R & in Berolinenſi, hic adſeribere volui.
„2. Hic eſt ordo ac ſeries verborum hujus rextus
vid. num. ſequ. 73. .
73. Eſt itaque hic vnbyp dehi i. e. textus (verbo
rum ſcriptutæ) inverſus, ſeu tranſpoſitus eſt ordo
verborum, eujusmodi exempla alibi ab autore
noſtro ſunt notata, confer. num. præced. 72. it.
tract. Talm. Peſachim fol. 119, a. & Jevammot,
Fol. 13. b.
1. Piobe. verſu ſequ. 2. he cap. habetur.
2. Hebr. Sreten, de qua voce vid, Buxtorf.

Lex. Talm. fol. 170. confer. etiam R. Kimchi

ad Jobi cap. 2 8. 8& ad Ejusd. cap. 37:vid. & lib.
Prec. Judæor. in not. part. I. P. 70. a. ſin. indica-
tur autem hoc nomine donum quodammodo
ropheticum, autor libri Niz zachon verbum d
uòd h. verſ. r. habetur, exponit, quòd ſignific et:
adma a i. e, cogitabat animô ſuò), vid. D.
W. agenſeil. Nizzach. p. 13.
3. Vel: ſpes ſive exipectatio, nam & hoc notat di-

ctio: dav, ſi punctum ponatur ſuper ſiniſtrum
cornu literæ: , eaque explicatio Commenta-
toris noſtri, ut & Rabbinorum menti hic magis
convenit. .
X Hebr. A r Iny hiſee verbis in Baſileenſi editiao=
ne hie præmiſſa ſunt illa, quæ verſu 57. c. præc.
41. habentur, ubi vid. Sign. * conf. hic tract.
Talm. Taanit, fol. I1. b.
† Sic in MSto Erff. I. iſta particula adjecta eſt, ubi
ita habetur: yv* ArSn,i, e. quoniam illotem-
pore erat &c.
Confer. hic tract. Talm Taanit, fol 10. b. uti in
da H)“h. loc allegatur, ubi & alia explicatio
vetborum iſtorum: quare vosmet ipſos circum-
ſpicitis, habeturnempe: quare cuncti vos contem-
plentur & admirentur, quod vobis non compare-
tis cibum, priusquàm penitùs abſumatur id,
quod habetis, Hebræa ſic habent: ww 37)
Sna eneen enn ene ee ee en
— n n bn ie be dShan peev
bpa i.e. mihi autem videtur, iſtius (textus ſacri)
ſenſum literalem eſſe: quare cuncti vos contem-
plentur & cœtera, quæ vide paulò ante expoſita.
4. Hebr. wν*Üuπ i, e. macies, macçritudo „confer.
Gur Arjeh fol. 67. col. I. princ. ubi ad iſtum ſen-
ſum

CAL. XAII

— 4
eNNI.

Oe)nec
Pus letdll
leuntſfat-
tres ſolepnn
mors kratel

metent,

Benjaminn
ſephi)er
um ferit e
nsfltani
geritinn

ł nehvondeth

chudeum

Ephi ftart

malignus
imturpaver

ſum trahitl
1. habett
Aducit, vi
I9, mutn.
1 Iia etbin
1 , habet
Volui; alii:
Myfſ h. l0
oque Mo
Yerb. Ne
b. Me dume
1. decem,
fupt. Genen
7.7 Vel: conn
bum pod
mus, in
kondemn⸗
trem noſtr
ia veiſ .
5 Wii verſa
ex hoe ſit
ſuit hiren
Ptura nihi

ineerptetg.

PNI

nodonidit⸗
um widetat
8Vpto;non
mentum ſi⸗
Curv.
tuti elletis?
m;)exorez⸗
1sſiteeur e⸗
Aus etiam i⸗
1t.
ulper ſinilkrum

Commenta⸗
entihiemagit

lleeni ecitio⸗

n Yet. pret.

onl, hic tract.

Gſecta et, ubi
nlamn illotem⸗

ol 10, b uti in
lia euplicanio
tiplos citreum⸗
Ai vos contem-
non compale⸗
blumatur id,
1
ent: e

z de en

extus ſicii)
i vos conlem⸗
ante expoſts.
litudo, conler.
hiad illamſen⸗
N

CAb. XLII. QGENESEOS.

332

pſe & ) i. e. maceſcet. 5. Verſ. 2. Deſcendite illac] (Dixit jacobus:) Ai. e. deſcen-

dite) nec dixit: ) i. e. ite, innuit autem (Scriptura) ducentos ac decem annos, qui-
bus (Israẽlitæ) ſubjecti fuerunt Æâgyptiis, juxtà numerum . 6. Verfſ. 3. Et deſcen-
derunt fratres Joſephi] Nec ſcripfit (Moſes:) filii jacobi, nimirùm docet, quòd eos (fra-
tres Joſephi) pœnituerit venditionis Joſephi ipſique animum ſuum præparaverint, ut
more fraterno cum illo agerent eumque qualibet pecuniàâ, quæ ipſis irrogaretur, 7. redi-

merent. Eod. verſ 3. Decem] Quid docet (hic) Scriptura? nonneſcriptum eſt: &

Benjaminum, fratrem Joſephi, non miſit? 8. ſed (docet hic Scriptura, quod fratres Jo-
ſephi) fuerint diviſi quoad fraternitatem in decem (fratres,) nec omnium amor & odi-
um fuerit æquale ergâ ipſum (Joſephum;) aſt quoad emptionem frumenti omnium u-
nus fuit animus, (ita ſcriptum reperitur) in Bereſchit Rabba. Verſ. 4. Ne foriè evenias
ei exitium] Nonne 9. etiam domi ei accidere poterit (exitium ſive mors ? ita ſanè; ſed)
reſpondet R. Elieſer, filius Iacohi: hinc(diſcendum eſſe,)quòd Satanas accuſethominem
apud Deum) tempore periculi. 100. Verſ. 5. Iater venientes] Abſconderant ſeipſos (Jo-
ſephi fratres,) ne agnoſcerentur, nam (ita) illorum pater eis præceperat, * ne oculus
malignus in illis dominaretur, II. omnes quippe decori erant ac fortes. Verſ. 6. Et
incurvaverunt ſe ergà illum vultu] i. e. Extenderunt ſeſe * coràm illo ſu per facies ſuas, ſic
omnis

ſum trahitur verbum &ε qquod Proverb. c. 11. v. jectio; cujus ſolutionem affer

.

t autor noſter.

