memoriale verſuum Biblicorum, (qui continent) a. it. 50ta, fol. 40. b. & Schevuot, Fol. 13. a. it.
memorialia, ut & tecordationem verſunm, (qui Keritut, fol. 7, a. & Chulin, ol. 10 1. .
agunt de) buccinis, ac ſcribitur ibidem: & 73 61. Confer. hie not. ad librzum Prec, Jud. part.
nn tD) i. e. ſic legit R. Mole, Ben Nach 2. P. 243:6, princ. it. tract. Talm. joma, Jol.
man, in MSto 2. etiam legitur H, confer.] 1. a. 6. & Jevammot, fol. 40. 2.

läalqni uioi, act. Talm. Roſch haſchana, fol. 32. a. 6. uti in 62. Sive: exterminium,; de quo vide ſuprà Levit.
Vel e Pan
ie ecce (lepeinde
16 Domino, i in Gut
rine. iln pabßell dins

c. 4. V. 2. n. 3., hbi plura de iſta exciſionis pœna,
57: Uti Geneſ. cap. 2 2. v. I 3. habetur, confer. hic confer. hic Joma, fol. 81. a. & Fol. 94. b. it. fol.
Gur Arjeh alleg. fol. 155. col. 2. med. verſus 86. a.
autem iſti Biblici, quorum hic fit mentio, dicun- 63. Vide, quæ fu tâ& ad verſ. 22. H. cap. n. 52. no=
tur in priacipio novi anni, in quo Deus judicat tata ſunt, conſer. & Joma, ol. 8 1. 6. & ol. 86.
n n 75 i. e. totum mundum tanquam a. it. Berachot, ol. 9., 6. & Peſachim, ol. 6⁹.
rex, ſic in not. o D h. loc. vide & Nu b. it. Roſeh halchana, ol. 9. 3. .
mer. c. 10. v. 10. n. 16. it. not. ad Eſai. c. 1. v. 64. Poſſes & ſic vertere: ut dehortetur (lex,) ne
16. n. 39. & n. 40. S& ad Pialm. 99. v. 16. n. 10. Obpas nocturnum perinde atque opas diurnum
it. tract. Talm. Roſh haſchana/ol, 16, a. fin. con faciant, confer. hic Gur Arjeh ol. 157. col. 2.
fer. & Jalkut Part. 1. ol. 186. col. 2. med, & med. ac fin. ubi Cribitur „ quòd lex ides iſtud
col. 3. ac col. 4. fanclat, 3 377 H e, rna, i. e. ut ihe lu-
5 ⁸. De quibus vide, quæ ſupr ad v. 19. h. cap. dat, quod etiam quinoctu (opus facit,) reus
n. 49. notata ſunt. ſit Niolati pracepti, de quo hic ſermo eſt,) con-
59. Id eſt: in libro quarto Molis, vide ſuprà dict. fer. not. in a ne . 100.
v. 19. h. GaP. H. 46, L

o NSV h. loc. allegatur, ubi vide & notas.

280 TEVITICI. CAp. XxII.

operimento (ſeu veſtimento) mundo &ε. aooratione; perinde ac in cœteris* diebus
feſtis (qui ſanctificantur) cibo 66 ac potu & veſtitu mundo atque oratione. Verfſ.
36. Detentio eſt] (Q vocatur, 67. ac ſi Deus diceret:) X i. e. detineo ego
vos apud me, res ſimilis eſt regi, qui ad convivium invitavit filios ſuos ad tot atque tot
dies; quando verò advenit tempus, qué illi dimittendi ſunt, (tunc illis rex) dicit:
quæs vos, filii mei, manete apud me adhùc unum diem, ſeparatio veſtra * dura (ac
gravis) mihi eſt. éê. Eod. verſ. 3 6. Omne opus ſervile] Etiam iſtud opus, quod vo-
bis eſt ſervile, quod, ſi non feceritis, inopiam marſupii ⁶9. vobis affert. Eod. verſ-
36. Non facieti] Forſtàn etiam dies profeſtus ſolennitatis 70. erit prohibitus quo-
ad opus ſervile? lex (hic) dicit: ai. e. hæc. 71, Verſ. 37. Nolocauftum & ma-

nas] Munus libaminum offertur ſimùl cum holocauſto. * Eod. verl. 37. Rem diei

** in dAie ſuo] i. e. Statutum, quod determinatum eſt in quintana recenſionum= 72.
Eod. verſ. 37. Rem diei in die ſuo] Ecce, ſi præteriit dies ejus, ceflat oblatio ejus. 73.
Verſ. 39. Veruntamen decimo quinto die celebmlitis] Munus pacificor um pro Cha-
giga, 74. forſitàn illud (feſtum) repellet Sabbathum? lex (hic) dicit: i. e. ve-
. B —— run-

⅛ Nutido, bpuro, Hebr. o Germ. in reinlicher
Klei dung / vel. mit ſchoͤnen Kleidern / uti u .
dæl vertunt.
* Hebt. N"), in MSto 2. jegitur: Nν 7* i. e.
Se cœterorum (dierum feſtorum ſolennia ob-
ſerva &c.) abſunt autem iſta, usque ad: mxy
N i, e. detentio eſt, 4 MSto i. .
66. Hebr. 22 &na, ſic in exemplari Hebraico, quo
uſus ſum, rectiusl:gitur, quàm in Bibliis Bux
torf. ubi: yanxnn habetur, confer. Jalkut Part.
1. fol. 1 87. col- 1. princ.
b7. 37:7 ſuprà ad verſ. 22. H. cap. n. 53.
notata ſunt, confer. hic tract. Talm. Succa, Ffol.
9. 2, b. & fo l. 27. a. S& fol. 2 8. . it. Beza ol.
30. 5. & Peſachim, Jol. 5. a. G Chagiga, Fol.
18. a.
xx diche. SarrDes in utroque MSto legitur:
SpnX“, res eadem cſt.
6 8. Vide notas ad librum Prec. Iud. part. 10 .
160. b. med. & p. 16 1. a. med. ubi ſimilia ex-
empla ſunt adducta.

