n. antec. 6. conler. & infra v. 7. h. C. n. 12. & D.
Maji Theolog. Jud. Loc. I. O. 5. p. 14. ac not.
in a h. loc. 2ODB—

em ſenguinis ho

4
llſil,/4

4,. WIV.
Verl. , Me
ſun erten /⸗
crum (echpten
iguenine
ckeumciſionem,

ia nullaſftale⸗
eui nchi)
cepta, que daa!

Nie. ſpꝛtſo
Ferl. 10. 6 ric

ſropteteh)adi

— —
1. Conket Upa
104 601 % eil.

g. In Taanith Hiert

quodam Kempl⸗
in hodiemis coci

tum. PWN N,

24 Matth. c ſ. .
Gur Arjeh ſol.
bitar, godah nind
poris nondum I
minus cultum Dir
umr illi dohn N
(adorando;) te

wocls W ieel
(odlef. & not. in

ol 512. b. Me
6,be it. Fepachinn,
* Hebe wn n
Od i,e. in .
MKo.

19. ſide tractat,

alleg. ſalkin Dar
Vathim, fol, 97.
Ceritgt fol. 9, a.
3t Hebr. Mn, ſr
Wn wo uam

I De hiſte ndus

dus Dei ingreſſi
lngn. Sarch ſoe⸗

)ii & elt Un.
ns quodue multe
0loeo:.) N
tum. 133.

lecemn Precepta⸗,
1:) aſcende. Verl,
2 rnit Moſer atgle

mini (Nempe:)

Aque ommui /.
ut & dabbathunm
eie lltaelitu) t.
gilt incipien)
gue data fuetunt
lie menſi) SNen..
d Verl.

que ſupti ad 6.
4d Exod,c,10, 5 1l.

er hic Zanhectin tol.

3b uvoribus ſuis d cer⸗
poterisiſtuc etiam e⸗
ticus lemet à taeiclbls

le Lxod, Cict,0, 19, N. †

1r Arjeh fol, Ioc,col..
nv / loc.
ige Meckilta, ſeuti
npo, loc. alegaur,
beeck deCominc Jud.
l ciſe
1s1o po eo legilun:

.c, 15,N 1 .ln 171.

e& paulo holt 1
umek iide

.7. C. N. 11, D.

1.ſ ſ,e 14 le not, D

EXODI.

621

3. Verſ. 5, Juvenes] (Videlicèt) primogenitos. 9. Verlſ. 6. Et accepit Moſes * dimi-
diam partem ſanguinis,] Quisnam diviſitillum (ſfanguinem?) angelus venit eumque di⸗=
viſit. 10. Eod. verl. 6. Is cnateribus] Duo fuerunt crateres, unus ad dimidiam par-
tem ſanguinis holocauſti (recipiendam;) alter ad dimidiam partem ſanguinis pacifi-
corum (recipiendam,) ut (Moſes) illos (ſanguines) ſpargeret ſuper populum (Iſraèliti-
eum,) atque hinc docent Rabbini noſtri, quòd ingreſſi ſint patres noſtri in fœdus per
circumciſionem, * baptismum (ſeu intinctionem) & aſperſionem ſanguinum, II.
quia nulla fit aſperſio ſine baptismo (ſive intinctione.) Verſ. 7. Librum ſaderi] (Nem-
ps, qui incipit) à principio (legis Moſaicæ)usque ad dationem legis & (usque ad) præ-
cepta, quæ data ſunt in Mara. 12. Verſ. 8. Et Sarſit] (Verbum P1) ſfignificat
HNNi. e. ſparſionem, Targum ejus eſt: & ſparſit ſuper altare* pro expistione populi.
Verl. 10. &t viderunt Deum Iſrazlis] Contemplati & curioſius intuiti ſunt 13. ac
(proptereà) facti ſunt rei mortis; ſed quoniam Deus noluit miſcere (ſeu turbare) gau-

dium
1

38. Conkfer. ſuprà v. I1. h. c. n. 2. & Gur Arſjeh fol.

9. In Taanith Hieroſ. fol. 6 8. 1. traditur, quòd in
quuodam exemplari legis pro: ya N& ((cuti
in hodiernis codicibus legitur,) inyenerint ſcrip-

& Gur Arjeh fſol. 104. col. 3. circa fin. ubi ſcri-
poris nondum 7 2 i. e. profani facti ſint, quo

dum illi aya S i. e. peccarunt in vitulo
(adorando;) certerùm quoad ſignificationem
vocis Py vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 6 82.
confer. & not. in "paf r h. loc. it. Joma,
fol. 52. b. & Megilla, fol. 9. a. & Chagiga, fol.

* Hebr. Wn Ho“uρ⅓ m iſta, ut & ſequentia, usque ad:
Hndn i. e. in cratetlibus, ablunt ab utroque
MStO.

vachim, fol. 97. b. & Menachot, fol. 82. b. &
Ceritut, fol, 9. 2.
x Hebr. h'na, ſic in MSto I. ut & in editione
pan et quam hic ſecutus ſum lectionem.

104.6ol. 3. med. ut & not. in π r * h. loc.

tftuam: mWy HN, i. e. magnates, vide Lightfoot.
ad Matth. c. §. Vv. 1 9. p. 261. edit. Lipf. confer.

bitur, quòd primogeniti Iſraëlitarum tunc tem-

minus cultum Divinum peragere poſſent, usque

6. b. it. Sevachim, fol. 11 5. b. & Ceritut fol. 9. a.

10. Vide tra ctat. Talmud. Jevammot fol. 46. b.
alleg. Jalkin Part. I. fol. 9 8. col. 3. med. it. Se-

11. De hilce tribus rebus, per quas Iſraélitæ in fœæ.
dus Dei ingreſli ſunt, vide Mich. Dilherr. Atr.
lingu. Sanct. voc. p. m. 143: item D. Maj

BP- nov

Theol. Jud. Loc. 18. §. 1. p. 26 5. & ſeq. ut &

not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 2 5 5. b⸗
prine. & D. Wagenſeil, Refut. Carm. Lipman.

