tant; Is veroò, qui interpretatur, aptabit vocem ( illam) rei, de qua dicitur. 2 ₰

CALP. XV.

Eſ. r. Tune cecinit t Moſei] i. e. Tunc, quando viderat (Moſes) miraculum,
induxit in animum ſuum, i. e, ut caneret canticum, ſic quoque (formu⸗
la iſta loquendi accipitur in illo loco:) tunc i. e. locutus eſt i. Joſua, ſis
etiam * (in illo loco) & domum — up flliæ Pharaonis, 2. i. e. cogitavit D
j. e ut faceret ei (domum; ) ita & hic (accipitur verbum:) νπ (nempè, ut ſignificet:)
animus ejus illum impulit, νν i. e, ut caneret, id quod etiam fecit. Eod. verſ. I.
Et locuti ſunt, dicendo: cantabo Domino] Sic quoque (dicitur) de Joſua, cùm is vidiſſet
miraculum, animus ejus illum impulit i. e. ut loqueretur, 3. & ſic etiam fecit ac
dixit coràm omnibus Iſraelitis; ita etiam (ſe habet) canticum putei, * cujus initium.
eſt: tunc νπ⁄¹1ĩ. e. cecinit4. Iſraẽl, ſequitur poſteà explicatio (nempè:) aſcende, pu⸗
tee, acclamate ei, 5. ſic (quoque in illo loco:) tunc i. e. ædificavit 6. Salomo ex-
celſum, explicant iſtud ſapientes iſraclis, quòd (Salomo) voluerit ædificare; ſed non æ-
dificaverit, (unde) diſcimus, quòd (litera) Iod, (quæ verbis iſtis præmiſſa eſt,.) dicatur

de cogitatione, 7. & hæc (eſt oxplicatio) juxtà verum ejus (loci Scripturæ) ſenſum lite-
ralem

wy i. e. & lic etiam fecit, abſunt à MSto z.
1. Sicuti 1. Reg. cap, 7. V. 9. habetur, ubi vid.
not. num. 20.
3. Vide Joſ. dict. cap. 10. verſ. 12., confer. paulò
antè num. 1. h. verſ. & not. ad 2. Samuel. c. 15⸗
v. 37. Sign. † it. tract. Talm. Sota, fol. 30. a. b.
Hebr. Neae r' , hæc abſunt à MSto 1.
ſed malè, in eodem MSto ſeries explicationis,
quæ hic in Commentario Raſchiano habetur, ſa-
tis confuſa eſt.
4. Vel: animus impulit, ut canerent Iiraelitæ, ſie
tur ſic juxtà mentem Commentatoris noſtri juxtà mentem autoris noſtri vertendum eſſet,
verti debet, quod Joſuæ cap. 10. V. 12. habe. quod habetur Numer. c. 21. Vv. 17.
tur, confer. not. jn re h. loc, & paulo 5. Sicuti Naumer. dict. cap. 2 I. verſ. 17, habetur.
oſt n. 3. b. verſ. I. ratio autem hic adducitur, 6. Vel: in animum ſuum induxit, ut ædificaret,
cur formula iſta loquendi uſurpetur & faturum] vide 1. Reg. c. 114 Verſ. 7. confer. & paulò poſ,
ro præterito ponatur, confer. Deuteron. cap. n. 7. h. verſ. .
4. V. 41. . 54: S ſuprà Exod. cap. 1. V. 12, Sigu. 7. I4 eſt, quod ad animum hominis ſive cogita-
„ tionem mentis cjusmodi Verba referantur, vid.

* Hebr. iſtud & quæ ſequuntur, usque ad: In aum. antec. 6.

part. 1I. p. 11 1. b. med. & part. 2. p. 63. a. princ.
it. not. ad Deuter. c, 1. verſ. 1. iibique not.
Sign. †
o. Id eſt: ſecundum naturam rei, de qua ſermo
* eſt, etiam ſignificationem illius dictionis diri-
et & aptabit interpres, confer. hic tract. Talm.
Berachot, fol. 58. a. & Sanhedtin. fol. 9 5. b.
£ Confer. hic tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 3 1.
1. & Sota, fol. 27. b. it. Sanhedrin, fol. 9 1. b.
& AvoOda Sara, tol. 24, b.
u. Vel: in animum ſuum induxit, ut loquere-

4 nlem al⸗
Nuods Scriptul⸗
“ imadandin
nonis,

all

lo, quenn
reritnec debeat
lingnafututiten
hubent,) veluti
artärerbumbe
JB ie peln
qurtinm ſutari,

n) guod n
trel 1. Bit

— —

. zie expono hit

Genel, a 19. V.
3, 4, n0lata
n z4.
Hebr n N
ACia: drn N
(bie:) Wir e e⸗
24 indicandam:
. Nempe, guia
lis ularpentut,
gendl, Collet,
77. nonnulli ex
intelligenda ell
Mortuorum con
Maji Thenl In
Vide & not. 24
fin.
19. Nempe: qui
veil.7,
II. Prodt Hiob,
12, Sicmti Numer.
fer. not. ad Elai
13, Vide Numere
diyetbum futun
impetkeckam ey
lol g. col, 1.
Conſer, qux ad
, 9 nonet ſunt.
edr wur in
ie conlenlit

CA.W.
—
danckt illius
umiſlan no⸗

)miracrlum,
oque ormn⸗
Ktn. ſoſia,ſe
vit
utüignincet)
Loc,verl. I
cum izvidillet
cetiarnkecitac
Chjusinitium.
) Ccende,pu⸗
teSalomder⸗
Are ſed non ⸗
llaelt)) Licaur
A)lenlum lite⸗
falem

bfunt MSto.
habetut, ubi vid,

12 Conlet, auſd
11. Samuel d,1
Soa, fol. 30,.2,,
4blunt à Möt l⸗
ſeries explicalionis,
ſchiano habetun id⸗

gerent loelite, ſie
eilenuln tlet,
7. 17.
. Vetl. 17, ubetir,
Zurit, ut adifieet,
ontet, anl poſt

kominis ſhecogitr⸗
Tha letelantut, ſic.

