod. verſ. 6. Et primogenita boum ve-

TItiiiiiii 3 ſtro⸗
1. Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. v. §.
h, cap. & dict. v. 8. n. 29. vide etiam Gur Arjeh
Ffol. 209. col. 4. fin. ac not. in onm p h. loc.
ubi tract. Talm. Megilla fol. 10, ac Sevachim
Fol. I19. a. allegantur, confer. & Chagiga, fol.
4. 6. & Bechorot, fol, 53. a. & Sevachim, fol-

& Peſaebim, fol. 48. a. & Magçcot, fol. 2 2. a. &
Sanhedrin, fol. I1. 5.
II. Confer. P, Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
ut & Gur Arjch fol. 209. col. 3. med. ac not. in
DD b. loc. ⸗

12. Quæ verba verſu antec. 3. h. cap. habentur. 60. b.
13. Sicuti hoc verſu 4. habetur, confer. Jalkut 19. Confer, quæ ad Eevit. c. 27. V 3 2, n. 80. no-
Part. 1, Pl. 274. col. 3. princ. tata ſunt.

20. Vide Levit. dict. c. 27. v. 30. n. 75. & infrà
Deuter. c. 14. V. 23. ibique not. n. 58. & verſ.
1 8. h. Cap. n. 76. confer. & tract. Talm. Cholin,
fFol. 136. a.
2 1. Sive: intrà mœnia urbis ſcij. Hieroſolymæ
nempè, ut & in quovis loco urbis etiam extrà
atrium comedi poſſint, nam decimæ inter
DW i, e. ſancta ſive ſacrificia levia re-
ferebantur, quæ extrà atrium per totam urbem
ab omnibus maribus Aaronis & exteris comedi?
poterant, vide Levit. c. 27. V. 3I. n. 7 9. & Nu-
mer. c. 1 8. v. 3 I. ac Deuteron. c. 14. v. 2 3. n.
60. item Buxtorf. Lex. Talm. fol. 19 80. confer.
& v. 18. h. cap. n. 7 5.
** Hebr. a DN, in MSto utroque hic addi-
tur: P i. e,. manus, & in MSto z. amplins ad-
ditum eſt: , ut ſenſus juxtà hanc lectionem
ſit iſte: de quibus uſurpatur (vox) i. e. ma-
nus, nam ſcriptum eſt: & accipiat &c.
22. Proüt Deuteron. c. 26. v, 4, habetur, vide &&
infrà ve 17. H⸗cap. n. 74 4

14. Vel: eradit, German. auskratzet / ſice ron
hie interpretor, confer. D. Wagenſeil. Sot. pag.
1156. ubi ſcribitur, quòd nomen Dei eradeie
Judæis ſit religio, iidem inter diéctum putant, ne
quis cultrô ſcindat nomen Divinum, in membra-
na ſcriptum.
15. Vel: eruit aut deſtruit, id enim verbum Ynn
hic ſignificat, confer. not. in pon ne, ubi
Siphre ad marginem allegatur; cœteru n verb⸗
iſta: & qui diruit &c. usque ad: in habitatione
ejus (v. 5. H. c.) abſunt in Hebræo à MSto I.
16. Confer, hic Gur Arjeh fol. 209. col. 3. fin. ac
not. in par np h. loc. it. Jalkut Part. 1. fol.
274. COl. 2. fin. ac col. 3. princ.

2a i. e, ſacrificia veſira, abſunt à MSto 2. †
confer. hic tractat. Talm. Sanhedrin, fol. 11. a.
& Roſch haſchana, fol. 4. 6. & fol. 6. a. . it
Chagiga, Fol. 4, .
17. Vide & hic Gur Arjeh ol. 209. col. 4. circ3
fin. ac not. in oi e /, loc, ubi etiam Siphre
ad marginem allegatur.

1364

DEUTERONOMII.

