ventrem tuum gndieris] Pedes fuerunt ei (ſerpenti;) ſed amputati ſunt. (44.) Verſ. (Kremel
15. Et inimicitiam ponam] Tu non (aliud) intendiſti, niſi ut Adamus moreretur, (?*) eltcole
Sempe,) ut ille peids comederet; tuxer Evam duceres uxorem, nec veniſtipfidss m on
colloquium cum Eva niſi (eam ob cauſam,) quia mulieres facilè decipi poſſunt, que Adccel
maritos quoque ſuos ſeducere néôrunt, quocircà (dixit hic Deus:) & inimieitiam po- umon
nam. Eod. verſ. 1 5. Conteret tibi] (Verbum hic ſignificat) i. e. & ron
conteret te veluti (Hebræum iſtud:) H)&) interpres Chaldæus vertit: οσ i. e. Wi
& contudi eum. (45.) Eod. verſ. 15. Er zu conteres (P) ei calcaneum] Non erit tiobi (Aenns.
ſtatura erecta (*) & ſufflabis (**) in ejus (hominis) calcaneum atque etiam exinde oo- nalic
. cides Praanin
, am ſerpens hoc ſubterfugio Hebr. Talmudici, tractans de jute primogenitorum in
(uti in Gur Arjeh loc. alleg. habetur) i. e. defen- aniqmalibus &c. ubi vide fol. 9. a. prout in —
ſione ſeu excuſatione uti potuiſſet, nimirum Deo 'po Me h. loc. allegatur ad marginen. (6) Nn
tanquam magiſtro ſea præceptori potius, quàm (43.) Confer. & hic Gur Arjeh dict.fol. 9. col. . mg
diſeipulo (quo nomiae hic venit ipſe ſerpens)] fin. & fol. 10. col. 1. princ. it. D. Scherzeri not. mlhni
obtemporare debuiſſe Adamum atque Evam, ec ha. loc. lit. P. ac not. in arn »npw' h. çů. in R. Ii
cur igitur (dicere potuiſſet ſerpens,) mihi ten- (44.) Hebr. uvpa, in MSto Erff. I. habetur: x*=*nhn Sumn
tanti potius quam tibi, Deo omnipotenti, morem res eadem eſt: Vide hic quoque Gur Arjeh fol. () Fi
geſlerunt dementes protoplaſti? ego tentavi, iſti 1o. princ. ac D. Scherz. not. Lit. Q. it. not. in ce
mihi obſecuti ſunt, in me nulla eſi culpa, abſol. m, h. lor. ut & not. ad Jerem. c. 4,6. e)
vendus ſum, quò itaque Deus hanc defenſionis] verſ. 22. num. 22. ikine;
ſeu excuſationis anlam præcideret ſerpenti, non Hebr. .. Möt. Erff. 2. pro eò habet: (8.) le
uſus eſt interrogatione illa: —y m i. e. rhe-i i. e. ut ioterficeres, ſcil. Adamum, Con- ſne
cur iſtud feciſti, ſicuti Deus Evam interrogaverat fer. hic not. in Snom 'nov, atque tractat. Tal- mehen
verſu antec. 13. ſed per modum decreti atque] mud. Sota, fol. 9. b. .. ienin
ſententiæ définitivæ Deus hic e 7 59) yy 50 (45⁵.) Nempe: vitulum, vide Deuter. cap. 9. v. 2 1. &h an
Mr i. e. inſiliit in eum (ſerpentem) ac litem ſeu †) Sic vertunt communiter interpretes verbum “ 1
4 4 7. 10

judicium ejius terminavit ſeu decidit (prout in oWn, à rad. ν quam etiam interpretationem 1N
Medraſeh Berelchit h. loc. habetur) dicens ſer. hic ſecutus ſum, quamvis Commentator noſter Nem

penti: & ro i. e. quoniam iſtud feciſti hoc loco aliam ei ſignificationem attribuat, nem 1
&&c. hunc genuinum iſtius loci ſatis obſcuri ſen-I pe à sa i. e. flavit, derivando, eonfer. infra Ge- nconte
ſum eſſe puto, conſer. tractat. Talm. Sanhedrin. neſ.c. 49.v. 17. n. 120. 1)Cant
ſol. 29. a. prout in parm t h. loc. ad mar- (*) Hebr. nmno 1 N , MSt. Erff. 2. pro o inn
ginem allegatur. legit: —nn 77 & i. e. erit tibi ereétio, - kn
QHα1.) Sic quoq; D. Scherzerus iuterrogativèé transtu- miſſa particula negativ. 4 Dn 1
lit: nonne multo magis præ omnibus quoque (**) Ita ſecundum Commentatoris noſtri mentem „ 0l 100
aunimalibus? corzfer. Sota fol. 9. b. & Bechor. fol. hic hnoN vertere volui, prout in exemplari, quo 6 1.) he,
g. a. item Gur Arjeh fol. 9. col. 4. fin. & fol. 10. uſus ſum, habetur; in Balil. & Berolinenſi, edii. bibered
col. I. prin. legitur: N vtioſè, ut puto, MSt. Erff. 2. ie ſtet

.

(42.) Efl is liber quartus partis quintæ operis] pro eo habet: Uawan) j, e. & mordebis eum. Möſam

—

g̈ drr de. 1

im hancexr.
docendum,

l. ⸗

44.) Veſl.
oreretur, )
niſipriisin

oſiint, u
nieltm o.

RdOie.

Non erittibi

m exinde oc⸗

ides

—

nogeritorum t

g. a. Prolt in

1d matpinemn.

ich ol.9, eol. 40

D. Scherzeri nol.

d h. loe.

habetur. r
e Gur Affeh fol.
it. Cit not, in
d ſaen 46,

„ro eb habet:
LAdimum,COn-
gue tultn I1

tet, 4,,,7. 2
tethrele, en
hinterptetationein

munemtator poſter

ematftibuet heid⸗
eonſerinftl 6e; .
“
t, Eif 1.pro
tibi etedi,

is noſti menten

in evemp alhai

Perobnenſ⸗ edit.
nto, Mot⸗ Lifl. .

worcebig eun.

