tur & colligent; 73. exponunt autem Rabbini noſtri,* quòd iſte (angelus, qui cum-
Jacobo luctatus eſt,) fuerit princeps Eſaui. 74. Verſ. 25. Et movit * ſe Remotum-
(ſive luxatun?) fuit (acetabulum) de loco compagis ſuæ, hux (verbo ?P) fimile eſt
(in illo loco:) ne fortè ?pNi. e. removeat ſe5. anima mea à te, ut ſignificet remotio-

LrI 3 nem.

ut ad marginem allegatur in 'nar r' ſuper
Commentarium Raſchi h. loc. ubi vide ſis notas,
confer. & Jalkut Part. 1. fol. 39,:col. 1. fin.
XX Hebr. , in Baſileenſi habetur: )a i. e.
facies, in Berolinenſi: =. . e., laquei, utrum-
que mendosè, ut puto, confer. hic Cholin, fol.

XXX Confer. hic dict. tractat. Talmud. Chullin,
fol. 9 1I. a. uti in a rν h. loc. ad marginem
allegatur.

71. Vel: colligavi, ſic verto hic νν⅛, (prout
in editione Hebraica, quâ uſus ſum, legitur, in

Bibliis Buxterf. ut & in exemplari 'no
habetur: inN i. e, celligarunt, conjunxerunt,)
à radic. P2* , quod idem ſignificat, ac w
i. e. ligavit, unde eſt P2* ligamen, prout habe-
tur in Pictionario Syro-Chaldaico Gvidonis Fa-
bricii Boderiani, quod Bibliis Regiis in fol. Ant-
vverpiæ ex typographia Plantiniana 1572, ex-
cufis, annexum eſt 3 ſignificatie autem iſta in
Buxtorfii Lexico Talm. fol. 16. omiſſa eſt, huic
ferè ſimile eſt verbum pᷣa, quod apud Talmu-
dicos ſignificat: conjungere, idem, quod He-
Dræis pa ut Baal Arnch explicat y fol. 14. 2.
notante Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 343.
72. Vel: colligarunt, conjungerunt ſe, Hebr.
aN, uti jam ſupra dictum, fic in editione
MHlebr. qua uſus ſum, habetur; in Bibliis Buxt.
ut & in editione non re legitur: 5Nne) i.
g6. & colligavit, conjunxit ſe, vide num, antee:

71. confer. & not. ad librum Prec. Iud. part. 2.
p. 77. a. princ. ubi eadem, quæ hic, habetur
explicatio verbi paè,
7 3q. Sic Germani de eo, qui cum altero pugnam
ſive certamen iniit, dicere ſolene: Er hat mit
ihme angebunden,
*X Vide Bereichit rabba, ſicuti ad marginem alle-
gatur in nom WD ſuper Commentar. Raſchi
h. loc, it. Cholin, fol. 97. a. & b.
74. Vide Hoſe. cap. 12. v. 5. ibique not. n. 2. ubi
etiam de iſto angelo ſeu principe Eſavi ſermo eſt,
vide & not., in pnn M h. loc. & D. Wa-
genſeil. S ot. pag. 480. n. I5. it. Cap. ſequ. 3 3. V.
10. n. 8. ac Lightfoot. cap. 12.v. 31. p. 1099. e⸗
dit. Lipſ. ubi princeps Edom exponitur eſſe Sa=
maél.
XX Hebr. yor anté verbum iſtud in MSto Erff. 2.
atque in Berolinenſi, ut & notis Ratchianis edi-
tionis „] ' nS uneinulis incluſa & addita ſunt
iſta: osion nen n ee e een en
r ie Pns eh ne wey rn i. e.
Verl. 25. Et tetigit nervum femoris ejus] Infe-
feriot pars coxæ, quæ infixa eſt ſuperioris co-
xendicis parti dicitur r'o, quoniam caro, quæ
ſuprà illam eſt, habet ſpeciem anſæ, quæ in olla eſt,
de qua verſione vide mox n. 77. h. verſ. & n. 7 9
abſunt autem à Baſileen ſi.
75. Vel: recedat, ita hic ex mente autoris noſtri
expono verbum iſtud, quod Jerem. cap. 6. v. g.
habetur, eodem modo & in Michlol Jophi ad

diet.

GENESEOS.
nem, & in Miſchna (habetur:) vP) i. e. ad removenda ova (ſive teſticulos) eorum,

270 CAb. XXXII.

ad eradicandum radices eorum. Eod. verſ. 2 5. Er tetigit nervum 76, ſemoris rjus]
Inferior pars coxæ, 77. quæ infixa eſt ſuperioris coxendicis parti, 78, dicitur ), i. e.
acetabulum, quoniam caro, quæ ſuprà illud eſt, habet ſpeciem anſæ, quæ in olla eſt.
79. Verſ. 26. Quia aſcendit aurora] Atque ego canticum dicere debeo. 380. Eod.

verſ. 26. Benedixeris mibi] i. e. Confirmaveris à1. mihi benedictiones, quibus pater

meus mihĩ benedixit, contrâà quas Eſavus litem mihi movit. 82. Verſ. 2 8. Non Jaeob]
Non dicetur ampliùs, quòd benedictiones tibi evenerint per ſupplantationem & frau-
dem; ſed per principatum 83. ac manifeſte, 24. & deinceps Sanctus ille Benedictus ſe
tibi revelabit in Bethel nomenque tnum mutabit atque ibi benedicet tibi, 85. ego quo-

que ibidem ero & conſirmabo 86. tibi illas (benedictiones) atque hoc eſt, quod ſcri-

