rerd cum illis.
Targum ejus:
Niee, in m.
Cuinamfei ſimil
candelabro & ocr
nus geftcit. 71,
—
61. dic iſti ſenion
n ie, comed

Pabaptut Majellat

OS or hlo

63. Feuti Erod did
44 Videlct: in

z.be ca.
6. Neme: ili er
ein, 4Commen
eus Ciluletst, vid
10, n. 1. notat⸗
edr. o, 3
. e, rc
66. Moit krod,e ..

ul. 16, (00
1 onker. 5

lloe.
6. Nerpe: lreli⸗
in fublim racit
ei e pora
ette
de pald atter

CARXI.
—
4 eju] Ju di.
1Rerun Do⸗
ithaetgun
tim illo:
ſ. Ne videam
DpNAhe, wa⸗
elt erconedli.
ingur. Verl.
)tuas, duin di⸗
tunt! nonne-,
2dicongreg
ne Tathera 18,
m elt: & con.
61, non lechs,
1gue

Dett, Galain, de
,9. & Boork.lex
udi plura, ic &
1. fn.
ſe gux gauld ante

l, fice & not. in †

perſc antec. 14. .
zur Aten ol. 171.
Wo b. loc, ubi
alegatur, colfer,
uſchin, fol. 12 , it,
1 5 it fol 11. 2,
beiut, ubi ige not.

.ſol. 210 col .

. cr.A Deiteto. ata W
T Hebr. 'oy), in utroque MSto pro eo legitur:

utigne adſuneten⸗
Rhdet.
1, habetur, wbi ide

bbiei vecant uio.
leſeigiaut leiitate,

nus deficit. 73. Eod. verſ. 17. & portabunt tecum] Paciſcere cur illis, 74.

62. Sic iſti ſeniores yanon) oune te

63. Sicuti Exod. dict. c. 24. V. 11. hsbetur.
64. Videlicèt: in Tabhera, de quo loco fuprà v.

66. Proht Exod. e. 5. v. 14. babetur, ubi vide not.

67. Nempée: Ifraslitarum, qui jim 4 Deo evecti & 73, Vel- minuitur, confer. & hi. P. Fagii not. ad

lo, l), Knohn

CAP. XI. NHMERORUM. 110†
atque is, qui mandit buccellam ſuam & loquitur coràm rege, ⁶2. atque hoc eſt: &
comederunt ac biberunt; é3. noluerat autem Sanctus ille Benedictus luctum im-
mittere in promulgatione legis; ſed illos (ſeniores) hic loci 64. punivit. 65. Eod.
verſ. 16. Quos nöéſßi, quòd int &c.] i. e. Eos, quos tu cognoviſti, quòd conſtituti fu-
erint ſuper illos (Ifraelitas )præfecti in Egypto in ſervitute gravi ipſique ergà illos
miſericordiâ tacti ac propter illos (Iſraelitas ab Ægyptiis) plagis affecti erant, † dici-
tur enim: & percutiebantur moderatores filiorum Iſraelis, 66. nunc iſti conſtitu-
antur in eorum dignatibus, 67. ſicuri affliéti erant in eorundem calamitatibus. E-
od. verſ. 16. Ert aetipies illos] Accipe illos 6S. hisce verbis: vos feliees, qui præ-
fecti eſtis gubernatores ſuper filios Dei! Eod. verſ. 16. Er ſtent ibi tecum] Ut vide-
ant (illos) Ifraelitæ eisque honorem & reverentiam exhibeant ac dicant: iſti ſunt (à

Dec) dilecti, qui ingrediuntur (in tabernaculum) cum Moſe, ut audiant verbum ex

ore Sancti illius Benedicti. 69. Verſ. 17. Et deſtendam] Hæc eſt una ex decem de-
ſcenſionibus, 70. quæ ſcriptæ ſunt in lege. Eod. verſ. 17. Et loquar te-um] Non
veròô cum illis. Eod. verſ. 17. Et ſegregabo] (Verbum &) exponitur) juxtaà
Targum ejus: 1 N) i. e. & augebo, 71. veluti (accipitur in illo loco:) & —*½
MNi. e., in magnates filiorum Ifraeëlis. 72. Eod. verſ. 17. Er ponam ſuper illos]
Cuinam rei ſimilis fuit Moſes iſto tempore? (videlicèt) lucernæ, quæ poſita eſt ſaper.
candelabro & omnes de illa accendunt (candelas ſuas ;) nec tamen lumen ejus ullate-

ut

—

not. in nnnm nov b, oc.
6. Confer. quæ ſupraà ad Numer c. 9. v. 6. n. 22
notata ſunt. 4
69. Confer. hic Siphre, prout in "poer mo 3d
marginem allegatur, it. tract. Talm. Kiddu-
ſchin, Fol. 76, . & Sanhedrin, fol. 16. b. it. Fol.
70. Vide hic præ aliis Gur Arjeh fol. 172. col.
2. princ. ð
71. Vel: magnificabo, elevabo, quòô ſenſu etiam
hic Commentator noer accipit, exponirur quo-
que in 'na ne, quoôd ox& ſit ori
i. e. ſignificet magnitudinem , confer. & P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
772. Prout Exod. 7, 24. Verſ. I 1. habetur, ubi vide
not. n. 22. conſfer., & infrà v. 2 5. . cap.

n j, c., comedebant & bibebant ac contem-
plabantur Majeſtatem Divinam, prout in notis
'pa mD h. loc. habetur.

3. h. cap.
6 : Nempè: illà pœna, quam hactenus ob ratio-
nem, 4 Commentatore noſiro hic adquctam,
Deus diſfulerat, vide, quæ ad Exod. alleg. c. 24.
v. IO. n. r6. notata ſun.

