Malchizedek fuit patriarcha Schem, p. 99. col. I. D.

in omnem tem mutabatur præter cucumeres, p.

quæ, qu⸗
497, col.
Maria, Hebt.
l. P. 10,
Mariusquan
le,. 126,
MMatrimaniun,
g ll
um Uimult⸗
n, 4 6. legi
1,,. 946,
Matres ſyem
ſeſint, ,
NMAl non tetert
ll
nha conpe
1 9, memb
glot ſint in
ſententiam,
n 199. e⸗
Manbrum de a
70. col. 1
naſat, ſoſe
Phum ejusg
Maendacizoffiei
(dl. 1. M 62
ecie oloten
(ol. 1, h. 5,
Mnſi, goiz fue
Glluium ⸗
Metar popuſo⸗
lxodusdeden
eſlir adyent
2. 0h 7, 8 4
Kehio,,
len cic. g
utermegu
) illins te
lendus prot
illin diebun u
l 1,n gedlen
hemmet
urus per Bil
ol 1 3*
10, 8& n. 1.
Manth Anon

ctiheiis conegere
11n ſS
lanundo, ).21 ,.
biiaclltonſura, .
8acejdosin luctt
Zeeol. .N.

16, col. 2. n 59. Matrimonium ex præcepto Divino contrahi debet,
culo reletvata N , pag. & 1. col. 2. n. 20. duarum ſororum matrimo-
um ſimultaneum prohibitum eſt, p. 92 1. col. 2.
n. 4 ⁸. legitimum matrimonium non eſt genti-
li, p. 946. col. 2. D. 2 1.
“ Marres ſive matronæ, Hebr. Men, quæ ita dictæ
giiant ae ie i fuecint, p. 1208. col. I. n. 27.
Sign dten. ſo,. Ael non refertur inter fructus terræ, p. 145 2. col.
on el groziend er⸗ 2. b. iͤD7TWH....
176 in g . Membra corporis humani quot fint, p. 130. col. 2.
. n. 9. membra eminentia vel membrorum capita
oul, ozee . quot ſint in corpore humano juxtà Judæorum
ſententiam, p. 56 9. col. 2. n. 5 I. it. p. 584. col. 1.
ng⸗ n. 1 89. & p. 875. col. 1. n. 26. .
wen hebent ).14. Membrum de anima li vivo non debebat comedi, p.
13700. col. 1. n. 99.
hen, P99,,00ll,d. Alenaſſes, Joſephi filius interpres fuit inter Joſe-
phum ejusque fratres, p. 33 6. CoOl. 2. n. 32.
gonocoſinheitr Mendacia officioſa pacis cauſa ſunt licita, pag. 145.
a n. KAnn. col. 2. n. 62. mendacium niſi aliqua veritatis

hdecit, ut iple ſenet

elſe Plinelpla, .181

Frl. col. 2.n.1g:
624. 00l. 1..39
e Sabdethunn ceetuin
õ
.1.5.79. Gan
0l. 1,0. gu. h.l,
lrtercuclineehl⸗
lod eb Iuatliis ſoer
21,00. 15.4), 1 .
lel⸗ Givilit, P. ſ2)

laopoles mutatumtli

e

IND E.

quæ, quæ in mundo fuerunt, divilæ fuerunt,
497. cOol. 2. n. 72.

Maria, Hebr. ), cur ita plurali numero dican-

tur. p. 10. col. 1. n. 73

Maritus quando aliam poſſit uxorem ſuperinduce-

re, p. 126, col. I. n. 4. it. p. 2 12. coOl. 2. n. 72.

ſpecie colotetur, non inyenit fidem, pag. 112 4.
Ccol. I1. n. 56. D .
Menſis quis fuerit, quò montium cacumina poſt
diluvium apparuerunt, p. 73. col. I. n. 21.

Merſias populos idololatricos delebit, p. 12¹. col.

2. Sign. † ei à gentibus reſtituentur divitiæ, quas

Jacobus dederat Eſavo, pag. 3 54. col. 2. n. 7.

Meſſiæ adventus quando futurus ſit, p. 3 34. Col.
2. n. 7. & pag. 370. col. 2. n. I. Meſſias eſt ipſe
Schilo, p. 376. col. 1. n. 64., illum quærent gen
tes, dict. pag. 376. col. 2. n. 71. ipſius ætate in
Judæa magna crit terræ fertilitas, p. 377. col. 2.
n. 79. illius tempore naſcetur vinum, juvenibus
&& ſenibus profuturum, p. 37 9. col. I. n. 9 3. de
illius diebus ubi agatur in lege Moſis, pag. 501.

col. I. n. 9. oleum ſanctum ufque ad dies Mes.

ſiæ permanebit, p. 717. col. 1. n. 117. Meſſias
futurus per Bileamum prædictus fuit, p. 122 4
col. I. n. 71. & p. 12 2 5. cOl. I. n. 82. illius pedes
AſKabunt ſuper mente Oliveti, p. 13 16. col. 1. n.
10. & n. 11.
Aletatron eſt nomen angeli, p. 617. cOol. 2. n. 103.

Micha vitulum aureum feciſſe dicitur, p. 729. col.

Metuſchalachi luctus. p. 6 7. col. 1. Sign. ***½.

