Hismajoniinh
—
7* Quomlamn
eunemin:
iſta expolttio,
ttact. Talm.
ol. 77. b
Bechorot tol
110. De ed,
cuod plerum

fupri adv. 15
tata ſünt, ich

III. Drout Der

11 Ficlti Deu
113. Vel: det
(110, b. it.
” derachim,
,4c Chullin
71. Kkol.;

Hebr. vono

üe. à
nem upi &c.
114. Hebr. d
medl poteſt,
mx, quæ non
min den,
loque carnet
licet comeden

135Kiche

n) ne Oblet ndt
119, Fyintgeni.
Kercote, lecnon.
enelt) ſe geni⸗.
egentem, vbi ha.

itus komini ot

menlſs redimet;
ntadies Polte
chormtogdateh
non acceleret antt

Pore, ies. H0d.

b die Rtwo offe.
10/. N ultri erit
8) odtavue, gui l.
caro & ulteriis;
liquisteche ofkerat
lie oltavo facultas

Verl, 31. Vriſn.

———
maccellorlum acici,
Metor, cooler, duOn d
mn er Apoda Sara fol.
genleil in hota, el,
pore, dlegelalengto,
mam; holerit tamen.
care, guamrin Mud
cinnct. PN Nbh.

17. hibetbt, obſel,

.40,4,5 fol 41 4.

— 4 „

CAb. XXII.

6o

ſcerptorum corporum, *† ecce vos eritis

éti eritis mihi] Si vos ſancti eritis ac ſeparati à rebus abominandis cadaverum ac di-

mei; ſi verò non, haud eritis mei. Eod.

vVerſ. 31. Et arnem in agro diſterptam] Etiam in domo (ſi dilacerata ſit caro) idem-

(de illa ſentiendum eſt;) loquitur autem Scriptura de præſenti, 110. videlicèt de lo-
co, ubi jumenta ſolent dilacerari, ſic quoque (ſentiendum eſt de illo loco, ubi habe-
tur:) quia in agro invenit eam, 111. ſic etiam (in illo loco: Nqui non erit mundus ex

nocturno accidenti, 112, idem (enim) judicium eſt (etiam) de accidenti diurno; ſed

(hoc ideò hic dicitur,) quia loquitur Scriptura de (caſu) præſenti, 113. (baraphraſis

Chaldaica hic habet:) & carnem dilaceratam à beſtia viva, i. e. carnem, quæ diſcerpta

.

eſt † per dilacerationem lupi vel leonis, aut (quæ diſcerpta eſt) à fera recta, 114, vel
à jumento, quod rectum eſt, ſicuti fera. Eod. verſ. 3 1. Gani projicietis illam] Etiam
Ppie (alienigena *) tanquam canis eſt, 115. vel (forſitàn) non eſt, nili canis ipſe juxtà

enſum ejus literalem? lex dicit de cadavere ** aut vende alienigenæ, 116, multo

1

magis (id obtinet) in animali diſcerpto, quod permiſſum eſt quoad omne commo-
dum, 117. ſi ita eſt, cur lex dicit: cani (projicietis?) ut (ſcilicèt) doceat te, quòd ca-
nis majori in honore ſit, 118. quâm ille ** (alienigena,) prætereàâ docet te Scripturas

quòd

**1 Quoniam mox ſequitur in eodem hoc verſu:
& carnem in agro diſcerptam &. hinc nata eſt
iſta expoſitio, vid. not. in han me h. loc. it.
tact. Talm. Peſachim, fol. 24. b. it. Kidduſchin,
fol. 57. b. & Chullin, fol. 1I15. b. & fol. 116. 2. &
Bechorot, fol. 10. a.
110. De eo, quod exiſtit, Hebr. Ma, de eo,
Qquod plerumque fit aut fieri ſolet, confer. quæ

tata ſunt: vide & paulò poſt n. 113. h. v. 3 1.
1II. Proùt Deuteron. c. 22. v. 27. habetur.
1I12. Sicuti Deuteron. c. 2 3. v. 10. al. I I. habetur.
113. Vel: de eo, quod fieri ſolet, confer. n. antec.
110. h. v. it. tract. Talm. Maccot, fol. 18. a.

. 12, V. 70

ermilo kibi data ell
abitlio tuo ſtud elt
um die ocheo, N

jbitio politum; non

rrrise o dieoles

,n h hlot⸗ habe⸗

koinemm Aegatunn con⸗
õ

osgtgin: N

& Sevachim, fol. 72. b. it. Menachot, fol. 101.
b,. ac Chullin, fol. 42. a. & fol. 6 8. a. & fol.

77. b. Se fol. 7 3. b. ac fol. 102. a. b.

eenn in i. e. à beſtia fera, (cil. per dilaceratio-
nem lupi &c.) SJ .
114. Hebr. ca i. e. licita ſeu legitima, quæ co-

medi poteſt, & opponitur feræ illicitæ, illegiti-
dari in cervo, qui ovem dilaceravit, atque hanc

licet comedere, confer. c. antec. 21. V.

23 5. & dict. c, 2 I. v. 2 8. n. 193.

ſuprà ad v. 1I 8. h. c, n. 60. & ad v. 22. n. 79. no.

