illum mortui eſſent Nadab & Abihu ac quòd per illum combuſti eſſent ducenti ac

quinquaginta viri, (ideò) dixit Sanctus ille Benedictus:
fitus) cohibeat plagam; peccatum * autem eſt, quod
virga una] Quamvis diviſerim illos (Levitas) in duas familias,
Sacerdotii ſeparatim & cultùs Levitici ſeparatim; nihilominus

20. 6 quieſcere faciam] (Verbum H

vos videbitis, quòd iſte (ſuf-
interficit. Verſ. 18. Quia =
(nempéè in) familiam
** unaeſt tribus. Verſ.
hic idem ſignificat,) atque (in illo loco:)
Fffffff è4“ à.

gem Divinam invadere vel occupare volunt, qui
litem contrè illud movent, conter. ſuprà not.

13. Vide z. Paralipom. g. 26. v. 19.
14. Hebr." Din MSto legitur i.e, ſignum
iſtud, nam unde ſcite potuiſſet Moſes mupav
D ) i. e, quod ſuffitus cohiberet plagam,
niſi id ab angelo mortis didiciſſet? prout in
Gur Arieh ol. 179. col. 3. med. habetur, conſer.
& o mn, ubi in notis Rafſchianis hic non-
nulla, quæ ad illuſtrationem hujus loci faciunt,
uncinulis incluia habenhtur, quæ ibidem vide,
confer. hic Joma, fol. 44. 2. & Sevachim Jol.
g. b. & Erachin, fol. 16. a.
15. De hoc vide inter alios Buxt, in Synag. Jud.
c. 49: P. 712. Conſer. & infrà Numer. c. 2 1. V. 1.
num. 1. .
16. Hebr. mav, eſt is liber primus partis ſecun-
dæ operis Talmudici, tractans de Sabbati juribus

tur, habetur in Schabbat, fFol.. 99. a. prout in
an me ad marginem allegatur, confer. &
not. ad librum Prec. Jud. part. 2. pag. 220. b.
med. ac dict. part. 2. p. 2 5 1. 6. fin. W

17. Vel: detinuit, confer hic Gor Arjeh ol. 179

col. 3. med. ac not, in r h.
tract. Talm. Schab bat, ol. 99. a.

*X Hebr. meyn , in MSto I. pro eo legitur vù*

loc. it

= Wn, carnis & ſanguinis i. e. hominis
mortalis. H
† Hebr. Py Na, abſunt hæc à MSto z.
19. Proùt verſu ſeqà. I 5. H. eap. habetur.
19. Vide hic not. in ar ro ubi etiam Mechil-
ta ad mwarginem allegatur.
* Hebr. &pn, ſic in utroque MSto,
non ſuffitus thuribuli;
mortem.

X Confer. hic tractat. Talm. Horajot, fol. 12, .

ſenſus eſt,
ſed peccatum cauſatur

ac ſolennitatibus, locus autem, quò hic reſpici-

Keritut, ſol. 5.6,

non credis, ecce Sanctus

1176 NIMERORUM. CAbP. XVII.
i. e. & quieverunt aquæ, 2%. item (in illo loco:) & ira regis 2 W id eſt:
quievit. 21. Verſ. 2 1. Iuter virgas jus] Keponebat illam (virgam Aaronis) in me-
dio, 21. ne fortè dicerent (Iſraelitæ,) quoniam repoſuitillam versùs (arcam) præſen-
tiæ Divinæ, (ideò) effloruit. 23. Verſ. 23. Protruſit florem] Juxtà ſenſum literalem
(Erit hic facienda interpretatio.) Eod. verſ. 23. Germen] (Dictio V hic notat)
protruſionem fructůs, 24. quando cadit. Eod. verſ. 2 3. Et educavit amypgdala]
Quando agnitus fuit fructus, deprehenſum eſt, quòd eſſent amygdala, (verbum „ D
hic idem) notat atque (in illo loco:) & crevit infans 92)) i. c. & maturuit 25,. at-
que ſignificatio iſta uſurpatur in fructu arboris, veluti (in illo loco:) & omphax dP
i. e. matureſcens erit flos; 26. ſed cur (protruſit) amygdala? (nimirùm, ſicuti) is fru-

Gus feſtinat germinare præ omnibus (aliis) fructibus, 27, ita etiam ejus, qui de ſa-
cerdotio contendit, pœna feſtinanter venit, veluti deprehendimus in Uzia, (de quo
ſeriptum eſt:) & lepra exorta eſt in fronte ejus, 28⁸. Targum (hic habet:) N2i. e.

& conſtrinxit 29. amygdala, ad inſtat botri erant amygdala ſibi invicem D
i. e. ligata. * Verlſ. 2 5§. Et finiatur murmuratio eerum] (Verbum — hic poni-

tur) pro: 2N i. e. finiatur murmur eorum, & eſt iſtud verbum ** numeri ſingu-

laris fœmini generis, veluti (eſt etiam dictio:) DNo, lingu4 vernacula: murmu-
res; eſt autem diſcrimen † inter Siaen z0. & inter Oh, (qua voce ſigni-

. . . „
ficatur, quòd) murmur eorum ſit murmur unum, 31. (eſt enim dictio ) DNNno-
men ſubſtantivum ſingularis numeri, quamvis illæ ſint murmurationes multæ. Eod.
verfſ. 2 5. Ad obſervationem in ſignum] i. e. In monimentum, quòd elegerim Aaronem

