mactatione Sanctorum, 33. quòd non ſit 2àa i. e. circumcircà, 34. niſi (quoad)

ellg. Kringllu
u] ber im lti⸗
5 nlernuul lh.
erl 12. Phyer hr.
grigem ie Re.
u)] Paca etat e
Uimile cerdo⸗)
Dem, gui hhent in.

ocatur: tela. :. duas dationes (ſanguinis,) quæ (evadunt) quatuor, 35. una (datio ſanguinis fiebat) =
lod in cornu anguli hujus & altera & regione illius per obliquum atque omnis datio (ſan-
H guinis)
vèh loe. 2 6. Ita hic Verto: A l nonnulli dia- & n. 13. notata ſunt, vide & not. in n'pnr rnevs
ud. Senehim fol 14 phragma interpretantur, confer. Levit. c. 3. v. h. loc. JVM .
be, a matginenl. 4. n. 10. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 9 2 1. † Vid. tract. Talm. Sevachim, fol. 53. b. uti in

tas, it, Sgerachim, tol,

27. Sic reddo vNha, quod hic habetur in exem. Sn-n Me h. loc. allegatur ad marginem, in

181 4 „ S
Ntro eMeir,) T1N

guinem omnem, gi⸗
ntit, gur habet: teli⸗
confer. not in i
hko, 49,2.
n d, confer gu⸗
1,n, 30, nolata ſult,
11, cOl. 1, hn & not⸗
uliäs exponitun grid

Aliaris, confer, etlam

verl. 40. 9, ae
ud. Micdot, cape 3.
h. lot, Alegarut 44

2 bic habetut, verteſe

eraligſgnifcaeliemn
legitur: dn in

Gan Ein Hetele⸗

ex Talin, tol, 2 l44,

. .. õs
Bibliis Buxtorf. hic legitur: emaaw, ſicuti etiam

pei va nw in MSto I. egitur: vU mendosè,

2 8. Nam particula: 77, quæ hic in textu ſacro ha-

lam Torat Cohanim ad Sectionem: ,
in 'non Mmnew b. loc. allegatur ad marginem.
29. Externum hic dicitur ſacrificium, cujus ſan-

1e. Confer. hic, quæ ad Levit. c. 9. V. 11. n. 12.

plari Hebraico, quò uſus ſum, idque vertere pos-

,;AM .
ſis: tenerum, (niſi fortè legendum: vami. e.
tenuis, uti in Raſchi notis ad Genei. c. 41. v. 3.

habetur,) confer, verſ. 20. h. Cap. num. 40. in

in Buxtorf. Lex. Talm. fol. 9 2 I. habetur, vide
Levit. c, 3. V. 4. n. 9. editio non nev ha-

ut puto, in MSto 2. deeſt iſta vox Gallica.

betur, interduùm ſignifieat y & h, confer. verſ.
Ieq. 17. . cap. n. 36. & Exod. c. 3 5. v. 22. n.
2 6. ac Levit. c. 3: V. 4. n. 1I1. & n. 12. vide et-
t CO ſicuti

uis non fuit illatus in tabernaculum conven-
tus, vide Levit. c. 5. v. 2 3. n. 9 3. 8& Levit. c. 16.
v. 14. & 1 5. & 27, confer. & Gur Arjeh fol. 111.

col. 2. fin,

* Scil. pau!

MSto z. pro: Jane in jegitur: nae n i. e,
locum jecoris (auferet.) MV

31. Confer. quæ ſuprà ad Exod. c, 27. V. 5. n. 54.

& n. 55: notata ſunt.

32, Hebr. wan, de quo vide, quæ ſuprà ad Exod.

c. 20.v. 2 6, n. 1I2 6. G c. 27. V. 5. D. 59. 6 n. 62

notata ſunt, in libro Precum Jud. part. 1. P. 9.

col. I. wan exponitur ân i, e. gradus, confer-
Middot cap. 3. fol. 70. a.
lulum prominente, vid. quæ ſuprà ad
verſ. I2. h. Cap. n. 2 3. notata ſunt.

33. Hebr. w rO, de quo tractatu vide

ſuprà Exod. c. 27. V. 5F. n. 44. & n. 77. conſet.

tract. Talmud. Sevachim fol. 53 b. uti in nbzs

D-n h. loc. allegatur ad margineim.

34. Confer. quæ ſuprà ad ExOd. dict, c. 27. V. 5.

n. 37. notata ſunt.

rib us altalis, ſicuti mox ιοοπnatore noſlro
hicexponitur, confer. Gur Arjeh ſol. 111. col. 3.
Princ. vide & Levit. c. 1. v. F. n. 71.6 Leyit-
C. 3. V. 8. . 20.
8555

3*. Id eſt: quæ fiunt in quatuor angulis ſive late=

4

rXODI.

696

CAP U

guinis) conſpiciebatur in duobus lateribus cornu (altarie) Ee & Minc. (ſic) reperie-

batur ſanguis datus in quatuor plagis (ſive lateribus altaris) eircumcircà, ideò (hic) vo-
catur D. Verſ. 17. Wper fruſta eius] (Particula: —, hic ſignificat: — vi. e.
cum 36. fruſtis (ſive partibus diſlectis) ejus ſimùl * cum coœteris fruſtis (ſeu partibus
diſſecis.) Verſ. 18. Oder ſuavis] (H) dicitur, quèd ſit) QR i. e. quies animi
coràm me, 37. quia dixi & factum eſt, quod volui. Eod. verſ. 18. Enitio] (Di-

Rio —US hic) notat N i. e. ignem, 38. & hic eſt ſuffitus *membrorum (arietis,)

quæ ſuper ignem (erant poſita.) Verſ. 20. Tenerum (12) eſt cartilago 39. me-

dia, quæ in aure exiſtit, id, quod vocant: tenerum. 40.