69. Vel: pecuniæ jacturam ‚vide, quæ ſuprà ad

rverl. 8. h. cap. n. 1 5. notata ſunt, confer. & araft.
Talm. Chagiga, fol. 18. a.
70. Conſer, quæ ſupraà ad dict. verſ, 8. B. cap. n.
174notata ſunt.

71. Dieitur enim hogvery: && hy i. e. deten-

tio eſt, nimirum pyna Pn ee een dene
reN Ryà N i. e. illa ipſa (dies convo-
cationis ſanctæ, Prohibita eſt; non ver dies
profeſtus ſolennitatis prohibitus eſt quoad opus
faciendum, verba ſunt R. Joſe in lege Sacerdo-
tum, prout illa adducuntur in Gur Arieh oi.
154. col. 3. princ. confer. ſuprà Levit. c. 5. v.
19⸗ Sign.* variæ autem hac de e diunt Rabbino-
U opiniones, quas vide in Gur Arzch loc. al-
* Confer. hie tract. Talm. Meuachot, fol. 44. .
uti in tnan ne & loc. ad marginem allegatur,
ubivide etiam notss.
*„ Hebr. .a; iſta & ſe quentia, usque ad? da
pi. e tem diei, abiunt hic 4 MSto 1.

72,. Id eſt: in quarto libro Moſis, confer. ſupraà

verf. 19. h. cap. n. 46. innuitur autem hic Na-
mer. cap. 2 8⸗v. 11. & ſeqq. confer. Jalkut Fart.
1. fol. 187. col. 2. med. & fin. .
73. Dies enim iſte eſt peremptorius, vide hic P.
Fagii not. ad Parsphr. Chald. h. loc. it. Becho-
rot, fol. 17. a. & IT emurah, ol. 14. a.
74. Hebr. π%, hujus jura & lolennitates expli-
cantur peculisri tractatu Talmudico, qui in=
ſcribitur πä eſtque is liber duodecimus partis

ſecundæ operis Talmudici, confer, ſupra Levit.

§ 7*

—
untamen, 7
ſepten gies.
tum elt) ut me
batut) uodp
lanio non ſietel
menls ſeptimi
Vitatis 7h,

Ecelebrabitis
lem; ſed curſ
ſationes 91.

Kudusequ

G.V. ISe
1. mecvide &
haſchaga, /ol.

ſ. Hec partigun

de, ue zd rerl
Cimeck
dem ad unt &⸗
76, Perſedliones
quæ ided ſie ve
lacnifrium none
compenſue de⸗
cie ſeptigui, ic
1. V. 1. P. I.
Fi. . ſerl.39.

7. Coeirch, ne

nonumn intercal
Matth. c. 11. y
V, I9. . 1. .
2. Rr..
ſehana, ſl .
ſdenden ,2,
R Fal ic. uii
kgar.
„ ter ilor ſepten
la nudere i
eonſer bie eſgs
MRà, ſal 0

Cnx.

—
Kietiss diehi
gtione, Verl.
e. delineo ege
iipt anqne iot
ln rer) dieit:
n e ura ſa
Ppun quod ro.
n. bod veth.
rohibitns vo.
cagtan & nu.

137. Mn da

nfonum, j1,
litio eins 73
ronm Pro Cha⸗
1 Niͤe de⸗
tun⸗

N 8 &N &N

ipta (Cies conro .

K; non ven dies
us ell guoed opus
lein ege dacerdo⸗
rin Gur Areh ſel
pta Leit t ſl
leſe lunm Kabbino⸗

GurAeh loc. à⸗

Gchot, ſol.44, 5
ginechalegul

is, Kegbed: in

ois, conter, ſüpti

turautemn hie Na⸗

tonte, iltut a .

. . 2
totius, ſde hie B.
1,,loe in becho⸗

01, 14,4. “B
ojennienez ei .

AImudico, qun in⸗

uohinm e
13 evIt.
conſen uß 67.

CAP. XXIII. LEVITICI. 981
runtamen, 75, quandoquidem adſunt ei (feſtivitati ) completiones 76. per omnes

ſeptem dies. Eod. verſ. 39. Quando congregaveriti proventum terræ] (Hoc ſtatu-

tum eſt,] ut menfis iſte ſeptimus veniat (ſive incidat) in tempus collectionis, hine (pro-
batur,) quòd præceptum ſit datum (Ifraêlitis,) ut intercalarent annos, nam ſi interca-
latio non fieret, (poſſet accidere, ut) interdum media æſtate vel hyeme illa (feſtivitas
menſis ſeptimi) ineideret. 77. Eod. verſ. 39. Celebrabiti] (Nempè) pacifica feſti-
vitatis. 79. Eod. verſ. 39. Septem diebus] Si Caliquis) non obtulit iſto (die,) adfe-
rat illo, 79. forſitàn offerent (vel offerre debent) omnibus ſeptem (diebus?) lex dicit:
& celebrabitis illum, 80. diem ſcil. unum & non amplius, idque juxtà ſenſum litera-
lem; ſed cur (hic) dicitur: ſeptem? (nimirùm hoc ideò dictum eſt) quoad compen-
ſationes. 81. Verſ. 40. Germen arboris ſpecioſum] Arborem (ſumetis.) cu jus lignum
& fructus æqualem habent ſaporem. 8. Eod. v. 40., Secieſam i. e. Quod ſit ſpeci-
oſum

. ₰ℳ

c. 7. v. 1 5. n, 54. & Gur Arjeh fol. 15 5. col.
2. med. vide & num. 78. R verſ. confer. & Roſch
haſchana, ſol. 7. a.
75. Hæc particula eſt reſtrictiva ſive exceptiva, vi-

de, quæ ad verſ. 27. . cap. n. 60. notata ſunt,

ſenſus itaque eſt, quod non repellat, quandoqui-
dem adſunt &c. :
76. Perfectiones, compenſationes, Hebr. probn,
quæ ideò fic vocantur, quia is, qui debitum
lacrificium non obtulit in principio feſti, poterit

compenſfare defectum iſtum, offerendo quovis ,
die ſeptidui, vide Lightfoot. in Act. A poſtol. c.
Z. v. 1. p. 1 9. & ſeq, edit. Lipſienſ. confer. n.

