50. Vide Deuteron. c. 4. v. 24. i i
on. c. 4. V. 24. itaque hic 72
eſt h⸗ P) i. e. ſigniſicat Moranueiem
1, Melutt al 142. v. 17. habetur, ubi vide
i not. ic traé i
Kileti e confer. hic tract. Talm. Bava mezia,
meg, V, vid. Gur Arjeh fol. 44. col. 3.
53. Sive: pactum certa ſub conditione ini
. . . . 1
n Hebe 1 len lieat confer. pi verde 1
cap. ibique R aſchi not. it. infra 2
v. n. 17. it infts enel c. 34.
54. Vel: latis maculis reſperſas, H
confer. cap. antec. zo, . 32, n. 6. . — en
57. Vide ſupra verl. I, hi cape ibique not. n.9

CNV. M.

noniam San
alhteſipelt

gayelant E

ch) D iuit:
ſgnifcat
lominketam!

Vetl. 46. Ma

inquarenent,
14 Hlhoc T²
teltinonii.62.
in monte Giln
catum eft nom
intueatur Don
Anditu
Duabus ricib
ex ellice ſpro
Olheiumn debit

—NR

—ꝑ
3t. Allignat ael
nd Genele,1
ſe. Kcap. ſen;
y bienti Cenel
ſer, dot, d li
im,
Mn er habbi
tantur pr0 ne
raG i.
Ligknſoot in l
conet, Kupt
& not in Ny
6V. Keu: prorin
tor hoſter iun
d expoluit
In Mo mn
4 Conler. lic tr⸗
Py⸗ Nenpe: ſat
Apen. 7. no

66. Vidgliedt: l.

CAnNN

4

—
on

dillo cztete.

nun meziſtad
dert
elutllug,)
en baraphta.
l furts mihi
blatuminmet.
Die, magni.
die,
(onſilnehat
iee.
Keuti (inil.
. Eoc. vetl.
d. 2. Verl.
um, punctu.
in grandine⸗
Derus liarci,
glo.

inot, conlet &

1, ſieuti zutot

1.
e Ralchi not,

eur, Vbi videte.

.itique lie e
confumptionem.
Pbetue, ubi dide
lmn, Baya mezi,

ol 44, el .

lnione inituin id

ſer ſupnarenl. ..

lea Cenel,e, 34,.

,Hebr. Biwh
36.
igue ot, n9,

CAP. XXXI.

GENESEOS.

26 T

uoniam Sanctus ille Benediéctus non appropriat 56. nomen ſuum Sanctis, dum ilk

adhuc ſuperſtites

ſam, & quamvis ipſe dixerit ei (acobo:) dum is e Beer Schaba exi=

bat: ego (ſfum) Deus Abrahami, patris tui & Deus Iſaaci 37, quoniam oculi ejus ca=
ligaverant & quaſi meztuus habebatur; Jacobus tamen metuit dicere: Deus (lſaa-
ci,) ac dixit: & timor (Iſaaci.) EOd. verſ 42. Et reprehendit te] (Verbum H hic)
ſignificat ONi. e. reprehenſionem; non verò OHO i. e. dijudicationem 58.

Verſ. 43. Erquid faciam iſtis?] i. e. Qu

uemodo veniet in mentem meam, ut eis ma-

lum inferam?* Verſ. 44. Er ſit in teſtimonium] (Videlicèt) Sanctus ille Benedictus.
Verſ. 46. HKatribus ſuis] Hi erant filii ejus 59. quoniam fratres 6. ei (acobo) appro-=
pinquaverant, ut ipſum affligerent eique bellum inferrent. Verl, 47. Yegar Sabadu-
7a] Eſt hoc Targum 61. (nominis) Galhed. Eod. verſ. 47. Galhed] i. e. Tumulus

teſtimonii. 62.

Verſ. 49. & Mizpab, quoniam dixerat &e.] Et Mizpah, 63. quæ eſt

in monte Gilhad, veluti ſcriprum eſt: & pertranſiit Mizpah Gilhad; 64, ſed cur vo⸗
catum eſt nomen ejus Mizpah? quoniam dixerat unusquisque ex illis 65. ſocio ſuo:
intueatur Dominus inter me & te, ſi transgreſſus fueris fœædus. Eod. verſ. 49. Quia
abſtonditus ef] Nec videtur alter ab altero. Verſ. 50. Eilia: meas &c6. filias meas]
Duabus vicibus (hic dicitur, quia) etiam Bilhah & Zilpah fuerunt filiæ ejus (Labanis)

ex pellice (proereatæ.)

. 4 “

) Eod. veri. 50. S& aixeris flias meas] Ita, ut⸗ ſubtrahas eis
officium debiti conjugalis. 6s. Verſ. 5I. Jeci] (Verbum hic accipitur,) ſicu-

Kk 3 ti

56. Aſſignat ac ſpecialiter attribuit, vide, quæ iu-
prà Genel. c. 2 9: V. 13. n. 42 notata funt, con-
fer. S& cap. feq. 32. V. 9. ibique not. n. 24.
57. bieuti Geneſ. diéct. cap. 2 8, V. I 3.habetur-con-

fer, not. ad librum Prec. Jud. part. 2. P=⸗ 37 a.

princ.

Nam ex Rabbinerum ſententia quatuor iſti repu-

tantur pro mortuis: coecus, leproſus, pauper
& drs Se i. e. qui non Habet liberos „ vide
Lighifoot. in Luc. e. 9.V. 60. p. 785:- edit, Lipſ.

confer. & ſupr. Geneſ. c. 2 . V= E3. Sign. vide

S not in nari MeW h. loc.

5 §. Seu: probationem, dec larationem, ſicuti au

tor noſter ſuprà verſ. 37. h. cap. verb um iſtud

na expoluit, vide not. ibid. n, 35. onfer, & not.

in Maer h. loc. .

