immmittebatin duas

ſeremn ſuperne ai⸗
unum aureum, ne
re conſunchhin
tionenn nattayi 5
dr ſonincat
Pod. ..26. Qingt

—
† Hebr. .., ſein

qud ſusſumn ſegfti
tur on, in ech
b i, e in Mil
hv. 2 6
91. Hebr. who, ſci⸗

Moto l led adell
11, h ch. 109.

14 Hebr. Pon, in!
DWN e. aſetunm
Er Vel: excilio eius
(alleris) in medio,
c not. in N

exppolitio habetur.

91. Qur pollis verte
tus ſwe circumtetent

1, l. V. 4

1* Hebr. W, ſi: in Ht

sto ln ſed abeſt di⸗
93, Hebt. Didv, ſn
ocenn Mn hig er

„ 0,71, Germanick

94 Eipoſtos adralo⸗
ceige, gur luptac
ulunt,

CYN.

Mie Leminati

denſtaslͤi du.
tque hor elvodh
los SS 16
atdines Alleti, ad
lumn elt, hoe modo
Daler alten; Aler
uosdlatiudinem
elt vensigs glagm,
a inticem ſehz.
lie iken ſint.

Alannullnunn

Kilionibos in dng.
Annulun unum,
i iplum eret; ſoc
Ereabten qli erat
r ſeptenttionalist
entali ingreciebe⸗
Htera conjundtn,,
i erant in angulo,
cicdentali atqoe⸗
1) de uibus lupr
5 ho, feperiuntor

itigue

—,,.i —
id enim fetbum
21 Oner, iupta. 17.
n ero, loc,
Dmh, Pfont in 4⸗
n M ö0 1 legituz ſec
D, eckins ut pito⸗
r, Hippn, ambu⸗

ran Po /, o, bi

f0l.9. b, allepauut.
Bum ſi, vide exglicati
chianis editionis
ique cita e, cone.
dt ilius loci enpoltio

etut,

,c, habetur⸗

(itaque hoc modo) octo aſſeres in ordine occidentali, ſic docetur in tractatu † Talmu-
dico fabricationis 9¹. ordinis aſſerum, (nimirùm) in conſtructione tabernaculi **
faciebat (faber lignarius) baſes cavas, & exſcindebat aſſerem infernè, (nempè) quar-
tam ejus partem hinc & quartam illinc, & exſcindebat dimidium ejus "** in medio
atque faciebat ei duos cardines, PpN n; 92. mihi autem videtur, quòd
legendum ſit: P5N A i. e. tanquam duos † gradus 93. ſcalæ, (eosque-
cardines faciebat) ab invicem ſeparatos ac lævigatos, 94. ita, ut ingredi poſſent in-
cavum baſis, veluti gradus, qui immittitur in foramen columnæ ſcalæ & hoc ſignifi-
cat —nieèWD, 95. (nimirùm cardines iſti) facti erant tanquam gradus eosque,
immittebat in duas baſes, diciturenim: duæ baſes, duæ baſes, 96. & exſcindebat aſ-
ſerem * ſupernè digiti (ſpatiò) hinc, & digiti (ſpatiò) illinc, & immittebat in annulum
unum aureum, ne à ſe invicem ſepararentur (aſſeres,) dicitur enim: & ſint geminati
(ſive conjuncti) infernè, 97. atque hinc eſt textus Talmudicns, ** ejusque expolſi-
tionem nartavi 9⅛. ſuprà in ordine verſuum Scripturæ. Verſ. 26. Vectes] (Dictio
Dr ſignificat) juxtà Targum ejus: 13, 99. linguâ vernaculàâ: aſpris. 100,
Eod. v. 26. Quinque Tro) Aeribus lateris abernaculi] Hi quinque (vectes ſolummodò)

fue-

4

† Hebr. ha, ſic in exemplari Amſtel. Hebræo,
quò uſus ſum, legitur; in Bibliis Buxtorf. habe-
tur mawha, in editione "por noev legitur:
aHa i, e. in Miſchna, confer. infra Sign. **

95. De qua voce iuprà dict. v. 17. hH. c. n. 72. di-
dum eſtt.
96. Sicuti infrà Exod. c. 3 6. v. 30. habetur.
*Hebr. 5aα &ε P† hæc & ſequentia, usque ad:
h. v. 2 „ AR i. e. atque hic eſt textus &c. abſunt 2
91. Hebr. ), ſic in Amſtel. & Baſil. edit. ut * MStO I.
in MSto I. ſed abeſt 4 MSto 2. confer. infrà verſ. 07. Vide verſ. antec. 24. H. cap.
17. h. c. D. 109. Sðèð * Sive Miſchna, —νÜπα&α&, ſicuti hic legitur, con-
Hebr. P, in MSto I, pro eo legitur: fer. ſuprà Sign. †b. v. in MSto I. legitur: nz?
DWHA i e. aſſerum. HM i. e. in Miſchna, ut juxtà illud ſit ſenſus: ſic ha-
KXKX Vel: excilio ejus erat quoad dimidium illius betur in Miſchna; in MSto z. locus hic ſic habe-
(aſſeris) in medio, vide ſupra verſ. 17. h. c. Sign. tur wννe, e 75 j. e, ſic docet Miichna,
res eadem eſt.

ac not. in Mori new b. loc. ubi loci iſtius
erxpoſitio habetur. D 98. Præmiſi, quaſi fundamenti loco ſubſtravi, ſic
92. Quæ poſſis vertefe: tanquam duos ambi⸗ enim ver buùm nyz“, quod hic habetur, explico,
tus ſive circumferentias, confer. Cantic. c. 7. v. confer Buxtorf. Lex. Talm. fol. 972. in MSto
11,, pro: Nyzvi legitur: r i. e. narrav.

4 Hebr. , ſi: in Baſil. & Amſtel. edit. atque in 99. Ild eſt: obices, peſſuſi Tepagula; Junius an
. Tremellius verterunt: tranſtilla, confer. hic
tract, Talm. Schabbat, fol. 98 b.