2 5. habetiur, ſicuti & Commentator noſter hic
adducit, vid. ibid. n. 12. & cap. præced. 4 I. V.
19. num. 24.

J. Ita verbum &εα, quod Proverb. dict. c. 11. v.
25 habetur, ex mente aurtoris noſtri hic vertere
volui; alii aliter interpretantur, vide not. in r oæY

eI h. loc. aliud exemplum feu probatio in u-
troque MSto Erff. deſumitur ex Hiob. c. 37. v. 2 1.
verb. Nα ubi vid. Sign. *
G. Iſte numerus juxtà Hebræos efficit: bis centum
ae decem, confer. not. in aor nee h. loc. &
ſupr. Geneſ. c. 1 5§. v. 1 3. n. 5 1I.
7. Vel: contra illos decerneretur, ita kic ver-
bum DS interpretor, ac fi dicerent: parati ſu-

mus, in quamcunque pecuniæ ſummam nos
eondemnaverint, eandem ſolvere, modo fra-

trem noſtrum illa redimere poffſimus, confer.in-
fraà verſ. 14. h. cap. ibique not. n. 222

3. Uti verſu ſequ. 4, h. cap. habetur, cum itaque

ex hoe ſatis conſtet, decem fuiſie, quid opus
fuit, hie expressè ſcribere: decem? cum S. Scri-
ptura nihil fruſtrà dicat, hæg eſt & ſiye ob-

9: Ita interrogativè verba iſta hic vertere volui per
modum objectionis.
10. Quando inſtat periculum, frequenter iſtud oe-
currit apud Talmudicos, confer. infrà Geneſ.
cap. 44. V. 2 9. ibique not. n. 29. vide & hic Be-
reſchit Rabba, uti in Sma n ad marginem
allegatur.
Poſt iſta: S-rax d euâ i, e. nam illorum
pater eis præceperat, additur in Bibliis Bux-
torf. α &i. e. ne ſe conſpiciendos præbe-
rent, im notis Raſchianis editionis ar rus
ut & in Berolinenſi editione inſuper adſiciuntur
iſta; iS ee ee e Firn e
) e n en i. e. (ne ſe conſpiciendos
præberent) omnes in una porta ; ſed ut unus-
quis que portam ſuam intraret, ne oculus &e.
II. Id eſt: ne invidiam aliorum incurrerent vel
invidiæ exponerentur, confer. Buxtorf. Lex-
Talm. fol. 160I. & D. Wagenleil. Sot. p. 763.
n. I4. ubi plura de oculorum fſaſcinatione.
** Hebr. Wmrw, in MSto Erff. 2. pro iſto habe-
tur: Mirws, res eodem redit.
Tt

Wn

334 GENESEOS. CAbP. XLII.

omnis HNNND eſt expanſio manuum ac pedum. 12. Verlſ. 7. Et alienum ſe eis x-
hibuit] i. e. Factus eſt eis tan quàm peregrinus quoad Verba, eosdem durè alloquendo
Verfſ. 8. Er agnovit Joſephus &c.] Quoniam illos reliquerat barbâ ſignatos. Ebd. verf.
8. A illinon agenoverunt eum] Quia (Joſephus) egreſſus erat ab illis (fratribus ſuis) im-
berbis; tunc autem venerat barbà inſignitus,“ eſt & expoſitio myſtica (verborum iſto-
rum:) & agnovit ſoſephus fratres ſuos, (nempè:) poſtquàm illi in manum ejus traditi
erant, (tune oſephus) cognovit, quòd illi fratres ſui eſſent ipſeque eorum miſertus eſt;

aſtilli non agnoverunt eum, quando ipſe cecidit in manum eorum, ut fraternè ſeſe er-
gaà illum gererent. Verſ. 9. Quæ ſomniaverat de illi] (Vocula: hic ſignificat:)
Wvi. e ſuper (vel de) illis (ſenſus eſt:) & cognovit ( Joſephus,) quòd eventum
ſortita eſſent (ea, quæ ipſe ſomniaverat.) * nam ecce illi ſemet coràm eo proſtrave-

fant.

Eod. verſ. 9. Nuditatem terræ] (Dictio Hſignificat) Hi. e. detectionem

terræ, quomodo ſcil. illa facilè poſſet ſubigi, veluti (dictio illa accipitur in illo loco:)
fontem ejus NMNäl1¹:e. detexit, 13. item: H*) y i. e. nuda & retecta, 14 6
omnis (dictio) quæ eſt in S. Scriptura, ſignificat retectionem; Onke ae e
hic interpretatus eſt: rupturam terræ, 15. veluti (habetur in illo loco:) P i. e
fiſſuram domus, 16. (ubi p ſignificat.) ?i. e. rupturam domus; ſed(Onkelos)non
accuratè ſcrutatus eſt, ut explicaret illam (dictionem ν⅜'juxtà ſenſum Scripturæ li-
teralem. Verſ. 10 Nen, Domine] i. e. Ne dicas ita, nam ecce ſervi tui venerunt, ue.

compararent cibum.

Verſ. II. Nos omnes filii unius viri ſumus] IIluſtravit eos † Spi-

ritus Sanctus atque illum (Ioſephum) vi ipſis annumeràârunt, 17. quoniam & ipſe

(Joſephus) filius patris eorum erat.