ptum

dict. cap. 6. v. 8. explicatur, ut ſcil. ſignificet

bn i. e., remotionem alicujus rei è loco ſuo, à

rad. y* vel yp), prout ibidem habetur, confer.
bic Chulin, fol. 90. b. & fol. 96. b. it. Ceritut
fol. 2 1. a.
76. Sic Vulgatæ autor tranſtulit vocem 2, alii
vertunt: commiſſuram, compagem, Junii ac
T remellii verſio habet: acetabulum, LXX. za
r Xα , latitudinem, confer, hic Peſachim,
fol. 22. a.
77. Ita hic verto rip: nonnullireddunt: os fe-
moris, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1999.
78. Hebr. mla", prout in editione Hebraica,
quà uſus ſum, haberur, alii legunt: noymh-
Chald. &rnehand, vid. Buxtorf. Lek- Talm. tol.
2033. confer. K. Sal. ad Eccleſiaſt. cap. 12. Vv.
5. ubi Gallicè verti &h i. e, hanche in editione
HBebr. qua uſus ſſum, ibidem corruptè legitur
Maw.
79. Huic additioni ſimilem vide ſuptà Geneſ.c. 6, v.
11. n. 5 §. & Geneſ. c. 30. V. I 1. n. 24. confer.
Sign. ** h. verſ.
80. Velz; hymnum canere debeo, nempè: matu
tinum, Hebr. a, ſic etisam in Berolinenſi hic
additum eſt, Judæi enim credunt,, quêd noctu
portæ coœ eſtes clauſæ ſint & angeli taciti ac ſilen-
tes apud illas ſedeant; mané autem hymnum co
ràam Deo cantent, vide Buxtorf. Synag. Jud. cap.
9. pag. m. 149. nonnulli Rabbini locum hunc
ita exponunt, nempe, quòd angelus iſte, qui cum
Jacobo luctatus eſt, nullum hymnum Deo ceci-
nelit jam inde à tempore creationis ſuæ;

ſed quòd tunc tempus advenerit, ut hymnum
caneret matutinum, confer. Bereſchit Rabba h.
loc. ut & tract. Talm. Chullin, fol. 9 1. b. & fol.
92. a.

91. Approbaveris, conſenſeris, id enim verbum

AR., quod hic habetur, notat, vide verſ. ſeq. 2 8. h.
c. ibique not. n. 86. confer. & Gur Arjeh fol.
47. cGl. I. pring. ac not. in pan n h. loc.
892⸗ Coutendit, rixatus eſt, Hebr. dyanyyn, confer.
quæ ſuprà ad Geneſ. c. 29. v. 32. n. 4 52 notata
ſunt, in MSto Erff. z. pro yoyn habetur. nyn
res eodem redit, poſt illud: rhy ayn, in
editione nm & in Berolinenſi addita ſunt
iſta:n ne ee n rn ien ree
prn Ry y ni n deren deree
i. e, hic dubium ortum eſt R. Salomoni, dicere
(enim) debuiſſet (S. Scriptura:) a i. e. S
benedixeris mihi (pro: anaa) ſed (R. Salomo
hie ad dubium iſtud removendum hanc fecit ex-
plicationem, nempe: ſi) confirmaveris, (ſeu
ceonſenſeris) &c. prout perſpieuè habetur in Zoher,
in Paraſcha:⸗ n, columna 7 %. ubi quære-
83. Imperium, domingtionem, Hebr. ταν, re-
ſpicirur autem hac voce ad nomen 7Xα*α,
quod à “ hic deducitur, dum dicitur ,
by rr i. e. princeps fuiſti cum Deo, vide
infr. Geneſ. c. 3 5§. v. 10. n. 17.
94. Hebr. 'in MYAn 1i. e. retecta facie, apertè, non
tectè & fraudulenter. .
8 5. Vide infià Geneſ. dict. cap. 3 5. V. 10. n. 17. S&
in p- n h. loc.
86. Vide, quæ verſ. antec. 2 6. n. 81. notata ſunt.

õ

4
“
D

C. XAI

am feperitn
um, kerit 1
pethel repenn
elus:) Cilatiea
Peobusſla
Po) ilas ben
2ſangelus
F. Focd. ren
prandliſ
cettucn, ſed

NuN 1 ges

ei, raccipit
murn, 4 gnod l⸗
tGemautemm
a heetvchab⸗
ſoc, etl. 31.
ehatur N/
lgit nobis an
Cur vocaturn
. Vel: primi
nins ac Ien

(aP. 12. V. F.
z . V. 10. hin

h. Alii tectins

gunt, nempe,
Tremellii not
89. dieti verſ.

Hedr. rn

Wie
3N Hebr. e, i
tum tepetiur.
po. Nimitumia
bus paulo zm
(Cholin, fl,
91. Confer, Gun
not. in e
921, je: in ioſt
ſupra Genel.
ſol 47,. 0l. 1.
ſutiin Op⸗
33 uahebre

Ahxrn.

l10)
los eoruh,

feports u

2 in olla l.
d ko. Pod.
Auibus patet
8 Nn Juoh
Onem &ktau.
Benediicus ſe
18. 680 quo.

k, quod ſci.

Ptum

—

fit, ur hymnun

Aelchit Rabbah.

l.gt, d Klo.

idenim vebun

te verlleg..h.
Gur Arjeh ſol.
n hloc.
„ e, conlkef.

1. h, 4 ſ. otna

n habetat. M)
n, in

inenſiadcdita ſam
;
Nw e en

N een
alomoni, dicele

) Mn i.e &

Ed (A. öaloo

um hanc fecit e'⸗
Grmavetis, (eu
habetur inZoher,
g. ubi qucte⸗
Hebr. imd, ke⸗

gomnen ed
dum- dicitut
gi cum Deo, ide

leie ,perte, non
. V. 10. H⸗ 17,&

5I. notalz lunt⸗

CAbP. XXXII. GENESEOS. 27I

ptum reperitur: & invaluit 87, ad angelum & præpotuit, flevit & ſupplex rogavit il-
lum, flevit angelus; 88. ſed quidnam ſupplex rogavit illum (Iacobum? nimirùm) in
Bethel reperiet illum (Deum) atque ibi nobiscum loquetur, (ac ſi dicere voluiſſet an-
gelus:) dilationem mihi concede, donec loquatur ibi nobiscum (Deus) ſed noluit-
Jacobus (dilationem concedere,) quamobrem (angelus) invitus confirmavit ei (aco-
bo) illas (benedictiones,) & hoc eſt illud: & benedizit ei ibidem, 89. rogaverat enim
* (angelus Jacobum,) ut dilationem ſibi concederet; ſed noluit (concedere jacobus.)
† Fod. verſ. 2 8. Et cum hominibus] (Videlicèt) Eſauo & Labane. Eod. vérſ. 2 .
&ravaluißi] IIlis. 90. Verſ. 29. Car id quare] Non eſt nobis nomen fixum (ſive
certum; )ſed mutantur nomina noſtra pro ratione præceptorum miniſterii legatio-
num, ad quas (obeundas) mittimur. 91. Verſ. 3I. Et ortus eſt ei] (Particula ) i. e.

