ſeptimum, quod incipit yr'n yaoeès allegatur,
vigd., danhedrin, Fol. 5 5la.

23. Vide, quæ ſuprà ad Levit. c. 1 8. v. 2 3. n. 53.

notata ſunt, cenfer. & not. in nan ne
24. CGonfer. Levic. c. 1 8. V. 2 3. n. 55. & P. Fagius io
not. ad Paraphr. Chald. b. loc.
215. Hebr. "in de qus voce vide Buxtorf. Lex.
Talm. ol. 1029. & ieq. deſeribitur autem ab au-
tore noſtro honeſta periphrafi res netanda, ma-
fſculus ſeil. conçubitus, contra quem ſevera extat

conſtitutio in Novell. 14 1. vid hic tract. Talm.

Sanhedrin, Fol. 55. a. uti in an n hic al
legatur ad marginem.

SDn HN) i. e. & jumentum Occid. abſunt hic
ab utroque MSto.

26, Confer. hic tract. Talm. Chagiga, ol. 11. 5.
& Jevammot, fol. 30 a. it. Sanhedin, ol. 7 5. a. 1

S& Avoda Sara, Fol. 17. 6. & Keritut, JOl. 5. 3.
it. Jevammot, Jol. 94. b. & l. 9 5. a. vide et-
ijam, quæ fupra ad Levit. cap. 18. v. 17. n. 44.
notata ſunt, vide & tractat, Talmud Sanhedrin,

Vol. 75. prout in a MOH. lec. ad margi

nem allegatur, it. Jalkut Part. 1. fol. 177. cOh
27. H eſt: illas, numero plurali, genuina iſtius
pro nominis, plurali numero poſiti, ſigniftcatio
hic in alium Eenſum Rabbinica vel ponius ſtoli-
da ſubtilitate detorquetur, vide num. ſequ. 2 =
confer. & not. in .ρ αbh R b. loc,
29. Græcè: i, e. unum, ſtolida planè hæc e
expoſitio, quaſt Moſes unam vocem partim He-
braicè partim Græcè pronunciaverit, ſimile acu-
men vel potius delirium judaicum reperitur in
explicatione vocis Sernpy, quæ Geneſ. c.4 9.
V. 5§. habetur, quam nonnulli ex Rabbinis 4
Græca voce cνιινα deducunt, vide Geneſ. dict.
c. 49. v. F. N. 3 1. confer. & Pfalm. 109. v. 14.
ibique Raſchi not. ubi ſimile habetur exemplum,
aptior explicatio pronominis: nN, (qua di=
citur ſigni ficare mie r& i. e. unam ex illis)
habetur in Gur Arjeh /ol. 149. cOl. 2. circà fin-
videli ct, quòd hic intelligatur taàam ille, qui
ab initio matrem duxit uxorem & dein eius frii-
am, quam qui ab initio filiam duxit uxorem ae
poſteà marrem, hoc caſu & ipſum & irke i. e,
ipſas comburendas eſle lex atuit; nontamen
ambas, ſed unam ex illis.
Vid. hic tract. Talm. Sanhedrin, Yol. 2. a. Ge
Jol. 54. 2. & Jol., 5 5. 2. K. Te:nurah, ol, 18.

+.

LEVITICI. CApF. Xxx.

948

lum, =9. ideò dicit Scriptura, ut (umentum iſtud) lapidetur, multò magis (igitur)

homo, (pœnà afficiendus eſt) qui ſcit diſcernere inter bonum & malum, quique cau-
ſam mali * præbet proximo ſuo, ut committat peccatum, ſimile huict rei tu dicis (ex
illo Scripturæ loco ) perdendo perdetis omnia illa loca, 32. ecce verba comparatio-
nis à minori ad majus, ſicuti enim de arboribus, quæ nec vident nec audiunt, dum per
illas venit'* offendiculum, dicit Scriptura, ut perdantur, comburantur ac deleantur;
ita multò magis is, qui abducit ** proximum ſuum à via vitæ ad viam mortis, † (erit
perdendus ac delendus.) Vesſ. 17. Probrum eſt] (Dictio notat) 5R
linguàâ Syriacà: N&Ni. e. probrum; 31, eſt autem expoſitio hujus (loci) myſtica
(nempè:) ſi dixeris: Cain uxorem duxit ſororem ſuam, OHi. e. benignitatem 32. fe-
cit Deus, ut mundus ex illo (Caino) ædificaretur (ſeu multiplicaretur,) dicitur enim:
ſeculum i. e. benignitate ædificabitur. 33. Verſ. 18. Aperuit] (Verbum-
vN ſignificat) — i. e. detexit, ſic omnis dictio H)notat “) Oi. e. detectio-
nem ae Vau ſervit in dictione loco nominis ſubſtantivi, veluti pr eſt à derivatione
(quæ habetur in illo loco:) non ſurrexit/nec ?i. e. movit ſe, 34. ſic quoque HN
derivatur ab &; cœteràùm circà detectionem 35. iſtam diverſimodè ſentiunt Rab-
bini, nonnulli dicunt eſſe illam: oſculum concubitus; 36. alii dicunt eſſe: immiſ-

