tem, qui venerant, ut euerterent Sodomam(an-
geli miſericordes erant &o.)
3. Seu patrocinium ſcil. coràm Deo, &πνννοb ad-
vocationem, à Græc. ævuvνοορHειconfer. cap. an-
tec. 1 8. v. 33. n. 112. & h. cap. v. I2. n. 22. in
Hebræo hic habetur nb n miy at in MSto
Erff. 2. pro illis legitur: deiy bv,, omiſſa vo-
ce &hadaν i. e. ut placaret (Deum) proillis.
4. Pro av ob rationem ab autore noſtro hic addu
ctam, confer infrà Geneſ. c. 23. v. 10. n. 1 8. vi-
de & Bereſchit Rabba h. loc. ac Selden. de Sy-
nedr. I. I. c. 15. n. I. ut & not. in ne h.
loc. .
† Hebr. -dy, in utroque MSto Erff.pro eo legi-
tur dWνπ) i. e. ſuper judices. 5

XX Conkfer. infrà verſ. 26. h. cap. n. 70. atque not.

in na re h. loc.
Hebr. & a, in notis won nn ut & in Be-
rolinenſi editione poſteà additur: N&3 r i. e.

ecce obſeerò. .
K Confer. hic not. in "pan rn ut & Bereſchit

xX In Berolinenſi editione, ut & in notis Raſchia-

iſta uncinulis incluſa & adjecta habentur 1
õäl
brpn bee e n ee e e en
WN Ne be n e Ni den uern
ne iy e eneen enn ne enn e
Nhee ae eeen e eee ee nn
daan Sn nnree aen e 1h nn
êõsõ 5he

noctate & lavate pedes veſtros] Sed an mos eſt
hominum, priuùs pernoctare ac poſteà lavare ?
prætereà ecce Abrahamus dixerat eis ab initio:
lavate pedes veſtros; ſed Lothus ita ſecum cogi-
taverat, ſi Sodomitæ venient ac videbunt, quod
jam anteà iſti laverint pedes ſuos, illi occaſionem
contrà me quærent ac dicent: (viatores iſti)
jam biduò aut triduò in domum tuam diverte-
runt nec id nobis indicàſti, quamobrem cogi-
tavit, ſatius eſt, ut illi hic commorentur, pulæ
verem pedibus ſuis geſtantes, ut videantur, qua
ſi nunc venerint, ideircò dixit: pernoctate pri-
ùs ac poſteà lavate, conſer. hic tract. Talm. Ba-
va mezia, fol. 87. a. SWðWðèðð

5. Uti cap. antec. 1 8. v. 5. habetur.
XX Confer. etiam hic Bereſchit Rabba, ſicuti in

rabba, prout ibidem ad marginem allegatur.

We ad marginem allegatur.

nis editionis ma poſt: Bereſchit rabba,

xr e i h i. e. (Eod. verſ. 2.) Per-

.
An

164 mulil
gim: non de
noctabimus.

ein. 150.

emnt, Gen
dum cubarer
togabant: 4
dat eis: gen
utbis l⸗ ſell
dederuntlumn
tura: Iiti au
pulu deurin
dem eutit q
cognmianu il
quenon 1
upjrdlai
ſtud facietizin
la: N
mer, Childe
cede filic i

—
6. Conkfer. bico
1. p. 147. 4
* 2c not. in di
7. I eſt: mngel
ac Lothumine
d. Indoles, mun
dictio dw,
Buxtort. Lex.
93, Utiſupni Gen⸗
10. Vel: meerete
enim vebum
cat, conlet, 0G
Wagenſel d
h. loc. ubilet
ſbile fuit, un
cuitus domus
dem caperet
nemo illos pro⸗
w) ) ie,

rſeilos fPod.

eptionem viato.

nad meeniſig

ne vos cogno⸗
67] Obligui rii
dritis ided ici.
od vet.
iſeimus) gudh
12. ir M.
1e
Xin notis Ralchiz⸗
d: Bereſchittabbe,
echa habentur )
1O un
w W N
9 WN dNN WN
Pw dr
d dih n
e e w
Nn w de

Eod, tetl. 2.) Ber.

s] Zed an moset

e ac poſtei limare?

Lerat eis ab initio:
husita ſecum cogi⸗
1e Wdebunt, guod
os, ili oecalionem
ut: (viatoresz iſti)
pum tuam diyente⸗
quamobren egi⸗
vmmolentur, pule
ut fidezntun gua
1: gernoclgte hli⸗
bietract Talm e⸗

betuur. ,
4 Rabba, ſauti in
egatun⸗

2Verl. 1. Ne.
uſine d S0lo.
Kerhellidant
lonem 3. od.

CALN.

3. Indoles, natura vel etiam fama eorum, id enim
dictio nam, quæ hic habetur, ſignificat, did.

11. Vide infrà Verf. 8. h. cap. & Judic. cap. 21.v.

GENESEOS.

153
lea pernoctabimus] Ecce (particula:) ſignificat (hic:) NN i. c. ſed, dixerunt e-
nim: non declinabimus (ſeu divertemus) ad domum tuam; ſed in platea urbis per-
noctabimus. Verlſ. 3. E& diverterunt ad illum] Obliquâ viâ perrexerunt ad domum

