ne præcepti negativi exciſionem meretur; er-
rore autem patrata ſacrifieium pro peccato re-
quirit, confer. Selden. de Synedr. I. 3. C. 3. p. m.
2 §. edit. Amſtelod.
. Vel: exterminii, Hebr. —a, ad explicatio-
nem hujus loei, fatis obſcuri ac difficilis, faciunt
ea, quæ P. Fagius ad Paraphr. Chald. Exod. c.
12. V. 15. ſcripfit, ubi inter alia notavit, Aben
Eztam in tota Scriptura S. viginti tres locos in-
veniſſe, in quibus Deus Mn i. e. exterminium
comminatus ſit his, qui transgrediuntur præce-
pta negativa; jextà præcepta verò affirmativa
tanthm inveniti quoad præceptum circùm-
ciſionis & Paſchatis, vid. id. Fag. in not. ad Pa-
raphr. Chald. b. loc. it. c. antec. 1. V. 4 n. 50. &
v. 1 3. h. cap. n. 39. & cap. ſed. 5. V. 2. . 5. G

n. 34. ac Levir. c. 20. v. 27. u. 56. vid. & To-
rat Cohanim, ſicuti in pa h. loc. alle-
gatur ad marginem.
7. Nam dictio —S Rabbinis exponitur a
i. e. error ſeu ignorantia, quando vox illa diſtin-

ſic Rabbini explicant verba illa, quæ Exod. cap.
34. v. 6. habentur, ſaerificium itaque pro pee-

præceptum negativum commiſlum eſt, cujus
p&à eſt excidium, ſi quis illud ex propoſio
transgreſſus ſit, nam r 7) Pa n en

quacunque re (ſive facto) aliqui poënam exter-=
minii incurrunt, ſi quid in illa ex propoſito de-

V. 17. n. 4 S. it. 1 evit. C. 7. v. 20. n. 7 9. & IL-eyvit.
c. 17. v. 9. n. 7. 3c L. evit. c. 2 0. v. 3. n. 3. & v.
2 0. n. 39. & Levit. c. 2 4. V. 1 5. n. 46. it. Deu-
ter. 6. 2 2. V. I. n. 9- Ubi plura de exterminii pœ-
na, confer. & not. in an , ubi exemplis
in medium adductis res declaratur.
† Hebr. nenpm , abſunt iſta ab utroque
MSto, confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 3 6. b.
4. Vel: cujus ignorantia, Hebr. ααον, quæ dictio
oybonitur voci i. e. ſuperbia vel peccatum,
ſiudio & ex propoſito commiſſum, confer. infra

confer. & not. ad dict. librum Prec. part. 2. pag.

caput 12. ad marginem allegatur.
* Confer. hic tract. Talm. oma, fol. 36. b. &

not. in ν ew h. loc.

Verl. 22. h. cap. n. 51. & Levit. cap. 16. V. 16.

guitur à dictionibus ny & n, quæ ſie
gnificant peccata, ſtudio ac ſpontè commiſſa,

cato, de quo hie ſermo eſt, tunc offertur, quan-
do aliquid per errorem vel ignorantiam contra

—ya —S ee n Pane eenn i. e. in

liquerint, in illa te ſacri ficium pro pecéato“] d
conſtitutum eſt, ſi quid per errorem vel ignoran-
tiam in iſta re commiſſum ſit. uii habetu: in no.
tis ad librum Prec. Jud. part. 1. P. 8. b. fin. ſic
ferè & in Gur Arjeh. fol. 12 5. col. 2. circà ſin.

2 5. a. fin. it. Gur Arjeh fol. 124. col. 4. med. G 4
not. in Dnaf now, ubi tract. Talm. Schabbat

Schabbat, fol. 70. 2. & fol. 102. a. & b. it.

6. Confer. hic præ aliis P. Fagius in not. ad Pz.
raphr. Chald. h. loc. ubi vaiam iſtius loci ex. n.

Po-

(CQA.N.
uunmertoteſ
eetitleseb
dam: g⸗ n
endent,uͤt
10, Bod,5
forte atfult
1s elt juyener
hernacnlum.
uci] E
ſeuſpanum)
Atingeben⸗

———

politionem
not. 9. 10c.
Torat Coh-
3. Uti in *
gatuh i
7 Acuirerl.
ſol.9. b. 5
ſol. 114, (0
bi locus ilte
3. Hebe. 1
zutem hir h
5. Nempk: i
Diveiſus (0
coNINi
pe inomne
cant, velmti
Ieges Pline
ſtant, 1.2, 0
jechionem d
Deo trans
AKalchi not
10, Hebr, .
nempe prd
VIJ. Exode
II. Velulus
O v
tur in Gur
Torat Croh

lec 1
Alleggent,

.
R——11 1 1v1v1 1 1 151 5 55

2

,gndi ten e

1 kem;

lim de (vomine)

ſenl 3. ſatr
don S. ek ile ſaA.
ue conjunck eſ)
cum 1

———

17. 1. 6. fid. 6 10.
h, oeriler .

dbinis enporiiu
Guando vor ill diſtin-.
1) & , gur d .
ae ponte cominilla,
da ila,gue bxod: eh.
dcium itagne dto pec.
itune offertun, gan.
el ignotaptiam contlid
commillum ef, clfls
gnis illud ex gropoſo
) e
Pn d i e in
) Aligri poenam este
in ilz er gropolito ſe ⸗
ciificium r geret..
ver ettofem vej ienolin.
ult, mii hibetun in no
a n., eb n ſie

e 10. Hebr. 777 i. e. depravatus ac vilis evadat,

commiſu, †

1

G

brumm Ptet. art, 1 Pag⸗

ol. 114, (0. 4, med &
bi nact. Talm. Schabbat

n alegatu,,
„ſom, ſol.
lol. 101. 4.

6, b. &
& b. it.

00e.
Paeins in not, 1d P.

i va.lann ilius loei en

2 in ua
1 dnß 32 Poenam
m ex ilis] ie A.

.

LEVITICI.

