pite ejus usque ad pedes, de quo vide ſuprà verſ.
12. h. cap. n. 25. .

eſt, confer. hic tract. Talm. Seyachim, fol. 50.

lius, dum verterunt: in exteriore aut interiore!

b, & Nidda, ſol. 19. a.

9 8. Videlicèt: in veſtimentis , de quibus hic ſermo

CAb. xXIII. (ℳNI.

wateleſi

elet: inpotte
lgniicatholt
le nezion⸗
Git ge vertice
Verl. 56. A
Verl 57. M
ue unlirei
(videl
(carumnſacerd
(Verbum 92
nem (Gweintin
ptu)in hoc c⸗
(ocretbèd.
Kimentum)
äargumejr

Ablutiones ge
diicè:

—

99. Conter hie⸗
emnma unt.

wo., Mout ſupti

i. Dehoe lib
leg en
10:2. Conter, g
mpotata ſunt.
² Hebr. 1), 25
n;. Chald. W
dca. Kiniioh
Abbationem, 8
Len. Talm fd
ſeqn. 1o4. 9,.
4* Chul

CAbP. XIII.
-—
2) GuOdſ non
nmentum)nee
1) nltaret
diendum ſt er
entez auten di.
m) hic innuete
elſſ. Coneſo
turinilloloco.)
Dlege, . dum
Talpe u] uxti
us 34. Eod.
entavetera; 9j.

LEVITICI.

notat vetera (veſtimenta) & NR i. e. recalvatio ſignificat nova, quaſi hic ſcriptum-
eſlet: in poſteriore ejus (veſtimenti) aut in anteriori illius parte, 99. nam —– ◻
ſignihcat poſteriorem partem & H¹iâà notat partem anteriorem, veluti ſcriptum eſt:
& ſi è regione faciei ejus &c. 1o0. Ä autem eſt, quicquid declive eſt ac deſcen-

.

dit de vertice atque poſteriore ejus parte, ſic exponitur in lege Sacerdotum. 101.
Verſ. 56. Rumpat illud] i. e. Abrumpat locum plagæ de veſte eumque comburat.
Verſ. 57. Refloreſtens eſt] i. e. Res eſt, quæ iterùm effloreſcit. 102. Eod. verſ. 57.
Lne combures illud] (Nempè,) totum * veſtimentum. Verſ. 5 8. & receſſerit ab illis
plaga) (Videlicèt) ſi, poſtquàm ab initio illud (veſtimentum) laverint juxtà pronun-
ciatum ſacerdotis, lepra ab illo penitùs receſſerit. Eod. verſ. 58. Lavabitur ſecundè]

(Verbum O 2, quod in fine hujus verſus habetur,) ſignificat en L i. e. immerſio-

nem (ſive intinctionem in aquam;) aſt interpretatio (verbi) O) Chaldaica, quæ (ſu-

erainopuuhe. pra) in hoc capite habetur, notat albationem 103. & emundationem * exceptòô
bun no lL. c(hoc verbô O2), quod ſub finem hujus verſus habetur,) quod non ſignificat, ut (ve-
totin G hom. ſtimentum) dealbetur; 104. ſed ut immergatur (ſive intingatur in aquam,) quocir-
ntis omnimod. cà Targum ejus eſt: ?2 OX½1i. e. & immergatur, 105. atque ita omnes O) i. e.
Cocitl uait ablutiones veſtium, quæ fiunt eE i. e. ad immerſionem, exprimuntur Chal-
Onem ſero hujm daicè: YAOXο11¹. e. & immergatur (ſive intingatur in aquam.) W

Obſetyarunt, hot ab
Aſit kye nora; VulI.
Veſtinenirel terto.
cjegir ie. vel
ne, (Olſen, uin 99

gebr., DoN ,

fol 1370,

Klegventi, ngbed
1d, diunt, M0 1.
centis conlet 7. ſech

euo ſupta 7 11 .

,equbbieſemo⸗ D
M

* Hebr. 72, abeſt dictio iſta 4 MSto .
103. Chald. n, quod ſuprà verſ. 55. d v. 56. b.
cap. & initio hujus verſus 58.: habetur, notat de-
albationem, & mundationem, confer. Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 72 3. & Fol. 1119. vide & num-
ſequ. 104. H. v. it. tract. Talm, Sevachim, fol-
54. a. & Chulin, ol. 3 1. b. 4

lhominenenhe /t.
leguo file ihti Ttl.

99. Confer. hic, quæ ſuprà n. 94. h. verſ. 55. no- W Vel: & quod album fit, Chald. hnn, in
tata ſunt. MU MSto 1. pro eo legitur: n ſine copula, in
100. Prout ſuprà v. 41. . cap. habetur. MSto 2. habetur: EDN i. e. quod dealba-
101. De hoe libro confer. num. 90. h. v. 55. & tur. MU
v. 4 4. ſeq. cap. n. 70. 104. Vel: emundetur, confer. num, antec. 10¾2
102. Confer. quæ verſu antec. 55. h. cap. n. 96. S num. ſequ. 105. it. tract. Talm. Naſir, ol.
notata ſunt. 6 §. a. b.

105. Senſus eſt: quòd Chaldæus interpres ver-
bum dan, quod aliis in locis hujus capitis habe-
tur, verterit per R, quòd notat Pa i. e. de-
albavit 3 hie vero idem verbum tranſtulerit per
yax, quod ſignificat propriè immergere, in-
tingere in aquam; cœterum quoad verbum
A vide Buxtorf. Lex. Talm. dict. ol: 72 3.

CAPL.

Sss8 3

LEVITICI. CAb.XIV.

884

CAP. XIV.

