Fod. verſ. 12. Angulos ejus] (PRppyZ

not. in 'pan ne b. loc. ubi ratio iſtius ex.

35. Vel: aliquatenus, aliqua ex parte ſuprà o-
perculum, ſic imvn hic expono, confer. Buxtort.
“ la ell: duo pane,
** Hebr. ornan iny "y in MsSto 2. pro his legi-
tur: . al den nd y i. e. ſuper denſita-

36. Confer. infrà verſ. 24. . cap. n. 72. & Exod.

n N.

homines qu ponteb

Menachot 398. in
in ueri

retius 7t (nenti⸗ ſ
1;) Van autenn (in
Aebet, 1cli eriptut

cxehocnOdo: &

e Verl. 13. Ve⸗

zecelunt ab li In
hic ponitun)petin

finmnun ie Lege

rim vobis mandata
— ). notat) .
4petty idqve opert
um cubitorum G4

——
ſunt coron, und legis
jegni cotond tamen
Perat, uti hebelur in!
Wegeoſeil. 0t. . 92

rum Pyec, ud, pan.

* Diſtinguebet,interſal
Vide not. in
4.2 . 2
37. Nempe: jugld lon
propitigtorij, de g
10, inkta yert, 17.5

e Hebr bn h,

e w ablunt 2 u
39. Hebr, Ann, elis
opetis Talmudici age
tinis,

Gichi libri tenti pantis
h, (onter. Exod. c,

r Hebr. nn minn
“V 34
6t. Nempe, inecopul⸗

n, utiCottmentat

cAb. xXXNMNX.. EFrrxopl. — S29

anddledeer.
Keietis illa; 29,
umn fuiſlet: 3)
Ders)ceſebric,.
nian] Ad inſta
Jbam eant.
III. lrinſn
unam lignean,
taeſiper alce))
periusobduxt.
3. Locd retl.
6rcer) eliperin
lore, donec ila
lblum 3, ſüpri
laterum, 0r.
fuit autemiſtud †
jiu (NNpA
ſyi.
—
Talm ſoms, iol 3.
l,a & Ankegtin,

4, ut & tralkat Tal.

N Tanchuma, rtt :

Ondn o ,, ſoe,
col 4, med, ue
c ubi tatio illinset⸗
tunur.
ii aniiae Ttenel-
m auteam.
iHebræo, quo uſis
in edit d ne
Mo habetut: n
1 er parte ſup..
no, Cnfer Bunat.

Sto 2 plo niſſeg⸗.
ie Uper denlta⸗
Naaures dt.
c2p. n. 711. A kzO.
Cum Rabbinos es

.

ſignificat) juxtà Targum ejus äi. e. angulos ejus & in iſtis angulis ſuperioribus
propè operculum dabantur duo (annuli) hinc & duo illinc, juxtâà latitudinem arcæ ae
vectes inducebantur in iſtos (annulos;) longitudo autem arcæ ſeparationem faciebat

tinter vectes duobus cubitis ac dimidio 37. inter unumquemque vectem, ita, ut duo
homines, qui portabant arcam, inter illos (vectes) ire poſſent, & ſic exponitur *in,

Menachot, 38. in capite, (quod incipit:) =ee rW. 39. Eod. verſ. 12. Et
duos annulos in latere uno] Hi ſunt iidem quatuor annuli, quorum ab initio hujus
verſus * (mentio facta eſt,.) & explicat tibi (hic Scriptura,) ubinam illi fuerint (infi-
xi;) Vau autem (in dictione Hο1 i. e. duos) ſuperflua eſt ejusque explicatio (eſſe-
debet,) ac ſi (ſcriptum eſſet:) υρ1i. e. duos annulos, 40. & poteris commodè expli-
care hoc modo: & duos ex iſtis annulis (pones) in latere uno, ' i. e. (in) latere,
ejus. Verſ. 13. Veltes] (a ſunt) —◻☚4 i. e. palangæ. 41. Verſ. I5. Non
recedunt ab illis] In perpetuum. 42. Verſ. 16. Et repones in arca] (R —
hic ponitur,) perinde ac ſi (ſcriptum eſſet:) 1)N i. e. in arca. Eod. verſ. 16. Te-

ſtimonium] i. e. Legem, quæ eſt in teſtimonium 43. inter me & vos, quòd præcepe-

rim vobis * mandata, quæ in illa (lege) ſcripta ſunt. Verſ. 17. Opercalum] (Dictio
— D notat) )) i. e. tegumentum 44. ſuper arcam (fœderis,) quæ deſuper erat
aperta, idque (operculum) impoſuerunt ei tanquam tabulam. Eod. verſ. 17. Duo-

rum cubitorum & dimidii ſit longitudo e,u] (Nempè,) juxtà longitudinem arcæ, lati-

tudo

ſunt coronæ, una legis? altera ſacerdotii; tertia Levit, c. 7. v. 16. n. 60, item infraà verſ. 22. H.
regni, corona tamen bonæ famæ has omnes ſu- cap. n. 69.
perat, uti habetur in Pirke Avot. c. 4. alleg. D. 41. Vel: ſudes teretes, baculi, conti, perticæ, id
Wagenſeil. Sot. p. 966. confer. & not. ad li- enim dictio non ſignifiat.
brum Prec. Jud. part. 2, p. 59. b. in. ([42. Confer. tractat. Talmud. Joma, fol. 72. a. b.

»„*½ Diſtinguebat, intervallum faciebat, Hebr. vpop, prout ad marginem allegatur in oman n h.

vide not. in an no b. loc. llor., ubi vide & notas, confer. & tract, Talm.
37. Nempè: juxtà longitudinem arcæ ſœderis, Maccot, fol. 22. a. V
& propitiatorii, de qua longitudine ſuprà veiſ.4 3³. Confer, quæ infrà ad Exod. cap. 40. v. 20.

