not. in des h. loc. 5. Confer. not. in Smor r, ut & v. ſeq. 7. h.
2. Hebr. Ma, LXX. Hebraicam dictionemre. cap. n. 8. in editione Hebræa, quâ uſus ſum, &
1 6 5 : 1 2. O . .„
tinentes verterunt 6W zτ A, Vulgata: in lo in utroque MSto Erff. legitur: Hane, in Bibliis

is paluſtribus, Joſephus Antiqv. l. 2. c. 3. =77 2. . . .
. , , ad Pagem, confer. S. Hieron. in: Buxtorf. One e ſanus, ſie etiam in editione
Tradit. Hebr. h. loc. ibique Eraſmi not., nn ne ade rt
. à ⸗ XKXK 81 ⸗ Tari TI,
xxx Sic exptimo hiç podmn, in MSto Erff. 1. ha- Sie ulas ſnn hic d, in exemplari Hebræo,
2 . z ntit 6 1; qua uſus lum, ut & in MSto Erff. I. habetur.
: V rais, idque conveni .
betur: VN marais, idqu entius linguæ 1 . .
Gallieæ WA, idque aptius linguæ Gallicæ, confer-
3. Sicuti Jobi cap. 8. V. I1. habetur, confer. not.] quæad Deuter. c. 2 9. v. 22, n. 19. notata ſunt-

324 GENESEOS. CAP. XLI.

SPB PWi. e. percuſſæ uredine, é6. (ubi ſ)P ſignificat:) H Pi. e. per-
cuſſæ, *“ ſignificatione (deſumptàâà) à ſuperliminari, OD2Hi. e. quod percutitur con-
tinuè per januam, quæ illud pulſat. 7. Eod. verſ. 6. Suré] i. e. Venté orientali,* quem
vocant (linguâ vernaculâ:) biſe. ** Verfſ. 7. Pingues] Linguâ vernacul4: ſaines. 8. E-
od. verſ. 7. Et ecce ſownium] i. e. Et ecce completum erat ſomnium ac perfectum co-
ràm illo (Pharaone) & opus habebat interpretibus, Verſ. 8. Et conſternatuserat ani-
wius ejus] Iſtud Hebræum — Chaldæus tranſtulit:) NOH i. e., & contur-

batus erat ſpiritus ejus (nimirùm animus ejus) pulſabat in ipſo PPDY2) 9. i. e. tanquàm

tintinnabulum, de Nebucadnezare quoque dicit(S. Scriptura.) 9Ni. e. & con-
ſternatus erat animus ejus, 10. quoniam ibi duo erant – P Ni. e. pulſus 11. (vide-
licèt)oblivio ſomnii & abſconſio interpretationis ejus. Eod. verſ. 8. Magos] (Hebræa
vox, ν inde nomen habet, quia magi) ρ% O LHoi. e. increpant 12.
oſſa demortuorum, quando interrogant (ſive conſulunt) oſſa, ſunt oſſa linguàâ

Syria-

6. Vel: percuſſæ vento Orientali, uti P. Fagius tran-
ſtulit, is ventus Latinis dicitur: Eurus, çonfer,
Deuteron. dict. cap. 2 98. v. 22. n. 19. Vde & not.
in a nb h. loc.
KXX Iſtud, ut & ſequentia, usquc ad: i. e.
Eure, abſunt à MSto Erff. 1.
7. Confer. Exod. 2 1, v. 25. ibique not. num. 185.
X Hebr. " TD in utroque MSto Erft. additur,
FLNNW i. e. verius meridiem., qui ventus collatera-
lis Germanis dicitur Sud Ooſt Gallis: le ſudoſt
confer, not. in pan np h. loc.
X Sic reddo &ν*ν, MStum Erff. I. habet: na
MStum 2 teta cum duplici Jod.
3. Vide, quæ paulè ante ad veri. 5. h. cap. n. 5§. no-
tata ſunt0Oα[ᷓa autem ſunt iſta in utroque MSto
Erff. . *% *
9. Hac voce re ſpicĩ ur ad verbum byen, quod in
textu ſacro habetur, confer. not. ad Pialm, 74. v.
Z. N. F⸗
10. zieini Daniel. cap. 2. V. 1. & 3. habetur, con
fer. not. in Hom De h. loc.

1I1. Ratio hie adducitur ab autore noſtro, cur Da-

niel. dict. cap. 2. v. 1, & 3. ſcriptum ſit Sypnn
cum duplici Tau; hic verò in textu noſtro habe-
atur: =y3D, cum unico Tau, confer. Bereſchit
rabba, ſicuti in pa Y ad marginem alle
gatur. .
1½. Vel: concitant, eommovent: ita verbum
rr juxtà Gur Arjeh fol 56. col. I. med, inter

pretor, nam ibi exponitur, quod ana hic ſigni-
ficet v i. e. commotionem, concitationem ,
quoniam illi, qui demortuorum ofla interro-

gant vel conſulunt a n i, e, concitant

vel increpant illa, ut res futuras eis revelent 5
cœterùm LXX. interpretes απ verterunt res
sfngeras, explanatores, Vulgata, conjecto-
res, Aquila: zgvSsssς, occukorum cognito-
res, Symmachus: ανας quam didionem &
hic retinui, in Exodo ac Daniele LXX. tranſtu-
lerunt: zraede,, incantatores, vid. S. Hiero-
nym. Tradit. Hebr. & H. Grotii ac jac. Cappel-
li Obſervat. h. loc. in notis 'na- mnee ad vo-

. . t
cem pw'n hæg ſeripta reperiuntur: 17

„
en ne een enn ene ee
ð
ir ennn ee ee e nee een

e ee eee en n enn een
5eäl
war y dan en rde ennn ien i. e. di-
cendum eſt, quòd ideò (vox mw'n) ab initio
debeat exponi per linguam Syriacam, quia indi-
care vult, quòd (dictio:) w ex duobus
compoſita ſit vocibus. (nempe:) M à voce

