lulkcist tibi, dis tel⸗

cucmn aut tladitionem;

ale, eui chirobeeo⸗
isac bend inchlea b⸗
um atque ſatutotum

Dei r bl

CAP. XXI. EXODI. 56 5
Non verò 6. coràm Aramæis, 7. & quamvis ſcias, quòd illi 8. de controverſia, perinde
atque Iſraëlitæ, judicent; non tamen adducas illam (controverſiam) ad eorum tribu-
nalia, qui enim adducit rontroverſias Iſraelitarum coràm Aramæis, 9. is profanat no-
men (Dei) & honorat nomen idolorum, 10. ut illa in aliqua exiſtimatione 11. habeat,
dicitur enim: quia non, ſicuti rupes noſtra, illorum rupes eſt & inimici noſtri ſunt judi-
ces, 12. 1. e. qnando inimici noſtri ſunt judices, id teſtimonium eſt, quaſi divinitas 13.
quædam eorum idolis 14. deferatur. Verſ. 2. Cüum emeris ſerxum Hebræum] Ser-
vum, 15. qui eſt Hebræus, vel (forſitàn) non eſt iſte, niſi ſervus Hebræi: (nempè:) ſer-

vus Cananæus, quem ille (emptor) accepit de Iſraeêlita, ut de hoc illa (Scriptura hic)
dicat: ſex annis ſerviet, ſed quid ego ſtabilio? (nimirùm alibi dicitur) & conſtituetis

vOS poſſeſſores eorum. 16. dum (ſcilicèt) accipitis ab alienigena; * aſt dum accipitis ab

lraélita, egredietur ſex (annis finitis; ſed reſpondetur) lex dicit: ſi vendatur tibi frater-

tuus

6. In editione Hebraica, qua uſus ſum, ut & in e-
ditione "απ “ atque in utroque MSto ita
legitur: e a nen ee ene ne en

rn n be ee ee en aee
dh n e8 nne en e de dn

textus faciunt, hic inſerere ac vertere volui, quæ
hie Latinè reddita; ſed in Venetis atque Buxtor-
fianis Bibliis iſta ſunt omiſſa, confer. Buxt. Le-
Xic. Chald. fol. 1666. & D. Wagenſeil. Confutat.
Carmin. Lipman. p. 323. & ſeq. ubi ex codice
ſuo Manuſcripto Pentateuchi cum tribus Targu
mim varias quasdam hujus loci lectiones adfert,
quas mox, ſuis quasque locis, adducam, confer.
hic etiam tractat. Talm. Gittin, fol. 8 8. b. ſicuti
aa marginem allegatur in b'pam rDe h. loc.
7. Codex manuſeriptus D. Wagenſeilii de quo
num. antec. 6. ut & utrumque MStum pro nns
1.e. Aram æis ubique habent: H i. e, gentibus;
Alia lectio habet: ay i. c. idolorum
cultoribus, res eodem redit.
32. Nempè: Aramæi, Hebr. bew, ſic in noſtro codi.-
ce Hebræo; ſed Wagenſeilianus habet: ραααπα
i. e. quòd gentes, res eodem redit.
9. Codex manuſcriptus Wagenſeilianus, ut & u-
trumque MStum etiam hic pro np habent;
i. e. gentibus. =è ”YUMUWU

rrn eenn ee enn ne eene eee

bin aneen een n ee e een
r& y ry, hæc, quia ad illuſtrationem

10. Hebr. hi :s, ſie in noſtro codice; Wagen-
ſeilianus verò atque utrumque MStum habent:
Ahay i. e. cultus alienus ſive extraneus, cul-
tus idololatricus. Sðð
II. Sive: dignitate, Hebr. baonay, ſic in noſtra
codice; Wagenſeilianus verò habet: dawnei
Heh pro Mem in fine, isque locus à D. Wagen-
ſeilio ſic translatus eſt: illis dignitatem quandam
conciliando, confer. & Gur Arjeh fol. 9 6. coll.
3. med. . .
12. Sicuti Deuteron. c 32. v. 31. habetur.
13. Sive: præſtantia, excgellentia, honor & exiſti-
matio, id enim dictio y, (uti in noſtro codice
legitur; Wagenſeilianus habet: 7, ) ſignifi-
cat, vid. Buxtorf. Lex. Chald. fol. 16 10.
14. Sic verto hic n& i. e. timori eorum, vel:
illorum terriculamentis, prout D. Wagenſeilis
vertit, quo nomine Dii gentium intelſiguntur,
vide, quæ ſuprà ad Exod. c. g. v. 22.n. 34. & c.
I1. V. 5. D. I1. notata ſunt.
15. Confer. Deuteron. cap. 15. v. 12. ibique not.
n. 34. videatur & Mechilta, ſicuti allegatur ad
marginem in n'pam om ſuper Commentar. Ra-
ſchi h. loc.
16. Sicuti Levit, cap. 2 5. v. 46. habetur, ubi vide
ſis noras ”
*Hebr. a in in utroque MSto pro eo legitur?
N Ni, e. à gentili ſeu ethnico. MV

Bbbb

566

EXOD I.

tuus Hebræus, 17. non dixi (inquit lexz) niſi de fratribus tuis. 18. Eod. verſ. 2. Caum,

emeri] (Scilicèt) de manu ſynedrii, 19.

