ſubtraxerim atque per furtum apud me exiſtat. é2. Verſ. 34. E&cce] Particula P, en,
ſignificat aſſenſum. 63. Eod. verſ. 34. AUltinam ſit juxtaà verbum tuum!] Utinam ita
laceat tibi!* Verſ. 3 5. Et remorit] Laban in die illo &c. Eod. verſ. 3 5. Hircos]
(Nam ) ſunt) D2 Uσ i. e. hirci. Eod. verſ. 3 5. Quicquid albam hbabe-
bat notam] i- e. Omne, cui * macula alba inerat. Eod. verſ. 3 5. Er dedit] Laban

in manus filiorum ſuorum. Verſ. 36. Reſiduas] (Dictio àHN hic ſignificat.)

confractas (vel contuſas pecudes, quæ erant) inter illas, item infirmas ac ſteriles, quæ
non niſi rejiculæ . erant, iſtas tradidit ei (Jacobo.) Verſ. 37. Virgem populeam.]
(5029) eſt arbor, quæ vocatur 59, veluti habetur (in illo loco:) ſubtùs quercum
& 9 i. e. populum; ⁶s. exiſtimo autem, quòd illa ſit (arbor,) quam (Galli) vo-
cant: tremble, 66. quæ eſt alba. Eod. verſ. 37. Viridem] ( dicitur,) quando eſt

2Oi. e. humida. Eod. verſ. 37. Et corylum] Prætereà accepit (Jacobus) virgam

cory-

ſeu re, ubi de frumemo agitur, ita dRean Pa X Hebr.e Y, in MSto Erff. 2. pro his

CAbP. XXX.

quæ verba hic habentur, explico.
61. Ideo Jacobus omnes tàm majores, quam mi-
nores pecudes, maculis eonſperſas, à grege ſuo

removit, vid. Gur Arjeh fol. 4 3. col. I. circà fin. &

&& not. in a D h., loc.
S2. Vel: degat, rewaneat, ſie hic interpre-
tor. confer. de hoc verbo Raſchi not. ad Exod. c.
12. V. 3 I. n. 148. vide & not. in a h.
loc. .
53. Vel, eſt eonſentientis & approbantis nota, ita
hic Sn- monp expono, quæ ſignificant: accep-
tionem verborum i. e. approbationem, conſen-
ſum, unde contractus utriusque obligatorius na-
ſcitur, confer not. in on e h. loc.
* Quamvis ita dixerit ore ſuo Jacobus ; tamen
Laban cogitavit, forſitàn animus illius acobi

diverius eſl ONhh i. e. aut ipſe poœenitentia

ducetur, ſic in notis ppan Mw hic exponitur.

legitur, irnne " i. e., omnis pecus, cui inerat
(macula alba.)
64. lta hie interpretor w vel: rp, ſieuti
utrumque MStum Erff. habet, i. e. reliquias,
nempè, quæ deteriores & ad fœturam parum
aptæ erant, confer. Raſchi not. ad Levit c. 4.
V. 7. n. 16. S& v. 2 5. n. 56.
6 5. Uti Hoſe. cap. 4. V. 13. habetur, ubi vide Ra-
ſchi not.

66. Sic Galli vocant populum albam vel popu-

pulum tremulam, Germ. Pappel Weide oder
Pappel Baum/ in Michlol Jophi hie notatur,
uod R. Jona ſcripſerit, arborem iſtam ab A-

rabibus aα appellati, recentiores Judæi hic

Germanicè verterunt Bircken Holtz / LXX. 52⁰
or gugaxlynr, baculum Styracinum, de Styrace
vid. Plin. I. 1I2. c. 17. & 2 5. confer. & S. Hieron.
Tradit. Hebr. h. log.

eä

N

.

4n. XXN.

corfli (n
4ilanan
rim,
tiption
bat zeobus
un aliil (
Ando (enn
4
gebatul Albe
jusek:
nem, iabe⸗
r (eluat/
Egrincali
tur (Genara⸗
Dier in
mmn prebere
os venieb⸗
lod, vetl. 39
icmapillani

Gj. Vel :couce
dicunt: noiſet
te!' aenine,
Pwhe ie⸗
in Miehlol ſe
gue hic pent
Vulgata habe
Hiefonymis
not, in Du
I.V. 14, h.
her . vn l.
6. Vel: ehaſta
poninuth lor
nica Ferſione:
Verterum, ſi
Vertendum pr
in Lex. Ialm.
dal rMarin
lam unii ae
Vulgna guc
tus in Tradit.
niticviigam)
eto haebetur,
Wälleni, ye

CAb NN.
W.

Bmn tuorum

entur, ferinn
atis maclis
da Keinept
luod deredeg

uſita mezac

niſ peence) *
luod nonſt.
quocd id iii

ricrlaſen,
Utinamita

..f. Mircot

Aallan halt.

ledt) Laban

ieſignificnt.) .
ekenles, gne
n ltula.
Dtüs guercum
Amn (Galli) 0.

in) quandoelt

cObus) rigin
cr.

——
0 Eiff.1 pro hit
8pecut, bi inerat

vel: Se, ſieuſ

bet, i,e keliquias,
ſelutam parum
not. ad Leyitt,4,

etur, vbi ige da⸗

9 Abem vel popu⸗
poppel Weidetder
ſoßni bie notatur,
oremn ilam ab A⸗

entioles ude ie⸗

elaumm, ge ijlace
Onlet⸗ K 9. Hieonn

CAP. XXX.

273

coryli, (57 eſt) arbor, quæ nuces avellanas Profert, couldre. 67.
: chaſtagnier. 68.
ticationes] (R ſignifat) „H i. e. deglabrationes 69.
bat jaeobus, nam illum (baculum) reddebat variegatum.
tione albi] (Iſtud: ED ſigniſeat) ) i. e.

caſtaneam] (D ) eſt linguâ vernaculâ

Eod. verſ. 37. Et
Eod. verſ. 37. Decor-
easque crebras (facie-
Eod. verf. 37. Denuda-
denudationem albedinis baculi,

quando (enim Jacobus) decorticabat illum (bacalum, tunc) conſpiciebatur & dete-

gebatur albedo ejus in loeo deglabrationis. 70.