X Confer. hic tract. Talm. Jevammot, fol. 62â. b.
59. Nempe: Jacobi, confer. quæ ſupra ad Vve 23. B.

cap. n. 17. notata funt.

o. Viqelicèt: Labanis, de quibus ſupra dikt. ver.
eeap. Jiritr, udh L aban un eum ipis

Jacobum perſecutus ſit, confer. Gur Arjeh fol.
44. col. 3. fin. & not. in Mα νh. loc.
61. Sive: interpretatio Chaldaica, confer. hic Joh.
Lighfoot. Hor. Hebr. in Ad. Apoſtol. c. 6. v. I.
n. 3. p. m, 49. edit. Lipſienſ. it. tract. Talm.
Schabbat, fol. I15.-b. & Megilla, fol. 9. a.
62â. A 9X ire, tumulus && 3) 1. e. teſtimonium vel
teſtis. D
63. Id eſt: ſpecula, ſic ferè LXX. 6 oοραι viſio ;
locus hic moleſtiam exhibuit S. Auguſtino Quæſt.
9 8. ubi vide sis, confer. & not. in m- r,
l. los,
64. Sicuti Tudic. cap. 11. v. 29. habetur.
6 5. Nimiräm: täm Jacobus, quam Laban dixerant:
intueatur Dominuns &.
* Hebr. hyr tè bec & ſequentia, usque ad:
PePWE HN) i. e. officium debiti conjugalis, ab-
ſunt ab utroque MSto Erff. confer. hic traét.
rFalm. Cetabhot, fol. 47. b. —
66. Hebr. Ppen ru) i. e. tempus concubitus, fe-
ſpicit autor noſter ad Exod, gap. 2 11 V. I0: con

fer,

GENESEOS.

CAP. XXXII.

ti (in illo loco:) ac )i. e. projecit in mare, ⁶½7 non ſecùs, atque is, qui jaculatur ſa-

gittam.

Verſ. 52. Si ego] Ecce idem (hic) notat, ac N., 68. veluti (accipi-

tur in illo loco:) O& V 9. i. e. donec dixero verba mea. 70. Eod. verſ. 52. Ad
malum] Ad malum (inferendum) ne tranſeas; ſed ad negôtiandum tranſeas.** Verſ.
53. Deus Abrabann] (Nomen hic eſt) ſanctum. 71. Eod. verſ. 53. Deus 72.
Nacher] (Nomen hic) Arohnum eſt. 7 ů³. Eod. verſ. 53. Deus patris eorum]
a

(Eſl & hic nomen ˙ ) pro

num. Verſ.?4. Et immolavit Jecobus viétimam) i. &.

Mactavit animalia ad convivium. 74. 6 Eod verſ 64. Putrerſuos) i. e. Amicos ſuos,
qui erant cum Labane. 75. Eod. verſ. 54. U comederent panem) Omne comeſtibi-
le dicitur (in S. Sctiptura) =Ni. e. panis, veluti (acei pitur in illo loco:) fecit DR
i. e. convivium magnut, 76,. item; mittamus lignum br i.e. in cibum ejus. 77.

CAFP. XXXII.

Erſ. 1. & occurrerant ei angeli Dei]

Angeli terræ Iſraeliticæ venerunt ei ob-

viam, ut illum ad terram comitarentur. 1. Verſ. 2. Machanaim] Bina fue-
runt caſtra, (videlicèt eorum angelorum,) qui extrâ terram (Iſraêliticam) cum
ipſo (Jacobo) hùc uſque venerant, & (angelorum) terræ Ifraeliticæ, qui ei obviam

proceſſerant.2. Verſ. 3. Et miſit Jacobus nuncios] Angelos ipſos.? Eod. verſ.

fer. cap. ſeq. 32. v. 14. n. 45. & tract. Talm,

loma, tol. 74. b. & fol. 77. a.
6 f. Sicuti Exod. cap. 15. v. 4. habetur.
6 ⁸˖. Senſus juxtà mentem autoris noſtti eſt: teſtis ſit
tumulus iſte, **:i. e. quòd ego non ſim tranſi-
turus &c. & quòd tu non ſis traniiturus &c.
69. Id eſt: X& y, prout Commentator noſtet
hic exponit, confer. not, in har me h, loc.
70% Quemadmodùm ſfuprà Geneſ. c. 24. v. 33. ha-
betur, ubi vide not. n. 6 ⁹.
* Contert. hie Bereſchit rabba, uti in dhar nee ad
marginem alegatur.
71. Id eh: de Deo vero dicitur vel vero Deo
tribuitur, confer. ſuprà verſ. 29. h. cap. n. 20. &

num. ſeq. 72 & 73. proinde nomen iſtud

r N AW i. e, non licet illud delere, pro-
ut in not. Man now hic exponitur.
72. Vel: Dii Nachor, ſic Junii ac Tremellii habet
verſio, nam ex mente autoris noſtri nomen X,
quod hit habetur, profanum eſt & idolis tribui
tut ac ſequitur paulò poſt verbum pluralis nume-
ti: Wa) i, e. judicent, confer. Berelchit rabba,

uti in mor ne ad marginem allegatur.
73. Ideſt: idolis ſeu gentilium Diis tribuitur, vid.
num. antec. 7 I. & n. 72.

74. Nam banc Hat i. e. viſtimam ad ſacrificia refer-

ri nihil opus eſt, nee acobus Labanemad fa-
crum epulum cum omnihbus cognatis ſalva reki-
gione invitare & admittere poterat, vid. Junii ac
Tremellii not. h. loc.

75. Vide ſupr. v. 23. h. cap. n. 17. & not. in DE

wnn h. loc.
76. Uti Daniel. cap. 5§. v. I. habetur.
77. Vide Jerem. C. II. v. 19. ubi alii aliter verte-
runt.
I1. Ita exponitur in Bereſchit Rabba & in Tanchuma,
alleg. Gur Arjeh fol. 44. col. 4. med. ubi hac de

tract. Talm. Cholin, fol. 18. b.
2. Vide etiam hic Berelchie Rabba, ut & Berachot;

fol. 62. b. item Tanchuma, ptout in dbad ee

h. loc ad marginem allegantur.

*Hebr. asyn & Runtios lignifcat & angelos, vi-
0GCG

re plura, confer. & not. in oft mo h. loc. it.

