tetus Galich qulinſani.
Levit, Ac. att t. ſi
nmin. 2gitc.

ac HDNDi. e, perficiebat verba ſua, X* in templo etiam ſecundo fuit pe

aa ſunt.

* Vel: corripiebantur,; Hebr. a in MSto

QGum, confer. Geneſ. c. I. V. 4. D. 49. & c. ſeq

154. Hebr. Mnyn, ſic hoc loco; ſuprà v. 15. h.

ExXxObDI. 6987
B ctorale, nam
fieri haud potuit, ut ſummus Sacerdos veſtibus (ſacris) deſtitueretur; 150. ſed nomen

illud non fuit in iſto (pectorali) & propter illam ipſam ſcripturam iſtud (pectorale.)
dictum fuit judicium, 151, nam dicitur: & conſulat illum in judicio Urim. 152.
Eod. verſ. 30. Judicium ſiliorum Iſmli] (Vox: OSDhic ſignificat) verbum, per
quod ipſi (Ifraelitzæ) DDW i. e. judicabantur & per illud erudiebantur, *an ali-
quid facere deberent nec ne; juxtà expoſitionem autem myſticam, 153. quia pecto⸗

rale expiat perverſitates 154. judicii, (ideò) vocatur judicium, propter expiationem
judicii. 155. Verlſ. 3 I. Pallium Ephodi] Nam Ephodum datum fuit ſuper illud
(pallium,) ut eſſet cinguli loco. 156. Eod. verſ. 3 1. Zotum yacinthinum] Totum
illud (pallium) ſit hyacinthinum, ita, ut nulla alia ſpecies (coloris) ei ſit immixta,.
Verſ. 32. Et ſit om ſummintis ejus] i. e. Ora pallii, quæ eſt in ſummitate ejus, * hæc
eſt apertura, quàâ collum ingredi poſſit. 157. Eod. verſ. 3 2. In medio ejus] (Iſtud

1 )) Juxtà Targum ejus: (ſignificat) a 9)) i. e. duplicatum intrinſecs,

(nempè) duplicatum in medio ejus, ut (duplicatio iſta) ei ſit loco labit; 158. dupli-

catio autem ejus fuit** opus textile, non acupictum. Eod. verſ. 32. Veluti os lorica
buerint

Diſcim
M dupli-

—

X Confer. qu

us (hinc,) quòd loricæ, quæ illis (viris tunc temporis) fuerunt, oram ha

æ ſuprà ad v. 15. h. c, Sdign. * nots· n. 100.
M 1I156. Confer. quæ ſuprà ad v. 26. h. e. n. 144. no⸗
tata ſunt, vide & not. in . a ew h, loc it.
autor tractatus Gallici, qui inſcribitur: Hiſtoire
du Culte Levit. Part. 3. c. 4. p. 27 1. edit. Am-
ſtelod,
Hebr. Ma)av, ſic in MSto 2. habetur, quod
hic in verſione ſecutus ſum, in MSto 1I. pro eo
legitur: UXa⅛ν i., e. quæ eſt in capite ſen ſum-
mitate ejus, res eodem redifr.
517. Hebr. N*e mhan nrpne i., e. aperrura lecz
colli, confer. hic præ aliis junii ac Tremellii not.
h. loc. in MSto 2. vox r'a antèe dictionem dtem
omiſſa eſt, juxtà quam lectionem hæc eſi ve ſio
apertura golli. S
15 §. Vel: oræ, Hebr. ew, qued vocabulum
nonnulli hic vertunt: limbum, uti Junius ac
Tremellius, alii: fimbriam, prout b. Fagius in
Paraphraſi Chald. b. loc.
** Hebr. n n, ſic in utroque MSto legi-
tur, & quidem rectius, ut puto, quàm iroee
e, prot in Baſil, & Amſtel. edit. quamvis 6e
hæc lectio commodum recipere poſſit ſenſum.
Rrrr.

150. Jam verò ad veſtes ſacras pertinebat etiam pe-
Korale, quocirca iſtud neceſſariò etiam fuit in
templo ſecundo, confer. D. Wagenſeil. Sot. dict.
p. 106 g. & 1069. n. 3. vide & tractat. Talmud.
Joma, fol. 72, a. ſicuti in 'n h. loc,
allegatur. S
151. Vel: judicii ſcil. pectorale, confer. ſupræ v.
15. h. c. ibique not. n. 100. & Sign. * ibid.
152. Sichti Numer. c. 27. v. 2 I. habetur.

1, pro eo legiture EaN
tPur, cortipiebantur. .
153. Hebr. H=ε urEêHνςb, quo nomine hic poſſis

etiam intelligere in ſpecie Commentarium, lic di-

i. e, redargueban-

29. V. 4 3. n. 139.⸗

c. vocatur: 707 i. e. corruptio ſive perverſi-
tas, vide notas sd dict. v. 15. n. 100.
155⸗ Id eſt: propter perverſitates, quæ in judiciis
committuntur, confer. ſupra dict. v. 1 5. . cap,

688

EKODI.

lii illius,) is transgreditur præceptum negativum, nam iſtud (præceptum unum eſt) ex
numero illorum, quæ ſunt negativa in lege, ſic quoque (habetur præceptum negati-
vum in illo loco 2) non moveatur pectorale; 159. ſie etiam (in illo loco:) non re-
cedent ab illa, 160. ubi ſermo eſt de vectibus arcæ. Verſ. 33. Malgrenai] Ro⸗

