3. Id eſt: ego iſtius rei nomine me obſteictum
agnoſco, ego illam vel ejus æſtimationem debeo,

fer. & ver’. ſequ, 5. h. cap. D. 7. & Levif. c. 22. V.
18. a. 57. & Levit. c. 2 2. v. 1 8. n. 57. it. not.

Erachin, fol. 2. 2. & fol. 4. a. it. Fol. 20. a.
* Hebr. b'n, i. e. pecuniam ſeu pretium pecu-
niæ, ſenſus eſt: dictio y non ſumitur hic pro
pretio, quod in coœsteris rebus ſaeris dari ſolet,

ro annorum; ſicuti in hoc textu æſtimatio iſta
determinata eſt, ſic in not. an 'av hic expo-
nitur, vid. num, ſequ. 4.
4. Hæc verba vaw 92, i. e. pro numere anno-
rum ejus, àm in Bibliis Buxtorf. quàm in editione

ſchi, ac ſi illa in ipſo textu ſacro hic habeantur 5

ba iſta: pro numero annorum, non tanquam

zxit & ab omnibus liber eſt, ſic in not,.

verba textus ſacri, ſed'ut notæ adducuntur.

CAbp. XXVII.

*
3

vide . Fagii not. ad Paraphr. Chald. b, loc. con-
àa4d 2. Reg. c. 12, v. 4. num. 6. & tract. Talmud.
dum vovens dicit: tale ac tale pretium mihi in-

cumbit; ſed æſtimatio ejus rei, quæ hic voto
oblata ſeu ſanctificata eſt, inſtituitur pro nume-

quod tamen ſecùs eſt; reperiuntur autem ſupra
in Levit: g. 2 5. verſ. 52. quapropter etiam in edi-
tione P'nn ine, quam hic ſecutus ſum, ver-⸗

“ 9. Hebr. N

CAL. WV
—
Yerl 3. Min
(liete) Chl
0, uiguing.

votum facete
tetun) qui in

mibi. , Ver

ungit dies ſene
uando ſenelci
fomina autermn
pam dicunt ho

eſt thelaurus in

ltmut manusz e
eun †) (Nemp

mnundsejus, gui

—
5. Hed huic auton
relucatur R. DB
leg conſen,
nOt. in
nacatus Tamr
tur conl. 8, Nide

bethort ol

6, Fige: minorent
t.2l. kl. h leh
(ap. M. I1.
7. Jice, gur paul
ta ſune, confer.
Hebr. vn P
N he. ham
MSto.
3. Nam fir4 ficeſi
Aflinaturqbingt
Magelimno autemn
Ueiſn7. habenan,

ii pante ell win
Hebræa, quàâ uſus ſum, adducuntur in notis Ra-
uri ſie

tertia parte nind

Alimatur tiigtn
liiautem detemn
bie tact Talm.
doo ho/, 1
bana datr ol

UI
dn: Mii

A.VI.

(liailtic.

un guialen)

Motene

igniſeat di⸗
umero anno⸗
tertu. Eod,
etl.

en
ali, id erl. ge

me obſteickum
nationem debeo,

ald b,loe, cone
Lerikc, 110r.
,n. ſe dt not⸗
ad, Talmud.
Fol. 10.2.
1 prelium peell⸗
ſumwitur hie oro
lacnis dati ſolet,
petium nihi in⸗
ei, qur hie ſoto

tuitur pronume⸗

u eſtimatio iſti
1 hic eno⸗

numeto inno⸗

gbamin editione

mtatinnotis Na⸗

obic habeantut;

nlut autemn luptl

pter eliatn in edl.

ſecutus iumm, ler⸗
n, non tanquan
Cducumr⸗

CAP. XXVII.

LEVITIICI.

1029

verſ. 3. Tſtimatioe] (Dictio 2 idem valet,) atque Pp; . duplicatio autem.

(literæ) Caph (in voce ν) non novi,

ex quanam illa ſit lingua.

Verſ. 5. Et ſi ab

eo, qui quinque annos natus eſ (Hoc ideò hic dicitur,) non, quòd is, qui parvulus eſt,
votum facere poſſit, quia in verbis parvuli 6. nulla eſt (obligatio;) ſed adultus (te-
netur,) qui dixit: æſtimatio parvuli iſtius, qui quinque annos natus eſt, (incumbit)

mihi. 7.
tingit dies ſenectutis,

Verſ. 7. Et ſi ab eo, qui ſexaginta annos natus & &c.] Quando aliquis at-
fœmina propè eſt, ut æſtimetur tanquâm vir, quocircà vir, *

Quando ſeneſcit, pls, quàm tertia parte diminuitur quoad æſtimationem ſuam; 8.
fœmina autem non diminuitur quoad æſtimationem ſuam, niſi tertiâ ſolùm e
. 5 11 Part 5
nam dicunt homines: ſenex in domo eſt teſta fracta 9. in domo; vetula in domo

eſt theſaurus in domo & ſignum bonum in domo.
Ita, ut manus ejus non valeat dare æſtimationem iſtam.

Verſ. 8. i autem pauperior eft]
Eod. verſ. 8. Et conſtituet

eum †] (Nempè,) ut æſtimetur 10. coràm ſacerdote, qui illum æſtimet, quantum.
manus ejus, qui æſtimationem ſolvere debet, 11, præſtare poteſt. Eod. verſ. 8. Se-