MsSto I. ſed abeſt dictio iſta à MSto 2.
93. Hebt. a, ſic autor noſtet Chaldaicam
. * .
100. Vel: eſpris, ſic reddere poſſis: vpvd&, in
MSto I. habetut: vaote, aſpers, in MSto z.

vocem ppopn hie exponit, confer. ſuprà v. 1 7. h.
c, n. 72. Germanicè: Leiter Sproſſen.
94: Expolitos, abraſos, Hebr. PH, de qua xvoo d
cæ vide, quæ ſuptaà dict. v. 17. b. c. n. 7 3. nota- v & aſpors ſeu aſpurs, ſed dictionem iſtam
Nnna

ta ſunt.

.=

EXODI. CAb. XXVI.

656

fuerunt tres; ſed quoniam vectis ſuperior & inferior facti erant ex duobus fruſtis
101. quorum iſte tranſibat usque ad dimidium parietis atque ille tranſibat usque ad

dimidium parietis; iſte ingrediebatur annulum ah hac parte atque ille ingrediebatur

annulum ab altera parte, donec attingeret alter alterum, (hinc) reperitur (ſive depre-
henditur,) quòd duo iſti (vectes, nempè:) ſuperior & inferior, ſint quatuor; 102. aſt

mecdhi (vectis) longitudo totum parietem tranſibat & percurrebat ab una extremitate
patietis usque ad alteram, dicitur enim: & vectis medius &c. tranſibat à fine usque
ad finem, 103. nam ſuperioribus & inferioribus (vectibus) fuerunt annuli in aſſeri-
bus, ut illi eos (annulos) ingrederentur, duo annuli erant cuivis aſſeri; (erant autem-

vectes) triplicati 104. in medio decem cubitorum altitudinis aſſeris pars una ab an-
nulo ſuperiore ac ſursùm versùs & pars altera ab (annulo) inferiore & deorsum ver-
sùs; unaquæque autem pars occupabat quadrantem longitudinis aſſeris ac duæ par-

tes erant inter unumquemque annulum, ita, ut omnes annuli directi eſſent alter con-

trà alterum: aſt vecti medio non erant annuli; ſed aſſeres erant perforati in denſita-

tibus ſuis 105. atque ille (medius) immittebatur in iſtos (aſſeres) per foramina, quo-
niam hæc (foramina) directa erant alterum è regione alterius, atque hoc eſt, quod di-

citur: in medio aſſerum; 106, vectium (autem) tàm ſuperiorum, quàm inferiorum,

qui erant in Septentrione atque meridie, uniuscujusque longitudo erat quindecim.

cubitorum; intermedii verò * (vectis) longitudo erat triginta cubitorum, 107, atque

hoc eſt, (quod dicitur:) à fine usque ad finem, 1o5. i. e. ab oriente usque ad occi-

dentem; quinque autem vectium, qui erant in occidente, tàm ſuperiorum, quâm in-
feriorum longitudo erat ſex cubitorum; intermedii verò (vectis) longitudo erat duo-
decim cubitorum pro latitudine octo aſſerum, ſic (doctrina) iſta exponitur in exſtru-

ctione tabernaculi. 109. Verſ. 29. 1le ſint ſedes velctibus] Annuli, quos facies in illis

(aſſe-

101. Sive: ſciſſionibus, ſegmentis, ſic Hebi.
ta'P verto, German. aus zweyen Stuͤcken.
102. Quoniam ambo vectes ex duobus fruſtis
conſtabant, uti paulò antè dictum eſt.
103. Sicuti verſu ſequ. 27. h. c. babetur, confer.
not, in 'pan no h. loc.
104. Sic verto hice ρνρ, in Gur Arjeh fol.
108. col. I. exponitur, quod vectes per ſe fue-
rint triplicati „ Mo en n eee e
„ G i. e. ut primus eſſet, ſicuti ſecundus,
ac ſecundus, ſicuti tertius, ννne, ,
i. e. donec tres illi eſſent æquales (longitudine,
ſed expoſitio iſta non videtur convenire menti
Commentatoris noſtri; vide n. 107. b. v. 26.

confer. & Eccleſiaſt. cap. 4, Verſ. 12. ac not. in-

non no b. loc.

105. Hæc tamen ſententia diſplicet Junio ac Tre-
mellio, qui locum iſtum Scripturæ aliter inter-

pretantur, vide eorundem notas h. loc. n. 2 1.
106. Sicuti infrà v. 2 3. h. c. habetur.

* Hebr. ren iſtud, ut & ea, quæ ſequuntur,

usque ad: Pe i. e. intermedii verò (vectis
longitudo erat duodecim & c.) abſunt 4 MSto I.
107. Medius itaque vectis altero tanto longior
fuit unò ex cœteris vectibus, vide, quæ n. 104.
h. v. 2 6. notata ſunt.
108. Sicuti habetur infrq v. 2 9. h. c.
109. Nempè in tractatu Talmudico ſive Miſch
cujus etiam ſuprà v. 2 5. h. c. Sign. † & n. 91.
facta eſt mentio, vide tractat. Talmud, Schabbat,
fol. 9 8. b. ſicuti in pe ev b. loc. ad mat-
ginem allegatur.

4
4

7

ſecdaeſennt
uuni] Non oe

Ulosk⸗

ulla ſuper losn,
“ d inſtat Guant

autes) infixa junt
bet latiwdinem
Pygrebiebatut in

leptehengebaniu
eedtes autetn iki

tur in medli 114
Verl. 30, 6 erge
el. 30. Mmnffa
ugte nonkttaboi
4o en
cu) 1 .
bem.) Pod. Ne
lo tun Cuplicetal
119, gud heeſtt

—

1o. Sic eno bie dic

Bumort Lex. Talm.
II11. Zeu diyiſe,iete
une ſigniſſcationen
1.V. 10. n Moto ¹,
tavæ (cil arundinis,
fitionem wide in no.
II. Nilicet: aunum
quopauld ante dicni
II. Vel: quando i
nimn verbum payn
ſent
I4. Id ell: inpanein
ſiciebanun, quoni⸗
Ora zurer oinſecs
naculiextitetunt,

uu. Cerm. glatt/2

ete „quOad Pallen

ubergret, guo oa

Confer. Numet, ..