† Hebr. vona“, in MSto 2. poſt illud additur:

mæ, quæ non comedi poteſt, exemplum poſſet

quoque çarnem à cervo dilaceratam judæo haud

* Sive: gentilis, ethnicus, Hebr. aa, ſic in utro-
„

que Msto hic legitur; ſed dictio iſta ſtudio eſt
omiſſa, ut Chriſtianorum odium ſeu indignatio
evitaretur.
II5. Confer hic Mechilta, ſicuti ad
legatur in a n b. loc.
*X Hebr. ada, abeſt iſtud ab utroque MSto.
1II6. Vide Deuteron. c. 14. v. 2 1. confer, & dik.
c. antec. 21. V. 3 5. n. 23 5. ac not. iu ar rD
h. loc. confer. hic Peſachim, fol. 22. 2. & fol. 24.
b. it. fol. 118. a. & Kidduſchin, fol. 5 8. a, &
Maccot. fol. 23. a. SðM
117, Id eſt: quicquid commodi & uitilitatis ex
iſto animali Gilacerato haberi aut pereipi poteſt;
illud conceſſum eſt à lege, ſive id per venditio-
nem ſive alio modo fiat; excepto eſu, id, quod
ſecùs eſt in cadavere, quod non ſolum quoad e-
ſum; ſed & quoad omne commodum, quod in-
de percipi poteſt, prohibitum eſt, vid. ſuprä
Exod. C. 2 I. V. 2 9. n. 19 5. & n. 197.
1IS8. Vides hic, lector Chriſtiane, quo in pretio
Alienigenæ habeantur apud iſtos recutitos, con-
fer. Gur Arjeh fol. 10 3. col. 2. circa fin. ubi ad-
ducitur ratio cur canis aO Arn i, e. melior ſit
alienigena.
* Hebr. unn, in utroque MSto pro eo legitur:

marginem al-

6Sggg

606 ExODI. CAP. XXIII.

quòd Sanctus ille Benedictus non auferat 119, mercedem cujusvis creaturæ, dicitur
enim: & 'omnibus filiis Iſraelis non movebit canis linguam ſuam, 120. dixitcitaque)
Sanctus ille Benedictus: 121, date ei (cani) mercedem ſuam.

CAP. XXIII.

Erſ 1. Non ſuſcipies famam mendacem] Juxtà Targum ejus (erit hæc explica-
tio: non ſuſcipies rumorem falſum, I. dehortatio (hic datur) ei, qui ad-
mittit linguam maledicam, ut & judici, ne audiat verbum (unius) litigantis,
donec adveniat etiam (alter) litigans, ſocius ejus. 2. Eod. verſ. I. Non pones manum
zuam cum improbo] i. e. (Non habebis ſocietatem) cum illo, qui arguit * proximum-
ſuum falſa petitione, 3. dum ipſe iſti (improbo) ſpem facit, 4. ſe ei falſum teſtem-
adfuturum eſſe. Verſ. 2. Non ſequéris multos ad malefaciendum] Sunt hujus textus
expoſitiones ſapientum Iſraêlis; 5. ſed ſermo Scripturæ eis non convenit juxtà mo-
dos ſuos, hinc exponunt, quòd non inclinare debeant (ad multos,) ut reum faciant,
ſi jJndex unus prævaleat; 6. finem autem hujus verſus (nempè: quoad verba iſta:)
poſt multos ad inclinandum, exponunt (Rabbini,) quòd, ſi duo (judices) inter illos,

qu1

n i. e. quàm alienigena, In utroque MStof tur my i. e. argumentô ſeu diſeptatione (falſa)
in ſuper hæc ſunt addita: ON h hnee8 ſenſus eſt, qui aliquid à proximo ſuo falso petit
ni i, e. nam cadaver alienigenæ (vendi po tanquàm debitum, quò tamen ille non tenetur,
teſt;) diſcerptum autem cani (projicitur.) & proptereà improbé diſceptat falſosque teltes
119. Vel: non privet mercede ullam creaturam, ſubornat, qui eum reum ae debitorem eſſe aſſe-
confer. D. Wagenſeil- Sot. pag. 184. num. rant „confer. & hic P. Fagii not. ad Paraphr.
10. & Hoorn beek de convinc. Jud. lib. 8. c. 4.) Chald. h. loc. S
p. 552. 4. Vel: qui ei (aliquid) promittit, ut ille ſit ſibi
120. Sicuti Exod. c. 1I1. V. 7. habetur, confer. falſus teſtis, confer. hic jevammot, fol. 2 5, a. &
Hoornbeek de convinc. Jud. dict. lib. 8. c. 4. Bava kama, fol. 72. b. it. Sanhedrin, fol. 9. b. &
p. 553. fol. 2 5. a. it. fol. 27. a. b. prohibitio autem hic
121. Hebr. Sp't te, in MSto 1. pro iſtis ſic habetur, ne quis cauſam improbi fallo teſtimonio
legitur: — 59 i. e. idcircò dixit lex. ſuo adjuvet, vide not. in man N h, loc.
1. Confer. præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr. 5. Confer. hic tractat. Talmud. Sanhedrin, fol. 2. a.
Chald. h. loc. ubi de duplici hujus loci ſenſu fu- ſicuti allegatur ad marginem in a r,
ſius agit, confer. & tract. Talm. Peſachim, 118.1 . loc. 2
2. & Sanhedrin, fol. 7. b. & Maceot, fol. 23. a. 6. Vel: præponderet, Hebr. my)osa confer. in-
& Schevuot, fol 3 I. 2a. frà n. 16. H. v. 2. vide & P. Fagii not. ad Pa-
2. Eſt axioma Juridicum: audiatur & altera pars. raphr. Chald. h. loc. ubi notat, Rabbinorum
* Hebr. ywn, de hoc verbo vid. c. anteg. 22. V. hane eſſe hujus loei expoſitionem: ne quis in ju.
9. n. 2 8. dicio inclinet in ſententiam eorum, qui inno-
Sive: exactione, ſcil. debiti, Hebr. nynnn vel centem condemnatum volunt, etiamſi viderit il-
1. habetur, nempè v pro lorum plures eſſe; ſed potius in eorum inclinet
“ ſen⸗

y prout in Moto I. r.
n per commutationem, in MSto 2. pro eo legi-

cocdenmet
utzillotum
tam (hominls
neque eſpond⸗
„ t.
tilimo, 1. g.
bus incipere 10
znt/ut lenten
ram hec eiit
naletaciendum
10 puresfan

liper ollore,
(lera) od,
4d Letlinani

—
ſenteatiam, quin
umm cupiunt,
Nonnullis Rab
71. lunt jucices
ſolont, hoe cal
demnatoria eql
Datoriaunus ue
7. Conter gue in
notata ſont.