Verf. 38. PEt conſtituit] Targum e-

jus eſt: Y αi. e. & infsit, quod ſignificat (uxtà Hebræum:) H) i e. infixio-
nem, idque linguâ Syriacâ eſt H „“; † multa autem (ejusmodi) habentur in Gema-

ſigat in eo aliquid, x (autem ponitur) p

tur (Gemara.) Eod. verſ. 3 8. E canalibwm] (Iſtud
DDi. e. in aquarum decurſibus, in receptaculis aquarum, in te

ra (veluti:) H A. i, e. infigit & extrahit, 71s item: % * VNi. e. (ſi)

0 HXαν quoniam fermonis brevitate uti-
HOſigniſicat:) Nx)
rra fa tis, ut ibi po-

tum præberent pecoribus. Eod. verſ. 398. Ad quæ veniebant] i. e. In canalibus, ad
quos veniebant pecora, ut ibi biberent, conſtituit (acobus) baculos è regione ovium.
Eod. verſ. 3 8. & incaleſcebant & .] Peeus conſpiciebat baculos & retroò averſa erat
ac mas illam inibat eaque ſimilem ei (mari) pariebat, * R. Hoſchia dieit: aqua facta,

ʒ—ð

— 1 t

67. Vel: coudre, eſt vox antiqua Gallica, 1.
dieunt: neiſetier vel neiſelier, P arbre, qui por-
tel avelaine, i. e. arbor, producens avellanas,
Rviwx i. e, avellano, lingur Hiſpanica, ut?
in Michlol ophi h. loc. exponitur, LXX. qao-
que hic verterunt: zæpvizn nuceam (virgam,)

Vulgata habet: amygdalinas (virgas) fic & S.

Hieronymus in Tradit. Hebr, h. Ioc. confer. &

not. in mar: no h. loc. it. not. ad Judic. cap.
I1. v. 24. n. 2 5F. MStum Erff. z. pro ha-

Det: Nbvn Latin: corylus.

6 §. Vel: chaflaigner, ſic & in Michlol Jophi ex-
ponitur h. loc eodem modo & Judæi in Germa-

nica verſione: Kaͤſten Holtz; alii: platanum

verterunt, ſic & aly in Parsphraſi Chaldaica
yertendum putat Joh. Druſius, alleg. Buztorf.

in Lex. Talm. fol. 541. LXX. quoque habent:
g gXτπι & platani (ſcil-, baculum,) ita et-
iam Junii ac Fremellii verſio, ubi vide notas,
Vulgata quéque iisdem conlentit, S. Hierony-

hodiè

I. 5. c. 9. . 2.
69. Ka interpretazi volu corricum detracliones ab
arbore, ſic & in Miehlol Jophi b. loc. mv ex-
ponitur pya yn rbN HC i. e. remotio cor⸗
ticis ab arbore.
70. Vel: in loco, qui deglabratus fuit „ confer.
hic LXX. & Valgata verfio, vid. & not. ad f.
Reg- cap. 20. v. 27. D. 12. & ad Jerem. e. s 9. v.
1G. n. g. in MSto Erff. 2. poſt verba illa: dna
7 i. e, in loco deglabrationis, addita ſunt
lGa: a en Die e ee er de
yyn r5hen rrire reee ae netn n
i. e. ego parvus ille dilectus Domini (vid. verſ. ſeq.
23 §. Sign.*) exiſtimo, quòd verba iſta:) N
ia (idem ſigniſicent, ac:) ahen WNi. e. de-
nudatum ab albedine, (nimitum Jacobus)
decorticavit cortices, uit illius (baculi) decortica-
ctio dignoſei (ſeu diſtingui poſſet ab ĩpſo (baulo.)
† In MSto Erff. I. pro ney Na' habetur: r yA
)]1 i. e. infixio & impactio.

mus in Tradit. Hebr. h. loc- teddit? & mali gra-
nati (virgam) ubi pro ppy, uti hodiè in textu
ſacro habetur, videtur legifſe: , abjectâà pri-

71I. Confer, hic Buxtorf. Lex. Talm. fol. 561.
* Hebr. in Nuſ re, in MSto Erff. z. poſt ver-
ba iſta additur: e e . PyN eend de
A 7 ee e nenn rr n

m litera? y conter. Lud. Cappelli Critic. Sacr. .

2

2 54

GENESEOS.

CAP. XXX.-

Eod. verſ.

baculorum.

eſt ſemen in earum (ovium) viſceribus nec opus habebant malculo ,& hoc eſt illud
(quod hic dicitur:) & incaleſcebant.** Verl. 39. Adbaculos] i. e. Ad conſpectum

9. Varios cruribus] i. e. Varios eo in loco, ubi illæ (pecu-

des) tigari ſolent, 72. hi ſunt tali 73. pedum garum (pecudum) anteriorum 74. & po-

ſtexiorum.

Verſ. 40. Et agnos ſeparavit Jacobus] ( Nempe) eos, qui nati erant varii

cruribus & minutis maculis reſperſi erant, ſeparavit ac ſegregavit ( ſacobus) ſeorsùm

eosque fecit gregem ſeparatum atque hunc

gregem varium ire fecit antè oves; facies

autem earum, quæ poſt illos (agnos) ibant, ad eosdem converſæ erant, atque hoc eſt,
uod (paulò poſt Scriptura) dicit: & dedit facies ovium ad vYarium (agnorum gre-
em) facies enim ovium converſæ erant ad variegatos (a gnos) & ad omne fuſcum ( pe-
cus,) quod invenerat (Jacobus) inter oves Labanis,.“ Eod. verſ. 40. Et conſtituit ſibs

geges] (videlicèt) eo modò, quò (jam) expoſui.