81. H. verſ. 39.

4.

norum intercalatio ſeeret, confer, Lightfoot, ad
Matth. c. 12z. v. I. p. 341. & ad Matth c. 2 1.

v, 19. D. I. p. 41 5. edit. Lipſ. vide & ſupra v.
2. p. cap. n. 2. & V. 4, . 9. confer. & Roſch ha

ſchana, fol. 7. a. & Peſachim, fol. 5. a.

I anté n. 74. H. veri. notata ſunt, ut & Chagi-
ga fol. 10. uti in p-r me ad marginem al-
ſegaattt.
79. Vel: adferre poterit aliò die; qui tamen ſit
inter illos feptem dies.

go. ſta numero ſingulari habetur verſu 41. b. cap.

confer. hic Peſachim, fol. 3 8. a. & Succa, ſol.

1Ie & it, Ol. 2 0. 63 & fol. 2 9,.˙6. it. ſol. 30. a.

8SS l. 33. a. it. Fol. 34 b6. & fol. 41 b. & fol-43.
. it. Megilla, fol. 20. b.
81. Nempe, ut, qui debitum ſacrificium non ob-
tulit in principio feſti, iſtud facere poſſit alio die,
qui eſt inter illos ſeptem dies, vide, quæ num.
756. &α n. 79. H. verie 3 9. notata ſunt, confer. de
Namer. c. 2 §. V. 14. n. 3 7.
*Hebr. w y y, im MSto r. legitur
WS e O.hυ., i. e. ut ſapor arboris ejus ſit-
ſicuti (ſapor) fructus ejus; in MSto z. habe-
tur: n en Dye i. e ut ſapor arbo⸗
ris ejus ſimilis ſit (ſapor?) fructus ejus,„ res ea-
dem eſt diverſis verbis, confer- libr. Prec. Jud.

Part. I. Pag. 159,a. princ.
77,. Quocircà, ne iſtud eveniret, opus fuñt, ut an-

82. Id eſt, ut ſapor arboris idem ſit, ac ſapor fru-
(ctus, Hebr. 9 yn VvN Syv ſicuti in
Gar Arjeh ol. T55. col. 3. med. habetur, ratio
iſtius expoſitionis R abbinicæ ibidem adducitur,
nempè,; quia hic ſetiptum eſt xy vg, cum ſcri-

Di debuiſſet vy: ., ſi intelligendus eſſet fru-
7 §. Vel: Chagiga, Hebr. oiconfes, quæ pau-.

Qdus arboris, qui diverſum habet ſaporem ab ar-
boris ipfius ſapore, emacumen Judaicum à con-
fer. Ralſchi not. ad Geneſ c. I. V. 11. n. 84.6*
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. it, Bux-
torf, Synag. Jud. cap. 21, pag. m. 45 3. & ſeqq.
vide & Torat Cohanim, prout in =or ,
. loc. ad marginem allegatur, item Sukka fol.

324. b. & fol. 3 5. a item Berachot, fol. 57. a-
&τς Menachot, Jol. 27. 22. .

582

rLEVITICI.

CAbP. XXIV.

oſum in arbore ſua de anno in annum, idque eſt NNd. 33. Eod. verfſ. 40. Spa-
cbas palmarum] Deeſt (in voce 9 i. e, ſpathæ, litera) Vau, ut doceat (te Scriptu-
ra,) quòd non niſi una eſſe debeat. 84. Eod. verſ. 4&. Et ramum arbeoris denſæa] Cu-

jus rami ſint contorti veluti funes & laquei, cujusmodi eſt myrtus, quæ facta eſt inſtar

funiculi. 8ů⁰. Verſ.-42. Indigena] Qui eſt de genere Hraëlitico. 386. Eod. venſ.

42. In Iſrasle] (Hoc dicit hic Scriptura,) ut includat etiam proſelytos. 87. Verfſ.
43. Quôa in tabernaculis N* babitre ſecerim] (Nempè:) nubes gloriæ. 88.

CAP.

XXIV.

Erſ. 2. Præcipe ffliis Wſrazlis] Fic textus, (qui continet præceptum de lumini-
bus (accendendis;) & ſectio (illa, quæ incipit:) tu verò præcipe, i. non fuit
dicta, niſi juxtà ordinem operis tabernaculi, ut exponeret, quid opus eſſet ad

cande

labrum atque hie eſt ſenſus literalis (illius Sectionis:) tu verò tandem præcipies
fliis IHfraelis ca de re. 2. Eod. verſ. 2. Oleum oliva purum] Tria olea egrediuntur

Ex

X Conter. hic Bucca, fol. 34. . & ol. 35. a.
83. Hanc dictionem communiter exponunt; ma-
lum citreum, confer. P. Fagii no-, ad Paraphr.
Chald. b. loc, & Buxtorf. Synag. Jud. dict cap.

2 1. pag. 454.

84. Scil. ſpatha, ſive: ramus unus, German, ein

Zweig / conter. Buxt. Synag. Jud. dict. c. 2 1. p.
4 5 5. & Gar Arjeh Jol. 155. col. 3. med. ac
not. in man MnB , loc. it. Succa, fol. 5 I. a.
& ol. 32. a. it. Fol. 34. ⁵. & fol. 45.b.

385. Confer. & hic P. Fag. & Buxtorf. Synag.- Jud.

loc. alleg. it. Jalkut Part.

