Aaroni expoſuerat, uti habet Glofſla Talmudica fol. 54.
ad Gemaram Babylon. titul. Erubin c. 5. fol. 54. 1οω1. Id eſt: domus faciei, ſie vocatur Chaldaicè
2. (unde Commentator noſter hune locum de velamen, nam dictio roa uſurpatur pro quo li-
ſumpfit,) vide Selden. de Synedr. dict. I. 2, c. 2. bet inſirumento, vaſe & receptaculo, in quo ali-
n. 4. p. 49. confer. & not. af D , loc. quid retinetur, reconditur & conſervatur, prout
ubi etiam dicét. tract. Talm. Eruvin, fol. 54.] habet P. Fagius in not. ad Paraphr. Chald, b. loc-
allegatur. . velamen faciei Gallis: masque, quæ dictio ejus-
9 . Vel: id, quod illis exponendum erat, ſicuti
Seldenus loc. alleg. vocem = tranſtulit, ê hic in textu ſacro habetur.
atque iſte ordo docendi obſervatus fuit e & 102. Id eſt: exultavit cor ejus, ſicuti vertit Buxt.
oD P i, e. etiam poſtquàm erectum in Lex. Talm. fol. 1449.
tuit tabernaculum, uti in not. par r hic 103. Vel: Keſubbos, utt hodierni judæi pronun-⸗
habetur. . Lciare ſolent; eſt autem is liber lecundus partis
† Hebr. &upa iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
& i. e. & ctera ſicuti habetur, abſunt 4

—

bus matiimonialibus & e.

MSto z. 104. Hæc verba paulò poſt abautore noſtro ex li.
. . . 1 . I= 4
xW Hebr. N& n Wi, abſunt iſta 4 MSto I. † cantur, vide num. ſequ. 10 5. i
ſed malé.

SS 1o5. Sive: faciem ejus, hæc eſt interpretatio ver-
29. Cctera illa in Gemara Babyl. ſic habent: re. borum, quæ paulò ante ex tractatu Talmudico
ceſſit Moſes & expolſuit eis (Ifraelitis) Aaron, adducta ſunt.

quod erat eis exponendum; recedente Aarone 106. Sic verto hic i. e. cornua, vide quæ
ſuprà ad v. 29. . c. n. 87. notata ſunt, it. not.

expoſuerunt filii ejus, quod ſic exponendum

erat, recedentibus filiis ejus expoſuere illis pa. agd Hiob. c., 16. v. 1 §. n. 17.

riter ſeniores, unde ita populo univerſo quater 107. Vel: ne oculos ſuos contemplatione paſce⸗
rent, ſic hic interpretor, confer, Buxtoif.

itidem expoſita eſt (lex,) ſic apud Seldenum loc.
alleg. ubi etiam Hebræa habentur.
30 Hebr. Pary habetur is tractatus Talmudicus

. —

Lex. Talm. fol; 657. princ,

dem ferè ſoni eſt, cujus Hebraica vox io, quæ

tertiæ operis Talmudici, tractans de contracti-=

CN. WX.

cradrerlo ilo

batur colt Ii
ilelMoled e
Autu umhul
ile Moles e
num alntt n

loqueretun cun

derat
Mon
bum ejus, latt⸗
debu Premi
tum fabticatie
pellat aebbatk
Gicunt, 3. gun

—
109. Vel: femon
Uis noſtri bic in
yerl. 35. cap
babetur; alii
mente apolio
caP. 1, V. 7. Ut
mellu verlion
em.
* Hebt. d) d
quoc di o
loquebatu;
„7 O) ie
mino, fes eode
109. Conleneq
I. Fire: conver
Verbum vN
noltri,guam
Chaldaicæ hal
in Bibſiis Bur
Chalgaice, 4
congregayiti
Shloe.

. WrIr.

eitcn Co.
n Mols Klthz
dles per nepeti
later, ſede ebant,
Cfum, 91 98. .Io)
manu ſenionm,
erKc. 99. leuti
(Vox ndo)
ctio Dyriaegz in.
th: 103, N
lut ſenllslt)
faciei inponi⸗
ia, de omnes eS
Moles) velimen-
e

—¶
undæ Opetis Taln-
Otidus, vig, dicenn

ſe Oratur (laleics
üfurpatur pro quo i⸗
Leptaculo, in uo ali⸗

§ tole uu holl
araphr.Chal, h. oc,

gue, ur dichi eigs⸗
õ

us, ſeuti verti Bust,

Aiemi udrigronin⸗

lder ſecundus panis
actansde conttadi⸗

bautorenoltto expli⸗

.
ceſliataptegiofer

attch Haimtdid

, Cotnia, ie gieE

7. notatsſint, it nol⸗

.
Ontemphtione eſt.

tor, coulel, Buwal

4 CAp. XXXV.

EXxODI.

761

ex adverſo illorum (1 Kcſitaum. & auferebat 103. Uudec eo tempore, quò Ioque-

batur cum Iſraeëlitis, ut & magenpore, quòô Dominus loquebatur cum i plor d donec
ille (Moſes) egrederetur & dum egrediebatur, exibat ſine velamine. Verſ. 34. Et lo⸗

cutus eſt cum ſiliis Imölis] Et viderunt illi ſplendorem gloriæ in facie ejus & quando
ille (Moſes) recedebat ab eis. Verſ. 3 5. Tunc reducebat velamen ſuper faciem 109.
ſuam, donec veniret (Moſer,) ut loqueretur cum eo] i. e. Et quando veniebat (Moſes,) ut

loqueretur cum eo (ſcil. Deo,) removebat illud (velamen) à facie ſua.

CAP. XXXV.