ſacer-
20. Sicuti Geneſ. c. 8. v. I. habetur. 29. Confer. quæ ad Deuteron. c. 16. v. 1 8. n. 53.
21. Vide Eſther. c. 2. v. I. ibique Aben Esræ not. notata ſunt. S
22. Nempè: coœterarum virgarum, confer. hie * Seu: dupliicata; alterum ſuper alterum ſicuti in
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ubi de uva ſeu botro multi ſunt acini, unus ſuper al=
errore verſionis Vulgatæ agitur. erum. . .
123. Conter. hic not. in ma me ubi ratio iſtius? ** Hebr. zn w, iſta ut & ſequentia usque a4d:
expoſitionis adducitut. tpH i. e, ad obſervationem &c. abſunt 4
24. Greſſulum dicere ſolent Latini, nempè primum Msto z. .
fructus rudimentum, confer. P. Fagii not. ad † Hebr. pn V iſtud & quæ ſequuntur, usque
Paraphr. Chald. h. loc. interdum 712 ac ad: nvn i. e, ad obiervationem, abſunt 4
promiſcuè uſurpantur in S. Scriptura ; conſer. MSiO I. .
Gur Arjeh fol. 179. col. 3. med. ac not. in 30. Id eſt: murmura ſive murmurstiones eorum,
mom r b. loc. numero plurali, quoniam litera: Nun, in voce
15. Vel: & educatus eſt, alii vertunt: & ablacta- Srin eſt Sinri i. e. eum Cholem, uti in
tus eſt, vide Geneſ. c. 2 1. v. 8. BSur Arieh Jol. 179. c0l. 4. med. habetur.
126. Prout Efſai. c. 1 §. v. 5. habetur. 31. Vi delicèt: numeri ſingularis, de quo hie eſt
27. Conter. hic P. Eagii not. ad Paraphr. Chald. ſermo, quoniam vox Snnn habet punctum
ut & Gur Arjeh fol. 179. c0l. 3. fin. Kametz, prout in Gur Arſeb fol. 179. col. 4.
29. Sicuti 2. Paralipomen. c, 26. V. 19. habetur,. med, habetur.

CA WII.

—
ſccerlotem 'l
31. Verl. 25.
e4 e te, 330 0
tus;z 18. ſe p⸗
in ipſum labern
internecionem

Erl1. .
cum A⸗
gregere
u] Hi ſunt fli
Sundtucii] ie.
tia terum ſactann
mebſe, ut e fala

——
3 Hebr. m, in
, ie ukelſe
leil ummö)tun
31 Coner, hie Gon
not in
3, Ideſt: non ſar
von ſatiis cauti eſſe
inus propiigs g
dennatulom ipſum
kxitlio, conlet. c9
34. Non verd in taben
Gur Anjeh ſol. 1
P ,
fal 14.2.

1. Vel: deſlinaiſc

eliamn hie Gur Aſer
at ot, in N

1 bec un yr

lionibus, uge
17 dnibin, Jua3 tra0
ſoe Mole Kane

Deidiit 4aroni e
.
lalaſunt, zige

ol

uxm.
—
W id ell⸗

)in me-.
n)prelen-
litetalenn
die not)
Angdal
mnon
It 3, 4⸗
bar d
i)ünftu⸗
gni de ſa⸗
2, Ge guo
Moſi e.
1DNN
NMeponi⸗
deti ünge.
: murmu⸗
roce ſgni⸗
hdeo.
lte. Pod.
n Aaronem
ſacet⸗·

—

v. 1n. 53

rutn, ſicutiin

nus ſuper al

1 .
iin uqe d
Ec. ablunt

uotur, viqbe
em, 2blaat 4

tiones eorumm,
Nun, in ſoce
holem, bti in
habetur⸗
de quo hie 6
abet puockum
1,179,00l 4

² Hebr. Rn, in utroque MsSto pro eo jegitur:

32. Confer. hie Gur Arjeh fol. 179. col. 4. med.

dernaculum ipſum; quæ tamen res nobis erit

fin. ac not. in nan mn h, loc.
1. Eſt hæc una Poy' n i. e. ex tredecim excep-

Aac ſol: 179. col. 4. circà fin, item not. in e

CAL. xVIIII. NIMERORIM. 11 57

ſacerdotem * (ſummum,) nec ampliùs murmurent (Iſraelitæ) propter ſacerdotium/.

R

3. Verſ. 28. Quicunque accedendo accedit &.] Non poſſumus nos eſſe admoniti
ea de re, 33. omnes licentiam habemus ingrediendi in atrium tabernaculi conven-
tus; 34. ſed, poſtquàâm aliquis magis, quâm ſocii ejus, ſeipſfum admovet atque intrat
in ipſum tabernaculum conventus, is moritur. Eod. verſ. 2 8. An conſumemur ad
internecionem usque?] Forſitàn proſtituti ſumus 35. ad morten.

Erſ. 1. Et dixit Dominus Aaroni] Dixerat (Dominus) Moſi, ut loqueretur 15
cum Aarone eumque admoneret ſuper directione 2. Iſraẽlitarum, ne illi in-
grederentur in Sanctuarium. Eod. verſ. I. Ta & ſlii tui* Aomusque patris
tui] Hi ſunt filii Kehath, patris Amrami. 3. Eod. verſ. I. Portabitis iniquitatem
Santtuarii] i. e. Ego vobis impono pœnam extraneorum, qui peceabunt circà nego-
tia rerum ſacrarum, 4. quæ vobis commiſſæ ſunt, uti ſunt: tentorium & arca atque

menſa, ut & vaſa ſacra, vos (itaque) ſedebitis & admonebitis omnem extraneum, 5.

gn "nan, ubi etiam Siphre ad marginem alle-
P, 1. e. ut eſſet ſacerdos, vel: ut facerdotio gatur
et 2, Nempè, quomodo Iſraelitæ ſeſe gerere debeant,
ne ad Sanctuarium propius, quàm decet, acce-
dant velillud ingrediantur ac proptereà morian-
tur, nam, uti in fine capitis præcedentis habetur,
Iſraclitæ conq eſti erant, quòd ſibi hac in re non
ſatis cavere poſſent, datur itaque hic Aaroni di-
rectio five inſtructio, quomodo Iſraelitæ, ut &
exitio, confer. cap. ſequ. 1 9. v. I. n. 2. Levitæ circà hanc rem ſeſe gerere debeant, con-
34. Non verò in tabernaculum ipſum, confer, hic fer. Cap. antec. 17. V. 2 J. n. 33.
Gur Arjeh fol. 179. col. 4. med, ac not. in * Hæc & quæ ſequuntur, usque ad⸗ portabitis ini-

P'e HD h. loc. it. tract. Talm. Sanhedrin, quitatem &c. abſunt 4 MSto 1.
Jal. 84. 3.