ei, hic accipitur, pro ) i. e. in commodum 92. ejus, ad ſanandum ipfius fe-

mur, (quod luxatum erat,) veluti dicitur: Sol juſtitiæ & fanitas in radiis 93. ejus; to-
tidem autem horis, quibus (Sol) ad occaſum feſtinaverat propter illum, 94. quando is
ex Beer Schaba egreflus erat, feſtinaverat ille ad ortum propter ipfum (Jacobum-.)
Eod. verſ. 3 I. Et ipſe] Claudicabat, quando Sol exoriebatur. 9⁄. Eock. verſ. 3 I. Et
oriebatur ** ei Sol] Dicere ſolent homines: quando perveniehamus ad locum N. il-
Iuxit nobis aurora, hic eſt ſenſus literalis (iſtius loei.) Verfſ. 32. Nervum luxatum

Cur vocatur nomen ejus UN :? quia NHW i. e., ablatus erat 96. & loco ſuo &

exſi⸗

87. Vel: principem fe geſſit cum angelo, ſic ju-- radiis, vid. Malach. cap. 3. v. 20. n. 3. & D. Maji
nins ac Tremellius verterunt locum, qui Hoſe. Theol. Jud. Loc. 9. S. 5. p. 159.
cap. 12. V. 5. habetur, confer. & infr. Geneſ. c. 94. Videlicèt: Jacobum, confer. fuprà Geneſ. cap.
35. V. 10. ihique not. n. 17. . 29. V. I I. ibique not. n. 34. Vvide & not. in α
38. Alii rectius, ut puto, iſtud de Jacobo intelli: W h. loc.
zunt, nempe, quòd ipſe fleverit, confer. Junii ac 95. Nempe: o vn& eReW i. e. quando
Tremellii not. ad Hofe. dict. cap. 12. V. “5. incipiebat Sol oiri, ſic in notis .
9. Sicuti verſ. ſequ. 29. b. cap. habetur. h. loc. ſed poſtquam Sol jam exortus erat,
X Hebr. armn W, hæc & ſequentia;, usque ad: Sh i. e. ſanatus fuir jacobus, ita in Gur Ar-
—v Nh i. e. ſed noluit, abſunt à MSto Erff. 2. jeh fol. 47. col. I. med. exponitur, ut & in no-
Xx Hebr. ao)), ſic etiam in MSto Erff. I. hic, addi- tis 'nor inov h. loc.
tum reperitur. WXX FHebr. 7 N,‚ hæc & quæ ſequuntur, usque ad:

90. Nimirum: angelo & hominibus iſtis, de qui. Wi A1 i. e. hic eft ſenſus literalis, abſunt ab

bus paulo ante dictum, confer. hic tract. Talm. utrO; MSto Erff. confer. hic tract. Talm. Sanhe

Cholin, fol. 92. a. drin. fol. 9 5. D. ac Chulin, fol. 9 1. b.
„1. Confer. Gur Arjek h. loc. fol. 47. col. f. med. 96. Scil. nervus, I. X X. ver terunft: 70
& not. in a h. loc. D . 756ρ, 5 Svaa ρα*, hervum, qui emarcuit, ſic
92. Sive: in ipſius utilitatem, illius gratiâ, confer. tiam Vulgata, oſephus Antiqu. I. I. c. 19. vo-

ſuprà Genef. cap. 24. V. 7. n. 11, It. Gur Arjeh cat 7 ,ονιrô Xαατ nervum latum, ita &
. . * .
fol. 47. ol. I. med. ut & Bereſchit, Rabba B. oc. S. Hieron. I. I. adverſus ovinian. Tom. 2. fol.

ſicuti in SDa meY' ad marginem allegatur. m. 3 0. edition. Baſileenſ. 1553. vid: num. ſeq.
93. Juxtà Hebr. Da ai, e. in alis eus, metaphoric? pro 97.

GENESEOS.

exlilierat; “7. ſigniſicat autem (hic verbum ) exſulitionem 98. ſic (accipitur in il-
lo loco:) NW i. e. exceſſit 99. potentia eorum, ita quoque (accipitur in illo loco:)
quia Nii. e. abſtulit 100, mihi Deus omnemiaborem meum.

CAP. XXXIII.

272

CAP. XXXIII

VErſ. 2. Et Leam ejusque ſilios poſteriores] Quod poſterius fuit, id magis charum
extitit (Jacobo.) Verſ. 3. Tranſivit † antè ilos] Cogitabar (Jacobus,) i im-
probus iſte venerit ad pugnam, primò contrà me pugnabit. Verſ. 4. & anπα.
plexus eſt illumj Commovebantur viſcera ejus (Eſaui,) quando videbat eum (Jaco-
bum) ſeſe incurvantem ad terram omnibus illis incurvation bus. Eod. verſ. 4. Ee
oſculatus eſt ilum] Puncta ſunt poſita ſuper illud (verbum Ppν,) ſuntautem diver-
ixæ hac de re ſententiæ (Rabbinorum) in traditione Talmudica t. (libri) Siphre, 2. non-
nulli dicunt, punctationem iſtam indicare, quòd (Eſavus) non ſit oſculatus illum (la-
cobum) toto corde ſuo, * dixit R. Simeon, Ben Jochai, traditio iſta recepta eſt (nem-
pe:) manifeſtum eſſe, quòd Eſavus oderit jacobum; ſed quòd iſto tempore ** inca-
luerint viſcera ejus & oſculatus ſit eum toto corde ſuo. Verſ. §. Quinam ſunt iſti ti-
bi] Quinamlſunt iſti tui? 3. Verſ. 7. Acce ſit Joſephus & Rachel] In omnibus (aliis)
accedebant matres antè filios; ſed quoad Rachelem Joſephus antè illam accedebat,
cogitabat (quippe Joſephus,) mater mea decora eſt aſpectu, fortè improbus iſte oru-
os

