
121: Vide hic præ aliis Junii ac Tremellii not. ad

Gur Arjeh fol. 197. col. 2, fin. & not, in nou

loco hæc ſunt poſita: iag 7&α i. e. ad
locum excelſum,
126. Id eſt: Dei ſive idoli ſui, vide hic P. Fagii
ot, ad Paraphr. Chald. confer. & Exod. c. 8. v.
22. n. 34. & n. 3 5. it. autor tractatus Gallici:
Hiſtoire des dogmes S& des cultes &c. Part: 4.

Traité 3.c. 1, &ſeqq.

CAF. XXIII.

NuMERORUIM. CAt. xXIII. ℳ. .

1206
-- — . —— .
TTLI.- Ielifcmit
CAP. XXIII. —᷑—᷑—
“ vVet.7. Ma
Erſ. 3. Forſitàn occurret Dominus obviam mihi] (Quoniam) non ſolet (Deus) pus diditeil
loqui mecum interdiu. 1. Eod. verſ. 3. Et abiit in clivum] Juxtà Targum certum. .
ejus (dictio . exponitur;) Ai. e. ſolus, ſignificans ac Pp tecignifie
j. c. tranquillus (ſive lentus) ac quietus, :. quia non fuit cum eo, niſi quies. 3. e ſrdd
Verl. 4. &t occurrit] (Verbum )) ſignificat accidens, 4. ac turpitudinem & im- Virum, 17.1
. munditiem caſus nocturni, 5. ac ſi diceret (Scriptura:) quòd difficulter & per con- 1n, cüm pe
temptum 6⁶. Deus apparuerit ei (Bileamo) interdiu (nec iſtud fecerit,) niſi, ut oſten- Cignatern

deret amorem ſuum ergà Ifraeèlitas. Eod. verſ. 4. Septem illa aras] Non ſcri- tit, 10, dei
tum eſt hic: Nei vad; ſed Nrai Rnd Di. e. ſeptem illas aras 7. cuntpopulo⸗

diſi poſui, dixerat (Bileamus) corâm illo (Deo:) patres iſtorum (lſraelitarum) ædifica- 11, i.e ut m
runt corâm te ſeptem altaria; aſt ego (ſolus) contrà 8. illa omnia diſpoſui (ſeptem cwolcitſSerppt
altaria iſta,) Abrahamus (enim) ædificavit quatuor, (nam ſcriptum eſt:) & æ dificavit ſedictionis.
ibi altare Domino, qui ei apparuerat, 9. item (ſcriptum eſt:) & tranſtulit inde taber- um)noriatt
naculum in montem &c. ¹0, item: & tentorium movit Abraham &c. II. atque-
unum (altare ædificavit) in monte Morija; 12. lſaac autem ædificavit unum, (dicitur —
. 3. Meutt Genel
1. Sed noctu, confer. quæ cap. antec. à2. V. 8. n.] n. 5. ac Buxtorf. Lex. Talm. fel. 2127. = ſinch,
35. notata ſunt, vide & Gur Arjeb fol. 187. col. 6. Hebr. Pay, poſt dictionem iſtam in editione e. Conſerhi
2. Gn. ac not. in an no . lot. vide & verſ. nar me hic additur: σ i. e. & non, ut jux- nc in.
ſequ. 4. . cab. o. 5. tà illam hæc ſit loci iſtius lectie: Mn en n er d
2. Confer. P. Fagii not. ad Parapht. Chald.5. loc. Mi, e. & non apparnit ei (Bileamo) interdiu, i d e ql
. Nempe: I

ac Buxtorf. Lex. Chald. fol. 2492¾,
Vel: ſilentium, Hebr. ', confer. hic not.
in pon ne, alia explicatio vocis: v ha
betur in Gemara, nempè, quòd ſignificet:
en i, e. claudum uno pede, vide D. Wagen-
ſeil. Sot. p. 17 6. & 180. n. 5. it. tractat. Talm.
Sanhedrin, fol. 140. a. & Sota, ol. 10. a.
X Hebr. ))) iſtud & ſequentia, usque ad: n&
yaw i. e. Septem illas (aras) abſunt 4 MSto I.
4. Sive: calum fortuitum, Hebr. y, confer.
uæ ad Levit. g. 1. Vv. I. n. 4. & n. 6. notata ſunt,
vide & Gur Arjeh fol. 187. col. 2. fin. ac not. in
MNDN b. loc. cWτα iſta: ſignificat acci-
dens ac turpitvdinem, ablſunt in Hebræo ²
MSto z.
c. Vel: fluxus ſeminis virilis, qui fit noctu, Hebr.
, hinc dieitut: ya i. e. qui fluxum no-
Rurnum, patitur, confer. Levit. dict. c. 1. v. 1.

niſi ut oſtenderet &c. quæ lectio alterà illà, quæ
in Bibliis Buxtorf- aliisque exemplaribus habetur,
ferè planior eſt.

tionis ſive emphaticò, eum articulo, qui voci illi
ræpoſitus eſt.
8. Vel: loco illorum omnium „pro illis omnibus,

ad patriarchas, qui altaria erexerunt, referri
poſſunt, confer. Gur. Arjeh fol, 1897. col. 3. pr.
ac not. in. an inev b. loc.
9. Proùt Geneſ. c. 12. v. 7. habetur.
10. Sicuti Geneß. dict. c. 12. v. S habetur.
11. Vide Genel. c. 13. v. 18.
12. Proht Geneſ. c. 42, v. 9. habetur, ecce hie qua-
tuor altaria.

„
7. Hebr. Mnama, per RNN& H i. e. cum He no-

Hebr. 7 quæ verba tam ad altaria, quam

idemque Iü
1
dd
16. Canum en
Gecvjus poris
Talm, 0), 16
17,. UuiGenele
Aleh /ok. 18,
. 41
W, wdien
legetu
1 5 6
Hecverba:
Paer eorum.
MKo.
198. Proht haben
Gur Arehdc
W Wdo
4

. wn.

—

bleten)
ti Targum
we de
i guies.

inem A i .