10. & infra verſ. I 7. h. cap. dicitur. n. 3. notata ſunt, vi de & verſ. 2 I. h. cap. n. 60.
* Hebr. uροπn, hæc & ſequentia, usque ad: ac not. in Par nv h. loc. it. Exod. e. 3 1. v. 76
tuin rW abſunt ab utroque MSto. n. 5. ä H
3 8. Hebr. hinan, eſtis liber tertius partis quintæ * Hebt. Dapa) i. e. & inter vos, ſic in exemplari
operis Talmudici, agens de oblationibus veſper- Hebræo, quo uſus ſum, hic additum reperitur -
tinis. ſed abeſt iſtud à Baſil. editione, ut & ab utroque

39. Id eſt: duo panes, eſt hoc caput undecimum Msto &S& ab editione 'nnn PSvY & videtur per
dicti libri tertii partis quintæ operis Talmudi- errorem ſive incuriam typothetarum irrepfiſſe.

ci, contfer. Exod. c. 2 3. v. 16. n. 7 8. 44. Confer. hic præ aliis b. Fagii not. ad Paraphr.
XXX Hebr. n Ryfinav, abſunt iſta à MSto I. Chaldaic. h. loc. ut & Junii ac Tremellii annotf.
40. Nempè, ſine copula Vau, quæ litera hic redun- h. log. vide & Exod. c. 2 9. V. 42:r n. 134. it. au= V
dat, juxta Commentatoris noſtti ſententiam, vid. K kkk tor

630

EXODI.

2

—

tudo quoque ejus erat perinde ac latitudo arcæ atque recubabat (iſtud operculum ſa⸗

per denſitate quatuor parietum (arcæ feœderis,) & quamvis non expoſuerit (Seriptura)

: „ TT, — 111 . . Sõ 1
quantitatem denſitatis (ſeu ſpiſſitudinis) illius (operculi;) Rabbini tamen noſtti p. m.

esplicant, 45, quòd denlſitas ejus fuerit palmus. Verſ. 18. Cherubim Similitudo (ſeu
46. infantis 47. fuit illis, Eod. verſ. 18. Ductili (ex auro) facies )

ſigura) faciei

Non facies (illos Cherubinos) ſeparatim 4⁸. eosque conjunges extremitatibus oper-
culi, poſteaquam illos fabricâſti, ſicuti opus eſt aurifabrorum, quod vocant (linguàâ
vernaculâ:) ſouldures; 49. ſed accipe multum auri ab initio fabricationis opereuli
5o, & percute (primùm) malleòô magnéô atque (deinde) parvò 51. medium (iſtius

maſſæ aureæ;) capita autem (ſive extremitates ejus) eminebant deſuper ac finge Che-

rubinos in parteę prominente extremitatum cjus (auri ductilis,) — pD 52. linguà
vernaculâ (ſignificat: )battus, 3. veluti (in illo loco ſumitur:) inter ſeſe [„ i. e. per-
cuſſa (vel colliſa) ſunt. 54. Eod. v. 18. Extremitatibus operculi prepitiatorii] (Dictio

nxH

—

tor tractatus Gallici, qui inſcrihitur: Hiſtoir.
du Culte Levit. Part. 2, cap. 1. pag, 229: & ſeq.
edit. Amſtelod.
45. Vide tractat. Talmud. Sukka, fol. 5, a. ſic uti
24d marginem allegatur in ma h. loc.
ubi confer. etiam notæ⸗

X Hebr. riô, abeſt dictio iſta à MSto 3. confer.

hic tract, Talm. Chagiga, fol. 1 3, b.
46. Vel: formæ, effigiei, Hebr. à Græco
zrττν Konfer. R. Salom, ad Geneſ. c. 1. v.

27. & ad Geneſ. g. 2. v. 21I. it. ad Exod. c. 26.

V. 3 1. n. 122. vid. & autor tractatus Gallici, qui

inictibitur? Hiſtoir., du Culte Levit. Part. 2. c.

1. p. 229. & ſequ.

47. Nonnulli enim dictionem illam .α ann com- 4 .
152. Id vertunt; ductile, ſolidum, continuum o-

poſitam eſſe putant à 2 ſimilitudinis & ai.
e. pueri, ut ſint tanquam pueri „vid. Gur Arjeh
fol. 106, col, 2. princ. it. notæ ad librum Prec.
Jud. part. 2. p. 59:a. med, ac not. in ars
ubi eadem, quæ in Gur Arjeh,habetur explicatio.

4 8. Hebr. nvy 3n i. e. per le, ſeparatos vel per

partes; ſed opere W i. e, du ctili ſen continuòô,

proùt hic habetur, id alibi dicitur: Dnn,
vid. infrà verſ. 3 1. h. cap, ibique not. n. 13 3. &
Exod. c. 27. V. 2. in not. Raſchi, vonfer. & verſ.

ſeq. 19. ibique not. n. 56. it. Succa, fol. 5. b.
S Bava batra, fol. 99. a.
49. Dicitur & Galliè&: ſoudures, Hiſpan. ſaldadu-

r,

N . .
ras. Ital. ſaldature, †πταä, ſic in notis auto-
ris noſtri, in MSto I. legitur: , & i-
dem rectius, abeſt autem iſtud à MStO 2. cone
fer. infra verſ. 3 1. H. cap. ibique not. n. 110. &
R. Salom, ad I. Reg. c. 6. V. 9: n. 33. 6 c. 7. V.

50. Id eſt: antequam fabricationem operculi in-
cipias, accipe multum auri & percute malleoò
magno &,
51. Sic DO, quæ dictio hie habetur, exponunt,
nempmalleum parvum, quô merallum diduci-
tur, confer. R. Sal. ad verſ. 31. h. cap. n. 112.
& ad Numer. c. 8. V. 4. ac c. 10. V. 2. M. 14, vid.
S& Michlol Jophi ad Eſai. c. 41., v. 9: & V. 10.

24. n. 79. & ad Eſai. cap. 41. veri. 7. num. 12.

pus, prout in Junii ac Tremellii verſione, vid.