3. Confer., hic Gur Arjehb fol. 1 90. col. I. prine-
3 5. Vel: deſtinati ſumus, Hebr. o, confer zc not. in rpar mev b. loc. MM
etiam hiæ Gur Arjeh dict fol. 179. col. 4. circà 4. Senſus eſt: ſi illi extranei, qui non ſunt de ge-
tfnere ſacerdotali, in rebus ſacris, quæ vobis lolis
demandatæ ſunt, occupati ſint, eorum Ponav.
bis incum bet, ſic ferè Junius ac Tr. mellius hic

(leil. ſummô) fungeretur.
ac not. in D h. log.
33: Id eſt: non ſatis nobis cavere poſſumus vel
non ſatis cauti eſſe poſſumus c ircà hanc rem, quò
minus propius, quàm par eſt, accedamus ad ta-

tionibus, quas tradunt Rabbini, nam Deus cum ns ellius
ſolo Moſe locutus eſt; is autem poſteà verba verterunt, nempè: Portabitis pœnam iniquita-
Dei dixit Aaroni, confer. quæ ad Levit. c. 1, v. 1. tis in Sanctuarjum (commiſſæ,) vid. num. ſeq. 7.
n. 11. a0c h. 1 3. & ad Levit. c. 11. V. I. n. 1. no 5. Confer. hic Gur Arjeh ol. 180, Lol. 1. princ.
tats unt, vide & Gue Arjeh Fol. 132: col. 3. ac not. in Daf , ,loc.

2

qui venerit, ut occupetur. 6, Eod. verſ. I. Et tu atque filiitui] (Nempè:) ſacerdo-=
tes. Eod. verſ. I. Portabitis iniquitatem 7. ſacerdotii veſtri] Quod non eſt tradi-
ditum Levitis, vos (igitur) monebitis Levitas errantes, ne ad vos accedant 8. in
miniſterio veſtro. Verſ. 2. Sd & fratres tuos] (Videlicèt) filios Gerſonis & fi-

lios Merari. Eod. verſ. 2. Pridò ſint] i. e. Adjungantur vobis, ut admoneant

etiam extraneos, ne ad ipſos accedant. 9. Eod. verſ. 2. Er miniſtrent tibi] Citcà
cuſtodiam portarum 10. & ut ex illis conſtituantur præfecti ærarii (ſacri) & the-
ſaurarii. 11. Verſ. 4. Peregrinus autem non accedet ad vos] Ego vos proptereâà

admoneo. 12. Verſ. 5. Neamplius fiat indignatio Sicuti illa anteàâ facta eſt,

dicitur enim: nam egreſſa eſt ira. 13. Verſ. 6. Vobis dono dati] Forſitàn ad mi-
niſterium veſtrum privatum? 14. lex (hic) dicit: Domino, ſicuti explicatur
ſuprà, (nempè,) ut obſervent cuſtodiam 15. & 1 ex illis conſtituantur) theſau-
ratii ac præfecti ærarii ſacri. 16. Verſ. 7. Miniſterium dono datum] Dono de-
diillud vobis. 17. Verſ. 8. Et ecce * eo dedi tibi] Cum lætitia, Caampart
cula:

& hic Gur Arjeh fol. 1 80. col. I. med. ac not. in
nan new b. loc. ubi Siphre ad marginem
allegatur, confer. & Chagiga, fol. 19. b.
14. Sive: ad vulgate ac profanum miniſterium,
ſic dictionem Nπ interpretor, quæ miniſterio
ſacro hie opponitur, confer. Levit. c. I. verſ. 7. n.
74
15. Scil. portarum, vid. ſuprà v. 2. H. cap. ibique
not. n. I0O. confer. Gur Arjeh fol. 180. col. I.

6. Nempè: circà res ſacras, dum vos circà illas oc.-
cupati eſtis, confer. verſ. ſequ. 2. n. 8. & n. 9. it.
V. g. n. 12. .
7. Confer. hic, quæ paulò antè n. 4. h. verſ. I. no-
aata ſunt, vide & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. ut & not. ad Eſai. c. 5 3. V. 1I1. n. 18.
38. Vide, quæ paulò anté num. 6. . verſ. 1, no.
tata ſunt.
9. Conter. Verſ. antec. I. H. eap. n. 6. S infrà verl,
23.b. cap. a. 43. it. Gur Arieh fol. 180. col. 1.
princ. ac not. in nar N h.Ioů.
10. Scilicèt: Sanctuarii, confer. & hic Gur Arjeh
Jol. 180. col. 1. med. & not. ad 1. Chron. c. 23.
V. 27. n. I, it. not. ad v. 6. G. cap. n. 15. .
11. Sic dictionem 7α Shic interpretor, in notis
Aai ne vox illa exponitur, quòd ſignificet eos,
enen ys weendn i, e, quibus cla.-
Ves atrii erant traditæ, confer. & tractat. Talm.
Tamid, ſol 26. b5. & Peſachim, fol. 57. a. uti ad
marginem in an r allegantur, confer. &
Erachin, fol. 1 1. 6. item verſ. lequ. 6. n. 16.
12. Nempé, ur dehortemini lſraelitas „ne illi ac=
cdant ad vos, dum miniſtratis & officio ſacro
fangimini, ſic m Gur Arjeh Jol. 190. col. 1.
med. ut & in not. ν exponitar, confer.
& ſuprà verl. 1. b. cap. num. 6. it. Sevachim fol
16. 3.
13. Prout cap. antec. 17. V. 11. habetur, confer.