ſn nnd loeu

ter uobus

tranſibat ue
elldat ugte
dille npreclebatr

Peritur are de te⸗
uatvor; 101, aſt

buna eNtremitate,
Anlbatine Usqe
ht annoli in aleri

eni; Erant autem.
ris pars una ab an-

te & leotsum ver.

alleris ac duæ pat.

iellent alter con.
erforat in denſtr.
der oramina, v.
lehoe elt, quod di⸗
qvimminferiorum,
0erat quindecim.
orum 107, ztque
te nsge ac occi⸗
eiorum, quimn in⸗
ngitudo erat duo⸗
Pponitur in exſttu⸗
quos laciesin illit

(le.

iſplien Junio ac Te⸗

Scripturz ite intel⸗

Dotas , l0t. h. ?1.
habetur.
ea, quæ ſegluntu,,
termecti verd ellis
Ke.) lunt? Mr0 1.
Altao tamto longior
6,Nide, quæ h 104,

19, ,6
nucicd iye Miſchni,
,c,ign. 1 n gl⸗
. Talmud, schabbah,
pov h,loc, admn⸗

hanc ſignificationem R Salom. not. ad Hoſe. c.

(aſſeribus,) erunt ſedes, in quas immittantur vectes. Eod. verſ. 29. Et obduces vectes
auré] Non (hoc intelligendum eſt,) quòd aurum ipſis inhæſerit vectibus, quoniam-
nulla ſuper illos fuit obductio; ſed (aurum) infixum fuit aſſeri, tanquàm duo ora au-
rea ad inſtar duarum fiſſurarum 110., arundinis ſciſſæ; 111, crant autem (ora iſta-
aurea) infixa juxtà annulos hinc atque illinc, longitudo eorum explebat (vel æqua-
bat) latitudinem aſſeris, ab annulo hinc & ab eodem (annulo) illinc, atque iſte vectis
ingrediebatur in illud 112. & ab iſto in annulum & ab annulo ad os ſecundum, (ſic)
deptehendebantur vectes obducti aurô, quando illi recondebantur in aſſeribus; 113.
vectes autem iſti forinſecùs fuerunt, prominentes annuli atque ora non con ſpicieban-
tur in medio 114. tabernaculi; ſed totus ejus paries erat lævis 115. intrinſecàs.
Verſ. 30. &t eriges tabernaculum] Poſtquàm fuerit perfectum, erige illud. * Eod.
verſ. 30. Monſtratum tibi fuit in monte] Antè quàâm iſtud fiat, * nam ego docebo te-
atque monſtrabo tibi ordinem erectionis ejus (tabernaculi.) Verſ. 31. Velum] (Di-
ctio — 2) ſignificat ſeptum 116. & in lingua ſapientum (Rabbinorum ſignifi-
cat) )D, 117. rem ſcil. quæ ſeparationem facit inter regem ac populum (ſive ple-
bem.) Eod. verſ. 3 I. Ex hyscintho &) purpura] Unaquæque ſpecies in quolibet fi-
lo fuit duplicata ſex filis. 118. Eod. verſ. 3 I. Opere artißcis] Jam anteàâà expoſui,

119. quòd hæc ſit textura utriusque lateris, 120. & quòd figuræ, quæ in duobus erant

Nnnn 2 pa-⸗

** Id eſt: hnos antequàm iſtud (taber-
naculum) erigatur, monſtrabo tibi ordinem eri-
gendi, ſic in not. pam inov hic exponitur.
116. Sive: parietem, ſeparationem, Hebr. dvy,
de qua voce ſuprà Exod. c, 19. v. 24. n. 6 3. &
h. c. 2 6. V. I. n. I. aliquid dictum eſt, contfer.
inftà Exod. c. 3 5. V. 12. n. 12. & Exod. c. 40. Vv.
3. n. 2. i . tract. Talm. Joma, fol. 51. b. & Me-
nachot, Hol. 27. b.
117. Id eſt: conopeum, velum, Gall. courtine ſeu
cortine, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1797. &
D. W'agenlſeil. Sot. p. 10 80. n. 9. it. not. ad 2z.
Samuel. c. 17. v. 19. num. 11.
118. Vide, quæ ſupra ad v. 1. h. c. n. 2. notata
ſunt.
I19. Nempè: ſuprà, dict. v. I. h. c. n. 3
120. Vel: duorum parietum, ita juxtà Hebræum,
ubi .αεG§ν ràν (ſic enim ſecundum Biblia Bux-
torf. ut & utrumque Mstum legendum eſt) nam
dictio 'o, quæ in codice Hebræo, quò uſus
ſum, habetur, mendola eſt, confer. ſuprà v. 1: .
c. n. 3.
4

II10. Sic verto hic dictionem , de qua confer.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1441.
III. Seu: diviſæ, ſic verto hic o'n, confer. quoad

I. V. I0. in Moto 2, pro oyn legitur: 7 i. e.
cavæ (ſcil. arundinis,) coœterum loci iſtius expo-
fitionem vide in not. n ir h. loc.
112. Scilicet: aurum ſive in os illud aureum, de
quo paulò antè dictum eſff.
113. Vel: quando illi aſſeribus infiguntur, id e-
nim verbum paln, quod hic habetur, ſigni-
ficat. .
114. Id eſt: in parte interiori tabernaculi non con-
ſpiciebantur, quoniam vectes, ut & annuli atque
ora aurea forinſecus i. e. in parte exteriore taber-
naculi extiterunt.
115. Germ. glatt/ æqualis, ita, ut nihil in illo pa
riete, quoad pattem interiorem promineret vel
extuberaret, quod parietem redderet inæqualem.
* Confer. Numer. c. 7. v. I. n. 8. & 9. it. not. in
pan ine . loc, ut & tract, Talm. Menachot,
ſol. 29. a.