7

dam: . dum 1(

9

bernaculum, in domo vero feculorum, 13.

fuerit res ab oculis cœtus & fecerint &c. 7.

cum errore (ſive ignorantia) facti, veluti dicitur circà reatum populi: & abſcondita-

eſt autem ſimplex ſenſus ejus juxtà Agga-

mmus ſacerdos peccat, eſt iſtud populi reatus, quia illi 9. ab eo de=
pendent, ut ipſe pro eis expiationem faciat ac pro illis oret, atque ipſe ſiat perverſus.
10. Eod. v- 3. Juvencam] Forſitàn vetulum? 11. lex dicit: filium, quomodo filium?
fortè parvulum? lex dicit: juvencum, ecce quomodo (iſtud intelligendum, nempè:)
is eſt juvencus, tres (annos) natus. 12. Verſ. 5. In tentorium conventus] i. c. In ta=

in templum. Verſ. 6. Antè velum san-

tuarii] E regione loci Sanctuarii, qui directus erat versus medium (vel intervallum
ſeu ſpatium) vectium, 14. non attingebant (guttæ) ſanguinis velum &, ſi attingebant,
attingebant. 15. Verſ. 7. Et omnem ſanguinem] i. e. Reliquias ſanguini

§. 1 6².

Hhhhh 32 Verk⸗

Torat Cohanim ac tract. Talm. Horajot, cap.
3. uti in nan n h. loc, ad marginem al-
legaotar, vid. Horajot. fol. 10, a.
7. Stcuti verſ. 1 3. h. Cap. habetur, con

fer. Megilla,

bi locus iſte explicatur.
S. Hebr. — 1, i, e. myſtica expoſitio, intel
autem hix hoc nomine liber ita inſtriptus.
9. Nempè?: iſti, qui populum conſtituunt, i. e. u.
niveiſus cGtus ſive populus; cœterum cur in

gant, veluti digniora quædam membra funt, uti

ſtant. I. 2. c. 17. ubr & reſponſio habetut ad ob-

Raſchi nof. ad Pſalm. 108. v. 7. nunm. 6.

nempè propter pecestum, quod ipſe
vVid. ExoOd. c. 34. V. I. ibique dot. n. 3.
„ 1: . „2
1I1. Velulus ſive ſenex hie intelligirur „qui
D S NI. e. triennio major, uti abe-

poſitionem adducit, vide & Junii ac Tremellii
not. h. loc. ut & Numer. c. 1 5. v. 2 4. n. 42. it.
13
fol. 9. b. & Jevammot, fol. 9, a. it. Gur Arjeh
fol. 124. col. 4. fin. & not. in Erpee e.

ligitur

communi aliquo cœtu, paucorum delictum ſæ
pèe in omnes expetat, præfertim fi illi, qui pec-

reges, principes, magiſtratus, vide Eipfi. de Con-

jectionem de P&naram translatione & quænam
Deo translationis hujus cauſa ſir, confer. & †

tur in Gur Arieh fol. I24. col. 4. fin. confer.
Torat Crohanim, ſicuti ia nen H. loc.

cutus id, quod in Gur Arjeh fol. 124.,:col. 4. fin.
habetur, confer. & Genel. c. 1 5,:v, 9. unius ac
Tremellius hic verterunt: juvencum ſubrumum,
vid. infrà Levit. c. 9. V. 7. D. 1 I.: confer. & not-
in ar D. h. loc,
.Hebr. oy n, ita Kabbinis vocatur tem-
plum Hieroſolymitanum, de quo vide Exod. c.
25. V. 9. .’2 g. & infra V. 12. h. c. n. 33. ſenſus
eſt: ſtante tabernaculo ſanguis inferebatur in ta-
bernaculum, exſtructò autem templô, in illud
ſanguis inerebatur, Confer, hic tract. Talm.

Joma, fol. 28 b.

14. Id eſt: &Eregione illius loci, qui medius erat
inter vectes, quibus arca fœderis ferebatur con-
fer. infra v. 1 7. H. cap. n. 4 3. & Torat Cohanim,
prout in cnnn Pme h. loc. allegatur ad mar-
ginem, ꝗ
15: Id' eſt: nihil referebat nec propterea aſperſto
ſanguinis, tanqdam minus Ieétè facta cenfeba-
tur, Rabbini in ſimili calu dicere ſolkent: aon N
i. e. non impedit, nihilintereſt, confer. Exod.
c. 2 9:. V. 3 5. H. g7. & inftà verſ. 20. H cap. H.
49.. it. Levit. c. 2 3z. v. J. D. 1 3. vid. & tiact.
Talm. Joma, Iol. 57. b. uti in — e h,
loc. allegatur ad marginem.
16, Vide infra verſ. 2 5. 6. cag. ,5 6. 5t. Geneſ: c.
30. V. 36. H. 6 ac tre ct. Talm Sevachim, ſol.
2 5F. a. Dti in e rPV , loc. allegatur ad mar-

/
V

allegaeur.
1: Ira dictionem: annos, hic addere volui, ſe-

—— —
ginem, ubi vide etiam notas.

204

LEVITICI.

5 — — . . . . . .
Verſ. S. Et omnem adipem † juvenci] Adipem ejus, 17. debuiſſet dicere, cur lex di-

cit: juvenci (adipem? videlicèt,) ut includat juvencum diei propitiationis, quoad

renes & adipes atque reticula. Eod. verſ. S. Pro peccato] (Id dicit hic Scriptura,) ut

includat hircos cultis idololatrici 18. quoad renes & adipes atque reticula. Eod.
verſ. 8. Auferet de es] De eo, dum cohæret, 19. (nimirùm,) ut ille (juvencus) non
dividatur, priusquàm adeps ejus oblatus ſit, (ita ſcriptum reperitur) in lege Sacerdo-

tum. 206. Verſ. 10. Sicuti aufertur] Scil. de illis ſacrificii partibus, 21. quæ expo-

