hominibus antediluvianis, 29. & hoc eſt illud: ex cœteris gigantibus, 30. nam di-
citur: gigantes fuerunt in terra &c. 3 I. propoſitum autem * (iſtius Ogi) erat, fore,
ut Abramus interficeretur; 32. ipſe autem Saram ducere poſſet uxorem: Eod. verfſ.
13. Tranßitori 3 3.] (Hebr. NMWideò dicitur,) quia venerat?*½α %ν i. e. èregio-
ne trans fluvium 34. Eod. verſ. I3. Qui erant confæderati Abrabamo Qui cum illo
fœdus inierant; alia explicatio: * qui dederant ei conſilium de circumciſione, 3 F. ve-

luti alio in loco exponitur. 36. Verſ. 14. Et armavit] (Hebr. P)* explicandum

eſt) juxtà Targum ejus (ubi habetur:) i. e. & inſtruxit, 37. ſic quoque verba illa
11

Snyun i. c. Tanchuma, abſunt ab utroque MSto ſtola ad Licinium Tom. 1. fol. m. 193. it. num.
Erff. ſeq. 3 4. con fer. & Lightfoot. Dec. Chorogr. Mar-
27. Vide Deut. c. 3. v. 2. n. 4. confer & Numer. c. co præmill. c. 10. F. 1. p. 5 8 8. edit. Lipf.
2 1. v. 3 5. n. 13 5. & Deuter. c. 1. Vv. 4. ibique ** Hebr. Nav in MSto Erff. 2. hic inſerta ſunt iſta:

not. n. 38. n) Jay ynn i. e. ex ſemine Heber & gene-
2 §˖. De quo vide ſuprà verſ. 5. h. cap. confer. not. ratione ejus.
in ar Ne h. loc. 34. Nempè: Euphratem, conſentit Theodoretus

29. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 7. v. 23, n. 36.) quæſt. 60. qui ab Abrahamo, regaα ſen tranſi⸗
notata ſunt. tore (qui fluvium, Euphratem, tranſierat, cum
30. Scilicèt ſuperſtes fuit, de quo ſuprà h. verſ. n.27. Chaldæorum regione in Palæſtinam veniret,) He-
21. Uti ſuprà Geneſ. c. 6. v. 4., habetur. bræos dictos eſſe putat, confer. num. antec. 33.
** Hebt. Whonn) iſtud & quæ ſequuntur usque S& Gur. Arjeh dict. fol, 2 3. col. 2. med. vid. & in-
ad: — n& i. e. Saram abſunt à MSto Erff. 1. frà Geneſ c. 39. v. 14. n. 19. ac Bereſchit rabba,
&& in MSto 2. iſta ſunt abraſa. ſicuti in mafi Ne, ad marginem allegatur.
32. Nempeè: in bello contra, illos quatuor reges, “ Hebr. vpppv Zhepn y 3ey i Ned v N
etenim Ogus exiſtimaverat, Abrahamo non tan. ne quorum verſionem vide in textu &
tas eſſe vires, ut fortiſſimis iſtis regibus reſiſtere! habentur iſta in editione Berolinenſi, ut & in He-
eosque vincete poſſit; ſed certo ſibi perſuaſerat, il bræa, qua uſus ſum, atque in exem lari a r
lum in bello iſio interiturum eſſe, quò factò pu. abſunt autem à Biblii Buxtorfams
tabat ſe Saram uxorem ducere poſſe, atque hoc 3 5. Tradunt Judæorum magiſtei qud Mamfe
conſilio ac propolſi ven it ad Abrahamum eiq; Abrahamo conſilium dederit, ut ſemet circumci-
Lothi captivitatem indicavit, hæc eſt fabula iſta deret, de quo vide infià Geneſ. c, 1 ½. v. I. in
Judaica Confer. Gur Arjeh fol. 2 3. col. 2. princ. Raſchi not.
& not. in on h. loc. 36. Vide infrà Genel. dict. c. 1 9. v. I. in notis Ra-
ſchi, n. 4.

potins vertere volui, quàm: Hebræo, LXX. * Confer. hic tract. Talm. Nedarim, fol. 32. a. &

quoque hic autori noſtro conſentientes, ut & A-
quila, verterunt: æ=soarν, tranſitori, confer. quæ
ſuprà Genelſ. c. 20. v. 2 I. n. 8. notata ſunt, vid.
& S. Hieron. Tradit. Hebr. h. loc. & Ejusd. Epi-

37. Scil. armis, i. e. armavit, LXX. verterunt: ele:
Eos, numeravit, ſicée Vulgata Latina.

112

GENESEOS.

CAbP. XIV.

HRP poſt vos gladium 38. (explicanda ſunt ) i. e, armabo me 39. gla-
diò meò contrà vos, ſic etiam (accipitur in illo loco:) P)N& i. e. accingam me gladi&

meòô, 40. ita quoque (accipitur in illo loco:) P
2o 43 ſcriptum eſt, 44. id eſt: initiatum ſuum,

Eod. verſ. 14. Initiatos 42. ſuos]

i. e. & arma te 41. haſtà & præclude.

is fuit Eliezer, 45. quem (Abrahamus;) præceptis (Divinis) initiaverat; iſta autem
(dictio o) ſigni ficat initium introductionis hominis vel inſtrumenti ad artifi-
cium, in quo ille (homo vel illud inſtrumentum) permanebit, atque ita (accipitur in

illo loco:) ) i. e. initia puerum, 46.
dedicatio) altaris 47. item 2)0
vetnaculà illud (verbum Jr) vocant: enſeigner.*

