ſignifcat, de quo confer. Geneſ. c. 31I. V. 42. n.
56. it. Lighfoot, ad Matth. cap. 22.V. 3 2. P. 42 3.
edit. Lipfienſ. —.. H
43. Scil. hominis ſive ſancti viri, confer. infrà Ge-
neſ. dict. c. 31I. v. 42. ibique no.
44. Uti Hiob c. 15.v. 1 5. habetur, multi quippe in
juventute ſua juſti ac probi fuerunt; ſed poſteà in
ſenectute ſua defecerunt à juftitia ac probitate
ſua, ide &Deus in ſanctis ſuis non confidit nec iis
nomen ſuum ſpecialiter addicit, niſi ipli fatò fue

rint functi, Iſaacus autem ob rationem à Com-

mentatore noſtro hic adductam, etiamnum vi-
vus pro mortuo habitus eſt, ac Deus nomen ſu⸗
un ei appropriavit, ſic kabbini locum iſtum ex
ponunt. .
& Confeyz. infrà Geneſ. e. 31. v. 42. Sign. † & Exod.
c. 4. V. 19. ibique not. n. 33.,
45. Quaſi in unum locum congrega verat, ita Rab-
bini verbumi 22 %, quod hig habeiur, exponunt,

„

confer. Bereſchit Rabba h. loc. ut & tractat. Tal-
mud. Chullin, fol. 9 1. b. prout in nan ne
h. loc. allegantur ad marginem, in notis Kaſchia-
nis dictæ edirionis e nSut & in Beroli-
nenſi editione poſt verbailla: viay wam i. e.
ut ſiliis ejus ſubjugaretur, iſla uncinulis ineluſa
& addita ſunt: Pièe een r, eee 1i. e.
tanquam quatuor cubitorum (ſpatio,) nam tan-
tum loci occupat homo, conf. not. in bham ne*
h. Iloc. it. tract. Lalm. Sanhedrin, fol. 111. a.
XX Hebr. , in editione nhamn ne & in Beroli-
nenſi pro habetur: 77 M) i. e. indicavit ei,
qud ſcil. illa terra facilè poſſet ſubjugari à po-
ſteris ejus, vid. not. in Ma R h. loc.
46. Sicuti Exod. cap. I. v. 12. habetur, ubi vide ſis
imerpretes. confer. tract. Talm. Schabbat, fſol.
112. b.
47. Idee Sanctus ille Benedictus auimum ei addens
dicit: ego tecum ero, confer. not. in norn mnbe
h. loc. & Berachot, fol. 4. a. & Sanhedrin, fol.
9 8. b.
* Confer. not. in τ M h. loc. ubi etiam tract.
Talm. Gittin. fol. 90. a. ad marginem allegatur.
4 8à. Vel: propter te, in commodum tuum, ron-
fer. Exod. c. 1 5§. v. 8. n, 9 7. & EXod. cap. 2 S. v.
22. & v. 2 3. ibique not.-vid. & num., ſeq. 51. h.
Vverſ. 15.

2¾ GENESEOS.B

CAbP. XXIIX.

tibi ſemen; ſed: quia in Iſaaco, 49. non totus Iſaacus; 50. ſic quoque omnes (par-
ticulæ: & ac l) atque — 9, quando junguntur verbo ) , induunt ſigni=-
ſicationem i. e. ſuper, 1. idque etiam iſte (locus) probat, quis (Deus) cum Jaco-
bo anteà non erat locutus: 52. Verſ. 16. Ego verò non noveram] Nam, ſi ſciviſſem:
non dormiviſſem in loco tam ſancto, qualis iſte eſt. ?53. Verſ. 17. Niſi domus Dei]
Dixit R. Elieſer nomine R. Joſe, * Ben Zemræ: ſcala iſta ſtabat in Beerſchaba & de-
clivitas ejus ?4. vergebat verſus 5. domum ſanctuarii, 56. nam Beerſchaba ſita erat in
plaga meridionali (terræ) udaicæ ac Jeruſalem in parte Septentrionali, in termino,
qui eſt inter (tribum) Jjudæ & Benjamin; Bethel autem erat in plaga Septentrionaßli
hæreditatis Benjamin, in termino, qui eſt inter Benjamin & inter filios Ioſeph; repe-
ritur (itaque) ſcalæ iſtius, cujus pedes erant in Beerſchaba ac cacumen ejus in Bethel;
media pars declivitatis ejus &regione (urbis) Hieroſolymæ, &, prout dicunt Rabbini
noſtri, dixerat Sanctus ille Benedictus: juſtus iſte venit in domum hoſpitii mei, 57.
num diſcedet ſine pernoctatione? 58. præterea dicunt: Jacobus vocavit (urbem) Jeru-
ſalem Bethel; atqui hæc Lus fuit, non jeruſalem; unde autem didicerunt, (Rabbini)
ut ita dicerent 59. ego exiſtimo, quòd translatus 6. fuerit mons Morijah atque eò
loci venerit, (ubi Jacobus tunc erat;) atque hæc fuit exſilitio 61., viæ, de qua dicitur
in

—

49. Scil. vocabitur tibi ſemen, uti ſuprà Geneſ. c.
21. V. 12. habetur.
5o. Ideſt: non omne ejus ſemen, ſic enim & Eſa-
vus comprebenderetur ejusque poſteri; ſed ali-
qua ejus pars ſcil. Jacobus ejusque poſteritas.
51. Vel: propter, confer. fuprà n. 48. h. verſ. 15.
& Genel. c. 24. vVerſ. 7. n. 17.
72. Et tamen hic in textu ſacro habetur: dixi tibi,
hinc autor noſter infert, quia Deus ante hane vi-
ſionem cum Jacobo non erat locuius, quòd par-
ticula 77 hic ſumenda & explicanda ſit pro 79
i. e. ſuper te vel propter te, in tuum commodum,
confer. not. in an n h. loct.
J3. Nimirum: in loco, ubi porta cœlieſt, uti
verlu ſeq. 17. h. cap. habetur, confer., not, in ee
DpD h. loc.
»„ Hebr. bd) a wa, abfunt iſta à MSto Erff. 1.
& pro &*Zembra, illud habet &Ni. e. Zuma ſiyve
Zoma.
54. Ita hic verto: ov, quæ dictio etiam aliam
habet ſigniſicationem, vide Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 2 500. ubi locus ex Bereſch. Kabba Sect. 69.
unde autor noſter expoſitionem iſtam deſumpſit,
adducitur, confer. not. in n h. loc. in
qua editione, ut & in Berolinenſi pro: y²