ſicuti dicitur: &, ſi nihil ille habeat, propter furtum, ab eo commiſſum, vendatur 20,

quod vendidit illum propter furtum ejus,

vel non eſt iſtud (forſitàn intelligendum,) niſi de illo, qui ſeipſum vendit propter ne-
ceſſitatem; 21. ita, ut is, quem vendit Synedrium, non egrediatur ſex ſ(annis?) quando

illa (Scriptura,) dicit: ſed ſi inops fuerit frater tuus apud te & venditus fuerit tibi, 22.

ecce vendens ſeipſum propter inopiam ſuam, (ibidem) dicitur, ecquid (igitur) ego

ſtatuo? (nempè verba iſta:) cum emeris, (intelligenda eſſe) de illo, qui venditur à Syne-

drio? 3. Eod. verſ. 2. In libertatem] (Iſtud: W νπο ſignificat) — i. e. in
libertatem. Verſ. 3. Si corpore ſuo venerit] (Nempè:) quòd non fuerit maritatus,
juxtà Targum ejus (hæc erit expoſitio:) ſi ſolus; 24. notat autem (dictio:) O (idem,

ac:) 852i. e. cum ala (ſive veſte) ſua, 25. (nimirùm) qui non venit, niſi veluti ipſe

eſſet i. e. ſolus in veſte ſua, in ala veſtimenti ſui. Eod. verſ. 3. Corpore ſuo e-
grediatur)] Indicat (hic Scriptura,) quòd, ſi non fuerit maritatus ab initio, dominus e-
jus non tradat ei ancillam Chananæam, ut gignat ex ea ſervos. 26. Eod. verſ. 3. Si

verò maritus uxoris* ſuerit] (Uxoris ſcilicèt) Ifraëliticæ. * Eod. verſ. 3. Et uxor ejus

imul cum illo egredietur] Sed quisnam illam introduxit, ut exiret? enimveròô refert
(hic) Scriptura, quòd is, qui ſervum emit, debeat alimenta præſtare uxori ejus atque,

liberis ejus. Verſ. 4. Siherus ejus dederit ei uxorem] Hinc (diſcimus,) quòd facultas

in manu domini ejus (poſita ſit,) ut tradat ei ancillam Chananæam, ex qua gignat-

ſer⸗

17. Vide Deuferon. dict. cap. 15. V. 12. ibique
Ralchi not. 3 5.
18. Ergò his ſe mo eſt de ſervo Hebræo, nempè,
ut is ſexto annô egrediatur; non verò de ſervo
Caranæo, quem quis emit ab Iſraelita, confer.
not. in h'pan moew h loc. it. tract. Talm. Kiddu-
ſchin, fol. 16. a. b. & fol. 17. b. it. Erachin, fol.
1 g. b. & Nidda, fol. 4 8. a.
19. Hebr. ma i. e. domus judicii, confer. cap.
antec. 20. V. 15. n. 67. & infrà h. cap. verl. 6. n.
2.
6. Sicuti Exod. cap. 22. v. 2. habetur, confer. &
Deuteron. c. 1 5. V. 12. n. 37,

21. Propter inopiam, indigentiam ſive pauperta-

tem, id enim Hebr. απhic notat, confer. Lighit-
foot. in Act. Apoſtol. c. 6. verſ. 8. pag. 56. edit.
Lipſ.
22. Sicuti Levit. c. 25. v. 40. habetur, ubi vide n.
129.

.

23. I1s enim ſoluùm in ſex annos, non plures, vendi

aliæ adducuntur differentiæ inter illum, qui ven-

dit, vide Lightfoot. in Act. Apoſtol. dict. c. 6. v.
8. p. 56.
24. Scil. venerit vel intraverit, kuic conſentiunt &
LXX. interpretes, qui verterunt: αινταα⅓
iσααε„υν ſi ipie ſolus ingreſſus ſit, confer. tract.
Talm Kidduſchin, fol. 20. a. & fol. 22. a.
2 5. Vulgata etiam hic habet: eum quali ve ſte in-

traverit, vide not. in hhpnm inow' h. loc,
2 6. Vide verſ. ſeq. 4. h. cap. num. 27. confer. &&
tractat, Talmud. Kidduſchin fol. 20. a. ſieuti ad
marginem allegatur in d'nam mnev ſuper Com-
mentar. Raſchi h. loc. ⸗=
* Hebr.wè& 9y2 DN), hæc & ſequentia, usque ad:
Ne && i. e. vel (forlitàn) non eſt iſtud (intel-
ligendum, niſi de fœmina Iſrael. &c.) abſunt à
MStO I.

Kigdduſchin fol. 22. a prout ad marginem allega-

poteſt, uti habetur in Kidduſchin fol. 14. 2. ubi &

tur in o u , loc. ubi vide etiam notas,

ditur à Synedtio & inter illum, qui ſeipſum ven-

X Confer. hic Mechilta & dic. tractat. Talmud.

ſetn05, 1
Cict: ulor eu⸗
3 Chanan⸗
etiamn ante ſe⸗
Hebrrusautli⸗
Verl. .Urmen
num opig eſte

o. vetl 6.4

in eokles dicit.
jcit: aut a
(ine ttechuuelt
us jls du,e
Gicittauremm,aun
ten ejus ac diri
Gextta (aAunis;)
tenisomnibus .
Vitſaper monte
Autö)petkoretn

r
12, Vige, gue nun
contel, & Gur 4
Talm, Kidduſch
19,. Vel: uxor eju
iinebunt, ita ho⸗
conker, Deuter.
n Pod hlo⸗
122, b, § f01. 1
Kiddulchin, tol
197 Hebt. pd,
gna pubertatis,
Dus ige preal
2. (Onker, ver
i.. D. Wagenlei
. ſ72,,0, 3, 2
lbrum brer i
ter. c. 15. V. 11,

70. Zicuti Deutere

tur, ubi vide n
1 apr he 50e c

Z1e Quam domit
runſl anter, 4,9,

4 o i ttact,

è

od verl. 2. (
ierfunum eſns,
lum, encatutꝛe,
encitpropter Re.
1Canni) Juando
iins fietittbi, 21,
guic ſiginnr) ego
Ayenditurigrne.
Anhle.
nfienit maritatus,
kio.) idem,
nit, niſiyeluti ie
3. Cyrhoreſibt
Initio, dominuse.
Lod verl 3. H
erl.3. Bturorgiu

enimyerè refert .

Ugori ejns atque⸗
us,)quod faeultns
1, e1 qua gignat
ſer⸗

————
Einter ilum, qui en⸗

Hum, qui eipſum ven.

