yptii per illud ſeducti perirent, confer. Exod. c. dictionem, quæ Pialm. 84. v. 7. habetur; alii
8. v. 22. & c. I1. V. 5. it. c. 12. v. 29. ac Hiob. ibidem verterunt: vallem fletus.
c. 12. v. 2 3. ibique Raſchi not. unde aliquid lu- I13. Vide Hiob. cap. 2 8. v. 11. ibique Raſchi not.
cis huic loco accedet, vide & verſ. ſequ. 3. n.] alii aliter ibidem verterunt, confer. Ejusd. not. ad
14. ac not. in "por Dh. loc. Michæ cap. 7. v. 4: num. 16.
AS Videtur juxtà mentem Commentatoris noſtri 14. Hanc coarctationem & concluſionem filiorum
vertendum eſſe: qui errare facit, ita, ut N'aiD IIraclis .gyptii idolo ſuo, quod Baal Zephon
6 vocabatur, attribuerunt, confer. ſuprà num. 6.
in fine, i. e. errare facit „ vide num. iequ. 7. Srraneneted. hat. medes Plm. d6.
iob. c. 12. V. 2 3. ibique Raſchi not. ub nti
7. Vide Hiob. c. 12. v. 23. 1biq 15. Sicuti Ezech. g. 3 9: V. 22. habetur,
expoſitio iſta, hic adducta, non approbatur⸗ .

exponatur, quaſi ſcriptum ſit —U per Heb

492 EXODI.

CAP. XIV.

=

poſteà (dicit:) & magnificabo me & ſanctificabor atque innoteſcam &c. 16. dicit (et-
iam Scriptura:) ibi confregit ſcintillantes fagittas, 17. ac poſteà (ſequitur:) notus eſt in⸗

uda Deus, 18. dicit etiam (Scriptura:) notus eſt Dominus, judicium fecit. 19.

Eod.

Verſ. 4. In Pharaone & in omni exertitu tjiu] Ipſe (Pharao) cορat peccare, ab illo i-

gitur (etiam) pœna initium ſumpſit. 20.

Eod. verſ. 4. Efecerunt ita] (Scriptum-

hoc eſt) ad narrandam eorum (Iſraëlitarum laudem, * quòd auſcultaverint voci Moſis
nec dixerint: quomodo appropinquabimus perſecutoribus noſtris? nos fugâ opus ha-
bemus, (hæcilli non ſunt locuti?) ſed dixerunt: non nobis (opus eſt,) niſi** verbis (Mo-

ſis) fili Amram. Vetrſ. F.

& nuntiatum eſt regi Egibtiorum] Octuriones 21. miiſerat

(Pharao) cum illis (Iſraelitis) & poſtquàm tres dies ?2. præterierant, quos illi 23. præfi-
gerant, utirent atque redirent, atque (ocuriones) viderant, quòd illi (Hraelitæ) non-
reverterenturin 5Ægyptum, ipſivenerunt atque narrâàrunt (iſtud) Pharaoni die quarto;
quintéò autem acſexto (die) perſecuti ſunt illos (gyptii,) nocte diei ſeptimi 24. de-
Acenderunt (Iraelitæ) in mare, manè cantârunt canticum, 25. isque fuit dies ſeptimus
Paſchatis, eamque ob cauſam nos cantamus canticum (iſtud) die ſeptimo. Eod. verſ.
Ee mutaætus eſt] Mutatus fuit (Pharao) abillo, quod ipſe (anteà) erat, nam ecce di=
gerat illis (Iſraelitis:) ſurgite, exite è medio populi mei, 26, mutatus quoque fuit ani=

mus ſervorum ejus, nam ecce præteritô tempore dixerant ei (Pharaoni:) quousque erit
iſte nobis in laqqueum? 27. at nunc mutati fuerunt (ſervi Pharaonis) ita, ut perſeque-
rentur eos (Iſraëlitas) propter divitias ſuas, quas illi ab eis (Egyptiis) petierant. .
Eod. verſ.5. Ne ſervirent nobis (Iſtud: ) hic poſitum eſt pro: N Ta

I. e. quò minùs ſervirent. n

obis. Verſ. 6. Etjunxit currum ſuum] Ipſe (Pharao) per-=-

61-

16. Quemad modum Ezech. dift. c. 3 8⸗ verl. 23.
habetur.
17. Vide pſalm. 76. V. 4
19. Prout dict. Ppſalm. 76. V. 2. habetur.
19. Vide Pialm. 9. V. 17.
20. Confer. quæ ſuprà 3d Exod. c. 7. v. 2 8. n. 37.
notata ſunt, vid. & Mechilta, proutad marginem
in π r h. loc. allegatur, ubi vide etiam
notas. . . .
Fuſiorem iſtus loci explicationem vide in notis
N RD b. loc.
2 Hebr. Nhte in MSto 1. hic additur: p i. e.
ut exequamaur (effectui tradamus ſcil. verba
Moſis.) .
21. Zive: præfectos militares, Hebr. Peppde, ſic
in Bibliis Buxtorf. ut & in codice Hebræo; quoô
uſus ſlum, habetur, apud Buxtorfium in Lex.
Talm. fOl. 204. legitur: PR., ubi vide

ſis, nonnulli Rabbini vocem iſtam exponunt,
quod netet: bin i. e. proditores, emiſſari-
os, ſpeculatores, Gall. eſpions.
22. De quibus (uprà Exod. c. 5. v. 3.
13. Nempè: Iſtaelitæ, hoc enim tempus illi de-
terminaverant coràm Pharaone, vide ſuprà Exod.
dict. c. 5. v. 3. it. Gur Arjeh fol. 83. col. 4.
med.
24. Vel: notte, quæ diem ſeptimum præcedit,
contfer. hie Mechilta, prout ad marginem allega-
tur in Em me ſuper Commentar. Ralchi
h. loc.
25. De quo cap. ſequ. 1 5. V. I. & ſeqq. confer. not.
in a ne b. 100.
26. Drout ſuprà Exod. c. 12. v. 3 I. habetur.
27. Vide ſuprà Exod. c. 10. v. 7.:
29. Hac de te vide ſuprà ExOd. c. 12. V. 3 5.: G ſoq.

coh⸗

QAr. V.