Eod. verſ. 20. Pollicem ma-

nus eorum] (][) enim hic ſignificat) 2 i. e. pollicem & (quidem) in junctura

41. media (ilius pollicis dabis ſanguinem.) Verl. 22. Adipem] Hic eſt adeps inte-

ſtinorum gracilium 42, aut ventriculi. 43. Eod. verſ. 22. Er caudam A reni-

bus & infrà (incipit cauda) veluti exponitur in Levitico, ubi dicitur:

regione ſpinæ

dorſi auferet eam, 44. (nempè e) loco, ubi renes dlauduntur; 45. aſt in partibus ſa-

36. Vide, quæ verl. præced. 16. h. cap. n. 28.
notata ſunt.

* Sie Hebf. i. e. additum hic interpretor,de 4

quo vide not. in innn rneh. loc. juxtaà He-
brara verba hæc eſt verſio: additur hoc ſuper
C&Eοαtτο fruſta five partes diſſectas.
37. Nempè: coràam Deo omnipotente, quæ ob⸗
latio gulele ere facit iram Dei, eumque pacatum

reddit hosminibus, confer. hic P. Fagii nor. ad

Paraphr. Chald. h. loc. vide & infrà verſ. 25. h.

Lcap. n. 6 9. Se Levit. C. I. V. 9. num. d1. it.

not. in π P b. loc.

Conter. not. ad Eccleſ. cap. 5. Vv. 10. n. 29. 6e

infra v. 2 5. h. cap.

38. Id eſt: ſacrificium igne abſumehdum, ſic &
Junii ac Tremellii Verlio habet & LXX. verte-

runt: guoleose, (juxta Complatenſem edi-
tionem) i. e. ſacrificium ſen victima, quibus &
Vulgata conſentit: Romana autem editio hie
habet: oau1laατιαπ α e. ſuffitus ſive fuffimentum
cui verſioni & autor noſter hic accedit, Confer.

intra verſ. 2 5. b. cap. ibique not. n. 69. vide &
not. in non neo b, loc. ut & tract. Talm.

Sevachim, fol. 12. b.

X Hebr. vp" d iſta, ut & ſequentia, usque ad:

Pan i. e, tenerum, abfunt à MSto 2.

in not. ad Paraphr. Chald. h. loe. vVertit: ma-
ceriem, quæ in aurè eſt, LXX. ον„½D, i. e. ex-

39. Dictionem . on, quæ hic habetur, P. E. Fagius

quibus & autor Vulgatæ adſtipulatur, vid. Le-
vit. c. 14. V. 14. n. 2 9. confer. & Torat Coha-
nim ad Sectionem: u⸗ ſieuti i in nan mne h.
loc. allegatur ad marginem; incipit autem hæc
40. Ita hie reddo: Oab, i. e. tenerum, a & R.
David Kimchi in radicibus e ponit 79,
ejus Vernacula mol, Latinè: molle, vid. P. Fa-

. 27. W Levit. c. 14. V. 14. D. 29. in MStO 2.
legitur DPLO Gallice: tendre.
4 1. Sive: nodo vel articulo, ita hie verto P,
Germ. Gelenck.
42. Ita bic o interpretor, confer. not. in
nN MHPŸh. loc. & ſuprà veri 13. 5. cayr ut e
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 569.
43. Sive: ingluviei, Hebr. ame, vid. Buzxtorf.
Lex. Hebr. voc. ap, ut & tract. Talch. Chullin
fol. 49. a. uti in NaN e hic allegatur.
44. Vide Levit. c. 3. V. 9

phygium, ubi vide eorundem notas, LXX.
verterunt: ρ rααιι ονροαιπάaα. Weta s) i. e, cum

455 Hebr. eyn⸗ poſſes & vertere: conſultant

„
14

tremum, uti vetus interpres Tati aus tranitulit .

S ectio Levit. c. 6. J. 2

lingua

gin loe. alleg. conter. & ſuprà vVerſ. 13. h. cap. n.

ubi ryn Ppyh Jona-
than vertit: Sroo- i. e. & regione inteſtini
gracilis „ luti Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 56 %.
unius ac Tremellius verterunt: ad ortho-

ilibus, proùt interpres Latinus ibidem tranſtuiit.

cr, n
crilci ſ⸗
norel e es
abebnt ofet
us ſufſimentun
1 tterabin ifi
to notat
umel 1e ſeeti
ones lnt d
ckis hekttnit ut
Deus)ills opis

hnem; g,isali

Oð

m kenes cohlul
crifi-

ſe. etit, 3. V
claudele & conn
4b. Ia bic n in
Tajm. ſol. 124.)
niſ..
. Kad Lerine. 3*)
fud lrat lhgb

biin nOlis ehonl

ſ die arrlutnſe
4. De quo ſupna ve
41. Confer Hie uni
dick. . 3. V. h.d.
tepds illuſtratut.
49. Vid. amor nol
lux quedam hii

ſo. Hebr. DN

46. verl. 21, n
nim, ad Sedliot
b. oe, Alieggtur
fkuuit autem illud
conſitutiotempe
h. loc. ubetut,
on
1. Imiia Treme
tionum, Chals. d
huc locu Gmita ren
enim conſe

V. 12, lh 13. N n

31. Uekt: euchnil

nam r Leſitc. zf,

Ulnelc eden

lle teene.
Letchicehbie 10.

gniſat)
futi Een parib

1

let. glies znimi

EIg. Hyino] i⸗

Venbtotumn ⸗aiets) I. O₰ notat iie) Q. O 7 —
inntſinei Rum eſt ** ſacrificium iſtud,) indicat (autem) Scriptura, quod D NNPi. e, imple-

Cartillego 39, e⸗

El. 20. Policenng.
lnidem)in ind †

Hie eltageſeinte.
Ur: Ttegione ſpine
al in dartiblg ig⸗
clkt.

——

—
rPpres Lainus taoiiult,

a0fipnatur, did le-
tonfet. & Torat Coh-
ſcutiin enn w ,,
dem; incipit autem hee

i,e lenennm, ſie A R.
õ

Atine: ol e, vis, b, Fa-

Ppra fetl 13, ,,cih. d.

14. h. 19. 1n MSto :,
tenare,
lo, ita hie veno dio,

etor, (Onler, nt, in
Pri vetl 13, ,cahilti

.nn, vig. Buxor.