CAP. XV. EXO DI. For

ralem; g. ſed allegorica ejus expoſitio (hæc eſt:) dicunt Rabbini † noſtri * memoriæ,

(quòds. Scriptura) exinde reſurrectionem mortuorum 9. indicet ex lege, & (quòd verba

jam adducta) in omnibus (locis allegatis) ita (ſint accipienda,) exceptò illò (loco Salo-
monis, 1o. quem ipſi exponunt, quòd (Salomo) voluerit ædificare; ſed non ædifica-
verit nec debeat dici & explicari verbum iſtud, ſicuti cœtera verba, quæ ſcripta ſuntin-
lingua futuri temporis; & tameu præſentis (vel imperfecti) temporis (ſignificationem.
habent,) veluti (in illo loco:) ſic i. e. faciebat Hiob, 1I. item (alio in loco:)
juxtà verbum Domini 30ri. e, caſtrametabantur, 12. item (in ille loco:) interdum
[2 i. e. permanebat nubes, 13. quia illa ſignificant tempus præſens continuum, 4

quæ täm futuri, quàm præteriti temporis ſignificationem recipiunt; aſthuic (verbo

),) quod non fuit, niſi pro tempore,

verſ. I. Quia vald excelluit] Iuxta TLargum ejus(erit 14, facienda expoſitio;) alia ex-

haud poterit aptari iſta ſignificatio.

Eod-

pli-

8. Sic expono hic 1nw 17, confer. quæ ad]

Genel. c. 19. v. I5. n 2 5. SK ad Geneſ. c. 2 5. V.
2. n. 4. notata ſunt, vide & vVerl. ſequ. 2. h. cap.
n. 34.
Hebr. "7) & poſt verba iſta in MSto 2 hæe ſunt
addita: e he Wen den we i. e, non dicitur
(hic:) W' i. e, cecinit 5 ſed wi. e. canet, (ſcil.
ad indicandam relurrectionem &c.) “
9. Nempè, quia verba futuri temporis in locis il-
lis uſurpantur, quæ de altero ſeculo ſint intelli
genda, confer. Deuteron- cap. II. v. 2 I. n.
77. nonnulli ex Rabbinis hæc de diebus Meſliæz
intelligenda elle volunt,„ quibus reſurrectio
mortuorum conjungitur, confer. præ aliis D.
Maji Theol. Jud. Loc. 2 5. F. 9. p. 34 3. & ſeq.
Nde & not. ad libr. Prec. Jud. part. 2. P. 6 3. a.
n.
Ie. Nempè: qui habetur I. Reg. dict. cap. I1.
verſ. 7.
II. Prout Hiob. cap. I. verſ, 5. habetur.
12. Sicuti Numer. cap. 9. verl. 20. habetur, con-
fer. not. ad Eſai. cap. 1. verſ. 18. D. 50.
I3. Vide Numeror. diét. cap. 9. verſ. 20. & 21. u-
bi verbum futuri temperis habetur; ſed per
imperfectum exponi debet, confer. Gur Arjeh
fol. 8 5. col. I. fin.
*† Conter. quæ ad Deuteron. cap. 9. Vetſ. 21. num.
19. nortata ſunt.

Hebr. AAMnn, in MSto I. (cui editio hpan Por,
ferè conſentit) hic adjecta ſunt iſta? 992 PW

—

a ,h ede de, ee weie
y dainn rare ie enn eeen en en
DD N DDA I e D e n en deen
y mig ,SNe e, nn e een en nn
meN en en e e eeen een we
arD een en reen n en
rnaaè iee n en een ede
n )n i. e, (iſtud aN *&â) ) eſt ſermo itera=
tus, ad indicandum, quod (Deus) fecerit rem,
quam nullus homo poterit facere, quando ho-
mo mortalis contrà proximum ſuum pugnat e-
umque vincit idque (ſibi vult iſtud:)
i. e. excellendo excelluit, juxtà Tatgum
ejus, (tunc) dejicit ipfe illum de equo; aſt iſte
(Deus] equum & leſſorem ejus projecit in mare
atque omni fortitudini, quæ exerceri non po-
terit per hominem, convenit dictio nea i. e. ex-
cellentia, ſicuti (accipitur in illo loco:) quoni-
am Hèe) i. e. excellentiam fecit (Eſai. c. 12. V.
5.) ſic omne iſtud) canticum re eries gemina-
tum (verbi gratia:) robim meum & carmen (eſt)
Jah, (verſ. 2. h. cap.) Tehorvah vir bellicoſus
nomen ejus (eſt) Jehovah (vertſ, 3. h. cap.) atque
ſic per totum iſtud (canticum,) ſic quoque⸗
curras Pharaonis & copias ejus (verſ. 4. . cap.)
confer. dicta edicio nanm me, ubi nonnulla
aliter, quàm hie leguntur.
14. In Targum ſive Paraphraſi Chaldaica ſic ha-
betur: quoniam magaikice exaltatus eit ſuper e-

latos.
Rer

502 EXxODfI.
explicatio: quia admoduùm excelluit (nempè:) ſuper omnia cantica & quic
quid in illo (Deo) laudavero, ei aliquid amplius addi poterit, nec (Deus laudatur)

juxtàâ menſuram ( ſive modum) regis humani, cui (homines ſolent) tribuere laudem- „

quæ ei non convenit. 15.

Eod. verſ. I. quum & ſiſſarem eju] Ambo t6. ſibi invi-

cem alligati erant & aquæ illos in altum tollebant ac (poſteà) in profundum demer-
gebant; nec tamen ab invicem ſeparabantur. Eod. verſ. I. Projecit] (Verbum 110

hic idem ſignificat, ac:) U i. e. projecit,
) i. e. & proj ecti ſunt in medium fornacis ignis, 17.