ſeiplumn. 19.
itosluos) ſe
Girinas nolttas
pticorter tehe
lum alt ego ſo⸗

ſeigumeckeln

Iedam, pkout
nim Cividam
CrNi.
quisque cutrus,

uner u u A

mnnes culti (
(que cutribus e
tuucneſt omne

taslitatum, non

Tuntzumentai

Adixit: optimi in

—
collet. K not⸗ in
c. 11.V.17. di
29. Kilick: unx!
altetins ope &:
ad matginem
Commestar Ral

o. Conlek, gbe:

1a ſunt, item N
not. Num. 7.
4. fin.
131. Vid erl1d.
num. 39.
31. Sicltie. ſeu
Zg. In unii ac 1
cli ſic tepeitur
Gi militis ubi
illiad militem!
fer, dot in M.
Peſichich ſol. 1
34. Llout ſupta
hie Mechiita,
Dnn vnop ſu
34. Cemtdno

betar.

Ctl. Wy.

—
ecleir et⸗
hnotuzeſtin,
lt, 19. Pod.
re lloi⸗
Gariptum,
at oei Moſi⸗
fugtoprehe⸗
vetbisMo.
e8 11, Mlilerat
silli: 3Prei⸗
tatlite)non,
nicie gare;
Ptimi 14, de⸗
dieslepumu
0. Lod. vert,
t, natn ecce di⸗
ogue fuitani⸗
guousqe etit
utperlegue⸗
Petierant, 17
NMN NO
(Pharaopet⸗
ſei.
iſlam exponunt,
eitotes, emlliti⸗

V. ze
imiempts illi de⸗
eige ſapla H100,
tol. 83. col. 4.

limum plececit;
merginemnallege
5 .
immentaf, Ralchi
Aeqe conler nol⸗

31. habetar⸗

8 7
cl1 3 , 6Sl⸗
con⸗

CAbP. XIV. EXODI. 3435;5

ſeipſum. ?29. Eod. verſ. 6. Et populum ſuum ſumpſit ſecum] Ipſe attraxit 30. illos ſub-
ditos ſuos) verbis, (dicens:) percuſſi ſumus (propter Iſraelitas) atque illi abſtulerunt
divitias noſtras; nos verò illos dimiſimus, venite ſubditi mei, ego non ita me geram, ſic-
uti cœteri reges, cœteris (enim) regibus moseſt, ut illos præcedant ſervi eorum ad bel-
lum; aſt ego vos antecedam, nam dicitur: & Pharao appropinquavit, 31. i. e. admovif
ſe ipſum ac feſtinavit antè copias ſuas; cœterorum regum mos eſt, ut ipſi primi auferant
prædam, prout illam elegerint; ſed ego æqualem vobiscum partem auferam, dicitur e-
nim: dividam prædam. 32. Verſ. 7. Electos] (Verbum A hic poſitum eſt pro:)
Ni. e. electos (ſcil. currus,) ſingulari numeré hic ponitur, quia) unus-
quisque currus, 33. qui in (iſto) numero extitit, fuit electus. Eod. verſ. 7, Atque o=
mnei currus Agyptiorum] i. e. Et ſimùl cum illis (ſexcentis curribus electis) cœteros o-
mnes currus (.gyptiorum adfumpſit Pharao;) ſed undenam fuerunt jumenta iſta,

(quæ curribus erant juncta?) ſi dixeris, (illa fuiſſe) £Ægyptiorum, ecce dicitur: & mor-

tuum eſt omne pecus Egyptiorum; 34. ſi verò (dixeris, quòd jumenta illa fuerint) Iſ-
raëlitarum, nonne dicitur: etiam pecora noſtra eant nobiscum? 35. cujusnam igitur fue-
runt (jumenta iſta? nimirum) illius, qui timuit verbum Domini, 36. hinc R. Simeon *
dixit: optimi inter ſerpentes cerebrum conterc. 37. Eod. verſ. 7. Et ducetſuper omnem
ejius

confer. & not. in nan mnow' b. loc. it. Exod. d.
c. I2. V. 27. Sign. * .
29. Scilicèt: junxit currum ſuum, non exſpectata
alterius ope & auxiliò, confer. Mechilta prout
ad marginem allegatur in pan mhev ſuper
Commentar. Raſchi h. loc.
J0. Confer. quæ ad c. ſequ. 1 5. V. 9. n. 11 8. nota-
ta ſunt, item Numer. c. 16. v. I. ibique Raſchi
not. num. 7. vide & Gur Arjeh fol. 83. col.
4. fin. .
31. Vid. verfſ. 10. b. cap. ibique not. num. 3 8. &
num. 39.
32. Sicuti c. ſequ. 1 5. v. - habetur. .
33. In Junii ac Tremellii Latina verſione hic lo
cus ſic reperitur translatus: ſexcentos currus ele
Ri militis, ubi numerum ſingularem verbi hn-
illi ad militem ſive excercitum retulerunt, con-
fer. not. in απ e h. loc. ut & tract. Talm.
Peſachim, fol. 118. b.
34. Prout ſuprà Exod. c. 9. v. 6. habetur, confer.
hic Mechiita, prout ad marginem allegatur in
n-n raw ſuper Commentar. Raſchi b. loc.
3. Quemadmodum: Exod. F 1G. Verſ. 26. ha-
betur.

36. Relpicitur kisce verbis ad Exod. cap. 9. verſ=
20. confer. dict. cap. 9., Verſ. 10. num. g. &
num. 10.
* In MSto Ie hic additut? ia i. e, filius
Jochai.