que facta, ſicuti ova gallinarum. Eod. verſ. 3 3. Et tintinnabula aukea] i. e. Nolas (ſi-
ve campanulas) cum piſtillis, quæ erant in medio earum. * Eod. verl. 33. Iater
Gircumcircà] Inter illa circumcircà, (nempè:) inter duo malogranata tintinnabulum
unum annexum & ſuſpenſum erat in fimbriis pallii. Verſ. 34. Zintinnabulun, aure-
reum & malogranatum] (Nempè:) tintinnabulum aureum & malogranatum erat jux-
tà illud. Verſ. 3 5. Etnon morittur] Ex regula præceptorum negativorum 161. in-
telligis affirmativa, ſi (itaque) adſint ei (ſummo ſcil. ſacerdoti omnia iſta veſtimenta-
ſacra,) non erit reus mortis; ſi verò ingreſſus fuerit (in Sanctuarium) deſtitutus unò
ex veſtimentis illis, reus erit mortis, divinitus immittendæ. 162. Verſ. 36. Lami-
nam] (V X) ad inſtar laminæ (ſive bractex) aureæ fuit, 163. latitudine duorum di-
gitorum ac cingebat frontem ab una aure ad aliam. 164. Verſ 3 7. Super vittam,
yacinthinam] Aſt alio in loco illa (lex) dicit: & dent ſuper eam (leil. laminam au-
ream) vittam hyacinthinam, 165. prætereà hic etiam ſcribitur: & erit ſuper cida-
rim; infrâà autem illa (Scriptura) dicit: & erit ſuper frontem Aaronis, 166. & in-
(tractatu Talmudico, qui agit de) mactatione ſanctorum 167. diſcimus, quòd capil-

Numer. c. I. v. 5 1. n. 16, notata ſunt, vide &
Lighfoot. ad Matth. C. 5. v. 22, p. 26 6 kes⸗
edit. Lipſ. it. Gur Arjeh fol. 109. col. 4. circa
fin. & fol. 110. col. I. princ. it. not, in now
Pnn b. loc. S
16 3. Confer. quæ ſuprà ad v. 6. . c. n. 56. nota-
ta ſunt, confer. & tractat., Talmud. Sukka fol. 5.
a. ſicuti in Smon ov b. loc. ad marginem
allegatur. =
164. Ampliorem hujus laminæ ſive bracteæ aureæz
veſeribtionen vide apud D. Wagenlſeil. in Sot.
16 5. Uti infrà Exod. c. 39. v. 3 1. habetur, ubi
vide not. n. g. & n. 9. ac n. 1I4. confer, & Levit.
c. 9. V. 9. n. 9.
166. Sic habetur verſu ſequ. 3 9. . cap.

159. Sic verſu antec. 2 8. . c. habetur, confer. hic
tractat. Talm. Joma, fol. 72. a. prout in mov
n b. loc. allegatur ad marginem.
150. Videlicèt: ab arca, prout ſuprà Exod: c. 2 5.
v. 1 5. habetur.
X Loci iſtius explicationem vide in not. an ne
h. loc.
161. Fadem habentur inftà in notis Raſchi ad
ExOd. c. 30. V. 20. D. 79.
162. Sic interpretor hic verba iſta: ind n
i. e. per manus ccli ſive Dei, judæi mortem
ꝓpræmaturam per i. e. exterminium ſive ex-
ciſionem intelligunt ac R. Aben Egra notavit, ſe
in tote 5. Scriptura viginti tres locos inveniſſe,
in quibus Deus i. e. excidium comminetur
his, qui præcepta negativa (cujusmodi eſt illud,
quod hic habetur,) transgrediuntur. confer. in-
frà v. 43. H. c. n. 19 9. & quæ ad Levit. c. 8. v.
35. n. 27. & ad Levit. c. 22. V, 9. n. 36, it. ad

mud.

— Ap. XXVIII. .
duaplicem. Eod. verſ 32. Neimnmbpétan] Ne laceretor, qoi igitur dilaceraros palr ede n
tate cohitis;
u d konten

lus

167. Hebr. Swo nu'w, confer. infrà Exod.
alleg. c, 39. V. 31, num. 4. vide & tractat. Tal-

N. V.

non

mina Ciductrate

tunda & concava fuerunt inſtar malogranatorum (ſive malorum punicorum) erant- do ius Ergue

172, und etat fot

ſacetdlos) etten

hendebantur it⸗
us laminz) cine
temitate ſui lig

apitigeliper

(Seriptuta) liedt

dos) laminam c
ter tenebatne .
terxtusiſti 176,

minam & lamine

mud. Zefachimn

h. loc, allegatut,
1. b. 3,
16 3. Vel: bdicoll.a
Ptecagtur fudei
v ie epi
Dus, vide plu 9
9. P. n. 170, l
c, 39, V. 31. M ſ.
Ubi prolixe de P
169. Fiye: ſi,
notis Ralchianis
39. V. 3l. M 11.
170, Nim unaquæ
rafnen laminæ tr.
quaſi duo fil eſß
inferiorem a ſ
filcei duplicatx,
lis herfigutamh
gbim per verba
dod (ſieuti in 5

810 1. leoitut,)

leis ille bidem

1 e. K in medio
chaet Fittamlen

PR

ehuum unnm e)er

ilo loco:)non ſe⸗

algunan Ro.

Pumcorum etant.

ea be. Nolg

etl. 33. Mre, ilu

hatatintinnabulum
ltingahle lre-
Pranatumn erat jux⸗
tlrorum I61, in.

iilk veſliment,

um) celtttutus un

Vertl. 36, Lani:

tudine duorum di.

37. Mper titn
(ſell laminam au-
4 erit ſuper cida.

Aronis, 106, in.

eimus, ud cagil.

us

——
16, notatz ſunt, dige

V.21, ,. 166.8 ſeg.
ſol, 109, c0.4 Cir
Dkine, it, not, in vo

V. 6.h,c. l 560. nota.
Talmud. Sokka ol. 5.
h. loc, ad marginem

ine ſye bfacteæ Autes
D. Wagenleil in ot⸗

9 , 31. Pabet bi
. 14, coller, Leyn

he⸗

, confer inni Lvol.
cjige nalet 1.
r,

—AL NII CAp. XXVIII.

4

170. Nam unaquæque vitta ſeu fa cia, dum per fo-

loeus ille ibidem ſic legitur: muny irpyz
i. e. & in medio ejus (Icil. laminæ aureæ) fa-
ciebat (vittam ſeu faſciam,) quæ lectio difficul-(

168. Vel: ibi collocari Tphillin, fcil. quando
precantur Judæi; coterum de pben tam illis

EXODI.