Nutner. c. 8. v. 4. ibique not. n. 11.
53. Sic exp-
troque M 810
leg itur: n ſignificat autem percuſſum, mal-
leò diduétum, Germ. Geſchlagen oder getrie⸗
ben/ vid. infr. verſ. 3 1. . cap. ibique not. n.
114. & R. Salom., nof, ad Numer. c. 8. V. 4. n.
11. & c., 10. V. 2. num. 3.
54. Prout Daniel. c. 5. v. 6. habetur, confer. in-
fra verſ. 3 1. H. cap. ibique not. h. 115.

legitur, in Baſil. editione mendosée

7

— . „ . . .ò
imo hie - vel a, ſicuti in u.

2

VVYV
CA. —
pli lgnfte⸗
Cemb ammd
meaitan bicte
() ab extremnitate
ztque hac eſtexpolit

telabtices illos liz

Andlentes Aas N
expanſis ſursum e

. ia.)
ſyaiointethhetio

el in daka .

Hie)tepetatun nan

aepotel ici, u0
lalacper leel ſne
4c hokei iwponatel
10 dicatut: &rel
perculum Propitito
tuero certutn tempel

Aitutumn,ut llic et

llſiner ylhitiuthrin.

(cud e0 e tabelnacul

——
owodo iſtud iotell
AI WMh. oe. pe⸗
Ginisoperculihie imel
temitates latitudinis.
. Nt Cherubinus aln

Dercbli propitintoti,

Plenda vel ſubinnte ig
66, Non ſeyaratin er
Unde operculum fich
Cherubinos onere e
upauld ante intertu

Mer. 19. ,ci, ibie
5. Nempe ge ſadiices

lice dicitur: ſonldure
Gickam eit, tale opll
non eſt achibengum.
1. Dieunt Rabbini,
neat Od dw,
Atjehtol. 106, col.

4 llal: Alæ Cherubi

(A. Xxx.,
doperellumſſ⸗
Cltertleigtuna)
tamen nolte
öimiituddillal
ler we) ſaeies
ttemitatibug oper⸗

od vocant (ingua

icationis Operculi
. meciumm jillin
Per a unge Che.

dn. lngni
leſ ie per⸗

giicgri) Diclio

NS
————õ
b, ſie in notis auto⸗
tur: vws i⸗
iſluc à MSto 2, con⸗
digue not, n 110, &
.H. 33. & C, ,,

41. Verl. . numm, 12,

Nionenn opekculzin⸗
Auni & petcute malled⸗

ichibetur, enponunt,
Löetallumn diduci⸗
31. . ca). Me 11
c. 10. F. 1, h 14, lid,
41, 7. 9, & e l⸗
idum, continnum o
emnelit vettione, Tich
ot. . 11.

el wn ſeni in.

6l, editionemendose
1
tem perchſlum mal⸗

ſfegereder etti⸗

ca.. Hbige not n

Nucner, . , 7 4 l.

Paberur,colk in⸗

. 11 1

p..

— uP hic ſignificat) i. e. capita (ſive extremitates) operculi. * Verſ. 19. é=
fae Cherub unum ab extremitate] Ne (fortè) dicas, quòd duo Cherubini unicuique ex-
tremitati (fabricari debeant,) ideo neceſſe fuit explicare (ac dicere:) Cherubinus unus
(Iit) ab extremitate iſta, 55. (nimirùm) de operculo ipſo 56. facietis Cherubinos,
atque hæc eſt expoſitio (verborum iſtorum:) ex ductili (auro) facies illos, (ac ſi diceret )
ne fabrices illos ſeparatim cosque (poſteâ) operculo conjungas. 57. Verſ. 20. Ex-
pandentes ala,] Ne facias alas eorum (Cherubinorum) jacentes (ſeu demiſſas;) ſed
expanſas & ſursm elatas verss capita ſua, ut ſint decem palmi 558. in concavo (ſive
ſpatio intermedio,) quod eſt inter alas & operculum propitiatorium, *ſicuti(ſcriptum)
eſt in Sukka. 59. Verſ. 2 I. Et in arca repones teſtimonium] Haud ſcio, cur (iſtud
hic) repetatur, nam ecce jam anteà dictum eſt: & repones in arca teſtimonium, éo.
ac poteſt dici, quòd veniat (hic Scriptura,) ut doceat, quòd in arca, dum illa adhuùc ſo⸗
la (ac per ſe) eſt ſine operculo, (Moſes) debeat reponere ſtatim ab initio teſtimonium
ac poſteà imponat ei operculum, ſic reperimus, quando erexit (Moſes) tabernaculum,
quod dicatur: & repoſuit teſtimonium in arca, 61. & poſteà (dicitur:) ac poſuit o⸗
perculum propitiatorium ſuper arcam. 62, Verſ. 22. Et conveniam] Cùm conſti-
tuero certum tempus tibi, ut loquar tecum, illum ipſum locum præfigam ad tempus

631

ſtatutum, ut illuc veniam ad loquendum tecum. 6 3. Eod. Verſ. 22. &t loquar tecum

deſuper propitiatorio] Aſt alio in loco dicit illa (Scriptura:) & locutus eſt Dominus
cum eo & tabernaculo conventus, dicens &c. 64. fuit autem iſtud tabernaculum foris
”MV Kkkk 2 extrà

* Qromodo iliud intelligendurmm ſit, vide notas in
Dh. lor. nempè extremitates longitu-
dinis operculi hic intelligi debere 5 non vero ex-
tremitates latitudinis.
„5. Et Cherubinus alter ab altera extremitate o-
perculi propitiatorii, hæc enim verba hic ſup-
4

plenda vel ſubintelligenda ſunt.