137⸗ Hebr. mn Pen Wead aw, ſic in Bibliis

Büxtorf. habetur ; aſt in utroque MSto & in
exemplari Hebræo, quo uſus ſum atque in
editione os rpn hisce præmiſſa ſunt iſtaz
M (in utroque MSto- Pna) Qeee n
i. e. optimum inter gyptios (inter gentes B
interſice, eadem penè, qua hic habentur, verbæ
cujusdam Rabbini adducuntur à P. Fagio in no-
tiz ad Paraphraſin Chaldaicam Exodi c. 2 3. V. 1.
ubi ſie legitur: 'a a's n ne wen
vnn Yen ideſt: optimum inter gentes inters-
ce, optimo ſerpentum cerebrum conquaſſa, P.
Fagius loc. allegato iſta ſic tranftulit: optimus,
qui inter gentes eſt, dignus eſt, ut caput illi con-
teratur, tanquàm ſerpenti. confer. hic Gur Arjeh
fol. 84. col. I. princ. ubi dictum iſtud, contrà
gentiles prolatum, molliori ſenſu exponitur,
confer. Genel. c. 41. V. I2. . 16. & Raym.

Mar⸗=
E

494 EXxODI. CAbP. XIV.
ejut (exerenum)] (Dictio er F ) principes exercitus, juxtà Targum
ejus. Verſ. 8. Et olßrmavit Dominus cor Pharaonie] Quoniam (Pharao) ſuſpensé erat
animéô, utrum perſequeretur (Ifraeélitas) nec ne, ideo obfirmavit (Deus) cor ejus, ut
ille periequeretur. Eod. verſ. 8. I manu excelſa] In fortitudine excelſa ac manifeſta.
* Verſ. 10. Et Pharao accedere tecit] (Hebr. 2P ) ſcribendum ei fuiſſet: * &
Pharao Pi. c. appropinquavit, quid igitur iſtud (Kbi vult) pi. e. accedere fe-
cit? (nimirum ipſe) admovit ſeipſum 38. & obfirmavitſe, ut illos (Egyptios) præcede-
ret, ſicuti cum eis bactus erat. 39. Eod. veri. 10. Profeciſtenten paſt iſos (Verbum
2, lin gularir numeroô hic poſitum, voci pluralis numeri eus conjungitur, adin-
dicandum, quòd Ægyptii perlecuti ſi ſint Iſraèlitas) unanimiter *tanquàm vir unus; alia
explicatio(verborum iſtorum:) & ecce gyptii ? i.e. proficiſcens poſt ipſos(nempè,)
viderunt principem Egyptiorum * proficiſcentem de cœlo, ut auxilio veniret Egy-

ptiis (ſic exponitur in) Ianchuma. 40. Eod. verſ. 10. Et clamaverunt] Exercuerunt (Iſ-

raelitæ) artificium patrum ſuorum, 41. de Abrahamo illa (Scriptura) dicit; in locum,
ubi ſteterat, 42, de Iſaaco (dicit Scriptura:) ad meditandum in agro, 43. de Jacobo (ea-
dem ſeriptura dicit:) & oravit 44. in loco. Verſ. 1I. An proptere, (a) quòdnulla ſint
ITepulera] i. e. Num propter defectum ſepulchrorum, quòd nulla eſſent ſepulchra in -
gypto, ut ibi ſepeliremur, eduxiſti nos inde? (linguà vernaculâ:) eſt ce pour faillan-

ee de nos foſſes? 45. Verl. 12. Secn Aiximus tibi in 9 101 Sed ubinam dixerunt?

(vi-

tres, exercuerunt, Vidclicét rates & ad Deum

amni bug. Fid. Part. 3. Diſt. 3. c. 2 2. n. 22.
ubi yerba Mechiltiæ, unde locus iſte deſumptus
eſt, adducta ſunt.
Xx Confer. hic Mechilta; ſicuti ad marginem alle-
gatur in pe nv ſuper Commentarium
Ralſchi h. loc.
X Hebr. An , hæc & ſequentia, usque
ad: mnxy a i. e. admovit ſeipſum, abſant
àA MSto I.

recenſentur, confer. hic Mechilta, ſicuti ad mar-
ginem allegatur in er. n ſuper Com-
mentar. Raſc hi. H. loc.
42. Sicuti Geneſ. c. 19. V. 27. habetur, ubi oratio
ſive interceſſio Abrahami apud Deum fuerat.
43. Uti Geneſ. c. 24. v. 6 3. habetur, ubi nonaulli
tu) verterunt: ad orandum, quibus & R. Salo-

38. Vide, quæ ſupra ad verſ. 6. h. c. n. 3 1. notata
44. Sic verbum y0, quod Geneſ. c. 2 §. v. I 1. ha-

ſunt.
39. Vel: conditionem inierat, de qua ſuprà dict.
v. 6. h. c. n. 3 1.
*. Hebr. mi awn, hæc & quæ ſequuntur usque ad:
den i. e. vViderunt principem, abſunt à
MStoI.
„à Nam mun No en , w j. e. prin-

ceps FÆgyptiorum dictus fuit Mizraim, ſic in

not. hom D h. loc. exponitur.
v. Hujus mentio fit etiam ſuprà Exod. c. 9. v.
2, ubi vide not. n. 4 5.
1. Id eſt, idem illi artificium, quoc ipſorum Pa-

mo in notis ad dictum locum adſtipulatur.
betur, ex mente Commentatoris noſtri hie ver-

transtulerunt.
(a) Confer. hic tract. Talm. Erachin. fol. 15. a.
45. Sie Gallica iſta (in MSto I. rayp) in ee
vryt (al. P2) quæ in editionibus hacte-
nus vulgatis leguntur, hic reddere poſſis, quæ
ſic poſſunt Latinè verti: num propter defectum
foſſarum ſeu ſepulcrorum (eduxiſti nos exin-

de?) abſunt autem hæc à MSsto z.

tere volui, vide ejusdem notas ibidem, alii aliter

clamantes, quorum exempls hic ab autore noſtro

“

carſ dodt

C9r. M..

(lelcetin ill

vetl.12. M“
bum dado

mur, ſio guou
.lcetian (

rrirl le

prio) i lee⸗ G

a necanpl

D) ponitu
mitur inillo o

in loco⸗anj
ſt. ſcquoqbel
II. Widclane

Qdivit: non jamt

—
D
Mechila, pron
b. loc. Alegztl,
Fidemus quodl

05 Dominin6

tius nobi kuil
moreremut in

exponitun.

