e 40 Mto :

ie tempoteenn

Sto n Polen z
ne rne⸗ 3
ONNo ONN
n r
Py d
insiſte nod utatii

N. XIV.

lionis. 13.
lo loco:)
e. Cii⸗
gittu pls
et & innin⸗
e intinges
e)
l: petel-
eler
Hlunile-
etl. 10,
Lerbum Dl⸗
initio, ſo
toleltusei⸗
ego ehle⸗
mo)ugle⸗

lat⸗
—
ipriusinenrat
1
poſte Albat &
eigit ſheer:
hic trach im.,
in, follſd
1a, Uöe
. ca)) Mune

Giuit blunus:
Domini KNI.
Omluen
entator Mer⸗

. I 0.1. . 1

iote ie D.

1 rad
übi, Ant 3

R

CAb. XXIV. NuMERORUM. X223

rat. Eod. verſ. 14. Veni, conſilam tibi] Quid tibi ** faciendum ſit 64. ſed quod-
nam erat iſtud conſilium? (nempè:) Deus iſtorum (Iſraelitarum) odit ſcortationem
&. ſicuti habetur in (capite:) pꝰn; 65. ſcias (autem,) quòd Bileam conſilium iſtud
dederit, ut illos (Hraêlitas) cadere faceret per ſcortationem, nam ecce dicitur: en ipſæ
fuerunt filiis Iſraelis ex ſermone Bileami. é6. Eod. v. I4. Quid ſaciet populas iſte populs

tuse Brevitate ſermonis 67. utitur textus iſte (ac ſi diceret Bileamus:) conſilium tibi dabo,

ut illos (Iſraêlitas) cadere facias & dicam tibi, quid mali illi facturi ſint Moa bitis tem-
pore ſecuturo. † Verſ. 17. Et confringet *Iatera Moabitarum] Targum ** (prolixius)ex-

plicat brevitatem Hebraicam (nempè:) & interficiet &c. 6. Verſ. 16. BE. qui novit ſci-

entiam Altiſimi] Ut animum attendat ad tempus, quò (Deus) iraſcitur, 63, Verſ. 17
Vide-
X Hebr. 77 , hæc & ſequentia, usque ad: 67. h. verl. 14,) nam verbum ey& ſignificat

„7a j. e. in (capite) 52, ablunt 4 MSto 2.
64. Confer. hic Ralchi nor. ad Eccleſiaſt. c. 10. v.
13. ubi etiam loci iſtius expoſitio habetur, vide
S& Gur Arich ſol. 18 9. col. 2. fin. & col. 3.
princ. item net. in an ne . loc.
65. Vide, quæ de hoc capite pyn ſuprà ad verſ. 6.
Hh. cap. h. 39. notata ſunt, confer. & cap. ſequ.
2 §. V. I. B. 2. ac Numer. c. 3 1. v. 16., n. 5 8. item
tractar. Talmud. Sanhedrin, fol. 105. a. uti ad

detectionem auris (dqum aliquid ſecreto dicitur,)
nam ommi verbo, quod per ſuſurrationem (lub⸗
miſſa voce) dieitur, ei convenit dictio xy, lo-
cuta eſt autem (hic) S. Scriptura de eo, quod fie-
ri ſolet, (confer. Deuter. c. 2 5. v. 4. ibique not.)
prout homines ſoqui conſveverunt, (nempe
quando aliquis vult ſecretum, quod ſcil, occui-
tum eſt, revelare ſocio ſuo, (videlicèt) rem ali-
quam, quam ipſe haud vult, ut multi ſciant, ille

marginem in 'nan inee allegatur, confer. &
Sanhedrin, fol, 106⸗a. & Jalkut Part. I1. Fol.
244: Col. 3. circà fin.
565. ti inftà Numer. c. 3 I. v. 16. habetur, ubi
vide not. n. 57. & n. 58.
67, Conſer, quæ ad Geneſ. c. I. V. I. n. 27. de el-
Iiptica locut ione, dida ſunt, verba autem iſta:
brevitate ſermonis utitur textus iſte, abſunt in
Hebtæo à MSto z.

† Vel: tempore extremo, Hebr, ρhohνe nen, in

MSto I. poſteà adduntur iſta: ynv HDD IN
äl
ei n en we hn en nn ee e
NvD — d n ee en een een —renn
eee en en een e eee en
ð
) N eee ee i, e. Ego autem Joſe
phus, R. Sim eonis filius, exiſtimo, (quôd tex
tzus iſte) non utatur brevitate ſermonis, (vid. n.

licit: veni, conſulam tibi, Juamvis iſtud non
ſit conſilium. Verſ. 17. Videbo eum Sc. ea
Veroô, quæ verſu 17. in notis Raſchianis habentur,
usque ad: videbo eum, abſunt hic 4 MSto 1.
conter. not. ſequ, b., verſ. 1 7. Siga. *cτterà/m de
hoc Joſepho, Simeonis filio vid, cap. iſtud 2
v. 4. SZign. * x*.
* Hebr. ielen iſtud & ſequentia, usque ade 1Ne
i. e. vidlebo eum, abilunt à M Sto I1. contfer not
ad verſ. 14. h. cap. Sign. f .
** Iſtud: doone i., e. Targum, & ſequentis
ad: & qui novit, abſunt in Hebræo 3
6 9. Scilicet: principes Moabitarum
gum h. loc. habetur.
69. Confer. quæ ad cap. antec. 2 3. v. g. n. 2 ne
tata lunt, vide & not. in or P* 6. loc. ubi
berbatlia „pryy ny, quæ hic in textu ſacro ha-
entur, exponuntur? Dioy — .
tempus Altiſſimi. e y kee, noſee

„»Usque
MSto z.
„ui in Tat-

Pppppbp

1224 NuMERORUM. CAP. XXIV.

Pidebo eum] Video ego laudem 70. Jacobi corumque† (Iraélitarum) magnitudi-

nem, ſed illa jam non adeſt; poſt tempus autem (aderit.) Eod. verſ. 17. Procedie
ſiella] (Explicatio iſtius loci erit facienda) juxtà Targum; 71. ſignificat ſautem ver-
bum ., quod hic habetur, idem, atque in illo loco:) Mi. e. tetendit arcum ſu-
um, 72. quia ſtella celeriter vadit inſtar ſagittæ, linguâ vernaculà: diſtent, 73. ac