Pei) i. e. & vapulàrunt, res eadem eſt.

b. loc.

num. 26, confer. & P. Fag. ad Paraphr. Chald.

in ſublimi graqu conſtituti funt, tanquàm filii Paraphr. Chald. . loc.
Dei, ſic aa hic interpretor & expono, con 74. Vide hic Piæ aliis Gur Arjeh Jol. 172. col
fer. Selden. de Synedr. lid. 2. e. 4. n. 5, ubi 10. 1. pri. 2 .
cus Mte paulo aliter reperitun translatus, vide GG

1106 NuMERORIM. CAbP. XI.
ſuſcipiant in ſe laborem filiorum meorum, quoniam illi moleſti ſunt & refractarii.
Eod. verſ. 1I7. Nec portabis tu ſolus] Ecce reſponſio ad id, quod dixiſti: non poſſum
ego ſolus. 75. Verſ. 18. Sanc/fitate vos in craftinum] i. e. Præparate vos ad pœ-
nam, 76. ſic quoque illa (Scriptura) dicit: HO NαuρWHMi. e. ſanctifica (ſive præpara) il-
los ad diem occiſionis. 77. Verſ 20. Mque ad menſem ** dierum] Hoc ( intelli-
gendum eſt) de probis, (qui erant inter Iſraelitas,) qui morbô lentô laborabant 78.
ſuper lectis ſuis & poſteà animas ſuas efflabant; de improbis autem illa (Scriptura) di-
cit: caro adhùc inter dentes eorum erat, 72. fic docetur in Siphre; 86. ſed in Me-
chilta ⅝1. contrarium docetur, (nempè, quòd) improbi, dum comederunt (coturni-

*

ces,) languore fuerint confecti 82.

.trigin a diebus; de probis (autem dicatur:) ca-

ro adhuc inter dentes eorum erat. 83. Eod. verſ. 20. Denec egrediatur ex naribus

veſtri] uxtà Targum ejus
ſenſus ſit:) perinde vobis erit,
exttàâà 85. per nares & faſtidio ſit.

lIam (carn

bis R. Moſis Hadarſchan vidi, quòd ſit lingua, quàâ gladius vocatur N&. 87.

(eſt explicatio:) donec faſtidiatis 84. illam (carnem, ut
ac ſi comediſſetis ex illa plus, quàm ſatis eſt, donec exeat
Eod. verſ. 20. Et ſit vobis in nauſeam] Ita, ut il-

em) removeatis à vobis magis, quàm (anteà illam) admoveratis, 86. in ver-
Eod.

verſ.

* CGonter. ſuptà veri. 12. h. cap. num. 50 it. tract
Talm. Kidduſchin, fol. 76. 5. & Sanhedrin, fol-
17. a. S& fol. 3 6. . :
5. Uti habetur iuprà verſ. 14. h. cap. confer. hie
Siphre, uti ad marginem in pa ne h. loc.
allegatur- .
76, Conter. hic Gur Arjeh fol. 172. col. 2. princ.
& not. in bmanm no p. loc ubi etiam Siphre
ad marginem allegatur, vid. & not. ad Eſai. c.

.v. 14. n. 33.
77 Ui ſerem. cap. 12. v. 3. habetur, ubi vide Ra
ſchi not.
x Confer. hic Joma, fol. 75. 5. & Taanit, Jol.
29. a. it. Megilla, Jol. 5. a. & Ketubot, Fol.
57. b. it. Naſir, ol. 5.: 2.
78. Vel: languelſcebant, Hebr. uprn, prout hic
habetur, quod in notis 'non Inp etiam ex-
ponitur: Pu i. e. ægrotabant, huice reſpondet
PyvvD, uti hoc verhum paulò poſt à Commen-
tatore noſiro uſurpatur, confer. num. 82. b. verſ.
„o. Prout habetur verſ. 3 3, . cap. ſenſus eſt, quod
improbi iſti ſtatim, dum adhuũc caro inter dentes
eorum erat, fuerint abſumpri.
do. De hoc libro vide ſupr. Numer, c. 9. V. 1 8. n.
33. 8S& c. 10. Vv. 4. n. 8. confer. & ſuprà v. 5. h.
cap. num, 26. ae infr 25. b. cap, num. 111,

91. Eſt is Commentarius in Exodum, liber magnæ
celebritatis, de quo vide ebe Barto-⸗
locc. ac Buxtorf. Biblioth. Rabbin.

92., Vel: dolore ac morbo fuerint affecti, Hebr-.
7

Pyvvun, vide ſuprà n. 7 8. 6. verſ.
93. Et ip ſi ſtatim morte abſumebantur, confer.
paulò antè n. 79. h. verſ. S=
94. Confer. hic præ aliis P. Fagii not, ad Paraphr.
Chald. & Gur Arjeh fol. 172. col. 2. princ.
8 5. Id eſt: donec nauleam inde concipiatis bepn
1 i. e. & averſemini illam (carnem,) prout in
notis nom e h, loc. exponitur.

86. Sic ferè exponitur etiam in notis —„pen nDeH
y. loc. nempè: raw apn en eee
pnt e enn i. e, quod (Iſracëlitæ car-

nem) illam penitùs removebunt, magis, quàm
anteà illam admoverant, in MSto 2. pro his ſic
legitur: 17 72 7 aen ene n en ene
i. e. nam eritis alieni 4coturnicibus, huic (ſigni-
ficationi) ſimilis eſt omnis (dictio) (in ver-
bis &6.) vide etiam Siphre, uti in an n
ad marginem allegatur.

87. Ut ſenſus ſit: erit hæc res vobis in excidium;
reſpicitur autem hac expoſitione ad vocem &,

quæ hic in textu facro habetur, confer. & hie P.
Fagii not, ad Paraphr. Chald. DWDW

CAM.XI. —

vet.. 10. Domd

ſentiam meath
lederemini.
nlatim numers
R. Moles Hadan
Gypto. . e
dͦe
gues. Aklbae,

l, N. AKbadi

melentpermen
glisnam laiß t
neinpe guantum
elt, 97, iſtudne⸗

kbelles? ſec ql

3 Bebr, Dk, in

Mi e ſiqur⸗;
88. Hebr. nv, d⸗
eſt.
99. Qui ſoprd nume
enimſaishaduit,
ſerre, ommillis loh⸗
Tut art, 1. fol,
12. 5.
38 Pebr. ,, in M
nümeranint,
90. Alogui don do
Diſcium, guos o
ſeiſ 5.h, cap abe
oc.
91. Confer hie Cur
iphre, c trect,
warpinem in deny

kein ,al 17,

5. IAe R, Siweon d

tdapud Bortort in
93. Hebr dodh ſ
cui in editione Hj
oshudetur, int
Gabit, eNponit i
quoc hic in lext
d e e .
n ſeehie

(A. N.