12. Nonnulli hic addunt: & usque ad ſeptem præ-

cepta, quæ data funt filiis Noæ, confer. quæ ſu-

Pra ad v. 3. h. c. n. 5. & ad v. 4. h. c. n. 7. nota-
ta ſunt.

Loci iſtius explicationem vide in not. or ,*
h. loc. confer. & not. ad Zachar. c. 9. v. 1I. n.
27. in MSto utroque ex Targum Onkeloſi bæc
ſolùm adducta ſunt: ny y σ i. e. & ſparſit

ſuper populum, conf. hic jevammot, fol. 46. b.
13. Fic verbum eve, quod hic habetur, vertere

volni à rad. æ, de cujus ſignificatione vide
Buxtorf. Lex. Lalmud. fol. 189 8. confer. & v.
ſeq. II. n. 20. item Numer. c. I 1. v. 16. n. 61.
ac Lightfoot. I. ad Corinth. c. 14. V. 2. p. 23 .
edit. Lipſ. ubi notavit, quod R. Chananeel dixe-
rit: qui verba iſta ſic reddiderit: & viderunt

Deum Ifraéëlis, is mendax eſt, nam nemo Deum

videbit ac vivet, (melius,) ſi quis reddiderit: &
viderunt gloriam Dei Iſraelis, ſicuti Onkelos

(tranſtulit,) hinc & LXX. verterunt: z12 α*

2 *¾ — . .
7οNπ⁰οαν &ειεαι Osας 7* l'sενπ i, e. viderunt

locum, ubi ſtabat Deus Iraclis, confer. Ejusd.

Lightfoot. Appendic. c. 9. p. 279. ut & not. in
h., loc. it. tract. Talm. Challin,
Iiii

N

—

622 rEXODI.

quoad ſeniores (autem diſtulit Deus pœnam) usque ad (illud tempus, de quo ſcriptum
eſt:) & factus eſt populus, ſicuti quiritantes & accenſus eſt in eis ignis Domini & de-
voravit (eos, qui erant) in extremitate caſtrorum, 15. uP (ibidem ſignificat:)
Do P i. e. in principibus, 16, qui erant in caſtris. * Eod. verſ. 10. Quaſßi opus
lateris Saphirini] Hæc (lateris ſpecies) fuit coràm illo (Deo,) tempore ſervitutis, ut re-
cordaretur anguſtiarum populi IHraêlitici, 17. qui ſervitute preſſi erant in opere la-

terum. 18. Eod. verſ. 10. & quaſt ipfam cmxlum, cum ſerenum eſt) Ex quo liberati

ſunt (Iſraelitæ,) fuit lux ** & lætitia coràm illo (Deo,) juxtaà Targum ejus ſi-
gnificat: aſpectum, 19. π1 notat: purum & ſerenum. Verſ. 11, Et adſelettos]

Iſti fuerunt Nadab & Abihu ac ſeniores (Ifraeélis.) Eod. vefſ. II. Won mißit mantum
tuamvis fuerint digni, ut (Deus) in illos mitteret manum (ſluam.) Eod. verſ.

ſuam

II. Et conſpexerunt Deum] Contemplati erant illum curiosè z20. etiam inter eden-
dum ac bibendum, ſic interpretatio Tanchumæ (habet;) ſed Onkelos non ita inter-
pretatus eſt. 21. Eod. verſ. I I. Seleltos] (Dictio dN&) ſigniſicat D i. e.
magnos (ſeu magnates,) veluti (in illo loco:) bDPi. e. & ex magnatibus ejus
22. vocavi te, item (alio in loco:]) — & i, e. & ſegregavit de Spiritu, 23, item-
(iſto in loco:) ſex cubiti NN i. e. usque ad alam. 24. Verf. I 2. Et diæit Domi-
nus Moſi] Poſtquàm lex erat data. Eod. verſ. 12. Aſéende ad me in montem & eſfto

iti] Quadraginta diebus. 25. Eod. verſ. 12. Tabulas lapideas & legem &mandatum,

quod-

CAb. XXIV.
dium legis (promulgatæ ſimùl cum morte iſtorum hominum, ideò) diſtulit (ponam-
mortis & quidem) quoad Nadab & Abihu usque ad diem initiationis tabernaculi; 14.

14. De quo vide Levit. c. 10. v. I. & ſeqq-
15. Sic Junii ac Tremellii verſio in Numer. c. I1.

v. I. habet, quam hic ſecutus ſum, eonfer. P. Fa-

gii not. ad Paraphr. Chald. dict. loc. vide & Nu-
mer. alleg. c. I1. V. 16. n. 6 1.
16. Confer.
n. I1. & v. 16. n. 67.
XX Hebr. mamay, in MSto I. pro eo legitur:

=a i. e. qui inter illos erant. łÿä
I7. Eadem feré, quæ hic, habentur etiam in notis

P. Fagii ad Paraphr. Chald. h. loc. confer. & not.
ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 102. a. med. ac

D. Wagenlſeil. Sot. p. 390. vide & not. ad

Exod. c. 20. V. 2. n. 9 & 10.
13. Hebr. 'an, qua voce hic reſpicitur ad di-
dionem rany, quæ in textu ſacro hic habetur.
xXX Hebr. &, in MSto z. pro eo legitur: orne
i. e. gaudium, res eo dem redit, confer, hic Sota,
tol. 17. a, & Menachot, fol. 46, b,.

Num eror. dict. c. I1. v. I. ibique not.