ſio⸗

29. Ac quis ſumentum iſtud fuit homendi peccati
damnabile inſtrumentum & ne alios pruriente
libidine in idem ſcelus provocet neve memori-
am illius fa Ri refricet, ideò etiam jumentum
erit occidendum, vide Junii ac Tremellii not.
b. loc. & Ja kut Part. 1. fol. 177. col. 2. princ.
& med.
*Hebr. myn in utroque MSto pro eo legitur: n
i e. oflendiculum.
30. Sicuti Deuteror. cap. 12. v. 2. habetur, ubi vi-

confer. & tract. Talm. Sanhedrin, fol. 5 8. b.
uti in 'pan D bh. loc, allegatur ad margi⸗
nem. . .
33. Uti Pfalm. 89. v. 3. habetur, confer. & Gur
Arieh fol. 149. col. 2. fin. ubi objectioni re-
ſpondetur, cur Iacobus, patriarcha, duas ſo-
rores contrà legem duxerit uxores, vide & not.
in = pon Ne 5. loc. ac Jalkut Part. rI. fol.
177. col. 2. fin. =

paulò antè Commentatore noſtro dictum fuit,

de Raſ hi not,
Hebr. naw y, in utroque MSto poſteà addi-
tur =& i. e. homiai.
xX Vel: qui declinat, deflectit, Hebr. wone, in
utroque MSto pro eo legitur: mynnn i e. qui
in errorem inducit.
1† Hebr nrep , in MSto z. legitur in plurali:
h j. e. ad vias; led abſunt iſta « MSto 1.
31. Vide hic præsliis P. Pagium in not. ad Para-
phr. Chald. . loc. it. erammot, ol. 70. a. &
Sanhedrin, fol. 40. b. it. Maecot, Jol. 5. b. &G
ſol. 14. h. & Kecitut, fol. 2. b. & Jol. 15. a.
32. Zive: miſericordiam fecit? Deus ; reſpicitur

autem hac voce ddn ejusque expoſitione ad te-

xtum ſacrum, ubi etiam legitur: n, de quo

34. Prout Efiher csp. §. v. 9. habetur, confer- hic
tract. Talm. Nidda, odl. 19. a.
35. Sive: denudationem, Hebr. N, confer.
inftà verſ. 2 1. h. cap. n. 44. it. Jalkut Part. 1.
fol. 177. col. 3. princ. ut & tract. Talm. Jevam-
mot, fol. 54. a. it. Maccot, fol. 14: a. b. & Nid-
da, fol. 41. b.
36. Hebr. nvæ n, quidnam ita dicatur, vide
apud Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 166 3. ubi ex-
plicatio ex Rambam & Bartenora adducta eſt,
confer. & tract. Talm. Jevammot, Vol. 5 5. b.
uti in aN MS hic allegatur ad marginem, vid.
& Jalkut Part. I. fol. 177. col. 3. in MSto 1
poſt: vr' nomwa i. e, oſculum concubitus,
additur; WM'pha i, e. in loco ſuo.

(A.. M.
—
ſionenn cor
Gehortation
ſux er lines
tein orolis
na, Verl.
cidio, 39 6
dat. Pod-
ſne poler
lbberiipleh
gveigle ſin⸗
ſine liberisn
erint ei libe
eos igle adhi
eilliberi)ter
nunc elt. 4
guöd) conc⸗
guöd prohi

que menltru

bis.) omtem
hic habetur,
Riete

——
37. ige: gla
Gequale vi⸗
1ſ96.

39). Nm §. 80

antez dchort
luptz lei.
tur in Gur 4
bie ſeramme
Hedr. aw)
Swieg
Mo.
39. De u0
kem infrz v.
lan 1 ol
40. Solitarins
1, 1, (nſet
leuammo.
4l. Reheig
lere Polſis;

CA.X.

mage (Sr)

im quique cau.
dtei tn licis er
di comparatio⸗
Minnt dum et
Celeantut;
n mottis (enit
notat) o
us oc) nylin
gnitatem 32, ke.
n) dicitur enim:
nuit (Verbum-
ale. detedio.
elt 4 derwarione
ie guogge
ode ſenniunt Rab.
cunt elle: immi⸗
ſo⸗

e noſtro didum fuit.
adhektin, 0.. tb
allegatut ad maſgi⸗

betur, conet, Our
gn, ubi objectionite⸗
Paltintha, duns ſo⸗
bxores, Vide n⸗

alun bin t, fl.

, babennk conſen tie
19..
Hebr. NN conſer
in akun bat l
Xtack. Lalmn Jeſann.
fl. 14rsb⸗ KNid⸗

lgam ia dicitut, ide
ln, 5o. 1663. ubi ex⸗
Battenot Agucta elk,
chammnct, f0) ſſe⸗

bis.) fontem ejus detexit. 45.

CAbP. XX.