3Hebr. Mon d
ie.
co:) ucigam 8
47. Hebr.
paüci Hebtæi
Bxodc.19.V.2.
1105. 2c Cut
hotatur, quddl
Vocant Gemmar
quod verd Ger
lem id ab zut

Küdbuz, conß

3. rine⸗ ise

aiizenen qu⸗
adductz ſau

ud Tien

lgene Etat

1 .
) Aus, ut

ac manlſela,

ikuülſt: d

e eceere o.
Ptos) recede.

GVerbum

Aüngitur, adin⸗
myirunm; lig
Kiplolenpe)
1 venitet Eey.
iercnerntlll-

dicit in locum,
3) dAͦnule ſut
tſepolchrain -.

tceponr fellan.

binamn digeraat:

(vi⸗

—,

Orantes 8& 30 Deum
hic ab autore noltto
hiſta, ſcutiad mar

Wo ſuper (om-

habetun, ubi orgti

ud Deummn fuetat,

abetur, nbi nonanli
quibus R. dalo0.

madſipulatur.
enel E. 29. V. I1. l⸗
atolis nollti hie ver⸗
tis ididemn, alitaliter

rachin, fol. 15.2.
A 5*
NLNT) NeN5 M

in ecitionibus hacle⸗
eddete pols, que
im hropter efeeim
(eatpiſi nos gin.
to.

.

de loboſer.

CAP. XIV. EXODI. 49 †
(videlicèt in illo loco, ubi ſeriptum eſt:) inſpiciat vos Dominus ac judicet! 46. Eod.
verſ. 12. Quam mori nos] i. e. Quàm, ut moriamur, quòd ſi punctatum fuiſſet * (ver-
bum 10 NDD) pleno ore, 47. explicandum eſſet ?Adnn'pn, 48½. aſt nunc, quoniam pun-
ctum habet Schurek, exponendum illud eſt: — D N i. e, quàm, ut moria-
mur, ſic quoque (accipiturin illo loco:) utinam N Did eſt: NDo, ut moriamur,
49. ſic etiam (alio in loco ſumitur? utinam D (quòd ſignificat:.) H DN i. e. ut
moriar, (ubi ſermo eſt) de Abſalone, 5o. ſimile eſt (illud: )ad diem Dp (quod notat:)
pP i. e. ut ſurgam in ſeculum, 51. item (illud- usque ad diem àο (quod ſigni-
ſicat:) ᷓN i. e. quando revertar in pace ?2. Verſ. 13. Quia quos vVidiſti 53. Tap-
ptios] i. e. Quòd vidiſtis eos, non eſt, niſi hodiè, hodiernus eſt dies, 54. qué illos vi-
diſtis nec amplius (eosdem videbitis.) Verſ. 14. Pugnabit pro vobis] (Pronomen-
D9 9 ponitur hic pro:) O2 ) . ) i. e. propter vos (vel pro vobis) ſic quoque (ſu-
mitur in illo loco:) quia Deus pugnat D-') i e. pro eis, 55. eodem modo (etiam alio

in loco:) an

& i. e. pro Deo contendetis? * item: quod dixit ) i. e. ſuper illo,
56. ſic quoque (alibi ponitur:) num vos diſceptabitis

— pH i. e. pro Baal? 57. Verſ.

I15. Quid clamas ad me?] Diſcimus (inde,) quòd Moſes ſteterit & oraverit; ſed Deus ei

dixit: non jam tempus eſt, prolongare preces, dum Iſraelitæ in auguſtiis conſtituti ſunt;

58.

Qa 2

—
4 6. Prout ſupraà Exod. c. 5. V. Z I. habetur, contfer.

Mechilta, prout ad marginem in non mo
b. loc. allegatur, ut ſenſus hujus loci ſit: nunc
videmus, quôd tunc rectè dixerimus: inſpiciat

vos Dominus &c. nam, proht jam videmus, ſa-

tius nobis fuiſſet, ſervire 6gyptiis, quàm ut jam
moreremur in deſerto, ſic in not, a
hic exponitur.
* Hebr. h DN Sde hæc S& ſequentia, usque ad:
iIR) M i. e. ſic quoque (accipitur in illo lo-
co?:) utinam &c. abſunt à MStoz.
47. Hebr. Ni. e. plenitudo oris, ſic Gram-
matici Hebtæi vocant Cholem, conter. inffa
ExOd. c. 19. V. 24.. 6 6. & Buxtorf. Lex. slm. fol.
1205. ac Gur Arjch fol. 84. col. 2. princ. ubi
notatur, quod Commentator noſier id, quod
vocant Germani Cholem, appellet = Nyn;
quod verò Germani vocant N i. e. Cho-
lem, id ab autore noſtro appelletur Schurek &
Kübbuz, confer. idem Gur Arjeh fol. 8 . col.
3. princ. vide & c. ſequ. 1 5. v. 2. ibique not. Hn.
22, ac not. in a ne, ubi in notis Raſchi

anis eadem, quæ in Gur Arjeh dict. locchabentur,

adducta ſunt.
. Ac ſi dicetes: præ morte

i. e., nomen rei (Subſtantivum) li qui-
dem litera Mem haberet punctum Cholem; jam
verò quoniam punctum habet Schurek ſive Küb-
buz, eſt iſtud byoe u i. e, verbutn, non no-
men, ſicut in Gur Arjeh fol 84. col. 2, princ. ha=
betur, vide infrà Exod. c. 16. v. 3. n. 6.
49. Vide Exod. dict. cap. 16. verl, 3-ibique not.
L. *
70. Qua de re vide 2. Samuel. c. 19. V. I.⸗
5 I. Sicuti Zephan. c. 3. v. 8. habetur.
52. Vide z. Paralipom. c. 1 9. V. 26.
53. In exemplari Hebraico nam ne poſt ver=
bum: br& 1. e. vidiſtis, additur hic: rI
i. e. dec'etum meum, ut ſenſus ſit: quod vidiſtis
decretum menm, ſcil. de perdendis rgyptiis, vi-
de & notas ibidem.
54. Confer. hic D. Wagenſeil. Sot. p. 794. R. 4.
ac not. in man inby h. lec.
5 5. Sicuti infrà v. 2 5. H. c. habetur, confſer. Num.
c. 34. V. 17. . 53. & Eſai. c. 5. V. I. D. 1.
* Vide Hiob. c. 13. V. 8⸗

56. Vel: propterillum ſive de illo, Nide l. Re 3.

noſtra, ita, ut ſit: 57. Pront Judic. c. 6. v. 31. habetur.

