uſus ſum, ut & in editione am hic addi-
tum reperitur; ſed abeſt iſtud à Bibliis Buxtor-
fianis h. loc., ut & ab utroque MS8to,.
*. Heb. 7, in utroque MSto pro eo legitur: dv
i. e, eò, ad illum locum.
167. Sic reddo hic ναποναα Latinè :ͤ currere fa⸗
ciunt, fortè legendum: aiνXu⅛ . e, eſcoulent
i. e. emanant, fluunt. .
XX Vel? ab eis (cœteris terris) decedit, ab illis
amovetur, ſic en “ hic interpretor.
163. Id eſt: 0 Irael, confer. quæ ſuprà ad v. 5.
h. cap: num. 34. de hujus vocis ſignificatione
notata ſunt, vide & not, ad librum Prec. Jud-
part. 2. p. 56. a. princ. & Gur Arjeh fol. 227.
col. 4. fin. ac not. in a rD . loc.
169. Vide, quæ ad c. præced, 32. V. 3 1. n. 16 5.
notata ſunt.

Egs sss e&Ss

1528 DEUuTERONOMII. CAP. XXXIII.

tia ſua ipſe nubibus ſuperioribus † vehitur. * Verſ. 27. Habitaculum Dei zterni] Ha-
bitaculum ſunt nubes iſtæ ſuperiores 170. Deo æterno, qui eſt antè omnes Deos ſibi-
que elegit æthera in ſedem & habitaculum ſuum & infrà habitaculum ejus habitant
omnes viri robuſti. Eod. verſ. 27. Brachia 171. mundi] (Nempéè:) Sichon & Og
atque reges Chanaan, qui fuerunt robur ac fortitudo mundi, quaprepter ipſi inviti ti-
muerunt & tremuerunt eorumque vires debilitatæ ſunt coràm illo (Deo æterno.) ſem-
per terror ſuperioris eſt ſuper illum, qui eſt inferior, 172, atque is ipſe (Deus æter-
nus,) cui potentia eſt ac robur, tibi auxiliatur. Eod. verſ. 27. Et cjieiet à facie tt a
inimicum] Ac dixit tibi: dele illos. 17 3., Eod. verſ. 27. Habitaculum] Omnis di-
ctio, quæ opus habet Lamed ab initio, 174. deſinit in Heh. 175. Verſ. 2 8. Et ha-
bitabit Ieraël confidenter ſolus] Singuli ſoli, unusquisque ſub vite ſua & ſub ficu ſua
* erunt diſperſi, 176, nec opus habebunt, ut ſeſe congregent & ſimùl habitent pro-
pter inimicum. Eod. verſ. 2 8. Oculus Jacobi] (Dictio: v hic accipitur,) ſicuti
(in illo loco:) ? 10 i. e. & aſpectus ejus (erat) ſicuti aſpectus bdellii, 177.
(ut hujus loci ſenſus ſit:) ad inſtar benedictionis Jacobi, quà eis (Israêlitis) benedixit
Jacobus (ipſi habitabunt ſoli,) non ita ſolitariè, 17. prout dixit Jeremias: ſolita-

rius ſedi; 179. ſed ad inſtar promiſſi, quod eis promiſit jacobus (dicens:) & erit

Deus

† Hebr. =p, in MSto- 1. pro eo legitur: 'pv
i. e. cœ li.

* Contfer. hic Raym, Martini Pug. Fid. Part. 3.

Diſt. 3. c. 19. num. 7. & tract. Talm. Chagi-
ga, Fol. 12, b.

170. Hebr. woruτ, quo nomine æther ac cœ
lum intelligitur, confer. Gur Arjeh fol. 227.
col 4 fin. ac uot. in mon nev , loc. ut & Light
foot. ad Matrh. c. 5. v. 1 8. p. 2 6 1. edit. Lipfſ. ir.

Petr. Galatin. de Arcan. Cathol. Verit. I. 8. cap.
2 3 .
171. Sic juxtà mentem Commentatoris noſtri hic
ve tere volui dictionem nyn, quæ hic in texru
ſacro habetur, confer. hic tract. Talm. Chagi-
ga, Fol. I2. b. & Cholin, fol. 89. a.

172. Hebr. Tnsn i. e depreſſus, humilis, confer.

quæ ad cap. præceú. 3 2. V. 40. D 2 3 8. notata
ſunt.

173. Scil. hoſtes tuos, loci iſtius expoſitionem vi

de in notis am rnow h. loc.
174. Cenfer. R. Salom. not. ad Geneſ. c. 14. Vv-.
104ign, † & ad Jerem. c. 3 6. v. 20. n. 2. it. ad
Hab c. cap. 3. v. I 1. n. 30.
175. Quoniam in textu facro hic habetur: ανôÜ6Ü,

ideò Commentator noſter expoſitionem iſtam

hic adduxit, ut qnyn b. loc. ponatur pro-⸗ pypy
ſicuti ab initio notarum Raſchianarum ad hunc
verſum 27. habetur, confer. Gur Arjeh fol. 227.
col. 4. fin.
* Hæc verba: & ſub ficu ſus, abſunt hic in He-
bræo ab utroque MSto. L
176. Conter. not. ad Jerem. g. 49. V. 3 1. Sign. *
hanc autem explicationem requirit a n.
e. dictio: απ☚ quæ hic in textu ſacro habetur,
ſic in not. s P h. loc. confer. not. ad
Pſalm. 4. v. 9. n. 16. ac Jalkut P'art. I. Fol. 3 12.
col. 4. med.
177. Sicuti Numer. c. 1I 1. v. 7. habetur, ubi dictio
Py'y aecipitur pro? NN Di. e, figura, S
forma, ſic in not. on riep h. loc. exponitur.
178. Hebr. an N&, quoniam in textu lacro di-
cdtio a i. e. ſolus hic habetur, (de qua paulò
antè dictum eſt.) ideò exponitur, quomodo illa
bie accigi debeat, nempè, non illo ſenſu, quo
illa apud Jeremiam loco allegato ſumitur;
ſed ad inſtar promiſi &c. confer, hic Petr. Ga-
latin. de Arcan. Cathol. Verit, lib. 11 c. 4.

