not. in am h. loc. it. tract. Talm. Schab-
bat, fol. 96. b.
*„ Hebr. , in MSto I. pro eo legitur:
ba rn, i. e, quam vobis exhibui, & pau-
15 poſt pro & en i. e. qui educit, ibidem habe-
tur: DeorR HRN i. e, qui eduxi vos, lectio
magis perſpicua.

4. Confer. Pſalm. 6 8. v. 7. ibique Raſchi not. item

not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 41. b. fin. &
tract. Talm. Peſachim, fol. 2 9. b. & fol. 9 6. b.
. Sic juxtà Commentatoris noſtri mentem hic ver-
tere volui: nvpa, quod dict. Plalm. 6 9. v.
7- habetur, alii aliter tranſtulerunt, in MSto z.
oſt: Mn hæc ſunt addita: 1Nn d e
Da en ee eee nee enn
nih n en ween eene neen anhe weee
be ne PN Senen n aenn en n
i. e. Verſ. 5.) Et erit, cum introduxerit te]
Sunt ex Rabbinis noſtris, qui ex hoc loco do-
cent, quòd (Iiraëlitæ) non ſanctifica verint pri-
mogenita, quæ ipfis prognata fuerunt in deſerto;
qvi verò dicit, quod ſanctificaverint (illa Iſfrae-
litæ in deſerto) is adyentum iſtum (in terram

Ganaan) exponit, eo ſenſu: (nempè:) ſi im-
pleveritis (præceptum) iſtud in deſerto, digni
eritis, qui in terram (illam) ingrediamini, ibi-
que iſtud implebitis, vid. infrà v. 10. h. cap. n.
20.
**Hebr. Dder ' ND n abfunt iſta à MSto z.

6. Quæ enumerantur Deuteron. cap. 7. v. 1. con-

fer. Gur Arjeh fol. 92. col. 2. circa fin ut &
tract. Talm. Menachot, fol. 34. b. item Tan-
chuma, prout ad marginem in aewmon rn h.
loc. allegatur ubi vide etiam notas.
7. Sicuti Geneſ. cap. 15. v. 19. habetur, conlſer.
Sε infrà verf. 1I1. H. cap. n. 2 1.
98. Prout Geneſ. cap. 26. Verſ. 3. habetur.
9. Vide Geneſ. cap. 2 §. verſ. 1 3. confer. & not. in
Ho h. loc.
* Confer. tractatus Talmudicus: Megilla, fol. 6.
a., uti ad marginem allegatur in a re ſuper
Commentar. Raſch. h. loc.
10. Sicuti Exod. cap. antec. 12. Verſ. 2 5. habetur.
* Hebr. d E nn een in MSto z. pro
his legitur a we,e n ene een
i. e. propter multas res, quæ in eo (textu) no-
vantur.
1I. Videlicèt verin 2 6, dict, cap. antec. 12. confer.
tracta⸗

484

EXOD I.

CAP. XIII.

bis filii veſtri: quisnam eſt iſte cultus vobis? de filio improbo 12. loquiturſibidem) Scri-

ptura, (videlicèt de eo,)
narra

qui ſeipſum à regula excepit; hic autem (quando dicitur:) &
bis filio tuo, 13. (ſermo eſt) de filio, qui non novit interrogare atque Scriptura

docet te, quòèòd tu primò incipere debeas verba narrationis, 14, quæ animum attrahunt.

Verſ. 8. Propter iſtud] (Nempe:) propter iſtud, (f
nimirùm de agno Paſchali, pane azymo & herba iſta amara.

cepta ejus,

—

ecit mihi Deus, ut impleam præ-
Eod. verſ. 8.

Fecit mibi Dominus] Indicat (hic Scriptura) reſponſionem, ( quæ fit) filio improbo .
dum dicit (ei pater:) fecit Dominus mihi; non vero tibi, nam, ſi ibidem fuiſſes, non ex-
titiſſes dignus, X“ qui liberaferis. 15. Verſ. 9. PEr erit tibi in ſinum] Exitus ex 5gy⸗
to erit tibi in ſignum ſuper manu tua & in frontalia inter oculos tuos, 16. ut ſceribas
verſus iſtos eosque alliges capiti atque brachio (tuo.) Eod. verſ. 9. Super manu tua]
Super manu ſiniſtra & ideò (ſcriptum eſt:.) — 2 plenè, (nempè:) verſu altero, 17.

ut de illa exponatur manu, 18. quæ eſt debilis 19.
Verſ. I I. Juravit tibi] Sed ubinam juravir tibi? (nempè eo in lo-

anno in annum, 20,

Verſ. 10. Adiebus in dies] i. e. De

co,

aactatus Talmud. Ketubhot fol. I11. 6 Peſa-
chim fol, 96. ac Mechita, prout ad mwarginem
alleganturia - ſuper Comment. Ra-
chi. h. loc.
z2 Confer. quæ infrà ad verſ. 14. h. cap. n. 37.
notata ſunt, vid. & tract. Talm. Peſachim fol.
96. a. & b. it. Menachot, fol. 82. b-
13. brout verſu ſequ. 8. he cap⸗ habetur, confer.
Peſachim, fol. I1 6. b. .
14. Senſus eſt: Sermonem hie eſſe de filio. cui
nondum maturum eſt judicium, ut poſſit inter-
rogare, quidnam ſibi velit cultus iſte, iſto caſu tu
primum incipias narrate filio tuo, quò animum
ejus verbis attrahas. .
XX Hebr. Pe, ſic in plerisque vulgatis editio-
nibus, ut & in MSto z. ſed MStum 1. pro eo le-
git: Pauzyne i. e. quæ collocant (i. e. ſedatum
vel quietum reddunt animum.)
X Hebr. 7NN N de N in MSto 2. pro his
legitur: &N&aà ee i. ee non fuiſſes ibi
liberatus. . ne
15. Confer. hict Mechilta, prout ad marginem alle-
gatur in n ſuper Commentar., Raſchi
b. loc. ubi vide etiam notas.
16. Vide infrà verſ. 16. h. cap. n. 44. confer. & D.
Wagenſeil. Sot. p. 409- h. 3. ubi plura de phyla-
Geriis, vid. & tract. Talm. Eruvin, fol. 96. a. &