Erſ. I. &t congregavit Mabe Poſtero mane diei expiationis, quando deſcen-
derat de monte; eſt autem illud (verbum ) formæ 9), ipſe quippe
(Moſes) non congregabat viros manibus; ipſi congregati ſunt per ver-
bum ejus, Targum quoque ejus eſt: VONi. e. & congregavit. I.
diebus] Præmilit eis (Ifraeêlitis) admonitionem de (colendo) Sabbatho antè præce-

Verſ. 2. Sex

ptum fabricationis tabernaculi, ad indicandum, quò d illa (fabricatio tabernaculi) non
pellat Sabbathum. 2. Verſ. 3. Non ſuccendetis ignem] Sunt ex Rabbinis noſtris, qui
dicunt, 3. quòôd accenſio egrediatur 4. ad præceptum negativum; 5. nonnulli

CccCC 2 vero'

108. Vel: remorebat, ſic ex mente Commentato-
ris noſtri hic interpretor b)a, confer. paulò poſt
verſ. 3 5. h. cap. n. 109. ubi lo ci iſtius expoſitio
habetur; alii tamen eum aliter exponunt ex
mente apoſtoli Pauli in epiſtola z. ad Corinth.
cap. 3. V. 7. ut & Aben-Esræ, vide Junii ac Tre-
melli verſionem Latinam corumque notas ibi⸗
dem.
* Hebr. py add , ſio & MStum I. niſi,
quod ibi pro aan jegitur: n i. e. col=
loquebatur; in MSt 2, legitur: 2 e
onA y i, e. quo ipſe colloquebatur cum Do-
mino, res eodem redit.
109. Conkfer. quæ num. præc. 109, notata ſunt.

I. Sive: convenire feeit, nam juxta formam 7 DN

verbum “&πι, (quod hic tam in notis autoris
noſtri, quam in Complutenſi editione verſionis

Chaldaicæ habetur,) ſic exponendum erit ; aſt

in Bibliis Buxtorf. ut & in exemplari verſionis

Chaldaicæ, quo uſus ſum, legitur: Wan i. e.

congregavit, in forma Kal, confer. not. in mo*

Sn h. loc. ubi etiam iſtius variæ lectionis fit

mentio & prior, nempé ννενß, præfertur poſle-
riori, ubi wan habetur, confer. hic Schabbat, fol.
v. 2. & Megilla, fol. 30. a.
. Confer, quæ ſuprà ad Exod. c. 3 I. verſ. 1 3. n.
13. notata ſunt, vid. & not. in wa n b.
loc. it. tract. Talm. Schabbat, fol. 97. b.
3. Nimirum: in tractatu Talmudico: Peſachim,
fol. 5. b. proùt allegatur in an n ſuper
Commentar, Raich. ,. loc. confer. & Schabbat,
fol. 14. b.
4. Id eſt: vim & effectum habeat præcepti nega-
tivi atque ei adnumeretur, nam accenſio eſt boe
ApiL y i. e. (comprehenditur) ſub
regula Ppræcepti negativi de opere non faciendo;
uti habetur in not. * man n loc. alleg. con-
fer. & Glofl. R. Salom. ad Jevammot, fol. 6, b.
ir. Schabbat, fſol. 20. a. & fol. 70, a. b. it. Jevam-
mot, fol. 7. a. & Sanhedrin, fol. 3 5. b.
5. Sie h hie: interpretor, accenſionis antem hie
in ſpecie ideò fit mentio, quia illa plerunque
non Hit per ſe; ſed alterius rei cauſa, incenſio

quip-

762

—
verò dicunt, 6. quòd in partem 7. egrediatur. Verſ. 4. Hæc eſt res, quam præte- “
pit Dominus] Mihi, ut (illam) dicerem vobis. Verſ. Qui voluntarius eft corde ſuo ]) emecn i
Quia cor ejus ?** i. e. illum ſpontè movet, (ideò) dicitur 3 % i. e. volunta- S
rius corde; jam anteà (autem) expoſita eſt ſpontanea oblatio ad tabernaculum & fa- vükces d
bricatio ejus in loco, ubi præceptum illis (Iſraélitis) datum eſt. g. Verſ. II. Taber-⸗ dcoduͤin
naculum] Aulæaà interiora, 9. quæ in eo (tabernaculo) conſpiciebantur, vocantur- “ unt ſebdond
(hic) tabernaculum. Eod. verſ. II. Et tentorium eus] Hoc eſt tentorium aulæorum nmmurt
ex lana caprarum, quod factum erat in tectum. 10. Eod. verſ. 11. Et operimemum Verl. r
eius] i. e. Tegmen ejus de pellibus arietam * & taxorum. 11. Verſ. 12. Et velum miſehlind
segumenti] i. e. Velum ſepti, 12, omnis res, quæ tegit tàm ſuprà, quàm è regione, vo- Centet⸗)
catur ODi. e. tegumentum (vel ſepimentum) ac (notat) i. e. obtegere, ſie (acci- Crienten
pitur in illo loco:) i. e. & tegas pro eo, 13. item (in illo loco:) ecce ego guingnegint
1. e. obtegam 14. viam tuam. Verſ. 13. Et panem facierum] Jam anteà explicavi, alilonem a
(panem facierum ſic dictum eſſe,) quia ei ab utraque parte erant facies, nam iſte (pa- cabicrumi
nis) factus erat inſtar arcæ apertæ. 15. Verſ. 14. Et vaſa éjus] (Videlicèt:) forci- Sgerentur 8