496 EXOD I. CAP. XIV

38. alia expoſitio (verborum iſtorum:) quid clamas ad me? (nimiruùm dictio Nidem
ſignificat ac hy hoc ſenſu:) y i. e. ſuper me 59. res iſta ſuſpenſa eſt, non ſuper te,
ſicuti illic dicitur: ſuper fillis meis & ſuper opere manuum mearum præcipitis mihi.
6o. Eod. verſ. 15. Dic filiis Nraèël, at proficiſcantur] Non eis (aliud agendum eſt,)
quàm ut proficiſcantur, 61, quia mare non ſtabit contrà illos,* ſufficit juſtitia patrum
eorum ipſorumque (juſtitia) ut & fides, dum (Iſraelitæ) in me crediderunt & egreſſi
ſunt (ex 6.gypto, hæc ſufficiunt,) ut diffindatur eis mare. Verſ. 19. Ert ivit àtergo
gorum] Ut ſeparationem faceret inter caſtra Egyptiorum & inter caſtra Iſraêlitarum,
ut exciperet (angelus Dei) ſagittas atque balliſtas éQ Ægyptiorum, in omni loco ipſa-
(Scriptura) dicit: angelus 1 Hπi. e. Jehovæ; aſt hic (dicit)angelus Di. e. Dei, non
eſt HD& 6. in omni loco (S. Scripturæ,) niſi **αWi. e. judex, ad docendum, quòd
Iſraëlitæ eadem illà horàâ deducti fuerint in judicium, (ubi deliberatum fuit,) an libe-
randi; an verò ſimùl cum 5Ægyptiis perdendi eſſent. Verſ. 20. Et venit inter caſtra F-
gyptiorum] Res ſimilis eſt viatori, 64. cujus filius eum præcedit, veniunt latrones, ut il-
lum (filium)in captivitatem abducant, aufert eum (viator) antè ſe eumque poſt ſe con-
ſtituit, venit lupus poſt ipſum (viatorem,) conſtituit illum (filium ſuum) antè ſe, veni-
unt latrones antè & lupi poſt ipſum, recipit illum (filium ſuum) in brachium & pu-
gnat contrà eos, ſic (ſcriptum reperitur:) ego incedere feci 65. Ephraimum, recepitil-
los ſuper brachia ſua. † Verſ. 19. & tnlit ſeſe columna nubu] Poſtquàm tenebræ ob-

Ortæ

J 8. Hebr. mras, in MSto I. pro eo legitur:
PW' i. e. degunt, commorantur, confer. Num.
c. 12. V. 13. n. 6 1. & D, Wagenſ. Sot. p. 79 1.
& ſedu.
59. Vel: à me res iſia dependet, non à te, res iſta
me concernit, non te, meum jam agitur negoti
um, non tuum, quamobrem ne ſis ſolicitus, vide
not. in no h. loc. .
6ο.. Vide Eſai. c. 4 5. v. I I. ibique Raſchi not.

61. Conſer. Mechilta, ſicuti admarginem allegatur
in eporm neu ſuper Commentar. Raſchi h.
loc. & D. W agenſeil. Sot. p. 79 2. princ.
X Loci iſtius explicationem vide in not. hov-
DSnon h. loc. confer. & tractat. Talmud. Sota,
fol. 37. a.
62. Vide infräà Exod. c. 19. v. 4. n. 14. confer. &
not. ad librum Prec. Jud. part. 2. Pp. 102. a.
med. atque not. in am Nev . loc. it. tract.
Talm. Berachot, fol. 54. a. & Joma, fol. 4. b.
G3. Vide, quæ ad Geneſ. c. I. v. I. n. 3 8. & n. 39.
notata ſunt, confer. & c. ſeq. 15. v. 3. n. 5 8.
64. Confer. Deuteron. c. I. V. 3 I. n. 16 1, & Deu.

teron. c. 4. V. 37. n. 49. it. tract. Talm. Megil-
la, fol. 10. b. & Sanhedrin, fol. 39. b.
65. Vel: aſſvefeci, ut iret, Hebr. ad, quod
habetur Hoſe. c. I1. v. 3. ubi R. Salomo expo-

nit: miſi amè illos ductorem, qui eos placidè

incedere feeit, in Junii ac Tremellii verſione lo-
cus iſte ſic translatus reperitur: quùm ego aſſve-
ſaecio Ephraimum, accipit illa (idola) in brachiis
ſuis, Vulgata ab Hebræo paululum recedens ſic
habet: & ego quaſi nutritius Ephraim, portabam
eos in brachiis meis, LXX. & ipſi à textu Hebræo
recedentes verterunr: z 2να nεöd½ α*
Oρττι H ντννℳ Arrοετ᷑ rο ρατBers i..
&& ego colligavi (ſic vetus interpres; ego potius
verterem: ſimul pedem contuli i. e. ire aſiveſe-
ci) Ephraimum, ſuſcepi eum ſuper brachium me-
um, ubi LXX. pro: vnyrn y brw videntur
legiſſe: V 7 vnn i. e. ſuſcepi eum ſuper
brachium meum, confer. quæ ad Genel. c. 48⁸.
V. 9. n. 3 3. notata ſunt.

t Hebr. rmyN 7, ſic etiam Hoſe. dict, c. 11. v.
3. 1

6 5, UIV.

orte eranic 4
ſenobes ſicutt
ztergo eorun,
Agſbtii. ſa
ante llos, lic

yptios.
len caſt

menselt, 6.
uriruradponi⸗
Veniet renltus
mari,0, itemn.
Zemun: 4,u4
emul Phamun

Scripturan) qud
Utati Uint.