658

EXODI.

ChAb. XXVI.

pParietibus (Gve lateribus) altera alteri non fuerint ſimiles. 121. Eod. verfſ. 31. Che-
rubim] i. e. Figuras creaturarum 122. faciet (artifex) in illo (velo.) Verſ. 32. Qua-

tuor columnas] Hæ quatuor columnæ qua

mnis) infixi erant unci, ſursùm versus incurvati, ad collocandam fuper illos perti-
cam, 123., nam caput veli in illa (pertica) convolutum erat; —Op- autem
funt [ 124, longitudo verò veli decem cubitorum (erat directa) ad latitudi-

nem tabetnaculi, ac latitudo ejusdem (veli
aſſerum, * atque expanfum erat (velum)

1:5. ita, ut efſet ab illo (velo) & introrsùm (ſpatium) decem cubitorum; ab eodem
verò (velo) & extrorsuùm viginti cubitorum, (ſic) reperiebatur Sanctum Sanctorum de-
cem (cubitos habere) ſuper decem, 26. dicitur enim: & dabis velum ſubter anſulas, 127.
quæ connectunt duas conjunctiones 12 8i aulæorum tabernaculi, latitudo (autem) con-
junctionisꝰ(unius) fuit viginti cubitorum, & quando illa expanſa fuit ſuper tectum ta-
bernaculi ab oftio versùs occidentem, deficiebat illa?9. in duabus tertiis 30, taberna-

culi (partibus; )altera autem conjunctio 13

quod reliquum erat 132, ſuſpendebatur retrorsùm, ut contegeret aſſeres. Verf. 35.
Etpones menſam] Men ſa (poſita) in aquilonari parte (ſive plaga) erat remota

tuor baſibus immiſſæ fuerunt iisque (colu-

erat) decem cubitorum, juxtà altitudinem
in tertia parte (longitudinis) tabernaculi,

1, tegebat tertiam partem tabernaculi & id,

à latere
ſepten-

121. Verbi gratia, ſi ab iſto latere ſive patiete erat
facies leonis, ab altero latere ſive pariete erat fa-
cies aquilæ, confer. fupra dict. v. I. H. c. n. 4.
122. Vide fupra dict. V. I. , c. & c. antec. 2 5. V.
18. n. 46. & n. 47.
123. Sic Hebr. Dama hic verto, autor noſter dicti
onem iſtam alibi tranſtulit Gallicè: perche, ſic &

R. David Kimchi ad I. Reg. c. 7. v. 4. Dahe feri-

bit, eſſe vectem oblongum inſtar haſiæ vel lan
ceæ, conter. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 104⁹.

124. Ideſt: formam ſive ſpeciem habent lireræ: †
7, quæ unci figuram habet, confer. c. ſeq. 27. v.

10. n. 98.

* Hebr. vnρhνα pmn- in MSto r. pro his legitur:

mendosè, ut puto.
12 5. Longitudo enim

vit,) tertia itaque pars longitudinis taberna-

euli erat decem cubitorum, confer. infrà n. 130.

he,. verſ.
126. Scil. eubitos, id eſt: ſongitudo ejus habeb at
decem cubitos ac totidem cubitos habebat lati-

tabernaculi erat triginta cu-
bitorum, (uti autor noſter ad v. 16. . c. nota-

torum fſint æqualia, ſic intelligenda ſunt verba
iſta: Wwy vy Wy, confer.v. 36. h. c. n. 139
127. Sigmni v. 3 3. H. c, haberur. B
I2 8. Sive: juncturas, gom binationes, vide ſupraâ
* Hebr. ae fic in Bafil. editione, ut & in
utroque MSte ſine copula 7 legitur & quidem
rectius, quàm in exemplari Hebræo, quo uſus
ſum, ubi habetur: mnaA, mendofe.
129. Id eſt. deſinebat vel abſo ebatur longitudo
unius juncturæ aulæorum, quia illa tanummo-

.

Ktum eſt.

longitudinem eius, efficiebant viginti cubi-
tos, tota enim tabernaculi longitudo erat trigin-
ta cubitorum, uti jam fupr n. 125. h. verſ. di-
kum eſt. òòMU
131I. Vel: junétura, quæ etiam fuit viginti eubi-
torum, proùt ſupra v. 5. h. c. n. 16. notatumjeſt,
132. Vel: quod reſiduum erat, Hebr. Arp i. e.
quod fupererat, Germ. Was noch daruͤber

dqudo, ita, ut latera ejus quoad quantitatem cubi-

wDar. reliquum autem iſtud iive reſiduum erat
decem cubitorum. D

*

teln; 0

do viginti eubitos habebat, uti paulò anté di-

130. Nam duæ tertiæ tabernaculi partes, quoacd
ν—iaAb i. e. & altitudo tabernaculi,

(A, WIl

ſe Nentriohali uob

Ktom) ſepatatumm .
Zureum hoſium er⸗

tem
shebatut alnen

mnia verd
petnaculi K inuzons

Hinti cubitotuln,

aretzioccigent
ſtio versi 0cciden

nt) elam lindeil
urin ilo loco:)

roteckioneln⸗ be
eitebant elanto
ctiam fpona alteti
polned altifeis;
1enpictoris, 131e n
ti eadem erat, que
NNe.

— .
77 ( ſeilickt duo 1
i.e, alter uxta alterun

pum fatierum, ſie e

IIr in not. On
ſoj, 33. 20 Chagig⸗
ſol. gg. b.