179. Prout Jerem. c. 1I 5§. v. 17. habetur, ubi vi=

de Raſchi not. confer. & net. in na e ,
loc.

A

—
Deus vo

RWalun.
leliju
pcobi,l⸗
t lxrach
lis: quid
ſummatin
u li/ quu
gladius g
Glbeonit
verd er
gumn iltot

Erl
M
(d
In angultis

tüm)oſtene

—

190. ct 0

not, in n
ciin, l. 1
1Nu Hebr.
Plicalio ice⸗
confer, hot.
192. Hxc lſag
„. 29

l.e. vobis
fe bie nac
19 3. Hoe eſt,
108 es,0 lſtz
conker hic
Lenl. . 162,
1neol n

Leliditee

. de, exponi
ſole, Drinee

(A. XxxII.
wnes Deosſbi⸗
im eas habitant
) Sichon 0g
bieripllinvitii⸗
eo eterno.)ſen⸗

iple Deus ter⸗

gjititt 4 ſatie is
un] Omnisdi-
Verl. 29 Ethe.
na & lub fiu ſoa
mül haditent pro⸗
Lecipitur, ſienti
aas bdellii, 177.
naklitis denediuit
leremias: ſoli⸗
(cens:) Eeit

Deus

de Pontur hro dr
achuanatumn d hune
e:,'Gur Alſeh ,0l,11

12, abſont hic in He-

,l. 49. V z1. dign.
en eq nit n r
io kentll ſacro hobelur,
h. loc. conel⸗ 101. 0
lAKutar l folzin

5.7.beberu, Ubi dicti
64
Rmi, 6, ſgura
woo h loc, eponitu.
oniamnin lehil ſacto .
eaua aul0
hibetuf (dequs 1
emoniut, glonnd
3) gon lo ſenli g
legato ſuſpiiut;
5

Re,
ſoco 41
&c. conl’

180. Sicuti Genelſ. c. 4 8. v. 2 1. habe ur, conter.

AxX Hebr. —9, in utroque MSto legitur: y

1 83. Hoc eſt, quod hic in textu ſacro dicitur: bea.

CAF. XXXIV. DEUITERONOMII. 1529

Deus vobiſcum & reducet vos in terram patrum veſtrorum. 180. Eod. verl. 2, 8

Scvillabunt] (Verbum 0 ) ſignificat:) Q. i. e. ſtillabunt. Eod. v. 2 8. Etiam

cli us ſtillabune rorem] i. e. Etiam 11. benedictio Iſaaci addetur benedictioni
Jacobi, (dum ille dixit:) & det tibi Deus de rore cœli &c. 182. Verſ. 29 Baagus
er,: lraöl,] Poſtquàm (Moſes) ſpeciatim impertitus erat eis benedictionem dinit il-
lis: quid opus eſt mihi, eis * ſpeciatim impertire benedictionem? rem (ita. ue)
ſummatim complexus eſt, (dicens:) omnia erunt veſtra. 183. Eod. verſ. 29. Pe⸗
tus ei, quls ſimilis eſt tui?] Salus tua eſt in Domino, 184. qui eſtſcutum auriiet tu, &
gladius gloriæ tuæ. Eod. verſ. 29. Et mentientur tibi inimici tui] Veluti (fecerunt
Gibeonitæ, qui dixerunt: è terra longinqua venerunt ſervi tui &c. 185. Eod. v. 2
Tu verò excelſa eerum calcabis] Veluti dicitur: ponite pedes veſtros ſuper colla e.

gum iſtorum. 186.

CaF. XXXIV.

Erſ 1 De campeſtribus Moab * ad montem Nebo] Multi fuerunt gradus, quos
Moſes uno paſſu abſolvit. 1. Eod. verſ. I. Omnem terram] Oſtendit ei
(Moſi Deus) omnem terram Iſraêliticam 2. tàm in florenti ejus ſtatu, quàm

in anguſtiis, quæ ſuper illam venturæ eſſent. Eod. ve .
rùm) oſtendit ei (Deus) filios Dan cul .vetſ. I. IUsque ad Dan] (Nimi-

tum idololatricum peragentes, dicitur enim: &
Sgsg ggg ggg 2 Con⸗

18 5. Sieuti Joſuæ c. 9. v. 9. habetur.
186. Vide Joſu. c. 10. v. 24. confer. tract. Talm.
. Schabbat, Fol. 118.6. & Megilla, ol. 16. a.
Hebr. ad&en Qa yn iſta & ſequentia, usque ad:
— rNi. e. & mertuus eſt ibi, abſunt hic 4
MSto I.
1. Res iſta indieat eh ee enen eenen
inrD & i. e. gradum excellentem, qui con-
tigit Moſi poſt mortem ejus, ſic in Gur Arjeh
Jol. 22§. col. I. princ. exponitur, confer. &
not. in non noem h. loc, ac D. W'agenlſ. Sot.

not. in an M ν h. loc. it. tract. Talm. Sanhe-
diin, ol., 104. a. & Maccot, fol. 24. a.
181. Hebr. &., quæ dictio eſt ampliativa, hinc ex-
plicatio iſta Commentatoris noſtri profluxit,
confer. not. in pon mwh. loc.
1982. Hæc Iſaaci benedictio habetur Geneſ. e. 27.
V. 2 8.

i. e. vobis, quæ lectio præferenda videtur, con-
fer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 6. a.

er, bie Leit⸗ 6⸗

tus es, ò Iſral, nempè: omnigenà benedictione,
confer. hic R. Iſaac. Munim. nd. apud D. Wa
genſ. p. 162. & p. 166. ac Jalkut Part. 1. Fol.
3 12. col. 4. med ac fin.
184. Ac ſi diceret: n in Inyi. e. ſalus tua
ab illo (Deo) dependet, ſie in not. an no
h. loc. exponitur, confer. Gur Arjch fol. 22 8.

P. 3 17. & p. 319. n. 7. ac Jalkut bart. 1. Fol.
3 13. col. I. princ. & Sota, fol. 13. 6.
2. Confer, ſuprà Deuter. c. 3. V. 27. n. 64. & not.
ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 244.: a. med. ac
Gur Arieh fol. 22 8. Col. I. princ. ut & not. in
non WoW h. loc.