Kidduſchin,fol. 3 5. a.it. Menachot, fol. 34. b. &

fol, 36. b. it. fol. 37⸗ a. & b. it. Makkot, fol.
I I,. 2.
17. Videlicèt: verſu 16. h. cap. legitur plene:
; hic vero detectivê: 71), conter. n. ſequ,
19. it. Ernvin, fol. 9 5. b. & Menachot, fol. 36.
b. it. Schabbat, fol. 108. a. & b. 3
1 8. Hebr. ), ſic in aliis exemplaribus legitur; aſt
in Bibliis Buxtorf. ut & in editione Hebraica, qua
uſus ſum, dictio iſta omiſla eſt.
19. Infirma, contracta, Hebr. 12²ä, in MSto z. hic
additur: 7 &nv & i. e. ezque eſt ſiniſtra, homi-
nes enim ut plurimum ſiniſtrà manu non æquè
commods uti ſolent atque dextrà, quia debilior
eſt & infirmior, pauci quippe ſunt «cαα ερο
ambidextri, confer. hic tractat. Talm. Menachot,
fol. 36. b. uti ad marginem in oar meh,
loc. allegatur, ubi vide etiam notas.

110. Sic etiam Junii ac Tremellii verſio hic habet,

nempè: quot annis, vide Nazir, Gal. S. a. &
Menachot, fol. 36. b. & fol. 37. a. uti in np
man h.loc- ad marginem allegatur. In notis Ra-
ſchianis editionis nam nov poſt verba: awn
auh i. e, de anno in annum, hæc uncinulis in-
eluſa & addita ſunt, nempè: NRNin n
nrren ee ee denn nee enenn
p eeen enn ene enn enn weden
„v Pe en en n nn en e
di

a. MI.

—
n) necſi
NVongnif

1I. R ider

gleillale

nemm eils0
) —
non luo,

Alumfetun

us (etizm
Altamenill
teileniptun

emicnalis in
uara)veni,

17. alia exp
Vülvam, ut
Aei Non
Kud deript

——
W ne.
1e] Nonne
(raelitæ)
in delerto
(laelitæ
umn iſtum
Cinanzan
ceptum
verilis ine
in tertam
tradatis,
21. Kicti E
chorot, ſG
,cab.d.
Zinemin
tiam not
11. Conter.
ſuper on
Aleoatur
. dic etigf
zelX.
tur die jer

Ab. IlI.
—
idem cri
licitun) &
Scriptar
nattrahunt,
Pleamptr.
od Fetl,9.
dimprobo,
les, non ex⸗
tus er Ayy⸗
. Ut ſetibas
mamutiA.
altero, 17,
e] ie. De
peeoinlo⸗
co;

—

Makkot, fol,

kegſtur plene:
Onker. n, lequ
chot lol, 36,

uslepiunt, al
eHebraica, qua

n Moo:. bie
ſtniſtes, homi⸗
anu pon Zil
,quizdehilot
nt ,,n
Im. Menachol,
S woyh.
D
ſo hie hibet,
ir, k.5,2, &
4. Eti in
tunlan notishe⸗
Anerda:
Eeuntinuliiu⸗
Wan N
NII
mnim
WwN 2
TN

CAP. XIII. . rEODNMTJI. 485
co: ubi ſcriptum eſt:) S&inducam vos in terram, ſu Per quam elevavi &c. 21. Eod. verſ-
1I1. Et dederit eam tibi] Sit in oculis tuis, perinde ac ſi in illo ipſo die data tibi ſit (ter-
ra,) nec ſit in oculis tuis tanquam poſſeſſio paterna. 2. Verſ. I 2. PEr tranſere ſaciei]
Non ſignifſicat (hic) aaliud, quam — Bi. e. ſeparationem:, 23. ſicquo-
que illa (Scriptura) dicit: ERnVNi. e. & ſeparabitis (ſive transferetis ) hæredita-
tem ejus ad filiam ejus. 24. Eod. verſ. 12. FKrium Jamenti] (Dictio hic ſigniſi-
cat) — P)) i. ec, abortum, quem i. e, projecit & emiſit mater ejus tempore
non ſuo, ac docet te Scriptura, quòd is ſanctus ſitinter primogenita, ita ut eximat * il-

lum (fœtum,) qui poſt ipſum venit, ac licèt is (partus,) qui non eſt — i. e. aborti⸗

vus (etiam) nominetur a, ſicuti (in illo loco:) . i. e. foetui boum tuorum; 2 5.
attamen iſta (dictio hic) non venit: niſi ut doceat deabortivoc(partu Anam ecce jam an-
teà ſcriꝑtum eſt: 26, omne, quod aperit vulvam, quòd ſi dixeris, " etiam primogenitum
animalis immundi juxtà ſenſum literalem (hic poſſe intelli gie reſt pondetur quèòd Scri⸗
ptura) veniat & explicet &r (iſtud) alio in loco, (nempè:) in bobus tuis & in ovibus tuis.
27. alia explicatio: poterunt etiam exponi (verba iſta:) & ſeparabis omne, quod aperit
vulvam, ut de primogenito hominis † loquatur Scriptura. Verſ. 13. Primogenitum
aſini] Non autem primogenita cœterorum animalium immundorum „ ac decretum i-
ſtud Scripturæ (ideò hic adducitur,) quia primogenita 5Ægyptiorum comparantur aſi⸗-
H nis,