—
reltacatil. —
non pollum
e vos ad do.
eprepara)il.

Hoc ſinteli.

borabant 71,

Kriptura) di.

6, ſed in Me⸗
tunt (coturni.
Gicatut:) (⸗

tur ex narilꝑad

m (catnem,ut
lt, donec exeat
m Iia,ut il
i8, 8e. in ver⸗

N . bot,

verl.
Pum, liber magna
) Bano⸗
bin. .

int alkecti, Hebt.

el
ebantur, conlek.

Inct,ad banphr.
ol 2. pinc⸗
oncipiaiis vdemn

unem,) POltin

onitut⸗
otis Dna N
n e
S
nt, magis, gvimn
1Sto 1. po his i
AW
obut huie gni⸗
ictio) Iin er⸗

Gbisin eucicin :

ne ad voten N,

cnk Abit⸗

4

89. Qui ſuprà numerum 600000ο. erant, Moſes

CAF. XI. NMERORUIM. 1107
verl. 20. Dominum ,gqui eſt in medio veſtri] Niſi * habitare feciſſem gratioſam præ-
ſentiam meam 8⁸˖. inter vos, non adeò elatus fuiſſet animus veſter, ut iſta omnia ag-
grederemini. Verſ. 2 I. Sexcenta millia peditum] Non ſolicitus fuit (Moſes) ut ſin-
gulatim numeraret (lIſraeêlitas, nempè:) tria millia (Ifraëlitarum.) qui ſupererant; 89.
R. Moſes Hadarſchan exponit, quòd non fleverint, ** niſi illi, qui egreſſi erant ex E-
gypto. 9⁰. V erſ. 2 2. An opes & boves jugulabuntur] Hæc una eſt ex quatuor rebus,

ꝗqds R. Akiba exponebat 91. nec R. Simeon, 92. eodem, quò ille, modò explica-

ba R. Ak ba dicit: ſexcenta millia peditum ſunt & tu dicis: carnem dabo eis & co⸗-
me dent per menſem dierum? num oves & boves &c, omnia juxtà ſenſum literalem,

quisnam ſatis (cibi) præbebit 93. illis? 94. veluti dicitur: N&Xν i. e. & adeſt, 95.

nempè quantum ſatis eſt pretio redemptionis ejus; 926. ſed quodnam magis durum
eſt, 97. iſtudne (quod hic habetur?) an id, quod (alio in loco dicitur:) audite quæsò

rsebelles? ſed quia non dixerat (iſtud Moſes) in conſpectu multorum, 9. ideò pe⸗-

222222 3 per-

* Hebr. N, in MSto I. pro eo legitur: = fer. not. ad Hoſe. cap. 12. V. 8. n. 19. & ad Hi-
Ri. e. ſi quæso; ſed errorem hic eſſe puto. ob. c. 20. v. 22. n. 23. .
88. Hebr. anâν de qua voce alibi 4me dictum 94. Nempè IIraelitis, R. Akiba igitur increduli-
eſt. tatem Moſis juxtà ſenſùm literalem hujus loci
arguit; aſt R. Simeon aliter exponit, ſicuti hie
2 Commentatore noſtro adducçinur,
95. Sic Levit. e. 2 5. v. 2 6. habetur, prout etiam
hic verbum iſtud &n i. e. adeſt vel ſufficit, re-

enim ſatis habuit, numerum iſtum rotundum af
ferre, emiſſis ſupernumerariis, confer. hic jal-
kut Part. I. Fol, 22 I. col. 1. med. & Sota Jol.

12. H. W peritur, eodem ſenſu etiam R. Akiba b. loc. expo-
Hebr. 15,, in MSto 2. pro eo legitur: n i. e. nit, conſer. Judic. c. 2 I. v. 13. al. 14. ubi R. Sa-
numerarint. lomo ν explicat: p95 & i. e., non ſuf-

93. Hebr. oon, ſis enim legendum; non pbon,

90. Alioqui non potuiſſent dicere: recordamur
piſcium, quos comedimus in «gyoto, uti ſuprà
verſ. 5. H. cap. habetur, ſic in notis an rn,
loc.
9 1. Confer. hie Gur Arjeh fol. 172, col. 2, med.
& Siphre, ac tract. Talm. Sota, cap. 6. uti ad
marginem in on me b loc. allegatur, vid.
& Chulin, fol. 17.2. & fol. 217. b.
92. Iſte R. Simeon tuit filius jochai, de quo mul-
ta apud Buxtorf. in Abbreviat.

ſicuti in editione Hehraica, qua uſus ſum, men
dosè habetur, in MSto 1. legitur 6) i. e. ſatis
dabit, exponit itaque R. àkiba verbum &un,
quod hic in texiu ſacro habetur, ita, ut notet

d opp, vel pppi, e, ſufficit, vVvel; ſatis dabit, con-

fec erunt, vide & 2. Samuel. c, 1 8. v. 22. it. Ju-
dic. e. 2 I. V. 14. n. 3. confer. & Joh. Druſii nor.
major. in Critic. Sacris h. loc. ol. 129.

96. Sic exponitur hic verbum iſtud p, quod Le-

Vit. alleg. c, 2 5. v. 26. habetur, confer, quæ ad
dict. cap. 2 5. Verſ. 26, n. 8 5. notata ſunt.

97. Vel: magis grave eſt, nempè iſtud, quod hic

habetur, ſtatuere ac Moſi aliquam incredulitatis
notam impingere, quàm illud, quod alio in lo-
co habetur „nempè: audite quæsò rebelles &c.
uti Numer. c. 20, V. 10. & v. 12. habetur, ubi vi=
de nor. n. 25.