Verſ. 41. Colligatarum] (Dictio

NeWDDPT) juxtà Targum ejus ( ſigniſicat:) MDNi. c. primitivas 75, non eſt au⸗
tem mihi iſtius (ſignificationis) probatio 76. in S. Seriptura; Menachem verò (dictio-

nemillam PDV conjungit 77, cum (illo loco:) Achitophel DWP i. e. in-

ter

—
— — —

na Wn enn i. e. ego, dilectus Domini,
arvus ille, (vid. verl. præc. 37 h. c. n. 70) 0-⸗
mnibus diebus (vitæ) meæ admiratus ſum ver-
bum iſtud: anto, nam ponendum fuiſſet nanrin
I. e. ingalelcebant, dum veniebant, genere fœ-
minino, confer. Sign. ſeq. **
g Confer. hic Bereſchit Rabba, uti ad marginem
in H-m Me h. loc. allegatur, in notis Ralchia-
nis dictæ editionis 'pan D poſt: anr i.
a & incaleſcebant, hæc uncinulis ineluſa & ad-
dia unt: npon De? ertn Nrre n

y3e ha i. e. vult dicere: in verbo iſto .
(RanrY) conſociantur (duæ) ſignificationes: maſ-
gulina & fœminina, ſicuti exponit R. Aben Ez-
ga, confer. Sign. præced. * R
72, Ita hicinterpretor y i. c. ligationis ea-
rum ſcil. ovium, quæ ligatio in illa corporis
Peete fiebat, ubi juncturæ ſeu malleoli pedum
unt, quemadmodum Iſaacum, patriarcham,
colligatum fuiſſe tradunt, confer. ſuprà Geneſ.
C. 2 2. V. 9. D. 27. & Buxtorf. Lex. Talm. fol.
164 8. fin. it. Michlol Jophi h. loc. vide & not.
in a h. loc.
3. Sive: malleoli, erura, Hebr. npen, vid. dict.

74. Ita Hebr. ai, e. manuum earum, vertere
vyolui, nempe pedes anteriores, licèt enim pe-
cudibus proprie loquendonon ſint manus; ita

res.
X Loci iſtius expoſitionem vide in notis hnp
bmns h. loc.
75. Vel: temporaneas ſic in Latina Verſione editio-
nis Complutenſis dictio: &nn translata repe-
ritur, Junii ac Tremellii verſio habet: compa-
ctas corpore, LXX. ? as ts*aαερατα 1. e.
gravidas, intelliguntur autem voce iſta: mavw
illæ oves, quæ cosbant in prima admiſſura, hoc
eſt, in Martio, verno concepru, quæ propter
clementiam ſubſequentis æſtatis validiores erant,
ita P. Fagins in not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
ſic & in Michlol Jophi expomitur.
76. Vel: teſtimonium, ſenſus eſt: non poſſum ex
S. Scriptura locum parallelum adducere, unde
teſtlimonium ſive probatio peti poſſit, quod di-
Rio mmampeDillam, de qua hic dictum eſt, ha-
beat ſignificationem, confer. cap. ſeq. 3 1. v. 10.
ibique not. 11.
77. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 2. h. cap. n. 11.
notata ſunt.

Buxt. Lex. Talm. fol. 2 145.

tamen Hebræis dici ſolent pedes earum anterio-

CA. W

—
ter olliato

ſenſosi 1

ſuam. Ven
uti Larpu
conjmngirik
r
Verl. 43. 4
præ (Ceteri
ril

l
apin
.
adhuc cum
1, tecumn hal
Leam, illaet
(affniaten
Gomus judie
Juæ ambæ4
iu] Non-

79, Heu: con
cl ſeh. Il.
79. Conſpita
dich. cag. 1)
40. Graridatio
Hebr. y,
li. de oe ri
92. Vel: pll
Eſai ca. 3.
17. Vel: caet
conker, hie
Jopbi, ubi
conungit e⸗
Mlm, 107.

eeirum (oviu

Iidut.)

RNr.

—
e eſt illag
onlpectum
ille geen.
174,. & 5⸗
ierant varij
9 ſeottüm.
es; faies
gne hoc et,
norun gre⸗
alaumge.
nſtituit
m] (Didio
,hon eſtau.
Mie in.
R᷑᷑

earum, vertete
licet enim pe⸗
ſiut manus; itz

ezrum antelloo.

ein gotis ee

Agerſioneeditio⸗
anslata leye⸗
hubet: compe⸗
Mauberena ie,

ceiſta: mDe

admmiſſura, hoc
tu, que ptoptet

Validiores eranl,

t. Chald-hxloc,

r
kenon poſſumer
n adcucete, und

l Poſht,ud Gi⸗

ic dicumelt, lu⸗
1). ſeg. 31. F. 19.

bahn. 11

CAb. XXXI. GENESEOS. 255
ter colligatos, 78. item (cum illo loco ) & fuit pN&i, e. colligatio 79. valida, (uèe
ſenſus ſit:) illæ (pecudes) ſemet unà copulabant, ut maturarent conceptionem 89.
ſuam. Verſ. 42. Et dum ſerò coibant] (Verbum v hic) ſignificat: tardationem,
juxtà Targum ejus eſt: E i. e. quando (oves) ſerotinæ erant; Menachem &1.
conjungit illud (verbum ν1)cum (illo loco, ubi legitur:) mutatorias veſtes atque
BDDPDNi. e, amicula; 82. ſignificat (autem) 5 tegumentum, ac ſi diceret

(oves,) quæ ſeſe operiunt cutibus ſuis ac land ſuâ nec cupiunt coire 83. cum maribus.
Verſ. 43. Oves muliæ] (Dictio hic ſignificat) fœcundas ac ſemet multiplicantes

præ cœteris ovibus. Eod. verſ. 43. Et ſervi & ancille.] Vendebat (Jacobus) oves ſuas
preti6 carò Sι atque iſta omnia ſibi (inde) comparabat.