ſitæ ſunt in bove, qui eſt pacificorum ſacrificium; 22, ecquid verò expoſitum eſt in
ſacriſieio pacificorum, quod hic non ſit expoſitum? (nihil ſanè;) ſed (hæc ideò dicun-

cur,) ut comparet (Scriptura) iſtud (ſacrificium) cum ſacrificio pacificorum; * quem-
admodum (enim) ſacrificia pacificorum nominibus ſuis 23. (offerebantur;) ita &

iſtud ( ſacrificium pro peccato) nomine ſuo (offerri debet,) & ſicuti paciſfica pa-
gem (afferunt) mundo; 24. ita & hoc pacem (affert) mundo, atque in mactatione
. ſan-

† Hebr. an ν &α iſta, ut & ſequentia, usque ad-
wE i. e. ſicuti aufertur, Vve1ο. h. cap. ab-
ſunt ab utroque MSto.
17. Non:⸗ adipem juvenci, additâà iterum juvenci
diQione, cur autem vox oi. e. juvencus hic lo-
co pronominis: ejius, adjecta ſit, autor noſter
hic exponit, confer. hic Torat Cohanim, prodùt
in =pan mnew h. loc. ad marginem allega-
tur. S
12. Videlicèt, qui offaruntur ad expiandum cul-
tum idolſolatticum, qui per errorem commiſſus
eſt, confer. infrà verſ. 13. h. eap. n. 3 9. & Exod.
c. 30. V. 20. n. 77. & Numer. c. g. v. 8. n. 40.
vide & not. ad librum Prec. jud. part. 1. p 8. b.
fin. ubi ita: In rnan een en eee e
5h poen e enen ne Dae Pann
neR& DeUO A i, e. ſi aſſeſſores domus judicii

(i. e. Synedrii ſeu conſiſtorii) deceant cultum

adololatticum, (tunc) unzquæque tribustene:
gur adducere hircum, iique (bhirci) comburun-
tur, quoniam illi ſunt ſacriſicium pro pee ato
ctus (ſeu communitatis,) vide & not. in nv
aT b. loc. ubi tract. Talm. Horajot fol. 4. &
Se allegantur.

19. Id eſt: de integro juvenco, Hebr. Jamn ,

confer. hic Gur Arjeh fol. 12 5. col. 1. med. &
infrà Levit. c. 6. v. 8. Sign. ** ſenſus eſt, quòd

Aulerri debeat adepè de juvenco integro toto,

dum ille nondum diviſus eſt, ſic & in not. nav
vnan b, loc. exponitur.

20. De quo libro vide cap. antec. 3⸗‧V. 17. n. 2 5.

conſer. & infrà Levit. c. 1 3. v. 5 5. n. 90. ac tract.
Talm. Menachot, fol. 77. b. uti in éa in
b. loc. ad marginem allegatur-
21. Hebr. &, vide, quæ ſuprà ad c. 2. Vv. 13.
p. 48. notata ſunt. .
22. De quo vide cap. antec. 3. verſ. 1. num. I.

* Confer. hic tractat. Talm. Sevachim, fol. 2, a.

b. ſicuti in nm n h. loc. ad marginem alle-
gatur.
13. Senſus eſt: ſicuti ſacrificia illa pacifica nomi-
natim offerri debebant, videlicèt uti pacifica; ita

& iſtud ſacrificium pro peccato nominatim uti

ſacrificium pro peccato offerendum eſt, ſingu-
lis quippe ſacrificiis, quæ offerebantur, nomina
ſua in ſpecie imponi alque ita offerri debebant,
alias qui potuiſſet ſcire ſacerdos, pro quonam ſa-

ctificio id ipie ſuper altari offerre deberet? qua-
propter nomina ſacrificiis oblatis indi debebant,

confer. ſuprà Lev. c. I. v. 9. n. 79, & infrà verſ.

24. h. cap. n. 5 5. & v. 3 3. n. 60. excipitur ſacri-

ficium pro reatu, vid. Levit. c. 14. v, I2. num.,
17. it. Levit. c. 22. V. 18. n. 57. & n. 5 ½, con-
fer. & not. in hpns ne b. loc.
24. Confer. quæ ad cap. antec. 3, v. 1. num, 1.
notata ſunt.

ChaAb. v.

A.. W.
crn-

ſanckorun
Pocx. 20.
crura.
tet 19, (jecl
Quoniam er
tur lapiges
gicere: ert
nataſhre
extri urbem
ur:) Jom⸗
i. e, Ad locu
elerat cit
ur] Non

(tamen jaye

2), Fil. min
diorum,
Aem caput i
Gut Aljeh fe
fol. ſ0. &
26. Kilicet:
(ELiolo glld
11 . col. 1.
blenponint
i., & not.
17. Eſ ea pi
deSanclita
Krachim,
1. Hebr.
naltatus T.
29, Mim pan
idem, ae
3. . 4, Ml
. ac Nun
29. V. 10.

Pol. 67. b.
do. Vel: lep
laltn tol,

40,

ſepeliuntur

D

fiigtionin GuOd
egeriging)it
ſe tüicnla. dol.
euvencua)non

n legeacerdo.
1n,
1

—

altet⸗ 3. . I, 1, 19.
3. 56 nho ctat.
.beltiin nn nn

gatar⸗

6 zu Ferl. 1, nun. 1

n. Serachim, ol.2,32.
or. ad marginen alee.

b. loc.

CAbP. V.
ſanctorum 25.

LIEVITICI. 207

opus habent diſcere ab eo, quoniam non diſcunt doctrinam ab eo,
quisnam eſt eorum

qui ipſe diſcit, 26. (ſic habetur) in Kodaſchim, 27. capite:

locus. 28. Verſ. 9. & verſ. 11. Saperjecur & ſuper renes, ſuper eaput &jus atque ſuper

crura ejus] Iſta ſanè omnia ſignificant adyectionem, perinde (ac ſi diceretur:) præ-

ter 29. (jecur ac renes, præter caput & crura ejus.) Verſ. 12. Ad locum mundum ]

Quoniam erat extrà urbem locus præparatus tàm rebusimmundis, ut ibi projiceren-

ur e.
erpoſttum elin 4
lheeide dicnn.
ſcotum; en.
tebantut.) in N
ſcuti paciſi g.
usinmactatione
ſan.

gelt, ie Ninnot nnd

ſpri A Ae l,

Alltec, 3, de le niumn, I.

irà caßfra] (Nempè:) extrà terna caſtra, 32.