98. Hebr. na, hoc paul poſt dicitur: a i,

e. maniſeſtè, præſente ſcil. populo Iſraélitico,
confer, Raichi not, ad Num. c. 20, V. 12

1108 NuMERORUM. CAP. XI.
etcit ei **S Scriptura nec pœnam de illo ſumpfit; aſt id, quod in Meriba (acci-
dit.) factum eſt manifeſtè, 99. idcircò non pepercit ei Scriptura; * R. Simeon (au-
tem) d cit: abſit iſtud quàm longiſſimè, non venit ita in mentem illius juſti (Moſis,)
an is, de quo ſcriptum eſt, in tota domo mea fidelis eſt, 1oo. dicet: non poterit Do-
minus nobis ſatis (cibi) præbere? enimverò ita dixit: ** ſexcenta millia peditum
&c. & tu dixiſti: carnem dabo per menſem dierum & poſteà inter ficies populum-
101, magnum, qualis iſte eſt, an oves & boves mactabuntur illis, ut (ipſi poſteà) inter-

ficiantur & ſatis ſit comeſtio iſta in perpetuum? 102, num † id tibi laudi erit? (res

perinde eſt, ac ſi) dicerent aſino: aufer corum 103. hordei & (poſteà) abſcindemus
caput iuum, 104. reſpondit ei Sanctus ille Benedictus: ſi illis (raeélitis) non dedero
(carnem,) dicent quòd manus mea abbreviata ſit, an bonum tibi videtur, ut manus Do-
mini abbrevietur coràm illis (Iſraêlitis?) pereant ipſi atque inſuper totidem centum,
nec abbrevietur manus mea coràm eis etiam momentô temporis. 105½. Verſ. 23.
Nunc videbis, an eventurum ſit tibi verbum meum] R. Gamaliel, filius R. jehudæ Hana-
ſi, dicit: impoſſibile eſt, inſiſtere rei vanæ, 106. poſteaquâm illi (Iſraelitæ) non niſ
J = . anſam

—

in er ficies, Confer. num., iequ. 104.
† Hebr.)), ſic in Baſil. edit, & in utroque MSto
hic intertogative legitur, quam lectionem et-
iam in verſione ſecutus ſum, in exemplari, quo
uaſus ſum, habetur i. e. quia.
* In MSto 2. hic ita legitur: ep'Ne nne en
i. e. ſimilis eſt (res iſta,) ac ſi dice-
rent aſino: aufer (eorum &c.) .
103. Hebr. Mn, eſt menſura aridorum maxima, ea-
dem cum illa menſura’, quæ hn dieitur.
104. Senſus hujus loci eſt: non tibi, ò& Deuslau-
di ducetur, ſi, poſtquàm carnem dederis popu-
io Iſtalitico, eundem paulò poſt interficias, haud
ſanè aliter facies, quàm ſi aliquis pabulum præ-

XX Hæc verb.: pepercit ei S. Scriptuta nec pœnam
de illo ſumpſit, abſunt in Hebtæo 4 MS10 z.
† Hebr. mann να, in MSto z. pro his ſie legi
2 hen ne een Hen i. e. ſed ad a-
quas Meriba dixit (Moſes) in conſpectu mul
torum, ideireò & c. ⸗
99. Palàam, a, uti hic habetur, non bai. e.
clàm & occulto, pront in notis Raſchi ad Numer.
dict. c. 2 0. v. 12. habetur.
„ Hebr, apad, in MSto z. poſteà adduntur iſta:
yeD N n en renen en ee den ne
arme uNi. e. ſed hic, quoniam (iſtud) non
factum eſt in conſpectu muhkorum:, tanquàm .
publicè, non ſumpſit de eo pœam S. Scriptura;
R. Simeon &c. S
100. Uii cap. fequ. 12. v. 7. & ad Hebr. cap. 3.
v. 2. habetur.
X Scil. Moſes, coràm illo (ſcil. Deo,) Hebr. 9,
ſie in utroque MSto hic additum eſt.
101. Heor. Wπ „½, ſic enim juxtaà Biblia Buxtorf.

proderit iſtud aſino? confer. num. antec. 102.
105. Id eſt: etiamſi populus iſte Iſraéliticus at-
que centum alii ejusdem multitudinis populi
pereant, fiat id potius, quàm ut dicatur, ma-
num ſive potentiam meam eſſe diminutam.
106. Vel: levi, quæ fundamento carer, Hebr.
239, cujus oppoſitum eſt y i, e. fundamen-
tum; puto autem hic intelligi hominem levis
ac vanæ mentis, qui nulli vei firmiter inſiſtit,
ſed modo hoe, modò illud deſiderat ac cupit, in

& utiumque MStum aliaque correcta exempla-
ria legendum, non'X, prout in editione He.
bræa, quaà uſus ſum, corruptè legitur.
102. I eſt: ut nullus eis poſtea datur cibus, ſed
comeſtio iſta eis tanquàm ultima ſufficiat nec
uid amplius illis comedendum præbeatur in
perpetuum, dum tu, Deus, eosdem paulo poft

ſigni-

beat aſino eumque poſteà ſtatim interimat, quid

notis S'nan me exponitur dictio h9nn, quo

CAI.