1 531060 DEuTERONOMII. CAP. XXXIVI

conſtituerunt ſibi filii Dan ſimulacrum, 3. oſtendit quoque ei Simſonem, qui ex il-
lo (Dane) egreſſurus erat, ut (Iſraelitas) liberaret. Verſ. 2. Et omnem (terran.) Naph-
thali] Oſtendit ei (Deus) terram ipfſius (Naphthali) in tranquillo ejus ſtatu & in illi-
us devaſtatione, oſtendit quoque ei Deboram & Barak, (qui fuit) de Kadeſch Naph-
thali, 4. pugnantes contràâ Siſaram ejusque copias. Eod. verſ. 2. Et terram Ephra-

im ac Menaſſs] Oſtendit ei (Deus) terram eorum tàâm in vaſtatione, quàm in tran-

quillo ejus ſtatu & oſtendit ei joſuam pugnantem contrà reges Canaan, qui natus eſt
ex Ephraim 5. & Gideonem, qui venit ex Menaſſe, pugnantem contra Midianitas &
Amalekitas. 6. Eod. verſ. 2. Et omnem terram Juda] Tàm in illius vaſtatione,
quàm in ejusdem ſtatu tranquillo & oſtendit ei regnum domus Davidis & eorum vi-
Gtoriam. Eod. verſ. 2. Ulsque ad mare extremum] (Videlicèt oſtendit Moſi Deus)
terram occidentalem * tàm in vaſtatione, quâm in florente ejus ſtatu; alia expoſi-
tio: ne legas (hic:) 1i. e. mare poſtremum; ſed 2 i. e. diem ultimum,
(nimiràùm) oſtendit ei Sanctus ille Benedictus ** omnes caſus, qui eventuri eſſent Iſ-
raélitis usque ad reſurrectionem mortuorum. Verſ. 3. Et meridiem] i. e. Terram
(auſtralem; alia explicatio: (nempè oſtendit Deus Moſi) ſpeluncam duplieem, 7. di-
citur enim: & aſcenderunt ad meridianam & venit usque ad (urbem) Hebron. 8.
Eod. verſ. 3. Et planitiem] Oſtendit er (Deus) Salomonem, fundentem vaſa domus
Sanctuarii, dicitur enim: in planitie Jordanis fudit ea rex in terra argilloſa. 9. Verſ.

4. Dicens: ſemini tuo dabo eam, oſtendi ſeam]) tibi] (Nempè, ideò oſtendi tibi.) urt

vadas ac dicas Abrahamo, Iſaaco & jacobo: juramentum, quod vobis Sanctus ille-
Benedictus juravit, ipſe ad effectum deduxit atque hoc eſt, (quod hic dicitur:) 8
j. e. ut dicas, eum in finem oſtendi eam tibi; 10. ſed à me decretum factum eſt, quòd
illuc non ſis tranſiturus, nam, niſi ita(à me decretum eſſet,) ego te ſuperſtitem feciſſiem,
usque dum vidiſſes illos plantatos & infixos in illa (terra,) quocircà ibis atque (id) in-
dicabis illis (patriarchis.) Verſ. 5. Et mortuus eſt ibi] Forſitàn Moſes mortuus
ſcripſit: 11. & mortuus eſt ibi Moſes? (non certè;) ſed hucusque ſeripſit Mo-

ſesz
3. Sicuti Judic., c. 18:. V. 30. habetur. V ſpelunca illa duplex erat.
4. Proùt ſudic c. 4. v. 6. habetur, confer. hic. Jal. 9. Sicuti 1. Reg. c. 7. v. 46. habetur.
kat Part. I. oll. 3 13. col. 1. med. 10. Nempè, ut dicas Abrahamo, Iſaaco & Ja-
7. Confer. quæ ad cap. præced. 3 3. V. 17. n. 102. cobo, quod juramentum, 4 me ipſis præſtitum,
notata ſunt. effectui dederim, confer. hi c Gur Arjeh fol. 22 8.
6. Sicuti judic. c. 6. & 7. habetur. eol. I. med. ac not. in Son n h. loc. it.

*x Hæc verba; terram Occidentalem &c, usque Lightfoot. ad Matth. c. 22. v. 3 2. p. 42 3. edit.
ad: alia expoſitio, abſunt in Hebræo 4 MSto z.] Lipl. it. Jalkut Part. 1. Fol. 3 13. col. I. cireà fin.
X Hebr. 3oa N., ablunt iſta hic 4 MSto ?2, tract. Talm. Berachot, ol. 19. 6.
7. De qua vide Geneſ. c. 2 3. v. 17. II. Vide hic tract. I alm. Bava batra fol. 15. a. ſi
à% Proht Numer. c. 13. v. 23, habetur, ubi vide cuti in "nan e ad marginem allegatur, con
not. n.2 5, nam in urbe vel juxtà urbem, Hebron, ſe

(Ar. X
—
ſesz alt
gui lla
elt nem
bat, E
lvit eun,
pelirit .
Co inter,
dies Nazi
et eus
reatus,
Enpgiaue.
bus cteat

—

ſer. d.
. 9. 313.
Kidduſch
Hebr.
Msto.

iecuti ſo

betor.
Hebr, W
jeche,
z, Hie non⸗
anis hic ha
ie
etibetet;
Kil. Moles
mis, non
d n
tur dile rime
tur reiſa
inter ie
dde
fol 1 ge
lalt 1,ca,
Conlet.)

ſ3.nz1.

10 batt
cklen um ſ
le, der oſe
1 tonter h
3

(A. XXNV
Dnem gui exil.
,ſerran]) Meyb⸗
nsſtatn & in ülie
eKadeſch Naph⸗

Et unen bybra-

e,gväm in ttan.

an,qoi natus ell
ntra Midianitas &
ilins vaſtatione,
vidis & eoruin Vi⸗
endit Moſ Deus)
litn; alia enpol-
e. diem ultimum,
centati elentl
enm] ue, Terum
mduplieen, li⸗
bem) Hebton. d.
entern vali domos
arpilolr. 9 erl
.5 oſtendi bi,) ut
vobis Sanctos ille
licicimr.) N
mlctumelk, guo
werlliten fecilenn,
ibigetgvelic)in⸗
n Moſes ortuns
euggbe ſeigli o.
ſesz

——

6.hiden

btahamo, lluco i⸗

1 4
me l

bat. Eod. verſ. 5. Secundum os Domini] i. e. Per oſculum. 14.
levit eum] San ctus ille Benedictus honorificè, 15. R Ismaél dicit: ipſe (Moſes) ſe-

betur.