ſti ilapziifcanom .27. Eft ea pars quinta operis Talmudici tractans
figelieet uni pactfic; ta
PercxO nOninatin i L
ofkrendumelt, ſuge⸗. 28. Hebr. 1D , eſt hoc caput quintum
eoffetebantur, nonins
ne izoffeni gebebant,
terdos,po guonamn ſa⸗
iogkene Cebeet? glge
6 oblatis indi debebant,
g.0. 79, ini det.
3,n. 60, ecigiun leti ·
erit C, 14, 0 I, nn .
19, n 57⸗ n 6, or.

tur lapides plagâ 30. affecti, quàm domui ſepulchrorum 31. (ideò) opus fuit (hic)
dicere: extrà caſtra, id eſt: extrâ urbem, ut locus ſit mundus. Eod. verf. I2. Ex-⸗
idque fuit in domo ſeculorum 33.
extrà urbem, ſicuti exponunt Rabbini noſtri in tractatu Talmudico, (quiinſcribi=
tur:) Joma 34. & in Sanhedrin. 35. Eocd. verſ. 12. Ad locum effuſßionis cineris]
i. e. Ad locum, ubi effundebanteinerem, qui removebatur ab altari, veluti dicitur:
& efferat cinerem extrà caſtra. 36. Eod. verſ. 12. Super effaßione eineris combura-
tur] Non * dicit (id) lex, niſi, † ut doceat, 37. quòd, etiamſi ibi non fit cinis ;
(tamen juvencus ibi comburatur.) Verſ. 13. Catus Wraëlis] Hi ſunt (viri) Syn-
edrii

a. & fol. 6 8. a. b.
32. Confer, quæ ad Exod, c. 24. V. 16. n. 4 1. &
4d L evit. C. 14. v. 37n. I. notata ſunt, confer-⸗
& Gur Arjeh fol. 12 5, col. 2. med. ac net- in
ba DE h. loc. it. tract. Talm. Peſachim,
fol. 75. a. b, & oma, fole 6 8. b.

25. Scil. animalium, ſive: in mactatione ſacrifi-
ciorum, vide tract. Talmud. Sevachim & qui-
dem caput illius quartum, ſicuti id allegatur in
Gur Arjeh fol. 12 5. col. I. fin. vid. Sevachim,
tol. 5o. & fol. H53r1. M
26. Scilicèt: ab alio, 4 doctore enim, non 4 di- f†
ſcipulo diſcendum, vid. Gur Arjeh dict. fol. 33. Id'sſt: intemplo Hierofolymitano, confer⸗
12 5. col. I. fin, confer. & not. in ne e,. e ſuprà ad verſ. 5. S. cap. n. 13. notata ſunt⸗
ubi exponitur, quomodo iſtud intelligendum ſit, 34. Eſt is liber quintus partis ſeerundæ Operis Tab-
vid. & not. in b'nat r achverſ. 20. h. cap. mudieci, tractans de die expiationis, confer. Jo⸗
ma, fol. 50. a. & fol. 6 9, a. & b.
35. Is eſt liber quartus partis quartæ operis Tal-=
mudici, agens de Senatu majore &c. confer-
Sanhedrin, fol. 42. b.
36. Ilta habetur infrà Levit. cap. 6. v. 4. confer-
not. in eR inN“, ubi exponitur, de quonanz

de Sanctitatibus, intelligitur autem tract. Talm-.
Sevachim, confer. num. antec. 2 5. . cap.

tractatus Talmudici. Sevachim.
29. Nam particula ") i. e. ſuper, interdum notat!
idem, ac dani. e. præter, confer. cap. antec. cinere iſtud ſit intelligendum, vide & infra Le-
3. V. 4. H. 13. & n. 14. ir. Levit. 6. 7. v. 30. n.“ vit. c. 6. v. 3.n. 1 ðð
39. ac Numer. c. 6. V. 20. n. 42. it Numer. c. -* Vel: nonne ( jam anteà de hoc dictum eſt? itz
2 9. v. 10. n. 2 8. confer. & tract. Talm. Joma, ſanè;) ſed dicit (hoc) lex, ut doceat &ccon-
fol. 67. b. & fol. 6 8§. a. b. ffFer. ſuprà Levir. c. 1. v. 2. Sign. *
30. Vel: leprà affecti, de his vide Buxterf. Lex. † Hebr- Nhie, pafticula iſta in utroque MStO hi/
Talm. fol, 14. Confer. & infra Levit. c. 14. v.] omiſſa eſt.
40 37. Confer. hic Gur Arjeh ol. 125. col, 2. wech,
32 1. Id eſt: cometerio, ubi defunctorum corpora ubi hujus loci varia lectio adducitur, vid. & Too-—
ſepelluntur, confer. Buxtorf. Synag. Jud. cap. rat Cohanim, pront in pem o hic allegs⸗
49. Ppag. m. 7 1 57 it, tract. Talm. Joma, fol. 50.

tzur ad marginem, ubi vide etiam notas,

.

806 CEVITIICIAlI. Caoaab. V. “

edrii. * Eod. verſ. 13. Es abſeondita ſit res] i. e. Si erraverint (aſſeſlores Syne

— .