19. Seu: viſionem, ſic fere && LXX. dσασαsαι
i. e. veluti ſpecies ſive forma, confer. Exod. cap.
20. V. 2. n. 10. & 1 I. it. tract. Talm. Joma, foſ.
15. b. & fol. §9. a. it. Sevachim, fol. 3 9. b.
20, Hebr. Dx aoa i. e, animo elato, vide, quæ ad
v. antec. IO. b. c. n. 1 3. notata ſunt, confer. &
tract. Talm. Berachot, fel. 17: a.
21. In Paraphraſi Chaldaica locus iſte à P. Fagio ſic
translatus eſt: viderunt gloriam Domini & gayviſi

22. Alii: à ſelectis ejus, vid. Eſai. c, 41. v. 9. ibi=
que Raſchi not. confer. & Numer. c. 11. v. 17.
in not. h. 72. it. ad Zachar, c. 14. V. 5. n. 3. S&4.
2 3, Prout Numer. dict. c. I 1. v. 2 5. habetur.
14. Vel: ad altitudinem ſive ad pteromata, pouùt
alii tranſtulerunt, quod Ezech. cap. 41. Verſ. 8-
habetur. èͤ

5

25. Sicuti dicitur verſu ultimo é, cap.

ſunt in ſacrificiis ſuis, quæ accepta fuerunt cum
beneplacito, perinde ac ſi comediſſent ac bibiſſent.

r. XIIV.
—.—
al ſrphe
can prrceptorun
i e,4a0thOnition
zit cetet⸗) prece

nir MöbrAl,e,

zlimo autem, .
usque 1dlocum t
tocedelet en ite
lolnauten füii
Aragints diebunt
Vtſolisclamotel
etitcummillis.
gregiebatul.
Cum crteto popr
cauſam ſuam, .
bum, liom ſephun,

8 Perithun, 34.1

Li abuerit 34

—
26. De his 513, ,ræ.
Fmg, ſud c ze,
mMeio Preæceſiotun
galioruim zon
Aitium Lingn dan
D. Maji Theol ſu
P. 11, Conler a
8 bol. 49. b.
12. Summa aulem
ſtt, ſide in Matthe
K.Salom, adle
Atjehtol. 104,c0
11. De hujus R. 5a.
bumor, Bibl
364.5 4460,
19. I eſt: kundam
Pu, unde ccetela
tantur.
30. Comitätusehin
Geq uo rideplur,
ſeil inot p. 10
31. Nenbe: in loe
Montis

idem ſgniktat:)

lernituttgut le⸗
erant
rn ohetela⸗
Ergno libetati

Targum ejns ſ.
I, Ralſit)

Don miſt nanun

Ham.) Eod,vell.

etiam inter egen⸗
Klos non Ita Intet⸗

ſcat dhe ie,
A magnatibug ejus

Ppititn, 13, ſtem.
12. M diui, Demi.
in nentem o

Ngem & manditn,

gloll⸗
& XNoer,
mna, confer. Hxod, ca).

tnact, Talm. jema,fol. 1

achim, ſol 30,,
noelato, ſide, gux ad
notata unt, conler, &
IT .
lens ille 1 D. agioſte

oliamDomini 6 gniſt
acceyta fuerun cum †
omnecillent ac bibilent.

8,Elai e4l. ſ. gabi⸗
Numer. cr 1I. l. I7

, (. 14). ſeh⸗ dt⸗ D

1,F.2 5,habetlt.

ead pteromata, Cit

Zech, Ca). 41, fell h⸗

no ,ceh.

guod ſeripft, ut Aoceas ilos] Omnia

–

CAbP. XXIV. ExODI.. 62 3
ſexcenta & tredecim præcepta 26, fub regula de-
cem præceptorum 27. ſunt (comprehenſa;) R. Saadia 28. expoſuit (iſta) in N &

i. e. admonitionibus, quas ille compoſuit, 29. (nempe) unicuique præcepto (adſun-
cit coœtera) præcepta, (quæ ex iſtis decem præceptis) dependent. Verſ. 13. Er ſur-
rexit Moſes alque Joſuz miniſter ejus] Haud ſcio, cui bono hie joſuæ (fiatmentio;) ex-

iſtimo autem, quòd (Joſua) diſcipulus doctorem ſuum (Moſen) comitatus ſit 30.
usque ad locum termini confinii montis, quoniam non permiſſum erat, ut ille Joſua)
procederet ex iſto loco & ulteriùs; aſt Moſes ſolus exinde aſcendit ad montem Dei;
Joſua autem fixit ibidem 31. tentorium ſuum atque in illo loco moratus eſt totis qua-
draginta diebus, nam ſic reperimus, quando deſcendit Moſes (ſcriptum eſte: ) & audi-

vit Joſua clamorem populi vociferantis, 32. diſcimus (igitur exinde,) quòd oſua non

fuerit cum illis. 33. Verſ. 14. Senioribus autem dixit] Dum ille (Moſes) & caſtris e-
grediebatur. * Eod. verſ. 1I4. Sedentes (eapeltate) nos bic] Et commoramini hic

cum coœtero populo in caſtris, quò parati ſitis, ut judicetis * nnicuique (ex populo)

cauſam ſuam. Eod. verſ. 14. Et Chur] Is fuit filius Mirjam ac patrem habuit Cale-

bum, filium jephunnæ, dicitur enim: & accepit ſibi Caleb ipſam Ephrat, quæ ei Pe-
perit Chur, 34. Ephrat hæc eſt Mirjam, ficuti habetur in Sota. 35.
Quii habuerit aliquid dicendum] i. e. Qui habuerit litem. 36. Verlſ. 16. & aperuit

Eod. verſ. 14.

Iiii 2 oeum

26. De his 6 13. præceptis vide inter alios Buxtorf.

Synag. Jud. c. 3. pag. m. 39. & ſequ. ubi de nu-
mero præceptorum täam affirmativorum, quàm
negativorum agitur, confer. & Mich. Dilherr.

Aitirium Lingu. Sanct. voc. en p. m. 197. aG
D. Maji Theol. Jud. Loc. I. §. 6. p. 19. & 9§. 7.
p. 2 1. Confer. & tract. Talm. Berachot, fol. 5. a.

ſit, vide in Matthæ. c. 22. V. 3703 S. 39. confer.
SSπ.R. Salom. ad Levit. c. 9. V. I ,n. 96. it. Gur
Arjch fol. 104. col. 4. princ.

2%. De hujus R. Saadiæ Scriptis vid. av

ac Buxtorf, Bibliotb. Rabbin-p. m. 304. 3 14.
354. SR 4 4l .

