18. Sicuti v. 17.
19. Habetur hic reſponſio ad objectionem illam,
qua dicitur, quod Scriptuta hic loquatur de illo,
qui per errorem inter ficit, confer, not. in npv
o b. loc:.
20. Id eſt: cùm inſcius & per errorem fecerit, u-
tii infrà verl. 2 3. . cap. habetur, ubi vide not. n.
3 1. non itaque hoc loco; ſed ibi de eo, qui per
errorem inter ficit, ſermo eſt.
21. Nempè: quæ hoe verſu 16. & ſequenti hac
der dicta ſunt, confer. & not. in 'nan
H. 10 0.

& 18, h, c. habetur, confer. n. 16.

15. Sic verſu 17, & 1 8. h. cap. habetur , confer.

22. Confer. hic Gur Arjeh fol. 197. col. 4. med.
aec not. in par rië h. loc. ubi Siphre ad mar-
ginem allegatur, vide & Exod c. 2I. v. 20. n.
149.
23. Hebr. , de cujus vocis ſigniſcatione con-
fer. verſ. antec, 16. n. 14. & n. 1 7. kt. verſ. feq:
18. n. 27.
24. De quo verſu antec. 16. num. 16. dictum eſt,
confer, & Gur Arſeh fol. 197. C0 l. 4. med. ac
not. in nn V h. Oe.
2 5. Sicuti Exod, c 2 I. v. 1 8- habetur, ubi vide
not. n. 136. confer. & verſ. ſeq. 1 9. n. 17.
26. Proùt Exod. dict. cap. 2 1I. V. 20. habetur, ubi
vige not. num. 149. “””VMV
17. Confer. quæ verſ. antec. 17. h. eap. n. 2 2. no=
tata ſunt. . S
29. Quoniam bic eſt ſermo de illo, qui ex propoſi-
to & dolo malo interficit, confer. Gur Arjeh fot.
197. col. 4. med. ac not. in on r h.
loc.

† Confer. hic tract. Talm, Sanhedrin, Fol. 76. 5.

& fol. 94. 4

1292 NüUMERORUM. CAP. XXXV

pentè] i. e. Per impulſionem, 2¹9. Targum ejus eſt: i. e. per connexionem
(videlicèt repentè,) quando ei vicinus 30. extitit, nec ei mora (ſive temporis ſpatium)
fuit, ut illum admoneret. Verſ. 23. Aut quocunque lapide, quo aliquis e oteſt
(Nempè, ſ) percuſſerit illum. Eod. verſ. 23. Absque riſione] i. e. Cù⅜m dlan n6
viderit. 31. Eod. verſ. 23. Et grojecerit in eum] Hinc dicunt (KRabbini, quòd) is
qui occiderit (aliquem) per modum 1. e. deſcenſus, 32. in exilium aeat 33.
qui verò per modum Ry i. e. aſcenſus, 34. is non abeat in exilium. 35 Verl.
25. Donec ( ſacerdos magnus) moriatur] Quoniam ipſe venit, ut habitare Kaciat r.
ſentiam Divinam 36. inter Iſraélitas & ut prolonget eorum dies; qui verò o har.
is venit, ut recedere faciat præſentiam Divinam ab Iraelitis & qui abbreviat dies . i .
non eſt idoneus (ſive dignus,) qui coràm Sacerdote magno ſtet; alia expoſitio: gug⸗
niam Sacerdoti magno orandum fuit, 37. ne ſcandalum iſtud ſe vivo eveniret er
Iraélitas. 38. Eod. verſ. 2 5.5 Quem unxit * oles ſanécte] Juxtà ſenſum literal a.
(textus) iſte eſt (unus) ex modis loquendi Scripturæ brevibus, 39. quia non eapliene
tur,

29. Id eſt: pet, oppreſſieonem ſive coactionem j — — — ,ͦ——
. 872 „135. Quoniam qui alcendit, aliis tergum obverti
modo violento, Hebr. ba n, ſicuti hie habetur;; nec Widet eos, qui ſunt infrà, „* talis emi⸗

(œteràm verba iſta: per impulſionem &c. us- cul
1 . pam eſt, sonf. not. in Dad n .
e ad: un o lapide &c. (v. 2 3. b. c.)] etiam tract. Talm. Maccot, fol. 7. 5. a . whil
abſunt in Hebræo ½ MSto z. 5. ad marginem allegantur, confer. & Jaikurbpart.

30. Sive: proximus, propè conjunctus, id enim 1. Jol. 2 57. Col. 1. med. it. Joh ii
dictio IDd, quæ hic habetur, ſignificat, confer. jor. b. or. & Roſch 4.ir ſob de nor ma-
tract. Talm. Keritut, Jol. 9. a. Sanhedrin, fol. 2. a. & l. 3. . it. Fol 83. .
31. Sed inſcius & improviso fecerit, confer. ſuprà 36. Hebr. a, de qua voce alibi à di 2 a.
Verſ. 16. . cab. n. 20. & not. in am ne p. eſt, confer. hic Gur Arjeb ol. 197. col idum