VErſ. 2. Haæc erit lex &c. quo diepurgatus fuit] Docet (hic Scriptura,) quèd is
non declaretur mundus noctu. * Verſ. 3. Exirà caſtra] Extrà trina caſtra,
1. ex quibus miſſus fuit (leproſus) eo tempore, quò ille abſolutè pronuncia-
tus eſt 2. leproſus. Verſ. 4. Eivagy*] Exceptis avibus diſcerptis. Eod. verſ. 4.
Mandas] Excipitur * (igitur) avis immunda, & quoniam plagæ (leproſi) eveniunt
propter linguam maledicam, 3. quod eſt opus garruli ſtrepitus verborum, ideò opus
fuit, ut ad mundationem ejus adhiberentue aves, quæ garriunt ſemper pipitu 4. vo-
cis. Eod. verſ. 4. Et lienum cedrinum] Quoniam plagæ (leproſorum) eveniunt pro-

pter ſuperbiam. . Eod. verſ. 4. Et dibaphum coccineum atque byopum
eſt correctio (ſive emendatio) ejus, ut ſanetur? (nimirùm) demittat ſeipfum à ſuper-
bia ſua 6. tanquam vermis 7. & hyſſopus. 8. Eod.verſ4. Lignum cedrinum

uUænam

1. &.

† Conter. hic tract. Talm. Joma, ol. 41. b. & Ke-
ritut, ol. 9. b. & fol:.2 8. a. it. Nedarim, fol.
36 a. & Menachot, fol. 5§. a. & fol. 19. a. it.
Jol. 27. a. & Erachin, fol. 15. b.
* Seu: tempò nοctuarno; ſed die, ſeil-pronunci-
atur aliquis cgdus, quoniasn hic habetur:
Tn 1. e. die, coiffef, hic Megilla, fol. 2 I. a.
& Jalkut Part. I. Fol. 157.col. 2 med.
1. Confer. Selden. de Synedr. 1. z. c. I. n. 5. ut 6&
not. in Sam e b. loc. it. cap. antec. 13.
vV. 46. n. 74. atque Numer. c. 5. v. 2. n. 3. S
Exod. c. 24. V. 16. n. 41. ac Levit. c. 4. v. 12.
n. 32. & Levit: c. 10. V. I4. n. 37. Vide & Light-
toor. ad Matth. c. 27. v. 3 1. p. 490. & ad Luc-
c. 17. V. 12. P. 962. & Ejusd. in A. Apoſtol.
cap. 7. V. 5 9. p. 77 edit. Eipſienſ. vid. & Torat
Cohanim prout in 'nan ne, h. loc. allegatur
ad marginem.
z. Ita hic pluribus exprimere volui Chaldaicum,
ujn, quod hie in notis autoris noſtri habetur,
vide cap. antec. 1 3. v. 8. n. 17. & Deuter. c. 24.
v. g. n. 20. it. Buxtorf. Lex. Talmud. ol. 762.
confer. hic Megi la, fol. 9. b.
xX Confer. tract. Talm. Chulin, fol. 140. a.
XXX Conker. hic not. in anm mnieà & ſalkut Part:
1. Fol. 157. col. 3.
3. Vide R. Salom. ad Exod. c. 4. v. 6. n. I11. it.
cap. antec. 1 3. V. 46. n. 73. & Raſchi not. ad

6. Humiliet ſe propter ſuperbiam, 4ſe commiſſam,

Deuter. c. 24. V. 9. n. 21. it. ad Proverb. c. 19.
v. 29. D. 2 6. Vide & Jalkut Part. 1. fol. 1 57. col.
I. ac not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 2 5 1.
b. fin. ac Lightfoot. ad Luc. c. 12. v. 6. p. 918.
edit. Lipſ. confer. & tract. Talm. Erachin, fol.
15. b. prout in b'nan new . loc, allegatur ad
marginem. Z
4. Hebr. Mubz, quod eſt proprium avium, de
quo vide R. Salom. ad Elai. c. 9. v. 19. confer.
& not. in han ne h. loc. & Jalkut, Parr. I.
Jol. 157. col. 3.
5. Sive: elationem animi, Hebr. e eD, ideò
lignum cedrinurn in munda tione leproſi adhibe-
tur, cedrus enim alias arbores celſitudine quo-
dammodo ſuperare conatur, confer. P. Pagi us
in not. ad Paraphr. Chald. h. loc. vide & num.
ſequ. 6. & not. ad libtum Prec. Jud. part. 3. p.
15. a, princ. it. not. in a n H. loc.

confer. num. antec. 5, & Gur Arjeh fol. 138. col.
4. med. it. Numer. c. 19. v. b. n. 62. & lalkut

(A. . .

Vitgancelt

cetdos)prima
pamn ius a
Aagier) Doe

faſciculo conn
Khylopusu

tur: & lignn.
ceptio hiscet

li; ia iplano
illaſimul cun

Verl. g. me
elk. * Verl.
2gvelitetum
glegantl at

—
in 1
ðõ
O. 37
Ne
1„ d
(vomo leptol
mein reputan
ba ho coet

tanNam aqu

C, 1 N. 19,) h.
cur luperbitg
corim igne,
4, , 24. &
ignis conſumn
figeic bara
nachot, fol.
mtiin nn
nemn, 1. 80ta,

Hine wenſe
kod. 6 29.

ſer. buxtor

Part. I. Fol. 1 57. col. 3.
z. Nam coccinum dibaphum Hebraicè dicitur
W ny'i i. e, vermis coccineus, quò hic reſpi-
citut. .
8. Quæ eſt herba humilis ac depreſſa, in libro Pre-
cum Jud- dict. part. 3. p. 15. princ. & quidem

—

ue. Chald, ,o

Nempt: (bi
neo, ut & hyß
col. 4. Hn. ul
de not, ind
cationisillins

.

nptutn)audd i
uni inn calta
lusd pronunei.
6. Lod verl. 4
Proſi ereniunt,
borum ided opot
erpipitn 4, po⸗
m) eyeniunt Mo.
yun] Quxnam
ſeillm Aſuper⸗
un lelrinn le,
Vit⸗
—
it a0 biofetb. 4, 19.
Dur 1. fol. 1 7cl.
lud, part, 1. ,. 21
e⸗k. 12. ke6. P. 119.
k Talm, Eracbin, fo,.
D, h. lor, Alegitun d

