(Scilicèt) Abrahamo. Verſ. 2. Ad tempus præfixum, * quod dixerat ei] (Targum-
Onkeloſi habet) — HD i. e., quod locutus fuerat ei, tempus certum dixe-

rat (Deus) idque præfixerat, quando ei (Abrahamo) dixit: ad præfinitum tempus re-

vertat ad te, 12. incidit ei (Abrahamo Deus) cæſuram 13. in pariete (eique) dixit:
quando Sol attinget cæſuram iſtam anno ſequenti, pariet. * Verſ. 6. Arridebit mi-

bi] Lætabitur propter me; eſt & expoſitio myſtica, (quòd) multæ tmulicrerſterilerſe

mũul cum illa (Sara) fuerint viſitatæ, 14, multi ægroti eodem die ſint ſanati, multorum
preces ſimùl cum Sara exauditæ ac quòd riſus multus fuerit in mundo. Verſ. 7. Quit

diltu-
* Hebf. 12 hoc & ſequentia, usque ad: J7mnè cluſa & adjecta, nempe: den e nn
i. e. Abimelech, abſunt ab utroque MSto Erff. pte .ν en e ee nen ne e.

3. Confer. infrà verſ. 6. h. cap. ibique not. num. wWwN e Rp N na de

h. bighttootlor

179, cditlipl.

erat e ptoptettei

. Gur Anen fol.

nel, 1V,Iſ.
oc. eſpicitut he

e hic in textu ſa⸗

n itam, Uebr.
blicumintercum
Pi poſſin conlen

0l. z2 b, A.. 4
:* In notis Raſchianis editionis ma ne poſt h. cap. n. 3. poſſes etiam interpretari de ipſo ꝑar⸗

l,à.

etur, conſe,not.

. haulo fuſis ex⸗

l,92,2 it Aoh

14. i. e. R. Joden & R. Chama (quoad tempus par-

4. Vel: circà partum, quoad tempus partus, de tus diſcentiunt,) R. Joden dicit videęlicèt, quòd

uo confer. ſuprà Genelſ. c. 1 8. v. 10. & v. 14. natus ſit, (liaacus) menſe nono; ne dicerent
F. Ita hic αh& vertere volui, ut diſtinguatur à ſe-. (homines, quod) ex domo Abimelechi ille (I.
quenti a quod transtuli: verbum, vide num. ſaacus ſit natus;) aſt R. Chama, dicit: (quod ille
ſeqv. 6. . tntnatus ſit) menle ſeptimo.
6. Sive: locutio, ſenſus eſt: quoniam ab initio 12. Sicuti ſuprà Genel. c. 18. v. 14. habetut.
huju: verius habetur: bt tn io fine autem 1. Incilionem, Hebr. nou, lineam fecit, Germ
ejusdem verſus dicitur: PX, ideò quæxri- i ſynnmf er . .
tur hic ab autore noſtro, ubinam illa pn& ut Er hal nerin Schmit oder Ser ich gemacht⸗
& a reperiantur in S. Scriprura? .
7⸗ Sicuti ſupra Geneſ. cap. 17. v. 19. habetur.
8. Prout Geneſ. c. 15. v. 1. legitur, confer. Gur
Arjeh fol. 3 I. col. I. circà fin.
9. De quo vide ſupr. cap. I 5. v. 10. & ſeqq.
10. Nempe: filius Eliezeris, de quo ſuprà Geneſ.
dict. c. 15. V. 4.

** Nempe: Sara, poſt verbum: yn i. e. pariet,
in notis Raſchianis editionis 'nam mnon hæc
uncinulis ineluſa & addita ſunt: e ee,
9 D ie, nedde i. e. Eod. verſ. 2. Senectuti
ejus] Nam ſplendor vultus ejus (Iſaaci) ſimilis
erat ei (Abrahamo, patri ſuo,) confer. Raſchi
I1. Nimirum, ut Dominus verbum ſuum impleret not. ad Geneſ. c. 29, v. 17. n. 25. & ad Genel.

ac ſœdus, inter partes diſſectas initum, ſerva c: 37. V. 2. n. 11.
ret, conſer. not. in H h. loc. 14. Id eſt: gravidæ factæ fint, vid. ſuprà verſ. I.

—

vVerba iſta: An Wweie VN i. e. ad tempus tu ſeu ſobolis procreatione.
præſixum, quod dixetat, hæc ſunt uncinulis in- 1.

190 GENESEOS. CAb. XXI.
dilbturus fuiſſet Abrabamo] Significatur (hic) laus & exiſtimatio, 15. (ac ſi diceret Scri-
ptura:) videte, quisnam ille ſit & quàm magnus exiſtat is, 16. qui ſervat fidem „qui
promittit & facit? Eod. verſ. 7. Dicturus fuiſſet] Mutavit (hic) Scriptura (verbum)
nec uſurpavit (verbum) * 17. Gematria 18. iſtius (verbihp efficit) P i. e. cen-
tum, ac ſi diceret (Scriptura:) poſt finem centum (annorum ætatis) Abrahami. Eod.
verſ. 7. Laltabit filios oara] Ecquid hoc eſt: filios, numero plurali? (nimirùm) in
die convivii adduxerant ſecum princeipes fœminæ filios fuos, 19. dixerant enim: non

peperit Sara ſed collectitios ex platea adduxit (ſilios) eosque lactat. Verſ. 8. Et

ablaltatus es] Finitis ſcil. viginti quatuor menſibus. Eod. verl. & Magnum on.-
vivium uoniam ibi aderant magni viri illis generationis, (nempge:) Schem & He-
ber & Abimelech. 26. Verl. 9. Fridentem] (erbéô Pprgn hic)ignificatur cultus i-

dololatricus, veluti dicitur (im illo loco:) & ſurrexerunt prix'y, ut luderent 532r. alia

explicatio (verbi 2ν nempe quòd) fignificet: ſcortationem, 2. ſicuti dicitur (in
illo loco:) Prna“, i e. illudere mihi; 23. alia expoſitio (vocabuli PrED nempe,
quòd) ſignificet interfectionem, (veluti accipitur † in illo loco:) ſurgant quæsò pue-
ri