5 .—-·

z8; a. it. Bava kama, fol. 86.5. & Maccot, fol. 87. a. & Maccot, fol. 10. 5. & l. 11. a. & fol
5b. . 1:. a. it. Sanhedtin, fol. 1 8. a. .
32. Verbi gratia: ſi quis trabem aliquam de. 37. Conkfer. hic n .. 197 cl
mittat, quæ cadendo aliquem interficit, vel: ſi fin. ubi illius autor ſcribit, ſe neſcire e R.
quis per icalam deſcendat ac procidens aliquem Salomo hanc expoſitionem deſum ſri nde K.
interficiat, ſicuti hæc aliaque exempla in notis] in tractatu Talmudico Maccot ul „ cuùm
. ma,iar. adducuntur, confer. Maccot,] facta ſit memtio nulla iſtius rei
ol. 7. 6. & fol. 9. a. it. Sanhedrin, ol. 29. a. 38. Et quoniam ſins
„ 1 J0l. 29. caſus iſte ſi .
33. Vel: ad urbem refugii ſeſe recipiat, id enim vivo mmmo Sacerdote, nelum evenit
hic indicat, ratio el ,quoniam non ommi ille non diligens fuerit in orando, qua rran
Ze eulpa, videnum. ſequ. 3 5. it. Peſachim, us mors erat expectanda, ronter. Cinlutoo.
ol. 12. A. . Centur. Choro .. .
34. Scilicèt: aliquem interfecerit, exempli gratia, Liplſ. orogfaph. cap. 50. pag. 94. edit.
ĩ quis per ſcalam aſcendat ae ſubito procidens a-* Hebr. on Xν hæc —
liquem interimat, aut ſi quis trabem aliquam —☚ w Pr i. e, noi Eauentia ii usdue ad:
ſurſum trahat eaque repente cadendo aliquem h. cap.) abſunt hic 4 MSto r guinis (verſ. 27.
interficiat, ſicuti in notis a iſta exem- 39. Confer. quæ de locutionibus ellipticis ad
pli gratia ſunt adducta. nel. ap. 1. V. 1. n. 27. notata ſun ¹ icis ad Ge-

CN. XN

—
iut, guisnan
Rabbiniaute
onetn ei
dos magnos

(interteckon

niam (hie)ih
cerdosillum
dateum gvi
ſlimat 4.
Finder imter
Verl. 29.
45. ererceat
Iſtaelitica,

Gat illum he
Ou fes) It
Qa dehortau
Non dimitt

—
40. Hebr, dw
Gionis guan
quadiipimt
die telpicitn
ſicutiin N
& Maccot, /
* Hedr. ,
borumn K poe
(u dikamn
z1. Nempe:
temmn polle
ſ ſeriu :
116.2. M.
41. Conler, d
Plura de un
4. Vel: red.
ſeſhonis ſtre
Num. anter.
Fl 1.rb
legatur.
4. Conſer,
Proat in

r.

—
onnerionenn
onsſoatium),
moyi vre⸗
m iüllum non
ini gd is
im abeat; 33,

. 35. Verl.

e heiatptr⸗
iſerd occicit,
ſint dies ite,
poltio: guo.
eyehiret intet
Um literalem.

non cxplicai⸗

tur,
—
tergum obyertit
ergo talis euti
Nh, ubi
l h,&ol 11.
hlet, & laſkutpar.

h.Druſtinot, ma.

na, ol. 16, 2 1,.
1 5 1t fol 69, 2.
libi à me dickum
197 col. 4. med
Bana kama, ol.
. 1a. Kol.
1.
197, Ol, , einel
eneleire, unde N.
leſampletit, enm
cot ula iſlus tei

ſcamdelum eyenit
Preſumitu, gude
4o uproptekill⸗
conler ligiuſoo⸗
o ig 9t at

entin, leque i;

lnguini Nelli,.

eligtici 16
lunt.

CAb. XXXv.

NUMERORUIM.

1293
tur, quisnam illum unxerit; ſed quòd uxerit illum is, qui unxit illum oleô ſanctô;
Rabbini autem noſtri exponunt illud in tractatu Talmudico Maccot 40. in probati-
onem rei, * ut diſcamus, quòd ſi, antequàm finitum ſit judieium interfectoris, Sacer-
dos magnus moriatur & alius in ipſius locum conſtituatur ac poſteà judicium illius
(interfe ctoris) finiatur, ille redeat 41. poſt mortem ſecundi (Sacerdotis ma gni,) quo-
niam (hic) dicatur: quem unxit; 42. ſed num ille unxit eum in Sacerdotem aut Sa-
cerdos illum unxit? (non certè;) verùm (S. Scriptura iſtud ideò hic dicit,) ut inclu-
dat eum, qui unctus eſt in diebus ejus (interfectoris,) ut illum (Summus Sacerdos) re-
ſtituat 4;. per mortem ſuam. Verſ. 27. Non eſft reus ſanguinis] Ecce ipſe (ſcil.
vindex interfedti) eſt ſicuti is, qui interficit mortuum, cui nullus eſt ſanguis. 44.
Verſ. 29. In cunctis habitationibus veſiru] Docet (hic Scriptura,.) quòd Synedrium-
45. exerceatur extrà terram (Iſraeliticam tamdiu,) quamdiu illud exercetur in terra-
Iſraelitica. Verſ. 30. Quicunque oceiderit aliquem] i. e. Quicunque venit, ut ocei-
dat illum (homicidam proptereàâ,) quòd is percuſſerit aliquem. 4⁰. Eod. verſ. 30.
Per teſtes] Interficiet illum (homicidam,) qui teſtentur, quòd ille ex propoſito ac fa-
a dehortatione occiderit eum. 47. Verſ. 3 1I. Non accipiatis redemptionu pretium]
Non dimittetur (homicida) pecuniâ ſolutâ. 48. Verſ. 32. Nec accipietis redemptio-

7244

40. Hebr. Moy, eſt is liber quintus partis ſive Se-
ctionis quartæ operis Talmudici, tractans de
quadraginta plagis &c. locus autem, ad quem
hic reſpicitur, reperitur in Maccot, fol. 11. a.
ſicuti in pat r ad marginem allegatur, vid.
& Maccot, fol. 12, b.
r Hebr. Aa, in MSto 2. legitur ra i. e. ver-
borum ac pofſteà additur?: &mn i. e. & venit,
(ut diſcamus & c.)
41. Nempè: is, qui aliquem interfecit, redeat ad
terram poſſeſſionis ſive hæreditatis ſuæ, prout in-
frà verſu 2 8. h. cap. habetur, confer. & num.
ſequ. 43, 4. verſ, it. tract. Talm. Sevachim , fol.
116. a. & Maccot, ſol. 1 1. a. 5, & fol. 13. a.
42. Confer. hic D. Wagenſeil. Sot. p. 842. ubi
plura de unctione ſummi Sacerdotis.
4 3q. Vel: reducat, videlicet: in priſtinam pos-
ſeſſionis ſive hœreditatis ſuæ terram, confer.
num. antec. 4 1. h. verſ. ut & dict. tract. Maccot

Jol. 13. a. ficuti in aN ad marginem al-

legatur.
44. Confer. hic tractat. Talm. Maccot fol. 7. b.
prout in ar rnw' h. loc. ad marginem alle-
ZRatur, vid, & Maccot fol, 11. 6. & ol, 12. a. 6.