Apoltol, dctc. , d

it, kuie conſentiunt

X
erunt: 20, r6 o

reſſusſt, coniet, tmatt,
,4. 8 fol. 1,4.
1: eum qual eſte in⸗
rob hloe,
P. num. 17, colfet N
in fol. 20. a. ſenti d
n we ſper Com⸗

Aſeqguentiylqueag:
non eſ ilud (inet⸗
natl, &e.) ableum

Gio.tacdkt Talmud,

tad marginem allegr.
ubi fide etiam nolat,

CAP. RXI.

ſervos, 27. Vel (forſitàn) non eſt iſtud (intelligendum,) niſi de (ſœmina) Iſraélitica? lex
dicit: uxor ejus & liberi ejus erunt domini ejus, 23. ecce non loquitur illa (Scriptura,)

2/7, Vide, quæ nuin. antec. 26. h. verſ. notata ſunt,

2 8. Vel: uxor ejus & liberi éjus ad dominum per-

30. Sicuti Deuteron, dict. cap. 15. v. 12. habe.

31. Quam dominus ei dedit uxorem, qua de ie

ENXODI. 567

niſi de Chananæa, nam ecce Hebræa etiam ipſa ſex (annis finitis) egreditur & interdum
etiam antè ſex (annos,) ſi ſcil. adduxerit ſigna, 29. egredietur, nam dicitur: frater tuus
Hebræus aut Hebræa, 30. docens, quòd etiam Hebræa egrediatur ſex (annis completis.)
Verſ. 5. Uxrorem meam] i. e. Ancillam. 31. Verl. 6. Ad Deos] i. e. Ad Synedrium, 32 .—
nam opus eſt, ut ille conſulat eos, qui illum (ſervum) vendiderunt ei (ſcil. domino.)
Eod. verſ. 6. Ad ostium aut adpoſtem] Forſitàn poſtis erit aptus 33. ad perforandum-

in eo? lex dicit: & indas auri ejus atque oſtio, 34. oſtio (ſcilicèt,) non poſti; ſed cur lex
dicit: aut ad poſtem? 35. aſſimilat (nempè Scriptura) oſtium poſti, ſicuti poſtis ſtat

(ſive erectus eſt) ita & oſtium ſtat (vel erectum eſt.) Eod. verſ. 6. Et perforabiit domi-
nus éjus aurem ejus ſubula] Dextram (aurem;) aut (forſitàn) non eſt, niſi ſiniſtra? lex
dicit: aurem, aurem, argumento à pari, 36. dicitur hic: * & perforabit dominus ejus au-
rem ejus, ac dicitur (alibi) de leproſo: imum auris ejus dexteræ; 37. ſicuti (igitur) ibi eſt
dextra (auris;) ita & hic eſt dextra; ſed quid ſibi vult auris, ut illa perforetur præ coœe-
teris omnibus corporis membris? dixit R. ochanan, Ben Zachai: auris iſta, quæ audi-
vit ſuper montemsinai: non furaheris; & tamen abiit ac furtum commilſit, (illa, inquam,
auris) perforetur, & (eo eaſu,) quo aliquis ſe ipſum vendit in ſervum, auris, quæ audi-
ðèð B8Bpbbb 2 vit

fol. 17. b. & fol, 22. a. b.
32. De 'a i. e, domo judicii cap. antec. 20. v.
15. n. 67. G& paulò antè verſ. 2. h. cap. n. 19. di-
ctum eſt, confer. & Mechilta, ſicuti ad marginem
allegatur in Snan ne ſuper Comment.⸗
Raſchi h. loe. ac Deuter. c, 1 5, V. 12, n. 33.
33. Hebr. 1υd i, e, rectus, legitimus, ita, ut etiam
in illo auris ſervi perforetur.
34. Proht Deuteron, cap. 1 5, V. 17. habetur.
35. Sicuti hog verſu 6, dicitur, confer, hic tractat.
Talmud, Kidduſchin fol, 2 1. b. ſicuti ad margi=
nem allegatur in “ ne ihnew , loc.
36. Hebr. Aw T., de quo confer. Buxtorf, Lex;
Talm, fol. 419.
* Hebr. MN, hæc & ſequentia, usque ad: ε
4N j. e, ita & hic, abſunt ab utro que MSto ibi=
que ſeries verborum admodum confula eſt.
37. Prout Levit. cap. 14. V. 14. habetur, confer.
hie tract, Talm. Kidduſchin, fol. 14. b.
& fol. 15, a. & fol. 17. b. it. fol. 2 1. b. & fol.
22, b, it. Jevammot, fol, 104. a.

ne

confer. & Gur Arjeh fol. 97. col, 3. med. it. tract.
Talm. Kidduſchin fol. 15, a.

tinebunt, ita hoc verſu 4, in textu ſacro habetur,
confer. Deuter. cap. 1I 5. v. 19. n. 57. ac not. in
n .h. loc. it. tract. Talm. Jevammot, fol.
272. b. & fol. 23.:2. & fol. 70, a, & fol, 7 8. a. it.
Kidduſchin, fol. 68. b. & Temurah, fol. 2 5. b.
29. Hebr. ui'b, quo nomine hic intelliguntur ſi
gna pubertatis, de his ſignis pubertatis in virgini-
bus vide præ aliis Majmon. in vnt mayn cap.
2. confer. & verl. 7. . cap. n. 48. ac v. 1I. n. 6 8.
it. D. Wagenſeil. Sot. p. 455%. n. 5. & p. 4 3, it.
p. 572. D. 3. ac p. 5 82. n, 2. confer. & not, ad
librum Prec. Jud. part. I. p. 10. b. fin. ac Deu=
ter. c. 1 5. V. 12. N. 39⸗

tur, ubi vide not. n. 34. confer. & infrà verl, 7.
h. cap. n. 50. ac not, in ar r b. log.

verſu antec. 4. h. eap. confer. not, in po me
h. loc, it, tract, Talm. Kidduſchin, fol. 15. a. Sö