col. t. n. 2 8. quomodo illum ſecerit, pag. 730.
col. 1. n. 34. unde ipſe nomen Michæ adeptus
ſit, p. 72 9. col. I. n. . D=
Midianita & Moabitæ inter ſeſe priùs contende-
rant, p. 29 col. I. Sign.** ſed Bilhami æta⸗
te pacem inter ſe fecerant, ibid. & n. 49.
Mincha quid ſit. p. 530. eol. I. n. 9 2. vid. Oblatio.
Minorennis quis ſit apud Jjudæos, p. 556. Col. z.
n. 4 8. it. p. 946, col. 1. n. T6. & p. 12 6 2, col. 2. i-
25 & n. 26. HH
Mirjam dicta fuit Pbubah, peg. 40 2. col. z. n. 2 %.
quam ob cauſam, dict. p. 40 2. col. 1. n. 30. &
n. 3 2. ex illius progenie natus eſt Dauid, p. 40 5.
col. 2. n. 69, fuit prophetiſſa, p. 515. col. 2.
n: I15 §. it. p. I1 14. cal. 1. Sign. † cur illa dicta
ſit Mirjam, pap. 515., col. 2. n. 157. illa ipſa et-
iam Ephrat nominata fuit, pag. 62 3. col. z. n.
35. à Deo excommunicata fuit, p. I1117. col. xr.
n. 44. per oſculum Domini mortua eſt, p. 1172.
col. 1. n. 4. propter ejus juſtitiam per totos
quadraginta annos fuit Iiraelitis puteus, dict. p.
1172. col. I. n. 9. poſi illius mortem puteusi-
ſte deſiit, p. 1187. col. z. n. 101.
Miſericordia, mortuis exhibita, vera eſt miſericor-
dia, p. 362. col. 2. Zign, *
Moabitæa & Edomæi, ab Iſraelitis bello peti non
debuerunt, pag. 513. col. 2. n. 144. cur illi ſibi
ab Iſraelitis metuerint, ibid, it. pag. 514. col. I.
Sign.* cur Moabitæ non fuerint perditi ab IHfrae-
litis p. 12 32. col. 2. n. 53.
Moeris, Pharaonis filia dicta fuit, quæ ſervavit Mo-
ſen, p. 40 8. col. I. n. 19.
Molech, idolum, quomodo fuerit cultum, p. 922.
col. I. n. 50. & . 51. it. p. 1409. col. I. n. 59.
MonachiChriſtianorum quomodo à Judæis vocen-
tur, p. 12 69. col. 1. n. 37.
Moneta ignea Moſi à Deo fuit oſtenſa, p, 70 8. col.
1. n. 20.
Mons planitiei præferendus eſt, p. 13 54. col. 1. n.
380.
Morbus gravior eſt tempore veſpertino, quam ma-
tutino, p. 146 8. col. I. n. 77.
Morija eſt eruſalem, pag. 179. col- I. n. 9. unde
ſic dicatur Morija, ibid. n. 10. unde mons iſte

ab Abrahamo fuerit cognitus , p. 180. col. 20

KEk Ekk kKk Maor⸗

INDEX.

Mors in lege abſolutè dicta ſignificat ſirangulatio-
nem, p. 577. col. z. n. 124. juſtorum mors gra-
vis eſt coram Deo, pag 13 49. col. 1. n. 19. mor-

tem quando quis maximè metuat, p. 2 12. col

I. n. 2 poſt mortem nemo maledicere debet pa-
tri & matri ſuæ, p. 946. col. I. n. 12. it. p. 9 99.

col. I. n. 6 2. & 6 3. mors juſtorum eſt expiatio-

p. I17 1. col. 2. n. 3. mors hominis expiat ejus
peccata, ibid.
Mortuorum volutatio quæ, p. 362 col. z. n. 41.
mortuo maledicere licet, p. 930. col. I. n. 60.
excepto patre & matre, ibid. quinam pro mortuis
babeantur, p. 26 1. col. 1I. Sign. † mortuus præ-
cepti quis ſit, p. 9 5i. col. 2. n. 3. ſt. P. 9 52. col.
2. n. 11. & p. 95 6. col. s. n. 43. mortuum non
faciunt pernotare in urbe Hieroſolyma, pag.
1010. v. 2 5. mortuus eſt patcr patrum immun
ditiei, p. 1170: col. 1. n. 121.
Morticinum tangens & portans quando contami-
netur, p. 867. col. I. n. 120. & n. 121. .
Moſes quomodo in monte Sinsi diem à n cte di-
ſcernere potuerit, p. 78. col, 2. n. 70. ſib quo
rege gypti natus ſit, p. 400. col. I, n. 10. non
ſuxit lac mulierum Ægyptiarum, p. 40 9. col, 1
n. 30. virum Fgyptium juſtè occidit, pag 411
col. 1. n. 46. euodem per nomen Dei
explicitum occidit dict. pag. 411. Kcc1. 2.
n. 52. carnifici fuit traditus „ ut occidere-
tur, p. 412. col 1I.n 5 5. & 5§6. carni ñcis gl, dius
nullam ei vim attulir, ibid. & pag. 421. cOl. 2, n.
25. & n. 2 6. it. p. 5 3 6. col. 1, n. 24. illius ſocer
ſemet à cultu idololattico ſeparavit, p. 412. col.
2. Sign. * aqua in illius occurſum aſcendit, dict.
p. 41 2. col. 2. n. 60. ſocero ſuo juravit, quòd
ex terra Midian non recedere velit, p 413. col.
1. n. 66. & p. 422. (Ol. 2 n. 31, cur ipſe morte
dignus habäus ſit, pag. 424. col. 1. n. 46. & n.

Y0. curiosè actiones Dei rimatus eſt, p. 430. Ol.

2. n. 1. fupra cœlum elatus fuit, p. 449. V. 2²
tria difficulte comprehendere potuit, pag 460.
col. 1. n. 7. & p. 639. col. 1. n. 117. & p. 544.

col. 2. n. 181. it. pag. 70 8. col. 1. n. 20. & pag.

1092. ol. 2. n. 10 vatieinatus eſt, nec ſceivi,

quid vatic inaretu, pag. 514 col I. n. 18. ipſiu †

fepulchrum ereatum fuit inter crepuſculum ve
ſpertinum, qued ræcedit Sabba hum, p. 52 5

col. 1. n. §1. jt. p. 15 31. col. 2. n. 1 8. in ſe 80.

lem ffare fecit, p. 5 3 2. col. z. n. 21. & quiden

quinque vicibus, ibid. if, p. 1319. col, 2. n. 43.

quando ipſe tabulas legis confregerit, p. 539.

60Ol, I. n. 47. an ipſe per omnia ſit Pentateuchi
autor, p. 194. col. 1 n. 44. & p. 15 30. col. 2. n.
I1. quomodo ipſe feretrum Joſephi, patriarchæ,
ex Nilo eduxeiit, p. 729. col. 2. n. 3 2. à domo

judicii Divini excommunic aus fuit, pag. 732.
col. 2. n. 5§ 1, & pag. 741. col. I. n. II it. p. 780.
col. I. Sign. * & n. 2 5. .gyptios feeit proſely-
tos, p. 7 32. Col. 2. Sign, † coronas aureas me-=
ruit, pag. 740. col. 2. n. 6. mediator inter De-

um & Iſraelitas fuit, p. 744. col. I. n. 43. ei la-
picidina adamantina fuit oſtenſa à Deo, p. 7249.
col. 1I, n. 1I. ipſe valdè dives evaſit, ibid it. Ssign.