6989

lus ejus (ſummi ſcil. ſacerdotis)

dotis) viſus fuerit inter laminam ac cidarim, ibi enim ſedem
elſſe Tephillin, 168. diſcimus (itaque exinde,) quòd cidaris fuerit ſupernè in ſummi-
tate capitis; non tamen adeò profunda erat (cidaris,) ut illâ totum caput operiretur
usque ad frontem; lamina verò erat infra (illam cidarim) ac vittæ 69. erant per fora-

mina diductæ atque ſuſpenſæ ab illa (lamina) in duabus extremitatibus ejus & in me-

dio ejus (afque ita) ſex 170. (erant fila,) in tribus 171, iſtis locis, vitta ſuperior

172. una erat forinſecàùs & altera intrinſecuùs è regione illius; ligabat autem (ſummus

ſacerdos) extremitates trium iſtarum vittarum à parte poſteriore cervicis, 173. J epre-

hendebantur itaque (vittæ illæ) inter longitudinem laminæ & fila extremitatum iſti-
us (laminæ) circumdare verticem (ſummi ſacerdotis;) vitta autem media, quæ in ex-
tremitate ſua ligata erat cum ſummitatibus duarum (vittarum) ibat per latitudinem

capitis deſuper & reperiebatur facta inſtar galeæx; 174. de vitta autem media * illa.

(Scriptura) hic dicit: & erit ſuper cidarim, 175. imponebat (igitur ſummus ſacer-

dos) laminam capiti ſuo veluti galeam ſuper cidarim; media autem vitta illam firmi-
ter tenebat, ne caderet, ac lamina erat ſuipenſa è& regione frontis ejus (ſacerdotis,) ſic
textus iſti 176, omnes firmitatem ſuam obtinent, 177. (qui dicunt:) vitta ſuper la-
minam & lamina ſuper vittam & vitta ſuper cidarim deſuper. Verſ. 38. Ert portabit

Krrr 2 Aaron]

mud. Sevachim fol. 98. b. prout in mam m
h. loc. allegatur, confer. Deuteron. cap. 17, v.
I. u. 3*

VN i. e. capitis, quàm illis: vv' i. e. ma-

nus, vide plura apud Buxtorf. in Synag. Jud. c.

9. p. m. 170. & ſeq. confer. & infrà Exod. dict.
c. 39. Vv. 3 I. n. 5. ac D, W'agenſeil. Sot. p, 405.
ubi prolixè de phylacteriis agitur.
169. Sive: fila, Hebr. on9D, prout hie in
notis Raſchianis habetur, confer. infrà Exod. c.
39. V. 3 L. n. I11.

ramen laminæ traducebatur, duplex fiebat ac
quaſi duo fila efficiebat, quoad partem ſcil. ejus
inferiorem ac ſuperiorem, tres itaque vittæ ein

falciæ duplicatæ, ſex fila efficiebant; ſed hæc faci-

liüs per figuram & ocularem demonſtrationem,
quàm per verba percipiuntur; in MSto 2. pro
eE* (ſicuti in plerisque exemplaribus, ut & in
MSto I. legitur,) habetur: Aw)y i. e. faciebat,

tatem & obſcuritatem, quæ ex voce ν oritur,
tollit, confer. infrà Exod. dict. c. 39. v. 3 I. n. 9.
& n. 172. h. verſ. ððDMUw
171. Confer. n. ſequ. 172. h. verſ.
172. Nam " apan n ennn ateee de
N i. e. quando infigebant fila (ſive vittas)
pet foramen, unumquodque filum fuit duplica-
tum, uti habetur in Snn rev ſuper Com-
mentarium Raſchi h. loe. ſic itaque tria iſta fila
hoc modo duplicata efficiebant ſex fila five par-
tes virtarum, confer. quæ num. 170. h. veri. no-
tata ſunt. WZ
173.: Sic etiam infrà Exod. dict. c. 39. v. 3I. n.
1 5§. habetur. HM MD
174. Confer. hic c. ſequ. 2 9. v. 6. n. 16.
* Hebr. nèen e 77), hæc ut & ſequentia, usque
ad: paune y i. e., ſuper cidarim, abſunt 4
175. Vide, quæ ad dict. c.
tata ſunt.
176. De quibus ſuprà h. v. 37. n. 16 5. & n. 166.
dictum eſt.
177. Id eſt: inter ſeſe conveniunt & conciliantur
nec alter alteri contradicit, ſic verbum: vpna,

ſeq. 29. v. 6. n. 16. na-

H“

quod hic habetur, explico.

EXODI.

698
Aaron] (Verbum & hic) ſignificat q rν.11. e.
& hoc quoque modo 17⁸. illud (verbum N&) non rec

CAbP. XXVIII.

condonationem (ſive expiationem)

(nempè:) Aaron &ιu% i. e. portabat onus iniquitatis, (ſi
movere) iniquitatem * à rebus ſacris. Eod. verſ. 3 8. Iniquitztem rerum ſacurum]
(Nempè,) ut propitium reddat (Deum) propter ſanguinem * & adipem,
lerant in immunditie, 179. veluti diſcimus: (ex tractatu Menachot
iniquitatem portabat (Aaron?) num iniquitatem carnis fotidæ? 180
teâà dictum eſt: non gratum 181. erit (ſacrificium;) an verò iniquitatem reſidui?
182. ecce dicitur: non imputabitur, 193. nec poteſt dici,
ſacerdotis, qui res illas immundas obtulit, nam ecce iniquitas rerum ſacrarum (hic)
dicitur; non iniquitas eorum, qui offerunt, ecee (itaque ſacerdos) ille non propitium
facit (ſive placat Deum,) niſi, ut rectam (ſeu legitimam) efficiat oblationem. Eod.
verſ. 3 8. Et erit in ſyonte ejus ſemper] Non poteſt dici, quòd (lamina aurea) eſſe de-
beat in fronte ejus (ſummi ſacerdotis) jugiter (ſivè continuè,) nam ecce illa non fuit