NPS i. e. nares (& à voce) , quæ ſignificat
7 4 8

oſſa, ac poterit explicari, quòd dictio orpnaz
notet

ꝝᷣ

. A..
—

tici 139.
lbus, .
Gen) erant
jebatutau
nam giceb⸗
glejutdin
intetpretatt
Maledicl
(enimm rch
(idelicei,
Lolttam Ein
vus nonpol
ſmmiun ie
ſche ſicen .
iutus elt ſet
tedunit,) ne
(eumintel

—
ndtet nares
Indiderunt
quoque erp
ghiictt on
(qux habent
i,e, adaten
tui homims
Uieballt at
demm, conl
not. 4d Dan
13. Conker,
14, Non leda
niebaten eo⸗
i e. keb
Berelchit N.
marginems
Hebr. pne
que 34d: d
Pum indui,
I5. deu Bene
interpretor
hic tract T.
16. diye: inte
cti, ſe cic

A0, XII.
—
Niee per⸗
Utiturcon-
tliiggen
ines d, R.
teumeo⸗
Ttueraet Ani.
contut⸗
t, tanquim
i.e, con⸗
1I, (vice.
r)(Hebixa
nerepant ,
tolllingui
ia⸗
—
A W hieſigni⸗
oncitstionem,

n ofa inlen.
i, e, cOnlitat.
weis erelent ;
9 fettetun de
1a, coljeclo.
Drum cognito⸗
m dictionem e&
eNN. anſtu -.
vid. 8. Hietl.
r ſie. Cappel
nt a4r0.
tur: S
rn e en
E en
d w n
a Coond

N TN N
W P
won i b, di⸗
cam, gbid indi⸗

rn er uobls

pe;) Wà voe

1, gur ſgnißat

Aacto
notet

CAb. XLI. GENESEOS. 32

Syriacà, I3. in Miſchna quoque (reperitur ſcriptum:) domus, quæ plena eſt & ρOi. e.
oſſibus. Eod. verſ. 8. Nec erat, qui illa interpretaretur Pharaoni] Interpretes 6 qui-
dem) erant illorum (ſomniorum;) ſed non Pharaoni, quoniam eorum vox non reci-
piebatur auribus ejus, non acquieſcebat 14. animus ejus illorum interpretationibus,
nam dicebant: ſeptem filiæ tibi naſcentur, ſeptem filias ſepelies: Verfſ. 11. Inurquis-
gue juxtâà interoretationem, 'ſomniiſai] Somnium, (ſo mniavimus,) quod conveniebat
interpretationi, quæ nobis expoſita fuit eique congruebat. V erſ. 2. Puer Hebreu: ſervus]
Maledicti (ſint) improbi, quoniam eorum benignitas 15. non eſt perfecta, 6. meminerat
(enim archipincerna)illius (loſephi Mingu contemptum (indicante, dum dicebat:)puer
(videlicèt) ſtolidus, quique haud dignus eſt, ut evehatur, Hebræus, linguam quoque
noſtram * non callet, Servus, ſcriptum autem eſt in legibus gyptiorum, quòd ſer-
vus non poſlſit regnare nec veſtibus Princi pum ? indui. Eod. verſ. 12. Juxtdà niustnjuiq;
ſomnium i. e. Sicuti conveniebat ſomnio & ad illius rem pertinebat. † Verſ. 13 Reduzxit
ſuper ſedem meam] (Nimirùm) Pharao, cujus ſu Prà mentio facta eſt hiſce verbis : Pharae
iratus eſt ſervis ſuis, 7. ecce Scriptura hic brevitate ſermonis S. utitur, (dicitur enim hic:
reduxit,) nec exponitur, quisnam reduxzerit, quia non opus fuit explicare, quis reduxerit
(eum, intelligitur enim) is, in cujus poteſtate erat, ut reduceret, qui crat Pharao, ſic ſolet
tota

notet nares, quoniam os demortui ( hominis) confer. Exod. c. 14. V. 7. n. 37.
indiderunt naribus idque loquebatur, poterit * Nam dictio 7 i. e. puer per Gematriam efficit
quoque expeni, quòd illa (dictio ) li- aumw 1. e. ſtolidum, vide not. in an NDw k.
nificet 8 i. e. calorem, ex illa ſignificatione loc.
(quæ habetur Ezech. c. 24. V. 10.) & oſſa D * Jam verd eum, qui imperare debet, juxtà le-
1. e. adurentur, quoniam ponebant os (demor- ges regni Egyptiaci 70. linguas callere oportet⸗
tui hominis) ſub locum axillæ illudque calefa- fſicuti in Sota fol. 37. habetur 5 prout in notis
ciebant atque (ita) oquebatur per incantatio. non ne h. loc. allegatur, confer. & D.
nem, conker. Levit. cap. 19. V. 3 I. n. 150. & Wagenſeil. Sot. p. 78 3. n. 3.
not. ad Daniel. c. I. Verl. 20. num. 15. E Hebr. rw, in quodam codice legitur
13. Confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 892. & ſeq. Sr i, e. veſtibus Sericis, ſic in editione mew
14: Non ſedabatur animus ejus nec requiem inve ynan uncinulis incluſum reperitur, ubi vide et-
niebat ex eorum interpretationibus, id enim d IamBereſchit rabba, quæ ad marginem allegatur;
rn i. e. refrigeratio Spiritus hic notat, confer. lectionem illam vnr etiam R. Elias Mifrachi ha
Bereſchit Rabba h. loc. uii in man nhe ad bet, prout dicta editio a noev' teſtatur, ea-
marginem allegatur, ubi vide etiam notas. dem lectio etiam in Berolinenſi editione habe-
† Hebr. nen w'N, hæc & quæ ſequuntur, us- tur⸗.
que ad: wa i. e. veſtibus princi- † Confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 55. b.
pum indui, abſunt à MSto Erff. 1. ita hic/ 17. Proùt ſuprà verſu 10. h. cap. habet
15. Seu Beneficium, quod aliis exhibent, ita hic 17. Prout ſup 8 o: n. vap. hdbetur. .
interpretor Snawmi. e. bonitas eorum, confer. 18. Confer. quæ ſuprà ad Genel. c. 39. V. 1. J.
hic tract. Talm. Megilla, fol. 13. b. 17. notata ſunt, vid, && iafrà verl, 49. h. Cap. a.
16. Sive: integra, integro & ſincero corde proſe 66.
cta, ſic dictionem hν hic exponere goſlis,

