nim, ut & tract. Talm. Nidda, fol. 66. prout in
D- PD h, loc. ad marginem allegantur,
idem, quod de loco ſecreto hic dicitur, ſtatuen-
duam eſt de pppn Pni, e. cavo ſive loco ru-
oſo, pront in not. — os o hic habetur,
confer., Jalkut dict, ol. 162. col, 1.
. De quo libro vide Levit. 13. v. 5 5. n. 90.
Hebr. A"&ι, ſie in utroque MSto hic additum
reperitur. WDW—
. Vel: qui agitat, ſive commoyvet illud, nam ver-
bum Pb, quod hic habetur, id ſignificat, in
Gur Arjeh fol. 141. Col. 1. mecd. integer locus ex
lege ſacerdotum adductus habetur, ubi inter alia
ſic legitur: — e n en eee er .

) n eeen ee enn i. e. quisnam tangit:

totum vas? dic: is, qui agitat (aut movet nam

non tetigerit; tamen perinde habetur, ac ſi in-
teriorem ejus partem tetigerit, quoniam talis to

tum vas tetigit, Hebræa vide ibidem; hæc au-
tem, quia ad illuſtrationem hujus loci faciunt,

paule fuſihs hic adducere volui, confer. ſalkut
Part. 1. Fol. 162. col, 1. med. & nor. in ov
ni G. loe, ubi verbum , quod hic habe

tur, exponitur da ar i, e, emmovetur à rad. DPD

de que vid. Bu xt. Lex. (hald. ol. 144 9.

ſi commovet vas, etiamſi interiorem eus partem

NMegilla, ol. S. a. & Bava Katna, fol. 3 2. b. &
Avoda Sara, Fol. 6 9, b. & Nidda, fol. 43. a. it.
Eruvin, fol. 4. b. & Schabbat, fol. 64. a. & ok.
86, b. it. Bava kama, ol. 5 5. as b.
Confer. hic tractat.-Talm. Eruvin, ol. 14. a. &
Megilla, fol. 8. a. b. item Naſir, ol. 44. b. &
Nidda, ſol. 37. a. & fol. 68. b. uti in Sa e
h. loc. allegatur ad marginem, ubi vide etiam
notas, confer. & ſuprà v. 2. h. cap. Sign. **
33. Hebr. 7 mi, quo nomine Rabbini ple-
runque intelligunt mandatum ſive præceptum
Divinum, cuſus nulla dari poterit ratio, cur
ita decretum ſit, ſicuti & hae in ſignificatione hie
accipitur, confer. Raſchi not. ad Proverb. c. 2 5.
verf. 2. & Verſ. 27. it. infrà Levit. cap. I 8. veri. 4.
num. 12.
XXX Oonfer- hic tract. Talm. Jevammot, fol. 34.
b. & Nidda, fol. 4 1. b. & fol. 42. a.
34. Sive: pudendi, ubi non nec eſſaria eſt ablutio.
prout habetur ſuprà V. 11. b. cap. n. 30. confer.
& not. in as h. loc.
XXKE Confer. hic, quæ ſupràad v. 2. b. cap. Sign, *
notata ſunt.
35. Sicht infrà Levit. c, 20. v. L9. habetur, conſer.
hic Torat Cohanim ac tract. Talm. Nidda, fol.
17. & fol. 32. a. b. & fol. 44. a. ſicuti in rov
STI E. loc. ad marginem allegatur, confer, &
ſuptaà V. 2. b. cap. Sign, “*

Confer. hie tract. Talm. Joma, Jol. 4 I. . ito.

LEVITICI.

BH (A4 M.
non polluit ſanguis, niſi qui venit à fonte. Eod. verſ. 19. Sanguis faerit fluxus éjus k 2 Arenh:.
in carne ejus] Non fluxus dicitur 2), ut polluat, niſi is fuerit rubicundus. Eod. v. loc⸗ besſezi
19. In ſipanmtione ſua] (Dictio α◻ hic eandem habet ſignificationem,) quæ eſt (in u,
illo loco:) & de orbe † hνσεσ. e. ſeparabunt eum; 36. quia ipſe i. e. ſepa- dee dnan
ratur (ſeu removetur) à cujuslibet hominis tactu. Eod. verſ. 19. BErit in ſeparatione nene) .
ſua] Etiamſi illa non viderit, niſi primam viſionem. 37. Verl. 23. Er ſiſuper cubile terminatu.
72 . 1. ; 11, iaaope⸗
fueri] Qui cubat aut ſedet* ſuper cubile ejus (læminæ menſtruatæ) aut ſuper illius rbetnl
ſedile, etiamſi is illam non tetigerit, ipſe quoque ſubjacebit legi immunditiei, de qua- dpa⸗ neſu
in textu ſuperiori dictam eſt, (nempè,) quòd is opus habeat ablutione veſtium. Eod. al i
verſ. 23. Super vas] (Hoc dicit Scriptura,) ut includat etiam ſedile. 38. Eod. verſ. nuſze⸗
23. Si illud tetigerit, immundus erit] Non tamen ille opus habebit lotione veſtium, ſen⸗
quia tactus ſedilis non polluit aliquem immunditie veſtium. 39. Verſ. 24. Et fue. ud! n
rit **immunditia ejus (ſeil. fæminæ] ſuper illum] Forſitàn aſcendet eodem paſſu, qu?5 ſun .
illa, 40. ita, ut, ſi venerit ad eam 41. die quinto immunditiei ejus, non polluatur iloloeo⸗) n
ipſe niſi triduo, **x perinde ac illa? lex dicit: immundus erit ſeptem diebus; 42.
quid verò lex dicere vult (per verba iſta:) &fuerit immunditia ejus ſuper eum? (ni- Tondr Nie
mirum iſtud indicat:) ſicuti illa (mulier immunda) polluit hominem & vas fictile; S za bit
. ita 2 b ir Negil.
. vid. Gut Ani
½ Conter. hic Nidda, fol. 2 1I. b. & ol. 40. a. it. Fol. [40. Ideſt: forſitàn esdem dierum ratio ac cotn- in N
41. b. & fol. 54. b. it fol. 57. b. & fol. 58. b.] putatio in viro „quoad ejus purgationem, erit Aegatun eonh
36. Prout Hiob. c. 1 8. v. 18. habetur, confer. hie ſervanda, quæ in ſœmina, menſtruum patiente, ſb
tract. Talm. Nidda, fol. 36. 2a. & ol. 73. b. ſervari debet, nempe eò modòô, qui ab autore no- 44. ldelk: polln
37. Sive: primum aſpectum i. e niſi primum ſan- ſtro hic ampliùs exponitur, confer. & Gur Ar- is unii ac
guinis fluxum, confer. hic Peſachim, Fol. 0. b. ⁄ ſeh fol. 141. col. 2 med. ubi — a on ex- dum
k. ſuprà v. 3. b. cap. n. 10. & infràv. 25., cap. plicatur: ye vD i. e. trahetur poſt illam, l Thesaleg
num. 4 8. vide & Levit. c. 12. V. 10. num. 22. it ½ quam in rem adducitur locus ex ExoOd. c. I1. v. De quo ſih pan
Lightfoot. Choroge. Marco præmill. c. 3. J. J. 8. ubi ma W&X& exponitur: ε nne ikins elie⸗
p. 54 1. edit, Lipil. ſti. e. qui te ſequuntur, vide not. ibid. n. 25. con- pe. conſet
K Conler. hic Torat Cohanim, prour in npv fer. & Torat Cohanim, ac tract. T. alm. Nidda, ſolznz.
Pyna h. loc. ad marginem allegatur. it. tract. Fol. 33. a. utiin na e 5. loc. ad margi- er. Vil:irem

