& infrà Deuter. c. 3 I. V. 2 6. n. 2 8. vide & Ge-
neſ. c. 1 5. V. 17. n. 7 8. ac Numer. c. 2 5. v. 17.
n. 52. ac ſuprà Deuter. c. 2. v. 13. n, 3 6.
X Sic exprimo hic or, Latine: cuſtodiens, in
M Sto I. pro eo legitur Pa, mendosè; abeſt
autem dictio iſta Gallica à MSto z.
2. Vide Joſuæ. c. 4. v. 20 gconfer. hie Jalkut Part.
1. Fol. 302. col. 1. med.
.Confer. not. in pam ne h, loc. ubi etiam
Sota fol. 33. 5. & fol. 3 5⁶ ad marginem allega-
tur, vide & Gur Arjeh fol. 224. col. 1. fin, ac
col. 2., princ. & D. Wagenleil. Sot. p. 747. G
ſeqq. it. Sanhedrin, fol. 4 4. a. & Sevachim fol
54. b. & fol, 6 1I. 6, it. Avoda Sara, fol. 52. b.

4. Vide fuprà Deuter. c. 1. v. 5§. n. 42. & P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. it. Selden. de

747. & 749. ac 75 6, confer. & Gur Arjeh fol.
224. Col. 2. princ. ac not. in ne nD, ubi
Sota, fol,3 6. a. ad marginem allegatur, con-
fer. & Sota, ſol. 32. a. & fol. 3 5. b.
5: In Targum habetur; Q'& i. e. auſculta, prout
P. Fag ius ibidem vertit, à rad. æ i. e. atten-
dit, auſcultavit, confer. not. ad librum Prec. Iud.
part. I. p. 15 8.: a. fin. it. tract. Talm. Berachot,
Jol. 1 5.b. & f. 16. a. & f. 6 3. b.
6. Cogfer. quæ ad cap. antec. 2 6. verſ. 16. n. 6 5⸗
Dotata ſunt, vid. & Gur Arjeh f. 224. col. 2.
med. ac not, in Mπa d 5ÿ, loc.
7. De quo ſuprà verſ. 2. b. cap. ubi vide num. 3.
& n. 4. confer. & not. in an h. loc. ubi
dict. tractat. Talm. Sota f. 3 6. a. ad marginem
allegatur, confer. & Jalkut. Part. 1. f. 302. col.
1: circà fin.
9. Vide bic D. Wagenſeil. Sot. pag. 762. n. 2. &
p. 79 5. & ſqq.n. 1it. p. 79 7. confer, & Deuter c. 11.
V. 26. n. 8 §. 1t. tract. Talrm. Sota, f. 3 7,.6. & f. 3 9.9.5.
9. Loci iſtius explicationem vide in Gur Arjeh 0o
224. col. 2, med. ac not. in ae r it.
D. Wagenſ. loc. alleg. confer. & tractat. Talm.
Schevuot, fol. 3 6. a. it. Sota, fol. 3 8a àa, 5. S& f,

Synedr, l. 2,6. 9. n. 1: ac D. Wagenſeil. Sot. p,

42. 6.

1460

DEUTERONOMII.

CAL. XXRVII.

vVerbis:) benedictus ſit is, qui non facit ſculptile & fuſile &c. 10. atque tàm hi, quàm
iſti (ſimùl) dicunt: amen! dein vertentes ſeſe direxerunt facies ſuas ad montem Hebal

& inceperunt maledictionem, dicentes: m

aledictus ſit is, qui facit ſculptile ac fuſile

&c. I1. atque ſic per omnia, usque ad (illa verba:) maledictus, qui non implebit

&ec. 12

Verſ. 16. Qui vilipend patrem ſuum] (Verbum ip hic ſign ficat-)

Gi. e. contempfit, idem notans, (atque in illo loco:) P/) & vileſcat fra-

ter tuus. 13.

Verſ. 17. Qut movet terminum] (Vecbum O ſignificat eum,) qui

retrò trahit illum (terminum) & terram (vicinĩ ſui) clàm ad ſe trahit, 14. eadem ſi.
gnificatione, (qua accipitur in illo loco:) 1 8) id eſt: & averſum eſt retrò. 15.

Verſ. 1 8. Qui errare facit cœcum] i. e.
malum conſilium ſuppeditat. 16. Verſ.

Qui aliquem coœcum reddit ſermone * eique

24. Qei clàm percuſſit proximum ſaum]

De linguàâ maledica illa (Scriptura hic) loquitur, vidi in jeſod 17. R. Moſis Hadar-=

ſchan: undecim 18. maledictiones hic ſu

nt reſpectu undecim tribuum (Israẽlitica-

rum;) reſpectu autem Simeonis non ſcripſit (hic Moſes:) maledictus ſit, quoniam
non fuit in animo ejus (Moſis,) ut ei (Simeoni) benediceret, antequàm ipſe (Moſes)
moreretur, quemadmodum ille cœteris tribubus benedixit, 19. noluit itaque (hic

Moſes) maledicere ei.

20., Verſ. 26. Qui non praſtat] Hic ſummatim 21. com-

plexa

10. Confer. quæ ſupra ad Deuter. c. 11. V. 2 6, n.
94. notata ſunt.
11. Prout verſu 1 5. & ſeqq h. cap. habetur, con
fer. & D. Wagenſeil. Sot. pag: 659. & p. 662.
665. 685. 904. & ſeg. ac p. 89 3. it. Sota, fol.
32. a. 6& 33. 2. & 37. 9. it. Schevuot, f. 36. a.
& Avoda ſara, f. 52. a.
12. Sicuti verſu ultimo b.cap. habetur, confer.
& not. in on me h. loc.
13. Proht ſuprà Deuter. c. 25. V. 3. habetur.
14. Confer. quæ ſupra ad Deuter. c. 19. v. 14. n.
15. netata ſunt, vide & Gur Arjehf.224. col. 2. fin.
15. Sicuti Eſai. c. 59. V. 14. habetur.
* Verbis, malè ſuadens, ſie iſtud: Ana hic inter-

Ppr etor.

