gens Lageinem aeX urn nenen arn zrnn German. Da es iſt zerleget oder von einander
1. e. dat primam ſparſionem ab oriente versus genommen worden.

ſepten tionem aayn i 1 pPR SE) ** Loci iſtius explicationem vide in not. e
Ppp — e wr i. e. & inde circumi. Pn h. oc. confer. & Chullin, fol. 27. a.
en (altare) ad cornu (ejus) occidentale versus6 72. Vel partes, uti ſunt: caput, adeps, inteſtina
meidiem dat ſpasſionem ſecuadam, iye & crura, de quibus v. g. & 9. H. cap. iſ æ veroò

He Desn n n e ween e, een partes ſeu membra non in alia fruſta ite: um di=
nan nn vaeen nn e ee n i. e. videnda ſunt, ſicuti hic ab autore noſtro notatum
i. e. nam hi loczuftum requiri duas dationes eſt, confer. hie not, in o Re, ubi caput
(ſen ſparſiones ſanguinis,) qu& evadunt quaru 2. in Joma allegatur, vid. & not., ad librum Prec.
or; altera eregiane alie jus per obliquum, ita; Jud, part. 2. p. 242. a. med. it, tract. Talm. Se-

ut ſanguis ſit in quatuor lateribus altaris, eadem vachim, fol. 103. b. fuerunt autem membra ſive
ſere, quæ hic, habeniut in Gar Arjeh fol. 122. partes, (Hebr. nea) holecauſti decem, quæ

col. 2. princ. (Onfer. & notz ad dict. librum recenſentur in Gur Arjeh fol, 12 2. col. 2. princ.

Prec. Jud. part. 1. p. 9. a. ſin. Pparſio utem iſta vid. hic Sevschim, fol. à 5: a. & Lorat Cohanim; at-
ideo ad d'ktaum modum fuit peracta PAen que tract, Lalm. Chullin, fol. I1. a. prout in
r n en en en re B H h., loc. allegantur ad marginem.
b i. e. quia opus fuit, ut ſacerdos datet 73. Non quod ignis ſemper deſcenderit de cœ lo;

ſanguinem verius fundamentum (altaris) cornpu nam illud tempore Moſis factum eſt ibique fouis

autem metidionale (altatis) vertus orientem per omne illud tempus, quò duravit tabernacu-
nen habebat fandamentum, ita habetur in Gur lum, donec æ digßcatum fu it tem pluin „& ignis.
Arſeh digt. ſot. 1 3. col. 2. princ. ut & in notis qui Palomonis ætate de o. deſcenderat, ibi-
ad librum Piec. Jud. alleg. part. 1. p. 9. a. fn. dem fuit, quamdiu templum primum duravit;
& part. 2. p. 24 1. b. princ. confer & infraà Levit. adferebant autem Scerdotes quotidie ignem
c. 3. v. Q n. 20. & quæ ad Exod. c. 27. V. 5. n. r i. e. vulgarem, ut flammam augerent in
47. & ad Exod. c. 29. V. 16. n. 3 5. notata ſunt; ſtrue lignorum, ſicuti habetur in Gur Arjeh fol.

vide & not. in . e b. loc. cur autem 122. col. 2. med. ubi vid sis Hebræa, confer. &
diclum latus altaris non habuerit fundamentum, bic Torat Cohanim, prout in Snan now ,
vid. apud Lighifoot. in centur. Chorogr. C. 2 1. loc allegatur ad marginem, ubi in noris etiam ca-
p. 43. ed dt. Lipſ. . Pput primum tractatus Talmudici: Joma, alie-

* Scil. eo tempore, quo illud non amplius con- gatur, vid. oma, fol. 21. b. & fol. 2 3. b. & fol.
junctum eſt, confer. hic Torat Cohanim, prout 2 6. b. it. fol. 4 59a. & Sevachim,fol. 19. a.
õ 6 loc. ad marginem allegatur, † Hebr. & iſta ac ſequentia, usque ade &N
ubi vide etiam nolas qudad verbur pon, õ i. e, ecce ſi ſacerdos &c. abſunt 4 MSto I.
hic habetur, Numer. c. 7. v. 1. in not. Kafchi, =

7

eEeenhoiil

60.) Lod.
„a †
nomine
gui rernacn
1.6, guies
74. Rwe: pt
Matth. c.
Gichionem
r ie.
N
eb. can. .
13. ift
10. V. 19,
t, 19. V.
197. a ne
tuyia, ko
75 Len:
NRn
4 ſacerdo
Lighitoot
76. reni⸗
cetdoti c0
ſ pel ponin
ſot. O
inciſioner
de verl. 1
77, Nelſt:
b. & Chal
Ut in r

tur, ubrfi

.

ſoltgrn
t elem (
iaholocinfe
meybre Non

nſtamen Deig “ß

vouig ſaterlti
flle Aaronmi.
kteriumn ens
. to.
ober boneinander

1 .
Fide in not, neen
üllin, bol, 17,,
Put, adeps intelin
alia fruſta

tore noltro notatim

n Wor, bi de

6, 1, ttac, Tm. de.
t

Atem membra ſtihe

gümum durzit;
Fammam augefent lin

beturin Gut Afjeh fol.
is Hebtæa, onlet. R

dutin Sn h
mubiia notigetiunn (k
b,5 o, 23-b tl
Achimngol. 19.2
entie, usgde 20. O

1 4
c, bunt Möt .

Z

CAb. I.

IEVTTICI.