1. Fol. 187. col. 3.
med. & col. 4, it. Succa, Jol. 32. 6. & ol. 3 3.
b. it. ol. 44. 2.

36. Sic dictionem &, quæ hic habetur, expli-

cationis gratia cum autore Vulgatæ Latinæ ver-

tere volui. . .
87. Confer. hic Torat Cohanim, uti in pan mo
b. loc. ad marginem allegatur.
tX Confes, hic Schabbat. fol. 131.
chim, Fol. 5. a. it. Sueca, Jol1 1. b. & ol. 43.
a. b. & Chagiga, fol 9. a. & 1. 10. b. it. Eru-
vin, l 3. a. it. Peſachim. l. 77. a. & Roſch
haſchana, ol. 2 4. a. it. Megilla, Jl. 31. a. & l.
32.a.

g⁸. Tradunt Rabbini, ſeptem nubescomisas

b & Peſa

eſſe populum Iſraeliticum in deietto, conter.
not. ad librum Prec. Jud. part. 2 p. 102: a. fin.
vide & Numer. c. 26. v. 1 3. ibique not. n. 22.
ac Deuteron. c. 10. v. 6. in Raſchi not, n. I1.
it. Gur Arſeh ol. 1 5 5. col. 3: fin. ac Torat Co-
hanim, ut & tractat. Talm. Sukka, Yol. 2. a. &
Fol. TS. prout in e M . loc. allegantur ad
marginem, cohter. id. tract. Succa, El. 2. b. &
Jol. 6. b. & ol. 9. b. it. ol. 26. a. & Fol. 27. a.
lt. fol. 2 8. a. b. & ol. 3 6. b. it. ol. 37. a. &
Kidduſchin, fol. 34. a. it. Sanhedrin, fol. 4. a.
& Sevachim, fol. 37. b. & Erachin, Fal. 3. a. it.
Nedatim, fol. 78. b. & Bava batta, fol. 120. b.
it. Menachot, l. 72. a. b.
I. Sectio iſta incipit ab Exodi capite 27. Y. 27. &
continuatur usque ad gapitis 30. verſum 12. eò
excluso.
2. Nempè: dabis iſtud præceptum, quod hic ka
betur idque fuſius exponitur, in Gur Arjeh ol.

15 5. col. 3. circà fin. explicatur, quòd ſectio:.

quæ incipit Exodi dict. cap. 27. v. 27. contineat
APræceptum Aee In W) O) i. e. de conſi-
ciendo oleo ad luminare; hice verò textus dica-
tur: eN WNπ , ie. de accendendis Ix-
cernis,

exdlira, guorun
in Mrob 3.
de noctead nod
indiem. Ve.
ſimonium; Na
monium omnib
Populolltalii⸗

.

tein (olei) certer⸗
ebat acerdos)

. que pocks; 9. 1

. 11. 9
dimidia parte ſen
„

Data eſt. 13.
Plicatio, gur er

3. Et quidem fl.

Dpywo boc

fins anis quinta
Oblationidas rel
4. Hebr. d m
Ge iſto librota).
tara ſant.
ſ. Nide gux d en
rod e, 19, 41

Hebr. enen i

W ie, omnibe
MKo 2 hoe gi
Poſt verd: gnde

Populolltaelitiec

6. Hebr vn v
aeague be hael
44 Rxos. d. 6.1

korat Cohamim

11. 6, miin
matginem.

7. ldelh: omnibus

ne urem ſbici

fHGijſclz

Mrr.

—
lrerſ 40 Ge.
cenſtehetigt.
r fache elkinſter
6. Pod. verſ.
106, 87, Verl.
ir.

tumn de luminl⸗
ipe, 1. non fuit
nidops ellet ad
zodem pretipies
dles egreciuntut
el

—

Qtibus longiſſimis menſis Thebeth,

in ge elto, conlen,
l, 11,. 102 nlin
ibique not, 0,22.
n Ralchi not de .
3 Kin ToladtCo
gukk fol. 1 4 8&
,oe alegantig ad
SSucca, Eel 1. &
16. 1.§ l. 27,2.
b. /l. 37. 2 &
Zanheitin, /0l⸗4,4.
nn hig, it

batia, ,ol. 110, b.

caite 1. .1,, S
i 10, detlam %

n gnod hie ti⸗
n Gor Arſeh /l.
17. N 17, collit
„Nie. deconl .
e ed tenis dir
ſol. 155. col. 3. fin. ſenlus eſt: tantum olei da-

calur, gu

CAb. XxXIV.

LEVITICI.

983

. . .* . * . — —
ex oliva, quorum primum vocatur i. e. purum; explicantur autem illa (tria olea-)

in Nrep, 3. & in lege Sacerdotum. 4.

de nocte ad noctem, veluti holocauſtum (dicitur) N,

in diem. Verſ. 3. Pelum teſtimonii]

Eod. verſ. 2. Jugiter] (Hebr. Ni. e.)

5. quod non eſt, niſi de dic

Quod eſt antè arcam (fœderis,) quæ vocatur te-

ſtimonium; Rabbini noſtri † id explicant de lucerna occidentali, 6. quæ eſt teſti-

monium omnibus, qui veniunt in mundum, 7.
populo lſraëlitico, nam (ſacerdos) dabat in illam
tem (olei) cœterarum (lucernarum,) quæ ei
ebat (ſacerdos) atque in ea deſinebat. Eod. verſ.

quòd Divina præſentia requieſcat in
(Iucernam) oleum juxtà quantita-
8. aſſociatæ erant; ab illa autem incipi-
3·‧ Aptabit illam 4 veſpere usque ad

mane] i. e. Aptabit illam (lucernam) aptatione, quæ convenit menſuræ uniuscujus-

ue noctis; 9. illius autem æſtimationem 10,
9

ſapientes (Rabbini) expoſuerunt de-

dimidia parte ſextarii 11. pro unaquaque lucerna eaque menſura ſuſſicit etiam no-

nata eſt. 13.
plicatio, quæ exponit,

12. & hæc menſura ab illis (KRabbinis) determi-
Verſ. 4. Candelabrum purum] Quod (fuit ex) auro puro, alia eſt ex-
(iſtud intelligendum eſſe] de puritate candelabri, quia illud

Trepur⸗

3. Et quidem fol. 86. a. 6. uti ad marginem in
WR N9W h, loc. allegatur; eſt autem is liber ter-
tius partis quintæ operis Talmudici, tractans de
oblationibus veſpertinie,
4. Hebr. Sunn nn, Torat Cohanim, vide, quæ
de iſto libro cap. antec. 2 3. v. 8. num. 16. no-
tata ſunt.

5. Vide quæ ad Exod. c. 27. v. 20. n. 118, & ad;

Exod. c. 29. v. 42. n. 13 3. notata ſunt.
† Hebr. ran iſtud & ſequentia usque ad: yh
Na i. e, omnibus, qui veniunt &c. abſunt ₰

MSto 2. hoc quidem loco ; addita autem ſunt

poſt verba: quòd Divina præſentia requieſcat in
populo Iſraẽſiticco.