19. Confer. hic Gur Arjeh f. 224. col. 2: med,
ac not. in pam inov b. loc.

19. Nam in benedictione Moſis, quæ infeâ Deu-
teron. c. 3 3. habetur, nulla Simeonis fit men-
tio, à nonnullis hæc redditur cauſa, quia Sime-
on accenſitus fuit ſehuclæ Se poſleſſio ejus per

I1. Chronic. c, 4. v. 24. prout Junius ac Tremel-
lius ad Deuteron. dict. c. 3 3. v. 7. notârunt, i-
geum ſentire videtur etiam Commentator noſter
alleg. Deuter- c. 3 3. V. 7. vide not. n. 5 2. COh-
fer. & P. Fagius ad Pataphr. Chald. c. 49, v. 7.
& Deuteron. did, cap. 33⸗ v. 7. num. 52. &

n. 53.
20. Senſus eſt: ſicuti Moſes ant mortem ſuam

16. Confer. Levit c. 19. V. 14. num. 6 1. & not.
in pam h. loc. . . .
17. Hebr. Mi, e. fundamentum, ſicut inſcribi-
zur liber R. Moſis Hadarichan, de quo confer.
Numer. c. 19. v. 22. n. 55. & Numer. c. 32. V.
74. n. 2 1. & infià Deuter. c, 32. v. 24. D., 137.
ubi Commentator noſter dicit, quòd R. Moſes
Hadarſchan fuerit ex urbe Tholoſa, celebri Gal

nolebat benedicere Simeoni; ita etiam eidem
noluit maledicere.

21. Confer. epiſtol. ad Galat. c. 3. vetſ. 10. & R.
llaac. Munimen Fid. apud D. Wagenſ. p. 146.
& Nizzach, apud eundem pag 56. vide & D.
Maji Theol. Jud. Loc. 1I 30 §. 5 P. 211I. it. tract.
Talm. Schevuot, fol. 36. a.

liæ oppido, oriundus.

tribum Jehudæ diffuſa fuit, Joſu. c. 19. v. 1. 8S

CAl. XNVIII.

—.—
Plen elt (Serſf
cectationem

Eil.
jument
ger zetn
Rabbini noltri
id eſt: Civites
guæ ſunt pette

erpoſitio oei

Colatur, f. B.
dam, quæ tem
G bepedictuu4
ſoit)ingrelli
die icere ſolen
Maled,dionen
loco:)epta
nonduni

12. Vel: median
1. dife: eicit,
RKINznhc
1. h Taroum et
gepesorium t
. Vide, qur a
nokata unt,

Wo hie tehhi

Denteton dic
Fang. l n
Confer. otn
& Bapa dan
berachot, 5.
). Naldtieſt: v⸗
1 de e
Nnumni ſeg 5.
Licllſeillun
um rered
P Conker hi⸗ .
Duniiae Iiene

CArII.

—

e amhi gim
Amontem Hebal

leulpelle folle

gvinonimplebit

0 hieſign hcat))
N wilelen ſta⸗
nicat eum,) i
i 14, eadem ſi.
um etttend. 1,
letmone? eigoe
jrorinan ſu
R. Moſs Hadet-
buumklaraelitica⸗
us ſit, gvoniam
aim iple Moler)
nolit itaque hie
matim 21, coim.
Plert
—.—
bßn . 1, meg,
loe⸗

Nolie, gue intti Deu⸗
Al Simeonis ſt wein
tur caula. gir ine⸗
z poleſlo gli per
t, ſola, . 19, 1. &
ut ſurüos liene,⸗
,73, N 2 holaunh⸗
nCommentatot volter
„ ie not, . 51adn⸗
pr. (hald, e 49, V/

133,77, uum ſii⸗

hles ante mholten lum
lebiz in etim em

gem pog.)
13,5
6,4

CAP. XXVIII. DEUTERONOMII.

plexa eſt (Scriptura) omnem omninèò legem camque receperunt in ſe (Israelitæ) per
execrationem & jusjurandum. 22.

CAP. X XVIII.

Erſ. 4. Feætus boum tuorum] (Dictio hic ſignificat) fœtus boum, quos
jumentum ex viſceribus ſuis NAν. i. e. emittit. 1. Eod. verſ. 4. Gre-
ges pecudum tuarum] (Facienda hic eſt interpretatio) juxtà Targum ejus; z.
Rabbini noſtri dicunt: cur appellatur nomen eorum Rν quoniam AH

1461

id eſt: divites faciunt dominos ſuos 3. eosque roborant, ſicuti —.α PDEE iſtæ,

quæ ſunt petræ robuſtæ, 4. Verl. 5. Benedictus * corbis taus] i. e, Fructus tui; alia
expoſitio (vocis 85, nempè, quòd ſignificet) rem humidam, quæ in caniſtris per-
colatur. y. Eod. verſ. 5. Et mactra tua] (Dictio Nν hic ſignificat) rem ari-
dam, quæ remanet in vaſe nec perfluit. 6. Verſ. 6. Benedictus eru, dum ingredieris
& benedictus, dum egredieri] Ut egreſſus tuus ex hoc mundo ſit ſine peccato, ſicuti
(fuit) ingreſſus tuus in mundum, 7. Verſ 7. Et per ſeptem vias fugient à facie tua]
Sic facere ſolentilli, qui perterriti ſunt, ut fugiant diſperſi quaqua versuùm. 8. Verſ. 20.
Maledictionem] (Yox N bic notat) defectum, 9. veluti (accipitur in illo
loco:) lepra ANi. e. diminuens, 10. Eod. verſ. 2 0. Conturbationem] (Vox
ApD ſignificat Chaldaice) O) id eſt: ſtrepitum, ſonum ſcil. terrefacientem.
Verſ.

F. 224. col. 3. prine. ac not. in -pan nνh.

22. Vel?: mediante execratione & jurejurando.

1. Sive: ejicit, Confer. quæ ſuprä ad Deuter. c. 7.
„. 1 3. n. 3 1I. notata ſunt.
2. In Targum etiam exponitur: J3y y i. e
greges ovium tuarum, prout P. FPagius ibi vertit.

3. Vide, quæ ad Deuter. c. 7. Verſ. 1 3. hum. 34‧ †

notata ſunt.
4 Puto hic reſpici ad Geneſ. c. 14. verſ. 5. confer.
Deuteron. dict. c. 7. V. 13. n. 33. & Gur Arjeh
F. 224. Col. 2. fin.

