quod reddi poterit: maintiot ; ſed mendoſam
puto hanc dictionem Gallicam.
190. Vel, id, quod roboratur ſeu firmatur, vi-
de, quæ paulò antè Sign. † & n. 188. S. verſ.
notata ſunt. . .
191. Sive: reſtauraverunt, muniverunt, ſie qui.
dem Commentator noſter vertendum putat id,
uod Nehem. c. 3. Verſ. 8. habetur, ubi vide
notas ejusdem, confer. num. ſequ. 192.
192. Seu: munita, roborata, ſic hoc quoque lo-
co verbum iſtud a) juxtà mentem Commen-
tatoris noſtri vertere volui, quod Jerem. c. 49.
v. 25. habetur, ubi vide Raſchi notas, alii aliter
vetterunt, confer. Exod. cap. 2 3. v. 5. H. 34. 8&
n. 3 5. it. not. in a n h. loc. & num. præ-

ced. 19 1. h. verſ.

s In MSto 2. poſt: Mn vy i. e. urbs laudabilis,

addita ſunt iſta: x3 y i. e. (iſtud
any (ſignificat linguâ Gallica:) enforger, Lati-
nè: Ermare, roborare. .
XX Hebr. h Derm in MSto z, huic præmittitur:
y i. e. (cui) ſerviebant vel quam petram
colebant & in qua ſeſe occultabant, confer. hic
tract. Talm. Gittin, fol. 56. 5.
1 Conter, act. Talm. Avoda ſara, fol. 2 9e b. &

Peſachim, fol. 22. a.

19 3. Vel: manum meam impedire aut probibere

potuit, Hebr. Da HH, de qua phraſi vide Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 1186. & num. ſequ. 19 5.
h. verſ. confer. & Jalkut Part. 1. fol. 30 8. col. 4.
circà fin.
194. Quoniam hie bis dicitur: ego, ego, hinc na-
ta eſt iſta Commentoris noſtri expoſntio, conſer.
not. in am ew . loc. ac D. Wagenſeil. Niz⸗
zZach. p. 1 8 I. & R. Iſaac. Munimen Fid. p. 114.
& p. 276. apud eundem, confer. & Peſachim
fol. 6 8. a. & Sanhedrin, fol. 9 1. b.
195. Vel: qui me impediat, Hebr. nri, de quo
verbo vide, quæ num- præced. 19 3. notata
ſunt, eonfer. hic tract. Talm. Sanhedrin, f. 104. a.
196. Prolixiorem hujus loci expofitionem vide
in notis om h. loc. confer. & not., ad li-
brum Prec. Jud. part. 2. pag. 2 54. a. princ. ubi
hujus verſus 40. ac feqq. usque ad v. 44. h. cap.
habetur exqlicatio, vid. & Jalkut Part. 1. Jol.
309. col. 1 .princ.
* Hebr. nylaw w, in MSto 1. poſtel additur:
Na bN eX N/& be N
) en R i. e. ſicuti (habetur in illo loco:) vi=
vaege

CA. XN

—
(ac ſidicete
dinei) ie
jn illo loco
Eod rerl4
die 199, el
paululümir
101, crpoſi
Gum judicij
Loc.7.41.
20), ex text
modas f (ſir
nam moshor
us ille Benee⸗
eas maniu ſuat
meiſpraterea
Lavonie,
naculi) uſti
Mcl. 20 , Bon

—.—
90 eoo, Cieit
uridus weis 5
guoqgue (haden
197. Sire cory
1) ibique Ral.
erſ bigge eſt
196. Kic ted o h
eripo: n
nlis excuſis mer
no,, a ſetem, .
199. Hebr, dony
n mbi, eme
kr gue 240 Gene
ntals ſont, zi
117 ſenfus A
Plus ero miſenie
aailine
4 7 oe.
Lachare
20 er 6
nheni, enpl

. urbs lauda-
binam lunt dil
en zoſuerant
etet: In as
auihen] Din
Finum lIibami-
sAducia & la⸗
fobis immmii,
guisquam me
pnimete ego
let conita mmer
ecum hic honi⸗
er et,doitmi.
9 4l lot nd.
iplim Per ſut⸗⸗
utamentum, 5

—

Gie Aut ohibete
uphtul ſige Bax.
& Bum. legl 19

tn fal zo,,

en,end,din 1r.
liespoltio, tonet.

D. Wageblei Ni=⸗
unimenfid,. 1.

le. kelchin

1 1.5,
ar mii lan

reted, 19 .
6Stnhectih 10.

ionetn Nide

l⸗

conlen hot, 4
15 ,a in⸗
ſalus in 1

Gez adälute

to Po
) DN N nn

. g Uo loc.

3

CAP. NXXII.

DEuTERONOMII. 150
(ac ſi diceret:) ego juro (per verba iſta:) vivo ego. Verſ. 41. & acuero fulgur gla-
dii mei) ⸗ i. e. Si acuero laminam (ſive aciem) gladii mei, veluti (dictio PQA accipitur
in illo loco: )ut ſit ei P i. e. fulgor 197. (linguà vernaculâ:) ſplendeur. 19⁸.
Eod. verſ. 41. Et apprebenderit manus mea judicium) Ut deſeram modum miſericor-

diæ 199. erga inimicos meos, 200. qui vobis (Judæis) malum intulerunt, dum ege

. A:⸗ X .
paululùm iratus eram, iſti verò (hoſtes mei) adjuverunt ad malefaciendum; ** alia

201. expoſitio (verborum iſtorum:) & apprehenderit manus mea, (nempè:) mo-

dum judicii, ut prehendam illum (modum judicii,) & ut ultionem 202. capiam.