& Per con.
il, unr olten⸗
] Won lei.
nillas aras,,
um)æcifca
oluiſſeptem
& ediſfcanit
itince tabet⸗
1i, 1tge⸗
num,(Gicitut
enim:)

—

l,1117.
lam in eitione
e. & non,ut jux⸗
, en N N
o) Metdiu,
Oalteta ila, goe

latihes habetut,

ie aum heno⸗

culo, guifoeiili

oilisomnibu,
d arara, gum
texetunt, kefeltt

In col Pr

tur.

eluteccehien .

=– ——

2

CAbP. XXIII. NuMERORUM. 1207

enim:) & ædificavit ibi altare & c. & foderunt ibi ſervi Iſaac puteum; 13. Jacob ve-
rò ædificavit duo, unum in Sichem ** & alterum in Bethel. Eod. verſ. 4. Et obtuli
vitulum & arietem ſuper altare] Abraham autem non obtulit, niſi arietem unum. 14.
Verſ. 7. Maledic mihi † Jacob, veni, deteſtare Imel] In duobus illorum 15. nomini-
bus dixit ei (Bileamo Balacus:) maledic illis, forſitàn unum ex iſtis (nominibus) erit
certum. 16. Verſ. 8. Quid maledicam? non maledixit Deus] Quando illi (Ifraeëli-
tæ) digni fuerunt maledictione; nulla eis maledictio illata fuit, (nam) dum eorum-

pater (Jacobus) illorum peccatum commemorat, (dicens:) in furore ſuo oeciderunt

virum, 17. non maledizxit, niſi eorum furori, dicitur enim: * maledictus furor eorum,
18. cùm pater eorum (Jacobus) ingrederetur aſtutè 19. ad patrem ſuum (Iſaacum,)
dignus erat (Iacobus,) cui malediceretur; ſed quid dicitur ibi? etiam benedictus e-
rit, 20. de illis, qui benedicunt, dicitur: illi ſtent d NN i. e. ut benedi-
cant populo; 21. aſt de illis, qui maledicunt, non dicitur: iſti ſtent Oy pi
22, i. e. ut maledicant populo; ſed n pi. e. ſuper maledictione, 23. non
voluit Scriptura) ſuper illis (Iſraẽlitis) mentionem facere nominis ** E i. e. ma-
ledictionis. Eod. verſ. 8. Non iraſcitur Dominus] Ego nullas habeo vires; ſed (ſo-
lùm) novi attendere tempus, 24. quo Sanctus ille Benedictus iraſcitur; aſt ipſe non

eſt
13. Sicuti Geneſ. c. 26. v. 2 5. habetur. 19. Callidè, per tfraudem, Hebr. mya, prout
Ax Hebr. —a , abfunt iſta hic 4 MSto i. hie habetur, vide Genefſ. c. 27.
ſed malè, . 20, Sicuti Geneſ. dict. c, 27. v. 3 3. habetur.,
14. Contfer. præ aliis not, in aπ n h. loc. & 2I. Prout Denteron. c. 27. v. 12. habetur, verba
tract. Talm. Sanhedrin, fol. 105. iſta: ut benedicant populo &c. usque ad : aſt
f Hebr. 7 σα. iſta & ſequentia, usquead: ap de illis &c. abiunt in Hebræo à4 MSto t. ſed
2 5 i e. quid maledicam, abſunt à MSto 1. malè.

15. Nempè: IIraélitarum, quorum pater acobus 122. Sieuti ſuprà dicitur: Syn ree TPah, uti
idemque I(rael dictus fuit, confer. & hic not. in Deuteron. alleg. c. 27. verſ. I2. habetur, vide
pan Dpv h. loc. n. antec. 2 1. .

15. Clarum, evidens ac ſplendidum, Hebr. prabp, 23. Vel: ad maledictionem, prout Deuteron.

de cujus vocis ſignificatione vide Buxtotf. Lex. dict. c. 27, v. 13. habetur, nec ibi dictio y i.
Talm. ſol. 267. e. populus, adjicitur, ſicuti in benedictione.
17. Uti Geneſ. «. 49. v. 6. habetur, confer. hie Gur ** Hebr. ſie in plerisque editionibus; in
Arjeh fol. 187. col. 3. circà fin. ac not. in 9ν Msto ꝛ. legiur ν, ut juxtà hanc lectionem
r, ubi etiam Bemidbar rabba ad marginem ſenſus ſit;: (mentionem facere) ullius maledi-
allegatur. ctionis.
* Hæc verba: dicitur enim &e, usque ad: cuùm 24. Confer. cap. ſequ. 24. V. 16. n. 69. ac not. in
pater eorum, abſunt in Hebræo ab utroque pon rne, ubi tract. Talm., Berachot, fol. 6.
Msto. & fol. 7. a/ ad marꝑginem allegatur, vid. & alkus
1½. Prout habetur Geneſ. dict. c. 49. v. 7., confer. Part. 1. FOl. 24 3. col. 2. med. ac Sanhedrin, fFol.

Gauar Arjeh dict. fol. 187. col. 3. fin, ac not, in) 56. a. & ol. 92. a. it, fol 1055. b. it. Sota, Jol.

„ r w h. loc. n Avoda Sara, fol. 4. b.
nnnnnn

1208 NuMERORUIM. CAP. XXIII.

eſt iratus omnibus iſtis diebus, quibus ad te veni, atque hoc eſt, quod dicitur: popule
mi, recordare quæsô quid conſilii iniverit &c. & quid reſponderit ei Bileam &c. ut
agnoſceres juſtitias Domini. 25. Verſ. 9. Nam à ſummitate rupium videbo illum]
Ego contemplor principia eorum & initium radicum illorum (Iſraêélitarum) ac con-
ſpicio eos fundatos ac fortes, tanquàm rupes atque colles iſtos, propter (illorum) pa-
tres a26: atque matres. 27. Eod. verſ. 9. Eccepopulus] Iſte eſt, cujus patres merue-
runt, 28. ut (ille populus) ſolus habitaret, juxtà Targum ejus. 29. Eod. verſ. 9. Et
iuter gentes non reputabitur] Juxtà Targum ejus: non fient illi conſumptio omnimo-
da unà cum cœteris populis, dieitur enim: quando faciam conſumptionem in o-
mnibus gentibus &c. 30. ipfi (Iſraelitæ) non numerabuntur cum cœteris (populis;)
alia expoſitio: quando ipſi (lſraelitæ) lætantur, non (alius) populus læratur cum il-
lis, nam dicitur: Dominus ſolus ducet eum; 31. aſt, quando populi læti ſunt, ipfſi
(Tudæi) comedunt cum unoquoque nec ille eſt eis de numero, 32. atque hoc eſt,

(quod hic dicitur:) & non reputabitur inter gentes. * Verſf. 10.