CN. W

Human der
nnis diclio, ⸗
mruſun
noncobvenit
guimiüin)
Nicpleta;
m: 7.
ſum ac 61
mibi bole/9
(vero)ron eſt
Fommines vocar
galuset
nut omin mi
erim grtinn
tümtuam. d
etz ſed illetee
erl.7. Rttin
mnrins fuit ſii

min (Vocibi
alkrpoſuetin

—
(eetiam hieben
Hmatginemil
3, Conter qux n
ata lunt, ſie
4. Melt: nontali
d del inridi
Wwo h. l⸗
S. Monk pri G
6, uwa Hebr. d
Gum ſortia no
1 Hebr. W Irh
Pmie
4 Uttoque Ad
7. De hac Kabbal
nel c 14. 7. 14
4. Tot enim in!
ae negatia, u

dxi Nid, Buxte
39, ſeg conte
1.m. 192,
Iecenlentur.

A. Wxn.
—
lacolaturſa.
lui eecipi.
el a.
leag 1 Verl.
13. Deun 73,
hatris eoren
Amicosludt,
ne comeltbi.
o;)teritnſe
umn ejus /.

netunt ei ob⸗
in] Pina fue⸗
eliticam) cumn
gui ei obriam
Lod. verl. 3.
„
—
Diſs tribuitur wich,

lad ſacnifieia teler⸗
18 Labanemad ſa-
cognatis ſalva relk⸗
Merat, vid. junii a

17. K not in

betur,
Ubi alii aliter dette⸗

bba Sin Tanchuma,
ng
14 wed wbinede
Woo h. loc it,
b.
Pba, ut 8 Berghot,

htout in dn OH

iur, .
iſca K angelos,N⸗
0

CAP. XXXII. GENESEOS.

263

In terram Seir] (VWocabulum u Nidem ſigniſicat, ac) V& i. e. in terram Sceir, o-

mnis dictio, cui præmitti debet Lamed ab initio, deſinit in Heh. 3. Verſ. 4. Peregri-
natus ſum] Non factus ſum princeps & vir magnæ exiſtimationis; ſed peregrinus, 4.
non convenit tibi (é Eſau,) ut me odio proſequaris propter benedictionem patris tui,
qui mihi (ita) benedixit: eſto dominus fratrum tuorum, 5, in me (benedictio illa) non
eſt impleta; 6. alia explicatio: * N i,e peregrinatus ſum, (efficit) per Gematri-
am: J. 3 Ni. e. 61 3· ac ſi diceret (Iacobus:) apud Labanem impium peregrinatus
ſum ac 613. præcepta 8. cuſtodivi nec didici improba illius opera. Verſ. 5. Et ſunt
mihi boves ac aſini] Pater meus dixit: de rore cœli & de pingvedinibus terræ; 9. iſtud
(verò) non eſt (ita,) non de cœlo nec de terra.* Eod. verſ. 5. Bos & aſinus] Solent
homines vocare boves multos (numerò ſingulari) bovem, dicit aliquis ſocio ſuo no-

QGta: gallus cantavit, nec dicit: galli cantârunt. Eodlverſ. 5. Et miſi, qui nuncia-

rent domino meo] Ut notum facerent, quòd ego veniam ad te. Eod. veri. 5. Ily in-
veniam gratiam in conſpectutuo] Quoniam ego pacificus ſum tecum & q; æro amici-
tiam tuam. Verſ. 6. Venimus ad fratrem tuum, ad Eſavum] Tu dixiſti: frater meus
eſt; ſed ille tecum agit, ut Eſavus, 10. qui adhũc odium ſuum (adversùs te) ſervat.
Verſ. 7. Ettimuit & anrxius ſuit] Timuit, ne fortè (ipſe Jjacobus) interſiceretur* &
anxius fuit, ſi ipſe interimeret alios. * Verſ. 8., Ad turmam unam & percuſſerit il-
lam] (VYocabulum) Hor eſt generis maſculini & foœminini, ex. grat. ſi MoNi. e.
caſtra poſuerint contrà me, 1, ecce fomininum; ſed nor i. e. caſtra iſta .

12. eſt

de etiam hic Bereſchit Rabba, uti in om PD
ad marginem allegatur, ubi vide quoque notas.
3. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 2 3. v. 2. n 2. no-
tata ſunt, vide & Eſai. cap. 14. v. 17. ibique not.
4. Iꝗ eſt: non talis ego conditionis ſum, ut me o-
diò vel invidiâ proſequaris, confer, not. in
Oar H* h. loc.
5. Prout ſuprà Geneſ. c. 27. v. 29. habetur-.
6, Juxtà Hebr. "νρρϑνH. e. ſtabilita, firmata, effe-
cGtum ſortita non eſt.
* Hebr. &ε a hæc & quæ ſequuntur, usque ad:
Ma Wyyy i. e. improba illius opera, abſunt
ab utroque MSto Erff.
7. De hac Kabbalæ ſpecie dictum eſt ſuprà ad Ge
neſ. c. 14. v. I4. n. 45. & n. 50.
2. Tot enim in lege Moſis præcepta affirmativa
ac negativa, uti vocant, contineri ſtatuunt Ju-
dæi, vid. Buxtorf. Synag. Jud. cap. 3. pag. m.
39. & ſeq- confer. &ι D. Maji Theol. Jud. Loc.
13. p. m. 192, 6 ſeqꝗq- ubi præcepta iſta ordine

zecenſentur.

9. Sicuti ſuprà Geneſ. c. 27. v. 2 g. habetur.
** Nam, quamyvis boves & aſini & terra alantur5
tamen &νερα ρσ e een i, e exiſtentia eorum
non eſt e terra, ſic in notis poft hic ex-
ponitur.
10. Confer. quæ infrà ad verſ. 11. h. cap. n. 34.
notata ſunt, vid. & Bereſchit Rabba h. loc. uti in
P- ad marginem allegatur, ubi vide &
notas.
* Vide & hic Bereſchit Rabba, ut & Berachot, fol.
4: a. it. Sanhedrin fol 99. b. it. Tanchuma, conf.
etiam not. in am rν h. loc.
X Hebr. . απι Hi, poſt verba iſta in editione
a , & in Berolinenſi addita ſunt iſta:
ẽÿB õ
= nen rHa i. e. alius liber (habet) ne
fontè alios interficeret, ſunt & aliæ lectiones, ac
videri debet apud (Rabb.) Misrachi diſcrimen,
quod eſt inter illas (lectiones.)
11. Vel: uti autor VYulgatæ: ſi conſiſtant adversùs
me caſtra, vid. Plalm. 27. v. 3.