Confer. hic tract. Talm. Bava mezia, f. 107. a.

6. & Bava batra, fol. 89., a it. Taanit, . 8. b. &
Berac hot, f. 7. a. & f. 56. a. b.
7. Velauti eſt: vDrD WWi.e. vinum & muſtum, ſic
in not. pan e . loc. exponitur confer.
num. ſeq. 6.
6, Sicuti perfluunt vinum & muſium, de quibus
num. præced. 5. Hh. verſ.
Gg. Confer. hic P. Fagius ad Paraphr. Chald. ut &

Junii ac Tremellii not. p, loc. vide & Gur Arjeh

loc. ubi tractat. Talm. Bava mezia f. 107: a. ad
marginem allegatur, confer. & Bava mezia; fol.
42. a. 5. & Megilla, fol. 16. 5, & Sora, . 17. a
it. Taanit, Tol. 2. a. & fol. 9. a. & Chagiga, F
12. b.
38. Loci iſtius explicationem vide in not. ar no
h. loc. confer. & tract. Talm. Kidduichin, fol.
2. b. it. Menachot, fol. 3 5.6. & Cholin, fol. 89.
a. & Bava batra, fol. 25. b. & fol. 89. a.
9. Sea: penuriam, ſic quoque vox iſta ddn in
Buxtort. Diction. Hebr. exponitur, defectus ſeu
deminutio, confer, hie tract. Talm. Bava batra,
Hoi. 89. a. & Taanit, Fol. 3. 5. & fol. 9. b. it⸗
Megilla, fol. 25. 5.
10. Sic juxtà mentem Commentatoris noſitri hie
vertete volui, quod Levit: c. 13. V. 5§ 1. habetur,
ubi vide n. &0. alii aliter tranftulerunt, Com-
mentatoris noſtri expoſitioni accedit etiam Tar-

gum Onkeloſi h. loc.

1462

DEUTERONOMII.

CAbP. XXVIII.

Verl. 22. Tumore] Ut caro ejus infletur & tumeſcat. 11. Eod. verſ. 22. Febriar-
dente] (Dictio NR “) ſignificat (idem, atque in illo loco:) nam ignis 1α1 i. e.
accenlſus eſt in furore meo, 12. eſtque is ardor ægrotantium, malvoy, 13. linguâ

vernaculàâ, qui eſt valdè ardens. 14.

Eod. verfſ. 22. Febre adurente] (Dictio

np ſignificar) majorem ardorem, quàm qui eſt in 11 p; ¹5. ſunt autem iſtæ

ſpecies morborum.

Eod. verſ. 2 2. Et inflammatione] (Vox ſignificat)

morbum, qui inflammat illum (ægrotum ſcil.) in corpore, ut ſemper ſitiat aquam,

* linguâ vernaculâà: aiſtardement;

16. notat (autem dictio: Mν idem, atque
in illo loco:) & os meum i. e. exarſit præ ſiccitate, 17. item (in illo loco:) O

id eſt: exardeſcit 18. follis igne. Eod. verſ. 2 2. Uredine & auruge] (Dictiones

iſtæ: P ſignificant) plagas frugum, quæ in ageis exiſtunt, “" i. e.
uredo ſegetum (effcitur) ventò orientali,

haslé, 19. linguâà vernaculâ; aſt )

eſt ariditas, ubi facies frugum palleſcunt & in rubiginem vertuntur, linguâ vernacu-

làâ: chaume. ²0.

Eod. v. 22. Donec pereas] Targum (habet:) 12) i. e.

donec pereas, ac ſi diceret: donec intereas, ut per teipſum conſumaris. 21. Verſ. 2 3. K⸗
erunt cæli tui, qui ſupra te ſunt, ænei] Maledictiones iſtas Moſes per ſemetipſum dixit;
2:, aſt illas, quæ in monte Sinai (dictæ fuerunt,) ipſe ex ore Sancti illius Benedicti
rotulit juxtà ſenſum eorum literalem; ſic autem ibi dicitur: ſi verò mihi non au-

ſcultaveritis 23. & ſi ambulaveritis mecum temerè; 24. hic autem ipſe (Moſes) di-

cit:

—

11. Alii norw exponunt: tabem, phtiſin, confer.
Levit c. 26,/ v. 16. num. 54. & Buxtorf. Lex.
Chald. fol. 2369.
11. Sicuti infrà Deuteron. c. 32. V. 2 2- habetur.
7 . N 7⸗
13. Sie reddo hic Rrn vel n praut in Bibliis
. . R
Buxrorf. habetur; in MSto 1 legitur: R,
in MSto 2.penitus omittitur, ſed mendoſa videtur
dictio iſta.
14. Confer. quæ ad Levit. 6. 2 6. Vv. 16. n. 69: no-
tata ſunt.
15, De quo morbo paulò antè hoc verſu 22. di-

Kum eſt.
X Hæc verba: ut ſemper ſitiat aquam, abſunt
MSto I.
. „ . .
16. Sic reddo hic paneee, abeſt vox iſta
Gallica hic ab utroque ste eamque mendoſam
puto⸗, confer. not. ad Hiob. c. 30 v. 30. Sign. *
17. Proht Jobi dict. c. 30. v. 30. habetur.
19. Alii vertunt: exareſcit, quod Jerem, c. 6. v.
29. habetur. =
. 1.: i ita
19. Sic exptimo hic: "ovX, ſive: N7 nam it

legendum puto pro: v prout hic habetur,
Gallica enim dictio: haslé vel halé notat adu=
ſtum 4 Sole, confer. Geneſ. cap. 41. verſ. 6s
Sign. " & n. 6, in MSto 1, legitur: Mv
ſed legendum videtur: w&, abeſt autem Gal-
lica iſta dictio à MSto z. .
20. Sic exprimo &o, quod hic habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 224. col. 3. med. & not. ad 1.