Quus numeravit

25. Vide Michæ c. 6. v. §. ibique Raſc hi not. n. 1.
conter. & Gur Arjch ol. 187. c0l. z. fin.
26. Id eſt: propter juſtitiam ac merita majorum
iſtorum, nempe patriarcharum ac matrum ſan-
Giſſimarum, nam patres dicuntur x i. e.
rupes ac matres vocantur yen i. e, colles,
prout in notis a ne b. leoc. habetur, con-
fer. num. ſequ. 27. & n. 2%.
27. Vel: matronas ſanctas, nempè: Saram, Re-
beccam, Rachelem ac Leam, hæ enim dicuntur
bic Han, confer. quæ ſuprà ad Numer. c. F.
v. 15. n. 60. notata funt. it. Jalkut Part. 1. JFol.
243. col. 2.
29. Vel- digni fuerunt propter juſtitiam, confer.
num. antec. 26. b. verſ 9.
29. Ubi haberur: eccepopulus ſolus eſt, qui tan-
dem poſſidebit mundum, vide P. Fagii not.
ibid. confer. & Gur Arieh fol. 187. col. 3. fin.
ac rot. in Pon noew bh. loc.
†¼ Id eft: non penitùs conſumentur cum ccœteris
populis, quando illi omninò delebuntur.
39. Uti Jerem. c. 46. v. 29. habetur, confer. San-

hedtin, fol. 39. 6. & not. in o ne h. loc.
2 1. Sicuti Deuteron. c. 32. v. 12. habetur.
32. Id eſt: inter I raëlitas non reputatur vel Ilrae-
lit is non annumeratur gentilis iſte, confer. not.
ad Eſai. c. 4 5. verſ. 24. Sign. † it. not. in nov

o b. loc. & Jalkut Part. I. fol. 243. col. 2,

pul-
circà fin. & col. 4. med. be
In MSto I. hæc ſunt addita & ex prioribus re-
petita explicatio, videlicèt: vya na yn
dRh nde ee n Sen ee en en
25) ee eee een ene i e ee
vNN N 7 Qn n& n ee nene
rN Dwn dee nn denen dene dre
n e en den hn ee nnn
99 e n n ee nn ee n n
rmoa 5N& ten eh ee n e eee een
In i. e., Et deduxit eum ad excelſa Baal (cap.
præc. 21. v. 41.) ut inde videret (Bileam) par-

tem populi (liraelitici,) quando ipſe illos vidit,

dixit: fruſtrà tranſtulit me iſte (Balac) ex Syria,
loco meo, è montibus orientalibus (v. 7. b. cap.)
ad maledicendum Jacobo & ad deteſtandum
Iraelem. Quid exſecrabor, non exſecratur De-
us &c. (v. 8. H. cap.) E ſummitate montium il-
lum videbo] i. e, ex loco excelſo, unde nunc il-
lum video, Et ex collibus, (v. 9. b. cap) ad quos
deduxit me Balak, ut viderem illum (populum
Iſraeliticum,) exinde eum intueor. Ecce popu-
lus iſte ſolus habitabit (eod. v. 9. h. cap.) i. e.
ſecurè ille habitat, non prodeſt illis (Moabitis)
mea maledictia. (Vox) non ſigaificaf (ali-
ud) quàm: ſecurè, prout dicitut: ſecuiè, ſotus
(Deuter. c. 3 3. v. 2 8.) (œtera omnia, quæ hic e-
quun-

(4. WI
—
lreren
bin) de⸗ goat
poltio (verk
Preceptorul
gon arabis
itempulris
10. Bt uN
Pe⸗)ſemen,
ma mea nor
cxecrare eun
i.e, maledie

fuit ubi ſpen

—
quuntut, m
in dict. M
t videtur
Fimeonis fil⸗
Lign.ca
8. tag ibige
1n Hebt, W:
d: N W
b. .) ddlant
Nidda, fol.
33. Nempe: n
inqundor ve
videlußts Ne
leloc iem)
34. Vel: cinca
nemotdo ver
ſidiceret: 4
lcob cinei
Paie, pfa
pulus Irzelii
W h. ſct.
tationem pie
6.4. pag. mih
ſ. Sicuti Deu
36. brout beyit
eron. c. 12, V
37. Kili A r
19. . 1. e⸗
is arce n
Hebix a Ns

GAYI.
leam dc, u
igebe lun.
rum)ac con⸗
pattes merue.
od.erl 9.
tio omnimo⸗
ptionem in o.
ilhopuli
Ltatur cumn i⸗
leti ſunt inl
tque hoc el,
uu nunerauit

zul⸗
—
er prionibug le.
Hn n
o Oon riN
CN n
n N
dWNNd de
W D
TN On
1 n ihn
eicella baal (p.
eiet (ilenm ſar⸗
o ipe Nos ridin
e (Balc)en Siin,
lidus (v. ,5, a))
& 20 Cetellangunn
non ezleltatur De.
nitate nontium l⸗
ello, vnde nune il.
9 b. o) gds
mmülum (popultm
meor, ketepopb.
1. 9, 1,c9) ie.
gelt ülis Mondiie)
non ſgrißca ali.
eitut: lecune, ſgus

in,qur hie e⸗
ommni,us
n.