4. Nempe: junt

orum, quicor
dices numero 6
leg, ſeletibit:
non innocens
qoi eum eone
Votteliquos i
pauciotibus,
tamed, ſ in duc
bushie oquitun
i ucices abſo⸗
demnantiumn ſ
demnatium ſen
, verl.

1) Hebræiyorant
uud, quiduz

Cia pecunarig,
ſeupubſien iuc
(Onfer. R. Sdalo
n 131.

CA. XMI.

cleatutæ, dicituar

10. Cinit age)

(erithecerplic⸗
latur) ei, gui ad⸗
Cnnis) litigantis

ei fillam teftem.
unt hujus textus
nvenit jumti mo⸗
ut teum ficiant,
Oad etba ilia:)
ices)inter ilioz

gon

—.— .
en Eiſeptatione (al
ovimo ſuofaloett
men ile non teneti,
eptat falſosgue eltes
debitoten elle ale⸗
gii not⸗ 1d karphr.

witit, b ileſt ſbi
Ammbt, fl. 2)13,
ohedtin,tol 9 b. 5
Obibilio utem e
notifllorlinoni⸗
n ve ,lo⸗

Sanhectin, fol 1,4.
gem in D

NN conker. in⸗

/ pot, ad Yi⸗
P. Fagii hot,
notat, Rabbinorum
nemm: neq
otem negni n u⸗
9 eorum, llt ino
nl, eliamſi D
5: inelinen
in eorumm in
1s in .

iin u.

CAP. XXIII. EXODI. 607

qui condemnant, plures ſint, quàm illi, qui abſolvunt, 7. inclinandum ſit judicium
juxtà illorum 8. verba ad condemnandum; loquitur autem Scriptura de judiciis, vi-
tam (hominis) concernentibus; 9, medium veròô hujus verſus, (cujus verba ſunt:)
neque reſpondebis 2)) — i. e. ſuper lite, exponunt (Rabbini: non reſpondebis *)
2 — . e. ſuper doctore (legis,) quoniam non ſolent diſſentire à (viro) excellen-
tiſſimo, 10. qui eſt in Synedrio, quocircà in judiciis, vitam (hominis) concernenti-

bus, incipere ſolentà minoribus, 11. qui inter illos (udices) ſunt, eosque primum ro-

gant, ut ſententiam ſuam depromant, 12., juxtà verba itaque Rabbinorum noſtro-
rùm hæc erit explicatio (hujus) verfus: non ſequeris multos 13. i. e. ad

malefaciendum, (nempè,) ut (aliquem) reum facias mortis propter judicem unum,
NMon poner mani

it proximum.

quò plures fiant condemnantes, quàm abſolventes, neque reſpondebis d — pi. e.
ſuper doctore, 14. ut declines à verbis ejus, & quoniam illa (dictio *) deſtituitur
(literà) Jod, I5. ideò illam (vocem) ſic interpretati ſunt. * Eod. verſ. 2. Peſt mul-
tos ad declinandlum Sunt enim multi, poſt quos tu declinare debes; ſed quando?
Gggg 2 (nem-

ſententiam, qui innocentem liberatum & ſalva:. * Hebr. a &ſic in MSto z. hic additum repe-
tum cupiunt, quamvis illi ſint pauciores, quod à ritur, contrà in MSto 1. verba: a y, omiſſa ſunt.
nonnullis Rabbinis iſto declaratur exemplo: 1o. Vel: à judice ſummo, qui cœteros ſuperat au-
71. ſunt judices, 36, condemnant reum, 3 5: ab- toritate & exiſtimatione ob doctrinam atque re-
ſolvunt, hoc caſu abſolutoris potins, quàm con- rum ulum, ic dictionem &vnh, hic interpre-
demnatoria ſequenda eſt, etiamſi in hac condem-tor, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1730. vi-
natoria unus judex præponderet. de & n. ſequ. 14.
7. Conter. quæ infrà num. 17. ad hunc verſum ?: 1I. Nempè: à minoribus ætate, dignitate & exi-
notata ſunt. ſtimatione, confer. not. ad I. Samuel. c. 2 5. v.
3. Nempè: juxtà verba ſive ſententiam duorum 13. Sign. **
illorum, qui condemnàrunt quique coeteros ju- 12. Idque ideo, ne, ſi ab illis, qui inagnæ ſunt au=
dices numero duali vicerunt. P. Fagius loc. al- toritatis, inciperent rogare ſententiam, cœteri
leg. ſic ſeribit;: quid facias, ſi accuſatus nocens, illos ſequerentur& pedibus irent in eorum ſenten-
non innocens ſit? ibi reſpondent Hebræi: ſi illi, tiam.
qui reum condemnatum volunt, uno tantum 13. Junii ac Tremellii verſio Latina ſic habete
votòôreliquos ſuperent, qui liberatum cupiunt, ne inſiſtito veſtigiis potentiorum ad mala, con-
paucioribus, non pluribus te adjungas; ſecus fer. eorundem not. ibid. vide & Selden. de Syn-
tamen, ſi in duobus illi vicerint, & de his duo. edr. I. 2. c. 5. n. 2. p. 145. ac tractat. Talmud.
bus hic loquitur autor noſter, nempèe, ſi coete-. Sanhedrin fol. z. a. ſicuti in man , h. loc.
ri judices abſolventes duobus votis judicum con- ad marginem allegatur.
demnantium ſuperati ſint, tunc iſtorum con. I4. Nempè: illo, qui elt magnæ autoritatis &
demnatium ſententia ſequenda eſt, confer, n. 17. exiſtimationis, de quo num. antec. 10. b. verſ.
b, verl. 15. Nam in textu ſacro legitur: an, quæ dictio
9, Hebræi vocant wD e i. e, judicia anima pro diverſitate punctorum legi poteſt: 2* i. e.

rum, quibus opponuntur Oe n i, e, judi. lis, (ſicuti hodierni codices Maſorethiei habent,)
cia pecunaria, illa in füre dicuntur: capitalia & 2 i. e, doctor.