ejus. Eod. verſ. 3. Et coxit azyma] (Nam) Peſach fuit. 6. Verſ. 4. Nondum dormi=

vemnt, & viri urbis, viri Sodomitæ] Sic exponitur in Bereſchit Rabba (locus iſte:) non-
dum cubaverant (angeli) & viri urbis erant in ore angelorum, 7. nam Lothum inter-
rogabant: quænam illorum eſſet conditio 8. atque actiones; ipſe autem reſponde-
bat eis: plerique ex illis ſunt improbi, dum adhuc de eis ſermocinabantur, ecce viri
urbis &c. ſenſus autem literalis Scripturæ eſt: & viri urbis, homines improbi circum-
dederunt domum, quoniam improbi fuerunt, dicuntur viri Sodomitæ, ſicuti dicit Scri-
Ptura: viri autem Sodomæ (erant) mali & peccatores. 9. Eod. verſ. 4. Ommis po.
balus ab extremo] Ab extremitate urbis uſque ad extremitatem, nam ne unus qui-
dem extitit, qui illos cohiberet, 10o. quoniam nemo inter eos juſtus fuit. Verſ. 5. Er
tognoſcamus illos] Concubitu maſculo, ſicuti (verbum τaccipitur in illo Iloco:)
quæ non i. e. cognoverant virum. 11. Verſ. 8. Ni] (Iſtud: &ν hic poni-
tur) veluti N&1. e. iſtis. Eod. verſ. 8S. Quia proptereà venerunt] Nam bonum i-
ſtud facietis in honorem mei, quoniam illi venerunt ſub umbram tecti mei, (verba il-
la: NN æ) Chaldæus interpres vertit: Mαν enii. e. ſub umbram trabis
meæ, Chaldæa translatio (vocis Hebrææ) ρ eſt & i. e. trabs. Verſ. 9. JRe-
cede † illic] i. e. Accede illc, ac ſi diceret (Scriptura:) accede ad latera (ſeorsùm) &
rece-

II. confer, & Bereſchit Rabba h. loc. prout in
emnr D ad marginem al egatur, ac vide not.
ibidem.
MSta Erffurt. circà locum iſtum valdè variant,
nam ibidem ſic legitur: and ren de
bb pNen n ie eee ernen ie n
n haa 7y (hactenus ſolum MStum 1.)
„ yn enee e nen enen een e
(MSt. 2. addit 5a ) 7 Nv 7 PrrEe
(MSt. 2. addit &hde) de wn ee e ne
(Mst. 2. habet doDh) en eeen whe
ne e en een ee ee e n
à yan X& (heæc ſolum MSt. 1. 2 i een
MSt. 2.) rob nn een en den ſe nn
ih n e nn een (addit: Dorue
bDNN y (Mst. 2. addit b''ay) vanen e
„„ X½ (Mst. 2, 7) pͤ e wen
e ee ee eee ne eee n den
en ren een Ä( heæc ſolum MSt. z.

6. Confer. hic notæ ad librum Prec. udæor. part.
1. p. 147. a. princ. & cap. præc. 1 8. v. I 0C. Sign.
* ac not. in bman e h. loc.
7. I eſt: angeli de viris urbis ſermonem habebant, †
ac Lothum interrogabant dcc.

Buxtorf. Lex. TLalm. fol. 84 8. & fol. 859.
9. Uti ſuprà Geneſ. cap. 13. v. 13. habetur.
10. Vel: arceret & à malo propoſito cohiberet, id
enim verbum , quod hic habetur, ſigaifi.
cat, confer. Gur Arſjeh fol. 29. col. 3. princ. &
Wagenſeil. Sot. p. 1044. it. not. in por
h. loc. ubi hæc habetur quæſtio: quomodo pos-
ſibile fuit, ut locus tam anguſtus, nempe cir-
cuitus domus Lothi, totam urbis multitudi-
nem caperet? & reſpondetur, quòd, quoniam
nemo illos prohibuerit, id perinde fuerit n
Wwy nxy i. e. ac ſi ipſi feciſſent.

154

GENESEOS.

i. e. procàùl (ſive longè,) veluti (a

autem iſtud objurgationem, ac ſi diceretur

accede ad te, 15. noli me tangere, ſic quoque (aecipitur inillo loco ) cede mihi 16. &
ſe debo, i. e. ſecede ad latera (i. e, ſeorsàm recede,) propter me, ut ſedeam juxtà ter,
hujus locieſt:) tu intercedis pro viatoribus, quomodo (iſtud) im ani-

(ſenſusitaque

mum tuum induxiſti?117 reſpectu illius,

recede ànobis, 1 ſic omnis (dictio) d& „quæ in Scriptura (habetur) ſi gnificat P

ccipitur in illo loco:) diſperge NRU illüc, 12. item
(in illo loeo:) ecce ſagitta à te NOT & illuc. 13. (quapropter verba illa:) „
NT(ſignificant:) ſecede illuc, linguâ vernaculâ: tire toy de nous?; 14. ſignificat

: nequaquàâàm te curamus, cui ſimile eſt:

quod dixerat eis (Lothus) de filiabus,

(MsSt. 2. addit: D- 7 * ao der. .
rme n deeee. en eeee n e n
er Ne ee ee. nn e. ee

NNeen en 17, (MSt. 2. addit:
2. Ma), Wan. (MsSt. z. babet:
Hæc, quamvis ſatis confuſa, ſic interprerari.

(MsSt.

poſſis: ſiganificationem quietis ſeu deſcenſus (ha-
Ber bie verbum: PAX.) & quoniam tu: intercedis
pro viatoribus „tire ioy lus, vernacu'è, (CLon-
fer. mi 14. h. verſ. Yquando dixerat eis (Lothus)

de filiabus (fupra h. v. 9. reſponderunt: ſece-

de illuc, liagua placida. (vel quietis ſeu deſtcen-
ſus ſignificationem habente; ) aſt quando tin in-

tercedis pro viatoribus (dixerunt: )quomodo in

animum tuum induxifi (ita . vid. n. 17. h.

verſ:.) R, Joſeph. autem expoſuit: non ſignifi-

cat (iſtudi:) ſecede illuc, (niſi) impulſionem
& percuſſionem (atque impetum, Mieuti (ver.

bum VA, quod hic habetur, ſignificat idem, quod
in illo loco:) i. e. accede ad te ( Eſai. c. 6 5.