2) quamnam-

in eo illò tempore, quò is ſacris operabatur; ſed (illud ρ1.. jugiter 184, ita intelli-
gendum eſt,) ut placatum reddat (Deum ſummus ſaeerdos) illis (Hraélitis) etiam eo

tempore, quò illa (lamina aurea) non eſt in fronte ejus, (nempè,) quando ſummus ſa-
cerdos iſto tempore non peragit officium ſacrum; juxtà verba autem ejus, qui dicit,
quòd (ſummus ſacerdos,) dum adhuc illa (lamina) eſt in fronte ejus, propitium &
placatum reddat (Deum;) quando verò illa (lamina) non eſt (amplius i
. quod

17 8. Id eſt: juxtà hunc ſenſum, ſi ſcil. ita verbum
iſtud in hac ſignificatione accipiatur.
* Vel: (ſic) reperiebatur remota iniquitas (ſen
peccatum) 2 tebus ſactis, ita quoque juxtà

execfabilem,vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 169 3ꝙ⸗
& Ejusd. Dictionar., Hebr., hac voc. confer. &
Levit. C. 7, V. 1 9. vide etiam c. ſequ. 29. Vv. 3 3
n. 85. & v. 37. n. 112. òM

5

Hlebræum vertere poſſis.
XX Confer. tractat. Talmud. Menachot fol. 24.
ſicuti ad marginem in 'nar h. loc, al-
legatur.
179. Sic exempli gratia Paſcha celebrandum erat
ſtatuto tempore, etiamſi totus cœtus IIraeliticus
eſſet in immunditie, uti R. Salomo ad Numer. c.
9. v. 2. notavit, vide ibidem Gur Arjeh fol. 170.
col. I princ. & ſol. 110. col. I. circà fin. hanc
igitur rerum ſacratum iniquitatem portabat ſum.
maus ſaeerdos, dico: ſi totus cœtus Iſtaëliticus
fuerit immundas, lſecùs eſt, ſi ſaltem nonnulli
fueint immundi, nam hiad menſem ſecundum
rejiciebantur, uti Numer. dict. cap. 9. verſ, 10.
habetur.
130. Hebr. 79, quæ dictio propriè notat car-
nem, quæ vetufſtate fit deterior vel odore vel

ſequemia, us que ad: pi 4 nec potelt dici,
abſunt ab utroque MSto.

in diem tertium temanſit ex ſactificio, ſpontè vel
per votum oblato, id enim reſiduum comedere
fuit prohib

citificium legitime oblatum ac Deo gratum, vide
Levit. dict. Cap. 7. v.
Trem elli not.
14. Confer. &. antec, 277V. 20. n, 119.

.

quòd expietur iniquitas

n fronte ejus,)

ſsecie, in genere ſigniGcat rem immundam &

edit à ſenſu ſuo literali,
c) reperiebatur auferre(vel re.
quem obtu-
delicet:
„ecce jam an-

181. Sive: non acceptum erit ſacrificium, uti LEe-
vit. dict. c. 7, v. 1 8. al. g. habetur; cœteruan—
iſta: 2) ee N i, e, non gratum erit, ut &

1982, Reſidui nomine hic intelligi puto id, quod

Chibitum, vide Levit. dict. c. 7. v. 7. al.
17. S v. 8. 21. 18. confer. & c. ſequ. 29. V. 3 7
193. Vel; non reputabitur, ſcilicèt! tanquàm ſa⸗

19. al. 8. ibique J nii are

opiti
od nonpont
ctoenol Nuer
inftonte eius,

Aujona itiM
Mtunicin

197.

Okalia
gue liſ
olatgpehil
l2, 189. glalte
in gnete.
vrſaiſte ſu
Aoseſtb krn
600 manutn ug⸗
ten quampiam,
Ingri Uetnaeul
mMecam, fen col
conhirinat ie
(ueftper clin

—
185. Zilice:: lim
ter in wente a
(erGos ejiasque e
. Id el: cide
ſeph, Antiqun,
1167. Hec ſemot⸗
mentofum, de
jnfi . 41 K e
III. Nempe: di
Gur Arjeh ſo.
RN /, loc.
Bebt. 90, i
1N. Hæſantoct
8. ſequ r
190. Nimirhin 4
h.

3 Hebr, ded,

191. Mell: qu
ilasinduant:
torum ſpecies,
len 197,

2*
—

—I. CAbP. XXVIII.

iyeerienonen

e enſ .
Knttcd, cies] i. e. Fac illam ocellationibus plenam eamque totam byſſinam. Verſ. 40. Er filiis

10t:) quaenn R

1o, ecct imn z.
Autatem reſdi
hietut inigni
n lctunnmni
nonn propitium

latiohem., koll
12 autea) elle ge

ecce illa non fuit

er ieita intelli.

naeliik)etiam eg

ando fummus ſa⸗ 1

mn ejis, gui cieit,
1, Propitium &
sin fonte ei)
Ju- l
tem immundamn Nee
er. Ialm, ol. 693,

D

22

ue voc cOnfen. e

10,ſegn. 19, . J. D

kſaenifcium, ilLe.
habetur; Cceteram
gratum erit, ut
een nec porel dii,

liolputoid, gund

Cenikcio, ponte ſeel

eliduum comneg le
Gick c, 7, 7 7 .
c,ſegn,19 Fe .

liicttanoimae
c Deo gralumn, ide

kibigne ] nii a

,N. IINH.

