ptius * in domo (cujusdam) Iſraélitæ, an iſte (ÆAgyptius) evadet plagam? lex dicit:
& non erit in vobis plaga; aſt erit in Egyptiis, qui funt in domibus veſtris; 83. ecce au-
HS tem

ex communi iſtius verbi ſignificatione, confer.
n. &I. h. verſ. 13. & verſ= 23. h. cap. n. 130.
Commentatoris noſtri expoſitioni adſtipulatur

74. Confer. quæ ſuprà ad Exod. cap. 7. v. 2 8. n. 37.
& ad Exod. c. I4. verſ 4. n. 20. notata ſunt, vi-
de & Gur Arjeh fol. 7 §. col. 3. fin. & col. 4.
rinc. etiam Paraphraſtes Chaldæus.
75. Vid. tract. Talm. Nedarim, fol. 2 5. a, Nul. [79. Iia Hebræa: W nn on hic vertere volui;

Ium itaque numen ſive idolum Ægyptiorum re-
manebat præter Baal Zephon, ſicuti traditio ha-
bet Judaica, vide infrà Exod. c. 14. v. 2. D. F.

* Loci iſtius explicationem vide in not. ofi npeH

h. loc. .

76. I eſt: intrà æ des ſuas vel: ab interiore ædi- †
urn parte Ifraeli æ tingebant ſangvine utrumque

poſtem & ſuperliminare, ſic noan hic intel-

ligo & interpretor, confer. Buxtorf. Synag. Jud.

cap. 3 1e p. 592. & ſeqq- ubi plura de “,
Meſuſah.

77. Vel: præteribo vos nec perdam vos, ſicuti

Egyptios; ſed parcam vobis, ſicuti paulò poſt

ab autore noſtro exponitur, vide num. ſequ. 7 8.
7§˖. Sie ex mente Commentatoris noſtri vertere

volui verbum mbo, quòd Eaia. c. 3 I. v. 5. ha-
betur, autor Vulgatæ ibidem vertit: tranſiens,

iuxtà verbum : iſte in medio iſtius, ſenſus eſt,
quòôd Ifraelitarum æ des fuerint intermediæ inter
pgyptiorum domos ac vice verſa, a, ut utrique
permiſi& habitarint.
80. Vel: claudicatis in duabus cog itationibus,
uti I. Keg. c. I1 9. v. 2 I. hapetur, autor Vulgataæ
ibidem vertit: claudicatis in duas partes.
8 1. Uri Eſa. c. 3 I. v. 5. habetur, vide, quæ paulo
anté m. 7§. h. verf. I 37. notata ſunt.
92. Senſus eſt: ſaltu evaſerunt & incolumes ſert
vati ſunt Iſraelitæ, qui inter Ægyptios habf=
tarunt. B
* Hebr. un Rer , hæc & ſequenria, usque
ad ⸗ abr ee, H i. e, ecce autem, ſi fuerir
JIlraélita, abſunt à MSto z.
§3⸗ Scil. ☚ i, e, erit plaga, ſic in MSto r.
hie

46⁶8

EXOPDI.

CAb. XII.

tem ſi fue

rit IHraêlita ** in domo EPgyptii? juxtà ſenſum (Scripturæ) literalem intel-

ligere poſſem, quòd ille (Iſralita) perinde atque ipſe (Egyptius) punietut; (ſed) lex
dicit: non erit in vobis 84. plaga. Verſ. 14. In monimentum] Generationibus (ſive⸗

oſteris erit in monimentum.) Eod. verſ. 14. Er celebrabitis ilum]

(Nempè:) diem,

qui erit tibi in monimentum, tu celebrabis; aſt hactenus non audivimus, quisnam iſte

ſit dies monimenti,

lex dicit: memento diei iſtius, qu egreſſi eſtis, 85, hinc diſcimus;

uòd dies egreſſionis (ExX Egypto) ſit dies monimenti; ſed quonam die egreſſi ſunt-
(Iſraelitæ ex Egypto?) lex dicit: poſtero die Paſchatis 86. egreili ſunt, dic itaque: (quòd

egreſſi ſint)

die decimò quintò (menlis) Niſan, 87. is eſt dies feſtus, nam ecce nocte-

(diei) decimi quinti 88. comederunt (Judæi) Peſach ac mane egreſſi ſunt. Eod. verſ.
14. Per generationes veſtras] Iuxtà ſenſum literalem textus ego intelligere poſſem-,
quòd ad minimum duæ generationes (hoc obſervare debeant;) verùm lex notanter di=
cit: ſtatut6 perpetuòô 89. celebrabitis illud (Peſach.) Verſ. 15. Septem diebus] (Lin-

guà vernacul:) ſettaine * i. e. ſeptimanà

.

90, dierum.

Eod. verſ. I 5. deptem diebus A-

zyma comedeti] Atqui alio in loco ipſe (Moſes) dicit: ſex diebus comedes azyma; 91.
docet* quoad diem ſeptimum Paſchatis, quod ille non obliget 92. ad comedendum-
anem azymum, modò non comedatur fermentum, ſed unde probatur, quògd etiam ſex

diebus in arbitrio poſitum ſit, (comedere vel non comedere panem azymum?) lex di-

cit:

hic additum reperitur, confer. hic Mechilta, ſic-
uti iſte liver ad marginem allegatur in *
Syan ſuper commentar. Raſch. h. loc.

a Hebr. w rν , iſta & quæ ſequuntur ab-

ſunt à M Sto . . S
24. Nempe: Iſtaélitis, ubicunque fueritis, lex e
nim indefinite hic loquitur, confer. quæ ſuprà ad
Verſ. 12. h. cap. n. 7 3. notata ſunt.
35. Uti cap. ſequ. 1 3. verſ. 3. habetur, confer.
nic Mechilta, prout in "an ma ad marginem
allegatur.
35. Vide verſ. 5 I⸗ hb. cap. & cap. ſequ. 13. verfſ. 3.
confer. & ſuprà verſ. 10. h. cape n. 63. 2c Light-
foot ad Marci e. 15. verſ. 2 5. p. 6 62. edit. Lipfſ-
ac not. in nar M h. loc.
87. Js menſis maximam partem
ſpondet. . .
28. Vel: nocte, quzæ diem decimum quintum
sræcedit; Judæi, ſicuti notum eſt, diem civi-
lem incipiunt à veſpera, ingruente nocte, confer.
unii ac Tremellii not. ad Verſ. 6. h. cap. n. 10.
& ad verſ. 1 8: h. Cap. n. 29. vide & Buxtork. Di-
Gionar. Hebr. voc. 2y,
verſ. 6. h. cap. n. 41.