ſeu publiea judicia; hæc verò: Privata, civilia, .
1s . 1 „ * — . . .
conker. R. Salom. ad Deuteron. cap, 1. verl. 18. Nempè, quòd ſignificet ie. doctorem; non
vyero 2 ſeu ad i, e, litem.

n. 131.

608 EXODI. CAp. XXIII.

(nempé:) illo tempore, quò duo (ſunt judices,) qui præponderant 16. inter illos,

qui condemnant, præ illis, qui abſolvunt; 17. juxtà ſenſum igitur literalem, quando
dicitur: non ſequéris multos ad malefaciendum, poſſum ego intelligere (ac conclu-
dere à ſenſu contrario:) enim verò eſto cum illis ad bonum, 18. hinc dicunt, quòd
judicia, vitam (hominis) concernentia, inclinent ad verba teſtis * unius, ut abſo lvant
& ad verba duorum, ut condemnent; 19. Onkelos autem (verba iſta: nec reſponde-
bis ſuper lite ad inclinandum.) interpretatus eſt (hoc modo:) neque intermittas do-
cere, quod tibi videtur **in judicio, zo. linguâà Hebræ juxtà Targum ejus hæc eſt
cxplicatio: non reſpondebis ſuper lite, ut declines, 21. i. e. ſi interrogent te aliquid
quod ad judicium ſpectat, non reſpondebis, ut declines ad aliquod latus 22. & ſe⸗
pares te à lite; ſed judica illam juxtà veritatem ejus; 23. ego autem exiſtimo, 24,
ad textum convenienter juxtà ſenſum literalem collocandum, hanc illius eſſe inter-
pretationem: non ſequéris multos ad malefaciendum, i. e. ſi videris improbos, qui
pervertunt judicium, ne dicas, quandoquidem multi ſunt iſti, ecce ego poſt illos incli-
nabo, 25. nec reſpondebis ſuper lite ad declinandum &c. i. e. & ſi interrogaverit ten⸗
is, qui judicatur, de illo judiciò, ne reſpondeas ei de lite aliquid, quod ad iſtos multos
incli⸗

16. Contfer. quæ fuprà num. 6. h. v. 2, de verbo: 20. Sie P. Fagii translationem Latinam ſecutus hie
aA, quod & hic habetur, notata ſunt, vide & vertere volui Chaldaiea Vvide ejusdem notas ibi=
infrà Exod c. 2 5. v. 22. n. 6 5. Adem.
17. Id eſt, quando non unus; ſed duo judices 21. Id eſt: renuas, intermittas, detrectes reſpon-
plures ſunt condemnantes, quàm abſolventes, dere, lic juxtà Targum verbum: mway Riod
vide ſuptà n. 7 & n. 8. F. V. z. confer, hic tract. 4 in textu ſacro habetur »vertendum ge e ohen
Talm. Sanhedrin, fol. z. a. & fol. 3. a. it. fol. dum eſt, vide num. ſegq. 22. E a ð
18. b. fol. 36, a. jt. Bava mezia, fol. 59. b. 12. Id eſi: ut temet ſubduess vel detrectes reſpon-
G& Chullin, fol. II. a, dere, neque enim tacendum vel connivendam
: jden: ad abſolvendum, vide n. ſequ. 19. † eſt, ecſi te tuàâ ſentemia nihil obtenturuma Iſc ias, ſi-
. ve f. cuti quidam faciunt, qui, c ident ihil
XX Hebr. )y, ſie tàm in Baſil. quàm Amſtel. editi- olſsobtinere, ſaeis ie tulands ſ inil
one; ſed abeſt dictio iſta ab utroque MSto, & tant, ſi ſileant, imò liberè, quod rectè ſentis 1.
vectè, ut puto, non enim hic de teſtibus; ſed de cendum & proferendum eſt, verba ſunt P F ii
judicibus ſermno eff. in not. ad Paraphr. Chald. h. loc. r
79. Nain, juxtà regulam juris, eges proniores ſunt 2 3. Nempéè: prout convenit ac decet „ſieuti jus ac
ad abſolvendum, quam ade ondemnandum, vel, juſtitia eauſæ requirit, id enim Hebr rpPS hic
mii hic à Commentatore noſtro dicitur apb, ſignificat, vide ſuprà Exod. c. 19 v. 13. n. 61
quam am, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. confer. & pn. 27. H. V. ac v. 8. H. c. n. 46.
Chal d. h. loc. 24. Hactenùs Commentator noſter veterum Rab-

NN* Chald. Jnyar:a, in utroque MSto pro ilis binorum, ut & Onk eloſi expoſitiones adduxit,

ſic legit ur: 77 yarne m i. e. quod à te qu æſi- jam ſuam ipſe depromit explicationem.

unius ac Tremellius expoſuerunt

tum fuit, de quo te interrogaverunt (in judicio,) 25. Sic ferè etiam
i. e. ſententiam ſuam, ſi in judicio interrogatus hic in notis ſuis.
fuerit, depromat,

nrcliner,utji
nti el, 11.
norati te⸗
crilte eih

Se] bor

nincationibt
liintidebis⸗
zundnaunili
U, ſi quoch
tiam ſaloi
min, . im,
tulinimun,
Entesille,
ſenlaslit:),
ca autein en

—
26. Id eſt: u
ien
17. Vempe,u
Aum elh e
lec⸗ 1 0.
49, Idek: ſe
ra ullamter
19, 5en: vine
ce vide Buut
& R. Salom
10,V. 3,5
30, Ml iſtud
PoceNaTN HE
cohfer. Ma⸗
Ubivige inte
. loe, ub
lae, guocht
judieia eur⸗
üllinedunt.
TI. Conet.
de Lerite t
² Hebr. unn
Kac. Talr
31. Vige pan
6.7. V. 17.