V. §. (& audi: verbanoſtra, quid opus eſt iſta
re? nonne Lothpropinquus fuit?) noli metan
gere, (Eſai: dict: 7.65. v. 5. dictio autem R
Re. illue hic accipitur,) prout (in illo loco: Ndi⸗
ſperge igpem nedt i. e. illuc (vid. Numer. c. 16.
v. 37: al. c. 17. V. 2.½) & veluti accipiturin illo
loco:) & deportabo vose) Nbe ab ulirà Da-

maſcum (Amos: c. 5. v. 27) nam etiam hic Loth

ſemet proſternebat (coraàm illis, Kſeil.

incolis
Sodomæ Apropter hoſpites; ir ſiautem (Sodo-

mitæ Areſpondebant ei hac linguã: accede ad

1e (Ciai. c. 6 5.V. §. ) (ne in ercede apud nos,

nam ſi tu dicis ſermonem, accedead nos,) atque

tur: ) Loth ſtabat (nec ad illos accedebat,) ſi⸗
cutiteperimus (ſcriptum:) & exiit ad illos otkt

—

ad oſtium (verſ. 6. Hi c.) enim vero vel te invi-
t (iſtud ) ſigniſicat elongationem, ſicuti
(reperimus ſcriptum: ) abi à nobis, & con-
feſſus eſt eonfitens (timens) verba ejus (verba⸗
mea, ) haud ſcio, qui ultima iſta verba ſibi ve-
lint & ubi locus iſte hic allegatus reperiatur, ac-
duto hit menda irrepſiſſe.
* Sic etiam in notis n ne hic exponitur:
PDn 1, ii e: abii à nobis, confer, quæ ad E-
XOd: cap. 3. V. 3. Sign. * notata ſunt.
1I2. Uti Numer. c. 16. V. 37.al! c. 17. v. 2. habe-=
tur. ð
I13. Vide I. Samuel. c. 20. V. 22. u bi autor Vul-
gatæ benè transtulit: ultràn te.
14. Ita hic expono ο ſicuti in editione
Hebraica, qua uſus ſum, habetur »„in Bibliis
Buxtorf legitur: e We v.. es quippè pere-
grini idiomatis in Rabbinorum ſcriptis ſæpè ſunt
corruptiſſimæ, qua de re alibi à me dictum eſt,

—

2

—

CAP. XIYX.

videtur itaque legendum: α . . i. e.
tire toy de nous, ſicuti in textu expoſuii, hodiè
Galli dicunt: retite toy (de nous,) confer. ſu=
Prà B: verſ. 9. Sign.
15. Id eſi: contine te, vide Eſaĩ c. 65. V. F. it.

wiriirrri

not. ad Hiob: c. 1.C. v. 20.: DM.. 3J.
16: I4 eſt: locum mihi cede, ita Elai. c. 49. v.
20. Vulgata ibi Habet: fac ſpatium mihi, utha-
bitem, aliilaliter;, confer. not. ibid. num. 12.
7. Juxtäà Hebræum: quomodo implevit cor tu-
um, id eſt: quomodo tu audes pro hoſpitibus

1

¹

quid opus eſt iſta re? annon

audi verba noſtra, q
Lorb propinquu- fuit, (eis?) (ſed reſonde-

——
Fenerat o

Uietba duti⸗

Aum] Homo
coarguetelli
cumagitut 40.
vitasilla inn
Cuciul (
Parvi pino⸗
etiam hrnab
Seriptuetl:
uæ in dono

eltandüflir⸗

licet flitlian
adboolgua
trocinumn 1.
tat .lege lin
Duefliefuen
ri euntſlia ,
Verl. 16. a
runt eum † l
in domum ſuu

—

catus, ſiſche

fer. hic not. 1
198. Quod ſeilck
ac voluntatiſi
hujus ver g
19. Kllickt⸗ tan
iſtide fliabus
Tremelinot.
20. Polerit eiam
unus peni, ut
ne, quihond p
audes judieue 5

21. Utiſupnael

Berelchit Rabb⸗
ginem allegaru
t Rebr opd
) Pi e, Beje
Hebr. pn, he
ie maiititr,

CAr M.
——
ſeaicer

lie ien

herballli) NI

65 14. Han bcat
ycbiſimnile el
cede mihi 16,e
deam untite,
o (iltuc imani⸗
16) de fliabus,

los cecebet,) ſ.
enit d illosl oin
rintedtel einfi-
npalionem, ſieuti.
bi Anobis, 8 con⸗
)erda eius (verba
Daifavaba übi e⸗
Rusrepetiatur, a

nop ir erponitur:
confg, dlä dl.

tata lunt.
l. c. 17.V. 2. abe
Lu iNrdella ₰.

11. uhisutor Vul⸗
Rte.
n ſieuti in editione⸗
Habetur ,in Biblüs
voes giieſefe⸗
um ſenigtis Ene unt
libi d medictum elt,
w Wie.
enn erpoſui, hodhe⸗
enOuS) conlel, il⸗

kſai e 6ſ. Hit.

e, llie r.
atium mint, ut u⸗
dt, ibid numn. 1.
do impleyit cor in⸗
des Pl0 Roſpiibhns

n ,tand uann eier

CAP XIX. GENESEOS. 155

18. reſponderunt ei: ſecede illuc, 19, quæ verba ſunt placida zreſpectu autem ejus, quòd
ven erat (Lothus) tanquam patronus (ſiveadvocatus) pro viatoribus (interceſſurus, il-
li verba dura ei regeſlerunt, dicentes:) Eod. verſ. 9. Hicunus 20, venit ad baoſpimn-
dum] Homo peregrinus unicus tu es inter nos, qui veniſti ad hoſpitandum & tunos
coarguere (ſeu reprehendere) præſumis? Eod. verſ. 9. Januam (◻ eſt,) quæ cir-
cumagitur ad cdlaudendum & ad aperiendum. Verſ. II. Ad aſtium] (H) eſt ca-
vitas illa (januæ) per quam (homines) ingrediuntur & egrediuntur. Eod. verſ. I1.
Eæzcimte] (1)) eſt) plaga coecitatis. Eod. verſ. II. Aparvo uſque ad magnum]
Parvi primo peccare cœperant, dicitur enim: à puero uſque ad ſenem, 21. quocircà
etiam pœna ab illis cœperat. Verſ. 12. Quisnam adbüc tibi hic eſt] Senſus literalis
Scripturæ eſt: quisnam eſt tibi adhùc in urbe iſta præter uxerem tuam filiasque tuas,
quæ in domo (tua ſunt?) Eod. verſ. 12. Gener & ſilii tui tuæque filiæ] Si tibi gener
eſt autſilii filiæque, educe (illos) ex loco † (iſto.) Eod. verſ. 12. Et flii *eui] (Vide-
licèt lii filiarum tuarum, quæ maritatæ ſunt; eſt & Medraſch * Aggadah: num-
adhuc, poſtquàm (iſti) tale ſcelus perpetrârunt, os tuum aperire audes, ut eorum pa-
trocinium 22. ſuſcipias? nam*** (Lothus) tota nocte pro illis (Sodomitis) interceſſe=
rat, 23. lege (itaque) hic: quodnam eſt tibi i. e. Os. ?24. Verſ. 14. Generos ſuos]
Duæ filiæ fuerunt ei (Lotho) in urbe, quæ maritatæ erant. Eod. verſ 14. Qui ductu-
ri ena nt filias ejus] Nam iillæ, quæ in ipſius domo erant, eisdem fuerant deſponſatæ.

