CiVII81b
author: Shelomoh ben Yitsḥaḳ

— —

N125 11919536 021

IIEIIINuIIIIIn..

„

Tübingen

21
12 11 72:
1n 11:,2

.
r

NR—

S
N
0
/
,77,9
4

e.
r
è

WS
—
B E⸗

—
—

B
N

RR
8
R
SR

WR
S
R
—
ð

N
“

=
=

5es.
?

.
6 S
.„
mmnmtnnnmnnt SEE
e

B
1
6

—

=SOSOᷓ̃ͦñÿͦůZͦZBð
S “

2
—

—

“

COMMENTARIUS
HEBRAICUS

“

S

LATINE VERSVUS.
cum duobus vetuſtisſimis Codicibus
MsStis membranaceis collatus,

at ue
notis illuſtratus

S. Cæſ. Majeſt. ut & Duc. Saxon.
Conſiliario, & c.

GOTHME, Dpis Reyberianis,

M. DCC. X.

–

r DICTI,

GCOMMENTARls HEBRAICUS.
QyIN GJE

NäMPE
IN

D

TICUONM, NOMRROSB, DEUIE.
RON Odil.,;

Cume dcd vougiGim mis Caairihus

Mötis membranacecis collatus,

atque H
Notis criticis ac philologicis illuſtratus
2

5. Cæ Mtekn ut & Duc, Saron. . Conſliali.

XEE

STNE,

Ts RETFHERIANIS, A oCcc: . S

8

00

NA

SERENISSIMOET POTENTISSIMO
PRINCIPI AC DOMINO,
DOMINO

FRIDERIGCO
BOÖRUSSORON KEGI

PRIMO-
MARCHIONI BRANDENBIURGICO,
S.R. J. ARCHI-CAMERARIO ET ELECTORI:
SIPREMO PRINCIPI ARALISIONENSI,
N74eMEO-CASTELLI. ET VALANGI:
DuCI MAGDEBIIRGI, UILIE, CLIVIE, MONTIIIM,
STETINI, POMERANIE, CASSLIIBIORLIIM, VAN-
DALORM, MECKELOBIIRCGI ATQVE IN
SILESILA CROSNE:
BURGRAVIO NORINBERGENSI:
PRINCIPI HALBERSTADII, MINDE, CAMINI,
SWERINI, RATZENBLIIRGI:
COMITI HOHENZOLLERANO, RUPPINI, MARCX,
RAVENSBERGX, LINGE, MOERSIE, HOHEN-
STEINII, TEKLENBCURGI, BURX
ET LEHRDAMI:
MARCHIONI VEHREÆ ET VLISSINGE, DYNAST

RAVENSTEINI ET DPITIONIIM ROSTOCHII,
STARGARDIA, LAUENBLIIRGI, BUTAVI),
ARELAIE, BRED; ETC. ETC.

Mc FORTI

FORTI, FELICI, NCLYTO,
SALOAMανιW ι APIöNTIA 1NRU&N1,
FT INIER COETEROSEUROVD RüöGESPR.
OIPDO BONARVA LPIHIERARVA PRO.
AMOTOl EORVOAMQDüI,, =
OVI IN EXPLICANDIS RABBILNORVUA ScEE.
PTIS VUERSANN OR, ESTIM AIORI
PRUDENNTISSIM0,

REGI AC DOMINO MEO
QCQLEMENIISSIMO,

HANCCE

R. SALOMONIS TARCHI COMMENTA-

RlII HEBRAICI IN PENTATEUCHIUIM MOsIS
VERSIONEM LATINAM HVMILIMA MENIIS DEVO.
TIONE CONSECRAT ET DEDICAT

REGIA MAIESTATIS VESIRA

ouwIu nuun muus
SERVIUS

Jon. FTDERCus BRFFTHAUPTus. “

Mallris atque e Eaccllemiſſim mi Domuini,
DN. OH FRID. BREITHAUPTLI.
dacr. Caſar. Majeſt. ut & Duc. Sax.
LConſfiliarii, &cłc. .
ardhkiumm ac vix ſuperabilem Hl
imterpretan idi atque annotand
k. SALOMONIS IA e E.
laborem, imprimente
CHRISTIANO WERMII THIO, ”õ
Cæſareò, Regio Pruſſicò, Ducumque Saxoniæ
ſculptore, N!
in gratitudinis publicæ & obſervantiæ “ðß
monumentum CC00
ad invenit,
annexo ad latus Elegidio —
fieri curavit 2=è
JIoH. GEORGIUS INCKERR;R, ée
Civ. Patr. Waltershuſ. Conſul & Advocatus
nec non n ud. Inf. imbid. Eccleſ. Adſeſſor. ʒ

BkREITIr

DIIN 1r01 MORN FI (a) VERSICQVE NOTATA

BSRETT AUPTI, DECVS EIISEBIE, SACRA
I DrESTINA IURIS, Z
INTERFAES, Qvon HABET DOCTUS EOUS
OpIIM,.

IOSEPHI,
ROMANO IARCHI STRMATE SISTIS OPIIS!
EERT TIBI PER CATHEDRAS PALME PRACO-
NIA S1ON,
PET TIEäI Qvob, IAM CREFDIT APELLA,

IN ROSE0 FACTIIM MALABAR MIRABII UR

ORIIU,

ocCASU GkATS ANrII. HONORUS A-

EVE-

(a) Poſt varios Philologicos & J uridicos labores Excellentisſimi autoris edidit ille⸗
binis Indicibus notisque illuſtravit an. 1696. rarum volumen Philippi Mornæi,
Plesſiaci Domini, Nobilis Galli, de veritate Religionis Chriſtianæ; deinceps ve-

15 edidit Gorionidem Joſippon, & Rabbinicis ſtructuris verſum an, 1707. ter.
iium jarchi laborem difficulter aggreſſus tandem feliciter finiit.

(d) Imposſibilitatis equidem arguerunt verſionem Excellenticſimi Dn. Autori⸗ ho⸗

dierni⸗ Hebræi, ſed publicâ facti veritate jam ſolidè refutantur.