int 14

literelen, i

ligere Ge concn.

ine Gicunt,
nius ut abl
¹ neeteſponge.
ne igtetmittas g0.

uod

9

um ejis hee l .
enagenttealignig,

d latug 21, Kl.
gtem euiſtimo, 14,
ne ilins ell inter.

etis 1 prob , g

Eo pokillosineli⸗

nerrogarenit

odadiſios nhos

n latmnamz ſecltig hie
tide easten ndtasidi⸗

tas detreckes ſeſpon⸗
tbum: d), god
tengum & ezponen⸗
Srel etreltes reſpon⸗
Sum pel connivendum
iobtemufum lciesi⸗
cumn fident, ſe milil

imter illos

ant,

inclinet, ut judicium declines 26. ab eo, quod rectum eſt; 27.

uti eſt, 28. & ſit ſuſpenſum collare 29. de collo multorum. 30. Verf. 3. Non ho-

norabis] i. e. Non tribues ei honorem, ut abſolvas illum in judicio, 31. dicens: pau-

er iſte eſt, abſolvam illum* & honorabo eum. Verf. y. Si videris aſinum oſoris tui

&c.] Ecce (particula:) . ſignificat *â . e. forſitàn, quæ una eſt ex quatuor ſi⸗
gniſicationibus, quas habet (particula illa:) . 32. atque hæc eſt ejus expoſitio: for=

ſitàn videbis aſinum ejus (oſoris tui,) cubantem ſub onere ſuo. Eod. verſ. 5. Num

cehabis auxiliari ei?] (Sic vertendum eſt hic) interrogativè. 33. Eod. verſ. 5§. Auxi-

liando auxiliaberiz cum eo] (Dictio) hec ſignificat (hic) i. e, auxili-
um, ſic quoque (accipitur in illo loco:) concluſum 2 ] i. e. & firmatum, 34. fic

tiam (alio in loco ſumutur:) 11¹. e. & firmàrunt 35. Jeruſalem usque ad mu-
rum, i. e. impleverunt illum *(murum) pulvere, ut adjuvarent & opem ferrent firmi-

ulatos kbentos dl.

guoc lell ſentig ci⸗
5 verba lunt P, Fogii
5. o,
ac decet, ſteuti as ac
dnimn Hebr, bsyhie
od,c. 19, ,l7,mbl⸗
l. hc. n. 46.

poller vetelum Rab-

ohtiones 16lat,),

Plietionen .

ſameliaseiſaen.

29. Seu: vinculum eolli, Hebr. p, de qua vo-

tudini muri, huic 36. fimile eſt (illud:) —.i. e. forfitàn dices in corde tuo, plures ſunt
gentes illæ, quàm nos &c. 37. (ubi particula: idem fſigniſficat, ac) π , (uC—
fſenſus ſit:) fortaſſis dices ita? interrogativè, (ac ſi diceret:) ne metue itlas; allegori-

ca autem explicatio eſt, quam exponunt Rabbini noftri (quoad verba iſta:) forté vi-
ca antem EeEl er Ee Sggg 3 —e⸗-

alii vero aliter tranſtulerunt, confer. n. ſequ. 34.

26. Id eſt: ut pervertas, detorqueas, ſic verbum nt, cor
nL-" hic expono. (cœterum iſtud: Pria i. e. interrogativè vVel
27. Nempè, ut àa vero & ab eo, quod juſtum ac re- per interrogationem, abeſt à MSto 2, malè.
Aum eſt, declines, Hebr. NrrpNO, vide n. an- 34, Vel: ſervatum, ſic juxtà mentem Commen-
tec. 2 3. ?YVMUD tatoris noſtri hic vertere poſſis, confer. Deuteron.
28. Id eſt: fieuti juſtitia ejus ac Véitas recuirit, ci- cap. 27. V. 4. . . & Deuteron. c. 32. V. 36. n⸗
trà ullam tergiverſationem aut prævaricationem. 191. & n. 192. confer. & tract. Talm. Bava me-
Zia, fol. 3 7z. a-. b. & fol, 33. a. H. & Peſachim,
35. Sic ex mente autoris noſtri vertere volui ver-
bum iſtud, quod Nehem. c. 3. v. 9. habetur,
ubi nonnullitran ſtulerunt: ædificarunt, reſtau-
rarunt, Aben Efra: pavimentarunt, unde anyp
i. e. pavimentum apud Talmudicos, prent Bux-
torf. in Dictionar. Hebr. . verb. nofavit, hanc
KRaſchi noſtri explicationem confirmat, Deuter-
c, 22. V. 4. confer. ejusd. Raſchi not. ad Pialm.
10. V. 74

cCe vide Buxtorf. Lex. Talm. fol, 2052. confer.
X. R. Salom. ad Eſai. C 19. V. I 8. & ad Ejusd. c.
210. v. 3J. & ad Eccleſiaſt. c. 10. V. 7. 2
30. Eiit iſtud proverbium Hebraicum, indicans,
confer. Matth. c. 1 9. v. 6. verb. M sNSορ
ubi vide interpretes, confer. &not. in D-e
y. loc. ubi ſic exponitur: 190 n& W j. e,
ſfac, quod tui eſt officii, nec mulktorum pervei ſa-
zudicia cura, ipſi enim proptereaà graves peenas
JI. Confer. etiam hic not. in orr mD loc, NX ) i, e. huic ſimile eſt &. abeſt à MSto 1.
Ŕ Levit. c. 19. V. T5. n. 69. 36. Nempè: particulæ , de cujus gnificatione
2² Hebr. Hnite, abeſt iſtud à MSto I. confer. hic paulo antè autor nofter dixit, vid, n. 32. h. Verſ=
rtract. Talrs. Chullin, fol. 134. 73.
32. Vide paulè poſt n. 36. . verſ. 5. & Deuteren. 37. Sicuti Deuteron. c.
c. 7. V. 17. n. 3 5. ac Deuteron. c. 32. v. 3. H. 1 5. f