Eod. v. 41. Reddam vinailtam &c.] Docent Rabbini noſtri in explicatione myſtica

203. ex textu S. Scripturæ, qui dicit: & apprehenderit manus mea judicium, quòd

modus † (ſive mos) ſancti illius Benedicti non ſit idem, atque mos hominis mortalis.
nam mos hominis mortalis eſt, ut emittat ſagittam nec illam poterit revocare; aſt San-
ctus ille Benedictus emittit ſagittas ſuas & in manu ejus eſt, revocare illas, perinde ac ſi

eas manu ſua teneret, nam ecce fulgur eſt ſagitta ejus, dicitur quippe hic: ful gur gladii

mei (præterea dicitur hic:) & apprehenderit manus mea judicium; (dictio) autem iſta:
OoDDNi. e. judicium (hic) ignificat pœnam (ſive executionem ſententiæ) linguàâ ver-
naculà:) juſtice. ²4. Verſ. 42. Iebriaboſagittas meas ſanguine] (Videlicèt:) ini-
mici. 205. Eod. v. 42. Et gladius meus comedet Carnem eorum (hoſtium meorum)

ſi.

Eod.

vo ego, dicit Dominus, ſi non, prout dixiſtis in
auribus meis &c. (Numer. « I4. v. 2 .) ita hic
Qquoque (habetur: ego juro & c.)

197. Sive: coruſcatio, vide Ezechiel. c. 2 I1. yerſ. .

15. ibique Raſebi not. confer. & Hioh. cap. 20.
V. 2 5. ibique ejusd. Raſchi not.
198. Sic red 0 hie and, nam ita legendum
erit pro: M?, ſicuti in exemplaribus hacte-
nus excuſis mendosè, ut puto, legitur, confer.
not. ad Jerem. c. 10. V. 1 3, n. 9.
199. Hebr. b'prnn nen, cujus oppoſitum eſt:
Ppe Hi. e. modus ſive menſura judicii, con-
fer. quæ ad Geneſ. cap. 1. v. I. n. 3 8 S& n. 39.
notata ſunt, vide & Buxtorf. Lex. Talm. fol.
1I171. ſenſus autem hujus loci eſt: non am-
plius ero miſericors ergà inimicos meos.

200. Loci iſtius expoſitionem vide in not. ne

Pnn h. loc.

AX Ulti Zachar. c. I. v. 1 5. habetur, ubi vide not.

201. Hebr. rde n, ſic in omnibus, quæ quidem
inſpexi, exemplaribus hic legitur, ſed in Gur

Arjeh fol 227. col, 1. princ. exiſtimarur, hic es-
ſe b rhy i, e. erratum deſi ribentis ac verba
iſta delenda eſſe putatur, quoniam & 721
& e i e. omnia ſunt una eademque ex-⸗
plicatio, ita, ut locus iſte ſic cobhæreat & expo-
nendus ſit: iſti verò (hoſtes mei) adjuverune
à4d malefaciendum & apprehendit manus mea
modum judicii, ut comprehendam &c.
202. Loci iſtius expoſitionem vide in notis
Mod n h, l0c.
203. Hebr. N, quo nomine interdum liber iſti-
us inſcriptionis venit, nempè: Agadah.
†Verba iſta: quòd modus &c. usque ad: (di-
dio) autem iſta &c, ablunt hic in Hebræo ₰
MStO I,
204. Confer. quæ infià ad verſum 36. F. c. n. 2 30.
notata ſunt, vide & R. Salomonis not. ad Eccleſ.
c. 8. v. 4. num. 7. ðð
205. Vide not. in am anew,ubi loci iſti
gein ener n inav, ubi loci iſtius expo-

Ddd ddd dde

1504 DEUTERONOMII. CAbP. XXXII.

Eod. verſ. 42. Sanguine confoſſorum & captivoruus] Hoc eveniet eis (inimicis) pro-
pter peccatum ſanguinis confoſſorum (populi) Israelitici & captivorum, quos illi ex
eis (Israeélitis) in captivitatem abduxerunt. Eod. verſ. 42. Inde 4 principio ultio-
num inimici] i. e. Jam inde à prævaricatione initii irruptionum inimici, 206. nam
quando Sanctus ille Benedictus ultionem capit de populis (alienigenis,) ipſe viſitat
ſuper eos tàm propriam illorum iniquitatem, quàm patrum eorum peccata, inde à
principio irruptionis, quam contrà Israëlitas fecerunt. * Verſ. 43. Laudate genter
populum 207. ejus] i. e. Eo tempore laudabunt populi Isra&litas (hiſce verbis:) vide-
te, quænam laus ſit populi iſtius (Israelitici.) qui in omnibus adverſitatibus, quæ eis
evenerunt, Sancto illi Benedicto adhæſerunt nec eum deſeruerunt, (nimirùm) cogno-
ſcebant illi bonitatem ejus ipſiusque laudem. ** Eod. verſ. 43. Quia ſanguinem ſer-
vorum ſuorum ulciſietur] i. e. Effuſionem ſanguinis eorum, (expoſitio hic facienda
eſt) juxtà ſenſum ejus literalem. Eod. verſ. 43. Er vindictam retribuet boſtibus ſuis]
Propter rapinam & violentiam, (quam perpetràrunt,) nam dicitur: Egyptus in de-
ſolationem erit & Edom in deſertum deſolatum 208. propter violentiam, filiis Je-
hudæ (illatam,) & dicit (alibi Scriptura:) propter violentiam, 209, fratri tuo, Ja-
cobo, (illatam.) Eod. verſ. 43. Et propitius erit terræ populi ſvi] i. e. Et placatus
erit terræ ſuæ ac populo ſuo 210. propter calamitates, quæ eis (udæis) evenerunt
& quas eis inimicus intulit. Eod., verſ. 43. Et propitius erit] (Verbum:) 52
ſigniſcat benevolentiam & placationem, veluti (accipitur in illo Iloco: )Nid
eſt: placabo vultum ejus, 211. (ubi Chaldæus interpres tranſtulit:) placatam red-
dam iram ejus. Eod. verſ. 43. Et placatus erit terræ ſuæ] Et quænam hæc eſt terra
ejus? (nempè: 212. Eod. verſ. 43. Populus eju] Quando populus ejus (Dei) re-
cipit

206. Id eit: jam inde ab initio prævaricçationis, tina conſentit, alii rectiùs, ut pute, tranſtulerunt:

quo hoftes populi Iiraelirici in eum irruptionem
tecerunt, confer. not. in o nSt h. loc. ut &
Jalkut Part. 1. fol. 3 09. col. 1. med.

cantate gentes & populus ejus vel cum populo
ejus, quibus etiam LXX. adſtipulantur & epi-
ſtola ad Roman. c. 15. v. 10.