—

EVEHET HAS TTERVNM PAR DOCTOR GAG.

NHY TIZ NlIER (Cc) ARTES,

MAGNUS PAR MAIIS (d) QVODQVE SE.

QVETIIR, HABET;

SIM VATESI PROPIUIS, QVEIS LRONI TEM.

PORA VERPI,
HACCE VIA CHRISTO TRADERE NQCMEN
ERIINT.

HNC PER DOCTORIIM SOTHIE TE PDhr

CAT ORA,
ET ChRONOS HOGC NIMO SCRIPTA RE-
QCLCoONDIT OVANsS!

E GokIoNIADrN ET RASCHI
„ SCRIPTLA NOTAIA
ROMANO BäRETTHAVPT NoSTER
AB ORE REFERT.

7

(c) Qui ſada interpretatione Latina ſoſe hi Gorionis Oxonii 1706. dum in familia
Reverendisſimi Angli, Epiſcopi Wigornienſis vixit, editâ: literas, quas legi, a.
micisſimas ad Illuſtr. Dn. Autorem dedit.

((d) Cujus Abarbanel & Maimon latinè verſi in Catalogo autumnali nupero Lipſi.

enſi an. 1709. reperiuntur Promisſi.

M.

nfimil
lezi a⸗

lipl:

SEE

SRRR
N

PREFATIO.
L. P. §.

W

Nter omnes Hebræorum Do-
ctores, qui in Sacram Scripturam Vete-
ris Teſtamenti commentati ſunt, R. Sa-
lomonem jarchium (1.) facilè principem
abtinere locum nemo dubitabit, qui
modè tàm veterum Rabbinorum, quàm recentiorum
de illius Commentario in Sacra Biblia perſpexerit & lege-
. a rit
(1.) Sic communiter illius nomen cluit; aſt Richardus Simon in Catalogo
autorum judaicorum, Gallicè conſcripto, falli eos putat, qui Rabbi-
num iſtum vocant Jarchium, cùm ipſe nominetur Iſaacus vel Iſaaki,
ipſius verba hæc ſunt: on ſe trompe ordinairement en citant ce Rab-
bin, qui ſe nomme Iſaaki & non pas Jarchi, quesques-uns ont creu,
qu'il eſtoit de Lunelen Langvedoc; mais il étoit de Troyes en Cham-
Pagne, comme l’ aſſure R. Gedalia & la plus part des autres Chrono-

logiſtes Juifs, il vivoit dans le douziéme ſiecle, i. e. erratur communi-
. ter

pRFFATIO. 2
rit teſtimonia & elogia, quantis enim laudibus illum cx-
tulerunt celeberrimi judæorum magiſtr, quot præconiis
eum exornärunt! nam non ſolum ab ipſis vocatur
9run ND i. e. lumen iſtud magnum, ſicuti elogium i-
ſtud ipſius Commentario in Pentateuchum Moſis in e-
ditionibus hactenùs vulgatis communiter præfigi ſolet;

ſed etiam =a1 Eονα appellatur —α Gâοαοαορ id eſt: d en,
1 S inter-

ter, quando Rabbinus iſte allegatur, qui nominatur Iſaaki; non au-
tem Iarchi; nonnulli exiſtimârunt (ex nomine iſto ficto Jarchi,) quèòd
ipſe fuerit oriundus ex (urbe) Lunenſi in Oxitania (Albertus de Versè
tranſtulit: Occitaniam, nempè provinciam Langvedoc;) ſed ille e-
rat ex (urbe) Trecaſſio (idem de Versè tranſtulit: Tricaſſimus erat;
aliis dicitur: Trecenſis) in Campania, ſicuti affirmat R. Gedalia alii-
que plerique Chronologi Judæi, vixit ille ſeculò duodecimòô, hiſce ad-
ſtipulatur & Andr. Acoluthi de Aqv. amar. in Proœmio pag 2. & ſeqv.
Lit. g. ut & Abarbenel. Commentar. ad Zephan cap. 3. fol. 276. col. 2.
princ. edit. Amſtelod. ubi etiam appellatur Px dbSE„ ) j. e, Rab-
bi noſter Salomo Iſaaki; Bartoloccius de vitis celebhrium Rabbino-
rum ſcribit, R. Salomonem cognomen aſſumpſiſſeσ Jarchi i. e. Lu-
natici, ab urbe Lunir, quod eſt oppidum provinciæ Aquitaniæ, ubi
Judæos manſiſſe teſtetur D. Gregorius lib. 3. Epiſt. 2 1. Chriſtoph. Cel-
larius in Inſtitut. Rabbiniſmi paulè poſt initium pag. mih. 13. ad no-
men ſic notavit: cognomen Jarchi Conſtantinus L'Empereur in
notis ad Benjamin. Tudelenſis Itinerar. pag. 149. à Lunel, Galliæ op-
pido in provincia Langvedoc propè Montpelier deducit, quòd Ben-
jamin in hujus loci doéëctioribus viris 132 α%'2) j. e. R. Salomo-
nem quendam cognomentô Sacerdotem recenſeat, quem S. Scripturæ
& Talmudis famoſum illum interpretem eſſe vir ille Clariſſ. exiſti-
mat, quamvis aliis id diſpliceat nec huic ſententiæ adſtipulentur, vid.
ibid. plura.

inter
iac
nag
Apu
NC
Nletat
benel
n!
illum
Rabbi
dunt,
coolye

—

mn
A
ſcri

leconiis
Vocatur
Dgiumi.

s in e.

giolet;
ſien
inter.

RM—

i; non an-
rchi) quocl
us de Verse
)ſed ille e⸗
lmus erat;
Zedalia alii⸗
nohiſce ad⸗

9 ¹. Klegr.

276. col.2.
1e Rab⸗

m Rabbino-.

itanie, ubi

mpereut in
„Galliz o-
,qudd Ben.

, R. AAlomo-
Kriptul?

laril. euiſti.