* quando ſacerdotis officio fun us ſit, p. 774.
cOl. I. n. 7. it. p. 84 1. cOl. 1. n. 19 & p a59 ol.
2. n. 73. decem coronas ſuſtulit, p. 842. c0!. 1.

n. 3.it. Pag. 107 5. col I. n, 2 8. ipfe per ſeptem

dies integros tabernaculum erexit, idque quoti-
die depoſuit, p. 84 5⸗ col. 1. n. 31. ducs Aaro-
nis filios precibas iuis, ad Deum fuſis. fervavit.
p. 848. col. 2. n. 2 8. proptec iram doctiinæ le-
gis oblitus eſt, p. 8 53. col. 1. n. 6 5. ipſius di es
tanquàm mulieris debilitatæ fuerunt, pag.
1104. col. 1. n. 5 2. it. pag. 1229. col.
I. r. 21. ab uxore ſua ille ſemet ſeparavit, pag.
1113. cO:. I. n. 6. & pag. t 116. col. 1. n. 34. in
exce ſum aſcendit, p. 112 §. v. 17. conſtitutio
juris ab llo ab ſcondits ſuit, pag. 1229, col. 1. n.
19. ejus exce'lentia præ ceteris prophetis, pag.

1260. col. 2. n. II. & n. 12. poopter iram erra-⸗
vit, p. 12 72. col. 1. u. 80. & ſeq. ipſe exeommu-

nicatus fuit, p. 15 19. col. I. n. 41. fribui Simeo-
nis nec maledicere nec benedicere voluit, pag.
1460. c0l. 2. D. 19. & n. 20. quam ob cauſam,
dict, n. 19. Moſes eodem die natus & mortuus

eſt, pag. 147 8. col. 2. n. 4. traditiones & fontes

ſaſ ient quando ej fuerint abſconditæ, p. 1479.
col. I. n. 5. ipfe conſtituit joſuæ interpretem, p.
1507. cOhl 2. n. 246. uhi ſepultus fuerit, p. 1524.
col. I. n. 1 32. & n. 133. ipſe uno gradu paſſus

mukos ablolvit, p. 1529. co. 2. n. 2, quomodo

iſtud intelligendum ſit, ibid. Deus ei omnes o-
ſtendit calus, qui Iicaelitis eren uii eſſent usque
ad reurrectionem mortuorum, pag. 1530. v. 4.

& ſequ. quomodo ipſe morttuus ſit, p. 15 3 . col.

1. n. 14. à quo ſepultus ſit, ibid, eol. 2. n. à5.

R. Moſes Hadarfehan unde oriundus ſit, P-g 1460.

col: I. n. 17. & p. 249 6, c0l. 1. n. 337.
MA

Ninyod cur

. .f

=
alits lel
P.ᷓ 12. (H
Mul, Hebt.
390 mula⸗
1, 39, mn
dae 131;
idic.
Mundupere
37,Aen⸗
19. dutè m
fuerunt,p.
1. mund
col.2,5.
Hebteamea

menle creat
Naardehe tuit

7.
NModas § Abit
Deprinumm o
cOati Nole
ſ co.
eofum adicn⸗

Narirtatus no

g1. Ueuti nee
NWenl, Hedr,
176. col. ,
Nephilim Hedr.
1126, c0l,1
Mtbivei guinan
dag 14)0
ibic.
Mianpyi Porta
Mlaselibiſchon,
Iaonis alcend
Ppro Deo habi⸗
col. 1., 19.4

Done hereulſie

lo feretrum o
719. cl. 1.n.
Mluelk ebie
in Keinig⸗
innee
4cur tobu
2,diendizfii
1 Aamis
enn 16e

—;
tegenit, . ſ9
in it bentatenhi
P.ize, col.2, ,
ſepbiparinche,
l1. . zu Adom
uskuit, dag. 732.
1,n. N it P. 730.
Pkios Keit prolelj⸗
toroms aujes me⸗
wediaor iner De-
c0l. 1. . 4, ei la⸗
enla 2 Deo, p. 749.
eyaltibid it⸗dign

fundus ſit, ./7
n,19 8, 4590 cl.
ſlolit, 541,00,1,.

1,. ipe Per ſeptemn
Aeuit, ique qrotl⸗
1.d. 1. dus A:
Debmn folis enzatit⸗
e nac Cochine de⸗
1.7.6 ,ilies ies
atæ fuefunt, ſeg⸗
1. ag. 1129, (0.

emet ſeperziit, ae

116, c0l 1, n 34 im

19.7. 17 tonſlin

t,p 1119,tĩ0.. 1 ſi
r ens opelig eg⸗

1. Mopet am eila

ſe igle exrommu⸗
n. 4lelfppdni dimeo⸗
ecicetenoluit, ig⸗
110, gbam ob caulem,
die tatus ind

dleondite 1475.
wæintetplelen,
1,p. 5 14
vuleus fuelitp.1
ſepultun N
.
ibic.
3serenul
Horum,3. 1 n.
hottuus ſinp. 131
ſit, id,eole lee)

Peusel oſdnes

indſt, be

Nazirzatus non fit pro dimidio, p. 999, col. 2. n.

Nilus eſt Piſchon, p. 2 6. c. 2. n. 64. is in occun ſum Pha-

tuts
tladitiobes foates

iaſent usg:
g n30. . .

INDEX.

Malcta leu pœna pecuniaria Hebiæis dicitut ay,
p. 5 82. col. I. n. 16777Kn.
Mali, Hebr. ', cur ſic dicti, p. 292. col. I. n.

322. mulà albà percuſſus ſanari non poteſt, ibid.

n. 39. muli non ſunt ſub regula benedictionis.
pag. 13 89. col. 2. n. 45. quam ob cauſam,
ibid.
Mundas per quod à Deo ſit creatus, p. 4. col. 2. n.
37. & p. 746. col. 2. n. 69. & p. 76 ⁸. col. 2. n.
1. antè mundum conditum ſeptem res creatæ
fuerunt, p. 7. col. I. n. 5 3. it. P. 13 10. col. 1. n.
5I. mundus hominis cauſa factus eſt, pag. 23.

col. z. n. 2 8. mundus per linguam ſanctam i. e.

Hebræam creatus eſt, p. 30. col. 2. n. 96. quo
menie creatus ſit, p. 73. col. 2. n. 29.