Rabbini noſtri dicunt, (quòd) ſolummodò

item : —H i. e. initiatio) (ſeu
i. e. initiatio domus 48. linguâ
Eod. verſ. 14. Oltodecim & e.]
Eliezer fuerit, 49. atque is eſt numerus no-

minis ejus 50. per Gematriam. §I. Eod. verſ. 14. Urque tad Dan Ibi debilitatum fuit

robur

4

3 §. Vide i evit. c. 26. v. 34.
39. Vel: aceingar, ſive accingam me gladio meo,
abſunt autem iſta ab utroque MSto Erff.
40. Uti Exod. c. 15. v. 9. habetur; aliter tamen
Raſchi ibidem verbum oε exponit, confer. not.
in 'n-e H h. loc.
41. Sic ex mente autoris noſtii vertere volui, quod
Pſalm. 3 5. v. 3. habetur, vide Raſchi not. ibi-
dem, ubi ille eodem, quo hic modo, explicat.
42. Vel: Catechumenos ſuos, ſic Joh. Lightfoot
in Matth. c. 5§. v. 41. Junii ac Tremellii verſio
habet: inſtruéctos, Vulgata: expeditos, LXX.
726 iiαproprios, confer. tract. Talm. Nedarim,
fol. 32. a. & b. irem: Joſeph. Antiqv. ib. 1. c.
11. & lib. 5. de Bell. Jud-c. 26. ubi illos vo-
cat ρν præfectos, quorum unusquisque
infinitam multitudinem ſub ſe habuerit.
43. Vel: — ut alii codices habent, ſic enim
cum Gur Arjeh fol. 23. col. 2. circà fin. le-
gendum:; non: Vvoan, uti in Buxtorifii Bi
Pliis Hebr. hoc enim modo eſſet pluralis, non
ſingularis; quem tamen numerum ſingularem
autoris noſtri expoſitio hic requirit. .
44. Atqui conſtans codicum Hebraicorum lectio
eſt inplurali: var, i. e. initiatos vel catechumenos
ſuos, nec ab illa recepta lectione propter fabulam
Judaicam recedendum eſt, hinc in notis Raſchia-
nis editionis =a ſcribitur, quòd alius
léer pro: ama i. e. ſcriptum eſt, habeat: M i. e.
legendum eſt, ſiequoque haber Berolin. editio; ſed
abſunt iſta usque ad: Eliezer ab utroque MSt. Erff.

qua nomen α efficit 318. nempe totidem,
quot erant vernæ Abrahami, de quibus hic ſer-
mo eſt, confer. Gur Arjeh fol. 2 3. col. 2. fin. it.
num. ſeqv. 50. & n. 51. in Nedarim, fol. 32. a.
dicit R. Eliezer: quare punitus eſt Abrahamus⸗
pater noſter & afflicti ſunt filii ejus in Ægypto
210. annis? quia angatiavit diſcipulos ſapien-
tum, ſicuti dicitur Genel. c. 14. V. 14. & arma-
vit Pean i. e. catechumenos ſuos, vid. Light-
foot ad Matth. c. 5, Vv. 41.
4 6. Vide Proverb. c. 22. V. 6.
47. Vide Num. c. 7. v. 10.
48. Zive templi, Pfalm. 30. v. I.
* Sic reddo hic xmte, prout in illis, quæ inſpe-
zi, exemplaribus legitur; notat autem erudire,
inſtruete.
49. Nempe is, cum quo Abrahamus quatuor iſtos
reges vicit, vide hic tractat. Talm. Nedarim, fol.
32. a. uti in an ine h, loc. ad marginem al-
legatur.
50. Videlicèt: Eliezeris, vide, quæ paulò antè num.
45. h. verſ. 14. notata ſunt, confer. & infra Ge-
nel. c. 3 2. v, 4. n. 7: & not. in Mafi , h. loc.
51. Gematria ſpecies ſive pars eſt artis Cabbaliſticæ,
qua literæ dictionis alicujus exprimunt nume-
rum, quo alia dictio ſecretò modò explicatur, ſie
hoc loco nomen )& per Gematriam idem
valet, ac 31 8. & tot vernæ fuiſſe hic referuntur,
qui abAbrahamo armati erant, confer. infra ceneſ.
c. 20. V. 7. n. 19.
X Hebr. y, hæc & ſequentia, usque ad: 79) i. e.

45. Rabbini id per Gematriam evincere volunt,

Vitulum, abſunt ab utroque MSto Erif.

2

CA. MV.

—
fobut ala
jloloco en
i literalem
(Pramuc
nuntur (hot

iliaiktugin

ſunt obon?,
tur; eltanem
midiumttiern
Iu uAuh⸗
Danoi,
54. ſell. 17
quodienerin
quont olkench
Rrie

—
52. De goozite
Jeiem. c, .d.
uæ hic Lcucr
hic trattt. Il
den h.

de & Rachino

ut & alhut ka
num. 54. n N

er gebt, Wo

1A: d ) i.
MSto Erfl. 1.
1 Conter. hictn
63. Nempe: ge
Prinopeniti
Exod11.v.:
1. p. 1o1. b. im
Arſeh bol13. 0
diek
1, e. Ut intaihcer
lo enſu.
3 kebr., dn
ART
diit (5.crin
Pelſerutus eſt
eus e.)

he 39. gla.
Ame gladh
Kpreclue,
latumſaum
. 1
iſn autem
ntiad artil⸗
aripitur in
49. lingui
lalgin.

Rumerusno.

bllitatumfuit

10bur

—
dempe totidem,
e quibus hieler⸗
3, c0l. 2, fi. it.
anim, fol. 32.2,
ell Abrahamus⸗
ejus in Koypio
inlos ſpien⸗
V. 14. & atn⸗

108, ſil, Ligiit⸗

1.
tatautemn etudite,

mus quatuot idos
Uw. Nedacim, tol.
124 mnuginem-

Z dauddante num.
Onket Kinlia Ge⸗
u d h loe,
atis Cabballlice,
erprianunt ume⸗
nodo eihicatun, ſe
1Gematriem Iden
iilehic telerumer,
conler iuiene⸗

dan;
ii, sge 1, 0) h⸗

Möro Et,

CAP. XIV. GENESEOS. 131

robur ejus (Abrahami,) quoniam viderat (in Spiritu prophetico,) quòd poſteri ejus in
illo loco erecturi eſſent vitulum. 52. Verſ. I 5. Et Aiviſit ſuper illos] Juxtà ſenſum e-
jus literalem“"ordo ſcripturæ (hic) inverſus eſt (nam ſic legendum:) & diviſit ſe ipſe
(Abramus) & ſervi ejus ſuper illos (hoſtes), noctu, ſicuti mos eſt eorum, qui perſe-

quuntur (hoſtes.) ut ſemet ſeparent in ſiſtendo tergis eorum, quos perſequuntur, dum
illi diffugiunt alig hinc alius illinc. Eod. v. 1 5. Necta] Ac ſi diceret: poſtquàm tenebræ

ſunt obortæ, non (tamen) deſtiterunt, quò minus illos (hoſtes ſuos) perſequeren-
tur; eſt autem expoſitio myſtica, quòd diviſa fuerit nox, ac in primo quidem illiuséno-
ctis) dimidio factum ſit ei (Abrahamo) miraculum; ſecundum verò illius (noctis) di-

midium reſervatum fuerit & acceſſerit dimidio noctis Ægyptiorum 5 3. Eod. verſ. 15.