Ulentur,vd.

PREFATIO.

interpres legis (2.) ac ferè pro ταινvs, à udæis habetur,

hinc K. Jehuda Leo, (3.) qui per viginti annos caput Sy-
nagogæ in Moravia, poſteà etiam Pragæ fuit, vir magnæ
apud tribules ſuos celebiitatis, illum vocat i. e. Os
ſanctum, (4.) qui ſoleat pN T& 2 So j. c. inter-
pretari S. Scripturam juxtà veritatem, G) atque Iſaac Abar-
benel de illo ſcribit, (6.) quòd fuerit & ve ern e
D O—% i. e. parens doctrinæ Talmudicæ & quòèd poſt

illum non fſurrexerit ei ſimilis, (z.) quin etiam, quando
Rabbini interdum ab illius ſententia & expoſitione rece-
dunt, id non, niſi cum aliqua honoris præfatione facere

conſveverunt hiſce verbis: nd weD n j., e. ſalvus
a 2 W ſit

(2.) Quod nomen ipſe ideò adeptus eſt, quoniam illius Commentaria o
mhupium aliorum Commentariis ſuper Canonem præferuntur, pro
Alſtedius in Chronologia celebrium apud Judæos doctorum de ill
ſcribit, confer. Andr. Acoluthi Proœm. pag. 3. ubi etiam R ais i ſ
Zaccuthi Juchaſin fol. 130. b. edit. Cracov. allegatur. Adran.
(3.) A quo compoſitus eſt liber * πππ . e. catulus Leonis, à me ſæpius
in notis ad Commentarium Raſchianum allegatus eſtque &'n a de
claratio ſuper Commentarium Raſchianum in Pentateuchum Moſi ,
de quo confer. infrà num. 12. & num. 17. 0 15,

(4.) Sicuti ab ipſo vocatur in Gur Arjeh fol. 64. col. 4. med.

(5.) rrout ab eodem dicitur in dicto libro: Gur Arjeh, fol. 110. col. 1
me . SJ . * 6£
6.) Videlicèt in illius Commentario ſuper Judic. cap. 20. v
col. 4. princ. edit. Lipſ. 1 17 p. 20. verf. 7. fol. 69.
7.) Vel: quòd non habuerit parem in doctrina Talmudica, ſicuti D. Mev-
erus in notis ad Seder Olam p. 42 I. edit. Amſtel. tranſtulit.

PRE FATIO.
ſit ejus honor, (8.) nimis prolixus eſſem, ſi omnia illius
encomia ac laudes, quæ ci à Rabbinis attribuuntur, hic
recenſere vellem, de ipſius Commentarii præſtantia te-
ſtantur tot l&' i. e. declarationes, quæ in illum ſcriptæ

ſunt, nec eum imeritò dicere poſſis continere com pendium
quoddam Talmudicum quoad explicationem dictorum

S. Scripturæ, quæ in opere Talmudico, quod etiam Com-
mentator noſter ferè totum doctiſſimis ſuis notis illuſtra-

Vit,] hinc inde allegata ſunt, quæ ipſe maxima diligentiã

ſummoque ſtudiò collegit caque explicandis S. Scripturæ
locis aptè applicuit. Sed quàm celebre cejus nomen eſt

& quàm eximiam ille utilitatem ac lucem exponendis S.

Scripturæ locis attulit, tam difficilis intellectu eſt ipſius

Commentarius, præſertim in Pentateuchum Moſis cuùm

Propter ſtylum conciſum ac brevem, unde ſæpè obicu-
rus eſt & alium requirit interpretem, [hinc factum eſt, ut
multi in eum ſcripſerint declarationes & expoſitiones, de
quibus paulò ante dictum eſt.] tàm propter multas tradi-
tiones judaicas, quæ ibidem habentur, quarum exacta
noti-

(8.) Vid Iſaac. Abarbenel. Commentar. in 2. Samuel. cap. 24. fol. 183. col.
2. Circà fin. edit. Lipſ item D. Meyeri not. ad Seder Olam, pag. 612. e-
dit. Amſtel de R. Salomonis libris Rich. Simon. in Catalogo autorum
Judaicorum ſcribit: Ses livres ſont fort eſtimès des JIuifs & l'on peut

dire, que c'eſt leur grand auteur i. e. illius libri magnæ apud Jjudæos
ſunt æſtimationis ac poterit dici, quod ipſe ſit illorum maximus au-

tor.

—
notiti
ſtros
in es

nione

fncd

elcb

tatiO

ſont c
ſie te
ap.
unn iſt
impen
inpog
bus hi

tuium

dal

kendo
Cemntt
leoca
Cllent.
cull
bantut
transla

illius

lt, hie
ta te.
diipte
Ndium

totum

Com.

luſtta.

gentii

iptutr.

nen eſt
Nis.
ipſius

s m
oblcu.

eſt ut
nes de

Stladi.
excaa

noti⸗

——

autorum
lon peut
Judzos

Umus au⸗

PPPRKEFATI0O.
notitia non paucos fugit etiam ipſos judæorum magi-
ſtros, & quarum non ubique conſtans eſt explicatio, dum
in eisdem exponendis Rabbini ſæpè diverſas fovent opi.-

niones, idque teſtantibus illorum ſcriptis, haſce interpre-

tandi difficultates non parùm augent voces ac nomina
peregrini, imprimis Gallici, idiomatis, quæ in Commen-
tario Raſchiano deprehenduntur, quæque multis in locis
ſunt corrupta, ad quæ rectè explicanda atque integritati
ſuæ reſtituenda tempus ac labor non exiguus requintur,
qua propter à plerisque Rabbinis etiam doctiſſimis ſtudi-
um iſtud, quod in vertendo Commentario Raſchiano
impenditur, pro re difficilima, imò penè inſuperabili &
impoſſibili habitum fuit, has ob cauſas atque difficultati
bus hiſce deterritus, quamvis ſemel iterumque Commen-
tanium illum evolverim ac perlegerim ejusque intelligen-
di aliquam adeptus fuerim notitiam, ab eo Latinè ver-
tendo ſæpè manum abſtraxi calamumque depoſui, tan-
dem tritum illud: difficilia, quæ pulchra, ad animum
revocans ac tentans, quid valeant humen, quid ferre re-
cuſent, quantum in me fuit, omnia perrumpens obſta-
cula & difficultates, quæ mihi impedimento eſſe vide-
bantur, verſionem iſtam, abſolutàâ à me Joſephi Gorionidis

translatione Latinàâ, aggreſſus ſum ac primò quidem quin.

