Verant (ſeu conjeckaverant,) centum; 27. dicunt Rabbini noſtri, quòd æſtimatio (ſeu
conjectura) iſta (fructuum) facta fuerit propter decimationem (inſtituendam.) Eod.
Verſ. 12. In terra illa, * in anno ille] Duo iſta cur (hic conjunguntur? nempe) ut in-
dicet (Scriptura,) quòd & terra (fuerit) dura 28. & annus difficilis. 29. Verſ. 13. Quia
magnus fuit valdè] Dicebant enim (homines iſtius loci:) ſtercus mularum * ſaaci
(deſideramus,) non argentum & aurum Abimelechi. 30. Verſ. 14. Et ſervitium mul-
tum] i. e. Opus multum (ſive operatio multa,) linguâ vernaculâ: oeuvraine, 31.
ſignificat opus (ſive ſervitium) unum; pâ(veròô) ſignificat opus (ſive ſervitium-)
multum. Verſ. I5. Obſtraxenant illos Philiſtheæi] Dixerunt enim, offendiculo nobis
ſunt illi (putei,) propter exercitus (hoſtium,) qui adversùs nos veniunt, * (Onkelos
vertit:) .O i. e., obturaverunt Philiſthæi, (ubi α D“) ſignificat O i. e. ob-
turationem, ** & in lingua Miſchnæ (reperitur:) DOPD i. e, obturans cor. Verfſ.
17. In valle 32. Gerar] Procùl ab urbe. Verſ. 18. Erreverſus eſt & fodit puteos, quos
in diebus Abrabami, patris ſui, foderant] Philiſthæi autem illos obturaverant, antequàm
Iſaacus proficiſceretur ex Gerar, † hos (puteos Iſaacus) iterùm fodit. Verſ. 20. He-
Ee z ſec]
30. Ac ſi dicerent: præſtat ſtercus mularum lſaa-
ci argento & auro Abimelechi, ſic & in Gur Ar-
jeh fol. 3 8. col. 2. in fin, habetur, quòd ſtercus
mularum Iſaaci ſit —“ ao den e n
n u& mellus argento & auroAbimelechi, vide

Be eſc hit Rabba h. loc. uti in vmam mnew ad mar-
ginem allegatur.

3 1. Ita hic expono NWNae, videtur illa vox à Gallo-
rum uſu loquendi receſſiſſe, hodiè dicunt: oeuv-
re, j. e. opus.
*Loci iſtius explicationem vide in notis ar ine
h. oc. ubi & Berelchit rabba ad marginem alle-
gatur.
*X Confer. hic not. ad Hiob. c. 18. verſ. 3. num.
1.
32. Sic & LXN. z“ r de*ν‿, quibus & Jo-

idem eſt:) ex ſemine in agrum projecto, plus
centuplo prodierit, quàm homines iſtius loci tune
ſtimaverant vel conjectaverant; ira etiam S.
Hieronymus in Tradit. Hebr. h. loc. verba illa:
SnyY NN putat cum Aquila transferenda es-
ſe: cemuplum æſtimatum, sxæres sexez es*ο
LXX. verterunt: gαατοραπιαα 2 geh3 „ centu-
plicatum herdeum, vel: centuplum hordei, fi-
cuti idem Hieronymus ibidem in'erpretatus eſt,
videntur autem LXX. pro .7, (ſicutiho-
diè in codice Maſorethico habetur,) legiſſe:
—5☚%, unde verterunt zziéey, hordeum,
confer. Ruth. cap. 3. v. 17. ubi etiam legitur:
nipiâ&α i. e. hordeum, vide not. ibid. con-
ſfer. & not. in DaN h. loc. .—
27. Hec eſt, quod Marci c. 4. v. 8. & v. 20. dici-

tur: S, xazο, i. e. unum centum (profere-
bat.)
X Hebr. N* Yea hæc useue ad: awrn
— w i. e. & annus difficilis, abſunt ab utroque
MsSto Erff.
2 8. Confer. quæ ſuprà n. 23, ad eund. verſ. 12. h.
cap. notata ſunt.
29. Vide num. 24. h. verſ. 12. ibique not.
xXXX Hebr. mα%, poſſis etiam vertere: grano-
rum; Mst. Erff. 2. pro eo habet ve i. e. fru
taum.

ſephus Antiq. I. 1. c. 1 8. adſtipulatur; S. Hie-
ronymus autem puravit, vertendum eſſe: ad
torrentem, ſicudi & autor Vulgatæ transtulit;
ſed verſio iſta non ſine ratioae ſub cenſuram vo-
catur ab autore Præfationis Pbaræneticæ, quæ
LXX. interpretum verlioni Græcæ, juxtà exem-
plar Vaticanum Amſtelodami 1683. typis vul-
gatæ, præmiſſa eſt,
† Confer. not. in ma ev h. loc. ubi quibus-
dam objectionibus, reſpondetur, confer. tract.

Talm. Berachot, fol. 5 6. b.

220 GENE

SEOs. CAbP. XXVI.

ſec] (Hebr. Pſignificat) vi. e. jurgium. 33. Eod. verſ. 20. Quoniam jurgati

erant cum illo] i. e. Contenderant ſuper illo (puteo) lite ac jurgié. Verf. 2 1. Sith-

nah *** (Linguâà vernaculâ) nuiſement. 34.

Juxtà Targum ejus eſt: & ereſcere nos faci
micus ejus] uxtà Targum ejus eſt: & comi

Verſ. 22. Et frulctuoſi ſumus in terra⸗]
et in terra. 35. Verſ. 265. Et Achuſath, a-
tatus amicorum ejus, 36., nec mireris † pro-

pter Thau (in fine vocis) N& nam, quamvis dictio (ſequens) non conjungatur-;
(tamen) ſimile habetur in Scriptura, (veluti reperitur in illo Ioco:) N i. e. auxili-
um ex anguſtiis, 37. item (in illo loco:) N) i. e. & ebria; ſed non ex vino. 38.
Eod. verſ. 26. Achuſath] (Nomen H†‧. ꝰ!ic) ſignificat congregationem & cœtum
eorum, qui ſimùl &e i. e. comprehenduntur. 39. Verſ. 28. Videndo vidimms]

Viden--

3. Lis, rixa; autor Vulgatæ vertit: calumniam,
ſic & Schol. gonαοαιαιι LXX. „α daelar, ac vi

dentur legiſſe: P vel P cum Schin dex

tri puncti, Joſephus Antiqu. I. I. c. 18. vocat
Eozaν, quod nomen ille à pugna derivatum eſſe

ſcribit, confer. not. in pat h. loc. it.
Sanhedrin, fol. 1II. 2.

