frà ad v. 19. b. c. n. 77. notata ſunt, vide & bem Jebus tunc temporis incolebant, p æſti-
Gur Arjch Jol. 2 10. col. 3. med. ac not. in terat: de quo paulò antè h. verſ. dictum eſt.
an mew h. loc. it. Jalkut Part. 1. ol. 275. 73. Confer. bic Gur Arjeh fol. 2 10. col. 3. circà
col. 3. princ. ſn. ac not. in poe nov h. loc. it. tract. Talm.
66, Id eſt. poteris quidem quoad ſacultatem na Gittin, Fol. 47. a. & Menachot, Fol. 67. 6. it.
turslem comedere; ſed tibi id jure ſive lege Cholin, fol. 136. a. & Bechorot, fol. 11. a.
non licet, confer. Deurer. c. 31. v. 2. u. 2. jt. 74. De quibus vide Levit. c. 2 3. v. 17. && Deuter.
tract. Talm. Peſachim, fol. 24. a. & ol. 36. ö. c. 26. v. 4. & fſuprà v. 6. h. cap. n. 22. confer. &
it. Jevammat, fol. 7 3. b. & bl. 96. a. it. Bzva Gur Arjeh fol. 2 10. col. 3. fin. ac not. in
mezia, fol. 36. a. & Maccot, fol. 16. 5. & i. D RDW . loc. it. tract, Talm. Peſachim,foſ.
19. 5. & Sevachim, fol. 55. a. it. Cholin, Jol. 36. b. & Maccot, fol. 17. a. it. Menachot, jol.
68. b. & Keritut, fol. 4. b. & fol. 5. a. 77. b. & Chulin, fol. 120. & Mehila, Fol. 15. 6.
67. Prout Joſuæ cap., 1 5. v. 6 5. habetur, confer. 7 5. Non verò Nyâ Tna i. e. intrà atrium, nam
Gur Arſch fol. 2 10. col. 3. med. & not. ad ju- oblationes iſtæ, de quibus hic eſt ſermo, ſunt
dic. c. 1. V. 2 1. n. 20.
6 ⅛. De qua vide Geneſ c, 2 3. v. 11. quæ enim pa-
Gis, legibus ac bonis moribus contraria ſunt, ea
nec facere nos poſſe credendum eſt, ſecundàm te
ulam furis. 3
* Hebr. Syri N&, abfunt iſta 4 MSsto 2.
69. De hoc libro vide ov) r & Buxtorf. Bi- vide ſuprà v. 6. H. c. n. ꝛ20.
blioth. Rabbin. in A Sto 2. pro: ee nn 77. Nam præceptum affirmativum habetur verſu
legitur: Dben i. e. in Pelikta. Pprreredenti! 18. h. cap. hisce verbis: & I. evita,
70. Sicuti z. Samuel. c 5. v 8. habetur.

7 1. Vide Kaſchi not. ad 2. Samuel. dict. c. 5. V. 8.
gonfer. & not. in an nh, l0c.

in Gur Arjeh fol. 2 10. col. 3. fin. & in not.
„pofi mew bh. loc. confer. & ſuprà v. 6. b cap.
num. 2 1. it. Jalkut Part. 1. Fol. 276. col. 4.
med. UU

tivo hic adjicitur negativum, confer. v. 17. .
C. De

„

*

HH&ν11. e. ſancta ſeu ſaerificia leyia;, ſie

76. Zunt enim etiam decimæ ſecundæ „de quibus

qui eſt in portis tuis, &c, huic præcepto affirma-

ð

(Al.. XII.
—
Pod. vetl.
gvam ſuper
lex conluetu
undantiam

Eerto Prohidi

illamque 24

iis venire ar

culum robis
Diſcimus (en
i gebeat; ſ

in (monte)

moneris ut

permiſſuselt;

——
l. . 6ſ. dide
Ae nt. in
cceptum nepat

Demmeretun,
Ubivide not. n
79. Fenſus ell:
ſtaeliticam co
plins rellate,
liliradlitici,
Ubi gtiam iltiu
(Conler hie t⸗
fol g4, ,
79. Rebr. Oy
undantia &t
210. col. 4
loc i. ſalkut

Bebr wo, in

e, delgeri, con
10. Confer ſupii

“

p. n. gf.
11. H eſt: ſieu
Ii oet; namh
ſande ſunt,
ſuncicnnone
Pirophr, Chld
num. 92, K
Taln. Chalin
1, ire: eucher
olketebenkur . .
t Pan, 1,

A. Xll

—
4. V. 17 .
non eſt
mis, non

im, quig

plicem;
tproptet
hoc elt,
iac clau.
7. Etyri
I.I7. E
i.e. Iutà
n habeas,
Upelis, i
n. Velſ.
Iyo, 77.

—
taßs, quii⸗
unt, elli
lictum ell.
col, 3. cirei

1d.Tdn

ſl b,. be i⸗
fol. 11.2.
17. 8 Deiet,
11, conlet,
, zc not, i

Pelecbim /Ol.

ebachot, ſo
ila fo 15.,.

aitium, nann

elſermo, unt

ſheis leis, ſie
gn, à in not⸗

1 w beh eaß
1. 17. eol .

r, lecuibut

habetun eiſ

is: & Leinh

õ

nler. . 17. 6

c. D

22. Sive: euchariſtica, quæ in deſerto quotidie 2. fl. 2 g. a. allegatur, conf. & v.

CAp. XII. PDEUTERONOlII. 1369

Eod. verſ. 19. In terra tua] Aſt in exili0 non admoneris ſuper IIlo (Levita.) plus,
quàm ſuper pauperibus lIſraelis. 78⁸. Verſ. 20. Càùm dilataverit Gc.] Docet (hic)

lex conſuetudinem hominum, quàâ nemo deſiderat comedere carnem, niſi propter ab-

undantiam 79. & divitias. Eod. verſ. 20. Omni deſiderio animæ tuæ] Aſt in de-
ſerto prohibita fuit eis (lſraelitis) caro* prophana; S80. nili quis etiam ſanctificet eam
illamque adferat, uti pacifica. 81. Verfſ. 2 I. Si procul fukrit à telocus] Nec potue-
ris venire ac facere pacifica 82, quotidiè, ſicuti hoc tempore (facis,) quô taberna-
culum vobiscum ambulat. Eod. verſ. 21. & mactaveri ¼. & . ſicuti præcepit tibi]