Ptoprium zium, de
lai, C, ge v. 192 conler.
e. & ſakit, Parn l

CAF. XIV. LEVITICI. 885

Virgam cedrinam. Eod. v. 4. Dibaphum cvecineum (Ny' 10 hic) notat lanam
tinctam coccinô. * Verſ. 5§. Super aquam viventem] Dabat illam (aquam ſa-

cerdos) primò in vas (aliquod,) ut ſanguis avis dignoſci poſſet in illa (aqua;) ſed quæ-
nam iſtius (aquæ) eſt quantitas? quarta pars menſuræ. ** Verlſ. 6. Aviculam vivan
accipiet] Docet (te hic Seriptura,) quòd iſtam (avem) non ſimul cum illis 9. undô

faſciculò comprehendat (ſacerdos;) ſed illam ſeparet per ſe; aſt lignum † (cedrinum)
& hyſſopus unà involvuntur per particulam 10. lanæ, cocciné tinctæ, ſicuti (hic) dici-
tur: & lignum cedrinum & dibaphum coccineum & hyſſopum, 1I1. una (erit) ac-

ceptio hisce tribus, forſitàn, ſicuti illa (avis) non eſt comprehenſa ſub ſumma faſcicu-
li; ita ipſa non erit comprehenſa ſub regula immerſionis? lex (hic) dicit: & intinget
illa ſimul cum ave viva, redigit (igitur Scriptura) avem ad normam immerſionis.
Verſ. 8. & manebit exirà tentorium ſuum] Quia concubitus cum uxore ei interdictus
eſt. * Verſ. 9. Omnes pilos ſuos &c.] (Continetur hic) generale & particulare,
atque (iterùm) generale, ut comprehendat (S. Scriptura) omnem locum, ubi pili con-

Hebr. Drnn b) ided
Catione eptol zlibe⸗
õ
ut, confet, P. Hagils
4. e. vide & plin.
h Het. jud pett 3,.

ebiam,Ale colnmilimn,

Gn Arſed ,ol 13 ,l. .

. b. d. 62.6 lun

dum Hebtzice Cicint
orchhent, au hie reſti.

e beplelſa, in ſdioble⸗

ge
Izr linc. glien
HeIRe 5

gregantur atque conſpiciuntur. Verfſ. 10. Agnam unam] In ſacrificium pro pec-

cato

in α9 neen u) iſti habentur verſus:
Nͤ en een en e den re
n 27 J507 —de —G n een
òò
PN e ONXν i. e. nam ſi non humiliaverit ſe
(homo leproſus) tanquam hyſſopus ſeque ut ver-
mem reputaverit, non mundabitur hyſſopo &
dibapho coccineo & niſi effuderit cor (ſuum)
tanquam aquam (vid. Pſalm. 22, 15. & Thren.

c. 2. V. 19.) non mundabitur aſperſione aquæ &

cur ſuperbit gramen aridum (vid. Eſai. 40. v. 7.)

4. V. 24. & Deuter. c. 9. V. 3. ubi Deus dicitur
ignis conſumens.) èrMM
Vide hic Paraphr. Chald. ac tractat. Talm. Me-
nachot, fol. 42. b. item Bava Mezia, fol. 2 1.
uti in Shan nev h. loc. allegantur ad margi
nem, it. Sota, ol. 1 5. b. & ol, 16. b.
XX Hanc menſuram puto fuiſſe: Hin, de qua vid.
Exod. C. 29. V. 40. & alibi in S. Scriptura, con.
fer. & Buxtorf. Dict. Hebr. hac voc. & Ejusd. Le.

cvic. Chald. fol. 607.

9. Nempè: cum ligno cedrino ac dibapho cocci-
col. 4. fin. ubi hæc ſub cenſuram vocantur, vi-

cationis iſtius Raſchianæ adducitur.

coràm igne, qui devorat ignem? (vid. Deut.

neo, ut & hyflopo, confer. hic Gur Arjeb f. 13 8.

de & not. in ham Dev h. loc. ubi ratio expli-

† Hebr. Pyq aN, iſta, ut & ſequentia, usque ad:
u πι i. e. forſitäan, ſicuti &c. abſunt ab utro-
quue MSto
10. Ita dictionem dè hic vertere volui, de cujus
vocis varia ſignificatione vide Buxt. Lex. I alm.
Jol. II02
II. Ter hic dicitur: 1), ad indicandam copulam
ſive conjunctionem, quòd ſcilicèt ſimùl jungi ſi-
ve colligari debeant, ſic Rabbini concludunt,
confer. quæ ad Geneſ. c. 42. v. 22. num. 29 no-⸗
tata ſunt.
* Confer. hic Kidduſchin, ol. 57. b. & Moëd ka-
ton, ol. 7. b. & fol. 15. b. it. Chulin, fol. 141.
àa. & Keritut, fol. 8. b. & Torat Cohanim, prout
in 'n-en rew b. loc. ad marginem allegatur,
uhbi vide etiam notas. W
XX Seu: univerſale, confer. hic Sota, fol. 16. a.
b. it. Jevammot, ſol. 5. a. b. & Naſir, ol. 41. a.
S& fol. 57. b. vide etiam hic Torat Cohanim ſic-
uti in Dhon ne b. loc. allegatur ad margi-
nem, ubi vide etiam notas; (Gterùm de trede-
cim modis explieandi legem, inter quos etiam
eſt: 772) P5) 792, vid. Buxtorf, Lexic. Chald.
Ffol. 1042.
*½ Confer. hic tract. Talm. Jevammot, fol. 5. a. &
Naſir, Jol. 40, b. & fol. 4 I. a. & fol. 5 8. a. b.
. it, Sue⸗

886

LEVITICI.