EXODI. 691
quòd non propitium reddat (Deum) exponuntur (verba iſta:) in fronte ejus jugiter,
(hoe modo:) nempè, ut, qui in illa (lamina) ſacrum officium peragit, dum ea adhue
eſt in fronte ejus, non amoveatur mens ejus ab illa. 185. Verſ. 39. Et ocellamm fa-

Aaronis facies tunicas] Quatuor iſtas veſtimentorumcſpeciesconficies, )non plures,; (vi-
delicèt: )tunicam & baltheum atque tiaram, (Hebr. NVD,) hæc eſt HSX.; 186.

femoralia 187. autem ſcribuntur infrà in textu. 18 8. Verſ. 41. Er indues illis A-

aronem] Illis (nempè veſtibus,) quæ dicuntur de Aarone, (uti ſunt: )pectorale & E-
phod atque pallium“& tunica tellellata, cidaris ac baltheus & lamina atque femora-
lia, 189. quæ (femoralia) ſcripta ſunt infrà 190. de omnibu= illis (** ſacerdotibus
in genere.) Eod. verſ. 41. Et flios ejus cum illo] (Nempé: indues veſtibus) illis,
quæ ſcriptæ ſunt de eis. 191. Eod. verſ. 41. Et unges eos] (Nempè:) Aaronem &
Klios ejus, oleô unctionis. Eod. verſ. 41. &r implebis manus eorum] Omnis imple-
rem quampiam, ut in illa ipſe Rabifiatur ( vel confirmetur) ab illo die ac deinceps 5
lingua vernaculà, quando aliquem præficiunt cuidam officio, dat ei dominus chiro-

thecam, † ex corio factam, quam vocant: guanto, 192. & per illam (chirothecam)
confirmat ipfe (dominus) illum in officio, 193. vocant autem traditionem illam,
(quæ fit per chirothecam:) reveſtir, 194, atque hæc eſt impletio manuum. Verſ-
Krrr. 3

42

Snnr rDE heloc. .
† Hebr. Ha iſtud, ut & ſequentia, usque ad
ri. e. voc ant autem, abſunt 4 MSto z.
192, Sic feddo hic wader prout Itali vocant chi-
H rothecam, Galli: gant, ſic etiam vox Gallica
i habetur in MSto I. exinde judicari poterit;
Commentarium Raſchianum 4 Judæo quodam
Italo interpolatum vel gert emendatum efſe,
cum R. Salomo Jarchi fuerit Gallus natione;
& in explicatione textus ſacri dictionibus Galli=
cis uſus ſliii.
193q. Huic ferè ſimilis fuit acquiſitio ſive poſſes-
ſio per ſudar, Hebr. è Pa, dé qua vide Bux-=

15. Silicèt: lamina, id eſt: laminam illam jugi-
ter In mente animoque ſuo habeat ſummus ia-
terdos ejusque ſemper recordetur.“
6. Id elt: cidaris ſive mitra, que de re vide Jo-
teph, Antiquil, 3. c. 8. & Aben Ezra ad verſ.
37. b. cap. ü
197. Hæc femoralia fuerunt quarta ſpecies veſti-
mentorum, de quibus hic eſt ſeemo, confer.
infrà v. 42: . c. n. 19 6. H R”
18 8. Nempè : dicto verſu 42. . cap. confer. &
GBaeoanr Arjch fol. 110. col. I. fin. aé not- in rm
nsr. a loc. ́UMUy
X Hebr. 9y, iſtud hic 4 MSto I abeſt. .
192. Vane un d erige de quibus vide torß Lex, Talmm. l. 1445. comiet. Colri Park
190. Himirum dict, verſ. 42 k. 6. confer. not. in . z. Re) ze pag. 230. ssl
Pe PD h. 00. 9994, Sie ex ptimo “HH,ſie enim legendum, pro:
X Hiebr. 8dan, abelt iſlud ab utroque MSto. 5 , hodiè vocant: inveſtir, hince: inveſti⸗
òꝗ ruuuure, Latin. inveſtitura, vocabulum apud Feudi=
19 1 . du eis per legeen ſunt ordirnla u ſitas fatis notum, Commentator noſer ad judie.
illas induant: funt amem iſiæz quatnor veſltimen
torum ſpecies, de quibus vide infia alleg. v. 42 jahjo, qal ern d rnrgegin g orot
S.e c. n, 197. & v, 43. n, 199. COnter, & not.in O, Au teggſete poſis; re eie in bm

692 EXODI.

42. Et fec illis] (Nempé:) Aaroni & filiis ej us. Eod. v. 42. Temoralia linez Ecce octorgs.
veſtimenta ſummo Sacerdoti & quatuor 196. ſacerdoti vulgari 197. Verſ. 43. Et erunt

QCAAb. XXIN.

Iuper Aaronem] (Nempè:) omnes iſtæ veſtes (erunt) ſuper Aaronem, quæ ei conve-
niunt. Eod. verſ. 43. Et ſuper filios eju] (Erunt veſtes iſtæ,) quæ dictæ ſunt de
illis. 19 8⁸. Eod. verſ. 43. Quando ingrediuntur bernaculum teſtimonii] i. e. In tem-
plum, idem eſt quoad tabernaculum. Eod. verſ. 43. ét moriantur] Ecce diſcis (in-
de,) quòd is, qui ſacrum peragit officium deſtitutus veſtimentis (iſtis) Fmortis 199.
ſit reus. Eod. verſ. 43. Statutum ſempiternum ei] Omnis locus, ubi dicitur: ſtatu-

tum ſempiternum, 200. (continet) decretum præſens, 201, cui poſteri immorari

debent.

CAP. XXIX.

Etl. 1. Arcipe] (Verbum lp hic) idem ſigniſtcat, ac Io atque dux itæ de.

rivationes ſunt, una (quidem ſignificans) Hp; altera vero „rpn; eſt
. autem illis una interpretatio. I. Eod. verſ. I. Juventum unum] Ad expi-
andum opus vituli, 2. qui fuit juvencus. Verſ. 2. &t panes azymos ut & placentas

ac lagana azyma] Ecce illæ tres ſpecies, (nempè:) 2 i. e. frixum 3. & Noni. e.

2ð

P*Eh deeſt autem in MSto I. vide not. ibid.

conter. & not. in 'hofi mew'h. loc. it. not. ad

Iudic. dict. cap. 17. V. 5. n. 6. & n. 7.
195. De his dictum eſt verſu antec. 41. F. cap. n.
189

196. De quibus ſupr verl. 40. h. cap. n. 186.

& n. 187.