ſic quoque * (accipitur in illo loco:)
eſt etiam explicatio myſtica,

(nempè:) Scriptura una dicit: & Scriptura altera dicit: , 18. ut doceat,
quòd aſcenderint (Egypti) — i. e. in excelſum, ) i. e. & deſcenderintin
abyſſum, veluti (verbum? accipitur in illo loco:) aut quis vi. e. jec it lapidem

angularum ejus? 19. de ſuperiori (ſcilicèt)

loco ad inferiorem. Verſ. 2. Fortitaudo mea

& canticum eſt Dominus] Onkelos (dictionem: ' Winterpreratus eſt veluti * j. e. ro-
burmeum, item (interpretatus eſt dictionem:) tanquam PDri. e. canti-
cum meum; ego verò miror iſtum Scripturæ modum loquendi, quia ei non eſt ſimilis
in S. Scriptura quoad punctationem ejus, * niſi in tribus locis, 20. ubi iſta (dictio: 7)
conjungitur (voci) ; in omnibus autem a liis Iocis? . punctata eſt per Schu-

vek, 22. Veluti (in illo loco:) Dominus 'y i. e. fortitudo mea & arz mea, 23. item (a-⸗
lio in loco.) * i. e. robur meum te obſervabo, 24. ſic quoque omnis dictio, duabus

conſtans literis, quæ pleno orce? .

punckata eſt, quando illa conjungitur literæ tertiæ

IIe C.

latos, prout P. Fagii veriſio Latina habet, vel,

quia magnificatus eſt ſuper magnificos & magni-

ficentia illius eſt, ſwruti in Ar. Montani ver.

ſione legitun, confer. D. Wagenſeil. Sot. pag.
617. & fecq-:. it. not. ad librum Frec. ud. part. 2.

& tract. Talm. Chagiga: fol. 13. b.

2. 63, 2. fin.
8 b. & fol. 30. b.

& Sota, fol. 27.

ny5. Vel: quia laudant in eo ( homines,) id, quod

in illo nomreperitur.

16. Nempè: täm equus, quàm ſeſſor ejus, con-

ſer. hic Gur Arjeh fol. Q2. col. 2. Pringç. ac not.
in ene Mebh. loc.

* Hebr. 1) hac & ſequentia, usque ad : N-
abiunt à MSto

i e eſt etiam explicatio myſitica,

2. .
17. Sicuti Daniel cap. 3. verſ. 2 I. habetur:

18. Sic loquitur S. Seriptura infrà verſ. 4. R cap.

ubi vide not- m. 59. “
19. Proüt Hiob. cap. 3 8. Verſ. 6. habetur.
x Eodem modo etiam in MStoz.

QRatum reperitur:

iſtud pun-

in bpan r h. loc.
20. Tres iſti loci ſurt, primo in hoc verfir z. de-
inde in Eſai. cap. I2. V. 2. & tertio in Pſalme
11 8. verſ. . de quibus pauĺpeoſt Commema-
tor noſter, vide num. 31. & num. 32.
21. Nempé: in illis locis, in quibus dictio iſta
W aliis vocibus, quaàam min ennjungitur, ſi-=
cuti exempla, à Commentatore noſtro- hic sd-
ducta, id declarant.
2 2. Sive: Kübbuz nam etiam Ræc vocalis ab-
autore noſtro vocariſolet Schurek, confer. quæ
cap. antec. 14. V. I2. n. 47. notata ſunt, vide &
num. ſequ. 2 5. H. verſ. 2.
123. Sicuti Jerem. cap. 16. verſ. 19. habetur.
I24. Vide Pfſalm. 59. verſ. 10. confer. & verſ. 18.
dict. Plalm. 59.
25. Hebr. o NHde quo dictum eſt cap. antec.
14. v. 12. n. 47: vide & infraà verſ. 5. H. cap. n.
69. & ExOd. 23. V. 2 7. n. I07.

* Nempè, ut habeat Chateph Kamez., vVide not.

(A. W.

ſecunda Git

1 7

) ſibeh

z0,ſttria ſalo

conic lain
meel,hlttettan
qe ilsomki
Bluteth, ),gui
uöd'g nonſ
pote,) ac
antiwumn)felu
16, iem inillo
bo.) vWie.
tita, cuins licel
gitur reto
llium Domini,

m
1 kebr. b i e
to, Eegitutin M
Udi habetut: N
tus omillum elt,
26. Uti Plalm 2 ½.
libi habetu.
1. Mroln Hiob t
11 gictnibabetur!
bi.
1r lſtud, u Klegt
1,e. at tria iſa, ab⸗
1. Proüt Eini ca,
3d. Feilicet: eetcl

7.
31. Nenpe: Llai
20. h. Verl.
31. Vide bſalm. 1
ubifetezdem,
6e Hebt. Drn,
To Dinie a
lunt à MSto 2.
3) Uti hoe werii
I1 8. v. 14 lhber
14 vel: 4 Ferup

. y.

—
n

en hactur)

nerelaucem,
on. ſchiimhi⸗
undum demer-
Verbum d
Gerdum

in illoloco:

cationlic,
111. ntacert,
deſcendetntin
e ſecitlhipigem
, Wrlitudt ie
i ere to⸗

Di e, canti-

einonelklimilis

ſt (Cictio: y)
d ellperdcna⸗

lea, 73, ltem (A⸗

is didio, dusbos
itur lieere tertlt xæ&
lle c

Kamez, pide not.

in hoe verig , ce.
. tertid in Dalme
pol Commemta⸗
Nnum. 32,
gpibus Cillio iſta
pheomungiut, ſi⸗
tore nolitc bic ad⸗

am kæc FOealis b
churek, conier que
Kotats unt,ics &

l. 19. habetun.

. cOnler, deti 19.

tum eſk a)e antec,

Eea vell, ſehcehede

7.