Nuan⸗

5. Sed huice autoris noſtri ſententiæ & expolitioni
reluctatur R. David Kimchi, vide b. Fag. loc.
alleg. confer. & Gur Arjeh ol. 16 1I. col. 2. med.
ac not. in an S“ b. loc. uhi caput primum
tractatus Talmudici Erachin ol. 4. a. b. allega
tur, conf. & Nidda, f. 2 8. 6. it. Schabbat, f. 136,
& Bechorot, fol. 42. a. b. it. Erachin, fol. 4. a.
6. Sive: minorennis, confer. quæ fuprà ad Levit.
c. 2 I. V. I. n. I. notata ſunt, vide & infrà v. 9, h.
cap. n. 11.
7. Vide, quæ pauloò ante, ad v. 2. h. eap. n. 3. no.-
ta ſunt, confer. & Erachin, fol. 1 9. a. .
* Hebr. "NXe! 72 )) iſta & ſequentia, usque ad:
nd i. e. nam dicunt & c,abſunt hic ab utroque
MSt0.
38. Nam vir 4 viceſimo anno usque ad ſexageſimum
æſtimatur quinquaginta ſiclis v. 3, h. cap. 4 ſe
xageſimo autem anno quindecim ſiclis, (uti hoc
veriſu 7. habetur,) quæ æ ſtimatio plus, quàm ter/
tia parte eſt minor, aſt fœmina ſexagenaria ſolùm
tertia parte minor eſt quoad æſtimationem, nam
quæ eſt à vigeſimo anno usque ad ſexageſimum,
æſtimatur triginta ſi lis, v. 4. h. cap- ſexagena
ria autem decem ſiclis, ſicut. h. v. 7. dicitur, conf.
hic tract. Talm. Erachin, ol. 18. a. . uti in
b'pan H νh. loe. allegatur ad mar ginem, conf
& Bava batra, ol. 12 1. b. & Bechorot, ol. 49. a.
.Hebr. &9, uti hic habetur; alii codices ha

bent: &e id eſt: un, fragmentum, quod

taptummodo oneri eſt, nonnulli legunt: &mn
id eſt: b'y, nuditas, in Jalkut fol. 19 . col. 1.
legitur: &ntiie & exponitur Ywan i, e. offen-
diculum ſeu laqueus, in MSto I. habetur &ree
i. e. deliquium ſeu volatile, ſenes enim laboribus
ferendis impares ſunt; aſt mulier annoſa, laba-
ribus adhuc aſſu eta, rectè domeſtlieos la bores per⸗
fert & eſt &n'b id eſt 'z&, theiaurus in domo,
vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1445. G& ſeq. con-
fer. & as n ibique not. h. loc.
t Hebr.) py) iſtud & ſequentia, usque ad: yy
VX& i. e. ſecundum id, quod &c. abſunt hic ab
utroque MSto.
10. Hebræa ita habent; Pawy 5 8h Pyay
Pyn neen ih ſice in editione mnew
n-t t & in exemplari Hebraico, quo nſus
ſum, notatum reperitur 4 Commentatore no-
ſtro ad verba illa textus ſacri: nye i. e. &
conſtituet illum; ſed abſunt iſta à Bibliis Bux-
torfianis, ut & ab utroque MSto, ſicuti jam di-
Aum, confer. hic tract. Talm. Taanit, fol. 7. 5.
Megilla, fol. 11. a.
1. Ita hic vertere volui verbum Pyyn, ut illud di-
ſcernatur à ſacerdote, qui etiam Phyn, i. e. æſti-
mat; nota autem, quòd alius ſit ayn; alius
Tya, hic eſt, qui æ ſtimatur, etiam parvulus 5 afſt
ille eſt, qui æſtimat quique æſtimationem ſolvit,
qui non eſt,; niſi magnus ſive adultus, qui voto
obli⸗

7

CAp. XXVII.

YNNI.

cundum id, quod aſſequi poterit] i. e. Pro modo“ facultatum ejus æſtimabit illum 7* = Ciles) de⸗
& relin quet ei (ſacerdos tantum,) quantum ſufſicit ad vitam tolerandam, (nempeè?:) e:) cuilbet
ſell ſacerdotis.
(cil ſacerdotis

ledam. Pulinar 12, & tegumentum atque inſtrumenta artificii, ſi fuerit (verbi gra-
tia) agaſo, relinquat ei aſinum ſuum. Verſ. 9. Quicquid ex eo dederit] Si dixerit pes

iſtius (animalis *** erit) ſacriſicium, ipſius verba ſubſiſtent, 13. & vendetur (animal)
ad neceffitates ſacrificii, 14. & (reliquum) pretium ejus (animalis) erit profanum, ex-

cepté preti& iſtô, (quod datur pro) membro (animalis.) Verſ. 10. Bonum † pro ma-

lo] i. e, Integrum pro eo, quod vitioſum
Ac multo magis (non mutabitur) bonum pro bono & malum pro malo. * Verſ. 11.
DOmne * animal immundaum] De illo (animali,) quod vitio * laborat, loquitur (hic)

eſt. Eod. verſ. 10. Aut malum pro bono]

Scriptura, quòd illud immundum ſit ad ſanctiſicandum, 15. ac docet te Scriptura,

quòd res ſacræ perſectæ 16

(Lo-⸗

non fiant profanæſolutò redemptionis pretiò, niſi labe

*

obligari poteſt, confer. ſuprà verſ. 5. h. cap. n. 6.
S& Jalkut Part. 1. Fol, 19 ⁸. col. r. med, & Bava
mezia, Fol. 114. a. 5. & Erachin, Fal. 17. b. &
ſol. 24. a. 5.
* Conler. hic Etachin, Fol. 4. a. b. & ol. 7. b. &
Fol. 17. a. .
XX Hebr. rrb, in utzoque MSto legitur? τααπ

1. e. ordinabit vel diriget eum, ſeil. juxtà nume-

tum annorum æſtimabit eum, nam verbum
in Targum relpondet Hebræo Jy; vid. Buxtorf.

12. Sive: culcitram, ſic dictionem a, quæ hic

habetur, interpretor, confer. Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 1025. in utroque MSto legitur: O, pulvi-
nar, tes eadem eſt.
XX Hebr. ma, ſic in MSto z. hic additum repe-
ritur, confer, hic Temurah, ol. I1. b. & fol. 13.
a. it. Fol. 3 2. 6. it. Chulin, fol. 69. 5, & Erachin,
ol. 4. b.
1 a u⸗ ipſe tenetur præſtare, quod vovit, con-

ſer. Gur Arjeh fol. 16 1. ol. 2,circà fin. idque ob.

tinet in animali, ſecuùs eſt in homine, de quo
vigde ſuprà vVerſe 2. . cap. n. 2: ac not- in O*
opar h. loc. .1
14. Id eſi: ut inde ſacrlficium, quod ipſe vovit,
offeratur, confer. Erachin fol. 4. b.
† Conter. hic tract., Talm. Bava mezia, fol. 47.
a. & Chulin, fol. 2. a. it., Bechorot, ſol. 14. .