LEVITIICII. 949

ſionem coronæ. 37. Verſ. 19. Et nuditatem materteræ tuæ] Iterat (hic) Scriptura
dehortationem, 38. nempè, ut dehortetur eos tàm quoad ſororem patris ſui & matris
ſuæ ex linea paterna, quàm quoad ſorores eorum ex linea materna; aſt quoad nudita-
tem uxoris patrui ſui non fit dehortatio, niſi quoad uxorem patrui ſui ex linea pater-
na. Verl. 20. Qui coiverit † cum uxore patrui ſui] Textus iſte venit, ut doceat de ex-
cidio, 39. de quo ſuprà dictum eſt, cui poœrna eſt ſtatuta, ut aliquis ſine liberis dece-
dat. Eod. verſ. 20. Sine liberi] (Dictio enim D) ) )) juxtà Targum ejus notat:

ſine prole, cui umile eſt illud: & ego vado i. e. ſine prole, 40. ſi ei fuerint

liberi, ipſe (vivus) ſepulturæ tradet illos; ſi verò non fuerint ei liberi, morietur quo-
que ipſe ſine liberis, quapropter (lex) iterat 41. in duobus verſibus iſtis, 42. (dicens:)
ſine liberis morientur, item: ſine liberis erunt, ſine liberis morientur, (videlicèt) ſi fu-
erint ei (liberi) tempore transgreſſionis, non erunt ei, quando morietur, quia ſepeliet
eos ipſe adhûe vivus, (dum dicitur:) ſine liberis erunt, * (ſenſus eſt:) ſi non fuerunt

ei (liberi) tempore transgreffionis, erit ipſe toto vitæ ſuæ tempore idem, atque ille,

nunc eſt. 4;3. Verſ. 21. Abominatio eſt] (Dum dicitur hic — —., intelligitur,
quòd) concubitus iſte ſit b i. e. immundus & reſpuendus, Rabbini exponunt,
quòd prohibita ſit denudatio pudendorum 44. cjus (fœminæ,) perinde atque illius,
quæ menſtrua immunditie laborat, cujus denudatio explicatur (in Scriptura hisce ver-
Verlſ. 23. Tæduit me eorum] (Verbum V P&, quod
hic habetur,) ſignificat O & i. e. averſationem, veluti (accipitur in illo loco:)
Nup i. e. tædet me vitæ meæ, 46. non ſecùs ac homo, * qui averſatur cibum ſeur.
47. Verfſ.

atut ad mmaſginemn, i,
3, col ),in Mot le,

gulun concubitus,
loco lo⸗

37. Sive: glandis ſeil. penis, Hebr. αρπρ nn,

de qua re vide Buxtort. alleg. fol. 1663. & fol.
1596.
39. Nam S. Scriptura e 7) e nn i. e. jam
antea dehortata eſt quoad hanc rem, videlicèt
ſuprà Levit. c. 1 8. v. 12. & v. 1 3. ſicuti habe
tur in Gur Arjeh fol. 149. col. 3. princ. confer.
hic jevammot, Fol. 54. a.
† Hebr. an) wH, hæc & ſequentia, usque ad:
y i. e. ſine liberis, ablunt hic ab utroque
M.sto. 4 .
39. De quo vide ſupra Levit. cap. 4. V. 2. n. 3.
item infrà verſ. 27. b, cap. n. 54. confer. Jalkut
Part. I. fol 177. col. 3.

40. Solitarins, τ,ο M vide Geneſ. cap. 15

v. 2. COnſer, hic tra ct. Talm. Horajot, fol. 4. a.
Sc ſevammot. fol. 54. b. & fol. 5 5. a. b.
41. Repetit, gewinat, Hebr. εν‚quod etiam ver-
tere poſſis: mutat, vatiat nempè phraſes ſive

loquendi tofmulas, confer. quæ ad Geneſ. c. 5.
V. 2 2. n. 6. notata ſunt; cœterum iſta: m 29
i. e,. quapropter (lex) iter:t, & ſequentia, usque
ad: &O* i, e., abominatio eſt, abſunt hic ab
utro que MSto.
42. Nempè: hoc verſu 20. & verſu ſequ. 2 1. .
cap.
* Uti verſu ſequ. 2 1. h. cap. habetur. L
43q. Id eſt: ſicuti tempore transgreſſionis nullos
ipſe habuit liberot; ita & toto viæ ſuæ tempore
nmianebit ſine liberis, confer. Gur Arjeh JFol. 149.
col. 3. med. ac not., in pan nh. loc.

44. De qua dened tione ſuprà verſ. 1 8. b. cap. di-
Gtum eſt, ubi vide not. n. 3 5.
4 5. Prout habetur ſupià dict. verl. 1 8. h. cap.
46. Sicuti Geneſ. cap. 27. v. 47. habetur,
XX½ Hebr. . &, ſic in utroque MSto habetur,
quam lectionem hic in verſione ſecutus ſum; ab-
eſt autem iſtud Baſil. editi one.