XxX Hebr. —0aν hoc &e ſequentia, usque ad:
Ry Na i. e. in terra „ abſunt ab utroque MSto

Erff. vid. n. 3 5. h. v.

3J4. Quaſi dicas Latinè: nocumentum, ita hic
. R⸗ .. .
explico: Danw, uti in ediione Mas e

&ι Bibliis Buxtorf. legitur, in exemplari Hebrai

co, quo uſus ſum, corruptè, ut puto, habetur:
. 2 .
an, ſenſu abſono, Hebr. aum communiter
vertunt? odium, autor Vulgatæ hic tranſtulit:

inimicitias, ſic & LXX. 2τ+ al ; Joſephus An-

riq. dict l. 1. c. 1 3. habet: Syennam, niſi forté
juxtà Hebræum erit legendum: Sima, confer.

S. Hieroym. Tradit. Hebr. h. loc.
35. Sic ferè autor Vulgatæ: fecit creicere, ac I.XX

gJukn*ααHς auxit nos, ubi verbum * J29,
quod hic in textu ſaero habetur, per Hiphil ex-
poſuerunt, ae ſi ſcriptum eſſet: 122 7 j. e. .

ſKuctuoſos nos fecit, vid. not. in on o h. loc.
Jb. Ubi dictio runèe, non ut nomen proprium;

ſed appellativè verſa eſt ; fic & S. Hieronymus in
Tradit. Hebr. h. loc. vertit: collegium amico.

rum ejus, LXX. tamen etiam ut nomen propri-
um tranfiulerunt: g«l! Oανονς νιιανπανMανnHοSο5*ονον

„75, & Ochozath, pronubus ejus, confer num.
„

ſeqv. 39. & Bereichit Rabba h. loç. uti in no0*
par ad marginem allegatur. In Be-
rolinenſi editione, ut & in notis Ra⸗
ſchianis dictæ editionis =nan ne poſt: co-
mitatus amicorum ejus hic uncinulis incluſa &
addita ſunt iſta: bνο α een ienn ee
Peare n enen eeen Weehe n nr.
y nne ee n e ae n ee rern
a-& Di n e ee ee nid ne

Pe Pen r dn d i. e. nonnulli ex-
ponunt (Gictionem) (ita, utſit) Mem
de fundamento vocis, veluti (in illo loco:) tri-
ginta y i. e. ſocii Simſonis, (Judic. c. 14.
V. rI.) ita, ut dictio: —ir cohæreat (voci
ſequenti:) fed non eſt mos hominum, ut de re-
gia poteſtate (ſeu majeſtate) dicat: omnis co-
mitatus (ſive co legium) amicorum ejns, nam
ſi ita eſſet, ipſe omnem comitatum amicorum
ſuorum ſercum duxiſſet 315ͤ cum tamen einon fue-
rit, niſi unas comitatus amicorum, quocircaà
(loeuns) ifſie explicandus eſt juxtäpriorem figni-
ficationem.
† Hebr. A ann e hæc & quæ ſequuntur, us-
que ad: iyn N i. e. ſed non ex vino, abſunt
ab utroque MSto Erff,
37. Uti Pſalm. 60. v. 13. habetur.
3 §. Vide Eſai.c. 5 L. v. 2 I ibique Raſchi not. con-
fer. & Ejusd. not. ad Ecc leſiaſt. c. 8. v. 11.
39. Confer. quæ num. antec, 36. notata ſunt, vid.
&S. Gur Arjeh fol. 3 8. col. 3. cireà fin.

ba . We Niide d en en. e er

CA. INN
—
Videndo in
Stquetsou

Ete.“ Ven

7erl.29/ .

4, Gicianr)

ela ro, dic
Gitreungul
umtapiunm
Gtaginta ann
ahnan⸗
rem, ita
ilem, aein il
UrumKenn
Mam molier

60. Qoniam
US ratioà CO
oei iſtins ei⸗
loc.
4e Prout ſopt
F Hebr. dinn
nonnullicod
in habent
PN.
gotas:
1. LXX. did
lairr ere
PWier
tulit: abun
15a,
Mus in Pradi
fs, uti exitunn
vertelunte r,
zaer. l.

A. N.
tamn nrgati
Linter.
Lbeſath a.
rens pro.

es vino. 39,
n cctum,
Uitidimu

Viden..

———————

og uti in woe⸗
tur, In Be-
in notis Ra⸗
nd polt: e0.
inulis inclula &
N ſ
whe n ſane
1 NN neN

Ny a NNNe

W

e. run N.
ta, ut ſit) Mem

n ilo loco) i⸗
(Judie, e, 14,
cohereal (Torl
ninum, ut defe⸗
licat: ommniste⸗
orum ejus, ham
tatum afnicorum
Tren einob fue⸗
tonnm, gllociteä
Naptiorem igni-

e ſequuntur, ut⸗

ger vino, abſant

tur⸗
e Ralchinot. con-
,(. J. Vel I.
.nOtata ſunt, fid .
ree ſin.