pes Ferentar. *
e.
Acippe non eſt mon y aie aen ne 9. Seu: inferiora, Hebr. Oapn de his vide Ex- ut erei e⸗
R den ee oin i. e. pater (five od. cap. 26. vVerſ. 1, & ſeqqe confer. & not. im morebantur
principale) operis, ut aliquis proptereà fiat reus pnan nov h. loc. Siit l
excidii & lapidationis 3 ſed eſt vulgare (five 10. Nempèz ad contegenda aulæa interiora, de
nudum) præceptum negativum, ſicuti habe- de quibus anteà dictum eſt, vide ſuprà Exod.
tur in not. nam r dict. loc. vide Gur Arjeh dict. c. 26, v. 7. & ſeqq. ac not. in - ,
fol. 118. col. 3. med. & col. 4. uabi plura, & b. loc. Sc epn
num. ſequ. 7. * Hebr. 'NX, in MSto 2. additur: Nen i⸗ ehi eel
6. Nempè in tractatu Talmudico: Jevammot e, rubefactis. 16. Conſen
fol. 6. b. ut in Dari re dict. Toc. allegatur. 11. Alii: thaſorum, nonnulli: melium, uti in Ju- 9. noteti
7. Hebr. purti, i. e. in partem, ſeu ſpeciem ſeil. ope-† nii ac Tremellii verſione, vide Exod. alleg. cap- 1, Fire: er
ris, nempè quòd accenſio ſit pars operis, confer. 26. V. 14. öe ſeqq. lri kwod⸗
Salomonis Glofſ. ad Jevammot dict. fol: 6. b. 12. Quo obtegebatur ingreſſus in Sanctuarium, de 1. Hebr. n
ubi loci iſlius ſatis obſcuri explicatio habetur, vocerw'rm, quæ hic habetur, dictum eſt ſupra oertis Tald
vid. & num antec. 5. cœterum Rabbini prin. Exod, c. 19. V. 24. D. 6 3. 6& c. 20. V. 2 1. n. 9 1. ſerlinis; 1
cipalia ſeu patres operum, (ut ipſi vocanr,) nu- it. c. 26, V. 31. n. I 16. confer. & infra verf. 15. in Menach
merant quadraginta minus unò, quæ Sabbat? h. cap. n. 19. it, not. ad 2. Samuel. c. 22. v. 13 llgoe. adn
facere ſunt prohibita, vid. Buxtorf. Lex. Talm. n. 26. * Siie:
fol. 10. circâ fin. & fol. I1. princ. confer. & E 13. Uti Biob. cap. J. Verſ. 2 2. habefur. . itabernac
jusd. Buxtorf. Synag- Jud. cap. 16,pag. m, 361. 14. Vel: obſepiam, vide Hoſe. c. 2. verſ. 6. confer. 11 41, cap.
iem not. in m P 1 , , loc. & infra Exod. c. 40. v. 3. ibique not. n. 2. 10. Diciiu
4 Bebt r n nes ge nn Asto 2. 15. Vel: fiſſæ, vide, quæ ſupes a Ezod cap. 2 §⸗ lerne l
S jga, fol. 10. . yv. 29. n. 7 9. & n. 79. notata ſunt, Rabbini no- Leſk, ge
ae hie Chagige, ſol: 10. a, & Schevuot, ſol. (ates Germanis? jerunt: gls eif offene Kiſt. temt
3, De hoc vide ſuptꝭ Exode c, 25. & ſeqq. notata

Cn. ,
quan yat.
iu adei
Müe. volumn.
Ernachlum & h. .
Ferl,II. Uller
Utur, vocantut,

ofiüm aulzotum
Er operineun

. 12. un
meregione, 0.
btegets lelatl⸗
1o:)ecceego D
auiei eiplicadi ,
es, nan iſe gi⸗
idelicet:) otci.
— —
nyrn Ge his gide
Gg conker, & not, in

zulæz inteniota, Ge
t, vide ſupra krod.

. —
not. in N e

Idditur: riNn
li:melium uniin .
Vide Exod. ep, (a

ſus in Sanckuatium, de
etur, Ciclum elt ſatd
Kc. 10. V. 21l. M le
nler, intte ſetk,15

Smdek,c,11,f. 13

1. habetut,
le c.n cell be touſet
biqenol,n:
pria 110, ch 25,
ztalunt, Rabbidi no.

agfſtefieneſi⸗

CAb. XXXV.

EXODI. 763

pes (ſive emunctoria) & thuribula. Eod. verſ. 14. Lucernas ejus] Lucines, *linguâ
vernaculà, 16. ſunt acerræ, 17. quibus oleum & ellychnia indunt (ſacerdotes.)
Eod. verſ. 14. &t oleum all illaminandum] Etiam iſtud (oleum) requirebat prudentes
artifices, quia illud diverſum erat à cœteris oleis, ſicuti exponitur in (tractatu Talmu-
dico, qui inſcribitur:) Menachot, 18. colligebant (autem) ſingulas olivas in ſummi-

tate (arboris) olivæ idque (oleum) erat contufum ac purum. Verſ. 15. Et tegumen-

tum portæ] i. e. Velum, quod eſt antè orientem, 19. ubi nulli erant aſſeres & aulæa.
Verſ. 17. Columnas ejus & baſes ejus] Ecce (dictio) X hic pronunciatur genere
maſculinò & fœmininé z0. atque hujuscemodi dictiones (habentur) multæ (in §.
Scriptura.) Eod. verſ. 17. Et tegumentum portæ atrii] i. e. Velum expanſum versùs
orientem, 21. viginti cubitorum 22. erat, in medietate † latitudinis atrii, quod fuit

quinquaginta (cubitorum) in latitudine, in quo (atrio) contecti fuerunt 23. versùs

aquilonem quindecim cubiti ac totidem versùs meridiem, nam dicitur: quindecim
cubitorum tapetes ocellati (ſint) lateri &c. 24. Verfſ. 18. Paxillos] Ut per illos in-
ſigerentur & alligarentur fines (ſive extremitates) aulæorum in terra, ne ventòô mo-
verentur. 25. Eod. verſ. 18. Atque funes eorum] (Dictio He ſignificat)
Eei. e, funes ad alligandum. Verfſ. 19. Veſtes miniſterii] Ut (illis) tegere-
tut arca (fœderis) ac menſa, ut & candelabrum atque altaria "eo tempore, quê caſtra
movebantur. Verſ. 22. Cum mulieribus**] (Particula iſta: y hic ſignificat:)
i. e. cum 26, mulieribus & ſimùl cum illis. Eod. veri. 22. Armilla] (Dictio
Cccc 3 P1