7. Vv. 17, habetur, ubi vide
noti, num. 36. JèLJ
3 7. Ita quidem sxiſtimar Gommentater nefſterz;

–☛

ad dic udicium, ſic-

Hebr. MN'n iſtud & quod ſequitur, usque ad:

EXODI.
quogmodo, (nempè:) eſt (aliquis) ſenex, nec iſtud (ſcilicèt, ut opem ferat,) honori ejus
convenit, (iſto caſu lex hic dicit: )ceſſabis, vel jumentum eſt allenigenæ; **anö‚us ve-
r10 eſt Hraeélitæ, (etiam hoc caſu) ceſſabis † (à juvando.) Eod. verſ. 5. Auxiliando au-

riliaberis cum eo] Ita, ut ſolvas (ſeu liberes) onus, (Targum Onkeloſi habet:)
D P-) 39. i. e. (ne te ſubducas,) — i. e. quò minus auferas o-
nus ejus ab illo. Verſ. 6. Pauperis tui] (Dictio: fi-
cat: —) R i. e. volentem (ſive deſiderantem,) quia ipſe attenuatus *(ſive demi-

nutus) eſt ac 2R& Ni. e, deſiderat omne bonum., 40. Verſ. 7. Innocentem & jaſtum
non octides] Unde probatur quoad illum, qui egreditur *& judicio reus (ſve conde-.

mnatus;) unus autem dixerit: habeo ego, quod de iſtius (condemnati ) innocentia-

docere poſſim, (unde, inquam, probatur,) quòd ille iterum (in judicium) ſit ducen-

dus? 41, lex (hic) dicit: innocentem non occides & quamvis ille non ſit P i. e. ju-
ſtificatus, 4, quòd (ſcilicèt) non ſit abſolutus in Synedrio; nihilominus Pyi. e. in-

CaAp. XXIII.

ſons iſte eſt quoad pœnam mortis, nam ecce habes, unde illum abſolvas; ſed unde,
probas, quoad illum, qui egreditur è judicio abſolutus; unus autem dicat; habeo

ego,

3 §. Proht (cilicèt circumſtantiæ loci ac perſonæ re-

quirent, interdum juvabis, interdum ceſſabis,
non eſt enim auxilium iſtud, juxtà Rabbinorum

ſententiam, omninò neceſſarium, confer. Me-
chilta;, ſicuti in bnan mneh. loc. allegatur ad

marginem.

IE Hebr. , in utroque MSto, ut & in Baſil. e.

dit, pro eo legitur: ), res eodem redit.

† Hebr, rinfn, poſt verbum iſtud in M Sto I1. addi-
ta ſunt ex Targum Onkeloſi iſta: he

unn een nen i e. Targum ſic habet :
en i. e. ne auferas onus ejus ab illo (ju

mento,) in MSto 2. ſic additum eſt ex Targum:

h vvnin i. e. ne feras ſeu portes ei vel: ab

eo, ſed in hodiernis codicibus ſive editionibus

Targum Onkeloſi, proht jam ante dictum eſt,
ſie legitur: 5 pamnbn ne derelinquas eum,
ſicuti P. Fagius ibidem tranſtulit, Ar. Montanus
locçum iſtum ſic vertit: & deſieris adjuvare eum,
confer. num, ſequ. 39

39. Sic legitur in plerisque hodiernis editionibus

Paraphraſeos Chaldaicæ; ſed in notis autoris

noſtri tàm in exemplari Hebræo, quo uſus ſunſ,
quam in Bibliis Buxtorf. ut & in nnn ne, hic
legitur: voin quod Commentator noſter

leves, confer. hic Mechilta, ac Bava mezia, fol. 32.
b. ſicuti in no nDb, loc. sllegantur ad

marginem, vid. & Sign. præc. —
118P i. e. valdè.
40. Eadem ſignificatio à Commentatore noſtro ad=
ducitur in notis ad Deuteron, cap. 15. Vv. 4, ubi
vide n. 6, confer. & tractat, Talmud. Bava mezia
fol. 111. b. proùt inorm e h. loc, allegatur,
it. Cetubot, fol,. 107. a. & Sanhedrin, fol. 36.

XX Hebr. dx di, ,iſtud & quæ ſequuntur, usque ad⸗
i. e, quòd ille iterum &c. abſunt à MSto
41. Vel: quod illum iterum reducant, nempè, ut
de illius innocentia judices cognoſcant & proba-
tiones audiant, confer, hic tract. Talm, Sanhe-

drin, fol. 3 3, a. b. & fol. 43. a.

42. Sic dictionem * hig vertere volui, facit Com-

mentator noſter hic diſcrimen inter vv i. e. ju-
ſtum, & i. e. innocentem, juſtum vocat e-
um, qui à Synedrio juſtus pronuntistus ſiye ju-
ſtificatus eſt; innocentem autem appellat eum,
qui. licèt in judicio condemnatus ſit; reverà ta-
men inſons eſt à pœsa mortis, quamyvis forſitͤan

exponit: pn i. e, quo minus auferas vel ſub

Alicujus culpæ vel noxæ ſit reus.