Ss

326 GENESEOS. CAb. XII.

tota Scriptura (ſermonis) brevitate uti, quando deillo, cui incumbit, ut faciat, Iloquitur,
tunc rem ſimpliciter 19. refert. Verſ. 14. Exfovea] i. e. E domo carceris, quæ facta
erat inſtar foveæ, 20. ſic omnis (dictio) A ., quæ in S. Scriptura (habetur,) ſigniſicat
foveam, ac quamvis in ea non ſit aqua, (tamen) vocatur , linguâ vernaculà foſſé
(Latinè foſſa.) Eod. verſ. 14. Et abraſit caput] Propter honorem regis.“ Verſ. 15.
Audies ſomnium,ut interpreteris illud] Audies & intelliges ſomnium, ut interpreteris il-
lud. Eod. verſ. I5. Andies] (Verbum ?O.“A)) fſignificat tàm intelligentiam, quàm
anditum, ſicuti (in illo loco:) ?DC i. e. intelligebat Joſephus, 21. (item in illo loco:)
cujus linguam non PNâäi. e. intelliges, 22. linguâ vernaculàâ: entendre.23. Verſ. I 7.
Præter me] (Ac ſi diceret:) non eſt mea ſapientia iſta; ſed Deus reſpondebit, i. e. reſpon-
ſum dabit per os meum ad proſperitatem Pharaonis. Verſ. 19. Tenues] (Dictio Ne
ſignificat: NB U i. e. macilentæ) ſicuti (accipitur in illo loco:) cur tu adeò —
i, e. macilentus es? 24. (ubi ſermo eſt) de Amnone. Eod. verſ. 19. Et exbauſtæ carne]
Omnis dictio N P, quæ (habetur) in S. Scriptura,“(ſignificat:) deſtitutæ vel defici-
entes carne, linguâ vernaculâ: bloſes. 25. Verſ. 2 3. Graciles] ND X linguâ Syriac
(ſignificat)petram, (ac ſi dicere voluiſſet Pharao:) ecce illæ (ſpicæ erant) inſtar ligni ſine
humiditate & ſiccæ *t inſtar petræ, Targum ejus eſt:
X. i. e. marcidæ, (ſeu graciles) erant, nihil in illis (ſpicis) fuit, niſi i. e. flos,
quoniam ſemine deſtitutæ erant. Verſ. 26. eptem anni, ſiptem anni Omnes illi
(ſeptem

X i. e. marcidæ, læſæ, 26.

19. Vel: abſolutè ſine mentione perſonæ, à qua
peragi debet vel peracta fuit res illa.
20. Hebr. Nn, de qua voce vide Raſchi not. ad
Exed. cap. 2 5. Verſ. 7. cœterum Hebræa illa:
am LXX. hic verterunt: τ (Complut.
) 73 *„νoveοαατ de munitione, ac videntur
legiſſe: Vae zn, cap. antec. 40. V. 4. vOcatur
D Ta i. e. Gomus carceris, ubi LXX. verte-
runt Roρνοαααρν, carcerem, nam Wad hic i-
dem eſt, ac dbe r'a de quo dict. cap. antec.
40. v. 4. vide not. in an av h. loc.
X Vide hic Bereſchit Rabba, uti ad marginem in
ser r h. loc. allegatur, ubi vide etiam
notas, confer. & tract. Talm. Berachot, fol. 56.

21. Ui cap. ſeq. 42. V. 23. habetur, ubi vide not.
n. 31.
22. Vide Deuteron. cap. 2 9. v. 49. ibique not. n.
53. confer. & ſupra Genel. c. 37. V. 27. n.
65.
23. Ita hic reddo: &rouaανα, uti benè in Bibliis

Buxtorf. legitur; aſt in editione, qua uſus ſum,

habetur ν.aDa. ſed corruptè, confer. Deute-
ron. dict. cap. 2 8. v. 49: n. 55. in MSto Erff. I.

habetur: NAPHte, MStum 2z. habet: NWade,
ſed utrumque mendoſè.
24. Vide z. Samuel. c. 13. V. 4. ibique Raſchi not.
confer. & cap. ſequ. 42. V. 1. ibique not. n. 4. it.
not. in e Mh. loc.
* Hebr. Nnpnab, in MSto Erff. z. pro eo (ha-
betur) dnrav, i. e. quæ (habetur) in lege.
2 5. Ita hic reddo voa, yel vy⸗ „ prout in
MSto Erff. 1. habetur, ſed mendoſam eſſe puto

hanc dictionem, fortè legendum: Pe vel
PpNn i. e. flouets, Latinè: flaccidæ, lan-
uidæ.
Hebr. a), in utroque MSto Erff. habetur:
Pd i. e, duræ.
126. Ita P. Fagius tranftulit 53 alii vertunt: inanes,
tenues, confer. not. in πσ , loc.

—

(eptennann
rieslhoeis
ſuttelhar⸗
Ec. 10. Ver
Lationis.29,
rum)necan
tun i e
Pharaoni;

bum: N

ta, cui conn
Iti Targum
(verbum 10
Verl. 35, 0
in Aleph &

—
17. Vel: pte
1c Tremnelli
veil. 32. h.
tator nolen
Pnd, conker,
inffi aleg.
chot, iol. 5
1 . Ficun inte
Ralchianis
i,e, ſomnlun
awen
e
Wn den
annis bonis
poſuit) dhe
betur,) quo
Dbundantiæ
RRNi.e.o
cap habetu
rata tempo

ſtenſio, pi

19: De quaſa

30, Qux per
conter, not.
3le Paratum,
unt: &Nue
ca). 0,17,.