264 SFENE

SEOS.

CAb. XXXII.

12, eſt maſculini generis, ita quoque aliæ ſunt dictiones utriusque tàm maſeulini, quàm
foeminini generis, ſic N νρ1. e. Sol egrediebatur ſuper terram 3. item: ab ex-

tremo cœli NN i. e. egreſſus

Sol exierat ſuper aquam, 15. en foœmininum;

ejus, 14. ecce maſculinum; ſed E Oi. e.

ſic etiam (dictio) , verb. grat. &

eecè Hi. e. ventus magnus venit, 16, en fcemininum, 3 i. e. & concuſſlit
quatuor angulos domus, 17. ecce maſculinum, item: PiTrN di. e. & Spi-
ritus (ſive ventus) magnus ac vehemens, ſubvertens montes, 8. en maſculinum & fœ-
mininum, ſic quoque (dictio) dè, ex. grat. NX R i. e. & ignis egreſſus eſt à Do-
mino, 19. ſignificatione fœmininàâ; aſt O CNi. e. ignem flammantem, 20. ſigni-
ficatione maſculina (dicitur.) Eod. Verſ. 8. Et erit reliqua turma incolumis] IIIô
(Eſauò etiam) invitò, 21. cum ipſo enim pugnabo, ad tria ſemet præparaverat (Jaco-

bus, nempe:) ad munera, ad bellum &
tranſivit munus antè illum; 22. ad preces,

23. ad bellum (quoniam hic dicitur:) & erit turma reliqua incolumis.
Deus palru mei, Iſaaci] Aſt ſuprà ille dicit:

& meminit (Jacobus) nominis peculiaris?

ſti mihi: revertere in terram tuam Ec. 27.

nedicto: duo mihi feciſti promiſſa, unum
* dum dixiſti mihi: ego ſum Dominus,
28. atque ibi dixiſti mihi:

ad preces; ad munera (dicitur enim:) &

* (dum dixit:) Deus patris mei, Abrahami;

Verſ. 9. Et

15, cùm ſcribendum fuiſſet: 26. qui dixi=
ſed ita dixit Jacobus coràm Sancto illo Be-

„quando egreſſus ſum & domo patris mei,
Deus Abrahami, patris tui & Deus Iſaaci,
& cuſtodiam te, quocunque iveris; 29. in domo autem La-

banis dixiſti mihi: revertere ad terram patrum tuorum & ero tecum, 30. atque ibi re-

velàſti te mihi in nomine (tuo) peculiari 3

Domi-

12. Uti cap. ſeq. 33. V. g. habetur, confer. not. ad
EzZech. cap. 2. v. 9. num. 1 5.
13. Veluti (uprà Genelſ. c. 19. v. 23. habetur.
14. Vide Pſalm. 19. v. 7.
15. Prout 2. Reg. cap. 3. V. 22. habetur.
16. Vide Hiob c. I, V. 19.
17. Sicuti Hiob. dict. cap. I. V. 19- habetur.
18. Sicuti I. Reg. cap. 19.. 11. habetur.
19. Vid. Levit. c. 10. v. 2. & Numer. c. 16. V. 36.
20. Prout Pſalm. 104. v. 4. habetur.

21. Scil. reliqua turma erit incolumis, ita ſubintel-

h. loc. ut & tract. Talm. Sanhedrin, fol. 3 9. b.
22. Sicvti infia verſ. 21. h. cap. habetur.
g Hebt. ser7 iſtud & quæ ſequuntur, usque ad:
— P-P i. e. incolumis, abſunt à MStoO Erff. 2.
ſed perperàm.
prOut verſ. ſequ. 9. h. cap. habetur.

23

lige vel potius repete, confer. not. in pan nee

24. Vide cap. antec. 3 1. v. 42. ibique not n. 56.
25. Nempe: M, quod nomen hic dicitur?
r, proprium, unicè competens Deo Opt.
Max. à Rabbinis dicitur: magnum, glorioſum ac
nomen expoſitum, vid. Buxtorf. Lex. Hebf. hac
voc. ubi plura de hoc nomine, confer. & D. Majĩ
Theolog. Jud. Loc. 8. §. 3. P. m. 118.
26. Videlicèt: omiſſô nomine Dei peculiarin,
de quo paulo antè viq. num. ſequ. 27.
27. Ita, ut non opus fuiſſe videatur, adjicere no-
men Dei tetragrammaton ‚vide num. antec. 26.
* In editione nan me & in Berolinenſi hic
additur: ya Ran ex Beer Schava.
29. Sicuti ſuprà Genelſ. cap. 2 8. v. 13. habetur.
29. Vide Geneſ. dict. cap. 2 8. v. 15. confer. & not.
in pom Nà h. loc.
Proòt cap. antec. 3 1. v. 3. habetur.

31. Confer. quæ paulo anten. 25. h. vetſ. 9. notats
ſunt.

& timor Iſaaci, 24. prætereà cur hic addit

ſolùm, nam dicitur: & dixit α1. e.

+

CMYNI.

—
Dominus arb
iſt romifi e⸗
Dimiauta ſunt
1s guoritch eg
ninatuslun
1o. ctomnide
ſ, que mihi
necargentum
(kujloe Ae
dichllusfutſore

mei gainonm

nlfminl leneſ.

Tiiz pattum tuot

binam verol

plleigterte! 3.
lerero ur tidi
mentuum, Kcunt

AQukieniehtt

ſoeo.) Kacceß

(Wetbotumiſtor

acctperit) lapid
tat, ali erplic⸗

——

zu Mie bict. cap

(oſſer hie :

10t, 1n Wor

ſol. 10.h.