556. Non ſeparatim ex alia maſſa; ſed ex eadem,

usocde operculum factum eſt, maſſa facietis duos
Cherubinos opere continuo vel continente, pro-
ut paulò antè in textu ſacro dictum eſt, vide verſ.
Auntec. 1 9. h. cap. ibique not. n. 4.
57. Nempè ne fabrices illos, opere iſto, quod Gal
lice dicitur: ſouldure, de quo verſu antex. 18.

dictum eit, tale opus in Cherubinis effieiendis

non eſt adhibendum.
8. Dicunt Rabbini, quod omnis eubitus conti-

decem palmis, vide not. in Dnan m,h. loc.
ubi ratio iſtius proportionis adducitur.
59. Et quidem ejusdem fol. 5. ſicuti allegatur in
D h. loc, eſt autem liber ſextus
partis ſecundæ operis Talmudici, agens de feſto
tabernaculorum, confer. hic not. ad 2. Chron.
c. 3, V. I3. n, 27.
60. Prout ſuprà verſ. 16. h. cap. habetur, ubi vide
num. 43.
61. Prout infrà Exod. cap. 40. verſ. 20. habetur.
62. Sicuti Exod. dict. cap 40. verſ. 20. habetur.
6 3. Fuit iſtud yaviee Wa i. e, verbum ſive oracu-
lum (Divinum) abſconditum, uti vocatur in
notis ad librum Prec. Jud. part. I. p. 13 1. b. cir-
ca fin. confer. inftà Exod. e. 29. V. 42. Sign. *
it. tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 3 1. a. &
Sanhedrin, fol. 7. a. ir, Horaiot, fol. 12. a.

neat 5 “νi1. e. ſex palmos-fieuti in Gur 64. Proùt Levit. c. I. V. I. habetur; ubi vide nor.

Artjeh fol. 106. col. 2. fin. habetur.

* Id eſt: alæ Cherubinorum diſtent ab operculo

EXODI.

632

alibi:) & dum veniebat Moſes ad tabernaculum conventus, audiebat vocem loquentis
ad ipſum deſuper propitiatorio &c. 66, nimirùm Moſes ingrediebatur in tabernacu-
lum & quando veniebat ad januam, †oX 7. deſcendebat de cœlo inter Cherubinos
atque inde egrediebatur & audiebatur à Moſe in tabernaculo conventus. Eod. verſ.
22. Et omnia, quæ præcepero tibi ad filios Izelis] Ecce Vau iſtud (in dictione &π)
ſuperfluum eſt 6 8. & acceſſorium atque hujusmodi multa (reperiuntur) in S. Scriptu-
ra; *69. ſic autem interpretaberis (literam din dictione N,)) & quod locutus fu-

ero tecum ibidem, omne, quod dixero tibi, iſtud * filiis Iſraelis (dicas.) Verſ. 23.

Altitudo ejus] i. e, Altitudo pedum ejus ſimùl cum craſſitudine 70. menſæ. Verſ. 24.
Coronam 71. auream] Signum (iſtud fuit) coronæ regiæ, 72. nam menſa nomen eſt
divitiarum & magnificentiæ, ſicuti dicere ſolent: menſa regum. Verſ. 2 5. Clauſu-
ram] (Dictio H %)juxtà Targum ejus (notat:) & ); 73. diſſentiunt autem hac
in re ſapientes Iſraelis, nonnulli dicunt, (quòd illa clauſura) fuerit ſuprà in circuitu
men-

xX Hebr. D2 7, ſic in Amſtel. & Baſil. edit. ut & Maſoram, in exemplari itaque, quo uſus eſt R.
in edit- an s ſed in utroque MSto pro eo Salomo, lectio illa cum Vau reperiebatur.
legitut: ‚i. e, propitiatorium. 69. Confer. quæ ſuprà ad Exod. cap. 1 5. verſ. 2.
65. bive: conciliat ilos, Hebr. ?A, quaſi pon- n, 4%. notata ſunt, vide & Levit. c. 7. v,. 16, n.
dus addit, eſt verbum iſtud Rabbinis frequens, 60, .
Juende locum Scripturæ tettium adferunt, qui * Heor. Jay, in utroque MSto pro eo legitur:
uos Scripturæ locos, ſibi invicem in ſpeciem
contradicentes, conciliat & quaſi præponderat,
Germ. gibt den Ausſchlag/ confer. ſuprà Ex
od. c. 20. v. 22. n. 97. & verf. 34:h. cap. n. 141,) Ri. e. ſcriptum eſi ſine Vau.
item Numer. . 7, V. 89: n. 76. Vvide & Exod. c.] 70. Sive: cum denſitate vel ſpiſſitudine, German.
2 3. V. 2. n. 1 6.
66. Sicuti Numer. dict. cap, 7. verſ. 89. habetur,
ubi vide not. n. 79. B L

habetur.

confer. tiactat. Talmud. Peſachim, fol. 109. b.
ſicuti in 'no D h. loc. ad marginem alle-

extrâ velum, * (unde) deprehenduntur duo iſti loci Scripturæ ſibi invicem contradi-
cere, venit (itaque) tertiùs Scripturæ locus & inter illos intercedit, 6. (dicitur enim

& i, e, præcepero, ſic etiam in textu ſacro

**† Hebr. &, in MSto?, poſteà additur: Sa alnz

Mit der Dicke/ id euim dictio yy hie ſignificat,

XX Vel: intrà januam, in medio ofſtii, ſic Hebr.
mhne-e nn etiam vertere poſſis.
67. De 7 ra multi multa ſcripſerunt, confer.
inter alios Buxtotf, Lex. Talm. fol, 320e vide &
infrà Exod. c. 29. V. 42.: D. 135. & Levit. c. 1I.
V. I. . 16. & n. 1 9. item Mumer. c. 7. v. 89. H.
80. . .

exeuia ſunt, non legitur nè& cum copula Vau;
ſed ſimpliciter? hæ, in notis ad nem ne
loc. ſcribitur, quòd a l
DA 7) i. e. in libro legis R. Salomonis
ſcripta fuerit (dictio iſta n&) cum Vau juxtà!

gatur, vid. & autor tractatus Gallici, qui inſeri=
bitur: Tliſtoire du Culte Levit. Part. 2. c. 3.
71. Confer. paulò poſt num. 75, ſequentis verſus
2 5. h. cap.

72,. Vide, quæ fuprà ad verſ. 11. . c. n. 36. nO=

tata funt, confer. & Exod. c. 30. v. 3. n. 4.