5. Sive: dignitas, nempe Dei, conter. hic ctarit ilios (Sara.)
Gur Arjeh fol. 31. col., z. princ. & not. * Hebr, 7i or, hæc & ſequentia, usque ad:
in Sper n hoc loc. ubi poſt vocem Tn'n abſunt ab utroque MSt. Erff. confer. hic
rTτ hæc ſunt addita: 'mwy 99 r tract. Talm. Peſachim fol. 119.b. & Sanhedrin-
t½ Nn i e. ſiruti /Fſai. c. 41. v. 4. habetur) fol. g59. b. = Sðð
erquis operatus eſt & fecit, (item Eſai: 40. v. 26.) 20. Confer Gur Arjeh h. loc. fol. 31I.col. z. med. &
quis creavit iſla? ſic quoque habetur in Beroli † Bereſchit Rabba h. loc. uti in a e ad mar-
nenſi elitione- ginem allegatur, ubi etiamw in notis exponitur,
n6. Videlicèt: Deus qui dixit ac promiſit A. con-ivium magnum ideò hie vocari y e
brahamo dictumque ac promiſſum ſervavit, in = e i. equia magnates mundi fuerunt ibid.
Berolinenſi etiam editione & in νμυ⅞/hn hic! 2 I. Vel: ex mente autoris noſtri, ut ida lo cultum
additur ape i. e. Deus. . ”” exhiberent, vid. Exod. c. 3 2. v. 6. & not. ad
T7. Sed loco n i. e, dixit, uſa eſt S. Scriptura Pros eib. cap. 19. v. 26. num. 22.
verbo: W„à batiνεα, ab autore noſtro hic ¹2. Coneuùbitum illicitum, juxtà Hebræum: re-
addackatn; . tfectionem pudendorum, confer. Exod. c. 32.
1. De hac dictum eſt ſuprà ad Geneſ. cap 14. v.] v. 6 ibique not. n. 46. ðòJòMW
14. n. 51. in. MSr. Erf. 1. Babetur: en 23. Id eſt: illicitè mecum eoncum bere, juxtà au-⸗
in MSt. 2. legirur: Xr'n. 7, res eadem eſt, torem noſtrum, prout infrà Genel. c. 39. v. 17.
nempe; (Lverbi) Gematria (effieit i. e. habetur, confer. Exod. dict. c. 32. v. 6. ibique
centum,) confer. bic Bava mezia, fol. 87. a. not. n. 46. it. Jalkur Part. I. fol. 27. col. 2.
† Hebr. my iſtud & quæ ſequuntur, usque ad . Princ, in, M8t0 Prff. 2. locus iſte ſic legitur:
TN ) i. e. & lactat eos, abſunt ab utro rien ' re ri. e. junta Tatgum
que Msto Eiff. jus: illudere mihi, ita, ut ſignificet illuden-
19. Eandem fabulam vide ſuprà in notis Raſchi ad tem/ ſed abſunt iſta à Sto Erfl.
Geneſ. c. 17. v. 16. n. 3 §. in notis Kaſchi anis † Vel: ſicuti dicitur: en'r' n prout hic, additum
editionis peT D polſt verba illa: filios habetur in MS1ο Erff. I. ut & in Berolinenſi editio-
ſuos, addita ſunt iſta: Erè&e i e. & la- neé atq; in. or r,„

C4t. W.

I o

gicin et

greunnſuumn

inlanien⸗

AEun flinſil

ita probis
65, nonigin
dibit) aum

ſeniuautem
(n er⸗

14 Vel: N in

ti, vide,
I noris N
Neiba illa: i
ngelala & 2
N
elelpondos
betes filius⸗
ſit, guda

,. Jue püin

on. c.2 l. .
KH lebr. da⸗
Wrn i
2.
26. Felli bror
d0t. -
Hebt) d
d dyhe
17. Honeſiu,
in queti
ſchit Rabban
ginem alleg
11. Nempe:
itiqneeſt:
iitpie lom
darx fliusel
neſtate dc pt
Oum h. loe

Hebr. Hy

CMNNI.

1l Eictteten.

lirfäen, gi

4 l e. cen⸗
danalnh, Loc.

(iminun)in
int enim non

Ddchem & Re.

Keatur cultugi⸗

Rrent;21, Ziz
cuti cicimr in

nenpe,

nt quer pue.

n

gentig, neqne :4:

Meenen * . 4 . ,:
d . dibit) cum filio meo, cum lſaaco, cui duo iſta adſunt. 28. Verſ. II. Propter † ſilium

24. Vel: & interficiant tecundum mentem autoris

t, Eiff confet. ic

geb. Kanhedlin,

Icol. 2, wed, &

n one.

notis exponitur,
Ncai e

udifuetunt ibidé

, Uk idolo cultumn

V. b. § not⸗d

127

Bebrrum:e-

eee Hebr. bèe WD&, Hæc & ſequentia usque ad:

Nbere, ug: au⸗
enel⸗c. 39. V. 17.

.11, , bibige
, ſol. 17. (01.2.

8 iſe le legiiur:

e nen Taigüum
Cnißce ilnder.

tout bic,Aum
1“* dari
erolinenli eoulo⸗

CAP. XxlJI. 6ENESEOS.
ri Pn , i. e. & ludant 24, coràm *nobis, &c. (nonnulli ſic exponunt, quòd Iſmael)
jurgatus ſit cum Iſaaco de hæreditate ac dixerit: ego ſum primogenitus & aufero du-
plicia, 2. ac quòd in campum egreſſi ſint* (ambo, Iſmaeël & Iſaac,) atque (Iſmael)

17

arcum ſuum tollens ſagittas in illum (Iſaacum) emiſerit, ſicuti dicit (Scriptura:) velu-

ti inſaniens, qui jacit malleolos & c. ac dicit: nonne ludebam ego? 26. Verfſ. 10.
Cum ſiliomeo, cum Iſaac] Intuitu ejus, quòd ille filius meus eſt, quamvis *** ipſe non
ita probus 27. ſit, ſicuti Haacus, aut probus, tanquàm Haacus, etiamſi non ſit filius me-

us, non dignuseſt iſte, qui cum eo hæreditatem adeat, multo minùs (hæreditatemad-