Talm. Nidda, fol. 54. b.

38 Sive: ephippium, Hebr. amme de quo ſuprà

nem allegantur, vide etiam notas ibidem.
41. Id eſt, ſi rem habuerit cum illa, nam —

polluüone me
, un did

v. 9. He cap, confer. & not. in Appn rDW h. loc. Rabbianis dicitur: coitus, congreſſus viri'lis cum ſuockum, tote
in MSto 1. poſt vocem aaon hæc funt addita: fſoœmina, vide Buxtorf. Lexie. Talm. ol. 270. fin ſegniurhe
y ne enen ie eee e ee n vnn eene Nam ex ſeptem diebus, quibus immunda eſt ias lociell:
a: i. e. quoad tactum ejus non loquitur (S.) mulier, non niſi triduum eidem ſuper eſt, an ita- ferom oll
Scriptura,) niſi de ſedili ſive ephippio, quod que vir cum ea coneumbens non niſi tribus die- Ioöa und non
multiplicatur ſuper Vas, i, e. ut valis nominef bus immundus erit id, quod negatur per rati- orbis gati
compiehendatur etiam ſedile ſen ephippium. onem ½ Commentatore hic adductam, confer. Rng,c
39. Conter. quæ fupra ad v. 10. h. cap. n. 27. no- Jevammot, fol. 49 2. 16 col,

tata ſunt, .

42, Sicuti hoc veriu 24. habetur, confer. Jalkut
part. 1. ol. 16 3. col. 2.

x Confer. hic tract. Talm. Kidduſchin, ol. 6 . a.

& Schevuot, fol: 1 8. b.

ubi erliai
nler, & no

CA1. Xy.

ndus, Bodh.
en)qur el in
t in ſezatanne
Er ſſiher auhile
han luper illin
eveltium, Boc,
34. Pod verl.
dtione feſtium,
el 24. N /.
Gen pelln, g16

tem diebes; 41.
luper eum (ni⸗
em & ras kaile;
in
—
erum Tatio ac con⸗
1s Putgationemn etit
menſtruum patiente,
d, quiab atoten.

1, coblet. & Gur A. †

Ubi ne her.
trabelur poſt ülam,
Gs en ExCd c. IIeV.
tur: O09100

Got ibid, n 25,0n.

tralt. Talm. Nide,
no hloc,ad malgi⸗
n notar ibidem.

umn ila, namn Nn .

congrellus Finlis cutm
enie, Talm 5l 10.
nibusimmunceſt
eidemn luper el an is⸗

ens hon nili tribus lie⸗
guod negenut ſen e
ic a6ductam, (Okel⸗

pellt, tlle, aN

CAP. xV.

LEVITICI.

ita & ipſe polluit hominem ac vas fictile.

Verſ. 2 5. Malti diebus] i. e. Tridué. 43.

Eod. verſ. 2 5. Extrà tempus prefiuvii menſtrui] j. e. Poſtquàm præterlapſi ſunt ſe-
ptem dies ſeparationis ejus. 4 4¼. Eod. verſ. 25. Aut Kuxum pasaſit] Per illud tri-=
duum. * Eod verſ. 2 5. Illtrà ſepantionem ſuam] Quod ſeparatum 45. eſt à (con-
ſueta) fluxione ejus die unéô, illò (laborans fœmina) eſt — cujus judicium de-
terminatum eſt in hac Sectione; nec (N]) eadem lege judicatur, quà a ë nam-,
iſta (H) opus habet?* ſeptem diebus mundis, ut & oblatione; 46, aſt Aos non-

opus habet numeratione (ſeptem † dierum) mundorum; ſed ſeptem diebus erit in ſe-

paratione ſua, 47. ſiveilla (menſtruum) experiatur, 48,. five non experiatur; expo-
nunt (autem iſtud Rabbini) in Sectione iſta choc modô⅛:) undecim dlies ſunt * inter

ſeparationis 49. finem & inter ſeparationis 5o, initium, nam totéô triduéô continuô,

ué illa (fluxum) experitur in iſtis undecim diebus, erit Ht. Verſ. 3 I. Et ſipam-
bili †] Non (ſignificat) %⁵⁵ niſi ν Hi. e. ſeparationem atque ita (accipitur in

1non polluatut illo loco:)) 11i. e. receſſerunt retro, 5t. ſic quoque (ſumitur in illo loco:)

Ee

43. Confer. hic tract, Talm. Nidda, fol. 22. 2. G&
HPl. 3 6. b. it. Fol. 3 9. a. & Fol. 44. a. & ol. 73.
. b. it. Megilla, fol. 20. a. & Horajet, Fol. 4. a.