RWZ

.I. (CAb. III. GENESEOS. J 37

cides illum; (46.) verbum autem 2) (ſignificationem aberj velct (in Uolo-

. ) i. e. ſufflavit in eos, (47.) dum ſerpens mordere (***) vult, ſufflat ad inſtar
ſibili & quoniam lingua linguæ reſpondet, (48.) ideòô ſcripſit (Moſes) dictionem-

HHi. e. flatus, in ambobus illis. (49.) Verſ. 16. Dolorem tuum] Hic eſt dolor

(ſive moleſtia) educandi liberos. (50.) Eod. verſ. 16. Et conceptienem tuam] Hic

eſt dolor geſtandi uterum. (5§HI.) Eod. verſ. 16. In dolore paries liberos] Hi
lor partus. () Eod. verſ. 16. Et ad virum tuum (erit) Aericn n iea 13
ad concubitum, () & quamvisita ſit; non (tamen) erit tibi frons exigendi (52) il.
lum (Concubitum) ore tuo; ſed ipſe dominabitur tibi, omnia ab illo (dependebunt)
& non à te. Eod. verſ. 16. Deſiderium tuum] (Iſtud: RpN hic ſignificat)
NNN i. e. deſiderium tuum, veluti (accipitur in illo loco:) anima ppU i. e. de-

ſiderans. (53.) Verſ. 17. Maledicta (ſit) terna propter (54.) te] Producet tibi res

naledictas, (*) veluti: ;
maledictas, (*) veluti: muſcas (?**) & pulices atque formicas, res ſimilis eſt ei, qui in

.Z Pravam indolem degenerat, (5 5:) atque homines maledicunt (etiam) uberibus, quæ

3 r ille

7

(46.) Nempe: hominem, D. Wagenleil. Tel. ign (*) Confer. hic beſachi Tl
1CE. LPenlei n. nfer. m, fol. 118, a.
pag. 349. Carmin. Lipman. ubi Paraphraſis Hie (†) Hebr. vnvTO hæc en
roſolymitana hujus loci adducitur, it. p. 132. n i. e. ehderim. ſcu⸗ e nt d e 3
in R. Iſaac. Munim. Fid. vide & not. in Erff. I. conf. Jevammot, fol 61˙ lunt à MStOo

non h. loc. .
WB . (§52.) Poſtulandi, petendi, c. .
(a7.. Vide Eſai, c. 40. v. 24. confer. & infrà Ge- 10. col. I. fin. & zor. in i. conker. rArleh tol.
neſ. c. 49. V. 17. n. I19. & n. 120. (5§3.) Vel: co ncupiſcens, appetens, vid. pſaj. 107.

(?*XX) Hebr. Prvaiy MSt. Erff. I. habet: h i. e. v. 9. & Eſai. C, 2 9. V. 8. ibique Raſchi not.

ſufflare; alii conteere.
en ere. .) Autor Vulgatæ tr lit: 1
(48.) Vel: vox voci eonvenit, juxtà Hebræum ita: G4½ fere LXX. 55 775 en e ic bere fuo-
lingua cadit ſuper linguam, i. e. uti D. Scherze-.- TVnya (uti in hodicrno codice Maſorethicoba-
. el IIs 1. E. 1r rethico ha-
rus hic exponit: quoniam vocis habent conve- berur,) legiſſe: †haya vel TPaya facili litera-

nientiam quandam, uti apud Latinos: humus à rum mutatione, vid. Lud. CGappelli not. Crit

homo⸗, confer. cap. antec. 2. v. 23. n, 9 5. & hi. loc
(49.) Nempe in duabus vocibus ſeu verbis illis eſſ i. e. lias. MSt, Erff. 1. pro eo habet:
15W atque D, quæ hoc verſu 15 ſiaben. (**) Hebr *
. in . . . .„ rff. MSt. I. pro
tur, confer:. not. in h. loc. SWt, res eadem eſt, MSt. deo eabehet
6* oner & hic not. in a n, ut & D. quod vertere poſſis: res mortiferas 3 39
3n d0. bag. 263. n. 3. & n. 4. atque E. (55) Confer. hic R. Salom. in notis ad Geneſ. c
jusd. Tel. ign. p. 462. Carmin. Lipman. it. Gur 2 I1. v. 11. & c. 2 5. v. 30. it. ad Pſalm. 116 v.
Cnen . Je.col. r. med. & tract. Talm. Eruvin 16. vid. & Gur Arjeh fol. 10. col 1 ſin ae “
. ol. 100. in on nn, ubi ſeribitur, quod in quibus-
GI.) Iac. Cappellus in not. ad Geneſ. h. loc. ſcri- dam exemplaribus legatur: & D i. e alia ex

binbe toncrfkumn ſive conceptionem Hebr. vayn prlicatio, & quidem ante verba iſta: Nupo v
hic ſynechdochicè intelligi totum illud tempus, 1. e. ies ſimilis eſt ei. qui in pravam indolem &.

2b.

Qqu iœmina uterum feit ac præ gnans eſt.

38

GENESEOS.

CAb. III.

bos, (57) quæ comedi poſſunt per præpar

edes (***) berbam terræ] Quænam verò

ille ſuxerat. Verſ. 1 8. Et ( †) ſinam & earduumgerminet tibi] T a, dum illam ſpecie-
bus ſeminum conſperges, progerminabit ſpinam ac tribulum, carduum (56.) ac ru-

ationem. (§5 8) Eod. verſ. I18. Et com-
hæc eſt maledictio? annon enim in bene-

dictione dictum eſt ei: ecce dedi vobis omnem herbam ſeminantem ſemen &c. ? (59.)