Hebr. Mawa), abeſt iſtud hic à MSto -z.
208. Sicuti Joel. c. 3. v. 19. habetur, ubi vide no-
tas, n um. 22.

„X Hebr. &*νRn e, in MSto I. poſteà addun-
ztor iſta: 30 d—en ee eedee een
3N& Wνϑ nh ee den denen d 1
Anb ye NnN i, e. Exiſtimo jautem ego,
quòò (iſtud:) inebriabo ſagittas meas ſangui-
ne, referatur ad finem (hujus) verſus, de quo-
nam ſcil. ſanguine inebriabo ſagittas meas? (vi⸗
delicèt) de capite inimici, quando veniam, ut
ultionem de illo capiam, (videtur bæc eſſe addi
tio oſephi, R. Simeonis filii, de quo vid. not.
ſuprà ad v. 3. B. c. Sign. *) .
207. Sic juxtà Commentatoris noſtri mentem lo-
cum iſtum vertere volui, cui etiam Vulgata La-

Raſchi notas.
210. Sie ferè Junius ac Tremellius verterunt,

piat, confer. num. 2 13. h. verſ. aliam iſtius loci
explicarionem vide in libro p& ροvv Part. 5.
c. 6. p. 85. b.
111. Sicuti Geneſ. c. 32. v. 20. habetur.
212, Sic etiam in not. Dan nevh. loc, exponi-
tur?

209. Prout Obad. c. I. v. 10. habetur, ubi vide

nempè: & terram ſuam populumque ſuum exx-

canxx
cipit conio

tionem) te
Domiae, t⸗
(nempe:)t
Keriptute)
huda totum
opulis alie
mnulis ejici
Nus omniall
poluit:) pen
29. Meinet
polis alienig
Pes eorum ven
(ilta R. fehud
Laplicet lepo
expoluiabini
Auasdeite
duiſunt. 11,
runt (populi⸗
od. verl 32.
inimici ümete
AKhciat inimie
Poltencas rel
ol3z. F

tur: wen
Populas ejus,
ot, ,ol. 111,
13. Confen gue
1ata ſant,
¹14, Hout Mam,
111. Rutii)
iit Deqno nil⸗
11). kroit ſihr

wr.
115.Crretbain,
r.

1419. e D
V.
w l
ne. Refen lie⸗

CM.X.

nimicis) Mo.
mn quos lier
hrintigpis Alin⸗
lci, woe, nam
is,) ileriſtat
peccata, inde
Laudiute gentel
everbis:)vide⸗
tatbus, gor eis
tmirum)cogno⸗

uſanguinenſe.

tio hicfacienda
verhgfibuſau
Egyptusin ge⸗

entiam, flis ) .

fiatti tuo, 4
1e. Et plaeaus
deis) evenerunt
Velbum.) )
co: 1 id

) lacatam ted.
nan hec elttetlta

lusezus Deire⸗

cipit

—
vn detnhlunt

IO.
ezus ſel cumn hoß 7
adlüpolamun Kept

10.
Abic MSte:.

habetuh, Ubi zigeno⸗

10, babelu Gbidide

⁸
ſonnN ) Eanu e

r,
40, hadein.,
1 er ,loeaupont⸗
N wt!:

CAPF. XXXII. DEUTERONOMII. 1505

cipit conſolationem (ſive placationem,) terra quoque ejus conſolationem (ſeu placa⸗
tionem) recipit, 213. & fſic illa (Scriptura) dicit: benevolus (ſeu placatus) fuiſti,
Domine, terræ tuæ, 214. in quonam benevolus, (ſeu placatus) fuiſti terræ tuæ?
(nempè:) reduxiſti captivitatem jacobi; 215. aliis modis exponitur ille (textus S.
Scriptutæ) in Siphre 216. & diſſentiunt hac in re R. Jehuda & Nechemia, R. Je-
huda totum (illum textum) exponit de Israéëlitis; aſt R. Nechemia totum exponit de
populis (alienigenis,) R. Jehuda explicat de Iſraêlitis (verba illa:) dixi: ex omnibus
angulis ejiciam eos, 217. veluti expoſui, usque ad (verba illa:) & non fecit Domi-
uus omnia iſta; 218. (verba autem iſta:) quia gens perdita conſiliis, 219. (ille ſic ex-
poſuit:) perdiderunt legem meam (Iſraélitæ,) quæ eis eſt conſilium rectum. Verſ.
28. Nec in eis eſt intelligentia] (Nempè,) ut intelligerent, 220, quomodo unus de po-
pulis (alienigenis) perſequatur mille 221. exilfis † (Iſraeëlitis,) nonne ideò, quia ru-
Pes eorum vendidit illos? quia non, ut rupes noſtra, eſt rupes eorum &c. 222, omnia

(iſta R. Jehuda explicat,) ſicuti ego expoſui, usque ad finem; ſed R. Nechemia 223.