NüIMERORUIM. 12095

Pulverem ** Jacob] Juxtà Targum ejus (hæc eſt expoſitio: quisnam unum numera-
bit) de quatuor & NνNπεπHi. e, caſtris, (nempè:) de quatuor vexillis; 33. alia ex-
poſitio (verborum iſtorum:) pulverem Jacob, (quorum ſenſus eſt:) non eſt numerus
præceptorum, quæ iſti (Iudæi) implent in 34. pulvere, (veluti ſunt iſta præcepta:)
non arabis ſimùl cum bove & aſino, 35. item: non ſeminabis diverſa genera, 36.
item pulvis vaccæ, 37. & pulvis uxoris declinantis, 3⁸. atque his ſimilia. Eod. verſ.
10. Et numerum quartæpartis IGrazëli] (Dictio ?αhic notat:) Wwn (nem⸗
pè:) ſemen, quod concubitu eorum egreditur. 39. Eod. verſ. 10. Moriatur ani-

ma mea morte juſtorum] (Scilicèt: eorum,) qui inter illos ſunt. 40. Verſ. 13. Ee

execrare eum mibi] (Verbum: ) eſt modi 47. imperativi (ac ſi diceret:) p
i. c. maledic ci mea cauſa. 4 ½¼. Verſ. 14. In agrum ſpeculatorum] Locus excelſus
fuit, ubi ſpeculator ſtabat, ut obſervaret, ſi fortè veniret exercitus contrà urbem-.
r Nnnnnnn 2 Eod.

—

38. Qua de re vide ſuprà Numer. c. 5. v. 12. 8&
eqg.
39. R hujus loci ſenſus ſit: quis numerabit po-
ſieritatem ſive liberos Iſraelitarum, huic expoſi-
tioni conſentit Targum Onkeloſi, ubi habeti e
vox: & νν%, quæ notat: minimos, uti Bux-
torfius in Lexic. Talm. fol. 562. vertit, Com-
plutenſis translatio habet: parvulos, adſtipule-
tur hisce eiam Targum Hieroſolymitanum ,
quod habet: quis poterit numecaie pueros dom us
Jacob, &c. uti in notis F. Fagii ad Paraphr. Chald.
adducitur, confer. & Gur Arjeh fol. 197. col. 3.
fin. & col. 4. med. ac not. in 'mar e .
loc. vide & cap. ſeq. 24. v. 3, n. 2 . .
40. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 187. col.
med. ac not. in ννν h. loc. item R. Iſaa ⸗
Munimen Fidei apud D. Wagenſeil. p. 164.
& pag. 2 16. ac Jalkut part. I. ol. 24 3. col. 4.
med, it. Sinhedrin, fol. 105. à. & Avoda Sara,
fol. 2 5. a. 5.
41. Nec notat tempus futurum, ac ſi diceretur?
EE?HP) i. e. & execrabetis eum exinde, non
iſte eſt ſenſus, ſed modum iroperativum denotat,
nempè: execrare illum, ſic exponitur in Gur
36. Proht Levit. c, 19. v. 19. habetur, vide & Deu. Arjeh fol. 187. col. 4. circa fin. conler. inftà v.
teron. c. 2 2. V. 9. 27. h. cap. n. 96. .
37. Scili èt: rufæ, de qua vide ſuprà Numer. cap-.42. Meo nomine velin meum commodum, con-
19. V. 2. G ſeqq. c&ràaα verba iſta: item pal- fer. quæ infrà ad dict. vetſ. 27. , cap. n. 97
vis vaccæ & pulvis uxoris declinantis, abſunt in notata ſunt.
Hebiæo ½ MSto z. .

quuntur, usque ad: & exſecrare v. 13. h. cap. in
in dict. MSto 1. omiſſa ſunt, confer. Sign. ſequ.
*τ videtur autem hæc additio eſſe R. Jolephi, R.
Simeonis filii, de quo ſuprà Numer. c, 19. v. 30.
Sign.* & cap. præced. 22. v. 9. Sign. * it. v. 2 1.
h. cap. ibique not. Sign. *
X Hebr. d) a , iſta, ut & ſequentia, usque
ad: Ma) i. e. & exſecrare eum mihi (v. 13.
h. c.) abſunt à MStO 1. confer. hic tract. Talm.
Nidda, fol. 3 1. a. 4.
33. Nempè: majoribus, nam Iſraëlitarum caſtra
in quatuor vexilla majora erant diviſa, de quibus
vide ſuprà Num. c. 2. conf. & not. in a R,
h. loc. item Jalkut Part. I. fol. 24 3. col. 3. med.
34. Vel: circà pulverem, quoad hanc explicatio-
nem ordo verborum textus ſaeri eſt inverſus, ac
ſi diceret: quisnam numeravit id, quod facit
Jacob cireà pulverem, nempè: Ry e
pya i. e. præcepta, quæ facit Jacob ſive: po-
pulus Iſraeliticus) in pulvere, ſic in notis pv
an h. loc. exponitur, aliam hujus loci expli-
cationem vid. apud. Buxtorf. in Synag. Jud.
c. 4. pag. mih. 105.
3 5. Sicuti Deuter. c. 2 2. v. 10. habetur.

4A210

NUIMERORUM.

Eod. verſ. 14. Ad verticem Puga] Bileam non erat divinator, ſicuti Balac, † viderat
Balac, quòd inde ventura eſſet ruptura in Iſrael, nam ibi mortuus eſt Moſes, exiſtima-
verat (itaque Balac,) quòd ibi primò ventura eſſet 43. ſuper illos (Ifraélitas,) maledi-
tio atque hæc eſt ruptura, (inquiebat Balac,) quam ego video. Verſ. 15. Obviuns fi-
am illie] (Nimirùm memet ſeparans) à Sancto illo Benedicto, 44. 5 eſt formæ

HDNN.