habetur: yDY yYDZe i. e. & medium declivi-
tatis ejus, (horum expoſitionem vide in notis
dict. Hnafi rW.)
55. Vel & regione, nam Hebr. as id ſignificat,
confer. infrà num. 71. h. verſ. 17.
56. Domus Sanctuariihic zæra enναααNä dicitur,
ea enim tunc temporis nondum extructa erat, niſi
domum Sanduatii ſupernam hic intelligere ve-
lis, quam ſtatuunt Rabbini, vid. infrà n. 70. h.
Verſ. 17.
57. Quo nomine hie eope rya j, e., domus San=
ctuarii intelligitur, uti habetur in Gur Arjch fol.
4* 1. col. 2. hnn.
53. Ita hie interrogativè vertere volui verbum: 09
i. e. & diſcedet ſive dimittetur, ac ſi diceret?
haud diſcedet, quò minus noctem unam hic dor-
miat.

59. Nempe, quòd urbs Hieroſolyma à jacobo di-

cta ſit Bethel, quæ quondam Lus nominata e=
rat, vid. verſ. 19. h. cap.

60. Vel: à ſede ſua avulſus fuerit, id enim ver-
bum: doya, quod hig habetur, ſignificat.

61. De qua ſuprà verl. 11. h. cap. n., 30,

4. WlI⸗

in (pitel.
Hiiin occurl
Zitin locum
gatuselt ()
Atres ejus
Chatanem,
guoque)e⸗
nilet, diuit
bi Preceli
ei in oeulſi
gum tahet.
mentei (ſub
i e⸗op

Ha
i. I1 el: ma⸗
iſtud capur e
Gtionisuint⸗
17. Conler, 5
Challin tol

H. It bell

not, n. 30,
6f Hebr. ⸗
Berolinenli h
cere jelis; a
ad:
terra, 20 Ut
In notis Raſe
Gitum reperi,
64. Sig juxti
gatiyd pentee
3. Weck, hae
kune tepporis
ipfe in hinete
Vum, deis
holuerit otan
erat nec men
tonker, not,
65, De quo vi
inka Cenel
66, Moutfupr⸗
17. Sell. Felbal
n, le guo

—
omnes (dat.

nduunt lini⸗
)cum aco⸗
ſairilen,
domu Dei
lehaba & E
ba liaeratin
in tetmino,
eptentrionak

loſephirepe.

insinethel,
Heund Babbini
Ppiti mei,7.
(orbem) etu⸗
riſeharque ed
e qua cicitut
in
—
medium decliyi-
mem vige in nolis

di ſoniſtelt,
17.
reANr Gickur,
nentuctta erat nili
lic imellgere ve⸗

, e. domos an⸗
rin Gur Atjenfol

olut verbum: o
tur, ze ſi Cicetet
demunam hic dol⸗

Oym: eobo di⸗
m Lusnoninaa e⸗

eit, 1 enimn tt⸗
1, ſgnificat⸗

n 3e

CAb. XXIIX. GENESEOS. 237

in (capite Talmudico:) din N E, 62. (nempe) quod venerit domus Sanctua-
rii in occurſum ejus (acobi usque ad Bethel, idque eſt, (quòd ſuprà dicitur:) & occur-
rit in locum; 63, ac quando Jacobus præterierat ** domumsanctuarii X cur non retar-
datus eſt (Jacobus) ibi? quomodo ei in mentem haut Venit, ut oraret apud locum, ubi
Patres-ejus oraveram? num 64. à cœlo retardatus fuit? reſpondetur: ipſe iverat usque ad
Charanem, veluti dicunt (Rabbini noſtri) in capite LEI 65. idque S. Scriptura
(quoque) confirmat, (dicitur enim:) & ivit Charanem; 66. cum (Verô) Charanem ve-
niſſet, dixit ſecum ipſe, forſitàn præterivi locum, in quo oraverunt Patres mei, nec ego
ibi preces fudi, conſtituit igitur ſecum, ut reverteretur, ac rediit usque ad Bethel, tunc
ei in occurſum ivit terra, hùc usque 67. Eod. verſ. 17. Wam lerribili] Tar⸗
gum (habet:) 1 i. e. quam tremendus 6s. eſt locusiſte, (ubi) eſt no-
men rei (ſubſtantivum) veluti (illud Chaldaicum ) 0i. e. intelligentia &
Oi. e. operimentum ad induendum. Eod. verl. 17. Er baæc (ſ) porta cxæli] i. e.

Sg 3 Locus

—

—

62. Id eſt: mactatio immundorum animalium, eſt notis Raſcehianis editionis nar P & in Be-
iſtud caput ſeptimum lbri ſecundi partis ſive Se- rolinenſi editione: poſt verba: P& 290)
ctionis quintæ operis Talmudici vid. n. 67. h. v. i. e. & in occurſum ei ivit terra, hæc uncinulis
17. confer. & Deuteron. cap. 17. V. I. n. 3. &ε incluſa & addita ſunt, nempe: & re