Reg. c. 8. v. 37. num. 24. in MSto I. legitur:

, mendosè, ut puto; abeſt autem à MSroz.
21. Vide etiam hic Gur Arieh fol. 224. col. 3.
med. ac not. in nofi ne k. loc.
22, Nempè: non ex ore Dei, confer. & Gur Ar-
jehb fol. 224. COl. 3. med, ac not, in a
h loc.
13. Proht Levit. c. 26, v. 19: habetur, idque nu-
mero plurali ibidem dicitur, Confer: infrà n.
29.. y.
24. Sicuti Levit. dict, c. 2 6. V. 2I. habetur.

CAN. WVI.

werrrrrrr. .
cit: voci Domin
cutiet Dominus
Litliggenume

dicionern iſtamn

(olos veltros (

(cali velkriſint 4

30; 1s terra aut
ſed hic ille Mo⸗
ſint eludantes,
lecitas, Perditi
ſicuti nectettun
Uim, Aando il
don pkoleret fin
Niam lerre tueſ.

Pluriam pluria

dandum pulrere

Aerbach ſechinin
(erba ita) iutu
lylummotionem
omnes, qui audi

ladeis) erenit.
ce;) humidumit

rr — --
1 . a ſuptz v, 14.
10. dic Eſa 11, 9,

37. Hond verſut⸗
tata ſunt,

19. dam hie chei

At. nowerd ſnge

ſec diciur gum

Auſcultareiis,
13.aderl ih
not,in
30. ulli epit d
Hh N r

: r 3

mitt
drſn

A. Mrll.

—
22. Rbrigy.

ie.
lingui
ne)] (Dictio
Unt autemniſtæ
boniſen)
tſiiataguam,
ſitem, atque
loloco) .
e) (Didiones
DWie.
li; aſ
ngué yernacu⸗
15 Wie.
1. Vetla3. K
veiiplumdmit
llias Benegicki

mihi non al-
ſe (Moſes) d-

Il:
—
prout bic habetut,
el hale notet 20l⸗
13 erl,
1 p. 4I, ſe⸗ 4
legitur: Wn;
,ddel zueſn Gal⸗

ſehabetur, coner.

M5to leitur:
Aautem 2 181:,
kal. 214 col
. loe.
L Lonlet.6ll t.
nor n N e

Rabetut iagbenn⸗

4, Coblen hi b⸗

„1l, habeinn

CAbP. XXVIII. DEuTERONOMII. 1463

cit: voci Domini, Dei tui &c. 25, item: immittet tibi Dominus &c -
cutiet Dominus & c. 27. leviotes fecit Moſes maledictiones ſuas 2 damilla ai⸗
xit linguà (numeri) ſingularis, ¹9. prætereà etiam ita leviorem Ecit (Moſes an le.
dictionem iſtam, (quæ hic habetur, )nam in ſuperioribus (maledictionibus Wi⸗ e-
coælos veſtros (dabo) tanquam ferrum & terfam veſtram, tanquam æs Dens lete
cœæli veſtri ſint deſudantes, ſicuti nec ferrum * ſudat ac proptereà erit ſickit ne cil.
do; ** terra autem ſudabit, ſicuti æs ſudat eaque (terra) putreſcere aciet fuctus ſnoss
ſed hic ille (Moſes) dicit: cœli tui (erunt) ænei & terra tua ferrea, ita, ut c * u0s;
ſint deſudantes, quamvis illi non demittant pluviam; nihilominus meh i futuri
ſiccitas, perditionem (omnimodam efficiens) in mundo; terra autem non Linc. ſin
ſicuti nec ferrum ſudat nec fruus putreſcent; eſt tamen nihilominus iſta mal W
tàm, quando illa (terra) erit ſicuti æs, quàm quando erit, ſicut ferrum, (ac 161 e
non proferet fructus. ſic quoque cœli non demittent pluviam. 31 van proinde)
viam terræ tuæ ¶Aabit Deus) pulverem & einerem] Ventus ( ſve turba . 24. Plu-
pluviam, pluvia quidem deſcendet, ſed non quantà opus eſt, nec illa –W Bad
dandum pulverem, ſed ventus ſuperveniet 32. & pulverem ecitabie, Aetetad ſe⸗

herbam ſeminum, quæ (facta) ſunt humida ex aqua eisque adhærebit pulvis fietque

herba iſta) lutum .
6 de 1qua areleere Rarctemine) ac putredinem eis cauſatur. Verſ. 2 5.
.e. In terrorem me 3
n em & tremorem, ita, ut ſeſe commoveant propter te

omnes, qui audiunt plagas tua . . nmor
udei⸗) lenit V 5 uas ac dicant: væ nobis! evenit nobis * idem, quod iſtis
venit. Verſ. 27. Ulcere Feyptiorum] Quod valdè malum erat, (videli-

cèt) humidum intùs & ſiccum foris, ſicuti habetur in (tracta ice
„ſicur tu Talmudico:) Becho-
rot. 33. Eod. verſ. 27. Pſora] (Dictio 20 ſignificat) Te ninuidum n

25. lta lupra h. cap. hab
. Ita luprà v. 1 5. h. cap. habetur. abſunt in Hebiæo à
ſube⸗ ο à MSto z.
26. Ne verſu 1. h. cap. habetur. 31. Confer. bic Gur Arjeh fol. 224. col. 3 fin. &
27. Proùt gerlu præced. 22. h. cap. habetur. 001 4. princ. item not. in rb lore

[26. Vide, quæ ad Levit. e,26. v. 19. n. 87. no. † Hebr. ", abeſt vox iſta à MSto 1. ſed malè &

med. not. 301.
19. Duam hic dicitur: immittet tibi, percutiet te fer. Buxt. Lexic, Chald. fol. 66 5

tata ſunt. deſeribentis . 4
per deſcribentis incuriam vel ignorantiam, con-

c. n W 1½ 1 . .
, ere ſingulari z aſt Levit. e. 26. v. 19. & 32. Confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 224. col
. e⸗ icitur num ero plurali ſi vos mihi non] med. ac not. in on new, ubi i 4 0l. 4.
au en aeri ſi mnbuaretitis &c. confer. n. Taanit fol, 3. 5. ad marginem alle ein⸗ Talm.,
2 3. H. verſ. it⸗ 3 ⸗ T.
nst. in ran Eurgieh bl. 224. col. 3. fin, ac 1½ Hebr. iy da, in utroque Moste additz parti-
. culà negativâ ſic legitur: hy dend dhd i. e