agnorum, nam ſacrificium

in ſacrificium pro reatu] Offerat ill

to. Eod. verſ. 10. Et tres decimas] (Videlicèt) ad libamina trium iſtorum—
iſtius leproſi pro peccato atque hoſtia pro rea-
aminibus. * Eod. verſ. 10. Et ſextarium unum olei] Ut
ſepties ſpatgatur 12. & ut ex illo (oleo) detur ſuper infimum 13. auris ejus, ut &
Verſ. II. Coràam Domino] In porta Nicanoris; 15. non verò
deſtitutus eſt expiationibus 16. Verſ. 12. Et offerat illum
um in atrio, nomine 17. ſacrificii pro reatu. E-

tu, opus habebant lib

ſuper pollices. 14.
in atrio ipſo, quoniam ipſe

od. verſ. 12. Er agitet] Quia ipſe (agnus oblatus) opus habet agitatione, dum adhùc
vivus eſt. Eod. verſ. I 2. Et agitabit ila] (Nempè) ſacrificium pro reatu“ & ſextari-

um olei.) Verſ. 13. In loco, ubi

*

maltabit &c.] (Videlicèt) ad latus altaris versus Se-
ptentrionem, 18. cur (iſtud hic) lex dicit? nonne jam anteâ dictum eſt in lege ſacri-

it. Succa, fol. 6. a. b. & Chagiga, fol. 11. a. it.
Kidduſchin, Fol. 2 5. a. & Bava kama, fol. 82. a.
* Conler. hic tractat. Talmud. Joma, Jol: 62. b.
item Sota, fol. 16. b. prout in a h
loe. ad marginem allegantur, vide & not. ibid.
12. De hac alperſione vide infrà verſ. 27. h. cap.
confer. & not. in nan n h. loc.
13, Hebr. hn., quam dictionem autor Vulgata
vertit: extremum, alii“: cartilaginem, confer.
Exod. c. 29. v. 20. h. 39. it. Verſ. 13. h. cap. n.
24. & V. 14. n. 2 9. it. tract. Talm. Menachot,
fol. 9 1. a. =
14. De quibus vide verſ. 14. b. cap. confer. & not.
in .α neow h. loc.
15. Iſius portæ Nicanoris, quæ in templo Hiero-
ſolymitano fuit, meminit etiam Gorionides l. 3.
c. 22. juxtà novam librorum & capitum diſtin-
GRionem à me factam, confer. Jalkut Part. 1. fol.
15 8. col. 3. princ. & I. Maccab. c. 7. v. 47. &
2. Maccab, c. 15. V. 53. vide & D. Wagenſeil.

Sot. p. 2 8. & p. 37. n. 6. & Sota, ol. . a. it.

not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 249. a. wed.
ubi ſcribitur: ν b ne nee en 95
Pan i. e, omnis locus ( Scripturæ) ubi dici-
tur: coràm Domino, porta Nicanoris (intelli-
genda eſt;) confer. de hac porta etiam quæ ad
Numer. c. 5. v. 1 8. n. 72. notata ſunt, it. Abar-
ben. ad I. Reg. c. 8. Fol. 229. col. 4. circà fin.
alius Nicanor fuit, cujus meminit Talmud in
tractatu: Joma fol. 37. & 39. cui contigerunt
miracçula in mari, cum voluiſſet ex Alexandria

KKgyptiorum afferte jaauis ad portam orienta-

lem urbis Hieroſolymæ, vid. Buxt ort, Lex. Talm.
fol. 1390. & Lightfoot. Centur. Chorograph.

c. 30. & ad Lur. c. 2. v. 22. p. 7 3 7. G. Ejusd. in

Act. Apoſtol, c. 3. V. 2. p. 3 2. & V. II. p. 3 3:
edit. Lipf.

16. Id cſt: ipſe nondum expiatus eſt & ided
ñõ . i. e. non periniſſum eſt ei.
ingredi (ſcil. in ipſum atrium) quia ſacrificium

pro reatu (de quo v. 12. H. cap.) nondum fait
oblatum, vide Gur Arjeh fol. 139. col. I. fin.

confer. & Levit. ce 7. v. 7. num. 19. & not. ad

librum Prec. Jud. part. 2. p. 2 49. a. med. con-
fer. tract. Talm. Menachot, fol. 9 1. & Kelim
fol. 6. prout in E'nar h. loc, ad margi-
nem allegantur, ubi vide & notas, in quibus

ſcribitur, quòd ille, qui nondum expiatus eſt, ſi

ingrediatur atrium ſit mn ayn i. e. exterminii
reus.

17. Vide bic tract. Talm. Joma, fol. 67. 2. it.
Menachot, fol. 6 I. a. confer. etiam quæ ſupra .

ad Levit. c. 4. v. I0. n.. 2 3. notata ſunt; ſi tamen
ſaerificium iſtud pro reatu non ſit appellatum

nomine ſuo, nihilominus erit rectum, vide Le-

vit. c. 7. v. 5, n. 13.

* Loci Mius explicationem vide in not. moe

b. e-

I9. Confer. quæ ſuprà ad Levit. cap. I1. v. I1. n.
1. Vel potin

96. notata ſunt, vide & num. ſeq. 20. , verſ.

confer. & tract. Talm. Sevachim, ſol. 50: a.

b. & Jevammot, ol. 71 a.

ChgAb. XV. (NM.

pro le
ſeii pro

teatu op; .

niam hocſi

rum )ſacnift

loco, pbiſi
mna z 4

(eCetera iUa
. 11
. mel

naone

tInatur us
10. Vide, gu
98. notatal
11. H elt: ſoe
um Pro een
irui deden
22, Prout
frium pto⸗
tec. 11, lict
Vachim, ſo
ad matgine

Conler. h

& ſoma,

7

14. Dequoy
ſeg. 14. d.

ciorum, qus
dickione t.

upraad le

14à V.
— 4
ttium iſtorun.

ollia Dro ez. 3.

n unum glei Ue
tis ejns t KE
8, If. non vetI
1. Stoferat an
ell pro reatn, Be.
dtione, dumadhc
teat * ſextafi.
1aliaris ventigt.
mel inlegeſicti.

ſieil

CAP. XIV. LEVITICI.