Challin fol. 9 1. b. . reX Py rpr ep ee yi PDDASN
63. Ita habetur ſupra dict, verſ. 11. h. cap. ubi vid. b-ade ds re, ſ⸗ n twa end
nor. n. 30. Wn) Nin e enen n ee e, e, dee
** Hebr. a2), in editione Sman ne ut & in Ne nden en in ieen e ( leg.
Berolinenſi hiſce præmittitur: H&) i. e. & ſi di rn e hnn ee ee eee een

cere velis abſunt autem iſta & ſequentia usque
ad: Pn enn i. e. & ei in occurſum ivit
terra, ab utroque MSto Erff. . rololymæ & quia extitit urbs Dei „ vocavit il-
* In notis Raſchianis editionis Phari ro hic ad- am Bethel, fuit autem mons Morijah, in quo
ditum reperitur, rie) i. e. S& ſi dieere velis. adoravit Abrahamus; is ipfe fuit ager, in quo
64. Sic juxtaà notas in ee mo hic interro- oravit Iſaacus (Genel. c. 24. v. 63.) ſie quo-
gativ vertere voldi, in Gur Arjch fol. 41. col. que in S. Scriptura ( reperitur:) venite, ut al⸗
3. med. hæc adducitur fatio, cur Jacobus cendamus (Elſa. c. 2. v. 1.) non (itaque vocan⸗
tune temporis ibi non oraverit, nempe, quòd dus eſt iſte locus) juxtà Abrahamum qui il⸗
ipfe in itinere wyp &N cve metuerit Eſa lum hominavi montem, nec ſecundùm Iſaa-
vum, ne is ipfum perſequeretur ac proptereà cum, qui illum appellayit: agrum; ſed ſecun-
noluerit orare, quoniam ô defatigatus; dum Jacobum „ qui illum vocavit: Bethel,
erat nec mentem ad preces dirigere peterat &c. hactenùs explicatio ; quæ habetur in exemplats
confer. not, in Smeon n. h. loc. Raſchiano cotrecto.
65,. De quo vide fuprà verl. 11. h. cap. n. 3 1. it. 68. Vel: quantus terror eſt (in) loco iſto, vide
infrà Genel. c. 32. Verſ. 32. n. 96. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 51 5. confer. & Gur
66. Prout fuprà verſ. 10. h. cap. habetur. Arjeh fol. 41. col. 3. med. at not, in nar e D
67. Scil. verba ſunt didii capitis Talmudici b he loce
Yn, de quo ſuprà num, 62. h. Verl. 17. In

N Wen ng i. e. Bethel non fuit iſie (lo-
eus,) qui vicinus erat (oppido) Hai; ſed Hie-

GENESEOS. ECAbP. XXIIX.

Locus orationis; ut deferat ⁶9. preces hominum ad cœlum; eſt autem expoſitio ejus
allegorica: quòd domus Sanctuarii, quæ ſuprà eſt, 70. directa ſit Sregione 71. do-
mus Sanctuarii, quæ eſt infrà. Verſ. 20. Ssi fuerit Deus mecum] i. e. Si ſervaverit mi-
hi promilſſa illa, quæ ipſe mihi fecit, ut mecum eſſe velit, ſi cuti ille mihi dixite & ecce
ego tecum ero. 7. Eod. verſ. 20. Et cuſtodiverit me] Sicuti ille mihi dixit: & cu-
ſtodiam te, quocunq; iveris.3. Eod. verſ. 20. Et dederit mibi panem ad veſcendum]
Prout ille dixit: quia non iNi. e. deſeram te; 74. is autem, qui panem quærit, vo-
catur, 2IVi. e. deſertus, dicitur enim: ac non vidi juſtum a i. e. derelictum nec
ſemen ejus quærens panem. 5. Verſ. 21. Et reverſus fuero] Sicuti ille dixit: & reducam
te in terram. 76. Eod. v. 2 I. Lpre peritate] (Ut ſim) innocens?? à peccato, ne diſcam vias
Labanis. Eod. verſ. 2 I. t erit mibi Dominus in Deum Ut requieſcat nomen ejus ſuper me
ab initio uſq; ad finem, ne reperiatur aliquid profani in ſemine meo, ſicuti locutus eſt
(Deus:) quod dixi tibi; 78. promiſſum autem iſtud fecit (Deus) Abrahamo, dicitur e-
nim: ut ſim tibi in Deum & ſemini tuo poſt te. 79. Verſ. 22. Ert lapis * iſte] (Litera)
Vau, quæ eſt in (dictione) IANN, ita exponenda eſt: ſi feceris mihi illa, ego quoque
iſtud faciam. Eod. verſ. 22. Er lapis iſte, quem poſui in ſtatuam &c.] Juxtà Targum
ejus (hæc eſt explicatio:) erit (lapis iſte.) ſuper quo cultum inſtituam coràm Domi-
no, ita quoque fecitſ ſacobus,) quando reverſus eſt de Paddan Aram, quando ei (Deus)
dixit: ſurge, aſcende ad Bethel, 80. quid dicitur ibi: & erexit Iacobus ſtatuam & li=

bavit ſuper ea libamen 81.
69. Juxtà Hebr. rmhy:t, i. g. ut aſcendere faciat, 75. Sicuti Plalm. 3 7⸗ Vv. 2 5-habetur.
4. e. evehat, elevet; ſie in exemplari Hebræo, 76. Vide dick verl. 1 5 h. cap.
quo uſus ſum, legitur, in Bibliis Buxtorf. ali-77. Iuteger, incolumis, Hebr. yv, Ieſpicitur
isque codicibus habetur: mhyi/ i. e. ut aſcen- ad =, quæ dickio hic in textu ſacto Habetur,
dant. confer. not. in bna ne h. loc-
70. Vide, quæ ſuprà num. 56. h. verſ. 17. nota- 78. pront ſuprà alleg. verſ.,1 5. h. cap, habetur.
ta ſunt, conſer. & not- in 'n- h. loc. 79. Vide ſuprà Geneſ. cap. 17. Verſ. 7. in notis
atque D. Maj'i Theol. Jud. Loc. 1 3. Sect. 1. p. Raſchianis editionis pan nev ut & in Beroli-
219. ubi de tabernaculo ſupetiore & inferiore ex nenſi editione poſi: t i. e. poſt te, bæc
libro Sohar. uncinulis incluſa & addita reperiuntus: N
1. Conker. ſuprà num. 55. h. verſ. 17. it, not. ad DD RN NTâ Pry i. e. ſemen tu-