45. Hebr. αππd, poſt vocem iſtam in edtione
Nar hic additur: a i. e. parvum (8y-
nedrium,) quod 23. Senatoribus conſtabat,
ubi præeipuè de cauſis criminalibus judic abatur,
confer. Gur Arjeh fol. 197. col. 4. fin. ac not.
in a w h. loc. ut & Selden, de Synedr. l.
2. C. F. n. 2. ubi plura, confer, & Jevammot,
fol.6. 6. & Sanhedrin, f. 3 5.6.& Maccot., fol. 7. a.
46, Sic etiam Junius ac Tremellius hic verterunt:
quicunque percuſſurus eſt aliquem ſive judex ſi-
ve vindex, prout iidem in notis obſervarunt,
ſermo itaque hic eſt de judice aut vindice ſangui-
nis, confer. Gur Arjeh fol. 19 8. col. 1. princ. ac
gor. in vnan rv' /. loc. it. Sanhedrin, fol. 84.

47. Nempè: hominem, qui ab ipſo interfectus
eſt, confer. not. in pan rνοSh. loc. it. Sanhe-
drin, fol. 3 3. 6. & fol. 34. a. b.
48. Non obſtat id, quod Exod. c. 2 I. v. 30, habe-
tur, nam ſermo ibi eſt de eo, qui reus eſt mortis
rr Vaa i. e. propter bovem ſuum (cornu-
petam,) hoc enim caſu dimitti poterit pecunia
ſoluta, ſic in not. N ν . loc. exponitur,

bi

1294

NuMERORUM.

CaAbP. XXXV.

nu pretium ab eo, qui fugit ad urbem receptus] i. e. Is, qui fugit ad urbem receptus, qui
er errorem (aliquem) interfecit, non dimittitur ab exilio, ſolutà pecuniâ atque
datò † redemptionis pretiò, ut reverti poſſit ad ſedem habitationis ſuæ, antequàm-

moriatur (ſummus) ſacerdos.

Eod. verſ. 32. Ab eo, qui fugit] (Verbum di hic
onitur) pro P22, (nimirùm cum) Schevah & Patach, 49. veluti (habetur in illo lo-

co:) Wi. e. qui * i. e. reverſi ſunt ex bello, 5°. ſic quoque (in illo loco:)

x i. e. qui mœſti ſunt propter conventum, 51. item (in illo loco:) quia diee

1. c. circumciſi erant, 52. ſicuti dicis: A de eo, qui jam anteà i. e. reverſus

eſt & — de illo, qui jam anteà

Di. e. circumciſus eſt, ſic dicis O)' de eo, qui

jam anteà Oc i. e. fugitivus fuit & vocat illum Scriptura O) perinde, ac ſi diceret
Wi. e. fugitivus 33. fuit, quòd ſi exponere velis O' (quòd idem ſignificet,
ac) H i. e. ut fugiat, atque iſtud hoc modo explices: * non accipietis redem-
ptionis pretium ab eo, qui fugere debet, ut ille dimittatur 54. ab exilio, haud ſcio,

quomodo (hic) dicatur: ut revertatur & habitet in terra, 55. ecce ille tunc non fu-
gerat & quomodo (vel ex quonam loco) ipſe reverti poterit?

Verſ. 33. Nec pollua-

ta] i. c. Nec improbam faciatis (terram,) juxtà Targum: nec ream faciatis. 56.

mun-

ubi etiam Siphre ad marginem allegatur, vide
& Gur Arjeh ol, 19 8. col. 1. princ. it. Ketu
bot, fol. 3 5. a. & Fol. 37. 2. 5. & Bava kama,fol.
28. a. S& Jol. 83. a. . it. Sanhedrin, Fol. 10. a,
& fol. 1 5. 6. & Maccot, fol, 5. a.
† Hebr. '), in utroque MSto pro eo legitur::
Irwi. e. ut det (redemptionis pretium,) quæ
lectio alterà planior videtur, confer. hic tract.
Talm Certubot, f. 37. b. & Maccot, F. 1 1. a. b.
49. Hebr. hne Saw, ſie in exemplari Hebræo,
quo uſus ſum, legitur, in editione pan nS
babetur: hrea aun, quam lectionem & hic
in vertendo ſecutus ſum; abſunt autem iſta à
Bibliis Buxtorfianis, ut & ab utroque MSto, con-
fer. & not. in a Me b. loc. ac Jalkut, Part.
1. Fol. 257. Col. 2. circà fin. .
50. Sicuti Mich. cap. 2. verſ. 8. habetur, ubi vide
Raſchi not.
51. Uti Zephan. c. 3. v. 18. habetur, ubi R. Salo
mo verbum iſtud M deducit à rad a i, e. a.
movit, alii: 4rad. , quorum etiam ſententi-
am hic in vettendo ſecutus ſum,
52. Vide Joſuæ c. 5. v. 4. al. 5. exempla hic addu-
Qa declarant, quòd hie poſitum ſit pro ba.
ſicuti a pro & 71 pro 7, in locis adduis-

53. Vel: ad fugam adactus ſive in fugam verſus

eſt, non enim a hic exponi poteſt: ut fugiat,
quoniam ipſe v ba Ana i. e. jam anteà eò fu-
gerat, ſic in Gur Arjeh ol. 19 &. col. I. med. ex-
ponitur.
„ Hebr. νCνan iſtud & ſequentia, usque lad:
99 i. e ut ille dimittatur, abſunt bic 4 MStor.
54. Vel: ut ille liber ſit ab exilio, id eſt: ne in
exilium abeat, datô redemptionis pretiô, confer.
hic præ aliis H. Grotii not.
55. Sicuti hoc verſu 3 2. habetur, huic itaque ex-
politioni refragantur verba: ut revertatur &c.
qui enim non abiit vel fugit, quomodo de illo
dici poterite ut revertatur, ſicuti hic habetur?
confer. tamen Michlol Jophi h. loc. & R. Jacob.
Abendanæ not. ibidem, ubi alia habetur ex-
poſitio. 2⸗=
56. Id eſt: nec aliquo crimine eam contaminetis
& impuram reddatis, confer. hie Gur Arjeh fol.
19 8. col. I. med. ac not. in han mh. loc.
S& Jalkut Part. 1. fol. 257. col. 4. princ. it. tract.
Talm, Schabbat, fol. 3 3. a. & Cetubot, ol.
37. 5. it. Sota, fol. 47. 6. & Ceritut, Jol. 26. a
& Schevuot, ſol. 7.6.

neitte

gbiaharedita
Neditas ad ttib
ni tribus eorn
Verſ. 11. M.