. . .— . .173. Nonnulli verterunt: elauſuram, uti P. Fagius,
6 % Atqui in hodiernis exemplarihus, quæ typis,

alii: coronam interranlem, prout in Complu-
tenſi editione, ut & in Vulgata Latina habetur;
Junii ac Tremellii verſio habet hic: tæniam,
confer Buxtorf. Lex. Lalm. fol. 392. it. tract.

Talm, Succa, fol. 5. a.

,N.
meole,Velut ſenen

ſeptincipum; aln⸗
clemin guetnor il

rel 2 . M fuittis
7. elpolütut zutel

egilnt llunſun ſit⸗
Poc. vetl. 27. /˙

ecles ingreciantun,

Gomunchlarum ſen
ejus dt ell: loco vee

ſome — N.leu

Efudttſiutula .

trit untigutempe
taqe parte hetftas
nem, que (hanicht
ropteteialten dici

74. Hebt. Pn. in Au
ſa igem igoikitetae
in Taigom Hienoſolj
Put :) hebetur, ſein
guod Bibliis Regiis
Iitur; ccktetum dͤ ſi
Vide inftö etl. 29,
7j. Nempt vetfu pfat
demumn 71.
76, Hebr. ie in
annoli iſiirecipiendis
00,c, 0. V. 4 40. 5,

Iud, 8 ſequentiihn

porteturin eiszblun
8 Hebr. ummd, hoc à
d i,e pontett
que Misto,

Rebr. Myo hx, ſe

1 Kin text ſacro, in d

als nd à ſoſun Eegi

teclins, lelindum teool

77. Se ſuniusse Iien

ielunt,uos hie ſecutie
hul 1e Phialis, LX

4

rie Piirzus, calinse

finmimerhtes ibicen,

Inyicem Contradi.
1. (Cieitienimm
ocein loclentis
datur in tabetnac.
Oluter Cheribinos
Eatug, Dod, ſerl.
didiote n
intun)ind, detiptn.
tquod locutus ſi⸗
(Cics) Verl13.

menle, Verl⸗ 14.

lmenſa nomen eſt
Ver. 15. Cauſt.

entiunt zutem hic

it ſopri incitentn
mell⸗
taque, quo uſus eſtR.
Vaueperiebatur.
Eod cap. 1 , Vell 1

Alsto pro ed legiur:

celiam in extu lcio

u,
Hiſſitudine, Cemman.

dtio d), hieſoniſtat,

beſachim, fol. 109,b
oe, zd matginen ale⸗
us Callici, goiinleni⸗
erit. Palt. 2, C 3.
h.71. ſquentisfellun

ll.11.,,c.n 36,n0⸗
c, 30.V. zl 44
Alaram, uti ,. laglis,
m, pfout in Complu⸗
lena laina lubetb-
habet hic: teniam,
n tol 3910 l ral,

menſæ, veluti (ejusmodi clauſuræ ineſſe ſolent) ſcutellis, 74. quæ ſunt in labiis men-

74. Hebr. Prala. in Aruch reperitur, quòd dictio

adliu: nan 75. Nempè: verſu præcedenti 24. h. cap. ubi vi-

D
N

17

EXxODI. 633

ſæ principum; alii autem dicunt, quòd (clauſura iſta) fuerit infrà, infixa de pede ad
pedem in quatuor lateribus menſæ; tabula autem recubabat ſuper iſta clauſura. Eod.
verſ. 2 5. Et facies coronam auream] Hæc eſt illa ipſa corona, de qua dictum eſt ſupra;

75. exponitur autem hic, quòd ſuprà clauſuram fuerit (corona iſta.) Verſ. 27. E

regione elauſuræ ſint annuli] Pedibus (menſæ) infixi, & regione extremitatum clauſuræ.
Eod. verſ. 27. Ia ſedes 75. vectibus] i. e. Annulli iſti ſint domus (ſive ſedes) in quas
vectes ingrediantur, DN)*(hic ſignificat:) D D Ni. e in uſum (ſive opus)
domuncularum (ſeu ſedium) D) i. e. vectibus (ſive pro vectibus,) juxtà Targum
ejus * eſt: loco vectium. Verſ. 28. &t portetur in eis] (Verbum 2 7 hic) eſt
formæ v (ſeu paſſivæ ſignificationis,) i. e. portetur in illis menſa. † Verſ. 29.
Et ſacies ſeutulas 77. ejus & acerras ejus] ( yP,) hæc fuit forma, quæ fabricata-
erat juxtà figuram panis; panis autem factus erat * veluti forma arcæ, 7⁸. quæ ab u-
traque parte perfracta eſt; 79. erant autem oræ 0. ei à81. versus partem inferio-
tem, isque (panis) utrinque incurvatus erat 8&2, ſursum versus inſtar parietum 83.
proptereà autem dicitur panis facierum, quia ſunt ei facies, quæ hinc & illinc vident
H Rkkk 3 intrin-

—

** Hebr. PD, in MSto z. poſteà additur
i. e. in illis, ut ſenſus ſit: in iſtis ſeil. ſcutulis
ſeu formis fiebat panis, eſt autem ordo verborum,
in iſto MSto 2. valdè confuſus, hog quidem loco.-
78. Sive: capſæ, ſic vocem a'n, quæ hic habe-
tur, verto, confer. infi à Exod. c. 3 5. v. 13. num.
1I 5. & tractat. Talmudic. Menachot, fol. 97. a. &
Berachot, c. 11. fol. 94. b. quoad hanc vocem
vig. Buxt. Lcx. Chal. fol. 2553.

iſta idem iigniſi et, ac rryp i. e. ſcutulas, prout
in Targum Hietoſolymitano ad Exodi hoc ca-
put 2 5. habetur, ſic in Dictionario Boderiano,
quod Bibliis Regiis Hiſpan. annexum eſt, repe-
ritur; cœterùm de ſignificatione vocis yp
vide infrà verſ. 2 9. h. cap. n. 77. & n. 9 8.

de num. 71.

xX Iſtud, ut & ſequentia, usque ad: a d i. e.