1 Hebr wWoym,

Berolinenf,, in
mendofe, inee
Ut in Mdiobt
Verſus factusſun
33. Vel: temſihe
dio Pyn gue
confer. not, in.
34. Vige, gue in
taſunt, conter.
3,Conlen que
notata funt,

Pkont in en

Mxn.

iniguim 4

in abex.
gie,
b. Prat. &
Xconcnſſi⸗
le. Kpi⸗
num &foe⸗
s el Do⸗
b 10, lgni⸗
lemi] I
erat (ſaco⸗
enim:) &
Abralami;
Vetl 9. Ee
ur hic addit
. gvi diri⸗
do illohe⸗

pattis mei,

Deus lſaaci,

Dautem La⸗

gve dite⸗
Domi⸗

—
lenot l. 56.

1 bic dicitur:

tens Deo Opt.
n, gloriolumac
ler Hebt, ha
Uler, & D. Nai,
11⁰.
eculiaienh,
17.
r, ad ieele no⸗
ummantec. 26.
Zerolinenl hie
ra.
3. bett.
. contet. &uot.

k.
helg,ngins

CAp. XXXII. GENESUO0DOOs. 26

Dominus jacobo: revertere ad terram patrum tuorum &c. 32. propter duo (igitur)
iſta promiſſa ego venio coràm te. Verſ. 10. Minor ſum cuntctis miſericordiis] i. e.
Diminuta ſunt merita mea propter miſericordias & veritatem, quam feciſti mecum,
quocircà ego metuo, ne fortè ab illo tempore, quòô promiſſum iſtud mihi feciſti, in-

quinatus ſim † (aliquò) peccatò, & in cauſa ſim, ut in manus Eſavi tradar. Eod. verſ.

10. & omni veritate] i. e. Fide verborum tuorum, dum omnia mihi ſervàſti promiſ-
ſa, quæ mihi promiſiſti. Eod. verſ. 10. Nam in baculo meo] i. e. Non habui mecum
nec argentum nec aurum nec pecus; 33. ſed ſolùm baculum meum; eſt & expoſitio
(hujus loci) allegorica, (nimirùm) immiſerat ([acobus) baculum ſuum in Jordanem &
diffiflus fuit Iordanes. Verſ. 1 1. De manu fratris mei, de manulſaui] De manu fratris
mei, qui non mecum agit, ut frater; ſed ſicuti Eſavus improbus. 34. Verſ. 12. Re-
wefaciendo benefaciam] Benefaciendo propter juſtitiam tuam benefaciam propter me-
rita patrum tuorum. 35. Eod. verſ. 12. Et ponam ſemen tuum, ſicuti arenam marii
UÜbinam vero (Deus) ita ei dixit: annon ei ſolùm dixit: & erit ſemen tuum, ſicuti
pulvis terræ? 36. ſed (reſpondetur,) quòd dixerit ei: quia non deſeram te, donec per-
fecero, quæ tibi dixi; 37. Abrahamo autem dixit: F† multiplicando multiplicabo ſe-
men tuum, licuti aſtra cœli & veluti arenam, quæ eſt in litore maris. 38. Verſ. 13.
Qaod veniebat in manum equs] i. e. In poteſtatem ejus, ſic quoque (accipitur in illo
loco:) & accepit omnem terram ejus de manu ejus; 39. eſt & expoſitio myſtica
(verborum iſtorum:) de co, quod veniebat in manum ejus, (videlicèt, quòd Jacobus
acceperit) lapides pretioſos & margaritas, quæ quis in faſciculo ligat eaque manu por-
tat; alia explicatio * (verborum iſtorum:) de eo, quod veniebat in manu ejus, (nem-

pe,

32. Vide dict. cap. antec. 3 1. V. 3.
AXX Confer. hic Jalkut Part. I. fol. 39. col. 1. &
not. in WMaf r D h. doc. it. tract. Talm. Taanit
fol. 20. b.
T Hebr. mauna, ſic in editione on rDe & in
Berolinenſi, in Baſileenii habctur: naρh,
mendoſè, in exemplari Hebræo, quò uſus ſum,

ut & in MSto Erff. I. legitur: Y"eha i. e. per- 2—— .
ent e S H Per. 1u. Sicuti ſuprà Geneſ. cap. 22. v. 17. habetur.

verſus factus ſum, improbè egi.
33. Vel: rem five poſſeſſionem aliquam, nam di-

Gtio aen, quæ hic habetur. etiam hoc ſignificat,

conter. not. in ν ονâ h. loc.

34. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 6. h. cap. n. 10. nota-

ta ſunt, confer. & not. in wan neow h. oe.

3 5. Confer. quæ ſupra ad Geneſ. c. 22. v. 17. n. 46.

notata ſunt, vide & Bereſchit Rabba h. loc.
prout in "π Wνν ad marginem allegatur, ubi

videetiam notas.
36. Vide ſuprà Geneſ. cap. 2 9. v. 14.
3 7. Vide Geneſ. dict. cap. 2,9. V. 1 5. confer. & not.
in r r D h. loc.
* Hebr. m& o&ei hec & ſequentia, usque ad;
— nb 7 i. e. in litore maris „ abſunt à
MStO Erff. I.

39. Id eſt: de poteſtate ejus, uti habetur Numer.
C. 2 I: V. 2 6. al. 27. ubi autor Vulgatee vertit
& tulit omnem terram, quæ ditionis illius fue-
ràt, conter. not. in N rh. loc.
* Hebr. & hoc & quæ ſequuntur, usque ade
—man e) i. e. accepit munus, abſunt ab utra-
que MSto Erff. confer. n. 43, h. Verſ.