ſrorum Ut dentur illa ſacerdoti, isq;

Dominus] uxtà benedictionem, quæ venit. 24.
facimus &c.] Redit † (hic Scriptura) ad ea, quæ ſuptà (habentur, nempè:) vos e-
ſibitis )ordanem &cc. 25. i. . quando tranſibitis jordanem, ſtatim vob's permiſ-
ſum eſt, ut offeratis in excelſo 26. per omnes quatuordecim annos, 27. quibus ſub-
) in excelſo autem non offeretis omnia iſta,

iæ& 205
nim tran

6

acta atque diviſa fuit (terra promiſſa;

quæ vos hic hodiè offertis in tabernaculo,
quodque legitimum eſt, ut in illo offerantur

illa ibi offerat.“ 3. Verſ. 7. In quibus benedixæit tibi

Verſ. S. Non facietis *ſecund im omnia,

quod vobiscum eſt & quod unctum eſt,
ſacrificia pro peccato & oblationes pro

rcatu, ut & votiva atque ſpontanea ſacrificia; aſt in excelſo * ne offeras, niſi * voti-

vum & ſpontaneum ſacrificium, 28. atque
que quod rectum eſt in oculis ejus, (nimirùm intelliguntur hiſce verbis)

hoc eſt, (quod hic habetur:) unusquis-
votiva &

ſpontanea ſacrificia, quæ vos ſpontè offertis, ** ſicuti iſtud in oculis veſtris rectum eſt

offerre; non verò ea, quæ veniunt ex debito,
Quia non veniſtu] Omnibus ſcil. iſtis quatuordecim annis. 31.

29. offeratis in excelſo. 30⁰. Verſ 9.

us que]

23. Loci hujus explicationem vide in not. o
—nan b. loc. confer. & tract. Talm. Cholin,
fol. 13 5. b. & Jol. 136. a. b. it. Bechorot, fol.
51.b.
24. Scilicèt:
Arpa i. e. cui uberior contigit benedictio, 18
etiam plus offerat, ſic in Gur Arjeh fol. 210.
col. 1. princ. confer. & not. in a n, ubi
Siphre ad marginem allegatur.
XX& Confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol, 114.
a. b. & fol. 117. b5. & fol. 11 8. a.
† Hebr. abn iſtud & ſequentia, usque ad: Dnyn
i. e. quando tranſieritis & c. abſunt hic ab utro-
que MSto.
25. Sicuti cap. anteced. 11. v. 3 1. habetur, con-
fer. hic alkut Part. I. Fol. 274. cOl. 4. circà fin.
26. Scilicèt: loco vel in altari, Hebr. —pa, quam-
diu autem an i. e. excelia fuerint permiſſa &
quænam ſacrificia ibi rectè ac licitè fuetint obla-
ta, vide ne 28⸗ hb. verſ. 6 infrà verſ. 11. H. cap.
n. 44.
27. Vide verſ. ſequ. 9. h. cap. num. 31.
Hebr. — baa a&α hæc & ſequentia, usque ad-
rrD i. e. quæ vos ſpontè offertis, ab.
ſunt hic à MSto 1.
Hebr. a nen Nide, abſunt iſta hic
MsSto z. D

offeratis, ita, ut απ☚aα dn eree

excelſis intra quatuordecim annos, de quibus
num. antec. 27. b. verſ. & verl. ſequ. 9. G. cap.
num. 31. dictum eſt,) licitè potuerint offerri,
confer. & inftâ verſ. 11. h. cap. n. 40. & 41. ac
44. it. not. ad I. Samuel. c. 9. v. 13. num. 5. it.
not. ad Geneſ. c. 325. v. 11. ſign. **
X Hebr. aarnr in MSto 2. pro eo legi-
tur: ampe ES i, e. quæ vos offertis.
29. Confer. quæ ſuprà ad v. 6. h. cap. n. 18. no-
tata ſunt.
30. Hebr. —pan, abeſt iſtud ab utroque MSto;
ſenſus eſt, quòd Iſraelitis permiſſum fuerit, in-
tra quatuordecim annos (de quibus num. antec.
27. & 28. dictum eſt, ſacrificia ſpontanea &

votiva offerre in excelſis extrà tabernaculum ;
non verd illa ſacrificia & oblationes, quæ venie-
bant ex debito, hæs enim non poterant in excel-
ſis extrà tabernaculum offerri, vide P. Fagii not.
ad Paraphr. Chald. b. loc. & Gur Arjeh ol. 2 10.

tractat. Talm. Sevachim, fol. 119. a. ad margi=
nem allegatur, Confer. & veiſ. 11. b. cap. n. 41.
&S v. 26. h. cap. n. 94. X
3I. De quibus verſu antec. 8. n. 27. dictum eſt,
confer. not. in nan inoew' b. loc. ubi Siphre
& dict. tractat. Talm. Sevachim, fol. I 19. a. ad

12. Nota hic, quænam ſacrificia inan i. e, in

marginem allegantur, confer. & tract, Talmud,
Megilla, fol. 10, ,

CAP. XII.