6. & Temurah,fol. 2, a. . & l. 3,à: it. Fol .

. & fol. 9. a. ö. & ol. 11. F. it. Fol. t. 3. a. ſit. Se“
vachim, fol. 7. a. & Menachot, fol. 9 3. 2. . &

Erachin, fol, 2. a. 6.
* Confer. hic tract. Talm. Temurak, fol. 9. & fol“
17. a. ac Torat Cohanim, ſicuti in æ nan ne
b. loc., ad marginem allegantur, vide o notas i⸗
bidem, it. Jalkut Part. I. Fol. 19 8. col. 2. eircà
fin. & col. 3. ac 4. it. Bechorot, fol. 3 I. .

xX Conter. hie tract. Talm. Menachot, fol. 10 1, Aa.
& Bechorot, fol. 37, a. 5, & Temurah, ſol. 3 3. 2K.

b.

**½ Nimirùm ſerme hic eſt de illo animali, qued
quidem primo' mundum fuit, ſed vitie aliquo

peſteà laborat; aſt infrà verſ. 27. . cap. ler-
mo eſt de animali, quod per ſe immundum eſt,
ſie in not. as “ν☛* hic expenitur.

1 5s I4 eſte quod non posſit ſanctificari vel conſe-

ſeorari, ut in ſacrificium offeratur, confer. & hic

Torat cohanim ac tract. Talm. Temurah, Fol
32. uti in dar ew . loc. allegantur ad mar-

ginem, ubi vide etiam notas, in utroque MSttto

pro: uH i. e, ad ſanctificandum, legitur:

Hawpr i, e, ad offerendum illud, ſeil, in ſacriit⸗-·

16. Sive: integræ, ſacrificia integra, quæ nulle
vitiò ſive maculà laborant, id enim dictio
SN, quæ hict habetur, noias,

gmiptutn, ut i
de domus, ¹1.
cmuarufn letind
luaßs alius hom

cundumpretiumm
mali, redemptio
gints icliseni⸗
Utredimat illum

—
17 Lel: ail (pot
liat, ſic imerptett
D), in Hoph
ſeil. nn. Pig.
1,n & 10. ,
initio, cum yover
ſtei abem contta⸗
ſetſus 17, 5, eap
immundum eit al
0t. 20d dic retl.
tc. 1t
† Conter trad. T.
uchin, ſol, 19.2.
11. Nempe: ei,
uum (othines ani
lit ggigtam panten
u ſeqn. 13. b,c
enfol 161. co.
cap. 0, 20,
Fenſa ell, go
ſacetcos ellimaert
1e oluenit à man
ſer not. in nn
10. la ell: Ciſhcie⸗
Iumncondiionem,
Auam VOVerunt, ni
niacdere gebeam,
n gomini, conl

14.8 ſlleun bart.
gol,21.

Mnt gun

. Ww.
—
Rtillum &
(nempe:
(verbi gra.
Cixeritpet
(anicnal)
lanum ex.
I ro na-
n pro hon
Ven I.
uieur hi)
deriptuts,
6, niſi labe
le

l13, alt. Se⸗
l,a, &

oleg. 8 ſil
n e

de & nota i⸗
9,col.1, eites
.zu,
1,fol. 101,4
l,fol 33,2.

imel, gnod
Aius Aliquo

CAP. xXVII. LEVITICI. 1031

(poſteà) affictantur. 17. Verſ. 12. Sicuti æſtimaverit Sacerdos, T ita erite] (Nem-
pPée:) cuilibet alii 18. homini, 19. qui venit, ut emat illud (animal) è manu ſancti
(ſcil. ſacerdotis.) Verſ, 13. Si verò redimendo üludredimet] Dominos aggravat 20.
Scriptura, ut illi addere debeant quintam partem, ſic quoque in conſecratio-
ne domus, 21. & in ſanctiſicatione agri, 22, atque in redemptione deci-
marum ſecundarum, :23. domini addunt quintam partem ; non vero ul-
lus alius homo. Verſ. 16. Et erit aſtimatio ſecundum ſementem ejus] Non ſe-
cundùm prerium ejus adæquatum, 24. eadem (quippe) erit ratio agri boni & agri
mali, redemptio eorum, qui conſecrati ſunt, erit æqualis, corus 25. hordei quinqua-
ginta ſiclis venit, ſic definit Scriptura idque (illa decernit eo in caſu,) ſi veni at (aliquis,.)
ut redimat illum (agrum,) in principio Jubilæi; 26, ſi verò (aliquis) ven at, ut redi-
mas

17. Vel: niſi (poſtea) aliquod vitium contraxe
rint, ſic interpretor pNμ1aαc , unde eſt
D, & in Hophal &mn, confer. D. Wagen-
ſeil. Sota. pag. 589⸗ & Gur Arjeh fol, 16 1. co0l.
2, fin. & col. 3: princ. nam de animali, quòd ab
initio, cum voveretur, perfectum fuit; ſed po-
ſteà labem contraxit, hic ſermonem eſſe, evincit

cratur vet Deo ſanctificatur, vide veri. ſequ. 14.
& v. 1 5. h. cap. confer. & Torat cohanim, pru⸗=
ut in e n h. loc. allegatur ad margi⸗=
nem, it. Bava kama, ol. 6 8. 6. & ſol. 6 9, b. it.
Avoda Sara, ſol. 6 3. a. & Chulin fol. 139 a. &
Erachin, ſol. 2 3,6. & Temurah, fol. 9 a. it. ol
29. b. & Bava mezia, Fol. 54. 6.

verius 27. . cap. ubi de sanimali, quod per ſe 22. De quo vide veiſ. 19. b. cap⸗
immundum eſt ab initio voti facti, agitur, vide 23. De quibus iatrà verſ. 31. . cap.
not. ad dict. verſ. 27. 5, cap. n. 57: & Sign. an- 24. Vel: juxtà adæquationem ejus, Hebr. wrw 39

7. 5, cMe lel⸗
mundum eit,
itur.
aiyel conſe

emurdh, dl

Antur ad mal⸗
utrogae Mot
um, legitut:

i nlaii

1, gur Ulls

enim dittis

tec.
† Confer. tract. Talm. Bechorot, fol. 14. b. & E-
rachin, fol, 18. a. H
I8. Nempé: ei, qui non eſt dominus animalis,
nam dominus animalis, ſiis illud redimere ve
lit, quintam partem pretii addere debet, uti ver-
tu ſequ. 1 3: h. cap. habetur, confer. & Gur Ar-
jeh /ol. 16 I. col. 3, princ., it. verſ. ſequ. 13. .
cap. n. 20.