Part. I. fol. 23 1. col. 1I. circà fin. & col. 2. cir-
ca fin.
† Hebr. am, ſic in ASto I. addità copulà legi-
tur, quam lectionem hic in verſione ſecutus ſum,
confer. ſuprà verſ. 2. h. cap. n. 11.
16. De quibus paulò antè verſ. 2. . cap. num, Ir.
dictum eſt.
17. Sicuti verſu antec. 6. b. cap. habetur, confer.
tract. Talm. Joma, fol. 24. a. & fol. 27. a. item

Arin, ſol. 83. a. 6. & fol. 84. a. it. Erachin, fol.
* In MSto I. hic præmiſſa ſunt iſta: m an
77 fr nN Oe een e en wen nn
l
i. e. qui propè acceſſetit, moriatur, (verſ. 7. h.

med. ac not. in onam ne h. loc. it. Jalkut

Gur Arjeh ol. 180. col. I. med. it. Pelachim,;
fol. 73. a. & Schabbat fol. 3 1. a. 6. item Sanhe-

CAL. WWII.
—
(la: D
tcce ile egredle
donarit agrum
Ulam) curie mag
un) moret dea⸗
tendat, ecce egd
guoque loco qn
cereotio, venit
tupto 21, inſen
ſodiem oblati⸗
yetl. g. Iu mdi
tumn ignitorumn.

——
(aP.) perinde aen
ſuo: agrum ego
illamoperit, Üli
woliaur, hecelt
weonis, uti ibiger
quer hie in notis
Vvoce NNX, pid. B.
Fe Paticlla ill
.

19. Vel: ett nota!.
ſol. 190. col, t, en
ubi Dohre 14 mate
delbbat ol. 1.
19, Prout Lxod,e. 4
10. Vel: Archiyo he
Cionem N hie
Purtorf. Lenic. C
ol 196.
81. Juxti Hebr, Nn
hicinttav, 19 b,
3 41. indicnur zun
tuum, ut, ſeuti to⸗
ie, de cotn
gimtiqaetadt gon⸗
1n peſhetuuc, itin
Dilgc. exponitur, c
Ubi track, Talm. Ch

enn allegnur, in

MNXn.
)lacerdo⸗
n ell tradi⸗
dant 1, in
ronis & ſ⸗
admoneant
iii] nd
Leni) Ethe⸗
Propterei
ei kac eſt ,
ſtin ad mi-
erplicatut
tur) theſru.
Dono de.
(namparti⸗
Cold:

—
med, ac hot, in
ad marginem
19eb.
m minilterium,
quæ miniſteio
tecele ell .h.

1, 5, ca, bique
0l. 180, c0l. l⸗
loc. it. alku
nn. c0) 1, ei⸗

Citi copul egi⸗
ppe ſeellus lum,
.
h. ca. num,1

uebetur, conſet.

ſol. 17, ttkeem

d it elachin;
1,6, itenn ane
it brachin, 5l

m n
.h N.
ho vp ren
nn (l , 1
ey

—

CAP. XVIII.

NüMERORUBM.

1I59

cula: —: *i, e. ecce)

ſignificat lætitiam 18. veluti (accipitur in illo loco “
ecce ipſe egredietur obviam tibi ac videns te lætabitur corde, 19. res ſi
donavit agrum amico ſuo ac non ſubſceripſit nee ſignavit aut inſinua

„Fi. e.
milis eſt regi, qui
vit (donationem

illam) curiæ magiſtratuum; 20. venit autem aliquis ac litem contrà illum (donatari

um) movet de agro, dicit ei (amico ſuo) rex:
tendat, ecce ego ſubſcribo ac ſigno tibi & inſinuandum trado curiæ judicii
quoque loco, quoniam venerat Corachus & litem moverat Aaroni
Ccerdotio, venit Scriptura & dedit ei viginti quatuor dona ſacerdoti
rfupto 21., in ſempiternum & ideò conjungitur textus iſte huic (l[oco.) Eod. verſ 8.
Caſtodiam oblationis meæx] Quas (oblationes) tu
verſ. 8. In anctionem] i. e. Iin magnitudinem. 23.
tum ignitorum. 24. Eod. verſ. 9, Omnis oblatio eorum] Veluti ſunt ſactifcia paci-

–

quicunq; voluerit, is veniat & tecum con-
ſic hoc
de (ſummo) ſa.
i œdere incor-

debes cuſtodire in puritate. 22. Eod.
Verſ. 9. De igue] Poſt ſufſ-

Kica

cap.) perinde ac rex mortalis, qui dicir amico
ſuo: agrum ego donotibi & quisquis litem de
illa moverit, illius caput gladio amputetur &
moriatur, hæc eſt additio R. Joſephi, filii R. Si-
mweonis, uti ibidem habetur, pôſteà ſequuntar,
quæ hie in notis Raſchi habentur; coœterum de
voce * n*, vid. Buxt. Lex. Chald. fol. 43.
** Sic particula iſta hic addita reperitur in MSto
2.
18. Vel: eſt nota lætitiæ, vide & hic Gur Arjeh
Jol. 180. col. I. circà fin. ac not. in "pam e*
ubi Siphre ad marginem allegatur, eonfer, &

Schabbat, ol. 2 5§. 2. & †ol. 2 6. 3. it. Jevammot,

Jol. 74. a. & Bechoror, Fol. 34. a.
19. Prout Exod, c. 4. v. 14. habetur.
20. Vel: archivo ſive principibus judicum, ſic di-
dionem Nay hic interpretari poſſis, conter.
Buxtorf. Lexic. Chald. fol. 217. & ſequ. il.

2 1. Juxtä Hebr. on pwn i. e. fœdere ſalis, uti

tuum, ut, ſicuti fœdus initum eſt cum ſale 9àρ%
' i, e. ne cotrumpatur vel putre’cat, ita &
viginti quatuor dona non aufetentur 4 ſacerdotio
in Perpetuum, ſic in Gur Arjeh Jol. 1 90, c0l. 2.

princ. exponitur, confer. & not. in on nr,

ubi tract. Talm. Chalin, ol. 13 3. 6. ad margi-

hic & infrà v. 19: . cap. habetur, ubi vide not.
n, †1. indicatur autem hoc nomine ſœdus perpe-

na recenſentur,
Chald. h. loc.
22. Nempé, ut illæ puræ ac mun
de Gur Arjeh fal.
br D
Chald.
23. Sive in excellentiam ac dignitatem, nam didio
rb ſignificat u i. e. magnitudinem
Prout R. Salomo ad Pſalm. 105. v. 1 5. exponit
ut hujus loci ſenſus ſit, Propter unctionemi, e.
ſacerdotium, quod unctione in te & filios tuos
collatum eſt, dedi tibi illa, prout in notis Junii
ac Tfemelli h. loc, haberur, confer. Sota, ol.
155: àa. & Seyachim, †ol. 2 9. a. it. fol. 9 1. a. &
Chulin/ fol. 132. b. vid. & P. Fagius ad Paraphr.
Chald. h. loc. ut & not. ad Eſai. c. 45. V. I. ., I
& ad Pſalm. 105. v. 15. n. 7 .
24. ld eſt: ſactificiorum „igne abſumtorum in
illis ſcil. ſacrificiotum pattibu 1