—

infrà Exod. c. 3 8. v. 1 L. n, 11.
”U † Vel: medietas, Hebr. byune, medium ſeu in⸗
r— termedium.
ad Exod. cap. 30. V. 7. u. 2 3. Vel: abſconditi, occultati fuerunt, ſie pnino
hic interpretor, confer. ſuprà Exod. dict, cap. 27
„e, 13. unde lux quædam huie loco accedet; Gc-
cultati autem fuerunt eubiti iſti à tapetibus ocel-
latis, vide dict. cap. 27. v. 14. & 1 5. Confec
& not, ad verf, 13. ejusdem capitis 27. n. 98⸗
24. Confer. Exod. dict. cap. 27. V. 14. & v. 1 5
25. Vide, quæ fupra ad Exod. alleg, cap. 27. V.
19. n. I10. & n. I II. notata ſunt.
* Hebr. Mampe, in MSto z. haberur fingalaris:
ran i. es altare, confer. quæ fupra ad Exod-
cap. 3 1. V. IO. n., 6. nOtata ſunt. ðU
KX Hebt, y iſta, ut & ſequentia, usque
ade I i. e. armillas, abſunt ab utroque MSto.
26. Confer. ſuprà Exod. e, 29: verſ. 1 3. n. 29. 8&
infrà Exod. cap. 40. verſ. 3. num. 1. vide & Le-
vit. cap. 23. V. 1I 9. D. 42. ac not. in pae e,

B
X SicC exprimo hic “hMνρνσ,
ui9) i. e, luces.
16. Confer. quæ ſuprâ
9. notata ſunt.
17. Sive: ſcutellæ, Hebr. pSa, de quibus vide
fuprà ExOd. c. 25. Verſ. 29. n. 8ͦ.
198. Hebr. Hian, eſt is liber tertius partis qurintæ
operis Talcmudici, tractans de oblationibus ve-
ſpertinis reperitur autem locus hié adductus
in Menachot, fol. 86. za. pront in pa n,
y. loc. ad marginem allegatur. H
. Sive: plagam orientalem, quò velò ingreſſus
in tabernaculum obtegebatur, confer. ſuprà verſ.
11, he cap. n. 12. & infr verſ. 17. H. c. n. 2 I.
240. Dicitur enim hie N“hh?, i. e. columnæ éjus,
genere maſculino && paulò poſt: &i. e. ba-
fes ejus, genere ſœminino, confer. not. in DE*
Synaori b. oco.
21. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 15. hH. cap. n. 19.
notata ſun.
22. Vide ſuprà Exod. cap. 27. Ve 137 . 190, &

in MSto I. legitur

1

4

754

ſignificat) ornamentum aureum, rotundum, brachio impoſitum atque iſtud eſt
2 Subligaculam] (Iſtud: 10)) fuit inſtru-
mentum aureum, quod dabatur & regione loci muliebris 2S8. atque Rabbini noſtri ex-
ponunt nomen 102 (quaſi dicatur:) D NPD [&i. e. hic eſt locus libidinis. 29.
Verſ. 23. Et omnis vir, apud quem reperiebatur] Hyacinthus aut 30. purpura aut coc-

Dauni. e. armilla. 27. Eod. verſ. 22.

cum bis tin cum * aut pelles arietum aut thaſlorum, omnia (iſta) obtulerunt.
26. Nebant (lanas) -aprarum] Hoc fuit artificium excellens, quòd de tergis capra-
Verſ. 27. Et principes obtulerunt] Dixit R. Nathan:

rum illas (lanas) neverint. **

Verſ.

ecquid viderunt principes, ut ſpontè offerrent (munera) in dedicatione altaris † ab

initio; & (tamen) in fabricatione tabernaculi non ſpontè obtulerunt ab initio? enim-

verò ſic dixerunt principes: offerant ſpontè Iſraëlitæ 31. plebeji id, ad quod animus

illos movet; nos verò id, quod illis deerit, ſupplebimus; cùm autem illi plebeji o⸗
mnia compleviſſent, dicitur enim: & opus 32. erat abundéè ſufficiens, 33. dixerunt
principes: quid nobis (jam) faciendum eſt? obtulerunt (itaque) lapides onychinos
&c. 34. quapropter (principes illi) ſpontè obtulerunt in dedicatione altaris ab ini:

tio,

27. Græcis dicitur: ſpinter ſive ſpin-
ther à nonnullis vertitur, Galli armillam vo-
cant: brsçelet, Junius ac Tremellius in tranſtu-
lerunt: nbulas, confer. Geneſ. cap. 24. v. 22.
& Numer, cap, 3 1. V. 50. & not. in a
h. loc.
28. Id eſt: pudendorum muliebrium, ſic interpre-
tor hic ⁄ n, autor noſter ad Numer. c.
3 1. V. 50.fl., 12 5. exponit: rn 9/0
i. e. typum (ſive figuram) uteri muliebris, Ju-
nius ac Fremellius vocem 1m'' tranſtulerunt:
cingula pendula: alii aliter, gonfer. D. Wa-
enſeil. Sot, p. 13 8. n. 12. & p. I101I. ac Gur
Arjehfol. 119. col. I. med. it, not. ad Eſai., c.
3. v. 22. n. 62,
29. Seu: pravæ concupiſcentiæ, Hebr. m, con-
fer, Numer. c. 31. verſ. 50. ibique Raſchi not.
expoſitio autem iſta Rabbinica vocis: WMx fit
er Notaricon i. e. ſpeciem Cabbalæ, qu litera
pro dictione ponitur, ſic hoc loco litera 2 in di-
Gta voce ex Rabbinorum mente notat: [&,
i. e, hic; n notat ni. e. locum
a, confer. not. in an Dew b. oEe.
30. Autor noſter particulas copulativas, quæ in
hoc verſu 2 3. habentur, disjunctivè tranſtulit,
qouo ſenſu non rarò in S. Scriptura ſumi & uſur
pari ſolent, vide uot. in ma h. l0c.