19. Senſus eſt, quòd animal iſtud eõò pretio, quò

ſacerdos æſtimaverit, alii homini, qui illud eme-
re voluerit à manu ſacerdotis, adjudicetur, con-
fer, not. in a D9 h. loc.
20. Id eſt: difficilem ac duram reddit domino-
rum conditionem, ſi illi ipſi redimere velint rem,

quam voverunt, nempè, ut quintam partem pre-

tii addere debeant, quod ſecùs eſt in illis, qui non
ſunt Jqomini, confer. verſ. antec, 12 , cap. n.
19. & alkut Part. 1, fol. 199. col. 1. med. ac
gol. 2.

381. Nempè; quando domus per votum conſe-

qua relpectus habetur ad agrum, uc, ſi ille boaus
ſit, æſtimatio ejus augeatur; ü verô malus, æſti⸗
matio minuatux; prodt in terra, inter Iſraelitas
dividendà, fieti debebat, vid. Numer. c. 27. v.
54. n. 6 8. ſed iſtud hoc in caſu fieri non debet,
nam par ratio eſt, quoad æſtimationem agri tàm
boni, quàm mali, ſicuti hie in notis Commen'a-
toris noſtri habetur, & æſtimatio ejus fit 9
n 97 & *αh i. e juxtä magnitudinem e-
jus, (i. e. quantum ſeminis ibi ſpargi poſſi; )non
autem juxtà pretium ejus adæquatum vei juxti
valorem ejus, ſic in not. am ne h, loc. ex-
ponitur, in MSto I. pro pu 9 Nh , e. non
juxtà pretium ejus adæquatum, legitur⸗ &N
NA& T i. e. non pro atione agei, ſed (eadem
erit ratio & c.) .

25. Hebr. 19, eſt menſura, continens deeem Ba-

thos ſive Ephas, quæ etiam Chomer vocatur, con-
fer. hie Jalkut Part. I. fol. 199. col. 2. & 3.

26. Quomodo hoc ſit intelligendum, vide verſ.

ſequ.
Oο0ο0ο0ο0.

LEVITICI. CAb. XXVII.

mat illum in medio —— dabit ipſe juxtà (annorum) Eyastonem cneimys: )
ſiclum & obolum 27. in annum (computabit,) nam (ager) ille non ſanctificatur, ni-
ſi juxtà numerum * annorum Jubilæi, &, ſi quidem ille redimitur, benè eſt; ſi verò
non, theſaurarius eccleſiaſticus 28. vendit illum (agrum) pretiò iſté alii, isque (ager)
permanebit in manu acecipientis usque ad Jubilæum, ad inſtar omnium cœterorum a-
grorum, qui venduntur; quando verò ille (ager) egreditur & manu ejus (accipientis
ſive emptoris,) tunc ipſe redit ad ſacerdotes illius ſtationis, 29, in quam jubilæus in-
cidit atque inter 30. illos (ſacerdotes pretium iſtud) dividitur, hoc eſt judicium, 31.
quod (hic) dicitur de conſecratione agri & nunc exponam illud juxtà ſeriem verſuum.
Verſ. 17. Si ab anno Jabileo ſanbtißicaverit & .] i. e. Si, poſteaquàm præteriit annus
Jubilæus, 32. ſtatim (aliquis) ſanctificaverit illum (agrum) ac venerit iſte, ut redimat
„illum confeſtim. Eod. verſ. 17. Jaxtà aſtimationem ſtabit] i. e. Juxtà æſtimationem
iſtam, quæ dicta eſt, fiet, (nimirùm) quinquaginta ficlos dabit. Verſ. 18. Se verò poſt
Jubileum ſanltificaverit] Idem (erit,) ſi ſanctificaverit ill um (agrum) ab anno Jjubilæo
& permanſerit in manu theſaurarii eccleſiaſtici, 33. ac venerit iſte, ut redimat illum-
poſt Ijubilæum. Eod. verſ. 18. Er ſupputabit ei ſaterdos pecuniam illius juxtà annos,
gui reliqui ſunt.] i. e. Juxtà (annorum) ſupputationem; ſed quomodo? eece deter-
minavit (Scriptura) pretium illius (agri) in quadraginta ac novem annos quinquagin-
ta ſiclos, 34. en ſiclus (unus) in unumquemque annum; ſuùpereſt autem (unus) ſiclus
omnibus (annis; ) ſiclus verò habet quadraginta octo obolos, 35. ecce fſic-
lus & obolus in annum (unum;) ſed deeſt obolus unus omnibus, (o-
bolis,) dicunt Rabbini noſtri, quôd iſte obolus (ſi it) collybus 36. pro num-
mis minutis, 37. qui itaque venit, ut redimat (agrum,) is dabit ſiclum & obolum in
Aem.