44. chr autel

drii,) ita, ut doceantunum 3⁸. ex omnibus præceptis ( negativis,) quibus pœna ex- telinilsel
ciſionis annexa eſt 39. quæ ſuntin lege, (dicentes,;) quod illud (præceptum nega- illius alnoten
tivum) permiſſum ſit. 40. Eod. verſ. 13. Cætus & fecerint] (Nempé) ſi fecerit ſurifcihyi⸗
m ultitudo 41. juxtàâ earum, (quiin Synedrio funt,) doctrinam. 42. Verſ. 17. An- cludaotur te
1& velum] Aſt ſupra illa ( Scriptura) dicit: ante velum Sanctuarii, 43. res ſimilis eſt Bechicenpl
regi, cantràâ quem rebellavit provincia, ſi parva illius pars rebellavit, familia ejus ci) qud do
(regis) ſubſiſtit; ſi verò tota rebellavit, familia ejus non fubſiſtit; ita & hic, quando (uune ſactifi
pPeccavit ſacerdos unctus, hactenùs nomen Sanctitatis loci eſt ſuprà Sanctuarium, iles langui
ex quo verò omnes peccabunt, quod abſit! removetur Sanctitas. * Verſ. I 8. A cerdos)una
baſin altaris holocauſti, quod eſt ad qtium tæabernaculi conventu] Hæc baſis erat oc- datione, dus
cidentalis, quæ exiſtebat * & regione oſtii (tabernaculi.) Verſ. 19. Et omnem adipem Nic)üg
Hjus auferet] Etiamſi hic non explicitè nominentur reticulum atque duo renes; (ta- (umindacit
men) diſcimus illa ex (eo loco, ubi dicitur:) & faciat juvenco illi, ſicuti fecit &. unntimncof
44. cur pohoperpe
7 SNe: aſſellores Synedtii, cor. fer. hic Torat Co-] ſum 3. . cap. it. Torat Cohanim, prout ibidem ENlh
hanim, prout in 'nan ne h. loc. ad margi- ad marginem allegatu. . ..
nem allegatur, ubi vide ſis etiam notas, in qui 42. Atque ita multitudo illa ſiue communitas —
bus ſcribitur, quòd hic intelligatur rinrαποϑα transgreſſa it unum ex præceptis Dei negativis, 44. on te
NXaνRϑͤn j, e. coetus peculiaris, qui eſt in popu ſecùs eſt, ſi non multitudo; ſed ipſi aſſeſtlores 1t Vel: doe
Ro Iſraélitico, nempè Synedrium magnum, quod transgreſſi ſint, tunc vv e nn en i. e. Vordekin
ſedebat am nava i. e. in conclavi, quòd & ipfi ſicuti cœteræ ſingulares perſonæ ſunt conſi- 4). Dettalit
cælſo lapide conſtructum erat, de que vide præ derandi & ab illis aes ee e eWwnn i. e o el, non i
aliis D. Wagenſeil. Sota pag. 232. n. 9. 40 n-. vis aut hircus offerendus eſt, proùt in Gur Arſeh urei quen
fer. tract. Talm. Jevammot, ol. 9. a⸗ fol, 12 5. col. 2. circà fin, habetur, confer. & not. habetur, ex
28. Confer. quæ ſuprà ad verl. 9. b. cape n. 19. in nas re h loc. „ 46. Nenſe:
notata ſant. 43. Sic habetur ſuprà verſ. 6. h. cap. ubi didio un wo
39. Vide, quæ ad verſ. 1. . cap. n. 3. & n. 5. no VX i. e. Sanctuarii adjecta eit voci: yIm; . HGenta
tata ſunt, autori noſtro adiſtipulatur & R. Da- hic yero abeſt dictio vana, ejus rationem reddit methfmi⸗
vid Kimchi, quem allegat P. Fagius in not. ad; hic Commentator noſter. 1 Hebr. nmx
Paraphr. Chald. verſ. 3. o. cap. vide & not ad † Velz Dei, is enim Rabbinis vocatur oni e. unmie,
librum Frec. Jud, part. 1. p. 8. b. med. ubi ratio locus. to 1,0
adducitur, cur juvencus iſte yyn 9 i. e, ju- * Hebr. ρα,in MSto 2. pro eo legitur: h b. & ſo
veneus abiconditæ rei dicatur, confer. not, ad i. e. Majeſtas Divina, confer. hic tractat Talmud. 49. Namun
Ezechiel. cap. 45. v, 20. n. 54. Bevrachim, fol. 41. b. prout in pes eh. igtio dee
4A0. De præceptis enim negativis loquitur hic Scri-loc. ad marginem allegatur. i in alt
ptura, confer. ſuprà dict. verſ. 1. b. cap. n. 3. & *x Vide hic dict. tract. Talm. Sevachim, r. 5. fol. (Comwent
n. 5. it. tract. Talm. Jevammot, fol. 9. a. & So⸗ 249. a. b. Se ol. 5 5. a. it. Fol. 57. a. & fol. 5 8. tinideli
ta, fol. 44. b. b. vid. & Torat Cohanim, ſicuti in an h.1. ehr ni,
AI. Vel: communitas, Hebr. Maxn, in notis ad ad mafginem allegatur, confer. & tract. Talm. Qäonem hi
librum Prec. Jud. part. 1, p. 8. b. cireà fin. ba- Joma, ol. 4 8. a. & fol, 56, b. & kol. 59. a. it. m neſelll
betur: 2 1 & 7ανπ i. e. Getus aut major (e- Peſachiw, fol 6ο1a. . R ven hiten
jus) pars, confer, not: in NNατ D, ad ver. ⸗ — “

—U
t(alellores DFne
guibuson cr.
Rrereyt m regt.
Nempe) 4 ſeeetit

1

24 Verl. 1. ke.

433, kesimili lselt R

lahit, fani nheſts
ita Chie, H
ſrrgenguufun,
Verl 19. 4
Hxc bal 1s erat oc.
R omen aden
lue duorenes; (ta.
ili, ſentikecit Ec,
f cur

—.—
Cohanim,ptout bidem

ila ſire commmnitis
Pieceptis Dei negallit,
tudo; ſiiglale otes
W W Die.
ates perlonr ſunt Onli⸗

WaWwed i e .. .
eſt, prontin Gur Aeh

,habetur, conlel, hot⸗

en. 6. h. ca. nidlſ⸗
djecta el voi: nin
W, ejus rationemm cr
ler.
binis vocatut mi e,

1 pto eo egitut nwn

Ontet hic tractit Talmud.
õ

atur.

in⸗ kenan e .

i Ha r oi,
e lla⸗ . 4

, contet. S

LEVITICL

CAb. Ww.