ſnera
Etate luperab

alnraalkrika

rH
17. Conket. hic
1, Atque hoc moo⸗
bit, quier alis
collen guer l
Dotan Ant.
1 Nempe, gaoni
dileus enit ed

1elned, ten

(uead: zc ſi d

Ms:. ſedma
3. Vel: Geſinat,
tenplum dadn
bunt anniintern

* Nm diferlgelt

A

N.
——
receptus, i

ecunii tge

Anteqnim.

bum d
tur inillolo.
nillo loco:)
gude
ie, teyerlus
leeozgui

a ſt icetet

em ſignifiet,
bietis edenn⸗
io, haud ſcio,

tunc non fle

. Ner hol

faciatis. 66.

Wun.
— ,
in fugam veilas
Ctell: utfugiat,
jam anten eoft⸗

ntia, weque kd:

Uat bie/ AStol.

, id ell: ne in
isei⸗ conlek.

wic itique er⸗
ut leyettatur St⸗
quomodoce illo
cuni bichabelur:

alia habeiret .

uin coptamieiͦ
ie Gur Anſeh ſol
õ
4 hrine⸗ i, ttack.
Ceubot, /l,
gint, ,0l6,4

Verſ. 34. In qua ego habito] Ne faciatis, ut ego habitem in illorum (Iſraélitarum) im-
munditie. Eod. verſ. 34. Quia ego habito inter ſilios Hraslis] Etiam e0 temporc;,
quo illi immundi ſunt, præſentia Divina eſt inter eos. 57.

CaAbPL. XXXVI.

Erſ. 3. Et adjicietur poſeſioni tribus] Nam ecce filius ejus (fœminæ,) illius fir
hæres, filius autem tribui patris ſui accenſetur. 1. Verſ. 4. Et 6 annus qu-
bileus erit] Hinc 2. R. Jehuda dicebat: futurum eſt, ut annus jubilæus ali-
quando ceſſet. 3. Eod. verſ. 4. Et ſi annus Jubilæus erit] Ac ſi diceret: iſtud non-
eſt venditio, ut illa (hæreditas) in anno Jubilæo revertatur (ad priorem poſſeſſorem,)
quia hæreditas non revertitur, * ac licèt futurus ſit jubilæus; non tamen redibit hæ-
reditas ad tribum ſuam, ſic deprehendetur, quòd (hæreditas iſta) adjicietur poſſeſſio-
ni tribûs eorum, à quibus illæ (fœminæ) ducentur in matrimonium. Verſ. 8. Er
quæcunque ſilia * hares eſt poſſeſionis] (Nempéè,) cujus pater non habuit filium.
Verſ. II. Machla, Thirza] Hic recenſuit illas (S. Scriptura) quatenus altera alteram
ætate ſuperabat 4. & uxores fuerunt ductæ juxtà ſeriem nativitatis ſuæ; aſt in omni
(alio loco) Scriptura illas numeravit juxtà ſapientiam ſuam 5. atque indicat, quòd
altera alteri fuerit æqualis. 6, ð

— Ha

4

57. Confer. hic not. ad Namer. c. 5. V. 2, n. 11. aliud venditio, aliud hæreditas.
in additione. X Confer. hic tractat. Talm. Taanit, Fol. 30. b. &
1. Atque hoc modo hæreditas fliæ, quæ viro nu- Bava batra, fol. 102, a. & fol. 110. b. & fol. I112.
bit, qui ex alia tribu eſt, tranſit ad aliam tribum, a. 6. it. Fol. 115. 2. & ol. 120. a. b. & fol. 12 1.
confer. quæ ſuprà ad Numer. c. 26. v. 2. n. 2.] a. 5. .
notata ſunt. 4. Id eſt: ſecunduùm ordinem ætatis, quâ altera
2. Nempèé, quoniam hic dicitur: & ſi annus Ju-alteram ſuperabat, tecenſet hie illas S. Scriptura,
bilæus erit, confer. hic Gur Arjep fol. 19 8. col confer. hic tract. Talm, Bava batra, fol. 120. à.
1. med, cœterum verba iſta: R. Jehuda & c. us-5. Confer. quæ ſuprà ad Numer, c. 27. V. I. n. 5.
ue ad: ac ſi diceret &c, abſunt in Hebræo à notata ſunt, vide è Joſuæ c. 17. V. 3.

MöSto 2. ſed malè, I6., Nempè, quoad ſapientiam ſeu prudentiam, ſicutꝭ
3. Vel: deſinat, nam futurum eſt, ut deſtruatur pauloò antè dictum eſi, confer. hic Gur Arjeh Jol.
templum 7a NH WUerV) j. e, & ceſſa 19 8. col. I. fin. ac not. in nam n loc.
bunt anni intermiſſionis ac Jubilæus, ſic in notis ubi tract. Talm. Bava batra, fol. 102. ad margi-
pN PPW h. loc. nem allegatur, vid. & Jalkut Part, I. ol. 1 57.

* Nam diyerſa eſt ratio hæreditatis & venditionis;] col. 4, fin.

Aaaaͤa aaaaa DEIITE-

1296

DEUTERONOMII.

CAb. I.

DEUTERONOMIUM

CAT.

