ac ſæpè occurrit in lingua Miſchnæ, (ubi

inter alia reperitur:) NR i. e. qui evacuat (ſeu effundit) de vaſe in vas, in Scriptu-

ra quoque huic ſimile habetur, (veluti in

illo loco:) ne NW i. e. evacues (ſive de-

nudes) animam meam, 40. item: (in illo loco:) qui v i. e. effudit (ſeu proje-

cit) in mortem animam ſuam. 41.

Eod. verſ. 20. Aquarium] (PU eſt) lapis

excavatus, in quo cameli (aquam) bibunt. Verlſ. 2 I. olſtupebat] (Verbum ND)

ſigni-

19. V. 36. n. 8 1. ut & not. ad Hoſe. c. 6. V. 10.
Sign.* it. Bereſchit Rabba h. loc. uti in *
DPpnon ad marginem allegatur, vid. hic Jevam-
mot, fol. 6 1. b.
35. Vel: præpoſtero, averſo concubitu, id eſt:
non eo modo, quò cum foœmina res haberi ſo-
let; ſed præpoſtera venere, vel, uti in Gur
Arjeh fol. 3 5. col. 1. princ. exponitur: quòd
nemo illam cognoverit, pDa N— ee
ymea etiamſi id non fuerit in loco virginitatis;
id eſt: præpoſterâ venere, uti jam dictum, ita
hic ain ν expono, Rebecca itaque virgo

erat tam à parte corporis anteriori, quam poſte-

riori, confer. Geneſ. c. 34. V,. 2. H. 6. & Deute-
ron. c. 22. V. 22. ibique not. num. 43. vide &
not. ad I. Chronic. c. 2. verſ. 3. num. 2. it.
D. Wagenleil. Sota pag. 385. & p. 882. 9.,
12.
36: Sive: Ethnicorum, b wa, ita in edi-
tione Hebr., quà uſus ſum, legitur, in Bibliis
Buxt. ut & in utroque MSto Erff. habetur h
Svnm filiæ gentilium, in Bereſchit Rabba Sect.
60. alleg. Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 370. legi-
tur: di 7â rman i. e. filiæ gentilium, res eo.
dem redit, confer. Galatin. de Arcan, Cathol.
Verit, lib. 7. C. 17:

37. Hebr. rnn ren, ſic in exemplari Hebr.
quo uſus ſum, ut & in Bibliis Buxtorf. ſed in lo-
co, qui apud Buxtorf. in Lex. Talm. dict. fol.
370. habetur legitur: mDy byon i. e. locum
nuditatis ſuæ; ſed idem utriusque ſenſus eſt.
38 Idque indicium fuit, ex Rabbinorum ſenten-
tia, quòd virgo illa eſſet de cognatione Abraha-
mi, cui etiam aquam occurriſſe fabulantur ju-
dæorum magiſtri, confer. not. in pan r ac
Bereſchit Rabba h. loc. vide & ſupr. Geneſ. . 21.
v. 30. n. 6 1. atque infr. Geneſ. c. 47. v. 10. n. 19⸗
& Geneſ. c. 50. v. 3. n. I.
* Sic exprimo hic: p, Latin?: ſorbere
conkfer. not. ad Habac. cap. I. verſ. 9. num. 14.
it. tract. Talm. Schabbat, fol. 77. a.
XX Confer. hic not. ad Eſai. cap. 4. verſ. 4. num. 7.
& ad Hiob. c. 42. V. 8. n. I I. & m. 12.
† a: quando ſufficienter biberunt, abſunt in He-
bræo à MSto Erff., 2. =
39. Excuſſionem, evacuationem, Wαα nne
i. e. eſfuſionem & diſperſionem, uti in Michlol
Jophi hic exponitur, confer. Raſchi not. ad
Thren. c. 4. V. 21. ſic & in notis ad librum
Prec. Jud. part. 2. p. 248. b. med, explicatut.
40. Uti Pſalm. 141. v. 8. habetur.

41, Vide Eſai. 6, 53 Ve I2.

. UN
ſenſen 1
ſcant (eu n⸗
ſeuut)ieſola
tur, dum Wi
ige hauſi
(ireram) Ian
labet ſignifi
fundamenti
Iivatione 10
Hivatione 0
dum tureheri
Obmmutuit gui
Wie kn
40, ut & (in

io N

interpretatuse
i e, motabatd
viam ſaam p⸗
ce (no⸗
tur 5) in voce
cal ahyie.

—

4. diye: ademi

expomitur rn
43. Diblii,e,
44. Vide Eſai. .
4 . Obllupelced
eee a, (Onſi
ſto lignorelhe
Trerhellii ad
3 Hebr. me
linenſi edliione
fundamemtum
3 In Bibliis Bun
uſus fum, v
Veibum: N
PN ,
hoe loco abu
46, Pront Micha
4). Ficuti iob,
48. Wide jetem.
polt: Oie

CAN.

—
n3t, ſeryanz
9 teſtatur,
innocens ae
Aue aſcende⸗

gnadg (Ver.
d vernaculi.
lenm fninerin⸗
(mandulit:)
Ohfummato)
¹] (Verbum,
Hiſchne, (dbi
as in deniptu⸗
aces (Sre de.
dit ſen proje⸗
P en) hypis

dum RNN

ſeni⸗

—

n exewplari Hebr.
Buxtort. ſed inlo⸗

x. Talm. cict, tol.
diyd i e., locum
ague ſenſuseft.
abbinomum ſenlen⸗
Ognstione Ahraha-
lüſe hepulantur u⸗
t, in ann W e
lupr. Geneſ21.

c47.Vlon 19

Latine: lorbere

1.petlg. num. ..

177..

& m 12.

erunt, tPfuntin ke ⸗

nem , N D
nem, uni in Miehlol
gter. Naſchi no⸗ 4
in notis d lbrum
, mes, en) i
berar⸗

b s. erſ 4, Ild./

=

LCAtL. XXIV.