6. Hebr. acdyn 33, vide not. in a ri, ut

S&μ ea, quæ de hac lucerna occidentali notata ſunt
ad Exod. dict. c. 27. v. 20., num. 118. confer. 8
Torat Cohanim ac tract. Talm. Schabbat, fol.

22. b. uti in nndn ne b, loc. allegantur ad

marginem. . .
7. Id eſt: omnibus hominibus, qui nati ſunt &
hanc lucem aſpiciunt.
2. Nempè: lucernæ occidentali, de qua hic ſermo
eſt, confer. Gur Arjeh oel. 109. Col. 1. fin. ac

bat in unam lucernam, quantum in alteram, con-
fer. hie Jalkut Part. 1. Fol. 19. col. 2. med.
9; Hoc autem non eſt intelligendum de menſura
ſeu quantitate olei pro qualibet nocte myy upa
i. e. per ſe ac ſeparatim. (non enim quantitas ſi-
ve menſura ejus accurata ſciri potuit;) Ied ſuit
Swys va een ge i. e. quantitas ejus
ſecundum noctes (menſis) Thebeth (qui De-
cembri noſtro ferè reſpondet,) quæ ſuut longis-
ſimæ Jna ee dnn rer i. e. Sec ſi quid
(olei) ſuperfuerit, id nihil referebat, ſic in Gur
Arjeh f. 15 5. col. 4. med. habetur, conf. & TPorat
Cohanim, uti ia Ea ' . oc. allegatur ad
marginem.
10. Sive: quantitatem, Hebr. yw, conler. quæ
ſuprà ad Levit c. 14⸗ V. 47. n. 9 8. de hac voce
notata ſunt. “
II. Hebr. My, quæ eſt menſura liquidorum minĩ.
ma, ſex ova continens, confer. hic tract Talm.
Sevachim, fol. 12. a && Menachot, fol. 9. a. b.
12. Hie menſis luna ioni Decembris noſiri maxi-
mam partem reſpondet, vid. num. antec. 9. .
13. Eaque menſura determinata fuit, ſive crasſius
fuerit ellychnium ſive tenuius, uti in Gur Arjeh

dict. fol. 155. col 4. med. habetur.
Hhhhhh -

2³4

LEVITICI.

CAP. XXIV.

repurgabat (ſacerdos) & à cinere priùs 14. mundabat. Verſ. 6. Sex in ordinem:]
1. e. Sex placentæ ſint ordo unus. 15. Eod. verſ. 6. Menſa pura] i. e. Ex auro pu⸗-
10 (confecta;) alia expoſitio (id intelligit) de puritate menſæ, ne * furculæ 16. exal-
tarent panem à ſuperficie menſæ. 17. Verſ. 7. Et dabis ſuper ordinem] Super 18.
unumquemque ex duobus ordinibus fuerunt † duæ acerræ 19. thuris, unicuique (a-
cetræ inerat) plenus pugillus (thuris.) Eod. verſ. 7. Et erit] Thus illud pani in mo-
nimentum, nam de pane (iſto) nequidquam (incendebatur) excelſo (Deo;) ſed thu⸗
adolebatur, 20. quando illum (panem auferebant unoquoque Sabbatho, idque (thus
erat) in monimentum. Eod. verſ. 7. Pani] Quia per illud (thus) recordatio ipſius
(panis) fiebat apud Deum, perinde ac pugillus, qui erat memoriale oblationis. Eod.
verſ 7. Et erit *] (Nempé:) oblatio iſta, nam quodcunque venit ex proventu (ter⸗
ræ) ſub regula oblationis 21. comp rehenditur. Verſ. 9. Et comedant ** illum] Re-
fert (id hic Scriptura) ad DrNi. e. panem, quæ (vox in linguâà Hebræâ) eſt generis
maſculini. Verſ. 10. Et egreſus eſt filius mulieris Iſzaslitiadis] Undenam egreſius eſt?

R. Le-

14. Hebr. mrn i. e. ab initio, nempè: antequam

accenderentur lucernæ, repurgabat ſacerdos
candelabrum 4 cinere, confer. Menachot, fol.

29. 2.

15. Sive: ſeries una, id enien Hebr. 3en
ſignifieat, conter. not. in 'nan ine . loc. i .

tem Menachot, fol. 76. a. b. & fol. 94. a. & 1.
9 8. a.
* Hebr. N, in MSto 2. negatio ifla omiſſa eſt,
juxtà quam lectionem lenſus eſt: ut furculæ ex-
altarent panem & c.
16. Hebr. E. Oun, de quibus vide, quæ ad Exod.
c. 2 5. Vv. 29. n. 9 5. notata ſunt.
17. Nec efſet reen ſn eben i. e. inter-
vallum (ſeu ſpatium) inter menſam & panem
ſic in Gur Arjeh fol. 155. col. 4. med. vide &
not. ad Exod. c. 2 5. V. 29. n. 9 5. item tract.
Talm. Chagiga fol. 2 5. b. & Menachot, fol. 29
a. b. & ſol. 97. ac Torat Cohanim, uti in
Bynom M hic allegatur, ubi vide & notas, in
quibus res iſta ſic exponitur, nempè, quòd furcu-
læ fuerint ſuprà menſam, quibus panis facier in-
cumbebat eæque erant inter unuquemq; panem;
aſt ſuper menſam ipſam non erat calamus ſeu
furcula; ſed panis infimus incumbebat menſæ

18. Confer. hic Sota, ol. 37. a. & Menachot, fol.

62, a. b. & fol. 9 8. , in notis ad librum Prec.