1032

.

ha betur, ſigni ficat.
.Conter. verſ. antec. 16. . cap. ibique not. n.
2 5. ac not. in am rpw h. loc,

tequ. 17. h. Ppen. 32. ier Frachin,To 5.
2. Se ol. 7. 32
27. Hebr. . Pondion, obolus, quorum 49.
faciunt ſiclum, ſicuti autor noſter notavit ad v.
ſeq. 1 8, h. cap. ubi vide not. n. 34. & n. 3 5.
* Confer. hic tra ct. Talm. Kiddoſchia,fol. 61. 3, †
& Erachin, fol. 14. a. b. S& fol. 24. a. 6. & fol
2 5. a. . it. Bava batra, fol. 103. a.
2 ⁸. Vide, quæ ſuprà ad Levit. Cap. 2 5. v. 34. n.] Yol. 2 5. a. 5
116. notata ſunt, confer. & verſ. ſeq. 1 8. . cap. 3 5. Hebr. Pn, confer. quæ ſuprà ad dict. rerl.
n. 3 3. 16. h. cap. n. 27. notata ſunt.
29. Hebr. puwnj. e. cuſtodia ,confer. Luc. cap. I.
v. &e ibique interpretes, vide & infrà verſ. 20. .
c. n 39. & vetſ. 2 1. h. cap. n. 44. & Numer. cap.
5. v. 8. N. 24.
30. Confer. infrà verſ. 20. b. cap. ibique not, n. 39.
31. Sive: jus ac mos, id enim vox povæhn, Jae hie

33.
dum eſt, confer. & verſ. 20. h. cap. n. 3 9. Aa c
not. in nr m b, loc.

notas n. 27. confer. hic Erachin, fol. 14, 5. 4

mentura pecuniæ pro permutatione ejus apud

Talm. ol. 20 32. ac not. in "pnr Dov b, 106.
37. Hebr. OÜU), de qua voce videatur idem
Buxtorf. in Lex. Talm. Jol. 1813.

De quo paulò antè verſ. 16. H. cap. n. 23. di-

36. Hebr. Dav feu: Da, ιιÜ. d eſt: getri⸗ D

nummularios ſive collybiſtas, vide Buxtorf. L ex.

CA. VVyVII.

Auemflibet aubu
18. Ndn
Anno ubileo ut
ulunt] (Vigel
artem eithuie
Auu] empe
(Vempe: di
tudimetur anpli⸗
eaxit. Verl.2
ſautanid eccleſie
tgreciuntutetha
Domino/ Nom ut
inmanumthelau
Gotibus diciture
(er) iniceturi

——
1 Conlet. hie ne
Unchih, fol 25.
r Conler hie lee
ſl 119, nit Ermn
Pl 3 . 6, N
6, fol 4, in,
chorot D ſol 11.
12.
Sell zoruc, Hebe,

“ ſelgin coller

ſol. 10.r,
38. Quielt veadito
h z. confer &l
c not. in Olo
01.26,2,

34. Sicuti verſu antec. 16. . cap. habetur, ubi vide 4 1. ec agetiſteclizic

tionis, in guam in
Pri a0 rerl 16. b.
keihetl ar 11.
d, d, 14, .
Nonverd manl
1iſt ſa hi⸗
9ſ. 3. u6,
üer wngli

M.Wrl.

—
d(nempe.)
Accatut, n.
elt; ſr verd
igue ager,
Rlerorum a-
(Kcipientis
lobileus in.
Giciam, 31,
em vetlunmn.
Eteriit annus
e,ut tedimat
ſtimationem
vro nl
Anno ubileo
dimatillum.
urà onnet,
eecce geter⸗
ingagia⸗
(unus)ſclus
3ſ. elce le⸗
Immibos, (o⸗
36, pronum.
Lodolum in

Pbigne not

4 »„ 4
ca n 19,l

h. (ape n ,,4

Pabetor, vbi rite
9, ſol. 14,.

n adict erl

8 id eſt:etri⸗
ione eius 4p
ge Buxort .41
eb /,l0e.
e Figeztut idin
13.

CAb. XXVII. LEVITICI. 1033

quemlibet annum, quoad annos, qui reliqui ſunt usque ad annum Jubilæum. Eod.
verſ. 18. Et diminuetur * de zſtimatione] (Scilicèt) numerus annorum, qui ſunt ab
anno Jubilæo usque ad annum redemptionis. Verſ. 19. QuòAſi redimendo redimere
voluerit] (Videlicèt:) is, qui ſanctificavit illum (agrum,) tunc addat ille quintam-
partem ** huic determinatæ (æſtimationi.) Verſ. 20. Si verd non redimere voluerie
agrum] (Nempè:) is, qui ſanctificavit (illum.) † Eod. verſ. 20. Et ſi vendiderit]
(Nempe:) theſaurarius eccleſiaſticus. 38. Eod. verſ. 20. Agrum illum alii viro, non
redimetur amplius] (Nimirùm,) ut redeat (ager) in poteſtatem illius, 39. qui ſancti-
ficavit. Verſ. 2 I. Et erit ager, dum exit in Jubilæas] Emanu ejus, qui accepit à the-
ſaurario eccleſiaſtico, ejusdem (inquam erit) conditionis, cujus ſunt cœteri agri, qui
egrediuntur è manu eorum, qui illos acceperunt, in anno Iubilæo. EBod. v. 2 I. Janklus
Domino] Non, ut (ager iſte) redeat ad ſanctificationem ruinæ domus 40. reparandæ4r.
in manum theſaurarii eccleſiaſtici; ſed (ut ſit) veluti ager devotus, 42. qui datur ſacer-
dotibus, dicitur enim: quicquid devovetur inter Iſraelitas, tuum erit, 43. ſic iſte quoq;
(ager) dividetur inter ſacerdotes illius † cuſtodiæ, 44. in quam dies expiationis anni
OOOοWMι°°ο⏑2 Ju-

** CGonfer. hic tract. Talm. Sch
Erachin, fol. 2 5. a. b.
1X Confer. hic Berachot, al. 49. a. & Schabbat.
Jol. 12 8. a. it. Eruvin, ol. 31. b. & Peſachim,
Jol. 3 5. 6. & Kidduſchin, ol. 5. a. it. fol. 11.
5. & fol. 54. b. it. Bava mezia, fol. 54. a. & RBe-
chorot, ol. 11. a. & fol. 50. . it. Erachin, fol,
33. a.
† Scil, agrum, Hebr. â, ſic in utroque MSto
hic legitur; confer. kic Erachin, fol. 2 5. a. .
& ol. 26. a.
38. Qui eſt venditor, de quo vide verſ. 19. h. cap.
h. 33 J. CcOnfer. & Le it. cap. 2 5. Vv. 34. n. 1I16.
ac not. in . rW . loc. it. Erachin, dict.
fol. 2 6. a.
79. Sed ager iſte dividitur inter ſacer deotes illius ſta
tionis, in quam incidit annus Jubilæus, uti ſu-
prà 3d verſ. 16. h. cap. n. 29. notatum eſt, con-
fer. & verl. ſequ. 2 1I. H. cap. n. 44. ac alkut Part.
I ol. 199. Col. 3. med. & col. 4. item Era-
chin, fol. 26, a, b.
* Non verò 4 manu eius, qui ſandlifcavit, ſie in
not. H b. loc, confer. Erachin;fol. 14.
b. & Fol. 2 5. a. 6. it. ol. 26. a. b. & fol. 29. a. it.