que librorum Moſis, dein etiam quinque voluminum,
a 3 gquæ

PRXEFATIO.

quæ Hebræis P'n E dicuntur, uti ſunt Canticum
Canticorum, Ruth, Threni, Eccleſiaſtes & Eſther, quæ-
que in Amſtelodamenſi cditione, quà uſus ſum, Penta-
teuchum Moſis proximè ſeqvuntur, ac poſteà omnium
librorum ſacrorum Veteris Teſtamenti translationem La-
tinam, additis brevibus notis, indefeſſo labore continu-
avi & tandem Divino adſiſtente auxiliò ad finem perdu-
xi, ex quibus jam publicam aſpicit lu-cem Commentarii
Raſchiani in Pentateuchum Moſis verſio Latina, adjectis
illuſtrandi cauſa quibusdam notis, quem laborem ſi eru-
dito Orbi placere perſpexero, etiam cœteri Veteris Te-
ſtamenti libii ſacri Latinè verſi ſeqventur; qvid in hoc
labore acſtudiò præſtitenm, aliorum ſit judicium, omnibus
numeris abſolutam eſſe translationem iſtam atque adeò
erfectam, ut in ea nihil deſiderari poſſit, jactantiæ eſſet

affirmare, hallucinamur quippè omnes, alii graviùs; alii

levius, nec eſt quisquam, qui tàm benè animum ſuum

diſciplinis obfirmavit, ut nihil eum fugere Poſſit ampliuùs
aut fallere, (9.) ſi itaque in Commentario iſto tàm diffi-

cili & ob brevitatem obſcuro vertendo cæſpitaverim, ſi-

cuti errare ac labi humanum eſt, præſertim in hoc ſtudio-

—

(9.) Verba ſunt Cunæzi in Prolegom. ad librum tertium de Republ. He-
bræorum.

—
lum
lecte
ehin
umea
Niab
t a
ionor
Kein⸗
inte
homie
im, t
zech⸗
ſt atte
AA caß
Ens, (1
iff
llcept
coq
Coctio

—
d
(11) SKͤ
ſis,
gen
men

fer.

—
nticum
JCæ.
Denta
mnium

emLa.

Mntinu.
Peldu.

nentatii

cſecti

ſietu.
Iis Te-
in hoc
hnibus
le ade
ir ellen
1s; adli
n uu

Amnplis

n Cffl.

lim, .

ſtudio⸗
UIIE

upl He⸗

PREFATIO.

rum genere ‚in quo facilis eſt lapſus, (10) in eo candidi

Lectonis benevolam interpretationem ſpero futuram, non

enim, hoc præſertim invidè & Momorum obtrectato-

rumque pleno tempore, id animò meò præſumo aut mi-
hi abblandior, fore, ut verſio iſta Latina omnibus place-

at ac nemo ſit, qui illam carpat aut reprehendat, neque

ignotum mihi eſt, quàm multis reprehenſionibus labor i-

ſte interpretandi obnoxius ſit & quàm difficile exiſtat, hac

in re omnibus ſatisfacere, cùm tàm varia & diverſa ſint
hominum judicia, nam iſtud ferè eſt ætatis hujus ingeni-

um, ut, ſi quis publico uti is eſſe velit, non tàm, quid

præclarè excogitatum dederit, quàm quid hallucinatus
ſit, attendatur, promptiorque ſit unusquisque & paratior

ad caſtigandos errores & vitia, quàm ad virtutes laudan-
das, (1I.) ſicuti itaque labor iſte, licèt perquàm moleſtus
ac difficilis ad ſolius Dei gloriam & proximi commodum
ſuſceptus fuit; ita æqvum lectoris jucicium ſpero fore,

egoque adeò non ægrò feram animòô, ſi qvis meliora &

doctiora in medium adferat & amica monita citra cavil-

landi

(10.) Id, quod D. Meyerus in notis ad Seder Olam pag. 3 30. edit. Amſte-

log. exemplé doctiſſimi Seldeni probat. V
(1I.) Sicuti Reverendisſimus Dn. Petr. Dan. Huetius, Epiſcopus Abrincen-
ſis, vir omni laude mea major, in Præfatione Commentariorum Ori-
genis loquitur, cum quo etiam antè aliquot annos propoſitum iſtud
meum de verſione Raſchiana, typis excudenda, communicavi, con-
fer. infrà Sign.* hujus præfationis.

PRAXFATIO.

landi & obtrectandi animum mecum communicet vel
etiam publicæ luci exponat, ut potius ei gratias acturus
ſim, quò d ipſe aliquid labons ac temporis Commentario
iſti Raſchiano evolvendo & explanando impendere vo-
luerit, ego, quantum in me fuit, hac in verſione facem
aliqvam aliis præferre volui, ut in obſcuris hujus Com-
mentarii locis exponendis tutiori ac firmiori pede progre-
di poſſint illi, qui perfeé6tam omnibusque numeris abſo-
lutam, quantum quidem in hac mortalium imbecillita-
te fieri poteſt, concinnare voluerint vel poſſint verſio-
nem. Ut verò etiam nonnulla de propoſito meo circà
hanc verſionem Latinam, ut & de autoribus, quibus in
notis ad illuſtrationem textus præ aliis uſus ſim, dicam,
iſtud mihi præcipuum ea in re fuit ſtudium, ut Commen-
tarium illum Raſchianum juxtà genuinum ſenſum eum-
que literalem, id, quod Rabbini vocant: vvon ◻ by,
verterem, adjectis majoris perſpicuitatis cauſa brevibus ac
ſuccinctis notis, nam omnes autores illos, qui ſuper Com-
mentarium iſtum e dy ſcripſerunt, id eſt, myſticas
ſive allegoricas explicationes compoſuerunt, evolvere eo-
rumque varias ac ſæpè diſcrepantes opiniones adducere,
infiniti fuiſſet labotiĩs & immenſi operis atque voluminis,
quocircà eos præcipuè autores, qui juxtà ſenſum litera-
lem 'α o 9y ◻ Xn i. e. declarationes ſuper Com-
men-

mnmn

went⸗

inpie

Polui
orun
nen⸗

/.