ſorelltum

CAF. Xx KyT9.. DEUITERONOMII. 153 1
ſes; †aſt exinde & deincepsſcripſitoſua; R Meir dicit: an libro legis aliquid deeſtꝛat-

qui illa (Scriptura) dicit: accipiendo librum legis &c. 12. ſed (hoc ita intelligendum

eſt nempè:) Sanctus ille Benedictus dictabat; * oſes autem lachrymans 13. ſcribe-
Verſ. 6. Et ſepe-

pelivit ſeipſum, atque hæc eſt una ex tribus (particulis:) D& quas R. Ismaël hoc mo-
do interpretatus eſt, huic imile eſt, (quod dicitur in illo loco:) eo die, quo finiti ſunt
dies Naziræatus ejus, adducat Ni. e. ſeipſum adducat ille, 16. ſimile quoque ei
eſt (iſtud, quod alio in loco dicitur:) & ferant = H& i. e. ſeipſos 17. iniquitatem
reatus, an alii attulerunt eos: non certè; ſed ipſi ſemetipſos obtulerunt. Eod. v. 6.
E regione Beth Pehor?**] Sepulchrum ejus (Moſis) præparatum fuit jam inde à ſex die-
bus creationis 18. in expiationem facti (videlicèροults ido lolatrici) Pehor 19. at⸗
Sgsg ggs g88 3 que

fer. & D. Wagenſ. Sot. p. 322. ac Jalkut dict. 15. Hebr. Mana i. e. in gloria ſua, confer. D. Wa⸗
Fol. 3 13. col. 2. princ. it. Sota, Fol. 13. b. & genl. Sota p., 57. & p. 316. ac p. 32 3. ut & pag.
Kidduſchin, fol. 3 8. a. & Menachot, fol. 30. a. 329. vid. & Jalkut Part. I. Fol. 3 13. col. 2. med.
† Hebr. — h an 3y, abſunt hæc ab utroque verba autem iſta; & ſepelivit eum Sanctus ille
MSto. Benedictus honorificè, abſunt hic in Hebræo à
MSto 2, confer. Sota, fol. 9. b. & fol. 1 3. 6. &
fol. 14. a. h.
Hebr. )&, abeſt iſtud à MSto I. ſed minu: 16. Sicuti Numer. cap. 6. v. 13. habetur, confer.
reete. Leevit. g«. 22. v. 16. n. 55. & P. Fagii not. ad
3. Sic nonnulli iſtud ynna, quod in notis Raſchi- Pataphr. Chald. h. lox.
anis bic habetur, exponunt, nempè n e 17. Sic juxtà mentem R. Iſmaelis hie interpretari
tpyY i. e. quòd lachry mas emiſerit Moles, cum volui id, quod Levit. dict. c. 22. v. 16, habetur,
ſeriberet / alii vero explicant iſlud: ynen, quôd confer. Numer. alleg. cap. 6. v. 1 3. n. 29, G& n.
ſcil. Moſes ſcripſerit O) ynn i. e. lachiy- 30.
mis, non atramento, —aD n hn *X Hebr. 5 nie iſta & ſequentia, usque ad:
de ne ie en ee een e i. e. ut dare. . 1 N i. e. non caligayit &c. (verſ. 7, h. c.)
tur diſcrimen inter octo verſus iſtos (qui haben abſunt à MSto I.
tur à ves ſu quinto usque ad finem huſus capitis) 9. Confer. quæ ad Exod. c. 16. v. 15, n. 51. no⸗
& inter (cœteram) totam legem, ſie in not. tata ſunt „ vide & Gur Arjeh fol. 22 S8. col. 2.
pa ö** 6. loc. exponitur, confer. Gur Arjeh Punc ae Pirke Avot c. 5. ſicuti in San n
fol. 22 8. col. 1. med. & liber MhpdN WDy ad marginem allegatur, confer. & Hoornbeck
Part. 2. cap. 13. p. 3 8. 2a. . de Convinc. Jud. I. 4. c. I. p. 300,
Confer. Numet. c. 20. v. I. n. 4. & Numer 19:⸗ Vide & hic Gur Arjeh fol. 22 8. col. 2. princ.
c 33. v. 3 8. N. 1 5. vide & not. ad librum Prec. ac not. in an , ubi tractat. Talm. Sota,
Jud. part. I. pag. 77. a. piinc. & p. 174. 3. fin. fol. 14. a. ad marginem allegatur, vide & D.
coœtelum verba iſta: ſecundum os Domini, VWagenlſ. Sot. p. 32 3. p. 329. Se in Nizzach.
i. e. per oſculum, abſunt hic in Hebræo à MS0 1 epud eund. p. 253. it. Jalkut Part. I. Jol: 313.
2. confer. hic tract. Talm. Bava batra, Jol. 17.] (0l. 2, fin, & 60l. 3. princ.
Ze

. Sicuti ſuprà Deuteron, cap. 3 1. verſ. 2 6. ha

4

DEUTERONOMII. CAP. XXXIV.

ue hæc una fuit † ex rebus, quæ inter ſolarium tempus z0. creatæ fuerunt veſpete
Sabbathi. Verſ. 7. Non caligavit oculus eias] Etiam ex quo ille mortuus eſt. 21.
Eod. verſ. 7. Nec receſſit viriditas ejus] i. e. Humiditas, quæ in ipſo fuit, (non receſſit)
nullam ſcil. vim in eo habuit putredo, nec forma faciei ejus fuit mutata. 22.
Verſ. 8. Elii raöëls] * (Nempè:) maſculi; 23. aſt de Aarone, qui perſe-
quebatur pacem & conctliabat concordiam inter virum ejusque ſocium & inter
uxorem atque illius maritum, dicitur: univerſa domus Israëlis, 24. tàm mares.
quàm fœminæ. Verfſ. 10. Quem noſſet Dominus à facie ad faciem] Quia ani-
mus ejus (Moſis) erat in ipſo confidens 25. & loquebatur cum eo (Deo) quo-
vis tempore, quandocunque volebat, veluti dicitur: nunc autem aſcendam
ad Dominum, 26. item (alio in loco:) ſtate, ut audiam, quid vobis præcepturus ſit
Dominus. 27. Verſ. 12. Et quazs omnem manum fortem] Acceperat enim (Moſes)
legem (ſcriptam) in tabulis 28. manibus ſuis. Eod. verl. I2. Et quoad omnia ter-
ribilia magna] i. e. Signa (ſive miracula) ac fortia facinora, quæ (perpetraverat
Moſes) in deſerto magno atque terribili. 29. Eod. verſ. 12. Coràm uaniverſo I-
raële]