& track. Talm. Chulin
hic alegatun.

itinzn ßt Imn.
ie d8 regioneintehini

n Ler Talm. 0, 769,
Verterunt: 20 onho⸗
rundem notis, 1XX.

”
Uaus ibidetn tranlt i.
K feltele: (onlultant

NeN

præterquâm iſtud ſolùm. * Eod. verſ. 22. Quia aries impletionum 51. eſt (Vox

FNODI, 697

crificii 46. juvenci 47. nihil dicitur de cauda, 48. quia cauda non auferebatur, ni-
ſi in ove (ſive agno) & agna atque ariete; aſt quoad bovem & capram non neceſſe

habebant (offerre) caudam. 49. Eod. verſ. 22. Et armum dextrum] Non reperi-

mus ſuffimentum quoad armum dextrum (eſſe factum) cum partibus ſacrificii, 0.

R Dnotat hic) DD', 52. ſignificatione MD, quia undiquaque perfe-

tiones ſint H) D', quia adferunt † Do i. e. pacem, tàm altari, quàm ei, qui ſa-
cris operatur, ut & illis, qui (ſacrificia iſta) offerunt, 73. quamobrem ego (inquit
Deus) iſt opus habeo pectuſculô, **ut illud ſit ei, qui ſacrum officium peragit, in-

ubi in notis exponitur, quid ſiat eè & unde

So. Hebr. . nN y, vide, quæ paulò antè n.

te. eſt ehim conſecratio hæc, confer. Levit. c. §.

IMt, Levit. C. 3. V: Ia h. I. & Levit. c. §. V. 22. n.

partem; 54. is autem fuit Moſes, qui (in ſacrificio iſto) impletionum miniſtravit; 55.

88§§ 2 reli-

—

nam renes conlultant: cor verò cogitat, con-

fer. Levit. c. 3. V. 9. n. 24. ₰ verbo ey, quod

claudere & connivere ſi gnificat.
46. Ita hic "p interpretor, confer. Buxt. Lex.
Talm. fol. 124. vid. & Raſchi not. ad Exod. c.

24. v. 2 §. D. 77. & ad Levit. c. 2. V. 1 3. n. 49.

&&π. 24 Levit. c. 3. V. 7. i. I 6. it. not. ad libr. Prec.
Jud. part. I. p. 9-b. fin. 6t part, 2. p. 224. a. med.

ſic dicantur, confer. & infrà h. verſ. 2 2. n. 50.
47. De quo ſuprà verſ. 1. & ſeqq. h. cap.
4§. Confer. hic unit ac Premeilli notæ ad Levit.

tenus illuſtraur.

49. Vid. autor noſter ad Levit. c. 3. v. 7. unde

lax quæ dam huic loco accedet.

46. h. vetſ. 22, notata ſunt confer. & Torat Co-
hanim, ad Sectionem; u, prout in bparn ne
h. oc. allegatur.

Fuit autem iſtud oyv Dtenh i. e. doctrina ſveYn

conſtitutio tem poraria, prout in not. o pa e,
b. loc. habetur, confer. Veri. ſequ. 23. h. cap.
5I. Junii ac Tremellii verſio habet: conſecra-
tionum, Chald. Paraphraſis: oblationum, LXX.
hunc locum ita verterun: ? e, ts)slaαισaντ

v. 2 2. . 1 5 . de nor. (id.

z51. Id eſt: euchariflica ſen pakifica ſacrificia, con-

dict. c. 3. v. 9. n. 2 3. qinbus locus iſte aliqua-

165. abeſt hie Vox iſta nv ab utroque MSto ad
Ezech. c, 4 3. V. 2 I. n. 46.
Bebr. v, in utroque MSto habetur z
DSYLVV, quod reddere poſſis: pacem adferens,
juxtà mentem Commentatoris noſtri.
† Hebr. — n H abeſt iſtud hic ab utroque MSto.
53. Hebr. 7) i. e. qui viti ſive domini ſunt a-
nimalis, quod in ſacrificiis offertur, confer. infrâ
h. verſ. n., 56. it. Levit. c. 3. v. I. n. 3. ac nota
in an mov h. loc. ubi R. Elias Miſrachi quo-
ad expolitionem ujus loci allegatur. SD
Hebr. , fic in Amſtel. & Baſil edit. aſt im
utroque MSto hic pro eo legitur: ppor oi.
e. armum dexterum, ſicuti hoc veri 22, habe-
tur, quæ verba in utroque MSto hic repetuntur
& poſteà ſequitur explicatio, quæ in notis Ra-
ſchianis habetur, nempè: ut illud ſit ei, qui ſa-
crum officium &c. nec ulla in hoc verſu? 2. pe-
ctuſeuli fit mentio; ſed demum in verſu 26. &
27, h. cap. de illo agitur, armus itaque dexter
hie intelligitur, qui lit ei, qui ſacrum peragit
oHicium. 2l
54. Sicuti verſu 2 6. h, cap. habetur, confer. quæ
Sign. aatec. XXX . verſ. notata unt.
55:. Nam Moſes, dum Aaronem eſusque filios con-=
ſecrabat, ſummi ſacerdotis munus obibat, vid.
Levit. c. S. v. 2 8. n. 19. & Junii ac Tremellii
not. ad verſ 26. . cap. eonfer. & Pfſalm. 99. v.
6, ibique not. in ad itionibus incerti cujusdam
autoris, vid. & Exod. cap. 40. V. 29. n. 7.

