CAbP. XXIV. DEUTERONOMII. 1443

qui comedit morticina. 36. Eod.verſ. 14. Qui eſt in terra tua] (Hoc dicit lex,)
ut includat mercedem (conductionis) animalis & vaſorum. Verſ. 1 5. &t ad eam
(mercedem) ipſe attollit * animam ſuam] i. e. Ad iſtam mercedem ipſe tollit 37. ani-
nam ſuam ad mortem, aſcendit in clivo & ab arbore ſuſpenditur. Eod. verſ. 15.
Et erit in te peccatum] Omninòô; 38. acceleratur autem Pœna propter invocantem.
39. Verſ. 16. Non morientur patres pro filiis] i. e. Per teſtimonium 40. filiorum,
quòd ſi dixeris (& textum iſtum exponere velis, quod patres non ſint interficiendi)
propter peccatum filiorum, (reſpondetur:) jam anteà dictum eſt: vir propter pecca-
tum ſuum moriatur; 41. qui veròô non eſt vir, is pro peccato patris ſui moritur ac
parvuli propter peccatum patrum ſuorum moriuntur per manum Dei. 42. Verſ. 17.
Non pervertes judicium advenæ (O) pupilli] Etiam quoad divitem jam anteà dehorta-
tio facta eſt (hiſce verbis:) non pervertes judicium; 43. repetiitautem (hic Scriptu-
ra,) quoad pauperem, ut hac in re transgreſſio induceretur 44. duorum præcepto-
rum negativorum, quoniam facilius eſt, pervertere judicium pauperis, quàm divitis,
ideò dehortata eſt (hic Scriptura) circà illud & iteravit. Eod. verſ. 17. Nec pignori
Itt ttt tt 3 aceci⸗

lkut batt 1, 0l 197,

13.. l bin 6,
alunt, it, Bafa wezia,
,
Eted, 21 , 11 1, n 4 7

.V. 13, habeſu, nbi
I. I7. 6 ten. 4 7 1⸗
BaWametia, ſoh 110,

et, elle, gle ſißli
7, Motat ſurt riede
zilra ebba a mmnr⸗

Lentia, Uegle 4 W
ua, blunt 40 ultoque

Cicitur, guiſcſue le⸗
Deibucio lelgionem
wwentdt eiim fa n
1s foreis ſel eon .
„ i ole usiglie
Talmn fob 40,. con⸗

giaus, H con

confer. num. antec. 3 4. it. Levit. cap. 22. v. 10.] n, 16. confer. & num. iequ. 39.
n. 38. ac P. Pagii not. ad Paraphr. Chald, dict. 39. Confer. Deuter. c. 1 5. v. 9. n. 26. & Siphre,
Levit. C. 2 2. V. 10. ſicuti in pon nD ad marginem allegatur,
35. Confer. Levit. dict. c. 22. Vv. 8. & not. in np vig. & Jalkut Part. I1:fol. 297. col. 4. med.
NDn h. loc. 40. Confer. hie præ aliis P. bagii not. ad Paraphr.
**" Confer. tract. Talm. Bava mezia, fol. I12. a. 6. ] Chald. h. loc. it. Jevammot, fol. 79. a. & Bava
37. Id eſt: propter mercedem iſtam ip’e vi. kama, ol. &8. a. it. Sanhedrin, fol- 27. b. & fol.
tam ſuam mortis periculo exponit, ſic et- 28. a.
iam in notis pan new h. loc-. exponitur, 41. Prout in fine hujus verſus habetur, confer. 2.
nempe: n wadn ie een ee Reg: 6. I4. V. 6. & Ezech, c. 1 §. v. 20. quapro-
iy my Rn rrei hee nry i. e. quòd pter juxtà Commentatoris noſtri mentem locus
tradat animam (vitam) ſuam propter illam (mer- ide non intelligendus eſt de peccato filiorum;
cedem,) ut aſcendat in clivo alto ac ſemet peri ſed de illorum teſtimonio, confer. not, in now
culo exponat, ut cadat & ſuſpendatur ab arbore, apo h, loc. & Jalkut Part. I. fol. 2 97. col. 4.
quando eò aſcendit; alii verba iſta ſic expo med.

nunt: ex eo (pretio laboris) ſuſtentat animam 42. Conler. quæ hac de re ad Exod. c. 2 . v. 3 5.
fuam, uti Vulgarus interpres, cui etiam b. Fagi-

us in not. ad haraphr. Chald h. loc. conſentit

nonnulli explicant ita: eò (i. e. ad mercedem

ſuam) ſpectat & animum erigit, ſperans, ſe ill
præſenti inopiæ conſulturum, prout Junius ac
Tremellius hic annotârunt, confer. not. ad Le-
Vit. c. 19. v. 13.

38. Hebr. nn i, e. omni madòô, & N ee i. e

etiamſi ille non invocaverit Deum conttà te;
pœna autem per invocantem acceleratur, vide

not. in a e h. loc. & cap. ſequ. 25. v. 4. .

n. 162. notata ſunt, vid. & D. Meyeri not. ad
Seder Olam cap. 14. p. 5 I. it tract. Talm. Be-
rachot, fol. 7. a. & Bava kama, fol. 88. a. &
Sanhedtin, fol. 27. b.

43. Sicuti Exod. c. 2 3. v. 6. & ſuprà Deuter. cap.

16. v. 19. habetur, confer. quæ ad verſ. 14. h.
cap. num. 3 2. notata ſunt, it. Jalkut Part. I. fol.
297. cOl. 4. cireà fin.