Fid Bat tt Lex Talm.
Centun. Chorogranh.
i erit dandus ſuprà, 26., perinde ac (ſanguis) ſacrificii pro peccato? lex dicit: &c.
Nz Kll.. e

1.. 73 7. 8. biusd in

erpiatus ell & iſeh
non perliſlum e i
tium) guis ſactiftcium
b1).) ondum fait .
3n l. 139,f0),1.hn.
7. Hum. 19, hot, id
1,,. 149. 4 med, (ol.
ot, fol. 91. & Kilim,
, loe, ad matgi.
de & notas, inquibes
nondum expigtus el i
WMiee, enerminii

n. oma, fol 61,it.
tonler, elinmn gue nla
13,nctatz unt,i tinen
enu non ſt appellaum

ugseittellun ile le. Confer. hic tract. Talm. Jevammot, fol. 7. 2

We . — *
gemn vide in not. ie 24. De quo vide ſuprà v. 10. h. cap. u. 13. & verſ.
2A lerit, .19. l. N Ihe d.
X numm leg. 10, Fell.
eſachim, dl. ſ0/

14

—

ficii pro reatu in Sectione, (quæ incipit:) præcipe Aaroni, 19. quod ſacrificiutin Pro

reatu opus habeat mactatione versus Septentrionem? 20. (ita quidem eſt; ſed) dquc-

niam hoc (ſacrificium Ppro reatu, de quo hic ſermo eſt,) egreditur extrà normam (alio-=
rum) ſacrificiorum pro reatu, 21. ita, ut (aliquis) exiſtimare poſſit, quia illud confti-

tuendum erat (ad oſtium 22. tabernaculi,) quòd forſitàn mactatio ejus fieri debeat in

loco, ubi (iſtud ſacrificium) conſtitutum eſt, 23. ideò (hic) dicitur: & mactet in loco,

ubi mactabit &c. Eod. verſ. 13. Nam ſicuti ſacrißcium **propectato] i. e. Nam, ſic-
uti omnia ſacrificia pro peccato; ita & ſacrificium iſtud pro reatu eſt ſacerdoti, in o-

2

mnibus (quippe) miniſteriis, quæ à ſacerdote dependent, ſacrificium iſtud pro reatu

æ quiparatur ſacrificio pro peccato, ne dicas, quoniam ſanguis ejus (ſacrificii pro rea-
tu) egreditur extrà normam coœterorum ſacrificiorum pro reatu, (nempè,) ut detur
(ſanguis in iſto ſacrificio) ſuper infimum auris 4. & pollices, (ideò) non opus erit da-

tione ſanguinis & oblationibus 2. ſuper altari, quapropter (hic) dicitur: ſicuti ſa=

crificium pro peccato; (ita) ſacriſieium pro reatu erit ſacerdoti, forſitàn ſanguis ejus

(cœtera illa habentur) in lege Sacerdotum. 27. Verf. 14. Extremum] (Dictione⸗
Pon intelligitur) ſepes 28. media, quæ eſt in aure; ſignificatio autem (vocis:)

n non eſt mihi nota; qui verò (eam) interpretantur, vocant: tenerum. 29. Eod.

M verſ.

19. In. ibit bhæc Sectio? Leviticio. 6. V. 2. & con- vide & infrà Levit. C. 27. V 32. n. 8I.
tinatur usque ad caput 9. e excluſò.
20. Vide, quæ ſupraà ad Levit. dict. c. I. v. I1. D.
86. motata ſunt, confer. & Levit. c. 7. v. 2.
2 1. Id eſt: ſpeciale ac ſiagulare habet hoe ſacrifici:
uim pro reatu præ coœteris ſacrifciis, ut illud con-
ſtitui debeat ad oſtium atrii.
22. Prout veriu antec. I 1. h. cap. habetur.
23. Nempéè: in oſtio tabernaeuli, vbi illud ſacri-
Kircium pro reatu conſtitutum fuit, uti num. an- in man ne, h. loc.
tec. 2 2. dictum eſt, eonfer. hic tract. Lalm Se- p, 7. De hoc libro cag. autec. 1 3. V. 5 5. B. 90. di=
vachim, fol. 20. prout in 'nae nev h. loc. dam eſt, confer. & infrà v. 41. . cap. n. 40. &
ad marginem allegatur, ubi vide ſis etiam notas. v. 44. n. 70. H
2 9. Ita nic vertere volui dictionem: , quæ
notat: ſeptum, confer, ſuprà v. 10. h. cap. n.
13. S verl. antec. n. 24. in MSto 2. pro le.
gitur: Dino) i. e. cartilagog.

nam de ſacrificio pro peccato ſcriptum eſt, quòd
ſanguis ejus dandus ſit ſuprà cornua altaris, vide
Lev. 6. 4. V. 7: S& V. I 9. ſed quoad hoc ſacriſici-
um pro restu s 'Dei r Wn i e. infrà filum

v. 2. ac Qur Arieh ol. 139, cOl. 2. fin. it. nor.

fol. 5§O. . it. Menachot, ol. 73. a.

ſed. I4. n. 2 8. & h. 29. — .
2 5. Vel potius: partibus oblationum live ſacrifi⸗
eiorum, quæ ſuper altazi comburuntut, id enim
dictione & hic fignificatur, confer. qua
ſupràad Levit. c. 3. V. 7. n. 16: nOtata ſunt, vide

29. Sic reddo hic: , Prout in exemplari
Hebræo, quo ulus ſum, ut & in utraque MSte
atque in editione a en habetur;in Bibliis

Ttrtt

6. Hebr. —yypi i. e. ſuptà ſcilicèt filum rubrum,

rubrum dandus erit ſanguis ejus, confer. R.
Salom. ad Levit. c. 1. v. F. H. 67. & Levif. C. 7.

Bux-

LEVITICGI. CAbP. XIV.

verſ. 14. Pollicem] (Dictio quippe [ ſignificat) ) i. e. pollicem. Verſ. 16.
Coràm Domino] Versùs † Sanctum Sanctorum. * Verſ. 20. Munus] Munus liba-
minum jumenti. 30.
nus eſt, 31. offeret decimam unam quoad ipfius libamina. Eod. verſ. 2 I. Et ſex-
mrium olei] Ut ex illo det (ſacerdos) ſuper pollices; oleum autem libaminum mune-
ris non opus habuit Scriptura, ut (hic) explicaret. 32. Verſ. 23. Die octavo purifica-