explicat de populis idololatricis (verba illa:) quia gens perdita conſiliis &c. veluti ege
expoſui ab initio usque ad (verba iſta:) & inim ci noſtri ſunt judices. 224. Verſ 32.
Quia de vite Sodom eſt vitis eorum] (Nempè:) populorum, qui cultui idololatrico de-
diti ſunt. 225. Eod. verſ. 3 2. Et de agro Gomorræ & .] Nec animum ſuum adverte-
runt (populi alienigenæ,) ut mihi (Deo) magnitudinem (ſeu victoriam) attribuerent.
Eod. verſ. 3 2. Uræ eorum ſunt uvæ ſelli] Hoc eſt, quod dixit (S. Scriptura:) niſi iram
inimici timerem 226., contrà ifraelitas (ſuſceptam,) ut illos horrore & amaritudinc
afficiat (inimicus,) uvæ itaque amaræ ſunt ei (Deo,) ut illis (populis alienigenis) eas
guſtandas præbeat propter id, quod illi fecerunt filiis meis (Iſraêlitis, inquit Deus.)
Verſ. 33. Venenum draconum eſt vinum eorum] Præparatum eſt (à Deo,) ut potum-
Ddd ddd ddd 2 præ-

verba illa: fed R. Nechemia, de quo vide num.
ſequ. 222. & num, 223.
221. Sicuti ſuprà v. 3 0. h. c. habetur.
† Hæc verba: mille ex illis &c. usque ad? quia
gens perdita conſiliis &c., abſunt in Hebræo à
MSto 2. ſed minus rectè,
222. Prout fuprà v. 3 1. h. c. habetur, & hactenùs
quidem de R. Jehudæ expoſitione.
223. Sequitur hic expoſitio R. Nechemiæ, quæ 4

tur: My 1e i. e, terra ejus, videlicèt:
populus ejus, confer. hic tractat. Talm. Ketu-
bot, fol. 111. a.
213. Confer. quæ paulò amè num. 2 10. h. v. no-
tata funt.
214. Prout Pſalm. 9 5. v. 2. babetur.
215. Sicuti dict. Pſalm. 8 5. v. 2., habetur.
216. De quo vide ſuprà v. 17. b. cap. num, 109.
217. Prout ſuprà verſu 26., & ſequ. 27. he c. habe-

tur. ſuperiore diverſa eſt, confer., num. præced. 220.
218. Quæ vetba in fine dicti verſus 27. H.c. haben-224. Quæ verba ſuprà v. 3 1, h. c. habentur.
tur. 1225. Iſtius commatis, ut & ſequentium usque ad

219. Quæ ſuprà v. 2 9. H. c. habentur, confer. hic
Gur Arjeh fol. 227. col, 1, princ, ac not. in
MeR Dh. loc,
220. Refertur hit expoſitio R. Jehudæ usque ad

verſum 41. h. c. eſt explicatio R. Nechem iæ ,„de
quo paulò anté dictum eſt.
226 Prout ſupraà Verſ. 27. . c. habetur.

1506 DEUITERONOMII. CAb. XXXII.

præbeat (gentibus) propterd, quod illi fecerunt * eis (Iſraelitis.) Verſ. 34. Occal-
vatum ſt apud me] Iſtud poculum, nam dicitur: quia calix eſt in manu Domini &c.
227. Verſ. 3 5. In tempore, quô Wacillabit pes eorum] Veluti dicitur: conculcabit
cam pes. 228. Verſ. 36. Oeie judicabit Dominus populum ſaum] Juxtà (R. Neche-
miæ) expoſitionem (particula:) ſignificat &τ i. e. quoniam 229. judicabit &c.
nec verbum ]) ) ſignificat (hic) ſapplicia; 230. ſed (accipitur,) ſicuti (in illo loco:)
quoniam aget cauſam eorum 231. contrà illos, qui eos opprimunt. Eod. verſ. 36.
Quoniam videbit; quòd abierit manus &. Verl. 37. Ee dicet: abinam eſt Deus eo-
rum?“] Et inimicus dicet: ubinam eſt Deus eorum (Iraeëlitarum?) veluti dixit im-
probus iſte Titus, quando diſcidit 232. velum (templi Hieroſolymitani,) ſicuti dici-

tur: & videbis inimicam meam & pudore eam operies, quæ mihi dicit: ubinam eſt

Deus tuus? 233. Verſ. 39. Videte nunc, quòd ego &.] Tunc revelabit Sanctus ille
Benedictus ſalutem ſuam 234. ac dicet: videte nunc, quòd ego, ego ſim ille, à me-

venit ſuper il illos malum & à me veniet ſuper eos (Iudæos) bonum. Eod. verſ. 39.
Nec eſt, qui ò manu mea eruat] i. e. Qui liberet vos (populos alienigenas) à malo,

duod ſuper vos adducam. Verſ. 40. Nam levabo ad cœlos manum meam] (Verba

iſta: N N hic ponuntur) pro Nν i. e. quia elevavi 235. (ut ſenſus

ſit: ſemper ego habitare facio locum Majeſtatis meæ 236. in cœlis, (adern ferè ex-
poſitio eſt) juxtà Targum ejus, 237. etiamſi debilis ſit ſuprà; zpotens vVerô infrà, ter-
ror ſuperioris eſt ſuper inferiorem, 238. multò magis (id locum habet,) ſi potens ſit
ſuprà; debilis verò infrd. Eod. verſ. 40. Manum meamd, i. e. Locum Majeſtatis

. meæx,
X Hebr. wy, ſic in urroque MSto, quam lectionem, 1. habetur i. e. diſeidit, „ in exemplari
u conveniemtiorem, hic in verſi ione ſecutus , Hebrio, quo uſus ſum, legitur MA, quod in-
ſum. SðJL terdum ſignificat: abſumpfit ditipuit, vid. not.
227. Sicuti pſalm. 75. V. 2 bibeiur à4 Zachat.c. I1. V. L6. n. 42.