„

ſignificat:

* Hebt. w Hy &X, abfunt iſta hoc loco ab u-
troque MSto.
Joma, fol. 96. b. & Schabbat, fol. 64. b. &
fol. 99. a. ſicuti in 'nom m h. loc. ad mar-
ginem allegatur.
† Hebr. Nam Halarn, in MSto 1. locus iſte ſic le-
gitur: a6 iene enen deenen wwnin
) J) ha i, e. (ut ſpontè offerrent mu-
neta) in miniſterio rabernaculi poſtremo loco,

enim legendum pro aπ, uti mendosè in dicto
MSto I. habetur,) primo loco; enimverò &c.
31. Sic dicttonem Mav, quæ hic habetur & aliàs
cœtum ſeu congregationem norat, vertere volui
numero plurali, ut verbo ejusdem numeri re-

volui, ut diſtinguerentur à principibus, confer.
Numer. c. 7. V. 3. n. 22. it. tract. Talm. Joma,
fol. 75., a.
32. Id eſt: res, ad opus perficiendum oblatæ, con-
fer. cap. ſeq. 3 6. V. 7. n. 2. & Numer. dict. c. 7.
V. J. n. 2 3.
3 3. Uti alleg. cap. ſequ, 36. v. 7. habetur, ubi vi-
de not, n. 2.
34. Proùt hoc verſu 27. habetur.

** Nempèé: mulieres, confer. hic tractat. Talmud.

in dedicatione autem altaris (Hebr. Hamm ſic

ſpondeat; dictionem antem: plebeji, addere

icas)

. TNVI.
-
io, uonen

lorumm, mm

am. 31. V

eranthut
.1

gatibusttibun
Giyes) hte ten

Pt. ſ.
E
bitu
7. Nid, und
lut luſficiebat
carent Ulad 8

uagern form

MAie⸗

—

3). Nempe zi
fabricali ce,
isbenaculi,
Cicum ell.
36, Nam Pler
ſelta lieri .
Numer. 6. 7.
37. Conker, h
fin. ubi ratie
moletut, kid
not, 2d Exod

die ickion

je volui, ce
m 1. notata
ſol.g91.
Hebr. Aw⸗
hoe quigem
ſui 3z0. 9 cea
it i lanh

iqoeiſtocek
Aittintn

ini poſttier.
libidin

Eldls. 19.
Ppura autcoc.
etunt. Ver..
tergis cahe.
dtk. Nathan:.

ne Altarisf b

initiotenim.
Juod animmg

li lebef .
3. direrunt
es omfchin:
altatis ab ini.

ſia hoe or abl.

ackat, Talmud.
1, fol. 64, b. &

h, oc. ad nat.

1, locus iſle iicle⸗

Pr NN
onte offertent mu⸗
Uipolltemoloco,
(Hebr. ſrnſie

ichendose in dico
co; enlmhyef c.

ichabetut & liss
notet, ſertefe volui
usdem nutneri te.

nncipibus, conte.
2. Tan. Jon, .

Ddumoblalæ, con-.

Numer dict c /

7.bibelun ubi i

ſ.

CAbP. XXXVI.

—

carent illud & ut ſupereſſet.

NDNAi. e. & percutere Moabum. 4.

FEXODI. 76 5

tio, & quoniam illi in principio 35. pigri fuerant, (ideò) deficit litera in nomine il-
9 1

iorum, nam ſcriptum (hic) eſt: DN 36. Verſ. 30. Chury] Is fuit filius Mir-

jam. 37. Verfſ. 34. Aboliab] (Is fuit) de tribu Dan ex illis, qui inter tribus (Iiraèli-
ticas) erant humilis & abjectæ conditionis, 38. de filiis (ſcilicèt) ancillarum, æquipa-

ravit autem illum Deus circà fabricationem tabernaculi Bezaleeli, qui fuit unus ex ma-

gnatibus tribuum, * ut confirmaretur id, quod dicitur: nec agnoſcitur nobilis (ſive-⸗
dives) præ tenui. 39.

CAP. XXXVI.

Erſ. 5. Plur, qudm ſußzcit adminiſinationi] (Iſtud: hic ſignificat:)
2D i. e. plus, quàm ſatis eſt ad neceſſitatem operis. 1. Verſ 6. Et cohi-
bitus ſuit] (Verbum ) notat — P Pi. e. cohibitionem. * Verſ.
7. Et id, quodoblatum ent, 2. ſußciebut univerſo operi] i. e. Et opus, quod offereba-
tur, ſufficiebat illis, qui faciebant tabernaculum, ad omne opus tabernaculi, ut fabri-
Eod. verſ. 7. Et ſuperabandabat] (Iſtud d) hic eſt
ejusdem formæ,) eujus eſt (illud:) 2211 i. e, & aggravavit cor ſuum, z, item (illud:)

35,. Nempé: illo tempore, quò tabernaculum
fabricari cœptum eſt, vel ab initio fabrirationis ne . chys. .⸗
tabernaculi, ſicuti paulò antè ab autore noſtro 1. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 119. col. 2.
dictum eſft. 2 princ. ac not. in Ne MDW H. loc. it. tractat,
36. Nam plenè ſic legendum eſt: = Sαn, ad.] Talm. Joma, fol. 75. a. & Schabbat, fol. 96, b.
jectà literà Jod in Rine dictionis, prout legitur it. Sanhedrin, fol. 69. b.
Numer. 6. 7. v. 3. & alibi. WM Confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 96. b. &
37. Confer. hic Gur Arjeh fol. I19. col. I. circa Rofch Haſchana, fol. 34. a. & Sota, fol. 3. a2.
ſin. ubi ratio adducitur, cur hic Chur comme. 2, Sic dictionem axr, quæ alias ſignificat⸗
moretur, vide & not. in pa Me h. loc. & opus, hic interpretor, confer. unii ac Tremellii
not. ad Exod. c. 32. V. 5⸗ Sign. vyeiſionem eorumque not. b. loc. ut & cap. antec-
3 §. Sic dictionem ατανev, que hic habetur, verte-. 35. v. 27. D. 3 2. confer. hic tract. Lalm. Schab-
re volui, confer, quæ ad Genef. cap. 38. v. 1. bat, fol. 49. b. & fol. 9 6. b.
n. 1. notata ſunt, vide & Buxtorf, Lex. Chald. [3. Vide, quæ ſuprà ad Exod, c. 8. V. I1. n. 12.
fol. 9 &1. OòB notata ſunt.
* Hebr. amm Waae en abſunt iſta in MSto 1. 4. Prodt 2. Reg. c, 3. v. 24. habetur, iſtud igitur
hoe quidem loco; ſed in eodem addita ſunt ver. r poſitum eſt pro rha, ita, ut litera La-=
fui 30. h. cap. poſt verba: π H 79 amed ei deſit, ſic in not. a , b. loc. expo-
5 e, is fuit filius Mirſam. 1nitur,.