ſed (reſpondetur,) quid dicitur hic in principio rei: (60.) maledicta ſit terra propter

te, in ærumna comedes ex ea, & poſt ærumnam germinabit tibi ſpinam & tribulum,

(hoc intelligendum eſt.)
horti, illa germinabit tibi
nolens volens comedes illa.
laboraveris pro eo (pane) multum,
vocavit Adam] Redit (hic) Scriptura

fuit:) & vocavit Adam nomina, (61 ) nec interrupit,
nem nominum ſociata fuerit ei (Adamo) Eva, ſicuti ſcriptum eſt: &

niebatur adjutorium coràm illo, quocircà & immiſit (Deus) ſopo-

propter impoſitio
Adamo non inve

quando ſeminabis eam leguminibus aut oleribus
ſpinas ac tribulos cœteraſque herbas agreſtes atque
Verſ. 19. Le ſudore (*) vultus tui] Poſtquàm
(tunc comedes illum.) Verſ. 20. E.

ad rem ſuam primam, (ubi dictum
(62.) niſi ut doceret te, quòd

rem, (63) & quoniam ſcripſerat (Moſes:) & erant nudi, (64) conjunxit ei Sectio-

nem de ſerpente, ut notum tibi faceret, q

uòd (ſerpens,) dum illam (Evam) vidit nu-

dam (*) eoſque (ambos) conſpexit rei venereæ operâm dantes, (**) illam (Evam) con-

cupiverit ac, (quòd ſerpens) ad illos venerit cum aſtutiàâ atque dolòô.
Eva] (Vox (D) —N) quadrat (6.) voci quia dni i. e.

Eod. verſ. 20.
vivificat fœtus
ſuos,

ablunt autem iſta: res ſimilis eſt &c. usque ad:
ſuxerat, à MSto Erff. 1. & 2.
(†) Hebr. hoc & quæ ſeqvuntur, usque ad
a) i. e. ac rubos, omittit MSt. Erff. 1.
(56.) Vel: ſentes, Hebr. b, Buxtorſius in Lex.
Talm. fol. 2074. putat eſſe carduum ſativum,
vulgd articoclum Germ. Artiſchock / confer. not.
in Pam now h, loc. & Peſachim, fol. 118. a.
(57.) Alii: dumeta, nonnulli: carduos. vid. i-
dem Buxt, in Lex. Talm. fol. 1605.
(58.) Vel: facta præparatione, ſi adhibito igne S
inſperſis condimentis coquartur
præparentur, confer. Buxt alleg. fol. 1605. &£
ſeq. vide & tractat. Talm. Betza, fol. 34. uti in

ℳ

„par nev h. loc. ad marginem allegatur, ubi
vide etiam notas.
¶*Xͤ) Hebr. haz) hæc & ſequentia: usque ad ver-
fum 19. h. cap. abſunt à MSto Erff. 1. G 2.
(59.) Prout fupra Genel. c. 1. v. 29. habetur.
60.) Id eſt: verſus ſive textus Biblici nempe: verſu
antec. 17. & principio hujus verſus 13. h. cap.

& ad cibum (

contſer. & hic not. in a ν.â h-loc.
(*) Confer. hic Berachot, fol. 57. b. & Peſachim,
fol. 119. a. & Schabbat, fol. 152. b.

(61.) Zicuti cap. antec. 2. V. 2 0chabetur; abeſt hæęc-

allegatio à MSto Erff. I.
(62.) Diftinxit, interjecit, nempe: rem illam ſive
materiam de nominum impoſitione, de qua dict.
cap. auteced. 2. v. 20. confer. Gur Arjeh fol. 20.
col. 2. mecd.
(63.) Vide alleg. cap. antec. 2. V. 21.
(64.) Sicuti eod. cap. antec. 2. v. 2 5. habetur.
*) Hebr. W y, ſic in exemplari Hebræo, quo u-
ſus ſum, legitur; Baſileenſis & Berolinenſis edi-
tiones habent: arMy i. e. pudenda ejus; MStum
Erff. 1. habet: Br) i. e. pudenda eorum.
(**) MSt. Erff. 2. hic addit: 729 Py7 i. e. in con-
ſpectu omnium.
(t) Seu: dictio Hebr. Wwy, ſic additur in MSto
Erff. 1. & 2. =
(65.) Vel: conveuit, juxtà Hebræum: cadit, con-
. ek.

CAN. I.

ſuod ſcuti
dicunt, qu
tentum) c.
lanalepon
Ve 22.
cponicus
aſcire bi
nc auten
ſe ſacile
jam illame
non conyen

orti Eden,

—
fer. ca. me
n. 4 ,. ice
ä(66.) Vie de
D. Scherzeri
ge recegit 0
ſicui n
tem illa
uead Wi.
(Coner hieg

(67.) Iia hic

in on
conter. D.
Pp. 341, D
110. ubi er
Aducitur, gud
pe Nor
dem vertitu,
m Cenel. ca⸗
in Mare e, 1.
ocs ui in
6) Conker bic
rabba i mar⸗
(E1.) Seu ennde
& bereſchu
umntginemn ahe
(E.) D. Khere