CAP. XXXI.
V 1. eit] (Verbum hic ſignificat) O i. e. congregavit, veluti (ac-

cipitur in illo loco:) τπit i, e, & congregavit copias & percuſſit Amalek
1. Verlſ.3. Revertere adterram patrum luorum] Atque ibi ero tecum; ſed dum
adhuc cum impuro (iſto Labane) converſaris, impoflibile eſt, ut Majeſtas mea Divina
2. tecum habitet. Verlſ. 4. Et vocavit Rachelem ac Leam] Rachelem primò, deinde
Leam, illa enim (Rachel) erat fundamentum domus,quoniam propter illam Jacobus
(affinitate) junctus fuit cum abane, filii quoque Leæ id confitentur, nam ecce Boas ac
domus judicii ejus, 3. qui erant de tribu judæ, dicebant: ſicuti Rachelem ac Leam,
quæ ambæ ædificàrunt &c. 4. (ubi) Rachelem præpoſuerunt Leæx. Verſ.7. Decempar-
iibus] Non eſt . minus, quàm decem. 5. Eod. verſ. 7. Partibus] (Dictio
8
73. Seu: conjuratos, conſpirantes, vide 2. Samuel.] 84. Quoniam oves illæ cœœteris præſtabant atque
c. 1 F. V. 31.⸗ . . ideò carô pretiò vendebantur, vide Gur Arjeh
79. Conſpiratio, confoœderatio, vid. 2. Samuel. fol. 4 7. col. 4, fin. ac not. in ar 9 h. loc.
dict. cap. 1 5. v. 12. . I. Sicuti 1. Samuel. cape 14. V. 4 8-habetur.
90. Gravidationem, vel geflationem in utero, 2. Vel: gratioſa mea præſentia, Hebr. dam, de
Hebr. May, Vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1572. qua voce alibi à me dictum, confer. Bereſchit

à1. De hoc vide ſuprà verſ. S. h- cap.n. 10. Rabba h. loc. uti in ven re ad marginem
22. Vel: palliola, uti habetur in Vulgata, vid. allegatur, ubi vide etiam notas.
Eſai. cap. 3. v. 22. * Confer. infrà verſ. 33⸗-h. cap. n. 26. ut & not. in

17. Vel: calefieri per mares, ita juxtà Hebræzum, p-m rD„h. loc. it. Berachot, fol. 9: b.
confer. hic not. R. ſacob Abendanæ ad Miehlol 3. Vel: ſynedrium, conſeſſus judicum, Hebr.
Jophi, ubi verbum rppyn, quod hic habetur, † 1 mha, de qua revide Dilherr. Atri. ling. Sanct.
conjungit cum rwyni. e. deficit, quod eſt in p. 150. & Selden. de Syned. I. Z. c. 1. & ſeq.
Hlalm, 107. V. 5- ut ſenſus ſit: deficit appetitus 4. Veluti Ruth. cap. 4. v, 1 1. habetur.
earum (ovium) nec deſideram (coire cum ma 5. Gonfer. hic Gur Arjeh fol. 43. col. 4. fin. vide &
ribus.) num. ſeqꝗ. 6., ac not. in ατ ν h. loc.

GENESEOS. CAL. XXI.
DB0 5) ſignificat numerum, 6, ſummam coraputationis 7. id eſt: decades, 8. diſci-
mus (itaque,) quòd mutaverit (Laban) conditionem (contractum ſive pactum) ejus
(acobi) centum vicibus. Verſ. 10. Et ecce birci] Quamvis Laban illos (hircos) pe-
nitùs ſeparaverit, ne oves conciperent (foetus) illis ſimiles; angeli (tamen) illos adduxe-
rant de grege, * qui in manum filiorum Labanis traditus erat, ad gregem, qui ſub ma-
nu jacobi erat. Eod. verſ. 10. Et quaſigrandine notati] (Hebr. ) juxti
Targum ejus eſt: i. e. & reſperſi, linguàâ vernaculâ, poiſes 9. filum album
cingebat corpus ejus (pecudis) circà maculas, quas habebat, & erat (filum iſtud) aper-
ctum acpatens ab una parte ad aliam; 10, ego autem non poſſum probationem 11. af-
ferre ex S. Scriptura. Verſ. 13. Deus Beth E] (Dictio & hic eſt) veluti Ni. e.
Deus ac (litera) Heh ſuperflua eſt (in voce &τ;) moris aurem eſtS. Scripturæ, ut ſic
loquatur ‚veluti (habetur in illo loco:) cum vos veneritis?y? NNN HNi, e. ad terram
Canaan. I2. Eod. verſ. 13. Unxiſti ibi] (Verbum H μâ) ſignificatmultitudinem* ac
magnitudinem, ſicuti ungitur (aliquis) ad regnum, ſic (Iacobus) fudit oleum ſuper ca-

put illius (ſtatuæ,) ut eſſet uncta ad altare.

Eod. verſ. 13. 1lti votum mibi feciſi] Ac

tu debes illud complere, dixiſti enim: erit domus Dei, 13. ut offeras ibi munera.

Verſ. 14. Num amplius nobis eſt] Cur propter te moram faciemus: * nihil exſpectamus

.

per

6. Sic juxta notas an rn hic " interpretor,
nempe: on i. e. ut ſignificet numerum,
interpretes 8 communiter vertunt?: vices vel
partes, ſicuti etiam tranſtuli, ac Vulgata habet:
vicibus; LXX, verò hic tranſtulerunt: «νοανagα.⁸
nis, ubi fortè pro àwaναιlegendum: ra7 i. e. mi-
nis, nam Hebr. amn etiam ſignificate minas,
confer. S. Hieron. Tradit. Hebr. & H. Grotii not. h.
loc. vide etiam Lud. Cappelli Crit. Sacr. I. 4. c.
18. n. I. it, infrà Geneſ. c. 3 3. v. 19. n. 3 9.
Id eſt: decem, Hebræi enim ac nonnulli alii
populi numerant usque ad decem, dein redeunt
atque addunt: unum, duo &c. ſic & Latini:
undecim, duodecim, tredecim &c. confer. Gur
Arjeh dict. fol. 43. col. 4. fin. ac num. ſeq. 9. vide
S& not. in a Mö h. loc.

„.