DPp i. e. (Verſ. 1 I.) & erit, quando introducet DS'NoT b. loc. ut & tract. Talm. Sevachim, fol-
te] Nonnulli Rabbini ex loco iſto docent, quàd 9. a. & fol. 37. b. & Bechorot, fol. 4. b. g tol.
(Iraelitæ) non ſanctificaverint primegenita, quæ F. a. it. fol. 19. a. b. it. fol. 2 1. b & fol. 32
in deſerto erant nata; ille autem, qui dicit, quod a. b. it. Nidda, fol. 41. a. & Megilla, fol. 13. a.
(Iſraclitæ illa) ſanctificaverint, exponit adven- 24. Protit Num. C. 27. V. §. habetur. .
tum iſtum (ſive introductionem iſtam in terram * Vel: ut dimittat, Hebr. 9997 „ut liberet, ſcil⸗
Cananæam) hoc modo, nempè: ſi iſtud (præ- à redemtione, ne redimatur illud jumentum,
ceptum de ſanctificandis primogenitis) obſerva- quod poſt ſoetum iſtum venit ſeu naſcitur.
Veritis in deſerto, eritis digni, qui ingrediamini 25 Sicini Deuteron. c. 7. v. 12. habetur.
in terram atque illud (præceptum) ibi effectui 26. Nempè: ab initio hujus verſiculi 12.
tradatis, Wid. uprà v. 4. H. cap. n. 5. X Hebr. )tα hæc & ſequentia, usque ad: Mas
2 1. Sicuti Exod. c. 6. verſ. 8. habetur, confer. Be. X i. e. de primogenito hominis „ abſunt à
chorot, fol. 4. b. & fol. 5. a. Vic. & ſuprà verſ. 5. MsSto 1. conker. Sign. †
5. cap. n. 7. & ſeq- ut & Mechilta, prout ad mar- aX Hebr. wne) , in MSto z. pro eo legitur: vv
ginem in 'nan me h. loc. allegatur, ubi vide 1. e. & innovat, nempè, ſeparat & diſtinguit.
etiam notas. . . 27. Vel: in armento tuo & in grege tuo, prout
22. Contet. 8& hic Mechilta, ſicu in Swan e Deuter. c. 1 5. V. 19. habetur, animalia igitus
fuper Commentar. Raſchi h. loc. ad marginem immunda per verba iſta ſunt exeluſa.
allegatur, ubi vide etiam notas. Hebr. è nn, in MSto I. pro his legiture
2 3. Sic etiam autor Vulgatæ tranſtulit ſeparabis. tR& n i. e. de filiis hominum, confer. hic
ac LXX. ρεzü Junii ac Tremellii verſio uti- tract. Talm. Bechorot, fel. 9. a. b. & fol. I7.
tur hic verbo emancipandi, confet, not. in Xv k., fol. 41. b. & fol. 56, b.

Ppp

486

EXOLDI.

CA. XIII.

dum illi egrediebantur ex 5Ægypto,
verſ. 13. Redimes agnoe] Dat agnum

quoad utilitatem; * agnus autem profanus fit 30,. in manu ſacerdotis.* Eod. verſ. 13.
Decollabis ipſum] Decolla illum ſecuri à poſteriori (cervicis) ejus parte & ſic interfice

ipſum, (ratio eſt

quoniam) damnum intulit facultatibus

31. ſacerdotis ille, (qui redi-

mere noluit,) idcircò & ipſe damnum ſentiet in bonis ſuis. 32. Eod. verſ. 13. Alque

omneprimogenitum hominis

terminata alio in loco. 34. Verſ. 14. Càùm interogaverit te † filius tuus cras] Eſt (di-

ctio) D, quæ ſignificat ν5 ν. e. nunc,

uti iſta (dictio, quæ hic habetur iſtud ſignificat) & ſicuti (illa dictio, quæ alio in loco
habetur, nempè in illo, ubi legitur:) quando dicent filii veſtri P cras (i. e. poſtero
tempore) filis noſtris, 35. ſic klii Gad & filii Ruben (dixerunt.) Eod. verſ. 14. Quid
boc eſt] Hæc eſt (interrogatio) infantis ſtolidi, (ſive ſimplicis) qui non novit interroga-
tionem ſuam profundè depromere; ſed ſimpliciter interrogat: quid hoc (ſibi vuli?) alio
autem in loco ille (filius) dicit: quidnam (ſibi volunt) teſtimonia & ſtatuta atque judi-

cia

2 8. Confer. hic Gur Arjeh fol. 82. col. 4. princ.
ubi hanc in rem locus ex Ezechiel. c. 2 3. v. 20.
adducitur, vide & not. in tnafmeu ſuper Com-
mentar. Raſchi h. loc. & infrà Exod. c. 34. v.
20. Sign. * it. tract. Talm. Bechorot, fol. 5. b. &
fol. 6. a.
29. In utroq; MSt. ut & in editione pom np hic
adjecta ſunt iſta: vi à 7NXρννα.brde 17 Pe
ADE Qa (in MStoI. pro’a)) legitur )
i. e. quia non fuit unus ex Iſraelitis, qui non
ſecum duzerit multos aſinos, in utroque
MSto pro vva legitur: & i. e. tulit.
X Iſt eſt: utilitas ac commodum ex illo primoge
nito aſini percipi poterit, pro lubitu & arbittio
ſuo aliquis illo poterit uti, vide num. ſequ.
O.
zo. Sive: res communis ac profana, ſic dictionem
Punn bic interpretor, confer. Bechorot fol. 4. b.
& fol. 9. a. it. fol. I2. 2. Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 764. & Lightfoot Centur. Chorogr. c. 28.
p. 5 8. edit. Lipl. ſenſus eſt, quòd ſacerdos agno
iſto uti poſſit x i. e. pro arbitrio ſuo, uti in
ar rt h. loc. habetur, confer. Levit. c.
27. v. 3 3. n. 96. G infrà Exod. c. 34. Verſ. 20.

n. 45.
ax Hebr. Pn, in MSto 1. pto his legitur:

AαννPn i. e., in manu Iſtaëlitarum.
31. Dum fſcilicet ei agnum pro redemptione a ſini
non obtulit atque ſic damnum quodam modo

lege datô, defraudavit, confer. infrà Exod. dict.
c. 34. V. 20. Sign. *
32. Dum aſinum ſuum decollare atque ita illo ca-
rere debet, confer Mechilta, prout ad margi-

Talm. Bechorot, fol. I0. b. & fol. 13. a.
XXX Hebr. dE n 79), hæc & quæ ſequuntur,

qui non (novit &c.) abſunt à MSto 1.
33. Sic dictionem hb, quæ hic habetur, in-
terpretor, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 148 9.
& Raſchi not. ad Exod. c. 22. v. 29. Sign. † &

periales, vid infra Exod. c. 34. v. 20. n. 46.
34. Kerhe Numer. cap. 3. V. 47. & Numer. ce
18. v. 16.
† Hebr. J7 &*“" 22, hæc & ſequentia, usque adim
ã & i. e. quid hoc eſt, (prout eod. h. verſ. 14.
habetur,) abſunt à MSto 2.