—5N;

3. in Utroque
ie. uperbtack
66. Vige, gue
61. notata funn
4. bique Ralet
X Hebr. W, (c
n,9. Ubi erbut
nitur: Oblcuta
3t Bebr. b,
i e. Iſtaelitis,
i, e, & iverun
hie habentunn
Pinquavit abl
67. Conler. hie
tur in Onn)
ſchi /, loe. it,
10. & ad Hab⸗
h. Sieuti eren
ſer. & am,4
69. Mrolt habert

70. Vide Ezech.

a). 15. V. 4.
ad Nachum e⸗
71 Uui hii ca⸗
1e Tremellius

guulitempote,

(4,. N
—
io Nige
nonſiherte ,
1ecipite mhi,
6gencumeh)
litia Patrum.
etunt egreſli
Bintitate
llträliunm,
wui oco ile
Wiee Deinon
cendum guöd
üit) mihe.
tmier Aſre
latrones, Mil.
quepoltſe con⸗
) ante ſey Veni⸗
ptachium& hu.
mum recepttil⸗
im tenebreob.
otte

—
ladk Talm Megil.
.39. b.
ebr. whn . od
i R. Salomoexpo-
m, qui eos pacide
emellii verſione lo⸗
1t: quum ego alſte⸗
1 (idola) inbiachiis
Uluſuim retedens ſie
Epkuaim, portabam
ipli atentu ebrxo
2,s zutreeu e,
iy geeghha as ie.
leipres; ego holils
htuſi ne, iteallele⸗
ſuper brachium me⸗
n y dr widentur
e ſuſcepi eum ſuper
12 ad Cenel c 4,

Hole, d e, I1. .
3i

CAP. XIV. PzODI. 497

oOrtæ erant, ac columna nubis tradiderat caſtra (Ifraelitarum) columnæ ignis, non receſ-
ſit nubes, ſicuti illa conſueverat recedere veſperàù, penits; 66. ſed ſuſtulit illa ſeſe & ivit
à tergo eorum, ut tenebras offunderet Ægyptiis. Verſ. 20. Et fuit nubes atque caligo]
FTgyptiis. Eod. verſ. 20. Et iluſtravit ] Columnaiignis noctem Iſraelitis * & ibat
antè illos, ſicuti conſueverat ire tota nocte; caligo autem & obſcuritas erant adversũs
Æ.gyptios. Eod. verſ. 20. Nec appropinquavit alter alteri (Videlicèt non appropin-
quàrunt) caſtra caſtris. Verſ. 2 1. Euro vebemente] i. e. Vento orientali, qui vehe-
mens eſt, 67. nam intet (cœteros) ventos iſte eſt ventus, qué Sanctusille Benedictus
utitur ad puniendos improbos, dicitur enim: ventò orientali diſpergam illos, 68, item:
veniet ventus orientalis Domini, 69. item: ventus orientalis confringet te in medio
mari, 70. item: auferet ventò ſuo vehementi in die Euri.71. Eod. verſ. 2 1. Et diviſæ
fuerunt aquæ] (Nempè:) omnes aquæ, quæ fuerunt in mundo. 72. Verſ. 23. Omnis
equus Pharaonis] Sed num unus ſolùm fuit equus? ( nequaquam;) ſed indicat (hic
Scriptura.) quòd omnes (equi Pharaonis) coràm Domino nonniſi pro uno equo re-
putati ſint. Verſ. 24. In vigilia *r matutina] Tres partes noctis vocantur
— DEN; 73. illa autem, quæ eſt anté tempus matutinum, dicitur-

Qq 3 P2

ſic exponit: quemadmodum die (illo, de quo
ſcriptum eſt, nempè Exod. h. cap. 14. V. 2 1. ρ
abegit Dominus mare Euro vehementi, vid.not.
ad Eſai. dict. cap. 27. v. 8. num 24.
72. Eadem traditio habetur etiam in notis Com-
mentatoris noſtri ad Pſalm. 18. v. 16. n. 20⸗ &£
ad Pſalm. 114. v. 3. num. 6. vid. & Pſalm. 136.
verſ. 13, n. 3. confer. Mechilta, iicuti ad mar-
ginem allegatur in bna me ſuper Commen-
tar. Raſghi b. loc. & Gur Arjeh fol. 94. col⸗ 3⸗
fin. & col. 4. princ. ubi oceanus ſive magnum
mare, unde omnes cœteræ aquæ originem ſu-
am trahunt & ad quod iterùm currunt, com-
paratur cordi humano, quod heo VxX i. e. fi
percuſſum fuerit, ſimul cum illo percutiuntur
—a 9 i. e, omnia membra ; cœterum de
decem miraculis, quæ Iſraelitis, mare Erythræ-=
6g. Sichti Jerem. cap. 1 8. verſ. 17. habetur, con- um tranſeuntibus, evenerunt, vide D. Wagen-
ſfer. & Pſalm. 49. verſ. 8. ibique Raſchi not. ſeil. Sot. p. 700. & ſeq. it. not. in hos .
69. Prout habetur Oſe. cap. 13. verſ. 15. loc.

3. in utroque MöSto pro eo legitur: myr 79
i. e. ſuper brachia mea, confer. n. præc. 6 5.
66. Vide, quæ ad c. antec. 1 3. V. 22.n. 61. G. n.
62. notata ſunt, confer. & infrà Exod. c. 19. v.
4. ibique Raſchi not. n. 14.
X Hebr. N, confer. not. ad Pſalm. 139. V. 11.
n. 9. ubi verbum iſtud & contrariô ſenſu expo-
nitur: obſeuravit.
** Hebr. , in utroque MSto poſt; 7
i. e. Iſtaelitis, hæc ſequuntur: bn 2 ien
7. e. & iverunt totà nocte; coetera omnia, quæ
hic habentur, usquead: A), & i. e. nec appro-
pinquavit, abſunt ab utroque MSto.
67. Confer. hic Mechilta, uti ad marginem allega-
tur in maon D ſuper Commentarium Ra
ſchi h. loe. it. not. ad Nachum cap. I. verſ. 3, n.
10. & ad Habac. cap. I. Vv. 9. n. 17.

