9. n. 5. it. not. àd I. Samuel. c. 2 2. v. 6, Sign. *
& 2, Reg c. 3. V. 19. n. 11. & ad Eccleſiaſt. c.
11. V. 3. Sign. † G

19. Vel: quibus matureſcebant uvarum primitiæ,

ſic juxtà Hebræum, confer. Gur Arjeh fol. 174.
col. 2. med. ac not. in San new h. loc. &
Jalkut Part. I. Fol. 22 3. col. 2. princ.
20. Confer. quæ infrà verſu 26. h. cap. n. 49. no-
tata ſunt.

21. Hebr. hn, tanquâm Gimel, id eſt: 24

inſtar literæ Græcæ „ vel, ut ali: z ſeu: 3,
prout exponitur in Gur Arſeh fol. 174. col. 2.

ſit veluti litera: confer. Exod. . 29. v. 2. n. 9.
ac not. in am h. loc. it. not. ad I. Reg.
c. I. V. 34. n. I §. vid. & Leigh Supplem. Criticæ
Sacræ voc. Q, ubi ſcribitur, quòd Chi Græco-
rum planè conveniat cum Tau Samaritanorum,
quæ litera figuram Dominicæ crucis exptimit.,
confer. autores ibid. allegati,
22. Prout ſupra v. 1 8. h. cap. habetur.
† Hebr. Paa, in utroque MSto poſteâ ſic addi-
tum reperitur: .νe X 7 t e
n nn eeee en eene e aeen eenn
) i. e. oræ (ſive regionis) meridionalis terræ
Ifraeliticæ ite, idque eſt: à deſerto Zin, quæ eſt
latitudo in angulo meridionali versus orientem.
23. De quo vide infrà Numer. cap. 20. v. 22. &
cap. 2 1. vV. 4. item c. 34. V. 7. & .
14. Incipit hæc Sectio à Numer. c. 53. V. I. & cok-
tinuatur usque ad finem Numerorum.
2 5. Dicitur enim hic in ſingulari: Naw i. e, & ve-
nit eùm tamen præcedat verbum numeri plu-
1alis yN i. e. & aſcenderunt, confer. cap. ſequ.
14. V. 24. n. 3 8. & Gur Arieh /ol. 174. col. 2.
fin. & not. in nan inetw . loc. ubi etiam
tra cCatus Talmudicus: Sota, fol. 34. b. ad mar-
inem allegatur, vid. & Joma, fol. 10, a.

An. quod ☚ mm mn dr i. c. forma ejus

26. Confer. hic D. Wagenſeil. 8ota, p. 332. u.

*

—

NUMERORUM.

(orans,) ne ipſe à ſociis ſuis ſeduceretur, ut eorum conſilium ſequeretur, hinc illa

(Scriptura) dicit: atque ei dabo terram, quam calcavit, 27. & ſcriptum eſt: dede- R
runtque Calebo (urbem) Hebron. 28. Eod. verſ. 23. Septem annis zdificata ena)
Num fieri potuit, ut Cham ædificaverit (urbem) Hebron Chananæo, 29. filio ſuo mi-=

nori, antequàm ædificaret Zohan Mizraimo, filio ſuo majori? (non certè;) ſed (ver-
bum R hoc ſenſu hic uſurpatur,) quia fuit (Hebron) ☚i. c. feracior 30⁰.
quoad omnem rerum abundantiam ſeptem vieibus magis, quâm (urbs) Zohan, 31.
& venit (hic Scriptura, ) ut tibi indicet excellentiam terræ Ifraéliticæ, 32. quia non
ſunt tibi in terra lſraélitica lapides duriores, 33. quàm in (urbe) Hebron, ideò ele-
gerunt eam ad ſepulchra mortuorum, 34. nec eſt tibi in omnibus terris præſtantior,
quàm Ægyptus, dicitur enim: ficuti hortus Domini, ſicuti terra 5Ægypti; 35. Zohan
autem excellebat inter urbes, quæ erant) in terra Ægypti, 36. quoniam ibi ſedes e-

rat regum, dicitur enim: quia fuerunt in (urbe) Zohan principes ejus ; 37. Hebron
autem præſtantior erat illà (urbe Zohan) ſeprem vicibus. Verſ. 24. Palmitem (Di-

Ctio Prſignificat) 53 è2Wi. e. ramum vitis, à quo botrus uvarum dependet,

ex ſenſu literali, dum (hic) dicitur: O Di. e. perticà, non ego intelligere poſſum,

quòd iſta (portatio facta ſit) per duas, 3 ⁸. ecquid lex dicere vult: D'o (nempè:)

duabus perticis? ecce quomodo (id intelligendum fit, nempè:) octo tulerunt bo-

2

n. 2. ubi locus ex libhro Chaſidim n. 7 10. addu.
citur, quò continetur, quòd Caleb, Jephunnæ
ſilius, ſeſe proſtraverit ſuper ſepulchra Patriarcha-
rum, vid. it. Wagen’. dict. tract. Sota, p. 71 5.
&& ſeqq. & Jalkut Part. I. ol. 2 2 3 col. 2. med.

1 8. confer. & D. Wagenſ. alleg. p. 72 I. G& ſeq-
in notis n. 3. & p. 9 59. ac ſeq.
12, Confer. quæ ad
notata ſunt.
3 7. Hebr. w, confer. Deuteron. c. 6. v. II.

Deuter. 4. 32. V. 13. num. 79,

QCAb. XIII.

27. Vide Deuteron. z. I. v. 36, ibique not. n. 1I 66.
confer. & not, ad librum Prec. Jud. part. 1I. pag.
141. b. fin.
2 8˖. Proht judic, c. I. v. 20. habetur, confer. D.
Wagenſell. Sota, p. 71 5. & ſeqꝗq: atque Deuter.
c. 34. V. 3. D. 8.
29. Confer. hic, quæ ad Deuteron. c. 11. v. 10.
n. 10. notata ſunt, item Jalkut Part. 1. Fol. 223.
col, 2. med. & col. 3. med.
30. Sic verbum iſtud cum D. Wagenſeilio in Sota
p. 72 I. Vvertere volui, confer. Deuter. c. 11. v. 10.
n. 1 9. & Gur Arjeh fol. 174. col. 2. fin. ac not.
in o r b. loc. item Lightfoot. Centur.