197. Hebr. Vn, à Græc. idia—τα idiota, priva-

tus, ſcil. qui non eſt ſummus ſacerdos, confer.
Levit. c. I. v. 7. n. 74.

19⅝. Confer. quæ ſuptâ ad verſ. 41. . cap. n.
1987. notata ſunt. õä
X Nara à tabernaculo teſtimonii deducitur argu-

canan h. loc, exponitur.

„

.

½ Hebr. Sa WPH, in MSto 1. pro iſtis legitar:

mn Wa i, e. (indutus) veſtibus ſacerdotis
(Eil. ſummi, mortis reus ſit.)
199. Nempè; divinitus immittendæ, conler.
quæ ſuprà ad verſ. 3 5. H. cap. n. 162. notata

ſunt, vide & infra Exod. c. 30. V. 2 I. n. 80. †

& Exod, c. 3 1. V. 14. n. 20. & Exod. c. 32. v.
35. n. 10¾. it. Deuteron. c. 24, V, 16, uum.

raentum 4 minori ad majus, ſic in not. P

pla-

42. confer. & not. in ham mewh, loc.

200. Hebr. .) iſtud, ut & ea, quæ ſequuntur, “
usque ad: any) i. e, immorari, abſunt ab utro-

que MSto, juxtà quam lectionem ſenſus eſt: u-
bicunque dicitut: Don i. e. ſtatutum (ſempi-
ternum) ibi intelligitur, quòd Iſcaëlitæ ei debe-

ant) immorari (nonipſi ſolum; ſed & eorum

poſteri.)

201. Vel: decretum, quòd fit ilico, Hebr. ;

ſicuti hie habetur.
I1. Id eſt: una ſignificatio, nam utraque dictio ſi-
gnificat acceptionem, vide not, in on
h. loc.

z. Nempé: Conflatilis aurei, de quo paulò poſt
& not. in an e

Exod. cap. 32. V. 4. Vide
h. loe.
3. Dictio na ſignificat pnureda mwrn j. e. fri⸗
Xum ſive elixum in ferventibus aquis, prout R.

Salomo ad Levit. cap. 6. v. 14. al. 2 I. interpre-

tatus eſt dictionem noah, quæ Levit. dict. c. 6.
v. 14. al. 21. habetur, ubi vide not. n. 6 1, con-
fer. & v. 2 3. h. cap. n. 5 8. & Levit. c. 6. v. 14.

n

n. 50,

olaceutz
Danis oleoli ſ. 4
olbehinple⸗

centæ.
Fulumfoit oleomi

cocta erant agane

inſtat Nun, quo 1

ie) Adartiumte
utione totins cor
lum ac ſoccinctor

lmina anteg)

—
D. 60. 4. Lefll. c7.
ehtol. 110, 00. 4

Dn b. lot, ubi

IIN Ni e.pan
zum de quo nit eſ
ciebus.
4. II el: panis ,.
uus verſus 2, Viden
hzc in vetendo om
5. Hebt. o
13, , c2). nbi it
6, I. er oleum immin
antec. 3, b. Vell, 2.
Lerx. Talcn. fol. ¹1
3 Kie velto hic iſud
legionelcll. ſheinte
7. Vel: de unaquadt

hant, Hebr. Non

cO, quo uſusſum
torl. r0 dn leginn
eckio prelelendh
conſentit, conet
9g, Conter inttacick.
it. Levit. c. 1, .4.
n 39. & Numer, e.
jeh tol. 110, c0l 4.
Menachot, fol.;
OD d h l0
Hebr. wuſe
t in Msto l, ſe
Prn ie, Winſ
9. Nonnulliſicveten
inllar Chi Glati,

2 Sece odog.

ſ.
Nerl 43 xuxrt
EMb Iur ei conre.

le diceſ Uunt de,

noni le. Intem⸗
4 Lece Cilegſin.
lti) fmort tis 199,

bi dicitur: ſtitn.
Polteri immorati

tne due ſte k.

Verd ppe eſt
nunn] Ad tnpi.

or ut glatentas

in .N gie.

.

—.ᷣ—
Moh loe,
Len, gue ſeguuntr,
volati, abſuntabutto⸗
Niogem ſen us elt; u⸗
e, ſtatutum (lempi⸗

guo lliaelie ei ebe⸗
lolum; ſel eofum

Aftilicd, Hebl. d,

ham utaque gickioſi⸗

de not, in Ma

1, be uo onſd doſt
not in n e

rn win ie ki⸗
bus aguis, pon 1.
, 14.1. 11. mtelpte⸗
qur Leyit, eb.
1nigenot, 61,0n⸗
Leſit, e Ne 14,

1n bo,

Cn. I

centæ.

CAb. XXIN.

EXODI.

693

placentæ ac [P Pi. e. . NaD DN) 4. vocatur infrà in textu: piacenta-

anis oleoſi, 5. quoniam ( ſacerdos) dabat oleum in frixo 6. contrà, quâm, (fie-
ri olebagi in placentis & laganis; uniuscujusque autem ſpeciei 7. decem erant pla-

Eod. verſ. 2. nmſtas oleo] Dum illæ (placentæ adhüc erant) farina, in-
faſum iroleumnil laque (inter ſeſe) miſcebant. Eod. verſ. 2. Unéta oles] Poſtquàâm

cocta erant (lagana) linebant (illa oleô,) veluti * (litera) O Græcàâ, 9. quæ figurata eſt

inſtar Nun, quod nos (Hebræi) habemus, veluti iſtud 2. 10.

Verſ. 3. & 4dmoveli

iſta] Ad atrium tabernaculi, quo die illud fuerit eredétum. Verſ. 4. Et lapvabis] Abe

lutione totius corporis. 11.