Eod. verſ. I I. Probi] (Dictio 0) ſignificat:)

Ni. e. veraces, veluti (in illo loco:) ]i. e. ita dixi, 18. item: i. e. verè (ſive

recte

—

12. Vid. cap. ſeq. 43. V. 2 7. ibique not. n. 54. con⸗-

fer. & R. Salom. ad Levit. c. 2 6. v. 1. N. 16.
X Confer. hic jevammot, fol. & 8. a., item Bava me-
Zia fol. 39. b. & Jalkut Part. 1. fol. 46. col. 3.
ſin. it. Cetubhot fol. 27. b. ut & Sanhedrin, fol.

nia ſua, Hebr. rnn ſic in M Sto
Eiff. 1. poſt vN i. e. quòd eventum ſorti-
ta eſſent, additum reperitur; in MStoz. pro
rp R habetur: Wha i. e verba (ſive res) ejus.
13. Uti Levit. cap. 20. v. 18. habetur, confer.
udic. cap. 20. vert. 3 3. num, 16.
14. Vide Ezech. cap. 16. v. 7. confer. & not. ad 2.

Chron. c. 34. V. 10. O. 10.

92. àa.
Vel: ſom

15. Ita P. Fagium ſecutus hic vertere volui 5 alii
tranſtulerunt: infirmiora terræ, ſic etiam autor

o

Vulgatæ.
16. Ul 2. Reg. cap. 12. Vv. 6. habetur, confer. not.
ad 2. Chion. cap. 34. V. 10. n. 10. it. ad Hiob-
c. 24. V. I7. n. 24.

*Loci iſtius explicationem vide in notis pam nde

h. loc.
r ele ) Nrabiins fuerunt (per Spiritum San-
tum) Hebr. an
nen 3, confer. not. ad joſu. c., 2. v.
17. Idque propter adjectionem vocis ru i. e, nos
quæ poſt verba iſta: nos omnes filii unius viri
ſumus, additur, quæ vox, niſi emphaſin ha-
beret „fruſlrà videretur adjesta effe, ita in Gur
Arjeh fol. 57. col. I. fin. exponitur, conter. hie
tract. Talm. Jevammot, fol. 17. b.
18. Uti Exod. cap. 10. v. 29. habetur⸗

CAWI.

—.
telte) duie
ſottes ejus⸗
er ecemp
Grerunt: d
mus in Utbe
Bii,qud
crpoltioar

phum) ate

funt el: ita
Ppaudteltin
autintellci
ſlis utineo
exſobis de
] be Fi
nonisjutet
bucum ſr
ptereilie
nis. Bod,
tam Pharao
Qorum (Ar
Eod. vetl.
mentum far
pro homin
bum o
1o)oe
Himver
te, vidi in

—
19. Vide Nu
20. lta locr
tur, ex n
ter tranltul
3V Conter. B
ginem ind
etiam nota
11. Nempè:
) Fuioremn
E
2¹. Vel: dee
ſummam,

CAN.
——

ſe eiex.

loquendo,
hoc. Verl.
s lii) im⸗
DOrüu ilto⸗

as tradid

nllertus elt;

rndſeſe et.

ſenifen)
Aderentum
)proſtrare⸗
etectionem
illoloco)
echa, 4. ſtc
Lelos autemm
nkelos)nonn
ctiptureli⸗

enetunt, unc.
iteos Ppi⸗
niafn iſe
ligniſcat)
e,vete xe
ede

Sn

ur, Onfet.t.

0. it,ad Hiob,
tis Por de

3piritum dan⸗

d ſolt 2,.

iswn i, er not,
ſilii unius virl
Rͤenphalin he⸗
eſe, ia n Gur
1, conſer hie
b
eut⸗

CAP. XLII.

GENESEOS.

33 5

rectè) dixerunt filiæ Celaphchad, 19. item (in illo loco:) & ira ejus non ſ i. e. ita 20.
fortes ejus. Verſ. 12. Quia nuditatem terræ veniſtis ſyeculatum] Nam ecce intraviſtis
per decem portas hujus urbis, cur non per unam portam ingreſſi eſtis? * Verſ. 13. Et
diverunt: duodetim ſervi tui &c.] Et propter unum illum, 2. qui non eſt, diſperſi ſu-

mus in urbe, ut illum quæramus.

Verſ. I4. Hoc eſt, quod dixi] Verbum iſtud, quod

dixi, quòd ſcil. ſpeculatores ſitis, hoc verum eſt ac certum, is eſtſenſus ejus literalis;
expoſitio autem allegorica eſt: dixit eis (Joſephus:) quid ſi inveneritis illum (Joſe-
phum;) atque impoſuerint?. vobis multum pecuniæ, an illum redimetis? reſponde-
runt ei: ita; dixit illis: ſi verò vobis dixerint, quòd illum quacunque pecuniæ ſummàâ

haud reſtituere velint, ecquid facietis? reſp

onderunt: eum in finem (húc) venimus, ut

aut interſiciamus aut interficiamur, (ad hæc) dixit illis: hoc eſt, quod dixi vobis: veni-
ſtis, ut incolas urbis interficeretis, ego per poculum meum habeo expertum, quòd duo
ex vobis devaſtaverinturbem magnam (videlicèt) Sichem.?23. Verſ. 15. Vina: Pha-
rao] i. e. Si vixerit Pharao, quando (Joſephus) non ex animo jurabat, per vitam Pha-
raonis jurabat. Eod.v. 1 5. Si egrediemini hine] i. e. Ex loco iſto. Verſ.T 6. Num veritas vo-
biscum ſit] (Iſtud DNNponitur hic pro ND& DN&N i. e. an veritas ſit vobiscum, pro-
ptereà (litera) Heh habet Patach * (in voce D&N,) quoniam eſt loco interrogatio-
nis. Eod. verſ. 16. Et ſi non] Scil. adduxeritis illum (fratrem natu minimum) per vi-=
tam Pharaonis vos exploratores eſtis. Verſ. 17. E cuſtodiam] i. e. In domum vin-
Rorum (Gve carcerem.) Verſ. 19. In domo cuſtodiæ veſtræ] In qua vos nunc vincti eſtis.

Eod. verſ. 19. Vos autem abite, afyrte] In domum patris veſtri.

Eod. verſ. 19. Ali-

mentum famis pro domibis veſtris] (Nempe:) quòd comparàſtis ad (tollendam) famem

pro hominibus domorum veſtrarum.
bum )D& hic ſignificat:) 0 Ri. e. ve

to:) O& Od, 24. & ſicuti (in illo loco:) O& i. e. vera fiant verba tua! 25.