Naardehe fuit Judæorum ſchola, p. 377. col. 1. n.

7 3⸗
Nau; & Abihu cbrii fuerunt, quando ignem pe
regrinum obtulerunt, pag. 2 15. col. 1I. n. 10 8 .
contrà Moſen, eo præ ente, de lege docuerunt, p.
84 5. col. 2. n. I. quomodo abſumptæ fuerint
eorum animæ, p. 847. col. I. n. 15.

91. licuti nec votum, p. 132 5. col. 1. n, 39.
Nemus, Hebr. 7&ε, unde nomen iſtud habeat, pag.
176. col. I. n. 6 7
Nephilim, Hebr. a gigantes, unde ſic dicti, p.
1126. col. I. n. 70.
Netbinæi quinam fuerint, pag. 9 54. col. I. n.27. &
& pag. 1470. col. 2. n. 19. unde ſic dicti ſint,
Nicanoris porta, vid, Porta Nicanoris.
raonis aſcendit, p. 359. col. 2., n. 19. ab Pgyptiis
pro Deo habitus eſt, p. 439. col. 2. n. 17. & p. 440.
col. I. D. 19. cur Nilus non à Moſe; ſed ab Aa-
rone percuſſus fuerit, p. 440, col, I. n, 20. ex il
lo feretrum Joſephi à Mole fuit extractum, pag.
7729. col. 2. n. 32. quomodo id factum ſit, ibid.
Nilus eſt Schichor, p. 1284. col. I. n. 10. flu vius
iſte dividit terram .gypti à terra Ifraelitica, i.
Did. n. 9. irrigat Ægyptum, p. 1312. col. 2. Sign.
Frx jt. p. 13 53:- COl. 2. n. 20, SD
imrod cur robuſtus venator dictus ſit, p. 86, col.
2. Sign.* is fuir Amraphel, p. 107. col. I. n. 1.
S& 2. Adami & Evæ tunicam accepit, pag. 224.

Noachus unde nomen iſtud adeptus ſit, p. 5 3, col.
„, n. II. cur non genuerit usque ad annum æta-
tis ſuæ quingenteſimum, p. 54 col. z. n. 17. an
ipſe exigua fide fuerit præditus, pag. 61. col. 2.
n. 46. it, p. 67. Col. 2. n. 10. cur ei labor à Deo
impoſitus fuetit, ut arcsm ædificaret, pag. 63.
col. 2. Sign. † & *legi operam dedit, pag. 66.
col. 2. n. 3. à leone morſu petitur, p. 70. col.
2. n. 3 S. quomodo ille diem à nocte in arca di=
ſcernere potuetit, pag. 7 8. col. 2. n. 70. à Chamo
caſtratus fuit, p. 84. col. I. n. 35. it. p. 8 5. col.
I. n. 45. ipſius poſſeris non ſunt divortia, psg.
16 5. col. I. n. 15. quomodo iſtud intelligen-
dum ſit, ibid-Noachi filiis ſororem confangui=
neam uxorem ducere licuit, pag. 304. col. 2. n.
86. ei interdicta fuit ſcortatio, p. 30. col. 2, n.
97. & p. 3 17. col. 2. D. I I. it. p. 119 4. Col. I.n.
186. ei ſeptem præcepta fuerunt data, p. 30. col.
2. n. 97. it. p. 79. col. 2. n. 7. & pag. 16 5. col.
I, n. 16 &. p. 317. col. 2. n. I1. it. p. 620. col. 2.
n. 5· & p. 1194. col. I. h. 16. vid. infrà Præce-

pta.
Nod, regio, cur ſic dicta, p. 4 5. col. z. n. 45.
Nomen Dei eſſentiale abſconditum eſt, p. 41 5. col.
Zz n. 14. illud non enunciatum fuit, niſi in tem-
plo Hiero ſolymitano ,p. 56 I. col. 2. n. 106.
Nobilunium qvando ſit, p. 459. col. 2. n. 5. illius
conſecratio qvando facienda ſit, ibid. hircus
novilunii qvando & cur offeratur, p. 12 53. col.
2. n. 37.
Nox contta dæmones cuſtodita qvænam illa ſit,
p. 479. col. 2. n. 197.
Nubes ſeptem comitatæ ſunt Iſraélitas in deſerto,
p. 9 82. col. I. n 8 8. it: p. 109 7. col. 2. n. 60. &
p. 117 8. col. 2. n. 9. qvando receſſerint ab Iſrae-
litis, p. 117 S. col. 2. n. . & 9. it. p. 12 35. col.
2. n. 22. S& p. 1348. col. 2. D. I1I. nubes, qvæ
I(raëlitas in deſerto comitata eſt, omnes montes
reddidit planos, exceptis tribus, p. 1177. verf-
22. nubes Divinæ præſentiæ eſecit Ifraëlites
peccatores, p. 14 5 1. 00ſ. 2. n. 56. Deus nubi-
bus circumdedit iſtaelitas, p. 149 8. c. I. n. 54.
Nubis columna qvando fuerit convoluta, p. 1090,
col. 2. n. 30. qvando illa inſtar palmæ leſe ere-
Lerit, p. 109 I. col. I. n. 34.

Oblatio pauperk xæqvè grata eſt Deo, ac oblatio

col. 1. n. 18:ab Eſavo intetfectus fuit, ibid.

divitis, p. 792. col. I. n. I17. qvomodo, ibid.
Kkk KkKk Kkk 2 7:4 iu.

i NDE X.

S& cOl. 2. n. 2. it. p. 81 3. cO'. 1. n. 3 1. aſcen-
dens & deſcendens oblatio qvæ ſit, p à&11. col-
1. n. 10 oblatio ſeu mincha iater qvos fue it
diviſa, p 830. col. 2. n. 24. oblationis agitatio
ent facta ſit, p. 974. col. 2. n. 2 r. oblationes
qvomodo hodiè à Judæis fiant, p. 1160. col. 2.
n. 32. oblatio magna qvænam fuerit, id'd. &
pag. 1162. col. 2. n. §5 3. oblationes in excelſo

qvamdiu permiſſæ fuerint Iiraelitis, p. 1364.

col. 1. n. 2 6. qvænam illæ fuerint, ibid. col. 1. n.
29. & col. 2. n. 30. S
Ohbſerßatio Hebr. Mnvn qvænam ita in ſpecie di-
catur, p. 2 17. col. 1. n. 9.
Oceanus Fnoſchi ætate tertiam mundi partem in
undavit, p. 5 8⸗- col. 2, n. 23.
Oculus malignus non invidet piſcibus, p. 386, col.
2. D. 40. & p. 3 96. col. 2. n. 17 8. & n. 179. O

culi ſunt exploratores corporis, p. 1 141. col. 2.

n. 70. ſunt proxenetæ peccatorum, ibid.