conliſtit tari0
Uantigt Aonten

D Re M 39,. ub⸗

A.N. Cb. II. GENESEOSZ8. 39
— , 5 . — — — — . — — . . . .
unſeck. ſuos, ſicuti dicitur: quid H)) ii. e. eſt (vel exiſtit) homini? (66.) Significatione
) m. —PHĩi. e. fuir. Verſ. 2 I. Zunicas (?) pelliceas] Sunt expoſitiones myſticæ, quæ
Ltcom. dicunt, quòd illæ (tunicæ) glabræ, (67.) ſicuti ungvis, fuerint eorum (primorum pa-
zinbene. rentum) cuti agglutinatæ; alii dicunt, fuiſſe aliquid, quod venit ex Pelle ,veluti eſt
Ke S9) lana leporum, (68.) quæ mollis eſt ac calefaciens, unde eis (Deus) tunicas confecerit.
dpropeor Verſ. 22. Factus eſt, ſicuti unus ex nobis] Ecce ipſe (eſt) unicus in inferioribus; ſicuti
tribulum, ego unicus (ſum) in ſuperioribus; (*) ſed quænam eſt iſta ejus unitas? (69.) videli-
oleibu cet ſcire bonum & malum, id, quod non ita eſt in jumento ac beſtia. Eod. verſ. 22.
les atdge Nunc autem ne fortè extendat manum ſuam] Si enim in æternum victurus eſſet, eece
Poſgnin pſe ſacilè in errorem inducere poſſet (cœteras) creaturas poſt ſe, ut exiſtiment, et-
l. 20. G iam illum eſſe Deum; (?**) ſunt etiam (?) expoſitiones myſlicæ (iſtius loci;) ſed illæ
bi didam non conveniunt ſenſui ejus literali. Verſ. 2 4. Ab oriente horti Eden] In plaga orientali
te, ndd horti Eden, extrà hortum. (70.) Eod. verſ. 24. Cberubim] i. e. Angelos nocivos. (71.)
tamelt: & Eod.
ene) lopo. fer. cap. antec. 2. v. 2 3. n. 9 5. & h. cap. v. 15. Trinitatem vel pluralitatem perſonarum in Di-
tei ec. n. 48. vide & not. in snam re h loc. vinitate contrà Judæos probari poſſe aſſerit,
)vidit nu. (66.) Vide Eccleſ. c. 2. v. 22. ibique Raſchi not.] vide& hic dict. tractat. Bereſchit Rabba ſieuti
D.Scherzeri verſio hic a ſenſu autoris noſtri jon- in D ne ad marginem allegatur.
vam)con. ge recedit, Commentatoris noſtri hæc eſt mens, (*) Loci iſtius ampliorem explicationem vide in
.Verl. 20, icuti &π venit à *Wπ; ita παà ; abſunt au-] notis a ν h. oce5e.üe,D m
lücat fotus tem iſta men d&α i. e. ſicuti dicitur &c, us- (†Hebr. vn hæc & ſequentia usque ad: Ww vy
ſuos, . quead *&i. e. fuit, à MSt. Erff. I. i. e. ſenſui ejus literali, abſunt à MSt. Erff. 1.& ..
() Confer hic Sota, fol, 54. a. & Nidda, fol. 2 5.a (70.) Confer. not. in. a ov h. J. ubi etam Be-
h⸗loe. (S67.) Ita hic cum D. Scherzero ut & juxtà notas reſchit rabba ad marginem allegatur, vide & cap.
Klelcin, in "pam n, dictionem pb vertere volui, ſeq. 4. v. 16. ibique not. n. 46.
1. confer. D. Wagenſeil. Sot. p. 3 30. & p. 339. ac (71.) Hebr. han , i. e. angelos corruptionis
r;aelber H Pp. 341. & D. Majli Theol. Jud. Loc. 7. §. 4. P. ſeu vaſtationis, qui ſunt „ i. e, ignis
ut 10. ubi ex R. Elieſeris Capitulis cap. 14. ad- flammans uti in Gur Arjeh fol. 74. col. 2. fin.
Cap P man 74.
ram tan ſii ducitur, quòd Adam veſtimentum fſuum, ner- confer. R. Salom. ad Eccleſ. c. 4. v. 1. it. D. Scher-
rem iülam ſire 4 — . . . loc. L. 2cder
lecncit. ½ pe pnov ) i. e. pellem ex onycha (ſicuti ibi- Zer. nof. h. loc. Lit. U. Lactantius l. 2. c. 12. ſeri⸗
ne⸗ inin. Agem vertitur,) per lapſum amilerit, confer. in- bit, quod Deus paradiſum igne circum valla-
1 Arſellol. 20. fra Genelſ. cap. 27. v. 15. n. 18. & Ligntfoot. verit, ne homo poſſet accedere, vide not. Gal-
in Marc. c, I. V. 6. P. 59 §. it. Bereſchit Rabba h. læi ibid. S. Ambroſius exiſtimat, Deum antèe
1 loc. uti in er hic allegatur. Patadiſum conſtruxiſſe purgatorium ignem,
1 häbetn . . *) Confer hic not. in a H ubi Bereſchit per quem poſt coſſummationem ſeculi omn es
hern ſi⸗ I. rabba ad marginem allegatur. fideles Paradiſum ingreſſuri tranſeant, quà fere
aoligen e 66 %.) Seu cuniculorum, Hebr. n, vid. Le in ſententia etiam S. Hieronymus fuiſſe videtur,
eus; Atum vit. C. 11. vV. 6. vid. D. Wagenteil. loc. alleg. ut qui in Epiſtola ad Paulum Tom. 1. fol. m, 59.
deo, PBereſchit rabba, prout in p-or .ν. Jad Editionis Bafileenſ. ann. 1553: ſeribit: necdum
67 nerin cn⸗ marginem allegatar. . . paradiſi ſanuam C hriſtus effregerat necdum flam-
ar n o . (69.) D. Scherzerns fiæe ita exponit: in quonam] meam illam romphæam & vertiginem præſiden-
dsitur in Me coniiſtit ratio unitatis? quænam illius eſt præ- tium Cherubim ſanguis ejus extinxerat &c. con-⸗
Kantia ?,cfer. hic D. Mañ Theol. Iud'. Loc. 2. ſer, Ejusd. Hier. Tradit., Hebr., h. loc.- ut & Lu-
m: alter⸗ pag. m. 39. ubi ex Verbis iſtis Do i, c. ex nobis, dov,
. S

GENESEOS.

—

L OA. Hf.
Eod. verſ 24. Et gladium verſatilem] Cui erat flamma, (72.) ad terrendum illum
Adamum,)ne amplius hortum ingrederetur, Targum (vocis,) eſt 3 i. e. a-
cutus (gladius) veluti in Sanhedrin (legitur:) extrahe Hob iee, aciem; (73.) lin-
guâ verhaculâ: lame; (74.) ſunt etiam expofitiones myſticæ (hujus loci;) ſed ego
non venio, (75) niſi, ut ſenſum ejus literalem explicem.

CAP. IV.