WVerfſ. 15. Er coégerunt] Juxtà Targum ejus eſt: PNπ i. e. & compulerunt, urſe-

runt eum. Eod. verſ. 1 5§. Qus inveniuntur] i. e. Quæ à te citatæ (ſeuvocatæ) ſunt
in domum (tuam,) ut ſerventur, ſunt *† & expoſitiones myſticæ (hujus loci;) ſed hic

catus, ſuſcipere, cùm tu peregrinus ſis à con-*X Hebr. y N, MSt. Erff. 1. pro eo habet?
fer. hic not. ad Ezech. c. 16. v. 50. n. 88. S

„ 30 Ezech . . y Nn) nn i. e. & Medralch (eſt) in Bere-
18. Quod ſcilicèt ipfe illas Sodomitarum arbitrio ralch (clt) inde

1 domitarum arbitrio ( hit rabba, adhue &c.
ac voluntati ſit traditurus, ſicuti ſuptà ab initio 22. Defenſionem, Hebr. Nνππd, confer. quæ cap.
hujus ver, 9. habetur. S

S5 V. habe antec. 1 §. v. 3 3. n. 112. notata ſunt.
19. Scilicèt: tantiſper, dum de eo, quod propoſu. x Hebr. 1) bav', hæc & ſequentia usque ad: 1à
iſti de filiabus tuis, deliberabimus, vide Jumii & 9 i. e. quodnam eſt tibi os? abſunt ab utro⸗
Tremellii not. h. loc. . quue MöSto Erff.
20. Poferit etiam mhen, interrogativè verti: an 23. Vel: bona pro illis (Sodomitis) tanquàm ad-
unus venit, ut diverſetur &c. ac ſi dicerent: tu

4 . voecatus dixerat, ſic juxtà Hebræum, coufer. not.
ne, qui homo peregrinus & quidem unicus es, in bpom rew h. loc, H
audes judicare &c.

. . — 114. In textu ſacro habetur i. e. hic; quæ etiam
21. Uti ſuprà Verſ. 4. h. cap. habetur, confer. hic vera ac genuina eſt lectio, altera illa eſt allegori-
Bereſchit Rabba, prout in pam rev ad mar ca ae myſtica.
ginem allegatur, ubi vide etiam notas. 1 Confer. hic tract. Tal . 1- fol. 94 a. S
† Hebr. hun zn, poſt verba iſta MSt. Erff. 2. addit: 4 RM Alm. Peſachim, fſol. 913

ſ Jevammot, fol. 77. a.
hnii. e. Bereſchit rabba (habet iſta.) * Hebr. ννπποb haæc & ſequentia, usque ad: 72

* Hebr. T†an), hæc & ſequentia usque ad: oNα en i. e. omnis generatio, abſunt ab utroque
i. e. maritatæ, abſunt ab utroꝗe MSto Erff. MStO Erff.

156 GENESEOS. CAP. XIX.

eſt verus & ſolidus ſenſus 25. Scripturæ. Eod. verſ. 1 5. (Ne) pereas] (oON hic
ſignificat:) 2 i. e. ſis conſumptio, (ſic accipitur in illo loco.) —
i. e. donec finiret omnis 26. generatio, (ubi Chaldæus vertit:) O i. e. donec deſine-
ret omnis generatio. † Verſ. 16. Et turbatus 7. eſt] (Nempe:) ut facultates (ſeu di-
vitias) ſuas ſervaret. Eod. verſ. 16. Et apprebenderunt] Unus ex illis (angelis) miſſus
fuit, ut illum (Lothum) ſervaret; * ſocius autem ejus (angeli miſſus erat,) ut everte-
ret Sodomam, quapropter dicitur: Verſ. 17. Er dixit ſalva] Nec dicitur: & dixe-
runt, (numero plurali.) Eod. verſ. 17. Servaæa animam tuam] Sufficiat tibi, ſervare
animas, ne parcas facultatibus tuis. Eod. veri. 17. Ne reßpice poſt te] Tu ſimùl cum
illis (Sodomitis) improbus fuiſti; ſed propter juſtitiam Abrahami ſervaris, non di-
gnus es, ut eorum pœnam aſpicias, tu modò eripe te.?“ Eod. verſ. 17. s omni tmäétu]
(Nempe in) regione 2S. Jordanis. Eod. verſ. 17. Ad montem evade] Ad Abraha-
mum confuge, qui in monte habitat, dicitur enim: & tabernaculum ſuum inde trans-
tulit ad montem, ?9. atque is etiam tunc temporis ibidem commorabatur, nam dici-
tur: ad locum, ubi fuerat tentorium ejus 30. ab initio, & quamvis ſcriptum ſit: & mo-
vit Abrahamus tabernaculum ſuum, &c. 31. (id tamen non obſtat, nam) tentoria mul-
ta ei fuerunt, quæ uſque ad (urbem) Hebron ſeſe extenderunt. Eod. verf. 17. Eripe

ze] (VYerbum fſignificat Wνâ i. e. dimiſſionem (ſive amotionem,) ſic

quoque omnis (dictio) bbvn, quæ in Scriptura ( habetur, accipitur & ſignificat)
Hinguâ vernaculâ: eſmouvoir, 32, ita etiam (accipitur in illo loco:) mbDEH& e-
vadere fecit (i. e. peperit) marem, 33. nam amovetur is, qui recedit * ab utero, (eo-
dem