CA.r

nloqtitu,

Iur facte
lonikicat
aculi:foſſ
Verl If.
preteris i
tlam, Guarm
hilloloeo:)
Verl. 17.
,e, rehon⸗

icoe

e
uſecane]
evel deltei⸗
4 Qesta e4
1gud Sytiaea
karligniſine

de, lele, 160,

iee. floz,

Omnes li

(eptemn

—

qui ufus un,
conter. Deute-

MStoErkk. 1.
lbet: NN,

ale Rſchi not.

Ue not. n geit⸗

,gto e0 (hi⸗
ur)in lege.
1 .
ina, groltin
lolewele ouno
1V
m: voha el

Kaccide, lam

0 Eiſ babetun

rtunt: inanet
hrlo

(ſeptem anni) non ſunt, niſi ſeptem (anni,) ac quoniam iteratum eſt ſomnium ſecundàâ
vice, (hoc ideò factum eſt,) quia determinata fuit 27 hæc res, ſicuti Coſephus) expo-
ſuit ei (Pharaoni) in fine (hujus narrationis, ubi dicit:) & quia iteratum eſt ſomnium
&c. 28. Verſ. 30. Et oblivioni tradetur omnis abundantia] Hæc eſt interpretatio devo-
rationis.29. Verſ. 3 1I. Nec cogneſietur abundantia Hæc eſt interpretatio (verborum illo-
rum:) nec animadvertebatur, quòd venerint in earum ventrem 30. Verlſ. 32. Conſtitu-
tum] i. e. Determinatum, 3 1. de ſeptem annis?** bonis dicitur PANi. e. nunciavit
Pharaoni; 32. quia (tempus) proximè inſtabat; aſt de ſeptem annis famis uſurpatur ver-
bum: N i., e. oſtendit Pharaoni, 33. quoniam res erat remota ac (tempore) ſepara-
ta, cui convenit dictio & i. e. oſtenſio. Verſ. 34. Et quintam 34. accipiat] Iu-
xtà Targum ejus (eſtiſta expoſitio:) & inſtruant 35. terram (præfecti regis,) ſic quoque
(verbum accipitur in illo loco; ubi habetur:) — i. e. inſtructi. 36.
Verſ. 3 5. Omnem cibum] (Dictio — 28) eſt nomen rei, 37. quocircà accentus ejus eſt
in Aleph & punctum habet Patach Katon; aſt 5 587 ‚quod eſt verbum, veluti Ghabe-
858 2

27. Vel: peæparata, prædeſtinata, ſtata, uti junius enn P i. e. diclio &, abſunt ab utroque
ac Tremellius verterunt vocem 1, quæ Ihfra MSto Erff.
verſ. 3 2. h. cap. habetur, illius loco Commen- 32¾. Uti ſupra verſ. 2 5§. h. cap. habetur, eadem,
tater noſter hic & dict. verſ. 3 2. utitur verbo: quæ hic, paulò antè adduéta ſunt in notis ad verſ-
Am, confer. D. Wagenſeil. Sot. p. 626. vide SA] 26. h. cap. n. 2 8: Vide & not. in an n. h.
infrà alleg. verſ. 3 2. n. 3 I. it. tract. Talm. Bera- loc.
chot, fol. 55. b. 33. Vide ſuprà verſ. 2 8. h. cap.

2%. Sicuti inftà v. 32. h. cap. habetur, in notis 34. Scilicèt: proventuum partem, Vulgata ha-

Raſchianis editionis π ne poſt ◻ mine bet : quintam partem fructuum congreget,
14. e, ſomnium &c. hæc ſunt additas aw yan LXX. Verterunt * Ar ,*rsραιαςυd5eααα &
yava) Pd e, Mb R en een quintent, nam, uti Rabbini tradunt, aateà de-
d ee ee een e ee en en e gqerant Mgyptii decimam partem; nunc autem
n pe n enn e i. e. de ſeptem quintam dare debebant, confer. & Michlol Jo-
annis bonis dicitur: MNπâ. e, annunciavit (ex-] phi h. loc. .
poſuit) Pharaoni (uti ſuprà verſ. 2 5. h. cap. ha- 35. Proſpiciant, prevideant terræ, confer. P. Fa-
etur,) quoniam proximum erat (iſtud tempus] gii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ut & not. in
abundantiæ;) alt de ſeptem annis famis dicitur: nae n h. loc.
z i. e. oſiendit Pharaoni (prout verſ. 28. h. 36. Ita e Commentator noſter exponit, quod Exod.
cap. habetur,) quoniam res erat remota &α ſepa- c. 13. V. 18. habetur, alii aliter ibidem interpre-
rata (tempore) cui convenit dictio den i, e. o tati ſunt, confer. Joſu. c. I. V. I4. & c. 4. V. 12.

Rienſio., vide verſ. 32. h. cap. n. 32. it. Judic. c.: 7. v. 1 I. in fin. .
29. De qua ſuprà verf 20. & verſ. 24. h. cap. 37. Subſtantivum, uti Grammatici vocant, vid. ſu-
30. Quæ verba ſuprà verſ. 21. h. cap. habentur, prà Geneſ. c. 3 §. v. 24. n. 27. confer. not. ad
conter. not. in han arm h. loc. Proverb. c. 1I 3. v. 2 3. n. 23.

31. Paratum, ſic & Schol. οορ0α6, LXX. verte- * Patach katon, eſt Sæghol; kamez katon autem
runt: Ag“is, Verum, confer ſuprà verſ. 26:h. † (de quo mox apud Commentatorem noſtrum, )

cap. . 27. eſt Zere, ſic in not. hnar mew h., loc. confer.

