les etumilld H S np h. oc.. HD
onttn , 36. Vel: quæ ſoluta eſt, nempe: 4 nexu conju
ubit,ui inli delſ. gali, id notat Hebr. , nempè eam, qua
Arer .ol 1fllon ntneec per ſponlſalia nec per matrimonium viro

1 ot, 5 i promiſſa aut juncta eſt, confer. Gur Arjeh fol.
rt ,,e 131, COl, 3. princ. it. tractat. Talm. Sanhedrin,

34. In comeſtione, vide hic Gur Arjeh Jol. 151,

fFol. 50.b, & fol. 5 1. a. b. & fol. 52. a. it. ol. 66.

3 5. Id eſt: dum illa marito obſtricta & alligata eſt,

fJol. 5 1I. b. ſicuti in dan r h. loc. allegatur
ad marginem.
* Hebr. ) V &, abſunt iſta à MSto z.
37. Confer. quæ ad Deuteron, c. 2 2. V. 1 5. n. 37.
notata ſunt.
3 9. Vide ſuprà Levit. c. 10. v. 6. n. 16. it. Numer.
c. 6. V. 5. H. 1 5. confer. etiam Horajot, fol. 47.
2. & fol. 48 a. & fol. 49. a. b. item P. Fagii not.
ad Paraphr. Chald. h. loc. ac Chulin, fol. 72. 2a.
it, Buxtorf. Enas. Jud. c. 49. p. m. 706, & ſeq⸗
vid. & Torat Cohanim, uti in npan ne h. oc.
ad marginem allegatur.
39. Vel: quæ ultra triginta dies producitur ſive
protenditur, nec abraditur, vide not. in 9eEH
dipon b, loc.
** Hebr. dh rrbas hæc & ſequentia usque ade
vPL i, e. & & Sanctuario (non egrediatur,)
abſunt hie ab utroque MSto, confer. hic joma,
Fol. 1 8. a. &. Horajlot, Fol. 9. a. & ol. 12. b. it,
Chulin, fol. 134. a. & Naſir, fol. 3 . a. & San-
hedrin, fol. 4. a. bD.
40. Sive comprehendat, id enim verbum Neae
quod hic habetur, ſignificat, eonfer. Jalkut, ol.
179: COl. 4. circa fin. & ſol So. col. I. princ.
41, Zic interpretor didiontm —αn, confer.
KRalchi not. ad Thren, c, 4. V. I. it. Gur Arjeh
. feh

9⁵6

LEVITICI.

nis de mortuo, quæ contaminat in tentorio. 42. Eod. v. I I. Super patre ſuo & matre ſua

non polluat ſe] Non venit (hic Scriptura,) niſi, ut permittat ei (ſlummo Sacerdoti) mor-

tuum præcepti. 43. Verſ. 12. Et à Sanituario non egrediatur] Non ſequitur ille (ſlum-

mus Sacerdos) feretrum demortui, prætereà etiam hinc docent * Rabbini noſtri, quòd
fummus Sacerdos oblationem facere poſſit, etiamſi ipſe in luctuſit, 44. eſt autem (lo-
ci iſtius) ſenſus literalis iſte: quamvis mortui ſint pater ejus & mater ejus, non ille opus

habet, ut & Sanctuario egrediatur;
verſ. 12. Nec polluat Sanctuarium

ſed officium ſuum (ſacrum ibidem) peragit. Eod.
Nam ille (Summus ſacerdos) proptereà 45˙. non

polluit miniſterium (ſacrum,) ei enim Scriptura ſacra (iſtud) permittit, ecce, ſi ſacer-

dos vulgaris 46. ſacrum officium lugens peragat, ipſe (illud) contaminat.

Verſ. 14.

Profanatam] i. e. Eam, quæ nata eſt ex illis, qui profani ſunt quoad ſacerdotium. 47.
Verſ.I 5. Nec profanet ſemen ſuum] Ecce ſi duxerit (ſummus Sacerdos) unam ex

profanis (iſtis mulieribus) ſemen ejus, quò
ut illud non poſſit ſacrò ſacerdotiò fungi.

hic notat) )O N i. e. cibum Dei ſui, omnis comeſtio 4%.

d ex illa (muliere) eſt, ipſe profanat“ adeò,
Verſ. 17. Panem Dei ſui] (Dictio bri
vocatur T, veluti (ac-
cipi-

fol. 15 1. c01. 3. med. vide & Numer. cap. 19.

V. 13. n. 30. & trackat. Talm. Sanhedrin, ol. 4

2. prout in ynar new . loc. allegatur ad

marginem rvy'n eſt i ee ywi, e.

proportio ſeu quantitas vitæ hominis, ſic gloſſa

quod alius pr
non poteſt, quò minus polluat cukum Divi-
num. . ”
46. Sive: privatus, qui non eſt ſummus ſacerdos,

dictio enim 'n hic opponitur ze i.

R. Salomonis ad Sanhedrin dict. fol. 4. a.
42. Aſt Numer. dict. cap. 19. V. 1 3. ſermo eſt de
contaminatione, quæ fit tactu, ſic in not. rw
oron b. loc. exponitur.
43. Iſte quippe ſolum excipitur, & ad hunc ſum-
mus ſacerdos accedere eumque ſepelire poteſt
nec ipſe ſemet idciteò polluit, confer. Gur Arſeh
fol. 150. col. 3. med. & fol. 151. col. 3. fin.
vide & ſupra v. I. 9, cap. n. 3. & v. 4. D. 11. it.
Torat Cohanim, prout in 'par h. loc.
allegatur ad marginem, ubi vide notas.
„ Hebt. vin, in utroque MSto pro eo legitur:
W1&1 i. e. exponunt.
44. Confer. quæ ſuprâad Levit. cap. 10. v. 19. n.
65. notata ſunt, vide && tract. Talm. Naſir, ſol-
36. ſicuti in a N . loc. ad marginem al-
legatur, ubi vide & notas ac Torat Cohanim,
confer. & Naſir, ſol. 47, 56. & fol. 48. a. 6. it, San-
hedrin, ol. 18 a. & fol. 19. a. b. & ol, 84. a.
. Sevachim, fol. 16. a. 6. & Horajot. Fol. 12. b.
4A5. Nempe: propter luctum, quia is etiam lugens
offette poteſt, (uti num. antec. 44. dictum eſt,

e. ſummo iac erdoti, vide ſup:a Levit. c. 1. V. 7. .
74. & v. 7. 6. cap. D. 30.