568 EXODI. CAP XXI.

vit in monte Sinai: quoniam mihi filii Ifraelis ſunt ſervi; 38. & tamen abiit ac ſibi ipſi
dominum comparavit, perforetur; ** R. Simeon textum iſtum Scripturæ exponebat
per fimilitudinem chomer 39. cur (autem hic) referuntur oſtium ac poſtis præ omni-
bus (aliis) vaſis, (ſive partibus,) quæ in domo ſunt? (nimirùm) dixit Sanctus ille Bene-
di ctus: oſtium & poſtis, quæ fuerunt teſtes in gypto, quando tranfilii ſuperliminare-
& utrumque poſtem, 40. atque dixi: quoniam mihi ſunt filii Ifraelis ſervi, 41. mei (ſci-
licèt) ſunt ſervi; non verè ſervi ſervorum, nihilominus abiit iſte atque ſibi ipſi domi-
num emit, perforetur itaque iſte coràm illis. ** Eod. verſ. 6. Er ſerviet ei in ſecnlum]
(Iſtud: hſignificat) usque ad jubilæum, vel (fortè) non eſt iſtud (intelligen-
dum,) niſi in perpetuum, juxtà ſenſum ejus literalem? lex dicit: & unusquisque ad fa-
miliam ſuam revertetur, 42. indicat (igitur Scriptura,) quòd quinquaginta anni vocen-
tur = e, neque (id dicit Scriptura,) ut fit ſervus ejus totis quinquaginta annis; ſed
ſerviat ei usque ad Jubilæum, ſive iſtud (Jubilæum) propè inſtet, five illud (longo tem-
poris ſpatio) remotum ſit. Verſ. 7. Quòd ſi quis vendiderit filiam ſuam in ancillam] De
parva 43. loquitur Scriptura, an etiam ſi attulit illa (filia)ſigna (pubertatis?) dicas: mul-
10 44. magis (iſta conſtitutio locum habebit,) ſicuti igitur illa, quæ prius vendita fuit,

45³. cum ſignis 46. egreditur, veluti ſcriptum eſt: egredietur gratis ſine pecunia,

4X70

38. Sicuti Levit. cap. 25. v. 5 5. habetur, conkfer.

Ligh ſoot. in epiſtol. prior. ad Corinth. cap. 7. V.

2 3. p. 197. edit. Lipf. it. Gur Arjeh fol. 97. col.
4. fn. & fol. 9 9, col. 1. princ. ac Mechilta, pro-
ut ad marginem allegatur in nen Dſuper
Comment. Raſchi h. loc.

ax Hebr. yxin, in utroque MSto legitur: 37N]

yxpa i. e. puniatur ſubula, in utroque MSto

x . . .
R exponitur: Na& Gallice: aleine, Lati-
nè: ſubula; ſed abeſt iſta expoſitio ab hodiernis

editionibus.

39. Hebr. , hæc dictio in exemplari rpey

na ut & in editione, qua uſus ſum, per ver-

ba, uncinulis ineluſa, exponitur, quod ſit o

t een eee eeen 1. e. faſeicu-
lis colligatus ex aromatibus, quem de collo ſu
ſpendunt ornatus cauſa, ſic fer R. Saomo in
Kidduſchin fol. 22. b. deſcribit, vide Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 790.
40. Vide luprà Exod. cap- 12. V. 7. & v. 27.
41. Proùt I evit. c. 25. V. 55. habetur. .

xXX Hebr. n i. e. antè illa, ſcil. antè oſtium ac

poſtem.
42. Proüt Levit. c. 25. v. 10. habetur, confer. &

Deuter. F. 1 5. V. 17. ibique not. n. 52, item tact.

Talmud. Kiddufchin, fol. 15. a. ſicuti ad margi-
nem allegatur in 'non now ſuper Commen-
ar. Raſchi b. loc. ubi vide etiam notas, confer.
& dict. Tract. Talm. Kidduſchin, fol. 2 1. b.
43, Nempè: filia, quæ nondum duodecim annos
nata eſt nec in naturalibus ſive pudendis ſuis du⸗
os pilos produxit, vid. D. Wagenſeil. Sot. p. 4506.
n. 5. confer. & paulò poſt n. 46. hec verſ. item
Mechilta & tract. Talm. Eruvinfol. 2 9. ſicuti al-
legantur in om mnDW h, loc.
44. Hebr. h 7o, quæ verba argumentum à
minori ad majus ac vice verſa indicant.
45. Senfum hujus loci ſatis obſeuri eſſe puto: ſic-
uti in ila, quæ vendita fuit, antequam puberta-
tis ſigna attulit, lex Moſaica locum habet, ut e-
grediatur eum ſignis, ita multò magis in ea, quæ
pubertatis ſigna habet, lex illa obtinebit, nem-
pè, ut non vendatur, ſi pubertatis ſigna habeat,
in, Gur Arjeh fol. 98. col. I. circà fin. allegatur
tractatus Talmudicus: Erachin & quidem ejus
caput octavum, quod incipit? Wπ enn i. e.
qui vendit agros ſuos, unde loco huic lux quæ-
da.am accedere poterit.
46, Vel: propter ſigna iſta, ſi illa reperiantur 1s
puella vendita, conier. num, antec. 4 3.

.. RI.
, quod 0
non eſt vene
non rendetun
itaegrelietut
loptercente
ſealannis)uut
ſemporis) p
umoculiejus
(boemodo
nisfnitig) &
brea, E
Hebreusegre
(ennisfinitif
(nimirum)no
ſoritin Heb
cit. Hebreus:
non egkedlitul
tur propter e⸗
tuls loniniſ
(inmatrimon
ſbidelponſa⸗
Pecunia ſpon

— —
47. Polt ,, 1
fer, hic tracta⸗
46. b. l. ,ſol,
4,·. Vel: gao⸗
5y, conſet
49, Kilicet: er
ſus ſit, ſic inf
lem eſt in ſi
cillæ oculus
jus, tenelnt!
ſolyere eigue
gue d ubil
Pubertatis,
hetur, conlet
. can d 19
(l. 16. 2. b⸗
Jo, Uii betun

— N.
nenebitacſi
Mürg etponebat

dcpoltis te Owri.
Krqul 4

tgueſibiſpl domi⸗
rute inſelulan
ſtiſtad Ciutellgen⸗

Unsquisqueadz.
pinta anni vocen.

uaginta andizz lec
illud (ongotem.
amin anilam de
tatis))licas: mul.
Ptics rendita fiit,

dit ſne eelnia⸗,

(.