Eod. verſ. 9. Huc-

Col. I. princ. ac not. in 'po N, ubi etiam

CAl. XII.
—
ugue) (
Alnuin
crololym⸗
divideris
10. 6 qu
tem à genn
autenn iſtu
electam 37
rex ſederet
circuitu, t
Domini h.
intuitu ſu
pterei urb
poltqim
ac quando
fuerunt pe

—
31 Vel int
Salom. 2
210, c0l, 1
3le De qua
muel.t. 1.
13 , h 41,
ctat, Tiln,.
41 eg tur,
fol 210.ce
112. r. z. r
prine, no
36, Kicmi ven
n lez e
6. n 19.
37. Hebr.
von
um, conſe
,33. I
19. Moctt.
39. De quaig
un or
10,6.
40. Sie con⸗
lentetiamn in

8A N. 1 CAF. XII.

DEHTERONOMII. 1365
irie ua que] (Verba iſta: DN ſignificant:) [i⸗ e hactenus. 32. Eod. verſ. 9.
4 Adrequiem] Hæc ell Sch lo. 33. Eod. verſ. 9. Ad poſſeſtonew] Hæc eſt (urbs) Hi-
le⸗ nost. eroſolyma. 34. Verſ. 10. Et tranſibitis Jordanem & habitahitis in terra] QWam
eru⸗ dividetis & unusquisque cognoſcet partem ſuam atque ſedem ſuam. 35⁶. Eod. verſ.
un uuli. 10. Et quietem vobis dabi] (Nempè:) poſt ſubactionem & diviſionem & poſt quie-
omnigiſte tem à gentibus quas reliquit Dominus, ut per illas tentaret Iſraelitas; non (accidit)
ndtime autem iſtud, niſi tempore Davidis, tunc eo in loco & c. 36. ædificate vobis domum-
iones to electam 37. Hieroſolymis, atque ſic illa (Scriptura) dicit de Davide: & accidit, cùm
iſidroi. rex ſederet in domo ſua & Dominus ei quietem dediſſet ab omnibus hoſtibus ejus in
unbaquin⸗ circuitu, tunc dixit rex ad Nathanem: ecce ego ſedeo in domo cedrina; arca autem
) wotin & Domini habitat inter aulæa &c. 38. Verſ. 11. Ii adferetis &c.] Suprà dictum fuit
8teckumelt intuitu (urbis) Schilo; 39. hic autem dicitur reſpectu (urbis) Hieroſolymæ, ac pro-
. Verl 9. ptereà (urbes) iſtas Scriptura diviſit, ut daret permiſſionem 40. inter hoc & illud, 41.
tl.9. M- Poſtquàm (urbs) Schilo devaſtata fuit atque (Iſraëlitæ) venetunt ad (urbem) Nob, 42.
uque ac quando etiam illa Nob vaſtata fuit veneruntque ad (urbem) Gibeon, 43. excelſa
— fuerunt permiſſa, 44. donec venerunt ad (urbem) Hieroſolymam. Eod. verſ. 11.
ſeſneg KRMR . D Sele-
denFua 32. Vel: intereà temporis, Confer, de hac voce R. poris, dum tabernaculum extitit in urbibus Nob
1z,um .i Salom. ad Num. e. 10. v. 21. ac Gur Arjeh fol. & Gibeon, ſic dictionem , quæ hic habetur,
2 10. col. I. fin. ac not. in. τν dnναbh. loc,

expono, in MSto z. pro eo legitur: vao i. e.
diſctimen, ſeparationem, confer. num. ſequ. 41.
vide etiam in libro mpæn rννp. 129. a. nem-
õä

33⸗ De qua urbe vide Joſu. c. 1 8. verſ. 1. & 1. Sa-
muel. c. 1. v. 3. & c 4. v. 4. confer. & v. 11, b.
car. n. 4 1. ac not. in on D, ubi dict. tra-
ctat. Talm. Sevachim fol. 119. a. ad marginem