N
Hebr.’& A iſtud & ſequent, usque ad: &N
rnmn i. e. non caligavit & c. (v. 7. . c.) abſunt
hic à MSto z.
o. Hebr. Nuonwes Pa, uti hic habetut i. e. cre-
puſculò veſpertino. confer. Buxtorf. Lex Chald.
Fol. 246 1. vide & Genel. c. 22. verſ. 13. n. 36.
&G Exod. c. 4. c. 20. n. 36. it. Exod. c. 16. verſ.
15§.n. §I1, .
41. Quoniam hic in textu ſacro dicitur: wo i.
e. in morte ejus, ſic exponunt iſtud Rabbini, vi

de Gur Arjeh fol. 22 8. col. 2. princ. conter. &
not. in o ö . loc. ac Jalkut Part. 1. Jol.
3 13. col. 3. med. τte verba iſta: oo
i. e. eciam ex quo ille mortuus eſt, abſunt à M Sto
I. confer. tract. Talm. Sota, l. 1 3. 6.
22. Confer. not. ad librum Prec. Jud. part. 1. p.
19. a. fin. & Gur Arjeh fol. 228. col. 2. med. ac
not. in pan no . loc. it. D. Wagenleil.
Sot. p. 317.
* Hebr. " NNν hn, hæc & ſequentia, usque ad:
y N i e. quem noſſet & c. abſunt hic à MSto
1.
23. Vide Numer. cap. 2I. v. I. num. §. & not. ad

librum Prec. Jud. parf. I. p. 105. a. circà fin.

& D. Wagenſ. Sota p. 279. num. 3. ac D. Maji
Theol. Jud. Loc. 1. J. §. p. 16. confer. etiam
tractat. Talm. Ketubot, ol. 10 3. 6. & Kiddu-
ſchin, fol. 3 8. a. it. Moed katon, fol. 21. a.
24. Scilicèt: deflevit Aaronem, uti Numer. cap.
2 1. v. t. habetur, ubi vide not. n. 5
25 Ideſt: intrepidus erat, εοιοαν habebat,
ſic dictionem da hic interpretor, quæ alias ſigni-
ficat elatum, craſſum, ſuperbum, confer, not. in
on nov' bh. loc.
26. Sicuti Exod. c. 32. v. 30. habetur, confer. hic
tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 2 1. 6.
17. Vide Numer. cap. 9. v. g. confer. & Jalkut
Part. I. fol. 3 13. col. 3. fin. & col. 4. princ.
18. Quæ erant N& y VVnni. e. valdè graves,
ſic in notis Shan innvw h. loc. exponitur, con-
fer. & Gur Arjeh fol. 22 8. col. 2. med. ac Jal-
kut Part. 2. fol. 3 13. col. 4. circà fis.
29. Confer. hic Gur Arjeh fol. 22 §. col. 2. med.
z Jalkut dict. Part. 1. ol, 3 13. col. 4. circà
n.

—
rasle] G
ne)cori
jamanim
31, (ze l

30. Lieti
cvoter h
3 Hedr n
Peiitur,

31. Vide 5

r.. ..
— . 3
Ap. XXXIV. DEUTERONOMII.

fner vnt ſelpete H —
ortuns eſ, ⸗, raële] Quando (Moſes) in animum ſuum indu . 1533
Emraſi næ) cormillis lliaslitie,) nam dicitur: & fie xerar, ut frangeret tabulas (legis Divi-
it mateata. 1, jam animus Sancti illius Benedicti animo ejus (94 D Soram vobis, 30. conſenſit et.
1 i P. 0 ci 5
de dut. i (ac G dixilſet Dcus: )placet 3t. rrinc ua ena innetemd i Sii
locium & intetr „quà (tabulas) fregiſti.
14, füm mares, J „
tien Q zni⸗ 9
eo (Deo) quo.
Gtem a jeile
ſcendam 30. Sicuti ſuprz Deuteron. c. 9. v. 17. hab
pracepturs ſit . confer. hic Menachot, fo “ 17. habetur, confer. & Deuter. c, 10. v
. . . 3. „ 0„ V. 2.
tat enim (Moſe * Hebr. mwyn 7c, ſic in M ir addi 32. Hebr wv i, e.
ann 141 peritur . 10 1, bic additum re. nem tuam. center nn⸗ * approbo ſortitudi-
uGad nia ler 31. Vide Exod. c. 34. v. 1. ibie bi tract. Talm. en norin pan mt h. loc. u-
1. ibique Ralſchi not. tra ſol 14. amaergin ol. A.:. & Bava ba-

2 (perpettayetat
im unnerſo H-
rcile

—

9 nun 5,. . Maji
. 16,40ten eia
ſol 103. 9, Kiddo⸗
un, ſol 1.
memn, uii Numer, ih.

enot,h ſ
raijol nabedet,
eiot, gun in ligri⸗
etbump, confer, not i

e.bibetlt, conlet die

danaol 11.9,
1.h. conlet Khu
6n. col Pine⸗
Snie ſece gravet,
b. loc⸗ erponitun col⸗
14. ). 1 wed, 4⸗

.

ol,4. circain,

INDEX.

ſol z1),

Rerum notabilium, præſertim quoad tradi-
tiones Judaicas, quæ in hac verſione Commentarii
Raſchiani in Pentateuchum Moſis ejusque
notis continentur.