Verſ. 16. Et peſuit Dominus verbum in ore ejus] Quænam verèô fuit iſta⸗

poſitio? ecquid deeſt S. Scripturæ, dum dicit: revertere ad Balacum atque ita loqué-
ris? 45. nimirùm, dum audiverat (Bileamus,) quòd fibi non eſſet poteſtas data (
Deo,) ut malediceret (populo Iſralitico,) dixit: cur ego revertar ad Balaeum, ut il-

lum dolore afficiam? injecititaque ei Sanctus ille Benedictus frenum atque ejus ori
lIupatum (indidit,) non ſecùs, ac homo, qui frenum injicit * jumento, ut illud dedu-

cat, quò ipſe vult, dixit ei (Bileamo Deus:)

17. Et principes Moabitarum cum eν] Suprà dicitur:

etiam invitus revertéris ad Balacum. Verf.

& omnes principes Mo-

abitarum; 46. (hic verò non omnes aderant principes, quod ideò factom-
eſt, nempè:) dum iſti viderunt, quòd in eo (Bileamo) nulla ſpes † eſſet, nonnulli ex
illis abierunt (domum) nec remanferunt, niſi quidam ex eis. * Eod. verf. 17.
Quid locutus eſt Dominu ² Significant iſta (verba) irriſionem, 47. ac ſi diceret (Ba-
lacus:) non tui arbitrii es. Verlſ. 18. Surge Balac] Quando (Bileamus) viderat e-
um (Balacum) ſibi illudentem, (tunc) datâ operà illum dolore afficere voluit (Bilea-
mus, ac dixit*) pedibus ſta, non licet tibi federe, quandoquidem ego legatus à Deo

ad te miſſus ſum.

Eod verſ. 1 8. Eili Ziper] (Dictio hic ponitur pro: [2,) ſic

loqui ſolet Scriptura, 48. veluti (in illo loco:) M)öq i. e. beſtia ſylvæ, 49. item:

EN

Id eſt: Balac melior ſeu præſtantior erat ario-
lus, quàm Bileam, confer. infrà v. 2 8. b. cap. i-
bique not. Sign. †
43. Hebr. M i, e. caſura eſſet, rad. , qua in
ſignificatione accipitur 2. Samuel. c. 3. v. 29.
& Jerem. c. 2 3. V. 19. confer. & verſ. 2 8. F. cap.
n. 9 9. & n. 100.
44. Confer. quæ ad Exod. cap. 3·. verſ. 1§. n. 26.
notata ſunt.
4 5. Poſſes & ſic vertere: cur (hic) elliptica eſt S.
Scriptura? dum ſcil. adduntur hie verba, quæ
Bileamus loqui debebat, hinc à Commentatore
noſtro dicitur, Scripturam hie eſſe ellipticam ſeu
defecdtivam, confer. Gur Atjeh fol. 1 87. Col. 4.
fin. ac not. in S'nan ine6. loc.
X Hebr. bpet, in utroque MSto pro eo legitur:
dpy i. e. qui pungit, ſcil. lupatò jumentum.

46. Pront verſu 6. . cap. habetur.
† Hebr. on, in MSto z. pro eo legitur: eni
c. eorrecio ſeu reparatio.
* Confer. cap. antec. 22. v. 7. num. 32
47. Confer. hic Gur Arieh fol. 187. col. 4. fin. ac
not. in mar me b. loc. ubi Bemidbar rabba
ad marginem allegatur.
X Hebr. m ſic in MSto 1. hic additum reperi-
tur.
4 ⅝. Nempè, ut litera Vau in fne dictiodis quan-
doque ad'iciatur, yrout exempla hic ad ducta de:
clarant, confer. «. ſequ. 2 4. V. 3. n. 11. & n. 12.
ac n. 1 5.
49. Uti Pfalm. 104. verſ. 11. & verf. 20. habe⸗
tur.

CAP. XXIII.

CA.XI
—
Di. el
Mrd; Den
ngueilli
tuum indu
Oreri Ge.
euselt:
lin kutill⸗
me: Jvidn
14) Lod
non reroc⸗
tur:) pro?
inimiens
i e, b
non punier
godbie)
tach paryr

(e)hab

—
30. Vide Pa
lerte, in H⸗
1. Kran d
ſeg. 14.
ſ1. Dequibe
&b. Fagii
Lanne. i
. Verd: il:
hcias, adlu
* A Deus
lentiamn ſu⸗
3z. Vel: u
Gent con⸗
e not ind
Nehacbin,
4. Nont
etiac hie

3 ln editon

iealiuslib
ſacro iſt, P.
Aicendum,
Gum el,

(. WII.
—
c f idetnr
ſes eriſtima.
as,)maledi
lſ. Oiuf.
Nel lotme
erd fuit iſa⸗
gueit ogue⸗
Neltas ata
alacom, uril.
atque ejus ori
t älud dedu-
lacum. Vert.
lincipes Mo-
ded kactgmm.
et, nonnblli er
Eod. verl. 17,
Rdiceret be⸗
nus) identte⸗
evoluit Dilee⸗
legarus Deo
zro: 3) ſe
we, 49, Rem:
N

—
. ,B
1o kegtter! k

187, col 4, ſin. 14
Bemüdbar iabde
ie aitum ießer.

heciliodieglin⸗
le bie agulnce⸗
,Zeel. ANI1.

Aelt 1e bire⸗

CAp. XXIII. NuMERORGM.

NRi. e. beſtiis terræ, 50. item: Dhi. e. in fontem aquarum. 5. Verſ. 19.
Non eſt Deu, quaſi homo] Jam anteà (Deus) juravit illis (Iſraelitis, jut eos introduceret
atque illis poſſidendam traderet terram ſeptem populorum; 52. tu verò in animum
tuum inducis, ut illos (Iſraelitas) in deſerto interficias. † Eod. verſ. 19. An ille⸗
dixerit &c.] Per modum interrogationis (verba iſta ſunt exponenda) atque Targum-
ejus eſt: n PNi. e. iterùm deliberant (homines) & conferunt conſi-