Jud. part. 2. P. 222. a. fin. & p. 25 8. b. fin. par-
ticula 7 i. e, ſuper, exponitur, hic ſignificare
ixde i, e. juxtà, & Ggnificationis jſtius exem:
plum ibidem ex S. Scriptura adducitur ex Nu-
mer. c. z. v. 20, ubi yy exponitur yx& i e.
juxta illum, vide Raſchi nor. ibid. ur & Torat
Cohanim, ſicuti in ar rbw b. loc. allegatur
ad marginem, in notis quoque S'non mnboe
particula 7y exponitur v&i. e, juxtà.
† Hebf. ", in MSto 1. pro eo legitur: 11 i. er ec
ce, in MSto 2, habetur i, e, ecce (duæ acerræ
cap. 2 5. v. 29. num. 8 ⅛,
20, Confer. Exod. c. 29. v. 2 3. n. 61. vide & not.
ad librum Prec. Jud. dict. part. 2. p. 222. a.
fin. & p. 25 8. b. fin.
* Confer. hic not. ad Numer, c. 5. v. 2 6. Sign. *

i. e. & egrefſus eſt (filius &c.) abſunt hie ab u-
troque MSto.

21. Vel: fub generali ſignificatione (vocis) ob-

tur, vide de hac voce
Hebr.
**— Confer. hic Joma,

Jol. 17. b. & fol. 34. a. &
Menachot, ol. 2 1.

b it. Bava batra, ol. 142.

a. & Sanhedtin, f. 2 1.a, &ι Avoda Sars, f.10, b.

19. Phialæ, ſcutellæ, Hebr. da, vide Exod. dit,

** Hebr. Arwsh, iſtud & ſequentia, usque ad: Nx

(L. WIy.
—
R Leri dicit
Pta habetur, e
(uoge babbe
Gat buccellam
det!)per admit
n 1, dicit:
tun renerat en
gid tibihie te
ptum elt: unn
trum ſuorum,
demnatus, g⸗
iu uri Ayyj
luuer füint hFael
rett 1o. Bjr
Renr pailia]

——
11 Sire: ge mun
habetut, hec en
erſa antet. 9.,.
tutum perpetun
Rrn idel: &
deyxionem iſtoru
Ribbini, gudil
gretlus lt, i ee n
in notis o
13. Nenpt: geye
ſiagalis Sabdath
colamDomino
in lilom ac ſocu
(i, conter, 1
med.
14, RKiilde: daden
cap, habetut,
eol 4 in. fa

i b .

Hebe Op dn .

Vel nen Hebr. w ne
lationis, quæ dicitur Hebr. nm, comprehendi-

plufa in Buxtorf, Dictionar.

Ywiee. bucc⸗
1. Hebr, Nbn

ſine Genan gi⸗

i Plnn ge hae

le Shneit ld

“Rſ ddietin huigz

AA.N.

— —
ex in rainen.

eule 16, e.
en) Soper 11.
wbnicigeſe.
lud Pani inmo-.
(Deo;)ſed thus
ho, iügue thu
tecordalio iplos
Oblationis Hod.
er proventuctet⸗
At Pilun Be⸗

brai) eſt genens

natn egellus elt)
Re⸗
8P.2 1. b. nn. pal⸗
nitur, hie ſorifiene
Cationis iſius exem
Ara aAddueitur ex Nu.
eNponitur N e.
not. ibid. ur & Totat
TNdo h lor, Aleoatur
guoque On Nn
Kie, unti.

eo keginl: i e ee.

i, e ecce Guæ Ne

n, ſide aod, d.

1.n. 61. fige & not.

6. palt, 1 P. 111, 40.

CAP. XXIV.

LEVITICI.

98 5

trum ſuorum, 29. ingreſſus eſt (itaque)

Verſ. 10.

R. Levi dicit: de ſeculo 22., ſuo exiit; R. Berachia dicit: de verſiculo, 23.
prãà habetur, exiit, ſubſannando (quippe) dixit filius iſte mulieris Iſraélitidis:
quoque Sabbatho aptabit illum 24. (cùm tamen) mos ſit regis,
dat buccellam calidam, an fortè (Deus) buccellam frigidam * novem dierum (come-
det?) per admirationem (vel per interrogationem dixit iſte impius verba illa;) Miſch-
na ¹½5. dicit: 26. & domo judicii Moſis exiit (filius mulieris Iſraelitidis) condemna-
tus, venerat (enim,) ut figeret tentorium ſuum in caſtris Danitarum, dixerunt ei: ec-
Qquid tibi hic rei eſt? 27. ille reſpondit eis: ex filiis † Dan ego ſum, dixerunt ei: ſcri-
ptum eſt: unusquisque 28. juxtà vexillum ſuum cum ſignis ſecundàùm domum pa-

qui ſu⸗
) uno-
ut quotidiè * come-

domum judicii Moſis; 30, ſed exiit con-

demnatus, (quapropter ille) ſtetit ac blasphemavit (nomen Domini.) Eod. verſ. 10.
Eiliu viri Riyptii] Is fuit Egyptius, quem interfecerat Moſes. 31. Eod. verſ. 10.
Inter ſilios Izazlis] Nimirùm proſelytus 32.

erat factus (ſilius iſtius Egyptii.) Eod.

Etjurgatiſunt in caſtris] Propter negotium caſtrorum. 33. Eod. verſ. 10.
Et rir raslita] Is fuerat adverſarius ejus (E.gyptii,) qui illum prohibuerat, ne is ten-

Hhhhhͦᷣ 2 tori⸗-

22 Sive: de mundo ſuo, Hebr. myn, prout hic
habetur, hæc expoſitio inde nata eſt, quoniam
verſu antec. 9. h. cap. dicitur: y prii. e. ſta
tutum perpetuum, & hoc verſu 10. habetur:
Nx), id eſt: & egreſſus eſt, ideò propter con-
nexionem iſtorum duorum verſaum expoſuerunt
Rabhini, quòd iſte mnyn i. e. de ſeculo ſuo e-
greſſus ſit, i. e. mortis ſupplic io aſtectus ſit, ſie
in notis pon mev hic explicatur.
2 3. Nempè: de verſu octavo h. cap. ubi habetur:
ſingulis Sabbathis ordinet panes propoſitionis
coràm Domino &c. quem verſiculum impius iſte
in rilum ac jocum vertit, uti hic R. Berechia di
cit, confer. Jalkut Part. 1. Fol. 189. col. 4.
med.
24. Scilicèt: panem, ſicuti ſuprà dict. verſ. g. h.

en c, 5...24. Mon.