UIrque adchobab *] Non eſt locus, * cujus nomen ſit Chobah; vocat autem (Moſes)
Dan 2. N i, e. Chobah propter cultum idololatricum, qui ibidem “ futurus erat.
54. Verſ. 17. Vallem Schavch] Sic fuit nomen ejus, juxtà Targum ejus (explicatio eſt,
quòd venerint) ad vallem N Di. e. planam, quæ erat i. e. evacuata arboribus &
quovis offendiculo 55. Eod. v. 17. Vallis regis] (In Targum Onkeloſi eſt:
P1i. e. locus ſtadii regis; 56. fuit autem is locus (ſeu ſpatium) unius ſtadii
=JDM 57. tri⸗

X Hebr. oh, in MSto Erff. 2. additur: 922

52. De quo vide I. Reg. c. 12. v. 29. confer. &

ls, geinſe exx Hebt. W ρ“9 hæc & quæ ſequuutur usque
IIIS, 4 .

Jetem. c. 4. v. 15. ubi in Raſchi notis eadem,
quæ hic, adducuntur, vid. ibid, n. 29. confer.
hic tractat. Falm. Sanhedrin, fol. 96. a. prout in
Dnor nem h. loc. ad marginem allegatur, vi-
de & Raſchi not. ad Numer. c. 11. v. 1 5. n. 52.
ut & Jalkut Part. 1. fol. 19. col. 3. med. confer.
num. 54. h. verſ. & cap. ſeq. I1 5§. v. 14. n. 56.

NPDV) i. e. in tota S. Seriptura.
Hebr. = r n, in MSto Erff. 2.
horum loco additis multis hæc habentur: Wwyv
S ee dn nn een Den e nn e
ren nen eeen e y y vvny
pep —Nie ente i. e. quem (ſcil. cultum
idololatricum) fecerunt ibi, ſicuti dicitur: &
alterum poſuit in Dan, (I1I. Reg. c. 12. v. 29. )
qui (locus eſt) 3 parte ſiniſtra Damalſci propter
hanc perverſitatem deportatæ fuerunt, (decem)
tribus, prout ſcriptum eſt: & deportabo vos
trans Dmaſcum, (Amos c. 5. v. 2 7.)
54. De quo vide I. Keg. c. 12. v. 29. ſignificat au-
tem a reatum, ad indicandum, quêd IGraëlitæ
reatum contraxerint, dum in urbe Dan vitulum
erexerunt atque ita cultu idololatrico ſemet pol-
luerunt, confer. not. ad lib. Prec. Jud. part. 1. p.

ad: brvhy i. e. ſuper illos (hoſtes) abſunt à
Msto Erff. 2.
† Cafer. hic tractat. Talm. Sanhedrin, fol. 96. a.
53. Nempe: quo te npore omnes Fgyptiorum
primogeniti fuerunt interempti, prout legitur
ExOd. C. 12. v. 29 confer. not. ad lib. Pcec. Jud. part.
1. p. 10 1. b. med. & p. 146. b. princ. vide & Gur
Arjeh fol. 2 3. col. 3. princ. in MSto Erff. 2. pro
Sn i. e. Eägyptiorum, habetur, D nèe M,
i. e. ut interficerent eos, qui interfecti erant, nul- 146. princ. & num. 52. h. verſ.
lo ſenſu. 55. Id eſt: quæ complanata erat, 1
* Hebr. Nan y, in MSto Erff. 2. hic additur: i idem arberes (ateragde affendicni eiken
5 nn ee den i. e. hoc eſt, quod 56. Vel: locus exercitii regis, uti F. Fagius trans-
dixit (S. Scriptura verſu præced. 14. h. cap.) & tulit; Arias Montanus vertit: locum refrigerii
perſecutus eſt usque ad Dan, quia (non eit lo regis, Joſephus Antiqy. l. I. c. I 1. vocat ætlas

cus &. 9 ans⸗

11 4½ GENESEOS. Cdb. XIV.

57. triginta calamorum menſoriorum, 5 8. qui(locus) peculiariter aſſignatus erat regi,
ut ibi luderet; 5 9. eſt autem expoſitio myſtica, (quòd locus iſte fuerit) vallis, ubi omnes
WUNi. e. convenerunt 60. populi & Abrahamum ſuper ſe conſtituerunt regem, ut
ipſis eſſet dux ac princeps. 61. Verſ. 18. Et Malkizedek] Medraſch Aggadah eſt,
(quòd fuerit,) ille Schem, filius Noæ. 62. Eod. verſ. 18. Panem & vinam Sic fa-
cere ſolent illis, qui labore bellico defatigati ſunt; oſtenderat autem (Malkizedek) ei
(Abrahamo,) quòd is animo ſuo haud placeret, quoniam filios ſuos interfeciſſet; * eſt
autem Medraſch Aggadah; (nempe, quòd Malkizedek per iſtam panis & vini obla-
tionem) indicaverit ei (Abrahamo) munera & libamina, quæ ipſius poſteri ibidem eſ-

ſent oblaturi. Verſ. 19. Qui fecit 63. cœlum & termim] (Verbum )p hic accipi-
tur,) veluti (in illo loco:) v i. e. qui facit colum & terram, * (nam) per eorum

Verſ. 20. Qui tm.

factionem * (ſeu creationem) poſſidet illa (Deus,) ut ſua ſint.