FJol. 3 3. a. 6.

abbat, ol. 77. 6. &

49. Sive: templi Hieroſolymitani, quod hic vo-

catur had, alias appellatur wa rba, item ha
myn, qua de re alibi dictum eſt, confer. veiſ
27. b. cap. n. 58.
41. Nempè: ut exillius agri venditi pretio ædifici=-
um templi ſartum tectum ſervetur, confer. D.
Wagenſeil. Sot. pag. 39 1. n. 6. G p. 39 3. vi=
de & infrà dict. verſ. 27. H. cap. n. 5 9. it. tract.
Talm. Erachin, fol. 2 5. a. b.
42. Hebr, . , anathema, res devota, confer. P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc, ac not. in
5 W bh. loc. it. Sanhedrin, fol. 88. a. & E-
rachin, fol. 29. a. 5. & fol. 34. a.
4 3⅞: Sicuti Numer. cape 1 8. v. 14. habetur, confer,
& infia verſ. 2 8. h. cap. n. 6 1. it. tract, Talm.
Bava Kama, ol. 109. a. b. & Erachin, Fol. 2 5.
b. & fol. 2 8. a. &.
† Hebr. nè 7, in MSto I. hic additur: nawm
i. e. Sabbathi, nam ſingulis Sabbathis mutaban-
tur cuſtodiæ, vid. 2. Reg. cap. I1. verſ. 5. ibi-
que not.
44. Sive: ſtationis, confer. quæ ſuprà ad verſ. 16.
h. cap. n. 29. notata ſunt, it. verſ. antec. 20. n.
39. cterum verba iſta: illius cuſtodiæ Scc. us-
que ad: in Jubilæo, quia poterat &c. abſunt inm
Hebtæo à MStO z, ſed male.

LEVITICI.

o3s4
Jubilæi incidit.
emptum & inter agrum poſſeſſionis, 45. ager enim emptus non dividitur inter ſacer-

A. xxVII.

dotes in jubilæo, quia non poterat (is, qui voverat,) illum ſanctificare, niſi usque ad

Jubilæum, nam ecce in Jubilæo (ager iſte) exiturus erat è manu ejusſcil. emptoris) & ad
(priſtinos) dominos reverſurus, quapropter ſi venerit (is, qui ſanctificavit,) ut illum-
redimat, ipſe pretié iſtò tedimet, quod determinatum eſt in agro poſſeſſionis (hæredi-

tariæ;) ſi verò ille haud voluerit redimere, ac theſaurarius eceleſiaſticus illum vendide-

rit alteri, aut ſi non 46, ipſe redemerit, (tu ne) in anno Jubilæo revertetur ager ad il-
lum, à quo ipſe emerat eum, 47. ( nempè,) ad illum, qui eum ſanctificavit, ac ne,
fortè dicas, (agrum reverti) ad illum, qui eum comparavit, i. e. ad eum, qui accepit †
illum ab ipſo, nempè: à theſaurario eccleſiaſtico, 48. ideò opus fuit dicere: ad eum,
cujus eſt poſſeſſio terræ, 49. per hæreditatem (ſeilicèt) paternam, atque hi ſunt pri-
ſtini domini, qui vendiderunt illum (agrum,) ut is ſanctificaretur. * Verſ. 25. 0-

nis autem aftimatio erit juxtà ſiclum ſacrum] i. e. Omnis æſtimatio, † de qua ſcribi-
tur, (ut ſint) ſicli, erit juxtà ſiclum ſacrum. Eod. verſ. 2 5. Viginti Gerah 50. erit

Eelus] i. e. Viginti obolorum (erit ſiclus;,) tot quidem ab initio fuerunt; ſed poſteà
addita fuit ſexta pars,

4 Sive: inter agrum hæreditarium, qui ex hæredita-
te paterna vel majorum poſſeſſione ob enit, tituio
non ſingulari, videlicèt emptionis; ſed univerlſali
uti loquuntur ICti, confer. hiz tract Talm. Git-
tin/:fol. 4 8. a. 5. & Bava batra, ol. 72. B. it. E-
rachin, fol. 14. a. 6. & fFol. 26. a.6. & fol. 27. 2.
46. Hebræa ita habent: N) N bNe Re, ſie ne-
gativè legitur in editione nan n,, ut & in
templati Hebraico, quo uſus ſum 7 aſt in Bi-
pliis Buxtorf. particula :80 hic eſt omiſſa, abeſt
etiam particula illa negativa ab utroque MSto. 2.
47. Sicuti verſu ſequ. 24. h. cap. habetur.
& Hebr. Pα απρ iſta & ſequentia, usque ad:
i. e, qui accepit, abſunt 4 MSto 2. 4
1† Hebr. —1 nos in MSto z. prone legitur:

49. Sive: fundi aut agri, prout dicto verſu 24.

Part. 1. Jol. 200. cOl. I. & Erachin, fol. 26.

iſiud: Donv i. e. qui vendiderunt illum, S

carunt (illum agrum.)

obolus, vide, quæ ad Exod. c. 30. V. 13. n. 2 5.
notata ſunt, confer. & Bechorot, fol, 10. b. &
Erachin, fol. 4. a. 6. & fol. 7. b.