Eſai. c. 6. Veri. 6. num. 27. it. ad Jerem. cap. 17. um per certam genealogiam propagatum, ne in
F. 12, h. 21. illo aliquid profanum ( ſeu illegitimum)) repe-
72. Sicuti ſuprà verſ. 1 5. h. cap. habetur, confer. riatur.
not. in am R h. loc. * Hebr. Jaden, iſtud & quæ ſequuntur usque
73. Prout dict. verſ. 1 5. h. cap. habetur. ad: — & mwyN i. e. iſtud faciam, abſunt à
74. Vide alleg. verſ. 15.-h. «ap. confer. & not. ad hi- Msto Erff. I.
brum Prec. Jud. part. 2. P. 102.4a. ſin. ubi ſcri- 80. Sicuti infrà Geneſ. cap. 3 5. V. 1. habetur.
bitur, quoòd omnia iſta promiſſa, quæ hic Ja- 81. Vide Geneſ. dict. cap. 35. V. 14. confer. &
cobo facta tunt, eiiam poſterxis ejus, Iſraelitis, ſer- not. in *narm ne h. loc. it. tract. Talm. Cho-
lin, fol. 9 1. b.

jata ſin
d CAF. XxXIX.

238

A XNN
—

Erl.
nune
ſad
ubant
ra ſerhonis
gari, olin,
tur ro
& Eerolreban
teriilemport
inolerumt
ie G teduce
l)in Aleph
ſcitur:) &
juek: MS
teritum .
(pakores) cul
Paſeere Vellen
Giutnum opu

l. Gæc. page
diciur:
quinamn ade
Kores, coe
& not. in

1. Nimitum p

derlello hiep
Poles & ſie
ſtentiam (vel
wutali ſoltt i
Ptelenti ten
ad Genel e,
V. 13. h 36,
On h. lo
3. Vel: jepon
Won hro im
tec, 2.
Abeeſ s,

A. X.
poſiägejus
Dle 71. do⸗
etwayeritmu⸗

õ

dixit. Ncg⸗
ulſendun

nquarit, 0.

telictum nee
Kreducan
lediſcamriat
ejusſaper ne
bt locutuseſt
no, Cicitute⸗
dPe] (bitene)
ego quogue
lumd Targum

corim Domi-.

CAP. XXIX.

Andoei Des)
ltauwam El.

M
Rurk,

Oo, lelhicinlt

u ſacto hedetut,
loe.
h cap abetbi
cFetl. 7. in notis
wut & in Betoli⸗

e poſt te, hece
epetiuntus:
i. e. ſemen tl⸗
topagetum, ne in
legiümum) te.

ſeguumtur uigue
ſacum, blltt à

F1.hebetl .
. 14. conlet. &

tact, Talm. Cho⸗

2. Nimirum præteritum 977 pro præſenti vel im-

à Pofles & ſic vertere: omne verbum, quod exi-

8

GENESEO0D8C8. 239

YErf. 1. Er ſaßtalii Jacobus pedes ſaos] Poſqulm bonum iſtud nuncium ci an-

nunciatum erat & ſpes ei facta erat de cuſtodia, animus illius fuſtulit pedes ejus
factusque eſt levis ad eundum, ita exponitur in Bereſchit Rabba. Verſ. 2. Ad-

aquahbant greges] Potum præbebant paſtores gregibus; uſa autem eſt (hic) Scriptu=
ra ſermonis brevitate. 1. Verſ. 3. Et congregati ſunt] Conſveverant (ibi) congre-
gari, quoniam lapis erat magnus. Eod. verl. 3. & devolvelbant] (Iſtud: A poni-

tur pro:) PS) i. e. & devolvebant, 2. Targum (quoque) ejus eſt: P i. e.
& devolvebant, omne verbum præſentis temporis † mutatur in verbum futuri & præ-
teriti temporis, quoniam omnis res, jugiter (ſeu continuè) exiſtens, jam anteà fuit &
impoſterum futura eſt. Eod. verſ. 3. Et reponebant] (Sic & Targum habet:) 62 P

1. e. & reducebant. 3. Verſ. 6. Veniebat cum grege] Accentus (in verbo den hie

eſt) in Aleph, & Targum ejus eſt: NN i. c. veniebat; (aſt infrà verſ. 9. h. eap. ubi
dicitur:) & Rachel HNQ.:¹. e., venit, accentus eſt fuprà 4. in (litera) Beth ac Targum e-

jus eſt: HMNNi. e. venit, primum 5. ſignificat præſens; 6. aſt fecundum 7. notat præ-
teritum. 9. Verſ. 7. Ecce adbuüc multum diei eſt) Quoniam * (Jacobus) viderat illos
(paſtores) cubantes, exiſtimabat, quòd illi pecora domum reducere nec ea amplius
paſcere vellent, (ideò) dixit eis; ecce adhuc multum diei eſt, ſi vos mercenarii eſtis,
diurnum opus ** haud compleviſtis; ſi verò pecora veſtra ſunt, etiam ſic haud tempus