2. Ac ſi diceret Scriptura; decem decades, ſic fe-
rèAquila: x doesαα+ decem numeros i, e. de
cies decem ſive centum.

vel interſtincti, confer Michlol Jophi h. loce vid
& infr. verſ. 41I. h. cap. n. 5 5.
10. Ita hic interpretor: 7 , quæ verba gene=
ralia ſunt & pdym 29 i. e. ratione ſubjecti ſive
materiæ (uti autor noſter loqui ſolet,) variam
habent ſignificationem, ſic in Pſalm. 144. V. 13.
exponitur: alimentum ab uno anno ad alium,
vid. Raſchi not. ad dict., Pſalm. 144. v. 13. hie

dicatur & i. e, ab hoc ad illud, confer. not.
in N h. loc.
11. Sive: teſtimonium, videlicèt quò ptobetur,
quòd hæc iſtius vocis ſit ſigniſicatio, quam ad-
duxi, quoniam non ſimilis occurrit in S. Scriptu-
ra, conf. quæ c. antec. 30. v. 41. n. 76. notataſunt.
I2. Sicuti Numer. cap. 34. V. 2. habetur, ubi lite-
ra Heh in dictione †&ρ ex mente Commenta-
toris noſtri ſuper flua eſt.

x Conf. Bereſchit Rabba h. loc. prout ad marginem
in mon ne h. loc. allegatur, ubi vide et-
tiam notas. 3 . .„—
. Ita hic explico: 0 vel potius: bo*h à Gal-

lica dictione: pois i. e. piſum, quaſi piſis conſperſi

i. e. laus.
13. Prout ſuprà Geneſ. cap. 2 g. v. 22. habetur.
X In notis Raſchianis editionis on rD Ee

in Berolinenſi poſt ĩſta: 1) 7 i. e. per vel pro-
. Kentiint6

pter te, ſequitur: i, e. quò minus rever-
tamur.

verò exp licari poterit: ab una parte ad aliam, quaſi

* Hebr. , in MSto Erff. 2. pro eo legitur: Hn- .

C4.
—
der heredilate
jeditatio ute
dore, guo hon
cede operis⸗
celispro ope
atur hic)pr
leng lei
ocd. vetl 15,
oNnisCo
onem tlet
uimico (homit
ſerninas; blar
notes ſuas 0.
gulrerat ſe
Xecalnelos atd
dan) bedkerati
Piratas)) le
ut patrem ſun
tridui iter inte

opinguds ſu

rrrr
11. Vel polius
r hic habett
kualtm. fol. 1
t. p. ſſl
modo A 3
enel. c,34, ,.
dn. 15.
Pbokida: 1 1
(igit, in notis
& in Betdinen
ſunt: NN
( Ni.
augis nec nost
de Ke.)
Loyuler. hic n
i. biezdem,
habetur.

GA.W.
es, 1. dici⸗
Akum) en
(hircos) Pe.
lotaddur..
guiſub ma⸗
) jud
Aum Abum
Onem 11. f.
Alui Nie.
Pturr, ut ſie
er ad tettam
titudinem ae
leum ſuperca⸗
ifeii i
idi munera,
lerſpecamu
pet

—..—

ophihloe,vid,

queverbe gener

one ſubjeli ie

i ſolet,) variamn
ſalmn. 144, . 14.
Danno ad alium,
n. 14 0.-V. 13. Me
attead aliamn,quali

dillud, eonfet, not.

ieetgud ptobetur,
iheatio, quam ad⸗
urrit id deliptu⸗
n.76.nctata unt,

, hibetur, ubi iie⸗

mente Commenta⸗

ptoe ſegitut: N

,V. 11 Mabetll.
is Shn wu &
Hi e. per elhto⸗

e gud⸗ minix teſet.

CAP.XXXI CENESEOS.

per hæreditatem accipere de bonis patris noſtri, nihil quicquam inter maſculos (hæ-
reditario jure conſequemur.) Verſ. I 5. Nonne quaſß extraneæ & .] Etiam illo tem-

257

pore, quo homines filiabus ſuis dotem 14, dare ſolent, quando illæ elocantur, nobis-
Pore, 4 9

bum egit (pater noſter) tanquàm cum extraneis, quoniam nos tibi vendidit † pro mer-
cede operis. Eodverſ. I5: Argentum noſtrum] Quoniam moram fecit in pretio mer-
cedis pro opera tua (ſolvendo.) Verſ. 16. Nam omnes divitiæ] (Particula:) ◻ uſur-
atur (hic) pro NNο i. e. ſed, ac ſi dicerent: de rebus patris noſtri nihil omnino ha-
Pemus; ſed quod Sanctus ille Benedictus abſtulit de patre noſtro, id noſtrum eſt.
Eod. verſ. 16. Abſtulit] (Verbum * )) ſignificat E) i. e. ſeparavit, ſic quoque
omnis dictio &, *t quæ in S. Scriptura (habetur,) ſignificat i. e. ſepara-
tionem, (ut ſenſus hujus loci fit) quòd ſeparaverit illas (divitias Deus) à malo & ab i-
nimico (homine. Verſ. 17. Hlios ſuos & uxores ſuas] Poſuit (ſacobus) maſculos antè
fœminas; Eſavus vero fœminas præpoſuit maſculis, dicitur enim: & accepit Eſavus
uxores ſuas ac filios ſuos &c. 15. Verſ. 18. Pecus acquißtionis ſuæ] i, e. Id, quod ac-
quiſiverat (ſeu comparaverat Jacobus) ex pecoribus ſuis, (videlicèt) ſervos & ancillas
ac camelos atque alinos. Verſ. 19. Ule tonderet orei ſuas] (Nempe:) illas, quas (La-
ban) dederat in manum filiorum ſuorum itinere tridui inter ſe & inter jacobum (ſe-
paratas.) Eod. verſ. 19. Et ſubtraxit Rachelidola] Propoſitum ejus (KRachelis) erat,
ut patrem ſuum à cultu idololatrico abſtraheret. 16: Verſ. 22. Die tertio] Nam ecce
tridui iter inter ambos illos (acobum ac Labanem) fuit. Verl. 2 3 Fratrei ſuos] i. e.