& à radic. i. e. obliviſci, deducitur, commu-
niter autem à rad. ) derivant.
Confer. bic tract. Talm. Peſachim, fol. 7. b. &
rat vel receſſerat, ſic Hebr. yy hic expono, con- Sukka, fol. 39. a. item Megilla, fol. 21, b. ac
fer. not. ad erem. c. 2 3. v. 39. num. 33. & 34.] Nidda, fol. 63. a. Z
it. not. ad Geneſ. 2 8. v. 11. n. 3 I. it. tract. Talm. 1. Hebr. &rvdn Barajetha, de qua voce vide Bux-
Nidduſchin, fol. 2 1., b. torf. Lex. Talm. fol. 348.
9§. Hebr. ANo, de qua voce vide, quæ ſuprà ad 1. De hoc libro vide o ed & Buxtorf. Bi-
Genel. cap. 24. v. 42. n 7 5. notata funt. bliothec. Rabbin. ubi, quisnam ejus autor ſit, ex-
99. Vel: ablata fuit, defecit, periit, fic verbum ponitur.
iſtud, quod Jetem. c. 5§ 1. v. 30. habetur, in
Michlol Jophi ibidem exponitur, vid. ibid. n.
18.
100. Vel: removit à me, à rad. &), ſic autor no-
ſter hic explicat id, quod Genel. c. 41. v. 5§ 1. ha
betur; Vulgata tamen ibidem babet: obliviſci
me fecit, idquejuxtà LXX. interpretes, qui trans-
tulerunt: vDJaει α s Snτ*—⁰αιςσα, atque hane
verſionem plerique interpretes recentiores ſeqvu-
ti ſunt, uti & in Nichlol Jophi ibidem habetur

— 7. it. Horajot, fol. 12. b. & Chulin, fol. 91. 3.
& 134. b. .R “
97. Nempe: ex loco ſuo, ubi eſſe debebat, abceſſe

hic ad marginem allegatur, ubivide etiam notas.
X Hebr. dyw i. e. hora, in editione Dman n

vice (Gã.)
3. Nam 7 i. e. tibi, hic ponitur pro 19 i. e. tui,
qui ad te pertinent, conf. cap. antec. 3 2. v. 17.
ibique not. n. 5 5. it. verſ. ſeq. 8. h. cap. h. 5. ac
not. in NhNM MS= k. loc. B

* Confer Bereſchit Rabba h. loc. uti inbnn nd

ut & in Berolineniſi pro eo habetur: y i. e.

(N. Wul

—,—’—
o aosinill

iotues 1

„ Vetl 8.⸗
mnr, aWas b
Olnnesiit t
geducebantz.
jnillumkbln
Uiteſponen
gerebagtel
bantitenun:)
(tanden licel
noltt eltis. 6.
N. Ver

mn Gidn i

n6.] be. 6
ogtidem ri
gel gbia ridi
ciis) gdiat
ſi;ſedcur m
ket klaro abe

jameinonpoll

mihifuiſti, ſe⸗
Placationem

—
4. Hæcvedbt, 4
habentur, hon
Aii: ſoper tonn
lis vid. igterpr
V. 11. 8. 174.
5. Dtenim ) prd
reilſhe a⸗
in Gum w
6. Vel: nolleann
habebimus, e
7. Nempd: quns
eperat, zide n
conker. & Ber
dWdmargin

A.XxN.

cipiturin il.
n Uoloeo,)

nagis chatues
1obu,)i im.
etl. 4. en.
t eum (Jaco⸗
. vetl. 4 bt
tautem diyer⸗
phre, ¹, aon⸗
tus illumn (a

ptn eſt (nen.

pote 1 incr
nan ſunt iliti⸗
hmnibus (alis)

Ain accedebat ,

Obus iſte ocu⸗
los

—
educitur, commu⸗
.
Uchim, ſol,,b &
lla, ol 21 b&

lun ſoce iigebix⸗

po & Puxtort. Bi⸗
nejus auo li,er⸗

e. uti inden
bivide etiam notas⸗

ione o n

babetur:? O) ne⸗

rpro „ ie, tui,
P. AMer,31. . 17.
.8, hihene ,

CAP. XXXIII. GENESEOS. 173

los ſuos in illam conjiciet, ſtabo ex adverſo ejus & impediam illum, ne eam propi-
us intueatur, hinc meruit Joſephus benedictionem, (de qua infrà dicitur:) * hy
4. Verſ. 8. Quæznam tibi Gunt) omnes turmæ] i. e. Quænam (ſunt) omnes (iſtæ) tur⸗
mæ, quas obviam habui, quæ tuæ ſunt, 5. ac ſi diceret: ad quemnam finem ſunt tibi
(omnes iſtæ turmæ?) ſenſus literalis S. Scripruræ (intelligendus eſt) de illis, qui munus
deducebant; expoſitio autem allegorica eſt, (quòd) turma angelorum occurrerit, qui
in illum (Eſavum) ejusque viros fecerint impetum, dicentes: ad quemnam ſpectatis?
illi reſponderunt: ad Eſavum; ipſi verò (angeli) ſic dicebant: percutite; iſti verò re-
gerebant: deſiſtite, hic eſt filius Iſaaci; aſt illi nullam ejus curam habebant; (dice-
bant iterùm:) nepos eſt Abrahami; verùm illi ne(ſic quidem) ipſius curam habebant,
[tandem dicebant) frater jacobi eſt, (tunc) reſpondebant eis: ſi res ita ſe habet, vos
noſtri eſtis. 6. Verſ. 9. Sit tibi, quad eſt tibi] Hic conſenſit ei (Eſavus) in benedictio-
nes. 7. Verſ. 10. Ne quæſ́] Ne quæsò dicas mihi ita. Eod. verſ. 10. Si obſecrò in-
veni gratiam in oculis tuis, accipe munus meum de manu mea, quia idcircò vidi faciem tu-
am &c.] i. e. Quoniam decet* ac conveniens eſt, ut munus meum accipias, quan-
doquidem * vidi faciem tuam, quam perinde æſtimo, ac ſi conſpexiſſem faciem an-
geli, quia vidi principem tuum, 3. prætereàâ (conveniens eſt, ut ideò munus meum ac-
cipias,) quia te benignum ergâ me exhibuiſti, dum iniquitatem meam 9. mihi remi-
ſiſti; ſed cur meminit (Jacobus) viſionis angeli? (nimirùm) ut timorem ſui incute-
ret Eſavo isque cogitaret: vidit (Iacobus) angelos & incolumis evaſit, (quamobrem)
jam ei non poſſum prævalere. Eod. verſ. 10. Et propitius mihi fuiſti] Reconciliatus
mihi fuiſti, ſic omnis (dictio) ε , quæ habetur in S. Scriptura, ſignificat )νz, e.
placationem (ſeu reconciliationem,) appaiſement, * linguâ vernaculàâ (ſic accipitur
in