Dilcimus (exinde,) quòd præceptum ſit datum circà mactationem, quomodo illa fie-

ri debeat; ſunt autem iſtæ traditiones 83. mactationis, quæ dictæ fuerunt Moſi *
in (monte) Sinai. Verſ. 2 2. Verum ſicuti comeditur caprea & cervus & c.] Non ad-

monetis, ut comedas illa in munditia, 84. an † itaque, ſicuti capreæ & cervi adeps
permiſſus eſt; ita etiam (carnium) profanarum 85. adeps *erit permiſſus? lex (hic)

— M K kkKKKkKkK z
c. n. 6 5. vide & Gur Arjeh fol. 2 10, col. 4. pr.] Talm. Kidduichin, fol. 5 7. a. 6. & Cholin, fol.
ac not. in Mai Mνο.qâ5h. loc. omne autem præ- 17. a. & eruran &. 12. a. ia, on

ceptum negativum, G illud violetur, flagellatio- † Confer. hic Ioma, fol. 75. 6. & Cholin, fol. 2 . a.

dnem meretur, ſic R. Salomo ad L ev. 6. 1 1. V. 44. 8S&ÿal. 3 2. a. it. ol. 84. a. & fol- 8 5. b.it: ol. 10 2.2.

ubi vide not. n. 1 34. conf. & c. ſeq. 1 3ß. v. I. n. 1.] 83. Hebr. rn77, quo nomine hic ſintelliguntut
7 6 enſis eſt: Kaeli- in exilio extraâ terram I-tritus ſive modi, qui in mactatione adhibeci de-
raeliticam conſtituti, non tene Leviti t, ut illa ritè itimè
nelireirarn Lonſiztur⸗ . tenentur Levitis am bent, ut illa ritè ae legitimè ſiat, qua de re duo
plius præſtare, quàm cœteris pauperibus popu Peculiares libelli ſunt compoſiti, qui dicuntur
li Ifraélitici, confer. not. in pa H h. lotc. mOWa T i. e. mactationes & iniq uiſitio-
ubi eriam iſtius tei adducitur ratio. = nes, de quibus vide 'nv) mnv & Buxtorf. Bi-
† ne hic t act. Talm. Cholin, ol. 16. 6. & blioth. Rabbin.
ol. 84. a. EXErx Hebr. An, in utro 3
. . que MSto poſteà additur?
79. Hebr. ) nar, qua phraſi ſignificatur a- 39 y i. e. oretenus. WKM =
bundantia & ορ⁄1 terum, confer. Gur Atjeb fol. 8 4. Id eſt: non requiritur aut opus eſt, ut illas
210. col. 4. princ. ac not. in Span mneh res comedas mundus; ſed, licèt immunduas ſis
. . 5
. loc. it. Ialkut bPart. 1. ſol. 276. c0l. 1. princ. †eas com edere poteris, non ſecùs, ac capream aut
Hebr. Wa, in MSto I. poſteà adciur: eni. cervum, confer. Gur Arjeh fol. 2 10, col 4. cir-
„ „ . „ . . 9 . . .
e. deſiderii, conter. ſuprà v. 1 5. h. c. n. 55, cà fin. ac not. in pon no b. joc. it. tract
380. Conter. ſuprà dict. v. 1 5. h. c. n. 5 5. & v. 2 2. b. Talm. Cholin, fol. 17. a. & fol. 2 8 a.it. Becho-
cap. n. 85. ́— O 1t, fol. 15. a. & fol. 3 3. a. S
3 1. I3 eſt: ſieuti in pacificis ſive euchariſticis fie. t Hebr. X in MSto I. pro eo legitur: N i, e. aut
ri ſolet; nam p⸗ iſicorum victinæ, quia illæ vel, vid, infrà Deut. c. 26. v. 12. Sign †
ſanctæ ſunt „ mundis tantur conveniunt, ideo & 6. De quibus verſu antec. 20. h. c. num. 90. di-
ſanctificatione opus eſt, confer. P. Fagii not. ad dum eſt, ſermo igitur hic eſt de animalibus quæ
Paraphr. Chald. v. 1 5. h. cap. vide & V. 2 1. h. non ſunt wνν . e. ſanctißcata, ſic in Gur Ar

t. num. 82. & not. in on nD, ubi tractas. jeh Jol. àA11. col. I. princ. vide & not. in

Talm. Chullin fol. 15. & fol. 84. a. allegatar. mp p, b. loc. ubi rract. Talm. Chullin, c.

2 6. H. c. n. 4
offerebantur, confer. num. præced. 8 I. ac Jal- X« Confer. hic, quæ jupra 0.H. c. H. 93.
. . . 1 * ad v. 1 dh. c. N . §5
kut Patt, 1, Jol. 276. col. 1. med. it. tract.] notata ſuar. 4 P 15. h. c. num. 57.

DEüUTERONOMII.B

CA. XII.

1370 — ——

dicit: Ni. e tantuùm. 86.
eo, quod (hic) dicitur:
ut illum comederent,

Verſ. 23. Veruntamen cave, né ſanguinem comedas] Ex
cave, tu diſcis, quòd (Iſraelitæ) fuerint avidi 87. ſanguinis,
quocircà (hic) opus fuit dicere: cave, verba ſunt R. Jehudæ;

aſt R. Schimeon, Ben Hazai, dicit: non venit (hic) Scriptura, niſi, ut te moneat atque

doceat, quàm valdè tu debea
te facilè cohibere potes, quia nemo i
dehortationem, &8. quantò magis cœt
23.
quod abſciſſum eſt) de animali vivo. 89.
tatio (hic habetur) quoad ſanguinem,

illum] Cautela

qui exprimitur. 90.
hnic habetur) quoad ſanguinem membrorum. 91.