Propinquos ſuos. 17. Eod. verl, 23. Linere ſeptem dierum] Toto illo triduo, quò

ive-

—

14. Vel potius: zapa Osραν,, ita Hebr. &an,
quæ hic habetur, exponunt, vid. Buxtorf. Lex.
FTalm. fol. 1307. & 1820. it. D. Wagenſeil.
Sot. p. 55 I. & p. 5 54. ubi fuſiùs explicatur, quo-
modo nane à Naa differat, confer. & infià
Geneſ. c. 34. V. 8. n. 10. ac ſuprà Genelſ. c. 27.v.
. n. 15.
* poſt iſta: i. e. quoniam nos tibi ven-
didit, in notis Raſchianis editionis Ebmon ne

& in Berolinenſi hæc uncinulis incluſa & addita

ſunt: Nde h nnn een e, a re Way
() a) i. e. quia ſerviviſti ei quatuordecim
annis nec nos tibi datæ ſumus, niſi (promerce
de &c.)

2 Conter. hic not. ad Hoſe. cap. z. verſ. 9. num.

15. ubi eadem, quæ hic, iſtius verbi explicatio
habetur. — .
15. Sicuti infrà Genel. cap. 3 6. v. 6. habetur, ratio

in nolis „e D hic adducitur α aen
oy e nen e i. e. quoniam ipſe (E-
ſavus) fuit libidinoſus, & uxores ejus erant fun-=
damentum (ac res principalis.)
16. Joſephus Antiq. l. 1. c. 19. fcribit, quòd Ra-
chel eum in finem imagines illas ſecum abſtule-
rit, ut, ſi forte pater fugientes aſſequerefur, ha-
beret, quò confugere ac veniam impetrare pos-
ſet. Alii hanc adferunt rationem, quod Rachel
imagines illas ſecum abſtulerir, ne Laban, eas
conſulere & ab illis exquirere poſſet, per quam
viam Jacobus cum uxoribus ac liberis ſuis aufu-
giſſet, ita autor libri: Toledos Jizchak, conſer.
& Gur Arjeh lol. 44. col. 2. princ ut & Bereſchit
Rabba h. loc.
17. Vel: cognatos ſuos, uti habet Junii ac Tre-
mellii verſio, S. Hieronymus fratres hig pro filiis

—

iverat nuncius, ut referret Labani, ambulaverat jacobus viam ſuam, reperiebatur (ita-
ue) jacobus remotus à Labane ſex diebus; ſeptimo autem die aſſecutus eſt illum La-
ban, (hinc) diſcimus, quòd totum illud (itineris ſpatium,) quod Jacobus ſeptem die-
bus iverat, Laban confecerit uno die. * Verfſ. 24. Abono ad malum] Omne bonum
improborum hominum eſt malum apud juſtos.** Verfſ. 26. Tanquam captivas gladib])

Omnis exercitus, qui venit ad bellum, appellatur (in S. Seriptura) gladius. 19. Veri.

27. Et furatus es me] i. e. Furatus es ſcienttam meam. 19. Verſ. 29. Valet manus mea]
i. e. FEacultas ac poteſtas eſt in manu mea, ut faciam vobis malum, omnis (dictio:) )&ε,
quæ ſancta eſt, 20. ſigni ficat robur ac multitudinem virium. Verſ. 30. Deſideraſti]
(Verbum enim RO ſignificat) i. e. deſideraſti: multa autem (ejusmodi ſunt)
in S. Scriptura, (ſic accipitur in illo loco:) 2 8 i. e. deſiderat, etiam deficit anima
mea, 21. item: opera manuum tuarum Ni. e. expetes. 22. Verſ. 3 1. Quia
metui] Reſpondit ei (Labani jacobus) primum ad primum, 23. dixerat enim ei (La-

ban:) & abegiſti filias meas &c. 24. Verf. 32. Non vivet] P

dictionem (Jacobi) mortua eſt Rachel in via.25. Eod. verſ, 32. Quid penes me ſit]

(Nempe:) de rebus tuis.

Verſ 33. In tabernaculum Jacobi] Hoc fuit tabernaculum

Rachelis, quoniam Jacobus apud illam habitabat, & ſic dicit (Scriptura:) filii Ra-

chelis, uxoris Jacobi; 26. de nulla autem (alia) ex omnibus (cœteris ejus uxoribus) di-
3. Er venit in tentorium Rachelis] Quando egreſſus

citur: uxor jacobi. Eod. verf. 3

erat (Laban) ex tabernaculo Leæ, reverſus eſt * ad tentorium Rachelis, priusquàm

ſcru-

appellari docet, prout Nobilias h. loc. notavit
confer. & ſuprà Geneſ. c. 20. V. 12. n. 19. ir. in-
frà verſ. 46. h. cap. n. 59. & verſ. 54. n. 7 5.

* In notis Raſchianis editionis 'pam r, & in

Berolinenſi poſt: i& 'n i. e. uno die, hæc

uncinulis indluſa atque addita reperiuntur, nem- ¹

pe: Ni e e eee ee ndee,
Dn e enn Wen . e. quia (hic) dici-

tur: & perſecutus eſt eum itinere ſeptem die-
perſecutus eſt eum ſeptem

rum, nec dicitur: &
diebus.
XX Confer. not. in bon rOh. loc. ubi etiam tra-
QGat. Talmud. Jevammot. fol. 1I03. b. ad mar-
ginem allegatur, vid. & Jalkut Part. 1. fol. 3 5.
col. 1I. fin. it. tract. Talm. Naſir, fol, 2 3.b.
18. Senfus itaque eſt juxtà mentem autoris noſtri,
quod captivæ gladiò idem ſit, ac: captivæ ab

hollili exercitu, ſic etiam in not. d'nar n hic

eyxponitur: s& ra i. e. tanquàm captivæ
per copias hoſtiles.
19. Vel: mentem meam, Hebr. y, i. e. clam

me abiiſti nec impetrata à me abeundi venia, con-
fer. hic tract. Talm. Menachot, fol. 63. a. .
20. Id eſt: quæ de Deo dicitur vel quæ ad Deum
refertur, confer. fuprà Geneſ. cap. 1 8. v. 3. n.
22. it. infrà verſ. 5 3. n. 7 I. vid. & not. ad Hoſe.
c. I 1. V. 7. num. 2 3. & ad Pfal. 22. V. 20. n. 26.
21. Uti Pialm. 84. v. 3. habetur.
22. Vide Hiob. cap. 14. Vv. I1 5.