CAbP. XV. EPXODI. 03
nec ſecun da (li tera) punctata eſt? per Cha teph, prima (litera) P unctata eſt per Schu-

relk,peluti (habet.) M, :6,: item P ) (habet.) e . , item pri (habet:) r8. i-

tem — (habet:) 2)., (ſicuti in illo loco:) recedet!?Y ***⅝1, e. jugum ejus, 29, item

2 (habet) ⁷2 (prout ſcriptum eſt:) & duces ²2 — y i. e. ſuperomnem ejus;

30. aſt tria iſta (loca, in quibus verba illa) DI (habentur, nempè:) hoc lo-
co & apud Eſaiam 3 1. atque in (libro) Pſalmorum 32., puncta habent* Chateph Ka-
atque illis omnibus cohærent (verba iſta:) p N „5 Oh i. e. & factus eſt mihi in
ſalutem, 33. quapropter ego exiſtimo ad ſenſum Scripturæ loco ſuo collocandum, 34.
quòd'Iy non (ſignificet hic:) veluti i. e. fortitudo mea, nec (iſtud:) PD) (idem
notet,) ac N P] i e. & cantieum meum; ſed (quod dictio:) ſit nomen rei (ſub-
ſtantivum,) veluti (litera od addita reperiturin) * i. e. qui ſedet 3 5. in cœlis,
36. item (in illo verbo:) W i. e. habitans in fiſſuris petræ, 37. item (in codem ver-
bo:) Wi. e. inhabitans rubum; 38, eſt autem iſta laus (à Moſe & Iſraelitis hic can-
tata, cujus hic eſt ſenſus:) robur & canticum 39. Domini fuit mihi in ſalutem; conjun-
gitur verò ND dictioni h, cujus ſimile eſt (in illo loco:) NVU i. e. in au-
Kilium Domini, 40. item (alio in loco:) D & 2 n — pi. e. propter filios ho-

Rrr 2 mi-

* Hebr. Naw i. e. quævenit, ſic rectius, ut pu-

go, legitur in MSto 1e quàmin Amſtel. & Baſil.
ubi häbetur: Nama, in MSto 2. iſtud peni=-
tus omiſſum eſt, nec malè.
26. Uti Pſalm. eZ 8. Verſ. 7. ac Pſalm. 59. V. 18. &
alibi habetur.
27. Prout Hiob. cap. 7. V. 19. habetur.
2 8. Sicuti habetur Hiob. cap. 23. Verl. 14. & ali-
bi.
N Iſtud, ut & ſequentia, usque ad: aw den
7. e. at tria iſta, abſunt à MSto z.
2 9. Proùt Eſai. cap. 14. Verſ. 2 5. habetur.
30. Sciliceèt: exercitum, vide cap. antec, I14. V.
31. Nempè: Elai. cap. I2. V. 2. confer, ſupra n.
20. h. verſ.
32. Vide Pſalm. 119. v. 14. ibique R. Salom. not.
ubi ferè eadem, quæ hic, adducta ſunt.
zNX Hebr. TA, iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
Tnb 7Mi. c. atque illis omnibus cohærent, ab-
ſunt à MSto z.

33. Uti hoc verſu 2. 6& Eſai, c. 12. V. 2ac Plalm.
E HNNya i. e.- in auxilio Domini.

11 g. V. 1 4 habetur.

34. Vel: ad verum S. Scripturæ ſenſum eruen.

dum, confer. quæ ad verſ. antec. 1. h, cap. n. ge
hnotata ſunt.
3 5. Litera Jod interdum ſuperflua eſt & redundar,
confer. R. Salom, ad Pſalm. 113. verſ. F. & ad
Pſalm. 114. v. 7, ubi alia exempla ſunt adduéta,
Vid. & Verſ. 6. h. cap. n. 8 5.

[36. Sicuti Pfalm. 12 3. Verſ. I. habetur, ubi vide

Raſchi not.

77. Vide Jerem. cap. 49. Verſ. 16. & Obad. cap. 1.

vVerl. 3.

138. Prout Deuteron. cap. 3 3. v. 16. habetur, ubi

vide nort. n. 9 I. in tribus itaque locis iſtis, jam
allegatis Jod eſt ſuperfluum.

39. Vel: robur & exciſio Domini, (quã (cil. ip=

ſe hofles meos perdidit,) mihi fuit in ſalutem,

üuic juxtà mentem Commentatoris noſtri hie ver-

tere poſſis dictionem mhmi, confer. num. ſeq. 42.
& 43. h. vVerſ.
40. Sicuti Judic. cap. 5. V. 23. habetur, in Bas
ſil. edit. ut & in MSto TI. hic addita funt iſta s
e Mya i. e. præ excandeſcentia Domini (K-
ſai. c. 9-V. 1 8. al. v. 19.) in MSto 2. legitar

120 1.

e

minum; 41. fignificat au
DNi. e. non præcides, †2: ite
tyrannorum, (nempeè,) ſigniſica t: ſucciſin
& vindicta dei noſtri fuit nobis in ſalutem
nec dicatur: P, nam funt nobis loei
eſt exeumplum: trabes domus“* cin
dicendum fuiſſet i:e. fecit latera

in cire

a:: item (alio in loco:) EgE i. e. excilonem 43.

Rcemplum &

1

atque 1 nillo loeo:)

Inem & ampurationem, (hoc ſenſu:) robur
nec etiam mireris, quod hic ſeriptum ſit:
ipturæ, qui ſic loquuntur, eujus rei iſtuc
Hinm P Mi e. & fecit larera, s4,ubi
itu, ſic qu q; in Verbis dierunn & flliilſtaë-

His, qui habitant in urbibus Jud &E eP. &regnavit fuper illes Kechabeam, 43. di⸗=

cendum ei fuiſſet i. e. regnavit ſuper illos Rechabeam, item (illo in loco:)quoniam

non poterat * Dominus &c. — PP P) i

.e. & ma

Gavit illos, 46. dicendum ei fuiſ-

fet: E OHi. e. mactavit illos, item (in iſto loco:) & viri, quos miſerat Moſes )PD¹)

i. e. & mortui ſunt, 47. dicendum ei fniſſet:
qui neglexit verbum Domini

reliquit. **⅜ FEod. verf. 2.