GENESEOS. 19 †
ſignificat N&ν i. e. ſtuporem 42. veluti (accipitur in illo loco:) NW. i. e. ſtupe-

ſcant (ſeu vaſtentur) urbes, 43. item (in illo loco:) & Ni. e. ſtupeſcat (ſive va-
ſtetur) deſolatione. 44. Eod. v. 2 I. Stapebat In admirationem & ſtuporem conjicieba-
tur, dum videbat negotium ſuum propè eſſe, ut proſperum ſortiretur eventum; 45. ſed
ipſe haud ſciebat, an(puella iſta) eſſet de cognatione Abrahami necne, nec verò mireris
(literam) Tau (in verbo) , nam nulla eſt dictio, quæ incipit* à Schin quæq;
habet ſignificationem (ſeuformam) )DND, in qua non Tau diſtinguat duas literas
fundamenti radicalis, veluti ſunt: N*àa derivatione ν & 8P NNà de-
rivatione DDO., (ſic in illo loco:) DNW ä. e. & obſervat ſtatuta Amri, 46. à de-
rivatione ν1 ita hic quoque & ν⅓‧5Ö eſt à derivatione N& ν & quemadmo-
dum tu reperis ſigniſicationem (verbi) — Hâ in homine, qui conturbatus eſt &
obmutuit quique ſtat cogitabundus, veluti (accipitur in illo loco:) ſuper die ejus
WVi. e. ſtupebunt noviſſimi, 47. item (in illo loco:) ) W i. e. obſtupeſcite cœli,
4 ⁸. ut & (lin illo loco:) – O νR i. e. obſtupui tanquâm horâà unâ; 49. ita di-
ctio SU explicatur de homine ſtupeſcente † & cogitabundo, Onkelos autem
interpretatus eſt?* (N& .,)quòd ſignificet 7, 50. (dum tranſtulit:) & vir e
i. e. morabatur, 51. i. e. cunctabatur ac ſtabat in uno loco, ut videret, an Dominus
viam ſuam proſperaſſet; nec (vocabulum N) vertendum eſt , 52. nam ec-
ce (. O) non ſignificat “ i. e. potionem, quoniam (litera) Aleph non reperi-
tur 53. in voce NO. Eod. verſ. 21. Supebat ſuper ea] (barticula hic ſignifi-
cat) pi. e. ſuper ea, 54. veluti (accipitur in illo loco:) dic 20 (i. e. hy ſuper me
Bb 2 . vel

42. Sive: admirationem, ſic & in Michlol Joplu
exponitur äie., admiratus eſt, ftupuit.
43. Uti Eſai. c. 6. V. I 1. habetur.
44. Vide Eſai. dict. c. 6. 7. 11.
45. Obſtupelcebat ad Divinæ providentiæ za s=-
xoyokelæs conſiderationem, quum eventus propo-
ſito ſigno reſponderet, ita benè in notis Junii ac
Tremellii ad hunc locum.
X Hebr. Arnnrw, in — ben n, ut & in Bero-
linenſi editione habetur ' tbnNi. e. cujus
fundamentum (ſeu radix) incipit.
* In Bibliis Buxtorf. ut & in editione Hebræa, qua
uſus ſum, verbo iſti: πνäÖ præmiſſum eſi
vetibum: ARSnwn; ſed abeſt illud ab exemplari
rnam S, quod hic ſecutus ſum, ac videtur
hoc loco abundare.
46. Prout Michæ cap. 6.v. 16. habetur.
47. Sicuti Hiob. cap. 1 8. v. 20. habetur,

4 ⅜. Vide Jerem. c. 2. v. I2. in utroque MSto Erff.

poſt: 'ne i. e. cœli, additur: w) E

i. e, Obſtupeſcant recti, Hiob. c. 17. v. 7. al. V.
8.
49. Prout Daniel. cap. 4. V. 16. habetur.
† Hedbr. 7a, in utroque MSto Erff. habetur:
7aa, res eodem redit.
* Hebr. n oNN) hæc & ſequentia usque ad:
Pr abſunt ab utroque MSto Erfl. .
50. Id eſt: moram, tarditatem, vide num. ſeq.
51. .
51. Cunctabatur, expectabat, P. Fagius tamen
verbum iſtud in Paraphraſi Chaldaica transtulit⸗
admirabatur, nam etiam „qui admiratur, is cun-
ctatu: & attonitus quaſi hæret & tardat.
52. Loci iſtius expoſitionem vide in notis mau
Won h. loc.

53. Vel: von quadrat voci illi , juxtà Hebræum

ita: non cadit in vocem &c.

54. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 7. h. cap. n. 12. &
n. I4. notata ſum,

196 GENESEOS. CAP. XXIV.

vel de me,) frater meus eſt, 55. item (in illo loco:) homines iſtius loci (interrogarunt)
NN (i. e. NO p) ſuper uxore ejus. 56. Verſ. 2 2. Dimidium 57. ſicli] Innuit
(hic Scriptura) ſiclos Iraeêlis (quemadmodum dicitur in illo loco:) dimidium ſicli in
caput. 58. Eod. verſ. 22. Et duas armillas] Innuit (hic Scriptura) duas tabulas (Mo-
ſis) ſibi invicem connexas. 39. Eod. verſ. 22. Decem aurei pondus earum] Innuit
(hic Scriptura) decem verba, 60ο. quæ in illis (duabus tabulis Moſis continentur.)
Verſ. 23. Et dixit e cujusnam filia es?] Poſtquàm (ſervus Abrahami) ei dederat (mune-
14,) interrogavitillam, 6I. certam enim ſpem poſuerat in juſtitia Abrahami, quòd
Sanctus ille Benedictus viam ſuam ad proſperum finem eſſet perducturus. Eod. verſ.