ℳ

didit]

Sacgiρ, campum regium, LXX. juxtaà Ro⸗-†
,—R¶⸗ . 7 —
manam editionem: æd1οταπ ααναπιäsαω , cam-

pum regum; juxtà Complutenſ. editionem:

s Hααιαας M=Xε α campum regis Mel-

chiſedec. .

77. Hebr. Dri. e. ſtadium five eurriculum, de quo

plura apud Buxtorf. in Lex. Talm. fol.2 2 52.
7 ⁹. Calamum menſorium fex cubitorum fuiſſe di-
cit Targum ad Ezech. c. 40. v. 5. & R. David
Kimchi ad dict. c. 40. v. 6. confer. Buxtorf. dict.
fol. 2252. in MSto Erff. 2. poſt np i. e. cala-

morum, additur d'm rrre hν i. e. nam

triginta calamorum eſt menſura ſtadii.
F59. Ut ſemet recrearet curſu equorum coœterisque
exercitiis ludieris.
6. Ita verbum iſtud: e*αjuxtà autorem nota-
rum ad librum Prec. Jud. part. 2. p. I02. a. princ.
hic vertere volui, is enim ibi utitur verbo: wnps
i. e. congregati ſunt,

omnes idem conſilium inierunt; alluditur au-

tem ad nomen, quod hic in textu ſacro ha-

betur.

61. Nempe: quoniam Abrahamus rem täm præ-
elarè geſſerat contra quatuor reges fortiſſimos,

conter. Raſchi not. ad Cantic. dict. c. 6. v.

62. Confer. hie Wagenſeil. Tel. ign. in Nizzach.

pag. 10. & ſeq. & Lightfoot. Decad. Choro-
graph. Marco præmiſ. c. 10. 5. 1. P. 586, dit.

Raſchi in notis ad Cantic.
c. 6. v. 8. ita exponit: ας eyn n enn
i. e. æquales facti ſunt omnes uno conſilio, i. e.

Lipſienſ. vide & tractat. Talm. Nedarim, fol.
32. b. ſicuti in Smar “ h. loc. ad margi-
nem allegatur, in notis ibidem feribitur: 177
. „ —
Sv yn hr i. e. quòd v T quo-

ant (nomen:) Schem, in MSto Erff. 2.

n „hnnn ene een eneen e,
Dyv i. e. (iſtius:) regis Schalem verſio Chal-
daie a eſt: regis jeruſchalem, cujus explicatio
eſt regis perfecti & integri.
Nam Kedarlahomer, quem Abrahamus pereus-

erat rex Elam =Sæ an & — i. e. Elam
autem erat ex filis Schemi, ſic in notis eoe
—en h. loc. exponitur.

volui; alii vertunt: qui poſſider, LXX. % s2½
Ties, qui creavit, ita & autor Vulgatæ, confer.
R. Salom. ad Pſalm. 104. V. 24. fIt. S. Epiphan.
Hæreſ. 69. fol. m. 320. edit. Græcæ Baſileenſ.
ac Jac. Cappelli Obſervat. in Genef. h. loc. it.
lib. Prec. Jud. part. I. p. I 16. a. med. & part. 2.
p. 47. b. princ. & Gur Arjeh fol. 2 3. col. 3. med.

darim, fol. 32. b.
X Sicuti Pſalm. 134. verſ. 3. habetur, conſfer. Pe-
ſachim, fol. 87. b. in MSto Erff. 1. & 2, abſunt
verba iſta: qui facit cœlum & terram.
Vr Hebr. ÜG, ſic in editione Berolinenſi habe-

tur,

ad literas initiales, ſi illæ retrò legantur, effici-

poſt: 11 ja i. e. flius Noæx, additur: 7ν

ſerat, (uti verfu præced. 17. h. cap. dicitur,)

63. Sic ex mente Raſchi verbum hic vertere

confer. & tract. Talm. Avot, fol. 12. b. & Ne-

CN. KN
lue ita cr⸗
Pdedit )
ekK) etalſee
quos Uukn
(Hæc ſeie)

Deum artli

jurariS. .
tibiagenum
Retintbomnil
Etſ iteti,
Eod rel.23.
divitenficer
Sern gi me

—
tut, o
quo lu ſum
64. Nl cnclt
65. Hu ſan R
dumiint, g
vide, 113.
quibumuor)
tegam k Ii⸗
* Conter hilio
not. inden
i ebaade
i. e. quonim
minilleno,
Ny NN
Targum ejm
cello.

(s, (oxtera pen

ſubinelligen
vun hic ex
catacmreſin di
daper, ſid. l
Num. . V. 2.
ſolumila (co
Do obt
ctiamelinen

67. Nempe: ve

tum en no pr.
not inun

CN.
ftusetatteg
lignbicmns

int tegem, u

Aggadahel,
inan dic ſa.
lalkineceh)ei

erkecillet; A

Eini od.
eriibicem el.
lic Accidi.
m) per eotum
.20. Aui tm.
Aidr
—

m. Nedarim, ol,

h. loe. ad mai.
n Keibitu: n
Juo .
rölegantur, eiſclt.
, in Mto brff, 1.
2, 10diut: n
din ee
halem verſio Chal-

1, cujus expliezli

Abialumnus pekens⸗
17. h. c) Eicitun)
i. e. Lhem
i, ſie in nolis vy⸗

um bic kentere
Mder, 1XX. 4 e⸗
or Volgar, (Oblet,
.14. 1. 5. Epiphan.
Ut. Græcæ Daſleenſ.
in Genel.h. l0t, t.
16. à med. & alt⸗1
1 fl. 13, eol. ymes,
oe, iol. 1.. Ne⸗