47. Confer, quæ ſupra ad v. 7. 5. cap. n. 29. n0-
tata ſunt, vide & D. Wagenſeil. Sot. p. 55 5. &

Talm. Jevammot, fol. 59. a. & ol. 60. a. 6G ol.
61. a, b. & fol. 77. 5. it. Cetubot, fol. 29. .

7 8. a. b. it. Temurah, fol. 5§. . confer. & Selde-
ni uxor Ebraica, lib. 1. c. 7. & ſequ. ubi plura
de vetitis pontifici & ſacerdotibus Conjugiis ha-
bentur.

cerdotii, ſic juxta Hebræum, conter. hic Jevam-
mort, fol 60. a. & fol. 69. a. it. Ketubot, fol.
29. 5. & Naſir, fol. 42. 6, it. Sota, ol, 2 3. 5. 6

a. Ge fol. 68. a. S. ol. 77. a. b. & fol, 7 8. a. .
it. Bechorot, Fol. 56. a. b. & Temurah, ol. 5.

cxptimunt voce: Tepas, ltali; paſto.

CAP. XXN

ivatus ſive vulgaris ſacerdos facere

p.557. it. not. in PR k. oc. & tract.
& Kidduſehin, fol. 64. a. & fol. 77. 2. 6, &e Ol.
* Vel: profanat (ac repellit) a jure lanctitatis ſa-
fol. 2 6. 5. it. ol. 44. a. & Kidduſcbin, ol. 64.

4g9. Hebr. —yb, quam dictionem Galli benè

(A

cpitur jnill
19. Men 1
lat, ſeuti
10) Diai
ucat 51 u
mentri] (
gratisoel
gius el alten
tur outcil
habet longu,
gui habetin
gui extendit
leulo ju (
lum albam,

*
49. Sicuti De
P e
& Hiob. 6, 6
Hebr. d,
i,e, ſimus g
ſo. Prourhade
=
2. 5 Bechon⸗

31. Ius Hedr.

(Ujus verbi
Talm ſol. 1
col.1. med.
31, Nonnulli
dimminutum!
Tremnellii v
Paraphr. C
chorot /ol.
Allegatur ad
8 k RRN
R õ
MSto.

33, Conker. g
ata ſunt.

1. wec nen
Ulone Hebr.
Punort habe
Latine: ſi

CAXNNA
& Katreſud

acercoti) mOt.
uiturille lum.
ini noltti, Juö d
4,elt autem (o⸗
snonillecun

petagit, Bod.

pietei 45, non

uit, ecce,li ſacet.

inat. Verl 14

ſacerdolium. 4,.
erdos) unam er.
Ptofamat?ade
) (Dicdiode

r velui ae⸗

ci

wmmne

lomis ſaelot ficele
Olluat guhum Diyi.

2„
õl

dritur es N ſi
Plerin l. n⸗

7, 5, ca,. h. 19,. 10.
enlel St) 165,
r . oc. Alleck.

1 8el 60.2 .

(Ceiubot, l. 19, ,
fel ) 1,o⸗
Kconter A eſle⸗
7.,8 lege. ubi punt

Gibuucotſugi .

ii)e fure ſaockitsnis 1
n,conet. bic ſenalh .
2. 1. Kelnbot, ,0,. .
1. Sa ,0 13, ,&
Kiddulͤhin, 0l 6,

25,5 f0l 70, 4
, lemute, ſolh)⸗

üionen Cil Nen

uin id.

2

A

LEVITICI. 97½

cipitur in illo loco:) fecit T i. e. convivium (ſive epulum) magnum. 49. Verlſ.

18. Nam quicunque ] babet zitium (corporis) non actedet] i. e. Non convenit, ut offe-
rat, ſicuti (dicitur in illo loco:) offer illud principi tuo. 59. Eod. verſ. 18. Simus

naso] (Dictio D) r ſignificat illum,) cujus naſus depreſſus eſt inter duos oculos, qui
fucat 51. utrumque oculum ſuum, tanquam unum. 52. Eod. verſ. 18. Sauperſtuus
membris] (Vox ?7) notat eum,) qui unum membrum habet majus alterô, (verbi
gratià,) oculus ejus unus * maganus eſt & alter oculus parvus aut crus ejus unum lon-

gins elt alteré, 513. Verſ. 20. Aut gibboſus] (Dictio aꝗ ſignificat eum, qui voca-

tur:) ſourcilleux, 54. linguàò vernacula, (nempè:) qui ſuperciliorum ſuorum crinem *
habet longum & cubantem. Eod. verſ. 20. Aut gracilu] (Dictio p" notat illum.)
qui habet in oculo ſuo p), 55. quod vocatur: tela, veluti (accipitur in illo loco:)
qui extendit P3)i. e. tanquam conopoum. 56. Eod, verſ. 20. Aut ſuffuſio eſt in
oculo ejm] (Vox D)'ſignificat) id, quod aai, e. confundit oculum, veluti fi-

lum album, quod trahitur * de albugine & interſecat d, id eſt circu-

lum,

49. Sicuti Daniel. c. 5§. V. 2. habetur, vide not, in

e O h. oc. it. infeà v. 22. H. cape n. 69,
& Hiob. c. 6, v. 7. n. 9.
† Hebr. 7, iſtud ac ſequentia, usque ad: brn
i. e. ſimus naſo, abſunt ab uiroque MSto.
50. Prout habetti Malach. c. I. v. 8. confer. & hic
not. in mnnr w . 1oc. it. Chulin, fol. 24.
2. & Bechorot, fol. 44. a. & l. 4 5. 2. b5.
51. Ita Hebr. 2mn, quod hic haberur, verto, de

cujus verbi ſfignificatione vide Buxtorf. Lex.
Talm. Jol. 1029. coafer. & Gur Arjeh fol. 152.

col. 1. med. ac nor. in wan . loc.