44. Confer. quæ ad dict, verſ. 14. h. cap. num. 30.

notata ſunt, vide & not.: in an mno h, loc-

–

1444 DEUTERONOMII.

accipies (Nempè id,) quod non fuit tempore 45. mutui dationis (traditum à de-
bitore) Verſ. 18. Et recorderis] i. e. Proptereà redemite (ex ſervitute Egyptiaca,)
ut ſerves ſtatuta mea, etiamſi ea in re ſit pecuniæ diſpendium. 46. Verſ. 19. Er ob-
litus ſis manipuli] Non autem metæ frumenti, hinc dicunt: manipulus, in quo ſunt
α i. e. duo ſata, ſi is relictus ſit, non cenſetur per oblivionem relictus. 47.
Eod. vers. 19. Ie agroe] (Hoc dicit lex,) ut includat oblivionem ſegetis adhùc ſtan-
tis, 49. eujus pars quædam per oblivionem ab aliquo non demelſis eit. Eod. verſ. 17.
Non revertéris, at accipias ilum] Hinc (Rabbini) dicunt: ejus, quod poſt tergum
alicujus exiſtit, oblivio eſt; 49. non verò ejus, quod antè aliquem eſt, quia de illo
(dici non poteſt: )uon revertéris. 50. Eod. verſ. 19. Ure benediezt tibi] Quamvis id
non ex propoſito venerit in manum illius pauperis tamen benedictio obvenlet,)mul-
tò magis (ei obveniet benedictio,) qui id ex propoſito facit, 51. dic itaque, ſi ceciderit
ſiclus 52. de manu ejus, hunc aliquis pauper invenit atque inde alitur, ecee ipſe pro-
ptereà benedictus erit. 3. Verſ. 20. Nan ſerutaberis ramos] (Verbum: Nν 8 hie
ſignificat:) non auferas N i. e. decorem ejus (arboris) ab illa, hinc eſt, quòd
relinquere ſoleant (Iudæi) angulum 54. in arbore. Eod. verſ. 20. Poſt te] Hæc
eſt oblivio. ?55. Verſ. 21. Non racemabis] Si inveneris in ea (vines) racemos, non
colliges eos; ſed quinam ſunt iſti raeemi, (nempè iſte racemus intelligitur,) quicun-
qus

——

CAb. XXIV.

45. Vide bic Gur Arjeh fol. 22 1. gol. I. circà fin.
ac not, in pan ow' h, loc, ubi ex Bava mezia
caput 9. quod incipit: —apne, adducitur, vid.
Bava mezia fol. I13. a. & f. 114. a. b. & f. 115,
a. it. Sanhedrin, fol, 2 1. a.
46. Confer. quæ ſuprà ad Deuter. cap. 22. V. 7. n.
16. notata ſunt.
47. Vide hic net. in "pan ne, ut & Lightfoot.
ad Matth. c. 6, v. 2. p. 29 1I. edit, Lipf. confer.
& num. ſeq. 4 8. ac Jalkut Part. I. fol. 29 9. col.
I. med. it. Sota, Tol. 4 5. a. 5, & Cholin, fol.
13 1. 6.

4 8. Idque intelligendum eſt, ſi non ſint —pD
S'NS i. e. in ſegete adhuc ſtante dua ſata, ſic-
in not. be PW h. loc. confer. & num an-

tec. 47. S& tract. Talm. Bava mezia, fol. 11. a.
492 Confer. quæ ad verſ. ſeq. 20. H. cap. num.
55§. Hotata ſunt, it, tract. Talmud. Cholin, fol.
141. 3.

C— f. .Z .
50. Sicuti hec verſu 19. habetur, confer. not. in

.νh. loc. ubi etiam tractat. Talmud.

Peab fol, 8. & 10, ad marginem allegatur.
5I. Nempè, ſi aliquid in agro ſuo pauperibus re-
liquerit vel eis eleemoſynam dederit, confer. Gus
Arjeh fol. 2 2 1. col, I. fin. ac not. in am
h. lot. ubi Siphread marginem allegatur.
52. Sic vocem nb interpretes communiter ver-
tunt, confer, R. Salom ad Exod. c, 2 5. V. 3 9.
num. 179, & Ar. Montani Thubal-Cain ſive de
menlſur, ſaer. fol. 16. col. I.
53. Sic verbum Pann, quod hic habetur, interpre-
tor, de quo confer. R. Salom. ad Geneſ: cap. 18.

v. 198, in MSto z. pro eo legitur amn, res ea-

dem eſt,

54. Hebr. — ; , quo nomine hic intelligitur ra-

mulus, in quo nonulli fructus relicti ſunt, vide
not. in nan neu, ubi traét. Talm. Chullin
fol. 13 I. a. 6. ad marginem allegatur.
5. Confer. verſ. præced. 19. h. cap. n. 49. it. tra-

marginem allegatur.

ctat. Talm. Peah. 5ol. 9 asſiguti in α n, at

CAr. XXV

—
guenonhal
ecce ille ad
Hierololym
iſta: rament
menta,) que

Yel 1.
diciun
ut ſen
yr ontennah
lantur? lexdie
ceditut intere
non capilltab

gatiyum qu0

—
36. QClid cicio
mmentatore nok
Dhorick eihlie⸗
lenho ma hen
1III, conker.
de hot. in MN
2d mar igem
e Illius 1
c elien
. Uy uin Conjun
. Chald /ol.

eylt, e.
5 19 7. 10

, IN

7

CALXNW. 1

een

adiiam à de⸗

oyptisca
l. 19. Ech.
in guo funt
ntelicus. 4.
isadhüc ſtan.
Pocd. rerl. 17.
polt tergum
l, uia deillo
brenet, nbl
gutfictietit
eeceiple pro⸗
n: nn ie
lincelt, qudd

Paßte] Hec

racelnos, non

gtun) ucan⸗

1

gem 2legatut.
ſopeupeſibliſe⸗
eericoner⸗ u
ot,in N e
en alegtu,
2 cOlumuitet
E00,60,251. 1.
Tbupal Cinn ſrede

hie pebeluhimeiyle
,0 Genel 41)1⸗
4 .

bie neli
us Nie i
n
c. I3
Alegatur⸗

an d ) diin

ee N
atlin

556. Quid dictio iſta ſignificet, pau' poſt à Com- f

7. ſect. 4. explicatur, quòd ſint grana vel baccaæ

fiu n. DDD In MSto I. poſt vocem iſtam additur: —
.