abetun, elſen le-
10 Erf. 1, 8* 1,dbluat
n K tetkanm,
vone Perolinenlihebe⸗
un,

CAbp. XIV. GENESEOS. 115

didit] (Iſta verba: 130 hic ſignificant:) DN WN i. e. qui tradidit 6 4.
atque ita (accipitur in illo loco: 0ο& i. e, tradam te 6H. Ifraél. Eod. verſ. 20.
Et dedit ei] Abrahamus decimas de omnibus, quæ ipſe habebat, quoniam (Malkize-
dek) erat ſacerdos.* Verſ. 2 I. Da mibi animas] De captivis, qui ad me ſpectant,
quos tu ſervàſti, redde mihi corpora ſolàùm. 66. Verſ. 22. Levapi manum meam 1
(Hæc verba) ſignificant juramentum, (ac ſi diceret:) attollo 67. manum meam ad
Deum excelſum; ſic quoque (accipitur præteritum pro præſenti in illo loco:) per me
juravi, 68. i. e. juro ego, ſic etiam: dedi argentum agri, accipe à me, 69. i. e. do ego
tibi argentum agri & accipe iſtud à me. Verſ. 23. Si à ſilo eſque ad corrigiam calcei]
Retinebo mihi de captivis. ** Eod. verſ. 23. Erſi accipiam de omnibus, quæ tua ſunt J
Et ſi dixeris, quòd mercedem mihi dare velis ex gazophylacio tuo, non accipiam.
Eod, verſ. 23. Ne dicas &.] Nam Sanctus ille Benedictus mihi promiſit, quòd me.
divitem facere velit, dixit enim: & benedicam tibi &c. 70. Verſ. 24. Juvenet] i. e.

Servi, qui mecum iverunt ac prætereàâ * Aner, Eſcol ac Mamre &‚c. quamvis ſervi

P 2 L mei

tur, pro inwwy; prout in exemplari Hebtæo,
uoò uſus ſum, ut & in Baſileenſi editione legitur.
64. Vel: concluſit, confer. Pſalm. 78. v. 50.
65. Ra juxtà Raſchi mentem vertere volui, ver-
bum iſtud, quod Hoſe. c. 11. v. 8. habetur, ubi
vide, n. 2 8. LXX. verterunt: 0ααοαοταια αα
quibus autor Vulgatæ conſentiens transtulite pro-
tegam ie, Iſrael.
* Confer. Epiſtol. ad Hebr. cap. 7. V. 2. & ſeq, it.
not. in mom Mπ h. loc. in MSto Erff. 2. poſt:
R2 i. e. Iacerdos, additur: hννις e ene n
i. e. quoniam ſacerdotium iſtud (conſiſtebat) in
mianiflerio, in eodem MSto porrò additum eſt
—y Ne e ee nen eenn i. e.
Targum ejus eſt: miniſtrabat coràm Deo ex-
celſo.
866. Ccœtera verò ſpolia tibi ſerva, hæc enim hic
ſubintelligenda ſunt autor noſter dictionem
pan hic exponit ρ %α i. e, corpora, per
catachreſin dictio illa voa interdum ſignificat ca-
daver, vid. Levit. 19. v. 2 8. S c. 2 I. V. 1. it.
Num. 5. v. 2. in MSto Erff. 2. poſt 27 i. e.
ſolùm illa (corpora,) additur: 77 n vn
Da& eded i. e. & facultates-cape tibi,
etiam veſtimenta virorum.

.

67. Nempe: verbum præteriti temporis hic poſi-

tum eſt pro præſenti, confer. Sota, fol. 4. b. &

not. in C n Re h. loc, in MSto Er ff. 1. ver-

ba iſta: i, e. attollo ego & ſequentia,
usque ad:; accipe iſtud à me, abſunt, at in
MSto z. eorum loco habetur: D —
yav en e ien) i. e. ſicuti (habetur
in illo loco:) & fuſtulit manum ſuam dex-
tram ac ſiniſtram verſus cœlos & juravit, Dani-
el, c. I2. V. 7.

68. Uti Geneſ. c. 22. v. 16. habetur, ubi etia

præteritum pro præſenti poſitum eſt.
69. Vide Geneſ. c. 23. v. 13.
** Iſta enim hic ſubintelligenda vel ſupplenda ſunt.
ut ſenſus ſit: non retinebo mihi de captivis ali-
quid à filo usque ad cortigiam calcei, confer. So-=
ta, fol. 17. a. & Cholin, fol. 39. a. vid. & not. im
NR rD h. loc.
70. Uti ſuprà Geneſ. c. 12. v. 2. habetur.
* Hebr. Dy) in MSto Erff. 2. huic præmittitur 2
„5Nee een i en enen ne denne
(fortè legendum 3 e een Sre
yn ene en n e hn ene nen
rDE WNX W i. e. hine dixerunt
ſapientes (Rabbini:) durum eſt ſpolium (ſeu
rapina hoſtibus erepta,) quæ comela eſt, quam
etiam juſti perfecti non poſſunt reſtituere, prout
(hoc verſu 24.) dicitur: ſolummodò quod co-
mederunt juvenes & pars horum virorum, quĩ
mecum profecti ſunt, confer. hic tract. Talm.

Cholin, fol. 89. a.

GENESEOS. CAP. XV.

mei ad prælium ipſum acceſſerint, dicitur enim: & perſecutus eſt uſque ad Dan; 71.
Aner autem & illius ſocii remanſerint apud vaſa, ut illa cuſtodirent; (tamen) hi ac-
cipiant partem ſuam, ** ab illo (Abrahamo) didicit David, qui dixit: ſicuti pars de-
ſcendentis ad prælium; ita pars ſit remanentis ad ſarcinas, ſimùl divident, 72. & ideò
dicitur: factum autem eſt ab illo die ac ſupràâ 73. & poſuit iſtud in ſtatutum ac con-
ſuetudinem, nec dicitur (ibi:) ac deinceps, 74. quia jam anteà datum erat ſtatutum i-
ſtud tempore Abrahami. L

116

CAP. XV.
Erſ. I. Poß res illa] Ubicunque dicitur: poſt, (habetur) connexio ejus,
quod ſeparatum erat, (ſcriptum reperitur in) Bereſchit Rabba: * poſtquàm
factum eſt ei (Abrahamo) miraculum iſtud, dum interfecit reges ac metuens
dixit: forſitàn accepi mercedem (à Deo) propter omnem juſtitiam meam, ideò dixit
ei Deus: noli timere. ** FEod. verſ. I. Ego clypeus (ſum) tibi] (i. e. Ego protegam
te) à poœna, ne puniaris propter omnes animas illas, quas interfeciſti; dum autem me-
tuis, propter receptionem mercedis tuæ, 1. (ego dico tibi:) merces tua magna erit val-
dè. Verſ. 2 Vado* absque liberis] Menachem, Ben Seruc, :. exponit illud ν%)
quòd ſignificet )) 3. atque ei (voci) conjungit 4. (id, quod ſcriptum eſt:) ' i. e.
ſoli-