4*

rofanum (five illegitimum.
lacerdotiò ſuéô funguntur, ecc
76. veſtium (ſpeciebus ſit indutus,) m
Membra & caput] Quoniam caput no
nam illud jam anteà abſciſſum
numerare. Eod. verſ. 8. Et adipenm,
delicèt, ut te doceat (Scriptura,) quòd il
atque illo contegat locum mact
Qui eſt ſuper. altare] Ne partes
gnorum.)
dos.) Eod. verſ9.
nomine † ORi. e. ignis;
gu vernaculâ: feu. 580.

lenitum] Dum ill
omnis autem (

J. C. quies ani

v*erat in mactatione;
Cur dicitur (hic ſeparatim:
lum (adipem ſacerdos) offerat unà
ationis idque fiebat in honorem Dei. 78.
(lignorum) diſſectæ promineant extrà Kruem (li-
Verſ. 9. Holocauſtum] Sub nomine
ud immola
di ctio) π fignificat VN i. e. ignem, lin-
Eod. verſ. 9. Gwtum] (
mi coràm me, (inquit Deus) quoniam

) Verſ. 8. Euii Asronis ſacerdotes] (Videlicèt) dum illi
ce ſi ſacerdos idiota, 75. qui miniſteri fungitur, octo
iniſterium ejus fit profanum. Eod. verſ. S.
n comprehendebatur ſub detractione peilis,

ideò opus fuit, illud per ſe 77.
& adipem? ) vi⸗
cum capite
Eod. v. 8.

holocauſti 79. adolebit illud (ſacer-
bit (ſacerdos,) fiet ejus mactatio ſub

Rſtud m ſignificat) RE
dixi & factum eſt, quod volui.
Fffff 3 V 81. Verſ.

ita hic cum Lightfoot. in
04. edit. Lipfſ. interpretor
ic opponitur ſacerdoti

74. Sive: Privati,
Matth. c. 2. V. 4. P. W. 2
dicdtionem vorim, quæ h
eri, e. magno five ſummo, qui octo veſtium
ſpeciebus indutus erat, de quo pauloò poſt verſu
8. . cap. n. 76. Confer. & cap. ſequ. 2. v. 3, h.
2 3. Sc infrà Levit. c. 6. v. 1 3⸗H. 57. it. Levit. c.
10. V. 19. N. 64. S C. 2 1. V. 12. n. 46. It. Num.
c. 1 g. v. 6. D. 14. Vvide & Exod. c. 2 8. V. 4 3. n.
197. ac not. in na r. b. loc, confer. &
Eruvin, fol. 6 3. 2a. it. Joma, fol. 53. a.
5. Sen: ptivatus, vide, quæ n. antec. 74. de voce
De notata lunt; quomodo autem HH /
4 ſacerdote PS y i, e. plebelo differat, vide
Lightfoot, in Matth. c. 2. V. 4. P. 204. edit.
Lipl.
6. Hæ enim octo veſtium ſpecies ſoli ſummo ſa⸗
cerdoti competebant, de quo vide num. antec.
* Vel potius: inciſum erat, ham verbum rA in
ot. n 1 Ric exponitur, quod ſignificei
inciſionem pan'de i. e. ſignorum, de quibus vi
de verl. 1 5. H. cap. n. 9 5.
Id eſt: ſepataticn, in ſpecie, id enim dictio
nzvy" hic notat, confer. hic Joma, fol. 27. a.
b. & Challin, fol. 27 3. it. I orat Cohanim, pro-
üt in 'man rD h. loc. ad marginem allegan-

† Vel: propter ignem, con

78. Sive; ſupremi Numinis, Hebr. yn, confer-
hic Menachot, fol. 22. a. & fol 26. b. item P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald.- h. loe, ut & tract⸗
Talm. Joma, fol. 6 8. a. & Sevachim, fol, 6 2.
b. prout in nar e hic allegatur ad margi-
nem, vid. & Tamid, fol. 29. b.
x Sic enim dictio pomn in not. pon He hie
exponitur, nempè quòd ſint 'xy MaEN1 i. e.
ſegmenta lignorum, pofſes etiam intelligere de
partibus ſacrificii.
79. Speciali quippe nominis expreſſione Opus fu⸗
it, nempè ut tanquam holocauſtum adoleetur;
confer. Gur Arjeh fol. 122. col. 3. med. vid. &
intrà Levit. c. 4. v. 10. n. 2 3. it. tract. Lalw. Se=⸗
vachim, cap. 4. ſicuti in e , b. 1oc. ad
marginem allegatur.
fer. R. Sal. ad Pfal.
108. v. 5§. & D. W geni. Sota, p. 544. num. 7.
it. ſoma, fol. 6 9. a. & Schevuot, fol. 5. 2. X.
Menachot, fol. I10. a. b.
△D
90. Ita hie interpretor o, quam tamen di-
Gionem corruptam puto, ei penè elgondet,
German. Feuer/ lie in MSto ubi 145 habe-
tur, confcr. infra Lewit. c. 4. V. 3 §. n. 6 3. vide
S not. in — re b. loc. in MSto 2. legi-

–

„
teur: R; ſed mendost.

tur, ubi vide etlain notas.

4 = 4 . 8 =

81. Verſ. 10. Er ſi de grege] Vau (in voce E= &&) addit rei 82. ſuperiori; ſed cur “

illa interrupta (ſeu disjuncta vel interciſa) fuit? (nimirùm) ut daretur reſpiratio Mo-
ſi, quo is animadverteret intelligentià inter ſectionem atque ſectionem. 83. Eod.
verſ. 10. De grege, de ovibus & de capris] Ecce illæ ſunt exceptiones, 84, excipitur (e-
nim) pecus ſenex, ægrum & fotidum. 85. Verſ. II. Ad latus altaris] (Iſtud: — „
hic idem ſignificat, ac) 7½ * i. e. ad latus altaris. 86. Eod. verſ. II. Septen-

* 5

trionem versur *** cordm Domino] Non eſt autem Septentrio in excelſo. 87. Verſ.
14. Ee ſi de ave] Non itaque omnis avis, 88. (dum enim) dicitur: perfectum, ma-
ſculum de juvenco atque ovibus, 89. perfectio & ſexus maſculinus (requiritur) in-
ecore, non eſt autem perfectio & ſexus maſculinus in avibus, num etiam membréô

aliquòô deſtituta (avis erit idonea oblationi?) lex dicit: de ave. 90. Eod. verſ.