–

CAP. XXV. DEUuITERONOMII. 1445

que non habet nec D2 56. nec U 57. ſi ei (racemo) fuerit unum ex iſtis (duobus
ecce ille ad dominum domus (ſive patremfamiliâs) pertinebit; vidi autem in Gemara *
Hieroſolymitana (ita ſcriptum eſſe:) quidnam eſt 7? * (nimirùm denotat dictio
iſta: ramenta, 58. quorum alterum alteri incumbit )vox autem: O (ſignificat ra-
menta,) quæ dependent à ſpina dorſi (ſive à ſcapo uvæ) ac deſicendunt. 59.

CAP. XXV.

Erſ. 1. Si fuerit jurgium] Finis eorum * (jurgantium) eſt, ut accedant ad ju-
dicium, dic itaque, non egreditur pax ex jurgio, ecquid præbuit anſam Lotho,
ut ſemet à juſto (Abrahamo) ſepararet? dic: hoc fuit jurgium. 1. Eod verſ. 1.
Et condemnabunt improbum] Forſitàn omnes, qui condemnantur in judicio, flagel-
lantur? lex dicit: & erit, ſi dignus fuerit flagris improbus, 2. interdumſigitur) flagris

cæditur, interdum non cæditur; quisnam autem flagellandus ſit, id diſcitur ex textu:

non capiſtrabis bovem 3. triturantem, (videlicèt intelligitur) præceptum ne-
gativum, quod non tranſit in præceptum affirmativum. 4. Verſ. 2. Et proſternet
eum judex] Docet (hic Scriptura,) quòd illum (reum) non flagellent neque ſtantem
neque

dunt.
mentatore noſtro exponitur, I almudici meta. * Hebr. b iſtud & ſequentia: usque ad: P&
phoricè explicant racemum uvarum densè, ſpiſis? n i e. non egreditur pax &c, abfunt à
ſcapo uva pendentem, vide Buxt. Lex. Talm/0l. Msto I. .
111I. confer. & Gur Arjeh fol. 22 1. cOl. 1. fin. I. Confer. infrà v. II. h. c. n. 36. & Gur Arjeh
ac not. in "non nee, ubi etiam tract. Talm. ol. 22 1. col. 2. princ. ac not. in han owéh.
Cholin, fol. 13 I. a. & Peah fol. 9. 6. & fol. 10. loc. ubi Siphre ad marginem allegstur, vid. &
b. ad marginem allegantur.. Jalkut Part. I. Fol. 29 8, col, 2. med. it. Sanhe-
57. Ilius vocis ſignificationem etiam Commen. ISrin, Vol. 10. a.
tstor noſter mox exponit, in Gloſſa ad Peah c. 1. Sicuti veriu ſequ. 2. b. cap. habetur, confer.
tract. Talmn. Maccot fol. 2. a. & fol. 13. b. it.
Sanhedtin, Fol. 10. a. ö. & Keiubot, fol. 3 3. a.
&ωol. 3 5. a.
3. Prout verſu 4. b, cap. habetur, confer. hic not.
in on rnee, ubi dict. trafctat. Talm. Maccot
fol. 2. a. & fol. I 3e b. in textu & ad marginem
ibidem allegatur, confer. & Sanhedrin, fol. 3 3.
b. & fol. 7 1. a. it. Maecot, fol. y. a.
4. Vel: quod non habet vim & effectum præce-
pti affemativi, confer. quæ ad Levit: c, 1. v.
4. n. 55. S& 3d Deuteron. « 14. V. 10. . 4 4, ne=
tata ſunt, vid. & Jalkut Part. 1. Ol. 29 J. Col, 20
med. unde lux huic loco accedet.

uvatum, conjunctæ in fine botri, vide Buxtorf.
Lex. Chald. fol. 13 37. confer. & R. Salom. ad
Levit. c. 19. v. 10., n. 40. & n. 41.
* Hepr. &ha, in utroque MSto pro eo legitur:
Dyn in Talmud. apud Rabbinos Gemara ac
Talmud interdum promiſcuè ufurpari ſolent.

397 vWν j. e, cuicunque ſunt (ramenta.)
58. Sive: ſegmenta, Hebr. 'De, de cujus vocis
ſignifscatione vide Buxt. Lex. Talm. fol. 176 5.
59. Hebr. HTn n ieenn, in MSto 1. ſic
legitur: H—☚n e mnn i. e. depen-
dentia (ramenta,) quæ 4 ſpina dorſi deicen-

1446

DEuTERONOMII.

CAp. XXV.

K

Neque ſedentem, ſed inclinatum. J. Eod. verſ. 2. Antèò illum pro improbitate ejus]
Et poſt Illum, 6. ut ſint (ibi verberationes) duæ, 7. hinc (Kabbini) dieunt: flagel-
lant eum (reum) duabus vicibus . à tergo ejus & tertia (vice) ab anteriore (corpo-

ris ejus) parte.

Eod. verſ. 2. In (vel tum) numero] Non punctata eſt (dictio:)

aeP, ⁹. ac docsetur, quòd illa cohæreat (ſequenti voci,) quaſi dicatur: 1800
2 Ri. e. in (vel cum) numero quadraginta; non verò quadraginta perfectè
(ſeu plenòô numero; ) ſedeò numeré, qui ipſe numerat (poſt ſe) & complet quadra-

ginta,

10. id eſt: quadraginta minuús und. 11.
jenda eſt) admonitio quoad eum, qui flagellat proximum ſuum. 12.
Ne vileſcat ſrater tuus] Hactenus ſemper vocavit illum (Scriptura) improbum; ſed

Verſ. 3. Non addet] Hinc (ca-
Eod. verſ. 3.

poſtquam ille flagris cæſus eit, vocat eum; frater tuus. * Verſ. 4. Non obturabis o1

bovis

— — — * .
5. Sic verbum mun, quod hic habetur, cum Bux.
torfſio in Piæfat. Abbreviafur. vertere vour;,
conter. Maccot, Fol. 13. & fol. 22.6. & fol.
23. 83. b. item Temutab, fol. 3. b.
6. Id eſi: tetrorsum & antrorsum, ab anteriore &

oſteriore corporis parte, confer. num. ſequ. 7.