* Hebr. vN, in utroque MSto hic additum eſt:

iHebr, w deiſ

CA. MI.

eo SD
ſterüm ſfenn
lgciſalifcat
Von tuum ehhl
udicio med, 4

mul i, quos mm
ruijiin
cium petkerta,
Vettas judicium
ſacceperitnun
) dicici,elu
bum )ſon
Pod, verl. S. Ve
cobe labet
In multislocis

—
. Feht. Nai, i
r 6 e, Vt il
Hebt. rid p
3d: n GH W
ſunt à Möto 1. 1
Mmunu ſunt addit
4. Idgue proptet!
us ſacit, modd
dicatum ſit, hoe
eſt nulla, Lonle
febell. X, Il
julit. 8 jur ibi
Paulè poſt Com
Pe lcdt imptobe
tus, non tamen
conker, num. ſel

44, Nempe: ao
verareuseſt, con
tec. 43,
45. denlus elt: gun
Ablolutus; nont

mno, eOner un-

4 6, Hebr nhdi e
ompe, quod in
Pri ver. 2, 9, e.
Ppræmittitur dictt
juſtum.)

— d W.

“
1)
ue; Konns e.
Aiad 4r.
Meloſt haet
Minns auferig9.
habetun) ſie ſgniſ.
aing llre dani
ente 6 julam
teuſhe cnle.

li ſt “
ultpr Lie. ſ.
inus Phi e in.
Alv; ſed ndc,

temm leas habeo

690,
e – 10.31

oc 11 lgmn
re. 1

AKohie⸗ Altunet:

mmentatore noltto dldd .
Talmud. Baya meziz
doo hel loe, alegtur,
Senheli, fol. 6.

–

m ⸗ n, NINo

Klra hemhe,l

ognoſcnt rohc. .
ted, Taln, Sene

4,

m, juſtutm poret e⸗

Ffonuntiztus iſel. .

utemn zPppellne eum,

natusſit; leei tl..

5, guunſis forltan
ello⸗

JJ CAP. XXIII.

eere
honctie, n J

H † Hebr. m PsO iſta & quæ ſequuntur, usque

dicatum ſit, hoc enim caſu ſententia judicum

44. Nempè: abſolutum in jugicio⸗ qui tamen re-

ne ſoliͤkrion⸗ 1
en ialergrp ie, .

45. Hebr. np i. e. veritas, quo nomine hie veni

EXODI. ?YUVMVW HW er

ego, quô doccte of m, WKam eſere reum, * ** unde, i inquam, rolad,, uodiſte non ſit
iterùm ſiſtendus judicio? lex (hic) dicit: & juſtam non occides, atqui juſtus ille-
eſt, qui juſtificatus eſt in Synedrio. 4 3. Eod. verſ. 7. Quiz non juſtißicabo improbum]

Non tuum eſt, ut illum 44. denuèò (in judicium) ducas, quia eum non juſtificabo in-

judicio meo, 45. quòd ſi ille egteſſus eſt & manu tua abſolutus; ſunt (tamen) mihi
multi, quos mittere poſſum, qui illum occidant ea morte, cujus ipſe reus eſt. Verſ.

B8. Nec accipies munus] Etiam ut id, quod verum 46. eſt, judices, multò minus, ut judi-

cium pervertas, nam ecce quoad perverſitatem judicii jam anteà dictum eſt: non per-
vertas judicium. 47. Eod. verſ. 8. Excœcabit oculatos] Etiamſi ſit ſapiens in lege,

ſi acceperit munus, tandem animus ejus abripietur, ut oblivioni tradat id, quod (ex le-

ge) didicit, & lumen oculorum ejus caligabit. 48. Eod. verſ. 8. Et pervertet] Ver-
bum a) juxtà Targum ejus (ſgniſicat) — phppi. e. corrumpit (ſive pervertit.)

Eod. verſ. 8. Verba juſtorum] i. e. Verba, quæ Pakiſcant judicia vera (ſive recta,) ſic
quoque habet Targum ejus: cauſas rectas. 49. Verl. 9. E- beregrinum non afliges]

In multis loeis admonee lex de peregrino (non affgendo,) duefiam ſtatus ejus 50.
malus

. i. e, nam Trc Ke. abuntabu utro gue MSto.
47. Uti verſu antec. 6. h. cap. habetur, confer.
Mechilta & Bava mezia fol. 111. b. ſicuti ad mar-=
ginem allegantur in on nbvh. loc. ecum ita-
que jam anteà de perverſitate judicii vitanda di-

. in utroque e MSt Roae⸗ dafan:
rrpp- j. e. ut illum interficiant.

ad: n & ) i, e. nec accipies munus, ab-
ſunt à MSto I. ſed in ejusdem margine alterius
manu ſunt addita. Gum ſit, non ſine ratione locus iſte eo, quo ex-
43: Idque propter rei judicatæ autoritatem „quæ politum eſt, modò intelligendus eſt.
jus facit, modo non contrà manifeſtas leges ] ju. 48. Confer. etiam hic Mechilta, proutad marginem

eſt nulla, confer. I. 6 5. H. 2. Digeſt. ad SCtum ah, ſol. 11. b. & Cetubot, fol. 105. a. b.

Trebell. & J. I 1. verb. Prætor quoque Digelſt. de 49. Sic verba iſta Chaldaica nn nane cum au⸗

juſtit. & jur. ibique not. Gothofr. aliam rationem
paulò poſt Commentator noſter adducit, nem-
pe, licêt improbus in judicio humano ſit abſolu-
tus, non tamen ille judicium Divinum effugiet,
conter. num. ſeq. 45.

tore noſiro, (qui ænn hic vertit i. e. re-
ctas ſcil. cauſas) & cum b. Pagio potius inter-
pretari volui, quàm: verba juſtorum, uti in Bi-
bliis Ar. Montani habetur, confer. Ejusd. P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chaldaic. h. loc. item not. ad
librum Prec. Jud. part. 2. p. 249. b. princ. inz-
verà reus eſt, confer, n num. ſequ. 45. & num. an- telligitur autem per cauſam rectam e i. e.
tec. 43 judicium legis, ſic in not. an rW h, loe. ex-
4 5. genſus eſt: quamvis iſte in udicio humano ſit ponitur.
abſolutus; non tamen eum juſtificabo in judicio Fe: Conditio, ſors „vitxæ 2 genus i c dictionem
meo, conſer. num. antec. 43 hic expono, quo nomine inrerdum mos ac con-
ſyetudo intelligitur, Gloſſa exponit: Mian i. e.
con verſatio ejus vide Buxtoff. Lex. Talmud fol.
1452. cOnfer. & Mechilta, & Bava mezia, fol.
59. b. ſicuti allegantur ad marginem in 'npu-

omne, quod juſtum & æquum eſt, confer. ſu-
Praà verſ. 2, hH. cap. n. 23. in MSto 2. voci H&
præmittitur dictio mi i. e. judicium verum ſeu
juſtum.)
¼ Hebr. de a iſlud & quod Euiur, usque ad: — is

*

allegatur in nr PDV h. loc. it. tract. Talm. Pe-

M h. loc. vide etiam not. ibid, ubi de didid.