Martio noſtro re-

89. Hebr. V Do, ſtatutum autem iſtud per-
petnum deſinit in Jeſu Chriſto, qui eſt verus ag-
nus Paſchalis, Vid. Is ad Corinth. c. 5. v. 7. con-
fer. & Junii ac Tremellii not. h. loc. & verſ. 17.
h. cap. n. 111. confer. & Mechilta, prout in
nam rY ad marginem h. loc allegatur.

X Sic reddere poſſis: Nad“, abeſt hæg dictio
Gallica à MSto I.
90. Vel: ſeptenaria, confer. ſuprà Exod. cap. 10.
v. 22. n. 38. & Gur Arjeh fol. 79. col. 4. circà
fin. ubi docetur, quòd 7 puyn i. e, magnum
diſerimen ſit inter nyad per Heh in ſine
dictionis nyav & inter nyaz per Tau in fi-
ne ejusd. dictionis, qua de re plura ibidem.
1. Sicuti Deuteron. cap. 16. verſ. 9. habetur, u-
bi vide Raſchi not. confer. & not. in nor n
h. loc. it. tract. Talm. Peſachim, fol. 3 8. b.

X Hebr. ?, iſtius loco in utroque MSto legi-

tur: AE i. e. diſcimus, coœtera omnia, quæ
bic ſequuntur, usque ad: nuyn n i. e. ſe-
ptimo die libera facultas, abſunt à MSto I.
92. Sed quod in arbitrio & facultate cujusque poſi-
tum ſit, comedere pauem azymum nec ne, cone

conter. & ſuprà ict.

ter.

S cit ſeptem

tri tegalam,ut

unm, utdoceate

Yelnoncomede
medendi datum
commedetisaryin

. Eod. verd
ę Aweſpetadieif⸗

timus, g0d⸗
priorg,. Adame
Gjcit: non mabt⸗

muumehic ⸗

——
fet. traclat Taln,
Allepatur in n
Nalchih. loc. di⸗
9. d. 36. it. Ka
fol. ſ. 2 lt.01.
93. Loclziſte, 4
in notis Raſchiae
gitur: N

) r

quoc comecerei
2ywum, non nil
egreditun,) ut de
Ga, quehic or-
KMZ erunt, e0
n,& P. col
k. . 79
94. Ac cceteris die
eepti nocte lim⸗
ſet not, in On
Rachi h loc, 8
Deuteron, c. 1
Talm. Erachim,
9). dielti verſu
hoxprima ab a1
, tun preci
Gantur Uelanym 4
Monide addugitl.
16.), g7). edit
ne ſcuti
m hahetur,

CAN M.

—
talemigtel
tun (ed)ler
didus e,
e l
npehtlien,
duienamiſte
nc diſeimn,
egtelllſunt⸗
taqe: (guod
heccenocte
k. Bod. vett.
ere pollem,
1 notanter di⸗
dihud] (lin.
ptem diebus 4.
lesazpna,gl.
Otmedendum-
gvodetiamſer
numk) lexdi
it:
autem iud pet⸗
qui elt verds 49⸗
ih, . 5. N. 7,0h⸗
loc. & vetl. 17.
echilta, plollt in
loe allegarur,
2elt hex Cidio

Pru od. ca lo⸗
1.79. (Cl.4, cltc
in ie, magnum
o per Heh In bue
ya per Ial in ſi
plurs ibidein.
ell, g. habetut, U⸗
not, in n N 19
im, ol 30, b.
unnoque Isto legi⸗
Plera omnia, Jua

wn Pov i e. NI.

unt Mro l⸗
late cjusque polt⸗
jmubs net ne, on⸗

ſen⸗

CAP. Nl. SX ODl.U 4⁵9
cit: ſeptem diebus; is (autem) mos eſt in lege: res, quæ fuit ſub regula & egreditur ex-
trà regulam, ut (aliquid) doceat, 93;. non ſolùm egreditur, ut doceat de ſeipſa; ſed et-
iam, ut doceat de regula univerſa, ſicuti igitur ſeptimo die libera facultas (comedendi
vel non comedendi data eſt;) ita etiam die ſexto 94. arbitrium (comedendi vel non co-
medendi datum eſt,) forſitàn etiam nox prima in arbitrio poſita eſt; lex dicit: veſpere
comedetis azyma, 95. Scriptura (igitur) determinat illam (noctem) ſub obligatione.
9⁶. Eod. verſ. 1 5. Veruntamen die primo ceſſare facietis fermentrum] (Die primoi. e.)
à veſpera diei feſti; vocatur autem primus (dies,) qui eſt antè ſeptimum (diem) & repe-
rimus, quòd P D i. e. prius, vocetur N i. e, primum, (ſic in illo loco:) num
prior 97. Adamo natus es? 98. vel non eſt (iſte dies, niſi primus ſeptem (dierum?) lex
dicit: non mactabis ſuper fermentatum, 99. i. e. non mactabis Peſach, quando fermen-