ſi diceret: ſurget ſydus. Eod. verſ. 17. Et ſurget ſceptrum] i. e. Rex dominans &

imperans. Eod. verſ. 17. Er franget later« Moabitarum] Is fuit David, dicitur enim
de illo: dejecit eos in terram & metiebatur duobus funiculis, quos morte afficeret &c.
74. Eod. verſ. 17. &t deſtruet] (Verbum 5P) notat — P? i. e. fodit, veluti

(aceipitur in ille loco:) ego p i. e. fodi, 75. item (in illo loco:) è ciſterna foveæ

DNpPiGi. e. effoſſi eſtis, 7⁶. item (in illo loco:) âHi. e. effodient illum corvi
torrentis, 77. linguâ vernaculâ (verbum Pp fignificat:) forer. 78. Eod. verſ.
17. Omnes filios Seth] i. e. Omnes populos, quoniam omnes prognati ſunt ex Seth,
filio primi hominis. 79. Verſ. 18. Er eritpeſeſſio Seir] Inimicis ejus (nempè:) Iſra-
Elitis. 8. Verſ. 19. Et dominabitur (unus) ex Jacob] i. e. Et prætereàâ erit domina-
tor alius ex jacob. Eod. verſ. 19. Et perdet reliquias ex urbe] Ex urbe celeberri-

ma; &1, dicit autem ita (S. Scriptura) de

rege Meſſia, nam de illo ſcriptum eſt: &
dJomi-

—
70. Hebr. maw, in vetuſto quodam exemplari le-

gitur: vd i, e. tribus, ut ſenſus ſt: video ego
tribum Jacobi, confer. Gur Atjeh ol. 188. col.
3. princ- ac not. in am e h. loc. item D.
Wagenſeil. Nizzach. p. 48. & p. 7 I. & in Mu-
nim. Fid. R. Iſaac p. 80.

† In utroque MSto habetur ſingularis, nempè:

rr i. e. & ejus (Jacobi fcil.) magnitu-
dinem.
71. In Targum ſic habetur: conſurget rex de Ja-
cob, & ungetur. Chriſtus ex Iſrael, prout P.

Fagius ibidem vertit, in Targum legitur: Nanr

i. e. & magniſicabitur Meſſias.
72. Uti Pſalm. 7. v. 13. habetur, confer. hic not.
ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 146. 2. fin.
73. Vel: diſtend, nam & ſic reddere poſſis:
DD“, prout hic habetur; in utroque MSto
legitur: BaDPN, Latinè: diſtendit.
74. Sicuti 2. Samuel. c. 8. verſ. 2. habetur, ubi
vide Raſchi notas.
* In utroque MSto pro — legitur n i. e. fo-
diens, quæ lectio etiam melius huic loco qua-
drare videtur. .-
75. EProùt 2. Reg. c. 19. verſ. 24. habetur, ubi vi-

de Raſchi notas.
76. Vide Eſai. c. 5§ 1. v. I. ibique R. Salom. not.
77. Sicuti Proverb. c. 30. v, 17. habetur, plerique
tamen Grammsatieci iſtud deducunt à radice;: o
i. e. effodit, perfodit.
78. Sic reddo: vyno, prout in utroque MSto at-
que in exemplaribus hactenùs impreffis habertur,
Gallis hodiè frequentius eſt fouir, Latinè foderse,
conſfer. not. ad Hiob. c. 3 0. v. 17. n. 1 5½.

79. Sive: Adami gρaτ—☛Rοααα, ex Setho enim

prognatus eſt Noachus, ex quo poft diluvium
omnes gentes prodierunt, ſic in notis n

h. loc. habetur; ſed Junius ac Tremellius locum

iſtum aliter interpretati fant, confer. & P. Fagii
not. ad Paraphr. Chald. b. loc.
8o. Hebr. "Nννπα, ſic in MSto 2. magis perſpicuè
id eſt: Iſraelitæ, qui ſunt inimici Seir vel Eſaui,
poſſidebunt illius terram, confer. bic Gur Arjeh
Jol. 188. col. 3. princ. ac not. in a ne b.
loc- vide & Deuteron. c. I. v. 7. n. 47
&1. Hebr. NN i. e. hæc eſt Roma, ſic additur
in utroque MSto, ut & in notis DN NS, eo-
dem modo etiam Paraphraſis Hieroſolymitana,
expO

4

CAr. N
—
Gdominabin

. 4 Paenam 4
fuit ex omt
ſed tandem
memoriam.
fuerat tent
Ec. 17. iͤ⸗
magnitvdin
Succathæi.
keamus) n

—
exponl! „ P.
Cbald ,loe
Talm. fol 1
Diſt z.6,9.
zu Uüdlalm.
Aiter, tqve
mone, ront
hot, in
ſchiapis hech
qoe Mto ke
w i e. &
Obad.c. 1. .
conter Gelat
cap. I.
1 Hebr. oy,
l.e. urts Tar
(Ni)
* Hebr, ddn
Rie.
UOque Mor⸗
13 Conter hie
& not in
ſol. r44,cl,
14. Nam Onkel
um dellatorun
ultult, Ubi
jehſol ne
,oe,

GeN. Salon
6. E dicitur RN
Ooreloli fui⸗
unde Kene

A.NNV..
—

magnituk
7 Dyocecht
ſautem vet.
itareumſn.
kent, 73, ae
lominans &
diciturenim
aſhceret c,
ocit, veluti
kerna forer
tillum corxi
Loc ell.
tunt ex elh,
empe.) lia.
etit domina⸗
be celeben.
piom el: &

domi.

—

Salom, hot.
abetur, penigoe
nt tadice:

ſoque Moto at⸗
relſishabetun,
1, Laustlodere,
7.1, 1),
en Setho enim
o Foll Gilurium
notis

dominabitur de mari ad marc. 82.

tenelius ſocumn

Onlet, Fagit

megis zerſiiene

ciSen ſel Lai,
bie Clr Aen
ig N 1.
.,. 47. .
WM,e.⸗

. itana,
jeioſoiſmiana,
exp

94. Nam Onkelos ita interpretatus eſt: principi-

CAr. XXIV.