. ibus, quæ temanſe-
runt ex igne, imi P. Faoius loc, alleg. explicat,

nec enim hec intelligendum eſt de ipſis ſacrifi-
ciorum partibus, quæ igni imgonuntur quo
* ill De 6 „ . 1. 1
niam illæ Deo ſunt dicatæ enn 8
I. e. nec ſacerdotibus ulla in eis Pars eſt, uti in
Gur Arjeh fol. 190. col. 2. prine. habetuz ; ſed
. . 1: „ .. . .
id intelligi debet de illis. ſactificiorum Ppartibus,
quæ remanent rppe P ee i. e, oſt

vide & P. Fagii not. ad Parapht.

æ ſerventur, vi.
180. Col. z. princ. ae not. in
h. loc. item P. Fagii not ad Paraphr,

2
4

nem allegatur, in quo illa viginti quatuor do-

SP ne hic exponitur.

SESsggsgS

Partes lacrificiorum igne abſumptas, uti in notis

1160 NUMERORUM.

prout hic habet fenſus literalis. Eod. verf. 9. Quæ« reſtituent mibi] Hæc eſt rapina
proſelyti. 26. Verſ. 10. Ert in ſancto ſanttorum comedes illud & .] Docet (hic Scri-

ptura,) de ſanctis ſanctorum, quæ non comeduntur, niſi in atrio 227. & quidem à

maribus ſacerdotii. Verſ. II. Oblatio doni eorum] Qued elevatur de ſacrificio eu-
chariſtico 28. & de pacificis & de ariete Naziræi. 29. Eod. verſ. II. Juxia om nia,
qus elevantur] Nam ecce illa opus habent elevatione. 30. Eod. verſ II. Omnis
mundus] Non verò immundi; * alia expoſitio (horum verborum) omnis mundus,

uæ ideò hic dicuntur, ) ut ineludatur uxor ejus. 31. Verſ. 12. Primitias eorum

Hæc eſt oblatio 32. magna. Verf. 18. Sicuti pectus agitationis & ſicuti armus dex-

ter] (Nempè) ſacrificiorum pacificorum, 33. quæ comeduntur à ſacerdotibus eo-

rumque uxoribus, ut & à filiis eorum atque ſervis * biduô ac nocte una 34, etiam-
primogenitum 35. comedi poteſt biduòô ac nocte una. 36. Eod,. verſ. 18. Tuum
EeEewerit]

Siphre ad marginem allegatur.
172. Sive elevatio, Hebr. απ , quomodo hodiè
Judæi oblationes folvant, vide apud Buxtorf. in
Synag. Jud, c. 10. p. 20 3. Conter. & infrâ verf.
24. h. cap. n. 44. & verſ. 27. n. 47. it. V. 29. H.
cap. D. 5 7. ubi oblatio magna vocatur να i,
e, primitiæ, vide & D. Wagenſeil. Sota, p. 951.
& 1083. confer. & Bechorot, fol. 5 3. b. & fol.
72.b. it. Temurah, fol. 5. a. & Sanhedrin, Fol.
70. a. it. Menachot, ol. 34. 6, & Chulin, foß.
136. a. item Erachin, fol- 2 - a. & fol, 29. à.
it. Bechorot, Fol. 32. a. & fol. 5 1. a. .
33. Vel: de hoftiis pacificis ſive euchariſticis,
confer. hic Bava kama, fol. 1 3. a. & fol. 7 §. a. &
Sevachim, fol. 3 7. a. it. Bechorot, fol. 5. a, b. &

25. Confer. hic Gur Arjeh fol. 180. col z. princ.
ac not. in π loc. it. tract. Talm. Se
vachim, fol. 45. a. & Menachot, fol. 5S. a. &S
fol. 7 . a.
26. Quam ille dat ſacerdoti, qua de re vide ſuprs
Numer. c. J. v. 6. n. 16. & v. 8. n. 2 2. confer. &
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. . loc. ditcitur
autem iſtud sb argumento comparativo, de quo
vide net. in a r* 6. loc. confer. & tract.
Talm. Menachot, fol. 73. a. .
27. Sacrificia enim leviz, quæ non erant fancta ſan-
Gorum, etiam extràâ attium comedi peterant,
conter. & Sevac him, fol. 9 7. 5. & Menzchot, ſol.
9. a. & fol. & 3. a. it. Gur Arjeh fol. 1,80. col. 2.
med. ac not. in an ri b, loc. item Buxrerf.
Lex. Chald. fol. 19 80. ae jalkut Part. I. fol.
232. col. I. Med. S=Dð
2%. De quo vide Levit. c. 22. verſ. 29. confer.
not. in pon mnew b. loc. ubi cxponuntur
partes facrifitiorum, quæ elevantur, nempè:
iny a- rWye ee een en i. e.
pectuſeulum & asmus ac panis unus ex decem,
qui ſimul cum illo venit, conf. infrà v. 1 8.5. eap.
29. De hoc vide Numer. «, 6. v. 14.
30. Confer. hic præ aliis Gur Afjeh Fol- 10. col.
2, cire4 fin.
2 Hebr. snt N, abfunt iſta hic 4 MSto r.
31. Quæ etiam de illis comedere poteſt, confer.
Levit. «. 22. V. 11. n., 44. ae Gur Arjeh ſol. 150.
K0Ol. 2. fin & not. in ααπ νπυ . Ioc. ubi etiam

it. Keritut ſ. 4., a. & Temurah, fol. 5. a. & f. 8. a.
* Hebr. Ar i. n, nan ianhie Care.
que MSto- .
34. Nam quod tertio die ex carne iſta ſuperfuerit,
id igne comburendum eſt, vide Levit. 6.7. v. 17.
aæc Gur Arjeh fol. 180. col. z. fin. it. Deureron,
c. 15. V. 20. n. 76. & Bechorot, fol. 27. b.
3 5. Hebr. a, unde .α i. e. primĩtiæ „
primitivi fructus, Græcis «οανα de quibus
fuprà v. 12. & ſeqq. . cap. conter Junii ac Tre-

36. Ratio eſt, quoniam primitiæ comparantur
BHe

CAP. XVIII.