—.,———
Iſ. 2. ſeltizd nangi.

no luper Commen.
e etiam notas, conlket,
Culchin, ol, 21.,
dum duodecim annos
ſye pudendisſuis u⸗

Magenſilt.,4 0,

Kn. 46. hec verl. tem

loc.

Uerda zgnmentan?

elſa indicant,
obleun eſſe ito: ſc⸗
1, Mieguim puberta⸗
ca locumbabet, üt e⸗

pulto magis inea,lr
ey illa obtinebit, nem.

ubettatis igaa laben,
1. citcsn, allegatut.

lachin quigem ejus

Pi: i D it,
de loco huicluxque⸗

, Uz ſeyerintet G4

Mantec⸗4

lig eene.
lithpetliminare,

uyintol.29, ſuutlal⸗

CAP. RxMXK. EFFExODI. 569
47. quod nos interpr- tamur de ſignis pubertatis; multo 48. magis illa, quæ
non eſt vendita, (& tamen pubertatis ſigna habet,) nonne juſtum eſt, ut illa
non vendatur?

ita egredietur,) ſicuti egreſſus (eſſe ſolet) ſervorum Chananæorum, qui egrediuntur-

propter dentem & oculum; 49. aſt illa non exibit propter dentem & oculum; ſed ſervier
fex (annis) aut usque ad Jubilæum aut usque dum adferat ſigna (pubertatis) & quicquid
(temporis) præcedit, antequàm illa in libertatem exeat, atque (dominus) dat ei preti-
um oculi ejus aut pretium dentis ejus, vel (forſitàn non eſt intelligendum) iſtud, niſi
(hoc modo, nempè:) non egredietur illa, ſicuti ſervi egrediuntur, (videlicèt) ſex (an⸗

nis finitis) & in Jjubilæo? lex dicit: ſi venditus fuerit tibi frater tuus Hebræus aut He-

bræa, 5%. & quiparat (Scriptura) Hebræum Hebrææ quoad omnes egreſſus ejus, ſicuti

Hebræus egreditur ſex (annis completis) & in Jubilæo; ita etiam Hebræa egreditur ſeæx

(annis finitis) & in jubilæo; ſed quid hoc eſt: non egredietur, ſicuti egrediuntur ſervi?
(nimirùm) non egredietur propter ſummitates membrorum, 51. ſicutiſervi Chananæi;
forſitan Hebræus egreditur propter ſummitates membrorum (corruptorum?) lex di-
cit: Hebræus aut Hebræa, 52. æquiparat Hebræum Hebrææ, quemadmodum Hebræa-
non egreditur proptercapita membrorum (corrupta vel læſa;) ſic & ipſe non egredi-

tur propter capita membrorum (læſa vel corrupta.) Verſ. 8. Si mala viſa fuerit in o-

culis domini ſui] Ita, ut non invenerit gratiam in oculis ejus, ad accipiendum illam-

(in matrimonium.) Eod. verſ. 8. Ia, ut non deſponſet eam ſibi] Quoniam ipſe illam-

Fo. ti habetur Deuteron. c. 1 5. verſ. 12. confer.

47. Proht V. I11. h. c. habetur, ubi vide notas, con-

49. Vel: quoad figna pubertatis, Hebr. 'b

ſibi deſponſare eamque uxorem ducere debuerat & pretium emptionis ejus (filiæ) erat
Pecunia ſponſalitia, 3. atque hic indicat tibi Scriptura, quòd (illa hic) præceptum det
—; Bbbb 3 de

cap. n. 69.
51. Scilicèt: læſorum aut corruptorum, vel: pro-=
pter membra eminentia, fſcil. læaſa aut corrupta,
Hebr. n'& νν i. e, capita membrorumznu-
merant autem Rabbini viginti quatuer membra
eminentia ſive capita membrorum, de quibus vi=
de infra verl. 26, h. cap. n. 199. & Levit. c., 12.
v. 14. D. 26. O
52. Uti Deuter. g. 1 5. v. 12, haberur, ubi vide Ra-
ſchi not. confer. & infrà verſ. 1I. . cap. n. 697

fer. hic tractat. Talm. Cetubhor, fol. 40. b. & fol.
46. b. it. fol. 47., a. & Sota, fol, 2 3. b.

Ry, confer. ſuprà verſ. 4. b. cap. n. 29.
49. Scilicèêt: excuſſum, ſi dens vel oculus excus-
ſus ſit, vid. infrà verſ. 2 6. & 27. h. cap. ſecus au-
tem eſt in filia Ifraelitica hoc caſu, nam ſi ei an-
cillæ oculus vel dens fuerit excuſſus à domino e-
jus, tenetur ille pretium oculi vel dentis excuſſi
folvere eique ſerviet ancilla ant ſex annis aut us- ac not. in . h. oc.
que ad Jubilæum aut usque dum adferat ſigna 53. Vel: pretium, quò illa (filia) empta fuit, erat
Pubertatis, ſicuti hic in notis autoris noſtri ha- † pecunia ſponſalitia, ita, ut non opus fuerit domi=-
betur, confer, infrà h. verſ. 7. n. 5 I. & verſ. 26. ½ no, aliam pecuniam ſponſalitiam dare iſti filiæ, ſi=
. cap, n. 19 8. vid. & tracét. Talm. Kidduſchin, bi venditæ; ſed emptionis pretium, à ſe ſolu⸗=
fol. 16. a. b. & fol. 20. a. tum, erat loco pecuniæ ſponſalitiæ, ſic exponunt
KRabbini, confez. D. Wagenlſeil. Sot, p. 451, n-
S& ſuprà Verf 4. . cap. n. 30,& infrà Verſ. 1175b, , M zyVi=

Eod. verſ. 7. Non egredietur, ſicuti ſervi egrediuntur] i. e. (Non

So EXODI. CAF. Xxl.