eſt

funt, vide & infra Geneſ. c. 34. V. 29. n. 27.⸗ 6
dicitur: i. e. adaquabast, nec adficſtur, Gene. c. 42. V. 2 1. n. 27. & Cenef. c. 46. V. 2 6.
quinam adaquaverint, nimirum i. e. pa- n, 2 1. & c. 49. V= 4. N. 17. H
Hores, confer,ſuprà Geneſ. c. 1. v. I. n. 27. vide] 5. Scil. verbum 3Na, quod hec verſu 6⸗-habetur.
& not. in Mast meo h. loc. (é6. Vel: imberfectum, nempe ut 6t ejusdem for-
mæ, cinus eſt verbum MWny, quod hic ab au-
tore noſtro exempli gratia adduc itur, confer. in-=
fra Genel. e. 46. V. 26. ibique not. n. 20.
ſtentiam (vel continuationem actus) ſignificat, 7. Nempe: verbum ten, quod infra dict. veri. 9⸗
mutari ſolet ita, ut täm de futuro, quam de h. eap. habetur.
præſenti tempore uſurpetur, confer. quæ ſuprà S. Nimiràm ejusdem formæ eſt, cujus eſt ver-
ad Geneſ. c., 24. v. 45. Sign. * it, ad Deuter. c. 2. 1 bum w² quod hic exempli gratia à Com-
v. 13. n. 36. notata ſunt, vide & nar. in ν mematore noſtro adducitur, confer. ſuprà Ge-=
TI h. loc- nel. dict. c. 15. V. 17. n. 69. & 70,
3. Vel: reponebant, nimiruùm & hic præteritum " Hebr. Ne D hæc & ſequentia, Gsque ad:
aws pro imperfecto poſitum eſt, vid. num. an. Vn &αCi. e. multum diei eſt, abfant à MSto
tec. 2. M FEriff. 1. W l
4. Id eſt? in penultimæ ſyllaba, conſer. quæ ſuprà * Hebr. nipyn „ in MStO Erff. 1. pro eo legitur 2
ad Genel, gr 1 57 V. 17 M 69 & O, 70, otata à

—

I. Græc. sge *GXεανιι am in textu facro ſolum

perfecto hic poſitum eſt, vide num. ſeq. 3.

240 GENESEOS. CAb. XXIX.

eſt cogendi . —
poße Sen atcor &c. (ſic ſcriptum reperitur in) Bereſchit Rabba. Verſ. 8. N.
Targum ita haber ei.e. laki maguus eſt. Eod. verſ. 8. Et votverin
2 i. e. & devolvent, quoniam i o
oris eſt. Verſ. . „ quoniam illud verbum .
perculum dcore . E ſeie de⸗ Jacobus & devolvebat] Sicuti aliquis enare
ler ork Gr 1 2 catan har tibi, quò d robur cjus (lacobt) fuerit ves
illa (Rach 11. us) præviderat in Spirit 5
e n el)nan ſimùl WD ipſo ſepelietur; 9. alia explicatio: rn anferor
S 1 n man us vacuis venerat, dixit (enim ſecum ) Elieſer ſerr evie
mand mea habeo, nan uis inaures & armillas atque res pretioſas; ego ver nihil
ustrar, ut ill „ nan Elphas, Eſavi filius, 10. mandat patris ſui acobum eſe in
‚ut illum interficeret eumque apprchenderat; 21, ſed quoniam Elinhat ecu⸗

iebe Karete Fatua hemaai merniuntpanper, patris mei? 12. reſpondebat ei I
us: „ in manu mea, nam pau I1 Ja-⸗
4d frate s ſui iu mea, nam pauper pro mortuo habetur. 13. .
6 P Reakitb,ur IN 1 c. frater, hic ſigniſtcar:) 2 Rekingin
RN Be. alres (en elis, vox enim & hic ſumitur,) veluti (miloloco:) ki⸗
addecipien dum 5. hrobindn) ſumus; 14. eſt autem expoſitio ejus alle oric 16
rò homo integer lar . 5han) enecitn ego frater ejus 16. ero quoad fraudem; 6 .
rects Kintegia)en , uerit . ege quoque filius ero Rebeecæ, ſororis iplius duz
* 12. & narravit atri ſuo] Mat
chelis) erat mortua, 17. nec poterat älla alii narare, Ge ei Geil. ouen Nerlin3.
. „Verſ. 13.
Et

— i. e. conductionem, à —
uam conducti eſtis. m, i. e. operam, ob1 Ne npé : ut Jacobum ſtrangularet, veluti
—e 5 . ini 2 elu
* Uen. A ae, in MSto Erff. 1I. pro his legi a nit 1, nee⸗ confer. not. ad hrun prec.
ur: —W mn n i. e. quanmu kj: „ d. part. I. p. 42. a. med
. e. am illiaus robur 4 med.
fuerit; MStum Erff ur 12. Id eſt: qn eeE
Stu habet: M N i : quomodo ſatisſaci
. a i . 2cmO90 larls! am mandato pa-
e. quàm magnum fuerit obur ejr i. tris mei, qui mihi injunæi . 5
d marginem in ÿ . . quoôd m
Wa h. loc. allegarur . — . morte affecetis . 2 4 *
c. 3 eg ubi v — atque hac
&tracl. Talmr. Atckilla, ibn, MV etiam notas, ttis tui fatisfecetis, dhoniam pau mandato pa-
Nam Rachel mort ol. 6. H. milis reputatur er . uper mortuo ſi⸗
Ephrata nki eſt in via, quæ ducebat ibique not „conker. infrà verſ. 13. h. cap
phratam; vide infrà Genel. c 3 5. V 5 Ot. n. 20. L4D,
. Llel. e. . V. 10 atane ſ 1 Prot
non eodem, quò Jac 3 . v. 1 6 arcie 14 Erbou ſuprà Genefſ.
on enra 3d arobus; tumulò condita fuit, hisc tract. Talm B D 3. V. 8. habetur, confer.
bD- h c 15. n. 30. & not, in e tra, fol. 123.a. eBilla, ol. 13. b, & Pava ba-
. . . 3‧.⸗
feratur & additio illa, quæ G. „ on fraudulentus, de quo infrà v * Ee. deceptor,
retum verſioni jux ee æ& G. æeæ LXX. inter- 30. confer. & not. in na 3 verſ. 1 8. h. cap. n.
. † Xxer . . z.* . . 7.
Buce cnpitis ulimi in eneen plar Vaticanum in 16. Similis ei ero quoad dolu ne h. loc.
Elipbas die ſan miſle ng 1 jecla reperitur, ubi nam & ego technas ſtrue um; par pari referam,
. : Ho d,, Satzera 1 ere novi.
gaciNεv, ex filiis Eſaui, Thæmanorum rx. . 7. Si enim mater ejus vixiſſet, Rachel prius e-
dim

CAL. XIIS.