A.
iron, propheta fuit, p. 42 1. col. 1. num.
21. & n. 22. it. p. I1 14. col. 1. Sign. †
à Deo excommunicatus fuit, pag 1117.
col. I. n. 44. angelum mortis prehendit, pag.
1155. col. 2. n. 17. it. Pag. 1 178. col. I. n. I.
quomodo ille mortem obierit, p. 1177. col.
2. n. 59. & p. 1509. col. 2. n. 263. ipſius fere-
trum oſtenderunt angeli Iſi ae litis „p. I1 78: col.
I. n. 4. pacem & concordiam fecit inter litigan-
tes, ibid. n. 5. poſt ejus mortem nubes gloriæ
fuerunt ſublatæ, p. 1178. col. 2. n. 9. & n. 9. it.
p. 1179. col. 1. n. 16. & p. 12 3 5. col. 2. n. 22,
ite p. 1281. col. 2. n. 17. & p. 1348. col. 2. n.
1I1. ubi mortuus ſit, p- 1180. col. 2. n. 30. it.
p. 1 23 5. col. z. n. 24. & p. 1348. Ccol, 2. n. 8:⸗
per oſculum Dei mortuus eſt, p. 1281. col. 1.
n. 15. eum luxerunt Iſcalitæ, p. 1349. cOl. 1.

B.

col. 2. n. 72.
Abel vid. Hebel.
Abihu vid. Nadab. . .
Abiſai, filio Zerujæ, terra in oecurſum exiliit, pag

19 o. col. 1. n. 7 5:

17. .
Aaraf quis locus ita Turcis appelletur, pag. 506,

Abner quem textum S. Scri piuræ expoſuerit, cùm

regem conſtituit Iſchboſchetum, p. 2 84. col. 1.
Si gn. *
Abrahbamus patris ſui idola confregit, p. 94. col.
1. n. 29 in fornacem ignis conjectus fuit, ibid.
it. p. 110. col. I. n. 23. Abraham in lingua He-
bræa numerum effieit 24 8. quot ſcil. ſant mem-
bra in corpore humano, p. 97. col 1. princ. &
p. 130. col. 2. n. 9. proſelytos fecit multos ex
gentibus, p. 9 §. col. I. n. 13. eidem oſtenſi fue-
runt à Deo montes Gerizim & Ebal, p. 9 8. col.
2, n. 18. abſcondidit Saram in arca, p. 100. v.
14. Aſtrologus fuit, p. 106. col. 2. Sign. ¹⁴* &
p. 11 8. col. 1. n. 20. de fornace ignea ſervatus
eſt, p. 110. col. I. n. 23. ei datum eſt conſilium
de cireumceiſione à Mamre, p. I1 I. col. 2. n. 3 5.
& n, 3 6. Eliezerem initiavit, p. I12. col. I. n.
45. à Deo punitus fuit, ut ipſius poſteri in ggy-
pto 2 10. annis degerent, p. 1I 12. col. 2. n. 4 5.
quam ob cauſam, ibid, ubinam ille dux ac prin-
ceps à populis conſtitutus fuerit, p. 114. col.
I. n. 6 1. ſuprà ſtellas elevatus fuit, p. 118. col.
2. n. 22. ipie tàm præſens, quàm futurum ſecu-
lum per jauſtitiam fidei acquiſivit, p. 11 8. col.
2. n. 23, illius juſtitia fuit cauſa, ut cœlum ac
terra createntur, p. 22. cOl. 2, n. 1 8. cur dictus
dita⸗

—
ſt perk
ante tei
n, 60,
ſi, dic.
tatus fui
I.l.l. 5
quo die
in napt
41, illius
el, guin⸗
10, aqu⸗
61. 8
col, I. n.
merito Il
p. Ile
ditatem
11, cumi
laem con
1. 259, .
1 6:dl.
col.2. n.
noti, 9,1
ſtamenti
ile ſinehe
men immu
edl. 1. n. 1
uanddi
pro Far 0
146: cl.1
un pepigit
Albayez triben
4 0 An.49
Arnſathy h0n
l, 1170.
4A ini
1. tur illa d
Mus gepul
tolecho, cr⸗
minii4Adan
e ſaperiorib
R 2cl,l,
ils eſ ).2
eg eeate, N
d 16½ itp:
nk alui
Kenlln, z,

6

Es
ES

ad tradt.
Imentari
e

hetun,,.:94,0,. 1

conhiegit, ,g4,
õ
Abrahamn i lingi He
quot lei ſant menn⸗
„,97 col l. hlit⸗
fecit Dand e

elgto⸗

fuit caula/
col.1 1d i⸗

2

INDEE.

„

col. 3

Academiæ Judæorum, vid Scholæ Judæorum.
Achan ex tribu jehudæ ortus, pag. 3 16. col. 1. n.

61. à Satana coràm Deo accuſatus eſt, p. 178.

col. I. n. I. & p. 192. col. I. Sign. * Abrahami
mmDerito Iſraelitæ adhuc hodiè comedunt cibum,
p. 1 I. col. I. n. 22. ei decem populi in hære-

ditatem fuerunt promiſſi, p. 1316. col. I. n.
12. cum illius ſemine reges & principes affini-

tatem contrahere ambiverunt, p. 1509. col. 1.

n. 259. Abrahamus & Sara ubi ſepulti ſint, p.

16. col. 1. n. 7. ubinam ille natus ſit, p. 19 1.
col. 2. n. 10. ipſius cameli præ cœteris erant

noti, p. 192. col. 2. n. 2 I. benedictionem te
ſtamenti ſui dedit Iliaaco, p. 2103. col. 2. n. 6.

ipſe ſine peccato fuit, p. 204. col. 2. n. 12. no-
men immundum dedit filiis pellicis, pag. 204.
col. I. n. 11. cur nomen iſtud ipſe dederit, ibid.

quando ipſe mortuus ſit, p. 2 14. col. I. n. 98.

pro Sara oravit jejunans & ciliciò indutus, pag.
246. col. I. n. 6. cum Jebuſæis & Chettæis fok

dus pepigit, p. 136 §. col. 1. n. 67.

48. & n. 49. quatuor res furtô abſtulit, ibid.