EXxXODI. CAP. XKXIII.

612

malus eſt. Eod. verſ. 9. Animum peregrini] (Nempè,) quàm durum ei ſit, quando i-

pſum affligunt. Verſ. 10. Er congregabis proventum ejus] (Verbum & hic) ſignifi-
cat DONi. e. collectionem (ſive introductionem) in domum, veluti (in illo loco:)
DEN i. e. & introduces illum intrà domum tuam. 5I. Verſ. II. Intermittes il-
lam] (Videlicèt) à cultu ejus. 52. Eod. verſ. II. Et relinques eam] (Id eſt: inter-
mittes) eſum ejus, 53. poſt tempus remotionis; 54. alia expoſitio (verbi) Novpi/E
i. e. intermittes illam, (nempè:) à cultu ejus completo, 55. ſicuti eſt aratio *ac ſa-
tio, (verbi autem:) NEDPAi. e. & relinques eam (explicatio eſt:) ne illas ſterco-
res & ſarrias. 56. Eod. verſ. II. & quicquid eorum reliquum fuerit, comedat beſtia
agri] (Hæc ideò dicit lex,) ut eſum pauperis æquiparet eſui beſtiæ, quemadmodum-
igitur beſtia comedit ſine decimarum (præſtatione;) ſic etiam egeni comedunt ſine
decimarum (præſtatione,) hine dicunt (Rabbini:) non (præſtantur) decimæ (anno)
ſeptimo. 57. Eod, verſ. II. Sic facies vinez tuæ] Incipit priùs Scriptura ab agro
albo, 58. ſicuti dictum eſt ſuprà: 59. ſeminabis terram tuam. Verſ. 12. Die autem

ſeptimo ceſſabis] Etiam in ſeptimo anno non movetur Sabbathum primævum 66. à

loco ſuo, ne dicas,* quoniam totus annus (ſeptimus) vocatur Sabbathum, (ideò) non-
obſervatur in illo Sabbathum primævum. Eod, veri, 12. Ur quieſiat bos tuns & a-

ſinus

nis iſtius ſignificatione variæ expoſitiones
adducuntur.
I1. Sicuti Deuteron. cap. 22, verſ. 2, habetur,
confer. Exod, c. 9. v. 19.
52. Senſus eſt: ne terram illam colas, confer. P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc, ac not. in
„ P h. loc.
3. Id eſt: non comedes fructum ejus voluntari-
um & ſativum, confer., hic tract. Talm. Suc-
ca, fol. 4 4. b. & Moëd katon, fol, 3. a, it. Bava me-
Zia, fol. 39. 2.
4. Hebr. yn, quid per iſtam remotionem in-
telligatur, vide apud Buxtorf. in Lex. Talm. fol

6.
5 3Sive: perfecto, Hebr. , ejusmodi eultus
terræ perfectus ſeu completus ex mente Rabbi-
binorum eſt: aratio ac ſatio, quæ ipſis verbis le-
Zis ſunt prohibita in anno ſeptimo; coœteri verd
cultus agrorum, uti ſunt ſarritio, ſtercoratio,
runcatio & MMäö;ä i, e, comminutio glebarum non
ſunt N&rNN i. e. ex ipla lege (Divina;) ſed
a i. e., ex Rabbinorum ſententia, ſicuti ha-
etur in Gur Arjeh fol. 103q. col. 3. fin. confer. &
not. in Nτ N h. loc.
* Hebr. mo, poſt vocem iſtam in MStos. ad-
ditur: Ahæpi, e. & demeſſio.

56. Sic verbum νρνρρο5ë hic interpretor, nam ſarritio
ſive ſarculatio in anno ſeptimo eſt prohibita, con-
fer. Buxtorſ. Lex. Talm. fol. 216 1. & ſeq. item
not. in 'o Dh. loc. ubi verbi iſtius vpvo
ſignificatio ex Raſchi obſervationibus in Tal-
mud. adducitur, confer. & Mechilta, ſicuti ad
marginem in par rne , loc. allegatur.
57. Iſraelitæ enim in anno ſeptimo, quò terram co-
lere prohibentur à lege, comparantur pauperibus
& egenis, confer. Mechilta, prout ad marginem
allegatur in a NO*h. loc, ubi vide & notas.
58. Vel: ſativo, Hebr. ay, quo nomine intelli-
gitur ager, in quo nullæ ſunt arbores, quæ a-
tram umbram faciant, cujus oppoſitum eſt:
&& i. e, ager arborum, vide Buxtorf. Lex.
Talm. f. 1118. item not. in e RD bh. loc.
59. Nimnm verſu præcedente 10. . cap. confer.
hic tract. Talm. Jevammot, fol. 48, b.
60, Sive: primitivum, quod ſcil. in creatione mun-
di à Deo inſtitutum eſt, dum die ſeptimo quie-
Vit, Geneſ. c. 2. v. 2. id enim mibpia mav hic
ſignificat, confer. Levit. cap, 2 3. V. I1. n. 24.
ut & Mechilta b. loc. prout in an r ad