Odium ſpetnit lineam, p. 2e4. col. 2. n. 1 3. jt. p.

1200. col. I. n. 62.
Ohindiculum qvi dat ſocis ſuo, is illius locum in-
trat qvoad omnes pœnas, pag. 1265. col. 1.
—„pv. SL..
Og, rex Baſan, à diluvio ſuperſtes fuit, p. 70. col
2. n. 36. & p. 11 1. col. I. n. 29. ex acie qva-
tuor regum incolumis evaſit, p. 1 10. col. 2. n.
2 6. & p. 11 1. cOl. I. n. 27, it. p. 119 1. col. 2.
n. 135. && p. I192. cOl. 1. n. 137. it. p. 1322.
col. I. n. 4. & p. 1323. col I. n. 19. is Saram:

ducere voluit uxorem, p. 1I1I. col. 1. n. 3 2. à

Male interfectus eſt, p. 1 192. col. I. n. 1 3½ 2.
Oleum lanétum in tempus futurum, i e. usqve aG
Meſſiæ tempus permanebit, p. 717. col. 1. u.
117. illius ampulla tempore egis joſiæ fuic re-
condita, p. 9 12. col. 2. n. 74. oleum Ompha-
cinum ubi natum ſit, p. 1526. col. 1. n. 156.
Opera ſervilia qvæ ſint, p. 1003. c0l. 2, u. 12 ⁸.
Oraculum Divinum cur ad Molen non ſit factum
in urbe «gypfiaca, p. 459. col. I. Sign. * G
col. 2. Sign. **. ubinam illud in tabernatulo
ſit fatum, p. 10 ⅝1. col. I. n. 80. non egreſſum
eſt exttà tabernaculum, ibid. col. 2. n. 96.
Orans debet deſinere in verbo dena, i. e. tremen
dus, p. 5 12. col. 2, n. 135.
Oratio ſervorum interdum gratior eſt Deo, qvà n
lex filiorum, pag. 19 O. Oſ. 1. n. 76. Otatio eit

Oses Egyptis numina fuerunt, p. 357. c0Ol. 2.r.35.

80 1. col. I. n. 2 3. it. p. 80 8. col. 2. n. 61. & p.
22 8. col. 2. n. 5. ovis, Hebr. wan, unde ſig di-
catur, p. 1135. col. 2. n. 11.

P.

Pacis præſtantia, p. 145. col. 2. n. 612. Se p. 397.
col. I. n. 41. & p. 10 10. col. 2. n. 2 6.
Pamias ſive Panias ſpelunes fuit, p. 1524. col. 2.
n. 140. ex ea fluvius Jordan oritur, ibid. Pa-
n. 145.

Panis eſt fulcimentum cordis, p. 141. col. 2. n.

3 1. 31. & 33. panis nomine in S. Scriptura ve-
nit omne comeſtibile, p 262. col. 2. n. 76. &
n. 77. it. p. 9 56. col. 2. n. 4 8. & ſeqv. it. p.
959. col. 1. n. 69. S
Panes duo primitiarum qvando oblati fuetint, p.
614. COl. 2. n.7 9. & n. 79. “

2. n. 71. .
Partes ſive membra ſacrificiorum qvænam ſint,
p. 12 50. col. 2. n. 7.
Parba, Hebr. ☚α2, qvid? p. 9 10. col. 2. n. 6 1.
illius conclave dictum fuit pa ra, ib.
Paſcia ſeu paichalis agnus congregationis IIrae-
liticæ in tiibus (œibus mactabatur, p. 46 3.
col. I. n. 3 ö. & n. 39. illius ſangvis non extrà,
ſed intrà domum datus fuit, p. 467. col. 1. n.
76. Paſchatis præceptum terræ Chananææ al-
ligatum eſt, p. 47 3. col. 2. n. 131. agnum pa-
ſchalem Arabs & Gibeonita, licet citCumeiſi,

agnus paſchalis etiam in duobus locis comedi
poterit: in una tamen congregatione, p. 4 ⅝ 1.

eſt tempore ſtatuto, etiamſi totus cœtus Iſrae-
liticus fuerit immundus, p. 69 0. col. 1. n. 179.
it. p. 10 9. col. I. n. 5. ſemel tantum agaus pa-
ſchalis in deſerto fuit mactatus, p, 10 7. col.
2. n. 4.

Pasßm, Hebr. d'do qvid per Notaricon ſigniſicet⸗

p. 297.⸗ COl. 1. n. 23.

Pater præ avo honorandus eſt, p. 3 54. col. I. n. 2.

culitus Divinus, p. 13 55. 004. 2. n. 3 8.

patrem pereutiens qvando puniendus ſit, p. 989.

col. 2, n. 67.

Pa.

nonnullæ oves caudam habent ponderoſam, p.

mias dicta fuit urbs L. æſchem, p. 152 5. col. 1.

Paradiſus igne circumvallatus fuit, pag. 39. col.

comedeie prohibentur, p. 480. col. 2. n. 197.

col. I. n. 19 8, & n. 200. Paſcha celebrandum

Patriacha,
verunt,
hnt in
P 117.
chis liben
P.1333.
haler plo
itpa61.
pꝛupenise
Pucetun 30
n.13.4
candi otc
1. col
col..n.9.
cauſaiur m
caaqtib
1ede pee
col,1, n.
tumell o
igl . g
magit pece
ſ. col.
Pacyate iudie
Petunis inn ur
Wn, ,2
Pibyr Ar
col.1,n.4,
Peler ge ſt
n,9.
Pelichtini ee
cdl.1¹, Sion.
P ſ1 , cok.
Mtaltuehy, 31
lem, p. 1
Miſntit
bp. 333, col.
P. 14 6. 60,
ermiſ, non ha
I. N. 11 6.
eſſe mnie ſio

harao Prolel

ahioni,
tiſeptipere
1 angelo heie
les dae bic
60l. 1. nn2,
12, tol:

P 3 7. col.1 , .
pondeoſam, .
col. 1. n. 61, & .
vn, unde ſe di⸗

1,1, 61. K,. )).
1.. 1n0.
it, P. 1)14, 0l.¹.
otitur, bbi Di

n,I rſeel

P. 141, 0. 1, n.
ei0 5. Kriptura ſe⸗

61, c01, 1 0. 70,

48. lege. in p⸗
1o oblali kueſint,5.
gtit deg 39 eol⸗

orun gernm ſnt/

(910 col 1. nsl.