1 ro eo legi.
ofetis,

utroque Moto;
Kamfuert, in⸗
nibus num, antec.
cis pontene⸗
tabernaculum;
nei, gur vedie⸗
oterant in etcel⸗
ige b. Fgii not⸗
ur grjen fol : 16,

1 Pb, vbi eian

11l. ecab.hel

idumel,
7 4 „c'
1 or dhhe⸗
im, ſol. 119, 4

ilamid,

37. Hebr. nae n, quæ etiam eni n &

alleg tur. .
34. Ilius loci explicationem vide in Gur Arjeh
Jol. 2 10. col. 2. princ. confer. & not. ad Pialm.
122. V. 3. num. 2, —
3 5. Vide etiam hic Gur Arſeh Jol. 2 10. col. 2.
prine. ac not in nr n h. loc.
36. Sicuti verſu 1 1. H. c. habetur, confer. not. ad
1. Reg. c. 5. v. 3. num. 1. & ad 1. Reg. c. 8. v.
56. n 29.
vPNA T'n dicitur, id eſt: Sanctuarium, tem-
plum, confer. infràâ v. 2 6. h. c. n. 9 5. & Deuter.
c. 33. V. 12. n. 77.

38. Prout 2. Samuel. c. 7. v. 1. & ſe jq. habetur.

39. De qua ſupra v. 9. h. c. n. 33. confer. not. in
PD-or H h. loc. it. tract. Talm. Sanhedrin, Jol.
40. Sive: conceſſionem, videlicèt, ut Iſtavlitæ pos-

41. Scilicét: tempus, nempè, ut intere femporis
permiſſa foret oblatio in excelſis, confer num=
antec. 40. poſſes etiam verba illa: pa ver-
tere? inter hanc & illam, ſcil. urbem, videlicèt
inter urbem Schilo & inter urbem Hieroſoly-
mam, ut ſenſus ſit, quod tempore inrermedio,
quod fuit inter urbem Schilo & urbem Hierolo-
lymam, usque dum templum fuit ædiäcatum,
permiſſa fuerit Iſraelitis oblatio in excelſis, res
eodem redit, confer. v. 8. h. c. n. 2 8. & n. 30.

42. De qua vide I. Samuel. c. 2 2. V. 9.
43. De qua vide 1. Reg. c. 3. V. 4. ibique Raſchi

not.

44. Conſer. not. ad 1. Reg. c. 15. v. 14. n. 5. 8&

ſupra v. S. h. c. n. 26. & n. 2 8. it. Deuteron. c.
16. V. 22. D. 73. ac Deuteron. c. 18, v. 22. n.
92. item P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. v. g.
h. c. & in libro ne Wwy vid. ie e

ſent etiam in excelſis licitè offetre, intereà tem

P. 129. it. Abarben. ad I. Samuel. «. 7. v. 16.

1366 DEuTERONOMII. CAP. XII.

—

Selettum votorum veſtrorum] Docet (hic Scriptura,) quòd aliquis offerre debeat de-
co, quod ſelectum eſt. 4. Verſ. 13. Cave tibi] (Dicit id Scriptura,) ut huic rei ad-
dat præceptum negativum. 46. Eod. verſ. 1 3. Quem videri] i. e. Qui in men-
tem tuam venerit; ſed tu offeres juxtà mandatum prophetæ, veluti Elias (fecit) in-
monte Carmel. 47. Verſ. 14. In una tribuum tuarum] (Nempè:) in parte Benja-
mitica; aſt ſuprà illa (Scriptura) dicit: ex omnibus tribubus veſtris, 48. ecce quo-
modo (iſtud intelligendum ſit, nempè,) quando David comparavit aream ab Aravna
Jebuſæo, 49. collegit ipſe aurum ab omnibus tribubus, 50. & nihilominus area-
fuit in parte Benjamitica. * Verſ. 15. Veruntamen juxta omne deſiderium animæ tuæ]
De quanatm re loquitur (hic) Scriptura? an de carne deſiderii, ut permittat eis (Iſraeli-
tis) comedere ſine oblatione ſacricciorum? 51. ecce (jam anteà) dictum eſt alio in-
loco: cùm dilataverit (Deus) terminos tuos &c. 52. & dixeris: veſcar carne &c. de
quanam ( . tur:
(poſteà)vitioſa facta ſunt, 54. ut redimant illa & comedant in omni loco, 55. forſi-

tan rediment (etiam) propter maculam præteritam (ſeu tranſeuntem?) lex (hic) di-
cit:
fer. & not. in an ne p. loc.
Atque hac ratione conciliatur verſus 5. h. c. cum

Pl. 90. col. 2. med. & c. 9. v. 13. Fol. 96. col.