7, Hebt. M gue

& lHpatium ſhe ſacun

herer Pas oder Ra

30,V. 6. ſi 9.
154. Nempe: tam men
altare, de guidus zul
1 Nam decem cubniet
tabernaruli, cujus e
Felum fuit pigimi cb
labetur,

1). dive: roterili,

136. Siye: Pperies ſa
Voce vide Buntort le
, M ad: unumqe

(A. Ty..

Verl z1. 4.

lunt N

NN utem.
edk d kiitodi.
loxti alitucinem

ini) ubemnaelli,

dtum; ad eodlem
en dancorum e⸗

bteranllts u,,

tudofautem)eon.
tluperteckumtz.
ertligtzo tabernz⸗

tabernacult Kic,

leres. Vellzf.
nemot: ltere

Eten.

—

elligenc ſunn veide

1. 36. ,,c,n. 139.

ur,
inationes, ileſipts

1. editione, ut & in
legiiat de guidem
i Hebræo, quo uins
g, mendole,
lohebatur ongitudo
quia ila tamummo-
uni auld zNle di⸗

haclli paltes, gloec
jebant viginti aubi⸗
ongitudo eret igin⸗
1 .
n. H,hcheſi,i⸗

n kit vtini eubi⸗
c.n. 16,notnumeh,
1t, Hebr. In ie
Pas noch darüͤber
4 Hye telcuum etat

ſeptentrionali duobus cubitis ac dimidiô, ** & candelabrum ih meridionali parte (po-
ftum) ſeparatum erat à latere meridionali duobus cubitis ac dimidié ; altare verò
aureum poſitum erat versùs ſpatium, 133, quod erat inter menſam & candelabrum,

773. Hebr. &, quæ dictio non ſolum akrem; ſed

136. Sive: ſpecies, facies, Hebr.
voce vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1936.
r37 M eſt: utrumque latus iſtius tegumemi e

EXODI.

„

659

—

trahebatur autem (five declinabat ſcil. altare iſtud aureum) paululùm versus orien-

tem; omnia verò 134. poſita erant (eo

in loco, qui incipiebar) à dimidia parte ta-

bernaculi & introrsùm, videlicèt longitudo tabernaculi ab oſtio usque ad velum (fuit)

viginti cubitorum; altare (igitur) ac menfa, ut & candelabrum remota fuerunt ab o-
ſtio versus occidentem decem cubitis.
rat) velum, (inde dictum,) quia januam O contexit (ſive protexit.) veluti ( accipi-

Verſ. 36. Et acies tegumentum (dD e-

tur in illo loco: ) i. e. ſepem feciſti 135. circà illum ac ſignificat: i. e.
proteéctionem. Eod. verſ. 36. Opere acupiétoris] Figuræ, quæ in illo (tegumento)
exiſtebant, erant opus aeupictum, (nempè:) ſicuti ſigura 136. iſtius lateris erat; ita

ctiam figura alterius lateris erat. 137. Eod. verſ. 36. Acupikctoris] (— P))) eſt
nomen artificis; * non vero nomen artificii ejusque Targum efſt: opere X i. e.
acupi coris; 138, non opere & i. e. acupicto, menſura (autem iſtius) tegumen-
ti eadem erat, quæ menſura veli, (nempè:) decem cubitorum ſuper decem cubitos.

** Quo ſcilicèt duo ſacerdotes poſſent vvN N
i. e. alter juxta alterum offerre duos ordines pa-

num facierum, ſic ex oma adducitur & exponi-
Pma,

tur in not. gn r h, loc. confer.
foſ. 3 3. a. & Chagiga, fol. 25. b. it. Menachot,
fol. 9 9. b.

& ſpatium Give vacuum ſignificat, Germ. Ein

keerer Platz oder Raum / confer. infrà Exod. c.

30. v. 6. n. 8.

TIZ34. Nempè: tam menſa, quàm candelabrum & 1

altare, de quibus paulò antè dictum fuit.

1 Nam decem cubiti efficiebant dimidiam partem
taber naculi, cujus longitudo ab oſtio usque ad

velum fuit vi
habetur.
735. Sive: protexiſti, vide Hiob, eap. I. v. 10.

ginti cubitorum, prout hic in notis

asgdem habebat figuras, quod ſecùs erat in aulæis
tabernaculi, quæ opere artificis textorio erant
confecta, in quorum lateribus diveriæ erant fi-
guræ, juxtà Commentatoris ſententiam-, vide
fuprà verſ. I. H. Cap., n. 2. & ſeq.
* Confer. quæ infrà ad Exod. c. 30. v. 2 5. n. 97
nOOtata ſunt, it. tract. Talm. Joma, fol. 72. b.
138. Vel: polymitarii, Vulgata habet: pluma-
rii, LEX. eεα1. e, variegantis, confer. Pſalm.
4 5⁵. V. 14, ubi R. Salomo: ſor" Gallicè exponit:
.
abrodẽ (ſic reddere posſis Vha&, proht in edi-
tione, qua uſus ſum, legitur;) in Bibliis Buæx-
torf. habetur: Pn& per Refehin ſyllaba ſin
li, hodiè Galli dicunt: brodè, broderie.
139. Id eſt: decem eubitos habebat täm in lon-
gitudine, quàm in latitudine, Germ Zehen El⸗
le ins Gebirdte / vid. verſ. 3 1. h. cap. n. 126.

it. cap. ſeq. 2 7. v. 8. n. 79. & v. 1 8. dict. c. 27.

Innn z CAFP. XXVII.

n. 102. confer. & Numer. c. 10. V. 327n. 5 4

.

660

ENXODI.

CAP. XXVII.