1

29 LEVITICI. CAp. Xxx.

47. Verſ. 2 5. Et diſcernetu inter ſumentum **v mundum & immundum] Non 48. o-
us fuit dicere: (ut diſcernerent) inter vaccam & aſinum, nam ecce iſta (animalia)
ſunt diſtincta & (faciĺ) dignoſcuntur; ſed inter id (animal,) quod tibi mundum eſt
& quod tibi immundum eſt, item, inter id, quod mactatur quo ad maximam guttu-
ris 49, partem * & inter illud, quod mactatur quoad dimidiam ejus, (gutturis) par-
tem, & quantum interſit inter maximam ejus (gutturis) partem & inter dimidiam ejus
(gutturis) partem usque ad quantitatem Pili. 50. Eod. verſ. 2 5. Qui Aiſerevi vobis,
ut (illa) immunda babeatis] Ut ſint prohibita. Verſ. 26. Et ſeparavi vos 4 populis, ***
ut eſetis mei] Si vos ſeparati fueritis ab illis (populis,) ecce vos eritis mei; ſi verò
non, ecce vos eritis Nebucadnezaris & ſociorum ejus, R. Eliezer, Ben Aſariæ, 51. di-
cit: unde probatur, quèòd aliquis non dicere debeat: anima mea faſtidit carnem-
ſuillam, non eſt voluntas mea, veſtiri heterogeneis; ſed quòd ille dicere debeat: †
vellem equidem; ſed quid faciam, dum pater meus, qui in coelis eſt, (ita) decrevit?
5S2. (nempè hoc inde probatur, quia) lex dicit: & ſeparavi vos à populis, ut eſſe⸗
cis mei, i. e. ut ſepatatio veſtra ab illis (populis) ſit nomini meo, (ideò aliquis) ſemet
ſeparat à transgreſſione & ſaſcipit in ſe jugum regni cœlorum. *
inter illos Python & .] Hic dicitur de illis (ſupplicium) mortis; ſuprà 53. autem (di-
Gizur de cis) excidium, 54, ſi nimirùm adfuerint teſtes & (facta ſit) præmoni-
. tio.

47. Veli quem tædet Cibi fſui, id eſt: qui nauſe-ter. Buxtorf. Lex. Talm. Fol. 71 8. & Gur Arjenh
am cibi palitur. 1 ſol. 149. col. 4. med. vide & notas ad Exed, c.
kxX Qonterf. hic tract. Talm. Mehilah, fol. 16. b. 27. v. §. . 6 8. ac nor. in — »Row h. lot. u-⸗
& Ma ccot, fol. 16. b. bi rectæ & minus rectæ mactatiottis exempla
4 9%. Hebr. P&, ſie particula iſta negativa hic hafe-
tur, quæ male omida eſt ſuprà Levit. c. 11. v.
47. ubi vide not. n, 1 39. .
* Notanter dicitur bic: tibi, vide, quæ 34 Levit.
dict. eap. I1. v. 47. Sign. * notata ſunt, vide &
nor. ia epe h, loc. 51. De hoc etiam ſuprà Levit. eap. 16. v. I. n. I.
49. Sic intereretor bic vocem: d, in MSto 1. facta eſt menlio. =
10 dbſegitur: — ij. e. fiſtula ſeu guttur, con- † Hebr. & ax, abfunt iſta 4 MSto z. ſed in
ſer. evit. alleg. c 11. v, 47. n. 141, .
X Legi imè enim ac rit mactatum cenſetur ani-
mail, ſi maxima gutturis ſine juguli ejus pars in
cila ſit, ſecus eſt, G dimidia ſolum juguli pars in

col. 4. med.
XX Confer. hic Spenceri de Legibus Hebræor. ri-
tualib. lib. 1. cap. 7. Sect. 1. & ſequ. usque ad
eaput 8.

debęeat.

ſtem heterogeneam induam.

ciſa ſit, tune enim pro immundo habetur animal] * Id eſt: jugum ejus, qui eſt in cœlis, nam nomi-
ne: Snv à Rabbinis Deum vocari notum eſt.
3. Nimirum verſ. 6, H. cap. confer. hic tract.
Talm. Sanhedtin, fol. 66, a, & Berachot, fol.
21. be L
54. De hoc excidio vide, quæ ſuprà ad Levit, cap.

— Na i, e, quead comeſtionem, quamvis aliàs
animal iſlud per ſe ſit mundum, ſicuti habetur in 5
Synam inS ad Commentaiaim Raſchi in Le
vit. c. 1 I. Vv. 47
50. Id eſt: quoad minimam partem ultrà dimidi-
um gutturis, Ka hic interpretor y N, con

Verſ. 27. Si fuerit

ſumt adducta, confer. & Jalkut Parf. I. ol. 177.

MSto i. ſolum abeſt π. e. dicat, vel dicere

52. Nempè: ne carnem ſuillam comedam, ne ve-

CANXNI.
io, 1, lyi
ſcitſineplen
nantia)elt'e

deguidus ii

Erl.1.
iore
A
Phu Aroni
Talem. Eod.
Mr naluer ⸗in
mottous pre

——

4.F. el ,
c). n. 19, i.
4. b it, ſol 6
j. re: Protel
Sõ
1ol.
Hebr. nw,
õ
conyenientior
4 In MSto 1 hie
Deccali, nempt
1at, eoner, nun
56. Hebr nxnn
Allerti gebet
Degetifis, gu⸗
. zide, gur iuht
notata lunt.
er Hehn nn,
i e, extig
we
meletur;) ſe
tertu hadetur,
). Vel: gibn
Dham minatu
Conler hie trz

1rbian

CA. .
—
7]Non 41. 0.
e iſa animalis)
bikmundumelt

natimamn gatt .