2. Nonaulli dictionem n interpretanmtur:

diminutum ſive curtum membris, uti Junii ac
Tremellii verſio habet, confer. P. Fagii not. ad
Paraphr. ChHald. h. loc. vide & tract. Talm. Be-
chorot, ol. 44. a. prout in p-r ne h. loc.
allegatur ad marginem.

* Hebr. HMie y iſta & ſequentia, vsque ad:

W i. e. aut gibboſus, abſunt ab utroque

53. Confer. quæ ad caput ſequ. 22. v. 23. n. 70.
norata ſunt. ac Gur Arjeh alleg. ol. 152. col.

1. med. it. not. in —☚ , . loc.
„ . . „
14. Ita hic reddo: eD, (ſicuti tàm ine di=

tione Hebr. qua uſus ſum, quàm in in Bibliis
Buxtorf. habetur)in MStoI, legitur: h,

Latinè: ſupercilioſus, conſer. P. Fagii not. ad

Paraphr. Chald. b. loc. n. 20. in notis Ra-
ſhianis editionis e hic legitur?
vaiv; ſed corrupta eſt dictio.
* Hebr. yvw, deeſt iſta vox in MSto I. juxtà
quam lectionem hic eſt ſenſus: cujus ſupercilia
ſunt longa ac depreſſa, Confer. Megilla, ol.
55. Quam dictionem nonnulli interpretantur:
aulæum, alii: panniculum ſeu pelliculam tenu-
em, Confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 570. &
P. Fag. loc. alleg. vide num. ſequ. 56.
56. Sive: aulæum, uti habetur Efai. c. 40. v. 22.
ubi R. Salomo Gallicè vertit: — ew j. e. toile⸗
Latinè: tela, ſicuti & hic habetur: — i. e.
tela, in notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 40.
a. med. exponitur ?p, quod ſignificét: yyrn
i. e. aulæum, alibi & quidem p. 6 8. dicti libri
Prec. Jud. in notis explicatur: by, vel bypo
i. e. tela, confer. Buxtorf. Lex. Talm. Ol. 2 144.
it. tract. Talm. Bechorot, fol. 39. a. & fol. 4 .
a. b. uti ad marginem in boni me hic allega-
tur, confer. & not. ad Eſai, cap. 40. vVerſ. 2 2.
num. 37. ”Mc
**W Hebr. wna in MSto I. pro eo legitur: poe
i. e, quod ſeparatur (ab albugine,) confer. hic
tractat. Talmud. Bechorot, ol. 34. . & fol.
44. a. 5.

95⁵8 —

LEVITICI.

ſum, 7. qui ambit pupi lam (oculi,) quæ vocatur (lingú Gallicà:) prunelle filum au⸗

tem iſtud interſecat circulum & ingreditur in pupillam (ipſam ocuſi,) a NChealda-

icè vertitur: 1M ,† quæ diclio notat 'n, 58. quia filum iſtud ſimile eſt ei ver-
mi, 59. atque ita referunt iſtud ſapientes Iſraelis inter vitia (animalis) primogeniti:

22 60. PHO. Eod. verſ. 20.

H)) ſunt ſpecies ulcerum (ſive ſcabierum,) 2 ꝗ eſt O i. e. prurigo, 61t. (nimi-
rum) (cabies, quæ intùs & foris ſicca eſt, —O' * eſt impetigo b. Egyptiaca; cur

autem vocçatur —99 2 quia DDDODi. e.

In quo eſt pſora & ſanioſa ſcabies] (2 3 &

involvit ſe 6z. & ſerpit usque ad diem

mortis eſtque (ſcabies iſta) foris humida; ſed intus ſicca, alio in loco vocat (Scriptu-

ra) , ſeabiem humidam foris "7 & ſiccam intàs, dicitur enim: & à à & &,

64.

, ſic exponitur in Bechoroth. 67.

quando 2 conjungitur (dictioni) Oi, (tunc Scriptura) avocat: 2 ;
quando verò (23) conjungitur (dictioni) — 52, (tunc Seriptura) ON vocat-
ic expon Eod, verſ. 20. Contritus teſticulé] Juxtà Tar-

uum

57. Dicitur: iris oculi, vide eund. Buxtorf. in

Lex. Talm. fol. 1543. cœternm verba iſta:
oa pDD) i. e. & interſecat circulum, abſum
4 MSto z.
† In MSto 2. legitar? &τν abeſt autem vox iſta
Chaldaica 4 MSto I.
52. id eſt: albuginem ſeu maculam albam, quà
oculus fit vitioſus, confer. id. Buxtorf. in Lex.
Chald. fol. 759.

59. Nempè murici ſive purpuræ, quæ dicitur

Pi, fic interdum voxilla ſumitur, uti Buætor
ſus loc. alleg. obſervavit, confer. G& P. Fagius in
not. ad Paraphr. Chald. h. loc. .
60. Hæc poſterior dictio notat maculam in oculo,
iaſtar grani vel baccæ, vide Buxto rf. Lex, Chald.
dick fol. 759: & fol. 1629. de iſtis aliisque vi-
tiis corpotis animalium primogenitorum pluri-
bus agitur in tractatyu Talmudico, qui inferibi
tur: —n, qui eſt liber quartus partis quintæ
operis Talmudici, confer. & Gur Arjeh fol. 152.
col. 1. fin. & Michlol Jophi h. loc. vide & pau