7

21. Coafer. Exod. c. 29. V. 18. ibique not. n. 37.
& Levit. C. 2. V. 2. N. 2 1. it. Numex. c. 2 8. v. 8.
n. 2 6. & not. ad librum Prec. [ud. part. 2. p.
23 1. b. med. vid. & Torat Cohanim ac tractat.
Talm. Sevachim, cap. 5. prout ad marginem in
an MhD'he loc. allegantur.
82. Sive: textui ſuperiori, qui habetur verſu 2.
h. cap. nam etiam holocauſtum ovis opus ha
bebat impolitione manus ae diviſione partium
ſive membrorum aliisque om nibus rebus, quæ
ſuprà de holocauſto bovis dictæ lunt, ita in Gar
Arjek fol. 122., col. 3. med. ubi videri poſſunt
Hebræa, confer. & not. in 'n nou h. loc.
23. Vel: inter verſum atque verſum, confer. quæ ſu-
praà ad verſ. 1. h. cap. n, . S& v. 9, notata ſunt,
It. tract. Talm. Naſir, fol. 3 5. a. & Sevachim, fol.
47: b. & Bechorot, fol. 41. a. & fol. 42. a.

84.

nes, dum enim hic dicitur: de ovibus, de ca-

Rabbini, quòd †'y'n i. e. exceptiones ſeu re-
Kricliones hic habeantur, confer. quæ fuprà de
voce ymn ad verſ. 1. h. cap. n. 13. & ad verſ. 2.
n. 34: notata ſunt, vide & cap. ſeq. 2. v. 1. n. 9.
& Gur Arjeh fol. I22. col. 3. circa fin. it. verſ.
14. h. cap. n. 8. & Numer. c. 27. V. 20. N. 76.
vide & Deuter. . 3. V. 2. . 14.
25. Sordidum, hircoſum, Hebr. n, vid. Bux
torf. Lex. Talm. fol. 647. conf, hic Torat Coha-
nim ac tract. Talm. Bechorot cap. 7. pProut in
m-R RDW h. loc. allegantur.

36. Confer. ExOd. c. 40. V. 22.ibique not. n. 4. vide & 4

Sive: reſttictiones, exceptiones & limitatio-

ris; non verò: oves, capras, hinc concludunt

not. ad librum Prec- Jud. part, 1. p. 8. a. med.
it. Levit. c. 14. Ve 13. H. 1 8. ac not. in MR
h loc.
*X. Confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol. 47. b.
& fol. 49. b. it. fol. 59. a. & fol. 62. b. it. fol.
119. b. & Menachot, fol. 56. a.

templum Hieroſolymitanum) Hebr. ainaa, con-
fer. ſuprà v. 3. F. cap. Sign. † & not. ad Elai. c. 14.

V. 13. n. 16, item Baal Hatturim b. loc. & not,

ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 223. a. med. ut
& tract. Talm. Sevachim, fol. 119. proùt ad
marginem in Pnar h. loc. allegatur.
83, Scil. hic inmtelligitur, quaſi omnis avis ſit ido-

CAP. I.

14.

87. Sive: in altari, (nempè illè, quod eſt exträ

nea Ohlationi, etiam illa, quæ membro aliquo

deſtituta eſt, non ita res ſeſe habet, lex enim hic

exceptiva, vid. ſuprà verſ. 10. h. cap. n. 94. &
infrà n. 90. b. vVerſ. vid. & Levit. c. 22. Vv. 7. n.
89. Uti ſuprà verſ. 3. . cap. habetur.
90. Dum enim lex hic utitur particulà exceptivà
ſeu teſtri ctivà, ideò non omnis avis, (cil. etiam il-
la, quæ membro aliquo deſtituitur, idonea erit

fol. 122. col. 3. fin. & col. 4. princ. vide & in-
frà Levit. c. 2 2. V. 19. n. 6 I. ac Tract. Talm.
Kidduſchin, fol. 24. b. uti in —„haos h.
loc. ad marginem allegatur, ubi vide etiam no-
tas.

utitur particulâ h, i, e. de, quæ eſt reſtrictiva ſeu

oblationi, confer. num. antec. 98, & Gur Arjehn

eumuni
(celchh
olund

niam Uloten

eurum & i

(olumbx?7
mue.
abt ille u
cis,
euyyinalij
reperitutn.
net oi

——
4½ Poci lius
hloc.
31 Conlethi
& Chullin
mMginem
91, Vel: ſi
Hebr. n
7 pus, guoß
confer Bux
inot, int
nin Sihe: n
oppontur:
2c leiim
fol. rub.
lol. 189
93, Vel: iu
Chald. tol
ſiunus ſolt
niam bic d
calione wi
Ies vel dn
infra Levi
2. lol,t
Princ, 3
lin, lol,
Dem alleo
94, Zic etiat
dumdyn,
iun conlel
in

ce Kinkke

r

„ erelpitr e⸗

etl 1II. Cpeer.

Verl. P Pi. e. ruptio inſttumenté (aliquò;) ſed ipſo corpore ſacerdotis, (nimirùm) ſe-

cabat ille ungue ſuo 94. &regione cervicis & ſcindebat juncturam vertebrarum cer-

Perfeum, ma⸗

ſteqbinitut) in.

1ctiam membté
odl retl 14.
De

—

ſb. d

dild, guod el ern

n) Hebr nm con-
not. ad blii c,l4.

tturim h. 00. & not,
12,,. 11 ,2 Me. t
tol. 1I9, ront sd

h.loe. Alegarur,

M

que membro aliquo

ſe habet, erenimmki .

qu elteſtiickifaſein
10,. ,, aen 94, 8
Lerit,221 ſd

habetur.
gartienla exteptiti
znis awis,cil, etism il⸗
Aſlituitur, idonez eiit

nec, 9,60 Cul Anen .

1.4. Prine, ile Kir⸗
.61, ac Tadt. Taln.
ti in nn wo h
r, Ubi vige tlam no⸗

—
att le b S,,edl.
A notin N nn

reperitur in illo loco:) V)D i. e

CAb. I.

LEVITICI.