vid. & Gur Arjeh fol. 141. cok 2. fin. ac not.

in non hob, ubi etiam Torat CGohanim
allegatur, confer. & tract. Talm. Schabbat, Fol.
84. b

44. Id eſt: pollution is menſtruæ, confer. hic præ

aliis Junii ac Tremellii notæ, vide & note in

DTI D h: loc. ubi tract. Talm. Nidda,

fol. 732 a. allegatur.

ci iſtius explicationem vide in not. pam N

b. loc. confer. Nidda, fol. 3 7. 2. & Ketubot,

. Jol. 727. R

4 7. Vel: ſi remotus ſit dies unus 4ſeparatione ſive

pollutione menſtrua eaque conſveta 2. Hebr.
399, quæ dictiv opponitur α b ine con-
junctum, cohærens,nempè: tempus, quod ſta-
tim ſequitur pollutionem menſtruam, ſenſus hu-
jus loci eſt: ſi mulier unò die poſt tempus con

Wetum profluvii menſtrui, fluxum patistur,
gquòd tunc non amplius ſit ar; ſed ar, qui
morbus gravior eſt, quàm alter ille, confer. ſu. †
prà v. 2. h. Gap. num. 2. Sc Jalkut Part. I. ol.

16 3. col. I. ac Gur-Arjeh ol. 141. col. 3. fin.

x* De quo ſcil. paulò antè dictum eſt; cœterum lo-

Talmud. Nidda;, fol. 73.a. allegatur ad mar-
10e. /
XNX Hlebr. —aiy, imutroque MSto poſteà addi-
tur: — i. e, numeratione (7. dierum &c.)
46. De qua verſu 29. h. cap. confer. & ſupra v. 2.0
† Hebr. r, ſic in MStoI. hic additum reperitur.
47 . Prout habetur ſuprà v. 19. h. cap.
4 8. Vel: ſanguinis fluxum patiatun, ita hic in-
terpretor NX), confer. ſuprà dict. v. 19. b. cap.
num. 37. it. Dy. Wagenfeil. Nizzach. p 252. a 0
Lightfoot. Chorograph: Marco præmiſſ. §. F.
p. 541. edit. Lipi. it. tract. Talm. Nidda, ol.
33. b. & fol. 37. a. it. ole 67. b. & fol. 6 8. b.
xXxx Hebr. O), ſic in utroque MSto, ubi locus iſte
ſic legitur: Pn wee e, quam
lectionem hic in verſione ſecutus ſDum.
49: Scilicèt: levioris, quam quæ patitur „ dicitur
A, vide num. anter. 4 5. H. veri.
5o. Nempè: gravioris; quam quæ patitur, voca⸗
tur at, vide dict, num. antec. 45. h. verſ- per-
ſpicuam hujus loci explicationem vide in not.
par TDV h. loc. YMUVd
Conter. hic tract. Talm. Moëd katon, fol. 5e .
& Schevuot; fol. 1 9. b. it. Nidda, fol. 63. bo-
5I. Vide Eſai. cap: 1. v. 4. ibique R. Salom- nor,
confet. & inftà Levit, c 22: V. 2: n 2 *, .

ubi explicatio hujus loci ſatis opſcuri habetur,
conler. & not. ad d'pan rne, ubi: tractat.¹

LEVITICI. CAD. XVI. CN.M.

ad Ezech. c. 14. V. 5. n. 6.
353. Vel: exterminium, i. e. pœna exterminii
Hebr. ), de quo vide ſuprà Levit- c. 4. v.
2. n. 3. confer. & infrà Levit:«. 20. v. 3. ac not.
in bnan ne b. loc. nam exciſionis poena con-
ſituta eſt in eum, qui poltuit Sanctuarium, vid.
Levit. d. c. 20. v. 3. & Levit. C. 2 2. v. 3.
54. Sive: aſpectum, monſtrationem aut detecti.
onem, i. e. qui unam patitur fluxionem, ita
hic imterpretor te Nn 7n Rabbini enim
tres faciunt „& i. e. detectiones ſive ſpecies
vel ſigna fluxuum immundorum, de quibus vide
ſupra v. 3. h. cap. n. 10. & n. 1 3. confer. & Torat
Cohanim, uti in mpan new . loc. allegatur
ad marginem.
55. Hebr. p ya, de quo vide ſuprà v. 2. . cap.
n. 3. conhfer. hic tra ct. Talm. Megilla fol. 20. 2.
& Nedarim, Fol. 36. ö. & Nidda, †ol, 222 a. 6.
& fol. 34. . . it. fol. 3 5. a.5.
56. Vel immundus erit usque ad veſperam, de qua
immunditie vide inter alios verſum 2 3. h. cap.
confer. hic Schabbat, ol. 64. 5 & Schevuot,
fol. 19. it. Nidda, fol. 54. b. it. Nalir, ol. 29.
a. & fol. 6 5. b.

* Heor. , ſic in MSto 2. hic additum reperitur,

it. Erachin, Fol. 3. a. & Nidda, fol. 2 8. b. & l.
32. B. it. fol. 34. 5. & fol. 3 5. a. it, Fol. 44. Aa.
& fol. 55, a. b. = èð

57. Sive: detectiones, oſtenſiones, de quibus vide

Verſ. antec. 32. H. cap. n. 54. & ſuprà v. 3. b. cap.
n. 19. confer. & not. in non me h. loc.

1. De hoc vide etiam infrà Levit. c. 20. V. 2 6, n.

7.
2. Hebr. fae 5en &, ita täàm in editione He-

bræa, qua uſus ſum, quàm in Bibliis Buxtorf. le-
gitur; aſt in Ejusd. Buxtoff. Lex. Talm. fol. 96 9.
habetur: N m 7 i. e. ne bibas trigidam,
quæ etiam ledlio priori illi videtur præſerenda,
quamvis utraque commodè exponi poſſit, con-
fer. hic tract. Talm. JOma, fol. 53. a. & fol. 6 8.
6. it Megilla, fol. 30. b. & fol. 3 1. a. ir. Sota,

fol. 40. 5. & 3chevuot, fol. 18. b. it. Menachot,

Jol. 27. h.