Chorogr. cap. 49. p. 9 2. & àd Marc. c. 4. v. 5. Pp.

60 ⅝, edit. Lipfſ. vid. & Ketubot,

Jol. 112. a. &
Sota, fol. 34. b5.

31. Vide Deuteron. dict. c, II. V. Ie. n. 12. & n.

n. 3 4. ac Buxtorf. Lex. Talm. ol. 92 3.
34. Vid. Deuter. alleg. cap. I I. v. I o n. 16.
3 5. Uti Genel. c. 13. verſ. 10. habetur, confer. &
Deuteron. c. I1. V. 10. n. 13. M
36. Vide Deuter. dict. c. 1 1. V. 10. n. 14., ac not.
in onen me Z. loc. item P. Fagii not. ad Pa-
faphr. Chald. h. loc.
37. Uti Eſai. c. 3 0. v. 4. habetur, confer. Deuter.
alleg. . 11. V. 10. n. 15. it, D. Wagenſ. Sota,
3 8. Scilicét: perticas, ſic juxt? Commentatoris
noſtri mentem =wa explicare volui, alii expo-
nunt: per duos ſcil, homines, confer. hic Gur
Arjeh ol. 174. col. 3. med. & not. in or ZE
h. loc. ubi tract. Talm. Sota, fol. 34. a. ad mar-

ginem allegatur, confer. & Jalkut Part. I. ol

223. C0l. 3. circ fin.

7

C(4.. Al

.

trucn, (plætetes .

autenm 1c Caleb
ſtiſtram opinior

cctent:) dptmnad

ccrteris dwerſus

Pbigbisgue lapie

uadraginta atot

mertos luos eley

(Aii) i open ke
guaddina det)
genta Milliatia in
ctiseſt ecemm mill
in occidentem;

ec yverba: unuse

lis Civerlus elt, poſ⸗

eibe iſla: 2d guod

funt.
39. En decem ezplot
runtbotrum undf
duoauien, nenpe
leunt, (onlet.
gg⸗

40, Zie: melam fan

1is, nonnulli imer
Uluperationem,
41. Vel: minabilize
ius maghitcinen,
eiſus, idenim gicl

41. Kiliekt: portad

lis unus er ilig hunn
43, Mi ſon can 4re
ſer. Tot, in
& erexeru tillum!
a toqe Mt
44. kebr do, gurn
im⸗ Dars Cotl iire
1n d013, 5. )0)
mmamgbeg e kord
non minorem fui
zun, D

CAL. XI.
it, hineilla
neltt dede⸗

lftara

klioſuomi⸗
)ſed ver⸗

feraciot 30,

Zohan, 31.
1. gia non
omn iged ele⸗
Præltantiot,

3. Zohan

h ibi leces e.
37. Hebron
imiten (Di.

in dependet,
gere pollun

Lolnempe:)
thlerunt bo⸗
ttum
—

y 13.num. 9,

l. l. be e ll⸗
1 n. 15.

beiut, eonlet AN

0,n. 14, 4 n0t. †
kagiinot. ald a-

„confer,. Derlet.

. Pagenl. 9013,

Commentnoris

efolui, aliienpo.
coner hie Gut
t en
1 34, aadnat.
Nat NA 1/04

CAP. XII.

NIMERORUuIM.

1II23

trum, (p rætereâ] unus * (ex illis,) tulit ficum & alter malogranatum 39. Jehoſchua

autem ac Caleb nihil portarunt, quoniam (cœteri exploratores) id unicè egerant, ut
ſiniſtram opinionem 40. injicerent (populo Ifraelitico de terra Chananæa, ac ſi di-
cerent:) quemadmodùm fructus ejus (terræ) diverſus eſt; 41. ita & populus ejus à
cœteris diverſus eſt, quòd ſi tu ſcire cupis, quantum fuerit onus unius ex illis, 42.

abi & ſupputa iſtud ac diſce ex lapidibus, quos erexerunt in Gilgal, ſuſtulerant (enim)
ſibi quisque lapid em unum ex jordane ſuper humerum ſuum atque erexerunt illum
in Gilgal; 43. Rabbini noſtri uniuscujusque (lapidis) pondus ſupputàrunt, fuiſſe-

quadraginta ſatorum; 44. traditur autem, 45. quòd onus, quod quis ipſe ſuper hu-

o. Sive: malam famam, ſica- hie vertere pos-

7

29.: En decem exploratores, quorum ocdto tule-

4. Vel: mirabilis eſt, ſcil. quoad

verſus, id enim dictio nwn hic notat.
A2. Scilicèt; portatoribus, id eſt: quantum one-

43: Uti ſoſa. eap. 4, verſ. 5. S& v. 20. habetur, con-
fer. N not. in Ha Row h. loc. cœterum iſta:

unumquemque eorum (lapidum) æftimarunt

meros ſuos elevat, 46. non ſit, niſi tertia pars 47.
(alii) ei opem ferunt. 48⁰. Verſ. 26. Ec reverſi ſunt ** ab exploratione terræ poſt

ejus oneris, ad quod elevandum

guadraginta dies] Sed nonne quadringenta milliaria 49. in longitudine ac quadrin-
genta milliaria in latitudine habet illa (terra Iſiralitiea?) iter autem hominis medio-

cris eſt decem milliarium in diem (unum,) ecce iter quadraginta dierum ab oriente-
in occidentem; 5o. illi autem (exploratores) iverunt in longitudine ac latitudine;

51. ſed

* Hæc verba: unus ex illis &c usque ad: à coœte.
ris diverſus eſt, poſita ſunt in utroque MSto poſi
verba iſta: ad quod elevandum alüi ei opem ſe-

runt botrum, unus firum & unus malogranatum;
duo autam, nempè Joſua atque Caleb, nihil tu
lerunt , confer. D. Wagenieil. Sot. p. 702, &

leqq.