2

255. Sicuti verſu 18, h. eap. habetur, hæc itaque

tatum adhùc adeſt. Eod. verſ. 15. Anima illa] Quando illa eſt in anima ſua & ſcien-

tia p

fer. tracat. Talmud. Peſachim, fol. 120. prout
allegatur in pan mnev ſuper Commentarium
Ralſchi h. loc. vide & Deuteron. dict. cap. 16. v.
8. n. 36. ft. tract. Taim. Pelachim, fol. 4. b. &
fol. 5§. a. it. Col. 10. b. & fol. 27. b. & fol. 43. a.
93. Locus iſte, qui hic habetur, magis perſpicuè
in notis Raſchi ad Deuteron. cap. 15. v. g. ſic le-
gitur? —n ee n en eene er
wry 7 n n i. e. ut doceat (lex,)
quòd comederein illo (ſeptimo die) panem a-
zymum, non nilſi arbitrarium ſit & non (ſolum
egreditur,) ut deceat de ſeipfo &c. verba itaque
iſta, quæ hic omiſſa ſunt, ex loco allegato ſup-
plenda erunt, confer. Gur Arjeh fol. 78. col. 4.
pa. & p. 79. col, I. & not in npan 'h.
loc.
94. Ac ccoœteris diebus ſeptimanæ baſchalis, ex-
ceptà nocte prima, uti mox hic ſequitur, con-
fer. not. in Spam eo ſuper Commenrarium
Raſchi h. loc. & num. ſequ. 9 5. & n. 9 6. vide &
Deuteron. c. 16. v. 8. n. 3 . confer. hic tract.
Talm. Erachim, fol. 19. a.

nox prima ab aliis noctibus differt tum aliis re-
hbus, tum præcipuè, quòd aliis noctibus come

dantur vel azyma vel fermentatum, uti ex Mai-
monide adduxit Lightfôot. ad Matth. c. 2 6. verſ.
25. p. 47 5. edit. Lipſ. aſt nox prima fuit ſub obli.

Aione ſicuti hic apud Commentatorem no-
um habetur, confer. num. antec. 94. && num.

ſequ. 96. confer. Deuter. alleg. c. 16. v. 8. nume

39. au not. in Qnam n h. loc.
95. Nocte itaque prima Judæi erant obſiricti ad
comedenda azyma, non ita aliis noctibus vel
diebus n i, e, quia omnes erant ar-
bitrarii, ut in Gur Arjeh fol. 79. col. 2. princ-
habetur, confer. & tractat. Talm. Peſachim fol.
2 8. b. prout allegatur in enan mnei fuper
Commentar. Raſch. h. lec. vide num. antec. 9 4.
& n. 9 5.
* In MSto 1. locus iſte ſie ſuppletur: mewi. e.
nam dicitur.
97. Hebr. & bi i. e. num ante Adamum,
lic ex mente Raſchi noſtri hic verto, quod Hiob.
c. 15. verſ. 7. habetur, alii aliter ibidem verte-
runt.
98. Vide Hiob. did. c. 15. v. 7. ubi Vulgata habetz
numquid primus homo tu natus es?
99. Vel: cum fermentato, i. e. dum fermentatum
in domo tua exiſtit, quia illud expurgandum eſt,
conſer. Peſachim, fol. 21. b. & fol. 2 3. a. & fol.
2 8. b. & fol. 96. b. vide infrà Exod. cap. 34. V.
2 5. ibique not. n. 75. confer. etiam Mechilta &
tractat. Talm. Peſachim fol. 5. a. ſicuti ad mar-
ginem allegantur in pon no ſuper Caom-
mentar. Raſchi h. loc. dies itaque primus hic in-
telligitur veſpera anté diem feſtum; eoeterum
iſta: yrn y vru'N N i. e, non mactabis ſupeæ=
fermentum, ablunt à MSto I.

Nnuna

%

CAP. XII.

tia, 10o. excipituris, qui per vim adigitur;

zalitico, pollem ego juxtà ſenſum literalem intelligere,

(quòd ſolùm) exſcindetur ex

Iraele, ita, ut abire poſſit ad alium populum; (ſed) lex dicit alio in loco: coràm me,

101. z. e. in omni loco,

ſancta] (Dictio:)

qui poteſtati meæ ſubjectus eſt. 102.
—epp eſt nomen rei

ectus en Verlſ. 16. Convocatio
(ſubſtantivum;) vocavit autem illam (S§.

Scriptura) i. e. ſanctam (nempè?: præparatam) ad edendum, bibendum & (de-

corè) veſtiendum. 123:

Eod. verſ. 16. Non fiet in illi] Etiam per alios, 104. Eod.

verſ. 16. IMlud ſolum] Iſtud; non verò alia præparatoria ejus, 105, quæ fieri poſſunt

veſpere diei feſti. Eod. verſ. 16.

Omni animæ] Etiam jumento, 106, forſitàn & alie-

nigenis: lex (hic) dicit: N i. e. tantuùm. 107. Verfſ. 17. Et obſervabitis (a)] azym. 2) Ne
illa veniant in manus fermentati, hinc dicunt (Rabbini:) ſi intumeſcat? (maſſa,) a-

ſpergat (eam fœmina ) aquâ frigidâ, 1058. R.

Jofia dicit: ne legas: ** k uDR EFN

1. &.

209. Id eſt: quando anima illa ſpontè ac ſciens id

facit, ex propoſito ac certa ſcientia,a, uti in
not. ot f. loc. habetur, excipitur ita-
que is, qui vi adactus id fatit, uti hic dicitur, aut
qui per errorem id perpetrat, prout in Gur Arjeb
fol. 79. col. 3. med, habetur, confer. & Mechil-

ta, uri in not. 'ne , allegarur.
* Hebr. um, deeſt wox iſta in MSto 1. ſed malè.

101. Sicuti Levit. cap. 22. verſ. 3. Habetur, ubi

vide not. n. 19.

102. Ubique igitur exſcindetur, Junius ac Tremel-
lius in notis ad Geneſ. c. 17. V. 14. explicant
ita, ut anima iſta & hie & in futuro ſeculo à ſan-

Rorum conſortio excludatur, idque ex ſimilium

locorum comparatione colligi poſſe putant, con-

fer. verſ. 19. h. cap. n. 117.