—
E, olturrit li⸗
numecceſeltt
gunpliue

ſtän auteosi-

Letit ecum,
13] Etmn’.
gnodablkule
meum none
liſti; veruntd
ſpatium dant

uun,ſhu a
ter eu eo ſet

ucreipitur)
catpreteritun
17. leveri.
i tac (propte
flie ſaunt Lab⸗
minori, o
(lem, atqbei

—
Im femm ei hir
Genel. (. 140).
ba& not. in
198. Nemp: 11
c. 24. V. 10.
Uuti in n
vide & notas.
19. Etgo malt
dus, venietße
taba lecum L

Hebr. )) dod

CNe,
habenturinun
Pn
Alegatue,
10. Nimirum
Per imabſtal
ca. habetur,
in An de

CA.XI.

—
l. 8§. Ma.
lnoherin
n kututi em⸗
gui temore
¹) fueritma.
Sancho, gu
mmiced ferit
t, ſerrus Ni
dverd nihilin
bum petlecl.
Pliphas edu-
ntetficiebat)
udebatei ſe
z. Verl.12.
i. epropin
loloco:) rin
llegoricz: i
taudem; üre-
isiplins, gue
pe) ejus (Na-
luo.Verl.13.
Et

e o

Angülaret, Veluti

t. ad librum Nietc.

im maniato pa⸗
tte inteifcerem
Gicete, quod me
ione mandatopa⸗
Paupettmortub ſi⸗
Verl⸗ 13. he cap.

1 habetut, corfe
13.5, & Paya bd

eMi e, Coceptol,
elil,hcht
l. loe.
, per ani tefetan,
Vi.
, Rachel priun e⸗
1

CAP. XXIX.

GENESEOS.

Et occurrit ei obviam] Exiſtimabat (enim) quòd ille (Jacobus) pecunia onuſtus eſſet,

241

—

nam ecce ſervus domus 18. venit huc cum decem camelis onuſtis. 19. Eod. verſ. 13.

& complexus eſt eum] Quando (Laban) nihil apud illum (Iacobum) viderat, dixit: for-

ſitàn aureos ipſe ſecum portat in ſinn ſuo. Eod. verſ. 13. Et oſiulatus est illumn?*] Di-
xerat (ſecum,) fortaſſis ipſe uniones ſecum fert, atque illi in ore ejus ſunt. Eod. verſ.
13.] Et narravit Labani] Quòd ipſe non veniat, niſi propter injuriam fratris ſui &
quòd abſtulerint ſibi divitias ſuas. 20. Verſ. 14. Sanè os meum & caro mea es] JIam
meum non eſt, ut temet recipiam in domum meam, quandoquidem nihil tecum attu-
liſti; veruntamen propter ſanguinis propinquitatem aſſociabo te mihi per menſtruum
ſpatium * atque ita fecit; ſed ne id quidem gratis, pascebatenim oves ejus. Verſ. 15.
Num, quia frater meus es] (Particula? ) ) ſignificatinterrogationem: an, quia tu fra-

ter meus es, ſervies mihi gratis? Ecd. verſ. 15. Et ſervies mibhi] (Verbumw NNn

hic accipitur) pro NNâ i, e. & ſervies mihi, 21. ſic omne verbum, quod ſignifi-
cat præteritum, dum ei Vau præponitur, induit naturam verbi temporis fururi. Verſ.
17. Zeneri] Exiſtimabat (Lea,) quòd Eſauo per ſortem eſſet (matrimonio) jungen-
da * ac (proptereà) plorabat, omnes enim dicebant: duo filii exiſtunt Rebeccæ ac duæ
ſfiliæ ſunt Labani; major natu (filia) majori (filio jungenda erit,) & minor natu (filia)
minori. Eod. verſ. 17. Forma*] (N ) hæc eſt effigies perſonæ, ²2. ac ſignificat
(idem, atque in illo loco:) R i. e. format illud amuſſi, 23. linguâ vernaculâ:
com-

am rem ei nartaſſet, ita Rabbini, confen ſuprà ]** Loci iſtius expoſitionem vide in notis dpam m
Geneſ. c. 24. V. 2 8. Sign.“ vide & Bereſchit Rab- h. loc.
ba & not. in 'nin mew h. l00. . 21. Nempè præterĩtum hic poſitum eſt pro futuro,
I8. Nempe: Elieſer: de quo vide ſuprà Geneſ. contfer. not. in 'par re h. loc.
c. 24. V. 10. confer. etiam hic Berelchit Kabba, x* Confer. hic Bereſchit rabba & tractat. Talmud.
Synam inew' ad marginem allegatur, ubij Bava Batra, fol. 123. a. Dmont in ownofn rno e

uti in —
vide & notas. loc. ad marginem allegzsbtur, ubi vide etiam

19. Ergo
bus,
tabat ſecum Laban.
& Hebr. pvᷣ/TWT† hæc & quæ ſequuntur, usque ad:
Dn CQ i. e. atque illi in ore ejus ſum, non
habenturin utroque MSto Erff. confer. hic not- in
pnm ne, ubi Bereſchit rabba ad marginem
allegatur.
20. Nimirùm, quande venit Eliphas, qui à Jacobo
r vim abſtulerat divitias, uti ſuprà verſ. 11. h.
cap. habetur, ubi vide not. n. 13. confer. & not.
in N R h. loc.

5 multoò magis filius domus, fſcil. Jaco-
veniet pecunia probè inſtructus, ſic cogi

notas, confer. & Ja Kut Part. I. fol. 3 6. col. 3.
med.
*X Hebr. N&., iſtud & quæ ſequuntur, usque ad-:
Nin i, e. Vultus, abſunt ab uttoque MSto Erff.

22. Hebr. *, à Græc. zoνaαναα conker.
Buxt. Lex. Talm. fol. 1936. id eſt: uſurpatur
præcipuè dictio illa &ει de decora corporis for-
ma ſeu habitu ac juſta membrerum proportione,
uti in Michlol Jophi h. loc. vid. num. ſeq. 2 5.