ſis, nonnulli interpretantur: infamiam, alii:
vitupetationem.
ſtupendam e-

ius magnitudinem, S 2 coœteris fructibus di-

ris unus ex illis humeris luis portare potuerit.

SSE& erexeru t illum in Giigal, abſunt in Hebræo
ab utroque MSto.
44. Hebr s, quæ menſura eſt aridorum, triee-
fima pars Cori fſive Chomeris, D. Wageneili
us in Sota, p. 70 7. locum iſtum ſic tranftulit:

(non minorem fuiſſe) cupà quadraginta ſato-

45. Vel: vulgò fertur, prout D. Wagenſeilius in

Sota, pag. 70 I. verbum p, quod hic apud

LCLommentatorem noſtrum habetur, tranſtulit.

[46. Vel: in humeros ſuos tollere poteſt, uti D.

Wagenſeilius dict, pag. 70 1. vertit.
47. Sive: triens, prout idem Wagenſeilius Iloco
allegato tranſtulit. ””MM
4 ⅝. Vel: quod gquis (in humeros) elevare (ae
geſtire]) Valet, aliis opem ferentibus, ſive quod
Quis ſibi ab alio impoſitum geſtare valet, uti D.
Wagenſeilius p. 702. vertit, triplò majus itaque
onus portare quis poteſi aliis eum ad elevanduùm
juvantibus. WD ”
* Hebr, n wy iſtud & ſequentia, usque ad: 1271
i e. & abierunt (uii verſ. 27. h. cap. habetur)
abſunt hic ab utroque MSto.

429. Sie Hebr. ddeb, quæ dictio hic habetur, com-

muniter vertunt, Parſa autem continet quatu⸗
or pm i. e. oéto mille cubitos ſive paſſus mino-=
res, vide Buxt. Lex. Chald. fol, 1927. confer. &
ſuprà Verſ. 22. h, cap. n. 2 0. it. tract. Talm. Sota,
Jol. 34. 5. ”
50. Id eſt: in longitudine terræ Iſraeëlàicæ, quæ
fuit ab oriente in occidentem, confer. Lightfoor
Decas Chorogr. Marco præmiſſa, cap. 8. §. 1.
p. 572. edit. Lipſ, item Jalkut Part. 1. fol, 22 3.

1124

NüuMERORUM.
N

CAP XIII.

51. ſed, quoniam manifeſtum erat apud Deum, quòd ipſe decreturus eſſet ſuper illos

Craélitas) diem (unum)

in annum, 52. (ideò Deus) abbreviavit coràm eis viam-.
Verſ 27. Et abierunt & venerunt] Quidnam hoc (ſibi vult:) D) i. e. & abierunt?

(nempè:) ut comparet (S. Scriptura) abitum eorunt (exploratorum) cum eorundem
adventu, quemadmodum adventus (ſive reditus) illorum erat cum malo conſilio;

ita & eosum abitus
rem] (Nempè:) Moſi & Aaroni. 54.

fuerat cum conſilio malo. 53. Eod. verſ. 27. Et retulerunt eis
Verlſ 2 8. FHuit lacte ac melle] Omne ver-

bum mendax, 55. per quod non aliqua veritatis pars ab initio dicitur, non ſubſiſtit

in fine. 56. Verſ 29. Munitæ]
Targum ejus (hic habet:) ſ2)2,
ca (ſignificat:) rotundum.

anteà (Israelitæ) per Amalekitas erant laceſſiti,
exploratores, ut eis (Iſraêlitis) terrorem incutiant.
(Dictio ſignificat) juxtà ſenſum ejus literalern
dicerent exploratores:) non poteritis (ò Israelitæ, flumen iſtud) tranſire.
Caleb] i. e. Fecit, ut tacerent omnes.

Et ſilere fecit

(Dicdtio H) ſignificat P) i. e. firmitatem,
quod notat turres 57. rotundas & in linguàâ Syria-
Verſ. 30. Amalek babitat &c.] Quoniam jam-

58. ideò mentionem corum faciunt
Eod. verſ. 3 C. Ad litus Jardenis]
. i. e. propè Jardenem, † (ac ſi
Verſ. 31.
Kod. verſ. 3 I. Ad Moſen] Ut

audirent (Israelitæ,) quid ipſe contrà Moſen eſſet dicturus, 59. clamabat (enim Ca-

leb) ac dicebat:

an iſtud ſolùm fecit nobis filius Amrami? is, qui hæc audiebat, cogi-
tabat, quèòd (Caleb) narraturus eſſet (aliquid in) vituperium 60. illius (Moſis,) &

quo-

F1. Et ſic duplo temporis ſpatiò, nempè octogin-

ta dierum, opus habuiſſent; aſt ipſi iter iſtud
quadraginta dierum ſpatio confecerant, uti hic
in textu ſaero habetur, confer. Deuter. c. I. v.
24. n. 147.
1. Nam quadraginta annis in deſerts degerunt
Ilraclitæ, vide gap. ſeq. 14. v. 34. item Amos c.
v. 2 5.
. Canſer. bie D. Wagenſeil. Sot. p. 72 5.: ac not.
in noti m b, loc. ubi etiam tractat. Talm. So-
ta, nl. 3 4. 5. àd marginem allegatur, vid. Jal
kut Part. 1. Fol. 223, col. 4. princ.

Vide etiam hic not. in Mas ne,, ubi res iſta
uberins exponitur, confer. & tract, Taltn. Sota,

Jol. 34. . .
55. Vel: omne mendacium,
ſic in notis Commentatoris noſtri hic habetur;

in Gemara, quæ apud D. Wagenſei ium in So-

ta, p. 72 5. habetur, ſic legitur: ym 277 n n
i. e. omnis calumnia. .

6. Id eſt: niſi mendacium aliquà veritntis ſpecie

Hebr. 5 n ,

Fol. 174. col. 4. princ. ac D. Wagenleil. Sot. p.
726. ut & not. in So ne, ubi etiam Be-
midbar rabba ad marginem allegatur. .
57. Hebr. Hpaa, arces, palatia, confer. Buxtorf.