XX Hebr. o, hoc & quæ ſequuntur, usque ad
D ] i, e. & portetur in eis, abſunt ab utro.

† Hebr. tα &, ſic in

77. Sic Junius ac Tremellius vocem yp ver-

76. Hebr. Hayi, e, in domos, nimirùm apti ſint
annuli iſti recipiendis vectibus, confer. infra Ex-

S. portetur in eis abſunt à MSto I.

ue MStO. H
plerisque editio nibus,
ut & in textu ſacro, in MSto I. omiſſa eſt parti
cula n & ſolum legitur: mν, & quidem
rectius, ſecundum regulam Grammaticæ.

terunt, quos hic ſecutus ſum, vulgata habet: ace-
tabula ac phialas, LXX. za =s νiι νH a
7d6 viνιι catinos ejus & mortariola, ſic La-

79. Vel: fiſſa aut rupta eſt, Hebr. Aeb, Judæi
Germanicè transferunt: Eine offene Kiſt / i. e.
ciſta patens ſeu patula, vid. Exod. dict. c. 3 5. v.
13.n. 15.
80. Sive: extremitates, Hebr. i. e fimbriæ,
quæ propriè ſunt veſtimenti, vide ſuprà v. 10.
h. c. n. 32.
§ 1. Zcil. pani, poſſes etiam ad formam referre, de
qua paulò antè dictum eſt, quæ perinde ae forma
panis facta erat.
§82. Vel: ab utraque parte ſursum verſùs convo-
lutus erat, nam & ſic verbum nv, quod hic ha-
betur, vertere poſſis, confer. c. ſequ. 26. v. 9. n.
3 5. & c. 2 8. V. 6. n. 46, .
83. Vide hic not. in nof now h, loc. ſenlus
eſt, quòd panis ſeſe incutvaverit ac ſursum versus

tinus int erpres ibidem,

factus

-õũ

dini menſæ & parietes illius &5. erecti erant versus labia menſæ; fabrefacta autem
erat ei (pani) forma aurea & forma ferrea, Win ferrea * coquebatur ill le(panis) & poſt-
quùm illum (ſacerdos) extraxerat ex fornace, imponebat eum formæ aureæ usque ad
craſtinum diem Sabbathi, 86. quéô ordinabat illum 87. ſuper menſa caque forma-⸗

vocabatur —yp; (aſt) H12 fuerunt acerræ, 88. in quibus (ſacerdos) pPonebat

thus; erant autem duæ pro duobus pugillis thuris, quod imponebatur duobus ordi-
nibus, 89. dicitur enim: & dabis fuper ordinem thus puriffimum. 90. Eod. verſ.
29. Er ſiutellas 97. ejus] (QN p) hæ fuerunt tanquam dimidiati calami cavi, dif-
fiſſi in longitudinem, eorum ſimilitudinem faciebat (Moſes) ex auro atque diſponebat
ordine tres ſuper capita (ſive ſummitates) uniuscujusque panis, ita, ut panis unus recu-

baret ſuper iſtis calamis atque illi panem à pane ſepararent, quò aer tranſire poſtet,

ne mucidi fierent iſti (panes,) in lingua Arabica quicquid vacuum eſt, vocatur-

CAb. XXV.

jntrinſecis ab utraque parte; 84. TTon ent autem longicado ejus Crany latitu-

ap.

92. Eod. d. werſ 29. E JaLord1. jus] TarSam Aus nabe Drrnor

ſactus ſit anguſtior non tamen pe itus ſeſe ⸗

ſerit, Iudæi Germanicé vertunt: Kugelich i. e.

aliquatenus rotundus.

94. Ad latera domus hinc & illinc, ſic juxrà Hebræ-
um, conſer. quæ infraà num. 105. verſus ſequen-
tis 30. h. c, notata ſunt, vide & notas in e

W h. loc. ubi latera domus exponuntur latera
tabernaculi, quæ panes iſti reſpicebant.
8 5. Sive latera eius, Hebr. PT7aαπ Germ. Seine
Seiten oder Waͤnde.
X* Quoniam

Dan D b. loc. ubi idem de aliis etiam in-
ſtrumentis, in quibus pluralis uſurpatur, ſemien-
dum eſte leribitur.
xXX Hebr. ym a omiſſa ſunt iſta in MSto I.

386. Vel: in Sabbatho, Hebr. Dama nempè, quan-
do matutinum tempus Sabbathi advenit, nam

panis facierum ſeu propoſitionis Qa an
DN i. e. veſpere Sabbathi coquebatur, dum

ad hùc panis calebat, menſæ imponebatur, vide

Ila. Abarbenel ad 1. Samuel. c. 2 1. V. 4. & ſeqq.
fol. m. 12 1. col. 4. edit. Lipfſ.
27. In ordinem redigebat, duodecim enim panes
faci erum coquebantur, quorum ſeni ſuper men-

ſam ore Gine to orabantur, de quibus vide Levit.

c. 24. V. 6. & ſequ.
2 8. Sive arculæ, Hebr. a, q uod nonnulli
vertunt: phialas alii: cochlearis ſic & Judæ;

in texta ſaero habetur pluralis:
TrrP, hinc nata eſt iſta expoſitio, vide nor. in

(Germani man vertunt: Loͤffel/ quidam:
mortariola, ſic & L½XXK. verterunt: &ννονvoιDh) ud
Latinus quoque interpres tranftulit : mortariola,
vid. ſapra v. 2 5. H. c. n. 7 4. & n. 77. b. v.
29. confer. Buztorf. l. ex. Talm. fol. l. 2 81. & Iſa.