1 Quod ex Rab⸗

Sic ferè expenitur dictio arw in not. dpon rpen
b. loc. nempè, quòd ſigniſcet: orop .
e. frigidum ac humidum; reſpicitur autem per R
prioris medici dehortationem ad Levit. e. 10. v.
9. & ad Ejusd. c. I I. v. 2. sc ſeelq. per poſterio-
ris vero medici dehortationem reſpicitur ad hoc
C. 161 “

90²
i. e. ſeparatus fratrum ſuorum. 5*. Eod. verſ. 3 I. Ne moriantur in immunditie ſua] sf (mecicg,
En excilio 53. ejus, qui immundum reddu Sanctuarium, vocatur mors. Verſ. 32. tianislcuiin
Haæc eſt lex ejus, qui fluxum patitur] i. e. Ejus, qui unam habet viſionem; 54. quæ- cproni eir
nam verò eſt lex ejus? (nimirùm illa, quæ mox ſequitur hiſce verbis:) & ejus, ex quo Deninu
egreditur concubitus ſemini, ecce iſte ipſe eſt, veluti is, qui nocturnum ſeminis flu- modummort
xum paſſus eſt, 55. immundus (ſcilicèt ert) immunditie veſperæ. 56. Verſ. 3 3. niert.“ E
Et qui emittit fluxum ſuum] is eſt,“ qui duas habet viſiones 57. & qui tres habet vi- column nubi
liones, quarum lex ſuprà eſt expoſita. eon ſadno
(W(Woabtern et
CAP. XVI. C;
. plomprimum
. E. . ,. . latz)lec
Erſ. 1. Et locutus eſt Dominus cum Moſe peſt mortem duorum ſiliorum Aarons nelr 1 m
&c.] Ecquid lex (hic) vult dicere? R. Eliezer, Aſariæ 1. filius, parabol4 ue. enleleht 4
ſus eſt, (nimiràùm) res ſimilis eſt ægroto, quem viſitat medicus, qui ei dicit: –
. . . 4 .,/ . . . . Nie Lus⸗
ne comedas (cibum) frigidum 2. nec dormias in humido * (loco,) venit ali- deo dd
. ſtibos)eſt aur
us †
52. Uti nabetur Geneſ. c. 49. v. 2 6, ubi vide notas quam lectionemn perſpicuitatis cauſa in verſisne ——
n. 219. confer & not. in opar me b. loc. & ſequi volui, conter. hic Bava kama, fol. 24. a. t.16, V.1,&

„. 16. Kign.¹*
Rebr. RNN
Pn No ie.
ſed male,
14 Nam 1

precepti dega
wun, ſ in n

ſupra Lin e,
b, n. 19. id⸗
trad, Talm.]

3. uxti Hebræ
nitut autem hi

do peo
pio Mn ie.
Onn de
quoad allego
tract. Talm.
deingentizac
loc, in utro⸗
tr DN

Hiprimi, con

a hei
Muchot ol 19

—.

bammnahtje ie

ſen: de gue.
Kejuteri
humm ſeminisfg.
Verl33.
lun gerhaber i.

ſirum Ani,
lins paraboli n.

els, gai ei dicit:
co) venit l-
†
—

—

tatis auſa in verſione R

VaKama, fol. 14..

lli, fol 19.b. ol.

35. a. in ol 44,4.

lones, de guibus ile

ſopni v zeh, cah.

wor ,loc.

Lerit, : 10, 1. 26,l R

tam in editione He.

lin hiblüis buxtorf,le

t Let Talm fol 164.
.e, nebidas iiigican,
Hi viderur reſetenda,
de euhoni poſſit,con⸗
, fol 31, 8ol⸗66.
& ſol 31 2.1 Hote,
01. 18.,i Menachot,

noinnot, de
icete nn

—

gem 40 Leyit 6, 10, 1

.Ar Ecg. bel ofeti⸗
ontedd ie icitit 0 o

1

ſtibus) eſt aurum, nam accuſator non fit interceſſor; 8. ſed quatuor (veſtibus indutus

pracepti negativi intelligis præceptum affirmati-

3. Iuxtà Hebræum: ne conſveſcat, eò venire, po

ſeſhiliut zulen pel

CAP. XVI. LEVIITICI. 90 3

us? (medicus,) qai ei dicit: ne comedas frigidum nec dormias in(loco) humido, ne mo-
riaris, ſicuti mortuus eſt iſte N. hic (poſterior medicus) dehortatus eſt eum magis, quàm

prior, idcireòô (hic) dicitur: poſt mortem duorum filiorum Aaronis. Verſ. 2. Et di-
rxit Dominus Meſi- loquere cum Aarone, fratre tuo, ne veniat] Ne moriatur, quemad-

modum mortui ſunt filii ejus. Eod. verſ. 2. Ne moriatur] Nam, ſi venerit, ipſe mo-

rietur. * Eod. verſ. 2. Nam in nube apparebo] Quia ego jugiter conſpicior ibi in
columna nubis meæ & quoniam Divina mea præſentia ibidem manifeſtatur, (ideò
Aaron) admonitus ſit, ne crebròô eò veniat, 3. atque hic eſt ſenſus literalis; expoſi-

tio autem ejus allegorica eſt: ne veniat, niſi in nube ſuffitus in die expiationis.

Verſ. 3. In boc] (Dictio N efficit) per Gematriam ſuam 410. ut indicet, tem-
plum primum. 4.