Anlam quetunt

Aur Mlals)

iis crall dicent
tenetaan, dice
geſideravimns,
ſ Deus:) ſi
Lit corim Ule
(eus:)nuac ,
hunt, abizal

Domini abbrer

it Vid Pſe

nem poterit dan⸗

(deo) poteſtas,

Venit Moles a

Alumplitſeptus

Pheraruan, wuſ!

aus ell: nec

—.6—
ſoniicet M ie.
fer. nür. Eqtl 1
legiu: Net
juxta hane lectio:
1e ſei in ulſe ſen

Chad. fal i62

107, Contendama

TrN ſmhic nn
gem qurent
N. Salomo 20 k
n N, gvod
de not, ibid.
† Hebr. Oxn
dn ie, ſe
Hice No ,
108. Conter hie pr
3. Prine, udi Hat

1 Hehr. en
Mie. adi,a0
1

ſeht. yrn

Die, 1
lalm. 76
not,
19. Lrconped
ſigniſcari duo

(A X.
—
lendajf arci.
Simeda a.
jut (Noſie)
on poterit Do.
willia Pecktum
eiss opulond
pollei)inter⸗

2udi etit) (es:

Pebſcindemut
s)non dederd
t, ut manneDo.
idem centum,

4

aelite)non nis

Anlam

—
1. 104,

in ufogne MS

amn lectionem et⸗

in exenmplati, go

3,
HrWr WN de
es iſta, a ſi cie⸗
20.)
Lorum maxima,ez⸗
n dieitur.

on ibi,0 Deus il.
gem degetis popl.

pol i terfis hauch
igaispabuſumpfe⸗

tim interimanuid
, notn. autec: 102

ige Ilraeliticus at⸗

kleitudinis popeli.

m ut Cicanut, ma⸗
elle dimiautam.

nento Aler, Eebr.

Wi e funamen⸗
liei hominem eyis

lei ſmmier inſilin
lelgera ac cugit
rcicho n,0
gn⸗

CAP. XI. NUMERORIM. 1109
anſam quærunt (murmurandi ac conquerendi,) tu, (ò Deus,) non ſatisfacies eis (in-
quit Moſes.) quin ipſi tecum aliquando litigent, 107. ſi tu dederis eis carnem peco-
ris craſſi, dicent, teneram (carnem) deſideravimus, quòd ſi tu † dederis illis (carnem)
teneram, dicent: craſſam deſideravimus, ferinam & volucrium (carnem)
deſideravimns, piſcium & locuſtarum (carnem) deſideravimus, dixit ei (Mo-
ſi Deus:) ſi ita eſt, dicent (Iraelitæ:) quòd manus mea abbreviata ſit, di-
xit coràm illo (Deo Moſes:) ego ecce abiens illos placabo, 10%,. reſpondit ei
(Deus:) nunc videbis, * an eventurum ſit tibi verbum meum, quoniam non auſculta-
bunt, ** abi; abiit (itaque) Moſes, ut illos redderet placatos ac dixit eis: num manus

Domini abbreviata eſt? ecce percuſſit petram & fluxerunt aquæ &c. num etiam pa-
nem poterit dare? * dixerunt (Iſraêlitæ:) hæc eſt compoſitio, 109. non elt in illo
(Deo) poteſtas, ut impleat deſiderium noſtrum atque id eſt, quod (hic) dicitur: &

venit † Moſes ac locutus eſt cumn populo; 1
aſlumpfſit feptuaginta viros &c. 110. Verſ. 2 5. Et non addiderunt]

aſt cùm ei non auſcultàſſent (Iſraelitæ,)
i. e. Non pro-

phetarunt, niſi illo ſolùm die, ſic exponitur in Siphre; 111. ſed Onkelos interpre-

tatus eſt: nec ceſſaverunt,

112, videlicèt, quòd non deſtiterit ab illis prophetia.

113e

ſignificet a) i. e. contentionem fen rixam, con

fer. nun. ſequ. 107. in utroque MSto pro 9
legi ur: 9 cum Tau, i. e. inſulium. ut ſenſus

juxtà hant lectionem ſit: impos ſibile eit, inſiſte

Fe ei in ulſæ ſeu fatuæ, confer. Buxtorf. Lexic.

Cha'd. Fol. 2620.
107. Contendant ac te quaſi in jus vocent, id enim
e hic notat, ut ſenſus ſit, tandem ali-
dquem quærent prætextum, ut tecum litigent,

R., Salomo ad Eccleſiaft. cap. 1. v. 2. exponit:

un N&, qued netat: contendere, litigare, vi-
de not. ibid.

† Hebr. "inte , hæc & ſequentia, usque ad:

PyN ' i. e. fetinam & volucrium &c. abiunt
hie 4 MSto 1.
108. Conker. hic præ aliis Gur Arſeh fol. 172. col.

3. Prin. ubi hac de re plurz.
* Hebr. N& AIny iſta & ſequentia, usque ad: J9

77 1. e. abi, abiit (itaque &c.) abiunt à MSto

2.
Hebr. Wynve eb,, in MSto I. Ppro his legitur:
Dyr —& i. e, an ſint auſeulaturi.
**h Vid. Pſalm. 76. verſ. 20. ibique R. Salom,

19. Ex compacto es geritur, id voce ρ hie

ſignif cari Puto, quæ notat: concçiliationem,

ttantactionem, confer. Lightfoot. ad I. Corinth.
c. 6. v. 4. p. 1 86. e Ilt. Lipſ. ubi vox illa verti-
tur: arbitratio, juxtà quam explicationem ſen-
ſus hujus loci eſlet: concordiæ vel conciliatio-
nis cauſa iſtud facis, hæc ſaltem dicis cauſa à te
proferuntur, ut nos reddas placatos, in notis
'n e' exponitur ansa mmw rryhhi. e
veniſti, ut facias reconciliationem (inter nos ac
Deum,) forſi àn ideo miſit te Deus, quoniam in
ipſo naon eſt poteſtas & c. proùt ibidem habetur,
vide & Gur Arjeh fol. 172, (ol. 3. med, ac not.
ad Deuter. c. 6. v. 1 9. D. 42. it. not. ad Eccleſ.
c. 7. V. 3 0. n. . ́YJVUVUD
† Hebr. &n), in tex u ſacro habetur: NxX)) i, e. &
exiit, ſic quoque in utroque MSto hic legitur.
110 Sicuti veriu ſe., 24. b. cap. habetur.
II1I. Vide, quæ de hoc libro ſupra v. 20. h. cap.
n. &0. notata ſunt, confer, & Selden., de Synedr.
I. 2. c. 4. N. 2. it. tract. Talm, Sanhedtin, Jol.
17. a, b. S
IIZ. Vel: & haud deſierunt, huic interpretationi
Chaldaicæ etisam autor Vulgatæ accedit, qui ver-
tit: nec ultcà ceſiaverunt, conter. Geneſ. cap. 3 9.
v. 26. n. 41. & n. 42. it. Deuferon. c. 5. v. 2 2.
1. 16. vide & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
,loc.