Videndo in patre tuo vidimus in te. 40. Eode verſ. 28. Sit quæſè juramentum inter nos]
Sit quæsò juramentum, quod inter nos fuit àtempore patris tui, etiam nunc inter nos
& tte.* Verſ. 29. Non tetigimus te] Quando diximustibi: recede à nobis. 4. Eod.
verſ. 29- Tu] Etiam tu* fac nobis eundemin modum. Verſ. 34. Sehibhah] (Av
42dicitur) propter fœdus. Verſ. 3,5. Natus quadraginta annos] Eſau comparatus
eſt apro, dicitur enim: ſuſfodiet eam aper è ſylva, 43 aper iſte quando cubat, exten-
dit *e ungulas ſuas, ac ſi diceret: videte, quòd ego ſim mundus, ſic iſti (Eſaui poſteri)
dum rapiunt ac vim inferunt, ſemet rectos (ac probos) oſtendunt, 44. Per totos qua-
draginta annos Eſauus venabatur mulieres, maritis ſuis junctas, easque ſubigebat;
(ſed) quando quadraginta annos habebat, dixit pater meus quadragenarius duxit u⸗
xorem, ita & ego (faciam.) Verſ. 36. Rebellantes 45. ſpiritui] (Didio b hic.
idem, ac in illo loco:) Hρ i. c, rebelles fuiſtis, 46, ſignificat, Cut ſenſus ſit:) omnes
illarum (feminarum) actiones fuerunt dolori. 47. Eod. verſ. 36. HMaaco & Rebeccæ
Nam (mulieres illæ) cultui idololatrico erant deditæ. 48. S M

M

40. Quonĩiam verbum N hic iteratur, ideò illi- [43. Sicuti Pſalm. 890.: v. 14s habetur.

us ratio à Commentatore noſtro adducitur. X Hebr. vv, in MSto Eiff. 2. pro eb legitur 5
Loeci iſtius explioationem vide in notis dor md be i. e: expandit, res ebdem redit.
h. loc. ” MVM 44. Præferunt; ſimulant vel jactant ,ſe eſſe probos⸗
41. Prout ſuprà verſ. 16. h. cap. habetur. nec cuiquam facere injuriam.
NX Hebr. re ſie in plerisque exemplatibus, † Hebr. iwyN, ſic in MSto Erff 1. hie additum re-
nonnullicodices, ut & utrumque MSt. Erff. pro peritur.
inè habeht : mhy i, e. nunc, uti in editione 45. Ita hic ex mente autoris noſtri vertese volui
NPa notatum reperitur, ubi vide etiam ren à rad. Am, ſicgferè LXX. sgièvν1. &. Tie
notas ranes, plerique alii interpretes ranstulerunt:
42. LXX. dictionem illam Syan verterunt appel amaritudo'’, à rad. 'i: e, amarus fuit, contfer⸗
lativè&: ac videntur pro e legiſſe Michlol Jophi h: loc.
AaA i. e. juramentum 5 autor Vulgatæ trans. 46. ratston:. ge. I. hadere ke
„ „y Jasz, 1 . eene 4. Vel: dolorem, itudfnem animiac Ie⸗
tulit: abundantiam, ac videtur legife S im adſerebant liaaco ac Redeccæ, in nonis
vel 92 , quam, lectionem etiam Si Hierony Raſchianis editionis 'pafs nov anté vocem
mus in Pradit. Hebr. h. oc. amplectitur, ſecu- Pavyhi: e. dolori, iſtud præmifſlum eſt: oyae
tus, uti exiſtimo, Aquilam & Symmachum, qui ie. ad eum irritandum.
vertetunt: Xàαιον, Confer. Cappelli Critic. 48. Confer. hic Bereſchit Rabba, uti ad marginern
Sacr. l. 5. c. 4. n. 5§. & l. 6. c. 4. D. vide & not. in ne r h. locallegatur, ubi vide etiam-

1 —

Ne ne oce nosas.

Fe 3 CAP. XXVII.

W

GENESEOS, CAP. XXVII.
CAP. XXVII1—

V Erſ. 1. gr ealigaverunt?“] Propter fumum iſtarum; 1. alia explicatio, (eur ocu-
li Iſaaci caligaverint, nempè eum in finem,) ut Jacobus auferret benedictio-
nes. Verſ. 2. Non novi diem mortis meæ] Dixit R. lehoſchua, filius Karchæ:
quando aliquis attingit terminum : patrum ſuorum, ipſe quinquenniò antè illum
(terminum) & quinquenniò poſt eum metuit (mortem;) Iſaac erat (tunc temporis)
centum ac viginti triu m** (a nnorum,) dixit (itaque) forſitàn ego terminum (vitæ) ma-
tris meæ attingo, quæ mortua eſt anno centeſimô vigeſimôò ſeptimô (ætatis ſuæ,) ecce

. . . —B - . A .
autem ego poſt quinquennium perveniam ad terminum (vitæ ejus, proptereàâ non novi

diem mortis meæ, forſitàn (perveniam) ad terminum matris meæ, forfaſſis ad termi-
num patris (mei.) Verfſ. 3. Gladium 3. tuum (Dictio D ſignificat) en
i, e. gladium tuum, quia (homines) ſolent RDN. e. ſuſpendere illum. Eod. verſ.
3. Acue 4. quzs] (Verbum α hic) ſignificat Hτυπ11. e. exacuitionem, 5, velu-
ti id diſcimus: é. non acuunt gçultrum (cote;) ſed de&. . e. acuit 7, quis illum ſu-