23. Uti Eſai. cap. 44. Ve 13. habetur, ubi vide Ra-
ſchi not.

Hh

24² GENESEOS. CAP. XXIX.

compas. 24. Eod. verſ. 17. Apeltu] (5& P) eſt ſplendor vultus?25. Verſ. 18.
Serviam tibi ſiptem annis] Hi (ſeptem anni) ſunt dies unici, 26, de quibus dixerat ei
(Iacobo) mater ejus: & habitabis apud illum dies unieos?7. ac ſcias, quòd ita fuerit,
nam ecce ſcriptum eſt: & fuerunt in oculis ejus, ſicuti dies unici. 2 8. Eod. verſ. 18.
Pro Rachele, flia tua minore] Omnia iſta ſigna 29. cur? (nimirùm,) quia ſciebat (Ja-
cobus,) quòd ille (Laban) eſlet fraudulentus, 30. ideò dicebat ei: ſerviam tibi pro Ra-
chele; forſitàn autem dices: Rachel alia extranea, textus dicit: filia tua, ac ne fortè

dicas: mutabo nomen Leæ eamque vocabo Rachel, textus dicit: minor; & tamen

ne ſic quidem 31. aliquid profecerat (acobus.) Verſ. 2 I. Inpleti ſunt dies mei] Quos
dixit mihi mater mea, 32. ac prætereà impleti ſunt dies mei, nam ecce octoginta ac
quatuor annos natus ſum, ecquando igitur conſtituam duodecim tribus? 33. & hoc
eſt, quod (hic) dicitur: & veniam ad illam; 34. ſed nonne omnium leviſſimus 37-
haud ita loqueretur? ſed (Jacobus) dixit ita, ut generaret liberos. Verſ. 25. Er fuit
mane & ecce erat Lea] Aſt noctu non erat Lea, Jacobus enim ſigna dederat Racheli
36. cum-

24. Ita hic expono: Vx D „ conker. Raſchi not. 30. Doloſus, fraudium ſtructor, vide, quæ ſuprà
ad Eſai. dict. cap. 44. v. 13. ubi dictio Hebræa ad verſ. 12. h. cap. n. 15. notata ſunt.
myrm exponitur Galliceè: compas, Latinis eſt: 31. Id eſt; quamvis Jacobus omnes iſtas eautelas
circinnus, confer. & Michlol Jophi ad Eſai. al- ac demonſtrationes accuratas quoad perſonam
leg. c. 44. v. 13. ubi eodem modô, quò hic à Rachelis adhibuerit; eæ tamen nihil ei profue-
Commentatore noſtro, exponitur. runt; ſed nihilominus deceptus fuit à Labane,
25. Seu: faciei, Hebr. rnbb, dicitur id ſemper αα , i. e. nam ecce decepit illum (Jaco-
de vultu, uti Buxtorf. in Lex. Lalm. fol, 2046. bum,) ſic in editione ham r ut & in Beroli-
notavit; aſt te)n uſurpatur non folum de pul- nenſi, poſt verbum ' i. e. profecerat, hic
chra facie; ſed & de coterorum membrorum additum eſt, confer- not. in anm nS h.
corporis decora forma atque ſtatura, vide ſupràſ loc.
n. 22. h. verſ. confer. & infr. Geneſ. c. 37. v. 2. 32. De quibus ſuprà Geneſ. c. 27. V. 44. confer.
ibique not. n. 11. & num. 27. verſ. 1 8. h. cap.
26. Sive: pauciſſimi, mi in Junii ac Tremellii 33. Id eſt: ecquando à me proereabuntur duode-
verſione Latina habetur, vide num. ſeq. 27. & cim filii, qui capita erunt duodecim tribuum?
not. in an n h. loc. Vel gi .: .:
27. Vel: pauciſſimos, vid. ſuprà Geneſ. c. 27.y. 34 ii venlten iar cum ea, uti in Iunii ac Tre-
44. n. 61. confer. & num. antec. 26. & num. mellii verſione Latina habetur.
32. verſ. 2I. h. cap. vide etiam Bereſchit Rabba 35. i. e. qui nullo pudore ac verecundiâ præditus

h. loc. uti in an ne ad marginem allega-] eſt, vix ita loqueretur aperté de concubitu
9 S 1 . 1
tur. quemadmodum hic Jacobus, qui tamen vere-

2 8. Sive: pauci, vide verſ. ſeqv. 20. h. cap. ae cundus ac modeſtus fuit; ſed excuſatur ille per
num. præced. 26. & 27. confer. & not. in ρ rationem, ab autore noſiro hic adductam, nem-
NR h. loc.
29. Id eſt: omnes iſtæ deſeriptiones & notæ, quas fecerit, in notis non new locus iſte hic expo-
hie fecit Jacobus, nempe: quòd eſſe debeat nitur de inverecunda mercedis poſtulatione,
Rachel, filia Labanis, & quidem natu minor, uam nemo tàm immodeſtè exigere ſolet, uti
quemnam in finem factæ ſunt? ratio ejus a hie fecit Jacobus.
Commentatore noſtro hic adducitur.

pè, quòd deſideriò liberorum procreandorum id

Cr. I.
—

—
36,cungue ni⸗

unehlce
fana ila decl

nenti voci,)
guenti hatticn.
ſelcnptumel
Aubimuu tibi
damus & cof
Vivi anptüli
Pocd rerl.7.
41. gionbue

6.ſacobus, u
Gedera Racheli
leyera ellet Kael
1n quippe ſeee
mum; haæc au
ſorori lux, ne
cumberet ner ſi
dereturactone!
ca. ſeg. 30. f.
a0d ſerem ca.
l ſoe, i. Negil
12, 2.

Chrarl hie

Scheva, ſei
Swnn h.loce
109. V. I0 n.
37, Hebr. bo⸗
ierololymit
pum,) ell liber
nis lecundetrae
Iudei intereſtun
mum & octrun
ſto Palchati
dus kelliyi inter
W ut & in

Acdita lunt iſt
h yab
Nw wh
a Nd e
(hae voce dyn
am, n ſi i

A. N.

bus direrzt i
ndd itiſienit,
Lod verl 1,
niaſciehat ſa.
Amtibipro .
nar ac ne forts
nor; & tamen
derne os
e odoginta ae
18! 3). & hoc
lerillimus z
erl 15,
dedetat Racheli

36, cum.
N, vide, ur upti
ata funt.
Onnes ilcantelmis
8s quoad petſonum
en nihiſ ei tofe :
htus fuit Labane,
dcepit ilum (ſaco⸗
nob in& in befoli.
e.prolecelat, hice
in Ohmn mob h.