698 ENXODI.

reliquum autem comederunt Aaron ejusque filii, quia ipſi offerentes 56. erant,

ſicuti exponitur in textu (ſacro.) Verſ. 23. Et tortam 57. yani) De placentis. H
Eod. verſ. 23. Et placentam panis oleoſ] De ſpecie frixi. 18. Eod. verl. 23. Et la
ganum] De laganis, unum ex decem, 59. quæ in unaquaque erant ſpecie, non (au-
tem) reperimus, quòd oblatio 6ο. panis, quæ ſimùl cum ſacrificio veniebat, per ſuf- .

fitum abſumpta fuerit 6⁶71. niſi iſta ſolum, * nam oblatio panum ſacrificii euchariſtici
*. & arietis Naziræi 63. data fuit ſacerdotibus unà cum pectuſculo & armo; aſt de
iſta (oblatione) non ceſſit Moſi in partem, niſi pectuſculum ſolum. Verſ. 2 4. Super

manus Aaronis & agitabis] Duo iſti occupati erant in agitatione, (nempè:) offerentes

64. & ſacerdos, nam ecce ſacerdos ſupponebat manum ſuam manui offerentium &
agitabat; in hac autem (oblatione) Aaron ejusque filii fuerunt offerentes ac Moſes
(extitit) ſacerdos. 65. Eod. v. 2 4. Agitatione (Nimirùm ſacerdos)hinc inde movebatéé6,

bebat poœnas ſpiritusque malos; elevabat autem & demittebat ei, qui cœli ac terræ eſt

dominus, eaque (agitatio) umbras terrificas 67, abigebat. Verſ. 25. Super holocau-

Kem

56 Habetur & hic dictio iyn, de qua paulo an-
tè n. 53. h. verſ. confer. & verſ. 24, h. cap. n.
64. S& verſ. 2 7. H. cap. n. 727.
57. Vel: tractam, ſic Junii ac Tremellii verſio,
ubi vide eorundem notas, confer. & ſuptà verſ.
2 h. cap.
58. Hebr. a), vide not. in an e h. loc.
item quæ ſuprâ ad dict. verſ. 2. H. cap. num. 3.

& gratiarum actionem notat.
63. Vel: pro Naziræo, Hebr. a, de quo vid. Nu-
mer. c. 6. v. 19. confer. & Levit. c. 5. V. 19. n.
64. Devoce wya, quæ hic habetur, dictum efſt
fupra verſ. 22. b. Cap. n. 5 3. & n. 56, confer. &
not. in e b. loc. Sè
65. Vel: ſacerdotis manere functus eſt, confer.
& n. 4, notata ſunt, confer. & tract. Talm. Me- quæ ad verſum antec. 22. h. cap. n. 55. & n. 56.
nachot fol. 59. a, ſieuti in απ m b. loc al. notata ſun.
legatur ad marginen. 666. Id eſt: non ſolum ad dextram & ad ſiniſtram
59. De quibus ſuprà verſ. 2. H. Cap. n. 9. dicum ac contrà; ſed etiam antrorsum & retrorsum,
eſt, vide dict. tract. Menachot, fol. 75. & fol. 76.] versus quatuor plagas mundi, prour hic apud
alti in ν ME hic habetur. autorem noſtrum habetur atque hæc erat: n,
60. Hebr. u, quæ dickio notat oblationem, ab hac differebat, ex Judæorum mente, altera .
gquæ Deo, ſacerdotibus ac Levitis ſpontè daba- gitatio „quæ eme vocatur eaque ſiedat fur-
tur, cui in lege Moſis nec menſura erat nec æſti-

sum ac deorsum, c . L. Fagii not .
matio determinata, confer. infra verſ, 2 8. Z. cap. phr Ghal veri⸗ E erler 4. eb.
n. 76. n. 73. vid. & not. in nr ne h. loc, ac cap.
6⁶1. Confer. Levit. c. 24. V. 7. ibique not. n. 20. ſeq. 30. V. I3. n. 30. atque Levit. c. 7. V. 34. n
in MSto = Dn en n enn i. e, qux 100. & Numer, c. 5. V. 2 5. n. 108, confer &
ſimul cum Hfacrificio veniebat, per ſuffitum ab. tract. Talm. Menachot fol. 63. a. uti ia m
an h. loc. allegatur ad marginem.
* Hebr. u iftud, ut & ſequentia, usque ad?
vyn i, e. elevabat, abſunt 4 MSto z.
67. Sive: ſpectta, tenebriones nocturnos, ſta

ſumpta fuerit, legitur: pNτy Na i. e. quæ
veniebat cum ſuffitu.
* Eaque fuit conſtitutio temporaria, confer. quæ
ad verſ. præced. 22. Sign. * notata ſunt.
62. Hebr. †, quæ dictio confeſſionem, laudem

Mi 1e Saet

Hebr.

Eudirengytun
zini 61, S
lgni dibitue
ſabi ehtſenn
r luſetſentut⸗

ciſciotum at

fliis. 71 e
re euchanilie⸗)
cerdoti⸗ Verl.

euum b N) 1s
ei, qui Dominus eſt quatuor mundi plagarum, atq; agitatio iſta remorabatur & cohi-

(Nelice) D
Utestollamtur i
Principatun ſe

in Principatunn,

—
Hebr. Owhit

13, V. l1eh 21
tote noftronotat
50t. P.4 1, h. 7
ir: Loresmul
(ic. c. 1 3 1
61, 4.
7 Loci idtins er,
Dum h. lor.
6 7 Conſer, que
&Signe † nota
t, ). V. 10, l.
69, Vige ſupt 0
70. Hec enimn in
0 cerdotes ..
ſcerdotum ine
Verl. 14. Mbenr
h. loc.
) Hebr. Dnonn
Cprohn i,e,
1. Moont ferſu
Dot. in
ucca, ſol 31.
1. Nempe iil

ledat,per ſall. Ficabis pelétuſeulum agitationis & armum elationis &c.] Sanctifica illa in poſteros, 70.

ut uſu ſerventur eorum elationes, & agita illa, † perinde ac pectuſculum & armum ſa-
crificiorum pacificorum, ſed non ad adolendum, verùm ſintin cibum Aaroni ejusque
filiis. 71. Verſ. 28. Tatutum perpetuum à filiis Iazlu] (Nimirûm) ut pacifica (ſi⸗

Niokſeenn yve euchari ſtica) ſacrificia ſint offerentibus; 72, pectuſculum verò & armum dent ſa-
El Okierentium &

kerentes Moles

feijenchanlic

dKarmo; le

Nell at, i
enpe)ofkeremtz

inde moyebattt,

ice arteer el
. Wher hohe.
— — in principatum, 77. item (alio in loco:) ne tangite .. e, princip
lerit, e. . . 1g l “

tat.