Abarbenel. ad I. Samnel. .dict. c. 2 l. V. 6, irem

V. 3 7. H. C. fl. 16 5. & Exod. c. 35. V. 14. n. 17,
ac Levit. c. 24
4. v. zZ. n. 2.

9. Hebr. MayE1. e, diſpoſi tionibus, ſeilicet:

panum propoſitionis.
90. Prout Levit. dict. Cc. 2 4. V. 7. habetur.
9 1. Sic Junii ac Tremellii habet verſio, ubi vide eo-

rumdem notas, in Vulgata eſt: thuribula, LXxXxX.
tranſtulerunt: za 1A. ρν α (àl. &αοu) i. =.

& libatoria, alii: & medies calamos ejus, Bux-
torfius in Dictionario Hebræo voc. — teſta-
tur, Judæos Germanicos exponere: Halbe Roͤh⸗
ren/ ſicuti & Commentator noſter hic exponit,
confer. num. 99. & n. 100. h. vV. 29. & tract.
Talm. Menachot c. I1. fol. 96. a.

92. Sic in exemplari Hebraico, quê uſus ſum, ha-

betur, in Bibliis Buxtorf. mendoſè legitur:
Naxd, in utroque MSto habetur d, in editi-

one nar neeſt: , confer. Buxtorf.

Lex. Talm. voc. op fol. 2076.

93. Sic autor vulgatæ didionem hppay vertit,
LXX.

F. V. 7. D. 19. It. not., ad Zachar. C.

W. —

—

1,. hr ſunt niil

unſ leteminebet

temn ekant Lindis
mnofum, 9. ud
n Cpetiorun pt
Eirbale
us heuti ein llole

ſaioj Pomodoe lc

bus Iltael i, gui
lenmn ilum (x

Don eos Aunn gui
RP. imfnl

ge Npeu zutemm1. *.

lejfuerunt ſuper il

—

AAEaH18, 102 859
Tulerum: ſcopulas;
etponit.
94. Nonnuli idenponn
(pat hos ejus, cnfer, in
gſ. ie um DPunorfio
dictionem .o, 4
volui, conker. berit, e
& Michlol ſophi h.10
ſtonem inter Nabdino
Vocit mwn, ubkite
num. 99. . ſ ih n
num. 16.
ol. Vel: e tegione ali
Altitudine ſua eguabar
ſitionis, eOnfe,, infta n
Hebt. dond, ſo in dib
bus 8e R. Elias Miſtacb
Raſchimnis editionis“
inuroquekgto,ut
6tqbein evemplari He
ubetut oue. ſer.
) Hibr. r n hee
Wo w ie, he (on
MNo.

ui.
krefecha ten
ile Panie) pok.
aurer Eegle ad
li eagbe fona,
Acercos) vonthat

atur duobug orci.

1 70., Lod verl.
calami cari dit.
atguechlſpontbat
ltpanis unvsrech.
Et teanlite pollet,
um eſt, vocatuk,
bet) d d
KhæE

—.——
etult: Zuler, uodl

ð 4
tanſtulkt: monarol,

74. & d. 77. h. v.

Talm. kol. 1 91, & lin,
Gict, c.2 1, V. 6 kem
. 1 . h. 14, h. 17,
,1t. n0t, a0 Zichat, c.

Oltionibus, Kilicet:

7.7. hebetur,
vei vellio, ubi ice eo⸗

ell: thoribu,, LAN.
eia (1, rade lE.

9s Calamos ejus, Bux⸗
1c20 voc. wotelta⸗
„56
onele: Halbe oh⸗

ornolter ic etpontt,

0. b. F.19, & tlact.

96,3,
, gub ulis ſum, ha⸗

mencoſe legitur: .

* . .
hetut Indp, in ellti⸗
, corler. Bntt⸗
20760. .
gem irhen ferti,
1AS

*

4

CAP. XXV. EXOD. Sr

321. hæ ſunt furculæ 95. inſtar paxillorum aureorum, quæ ſtabant in terra & mul-
tum ſupereminebant menſam usque ad altitudinem 96, ordinis panum; diffiſiæ au-

tem erant quinque * fiſſuris, quarum una altior * erat altera atque extremitates cala-
morum, 97. qui inter ſingulos panes erant, iisdem fiffuris innitebantur, ne onus pa-

num ſuperiorum premeret (panes) inferiores ipſique frangerentur; ſignificat autem

(dictio Chaldaica) RP (idem, ag:) N i. e. ſuſtentacula (ſeu fulera) e-
jus, ſicuti (in illo loco:) defeſſus ſum — i. e. ſuſtinendo; 9⁸. ſed ego haud
ſcio, quomodo dictio Ap conveniat furculis, 99. & ſunt nonnulli ex ſapienti-
bus Ifraélis, qui dicunt, * 100. eſſe furculas, quia âbi. e. roborant & ſu-
ſtentant illum (panem) ne frangatur; QNpD autem eſle calamos, Ior.

quia i. e. purum (ſive mundum) conſervant illum (panem.) ne mucidus fiat;

Onkelos autem, qui interpretatus eſt: Aee Vertit * juxtà verba dicentis, quòd
RPPH ſint furculæ?. Eod. verſ. 2 9. In quibus operietur] In quibus tegetur; 102.
de AHàναπ autem i. e. de ſcutellis dicit (hic Scriptura:) in quibus tegetur, quia (ſcutel-

læ), fuerunt ſuper illo (pane * ſacro) inſtar tegminis & opercuii, ſic alio in loco illa-

2

(Scri-

L,XX z AA τι Nοu ααT ac Tremellius trans
tulerunt: ſcopulas ; ſed autor noſter aliter hie
exponit. SðUMUD
94. Nonnulli id exponunt: menſuras ejus, ideſt:
cyathos ejus, confer. infrà Exod. c. 37. v. 16.
95, Sic cum Buxtorfio in Lex. Talm. fol. 1517.
dictionem — abD, quæ hic habetur, vertere
volni, confer. Levit. c. 2 4. V. 6. n. 16. ac n. 17.