30. Sicuti Levit. dict. e. 26. V. 19. habetur.
9 4 ne eveniat nobis, eonfer- quæ ad Numer. c. 5. V.

* Hebr. Man Pde
13 : PV de n hse & ſeduenti 2, usque 21, n. 87. notata ſunt.
mittant Scc dblamtt hie à Moto . n illi rek de- 33. Hebr. aaa, eſt is liber quartus partis ſive
ec. à MSto I. minus rectè. Sectionis quintæ operis ici
* Vetba iſta? ac proptereà erit ſiccitas in mundo, peris Talmuditi, tractans de
jure

LXyy yyy yV

1464 DEUITERONOMII. CAbP. XXVIII.

verſ. 27. Prurigine (Vox O notat) ulcus ſiccum, ſicuti eſt O i. e. teſta. 34.
Verſ. 2 8. Et ſtupore cordis] Occluſione (ſive obduratione) cordis, linguâ vernaculâ:
eſtourdiſſon. 35⁵. Verfſ. 29. Ospreſſus calumnia] In omnibus operibus tuis erit con-
tentio. 36. Verſ. 30. Cubabit cum ea] (Verbum a ) ſignificat: ai. e.
concubinam; Scriptura autem uſa eſt cognomine honeſto 37. ac (pro verbo

5522 uſurpavit:) 55w id eſt: cubabit cum ea 38. eſtque illud correctio

ſcribarum. 39. Eod. verſ. 30. Communem facies eam] (Nempè:) annô quartô,
ut comedas fructum ejus. 40. Verſ. 32. Conſumentur ad eos] i. e. Expectabunt
eos, ut revertantur; ſed illi non redibunt, omnis expectatio, quæ non venit, vocatur
——. E i. e. conſumptio oculorum. 41. Verſ. 37. In ſtuporem] (Dtctio
Rpu, quæ hic habetur, ſignificat linguàâ Gallicà: )eſtourdiſſon, 42. quisquis te
viderit, propter te obſtupeſcet. Eod. verſ. 37. In parabolam] Quando plaga mala
eveniet alicui, dicent (homines:) iſtud ſimile eſt plagæ iſti N. Eod. verſ. 37. Et in
dicterium] (Vox 3050) ſigni ficat (hic idem, atque in illo loco:) — i. e.
& acues ea 43. (ut hujus loci ſenſus ſit:) loquentur de te (homines) atque ſic eſt
Targum ejus: .) 44. quod notat narrationem & fabulam. Verſ. 3 8. Abſu-
met illud] (Verbum: 5O hic ſignificat:) 5 5) i. e. abſumet illud atque de
hoc (verbo ) fluxit nomen 8 i. e. bruchus, quia omnia i, e. con-
ſumit. 45˙. Verſ. 40. Quia (olivas) dejiciet] (Verbum W) hic notat:) w. i s.
ecu-

jure primogenitorum in animalibus &c: lo-
cus autem, ad quem hie reſpicitur, habetur in
Bechorot, fol. 4 1. a. uti in a Me ad mar-
ginem allegatur.
„ „
34. Confer. quæ ad Levit. c. 2 I. v. 20. n. 64. no-
tata ſunt, it. tract. Talm. Bechorct, ol. 41. a.

3 5. Sic reddo hic PeYr“ÜHιe, confer. inf4 v. 3 7·
b. cap. n. 42. & Geneſ. c. 1. v. 2. num. 43. it.
trad. Talmud. Megilla, fol. 24. ö5.
36. Sive: rixa, jurgium, ſemper homines tecum
jurgabuntur, nunquam ſine lite & vexatione
eris, confer, not. in nτ ν h. loc.
37. Seu: appellatione honeſtà, Hebr. mavh n.
i. e. cognominavit illam rem in laudem, confer.
hic Gur Arjeb fol. 224. col. 4. med. ut & ea,
quæ ad Geneſ. e. 17. v. 22. n. 60. notata ſunt.
it. not. ad Eſai. g. 36. V. 12. num. 2 1. & tract.
Talm. Megilla, fol. 2 5. 6. .
3 8. Tanquam cum concubina, idque in laudem
dicitur, ut ſenſus Gt, rN N.
v r meb, dN i. e. quòd non
dormiet cum ea, tanquam cum ſcortoyj ſed

quòd illam ſibi accipiet pellicem ſeu concubi-
nam, ſic in not. dom h. loc. exponitur-
39. Hebr. Db in, de hac aptatione ſive
correctione ſeribarum vide inter alios Buxtorf.
Lex. Chald. fol. 2630. & ſequ. conſer. & tract.
Talm. ,Megilla, fol. 2 5.6. ſicuti in pon ne
ad marginem allegatur, it. Petr. Galatin, de Ar-
can. Cath. Verit. I. I. c. 8.
40. Nempè: vineæ, confer. ſuptà Deuter. c. 20,
vV. 6. n. 2 1.
41. Confer. quæ ad Levit. c. 26. v. 16. n. 57. &
infrà ad v. 6 5. h. cap. n. 73. notata ſunt, it. not.
ad Pialm. 69. v. 4. n. 5, ut & tract. Talm. Be-
rachot, ſol. 56. a & Jevammot, fol. 63. b.
42. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 2 8. b. cap. num. 3 5.
notata ſuni.
43. Vel: ſæpè repetes & inculcabis ea, uti ſuprà
Deuter. c. 6. v. 7. habetur.
44. Id eſt: & in fabulam, ſicuti P. Fagius in verſi-
one ſua Paraphraſis Chaldaicæ tranftulit,

4 5* Loci iſtius explicationem vide in not. 8*
1.

a

CAL. XXVII.