„799

(Videlicèt) de parvis, non de magnis. **

De turturibus] (Nempè:) magnis, non parvis. * Eod. verſ. 14. De pullis columbæ]

Eod. verſ. 14. De turturibus aut de pullis

columbæ] Excepté (illo tempore,) qué incipit fulgere? ¹. iſte (pullus columbæ,) quo=-

mniam illo tempore profanus eſt, 92. nam ille magnus eſt reſpectu pullorum colum-

barum & parvus reſpectu turturum. Verſ. I 5. Et offeret ilam] Etiam unus pullus
columbæ 93. offerri poteſt. Eod. verſ. 15. Sacerdos & rumpet] Non fiebat

vicis, *** donec attingeret ſigna 95. atque amputabat illa. † Eod. verſ. 1 5. Er

erprimatur ſanguis éius] (Verbum èXDy hic) habet eandem ſignificationem, (quæ
preſſura narium 96. item (alio in loco:) quia deſi-
net DN i. e. qui premat; 97. ſternebat (vel: fubigebat autem ſacerdos) locum-

Ina⸗

h. loc.

„ Loci iſtius explicationem vide in not Pa r
Lerachim, ſol 47, b. ð

bol d1, b lt fol. xX Confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol. 6 5. a.

& Chullin, fol. 22. b. prout in ρπ ν‚d
marginem b. loc, allegantur.
9 1, Vel: flaveſcere, ſplendere inſtar auri, ſic
Hebr.a) : poſſet verti, excipitur itaque hic tem.

pus, quo pulli columbarum incipiunt fulgere,

confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 646: & fol. 19892.
ac not. in monm ne h. oc.
92. Sive: minus rectus aut legitimus, nam de
opponitur 72 Wa1 i. e. ei, quod rectum, licitum
ac legitimum eſt; vide tract. Talm. Chullin,
fol. 22. b. prout 4 Buxt. in Lex. Talm. fol. 646.
& fol. 189 2: allegatur. Oò—G
9 3. Vel: turtur, Hebr. , vide Buxtorf. Lex.
Chald. fol. 1 01. ut ſenſus ſit, quòd ſufficiat,
ſi unus ſolum ex dictis ſpeciebus offeratur, quo-
niam hic de uno loquitur lex, ſecus eſt in purifi-
catione mulierum, ubi duo ad minimum turtu-
res vel duo pulli columbæ requiruntur, vide
infià Levit. c. 12. v. 9. confer. Sevachim, fol. 65.
2. Gr fol. 66. a, it. Gur Arjeh fol. 12 3. col. 1.
princ. ac tract. Talm. Ceritut, fol. 9. a. & Chul-
lin, fol. 65. uti in ai ne . 100. ad margi-
neunm allegantur.
94., Sic etiam in Junii ac Tremellii verſione ver-
dum pyn, quod hic habetur, translatum reperi-
tur, conler. tract. Talm. Chullin, fol. 2 1. b. uti
in "nan hoew h. loc. ad marginem allegatur, vi⸗
de S infr Levit. c. 5. V. 8. n. 14. ac verſ. 17. .

4

cap. n. 109. it. cap, b. in Sevachim, uti in not-
De HDV allegatur. “
WNYE Apud R. Aharonem Ben Eliahu, Karræum,
in nhun d9o Hilc, n'n (quem codicem
MsStum in Bibliotheca ſua Dn. Danzius, LL. O-
rientalium Profeſlor Publ. Jenenſis celeberri-
mus, poſſidet,) ſic habetur: quòd ſacerdos ſe⸗
cuerit Nyn p nen ee nn nen
PeD „ aee an i. e unguibus ſuis in cer-
vice extremitatem ſpinæ doriinec multum car-
nis abruperit usque ad ſigna, de quibus vide num.
ſequ. 9 5. confer. & not. in por h. loc.
95. Hebr. i, de his etiam ſupra verſ. 8. h. cape
aliquid dictum eſt, hæc ſigna juxt? Rabbaniſtas
ſunt duo, ſcil. a i. e. aſpera arteria ac O i. e-
gula, confer. Levit. c. 5§. v. 8. n. 1 5, & Levit. c.
11. V. 47. n. 141. it. Maimon. Hilc. v'rw c. 1.
v. 7, & ſeq. aſt Katræi adjiciunt; i. e.
venulas, nempè duas, in collo, ut ſecundum il-
los quatuor ſint ſigna, vide R. Aaron. Ben Elia-
hu, de quo antec. Sign. * *½
† Hebr. vx in utroque MSto legitur: yub) i, e.
& a mputat.
96, Vel: irarum, vide Proverb. cap, 3 0. V. 3 3. I⸗
bique Raſchi not. confer. hic tract. Talm. Kid-
dulchin, fol. 36. 2. & Sevachim, fol. 65, a. b.
it. Chullin, fol. 2 1. b. & fol. 22. a.
97. Prout Eſai. cap. 16. v. 4. habetur, confer. infrà
Levit. c. 5, V. 9. D, 17. & tract. Talm. Seyachim,
fol. 6 ⁸. de

79'

LEVITICGI.

CAbP. I.

mactationis juxtà par
verl. I 5. Et rumpat †
uàm ipſe (ſacerdos) adolevit,

ietem altaris, ubi ſanguis exprimebatur & deſcendebat. 98. Eocd.
& adoleat alqut exprimatur] Num poteſt ita dici, 99, poſt-
ut exprimat ſanguinem? (non certè;) ſed (hoc ita in-

telligendum eſt ;) quemadmodùm crematio 100. capitis ſeorſim fiebat, ut & corpo-

ris (incenſio) ſeorsum (peragebatur) &c. ita etiam abruptio;

**eſt autem (ordo) ſen-

ſus literalis Scripturæ inverſus (ſeu transpoſitus in verbis illis:) & rumpat atque ado-

leat, quia

antè cremationem ſanguis ejus exprimendus eſt.

Verſ. 16. Veſiculam gut-

turis ejus] (A eſt) locus N i. e. ſordium, *"is eſt ingluvies. 10⁰.. Eod. verſ.