8 (wttunis)pat.
etdimidiam ejus
Wi Aſereni obi,
1oragehuli, 1i
is mei; ſ verd
n Alrir, 1. di⸗
lalidit carnem⸗
bicere gebeat:
lh (ta) lecterite
opulis, Mele⸗
ed aliquis) ſemet

erl.27 ftert
1 f. autem (di⸗

a lu) premoni-
tio,
0l.718. 8 Gur Aſſen
e & potas ad Lxod,c.
er Mnb.lot A⸗

A.1,. . 4
MeQatiolns eteinpi

Kut DPkt. 1, ,0l, 1.

begius Hebreot.li⸗
. 1, 8 lei squead

6t, ca). 16. 1. Mhle

Rn, MSto : ſeli
e Licat, ſel diceſe

lam comedim, neie⸗

n. B
Kin coelis uum nomn
umm ocarinotuin eß
ca. conter bic tſack.
6,2 KBetachot, ſol.

3 ⸗ 4 .
lelahti ALernt

CAP. XXI.

5. Sive: proteſtatio adhibitis teſtibus facta,

f Hebr. raam), in utroque MSto legitur in ſingu-

† Confer. hic tract. Talm. Roſch haſchana, fol.

LEVITICI. 9 5 1
tio, 55. lapidationis pœna eſt conſtituta, qui verò datâ operâ (& ex propoſito) iſtud
facit ſine præmonitione, is excidii poenam incurrit; error autem eorum † (ſive igno-

rantia] eſt ** peccatum, 56. atque idem obtinet in omnibus, qui rei ſunt mortis, ttr
de quibus dicitur excidium. 77.

CAP. XxXI.

V Erſ. I. Die 4 ſacerdotibus] Loquere & dices, (hæx verba hic habentur)) ut prove-
ctiores ætate admoneantur de (inſtruendis) parvulis. 1. Eod. verſ. I. Eilia
N Aaronis] Forſitàn profanis? zꝛ. lex (hic) dicit: ſacerdotibus. Eod. verſ. I.
Filiis Aaronis] Etiam illis, quibus ineſt macula (ſive labes) corporis, juxtà ſenſum lite-

ralem. Eod. verſ. I. Filiis Aaronis] Non verò filiabus Aaronis. * Eod. verſ. I.

Nonpolluet ſe inpopulo ſuo] i. e. Dum mortuus adhúc eſt in populo ſuo, * excipitur

mortuus preæcepti. 3. Verſ. 2. Niß in proximo ſuo] Non eſt (hic) d,

XE Ni-

4. V. 2, n. 3. notata ſunt, confer. & vetſ. 20. h.
cap. n. 39. it. Sanhedrin, fol. 53. a. & fol. 54.

2. it, fOl. 2 3. b. & Kidduſchin, fol. 29. a. & fol.
3 5§. b. & ). 36. a. it. Sanhedrin, fol. 47. a.
I. Sive: minoribus ætate, confer. not. in nopv
an ut & ea, quæ ſuprà ad Levit. c. 17. v. 12.
n. 1 3 notata ſunt, vide & net. ad Num. c. 2 8, v.
3. D. I 3: ac Gur Arjeh fol. 149. col. 4. med. it.
infrà Levit. c., 27. V. 5. n. 6. & tract. Talm. Je-
vammot, fol. 11I4. a. it, Jalkut Part. 1. Jol. 17 g.
col. 2. princ.
2. Hebr. n, prolixiorem hujus loci explicatio-
nem vide in not. 'Dan inew h. loc. ubietiam
Torat Cohanim ac Kidduſchin, fol. 3 5. b. ad
marginem allegantur, confer. & Deuter. c. 14.
v. 8. N. 24.
* Vide hic not. in pan ne, ubi etiam Tarat
vigde, quæ ſuprà ad Levit. 7. 4. V. 2, n. 4. & n. 5. Cohanim & Kidduſchin fol. 3 5, b. ad margi⸗
notata ſunt. nem allegantur.
† Hebr. r'n, in MSto I. pro rür'n legitur: * Dlempè, dum alii ſunt in populo, qui mortuum
Mn i. e. excidii, Se poſteà ibidem ſequitur: ſepelire poſſunt, ipſe ſacerdos non polluet ſle.
r Oν i, e. cujus error excidii (pœnaw vige not. in nnn inew b. loc. excipitur ita-
meretur 5) ſed lectionem priorem, quæ hic in? que mnvn nn, de quo mox n. 3. & n. 11.
textu habetur, præferendam puto. 2. HBebr. n rm, is eſt, qui mortuus eſt, nec
57. Vel: quibus lex exterminii ſive exciſionis] habet, qui ipſum ſepeliant, ex præcepto tames
pœnam minatur, confer. Keritut, ol. 5. a. Divino ſepulturam debitam meretur, uti eſt pe⸗
regtinus, alienus, occiſus in agro vel ſylva, he,

dum
Dddddd

Hebr. N , confer. Exod. cap. 21. V. 29. D.
201I.

lari: MO1i. e, error autern ejus, quæ lectio
convenientior eſt. V
X In MSto 2. hic additur: Adn j. e. reus eſt, ſcil.
peccati, nempe, ut ſacrificium pro peccato offe-
rat, confer. num. ſeq. 56. HWZ
5 6. Hebr. n, quo catu ſacriſicium pro peccato
oltlerri debet, ſicuti id faciendum eſt in præceptis
negativis, quæ quis transgreſſus eſt, de quibus

16, b. & Jeyammot, fol. 8 5ra. it. Sota, ol. 3.

952

& LEVITICI.