L1

266
pe, quòd Jacobus acceperit) de rebus profanis, 40. nam (prius) abſtulerat decimas,
quemadmodum dixerat (Iacobus:) qecimando decimas dabo tibi, 41. ac poſteàâ 42. ac-

cepit munus. 4 . Verſ. 14. Capras ducentas & hircos viginti] Ducentæ capræ opus
habent viginti hircis, & ſic 4 , omnes maſculi, prout exigunt fœmellæ, atque hinc in-
Bereſchit Rabba allegorica fit expoſitio quoad debitum conjugale, 45. de quo dicitur
in lege, 46. (videlicèt) vitam otioſam agentes 47. quovis die (debitum iſtud præſtare⸗
tenentur;) operarii bis in hebdomade; aſinarii femel in ſeptimana, camelarii ſemel
intrà dies triginta; nautæ ſemel intrà ſemeſtre ſpatium; ſed ego haud ſcio, ** alle-
goricam iſtam expoſitionem commodè (textui) aptare; videtur autem mihi, quòôd
hinc diſcamus, debitum conjugale non æquale eſſe in quolibet homine, ſed pro ra-
tione laboris, qui ei impoſitus eſt: deprehendimus enim hic, quòd (Jacobus) cnivis
hirco dederit decem capras & ſic cuilibet arieti, quoniam illi ceſſant ab opere, ac ſo⸗
lent frequenter coire atque prægnantes facere decem fœmellas; pecus autem, quan-
do prægnans facta eſt, non admittit (ampliùs) marem; ſed quoad juvencos, qui ope-
ri ſunt addicti, non dedit (Jacobus) mari, niſi quatuor fœmellas; 48. aſino autem, qui
longinqvum viæ ſpatium ambulat, duas feœminas (dedit) mari; ſed quoad camelos,
qui viam adhùc longinquiorem eunt, fœæmellam unam mari (attribuit jacobus.) Verf.
15. Camelos laétantes trieinta] Et pullos cum illis; eſt autem expoſitio myſtica (vo-
cis) * 2, (quòd ſcil. hic fignificet:) Dr'& 49, nempe marem (unum) pro (una-

qua⸗

40. Nempè, ut illas daret Efavo, fratri ſuo, poſt- it. tract. Talm. Cholin, fol. 137. b.
quàm de his jam anteà deduxerat decimas, quas 46. Nimirum Exod. dict. cap. 2 1. v. 10. ubi vide
ipie Deo promiſerat, quæ erant ſanctæ, conler. ſis Commentatores.
num. ſeqv. 42. 47. Vel: vitam in otio tranſigentes, otiofi, Hebr.
41. Veluti ſuprà Genef. c. 2 . v. 22. habetur, con- bheAN., vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 96 3. ubi
fer. not. in MmR PW“ h. loc. locus, quò hic autor noſter reſpicit, ex Ketubh.
42. Nimirùm, cum prius deduxiſſet Jacobus deci- fol. 61. b. in Miſchna adducitur „ coen fer. &
mas, quas ipſe Deo voverat, vid. num. antec. Lightfoot. in I. ad Corinth. c. 7, v. 3. P. 198 8.
40. . edlt. Lipfenn.
4 3. Nempè, ut illud fratri ſuo offerret de rebus ** Hebr. y S, hæc & ſequentia;, usqueiad:
profanis, cum prius decimæ, tanquam res ſan- DMa i. e. aptare, abſunt ab utroque MSto Erff.
Ctæ, eſſent deductæ. 4 ⅝. Qua de re vide verſ. ſeqv. 15. h. cap. confer. &
44. Id eſt: eodem modô, ſecundum proportio- num. 44. h. Vverſ. 14. ac not. in a n
nem iſtius numeri, nempe: maſeulus unus prof loc.
decem ſœmellis, ſcil. quoad capras, alia nu 49. Id eſt: ædificatores, quo nomine hic intelli=
meci proportio, quoad alia animalia reqiritur, 4 guntur .α i. e, mares, ſicuti auter noſter
vid. n. 4 %. . hie exponit, confer. not. in a 5ρ h. loc. &
45. Videlicét: quando & quoties illud præſtan- Gur Arjeh fol. 46. col. 3. princ. ubi etiam ex-
dum ſit, dicitur id Hebr. iny, quod Rabbini, plicatur, quòd triginta fuerint cameli maſculi ac
& cum his autor noſter, ad Exod. c. 2 I. V. 10. totidem fozmellæ, vid. & Bereſchit Rabba h.
exponunt νρν†⅓öâ i. e. concubitum, debitum loc. ac tract. Talm. Bava batra, fol, 93. uti in
conjugale, confer. cap. antec. 31. V. 50, n. 66.1 ͦ h. c. ad marginem allegantur.

CAP. XXXII.

4

5, Sctiptuta U
ſanica ) in
wamqoe ſeci

nere diei auttn

huneti Gie
Oculamimmpo
etl. 17. G.
eſus eſt: chus
j.e, Riſte que
med cbinitio
loeo⸗) ommi
3),euogbel
Neſh poniten
nitii, uebi
2Adintetrogatio
Targum eil
namn ſant illa,

Verl. 18. eutt

desdabo iratn ejn

ſebitur ſ8. feedr
bolete ſg, Ulan

ebs.) )

570. Naoyiab
foeweins ſins
bus, conſetn

1. Scd nl eldid

i. e. maribinz it⸗
quam ſuo loeo

2. Plerique ume

pullos aſinotum
3. Conter li
Loci iſtius er,
Db h. lot⸗
t Vel: ut maje

hamit ſe deſt
hicpy wn ie
fer, dot. inn

37 Hebt. M iſtun

.WI

—
at Lecimnat,
ollez 412. 4 .
htc Ops
gue hine in.
goo dicitur
d rltate,
nelarit ſemel
dlo, Nlle.
mihi, gudd
led pro n.
bis) cuitis

autem, guan⸗
eos gui ope⸗
oautemn, qui

ad camnelos ,
obus.) Vetl.
myſtica (0.

n) pro una-

git.

—n

.b.

ss, dlioft, Hebt,

lm. kol⸗ 363. ubi

ck, en Keubh.
DI „ corfet, &

7 3.,. lh.

entia, usggend:
gde Mdiobik⸗
beap, conet
n en Vi

ommine hie intelli⸗
ſeuti autoroſter
mn wov h. loc &
ge, vbi etigm es⸗
carnelimalali ae

crelchit Rabbs h.

11, l 97, ui in
em alegantur.

quamque ſpeciem (animalium) ſeparatim. 53.