§ͤ obſervare præcepta, (nam.) ſi circ ſanguinem, ** à quo
llum deſiderat, opus eſt, ut tibi caveas per illius
era præcepta (obſervare debes.) Eod. verſ.
Nec comedas animam cum carne] (Habetur hic) dehortatio quoad membrum,

Verſ. 24. Non comedas illum Dehor-
Verſ. 2 5. Non comedes
Eod. verſ. 2 5. Ue

benè tibi fit] Egredere ac diſce dationem mercedis præceptorum, is, qui ſemet ſepa-

rat à ſanguine, à quo anima homi
rit, multò magis (

inis abhorret, meritum * ſibi ſuisque poſteris acqui⸗
abſtinentia) à rapina & ſcortatione, quæ anima hominis deſiderat.

92. Verſ. 26. Veruùm res tuas ſanctas] Quamvis tibi permiſſum ſit, ut mactes ani-

—

malia

86. Reſtrictio ſive exceptio hic habetur, nam, ſic-
uti in notis dnan nev b. loc. reperitur: P.d
Pw e i. e. (particulæ) & ſunt
exceptivæ ſive reſtrictivæ, confer. quæ ſuprà ad
v. 15. h. c. num. 56. notata ſunt, in ASto?; et
lam poſt particulam additur: Dynn i. e. exci-
pit ſive reſtringit (lex,.) 2ð’
87. Vel: cupidi, Hebr. quaſi im mei ſi,
Conler. de hoc verbo Buxtorf. Lex. Talm. Jol.

2380. vid. & Jalkut Part. 1. fol. 276. col. 2.].

princ.
s2 Confer. bic tract. Talm. Pe(achim „fol. 77 a.
b. & Sanhedrin, Jol. 4. a. & Sevachim, ol. 3 6,
b. & fol. 37 a. b. it. Fol. 52. b. & fol. 104. 2.
8. Nempè, ut ab illo abſtineas, confer. not. ad
librum Prec. Jud. part. 2. P. 21. a., med. ae
not. in pD r 5 loc. it. Jalkut Part. 1, fol
276. col. 2. princ a- med. it tract. Talm. Peſa
chim, fol. 16. b. & fol. 22 5. it. Sanhedrin, fol.
59. a. & Maccot, fol. 23·5. & Cholin, fol.]
101. b. & fol. 10222. .
29. Videli et: ne illud membrum comedatur, con
fer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ac
Gur Arjeh fol. 2 I1. col. r. princ. & tract. Talm

Scyachim, fol. 3 5. a. it. Belachim, fJol. 22. b. &

—

not. in Sam-S h. loc. ubi tractat. Talm.
Chullin fol. 102. b, ad marginem allegatur,
Confer. & v. 25. h. cap. n. 9 1. ac Jalkut dict.
fol. 276. Col. 2. med.

.

90. Hebr. Munne —73, in notis honm n h.
loc. exponitur, quod ſit apm nywa he de

1. e. ſanguis, qui guttatim fluit vel deſtillat tem-
pore mactationis, confer. & GurArjch fol. 2 11.

col. 1. med. ubi de triplici colore ſanguinis, in
macdtatione prodeumis, agitur, vide etiam Bux-

torf. Lex. Chaldaic. fol, 1240. ubi unne de

exponitur ſanguis ſubſtantialis i. e. ſanguis ex

integro animali, confer. not. ad Pſalm./3. v. 10.
D. 15. .
9 1. Videlicèt: ne ille comedatur, confer. v. an-
tec. 23. b. cap. n. 89. ac not. in Nan mh.
loc. it. tract. Talm. Chulin, fol. 1152 5.
„ Hebr. A, in MSto z. pro eo legitur: auwi. e.
bene erit. “
92. Scilicét: meritum homini ejusque poſteris
tribuet, confer not. in parn ne, h. loc. ubi
caput 1 0. tractatus Talmudici Bava betra, quod
incipit: v* , allegatur, vide & not. ad li-
brum prec. Jud part. 2. p.23 1. a. med.

Malis prote

Kcomedas in

ſerl 27. 5
luper ltare
ſangninem!
teres Kabdbi⸗
qudd deript
iliuicam/
guripb offe
ſerrare in
ſont, ſlerr.
ei K in eke
la Milchnæ,
praceptum!
Bunum] In

—

c4. Conlel,

11, 1. kf.n
15. 1. b. &
fol. 17,,

94. Vide, in

n 41 not

S. ldel: d

fer, V, 10. 5.
96, Conſet, hi
ae not. in .
V. 14. h. 100
, erachi
Jb. 2.5, i.
97. Qur vert
ſer. ellam hie
A dot in
legsrut e
17b.
98 Sire e
ume lialiud
1J V .
Gur Aneh
Owod Ddr
Kchna, quate
bote eui ppr
Kio) w⸗

CM. I.

—
Nega] br
langoinis,
Tlehude;
neat atge
n
, Tiguo
Per illins
Hod verl.
membrumm,

1] Dehor-

Won comeder

vetl 2. .
ſemet ſepa.

ltetis acgui⸗
is deliderat,

Maet a ⸗
Malia

———

tadhit Taln.
gemm allegator;

2 ſalkun did,.

Dhb

Dpn NN
el deſtillattem⸗
atjeh/o, 211

Ne ſadgoinis, n.

Vige etam Bux.

Cbi urn d
1 . .
ier ſingulz en
Plm.77, Nlo.