12171

lia, * ut illa revolvant. 53. Verſ. 20. Ecce benedicere mihi injunitum eſt] Tu rogas

me: quidnam dixit Dominus? 54. ego accepi ab illo, ut benedicerem eis * (Hſraeéli-
tis) Eod. verſ. 20. Et benedixit nec revocabo illul] Ipſe (Deus) benedixit eis & ego
non revocabo benedictionem ejus. Eod. verſ. 20. Et benedixit] )& (hic poni-
tur:) pro ), 55. & ſic conſtrui (ſive punctari) ſolet Reſch, (veluti in illo loco:)
inimieus pro i. e. probro affecit, 56. ſie quoque (in illo loco:) & avaro
P2 i. e. benedicit, 57. i. e. laudat & benedicit raptori ac dicit: ne metue, quia-
non punieris, pax tibi erit, is (ſcil. qui hæc dicit,) irritat Dominum, nec dicendum eſt,
quòd (hic) ſit nomen rei (ſubſtantivum) nam ſi ita eſſet, punctum haberet Pa-
tach parvum 58. & accentus ejus eſſet ſuprà; 59. ſed quoniam iſtud eſt verbum,
(ideò) habet punctum Kametz parvum ** & accentus ejus eſt infrà, 6. Verſ. 21.
Nnnnnnn 3 Non

30. Vide Pſalm. 79. verſ, 2. abſunt iſta: beſtiis 55. Vel: 7220, nempè, litera Relch in textu
terræ, in Heb/æo ab utroque MSto. ſaero punctatur cum Tzere, cum tamen Patach,

51. Sicut Plalm. 114. verſ. 8. habetur, confer. c.
ſequ. 24. v. 3. n. 12,
52. De quibus vide Deuteron. c. 7. verſ. 1. confer.
& P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. &
Lactant. lib. 4. cap. 12. it. tract. Talm. Peſa-
cbim, fol, 111. a.
† Verba iſta: urt illos (Iiraëlitas) in deſerto inter-
ficias, abſunt hic à MSto I. ſed malè.
* Aſt Deus dccretum ſuum non mutat nec ſen
tentiam ſuam retractat, confer. num. ſequ. 53.
53. Vel: ur in le redeant, illa reputent aut retra-
ctent, confer. hic Gur Arjeh fol. 197. col. 4. fin.
ac nor. in ar n h. loc. it. tract. T'alm.
Peſachim, fol. 111. a-
54. Prout ſuprà verſ. 17. h. cap. haoetur, confer.
etiam hic Gur Arjeh fol. 188. col. 1, princ.
X In editione an n, hæc addita & pa
rentheſi incluſa repeiutur 5a d n en
i. e. alius liber (habet!) 1a (quod hic in texiu
ſacro eſt, ponitur:) veluti: a i. e. ad bene-
dicendum, ſic quoque in utroque Moto hic ad.
ditum eſt,

ponendum fuerit, confer. hic Gur Arjeh jol.
198. col. I. princ.
56. Uti Pſalm. 74. verſ. 1 g. habetur.
57. Vide Pfalm. 10. verſ. 3. ibique Raſchi not, u⸗
bi ipſe ferè eadem, quæ hic, adduxit.
58. Hebr. pos inb, id dicitur hic 7 i. e. Sæ-
ghol, prout in Gur Arjeb fol. 189. col. 1. prine.
habetur, confer, ſuprà Numer. cap. 11. verſ. 8.
n. 38.⸗ .
59. Id eſt: accentus eſſet in ſy llaba penultima,
quæ vox penacuta dieitur Grammaticis vyyn,
Milhel, conſer. quæ ad Genel. «, 29. v. 6. n. 4.
notata ſunt, vide & Gur Arjeh /ol. 182. col. 1,
princ. ac num. ſequ. 60.
* Hebt. on, abeſt iſtud hic ab utroque MSto;
vocatur autem Tzere 4 R, Salomone Kam ez
patvum, confer. illius not. ad Eſai. cap. 40, verſ.
14. U. 42, & ad Michæ c. 3. verſ. 7. n. 9.
60. Id eſt: accentus eſt in ſyllaba ultima, hæc vox
Grammaticis dicitur, y'yp, conter. Genel. e,
34. v. 29. n. 27. ac Buxtorf, Lex. Talm. fol.
1612. vide & num., antec. 59.

1212 NuMERORUIM. CAbP. XXIII.

Non iniuetur iniquittem in Jacob Oc.] (Explicatio cjus erit) juxtà Targum ejus; &1.
alia expoſitio: poſt ſenſum ejus literalem pulchra habetur iſtius (loci explicatio al-
legorica (nempè:) Eod. verſ. 2I. Non intuetur] Sanctus ille Benedictus iniquita-
tem in Jacob, i. e. quando illi (Iſraelitæ) transgrediuntur verba † (ſive mandata) ejus,
non ille accuratè inquirit in eos, ut animadvertat in iniquitates eorum & in pecca-
ta, 62. quæ illi committunt contràâ legem ejus. Eod. verſ. 2 I. Moleſtiam] (Dictio
PEy hic) notat Hρ.úνN/ä. e. transgreſſionem, 63. veluti (accipitur in illo loco:)
concepit — Pp, 64. item (in illo loco:) quoniam tu — Dy i. e. perverſitatem &
indignationem reſpicis, 6, nam transgreſſio eſt moleſtia coràm Deo. * Eod. verſ.
21. Dominus, Deus ejus, cum eo eſt] Etiamſi * illi (Iſraelitæ) eum (Deum fcil.) ad i-
ram provocent & coràm illo peccent; non tamen ipſe recedit ab eis. Eod. verſ. 21.
Ee clangor regis eſt in eo] (VYox Dy) hic) ſignificat dilectionem & amicitiam, vel-

uti (in illo loco ) H(cujus ſignificatio et: 21& i. e. amicus Davidis, 66, item

„

(in

61. In Tatgum hæc habetur interptetatio: video,
qud non ſint, qui colant idola in domo Jacob,
prout F. Fagius ibidem tranſtulit, ubi vide ejus-
dem notas, confer. & verſio Vulgata Latina h.
loc.
† Hebr. Ma iſtud; ut & ſequentia, usque ad:
ir y i. e. Contrà legem ejus, abſunt a MSto
2.
62. Hebr. 7ny i. e. labor eorum, quo nomine
ſynecdochieè intelligitur perverſitas, transgres-
ſio, vide num. ſeq. 63.
63. Vide, quæ num. antec. 6 2. H. verſ. 2 1. notata
ſunt, confer. & Jalkut Part. I. ol. 243, Col. 4.
circà fin.
64. Id eſt: transgreſſionem ſeu peccatum, juxta
mentem Commentatoris noſtri, alii aliter ver-
terunt, quod P(alm, 7. v. 15. habetur.
6 ⅞. Uti Pialm. 10. v. 14. habetur.
* Hebi. poDe 327, in MSIo t. poſteᷣ addita
funt iſta: Wan & e nne dn en
„py) De n e en enn een de na
ar nn ee e enen ene n hng en,
ððõ
h n nee e ne e e de. en en
7 ee enen e ee een e n
ð
„ν n eeen n en en ne ee