1,. 10. Dbi pide

CAP. XXXII. GENESEOS. 267

quaque) formina, & quomiam verecundus eſt (camelus) quoad concubitum 50. ideò
S. Scriptura illud non manifeſtavit. 51. Eod. verſ. I5. Aſini] (Dictio: —– N
ſigniſicat:) aſinos mares. ?2. Verſ. 16. Unumquemque Aregem ſeorſim] i. e. Unam-
Eod. verſ. 16. Tranſite antè me] Iti=
nere diei aut minori (ſpatio,) & ego vos ſequar. ½ Eod. verſ. 16. Et ſatium inter-
poneti] (Videlicèt) gregem antè gregem, ut eo magis conſpicui ſint 54. & impleant
oculum improbi (Eſavi,) & ut is deſideriò aſficiatur propter amplitudinem muneris.
Verſ. 17. Ccjusnam es?] i. e. Ad quem ſpectas? quisnam miſit te? Targum quoque
ejus eſt: cujùsnam es tu? Eod. verſ. 17. Et ecujusnam ſunt iſta, quæ te antecedunt?]
i. e. Et iſta, quæ antè te ſunt, cujusnam ſuntilla ? cuinam munus iſtud mittitur? La-
med * ab initio dictionis uſurpatur loco (particulæ:) — O, veluti (accipitur in illo
loco:) & omnia, quæ tu vides, i. e. mihi ſunt, (ac ſi diceret:) HW i. e. mea ſunt,
55. (ſic quoque in illo loco:) i. e. Domino eſt terra & plenitudo ejus, 56. (ubi
Had poniturpro) Wi. e. Domini (eſt terra &c.) Verſ. 18. Et dices: ſer-
vi tui, Zacobi] Ad primum (reſpondeas) primò & ad poſtremum poſtremò, à7. nam.⸗
ad interrogationem: cujusnam es? (reſpondeas:) ſervi tui, Jacobi, ego ſum, ſic &
Targum ejus 2pN* 2i. e. ſervi tui, Jacobi, & ad interrogationem: cujus-
nam ſunt iſta, quæ te præcedunt? Ireſponſio fiat:) munus iſtud mittitur &c. Eod.
verl. 1 8. & ecce etiam igſe] (Nempe:) Jacobus. Verſ. 20. Placabofaciem ejus] i. e.
Sedabo iram ejus, ſic quoque (accipitur verbum ) in illo loco) 23)2 i. e. & de-
lebitur 58. fœdus veſtrum cum morte, item (in illo loco:) non poteris i. e. a-
bolere 59. illam, ac videtur mihi, quòd omnis (dictio) , quæ conjungitur (vo-
eibus:) V & N&Rac Ha omnes ſignificent abſterſionem & remotionem, eſtque-
LI 2 iſta

50. Nam, uti Rabbinitradunt, cameli non ineunt
ſomellas ſuas palam & inſpectantibus homini
bus, confer. not. in d'am ν h. loc.
51. Sed uſa eſt dictione n i e. pulli pro Db-re-
i. e. maribus, ſic quidem myſtica habet expoſitio
quam ſuo loeo relinquimus.
52. Plerique tamen interpreium y exponunt:
pullos aſinorum ſive aſellos.
53. Confer. & hie Gur Arjeh fol. 46. col. 3. med.
* Loci iſtius explicationem vide in notis rev
h. loc.
54 Vel: ut maiorem præbeant ſpeciem, Germ.
damit ſie deſto anſehnlicher ſeyn moͤgen / ita
hic pPy Nin i. e. plenò ocu O, inteipretor, con-
fer. not. in nam Ne h. loc,

Hebr. my,iſtud & quæ ſequuntur, usque ad:

— i. e. Domini (eſt terra &c.) abſunt à
MSto Eiff. 2.
55. Sicuti cap. antec. 31, v. 43. habetur, confer.
cap. ſeq. 3 3. V. 5. u. 3.
56. Vid. Plalmn. 24. v. I.
57. Conlſer. cap. antec. 3 I. V. 3 I. n. 2 3. & not. in
2 n2– h. loc.
* Hebr. aey), in editione ss e ut S in
Berolinenſi huie nomini: Jacobus, præmitti-
tur: NẌ, e. poſt nos (ſcil. venit Jacobus.)

5 8, Vel: abolebitur, vid. Eſai. c. 2 8. v. 18. ubi
in Michlol Jophi exponitur: i. e, remove-
bitur: vid. num. ſeqv. 59.

59. Ita hic ex mente Commentatoris noſtri vertere

volui, alii tranſtulerunt: placare, vide Eſai. c.

268 GENESEOS. CAP. XXXII.

iſta (dictio 2) Syriaca & crebrò (habetur) in Gemara, 66. (veluti) ) i. e. &
abſterſit manus ſuas, item: eupit 22 i. e. abſtergere manus ſuas in viro iſto, 61.
quin etiam in lingua S. Scripturæ pelves Sanctuarii vocantur i. e. crateres au-
rei, 62, quoniam Sacerdos abſtergit manus ſuas in illis, in labro crateris. Verſ. 2 I.
Antè ipſum] (Iſtud: 0 Hy hic idem ſignificat) ac D i. e. antè ipſum, ſie quoque
* ½ (accipitur in illo loco:) violentia ac vaſtatio audiuntur in illa 0 ν i. e. antè me
ſemper, 63, ſic etiam (in illo loco:) qui me ad iram provocant Hy i. e, antè me,
64. eſt & expoſitio myſtica (verborum iſtorum:) P „ (nimirùm) etiam ipſe (Ja-
cobus) irà commotus fuit 6. quòd omnibus rebus iſtis ipſe opus haberet. 66. Verſ.
22. Et undecim filiost ſuos] Dina autem ubinam illa fuit? (videlicèt) arcæ incluſa &
antè illam ſera fuit poſita, ne Eſavus ipſam intueretur ac proptereà punitus fuit Jaco-
bus, 67. quoniam illam à fratre ſuo prohibuerat, forſitàn ipſa eum in melius mutâſſet,
68. quapropter cecidit illa in manum Sichemi. 69. Eod. verſ. 22. Jabboc] Eſt no-
men fluvii. Verſ. 23. Ouicquid ipſe habebat] (Nempe:) pecora & ſupellectilia, 70.
fecerat ſeipſum (Iacobus) tanquam pontem, auferens hinc & reponens illinc. * Verſ.
24. Et

ei (Eſauo) munus iſtud, uti in Gur Arſeh dict.
fol. 46. col. 4. princ. habetur, confer. & Bereſchit
Rabba h. Ioc. prout in 'pa rne ad margi-
nem allegatur.
67. Hoc tamen ſub cenſuram vocatur in Gur Arjeh
£06. Hebr. & ita hic in exemplari Wan me& fol. 46. col, 4. med. confer. etiam hie Bereſchit
in editione Hebraica, quâ uſus ſum, in Bibliis Rabba, uti in an n ad marginem allega-
Bauxtorf. legitur: hirmi. e. in Talmud. res eo. tur.