1 wa id.
ongtegnioni liae.
clebailt, 463.
6 ngnis On eilts,
1, 467,00, 1, n⸗
tetræ Chananzz l⸗
.nl
8 e citcumeilt
490. tol 1, 1. 1gj.
Auobus lotis end
gnione, .451
Ren celebrangunm
lͦ totus clus ae⸗
69o l en .
reltantum 2 nis la⸗
uus,9, 1017 .

tnign igie„

4,5. 314.

.

1 zgnuln ha.

dputienin lup y.

INDEX,

verunt, p. 489. col. 2. n. 58. pattiarchæ do-
lent in ſepuh hro, qvando Israelitæ puniuntur,
pe, 1175. col. 2. n. 41. Deus oſtendit patriar-
chis liberationem Israelitarum apud mare uph,
p. 13 3 3. col. 1. n. 0.
Pauper pro mortuo habetur, p. 240. col. 2. n. 13.
it. p. 26 1. col. t. Sign. † & p. 42 3. cOl. I. n. 33.
pauperis oblatio, vid. Oblatio paupetis.

Peccatum ad oſtium ſepulchri cubat, p. 42. col. 1.

n. 13. 4 peccato ſemet abſtinens, dum ci pec-
candi occaſio oblata eſt. mercedem accipit, p.
91 . col. 2. n. 2 2. peccati vis magna eſt, p. 759.

coOl. I. n. 90. it. p. 10 54. col. 1, n. 1I1I. peccatum

cauſatut mortem, p. 115 5. col. 2. Sign. . pec-
cata qvibus præcipuè remittantur, p. 2 89. col.
2. n. §. peccatum ex peccato orntur, pag. 929.
col. I. n. 51. & p. 1013⸗ col. 2. n. 52. pecca
tum eſt moleſtia coram Deo, pag. 1212. c01!, 1
Sign. *. qvi aliqvem ad peccandum indueit, is
magis peccat, qvam qvi aliqvem intetficit, pag
1435. col. 2. Sign..
Pecforale judicii, vid. Urim & Thumim.
Pecunia in urbibus Africæ maritimis vocata eſt
z“, p. 277. col. I. Sign. *.
Pehor Hebr-yn, unde habeat nomen, p. 1227.
col. 2. n. 4.
Pelleæ qvæ ſit & qvæ ſic dicatur, pag. 204. col. 1.

Peliſehtim i. e. Philiſilæi, unde ſic dicti ſint, p. 87.
col. 2. Sign. **. interfecerunt filios Ephraim,
p. 51 3. col. 1. Sign. ** & io id. n. 142.

Pentateuehus an Moſen per omnia habeat auto-.

rem, p. 1 84. Col. I. n. 4-.
Peritulum dum inſtat, Satanas hominem aceuſat,
p. 33 3. col. 2. n. 10. & p. 243. col.2. n. 29. it
p. 143 6. cOl. 1. n. 24.
Permitſo non habet vim mandati, p. 1205. col.
Perſæ unde ſim orti, p. 86. col I. m I.
Pharao propter Saram percuſſus fuit plaga ulceris
maligni, pag. 101. col. I. n. 29. leprà percuſſus
fait, in nocte Palchat is, ibid. illius etiam dome
fſici leprà percuſſi fuerunt, ibid. col. 1. Sign. .
ab angelo peicuſſus fuit Pharao, idqve ad pre
ces Saræ, ibid. col, 2, n. 3 2. & 3 3. it. p. 34 8.
col. 1. n. 22, & 23. illius flia fuit Hagar, pag.
125. tol. 2 n. 1. ipſe lingvam fanctam perdi-

Patriarcharum ofla litaelitæz ex Egypto aſporta

icere non poruit, p. 39 4: col. 2. n. 6. ipſius aſtro-
logi qvid de IIraéitis viderint, p. 40 3. col. I.
Sign. f. Phataonis filia, qvæ Moſen lervavit,
qvomodo vocata ſit, p. 40 8. col. 1, n. 19. illius
puellæ ab angelo Gabriele ſolo fuerunt alliſæ,
ibid. col. z. n. 24. illius manus cubitis multis
excrevit, p. dict. col. 2. n. 2 7. & p. 409 cOl. I. n. 2 8.
ipſa vidit Majeſtatem divinam cum Moie eſſe,
dict col. 1. n. 29. rex ,.igypii lepro us fuit, pag
413. col. z. n. 67. infantes IIraelitarum ipſe
mactari curavi, ibid. varicinatus eſt, p. 417.
col. 2. n. 33. ſeipium fecit Deum, p. 439. col.
2. h. 17. ſecreta ſibi colloqvia cum Nilo eſſe ſi-
mulavit, ibid. qvid ipſe per aſtrologiam de I-
ſtaelitis viderit, p. 45 3. col. t. n. 13. Moſen
inter fic ere voluit, p. 53 6. col. I. n. 24.
Phiala, ex qva libamen fiebat, habebat foramen,
p. 1135. coſ. I. n. 5.
Phylalcteria, pag. 357. col. I. n. 3 1. illorum uſus,
ibid. duplicia apud udæos ſunt phylacteria, p.
74 g. col. 2. n. 87. modum ea ligandi ſive figu-
ram ligaturæ phylacteriorum Deus oſtendit
Molſi in monte Sinai, ibid.
Pietas & impieras in arbittio hominis ſunt poſita,
p. 1 350. col. 1. n. 31.
Pihachiroth fuit Pithom, p. 49 0. col. 2. n. 2. cut

dicatut Pihachiroth, ibid. n. 3. nullus ſervus

urbem ilam fugiendo prætetire poterat pro-
pter g£gyptiorum incantationes, ib.
Pinchas natus eſt ex filia Puthiel, p. 12 30. col. I.
n. 30. ei multa miracula ſunt facta in facto
Zimri, dict. col. 1. n. 2 8. & 29. cut ipſe && non
Eleazarus ad bellum contra Midianitas profe-
Gus ſit, p. 1267. col. 1. n. 17. & ſeqv. uſqve
ad num. 23.
Piſces cur in tantam multitudinem & magnitudi=
nem excreſcant, p. 3 6 8. col. 2. n. 40.