b. v. it. Ketubot, Fol. 32. b. & 3 7. 2. it. Bava
kama; Fol. 83. b. & Maccot, fol. 4. b.
Singuli autem ictus erant triplices, longius enim
lorum cædebat pedus & anteriorem ventrem,
iGRi loro additum erat brevius lorum, (quod a-
erat;
ſninn dabotur erud ttiplex hujusmodi ictus lo-
co trium erat ac proinde in fligebant duntaxa
tredecim plagas, quia tertrede im ſunt trigint
novem, vide plura apud Buxtort. in dict, Præ-
fat. confer. & Gur Atjeb fol. 221. col. 2. princ.
ac not. in an N, h. loc. vide & num. fequ-
z. Sive: duobus ictibus ac verberationibus, ſic
Hebr. M, quod hic habetur, interpretari pos⸗
ſis, confer, num. antec. 7. h. v. ut οσ Jalkut Part.
.fol. 29 8:⸗ col. 3. .
, t e Renctio zeus per Soph paſuk inrer
Soppn &ο ae hie à Talmudieis negligitur
& yn& 0n coniunctim legitur ſub tor.
ma conſiructionis ſubſtiantivorum, quali dicas:
cum numero quadrageſimi, id eſt, ut Miſchna
interpretatur: qui provimus eſt quadrageſimo,
iſte eſt numerus triginta novem, ita & Maje-
mon lentit, vide Buxtorf. allegar. Præfat, Au

7.

ſed bifſidum utrumque,) quòô ter-

breviat. in notis pain e, verba iſis Com-
mentatoris noſtri: non punctata eſt (didio:)
ppha, ſigc exponuntur: quòd non polita ſeit vo-
calis an nimn kno i. e. Pathach ſub (litera: )
Beth, in illa voce: DDa, quæx hie habetur,
ſic etiam in utroque MSto pun Ratur; 19002
nempè cum l'atach ſub litera Beth.
10. Eſi locus iſte ex Gemara 4Commentatore no-
ſtro deſumptus, quem vide ſis apud Buxtortf. in
dict. Præfat. Abbreviat, confer Selden. de Sy-
nedr. l. 2, c. 13. n. 6. p. 89 3. ecit. Francof. it.
Cetubot, ol. 3 2. 6, & Maccat, fol, 22, 6. &
2 3.3.
11. 6,1 iRu, confer, 2. ad Corinth. g. 1 1. v. 24.
quem locum Buxtorfius in allegata Præfat. ſive
Dedicat. epiſtola Abbreviat. prolixius exponit;
confer. & Gur Arleh fol. 221. col, 2. med. ac
not. in N MDW h. loc, ubi tract. Talm. Mac-⸗
cot, ful 211as. ad marginem allegatur, vide &
Lightfoot. ad Luc. c. 12. v. 49. pag. 822. edir.
Lipſ. it. Jalkut Part. I. ol. 29 8. col. 3.
12. Ne ſcil ille reum nimis verberet, ac proptereà
frater ejus deformis fiat, vel planè ex ictibus mo-
riatur, vid, Buxtorf, loc. alleg. it. Maccot, Jol.
23, a.
* pProùt hoc loco dicitur, confer. not.ad Pfſaln',
79. v 2. n. 3. it. tract. Talm. Megilla, fol. 7. 6.
& Sanhedrin, fol. 10. a. 6. it. Maccot, fol. 2 3.
a. b.

19. P

CAL. M.

—
oiu) Logun
pecola, beſtia
les it lele hab
no. 16. Bod.
bicitlbie in ge
ritutat! (nin
opusnon elt
rei ſimilia
educatio non
pletum eſt a
quotum opu
Dumm (eis) un

——
1 1 ld elt: de cà
hic addudtus e
ſiei lolet, ſir
Pter nor znim⸗
lis animalis
(ohta Deuet t
23. N. II. fl.
6,6 Gur 4
in dn wor ,
4.6 Bay wez
Santur, vid, di
evammot, ſol
fideſuhta Deut

1), Confer. hic

KAnot in y
Diy nezin /0l,
Hn bar.
16, Omnnd, ſin
Dn hi ſonig
15. d. 3 . .
tt Hebr. W
egitur:
nonperkectum
d. Auoad i
fteno⸗ 22, V
enot

CA.Nr.
—qẽãñ

Frobitate u
Ckcunt. kagel.
neriote corpo⸗
e (Eidio:)
catt: .
ſagintz pelke
omplet Jbadra.
et] Hinc (c.
. Pod verlg.
improbum ſe
Non obturahi
loit
. erbi il Com-
ta el (iio: )
dd non poſha Kdo⸗
ihach lub (litera:)
1, gux hie haherun,
0 puniatur:
a Beth.
4Commeotatoren
e ls apod bantotb in
nler Selgen⸗ de
z9. eei. Ftaneol. t,
latcat, ſ0h 17, &

Coriotkt 6 11. 14
Alegzna bikfn. ie
2t. Prolyius erpoli
111, c01 1. med,
ub nac Talm. Me⸗
gem alegenul, . e8
P. 49, Pe. d11,ealte
9l 199,e0l. „,. „
4* 1 ponteez
l phne er Ciibun mo⸗
leg i Maccot, l.

cotler nCl 20 han,⸗
m. Meglla, ſl ,
5 it Marlot, l 130

CAP. XXV. DEuTERONOMII. 1447

bova) Loquitur (hic) Scriptura de præſenti 13. ac par ratio eſt 14. quoad omnia
pecora, beſtias & volucres, ut & circà omne opus, quod in re comeſtibili conſiſtit, ſi
res ita ſeſe habet, cur (hic)dicitur: bos? (reſpondetur, hoc ideò fieri, )qut excipiatur ho-
mo. 15. Eod. v. 4. Dum triturat) Num ei (bovi) os obturabunt extrà (trituram?) lex
dicit (hic in genere:) non obturabis os bovis ullò modô; 16. ſed cur hiedicitur: (dum)
triturat? (nimirùm) ad indicandum tibi, quòd, ſieuti tritura res eſtpeculiaris, cujus
opus non eſt perfectum ** & elevatio ejus 17. eſt ex terra; ita (ſeſe habeant) omnia,
quæ ei ſimilia ſunt, excipitur mulgens & caſeos atque butyrum faciens, 18, cujus
educatio non eſt ex terra, excipitur etiam depſens & abſcindens, 19. cujus opus com-
pletum eſt ad placentam, 20. excipitur ** ſeparans dactylos 21. & caricas, 22.
quorum opus perfectum eſt ad decimas. Verſ. 5§. Quando babitant ſratres ſimul]
Dum (eis) una fuit habitatio in mundo, 23. excipitur uxor fratris ejus, qui non fuit
in