23. Ad pernolctandum] Unà pernoctatione, 62. (enim) eſt nomen rei (ſubſtan-

tivum;) illa autem (Rebecca) reſpondit: pon i. e. ad pernoctandum (videlicèt) mul-
tis pernoctationibus. 63. Verſ. 24. Filia Bethuelis] Reſpondit ei (Rebecca) ad primum
primèò & ad poſtremumpoſtremò. 4. Verſ.2 5. Pabulum Omnis camelorum cibus dici-
tur & D, veluti palea & hordeum. V. 27, In via] (Nempe in) via deſtinata, in via re-
Cta, in ea ipſa, quâopy habui ſic omnes(literæ) Beth & Lamed acHeh, quæ ſunt ſerviles
in principio dictionis & punctum habent patach, loquuntur de re (aut alibi) expoſita,
cujus jam anteàalio in loco mentio eſt facta aut de eo quod jam declaratum & notum
eſt, dequanam re vxv ſermo ſit. Verſ. 2 8. Domui matris ſuæ Mos fuit mulierum, † ut

haberent domum, ubi ad opus ſuum (peragendum) ſedebant ac filia non annuncia

16

55. Prout ſuprà cap. 20. v. 13. n. 37. habetur. ,63. Vide verſ. ſeqv. 2 5. h. cap. ubi in fine verſus
56. Vide iufrà Geneſ. c. 26, v. 7. habetur y ad pernoctandum, ſcil. multis per-

57. LXX. juxtà Romanam & Complutenſem edi- nodtationibus, uti autor noſter hic exponit, con-

tionem: dra pazgaναν, Vetus liber habet . -]fer. not. in nan re h. loc. in utrroque MSto
3pagease, unde S. Hieronymus in Quæſtion. Erff, poſt vocem ) i. e. perno cationibus,
Hebr. vertit: didrachmum, ac Vulgatæ au. additum eſt: (MSt. 2. habet: ) 7 n n

kor: ſiclos duos, confer. Num. c. I. v. 2. n. 5. bxx i. e. poteris pernoctare apud nos.
78. Sicuti Exod. cap- 3 8. v. 26. habetur, confer. 64. Id eſt: juſto verborum ordine, non so
not. in aτ Nh h. loc. rpal'répoy 3 ſed apte & ſuo ordine ad ſingula re-

59. Sive: cohærentes, conjunctas, Hebr. HO, ſpondit.

reſpicitur autem ad dictionem Sræ, quæz † Hebr. * , in utroque MSto Erff. poſteà

hic habetur, confer. Gur Arjeh fol. 3 5. col. 1. additur a 9 i. e. ided punctatum eſt
circà. fin. in Berolinenſi editione pro 'men (iſtud:) T (nempe puncto Patach, in MSto 2.
habetur ='mun, quod etiam voci: 7 quæ eſt etiam recentior manus at 2 poſuit Patach.)
maſculini generis magis convenit. X .
6o. Seu: Prccepta, aer iſta præ aliis commenta- eg eſ. . habetur: 1&
ti ſunt R. Iſaac, Bar Abba & R. Joeël Moſe, cu- d 9 *)
jus librum penes me habeo eſtque Cabbaliſticus, † MHebr. roe e in MStoErff 2 polſte ſic ha-
in 4t6 Amitelodami editus. betur: % ας ren a dea ie i. e.
&1. Contfer. infrà verſ. 47. h. cap. ibique not. n. 839 utomnes des ſuas narrarent matribus ſuis srat-
conler. & not. in pa o a. loc. que illis (domus ubi dc.)

62. Vid. infrà V. 4. h. cap. ibique notehn, 94*

CAr. MI.

—
jeſolet ten
cucutrit &
guenti 30.
Laban ſeen
30. Zuxti 4
co.) iſt
usvi t.
67, qur ei⸗
pe in viate
ſegnikiea 4
dum veniat
ticula:/
ic eſt. d
nis jo,in m
nuvaorun
1. Vetl:
clat Plieſe
hteret, ut.
Ia; Abran.

HDõDõ
3 Conter, inf
Kvot. in
11 Paſiorem
i
Hebr.
Dopvdyi,
Urff. 1.
6). Prout ſul
ſer hic not
ront ibiger
e. Vel repr
verdom
prepami
Rabddru
Parur, d
, Conler,
nofata funt
n. 4 ½.
Pebr. Thbd
Odie,
69. Vig. not
enel ,4

Ah. XIy.

—
togarunt
diumſliin
dulas Yto⸗
nm] Ionnit
ntinentur, )
ketatſeune.
hami, gudd
Loc, verl.
eiäſobltan.
lelicte) mul.
Dadprimum
im cibus bici⸗
natain viate.
kſuntſettiles
lbi) enpolit,
m & notum

Nlietum,uut

non annuncis
1e

ubi in fine reiſis
ſcil. mullis pei⸗
bicenponit con⸗
in uroque Mto
ernoctatiomibus,
1) n ans h
pud nos.
ine, non vstin
de 20 ſngnla e⸗

Sto Eilt poſtei
punktaum el
atach, in 48to :
lait Patach.)
babetut.
ffa poſten ſeha⸗
nntibus ſuis gin⸗

CAbP. XXIV. GENESEOS. 197

re ſolet (rem aliquam,) niſi matri ſuæ. * Verſ. 29. &: cucurrit] Cur (hic dicitur:) &

cucurrit & qua de cauſa * cucurrit? (videlicèt propter illam cauſam, quæ verſu ſe-

quenti 30. narratur, ubi habetur:) & factum eſt, cum videret inaurem, (nimirùm
Laban, ſecum) dixerat: dives eſt iſte, atque oculosſuos ad divitias converterat. Verſ.
30. Juxtà camelos] Utillos cuſtodiret, veluti † (particula â accipitur in illo lo-
co:) & ipſe ſtabat — Pbp i. e. juxtà illos, 65. ut eis miniſtraret. Verſ. 2 1. Era-
cuavi 66. domum] A cultu idololatrico. Verſ. 3 2. Et aperuit] i. e. Solvit capiſtra,
67. quæ eis (camelis appoſita) erant, nam eorum ora occluſerat (ſervus Abrahami,)
ne in via depaſcerent agros alienos. Verſ. 3 3. Donec dixero] Ecce (particula) N
ſignificat tùm N 6S. quàm 9 ſicuti (accipitur in illo loco:) à i. e. usque
dum veniat Schilo, 69. & hoc eſt, quod dicunt ſapientes (noſtri, nempe, quòd par-
ticula:) ) quatuor habeat ſignificationes, (ex quibus) una eſt, (quòd ſignificet.) &
id eſt: — & Verſ. 3 6. Et dedit ei omnia bona ſua] Et (quidem) inſtrumentum datio-
nis 70. in manu mea (eſt.) Verſ. 37. Non acetpies wrorem lio meo de liabus Cha-
nanæorum] Niſi priùs iveris ad domum patris mei & illa (puella) noluerit ſequi te.
71. Veri. 3 9. Forfitan non ilit fæmina] Scriptum eſt (defectivè) Nν7. filia (quippe)
erat Elieſeri, isque (id) reſpondebat, ut occaſionem † inveniret, quò Abrahamus ei
diceret, ut ad ipſum 73. reſpiceret, quò ei (Iſaaco) filiam ejus (Elieſeris) uxorem trade-
ret; Abrahamus (autem) ei reſpondit: filius meus benedictus eſt; tu verò maledictus