Accuſator non fit interceſſor, p. 903, col. 2. n. 8.
it, p. 1I170. Ccol. 2. n. 61.
Adah, filia Elon, fuit Baſemath p. 2 88. col. 2. D. 7 ð
Dgyptus in plaga meridionali terræz Cananææ ſi-
Adamus de pulvere tertæ, ex quatuor mundi plagis . n
collecto, creatus fuit, p. 24. col. 2. n. 40. no.
minis Adami explicatio Græca, ibid. Adamus
ex ſuperioribus & inferioribus à Deo fadus eſt,
p. 2 5.cOl. I. n. 45. veſpere Sabbathi à Deo crea
tus eſt, p. 2 5. col. I. n. 47. ei duæ fuerunt faci-
es creatæ, p. 1 8, col. 2. n. 162. & p. 19. col. 1.
n. 164. it. p. 29. col. 2. n. 89. quando illum in

1. cur illa Baſemath dicta ſit, ibid.

traverit malum figmentum ſeu prava concupi-

ſit perfectus, p. 130. col. I. n. 5, quinquenniò
antè tempus ſuum mortuus eſt, p. 123-col. 1.
n. 60. & pag. 214. col. 2, n. 100. cur id factum
ſit, dict. p. I2 3. col. 1I. n. 6 1. decies à Deoten-
tatus fuit, p. 13 6. col. 1. n. 55. it. p. 178. col.
1I.n. I. & p. 73 3.c0Ol. 2. n. 61. illius circumciſio
quo die peracta ſit:, p. 139, col. I. . 67. Deus
illum vilitavit, p. 13 8. cCol. I. n. I. linguas tres
in ſinapi obtulit hoſpitibus, p. 142. col. 2. num.
4I. illius convivio, quando Iſaacus ablactatus
eſt, quinam vizi interfuerint, p. 170. col. 2. n.
20. aqua ei obviam aſcendit, p. 176.⸗ col. I. n.

die, quo ille creatus eſt, generavit, pag. 40.
col. I. n. I. & pag. 52. col. 2. n. 3. cur ille poſt
I30. annos uxorem ſuam cgnoverit, pag. 51.
col. 2. n. 86. S& ſeq. it. p. 5 3. col. I. n. 4. ant&
lapſum cum uxore concubuit ac liberos procre-
avit, p. 40. col. 2. n. 2 eipſe 130. annis, quibus
ſemet ab uxore ſeparaverat, malos ſpiritus pro-
genuit, p. 53. col. 1 n 4. ei ſex præcepta fue-
runt data, p. 79. col. 2, n. 7. ipſe & Eva ubi ſine

ſepulti, p. 196. col. I. n. 7. eerum tunica apud
Noachum in arca fuit, p. 224. col. I. n. 1 8. ab

illo usque ad Noachum decem generationes fue-

runt, p. 294. col. 1. Sign. ** illius ſtatura à ter=

ra ad cœlum usque pertigit, p. 1332. col. 1.

Additamenta ſacrifciorum quæaam ſint, p. 12532

col. I. D. 29. additamentum principii menſis
quando offeratur, p. 125 5. col. 2. n. 1.

Adoratio, Hebr. NpR quomodo fiat, p. 10093

col. I. n. 16. S p. 12 §2. col. 2. n. 2 8. it. pag.
1372. coſ. 2. n. 10 . extrà Sanctuarium fieri
non debebat, ibid.

Admirationes nonnullæ ſubſiſtunt vel ſant eftedti⸗
vx, p. 13 5. Col. I. n. 44. H
Adrianus, Imperator, maximo fuit odio apud ju-

dæos, p. 1053. col. 2. n. 9. quam ob caulam,

Adulterium committens ſpiritu inſaniæ agitur, p.

1057. col. I. n. 37. adultero apud Iraelitas
ea omnia evenerunt, quæ mulieri declinanti ac-
ciderant, p. 1062. col. 2. v. g5.

1 Tdes vid. domus.

Dmulatio vid. Invidia. r
Kgrotantis oratio gratior eſt Deo, quàm aliorum

ſcentia, p. 31: COl, I. n. 10 1. & n. 102. e0 ipſo!

Hhb hhh hhh

pro illo interceſſio, p. 173. col. 1. n. 43. ſuper

Egrotantis cervical eſt præſentia Divina, p. 363â.

col. 2. Sign. *

ta eſt, p. 10 3. col. 1. n. 5. illius fertilitas, p.
105. col, 1. Sign. ** it. p. 32 3. cof. I. Sign.
*” in illa regione interdum pluit, ibid, col. 1.
nI. £ gyptii oves pro numinibus colebant, p.
35 7. col. 2. n. 35. in Ægypto quando fames
deſierit tempore Jacobi, p. 36.,. col. I. n. 27.

& col. 2 n. 30. .gyptus fuit Pharaonis jure

proprietatis, p. 3 6 1. col. I. n. 32. Ægypti Rex,
ſub quo natus eſt Moſes, quomodo vocatus

ſit, p. 400. col. Iin. 10. XÆgyptius, qui virum

*

1IND

E X.

Hebræum percuſſerat, quomodo à Moſe occiſus
ſit, p. 411. col. I. n. 45. gyptiis cur tenebræ
ſint obortæ, p- 45 §. col. 2. n. 40. & n. 41. 5.-
gyptiorum fœminæ fuerunt adulteræ, p. 476.
col. I. Sign. ** gyptus omnibus aliis terris,
exceptà IHraëliticà, præſtantior fuit, p. 1352.
col. 2. n 13. & n, 14. Opus habuit, ut ei aqua
ex Nilo adduceretur, p. 1353, col. 2. u. 20.
Aftines, conclave fuit in templo Hieroſolymitano,
p. 91 I. col. I. n. 62. in eo Summus Sacerdos
primam oblationem faciebat in die expiationis,
ibid.
Agitatio oblationis cur facta ſit, p. 974. col. 2. n.
21.
Agriculturæ quinam præ aliis fuerint periti, pag.
29 1. col. I. n. 27.
Alienigena, vid. Ethnieus.
Altare Hieroſolymitanum tria habuit cornua in
portione Benſaminis & quartum ejus cornu fuit
in terra Judæ, p. 664. col. 1. n. 47. in iſto cor-
nu quarto defuit fundamentum altaris, ibid. it.
p. 785. col, 2. n. 7I. quam ob cauſam, p. 664.
col. 1. n. 47. in medio altaris fuit figura fili ru-
bri, p. 665. col. I. n. 57. & n. § §. it. p. 887.
col. 2. n. 26. ad altare iſtud fuit clivulus, pag.
665. col. 2. n. 62. it. p. 69 5. col. 2. n. 3 2. &
p. &20. col. I. n. 15. It. p. &2 2. col. 2. n. 39.
in illius ſummitate fuerunt duæ phialæ aureæ
eæque perforatæ, p. 704, col. I. n. 12 §. in illi-
„ us fundamento erat esvitas rotunda, in quam
deſcendebant libamina affaſa, p. 704. col. 2.
n. 126. altare thymiamatis ubi fuerit poſitum,
p. 706. col. 2. n. 8. altaris cineres abſorpti fue
runt in locis ſuis, idque miraculo Divino, p.
7 8 1. col. I. n. 10 8. altaris pomum quodnam i-