Verſ.22. Quòadſi agrum emptum ſibi &c.] Diſcrimen eſt inter agrum

5. dicunt Rabbini noſtri: ſex oboli argentei (faciunt) denari-
um, 52. viginti quatuor oboli ſiclum. Verſ. 26. Non ſandifitabit quispiam illud]

h.cap. habeiur in ejusdem fine, confer. hic jalkur

xx Hebr. uaG“ρ iDY, in MSto z. omittitur
pto rD legitur: νoâhνà.— 1. e, qui ſanctinf-

† Hebr. 120) 72, iſta & ſequentia „ usque ad .
3 Wy 1. c. viginti Gerah, abſunt à½ Moto

[So. Hebr. —☚n, qua didio communiter vertitur:

Zmn i. e. ab iſto, & in utroque MSto poſteà ad. 5 1. Sie interpretor hic: — ν, de qua voce vide

ditur vox: zN i. e. poſterior.
4 . Eſt locus iſte ſatis obſcurus ob varĩas lectiones,
ſenfum ede puto „ quod hie non intelligatur
theſaurarius eceleſiaſticus, à quo ille, qui acce-
pit, agrum compsravit, id enim vVerba iſta:
a, hic ſignificant;, confer. Gur Arjeh fol.
161. col. 4. med. & Erachin, Jfol. 14. a. b. &
Chulin, ſol. 139. 3,6.

confer. & not. in ponm re b. oc.

quum Hebraicum, valens quartam partem ſieli

i, e, denarii.

plura apud Buxtorf. in Lex. Talm. Fol. 254 3.
52. Hebr. 7, erat autem iſtud numisma anti
ſacti, Con et. idem Buxtort. in Lex. Talmud. fol.

* Hebr. Hyn, in MSto z. pro eo legiturt:

CNII.

Th .
r eulre imnun
ge primogenuito
i necetiemil
primogenitum:
mogenitunn) ſa⸗
ſextaslogulture
luc autem loqe
tepirandam.
mal)eſtimaren
17. Uur ueng,
er deen .]
do ablolute 5.
candum; 60, 6

nathemainlita

——
33. dec elt Dei,
in ine, non pon
conectari,vide
loe, it. Exod, 1,
19. h. (9, n.

col. 1. An, ac c0

9. brahin, ,.
& Zerachim /0

44. De quo didan

5f. Vel: per alli
One tua, it
Felba, gur ho
Deiteron, dict.
Talmn. Menache
3) lebr. 1
bis ſolan legn
(degant, nerl.
ſus hijus ociſi
li inmundi ne
eltimationem
nam ecce aec.

16. Tculi tnod⸗

in n d
17. Coltet, gue
Unta ſagt, ſemn
Po PW
e duod hetſe

W. XVn.
—
nferagrumn
inter ſacer.
ſinugte
Ptotis) Aa
Ut ilum.
dis heredi.
um vendide-
ragerad il.
in ac ne-
ui accepit
1e: adeum,
hi ſunt Pli⸗
Vetl 25. 0.
e gua ſaibi⸗
7ab ſo, eit
z ſed pokes
iunt) denani-
iun ilud

—
dicto velln 14.
Onlet hie alkut
cbin, fol 16

Sto 1. Otmittitut
etund illem, A
k, gui ſanctiſ

11, Vsglle 1d
ablat4 Sto
muniter vertitul:
.1. 13,n. 1).

1, ,0l, 10, NA

4 gun te ide
nummisna 2ntl⸗
ſtam partem ſ

0
olegaut:,—

CAP. XXVII. LEVITICI. 103 5

Ue (ſeilicèt) fit alia oblatio, quia illud (animal) non eſt ejus. 53. Verſ. 27. QuôA ſ
ex pecore immundo fuerit] Textus iſte non refertur ad primogenitum, 74. quoniam
de primogenito animalis immundi dici non poteſt: & redimat juxtà æſtimationem,
75. nec etiam iſtud (animal immundum hic) eſt aſinus, ** nam ecce non redimitur
primogenitum aſini, niſi ove, 56. atque hæc datur ſacerdoti, nec poterit illud (pri-
mogenitum) ſanctificari; ſed hic textus refertur ad conſecrationem, nam ſuperior
textus loquitur de redemptione animalis mundi, quod (poſteà) labe affectum eſt; 57.
hic autem loquitur de eo, qui conſecrat animal immundum ad ruinam domus 58.
reparandam. Eod. verſ. 27. Redimat juxtà æffimationem] Prout ſacerdos illud (ani-
mal) æſtimaverit; ſi verò iſtud non redimatur per manus dominorum, Eod. verſ.
27. Tunc vendetur ſecundum æſtimationem] Aliis. * Verſ. 28. Verunmmen omnu
res devotz &c.] Diſſentiunt hac in re inter ſeſe Rabbini noſtri, nonnulli dicunt: quan-

do abſolutè à9. dicitur O DNi. e. anathemata, (tunc intelligitur iſtud) ad ſanctifi-

candum; 60. quid autem ego ſtabilire volo? (nimirùm, quando dicitur:) omne a-

nathema in Iſraele tuum erit, 61, (id intelligendum eſt) de rebus devotis ſacerdotum,

.

OOOoOο 3 quan-

53. ded eſt Dei, uti ſtatim ſequitur hoc verſu 26.
in fine, non poterit itaque illud Domino iterum
conlecrari, vide P. Fagii not. ad Paraphr. Chald h.
loc. it. Exod. c. 1 3. v. 2. & Deuteron. c. 1 5. verſ.
19. n. 59. & n. 60. ac Jalkut Part. I. fol. 200.
col. 1. fin. ac col. 2. princ. it. Bechorot, fol, 15.
b. & Erachin, fFol. 29. a. it. Temurah, fol. 2 5. a.
Se Sevachim fol. 8 1. b.
54. De quo dictam eſt verſu antec. 2 6. h. cap.
55. Vel: per æſtimationem ſive: pro æſtimatio-
one tua, prout Junius ac Tremellius verterunt;
verba, quæ hoc verſu 27. habentur, confer.
Deuteron. dict. cap. 1 5. v. 19. n. 64. it. tractat.
Talm. Menachot, fol. 101. a.
„5½ Hebr. —☚ P& n, in utroque MSto pro
his ſolum legitur: n) i. e. & quinta pars
(de qua h. verſ. 27.) ut juxtà hanc leclionem ſen-
ſus hujus loci fit: quòd de primogenito anima-
lis immundi non poſſit dici: & redimat juxtà
æſtimationem ac quintam ejus partem (addat⸗)
nam ecce & c.
596. Sicuti Exod. c. 34. V. 20. habetur, confer. not.
in dnen W h. loc.
57. Confer. quæ ſupra ad v. 11. b. cap. n. 17. no-
tata ſunt, ſermo enim hie eſt de illo animali,
=p ne een een üeen ree
i. e. quod perfectum (ſive integrum ac ſine labe