29. Id eſt: fundamenti loco poſuit decem præce-

pta, unde cœtera præcepta dependent, ac decla-
rantur. S

30. Comitatus enim præſtandus eſt magiſtro ſuo,

de quo vide plura in Gemara apud D. Wagen-
ſeil. in Sot. p. 1020. & 1023. n. I. it. p. 1030.

21. Nempé: in loco termini præfixi, ad radices

montis.

Loci iflius explicationem vide in
27. Summa autem decem præceptorum quænam

32. Proùt infrà Exod. c. 3 2. V. 1 8. habetur.
33. Nempè: cum Iſtaelitis, nec ipſe etiam apud
Moſen fuit, quoniam Moſes ſolus ad montem
Sinai adſcendit, ergò Joſua, juxtà Rabbinorum
ſententiam, tentorium ſuum ad radices montis fi-
Xit ibique quadraginta diebus Moſen præſtola-
tus eſit.
not. m
h, loc.
XX Hebr. Dy, in utroq ue MSto poſteà additurz
„y R i. e. populum,
34 Sicuti I. Paralipom. c. 2. v. 19. lhabetur, ubi
vide interpretes.
3 5. Locus iſte Gemaræ, ad quem bic Commentz-
tor noſter reſpicit, habetur apud D. Wagenſeil
S 1 „₰½
in Sot. p. 2 50. & ſeq.
36. Vel: controvetſiam, hanc qui habet, is dici-
tur hic San vya, alibi vocatur: p byn
ſicuti in Raſchi notis ad c. antec. 23. V. I. hahe-
tur ; in notis Junii ac Tremelli verba iſta: vyn
a latiùs acelpiuntur, dum ad illum referun-
tur, qui vel conſilio vel litis diremptione opus
habet, confer. hic Bava kama, fol, 46. b.

2

624 ExOD I. CAP. XXV.
eum nubes] Doctores noſtri diſſentiunt hac in re, 37. ex illis dicunt: hi fuerunt ſeæ
dies, qui incipiunt ab initio menſis. 38. Eod. verſ. 16. Operuit illum nubes) (Nem-
pè:) montem. * Eod. verſ. 16. Et vocapit Moſen die ſeptimo] Ut diceret * decem
præcepta; 39. Moſes autem atque omnes Iſtaelitæ ſtabant; ſed (Moſis ideò hic no-
minatim fit mentio,) quia Scriptura honorem tribuit Moſi; alii autem (aliter expli-
cantes) dicunt: 40. & operuit nubes illum (nempè) Moſen, ſex diebus (videlitet)
poſt decem præcepta, qui (ſex dies) fuerunt ab initio quadraginte dierum uando a
cendit Moſes, ut acciperet tabulas & docette (Scriptura,) quòd, quicunque in redi
volebat caſtra præſentiæ Divinæ, 41. is opus habebat ſeparatione per ſex dien 32

Verſ. 18. I' medium nubis] Nubes iſta habebat ſpeciem fumi, 43.
ille Benedictus ei (Moſi) ſemitam in medio illius (nubis.)

CAP.

& fecerat Sanctus

XXV.

Erſ. 2. Et accipientes (oferant) mihi] Mihi, i. e. nomini meo. Eod. verl. 2

Oblationem] i. e. Separationem, (nempè) ſeparabunt mihi ſpontaneam obla-

tio⸗=

37. Recenſetur hic prima Rabbinorum opinio;
de altera vide num. 40. h. v. confer. & tractat.
Talmud. Joma, fol. 3. b. & fol. 4. b. prout ad
marginem allegatur in mon h. loc.
3 8. Nempè: menſis Sivan, qui Maio no ſtro ferè
eſpondet, Nide v. I. h. c. n. 2. in Raſchianis edi.
tionis om poſt: ab initio mendfis, hæc
ſunt uncinulis incluſa & addits, nempe: 3)
„) W n ier n —y i. e. usque ad fe-
Rum diem dationis legis (ſic ſeriptum reperitur
in) veteri exemylari Raſchiano, in MSto 2. eti-
am poſt verba: ab initio menſis, addita ſunt iſta:
II 11) i. e usque ad dationem legis.
X Non autem Moſem, rationem dide in not. nov
„pah h. loc. confer. n. 40. b. verſ.
»* Hebr. , in MSto i. pro eo legitur: 7de
. e. ut aceiperet (decem præcepta,) confer. hic
tract. Talm. Taanit, fol. 2 8. b.
39. De quibus agitur fuprà Exod. c. 20. v. 1. &
ſequ. confer. & hic v. I. n. 1. h. c. & Joma, dict.

fol. 4. b. prout in opar e b. loc. ad margi-

nem allegatur, vid. & not. in n-am h.
loc.
40. Sequitur hic altera Rabbinorum opinio, vide
ſuprà n. 37. & Sign.* H. v. coœterum in MSto

—
I. deſunt verba iſta: dn i. e. alii autem (aliter
explicantes) dicunt &c. usque ad: ſex diebus.
41. Trina quippe fuerunt caſtra, nempè prima fu-
erunt præſentiæ Divinæ, ubi tabernactuieren erat
& arca fœderis, ſecunda: Levitarum, ac tandem
tertia populi IGraelitici, confer. R. Salom. ad
Levit. c. 4. V. 12. n. 32. & ad Levit. c. 14. V.
3. n. 1. vide & Lightfoot. ad Matth. c. 27. v.
31. p. 49 0. edit. Lipf.
42. In notis man ne , loc. ita exponitur.
Sy en d eeenn ee
DaEY 7 eeh ee dne ee rennen
— e i. e. Sicuti ſummus ſacerdos, qui
opus habebat ſeparatione ſeptem dierũ antè diem
expiationis, ut adytum ſive Sanctum Sanctorum
intrà velum ingredi poſſet; (vide quæ ad Levit.
c. 16. v. 23q; n. 52. notata ſunt,) multò magis
(tanto temporis ſpatio opus habebat) is, qui ca⸗
ſtra præſentiæ Divinæ ingredi volebat, confer.
Levit. c. 8: V. 34. n. 2 5. .
43. Confer. & hic tractat. Talmud. Taanit, fol. 2 9.
b. & Joma fol. 4. b. ſicuti ad marginem alle-
gantur in an e „. loc.