1 boſt n. 6 5. h. verſ. it. dict. tract. Talm. Becho-†
re X Hebr. nan, iſtud & ſequentia, usque ad:

rot: Jol. 3 8. b. uti in Sp⸗ b. loe· 2
marginem allegatur, ubi vide etiam notas, in⸗
quibus verba iſta y. vrn in ſic explican-
tur, nempè, quod vitium iſtud han ſit in eo,
aay n e n nn e ien nn e
Nya i. e. in cujus oculis eſt inſtar (vermis) en
aut inſtar ſerpentis aut veluti granum baccæ,

in cujus oculo eſt inſtar (vermis) aut ſer-

tionem, quoniam ſerpens ſeſe complicare vel
convolvere ſolet, ſic in notis ibidem, confer. &
R. Salomonis gloſſ. sd Bechorot, fol. 3 8. b.
verb. IiN, & Jalkut Part. I. fol. 180. col. 3.
circà fin.
61. De quo vide Deuteron. c. 2 8. v. 27. conſer.
& cap. ſequ. 22. V. 22. . 6 5,
* Iſtud, ut & ſequentia usque ad: ι Ppna] i. e.
alio in loco, abſunt ½ MSto 2.
62. Hebr. Ton, quod nonnulli vertunt: ſanioſam
ſeabiem, uti & junii ac Tremellii habet verſio,

lol Jophi h. loc, ui & Gur Arjeh fol. 152. col. 2.:
princ.
6 3ò. Vele adhæret, eomitatur, Hebr. nir, proud
exponitur in Gur Arjeh fol. 152. col. 2. princ.
Commentator noſter ad cap. ſequ. 22. V, 22. ex-
plicat: an& i. e. complectitur ſeu eomprehen-
dit, vide not. ibid. n. 67.

D99) 7XNα i. e. conjungitur (dictioni) He, ab-
ſunt ½ MSto z. ſed malè.
64. Id eſt: & ſcabie & prurigine, uti habetur Deu-
teron. dict. c. 2 8. v. 27. ubi vide not. n. 34.
65. Hebr. ◻☚ a°na, de hoc tractatu Talmudico

nonnulli legunt: 'y vi , ur ſenſus lit,

trackt.

CAP. XxXI.

pentis, quidam dictionem 2ay exponunt, qud
ſigniſicet a'ay i. e, connexionem ſeu colliga-

confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 729. & Mich-

ſuprâà n. 60, h. verſ. 20. dictum eſt, confer. dict.

dem lgbiftca)
G1. Vecha1.
(cteracofpolis
iunn corporizin
Vetl 22. Panej,
Le retutſmmdu,
buſonchu cam.
ſancdarum, cur!
ili id kiodich
ſt de ſindis ſar
neo, 7¹, ham
gue tes ſinde
corum fuenit p⸗

—
1ract, Bechorot,
4,b. Ptont i
ginem.
6t, In jure cirili
ftaclos & ꝛttitot
. be Verbot.
fer. G cag. ſegu.
terum verda ill:
ſtes unt attiiti
habemut quigenn
ie enuli, elhe
G. Sielti hiob e⸗

it. Cuorum cent

leceglentur, pro
diinbabilem aal
d araphr, Che
Cohanim, pron
turad na gihem
N. Conſet, gan
nolala ſünt, in,
nackat Talmud,
102, a,

o. De hinkige

cOnlen & nunn ſe
dr d
ſ e

NNI.

——
le;klumau.
1ANheike.
ileegtei jek.
ptimogenit:.
lier, 8
0 bi. (nimi.
Dtaa; eat
que ad diem
ocat eriptu.
Wad,

wocat: A ;
DNroet.

16)] laxti ar.

n

————

ni) in uun ſer⸗

eponunt, dudd

orem lell 0 ig
e conmplicare el
ibidem, confet. 8
otot, fol. 39, b.
1.l. 1g0, l, .

1 8. N. 17. conlet.

.

1Venunt: Laniotamn

gellüt habet veililo.

ſeh ſol. I 1,l0l,1

Nix vrd ho

11 6ol 1,Pllu,

len. 11,N14. .

iurſeneonblete.

uentin

e,utikebetli Dei.

ſige not. d. 34,

gackatu Talaudied
1,conken ich 4
kutt kd

CAp. XXI.

gum: A OD i. e. attritus teſticulis, cujus teſtes ſunt attriti, 66. (i-

—

LEVITICI. 975

dem ſignificat) atque (in illo loco nervi )EN i. e. teſticulorum ejus implexi ſunt.
*7. Verſ. 2 I. Ie quotunque fuerit corporis vitium] (Hæc dicit Scriptura,) ut includat
cœtera corporis vitia. 68. BEod. verſ. 2 1. Vitium corporis in es eſt] Dum adhuc vi-
tium corporis in eo eſt, ipſe profanus eſt, ecce ſi deſierit vitium ejus, erit legitimus.

Verſ. 22. Panem Dei ſui] Omnis cibus vocatur r i. e. panis. 69. Eod. verſ. 22.

De rebus ſanctis ſanctorum] Hæc ſunt ſancta ſanctorum. 70. Eod. verſ. 22. Et dere.

bus ſancti comedet] Hæ ſunt res ſanctæ † leviores, 71. ſi (hic) dictæ ſunt res ſanctæ

ſanctarum, cur (hic) dicitur: de rebus ſanctis, quæ ſunt leviores? (hoc ideò fit, quia)
niſi (id hic) dictum eſſet, poſſem dicere, quòd is, qui aliquò corporis vitiò laborat, poſ-
ſit de ſanctis ſanctorum comedere, quia reperimus, quòd illa permiſſa fuerint * extra-
neo, 72, nam Moſes 73. comedit carnem impletionum; aſt de pectuſculo & armo,
quæ res ſanctæ leviores ſunt, ipſe non comedit, quia non reperimus, quòd extraneus
ceorum fuerit particeps, *v idcircò (hic) dicitur de rebus ſanctis levioribus, ſic expo-