14. Vel: idem judicium eſt, ſic juxtà Hebræum,

13. Id eſt: de calu præſenti, qui exempli gratia
hic adductus eſt, vel de eo, quod plerumque
fieri ſolet, ſie ia hic interpretor, quapro-
pter nor animal iſiud ſolùm intelligitur;, ſed &
alia animalis hic comprehenduntur, gontet.
ſuprà Deuter. c. 1 5. v. 19. n. 6 8. & Deuter. c.
2 3. V. I I. n. 2 5. ac. D. Wagenſ. Sot. p. 391.
n. 6. & Gur Arjeh fol, 22I. col 2. fin. ac not.
in Onan e, ubi tract. Talm. Meila, fol. 13.
a. & Bava mezia fol. 8 8. b. ad marginem alle-
gantur, vid. dict. ol. 9 9. b. fin. & fol. 89. a. it.
Jevammot, fol. 4. a. & Maccot, fol. 2 3. a. b.

19. Nempé: de maſſa ſubscta, qua in panem di-
ſponitur, ſic pon hie interpretor, conkfer.
Buxt. Lex. Chald -Fol. 2020.
20. Hebr. — , hæc quid ſit, vide Buxtorf. Syn-
ag. Jud. cap. 3 4. per tot, ac Jalkut Part. 1. fol.
29 8. col. 4: princ.
Hebr. Wa ) iſta & ſequentia, usque ad:
i. e. quando habitant (v. 5. B. c.) abſunt
hic 4 MSto z.
2I. Nempè: illos, qui cohærent, vide Buxtorf.
Lex. Chald. f. 26 I. conf. & not. in pa W,
h. loc.
22. Sive: ficus aridas, Hebr. Q, confer,
idem Buxt, in Lex. Chald. fol. 469.
23. Id eſt: dum ſimùl vixerunt in mundo nee
frater poſt mortem fratris, qui uxorem habuerat;
natus eſt; ſed una ipſi habitârunt, quique com-
munem habuerunt hæreditatem in eadem pater-
na familia, ſechs eſt, ſi frater poſt fratrem mortu⸗
um natus ſit, vide Junii ac Tremellii not. ut &
P, Fagius ad Paraphr. Chald. . loc, it. Gur Ar-
jeh f. 22 I. col. 3 circà fin. in notis a nDe
h. loc. id exponitur de fratribus raa bes
— — —☚α Hen —w i. e. qui conjuncti
ſunt quoad hæreditatem, dum alter alter ius fit
hæres, quando is moritur, veluti ſunt 0%
2 1 e, fratres conſanguinei, non vero uterini,
ſic ibidem, ut & mox apud Commentatorem

vigde ſupra Deuteron. c. 22. v. 10. n. 25.
15. Confer. hic Gur Arjeh fol. 22 1. col. 3. princ.
ac not. in npon noev h. loc. ubi tract. Talm.
Bava mezia,fol. & &&b”. ad marginem allegatur, vid,
& Jalkut Part. 1. Fol. 29 9. col. 4. princ.
16., Omninô, ſimpliciter, abſolurè, id enim 727
Dpn hic ſignificat, confer. cap. antec. 24, verſ
15. n. 3 8.
A† Hebr. dn nn die,, in MSto I, pro his
legitur: Ah-sn en nn Ni j. e. quod
non perfectum eſi quoad omne opus ſuum.
17. Sive: educatio, aut nutricatio ejus, Hebr.
N, quoad iſtius vocis ſignificationem, conf.
Deuter. c. 2 2, V. I 5. D. 33.
18. Vide hic Gur Arjeh fol. 22 1. col, 3. ciscà fin.
ac not, in hee h, l0c.

noſtrum vide num, 25.

Muuuunnun

1448 DEUTERONOMII. CAb. XXV.
in mundo ejus. 24. Eod. verſ. 5. Pariter] i. e, Qui conjuncti funt quoad hæredi-
tatem, excipitur frater ejus uterinus. 25. Eod. verſ. F. Nec filius ei eſt] Conſidera
circà illum, 26. (quòd hic requiratur, ut ei non ſit) filius aut filia † aut filius filii aut
lia * ſilii aut filia filiæ. 27. Verſ. 6. Et erit primegenitus] Natu maximus ** inter

fratres eam ducere debet uxorem leviri jure. Eod. verſ. 6. Quæ illa pepererit] Ex-

cipitur (itaque) ſterilis mulier,

8⁸. quæ non parit. Eod. verſ. 6. Surget in nomen

fratris ſui] Is, qui leviri jure ducit uxorem ejus (fratris ſui,) auferet hæreditatem de-
functi in bonis ejus paternis. 29. Eod. verſ. 6. Nec deleatur nomen ejus] Excipitur

uxor eunuchi, quia nomen ejus deletur. 30.
Verſ. 8. Si ſteterit] i. e. Stando pedibus. 32.

ejus: ad portam domus judicii. 31.

Verſ. 7. Ad portam] Juxtà Targum

Eod.