37. Sicuti Joſuæ cap. 22. v. 24. habetur, co fer.

&ε

& eſt D notans tempus poſterum, ſic.

Exod. c. 2 5. V. 39. ecentiores Judæi Germani
exponunt: Fuͤnff Thaler / j. e. quinquec impe-

nis, 28. prætereàâ etiam (idcireò hic aſini fit mentio,) quia (aſini) juverunt Iſraelitas, .
29., onuſti argentô & auré Ægyptiorum. Eod.
ſacerdoti & primogenitum aſini permiſſum eſt

redimes] Quinque ſiclorum 33. redemptio ejus eſt de-

intulit bonis ſacerdotis eumque commodòô, à
, Corſet, gue

nem allegatur in an ne h. loc. vid. & tract.

usque ad: N&ν , e. ſtolidi ſeu ſimplicis,

(AL. U.

6,ecce
: Kc. 35, ecee
lis selice)⸗
zede eo, aullt
, † Fetll
Sõ
(egifest in
chem (ickione
vetads enidie
lam, vejut ini
talia) ideta
Me Alitit eur

ti sccipitur

cum ambulewe

Ac tacile erat,

niceſhujusloci
Nelun] Vlui

—
& Ralchi not.
t. Prout Deuter
gire: intuitu
enim cictio d⸗

notata funt.
e Ulti koc loce
mo eſt.
1e De quo can
† De quo Deuten

6. De lephilin

Buxtotk in öyr
1e D. Wagenl
kie ellin ſpecie
ladenis capitis
danheckio, tol.

. De his guann

Iatis & quenan
tur, ide plura:
Wagenleil lo⸗
40 Sic n pro
nomen propfin
fol. .69. Joh.
hoe nomine int
Ela c. d. 17.
ad.art, :, ..

A Wn.

—
tund lſtailitis
iotum. loc,
Upermiſlume
klln,
te Kleintethte
ille,gitecl⸗
etl 13. 4u⸗
ptig ejugell de.
AA] Eü(di.
uspolterum c.
quæ alio in oo
nis ſue. Poſttro
erl 14 H
noritintertot.
e(bi vuln) lio
Atutaatque judi.
cla⸗

elitarum.
fedemptione anini
um quodam modo
ndue commod0, 3
fer inkin Erod, dict.

te atgue i ilo d.
1, prout ad maji⸗

). oe. pid,tnad.

X ſol 13,.
& quæ ſequuntur,

Kolici ſeu ſhplie ,

4 Mto 1.

CAP. XII. EXOPI. 487

cia &c. 36., ecce hæc eſt interrogatio filii ſapientis, loquitur (autem) lex de * quatuor fi-
Iiis, (videlicèt) de improbo 37. & de illo, qui non intelligit, quomodo interroget *?
ac de eo, qui ſimplici modo interrogat* & (tandem) deillo, qui ſapienter interro-
gat. † Verſ. 16. Et in frontalia] (Hæc ſunt) hee 3 ⁸. & quoniam illa qua-

tuor domun culas (ſeu cellulas) habent, 32. (ideò) vocantur — nO (nempè:) n

(ſgnificat) in Caſphe: 40. duo, (verò ſignificat) in Africa: * duo, 41., Mena-
chem (dictionem iſtam P9) conjungit (illi loco, ubi habetur:) i. e. ſtilla

versùs meridiem ,42, item Ciſti loco:) ne 0 i. e. ſtillate, 43. ut ſignificet loque-

lam, velut (in illo loco:) EIEE i. e. & in monimentum, 44. quò is, qui illa (fron-
talia) videt alligata inter oculos, recordetur miraculi ac de illo loquatur. Verſ 17.
Nee deduxit eos] (Verbum — .◻ hic idem ſignificat, ac.) i. e. duxit illos, ve-
luti (accipitur in illo loco:) abi ac i. e. deduc pepulum, 45. item (alio in loco:)
cùm ambulaveris, DNi. e. deducet te. 46. Eod. verſ. 17. Quia propinqua erat]
Ac facile erat, reverti per illam viam in Egyptum, multæ ſunt expoſitiones 47., allego-
ricæ (hujus loci, quæ jam brevitatis cauſa non adducuntur.) Eod. verſ. 17. Cuùm viderint
bellum] Veluti (illud fuit) bellum, (de quo dicitur:.) & deſcendit Amalectta & Cha-
H P pp 2 na⸗

tractat. Talmud. Sanhedrin, fol. 4. b. ut ad
marginem allegatur in —an me ſuper Com-
mentar. Raſehi h. loc. ubi vide etiam notas,
confer. not. ad Eſai. c. 2 2. v. I 8. n. 3 9. S Mar-
tini Pugio fid. Part. 3. Diſt. 3. c. 12. n. 9.
* Lingua fcil. Punicà, prout in Raym. Martint
Pug. Fid. Part. 3. Diſt. 3. c. 12. n. 9. habetur.
41. Cùm itaque bis duo efficiant quatuor, ideò
Judæi in Tephilim quatuor cellulas conficere
ſolent, conf. Deuteron. c. 6. v. S. n. 29. & n. 30.