pPer
xX Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 2 8. b. & rus) erat, quando benedictio ei data eſt, conſi-
Megilla, fol. 15. a. & fol. 2 8. a. item Bava kama, dera in Raſchi finem Sectionis (iſttus, nempe cap.
fol. 9 3. a. ſequens 2S. v. 9- ibique Raſchi not. n⸗98.
I. Nempzè malierum Eſaui, quæ crebrò faciebant 3. Ita juxtà mentem autoris noſtri vertere volui
ſuffitum idolis iais, quæ ab ipſis colebantur, dictionem , plerique alii interpretes tranſtu-
ſic nonnulli Rabbini exponunt, nempe; ππσ lerunt: pharetram; ſie & in Michloi ophi ex-
me y i. e. quia fumum ac ſut-· ponitut 9& i. e. pharetra; in codem tamen
fitum ſaciebeut idolo, ſic additur in Berolinenſi etiam pb) i. e. gladium exponi poſſe ſcribitur,
cdnione, in & in notis Raſchi, in mor n h. ſicuti & Onkelos vertit.
loc, alia ratio, cur oculi Iſaaci caligaverint, ha- 4. Ita hic quoque juxta mentem Commentatoris
betur ibidem, nempè, quòd eo ipſo tempore, noſtri vertete volui verbum R; alii plerique
quo lſaacus ſuper altari fuit ligatus ejusque pa- reddiderunt: tolle, ſicuti & communis verbi iſtius
ter iplum mactare voluit, cœli fuerint aperti & ſignificatio eſt. .
angeli miniſtratorii (lig tionem iſtam Iſaaci) 5: Expohtionem gladii vel cultti, confer. hic Gur
conſpicientes emiſcrint lachiymas, quæ cecide- Arjeh fol. 39. col, I. princ.
rint in oculos illius (Iſaaci,) unde ei eveneri: 6. Nempè: ex Talmudico tractatu: Beza cap. 3.
iſta caligatio, Hebræa vide ibidem, quæ etiam in Miſchna, ubi: non acuunt cultrum in die bo-
in MSto Erff. 2. eperiuntur; nos judæis ſuass noi. e. feſtivo & ſacro; ſed traducit aliquis eum
relinquimus fabulas, confer. & not. ad Plalm. 109. ſuper ſocium ſuum i. e. ſuper alium cultrum,

V. 14. n. 17. acuendi cauſa, Hebræa vide apud. Buxtorf. in
Sive tempus ſcil. viræ parentum ſuorum, quo Lex. Talm. fol, 2362. vide & num. ſeq. 7. repe-
illi ſupremum diem obierunt, confer. quæ ſu- ritur autem locus, ad quem hic reſpicitur, in Be-
pra ad Oeneſ. c. 2 5. vV. 20. n. 3 1. de dictione zZa, fol. 28. a. ſicuti in P RS ad marginem
bpp, quæ etiam hic habetur, notata ſunt. allegatur, ubi vide etiam notas.

X In Berolinenſi editione, ut & in a npv poſt 7. Sic ex mente commentatoris noſtri hie verbum
iſtud vertere volui, Baxtorfius reddit: traducit, ſi-
cuti num. antec. 6. notatum eſt, in utroq; MSt. Erff.
pro: Nρ i. e. acuit illum, legitur: P&ιν i. e.

22 i. e, centum ac viginti trium (annorum) addita
X „
ſunt iſta d a ας Parnen 0 in nn
D-i. e. nam Jacobus ſexaginta trium (anno-

(AXXVI
—–
zer ocium

ge eo, guo⸗

wm,
ſavus) vel⸗
(Dei) autot
Et alcipe ⸗
italenipler⸗
tege Aun
Duur tluan
num (eil
vero ptepan
verl 9, Nn
abent i.?

acuum
MSto Erkk.
l. I eſ: op
cultri dortt
ſtio, ,
g. Admonuit
Kiinaret,ſedu
e. plobe eyp
Cktarer, utt in
betutnefor
mudici trad
pforum, jun
Cilcerpta, i
Lex. Talm.
leſpieitur, et
11. . , ibi
10, Cadkum,
ktiam owi,
Bunt. bex Ta
Berelſchit Ned
ginem leg⸗
II. Quod libe
dio: n hi
Præcepit, Ut
ret ibique ker
Puhliclimtise
tum aperet,
mec erponit
Genelec z0,

CAEY.

eatio, eutoen.

mis antd illam
tung temponi)
Num (vitr) ma.
Ltatis ſun,) eece
Ptereinon noni
ttalis ad termni⸗
Grüftcat) P
lum. Poc,en,
tiogem, 5,Telu⸗
,quis ilum ſu⸗

per

0ei daia eſl, conſi⸗
1 tiusnempe cap.
hinot ng.
Nnoſtti entere voli
linterpretes anſtu⸗
Michlol ſoyhi er⸗
in codem tamen
voni poſſe ſeribiu,
tem Commentatorit
n NY; ali plerique
ommunis verbiiſtius

blti,Lonter, hic Gur

taI: Bezi ci. 3,
nt chitrumn in die bo0.

raducit aliguis euim

per alium cutrum,
e apd, Buriort in
& num. ſeq. lepe⸗
hic relpicitoſ, in be⸗
wob d marginen
notas,
hnis nolttihie ſetbum
us tegcit:trad inli⸗
elt, in Urog;Mrb .

n, legitut; NN e

CAP. XXVII.

GENESEOS.

223

per ſocium fuum ⁸. (ac ſi diceret Iſaaeus Eſauo:) acue eultrum tuum & macta benè, 9.
ne mihi comedendum des morticinum. 10. Eod. verf. 3. Et venare mibi] (Nempè)
tberlh⸗ Qde eo, quod commune 11. eſt; non autem de rapinâà 12. Verſ. 5§. Ad venandum ve-
tlius Karche:.

mrronem, ut offerret] Quid hoc (ſibi vult,) ut offerret? (nimirum) ſi non inveniret (E.
favus) venationem, ut offerret de rapina, 13. Verſ. 7. Coram Domino] i. e. IIlius
(Dei) autoritate, 14. ut propter me (benedictionibus iſtis) ipſe conſentiat. Verſ. 9.

Et aeccipe mibi] (Nempe) de illis, (hædis,) qui mei ſunt, qui non ſunt rapina, nam-
ita ſcripſerat ei (Rebeccæ) Iſaacus in inſtrumento dotali, 15. ut duos hædos quotidiè (de

grege) auferre poſſet, (ita ſcriptum reperitur in]) Bereſchit Rabba. Eod. verſ. 9.