P) i. e. & reliquit,
We ſ † Beus mens] In gloria ſua apparu

i. e. mmortui ſunt, ſic (in illo loco:) &
45. dicendum ei fuiſlet: 2i. e.
it illis (Deus) &

monſtrâruntillum digité, vidit ancilla (tunc tem poris) apud mare, quod non vide-
runt prophetæ. 49. Eod. verſ 2. Er habitare fatiam eum.] Onkelos (verbum 2115N,

quod hic habetur, Jinterpretatur, quod ſigniſicet. Phi. e. habitaculum, 50. ſicuti(in il-

1

41. Vide Eccleſiaſt. cap. 3. verſ. 19.
42. Prout Levit. cap. 2 5. verſ. 3. habetur.
43. Sic ſecundum Raſchi mentem hic vertere vo“

lui, quod Eſai. cap. 2 5. V. F. habetur, alii aliter

39. h. verſ. M

* Hedr.’-1 νρ H&, hæc & ſequentia, usque ad
aa 9) i. e, ſic quoque in verbis dierum, ab-

ſunt ab utroque MSto.

44. Vel: alas, uti juni

lom. ad Pſalm. 118. veri. 14. ubi etiam notat,
quòd futurum interdum pro præterito in 8. Scti
ptura pontrr.
45. Prout I. Reg. cap. 12. V. 17. habetur, confer.
not. ad Jerem. cap. 6. verſ. 19. num. 2 1. & ad
Ezech. cap: 23. V. 42:. H. 66. ð
KX Hebr. H' rman, hæc & ſequentia,
N Ne i. e & qui neglexit, etiam abſunt
ab utroque Msto.
46. Sicuti Numer. cap. I4. Verſ. 16. habetur.
47.

i ac Tremellii habet ver-†
ſio,, in I. Reg. cap. 6. Verſ. 5. confer. & R. Sa ſ

usque ad:

Proat Numer. dict. cap. 14. verſ. 36. & 37.

XXX. Poſk verbufmiſtud : ay i. e. reli
que MStozddirum eſt: Nxyn
generis multa (lunt.)
† Confer. hie tract. Talm. 901

dl. 42. a. & Menachot, fe
49. Confer. hic Baal Hattun
„. 4. & Gur Arjeh fol. &

01

1
it. Sukka, fol. 1I1. a. & Sota, fol.
30. b. it. Baba batra, fol. 16. b. &

7
1 1.

A8. Vide lupra Ezod. cap. 9. verſ. 2 1. in exemplis
ieitur, ab autore noſtro hic adduckis copula
FVau ſuperflua eſt ac futram loco præteriti po-
nitur, confer. infià Exodd. c. 2 5. Verl. 22. n. 6

22. H. 6 9.

O

Sanhedrin,
im 24 Deuteron. c. 9,.
v. 4 . 2. cifcà fin. item

D. Wagenſeil. Sor. p. 2 79. & P. 614. ac p. 6 19.
n. 9. vide S& not. in nam ne h. oc.

ſic habet: cui ædificabo Saj

nam, ſic etiam D. Wagenlſ. in Sot.
fer. hic tract. Talm. Schabbat

2

habetur, eonter. Raſchi not. ad Eccleſ. cap. 10
verſ. I10s.

Menachot, fol. 53. .

contſentit, übi: cui habitac ülum dec

50. Verſio Chaldaica juxtà P. Fagii translationem-
nGtuarium,

Duninu en
mm, Veltil
(iones)
mitut in .o loe

braſſt⸗

y ie palehnit

gui veniunt inn
lecto? dlecu
Ema. Zod 1

Pu,m]
(ohfimati (&

(Cprem et n

ni

3. Elorantni,

( Daridindvi
V ſo etbotumnil

(ekore)bellig⸗

net, b,ut (enli

muntin hund
ſeipſamn abo

4 —
il. Sicuti Lhli. cs

1c Tlemellus ve

11. Vel: in taulan

mellius tranltul
hasberur.
5J. Vile Camie
not, huic eipel
nis ſignifirslio⸗
ain R. acob A
Jophi h. loc 4
brum Ptec. us

ldelt: àme,

„ lrkit, non cep
bus weisfuit il
„ cilttaͤfin.
1P. Aeutl Auth.
Gut Arjeh fol.
c, a. . dl.g

6 Vel: in torten

1,ſ gebige

lee) e
n 4 ½
Eerli) icbut R
leriptnnt
hehasteliſtud
ielatet e ubi
rKblülaer

habeichf di

oco) ictar.

Cendhutm eiſlil⸗
MolesNe
n illo ee )&⸗

billet: aipie.

tillis Dene

todnon iie-
5
verbum hed,
,o, Beutinil⸗
0
1l. 21. ineenilis
zaduckis, colla
nloco Prateilo⸗
1 . Verl. 21,nbge
teſicuit, ino⸗
l eg ilins

hobder, legb.⸗
„Cl. 11. b. lol.
16. b. & Sanlelin,
17.2.
N a0 Devteron g,
0l. 1. circd in tem
It. 1. Pe 39 il a0
b. , ehöl9e
bh. lot,

pacii trammiatoem

Sznefuariacn, huic
ne lü nar itio ere
ülhm decorum po=
in 50t, . 514,con.

CAP. XV. EXODIL. 505½

F1. Sicuti Eiai. cap. 3 3. V. 20. habetur, ubi junius

lo loco:) i e habitaculum tranquillum, 5I. itern (alio in loco:) ) i, e, in ha-
bitaculum ovium; 51, alia explicatio (Verbi iſtius.) 1N, (nempéè,) ue ſignificet:
2 i. e. pulchritudinem, (hoc ſenſu:) narrabo pulchritudinem ejus atque laudem illis,
qui veniunt in mundum, veluti (habetur in illo loco:) quid dilectus tuus præ (alio)
dile &ν dileétus meus candidus eſt & rubicundus, 53. & quæ ibidem ſequuntur e-
mnia. Eod. verſ. 2. Deus patris mei] Is ipſe eſt & exaltabo eum. Eod. verſ. 2. De-
ns patris mei] Non ego (popuhus inquit Ifraeliticus.) initium ſanctitatis ſum; 54, ſed
confirmata (& quaſi poſieſſio data) fuit & permanſit mihi ſanctitas ac Divinitas ejus
(fupremi ſcil. numinis) ſuper me fuit jam inde à diebus patrum meorum. Verfſ. 3.
Dominus eſi vir belli coſus (Dictio C& hic idem notat, ac.) — P i. e. dominus bello-
rum, veluti (in illo loeo:) GNi. e. dominus (ſivemaritus) Naëmi, 5;e atqueomnes
(Aictiones:) N & e linguà Chaldaicâ vertuntur: — , ſic quoque (ſu-
mitur in illo loco:) & conforteris & ſis O&* id eſt: ).. ) i. e. fortis. 56. Eod. verſ=
3. Jehova nomen ejus] i. e. Bella ſua non gerit armis ſed nomine ſuo ipſe belligerat-,»