12²⁵

poœnam Amalecitarum. 83. Eod.
fuit ex omnibus, qui contrà Iſraêlitas

Verſ. 20. Ee vidit Amalec † Contemplatus eſt
verſ. 20. Principium gentium] Amalec primus
pugnavit & ſic interpretatus eſt Onkelos; 34.

ſed tandem peribit (Amalec) per manus eorum (Iſraëlitarum,) dicitur enim: delebis

memoriam Amalecitarum. 85˙. Verſ. 2r

fixerat (tentorium ſuum) juxtà Amalecitas,

&c. 87. ideò meminit ejus ** (Bileamus)

Et vidit Cinaum] Quoniam Cinæus 36.
ſicuti dicitur: & dixit Saul ad Cinæum-
poſt Amalecitas, (nam) contemplatus erat

magnitudinem filiorum ethronis, dicitur enim de illis: Thireathæi, Schimhatæi,

Succathæi. 88., Eod. verſ. 2 1. Forte
leamus,) quomodo tu iſtud meritus ſis,

ARt habitaculum tuum] Miror ego † (inquit Bi-
389. nonne tu mecum fuiſti in conſilio (iſto,

PpPPPPPP z. quo

exponit, prour P. Pagius in notis ad Paraphr.
Chald. h. loc. annotavit, confer. & Buxtorf. Lex.
Talm. fol 2229. it. Martini Pug. Fid, Part. 3.
Diſt 3. c. 9. n. I. .

82. Uti Pfalm. 72. verl. g. habetur, ubi R. Salomo

aliter, atque hix, exponit, nempè de rege Salo-

mone, confer. Gur Arjeh oal. 18 8. col. 3. princ.

& not. in on D b. loc. ubi in notis Ra-
ſchianis hæc habetur additio, quæ etiam in utro-
qPue Msto legiturynempè: rony e e Ne
Wy i. e. & non erit ſuperſtes domui Eſau, uti
Obad. c. I. verſ. 1 8. habetur, vid. ibid. num. 2 0.
confer Galatin. de Arcan. Cathol. Verit. 1. 8.
cap. I.

c. 4. vetſ. 1I. & I. Samuel., c. 15. v. 6. conter. &
EFxod. c. 1 8. V. 1. u. 3J ac I1. Paralipom., cap. 2.
verſ. 54.
37. Sicuti 1. Samuel. dict. c. 15. v. 5. habetur, in
MSIO'2. poſt: & dixit Saul ad Cinæum, addita
ſunt iſta: nyy, nde oien nn er en
SvD TVD 7N i. e. abite, recedite, deſcen-
dite de medio Amalecitarum (I. Samnel. d. c.
15. v. 6.) ac viderat (Bileamus,) quòd Saul il.
lum (Cinæum inde remoturus eſſet, (ideò hic il-
lius mentio fit, ) cœtera, quæ hie in notis Raſchi-
anis habentur, usque ade forte eſt habitaculum,
abſunt ab illo MSto z. ut & ¾ MSto I. verba au-
tem illa: ac viderat (Bileamus,) quòd Saul il-

1 Hebr. vohy, in MSto 1I. poſteà additur:
i. e. juxta Targum ejus (ſcil. kacienda eſt expli-
catio.) .
* Hebr. 7na iſtud & ſequentia, usque ad: &
abe n& i. e. & vidit Cinæum, abſunt hic ab
utroque MSto.
83, Confer. hic Gur Arjeh fol. 18 8. col. 3. princ.
& not. in nor rnev h. loc. ac Jalkut Part. 1.
Jol. 244. COl. 4, princ. .

um bellatorum Iſraël, Amalek, prout P. Fagius
tranſtulit, ubi vide ejusdem notas, ut & Gur Ar
jeh fol. 1 8. col. 3. med. ac not. in pan nov
h. loc.

lum (Cinæum) inde remoturus eſlet, in dicto
MSto I. etiam leguntur, confer. not. Sign *rh,
verſ. & Sanbedrin, ol 1056. a.
X Hebr. iſtud & ſequentia , usque ad- for.-
te eſt habitaculum, abſunt ab uttoqueε MSto,cor-
fer. n. 97. h. verſ.
8⅝. De quibus 1. Paralip. c. 2. verſ. 55. ubi vide
Raſchi not. confer. & D. Waogenſeil. Sot. pag.
22 7. ac not. ad Hiob. c. 2. veri. 13. n. 13. & ad
librum Prec. ud part. 2. Pag. 74. b. med. it
Sanhedrin, fol. 10 66 a.

Hebr. & mpn hæc & ſequentia, usque ad: bèe

.R. e, attamen erit

(v. 22. h. c.) abſunt ba-
troque MSto. a b u

3 5. Proùt Deuteron, c. 2 5. v. 19. habetur. ubi vi-
de R. Salom. nor. n. 60. & n. 6 1.
96. Is dicitur A&ο† i. e. Salamens, in Targum
Onkeloſi, fuit autem gens Jethronis ex Midiani-

tis: unde Kenæus vel Cinæus vocatur, vide judic. 4

tanta magnitudine; de qua paulò antè dictum
eſt, confer. Gur Arjeh fol. 18 %. col. 3. med. ac
not. in Nn ne, , loc. it, tract. Talm.