CAF. XXI.

v"t* niſi Nà i. e. uxor ejus. 4. Verſ. 3. Quæ propinqua ]Id dicit hic Scriptura,)ut in-
cludatar (etiam illa ſoror,quæ deſponſata eſt. . Eod. v. 3. Quæz non eſt nupta viro] Ad
conceubitum. Eod. v. 3. Pro eapolluat ſe] Præceptum (hic habetur.) 6. Verſ. 4. Non con-
nmminabit ſeſe maritus 7. (Circà uxorem, quæ exiſtit) in populo ſuo, itasut profanet ſe] i. E.

Non polluet ſeſe circà uxorem

ſuam profanam, 8. in qua ipſe profanatur, dum illa:

adhuùc penes eum eſt; 9. literalis autem expoſitio hujus textus hæc eſt: non contami-
nabit ſe maritus circà uxorem ſuam, 10. dum illa adhùc eſt in populo ſuo, (nimirùm)
dum ſunt, qui illam ſepeliant, quæ non eſt mortua præcepti; 1I1. ſed de quanam uxo-

re dizi? (nempè:) de lla, quæ eum reddit profanum, ut ipſe profanus evadat è ſacer-

do-

dum neminem habent ex ſuis, qui ſepulturam
præſtet, quilibet pius vel magiſtratus pietatis
cautia & vi præcepti Divini ſepulturam legiti
mam ei præſtare debet, vide Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 1180. it. D. Wagenſeil. Sot. p. 3 10. S p.
903. item in Ejusd. Mantiſſa, p. 1114. confer.
& verl, 4. h. cap. n. 11. ac Gur Arjeh fol.
150. col. 3. med. & net. in 'par D haluci-
natus itaque videtur Lightfoot. in not. ad Luc.
cap. 2 3. V. 53. P. m. 89 I. edit. Lipf. ubi ſeribit,
illum, qui mortem paſſus eſt in judicio ſynedrii
vel magiſtratus, vocatum eſſe vn Hi. e. mor-
tuum præcepti, quia mors ei inſlicta ſecundum
præceptum, confer. hic Torat Cohanim, uti in
a TD'. loc. allegatur ad marginem.
xzX Conter. hic tract. Talm. Jevammor, ol. 22.
b. & fol, 90. b. it. Naſir, fol, 43. b. & fol. 44. a.
it. Sevachim, ol. 100. a.
4. Conſer. dict. verſ. iequ. 4. F. cap. n. 10. vide &
Torat Cohanim, uti in Smon h. loc., al-
legatur ad marginem.
5 Sed, guæ nondum in ſponſi domum deducts
eſt, peractis nuptiis, uti mox hic ſequitur, eon-
fer. tract. Talm. evammot , Jol. 60. a. uti in
t D , loc. ad marginem allegatur, ubi
vide etiam notas, in quibus Yy Ham i. e ea αni

na, quæ citrà concubitum caſu aliquo virginita

tem ſuam amilſit, (de qua confer. Gur Arjeh ol.
150. eol. 3. fin.) ex eipitur.
1† Conter. hic tract. Talm. Berachot, fol. 19. b.
& Megilla, Fol. 3. b. it. Naſir, ol. 43 b. & 1.
4”¾⅛. b. it. Sevachim, Jol. 100. a. & Jevammot,

6. Nempè, ut iſtius ſororis ſuæ funeri in: e ſit &
lamentationi publicæ, vide P. Fagii not. ad Pa-
raphr. Chald. h. loc. conſer. & Torat Cohanim,
uti in bor MW h. loc. ad marginem allegatur,
ubi vide etism notas.
7. Ita dictionem 7)a hic vertere volui, juxtà men-

ſuant, inter quos etiam Junius ac Tremellius;
nonnulli verterunt: principem, ſic autor Vulga-

ſtulerunt: éαaτ 1. e. repentè, ac videntur pro

bitô, vel, uti Cappellus in notis Criticis h. loc.
obſervavit, LXX, legerunt: ya, quod Syria-
cè notat: ſtatim, confer. hic jevammot, fol.
21. b. & fol, 90. b. it, Kidduſchin „Jol. 77. a. &
Sevachim, ol. 100. a. & Naſir, fol. 4 3. a. b.

g9. Hebr. be, confer. num, ſeq. h. verf. & verſ.

7. h. cap. n. 29. huic dictioni opponitur ν
i. e. recta, circà hanc enim ſacerdos ſeſe pollue-

re poteſt, prout nonnulli ſtatuunt Rabbini, uti
habetur in Gur Arjeh fol. 1 5.. col. 4, med vid.
tractat. Talmud. Jevammot, fol. 90. b. uti in
Spa N h. loc. allegstur ad marginem.

9. Id eſt: dum illa nondum ad funus elata ac terræ
mandata eſt, in MSto z. pro

i. e. in populo ſuuo.

Jol. 60. a. b. it. S0ta, Jol. 3. a.

7
.