ſca coœtus (Hraélitarum) eorumque mincha & hoſtia pro peccato atque reatu, 25.

pol. 6. b. it ſol. 7. a. & fol. 12. a. b. & Jol, 17. 2.

mellii not, ad dict. v. 12.6. cap. ut & Sevachim,

CAI. WII.
—,P—
mreri⸗ Venith
le bicas (gudd
(haniltici caro,
blatinet rer
unirerſaliter 3
(pabentur) in ll
ſcedus cum Aato
40, Eod Ferl.
Juam putreſcit.
(Lerinis) incumd
Aa gferent on

Conce lehatetuta

—

—
Dv w
mmd euchanillicorn
ie. ſacrifieiꝛ eni,

“ l, loc. haberul, ſie

Pell 1,, 10. 2
1r Hebr, n P,
n be omm
Autroque Möto.
17 denſus eſt: K Keri
petitilud: r
4 R. Abibz dicitur
ſiye lerumi, e let
uod hichabetun,

(ol. 2, öt. ac got. i

Phread maginen;

drum hkee Jud zan

97 Coner hienil,

6,5 ſol ſ) 25,i
zehit .ol ,a
nuc⸗ generatim.
n 1, gur e
d gur di del
May. ,h an d
1. udirindinie
Gein in Pecie leu
(ec hoe ſert
n. n

—

8A..xuII.
—
e teatu, 29,

et tapina
tet hie eri.
& gidem
ſenſcio en⸗
ula ennie,
III. Onni
nnismundnz,
vitia enum
ti ormiu dex.
rdotibus deo⸗
1 34, etiamm.
I8 Tun.
r erii

—

quomod hodi

od Duntorf, in
ſet, inkſs vert.
47 n. V 19. .
wocam N)i,
ſeil Sota. 961,
dl. 53,5. 8 fol.
Smnhectin ⸗
4, fol, 19.4,

nedeb.

7e euchatiſtices,
1, 5fol 7,3r
ot, ,ol, ,5,
ſal ,d.
ilshicad .

e la ſherfneit,
Lerit, c7,Ne

in. it, Deuteton,
ſol ih

ie grinfig;,

pi,, begidus

mter ani ar IIt.

D⸗R geſachimn,

ia Conptlun
PVr

CAb. XVIII. NuIMERORUM.

"terie] Venit R. Akiva atque (ita) docet: addit tibi Scriptura aliud eſſe, 37. ne for-
tè dicas, (quòd iſtorum ſacrificiorum caro ſit,) veluti pectuſculi & armi ſacrificii eu-
chariſtici (caro,) quæ non comeditur, niſi die (ano) & nocte (unâ.) Verſ. 19. Omnes
oblationes *verum ſanltarum] Propter amorem hujus textus loquitur (S. Scri ptura)
univerſaliter 3⁸. ab initio hujus (textus,) ut & in ejusdem fine; particularia autem
(habentur) in illius medio. Eod. verſ. 19. Pactum ſalis perpetuum] Pepigit (Deus)
fœdus cum Aarone per rem fortem 39. ac permanentem, & quæ res alias conſervat.
40. Eod. verſ. 19. Pactum ſali] Sicuti foœdus, quod cum ſale initum eſt, quod nun-
uam putreſcit. 41. Verſ. 20. Er gortio nen erit tili inter ilos] Etiam in præda. 42.
der 23. Er ipf] (Nempè:) Levitæ portabunt iniquitatem Iſraelitarum, nam illis
(Levitis) incumbit, ut moneant extraneos, ne iſti ad ipſos accedant. 4;3. Verſ. 24.
MWar oferent Domino in elevationem] S. Scriptura vocat illas (decimas) N, 44.
donec ſeparetur ab eis oblatio decimarum. 45. Verl. 27. Er reputalitur vobis obla-
Sgggggg8 2 is
Spv v oNναπ mnnπ i. e, pectuſculo & ar- Nn hic werto, confer. num. ſeq. 40. ac P. Fagi
mo euchariſticorum, quæ ſunt = DW not. ad Paraphr. Chald. h. loc.,
i. e. ſacrificia levia, prout in notis Dnan inee 40. Sive: ſanas ac fortes reddit, Hebr. &ana,
h. loc. habetur, vide & not. ad librum Prec. Jud. conlter. num. antec. 39, it. tract. Talm. Mena-
Part. I. p. 10. a. princ. cchoc, Jol. 19. . & fol. 24. B.

II6C

*x Hebr. W" 77, iſta & ſequentia, usque ad-
P 72 i. e. Omnes oblationes &c. abſunt ab
utroque MSto. B
37. Senſus eſt: S. Scriptura hoc verſu iterüm re-
petir illud: 77, i. e, tuum erit, quod hic
2 R. Akiba dicitur ri& he i. e. eile aliud
ſive alterum i. e. ſecunda repetitio verbi: n,
quod hic habetur, confer. Gur Arjeh fol. 180.
col. 2. fin. ac not. in Mon Mew h. loc. ubi Si-
phre ad marginem allegatur, vide & not. ad li-
brum prec. Jud. part. I. p. 10. a. princ.