etiam primò reſpondit Jacobus, confer. cap. ſeq.
32. V. I S. n. 57. ð
24. Uti ſuprà verſ. 26. h. cap. habetur, ad hæc re-
ſpondit hic Jacobus: quia metui &ec.
25. Prout infrà Genef. cap. 3 5. V. 19. habetur, con-
fer. Bereſchit Rabba h. loc. uti in bom re ad
marginem allegatur.

fer. & ſuprà verſ. 4. h. cap. ibique not. Sign. *
ac not, in am nb h. lüooo.

◻R h. loc.

ropter hanc itaque male-

13. Id eſt: quod primò dixerar Laban, ad illud

26. Vide infrà Geneſ. cap. 46. V. I 9. Sign. * con-

* Loci iſtius expoſitionem vide in notis re

MDNʒ

.

. W.

—
ſetutatetun tent
getat, gudil⸗
Gio 9) lenit

i e, in clitels
tellarum ,, in

lise ſun

Aſitutu ei
iturin illo lo⸗

le. à Perleſhen

pemijitne
nifcant non

eo.) rulxam

ze abortum fi

. ni:)atiesetlam
ij (keobii
nm lita ecil

e))aleoneae

—.—

12. Conteclansn

gngreifiſch / i.

henas codltettan

peritur; pr
lex. Talm. 0o.
(l.4, b.
21. Vel: pulrine

.4. dictionem

tonem, idenm
Kerum, ibich
(onler, num. ſe
U.7.
229. Vels pohindn
Commertuore
tellas, muliza
t0jf. Lex. Tdjn
numn, anter. 2

AHNum. 29. h. ve

31. Hebr. n
(unde Operis

Axx..

—
Lbarlrlta.

ſeptem die⸗
mnebonum
0, Nudo
l. Vert,
Manut eg
ciclo) x,
ſchnhij
smoct lun)
kfictanina

31. Quis

nitm ei (a.
itaquemale-
venet Me
bernachlam
4:) flüi .
Uuoribis di.
indoegrelſis
priusquim
ſeru.
— ——
Undi venia,con⸗
0l. 63, .
quæ 20 Deumm
(ap. I ge N z. n⸗
& not. 20 Hote.
22. V. 20, l,26.

Laban, sdilud

(Onlet.ca) el⸗

etur, ad bec le⸗
de.
19, habeturcon-
nDNDNN T

19. Son 1eon⸗
igue Not, Sne

in notis Mhe

CAbP. XXKXI. GENESEOS. 259

ſcrutaretur tentoria ancillarum; ſed cur iſta omnia (fecit Laban? nimirùm quia no-
verat, quòd illa (Kachel) eſſet contrectatrix. 27. Verſ. 34. Ia elitells cameli] (Di-
Gtio ) ſignificat ſtrata & tegumenta (ſive pulvinos,) juxtà Targum ejus &Dv
i. e. in clitellis 2 8. cameli; eſt autem pulvinar, ¹9. quod factum eſt inſtar 1. e. cli-
tellarum 30. in Eruvin 31. diſcimus: circumdant (ſive cingunt) illam à ☚i. e. cli-
tellis, quæ ſunt camelorum pulvini, linguâ vernaculàâ: baſti. 32. Verſ. 36. Fervidè
perſecutus és] (Verbum: phic ſignificat:) N O i e. perſecutus es, veluti (acci-
itur in illo loco:) ſuper montes 5 i. e. perſecuti ſunt nos, 33, item: PDoND
i. e. à perſequendo Philiſthæos, 34. Verlſ. 37. El arguant] i. e. & declarent, penes
quem ſit jus, eprouver, 35. linguâ vernaculàâ. Verſ. 3 8. Non abortiverunt Iſta 2 8
ſignificant non abortus (ſeu partus abortivos) fecerunt, veluti (accipitur in illo lo-
co:) vulvam ν i. e. abortientem, 36. item: enititur vacca ejus ac non „2

i. e. abortum facit. 37. Eod. verſ. 3 8. Et arietes opium tuarum] Hinc dicunt (Kabbi-

ni: )aries etiam unius diei vocatur H&, 38. nam ſi ita non eſſet, quænam fauiſſet laus 39.

ejus (Iacobi,) ſi arietes (provectioris ætatis) non comediſſet; agnos autem comediſſet?

nam ſi ita (feciſſet jacobus, certè etiam) fur fuiſſet. 40. Verſ. 39. Laceratum] (Nem-
pe:) à leone ac lupo. Eod. verſ. 39. Ego illud luebam] (Verbum N hic ejusdem
eſt ſigniſicationis, qualis habetur in illo loco:) funda mittens lapidem ad capillum,
Kk 2 nec

27. Contrectans manibus, Hebr. Hννρρâ, Germ. allegatus reperitur, vide Buxtort. Lex. Lalm. foi.
Angreiffiſch / i. e. prona ac facilis erat ad res a- 1566. .
lienas contrectandas, alio in loco ſcriptum re- 32. Vel: baſto, Ital. ita hic explico wæia, unde
peritur; QaN i. e. miniſtra, vide Buxtorf. eſt Gallis tembaſter, i. e. clitellas imponere.
Lex. Talm. fol. 245 8. confer. hic Ayvoda Sara,] 3 3. Uti Thren. c. 4. v. 19. habetur, confer. not. ad
fol. 2 4. b. Proverb. c. 2 6. v. 23. n. 30.
232. Vel 2 pulvino; R. Salomo ad 2. Reg. C. I1. 34. Vid. I1. Samuel. cap. 17. V. 5 3.
V. 4. dictionem n exponit næ)an i. e. congrega- 35. Confer. quæ ſupra ad Geneſ. c. 24. V: 14. n. 3 I.
tionem, idem ad Haggæ c. 2. v. 16. —) i. e. & infrà ad verſ. 42. h. cap. n. 5 8§. notata ſunt.
acervum, ibidem explicat, quod 2 ſignificet, 36. Vide Hoſe. c. 9. v. 14.
confer. num. ſeq-. 29. & inirà Geneſ. c. 46. v. 6. 37. VId. Hiob. c. 21. v. 10.