2. edit. Lipfſ. .
4 5. Id eſi, quod oblatio votiva Kieri debeat de o- hoc verſu 14. . .
ptimo, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.] 5§1. Ve!: partium ſactiſiciorum, quæ ſuper altari
h. loc. & tract. Talm. Keritut, fol. 27. a. comburuntur, id enim dictio '& ſignifi-

46. Hebr. wyn 9, confer, infrà v. 17. H. c. n- cat, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 124. confer.
65. & c. ſeq. 1 3. v. 1. num 1. & n. 2. adjicitur i & Levit. cap. 3. v. 7. n. 16. it. tract. Talm. Be-
taque hic præceptum negativum affirmativo, de chorot, fol. 15. a. b. & fol. 3 2. a. it. Temurab,
quo v. 1 1. H. 6. ubi dicitur, idi ofleretis &c. vi- ol. 3 1. 2. b.
de Gur Arjeh fol. 210. col. 2. princ. ac not. in 52. Prount infrà v. 20. b. c. habetur, confer. not.
DW h, loc. ubi Siphre ad marginem alle- in pa ND h. loc. ubi tractat. Talm. Chul-
gatur, confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol. lin Jol. 16. b. ad marginem allegatur, vid. &
506. a. b. & fol. 118. b. & Fol. 119. a. & San- Jalkut Part. I. Fol. 27 5. C0l. 2. princ.
hedrin, fol. 34. 6. . 537 Id eſt: de animalibus, quæ ad ſacrificium of-
47. Hine R. Jochanan in Talmud: ubicunque, feruntur, confer. infrà h. v. 15. n. 5 8. & infrà v.
inquit, propheta dixerit: transgredere legem, 26. b. c. it. Deuter. c. 26. v. 14. n. 56. & n. 58,
oblequere, exceptà idololatrià, vide Mornæ. de 54. Quæ, poſtea quam ſanctificata ſunt; vitium
Veiit. Rclig. Chriſt. c. 3 1. & Gur Arjeh fol. contraxerunt, ejusmodi animal vitioſum dicitur
210. col. 2. princ.
atque D. Wagenſeil. Confutat. Carmin. Lip- 57. .
mann. p. 549⸗ S in Nizzach. p. 244. f55. Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. -
4 ⅜. Sicuti verſu 5. h. c. habetur „confer. Gur Ar- loc. ubi docet, carnes eſſe duplices, nempè:
jeb fol. 210. col. 2. princ, ac not. in an ro prophanas, quas deſiderii & appetentiæ vo-
bh. loc. cant, Hebr. “ rieh, & carr es ſanctas i. e. im-
De quo vide 2. Samuel. 4. 24. V. 24. molatitias, eonfer. & infrà v. 20 . cap. Sign. *-
2. Qucmodo aurum iſtud collectum fuerit, vide & n. 80.3c D. Wagenleil. Sot. p. 586,& p. 589⸗

Kalchi Rot. ad 2., Samuel. dict. . 24. V. 24,con-

igitur) re iſte (textus hic) loquitur? (nempèé,) de ſanctificatis, 73. quæ

ac not. in am Ne h. loc. — nD, vide Levit. C. 27. V. 27. ibique not. n.