8⁰7
rP
44. cur autem non Ien (hic) eorum fit mentio? docct Schola **⅜ R. Iſmaélis:
res ſimilis eſt regi, qui iraſcitur ei, quem diligit ac minuit 45. peccatum ejus propter
illius amorem. Verſ. 20. Et faciet juvenco] Iſti. Eod. v. 20. Sicuti Pecir uvenco
ſacrificiGi pro peccato] Prout expoſitum eſt de juvenco ſacerdotis uncti, (nempè,) ut in-
cludantur reticulum atque duo renes, quæ expreſsè nominavit (Scriptura) ibi, 46.

8

nec hic expoſuit, & (ideò hic iterat) ut repetantur præcepta miniſterii (ſive cultus ſa⸗
cri) què doceat (Scriptura,) quòd, ſi una ex omnibus dationibus (ſanguinis) ) deſit,
(tune ſacrificium) fiat profanum (ſeu illegitimum,) nam quoniam reperimus quoad
illas (ſanguinis ſparſiones,) quæ dantur ſuper altare exterius, 47. quòd det illas (ſa-
cerdos) una datione † (ac fiat) expiatio, 48. (ideò) opus fuit, dicere hic de (ſanguinis)
datione, quòd una * ex illis impediat. 49. Verfſ. 22. Si brinceps peccaverit] (Dictio
U& hic) ſignificat? NNi. e. beata 50. eſt illa; generatiô, cujus princeps in animum
ſuum indacit, ut ſacrificium expiationis offerat pro delicto ſuo per errorem (ſive igno-
rantiam) commiſsò, multèò magis ſi is pœnitentiâ afficiatur propter delicta ſua, ex pro-

poſito pPerpetrata. 51.

Verſ. 23. &t notum ſit] (Particula d& hic idem ſignificat) ac
XR i. e. 1 nota ſit res, multæ (batticula) 18 ſigniſicationem habent SD & parti⸗

cula

44. Troia- aar verſu ſequ. 20. h. cap.
4 Vele
vox deeſt in Msto ꝛz.
45. Detrahit de peccati pondere ac gravitate „»id
eſt, non ita ægrè fert rex nec tàm graviter iraſci-
tfur ei, quem diligit, ſie verbum vy'n, quod hic
habetur, explico. S
46. Nempè:
npar b. lOc, ut & ſuprà v. 10. H. c. n. 26.
A7. Id erat altare holocauſti, nam interius fuit al-
tare thymiamatis, de quo vid. Exod. c. 30.
† Hebr. Dfüe manpa, hæc & iequentia, usque ad:
uunmna i. e. de (ſanguinis) datione, abſunt 4
MSto I. confer. bic tract. Talm. Sanhedrin, fol.
42. b. & Joma. fol. 68. a.
48. Nam una ſparſione in exteriori altari ſiebat ex⸗
pieatio nec impediebatur expiatio, quòd fecùs

erat in altari interiori, uti in ban 0 ſuper
Commentarium Raſchianum /. loc. habetur, u- 1

bi vide ſis Hebrza,.

X Hebr. nrie mannw, ſic in MStO 2. juxt⸗ quam le.

dtionem hic erit ſenſus: quod una datio impedi-

at, ne ſcil. ſacrifi cium iit legitimum; abeſt au-

doctrina eſt Scholæ , kehr. *1, hæc

ſuprà v. 9. h. cap. confer. not. in

49. Vel: Impedimento ſie⸗ ne ſaefificium ſir legi-
timum, ſed profanum, confer. quæ ſuprà 2d
verſ. 6. 27. cap. n. 15. de verbo: any, quod &
hic habetur, notata ſunt, vide & not, ad librum
Prec. Jud. part, 1I. p. 9. b. princ. & med.

gnificatio hic à Commentatore nollro adduci-
tur, in Gur Arjeh fol. 125. coj. 3. fin. iſtius rei
allegatur ratio, nimirum NRn de een .
e. quoniam (hic) mutavit S. Scriptura linguam
ſive ſermonem, nec ſcripfit: e, i. e. Ii
princeps, ſi cuti particula iſta & in aliis hujus
aditis locis uſurpata eſt, dicitur enim hic · wNX
2 hinc illa autoris noſtri explicatio vocis
& profluxit, confer. hic Torat Cohanim, ut &
tracket. Talmud. Horajot, fol. 2. ac fol. 9. a. it.
Jol. II. b. prout in dWan neow b. loc. ad mar-
ginem allegatur, ubi vide etiam notas, confer.
& Keritut, vol. 2 6, b. it. Schabbat, Jol. 69. a. &

chim, fol. 57. b. ir. Temurah, fol. 15. 2. & Se-
achim ſl. 4. a. & ol. 5. a. ir. l. 7. 2. .

tem ibidem iſtud: Tn i. e. ex illis.

5. Ita hic interpretor: "ran, confer. quæ ſu-
Pra: ad verſ. 2. . cap. n. 4. notata ſunt.

liiii

50. Allegorica potins, quàm vera vocis iſtius HK.

Joma, ſol. 80. a, S& Chullin, ol. 5. b. it. Pe‚ſa-

. 4 ⸗ D

—

808 LEVITIIM. cA. w.

AUd renit

cula — eſt loco † , 52. ſic (accipftur in illo loco:) 1N i. e. ſi indica-

tum ſit, quòd bos petulcus fuerit. 33. Eod. verſ. 23. Notum ſit ei] Quan-
do peccavit (princeps) & exiſtimavit, quòd illud, (quod perpetravit,) lici-
tum ſit; ſed poſteà ei innoteſcat, quòd iſtud prohibitum ſit. Verſ. 24. In⸗-

loco, ubi mactatur holocauſtum] i. e. In plaga ſeptentrionali, quæ expreſsè conſtituta

eſt in holocanſto. 54. Eod. verſ. 24. Sacrificium pro peccato eſt] Si nomine 55. ſuo