& Raſchi not. ad Deuter. c. 6. v. 20. n. 4 5.
96. Prout Deuteron. c. 6. v. 20, habetur.
„ Sive: intuitu & reſpectu quatuor filiorum, id
enim dictio 1han hic ſignificat.
37. Confer. quæ fuprà ad verſ. 5. H. cap. n. 12.
notata ſunt.
X Uti hoc loco, ubi de infante ſeu filio ſimplici ſer-
mo eft.
XX De quo c. antec. 1I2.v. 26.S. Scriptura loquitur.
† De quo Deuteron. cap. 6. vVerſ. 20. ſertno eſt.

1z hic habetur, in⸗
er. Taln fol. 149l.
12. V 29. Sign. 1

dres udei Cermani
i e. quinque inpt.

4 ö, 20,h 4.

7.47,8 Nume; .

enin, gle d 1
ln eo⸗ etl. 4

19 häbetll to ſer.
8

3 8. De Tephillin ſen phy lacteriis vide plura apud
Buxtorf. in Synag. Jud. c. 9. p- m. 170. & ſeqq.
ac D. Wagenſeil. Sot. p. 409. n. 3. ſermo autem
hic eſt in ſpecie de vde 7 Pph i, e. de phy-
lacteris capitis, confer. hic. tractat. Talmud.
Sanbedrin, fol. 4. b. & Sevachim, fol. 37. b.

39. De his quatuor domunculis ſive cellulis ſepa-

ratis & quænam 8S. Scripturæ loca illis includan-
tur, vide plura apud Buxtorf. in Synag. Jud & D.
Wagenſeil. loc. allegat.
40. Sic n pronunciari ſolet, eſt autem Caſphe
nomen proprium leci, vide Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 969. Joh. Druſius de tribus ſect. lib. 2. vult,
hoc nomine intelligi «Ægyptum, confer. not. ad
Eſræ c. 8. V. 17. n. 2. & 3. it. not. ad librum Prec.
Jud. part, 2. p. 66. a. princ. & p. 94. b. med. ac

42. Sicuti Ezech. c. 2 I. V. 2. habetur.
4 3q. Vide Mich. cap. 2. verſ. 6. ibique Raſchi not.
44. Prout habetur ſuprà verſ. 9. . cap. in editione
Hebræa mon hev ſuper Commentar. Raſchi
poſt: n i. e. & in monimentum, adlecta
ſunt iſia: nvN ba en e
j. e. inter oculos tuos, de quo dictum eſt in verſu
(ſive commate) primo, nempè in dicto verſu 9.
h. cap. ubi vide not. num. 16.
4 5. Sicuti Exocd. c. 3 2. v. 34. habetur, confer. not.
in an ine b. loc. ut & tract. Talm. Megilla⸗
fol. 3 1. a.
46. Vide Proverb. c. 6. v. 22. ibique Raſchi not.
ubi ille eodem, quò hic, exponit modô.
47. Confer. bic Tanchuma, ſicuti ad marginem
Alle⸗

488

nanæus &c. 48. (lfraelitæ) prôficifcentur Viârectà, illi (In 5gyptum) revertentur,

nam ſi ipſi, dum eos deduxit (Moſes)

*pæniteat populum]

Verſ. 1 8. Et circumdauxit] Avertit illos (Deus) à via vhlgari (ſive trità & rectà) ad viam

.

obliquam. Eod. verf. 18. Ad mare Sapb] ( Dictio en hic poſita eſt) pro i. e.

Via Obliqu,dixerunt: demus principem & re-
vertamur in 5ägyptum, 49. quantò magis (iſtud facient,) ſi vi vulgari (ſve rectà) ive-
Ne ſècum reputent 5o. curilli (Ifraelitæ)
gypte) & ne in animum inducant, ut reyertantur (in «Ægyptum.)

ad mare Suph; ) O autem figniſicat 8e i. c, ſtagnum, in quo creſcunt cannæ, ſic

quoque (ſumitur dictio iſta in illo loco:) & poſuit in ſtagno, 51. item (in illo loco: an-
na & ſtagnum exareſcent. 52. Eod verſ. 18. Armati] D nihil (aliud ſigni-
ſicat) quàùm Oi. e. armis inſtructi, atque ſicilla (Scriptura) dicit: vos au-

t? m tranſite —α D 5S3. i. e. armati, ita etiam (hic) tranſtulit Onkelos:

. e. armati, veluti (idem Onkelos iſtud: P

—

eſweih; (tranſtulit:) H)) i. e. & armavit ver-
1½u ſuOs; 54. alia explicatio (vetbi:) DT (nempé, ut ſignificet) O
¹. e, quintati, (videlicèt:) unus de quinque egreſſi funt (Iſraélitæ ex Egypto;) quatuor

allegatur in éman mev fuper Commentar.
ane en e bneee e dee be

Raichi h. loc- ubi vide etiam nors.

4 §. Vide Numer. c. 14. v. 4 5. conter. & Mechilta; .
prout ad marginem allegatur in - e

h. Ioc. =
49. Sicuti Numer. dict. c. 14. V. 4. habetur; con-

fer. hic Gur Arjeh fol. 82. col. 4. med. ac not.

in mem Wr h. loc. ubi in notis Raſchianis

adduckur, quod hoc loco videantur, m

pabe i. e. netæ efſe inverſo ordine poſitæ,

ut & Nachalat acob.

go. Sic verbum , quod hic habetur, exponit
3 . 4 P

Commentator noſter, confer. quæ idem ad Ge-
nel. c. 6. v. 6. nofavit, ubi vide n. 26, vide & not.
in e DS h. loc. è

7I. Sicuti habetur ſuprà Exod. cap. 2, V- 3. ubi vi-

de not. n. 17.
572. Vide Eſai-eap. 19. v. 6. confer. fuprà Exod.

dict. c. 2. v. 3. m. 1 8. Vide & not. in - e

b., loc.
xy poſt verba ĩſta in MSto Tr. ut & in notis Raſchia
nis editionis mnart reà hæc uncinulis incluſa
S8S— adjecta ſunt, nempè: & ae e . h

r TI r e& b ,. iee e

T & (in MSto I. ita ao da en e)

a ee n de enne eeen wen
re en n en ee nne enn ee
aprn * D e h me e nnnn ee e

r Penr nen ene nra phny een

n ern nn n en ee, e n dee e
1. e. Queniam illos (Iſraelitas Deus,) circum-
duxit in deſerto, id cauſa fuit, ut aſcenderent