2988

tionis ſuæ] i. e. Die octavo poſt aves (oblatas) & ſparſionem (ſanguinis cum) ligno ce-

drino & hyſſopo atque dibapho coccineo. * Verſ. 28. In loco †ſanguinis hoſtiæ pro
reatu] Etiam ſi (ibi) abſterſus fit ſanguis; docet (enim hic Scriptura,) quòd non ſan-
guinis ratio ſit habenda; ſed loci. 33. Verſ. 34. Si dedero plagam lepræ] Nuntium
iſtud bonum illis (Ifraëlitis datum eſt,) quòd plagæ eis (ædibus) accidant, quoniam
Amorrhæi theſauros aureos in parietibus ædium ſuarum abdiderant per totos quadra-
ginta annos, * quibus Iſraélitæ in deſerto fuerant; propter plagam aurem (lepræ) de-
ſtructa fuit domus, atque (ita Iſraelitæ) invenerunt illos (theſauros.) Verſ. 35 Qua-
ſiplaga (lepræ) videtur mibi in domo] Nam etiamſi ipſe (dominus ædium) ſit prudens
ac ſciat, quòd illa manifeſtò ſit plaga (lepræ;) tamen non decidit ipſe rem claram, di-

cens:

N PDW h. loc. confer. & tract. Talm. Jo-
ma, fol. 5. a. & fol. 41. b. & Erachin fol. 17. item
Menachot, fol. 89, a. b. & fol. 93. b. & fol.
94: 2. it. Fol. 106. b.
*X Loci iſtius explicationem vide in notis npu
non b. loc.
£G Hebr. n 7y, iſta, ut & ſequentia usque ad:
VAA1 i. e, ſi dedero plagam, abſunt ab utro-
que MSto. . ðèðB
33. Id eſt: locus hic conſiderandus venit, non ſan-

V .
Buxtorf. legitur: PrHMναπι; ſed legendum erit

pDan, ſicuti habetur in notis Raſchi ad Exod.
c. 29. V. 20. vide ibidem n. 40. confer. hic tract.
Talm. Joma, fol. 61. b. & Sevachim, Jol. 47.
b. it. Menachot, fol. 9. b.
† Confer. hic tract. Talm. Menachot, ſol. 10, a.
& Joma, fol. 6I. a. & Kidduſchin, ol. 15. a.
& jevammot, fol. 104. a. & Sevachim, Jol. 8.
a. & Peſachim, fol. 59. b.
& Confer, hic Torat Cohanim, prout in rne

Verſ. 2 I. & decimam ſimilæ unam] i. e. Pro agno iſto, qui u-

guis effuſus, vel: res iſta loco alligata eſt, non

Dna h. loc. ad marginem allegatur, ubi vide
etiam notas.

30. Id eſt mincha ſive munus, quòd ſimuùl cum ju-

mento venit; non quod per ſe, ac ſepatatim of-
fertur, iſtud enim in pugillum contrahitur &
quod de illo ſupereſt, 4ſacerdotibus comeditur;
ſed hoc munus, de quo hic ſermo eſt, compara-
tur holocauſto idque totum comburendum eſt,
ſic in not. am bw b. loc. exponitur, con-
fer. hic tract. Talm. Merachot, ol. 9 1. a.
3 1. Confer. hic notæ ad librum Prec. Jud. part. 2.
p. 243. b. prine. & not. in pan no h. loe.

2. Quoniam iſtud alibi ſatis expoſitum eſt, vide

ſupta Levit. cap. 2, Verſ. 1. & ſeqq. ac not. in

lan guini, confer. D. Wagenſeil. Sot. p. 995. n.
3: it. tract. Talm. Jevammot, ol. 104. & Me-
anr⸗. 9. b. it. Fol. 10. a. & Sevachim, fol.

6. b. & fol. 24. b. & Negaim, fol. 45. b. it. o-⸗
ma, Vol. 6 1. s, & Erachin, Jol. 17. b. & Keri-

tut, ol. 9. 2.

„ Confer. hic &aà N, ſicuti in non n
bh. loc, ad marginem allegatur, ubi vide etiam no-
tas, confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 11. b. &
fol. 12. a. & Horajot, fol. 10. a. it. Megilla, fol.
2 6. a. & Nedarim, fol. 56. a. it. Gittin, fol. 82. ſlae
Adæl aC.

a. & Bava Kama, fol. 82, b.

(A. v.

cens: Plagel
36. Altete⸗
leimmundi
e umd ilt.
inſperetitl
Qum erit; ie
immmerſionis
gentur; an)

meere diebt

3.gve nont
dicuntun qun
zite (Heb.
zukerat inde
eehie.
tionenn.)
39h. kes Wn
adhuc ibiden
11. Hoguäre

—
e Vide hie I0
Negaim, ſd
Dnn r
Abi vide etian
d. & 0l 11.
34, Hebr. .
lur vala, gu
Auuntur, ut
conſer. Zugt
Am Torat (
oc. ad ug
dem, ut &
& fol. g.
ſol. 44.be i
3. Hlec enin

em non mn

de ſuprale

6. Vel: in⸗

plural. S
eptaeulaa

luam le abl

——„„dDdU
icem. Verl.16,.
u] Munns liba.
gno iſto, goi u.
Vetl. 11, k ſer.
tbaminummine.
Altane zurife.
ns cam) ligno (d.

CAL NV

)quod nonſan.
Eyye] Nuntium
dcidant, guonim
per totos Jbadra-
amem lepte)ce.
) Verl 36. Ar.
Edium)it prudens
Me ten clatam, (i⸗

(eI:

ler. K ad Talm. o⸗
& rachin fol tem
em vide in notis dor

A legnentin negne ad:

ligim, abſunn ab itio⸗

Lerandus venit,non ſan⸗

locoaligatz eſt, non

genſeil Pot, , 99 , .

nwol, fol. 104, 5 Me.