39. Sive; paupere, vide Hiob. c. 34.7V. 1 9. Deus

quippe non eſt ægοοντιπανιι.

X

EXODIT.

CAP. XXXVII.

V Efſ. I. Ee fecit Bezaleel] Quoniam ille animum ſaum applicuerat ad opus
† præ cœteris ſapientibus (artificibus,) ideò de nomine ejus illud (opus) vo-
catum fuit.

GAP. XXXIIX.

Erſ.7. Cavum àer bulu] (Dictio 23 ſi ignificat: )— ni. e. cavum, ſic
quoque (accipitur in illo loco:) & denſitas ejus quatuor t. digitorum 212

tim (Erant) unicuique lateri & cavum erat in medio. ** Verſ. 8. E ſeculis mulie-

yum, turmatim convenientium] Filiæ Ifraélis manibus ſuis tenebant ſpecula, quæ illeæ

inſpiciebant, quando ſe ornabant, ſed iſta quoque non cunctabantur offerre in ſpon-
taneam oblationem tabernaculi; aſt Moſes illa aſpernahatur, quoniam (ſpecula iſta)

erat,, ut

1. e. cava erat. Eod. verſ. 7. Cavum ex tmbulis] Tabulæ ex arboribus Sit-

ad pravam concupiſcentiam erant facta; ; * ſed Sanctus ille Benedi dus dixzit ei: acci-
e (iſta,) quia mihi præ omnibus chara ſunt, per illa quippe produxerunt mulieres
exercitus *. multos in Egypto, nam, dum earum mariti gravi labore defatigaban-
tur, * liæ ibant atque eis (maritis ſuis) adferebant cibum ac potum eosque cibabant
ſankil ſpecula apportabant & unaquægus. ſeipſam cum marxito ſuo contemplabatur

in

Nempè: arcæ õ , confer. not. in n,
SpaN h. loc.
² Hebr. Aas iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
Ann i. e. cavum, prout mox ſequitur, abſunt ½
MSto 1.. conter. hic tract. Talm. Sevachim, fol.
62. EE

4. Hebr. yan, ſic enim legendum, prout Jerem.

c. 52. V. 21. habetur, nam dictie h, quæ in-
MStO z2. ut & in Bibliis Buxterf. atque in exem-
lari Hebraico, quo uſus ſum, hahbetur, corrupta
eſt, in editione 'p-as rectius legitar

ya)NX, ſicuti etiam Jetem. dict. cap. 52. v. 21.

habetur.
gx Idque cavum in medio lapidibus impolitis im⸗
plebatur, vid. Spenceri de Legibus Hebræor ri-
tual. lib. 2. cap. 6. Sect, I. & 2. in Plicnis Pag.
4 18. edit. Lipſ.

* Confer. hie not. in
explicatio habetur.
2. Vel: copias, ſic dictionem *, quæ kie
habetur, interpretor, quo nomine intelligitur in-
gens liberorum multitudo, quæ mediantibus ſpe-
culis, uti hic dicitur, producta fuit eaque poſt-

modum in exercitus diviſaeſt, reſpicitur autem

hac voce renv ad dictionem — aden, que
hoc loco in textu ſacro-habetur, quam alii. aliter
interpretati ſunt, confer. num, ſeg. 4. h. verſ. ac
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. 6. loc. & Light-
foot. ad Luc. c. 2. v. 37. P. 7 8. edlit. Lipſ. Vids

& Numer c. 5. v. 1 7. num. 64. ac not. in nnN

bpar b. loc.
X„ In MSsto 1. hic additur: πνa i. e, in agro.
1 In MStO 3. hic additur: Prwi, e. contiaué.

aR npv ubi loci ſtius

CAPXXXVI. 1. W1

ulo euln

in ſpet
uuni⸗

eteh

lanr

lml lietum e
pacenn
illo (ebro ene⸗
atutel mnche⸗
ecce li in tut:

erc eyatt von 1
dann
itar rhete bt
hne inb
Eod, Verl, 5:
n. Vell, I

—
N Vel el: ler no
l b, quod
tis O 5
ſcet: No he
gbe fi *R
4. Seui Cantic.
(nfer. qux
Potata funt,

4. Ui ex mente

qur hie hader
Anlec, 1,0. Ve
† Retpicitur hie
vide Numer,
not., in N
i. e, eumgoe
Msto.
F. Prout inſta
6. Vide infra r
1 Hebr., dorn-
i.e, eliquo,
erit de cEtert
7. Dequo eme
ca).
3. De ilo ite
Leſit, cap. 1

9

CANI

lenetk 4d0 1
llud opus) wo.

nie eanmn, ſe
Ctgttorum ,

er ardoribus Fit.

ßeeuliy mile.

Ppecule, gur ille

tolkerre in ſon⸗

iam heclla iſe)

us Cixitei: acci⸗

MNerunt mulietes

re defatigeban.
leosque cibabaßt

ontemplabenn

in

wbypbi loci iine

n Dad, gur ie

onigeimeſfigtur in⸗
quæ mecantidurſpe⸗
Zuda fit eaque poll⸗

elt, leſhicktar auten

mem TNNN, que
Hetut, guamn ali Aiter

Un, ſeq 4 5 Lel. A4

hald. h loe. & Lignt⸗

,710.echt. Lipl tie
„64. 40 nor in

Pa i. in agro

e cCRIe

CAP. XXXIIX.