*

103. Confer. hic Mechilta, ſicuti ad marginem al-
legatur in a ſuper Commentarium

Raſchi h. loc.
104. Scilicèt: non fiet opus in illis diebus ſanctis.
In notis Ralſchianis editionis n- n, antè
verba iſla: Nπ1 e. iſtud; non verò &c.

wi i i. e. Forſitàn etiam gentibus ( iſtud
Ket?) lex dicit: iſtud ſolum fiet (ſeu parabitur)

vobis, (ſcilieèt) vobis; non verò gentibus, con-
fer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 24. b. & fol.

a. it. Peſachim, fol. 47. a. & fol. 93. b. &
133. a. it. Peſachim, fol. 47. a. & fol. 8 * (uem ſenſum verba iſta: ne legas, habeant,

Beza, fol. 20. b. & fol. 2 I. a. & b. it. fol. 28. b.

105. Hebr. wa i. e. quæ iſiud rectificant ſive

confer. & Gur Arjeh fol. 79. col. 3. fin. & col.
4. princ. ubi declaratur, quid fit oy 7ade i. e.
cibus animæ, de quo hic ſermo eſt, vide & not.
in pot eâ h. loc. ubi Bereſ. rabba atqꝗ; tract.
alm. Beza fol. 21. 2, ad marginem allegantur-
106. Diſſenſerunt hac in re K. Akiva & R. Joſe; ſe d
NaG n i. e. deciſio eſt juxtaR. Akivam,
qui etiam jumentum incluſit, ejusque ſententia
uſu recepta, ati in Gur Arjeh fol. 79. col. 4.

h. cap. n. 57. notata ſunt.
107. Vel: veruntamen, eſt hæc particula 7& exclu-
ſiva, excipiuntur itaque alienigenæ juxta Rabbi⸗
Beza fol. 21. prout allegatur ad marginem in
a n, ſuper Commentar. Ralchi h. loc-
ubi vide etiam notas.
a. it. Chagiga-fol. I I. b. & Menachot fol. 5 3. a.
Hebraica: en dim id ſignificat.

utroque MSto.

circà fin. ut & not. in Sma n h. loc.

R vide apud D. Wagenl. in Sot. p. 65. n. 7.

eun) Neopuiſ
iritate, 10), it⸗
Ruushaud faty il.
i8. gue add
Auto elt: lepten

diſponunt, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. I104.
ę ontin qli 0nrll

te Hebt.

circã med. habetur, confer. quæ ſupraà ad verſ. 9.
e. dicnti eriu
1III. dekt: ne di⸗

norum fententiam, confer. tractatus Talmud. cepium kottiſtul

(a). Conf'tract. Talm.Peſachim fol.38. b. &fol. 40.

† Ideſt: ne fermententur ſcil. azyma, nam phraſis .
hæc uncinulis incluſa & addita ſunt, nempè:
— en wn ine ee in enn e , „ Hebr. mor, abeſt verbum iſtud hoc loco ab
1093. Ne ſcil. urſus intumeſcat ac fortè fermen-
tum comtrahat, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
1140. & 2619. ac Gur Arjeh ſol. 79. col. 4.

CAl. XI.

Eajm, bi,

mum non ſetmmen

gerit in tnanun

tur, etialn de n0

. Mam plinnann Ce
tnu. lexdicit in
ish nimitümhe
. ſticintelligiun
AAapd Poprlur

—

MSto ſes male
109, klebt. m,
ſehali ude pura

de,.. 63,88

P. 1111, eit, i
cape n 63.

Aliter ele habet,
tuch hie dicitur,
Gdiredum, conter
d. S9, hotatz fun
111., Uri fupts v.
dic belichim, to
b. 8& Zucca, iol,
11 3. Quocitca ten
diem viceſitmnanr
n nh ,
col. 1. Fide n
114. Vel: quomo
ve terminls hoc
keperigtur terme
nos hie iuelig

em. xn.
—
opulo .
eAſeingeturer
r eonm me,
6. (vyvhrtig
Utem illam 6.
endom & (de⸗
08, 104, Pod,
ne feripollant
ſorlitiin & aie⸗
(a) mi Ne
tt (valte) 1
RI
le,
ſtud rediftcant ſire

er.Talm. ſol, I104.
f0l. 3. fin. & dl,

idſitor d i, e.

noeſt, Fide & not

e. rabda atg, d.

tginem aleganrur.
Akiva & R. oee
eſt juxtah. Akiram,
1, ejusque ſententia
iſeh lol. 79. col, 4.
ſaorz averl.
gne urr ad derl .

eparticlla Berell.
igenk junng Nabbi.
, tlaltatus almnud.

tur ad malginem in
enlat. Ralehi h loc⸗

n ſol 3, Aſl 40.

enachot ſol3,,

Wh id ſonifict⸗

iud hoc loro ab

ſat ae forte felnnen⸗.
Lolt, Ler. Talnd fl.

igeh iol 79, 4.
W h. loc,

ne legas, habeint,

N,e bhen /

CAb. XII.

EXODI. 47 1

i. e. azyma; ſed DTI NNii e. præcepta, nam ſicuti uD i. e. Panem azy-
mum non fermentant; ita non * fermentent — DR i e. præceptum; ſed ſi iſtud
venerit in manum tuam, ſtatim illud perfice. Eod. verſ. 17. Er obſervabitis diem i-
ſtum] Ne opus (in illo) faciatis. Eod. verſ. 17. I, generationibus veſtris ſtatutö perpe-
166] Quoniam non dicitur: generationes & ſtatutum perpetuum de opere; ſed de fe-
Nivitate, 109. i deò illud hiciterüm inculcat (lex,.) ne dicas: dehortatio iſta: omne o-
pus haud fiat, Iro. non generationibus dicta eſt; ſed iſti ſaltem generationi. 111. Verſ.
18. Urque ad diem viceſimam primam] Cur (iſtud hic) repetitur, nonne jam anteà di-
ctum eſt: ſeptem diebus &c. 112, ſed quoniam dictum eſt: diebus, quomodo proba-
tur, etiam de noctibus (id intelligendum eſſe?) lex (hic) dicit: usque ad diem viceſi-
mam primam &c. 113. Verl. 19. Non reperiatur in domibus veſtris] Sed an in finibus?
1TI4. Jex dicit: in omni termino tuo, 115, cur (igitur hic) dicit textus: in domibus ve-
ſtris? nimirùm hoc vult dicere: ſicuti domus tua eſt in poteſtate tua; ita etiam terminus
(hic intelligitur,) qui eſt in poteſtate tua, excipitur (igitur) fermentumm alienigenæ, qui
eſt apud populum Ifraeêliticum nee recepit in ſe evictionem. 116. Eod. verl. 19. Quig

ommnis, qui comedit ſermentatum] Puniendus eſt exciſione propter N.** i. e. fermen-