24. Id'eſt: qui non fuit natus vivo fratre, qui u-
xo em duxerat, confer, quæ num. præced. 23.
h. v. notata ſunt, item Raſchi not. ad Ruth c. I.
v. 12. & Seldeni uxor Ebraica, lib. 1. c. 12. ac
Gur Arjeh fol. 22 I. col. 3. fin. ubi caput 2.
evammot allegatur, vide & not in a n,
ubi dict. tractat. Talmud. Jevammot, fol. 4. a.
& fol. 17.5. ad marginem allegatur, confer. &
Jevammot, fol. 24. 2, & Fol. I11. a. nonnulli
locum iſtum intelligunt & exponunt de uxore
fratris ejus, qui prius deceſſit, quaàm frater ejus
naſceretur, hunc enim levirum glos minimè ex-
pectare nec vidua permanere cogitur, donec fra-
ter iſte adoleſcat, confer. Jalkut ol. 29 8. col. 4.
med. & Bava batra, fol. 119. . it. Maccot, Jol.
2 3. a. & Nidda, fot. 44. 8.
25. Confer. quæ num. 2 3, . verſ. notata ſunt, vi⸗
de & Gur Arjeh fol. 22 1. col. 3. fin. ac not. in
pafI NDW b. loc. & Jalkut dict, Part. I. Fof.
299. col. 1. med. it. Jevammot, fol. 8. a. b. &
Jol. 19. b. & 20. a. 5. S& 3 9. 2. it. Cetubot, jol.
82. b. & Kidduſchin, fol. 14. a. 6.
26. Id eſt: probe adverté, nota benè, id enim
yy zvy hic ſignificat, confer. Buxtorf. Lex.
Chald. fFol. 1602. & Gur Arjeh fol. 22 I. col.
3. fin. ac not.in par ne, ubi tractat. Talm-
Jevammot, fol. 22. 5. & fol. 3 5. 5. & ol. 87.
6. ad marginem allegatur.
† Hebr. Qa , in MSto 1. poſteà additur:
Ptan Ja i. e. ant filius filiæ, confer. hic jevam-
mot, fol. 13. b. & Fol. 92. 5. it. Kidduſchin, ol.
76. a. & Bechorot, fol. 19. b.
X Verba iſta: aut filia filii aut filia filiæ, abſunt in
Hebræ à Mot 2, confer. Jevammot, fol, 3.6.

& 27. b. & 30. b. it. 39. b. & 54. a. . it. Ketu-
bot, fol. 82. a.
27. Nam, ſi unus ex illis extiterit, non debet fra-
ter defuncti viduam ducere uxorem, vide Gur
Arjeh fol. 2 2 I.col. 3. fin. ac not. in απ ,
h. loc. confer. Nidda, fol. 44. a.
X Confer. Jevammot, fol. 12. a. & f. 24. a. & f-
40. a. it. Bava batra, f. 12. 5. & Bechorot: f. 52: a. 5.
2 8. Hebr. —aνπειπ πα, de cujus vocis ſignificatione
vide Buxt. Lex. Chald. f. 72. confer. & GurArjeh
Ff. 22 1. col. 4, med. ac nor. in a οh. loc.
19. Conter. & hic tract. Talm. evammot, Jol. 24.
a. & fol. 40. a. it. Bechorot, Fol. 52. a. & Gur
Arjeh fol. 22 I. col. 4. med. ac not. in a ,
h. loc. ut & Jalkut Part. 1. Fol. 299. col. 1. S&
2. ac 3. it. Seldeni uxor Ebraiea lib. 1. c. I4. & 1 5e
30. In notis pam ne ex tractatu Talmudico:
Jevammot fol 79. . adducitur, hoc intelligen-
dum eſſe de nnn pyb i. e. eunucho ſeu ſpadone
nato; non verò de & b'n i. e. eunucho ſive
ſpadone facto, is enim exuit calceum & exuitur
caiceus uxori ejus, confer. Buxtorf. Lex. Chald,
fol. 1554. S& dict. tract. Talm. Jevammot fol.
24. a. uti in "an ne ad marginem allega-
tur, Confer. Jalkut Part. 1, Fol. 29 8. col. 4. &
299. col. 1. 2. 3: 4.
31. Vide hie Gur Arjeh fol. 22 I. col. 4, fin. ac
not. in "non o h. loc. it. ſuprà Deuter. e.
17. v. 5. ibique not. n. 6. it. jevammot, ol. 20.
2. & fol. 39. 6. & 4 1. 3. && 44. a. & 10 5. b. it.
Nidda, fol. 32. a. & fol. 52. a.
32. Confer. & hice Gur Arjeh fol. 222. col, I.
princ it. eyammot, fol. 44. a. & ſol. 54. . &
1

Ol.

C4.. My.

—
Eod. Terl,9.
ſandi, Verl
OQimn Adjſi⸗
ſit kexetti acpe
namt haud lcri
Ediſtcabit, (ni
Ediflcabit, V
omnes,guiibit
jurgentor ii

(bic:) èmant

Aſeindes man
tationetämilli
(intelligiturh
tuus,) & dicitn
mocdiümn (igitur
Megnun han

—
fol. 106,4,
in, fol, 49. ,
3). Ideſt: Hebr.
0], 4. Hn. a
Talmn. Sota ſol
Nide ND. Wa
not, ſol ſc
ſol 14, 3. & Erz
34. Non enien ſo
ſprit; ſed dad
lenam, ſie in
ub Hiam trac
Admatgten
272. (0l, 1. I
Kidduſchin
2, 8 Kanhectin
lca, l. Ie t. 14.
gede en, il
A i .
dc) Munt)
nn Häd,
er ihat
eammot, i
tldt
1) Calte ſein

(A.XV.

„.
—

quoad hæredi⸗
1] Conſidera
nrfliugflli aut
lapithut it inter
1hehernit] Ex.
Eurget in ponnen
hereditatem de⸗
eju] Excipitur
] oxa Targamn
ndo pedibus, 32,
loc.

K 54,2a,. K. Kei⸗

tenit, non debet fta⸗
e uxdrem, Wide Gur
enot, in N N
4 49 4.
11.2 Kf. 4.
K Bechorotf, ſrah
us vocis ſionificatione
1,conket, & GurAſeh
1 in Mn e ,/oe⸗
memummoh 0l14.
ot, fol 1 a Gun
,ar notin D
,Jol 1299, . 1.
gica lib. 1,67 14. ſe
aietu Talmmdii:
Ueitur, not intellioen⸗
ſeu ſoadone

uit calceucn ein
. Bauxtort.er Chald,
Talm jevimnmnol
20 murginenn aleti⸗
1,fol 19 eol 4