71. Prout fuprà veriu 14. h. cap. habetur, in Be- rabba, additum eſt: 7αο ◻anν e i. e⸗
rolinenſi edit. ut & in editione smar rpv in poſt res illas. .
notis Raſchianis poſt verba: usque ad Dan, addi-*X Confer. hie not. ad Pſalm. 110. v. 4. num. 11.
tur: Wy) N i. e. ipſe ( Abrahamus) & ſervi 1. Quaſi jam mercedem acceperis juſtitiæ tuæ,
ejus, prout ſuprà verſ. 15. h. cap. habetur. qua de re pau'o amè dictum eſt.
X Hebr. ohr d in Berolinenſi editione * Hebr. y me hæc & ſequentia omnia, usq;
hice præmittitur: tyN& i. e. etiam ſic (iſtij ad: y X i, e. cedrus ejus nudata eſt, ab-
accipiant & e.) aſt in MSto Erff. 2. pro illis ita ha- fant hoe quidem loco ab utroque MSto Erff. ha-
betur; Qprhn Wy α & non fecerant præ- bentur autem ex parte antèe verba illa:
lium 3ʒI in MSto I. autem iſta ſunt omiſſa. rX i. e. & eduxit illum (verſ. 5. h c.) ſed in non-
72. Vide 1I- Samuel, c. 30. v. 24. & not. in ov p nullis variant, prout ſuis locis notavi.
bpan h. Ioc. . [: Vel: Seruk, de hoc vide infrà Geneſ. c. 30. V.
73. Sive: retrò, ſuperio'i tempore, ſie & LXX. 8. ibique not. n. 10. & not. ad Eſai. cap. 5. v. 6.
verteiunt: swar, 1. Samuel. dict. c. 30. v. n. 14.
25. autor Vulgatæ minus aptè transtulit: dein. 3. Quæ dictio, rad. vm deducta nonſolam hæ-
ceps. . W redem inſtituere ſignificat; ſed & ſenſu contrario:
74. Zive: impoſterum, ſequenti tempore, quo hæredit ate deſtituere vel privare, prout accipi-
ſenſu autor Vulgatæ transtulit 5 ſed minus aptè, tur Numer. c. 14. v. 14. it. Numer. c. 2 I. V. 32.
uti num. antec. 73. dictum. . 2 ac judic. c. 11. v. 24. confer, num. feq. 6. h. v.2.
* Hebr. )¹¹ in iſta, ut & ſequentia, usque ad: in MStOz. Erff. pro: 1¹”" i. e. ſignificat h,
„8 j. e. Bereſchit rabba, ablſunt ab utroque habetur: & i. e. fine hærede.
Msto Erff. . 4. Id eſt: locum parallelum adducit, Hebr. dan,
4 In Berolinenſi editione, poſt: i, e. Bereſchit

quz-—

CA. XV.
—

ſolitarius
tur: Komt
Gel extirpe
1os non ha
V lie⸗
habeturinil
gueiti lrci
5ied
1 e, delolane
delolate)ett.
(euplicaio
14, Alatur, ve
ague
Rellet, tebus il
ſatbe) Damat

—
quo veido
liguis ſerigtn
m.
1, Fice Malch
interptklum ſ.
eii,
(, Vide Hiob.
ferbutm enim
lfanio eradicat
mi ſententiae
nec. 3, h pe
7. Ojbum, Gret.

11 la he reddo

one 5 in ete
I, vocabulo
ſans enfens, ,

Bet egllr

ltalicd lann
Gtionem codici
nollto magiste
Iit natione,
.
Pwndr hade
Poſlis: desen;
Hebe, NN
Dy Ir ie
Pimroq e ⸗
Druld ane ich

CAN.X.
—
Den; 1.

nen) hiac⸗
tl pars de-
72. Kige
um ac con⸗

ktntun .

nnexio eju,
Poſtquim
ac metuens
n, iceo dinit
So protegam
mantemme⸗
gna erit val⸗

Hud

eſt.) Wiue,
ſoli⸗

—

i e

0.F. 4,humn, 11.
tis juſliie tleR,

el.

ntia olnnia, uscy
nudatd eſt, ꝛh.
ne Mötobif. h.
ſerba la: NN
.h )ledin no-

votayi.

Genel. c. 30. .
Elai. cap. b⸗

& ſenſucontſitit:
e, proln Atihi⸗
umer. c. 21, V. 5144
umn. ſeg. 5..
ie ſgnileet V.

telede,

lueit, Heb. ,.
gus 4

CAP. x.. 6 ENESEOS. 117
ſolitarius & afflictus, J.) v (itaque eſt:) ) N i. e. ſine hærede, ſicuti dici-
tur: & omnem proventum meum νο (quod ſignificat:) PN i. e. eradicabit
(vel extirpabit) radices ejus, 6. ſic dictio * (hoc loco) ſigni ficat eum, qui libe-
ros non habet, 7. linguàâ vernaculàâ: desfanté; §. mihi autem ** videtur, (dictionem
v hic accipi ſicuti (in loco illo:) ) 9. ab illa (ſcilicèt) derivatione, (quæ

habetur in iſto loco:) & cor meum ., 10. & quòd v ſignificet deſolationem, at-

que ita (accipitur in illo loco) v v i. e. deſolate, deſolate, ** ſic quoque-:
N i. e. deſolando (ſeu, nudando) fundamentum, 11. ita etiam: νν w e
1. e. deſolando deſolabitur, 12. ſic quoque: quia cedrus ejus i. e. nudata (ſive
deſolata) eſt. 13. Eod. verſ. 2. Et ſilius procunatoris domus meæ Juxtà Targum ejus