ſet
u, (
colte
m

boo de

ca ct
noru

gnem
onir

Augul

tin Kin
Aurorib
Dumn en

Ium ſo

Rabbin

——

(I12.) de

(13.) H.
Raſe

—

et vel

rus

entario
Ae po.
lacem
Com.
pogre.
8 abſo⸗
ecillita.
Verſio-
eo ite

nibus in

Gicamn,
mmen.
m eum⸗
,
yibusac
et Com-
myſicas
heteeo⸗
Aucere,
luwminis,
mn lteta-

t Com-
Wen⸗

num erant aut haberi poterant, conferre haud potui,
circà, ſi quis fortè error in citatis tractatuum Ialmudico-

(i 2. . Be quo bri num. 3. in c Przfnione dictume eſt.
(r3.) Hasce variorum Rabbinorum explicationes fuper Commentürium

PRÆ FATIO.

mentarium Raſchianum ſcripſerunt, allegavi & inter illos

in primis X , quem librum R. Jchuda Leo, ( 12) com-
polſuit, ut & librum, qui inſcribitur pan nar qui mul⸗
torum Rabbinorum, à quibus elucidationes ſuper Com-
mentarium Raſchianum ſcripræ ſunt explicationes conti-
net, (13.) crebrò adduxi & quoniam liber iſte paulò tardi-
us, cuùm omnes fere notæ in Pentateuchum Moſis à me
confectæ & in certos numeros diſtinctæ eſſent, ad manus
meas pervenit, ideò opus fuit, ut obſervationes, ex illo li-

bro deſumptas, ſub ſignis crucis & aſteriſci adjicerem,
loca etiam Talmudica ceorumque folia, ut & veterum Rab⸗-

binorum ſcripta, quæ in dicta editione nan novad mar-
ginem ejus notata ſunt, iſtius libri, ut & libri qui i Toldot A-
aron inſcubitur, fidem ſecutus allegavi, quoniam propter

anguſtiam temporis & feſtinationem operis aliaque nego-
tia & impedimenta loca illa cum ipſo⸗ Talmude cœterisque

autoribus, ibidem allegatis, qui etiam non omnes ad ma-
quo-

rum foliis aut in adductis ibidem ad marginem antiquis

Rabbinorum ariptis. Nerbi gratia: T anchuma, Bereſchit
b —

Raſchianum R. Schabbethai, vel, ut alii exponunt, Schabtai; qui
LDNi. e. Cantor dictus fuit, collegit, idem ille, qui⸗ etiam librum
) Pe compofſuit.

PREFATIO.

kabba. Thorat Cohanm& ſmiiDus, commiſſus ſi it, idnon
mihi; ſed jam dictæ editioni pon 'Dew ut & libro Tol-
dot Aaron erit imputandum, ſtylum quod attinet, quem
in verſione Latina uſurpavi, is mihi præ cœteris placuit e-
umque adhibui, qui ſenſum Commentatoris noſtri maxi-
mè perſpicuum reêdderet, quamobrem, cuùm illius veſtigia
ſequi & ab alieno quaſi arbitrio dependere mihi neceſſe
fuerit, dum fidi interpretis officiò fungi volui, integrum mi-
hi non fuit, verba pro lubitu, ſicuti forſitan ſtyli elegantia
ac concinnitas poſtulaſſet, adhibere; ſed verbum verbo,
quatenus linguæ Latinæ ratio ferebat, reddere & Com-
mentatorem preſſo pede ſequi opus fuit, qui, quoniam ſty-
lo utitur conciſo ac brevi, difficilem ſanè fecit verſionis la-
borem, notum quippe eſt illis, qui Rabbinorum ſcripta in
Latinum ſermonem tranſtulerunt, quàm difficile iſtud ſit
opus, dum Hebræum dicendi genus reluctante quaſi ſtylo
Latino exprimendum eſt, quocircà muhis in locis neceſſe

habui, nonnulla ſenſus ſupplendi gratià ac majoris perſpi-

cuitatis causà addere, quæ in ipſo Commentatoris textu
Hebræo non reperiuntur; hæc tamen, ut à textu ipto di-
ſtinguerentur, uncinulis includere viſum mihi fuit. E-
quidem melius fuiſſe, fateor, ſi Latinæ verſioni etiam tex-

tus Hehræus fuiſſet adcditus, v ſed, quoniamillei in omnium

PProat fupr? laudatus Fpiftopu Dn. petrus Daniel Huetius in Fiiteris
4 quon⸗

mn=

leee⸗
huben
editie
alicui
legn
agl
tati

m,

ſope!
isedit
llli,
rincu
ſones
Nema
ſibebli
obi
lun c.
um ate

goon
tator
lacha
414) CT.
Dm.
furti

—
zidnon
0Tol.
t. Guem
Acuitt.

li max.
eltigin

neceſſe
fummi-
Egantin
npelbo,
Com.
jamtt).
iOnis l.
Cipta in
ſſtuc ſit
nſiſtylo
8necelle