(iſtud offeratur,) legitimum eſt; ſi verò nomine ſuo non (offeratur,) illegitimum eſt
Verſ. 2 5. & ſanguinem ejus] i. e. Reliquias ſanguinis. 56. Verſ. 26. Sicuti adipem
Iacriſitti paciſicorum] i. e. Sicuti illa ſacrificia, quæ expoſita ſunt in capra, 57. de qua

dictum eſt in loco, ubi de pacificis †agitur. 58. Verl. 3 I. Wuemaämodum aufertur
radeps ARe ſacrificio pacifeorum] (Sicuti conſtitutum eſt) in partibus ſacrificii capræ,

de quibus dictum eſt in (t

gulet ilam in ſacrificium propeccato] (Nimirùm) ut fiat mackatio ejus nomine éο. ſa-
crificii pro peccato. Verſ. 3 5. Rcuti aufertur adeps opis] Quoniam augentur partes
ſacrificii ejus (ovis) per caudam, 61. etiam quoad ſacrificium pro peccato, quando

. illud

Hebt. lppa in MSto i. pro: Da i. e. foi. 37. b. it. Sanhegdrin fol. 4. a. b. it. Schabbat,

loco, habeiur: P i. e. ni,tat ſeu ſignifi- fol. 71I. b. l
cat. † Contet. hic tract. Talm. Menachot, fol. 3. b. &

52. Confeèr., hic præ aliis P. Fagius in notis ad Pa- fol. 4. a. it. fol, 55. b. & Joma, fol. 57. a. b.

raphr. Chald. h. loc. it. Sevachiin, fol. 3 4. a. b. & fol. 3 8. a.

53. Vid. Exod. c. 21. v. 36. ibique Ralchi not. u- 58. Nimirum dict. cap. antec. 3.v. 12. & ſeq. con-

hic tract. Talm. Ceritut, fol. 7. b. & fol. 11. b. 94. a. b. & Sevachim, fol. 3 8. a.

St. fol. 19. a. & fol. 26. b. it. Tevammer, ſol. 87. * Hebr. P e&, hbæc & ſequentia, usque ad

b. & Schevuot, fol. I 8. b. it. Sevachim, fol. 49. 23 De dee i. e. ſicuti aufertur adeps
a. & Mynachot, ſol. 55. b. 6c fol. 92. b. ovis, abſunt 4 MSto I. aſt 4 MSto 2. abſunt hæc,

. —— . . —— 7— . . = . =
54. Uti habetur ſapräà Levit. c. I. v. II. confer. † usque ad: Mhε Pr¹“ i. e. & jugulet illam &c.

not. in =morm mnD h. loc. ut & not. ad libzase; confer. hic tract, Lalm. Schabbat. fol. 9 3. a. &

Prec. Jud. part. 1. p. 8: a. med. ac tract. Talm. Horajot 1ol. 2. b. & tol. 7. b. & tol. g. a. b. &
Sevachim,fol. 49. a. b. pront in —Ma EDW h. ſol. 11. 2. b. S& Sevachim, fol. 49. a. b. & J oma,
loc. allegstur ad marginem. ol. 57. a. bD.

55. Confer. quæ ſupra ad verſ. 10. H. eap. n. 23. 59. Videlicèt allegato cap. anter. 3. verſ. 12. &

notata ſunt, vide & not. in ham R h, loc. leg.

atque infià verſ, 33. . cap- n. 60. it. dict. tract, 6. Nempè: ut mactatio iſta fiat nominatim in
Talm. Sevachim, fol. 6. b. & fol. 10, b. ſicu. ſacrificium pro peccato, confer. ſupra verſ. 10.

ti in e D b. loc. ad marginem allega- b. eap. n. 2 3. vide & cap. ſeq, 5. V. 9. n. 19. it.
tnr. = . tract. Talm. Schabbat, fol. 69. a. & fol. 71. b,

not. in ofR W h. loc. confer. & Sevachim, fol, 27. a. b. it, Naſir, fol. 27. b. & fol. 29. a.

57. De qua cap- anter. 3. v. 12. confer. hic Me- v. 9. n. 2 3 notata ſunt, it. Schabbat, fol. 3. a. &
nachot, fol. 10, a. & fol. 19. a. it, Sevachim, 4

toco, ubi agitur de) ſacrificiis pacificis. 59. Verſ. 33. &tua-

Et pottimm

ſekatul. .
tur aeln

Umn, guonti

—

Cl 92 b i
erachim
62. Idelt: g
peeca.
8 Hebr. 7), l
in utrogle
tione nader

“
ediitone N.

Zz, Ita bic te
bi alia, quàm hic, habetur explieatio, confer. fer. not. in b. lec. it. Sanhedrin, fol.

raica, g
(totk. ut
Meh,
dem corup
licæulutet
quod tedd
Aultem iſta
ſupräadl
de Deu
dam editit
lieam ſie
(orruptamn
loe
I. Ha habet

EELI.
256. Vide ſuprà verſ 7. E. cap. ibique not. n. 16. ac] ir. Chullin, fol. 5. b. & Ceritut, fol. 26. b. 4
IIs ac T
fol. g. a. & fol. 14. a. it, fol. 24, a. b. 6I, Confef. quæ ad cap. antec. 3. v. 7. n. 16. &

guibusde

mie, conte

litt, kara

—
Nie.
ſ a] Ouan.
ch tarit) ſii.
Ferl 24. N

rpreſe COnſtitnta

1nomine 5
n)illegiimum ett
16. kanete
Capr

Alnal u Auſertur

ſecihcni capre,
Vetl.33. 6, ju.

us notnine bo, iſ. “R
m laugent lie

0 eccito, gnando

ud

ẽMM

tennchet, ſ, 3b.
2Joma, fol. 57 4, b.

b.Ktol. 39. a,

ter l1. ſege coa
,loc. in Sanhedtin tl.

13h.0.

5 tnnn nsgead
ſeuti aufettur adehs

86 1Sto 1. sbfun hee,

e, & uoulet lun de.
nde 1. tol 93, Xe.
9. 5 tol g, 2. b. &
ili d. len,

0. altet zr ell 11. &
, inn Baraofninztin in

, confet upts ei 1.
„g, D, 19, 4,

. ſe⸗ . V.
pl. 69. 1bo j,b
XCeüinnz ſol. 20,.
l.1 17. b. Atol. 29,. 4
Antec, 3/ Nh. 16,
i. Ahetben to ,2

CA V.