2

Tonem de bon
lum W ni)
1 Ungvi ele
noltri: tres oblat
ſagul capita un
iſta numetata;
aadarcas ütin
bernaculo, unaq
te) tedecimtes
0 Utebetnaculi
um auentum.
unnsdisgue pro⸗
cigneimpollu
ze tabernaculi u
algentum numen
guum vetöatgen
miailterulacri c⸗

——
*Coofet, not, in
beturezplicatihi
da data,tol 53..

1 dic teddo hit: d

totf, ut 8 in eeni
exemplari Hedrze
bnn per behh
tis Ralchi ad Gen
gue etiam bieh⸗
ſement, Wanp
Puto, confer. Ler
aulkem Cictio iſta
2. Hebr. a, de
16, ibique not. n⸗
c. at hot. idi, h.
3. Heæc ſectio intipit
nuatur usqne a fi
3 Conter. qua a0l.
0.39. hotata fum
h. lor.
74 Bebr. darir
guo ulas ſum;
MStO ſegitur 1
Buxtott, in

n
— .
t: enn

ennuhenſ Nen.
lrchceret t ecen

Moßs ided gie 10

hien lalter erpli.
diebieg idelic)
erumm, qland⸗
Jurungue ingfeg
eher ler ies a,
leetatganchi,

den Lod, verl2,
Upontaneam obla.

be, ali aten (zliet
gue ad: ſer giebus,
alkra, neme pnimatu.
Ubi iabetattliacn etgt
Lervitarum, ac tanden,
conter. R. Salom, ad
,& ad Leyit,e, 14, ,
1,4 Math, c, 1 , 7,

, loc. it etponitur,
wnn re ee
n
ſummus ſacefcos, gui,
leytem diei anre liem
e Sanctum Sanctorum
(vide que 10d Leri,
ta ſumt,) multd magis

s habebzt) gui c⸗ .

gledi folebat, collet.

lmud,Taanit, fol,1

/

CAb. XxV. . EXODI.

tionem de bonis ſuis. * Eod. verſ. 2. Cujus animus ſpontò moverit illum] (Ver-

625

bum )3 hic) ſignificat , id, quod notat ½ ) i. e. beneplacitum, paiſant,

1. linguâ vernaculà. Eod. verſ. 2. Accipietis oblationem meam] Dixerunt doctores
noſtri: tres oblationescommemorantur hic: una oblatio eſt dimidium ſicli z. in-
ſingula capita, unde factæ ſunt baſes, ſicuti explicatur (in Sectione illa, quæ incipit:)
iſta numerata; 3. altera fuit oblatio altaris, (nempè) dimidium ſicli in ſingula capi-
ta ad arcas, ut inde emerentur oblationes totius cotus, ac tertia oblatio (fuit) pro ta-
bernaculo, unaquæque extitit ſpontanea oblatio, quam ſponte obtulerunt * (Ifraeèli-
tæ,) tredecim res, quæ in textu (ſlacro] narrantur, 4. omnes fuerunt neceſſariæ vel ad
opus tabernaculi vel ad veſtes ſacerdotii, ſi illas accuratè inveſtigaveris. Verſ. 3. Au-
rum & argentum atque æs &c.] Omnia iſta venerunt in ſpontanea oblatione, ſicuti
unusquisque pro lubitu ſuo offerre volebat, exceptô argentô, quod æqqualiter uni-
cuique impoſitum fuit, (nempe) dimidium ſicli à. nec deprehendimus in omni ope-

. * . . . „. „ . . . . „*
re tabernaculi, quòd major argenti ſumma ibidem fuerit neceſſaria, nam dicitur: " &

argentum numeratorum & cœtu &c. 6, dimidium ſicli in ſingula capita &c. 7. reli-
quum verò argentum, quod ibi ſpontè obtulerunt (Iſraëlitæ) uſurpatum fuit 8. ad vaſa
miniſterii (ſacri conficienda.) Verſ. 4. Hyactinthumi. e. Lanam tinctam ſanguine cn al-
liii 3 on

ti 20 marginenn Ale⸗

quidem loco. .
4 Nempè: verſu 3. 4. 5. 6. S& 7. h. c. confer. not.
in or noi, ubi res iſtæ explicantur, poſt ver-
ba iſta: peyn en i, e. quæ in textu ſacro
narrantur, in utroque MSto hæc ſunt addita:
ehn eeeen n eenen nn denen i. e., aurum
& argentum atque æs &c. quæ enumerantur in
textu (ſacro, omnes fuerunt neceſſariæ &c.)

* Confer. not. in 'pam n“, ubi loci iſtius ha
betur’explicatio, it. Sanhedtin, fol. 39. a. & AvVO
da Sara, fol. 6 3. b.

. V
1I. Sic reddo hic: Pa"o, prout in Bibliis Bux-
torf. ut & in editione pan inewv habetur, in
exemplari Hebræo, quòô uſus ſum, legitur:
n per Beth ab initio; ſed mendoſè, in no.
tis Raſchi 2 Geneſ. c. 33. v. 10. dictio ſu, 5. Hebr. ya, De quo vid. ſuprà v. 1. h. c. ibique
quæ etiam hic habetur, Gallice vertitur: appai-) not. n. 2.
ſement, a'&, ſic quoque hic legenduw * Hebr. dSν, in MSto z, huic præmittitur:
puto, conſer. Levit. c. 19. v. 5. num. 2 1. abeſt npn i. e. quàam illa (lumma ſcil. de qua dicitur:
aut em, dictio iſta Gallica ab utroque MSto. S& afgentumn 6)
2. Hebr. ypa, de quo vid. infrà Exod. c. 3 9. v.] 6. Uti infrà Exod. c. 3 8. v. 2 5. habetur.
26, ibique not. n. 2 5. & n. 27. confer. & v. 3. h. 7. Vide dict. cap. 3 , V. 26. confer. not. in ne
c. ac not. ibid. n. 5. . P- h. lo0o. DR
3. Hæc ſectio incipit à dict. c. 3 . v. 21. & conti- 8. Vel: adhibitum fuit, nimirum ex reliquo ar-
nuatur usque ad finem libri Exodi. DWRUM gentô, ſpontè ibidem oblatoô, facta ſunt vaſa mi-
* Confer. quæ ad Levit. c. 1. V. 2. n. 37. D. 38. niſterii ſacri.
n. 39. notata ſunt, vide & not, in 'p-a D e h. Hebr. In7, nonnulli vermiculum interpretan-
h. oc. tur; alii piſcem, cujus ſanguine ſit color hyacin-
xx Hebr. acanaw, ſicut in exemplari Hebræo, thinus, vide R. Salom. ad Numer. c. 15. v. 39⸗
quô uſus ſum; vel: naane, uti in utroque & ad Deuter. c. 33. V. 19. conſer. etiam P. Fagii
MSto legiztur; abeſt autem iflud tam à Bibliis nor. ad Paraphr. Chald. é. loc. & Buxt. Lex.
Buxtolf. quäàm ab editione — e nbe hoc! Talm, fol. 7539.