ſuum] Audiverat enim Abrahamus)) quòd ad indolem malam 29. deflecteret; 30.
ſenſus autem ejus literalis eſt, (quòd ideò res mala viſaſit in oculis Abrahami,) quia-
(Sara) dixerat ei (Abrahamoe,) ut ejiceretillum (Hinaëlem.) Verſ. 12. Auſculta vo-

tei ejus] (Hinc) diſcimus, quòd Abrahamus

fuerit res acceſſoria 31. reſpectu Saræ in.,
X 2 dono

noſtri, vide, 2. Samuel. c. 2. V. 14.
X
4 .
erba illa: i. e. coràm nobis &c. hæc uncinulis
incluſa & addita ſunt; nempe: hou'ri ) an bde
e in en en ee en e
n ne i. e. (Verſ. 10. Cum filio meo &.]
Ex relponſo Saræ (nempe:) nonenim futurus eſt⸗
beæres lius ancilæ iſtius cumfitio meo, tu di-
ſcis, quod Iſmael jurgatus ſit & c.

ron. c. 2 1I.v. 17. ibique Raſehi not. n. 3 3.
KX Hebr. A Sche Sα ſequentia, usque ad
enn prun) i. e. ludebam ego, abſunt à MotoErff.
26. Sicuti Proverb c. 26. V. I 8. & à 9 -habetur, conf.
not. in na dnDO h. loc.
pr by i, e. cum Iſaaco, abſunt à MSto Erff. I.
1217. Honeſtus, idoneus, dignus, id enim dictio
Pnn, quæ hic habetur, ſignificat, confer. Bere-
ſchit Rabba h. loc. ſicuti in 'man enev ad mar-
ginem allegatur.
2 8. Nempe: & jus filii & morum probitas, ſenſus

Saræ filius eſt, tum quia Ismaeliem morum ho-
neſtate ac probitate vincit, cenfer. not. in nov
vhN h. loc.

In notis Raſchianis editionis nan ne poſt

2 5. Quæ primogenito afſignata ſunt, Vide Deute-

31.

itaque eſt: duplici jure hæreditas Iſaaco compe-
tit præ Ismaele, tùm quia is non ancillæ; ſed

NyN HRTWi. e. ad indolem malam, abtunt hie
ab utroque MSto Erff. addita autem ſunt in MSto
I1. poſt Verba iſta pa Ma i. e. & conſumpta
fuit aqua, verſ. I 5. h. cap.
29. Hebr. ngyn mHi, confer. infrà Geneſ. e: 2 5. V.
30. ibique not. & Raſchi ad Pſalm. 1I16. v. 16.
30. Scil. Iſmael, quoniam ab initio hujus verſus
ſcriptum reperitur: n r1nh i. e. S& mala fuit
res in oculisAbrahami, &c. hinc concludere vo-
lunt Judæorum magiſtri, quòd Ismaëlad indo-
lem pravam degeneraverit, quæ res mla viſa ſue-
rit Abrahamo, confer, Gur Arjeh fol. 3 I. col. 3.
circa ſin. Gnot. in = e rW. h. loc.
Acceſſorium aliquid ſive adjunéctum, Hebr.
9950, cui opponitur o7 ie. fundamentum ſeu
Prineipale, quod hic fuit Sara, quoniam
n en .en i. e. Spiritus Sanctus erat in
voce ejus, ſicuti in Gur Arjeh fol. 3 I. col. 4.
med. habetur, confer. D Wagenlſeil. Tel. ign.
in Refutat. Carmin. Lipman. pag. 474. in notis
Raſchianis editionis =So verba ilta:
(hinc) diſcimus, &c. usque ad: in dono pro-
phetico, (quæ hoc verſu 12. leguntur,) non ha-
bentur in Hebræo; ſed iſtorum loco hæc ſunt
ðð
an i. e. in voce Spiritus Sancti, qui in illa
(Sara fuit) diſcimus (exinde,) quòd etiam ipſa
fuer it. prophetiſia, confer. hit Megilla, fol. 14. a.

† Hebr. H 7y hæc & ſequentia usque ad:

& Sanhedrin, fol. 69. b.

CAP. XXI.

GENESEOS.

dono prophetico. Verſ. 14. Panem & uerem aquæ] Non verò argentum & aurum,
quoniam (Abrahamus) odio habebat (ſſmaelem,) quòd is ad pravam indolem decli-
naret. ½ Eod. verſ. 14. Et puerum] Etiam puerum impoſuit (Abrahamus) humero
ejus (Hagaris,) quoniam Sara oculum malum 32. infixerat in illo ( Iſmaele,) eumque

febris ardens corripuerat, 33. ita, ut ipſe pedibus ire non potuerit. Eod. verſ. 14. Er

172

—

abiit † & erravit] Reverſa eſt (Hagar) ad idola 34, domus patris ſui. Verſ. 1 5. Er
conſumpiz fuit zqua] Quoniam ægrorum 35. mos eſt, ut multùm bibant. Verfſ. 16.
Eregione ejus] Procùl. 7“ Eod. verſ. 16. Quantum arcus jacere poteſt] i. e. Quaſi

duorum 36, jactuum (arcus intervallum, tantum erat ſpacium, quò Hagar à puero

iſmaele ſeparata erat;) ſignificat autem (dictio r'b“) jactum ſagittæ, in lingua
Miſchnæ eſt: Hν1. e. quòd jaculatus ſit in uxorem ſuam, 37. quoniam ſemen
jacit (ſive emittitur) inſtar ſagittæ, quòd ſi dixeris, ſcribendum fuiſſe: (non
verò UDD, uti in textu ſacro habetur, reſpondeo, quòd) Vau hic intervenire ſo-
leat, ſicuti (litera Vau in illo loco:) i. e. in fiſſuris petræ, 36. à derivatione (vo-
cis: N&, veluti habetur in illo loco:) & erit terra Iehuda Ægyptiis NʒyN i. e. in com-
motienem, 39. & à derivatione, (quæ habetur in illo loco:) 3 1 i. e. titubent &
commoveantur, ſicuti ebrius, 40. ita etiam (legitur:) pi. c. extremitates terræ, 41.
àradice p. Eod. verſ. 16. Et ſedebatòà regione] Quando (puer Iſmaẽl) morti vi-
cinus

rabba ad marginem allegatur.