I.

Erſ. 1. Hæe ſunt verba) Quoniam iſta ſunt verba reprehenſionum 1.
E & (Scriptura) hic enumerat omnia loca, in quibus (Iſraelitæ) Deum ad
iram provocaverant, ideò ſtrictim :u recenſet verba eorumque quaſi
O per indicium meminit propter honorem Ifraëlitarum. * Eod. verſ.
4. Ad omnes Iraëlitas] Si (enim Moſes) redarguiſſet (ſaltem) nonnullos ex illis (Iſra-
elitis,) tunc iſti, qui foris 3. fuiſſent, potuiſſent dicere: vos audiviſtis * (verba iſta)
ex (Moſe,) filio Amram, nec. ei quidquam hoc vel illo modo reſpondiſtis, 4. fi nos
ibidem fuiſſemus, ei reſpondiſſemus, quapropter ipſe omnes congregavit eisque di-
zit: ecce vos omnes hic adeſtis, quicunque poterit aliquid reſpondere, is reſpon-
deat. Eod. verſ. I. In deſertoe] Non erant (Ifraêlitæ tunc) in deſerto; ſed in cam-
eſtribus Moab, quid itaque eſt, (quod hic dicitur:) in deſerto? ** nimirùm, quia il-

lum (Deum) adh iram provocaverant (Ifraêlitæ) in deſerto, 5. dixerant enim: uti-

1. Sive: redacgutionum, increpationum, Bebr.
rhr,confer. Levit. c. 10. V. 19. h. 48. ac Nu-

mer. c. 12. V. I. num. u. item infrà Deuteron. c.

10. V. 6. n, 10. ac Raſchi not. ad Eccleſiaſt. c. 1I.

V. 1I. vide & infrà verſ. 23. h. cap. n. 140. ac †

Deuter. c. 32. V: I 2. n. 74.
X .
2. Vel: tecte & occultè, ſic enim ., quod
his habetur, vVertere poſſis, confer. Gur Arjeh

Jol. 19 8. col. 2. princ. ac med. & not. in NvH
„rnan b. loc. ubi Siphread marginem allegatur, ]

vide & num. ſequ. 5& n. 17. H. verſ. it. Ja kut

Part. 1. fol. 25 8. col. 1. ptinc. & Sota „Jol. 41.

a. H .
X Hebr. 2 ν en nn in MSsteo z. poſteà

addita ſunt iſta: n& . „ W
5coðäs

e e en ee. Wde n en n b

„ en Wwy . e. eeeen en ee dede

w dy . Nen. dn i. e. Quæ di-

xit Moſes (h. verſ. I.) enim verò an illa dixit Mo.

ſes per ſe iplum? nonne Sanctus ille Benedictus
Era cepit ei ut (illa.) diceret?à nam dicitur? lo

cutus eſt Moles ad filios Iſraelis juxtà omnia, quæ
præceperat ei Dominus (refcrenda) ad illos,
(verſ. 3. B. &) ied Moſes (ideò) iteravit illa, ut
(Iſraelitæ) facerent Dei voluntatem, ac pre-
pteres libet iſie de nomine ipſius (Moſis) appel-
latus eſt. 7
3. Id eſt, qui extrà illorum, qui verba iſta audive-
nunr, cœtum fuiſſent, id enim i, e. in foro-
ſeu platea hice ſignificat, confer. etiam Jalknt föl.
2 58. col. 1. med.
Hebr. re Rα hæc & ſequentia, usque ad:
dde i. e. ſi nos ibidem fuiſſemus, ab-
ſunt hic à MSto 2.
4. Vel: nec ei verbum ullum repoſuiſtis; ſed ta-

fin. ac not. in Nν h. loc.
XXW“. Hebr. Wha. em, abſunt iſta hic ab utroque:
MSto.
5. Atque hæc una ſive prima eſt ex illis reprehen-
ſionibus, de quibus paulò, anté Commentator
noſter diit, nempè, quòd Molestectè redargue-
IIt

cuiſtis, confer. hic Gur Arieh ol, 19 8. col. 2.

CAPI.
—
nim mortu
illos Moles
1d mate
to c. 9
dicitur enin
11, Pod.
vimosunire
A
Tint/2, pro
(ùc fuenit
an. 14., l
liteis Nol.
Chaneroth

—
rit kraelitss
17. 6 fert.
6, Kicuti Exoe
Gur Areh

1
W WN

7. Coniet et
princ, ae n
ſecundaeſt
1. h. verl⸗
1 De quo zie
§ Lerit t,:
9. Adut Exe⸗
prz aliis .
uhi proliri
cundüm C.
Hebrde
Sy P
r
dimuser i
züoloco, e
g.
10,Vide blal⸗
inprimisfun
tertis lepreh
II. Hebr, n
Gionigtin
imetione

enſionumm 1,
tr) Deum ad
umcque guali
* ocd ver.
er illisſllte⸗

verba l) †

Nis, 4. K nos

gnit eisgve ki.

1e, lelhon⸗
z ſec in cam⸗
nirum qoia il
int enim: i⸗

nain.

—
uxtaomnid,e
Kenda) ad ilos,
3) igani ila, ut
ntatem, ac pro⸗
(Mols) aphel⸗
iretbe iſlr audire⸗
n wo i e in ſoto
aiin iln ſo,

eguentis, squeac:

gem foigemui, b.

epolliſti; ſec ta⸗
4, ol 198 eol

ot.
ſi bie o utroqle.

er Ui lepreien⸗
nte Commentaiof
geunchſehugee⸗
1

2

CAbP I.