(explicatio dictionis

p ſic facienda eſt:) quòd univerſa domus mea ipſius ore
14. alatur, veluti (accipitur in illo loco:) & per os tuum P) i. e. aletur, 15. (PP

Nn itaque idem ſignificat, ac) sreoz 16. meus; aſt ſi mihi (inquit Abram, ffilius

ellet, rebus ille meis * præficeretur. Eod. verſ. 2. Damaſcenus] Juxtâà Targum ex
(urbe) Damaſco (fuit procurator iſte?) ſed juxtà Medraſch Aggadah (ideò Damaſce-

hus

quo verbo Rabbini uti ſolent, quando locus a
liquis ſcripturæ cum alio confertur ac conjungi-
y. Vide Malach. c. 2. V. 12, ubi variæ iſtius vocis
interpretum ſunt explicationes, conf. Raſchi not.
6. Vide Hiob. cap. 3 1⸗ V. 12. ibique Raſchi not.
verbum enim vνο & radices agere & ſenſu con-
trario eradicare ſignifieat, idem, juxtà Menache-

mi ſententiam, in dictione 3y, confer. num,

antec. 3. h. verſ. 2.

7. Orbum, Græc. drnvne,ſine liberis vid. num, ſeq. 8.

8. Ita hic red do: va, uti in Berolinenſi edi-
tione & in codice Hebræo, quoò uſus ſum, legi-
tur, vocabulô obſoletò, pro quo hodiè dicunt
ſans enfans, ν, Græcè; aſt in Bibliis Buxt.
Hebr. legitur hi i:e, ſenza figliuoli, ſie
Italioè; Latinè verô: ſine liberis?y ſed priorem le-
cGtionem codicis Hebræi, quo' uſus ſum, autori
noſiro magis convenire puto, cum is Gallus fue-
zit natione, non Italus, in MSt. Erff. 1. pro
Pï habetur: "aiN*, quod exprimere
poſſis: desenfanté, i. e. ſine liberis.

Hebr. ½ hæc & ſequentia usque ad:
i. e. cedrus ejus nudata eſt, abſunt

y e
ab mroque ASto Erff.

paulo antè dictum fuit.

Nempe: Malach. dict. c. 2. vV. 12. de quo loco

10. Qucod juxtà Raſchi mentem vertere poſſis?
ſolitarium eſt, prout Cantic. c, 5. v. 2. habetur,
vide ejusdem not. ad Malach c. 2. verſ. 12.
XX Uti Pſalm. 137. verſ. 7. habetur, ubi vid. not.
n. 4. & n. 5.
II. Vide Habac. c. 3. V. 12.
12. Vide Jerem. c. 5 I. v. 5 8: ibique Raſchi not.
13. Sicuti Sophon. c. 2. v. 14. habetur.
14. Id eſt: illius mandato ac juſſu, autar no-
ſter dictionem pvnm à pv'x i. e. oſculatus eſt, de-
ducit, ſicuti exemplum ab ipſo adductum id
probat; aſt in Michlol ophi derivatur à vv i.
e. diſcurſitare, vid. Buxt. Lex. Hebr. dict. verb-
15. Sic juxtäã Raſchi mentem vertere volui ver-
bum iſtud, quod Geneſ. c. 41. v. 40. habetur, u-
bi autor noſter eodem, quo hic, ex ponit modo;
aſt interpretes communiter vertunt: oſculabitur,
confer. Michlol ſophi, ut & Junii ac Tremellii
not. ibidem; abſunt autem iſta: & per os tuum
&c. usque ad: &v„Kẽköeeo à Baſileenſi editione.
16. N 9 O D&& vel 9e à Graco Szlrpgen s: i.
e. procurator, adminiſtrator, vid. Buxtorf. Lex-
Talm. fol. 192. MSt. Erff. z. habet: W D 3
at MSt. I. plenius: ρρρονορMε juxtä Græcum:
3 7 Iir 67706σα¾⁰
Hebr. ν, in MSto Erff. 2. habetur: rna y
, h hn ,n i. e. domui meæ & omnibus re-
bus meis (üle præficeretur.)

118 GENESEOS. CAb. xV.

nus nominatus eſt,) quia perſecutus eſt reges uſque ad Damaſcum; 17. aſt in Gemara
noſtra* exponunt (nomen PO ) per Notaricon 18. H)‚i. e. hauriens & PpO
i. e, potum præbens aliis ex lege domini ſui. 19. Verſ. 3. Ecce mibi non † dediſti ſe-
men] Et quænam (erit mihi) utilitas in omnibus, quæ mihi dabis? Verſ. 5. Et edu-
xit illum foràs] Juxtà ſenſum ejus literalem (hæc eſt expoſitio:) eduxit illum (Deus,)
& tentorio ſuo ** foràs, ut aſpiceret ſtellas; aſt juxtà expoſitionem allegoricam (ita
explicatur:) dixit ei (Deus:) egredere ex aſtrologia tua, 20. nam in aſtris vidiſti, quòd
filium non ſis procreaturas, (ita ſanè eſt/ Abramo non erit filius; ſed Abrahamo erit
filius, Sarai non pariet; ſed Sara pariet, ego aliud vobis ' nomen impono & mutabi-
tur ſidus cœleſte; 21., alia explicatio: eduxit illum (Deus) & concavo (ſeu convexi-
tate) mundi eumque ſuprà ſtellas elevavit atque hæc eſt ſignificatio (verbi:) „2
(nempe proſpicere) ex loco ſuperiore in inferiorem. 22. Verſ. 6. &t credidit Domi-
n0] Non petiit ſibi (Abrahamus) ſignum ab illo ſuper iſta re; 23. ſed ſuper poſſeſſio⸗
ne terræ petiit ab eo ſignum ac dixit ei (Deo:) per quamnam rem cognoſcam. 24.
Eod. veri. 6. Et repumtum eſt ei ad juſtitiam] i. e. Sanctus ille Benedictus rep

Abra-

cà fin. vid. & ſuprà Geneſ. c. 13. v. 16. Sign. **
Hebr. , in MSto Erff. utroque pro de ha-
betur 77 i. e. tibi (ſcil. Abramo) & in MSto 2.
poſteà additur: Iπ i. e. & uxori tuæ:

De quo vide cap. antec 14. v. 15. confer. ]o-
fol. 2 9. b. in MSto Erff. 2. pro pvp i. e,
usq; ad Damaſcum, habetur: 7h*HNX nn
pvT i, e, usque ad Chobam, quæ eſt ad ſini-
ſtram Damatci.
Hebr. w aAa) ſic quoque in Berolinenſi
editione; ſed in Baſileenſi editiane & in utroq;
MSto Erff. legitur: Vnuna), i. e. & in Talmud,
& pro MSt. Erff. 1. habet i. e. Hie-
roſolymitano. . ..
18. PovWin eſt pars ſeu ſpecies artis Cabbaliſticæ,/
ua literæ ſingulæ vocis alicujus ſingulas ali-
45 dictiones connotant, vide Buxtorff. Abbre-

. „ . . . .
viat. Dax ubi illius exempla adducuntur, con-

fer. & infrà Geneſ. c. 17. V. F. n. 1 5. .
19. Videlicèt: Abrahami. confet. hic Gur Arjeh Abrahamus tàm præſens, quàm futurum ſeculum

fol. 24. col. 1. princ. in MSto Erff. 2. pro: unn non niſi anx n i. e. per juftitiam fidei
a) i. e, ex lege domini ſui, lbetur do⸗ rn ſibi acquiſiverit, in Gur Arjeh fol. 24. col. 1.
baè i. e. ex lege Abrahami. fin. & col. 2. princ. adducitur ratio, cur Abraha-
Conter. hic traét. Talm. Schabbar, fol. 156. a2. mus ſobolis quidem promiſſioni crediderit 5 ſu-

Je Hebr. Wrun; ſed in MSto. Erff. 1. pro eo ha. Per poſſeſſione autem tertæ ſignum petierit',
berur 3 xten i. e. de apud, de loco ſuo, Galli benè confer. & D. Wagenſeil. Nizzach. pag. 11. ac

iſtud exprimhunt: de chez luy. .
20. Ac ſi diceret: alia jam tibi erit aſtrologia ſeu
conſtellatio, juxtà quam tu & uxor tua, no-
minibus mutatis filium procreabitis, confer. Gur
Areh dict. fol. 24, col. 1. princ. & tractat. Talm.
Nedarim, fol. 3 2. a, & Schabbat fol. 156,a. cir-

17.
ma,

bud e en ie ieen aeren i. e. mutabitun
conſiellatio per mutationem nominis, confer. &
not. in bham rν h. loc.

12. Conlſer hic Pſalm. 3 3. v. 13. it. Gur Arſeh fol.
24. col. I. med. & infr. Geneſ. c. 19. v. 2 5. n. 66.
vide & not. in b'noso- ne h. loc.
13. Nempe ſuper promiſſione ſeminis 5 ſed eredi-
dit Deo, in notisad librum Prec Jud. part. 2. p.

fol. 97. b. & Megilla fol. 3 1. b. ac Nedarim, f.
32. a
14. Sicuti verſu 8. h. cap. habetur.

,—Kã
utavit

21. Sic & in Gur Arjeh ſol. 24. col. 1. prino.

63.a. circà fin. ſcribitur, dici in Mechilta, quòd

not. in bnfi N h. loc. it. tract. Talm. Schab-
bat, fol. 97. a. & Berachot, fol. 7. b. it. Taanit.

„ Hebr. P

CN. M.

Abrahamo

borum iktort
eo)) le

oblationum.
Seriptin tn
offetenlum,
dam15, U.
conleloj3
33. Lod. F.

blatoprot⸗

Glin colu

edid d

— —
* Pebr, in
1Ww ve
18. We: beic
ſanca lin ob
h. loc. G
26. e Oal
haberur gean
nem,) iten
conlet. Megil
fol. 14. l.
v. 7. N 40, .
n0t35, in iio
Shie n
17. De qoo ler
vide Rachisa

d

Hebl.

29. Cucereni
& not, AA lb
fin. ubi einm
29: De hie ie
30, Vel: gi
ita Hebt. dn
V. 30. idigie
4. D, 6. K .
o peccat,
mo Sacerdote
Gict. c. 16, v.
Hebræ. c. 13.
zI. AMlditiis,

CALxv.

lin Cenge
in Gemarz

ndn

1 Aſiſe
l. ſ. Et edu.
lum (Dens)
Soricam (ita

vidiſk,gnd

brahamo erit

10 & mutabi.
(ſen comeri.
verbi.) Da

redicit Domi.

per pollello⸗

ognoſcam. 4.
dus teputznit
AbraA.

,. 16. dgn. *
oqle rO din h-
mo)& in MSto 2,
Kuxoii tue:
4. col. 1. Prine.

i. e, Mutabitu

nominis, conket.

it. Gur Arſenfol.
19,nrſ, 6,.
.loc.
ſeminis 1ſec etedi⸗
Drec Jud, part. ).
in WVechilta, guoch
mfuturumſecblum
per ſuftiliam ſiei
eh lol. 14, col, 1⸗
Eratio, cut Abralu-
Koni ctecieitzli⸗
æ ſonunm peiient,
zach. pag ll.
. tnac Talm. ochub⸗
fſol.7 b 1t,. Laanlt,
.b. a Neéain-,

hetur⸗

SS“

CAbP. XV. GENESEOS. 13
Abrahamo fidem ad meritum & juſtitiam, quoniam 1pi credidit; alia explicatio (ver-
borum iſtorum:) unde cognoſcam, (nempe:) non petiit (Abrahamus) ſignum ab illo
(Deo;) ſed dixit coràm eo: *† notum mihi fac, per quamnam juſtitiam permanſuri
ſint (poſteri mei) in illa (terra?) reſpondit ei Sanctus ille Benedictus: per juſtitiam
oblationum. 25. Verſ. 9. Vitulam triennem] Tres vitulos; 26. indicat (autem hic
Scriptura) tres juvencos, (nempe:) juvencum diei expiationis? 7. & juvencum (tune