47: v. I1. ubi in dicto Michlol Jophi ex.
plicatur: TP-) i. e. removere illam, & locus, †
ꝗqui hic in textu ſacro habetur, tanquaàm paralle
Jus ibidem adducitur, confer. & Raſchi not. ad
Exod. c. 32. v. 30.

dem redit, conf. not. ad Ecclel. c. 6. verſ. 2. Sign. † 68. Ad bonam fengem vel meliores mores perdu-

xiſſet, ita amn hic interpretor, videlicèt, ſi
Dina ab Elavo in matrimonium fuiſſet ducta,
nam ſi Sichem propter Dinam in melius mutatus
ac proſelytus factus eſt per circumciſionem, mul-

6 1. Confer, Buxtorf-. Lex. Talm. fol. 1076. ubi
idem locus ex Gittin fol. 56, 1. adducitur.
62. Uti 1. Paralipom. c. 2 S§. v. 17. habetur.
XX Hebr. iſtud & quæ ſequuntur, usque ad:
35 y N DynAi. e. qui me ad iram pro- tò magis Eſavum jam circumciſum in melio mu-
vocant am me, abſunt à Msto Erff. 1. aſt tare potuiſſet. ſic in notis pari m, H. loc.
MStum 2. pro his legit: S& nn y mn 69. De quo vide infrà Geneſ. c. 34. v. 2. in MSto
2 1X i. e. & ſicuti (habetur Hiob. c, 6. v. 28.) Erff. 1. poſt ou n i. e.,. in manum Sichemi
coràm vobis, ſi mentiar. additum eſt: pni Pa i, e. & in manum He-
63, Uti Jerem, cap. 6. v. 7. habetur, ubi in Vul- moris, in MSto Erff. 2. ſic additum eſt: 12
gata eſt: coràm me ſemper.- i. e. filii Hemoris.
64. Vide Eſai. cap. 65, v. 3.
65. Videlicèt: quia in textu ſacro ſcriptum eſt:ſu. cap. 7. v. 15. &2 5, & ad 2. Paralip. c. 9. v.
va y; non verò on, hinc orta eſt iſta ex- 21.
poſitio myfſtica, proùt in Gur Arjeh fol. 46, col. † Hebr. , MStum Erff. 1. pro eo habet: a
4. princ. notatum eſt. i. e. tanquàm aquilam.
66. Nimiruam néenn drenen e die Dys y i. e. * Sic ſerlptum reperitur in Bereſchit Rabba pro⸗
ꝗquia per indignationem ſuam milſerat (Jacobus) 1 ut

70. Hebr. νοhν, confer. R. Safom. ad Jo-

At. MI.
nunm,

Aushteetſuse
epoui

ubantellbn

P.

1.Niee

1n gifi
ni iribosſin
tut Ecollgen
lacobolldh
(Kreluutunt,
(niloloce

—
nr ad majgine
Comcentarnu
conler, & al
N Hehr. ,
ſaties, in Bere
quemendose,
g: à.
W Conſer, hie
ſolgna ii
Aleoatur.
71, Vel: coli⸗
inedltione Hed
Bibliis Bunort
habetut: Wa
Aradic. 1.
i e. liggyityun
tur in Diclion
bricii Bogeriat
Perpix ex t)
culis, nnezil
Buxotki Lerie
ferdſimieelt
dieos ſionißte⸗
brris dan
notamte Buxto

71. el collig
Pax, uti ſam
Nebr. qua uſus
n & in edttior
Käellligaſit

A!

—

10 iſto, 61.

atetes al.
nlenogue

lr E Ant me
an me,

t 66, Yert.

cr inclula &

us fuit heo.
ius mutallet,

oe] Efno.

elledlilia /,

lline.² Verl.

24, Rt
Gur ſereſc.
ler. & hereſchit
nd a0 megi⸗

ur in Gur 4tſeh
am nie Bereſchin
mutginem allegr⸗

ismores pejdu.

F, Vigelickt, ſi
fuilſet ducka,
1weliuswutatus
neiſtonem,mul⸗
min meliomu⸗
h. loe.
6. V. 1 in Moto
anum dichemi,
in manum He⸗
Umelt: M

Klom a0 ſo⸗

Paralip,c, g e
eo habet: Wn

it Rebhe, plo⸗
t

CAP. XXXII.

GENESEOS.

269

24. & remanſit Jacobus Oblitus ille erat ampullarum *† parvarum & ad illas (toilen

—„

das) reverſus erat. *⅜ Eod. verſ. 24. Es lubtatus eſt vin] Menachem (iſtud: PN

expoſuit VNNNi. e. & pulverem excitavit virà voce P&& quoniam pulverem exci

tabant pedibus ſuis propter commotiones ſuas; mihi autem videtur, quòd fignificet:
PN'Ni. e. & alligavit ſe, eſtque lingua Syriaca, (veluti habetur alibi:) poſtquàm
P Ni. e. conjunxi 71, memet ei, item: P N) i. e. & adhæſerunt 72, ei, (dictio)

PD ſignificat )i, e. connexionem (ſive ligationem,) ſic enim mos eſt duorum,

qui viribus ſuis nituntur alter alterum proſternere, ut brachiis ſuis ſemet complectan-