NX Hebr. au yawa hæc & ſequentia, usque ad: ſa⸗

tur in illo loco:) nam omnis — 2 N i. e. comedens adipem, 38. accentus ejus eſt †
in Caph & punctum habet Kamez Katon. Eod. verſ. 3 5- Sub manu Pharaonis] i. e.
Sub poteſtate ejus & in illius horreis. Verſ. 26. Er erit cibu] Qui congregatus eſt,
ſicuti cœtera recondita, quæ aſſervantur ad ſuſtentationem * terræ. Verſ. 3 8. Num in-
veniemus ſicuti talem] (Targum quoque habet:) 12 HOTFi. e. num inveniemus
ſicuti talem? ſi abeamus eumque quæramus, num ei parem?inveniemus? Eod. v.
3 8. Num inveniemus (Verbum αμ 991) notat interrogationem, ſic omnis (litera)
Heh, quæ uſurpatur ab initio dictionis & punctum habet Chateph Patach, (notat inter-
rogationem.) Verſ. 3 9. Non eſt prudens ac ſapiens, ſicut ta] Ut quæramus virum pru-
dentem & ſapientem, de quo dixiſti, 39. non inveniemus tibi parem. Verſ. 40. Oſeu-
labitur] (Verbum Pνσ1!i. e. oſculabitur, interpretatus eſt Onkelos:) I M i. e. cibabitur
40. ac ſuſtentabitur, 41. quæcunque neceſſaria erunt populo meo, (inquiebat Pharao)
ea per te peragentur, * (Oναigitur hic idem ſigniſicat) quod (in illo loco:) filius Pν
i. e. procuratoris domus meæ, 42. & veluti (accipitur in illo loco:) P.. i.e. inſtruite vos
puritate, 43. linguàâ vernaculà (P ſignificat:;jgarniſon. 44. Eod. verſ. 40. Saltem tbro-
no] (Videlicèt) ut me nominentregem. Eod. verſi. 40. Selium] Significat nomen re-
gni, * veluti (accipitur in illo loco:) & extollat ſolium ejus ſuprà ſolium tuum. 45.
Verſ. 41. Dedi te] i. e. Conſtitui te (ſic juxtà Targum,) atque etiam hoc modo (ver-
bum HMDi e. conſtitui, quod in Paraphraſi Chaldaica habetur,) ſignificat 1

1. Se.

ſuprà Geneſ. c. 4. v. 22. vign. * it. not. ad Eſai-cap.
3. V. 24. num. 74.
3 8. Uti L evit. cap. 7. V. 2 5. habetur.
† Hebr. ny, poſt hanc vocem in Baſileenſi edi
tione, ut & in MSto Erff. I. additur: Vvny i. e.in
trà, nempè: in ultima ſyllaba.
XX Non ad eultum vel arationem terræ ſive ad ſe
minis ſparſionem, ni &e i, e. ſed homi-
nibus (detur ad ſuſtentationem,) ſie in notis
mp THA h. loc. exponitur.
XXX Loci iſtius explicationem vide in notis nov
i h. loc. .
39. Nempè ſuprà verſ. 33. h. cap. confer. not. in
n D h. loe.
40. Sic P. Fagius tranſtulit, in Ar. Montani verſio-
ne eſt: gubernabitur, LKX. verterunt: ⁰α
Xgιαται,, Obediet, ſic etiam Vulgata; cœterum
verbum iſtud: rnd abeſt hie ab utroque MSto
41. Vel: gubernabitur, nam verbum dann, quod
hic habetur, utrumque notat, confer. not. in
L D h, 10 6–.

* In MSto Erff. 1. pro his ita legitur: 77 ds
PPDR i. e. populus meus (ſubditi mei)
erunt per te gubernati (vel ſuſtentati,) conler.
num. præced. 41.
42â. Vide ſupr. Geneſ. c. 1 5. V. 2. ibique not-
43. Vel: puro corde, ſic ex mente Commenta-
toris nofiti vertere volui, quod habetur Pſalm. 2.
V. 12. eandem interpretationem ſecuta eſt & ver-
ſio illa Germanica, quæ Joſephi Athiæ cura anno
1676. Amſtelodami prodüt; alii rectius, ue
puto; tranſtulerunt: oſeulamini filium, LAX.
ibidem verterunt à5εuραε ααäε, 2pprehen-
dite dicciplinam, prout & Vulgata Latina.
44. Ita hic reddo: n , idem autor noſter in
not. ad dict. Pſalm. 2. V. 12. habet vanvnn i. e.
garniſſement, confer. Eſai. c. 22. v. 8. & Nehem.
c. 3. V. 19. ibique Raſchi not.
*X Hebr. di Win editione or re,
ut & in Berolinenſi habetur ne Wwh i. s.
ſignifieat regnum.
45. Sicuti 1. Keg. cap. I. V. 37. habetur.

—
i, . dation
tio autem
lo)
Trad
g60e
pleiio hab
i,e. torus
piturmnil
tis, in lin⸗
Pideorun
i, e, Kratll
quiibeti
rgi5,])1
tex ecfli
ſephgnin
Durmaskt
PNen
Phi) pote
manu kita

eszreX
46. Proin
47. Vide
won r
4 ½. Annolk
diti, ex
gno tra
ſiuscaf
12
ori iſtin
h. loe.
49, Aituti
J0. Velr e
tork. in
pot. àd
med ube
FI. In Bux
tur oeus
e
3) terpe
0t.
11. Fire:
le qus ſo

tegatus eſt,
e Mami.

ihveniemus:

NI Lod,,,
nnis (iter:)

(otatintet.
BVitumprn⸗
e,ibabitar
bat Phara)
flius vo
inſtruite -05
deltemtbN.
Atnomenfe-
In tuomn.4.

modo (pet⸗

CNLNI.
1s ejus ſ

doni ce

2

CAb. XLI GENESEOS. 325

in i i. e. & excelſum; 46. di-
i. e. dationem, veluti (accipitur in illo loco:) Rrti. e. & ut det te