—

cit: Ri

ebpermil
I1. Mimn
(itur enim
1. ided
meedete pe
nonſt obl
liberi int
ummlai /
ſanggicisin
funder ilun
anguinis
Jam aqu

6. Vel: dum
ſche excepii
nide & not⸗
ſelum perm
37. Id elt: ve
ſed ſolum
conler intri
13. . g5
de not. in
Bechorot,
conſer, ſalkt
1 ln MSi
niſipenmillie
6de lc elt: g
ualitatem h
59. Mont leyi
tem hicedd
is (aninal
Pe,ur, poſt
ſerunt, Nice⸗
1 Conter Ri
e hot, ia
twammnot /
0, Nam Aim⸗
Degz in prir⸗
unii ac Iren

(Ab. II.
ebent dc

huicfeial
Wiin men⸗
3(Keit) in,
Pante Benja
9r eece quo⸗
m 2b Ararna

CA. XII.

DHUITRONOMII.

1367

cit: P) i. e. ſolummodò. 56. Eod. verſ. 1 5. Mactabis & comeder] Non eſt tibi in
eis permiſſio velleris & adipis; 57. ſed comeſtio per mactationem. * Eod. verſ.
158. Inmundus & mundus] Quoniam (iſta) veniunt de vi rerum ſanctarum, 58. di-
citur enim de illis? & caro, quæ quodlibet immundum tetigerit, non comedetur,
9. ideò opus fuit illius permiſſione, ut mundus & immundus in eadem ſcutella co-

meqdere poſſint. † Eod. verſ. 15. Tanquam capream & cervum] De

quibus

non fſit oblatio. 6o. Eod. verſ. I5. Tanquàm capream & cervum] Ita, ut (Iraëlitæ)
minng en Uberi ſint ab armi & maxillarum 61. atque ventriculi (præſtatione.) Verſ. 16. Tan-

nanina tu tammoas ſanguinem ne comedatis] Quamvis dixerim, quòd tibi non ſit in eo ſparſio
1 eis (ltaeli. ſanguinis in altari; non (tamen ſanguinem) illum comedes. 62. Eod. verſ. 16. Efa
meltdi in fan des illum tanqum Aquam] (Hoc dicit Scrip ura,) ut indicet tibi, quòd non opus ſit
carne, cde (ſanguinis iſtius) obtectione, 3. alia expoſit o: eccè ipſe (ſcilicèt ſanguis eſt,) tan-

tis, 53, gue
c0, ſ. Korli-
(e)c:
eit:
—

loe.
relſus ,, cuin

qur ſuper Alei
oCNd ſoniſ-
h, ol,124,conlet.
t tract. Talm. be⸗
1, 2, 1k. Temuteh,

detat, conler not⸗
1dan, Lalm. Chol⸗

allegnut, ſic 6

.1. Princ.
12 d ſactiftium o⸗
1. 51. Kinfiͤf.

. 1,f6. n ſt tem hic eſt Sw 7)5en i. e. de ſanctifica-
Saa ſunt; iiun itis (animalibus) quæ illegitima facta ſunt, nem
mal iolom diendat pe, quæ, poſtquam ſanctificata ſunt, vitioſa eva-
bigte o. erunt, vide not. in Parmi ne h, loc. 1
. 171 1 Confer. hic Gar Atjeh fol. 2 10. col. 2. med.
nuaphe (hib ac not. in a a Ma , loc. uhi tract. Talm.

le duplices, gemt:

i &petnie e⸗

ſalaie in⸗
canes ſagltise

z1.105 ,. din

Ser .ſtos 8)

“

tv In MSto I. locus iſie ſie legitur: Sen pe

quam aqua, ita, ut rectificet (ſeu legitima reddat) ſemina. 64. Verſ. 17. Non oten

ris]

ſive exceptiva, confer. infrà v. 22. h. «. n. 96.
vide & not. in art Nov, h. loc. comeſtio igitur
ſolum permiſlſa eſt, non vero tonſura, vid. num.
ieg. 5. JZV S
57. Id eſt: vellus & adeps non tibi conceſla ſunt,
ſed ſolum comeſtio, quæ fit per mactationem

confer. infrà v. 2 2. H. cap. Sign. * ac Levit. e. 27.

v, 3 3. n. 9 5. ac Deuteron. c. 1 5. v. 19. n. 66. vi
de & not. in an inew h. loc. ubi tractat. Talm,
Bechorot, fol. 15.5. ad marginem allegatur,
confer. Jalkut Part. 1. ol. 27 5.