„

Verl. . Er conſiringe] Orna & apta ei (Aaroni) Eingu-
lum ac ſuccinctorium 12. circà ipſum. 13. Verf. 6. Coronaw ſanttam] Hæc fuit
lamina Qaurea.) Eod. verl. 6. Seper cida,im] 8 Sicuti expoſni 14. ſohm, 15. per

Vit⸗

n. 69 a Levit. C. 7. V. I 2. D. 56. que Eur Ar-

ſeh fol. 110. Col. 4. circa fin. ut & not. in npO
Smnan h. lot. ubi exponitur ‚quòd mmun r
n n i. e. panis azymus ſit 1n i. e. fri⸗
xum, de quo hic eſt ſermo, & ſie de ceœteris ſpe.
ciebus.
4. Id eſt: panis azymus, de quoin principio hu.

e us vVerſus 2. videntur autem LXX. interptetes
. 1o. Hebr. 2 n; lic in editione Hebraica, que u⸗
5. Hebr. inw O m, ſic nominatur infrà verſ.

hæci in vertendo omiliſſe.

2 3. h. cap. ubi vide notas n. 5 8. & n. 59.

6. I. e. oleum immiſcebat frixo,confer. quæ num.

Aantec. 3. h. vert. 2. not ata ſunt, Vide & Buxtorf
Lex. Talm. fol. 2190.

. Sic verto hic iſtud an, poſſes etiam vertere: è

regione ſcil. ſive intuitu placentarum &c.
7. Vel: de unaquaque ſpecie decem placentæ ſe
bant, Hebr. ap , ſic in exemplari Hebrai=
co, quo uſus ſum, habeiur; ; aſt in Bibliis Bux-
tort. pro 7) legitur: 1) i. e. & ſic; ſed. prior

flectio præferenda, cui & utrumque MStum

conſentit. confer. not. in n h. loc.
2. Confer. infrà dict. v. 2 3. B. c. ibique not. n. 59.
it. Levit. c. 2. V. 4. D. 3 I. ac Levit. c. 7. V. 12.
n. 3 8. & Numer. c. 6. V. 1 5: n. 34. it. Gur Ar-
jeh fol. 1 10. col. 4. fin. vide & tradat. Talmud.
Menachot, fol. 75. a. & fol. 76. ſieuti in
DTDT THD h. loc. allegatur ad marginem.

„ Hebr. Pn ſic in Amſtel. ac Baſil. editione,

dt & in MStO I, ſed in MSto 2. ſolum legirur:
PN i. e. ad inſtar 2 (Græci,)
. Nonnulli ſic vertendum putant: forma g: i. e.

inſiar Chi Græci, vide Gur Arjeh. tol. 128. col.

med. 6 Nerihat fol 5 . d. ut & helm.
Schikhardi jus tegium, adeg. Buxtorf. in Lex.
Talt. fol- 1208. confer. & D. Huetii Demonſt.
Evang. Propoſit. 9. cap. 127. n. 4. p. 992. e-
dit. ipſieni. ac Buatorf. Lex. Talm. fol, 1930.
vide & verſ. 7: . cap. n. 17. & Numer. c. 13. Vv.
22. D. 2 1. it. Menachot fol. 75. a. uti in *
yns ad marginem allegatu.

ſus ſum, habetur, in nonnullis exemphribus iſta
non leguntur: in Biblis Buxtorf, ſolum habe-

tur: MIa nec àadjegka eſt ibi litera: 2, confer.

not. ad 1. Reg. c. I. v. 34. n. 1 9. & autor tra-
Katus Gallici, qui inſcribitur: Hiſtoire du Cul-
te Levit. Part. 3. cap. 7. pag. 2 85. edit. Amfſte-
lod. in MSto I. habetur à 1 i, e ſicuti iſtud
ſed à MStoz. abeſt iſtud.
1. Quantum autem aquæ ad ablutionem corpo-
ris peragendam determinaverint Rabbini vide a-
pud Gur Arjeh fol. III⸗-col. 1. princ. & Light-
foot. ad Matth. cap. 3. v. 6, p. 223. Lcir. 1 Lipl.
ac not. in S'pat me b. loc.
I2. Hebr. 2, de quo vide cap. antec. 28. v. 4.
n. 8.
I13, Vide dict. cap. antec. 2 §. v. 8. num. 75.
14. Hebr. mR , ſic in utroque MSto, ut & in Bi-
bliis Buxtorf. quæ hic in vertendo ſecutus fum,
in exemplari Hebraico, quò uſus ſum, legitur?:
37 H, j, e. uti expoſuit Ralchi, quas hæc al=
terius Rabbini ſint verba.

15. Videlicèt: alleg. cap. amtec. 28. V. 36. Ub, l.

de not. D. 16 .

694 ExODI.

wittam (ſcilicèt) mediam & duas vittas, quæ erant in capite ejus, quæ tres (vitæ) à po-

ſteriori cervicis parte ligabantur, ipſe (Moſes) dabat (laminam auream) ſuper cida-

rim, tanquam galeam. 16., Verſ. 7. Et unges illum] Etiam unctio iſta (fiebat) ad
inſtar (literæ ) 2, 17. dabat (enim Moſes) oleum ſuper caput Dline taetemteeiſe
ter ſupercilia oculorum ejus & conjungebat illa digitòô ſué. 18. Verſ. 9. Er erit il-

lis] Iſta manuum impletio in ſacerdotium perpetuum. Eod. verſ. 9. Et implebie]

Per res iſtas. 19. Eod. verſ. 9. Manum Aaronis & manum fßliorum ejus] Per impleti=
onem (manuum) & officium 20, ſacerdotii. Verſ. II. Ad Aſtiene ade,wacul, ron-
ventus] i. e. In atrio tabernaculi, quod eſt antè oſtium. 21. Verſ. 12. Saper cor-
nua] i. e. Supernè in cornibus ipſis. * Eod. verſ. 12. Et omnem ſaungzæinem] i. e Re-
liquias ſanguinis. 22. Eod. verſ. 12. ersue fundamentum almaris] Facta crat eĩ

quaſi prominentia quædam loci receptionis 23. circumcircà, poſtquàm ille (ſacerdos)

aſcenderat, quæ eubiti ſpatio à terra (erat elevata.) Verſ. 13. Adipem, qui operit in-

seſtina] Hoc eſt operimentum, 14. quod eſt ſuper ventrem, quod vocatur: tela. 25.