ioni reſſioni, veluti (accipitur in loco
Br. 1 dect, ddsdetbettor ianiſel 1. chern 42. Et der aana ber ſu⸗
Tradktioannuli 48. regii ſignum eſt ei, cui Metrz lturri teg er drin
* . ſſinis E.
ge quoad õ ad verl. r n 2. gade (Diciio Tnotar) fo
ker to⸗ n is innexus eſt annulis, (ideò) vocatur 1), ſic S“Ss
i. e. rinillo loco) N (quod ſignificat:) HBX). e. ſtravi lectum meumae ia.
lis, in lingua Milchnæ (reperitur ſcriptum:) nbITil. Tuthe ceſt Mou
pideorum, 50. it. ſaper 1. Wecuncs] QA iſecundus erat currui ejus (cil. regis)
guli ratun. Brtum tegiuin Eod. verſ. 43. Abrech] Juxtà Targum ejus: hic Aiter
Juiibar Nlingus Syriacà eſt rex, (ſic accipitur alibi:) inter ſocios non eſt — jo⸗
reSied alim, e regis; in verbis autem Agadæ 52. expoſuit R. jchuda: lo⸗
rex nec a ii⸗ R i. e. pater fuit ſapientià & i. e. tenerannis, 53. dixit ei n
Bnr nski I: 4 Lons ue tu nobis pervertis (ſeu detorques) ſerpiuraa nonnoti
PütmasBilh i . genua, 55. quoniam omnes ingrediebantur ſub illius (Joſe:
D) otellatc,fent dicitur: & dedit illum &c. 56. Verſ. 44. Ego ſum Pharao] In cujus

atq; ego decerno, ne quis ma-
. e regno meo atq; ego
. oteſtas conficiendi decreta d
1h manu ſita eſt 8 5“ G rnrum
. liqid dictum, confer. hic Siphre, prou
. ) r ut habetur Deuterom cap. 26. V. 19. . inem in pa n h. loc. allegatur.
R aue 15. “l Malach. cap. 2. v. 9. confer. & not. in zz ive in Kiats, . Gratiun in NS. h. ioc. pu-
1slubaltt wel 5 4 . . . .
rY h. loc. . . tiam U3 g aza=
ð . Annuli traditionem eſſe teſſeram imperii tra- tat, urd amſeee⸗ Pnter. & 3. Hieron.
iht 1ai4 exemplo Perdiccæ, cui ab Weranchro a. Tradi lkiebr, ar Jae Cappelli Obſervat. h. loc.
dugeun⸗ ntl. gno traditus fuit annulus, alieque Jeinhi⸗ fu⸗ . in mm . mSC h. loc. it. tract. Talmn.
nte Comfnentde . Kirchmar ibr. de Annulis cap. IE. — E
ſobetur Plaln. 4. Rus couſirmat Kirchmannus libr. 5 Bava balta, iol. k . iculam in MSto Erfl.
„vel⸗ . s ꝛbr. 0 anc partichla 1ITe
ſeuadl e E. ionem is e e e. Hebr. 17, p .
ti⸗ curd aanoa Loci iſtius expoſitionem vide in not 1. additur; 0b R. Plen 8 d uma Wei3
li regti . l . i. Te . ius Durmaskith,
n raer bgien Proverb. cap. 7. v. 16. habetur. 5. ni redd kaae 3, nomen pen)vel”
ni flium, LN. 49. 1: ci datum tabulatis lapideis, uri Bux- 54. Ita hie reddo bis Damaſci, confer, not-
,, 3 prehen⸗ 50. Vel: citcum ol 152. Vertit confer. 5 eſt pfoprium urbis Damale 2COer
not. ad librum Prec. Jud. part. 26 pag. 2
mn zutornolter in

8 .
bet vanei.e.
,. 9. Nehemn

one D e
w d.

habetur

d. ubi aαa defctibuntur. maſcith ſeu Damaſcenæ ſœminæ vocatur R. Jo=
med. ubi Ee dict. fol is ſe, vid. ibid. n. 3.
. .fol. 2 182-adduci e, V . „ ge.
51. in Hurterll ex. 12 le. e der⸗ dan „155. Hoc ſenſu etiam autor Vulgatæ vertit utO
tur ocus ex oOmæ fol. 43. b. uarto, quod eſti mnes cofàm en genu ſlecterent, Aquila etiam, te-
nte 5n1 i. e. üper ſtrato quarto, quo jeronymo in T ad. Hebr. h. loc. tranſtu-
in templo; coufer. . lit: adgeniculationem, confer, not. in nsS
16c. ” br. N& Pon h. loc.
ive: expoſitionis myſticæ „ Hebr. 1, ——U R Aabett
ie hier der iüpec 240n²l. i. 4,a. 13. ] 56. Sicuti paulo poſt eod. h.̈ veth 43. habetu.
e qua *

339

GENESEOS.

CAb. XLI.

num ſuam tollat. Eod. v. 4 4. Prater te i. e. Sine poteſtate tua; alia explicatio*(verborũ
iſtorum-)ego Pharao, i. e, ego ero rex & præter te &c. ejusq; rei ſpecimené ſeu probatio)
eſt: ſaltem throno &c.5 7. Eod. v. 44 Manum ſuam & pedem ſuum] Tuxtà Largumej us 8.
Verlſ. 45. Zaphnat Pahaneah] i. e. Qui exponit occulta, 19. nec(dictioni) Moya f’imilis
(habetur) in S. Scriptura. Eod. v. 45.- Potinberab] Is ipſe fuit Potiphar; éo nominatur au-
tembPotipherah, quoniam caſtratus fuità ſeipſo, é1. quia deſideraverat z. Joſephum ad
concubitum maſculum. 63. Verſ. 47. Et fecit terra] uxtà Targum ejus (facienda 64. eſt
explicatio) nec verbum (P . i. e. con gregaverunt, quod in Targum habetur )recedit
àſignificatione νν ⁶5. Eod. verſ. 47. Ad manipulos] i. e. Manipulum ſuper ma-
nipulum, acervum ſuper acervum recondebant (incolæ 5Ægypti.) Verſ. 48. Cibum a-⸗

griurbis, qui circd illæm erat, repoſuit in ea]