—
cecutlet 46, ſt
z.e. & gejecerit
luc habetur,hu
igelt: paupeter
Paupetebit.
ſte. 48. Bod,
habetur, ita) ut
ellet, * ſctibend
ſonißcet 5
(Moler) ſeriber
dantien ie..
lat 4qtila ie,
res erunt egie
ve Mie
ejus ſie quoqve
Preterisillud,
entendre, 51,

———
h, ſoc, eor
1 6,8& Beracho
7, 4.
1*
4 6½. A tadice o⸗ .
1J.V. 12. n 60,
11. 1t. Ralchino⸗
D. Magenl So,
. V. ſ.n 10,.i.
3 a à ern ,
4). Jomi Deutere
”M

(l. Qux nonen

Wnifiegt. tinnite
merd ſimul
Wedi e, ſor
N n
Daralonn , 1,
dolki lractat ge
Aaetgſeihenti
üile Et Alin
49. Vigelickt
Chirek ſob din
Owon Rdo,
Mhie eofen.
hie legitur⸗

(AI.XXVI.

——
e. tella. zu,

Pui vernaruli.
us is erit con.
feat. .e.
de (pro vetrbo
illud conei
) annd quand
e. Expecabunt
nrenit vocatut

poren] (Dibio
42, qguisdais te
andoplagamala
verl 37. n
DROi. e
es) agad it eſt
Verl. 38. M⸗
et ilud ngue de
hy ie con⸗

ota:) Wie. —
decu.

—
ellicemn ſen (oneubi⸗
8b heloc⸗ exponitun⸗
ge hac apte lione iye
jnteralios Hurlorf,.
ſeda. (Onlet. Altact,

ſcanin Or Ne

Detr Galatin, de Al

ſupiu Deutet d10,

6. 16, V.16, ſi⸗ &* 4
13,nOtat, ſunl,it n0t.
18 mn Tant Be.

rot fol, 6,„
4 ngd num 3ſ⸗
õ lapti

dr.
Veuti b. Heiusin aſi
deicetrenſtult

de ia not. 6
nen ſieinn N

CAP. XXVIII. DEUTERONOG MII. 1465

decutlet 46. fructus ſuos, ſignificatione eadem, (quæ habetur in illo loco:) W
i. e. & dejecerit ferrum. 47. Verſ. 42. Conſumet locuſta] (Verbum OG)), quod
hic habetur, hunc habet ſenſum, nempè:) faciet locuſta illum (fructum terræ)
id eſt: pauperem (ſive deſtitutum/ fructu, (enim hic ſignificat:) ‚i. e. de-
pauperabit. Eod. verſ. 42. Locuſta] (Vox )u) ſignificat certam) ſpeciem locu-
ſtæ. 48. Eod. verſ. 42. Depauperabit] Non poterit exponi σ½ (quod verbum hic
habetur, ita) ut ſignificet i. e, poſſeſſionem (ſive hæreditatem,) nam ſi ita
eſſet, * ſcribendum fuiſſet: O' vel νο; 49. non etiam (poterit exponi) quod
ſignificet R ο11 i. e. expulſionem & ejectionem, nam ſi ita eſſet, debuiſſet ipſe
(Moſes) ſcribere: O' i, e. expellet. 50. Verſ. 47. Propter rerum omnium abun-
dantiam] i. e. Dum tibi adhùc erat omnium rerum copia. 51. Verſ 49. Sicuti vo-
lat aquila] i. e. Celeriter & per modum proſperitatis, (prout ſoriptum eſt:) & cele-
res erunt equi ejus. 5². Eod, verf. 49. Non intelliges linguam ejus] (Verba iſta:
DON & hic ponuntur pro:) εσ¹,.e. non cognoſces (ſive intelliges)linguam
ejus, ſic quoque (accipitur in illo loco:) ?D i. e. intelliges ſomnium, ut inter-
preteris illud, 53. ſic etiam (in illo loco;) quia ?OPMWi. e. intelligebat joſeph, 54.

entendre. 55. Verlſ. 52. Donec corruerint mœnia tua] (Verbum N hic) notat

Vyy VYVVYYV 2.

pe h. loc. conter. & tiact. Talm. Joma, fol.
52. 6. & Berachot, fol. 56. a. it. Sanhedrin, fol
7. ⸗

12. it. Raſchi not. ad Ruth. c. 2. v. 16. n. 14. ac

56. a. & Beza, fol. 3 5. h.

47. Sicuti Deuteron. c. 19. v. 5. habetur, conter,

& not. in Ma mow h. loe.
4 ⁸. Qr

NP h.. loc. exponitur, confer. not. ad I:
dolſi tractat. de Locuſt.
buiſſet & e. abſunt in Hebræo à MSto 2.
Chirek ſub primà (litera) od, prout in not.

αναChic legitur: “ i., e., hæres factus eſt.

4 6. A radice a, de quo verbo vide Geneſ. cap.
1 8. V. 12. n. 60, & ſuprà Deuter. c. 22. Ve. 5. n.

D. Wagenl. Sot. p. 742. n. 2, vide & Exod. c.
3. V. §. n. 10. ir. tractat. Talm. Berachot, fol.

uæ nomen traxit à 772, quod inter alia ſi-
gnificat: tinnire, quoniam locuſtæ magno nu-
mero ſimul venire ſolent & quidem 7a
Rn) i. e. ſonitu atque ſirepitu, prout in not.
Paralipom. c. 1 3. v. 8. n. 17. & Dn. Hiob. Lu-
Hæec & ſequentia ,usque ad: nam ſi ita eſſet, de-

. . O. . . 3
49. Videlicèt: Ar TDN n Pin i. e. cum

pD-eN h. loc. habetur, in MSto r. pIO

50. Ecgò ſecundum Commenratoris noſtri expo-
ſitionem, verbum iſtud: explicandum e-
rit, quòd ſignificet: depauperabit, pauperem
faciet, confer. hic tract. Talm. Bava kama, fol
116. 5 8
5I. Nam litera Mem, quæ ab initio voeis arpe
habetur, eſt à WM i. e. loco Beth, perinde, ac
ſi ſeriptum eſſet: alen i. e. in omnium rerum
abundantia, ſic in not. "pon r Du= h. loc. expo-
nitur, confer. hic tract. Talm. Erachin, fol. I1.
3. b. & Berachot, le 56. a. ””“
§2. Jnenadmlum Habac. g. I. v. 9. habetur,
confer. nor. in ant Mn h. loc. it. tract. Talan.
Succa, fol. 5 1. b. & Bava kama, fol. 116, 5.
53. Sicuti Geneſ. c. 41. v. 15. habetur, ubi vide
not. n. 22.
54. Vide Geneſ. cap. 42. V. 2 3. confer, & not, in
pa n h. loc.
N
55. Bebr. bpi&, prout in utroque MSto hic le-
gitur, ſic linguâ Gallica hie Commentator no-⸗
ſter exponit Hebr. ynu, eodem modo, quoi-
pſe etiam ad Geneſ. g. 4 1. V. 1 5. expoſuit, ubi vi-
de nOt. n. 2 3³⁸ .