Numer. cap. 14. v. 45. habetur, confer. & hic
Gur Arjeh fol. 174. col. 4. princ. ac not. in
=o SE . loc. vid. & Exod. c. 17. V. 8. &
ſequ.
illum.
59. Confer. bic D. Wagenſeil. Sota, p. 727. ac
Gur Arjeh fol. 174. col. 4. princ. item not. in

60. Sive: ignominiam ac turpitudinem ejus, Hebr.
M), konfer. cap. ſequ. 14. V. 24. n. 34. ac nor.

coloretur, non invenit fidem, confer. Gur Arjeh

Lex. Chald. fol. 36 1. ac Gur Arjeh fol. 174. col.

In utroque MSto hic additur: 7) i. e. juxtà

pam mpv h. loc. ubi etiam Bemidbar rabba ad
marginem allegatur, confer. & Sota, Fol. 34.

58. Malè mulctati & excepti erant Iſtaelitæ ab A
malecitis, utpote qui eos clade affecerant, prout

—
Honiam aninni
Portatun ie⸗
dxi: nonne difn
dis cotothices?
ſes) icat: faei
Guæ ille dixer

echaberut,) ign

i e. ſleat om nist⸗
moratuti &c. 5,,
Virotum ipleic
contra Numen Di
tret ſuot] In omn
dimus eos, gudm
Ium (exploratoru

teilli inquiterent

1c proceri, gon o⸗
Inm & ſpithama n
intelligitur:) ir

——
in wd b. ſoc
11 0),4. wed.
(I. HBebt. Mh d, i
gitut: i
ie D. Wgenſeil. 0
Gemara paulo aliter

enſo, zige & Gur Ar

not,in N d,,
fol. 24,.
r llii Zachan ca, :
Iiud ſegneniz us
tior ille (Ferl ieg
n
1.

63. Vide Amnos, ta)
not.

60 ſonm elhlleminn

10 1. 4 „ pr
tn betur: vr

Hebr. Sniged
6). Hebr, D 5

——

neliten e⸗ ſe f

CN MI.
kluper Ulot
eis iann,
X abieront!
eorundem
lo conſllo;
aulerun eu4
Omne vet-

non ſabſiſtit

rmitatem,
ingni Stie⸗
oniam fam-
rum ficiunt
tu ſrteni

nem (alH
1er

1t (enim Ca.
iebat, cogi.
(Molis) &
. quo⸗
gencl Sot.
o,ubi etiam be⸗
tur.
cOnler⸗Buntork.
en ſol 174, cl.

1 lNizelite ꝛbA.

lecerant, pfoit
r, conlel hie
prine⸗ ar hot, in
4,6 17. N

ie n

Sotn, ) 1li
linc,itenn nol, in
enicbjr ebba 11

Sota, kol 344

inemeitolich

06,
n

intelligitur:) vir 1 i. e. menſuræ. 68. Verſ. 34. Nephilim (Hi fuerunt) Ana-

in Phorm. quid, non is obſecro eſt? C. ſt: in

CAP. XIII. AäAIINERORuIAMA. II25

quoniam animi eorum Israélitarum) irritati erant contrâ Moſen propter verba ex-
ploratorum, ideòô) ta cuerunt omnes, ut audirent vituperium ejus: (ſed Caleb eis)
dixit: nonne diffidit ille nobis mare & deſcendere nobis fecit manna & adduxit ne-
bis coturnices? Eod. verf. 3 I. Aſcendendo ſcendamus] Etiam in coœlos, ſi ipſe (Mo-
fes) dicat: facite ſcalas & eò aſcendite, rem proſperè agemus in omnibus,
quæ ille dixerit. 61. Eod. verſ. 3 I. Et ſilere Jeci] (Verbum O87, quod

hic habetur,) ſignificat Pp i. e, ſilentium, ſic quoque (accipitur in illo loco:) 85⁷

i. e. ſileat om nis caro. 2. item (in illo loco:?) O* i. e. ſile, quia non erant comme-
moraturi &c. 63, ſic facere ſolent homines, dum aliquis vult efficere, ut ſileat turba
virorum, ipſe dicit: St! 64. Verl. 32. Fortior ille eſt * nobis] Quodammodo é65.
contrà Numen Divinum 66. dixerunt (exploratores.) Verfſ. 33. Devorat habita-
tores ſuos] In omni loco, per quem tranſivimus, (dicebant exploratores,) deprehen-
dimus eos, quòd mortuos ſepelirent; ** ſed Sanctus ille Benedictus id fecerat ipſo-
rum (exploratorum) bonò, 67. ut illos (terræ incolas) detineret occupatos in luctu,
ne illi inquirerent in iſtos (exploratores.) Eod. v. 3 3. Viri menſurarum] i. e. Magni
ac proceri, qui opus habent menſurà, veluti Goliad, cujus altitudo erat ſex cubito-
rum & ſpithamæ unius, ſic quoque (accipitur in illo loco:) vir [, (quo nomine

kim
in pan h. loc. ut & Jalkut Part. 1. Jol. ta, p. 730. n. 5. ubi plura de iſtius vocis com=
223. col. 4. med. ”ḾMBM poſitæ ſignificatione, vide & Cap, ſeq, 14. v.