40

Erſ. I. Et Adam cognovit] Jam anteàâ (cognoverat Adamus uxorem ſuam)
antè rem, (de qua dictum eſt) ſuprà, (I.) priusquâm peccaverat (Adamus)
& expulſus fuerat ex horto Eden, atque ita uteri geſtatio & partus (antè lapſum
protoplaſtorum contigit,) nam, ſi ſcripſiſſet (Moſes:) & cognovit Adam, (2.) poſſet
intelligi, quòd poſtquàâm (ipſe ex horto) ejectus fuit, liberos ſuſceperit. Eod. verſ. I.
Gain] ('P nomen adeptus eſt;) quia (paulò poſt dicitur:.) op i. e. poſſedi.
Eod. verſ. I. Cum (3.) Domino] (Nam particula —& hic accipienda eſt,) veluti
— & i. e. cum Domino, (nam) quando creavit me (inquit Eva) & virum meum-

dgov. ac Jacob. Capellorum Obſervat. in Genel.
h. l. vi d. & Exod. c. 2 5. V. 19. ibique not. n.
47. confer. & Sanhedrin, fol. 67. b.
72:) Id eſt: lamina flammans, uti & autor no-
*ſier pau poſt exponit, Gall. Lame, Germ.
Klinge/ confer. not. ad Judic, c. 3. v. 22. n. 16.
& n. 17. it. ad Nachum c. 3. verſ. 3. num. 3. vid.
pauloò poſt. n. 74. B B
(73.) Nempe: haſtæ & pone in veſtimento tuo &&c.
ita locus iſte, qui in Sanhedrin fol. 82 a. habe
tur,à Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 2476. adduci-
tur & ab eodem Latinè verfus reperitur, D. Scher-
Zerus locum iſtum hic minus aptè tranſtulit.

4.) Ita hic dn potius reddere volui, quàm
cum D. Scherzero: lima, confer. paulò antè n.
72. & not. in 'na h. I.Balil. ecitio de 3.
MSt. Erff 1. habent: Nn,
75.) 14 eſt: haud aliud mihi propoſui, niſi ut ſen-
ſum literalem S Scripturæ exponerem. .
1.) Nimirum Genef. c. antec. 3. v. 6. & ſeqq. ubi
Qe lapſu Protoplaſtorum agitur, confer. cap.
ſeq. 5. V. 1. ibique not. Raſchi, ubi dicitur,
uod Adamus eo iplo die, quo creatus fuit,
generaverit. Hinc R, Elieſer, Ben Aſarjah, dixit:
qud illo die tria facta ſint miracula, nempe,

dem die Adam; cum Eva concubuerit, & 3. quòd
i 0 ipſo die liberos ſuſceperint, Chriſtiani ta-
men doctores hiſce haud conſentiunt, confer.
cap. ſeq. 5. v. 1. n. 3 & not. in ne

2.) Hebr. N ), ſic in textu ſacro hic non le-
gitur; ſed: ) * i. e. & Adam cognovit,
unde ex iſio verborum ordine colligunt Rabbini,
Adami concubitum cum uxore ac hiberorum
procreationem, ante lapſum contigiſſe, hanc
autoris noſtri aliorumque Rabbinorum mentem
atque hunc loci iſtius ſenſum hic eſſe puto, D
Scherzeri verſio ab iſta expoſitione longè re-
ce it. ”ä
) Ita hic juxtà autorem noſtrum, particulam
nè vertere volui, alii: per Dominum, uti Vul-
gatæ autor ſecundum LXX. interpretes, qui ha-
bent: α r Oe&να. Junius ac Tremellius trans-
tulerunt: à Jehova, quorum vide notas ibidem,
eonfer. & S. Hieronym Tradit. Hebr. h. loc. acl. A-
dov, Cappelli Commentèr. in Geneſ. ut & ejusd.
Not, Crirtic. h. loc. it. not. ad librum Prec. Jud.
part. I. p. 26 5. a. fin. Nam particula Dx etiam
aliis in locis S. Scripturæ ponitur pro y, vid.

(7

(Deus.)

1. quod eodem dic homo creatus ſit, 2. quod eo-

Densipſe
Vet. 1I. &.
Sſunt
uit (una;)
addidh
linus culmma
te vili; 6)
tium Deo)
qnoqueſpaul
Rino)
elpic chillo
it ſrconla

—
Genel. e. bef.
,15, & (. ſo⸗
v. 14.6 V.4
let .30. h,
que albi palſ
4) Nenye in
in dy wo
) Scil der Heb
Burort qur hi
bræao, ub uſu
i. e, ggo l.
juogor, ommn
Nicda c dtol.
tres concinſge
genefando, nen
ejus de. ſihe .
1 Lit, . colker
ubi ealen,
5.) Vel: nin
Genel c. hiel
V. 22n. 19,
D b. l d
3) Nempe: gene
(ol. 4, med. udi
melli cum bel
(onler. Martini
1. Scheizeti p
(onyenit
(ontel hic rag

Ar. . CA. IVY. GENESEOS.

ri lun (Dens,) ipſe ſolus creavit nos; aſt hac in re 4.) concurrimus nos cum illo. 5.) Eod.
7 ür. verſ. 1. 2. 1 D Cainum — D ſratrem ejus N Hebelum] Tres (particulæ:)
led ego ta ſit (una ) ſed cum Hebelo nati ſint duo, 7.) proptereà, (hic) dicitur: SN i. e.
& addidit. 4 Verſ. 2. P aſtor oviam] Quoniam maledicta fuit terra, (ideò) ab il-
H lius cultura *) ſemet abſtinuit (Hebelus.) Verſ. 3. De frulcta terræ] (Nimirum) de
re vili; 8.) eſt & expoſitio myſtica, quæ dicit, quòd ſemen lini * ) fuerit (obla-
tum Deo.) Verl. 4. Eerecperit] (Nam 7π] ſignificat:) (5)) i. e. & aſpexit, ſic
tnſin) quoque (paulò poſt:) non RpWi. e. 1 aſpexit ad munus ejus, ita etiam accipitur
in illo loco:) ne id eſt: ne reſpiciant (9 )ſic quoque: ο id eſt
ntelaplum e Le li 1 8 Eod. verſ. 4. & cſpexit (Videlicèt) deſcendit ignis & delin-
2) ole . Xit(ſive coni ump it) munus ejus. I1.) Verſ. 7. Nonne ſibend egeris] Juxtà Targum
Lod, Verl.l, . . Z ejus
de holri⸗ Geneſ. c. 6. V. 1 3. n. 6 8. & c. 9. v 10. 1t. 49. *) Loci iſtius explicati e
. Euel. K. de N. B. & &. 7. V. 10. 1t. c. 49. explicatiom ide in m
delehvelui V. 2 5. G c. 50. V. 1 3, it. Exod. c I. V. 2. G& c. 2. 'Pan h. loc. enter. Ferdehien ſol 116 1. o
tum meum. v. 14. G vV. 24.n. 6 9,t. Num. c. 8. v. 2 5. & Deu (8.) Vel: de parvo aut rejectitio, ſicuti D Scher
Dens 1 ter. «. 30. V. 3: n. I. ac 2. Paralip. c. 3. I. V. 17. at-dictionem: y hic exponit, nam communizKahr.
ʒque alibi paſſim. . binorum opinio eſt, Cainum fructus vilioresoh-
r dlen. 4.) Nember in mholk procreatione, confer. not. tuliſſe Deo ac proinde oblationem iſtam ei mi.
erit 3 gudel in "pa e h. loc. nnime gratam fuiſie, confer Gur Arjeh. fol. 1
Chridian g. Y. 5.) Scil. Deo Hebr. my w, ita in Bibliis col 4. fin. & fol. 11. col. 1. in 10-
Buryjurxtorf. quæ hic ſecutus ſum; aſt in codice He- . 1. Princ. W not. in