r, cobler. Nsn⸗

ol. 11
rut: heen
epitu

ejus
voyl. lot

Bara hena gul
Fihe nol dd
1,4, we⸗⸗

2

CAP. XII. DEIITERONOMI. 1371

malia profana; 93. non (tamen) permiſſum ſit tibi, ut mactes anima lia ſanctificata eaq;
comedas intrà portas tuas ſine oblatione; 94. ſed adduc illa ad domum electam. 95.
Verl. 27. Et facies Bolocauſßta tua] Si holocauſta ſunt iſta, pone carnem & ſanguinem
ſuper altare; 96. ſi verò ſacrificia pacifica (ſive euchariſtica) ſunt illa, effunde priùs
ſanguinem ſacrificiorum tuorum ſuper altare ac poſteà etiam carnem comede; præ-
tercà Rabbini noſtri exponunt (verba iſta:) veruùm res ſanctas tuas, 97. (nempè,
quòd Scriptura hic) veniat, ut doceat de animalibus ſacris, quæ ſunt extrà terram Ira:
eliticam) & ut doceat de permutationibus 98. & de fœtibus animalium ſacrorum,
quæ ipſi offerent. Verſ. 28. Obſerya] Hæc eſt Miſchna, 99. quam tu opus habes *
ſervare in ventre Ico. tuo, ne illam oblivioni tradas, veluti dicitur: quia amœna-
ſunt, ſi ſervaveris ea in ventre tuo 101. & ſi Miſchnam didiceris, forſitàn auſcultabis
ei & in effectum deduces (præcepta ibidem tradita, )ecce omne, † quod non eſt in regu-
la Miſchnæ, non eſt in regula operis. 102. Eod. verſ. 2 8. Omnia verba] Ita, ut
præceptum leve tibi perinde dilectum ſit ac præceptum grave. 103. Eod- verſ. 28.
Bonum] In oculis Dei. 104. Eod. verſ. 2 8. & rectum] In oculis hominis. Verſ.
Kkkkkkkk 3 30.
93. Confer. quæ ſupra ad v. 20. h. c. n. 90. v. Gar Arjeh dict. l. 2 11, col. 1. fin. S& iupta Deu-
272. n. 95. norata ſunt, it. tract. Talm. Naſir, fol. ter. 6. 4J. v. 6. n. 4. W
25. a. b. & Bechorot. ol 14.5. it, Temurah, * Hebr. Te* nieb, iſta & ſequentia, usque ad:
fol. 1 7. b. & fol. 1 8. a. HDDE —π1 i. e. & ſi Miſchnam didi etis, ab

224. Vide, quæ ad v. 8. H. c. n. 30. & ad v. 1 1. h. fſunt hic ab utroque M8too.

c n. 41. notata ſunt. IOo. ld eſt: in corde ſive animo tuo, confer. num.

95. Id eſt: ad templum Hieroſolymitanum, con. fequ. 101.

fer. v. 10. h. c. n. 37. 101. Sicuti Proverb. c. 22. verſ. 1 §. habetur, vide

96. Conter. hic Gur Arjeh fol. 2 11. col. I. med. num. antec. 100. h, verſ.

ae not. in an h. loc. ut & Exod. c. 20. † Vel: ecce omnis, qui non eſt (vel non compre-
V. 24. n. 100. it. tract. Talm. Naſir, ol. 2 5. a. ½ henditur) ſub ſumma Miſchnæ, non comprehen-
b. & Sevachim, fFol. 22. . it. fol. 8 5. a. 6. & fol.] ditur (vel non) eſt ſub ſumma operis, confer.
56. a. . it. Col. 104. a. & Cholin, fol. 90. a. b. † num., ſequ. 102.
97. Quæ verſu præced. 26: h. c, habentur, con
fer- etiam hic Gur Arjeh fol. 2 1II. col. I. med.
at not. in w, ubi Siphre ad marginem
allegatur, confer. & tract. Talm. Temurah, fol.
17 5.
9: Sive: commutationibus, nempè: animali-

102. Sive: facti, Hebr. — y, in utroque MSto
habetur aWwy, res eadem eſt, nam regula aw
trahit poſt ſe regulam yn, ſicuri hic habe-
tur, qui enim non diſcit, ille nec facit, Confer.
quæ ſuprà ad Deuteron. c. 4. verſ. 6, n. 4, notata
„6 . . ſunt, vide & D Wagenſ. Sot. p. 544. & 546
n, 1 Aluud pro alio detur, confet. Levir. cap. n. 7. ac p. 547. n. 8. »
99. Quia illa opus habet obſervatione, confer. 103. Sonſet: de Gu Aſen /.. 11. col. 1. fin.
Gur Arjeh fol. 211. col. I. fin. ac not. in] 2 ot. in n ., ubi Siphre ad marginem

R r0 h. loc, ſermo autem bic eſt de Mi- leszrur. iam hic G 4 jeh fol. 2
ſchna, quatenus illa diſtinguitur à Gemara. ut- 1eg⸗ ide eram zun . 21I. col. I.
pote cui vpv * &α , einon convenit (di ae hnot: In * h. loc⸗

Rtio) nvi. e. obſetvatio, rationem vVide in

1372 DEUTERO

NOMII. CAb. XII.

30.

Ne azuceris Onkelos (verbum P5N) interpretatus eſt, ita ** ut ſignificet

UD Di. e. offendiculum (ſive laqueum,) alt ego exiſtimo, quòd ille non accuratè in-

quiſiverit in ſenſum hujus vocis, quoniam non reperimus (literam) in verbo Up))

i. e. illaqueatus eſt, etiam quoad fundamentum, quod ab illo cadit (ſive abjicnur)
aſt in lingua ν& P reperimus (literam) (ſicuti habetur in illo loco:) &
enua ejus alterum alteri [ i. e. collidebantur, 105. ſic quoque ego exiſtimo
(verba illa:;) Pe ſ (ſignificare:) ) ſ i. e ne abripiaris poſt eos, ut ſcil. eo-
rum opera ſequaris, † ſic (accipitur in illo loco:) Pp) * i e. abripiat 106. fœnera-
tor omnia, quæ funt ei, (ubi S. Scriptura) maledicit impio, ut ei ſint multi ſœnerato-

res, qui circumeant ac ſtudiosè inquirant*?

in illius bona.