Eod.

16. Confer. dict. cap. antec. 2 8. V. 37, n. 174. 8 2. ut & not. in an mhevw b loc.

CAbpP. XXIE.

17. Vel, uti nonnulli exponunt: inſtar g:, in Mro
2. habetur: 3 Pha i. e. inſtar à vide, quæ ſupraà

ad verſ. 2. h. Cap. n. 9. notata ſunt, confer, &

Verl. 3 6. h. cap. n. 95. ac Levit. c. 2. v. . n. 26.
& tractat. Talmud. Kerituth fol. 7 8. a. aliàs fol.

F. a. uti in 'n ne hic allegatur ad margi-

nen.
18. Confer. hic W'ilhelm. Schikardi jus Regium,
de quo Buxtorf. in Lex. Talm. fol. I26 8. vide &
not. in ar ne h, loc. ubi exponitur, quoòd
decderit Moſes ν i. e, guttam oiei ſiper
caput illius Aaronis & guttam inter ſupercilia o-
culorum easque digito ſuo conjunxerit.
19. De quibus ſeil. paulo antè in textu ſacro di-
Gum eſt, ut & de quibus mox verſu 10. h. c. di-
citur, ſic in not. om m hie exponitur.
2 §. Sic dictionem S, quæ hic habetur, inter-
oretari volui, confer., not ad Numer, c. 1.v. 5o.
Sign. * it. Plalm. 109. v. 8. ubi LXX. interpre
tes vocem iſtam Hebræam verterunt: 39 r. :0.
near iy, epiſcopatum, quam dictionem etiam S.
Lucas in Act. Apoſtol. c. 1. v. 20. retinuit, pro
Ha i. e. per impletionem & offcium, in
utroque MSto legitur ſolum: apa i. e. per
ræfecturam.

*Conlfer. hic tractat. Taimud. Sevachim fol. 24.
b. ſicuti in naf new' h. loc. ad marginem al-
les rur, ubi vide etiam notas, it. Sevachim, fol.
22. Sic etiam LXX. verterunt: 26 awτw0 = 8* d⸗

quum autem ſanguinem, confer. not, in rno
pa b. loc. & Chullin, fol. 49. a.
23. Seu: receptaculi, Hebr. 7ap rwa, confer. quæ
ſupra ad Exod, c. 27. V. 3. n. 30, notata ſunt,
vige & Gur Arfeh fol. 1II. col. I. fin. & not.
in S'nom novw' h. loc, ubi fuſius exponitur, quid

infrà verſ. 16. b, cap, Sign. * & verſ. 40. h. cap.
n. 126. item tract. Talmud. Middot; cap- 3.
fol. 69. a. mtiin bnon npwbh. loc, allegatur ad
matginem.

Caph loco Kuph.
25, Sic reddo bic: N', Germ. Ein Gewebe /
textura, confer. Buxtort. Lex. Talm. fol. 2144.

2 1. Conter. inftà Verſ- 32. h. cap, ibique not, n.

e ; reiiquum autem ſanguinem omnem, qui-
bus & Vulgata ferè conſentit, quæ habet: reli,

ſit "be i. e. fandamentum altaris, confer. ettam

24. Sic dictionem Prâ, quæ hic habetur, vertere

Ab i. e. tegere, in MSt0 I. legitur: cim

(e W.
A
Lod. erl. 13.

lengkes ¹. 10

mul cum llo ten
woeccat exte

latrumentfluͤt

“ lum)versis cort

temn non necelli
unm pto heccai;
nem linguinis v.
igit, guoniam
inktl necillellar
bat, Eod,renl.
mactatione dand
uas dationeiſ
incornuangali

——————
26. lua bic yelto:
Phragma intefhte
4. M. 10, A Buto
1. Sie leddo vn
glari febraico, ge
6s: lenerum (ni
tenuis, Utiin Ra
ubetur,)æ eonler,

li Bmmo

in Buxtort. Ler
Leiit. c, z. N 4.
det vvin M
i puto, in Mt0

R 1. Nam pariicol,

betur interdunm l

EA 17. , ca,. h

20. 4d Levit, e. 3.
lam Torat Cohan
in Dndn woo
19. ENernum hic⸗
Auis on fuit il
ius, ide erit. e,
1.14,§ 15. :,
60l. 1, fn,

e, Conhler,ie a

7

1

7

Am 69 5

tres Gine) R

CAb. XXIX. Ezobr.

Eod. verſ. 13. E. reiiculum] (NN) eſt reticulum jecoris, 26.

rean) ſuere, MWMon reticulum ] quod vocant:
koiſti ac. tendres. 27. Eod. verſ. 13. Super jecore] Etiam (aliquid) de jecore :3. aufer ſ-
ul ſe cad mul cum illo (reticulò.) Verſ. 14. Combures igne] Non invenimus ſacrificium-
Wtg an pro peccato externum 29. fuiſſe combuſtum, niſi iſtud. 30., Verſ. 16. Er Garge
l. he Er exit il⸗

Inſtrumentò (nimirùm) prehendebat (ſacerdos ſanguinem) cratere & ſpargebat (il-
lum) versùs cornu (altaris,) ut iſte (ſanguis) conſpiceretur hinc & illinc, oblatio au⸗
tem non neceſſariò fieri debebat datione (ſanguinis, quæ fit) digitô, præter ſacrifici-
um pro peccato; coœtera autem ſacrificia non neceſſariò debebant fieri (Per ſparſio-
nem ſanguinis versùs) cornu (altaris) nec (in illis opus erat, ut datio ſanguinis fieret)
digitò, quoniam datio (ſive ſparſio) ſanguinis illorum (fiebat in) medio altaris 31. &
infrà, nec ille (ſacerdos) aſcendebat per clivulum; 32. ſed ſtabat in terra * & ſparge-
bat. Eod. verſ. 16. Circumcirca] Sic exponitur in (tractatu Talmudico, qui agit de)