Erſ. 1. Et facies alure & . & trium culitorum (erit) aleitudo ejus] Verba R. mra 3 (lud:
Jehudæ ſunt, ſicuti illa ſcripta ſunt; 1. aſt R. Joſe z. dicit: refertur hic,

(quòd altare debeat eſſe) quadratum & dicitur de interiori (altari, 3. quòd

debeat eſſe) quadratum, ſicuti (igitur) ibi altitudo eſt dupla, 4. reſpectu longi-
tudinis ejus, ita & hic altitudo erit dupla ratione longitudinis ejus, ecquid

VerO

P*

ego ſtabilio 5. per (verba iſta:)

trium cubitorum (ſit) altitudo? (nem-
) à labio circuitus 6. & ſursùm versùs. Verſ. 2. Ex ipſo 7. erunt

vor-

1, 14 eſt: R. Jehuda intelligit & exponit verbe
iſta Sctipturæ, prout jacent, ſecundum verba
textus, uti illa ſonant, nempè, quòd altare ha-
bueeit tres cubitos in altitudine, cui ſententiæ vi-
dentur accedere etiam Junii ac Tremellii notæ
b. loc. quas vide ſis., confer. & infrà verſ. 5. h.
cap. n. 70. ac n. 72. & D. Wagealeil. Sot. p.
107 1. vide & tractat. Talmud. Zevachim. fol.
59. b. ſicuti allegatur ad marginem in nov
WDoTI h. loc. confer. & autor tractatus Galli-
ci, qui inſcribitur: Hiſtoire du Culte L evit. Part.
2. cap. 4: Pag. 244. & ſeq. edit. Amſtel. .
2. Confer. infrà verſ. 5. h. cap. n. 70. & n. 72. vi-
de & not. in ar Peh. loc. ac Jalkut Part. 1.
fol. 102. Col. 2. med. it. Sevachim, fol. 60. a.
& fol. 62. a.
3. Quod fuit altare aureum ſive altare ſuffitus, de
quo infrà Exod. cap. 30. v. 1. & ſeqq. & c. 37.
v. 25. dicitur autem hic 'ae i, e. interius (al-
Gorum, de quo vide Exod. dict. c. 30. v. 6. con
fer, & infrà verſ. 3. . Cap. n. 3 1.

4. Id eſt: duplo major; eſt autem hic ν re

i. e. argumentum 4 comparatis (vide not. in
Wm TW'h. loc. ac not. ad librum Prec. Jud.
part. 1. p. 9. a princ.) ut ſenſus ſit: ſicuti deal-
tari tbymiamatis dicitur, quod debeat habere cu-
bitum longitudinis & cubitum latitudinis i. e.
quadrangulum, ac duos cubitos in altitudinem,
(prout infrà Exod. c. 3 0. v. 2. habetut, )atq;ita alti-
tudo ſuperat duplo longiudinem; ita & altare

iſtud æneum, quod etiam debet eſſe quadratum

quod quinq; cubitos habet in longitudine ac to-

tare,) quia ponebatur ante velum Sancti San-

tidem in latitudine, debet quoad altitudinem ſu-

perare duplò longitudinem, quocirca altitudo e-

jus, j-uxtà mentem R. ſoſæ erit decem cubitorum,
ſicuti infrà v. 5. , c. habetur, ubi vide not. n. 71.

dicitur enim hic in textu ſacro, quòd altare d⸗o-

beat eſſe quadratum,
5. Id eſt: quidnam aſſerere ac ſtabilire volo ?

quænam mea eſt ſententia ? confer. infra verſ. 5.

h. cap. n. 43. & Lightfoot in Luc. c. 12. v. 49.
Pp. 82 3. edit. Lipſienſ. verba autem iſta loquitur
Commentator noſter ex mente R. Joſæ, vide
infrà dict. verſ. 5. h. cap. n. 42.
6. Sive ambitus altaris, Hebr. aamnb, de quo pau-
I0 poſt ad verſ. 5. h. cap. plura, tota igitur alti-
tudo huſus altaris exterioris ſive ænei juxtâ men-
tem R. Joſe fuit decem cubitorum, (ſicuti & in-
fra dict. v. 5. , cap. n. 7 I. dicitur,) atque huic
R. Joſe ſententiæ, quam & autor noſter hic ap-
probare videtur, quodam modo acce dit P. Fa-

gius in not. ad Paraphr. Chald. . loc. confer.

& infra alleg. v. 5. n. 70. & n. 7 1. it. n. 72. vi-
de & not. ad librum Prec. Jud. part. I. p. 9. a.

princ. ubi prolixior habetur expoſitio ſententiæz
R. Joſe, confer. not. ad Ezech. c. 43.v. 13.num.

2 2.

7. Nempè: altari, fiant cornua ejus, idque opere
continenti ſive cohærenti ſine ulla divulſione aut

ſeparatione eaque cornua cohæreant altari, ſur-

ſùm verſus ineurvata, ut animalia ſacriicanda
dàad illa ligari poſſent, vide Pſalm. I18 v. 27. con-
fer. & ſunii ac Tremellii not. h. loc. & luprà
5 V. 3 1. 1 „

Exod. c. 2 5. v. 1 8. n. 49. & eod. c. 2

. fonis oehullle⸗

d. en I.
CAb. XXVII. CA

4] fhri

vojciumur) in eo⸗
— vo⸗ .
ionesin lingia l

I Uamn ſtabiliar &es

e Kkecilti ut tacica
ie. tadices agentem
co:) Eomnem pro
ſtud: — Dd⸗
ilo oca:)
gueiſte poſtetiot
gvelinillo loco:)
tein ejus habetur in
ger ic etam in lo
lum; 11, its Hie qu⸗

us, lingui fetnat

— —
8. Led opere coharenti

it. Moin klii cr
. Qenadmocinn lis

cornua iſtz, Prout nun
9, Ficuti Elai,ca). 45 1.
10, Ideſt: pelyium iy⸗
ſicge Puxtott. Lex Tal
II. Kire: tollat & auter⸗
ingiir ſigniſienionen
tor, nam verbum "nd
kfiam nolat: jepuone
11. Veluti Pfalm, 50, ⸗
dign
13. Moht Hiob cin d
14, Hebr. i, e, n
ſie etdi, nempe in l
am.
15. Fieuti Hiob, e, 1.)
Haln. 12, .7. ibigue
amvel cap, 17, . 39.