Nnun 2 tumz

nnd i e. extra domios, uti ſunt agri, vineæ
&c. ſic in not. qt nev hic exponitur.
11 5. Prout Deuteron. cap- 16. verſ. 4. habetur,
confer. hic Peſachim, fol. 4. b. & fal. 6. a. & fol.
7: b. &. fol. g. a. & fol. 10. b. & fol. 2 I. a. G& fol.
29. 2. it. fol. 30. a.
116. Sive: obligationem reſarcien di damni vel
reſtituendi panis alterius, ſi is fortè ſubtractus
ſit, ſic cum Rabbinis dictionem harèe, quæ hic
habetur, expono, confer. Buxtorf. I. ex. Talm.
fol. 63. & D. Wagenſeil. Sot. p. 55 4. ubi ipſe
AW interpretatur: evictionem, Indæi Ger-
mani locum iſtum ſic explicant: Und hat nicht
auf ſich genommen zu bezahlen den Schaden /
der ihm geſchehen moͤchte / in ypan ne
ſuper Commentarium Ralſchi h. loc. ſic exponi-
tur ο ba) Nn an nn er i. e. qui non
transgreditur (præceptum iſtud, quod c. ſeq. 13.
verſ. 7. habetur, nempè:) non conſpicistur, ae
(Præceptum illud, quod hoc verſu 19. habetur,
videlicèt:) non reperiatur, eſtque is alie nigena,
qui non recepit in ſe evictionem, ſicuti ja m anteãa
dictum eſt, confer. hic alkut Part. I. fol. 60. col⸗
4.circà fin. SS

Xx Hebr. Qaaen R& PenN P. 2, ablunt iſta à
MSto I ſed malè. . .
209. Hebr. ααπς Chagiga „ de Chagiga Pa
fſchali vide pliura apud Lightfoot. in Marci c. 1 5.
v. 2 5. p. 66 3. 6c ſeq. & in Johann, cap. S. v. 29.
p. II2 1. edit. Lipſ. confer. & not. ad. V. 10.h.
cap. n. 63.
110. Sicuti verſu antec. 1 6. h. c. habetur.
111. Id eſt: ne dicas: temporerium ſaltem præ-
ceptum fuit iſtud, non perpernum; gtenim res
alfer ſeſe habet, perpetuum quippe iſtud ſtatu-
tum hic dicitur, ad ſequentes etiam generationes
direftum, confer. quæ ſuprà ad verſ. 1I4. h. cap.
n. 99. notata ſunt.
112. Uti ſuprà verl. 15. h. cap. habetur, confer.
hic Peſachim, tol. 5. a. S& fol. 2 8. b. it, fol. 120.
b. & Succa, fol. 27. 2. it. Prachin, fol. 1 g. b.
1I3. Quecircà verbis iſtis generalibus: usque àd
diem viceſimam &c. etiam noctes ſunt inc luſæ,
üa rde, , uti habetur in Gur Arjeh fol. 80
col. 1. vide & not. in mat inab h. loc.
114. Vel: quomodo probatur, etiam de finibus ſi-
ve terminis hoc intelligendum eſſe ſeil. ne ibi
reperiatur fermentum, per ſines autem ſeu termi
nos hie intelligitur ille locus, qui eſt zn pin

472

EXODI.

CAbP. XII.

tum,; ſed nonne jam anteâà punitus fuit propter XDHi. e. fermentatum? 1I17. (ita ſan?

eſt;) ſed (hoc ideò hic docetur,) ne dieas, propter 7O i. e. fermentatum, quod conve-

nit (vel idoneum eſt) eſui, punitur; fed propter R i. e. fermentum, quod eſui non
convenit (ſve aptum eſt,) haud punitur, ſi verò puniretur propter N nee punire-
tur propter D ¹1¹ 3. poſſem dicere, quòd propter NE, quod alias (maſſas) fermen-
at, puniatur; propter illud autem, quod alias (maſſas) non fermentat, haud puniatur, i-

deò ambæ (dictiones) nominantur (& adducuntur in lege.) Eod. verſ. 19. Iam in pere-

grino, quàm in terra indigena] Quoniam ſignum 119. iſtud factum eſt populo Ifraeli-
tico, (ideò hic) opus fuit includere ſimùl etiam peregrinos.* Verf. 20. Fermentatum

non comedetis] Dehortatio hic habetur) quoad eſum fermenti.

Eod. verſ. 2 O0. Omne

*t fermentatum] (Hoc ideò hic ſcripſit Moſes,) ut comprehenderet omne, quod eum

illo (fermento) commiſtum eſt. 120.

Eod. verſ. 20. In omnibus babitationibus veſtris

comedetis azxyma] Iſtud venit, ut doceat, quòd comedere debeatis (azyma) in omni-

bus habitationibus veſtris, exceptâ decimàâ ſecundàâ 121. & placentis* laudis (five gra-

tiarum actionis.) Verſ. 21. Trabite] Cui eſt pecus, is trahat illud de ſuo. Eod. verſ-

2 Ie

2117. Sic YD diſcriminis eauſa & ut diſtingua-
tur à voce *&* vertere volui; coeterum de ex-
ciſionis pœna ad verſ. 15. h. «ap-n. 102.ẽ aliquid
dictum eſt, confer. Mechilta ac tract. Talmud.
Peſachim fol. 5. uti ad marginem allegantur in
porn rv ſuper Commentar. Raſchi h. loc.

vid. & Peſachim fol. 10. b. & fol. 2 I. a. it. fol.