Eod. verſ. 3. In hoc reniat Aaron & .] Etiam hoc non omnitem-
pore (fiat;) ſed in die expiationis, ſicuti exponitur in fine hujus capitis, (ubi dicitur *)
menſe ſeptimo, die decima menſis. j. Verſ. 4. Tunica linea &c.] Refert (hic Scri-
ptura,) quòd ille (Aaron) ſacrum officium non peragere * debeat intrà, é. indutus
octo veſtibus, 7. quibus ipſe extrâà (Sanctum Sanctorum, miniſtrat, quia in illis (ve-

II=

c. 16. V. 2. & ſeqq. confer. not. ad Exod. c. 15.
v. 26. Sign. N4 “ M
† Hebr. i& Na iſta & ſequentia, usque ad:
uapn Ni ise. ne moriaris, abſunt 4 MSto 1.
ſed malè.
XX„ Nam 1HSyL

5. Sicuti int verſ. 2 9. h. cap. habetur, confer. &
infta Levit, c. 2 3. v. 27. ac not. in par rneey
h. loc. ut & Jalkut Part. 1. fol. 164. col. 2.
med. Dðð
* Hebr. Ppen in MSto z. pro eo legitur: dan) i.
e. intret (ſcil. in ſanctum ſanctorum, ) confer.
hic tract., Talm. Joma, fol. 2 5, a. & fol. 32. a. b.
& Sevachim, fol. 1 8. b. & fol. 19. a. it. Sauhe
drin, fol. 49. b.
6. Id eſt: int: 4 velum ſive ſanctum ſan Rorum, ita
hic explico in ſpecie: dy, conter. quæ ad
Genel. c. 1 5. V. 9. D. 30., notara ſunt, vide & n.
nitur autem bic in textu ſacro &αε i, e. appare- 12. h. velſ. & V. 1 6. b. cap. n. 3 6. it. Numer. c.
bo pro N i. e. confpicior, nempe ſuurum 29. V. I 1, u. 2.
pro rn i. e. temnpore bpræſenti, prout in 7. Vige inf= v. 24. b. cap. ibique not. n. 6 3. coôn-
e R b. l. habetur, ubi vide etiam notas; fer. & net. in b'nnos met H. loc, it. tract. Lalm.
quoad allego icam expofitionem, Confer. hic Joma, ol. 12. b. O& l. 2 5§. 2
tract. Talm. Joma, ol. 19. b. & ol. § 3. a. b. 8. Sive: advocatus, patronus cauſæ; puto autem
4. Quod ex Rabbinorum ſententia ſtetit annis qua hic re pici ad vitulum abreum conflatilem, pro-=
dringentis ac decem, confer. not. in Se pte quem Iiraelitæ luerunt puniti ac quia coeterz
b. loc. in utroque Mto pro: Pze) ta legi veſtes ſummi ſacerdetis erant aoto intertextæ,
tur wN& H Y“ i. e. (ut indice) annos tem. ideò prohibuit Deus, ne lſummu: ſacerdos iisdem
pli primi, conſer. tract. Talm. Joma, fol. 3 b. indutus com pareret in Sancto San ctorum, ne De-
& fol. 4. a. 6. it. fol. 50. a. & fol. 69. a. it. Me- us vituli aurei recordaretur atque ita ad iram
nachot, fol. 16. . ” pro-

onn i. e. ex regula

vum, ſic in not. naR imneov b. loc. confer, &
fupra L evit. «. 8. V. 3 5. D. 27. ac Levit. c. 10. V.
6,. u. 19. vide & infrà v. 1I 3. h. cap. Sign. * it.
tract. Talm. Joma, fol 53. a. ðèð

AXXXXX

9⁰4

LEVITICI.

CAV. XVI.

intret Sanctum Sanctorum.) tanquam ſacerdos vulgaris; illæ autem (quatuor veſtes)

omnes ſint by ſſinæ.

induat veſtes,) quæ ſunt de (pecunia) Sanctuarii.
ificat) juxtà Targum ejus: Rνο⁄11. e, imponat capiti ſuo, veluti † (ver-
e. & poſuit veſtem 9. ejus, (Chaldaicè verſum eſt:) H DEN) 10.
d. verſ. 4. Et lavet aquâ] Illo die opus habuit (Aaron) ablu⸗
veſtium) mutationes; quinque autem vicibus mutabat-

bum 2 ſign
bum:) MoNi
i. e. & poſuit illam. Eo
tione 11. quoad ſingulas (
(ſum
veſlesque aureas cum veſt:
qualibet mutatione opus

peccati, qui (uerit) pro ſe] De quo

mus Sacerdos) miniſterium interius 12.
bus albis (ſive lineis) & albas cum aureis mutabat atque in
habebat i. e. immerſione in aquam & duabus
U) i. e. ſanctificationibus 13. manuum atque pedum ex lavacro. Verſ. 6. Vitulum
dictum eſt ſuprà; 14. docet autem te hic (Scriptu-

Eod. verſ. 4. Sanétam (Ciunicam lineam] indaat] (Nempéè illas
* Pod. verſ 4. Tegatur] (Ver-

cum miniſterio exteriore & vice verſa,

ra,) quòd (vitulus iſte) venerit de eo, quod ipſius (Aaronis) proprium fuit, 15., non

de eo, † quod fuit cœtus (Iſraelitici.)

Eod. verſ. 6. Et expiationem fatiat * pro ſe-
atque domo ſua] i. e. Confiteatur ſuper illo (vitulo) tàm ſua, quàm domus ſuæ pecca-

tici e ant expisnda, huic expoſitioni accedit eti
am Gur Arjeh fol. 142. col. 4. med. ubi ſcribi-
tur, quòd ſummus ſacerdos veſtibus, aunò inter-
textis, intrà velum idcircò uti non debeat, 91
ama NeUTW i. e., quoniam peccaverant (iſtaeli
tæ) per aurum (aureum ſcil. vitulum conflando,)
vid. & Torat Cohanim ac tractat. Talm. Roſch
haſchana, fol- 26. a. uti in h. loc.
allegantur, confer. & Numer. cap. 19. verſ. 3.
num. 61. ⸗
* Id eſt: comparet ſummus ſacerdos veſites
las vnn rhyDa i. e. pecuniã Sanctuarii, ſie
in notis pan hnow hic exponitur, ubi etiam
ratio iſtius explicationis adducta eſt.
Hebr. WM iſtud & ſequentia, usque ad rw i.
e. & lavet, abſunt 4 MSto I,
9. Uti Geneſ. c. 39. v. 16. habetur.
10. Sic in notis Raſchianis, ut & in editione Para-

phraſeos Chaldaicæ, quà utor, legitur; aſt in

Bibliis Buxtorf. ut & in Complutenſi editione
Geneſ. dict. c. 39. v. 16. habetur: Nrud quod
P. Fagius aliique ibidem verterunt: & retinuit,
vid. not. in narm e h. loc.