* Loci iſtius expoſitionem vide in notis nov
S h. loc.
32. Malignum, invidum- confer. quæ ſuprà ad Ge
nel. c. 16. v. 5. n. 11. notata ſunt, vid. & Gur
Arjeh fol. 3 1. col. 4. circà fin. ac Bereſchit Rab-
ba h. loc. . SW
Contfer. verſ. ſeq. 15. h. cap. n. 35. Vide & not.
in Spam N h. loc.
† Hebr. r hæc & ſequentia usque ad: Fa
pani. e. domus patris ſui; abſunt ab utroque
MSt. Erff. Sððð
34. Rabbini hociode concludunt; quia ins. Scriptu-
ra hic habetur verbum ynn, quod de idolorum
cultu uſurpari ſolet, vid. jer. c. 2 3.v. 13. hinc vyn
Dyyni. e. opus aberrationum, Jerem. c. 10. v.
15. confer. & hic Gur Arjehol. 3 1. col. 4. fin. ac
notf. in Eham mnp ubi iſta expolitio Raſchiana
deſenditur.
5. Nam uti verſu amtet. 14, h. cap- u. 3

33

3. dictum

eſt, Ilmael febri ardente laborabat, vide Bere-

36. Quoniam dictio a pluralis numeri eſt,
qui dualem compjectitur, ideò autor noſter du-
os jactus hic exponit; alii ahâh non ut nomen
ſed tanquàm verbum interpretantur, pro;
ut R. Jona, de quo Michlol Jophi h. loc.-
atque hanc interpretationem Junius ac Tremel-
lius in verſione ſua ſecuti transtulerunt;: ut qui
jaculantur arcu, confer. Gur Arjeh fol. 32. col. i.
princ: SèG
37. Scil. ſemen virile, ie. quod concubuerit cum
uxore ſua, in utroque MSto Erff. poſt tρ
i. e. in uxorem ſuam, additum eſt: &pSe
i. e. ſub ficu.
38. Sicuti Cantic. cap. 2. v. 14. habetur, ubi juxtà
mentem autoris noſtri vertere poſſis: in com-
motionibus petræ.
39. Sive: trepidationem, titubationem, vide Eſai.
c. 19. v. 17. ibique Raſchi not. it. Michlol Jo-
phi ibid.
40. Prout habetur Pſalm. 107. V. 272

ſchit Rabba ac not. in 'nan e h. loc.
Conler. not. in mar e h. loc. ubi Bereſchit!

41. Vide Pſalm. 48. V 1I 1.

4

(N. M.
—

cinns erat,
ſeimms
Ointetce
e Ule ien
enim mini
An tu i gun
gudlane

(Deu⸗iu⸗
citn in
ciyguench
Iali Ec.
celuntad
Mecramne
Lentur,nel
Dodaim, 4

—
e Nempe::
at, (pen
hnerimort
poſterion:
turà pfioil
to hujus
Uhr. In
twi. e

4 Vel: mig

Latue th
or, co.
W b. loe.
* Conet, hi
16b
libe dns
Hr. V,
a
ſcil. olei
† Bebr.
* N
(guoc hie
u) Ciceb⸗
In Beroli
editionis

do Kmacl d.

ulis inclut

A. W.
Kum & anrum
indolemn decli.
lumus) humero
nele,) Eumgue .
dd verl. 4
Vert. I. E.
Ant. Verll6.
Hhgar puero⸗
tte, in lingur
uoniam ſemen

Dd (non †

interrenite ſo⸗
eriatione 70.
Tie in com.
er titubent &
tates tete, 41,
nael) morti i.
cinls

——ð

ralis numneii e,
d autor noſter du⸗

non ut nomen

pretantur, Po;
ol ſophi h. loc.
uniis ac Tiemel⸗
netnlerunt: ut gi
rſen ſol 3c0tl.

concubteii themmn
Eiti. poſt een
l: dNN n

deiuk, bbi und
pollss inconn⸗
den, ie .
t it Mihle .

147

† Hebr. Vp, in MSto Erff. 2. poſtea additur:

CAP. XxXI. GENESEOS. eez

cinus erat, pergebat illa (Hagar) longiùs recedere. 42. Verſ. I7. Vocem pueri] Hinc

(diſcimus,) quòd oratio ægrotantis † acceptior ſit, 43,. quàm aliorum pro illo (ægro-

to) interceſſio eaque citiùs exaudiatur. Eod. verſ. 17. In loco, ubi eſt] Juxtà opera,

quæ ille jam facit, ipſe judicatur & non ſecundùm id, * quod ille facturus eſt, angeli
enim miniſtratorii accuſabant (Iſmaêlem coràm Deo) ac dicebant: Domine mundi,
an tu ei, qui *? filios tuos ſiti interfecturus eſt, aperis fontem? ille autem reſpondit eis:

† qualisnam ille jam eſt, juſtus an impius? dixerunt ei: juſtus, *E* reipondit illis

(Deus:) juxtà operaejus, quæ ille jam facit, judico eum, atque hoc eſt, (quod hic di-
citur:) in quo ille eſt; 44. ſed quomodo enecavit ille (Iſmaèl) Hraélitas ſiti? (videli-
cèt) quando Nebucadnezar eos in captivitatem abducebat, dicitur enim: onus in A-
rabia &c. * occurrentes ſitienti ferte aquam &c. 45. dum eos (Iſraëlitas Chaldæi) du-
cebant ad Arabes,; dicebant Iſraêlitæ illis, à quibus ipſi in captivitatem ducebantur,:
obſecramus vos, adducite nos ad filios cognati 46. noſtri, Iſmaelis, ut noſtrùm miſe-

reantur, nam dicitur: ſemitæ DO Dedanim, 47. ne legas: D; ſed D

Dodaim, 48. illi itaque (Iſmaelitæ) procedebant eis (Iſraelitis) obviam illisque carnem
X 3 † of-