22 9. Prout Eſai. c. 26. V. 6 habetur, ubi vide Ra- 233. Sicur Michæ c. 7. v. 10. habetur, confer. hic

ſchi nor. not. ad Pſalm. 2 I. v. 2. n. 13. *
229. Nam iſtâ particulà datur ratio verborum præ- 234. Confer. hic Gur Arieh Fol. 2 27. eol. 1. ſin.
cedentium, confer. ſuprà v. 36. h. cap: n. 194 sc not, in nom Mmov h. loc.

vide & Gur Arjeh fol. 227. col. 1: fin. 23 5. Non enim juxtà exrpoſitionem R. Neche-
230. Sive: ponas, ſiauti v. 41. h. cap. n. 204. miæ (de qua bic ſermo eſt,) convenit, exponere
expoſitum eſt, vide num. ſequ. 23 1. verbum OXπι, ut ſit ny 1) i. e. ſignificet
231. Nempè: Tudæorum oppreſſorum, vide Je tempus futurum, ſic in Gur Arjeh ol, 22 7. c0l.
rem. c. §0. v. 34. verbum itaque juxtaà PR.] 1. fin. & in not. eN. b. loc. exhonitur-

Nechemiæ expoſuionem ſignificat hic: i. 736. Vide paulò poſt num. 2 39. . verſ. 40.
c. litigabit vel cauſam tractabit in judieio; non 237. In Targum ſic habetur: quoniam præpara-

verd ſi ſignificat: puniet, quo in ſenſu ſuprà v. 41. vi in cclis domum Majeſtatis men, prout b.
b. cap. 4 nonnullis exponitur, ubi vide not. Fagius tranſtulit.
n. 204. 1238. Conſer. cap. ſequ. 3 3. v. 2 7. n. 172. * E.

à 32. Vel diſfecuit, Hebr. n, de cujus ſigniſ. Salom. not. ad Eccleſi aſt. —
catione vid. Buxt. Lex, Chald. Jol. 484. in 4Sto H ð Re è

CA. XN
—
me, 139,
cum ſuum,
tnici capet
uoniatn in
polteris ege
de mortvis,
adultionem

(uls ejius mor

ſoo exigende
illis virentil
Aleri ſabur
12 244. (ut
hendet judie

eik hit
teſtaziſti Mo

—

179. Conlet, n
240, Fic juntiz
hie imeſpreio
. behtur, Ubipi
241. Udel.
Pliai tio pocis
guim gell
741, Hebr. dX
De, ſeenin
nerzhe
: prout in
wengose eoinn
124 .. Hebr. N
Pltionem se in
n eterpum pin
ftei, inlichn
, wottlit⸗
Hebr. Orice
P vdone; ie
aiun, 2lan,
ete bie: congie
ſohenine,
ltiadreſin
245. Vel. dabat
igenein i

CANNNN.

—
erl 34. Orl.
nn Domini &⸗
t: Onculcabit
Nti (ANeche.

judicadd éc. †

1
3

iſnilloloco!)
loc verl 36.
nan e Deu eo⸗
Tdati dizitim
tani,)ſcuti diei⸗
cit: ubinam eſt

abitSanctus ilte.

im ille ame⸗
digenns) à tnale,

nean (Verba-

13 . (r ſenſae⸗

(eademm ſete en⸗
8 Fetd inltch ter⸗
beiü Potens t
ocutn Majeltuis

ee,

—

, i genplai
õ

a Grpoin, ndot⸗
,beun colle bie
13.
fol. 17. col. l fo.
0.

oſtiopem

) coovetit/elhoſele

. lonihtet
e ie

Ur Arieh fo 11), a0,
av heloc e
139 Eell
: gvogiumlee
elatis mer, Mront

. V. 27˙* n 171,

teſtas iſti (Moſi)ac data fuit alteri (nempè oſuæ,) cui Moſes conſtituit interpretem, ?246.

R. Neche⸗
x„ Hebr. ann iſtud & ſequentia, usque ad: TRN
Onitue nn 77. . H
244. Sive: conditionales, id eſt: quæ rem non

0. 8

CAbP. XXXII. DEuTERONOMII. 1 507σ%¾

meæ, 239. veluti (dictio: ) accipitur in illo loco:) unusquisque y i. e. ad lo-
cum ſuum, 240. ac fuit in manu mea, 241. ut ultionem de vobis (populis idolola-
tricis) caperem; ſed dixi, quòd ego in æternum vivam, non 242, feſſino pœnam,
quoniam mihi hac in re dilatio 243. eſt, ego vivo in æternum & in generationibus
poſteris ego poœnam de illis exigam ac poteſtas in manu mea ſita eſt, ut ultionem tàm
de mortuis, quàm de viventibus ſumam, rex mundanus, qui vadit ad mortem, feſtinat
ad ultionem ſuam, ut, dum adhuc vivit, exigat pœnam, quia fortè vel ipfe vel inimi-

cCcus ejus moritur, ſic deprchendetur, quòd non viderit ultionem ſuam ab iſto (inimico

ſuo exigendam;) aſt ego vivo in æternum, & ſi iſti (inimici mei) mortui ſint nec de
illis viventibus poœnam exegero, in eorundem morte ultionem capiam. Verſ. 41. Si

acuero fulgur gladii mei] Multæ * ſunt (particulæ:) — &, quæ non ſunt ſuſpenſi-

væ 244. (ut hic iſte ſit ſenſus:) quando acuam fulgur gladii mei & manus mea appre-
hendet judicium &c. omnia, ſicuti ſuprà expoſui, (ſunt intelligenda.) Verſ. 44.
Lyſe eſt Hoſchea, fllius Nun] Sabbathum fuit duorum conſortium, 245, ablata fuit po-