1110 NuMERORUM. CAF. XI.

113. Verſ. 26. Remanſerant autem duo viri] (Nempè:) ex illis, qui electi erant, di-
xerant (enim:) impares ſumus tantæ dignitati. 114. Eod. verſ. 2 6. Atque iſti erant
inter deſeriptos] (Videlicèt,) inter eos, qui electi erant ad Synedrium, deſcribeban-
tur autem omnes vocati nominibus (ſuis) & quidem per ſortem, juxtà ſummam duo-
decim tribuum, unicuique tribui veniebant ſex (viri electi,) exceptis duabus tribu-

bus, 115. quibus non niſi ſinguli quingeni competebant, dixit Moſes: non obtem-

erabit mihi ulla tribus, ut ei detraham unum ſenem* (ſive electum virum,) ecquid
Keit (igitur Moſes?) ſumpſit ſeptuaginta duas ſchedulas 116. & ſuper ſeptuaginta-

ſcripſit (dictionem *) Pi. ec. ſenex; duas verò reliquit vacuas 117. & elegit ex una-
uaque tribu ſex (viros,) qui efficiebant ſeptuaginta duos, (dein Moſes) eis dixit: tol-
lite ſchedulas veſtras ex arcula, 118. is (igitur,) qui manu ſua extraxit (ſchedulam,

cui inſcripta fuit vox:/ Pt, ſelectus erat;

puram, ei dixit (Moſes:) Deus te non elegit. 119.

qui autem manu ſua extraxit ſchedulam

Verſ. 27. &t cucurrit puer] Non-

nulli dicunt, quòd is fuerit Gerſon, filius Moſis. 120. Verſ. 28. Cobibe eos] i. e. Im-
one illis negotia cœtùs (Iſralitici) atque ipſi per ſe deſinent; 121. alia explicatio:

trade illos carceri, 122., nam ipſi ſic vaticinabantur: Moſes morietur & Joſua in-

tro-

1II3, Conter. hic præ aliis D. Wagenleil. Sot. o.
19 7. & p. 209. n. 23.
1I14. Vel: non ſumus digni tanto honore ac di-
gnitate, confer. hic Selden. de Synedr. I. 2. cap.
4. num. 3. it. Siphre, prout in Sma ne a
marginem alleg tur, vid. & Jalkut Part. I1. Fol.
221. col. I. circà fin. it. tract. Talm. Sanhedrin,
fol. 17. a.
1I15, Confer. hic Lightfoot. ad Luc. c. I0. v. 1.
p. 786. edit. Lipſ.
« Hebr. Ar o1, in MSto 2z. poſteà ſic legitur:
Wa en w n en ann dee de vy)
j. e. & ſuper duas (chedulas) non ſceripſit; ſedò
fuerunt illæ vacuæ, ſtetit Moſes & elegit (ex una-
quaque tribu &.) cœtera, quæ hic habentur,
ibidem omiſſa ſunt.
116. Vide & hic Selden de Synedr. I. 2. r. 4, n.
6. ubi locus iſte, ex Gemara Babyl. tit. Sanhedrin
c. 1 fol.' 17. 1. deſumptus, exponitur, confer.
& Gur Arjeh fol. 172. col. 1. fin. & not. in
ynan ne b. loc. it. ſuprà Numer. cap. 3. v.
47. n. 52.
117. Purar, ſine inſcriptione, ſic vocem dun hic
interpretor, in Gemara Babylonica, loco alleg.
ro: d 6² (prout hic in notis Com-
mentatocis noſtri habetur,) magis perſpicuè le.

gitur: hn nh.σ i. e. & binas reliquit
vacuas ſeu puras, vide Selden. dict. l. 2. c. 4. n.
6. in Peſichta fol. 46. col. I. legitur: a n
yn i. e. reliquit chartam puram, vide Seld. al-
leg. I. 2. cap. 4. num. 7. it, not. in D'nan ne
h. loc.
118. Sive: pyxide, Hebr. 97, de qua
voce vide Buxt. Lex. Talm. fol. 205%. confer,
& not. ad 1. Samuel. c. 10. V. 2 1. n. 11.
119. Vel: Deuste non vult, prout Seldenus dict.
lib. 2. c. 4. n. 7. tranſtulit, in Gemara Babylon.
hic additur: 77 3wyN %X i. e. ego quid fa-
ciam tibi?
120. Vide hic Gur Arjieh fol. 172. col. 3. med. ac
not. in "nan ne 6. loc. it. Jalkut Part. 1. fol.
22 I. col. 2. med.
12 1. Id eſt: vN n NMane prophetia ab
eis deſiſtet, quoniam donum propheticum non
teſidet in homine propter luctum & laborem,
uti in notis MN Mew b. loc. habetur, confer.
& tract. Talm. Sanhedrin, fol. 17. a. prout in
nan er ad marginem allegatur, confer. &&
tractat Talm. Eruvin, fol. 63. 2.
122. Vel: cuſtiodiæ, n ra, reſpicitur hac
expoſtione ad verbum .7, quod hic in tex-

t5E

wacetlirrell
zmulationem
meſtie polimn
an it vel Find
tum NP .
Emrepitſe M

ie. Unbagis

ſca dve
Xtecipiezlun
habetutinillol
Pturve ſtiſt;
nam donec ſel
Alygui Gerd
gue acipitoi
Opitur in lole
ſeni. (Verbum
co.) Kecceilli

—
1u lacto baberut
col. 3. mec. a
lloe, ad magin
1 3. Nempè: Ca
ſam, confer. n0..
* Vel: Zeotypiiat
. b. 14. i tt

unc. Coniet, gux

Sign. † e d 41,
nſ. Lie recdo: d
dum puto, conte
Deuten e4,.14 n.
Maſchinot, a0 Can
Rel eci legim:

i MSo :,unn
nb. Ndel: gui m.
⁸ qguieipſum pr⸗
Dodn d NN.
turusſit onus, wti
tur, cOnfer not,:
Bat, Ler. Chald,
Wnn kegiu d

(A. J.