8l.211. e0.
0l eutel 1

oe it hni

CaAp. XXV. DEUTERONOMII. 1449

Eod. verſ. 8. Et dixerit] Linguâ ſanctà, 33. etiam ipſa (mulier) loquatur linguâ
ſanctà. Verſ. 9. Et conſzuet antèò faciem ejus] Super terram. 34. Eod. verſ. 9.
Qui non adiſicabit] Hinc eſt* quoad eum, qui calceòô exutus eſt, quòd ipſe non poſ-
ſit reverti ac poſteà leviri jure ducere (fratris defuncti uxorem, quam ſemel ſprevit.)
nam haud ſcriptum (hie) eſt: qui non i. e. ædificavit; ſed qui non 5 i. e.
ædificabit, (nimirùm) poſtquàm ille non ædificavit, (ideò etiam) amplius non *e*
ædificabit. Verſ. I0: Et vocabitur nomen ejus & .] Præceptum (hic habetur) quoad
omnes, qui ibi ſtant, ut dicant: VNi. e. exutus calceô. 35˙. Verlſ. 1I. &.
jurgentur viri] Finis ejus *** (rixantis) eſt, ut deveniat ad verbera, dicitur enim
(hic:) è manu ejus, qui illum percutit, nulla egreditur pax ex jurgio. 36. Verſ. 12.
Abſeindes manum ejus] Pecunià redimitur 37. pudefactio ejus, 38. idque omne pro
ratione tàm illius, qui pudefecit, quàm ejus, qui pudore affectus eſt, vel forſitàn non
(intelligitur hic, niſi amputatio) ipſius manus? dicitur hic: non parcet (oculus
tuus,) & dicitur ibi de teſtibus mendacibus: (oculus tuus) non parcet; 39, quemad-
modùm (igitur) ibi eſt pœna pecuniaria; ita etiam hic erit pœna pecuniaria. Verſ. 13.
AMagnum & parvum] Magnum, quando illud mentitur 40. parvum, (dehortatio

. Uuuuuuun 2?
Tol. 106. 6. & Eidquſchin, ol. 4. a. it. Sanhe- & fol, 101I. a. & 102. a. it. Gur Arſeh fol. 222.
Col. I. med., ac not. in an mnew h. loc, ubi

drin, Ol. 49. .

3 3. Id eſt: Hebræâ, confer. Gur Arjeh fol. 22 I:
Kol. 4. fin. ac not. in Man hew, ubi tractat.
Talm. Sota fol. 32, a. ad marginem allegatur,
vide & D. Wagenſeil. Sor. pag. 662. it. Jevam
mot, Jol. 54. a. & fol. 111. b. & Kidduſchin,
Fol. 14. a. & Erachin, fol. 19. .
34. Non enim fœmina illa in ipſam faciem ejus
ſpuit; ſed 1an i. e, anté faciem ejus, ſcil. in
terram, ſie in notis πν o hic exponitur,
ubi etiam tract. Talm. jevammot, fol. 106. 5.
agd marginem allegatur, confer. & Gur Arjeh fol.
222. col. I. princ. ac alkut Part, I. fol. 29 9
col. 4, circà fin. it. Jevammor fol. 1056. b. &
Kidduſchin, fol. 4. a. it. Moëd katon, fol. 2 1.
2. & Sanhedrin, fol. 49. 5, it. Seldeni uxor Ebra-
ica, I. 1. 6. 14. & 15.
* Hebr. an, iſtud & quæ ſequuntur, usque ad:
Sov n i e. poſtquàm ille non (ædificavit
&c.) abſunr MSto z. confer. Jevammot, fol.
10 1. 5. & Sanhèdrin, fol. 3 1. b.
x Confer. hic Sota, fol. 3 2,2 a. & fol. 33. a. 5. it,
Jevammot, ol. 104. a. & 105. a. & 106. b. it.
Kidduſchin, fol. 14. a. & Sanhedrin, Jfol. 49. b.
35 Confer. Jevammot /ol. 44. a. 6, & ol, 47,a, 1

tract. Talm. Jevammot ol. 106. b, ad margi-
nem allegatur, vide & D. Wagenſ. Sot. p. 66 3.
& ſeq. ubi plure.
*X Hebr. 9', iſtud ut & ſequentia, usque ad:
S P'& i, e. nulla egreditur pax &c. abſunt
hic ab utroque MSto.
36. Vide, quæ ſuprà ad v. I. h. c. n. I. notata ſunt,
confer. & Gur Arſeh fol. 222, col. I, med. ac
not. in Pan D, ubi Siphre ad marginem al.
legatur, vid. & Jalkut Part. I. fF. 300, eol. 1. med.
it. Bava kama, ol. & 8. a. & Sanhedrin Fol. 10. a.
37. Juxtà Hebræum: pecunia eſt pretium pudefa-
ctionis ejus, vide ſuprà Deuter. c. 19. v. 2 I. D.
46. confei. Bava kama, Fol. 27. a. & fol. 2 8. a.
& fol. 96. a.

138. Sc'licèt: viri, enjus pudenda mulier appre-

hendit, quæ ad reſarciendam pudefactionem vi-
ri pecunià mulctatur. confer, hic Jalkut Part. 1.
Jol. 300. col. I. circà fin.
39. Prout Deuteron. c. 19. v. 2 I. habetur, eonfer,
Gur Arjeh fol. 222. col. 1I. med. ac not, in
p NDW h, loc.
40. Aſſimilat, imitatur, Hebr. nyman, id, quod
ali⸗

140 DEUTERONOMII. CAP. XXV.

hic habetur, ne aliquis auferat (ſive accipiat) magno (pondere) & reſtituat parvòô.
Eod. verſ. I 3. Non erittibi] Si feceris ita, non erit tibi † quidquam. 41. Eod. v. 13.
Lapi & lapis) i. e. Pondera. 42. Verſ. I1 5, Pondus integrum & juſtum erit tibi) Si
ita feceris, erit tibi multum. 43. Verf. 17. Memento* quid (Amalek) fecerit tibi]
Si falſum commiſeris menſuris & ponderibus, metuas tibi 44. ab impetu hoſtili, di-
citur enim: lances doloſæ abominationi ſunt Domino, 45. & paulèò poſt ſcriptum
eſt: 46. venit ſuperbia, venit ignominia. 47. Verſ. I 8. Qui occurrit tibi in via)
(Verbum p, quod hic habetur,) ſignificat PD i. e. occurſum (ſive caſum;)
alia explicatio (verbi p, nempè, quòd) ſignificet? p i. e. fluxum ſeminis & im-
munditiem, quoniam polluit eos ( Israelitas Amalecita) concubitu maſculo; 48. alia
expoſitio (verbi p, nempè:) quòd ſignificet idem (atque in illo:) p id eſt:
frigus & calor, 49. (ut ſit hujus loci ſenſus:) frigere ac tepere 5ο. te fecit (Amale-
cita) à fervore tuo, nam gentes * timuerunt, bellum vobis (Israelitis) inferre; iſte
autem (Amalecita) venit & initium fecit (pugnæ) aliisque monſtravit locum (bellan-
di contrà vos,) res ſimilis eſt cupę 51. aquæ ferventis, in quam nemo (propter fer-

vorem)