Ppeltpi⸗

hlis textil
oc.
tiam tex⸗

Omnium

uU

— 77
8 in literis

PRAFATIO.
inkeala eſt manibus, prætereà quia temporis & ſumptuum
habenda fuit ratio, ideò jam omiſſus eſt, forſitàn ille ſecundæ
editioni adjicietur. Si quibusdã in locis explicatio Raſchiana
alicui obſcura videbitur, is evolvat quæsò alia in notis meis
allegata loca, unde lux quædam obſcuritati textus accedet
atq; locus unus alterum explicabit. Duos quoq; Commen-
tarü Raichiani codices MStos membranaceos vetuſtiſſi.
mos, antiquis literis exaratos, quibus vix pares in totius Eu-
ropæ Bibliothecis reperiri poſſe exiſtimo, (14.) cum vulga-
tis editionibus magno ſtudio & labore penè Herculeo con-
tuli &, in quibus differant, ſuis quæque locis annotavi va-
riasque lectiones, ut & additiones ſatis multas atque omiſ-
ſiones non paucas obſervavi notisque acheci, MStum. ſi-
ve majus continet Commentatium Raſchianum in univer-
ſa Biblia Veteris Teſtamenti, exceptò libro Ruth (15) & du-
obus Chronicorum libris; MStum 2. verò ſive minus ſo-
lum continet entateuchnm Moſis & Canticum Cantico-
rum atque Ruth, ut & Threnos jeremiæ atque Eſther. No-
6: B 2 — 15

quondam ad me ſcriptis eti am ſuaſit, cu jus hæc ſunt verba: interpre-
tationibus tuis adjungenda ſimuùl Ebraica, perinde ut à Wagenſeilio
factum eſt, cennſeonr. “””
(1I4.) Quorum copiam ex Bibliotheca Erffurtenſi mediante prœcipuè operâ
Dni. Johannis Sauerbreyi, Doctoris Theologi & miniſterii ſacri, quod Erf-=
furti eſt, Senioris digniſſimi, viri de Eccleſia Orthodoxa & re literaria
optimè meriti, impetravi.
(I5.) Iin quem alius isque diverſus à R. Salomone Judæus commentatus
eſt, ſicuti ad libri Ruth caput 1. v. I. à me notatum eſt.

PREFATIO.

. as ad ecxp licandut .
d concernit, eas feci breves .aicein e aiſtintavi
tas quod co . Gommentarii Raſchia . —2 efle vi-
. riorem Co Orbi erudito ù re .
ſenſum obſcu . ctis le Roribus atque C¶ lirionis
r §, ſi id doctis leé iblia Hebræa editio
prolixiotes darurdselid ds conſicienda bræter Biblirff ſum exemplari
ſum fuerit. In v fuerunt, etiam illo uſu
ſ fundamenti loco fue
. *
Baſileenſis, qu

. idven-
△☚ R 1. e. anno a
mſtelodami pa juxtà minorem ſupputationem,
Hebræoquod videlicèt annõô 413. juxtà undeenn⸗ ihi excuſum
tus Meſſiæ n8 à Chriſto nato 1653. in rer orndr: d & warids le-
. . „ 3 .
annò nemp linent editione, nonnu ientibus adjeci, quo-
ut & Beroli⸗ is in locis convenientibus a 7 1
eſt, ex quo- . ue notis meis in jonùm, quæ in libro
. mꝑplſi casquen & meuntio fit obſervationum, q . .
ctiones deſu s ſæpè meut ſcire volui
. . em noti volum ſcire vol 5
niam etiam in Bran habentur, Lectorem beneto quarta Dow-
ee lmei exemplari: duod AcTerdtdeg⸗ imirùm anno 441. ſe-
nir
me illo uſum itatem acquite, (16. ſ.
veriatem acquitc, (hriſtianam
4 NDN 1. c. anno idelicèt juxta amn &
Pa p Doss i. (ſupputationem. vi B llegatorum ex-
ùm minorem fupputatione lixiorem locorum alleg
cundùm jit, ut ſi quis fortè ProO ndem, ut etiam
6 168 1prodiit, ut., ſic inde depromere poſſit, ta m, ut
anno 16⁸ ſid illam exin E 4 . . . eſt: E!
150 eret, is im illius hbti, cujus inſcriptio
tionem deſi hibuerim illius libri, cuj Deis kacta eſt men-
plica xemplar adhi a in notis meis facta eſt m
deaeie ery Ncnzus erebtain no quæ Pbragæ
—WRi. c. Gori, quòd illa uſus ſim e „2 mini ſup-
ori, quo inorem fup
no⸗ olum ſi le Grene quò innuitur annus 3 38. juxtà m

hunc librum,
è& annus Chriſti 1 sefer elt hune & eos li-
eibram alut, uem etiam ſæpiùs in notis a locoramadduco-
ur libram e aldots memini, ut n: daui uberiore ſim. Vale, Lectoer
bros quorum pa m deſiderat, ſibi compatet, di R. ſchiani in Pentateu-
fum cxplant Latina hac verſione Commentarii Ra

1
iei is utere mihique fave!
djectisque notis
chum MoGs, adjeé

ſ. 2 3. habetur.
1 m i Proverb. cap. 23. vert
. e compara, uti v. rzi erfa zin
63 Helie ie l in eræfatione num. 3. & n 12 n
(17. n ctum eſt

GENE.

fum annune

—
(1.) Hebr.
Int ſudeor
UIluf in
deſttatista
ihræ alin!
In 1. .
Mlllis, uta
Pdn ac D.
it Akatol
3ucll 1, a
(1.) Waaur il
menmubrnot
V. 3. Kn ar
ls fuerit iin
intrz Ceneie
I. . 24, bi
fſtirmabt la⸗
uemm iciotan

—

lcandum
Fiſtimavri
te elle vi.
gedinonis
eBemplari
noadyen-
tmtionem,
excuſum
2 Narias le⸗
Ceci quo⸗
ue inlbto
ſeirevolui,
Ita D
no 44l. ſe⸗
hrilſtiaaam
torumex⸗
m,ut etiam
jo eſt:
daelt men.
e 0
notem lup⸗
Inc librum,
al & eos li⸗
madduco
ale, Lectot

n Pentatel⸗

—
4betur.

MW.