habetu, didhumel
3. K n. 56, contet, N

funcus ell, eone, .
cap. h. ), h, 560.

extram 2 ſnilan
torstn &r reioſsunl,
ndi, prout hie ld
Mque hec eat Pin,
mum mente, Atetd.
tur ezque fiedat ill.
I, Ffagiinot ad Dat
X Ferl 17,5, ah.
w h loc 2c ca,

eL eſit c, 7,, 34 n.
ane 109, conker. N
1. 63, 2 ui ia n

aginem,

egtennu, ugbe,1

MSt 7. .
nes nONtIOI, 1

=

699

Rum I.e. Super arietem primum, ** quem obtaliſti in holocauſtum. Eod. verſ. 2 5.
lodorem gratum] (Iſtud: HrD 5 ſignificat:) H N i. e. in quietem a-
nimi 68. ejus, qui dixit & factum eſt, quod ipſe voluit, Eod. verſ. 25. Ynitio] i. e.

Igni dabitur. 69. Eod. verſ. 2 5. Domino] i. e. Nomini Dei. Verſ. 27. Et ſancti⸗

cerdoti. Verſ. 27. In agitationem] (Dict

inge fit, 73. linguàâ vernaculà: venteler.
. bum D ) H]) ſignificat elevare & demittere. 75. Verſ. 28.
tadatur cohi. (Videlicèt) pectuſculum iſtud atque armus. Verſ. 29. Filiis eins poſt illum] (Nem-
pè:) ei, qui illi fuceedet in ſummo ſacerdotio. * Eod. verſ. 29. Ile ungantur] i. e.,

io è 0 ſignificat motionem, quæ hinc
74. Eod. verſ. 27, Elevatum eſt] (Ver-
ia oblatio 76. eſt]

ilt extollantur in eis, *nam (HDi. e. unctio interdum) ſignificat MWi. e.
principatum (ſeu magnitudinem) veluti (in illo loco:) tibi dedi illas roPi. e.

eS mesS.

885858 3 7⁸. Eod.

Hebr. hie interpretor, confer. Levit. c.
13. V. I1. n. 2 I. ubi ferè eadem, quæ hic, ab au-.
tore noſtro notata ſunt, vid, & D. Wagenſeil.

Sot. p. 42 I. n. 7. alii hn interpretan- †
P. 4 5

tur: rores malos, Boſen Thau/ vige Levit.
diect. c. 23. V.
62. 2.

2 Loci iſtius explicationem vide in not. nor

SD-TI Y. l00o.
6⁹%, Conſfer. quæ ſupr
&S Sign. † notata ſunt, vid, &
c., 5. V. 1 Oe n. 28.
7o. Hæc enim inftitutio & ſanctificatio pertinebat
ad ſacerdotes, Aaronis poſteros, agit enim de

not. ad Eccleſiaſt.

verſ. I4. habetur, vid. Jupii ac Tremellii not,
J Hebr. =Re in utroque MSto p
HN i, e. & ag tationis eorum.

71. Pront verſu ſequ. 2 . . c. habetur, confer.
not. in n h. loc. ut & traét. Talm.

Succa, ſol, 3 1. b. & Menachat, fol. 61. a.

II. h, 21. & Menachot dict. fol,

ad verſ. 19. 5. cap. n. 37. †

fſacerdofum jure, uti Levit. c. 7. V. 1 §. & c. 10. †

ro eo legitur: (

fupra v. 22. h. c. n. 53. & n. 56. it. tract. Talm.
Servachim, fol. 1 8./ 4.
73. De qua ſuprà vVerſ. 24. H. cap
dictum.
74. Sic reddo (nam ita hie legendum pu-
to, pro n), ſicuti in editionibus hactenus
vulgatis habetur,) Latinis: ventilare, hodiè Gal-
lidicunt: vanner, in MSto r. legitur 5 ov,
abeſt autem 4 MSto z.
75. Confer. quæ ſuptà ad verſ. 2 4. H. c. n. 66. no⸗
tata ſunt. ððð
76. Seu; elevatio, elatio, Hebr. apbpn, de qua
ſuprà v. 2 3. . c. n. 60. dictum efl.
Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 5. a. & fol-
Sivé: per illa

3

4

.n. 66. aliquid

5, (cil. veſtes facras.
77. Ita hie ex mente Commentatoris noſtri vertere
volui id, quod Numer. c. 1 §. v. 8, habetur, ju-
pius ac Tremellius ibidem verterunt: propter
unctionem, ubi vide eorundem notas, confer. &
bſalm 45. v. 8. ibique Raſchi not. & c. ſequ. 30.,
V. 2 9 , . I I2

i. Nempè: illis, qui ſponté oflerunt, oonfer.

700 EXODI.
7 ½. Eod. verſ. 29. IUle impleatur in illis manas eerum] Per veſtimenta ipfe (ſu

mus Sacerdos) inveſtitur (ſeu conſecratur) in ſummo ſacerdotio. Verf. 30. S
ptem dilbus] Continuis. 79. Eod. verſ. 30. Indaet illas (veſtes) ſacerdos] Quicun-

que ex filiis ejus ipſi ſucceſſerit in ſummo ſacerdotio, quando præficient illum, ut ſit
ſummus Sacerdos. Eod. verſ. 30. Oui ingredietur abernaculum teſtimonii] (Nimi-

ràùm) is ipfe ſacerdos, qui conſtitutus eſt, ut ingrediatur coràm me in interiora 80. in
die explationis, atque is eſt ipſe ſummus ſacerdos, quoniam nullus cultus (Divinus) le-
idmus eſt in die expiationis, niſi qui per illum (ſummum ſacerdotem peragitur.)

Eod. verſ. 30. Pro illo ex filis ejus] Videlicèt, ut, ſi ſummo Sacerdoti fuerit filius, qui

locum ejus impleat, hunc illius loco conſtituant ſummum Sacerdotem. Eod. verſ.