. „ . „ 8 .
42⁄: Nempe: à loco illo, ubi Hagar anteàa ſede-] pn Npxa Arpr whi e. (Juſtus eſt) nimirum
rat, cœperat illa adhuc longius recedere, ne reſpectu iſtius rei, quoniam ipſe haud dignus eſt,
pueri mortem aſpiceret, ſic Rabbini verba illa qui pœnam mortis ſuſtineat per famem, idque
poſteriora: an atexponunt, ut diſtinguan- recdte.
tur à broribnu zui „ 7 N quæ ab ini- 44. Conſer. hic Gur Arjeh fol. 32: col. I. med. ac
tio huſus verſus habentur. . r. hi itur: h fin. it. liber. Prec. Jud. part. 2. p. 26. a. med. ubi
† Hebr. e in 1457, Erff. 1. hic additur: 77 in notis ſcribitur ‚quod, etiamſi Deus feiat, ho=
pxy i. e. pro ſe ipſo (ſcil. precantis.) minem eſſe peccaturum; nihilominus, quia ipſe

43. Vel: magis grata ſit⸗ nempè Deo, 8 ab eo ma. miſericors eſt, non judicat hominem, niſi WNXοπ
Lis atque citius exaudiatur, ita hic d inter-: — e. e. in quo ille eſt ſive in que opere ille

Ppretor „ confer. Bereſchit Rabba ac not. in e tunc deprehenditut, confer. & not. in mnem
n h. loc. Swman h. loc.
17 1 2 ——— 4 —
16. b. & Jalkut Part. 1. fol. 27. col. 2. med. & 1. e. atque (ità miſerè )moriebatur, ablunt à MSto
liber HDSD „y Part. 2. c. 23. Pag. 46. Erff. 2. & eorum loço ſolum habet: yv
& Hebr. W, in Berolinenſi editione & in deè 1e. in Eſaia.
hic additur: XNi. e. ſemen ejus, (cujus 4 5. Sicuti Eſai. cap. 2 I. V. 13. & 14. habetur, ubi
ſcil. poſleri filios tuos &c.) vide Raſchi not. confer. & Ejusd. not. ad Thren.
ded ne C. I. Vr 20. S
— N llatren Ren ne hor eit 46. Sanguinis propinquitate nobis conjundti, Hebr.
7 Ri. e. nunc il um ſudico, arque doe ee en, uti hic habetur, quæ dictio & patruum-
(quod hic dicitur:) in loco, ubi eſt, ipfe (De-j amicum ac dilectum ſignificat, confer. num.

us) dicebat eis (qualis nam iſte jam eſt &c.) ſequ. 49. b. verf-

XX IN Berolinenſi edit, ut & in notis Raſchianis Veluti Eſai. dict., Gap. 4 4. V. 19.
.. —— . . „ . . 1t1 .4 „ 2 I. V. 13. 2X. Hhabe⸗
editionis nan rmu ratio zdducitur, quomo- e ubi ri d. R “ . 13 & 1½ habe
do Emac Qus it jaſtur, derba ibidem e. 438. Quo nomine lſmaelitæ, Iimaelitaram cogna-
Kulis incluſa funt iſta: π ee. de Deen e M

274 GENESEO098. CAP. XN,

— rrnn

offerchbant ſalitam & utres nlatos, ut Iiadi ltæ exiſtimarent, os eſle aqua Trepletos; 3
ſed quando (Iralita) illum (utrem inflatum) admovebat Ori & ap eriebat, ventus cor-
pus ejus intrabat atque (ita miſerè) moriebatur. 4 % Verſ. 20. Jaculans areu] (Ver-
bum iſtud: α fſignificat) 1iä. e. jaciens ſagittas arcu. 3. Eod. erſ. 20. Ar-
cu] Ratione 51. artificii (dicitur hic DWwP! — jaculans arcu i. e. jaculandi artem.
callens) veluti (dicirur ) Ni. e. aſinarius, — ,i. E. camelarius, Inxi i. er Geha-
tor, 52, quocircà Schin (in dictione P) dageſſatum eſt, habitabat (lſinael) i in deſer-
tO ** ac tranſeuntibus ſtruebatinſidias, 3. dicitur enim: manus ejus contrà omnes
&c. 54. Verlſ. 2 I. Eterra Eeypti] (Videlicèt) & loco, ubi (Hagar) educata erat, di-
citur enim: & erat ei ancilla Ægyptia &c. Seidque eſt, quod homines (proverbié)
dicere ſolent: *** projice virgam (ſeu ſtirpem) in aẽrem; (tamen illa) ſuper radicem
ſuam conſiſtet. ?6. Verſ. 22. Deus tecum ℳ Quoniam, illi widerant, 1† quôd (Abra-
Rhamus)

Kti hie intelliguntur, vid. num. præced. 46. h. verſ. enim Terbüm S „quod hic habeturſi gniſicat
ſimile exemplum vide in Hiob. c. 22. v. 2 5. ubi conter. ſuprà Geneſ. c. 1. v. I. n. 6.
Rabbini pro a legendum putant: va, con- 54. Prout ſuptà Geneſ.c. 16. v. 12. habetur.
fer. Buxtorf. Synag. Jud. c. 31. p. m. 585. vide 55. Wide Geneſ. alleg. cap 16. V. I.
& infrà verſ. 33. h. cap.n. 66. quo ſenſu uten e Hebr. 1) N in hæc & ſequentia, usque
verba iſta: ε i. e. ne legas vel: non le- ad & 1. e. conſi ſtet, abſunt ab utroque MsSto
gendum eſt, juxtà Rabbinorum mentem ſint Erff.
accipienda vide apud. D. Wagenſeil. in Sota, p. 56, Hoc provwetbid indicatur, uod unaquæ que res
6 8. n. 7. cœterum iſta: ne legas ſed n nb eh e 111 i. e. ſequatur radicem ſu=
abſunt in Hebræoà MSto Erff. 1.
† In Berolinenſi editione & in pan in hic ad. fol. 32. col. 2. princ habetur, conter. Joh. Diu-
ditur: M]) i. e. & piſcem. ſii Adag-Hebr. Decur. 2. Adag. 2.
49. Eadem autor noſter in notis adsbialleg. cap. † Hebr. ν , in MStO Erff 1. ſic habetur:

21. V. 14. adduxit. . aen R i i. e. poſtquàm viderat Abi-
50. Vel, uti in Gur Arjeh fol. 32. c eol. I1. fin. ex1 melechus, poſteà in utroque MSto Erff. ſic le-
ponitur, quoniam non nwp:- E i. u. jaculantur tur: n Ba- b PrWa
areum; ſed jaculanturſagittas Hvn j. e. areu, ideò r de MSt. 2. addit: :) bnre ne de
autor noſter in notis h. loç. ita interpretatus, Tn Proa mna n enen en P
nempe jaciens ſagittas Nupa arcu. n ( MSt. 2. W MSt. I. & —n e

51. Vele intuitu artifieii, ſive propter artificium,; man a nN (MSt. 2. 7 MSt. I. )
quod noverit mirwpos teW7† facere arcus,vel ee N nnn ⸗ pN MSt. 2. addit)
ſagittandi artem callebat, veluti & Onkelos in- . —ae en ſa, eenh ne hon ny
terpretatus eſt: ne ni. e. magiſter arcus, N& n i gan ne en yen n

vide Michlol Jophi hoc loc. 35Re enSn (MsSt. I. addit aod) dn e
* Confer. hic , quæ ad ad cap. præced. 20. v. 5. Din (MSt.- 2. addit: 19?) reNe PNa
Sign. *notata ſunt. r nn nng nde en nh ee
352. Quiita dicuntur ratione artificii ſive opißeii⸗ „ ) en een (e Msr. I. addit: in. 3
quod exercent S& cujus ipſi periti ſunt. DSe e wwanee (Mst. 2. habet?
**½ Hebr. "Ananna, in MSto Erff. 1. hic additur Px⸗ i) en ee iene nee
i. e. Paran. N2 (Mst. 2. habet: alvde) (MsSt. 1. addit:
53. Vel: in tranſeuntes. latrocinium excrcebat, id S

am ac fundamentum ſuum, uti in-Gur Arjeh

M

e
fler 7
Anepott M.

eetk. 13.

ea eſt
Iis Fomuun
verl. 30 4
lechifadh
Paruettchl

NW
(N
õ
6 1lub
De —
zW
P
ſorein elet
meumirbil
Salaannd:
nam ded
diciturenin
fœduscum
di e, Ger
rum iſtorur
lacis, pron
tmd zunos:
Nunc Nagu
uern ke,
mez; mann

diri (i

nef. c. 20.
(verl. Z7.
edodu
hem haben
Promiſſioe,
I7.V. 21.)
erlar, Gen

N
anele
3n rentugcor.
ncrtn et.

Uhendinen,

Prie geng.
naöl)in deler.

contri omnes
Acata etat, di.
(proretbis)
luper radicem
qudd Abn.
Humis)
1 habetur.
1.
ſeguenlis, degne
utroqte .

Mbnaqegelts
latur fadicemhſſi
uti in Gur Afjih
conler. olnDn⸗
1. ſiohabetur:
Uam rigenat 4bi⸗
MSro Ertf ſle⸗
e eie
) FT Ne D
N de
N D) w
yMst. 1.N)
ASt. 1, 4ddit)
N erN N
in Syen
5 Pn Wy
Re
wn 1 W
Ist. 2. lubet:
eN r
Mot. 1. Adit
.

CAb. XxXI. GENESEOS. 1,

hamus) vicinia Sodomæ incolu mis evaſiſſet, quòdque cum regibus pu gnàſſet eoſa ue
vieiſſet 57. ac quòd uxor ejus in ipſius ſenectute eſſet viſitata. Verfſ. 23. Et filio meo
at nepoti meo] Eò uſque (extendit ſe)] miſericordia patris ergà liberos ſuos. 58. Eod.
verſ. 23. Juxtaàmiſericordiam, quam ſecitibi, facies mibi] Nam dixi tibi: ecce terra
mea eſt coràm te. 59. Verſ. 2 . & reprebendit] Diſputavit cum illo proptereà.

Verſ. 30. Uleſit mihi] Illud,. Eod. verſ. 30. In teſtimoninm] (Dictio †◻heſt gene-

ris fœminini, veluti (in illo loco:) Nvhi. e. & teſtimonium (ſit) hæc ſtatua, o. Eod-
verl. 30. Quia fodi puteum Jurgati erant propter illum 4 puteum) paſtores Abime-
lechi † ac dixerant: "nos illum fodimus, dixerunt (itaque) inter ſe: quicunque com-
paruerit apud puteum iſtum eique aqua aſcenderit in occurſum, iſtius ſit ( puteus,)
tunc