(Ilic David inquit:) & ego venio ad te in nomine Domini exercituum; 57. alia explica-

tio (verborum iſtorum:) ehova nomen ejus, (nempè:) etiam illo tempore, quo ipſe-
(Jehova) belligerat & vindictam adversùs hoſtes ſuos exercet, ille morem ſuum obri-
net, 58. ut (ſcilicèt) miſereatur eorum, qui ipſum invocant & ut alat omnes, qui ve-
niunt in maundum, nec (Deusagit) more regis terreni, qui, dum ipſe bello intentus eſt,
*ſeipſum ab omni alio ſtudio abſtrahit nec ei facultas adeſt, ut ſimul iſtud & illud a-

H ponitur Jae i e. in militem ſeu bellatorem,
confer. Raichi not. ad Cantic. c. 5. v. I I. item
not. ad librum Prec. Jud, part. 1. p. 5 8. a. mede:
S& p. 15 1. b. med. item part. 2. D. 6 7. b. med. &

A Ttemellius verterunt: caulam tranquillam.
52. Vel: in caulam gregum, Brout Juntüs ae PFre
mellius tranſtulerunt, quod Eſaucap. 65. V. 10 .
næasbetur. = p. 56. b. med, vide & D. W'agenteil. Sot. p.
53. Vidle Camtit. c. J. V. 9. & Vv. 10. ibique Raichi? 877. S& p. 1067. it. infrà Exod. c. 20. v. 2. n. 8.
not. huic expoliioni, (qua nempe pulchritudi- 57. Prout I. Samuel. c. 17. V. 4 5. habetur, conf.
nis ſignificslio attribuitur voci „accedit eti- & not. ad librum Pfec Jud. part. 2. P. 6 3. B. med-
am R. acob Abendana in notis Iluis ad Michlol 5S 8. Vel: menſuram ſuam tenet, ſic juxtà Hebræ-
Jophi h. lOc. adſtipulantur quoque notæ ad li- um, tradunt Rabbini, quod nomen , quod
brum Prec. Jud part, 1:P. 1 54, b. med. hict habetur, ſit nomen miſericerdiæ; nomen vS⸗
5A. Id eſt: à me; Populo Hcil. Ifraélitico, qui nunc 18 Se ſic nomen judictii ſive juſtitiæz, vide
vivit, non coebit Sanctitas; ſed jam inde à patri- †. Raſchi not. ad Geneſ. c. 1. v. I.⸗n. 3 J. & n. 3 9.-
bus mreis fuit illa, confer. Gur Arjeh fol. 97. col.] & ad c. antec. 14. V. 19. . 6 3. && a ExOd. C.
2. cirtà ſin. „o. V. I. D. I. item ad Nahum: c. I. v. 7. M. 22.
55. Sieuti Ruth. c. I. V. 3. habetur, confer. & hic * Hebr. n „ ſic in Am ſtel. S& Baitl. edir.
Gur Arjech fol. 95. col. 2. fin. it. tract. Talm. in Mosto I. legittir: 72 79 HT2) i. e. & ut mi⸗
Sota, fol. 42. D. & fol. 4 9,8. it. Sanhedrin, fol. . ſereatur: ornnimm, in MSto 2. iſtud vel
93. 4. &. (Ol. 96. b. it, Avoda Sara, fol. 2. D. D

penitus omiflum eſt. =
K6. Vel: in fortem, juxtà Hebræutch, vide Reg. "* Hebr. vldy, in Moto z, huic verbo præmitti-
5. 0 5 P
c. 1, V. 3, ibique Paraphtaſ. Chald. ubi “ ex B uu,

F05 EX ODI. CAP. xV

gar. kerl 4, Projecit in mare) ( Chaldaica Paraphraſis habet:) —P Wi
n larus ur een idem, quod *ú1ie. ja dum. 59, ſic, 56 Bie.
. verbai a:;) AN Rätranſtulit:.) HW. — ee eteche⸗
aculando jaculis conficitor, 60. atque in iſtis . WR N i. e, aut-
cel. 11, Rod verſ 4. Ee4 que in iſtis (verbislitera) Iau inſervit formæ
vum,) ſicuti 22 . 22 88. V, — en e⸗ n⸗ ) eſt nomen rei (ſubſtanti-
(uſe batur vox) 1απ%i. e. ſubmerſio, ni 4 r cndei ie de Non
i. e. ſubmerſus ſum in luto profunditatis, 63. item: (alio in loco:) Vlolsco. Rya
merſus fuit (vel ſubſidit) Ieremias in luto, 64. Videlict fa Rumsſt el 1 i. e. & im-
buendum illis (Egyptiis) id, quod ipſi fecerant, 65. duoniam taklitasſerwi ai
emeſt.) ac O) i. e. obtexerunt eos; od vero inm lio ei bi .
eſt & ſic (loqui) ſolet Scriptura, veluti olodoe) m usCrerbiſabe eeln um
11.. uberrimè explebunturpinguedine domus tuæ, 68. literæ aurem 4 a⸗
ovOD,) Juæ iatiſenſum euslitrrlemiignicattem efuren lenee
eſt explicatio: ſubmerſi ſunt in mari Suph, ut reverterentur aquæ nl et, *.
erirent illos (gyptios,) non autem habetur ſimile huic verbo P²) „.7 1. e. &
Ptura quoad ejus punctationem & ſolet punctari: ) Pleno ore 65 . an.