Dn 2 el itæ, armis infiruéti, nam ſi illi per viam habitabilem
ſi ſeriem textus ſacri conſiderare velis atque ibi- 58
dem allegantur R. Elias Mifrachi ae Gur Arjen

(ac cultam) iter feciſſent, non adeo opus ha-
buiſient, qui armis inflructi eſſent; ſed (ivis-

ſent) non ſecas, ag homo, qui tranſit de loco
ad locum eò animê, ut ſibi comparet ibi, qugx
opus habet; aft quando ille deflectit in deſer-
tum, neceſſe habet, ut fibi proſpiciat de qua-

vis re neceſſaria 3 non eſt autem iſtud ſeriptum,
niſi ut aurem aperiat, ne (fortèé) mireris, unde
eis (Ifraelitis) in bello contrà Amalekitas &
contrà Sichonem atque Ochum& Midianitas fue-
rint arma, quibus Ifraelitæ illos percuſſerunt,
(ſic ſeriptum reperitur) in vetuſto exemplari Ra-
53: Proùt Joſu. cap. 1. v. 14. habetur.

„S=

QCAAb. XIIl.

(d adjuravit l

Ung (Claſun
obutun] Fa
lite) etiamo
(kleſcicimnr.

6o., nam ecce

zrilortie) b

(ro —

deret obis vis
S0)
deuceretillos
bis; Sanctusan

os luaelits

3. Ladem tadi
c2,. . N 11.
10, V. g.
Hebj. )Ab
ſomt hac zdi
Pow i, e. Vi
50. V. 23. M
quod hie gicit
drum Prec, u
6. Natid hic
cut bis dcatur
jurarkt, confe

H. Vide Gene

ſachim, kol.b
genleil, Sot, p

Fem botz, ſo

1e Joh bight
lag. 64,. ellt,
Rtür ad m
MWem arin R.
,
ſ Heb S „
;

(Md
—

teyettentur,

neipem &e.

fyetech e.

(lelie )

1 Reypum)

ei adtiun
untcannn, ſ
lloloeo)ein⸗
(Aliud loni.
ciei vokau.
klos:
Artmayit ver⸗
—RaNE
pto; uatuor
Autem
—
T bob, eb)
dſ
n dod d
) Nr⸗
N ann N,
N d
Deus,) circumm⸗
it, Ut aſcenderent
Triam babttabilem.
n sced Ops ha⸗
eſent; ſecd (iyis⸗

ni tranſit le lco

mparet ibi, gue
Gelledlit in deſel⸗
Prolpteint degua⸗
em iud ſeriptum,
1d) mitens, unde
ltra Amalelitas &
mklidianitague⸗
llos pefeulleunt,
uſio cvemplati a⸗

habetut.
abetut

CAL. XIII. EXODI.

autem partes (eorum) mortuæ ſunt tribus illis diebus, 5. quibus tenebræ (fuerunt in
Egypto.) Verſ. I9. Adjarando *r adjuraverat] i. e. Adjuraverat eos, ut jaramentè
adſtringerent filios ſuos; 56. ſed cur non adjuravit (Ioſephus) filios ſuos, ut corpus ſu-
um ſtatim portarent in terram Cananæam, ſicun jacobus (filios ſuos) adjuraverat, 57,
nimirùm dixerat Joſephus: ego dominator fui in «Ægypto & poteſtas in manu mea ſita
erat, ut id facerem; ſed £Ægyptii non permittent filiis meis, ut (iſtud) faciant, quocir-
cà adjuravit illos (Joſephus,) ut, quando liberati fuerint (Iſraelitæ) ipſique inde exie-
rint, (oſſa ſua ex Eägypto) efferrent. Eod. verſ. 19. Er aſcendere fatietis oſſa mea hi ac
vobiscum] Fratres ſuos ſic adjuravit * (Joſephus;) diſcimus autem inde, quòd (Iſraë-
litæ) etiam oſſa omnium tribuum 3. ſecum (ex 5Ægypto) aſportaverint, quoniam-
(hie) dicitur: vobiscum. *** Verſ. 20. Et profecti ſunt de Succoth] (Nempè:) die ſecun-
do, nam ecce primo (die) venerant de Rahemſfes ad Succoth. 59. Verſ. 2 I. Ult deduce-
ret illos vis] Punctatum eſt (verbum fi2²) vocali Pathach, quia illud (poſitum
eſ) pro =nnO., (ſic quoque poſitum eſt verbum — 2HN) i. e. ut oſten-
deret vobis viam, in qua ambuletis, éo, quoniam iſtud: *(2 NN9) perinde eſt,

489

ac =2HN 9, ſic hic quoque (" poſitum pro:) RES i. e. ut-⸗

deduceret illos per legatum, quisnam verèò iſte fuit legatus? (videlicèt) columnanu⸗
bis; Sanctus autem ille Benedictus in gloria ſua præcedere fecit eam (columnam) antè
illos (Iraêlitas) atque nihilominùs columnam iſtam nubis præparaverat Deus, * ut
— Beb 3 Der
55. Eadem traditio Judaica refertur ſuprà ad Exod. mea) abſunt à MSto I.
cap. Fo. V. 22. n. 40. & in notis ad Ezech. cap. ** Hebr. ynwR N), iſta & quæ ſequuntur, us-

Ax Hebr. aP a, in MSto r. poſt verba Iſta

Va i. e. Viſitando viſitabit (prout Genel. c. †
Fo. v. 23. habetur,) hæc eſt explicatio (ejus,
quod hic dieſtur?) adjaravit, confer. not. ad li-

brum Prec. ud. part. 2. pag. 45. b. fin.