tract, Bechorot, fol. 41. 2. & Jol. 43. a. it. /Ol.) MSto z. V
44.:b. pront in man 'ne allegatur ad mar. 71. Sive: res non ita ſanctæ, uti ſunt ſancta ſancta-
ginen. . rum, ejusmodi erant: euchariſtica, primitiæ, de-
665. In jure civili dicuntur thlaſiæ & thlibiæ, quij cimæ; aſt ſancta ſanctorum erant: panes fa-
fractos & atttitos habent teſticulos, vide l. 12 8. ciei, reatus, ſacrificia peccati, confer. ſuprà Le-
=.: de Verbor. Sign. ibique Gothofredi not. con- vit. dict. c. 10. v. 14. n. 3 6. it. infrà Levit. c. 2 3.
fer. & cap. ſequ. 22. v. 24. n. 7 5. & n. 76, cce- v. 20. h. 50. ac Levit. c. 27. v. 2 S. n. 6 %. it. not.
terùm verba iſta: pa nee i. e. cujus te. ad 2z. Reg. c. 2 3. V. 9. num. 8. vide & Junii ac
ſtes ſunt attriti, ablunt « MSto 2. ſed in MSto I.] Tremellii not. b. loc. ac P. Fag. ad Paraphr.
habentur quidem; ſed pro poa legitur bν Chald. loc. alleg. n. 22. it. Torat Cohanim &
i. e evulſi, vel perverſi ſunr. ð trachat. Taimud. Sevachim, fol. 101. b. ati in
7. Sicuti Hiob. cap. 40. v. 17. habetur. DnoT D hic allegantur ad marginem.
5⅝. Quorum centum & quedraginta 4 RKabbinis * Hebr. 9 me (MSt. z. iL) in MSte I.
recenſentur, propter quæ dicunt hominem red- pro his legitur: 5e i. e. extraneus
di inhabilem ad ſacerdotium, vide P. Fagii not. participat de illis, confer. Sign. ſequ. *N h. verlſ.
ad Paraphr. Chald. b. loc, n. 20. ut & Torat 72. Hebr. , is hic dicitur, qui non eſi de genere
Cohanim, prout in E'non np, h. loc. allega- ſacerdotali, ſicuti id alibi notatum eſt, confer.

en 70. De his vide ſuprà Levir. . 10. V. 14. n. 3 5.
Cicioni)ad.
⸗ Hebr. ναh e iſta & ſequentia, usque ad:
i, e, cur (bic) dicitur, abiunt 21

tur ad marginem, it. Bechorat, ol. 43. a. .
69. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 17. H. cap. n. 49.

notata ſunt, it, not. ad Hiob. c, 6. v. 7. n. 9. it.

tractat. Talmud, Sevachim, Fol. 10 1, b. & fol,
102. a.

confer. & num. ſequ. 71.

cap. ſeq. 22. V. 12. n. 46.
73. Qui non fuit ſacerdos; ſummi tamen ſacer-
dous oſſiciò functus eſt per ſeptem dies impleti.
onum, de quibus ſuprà Levit. o. 8. per totum,
confer. not. in pan n h. loc.
X Hebr. 7α, in MSto I. hic pro eo legitur
mnn i. e. permiſſum eſt (ſcil. de illis comedere,
confer. Sign. præc. h. veiſ-

Feceee

LEVITICI. CAb. XXII.
nitur in (tractatu Talmudico,) qui inſcribitur: . 74. Verſ. 2 3. Sed ad ve-
dlum] Ut ſpargat ſeptem ſparſiones, quæ versuùs velum fiunt. 75. Eod. verſ. 2 3. Ee
ad alre] (Nempè:) exterius; ambo autem iſta 76. opus habebant, ut (hic) ſcribe-
rentur; in lege autem Sacerdotum 77. explicatur (iſta res amplius.) Eod. verſ. 23.
Ne polluat Santtuaria mea] Si enim miniſtraverit, 78. miniſterium ejus erit pollu-
tum, ut ſit haud legitimum. Verſ. 24. Et locutus eſt Maſes] Præceptum iſtud. Eod.

960

verſ. 24. Aaroni & . & omnibus ſilils Hiutli] Ut illi admoneant Synedrium quoad

Kacerdotes. 79.

TErl. 2. Iu. ſiparent † ſaſe] Non eſt aliud, quàm ni.e. ſeparatio,

atque ſic illa (Scriptura) dicit: )yi. e. & averterunt ſeſe à me, 1. item:
N i. e. avertunt ſe retrôò, 2. (ſenſus igitur hujus textus eſt:) ſeparent ſeſe

à rebus ſacris eo tempore, quò ipſi immundi ſunt; 3. alia expoſitio (verborum iſto-
rum: ) ut ſeparent ſeſe (nimirùm:) à rebus ſanctis filiorum Ifraelis, quas illi* mihi

fanctificant, nec polluant nomen meum ſanctum, ordo (enim verborum) Scripturæ

mu-=⸗

74. Eſt is liber primus partis quintæ operis Tal-
mudici, agens de facrificiis, locus antem, ad
quem hic reſpicitur, reperitur in Sevachim, fol.

101. b. uti in aNπ n ad marginem alle-
gatur.

75. Confer. quæ ſuprà ad Levit. c. 16. verſ. 14. n.

30. & v. 16. n. 37. notata ſunt, vide & not. in
ppr rOW b. loc. it. Eruvin, fol. 105. a.

76. Videlicèt: ut täàm veli, quàm akaris fier et

mentio, de quibus paulò antè dictum eſt, confer.
Jalkut Part. I. Fol. 190. col. 4. cireà fin.
77. De hoc libro vide ſuprà Levit. c. 7. v. 6, n. 16.
& cap. ſeq. 22. Vv. 3. n. 10. .
78. Nempé: is, qui ejusmodi vitiis corporis la-
borat, confer. cap. antec. 20. v. 3. n. 7. ac not. in
in Snan new h. loc. it. Bechorot, fol. 43. b.

79. Senſus eſt, ut Aaron atque Iſraelitæ admone-

ant aſſeſſores Synedrii, quò iſti ſacerdotibus in-
jungant p Wya Way) N†νwοi. e. ne illi, qui
vitiis corporis laborant, ſacrum cultum pera-
gant, uti in Gur Arjeh fol. 152. col. 2. fin. ha-

moneat facerdotes, nempè: ne illi, qui vitio cor-
poris laborant, ſacrum cultum peragant, confer.

betur, poſſes & ſic vertere: ut Synedrium ad-

Torat Cohanim, ſicuti in bom moew h. loc. ad
marginem allegstur, ubi vide & notas, confer. &
Num. c. 2 S. V. 3. u. 13.
t† Confer. hic tract. Talm. Sanhedrin fol. 9 3. b. &
Sevachim, fol. 1 5. 5. & fol. 16. 2. it. Fol. 17. 2.
S& fol. 44. b. it. fol. 45.5. & Temurah, fol. 3. a.
it. Schabbat, ol. 33. a. & Avoda Sara, Fol. 27.
b. & fol. 54. a. Vid. & Spenceri de Legib. Hebr.
ritual. lib. 3. Diſſert, 3. c. 5. ubi de purgationi-
bus & ſeparationibus ſacerdotum agitur.
I1. Sieuti Ezech. c. 14. v. 6. habetur, confer. nat.
in mar no h, loc.
2. Uti habetur Eſai. «. 1. v. 4. ubi vide Raſchi not.
confer. & ſuprà Levit. c. 15. V. 3 1. n. 5 1. it. not-
ad Zachar. g. 7. v. 3. n. 3.
3. Nam ſeparatio iſta filiorum Aaronis intelligen-
da eſt de illis, qui ſunt immundi vel minus ido-
nei, ita & P. Fagius ac unius atque Tremellius in
DTmor b. loc.