16. Cum plumis ejus] i. &.
ſordidam (leu vilem,) veluti (ac
103 etiam vagantur,
mo) eju
aufert (lacerdos) veſicam gutturis
memoriæ
10 °. eamque au
jumenti, quod no⸗
lavabit aquàâ 106,

dicunt: præſcindit (Sacerdos) circumcircà ingluviem cultrò
fert ſimùl cum plumis, quæ in cute ſunt; (cœteràùm)
n niſi ad præſepe domini ſui comeſt, dicitur: &
Gadolebit; aſt de ave, quæ alitur ex rapto, dicitur (hic:) & pro-

Cum viſceribus ejus; 102. ſignificat autem ·x rem-
cipitur in illo loco:) quia 12½)0 i. e. ſordidi facti ſunt
atque id eſt, quod interpretatus eſt Onkelos: cum cibo (ſine fi-
us, eadem eſt expoſitio ejus, (quam habet) Abba Joſe, Ben Chanan, *? qui dixit:
104. ſimul cum illa (ingluvie;) Rabbini noſtri piæ

6 inſtar ſpecus
in holocauſto
inteſtina atque crura

jici-

—

98⁸. Nempe: juxta parietem altaris, onter. Le-
vit. dict. cap. ?⸗ .: Jc ekis mn tractat.
Talm. Sevachim
ad marginem h. lot. allegatur.
Hebr. pon ſtud, ut S ſequentia, usque ad:
„D i. e. verſiculam gutintis⸗ abſunt ab utro-
que NMSIe, hoc quidem loco: habentur autem
vVerſu 1 6. h. cap. poſt verba : quia comederum
ex rapto. .
. Senſus eſt: juxta ſeriem & ordinem verborum,
uæ hic in textu ſacto habentur, non poteſt fie-
11 interpretatio . quoniam ordo Scripturæ juxtà
Commentatoris noſiri mentem hic mutatus eſt,
Hebr. νο i. e,
ter. not. in ne ro h.

Vv. 9- n. 8

1 00. . .
crematio venit, con

loc.
*X Hebr.
Msto.
* In notis
HD1 Puh⸗ 1. e.
binorum:) per A
chum c. 3. v. 6. n. 9.
101. Hebr. P, de qua
Talm. fol, 684. confer.

„ Rſcribitur,
lingua ſapientum ( i. e., Rab
jin, confer. not. ad Na-

voce vide Buxtorf. Lex.
& tracét. Talm. Seva-

ſol. 65. a. prout in a ne

ſuſſitus, quo nomine hic.

win ee, abſun iſta ab ueroque

quèd &Nα dicatur

chim, fol. 65, a. & Mechila, tol. 12. a.
152. cum ſordibus ejus, in ingluvie ac vi-
beridus lantentie⸗ ſic etiam Junii ac Trem ellii
ſio habei: cum ſordibus eus, ubi vide ſis
eorundem notas, confer. & P. Figius ad Paraphr.
Chald. h. loc. ac Buxtorf. Lex. Hebr. hac voc.
ut & Gur Arjeh fol. 12 3. col. I. fin, ac Torat
Cohanim, prout in an n h. loc. ad mar-
ginem allegatur.
103. Ita bic ſuxtà mentem Commentatoris noſtri
vertere volui, quod habetur Thren. c. 4. v. 1 5.
alii aliter interpietati ſunt, „confer. R. Salomo
a4 Thren. dict, c. 4. Vv. 15. ubi zodem, quò hic,
exponit modoô, .
17 . .
*X Hebr. mm ia, in MSto z, legitur: da W n i. e
lius] ochananis ieu lohan nis.
104: Hebr. pp , quam dictionern Rabbi⸗
nicam exponunt: na iem, vid.
ien ranunt⸗ ſtomachum, ingluviem, vid.
uxt. Lex. alm. fol. 2 144.
105. Sive: feneſttæ, cataractæ, Hebr. Napt Pyn,

alii legunt: Mae pnn, ſicuti habet Buxtorf.

in Lex. Talm. fol. 19 75. circa fin.

106, Prout ſupra verſ. 1 34 . cap. habetur.

CA.l.
jiciet arerd
veriltorient
wid einerlse
ſorbebantur
niſi manu 1
bat llum, i
18,20 hie
cetcos)arell
umi;
Iu·I non an
rum) ut Altar
Eod vetl. 17.

—
† ViGe bie, gu⸗
notata funt.
107. Sil Altar
tane, ge hooc
1295. 1. 116.
61, nOtati fun
not, in O
cliyuli iſlus!
longitudo au
llegatun di⸗
mudici: Tar
Hebt vn
4. 5, 14, h, ¹0
Chald, fol. 2
10 ½. Tradunt
Cineres altart
oyra )n
Eectierant, Fic
Kſeg ac Gut
mio hebetu,
ſet ya dan
inattio, iden
Plamis, qun
portebat, co
Wagenlell d
fractis, ge g
conker. & tral
Oumn wor
D. Vapenl. P

(A.1.
ndebat. 9 No.
1a dici, 99, dol.
)ſelchocit in
ebat ut & cothd.
altenn otdo)len⸗
umpat atcne ado.
16. Veſculum At
1o,, Bod vert,
ntem e en.
rdidi ſadt ſont

cum cibo (ſne ſ.

Anan, 1 qgui ginit:

Mabbini noltei ie

dulnd inſta hecis
Um) in holocauſto
nteſtina atquectuta
keitur (bic:)Apro⸗
j.

—
hila, fol. 11,4u.

eus, in ingfuſie 1c vI .

liam ſuniisc Teneli

ibote ds, Ubi iteſis

& P, igiusad binptn

hk, Lex, Hebf, had voc.

13, l 1, f 1. T0rat
m W .hoc. ad mal-

m Commentatofisnolſhi

betur Thren c, 4, V 1
unt,,colet, 8. dalond
1),Udi ocen, gud hie,

CAbP. I.

LIEVITICI.