Rolch

1226 NuMERORIMMAX. CQCgb. XXIV.

—

quo dictum eſt:) agedum ſapienter nos geramus adversùs illum; 90. nunc verò col-
locatus es in robore ac fortitudine Iſraelitarum. Verſ. 22. Attamen erit ad depa-
ſcendum Cainum &c.] (Senſus eſt:) te beatum ** qui collocatus es in fortitudine
iſta! quia non ejicieris amplius ex mundo, ⁹. nam, etiamſi futurum fit, ut cum de-
cem tribubus (lfra&liticis) in eaptivitatem abducaris & removearis ex loco iſto, ubi
collocatus es, quid refert? 92². Eod. verſ. 22., Qrousque WMurr te captivum tenebit?]
i. e. Usque quò te captivum abducet (Aſfur?) forſitàn (usque ad) Chalach 93. &
Chabor? (ſit ita) non eſt iſta eje ctio ex mundo; ſed ambulatio de loco ad Iocum; 94.
revertéris autem 95. cum cœteris captivis. Verſ. 23. & aſumpſit parabolam ſuam-
&c.] Quando (Bileamus) mentionem fecit eaptivitatis Aſſyriorum, † dixit: Eod.
verſ. 23. Eben, quis vivet, ex quo dißponet hoc Deus 2²] Quisnam poterit ſeipſum vivum
ſervare, 976. quando iſta faciet (Deus,) quò minus ei imponat iſta (Deus,) qui hæc
97. decernit, nam ſurget Sancherib & conturbabit omnes populos, prætereàâ venient:
Verſ. 2 4. Naæves de manu Chictim] Et invadent Chittim, qui ſunt Aramæi, 9⁸. cum
2 navi-

Rolch haſchana, fol. 11. a. & Soeta, Jol. 46. tſunt. :
5 9 5. Nam Cinæi reverſi ſunt ex deportatione, quam

90. Nempè: populum Ifraeliticum, prout habe-illi ab Aſſyriis & Babylomiis perpeſſi erant, vide
tur Exod. cap. I. v. 10. nam tres illi: Bileam, job 1. Chronic. c. 2. V. 575, confer, & num. antec.
& lethro, prout Rabbini tradunt, interfuerunt 9 2. H. verf.
conſultationi Pharaonis de perdendo pepulo I-† Hebr. X, in MSto I. pro eo legitur: ri,
fraelitico »vide, quæ ad Exod. c 18. v. 9, H. 30. i. e. captivorum.
notata ſunt,it. not. ad Hiob. cap. 2. verſ. 13. n. 96. Confer. hic D. Wagenſ. Nizzach. p. 66.
13. pag. 157. ft. tract. Talm. Sanhedrip, Jol. 106.
1* Hebr. eN, in MSto 1. his prærmnida ſunti s.

fa : b e enn dee en een e rne 97. Senſus eſt: quis decretum Dei, qui iſta homi-

r& nene 3, i. e. iſti, (de quibus di- nibus imponit, irritum facere poteſt? confer. not.
Ktum eſt) Iluprà, nenpe Amalec & Cirtim, in in am mev h. loc, ubi hæc habetur expoſitio:
perpetuum peribunt „(v. 24. b. cap.) ſed àte ? nN Nππ we e rvey De
beatum &. in MSto 2. etiam iſta addita tepe- dyyn ee dnenn de iie i. e. quisnam
riuntu: in Debræo: ſed verba illa: α . e. 61 efficere poterit, quò minus is, qui decernit

ze beatum, usque ad: Tr e i. e. et (ſeil. Deus,) ei imponat iſta, nempè: contur-
lamſi futurum ſit &c. ½ MSto 16 abſunt in He- bationes iſtas, quæ erunt in mundo,
bræo. 98. Vel: Syri, id enim figniſicat nomen mhpd,
9 1. Sed ſakem transfereris de loco ad locum, uti prout in editione Hebræa, quà uſus ſum, ut & in

mex in Commentatoris noñRri notis ſequitur, exemplari n n habetur, ſed juxtä utrum-
vid. num. 94. . veri. . que MStum legendum eſt dupy), cui lectioni et-
92. Vel: quid tum poſteà? quoniam ſpes iſta te iam Pataphraſis Chaldaica conſentit, ubi vide
manet, ut tandem eum cœteris captivis reverta P. Fagii notas 5 in Bib liis Buxtorf. pro bon&
Iis, conter. num. feq, 95. legitur hic: 7 n i. e. filii Javan, quo nomine
93. De quibus vide 2. Reg 17. V 6. & c. 18. v. vocant Judæi Græcos, eidem lectioni etiam A-
.1. ben Efſra accedit, cujus vide notas ibidem, coa-
94. Confer. quæ paulò antè num. 9 1. b. v. notata! fer. & tract. Talm. Sanhedrin, ol. 106. a,

(N. M.

Navibus ma
eiſnttrat
gvoqne ei

Pod vetl

Nit. &

Etl
.

1.

ejus (ſodei
næ:) more
dæo) diced
Citaor, gia
bant, ille ſr
ilitan] (Vid

—
99. Hedr, i
popularidun
man mitg
101. & 10.
100. Nemnt

ot. ad bar:

101. Drom D
Raſchi not.
107, Kicuti 5
Gickionem
men
ech. t. z0.
103. Ke inten
dum ſone
1. Nomnuli
ka exponun
gvoniam!
Hw ie
w
1. 144.
1.8 bechor
3. le lot en
in Sanhec

—
ne perd col.

ent AAe.
ritidine
Gut cum de.
ded iſto, udi
un vehit)
lach 93. G
dlocum; 34.

dini: Bod.
ipſum irauam
es) gui hec
eresvenient:
Ei 5t. cum
nari-
—
portaione, ram

upeſſtetann, ide
1,& numn. anlec.

kegitut: nhhn,

CAF. XXV.

lazucb,), 60, Ae
on, ſol. 100,

8, aui a hon
otell conler not⸗
abetut enpoſtio
e Nn
. e. quisnam
k, gui ecetnn
nempe: contit
nundo⸗
nOmmen e
ulusſom, vi Ain
,ſed uxiulnmn.
, euilehionn i⸗
alemir, uhi tidlte
ntotf, 1O nn
an,10 bomine
ledtioni etiam A

orar bbidem,66d

l 106,3,

102. Sicuti Eſai. cap. 3 3. v. 2 I. Habetur, alii aliter

NuMERORUIM. 1227
navibus magnis 99. Aflyrios. Eod. verfſ. 24. Et tigene Aſprios] Et affligent eos,
qui ſunt trans fluvium. 100. Eod. verſ. 24. A que etiam ipſe in aternum peribit] Sic
quoque expoſuit Daniel: donec interfecta eſſet beſtia & perüſſet corpus ejus. 101,

Eod. verſ. 24. Naves] (Dicio 2α ſignificat) nayes magnas, ſicuti ſcriptum eſt:

A) i. e. & navis 102, magnifica (ubi jonathan Chaldaicè vertit:) 8N W

i. e, & trieris magna. 103. ⸗

LCLCLCQg . XXV.