23. a. it. fol. 2 8: a. & fol. 29, 2a. it. fol. 3 0. a. &
fol. 43. a⸗ .
118. Diſcrimen bic facit autor noſter inter Ne
& n, ut ME fit fermentum, quod alias mal-
ſas fermentat nec eſui paratum eſt; PD vero,
quod fermentatum & eſui paratum eſt, ſic & in
Gur Arjeh fol. 86, col. 2. med. exponitur, con-
fer. tractatus Talmud. Beza, fol. 7. allegatus in
Wart rà ſuper Commentarium KRaſchi h.
loc. .
119. Sive: prodigium, nempè: de interemptio-
ne omnium primogenitorum genmtis gy Ptia-
„ Hebr. e, poſſes etiam hic vertere proſely-
t1os, in MSto z. pro legitur En) i. e. gen-
tes, confer. infrà verf. 37.h. cape n- 167.
XX FHebr. vbr 73„ hæc & ſequentia, usque ad:
na Ai e. in omnibus habitationibus veſtris,

abſunt à MStο h, cOfer-hie Peſashim, f0l. 7:a, t,

29. b. & fol. 433.⸗

120. Hebr. Dyn, iftud etiam hic comprehen-

ditur: nempè ne illud comedatur, id enim hie
particula univerfalis a indicat, confer. infrâà
verſ. 3 8. H. cap. n. 166, & Gur Arjeh fol. 90. col.
2z. med. ag not. in τπ Mν☛ h. loc. it. infrà Ex-
od. c. 30. v. 25. in Raſchi not. ubi etiam vox iſta
habetur.
Hebr. Na a hæc & ſequentio, usque ad: wyn
i. e. exceptä decimà, abſunt à MSto I.
I21. Hebr. WyE, de quo vide Numer. c, 18.
V. 26. & 28. item Deuteron. c. 14. v. 2 8. confer.
& Lightfoor. ad Mattht- 6. 23. v. 2 3. p. 41, e-
dit. Lipf. ac Gur Arjeh fol. 90. cof. 2. fin. ubi et=
iam ſcribitur, quod excipiatur ν Wwyn i. e deci-
ma ſecunda juxtà R. Joſen & 22j. e. primi-
tiæ, ſecundum R. Elieferem, vide & hic Me-
chilta, uti allegatur ad marginem in ,
ſaper Commentarium Raſchi h. loc-

X In notis Raſchianis editionis 6pat n, poſt:

Tn ri, 1i, e. & placentis laudis, hæc un-
cinulis incluſa & addita ſunt, nempè: pSRE*
En eie eeee een eenn eeen i. e,
uæ non debent comedi in omnibus habitatio-⸗
nibus? ſed in (urbe) Hieroſolyma, confer. Pe-
ſachiw, fol, 36, u be

121, Hebnpwn

c5r. .

11. autiji .

Eod vet 21,

11 , Ven22
ſinulen
igt inhe vi
zur inilloloco⸗
nlkij Cinſe
iollirelmme
lvi, & ut qu⸗
1 quamws
Fod, verl. 22.
ſtatori 127, Po
ſtum & imptor
hoc eſt cvoc
e. Et pateet,
nm] ie. Ene
co.)non dedit
ora e5) Sed

—

Aljen fol. ho. c⸗
marginem alle-
11). Feil, accip⸗
3. h. Qap- h
114. Hebt, Eüd
fol. 1036. n
107.b, cikcä i
A.it. Chullint
lor. ubi Toli
ſol.13. allega
Nrf. Pront 1.
Vide Raſchiac
11, V. 2 un.
115. Hebr. M
rhan i. e. ad
quz ter fieban
Uuna & altera v.
Kunguine, qua
Aye liniones
mentator ndſte
lionem in ſan
Gutt nie ig

Wnn. CAP. XII. EXxODI. 473

i. taſin 2 I. Et accipite] Is, qui non habet (pecus,) aceipiat (ſive comparet illud) aliunde. 122.
nnogemre. -Eod. verſ. 2 I. Per familias veſtras] (Videlicèt) agnum domui (ſeu familiæ) paternæ.
rodcſinon 123. Verſ. 22. HMyfſſepi] (Q R) eſt ſpecies plantæ, cui ſunt caules. Eod. verſ. 22.

) neepunik⸗ Faſciculum hyſepi] Tres caules 124. vocantur N i. e. faſciculus. Eod. verſ. 22.
ulhefermen. Qui eſt in velvi] (Iſtud hic ſignificat:) ! i. e. in vaſe, ſicuti (dictio accipi-
lpuninnr, tur in illo loco:) i. e. vaſa argentea. 12 5. Eod. verſ. 22. Deſanguine; qui eſt in
9 Nnin ere⸗ pelvi] Cur (lex) iſtud hic iterum inculcat? (hoc ideò fit,) ne dicas, quòd una intin-
dopalo linei⸗ Rio(ſive immerſio)fiat pro tribus dationibus, 126, quocircà dicitur amplius: qui eſt in
,kemenaun pelvi, & ut quælibet datio (ſive admotio) fiat de ſanguine, qui eſtin pelvi, (videlicèt)
petl 20, 0ne ad quamvis admotionem (feu illitionem) immerſio (ſive intincétio requirebatur.)
ne, uod cum Eod. verſ. 2 2. Vos autem ne egrediamini] Narrat (hic Scriptura,) quòd, poſtquàmva-
urilu deſri⸗ ſtatori 127. poteſtas data eſt ad nocendum, 128,. ille nullum faciat diſcrimen inter ju-
ma) inommn- fRum & improbum; nocétu autem facultas competit vaſtatoribus (ſive de'monibus,.) &
udi (inegr. hoc eſt, quod de illo dicitur: reptat omnis beſtia ſylvæ. 129. Verſ.-23. Et tranſibit] i-
0. Lod, verl. e. Et parcet, poſſet etiam exponi: & tranſiliet. 13 ., Eod. verſ. 2 3. Et non ſinet vaſtato=
Ale rem] i. e. Et non dabit ei (vaſtatori) poteſtatem, ut veniat, veluti (accipitur in illo Io⸗
—