4. dic ex mente autoris noſtri dictionem hNRae,

in ſpeculo eumque ſermone diſtinebat, *v* dicens: ego pulchrior ſum, quâàm tu, in-

tereà, (dum ſic confabulabanturillæ maritos ſuos ad libidinem incitabant & cum il-

lis carnaliter commiſcebantur, unde (poſteâ) gravidæ factæ ſunt ibique pepererunt,
dicitur enim: ſub arbore malo excitavi te, 3. & hoc eſt, quod (hic) dicitur: è ſpecu-
lis mulierum exercituum, 4. ex hisce factum eſt labrum (æneum, quod fabricatum
erat,) ut pacem poneret inter maritum &. uxorem ejus, ad potandam ex aqua, quæ in
illo (labro æneo) erat, eam (mulierem,) adversùs quam maritus Zelotypid commove-
batur eumque res latebat; cognoſces autem, quòd illa ipſa fuerint ſpecula, nam.
ecce dicitur: & æs elevationis ſeptuaginta talenta &c. 5. & fecit ex eo &c. 6. nec

mentio ſit ibidem labri (enei) & ſcapi ejus, (unde) diſcis, quòd æs labri non fuerit de

zre * elevationis, 7. ſic exponit R. Tanchuma 3. atque ita **interpretatur Onkelos:
N QReIHDAi. e. ex ſpeculis mulierum, & ſic ½ Chaldaicè (dictio ſeil. NrO) ver-
titur (vox Hebræa) N) & , quæ linguà vernaculà (appellatur: ) miroirs, 9. ſic etiam
reperimus in Eſaia (dictionem) D Chaldaiceé translatam eſſe NTTD. 10.
Eod. verl. 8. Quz turmatim conveniebant] Ut afferrent ſpontaneam oblationem ſu-
am. Verl, I8. & regione tapetium ocellatsrum atri] (Nempè:) juxtà menſuram iI.
ðU tape-

XXX Vel : ſermone alliciebat, ſic enim illud:
rH, quod hic in textu ſacro habetur, in no-
tis nan D exponitur, nempeè quod ſigni
fcet: rs i. e. perſvaſionem ſive allectationem,
quæ fit vetbis bplandis. W
3. Sicuti Cantic. C. 8. v. 5. habetur, ubi vid, n. 5.
confer. quæ ad Numer. dict c. 5. v. 17. n. 6 5.
notata ſun.

** Hebr. iſtud ut & ſequentia;, usque ad: Wze
Gax i. e. quæ turmatim conveniebant, abſunt à
MSto I.
† Hebr. 1, in MSto z. pro eo legitur: &N1 i. e.
atque hæc (eſt interpretatio Chaldaica vocis
Hiebtææz HN &c.) V
9. In exemplari Hebraico, quo uſus ſum, legitur:
HHN, in Bibliis Buxtorf. habetur: „r i 4
MSto z. habetur: vArpn; ſed legendum puto“
D vel PNe i. e, Wiroirs, juxtà hodier-
nam linguam (Gallicam,) vide num. ſequ. 1o.
10. Id eſt: ſpecula, vide Eſai. c, 3. verſ. 2 3. ihi⸗
que Targum Jonsthanis, ut & Raſchi noſtri
not. ubi D & ipſe vertit: nNmm i. e. ſpe⸗
cula, eſt autem & Italicè: (pecchia, ſicuti
etiam in notis R aſchi ad Efai. dict. cap. 3. v. 2 3.
habetur, confer. not. in em D h., Gc.
I1I. Sic & autor Vulgatæ Latinæ tranſtulit, cui et-
iam LXX. interpretes ferè conſentinnt, qui ver-
terunt: egtιν Tesρ 1slolg guAß; I. e.
daquatum aulæis atrii fcil. juxtà longitudinem
& latiudinem auæorum, confer. ſuprà Exod.
cap. 3 5. Verſ. 17. n. 22. & not. in or t h.
10c.

Ddddd

quæ hic haberur, interpretari volui, confer. num.
amec. 2. h. verſ. & D. Wagenſeil, Sot. p. 238.
† Relpicitur hic ad mulierem declinantem, de qua
vide Numer. cap. 5§. verſ. 12. & ſeqq. confer. &
not. in am rw h. loc. (Gterùm iſtud: dene)
i. e. eumque res latebat, abeſt hic ab utroque
MIStO.
5. Prout iuftà verſ. 29. H. cap. habetur.
6. Vide infrà verſ. 30. h. cap.
* Hebr. nirun in utroque MSto hic additur: RE
1. e. reliquo, ut ſenſus ſit: quòd &s labri non fu
erit de cœtero ære elevationis-
7. De quo ſermo eſt in dicto verſu 29. & vVerſ. 3 0. .

3. De iſto vide cap. ſequ. 39. Verſ. 33. D. 2 4:. &τ
Levit. cap. I I. V. 2. n. 5.

763

EXODI.

CAb. XXXIIX.

tapetium ocellatorum atrii.
merantur omnia pondera ſpontaneæ obla
rum atque æs, numerantur quoque omnia

dum, * quòd Sanctuarium oppignorabitur

Verſ. 2 1. IWſta (ſunt) numerata] In textu iſto 12, nu-

tionis tabernaculi quoad argentum & au-

vaſa ejus juxtà omne illius miniſterium.
Eod. verſ. 2 I. Tabernaculi, tabernaculi] Bis (hic dicitur: tabernaculi,) ad indican-
13. duabus vaſtationibus propter iniqui-

tates populi Iſraêlitici. Eod. verſ. 2I. Tabernaculi teſtimonii] (Quod fuit) in teſti-

monium Ifraélitis, quòd condonaverit 14.

illis Sanctus ille Benedictus factum vituli

(conflatilis,) nam ecce quievit inter illos gratioſa ejus præſentia. 15. Eod. verſ. 2I.
Miniſterium Levitarum] Res, quæ numeratæ erant ad tabernaculum, ut & vaſa ejus,
iſtud erat miniſterium, quod Levitis traditum fuit in deſerto, ut (illa) collocarent, de-
ponerent & erigerent, unusquisque pro onere ſuo, quod ei injunctum erat, ſiouti dici-
tur in Sectione . . 16. Eod. verſ. 2 I. Per manum lIthamaris] Hic (enim) illis

erat præfectus, ut traderet unicuique * domui patris 17. miniſterium, quod ei conve-

niebat. Verſ. 22. Et Bezaleel, filius Ilri, fecit omnia, quæ præceperat Dominus Moſi)
Non ſcribitur hic: quæ præceperat, ** ſed: omnia, quæ præceperat Dominus Moſi,

etiam quoad res illas, quas non dixerat ei dominus ejus (Moſes,) conformis fuit

18.