10. Dictio quippe hem, quæ hic habetur, juxtà
mentem autoris noſtri ſie exponends eſt, vide
verſ. antec. 2. h. Cap. n. 4.
I1. Conter. quæ ſuprà ad verſ. I. H. cap. n. 3. & ad
verſ, 1I1. H. cape n. 43: notats ſunt.

tem Commentatoris noſtri, quem & alii ſecuti

tæ, confer. P. Fagius loc., alleg. n. 4. LXX. tran-

vyn legiſſe: a pro: Wnn i. e. celeriter, lu-

Wpy legitur: ya

(lin ,Al 3,6,

CA WI.
——,—
(cotio ſuo. 1¹.
tuum; ſed no
aiabicelur⸗
feceritſoperte
ge ſacetlonbt
Cicitar ibi)
(unelligiur,
dumm Propter
ggniin capitel
tuo. Bod re
tis: nond
golum batbe)
et, nili propte
raèlitis: E inc
gbe inciſione⸗

—
11. Mel: wri⸗
1N munere fung
ſanatio, conter
13. Nempe: nel
c(ant, Ud. Der
Cohanimacn
Autiin won
dem.
14. Kicuti Deuten
Ubi fige not.n
cot, ſol. 10. .
1. ld ell: ſi te
quoniam in lo
edtio, hine
io toli adiii
16 Nel: er ug
ſige ſopta Len

12e. z. h. 7.

1, broll Deuter

conet. not, in
Torat Cohani
ſol 36. ad mi

Canrſe hi ſe⸗

40. b. ſol. 4

4

CA. XI

Leitun rin.
mta Nr,] Ad
Nerl. Noyncoxe.
hrefmmetſeſie.
natur dumillz
: non contani⸗
ofio, initüm
lde Juanamuxt-
seradat e ſactt⸗
do⸗
—
lur funeri imnciſt &
ed. Fagiinot, ad ba.
1.8 Torat Cohanim,
6tmnatginem allegatt,

ttere olui, un men.
ii, quem 8 ali ſecuti
unius ac Ttemmelius;
pem, ſe antor Vulgr⸗
Alen n 4. LXX.. mn⸗
epeni ac Figentit
di e. celeniter, u⸗
in notis Ctitickz, loe,
int: ye, 100 Syria.
er. Hic ſeyammol, ,
dduſchin, ol.,7, 2 8
Nalit, ſol 43. ab.
um leg,b. ellKetl⸗
dioni opponitur
in ſacetos ſeſe ollue.
Karuunt Rabbini, ui
160, col 4 med id.
r0i, fol 90 deul in
gaiut 1 meiginen.
widfunnseinnac iene D
1,No n) legiun

ur bic habetut, u
ſi ehobenctef ide

er 1, taßel. 4
Noiats ant ⸗

CAP. XXI. LIEVITICI. 953

dotio ſuo. 12. Verl. 5. Non inducant calvitium capiti ſuo] (Videlicèt) propter mor-

tuum; ſed nonne etiam Iſraeëlitæ ea de re 13. ſunt admoniti? (ita quidem eſt;) ſed
quia dicitur de Iſraêlitis: inter oculos veſtros, 14. forſitàn non erit aliquis reus, ſi id
fecerit ſuper toto capite ſuo? 15. lex (hic) dicit: capiti ſuo, & diſcent iſtud Iſraelitæ
de ſacerdotibus per argumentum, à pari deductum, 16. dicitur hic: calvitium, &
dicitur (ibi) de Iſraeêlitis: calvitium; 17. quemadmodum (igitur) hic totum caput
(intelligitur;) ita & ibi totum caput (intelligitur, non eſſe tondendum vel raden-
dum propter mortuum,) nimirùm juxtà ſenſum literalem omnis (intelligitur) locus,
quui in capite ſolet radi, ac ſicuti ibi ſuper mortuo (id dicitur;) ita etiam hic ſuper mor-
tuo. Eod. verſ. 5§. Et angulum barbæ ſuæ † on radant] Quoniam dicitur de Iſraéli-

*

icchin, fol. 35,5. & Maccot, Ol. 21⸗ a.

tis: non Ni. e. corrumpes, 18. num etiam ſi aliquis ſuccidat 19. illum (an-

gulum barbæ) forfice & planula? 20. dicitur itaque (hic:) non radant, nam reus non

eſt, niſi propter rem, quæ vocatur * raſura, in qua eſt UN,?1. quæ fit novacu-
là. † Eod. verſ 5§. Et in carne ſua non incidant inciſionem] Quoniam dicitur de Iſ-
raeélitis: & inciſionem pro mortuo non detis, 22. forſitàn, ſi inciderit (aliquis) quin-

que inciſiones, non erit reus, niſi propter unam? *

lex (hic) dicit: non incidant in-

Dddddd z ciſ⸗

12. Id eſt: ut ipie non amplius ſacerdotis officio

ac munere fungi poſſir, hæc intelligitur hic pro-

fanatio, confer. infra verſ. 7. G. cap. n. 3 1.

13. Nempè: ne illi calvitium capitibus ſuis indu-

cant, vid. Deuter. c. 14. v. I. confer. & Torat

Cohanim ac tract. Talm. Kidduſchin, fol. 36. a. †

S& uti in an loc. allegatur ad margi
nem.

14. Sicuti Deuteron. dict. cap. 14-verſ. 1. habetur
ubi vide not. n. 4 confer. & tract. Talm. Mac-

cot, fol. 20. a.
15. Id eſt: ſi toti capiti ſuo caluitium induxerit-
quoniam in loco allegato oculorum ſolum fit
mentio, hinc alicui dubium oriri poſſet de calvi-
tio, toti capiti inducendo.
16 Vel: per argumentum comparativum, de quo
vigde ſupra Levit. c. 19. V. 8. n. 3 5. G cap. ſeq.
22. V. 3. n. 7. S
17. Prout Deuteron. alleg. cap. 14. v. 1. habetur,
confer. not. in am new b., loc. ubi etiam
Torat Cohanim & tractat. Talm. Kidduſchin
fol. 36. a. ad marginem allegantur. B
Confer. hic jevammot, ſol. 5. a. Se Naſir, ol.