* Hebr. à &α, iſta & ſequentia, usque ad:
W& i. e. quas illi mihi &c. abſunt 4 MSto
2. confer. hic Bava batra, fol. 120. a, 56.

notis h. loc. exponunt, confer. & not. in nN

C(M. MI
mutatus elt 4
GtSeriprut) i
uungueaeltſeni
ſeteperimus qu
. i e. tactos
“ t. nbigebo
agumment Part
tackum, pam ecc⸗
incipit:)precpe
1oͦpropter nakin
Proptetcomeiti⸗
num tangens ell
jlleidonens 12, 1
tiem; nili(kat)a⸗
Leris: tria ecidi

1.

——
4. Contet hie pia
1, ſn.
ſ. Iet: ſacnißclad
ge Ow hie reni
10. V. 16. n. 46.
b. Vel: ad illam no
6, 11. . 4, n. it.

il, ſol, 10. .

7. Vel: ab urgument

E:. uptd Leyitee.

dedeſEcane:
Car Aneh fol 11
etroremn elle in de
25 Tument
1n ie percon
Hec ſkdlo incihit
lanalut usque ad e⸗
9. Nam fGpri Leri,
Gne Gladenmn,
ftinm mor peiit
iem etidli pon⸗
immundusteiigeni

emnad . 19,.
Lerit,e, 15
io. Dequaſice, ue

V. 31.

nonstaſunt, conte,

3. NdaA e.
Avell13. .
ur nie)ſcribe⸗
Bod vent 4.
ejus erit Polla.
umiſtud, Bod.
edfium aodal

4

Die ſeperato,
mne; 1, item .
k)ſeparent ſele
(Lerborum iſto.
guas illit mihi
Orum)sctipture
⸗

W h,joc,ad.

nots contet KH 3

hednin /ol 63,5, &

16 2 1. ol. 11.a4

eTemutah, ſol,7, 2.
Woda dala, ,0l. 17.
cenide Lepib. Hebr.
ubi de pulgationi⸗
otum agitur,

betut, onſet, nl.

abi wide Raſchi not,
V. 31. n, leit no⸗

Auonisinteligen⸗
Undi vel mious ſto.
aqe Tenel isin

gſet, & n0t, in e

LEVITICIL.

mutatus eſt 4. ejusque expoſitio. Eod. verl. 2. Quas illi mihi ſanctifßeant] (Hæc di-

CAb. XXII. 961

cit Scriptura,) ut includat etiam res ſanctas 5. ipſorum ſacerdotum. Veri 3. Qui-
cunque acceſſzrie] Non eſt hæc ) 1. e. acceſſio, niſi )Ni. e. comeſtio atque-
ſic reperimus, quod dehortatio comeſtionis rerum ſanctarum in immunditia vocetur
NH)A i. e. ta ctus, ſic (accipitur in illo loco:) omnem rem ſanctam non ai. e. tan-
gat, 6. ubi dehortatio (habetur,) ne comedat; docent autem iſtud Rabbini noſtri ex
argumentoà pari, 7. nec fieri poteſt, ut dicatur, quòd aliquis reus ſit propter (ſolum)
tactum, nam ecce ſtatuta eſt excidii (pœna]) ſuper comeſtione in (illa Sectione, quæ
incipit:) præcipe Aaroni, s. (nimirùm) duo excidia, unum juxtà alterum; 9. ſi ve-
10 propter tactum aliquis reus fieret (excidii) non opus fuiſſet illum reum facere-
proptet comeſtionem, atque ſic exponitur in lege ſacerdotum, 10. (in verbis illis: )
num tangens eſt reus? 11. ſi ita eſt, cur lex (hic) dicit: acceſſerit? ( nempè,) ex que
ille idoneus 12. factus eſt, ut poſſit accedere, dum ille non fit reus propterimmundi-
tiem; niſi (fiat) acceſſio ejus (ad altare) quoad illa, quæ ei permiſſa ſunt,* quòd ſ di-
xeris: tria excidia in immunditie ſacerdotum 13. ad quidnam illa? jam anteà (iſta)
EEececceec 2 ſunt

1 97 n. 76. ac Gur Arjel fol. 152. col. 3. med.
it. tractat. Talmud. Sevachim „Fol. 4 5. uti in
On- AH hic allegatur ad marginem.
I1. Nempè, ut excidii poenam incurrat, de hac
enim hic eſt ſermo; ſanè is non reus eſt, ſed it-
le, qui comedit, ſi ita eſt, cur igitur lex hic dicit:
acceſſerit &c. is eſt ſenſus & ordo hujus loci ſatis
obfcini, vide Gur Arjeh dict. fol. 152. g0ol. 3.
med. in MSto z, locus iſte ſic legitur P&
inan avn yann i. e. ſi igitur tangens non eſt
reus, cur ergò lex (hic) dicit: (acceſſerit ?) quz
lectio ferè planior. MV
12. Legitimus, redus, Hebr. —2, ſicuti hic hat -..
tur, cui opponitur: 7b9 i. e. profanus, conter.
cap. antec. 2 Ie V. 4. n. 8.
* Scilicèt: ut comedantur, in not. man ne
locus iſte ſic exponitur: 109 & deee a de
aon n nen een e rnn en ee
P i. e. ille non fit reus (excidii, niſi
obtulerit rem, quæ permittit oblationem, ut ills

4. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 152: Col. †
F. Id eſt: ſacrificia & oblationes, hæc enim nomi-
ne " hic veniunt, confer. iuprà Levit cap.
10. V. 16. n. 46. & infrà v. 8. h. cape n. 32.
6. Vel: ad illam non accedat. vide ſuprà Levit.
„, 12. Vv. 4. D. 7.- it. Sevachim, ol. 45. 6. & Me-
hila, fol. I0. b.
7. Vel: ab argumento comparativo, de hoc Con-
fer. ſuprà Levit. e. 7. v. 20. n. 77. & Levit. c. 19.
v. g. n. 3 5. G cap, antec, 2 1. v. 5. n. 16. vid. &
Gur Arjeh fol. 152. col. 3. princ. ubi ſcribitur,
errotem efſle in verbis iſtis: Pza vel r 1. e.
ab argumento « pari, & pro eo legendum eſſe:
ad i. e. per comparationem.
8. Hæc ſeclio incipit 4apite ſexto Levitici & con-
tinuatur usque ad caput nonum, eò excluſô.
9. Nam ſfuprà Levit. c, 7. v. 20. habetur excidii
pona quoad eum, qui immundus eomedit ſacri-
fieium & mox verſu ſequente 21, dicti capitis 7.

M

Sc. alunt, Ne

etiam excidii poena ſtatuta eſt contrà illum, qui? comedatur, uti eſt adeps 6c ſparſio ſanguinie;
immundus tetigerit rem ſanctam, vide notas ibi. confer. Levit. c. 5§. V. 2, n. 3. S& l-evit. c. 7. v. 24.
dem ad v. 19. n. 78. & n. 79., confer. & not. ad n. 76. & Sign. "r
Levit. c. 1 5. V. 3 1. n. 53. 13. De his etiam ſuprà Levit. c. 7. v. 19. n. 7 8. di=⸗
0o 10. De qua vide, quæ cap, antec. 2 1. v. 2 3,0 77. Kum eſt.

notata ſunt, confer, & ſuprà Levit. dict. c. 7. v.

962 LEVITICI. gdb. XXII.

ſunt expoſita in tractatu Talmudico (qui inſcribitur:) Nv)i 14. unum in genere
& alterum in ſpecie &c. 15˙. Eod. verſ. 3. Dun, immunditia ejus in ipſo eſt] i. e Dum
ammunditia hominis in eo eſt, forſitàn de carne loquitur Scriptura (hoc ſenſu:) & im-
munditia carnis eſt in eo atque de mundo, qui rem immundam comedit, loquitur-
Scriptura? 16, (enim verò) vel invitus ex ſenſu literali tu diſcis, quòd de illo,* à quo
immunditia ejus avolat, 17. Scriptura loquatur; is autem eſt homo, cui munditia-
contigit per ablutionem. 18. Eod. verſ. 3. Et exterminabitur] Fortaſſis ex iſto an-
gulo ad alium angulum * extermi nabitur è loco ſuo, ac ſedebit alio in loco? lex (hic)
dicit: ego Dominus, in omni loco ego ſum. 19. Verſ. 4. Omnem * * immundum,
animæ] i. e. Eum, qui pollutus eſt ſuper mortuo. 20. Verſ. 5. Omne reptile, per quod

immundus fit] (Nempè) juxtà quantitatem 21. quæ convenit, 22.
dus evadat, (nempè ſecundùm illam quantitatem,) quæ eſt inſtar lentis. 23.

ut aliquis immun-
Eod.
verſ.

14. Eſt is liber ſextus partis quartæ opetis Talmudi-
ci, tractans de juramentis, vid. dict. tract. Sche
vuot, jol. 7. a. uti in aπ Rnν⅞ hic allegatur
ad marginem.
15. Vel: unum ſub regula; alkerum ſub exce-
ptione, eadem ferè, quæ hic, adducta ſunt et-
iam fuprà in notis Raſchi noſtri ad Levir. dict.
cap. 7. v. 19. ubi vide n. 80. pœna itaque exci-
dii hic locum habet in eo, qui comedit, ſie in
not. om h. loc.
16. Confer. ſuprà Levit. alieg cap. 7. v. 20. n.
74. & n. 75. & Jalkut Part. 1. fol. 1 1. col, 2.
princ.
* Hebr. aν, ſic in utroque MSto habetur, quam
lectionem hie in vetſione ſecutus ſum.
17. Vel: abficedit, refugit, uunn pond d
i. e. quæ tandem ab illo ſeparatur vel recedit, pro-
ut in Gur Arjeh fol. 152. col. 3. circà fin. expo-
nitur, ſermo itaque hic eſt de ilio, in quo levis
eſt immunditia, quæ per ablutionem mundari
potelt, is non punitur excidio, ſi mmundus co-
mederit, vide ſuptà Levit. dict. c. 7. v. 20. n.
74. & n. 7 5. it. num, ſequ. 1 8. b. verſ. 3. vide &
not. in =ma NPW h. loc. ac Jalkut Part. I, Fol.
18 1. col. 2. med-
19. Vel: qui mundus fit per ablutionem, atque
hæc immunditis levis eſt, vide num. antec. 17.
X Hebr. X? abfunt iſta 4. MStO 2.
19. Confer. quæ ad Exod. Cap. 1I 2:. V. 15. n, 101.
4 Commentatore noſtro notata ſunt.