4

4

GENESEOS.

CAL. I.

rum annunciat (ſeu promittit) populo ſuo, ſe ei gentium hæreditatem daturum eſſe,
(§)) ut,

N (1.) principio] Dixit R. Iſaac: (2.) non opus fuit, incipere
legem (Dei,) niſi à (verbis iſtis:) menſis iſte vobis &c. (3.)
quia illud primum eſt præceptum, quod Iſraelitis datum fuit;
ſed quænam ratio eſt, cur initium fiat à (verbis illis:) in prin-
cipio? (nimirum Deus) propter potentiam (4.) operum ſuo-

(1.) Hebr. νπa, multum argutiarum hic affe-
runt judæorum magiſtri, cur à litera Beth fiat
initium in dictione illa να&ρa; ſed illas hic
brevitatis cauſà omitto, qui eas videre vult, pote-
rit præ aliis legere notas ad librum Precum fud.
part. 2. p. 2 10. a. princ. editionis Amſteloda-
menſis, ut & D. Scherzeri Trifol. Orient. in not.
p. 8Q1.: ac D. Mali Theolog. Jud. Loc. 3. p. 62.
it. Sukka fol. 49. col. I. & Roſch Haſchana, fol.
32. col. I1. ac Megilla fol. 2 I. col. 1.
(ꝛ.) Videtur iſte fuiſſe Iſaacus ille, de quo Com-
mentator noſter in notis ad I. Paralipom. c. 18.
V. 3. & 2. Paralipom. c. 24. V. 14. ſeribit, quod
is fuerit filius Samuelis Narbonenſis, confer. &
infrà Geneſ. c. 37. Vv. 20. n. 4;3. & I. Samuel. c.
I. V. 24. ibique Raſchi noſtri not. nonnulli exi-
ſtimant, Iſaacum iſtum fuiſſe R. Salomonis pa-

trem idiotam, qui ineptum iſlud dubium, de

quo hic Commentator noſter, moverit, confer.
OD-n Mne in not. ad Commentar. Raſch. k.
loc. edit. Amſtelodam. ac D. Scherzeri obſervat.
h. loc. Lit. a.
(3.) Prout Exod. c. 12. v. I. & 2. habetur, ubi pri-
mum, juxtà Rabbinorum ſententiam, habetur
præceptum, univerſo populo Iſraelitico datum ;
lex autem Iſraelitis non eſt data, niſi ama
Dunn i. e. propter præcepta, quæ in illa lege
continentur, ſicuti in not. maN rne h. loc.
habetur, vide Exod. dict. c. 12. v. I. n. I.
(4.) Sive: virtutem, uti Vulgata Latina habet in
Pſalm. 111. V. 6. ad quem hic reſpicitur, ubi
LXX. Hebræa iſta: wyn no verterunt: igν
levan durve, fortitudinem operum ejus intelligi.
tur autem hoc nomine immenſa Dei potentia e-
jusque eminens dominium, quò regna, & regio-
nes prO lubitu transfett, aliam rationem, cur hie

A M.

2 GENESEOS. CAF. L.

(5.) ut, ſi (fortè) populi chujus) mundi dixerint Iſraelitis: prædones (6.) eſtis, quo-=
niam terras ſeptem gentium (7.) invaliſtis, illi dicere (ſive reſpondere) poſſint iſtis
(populis:) omnis terra eſt Sancti illius Benedicti, ipſe creavit illam eamque dedit il-
lis, quibus ei viſum fuerit, (8.) pro arbitrio ſuo dedit eam illis & pro lubitu ſuo abſtu⸗
lit illam eis eamque nobis dedit. (9.) Eod. verf. r. In principio erzavit ]Non di-
eit Scriptura iſta, niſi expoſitionem allegorieam, (10.) prout Rabbini noſtri piæ me-
moriæ explicant, (nempe dicit id hic Scriptura) propter legem (Divinam,) quæ vo-
catur N i. e. initium viæ ejus, (1 F.) & propter Iſraelitas, qui dicuntur
—R i. e. initium (five primitiæ) proventus ejus; (1Z.) Sed ſi explicare (*)
velis iſtum (verſum) juxtà literalem ejus ſenſum, (13.) hæc erit illius expoſitio: in
principio creationis (14) cœli & terræ; terra autem erat inanis & vacua ac tenebræ

&c. & dixit Deus: fiat Iux &c. nec venit (hic) Scripturæ, ut doceat ordinem crea-

tionis, quaſi dicere velit, quòd illa (1 5.) ꝑræceſſerint, nam ſi iſtud docere voluiſſet
(Moſes,) ſcribendum ei fuiſſet: oN (r16.) i. e. in principio primùm creavit
coœlum &c. quia non tibi (reperietur vox illa;) — Wπν in Scriptura, quin ea di-
ctioni ſequenti conjungatur, (17.) veluti (in illo loco:) — 2bpe L
initium fiat, de creatione mundi, adfer R. Beza- (122) Vide Jerem. cap. 2. V. 3. Confer.-S& not. ad
Ieel apud D. Scherzer. loc alleg. confer. & Ra. librum Prec. ud. part: f. p. 116. b. med. ac not.
ſchi nor. ad dict. Pſalm. 1II. v. 6. in HaT RDY h. loc. in MSto Erfurtenſi I. hic
(5.) Vide Pſalm. 2 ve &. ac not. in Nor erDE additur? erI en Wi. e: hucuſque
h. loc. eyxpoſitio allegorica ſapientum (Kabbinorum.)
(6.) Invaſores, ſpoliatores, id enim Hebr. ud, (X —Hebr. *αiec in exemplari Hebræo, qug
à Græc. AXnsee,, i e. latrones, hic ſignificatt uuſas ſam, legitut; alii codices habent: w
67 ) De quibus Deiter. c. 7. v. 1. vide not, in. i. 6 exponereillum, res eodem redit-
DpTY D* H., loc. 6 2. (13.) Hebr. W, cui opponitur dictio: voe,
(8.) Eadem, quæ hic, à Commentatore noſtro no. de qua paulò ant& m. 10. confer. Lightfoot. ad
tata ſunt ad Eſa. eap. 4 5 v. 12. vide & not. in † Johann-c. 5.v. 39. p. 101 5. edit. Lipſ. & infrà
DeTE H h. loc. it. Baba Kama „ fol. 55. Geneſ. c. 37. V. 20. n. 44.
col. I. (I4.) Hebr. — ", ſicuti hic habetur;, nam ver-
G.) Vide dict. Pſalm. 111. v. 6. uba Commenta dum ., dum antecedenti voci conjungitur,