7
0. 17. V

(4b yy
—A

CAP. XXVII. EXODI. 661

cornua ejus] (Nempe) non faciat (cornua) illa (artifex) ſeparata eaque conjungat al-
tari. 38. Eod. verſ. 2. Et operies illudære] (Hoc factum eſt) ad expiandam duritiem
frontis (populi Iſralitici.) nam dicitur: & frons tua eſt ænea. 9. Verſ. 3. Lebetes
gu) ebe . cjus] (QN) fabricabantur) ad inſtar N ). 10. Eod. verſ. 3. Ad excipiendor ci-
elt: rekenur ni, neres ejus] (Iſtud: ſignificat) ad removendos cineres ejus (ſcil. altaris, ut illi
(altari, 3, dd ! Projiciantur) in eos (lebetes,) & hoc eſt, quod (hic) interpretatus eſt Onkelos:
telpectt long. pbp BOPi. e. ad colligendum cinerem ejus in illos (lebetes,) ſunt enim di-
ni eus, eegic ctiones in lingua Hebraica, (ubi) vox una ſignificationem ſuam mutat, ita, ut rem a-
Altitudo! (nen⸗ liquam ſtabiliat & eandem removeat, 11. veluti (habetur in illo loco:) Ri.
Er ih . e E. & feciſti, ut radicaret radices ſuas, 12, item (alio in loco:) ſtultum (vidi) D
dv. i. c. radices agentem; 13. contrarium 14. verò ejus (ſignificationis habetur in illo lo-
K co:) & omnem Proventum meum νN1. e. eradicabit, 15. ſimile huic eſt & i-
artſtut. ſtud: — DVNi. e. in ramis ejus fructiferæ; 16. aſt contrarium ejus (habetur in
itcaenthionm, illo loco:) — âä i. e. diſcerpturus ramos ejus, 17. item (in illo loco:)
tubinikenon n. atque iſte poſterior * Dx, exoſſavit illum, 18. i. e. confregit oſſa ejus, 19. ſic quo-
o, d ede (que (in illo loco:) οσ. e. & lapidarunt eum lapidibus; zo0. contrarium au-
tem ejus (habetur in illo loco:) pd elapidate à lapidibus, 21. i. e. amovete la i-
des, ſic etiam (in illo loco:) & firmavit illam (vineam) NRipdvi. e. &ũ elapidavit il-
lam; 2¹2, ita hic quoque (accipitur verbum:) i. e. ad removendum cinerem
ejus, linguâ vernaculâ: à deſcendrer. * Eod. verſ.- 3. Et palas ejus] (Dictio

1 ſtabiire 0n
conlet inkia reil. 3.
1n Luc, c, 12 1,49.
altemiſts logitr
ente . ſole, ile

41. 8 *²)
br, and 1e anod. . .
Uura, tota igitut li⸗ 2. Sed opere cohærenti ex maſſa ſolida deducat ubi vide Raſchi noſtri notas, num. 34. conter. &
ſregneiiutsmen. cornua iſta, prout num. antec. 7. dicdtum eſt. not. ad Zachar. c. 11. V. 13. n. 39.
torum, (ſcltin. 9. Sicuti Eſai. cap. 48. v. 4, habetur. * Hebr. N. 1, iſta, ut & ſequentia, usque ad?

Gicitur,) atque inlie
Autor nolter hica.
modo acce it b. aN.
hald.h, loc: contel.
1n. 7hit. n, 71. i.
ud, pat, 1. 0,9,4,
enpoſtio ſemenie
chc,43,7. I; n,
Uaejus, idque opete
E Ala diuſſone t
heteant sltari, ſür-
cimalia lactibcand 4
lm.. 119 V, 7 0l .
not ,. lor, 8 ln.

1o. Id eſt: pelvium ſive ahenorum, de qua vocte Wmi. e. ſic quoque ρπbabſunt 4 MStoz.
vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 994. 18. Uti Jerem. c. 50. v. 17. habetur, ubi vide Ra-
1II. Sive: tollat & auferat atque contrariam ejus ſchi not.
induat ſignifieationem, ita hic vrib interpre- 19. Contraria illius verbi Svy ſigniſicatio, (aem-
tor, nam verbum "nb jnter alias ſignificationes pè, quod ſignificet: roborari, invaleſcere, ) ha-
etiam notat: repugnare, contrariari. betur in Pſalm. 10 5. v. 24. quod exemplum vi-
12. Veluti Pſalm. 80. verſ. 10. habetur, ubi vid. detur Per errorem deſcribentium vel typotheta-
Sign. * rum hic omiſſum eſſe.
13. Proùt Hiob. cap. 5. “ 3. habetur. 20. Proht 1. Reg. c. 2 1. v. 13. habetur, confer. &
14. Hebr. 97 i, e. mutatio ejus ,ſcil. dictionis Eſai. c. 5. v. 2. ibique Raſchi not.
ſive verbi, nempè in ſignificationem contrari ʒ21. Quemadmodum Eſai. c. 62. v. 10. habetur.

am. 22. Id eſt: lapides ex illa amovit, ſicuti Elai. c, F.
15. Sicuti Hiob. c. 3I. V. 12. habetur, confer. 6. v. 2. hahetur, ubi vide not. n. 5.