Uentia, Rque 34: NN) .

Sc.) ablutbie ꝛbu⸗

eaianel eß) ob⸗ “
.T, complehengi⸗ .

in Bogtolt, Dickiona,

17 b. a ,ol 14 4
Zina balta, /0, 1431
Aroda dale, 1,

5

col. 4. fin. & fol. 1¹
paR PRD h. loc.
Hebr. ) 2n, abſunt iſta ab utroque MSto.
N Hebr. 2 & e, in MSto z. prO eo legitur:
y P i. e. buccellam pauperis.
2 5. Hebr. & any, ſic vocatur textus Talmudicus

56. col: I. princ ac not. in

è

ſine Gemara, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 26 11.

ubi plura de hac voce, confer. & Joh. Seldenus
Qe Synedr. lib. 2. c. I. pag. II. edit. Amſtelod

cap. habetur, confer, hic Gur Arjeh fol. 155.

vide ſis ibidem.
26. ZSeldenus loco alleg. vertit: ex traditionibus
recipitur.
27. Vel: quid tibi cum hoc loco
ibidem tranſtulit.
† Hebr. uan, in utroque MSte pre ee legitur
Man i. e. ex filiabus, re cins, ut puto.
2 8. Hebr. P'z i. e. vir, non mulier; tu verò non
ex viro Iſfraelita, ſed ſolum ex muliere Iſraeëlitide
natus es. H
29. Sicuti Numer. eap, 2. V. 2. habetur, confer.
Jalkut Part. 1I. Fol. 189, col. 4. circà fin. S Fol.
19 0. col. I. princ.
30. Vel: actionem inſtituit in prætorio Moſaico,
prout Seldenus alleg. lor. vertit.
3 1. De quo Exod. cap. 2, V. 12., confer Gur Ar-
jeh fol. 156. col, I., med. ubi ratio hujus expo-
ſitionis adducitur, vide & notas in pan en
b. 0oo. “
32. Confer. & hic Gur Arjeh dict. ol. 156. col. 1.
circà fin. ac not. in of m h. loc.
33. Nempè: quia filius iſte viri Epyptii tentori-
um ſuum figere voluerat in caſtris Danitarum,
ſicuti paulo ante hoc verſu 10. dictum eſt; in
MStOI. ordo verborum quoad hunc verſum 10.
G& ſequ. 11, mutatus eſt. .

ſicuti Seldenus

“

Abi etiam huius loci veriio Latina habetur, quam

„*✕

*

986 LEVITICI.

torium ſuum figeret (in caſtris Danitaru *) Verſ. 11. Ee blasphemavit] (Hebr.
P ) juxtà Targum ejus eſt )) i. e. & expreſſit, 34., nam diſertè nominaverat
unicum (Dei) nomen 35, idque contumeliâà affecerat; eſt autem illud nomen

Mnnnnnnn

Nomen autem matris ejus erat Schelomit, ſilia Dibri] Laus Iſraëlitarum † (hic contine-
tur,) Scriptura enim manifeſtavit illam (mulierem,) eum in finem, ut indicaret, quòd

ipſa ſola fuerit ſcortum. 37. Eod, verſ. I1I. Schelomit] (NDν ideò dicta fuit.)

quia garrula extitit (dicens:) i. e. pax ſit tibi, 38. pax ſit tibi, * pax vobis, lo=
quax enim erat & omnes ſalutabat. Eod. verſ. I I. Elia Dibri ** de tribu Dan] Re-
fert (hic Scriptura,) quòd improbus turpitudinis (ſeu ignominiæ) notam tàm ſibi i-
pſi, † quàm patri ſuo tribuique ſuæ aſfricet, huic ſimile eſt illud: Ahaliab, filius A-
chiſamach, de tribu Dan, 39. idque in laudem (dicitur) & ipſius & patris ?** tribus-
que ſuæ. Verſ. 12. Et paſuerunt illum] Solum, nec ſimul cum ipſo poſuerunt eum,

qui (ligna Sabbatho) collegerat, 40. ambo enim (deliquerant) eodem tempore, 44.

2 *£
ſed
di, Hebræis uſitata, confer. Exod. c. 2. v. I 1. H. 44.

*Hebr. 7y 7., iſta repetitio abeſt ab utroque
MSto.

ac noverant quidem (Iſraelitæ,) quòd is, qui (ligna) collegerat, eſſet reus mortis

—

34. Confer. infrà verſ. 16. . eap. n. 4 8. & P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. it. tractar.
Talm. Sanhedrin, Fol. 5 6. a. uti in e nD,
bh. loc. allegatur ad marginem.
35 Nomen Dei proprium ac ſeparatum, Hebr.
N w, vide num., ſeq. 3 6. & infrà verſ.
16. hH. cap. n. 4 8. confer. & D. Maji Theol. Jud.
Loc. 20. §. 6. p. mihi 286. ac Jalkut Part. 1.
Jol. 19 0. col. 1. med. ⸗
36. Vel: ſeparatum, Hebr. npe , de quo
vide plurs apud Buxtorf. in Lex. Talm. & P. Fag.
in not. ad Paraphr. Chald. . koc. ac D. Maji loc.
alleg. it. infr. v. 16., h. cap, n. 49.
† Hebr. av, in MSto I. poſteà additur:
NX1. e. iſtud (ſcil. fuit,) in MSto 2. verbis iſtis
præmittitur: ν i., e. ut enarrat, (cil, laudem
Iſrae litarum.
37. Nam cum viro Æ gyptio, juxtà Rabbinorum
opinionem, illa rem habuerat, ex quo filium i-
ſtum conceperat, qui poſteà nomen Dei blasphe-
mavit, vide Exod. c. 2. v. I I. n. 44. licèt enim
illa fœmina Iſraëlitica ignorans rem habuerit
ecum Ægyptio; tamen appellaturinn, quoni-
am ya i. e. rem habuit cum alienigena,
uti in Gur Arjeh ol. 156. col. 2. pring. habetur,
confer. & not. in Sman now h. loc.
118, Id eſt: ſalye, eſt enim hæc formula ſalutan-

iee eee e e e wmenn deen i. e:

quocircà illa contemptui futt.
† Hebr, 9 &), abſunt iſta hic à MSto 2.
39. Prout Exod. cap. 3 5. v. 34. habetur.