B b 3 *† nec
1
y* Confer. infrà Geneſ. cap. 29. V. 12. n. 17. vide /69. Prout infrà Geneſ cap. 49. v. 10. habetur, ubi
S& not. in moN S—h. loc. 2 y accipitur pro ν*ι ), ſicuti hic autor no-
xXX paſiorem iſtius loci expoſitionem vide in no- fſier exponit, confer. & Geneſ. c. 47. V. 1 8. n. 2 8.
tis om rD h. loc. & not. De r h. loc.

† Hebr. Wn iſtud, ut & ſequentia, usque ad: 70. Vel: donationis, confer. ſupr. verſ. 10. h.
DD, i. e. ut eis miniſtraret, abſunt à MStoj cap. n. 2 3. it. cap. ſeq. 2 5. v. §. ibique not. n. 6.
Erff. 1. vid. & Bava Kama, fol. 9 2. b.
5. Prout ſuprà Geneſ. c. 18. v. 8. habetur, con- * Hebræ. Wn, ſic in Bibliis Buxtorf. ut & in exem-⸗
fer, hic not. in "Daon ov & Bereſchit Rabba, plari Hebræo, quo uſus ſum, habetur, quæ et-
prout ibidem ad marginem allegatur. iam hic in vertendo ſecutus ſum: in editione Be-
G6. Vel: repurgavi, ita juxtà mentem Raſchi hic rolinenſi ut & in ipan ne legitur:
verbum "rua9 vertere volui, alii tranſtulerunt: % i. e. oſtendit eis, ut ſenſus ſit: inſtrumen-
præparavi, expedivi, confer. etiam hie Bereſchit tum dationis ſive donationis monſtravit illis.
Rabba, ſicuti in So no ad marginem alle- 71. Confer. ſuprà verſ. 8. h. cap. ibique not. n. 19.
gatur, ubi vide etiam notas. & not. in Sr N, h. loc.
47, Conter, quæ ſupra ad verſ. 10. h. cap. n. 21.172. Pro'&, ratio hic à Commentatore noſtro
nofata ſunt, it. Nun er. c. 20. v. 17. ibique not. adducitur, vide num. ſeq. 73.
n. 4 9. † Hebr. d'y, in utroque MSto Erff. pro eo habe-
„ Hebr. b iſtud & ſequentia, usque ad: tur :iy, res eadem eſt.
N i. e. alienos (agros abſunt à MSt. Erff. 2. 73. Hebr. ix, & in hac dictione continetur ra-
5 9. Vid. not. ad Geneſ. c. 3 1. v. 52. n 70. & ad tio, cur pro 7 ſcriptum ſit defective &, con-
Geneſ. c. 43. V. 6, e 10 & ad Genel, c. 47. V. 1. fer.

—

nec maledictus conjungitur benedicto. Verſ. 42. Et veni hodie] Hodiè (egreſſus

ſum (è domo Abrahami) & hodiè (hùc) veni, 74. hinc (diſcimus,) quod ſaliverit 75.
ei (Elieſeri) via; dixit R. Acha: gratior eſt coràm Deo oratio 76. ſervorum, qui ſan-
ctis patribus miniſtràrunt, quàm lex filiorum,/7., nam ecce Sectio 7 8. Elieſeris (ſervi
Abrahami) iteratur 79. in lege; cùm tamen multa ſubſtantialia 80u. legis non ſint data,
niſi (ſolummodò) pernutum. 831. Verſ. 44. Etiam tu] (Particula) i. e. etia m
(hic poſita eſt, )ut comprehendat &2. viros, qui ſimul cum ipſo (Elieſere)erant. Eod. v.
44. Præparavit] (VYerbum: M π☛ ſignificat) i. e. declaravit & manifeſtavit 83.
atque ita omnis (dictio) HD, quæ (habetur) in Scriptura, )) i. e. declaratio-
nem rei (ſignificat.) Verſ. 45. Nondum finiveram] i. e. Antequàâm ego finiebam, ſic
omne verbum præſentis temporis † interdum effertur verbô præteriti temporis ac po-
terat ſcribi: D , 84. interdum verò pronunciatur verbò futuri temporis,
veluti (in illo loco:) nam N i. e. dicebat 85. Hiob, ecce verbum præteriti temporis,
item (eodem in loco:) ſic ν⅞â⁹ =. e. faciebat, 86, ecce verbum futuri temporis; cum
tamen

—

fer. num anteced. 72. it. Gur Arjeh fol. 3 5. col.
2. fin. &) col. 3. Princ. & not. in N r h.
loc.
* Nam Elieſer prognatus fuit ex Canaan; Canaan
autem maledictus fuit, (Genel. c. 9. v. 25.) ſic
innotis .a Wme hic exponitur.
74. Atque ita uno die confecerat iter ſeptende-
cim dierum, uti Rabbini tradunt, idque inſigoi

Dei miraculo, & hoc probare nituntur ex verbis

iſtis, quæ hic habertur aRbeS Gan), hinc in
Gur Arjeh fol. 3 5. col. 3. princ. ſcribitun, niſi
juxtä dictam Rabbinorum ſententiam expone-
rentur verba iſta: & veni hodiè, cur eſſet ſcri
ptum: bym hodiè, nam vps Nen adh i. e,
ſermo S. Scripturæ notanter (ſive emphaticè) ac-
cipi debet, confer. num. ſeq. 75.