YErf. 1. Ia S-hittim] Ita fuit nomen ejus. 1. Eod. verſ. 1. Fornicari cum f-
liabus Moab] (Idque) ex conſilio Bileami, ſicuti habetur in (capite:) 59 .
2. Verſ. 2., Et adoraverunt Deos eorum] Quando prava concupiſcentia 3.
ejus (Judæi) prævalebat ergà illam (feæminam Moabiticam) isque dicebat ei (ſœmi⸗
næ:) morem mihi gere, illa depromebat ex ſinu fuo imaginem Pehor atque ei (Ju-
dæo) dicebat: adora iftam (imaginem.) Verſ. 3. Pehor] (Nomen inde) di-
citur, quia 5 ν⅞hi. e. denudabant 4. foramen podicis coràm illo (idolo) & caca-

bant, iſte fuit cultus ejus. 3. Eod. verſ. 3. Et iratus eſt * ſuror Domini contrà Hia-
liitas] (Videlicèt) immiſit ineos plagam. 6.

Verſ. 4. Sume omnes principes populi]
PpppPppPpP 3 Ut
v. 6. n. 39. & ejusd. c. 24. v. 14. n. 65. vide 8&
Raſchi not. ad Eccleſ. c. 10. V. 12. ac Gur Ar-
jeh fol. 18 §. col. 3. med.
3. Confer. hic Gur Arjeh fol. 198 8⸗ col. 3. circã
fin. ac not. in nomn mnou h. loc. ut & traét.
Talm. Bechorot, fol. 5.5, & Sanhedein, fol.
106. a2,.
4. Nam y venit 7α an ihin j. e, ſigniſi-
cat aperturam & detectionem, uti in notis
pan n h. oc. exponitur, confer. hic autor
Tractatus Gallici: Hiſtoire des dogmes & des
cultes &c. Part. 4. Traité I. cap. I. & caàa. 2.
703. Sie interpres Latinus verba illa, quæ in Tar-[5. Vide Deuteron. cap. 12. v. 30. D. 112. ac P.
gum Jonathanis habentur, tranſtulit. Fsgii not. ad Paraphr. Chald. b. loc.
I. Nounnulli ex Rabbinis nomen tpv allegoric& * Hebr. nn iſtud & ſequentia, usqne ad: mi. e.
ita expanunt, ut ſignificet mwi. e, ſtultitiam, fſume (omnes &c⸗ verſ. 4. h. c.) abſunt 4 MStO
quoniam Iſraelitæ perpetraverant ibi — wyr 1. .
Prv i. e. factum ſtolidum, uti in noti 6. Nam .ασ He e i⸗ i, e. omnis (lo-
ot W b. loc. habetur, confer. Jalkut Part. 1 cutio:) * r i. e. furor iræ facit notam i.
1. fol. 244. col. 4. med. it. Sanhedrin, fol. 106. e. fignum aliquod poſt fe relinquit, ſic in Gur
2. & Bechorot, fol. 5. 5. Arjeh fol. 188. Col. 3. fin, confer. & not. in
2. Ef hoc eaput undecimum tractatus Talimudi a item cap. ſequ. 26. Verſ. 13. num,
ci: Sanhedrin, de quo conkfer. cap. antec: 14. 32. 5

99. Hebr. ααα eann, nonnulli ex Rabbinis
popularibus vertant: cum turribus magnis, Ger-
man. mit groſſen Thuͤrnen / conter. num. ſequ.
102. & 103.
100. Nempè: Euphratem, confer. hic P. Fagii
not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
101. Prout Daniel. c. 7. v. 11. habetur, ubi vide
Raſchi not.

dictionem iſtam intenpretantur, vide, qa pau
10 ante n. 99. h. verſ. notata ſunt, it. not. ad E-
Zech. e. 30. v. 9. num. .

122 NIMERORIM.

Nt illi judicent eos, qui colebant Pehor. 7. Eod. verf. 4. Et ſupende eos] (Nempè
illos,) qui coluerant (idolum Pehor.) Eod. verſ. 4. Er ſaſßende] (Verbum vp )
ſignificat ſuſpenſionem, veluti reperimus ** circà filios Saulis (de quibus dicitur:)
80P i. e. & ſuſpende eos Domino 38. atque ibi (verbum PP3) exponitur:
ſuſpenſio „cultus idololatrici (?œna) eſt lapidatio; 9. omnes autem, qui lapidan-
tur, ſuſpenduntur. 10. Eod. verſ 4. Contraà Solem] i. e. In conſpectu† omnium;
11. expoſitio myſtica eſt, quòd Sol oſtenderit 12, peccatores, (nimirùm) nubes du-
plicabatur 13. & regione ejus (peccatoris idololatræ) ac Sol ſuper illum radios ſuos
ſpargebat. ¹4. Verſ. 6. Et ecce vir ex filiis Gzaelis venit] Congregaverunt ſele illi,

qui crant ex tribu Simeonis, ad Zimbri, qui orum extitit princeps eique dixerunt:

nos ad mortem condemnamur; tu verò ſedes * &c. ſicuti id totum exponitur in (ca-
pite, quod incipit:.) = Ni. e. hi ſunt combuſti, (in tractatu Talmu-

dico:) Sanhedrin. 15. Eod. verſ. 6. Midianitidem *] (Nempè:) Casbi, filiam-
Zur, 16. Eod. verſ. 6. Ante oculos Moſis] Dixerunt (Simeonitæ) Moſi: num iſta

CAP. XXV.

. (Midianitis fœmina) permiſſa, an vero prohibita eſt, (ne ſcil. in matrimonium du-

catur?)

—

7. Hæc ipterpretatio conformis elt Chaldaicæ

translationi, ubi vide P. Fagii not. confer. & Gur
Arjeh fol. 188. col. 3. fin. & Sanheditin, fol. 34.

a. 5. & fol. 3 5. a. ac not. in a np h. loc.

item Lightfoot. ad Corinth. c. 10. verſ. §. pag.

205. edit. Lipl. ae Jalkut Part. 1. Jol. 245. col.