Nam unaquæque regio conſtituebat (ſeu
conſer-

*„ Hebr. N, in MSto Erff. z. pro eo legitur: Ni&
i. e. niſi.
xk Hebr. Aree a hæc S& quæ ſeqnuntur, usque ad:
RDa i, e. ſaltem throno, abſunt ab utroque
MSto Erff.
57. Scilicet: te præcedam, vel major ero, quàm
tu, ſicuti ſuprà verſ. 40. h. cap. habetur.
58. Nimirum: facienda hic eſt explicatio; in
Targum autem hæc habetur interpretatio: nec
manum ſuam, ut apprehendet arma, nec pedem
ſuum ad equitandum in equo, ita P. Fagius ibi-
dem vertit, gonfer. Sota, fel. 30. b. & D. Wa-
genleil. Sot. p. 78 1: &£ ſeq. vid. & Berachof, fol.
5 5. b. & Megilla, fol. 17. 2.
59. Sic & Targum Onkeloſi, LXX. verterunt:
. 5* 7 .„N 1
Perbox ernερι, Schol. Za,⸗et, &&t;,
xvα . e dyIus habet: qui novit occulta, Jo-
ſephüs Antiqu. I. 2. c. 3. ſctibit. quòd Pharao
Joſephum cognominarit WPargez O**αρzar, qud
„o νααα sogeraz, occultorum inventerem notet,
confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. & S. Hie-
ron. Tradit. Hebr. h. loc, ir, libr. ν
rTSN pag. 104. b.
6o. De quo ſuprà Geneſ. cap. 39. v. 1. ubi vide
not. n. 34 nonnulli Rabbinorum tradunt, quòd
Asnath fuerit filia Dinæ, ſuſcepta ex Sichemo,
Chivæoz (vid. Genelſ, c. 34. verſ. 2.) ſed quòd
idee Potipheræ Klia dicta fuerit, quoniam ipſe il
lam educaverit, vid. dict. liber nonen „— Part-

3cap. 1 3. pag. 64. b.
G1. Hebr. Posn ena, non quòd ſeipſum mani-
bus ſuis caſtraverit, ſed quòd Deo ſic diſponente

goncumbendi cum uxore ac liberos procreandi

vires eum defecerint, ſieuti de gallo in Schab. fol.
E10.2. (alleg Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 15 54.) di-
citur: qui vult caſtrare gallum, tollat criſtam ejus
atque is ?NN D'ND i. e. caſtrabitur à ſeipſo. (i. e
non alterius manibus,) in Gemara, quæ habetuæ
apud D. Wagenſeil. in Sot. pag. 31 3. legitur,
quòd Gabriel Potipharem caſtraverit li. e. e&;-
umque eviraverit, & quod hinc ah initio vocatus
ſit 2W, deinde verò ρ vide icét à bi. e.
caſtravit, eviravit, confer. & Gur Arjijeh fol. 56.
col. 3. fin. ac not. in ma e ſuper Com-
mentarium Raſchi h. loc. ubi ſeribitur, quod Po-
tipherah fuerit Pd n enn i. e, eu-
nuchus, quoad teſticulos; non vero quoad ner-
vum ſen virgam.
62. Hebr. Whe, ſicuti in-editione Hebraica, qua u=
ſus ſum, ut & in Berolinenſi legitur, in Bibliis
Buxtorf. habetur: Ho i, e. acceperat, in Gemara
quæ apuâ D. Wagenſeil. alleg. pag. 3 13. legitur
20 i. e., emerat iljum (Joſephum.)
63. Hebr. a2, uti hie agud Commentato-
rem noſtrum habeter, in Gemara loc. alleg. le-
gitur: muy, quod D. Wageaſeihus ibidem ver=
tit: in ſuum uſum, inhoneſtum nimirum & quem
nominare non deeet, qui nefandam iſtam libidi=
nem exercet, Latinis dicirur: pædico, Græcis e
AHοàöe2 vel αεονοταα contrà hes D. Pau-
lus ad Rom. 1. v. 27. & Imperator Juſtinianus
in Novel. 141.
64. In Targum ita legitur: & caongregaverunt habi-
tatores terræ &c.

655. Id eſt: non amittit figniſicationem facienck,
. nam

CNXI.

conerrab⸗
neputelee
nunmetatet.
j,e, Cor
Vell ſo.⸗
beatur con
yptij 6
(Eoypti,
Qboman,

Glcentes it⸗
wentum!? 1.
Letunhtel:
itesita ſeh
mento, rp
Speromnet
ſb. Omnia
Eod. verl.
mete, hien
lulum cibi,
1o (icatun,
ſeiptumelt

nann K qi⸗
Lxod. c. l
Hebr, do h
Kin Bera
dyy
Dndo
Mens R. N.

emendnet
nonnullis
Uti in My
Vide etiam
66. Vel. ler
zide, gur
ſunt, conke
67. Nam vor
lur i verbis
doner;alt
quoniam, 4.

Ajehlol.

T.
hnobatio)
mejusſe.
Dolmilin
ator au.
ephum zd
nda b4 eſt
ur)tecedit
ſuperma⸗
(bum 4.
ebat (deu

conlet⸗
—
in Schabol,
r 1, e.i⸗
keliſlam ejus
igloie.

qu& habetg

313. legitur,
Mlie. e⸗
MitI vOcatus
cEt Mie.
Ariehtol. 6,
Cüper Com⸗
ur, quocd bo⸗
WI, e. e⸗
quoac net⸗

dsiea, qua u⸗
II, in Biblis
t, in Gemara
31 ,legirur

4
ommentato⸗
loe. alleg le⸗
Widem vers
irum quem
nillam libidi⸗
lico, Grach:
bos D. Pau⸗
uhinianus

aerunt habi⸗

en kaciendh,
aga

CAP. XLI. GENESEOS. 331

conſervabat fructus ſuos & 5Æägyptii immiſcebant proventui aliquid de terra (ſeu pulve-
re) loci (illius) atque (iſte pulvis ſive terra immiſta fructibus) conſervabat proventum,
ne putreſceret,“ Verfſ. 49. Donec ceſaret numerare] i. e. Donec deeſſet ei ſeriba, qui
numeraret, & ecce Scriptura iſta brevis eſt. 66. Eod. verſ- 49. Quia nullus numerus.]
i. e. Quoniam nullus erat numerus, ecce (vocula:) uſurpatur (hic) pro: quia 67.
Verſ. 50. Antequàm veniret annus ſamis] Hinc (docent Rabbini,) quòd aliquis prohi=
beatur concubitum exercere tempore famis. * Verſ. 55. Et fame laborabat omnis terra
Toypti] Quoniam putredinem contraxerat eorum frumentum, quod congregaveranés
(gyptii,) excepto frumenté Joſephi. Eod. verſ. 55. Quod dixerit vobis, facietis]
Quoniamjoſephus illis dicebat, ut ſeſe circumciderent;illi adcharaonem accedebant,
dicentes ita ille nobis dixit, 6S. reſpondit eis (Pharao:) cur igitur non congregſtis fru=
mentum? nonne is per præconem vobis notum fecit, fore, ut anni famis venirent? di=
gerunt ei: congregavimus multum (frumenti;) ſed computruit, reſpondit eis (Pharao:)
ſi res ita ſe habet, quodcunque ille dixerit vobis, faciatis, ecce ipſe decrevit ſuper fru⸗
mento, ut putreſceret, quid ſi ille de nobis decretum faciat, ut moriamur? Verlſ. 560