11. Confer. quæ infrâ ad v. 24. h. cap. n. 60. no-

tata ſunt, vide & tractat. Talmud Joma, ſol. 30,

provocaretur eo die, quo peccata populi Iſracli-

uti in 'narn neo b. loc. ad marginem alle-
gatur. =
12. b nny, vide, quæ paulò antè num. 6. h.

Sevachim, fol. 19. . it. Fol. 8 1. b.
13. Id eſt: ablurionibus manuum ac pedum, quæ

h. loc. ubi ordo miniſterii ſive cultus ſacri in die
expiationis recenſetur.

3. b, & fol. 62. 6. it. Schevuet, fol. 1I4. a.

15. Id eſt: Aaton de ſuo vel de pecunia ſua debe-

bat offerre iſtum vitulum; non de eo, quod erat

mo ſua offerebat, vid not. in pon now h, loc.

élitici; ſed de ſua vitulum emat.

13‧32

v. 4, notata ſunt, confer. & v. 23. h. cap. n. 52.
& v. 27. n. 69. confer. bic Joma, fol. 32. 6. &

14. Nempe: verſu 3. h. cap. confer hic Joma, /ol.

(A. WI.

ſtituebat unum
Acaln 16, E
tes) dabat ſapen
vetclli inſeni
NNVY D
3 n .
(Aaron)ſupert
ni bircusiſte)

icidemn ſnit

pumm jos elt:
Pe:)gbi⸗ (ic)
us,utru ad
que) viyus, cor

—
D Counlet, hic To
ma, Ffol 30.
paſginem alley
lidus fati ili
fer. & V. 10, ,
P ge h 4.
16 Fe: pfüe⸗
pe Buxtort. Le

Numer c4,. 15
fiunt per aquam ſacram ex lavacro ſacro, confer.
infrà v. 23-. cap. n. 49. ac not. in 'a e

O nnh
Cholin, fol, 1
dulchin, ſo. ¹

1. Kellicet: bit

Den hoc,
Titual. lib. 3, d
e hirco emiſſan

x* Conter. tract. Talm. Joma, fol. 2, a. & fol. 3,
6 it. fol. 13. a. & Fol. 3 6. 5. it. Fol. 42.a, & fol.
51. b. it. Sevachim, fol. 9 8. a. & Menachot, fol.
b. & Schevuot, fol. 14. a. it. Horajot, ol. nter. & hi

œtus Iſraélitici vide Gur Arjeh fol- 14 3. col. 1. Id elt: nom

I. princ. nam vitulum iſtum Aaron pro ſe ac do-

imelligitur „
tetlagrammato

† ld eſt: non de pecunia publica, ſive cœtus Iſra- 1¹9 Hec didh

120, conler, ”
opol 4,4
6/Chulin /.
Kidduſchin, 2
65.2.

lb. 3. Diſen.

ec. 1, Uubi de

tentione pluta.

NI. CAp. XVI. LEVITICI. 905

—
aaerc, ta. * Verſ. 8. Et dabit Aeron ſuper duos iſtos hircos ſortes] (Nimirùm Aaron) con-
en le ſituebat unum ad dextram & alterum ad ſiniſtram & immittebat ambas manus ſuas in
4 I. arcam 16. & auferebat (inde unam) ſortem dextrâ & alteram ejus ſiniſtrâ easque (ſor-
Pthna tes) dabat ſuper illos, 17. is, cui inſeriptum erat: = w, 18. erat Domino; ille
nen N b. verèô, cui inſeriptum erat O7 NV) 19. mittebatur Haſaſeli. * Eod. verſ. 8. ſa-
karon)abla ſel] (91 r) eſt mons 1 i. e. fortis ac durus, aſper 20. & altus, 21, dicitur enim:
cidus mutabet⸗ in terram N i. e. deciſam. 22. Verſ. 9. Et frciat illum pro peccato] Dum reponit
dre Erice petla, (Aaron) ſuper illum (hircum) ſortem, appellat eum nomine *ac dicit: † Domino e-
intebet aique in rit (hircus iſte) ſacrificium pro peccato. Verſ. 10. Satuatur vivus] (Verbum V
dvam & dabus 1 hic idem ſignificat,) ac D? i. e. conſtituatur (ſeu ſiſtatur) vivus per alios ac Tar-
Tenl 6 Vinhen dgum ejus eſt: 1 DPR), i. e. ſtatuatur vivus, quid (igitur) lex vult dicere? (nem-
nte hic Scniptn. péèé:) quia (hic) dicitur: ad mittendum eum ad Aſaſelem, nec ego ſcio miſſionem e-

mfuld 1, non
faliat poſe 4
lomus ſur ecca. W
E Conter. hic Torat Cohanim ac tract. Talm. o., 20. Ita hic oæ appellativè interpretor; nonnulli
—— ma, fol. 3 6. b. prout in 'nan Mow p. loc. ad ut nomen proptium ſecundum Gemariſtas ver-
„admapinem ahe. marginem allegantur, ubi vide etiam notas, in tunt: Zok et
quibus ratio iſtius expoſitionis adducitur, con- urbe Hieroſolyma duodecim milliaribus, vide

— ffer. & v. 10. H. cap. n. 24. it. D. Wagenſ. Sota. Lightfoot. Centur. Cherogr. c. 54. p. 99. edit.