deleti fuerunt à facie tua] Poſtquàm videbis, quòd eos (populos) delegerim à facie

tua, animus tibi erit advertendus, propter
opera perverſa, quæ perpetraverant, ne tu

quid illi fuerint deleti, nempè.) propter
quoque ita facias, ne aliæ veniant (gen-

tes,) quæ te deleant. ¹07. Eod. verſ. 30. Quomodo coluerunt] Quoniam pœna †
non eſt (per legem Divinam expreſsè conſtituta) contrà cultum idololatricum, niſi
propter ſacriſicationem & ſuffitum atque libamen, ut & propter ** Hdorationem, 108.
veluti ſcriptum eſt: præterquàm Domino ſoli, i09. (quoniam iſtæ ſunt) res, quæ

fiunt Deo, 110. (ideò) venit (Scriptura,) & docet te hic, quòd, ſi ritus colendi ido-

lum

„ Hebr. = DOaè, abſunt iſta hic 4 MSto .
105. Vel: percutiebantur, ſicuti Daniel. e. 5. v.
6. habetur, confer. Exod. c. 5. verſ. 6. habetur,
confer Exod. g. 12. V. 7. n. 50. & Exod. c. 21.
v. 2 5. P. 1 87. it. not. ad Zachar. c. 14. Vv. 20.
num. 40.
† Vel: amplectaris, Hebr. 7 ͤ, in MSto
1. pto co legitur: he; ſed errorem de-
ſcribentis id eſſe puto.
„ IGud: ut & ſequentia, usque ad: nnd NS
i. e. poſtiquam deleti. fuerunt, abſunt hic ab utro-
que MSto. S
1056. Vel: ſolicitè inquirat, ſic juxtà mentem Com-
mentatoris noſtri verbum iſtud hic vertere volui;
alii tranſtulerunt: illaqueet, vide Pſalm. 109.

V. I1. ibique not. n. 9. confer. & Gur Arjeh fol.

211. col. 2, princ. it. Sign. ſequ. *2*
xX Vel- abripiant, ſic Hebr. PvnaH, quod hie
habetur, interpretor, confer. R. Sal. not. ad I.
Samuel. c. 2 . ve 9. it. ad dict. Pſalm. 109. v.
II. ac num. præc. 106.
107. Senſus eſt: cave tibi, ne gentium iſtarum per
Verſa opera perpetrando & eorundem veſtigiis

confer. Gur Arjeh fol. 2 11. col. 2. med. ac not
in π n b. beoe.e .
† In MSto 1I. locus iſie ſic legitur ay Nv 9
Do i. e. quoniam non punivit S. Scriptura
(cultum idololatricum &c.)
XX Hebr. 8RNenROHν, in MSto z. poſteà additur:
Aen deen iee i. c. quamvis illa non ſint ſe-
cundùm ritom ſeu cultum ejus (idoli) id eſt:
quamvis idolum alio modo ac ritu, quàm ſa-
criſicatione, ſufſfitu, libamine aut adoratione co-
latur, ſicuti ſequens exemplum alterius ritus de
Bahal Behor refertur. ,
108. Nempè: illam adorationem, quæ fit prono

TrA dicitur, ſicuti hæc vox hic habetur,
atque hi modi eolendi, qui hic memorantur,
dicuntur: 2n, vide Exod c. 22. v. 20,num.
66. & ſeqq: unde huic loco lumen quoddam ac-
cedet.
109. Prout Exod. dict. c. 22. v. 20. habetur.
110. Hebr. an i. e. excello, hoc epictheto

Rabbini vocare ſolent Deum.

Cab. IlIl.
—

lumfuetit.

. Pehor 1

ſtudecerit
men, ut C⸗
eo n0d0 1

Eod. verſ. 30. Poſquàm

4 ſonifcatpr
Precepti 4

inſiſtende, pertinde atque illæ, in exitium ruas,

corpore, manibus pedibusque protenſis, quæ

lim) =
Gixir R. A

Erl.
bit
pt⸗

—

III. Id ett:
jam anteàe
tio, ſuthtus
hedin, o
etachim,
.
111, Dequo⸗
1ſ. V. z.h.
11 3. Bebr. di
(Onker, bro⸗
& Burtorf.
mec, ac D.
114. Nempe
10. Mhdetu
57, ubi ha
111, col.

kupra Fi

11ſ. depart
nel.. 41, d.
inkta Den
4.V. 10, .
116. Nempe
pem lrad

1179 Hebr.

(M.XI.

DEUTERONOMII.

CAP. XIII. 1373
ut ſigniſtcet lum fuerit alia in re, 111, veluti ſi quis diſtenderit (vel denudaveri: podicem idolo)
n accutate in⸗ Pehor 112. aut projecerit lapidem ad Marcolis, II3. qui cultus ejus eſt, (ſi quis i-
rerbo V ſtud fecerit,) docet hic Scriptura, quòd is reus ſit; aſt ſacrificatio & ſuffitus atque liba-
Uresbjieu) men, ut & adoratio, etiamſi non ſint ſecundùm ritum eorum; (nibilominus ſi quis
llo loco:) & eo modo idolal coluerit,) is reus erit. 114. Verſ. 13. Nam etiam ſilios ſuos)] (Particu-
eego etitimo lam) — (hic uſurpat S. Scriptura,) ut includat 115. patres & matres Gorum, 16.
s btlel . dixit R. Akiba, ego vidi Aramæum, 117. cujus patrem * ligatunt c coràm cane ejus,
106. feeneka⸗ 118. qui illum comedit. 119.Z
ulii ſenerato⸗
R Hee CAF. XIII.
ekerim 4 fadtde
npe)hrohet Erlſ. 1. Omnem rem Levcin perinde atque ravem. Eod. verſ. 1. Obſerva-
Vegiant (Len. zi 5 .
itis, at faciatis] (Hoc dicit Scriptura,) ut præceptum negativum 1. addat
Miain porni præcepto affirmativo; quæ dicuntur in textu, nam omne (verbum:) DVR
lanien, uil ſignificat præceptum negativum; z. ſed non verberantur propter dehortationem 3.
Mationenn b⸗ præcepti affirmatlvi. 4. Eod. verſ. 1. Ne addas 2 ] (Ne facias exempli gratia: J
ſunt) res⸗ qo⸗ quin-
1s colendi il0
lun —
eineniium un, 11I. Id eſt: in alio colendi modo, quàm qui] uſus ſum, legitur; aſi in utroque MSto, ut & in
0l 1. med, 2. 90t, jam anteà dictus eſt, cujusmodi ſunt: ſacrifica Bibliis Buxtorf. habetur: M i. e. ethnicus, in
tio, ſuſſitus, libamen & adoratio, conter, hic San. exemplati morm np, legitur: an i. e. alieni-
aiue vi oN hedrin, fol. 6 3. à, & Avoda Sara, fol. 51. a. & gena, res eodem redit.

nitit 5, Atihtun

L 1 hoſten dditur:
r gon untle⸗

ejus (icol) igeſt⸗

niu, guun ir
autaGofatione .o⸗

vem, gue ißoo
e orenlis, qux “

ec ox hic hobeiuſ,
i bie Memnoianluß
c:11. 7. 10 un⸗

lamen ollin 1.

babetu
i, hot ehichel⸗

n.