Duos hados] Anne verò duo hædi caprarum erant cibus Iſaaci? (non ita;) ſed u-
num (ex illis hædis) obtulit in agnum Paſchalem (nam baſcha erat) illo die; alterum

verò præparavitin cupedias, (ſie ſcriptum
verſ. . Sicuti amat] Nam ſapor hædi ſimilis eſt fapori caprex. Verſ. 1I. Vir pilos
babens] i. & Piloſus. ** Verfſ. 12. Contrectabit me] (Verbum ει hic idem ſigni-

reperitur) in Pirke K. Elieſeris. 16. Eod.

acuunt n& i. e. illum (lcil. cul
MSto Erff. I. hic additum reperitur.

g. Id eſt: ſuper alium eultrum vel ſuper alterius

cultri dorſum aut prominentiam, id enim di-
ctio, nz, quæ hic habetur, ſignificat.

9. Admonuit Iſaacus Eſavum, ne in mackando fe- †

ſtinaret; ſed ut culerum ſuummpd Pedi.

e. probe exploraret ac lentè non feſtinanter ma-
taret, uti in Gur Arjeh fol. 39. gol. I. princ, ha-

betur, ne fertè aliquid diſcerpererur, nam, uti Tal-
mudici tradunt, octodecim ſpecies ſunt diſcer-

ptorum;, juxtà quas caro mactata judicatur eſſe
diſcerpta, vide Cholin cap. 3. alleg. Buxtorf, in

Lex. Talm. fol. 26 3. quò hic ab autore noſtro
reſpicitur, confer. & num. ſeq- 10. it. Levit. c.
22. V. 8. ibique not.

1I0, Cadivum, Hebt. Mad, quo nomine hic venit

etiam Wi. e. diſcerptum, de quo vid, Ejusd.

Buxt. Lex. Talm. fol. 92 0. conf. num. antec. 9. &

Bereſchit Rabba h.loc, uti in dnor: admar
inem allegatur, ubi vide etiam notas.

1I. Quod liberum eſt ac publicum, id enim di- .

Gio: D hie ſignificat, nimirum lſaacus Eſauo

præcepit, ut prochl ab urbe in campum ſecede-

ret ibique feram venaretur, quæ communis ac
publicijuris eſſet, ne forte alterius animal priva-
tum raperet, ita in Gur Arjeh fol. 39: col. I.

med. exponitur, confer. num. ſeq. 12. it. infrà

trum) ſic in ]

h. loc. omiſſfa autem ſunt iſta: wnνα☛παπ
i. e. de eo, quod commune eſt, in utroque MSto
I2. Id eſt: de illo animali, quod jam alterius pri-
vati proprium eſt, non commune ac publicum,
vide num. antec. I1. & num. ſeq. 13.
13. Vide, quæ num. antec. II & 12. norata ſunt;
omittuntar autem iſta: A) e i. e. ad ve-
nandum venationem & quæ ſequuntur usque ad:
de rapiog, in MSto Erfb. a⸗
I146 bermiſſione ac licentia, Hebr. rwaa, i. e.
Deo annuente ac confentiente, confer, not. in
h. loc. DZ
IS⸗ Sive: in inſtrumento contractus mattimonia=
lis, Hebr. an, de qua vore vide Buxtorf. Lex.
Talm. fol. rIO7. & D. W'agenlſeil. Sota p. 55 1.
n. 2. & p. 5 5ö4. ubi adducitur diſcrimen inter
R & &, ubi vide ſis, confer. & infrà Ge-
neſ. c. 3 I. V. 1 52. n. 142
* Hebr. A “*, hæc & ſequentiaſusque ad:
N yLP i. e. ſimilis eſt ſapori capreæ, abſunt
ab utrôque MSto Erff.
1I6. Eadem, quæ hie, addueuntur in notis ad li-
brum Prec. Jud. part. I. pag. 147. a. med, eon-
fer. & not. in -t m* H. oůAo7ſ0.
xN In MSto Erff. 1. hic itaadditum reperitur; 722
) i. e, in toto corpore ſuo,

—

2

Genel. c. 30. Ve I4. n. 26, vide & not. in o

2²4

GENESEOS.

CAP. XXVII.

I

ſicat,) atque (inillo loco:) VWPP i. e. palpans in meridie. 17. Verf. I5. ¶Veſtes)

deſiderabiles] i. e. Mundas, & N7*, nitidas, juxtà Targum ejus; alia explicatio (di-
tionis MAi. e. deſiderabiles ſcil. veſtes, ideò dictæ,) quia 1 i. e. deſiderave-

rat 18. illas (Eſavus) à Nimrodo.
nonne multæ fuerunt ei (Eſauo) uxores ac

Eod. verlſ. 15. Quas ſecum habebat in domo] Sed

(nihilominus) ipſe eas (veſtes) depoſuit-

apud matrem ſuam? † (ita ſanè res ſe habuit;) ſed quoniam actiones illarum (uxorum
ſuarum Eſavus) diligenter inquirebat easque (uxores) habebat ſuſpectas, ( ideò illis
parum fidebat) Verſ. 19. Ego ſum Eſau, primogenitus tuus] i e. Ego ſum, qui affe⸗

ro tibi; Eſavus vero eſt primogenitus tuus. 19.
Eod. verl. 19. Sede] (Verbum Haπ hic) ſignificat 2 O Hi. e,

quas dixiſti mihi. 20.

Eod. verſ. L9. Feci] Multas res,

accubitumi. ad menſam, proptere in Paraphraſi Chaldaica habetur: AnS i. e.

accumbe.

Verſ. 2 I. Accede quæss & palpabo te] Dixerat (Haacus) in corde ſuo;

non moris eſt Eſavo, ut nomen Dei frequentetur 22, in ore iſtius (Eſaui;) ipſe verò di=

cit: quia occurrere fecit Dominus, Deus tuus. 23.

Verſ. 22. Vox Jacobi] Loque-

patur enim * ſermone ſupplici: ſurge quæsò; aſt Eſavus ſermone imperioſo 14. di-
xit: ſurgat pater meus. Verſ. 24. Ego] Non dixit (Jacobus:) ego ſum Eſau; ſed

ego.