Verſ. 20. t verifcabuntur verba veſtra] (Ver=

ra evadent & firmabuntur, veluti (in illo lo-
Verſ. 2 I.

Enimvero] Juxtà Targum ejus (voculæ aſignificatio eſt:) N νρC. e. in verita-
te, vidi in Bereſchit Rabba: —) & linguâ Romanà † ſignificat: verum. 6, Eod. verſ.
G Tt

2* 2 1.

19. Vide Numer. cap. 27. V. 7.
20. Ita locum, qui Jerem. cap. 4 8. v. 30. habe-
tur, ex mente Raſchi hic vertere volui, alii ali-
ter tranſtulerunt.
ax Conkfer. Bereſchit Rabba h. loc- prout ad mar-
ginem in 'nan . h. loc. allegatur, ubi vide
etiam notas.
21. Nempè: Jolephum, qui hic intelligitur.
X Fuſiorem loci iſtius explicationem vide in notis
MN DDW h. l00.
22. Vel: decreverint contrà vos magnam pecuniæ
ſummam, vide, quæ ſuprà ad verl. 3. h. cap. n.

7. notata ſunt
23. De qua vide ſuprà Geneſ. cap. 34. V. 2 5.
X* In MSto Erff. 2. habetur: nro a i. e, cum
Chateph Pathach (punctatur.)
24. Id eſt: veritas, Veritas, vVel: fiat! fiat! uri
I. Reg. c. I. v. 36. habetur.
2 5. Vide I. Reg. cap. 8. V. 26.
† Hebr. Nm Na", in MSto Erff. 1. habetur
Nr &, intelligitur lingua Latina.
26. Ita interpretor: a, uti hic habetur, quæ
dictio apud Targumiſtas notat: verum, certè,

profecto, vid. Buxtorf. Lex., Talm. fol. 36%,

21. Venit adnos] (In verbo — N) accentus ejus eſt in Beth, 27, quia illud notas

—

præteritum, (nempè) quod jam antè venit, ac Targum ejus eſt: 0 28. HNRNi. e.

venit nobis. Verſ. 22. Etiam ſanguis ejus] (Woculæ:) Nac multiplicant.
29. (ac ſi dicerent fratres Joſephi:) ſanguis ipſius atque etiam ſanguis ſenis. 30. Verſ⸗
23. Mi autem neſciebant, quòd Joſephus intelligeret] (Verbum ρ ν hic ſignificat: n
j. e. intelligeret 3 1, eorum linguam; loquebantur autem ita ipſo (Joſepho) præſente. E-

od. verſ. 23. Quoniam interpres erat inter eos] Nam dum illi (fratres loſephi) loque-

bantur cum eo, interpres inter illos erat, qui linguam Hebraicam & .gyptiacam calle-
bat: isque ipſorum verba interpretando exponebat Joſepho ac (viciſſim) Joſephi verba
illis (explicabat,) exiſtimabant itaque, quòd Joſephus non intelligeret linguam He-=
bræam. Eod. verſ. 23. Interyres] Is fuit Menaſſes 32. Verſ. 24. Et avertit ſe ab illis
(Verbum 2 O hic notat:) p Nii. e. elongavit ſe ab eis, (nempe:) ne viderent illum

lIachrymantem. Eod. verl. 24. Et ſlevi] Quoniam audiverat, quòd poœnitentià du-

cereatur. 33. Eod. verſ. 24. Simeonem] Is (enim) projecerat Joſephum in foveam, i-
pſe (quoque) idem fuit, qui dixerat (fratri ſuo) Levi: ecce ſomniator iſte venit; alia ex⸗-

icatio (cauſæ, cur Joſephus Simeonem ligari curaverit, nimiràùm:) Joſepho erat pro-
poſitum, utillum (Simeonem) ſepararet à Levi, ne fortè ambo“ conſilium inirent, in.

terficiendi ipſum (Joſephum.) Eod. verſ. 2 4. Et vinxit illun coràm eis] Non vinxerat
illum, niſi coràm eis; aſt poſtquàmilli egreſſi erant, eduxit eum (Joſephus) ipſique ci-
bum ac potum præbuit. Verſ. 27. Et aperuit unu] Is (Ni. e. unus) fuit Levi, qui
Pai. e. unicus erat relictus à Simeone, conſorte ſuo. 34. Eod. verſ. 27. Ia diverſo-

rio)

—

27. Grammaticis dicitur: Milhel; quando accen

tus eſt in penultima, confer. ſuprà Geneſ. c. 29.

V. 6. n. 4.

28. Sic täm in Bibliis Buxtorf. quàm in editione
Hebraica, qua uſus ſum, habetur; aſt in Com-
plutenſi pro &1 legitur: NMn") i. e. ſuper nos, in
utroque MSto Erff. habetur Rar i. e. ad nos.
39. Vel: includunt ſive complectuntur etiam ali-

as tes vel perſonas, conſer. ſuprà Geneſ. c. 1. v.

14. n. 9 6. & Genelſ. c. 4. V. 2. n. 6. it. Exod, c.

4. V. 10. n. 1 8. & c. 1 8. v. 19. D. 69. 2c Levit.
c. 14. V. 6. n. 1I. & Num. c. 2 3. V. 25. ibique
not. n. 9 3. vid. & infrà verſ. 2 8. h. cap. n. 3 5.
3e. Nempè: ſacobi, cui propter ingentem lu-
ctum, ex ſoſephi abſentia contractum, antè tem-
us ſuum mors acgelerabitur ac dies vitæ ejus
abbreviabuntur; aliaàs dictio o, quæ hic ha-
betur, notat etiam: avum, confer. cap. ſeq.
A13. V. I. I. 1. vide & not. in - he h. loc.