—
edli erant d.
gue iſi erant
delcribebzn.
ummam duo-
uabos tribu⸗
non obtem.
jirum) deqnid
pſeptnagint⸗
dlegiter una.
eis ixit: tol⸗
itſſchedulam,
it ſchedulam-
rit huer) Non⸗
beeorſue, Im.
la erplieatio:
uur & ſolua in⸗
tro⸗

& dinas jeliguit
n dict.,1,64. n,
ſegimm: M N
m, vide deld, al.

t. in ee

9, de qus
dl. ꝛ0 0, conket,
11. D. Il
out Zeigenur dict.
Gemata Babylon.
Nie, ego quictr.

jn col 3,el i
aluut hatt 1 fol.

N Ptophetit ddbd

rophericum 900
dum labofem,
d, habetut,conler⸗
80,17. ¹hrout in
egann, confel,

.4 ,
nn, leſpſeitut hue

9, guo nie in e⸗
,4 1

—.

.
in MSto 2. D & ubique mendoſé.

troducet Iſraelitas in terram. 123. Verſ. 29. Num tu emularupro me 6] i. e. Num-,

æmulationem meam tu æmularis? * (pronomen) pro: mW i. c. propter 124.
me (hic poſitum eſt,) omnis æmulatio eſt hominis, qui animum ſuum ad hoc inten-
dit, ut vel vindicet vel auxilium ferat, linguâ vernacula: emportement, 125.
rùm Nopp ſignificat illum,) qui apprehendit denſitatem oneris. 126. Verſ. 30.
Et recepit ſe Moſes] Ab oſtio tabernaculi teſtimonii. 27. Eod. v. 30. Ad caſtra **)
i. e. Unusquisque ſe recepit „3. ad tentorium ſuum, (verbum enim) & hic ſigni-
ficat i. e. ingreſſum in domum, veluti (accipitur in illo loco:) aDN i. e
& recipies illum in domum tuam; 129. Præcipuum 130. autem quoad omnia (iſta
habetur in illo loco:) colliget nec ſciet, quisnam DOONi. e. introducturus (vel rece-
pturus) ſit iſta; 131. docet (autem hic Scriptura,) quòèd non inflixerit eis (Deus) poe-⸗
nam, donec ſeſe receperint juſti, quisque in tentorium ſuum. 132, Verſ 31. Ee
abripuit] (Verbum 13 hic idem ſigniſicat, atque) Pnn i. c. volare fecit, ſic quo-
que (accipitur in illo loco ) nam ?7i. e. volat feſtiné, 133., eodem modo etiam (ac-
cipitur in illo loco:) ) i. e. avolàſſent, 134. ut tranſiret. Eod. verſ. 31. & if.
ſevit] (Verbum o) hic ſignificat:) O) i. e. extendit, veluri (accipitut in ill
co:) & ecce illi Hν„à . e. extenſi erant ſuper faciem totius terræ,

135. item (in il-

tu ſacro habetur, confer. Gur Arjeh ol. 172. ſ127. Confer. hic Gur Arjeh ſo
col. 3. med. ac Siphre, prout in 'nas noe & net. in "po ov h. loc.
b. loc, ad marginem allegatur. . * Febr. ni 7*½, iſtud & ſequentia, us que ad:
123. Nempè: Cananæam ſive in terzam promil- n9 W⅓ WM i. e. & recipies illum &c., abſunt hic
ſam, contfer. not. in on npv h. loc. . 4 MSto z. .
* Vel. Zelotypià afficeris, Conf. not. ad Joël.c. 2.v. 129. Confer. etiam hic not. in ponn Mmev b. loc.
13. n. 24. it. tract. Talm. Sanhedrin,ol. 17. a. 129. Proht Deuteron. c. 22, v. 2. haberur.

1. 172, col. 3. med,

124. Conter. quæ infra ad Numer. c. 25. v. 13. r30. Vel: principale, ſedes principalis, ſic dicti-

Sign. † & n. 42. notata ſunt. . . onem a& hic interpretor, confer. quæ ad Levit.
12. Sic reddo: vawe, (ita enim legen- c. 11. V. 34. n. 9 4. && 8 5. notata ſunt. . .
dum puto,) confer. Numer.6.2 5. v. 11. D. 3 5 ac [131. Sicuti Pſalm. 3 9. v. 7. habezur, ubi i4. not.
Deuter. c.4. v. 24. n. 20 ac Deutic, 29. V. 9·‧n. 54. 1t. † 132. Confer. hic Siphre, prout in moar m ad
Ralchi not. ad Cantic. c. 3. v. 6. in Baſil. & Am. marginem h. loc. allegatur.
ſel. edit. legitur: veaDae, in MStO 1. vr Pae, 133. Vide Pfalm. 90. v. 10. ibique not. num. 2 5.
it. not. ad Pſalm. 7 I. v. 6. n. 4.
126. Id et: qui waximam oneris pattem ſuleipit 134. Sie jurrd menlen In mentarort noſtri
& qui ſeipſum præbet conſpiciendum & α. hic vertere volui verbum iſtud, quod Nachum.
enR Nie NVνhn, j, e. 2c ſi ipſe ſolus porta- c. 1. v. 12. habetur, ubi vide Raſchi not. confer.
turus ſit onus, uti in an nev, h, loc. exponi- & not. 2d librum Prec. Jud. Part. 2. Pe71: b.
tur, confer. not. ad Geneſ. c. 14. v. 4. . 9. Se princ. it. tract. Talm. Bava mezia, fol. 86. .
Bast. Lex. Chald. fol. 2 12 7. in MSto 2. pro: 13 5. Proùt 1. Samuel, c. 30. V. 16, habetur.
Rvhn legitur i. e, trabis (denſitatem.)

Aaaaaaa

(nimi-

*

41Ià

NuMERORUIM.

⸗
.

CAb. XII.