co:) non dedit ei Deus (facultatem,) ut malum mihi inferret. 131. Verſ. 25. Sicurti lo=

eecnhtien cutus e] Sed ubinam (ita) locutus eſt? (nempè im illo loco:) & introducam vos in ter-
att, id enimm bie Nnn uunnm
, eonſtt in 122. Hebr. pwr in i. e. & foro, confer. & hic Gur 127. Hebr. Wrwpy, perditori, qui Giæcis 4α
aiſeh ol ol Arjeh fol. 90. col. 3. princ. & Mechilta, ſicuti ad AXa, dicitur, vide Apocalypi. c. 9. v. I 1. itenz
. lor i, infi ln. marginem allegatur in - PeS dict. loc. zxoeznzos, Iaad Corinth. c. 10. V. 16. conſer=
ubietünm foriſi 123. Scil. accipietis, confer. quæ ſuprà ad verſ. kie traét. Talm. Bava kama, fol. 60. a. & fol. 72.
. B. cap. n. 17. notata funt. be. MMBZ
gtend winſ 121. h Prdo, concer. Buxtorf. Lex. Talm. 12 8. Hebr. 7am, hinc Commentator noſter ad
Mon. fol. 20 36. & not. ad librum Prec. Jud. part. 2, p. . Geneſ. o. 3. V. 2 ¼. angelos malos han Drerr
ſie lamet 4,1h. 102. b. circà fin. it, Sukka, fol. I I. b. & fol. 33. . vocat, confer, quæ infià ad Exod. c= 3 3. V. 22„
,n ihenlien a. it. Chullin, fol. 62. b. & not. in pe hevh. n. 1. notata ſunt, it. Gur Arjeh fol. 80. col. 3⸗
1.1 , de 4 lit⸗ loc. ubi Toſiphtot tractatus Talmudici Sukka med. ac Bava kama, fol. 60. a. uti in Nn ne
col. 1,kn bie⸗ fol. 13. allegatur. h. loc. allegatur ad marginem.
o wdie e . 5. Prout z. Reg. cap. 12. v. 13. habetur;, ubi 129. Sicuti Pfalm. To4. verſ 20. habetur, confer.
une. gine vide Raſchi not. confer. & not. ad Zachar. cap. † & Mechilta, ſicuti ad marginem allegatur in
/ ſige à nie Me⸗ 12. V. 2, num. I. S D ſuper Commentarium Raſchi h.
eni e 126. Hebr. rüanpn-, quo nomine intelliguntur loc. ubi vide etiam notas. .
Mloc. rDyS i. e. admotiones ſive illitiones ſanguinis, T30O. Confer. quæ ſupraà ad verſ. I1. h. cap. n. 6 93
Npol: quæ ter fiebant, nempè primo utetque poſtis, & ad verſ. 1 3. h. c. n. 7 §. notata ſunt.

6 Budis, leein. una & altera vice, dein ſuperliminare illinebatur 131. Prout Genel. eap. 3 I. v. 7. habetur, confer-
. neme: De fanguine, quæ ſunt tres illæ Marm i, e, datione & infrà verſ. 42. h. cap. n. 197. in notis Raſchia⸗
ENNl . ſive illitiones ſanguinis, de quibus hic Com- nis editionis mai ipoſt verba illa: ve
mnibus habititi⸗ mentator noſter, quæ ttinam requirebant intin- py i. e. ut malum mihi infetret, hæc ſunt ad-
im, conlen e: dionem in ſanguinem agni paſchalis mactati, dita; A aee een een e en

Lonfer, hic tract. Talm. Ménachot, fol, 34. a, f r2

4 4 EXODI. CAbP. XII.

ram &c. 132. Verſ. 27. Et inclinavitſe populus] Propter annunciationem redemptio-
nis & quòd in terram (Chananæam) eſſentyenturi & (propter) lætum nuncium libero-
rum, * quos ipſi progenituri eſſent. Verſ-28. & abierunt & fecerunt Flii Hraslis] Et
quid jam anteà fecerunt, nonne ab initio menſis id eis dictum fuit? 133. (ita ſanè eſt;)
ſed poſtquàm (Iſraelitæ) receperunt in ſe, (ut ſic facerent,) attribuit illis (Scriptura,)
perinde ac ſi jam feciſſent. Eod. verſ. 2 8. & abierunt & fecerunt] Etiam itionem nu-
merat Scriptura, ut det 134. mercedem itioni & mercedem factioni. Eod. veri. 28.

Sicuti præceperat Dominus Moſi & Aaroni] (Hoc ideò hic refertur,) ut narret (Scriptu-

ra) laudem Iſraëlitarum, qui non omiſerunt quidquam * ex omnibus præceptis Moſis
& Aaronis; ſed quidnam eſt: ita fecerunt? 135. (nimirùm]) etiam Moſes & Aaron ita fe⸗

cerunt. Verſ. 29. Et dominus] In omni loco, ubi dicitur: & Dominus, (intelligitur)
ipſe & domus judicji ejus, 136, nam(litera) Vau i. e. &, ſigniſicat additionem (ſive copu-

lationem,) veluti iſte & iſte. 137. Eod. verſ. 29. Percuſſit omne primogenitum] Etiam
alterius populi, qui erat in Egypto. 135. Eod. verſ. 29. Aprimogenito Pharaonis]

Primogenitus fuit (etiam ipſe Pharao;) ſed ſuperſtes ille remanſit ex primogenitis,