791

jiciet (ſacerdos) viſcera, quia comederunt ex rapto. † Eod. verſ. 16. Juxtà alzre
rvrershs orientem] i. e. In plaga orientali clivuli. 107. Eod. verſ. 16. Ad locum cine-
ri] i. e. Ad locum, ubi quolibet mane projiciebant oblationem cineris, * & quic-
quid cineris erat in altari interiori & in candelabro; omnia autem (iſta) ibidem ab-
ſorbebantur in locis ſuis. 108. Verſ. 17. Et findat] Non (fiebat) ?) D Wi. e. fiſſio,
niſi manu 109. atque ita illa (Scriptura) dicit de SZimſone: NOL) i. e. & diffinde-
bat illum, ſicuti diffinderet hedum. 110. Eod. verſ. 17. Cum alis ſuis] (Iſtud:
152◻ hic ponitur pro:) 2 =— V i. e. cum alis ſuis, 111. non opus eſt, ut (ſa⸗
cerdos) avellat alas plumarum ejus. Eod. verſ. 17. Cum alis ſuis] i. e. Cum ipſis
plumis; † ſed num ullus eſt idiota, 112, qui, dum ſentit odorem alarum combuſta-
rum., non animéô illum averſetur? cur (igitur hic) dicit Scriptura: offeret? (nimi-
rùm) ut altare ſit ſatur * (ſive plenum) atque honoratum oblatione pauperis. 1133¾.
Eod. verſ. 17. Non ſeparabit] Non dividet illam (alam) penitùs in duas partes; 114.

ſed

† Vide hic, quæ verſu præced. 15. h. cap. Sign. †
notata ſunt. .
107. Scil. altaris, per quem clivulum ibatur ad al-
tare, de hoc clivulo vide, quæ ad Exod, c. 20. V.
26. n. 126. & ad Exod. c. 27. V. 5. D. 59. & n.
62. notata ſunt, confer. & Torat Cohanim, ut
& not. in nar rmw, h. loc. ubi ſcribitur, quod
clivuli iſtius latitudo fuerit ſedecim cubitorum;
longitudo autem triginta duorum cubitorum &
allegatur ibidem caput primum tractatus Tal-
mudici: Tamid.
Hebr. 1α rnn, confer. quæ ad Numer. cap
4. v, 14, D. 20. notata ſunt, it. Buxtorf. Lexic.
Chald. fol. 2051.
108. Tradunt Rabbini, quòd miraculéô Divinòô

mDa Pyà i. e. abſorpti in locis ſuis, ubi pro-
jecti erant, vid. D. Wagenſeil. Sot. n. 3. p. 427.
& ſeq. ac Gur Arjeh fol. 12 3. col. 2. med. ubi &

leglur: n ie,

barnis⸗

um clcionem Rabbi⸗

nachum, inglufienn, did.

144% „
alle, Hebt dn
7. ſeuti habet Duiolt.
1, euti habet

1. (ica n.
, (a. habetur
1 ca,.lud

ratio habetur, nam, niſi hoc ita contigiſſet, fuis-
ſet rnya dadn ene& i, e multum ſtercoris
in atrio, idem miraculum etiam in ingluvie ac
plumis, quas ex holoeauſtis avium ſecernereo-
portebat, contigiſſe tradunt Rabbini, vide D.
Wagenſeil. dict. p. 427, & p. 429. ut & in teſtis
fractis, de quibus vide Levit. c. 6. v. 2 I. n. 77.
confer. & tract. Talm. Mehila, fol. 12. uti in
S'Ho rD b. loe- ad marginem allegatur, 2

cineres altaris interioris & candelabri fuerint ,

I. vid. & Sevachim fol. 96. 2. poſt verba iſta:
a i. e. in locis ſuis, addita ſunt hæc in MSto
2. Pr Pen en nn re enn i. e, 6e
quod reliquum fuit de illo, id foràs efferebant.
109. Confer. quæ ad verſum 1 5. , cap. n. 94. uO-
tata ſunt.
I10. Prout habetur Judic. cap. 14. v. 6.
III, Etenim α n eene y rengen
Hana i. e, efſa ſimul cum plumis vocantur
D9 i. e. alæ, ita in Gur Arjeh fol. 12 3. ecol.
2. fin. confer. hic & tractat. Talm. Schabbat, fol.
108. a. prout in es e . loc. allegatʒr.
ad marginem.
† Vel: plumas ipſas, Hebr. vnn avn, abſunt ver-
ba iſta ab utro que MSto, eonfer, hic tract. Talm.
Sevachim, fol. 6 5. a. b. & fol. 66. a.
112. Plebejus, vulgaris homo, qui non eſt ſacer-
dos, vide, quæ ſuprâ ad verſ. 7. h. cap. n. 74.
notata ſunt, confer. & cap. ſeq. 2. v. 3. n. 23.
** Hebr. yav, in MSto I. pro eo legitur: mav i.
e. laus, fort mendosé.
113. Quæ oblatio æquè grata eſt Deo atque obla-
tio divitis, ſicuti paulò poſt h. verſ. 17. habetur,
ubi vide num, 117,. confer. & cap. ſeq. 2. v. 1
n. 2. 5
114. Id eſt:; non ſeparabit omninò alam 4 reli-
quo trunco corporis, ita etiam Junius ac Tremel-
lius in notis ſuis h. loc, exponunt.

D. Wagenſ. p. 42 6. allegatur Tamid cap, 3. J.

6geseẽ

IEVIIICI. QQCp.Il.

2²

ſed findet illam à dorſo ejus; II5. dicitur (autem hic) de ave: gratus odor, dicitur
quoque de pecore: odor gratus, 116. ut tibi indicetur, quòd is, qui multum offert,
eodem loco ſit atque is, qui parum, modò hic cor ſuum directum habeat ad cœlum.

CAP. II.