70. Vide Ezech. cap. 27. v. 26, confer. & Proverb. * Fuſiorem iſtius loci expolitionem vide in not=

NR rDW h. loc.

cap. 15. v. 4. ibique Raſchi not, num. I. & not. .
ad Nachum cap. I. Verſ. 3, num. 12. Hebr. ae rX, hæc & ſequentia, ueque
71. Uti Eſai. cap. 27. verſ. §. habetur, ubi Junius ad: He*²hi. e, & proſpectavit jabſunt à MSto I⸗
ac Tremellius verba iſta: —wa verterunt: 73. Confer, hic tractatus Talmudicus; Berachot,
quaſi tempore Euri: autor noſter in notis ibidem

498 EXODI. CAP. XIV.

do E i. c. cuſtodia (ſive vigilia) matutina; eziſtimo autem, quia nox
diviſa eſt in ) PDDi.. cuſtodias, qnibus canunt angeli miniſtratorii, 74. catervaſci⸗-
licèt) poſt catervam juxtà tres partes, ideò vocari ANDS, atque hoc eſt, quod ver-
tit Onkelos: H NDD i. e. cuſtodia. Eod. verſ. 24. Et großectavit] (Iſtud: Ho hic
ſgnificat:) O ) i. e. & intuitus eſt, ac ſi diceret: reſpexit ad illos (Deus,) ut eos perde-
ret, Targum ejus (habet:) . N, quod & ipſum ſignificat: proſpectare, ſicuti (in
locoillo:) agrum D N i. e. ſpeculatorum, (Onkelos tranitulit:) agrum — )8 i.
e. ſpeculæ./5. Eod. verſ. 24. In columna ignis at nubis] Columna nubis deſcende-
pat & faciebat illud (mare,) tanquam lutum; columna autem ignis fervefaciebat iſtud

& (proptereâ]) ungulæ equorum decidebant. **† Eod. verſ.24. Et conturbarit] (Ver-
bum D) ſignificat — Pei. e. tumultum (ſive conturbationem,) eſtourdiſſon-,
76. linguàâ vernaculà, (videlicèt) conturbavit illos (D eus,) abſtulit eorum ſigna, 77. do-
cent in Pirke R. Eliezeris, 78. qui fuit flius R. Joſi, Galilæi: in omni loco, in quo dici-
tur – PD D, ſignificatur ſirepitus ** ſoni, eſt autem iſtud pater (ſive origo ac prin-
cipale) omnium, (nempè: quod habetur in illo loco:) & intonuit Dominus fragore,

magno ſuper Philiſthæos eosque DD) i. e. conturbavit. 79.

Verſ. 2 5. Et alſtulit

yotar curruum ejus] A vi ignis comburebantur rotæ & currus conceidebantur † ac qui in
illis ſedebant, agitabantur eorumque membrarumpebantur. Eod. verſ. 2 5. Et duxit

eosgraviter] (Videlicèt) ducku, qui illis ( PEgyptiis) erat — — i. e. gravis ac du-
rus, 80. eâm (ſcilicèt) menſurâ, quàâ menſuraverant (Ægyptii, eàâdem rependit illis

*De-

—

Synan ſuper Commentar. Raſchi h. loc.

74. De hac fabula Judaica confer. inter alios Bux-

torf. in Synag. Jud. cap. 8. p. m. 149. & ſequ. &
D. Wagenſeil. Sot. pag. 79 5. num. 5.
75. Sicuti habetur Numerer. cap. 23. vVerſ. 14.
* Hebr. v& yn, hæc & ſequemtia, usque ad:
i. e. & conturbavit, abſunt à MSto 1. hoce
quidem loco, adjecta autem ſunt poſt berh 7))

rNWi. e. ſuper Philiſthæos eosque conturba-

vit.
K*. Vel: dilabebantur; Hebr. mwprwH, confer. hic
Mechilta, ſicuti allegatur ad marginem in 8
mam ſuper Commentar. Raſchi Y. loc. ubi vide
etiam notas. .
4.
76. Sic reddo AERhu (Baſil. PerPNX) MSt.
N
2. habet: ov†ταισπιπι hodiè Gallis dicitur: eſtour-
diſſement, conſternatio, quando quis aliqu
ge conſternatus ſtupet & attonitus ſiat, confer.

fol. 2. a. ſieuti allegatur ad marginem in reo

Geneſ. cap. I. verſ. 2. n. 4.
77. Sic mahb hic interpretor, confer. Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 1436. & ſequ.
78. De hoc autore ejusque libro vide 'av ne,
& Buxtorf. Bibliotb. Rabbin. in απ2 it. not, ad 2
Reg. c. 2. V. 14. n., 7.
XXX Hebr. Mwyea, ſic Baſil, & Amſtel. edit. in u-
troque MSto pro eo legitur: rmyam i. e, tonitru
ſeu murmur. òMWGMU
79. Proht 1. Samuel. cap. 7. verſ. 10. habetur, con-
fer. & not. ad fibrum Prec. jud, part. 1. p. 151.
b. med. & p. 1 54. b. med. ,
† Vel: trahebantur, ablatis ſcil. eorum rotis, ſie
etiam iſtud; mrma Chaldaicè vertere poſſis.
90. Nempè immisſis aquis terra fermenteſcebat,
quæ tenaciter hærebat rotis, hbinc fuga impedie-
batur, prout in junii ac Tremellii notis . lor.
habetur, ceonfer. Judith. eap. 9. v. 7. & 2. it.
not. ad Proverb. cap. 20. J. 2 b. n. II1.

CA. W.

Devs, hin
ſetri⸗ 91, ſie en

70 eü!
Plgrat 10

nempe godl
leelinlei
lecke ſabantn
10s. Venl

Eit. R. Bod,

ehant iß olenn
cuürlum aquart
cutitollam atd

debant (Eoy'

unm G ute

verlit/,
turin epolti
lituu haradi⸗
leat ctibi am

Anen, S. eg

Vtium ejus, 15
nmuntvaloril
mnodus, 88.