EXxOPDI.

tincta ſpecie coloris *cajus nomen eſt 23 11. Eod. verſ. 4. Et byſam] (Oib

eſt) linum. 12. Eod. verſ. 4. Et (anam) cæprarunm (Nam dictio:]) e)0 j. *“. “
Ecerlotes laß

lana (hic ſubintelligenda vel ſupplenda eſt,) quocircà Onkelos (hic) interpretatus
eſt: D i. e. & id, quod venit de capris, 13, non verò capras ipſas, nam Chaldai-

ca translatio (vocis:) ☚ eſt ν Nν². Verſ. 5. Rubefaltas] Tincæ fuerunt (pel-
ĩes) rubro colore, poſtquàm elaboratæ erant. ½ Eod. verſ. 5. Ibaſorum] 14. (Pri)
fuit ſpecies beſtiæ, quæ non extitit, niſi illa tempeſtate, 15. ae multos habebat colo-
Tes, 16, ideò Chaldaieè transfertur: RSS, quia OOi. e., gaudet & ſuperbit-

ſon & color ejus eſt viridis. 10. Eod. verſ. 4. Etpurpuram] (JD N eſt) (lana

a

1 R1)5 i. e. coloribus, quos habet. Eod. verſ. 5. Et ligna 17. Schittim] Sed unde-
fuerunt illis (Iſraêlitis) in deſerto (ligna iſta?) R. Tanchuma exponit (ita:) Jaco-
bus, pater noſter, viderat in Spiritu ſancto, quòd Iſtaèlitæ ædificaturi eſſent taberna-
culum in deſerto, ideò adduxit cedros in Egyptum easque (ibidem) plantavit ac præ-
cepit filiis ſuis, ut illas ſecùm auferrent, quando egreſſuri eſſent ex Æggypto. 18. Verſ.
6. Oleum adlumivare] Oleum olivæ purum, ut accenderetur lumen perpetuum.
Eod. verſ. 6. Aromata adoleum unctioni] Quod factum eſt ad ungenda vaſa taberna-

*

10. Nempè: ab initio, quando eſt in vermiculo
ſeu piſce; aſt quando lana inficitur, evadit co-
lor hyacinthinus, vide Gur Arjeh fol, 105. col.
2. mecd.
Hebr. Ax Pnn
M.ISto z.
II. Græc. ee ρας, concha excellentiſſima, quæ
ſuccum, quo veſtes tinguntur, in mediis habet

,ex certo colore, abſunt iſta à

faucibus & cum vita emittitur. 4
12. Nempè: Xylinum ſive ſpecies lini præſtanti

ſimi & ſubtiliſſimi, Ægyptiaci, quod candidiſſi.
mum eſt nec unquam coloratum, confer. Buxgtorf.
Lex. Hebr. hac voc.
13. Confer. quæ ad c. ſequ. 26. V. 7, n. 29. nOta.
ta ſunt, vide & not. in pam n bh. loc.
&G Nam ab initio quoad naturam ſuam non fuerunt
tales, nempè: rubræ; alioqui hice Moles ſeripſiſ-
ſet: nA, jam Vero hic legitur n i. e,
rubefactæ, ſic in not. tpam h. loc.
14. Vel: melium, uti junii ac Tremelii verſio
habet: in vulgata eſt: hyacinthinas, al. hyanthinas

(pelles,) conter. cap. ſequ. 2 6. Verſ. 14. n. 5§5 1. &

tractat. Talmud. Schabbat, fol. 2 8. a. ſicuti in
DS-R MDW b. loc. ad marginem allegatur.
25. Vel: pro tempore ſive ad tempus fuit, ſic

juxtà Hebræum, cohfer hic præ aliis Gur Arjch

fol. 105. col. 2. med. & not. in ham U, hel.
16. Hebr. α, alii vertunt: maculas, confer.
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. ut &
Schabbat dict. fol. 2 8. 2.
17. Junii ac Tremelii verſio habet: cedros lectiſſi-
mas; alii: piceas, nonnulli buxos hoc nomine

. . e0
19. Vide inftn Dod

intelligunt, LXX, verterunt éαα Adoαα
ligna imputribilia, de his alibi à me dictum eſt,
confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
u bi aliam & probabiliorem, quàm quæ hic apud
Commentatorem noſtrum habetur, rationem ex
Aben Eſra adducit, undenam Iſraelitis in deſerto
ligna iſta venerint, nimirum ſcribit, id genus ligni
circà montem Sinai creviſſe & huice ſententiæ ad-
ſtipulari etiam autorem Hizkuni, qui ſcribat, in
delerto ſylvas fuiſſe, in quibus hoc lignum cre-
verit, confer. autor tractatus Gallici, qui inſcri-
bitur: Hiſtoir. du culte Levit. part. 2. c, I. pag.
229. edit. Amſtel. “
In MSto z. hic additur: )& i. e. cedri.
18. Eadem traditio ſive fabula repetitur cap. ſequ.
26. v. 15. ubi vide Raſchi not. n. 54. confer. &
Gur Arjeh fol. 105. Col. 2. circà fin. ac not, ſin
hp ne h. loc. ðè
* Vel: lucerna jugis, confer. not. in D'na ee
he loc.