30. Ur ſit ſacerdos pro illo ex ſiliis ejus] Hinc probatio *“(deſumitur,) quòd omnis di-
Rtio ſit ipſum verbum tranſitivum ac proptereà accentus Thevir &1. trahitur an-

te i dicti . 3 I. In loco ſunéto &c.] i. e. In atrio tabernaculi teſti- obeer ui
t& illam (dictionem.) Verſ. 31. In loco ſané j Tenelt guiltne
Eithoc testmac
giaforüränali

monii, nam pacifica (ſeu euchariſtica) illa fuerunt ſancta ſanctorum. * Verl. 32.
Ln oſtio abernacitli

ila] Aaron atque filii ejus, quoniam illi ſunt offerentes 83. iſta (ſacrificia.) Eod.

teſtimonii] Totum atrium dicitur ita. 82. Verſ. 3 3. Et comedant

Verſ. 33. In quibus expiatam eſt] (Nempè) omne id, quod in illis † extraneum eſt 4

94. & abominabile. . . 16 & P
bus iſtis. Eod. v. 3 3. Ilt illi ſanétificentur] Quia per impletiones (ſeu confecration es) iſtas

lIa

7⁸. Sic hic quoque juxtà autoris. noſtri meater r 1 Hius expl
vertere voiui, quod Pſalm. I05. v. 1 5. habetur,. —n h. loe, .
alii tranſtulerunt: unctos meos, confer. not, in 92. Nempè: nne i. e, oſtium, quod nomen ha-
ne ' h. loc. L
79. Non imtermiſſis, Hebr. POe), ita hic apud
autorem noſtrum, confer. not. in — man
y. loc. it. tract. Talm. Joma, fol, 72: b. & fol. 7 3.
a. it. Tamid. fol. 31. b.
90. Id eſt: in Sanétum ſanctorum, Hebr. „9,
DSehn, confer. Geneſ. c. 1 5. v. 9. ibique not. n.
30 it, Ralchi nor. ad Levit. C. 16. v. 4. & v. 15.
it. V. 2 3. ac v. 27. COnfer. & not. in - n
b. loc .
* Hebr. N n, hæc & ſequentia, usque ad v.
31. verb. a i. e. in loco &c. abſunt ab
utroque MSto. =èG
2 1. Hebr. Par , de quo accentu vige Gram-
maticôs, confer. hic tractat. Talmud oma, fol.
2. b. & fol. 7 3. a. uti in Dat h. loc.
ad marginem allegatur, ubi vide etiam notas.

& not. in an n, b. oc.

ad v. 22. h. c. n. 53. & n. 56. de dictione y
notata ſunt, confer. & Peſachim, fo! 59. b. &
Joma, fol. 6 9. b. it. evammot, fol. 40. a.

fol. 3 b. .
† Nempé: in Aarone & filiis ejus, ſic in not.
N D hic exponitur.
94. Hebr. —) i. e. peregtinitas, qua de re in fine
hujus verſus 3 3. sgitur. S

** 1,oci iſtius explieationem vide in not, mne

fol. 90. a. & Maccot, fol. 1 9. b. it. Sevachim,
fol. 48. a. & Menachot, fol. 7 3. 3. it, Erachin,

à. Eod. v.3 3. IUlt impleatur manus eorum (Videlicêt)ariete & pani-

8 3. Sive: domini, qui offerunt, vide, quæ ſupra

—

bet 2b aperiendo, confer. ſupra v. 1 1. . c. n. 21.

.

§ 5. Cuſusmodi eſt eare, quæ remanet in diem ter.
tium, quæ dicitur 7) i. e. abominatio ſen res
abominanda, de qua vide Levit. c. 7. V. S. al. 1 9

nraneo, gui cocn

“ Docet elif

ſ connibt
dotes & gudd
5, Nnchide
zum erin (
iuihil (be
49. Lod, Tell 3.
Abothinandin?
ron gini dliuc
doptet lattes

Lod. verl. 36.
ſingoiniz, e

rvetl 36. 6 upe

implentur manus eorum & conſecrantur ad ſacerdotium. Eod. v. 33. Qais rei ſan.

(conket, & d. leqn
(. antec, 29, V. 3

nijillis fuerit ador

tur, ſeuti hicin
3n Generalis iague
hahetur, ne exifn
lia Aaronis, con.
dot, Ona
ta. Talm. be
& Maccot, fol. 1
1, b. & Sulca,
d.it, Ceritut, iol
86. a veibum .
Genel. c. F. .
Leilo verbo not
387. Seu: prohibe⸗

uſſtenum ſacrum

Lexit. c.4. F.6.
19. Hcbr. ndei
(nadüm leges
drm , aei
4

io. en. 30. K.

ſirtn Cienn.

kient lam, ur ſit

tͤſinnij] (imi.
nrinteriotn do, in⸗

dlen Dirinmg)le.

dotem penngenn)
hifient flin, wi
lotem. Pod, Ferſ.
) uod omni d.
it 8l, tralitutan.
tabemnaenli telli.

um. 1E Verl 32.

—

en itt in no, Ny
lium, gnol nomen d.
Cptiſetnhan 11.

e.
kerunt, vide, glck

ſ6. de diclione

Neahin, ol t
me 40. 12,&
.. g. d, kt, Lerarhimn,

ſol 73. deit, t,nan

ſi ens, I i 10,

Unitss, glade le in hne
diem tel⸗
ennl ine 25 ⅛. Hebr. n, illegitimum ; i iHlicitum, nen ſe

5 o les
iei vonins cundum leges factum, confer. nor, in rer

n ed a.