17. Sicuti Deuteron. cap. 2 . V. 29. habetur, conf.
hic trac. Talm. Maccot, fol. 24. 2, & Sanhedrin,
fol. 92. a. Z
18. Vel: expetiverat, extat traditio in Pirke R. E-
lieſeris cop. 24. quod tunicea, quam confecerat
Deus Adamo & Evæ, fuerit apud Noachum in
arca & quande ex arca egreſſi ſunt. eandem ac-
ceperit Cham, finus Noachi, ac ſecum extule-
xit & in bæreditatem reliquerit Nimrode &c.
hanc tunicam videns Eau apud Nimrodum,
ni. e. expetivit illam animo ſuo atque interfe-
cit eum illamque ab iplio abſtulit, vide D. Wa-
enleil. Sot. pag. 340. n. 8. it. Joh. Lighifoot.
or. Hebr. in A ct. Apoſtol. c. 1 5. verſ. 17. p. m.
112. & ſeq. edit. Lipſienſ. confer. & Gur Arjeh
fol. 39. col. 1, med. it. Geneſ. c. 3. V. 2 I. n. 67.
& not. in Eman h. loc. ut & not. ad Dani-
el. cap. 10, v. 3. D. 11.
† Hebr. mae 7X, in MSto Erff. 2. poſteà addita
ſunt itta: yv my nn Paen e ,
pie NNe enn ee e ie ,νEν⁰* 'i. e.
quoniam illæ ( veſtes) præparatæ erant omni
tempore, quo ipſe ad venandum mittebatur, id-
eò depoſuit eas apud matrem ſuam, confer. Cho

lin, fol. 1 1 3 b.

ſacri textus nimis remota hic ab autore noſtro af-
fertur, eum in ſinem, ut jacobus, patriarcha 3⁸
dolo ſeu deceptione excuſetur, confer. num. ſeq;
20. & not. in π n* h. loc.
20. Etiam hæe comtorta eſt expoſitio, vid. num.
antec. 19. confer. & infrà veri. 24. h. cap. n.
25.
21. Sive: ſeſſionem ad menſam, confer. 1. Samu-
el. c. 9. V. 13. & c. 10. V. 5 ibique Raſchi nor.,
22. Uſurpetur, promptè enuncietur, id enim ver-
bum ν, quod hic habetur, ſignificat, confer.
not. in a enD* h. loc. in MSto Erff. 2. pro
legitur: A i. e. reperiatur.
23. Prout ſuprà verſ. 20. cap. habetur.
* Hebr.’N) ann pro his & quæ ſequuntur, us-
que ad: N&à * i. e. ſurge quæſò, in utroque
MStO Erff. ſic legitur pp i en wen .
a ae en ee n i. e, non loqui
ſolebat Eſavus ſermone blando ac molli (nem-
pe:) ſurge quæſo (ac) ſede, ſermone ſcil. ſuppli-
ci, confer. hic Gittin, fol. 57. b.
24. Hebr. &ανaaνο, quæ dictio notat: contem-
ptum, irriſionem, velrixam, confer. D. Wa-
genſeil. Tel. ign. pag. 23. in Nizzach, & not.
in na . h. loc.

19. Explicatio ſatis contorta & à ſenſu verborum

CAr. WVI.

. go. 1ſ. er
mus elt: u
ſcobo) iut
Ador. r
ager pomort
et; tepetu⸗
ſam verd lite
odot fluümel
lius det 70.
multe etpol
uc breriti

.ineſer
ne Mendaclun-
Pr 14 lenl.
ſer. ” not in
25. It ic ic
ſes & ülludiem
ritut.

17. Qni odor

panaciſo ſete
que odorpe
dorum, iid
Talm. Sanhe
Pbh loe
³½ Loci iſtius en
h. locrit. Tan
1,, ld ett: pa
nn premin
conjungit ot
EEEE
jet verbis aon
Wi.e. det,
amn Van verb

Petitioſes

ſenſu: gad⸗
didionem

pecictionen

25 Miſrachi
cOl. 2. circ
Arjeh ibider
et e
nedlckio,)

. Wy.

ſ. (Vſes)
lkatio di.
Aeliderzwe.
ung ged
zdepolbit,
im (vxotam
(ided li
n, gliack.
Multu es,
hie,
n cordeſuo;
ihleverͤ di⸗
hi Loque.
erloſo 14, bi⸗
n Pfau; ſedl
ego.
Anenoſtd .
us, pattiatcha 3
confer. numn ſeg⸗

litio, wid. num.
114. h. c h

conkef. 1. Jamu⸗
lie Raſchinot,
ur, id enim ver⸗
ſignifcit, conitt .
Mdo btfk. 1, o
Kur.
habetur.
e Eguuntur, i.
urid, in uttoque
N AN S
m ienonloddi
lose molli nenn⸗
moleſtllial.
) notat: contem.
,eonte D. V-
6 Niazach. & nol⸗

CAbP. XXVII. GENESEOS.

ego.2. Verſ. 27. Et odoratus eſt] Sed nonne odor exuviarum e6, ex kodis teterri-
mus eſt? (ita quidem ſe res habet;) ſed docet (hic Scriptura,) quòd ſimul cum ipſo
(Jacobo) intraverit (in conclave Iſaaci) odor horti Eden. 27. Eod. verſ. 27. Sicuti
odor agri, cui benedixit Dominus] Cui (agro Deus) bonum odorem indidit, isque eſt
ager pomorum, fic exponunt Rabbini noſtri p. m.“ Verſ. 28. Et det tibi] Ec-
det; repetit autem: 28. & det, (ſic ſcriptum reperitur) in Bereſchit Rabba; juxtà ſen-
ſum verò literalem additur * (hic) rei priori (nempe verbis illis præcedentibus:) ecce
odor filii mei, quem dedit ei Sanctus ille Benedictus, ſicuti odor agri &c. 29. & am-
pliùs det 30. tibi de rore cœli &c. (ſic erit expoſitio) juxtà ſenſum literalem; ſunt etiam
multæ expoſitiones myſticæ (hujus loci) ſecundùm multos* modos; (qui tamen-
hic brevitatis cauſa omittuntur.) Verſ. 29. Elii matri tuæ] Jacobus autem dixit
Judæ:

v. 4. ubi etiam habetur, 77 Ir, prout hoc
verſu legiur.
X Hebr. om, ſic in editione Baſil. & in MSto
Erff. 2. aſt in MSto Erff. 1. & in a n at⸗
que in Berolinenſi editione legitur: abm cum 2
in fine, ut ſenſus ſit: redit (ſeu reſpicit hic) ad
rem priorem.
29. Sicuti verſu antec. 27. h. cap. habetur „ con-
fer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 70. a.
30. Commentator noſter irm juxtà ſenfum lite-=
ralem exponit, ut ſignificet ÿN i. e. & am-
plius det, confer. num. antec. 2 %.
XX In netis Raſchianis on mnew & in Berolinen-
ſi editione poffk e ane i. e. ſecundum
multos modos, addita & parentheſi incluſa ſunt
iſta: n 5 een e en een en