nam mortui eſlemus &c. 6. Eod. verſ. I. In campeſtribus] (Kedarguit illos Mo=

DEUTERONOMII. 1297

ſes) propter campeſtria, 7. dum peccàrunt (Iſraëlitæ) per Bahal Pehor 83. in Schit=
tim in campeſtribus Moab. Eod. verſ. I. Eregione (maris) Suph] (Hic reprehendit
illos Moſes,) quia rebellaverant (Iſraêlit?) ad mare Suph, dum venerunt
ad mare Suph atqae dixerunt: an, quia nulla erant ſepulchra in Ægy⸗
pto &c. 9. ſic quoque, cùm illi profecti eſſent ex mari † (itidem peccàrunt,)
dicitur enim: & rebellârunt juxtà mare in mari Suph, 1o, prout habetur in Erachin.
11. Eod. verſ. I. Inter Paran & inter Ihophel ac Laban] Dixit R. Jochanan: evol-
vimus univerſam Scripturam nec reperimus locum, cujus nomen ſit — Thophel
& S Laban; ſed reprehendit illos (Moſes) proptereàâ, quòd WDNi. e, murmuràâ-
rint 2, propter Manna, quia illud fuit ̈jj. e. album, nam dixerunt de pane (iſto,
quòd fuerit) viliſſimus, 13. & propter id, quod exploratores fecerunt in deſerto Pa-
ran. 14. Eod. verſ. I. Et Chazereth] In ſeditione Korach; alia expoſitio: dixe-
rat eis (Moſes:) didiciſſe vos oportuit 15. ex eo, quod feci (ſorori meæ) Mirjam in

Chazeroth propter linguam maledicam &

vos (nihilominus) locuti eſtis contrà De-
Aaaaaaaa 2 um.

rit I(raelitas, confer, num. antec. 2, h. verſ. & n.
17. h, Verſ. 1.
6. Sicuti Exod. r. 16. verſ, 3. habetur, confer. &
Gur Arieh fol. 19 . col. 3: princ. ac not. in
N D h. loc.
7. Confer. etiam hic Gur Arjeh oſ. 19 9. col. 3.
princ. ac nor. in an ne h loc, atque bæc
ſecunda eſt redargutio ſeu reprehenſio, confer. n.
17. h. Verſ, I.
8. De quo vide Numer. cap. 2 5. verl. 3. confer.
S& Levit. c, 2 5. verſ. 1. ibique not. n, 4.
9. Prout Exod. c. 14. V. I I: habetur, confer. hic
præ aliis P. Fagii not, ad Paraphr. Chald. h. loc.
ubi prolixior iſtius loci habetur explicatio ſe-
eundùm Commentatoris noſtri mentem.

Hebr. — in, in MSto 2. poſteà addita ſunt iſta:

Siny nee en ee ee een .
rN E i. e. dixerunt: ſicuti nos aſcen
dimus ex loco uno; ſic £Æ gyptii aſcendumt ex
alio loco, confer. not. ad Exod. c. 14. v. 30. n.

99.
10.-Vide Pſalm. 106. vVerſ. 7. ibique interpretum,
inprimis junii ac Tremellii notas, atque hæc eſt
tertia reprehenſio, confer. num. 17. h. verſ 1.
11. Hebr. †)y, eſt is liber quintus partis ſive Se-
ctionis quintæ operis Talmudici, tractans de æ

ſtimatione ſeu pretio earum rerum, quæ Deo]

. —

devotæ & promiſſæ ſunt; locus autem, ad
quem hic reſpicitur, habetur in Frachin fol. 157.
a. prout in pa ne ad marginem allega-
tur. †
12. Sic verbum iſtud cum Buxtorf. in Lex. Chald.
F. 2 620. vertere volui, in notiser ex-
ponitur, quod ſignificet paa i. e. adhæſit, v. de
Lexic. Ghald. f. 262 1. ac ſi diceret: a'
on y i. e. contenderunt propter Manna,
confer. & Gur Arjeh fol. 19 3. col. 3. med. at-
que hec eſt quarta reprehenſio; confer, num.
17. H. veri, I,
13. Prout Numer. cap. 21. v. 5. habetur, conſer:
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. , loc.
14. Atque hæc eſt quimta redargutio ſeu repre-
henſio, confer. num. 17. h. verſ. I. & verſ, 2 3.
h. cap. n. 140. in notis paf: rνh. loc. ſcribi-
tur, quòd expoſitionem iſtam Rabbinicam non
admittat particula Ppa, quæ hoc verſu 1. in tex-
tu ſacro præmiſſa eſt nomini Paran.
15. Id eſt: ſapientiores & cautiores evadere de-
buiſtis ex facto Mirjam, de quo Numer. c. 12.
V. I. & ſequ. confer. & Gur Arjeh fol. 19 ⁹. col.
3. fin. ac not. in ar rDb, loc. ubi etiam Si-
phre ad marginem allegatur, vide & Numer c.
13. verſ. 3. n. I. ac Jalkut Part. 1. Fol. 25 %, col.
2. ptinc.

1298 DEUTERONOMI. CAb. I.

um. 16. Eod. verſ. 1. & Dizahaß] Redarguit illos (Moſes) propter vitulum, quem
fecerant, quia eis multum auri fuit, dicitur enim: & argentum multiplicavi ei atque
aurum fecerunt ei Bahal. 17. Verfſ. 2. Ilndecim diebus de Choreb] Dixit eis Moſes:
videte, eninam rei vos occaſionem præbueritis, * non eſt vobis iter (tàm) breve de-
Choreb ad Kadeſch Barneha, ſicuti (fuit) iter ad montem Schir, quod & ipfum fuit un-
decim dierum iter; quod tamen vos confeeiſtis triduò, nam ecee vigeſimo die menſis
Aprilis 18. profecti ſunt (Iſraêlitæ) de Choreb, dicitur enim: & factum eſt anno ſe-
cundo, menie ſecundo, vigeſimo die menſis & c. 19. ac vigeſimo nono menfis Sivan
20. miſerunt exploratores de Kadeſch Barneha, deduc de illis dies triginta, quibus
(Ifraëlitæ) ſubſtiterant in Kibroth Hataavah, 21. ubi comederunt carnem per men-

ſem dierum, ac (deduc inſuper) ſeptem dies, quibus morati ſunt in Chazeroth, ut ibi

includeretur Mirjam, 22. fic deprehendetur, (quòd Hraëlitæ) totum iſtud iter tri-
duò confecerint, usque adeò Majeſtas Divina propter vos erat occupata, 23, ut ma-
turaret adventum veſtrum in terram (promiſſam;) ſed, quoniam contempfiſtis, 24.

circumduxit 25, vos (Deus) circà montem Sehir quadraginta annis. 26.