ſponſalibus ac te docet quòd illa (filia em Is Se=
r „ du (filia empta) non opus habeat alii li⸗

dimatu 3 & exeat, nam etiam ipſe dominus) adjuvet *redemptionem ejus (fili
ditæ;) ſed quisnam eſt locus iſte, quem ęi (puellæ venditæ) dare debet eln⸗ 4 iæ ven⸗
rùm) ut detrahat (dominus) de pretio redemptionis ejus (Kliæ Vendt undam nibe
merum annorum, qu illa apud ipſum operata eſt, 517. perinde deſt mercenania
iſſet apud illum, veluti ecce (dominus) emit illam minà, Eerara aeltilta ercknari fu⸗
ta) apud illum bienniòô, dicunt 56. ei (domino:) tu Dtobsdovetss u “ 13 venii⸗
ra eſſet in fine ſex (annorum,) reperitur (igitur,) quòd emeris ſeiritatem ſngmlorumn

A . . .
unneten 2. erti bark mnne; illa autem operata eſt apud te bienniò, ecce tertia pars
minæ, (quæ detrahenda eſt,) accipe (itaque) duas tertias minæ & illa à te egrediatur.
53. Eod. verſ. 8. Populoextraneo non poterit illam vendere] Nam non poteſt eam venn.

dere extranco Nec dominus nec pater. 59. Eod. verſ. 8. Dam pravaricatus eſtij
1. e. 81 venerit (dominus) ut prævaricetur in eam, dum non implevit in ille eſt in eam]
de ſponſalibus, o. ſic quoque pater ezus (puellæ ſcil. venditæ non oterit Hantenira⸗
neo vendere,) poſtquàm in illam prævaricatus eſt eamque huic (A Conm am extra⸗
dit. Verl. 9: & autem lio ſas deſzonſaverit am (Nempè: dominus * ino) cne
iſtam emit.) docet (hic Scriptura,) quòd etiam filius ejus eictl. Datris . „ (aui puellam
ſurgere ipſius (videlicèt patris ſui) loco, ut eam ſibi deſponſet, barreuraclei .

in id conſenſerit,) nec ipſe (filius) opus habet, ut illam deſponſetaliis 61. ſponialibus;

ſed

e dilti nam. ſe 54. b. verſ. 8. confer. etiam 1 ——ᷓ —
Mechilta, ſicuti ad marginem allegatur in 77. .
3 . ein RSare 58. Aliud exemplum dari poſſe . em1
aſen a hin, k⸗ , 1, Raſchi , loc, it. trad. aliquis Puellam Gasicam oen der
12lm. Kidduſchin, fol; iſ. d,. in ſingulos annos ſexennii quatuo: zurstdom bu-
54. dive: nors aut teratis ipon ſalibus, ſed ſuf-tantur,) illa apud dominum biennio operata a
iciat domino, pretium emptionis pro illa ſol-agnatus proximus, qui puellam redimit non da-
viſle, idque prrelute e loco peruniæ ſponſali. bit domino, niſi ſedecim aureos deductis in bi
tiæ, Ge. an ſtatt einer mittgifft / vid, num. ennium octo aureis. 2 in bi⸗
antec. 53. h. verſi 8. & n. 6 I. Verl. leq. 9, Confer. 59 Nempè: puell . — ,
. enter. 22 e&: puellz venditæ, confer. hic
hic tract. Talm. Bechorot, fol. 177a. Talmud. Kidduſchin fol. 1 8. b. ſicuti ſeiracer
X Loci illius explicationem vide in not. Mam nem allegatur in vmam n e loe marct.
h. loc. confer. hic ract. Talm. Kidduſchin, fol. 60. Vel: piæceptum deſponſationis, Hebr. yr
11:n. ee lal. 4 le ie lol 16. , & fol. 19. a, b.) nempe, ut illam flliam emptam vel ſibi vel filio
18. Ber norot, tol. 13.2, ſuo deſponſaret, ſicuti hoc veriu , & Verſu ſe 10
55. Vel: ſervivit ſive ancillata eſt, ancillæ opera 92. præcipitur, confer. hic tract. Tair, Kidd an.
Fuſiorem iſtius loci expoſitionem vide in not. r

er

terpretor.
6. Puta: agnati proximi puellæ venditæ confer. nan h. loc.

Junii ac. Tremell. not. ad verſ. antec. 7. b. cap. 6 I. Sive: novis ſponſalibus, ſufſiciunt enim pri
& ad hunc verl. 8. u. 10. ota ſponſalia, confer, hig notæ in Saart Nerwe
ſuper

n. 9.
57. Loci iſtius ex poſitionem vide in not. d a

C. M.

ſec icat 64,
tertuusprop
limentum,
er illam. 64.
n etrubat,
—RWie
RNai
ttibus ittis no
ſbivelklio!
egreciaturſp
Liilla non he
Plianitiß, le
nam elt ite e
commoretur:
ſeranniante!

—
uper Comt
Pleted 5,0.
bi. Nenpe: ſi
Ian, hie enim
ricat: ſis
63, Fe ſlxta au
conagelahie
DwN n. loc
64. Kilickt u
deſponſaeret,
hie Mechiha
ON e
ſebin, ſol. 9.
6). Confer hi⸗
2. & kol. 4.
OwN n
ſer. ”& Nedan

(6, Curtria iſt

menlatore ne
non verd trid
dum ell, hen
concubitus,
99. col. 3, K
Dywo lbel
ioſe eam ſſbi
de. habetut,
Conmentatot

0
— . N.

i. —
ſa ſt. ſonlll.
Ccum U illa 1e.
nefus (klieyen.
Omhinusnimi⸗

ellecundum nu.

limercenati ſu.

ile (Cliavendi⸗
Auoc lgegreltn.
tem
lngtlonm
deccetertapen⸗
Aate egreciatur,

Ipoteſt eam ven.

icatu; ineen
nille Przceptumn
erit ilam extta⸗
domino) vendi-
Uguipuellam
ementis)pollit⸗

ejusvolnerit (E

861. ſponlalibus;

ſed

——

ſethor modo: enit
4,auteis, (qo cali
Uatuor autel compli-
biennio operataelt,
lam kedimmit, non da-
teos, Geductis in bi⸗

.