17,. 44. (rlet,

Cereabuntur duode⸗
duodecimtriduum?
uii in uoii ac Ite⸗
ut.
Verecunnci precitn:
ette de concubitn,
us, qui tamen ſele
ſed exeulitut üle pet
Dhic adOuctam, nem⸗
m PkocfeandOfumn id
vlocusille hie eio⸗.
elis poſtulatione
e gigere ſolet, ul

CApP. XXIX. GENESEOS. 243

—

36. cumque videret Rachel, qnòd introducerent Leam ad ipſum (jacobum,) dicebat:
nunc pudore (ſeu ignominià) afficietur ſoror mea, ſtetit (itaque) atque ei (ſorori ſuæ)
ſigna illa dedit. Verſ 27. Imple ſeptimanam iſtius] (Dictio ?)ανσ) cohæret (ſe-
quenti voci,) nam ecce (dictio) ? π punctum habet Chateph * (ac conjungitur ſe-
quenti particulæ:) &, fuerunt antem iſti ſeptem dies convivio nuptiali (deſtinati,
ſic ſcriptum eſt) in Gemara Hieroſolymitana in Moed Katon. 37. Eod. verſ. 27. Er
dabimus tibi] (VYerbum ) eſt numeri pluralis, ſicuti & 925 i. e. deſcen-
damus & confundamus, 38. item: 5 & comburamus, 39. ita & hic verbum:
RoNi. e. & dabimus. 40. Eod. verſ. 27. Etiam iſtam] Statim poſt ſeptem dies con-
vivii (nuptialis dabimus tibi) ac ſervies, poſtquàm illam (Rachelem uxorem) duxeris.
Eod. verſ. 27. Septem annos alios] Alios (iſtos ſeptem annos Jacobus) pares fecerat.
41. prioribus, ſicuti (enim annis) prioribus fideliter (ſervierat;) ita & poſterioribus,
Hh 2 quam-
36. Jacobus, uti Rabbini tradunt, certa ſigna ctari per Pathach, prætereà (didio) yaw eſt
dederat Racheli, quibus dignoſceretur, an ipſa generis maſculini, ſicuti ſcriptum eſt: Mav'i. e.
reverà eſſet Rachel ; an vero alia fœmina, nove- ſeptem (genere maſculino) ſeptimanas numera-
rat quippe Jacobus fraudulentum Labanis ani- bis (Deuter. c. 16. v. 9.) quamobrem (vox i-
mum; hæc autem ſigna Rachel dederat Lex, ſta ylav hic non ſignificat) juxta ſenſum litera-
ſorori ſuæ, ne illa, ſi noctu cum Jacobo con- lem: ſeptimanam; ſed ſeptem, lingua verna-
cumberet nec ſigna illa haberet, pudore ſuffun- cula: ſettaine, (confer. not. ad Exod. c. 10. v.
deretur ac fortè lecto nuptiali ejiceretur, confer. 22. n. 3 8. coœterum nota hic, quòd à Rabbinis
cap. ſeq. 30. v. 22. ibique not. n. 3 5. & Raſchi Kametz interdum vocetur Pathach, vid. not.
ad Jerem. cap. 3 1. v. 15. vide & Bereſchit rabba ad Hiob. c. 2 1. verſ. 34. n. 34. & ad Efai. c.
h. loc. it. Megilla, fol. 13. b. ac Bava batra, fol.] 40. v. 2 4. n. 42.
12 3. . 3 §. Prout ſuprà Geneſ. cap. 11. v. 7. habetur, cor-
* Chategh hic à Commentatore noſtro vocatur terum verba iſta: 'a ") i. e. numeri plura-
Scheva, ſic in notis Raſchianis editionis eæ lis & quæ ſequuntur, usque ad: N i. e. &
Svnan h. loc. exponitur, confer. & not. adeſalm. dabimus, abſunt à MSto Erff. 1. in MSto Erff.

109. V. 10.n. 5. 2. poſt: cam i. e. confundamus, addizur: iava
37., Hebr. Dup yn, in Talmud Babylonico, Sand i. e. formemus lateres (& comburamus,
(Hieroſolymitanum enim jam non eit ad ma. Genelſ. d. c. 11. V. 3.)

num,) elt liber iſte undecimus partis ſive Sectio- 39. Sicuti Genel. dict. cap. 11. v. 3. habetur, con-
nis ſecundæ tractans de feſto parvo, ſic vocant fer. num. præced. 3 8.
Judæi interfeſtum i. e. dies intermedios inter pri- 40. Sie in exemplari Hebræo, quo uſus ſum.
mum & octavum, qui toti funt ſolennes, in fe. in Bibliis Buxtorf. & editione Syna ne
ſto Paſchatis tabernaculorum; ſunt autem mi- habetur: inn, poterat enim viderj, quod
nus feſtivi intermedii iſti dies. In editione nmpp verbum iſtud mann eſſet ſignificationis pasiivæ,
Rpann ut & in Berolinenſi poſt verba: oo 1) a ita, ut Exponendurn le⸗ & zabirnr ſicuti ae
. . * cipitur 1. Samuel, c. 2 5. v. 27. & lerem. c. 3 ⅝.
addita ſunt iſta: - vrD ae D Vr 8. ſed quoniam verbum iſtud ſequitur pant
„ aeen en wen nne e en ula n ,ideò activam habet ſignificationem.
av pe PN T pDn HlaA dar nnn .1. I eſt: pari ſtudio ac fidelitate ſeptem poſterio-
gyia Nuid Aya eie i e. nec poterit dici ribus annis ſerviebat Jacobus Labani, ſicuti ſer-