yv Confer hic tract. Talm. Chagiga, ol. 4. b. &

evammot, fol. 70. a. & ol. 7 I. a. b. it. fol. 727
.& fol. 74. a. b. it. Maccot, fol. 14. 5. & Be-
chorot, fol. 3 b. & fol. 40. b. it. Schabbat, Jo!.
64. a. & Bava kama, Jol. 2 5. b. & Bava batra,
fol. 9. b. it. Nidda, fol. 43. b.
20, Nam dictio *9a hic ſignificat h i. e,. mortu-
um, proùt tàm in hoc capite, quàm Levit. c. 19.
v. 2 8. & cap, antec. 2 I. V. 1. & alibi accipitur.
21. Ita hic interpretor νaâà i. e. juxtà æſtimatio-
nem ſeu proportionem ac quantitatem; cœte-

rum iſta: π Rywn i, e. juxta quantitatem

quæ convenit &c. usque ad: Mv"hνοà». e. juxtà

quantitatem ejus rei &c. abſunt hic ab utroque

MSto.
22. Vel: quæ apta & idonea eſt, utaliquem
reddat immundum, confer, paulò poſt n. 24. h.
verſ. 5. ac Numer. c, 35. verſ. 16. n. 14. & n.
17. D
23. Ita hic νααnn interpretor, nam etiamſi quis
partem ſolum unmundi reptilis tetigerit, non
totum, is immundus fit Sov n Per e i.
e. nee opus eſt, ut res tota ſive integra tangatur,
modo non ſu yvyp rm i, e. minor, quam eſt
granum hof deaceum, ita in Gur Arjehb ol. 152.

col. 4. princ. confer. & Torat Cohanim, prout

in 'nan ribw' b. loc. allegatur ad marginem,
vid. & Jalkut Part. 1. fol. 181. col. 2. fin. &
col. 3. princ ubi Bava kama, fol. 2 5. b. allega-

OI.
— —
yetl. 5. A
ufe lunig⸗
Vt. 1ſ. Fo
cum guingi
itiemenſktuil
(Nempe)unun
ir iſtucin
nunte ad velpe
Verl. g. Merte
immundam de
zWis munde,
immunditia es
38; 31, Metl

—

Loci iſliusenpii⸗

l.loe, conler.
fl. 19.b,
14. Vel: qux ce
immundus eyad
babelut.
15. Id eſ: w ul
ghnitudineme
1.,13, à ſupte
ide d not, in
ma Cict /0l,2

116. HM izlber o

Cici, tractans de
cushic adductue
den wo,.
2. Hodr. vnd,
Deo, ſacerdor
Dec ſtimatio
Genlegn. ,
i, e. de Oblalion

ii. ld el: non

ſe ſaltem lee
(bhtionibus,
didtumelt „num
Commenaori
chur: Donn
lunckt, guo ca
ereluſiva, con
1 34, rerl 14
3len n not

nnum in genere
ſenlu.) Kim.

edi, loquimr.
ckeillo,⸗lgo

ocuimunditia,

õ

locol krſlie)
inmurtunl,
entile her get
aliquisimmun.
ntis 13. Bod.

Verl.

71. 1 5 it Fal, 71
0t, ol. 14. 4 be⸗
Pin Schabdat, fo.
15 ,8 Daa balla,
zeb.
icathb ie, montu⸗
e, qunmn Levit e19,
1, alidi aecipitun⸗
iejunallimntio⸗
gnantitatem; (crie⸗

e junts guemitnem

1: Wywai e. junt

MB

7

des ell, Utaliguen
,,aſd dolln 14, 4.
en 16,n. 14. 1,

or, um eiamliqiis
Pilli teigefit, non
D b ſc i⸗

24. Vel: quæ convenit & requiritur, ut aliquis

27. Hebr. annn, quæ eſt oblatio, ſpontè data

nerc æſtimatio certa eſt ſtatuta in lege, confer.

heinegiuneenn 229. Id eſt: non omnia ſancta comedere poteſt;
ſieint N
D bamn el
n6ur aß. 1n.
orat Cohanim, plolt
egrnns 2d maginen
I. 19 col, ¹ f A&

wn fol 1ſeh Allege.

CAP. XXII. PEVITIICIMI. 338337
verſ. 5. Aut hominem] (Nempè:) mortuum. * Eod. verſ. 5. Qus aliquis immuan-

dus fi] Juxtà quantitatem ejus rei, quæ immundum reddit, 24. id eſt, ad inſtar oli-

væ. 25. Eod. verſ. 5. Juxta smnem immunditizm tjus] (Hoc dicit lex,) ut includat
eum, qui tangit illum vel illam, qui quæve profluviòô laborant, item eam, quæ immun-
ditie menſtruâà laborat ac quæ prolem enixa eſt. Verſ. 6. Anima, quæ tetigerit illud
(Nempè) unum ex immundis iſtis. Verſ 7. Ert poſte? comedat de ſanttis] Exponi-

tur (iſtud) in NP 26. de oblatione, 27. quam comedere permiſſum eſt incli-
nante ad veſperam Sole. Eod. verſ. 8. De ſanctis] Non verò omnia ſancta. 2,

Verſ. 8. Morticinum & diſeerptum non comedat, ut es polluatur] Quoad rem

immundam dehortatur hic (Scriptura,) nam ſi quis comederit morticinum

avis mundæ, 292. cui non eſt immunditia tactus & portationis 30., ſed

immunditia esûs in loco abſorptionis, 31, is prohibetur comedere res ſan-

Gas; 32. neceſſe autem fuit * (hic addere &) dicere: ac diſcerptum, propter (a-
ð BBeeece 3 vem

San h. loc. verba iſta: de Sanctis) non ve-
10 omnia ſacra, abſunt hic ab utroque MSto,*
confer, Berachot, fol. 2. 56. & Schabbat, Fol. 14
b. it. Jevammot, fol. 74. b. S& fol. 75. 2a.
immundus evadat, uti paulo antè n. 22, h. verſ,. 29. De morticino enim avis mundæ hic duntaxc
habelur. ſermo eſt, quod nec tangendo nec portando pol-
25. Id eſt: ut talis ſit quantitas, quæ olivæ ma. luit; ſed ſolùm comeſtione in loco abſorptionis
gnitudinem æquat, confer. Exod. c. 12. v. 4. ſeu pollutionis, confer. num. ſequ. 30. ac Gur
n. 23. & ſuprà Levit. cap. 1I1. v. 40. n. 12 1. Arjeh fol. 152. col, 4. & Jalkut Part, 1. fol.
vide & not. in 'na e h. loc. ac Bava ka- 181. col. 3. circà fin. it. Chulin, fol. 100. 6. &
ma dict. fol. 2 5. b. Nidda, fol. 42. b.
2 6. Eſt is liber primus partis tertiæ operis Talmu- 30. Id eſt: quod ſcil. morticinum avis mundæ