(olſker, ic tractet.

8.b. ſeuii ad margi⸗
b.oc,
nionis, Hebt. hn,
piam ſel ibiſeſflio
ſerlu, feilaſegnn
pl. 34. ²¹
nemn ride in not. or

ſutßciurt enimpti⸗
notzæ in h-
ſuper

ChaAbP. XXI.

ſed dicat 62. ei ( puellæ emptæ:) ecce tu deſponſata ſis mihi pecuni4, quam accepit pa-

EXODI. 571

ter tuus pro pretio tuo. Eod. verſ. 9. Jaxià morem fliarum] (Videlicèt, ut præbeat)

alimentum, tegumentum & concubitum. 63. Verſ. 10. Si alteram acceperit ſibi] Su-

per illam. 64. Eod. verſ. 10. Alimentam ejus, operimentum ejus & cohabitationem ejus

non detrabat) (Videlicèt non detrahat) ancillæ, quam anteà ſibi deſponſaverat.,

RDi. e. alimentum, — juxtà ſenſum ejus literalem (i. e. tegumentum-,)
NRN i. e, concubitum. 65. Verfſ. II. Et itria iſta non ſecerit ei] i. e. Si unum ex
tribus iſtis non fecerit ei; quænam verò ſunt tria 66. iſta? (nempè,) ut deſponſet eam·
ſibi vel filio ſuo aut diminuat de pretio redemptionis ejus (ſcil. puellæ venditæ,) tune
egrediatur (puella iſta gratis,) ſi ſcilicèt iſte non deſponſaverit eam nec ſibi nec filio ſuo
& illa non habeat, unde ſeipſam redimat. Eod. verſ. 11. Egrediatur gratis] Am-

pliavit 67. (lex) ei (puellæ venditæ) egreſſum, magis, quàm ampliaverat ſervis; ſed quis-
nam eſt iſte egreſſus? docet te (S. Scriptura,) quòd illa egrediatur eum ſignis, 68. &

commoretur apud illum (dominum ſuum,) donec adferat ſigna* & ſi advenerint-

ſex anni antè ſigna * (iſta,) jam anteà didicimus, quòd egrediatur ( puella iſta empta,)

dici-

ſuper Commentar. Raſchi h. loc. vide & verſ.

præced. 8. n. d4.
62. Nempéê: filius patris, qui puellam illam eme-
rat, hic enim non alia re opus habet, niſi ſolum,
ut dicat: ſis mihi deſponſata &c.

63. Sic juxtà autoris noſtri mentem tria iſta debita

conjugalia hic vertere volui,
DNfi h. loc.
64. Sciliceèt ſi ſuper priorem uxorem, quam ſibi
deſponſaverat, aliara duxerit uxorem, confer.
hic Mechilta, prout ad marginem allegatur in
DDeN HDV h. loc. vid. & tract. Talm. Kiddu-
ſehin, fol. 9. b. & fol. 16. a.

confer. not. in p

65. Confer. hic tract. Talmud. Ketubhot, fol. 47.

a. & fol. 4 8. a. ſicuti ad marginem allegatut in
DDe n h. loc, ubi vide etiam notas, con-
fer. & Nedarim, fol. 15. b. & Gittin, 94. b.
66. Cur tria iſta, quæ hic ſequuntur & à Com-
mentatore noſtro referuntur, intelligenda ſint;
non verò tria antecedentia, de quibus ſuprà di-
ctum eſt, nempè: alimentum, tegumentum &
concubitus, vide rationem in Gur Arjeh fol.
9 8. col. 3, fin. nimirum, quia & yn de
yyv libellus repudii requiritur, poſtquam

ĩpſe eam ſibi deſponſavit, uti in Gur Arjeh dict.

loc. habetur, confer. Michlol Jophi h. loc. ubi
Commentatoris noſiri explicatio approbatur, vi-

ſupraà ad verſ. 4. h. cap. n.

de & not. in pam T h. loc ubi etiam ratio
adducitur, cur verba: tria iſta, non ad alimentum,
tegumentum & concubitum referri poſſint,
67. Hebr. Qad i. e, auxit, multiplicavit, amplio-⸗
rem & pinguiorem egreſſum puellæ venditæ fe-
cit, quam ſervorum, de quibus ſuprà verſ. 2, &
ſeqq. h. cap. in hoc itaque ampliavit lex puellæ
eg eſſum, ut, etiamſi illa non ſerviverit ſex annisz
pubertatis tamen ſigoa adepta ſit, egrediatur gra-
tis, verbi gratia, ſi intià biennium veltriennium,
ex quo vendita eſt à patre,, pubertatis ſigna ſit a-
depta, tunc illa etiam antè ſexennium egreditur,
quod non ita eſt in ſervo, confer. hic tract, Talm.
Ketubbot, fol. 46. b. & Kidduſchin fol. 3. b. Se
Bechorot, fol. 50, b.

6 9. Vel: propter ſigna, ſcil. pubettatis, vide,

quæ
29. Sc ad verſ. 7.
n. 48. notata ſunt, confer. & n. 72. h. verſ.
* Hebr. Snr, y, ſie in plerisque editioni-
bus; in utroque M St0 pro his legitur: Sxp*
50,Oa i. e. donec egrediatur cum ſignis vel pro⸗
pter ſigna ſcil. pubertatis.
*X Hebr. arpd —.,haæc & ſequentia, usque ade

umj i. e. ſed quid hoc eſt, quod hic &c. abſunt à
MStO I. DM

EXOPDlI.