25. Senfus genuinus ac ptoprius, Hebr. Aw 293. Sive tractu, R. Salomo nomen putat eſ-
Nν UVν de quo vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 999.
contfer. ſuprà Geneſ. c. 4. v. S. ibique not. n. 16.] v. 6. n. I1. notata funt.
& cap. ſequ. 20. v. 13. n. 23. it. Geneſ. c. 2 5. v. 3. 29. Sicuti ſuprà Geneſ. c. 12. v. 92. habetur, confer.
n. 4. & Exod. cap. 15. V. I. n. 9. not. in mar 9“ h. loc.
26. Vel: uti Vulgata: donec conſumeretur omnis 30. Vide Geneſ. eap. 1 J. v. 3.
&c. vide. Numer. c. 72. Vv. 13. 3I. Veluti Geneſ. diét. cap. 1 3.v. I1 §. habetur.
† Chald. ν☚ , fſic in notis par ν ut & in 32, Vel: eſmoucer, ita hie explicare pofſſis vx ryze
Berolinenſi editione hic additum reperitur. . uti haberur in editione Hebræa, qua uſus
2 7: C Katus, moramm⸗ cianem keie] ſum, vel, u" ſicuti in Bibliis Buxtorf. legi-
, I. Sρρατ+ννuhH ect . i lai v allic?
Ax Confer. hic Bereſehit Rabba, uti in inan uliae d acblaic. 667 uror noſter Gallicè
h. loc. allegatur ad marginem. ulit x Re,ſi conjecturis lor 9(nam vo-
Hebr. rrid, in MSt Erff. 2. pro eo habetur. ces corruptas huro. viderur legendum:wmvx 1. e
SVTNX i. e. aliorum , MSt. I. autem habet: WINX eimonvcir, ficuti & intextu expoſii, confer.
— e e e e not. ad Hiob. c. I. v. 1 5. Sig. *
i. e. unius, ſic vocatur Abrahamus Malach.c. 2. Vide Eſai.dict
v. 15. juxtà quosdam interpretes. 113. res Elaredt cap. 66. v. 7. ibique not. n. 25.
5. u 5 e „ iit. Eſai. c. 7I. v. 5. n. 10. & Eſai c. 46. v 2
* Loci iſtius ampliorem expoſitionem videin no- Hebr. 22y i, eet El? 46. v 2. n. 5.
s a h. l0c= I. 1 1, Ee Hotus, qui in utero eſt, MSr.

7

ſe proptium, confer. quæ ſuprà ad Geneſ, c. 14.

Ertf.

c N.

rodo acci
iloloco )ang
ſercotis,
Nabbininolti
tur: ut ſemez,
tethcerezenna
verl. 1. M
e1) Mter
vehendu mma
opeta neil o
evadeten; t

niamteſccetut,

Debsoyela Mei
fui; AMer quo
Verl 10. Wt
Propei, enon
ejushuculgen

—
Etff.,gno eoha
tus.
34. Vel: mort ie
15. Vide Eli d 4

71 Hebr Ynin

i. e, malum.
36, Id eſt: gol
mnipotenti nin
quo calu mmen
num fen conmmun
lec. 1 . Nz. 0.2

37. Vel: u fnifre

h. cap. kbelne
fol. 35. b.
79. Id auten dem
competit, cht,
dict. madt. Iam
Hebr. ore, inl
üe. in urdibas
39. Vide I. Repe
ſeteadem, gu
not. in Ma wr
. Hebrepy, M,
hi⸗ Meck⸗

elliatez dud⸗
lanpelig milin
erat,) ut erente.

icinr: Kdie.

iat ibi, ſenare

5 Tuüfmälcun

Erratis, hon di.
lomat udhe
e] AA Abrelu.
uuminde trans.
Atür, nam bici⸗
ptumſit: Emo.
tentoriamal⸗
Ferl. 17. Hyye

motionem,) ſie

uur & ſieniſiat)
w Ke.
ab uteto, (e⸗

(en

oren tet el-
Pri a Genet c. 14,.

4 kubetur, olet

7 19. betur.
5
ge pofſis
Hebræa, qaa Ulug
iblis Bontof, leg:
uror noſter Galice
ulis loeg, (nam o⸗
5 .
gendomewrN e⸗
5 .
erpoſii, conkt.
N.
bique not, 1,25,
lale,46. 5¹, 0.
in gtero eſt, Mo,
Ett,

ChaAbP. XIX.

GENESEOS. 157

dem modo accipitur in illo loco:) tanquam volucris P i. e. evaſit, 34. item (in
illo loco:) & non potuerunt ODi, e. amovere onus, 35. (nempe) ut ejicerent onus
ſtercoris, ** quod eorum foraminibus (inhærebat.) Verſ. 18. Ne quæss, Domine!]
Rabbini noſiri dicunt, quòd nomen iſtud (19) ) ſit ſanctum, 36. quia de illo dici-

tur: ut ſerves 37. animam meam, (intelligi itaque dicunt) eum, in cujus manu eſt in-

terficere ac vitæ reſtituere; 3 ⁸. Targum ejus (ita habet:) obſecrò nunc Domine! Eod.

verſ. 18. Ne quæso] i. e. Ne dicite mihi, ut ad montem confugiam. Eod. verſ. 18.