Toloco:) P ν1. e. & extendam te in deſerto. 136. Eod. verſ 3 I. Quaß duo-
Sus cubitu] Volitabant (coturnices) in altitudine, donec venirent è regione pectoris

hominis. 137. ita, ut is nullê labore illas poſſet colligere, non ſuperiùs nec inferi.

OAs. 138, Verſ. 3 2. Qui parum] i. e. Qui minimùm colligebat inter omnes pigros
& claudos, is colligebat decem coros. 139. Eod. v. 3 2. &t expanderunt] Fecerunt illas

(coturnices,) expanſiones, expanſiones. 140.

Verſ. 3 3. Nondum conſumpta erat] Jux-

tà Targum ejus (expoſitio eſt:) nondum defecerat; 141, alia expoſitio: non ſufſi-

ciebat * ille conſumere iſtam (carnem) dentibus ſuis, 142.

deretur. 143.

CAP.

donec anima ejus egre-

XII.

Erſ. 1. E locuta eſt Non ſignificat ) in omni loco (Scripturæ.) niſi du-
rum atque ſic illa (Scriptura) dicit: i. e. locutus eſt vir ille, dominus
terræ nobiscum dura; 1. aſt NRin omni loco (Scriptutæ) non ſignifi-

cat,

4

136. Vide Ezech. c. 2 9. v. 5. ubi R. Salomo ver-
pum va exponit Gallicè: étendre, Latinè:
extendere,
137. Confer. hic Siphre, ſicutiin an ad
marginem allegatur.s .
138. Scilicèt, quaàm eſt pectus humanum, ita,
ut aliquis coturni es facili negotio poſſet manu
comprehendere, Confer. bic Gur Arjeh fol. 17 2.
col. 3. (ircà fin. & not. in a nS b. loc.

ubi exponitur, quòd coturnices non volitavetint

ſupernè n n i. e. plus, quàm ſatis erat.
139. Sic Hebr. n hic verto, alii tranſtule-
runt: acervos, confer. præ aliis P. Fagii not.
24 Peraphr, Chald. h. loc. it. tract Talm. Chu
lin, fol. 27. b. .J .
14 %. id eſt: hinc atque inde illas coturnices cirtà
"caſtra compoſitò atque ordine expandebant;

nota hic, quòd codex Samaritanus pro: niv,
uti hodiè in Hebræo habetur, transpoſiris literis
legat: r" i. e. & mactaverunt, confer. Dn.

HlBliobi Ludolß Commentar. ad Hiſtoriam ejus

ithiop. lib. 1. n. 13. F. 1.10. & jalkut Port. 1.
Jol. 221. C0l. 2. fin. it. tract. Talm. Joma, Jol.

141. Vel: nondum deſierat, ſive ceſſaveat, 1

DD9 N7 ſic in Chaldæa Paraphraſi, id eſt: 3y
NN N, nondum comeſta erat (caro,) prout
in notis Sponm r hic exponitur.

* Hebr. ppun, ſic in omnibus, quas quidem in-

ſpexi, editionibus legitur 5h ſed in utroque MSto
pro p'pb transpofitis literis habetur: vopn
i. e. delinebat ſeu ceſſabat, ſcil. conſumere &c.
quæ lectio alterà planior ac melior.

142. Seaſus eſt: pen nen i i. e. quod“

ille non incegetit comeſtionem, ſic in Gur Arjeh
fol. 172. col. 3. fin. exponitur, confer. Jalkut
Part. 1. Fol. 22 I. col. 3, princ.
14 3. Id eſt: animam ille effl bat, prius quâm ca-

ro dentibus ejus eſſet conſumpta, ſic locum iſtum

intelligo & expono, confer. & hic Jalkut part. I.
Fol. 8 2 1. cOl. 3. princ. it. tract. Talm. Joma, fol.
1. u Geneſ. c. 42. v. 30. habetur, confer. Levit.
c. 10. V. 19. n. 59. ac Deuteron. c. I. v. 1. n. 1.
i. R. Salom. ad Eccleſiaſt. «. 1. v. 1. vide & Gur
Arjeh fol. 172. col. 3. fin. ac Siphre, ut & tract.
Talm. Maccot, fol. 11. a. ſicuti in pan m,
. loc. ad marginem allegantur „confer. & Jalkus.
Part. 1. Jol. 22 1. col. 3.

(A.. IUII.
can nili blanda,

mein 3. kacilem

5 omnis partie
jenAra] l,
ſacit etiptuta;
nayerat! 6. R. N.
Mit Mof: Elded
Lipora, dicebat:
Parabuntur abunt
Kud) Mirjam id
(Moſia)haud pror
contumeliam (ali
Gicat niceniptu
guemadmodum
(ekeit.) od

e) uia Moles)i

—

, —
t De pPteces, tpe

On, ſemihi
1 roit Ceneh e. 19.
4, Reini inftn v,6, .
30,cerim iltg,
mei, omdhis (peni
dem, abſunt 4 Mote
ſ el dſi. Mir.

rnms ſutzii füi e

marginem in wan

4. kancem traditionen

alanz. Vruarisi
nainn Auaglai
270, ecli Grre. Bl

tius lb., . lrtel

CANXI.

—

Qadid.

ne pedotit

nec inketl. 1.

mnes pigros
Kerunt ilas
erat) ur-

: nol iufl.

.

du ejes egte ⸗

e) nid du.
Ale dominus
)non ſgnit.
ca

——
laſt, id el:
nt cato,) on
itut.
gi gvibemin⸗
inuttogne Mo

Rabetur: DNonn

conlumere l⸗
ligcc.
ie. guol⸗
ſein Cur ,en
1, conler. liu

1
. (4⸗
pPrius guen

lelcum ikun

c ſa kur un l⸗
dic

r, Cnlen leit⸗

CAP. XII.

NuMERORIM.

1II3

cat, niſi blanda, z. ſic illa (Scriptura) dicit: NRRi. e. & dixit:
mei, 3. facite malum, (item in illo loco:) PN &ιdixit: audite
4 omnis (particula:) D ſignificat: rogationem.