Ddd ddd ddd 3 qui

vertit Hebræa illa: π Qaw, confer.
Buxtorf. Lex. Chald. fol. 52 8. vocatur autem
ita Sabbatbum, in quo gemina habetur concio,
dum duo Rabbini eadem die, alter matutinis ho-
ris, alter veſpertinis, ad populum verba faciunt,
uti D. Wagenlſeilius ibidem juxtà mentem per-
eruditi eujusdam Rabbini, quem ipſe hac de re
242. Hebr. & &, uti in utroque MSto vel: conſuluerat, exponit, cui explicationi adſtipula-
de, ſic enim juxtà Buxtorf. Biblia Hebræi & tut etiam Gur Arjeh fol. 227. col. 2. princ. ubi
exemplar n D, hic legendum eſt; non! iſta: , an exponuntur: Pew av
e: prout in editione Hebraica, quâ uſus ſum e ennn i. e. Sabbathum, in quo duo
mendose legitur. òJMẽ concionabantur, atque en ade eee
243. Hebr. ν i. e. mora, tardatio, ſenſus eſt: i. e. duo aſſociantur, tanquàm unus, i. e. duo ſic
ultionem ac vindictam ego differre poſſum, quia intimè conjunguntur, ac ſi eſſet unus, ſicuti ibi-
in æternum vivo & quandocunque mihi viſum dem in Gur Arjeh explicatur; occurritur autem
fue: it, vindictam ſumam tàm de vivis, quàm de hic dubio, quod moveri poſſet, cur in textu ſa⸗
möortuis. ttco hoc loco dicatur, quòôd etiam joſua verba
fecerit àd populum, cùm ille non fuerit princeps
ſive dux Iſraëlitarum, niſi poſt mortem Moſis?
ac reſpondetur, quòd Sabbathum duorum con-
ſortium fuerit & c. ſic in notis a hic ex-
ſuſpendunt 4 conditione aut modo, confer. qux ponitur, ubi vide sis Hebzan.
ſuprà ad verſum 3 6. . cap. n. 195. notata ſunt. (246. Idque in ſignum poteſtatis, quæ 4 Moſe data
245. Vel: Sabbathum paris gemelli fuit, uii D. fuit Joſuæ, qua de re paàulò antè dictum eſt, con-
VWagenſeilius in Sota, (unde locus iſte, hic ad- fer. quæ ad Numer. 6, 27. v. 18. n. 72. hotata
ductus, deſumptus eſt,) pag. 3 17. & 319:n. 7.1 ſunt, ut & Buxtortf. Lex. Chald,. Ol, 2643.

239. Conter. num. præced. 23 6. b. verſ.
240. Sic juxtà Commentatoris noſtii mentem
pic interpretor illa, quæ Numer. c. 2, V. 17. ha-
hbentur, ubi vide not. n. 13. B
241. Id eſt: in poteſtate mea, habetur hic alia ex-
plicatio vocis: quæ in textu ſacto habetur,
quàm de qua paulo antè dictum eſt.

PSODa i. e. & manus mea apprehendet ju.
dicium, abſunt 4 MSto I.

108 DEUTERONOMII. CAP. XXXII.

qui ipſo vivente exponeref, 247. ne dicerent lfraëlitæ: vivente domino (ſive
doctore) tuo non poteras erigere caput; 248. ſed cur nominat eum hic (S. Scriptu-
ra: Hoſcheam? 249. ut ſcil. indicet, quòd animus ejus ſeſe non extulerit, 250. nam,
quamvis ei, (oſuæ) data fuerit magnitudo (ſive eminens dignitas;) ille tamen ſei-
pſum humiliavit perinde atque ab initio. 251. Verſ. 46. Animum veſtrum adverti-
e] Opus habet aliquis, ut oculi ejus & animus atque aures ejus ſint directæ ad verba
legis & ſic illa (Scriptura) dicit: fili hominis, vide oculis tuis & auribus tuis auſculta
atque animum tuum adverte, 252, ecce (hic habentur) verba comparationis, 253.
ſicuti (enim) quoad ſtructuram domus, quæ oculis videtur & calamòô menſuratur, a-
liquis opus habet, ut oculi ejus & aures ejusque animus directa ſint ad intelligendum:
quantô magis (illa debent eſſe directa ad percipienda) verba legis, quæ ſunt inſtar
montium, qui à pilo (capitis) dependent. 254. Verſ. 47. Nan enim verbum inane eſt
vobis] i. e. Non ſruſtrà vos laboratis in illa (lege Divina,) quia multum mercedis ab
ea dependet, illa quippe eſt vita veſtra; * alia explicatio: non eſt bi verbum va-
cuum 255. in lege, nam ſi exponere velis illud (verbum Divinum,) quò d in eo non
ſit datio mercedis, notum tibi ſit, quòd ſic dicat: & ſoror Lothan erat Thimnah; 256.
Thimnah autem erat concubina &c. 257. nam dixerat illa, non ſum digna, ut fiam
ejus (Eliphazi) uxor legitima, utinam ſim illius concubina! atque id omne quemnam
in finem (narravit Scriptura? nempè,) ut notam faceret laudem 258. Abrahami,

dum

247. Conter. quæ ad Numer. dict. c. 27. v. 18. n.
73. notata ſunt.
248˖. Id eſt: nihil dicere vel facere poteras, viven-
te domino tuo, Moſe, eadem ferè, quæ hic, no-
tata reperiuntur ad Numer. alleg. c. 27. verſ. 19.
ubi vide n. 72. & n. 73.
249. Hebr. yà“, nec vocat illum yv i. e. Je-
hoſchuam, ſicuti illius nomen honoris cauia
Moſe vocatum fuit, prout Numer. c. 13. v. 17.
habetur, ubi vide not. n. 1I. confer. & Genel. c,
17. v. F. n. 16. & n. 19.
250. Sic Hebrzum: —, quòd hic habetur, ir-
terpretor, idque juxtà notas in pan r,
ubi — exponitur ba a) —na i. e. ela-
tus corde & ſuperbus animô, confer, Buxtorf.
Lex. Chald. fol. 660.
2 51. Conter. hic Siphre, ſicuti in Sman nou
ad marginem allegatur.
2 52. Sicuti EzZech. c. 40⸗ V. 4. habetur, confer. &
R. Jſaac. Munim. Fid. apud D. W'agenleil. pag.
162.
273. Hebr. V i, e, grave ac leve, nempè:

argumentum comparativum à minori ad majus
& contrà.
254. Vel: ſuſpenſi ſunt, ſenſus eſt, quòd multa
reperiantur in lege, quæ ſunt hp& n e
i. e. ſubtilia, tanquam filum pili, ſic in not.
mnn neobu bh. loc. exponitur.
* Sicuri héc verſu 47. habetur, confer. ſuprà Deut.
c. 30. V. 20. & Pro erb. c. 4. V. 1 3. it, tractat.
Talm. Berachot, fol. 24. 5.
25 5. Sise: in mane, i e. nihil ſcriptum eſt in lege
Pyxb Niͦ/ i, c. quod non ſit uſui, vel quod ſit
ſupervacuum, ſic in notis Nos no h. loc.
exponitur.
256. Sicuti Geneſ. c. 3 6. v. 22. & I. Paralipom.
c. I. v. 39. habetur, conſfer. hic Jalkut Part, 1.
Ffol. 309. vol. z2. med.
257. Nempe: Eliphazi, filii Eſau, vide Geneſ,
dict. cap. 3 6. verſ. 12. ibique not. num. 20. &
num. 24.
258. Id eſt: dignitatem ejus ac magnitudinem,
Hebr. , uti in notis Raſchi ad Genetſ. al-
leg. c. 36. V. 12. habetur. MW

CA. XM

dum prine
Verl .
160, dicitu
chis, 261.
tant: ſino
non ſinem
ſec etiam
dictus dixit
cunque rite
cadem illa
moco ſenſet
negue idſo
ixit Sanctu,
Vites prohib
tur: eadem
ilam (Mol
iſtam, guie
ſecit Ecotur
bis dedit, ne
mus, ne mor
(Moſen) me⸗
morte, quan
Veſte exlebe
Aaronem,)
fater Aaton,
tuas, extendit

—
29. Vel . ſßh
kKd iri
36. Uerl ,
eperiantut.
O o le
lartzila:e
d NNͦᷓ
gus hie in

¹60. Conter, dot⸗

ar enel e

CML.NNI.

—
omino ſe
(enien.
in 1fo, nam
lle umen ſei⸗
rum adhtfti
ret ad verd
8 tis aulculta
atationis, 13.
menluratun;
ntelligendum
gur ſunt inſtat
erbum inane
im mercedis ab
bi verbum va⸗
udd in eo non
Thimnah; 156,
n Clgnae, ut ſam
ommne quemdam
151. Abrihami⸗
dum

nAminoti ad majus
us eſ, gud nife

n i, in 10,

ut.
ncogler ſupni Deut,

ihrum elin ſege
tulni, el gud
s H, loe⸗

11 . Paraliponz,
ſebir ilu Patt,1

i Ehau, ſide ben
igue not. num10,
udinen⸗
us a waghi .

CAP. XXXII. DEuTERONOMII. 1509

dum principes ac reges ambiverunt, affinitatem cum ſemine ejus contrahere. 259.
Verſ. 48. Et locutus eſt Dominus ad Moſen eadem illa die] In tribus * (S. Scripturæ) locis
260, dicitur: eadem illa die, de Noacho (enim) dicitar: eadem illa die venit Noa-
chus, 261. i. e. ſplendente diei luce, quoniam homines illius generationis ita dixe-
rant: ſi nos quovis modo ſenſerimus, quòd ille (Noachus arcam intrare velit,)
non ſinemus eum ingredi in arcam, neque id ſolùm (haud permittemus;)
ſed etiam accipiemus bipennes & ſecures arcamque findemus; aſt Sanctus ille Bene-
dictus dixit: ecce ego ingredi faciam illum (Noachum in arcam) medio die & qui-
cunque vires habet prohibendi, is veniat & prohibeat, de Ægyptiis (quoque) dicitur:

cadem illa die eduxit Dominus, 262, quoniam Æ gyptii ſic dicebant: ſi nos quovis

modo ſenſerimus, quòd illi (Israêlitæ id facere velint,) non ſinemus, ut egrediantur,
neque id ſolùm, ſed etiam acceptis gladiis atque armis militaribus interficiemus illos,
dixit Sanctus ille Benedictus: ecce ego educam eos medio die & cuicunque aderunt
vires prohibendi, is veniat & prohibeat, eodem modé etiam hic de morte Moſis dici-
tur: eadem illa die, quoniam Israélitæ ſic dicebant: ſi nos ulla ratione ſenſerimus,
illum (Moſen velle mortem obire,) nos id haud permittemus, (certè) hominem
iſtum, qui eduxit nos ex Ægypto quique nobis mare diviſit atque Manna deſcendere
fecit & coturnices nobis adduxit atque puteum nobis ſcaturire fecit quique legem no-
bis dedit, non ſinemus illum (mortem obire; ſed apud Deum inſtanter intercede-
mus, ne moriatur,) dixit ſanctus ille Benedictus: ecce ego ingredi faciam † eum
(Moſen) medio die &c. Verſ. 50. Sicuti mortuus eſt Aaron, frater tuus] i. e. Eadem
morte, q uam vidiſti 263, atque deſideràſti, (m orieris) nam Moſes Aaronem primâ
veſte exuebat eaque induebat Eleazarum, dein ſecundàâ ac tertiâ (veſte exuebat Moſes
Aaronem,) qui filium ſuum in honore (conſtitutum) cernebat, dixit ei Moſes: mi
frater, Aaron, aſcende in lectum, 264, isque aſcendit, (dein d'xit:) extende manus
tuas, exten dit ille, (poſteà dixit:) extende pedes tuos, ipſe extendit, * (dixit deinde:)
clau-

259. Vel: affinitate per matrimonium jungi

ſic pah hic interpretor, confer. Geneſ. dict. c.
36, verſ. 12. ubi ferè eadem, quæ hic, notata
reperiuntur.

etiam hoc loco adducantur.
261. Sicuti Geneſ. c. 7. v. 1 3à habetur,
26 ½.W Nempè: Iſtaélitas ex gypto, ſicut Exod. &.
12. v. 41. & v. 5 1. habetur,