Hebr. en W, iſts, ut & ſequemia, usque

ad: NM.öi. e. exponitur, ablunt 4 MSto 1.

confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. &2. a.
§. Vide 2. Samuel. c. 21. v. 6. ibique Raſchi not.
coater. & Levit. c. 19. u. 2 8- n. 142.
9. Continetur hie ratio, cur cultores Pehor fuerint
ſuſpenſi, nempè quia rn D ax i.
e. cultus idololatricus lapidatione punitur; o-
mues autetn lapidati ſuſpenduntur, vide not. in
p now ' h. loc.
10. Vide Deuteron, cap. 2 1. vetſ. 22. ibique not.
n. 50. confer. & not. in Han n, h. loc. it.
tract. Talm. Sanhedrin , fol. 6 4. a.
† Hedr. 72 Py7 ia & ſequentia, usque ad: olten-
detit peccatores, abſunt 4 MSt 24
I1. Scillcét: non procul 4 domo judicii ‚ut o.
mnes conſpic ere poſſent cosS, qui ſuſpendeban-
tur, nam alius locus lapidatic nis procui aberat4
domo judicii; hic vero jubebantur præter mo-
tem teceptum non ptocul 4 loco judicii ſuſpen

di, ſic exponitur in Gur Arjeh fol. 188. col. 3.
med.

12. Vel: notos fecerit, nempè: radiis ſuis, uti
mox ſequitur in expoſitione Commentatoris no-
ſtci, confer. not. in Nan ne h. og. ac num.
ſequ. 14.
13. Vel: convolvebat & contrahebat ſe, ſic 290
vel: 79 0Nπ, uti in MSto z. habetur, hic interpre-
tor, ac Judæi populeres Germanicè vertunt:

War ſich umbwunden / i. e. convolvebat ſe,

confer. Exod. cap. 2 5. vVerſ. 29.: n. 82. ac not. in
DANR ND. joc. it. Exod. cap. 26. verſ, 9, n.
3 5. In alkut Part. I. Ol. 24 5§ col. 1. med. pro
901 legitur: a, nilſi fortè ertor deſcribenti-
um ſeu typothetarum intervenit.
14. Et hoc modo radiis ſuis oſtendebat ac notum
faciebat idolo latram, vide, quæ num. antec. 12.
notata ſunt.
* In M Sto 2. hic additur: prmr) i. e. & tac es.
15. In. iſto tractatu eſt caput nonum, quod hic al-
legarur, ac regetitur locus hic allegatus, fol. 92.
a. confer. Gur Arieh ol. 18 %. col. 2 fin. ac jal-
kuat dict. Parr. 1. ol. 245. col. I. med.
XW Iſtud: ut & ſequentia, usque ad: &) i. e. &
vidit, abſunt hie à MSto 2.

16. Sicuti infrà verſ. 15. b. cap. nominatur.

fin. confer. Jalkut Part. 1. Jol. 245. col. I.

cAxr.

—
catur)ſidi

tota res enp
ſcondita ete
mitteband9

(iecitur enim

nus eſos; ſe
niebat, 1 1
Vit conltitut

ferm habet

eite Moſe⸗
nippit lace⸗
gnifcant:)

do: Ma-
aien

— „
17. Confer: 6.
eidem, gu⸗

35.
19. Nempe: i-
ci: Sanhect
† Hebr. OM
NWMi. e, & Ni
troque M ,0,
19. Vel: ſente
Nimn Hehr, dd
tort. in Lexie
ſegn. 7. het
21, h. 1. 21
Raſchinot.
drum Urer u
ſot. 38 ohe
il.
2 0, Mrodt Exoe
11 Videlicet
Videinftz ven
Zanhectin; 70

121, Kire: irad

„
cec ictamen

). adduci

Dolis Raſchiz

Penl cenſen,⸗
b I6.

CANXr.

—
1l] Venpe
bun
s diciut.)
erponitur:
gui hhican.
omninm;
) nubez du.
ntadios ſuos
tunt ſele ili,
ue dixerunt:
Dniturinkca

Gdatn Talmun. 1.

asbi, ſliam.
1: mum iſta
monium du=

calur!)
—

fol 139,l 3.
l. 145. (0h l.

radiis ſuis, uti

mcnentatotisno⸗.
log, ac nuw.

ehatſe, ſe n
tupyhic inerpfe⸗
namice vertunt
cnNoledan le,
n. S2. c nol in
1 16. Vetl, gi .
ol. 1, ned, Pto
etot eſcibenti⸗
ndebꝛtac notum
numn, altec, 12

e, tates⸗
n, gvo bic al⸗
legntng ,ol ,1.
0l.: fne ⸗
I⸗ mes,
A: Ni e.&

Ominatur.

—

CAP. XXV. 1229
catur?) ſi dixeris: prohibita eſt, 17. quisnam tibi filiam Jethronis permiſit? ſicuti
tota res exponitur ibidem. 18. Eod. verſ. 6. Ili autem ſlebant †] (Quoniam) ab-
ſcondita erat ab illo (Moſe) conſtitutio juris 19, ideò omnes planctum magnum e-
mittebant, quoad vitulum (conflatilem) ſteterat Moſes contrà ſexaginta myriades,
dicitur enim: & contrivit usque ad pulverem &c. 20. hic autem remiſſæ erant ma-
nus ejus; ſed (hoc ideò factum eſt,) ut veniret Pinchas & auferret id, quod ei conve-

niebat. 21. Verſ. 7. Et vidit Pinchas] Vidir ille factum & in memoriam revoca-

vit conſtitutionem juris 22. ac dixit Moſi: ego per Cabalam à te didici: 23. qui
rem habet cum fœmina gentili, *in hunc Zelotypi faciunt impetum, 24, reſpondit
ei * (Moſes:) lector epiſtolæ ſit illius nuncius, 25. (hoc auditéô Pinchas) ſtatim ar-
ripuit lanceam manu ſua &c. Verſ. S8. In lupanar] (Verba iſta: Op O& hic ſi-
gnificant:) N ONi e. in tentorium. 26. Eod. verſ. 8. Per ventrem ejus] (Di-

7

Qdio: nop hic accipitur, ſicuti in illo loco:) prout (conſtitutum eſt:) maxillas &

——

phi. e. ventriculum; 27. direxerat (Pinchas ictum) in medium membri virilis

iſti-

17. Confer. Geneſ. c. 49. v, 6. ubi in notis Raſchi

198. Nempè: in dicto capite nono libri Taſmudi-
ci: Sanhedrin, de quo vide num. antec. 15.
Hebr. .αn e iſta & ſequentia, usque ad:
N . e. & vidit (verſ. 7. b. cap.) abſunt ab u-
troque MS. l
19. Vel: ſententia, oralis doctrina, deciſio, id e
nim Hebr. e notat, de quo plura apud Bux-
terf. in Lexic. Chald. fol. 612. confer. & verſ.
ſequ. 7. h. cap. n. 2 2. & infrà Numer. c. 3 I. V.