CAbP. XXI.

—=

dicitur enim: Hebræus aut Hebræa, 69. & ſerviat tibi ſex annis; 70. ſed quid hoc eſt,
uod hic dicitur: egrediatur gratis: (nempè,) ſi venerint ſigna (pubertatis) antè ſex an-
nos, 77. cum illis 72. egrediatur (puella,) vel (forſitàn) non dicit iſtud (S. Scriptura,)
ut egrediatur (puella,) niſi de illius pubertate? 73. lex dicit: ſine argento, 74. ut inclu-

S

dat etiam egreſſum puberis (puellæ,) quòd ſi non dicta eſſent duo iſta, 75. poſſem ego
dicere, (verba iſta:) egrediatur gratis (intelligenda eſſe) de pubertate plena, quocircà duo
iſta (hic) dicta ſunt, ne adverſario detur occaſio diſceptandi. 76. Verſ. 12. Qui per-
cutit aliquem ita, ut moriatur] Multi textus Scripturæ dicti ſunt in Sectione de homi-
cidis, & quantum poſſum explicare (rationes,) cur illi adducamtur, exponamomnes.
Eod. verſ. I 2. Percutiens aliquem ita, ut moriatur] Cur dicitur. (ut moriatur? nimirùm)
uoniam dicitur: & ſi aliquis percuſſerit omnem animam hominis, 77. poſſem ego
(juxtà ſenſum literalem) intelligere percuſſionem ſine morte, (ideò hic) lex dicit: qui
percutit aliquem ita, ut moriatur, non eſt (itaque percutiens) iſte reus, niſi mortiferè
percuſſerit, & ſi dictum fuiſſet: qui percutit virum, 73. nec (alibi) dictum eſſet: & ſi a-
liquis percuſſerit „79. poſſem dicere, quòd iſte (percutiens) non ſit reus, donec percuſ-

ſerit B i. e. virum;

qui autem percuſſerit fæminam & parvulum, unde probas,

(quòd etiam iſte ſit homicida ac reus mortis?) lex dicit: ſi percuſſerit omnem animam

hominis, 80, etiam parvulum,

ctiam fœminam, prætereà ſi dictum fuiſſet: —– P

i. e. & percutiens aliquis, 81. poſſem juxtà ſenſum literalem (intelligere) quòd

etiam

59. Preùt Deuteron. cap. 15⸗ verſ. 12. habetur,
confer. & ſuprà verſ. 7. h. cap. n. 50. & n. 52.
70. Sicuti Deuteron. dict. eap. 1 5. v. 12. habetur.
71. Conter, quæ ſuprà ad verl. 4. h. cap num. 29.
notata ſunt.
72. Vel: propter illa ſigna pubertatis, confer. ſu-
prà num. 6 8. h. verſ. .
73. Id eſt: pofiquàm adepta eſt pubertatem, Hebr.
trha, eſt pubertas plena ſive ætas adulta, con-
fer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 258. & D. Wagen-
ſeil. Sot. p. 45 1. n. 5. & n. 6. . .
74. Zic habetur hoc veriu 11I. confer. hice Mechilta
& tract. Talmud. Kidduſchin fol. 4. a. b. ſicuti
ad marginem allegantur in - h. loc.
75. Nempè: Mie. gratis & PR i. e. ſine
argento ſive pecunia, in Gur Atjeh fol. 9 8. 0).4.
ſin exponitur, quòd verba iſta: egrediatur gratis
juxtà mentem Commentatoris noſtri intelligen-
daſint de Hya ) i. e. diebus pueritiæ ſive æ-
tatis impuberis; verba autem illa ſine argento,
accipienda ſint de n i. e. diebus ætatis
adultæ ſive pubertatis plenæ, confer. Buxtorf.

Lex. Talm. fol. 1363. fin, & fol 13 64. princ.
vide & D. Wagenſeil. Sof. p. 45%7% n. J.
76. Vel: anſa controvertendi, ſive occaſio elaben-
di per aliquam exceptionem ſive prætextum,
quem objicere poſſet, ſic verba iſta: — pimne
hic interpretor, confer. quæ ad c. antec. 20. V. 2.
n. 15. notata ſunt.
77. Uti Levit. c. 24. v. 17. habetur, ubi vide n. 51.
confer. & Gur Arjeh fol. 99, col. I. ac Mechilta
& tract. Talmud. Sanhedrin fol. 84. b. ſicuti ad
marginem allegantur in 'nnn ne h. loc.
7 8. Hebr. ν*α Rha, ſicuti hoc verſu 12. habetur,
79. Hebr. —* n H21, ſicuti Levit. dict. c. 24.
ve 17. habetur, differentiam hic facit Commen-
tator noſier inter verba iſta: — & inter
illa verba: — α i LHα ac difcziminis rationem
ſatis acutam hic adducit.
90. Prout Levit. dict. c. 24. v. 17. habetur, ubi
vide not. n. 52.
81. Vel: & ſi pereutit aliquis, ſic juxtà mentem
Commentatotis noſtri verba Hebræa hic vertere
volui.

—
cam ethuln
etba illa) l
jam ge inkanti
PNie, Firu
ſliumlubuſte
Ge indultria f
Ptura) beit
convenit hie,
ui penatis e⸗
(ltemam) Heh

; al iſt
ie & g
habeturinille
elletalicuier
illoloco:)
junta lutuslg

AE EE
81. icuti Leyi.
98;, Prout Lerit
34. Aliquem,
NN quo non
ſeckus, non:
Opponitur ri
ſot in P

Fireyadnt, ſe
imperleo ſel

gb, Kcuti 1, an

”Raſchi not,

37. oln Genel

hie track. Talr
1ot lol. 7. b 5

l

Ae, eudin
le ld edt guan
Daturameu for

‚ſie occaſio eladen.
em ſye pretentum,
eiba illa: ne
ad c: antec. 10. .2

betunubiiden. l.
,col. 1, a Mecebilta