emrlunt, contet,
in Orn w

cro hie non le⸗

Aam cognoit,
lgunt Rabbini,
e ac berorum
ontigile, hane
nofum mentem
hic eſſeuto, D.
tione longe e⸗

im. Patienlam
dinum, uti Vul⸗
Epleles, gui hu⸗
Pjeme lius trans⸗

genotas ibideih, †
jebr hloc. acl-i-

enel ut KNeſlid.
ibrum Mec. Jud.
Uicula d ellam

un godil.

bræo, quô uſus jum, legisur: y N öZr

jungor, communico, nam, (ut in Tract. Talm.
Niidda c. 3. fol. 3 I. habetur,) Rabbini tradunt

generando, nempe: Deum, patrem ac matrem

ubi eadem, quæ hic, allegantur.
5.) Vel: muititudinem denotant, confer. ſuprà
Geneſ. c. 1, v. 14. n. 96. it. infra Geneſ. c. 42.
v. 22, n. 29. ac Bereſchit rabba, ſicuti in nov
DSH h. 1. ad marginem allegatur.
7.) Nempe: gemelli, confer. Gur. Arjeh fol. 10.
col. 4. med. ubi & ratio affertur, cur duo ge-
melli cum Hebelo nati ſint, non verò cum Caino,

135. Scherzeri verſio autoris noſtri ſenſui haud
convenit. . .
1) Confer. hic tract. Talm. Jevammot, fol. 62. a.

i. e. ego ſcil. Eva cum illo concurro, ſive con-
tres concurtere tanquam cauſas ſocias in homine

ejus &c. vide plura apud D. Scherz. in not. h.
I. Lit. X. confer. & not. in pan ne h. loc.

confer. Martini Pug. fid. part. 3. Diſt. z. c. 5. n. 1

on ein h., loc.
*9) In Berolin. editione, ut & notis Ra-
ſ-hianis editionis 'nart new'iſta uncinulis in-
cluſa au addita ſunt, nempe: on die n⸗
rn dn en ee ee wa den i. e. alia ex-
plieatio verborum iſtorum.) de fructu, nempe)
de illo, quod venit in manum ejus (Caini) non
non bonum nec electum.
9) Prout Exod. c. 5. v. 9. habetur, confer. not. in
Dpa ne h. loc.
10.) Sicuti Hiob. c. 14. v. 6-habetur.
11.) Confer. not. in "par nev h. loc. nam, niſi
ignis deſcendiſſet, quomodo ſcire potuiſſet He-
belus, quòd Deus ad munus ejus reſpexerit, uti
in Gur Arjeh fol. I I. col. I. circa fin. habetur, huic
opinioni etiam Theodotionis verſio conſentit, ubi⸗
ι s* τορνàâ & inflammavit, vid. S. Hieron.

Tradit. Hebr. & Jac. Capelli Obſerv. in Geneſin

GENESEOS. CA. IVv.

ejus (facienda erit) explicatio ejus. 12.) Eod. verſ. 7. Ad oſtium cubat peccatum i. e.
Ad oſtium ſepulchri tui peccatum tuum cuſtoditur. 13.) Eod. verſ. 7. Et ad te ap-
vpetitus ejus] (Videlicèt) peccati, hic (appetitus) eſt figmentum malum, (quod) ſem-
per deſiderat & concupiſcit, ut te proſternat. 14.) Eod. verſ. 7. Zu verò dominabe-
ris ei] Si volueris, prævalebis ei. Verſ. 8. Et dixit Cain] Aggreſſus eft illum (He-
belum) verbis gontentioſis & rixoſis, ut occaſionem contrà illum quæreret, *) interfi-
ciendi eum, I5.) ſunt & hac de re expoſitiones myſticæ; ſed hie 16.) eſt ſenſus, Scri-
turæ conveniens. Verſ. 9. Ubinam (es) Hebel, futer tuus?] (Hac interrogatione
uſus eſt Deus.) ut verbis blandis illum (Cainum) aggrederetur, 17.) ſi fortè is reſipi-
ſcere vellet ac dicere: ego interfeci illum ac peccavi tibi. Eod. verſ. 9. Non novi]
Factus eſt (hic Cain) ſicuti furans ſcientiam Divinam. 18.) Eod. verſ 9. Nam cu-
Phor fratris mei] Dictum hoc eſt interrogativè, ſic quoque omnis (litera) Heh, pun-
Ktum habens hateph patach (interrogativè vel admirativè accipitur.) Verſ. 10.
Sanguines fratrtlstui] i. e. Sanguis ipfius & ſanguis poſterorum ejus; 19.) alia expli-
catio

4²

ud. Loc. 24. p. 32 6. §. 3.
14,) Vel: in ruinam trahat, Hebr. „con-
fer Raſchi not. ad Eccleſ. dict. c. 4. v. 13.
*) Hebr. dy yre, MSt. Erff. 1. & 2. habent:

12.) In Targum autem juxtà P. Pagii verſionem
ita legitur: noane; ſi emendaveris opera tua,
remittetur tibi? quod ſi non emendaveris ope-
ra tua, ad diem juditii peceatum tuum confer-
vatar, quo futurum eſt, ur pœna fumatur de te,
ſi non onitentiam egeris, quod ſi Pœnitentiam
egeris, remittetur tibi, vid. Ejusd. P. Fagii not.
ibidem, ubi Targ. Hieroſoly mitani verba addu-
cuntur, conf. & D. Scherz. not. Lit. Z. ac Gur Ar-
jeh fol. 11. col. I. fin. confer. Berachot fol. 6 1. a.
& Joma. fol. 52 .b. it. Kidduſchin fol. 6 1. b.
13.) Vel: ſervatur, conſervatum manet, Hebr.
vnE, D. Scherz. vertit: vigilat, confer. GurAr-
jeh loc. alleg. ae Raſchi not. ad Eccleſ. c. 4. v. 13.
ubi loeus iſte ab illo alicer exponitur, LXX. ver-
ſio hie non parum ab Hebræo tecedit, vide IIe.
Voſſii reſponſ. ad Schotan. in Append. ad Lector.
p. m. 429. & Lud. Capell. Crit. Sacr. 1. 4. c. 2.
n. 2 5. it. Ejusd. Commentar. In Genel. & Not.
Crit. H. loc. confer. & S. Hieron. Tract. Hebr. ac
Jomaæ, fol. 20 a it. Kidduſchin fol. 30. b. ac fol. 61.
b. ft. Sarhedrin fol. 9 1. b. & Nidda fol. 30. b. & Jac.
Ca.Obſ. in Geneh. H it. n. ad lib. Prec. Iud. part. 2. p.

conf. Geneſ. c. 43. v. 18.
15) Quænam verba illa contentioſa fuerint & unde
ditceptatio ioter duos illos fratres orta ſit,
vid. D. Scherzeri not. h. loc. Lit. Aa. confer. &
Gur Arjeh. fol. I1. col. I. fin. ac not. in mν
Snn h. loc. ubi ex Bereſchit rabba adduti-
tur hujus leci explicatio.
16) Nempe: is, quem autor noſter jam adduxit,
vid. hic quoque Gur Arjeh loc. allegato. vid.
& cap. ſeq. 5. v. 1. n. 2. & infrtà Genel. c. 19.
v. 15. n. 25. ubi de &e 7 aWw agitur.
17) Confer. quæ ſupra Geneſ. c. 3. v. 9. n. 3 3. 10⸗
tata ſunt, vid. & not. in Sinar h. loc. ac

celehratur. .
18.) Id eſt: qui omniſcientiam Dei, quantum in
ipſo fuit, ſuffurari vel negare voluit, ac ſi is non

y eene i.e. ut devolveret contra eum,

D. Scheizeri not. Lit. Bb. ubi longanimitas Dei

omnia ſciret, confer. infrà verſ. 16, h. cap. ibi-

21 6.a. fun. intelligunt autem Rabb. h. lI. Odτ
„3 i. c. dolotem percuſſionis, quæ fit in ſepul-
chro, de quo vide Buxtorf. Lex. Chald. fol. 69 ⁸.
& (jusd. Synag. Jud.]c. 49. p. 713. & ſeq. it.
libi. Prec. Jud. part- I. p. 177. b. fin. ac D. Wa-
gen’. Sota, p. 117. princ. it D. Maji Theolog.

ue not. n. 44, nam Cainus cogitaverat,
adi ee en e i. e. quòd non omnia cer-
nantur ab illo (Deo,) ſic in notis an ne
hic exponitur.
19.) Ratio hic adducitur, cur dieatur in plurali:
ſan-

CA W.
—

—
caio elt
unde )an
ſicat) mag
ſuam, 1) 4
Verl. 11.
lelictione
gu &
rlel Hinig
iitelligen⸗
neamn fenn

—
ſanggnines,
23b
hedrin, o.
5 Vel: eiqo
abet: )
20,) Uti ca⸗
Gut Atſeb
—N e
³) De hae t
c. I. V. II.
Owo
21) Mm, (1
print. haben
quia ſangu,
no, fanmitid
r2 Obiederet

¹ —
N

—

:2.) Vel mee
catumm petci
Qum et,)
QGRionem a.
23.) Vel: que
proptetih
dum ſuum
24.) Me:f
Producit, ie
editione ut
O
ſam ila hi
dempe: Y
alius cder

CAN..

—
atun le,
1 adte .
lnoch) lem.
dhninahe⸗
) interſt
enli, Set.
rogatione
te telipt.
Nin Ni
Num (he
Heh, Pun-

Fetli 10,

Alia eipli.

cati
—EEEEre

ſord (ON
AV. I3.
2 habent:
comtfa eummn,

fuerint unde

latres Ota ſt,
1. Aa. Conſel. &
c not, in Me
tabbe aduti⸗

ſer am 4dduti
. Alegato, ſid⸗
Cenel, c. 19¹
wagitut.
V, gelr. 3 40‧*
h. loc, 40
ngatncnitäs Dei

Hei, quatum 1n

nit, deſſinon

16, h. cap⸗ ibi⸗
Gus cogilaendh
HnonOcnid (e-

tis 2en

eaturin plure
ſil⸗

CAP. W.