75. Nempe: in occurſum per modum miraculi,
Talmudici tradunt, quod tres fuerint, in quo
rum occurſum terra exilierie, nempe Abiſai, filius
Zerujæ, Elieſer, ſervus Abrahami & jacobus,
patriarcha, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2096.
confer. & ſuprà verf. 10. h. cap. n. 24. & infra
Verſ. 66. h. cap. n. 11 1. it. Geneſ. c. 2 §. v. II. n.
30. & Geneſ. c. 32. V. 32. n. 9 3. vide & tract.
Talm. Sanhedrin. fol. 9 5. b. uti in pan ne
h. loc. allegatur ad marginem.

76. Sermo, Hebr. ν confer, infrà verſ. 6 3. h. cap.
R. I 4*

77. Id eſt: Iiraelitarum, qui à ſanctis patribus ge-
niti ſunt.
73. Sive: verſus, Hebr. 9, quo nomine hic ve-
niunt verba ſervi Elieſeris, quæ in texiu ſacro bis
referuntur, uti paulò poſt dicitur.
79. Vel: repetitur, nam in capite iſto, uti jam
didum, verba Elieferis bis narrantur.
80. Vel: præcipua capita, Hebr. 1 de qua vo-
ce vid. Buxtorf. Lex. Taſm. fol. 405.
21. Quaſiper indicium, Hebr. nmpmna, nutu quo-
dam, non expreſſis verbis.
82. Simul includat, complectatur, id enim mhæy
hic ſigni ficat, confer. R. Salom. ad Genelſ. c. 42.
v. 22. & ad Deuteron. c. 12, V. 3 1.
93. Gonter. quæ ſuprà ad verſ. 14. h. cap. n. 3 I.
notata ſunt. vide & verſ. 50. h. cap. n. 92.
* Vel: quod exiſtentiam ſen durationem & con-
tinuationem rei ſignificat, ita a hic expono,
confer. ſupr. Geneſ. c. 1 5. V. 17. n. 7 8. G., infraà
Geneſ. c. 29. V. 3. Sign. *
84. Videlicèt: in præterito rvhn, ſed in textu ſa-
cro eſt futurum dò, ad indicandum, quod fu-
turum interdum pro præſenti & vice veria uſur-
petur, ſicuti ab autore noſtro hic notatum eſt.

95. Sic verbum præteriti temporis, per imperfe-

ctum ex mente Commentatoris noſiri putavi
vertendum, vide Hiob. c. 1. v. 5.
86. Ita & hic verbum futuri temporis per imperfe-

ctum

&

—

cAl. XI.
—
tutmen vit,
Sum⸗
ſtin pece⸗
owie⸗
Verborum
tummſetien
Gerentac
mamillaet
lsmaelis
Loth, gui
ba. Verl
ptroccie
Uthacin
nemn verbi
illam ti⸗
dd laud
Dicio r
enimn ſecun.
Oinnis (
t. Vetl
hinam ful

—
QAum junt

vide Hiol
1. Nempd
ris, & n
1 ½. Kicoti
19. broun
conf,not.
3 deil teſoo
in notis
1n, l.1
90, Reſtagt
nim perd
91. Ide:
erptin
conler. G
92. Vel:p
pe, utilla
P ſerl

—
(egreli⸗
Alrerit ,,
gui ſan.
eris (ſeryi
Aſiat data,
ie, ktiam
t. Podx,
ilelarit,
declaratio.
niedan lie
nis ae do⸗
itempori,
ti kemporis,
Poris; cum
tamen

—
8 patribus ge⸗

nomine hieye⸗
texiu ſacro big

iſo, utiam
ur.
de qua vo⸗
of.
n, nutil quo⸗

id enim nhr-
40 Genel, c41.
l.
h. cape n 3l
ap. n. 92.
ionem coh⸗
M bie expono,
n73, inin

led in ten li⸗
dum, Auodtu⸗
ie peria ulut⸗
notanmn elt⸗
, her inhette⸗
8 poliri patafi

her inpete⸗
unm

CAb. xXIV. GENESEOS. 199

tamen utriusque verbi 87. explicatio fieri debeat per tempus præſens (ſive imperfe-
ctum, DN enim ita explicandum eſt, ut ſignificet:) N D Ni. e. dicebat Hiob, for-
ſitàn peccaverunt filii mei, 8. item (eodem in loco explicandum eſt νbpper:) 5R
Nu i. e. faciebat ſic. Verſ. 47. & interrogavi &e. & impgſui] Mutavit (hic Elieſer
verborum ) ordinem, ipſe enim prius dederat 89. ac poſteâ interrogaverat; ſed (verbo-
rum ſeriem Elieſer ideò mutavit,) ne ipſum (parentes Rebeccæ) in verbis ſuis prehen-
derent ac dicerent: quomodo dediſti ei (puellæ;) nec tunc temporis tu ſciebas, quæ-
namilla eſſet? Verſ. 49. Ad dextram] (Nempè, ut Iſaaco uxorem accipiam)de filiabus
Ismaëlis. Eod. verſ 49. Ad ſiniſtram] (Videlicèt, ut Iſaaco uxorem ducam) de filiabus
Loth, qui ad ſiniſtram Abrahami habitabat, (ſic ſeriptum reperitur in) Bereſchit Rab-
ba. Verſ. 50. Etreſpondit Laban ac Bethuel] Improbus fuit (Laban) ac prævertit (ſeu
præoccupavit) reſpondere priùs, quàm pater ejus. Eod. v. 50. Nonpoſſumus loqui tibi]
Uthac in re reluctemur 90. neque per reſponſionem verbi mali neque perreſponſio-
nem verbi apti & cogniti, 9. quia à Domino iſta res provenit juxtà verba tua, qui

illam tibi præparavit. 9². Verſ. 52. Et in curvavit ſe adterram] Hinc (diſcimus,)

quòd laudare debeamus (Deum) ob bonum nuncium** Verl. 53. Er res pretioſas]
(Dictio — b) ſignificat i, e. Kuctus præſtantiſſimos, 93. adduxerat
enim ſecum (Elieſer) ſpecies fructuum terræ Iſraeliticæx. Verſ. 4. Etpernoctarunt]
Omnis (dictio) H), quæ (habetur) in Scriptura, ſignificat pernoctationem unam.
94. Verſ. 55. Et dixit frater ejus ac mater ejus] Bethuel autem (pater Rebeccæ) u-
binam fuit? volebat is retardare (nuptias) ac proptereà venit angelus eumque
inter-