r In n pN P I Adum ſortientur verb ejus, dum dixit: ſemini
BaPN e e Ned ( M St. 2. addit: Men) tuo dabo tertam (iſtam, Genel, c. 15. v. 19.)
(MsSt. z. addit nae e eene meen. & dixit Abraham: ego jurabo (V. 24. h. cap.) &
(AMst. 2. addit D&) vaN yaN& de p reprehen dit Abraham (Abimelechum &c. v. 25.
N D D De ( MSt. 2. habet: h) 75 . h. cap.) dixit ei (Abimelecho Abrahamus)
,DE ee nee ego jügabe, ſed (dixitei) de ommni, (quod ) di⸗
rd (MsSrf I. Hen MSt. 2. hic habet A zitti: juxtaà milericordiam (ſeu benignitatem,)
rN ay (MSt. 7. hic addit-y.) h Peen quam erga te exercui, ſaeiesmecum (verſ.2 J⸗
(MSr. I. habet eRNn. MSt. z. Habet Wad) h. cap.) non eſt hie benignitas (inquit Abraha-
S pe e enen rene ee mus,) nam ecce (fui peregrinus) (quando fui)
SiH e ee Ae Tn apud te in terra, abſtulerunt ſervi tui, ( puteum
en en nn r eeen aquarum,) quem foderam, (vid. verſ. 2 5. & v.
T ſic St. 2. addit:) i. e. quod effeftum 30. h. cape) expoſuit R. Joſeph, filius Simeonis
ſortita eſſet promiſlio Dei, qui dixerat ? fœdus (hæc S ſequentia hic addita (unt in MSto Erff.
meum ſiabiliam cum Iſaaco (quen tibi pariet : quæ eliam pleraque hic in notis Raſchianis ha-
Sara anno altero (Geneſ. c. 17. v. 21.) quod- bentur: ) Deustecum eſt (h. verſ. 22.) quoni-
nam vero eſt fœdus iſtud? nempe fœdus terræ, am viderat (Abimelechus, ) quòd & vicinia So-
dicitur enim (die illo, quo) pepegit (Dominus) domæ incolucis evaſiſſet (Abrahamus) quòd-
fœdus cum Abrahamo] dicens: ſemini tuo de- que cum regibus pugnaſſet eosque viciſſet &
di &c. Geneſ. c. 1 5. v. I 8. (alia explicatio verbo- quòd Sara in ſenectute ejus eiſlet vilitata.
rum iſtorum:) Deus tecum eſt in omnibus, quæ yy. De quo ſuprà Geneſ. c. 14. V. 15. confer. not.
facis, prout be verſ. 22 Haberur,) quoniam cen- in ner Wr h. loc. =
tum annos natus genuit & nonagenaria peperit.) 5g. Conter. hic D. Wagenſeil. Sot. pag. mih. 169.
nunc itaque jura mihi, juxtà miſericordiam, it. tract. Talm. Cholin, fol. 60. b. ac Sota, lol.
quam feci, chen tu eſſes (habitans) in terra? 10. 2.
mea; tu autem peregrinus fuiſti in terra, dum 59. Prout cap. antec. 20. V. 1 5. habetur.
dixi (tibi:) ecce terra mea eſt coram te (Ge. 60. Vice Geneſ. c. 3 1. V. 52: confer. & not. in
neſ. c. 20. V. FS.) facies criam tu wecum, me-eI SW B. bve.
(verl. 23. h. cap.) quande poſiidebis terram, † Er paſtores Abrahami, Hebr. WaN y ſie in

—

&&π ego (dum ego ero) peregrinus, nam certam MStO Erff 2. hic additur.
promiſſio ejus ( Kcil. Dei,) qui dixit (Geneſ. c. n ne Thy in e. & ſervi A bimelechi di=
17. v. 21.) hoc ipſo tempore quò dixit: re. zerunt.
Vertar, Genel. c. 1 8. V. 0.) ita quoque efte

7

GENESEOS. CAP. XXI.

tunc (aqua) aſcendit obviam Abrahamo. 61. Verſ. 3 3. Newus] Rab & Schemuel
(circà hanc rem diſſentiunt,) alter dicit, (fuiſſe) hortum, 62. ut ex illo (Abrahamus) of-
ferret fructus viatoribus in convivio; alter verò dicit, (fuiſſe) hoſpitium é3. (excipien-
dis) hoſpitibus (conſtructum,) in quo omnis generis fructus * fuerint, (ſanè) reperi-
mus, quòd dictio H (etiam uſurpetur) de tentoriis, dicitur enim: ? & plan-
tabit (i. e. ſiget) tentoria palatii ſui. 64. Eod. verſ. 33. Et invocavit ibi &.] Propter
iſtud nemus 65. vocatum fuit 6. nomen Sancti illius Benedicti H&ν Eloah (i. e. De-
us,) ab univerſo mundo, poſtquàm (enim) comederant ac biberant (hoſpites,) dicebat
eis (Abrahamus:) benedicite ei, de cujus bonis comediſtis, vos quidem exiſtimatis,
quòd de bonis meis comederitis; (verùm) de illius comediſtis bonis, qui dixit & mun-
dus creatus eſt. é67. Verſ. 34. Diebus multis] Pluribus (diebus peregrinatus eſt Abra-
hamus in terra Philiſtæorum.) quàm in (urbe) Hebron, (nam) in Hebron commora-
tus eſt viginti quinque annis; * aſt hic éS. vinginti ſex † (annis,) nam ecce (Abra-
hamus) ſeptuaginta quinque annos natus erat, quando egrediebatur de Charan, eo-
dem anno venit & habitavit in planitie Mamræ, 69, non enim reperimus, quòd ille

176

anteà habitaverit, niſi in illo loco,“ in omnibus quippe locis ſuis erat ipſe tanquam

viator,

61. Hebr. aRα HE&ν&, in MSt. Erft I1. habetur
n& ay HRν% i. e. in occurſum ſervorum Abra
hami, vid. infra Geneſ. c. 24, v. 17. ibique not.
n. 3 8. & Genelſ. c. 47. v. I0. num. 19. it. Geneſ. c.
50. v. 3. n. 3 8⸗ it, Exod. c. 2. V. 20. ibique Ra
ſchi not. n. 60
62. Paradiſum, Hebr. d à Græc. r‿πι »

pomarium, Aquila & Symmachus verterunt:

Jirlea Oννααι arborum plantationem; LXX.

verò deszar, arvum, S. Auguſtin. quæſt. 56. †

habet: agrum, confer. D. Wagenſeil Sot. pag. 188.
& ſeq. n. 3. ubi ſeribit, R. Salomonem in Gloſſa
notare, quod dictio 7v per Notaricon ſigniſi-
cet (quoad litetam: &ε) πR i. e. cibum, (quo-
ad literam: “* Waine potum & (quoad literam
9) dcomitatum, vide alkut Part. 2. fol. 124.
col. 3. & Gur Arjeh fol. 3 2. col. 2. med. in Mich-
lol ophi h. loc.ſcribitur, R. Jonam exiſtimare,
quòd forſitàn v& ſit arbor, quam Arabes vocent
brsè lingua vernaculà: wnn i. e. tamaris, Latin.
tamarix myrica, confer. & not. in

h. loc. ac Sota, fol. 10, a.