ta dictum fuerit, p. 8&2 0. col. 2. n. 20.

Amalecitæ fuerunt præſtigiatores, p. 53 I. col. 2.
n. 12.
Amorrh'ei theſauros aureos in parietibus ædium
ſuarum abdiderant, p. 8 8 8. col. 2. Sign. *
Amor ſpernit lineam, p. 1 80. col. I. n. 15. quo-
modo id intelligendum ſit, ibid.
Amraphel fuit Nimred, pag. 107. col. I. n. 1. &
n. 2.
Ana, Zibhonis filius, p. 29 I. eol. 2. n. 34. ſpuri-
us fuit & induxit profana, p. 292. col. I. n.
36. & n. 37.
Anakiw, gigantes, Hebr. ay,unde ſic dicti, p.

II26, col. 2. n 73.
Anathematis magna vis eſt, pag. 3 39. col. I. n. 14.
it. p. 3 49. l. 1. n. 3 I. & n. 32, it. p. 3 5 3. col. 2.
n. 27
Angeli, qud die ſint creati, p. 7. col. I. n. 53. ite.
pag. 9. col. I. n. 69. nonnulli ex illis hôminis
creationem impedire voluerunt, p. 65. col. 1.
n. & 1, & n. &2. angeli tres, Abrahamo apparen-
res, quinam fuerint, p. 139. col. 1, n. 9. ange-
lus unus non perficit duo ſimul legationis mu-
nia, p. 139. col. I. n. 10. it. pag. 15 1. col. I. n.
114, in angelis non dominatur prava concupi-
ſcentis, p. 142. col. I. n. 3 5. angelorum appa-
ritio contigit Abrahamo in Paſchatis feſto, pag.
144. cOl. I. n. 54. angeli noctu ſedent taciti ad
portas cœleſtes & manè hymnum coram Deo
canunt, p. 270. col. 1. n. 80. angelus flens ac
ſupplex rogavit jacobum, p. 27I. col. I. n. 88⁸.
angelis non eſt nomen fixum, ſed eorum nomi-
na mutantur pro ratione miniſterii, p. 271. col.
1. n. 9 I. angeli in Eſlavum ejusque viros comi-
tes imperum fecerunt, p. 273. col. I. n. 6. an-
gelus mortis eſt ad pedes ægrotantis, p. 363.
col. 2. Sign.* angelus, i Moſen interficere
voluit, quomodo vocatus ſit, p. 42 4. col. 2. n.
52. angeli miniſtratorii tribus noctis partibus
canunt, p. 49 8. col. I. n. 74. angelus mortis ab
Aarone comprehenſus fuit, pag. 115 5. col..n.
17. it. p. 1178. col. 1. n. I.
Angina, quo die cadat ſuper infantes lactentes, pag.
12. col. 2. n. 9 8.
Aximæ iuſtorum apud Deum ſunt reconditæ, pag.
15 12. col, I. n. 18.
Animalia oceidere eaque comedere Adamo ejus-
que uxori permiſſum non fuit, p. 19. col. 2. n.
16 8. quænam animalia intraverint in arcam
Noæ, pag 66. col. 2. n. 92, animalium diverſi
generis Aus cur prohibitus, p. 9 34. col. 2. n.

col. 2. n. 72. animalium eſus, vid. eſus animali-
um.
Annuli traditio quid indicet, pag. 3 29. col. I. n.

4⁸.
Annus dupliciter numeratur apud Judæos, p. 712.
col. I. n. 60. anni principium à quibus verſibus
Biblicis apud Judæos incipiatur, p. 1093, Col.
1. n. 15. & ſequ. in principio anni judicatur, quid

in ejus iine füturum ſit, p. 13 54. Col. 2. n. 29.
Anus

97. animal magis videt, quàm homo, p. 12 00.

—
Arus (hea
wo/!
Autemural
col, le
Automnut,
Jehuda
6f. n.
Aplrajim
a. 15.
Ague priore
3 ague
imputo,
v1 i,
Vocatur le
num fuſio
1. 0, 41.
Mralerpulye
141, col.
gnum kale
cl. 1. d.
Aran ſiye
107. cl.
Arborſcientia
(Ol. 1. h. 1
ta, bellix
ece taave
expreſſe 10
n. 13.
4,bonen bid.
Are Noachi
7 0 labolzt.
I.h. 79,
66, 00). 1.
tanp. 144
inpig 6
74 utrum
col I. n.
cum IHüaeli
Mie qem 4A
ckepulenlum
Pracedit,cre
Rſiſcol.
Eeſlloo ſen
ufiit h.
nucdicun ſi
Hedr, d
ngo⸗ . 1
bir⸗ ZK

. 39 col n.
1, b 3 53, col,2

7 ol. 1,n. ſz it⸗
blli en ülis höminis
runt, P, 6f, 0),l,
Abrahammd aoparen⸗
cl. 1, n. 9, ange⸗
ſimul kegnionismu⸗
,ag 1) leol. ln⸗
Mtur Praya concupi⸗
5. Angelorum appe⸗
Palchatis tello, pag.
noctu ſedent taciti4
hymnum coram Deo

lo. angelus fent dae

9. 17 1, 0l l, ng⸗
um, ſed eorumnom-
winigeni,5.171,00
n eſbsgue ſiios tomi.
173. cl. l.0n an.
egtotanlit P. 36.
1 Molen imefficere