4. Hæc verba, quæ infrà Geneſ. cap. 49. v. 22.
habentur, nommulli verterunt: ſuper oculum,
alii: ſuper fontem, LXX. &aàwros, deſiderabi-
Tis, vid. interpretes ibid. ut & noti ad dict. c. 49.
v. 22. n. 174.

5. Etenim 77 pro 77 ponitur, vide, quæ ſuprà

ad ver ſ. 5. h. cap. n. 3. notata ſunt, confer. & nmot.
. N 13 3 . Hebr. Wνü perverſitatem meam, peccatum

in =R NDS h, loc.

6. Vel: noſtratum eſtis partium, pacem vobis cum
habebimus, confer. & not. in oaας me, h. loc.
7. Nempè: quas Jacobus à patre ſuo, Iſaaco, ac-
ceperat, vide ſuprà Genel. c. 27. v. 2 3. S ſeqꝗq.
confer. & Bereſchit Rabba h. loc. uti in no
tPa ad marginem allegatur, ubi vide etiam no-
1253.

*X„ Hebr. ει1, in MSto Erff. 1I. pro eo habetur:
Xτ i. e. conyenit.
* Vel quoniam, Hebr. »y, confer. hic not.
ad Püalm. 119. verſ. 127. num. 8 1. & 92. it.
tract. Talm. Sukka, fol. 5. b. & Sota, fol. 4 1. b.
8. De quo vide cap. antec. 32. verſ. 24. ibique not-
D. 7 †-

meum, offemam meam, dum per ſupplantatio-
nem ac fraudem à patre meo benedictionem im-
petravi, de quo vide ſuprà Geneſ. c. 27. v. 27.
confer. & not. in S⸗ reν h. loc.
**† Sic reddo hic wandeDe, quod Italicâ termi-
natione habetur, confer. quæ ad Exod. c. 25.
v. 2. mim. I. notata ſunt de hac voce, ut & not⸗

ad Eſai cap. 60. v. 10. num. 7.

M m

27 GFNESEOS. CAb. XXXII.

in illo loco: quia non ½ )) i. e. ad beneplacitum (ſeu placationem) erit vobis „100

oblationes (enim) offeruntur ad placationem & reconciliationem, ſic quoque (in illo
loco:) labia juſti nôrunt ½ ) 1. i. e. nôrunt placare & reconciliare. Verf. 11. Be-
nedictionem meam] i. e. Muſus meum, donum iſtud, quod affertur ideò, ut quis al-
terius faciem aſpicia:, interdum aliud non affertur, niſi (ſolm) ad ſalutandum, o-
mnis (dictio) 2 , i. e. benedictio, quæ fit, ut quis alterius faciem aſpiciat, veluti
(habetur in illo loco:) Ri. e. & benedixit jacobus Pharaoni, 12. item: facite-
mecum i. e. benedictionem, 3. uti Sancherib (dixit,) ſic quoque (in illo loco:)
ut ſalutaret illum 12 ]i. e. & ut benediceret ei, (prout dicitur) de Thoi, rege
Chhamat, 14., omnes iſtæ (benedictiones) ſignificant ſalutationes, linguâ vernaculà:
ſaluer, 15. ita quoque* (hoc in loco) 1) (ſignificat Gallicè:) mon ſalut. Eod.

verſ. 11. Quæ allata eſt tibi] Non laboràſti propter illam; ego verò laborem fuſce-
pi, ** ut illam afferrem, donec ad manum tuam perveniret. Eod. verſ. IT. Gratio-
5à mihi largitus est] (Litera) Nun prima (in verbo 03 ) eſt dageſſata, quoniam illa-

uſurpatur loco duarum (literarum) Nun, 16. nam dicendum ei fuifſet: 0, non-
enim eſt (verbum) ſine duplici Nun ac tertia (litera) Nun eſt ſervilis, veluti (in

iſtis verbis:3 & .. 17. Eod. verſ. I I. Sunt mibi omnia] i. e. Omnia, quæ

mihi ſufficiunt; aſt Elavus ſuperbè dixit: funt mihi multa, 18. ſunt mihi multo plura,

quàm opus habeo. Verſ. 12. Profßciscamur] (Verbum q hic ejusdem eſt formæ.)

ſicuti p& * & , * quæ idem ſunt, ac ?D& & H ., ita etiam hic Oo eſt,

velut ?O; ¹9, eſt autem (litera) Nun fundamentum 20. in verbo (78,) Onkelos hic

inter-

10. Vide Levit. cap. z2. V. 20. confer. & Jerem. reſchit rabba ad marginem allegatur.

cap. 6. V. 20. 16. Confer. cap. ſeq. 34. V. 16. ibique not. n. 16.
11. Vide Prowerb. cap. 10, verſ. 32. ibique Raſchi 17. Pro: miy & MIYnf, vide ſuprà Geneſ. c. 30.
noe. . v. 10. & Hiob. c. 3 1. V. 15.