63. Pandochæum, Hebr. †1, à Græc. xναο

g‿ρν, vid. Buxt. Lex. Talm. fol. 1754.
2* Hebr. nrpp, inutroque MSt. Erff. pro eo habe-
tur: i. e. eſculentum ſeu cibus.

64. Sicuti Daniel. c. 11. v. 45-habetur.
65. Sive: hoſpitium vel Pandochæ um, uti alii ver-
terunt, de quo num 63. .
66. Vel: factum eſt, ut invocaretur nomen &cc.
Hebr. &α in Hophal, reſpexit, ni fallor, autor
noſter ad illud Gemaræ, quod habetur apud
Wagenſeil. Sot. p. 19 8. ubi verba illa habentur:
ne lege: νο S invocavit (uti hic in textu ſa⸗
cro habetur:) ſed &αι. e. & invocare fecit, ra-
tio ibidem habetur, & ab autore noſiro etiam
hic adducitur, confer. verſ. 17. h. cap. n. 4 %. vid.
& infrà Geneſ. c. 24. v. 7. n. 7. it. Sota, fol. 10. a.

dict. p. 188. & ſeq. ex Gemara allegantur, vide

marginem allegstur.
„½ .
XX Hebr. me , in Msto Erff. 2. habetur
Rya de rWy i. e viginti quatuor anni.
6 8. Nempè: in terra Philiſthæorum, confer. cap.
ſeq. 22. v. 19. ibique not. n. 48.

† In utroꝗ; MSto Erff-hie additum eſt: dy ba i.
e. in Seder Olam (ſic habetur,) vid. infrà n. 8 I. h. v.
69. Uti ſuprà Geneſ. c. 13. v. 1I 8. habetur, confer.
infrà n. 74. h. verſ. .
* Hebr. Su , in utroque MSto Erff. Bigi
6*

67. Eadem ferè, quæ hic apud D. Wagenſeil. inot.

Sota, fol. 10. b. uti in S'na n h. loc. ad

CAb. N.
Fiator, all
tanſiitiblam
Git Abram in
no enin Uͤu
& habitatet
um evetli 1
cinus &eni
patus, nan ee
ecce vigini g
vam enn
ſiplutes gim
illos enicile
annd, lece
(urben Hebro
Vincitenh loe

—

habetur:
ptokciſtehnur,
le uen
(belcenbi) ibl
70. Vig, Cenel
71. Uri Cen di
72. Vid Genel

33. FiciiGenel

74. Vid, ſapian
j. Uti eip me

Hebr. Ndr

n nX
eyenterent Sod
76. Nene: quil
gabuz die eik
mentio, conter

49.
pel:u done

elt Setiptune wo
plicite & en⸗
15.num. I,.

—AN.

b —
mahamnhof.
16 3 (keipien.

PDn& Plan.
1e. Droptet
Plorh üe,de⸗
lpites)cicebat
em exiſtimat ;
idizit mun.
inatngeſtAbra.
ron commota-
mn ecce (Abta.
le Charan, eo-
nns, guöd lle
tipſe tunnan
viatot,

hzum, Uli aliſet. —

Aetut notnen t.
it, ni fallor, utor
Lod ubetur anl d
jetba üla habentun
utihic in textn lſ
invocate keciniaſ
tore nolro eliam
.h cap. n. 4 knid
it, Sotz, fol.10,.
Wagenleil indor⸗
a Alepantut ice
n wor h l⸗d

0 Etlk. 2. ubeilt
ti guatuor annr ;
orum, Clen ,.

.
umel:dh e
ridinftän.3 h..

. habetut, Cnet.

Lifl hicla
MSto n “

—

GENESEOS. 177

viator, qui (aliquantiſper) commoratur, dein vaſa colligit & abit, dicitur enim: &
tranſiit Abram, 70. item: & refixit (tentoria) inde, 7I. item: & fuit fames ac deſcen-

ſlne) repei dit Abram in Ægyptum; 72. in 5Ægypto autem non niſi tribus menſibus ſubſtitit, Pha-
keperl⸗ .

rao enim illum ſtatim dimiſit, ille itaque per profectiones ſuas ivit, 73. donec veniret
& habitaret in planitie Mamre, 74. quæ (erat in urbe) Hebron, ibi habitavit, uſque,
dum everſa fuit Sodoma, ſtatim profectus eſt inde Abram, 75. propter turpe Lothi fa-
cinus & venit in terram Philiſthæorum; erat autem (tunc) nonaginta ac novem annos
natus, nam ecce tertio die, poſtquàm ille circumciſus eſt, venerunt ad eum angeli, †
ecce viginti quinque anni; 76. hic autem ſcriptum eſt: diebus multis, i. e. pluribus,
quàm fuerant priores (dies,) nec venit Scriptura, ut claudat; * ſed ut exponat, quòôd
ſi plures, quàm illi, 77. fuiſſent anni, duo (fortè) aut plures, (Scriptura dubio procùl)
illos explicàſſet, te (igitur) etiam invito non fuerunt illi 78. anni plures, quàm unô
anné, 79. ecce viginti ſex anni, mox (Abrahamus) exinde egreſſus eſt & reverſus eſt ad

(urbem) Hebron; annus autem iſte præceſſerat duodecim annos, antequàm Iſaacus

vinciretur, 8o, ſic in Seder Olam. 81.

17

—

habetur: ) Ie Nν%* . e. ſed ambulabat &
proficiſcebatur, cœtera, quæ hic habentur, us-
que ad: un —h& I. e. Abram in Ælggyptum
(deſeendit,) abſunt in utroque MSto.
70. Vid. Genel. c. 12. V. 6.
71. Uti Geneſ. dict c. 12. v. 8. bhabetur.
72. Vid. Genel alleg. c. 12. v. 10.
73. Sicuti Genef. cap. 13. v. 3. habetur.
74. Vid. ſuprà num. 69. h. verſ. 34.
75. Uti cap. antec. 20. v. I. haberur.
† Hebr. &vα in MSt. Erff. I. hie additur:
—0 D& Perh i. e. & iverunt inde, u
everterent Sodomam.
76. Nempe: quibus habitavit in urbe Hebron, de