1 een en enn w i, e. Ego autem

Joſephus, filius R. Simeonis, (ſic) explico
(verba iſta:) non intuetur Sanctus ille Benedi-
ctus iniquitatem in Jacob nec videt moleſtiam
in Iſrael'(v. 2 1. h. c.) 7y & ι (iſtæ voces)
ſignificant transgreſſionem, ſieuti dicitur: facis,
ut videam & i. e. iniquitatem & 7ny i: e. mole-
ſtiam (ſeu peccatum) intuear, (Habac. c. I. v.
3.) duæ iſtæ res non perpetrantnr in domo Ja-
cobi, non intuetur i. e. non videt in illis (Iſrae-
litis) Deus iniquitatem aut moleſtiam (ſeu pec-
catum) quoniam iſta in illis non ſunt; ſic au-
tem dicere ſolent homines, quando aliquis in-
nocens. eſt, de eo dicere conſueverunt homines:
nemo poteſt videre in ito N- ullum probrum
(ſeu vituperiam,) quocircà Dominus, Deus
ejus, cum iptfo eſt (eod. v. 2 1. h. cap.) & amor
regis mundi eſt inter illos, (vox nynn hic ſigni-
ficat amicitiam) prout (in illo loco:) nyn i. e.
amicus Davidis &c. (2. Samuel. c. 15. v. 37.)
cœtεαιaι de ſoſepho, Simeonis filio, vid. ſu-
praà verſ. 9. H. cap. Sign. * confer. & infra not. ad
verf. 23. b. cap. Sign †
** Hæc & ſequentia, usque ad: amicus Davidis,
abſunt à MSto I. confer. not. Sign.* h. verſ. u-
bi iſiorum loco alia ſunt addita a R. Joſepho.
66. Prout z. Samuel. cap. 15. verſ. 37. habe-
tut⸗ 8

C40. AAl

—
(inilo loe
letatus el
u Auritil
pet ſetill
miußei
blime 70,
gennumd
iſtimo, g
NaMie⸗
i4, guod
cant:)
iſtorum:
bur D'bd
dron

—
67. Vide u
Talm Ao
6 ½. Chald.
elt.
69. Prout ea
ſer⸗ hietra⸗
10. 2. k.
Verbz illz
los, abfunn
70. dic jaxt
Gionem
Unicornu,
ge q⸗ Pa
i e.
e, excellun
Prine, hab⸗
loe, item ..
14

gii not. 20

R icuri 6

t. in D
7 . donter,
V0 is ſian
74, lh nad:
ſculi ig
(Eierumze
Usque ad:
iae N

A.xll.
n ejus: b
Plicatio 21.
us iniguitn.
ndeta)ejus,
in becca.⸗
m) (Dictio
illo loeo:)
verſitatem &
oc. vetl.
m ſall)adi⸗
d,, Verl.21,
icitiam, vel⸗
lig 66, ien
(i
(ic) erplico
dus ille henedi⸗

Fidet molelllam

18 (ille voces)
ticicitur: lacis,

Knie mele⸗

(Habae. ll,
tnr in domo i⸗
e inillis (lltae⸗
lelliam ſenpec⸗
on ſunt; ſic al⸗
ndo zliquis in⸗
erunt homines:
,ullum probrum
Dominus, Deus
., ca. & amot
Aryhie ſini⸗
loeo:) M iee
Acelſ. v 37.)
is hlio, it,u⸗
1,8 intis not. 0

zmiens Danicin
Sion. 9. vell ⸗
eN..
128. oepho⸗
Ferl. 37. zabe⸗

“

CAP. XXIII. NuüuMERORIM 12 13
(in illo loco:) & dedit E i. e. ſodali (ſive amico) ejus, 67. ſic quoque inter-
pretatus eſt Onkelos: & cohabitatio 68. regis eorum eſt inter illos. Verſ. 22. De-
us eduxit illos ex Egypto] Tu dixiſti: ecce populus egreſſus eſt ex Egypto, 69., non
per ſe ? ille egreſſus eſt; ſed Deus eduxit illos. Eod. verſ. 22. Quaſi robur monoce-
rotu eſt e] (Dictio NHNν⅞π notat ρMNi. e. robur, ut ſenſus ſit:) tanquam robur ſu-
blime 70. & excelſum eſt ejus (Dei robur,) ſic quoque (accipitur in illo loco:) & ar-
gentum DD]) Ni. e. roboris, 71. atque hæc (omnia) ſignificant robur; ſed ego ex-
iſtimo, quòd illa (dictio H)D ) ſignificet, (ſicuti habetur in illo loco:) 1
B)) i. e. volatile volet; 72. (ut ſenſus hujus loci ſit:) volans in ſublimi & excelſo,
id, quod magnum eſt robur, (verba itaque iſta:) N QD)N) (hic ſignifſi-
iſtorum: =& Hin, (nempè, ſignificant:) Dpd . id eſt: ro-
bur DDN) 73. dicunt autem Rabbini noſtri, 74. quòd (DD&)) ſint
ONN*⁷à i. e. demones. 75. Verſ. 23. Quia non eſt augurium in Jacob † Nam