Ralſchi not. ad Joſu. cap. 15. v. 17. & not. ad Ii-
brum Prec. Jud. part. I. p. 11 5. a. med. ac Light-
foot. ad Johann. cap. 9. verſ. 2 8. p. 1054. edit.
20, Proùt Exod. cap. 32. verſ. 20. habetur.
21⸗ Videlicèt: ſacerdotium perpetuum, de quo

Sanhedrin, fol. 82. a.

227:, Sive: traditionem, deciſionem, &c. Hebr.

un, de qua voce paulo antèn 19. verſ. præ-
ced. dictum eſt, confer. & Num. cap. 27. verſ. 5.
n. 17. adducitur autem iſta 19A paulo poſt in
notis Raſchianis, de qua vide num. ſequ. 2 4. h.
verſ. confer. & D. Maji Theol. Jud, Loc. 1. 5, 5.

eadem, quæ hic, adducuntur, vide ibid. n.

21. n. 8 2. ac Deuteron. c. 3 1. verſ. 2, n. 5. item

vide infrà verſ. 1I 3. b. cap. confer. hic tract. Talm.

23. Vel: per traditionem à te accepi, ſic ae
hie interpretor, Confer. 2. Paralipom. c. 18. v.
5: ibique Raſchi not. it. tract. Talm. Sanhedrtin,
Jol. gz. . ꝗJM
* Hebr. rp- yin, in MSto z. legitur 7y &an
N i. e. qui venit ad fœminam gentilem, ves
eadem eft.

14. Hæc fuit illa inn i. e. traditio ſeu conſtitutio,

de qua paulo antè n. 22, b verſ. conſer. Buxtorf.
Lexic. Chald. fol. 2061T. pr.
*X Hebr. 37 &, iſta & ſequentia, usque ad: 7
ann i, e. in lupanar, abſunt ab utroque MSto.
2 5. Vel: tabellarius ſive legatus ejus, Hebr. No,
vel, (uti hic in exemplari, quo uſus ſum, legi-
tur:) &n, ſenfus eſt: qui conſilium dedit,
is etiam iſtud exequatur, confſer. Ejasd. Buxt,
Leexic. Talm. fol. 1905. ac Joh. Druſti Adag.
Hebr. vide & Exod. c. 3 3. v. 17. n. 62.
26. Confer. hic P. FPagii not. ad Paraphr. Chald.
ac not. in par nv h. loc. it. Chulin, fol.
134. 5.
27. Sicuti Deuteron. c. 1 8. v. 3. habetur, ubi vi-
de not. n. 24. & n. 26. nam, quia Pinchas mulie-
rem haſta ap "&ι j. e. in ventrem eius direà
interfecetat, ideò a e i. e. yentrieulus ſacer-
dotibus fuit datus, uti in notis Raſchi ad Deute=
ron. c. 1 §. v. 3. habetur, confer. Chulin, fol.

5230

NuMERORUM.

–

APp. XXV.

4

Hius Zimti & (in medium †) pudendorum mulieris ( Casbi) omnesque viderumt,
quòd non fruſtrà illos interfecerit (Pinchas;) facta autem ſunt ei multa miracula, 28.
ſicuti id omne exponitur ibidem. 29. Verſ. I1. Pinchas, filius éleazaris, filii Aaro-
nis Sacerdotis] Quoniam tribus (Iſraeliticæ) illum (Pinchaſum) conviciis petebant
(dicentes:) num vidiſtis filium illum Puthi, 30. cujus avus maternus 31. ſaginavit

vitulos ad cultum idololatricum, is interfecit principem* ex populo Iſraëlitico, 32.

„

idcircò venit (hic) Scriptura ejusque genealogiam ad Aaronem refert. 33. Eod.

verſ. 1I. Dum zelatus eſi Zelum meum] i. e. Dum ultus eſt * iram, quàâ ego iraſci
debuiſſem, 34. omnis dictio ee notat eum, qui ad iram commovetur, ut de ali-

qua re capiat ultionem, emportement, 35. linguâ vernaculàa. Verſ. 12. FKrdus me-

um patis] Ut ſit ei in fœdus pacis, 36. veluti aliquis, qui retribuit 37. bonum atque
gratia m ei, qui ſibi beneficium exhibuit; ita & Sanctus ille Benedictus aſſignavit *

ei (Pinchaſo) pacem ſuam.

* Verſ. 13.

Et erit ei] Fœdus iſtud. Eod. verfſ. 13.

Fadus Sacerdotii perpetui] Nam, etiamſi jam anteà ſacerdotium datum fuerit ſemini

Aaro-⸗

† Hebr. , ſic in MS10 2. hic aditum reperi-
tur, quam jectionem in verſione hic ſeeutus
2 tiNem ſex miracula ei facta eſſe tradunt Rabbini,
ide tractatum Talmud. Sanhędrin, fol. 82. b.
ſicuti in τ Ne ad marginem allegatur, con-
fer. & not. ibidem, ubi miracula iſta enumeran-
tur, vide etiam Gur Arjeh fol, 188.: eol. 4. princ.
29. Nempeè: in capite nono tractstus Talmudi-
ci Sanhedtin, de quo ſuprà v. 6. . cap. n. 1 5.