Verſ. 3 .

Et factum eſt anno guadrageſimo, undecimo menſe, primo die menſis] Docet (hic Scri-

2

—

Pptu⸗

16. Confer. quæ ad Numer. dict. c. 13. v. 3. n. 1.
notata ſunt, atque hæc eſt ſexta reprehenſio, vide
num. ſequ. 17. H. veri. 1.
27. Sieuti Hoſe. c. 2. v. 10. habetur, ubi vide Ra-
ſchi not. atque hæc eſt ſeptima reprehenſio, ha
ctenùs Moſes ſeptem peccaterum meminit, Pro-
pter quæ ipſe Iſraelitas tectè redarguie, de quibus
vide num. 5. 7. 10. 12. 14. & 16. & hue appli
cant Rabbini verba illa: & addam eaſtigare vos
ſeptoplum &c. ſicuti Levit. c. 26. v. 1 8, habe-
tur, confer. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald
b. loc. ac Jalkut Part. I, Fol. 25 §. col. 2. princ.
& fol. 259. col. 1. princ. it. Berachot, Fol. 32.

Hebr. mm'n, in MSto I. poſteà leguntur iſta:

n n he e een eeneeen een
„„ nen n ee en i. e. nam ſi
iviſſetis per viam montis Seir, intraſſetis in ter-
ram (Cananæam) undecim diebus; ſed, quo-
niam contempfſiſtis &c. (vid. infrà n. 24. h. v.)
cœtera omnia, quæ hic in notis habestur, ibi-
dem omiſſa ſunt.
18. Hebr. &, qui menſis noſtro Aprili ferè re-
ſpondet, conſer. Numer, cap. 10. Verſ. I1, num.

—
19. Sicuti Numer. dict. cap. 10. verſ. 11. habe-
tur. .
10. Is menfis Majo noſtro ferè reſpondet, vide
Numer. alleg. cap. 10. v. II. n. 17. confer. &
not. in nan how bp. loc. ubi tractat. Talm.
Taanit foſ. 29. a. ad marginem allegatur.
2I. De quo loco vide Numer. alleg. «. 10. vetſ.
12. n. 20. confer. hic Menachot, fol. 6 5. a.
22. Qua de re vide Numer. g. 12. verſ. 15.
23. Id eſt: tantô ſtudiò propter vos tenebatur Nu-
men Dirvinum, ut vosmet celeriter in terram pro=
miſſam introduceret, ſic etiam verbum mahytm,
quod hic apud Commentatorem noſtrum habe-
tur, ininotis a n exponitur, nempè;quòd
ſignificet: Meanni. e. feſtinabat, confer. & Bux-
torf. Lex. Chald. ol. IIIS. in MSte z. pro
tpayr legitur: oparn, mendosè, at puto.
24. Spreviſtis , parvi pendiſtis, Hebr. 7
confer. Gur Arjeh fol. 198. col. 4. princ. ac
not. in mam , vide & Sign-* he verl. ac verſ.
40. h. cap. num. 16 %.
2 5§. Conter. infrà dict. verſ. 40., h. eap. ibique not.
num. 170.
26. Vide hic not. in mon ne, ubi prolixior

hujus loci habetut expoſitice.

CAL.l.

Vang
ptura,) quo⸗

ilſtud didice

bus iltis ann
Ptetqvatuo
Vicini luntn
dat 17, ach
betarin diph
ſetmorti,9
tnà me Ac.

ſam 32. arti
terram (prom
Ogum corin
dit eos. Bo
ſis vinibos
iletditkcilis,
Kichon pte
grayis fuit,
(expognation

—
oc. it. alkat
tract. Talm.
Iis Wwiiſribit
ter. &
19. Uii ſoſue
30. Fel: teſtam
mellius ſentern
habebtu,

. A
31. Kilicdt: inl

fuecte geberer
Scntuna, gud
hengetit Klium
did: d d

(ANI.

tMlumggen
ari eiatque
teis Moles:
h)brere de,
lumfuitun.
0 die menſis
eſtanno ſe⸗
menſis Sivan
inta, guidus
em per men⸗
etoih, vt ibi
ſlud ner ti⸗
1. Utma-
pltis, 24.

6, Verl. 3,

cet (nie eri⸗
P⸗

——
Verl. 11. habe⸗

pondet, ſile
17 Conſet. R
tmadat. Taln.
legatur.
legee. 10. yetl.
15J. 65) ¹.
,Ferl. 1 .
slenebalut Ju.
erin tertim plo⸗
eibum Wayr,
glnoſttum hide⸗
urempe;aude⸗
conlet, § Bur⸗
n MSI 1,. Pr0
endose, ut puid⸗
Hebt. ,
ol. 4. hrine, 1
„ erl. a etl

ts biſte no.

,i Noliin

„

CAb. I. DEUTERONOMI. 1299

ptura,) quòd non redarguerit illos (Moſes,) niſi cùm is morti vicinus eſſet, à quonam
iſtud didicerat? à Jacobo, qui non reprehendit filios ſuos, niſi cùm morti vicinus eſ-
ſet, ipſe dixit: mi fili, Ruben, ego (jam) dico tibi, cur te non reprehenderim omni-
bus iſtis annis, (nimirùm) ne me deſereres & abiens adhæreres Eſauo, fratri meo; pro-
pter quatuor autem res non ſolent homines aliquem reprehendere, niſi quando illi
vicini ſunt morti, (videlicèt,) ne is, qui aliquem reprehendit, illum denuò reprehen-
dat 27. ac ne ſocius ejus illum conſpiciat & ab eo afficiatur pudore &c. prout id ha-

—

betur in Siphre, 28. ſic etiam Joſua non reprehendit Iſralitas, niſi cùm proximus eſ-