4
»

1466

DEUuTERONOMII.

CAP. XXVIII

„ i. e. ſubjugationem & ſubactionem. 56. Verſ. 53. Et comedes carnem filio-

yum tuorum in obfidione] Quoniam
ſtia, (nempè:) preſſura famis. 57.

miſericors & tener animo ergà liberos ſuos.

(hoſtes) obſidebunt urbem atque ibi erit angu-

Verſ. 54. Qui tener (eri,) in te] i. e. (Qui erit)

Eod. v. 54, Ejus otulus malignus erit]

Ergà illos (liberos ſuos;) ut abſcondat oculum ſuum ab eis, ne det uni ex illis (aliquid)

de earne fratrum ſuorum, quod comedat. 58.
reliquit] (Superſtites) ex illis (liberis,) quos ipſe mactaverat ad cibum ſu-
nvidus, ne det eis (aliquid) de carne eo-=

ſaos, quos

um, ergà iſtos erit oculus ejus malignus & i

Eod. verſ. 54. Et erga reliquos filios

rum, 59. qui mactati ſunt. Verſ. 56. Oculum habebit malignum ergaà virum ſuum
chariſimum & ergà filium ſiliam que ſuam] (Nempéè ergaà liberos) adultos. Verſ. 57.

Et ergà parvulos] (Dictio hbic ſignificat:) liberos parvos,
poſtquàm illa comedit unum

nes erit oculus ejus (fominæ) invidus,
ne det eis, quos illa ſecùm

habet, (aliquid) de carne.
Dominus plagas tuas] i. e. Sejunctas & ſeparatas 61. à coœteris plagis.

60, ergà iſtios om-
(ex liberis ſuis,)
Verſ. 59. Et mirabiles faciet
Eod. verſ.

59. Et veras] Ut caſtigent te, quò in effectum deducant id, ad quod illæ (plagæ à Deo)

erant miſſæ. * Verſ. 60.

(Verbum Dyp) ſignificat

Quas timuiſti) (Nempè:
plagas mirabiles, quæ veniebant ſuper Egyptios, ipſi
bi evenirent, (id, quod exinde) cognoſces, quoniam ita
obediveris &c. omnem morbum, quem impoſui Ægyptiis,

non incutitur alicui metus, niſi ex illa re, quam iple timet.
—Py i. e. inductionem. 63.

plagas, dum Iſraêlitæ videbant
timebant illas, ne iſtæ etiam ſi-
ſcriptum eſt: ſi obediendo

Verſ. 61I. Inducet illas]
Verſ. 62. Et rema-

manebitis pauci numero &c.] Pauci pro multis. 64. Verl. 63. Sic latos faciet Domi-

nus]

—

Confer. hic Gur Arjeh fol. 224. cOl. 4. fin. &

5 6.
it, Bava kamazfol- 116.

not. in om h, loc.
b.
57. Vide etiam hic Gur Arich fol. 225. col. 1.
princ. ac not. in Po S g. loc. it. tract, I alm.
Jevammot, fol. 103. ůà. .
58. Loci iſtius expoſitionem vide in pan ne h.
loc.
59. Nempè: fratrum fuorum, Hebr. N.,
ſic in notis Raſchianis editionis af ., hic
additum reperitur poſt vocem Wan ie e. de car-
ne.
60%. Sicuti etiam juxtà mentem Commentatoris
noſiri in ipſo textu ſacro hic tranſtuli; alii ver-
terunt: ſecundinam, Vulgata: illuviem ſecun-
dinarum, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
b. loc. it. not. ad 1. Samuel. c. I. v, 17⸗nuth, 27,
confer, & tract. Talm, Jevammot, ſol. 103. a:

67. Confer. quæ de verbo: Nα quod etiam hic
habetur, notata ſunt ad Exod. c. 8. V. 18. n. 30.
& ad Exod. c. I1. v. 7. n. 22. confer. & tract.
Talm. Schabbat, fol. 13 8. 5. & Maccot, ſol. 13.
b. & fol. 2 3. a. it. Temurah, ol. 3.5.
* Confer. hietract. Talm.
62. Sicuti Exod. c. 15. v. 26. habetur, confer.
not. in nan nDWh. loc. it. tract. Talm. Gittin,
Jol. 5 8. 2. .
63. Sive: impoſitionem, na m litera Mem in iſta
verbo eſt vw Ni, e. Mem ſervile,
ſic in not. Da . loc. confer. & Gur Ar-
jeh fol. 22 5. col. 1. princ.
64. Hebr. Sa ſcilicèt N i. e. priori=
bus, vel: qui anteà erant, conſer. hic Gur Arjeh
JFol. 22 5. c0l. 1. princ, as not, in ν.
loc⸗

non imponam tibi, 62.

Avoda Sara, fol. 55·32.

eeru.

—— V
u] Inimicos ve

(Verdum 1.)

iloloco:) domun
du aleni (
lorum cultum (⸗a
culis dololatricis
cant:) h.) N
qle hæc eſt d.
dum ic etiam)]
yeluti (n illis loe

ſ, iem: aucdient
Wie cont

Eipecabisſalute

incertitudinem,

li.) foritän mon⸗
nunt iſtud de eo,
Ver credes dite tt

. —

(. Comwentztor

tionem geſumpſit
Hiphil, quoriam b
ſih ppyit erß
22 c01, 1, prine,
ter.t. 26. F. 14. 0,
h boe, ubi nack
matginem ellegat
302,0l 4½ mec i⸗

66, Kiemni Drorerb,

6,. Hebe,

& not, A Eræ 1,
7. In Talgum loe
Alervies ddi popn
gur luprs ad Deu
nata ſun, rice &
& not. dſereme
RN
not, ad Hann
Chald. ſol 440,
Cih.
69, Mod Elti . 2
irachet Talmud
0. Vel expavit B
Kocd N nis

A. MVII

—
carnen fi.
bi erit angu.
(Li erit)
nalgtueri’
illis Aid)
religtun flit
d cibum ſu⸗
dge catheé eo⸗
irun ſuum
08. Verl. 57.
ergl ihosom.
AA libenis iis))
nialihi faiir
. Eod. verſ.
e(lagriDes)
geſite videbant

e illæ etiamn i.