31. Confer. quæ ad cap. antec. 4I. v. 1 5. n. 2 I. no-
tata ſunt, vide & Deuter. c. 2 §. v. 49. i bique
not. n. 53.
32. Confer. hic Gur Arjeh fol. 57, col. 2. med, it.
not. ad 2. Chron. cap. 32. V. 3 I. num. 2 8. Bero-

jus, in editione a nee, qua uſus ſum, ha-
betur: ſed mendosè, legendum quippè:
An i. e. filius ejus.
3 3ù. Nempé: quèd illos peeniteret facti, ergâà
Joſephum perpetrati, confer. not. in an nD
h. loc.
* Confer. hie Bereſchit Rabba, ſicuti ad marginem
in mnn mn h. loc. allegatur.

Simeon à Joſepho eſſet vinctus, Levi relictus e-
rat ſolus ſive i. e. unicus, isque innuitur vo-
ce illa: rnden, uti hic in textu ſacro habstur,

ſ*

linenſis editio poſt aν addit: Ma i. c. filius e-

34. Sicheon ac Levi erant conlortes, cum itaque

CA AIl

—
N
N
cunizetin
Deud) (N
Gitakuitſa
Etinterta
omdis gu⸗
ſant Ccit
(Dicio⸗
(bicserpt
ctiamillun
Yell. ,.
Verl. 38.
4cogitabai
Letficiayl

E

Wt

—
ſic tradu
h.loe.
Loci in
O0
di Hebr.
44d enar
Ddutog
35. Nmp
cluſira,
D. 19, n
col. 2.
36. Vel:
Hebræu
adtum
ſam liye
nes ejus
dis ila
tract. T.
II.à

Nie.
3. Ne

ſtae)nn

Prelente .
Phi loe.
lacamcalle.
lephivetbe
ugnamn Hes
tſ⸗dil
lerentillum
nitentia dr.
inforeann i.
enitz alis ete⸗
ho eratpto⸗
ninirent, in.
Non rinxetat
iplque ci⸗
fuitberi, gui

7 l Gierſo⸗

79)
V. 1).0, 21,00,

1h de 4eibige

,col. 2, med, it

,Dumn, 29, BerN.

Mie, flius t.
Als uſus ſunn hd⸗
endum giphe;

keet kacti, ei
, in Dnn e

cuti dmaginemn
tur, P
Ites, cutn itaque

Leri reſictus e⸗.

1sque innuitur 0⸗
7
tu ſaero habetut,

CAP. XLIII.

rio] (h id eſt:) in loco, ubi i.e, pernoctant. Eod. verſ. 27. Mantica]
( rDR) eſt P i. e. ſaccus. ?** Verſ. 2 8. Ecce etiam **in mantica mea] Etiam pe-

GENESEOS. 337

cunia eſt in illa (mantica) unà cum frumento. 3 5. Eod. verſ. 2 8. Cur iſtud nobis fecit
Deus?) (Nempé,) ut traderet nos iſti occaſioni, 36. quoniam non alium in finem red-
dita fuit (nobis pecunia,) niſi, ut nobis (.gyptius iſte) mala ſtrueret. 37. Verſ. 34.
Et interra negotiabimini] (Verbum nhic ſignificat:.) 2 Ni. e. circumibitis,
omnis quoque dictio α☚ οd. —☛4 inde nomen habet, quoniam perambu-
lant & circumeunt, ut negotiationem 38. exerceant. Verſ. 3 5. Faſciculus pecuniæ ſuæ]
(Dictio ueſt) P i. e. ligatura pecuniæ ſuæ. Verſ. 3 6. Orbum me feciſti] Docet
(hic Scriptura,) quòd (Jacobus) de illis (filiis ſuis) ſuſpicionem conceperit, quòd fortè
etiamillum (Benjaminum) ſint interfecturi aut vendituri, ſicuti Joſephum. † Eod.
verſ. 36. Orbäſti] Omnis, qui liberis ſuis privatus eſt, dicitur — i. e. orbus.
Verſ. 3 8. Non deſcendet filius meus pobiscum] (Jacobus non) admittebat verba Rubenis,
* cogitabat ſecum (Jacobus,) primogenitus meus ſtolidus eſt, ipſe dicit, ut filios ejus in-
terficiam, numquid illi ipſius (olummodò) ſunt filii ac non (etiam) mei filii? 39.

CAL. XLIII.

Erſ. 1. Dum finienant comedere] Jehuda dixit illis (fratribus ſuis:.) morati ſumus
(hic) propter ſenem, 1. donec conſumptum eſt (etiam) fruſtrum panis de do-
mo. Eod. verſ. I. Dum ſinierant] (Onkelos interpretan Nν ν 2, guik⸗
Tt 3 4

ſic tradunt Rabbini, gonfer. not. in am mͤ
h. loc.
X. Loci iſtius explicationem vide in notis ror
NR h. loc.
gXXK Hebr. à , hæc & quæ ſequuntur, usque
ad nane y i. e. unà cum frumento, abſunt
ab utroque MSto Erff.
35⸗ Nam particula a, quæ hic habetur, eſt in-
cluſiva, confer. quæ ſuprà ad verſ. 22. h. cap.
n. 29. notata ſunt, vid. & Gur Arjeh fol. 57.
col. 2. med. & Deuter. c. 12. V. 3 I. R. 115.
36. Vel: in manus iſtius occaſionis, ita juxtà
Hebræum, ſenſus eſt: eur Deus permiſit, ut
factum iſtud nobis eveniret & cur per illud an-
ſam ſive occaſionem dedit Joſepho (quem fra-
tres ejus tunc pro Ægyptio habebant) ut is no-
bis illaderet? vid, num. ſeq. 37. confer. hic
tract. Talm. Taanit, fol. 9. a. it. Maccot, fol.
1 1. Z.⸗