YErI I. Anima càùm † obtulerit] Non dicitur &D i. e. anima, in omnibus (a-
his) oblationibus ſpontaneis, niſi (folum) in munere, i. quicunque ſpontè
offerre * ſolet munus pauperis, ego, inquit Sanctus ille Benedictus, eum per-
inde reputo, ac ſi ipſe obtuliſſet animam ſuam. 2. Eod. verſ. I. Simila erit oblatio

ejus] Qui dicit abſoluté: 3. ecce incumbit mihi 4. munus, is offert munus ſimilæ,

quia illud primum eſt inter munera & in pugillum colligitur, quando illud eſt ſimila,
ſicuti exponirur in ipſo textu, quoniam hic recenſentur quinque ſpecies munerum, 5:
queæ omnes offeruntur coctæ antè collectionem in pugillum, exceptô iſto (munere,)
ideò vocatur (hic) mincha (ſive munus) ſimilæ. Eod. verſ. I. Simila] Non eſt Ae
1. e. ſimila, niſi de tritico, dicitur enim: ſimila tritici, 6. nec mincha eſt minor deci-
wa parte, nam dicitur: & decima pars ſimilæ in munus, 7. decima pars cuivis mu-
. 1 neri

2

115. Seil. avis, vel: findet illam alam ab ipſa ave; * Hebr. adnne, in utroque MSto pro eo legſtur:
non tamen penitùs illam avellet. A2) i. e. offerre.

116. Sicuti ſuprà verſ. 9. h. cap. habetur ; cœte- 2. Id eſt: ſeipſum, ſive: eorpus ſuum, confer. quæ

ruùm verba iſta: dicitur quoque de pecore: odor ad cap. antec. i. V. 17. n. 113, & n. 117. netata
Zratus, abſunt ½ MSto 1. confer. hic tract. Talm. ſant. *.
Schevuot, fol. 15. a. & Menachot, fol. 110. a. 3. Vel: ſimpliciter, indefinitè, ſine aliqus adiectio-

b.
117. Id eſt: ad Deum, animum enim ille reſpicit, nns hew h. loc.

non ſacrifieium, confer. num. 113. h. verf. 17. 4. Hebr. vy i. e. ecce ſuper me eſt; eſt hæc
it. infrà Levit. c. 5. v. 13. n. 31. vVide & 1. Sa- formula lolennis eorum, qui ſemet votò obſtrina-

muel. c. 1 5. V. 22. ac cap. ſeq. 2. V. I. H. 2. ſunt xerunt, vide infrà Levit. c. 2 2. V. 1 9. n. 57. it.

autem verba iſta, quæ bic autor noſter adduxit, infrà verſ. 4. h. cap. n. 2 4. confer. hic trac. Tal-
deſumpta ex tractatu Talmudico: Menachot, & mud. Menachot, fol. 104. b. uti in n
quidem ejusdem capite 13. quod etiam in libro . loc. allegatur ad marginem, it. Menachot, fol.
5 2. & fol. 20. b. it. fol. 106. b. & fol. 107. aA.

Precum Jud. part. 2. p. 23 1. b. med. allegatur,

vid. Menachot fol. 110. a. circâà fin. 5. De his confer. infrà Levit. cap. 6. v. 8. n. 4 1.
† Confer. hic Spenceri de Legib. Hebræor, ritual. vid. & Torat Cohanim, ſicuti in nam me hic
lſib. 3. Diſſert. 2. c. 2. Scct. 2. ad marginem allegatur, confer. & tract. Talm.

Sive: in dono, Hebr. uan, de quo vide Bux- Sevachim, fol. 9 1. a. b.
torf. Lex. Hebr. h. loc. & tractatum Talmudi- 6. Uti habetur Exod. cap. 29. verſ. 2.

Operis Talmudiçi, vid. num. ſequent. 5.b,v. I. 1 nitur, quòd ſit decima pars Ephæ.

*

ne, id Hebr. eb ſignificat, confer. not. in.

4)
(confer. 8 G
y 1

CAr.D.
neri (Cande
milam.) o

en quia non

lia eplieati
veluticicitur
tem (datun))
colligitunna⸗
Ugillam co
Brfundur
reche ſant pe
collectione in

Eitallkpglen

Utoceatteſ
in undecimme

Conler hiefl

Sota, ſol, 14.
1 br it, Tor
biinn qud o
4P

Lont

—
=—
E
E* —
—
=
—

9. Sire: ampl
hic habetur,
interpretatio
reponaut.
9. Liye: 30
gur 24d e
Bebr. dpy d
collignur.
10, Dic verſa

in Oum

t Hebr ando

cnker, dic t
ota,fol. 1
Dachot, tol, e

cum: Hhran, qui eſt liber tertius partis quintæ 7. Vide Exod. dict. c. 29. v. 40. ubi in notis expo icn

Sots nec hu
Wagen Se

— (.k.

etns odor, icitar .

ul m
Neatad calam,

miy, inommiben (.
uicungue ſponte
eneclicus, eum per⸗
Sinila erit obiario
fen monus ſimile,
ndo Mudel üimila,
ecies munerum,
depti iſo munete,
mla] Non eſt ed
cha eſt minor dtci⸗
ima Parscuipig mu⸗
neri

—.—

le Moto gro eo legtut:

opus ſuum AOnlt,?
1. 113, n, I17 lotats

Conſer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 36. a. 8&

bpitur, quod omnis dictie Reyy, quæ eſt in S. Scri-

initd dne Aiqus agſettio⸗
igniftent, conlet not.in

e ſapermeel; el her
h gui ſenet 7010 Oblti⸗
it, c. 21. V. 10, 5. k⸗
2. (oalek hietrick. 14.

o b. utiin DeN
ginenn,i Menachoh ſol.

Leſit, ci. 6.) dl 41
ſicutiin don mtie
k, conſer. Ktract, Tdlin,

b,
1.2 ferl. 7.
,7.40. ubiin lintei

Pans be

9. Pive: ad reſtringendum, limitandum, vide,

coypfer. & Gur Afjeh fol. 130 col. 4. Princ.