Piſchon qvis fluvius ſit, p. 2 6. col. 2. n. 64.

Piftorum Præectus regis Pbaraonis in qvo pecca-
verit, p. 320. col. I. n. 3.
Pislani vallis, p. 31 80. col. 1. n. 106.
Placenta, Hebr. miyn, p. 1137. col. 1. n. 24. illius
qvantitas à Rabbinis determinata, ibid. n. 27.
& n. 29.
Piubia in gypto interdum deſcendit, pag. 323
Pœnæ ſcil. oréinariæ qvis ſit capax, p. 5 5. col. I.

n. 19. & n. 2 1. it. p. 13 3 C0Ol 2. n. 29. & pag.
KkX kkX KKk 3 * Ezz,

185. col. 2. n. 2. pœ narum translatio interdum
à Deo fit, p. 803. col. I. n. 9. illius translatio.
nis cauſa qvæ, ibid. it. pag. 94 5. col. 2. n. 8.
pænam primòô ſentit, qvi primus peccavit, p.
106 . col. 2. n. 106. pτ& delinqventium a-
pud Judæos difterri ſolebant ad feſtum ſolenne
p. 1402. col. 2. n. 22. & pag. 1427. Col. 1. n.
49. poœna à Deo non infligitur, priusqvam ju-
ſti in tentorium ſuum ſe receperint, p. 1111.
col. 2. n. 13 2. òꝗME
Polygamiz ſimultanea prohibita eſt, p. 92 I. col.
Pombedithæ fuit ſehola judæorum, p. 3 77. c. I. n. 75.
Pontißices judaici, ex qva tribu uxores ducere con-.
fſyeverint, p. 1526. col. 2. Sing. *. Pomtifex vid
Summus ſacerdos. .
Populi decem erunt Iſraeli is in poſſeſſionem tem-
pore futuro, p. 12 5. col. I. n. 8 5. qvot populi
ſint in mundo, p. 2 &4. col. I. Sign. **. it. pag.

107 8. col. I. n. 50 & p. 12 56. col. z. n. 9, it.

Pp. 12,83. col. z. n. 4. & p. 1300. col. I. n. 42.
it. pag. 1487. col. 1. n. 45. illi à pœnis prote-
guntur pe oblationem 70 juven corum, 4 ju
dæis factam, p. 1256. col. 2. n. 11. & p. 125 8.
col. 2. n. 56. princtipes populorum è& cœlo de
jecdi ſunt à Deo, p. 1283. col. 2. n. 4.
Pepulus Judaicus, vid. Judaicus populus.

Porta Nicanoris qvæ, p. 886. col. I. n. I 5. & pag. †

1060. col. 2. n. 72.
Potiphar filiam habuit nomine Asnath, pag. 216.
col. 2. n. 3. eam Joſephus duxit uxorem, ibid.

it. p. 3 30. col. I. n. 60. Potiphar cur dictus ſit
Potipherah, dict, p. 3 30. col. 1. n. 6 1. ipſe ab
angelo Gabriele caſtratus ſuit, ibild.
Preces vid. Oratio. .
Præceptaz ſeptem Noacho data ſunt, p. 19. col. 2.
n. 170. it. p. 79. col. 2. n. 7. affirmativa præ-
cepia q ot ſiant, p. 130. col. 2. n 9. præceptun
legis eſt medicina hominis, pag. 51 8 col. 1.
Sign. *X & ibid. col. 2. n. 181. affirmativum
p æcp um ſit per dedortationem, p. 61 3. Co'.
1. n. 66., omni præcep'o ffirmativo ineſt etiam
negativum, ibid. it. P. 688. col. I. n. 16 1.
& p. 713. col. 2. n. 79. it. p. 90 3. col. I. Sign.
Xrx. & p. 1061. Col. 2. n. 8 I. it p. 13 59. cOl. 1.
n. 76. & p. 13 82. col 2. n. 44. & p. 143 S. col.
1. n. 46. præceptum, Hebr. n qvodnam ſie

in ſpecie votetur, p. 217. col-2, Sign.*, præ

cepta ſunt partim affirmativa, pattim negativa,
p. 757. col. I. n. 69. præceprti negativi violatio
meretut flagellationem, p. 869. col. I. n. 134.
S& p. 136 8. col. 2. n. 77. præceptum unum tra-
hit poſt ſe alterum, pag. 101 3. col. 2. n. 52.
præcepta quot ſint, pag. 107 8. col. 1. n. 52. præ-
cepta Dei nobis ſemper ſint nova, p. 1457. col.
2. n. 6 5. G p. 145 9. col. 2. n. 6. ſuper uno-⸗
qvoqve præcepto Dei qvot fœdera ſint à Ju⸗
dæis percuſſa, p. 146 S. col. 2. n. 84.
Præda, qvam liraelitæ in mari Suph invenerant;
major erat, qvàm præda, qvam ex Æ gypto ab-
ſtulerant, p. 61 5. col. I. n. 1 6.
Præſentia Dei geatioſa non reqvievir in templo ſe-
cundo, p. & 5. col. 2. n. 50. ubinam illa ſit, pag.
36 3. col. 2. Sign.* it. pag. 37 1. col. 2. n. 16.
hæc præſentia nonniſi fuper divite reqvieſcit,
pag. 749. col. I. Sign. * illa non requieſcit
ſupec populis idololatricis, p. 75 3. col. I. n. 31.
& n. 35. vid. tamen p. 777. col. I. n. 4. & 5.
non habitat illa intrà Iſraëlitas, qvi pauciores
ſunt, qvàm 22000. p. 109 8. col. 2. n. 74. non
reſi det illa in homine lugente & in eo, qvi labo-
rat, p. II1 0o. col. 2. n. 12 1. Divina præſentia
nonniſi in urbe Hieroſolymia habitavit, p. 1518.
col. I. n. 9 4. vid. infrà Schechina.
Primitiæ qvando fuerint oblat æ, p. 6 14. Co l. 2.n. 79.
it. p. 6 1 5, C. 2 n. 8 6:it. Pp. 97 6,6. 2. n. 3 7. it. P. 14 52.
c. I. n. I. manipulus primitialis & valle cineracea
tortentis Kedcon demeſſus fuit etiam die Sab-
bathi, p. 756. col. I. n 60. primitiæ qvamdiu
comedi poſſint, p. I160. col. 2. n. 3 5. primitiæ
mesſis triticeæ qvando offerebantur, p. 1255.
col. 2. n. 54. & ſeqv. qvinam fructus obligati
ſint ad primitias, p. 145 2. col. I. n. 3. quomo-
do illæ fue int oblatæ, p. 145 3. col. 2. n. 20‧
qvando obſtrictus ſit etiam Levita ad illas offe-
rendas, p 14 54. col. 1. n. 25.
Pezimogeniture annexus fuit cultus Divinus, p. 215.
col. 2. n. 106. it. p. 5 50. col. 2. n. 6 1. & pag.
1045. col. 1I. n. 15. illius jus tranſiit ad Levi-
tas, pag. 215. cOl. 2. Sign. * & p. 1040. col. 2.
n. I1. it. p. 10 84. col. 2. n. 29. & p. I108 5. col,
I. n. 41. it. pag. 108 6. col. 1. n. 53. jus primo-
genituræ in quo conſiſtat, p. 2 97. v. 2 3. & col.
1. n. 45: i7. p. 369. V, 22. primogeniti voce ſi⸗
gnificatur magnitudo & regnum, p. 42 3. col. 2.
n. 3 9. it, p. 475. Col. 2. n, 146, & p. 1520. Col.
5 I. n.