—ip Ara rD Hπι 1. e. non eft tibi in eis,
nilſi permiſſio mactationis & comeſtionis.
58. Id eſt: quoniam ſacrificiorum naturam ac
qualitatem habuerunt, confer. h. v. 15. n 53.
59. Ptout Levit. c. 7. v. 19. habetur, ſermo au-

fevammot fol. 73. . ad marginem allegatur.
60. Nam animalia iſta ad ſaetificia non ſunt ido-
nea; in privatos tamen uſus ſlunt munda, vide

56. Vel: duntaxat, quæ elſt particula dicninutiva

v. 22: h. c. num. 95. ac Gur Arjeh fol. 2 10. col⸗
2. ſin: & not. in h'm Dh. loc. cœterùm ver-
ba iſta: de quibus non fit oblatio, abſunt hic
MsSto I:

61. Nam ſacerdotibus dabantur regulariter ar-
mus, ambæ maxiliæ d ventriculus, vide infra
Deuteron. c. 1 8. v. 3. ilo autem caſu immunes
erant Iſraelitæ ab horum præſtatione, confer. hic
tract. Talm. Bechofot, fol. 3 3. a.
62, Prohibetur itaque comeſtio ſanguinis anima-
lium etiam non laeratorum, id eſt: eorum, quo-
rum ſanguis in altari non ſpargitur, vide Le-
Vit. c., 17. v. 10. num. 10. confer. & Gur Arjeh
fFol, 2 10. col. 3, princ. & tract. Talm., Peſachim,
Jol- 16. a. S& fol. 20. a. ac not. in mon ene*
b. IOc. it. Jalkut Part. 1. Fol. 275. col. 2. fin. &
Cholin. ſol. 3 3. a. S& fol. 3 5. b. & fol. 3 6. b.
63. Sicuti nec aqua contegi ſolet, confer. tamen,
quæ adl. evit. c. 17. v. 10. num. 10. notata ſunt;
vide & Gur Arjeh fol. 2 10. col. 3. med. ac not.
in pan p h, loc. ubi Siphre & tractat.
Talm. Chullin fol. 17. a. ad marginem alle-
gantur, confer. & Chullin fol. 84. a. it. Peſa-
chim, fol. 22. a. .

64. Sive: (ata, confer. quoad verbum n qu
hic habetur, R. Salom. ad Numer. c. 6. v. 10.
n. 2 4.

Junii ac Iremellii not. h. loc. confer. & infra

57

K kk KKK Kk

1368 DEUITERONOMII. CAp. XII.

ris Venit (hic) Sctiptura, ut huic rei addat præceptum negativum. „5. Eod. v. I7.
Non poteri] KR. jehoſchua, Ben Karcha, dicit: poteris tu quidem, ſed tibi non eſt
rmiſſum, 6⁶6. cui ſimile eſt illud: & Jebuſæos, qui habitabant Hieroſolymis, non

oterant filii Israëlis expellere, 67. poterant ſanè, ſed eis non erat permiſſum. quia

pepigerat Abrahamus cum illis fœdus, quando accepit ab eis ſpeluncam duplicem;
68. non erant quidem illi jebuſæi, ſed Chettæi; * Jebuſæi autem dicti ſunt propter
urbem, quæ vocabatur jebus, ſic in Pirke R. Elieſeris 69. exponitur, atque hoc eſt.
quod dicitur: ſed removebunt te cœci & claudi; 70. (erant autem cœci iſti ac clau-
di) imagines, 71. quibus inſcriptum erat juramentum. 72. Eod. verſ. 17. Et pri-
mogenita armenti tui] Hæc eſt admonitio pro ſacerdotibus. 73. Eod. verſ. 17. Er
oblationem manus tuæ] Hæ ſunt primitiæ. 74. Verſ. 18. Coràm Domino] i. e. Intt à

murum. 75. Eod. verſ. I8. Et Levita, gui eſt intrà portas tuas] Si non habeas,

quod des ei de parte ſua, veluti ſunt decimæ primæ, 76. da ei decimas pauperis, ſi
non habes decimas pauperis, invita illum ad pacifica (ſive euchariſtica) tua. Verſ.
19. Cave tibi] (Venit hie Scriptura,) ut addat huic rei præceptum negativum. 77.

Eod.

65. Conter. quæ ſuprà ad v. 13. H. c. D. 46. in [72. Nempé, quod Abrabamus Chettæis, qui ur-