1. Hebr. Ma" Ynn, in utroque MSto pro his le- 2 8. n. 45. it. Sota, JOl. 34. 6. & Menachot, Jfole

gitur: boa in omnibus viis ejus, confer. §3. b. it. Erachin, Jol. I1 5. a.
kic D. Wagenſeil. Sota, pag. 72 3. ubi verba ex 66. Hebr. y' n, ſenſus eſt, quòd explorato⸗
Gemara paulo aliter narrantur, eodem tamen] res dicere voluerint, incolas Palæſtinæ ipſo nu⸗

ſeenſu, vide & Gur Arjeh /ol. 174. col. 4. med. ac mine Divino eſſe fortiores, confer. D. Wagen=

not. in a M h. loc. it. tract. Talm. Sota, ſeil. Sota p. 73 6. n. 4. & pag. 737. n. 9. ubi plus=
Fol. 24: b. = ra de ſignificatione vocis hyn, vide & Gur Ar-
62. Uti Zachar. cap. 2. v. 17. habetvr. jeh ol. 174. col. 4. med, ac not. in nan rp
* Iſtud & ſequentia, usque ad: &&en pmn i. e. for- h. loc. ubi etiam tractat. Talm. Sota, Jol. 34. b.
tieor ille (verſ. lequ, 32.) abſunt hic 4 MSto ad marginem allegatur, Gemariſtæ pro:
2.. S=M . uti in textu facro habetur,) j. e. quᷣ
63. Vide Amos, cap. 6, verſ., 10. ibique Raſchi aer ine putant: 439 13 quam ile, 1ir

* um indicentis ſic 1 erentius 2 2 . . —

MSto 1. habetur: v aliæ editiones habent: *Conlfer. not. ad Ezech. c. 36. v. 13. Sign. *XX
L D, M (67. Confer. hie præ aliis D. Wagenſeil. Sota, pag,
X Hebr. & on iſtud & ſequentia, usque ad: 733 & jalkut Part. 1. Jol. 223. col. 2. med. it.

H & i e. devofat, abſunt 4 MSto I. Sota, fol. 3 5. a. & col. 4. med.
f5. Hebr. 7) A 1., e. ſi ita dicere Ias eſt, ut ita ake. 68. Nempé: vir procerus, longæ ſtaturæ, vide 2.

Ie liceat & c. æonfer. præ aliis D. W' agenſeil. S0- Sa-

.

1126 NuMERORUM.

kim (i. e. gigantes) ex filiis Schamchaſai † & Haſael, 69. qui de cœlo ceciderant tem-

pore generationis Enoſchi. 70. Eod. verſ. 34. Et ſic fuimus in ocalis eerum] Audi.
vimus, (verba ſunt exploratorum,) quòd illi (gigantes) dixerint alter ad alterum:

formicæ 71. ſunt in vineis, ſimiles viris. 72. Eod. verſ. 3 4. Auak] (Fili Ppon

ideò dicebantur,) quia D poDi. e. torquis in modum cingebant ſe Sole ob proce=

niatem ſuam. 73.
CAP. XIV.

YErſ. 2. Ueinam mortui eſſemus; (Verba NO b hic idem ſignificant, ac:)
JD) N i. e, utinam eſſemus mortui! 1. Verlſ. 4. Eonftituamus du-
cem] Juxtà Targum ejus (etiam habetur:) præficiamus caput (ſive ducem,
id eſt:) conſtituamus ſuper nos regem; Rabbini autem noſtri exponunt, quòd ſigni-

ſicet cultum idololatricum. 2. Verſ. 9. Nolite rebelles e] Et iteràùm: vosque,
noli-

i, e. veniunt.
72, Confer. hic D. Wagenſ. Sota, p. 73 3. & ſeq.
ac Gur Arjeh fol. 174 Ccol. 4. med. & nor. in
e D bh. loc. ubi etiam tractat, Talm.
Sota, Fol, 3 5. a. ad marginem allegatur.
73. Sic cum D. Wagenſeilio in Sota, pag. 716.
S& 720. n. 9. potius vertere volui, quam cum
Buxtorfio, qui tranſtulit: quia terrorem injici-
unt ſtatura ſua, priori interpretationi adſtipu-
lantur etiam notæ in on SWw, ubi filii ay
inde nomen trazxiſſe dicuntur, quia videbantur
SeD Ae inne inn en eene en i.

Paraphr. Chald. h. loc. it. tractat. Talm. Joma,
fol. 67. uti in p- ad marginem alle
gatur;, vide & I. Paralip. 6. 20. v. 6. ibique Ra-
ſchi not. it. not. ad Jerem. c. 22. v. 14. n. 12. &G
ad Ezech. c. 2 8. v. 14. num. 10.
† Hebr. &π in MSto 1. legitur 7απν, quod
reddere poſſis Schamchaſaẽl. 4
69. Confer. hic præ aliis Lud. Cappelli Commen-
tar. in Genelſ. c. 6. verſ. 4. fol. m. 3 66. ac P, Fa-
gil not. ad Paraphr. Chald. it. Mar re ubi
etiam tractat. Talm. Sota fol. 34. b. ad margi-
nem allegatur, vid. & liber upᷣeN νοh Part.
4. cap. 12. pag: 75. a.
70. De quo vide Geneſ. cap. 5. verſ. 6. ac ſeqq.
confer. & Geneſ. c. 6. v. 4. n. 69. & n. 70. de
diluvio, quod Enoſi ætate contigit, vid. R. Sal.
ad Eccleſiaſtæ cap. 3. V. 14. & ad Hiob. c. 12. v.
15. & àad Amos. c. 5. v. 8. item Gorion. J. 2. c.
1 3. juxtä novam librorum & capitum diſtinctio-
rem.
71. Hebr. pa, R. Elias Miſrachi putat, hic er-
rorem eſſe & pro pa legendum: 'ai. e.
locuſtæ; ſed prior lectio defenditur in Gur Ar.-
jeh fol, 174. col. 4. med. ac not. in an
b. loc. ontfer. Jalkut Part. I. Jol. 223. col. 4.

(ſeu foramen,) unde Sol egrediebatur, idem ſe-
1 ſcribitur etiam in Gur Arjeh fol. 175. col, 1.
princ. confer. & Sota fol: 34. 5.

32. num. 7., ac Gur Arjeh fol. 17 5. col. I. princ.
S&& not. in a b. loc. it. tract. Talm.
Taanit, ſol. 29. a. & Sota, fol. 3 5. a. it. Sanhe-
drin, fol. 104. 5.

ſive idolum, confer. hic Gur Arjeh tol. 175. col.

ſtri &c. usque ad; cultum idololatr. 4 MSt

CAp. XIV.