225

2 5. Hoc ad exculpationem acobi adductum eſt,
ne mendacium ei imputari poſſit, vide, quæ ſu-
prà ad verſ. 19. h. cap. n. 20. notata ſunt, con-
fer. & not. in sm n h. loc.
26. Ita hic dictionem * interpretari volui, pos-
ſes & illuviem hæ dorum vertere, undeteter odor
Oritur.
27. Quia odor ſuaviſſimus tunicæ, quam Deus in
paradiſo fecerat Adamo & Evæ, adhæferat, is-
que odor prævalebat tetro odori exuviarum hæ-
dorum, ita Rabbini nugantur, confer. tract.
Talm. Sanhedrin, fol. 37. a. item not. in r*
nan h. loc. & infrà V. 3 3. h. cap. n. 34.
* Loci iſtius explicationem vide in not. π 90
h. loc. it. Taanit, fol. 29. b-
2 ⅞. Id eſt: particula copulativa Vau, quæ verbo:

ir præmiſſa eſt ac ſignificat: & , repeiit &
conjungit priora ſive antecedentia; hic verò &
Ayn R i. e. illa (particula) non cohæ-
get verbis antecedentibus, ac ſcribendum fuiſſet:
r i. e. det, ) Nya ſine Vau, quocircàa, quoni-
am Vau verbo zrm præmiſſa eſt, ſignificatur re
petitio ſive additio benedictionis, nempe hoc
ſenſu: quòd Iſaacus dederit Jacobo prius bene-
dictionem ſuam, dein repetierit & adjecerit be-
nedictionem patris ſui, Abrahami, ita R. Eli-
as Miſrachi exponit, uti in Gur Arjeh fol. 39.
col. 2. circà fin. habetur 5 ipſe verò autor æà Gur

Arjeh ibidem verbum irw exponit, quod ſignili-

cet yO P&7 i. e. ſine ullo fine ac termino (ſit be-
nedictio,) niſi fortè reſpiciatut ad cap. ſeq. 28.

r De Wi, znde 7 nn een ee en
n 17 rd en n ee n ſaeen en een
d n nn weee hen ne
y n de en iy en ate hyn ee e
an D n eie eeen ee en een en
yren Are e en ene enn nn ae
Tn ann en N. õ
79 0 85. 2 π e e
dpen en enn e i. e. alia explicatio: quid
iſtud sen, quod eſt judicii (nomen, vid.
not. ad Geneſ. c. I. v. 1. n. 3 8. hic ſibi vult &
nempe iſtud héc indicat, ) ſi dignus fueris, da-
bit tibi,; ſi verò non, haud dabit tibi; aft Eſa-

VO
Ff

226 GENESEOS. CAbP. XXVHI.

Judæ: filii patris tui, 31. quoniam ei (Iacobo) extiterunt † filii de multis matribus;
aſt hic, quia (Iſaacus) non niſi unam duxerat, dicit: filii matris tuæ. Eod. verſ. 29.
Maledicens tibi, maledittus & benedicens tibi beneditctus ſit] Aſt de Bilehamo ipſa (Scri-
tura) dicit: benedicens tibi, benedictus & maledicens tibi maledictus ſit, 32. (nimi-
rùm) juſti ab initio caſtigantur; ſed eorum finis eſt tranquillitas, atque illi, qui eis ma-
ledicunt eosque affligunt, præcedunt illos, qui eis benedicunt, quapropter Iſaacus
(hic) poſuit maledictionem execrantium ante benedictionem benedicentium; verùm
improborum initium eſt (quidem) tranquillitas; ſed tandem pœnas patiuntur, quo-
circà Bilehamus præmiſit benediétionem maledictioni. Verf. 30. Exeundo exierat]
Hic (Jacobus ſcil.) egredliebatur, & ille(Eſavus) veniebat. Verſ. 33. Et contremuit]
(Verbum h juxtà Targum ejus eſte- quod ſignificat Ni. e. admiratio-
nem; 33. allegorica veròô expoſitio eſt: viderat (lſaacus) gehennam, quæ infrà
ipſum 34. aperiebatur. Eod. verſ. 23. Qus nunc ille eſt?] Dictio () &) per ſe in-
ſervit multis verbis, 35. H Nid eſt: 1 Nubinam? quisnam eſt & ubinam eſt ille,

qui

vo dixit (Iſaacus:) de pinguedinibus terræ erit ppan h. loc.
habitatio tua, (infrà v. 39. h. c.) ſive juſtus ſive/* Quoniam 'x) Mu i. e. duo exitus ſive egreſſus

improbus fueris, dabit tibi, didicit autem ab i- hic habentur in verbis? N Ne i. e., exeundo
ſio (Iſaaco) Salomo, qui, cum exſtruxiſſettem- exierat, hinc nata eſt illa Commentatoris noſiri
plum, ſic ordinavit (diſpoſuit) orationem ſu- expoſitio, confer. not. in par r'h. loc. it.