ſet morti, 29, ſic quoque Samuel, dicitur enim: ecce præſtò ſum, reſpondete con-
trà me &c. 30. ita etiam David Salomonem, filium ſuum. 31. Verſ. 4. Poſtqudm
ipſe percuſſzrat] Cogitaverat Moſes, ſi ego redarguero cos (Ifraëlitas,) antequàm illi
aliquam terræ (promiſſæ) partem ingreſſi fuerint, dicent: quid (juris) iſte in nos ha-
bet? quidnam beneficii ille nobis exhibuit? non venit ille, niſi ut nos vexet & ut an-
ſam 32. arripiat (contrà nos,) quoniam nullæ ei adſunt vires, ut nos introducat in
terram (promiſſam,) expectavit itaque (Moſes,) donec proſterneret 33. Sichonem &
Ogum coràm illis ipfisque eorum terram poſſidendam traderet ac poſteà reprehen-
dit eos. Eod. verſ. 4. Sichonem, qui habitat in Chesben] Si Sichon non fuiſſet (ho-
ſtis viribus) gravis; ſed (ſolummodò) imperium obtinuiſſet in Chesbon, ſatis ille fu-
iſſet difficilis, 34. quia urbs fuit difficilis (expugnatione,) ac ſi alia fuiſſet urbs eique
Sichon præfuiſſet, diffictlis illa fuiſſet (ad expugnandum,) quoniam ille rex viribus
gravis fuit, quanto magis (igitur grave fuit,) quia rex extitit viribus gravis atque urbs
(expugnatione) difficilis. Eod. verſ. 4. Qui babitabat 35. in AMeroth] Rex fuit

Aaaaaaaa 3 viri⸗

lomo.
32. Sive: occaſionem quærat, nam dictio —iny,
quæ hic habetur, ſignificat —dhy i. e., occaſio-

27. Confer. hic Gur Arieh fol. 19 8. col. 4. med.
& fol. 19 9. col. I. princ. ac not. in a ,h.
Iloc. it. Jalkut Part. I1. ol. 2 59. col. I. med. it.
tract. Talm. Roſch haſchaopa, fol. 2. 6. nem, prætextum, ſie in notis pan no h. loc.
2 8. Hebr. p, eſt ifie liber antiquus, incerti auto- exponitur, ſie etiam legitur ty' in MSto z.
ris, uti ſcribit Buxtorf. in Biblioth. Rabbin. con. 133. Confer. quæ infrà ad Deuter. c, 32. v. 23. n.

fer. & dν rH,item inftà Verſ. 7. b. ap. num.

50.
29. Uti Joſuæ cap. ult. habetur.
30. Vel: teſtamini contrà me, uti Junius ac Tre-
mellius verterunt, quæ 1. Samuel. c. 12. V. 3.
habentur.
31. Scilicèt: inſtruxit eique præcepit, quid ipfſe
facere deberet Joabo ac Simei, de quibus vide I.

Reg. cap. 2. V. 5. & v. 8. non enim reperitur in S.
Scriptura, quòd David, morti vicinus, repre

henderit filium ſuum, Salomonem, in MSto 1.
ro; — n.ν —e legitur: — n. i, e. & Sa-

3 §. notata ſunt, it. Jalkut Fart. 1. fol. 2 59. eol..
1. princ. & tract. Talm. Roſch haichana, ol. 2.
b. fol. 3. a.
34. Sive: gravis ac durus, Hebr. Wνο, confer.
Numer. c. 2 I. v. 24. n. 113. ac Gur Arjeh fol.
19 9. col. 4. circà fin. & not. in aon n, abü
Siphre ad marginem allegatur.
35. Hebr. 2 WN&ν, in editione Hebræa, qua
uſus ſum, verbis iſtis præmittitur: Nν i. e.
nam dicitur, ſed videtur iſtud ex typothetarum
errore adjectum eſſe, cum nec Biblia Buxtorf.

1300 DEUTERONOMII. CAb. I.

viribus gravis & urbs difficilis. Verſ. 4. ℳeroth] (Nomen ) fignificat
prærupta 36. ac dura, veluti (accipitur in illo loco:) Aſteroth Karnajim; à ſteroth
autem iſtud, (quod hic habetur,) eſt Aſteroth Karnajim, quia ibi fuerunt gigantes,
quos percuſſit Amraphel, dicitur enim: & percuſſerunt gigantes in Aſteroth Karna-
jim: 37. Og autem evaſerat ex illis atque hoc eſt, quod dicitur: & venit unus, qui
evaſerat, 38. dicit quoque (Scriptura alio in loco:) quia ſolummodo Og, rex Ba-
ſan, ſuperſtes erat ex cœteris gigantibus. 38., Eod. verſ. 4. Iz Edræbi] Eſt iſtud no-
men regni. 40. Verf. 7. Capit] (Verbum & ſignificat:) ππi. e. incepit,

veluti (accipitur in illo loco:) ecce nunc NANNi. e. incepi. 4 1. Eod. v. 5. Expla-

nare legem] Septuaginta linguis 42. expoſuit (Moſes) eis (legem.) Verſ. 6. Sußfcit
vobis ſediſe] Juxtà ſenfum literalem (erit explicatio facienda;) eſt autem expoſitio
myſtica (hujus loci iſta:) ampla 43. vobis eſt magnitudo 44. ac merces, 45. quia
ſediſtis in monte iſto, feciſtis tabernaculum, candelabrum & vaſa (ſancta,) accepiſtis
legem, conſtituiſtis vobis Synedrium, chiliarchos & centuriones. Verſ. 7. Vertite

0.

nec utrumque MStum nec editio n wjl.
lud agnoſcant, cœterùm verba iſta: qui habita-
bat in Aſteroth &c. usque ad: Aſteroth, abſunt
in Hebræo ½ MSto I.
36. Vel: rupes ſive montes aſperos, ſie enim di-
Gio pow, quæ Babylon. Bava mezia fol. 3 6.
b. & Jol. 9 3. b. habetur, in Gloſſa exponitur
N i. e. montes afperi, vide Lightfoot.
Centur. Chorograph. cap. 54. p. 9 9. edit. Lipfſ.