illi
67. Vide Judic. cap. 15. verſ. 6. confer. hic tract. ** In MSto z. pro =W legitur νn⅜âα i. e. re-
Talm. Roſch haichana, fl, 32. 2. 5. Si ſen probi, niſi fortè error deſcribentis ibi in-
68. Chald. &αNαα, de qua voce alibi 4 me dictum tetvenit, confer. num. ſequ. 1 5. .
eſt. L 7 5: In’Gur Arjeh ſol. 19 8. col. I. med. ſcribiture
6⁶9. Prout cap. antec. 22. verſ. 5. habetur, con. haud ſcio bp oν een dnn i. e. cur dæ-
fer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 12. b. & fol. 1 mones dicantur bpèn, aliqua ejus ratio & ex-
2 8. a. it. Peſachim, ol. I1I I. a. poſitio habetur ibidem; ſed in notis npam mnee
* Verba iſta: non per ſe &c. usque ad: eduxit il- explicantur verba iſta: d& repyn quòd ſigni-
los, abfunt hic 4 MSto I. ficent d-ye bp n-n p , ren ne
70. Sic juxtà Commentatoris noſtri mentem di qy i. e. tanquàm robur dæmonum, qui ce-
Gtionem 2 hic interpretor, ut non ſignificet leriter volant ab (uno) fine mundi usque ad (a-
unicornu, uti communiter interpretes h. loc. lium) ejus finem; cœ erum dictio dn& à fu-
de quo paulò poſt n. 73. ſed & e — eee dæis popularibus exponitur: Wieſel Thiere.
D i. e. explicatio (dicticnis) è eſt Si. † Hebr. avy)a, poſt iſtud in MSto 1. ſic legitur?
e. excelſum, nti in Gur Arjeh fol. 188. Col. . e dee nd ien n nden ne e dae
princ. habetur, confer. & not. in on n bh. Pen een neen eenen een pr
loc. item e. ſequ. 24. v. 8. n. 46. & ibid. Sign. Nan nyn dn n en eie ee ee
„ pi nnn nen ee en e eeen n

7t. Uti Hiob. c. 22. V. 2 5. habetur, confer. P. FHa ra en nde een e nn

gii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ) Nan nne een n ene en i.
Pe Sicuri Geneſ. c. I. verſ. 20. habetur, confer. i. e. Non illi (taelitæ) opus habent augure &
ndt. in Wmam ne h. loc. hariolo. (ut ſciant.) quid operetur Dominus (v.
73⸗‧ Donfer. quæ num. 70. b. verſ. 22. de hujns 23. h. cap.) ita, ut opus ſit, conſulere augures &
vo is ſignificatione notata funt. harioles, ſicuti cœteræ gentes, quoniam Domi.-

74, In tiactatu Talmudico: Gittin, fol. 6 8. b.] nus, Deus ejus, cum ipſo (populo Ifraelitico) eſt,
ſicuti in "pan ineu ad marginem allegatur; & am orregis in eo eſt (verſ. 2I. h. cap. confer,
cCterùm verba iſta: dicunt autem Rabbini & c. not- ibid. Sign. *) Sicuti hoc tempore, (v. 2 3. .
usque ad: quia non eſt augurium, abſunt in He- cap.) i. e, quando venit tempus, quo (Iſraelitæ)
biæo 4 MSt&ν1I. opus

1214

NUMERORUM.

CAb. xXII.

illi* (Iſraelitæ) digni ſuat benedictione, quia non ſunt inter eos augures** & divi-

natores. 76.
rum eſt tempus,

Eod. verſ. 23. Sicuti hoc tempore dicetur de Jacob & 6.] Adhùc futu-
ſicuti tempus iſtud, quò manifeſtabitur eorum amor 77. coràm o-

mnibus, quòd illi (Iſraëlitæ) ſedebunt coràm eo (Deo) ac diſcent legem ex ore ejus e-

orumque ſeptum 78.

erit antè angelos miniſtratorios ipſique (angeli) interrogabunt

illos (Iſraelitas,) quid agat Deus, atque hoc eſt, quod dicitur: & videbunt oculi tuiĩ
doctorem tuum; 79. alia expoſitio (verborum iſtorum:) dicetur de Jacob, (ver-

bum:) non ſigniſicat (hĩc) futurum;

ſed præſens, (hoc ſenſu:) non illi (Iſrae-

litæ) opus habent augure ac divinatore, nam omni tempore, quo opus eſt, ut dicatur
Jacobo atque Iſtaẽli, quid operetur (ſive agat) Sanctus ille Benedictus ac quodnam-
ſit ejus decretum in excelſo, non ipſi augurantur & divinant; ſed dicitur 80. illis

ex oré prophetarum, quid ſit

decretum Dei, vel Urim & Thumim annunciant eis;

81. Onkelos autem non ſic interpretatus eſt. 82. Verſ. 24. Ecce populus, ut leo,

ſurget &c.] Quando illi (1aelitæ) ſurgunt manè à ſomno ſuo, ipſi fortes ſunt-

tan-

opus habent (ſcire,) quid operetur Dominus, (v.

23. b. Cap.) quid icil. futuram ſit in iſta ie, ipſe

(Deus) in gloria ſua habitare facit Divinitatem
am inter illos (Ifraelitas) atque indi cat eis, quid

ipſis ſit opus. Ecce populus, ut leo &c. quæ verò

hic in notis Raſchianis habentur, usque ad ver-
ba illa: ecce populus, ut leo (verſ. 24, H. cap.)
in dict. MSto t. omiſla ſunt; viderur autem hæc
eſſe addſtio Joſephi, R. Simeonis ſilii, de quo
interpolatote aliquoties ſam ſuprâ dictum eſt,
vid. verſ. 2 1. . cap. ibique not. Sign.& cap.
ſeq. 24. v. 3. Sign. *
* Hæc verba: nam illi &c. usque ad: ecce popu-
lus, ut leo &c. abſunt 4 MSto I. uti jam Sign.
præced. † dictum eſt. .
Hebr. noαb, in MSto 2. poſte; addi-
ta ſunt iſta: pre bbN* rnn ten e
i, e. ſed Urim & Thumim conſulunt & (juxtà il-
la oraeula) bellum gerunt (Iraelitæ,) conſer. hie
tract. Tali, Nedarim, fol. 33. àa. .
„6. Contfer. hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