am, (nempe:) populus IHfraeliticus, qui fide'e tract. Talm. Sukka, fol. 5. b=
ctà) præditus eſt, & juſtum in ſe prædicat (eſſe † Hebr. Mr ſic in exemplari Hebræo, quo uſus
Dei) judicium, non tecum (0 Deus! ) dife epta- ſum, ur & in Berolinenſi editione habetar; ſed
bit (contendet, quaſi in jus te vocçabit, vid. not. in Baſileenſi aliisque editionibus legitur ynvn-
ad Eccleſiaſt. c. I. v. 2. n. 20.) quocircà (dicit i. e. juxtà ſenſum ejus literalem.
Salomo 1. Reg. c. J. v. 39.) dabis unicuique 33. Quocircà juxtà Paraphraſin Chaldaicam verbi
ſecundum vias ſuas, ſicut videris cor ejus; verum n interpretatio erit ex mente autoris noſtri2
extraneus (verà) fide deſtitutus eſt, quapro- admiratus eſt, P. FPagius ibidem transtulit: ob-
pter dixit Salomo I. Reg. dict. c. 8. v. 43.) tu ſtupuit, ſic ferè LXNX. ssεα confer. hic S. Au⸗
Vero auſcultato & cœlis, ut facias juxtà omnia, gulini Quæſt. 90. vide & ſuprà Geneſ. c. 24. V.
prout clamave it ad te extraneus, (vid. Raſchi nor, 64. Sign. * & Bereſchit Rabba h. loc-
ad I1I. Reg. alleg. c. 8. v. 4 3³. ibique n. 2 5. 265. 34. Nempè Eſavum impium, ut illum deglutiret,
27.) ſive ipſe dignus fuerit ſive non, des ei, ne il- tradunt Rabbini, quòd gehenna ſimul cum E-

le tecum diſceptet, ſic ſcriptum reperitur) in R. ſauo venerit, unde ædes Iſaaci contremuerint,

Salomonis veteti exemplari correcto. quapropter hic eſt ſcriptum: & contremuit Iſaa-
3 1. Quemadmodùm infrà Genef. c. 49. v. 8. ha- cus, vide Gur Arjeh fol. 3 9. col. 3. med. cum
betur, ubi vide fis notas num. 54. confer. & not. Jacobo intravit y hi. ehortus Eden (vide ſupr.
in an ne* h. loc. v. 27. h. cap. n. 27.) at cum Eſauo intravit a,
† Hebr. ) P-ν , hæc & ſequentia, usque ad: gehenna, ſic in notis pa n b. loc. verba
JDN i. e. filii mattis tuæ, abſunt à MSto autem iſita wonn i. e. allegorica verò expo-
Erff. 2. ſitio eſt & quæ ſeqvuntur, usque ad: vrn i. e.
32. Vide Numer. c. 24. v. 9. ubi benedictio male- infrà ipſum, abſunt à MSto Erff. 2.
dictioni præponitur, Commentator noſier hic e 3 5. Sive: rebus, cçonfer. hic idem Gur Arſeh dict.
jus rationem adducit, confer. & not. in * fol.

CNe. WV1

—
wi venatus
00 gultare
ſaudecitcun
conſenlt hi
(nv⸗ lu
ner i
guidtu fine
ejas, quoni
bet eut con
minori pre
vus: Alppl
ei: priogen
pelorte egul
ctiam benedi
juni lagum

basmrrrn
ſol. 39. l, 3
15, a item
not, in Oh
4 geil edulio
ON
pores gelic
nolis habetun
ginem Alegen
batra fol. 17
36, E cena ſe
nyn ſigniße
ba, uti in O
ubi vide elia
3. Vel: ſapien
ca icexponit
36. 1n Cegel
pn h. ſoe.
1 8e Vel: adnir
hic habetur,n
loc. coterum
gniftcationen
ſequentia,

Dultroque

3t Hebr, )
gue 2d: d
Aik, deſunt in

.Xn.

is mattidu;
od. verl⸗ 19.
no ipſa Ser.
lt 31, (nigi.
lligri eis na.
kopter llagens

atium; Verum
Ptiuntur, guo⸗
eundo exitra
Et ntremui:
1e, admiratio-
im, qur inttd
DYper ſein.
nbinameltille,

B,—,

enitus ſiſe egtelas

e i. e, exeundo

mmentatorisnodri
n Who h loe i.

ilebræo, quo ſus
tlone haben; ſeld
bus legitur Nenn

U.

h.loc⸗

gleacd: Irin

Ettk1,

Gui

8 Chaldaicam vetbi
ente autoris nollti:
dem trangulit: ob.
,confer hie , Al.
Pri Geneſ, 24. 7.

Utillum deglatitt,
henna finul eum E*
ſaciceontcemueint,
& conttemmuitlIaaſ
col. 3, ined, cum
Ttus Y6en Gidefunt.
lauointrarir Dr ,
wv h. loc etba
legotica erdeto⸗ .

rax Hebr. NdnTin hæc & quæ ſequuntur, us-
que ad: " 1 i. e. etiam benedictus
erit, deſunt in utroque MSto Erff-

dem GCur Atjel diſt.
ſ.

GENESEOS.

CAE. XXVII.

qui venatus eſt venationem? Eod. verſ. 3 3. Et comedi de omni] De omnibus ſaporibus,
quos guſtare volui, in illo*“ guſtavi. Eod. verſ. 3 3. Etiam benedictus erit] Ne dicas, niſi
fraude circumveniſſet Iacobus patrem ſuum, non abſtuliſſet benedictionem, quocircâ
conſenſit (hic Iſaacus) ac benedixit ei(Jacobo) ſponte ſua. 36. Verſ. 3 5. Per fraudem]
(RNa hic ſignificat:) DONii. e. in ſapientia. 37. Verſ. 3 6. An quia vocatum eſt no-
men ejus (Particula ſignificationem interrogationis 8. habet, ac ſi (diceret:) num
quid tu frater meus es? forſitàn ideò vocatum eſt nomen ejus OPp) Jacob propter finem
ejus, quoniam ille futurus erat Py i. e. ut me ſupplantaret, TIanchuma **xX (ſic ha-
bet:) cur contremuit Iſaacus? (nimirùm) dixit (ſecum:) forſitan perperàm egi, 39. dum
minori præ majore benedixi atque ordinem genealogiæ mutavi, incepit clamareEſa-