GENESEOS. 43

catio (eſt, nempe,) quòd vulnera multa ei (Hebelo) inflixerit, quoniam haud ſciebat,

ungde †) anima ejus egreſſura eſſet. Verſ. 1I. Determ] (p& ſb bic ſigni-

7

ficat) magis, quàm ipſa (terra) anteà fuerat maledicta 20.) propter transgreſſionem
ſuam, *) atque etiamilla (terra) hac quoque in re peccatum cumulavit. 2 1.) Eod.
verſ. II. Quzaperuit osſjuum, ut reciperet ſanguinem fmtris tui &-.] Ecce ego ei ma-
ledictionem addo 22.) coràm te 23.) non perget illa dare vim ſuam. 24.) Verſ. 12.
Vagus & profugus] Non erit tibi facultas commorandi uno in loco. Verſ. 13. Ma-
jor eſt)iniquitas mea, quaàm ut 2 5.) ferre poſim] Interrogativè (vel admirativè hæc ſunt
intelligenda, ita:) tu, *) (Deus,) qui ſuperiora & inferiora portas, an non iniquitatem

meam ferre poſſis? 26.) Verſ. 15. Qocireà 27.) omni, qui interfecerit Cainum]

2 Hoc

ſanguines, confer. & lib. Prec. Jud. part. 2. p.
238. b. princ. in not. it. trattat. Talmud. San-
hedrin, fol. 36. b. & fol. 3 7: a.
) Vel: ex quo loco, Hebr. en, Möt. Erff. 2.
habet: px πιπ i, e, ex quonam vulnere.

20.) Uti cap. antec. 3. v. 17. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 1I1. col. 2. circà fin. & not. in

—R R, h. loc.

*) De hac transgreſſione dictum eſt ſuprà Geneſ.

c. I. v. II. ubi vide not. n. 8 5. confer. & not. in
Dor eSWh. lor.
2 1.) Nam, (uti in Gur Arjeh dict. fol. 11. col. 3.
princ. habetur,) terra peccatum commiſerat,
quia ſanguinem receperat innocentis Hebeli
re e e en i. e. & auxiliata erat Cai-

no, fratricidæ, Pwyn H D ut illius facino-

ra obtegeret, confer. num. ſeq. 22. & not. in
»pnn m h. loc.
22.) Vel; augeo, ſenſus eſt, quoniam terra pec-
catum peccato addidit, (uti num. antec. 2 I. di-
Qum eſt,) ideò ego quoque ei addo maledi-
Gionem &Kc. H
23.) Vel: quoad te, reſpectu & intuitu tui, nam
propter ipſum terra adhuc magis fuit maledicta

aà Deo, ita ut non amplius illa vim ſuam i. e. fru.

ctum ſuum, dederif.
24.) Id eſt: froſtum ſuum, quem terra vi ſua
producit, ſicuti jam anteà dictum eſt, in Berolin.
editione ut & in notis Raſchianis editionis
Wa RD poſt verba: ano nn i. e. dare vim
ſuam, iſta hic uncinulis incluſa & addita funt,
nempe: 2 V am Pnn n nn nn N i. e.

unus ſermo à (verbis:) de terra huc usq; ſcil-
codex ille &c.
2 5.) Autor Vulgatæ ita: major eſt iniquitas mea,
quaàm uti veniam merear; Junius ac Tremellius
transtulerunt; major eſt pœna mea, quam ut
ſuſtinere poſſim, ubi pœna pro iniquitate per
metonymiam ponitur, LXX. dictionem y i. e.
iniquitas mea, verterunt: 3 zerl 4, cauſa
mea i. e, delictum meam, namn &ιτúτα interdum
Ppro àwναιτνα beccatο ſen culpaſumitur, quà ſig-
nificatione verbum τοιαι interdum uſurpa-
tur, quo ſenſu etiam apud Matthæum c. 19. v.
3. deria ſumitur, ubi nonnulla exemplaria pro
diriz, habent uwa, rlas, autor noſiter interro-
gative veladmirativèe hæcexplicanda putat, hoc
ſenſu: numtu, Deus omnipotens, qui ſuperio-
raà & inferiora portas, peccatum meum ferre
non poſſis? confer, not. in am m h. loc. it.
Sanhedrin, fol. 10 1. b. & Eruvin, fol. 15. b.

*) Hebr. in iſtud ut & ſequentia usque ad:
Dy i. e. ferfe, abſunt à MSt. Erff. 1. & 2.

26.) Ita, ut iniquitatem meam haud remittere vel
condonare poſſis, Germ. das due nicht koͤnteſt
dn ſein / ſicuti Tad i Hr
7 ſein/ ſicuti Judæus quidam popularis hæc
transgtulit, confer. Bereſchit Rabba h. loc. utiin
S ad marginem allegatur.

27.) Vel: quapropter, Hebr. 129, LXX. viden-
tur legiſſe: 12 d , unde verterunt: rns,
quos & autor Vulgatæ ſecutus vertit: nequa-
quam ita, confer. hic Sanhedrin, fol. 3 7. b. dc
Nedarim, fol. 41. a. MJM

alius codex (hic habet:) omnia (iſta) ſunt

X

44 GENESEOS. CAp. IV.

Hoc unum eſt ex S. Scripturæ dictis, quæ verba ſua abbreviant 28.) & indicant; 29.)

ſed non exponunt, (verba iſta:) quocircâà omnis, qui interfecerit Cainum, habent ſi-
gni ficationem comminationis, 30.) (ac ſi diceretur:) ſie fiat ei, **) talis ac talis erit

pona ejus; nec tamen exponitur poena ejus. Eod. verſ. 1 5, Septupls vindicator

Nolo ego jam vindictam fumere de Caino; ſed in fine ſeptem generationum 31.)
ego ultionem meam de illo ſumam, quia Lamechus (unus) ex filiis filiorum ejus ſur⸗
get illumque interticiet, 32.) finis autem Seripturæ, quæ dixit: ſeptuplé vindicator,
quæ eſt ultio Hebeli de Caino, docet nos, quôd initium Scripturæ (habeat) fignifica-
tionem comminationis, 33.) ne fſcil. creatura (ulla) ei (Caino) noceat, 34.) huic 3 5.

ſfimile eſt, (quod habetur in illo loco?) & dixit David: quicumque pereuſſerit jebu-

ſæum & tetigerit cataractam, 36.) nec exponitur, ) quid facturus ſit ei (David;) ſed
locuta eſt (ibi) Scriptura per indicium, 37.) (ut ſenſus ſit:) quisquis pereuſſerit Jebu-
ſæum & attigerit cataractam & acceſſerit ad portam eamque ſubegerit ?* ac cœcos &c.