jus, utrùm ad mortem; an verò ad vitam, idcircò dicitur: ſiſtator vivus, ſiſtitur (ita-
que) vivus, donec inde mittatur, nam miſſio ejus (fit) ad mortem. 23. Eod. verſ. 10.
L XXXXNXN 2 1

p.ß 9. n. . 1Lipfſ. confer. & Torat Cohanim ac tract. Talme
unazuiO 216 Live: pyxidem, Hebr. 9n, de qua voce vi- Joma, fol. 67e b. uti in a n hic alle-
bpe Buxtorf. Lex. Talmud. FOl. 2050. confer. & gantur.
nuumec ednm, darrx Nuamer. cap. 26. verſ. 54. num. 6. ac not, in 21. Confer, hic præ aliis P. Fag. ad Paraphr. Chald.
kuuo ſed nſe D NR H. loc. it. Schevuot, fol. 13. b. & ut & junii ac Trem ellii not. . loc. it. D. Wa-

enot. in oN Ne

Chulin, Fol. I1. a. & Joma, fol. 37. 2, & Kid. genſeil. Sota, pag. 927. princ.
(ge culrus laeni in die

duſchin, fol. 14. a. 22. Sive: præſciſſam, abruptam, Hebr. arm,

17. Scilicèt: hircos, confer. & hic not. in npH prout R. Salomo dictionem aa, quæ infrà v.
a h. loc. ut & Spenceri de Legib. Hebræor. 22. h. cap. habetur, exponit; alii verterunt 2
ritual. lib. 3. diſſert. 8. cap. 1. & ſeqq ubi plura? terram inhabitabilem, quibus & Targum Onke-
ge hirco emiſſstio. loſi conſentit, ac LXKR. qui tranſtulerunt: gg
18. Id eſt: nomini ſive Deo, nam per v hic ar do6aHτο, in terram inacceſſam, confer. &
intelligitur 'n ſive αν, nomen Dei not. in . a PD b, loc.

confer bie oin,ſO.
ruot,fl. 14.7
lGepecnnis ſua debe .
1non e e, guod etat
ur Arſel ,ob 143. .l.

m Anen dolet, tetragrammaton, vide infrà v. 15.. Cap. n. 31. * Nimirum xpn v vy i. e. imponit
ineur e,. 19. Hæc dictio quid ſignificer, vide paulo poſt n. ei nomen ſaerificii pro peccato, ſic in not.
blen ſnecilei. 20. confer. & Dan. Huetii Demonſtr. Evangel. Pnr ma hic exponitur, confer. joma, fol;
nen, FPropol. 4, c, 8. n. 7. b. 19 3. edit. L-ipf. confer. 3 9. 6. & ſol. 40. a. B. it. fol. 41. .
ürr Sß Chulin, fol. 24. a. & Keritut, gl. 23, 2. jt. † Hebr. Dienn d de, abſunt iſta 4 MSto 2.
ki rea RKidduſchin, Fol. 14. a. & oma, ol. 64. 6 &ι S& pro his ſolum legitur: 7 i. e, Domino.
1 1 Menachot,,. fol. 6 5. a. & ol. 7 1:a: 13. Tradunt enim Rabbini, caprum iſtum emiſ-

xXX Conter. & hic Spenceri de Legib. Hebr. ritual ſarium ex monte altiſſimno, Azazel dicto, per
lib. 3. Diſſert. 8. c. 1. & ſeqq inprimis dict. c. 1.] eum, quo illuc abductus erat, præcipitem fuiſ-
Sebct. 2. ubi de vera vocis Haſaſelis origine & in- ſe datum, confer. tract. Talm. Joma, Jol. 67. .
tentione plura. . 1.

1, Megll,ol
a i. Honſſot,

. . „ . . 4 5 7
906 LEVITICI. CAb. XVI. (NM. M.
. . . . . . “ — erl.
Ad faciendum expiationem ſuper eo] (Nempéè,) ut confiteatur (Aaron) ſuper illo (hir- ioni lei⸗
co) veluti ſcriptum eſt: & confiteatur ſuper eo &c. 2 ¼. Veclſ. I1I. Et expiationem fa- batpto ſaeet
ciat pro ſe &c.] (Hæc erat) confeſſio ſecunda pro ſe ac pro fratribus ſuis, 25. ſacerdo- wilgelatlons
tibus, quoniam hi omnes vocantur: domus (ſive familia) ejus, dicitur quippe: do- (Wiinun ſen

5NSDt.e
16. 4 a
teini 1,
37. Klepties

mus Aaronis benedicite Domino &c. 26. hinc (diſcimus,) quôd ſacerdotes per illum
expientur; omnis autem expiatio eorum non erat, niſi pro immunditia Sanctuarii
atque rerum ejus ſaerarum, veluti dicitur: & expiationem faciat pro Sanctuario ab
immunditiis &c. 27. Verſ. 12. De altari] Exteriore. * Eod. verſ. 12. Cordàm Do-
mino] i. e. Ab eo latere, quod eſt antè oſtium eſtque iſtud latus occidentale. Eod. v.
12. Minutum] Cur lex (hic) dicit: minutum? nonne omne ſuffimentumeſt minutum?
dicitur enim: & contundes ex eo minutim, 28, (ita quidem eſt;) ſed (hoc ideò hic di=
citur,.) ut ſit omnium minutiſſimum (hoc ſuffimentum,) nam veſpere diei expiationis
(ſacerdos) illud iterùm in mortarium conjiciebat (idque magis comminuebat.) Verr. d n.
13. Super ignem] Qui eſt † in thuribulo. Eod. verſ. 13. Ne moriatur] Ecce ſi S.n d. A .
non fecetit iſtud (ſuffimentum,) ſicuti illud ordinatum eſt, 29. reus erit mortis. 7“ z1. Hehn
Verſ. 14. &t ſpargat digits ſus] Unam ſparſionem juxtà ſenſum literalem. Eod. verſ. no Deo, tan