Verſ. 5F. Tanquàm lapis] Et alio in loco (dicitur:) p rofundum petieru nttanquâm plum-

bum, 70. atque alio in loco (dici
. ate loco (dicitur:) conſumpſitillos tanquam ſtipu
. atqut . tur:) conſu m ſtipulam, 7 1. nimirù
ereihn ehnntamguanh laibant Aespiebentot, Kendsbantdeſcen-
debant; intermedii2. erant tanquam lapis; alt probierantſicuti plumbum, nam ta-

tur: 0712 i. e. icalcitur ut le ſu — de — —
jralcitur & bell e . us ſit: dum ipſe 66. De quo vide ſupra Exod. c. 1. v. 14.
iraſcitur & bello occupatus eit. 67. Id eſt: aucti fuerint, vide Deuteron
9. Conger. Au (ar 34 verſ. 1. h. c. n. 18. nota- verſ 13. erunt, Vvide rOn. cap. 3.
2-n. 31. JaNn 1. 36. V. 9. habetur.
60. Fted od. . 19. V. 13.habetur. 469. Hebr. in, quo nomine hic intelligi
£ 1. I4 eſt: kormam habet vwer bi Hithpahel, de quo Kübbuz aut Schurek, vide c. antec. 14. v 8 zer⸗
videantur Grammarici. J „. & upra V. 2. h. C. h. 22. atchaeiatid d 279.

62. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 85. col 2. (:. 1 12.
ſfin. & col 3. princ. ac not. in ar b. loc.7 e Pront infrà v. 10. b. c. habetur
6 Ver in luto profundo, uti Pſalm. 69. verſ.] ?7 1. Sicuti habetur infrà v. 7. cap.
3. habetur. 1 . . e.
54: prout Jerem. 72. Hebr. .aπMM,, iſti hic dicuntur, qui inter
Mechilta, prout a improbos ac probos ſunt medii, ſic Turcæ cre-
„ loc. allegatur dunt » einren beatorum ac damnatorum ſedem
M. 10 0. * — ocum eſſe ali 4 : : J
65. Hebr. Sr i. e. juxta menſuram eorum, Aarat. Kive nbis, intermecturn dr eis dicitur:
. „UIvE S maneant
OV U .— 2 . . 2 „t 11 ut ka
bro erl e e RAdag Hebr 1. e. boni, quantum mali fecerunte, Gall. ui unt tait
““ iie Piuſ Adag Hebr. Dc.autant de bien, due de mal, ptout Da du kyeri
. Gal⸗

cur. 6. Adag. 5⸗

c. 3 8. Vv. 6. habetur, conler. hic
d marginem in n-n nd

(A. W.
timn guiererunt
Gicitut: dentets

une ſnittafiat

herangum lpoß

uidetur, quod

Pbile elt homnidl
lujustentus e
Gsenimirumm

rüiles, Z Acn

mici tuiperibun
robiesultabu
ſonum ſuum,75
Dominus, exall

nus adkuiletn
tnit colltra no

I item: conen

ritatem, hete
W lie dici
Urbes, ſe itelll

Confringi mnimi
cumm; eſtautem

ueconcpelleb

—,—Z
Gallica Alcoran
bes ou d'Aaral
Confer. hic tral
Hebr. Nd W
zd. Wyl i, e,
(ve Wo.
73. Nemſe, guo⸗
Verborum, de
74r Prolnt fln. 9
75. Vige Plalm 9
756. Ficuti bialm.
77. Vigelalm.
7J. Prout Hole.
79. Vide Iudic,c.
o. Sicuti blalm.
EI. Vide jodic, c,
Au, rout Eſai. c.,
1e Nigeblalm,

CANV

— .
NN ie,
ple nempres
N 1. e. A,
nlenit ſorme
tei ſobllanti⸗
PKn] Non
dauſhn

utum, adtti⸗
ſemmituti ſb⸗
0) hei⸗
luperflumn,
(alio in loeo)
em ſod ptine
futurum hec
DoNie&
*) in 5 Ki⸗
le, 69. Bod,
nquimplum-
n,TI. hitricüm
bant E deſten⸗
butn, nanmſta⸗
timm

l.V. 14,
Deuteron. cap, 9

ur.
ne hic intelligiun
ntec. 14, V. I1,l.
Atgueinkta . gehe

tuͤt.
.
untut, gui iſtt
edii, ſic Turcecte⸗
ammnatorumm alen
uin, ui eis liclu:
eaut ii, aui atun
„Call gui est iut

out Dn, du

er ia
64l⸗

CAp. XV. EXxODI. 507

tim quieverunt (vel imum petierunt.) Verſ. 6. Dextera tua, † dextera tua] Bis (hic
dicitur: dextera tua, ad indicandum, quòd,) quando Iſraelitæ faciunt voluntatem Dei,

tunc ſiniſtra fiat dextra. Eod. verſ. 6. Dexera tua magnifitata eſt in fortitudine] Ad li-

berandum (populum) Iſraêliticum & altera dextra tua confringit hoſtem; mihi autem-
videtur, * quòd (nonaltera, ſed) eadem illa dextra confringat hoſtem, id, quod impoſ-⸗
ſibile eſt hominè, (nempè,) ut duo opera una manu faciat; eſt autem literalis expoſitio
hujus textus iſta: dextra tua magnificata eſt in fortitudine, quodnam autem ejus eſt o⸗
pus? (nimirùm) dextra tua confringit hoſtem; multi autem S. Scripturæ loci huic funt

ſimiles, 73. ſicuti (Habeturin illo loco:) nam ecce inimici tui, Domine, nam ecce ini-

mici tui peribunt, 74. item (alio in loco:) usquequò improbi, Domine, usquequò im-
probi exultabunt? 75. item (alibi: )jextulerunt flumina, Domine, extulerunt flumina-
ſonum ſuum, 76. item: non nobis, Domine, non nobis &c. 77. item: exaudiam, inquit
Dominus, exaudiam cœlum 73. ſtem: ego Domino ego cantabo, 79. item: niſi Domi-

nus adfuiſſet nobis, dicat nunc Ifraël, niſi Dominus adfuiſſet nobis, quando inſur-