1 indicz.

f0o

1. le

um, Juoniam iſtud tale uic piam

CAr. V.

”VMD LEVITIGI.

905

illud venit ovis, 62. neccſiatiam n, ut cauda ej- us cum cteris Partibus rnkei of-
feratur. Eod. verſ 35⁵. Lnita Domini] Super erogos: ignis, qui fiunt Deo (vocan-
tur autem iſta ignits) kenaichee, 63. lingud Vernaculi: H

ſciat,

us teſtimonium perhibeat.

Et poh immündliiem iſtam 3. comederit ſancta aut ingreſſus ſit 4. in Sanctuari-
eſt ‚cujus delictum, ſtudiò commiſſum, exciſionis

CAL. v. HMD

1 Prf. r. E rdveri: vocem jarantis (Nempè) in re, in qua ipſe teg seſt, † dum
ecnnn illum ad jusjurandum adegerunt, ut, ſi ipſe rem illam-⸗

ðYUMUD

2ꝛ. Verſ. 2. Aut anima, quæ teligerit c.

liiii 2

PG/-

Jol. 92.
Sevachim, ol. 34. D. & fol. 37. b.
62. Id eit: quando ovis offertur i in ſacrifieium pre
peccato.
xX Hebr. 7y, ſi ic in p
in utroque MSt0 legitur: aſt in Amſtel. edi-†

lerisque exemplaribus, ut &

tione habetur: a i. e. omnes (rogi,) ſic et in
editione an n, legitur.

63. Ita hic reddo: uν, ſicuti in editione He-

braica, quâ uſus ſum, legitur; in Bibliis Bux-
torf. ut & in editione 'mer habetur:
vvGzene, feuailles, ſed dictionem iſtam, ſi qui-
dem cortupta non eſt, ab hodiesno linguæ Gal⸗
licæ uſu receſſiſſe puto, in M Sto t. leg gitur: N,
quod reddere poſſis: feux, Latinè, ignes, R
autem iſta dictio Gallicz 4 MSto 2. conter. quæ
ſuprà ad Levit. c. I. v. 9. D. 80. notata ſunt, vi-
de & Deuter. c, 19. v. I. num. 3. in veteri qua-
dam editione Commentarii Raich, vocem Galſ-

licam ſic reperi ſeriptam: b 39, ſed & hanc
corruptam kuto, coner. not, in Sn No h,
loc.
1. Ita habet Vulgata, quam! hic ſecutus ſum, ſic fe-
rè & Lxx. 4 rr 5 αιοα i, e. vocem juramenti,
quibus & Paraphrafis Chaldaica conſentit; Iu-
nius ac Tremellius verterunt vocem blasphe-
miæ, confer. Sota, fol. 3 3, a. & P. Fagii not. ad

b. it. Horajot, ſol. 2. a. b. S fol. 8. b.

dict, Paraphr. Chald, . ſoc. ubi bi plats de iſtius

loci explicat iohe, confer, & Schevuot fol. 34. a.
fol. 3 5F. a. D. & fol. 3 6. a. it. ful. 327. a2. b.
† Contfer. hic tract. Talm. Sevachim, (ol. 4 8. 2. b.
& Ceritut, fol. 9. a. it, Sanhedrin, fol. 30. a.
fol. 37. b. it. Schevuot, fol. 33. b. it. Erachin,
fol. 17. b. & fol. 1 9. a. b. it. Ioma, ol. 74. .-
SSE Bav akama, fol- 5. 2. it. Menacha t, fol. 4. 3.
& Horaiot, ſol. 9. b.
2. Si quis igitur in teſtimonium vocatus illuc per-=
hibere nolit qtque ita peccet, tunc offerat pro
reatu hujus delicti ſui &c. ficuti hic in textu ſa-
cro habetur, atque hæc eſt mens autoris noſtri —
alii Aliter exponunt.
3. Hebr. NnWe T), ita in editione Hebraica,
qua uſus ſum, ut & in editione dpan nov legi-
tur, rectias, quàm in Bibliis Buxtorf. ubi ha- =ðèð
betur SDON N, quod dubio procul eſt vi-
tium typogtaphicum, confer. Levit. c. 7. V. 24.
n. 76, & fign.
4. Hebr. Da h, ita in editione "pat ne ut & i N
Bibliis Buxtorf. atque in Gur Arjeh fol. 12 5.
ol. 4. in fin. legitur, quam lectionetn & hic in
vertendo ſecutus ſum, in exemplar Hebraicoe
quo ufus ſum, habetur axsd i. e. comederit .
ſed prior lectio huic poñeris ti præferenda elt⸗
confer. paulo poſt num. 6. h. verl. 2. vide & nor.
in ynom ev h. loc. ut & tract. Talm. gehe⸗
vuot, 101. 7· 13. K ll. 18 b. & Chullin, 1ol. 7

*

870

Et abſiondita ſit ab illo] (Videlicèt) immunditia. † Eod. verſ. 2. Et reus factus eſt)

Iea] (Id dicit hic Scriptura,) ut comprehendat illum, * qui deglutit cadaver avis

confer. & Selden. de Synedr. I. I. c. 6. p. 47. &

IEVITICI. CAP. V.

œam 5. meretur, ita in Kraclatu Talmudico: Schevuot exponitur. *Eod. v. 2.

Dum comedit rem ſanctam aut venit 6, in Sanctuarium. Verſ. 3., Immunditiam
bominis] Hæc eſt immunditia demortui (hominis.) Eod. verſ. 3. Juxta omnem im
munditiam jus] (Hoc dicit Scriptura,) ut includat immunditiam tactùs eorum ea-
rumque, qui quæve fluxu ſeminis laborant. * Eod. verſ. 3. Qud polluetur] (Hoc di-
cit lex,) ut includat eum, qui tangit maritum ejus, quæ menſtruò laborat. Eod. v. 3.

mundeæ, ſi lateat eum nec ſciat, ** dum immunditiei oblitus eſt. Eod. verf. 3. Et
reus faltus ſ] Dum comedit Sanctum aut venit in Sanctuarium. 7. Verſ. 4. Labii⸗]