10,2,5 Zeſechin l.

gein, ſol 45. bit ſo
Din ol. 17. b, & Kerl⸗

ſeuti in Dun vd
gatut,ubi vide ellem 10.
n ſonn ol it b. A
ln. omy . 1,. A
1.10.2 1. Megbli, el.
lai Citin ,h hi⸗

b⸗

CA. xIV. LIEVITICI. 889

36. Antequàm veniat ſacerdos &c.] Nam quamdiu ſacerdos ei non eſt neceſſarius,

3 5. quæ non mundari poſſunt per ablutionem. 36. Verſ. 37. Vallicule] (ADPP
dicuntur, quia) † ν i. e, demergunt aſpectum ejus. * Verſ. 40. Et eruant la-

pides] (Hebr. A 9HCſignificat) juxtà Targum ejus: 1120 .)) i. e. & extrahant, i. e.

auferat inde (ſacerdos lapides) illos, veluti (verbum iſtud accipitur in illo loco:)
nxNi. e. & tollat calceum ejus, 37. ſignificans i. e. remotionem (ſive abla-
tionem.) Eod. verſ. 40. In locum impurum] i. e. In locum, ubi non uſurpari ſolent

388. res mundæ, docet te Scriptura, quòd lapides iſti polluant locum ſuum, dum illi

adhuc ibidem ſunt. † Verſ. 41. Radere jubebit] (Verbum g ſignificat:) redoner,
39, linguâ vernaculà; in lingua autem Miſchnæ (verbum iſtud) ſæpè occurrit. Eod.
3 ITiititrtit 2 verſ.

* Nempe: parietis domus, confer. hic Torat Co⸗-
hanim, uti ad marginem in =Swoß neow b, loc.
allegatur, ubi vide & notas, Confer. & tractat.
Talm. Bava batra, fol, 1 6 4. a. b. & Sanhedrin,
fol. 71. a. & fol. 87, b. it. Nidda, fol, 19. a. &
Nedarim, fol. 56. b. & Chalin, fol. 10. b. &
Negaim, fol. 44. b.
37. Vel: exuat, extrahat ealceum ejuns, uti Deu-
teron. cape 2 5. V. 9. habetur, vide not. in mow
—ra h. oc
38. Vel: in quo res mundæ non adhiberi, vel: in
quem res mundæ uon deferri ſolent, confer. eti-
am hic Torat Cohanim, prout in —eft rre
h. loc, ad marginem allegarur, ubi vide & notas.
† Hebr. ia pnya, abſunt iſta hic 4 Sto 2. confer.
hic tract. Talm. Nedarim, fol. 55, b. & Eruvin»,
fol. 5 I. a. & Joma, fol. 2. b. it. Jevammot, fol.
17. b. & Naſir, fol. 5. a. it. Maccot, ſol. 13. b.
& Horajot, Jol. 8, b. it. Menachot, fol. 4. a. &
fol. 45. b. & Chulin, fol. 8 5. a. it, Bechorot, fol.
32. a. & Nidda, fol. 2 2. b.

9 Sic reddere poſſis rn, (ũ quidem didio
”MVMG non

Xx Vide hic Torat Cohanim, ut & tractat. I alm.
Negaim, fol. 44. a. & fol. 45. b. prout in
Snn SW b. loc. ad marginem allegantur,
Abi vide etiam notas, confer. & Joma, ol. 11.
b. 6Ge /ol. 12.:a. it. Erachin, ol. 16. a.
34, Hebr. w n, quo notaine ea intelligun-
tiur vaſa, quæ immerſione in aquam 4pollutione
eluuntur, uti ſunt vaſa culinaria ex ligno & æe,
confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 23 80. vide eti-
am Torat Cohanim, ſicuti in nn ne h.
loc. ad marginem allegatur, confer. & nor., ibi-
dem, ut & tract. Talm. Moed katon, 0 7. b.
S fol. 9. a. it. Erachin, ol. 16., a. & Negaim,
fol. 44. b. ite Scheviit, ol. 17. b.
3 5. Hæc chim vaſa figlina, quoniam per ablutio-
nem non mundabantur, erant confringenda, vi-
de ſuprà Levit. c. 6, V. 2 t. n. 79.
365. Vel: in receptaculo aquarum, Hebe. — on,
plural. teh, quæ etiam ea ſigniſicant con-
ceptacula aquarum, lavaera & lacus, in quibus
udæi ac judææ mundandi cauſa juxtà legem
luam ſe abluebant, confer. Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 19 8 5 ½

cens plaga (lepræ) videtur mihi; ſed: quaſi plaga (lepræ) videtur mihi. * Verſ.

lex immunditiei non ibi (locum habet.) Eod. verſ. 3 6. Ne immunda ſiant omnia, quæz
in domo ſunt] Nam ſi (dominus domus) non evacuaveérit illam ac ſacerdos veniens
inſpexerit plagam, opus erit, ut (domus) claudatur &, quicquid in ea fuerit, immun-
dum erit; ſed cur pepercit lex (rebus iſtis, in domo exiſtentibus?) num propter vaſa-
immerſionis? 34. atqui poterit illa (dominus ædium) immergere in aquam, ut pur-
ſagina ifie gentur; an verò propter cibum ac potum? (atqui) poterit illa (dominus ædium) co-
medere diebus immunditiei ſuæ, ecce(ergò) non pepercit- lex, niſi propter vaſa teſtacea,

7

390

LEVITICI.

verſ. 4 1. Intrinſecus] (Iſtud RD hic ſignificat:) D)252 PD i. e. intrinſecùs. X Eod.
verſ. 41. Per circuitum] i. e. Circà plagam (lepræ,) in lege ſacerdotum 46. exponi-
tur ita, (nempè ſacerdos) abradet 41, tectorium, quod eſt circà lapides plagæ. E-

od. verſ. 41. Detraxerunt] (Verbum go, quod hic habetur) ſignificat xp
i. e. abraſit, (ut ſenſus ſit:) quem (pulverem) abraſerunt, dum raſerunt plagam circum-

circà. Verlſ. 43. Abradere ſecit] (Verbum Nu5eP hic) eſt formæ , 42. ſic

quoque H; 43. aſt verbum (Hi, e. eruit lapides 44. refert ſermonem ad ho-

minem, qui illos (lapides) eruit eſtque hoc

(verbum) formæ vocis dageſſatæ, 4/. vel⸗

uti: 32, 2. * Eod. verſ. 43. Si autem redierit plaga] Foriitàn revertitur (ſa-
cerdos) eodem die, (domusque) erit immunda? lex dicit: & revertetur 46. ſacer-
dos, (ac dicitur hic:) fi redierit, quemadmodum (igitur) reverſio, quæ ibi dicitur,