37. Perniciem nobis machinaretur, Hebr. yr
hy, quod alii vertunt: ut illuderet nobis 5
in utroque MSto Erff. pro 7Nhre legitur 2
DY, confer. quæ ad cap. ſequ. 43. V. 17. n.
41. notata ſunt.
38. Hebr. & p à Græc. reankarela, confer.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1844. vide & not. in
Dan mnew h. loc, it. not. ad Genel, c. 49. V
13. n. 10 I. D. 103. S& D. 107.
† Conkfer. hic tract. Talm. Cholin, fol. 9 5. b.
* Contfer. hic tract. Talm. Bava batra, fol. 173. b.
it. Cetubhot, fol. 30. a.
39. Confer. hic Bereſchit Rabba, prout in e
an h. loc. ad marginem allegatur, ubi vide
etiam notas.
1. Nempè;z patrem noſtrum, Jacobum, confer.
cap. antec, 42. v. 22. n. 30. Vide & not. in reo
Ap h. loc. ubi Bereſchit rabba ad marginem
allegatun,

338 GENESEOS. CAF. XL.II.

ſta interpretari velit: P DD ) 2. i. e. dum ſatis habuerunt, 3. is erraret, (nam Onke-
los verba iſta 9 interpretatus eſt: PO 2 i. e dum ſatis habuerunt ca-
meli bibendo 4. (ut ſenſus ſit:) poſtquàm biberunt, quantum illis ſatis fuit, id eorum
potionem abſolvit; * aſt hic (verba iſta:) — 20 bh e (lignificant:) U&
H2& i. e. poſtquàm defecit (ſeu finitus eſt) cibus, (ideò) Targum habet:
RNEU *X i. e. dum finierunt (ſive conſumpſerunt.) Verſ. 2. Conteſtando conte-
ſtatus eſt] (Verbum enim π% ſignificat — ϑειN& i. e. conteſtationem, 5. nam
PN dum ſimpliciter (vel abſolutè́) ponitur, commonefactionem coràm teſtibus
notat, ſic (verbum accipitur in illo loco:) Hαπ ν i e. conteſtatus ſum patres
veſtros, é. ita (in illo loco:) deſcende, π i. e. conteſtare populum. 7. Eod. verſ. 2.
Non videbitis faciem meam, niſi frater veſter (fuerit) vobiscum] i. e. Non videbitis me,
niſi 8. frater veſter (ſi) vobiscum; Onkelos, dum interprfetatus eſt: 12 N1. e. niſi
cùm (fuerit) frater veſter vobiscum, rem ** aptè quidem expoſuit; ſed non accuratè
inquiſivit, ut interpretationem faceret juxtà linguam S. Scripturæ. Verſ. 6. De nobis
& de proſapia noſtra] i. e. De familiis noſtris; eſt & expoſitio allegorica, (nempe:) et-
iam ligna lectorum noſtrorum 9. revelavit nobis. Eod. verſ. 6. & indicavimus ei]
Quòd ſit nobis pater & frater. Eod. verſ. 6. Juxtà verba iſa] i. e. Secundùm interro-
gationes ejus, quas fecit, neceſſe habuimus, ut reſponderemus. Eod. verſ. 6. Quòd
ditturus eſſet] (Vocula.) uſurpatur (hic) pro Ni. e. ſi (vel an) ac & ſignificat
(hic) VN, i. e quòd, ecce hæc ſignificatio eſt una ex quatuor illius (voculæ .) ſigni-
ficatio-

2. In Complutenſi tamen editione hic habetur: 7. Vide Exod. cap. 19. v. 21.

, non * N ν*, idque inter varias lettiones S. Hebr. Niha, ita Raſchi hic exponit dictionem hn,

zeferendum eſt, confer. num. ſequ. 3.
3. Ita ex mente Commentatoris noſtri hic verbum
iſtud interpretari volui; ſed præter iſtam ſigni-
ficationem verbum hoc etiam notat: abſolvere,
ceſſare. vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1530. quo-
circà etiom translatio illa Chaldaica, quæ in
Complutenſi editione habetur, hoc ſenſu atque
in iſta ſigniſicatione poterit retineri, confer. Sign.
XX H. verſ. I.
4. Uti ſupr. Geneſ c. 24. v. 22. habetut.
* Vel: iſtud complementum fuit potùs eorum, ſic
juxà Hebræum.
XX In MSto Erff. 1. pro: N habetur: Wo i.e.
ſatis habuerunt (vel finiverunt,) confer. quæ n.
præc. 3. hoc vert. I. notata ſunt.
5. Vel: commonitionem, proteſtationem, præſen-
tibus teſtibus factam, vide Buxt. Lex. Talm. fol.
2645.
V. Uti Jerem, cap. II. V 7. habetur

quæ in textu ſacro habetur, in notis yo
h. loc exponitur illa dictio * i. e. niſi.
xXX Hebr. Aaa in utroque MSto Erff. pro eo habe-
tur: N&* N i. e. explicationem, declarationem.
9. Vel: cunarum noſtrarum, ita hic interpretor:
DDy, ſie & in Gur Arjeh fol. 57. col. 3. prine.
exponitur, quòd ſit lectus, dpp b h
i. e. ubi parvulos (infantes) educant, conf. hic Bere=
ſchit Rabba, prout in dam r h.l. allegatur, ubi
& alia explicatio iſtiꝰ? loci addueitur, nempè quod
dictio: uy, quæ hic in notis Raſchianis habetur,
ſignificet: nvy i. e. conſilium, Mæa DnDe*,
quòd illi inter ſe ſoli loquuntur ſive ineunt, id-
que ſit, quod hie habetur: rpvy y, ſic in
notis Raſchianis iſta uncinulis incluſa reperiun-
tur addita; Hebræa ſic ibidem habentur:
y INm eeya aee er en en
Ny

ſcationib
or Uloloce
propter iſ
Atris, i1el
ſitln etiam
ſatius (itae
Verl. 8.
Eod. verl.
14, Ferl.
ner 1ſ. nee
NWel
gu⸗ Uebtaie
janinem)
518 1 .

.
eb
Eegniftcare
ur, aque
notis Rad
bus ibicem
guntur: 0
fames pald
4 ſigelicet, g
las Raſchin
re ſolvi ut

fcat) Wi.

Io. Nam vet
o in
de not, n.,5
4 ,V. 25. H
II. Utiinfrz
ker. hie Bere
marginem

n. Nempd,

vige cin n
in n

13. Seu' manl

eligen dum.