Quæt&] (Particula ) ſignificat H i. e. petitionem. Verſ. 19. Ne foriò ap-
prehendat me malum] Quandeo fui apud viros Sodomæ, Sanctus ille Benedictus vidit
opera mea & opera incolarum urbis, ac viſus ſum juſtus dignusque, qui incolumis
evaderem; aſt quando veniam ad juſtum (Abrahamum,) ego tanquam impius (ero;)

ſic quoque (vidua) Zarpathenſis dixit Eliæ: veniſti ad me, ut iniquitas mea in memo-

riam revocetur, 39. (ac ſi dicere voluiſſet:) quamdiu non venit ad me, (Elias,) vidit

Deus opera mea & opera populi mei atque ego inter illos (populares meos) juſta,

fui; aſt, ex quo tu veniſti ad me, ** ego intuitu operum tuorum improba ſum. **
Verſ. 20. Urbs ſta vicina †T eſt] (Dictio: hic ſignificat, quòd) inhabitatio ejus
propè (i. e. non ita longo tempore) facta ſit 40., & proptereà menſura (peccatorum)
ejus hcuſque non fuerit impleta; 41. ſed quænam eſt iſta (temporis) propinquitas?
3 (nimi-

XX Hebr. * w HeaOT in MSt Erff. 2, pro eo legi-

Erff. 2. pro eo habet: i. e. proles ſeu par-
tur "HWXιανππα 1. e, & quando veni ad te, res

tus.

34. Vel: amovit ſe, receſſit, vide Pſalm. 124. v. 7.
3 5. Vide Efai. c. 46. v. 2. ibique Raſchi nor.
XXh Hebr. )in MSt. Erff. 2. pro eo legitur:
i. e. malum.
26. Id eſt: quòd nomen iſtud hoc loco Deo o-

mnipotenti tribuazur, non angelo aut homini,

quo caſu nomen illud dicitur , id eſf: profa-

num feu commune, confer. Raſehi not. ad cap. an-

rec. 1 L. V. 3. U. 22.

37. Vel: ut vivifices, rip, ſicuti verlu ſequ. 19.
h. cap. habetur, confer. higtract. Talm, Scheyuot,

fol. 3 5. b.

38. Id autem nemini, niſt Deo omnipotenti,
competit, confer. not, in ααν nD h. loc. it.

dict. rract. Talm. Schevuot, fol. 35. b.

† Hebr. pe, in MSt. Erff. 1. hic additun: pya

i. e. in urbibus noſtris.

39. Vide I. Reg. 6. 17. v. I 9. ibique Raſchi nor. ubi
ferè eadem, quæ hic, adducuntur, confer, &

not. in "TT ** h. locç.
* Hebr. py, MSt. Eff. 2. pro eo habet y i, e.
uxbis me-

eodem recidit.
X Hebr. Qy“. MSt. Erff. 2. habet: y i. e tan-
quam improba.
† Hebr. mn, in utroque MSto Eiff. hic addita
ſunt iſta: yxn &π1, e. eaque eſt parva, poſtea
additur: ⅝) a en PWy Proi
en ee e en n eee en wan i. e,
iniquitates ejus (urbis) ſunt paucæ ; alia explica-
tio (vocis:) nyxn (nempè, quòd ſignificet) v
i. e. parvam zego autem (Lothus) rem magnam
à te (ô Deus) peto, (nimirùm) ut urbem parvam
propter me ſerves.
40. Autor noſter dictionem o non ad locum;
ſed ad tempus refert, nempè, quòd iſtius urbis in-
habitatio recentior fuerit, vid. oh. Lightfoot Dis-
quiſit. Chorograph. ohanni præmilla cap. 3. J.
7. confer. & not. ad Hiob c. 17. verſ. 12. num. 11⸗
it. tract. Talm. Schabbat, fol. 10. b.

141. Confer. quæ ſuprà ad Genel⸗ g. 15. V. I 65. r

63, notata ſunt,

GENESEOS. CAb. XIX.

(nimirum) ab ætate eorum, inter quos orbis terrarum diviſus fuit, quando homines

ſe 3 — . .
ſemet ſeparàrunt ac ſinguli in loco ſuo habitare cœperunt eaque (diviſio) facta eſt eo

anno, quo Peleg mortuus eſt; 4 ½ ab co autem tempore, uſque ad hoc (tempus, de
quo hic ſetmo eſt,.) quinquaginta duo (fuerunt) anni, etenim Peleg mortuus eſt anno
quadrageſimo octavo (ætatis) Abrahami, videlieèt Peleg, poſtquàm Rehum genue-
rat, vixit ducentos ac novem annos 43. de iſtis complentur 44. triginta duo (anni,)
quando natus eſt Serug; à Serug autem uſque ad nativitatem Nachoris tri ginta (ſunt

anni.,) ecce ſexaginta duo & à Nachore uſque dum natus eſt Tarachus, viginti novem

(ſunt anni,) ecce annos nonaginta & unum; ex illo verò tempore nſque ad nativita-
tem Abrahami ſeptuaginta (ſunt anni,) en centum & ſexaginta unus, his adde qua-
draginta octo (annos,) ecce ducenti ac novem (anni,) atque is ipſe annus fuitille, quò
orbis terrarum diviſus eſt; quando autem Sodoma fuit everſa, Abrahamus nonagin-
ta ac novem annos habebat, ecce ab ætate hominum, inter quos orbis terrarum divi-
ſus eſt, uſque ad hoc tempus (everſionis Sodomæ) quinquaginta ac duo (ſunt) anni; *
Zoar autem habitata fuit unò annê** poſt inhabitationem Sodomæ & illius ſociarum
(urbium,) id ipſum eſt, quod (chic) dicitur confugiam doi. e. quæsò, (nam dictio) N
er Gematriam (ſignificat) quinquaginta & unum. Eod. verſ. 20. Annon illa parpa
eſt ?] i. e. Iniquitates ejus* paucæ ſunt † & tu poteris illam (incolumem) relinque-
re. Eod. verl. 20. Etvivet anima mea] In illa (urbe,) hæc eſt expoſirio (iſtius loci)
allegorica; ſenſus autem literalis hujus textus eſt: nonne urbs iſta parva eſt & pauci
in illa homines ſunt? tua nihil referet, ſi illam reliqueris (incolumem) & anima mea
in illa vixerit. Verſ. 2 I. Etiam hac inre] (Senſus eſt:) non ſatis tibi erit, ut tuſerve-
ris; ſed etiam univerſam urbem propter te ſervabo. Eod. verſ. 2I. Ne ſubvertam]
(Iſtud: hic idem ſignificat, ac) ) N& , i. e. ego ſubverto, veluti (ſimile ha-

., N

—
— —

ſnnt in Ulolo

Wiei
geeo. Ven
Eunt:48. 103
gon kecellemn

ſaum. 1. le

.. un
diſcis, godun

uo angn nn
ir Zar Ce
7 . 2. 4
luvionn
£ dom icie
Auroraaſendel
e;) loempe
ex illocleban⸗
coschecennil
i; 14 ſuveror
—
4 5⁰ Nam N
loc.