II. Ita dict., verſ. 2, bh. Cap habetur, in oblatione

Ab. II. LEVHIICI. 793
neri (danda eſt.) Eod. verſ. T. Er ſundat ſuper eam elium] Super totam * illam (ſi-
milam.) Eod. v. I. Et imponet ei thin] Super aliquam ejus partem, (nimirum) repo-
nit pugillum thuris in uno latere; ſed quidnam vidit (S§. Scriptura ſeu lex,) ut ita dice-
ret? quia non eſt multiplicatio, poſt multiplicationem in lege, niſi ad excipiendum; 9.
alia explicatio: oleum ſuper totam (ſimilam funditur,) quia illud miſcetur cum ea, *

veluti dicitur: ex ſimila ejus & ex oleo ejus; 10. thus autem ** ſuper aliquam ejus par-
tem (datur,) quia illud non miſcerur cum ea (ſimila,) nec ſimùl cum illa in pugillum

colligitur, nam dicitur: cum univerſo thure ejus 1I. quoniam (ſacerdos) poſtquàm in

pugillum collegit, accipit totum thus deſuper illa (ſimila) idq; adolet. Eod. v. I. & v. 2.

Be fündat & ponat & aferat] Docet (hic Scriptura,) quoòd fuſio (olei) & commixtio

recté fiant per extraneum. 12. 4 Verſ. 2. Sacerdotes & accipiat plenum pugillum] De

collectione in pugillum & ulteriùs (incipiunt) Præcepta ſacerdotii. 13. Eod. verſ. 7.
Et tellat plenum pugillum inde] (Nempè) de loco, † ubi pedes hominis extranei ſtant,
ut doceat te (Scriptura;) quòd colleclio in pugillum rectèe fiat in omni loco atrii etiam
in undecim cubitis 14., loci calcationis pedum Ifraeëlitarum. Eod. verſ. 2. Plenum:
Egess 2 D
I2. Contfer. not. in hom h. loc. eœterum di-
Ctio: i. e. extranens, opponiter bic voci zg
i. e. ſacerdoti nec denotat alienigenam, qui
non eſt de gente judaica, confer, Gur Arjeh foſ.
123. col. 3. Princ. & tract. Talm. Menachor,
fol. 18. b. uti in onar rDV h. loc. allegatur
ad marginem.

Sota,: fol. 14. b. it. Menachot, fol. 9, a. & (ol.
18 b. it. Torat Cohaaim, ſienti in nan ne
h. lec. ad marginem allegaßtur, bi in notis ſe ri-

ptura, ſignificet a) i. e. multitudinem, vide
num. ſequ. 38.

4

2. Sive: amplificatio, extenſio, Hebr, Na, proht I3. Nam corteri actus usque ad collectionem in

hic habetar, ex iſta igitur regula profluxit hie
interpretatio, quod pugillus thuris non ſuper:
totam illam ſimilam; ſed in uno illius latere
reponatur.

pugillum etiam abextraneo „qui non eſt ſacer-
dos, fieri poflunt 5 aſt actus poſt eolletionem
in pugillum ſolios ſunt ſacerdotis, cui bic PræcI-=
pitur, quid ei fit faciendum, confer. cap. antec.
I1. verſ. §. n. 5 8. vide Torat Cohanim, h. loc-
mi in Sne WMe hic allegatur.
† Hebr, Shpnn, iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
Tb i. e, ut doc eat te, abſunt à MSto z. confer,
hic tract. Talm. Sevachim, fol. 6 3. a. & Mena-
chot, fol. 7. b. & fal. 8. a2. b. M
14. Confer. hic tract. Talm. Menachot, fſol. 9. d.
& fol. 19. b. uti in aon in hic allegatur, ut
autem loca iſte melius intelligatur, fſciendum
eſt, quod ab Ollio atrii erat calcatio pedum Ilrac-
litarum (ad ſpatium) undecim cubitorum; cal-
catio quoque pedum ſacerdotum (erat ſpatium)
undecim cubitorum usque ad altare, ita in Gur
Arjeh., fol. 123. col. 3., med. ubi vide sis He-
braa, confer. & Exod. c. 27. V. 5. n. 74.

Aquc ad cap. antec. 1, V. 10. n. 94. notata ſunt,

X Hebr. 3py byag,in utroque MSto poſteg additur:
DDy YPD i. e. & ſimul cum ea in pugillum
colligitur. H
10. Sic verſu ſequ. 2. H cap. habetur, confer. not.
in pam meow h. loc.
E Hebr. Arepn by qama), abſunt iſta à4 MSto I.
confer. hic tiact. Talm Peſachim, fol. 36. a. &
Sota, fol. I4. b. ir. Kidduſehin, ſol. 3 6. a. & Me-
nachot, fol. 9. s. & fol. 1 9. b.

Sotzg nee hus nec oleum fuit additum, vid. D.
Wagenl. Sota pag. 348. & 3 51. n. 9,

„4 LEVITICI. Cab. I

——

pugillum ſuum] Forſitàn (ſacerdos) accumulat * (ſimilam ac) diſſipat, ita, ut illa undi-
quaque egrediatur? lex dicit alio in loco: & tollat ex ea (oblatione) pugillô ſuô, 15.
non erit (itaq;) rectum (ſeu legitimum,) niſi illud, quod eſt in pugillo, quomodoſ(intel-
ligendum eſtiſtud:) pugillò ſuò? forſitàn aliquid deerit? lex dicit: plenum (pugil-
Ium,) ecce quomodo (id fiebat, nimirùm ſacerdos) tegebat tribus digitis ſuis volam-

(ſive palmam) manus ſuæ ** atque hoc eſt ?D)Pi. e. pugillus, juxtà ſenſum litera-

lem linguæ Hebraicæ. Eod. verſ. 2. Cum toto thure cius] i. e. Præter 16. omne thus
ſit pugillus plenus (ſimilà.) Eod. verſ. 2. Thure ejus adolebit] Etiam thus eſt in ſuf-
fitum. **½ Eod. verſ. 2. Plenum pugillum ſuum de ſimila, † & oleo ejus] Ecce ſi
(ſacerdos) pugillò ſuò comprehendat granum ſalis aut fruſtulum thuris, profanum id