(fit) in fine ſeptimanæ; ita & reverſio, quæ hic dicitur, (fit) in fine ſeptimanæ. Verſ.
4A4. Er venerit ſacerdos & viderit & ecce diſudit ſe P] Fortaſſis rediens (plaga) non im-

non eſt corrupta,) hodié Galli dieunrt: ra ſer,
Latini: radere; in editione .non legi⸗
N — V .
tur: a; in MSto I. legitur: ανασαin MsSto
2. ); ſed mendola eſt dictio iſfa. 2
XX Confer. hic quoque Torat Cohanim, ſicuti in
er nD ad marginem allegatur, Confer. &
tract. Talm. Jevammot, fol. 120. b. & Negaim,
fol. 44. b.
40. De quo libro vide ſupcà verſ. 13. h. cap. n.
27 . .
41. Vel: removebit, Hebr. vb), mii in Michlo!
Jophi hic exponitur, apud autorem noſirum ha
betur i. e. decorticabit, confer. hic tract.
Talm. Jev ammot, fol. 120. b. & Negaim, ol.
44. b.
42. Confer. cap. antec. 13. v. 55. n. 97. vide &
Gur Arjeh fol. 139: col. 4. princ. ubi ſcribitur,
quod R. Salomo verbum iſtud: ruvpe expo-
fuerit eſſe formæ nnyn propter literam Heh,
quæ in iſto verbo eſt p'in i. e. punctum habet
Chirek; irregulare tamen eſle iſtud ibidem diei-
ur, cum litera Heh in iſto verbo, quoad for
mam Py debeat eſſe mra i. e. punctum Pa-
tach habere debeat; exponuntur autem ibidem
yerba iſta han n& reh e, ut idem ſignifi⸗
cent, ac: nè ne i. e. poſtquam
abraſerunt domum, confer. & Buxtorf.
Hebr. h. verb. Ax, ac not. in han mn h.

Tan

loc.

43. Proht verbum iſtud infrà verſ. 48, ö. Cap. ha

C.◻eX.

berur.
44. Sicuti illud hoc verſu 43. habetur.
45. Ita hic juxtà natas in nen Wm interpretor
322 Pw i. e. forma linguæ gravis, quæ
ſeil. gravata eſt punctò Dageſch in Pihel, confer.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1004.
* Poſt verba iſta in MSto I. hæc ſunt addita, nem-
pe: n " nn e e en e .
èõ
non eſt textus iſte juxtà ordinem (vel ſeriem,
quæ hac in re obſervari debet,) nam etiam in
adventu iſto (ſacerdos) eruit (lapides) atque
abradit & oblinit ac dat ei (ſcil. domni ſeu do-
mino domus) ſeptimanam, fic exponiur in
lege Sacerdotum, Confer. verſ. ſequ. 44. h. cap.
ibique not. num. §0.

Torat Cohanim, uti in ynom me h. loc. al-

Jol. 160. col. I. circà fin.
XX Hebr. aw) —e
hbæc fſunt addita: mn e nee eeet i. e.
eadem eſt reverſio, qui eſt adventus ſeu ingres-
ſus, i, e. idem obſervatur in reverſione ſeu redi-
tu, quod in adventu ſive ingreſis, vel: ſicuti
ſe res habet in reditu, ita & in adventu, confer.
verſ. ſequ. 44. Sign. †
Hebr. , in MSto z poſtel additurzphav ba
i. e, in fine ſeptimanæ, confer. hic Mact. Talm.

.

4

Eru⸗

CAb. XIV.

46. Sic habetur fuprà verſu 39. h. cap. vide hic 4²

legatur ad marginem, confer. & Jalkut Part. 1.

poſt verba iſtz in MSto 2.

wunds erit nili

indom bin
mundaln declald

hie!

1

Tum)nonelt

ſ⸗
et domum iſtamm
.

erit ſacetd

Venit Ccerco

4c Gu Giffudn ſ
cam (Comumm, ,
titur lacer0s,
tuejus, ueſnade
eigveleptimana
ſeptinanam ti te

—
Eiupin, fl. 51,,
mot, fol 17, d.
vol. 13, b. 8 Ho
ol. 4. 2. & ol 4
Bechorot, 0),32.
i,e, ac dicitur &c.
47. Doll hoc el
. Vide cap, anlet
(Ohler, eliath hie
Or hl
er Hebr. Nb iſad
i.t, ſi rez ila ſehat
49. Ia hoc veriu
z0. Zimileexemplu
1n ſede poſiti, vie
4. (Onlet, & ho⸗
IEC 43, 9,ta id
FI. Hic eſt veriusle
51. Modlt verfu ante
53. Kenlihoe verſe
54. Dife: in hecie,

5e
W

Q. W.

dotum 40. expol.

1) kgmihcat

unt plagam cifcun.

ne WP, . ſe

1t ſermonemn ad ho.

Gagellatr, 44, vel.

1taa reyettitur (ſa⸗

eyeltetur 46, ſacer⸗

lo, goe ibi dicitu

e ſeptimang, Vetl.

ens ſplage) non in.

121. hobetu

Cem wewinterpretor
rmn linguæ glais, gi

Drgeſhin he, onf ſeptimanam ei concedit, † ſi gitur redeat (plaga, tunc domus) deſtruatur; ſi verò

1,1004.

õl
nn N n i e
Lotdinem (el ſeliemn

debet,) nann etiann in
eruit (lapiges e
(Kil omuiſin

Anan,

lu 3
conker⸗ Ellutkin. 11
in
olt veiba s in 1o0o :
N r NN 1 E.
1
eladtentleſen ge :
ur in ieverllone

„

a, tel: ſbii

e ingtellu, SS
3 5 1l 40 ellin

olte⸗ =
d. 4 4
Cogket hie 1

CaAp. XIV.

nttinſecig. 1n Pol

ſe exponiut in
. vell, egl 44,. (a

ile bie 138. Vide cap. antec. 13. Vv. 51. ibique not. n. 80.
9. . cap. Nide inc
wo ,, 0t.t .

er Hebr. Nn iſtud ac ſequentia, usque ad: 2à