rexit contrà nos homo, 80u. item: ſurge, ſurge, Debora, ſurge, ſurge, loquere canticum,
&1. item: conculcabit eam pes, pedes pauperis, &2. item: & dedit terram eorum in hæ-
reditatem, hæreditatem Ifraêli, ſervo ſuo. 33. Eod. verſ. 6. Magnificata eſt] (Verbum
5—& hic dicitur) ſicuti a i. e. plena populo, 84. item: †α i. e. princeps inter
urbes, 85. item NA i. e. quod furtô ſubtractum mihi erat die. 86. Eod. verſ. 6.
Confringit inimicum] Semper? illa (dextra) AX]) i, econfringit & conterit inimi-
cum; eſt autem huic ſimile, (quod in iſto loco habetur:) ½“ 1¹. e &ẽ frangebant at-
que conquaſſabant Iſraelitas, in (libro *) Iudicum. 87. Verlſ. 7. Sabvertis] Semper-

tu
Gallica Alcorani verſione au chapitre des Lim- 4. Sicuti IH hren. c. I. V. L. Eabetur, ubi vide Ra=
beseld'’ Aaraf refert. cchi not.
† Confsr. hie traétat. Talm. Avoda Sara, fol. 4. a2. 85. Vide Thren. dict. c. I. v. 1. in locis iſtis hic al-
* Hebr. 3 , hæe & ſequentia omania;, usque legatis litera Jod eſt paragogiva stque redundat,
ad: My i. e. magnificata eſt, abſunt ab utro-† confer. quæ ad verſ. 2. H. c. ri. 7 5. notata ſunt-
que MSto. 96. Proht Genelf. c. 3 k. v. 79⸗ habetur.
7 3ů. Nempé, quoad iterationem ſive repetitionem.* Juxta mentem Commentatoris noſtri verbumm
verborurmm, de qua fermo hic eſt- PPH, quod hic habetur & eſt temporis futuri,
74. Prout Plalm. 92. V. 10. habetur. ſignificat Anr eh i. e. præſens vel imperfe-
75. Vide Pialhmn. 94. V. 3. Gum, notans eontinuationem ⸗ctionis, fie & ver-
76. Sicuti Pialm. 9 2. v. J⸗ habetur: bum DMeir i. e. ſubvertis, quod veriu ſequ. 7.
77. Vide PIalm. 11 5. V. I. habetur, accipirur, confer. not. ad Deuter. c. 2.
7. Prout Hoſe. c. 2. V. 2 3⸗habetur. ye. 1 7. D. 74.
79. Vide Judic- c. 5. V. 3. X Hebr. hn, ſic in utroque MSto hic addüam
&0. Sicuti Pſalm. 124. v. I. & 2. habetur- rée eritur.
& 1. Vide Judic. c. 5. v. I1 2. 97. Vide udic. c. I G. v. g. in MSto r. cui & edi-
g2, Prout Eſai. c. 2 6. V. 6. habetur. tio AaN T feré conſentit „poſt: p i e.
83. Vide Pialm, 136. V. 2 1I. & 22. im

tu fubvertis eos, qui inſurgunt contrâ te, P (hic idem ſignificat, ac) 1 nip
j. e, qui inſurgunt adversùs te, quinam autem ſunt illi, qui inſurgunt contrà eum? hi
ſunt, qui inſurgunt contrà Ifraelitas, & ſic illa (Scriptura) dicit n iſto loco:) namecce
hoſtes tui tumultuantur, 88. & quisnam eſt iſte tumultus? (nempè:) contrà populum
tuum clàm utuntur calliditate, 39. & idcircò vocat illos (Scriptura) inimicos ejus (Dei.)
Verſ. 8. Et in ſpiritu narinm tuarum] i. e. (In ſpiritu,) qui egreditur ex binis naribus,
loquitur (autem) Scriptura, quantum fieri poteſt 90. de Majeſtate Divina juxtà morem
regis humani, ut percipere poſſint aures hominum,? 1. pro modo, quò rem intelligere
poſſunt, dum homo iraſcitur, ſpiritus egreditur ex naribus ejus, & ſic (dicitur:) aſcendit
fumus per naſum ejus,9²¾. ſic quoque (alio in loco:) & à flatu naſi ejus conſumuntur“,
93. atque id ipſum eſt, quod dixit (Deus:) propter nomen meum pro longabo naſum
meum, 94. quando ira ejus (hominis) quieſcit, ſpiritus ejus prolongatur; aſt quando i-
raſcitur, ſpiritus ejus ſit brevior, (ſic quoque ſumitur in illo ioco:) &laude mea-
UNi.e. nares meas obſtruam tibi, 9 5. 1. e, & propter laudem meam DPi i. e.
frænum ponam 96. naſo meo, ut nares meas obſtruam adversùs iram & ſpiritum, ne e-
grediatuæ, (particula:) i. e. tibi (quæ loco allegato hahetur, ſignificat:) 202

in (libro) J adicum, hæc ſunt addita: h n eene90. Hebr. n j. e. quantum licet vel loqui fas
ä oDE PD ,. eſt, confer. hac de re D. W agenſeil. Sot. p. 730.
õ inin nenn S& ſeq. n. 5. ac Buxtorf. Lex. Talm, fol. 1o05.
a een ene nxy an vige Sc infrä Exod. c. 20. V. I I. n. 55. item Deu-
n DeX ee een vp D Ee en teron. c. I. V. 45. R. 176.
pünte te de en e nen nne 91. Gtæcti dicunt: zar AναοτWet st, i. e. hu-
1va 1. e, præterea ad collocandum genuinum mano more, conter. K. Salom. ad Exod. c. 19.
Seripturæ entum poterunt explicari (verba iſta ) v. 1 . n. 50. & ad Judic. c. 10. v. 16.
dextera tua conftingit hoſtem (uti v. 6. h. t. ha-192. Sicuti z. Samuel. c. 2 2. V. 9. habetur.
betur, nempè:) frangit & percutit hoſtem ſola 9 3. Prout habetur Hiob. c. 4. v. 9.
(dextera tua,) & magnitudine ex cellentiæ tuæ 94. Id eſt longanimis ero, uti Junius ac Tremellius
ſubvertis inſurgentes conttâ te, (velſ. 7. h. cap.) ea, quæ Eſai. c. 48. V. 9. habentur, tranſtulerunt.