Pſalm. 52. v. 7. ibique Raſchi not. it. not. ad 1. Sie exprimo hice: wwsgw Re, in MSto. r. legi
Samuel. cap. 17. v. 39. num. 29. è 5 2
1c 6,zl. 1X6. Prout Eſai. cap. 17. v. 6, habetur. rür: PHWa&, in MSto 2. omiſſa eſt dictio iſta
e00. 01 , Zl ⸗ 1 hab Gallica.
l. 17. Quemadmodum Elai. c, 10, v. 3 3. habetur,

662 EKODI.

tur cinis; facta autem erant ad inſtar operculi ollæ ex ære fuſili tenui, eni manubri

um fuit, linguâ vernacolâ: vodil. 24. Eod. verſ. 3. Cmteras 25. cius] Ut accipia-

tur in illis ſanguis victimarum. Eod. verſ. 3. Et fuſeinulas ejus] AP erant *
factæ,) tanquam unci recurvi, qui carni im pingebantur eique infigebantur † & per il⸗

Ias vertebantur 26, carbones ſtruis (ligneæ,) ut eò citius arderent, linguà vernacu-

14: croſins 27. & linguàâ ſapientum (Kabbinorum dicuntur ) Heg. 28. Eod
verl. 3. Et receptacula 29. ejus]) (Nam) receptaculum 30. illis erat gu6 carb nes
auferebantur ab altari (exteriori,) ut illi ponerentur ſuprà altare laterlu⸗ 31 dadd⸗
lendum & propter R Ni. e. acceptionem (ſive apprehenſionem) eorum vocala-

ſunt Hi. e. receptacula, veluti (eadem ſignificatio habetur in illo loco:) Ninm

23. Sic in verſione Latina, quæ in opere Regio ex
editione Plantiniana;, cura Ar. Montani prodiit,
habetur, ſed autor Vulgatæ tranſtulit: forcipes,
confer. Numer. c. 4. V. 14. H. 25. & Num. e.
2 1. V. 1 2. D. G7.
24. Sive: bodil, Germanic? Wedel / ſic reddere
posſis: h, ſicuti in exemplari Hebræo, quô
ulus ſum, legitur: in editione rr PD' ut &
n Bibliis Buxtorf. hic habetur: byy,led dictio
ia ibidem corrupta eſt, rectiùs in iisdem Bi-
pliis Numer. c. 4. V. 14. legitur: hd, Italis di-
citur: il badile & paletta da fuoco, Hiſpanis:
badil de fuego;, hodiernis Gallis: pelle 4 feu,
nonnalli pro: palas, Lefſterunt: ſeopas, uti P.
Fagius ad Paraphr. Chald. b. loc, notavit, con-
fer. Numer. dict. cap. 4. V. I. H. 26. &– D Num. †
c. 21. V. 12. n. 67. ut & not. ad I. Reg. c. 7. v.
45. num. 119. in MSto 2, omilſſa eſ dictio iſta⸗
Gallica, ſeu potins Germanics
25. Sic juxte mentem autoris noſtri cum Junio ac
Tremellio alii sque vertere volni Hebræam vo-
cem: Pryn LXX. tranſulerunt: a, Gi
gorg, phiales ejus, in Vulgata vet ſione Latina

dictio iſia eſt omiſſa-

vel ab hodierno Gallorum uſu loquendi remo.
tam eſſe puto, abeſt autem vox iſta 4 MSto :
29. Id eſt: uncini, tridentes, ſic & Largum On
keloſi hic habet nrne, quam vocem p. Fagi-
us aliique interpretes vertetunt: fuſcinulas ejus
confer. Numer: C. 4. v. 14. h. 24. & Buxteif.
Lex. Talm. fol. 19 30. .
29. Hebr. rhprm, quam dictionem no nn ulli ve
terunt: churibula, ſic ferè LEX. rgsior .
75, (uti hic babet Romana editio, es thu
ribulum (vel acerram) ejus; Complutenlſis ha-
bet: zà ritier Auzg; alii tranitulerunt: forci-

5*

bet: conter. Exod. c. 2 5. v. 3 8. ibique
171. & n. 174. it. S. Tei dan, 1 . karel.
57. al. 77, fol. m. 387. editionis Græcæ Baſil.
1544. ubi voces Hebræx „quæ hoc verl. 3 ha-
ventur, adquctæ ſunt, ſedg mendoſa, at ut .
earundem etiam explicatio ibidem habettin.

, receptionis, concavitatem, qua aliquid capitur
K Hebr. 1. e. ſtæ: (ſcil. fuſceinulæ ſie dictio iſta I ont eonfer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
iIn MSto 1. præmiſſa eſt voci: i-e. tanquàm. il 3 in Karaphr. Chald. h. loc. vide-
Hebr. parin dudomiſſum eſt in MSto? 1 lud tranſtulifſe: Vas patens, confer. & in-
b. fin. exponitur nn, quòd fuętit inſtrumen
tum, què membra victimatum vertebantur.

22— — DS CAP. XXVII.
) juxtà Targum ejus (ſignificat:) . i. e. batilla, 23, quibus amove-

dquod hie in vulgatis editionibus, ut & in M St 0
1 habetur; ſed dictionem iſtam vel corruptam
pes eus, prout Junii ac Tremellii verſio hic ha-

30, SiK verta hie 7lao Dn i. e, domum ſive locum

31. Id eit: altate ſuffius, de quo vide ſuped verl.

Il.
—
r— .
i, e,40 cpiendum
colic le guogbel
inſinu ſuo 1.

ſunt,) pto: 70
39) lgniſcatſ
zutetniſtuc)fickun
te; iltius autenm ter
Liciez ei clalichlanm
P lgliſcet:)
tnr 39 —.,Kcti⸗
pormd, 30 (nbi
guicgnic tetendum.
temittud üinilimoee
Kinſellis 40, ligne
1e us luts)adch

————
31. Nide Eſai c,30. .
3 . m. 171.
33. Sieniirorerb ez,.
34. Conlet. Exod c. 14
,h, (ſcutiin hodien
hetut,) ſigentur lepi
ea raz i.e. & 0mm
. cap. n. 107, no
1. Chrdeus gnogte
i, e clidrum, conlet.
ſetlig, b. (a. d 63. 5
zic erplimere olls
lepitur, Vulgatz editi
em ell.
36, Nam in texiu ſacioh
noſ do cdm, juxt⸗
noſtri, ordo vetborun