Lðẽ

Sevachim, fol. 106. a.
112. De quo cultu vide R aſchi not, ad Numer. c.
25. V. 3. n. 5.
113. Hebr. D'on, Mercurius, ſtatua Mercurii,
confer, Proverb. c. 26. v. 9. idique Raſchi nor.

& Buxterf. Lex. Talm. fol. 1263. & fol. 2472.

med. ac D. Wagenſeil. Sot. p. 602. in fin.

Mmaieiuufin 4 114. Nempè propter legem, quæ Exod. c, 22. v.

20. habetur, vid. Exod. dict. c. 22. verſ. 2 0. n
67. ubi hac de re plura, vide & Gur Arjeh el.
211. col. 2. med. ac not. in a D b. loc.
it. ſuprà Sign **uα verſ.

115. De particula confer. Raſchi not. ad Ge.

neſ. c. 42. V. 22. D. 29. & ad Ruth c. 1. V. 5. Vid.
Sℳ infr⸗ Deuter. c. 29. vV. 10. n. 17. 8& Exod. cap.·
4. V. 10, n. 1.
116. Nempè, ſi quis etiam illos comburat vel per
ignem traducaf, confer. num. ſequ.
117. Hebr. ε, ſic in editione Hebræa, quà

1

* Hebr. n), in MSto 2. ormilsil literà 7 legitur
a&, rectius, ut puto.
11g8. Id eſt: coràam ☚nm. —ay i. e. idolo, ſis in
nois o DS bh. loc. explicatus.
119. Nempè: vn 9. i. e. oombuſſerunt illum
igne, ſic in iisdem notis nam nev hic expo-

mnitur, comeſtio bic dicitur combuſtio.

1. Conſer. quæ ad Cap, antec. 12. v. 1 3. n. 46. &
v. 19. n. 77. notata ſunt, vide & num. ſequ. 2.
ac cap. ſequ. 14. V. 20. n. 42.
2. Vide dict. cap. præced. 12. v. 13. n. 46. & b.
verſ. 1. n. 4.
3. Sive: cautelam, cuſtodiam, Hebr. pe i. e.
oblſerva, cuſtodi, cave, nam verbum iſtud hoc
verſu 1. conjungitur verbo —wyj i. e. ut facia-
tis.
4. Sed propter violationem præcepti negativi ver-
berantur ſeu flagellantur, confer. quæ ad Levit.
c, I1V. 44. M. 134. notata lunt.

1374

DEUTERONOMII.

CAP. XIII.

quinque frontalia, 5. ut & quinque“ ſpecies (frondium) in Lulaf, 6.

ac quatuor be-

nedictiones 7. in benedictione ſacerdotali. Verſ. 2. Et dederit tibi fgnum] (Nem-
pèe:) in cœlo, veluti dicitur de Gideone: & facias mecum ſignum, ſi dixero: ſit quæ-
30 ſiccitas ſuper vellere &c. 8³. Eod. verſ. 2. Aut portentum] In terra, etiam ſic ei
non auſcultabis, quòd ſi dixeris, cur dat ei Sanctus ille Benedictus faculta-
tem faciendi ſignum? (reſpondetur:) quia Dominus, Deus veſter, vos tentat. 9.
Verſ 5. Et præcepta ejus ſerpabitis] (Nempè:) legem Moſis. ¹0. Eod. verſ. 5§. Et
vocem ejus audieté] (Nimirùm) vocem prophetarum. 11. Eod. verſ. 5. Ee ei ſer-

vieti] (Videlicèt) in Sanctuario ejus. 12.

viis ejus (Dei,) ſis beneficus, ſepeli mortuos, viſita 13. ægrotos, ſicuti fecit Sanctus

Eod. verſ. 5. Et ei adbarebitis] Adhære

ille Benedictus. Verſ. 6. Defebétionem (Dictio —d hic ſignificat) rem O
i. e. quæ remota eſt à mundo, quæ non facta, nec creata eſt, nec ego præcepi ei, ut ſic lo-
queretur (propheta; notat autem dictio —S) deſtour, 14. linguà vernaculà.

Eod. verſ. 6. Quiredemit te de domo ſervitutis] Etiamſi ille (Deus) nullum aliud tibi

exhibuerit beneficium, quàm quèd te redemerit; tamen id ſatis erit. 15. Verſ. 7.

Se inſti gaverit te] Non (ſignificat dictio:) , niſi ) Zi. e. ineitationem, 6.
dicitur enim: ſi Dominus ρ1âä1ä i. e. incitavit te contrà me, 17. linguâ vernacu-

14

.. Seu: phy lacteria, Hebr. , Rabbini vo-
cant: Pdeon, confer. quæ ſupraà ad Deuteron.
c. 4. V. 2: n. I. notata lunt.
X In MSto I. hic habetur " i. c. quatuor (ſpe
cies frondium &c.) ſed error eſt in illo MSto I.
6, Vide ſuprà Deuteron, dict. c. 4. V. 2. n. 2. con-
fer. & Gur Arſeh fol. 2 1t1. col. 2. circà fin. ac

not. in R N“, ubi Siphre ad marginem

allegatur. —
7. Nam tres debent eſſe benedictiones, confer.
Numer. c. 6. v. 24. & ſeg.
g. Sicuii judic. c. 6. v. 3 9,habetur, confer. hie D.
Wagenſ. Nizzach. p. 50. ac Jalkut Part. 1. fol.
277. col. 1. med.
9. Proht inffa verſ. 4. b. cap. habetur, confer. Gur
A. jeh fol. 2 1 I. col. 3. princ. ac nor., in Ne
h. loc. “
10. Vide hic Siphre, ſicuti in not. am rd ad
marginem allegatur,it Jalkut. Part. 1. Fol. 277.
col. 2. prin-
11. Confer. hic Gur Arjeh éol. 211, col. 3. med.
ac not, in S DD h. loc.
12. Vide etiam hie Gur Arjeh fol-. 211: col. 3.
med. ac not. in nor h. loc.
13. Hebr. ,ſic enim legendum, non Map,