MpPH nav, i. e, & (in) laudem familiæ ſuæx
(& in laudem tribus ſuæ,.) .
40. De quo vide Numer. cap. 1 5. verſ. 3 2. confer.
not. in τν D* h. loc. .
41. Sic h&& a hic interpretor, confer. quoad
hanc ſignificationem R. Salom. not. ad Geneſ.
c. 2 5. v. 2 0. & ad Ezech. c.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1841.

) 2 N 19 WW
dicitur enim,

mos-

3 8. v. 17. vide Huheew
* Atque ita erat p y i. e. gravius peccaverat,
quàm alter, qui maledixerat, is enim erat y*'I
9i, e. levius peccaverat, ſic in not. Dmar DeͤH
h, loc. poſt vocem iſtam qrppa i. e. morris (re-
us) in MSto 2. locus iſte ſic legitur: hrn eH
3 7 re e i. e.
qui profanat illud (Sabbzꝛtum)
(oner. Buxtort,l

CAb. xXIV.

(Dei)
explicitum, 36, quod ille (Egyptii filius) audiverat de (monte) Sinai. Eod. verſ. II.

„ Hebr. a Do, in utroque MSto poſteà additur-

(Dibri Hebr. Mas filia dicta fuit quoniam)
ra i, e. loquebatur cum omnibus hominibus,

X Hebr. DaN, in utroque MSto hic additur?:

CNNN.
— —
ſAnontnarifel
tet) ided dicin
elet; 43 atdel
ſes guic ticlench
Vet: 14. B'/
Setiptora, ut ine

gis tuus in lupe

biipl canlam
uniyerli ccetus⸗
(mnitens) Vet
Panitit) banch

nd talratur0

It 41, nomen’l
Per llius cognor⸗
gmnifcat malecie

cam? jo, Ven

—
morte wokielut 1
tur: quig eiſeiie
Xerat dc.) in W
tur enim, gwi prot
morie ur, habentu
Ague hit in Raſce
41. Vide Numer. di
ker. delcden, de
12. h. 4. ge1
item tract. Talmn.
Somn wov lie
4. Uti Numeror.4
lehe In, e⸗
Confet, hic trach
Salheckin, dl a
2. Klol. 6.4.
44. Vig. lupri Len
digd s conler. 6
B uus ſt luher apit
No in den
4). Vel: in coron
n, ubi lorum
uod gvis er züi⸗

Cohalin, r

CALXNN.
euie (Hebr.

nominarerat
notmen (De)
BodFerl. II.
(ie contine⸗
icaret dnd .
edcich fuit)
Ppakrobis,l0⸗
it⸗ Dm] R.
m tüm ſbii..
Miab, flins A.
ris erbut.
lnerunt eun, .
gtempote, 41. 3
teus morti
ſd

,c,2 N.1lll. 44.
dbelk ab uroqe

10 polktei dditur.
. .
lit, quoniam)
nibes botninid
Ato⸗ 1.
habetut.
MSto hieacditut
Audem fintilie ſia

4 ſerl.32, cOlle

r, eonſer ndd
m. pot, 40 Gene .
38. V. 17 ce
glariusettafel
9 it eſimelat 4
n hot. E eH
ta ie, Mortis (
legiur: WN NI
V nep n i 4

as (Sebbitun
ilud .

—

CAbP. XXKIV. LEVITICI. 997
ſed non manifeſtè iisdem expoſitum erat, quonam 42. mortis genere is (plecti debe-
ret,) ideò dicitur (ibidem:) quia non manifeſtè declaratum erat, quid ei faciendum-
eſſet; 43. at de illo, qui maledixerat, ipſa (Scriptura hic) dicit: ut declararet eis (Mo-
ſes, quid faciendum eſſet,) non enim noverant, an ille reus eſſet mortis * nec ne.
Verſ. I4. Qui audiverunt] Hi fuerunt teſtes. Eod. verſ. 14. Omnes] (Hoc dicit
Scriptura,) ut includat etiam judices. ** Eod. verſ. 14. Manus ſuas] Dicunt ei: ſan-
guis tuus ſit ſuper capite tuo nec nos puniendi ſumus propter mortem tuam, cujus tu
tibi ipſi cauſam præbuiſti. 44. Eod. verſ. 14. Univerſus cætus] i. e. In ſtatione 45.
univerſi cœætus, hinc (eſt,) quòd is, qui mittitur ab aliquo, perinde habeatur atque ipſe
(mittens.) Verſ. Iv. Eerat † peccatum ſuum] (Nimirùm) exterminiéò 46. (aliquis
pumtur,) quando ei non eſt præmonitio facta teſtibus adhibitis. 47. Verſ. 16. Qui
execratur (Domiui) nomen] Non eſt (aliquis mortis) reus, donec diſertè expreſle-

*
.

verò
rit 18. nomen (Dei explicitum;) non verò ille (mortis reus eſt,) qui maledicit (Deo,)
per illius cognomen. 49. Eod. verſ. 16. Qui verò execratur †] (Verbum 23P]9) ſi-
gnificat maledictionem, veluti (accipitur in illo loco:) ecquid 2& i. e. maledi-
cam? 50. Verſ. 17. Et quisquis percuſſerit] Quoniam dicitur: * & qui percuſſe-

Hhhhhh 3 rit
morte morietur (Exod. c. 31. v. 14.) ieo d ci tur, ubi vide & notas.
tur: quid ei fieti debeat; aſt (de illo qui maledi- † Confer. tractat. Talmud. Chagiga, fol. 11. 6. &

xerat & c.) in MSto 1. verba iſta : “' i. e. dici
tur enim, qui profanat illud (Sabbatum,) morte
morie ur, habentur quidem, ſed. cœtera, perinde
atque hie in Raſchi notis, leguntur.
42. Vide Numer. dict, cap. 1 5. v. 34. n. 60. con-
fer. & Selden, de Synedr. lib. 2. cap, I. n. 2. p.