139. (idque proptereà factum eſt, quia) de illo dicit ipſe? (Deus:) ut oſtendam tibi po-

en e enn aenn enn ee enn bræo, quo uſus ſum, ubi indy habetur.
hy roav tea e ie i. e. (Ven. ** Quamvis fuerit dada manb i. e. periculum in
2 5.) Et erit cum veneritis] Alligavit S. Scri (illa) re, nempè, ut EÆgyptiis inſpectantibus
prura præceptum iſtud (de Paſchate celebrando) Iiraelitæ ſacrificarent rem, quæ .gyptiis erat
adventui eorum (Iraèlitarum) in terram (Cha- abominationi, ſic in not. pam Ne h. loc. ex-
nanæam) nec obſtricti fuerunt, (ut eelebrarent) ponitur.
in delerto, niſi unum Paſcha, quod illi annof 135. Sicuti in fine hujus verſus 2 8. habetur.
ſecundo celebrarunt, idque oraculo Divinò, 136. Vide, quæ ad Genelſ. c. 1. verſ. 26. n. 1432.
eadem etiam habentur in utroqne ASto, niſi; notata ſunt, confer. & Buxtotf. I.ex. Talm. fol.
quod pro: u i. e. præceptum, ibidem le] 514 ac not-in ner n h. loc.
gitur ay i. e. cultus ( iſte de Paſchate.) 1137. V el. N. & N. Hebr. v , qua de re
132. Sicuti ſupra Exod. cap. 6. verſ. 8. habetur, vid. Ejusdem Buxtorf. Dictionar. Heb- hac voc⸗
confer. hic Mechilta, prout in pan Ane ad 138. Nec erat de gente Ægyptiaca, confer. evam-
marginemh. loc. allegatut. mot, fol. 72. a. it. ea, quæ ſuprà ad verſ. 12. h.
g Hebr. - e n, in MSto 2. pro iſtis cap. n. 71. notata ſunt.
egitur: R* Pn i. e. divitiarum, quas: “ Hebr. mye &, ſic in utroque Msto, ut & in
(küraelitæ) petent ab illis ( Egyptiis,) de quo] Balſil. editione hie additum reperitur; abeſt au-
vid. ſuprà Exod. c. 3. V. 22. & intrà verſ. 36. h.] tem in Amftel, editione. 2
cap. 1 2. it. c. 14. V. 5. n. 28. confer. hic tract.] 139. Nec Simul cum ceœteris primogenitis inter-
Talm. Peſachim, fol. 62. b. & Sevachim, fol. 7. emptus fuit, confer. infra verſ. 32. h. cap. n.
b. & fol. 10. b. . U154. & Mechilta, prout ad marginem allegatur
13 3. Vide ſuprà verſ. 2. h. cap. confer. & infrà verſ. in nan ene fuper Commentarium Raſchi
4A13. h. cap. n. 189. n. loc. ”
334. Hebr. 10, ſic enim reftins, ut puto, iegitur. X Hebr. m)de d, in MSto . poſtea additur
in 1St0 1. ut & in editione Hebraica tmnas mno, Trrnye D Naya i. e. propterea conititui te,
quaàm in Bibliis Buxtorf, atque in exemplari He- magis perſpicux, vid. n. equ. 1440.

3

teſta-

CNV. M.

leltltem meal.
Voniam! 1
enam (gebii
induxituliobe

ſ) un ers⸗
öone elat, 143.

Autemencille

Pelcoſoo.

negibos“ ter,
jndicat, 4ud

alnrenit

ibi Primogenn
14,, Cignitate,

R umego

—
140, Ficpti ſupt

in notis Rcl

iſtius dicti, que
& bie Aepnr
e c4hite ge
ez conſitun te

Rieced. 1

141. Idto etian
erunt, conlel
n. 14, notat⸗
141, Jie: Pee
cadem, quehi

A. præced,

ker. Gur. Atje
N
* Hebr. w .
ad: h .
cilla, abſunt
147. Nimitum
Mumerare, dec
144, Confer
n. I3,notate

Ww hebr. Don

i ein ſtent (

Küie: Cocer,

Usquezd: ſ
taherit, ab unt
3) Poci iflins n

—
1 demptio.
clumlibero⸗
Naili Et
iaſand eſt )
Getituta)
itionemnn.
Loc verl 19.
ret (tiptn⸗
Eceptis Moſis
Aaron itaſe
4 imelligitun)
nſare copr⸗
un Etiam
40 Pbaruerii]
primogenitis,
ndam tbipo⸗
telta.

—
habetur,
6 Pekiculuid in
6 inlpeckantibu
2 Koybiisz erit
w h. oc er⸗

g.habetur.
verl.16, n. 14 7
. leu. Talm,tol.
loe.
, gus de te
1. Heb., hac voc,
4, coblek. eyam⸗
DIi 1 ell. 12. h.

ve Aöto, u in
delltut; Pell au⸗

minogenits ſater⸗
ell. 37. h. n)
nuginen allepetut
mentarium Ralchi

1. Holtes 1dltit
pterea Sonliuiſe,
140.

CAbP. XI l.

EXODI.

teſtatem meam 140, in mari Suph. Eod. verſ. 29. UMIique ad primogenitum captivæ]
Quoniam illi (captivi) lætati erant propter calamitatem Iſraélitarum, 141, præterea
etiam (ideò primogeniti captivorum interierunt,) ne dicant: timor (ſive Deus) noſter
induxit ultionem; 142, fuit autem etiam primogenitus acillæ ſub ſumma (comprehen-
ſus,) nam ecce cœpit (Scriptura) numerare ab illo, qui præ omnibus aliis in exiſtima-
tione erat, 143. usque ad vilem (ſive minimæ conditionis hominem;) primogenitus
autem ancillæ præfertur primogenito captivæ. 144. Verſ, 30. Et ſurrexit Pharao]
De lecto ſuo. Eod. verſ. 30. Noctu] Nec (furrexit Pharao,) ſicuti mos eſt (coœrteris)
regibus, ** terti4 horâdiei. Eod. verf. 30. pſe] Primô, deinde ſervi ejus, (textus hic)
indicat, † quòd ipſe (Pharao) circumiverit domos ſervorum ſuorum eosque (ex ſomno)