46. Uti ſunni0

locumaliialie

„ Wam hit

erem. G zh

betur
499, Lituti ſuptd

* Hebr. àa, in utroque MSto Erff. pro eoh betur:
SwpDTI i. e. quinqusginta, confer. not. in

42. Vide ſuprà Geneſ. c. 10. v. 2 5§. ibique Raſchi
not. Sign,* confer. hic tractat. Talmud. Schab-
bat, fol. 10. b. ſicuti ad marginem in mo N
h. loc. allegatur, in MSt. Erff. 2. pror'n i e. mor-
tis (Pe egi) habetur: M j, e. generaticnis (Pe,
legi.)
43. Confer. ſuprà Geneſ. c. 11. v. 19. & ſeqꝗq.
41. Id eſt: ſub iſtis comprehenduntur, computan-
tur, in numerum iſtorum 209. abnorum vem
unt, ita hic verbum ia, quod in Bib iis Buxt.
ut & in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, hia be ur,
interpretor. in editione erolinenſi atque in notis
N NO hic legitur: Se NN I. &. deduc vel

ratio, vide & Seder Oiam majus cap. 1.

miſſa.
.R * Hebr. wmay, in Berolinenſi editione, ut &
in pam znev his præmittitur: &9 i. e. non-
ne (iniquitates ejus &c.)

Wy i. e. parvæ ſunt, confer, hic tract. T
„»conter. t. Talm.
Schabbat, ol. 10. b.
* Hebr. n, iſtud & ſequentia usque ad:
a D; i-e. & anima mea in illa vixerit, ab-
ſunt ab utroque MSto Eiff.

detrahe de illis (ſcil. 209, annis,).

. 7 . . .
† Hebr. ppyyn, in MSto Erff. 1. pro eo legitur:

p en, ubi iſtius ſupputationis adducitur

X Hebr. S e, in MSto Erff. 2. iſta ſunt o-

protulerunt: 1
tore noltſo ern

v. Non Deo'

his autor noſe
nosdelebimus
anpelhcirerint.
urpolkmodum
ſomus, eutü h
cere l hxr

FI. Vel: aodd int

zuremn Demſt

11. Nempe: ſen

A M 10, vids

. Kielti uptd⸗
ſtiba, conſen

loc.

ilohtica eſt
D (empus, de
moftuuseſt anno
n Rehum genle.
intn duo (anni.)

Nüttiginta ſunt

3, Viginti norem
Ghle ad natinitz.
, his adde JGa.

nnnsfütillead

hamn nonagin.
1s tertarum diri.
no ſlunt) anni;
Killiusſociatum
(tamdicio)
Awun ili in
nmmem) telingue⸗
irio ſſtius loc)
arra eſt & gauci
n)& anima nes
erit uttoſetne.
luti (Kmie ha.
betut
lk pro eoh beut:
a, confer, pot. in
putarionis a0ducitur

najus cap. I

Uifk 2 iſ imn ⸗

erſi editione, ut

tur: Mnh i,e non.

.1. pro eo legtu

ker hictlach, Tilm.

egnentin uegie 74,
nez in Ua ineri ab⸗

CAP. XINX. 159

betur in illo loco:) donec IN Qi. e. veniam ego, 45. item (in illo loco:) poſt eum

RR) i. e qui vidit me, 46. item (in illo loco: ex quo Ti. e. locutus ſum 47. ego
de eo. Verſ. 22. Quia nonpoſſum facere] Hæc (fuit) poœna angelorum, quia dixe-

rant: 48. nos enim delebimus, 49. & rem illam ſibi 5%. attribuerant, quocircà exinde

non receſſerunt, donec coacti fuerunt confiteri, quòd nihil im eorum facultate ſit po-
ſirum. 51. Eod. verſ. 2 2. Quias non poſum] Numerus ſingularis (hic habetur,) hinc
diſcis, quòd unus (angelus) ſubverterit (urbes) & alter ſervaverit (Lothum,) quoniam
duo angeli non mittuntur ad unamrem52. Eod. verſ. Zz. UWreircò vocavit nomen ur-
bis Zoar] Quoniamilla XM1 e exigna (ſeu parva) eſt. 53. Verſ. 24. Ee Dominus
pluviam demiſit] Ubicunque dicitur: H111i. e. & Dominus, (ibi intelligitur) ipſe

& domus judicii ejus ?S4, Eod. verſ. 24. Pluere fetitſuper Sodomam] (Nempe) dum
auroraaſcendebat, veluti (ſuprà) dictum eſt: cum autem aſcenderet aurora, 55. (nem-

pe:) illo tempore, quò luna ſtabat in firmamento 56. cum Sole, dum (enim) nonnulli
.11. 1 . . Vr ⸗ . 14 .11 . 1. . „ .
ex illis colebant Solem; alii verò Lunam, dixit Sanctus ille Benedictus: ſi punivero
eos die, dicent illi, qui Lunam colunt; ſi Luna ** dominata eſſet, non fuiſſemus vaſta-

ti; *t* ſi verò noctu illos punivero, dicent iſti, quiSolem colunt: ſi fuiſſet dies, quò
Sol

54. Confer. quæ ſuprà ad Genel. e. I. v. 26. n. 143.
notata ſunt it. D. Maji Theol. Jud. Loc. 2. page-
m. 40. ubi ex hoc loco pluralitatem perſonarum