Samuel. c. 2 1. v. 20. confer. & P. Fagii not. ad * Hebr. na in MStO I. pro eo legitur: 'e

e. ac ſi eorum collum ingrederetur in feneſtram

1. Confer. hic Raſchi not. ad Exod. cap. 16, verſ.

2. Nèmpè, quòd verba illa: conſtituamus ducem,
hunc habeant ſenlum: faciamus Deum alienum

1I. med. abſunt autem iſta: Rabbini autem no-

4W.

le iinete., P
dpenemn. 4. 50
gui lllos protenet
ſit ab illis, .
11. Mguegns ri⸗
teſtas in maau!
Corus ſim juramen

gyptiüi,) quoc inten
501 1

MMWWWEEEE

N r 1
z. Nemxé: populum

tonlet. & hic Gur A
acn0t. in De N
ur: ( vos non erit
DW ee

Uti ticmeatis, coltet

de

4 (Codſet etianbie

wec, ac nor in n
1. Lilemonuns ell,
Mtutn feperitgr:
dore (Ui ce) ut
leozs: VV. ſ⸗d van
. eps: Bled 4 Vna
in veteri quodam exe
10; ablunt tamen in
Raſchiänis conſer i
1 lem Gut Arjen
not i en nnh.
. 4
dr ſol 36, A mar
egenſel 0t, P,
Iſ. 2.

t Hebr r Wiſta N
4 llos apiibe

Msto.
ſar hi.
6. Conſe dit e
Chald. ,. loe,

,N Maſan à
Jon Molen Aun

CNNe.
un Auli.
ad aleerun,
leob e⸗

4

fſeant, ac
liuana d.
(Gre ducem,
.
guodd ſigni⸗
: vo: ue,
noli⸗

—

Egiu: n

1

33, ſehn
wed. & nol. in

ractat, Lalm
Allegatur.

otz, ig./1.
Mui,guam cun

tetrotem inſici⸗
Kioni adltipu⸗

”l

—
Gerant em.

CAD. XIV.

NIIMERORUM.

1I27%

qui illos protexerat; S. alia explicatio:

bum. 7. ori
II. Meguequs irritabunt me?] i. e.
In omnibus ſignis] 1. e. Propter omnia mira

gyptii,) quòd interfecturus ſis illos. 12.“

lite timere. 3. Eod. v. 9. Quia panis noſter Tſti ſunt] i. e.
panem. 4. FEod. verſ. 9. Receſſit umbraculum eorum] i.
tudo eorum, (nempè:) probi, qui inter illos extiterunt,

poteſtas in manu mea fit, ſervandi promiſlum meum.
ta Targum ejus: )O) ti. e., expellam illos, to, quod ſi dixeris, quidnam ego fa-
Gtarus ſim juramento patrum? (reſpondeo: ) & faciam te in
(Etiam) tu de illorum ſemine es. II. Verfſ. I

32 ponitur pro: Ni. e. quòd, 13. (ut ſenſus ſit: /& ipſi (gyptii) viderunt,

Comedemus illos tanquàm
e. Scutum eorum & forti.
mortui ſunt, (nimirùm) Hiob,.
umbraculum (ſive protectio) Dei receſ-

ſit ab illis. v. Verſ. 10. Ur ilos lapidibus obruerent] (Nempè:) Joſuam & Cale-
Eod. verſ. 10. & gloria Domini] (Nempè:) nubes deſcendit ibi. 8. Verf
Ad iram provocabunt me. 9. Eod. veri. I1.

cula, quæ feci eis, debuiſſent credere, quòd
Verſ. I2. Ert delebo illoi Jux-

faciam te gentem magnam, quia
3: Ee andien! Beyptir) Et audientéA-.
Eod. verſ. 13. Quta edexi] (Partichla:)
I. &

3. Nempè&: populum ſive incolas iſtius terræ,
conier. & hic Gur Arjeh fol. 175. col. 1. med.
ac not. in elnon mew, ubi locus ille ſic exponi- †
tur: ſi vos non eritis rebelles contrà Deum &
HN pee ene i, e. vos non opus habetis,
uti timeatis, confer. tract. Talm. Taanit, fol. 14.
4. Confer, etiam hic Gur Arjeh fol. 175. col. 1
med. ac nor. in mar Wme b. loc.
S.: Scil, mortuus eſt, atque hoc eſt, quod ſcri:
Pptutn reperitar Py en i. e. an in ea ſint
arbores (uti cap. antec. I 3: v. 2 1. habetur,) ne

.

gui⸗ figebantt
O M i.

tur in feneltram

ebatur, igem le⸗
ol. 17 cole l⸗

“
Aca 16, e
6. col. 1. geint.
t, ttadl, Tan. .
* Hebr., Aüte nn iſta & iequentia, usque ad: ei

3 ,din danhe⸗

tuamusducem, Z
685. Confer. hic

Deum Alienum

fl n col⸗
vbiniautenn no⸗

latt,6MH

in veteri quodam exemplari hic additum repe-

Raiſchianis, confer. diéct, cap. antes. I13. V. 2 I. n.
I 9. item Gur Arleh fol. 175. col. 1. med. ac
not, in man re h. loc, ubi etiam tract. Talm.

Wagenlſeil. Sot. p. 733: atque Bava batra fol.
IS . 2ð

i. e, K illes lapidibus &c. ablunt ab utroque
Præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr.
Cchald. h. loc.

legas: Vy; ſed Py,nam Hiob erat de terra Uz, ſic

rio; ablſunt tamen iſta ab ho diernis editionibus

Sota, fol. 3 5. ad marginem allegatur, vide & D.