12. Uri infraà Geneſ. cap. 47. v. 7. habetur, ubi
vid not. n. 16. 5

13. Vide 2. Reg. cap. I 9. verſ. 31. ibique R. Sa

lom. not. ut & not ad Eſai. cap. 66. v. 3⸗ Hum. 9.
14. Sic uti 2. Samuel. cap. g. v. 10. habetur.
15. Ita hic explico: Nν (ſic enim Gallieô idio-
. 5 W. ————
mate legendum puto: pro Nεα2 uti hie apud

autorem noſtz um haberur) quod Iltali dicunt:
ſalutar, Latini ſalutare, confer. Ralchi not. ad

2. Reg. cap. 5. V. 15. it. ad Geneſ. c. 35· V. 9. n.

16. MStum quoque Erff. z. hie habet: VNe

., e. Saluéër.

* Hebr. I & hoc & quæ ſequuntur, usque ad: 2
10. Sive: radicalis, uti Grammatici loquuntur,

dvi. e, ſalut „ abſunt ab utroque MSt. Erff.
g Vide not. in d'nam rouw h. Iloc. ubi etiam Be-

Ig. Id eſt: plùs, quàm opus habeo, poſfideo,
ita ſecundum mentem autoris noſtti explican-

dum eſt, quod ſuprà verſ. 9. h. cap. Habetur,

vid. & not. in M☚π ν h. loc.

* Poſt: Aynv in utroque MSto Erff additum eſt:
UsHTi. e, orationem, meam v. Pſalm. 84. v. 9.

xx In utroque MSto Erff. pro rm habetur r

yan i. e, miſit puellas ſuas, vid. Proverb. c. 9.v.

19. Litera igitur Heh in fine redundat, confer. verl.

ſeq. 1I4. h. cap. ibique not. n. 2 8. vide S nat. in

naI T' h, loc. ac tract. Talm. Chagiga, fol.

5. b. & Avoda Sara, fol. 8. b.

vid. dict. verſ. 14. h. cap. n. 3 1.

confer. Sota, fol. 5. a. & Bava batra, fol. 17. a.

CA. XNI

intetplelatns
camm,
bonumifuc
0d0,quötu
cedis grad.
ſghiicat ec
nilicat lide
Patrulus ier
enkantees,¹).
in vin adeuliu
(Getbump)
notat) P.
Prolongez ie
Eod verl. 14.

(liten)tleht
muenn Didin

luti ccipituri
eniter mihi
fundamento⸗
Eodæ.i/. .
hiinjuncame

—

11., Vel: peiin

ſiefend Symm
tecutmm iter fat
s1, Pradiam
ronin 1: zar
ne tui, perit
nOt Nd 1. Ch
22. kka Hebr. )
tere volui, ü
tur Mie⸗
t15, nem ſe,
TA, quod
ſtulit: foetæ
1 . Vid. Thren

14. Drout Lſai⸗

Raſchi not.
r hollnhyi,
izdditur:

. MININ.

yobis, 10,
qe (inillo
ſ
el.11. e⸗
Ut gois al
Utancdum d
elgt, Feluti

tem: facite,

inilloloro.)
remmaerſ :
ſalut, Lod.

borem fuſce⸗

uoniam illa,

3,non,
lis, velun in
Omnia, gue
imultoplata,
emn ell forme..)
hieſydeſt,
Onbelos bice
intett

———

egator.

ibique not, n. 10
upra Genel c, 0,

habeo, pollideo,;
is noſtii epilcen
h. cap. habefut,
abilra, iol. 17 ,

0

undat eonlen fet.
19. heAnct n
ralm. (hagiga,to

matiei loquuntan,

l

Eiff addium eſt:
1V. lalmn. 4,1.9⸗
y habetur N
id. Peoreib L,9,AN.

CAP. XXXIII. GENESEOS. 275

interpretatus eſt: proficiſcere & eamus; dixerat Eſavus jacobo: proficiſcamur exinde

& eamus, Eod. verſ. 12. A/que iboò regione tui] Æqualiter tibi, 21, (ac ſi diceret:

bonum iſtud tibi faciam, ut dies itineris mei prolongem ac paulatim progrediar eo
modô, quò tu opus habes, atque hoc eſt illud: & regione tui i. e. eodem, quo tu pro-
cedis, gradu. Verſ. 13. Lactantes mibi incumbunt] Oves, & armenta, quæ lactant 22.
mihi incumbunt, ut illa ſenſim ducam. Eod. verſ. I13.Lactantes] (Dictio —,
ſignificat pecudes fœmellas,) quæ educant ent 1. E. foetus ſuos, (nam p ) ſi-
gnificat (idem, atque in illo loco:) ) v i. e. parvulus ac lactens, 23. item „v i. e.
Parvulus dierum, 24. item: & duas vaccas — Hy i. E. foœtas *** linguà vernaculà .
enfantées. 25. Hod. verſ. 13. Fft pulſaverint eas uno die] (Nempe) ſi impulerint eas
in via ad curſum, 26, omnes pecudes morientur. Eod. verſ. 13. Et puſſaverin! eas]
(Verbum Pp hic idem ſignificat, quod in illo loco:) vox dilecti mei P (quod
notat:) OH) i. e. pulſat fores. 27., V erſ. 14. Z. ranſeat quæſò aominus mens. Ne quæsòè
prolonges dies itineris tui, tranlſi, ſicuti ire conſueviſti, quamvis longius Procedas.
Eod. verſ. 14. Ircedam] (Iſtud: & hic ponitur pro:) & ſuperflua eſt

(litera) Heh, ſicuti (in verbis iſtis:) N& WV„NνHν:- 8. Eod. v. 14. Ad lentitadinem

weam] (Dictio: O hic ponitur pro:) L 8 “ ſignificat (O 89) qui erem „(ve-
luti accipitur in illo loco:) quæ vadunt DNi. e. quiet& :9, item (in illo loco ? DN i..
leniter mihi (tractate) puerum. 30. Eod. v. 14. Leniter] Lamed (in dictione PNO)eſt de
fundamento nec inſervit 31. (ac ſi diceret jacobus:) deducam pecudes) pro quiete mea.
Eod. v. 14. Pro modo operis] i. e. Prout requirit ambulatio pedis mei & opus, q uod mi-
hi injunctum eſt, ut illud deducam. Eod. verſ. 14. Et juxtà pedem natorum Secundùm