4 5. Nam N ponitur pro è Nn, vide ud.
cap. 6. V.. I8.: confer. & not. im ar nD .
loc. S
46. Uti ſuprà Geneſ. cap: 16. v. 13. habetur, quem in Divinitate probari poſſe aſſerit, vide & not. in
locum alii aliter ranstulerunt. EPEBEPDATT R h. loc.
47. Nam & hit Aa pro de ponitur, vide 5 5. Ita ſuprà verſ. 1 5. Hi cap. habetur.
Jerem. o. 3 I. v. 20. . 556. Quoniam ex Rabbinorum opinione everſio il-
4 &. Nempe: per arrogantiam ,„ dum verba illa la urbium accidit tempore Palſchatis, id eſt:
protulerunt: nos delebimus „ſicutimox ab au medio menſis iſtius, quo tempore luna aliquan-
tore noſtro explicatur.. ððð tiſper una cum Sole ſtare ac conſpici ſolet inter-
49, Situti ſuprà verſ. 13. h. cap. habetur. diu „ oriente Sole, confer. not. in Snar r,,
5o. Non- Deo- omnipotenti, ita Rabbini, & cum H. loc. it. tract. Talm. Sanhedrin, fol. 3 8. b. &
his autor noſter, exponunt, quaſi verba iſta : fol. 104. b.
nos delebimus- brbrer d il r ſen laperbar Xx. Hebr. Ma", in Berolinenſi editione, ut & im
angeli dixerin grabreren ln puniti intl 1t, à. Snar ne, huiq præmiſſa ſunt iſta a i, e.
utpoſtmodum oi nerin diterer vollumte. noctu, & pro May ſie legitur: a i. e.⸗
ſumus, ſicuri hic ha etur: guſn non hol uümfa. quando-luna (dominatur. Mur juxr illas edi-
cete &. ſed hæc Rabbinica eſt expoſitio. ones iſte ſit hujus loci ſenius: ſi fuillet no ctu:;.
1 *
1
4

—

5I. Vel quòd ipſi omnino nihil poſſint ;, ſolus quando luna dominatur.
autem Deus ſit omnipotens. è .
52. Nempe: peragendam vel perfic iendam, con *X Hebr. pan 9, in.· Baſi leenſi hit addi=
fer. ſup: à Geneſ. c. 16. V. 91. n. 15. & Cc. 1 §. v. tur: 1). i e nos omnes, at in MSto Erff. 2.
2. n. 10: vide & not. in =en- SE h. loc. pro his habetur: 7 yvD) e vrn i. es⸗
53. Sicuti ſuprà verſ. 20. h: cap. habentur Lothi protexiſſet nos (luna) & nobis auxilium tulis-
verba,„ Conſer. & hic not. in a e h. ſet.

160 GENESEOS. CAb. XIX.
Sol dominatur, non periiſſemus, † quapropter ſcriptum eſt* (ſuprà:) cum autem aſcen-
deret aurora, ?77. pœnam (itaque) de illis ſumpſit (Deus,) eo tempore, quo Sol & Lu-

na (ſimùl) dominantur. 58. Eod. verſ. 24. Demiſit pluviamſulpburis & ignis] Ab ini-
tio (fuit) pluvia, 59. quæ facta eſt (poſteà) ſulphur & ignis. Eod. verſ. 24. A Domino]

Eſt mosꝰ* Scripturæ, ut ita loquatur, veluti (habetur in illo loco: unores Lamechi,
60. nec dixit: uxores meæ, ſic etiam dixit David: accipite vobiscum de ſervis domini
veſtri, 1. nec dixit: de ſervis meis, eodem modo & Ahasverus: nomine regis, 62.
nec dixit: nomine meo, ita & hic dixit: à Domino, nec dixit: ab ipſo. ⁶3. Eod. verſ.

24. De cælo] Et hoc eſt, quod dicit Seriptura: nam per hæc judicabit populos &c.

64. dum venit (Deus,) ut puniat homines, inducit ſuper illos ignem de cœlo, ſicuti fe-
cit SoNomæ; aſt dum venit, (ut benefaciat kominibus,) deſcendere facit Manna de
cœlo, (dicit:) ecce pluere faciam ſuper vos panem de cœlo. 65. Verſ. 2 5. Et ſub-
vertiturbes &c.] Quatuor illæ (urbes) ſitæ erant in petra una 66. & ſubvertit illas (De-
us) ex ſuperiori loco in inferiorem (dejiciendo,) nam dicitur: ad petram extendit ma-
num ſuam &c, é7. Verſ. 26. Et reßexit axor ejus poſt eum] (Nempe:) poſt Lo-
thum.

60. Veluti ſuprà Geneſ. c. 4. v. 2 3. habetur.
6 1. Vide 1. Reg. c. I. v. 3 3, confer. & 2. Samuel.
c. 20. V. 6,
62., Vide Eſther. c. 3. v. 12.
63. Hebr. neen, in utroque MSto Erff. habetur:
r&N i. e. à me, confer. ſup. Sign. ** vid. & Gur
Arjeh fol. 30. col. 1. med. & D. Wagenſeil. Tel.
ign. p. 17. in Nizzach.

† Hebr. pann ine d&; MSt. I, pro eo habet:
rby rrvpr i. g, protexiſſet nos, in MSto 2.
prætereà hic additur: 1 yvp i. e. & nobis
auxilium tuliſſet (ſcil. Sol.)
X Hebr.-N alre 1) pro his & ſequentibus, us-
que ad: ναν bnenn i. e. & Luna dominantur.
in MSto Erff. 2. ſic legitur: Srn y
ypn aren enen een j. e. quocircà poœe-
nam de illis ſumpſit (Deus,) quando Sol & Lu
na (ſimuùl) fuerunt in firmamento.
57. Sicuti ſuprà dict. verf. 15. h. cap. habetur, id
eſt: eo tempore, quo Luna ſimùl cum Sole in
firmamenio ſtare ſolet, quemadmodum num. an
tec. 56. notarum eſt.
58. Nempe: ut oſtenderet Deus, ſe ſolum eſſe re.
rum omnium arbitrum & in ipſius manu o
mnia eſſe poſita ac proĩnde ſe ſolum metuendum
atque colendum eſſe.
59. Expectaverat enim Deus, an poœenitentiam ſint
acturi Sodomitæ, quã non ſecutà facta eſt pluvia
Sulphur & ignis, vid. Gur Arjeh fol, 30. col. 1.

Pſalm. 11, v. 6.