A Nr..

ngend
ern celeum nece
cum tller,

ne, aur neſßil
ſaporis conum
Recelltiibigenn
ne incpit:)tur
ſgemtmis) eciunt

PNNNie un

lui.1 gelſcrl
Gorale; Ephodar
rrcipies Kc. 1.

„

Verl. g. E fuiant

Vetl.9. Jutdon
tus autem iſte cor
l Sandtuatium,6
à. Alſtein fuitr

—

iis gerl. 23. at ſel
le lor.
10. Jellio illaincipit
tinuatur ueque ide

Hnot in NN N

71, Vide infra Lxod

uIN ln agirur.

5 Hebr. MN abeli
21. De qua num. an

xod, dict. c. 2.

13. In unii :c Ien

des inſſtiyt, cone

f.etſ. 12.
3 Heör. D abel
14, Pünda annult,
Kaſten/ conlet.
4. h 15, & n 19.

1. Vige Lrodi aleg

20. In notis ad ibfun

Drine, riditur, dil

(ſdae

(ic) intetptetatne

llas,Nam Chaldei.

nchr ſlernntpel
inm , i, (Ern

ltos habebzt colo.

uudet ſpetdit⸗

Hitin] Sed unde.

Ahonit ta) ico⸗
tuti ellent taberm.
O)plantwit apre.
Teypto. 11. Verl.

nen perpetuum., †

genda rala tabetna.
cli

——

not in nn woh,
tunt: maculas, conler,
br. Chald. , loceut

o habet: celtos eiſt⸗ R

nulli buxos hoc nomine
tterunt S0 unm a,
i alibi à me gictum elt,
Parapht. Chal. ,, lo.
fem qlun gur bicspud
Im habetur, tationemn ex

enam Itsdliti in deeto
Ummſctibit id genus lini

Ge & buicſenlentiz ad⸗
Hzuni, guiſctibet,in

Uibus hoe lignum cle⸗

tuus Caliti, qui inſei⸗
Leyit, Patti 1,c, l hu⸗

: DW i e, ecl.

bi not,n 54, elere
12, cicd fil 1c n00, fin

r, notin e n

R enan
Mm (
cio N ie. .

CAP. XXVW.

EXxODI.

627

culi & (ad ungendum) tabernaculum ipſum ad illius ſanctificationem; ad illud au-
tem (oleum) neceſſaria erant aromata, ficuti explicatur in (Sectione, quæ incipit:)
cùm tuleris &c. 19. Eod. verſ. 6. Et ad ſuſftum aromata] Nam ſuffitum faciebant

(ſacerdotes) ſingulis veſpertinis & matutinis temporibus, ſicuti exponitur in (Sectio-
ne, quæ incipit:) tu verò præcipies &c. 20. ſignificat autem Dp elevationem

Nn

vaporis & columnam fumi. Verſ. 7. Lapides enycebinos] Duo (lapides onychini)
neceſſarüi ibidem fuerunt 21, ad opus Ephodi, de quo dicitur *"in (eadem Sectione-,
quæ incipit:) tu verò præcipies &c. 22. Eod. verſ. 7. IEpletionem] Quoniam illis
(gemmis) faciunt in auro ſedem tanquam foveolam ibique inſerunt gemmam-
NRN) i. e, ut impleat foveolam, (ideò) vocantur lapides ='Se 1. e. impletio-
num; 23. loeus autem ſedis vocatur * N& Di. e. pala. 24. Eod. verſ. 7. Ad E-
PVbod & ad peltorale] (Nempè:) Sardonyx ad Ephod & lapides impletionum ad pe-
Corale; Ephod autem & pectorale exponuntur in Sectione illa, quæ incipit:) tu verò
præcipies &c. 25. funt autem illa (ſcilicèt Ephod ac pectorale) ſpecies ornatus.
Verſ. 8. Et faciant mihi Saniétuarium] Et faciant nomini meo domum ſanctam. 26.
Verſ. 9. Juxtà omnia, quæ ego oſtendo tibi] Hic* (nimiram) formam tabernaculi, tex-
tus autem iſte conjungitur textui, qui ſuprà habetur (in verbis iſtis:) & faciant 27. mi-
hi Sanctuarium, (ſequitur itaque hic:) juxtaà omnia, quæ ego oſtendo tibi. Eod. v.
9. Atque ita facietis] Per generafiones veſtras, ſi (fortè) unum ex vaſis iſtis fuerit per-

ditum

not. in P-a h. loc.

rum uſu agitur.
*Hebr. R, abeſt iſtud ab utroque MSto.

ExOd. dict. c. 2 9. V. 9.
23. In unii ac Tremellii

5. vVerſ. I2.
xX Hebr. W) abeſt iſtud à MSto'z.
4. D. 2 §. & f. 2 8. & ad Thren. c. 3. Verſ. 16.

c. 2 9. v. 6, ac eqgq
26. In notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 65. b.

20. Sectio illa incipit Exod. c. 27. V. 20. & con-
tinuatur usque ad c. 30. Vv. 12. eO excluſo, vide

21, Vide infrà Exod. cap. 28. v. 9. ubi de illo.

verſione habetur: lapi-
des inſitivi, confer. Raſchinot. ad Cantic. gap.

24. Funda annuli, Gall. chatton ſeu teſte, Germ.

Plla tepetilut c4), egle Kaſten/ confer. R. Salom. ad Exod. c. 2 9. v.

. 275. Vide Exodi alleg. cap. 27.: verſ. 20. & Exod.’