* Confer. hic tract. Talm. Sevachim, Fol. 37. a.
b. & fol. 57. a. 6. it. Bechorot, fol. 2 7. 5. & fol.
32. b. it. fol. 3 3, a. & Temurah, fol. 2 1. 6.
38:. Id eſt: generatim complectitur, & utitur di.
dione 72;, quæ eſt unirverlalis, idque voce:
7a, quæ hic habenan, in dicatur „confer, ſu-
praà v. 8, h. cap. & ſeqq. usque ad hunc verlum
19. ubi primò univer ſalirer oquitur 8. Scriptura,
dein in ſpecie ſeu particulatim fit ſermo ac tan-
dem hoe verſ. 19. univerſali locutione conelu⸗
ditur.
4

41. Vel: ut nunquam putreſcat; ita etiam hoc
fœdus erit perpetuum, iſta enim hic ſupplenda
vel ſubintelligenda ſunt, conſfer. quæ ſuprà ad v.
8. . cap. n. 21. notata ſunt, it. not. ad 2. Chron.
c. 1I 3. V. §. . 10.
42: Huic expeſitioni obſtare videtur id, quod
Numer. c. 3 I. v. 2 9. ac ſeq. ut & v. 3 6. ibid. ha-
betur, ubi pars prædæ ceſſit Aaroni, objectioni
iſti reſpondetur in notis mpam mev ubi etiam
Siphre ad marginem allegatur, confer. & Gur
Arjeh fol. 180. col. 2. princ. it. Deuter. c. 1 8.
V. 1. Dn. 2. ac Jalkut Part. I. ol. 23q 3. col, 2. cir-
cà fin.
43, Vide, quæ ſupra ad v. 2, h. cap. n. 9. notata
ſunt, conſer. & Gur Arjeh ol. 180. g0l. 3 princ.
ac not. in non D . lec.
44. Id eſt: oblationem ſeu elevationem, confer.
ſuprà v. 12. h. cap. n. 3 2. G& Jalkut Part. I. fol.
23. col. 4. med. it. Jevammot, , 86, a, & Te-
morah, fol. 3. a.
45 Ettunc non amplius vocantur illz decimæ
n, ſed Wyn, confer. Gur Arjeh Jol. 180.
coOl. 3. med. ac not. in an w b. joc., ubi
Siphre ad marginem allegatur, vide S& not. ad

39‧ Vel: robuſtam, ſiye ſanam, ſic dictionem

libruns

1162 NüUMERORIM.

ſramentum ex area & ficuti plenituda ex tortulari] i. e. Sicuti oblatio * muſti ac olei,

quæ ſumitur ex torcularibus. Eod. verſ. 2 %. Plenitudoe] (Dictio:) &'̈ 48. hic

ſignificat maturitatem proventus, HN OHZWi. e qui plenus (ſive maturus) eſt. 49.

Eed. verſ. 27. Torcular] (2P) eſt lacus ante torcular, in quem deſcendit vinum;

emnis autem dictio: A)eſt effoſſio ſoli, ſic (aceipitur in illo loco:) Pi. e. foſſæ
50. regis hoc eſt mare (ſive) oceanus, (nimirùm) foſla, quam fodit rex mundi. 51.
Verſ. 28. Ita etiam vos offeretis] Sicuti Ifraëlitæ offerunt de area ſua † & de torculari-
bus ſuis; (ita &) vos offeretis decimas veſtras, qhia illæ ſunt poſſeſſio veſtra. 52.
Verſ. 29. De omnibus, quæ dabuntur vobis, oferetis emnem eblationem Domini] De ob-
latione magna 53. loquitur Scriptura, nam ſi Levita prævertat Sacerdotem in acer-

70 54. & accipiat de decimis ſuis, antequàm ſacerdos auferat oblationem magnam-
55. de

Gallicè: foſſees, Latine: foſſas, vid. ibid. n.

librum Prec Jud. part. I, p. 10. a. princ- & not. es,
ad z. Chron. c, 3 1. V. 6. n. 3. it. tractat. Talm. 2 3. (On fer. R. Salom. ad Hagg. cap. 2 . verſ. 16.
Becborot, ol. 59.3. S num. 18. =
* Scil. Divinitus immisten dæ, Gcuti eſt porna —*, „W1. Sic idem Commentator noſter in notis ad Za-
de dua vid, not. ad Levir. c. 4. v. 2. Char. dict. cap. 14. v. 10. expoſuit, ubi vid. num.
4 6. Ut fſeilicèt illam addere teneantur, qua de re 26., it. not. ad Eisi. caàp. 5. verſ. 2. num. 6. &
vide Levit. c. 27. verſ. 3 1. n. 79. confer. & Jal.‧ 7. “
kut Part. 1. ol. 2 34. col. I. med. & col. 2. fin. † Hebr. Sarnn iſtud, ut & ſequentia, usque ad
47. Vide fupra v. 12. b. cap. n. 32. & infrà v. 29) 22 nN., i. e. emnem oblstionem (Domini,
b. cap. n. 5 3. & n. 55. confer. & tractat. Tslm. verſ. 29. . cap.) abfunt 4 MSTOo 2.
Roſch haſchans, fol. 12. a. 6. & Jevammot, ol. 5z: Sunt quaſi ſolum ſeu terra veſira, confer. hic
96. 6. item Bechorot, fol. 11. 6b. & Berachot, fol.] præ aliis Gur Hrjeh /ol. 190. col. 3. circà fin.
47. a. & Schabbat, ol. 127. b. item Gittin; fol. ir. tract. Talm. Gittin, al. 2 3. 6. & Kiddulchin,
30. 6. & Menachot ol. 54. b, & Peſachim, fol. fJol, 41. 5. & fol. 53. a. it. Bava mezia, fol. 28.
23 au2. S= a. Ze †Ol. 7 1. a. 6.