70 1¼½
Faſani 4 lempè: Bneorumn,aidne SNIne diſeimus dehortationem pro ex-
traneo, qui comedit ſanctum Sanctorum, dedit enim (hic) Scriptura rationem (iſtius)
rei, (videlicèt) quia illa ſunt res Oſancta. * Verſ. 3 5. Er facies ita Aaroni atque fliu
ejus] Docet Scriptura 86. ac repetit, ut impediat 87. (innuens,) quòd, ſi una res de-
ſit ex omnibus, quæ dicta ſunt in textu, non impleantur manus eorum, ut ſint ſacer-
dotes, & quod eorum miniſterium profanum ſi ſit. 88. Pod. verf- 3 §. Tibi] (Iſtud:
2ARhic) idem eſt, ac NS i. e. tibi. Eod. Verl. 35. Septem diebus implelis ma-
num eorum (Nimirùm) hac re atque oblationibus iſtis quotidiè. Verl. 36. Proex-
piationibus (Particula — hic exponitur) pro „Li. e. propter expiationes.
99. Eod. verſ. 36. Aderpiandun allare] Ab omni re peregrina (ſive extranea) atque

abominanda, 90. ac quoniam dicitur: ſeptem diebus implebis manum eorum 91.

non mihi (aliud cogitandum ſubit,) quàm (hic intelligendum eſſe) illud, quod venit
propter illas res, uti ſunt arietes & panes; ſed id, quod venit propter altare, veluti ju-

vencus, qui (mactatur) ad expiandum altare, non intelligimus, 2. duapropfer opus
1.33. Baumin
(Ccrifcia.) od.
is † eytanebm elt
itetpetiere A oni.
nlecrztiones iſtes

133. Qui⸗ er r

fuit hoc textu, ac Medraſch legis Sacerdotum 93. dicit: expiatione altaris opus fuit,
quia forſitàn aliquis ſpontè obtulit rem furtivam in opere tabernaculi atque altaris.
Eod. verſ. 36. Er eapiabis] (Onkelos habet: “ 94. quod ſi ſignificat dationem
ſanguinis, † quæ fit digitéò eaque vocatur ¹Di. e. mundatio (ſeu expiatio.) Eod.
veri 36. Et ugei Alud] Oleéô unctionis; 3 omnes autem undliones fiebant (ad inſtar)
₰.

confer. & v. ſequ. 3 4. ut & v. 36. h. c. n. 90, it.

c. antec. 2 §. v. 3 9. M. 90. & n. 92 ſi quid igitur

in illis fuerit abominabile, id hoc modo enpia

tur, ſicuti hic in textu facro habetur.

Generalis itaque ſive univerſalis dehor tatio bic
hahetur, ne extraneus, ſcil. qui non eſt de fami-
lia Aaronis, comedat ſancta ſancorum, ſic in
not. .2 er h., loc. exponitur, éonfer. hic

tracdt. Talm. Peſachim, fol. 2 1. a. & fol. 24. a.

“ Maecot, fol. 18. a. it. Meila, fol. I1. b. & fol.

17. b. & Succa, fol. 49. b. & Sevachim, ſol.29.
M b. ir. Ceritut, fol. 5 q4q.
z6. Ita verbum
Geneſ. c. 5. V. 22. n. 6. & ad Levit. C. 5. V. 1.
de iſto verbo notata ſunt.
97. Seu: prohibeat, arceat, nempè: ne quis mi
niſterium ſacrum peragat, ſi quid ex dictis rebus
Jgelſit, ita hic aayh interpretor, confer. quæ ad
Levit. c. 4. V. 6. n. 1I 5§. notata ſunt.

DNa h. loe. it tract. Talm.- Joma, tol. 5. a.

W hic explico, . confer. quæ ad

989. Conter. c. antec. 2 8. v. 2 2. n. 1I10. Lexvit. c.
22. Ve 1 . . 42
90. Confer. quæ ſuprà ad v. 337 b. c. n. 84.&n.
. notata ſunt.
91. Prht habetur Yerſa antec. 35. b, cap.
92. Sive: ex ſenfu illo literali ver borum genera-
lium non percipimus, id enim verbum ayn hic
notat, hinc Rabbinis yny dicitur: ſenſus li=
teralis, non itaque percipimus ex ſenſu iſto lite-
rali, an etiam juveneus hic comprehendatur.

4

„7. Id eſft: expo ſitio allegerica in librum tertium
Moſis ſive in Leviticum, eſt is Commentarius
anmtiquus ſuper dictum librum tertium Moſis,
confer, not. in an r h loc.
* Hebr. OPN, in utroque MSto poſtea additur?:
"PH j. e. ex ITIraelitis. SS
94. Id eſt: & mundabis, ſie S& I,N X. , abagi-
S, quibus etiam autor Vulgstæ conlentit.

† Confer. quæ 2 C. ſequ. 30. V. 10. Sign. ** nO-=
tata ſunt.

702²

un

EXODI.

(nempè:) omnis, qui tetigerit 96. altare, ſanctificabitur, etiam oblationem 1 haud

legitime factam, quæ ſuper illud (altare) aſcen dit, ſanctitas altaris facit rectam (ſeu le-
gitimam,) ne illa deſcendat, 97. dicitur enim (hic:) quicquid tetigerit altare, illud

ſanctificabitur, 98. juxtà ſenſum (itaque) literalem ego (ex verbis iſtis) intelligo 99.

tàm id (animal) quod eſt conveniens, 100.

quàm quod non eſt conveniens, cujusmo-

di eſt iſtud, cujus profanitas non facta eſt in loco ſancto, 101, nimirum id (animal,)

quod coivit (cum homine) & quod concubitum paſſum eſt, 10:

item id, quod ſe-

aratum atque cultum eſt, 1o;. item, quod diſcerptum eſt 104, atque his ſimilia;

lex dicit: oj, & hoc eſt, quod facies,

¹06,. quod fſcil. proximè ſequitur, 107.
quem-

95. Sic in isto 1. && in Amſtel. edit. aſt in Baſil.
habetur . 2, alii: literà Græcâ Ti; confer.
ſuprà v. 2. hH. c. n. 9, & v. 7. n. 17. vid. & c. feq.

30. V. 26, n. 9 8. ac Levit. c. 2. Vv. 4. n. 26. in

. .
notis bnan mnov b. loc. exponitur en
en ennn i. e. Caph Græçum, quod

habet figuram Nun, à (vel potius 2) juxtà no.

ſtrum Alphabetum vel ſecundùm literas noſiras,

in MSto z. etiam legitur: à pnn i., e. ad in.