èN

—
I. 94
n215, 00
lententia
initio fue
Sign.¹
yinupzdui
g0. col.
elt ac iot⸗
2b illiz de
col. 1. h,
lo ejecti
1310. c01.
jedebeant,
nià Deo ſ
cCl. 1. n.
Mincipia du.
76, princi
non funt;
N 11.
Fyobi inſerdu
cOl.2.,n 7,
Pygſeſhonei ſ
le ſolent,
pjoſeckione
ar,) 10.
brpheta Heb⸗
l, n. 1. & 3
5I5.c 1
modo Del
col. n ige
col. 2, n.
1176. col.
comt ſegen
Patendum el

yoſehtur ulii

elytuginqui
Proleplißi B
29, horum
n 67. & h.

Pyudintes, Hed

dol.1, d ge,

Hialmeu, jer

tempote, au⸗
. 479. col. 1.1
atit anni
116a. col..
en Hedt

lhlcen Gen

—
Patim negitz,
negatiti olatio
9,c0l.1. n. 134.
eptum unumtta-
3. col 1. (. 1
dol,n 1, pre⸗
a,. 14 7, l.
n 6. Iuper unb⸗
õ
n. 34.
Suphinyenerant,
mer Eg,toab⸗

l.
erit intemplo ſe⸗
binamilla ſi, pag⸗
71. C0l 21.n 15.
divie tegyieleit
la non requieſett
7 . cohl.,nezl,
col. 1. d 4. & ⸗
1, gei Panciotes
col.2,n. 74, non
ineo, gilabo⸗
Dirina Dreſeglig
habitarityp.lſ1

ine.
, 140l 10 9,
1 d. Tit 14 1¹.
ls e rale eracei
fuit elium cie zab⸗
gnitaiie amci
N.1.n 35⸗ nu
1[15.
edantut, ⸗ l16ſ.
num luius ob gin
3. qgeomo-
10⁴

ii Ailus Ke⸗

Pusbimm,⸗
10l,2.nbl 4
jus tkanliit 24 Ley
,. 1040, col.
119,, lolſ een
563 Ius Ptimo⸗
4 col.
ntigdul,
pimogebli yoe

,

col⸗
1e& lid

Ii e

Probi interdum cum improbis caſigantur p. 527.

01.7,

1N DEX.

1. n. 94. primogenita Ifraelitarum, in Gelerto
⸗ —: .
nata, non fuerunt ſanctificata juxtà quorundam

Puella quædam à Sodomitis inligni mortis ſuppli-
cio aſfecta fuit, p. 14 8. col. 2. n. 94. M

ſenentiam, p. 494. col. ?2. n. 20 primogeniti ab Puerpera, partu levata cur ſacriſicium offerre de-

initio fuerunt ſacerdotes Dei, pag. 737. col. 2.
Pprinteps dum peccat, iſtud eſt reatus populi, pag.
803. col. 1. n. 9, princeps generationis perinde
eſt ac tota generatio, pag. 1199. col. 1. n. 110.

.

ab illis dependet pecca um populi, pag. 1270.

col. 1. n. 55. principes populorum à Deo eα
lo ejecti fuerunt, p. 12 83. col. 2. n. 4. it. pag.
13 10. col. 2. n. 5. principes quas virturer habe

redebeant, p. 1306. col. 2. n. 94. ptincipes ſuper

ni à Deo ſub pedes Moſis dati fuerunt, p 1320
col. 2ꝛ. n. 5 8.
Principia duo ſtatuerunt Manichæi, p. 29. col. I. n.
76. principia duo ſeu duæ poteſtates ſupremæ
non ſunt; ſed Deus unus eſt, pag. 55 3. col. 1.
n. 12. =

col. 2. n. 70. & p. 52 9. col. I. n. 71.

Profeliones ſive itinera tribus rebus cauſam præbe.

re ſolent, p. 96. col, 2. Sign. * Iſraclita: um
profectiones in deſeito quomode fuerint per-
actæ, p. 109 5. cl, I. n. 29. & ſeq.
Propheta Hebr. &, undeſic dicatug, pe 4 8. «01.
1. n. 2. Se 3. prophetiſſæ fuerunt ſeprem, pag.
515. col 2. n. 1 5 5. earum nemina, ibid quo-
modo Deus prophetis ſe maniteſtaverit, . I116.
col. 1. Sigo. † & n. 37. it. p. 1206 col. I. n. I.
3Wπ col. 2. n. 6. prophetæ vocaptur angeli, pag
1176. col. I. n. 44. excellenti prophetæ, aliquid
conttà legem Divinam præcipienti, interdum
parendum eſt, p. 1411. cOl. 2. n. 90

Proſelytus juſti iæ quis, p. 1442. col. 2. n. 34. pro
ſe ytus inquilinus quis, ibid. n. 3 5.