XX Hebr. — nn, ſic in utroque MSto habetur, 53. Id eſt: de primitiis, vide ſuprà verſ. 12. h.

quam lectionem hic in verſione ſecutus ſum.
4 §. Id eſt: plenicudo, de cujus vocis ſigniſic atione
vide inter alios P. Fagii not. ad Paraphr. Chald
b. loc. «onfer. & n. ſequ. 49.
49. Sic ferè eriam in Junii ac Tremellii verſione ha-
betur, nempè: maturus liquor, confer. hic tract.

cap: n, 3 2. & terſ. 272 n. 47. confer, & Numer.

hedrin, ol. 90. 6. & Berachot, ol. 47. a.
54. Sive cumulo feil. fiumenti, ſic interpretor
dictionem )*, proht & R. Salomo in notis ad
Hagg. cap. 2. v. 16. vocem illam: exponit
Talm. Eruvin, fol. 3 1. b. & Peſachim, fol 3 5. ny i, e. acervum, confer. idem R. Salom. ad
b. it. Beza, Fol. 1 3. 5. & Menachot, Jol. 77, a. Geneſ. c. 46. V. 6. &. ad Genel. c. 50. v. 5. & ad
b. & Bechorot, ol. 5 8. b. FxOd. c. 1 5. veiſ. 8. & ad 2. Reg. cap, 1I. vetſ.
50. Sic juxtà mentem Commentatoris nofiri di, 4. S
dionem illam, quæ Zachar. c. 14. V. 10. habe
tur, vertere volui; ubi ipſe eam interpretatus eſi

tio veſtra ſicuti frumentum ex area] i. e. Oblatio veſtra decimarum prohibita eſt ex-
traneis & immundis & propter illam fiunt rei mortis *ac quintæ partis, 46. ſicuti in
oblatione magna, 47. quæ vocatur H Hν i. e, primitiæx. Eod. verſ. 27. Sicuti

c. §. v. 9. n. 2 6, & n. 2 7. It. tract. Talm. San-

cl..XVil.

ſ. de aceryo, 1

en
gvagiats inobl⸗
decimarum ex il
ctit 50. Leyktis
zentuerarts) E
Oblationem, dicit
lationem &c.
(itagzhic)iit
eltllraelitarumg

—
5. De gua ſopra ve
. derl. 29. cttel
Oblationem maon
yrn n r
jeſacedoni priand
dem edit,
* Hebr. vyn nyn
bze ſunt addis:
Wn n
nn n ſ
S nn
W Nn de
n wy
N M
N mrdn
en d .

quæ dabuntunvot

ctiptula,) ut ſepe

Ilaeliia da erua
halet derimng e
tu(ene, quinze
ciyitatumn ilorum
de iligſewi ſcip
Polleſtode uniz iul
643. V 2,) Omoer
„veſ. 29,) Ke

Mtum: dicds:

viie Itdeunt 14
18! qodiam tane
gnus ſam felt

gele: Omnenn

Oh
ODie

4

X

CA XVII.

dita eſt en
46. ſtcuti in
1l17. Kut
muiſti acolei
Wd 41. e.
turus)eſt. 49,
endit unum;
Amundi, 5I.
de torculati.
10 veſtta. ſ1,
mizi Deobh.
lotem in acek⸗
vem magnam-.
. de
—
Oſlas, dic idic, n
,(a,. 2 Fetl, 15,
kerinnois74.
ſunt, ubividnum.
etl. 2, num ,

enniz, Uuead:
fionem (Domini,
80 2.
eſta, conſer, bie
0. c0. 3, citeu b.
6, Kiddulchin,
Va mezid, f0l, 1

ſupti feiſ, 11, .
conteir & Numer,

S5. de acervo, (tunc)

NANiIIMEROR M.
Levita debet priùs ſeparare de decimis unam partem ex quin-
quaginta in oblationem magnam atque iterùm ſeparabit oblationem?* decimarum.
5⁶. Verſ 30. Dum efferetis epimum ejus ex il] Poſtquàm obtuleritis oblationem-
decimarum ex illo. 57. Eod. verſ. 30. Et reputabitur (Nimirùm) id, quod fuper-
erit §58. Levitis, tanquàm res penituùs profana. 59. Eod. verſ. 30. Tunquàm pro-
ventus ex anea] (Scilicèt, qui eſt) Hraelitis, ne dicas, quoniam Scriptura vocat illud
oblationem, dicitur enim: nam decimas filiorum Ifraêlis, quas offerent Domino ob-
lationem &c. 60. forſitäan erit totum iſtud, (quod ſupererit,) prohibitum, 6I. lex
(iitaq; hic) dicit: reputabitur Levitis tanquàm proventus ex area, licuti (igitur) id, quod
62. ita & iſtud Levitarum erit profanum. *

CAP. XVIII.. 1183

.ttacl. Lalmm. Sn.
ol. 47. .

, ſc imterletor

Sa l0mo in potisad
ilam: D ezponit
igem K. Salom., 31

el cr 50. ad
Reg. i,, eſeil.

eſt Iſraelitarum (ptoprium) profanum eſt

gggggg 3 Verſ.

55. De qua fuprà veri. 12. . &. n. 32. & num. 53

h. verl. 29. cœterum in MSto z. poſt verba iſta;
oblationem magnam, ſic legitut r on en
DTrN N PTIN N i. e. tenetur Levita da-
re ſacerdoti primo oblationem magnam, res eo-

dem redit. H
7. . „ 8 .
* Hebr. wyn rpcn, in MSto I. poſt verba iſta

hæc ſunt addita: Tno n heeenn e

Nn rnn een ne n hn eren
,

—79 dann en en e eenn eee een

u r n DN naO en rnnte i
97 nn r eee enen nen nin d
91) ee e wye ien eee ie

.ùẽ

aapn D eH enn eee, eynn den
r r & i. e. Verſ. 29. De omnibus,
quæ dabuntan vobis] Hadtenus docuit te (S.

Scriptura,) ut ſepares decimas de decimis, quas

IIraelita dat Levitæ; hic autem obligat te, ut

ſepares decimas easque des ſacerdoti de proven
t (terræ,) qui nacitur in agro ſuburbani prædii
ciyvitatum illorum (Levitarum,) dicitur enim
de illis, ſicuei ſcriprum eſt: & dent Levitis de
poſſeſſione juris fui urbes ad habitandum. (Num.
2. 3 5. V. 2,) Omnem oblationem Domiai. eod.
b, verſ. 29.] Ecquid iſtud vuhk dicere: (ni⸗-
Mirum:) ne dicas: quandequidem decimæ Le-
vitæ redeunt ad Levitam, quid ego opus
habeo, ut ſeparem de meo decimas Levi
tæ? queniam tandem illas mereor (illis di-
enus ſum vel indigeo,) quocircà opus fuit di-