7. Non Moſen Se Aaonem, a Da n e

i. e. quia illi nihil locuti erant, ſic exponitur in
notis —nar m, confer. & Gar Arſeh fol.
175. cOl. I. med. it., ttactat. Talmad. Sota, fol-
9. Confer. etiam hic Gur Arſeh fol. 175. col. I.
circà fin. ac not., in nan mner h. loc. ubi BcS
midbar rabba ad marginem allegatur,
*„ Hebr. y, in utroque MSto hie additur:
1 3 i. e. quousque, eſt hæc ex poſitio.
9. Exponitur hie verbum: Aeten, quod in fextir
facro habetur & ½ Commentatore noſtro expli-
catur, quòd ſignificet: na i. e. ad iram me
provocabunt, hine Deus fletum deter mina vig
IIraelitis quoad poſteros, vid. not. ad Thren.
Jerem. c. I⸗ V. I 5. n. 57. it. track. Talm. Me-
Qilla, ol. 2z1. .
10. In hodiernis exemplaribus Chaldaicis pro
Pnr legitur: pxmMαε i. e. perdam illos, con-
fer. Gur Arjeh fol. 175. col. I. fin. & not. in
an DW bh. loc.
Confer. & hic Gur Arjeh fol. 175. col, I. fin.
ac not. in eneon ,, ubi etiam Bemidbar rab-
ba ad marginem allegatur. L
12. Nempè: Iſtaelitas, confer: not, in spae R*
b. oc. O
13. Confer. quæ infrà ad Numer,«? I. V. I. um. 1,.
notata ſunt. ððè
CccCCCCc J

1 I

1128 NuMERORUM. CAbp. XIV.

1. c. quòd eduxeris illos (IHraélitas) fortitudine tua magnâ ex medio illorum, 14. &

quando audient (Egyptii,) quòd tu illos (lsraêlitas) interficias, non dieent, quòd ipſi
uibi peccaverint; ſed dicent, quòd contrà ipſos (quidem Ægyptios) poteſtas tibi fuerix
bellandi; aſt contrà incolas terræ (iſtius) non potueris bellare, atque hoc eſt, (quod
mox ſequitur:) Verl. 14. Et dicent de habitatoribus terræ iſtiu] (Verbs iſta — *
ν) hic ponuntur) pro: Q* Hpi. e. ſuper (vel de) habitatoribus terræ iſtius;
15. ſed quidnam dicent de illis? (nempè ) id, quod dicitur in fine textus: non po-
terat Dominus & c. 16. (ut ſit ſenſus:) quoniam audiverunt, quòd tu, Domine, habi-
tes in medio illorum (Iſraëlitarum) ac temet oculis conſpiciendum illis præbeas 17.
idque omne per modum dilectionis nec ipſi (Egyptii) perceperunt de te, quòd amor
tuus hactenus ab illis (Iſraeélitis) receſſerit. Verſ. 15. Si occideris pepulum iſtum, tan-
quàm virum unum] i. e. Repentè, 198. ac proptereà dicent gentes, quæ audiverunt
famam tuam &c. 19. Verlſ. 16. Quia non poterat &c.] i. e. Quoniam habitato-
res terræ (iſtius ſunt) robuſti ac fortes nec Pharao ſimilis fuit 20. triginta & uni regi-
bus, dicent hoc de habitatoribus terræ iſtius: quia non poterat i. e. quoniam pote-

ſtas non erat 21. in manu ejus (Dei) introducere illos (Israelitas in terram promiſſam,

ideò) occidit illos (in deſerto,) Qb)(hic) eſt nomen rei ſubſtantivum. 22. Verſ.
17. Sicuti locutus es, dicens:] Quodnam eſt iſtud dictum? (nempè illud:) Domi-
nus longanimis eſt 23. tàm ergà juſtos, quàm ergà improbos, quando aſcenderat
Moſes in excelſum. reperit ipſe Deum, quòd ſederet ac ſcriberet: Dominus longani-
mis eſt, dixit ei (Moſes:) ergà juſtos, refſpondit ei Deus: etiam ergà improbos, ad
quæ Moſes: improbi peribunt, 24. dixit ei (Deus:) profectò tu re iſta opus habebis,

120, Vide hie tractat. Talmud. Berachot, ol. 32.

14. Sciliceét: &gyptiorum, vide hic Gur Arfeh
a. mi in 'nan nbe ad marginem allega-

fol. 175. col. 1. fin. ubi locus iſte perſpicuè ex-

ponitur. tur, confer. & Jalkut Part. I. fol. 2 24. cOl, 2.
15, Confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 175. col. med. . .
1. fin. 21. Confer. hic D. Wagenſeil. Sot. p. 729. med.

16. Proht veria 16. b. cap. habetur; coœterum

ubi loci iſtius Rabbinica habetur expoſitio, con- ii⸗ſ en
Sſ 1/ (0

verba iſta: (nempè) id, quod dicitur in fine tex-
tus: non poterat Dominus &cc. abſunt hic ab
utroque MSto, confer- dict. yerſ. 26. . cap
n. 21.
17. Confer. bhic Numer. cap. 26. verſ. 13. num.
22, ac not. ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 159.
b. med. .
1 8. IIlicoò, ſubitò, eonf. Exod. c. 32. v. 34. nr .
ac Gur Arjeh fol. 175. col. I. fin. & not. in
pan DD b. loc.

19. Sicuti verba iſta hoc verſu 15. in textu ſacro
habentur.

fer. & ſuprà v. 14. H. cap. n. 16. H
22. Et ſignificat: poteſtatem, vide hic Gur Arjeh
Jol. 175. col. 2. princ. ac nor. in nom me

23. Uti Exod. c. 34. v. 6. habetur, ubi vide not.
n. 1 5: confer. & tractat. Talm. Sanhedrin, fol.

111. b, ſicuti ad marginem in "non mnov' h. l1oc.

allegatur. V
24. Uti Pſalm. 3 7. v. 2 0. habetur, confer. hic Gur
Arjeh fol. 17 5. col. 2. med. in MSto z. poſt:
Tin i. e. petibunt, additur: )y n i. e.
de mundo. Sèð

(etenim) damß⸗
tum, recetus el
onne dikilti in
mihi: etiam erg
ſacinsi, guoc
Eod, retl-18.
untuun ie.
Dominus Ac,.
retè hoc faciam
tamentumn, 21.
ita ſerrabo eis j
une Ge. Verl.
(cbjushacett ſeti
implebitomnemt
Gicant gentes:)
Tepente tanquim

ltim (conſuwam
lem ſaciencahlee

in mari & bis in M
(0: Erachin. 30,

—
15, Conlet, hie Gur/
1e not, in
99, . & & Kanheori

ii die: enitentien

.. dum. 10, Muie
taioni conſentit etia
loe. Fice K hot, in
17, Uiilati n,16, 4,
17f. col 1.
be loc it treck. Tala
11. Conſer, igltz v. ¹