Conter. hie

Maccot, ,

14. Nm, ſu⸗

mMunicxtioni

W.Xn.
—

am Onke.
efuntcA.

id eorum
t.) N
im habet
Anilo conte.
II, ſe nam
eümtellibus
lumpatte
od, verl. 3.
dbitisme,
Nie mi
Onaccutate
5, De nobit
nempe)et.
taninue
ͤmintetro⸗
l6. dd
Ngniftcat
2 O)gni.

ficatio.

—

dionem mio,
ONN W
e. nii.
E.pro eo habe⸗
tlarationemn.
die interpfetot:
7.0l. 3, prine,
do dennd
Heonkhicbere⸗
lallegatunbbi
r nemnpe gudl
hianishabetur,
Ppa bra,
e ineunt, id⸗
9) V), ſi in
claſa keperiun⸗
habentut: M
) o) wn
N

CA P. X LIII. GENESEOS. 339

—

—

ficationibus, nempe: &* nam * ecce iſta (particula) eſt veluti — &, ſicuti (accipi.
tur illo loco:) N&ι i. e. usque dum 10. elocutus fuero verba mea. Verſ. 7. Ilt vi-
vamus] Illuminavit eum (Jehudam) Spiritus Sanctus, (ac ſi diceret Judas patri ſuo:)
propter iſtud iter vivet Spiritus tuus, dicitur enim: & revixit Spiritus Jacobi, eorum-
patris. 11. Eod. verſ. 7. Et non moriamur] Fame forſitàn auferetur 12. Benjamin, for-
ſitàn etiam non auferetur; nos autem omnes (certò) moriemur fame, ſi non abierimus,
ſatius (itaque) eſt, ut relinquas rem dubiam & amplectaris id, quod eſt certum. 13.
Verſ. 8. Et ſtitero illum coràm te] Ut non adducam eum mortuum ad te; ſed vivum. †
Eod. verſ. 8. Et reus eropeccati ergà te omni tempore] (Nempe etiam) in ſeculo futuro.
14. Verl, 9. Niſi cunttati eſſeémus] Propter te, jam dudum reverſi eſſemus cum Simeo-
ne, 15. nec per omnes die; iſtos dolore affectus fuiſſes. Verſ. 10. Nunc] (Particula
R) eſt vox abundans, 16. (ideò adjecta,) ut aptè conjungat 17. dictionem in lin-
guâ Hebraica, (ac ſi dicere voluiſſet jacobus:) quoniam ita facere cogor ut illum Ben-
jaminem) vobiscum mittam, ** neceſſitas mihi incumbit, ut diſpiciam & inveſtigem
RN I8. i. e. ubinam medela atque conſilium (poſſit reperiri,) ut vosaccepfos red-

dam

rrnbPWy i. e. nonnulli exponunt (vocem y hic)
ſignificare conſilium, quod ſoli inter ſeſe loquun-
tur, atque hoc (indicare) d'y ey (prout hic in
notis Raſchianis habetur,) aſt in obſervationi-
bus ibidem per verba illa: Py ey intelli-
guntur: npya mam nei. e. in:
fantes parvi, qui jacent in cunis.
àa Videlicêt, quòd ſignificet: & i.e. =&, ita juxtà no
tas Raſchianas editionis mat R hic adjice-
re volui, ubi habetur: ε½ N&ππ i. c. idque (ſigni-
ficat:) πi. e. de, prout mox exponitur.
IoO. Nam verba iſta: & ) idem fignificant, ac
WN& Ay in loco illo Geneſ. cap. 24. V. 3 3. ubi vi-
de not. n. 6 g. & n. 69. confer. & infrà Geneſ. c.
45. v. 2 6. n. 18.
I1. Uti infrà Geneſ. cap. 45. v. 27. habetur, con-
fer. hic Bereſchit Rabba, uti in pan mob ad
marginem allegatur. .. .
12. Nempè: vel morte velalio infortuniò, de quo
vide cap. antec. 42. v. 4. & v. 3 8. confer. & not.
in oR npv h. loc.
13. Seu manifeſtum Hebr. απcertum pro incerto
eligen dum.
† Conter. hic tract. Talm. Bava batra, fol. 173. b.
XC Maccot, fol. 11. 2. .
14. Nam, juxtà Rabbinorum ſententiam, excom

iam ſub conditione conceptum, ſi deficiat condi-
tio 3H tamen ſubſiſtat & expiatione opus habeat,
hinc tradunt Rabbini, quòd efſa Judæ ſeſe aſſi-
duè in ſarcophago volutaverint, donec Moſes
pro illis arud Deum intercederet, vide D. Wa-
genſeil. Sot. p. 117. & 120. n. 5. it. Gur Arjeh
fol. 227. col. 3. circà fin. confer. & cap. ſeq. 44.
v. 32. n. 32. & infrà Geneſ. cap. 47. v. 2. n. 14.
& Deuteron. c. 33. v. 7. n. 49. & D. 50.

6

15. Qui captivus detinebatnr in Ægypto, ſicuti
cap. antec. 42. v. 24. habetur, confer. not. in
o Rh. loc.
16. Hebr. ird dw, uti hic apud commentato-
rem noſtrum, Buxtorfio in Lex. Hebr. voc. 8
dicitur particula expletiva.
17. Sive : ordinet, dirigat, Hebr. zor, quo ver-
bo innuitur, voculam iſtam expletivam eſſe &
w*νταεs gratia adjici, confer. Gur Arjeh fol. 57.
col. 3. med.
* Hebr. pon&, in utroque MSto Erff. pro eo ha-
betur: poD&, res eodem redit.
*½ Hebr. rw&Yà, in MSto Erff. I. pro eo habe-
tur: a muzw, i. e. ut mittam filium meum.
18. Reſpicitur hic ad vocem & ε, de quo pau-
Ioô anté n. 16. & 17, dictum eſt, confer. ſuprà
Geneſ. cap. 27. v. 33. P. 75. it. tract. Talm. Bava

municationis ſive anathematis tanta Vis eſt, ut et

batre, fol. 157. a.