QRum juxtä autoris noſtri mentem vertere volui, ** Conf. not in nan ne, ubißereſchit rabba
vide Hiob. dict. c. 1. v. 5. allegatur.
37. Nempè: verbian, quod eftpræteriti tempo- 93. lta juxtà Raſchi mentem hic vertere volui, con-
ris, & hdeggzquod eſt futuri temporis. ſentiunt & Junii ac Tremellii not. h. loc. alii di-
23. Sicuti Hiob. alleg. cap. I. v. 5. habetur. Gtionem illam de quavis re pretioſa exponunt, ut?

39. Prout ſuprà verſu 22. & 23. h. cap. habetur,
conf. not. ad dict. verſ. 2 3. h. cap. n. 61.
Scil. reſponderet, loci iſtius explicationem vide
in notis nam rew h. loc. confer. & Moëd ka-
ton, fol. 1 8. b.
90. Refragemur, repugnemus, abnuamus, id e-
nim verbum , quod hic habetur, ſignificat.
91. Id eſt: talis verbi, quod rem manifeſtè declaret
& exprimat, id enim verbum 2) bic notat,
confer. Gur Arj eh ſol. 3 5. col. 3. circa fin.
92. Vel: prædeſtinavit, divinitus præſtituit, nem-
pe, ut illam Iſaaco duceres uxorem, confer. ſu-

pra verſ. 14. he cap. n. 30 & n. 3 1. it. infrà verſ.
66.6, h. c. n. 112. Vide & not. in re' h. loc.

autor Michlol Jophi & Kimchi, vide P. Fagii
obſervat. ad Paraphr. Chald. h. loc. & nor. ad
librum Prec. Jud. part. 2. p: 26 5. 2. princ. in no-
tis Raſchianis editionis mpanm o locus iſte
paulo aliter & quidem ita legitur: oa ſwi
e e den ee en e i. e. (Dictio
PD ) ſigniſicat veſtes (pretioſas,) quas
ſecum duxerat (Elieſer) ac ſpecies fructuum ter-
ræ Iſraëliticæ „ niſi fortè mendum eſt in voce
Da ac legendum t'np i. e. fructus præſtan-
tiſſimi, ſicuti etiam in Berolinenſi editione hie
habetur.
94. Confer., quæ ſuprà ad verſ. 23. h. cap. n. 62.

nota⸗

2

200 GENESEOS. CAbP. XXIV.

in erfecit. 9⁵˙. Eod. verſ. 5 5. Dies] (Dictio ☛110 i. e. dies, hic ſignificat) annum,
veluti † (accipitur in illo loco:) )O i. e. diebus erit redemptio ejus, 96. ſic en im
dabant virgini tempus duodecim menſium, ut ſibi præpararet 97. ornamenta ſua.
Eod. verſ. 5 5. Aut decem] i. e. Decem menſes, quòd ſi dicere velis, dies ipſos (hic
intelligendos eſſe, non annuum tempus, reſpondeo,) non ſolere eos, qui aliquid pe-
tunt, rem parvam petere, ac ſi non volueris concedere annum integrum, da nobis
maximamꝓartem ex iſto (tempore.) Verſ. 57. Er interregemus os eus] Hinc ( di-
ſcimus,) quòd non ducant (viri) uxorem, niſi de illius conſenſu. 98˙. Verſ. 59. E
dixit: ibe] Sponte mea, * etiamſi id vos haud volueritis. Verſ. 60. Tuſir in mille
myriades] i. e. tu ſemenque tuum † accipiatis illam benedictionem, quæ dicta fuit
Abrahamo in monte Morijah: multiplicando multiplicabo ſemen tuum, 99. ſit be-
neplacitum, 100. ut ſemen illud ex te proveniat; * non verò ex muliere alia!

† Verſ.

notata ſunt, vocem Rνι i, e, unam, omilit hic
utrumque Mstum Erff.]
9 5. Nonnulli ex Rabbinis tradunt, quòd Bethu-
el éenn bba i, e. veneno lethiferò, quo Abra-
hami ſervum interimere atque illius divitias ac
bona, quæ ſecum attulerat, auferre volebat, ipſe
Deo ſic dirigente perierit, ſic etiam in notis
Ena h, loc. exponitur; cœterum loco
vecborum iſtorum rpne .71 Nn) i. e, ac ve
nit angelus eumque interfecit, in MSt. Erff. 2.
habetur ha e i. e. & percuſſus fuit noctu.
† Hebr. Mo, iſtud & ſequentia, usque ad: wâh
1, e. ornamenta ſua, abſunt à MSto Erff. 2.
96. Uti Levit. c. 2 5. v. 29. habetur, ubi vide not.
n. 9 6. confer. not. ad Daniel. cap. 10. v. 2. n. 7.
& Jae. Cappelli Obſervat. in Genelſ, h. loc. qui R.
Salom- Jarchi expoſitioni adſtipulatur, vide &&
Gur Arjeh fol. 39. Col. 4. circà fin. it. infrà Ge-
neſ. c. 40. v. 4. n. 6, & Numer, c,. 9. V. 22. ibi-
qqué not. n. 40. V
97. Vel: ordinaret, ita hic verbum dad cum
Gur Arjeh fol. 3 5. col. 4a princ. interpretor, ubi
habetur: pewon pr i. e. ut ordinaret, recti-
ficaret ornamenta „ Germ. das ſie ihren
Schmuck anbereitete / confer. hic tractat. Ti
mud. Ketubhot. fol. 57. b. uti in unar Nnh.
loc. ad marginem allegatur, confer. & Nedatim,
X Nempe: decem menſes, hæc eſt mens Commen-
tatoris noſtri.
8. Hiſce & jura civilia adſtipulantur, confer.
Gur Arjeh fol. 3 5. GOl. 4. med. ac not. lin *