fuit eo tempore, quò ſanctificatum eſt; ſed quod
poſteà labem contraxit, ſic in Gur Arjeh fol.
16 1. cOl. 4. fin. confer. & Raſchi not. ad Deu-
teron. c. 12., v. 15. n. 54. cœterùm verba iſta:
quod (poſteaà) labe affectum eſt &c. usque ad
verba: ad ruinam domus, abſunt ½ MSto 1. in
Hebræo.
5 8. Sive: templi Hieroſolymitani, confer. quæ
ſuprà ad verſ. 2 1. h. cap. n. 40. notata lunt.
* Confer. hic Torat Cohanim, & Bechorot, fol.
13. a. prout in pon ne b, loc. allegantur
ad marginem.
59. Sive: ſimpliciter, ita nb hic interpretor-
ſc. indefinitè, ſine adj'ectione, cui conſectetur, con-
fer. Buxtorf Lex. Talm. fol. 15 59. it. Torat Ce-
hanim, uti in mon new hic allegatur ad
marginem.
60. Nempè ad ruinam domus reparandam, confer.
quæ infràad hunc verſum 2 9. n. 64. & num. 67.
notata ſunt, ut & not. in απ ubi ecxpo-
nitur, quomodo ſanctificatio iſta ſit intelligenda,
abeſt autem iſiud: “ i. e., ad ſanctiſicandum
4 MStO I.
61. Sicuti Numer. cap. 1 8. v. 14. habetur, confer.
Erachin, fol. 2 8. a. & ſuprà verſ. 2 1. H. cap. n.
4 3 item Jalkut Part, 1. fol. 199. col. 3. &
JOl. 200. col, 2.

2

136 LEVITICI.

CAF.xXVII.

quando aliquis exprimit ac dicit: ecce iſtud ** (erit) ſacerdoti; alii verò dicunt:
quando abſolutè dicitur: HOT) (id intelligendum eſſe, quòd res illæ devotæ perti-

neant) ad ſacerdotem. 6z2. Eod. v. 2 8. Non vendatur ***nec redimatur] Sed detur ſacer-

doti, (idque) juxtà verba (atq; ſententiam) ejus, qui dicit H Hi. e. res devotas abſo-
lutè (ſeu indefinitè) poſitas (pertinere) ad ſacerdotes, 63. ſic ille, (qui hoc ſtatuit, )expo-=
nit iſtum textum, quando abſolutè poſitum eſt Hbe; qui verò dicit: H Nabſo-

lutè (poſitum pertinere) ad ruinam domus reparandam, 64. is explicat textum iſtum de
rebus devotis ſacerdotum, quoniam omnes fateantur, quòd rebus devotis ſacerdotum

non ſit redemptio, donec venerint in manum ſacerdotis; é5. res autem devotæ Deo
redimi poſſunt. 66. Eaod. verſ. 2 8. Omne Aevotum ſanéttum ſanltorum eſt) Qui di=

cit, iſtud: DNabſolutè poſitum (pertinere) ad ruinam domus reparandam, 67.
is ſumit ex hoc loco probationem, & qui dicit H Oe abſolutè poſitum (pertinere)

ad Sacerdotes, is explicat, (verba uſba :) omne devotum eſt ſanctum ſanctorum, (poſi-

ta eſſe) ad docendum, quòd res devotæ ſacerdotum cadant ⁶3. täàm ſuper res, quæ

=è= ſunt

Scil., anatherga, Hebr. .απ, fic in utroque
MsSto hic additum reperitur.
62. Etiamſi aliquis non expreſsè dixerit: iſtud erit
ſacerdoti, vide, quæ num. ſequ. 63. 64, && 6 5.
b. verl, 2 notata ſunt, ubi ratio hujus diſcri
minis adducitur & explicatur, confer. hic Bave
kama, fol. 1 3ggg.
xxXX Conter. hic Sevachim, fol. 9. a. & Bechorot,
fol. 53. 5. & Temurab, fol. §e a. b. it. Bava me-
Zia, ſol. 47. a. & Bechorot, oh. 3 1. 6. & ol.

2.3. h. Y

63. Id eſt: ſacerdotum fieri iſtas res, ſacerdotibus

addici, vide num, antec, 62. & Jalkut Part. 1.
ſol. 200. col, 3. princ.
† Hæe verba: quando abſelutè poſitum eſt
rn'n; qui verò dicit, abſunt in Hebræo 4
MSto ꝛ. ſed in MSto 1. hic ex præcedentibus ad
Sita ſunt verba iſta de rebus devotis ſacerdotum,
quando aliquis &t. usque ad?; pertineant ad ſa
cerdotem, dein ibidem ſequitur; qui verò dicit
&c. ſed hæc verba ex præcedentibus hic re-
perita per errorem deſcribentis inſerta eſſe puto.
64. Vide fuprà h. verſ. 2 8. n. 690. confer. & Gur

Arjeh fol. 162. col. 1. med. it.: num. 67.

. veiſ.

6 5. Quòôfadô, ſcilicèt poſtquàm res illæ in ma- D

num ſacerdotis derenerunt, tunc illæ pe

fanæ, rerum profanatum naturam induunt, vi-
de Gut Affeh fol. 16 2. «0l, I. med. & ſi sliquis
tes illas comparare velit 4acerdote, Wι