ſen ,al 17. col.

be in Möt

ego] Notantjurame
lunt von ſeſim ila,
d .
qud omnes in ,

ebr. Nn ONiſta

ad: , e ten⸗
le Ado conler hie
1& binchin /,. 1

Conſeh hie n0t, 10

CA. XV.
—
um, 14, &
tibifuctit
d eſ(guod
ie
tette iſlins;
: non P0⸗
mine, habi⸗
drebers 1).
gvod amor
1 ium tan⸗
audiverunt
n habitato⸗
Kun regi⸗
Dniamn pote⸗
1promiſlan,
. 12, Verl.
tud:) Domi-
Aſcenderat-
inns ongani⸗
improbotzad
pposubedbit,
(et⸗

—¶—

1achot, 0. 31.
iginem allegn⸗
0l. 114,00. 2

0t. . 7 9. mes,

CAP. XIV. NüIMERORIIM. 1129

(etenim) dum peccaverunt Israêlitæ in vitulo (conflatili) ut & in negotio explorato-
rum, precatus eſt Moſes (per verba iſta:) D'N i. e. longanimis, dixit ei Deus:
nonne dixiſti mihi: erga juſtos? reſpondit ei (Moſes:) annon (tu quoque) dixiſti
mihi: etiam ergà improbos? Eod. verſ. 17. Magnifßcetur quæs virtus Domini] Utc
facias id, quod dixiſti. 25. Verſ. 18. E abſolvendo] Scil. eos, qui revertuntur. 26.
Eod. verſ. I 8. Non abſolvet] Eos ſcil. qui non revertuntur. Verſ. 20. Juxtà ver-
bum tunum] i. e. Propter id, quod dixiſti: ne fortè dicant (gentes quia non poterat
Dominus &c. 27. Verl. 2 I. Feruntamen] (O')) &) hic idem ſignificat,]) ac: enim-
verò hoc faciam eis. Eod. verſ. 2 1. Vivo ege] (Verba iſta: vivo ego,) notant ju-
ramentum, 28. (ut ſenſus ſit:) ſicuti ego vivo & gloria mea implebit omnem terram;
ita ſervabo eis (juramentum iſtud, nempè:) Verſ. 22. Quòa omnes viri, qui vide-
"unt O&c. Verſ. 23. Si piderint *terram] Ecce hic ordo Scripturæ inverſus eſt,
(cujus hæc eſt ſeries:) vivo ego, quia omnes viri &c. ſi viderint terram, & gloria mea
implebit omnem terram, (nempè:) ne profanetur nomen meum per plagam iſtam ac
dicant (gentes:) quia non poterat Dominus introducere eos, ideò non occidam illos
repentè tan quàm virum unum; ſed tractu (temporis,) quadraginta, ſcil. annis, pau-
latim (conſumam illos.) Verſ. 22. Et tentaverunt] Juxtà ſenſum 29. ejus litera-
lem (facienda hic eſt explicatio) Eod. verſ. 2 2. Hisce decem vicibue] (Videlicèt:) bis
in mari & bis in Manna & bis in coturnicibus &c. ſicuti habetur in tractatu Talmudi-

expoſttio, tol⸗

ſe hic Gur Atſeh
„ in e

ur, wbi tide ne .

. anhedtin, /0,.

wr,let
à Hebr. t.) — , iſta & quæ ſequuntur, usque

eone, bi C

n Mo 2. hott:

. Oy 3 16,

co: Erachin. 30. Verſ. 23. Si viderint]

CccCCCcCC 2

i. e. Non videbunt. 31. Verſ. 24. Syiri-
tues

25. Confer. hic Gur Arjch /ol. 17 5. col. 2. med.
ac not. in a νq , loc. it, Schabbat, ol.
89. a. & & Sanhedrin, fol. 111. 6.
26. Sive: pœnitentiam agunt, confer. Exod. c. 34,
v. 7. num. 20. huic Commentatoris noſtri expli-
cationi conſentit etiam Paraphraſis Chaldaica h.
loc. vide & not. in Nan Pov h, logç.
27. Uti ſuprà v. 16. b. cap. habetur, confer. Gur
Arjeh f. 17 . col. z. med. ac not. in bmar ne
p. loc. it. tract. Talm. Berachor, fol. 3 2. a.
2 8. Confer. infrà v. 2 9. b. cap. n. 44. ac Gur Ar-
jeh /ol. 175. col. 2. circà fin. & not. in nov
Mo h. loc. in MSto 1I. abſunt verba iſta: Vivo
ego] Notant juramentum; aſt in MSto 2, de-

ſunt non ſolùm iſta; ſed & ſequentia, usque ad:

quòd omnes viri &c. (v. 2 1. h. ca p-)

ad: an i. e. & tentàrunt, abſunt hic ab utro-
que MSto, confer. hic tract. Talm. Avot, fol. 11.
a. & Erachin, fol. 15. a. 5.

19. Confer-hic not, ad librum brec. Jud, part. 2.

P. 251. 6. med. ac Gur Arjeh fol. 175. col. 3.
princ. ubi adducitur, quòd R. Salomo in notis
ad tractatum Talmud. Eruvin, verbum — bz,
quod hic in textu ſacro habetur, alitet, quàm hic,
explicet.

30. Hebr. †)y, eſt is liber quintus partis quintæ
operis Talmudici, tractans de æſtimationibus,
earum ſcil. rerum, quæ Dev devotæ ac promiſſæ
ſunt, vide P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. .
loc. ut & not. in man neow, ubi decem ilfæ
teutationes ex dicto tractatu Talmudico: Era-
chin, & quidem ejusdem capite 3. quod incipit:
nya recenſentur, vid. Erachin fol. 15. 3. &
Jalkut Part. 1. fol. 224. col. 3, it. tract. Talm.
Avot, fol. I1. a. cterim in MSto z. pro Pay
legitur;: Pay i. e. Eruvin; ſed mendose.

. „
31. Nam,quoniam apm e ben P i. e. nul-