ſtar J.
96. Huic interpretationi conſentiunt & LXX. in.
terpretes & Targum Onkeloſi atque verſio Vul-
gata: alii non tàm ad perſonam, quàm ad rem
Verba iſta referunt, inter quos etiam eſt Jjunius ac

Tremellius, qui verterunt: quicquid tetigerit

altare, illud ſanctum eſto, ubi in notis ſuis ita ex-
plicant: adeò ſanctum eſto (altare,) ut quidvis
contactu ejus ſanctific etur, huc reſpicere videtur
Chriſtus Matth. c. 2 3. v. 1 9. quorum explicati-
oni etiam autor noſi er accedit, P. Fagius in no-
tis ad Paraphr, Chald. b. loc. verbum: ſanctifi-
cabitur, exponit: non debet ex immundis eſſe,
confer. paulo poſt n. 9 3. & c. ſeq. 3 0. v. 29.
n. 99. ac Levit. c. 6. V. II. n. 5 I, ac n. 54. & v.
20. n. 70. it. tract. Talm. Sanhedrin, fol. 3 4. b.
& Sevachim, fol. 8 3. a. b. & fol. 87. 2.
½¼ Hebr. , è&, hæc & quæ ſequuntur, usque
à4d: N& yNWW i. e. ego (ex verbis iſtis) intelligo,
abſunt ½ MSto I,
9. Id eſt: non auferenda eſt ab altari, quoniam
illa oblatio ſanctiſicata eſt ab altari, confer. Le-

vVit. C. 6. V. 2. u. 3, & n. 9. & Levit. c. 7. v. 19.
n. 6 8. & u. 81. .

25. Ita juxtà mentem auoris noſtri ut & ſecun-
duùm Junii ac Tremellii verſionem, (de qua pau-
antè n. 96. dictum eſt,) hic interptetari volui,
confer. infrà Levit. dict. cap. 6. V. 11. n. 51. &
num. 53.
99. Habetur hic quædam objectio, cui poſtei n.
Io5. h. v. reſpondeer.
100. Hebr. N i. e, qued idoneum aptumque eſt
ac legitimè offerri poteſt, vid. n. LO 9. h. v. 37.
confer. & c. ſeq. 30. v. 29. n. 100. it. Levit. c.
6. v. 2. n. 2
101. Sive: in Sanctuario, id enim diftio ao

hic notat; ſed quod profanum fuit, antequàm

veniret in atrium, ſieuti paulò poſt in notis auto-

102. Nempè: ab homine, confer. Levit. c. I. V.
2. n. 3 I. it. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2194.
103. Id eſt: pecus, quod cultui idololatrico ſe-

patatum, ac deſtinatum eſt, vide etiam hice Bux-

torf. Lex, Talm. fol. 2 100. it. Levit. c. I. v. 2.
n. 3 2. G& H. 3 3. Hebræa iſta: dayn uoin) i. e-

qued ſeparatum atque cultum eſt, abſunt ab

utroque MSto.
104. Vide Levit. dict. c. I. v. 2. n. 34. hæc itaque
animalia illegitima ſunt, prius quàm in atrium
venliant, uti in not. of mew hie exponitur.
I105. Habetur hic reſponſio ad objectionem, de
qua paulò antè n. 99. h. verſ.
106. Ita verſu ſequ. 3 g. h. c. habetur, vide & e.
ſeq. 30. V. 29. H. 99. & n. 109.
107. Nimihm dict, verſu ſequ, 3 g. b. Cap.

—— — XXIX.
„2 95. Verſ. 37. Er erit altare ſantctaum] Quxnam veroô eſt iſta ſanctitas ejus?

ris noſtri habetur, ubi vide n. 109 confer. &

Ci.. WI.

Gemelmoduuls
uod jamn aute⸗ gui
oltei) protanum
etnockit 110, q
uod mMactatur in
aque hi⸗ ſmin.
115. guacraginta
nß) Non citer
Celegtae)achi

66. Vel: legitimum

dantè n. 100, nta
hanimn, al Sectioden
legatukin
Hebr. ) Wi, in
i e. gnod
neum elt,) gue e
109, ConferIuptun⸗
6. F, 2. . . ut a
n. 110.
110. Ia noti a0d Iibrin
b, med,ita habetur:
Tal ) Dr ie e
per ſas minihtatorin
tut,) fi glofana,
ſengnineaninalis,
necſanguis eusillo⸗
Mnicmalis carne par
elt, ſieuti in notis dr
iid quod ad ilnſnnt
fſcuri, facit, conet,
29,n. 10 1. & n 10
.76. it. Lefit. c, ,
III. SBermo hic eſt de
vel caro aut partes a
un 6 tapetes octl
Bo ,. oc. ͤ be
Lerit. (. 10. V. 14.
in Deuſer c. 1.
V 19, h 104.
112. Conſer cict, c. e

1I3. Nmium, ſis, .

(Fotaneumn obiult,

CMXIX.
lte lncktn jus
Rationem hancd
deltteckam lle.

etelate, lud
ſtu) intelien ,

enienge, enſteno⸗
firen id aniu,
ltemn ig, gao le⸗
Atgue his limila;
de ſec litut, w,,

—

4
noltti ut & ſerun⸗
logen, Gdegmpan.
nleinterteteti volui,
lbeh 1l, n l &

bjedtio, cui poſte 4.
oneun:Ntunglg elk
id n 10, 4. 37.

he 100, lt. Leyit, e,

id enim dictio n
num fvit, anteguim

1o poſt in notisut.

e n, 109 (0nie de

onker, Leyit c. le v,
lm. fol, 2194,

ltui idololatrico ſt.

Vide etiam hie Nux⸗
it. Leyit, C.l. ſ. 2
. n oh ie.
tum eit, ablunt ab

. n. 34 hec laque
tius quam in anium
S hic enponiiun
d objeltionen, de
.
. babetun, zile e⸗
09.
1,3ge b i⸗

113. Nimirum, ſi is, qui ſacrificium votivum vel

CAb. XXIXY.

EXxODI.

703

quemadmodum (igitur) holocauſtum conveniens eſt; 108. ita omne conveniens eſt,