. ——⸗QᷣJ» „
uti in exemplati Hestæo, quo ulus lum, coriupte

habetur, confer. D. Wagenſ. Sot. pag 329. & ſeq.
vide & ſupra Deuteron. cap. 11. Vv. 22. n. 79 a

not. in Smar No, ubi tract. Talmud. Sota,

fol. 14. a. ad marginem allegatur, confer. && 380.
ta, Fol. 39. b.
14. Sic reddo dictionem Gallicam: ναναπς, nam
ita hic legendum puto, pro: , ſicuti
hic in vulgatis exemplaribus habetur ; notat au-
tem averſionem ſeu remotionem, confer., infta
Deuter, c. 19. V. 16. n. 24. ubi etiam de vocis

Dp ſignificatione dictum eſt, vid. & Pſalm. 31.

verſ. 19. n. 17. abeſt autem dictio iſta Gallica
hic ab utroque MSto, confer. tract. Talm. San-

hedrin, Fol. 75. a. & l. 89. 6. it. Fol. 90. a. &

Cholin, fol. 108. a.
15. Conter. hic not, in Smam me, ubi Siphre

ad marginem allegatur, vid. & jalkat Part. I.

fol. 277. col, 2. princ.
16. dive: inſtigationem, confer. Buxtorf. Lex.
Chald, ol. 474. & infta v. 10. h. cap. n. 37. it.
Jalkut Part. I. ol. 277. col. 2. med,

17. Sicuti 1., Samuel. 4, 2 6: V. 19. al. 20, habetur,

*

CAbXlIII,

—

li vetbum
Eod verl.
Qrcubet
cula: aſfch
(ee l Ciceree
Lieſ ſuui
qur tibi dlle
140 minus ,0
guoc eiſti,
alomno: cre
n non ni⸗
non deſerunt
alingbe ic
hinnui C
Nimirüm ſied

loc . V

3. Sion,

19, lel immettt
tinè: inmite
1. Kamuel. diq
On Gallie;

CA. Xn.

quavor de.
: ſt gie.
etiamn ſi ei
dus kaculta⸗
6 kentat, 9
verl. ſ. E
. eiſer.
ti] Adhete
lecit danctus
tem
Reibrticlo⸗
rernaculi⸗

lomaliud tbi

1. eil.7.
ationelt, 1.
4 verhach⸗
1g E 1 .
4
lus SS
re, 319.5 leg

1 Talmud S

u, onler K30.

m: wyn, nin
NNN, ſicptl
abetur; hotal 1
gem, colet⸗ itn
nbi etiun de ſoes
Fis. 5 Plalm. 3l
ictio
ſi Talmme Han-

li 0

bi Siphne
Datte l .

,I
5 ſalku

Uber. Boxtof.
„med,
habelut,
1geal 10, bi

MSto I1. hic legitur: ; ſed abeſt iſta dictio

ſa Galia

Le
0.. ln. 1. zjl⸗

DEUTERONOMII.

1375

1² (vetbum QN notat:) amettre, 18. qui induxit (inſtigavit) eum, ut ſic faceret

Eod. verſ. 7. Fater tuns] (Videlicèt:) frater tuus conſanguineus. 19,
Aut ſilius T matris tuæ] (Nempè,) qui eſt à matre. 20.

19. Pod verſ. 7.
Eod. verſ. 2. (Ilxor ) Pinus u]

Quæ cubat PN i. e. in ſinu tuo, quæque PED * i. e. infixa eſt tibi, lioguâ verna-

culà: affichée, 2r. ſic

Qui eſt ſicuti anima tua] Is eſt pater tuus,

quæ tibi dilecti ſunt, (ne illis obtemperes

quoque (accipitur in illo loco:) P;Di. e.
(ac ſi diceret:) )O'D i. e. à fundamento, quod infixum eſt terræ.

9

à baſi terræ, 22,
Eod. verſ. 7.
exponit (autem hic) tibi Scriptura eos, 23.
ſi te ad Deos alienos ſeducere velint,) mul-

t0 minùs (obtemperes) aliis. Eod. verſ7. I occulto] Loquitur Scriptura de eo,

quod exiſtit, 24. quia ſeductoris verba non fiunt, mſi in occulto,
Salomo: crepuſculo, veſpere diei, nigra nocte & caliginoſa:
Quos non néſti tu & patres tui] Res iſta tibi maximæ eſt turpitudini, nam

ſic quoque dicit
5. Eod. verſ. 7.
etiam populi

non deſerunt id, quod eis ab ipſorum patribus traditum eſt; iſte verò 26. dicit tibi:

relinque id, quod tradiderunt tibi patres tui.

Verf. 8. Qui ſunt tibi propinqui aut

longinqui] Cur ſpeciatim (hic meminit Scriptura) propinquorum & longinquorum?
nimiruùm ſic dicit Scriptura: de natura 27, eorum, qui propinqui ſunt, tu diſcis na-

tu-

ubi vide Raſchi not. confer. & not. in am ND
b. loc. ac D. Wageaſeil. Sot. p. 744 num, 4. &
Ejusd. Nizzach. p. 157. it, not. ad Hiob. c. 2. v.
3. Sign. †
18. Vel: immettre, ſic exprimo hic M νν, La-
tinè: immittere, concitare, in Raſchi notis ad
I1. Samuel. dict. c. 26. v. 19. al. 20. exponitur
— ni- Gallicè: peWde „quod reddere poſ.
ſis: amittement, ſi quidem dictio non eſt corrupta,
conler. nor. ad Hiob. dict. c. 2. v. 3. Sign. † in

Gailica 4 MStο. .
19. Sie appellant Jurisconſulti eum, qui Hebræis

dicitur: asn e, i. e. frater 4 patre, confer.