tor noſter eandem, quæ hie habelur, adduxit ex-

poſitionem, confer. & Lightfoot. Decad. Cho-

rograph. Marco præmiſi. c. 10. F. 1. n. 2. p. 587.
edit. Lipſ.
(r1o.) Juxtà Hebræum? uu confer. de hoc ver-
bo infrà Geneſ. c. 2 5. V. 22. n. 50. hinc w
dicuntur expoſitores, concionatores, de quibus

vid. id. Lightfoot. ad Luc. c. 10. v. 2 5. p. 79 2.

conter. & num. ſeqv. 13. b. verſ-
(I.) Ut Proverb. cap. S. v. 22., habetur, vide nor.
in pn NeW h. oc. it. Megilla fol. 9. col. 1. &

hic exponendum eſt ha amen Nn, i. e. ac ſi
ſcriptum eſſet vma i. e. creatio, ſic in not.
D- NDO h. loc. exponitur, confer. infrà
num. 2I. h. verr.
(15.) Nempe: cœlum & terra, de quibus pauloò
antè dictum eſt, eonfer. infrà n. 24. h. verſ.
(16.) Non vero —αν%½, ſicuti hic in textu ſacro
habetur, qua de remox plura apud Commenta-
torem noſérum. ðð
(17.) Vel: connexa ſit ſive cohæreat voci ſequen-
i idque exemplis, ex S. Scriptura depromptis,

Chagiga, fol 2. cOl. I, ac Tamid, fol. 32,col. 1.

à Commentatore noſtro hic declaratur.

—
is iaß
jre. inii
20) i
E
z.eeprine
prinepiut
ſiaodie
ſef.)erea

mittunh
catar bi,
Damalci,
numatabi

—
(19) Ui
eba iſta
nead
nollro exe
ſut 1.
(19) Rout
iie not in
(1) Vice .
(1) Ideß:
ibenimrer
N ponitt
in conter.
Donn h
N in M
(1) Vel: r
ſen, Uti
lone ell
0le, coofe
1 ille
W Rnn
loeninis
not.ndn⸗
(13.) Kaük
cœtefung,
diceret: d
Hoſeim,
(24.) Vigelie
dictumel,
hie obſecio

1

elli⸗ Jude

polkintigis

uſoo abſtu⸗

] Wdi

rtpir e⸗.

m) que wo⸗
gui dicuntur
echlicare (*)
Aholtio: in
aac tenedre⸗

tdinem cea⸗
cere voluiſlet
Imumn creavit

rquin en di⸗
9 NN—

onker⸗ notdd

6 bemed a not,
dErkuttenſi1. hnic
Pie, hucuſque
(Kabbinorum.)
i Hebræo, qus
es hibent: W
kecit.
ieun Cictio: ,
fer, Ligtioot
ecit Lipl & inlta

Abetur, nam ver⸗
ort conjungttun,
) RNa, ie dſi
eani, ſe in do⸗
tur, cOnler infin

de quibus genh
n. 14, elk,
hie in tennn hieſo

pud Commente⸗

eteat woei leqgien⸗
igtun⸗ depronphe,
geclaratur⸗

CAp. I. GENESEOS. 4
i, e. in principio regni Jehejakim, (L 89 i1tem (alio in loco:) hD DDD S
ie. initium gegni ejus, (19.) iétem: J N ine. primitias frumenti tui;
(20.) ita etiam hic tu dicis αℳ HRN ac G (ſcriptum eſſet:.) — Rn
(2 1Jatque huic fimile eſt, (quod habetur in illo 4oco:) Ne
I. e. principio dixit Dominus in Hoſea, (22.) ac ſi diceret; A) i. e.
principium ſermonis Domini per Hoſeam & dixit Dominus ad Hoſeam &c. (232)
ſi verò dicere velis, quòd (Scriptura hic) veniat, ut doceat „Juòd illa (24.) primò
(2 5.) ereata ſint, ut ſenſus ſit: in principio omnium (26) creavit (Deus) iſta, nam
mittunt, veluti (inillo loco?) quia non concluſit oſtia ventris mei, (28.) nec expli-
catur (1bi,) quisnam concluferit, & ſienti (alio in loco dicitur:) auferet fortitudi nem
Damalſci, (29.) nec exponitur, quisnam auferet illam , ita quoque (alibi dicitur:)
num arabit bobus? (30.) Nec explicatur, an homo araturus ſit hobus, ac ſicuti (in
A 2 illo
( 19.) Ui Jerem. cap. 26. verſ. 1. habetur
verba iſta A) 7 Pe i. e quia non tibi &c. creatas, ita, ut ordodeu tempus creationis periſta
uſque ad od i. e. Iehojakim, quæ hie in textus verba indicetur. P
noſiro exemplari habentur, abſunt à MSt Erf- (26) Nempe: terum creatarum, antequàm cœte-

2 5.) Vel: in principio, nempe: ante alias res

furte t. l ,1rr res omnes creatæ eſſent, id enim dictio na,
(19) Prout Genel. cap. 10. V. 10. habetur, vide (quam autor objectionis, quæ hic adducitur, ſup-
hic not. àn „an n h. loc. plendam putat,) hic innuit, quaſi in hoc Scri-

(20.) Vide Deuteron. cap. I 8. vVerſ. 4.
(21.) Id eſt: in principio ze? creare vel creandi,
id enim verbum , quod hichabetur, ſignifi-