56. Ratio hic à Commentatore noſtro adduckur,
cur bis dicatur: yav yan i. e. adjurando ad- f

Jjuravit, confer. D. Wagenſeil. Sot. pag. 57.
57. Vide Geneſ. cap. 50. V. 5. & ſequ, confer. Pe-

ſachim, fol. 66. b. & Nafſir, fol. 45. a. it. D. Wa-

genſeil. Sot. pag. 296. & ſequ. ae p. 43 2. n. 4.

Rem Sota, fol. 9. b. & fol. 13. b. & fol. 20. b.

a6 Joh, Lightfoot in Act. Apoſtol, cap. 7. v. 16.

pag. 64. edit. Lipſ. irem Mechilta, prout alle-
gatur ad marginem in bor n ſuper Com-

men arium Raſchi h. loc, ubi vide etiam no-
† Hebr. Sta , hæc & ſequentia, usque

que ad: 1yD I. e. & profesti ſunt, abſunt hice
à MSto z.
58. Id eſt? patriarcharum, qui capita fuerunt tri=
huum, confer, quæ ad Geneſ cap. 46. v. 4. n.
4. notata ſunt, vide & Lightfoot. in LLuc. cap. 4
V. 2 5. pag. 766. & in Act. Apoſtol. cap. 7. v. 16.
P. 64. edit. Lipf. it. trackat, Lalth. Sota, fol. 132=
b. uti in e H5, loc. ad marginem alle-
gatur, ubi vide etiam notas, confer. & not. ad
Proverb. cap. 10. v. 8. n. 5.
XW“ Confer. not, ad 2. Chronic. cap. 2. V. I7. n.
390
59. Confer. cap. antec. 12. v. 37. n. 164. & Num.
cap. 10. vV. 33. U. 57.
60,. Sicuti Deuteron, cap. I. v. 33. habetur, ubi
vide n. 162. confer. & Numer. cap. 5. V. 2 2. n=.
2. & n. 9 3. Vide & not, in pan me h. loc.
Hebr. N , iſtud & ſfequentia, usque ade
SerDR) abfunt à MStO z.

ad; erdyei. e. & aſcendere fagietis (oſſa!

** Loci iſtius fuſiorem explicationem vide in notis
er

490 EXODI. CAb. XIV.
per illam deduceret illos; (Iſraelitas,)nam ecce mediante columnà illà nubis ipſi ibanti
columna (autem) nubis *** non (præcedebat) ut præberet lucem; ſed ut illis viam præ-
monſtraret. Verſ. 22 Non removi] Sanctus ilie Benedictus columnam nubis inter-
diu & columnam ignis noctu, indicat (hic Scriptura,) quòd columna nubis ſucceſſe-
rit 61. columnæ ignis ac columna ignis ſuccenturiata ſit columnæ nubis, nam quamdiu
altera nondum (penituùs) occiderat, altera aſcendebat. 62.

CAbP. XIV.

totò die tertiò, ut Pharaonem in errorem inducerent, ipſeque diceret: errant il-
li (IHfraelitæ) in via, ſicuti dicitur: & dixit Pharao de filiis Iſfrael &c. 1. Eod. verſ.
2. Et caſtrametentur antò Bihachirotb] Hæcfuit Pithom;;: , nunc autem vocatur ⅓

N◻ i. e. Pihachiroth, quia Iſraelitæ) facti erant ibidem 1LE1 0 i. e, filii in-

genuorum; 3. fuerunt autem iſtæ duæ petræ excelſæ atque pendentes, ac vallis, quæ in-
ter illas (petras) erat, appellabatur =DOT i. e. os petrarum. 4. Eod. verſ-2.

Erſ. 2. Et revertantur] Retròô appropinquabant (Iſraëlitæ) versùs 5Ægyptum-

——

Eregione Baal Zephon] Iſte ex omnibus FÆgyptiorum Diis erat relictus, 5. ut ille eos

(AEgy-

nnnern PeW h. loc. confer. & tract. Talm. Kiddu-
ſchin, fol. 32. a. & Bava kama, fol. 9 2. b. it.
Avoda Sara, fol. 1I1. a.
axk Hebr. ym Dy, hæc & quæ ſequuntur, us-
que id: T N" i. e. ut illis viam præ-
monſtraret, abſunt ab utroque MSto; ſolum in
illis legitur : i i, c. & ad lucem ejus,
ut ſenius hujus loci juxtà utrumque MStum ſit:
mediante columna illa nubis ipſi (Iſraelitæ) i-
bant & ad lucem ejus.
6i. Hebr. vihi. e. ſuccenturiabatur, invi-
cem ibat, vide Exod. ſeq. cap. 14. v. 19. n. 66.
confer. & tractatus Talm. Schabbat fol. 2 3. b.
roùt ad marginem allegatur in 'nor ne ſu.
per Commentar. Raſchi. h. locç, ubi vide etiam
notas.
62. Vicisſitudo erat inter illas columnas, dum

columna nubis occidebat, columna ignis aſſur †

gebat, poſt verba iſta: Mπ y i. e. altera a-
frendebat, in utroque MSto hæc funt addita:

(MsStum ꝛ. coram illis ſcil. Iiraelitis) columna
ignis noctu & columna nubis interdiu.
I1. Uti verſu ſequenti 3. h. cap. habetur.
2. De hac urbe vide ſuprà Exod. cap. I. Vv. I1. cone
fer. & num. ſequ. 3. item Mechilta, ſicuti ad
marginem allegatur in an ino ſuper Com-
mentar. Raſch. h. loc. D=
3. Liberi, nobiles, hoc ut rectius intelligatur,
ſciendum eſt, traditionem eſie Rabbinicam, quod
PFgyptii incantationibus ſuis effecerint, ut nul-
lus ſervus urbem illam ir'o Pithom, (quæ
propter easdem incantationes quaſi O 9 i. e.
os occluſum ſive obſtructum fuit dicta) fugien-
do præterire potuerit; cum autem Iſraé itæ, qui
hactenùs ab Egyptiis ſervorum loco erant ha-
biti, urbem illam præterierint, ideò hic dici-
tur, quoòd illi facti ſint omn n i, e. liberi ſive
ingenui, non amplius ſervi, vide Gur Arjeh
fol &3. col. 3. med. confer. & infrà Exod. cap.
1. v. 9. n. 34. ac not. in .α an w h. loc.

br Nh) en ne en en een ben
n n wen nh in MSto z2. D pae-

a Tayn i. e. Eod. verl. 22, Coràm populo] 5. Coætera enim Ægyptiorum idola erantdelera,

Ac ſi diceret: non defecit coram populo

4. Junii ac Tremellii verſio hie habet: fauces
montium Chirotarum.

uti

“
“òè

Ar. W.