XX Hebr. ννuba), iſtud & ſequentia, usque ad: † Per mortem ſcil. ad vitam æternam, id enim per

tD Wι i. e. ſicuti mortuus eſt (v. 50. h. cap.)
abſunt hie ab utroque MSto, ſolummodò poſt
verba iſta: eadem illa die, ibidem hæc leguntur:
V TX Pa i. e. ſolendente diei luce,
quæ hic in Raſchi notis habentaur.
260. Confer. not. in rm h. loc. ubi ratio
datur, cur non etiam verba illa: eadem illa die,
quæ Genel, c. I7. V, 26, de Abrahamo dicuntur,

verbum , quod hic habetur & introduce-
re ſignificat, indicatur.
263. Confer. hic not. in e r ut & R. Iſaac,
Munim. Fid, apud D. Wagenſ, p. 164.
264. Vide, quæ ad Numer. c. 20. V. 26, n. 60,
& Numer. c. 27, v. I 3, n. 40. notata ſunr.
* Heæc verba: extende pedes tuos, ipſe extendit,
abſunt hic in Hebræo ab utroque MSto.

DEUTERONOMII. Cab. XXKIII.

claude oculos tuos, isque clauſit, (tandem dixit:) contrahe os tuum, quòô factòô ille
(Aaron) mortem obivit, dixit Moſes, beatum illum, qui iſtiusmodi morte vitam

75 10

finit! Verſ. 51I. Quia prævaricati eſtu 16;. contrà me] i. e. Cauſam præbuiſtis, ut

prævaricatio 266. fieret contrà me. 267. Eod. verſ. 5I. Quia non ſaubtiftcaſtis me]
i. e. In cauſa fuiſtis, ne ego ſanctificarer, dixi (enim) vobis: & loquimini ad petram;
26⁰. illi autem (Moſes & Aaron) percuſſerunt eam & opus habuerunt, ut illam bis
percuterent; ſi verò ipſi allocuti ellent illam (petram) eaque dediſſet aquam ſuam
citrà percuſſionem, ſanctificatum fuiſſet nomen Dei, 269. nam Israelitæ dixiſſent:
quemadmodum perra iſta, quæ nec mercedem recipit nec pœnam, ſi (enim) juſta eſt,

non ulla ei datur merces, nec, ſi peccat, poœnam ſuſtinet, nihilominus obſervat præ-

ceptum creatoris ſui, nonne muliò magis nos (præcepta Dei ſervare debemus?)
Verſ. 2. Nam ex adverſo] i. e. Ex longinquo videbis &c. 270. nam, ſi non * vi-
deris eam (terram promiſſam) nunc, haud videbis eam 271. amplius vivus. Eod.
v. 52. Ulüuc autem non venies] Ego novi, quòd illam (terram) ames, 272, idcircò
dico tibi: aſcende ac vide. 273. “ ⸗
Erſ. 1. Et hæc eſt benedictio &c. antò mortem ſuam] Dum morti vicinus fuit,

1. nam ſi non nunc (benedicam, inquit Moſes,) ecquando? 2. Verſ. 6. Er
ait:

265. Hebr. nyyn, ſic legitur αhHeb n 170. Confer. quæ ſuprà ad Deuter. c. 11. v. 3 0%,
i, c, in libris correctis, prout in not. am Doe n. 104. notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 227.
y. loc. habetur, in nonnullis codicibus, ut & in col. 2. priac. ac not. in Man h. oc.
M Sto 2. legitur: re i. e. rebelles fuiſtis, ** Hebr. & , ſic in vulgatis editionibus, ut & in
prout ibidem notatum eſt, confer. num, ſequ.. MSto 2. fſed in MSto 1. deeſt hic particula illa
266. ſed in MSto I. verba iſta: quia prævarica-f negativa.

.

ti eſſis &c. usque ad: quia non ſanctifcaſtis, 27 1. Etenim np'& Dn α — i. e. ſi non nunc,

abſunt in Hebræo ½ MSto I. ecquando (videbis illam?) ſic in Gur Atjeh

166. Hebr. 7y, ſicuti hic habetur,quid verbum fol. 227. col. 2. prine. ac ſi diceret;: aut nunc
iſtud vyn propriè ſignificet, vide R. Salomonis aut nunquam videbis, confer, cap. ſequ. 3 3. v.
notas ad Levit. c. 5. v. 1 5§. n. 3 6. I1. n. 2.
267. Videlicèt: 4 populo Iſraelitico; vel: ut 272. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 227. col. 2.
Ifraelitæ contrà me prævaricarentur, non enim princ, ac not. in o NS h. loc.
Mo'es & Aaron ipſi prævaricari erant; ſed I. 1273.: Sicuti ſuprà v. 49. b. c. babetur.
ſraelitis anſam præbuerant prævaricandi, ſic in 1. Vide bic Gur Arjeh Ol. 227. col. 2. med. ac
notis Raſchianis, ut & in Sman ineh. loc. not. in an r, ubi Siphre ad marginem al-
juxta Rabbinorum ſententiam exponitur, confer. legatus, confer. etiam Pſalm. 90. v. I. ibique R.

& Jalkut Part. 1. Fol. 309. col. 3. prine. Salomon. not. & Jalkut Part. 1. fol. 309. col.

268. Uti Numer. c. 20. v. 8. & v. 10. habatur, 3. med. & col. 4. it, Megilla, fol. 3 1. a. G& S0-
ubi vide nor. n, 20. ta, fol. 14. a.

269. Conter. quæ ad Numer. dict. c. 20. v, 12. n. 27. 2. Scilicèet: benedicam, confer, quæ ad eap. antec.

notata ſunt, vide & ſuprà Deut. c. 30. 7. 19. n. 17. 32.

(A X

—
t.: Don
poltezinel
otlos elt,
ac ſ dicere
Detnai ve⸗
ut ſtarent
ſuam dlcit
(Deus.) B
ut tecperer
m] Nam

(egem; /4