19. Vide infra Exod. c. 30. v. 12. & Ejusd. capi-
tis verſ. 2 3. ac ſeqq. conter. not. in naτα eH

X

tur, ideò efle dageſfſatam, quia iſtud Sanctuari-
um (nempè tabernaculum) non abſtulerint gen-
tes; ſed reconditum fuerit; aſt non, quæ di-
ctio ſuprà Exod. c. 1 5. v. 17, reperitur, eſſe ſine
Dageſch, ad indicandum, quèd gentes illud
Sanckuarium (videlicèthempium Hleroſolymi-

tanum)profanârint ac deſiruxerint; ubinam au-

tem tabernaculum & arca ſœderis cum contentis

reconditæ fuerint, hac de re vide præ aliis Iiaac.
22. De qua num. antec. 20. verſ. prœced. 6. vide

Abarbenel. Commmentar. in Prophet. priores [ol.
194c0l. 3. & fol. 196. cOl. 4. fin. ac ſol. 22 6.
col. I. fin. & fol. 277. col. 2. fin. item fol. 302.
col. 3. edit. Lipſ. confer. & R. Salom. ad Levir.
c. 16. V. 32. ac D. Wagenſeil. Sot. p. 15 1. ut
& not. in a o h. loc. it., tract. Talm. E-
ruvin, fol. 2. b. & Cetubot, fol. 62. b. it. Sche-
vudt, fol. 16. b.
Nempè: in monte Sinai, Deus enim in monte

Sinar locutus eſt iſta cum Mole, Hebr. 1 i. e.
hic 3 abeſt autem iſta dictio à MStoz.
27. Sicuti verlu antec, 8. ut & hoc verſ. 9. habe-
princ, ſeribitur, dictionem vipp, quæ hic habe- J

dur

2

62 8 EXODI.

labra & baſes, quæ (vaſa) fecit Salomo, (tune) juxtà iſtam formam facietis illa; 29.
ſi verò non * conjungeretur textus iſte cum ſuperioti, non ſcribendum fuiſſet: 12
i. e. & ita 30. facietis; ſed: [ i. e. ita facietis; loquebatur autem (Deus) de fabrica-
tione tabernaculi teſtimonii & vaſorum ejus. Verſ. 10. Et faciant arcam] Ad inſtar
arcarum, quas faciunt ſine pedibus, quæ fabricantur, ſicuti capſa, quam vocant
(linguâ Gallica:) eſcrin, 31. quæ ſedet ſuper tæniis ſuis. 32. Verſ. I I. Iwtrinſeca
& extrinſecàùs obäduces eam] Tres arcas fecit Bezaleel, duas aureas & unam ligneam,
quatuor latera atque tæniæ erant unicuique, & quidem apertæ erant deſaper (arcæ,)
ligneam (arcam) indidit aureæ & auream ligneæ, ejus que labium ſuperius obduxit
auròô, ſic reperta fuit (arca) obducta (aurô) intrinſecùs & extrinſecùs. 33. Eod. verſ.
1I. Coronam 34. auream] Tanquam corona circumdata fuit *† ei (arcæ) deſuper in

labio ejus, fecerat enim (Bazaleel) arcam exteriorem altiorem interiore, donec illa
aſcenderet versùs denſitatem (ſive craſſitiem) operculi (arcæ) & paululum 35. ſupra

illud (operculum,) & quando operculum recubabat ſuper denſitate laterum, * coro-
na (aurea) eminebat ſuper omnes denſitates operculi, aliquantulum; fuit autem iſtud
ſignum coronæ legis. 36. Verſ. 12. Et fundes] (Verbum PX) ſignificat 2 âi. e.
fuſionem, ſicuti Targum (quoque habet.)
. ſigni⸗

29. h. cap. D. 80. it. tract Talm. Joma, fol. 3.
b. & fol. 72. b. it. Succa, fol. 5, a. & Sanhedrin,
fol. 29, a.
33. Confer. hic Schemot rabba, ut & tractat. Tal-
mud. Joma fol. 72. a. b. & Tanchuma, proat
ad marginem allegantur in pom mnow h. loc.
vide & Gur Arjeh fol. 10 5. col. 4. med. atque

tur, confer. hic tractat. Talmud. Menachot fol.
29. a. ſicuti in S'nem Pe . loc. ad margi.
nem allegatur.
28. Hebr. τα ma, ſic vocant Judæi templum
Hieroſolymitanum, quando illud à tabernaculo
Moſis diſſinguitur, confer. Exod. c. 27. v. §. n.
56. & c. 34. V. 24. num. 73. vide & Exod. c.
29. v. 40. num. 127. item tractat. Talmud.
Sanhedrin fol. 16. b. & Schevuoth fol. 14. b.
ſicuti allegantur ad marginem in nan nh.
loc. conſer. & Levit. c. 4. v. 5. n. 13.
29. Vide Toſephot Schabbat fol. 9 8. prout in pv
—peft h. loc. allegatur ad marginem.
XX Hebr. &ι —), hæc & ſequentia, usque ad:
nen i. e. loquebatur autem &c. abſunt à
MStO zZ. 8
o. Litera enim VYau, quæ hic habetur, eſt copu-
lativa & alia etiam ejusmodi vaſa includit juxtaà
Rabbinorum ſententiam.
3 1. Sic reddo hic pvyx, Latinè: ſerinium, con-
fer. hic autor tractatus Gallici, qui inſcribitur:
Hiſtoĩir. du Culte Levit. part. 2. c. 1.
32. Sive: fuper oris aut extremitatibus ſuis, Hebr.
w 7) i. e, ſuper fimbiiis ſuis, confer. infrà v.

poſitionis Raſchianæ adducitur.
34. Sive: limbum aureum, uti junii ac Tremel-
lii habet verſio, alii: loricam auream.
* Hebr. h., ſic in exemplari Hebræo, quo uſus
ſum, in Baſil. editione, ut & in edit. dpom ne
legitur; Mom, in utroque M Sto habetur: pon
i. e. ambivit, res eodem redit.

Lexic. Chald. fol. 1265.

te arcæ aliquantulum, (corona aurea &c.)

c. 39. v. 3. num. 4. ſecundum Rabbinos tres
. lllluüuft

CAbF. XXV.

ditum aut quando facietis mihi vaſa templi, 28. videlicèt menſas & candelabra atque P

Auor AN