(Eeyptios)
ikoexponit 5
5Mi)] Qi
etlz. Ne li
Gehtlisllatl
ſgniſceit) =
i.e demme. 10
Ndi.
illo loco.) *
90i epel
in eletto, gn
4bigbrſſid-
Piig nomen 4

—
uti lupta Eu0
Raſchinot ni
Ptoit hie indy
Hebr, ſnen,
MStum 1. ſe⸗
timor noltet
altera ils plan
ſtea zdditur:

. dolum) non
dſid0ln,) in

rpy
Ulrio len por
F. Id elt. Deu
cEtera Agy
rint, Baal Zen
eſſer elicus,
rusac fortisel
nedickas idolu

Ppptüper iu

R v. 22. Kt.
t. 12.7. 2).
Eiis huic loto

14. ae not. in

Videtur juxt.
yenendum elle
etponalur, ge
in fne, i e,
holitio ile

(A. NV
—.—
illibant,
viam Ure.
nübis inter⸗
bisſaccelle.
nquemdiu

8 Eeyptum.
tetz ettantil⸗
l. Eod. vetl.
1vocatut
Jien klitin⸗
Alis, gurin⸗
Bod verl2¹,

ſ. ut ille eos
Eg.
elitis) columna
Nerdiu,
detur.
49, le N. I1. eone
chilta, ſcuti ad
nob fuper Com-

ius iotelligstur,
labbinicam glod
flecerint, utnul⸗
Dithom, (quz
naſ rd hie,
it dida) gien⸗
temn Matite,gi
n loco erant ha⸗
, ided hie gici⸗
mie. lbeni ſe
ſide Gur Arſeh
intna La0d. ca,
n wobb. lor⸗
ie babet fuuces

dola erantdelere,
ui

CAP. Xx9“. EXODI. 45
(gyptios) in errorem induceret ipſique dicerent: durus eſt eorum timor, *6. ac de
iſto exponit Hiob, (dicens:) qui multiplicat** gentes & perdit illas „. Verſ. 3. &: dicer
Pharao] Quando (Pharao) audiet, quod ipſi (Ifraelitæ) revertantur retrorsùm. Eod.

verſ. 3. De ſiis Iſrazl] (Iſtud: 29) hic poſitum eſt pro.) 292 — i. e. ſuper (ſive-

de) filiis Iſraêlis, 8. ſic quoque (ſumitur in illo loco:) Dominus pugnabit 20 (quod
ſignificat:) — pro vobis, 9. item (alio in loco:) dic (quod notat:) ett
i. e. de me. 1o. Eod. verſ. 3. Coarctati ſun] (=— )2 hic idem ſignificat,) ac
N i. e. concluſi & coarctati ſunt, linguâ vernaculâ: ſerrés, veluti (ſlumiturin
illo loco:.) Q i. e. clauſtra 11. maris, item: vallis i. e., clauſa, 12. item:
322Di. e. perplexitates fluviorum, 13. Eod. verſ. 3. Coarctati ſunt] Concluſi ſunt

in deſerto, quia non nêrunt, quomodo ex illo egrediantur 14. & quò vadant. Verſ.

4. Er glorifcabor in Pharaone] Quando Sanctus ille Benedictus ultionem ſumit de im-
Piis, nomen ejus extollitur & glorificatur, ſic ille dicit: & diſceptabo cum eo &c. 15. ac:
Po-

uti ſuprà Exod. c. 12. V. 12. dicitur, ubi vide. de qua Sign. antec. ** dictum eſt.
Raſchi not num. 7 5. confer. & Mechilta h. loc. z. Vulgata quoque Latina habet: ſuper filiis Iſ-
prout hic in hart re allegatur ad marginem. rael, confer. Genel. c. 2 6. V. 7. n. 19. &ε Deutei-
*W Hebr. nen, ſic Baſil. & Amſtel. edit. ut & c. 3 3. v. 8. n. d4.
MStum I. ſed in MSto 2. legitur: rN i. e. 9. Sicuti infrà verſ. 14. h. cap. habetur, confer. not.
timor noſter ſive idolum noſtrum, quæ lectiof ad Proverb. c. 30. verſ. I, num. 6.
alterã illà planier videtur, in eod. MStoz. po- 10. Vide Geneſ. c. 20. v. 13. & ſuprà Exod. cap.
ſteà additur: rn- n * i. e. quod (i- 4. v. 26. n. 55. confer. & R. Salom. ad Pſalm.
dolum) non eſt punitum, ſicuti (cœtera) illa 110. v. 1. in ſeeunda illius expoſitione.
,in. Mare lras leſe les rure A *Sic exprimo hic Vw prout in MSto 2. habetu⸗
ahis (ſeu pons Divina. 1 8 &. quidem rectius, quam in Amſtel. & Balſil. uli
6. Id eſt: Deus ſive idolum eorum, nam cuùm legitur: W. .
cœtera Egyptiorum numina ſive idola concide- 11. Sic ex mente Raſchi noſtti hic vertere volui di-
rint, Baal Zephon autem ſolus ex illorum diis ctionem „quæ Hiobi cap. 3 §. v. 16. habetur;
eſſet relictus, ideò dixerunt Ægyptii, quòd du- alii verterunt: fluenta ſeu profunda maris, con-
rus ac fortis eſſet iſte Deus 5 ſed Sanctus ille Be- fer, not. ad Amos cap, I. V. 18. Sign. XX
nedictus idolum iſtud idcircò reliquerat, ut X. 12. Ita & hic juxtà Raſchi mentem transferre volui