— –
aliquis eum in finem facit, ut magno hondere
ipſe accipiat vel auferat rem; ſed poſteà patvo
pondere illom reſtituat, quo fit, ut pondus par-
Vum mentiatur vel aſſimilet magnum & vice
verſa, idque per fraudem ac falſo & quaſi per
mendacium, vide not. in pa DD h. loc. u-
bi Siphre ad marginem allegatur, confer. & Gur
Arjeh fol. 222. col. I. med. ac Jalkut Part. 1.
Jol. 300. col. 1. fin. it. Bava batra, Jol. 989. a.
† Hebr. 77 P N iſta & ſequentia, usque ad:
„Ri. e. erit tibi (multum, v. 15. . 4.) ab-
ſunt 4 MSto I. ſed malè.
41. Id eſt: ſi per fraudem diverſis ponderibus uta-
z88, tandem ad paupertatem redigeris nec tibi
quicequam erit, quoniam hic dicitur: non erit
tibi, bæc eſt allegorica hujus loci explicatio, vide
Gur Arjeh' foi. 222. col. 2. princ. ac not. in
„pan r h, loc. confer. & num. ſequ. 43.
42. Loci iſtius expofitionem vidẽ in not.
N D b loc. confer. & tract. Talm. Bava
batra, ſol. 88. 6 S& fol. 89: a. .
43. Vide & hic nott in nam o ut & num. an-
tec. 41. οrùm vox Mqäi. e. multum, in MSto
2. hic omiſſa eſt,
Hebr. MaTiſtud & ſequentia, usque ad: “ WN*
i. e. qui occurtit libi (V. 19. 6. c.) abſunt hic à
MSto 1

44. Id eſt: metuas, nt veniat hoſtis & auferat tua;
innuitur autem hic ratio connexionis textus
præcadentis cum ſequenti, confer. hic Megilla,
fol. 29. a. & fol. 30. a.
45. Sicuti Proverb. 4. 11. v. I. habetur.
46. Nempè: verſu ſecundo Proverb. dict. c. 11.
47. Id eſt: veniet hoftis ac te bello lacefſet αραα
pi h i. e. & erit tibi ignominiæ, fic in not.
parm ne h. loc. exponitur, vid. & Gur Arjeh
Jol. 222. col. 1. fin.
4 8. Vide hic Gur Arjeh fol. 222. col. 2, princ.
ubi hac de re plura, confer. & tract. Talm. Moeëd
katon, fol. 2. a.
45. Sicuti Genel. c. 8. v. 2 2. habetur, confer. hic
Jalkut Part. 1I. fol. 300. col. 3. circà fin.
50. Hæc verba ad populum Iſcaeliticum directa vel
de Iſraelitis ſunt intelligenda, ut ſenſus fit: ſic-
uti omnes rem fervidam tangere timent, ſic gen-
tes timebant Iſraclitas; ſed Amalek, dum ad-
versùs te primus pugnam iniit νEh ee
j. e. frigere ac tepeſcere te fecit, ſic in not.
SnN N h. loc. exponitur.
** Seu: populi, Hebr. Mm'zen, in utroque MSto
huic voci præmittitur: 72 i. c. omnes ſcil. gen-
tes ſeu populi.
71: Hebr. Manè, de cujus vocis ſigniſicatione vi⸗
de Buxtorf. Lex. Chald. fol. 189.

CALXV.

—
Vorem) potera
geſeendit in e⸗
elle illas (agua
1bſciagebat
Lod. vetl 18.
gnificah) illo⸗
ſentir Dininæ)
lalis pre ſii
1o polt: & ve⸗
verl. 19. Nec⸗
Delebi mener
tem: abore u⸗
61, urcici pol

Etl.1.
(ue ve⸗

—
M Hæc ſeida:

1d: guamtin i
1e ſed minns e
in di ſend ferde
nots d
VRWNNNi
eſiipte kigas
1* el wemdr
r ſe eti⸗
Wie
Aurtort l C
ud. e. 4. cole
Dant 1 P. I10,
1.1 .
i ln

14. Vertd (lun
emprucn De 1
nem Maceperat
dr
Decepiſi h
Mofuite ſin

uan, ueprezl

CAL. Mv.
—
teſtinatanſd,
. Bod n3.
Nun eit iti)
Alel) eenit liti
npetuhobilizdi-
loͦpolt ſerigtum
riit iihi in dia)
n (Sre calum;)
unſeminis & im⸗
Alcvlo; 41. alia
lo:) Piel:
le fecit (Amale-
itis) inferre; ile
itlocum (bellin⸗
emo (proptetlet⸗
vorem)

——
hoſtis &auſerat tus;
0 copnexionis tentus
cobler kie Megi

1. hbetun⸗
Porerb, dilt. t. 11
e belo latelle en
vominie, ſe in o,
1r, ſid n: Arjeh

9,112. t0. 1,pint,
Ktrack, Tilr, Moed

,babetut, confer bie
1.1. citcahio.
0) 7 cilcäni⸗
caeifieum litllife
ſus : ſe⸗
nda, ut ſenſus
angere liment, ſegen⸗
nalek, dum ad-
—

„ ,1
Initt .
, ſie 1 not⸗

te lecit⸗

Mnitut, .
Nhen, in utfoghe N

1e,onder li ben.
ſotis ſgincaicne ſi⸗
ſol lo⸗