12. Sive: in Sectione iſta, id enim Hebr. ewDe
ſignificat, confer. etiam not. in a n, h.

loc it. tra . Talm. Eruvin, fol. 2. b. & Seva-
chim, fol. 5 9. b. it. Bechorot, fol. 5. a.

X2 Fleb. M iſtud, ut & ſequentia, usque ad: „y

rey i. e. propter iniquitates &c. abſunt 4
MSO 1. ſedmalé.

13. Hebr. nte, quaſi pignus occupabitur ab

hoſtibus, petitum hoc eſt ex Medraſch Tanchu-
m2, alleg. Buxtorfe in Lex-Talm. fol. 2 400.

conſer. & Numer, cap. 24. v. F. n. 3 3. alludi-

rur autem verbô iſtô: ane ad diftionem
P, quæ kic in textu ſacro habetur, vide not.
in a rbue b. loc. ut & not. ad 2. Chron.
cap. 22, Veyſ. 11. num. 4 3â.

14. Benignus, propitius, placatus fuerit, id enim †
rV, quod hic habetus, ſignificat, confer. de hoc

verbo K. Salonm. ad Amos. cay. 4. V. 4. vide &

Gur Arjeh fol. 119. col. 3. med. ac not. in nρ

T h. loc.

1 5. Sive: Majeſtas ejus Divina „Hebr. p, de
qua voce alibi dictum eſt, gratioia quippe præ-
ſentia Divina Iiraelitis ſignum fuit, quod Deus
illis fuerit propitius, i 7. e e i.

dit, ſicuti in Gur Arjeh dict. fol. 119. col. 2, fin.

16. Fectio iſta ſeu m incipit 4 verſu 2 I. capitis
4. Numer. & continuatur usque ad Numer. cap.
g. eo excluſo, vide not, in non mnov b. loc.,

—en i e. ut numeraret omnem domum
17. Sive: familiæ paternæ, id enim a& , mi
hic habetur, ſignificat.
Hebr. de, abfunt iſta ab utroque MStG.
Ig. Sive: conſenſit, Hebr. Aninber, vide D. Wa-
genſeil. confutat. libri Toldos Jeichu p. 37. &

F a. hæc adducit: ait R. ehuda nomine Rat, cal-=
lebat Bezaleel combinare eas literas, quibus coœ-
lum & terra creata fuerunt, nam de eo ſcriptum
eſt (Exod. c. 3 5. v. 3I.) & implevit eum Spiri-
tu Dei, ſapientià, intelligentià & notitiâ; at (Pro-
verb. c. 3. v. 19.) legas: Dominus ſapientia

fer. quæ ad Geneſ. cap. I. V. I. n. 37. notata
ſunt. .

e. quia nemo habitat penès eum, quem ipſe o

illi-

habetur, confer. & not. in 'nos ne b. loc. —

X Hebr. van , in MS:oO I. pro eo legitur:

ſeq. ubi ex tractatu Talm. Berachot, fol. =5.

fundavit terram, ſtatuit cœlos intelligentià, con-

cSr. XIS
Beuulelhut .
mote polltum
il ralnſc an
brabei ⁰.
ſeclt Beeleel
altetuln talltun
Viginti winis
ctud effeieb
oinnes ſiclose
ſcendebant w⸗
onderis,(nen
(enim) Cberun
fuit tabethach
Hontane obl
dlorum 17.
lentum)valet

i e, alent
gue Möto.
19. Conkerhict
Atis molta iun
Vitalis ſudioſ
od i. e. 2
Berachot, qa
(. prolnt ii
10, Hibr. )N
nomen NN
3 Hebr. Miſtus
i. e. talentum
121. Confer, gun
ſ. n. 21.
7. notayit,
fe de Nenſu
Ow b. ſoe
41 Hanc dictie
ſielos, vigel
17 . n. 1
l. 15,6 19

CNI.
Atn n
lapentun Kau.
us miniſtefum,
le)ad indican.
ispropter iniqni⸗
Goc fuit in eſti.
Gns kackum fitali
.. Lod, vetl21.
t & ralz ejut,
)colloerent, be.
merat, ſicuti dici.
H Hecenim)illi
m, Joodei conye⸗
it Doninu M)

CAP. XXXIIX.

at Dominus Moßt,
onkonmis fuit il.
illi.
. ſol. 1 19, (0l. 2, in.
D d . oc.
Pit erſn 11. aitis
usgle ad Numer cap.

. „

.

10 1. pio ed legirur:
aret ommnem 6omum

ſia ab uroqne Me.
odn ſie D. Vr
oldos ſeichu g. 17, &
w. Berachot, ſol. ſ.
Pucd nomine Raßcal
eas lteras, geibisce⸗

1, namn de eo ſetihtun

Kimplerit eum Spitl.
entid & notitia, aro⸗
6: Dominus zhetti
rlos ilellipentis, ol
l, . 1, M 17, 10id

—NN—

†¼ Hebr. M2 iſta, ut & ſequentia, usque ad:

ExOPI. 769

illius animnus ei, quod dictum fuit Moſi in (monte) Sinai, præceperat enim † (Molſes)

Bezaleeli, ut faceret primùm vaſa ac poſteà tabernaculum, 19. dixit ei Bezaleel: in