M m 2 illo-
21. Vel: perinaè& ac tu, eodem ſive pari paſſu, ſcil. de Philiſthæis eſt ſermo, vid. I. Samuel.
ſie ferè Symmachus: r &âρν*v αςο, ut un cap. 6. V. 7.

tecum iter faciam, LXX. ropsvo ααα 57% 2,661 1 5. Ita hic reddo draPaN, in MSto Erff. 1. ha-
s;y, gradiamur in rectam (viam) Schol. eeen bpetur: wm ae 1 c. enfanteurs, quod Latind
gozeen Zis *τοανα proficiſcamur & regio. v„ertere pofſis: fcetas.
ne tui, perinde, utin Hebræo habetur, confer.
not. ad 1. Chronic. cap. 5§. v. 11. n. 1 4.
22. Ita Hebr. yy, ex mente autoris noſtri ver-
tere volui, ſic quoque in Michlol Jophi exponi:
tur aHi. e. lactantes. Vulgata habet: fe:
tas, neq pè, quæ uterum ferunt, LXX. oxsn-
evrat, quod vetus interpres Latinus etiam tran
Qulit: fœtæ ſunt.

126. Id eſt: ſi præter morem ſolitum impellantur
pecudes & ad curſum adigantur, bene Germa-
nica D. Lutheri verſio: Wenn ſie uͤbertrieben
wuͤrden.
27. Wide Cantic. cap. 5. v. 2.
2 8. Vide, quæ luprà ad verſ. 1I 2. h. eap. n. 19. no-
tata ſunt.

23. Vid. Thren. cap. 2. V. 11. —
24. Prout Eſai. cap. 65. v. 20. habetur, ubi vid.
Raſchi not. .
Xex poſt tmyy i. e. fœtas; in utroque MSto Erff.

29. Sicuti Eſai. cap. 8. v. 6., habetur, ubi vide not.
num. 11.
30. Vide 2. Samuel. cap. 1 8. Vv. 5.
31. Vel: non elft ſervilis ; ſed radicalis, vide,

kic additur: 'rwS i, e. Philiſthæorum, ubi

qu

277 GENESEOS. CAbP. XXXIII.

illorum pedes, prout illi ambulare poſſunt. Eod. verſ. 14. Donec perveniam ad do-
minum meum in Seir] (Jacobus) ulterius extendit ei (Eſavo) viam, (quàm ipſius Jaco bi
animus erat,) non enim propoſitum ei erat, ut ulterius iret, quàm usque ad Succoth, *
(Iacobus quippe) cogitabat, ſi animus ejus (Eſavi) eſt, ut malum mihi inferat, expecta-

Pit, donec ego veniam ad eum; ipſe verò non ivit; ecquando verò ibit? (nempe:) in

diebus Meſliæ, dicitur enim: & aſcendent ſervatores ad montem Zion, ut judicent mon-
tem Eſavi; 32, multæ ſunt hujus verſus expoſitiones allegoricæ. 33. Verf. 1 5. Et dixit:
z* adquid iſtud“] Facies mihi bonumiſtud, quò ego opus non habeo. Eod. verſ. 15.
Inveniam gratiam in oculis domini mei] Nec rependas mihi nunc ullam retributionem.
Verſ. 16. Et reverſus eſt illo die Eſavus adviam ſuam] (Videlicèt) Eſavus ſolus (reverſus
eſt;) quadringenti autem viri, qui cum illo iverant, ſinguli ſeparatim ab ipſo diſcede-
bant; ubinam verò retribuitillis 34. Sanctus ille Benedictus? (nimirùm) in diebus Da.
vidis, dicitur enim: (non evaſit ex illis quisquam,) niſi quadringenti viri, qui aſcende-
rant camelos. 35. Verlſ. 17. Et adificavit ſibi domum] Subſtitit ibi octodecim menſibus
(nempe:) æſtate & hyeme atque (redeunte) æſtate, tabernacula (fecerat ſibi jacobus)
æſtate;) domum (verò) hyeme, (dein rurſus) tentoria æſtate. Verſ. 18. Iacolumis] Sal-
vus 36. corpore ſuo, ſalvus divitiis ſuis, quoniam nulla re caruit, quamvis omnia iſta
munera (Eſavo) dederit, (denique venerat) incolumis quoad legem ſuam, quia non
oblitus erat doctrinæ ſuæ in domo Labanis. Eod. verſ. I 8. Urbem Schichem] (Dictio
hic ponitur pro:) h i. e. ad urbem, huic ſimile eſt, (quod habetur in illo loco:)
donec

quæ ſuprà ad verſ. 12. h. cap. n. 20. notata ſchit Rabba, ut & Jalkut Part. 1. fol. 40. col. 3
Poſt illa: — 2 y i. e. usque ad: Sueçoth, 35. Prout I1. Samuel. c. 30. v. 17. habetur.
in notis Raſchianis editionis .„a hic iſta * Vide hice not. in ar in,, ubi tractat. Talm.
funt addita, nempé o& & Neèe N en . Megilla fol. 17. a. ad marginem allegatur, con-
yv i. e. & (tamen Jacobus) dixit: donec fer. ſuprà Genel. c. 2 S. v. 9: n. 2 0. it. iract. Talm.
perveniam ad dominum meum in Sehir, confer. Avoda Sara, fol. 2 5. b.
hic tract. Talm. Avoda Sara, fol. 2 5. b. 36. Sive: incolumis, Heb Siv, ſic cum Com-
22. Veluti Obad. cap. 1. V. 2 1. habetur, confer. mentatore noſtro dictionem illam hic vertere
Bereſchit Rabba h. loe. uti in nar rad mar-] volui, cui etiam Junii ac Tremellii verſio con-
ginem allegatur- . ſentit, ut & Joh. Lightfſoot in Diſquiſit. Choro-
3 3. Quæ tamnen brevitatis ſiudio hie ab autore no- Eripb. ohanni p tæmiſſa cap. 3: S. I. ne 1. alii
arofunt omilſæ. B u: nomen rop lumn tfanstolerunt:i Scha-
* Hebr. A, iſtud & quæ ſequuntur, usque ad: Tradit. Hebr. h lac. naͤe⸗ aieronymu⸗ in
tn w'i. e. ullam retributionem, abſunt ab dit. Hebt: h. loc. operoſus eſt, ut dubium re-
e e⸗ . moveat, quomodo Schalem appelletur Sichem,
utroque MSto Erff. confer. D. Salom. Glaſſii Philolog, Sacr. lib. 4.