Deuteron. cap. 1 5. v. 7. n. 16. & Gur Arjeh fol.
211. cOl. 3. med. ac tractat. Talm. Kid duſchin,
Jol. 80. b. prout in ar Ane, ad marginem al-
legatur, vide & num. ſequ. 20. .
† CGonfer. hic tract. Talm. Sanhedrin, ol. 2 1. a.
SSDol. 6 1. 6. it. Avoda Sara, fol. 3 6. 6. & Cho-
lin, ſol. 4. b. S
20. Hebr. JTt ja, is dicitur ICtis frater uterinus,
videlicèt e ü& Confer, num. antec. 19. h.

13. Loci iſtius

126. Nempè:

27, Zive:

.

* In. utroque MSto legitur d, rectius, ut

puto. .
4 . —
21. Sic reddo hic: Mo“h vel: „uti
in Asto 2. habetur, nam ita legendum eft Pro:
RnnDN, Uti in vulgatis legitur exemplaribus,
S quidem mendosè, confer. not. ad Hiob. c. 1 3.
v. 27. . 33. abeſt autem Gallicà iſta dictio “
MStO I. “
22. Sicuti Ezech. e. 4 3. v. 14. Habetur.
ex poſitionem vide in notis np
„PDar hH. loc. .
24, Sive: quod fiei ſolet, Hebr. — eia confer.
qur ad Exod. cap. 22. vVerf. 13. num. 60. no-
tata ſunt.
2 5. Zicuti Proverb. c. 7. v. 9. habetur, ubi de mere-
trice ſermo eſt, quod Rabbini exponunt de ido-
lolatria, vide Raſchi not. ibid.
qui ad cultum idololatricum te ſe-
ducere ac pellicere vult; cœterùm verba iſta:
iſte verò dicit tibi? relinque id, quod tradiderunt
tibi patres tuiy abſunt hic ASeo I.
de proprietate, conditione ac qualit
Sire⸗ rierzte ne ae qualifate,
ſie dictionem an hie interpretor, confer,

LII III I1

Bux-
torf.

1376 DEuITERONOMII. CAP. XIII.

turam eorum, qui longinqui ſunt, ſicuti (igitur) nihil ſolidi eſt in propinquis; ita-
(etiam) nihil ſolidi eſt in longinquis. 28. Eod. verſ. 8. Ab extremitate terræ usque
ad extremitatem terræ] Hæc (extremitas) eſt Sol ac luna atque exercitus cœlorum,
quia currunt à finibus mundi usque ad fines ejus, 29. Verſ. 9. Non acquieſcas ei]
Ne ſis ei obſequens nec ames illum, dicitur quidem: & ames proximum tuum, ſic·
ut teipſum; 30. iſtum (verò) non ames nec illum audias, quando ipſe de vita ſua de-
precatur, ut ei ignoſcas, dicitur quidem: *relinquendo non relinques cum eo; 31. aſt i-

ſti non ignoſces. 32. Eod. v. 9. Non parcet ei oculus tuus Dicitur quidem: non ſtes con-

trà ſanguinem proximi tui; 33. aſt huic non ignoſcas. Eod. v. 9. Nec parcas] Non con-
Vertas te ad illum juſtificandum. 34. Eod. v. 9. Nec occultes eum] Si tu noveris, quòd
ille ſit reus, ** non tibi conceſſa eſt facultas tacendi. 35. Verſ. 10. Sed occiden-
da occidas illum] Si is ex domo judicii egrediatur condemnatus, tu ne illum reducas,
ut juſtificetur. 36, Eod. verſ. 10. Manus tua ſit primò contrà illum] Præceptum (hic

habetur,) ut per manum ejus, qui inductus fuit. 37. interficiatur (is, qui ſeducere vo-

luit;)

tort. Lexic. Chald. fol. 879. in MSto 2. hic le-] exhibeas, ſic in Gur Arjeh fol. 2 11. col 3. fin.

gitur: Sna i. e., de natura eorum, res ea-
2 Senſus eſt: nihil boni ac ſolidi eſt tàm in pro-
pinquis, quàm in longinquãs Diis alienis ſed
omnia idola ſunt vana, quocircà etiam h
dicuntar, quis omnino nihil ſunt, conf, hic tract.

Talm. Sanhedrin, fol. 6 1. b.

exponitur, confer. etiam not. ad Geneſ. c. 3. verſ.
14. n. 39. vide & paulo poſt n. 36. v. 10. . cap.
ac Deuter. 4. 16. V. 19. n. 6 5.

** Hebr. ann, in utroque MSto pro eo legitur:
aaN, i. e. reatum, res eadem eſf.
35. Vel: occultandi ſcil. crimen idololatriæ; ſed
detegas & arguas idololatram, ut is debitò ſup-

29. Conter. hic Gur Arjch ol. 211. col. 3. circà
ſin. ac not- in 'pan e, ubi etiam Siphre
ad marginem allegatur.
30. Sicuti Levit. 4. 19. v. 18. habetur, confer. eti
am bic Gur Arjeh fol. 2 1 1. col. 3. fin. ac not. in
Tpp-T ev, ubi Siphre ad marginem allegatur.
* Hebr. Dteae 99, iſta & ſequentia, usque ad:
pNe 9 j. e, dicitur quidem: (non ſtes con-
tra &c.) abſunt hic à MSto 1I.
31. Prout Exod. c. 23. v. 5. habetur, ubi vide Ra-
ſchi nor. .
32. Sic verbum aNyn juxtà notas in pan n
hic expono, nempe, quod ſignificet i. e.
condonationem ſive veniam delicti, confer. bic
Sanhedrin, fol. 29. a. & fol. 3 3. 6. it. fol. 3 6. 5.
& ſol. 8 5. b. it. Maccot, fol. 12. a.
33. Uii Levit. c. 19⸗v. 16. habetur.
34. Nempè, ut excuſationem ſive defenfionem ei
concedas, quò is ſemet purget aut juſtiſicet, N
y iν a i. e, nullam ei milericordiam

plicio afficiatur. .
36. Vel: inſons pronuncietur; ſi verò Nε½ Nναπ
ar NN i. e. egreditur juſtificatus, redu-
cas illum, ut condemnetur, ſie in utroque MSto
hic additum reperitur, uti etiam in Siphre legi