19, nOtata fon

14. Et antè propitiatorium ſpargat ſepties] Ecce ſemel (ſpargebat) ſuprà 30. & ſepties Por n ſili,
infrà plige.
H
& P. Fagium in not. ad Paraphr. Chald. erſ. 8. con: ubi vide etiam notas. n rſls:
fer. W agenſeil. Sota, pag. 92 7. princ. & Lightfoot. x Vide hic not. in an rD, ubi etiam traat, i Neheo,⸗
Centur. Chorogr. dict. cap. 544.p. 99. edit. Lipſ. ag Talm. Ilema, fol. 45. b. ad marginem allegatur. l NNwi
Torat Cohanim, prout in 'nan reve „, loc. 2. Sicuti Exod. cap. 30. v. 3 6. habetur, Confer. 1e cuosünn
allegatur ad marginem, ubi vide etiam notas. hic tract. Talm. Joma, Ol. 45.: 5. & ol. 47. 2 *
24, Pfout infrà verſu 2 1. h. cap. habetur, confer. b. & fol. 49. a. it. ol. 5§ 3, a. b. & Sevachim, s
& v. 6. h. Cap. Sign. *X* ac not. in po nDͤe fol. 5 9. b. & fol. 109. b. & Peſachim, fol. 715. . wr
h. loe, ubi ratio iſtius explicationis adducta eſt. b. it. Menachof, fol. I1. a2. “ d an
25. Nam prima confeſſio (de qua ſuprà verſ. 6. H. † Confer. hic tract, Talm. oma, Jol. 53. a, b. lad r⸗
cap.) erat pro ſe atque uxore ſua, Rabbini enim 29. Vel: ſicuti convenit, τ, prout pon- ex- Alt Lart. l .

dictionem a, quæ ibidem habetur, exponunt:

ponitur in Gur Arjeh fol. 14 3. col. 2. priae. nam

) Fienim

rwX& i. e, uxorem ſuam, vide Gur Arjeh fol. fſi unum ex aromatibus (de quibus Exod. c. 3 0. ilſieiüiun
143. col. 1. med. & D. Wagenſeil. Sot. p. 9. n. v. 3 5. & ſeqq.) deſit, tunc rvN&τ & i, e. nan tel die
4. aſt ſecunda confeſſio, de qua hic ſermo eſt, erat erit illud ſuſffimentum, uti in Gur Arjeh ibidem 34, De: ent,
D E& 7) i. e. pro fratribus ſuis ſacerdo. habetur, confer. hic not. in pam n atque vihen
6 e e

zibus, uti in Gur Arſeh loc. alleg. habetur, vid. &
Torat Cohanim, uti in non ne . loc. ha-
betur in margine ubi confer. etiam notas, & Jo-

Torat Cohsnim & tract. Talm. Joma, fol. 23.
b. prout in prI r hic allegatur.

* Confer. quæ ſuprà ad verſ. 2. b, cap. Sign. 2=%

vel: er pro

cObtemptu,

ma, Ffol. 5 I. b. it. Schevuot, Jol. 14. 6. & Mena- notata ſunt, confer. & tract. Talm. Menachor, lnna, ſone
chot, fol. 19, a. Fol. 27. b. & Joma, fol. 55. a. lalm. Maccot
26. Uti Pſalm. 13 5. v. 19. habetur. 30. Nempé: ſuprà opercu'um propitiatorium, 11.b. Kerit
27. Sicuti habeur verſu 16. h. cap, ubi vide not. vide præ aliis Junii ac Tremellii nor. . loc. con- i1. Nempe:

n. 33 confer. etiam hic Torat Cohanim, prout
in namt mo h. loc. ad marginem allegatur,

fer. & verl. ſeq. I 5. . cap. n. 3 2. & V. 16. n. 3 7.

1te

(uo pauld an
im ac tract,

AA WI.

. wpianionen ⸗
ih 15. ſicetlg.
r goippe: do.
rdote perillum
nditia Sanckuatii
1o dancuatio ab
111. Crin Dy.
dentale, Bod,v.

*

umelt minntum? 4.

(hocide tiedi. 3.
ciei expiationis
dinnebat) Vetl.
ngrittuy) Deceſt
eus etit mortis. .
lem. Lod petl⸗ 1

Ppri z. Kſepties

o, ubi etiam tadat.
ratginem alegetu.
36. habetur, Confet.
14 el, fel 4. 4
53, à 6,6 SBe,acli
belachin, cl.

oma, ſol. 53. 2b.

Wn, wont Drd e.
143. Col.1 Pnige nan
le guibus E100, 630,
i e ndon

ti in Gur Ajeh ibidem
in or e
Talm. ona, fol 13,

c allegatu.

ell. 1. ,, 40. dien.
26, Talin. Menchot,
eu um nhiiatoin,
melii not/. 0,c0e
,nz1Krl,N34

N

CAP. XVI.

LEVITICI.

infrà. Verſ. 15. Qui eſt pro populo] Quemadmodum juvencus expiationem facie-

bat pro ſacerdotibus; ita hircus expiabat Ifraélitas; is autem fuit hircus, ſuper quem
miſſa erat ſors pro Domino. 31. Eod. verſ. I 5. Sicutifecerat tireà ſanguinen: javene

(Nimirum) ſemel ſuprà 32. & ſepties infrà. Verſ. 16. Ab immunditiis † hliorum

Iölis] (Videlicèt expiatio fiet) pro illis, qui ingreſſi ſunt Sanctuarium in immundi-
tie, 33. quæ illis poſteà omninò non innotuit, * dicitur enim (hic:) pro omnibus

DnRNDEHi. e eorum peccatis; atqui Nof eſt W i. e. ignorantia. 34. Eod. verſ.
16. A prævaricationibus eorum] Etiam pro illis (fiet expiatio,) qui ingreſſi ſunt (in-

Sanctuarium) ſcientes * in immunditie.
teſtimoni] i. e. Sicuti ſparſit (Aaron) de

37. & ſepties infrà; ita etiam ſparget ſuper velum extrà de ambobus iſtis, ſemel ſu-

1.

Eod. verſ. 16. Atque ita faciet mbernaculo
ambobus 35. iſtis intrà, 36. ſemel ſuprà

XrxxXXX3 Ppraâ

it. infr. Levir. c. 2 1. v. 2 3. n. 7 5. ir. om a, ol.
5. a. D. & Sanhedrin, ol. 5. a. b. —
31. Hebr. “7 i. e, nomini Divino ſive Domi-
no, Deo, confer. quæ fuprà ad verſ. 8. h. cap. n.
188. notata ſunt, vide & not. in oos h.

princ.

32. Vide, que ad verſ. antec. 14, . cap. n. 30.na-

tata ſunt, conſer. & not. in bor ri h. loc-
it. Schevuot, fol. 13. b. & fol. 14. 2a.
Hebr. Snun iſtud & ſequentia;, usque ad? 1