4. Nempè: viris illis, qui cum Eiavo iverant; Tract. 3J. Obſerv. I1. ac Jac. Cappelli Commen-

ſed poſtea illum ſolum reliquerant, ecquando tar. in Geneſ. h. loc. vide & not. in S an ne
sis Deus bonum iiud epengit eoMsr hisBere h. Ioc: ae Mat. Talmme Schabbar, tol, 33⸗b.

. . .

AI. MI.

loree Feniten

Cim Uenrud.

Aidan Atalh,

(icio eN

kd: H40 Nh
Zandksille Ne
gornenaltnißf
nominigc
him e Denst
l)arozrit
hoſahzled rd
ci illinsBene
nolttiexponun

n en
z7. Vide Kuth. e
Vge ibigueno
3 e Sle: hummmn
le Moto Eifß
Rolkro liatn ita
LXX., atem ve
& Vunta conn
Eegendum ia⸗
Genel c z17.
Miobet,41. V.

59. Inalnmd n

bitur, grod R.
nanus eſet, iſt
tork in hexie.
Genel. c, ſo.)
* In noti ſaſtlin
rolinenfiichi
nempe: d
TPD,
kranslatio ejns
i(mummi,)
(Ciciturin iſſ
ad mercatorel
16.)
60, Meſt: foti
lis, Kcil 4ppel
Tepelüferſn

NNII.

niem addho.
plinsſecobi
daceoth,
abepecha⸗
nempe.) in
licent non⸗
Iebi dixit
d ell 1,,
fibutionem.
s (ererlus
Plo biſeede.
Aciebus Da.
grialcende⸗

immenſbauz

Gbi acobos)
lumi dal⸗
is omniailta
m, quia non
em] (Dicio
inilloloco.)

donec

——

kolek0, el z

haberut.
bltractat Talm.
hsleetur, con⸗
hit. lract,lalm.

„ſiccumom-
lam hic veſtere

ellüi verſio og⸗

ilailit, Choto⸗
3,§. 1. M li dli
tbletunt? Srha⸗

Hiefonymmusin

ſt ut dobium te⸗
pelleturichem,
log, r lb. 4,
Ppell Commer-
in S

CAP. XXXIII.

GENESEOS.

277

donec venirent id eft: —, in Bethlehem. 37.

Eod. verſ. 1 8“

Càm veniret de Paddan Aran Sicuti aliquis ſocio ſuo dicit: exiit iſte N. medio duorum

leonum & venit incolumis; ita hic quoque

pPadan Aram, à Labane & ab Efavo, qui ei in via occurrerant.

(dicitur:) & venitincolumis (Jacobus) ex
Verf' 19. Nummis]

(Dictio hie fignificat) Di.. pecuniam, 38. dixit R. Akiba: quandoveni 44
urbes maritimas, 39. vocârunt Di. e. pecuniam p.“ Verf. 20. Et vocavit il-
lud: El40. Elobe Erael] Non, quòd (ipfum) altare vocatum ſit: Deus IHiraél; ſed quia
Sanctusille Benedictus fuerat cum eoc Jacobo) ipfumque! iberaverat, (ideò) ita vocavit
nomen altaris propter miraculum, 41. ut laus Dei commemoraretur per appellationem

nominis, ac ſi diceret: ille, qui El i. e. fortis

eſt, nempe Sanctus ille Benedictus, eſt Elo-

him i. e. Deus mihi, qui vocor Iſraël, ſic quoque reperimus in Moſe (de quoſcriptum

eſt:) & vocavit nomen ejus: Ichovah Niſſi,

42. non quòd * altare (ipfum) vocetur: Je⸗

hovah; ſed propter ſignum 43. appellavit nomen altaris, ut commemoraretur lausSan-

Gti illius Benedicti, (ac ſi diceret:) Iehovah

ipſe eſt ſfignum meum, 44. Kabbini autem

noſtri exponunt, quòd Sanctus ille Benedictus vocaverit jacobum 1N&N, 45, ſunt verba

legis

37. Vide Ruth. c. I. V. 19. confer. & Eſai. cap. 15.

V. §. ibique not. n. 2 2.

38. Sive: nummos, Hebr. ☚, prout in utro-
que MSto Erff. habetur, atque ſiccum autore

noſtro etiam tranſtulerunt Junius ac Tremellius;
. .N⸗ . „1.
LXX. autem verterunt: ε0τα5 1. e. agnis, quibus

2 „ 4
& Vulgata conſentit, fortè pro: cwαα in „XX.

legendum vâo i. e. minis, confer. quæ ſuprà ad
Geneſ. c. 31.v. 7. n. 6. notata ſunt, ut & not. ad
Miob. c. 42. V. I I. num. 1 7=

59. In Talmud haee ON cap. 3. fol. 26. a. ſeri⸗
Bitur, quôd R. Akiva „cum per Afiicam peregri-
natus eflet, iſtud audiverit, prout allegat Bux- f

torf. in Lexic. Talm. fol. 2159. eonfer. & infrà
Geneſ. c. 50. V. 5. ibique nor. n. 4.

* In notis Raichianis editionis ar rD & in Be-
rolinenſi iſta hic uncinulis ine luſa & addita ſunt

vocavit ſuper illud fortiſſimum Deum IIraél, ſic
ferè LXNX. z ταπαιιτ Tr *Oso* l'æoeαGX .
invocavit Deum IIrael, confer. hic traét. Talm
Megilla, fol. 18. a.
4I. Nempéè, quod Deus mirabiliter liberàſſet Iaco=⸗
bum ex tot periculis & incolumem ad locumil-