Sm h. loc. ubi Bereſchit rabba ad marginem
allegatur. .
*X* Meo arbitrio & autoritate, per meipſam, Hebr.
uxyyp, confer. not. in dbanm o h. loc.
† Hebr. Jynn n& usque ad . hhe n i. e. in
monte MoOrijah, iſtorum loco in MSto Erff. 2. hæc
habentut Para bN ne ene e en
en en eeee n i. e. notum no-
bis eſt, quòd te uxorem ducturus ſit ille, qui
benedictus fuit in monte Morijah benedictioni-
bus iſtis, de quibus dicitur: (multiplicando &c.)
99. Prout ſuprà Genefß, cap. 22. v. 17. habetur.,
poſt verba iſta: “ n& i. e. ſemen tuum, in
MSto Erff. 2. addita ſunt iſta: nn nnenn
e wade e De yn en dnn een
pn b n e e ene ee e n en
PpN AOE e Nn i, e. tanquàm ſtellas cceli
(Geneſ. c. 22. v. 17.) & hoc eſt (quòd hice dji-
citur:?) in mille myriades & poſſideat ſemen tu-
um portam inimicorum ſuorum (h. verſ. 60.)
atque hoc eſt, quòd dixit (S. Scriptura:) & pos-
ſideat ſemen tuum portam oſorum ſuorum (ſu-
prà Geneſ. c. 22. v. 17.) enim verô ſciri non
poteſt, utrum ex te (futurum ſit ſemen) illud;
an ab alia muliere.
100. Nempe: coràm Deo, placeat Deo, faxit De-
Deus, confer. not. in am h. loc.
* Hebr. hn n N N, in MSto Erff. 2. pro
iſtis habetur: èe &* ne enen ee en
nporD Ja OQn i., e. (placeat) Deo cœlorum,
ut tu ſis illa, & ut benedi tiones illæ in te com-

pleantur.

*

1

—
ſal 61
Juceret Hag
eret, 101.
nim: Epr
1oꝛ ibique
A meltand
jeluticaccip
y/ vilit aut
Ketnata ? fi
in terram,
iplamaltent
hydriumtuan
ze,Kinclinan
(linationem
clinaveritte,
Mon attinget!

mrrre n
† Bebe N
31 1
it. Exod, c. 1)
19. Sign.
101. Conket,t:
vide & Berel
MN ad mar
tas.
101. Vide ſupt
nel. c. 12. V.
10. Uti ſupr
not, in NN
194. Vigeblalm
rachot, ſol.2
Voda dat, ke
V. 10. ik, ſupr
IOn. Tradit
69. atquede
allegat
19 5. Vel: ſole
interpretot d
Talm. fol,
ille ellet: An
Rinazoni⸗

xry.

—
annum,
, ſc enim
menta ſua,
ios (bie
Aliqui Pe⸗
da nobis
line (di.
Ferl.ſ9. E
luſßtin gile
e dicz kuit
199. lit be⸗
Wbliere alial
Verl.

—

44 marginem

eiplam Hebt.
h. loc.
1i. er
8to Etkk. Ahee
we n
e., notumno-
ſt ille, qui
hbenecickioni⸗
iglicando &e.))
17. hibetur,
men tuum, in
NDn
S
N N
n ſeellas eceli
(quoc hie aj⸗
deat ſemen tu⸗
(l. eil. 60.)
Ptura: &por⸗
Imſuorum (ſu⸗
vero ſeiri non
ſemnen) ülud;

Deo, fanit De⸗
h. loe.
1do 1. po
n W
Deo cœlorum,
ille in teco⸗

201

CAP. XXIV. GENESEOS.

† Verſ. 62. Veniebat ex ambulatione adputenn Lachai Roi] Nam iverat’( Iſaacus, ut ad-
duceret Hagarem Abrahamo, patri ſuo, ut eam ſibi (Abrahamus) matrimonié jun-
geret. 101. Eod. verſ. 62 Habitabat in terra Auſtrali] Propè illum fontem, dicitur
enim: (& profectus eſt inde) in terram auſtralem & habitabat inter Cadeſch & Schur
102, ibique erat fons (iſte,) nam dicitur: ecce inter Cadeſch & Bared. 10z3. Verſ. 63.
Ad meditandum] (Verbum H hic) ſignificat 5 i. e. orationem (ſeu preces „
veluti (accipitur in illo loco:) effundet 11) . i. e. orationem fuam. 104. Verſ. 64.
Et vidit Iſaacum] Vidir (Rebeeca) illum honorificè ornatum 105. ac (proptereâà) con-
ſternata * fuit à conſpectu ejus. Eod. verſ. 64. PEe cecidit degamelo] Demiſit ſe illa
in terram, (interpretatio) juxt à Targum ejus eſt 2NR N i. e. & inclinavit ſe-
ipſam ad terram, ſed ſolum ipſum non attigit, veluti (verbum)) O i. e. demitte quæſò
hydriam tuam, 106. (Chaldæus interpres tranſtulit:) O¹% Ni.e. inclina, item (iſtud:) O¹

i. e. & inclinavit cœlos 107. (Chaldæus vertit:) Nâ â1i. e. & inclinavit, ſignificans in-

cli nationem ad terram, huic ſimile eſt, (quod habetur in illo loco:) cùm 7 Ni. e. in-
clinaverit ſe, 108. non projicietur, ac ſi diceret: cum inclinaverit ſe ad terram,

non attinget ſolum. 109. Verſ. 65. Et operuitſe] (Verbum HN) eſt formæ vANN

ſicuti:

† Hebr: AnS m&, in MSto Erff. 2. hic additur:
N P) i. e. ex ore R. Joleph (iſlud audivi,)
de hoc R. Joſeph vid. ſupraà verſ. 7. h. cap. Sign. †
it. ExOd. c. 1 5. V. 2 6., Sign. X & Exod. c. 27. V.
19. Sign. * .—
101. Confer. cap. ſeq. 2 5§. v. I. ibique not. n. 1.
vide & Bereſchit Kabba h. doc. prout in no
ns ad marginem allegatur, ubi vide & no-
tas.
102. Vide ſuprà Geneſ. c. 20. V. I. confer. & Ge-
neſ. c. 12. V. 9. ibique Raſchi not.
103. Uti ſuprä Genel. c. 16. v. 14. habetur, vide
not. in π R h. loc.
104. VidePfalm. 102. v. I. Conf. hie tract. Talm. Be-
rachot, fol. 26. b. & Peſachim, fol. 8 9. a. it. A-
voda Sara, fol. 7. B. vid. & not. ad Exod. c. 14.
V. 10. it. ſupsà verſ. 42, h. cap. n. 76. it. S. Hie-
ron. Tradit. Hebr. h. loc. & S. Auguſtin. Quæſt.
69. atque Bereſchit Rabba h. loc. uti in ro
War allegatur, ubi vide & not. ..
105. Vel: ſplendidè veſtitum, honorabilem, ita hic
interpretor dictionem 11, vide Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 599. nam cogitaverat Rebecca, quod
ille eſſet: 2 π αι 1. e. princeps aut magnæ
ewiſtimanonis homo, uti in Gur Arjeh fol. 3 5.

col. 4. fin. habetur, confer. Eſai. c. 6 3. v. 1. ut
& Bereſchit Rabba h. loc. ſicuti in pan ne
ad marginem allegatur.
* Vel: obſtupuit, expavit, ſie &rturn hic interpre-
tor 5 alius codex habet: &or i. e. Se admirata
eſt, ſic in ari Mnew & in Berolinenſi editione
hic uncinulis inclulum reperitur „ MsSt. Erff.
pro &re habet: mla) i⸗ e, & erubuit, confer.
infeà Geneſ. cap. 27. verſ. 3 3., num. 33.
W Nempè: 7h aa vyn i, e. deſuper camnelo vel
& dorſo cameli, ſic in notis Dnam mne hic ex-
ponitur.
† Hebr. yp ene den, abſüunt iſta ab utre⸗
que MSro Erfi=
106. Prout ſuptà verſ. I4., h. cap. habetur, ubi aus
tor Vulgatæ transtulit: inglina hydriam tuam,
confer. hic naut. in rpan ne h. loc. ubi ratic
hujus expsſitionis Raſchianæ adducitur.
107. Ficuti Pſalm. 1 8. v. 10. habetur.
108. Vel: demiſerit ſe, itajuxtà mentem Commea-
tatoris noſtri hic vertere volui, quod Pſalm. 37. V.
24. habetar, ubi alii aliter tranſtulerunt.
109. Ut ſenſus ſit: quamvis inclinaverit ſeſe adter-
ram & lapſui proximus ſit; nontamen penitus

L01⸗=
Ge

222 —

ENESEOZBG.

ſicuti: P iten.
co) miracula, quæ

EN ir0. Verlſ. 66. Et narrarit ſervus] Kevelavitei (Iſaa- V
bi contigerint, (videlicèt) quòd terra ſibi exſilierit, 111. & qu

præparata 112. ſibi fuerit Rebecca per orationem ſuam. Verſ. 67. In tabernaculum
Saræ, matris ſuz] Et introduxit eam (KRebeccam) in tabernaculum & facta eſt ſimili-
tudo 13. Satæ ‚matris fuæ, ut dici poſſet: ecce hæc eſt Sara, mater ejus (Iſaaci,)nam
omni tempore 5 quo Sara ſuperſtes erat, lucerna ardebat * à veſpera Sabbathi usq;
ad veſperam Sabbathi & benedictio reperiebatur in maſſa farinacea 114. & nubes al-
ligata erat ſuper tentorium, 115. aſt poſtquàm mortua erat (Sara,) ceſſarunt (iſta;)

quando autem venit Rebecca, redierunt (ſigna iſta,) in Bereſchit Rabba (ſic ſceriptum
reperitur.) Eod. verſ. 67. Poſt matrem ſuam] Mos eſt hominum, ut, quamdiu alicu-

jus mater ſuperſtes eſt, is ad illam ſemet recipiat; 116. ſed, poſtquàm illa mortua eſt;

ipſe ſolatium quærit apud uxorem fſuam.
Erſ. I. Kethura] Hæc eſt Hagar, 1. dicitur autem Kethura, quoniam decora

ſive grata erant opera ejus, perinde ac NVPi. e. ſuffimentum, & quontam
illa clauſerat † oſtium ſuum, ne colligaretur 2. ulli viro ab eo tempore, quòô i-

XXVvyv.

pſa

—

h. loc.
110. Quæ ſunt 2a Paan i. e. conjugationis Ni-

phal & recipiunt *α yO i. etactionem ſeu

operatidnem ab alio, nimirùm recipiunt formam
ſeu conjugationem Hithpahel, ſic in notis r
pnni hic exponitur.
111. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 42. h. cap. n. 75.
notata ſunt. .

112. Vel: deſtinata, vide ſuprà verſ. 50. h. cap.

ibique not. n. 92.

11 3. Figura, ſpecies, Hebr. ma, à Græc. riz,

ua, ſenſus eſt, idem miraculum contigit Re-
beccæ, quod olim Saræ, ſieuti mx hic ex Bere-

thit Rabba à Commentatore noſtro adducitur;

confer. not, in τ DDe h. loc. it. Bava kama,

ſol. 9 2. 3.

* Hebr. y, in MSto Erff. I. additur hic heidn i

e. in tentorio.
114. Hebr. à,
neſ. c. 1 8. V. 8. n. 44. & Numer. cap. 11. V. 8.
ibique not, num. 41.
115. In Gur Arjeh fol. 36. col. 1. princ. addu-

corruet ac prolabetur, conf. not. in N ne

de qua dictione vide ſuprà Ge-

citur quartum ſignum, nempe, quòd fuerit do-
mus Saræ maν t aperta in latitudinem ſeu