30. Confer. hic Exod. c. 6. v 25. ubi dicitur, quod:

Eleazarus ſibi uxorem duxerit unam ex filiabus
Puthiel, quæ pepererit Pinchaſum.
. Nempe: Puthiel, de quo num. antec. 3 0. con
& Exod. c. 18. V. 1. n. 4. ac. I. Patalipem. c. 2.
v. 5§ 3. item Num. cap, 31. verſ. 6. n. 20. ac D.
Wagenleil. Sot. p. 886. & ſequ. . .
„ Hebr. & wa in MSto I. hic additur: Vad i. e⸗
tribus; in MSto z. babetur: π⅜ i. e, unum
(ſcil. priocipem populi Iirael.)

3 1

32. Videlicèt: Zimri, qui fuit princeps domus fa-
miliæ Simeonitarum, prout habetur Verſ. 14.

h. cap. è
FCaonfer. bic Gur Arjeh fol. 188. col. 4. med.
Gonfere i — en bo⸗ 1. ubi tract. Talm.
Sanhedrin, fol. 82. . & Sota, fol. 43. a. ad mar-
ginem allegantur.
AX Hebr. Mnaα,, in utroque MSto poſea additur

Dn r DeOn IWen ie i. &. ultionem meam,
dum ipſe iratus eſt irà &c.
quam ego capere debuiſſem, confer. Gur Arjch
FJol. 189. col. I. princ, ac not. in nan h.
loc. ut & nat. ad librum Prec. Jud. part. 2. pag.
10⁸. b. med. ac p. 2 18. 6. princ.
2 5, Ia hict reddo: wanwed (ſic enim legen-
dum pro Dmeate, pront corrupté habetur,)
confer. ſuprà Numer. c. 1 1. v. 29. num. 12 5. &
ExoOd. c. 20. V. 5. n. 29. item Deuteron. c. 4. v.
24, n. 20. confer. & Gur Arjeh fol. 189. col. I.
in pnm nie „ loc.
36. Confer. & hic Gur Arjeh fol. I89. col, 1, med.

Talm. Sanhedtin fol. 92. 6. ad marginem alle-

3. it. Kidduſchin, fol. 66. 5.
37. Vel: refert ei gratiam, Hebr. in Syw ſic
in notis pap M hic exponitur. .
† Hebr. aN, abeſt iſtud 4 MStO I. in MSto z.
pro eo legitur: ha i. e. & meritum ſeu ju-
ſtitiam. 1
*Atribuit, Hebr. ' ſepatavit, poſſes & vertere:
declaravit. . .

34. Vel: dum ultionem ſeu vindictam ſumpfit,

Frinc. ac P. Fagius ad Paraphr. Chald. ut & not.

ac not. in aN h. loc. ubi etiam tractat.

atur, confer. not. ad Malachiæ c. 2. v. 5. num.

** Poſſes etiam vertere: retributiones ſuas, Hehr.
vrn

.MV.
—
Aaronis; 1
undti erant
Alpinchas,
rat hucusqu
chim, 40,
dem) Zimt
rodie.
commoreri
(quodidem
tem iri V.
ita etiam na
mu zalernt
44, gur fu⸗
laudem bind
cohibnit, gn
quocitcätu⸗
Iſ. Nmen.

—
dv,
tependit.

3. Conler. h

fin it. trac,
39. Nenpe::
m elt, conß
h. loc ubi e

dhalo kœdus

40. Hebr.
te operis Ta
derathim, ,
100, 6 it,
ſol. 66.4.
41. Vid. did.
b,rout in
1 W un
( 23. . 17,1

4. Uii Zachar

ſehi not cont
fin u lupt
Anot. a0 bee

idelckt di

—2=

CA. Nr.
—
e Ficderwt,

irachla, 11,
1, flüi A.
5Peiebant.
. heinarit
ailiico, 9.
33. LEod,.
i ego iraſei
urut de ali.
2 Redu meo.
bonumatgue
s alſignayn
o erk 13.
fuenit ſemini
Aato⸗

—
luonem mean,

dicam unpſit,
Onter, Gur Arjeh
in o Nod.
ud at, 2 gi.
.
(ſe enin zegen⸗
rupts hubetur))
9. nomn. 11 ½. &
Deuteton, e, 4. V.
ſol 1g9. col l,
Chald, ut &not,

.1g9. ol, 1,wel.

bi etiam tractat.
d maginemn Ale.
2 1. V, ſ. hum.

. h , le
itur.
S10 1, in Möto:⸗
metilum ſel l⸗

polles kelee:
7

iones Ms,lebr⸗
NN

1 Vid. ſuprà Numer. c. I1. V. 29.. 124. it. Num.

Ar. XXV. NuMERORUM. r121r

Aaronis; (tamen) non fuit datum, niſi Aaroni & filiis ejus, 38. qui unà cum ipſo
uncti erant, eorumque generationibus, quæ poſt illorum unctionem naſcituri eſſent;
aſt Pinchas, qui jam anteâ natus, 39, nec tamen unctus erat, non comprehenſus e-=
rat hucusque ſub regula ſacerdotii, atque ſic diſcimus in (tractatu Talmudieo: ) Seva-
chim, 40. Pinchasnon conſtitutus fuit Sacerdos, antequàm ipſe interfecit (princi-
Pem) Zimri. 41. Eod. verſ. 13. Deo ſuo] G ⁸5 hic ponitur pro:)
N ‚i. e. propter Deum ſuum, ſic (accipitur in illo loco:) num tu ad Zelotypiam-
commoveris mihi i. e. propter me, † item (in illo loco:) & æmulatus ſum
(quod idem notat, ac) x nWai. e. propter Zionem. 42. Verſ. I14. Nomen au-
tem viri Graæzlitæ &c.] Sicuti (S. Scriptura) recenſet genealogiam juſti* in laudem;
ita etiam narrat profapiam improbi in vituperium. 43. Eod. verfſ. 14. Princeps do-
mus paternæ Simeenitarum] (Extitit iſte princeps) unius ex quinque familiis paternis,
44. quæ fuerunt tribui Simeonis; 45. alia explicatio: notam facit (hic Scriptura)
laudem Pinchaſi, 46, qui, quamvis iſte (Zimbri) fuerit princeps; tamen ſeſe non-