Perlitusſaum,
illialcendunt⸗

——
feby.
leperitur, le

I. Sicuti ſupra,

Paüim gict,
Verb. dict. c. 20
82. Hebr, dn
leſpicit, ut 20

(ornter diett⸗
4.. denlus ell:

.
quaſſatione tar
ſentiende pern
pollent.
84, Vel: conqu
tani ac b. Fagi
. 5
Fyrizcum od⸗
Büxtort, bes,
Rreci tol

CAd. W

enn uin nor
eaterpallci⸗
e ocyer⸗
lutedepetbe⸗
kare, cll in
ldis deſcenge.
klaciebat iliud
ybent) (Vet.
tovrdillon,,
ſiona, 7j. do⸗
in quo gici.
drigoacpriw
inns fragore,
1ſ. Halſtulit
ntur f ac quiin
la e be dirit
, grarizac du⸗
Ntependttillig
De⸗

confer, Paugtotk,
.
vide Dod W
n Pi not, 40 2

Amſel. edit, in u⸗
rrymi. e, tonittu

. 10, habetur con⸗
part le p. Il

,,eorumn kotis, ſie
Ee eltele ols
1 bermenleſtebil,
bineluoz imſede⸗
emmellii notis /, lot.
p, 9. N grit⸗
S.n. 11.

CAbP. XIV. EXODI. 499

*Deus, nam ſcriptum eſt:.) 2)] i. e. & aggravavit cor ſuum ipſe (Pharao) ejusque
ſervi, 81. ſic etiam hic (dicitur:) & duxit eos 1 i. e. graviter. Eod. verſ. 2 5.
Pugnal pro eis contrà Egystium] i. e. (contrâà) gyptios; alia explicatio DeND,
(nempè quòd ſignificet:) in terra EÆqgypti, nam ſicuti hi poœrnam luebant in mari; ita-
iſti, qui relicti erant in Egypto, puniebantur. Verſ. 26. Et rerertantur aquæ] Quæ e-
rectæ ſtabant non ſecùs, ac murus, (iſtæ revertantur ad locum ſuum & obtegant Egy-
ptios. Verſ. 27. Appropinquante matutino tempore] i. e. Tempore, quò mane appe-
tit. 822. Eod. verſ. 27. Ad vim ſuam] Ad priſtinum robur ſuum. Eod. verſ. 27. Hu-
giebant in occurſum ejus] Quia conſternati erant (.gyptii) & conturbati atque in oc-
curſum aquarum feſtinabant. *†CeR Eod. verſ. 27. Et exeuſit Dominus] Sicuti aliquis ex-
cutit ollam atque id, quod ſuprà eſt, vertit deorsum & quod infrà eſt, ſurſùm; ſic aſcen-
debant (5gyptii) ac deſcendebant & frangebantur in mari, deditque eis (Deus) vi-
tam, 83. ut pœnas ſuſtinerent. Eod. verſ. 27. Et excuſte] (Hebr. ¹) Chaldæus
vertit) P'&“, quod linguâ Syriacâ notat i. e. raptum, 84. idque crebrò uſurpa-
tur in expoſitionibus allegoricis Aggadæ. Verſ. 2, 8. Et operuerunt currus omnis exer-
citus Pharaonis] (Notandum eſt circà didtionem — 2,) quòd ſic in codice ſacro ſo-
leat ſcribi Lamed ſuperfluum, veluti (in illo loco?) — i. e. omnia vaſa ejus facies
hea, 8). fic quoque (alio in loco:) — i. e. cuncta vaſa tabernaculi ad omne ſer-
vitium ejus, 86. item (in illo loco:) & paxillos eorum & funes eorum — i. e. o-
mnium vaſorum illorum, 87. nec eſt (litera Lamed iniſtis locis,) niſi aptus loquendi
modus. 388. Verſ 30. &t vidit Grazël ** Eoypties mortuos] Nam ejecerat illos mare fu-
per litus ſuum, ne dicerent Iſraelitæ: ſicuti nos aſcendimus ab hac parte (maris,) ita &
illi aſce ndunt ab alia ejus parte procùl à nobis atque ipſi nos perſequentur. 89. Verfſ.

31.

* Hebr. —37 ena, ſic in MSto z. hic additum 8 5. Proùt infrà Exod. cap. 27. Verl. 3. habetur, ubi
reperitur, i. e. menſuratum fuit eis. vide not. n. 34.
91. Sicuti ſupra Exod. cap. 9. V. I I. V. 2 9. & alibi 8 6. Sieuti Exod. dict. cap. 27. verſ, 1 9. habetur.
pasſim dict. cap. legitur, confer. not. ad Pio- 87. Vide Numeror. cap. 4. V. 32. ubi Junius ac

. . P . 1
verb. dict. c. 20. v. 2 6. n. 12. Tremellius verterunt: cum omnibus inſirumen-

92. Hebr. Paqi, e. (tempore,) quo man tis illorum.
reſpicit, ut adveniat. 88. Hebr. hH Pen i. e. directio vel ornatuslin-
**Conkfer. hic tract. Talm. Sota, fol. 11. a. guæ, ſenſus eſt, quòd in locis allegatis litera
93. Senſus eſt: quod Deus S.gyptiis in illa con. Lamed ſaltem ?“uαν1asς gratia adjecta ſit, conſetr.

quaſſatione tantum vitæ conceſſerit, quantum R. Salom. ad Plalm. 74. Verſ. 2.
ſentiendæ poœrnæ ſufficiebat, ur pœnam ſentire XX Confer, hic tract. Talm. joma, fſol. 4. b. &
poſſent. Peſachim, fol. 118. b. ir. Erachin, fol. 1 5. 2.

84. Vel: conquaſſatum, collium, in Ar. Mon- 9. Idem habetur ia notis R. Salom. 2d Pſalm.
tani ac P. Fagii verlione Latina verbum iſtud 106. v. 7. ac proptereaà Ifraelitæ ibidem dieun-
Syriacum pb, traasfertur: ſuffocavit, confer. tur fuiſſe anse i. e. 6)rαατα, exiguà fi-
Büxtorf. Lex. Talm. fol. 247 8. it. tract. Talm. de præditi, confer, not, ad librum Prec. ſad.
Sanhedrin, fol. 94. b.

PTarr.

500 EXODI. CAbp. XV.

3 1. Manum magnam] i. e. Fortitudinem magnam, quam feceratmanus Sancti illius
Benedictiz dictio autem multas recipit ſignificationes, quæ omnes manum ipſam no⸗