ſobediendo
onatn bbi, 62.

, dhuet ila )
162. Et fen-

tot faciet Dimi⸗
ℳ

5 guod etiam Die
e g. N 1d, m z.

4 conken ttich.
Mietot ſol 1½
dl. P.
4 ann fol 55,1.
nabetul, colle

ad Talmn Citin,

ſtera Meminil

i⸗ ee
conkel ul
eNNie⸗ Rn⸗
unſt kinc⸗
Unia

Mem ſenle,

35

CAP. XXVIII. DEUTERONOMII. 1467

nus] Inimicos veſtros 65. ſuper vos, ut diſperdat &ůc. Eod. verſ. 63. Et evellemini]
(Verbum FOo) ſignificat exſtirpationem (ſve evulſionem,) ſic quoque (accipitur in
illo loco:) domum ſuperborum Odi. e. evellet Dominus. 66. Verſ. 64. Et ſervies
ibi diis alieni] (Explicatio hic facien da eſt) juxtà Targum ejus, 67. non ipſum ido-
lorum cultum (peragent Israëlitæ,) ſed ſolvent tributum & capitationes 68. ſacrifi⸗
culis idololatricis. Verſ. 6 5. Non requieſies] (Verba iſta: dee hic ſigniſi-
cant:) H0 & j. e. non quieſces, ſicuti (verbum α Mπ ccipitur in illo loco:) at-
que hæc eſt vαú11i. e. requies. 69. Eod. verſ. 6 5. Cor trepidum] Cor pavi-
dum, (ſic etiam) juxtà Targum ejus: W◻ i. e. pavidum (dictio: 12 )hic accipitur)
veluti (in illis locis:) ſepulchrum infernè H1 i. e. pavidum factum eſt 70. tuàâ cau-
ſa, item: audient populi, M ) i. e. contremiſcent, 7, item: fundamenta ccœli
RA i. e. contremiſcent. 72. Eod. verſ. 65. Ee conſumptionem oculorum] i. e.

Espectabis ſalntem, nec illa veniet. 73. Verſ. 66. Vitatua erit ſuſpenſa tibi Propter

incertitudinem, ** omne incertum (ſive dubium vocatur †) ſuſpenſum, (dicent il-
li:) forſitàn moriar hodiè gladiéò, qui veniet ſuper nos; Rabbini autem noſtri expo-

nunt iſtud de eo, qui accipit proventum (ſve panem) & foro. 74. Eod. verſ. 66.
Nec credes vitæ tuæ] Is eſt, qui innititur proxenetæ panis. 75.

di-

Verlſ. 67. Manè
roeeis

LXyy yyy yVV 3

65. Commentator noſter hanc verbi o expoſi-
tionem deſumpſit *ypa p i, e., ex forma
Hiphil, quoniam bic non ſeriptum eſt: v)â, ut
ſit ho h i e. ex forma Kal, ſic in GurArjeh fol.
22 5. c0l. I. princ. exponitur, confer. ſuprà Deu
ter. &. 26. V. 14. n. 62. item not. in aN D
. loc. ubi tract. Talm. Megilla fol. 10. b. ad
marginem allegatur, confer. jalkut Part. 1. fol.
302. cOl. 4. med. it. Sanhedrin, l. 39. a. b.
66. Sicuti Proverb. c. 15. V. 25. habetur, confer.
& not. ad Esræ c, 6. V. I 1. D. 12.
67. In Targum locus iſte ſic translatus reperitur:
& ſervies ibi populis, colentibus idola, conſer.
quæ ſuprò ad Deuteron. c. 4. v. 2 8. n. 2 8. no-
tata ſunt, vide & not. in an mo he. loc. ut
& not. ad Jerem. c. 16. V. 13. n. 17.
6 ⅛. Hebr. Q„Nα, de qua voce confer. Raſchi
not. ad Eccleſiaſt. c. 8. v. I. n. 2. & Buxt. Lex.
Chald. fol. 440. vide l. un. Cod, de Annon.
& Capit.
69. Prout Eſai. c. 2 8. v. 12. habetur, eonfer. hic
tractat. Talmud. Maccot, fol. 24. a.
70. Vel: expavit, contremuit ſie verbum iſtud,
quod Eſai. 6, 14. V, 9 babetur, juxtaà meptem

Commentatoris noſtri hic vertere volui; alii a-
liter tranſtulerunt.
71. Sicuti Exod. c. 1 5. v. 14. habetur, confer. hic
tract. Talm. Nedarim, fol. 22. a.
72. Vide z. Samuel. «. 22. v. 8.
73q. Confer. quæ ad Levit. c. 26. v. 16. n. 57. 8&
ſuprà ad v. 32. h. cap. n. 41. notata ſunt.
X Cohfer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 24. a. &
Menachot, fol. 103. ö5.
† Hebr. p, ſic ia uroque MSto bic additum-
reperitur; coœterum verba iſta: & erit vita tua
ſuſpenſa, quæ hic habentur, à nonnullis patribus
de Chriſto ſuſpenſo explicantur, vid. Lactant.
lib. 4. c. 1 9. pag. mihi 413. edit. Lugd. Batav.
it. S. Epiphan. lib. 1. Hæreſ. 4. al. 24. Fol. m-
3 8. edit. Græc. Baſil. 1544.
74. Vel: & vico ſeu platea, ubi proventus anno-
næ ſive panes habentur venales, conſer. num.
ſequ. 75: b. verſ.
75. Vel: qui confidit redemptori panis, Hebr-
U, ſie dicitur ile, qui emit panem 4piſto-
re ac rursum vendit, vide Buxtorf. Lex. Chald.

fol. 174 1. cConfer. & num. antec, 74. . Vverſ- eſt
autem

1468 DEUITERONOMII. CAP. XXVIII.