SSaper omner faties terra] Quænam ſunt illæ facies terræ ? iſti ſunt divites. 69. Eod. verſ.

56. Omnia, quæ erant in illis] Iuxtà Targum ejus, (nempe:) in quibus erat frumentum.
Eod. verſ. 56. Et vendidit Eeyptiis] (Verbum) A ſignificat tàm vendere, quàm e-
mere, hic uſurpatur pro: vendere; (ſed in illo loco:) ) i. e. comparate nobis pau-
lulum cibi, 70. notat: emere, nec dicas, quod illud (verbum .) non niſi de frumen⸗
10 (dicatur,) nam etiam de vino & lacte (iſtud verbum uſurpatum) reperimus, (veluti

ſcriptum eſſi:) venite, emite ſine argento absque pretio vinum & lac. 71. Verl. 57.
Er

7

nam & qui congregat, facit opus aliquod, confer.
Exod. c. I1 8. v. 2 6. in not. n. 9 1.
w Hebr. aorbn, poſt iſtud in editione n,
ut & in Berolinenſi hie addita ſunt iſta?: Ni 75
y wden n eenn n 2N& en nen
ræ nya i. e. videtur mihi, quòd hæc ſit
mens R. Nehemiæ 5 ſed omninô non opus eſt,
emendare (ſeu corrigere) R. Salomonem, prouùt
nonnullis viſum eſt;, confer. hic Bereſchit rabba,
nti in Aor mnev ad marginem allegatur, ubi
vide etiam notas.
66. Vel: ſermonis brevitate utitur, elliptica eſt,
vide, quæ ſuprà ad verfſ. 13: h. cap. n. 1 8. notata
ſunt, confer. & not in mo h. loc.
67. Nam vocula prima: , quæ hoc verſu habe-
tur in verbis: à y idem ſignificat ac: d ) i. e.

donec z aſt ſecunda particula notat &i. e.

uoniam, quia, indicans rationem rei, Vid. Gur
Arjeh fol. 56. 00l. 4. princ. confer. & Numer. cap.

2 1. V. I. ibique not. n. 7. it. Deuter. cap. 7. v. 75
n. 20. vide & ſuprà Genelſ. c. 1 8. v. 1 5, Zign. *
x Vide hic tractat. Talmud. Taanit fol. 1 I. a. utä
in "nari neV h. loc. ad marginem allegatur, ubi
confer. etiam not.
*τ Hebr. mxy mN, ſic in utroque MSto Erff. hie
additum habetur, confer. num. ſequ. 68⸗
6g. Nempè: ut nosmet circumcideremus, prout
paulò antè dictum eſt.
69. Nam divites enad deren i. e, elevant facies
ſuas; aſt pauperes & b-epin n PEan i., e.
deprimunt facies ſuas ad terram, ſic in not. r α*
„P h. loc. confer. hic Gur Arjeh fol. 56. col4.
fin. & Bereſchit Rabba h. loc. ſicuti in dpons
ad marginem allegatur.
70. Uti Geneſ. cap. 4 3. V. 1. habetur, conf. not. in
DI RDY h. l. ut & not. ad Judic. c. 7. V. I 5en. 9 .
7I. Sicuti apud Eſai. cap. 5 5. V. 1. legithr; ſed i-=
ſta: absque pretio vinum & lac, abſunt ab editio-

GENESEOS. CAP. XLII.

122

ri velis illum verſum) juxtà illius ſeriemverborum) ſcribendum fuiſſet (non Ne
uti in textu ſacro habetur; ſed) ut emerent: )) [Hi. e. à Joſepho. 73.

CAP. XI. II.

Erſ. 1. Et vidit Racobus, quòdd eſſet frumentum in Eeypt́] Sed quomodo vidit?
ſanè audivit, non autem vidit, dicitur enim: ecce audivi &c. I. (nimirùm) viderat
in ſpeculo 2. ſancto, quòd tunc eſſet ei (acobo) frumentum 3. in 5Ægypto; non
erat autem prophetia ipſa, quæ ei perſpicuè notum feciſſet, quòd iſtud (frumentum ſi-
ve ſpes illa) eſſet loſephus. Eod. verſ. I. Quare vosmet ipſos circumſpicitis?*] Cur vos-
met ipſos ſpectandos præbetis coràm filiis Ismaél ac filiis Eſau, quaſi jam ſaturi eſſetis?
(nim †)ad illud usq; tempus? erat eis( filiisacobi)proventus (ſeu frumentum; )exore a-
liorum audivi, quòd iſtud(verbum &ρ NR) ſignificet: maceſcere, 4. (ut ſenſus ſit:) cur e⸗-
Vadetis macilenti fame? huic ſimile eſt, (quod habetur in illo loco?) & irrigans etiam i-

Et omnes terræ * veniebant in MKegyptum] AdJoſephum, ut emerent, 72, ſi enim interpreta-

pſe

ne Hebraica quaà uſus ſum, hoe quidem loco.
xNXXæ Hebræa ſic habent: 7½ me n een 2)
aua Te n n eenen e een
n auv" hæc, quia nec in Baſileenſi editio-
ne hoc quidem loco, nect in utroque MSto Erff
habentur; reperiuntur autem in editione moâ*