& Michlol ophi h. loc. ubi feribitur, eſſe diſſen-

ſionem inter Rabbinos quoad ſignificationen
vocis Mpoan, ubivVide sis, confer. & paulo poſt
num. 9 9. h. V. it. not. ad Jerem. c. 52. V. 19.
num. 16.

b. Vel: & regione altitudinis, i. e. furculæ illæz

alritudine ſua æquabant ordinem panum propo-
ſitionis, éonfer. infrà v. 75. H. c. n. 15 33.
* IHebr. dWn, ſic in Bibliis Buxtorf. legitur, qui

bus Ge R. Elias Miſfracbi conſentit, prout in notis?
Raſchianis editionis r habetur aſt

in utroque MSto, ut & in dicta editione an r

atque in exemplari Hebræo „ quòô uſus ſum,

habet ur ew i. e. ſex.

XK Hebr. Wyn hæc & ſequentia, usque ad:

97. De quibus paulô anté h. v. 29. dictum eſt, ubi
vide n. 9 I. & tract. Talm. Menachot. cap. 11.
fol. 9 6.
9 §. Sicuti Jerem. c. 6. V. II. habetur,
Raſchi notas.
99: IIIis ſcilieèt, de quibus paulò antè dictum eſt h.
v. 2 9. ubivide not. n. 9 1.
100. Id eſt: ſcutellas, quarum fuprà n. 9 1. & n.
95. B. V. 29. facta eſt mentio, vide Menachot, fol.
97. & 9 9. ſicuti in me k. loc. ad mar-
ginem allegatur. 2*
IOI. De quibus ſuprà h. v. 29. h. 91.
* Interpretatus eſt, docuit, ſie verbum aw, quod
hic in notis Raſchi habetur, explico.
102:.: Nam 1bl idem hic ligniſicat, ac m, jux-
tà ſententiam autoris noſtri, cui & Junii ac Tre-
melhlii verſio adſtipulatur, quæ habet: quibus te-
getur, quod illi in notis ſig exponunt: quibus in-
ſternetur menſa, nam verbum 7bi non folum
libare ſeu perfundere; ſed interdum etiam obte-
gere ſignificat, in quo cum 7an convenit, vide
paulò poſt n. 104. h. verſ.
** Nam dictio: panis, hic ſubintelligenda eſt,

ubi vide

i. e., ne (onus panum &c,) abſunt à
MMStO Z.

prout etiam in notis aτν n h. loc. expo-
nitur. “

FErrkobl.
(Scripture) dicit: & ſcutellas ONi. e. operculi, 103. & tàm 8n, quàm Oa ſigni-
ficat i. e. tegere, 104. ac ¹Oi. e. tegmen. Verſ. 30. Panem facierum] (Qui
inde nomen habet,) quoniam ſunt ei facies, ſicuti expoſui; 105. numerus autem pa-
num & ordo diſpoſitionis eorum explicantur in (Sectione, quæ incipit:) dic ſacerdo-

636 Sð

tibus. 106. Verfſ. 3 1. (Ductile fiet candelabrum] (Præcipit Deus,) ne faciat illud
(Moſes) concavum nec fabricet calamos ejus & lucernas ejus 107. membra 1og.
ſingula (ac ſeparata) & poſteà illa conjungat, ſicuti mos eſt eorum, qui conflant, 109.
quæ (opera) vocare ſolent (linguâ, vernaculà:) ſouldures; 110. ſed totum (candela-
brum) veniat de fruſto uno, 11II. quod (aurifaber) percutit malleolòé, 112. & inci-
dit inſtrumentis artificioſis, calamosque hinc atque illinc ſeparat, —PD= inter-
pretatus eſt (Onkelos:) , quod ſignificat ν i. e, ductile, quia (aurifaber)
diducit membra (ſive partes) de lamina 113. hinc atque illinc Npi. e. percuſſi-
one malleoli; (notat) autem dictio WpP percuſſionem (ſcilicèt) malleoli, linguàâ

vernaculàâ: battus, 114. veluti accipitur (in illo loco:) ad invicem [Po i. e. per-

cuſſa (ſive colliſa) ſunt. 11 j. Eod. verſ. 31. Fiet candelabrum] Per ſeipſum, 1r6!
quan-

103. Proht Numer. c. 4. v. 7. habetur, ubi vide
Raſchi notas.
104. Vide, quæ paulo antè num. 102, h. v. no-
tata luunt.
105. Nemgè: verſu antec. 29. h. c. ubi vide n.
84. confer. tract. Talm. Menachet fol. 77. b.
S& fol. 96. a. & fol. 99. b. it. Schabbat,
tol. 13 3. b. & Megilla, fol. 21. a. it. Chagiga,
fol. 2 5. b.
106. Hæe ſectio incipit à Levit. c. 2 1. & continu-
atur usque ad c. 2 5. eò excluſôò; indicatur au-
tem hic Levit. c. 24. V. 5. & ſeqq.
107. Confer. infrà Exod. c. 3 9. v. 37.
108. Membratim, per ſingula membra, ſive: par
tes ſeparatas, quæ poſtea conjungantur, non ſic
fabricandum curabit Moſes candelabrum; ſed
zotum fiat de uno fruſto ſeu maſſa ſolida, uti
paulôò peſt ſequitur apud Commentarorem no-
ſirum, confer. hic Succa, fol. 50. a. & Menachot,
fol. 2 8. b. & fol. 8 8. b.
109. Uti ſunt aurifabri & qui alia fundunt ac con-

confer. autor tractatus Gallici, qui inicribitur:,
Hiſtoir. du Culte Levit. Part. 2. c. 3.
112. Vide, quæ ſuprà ad dict. v, 1 9. h. c. n. 51.
npotata ſunt.
* Iſtiud, ut & ſequentia, usque ad: aps dwyn
i. e. fiat candelabr um, abſunt ab utroque MSto,
hoc quidem loco; ſed addita ſunt poſt verba:
DPe )] i. e, ac (poſteà) eadem comungat, vid.
infrà n. 13 3. h. verſ.
113. Sive: de maſſa, Hebr. yn in, vide num.
antec. 111. H. v. & infrà v. 31. h. c. n. 13 1. con-
fer. & Numer. c. 8. v. 4 n. 13. & Buxterf. Lex.