n. 7. D 3 9. Confer. not. in ααπ „5“h. loc. & Gur Arjeh
29. Vel: pulvinus, Hebr. yen, uti bic apud fol. 44. col. 3. prine. it. ttactat. Talm. Bava
Commentatorem noſtrum, notat autem cli- kama, fol. 65. b. uti in mon nS h. loc. alle-
tellas, malis, aſinis equisque inſtratas, vid. Bux- gatur ad marginem, vid. & Jàlkut Part. I. fol. 3 5.
torf. Lex. Talm. fol. 125 3. & fol. 1566. vid.] col. 2. med.
Rum. antec. 2 8. & num. ſeq. 30. 3239. Sive: gloriatio ſeu deprædicatio de ſeipſo, id

enim dictio nav hic ſignificat.
40. Ergô verba iſta: & arietes ovium tuarum non
. V comedi, includunt, ex meme autoris noſtri,
31. Hebr. Pany, elſt iſte liber ſecundus partis ſe eriam teneros agnos, quamvis unius ſaltim diei
cundæ operis Lalmudici, tractans de commix. ætatem habeant, confer. hic tract. Talm. Bava ka-
tionibus; ubi fol. 16. a. locus ab autore noſtro ma, fol. 6 . b.

30. Vel? pulvini „ ſive? inſtar acervi, Wd. quæ
num. 2 8. h. verſ. 34. notata ſunt. S

—

2600 GENESEOS. CAP. XXXI.

nec N& πσ i. e. aberrabat, 41. item: ego ac filius meus, Salomo, erimus
(quod notat: ) =— Oi. e. indigentes, 42. (ac ſi diceret jacobus ) ege e warere
neceſſe habebam, ſi deerat (aliquid,) mihi illud deerat, quoniam de manu mea iſtud
requirebas. Eod. verſ. 39. Ego illud luebam] Targum ejus (habet:) quod erat
i. e. deficiens (five decedens) de numero, i. e. quod deerat ac deficiebat, velut (illud:)
—P50 N) i. e. & non deeſt (vel deſideratur) aliquis ex nobis, 43. Chaldæus Paraphra
ſtes tranſtulit: Ne N I. e. & non deficit. 44. Eod. verſ. 39. Quod foned mih:
Jablatum erat interdiu & quod furtö mihi ſubtractum erat noltu] Furté ablatum inte
diu aut 45. furt ſubtractum noctu, id omne reſtituere debebam; (in didione:)
„0 (litera finalis: Jod, ſuperflua eſt,) veluti (in illa dictione) i e. ma ni
ficata inter gentes, 46, item: NWOi. e. princeps in provinciis, 47. item: Ae e.
plena judicio, 48. item: N.1 N i. e, amans triturare. 49. Verſ. 40. Conſumebat
me aſtus (Verbum 2& hic) fignificat (idem atque in illo loco:) ignis 552N e.
conſumens. 50. Eod. verſ. 40. Gelu] (Vocabulum )p hic accipitur) ſicuti (itil⸗
lo loco:) emittit p, ubi Targum ejus eſt: N& νa i. e. gelu ſuum. 51. Eod. v
40. Somnus eus (Dictio hic) ſignificat j.e. dormitionem 52 Vert.
41. Et mutaßti mercedem meam] Mutäaſti contractum, 53. inter nos initum vnclut
lis reſperſas (oves mutàſti) in maculoſas, ?4. ac minutis maculis notatas in ndinc
guttatas. 55. Verf. 42. Et timor Iaaci.] Haud voluit dicere (Iacobus:) Dens Iſaaci,
quo⸗

Thren. c. I. v. I. ubi vide Raſchi not. confer. &

41. Vel: deficiebat à ſcopo, vide Iudie. cap. 20.
Ejusd. not. ad Cantic. c. 7. v. z.

v. 16. confer. num. ſequ. 42. h. verſ.

—

. 2 . . * 8 .7 7
4 2a. Ve:: deficientes, fgarentes, vid. I. Reg. cap. 47. Sive: princeps provineiarum, ſicuti autor

1I. V. 2 1. ibique Raſchi not. it, Ejusd. not. ad Hi-
Ob. c. 4I. V. 17. confer. & Dn. Hiob. Ludolf
Commentar. ad Hiſtor. .thiop. I. I. c, 1 5. n.]
106. §. 19. ubi notat, quod verbum iſtud dpn
juxtà linguam Ethiopicam ſignifieet: carere,
aliqua re indigere, vide & Numer. c. 3I. v. 49.
ibique not. n. 122. & num. ſeqv. 44. h. cap. Gal-
li dicunt: faillir, manquer, confer. infrà Ge-
neſ. c. 3 8. V. J. n. 5. & n. 6. ac not. in na m,
h. loc.
43. Sicuti Numer. dict. cap. 31. v. 49. habetur.
4. Benè Galli: il ne manque pas un, ac Germa-
ni: Es mangelt nicht einer / conter, num. an-
tec. 42.

4 5. Autor noſter particulam copulativam, quæ in

textu ſacto habetur, hie exponit per disjuncti⸗

Van.
46. Vel: domina gentium, uii Vulgata babet in

: E in Thren. dict. c. I. v. 1.
4 8. Vide Efai. cap, I. v. 2 r. ibique Raſchi
49. Sicuti Oſeæ c. 10. v. 11, habetur, ubi victe
jusd. not. num. 27. e⸗