340 GENESEOS. CAP. XLIII.

dam 19. dico autem ego, iſtud facite &c. Eod. verſ. 10. De rebus laudatisſimis terræ]
Targum (verba iſta: & DD) ſic translata habet: P)N H i. e.
de re laudabili terræ, 20, quam omnes DDDi. e, decantant (ſeu deprædieant,) quan-
do illa in mundum venit. Eod. verf. 10. Aromata] (Dictio: HN denotat:)
i. e. ceram (ita habetur in) Bereſchit Rabba. 21, Eod. verſ. 10. Avellanas]
(Hebr. De ) non novi, quid ſint; in expoſitionibus autem Alphabethicis R. Ma-
chir *x* vidi, (quòd ſignificent linguâ Gallicà:) piſtaches; 22. ac videtur mihi, quôd
ſint perſica. 23. Verſ. 11. Et duplicem pecuniam] i. e. Duplum (pecuniæ) primæ.
24. Eod. verſ. I I. Aecipite in manibus veſtris) Ut ematis cibum, forſitàn auétum eſt

(frumenti) pretium. Eod. verſ. 11. Fortaſſis eſt error) Forſitàn is, qui præfectus eſt

domui, per errorem oblitus eſt ejus (pecuniæ.) Verſ. 13. Deus autem omnipotens)
Ab hoc tempore vos nullà re opus habetis, niſi precibus, ecce (itaque) ego oro pro vo-
bis: Deus i. e, omnipotens, — V i. e. qui ſufficiens eſt in datione miſericordiæ
ſuæ & —5. i. e. qui ſufficientem poteſtatem dandi in manu ſua (habet,) is det vobis mi-
ſericordiam! 25. hic eſt ſenſus literalis: explicatio autem ejus myſtica (hæc eſt:) is,
qui dixit mundo: i. e. ſufficit, dicat: σ1. e, ſatis (jam) ſit calamitatibus meis, quo-
niam nullam habui requiem jam inde à pueritia mea, (nam fuit mihi) calamitas Laba-
nis, calamitas Eſaui, calamitas Rachelis, calamitas Dinæ, calamitas Joſephi, calamitas
Simeonis, calamitas Benjaminis. 26. Eod. verſ. 13. Et dimittat vobu) (Verbum-
hic ſignificat:) OD¹) i. e. & relaxet 27. vobis, (ſic) juxtà Targum ejus, i. e.
dimit-

19. Nempé: viro iſti, qui Ægypto præfectus
eſt, ita verbum: de παChic interpretor.
20. Confer. P. Fagii not. ad Paraphraſ. Chald. &
Michlol ophi h. loc. ut & not. in n
h. loc. in MSto Erff. 2. pro &y NRa aiien ha.
berur: &yn NaH, res eodem redit.
21. Vide, quæ ſuprà ad Genel. c. 37. V. 2 5. n. 55.S&
n. 57. notata ſunt, confer. & S. Hieron. Tradit.
Hebr. ac lac. Cappelli Obſervat. in Geneſ. it.
Michlol Jophi h. loc. ut & not. in han e—,h.
loc.
XXX Hebr. Royp, in MSto Erff. 1. habetur Pn i. e.
Meir.
22. Ita hic reddo: wXâαel bxA"., ſicuti
in editione Hebraica, qua uſus ſum, ut & in ex-
emplari n legitur, vel bSPP uti in
Bibliis Buxtorf. habetur, Latiné Piſtacia, in
Michlol Jophi h. loc. exponitur, quod fint lin-

₰ . . .
guâ Caſtellana ſive Hiſpanica: he i. e. pin

nones, Gall. pignons , Germ. Zirbellnuͤſſe /

Latin. nuees pineæ ſeu ſt robili, nuc leos habentes,
qui ſaccharo condiuntur, confer., num. ſeq. 23.
23q. Sic exprimo wνρρnνρnνnς⅝ò,, Commentatoris noſtri
expoſitionem ſecuta eſt verſio Germanica, quæ
Joſephi Athiæ curà Amſtelodami 1676. prodiif,
ubi habetur: Pferſing / LXX. verterunt: æsne-
Guον ſit etiam Vulgata ac Ioſephus Antiqu. I.
2. c. 3. Junii ac Tremellii verſio habet: nuces te-
tebinthinas, confer. num. antec. 22.

ptum erat allata ad frumentum comparandum;
confer. hic Gur Arjeh fol. 57. col. 3. circà fin.
ac not. in pa h. loc.
25. Vide, quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 17. V. I. n. I.
notata ſunt, confer. & not. in pom nov h. loc.
26. Sic concatenatæ fuerunt calamitates & afſli-
ctiones, ut alia aliam ſubinde ſecuta ſit.
27. Dimittat, ſolvat ex carcere ac vinculis, Simeo-
nem ſcil. fratrem veſtrum, qui vinctus tenetur in

Tgypto.

24. Nempè: ejus pecuniæ, quæ ab initio in Egy-

CN. WI
—-
Zimittrüln
(icui in il⸗
nibcatiolt
ſumm, 9
Aum) Si
Nüer
nectedieti
Benjamnin
acceptiope

in te, Ila
Qucitut uli

(Verb iſta

ie Kad m
catimpetat
Meridi) l
Kcatpfand
(icio N
elcamuan

37, Chald

—
2 9. brout .
* Hebt. U
cum 3 25
habetut:
39. Neimpe
ne ejut ſe
t circere
Eihd hien
ſecdimitt
30, Ia hie
Vvolui, 6
ubi iger

31. Nam,
achicere
telligere
cere: e
bic herel⸗
ginemall
32. Dum d
10, lie

ALNII.

—
ſmni, lerp⸗

i e.
anh)ean.
Cenotn)

Delant

mihi, uod

nie) ine,

auCtum eſt

Prakectiset

onmpoten)

0r0 prO..

milericordte

det wobismi⸗

(hacelt.) ,
usmeis gud⸗

amltas Labil-

hi,calamitas —

) (Vertbum-

um ejns, i .

Gimit-

—

Ucleos habentes,

num. ſel 23,.

entatonis noſtti
Germanica,quz