* 40. b. & fol. 41. a. & fol. 5 8. a. b. it, Kiddu-

paulò poſt n. 2 1. h. verſ. 5.

18. Sic habecur ſuprà Levit. cap. 19. v. 27. conter.

19. Detruncare, reſecare, id enim
quogd hic habetur, ſignificat. S
o. Vel: dolabra, Hebr. m, (de qua voce
vide Buxtorf. Lex. Talm. ſol. 2218.) ſcilicèt ?
an erit etiam hoc caſu aliquis reus violati præ-
cepti de non radendo angulo barbæ ? hæc enim
verba hic ſupplenda vel ſubintelligenda ſunt jux⸗.
tâ notas in am Mov h. loc. ſic etiam in MSto
1. poſt ππRn τaditur: avn &en i. e, erit reus.
** Hebr. pn, in MStoI. pro eo legitur: à wrwi.
e. in qua eſt (raſura.) .
21., Id eſt: corruptio, quo nomine hic intel igi-
tur: reſectio, de qua Levit. cap. 19. verſ. 27.
confer. ſupra num. 1 8. h. verſ. 5.
† Hebr. yn n iſta, ut & ſequentia, usque ade
v i, 6. for ſitan inciderit, abſunt à MSto
212. Prout ſuprà Levit. dict. c. 19. v. 2 8. habetur,
conſer. Gur Arjeh fol. 15 1. col. I. med.

* Vel, niſi unius, i. e. ac ſi unam ſaltem feciſſet
inciſionem, confer. not. in 'nont n h. loc.

verbum vp',

2

974 LEVITICI. QCvb. XXlI.

ciſionem, ut reus ſit * propter unamquamque inciſionem, nam dictio iſta (H0)
ex abundanti adjecta eſt ad exponendum, 23. nam ſcribendum ei fuiſſet: non inci-
dant; (additur autem ex abundanti vox: incifio,) annon **7 ego (per verbum: inci-
dant) ſcio, quòd illa ſit i. e. inciſio (in carne?) Verſ. 6. Sancti † ſint] IIli et-
lam inviti ſanctificentur in hanc rem ab aſſeſſoribus Synedrii. 24. Verſ. 7. Sortum
(Dictio) a hic notat fœminam, quæ juncta eſt matrimonio 25. Iſraëlitæ, qui ei

(fœminæ) prohibitus eſt, † veluti ſuntilli, qui rei ſunt excidii, 26. vel (qui eſt) Nethi-

næus, 27. aut ſpurius. 28.

Eod. verſ. 7. Profanatam] (Dictio ſignificat hic

illam,) quæ prognata eſt à viris profanis, 29. qui ſunt in ſacerdotio,* veluti eſt filia

viduæ, (quæ

nata eſt) ex ſummo Sacerdote aut filia ejus, quæ à ſacerdote privato 30.
repudiata eſt, ſic quoque eſt illa, quæ profanata evadit ex ſacerdotio, 31.
ex illis, qui haud legitimi ſunt ad Sacerdotium, rem cum ea habuit. 32.

dum unus
Verſ. 8.
Et

XX Hebr. aom, iſtud ac ſequentia, usque ad:
WN i. e. ſancti (ſint,) a bſunt 4 MSto I.
23. Id eſt: expoſitionis & declarationis gratia,
confer. ſuprâ Levit. cap. 17. v. 1 5. n. 2 I:
XXX Sit iſtud: &ε interrogatlvè vertere volui,
in edit. N N ut & in ASto 2 legitur: &
i. e. & ego (ſcio, quòd illa &c.)

Contfer. bic jevammot, ol. 20. a. b. & Sanhe-

drin,fol. 5 ĩ. b. & fol. 53. b. & fol. 83. a. b. it.
Sevachim, fol. 17. a.
24. Vel: Synedrium ſanctificet illos etiam invi-
tos, quoniam hic ſctiptum eſt: v WρννυρiH e,
ſancti ſint, ſic in not. man rpv hie exponitur
confer. paulò poſt verſ. 8. H. cap, n. 3 3. vid. &
Torat Cohanim, uti in pan inoh. loc. alle
gatur ad marginem.

2 5. Videlicèt: miaus ſolenni, vide, quæ pauloè

poſt n. 2 8. h. verſ. 7. notata ſunt.
½ Hebt. , Niſta & fequentia, usque ad: n
i. e. profanatamn, abfunt 4 MSto 1.
26. Hebr. ureon, confer. ſupra Levit. c. 4. V. 2. n. 3.
& Buxtorf. Lex. Talm. fol. I100. & ſeq. item
Gur Arjeh fol. 15 1. col. I. eircà fin.
27. Hebr. pri;, Nethinæus fuit Gibeonita, qui
tempore Joſuæ proſelytus factus eſt && ab illo
cgonſtitutus fuit ſervus ad hauriendum aquas ò
ſecanda ligna, vid. Id. Buxtorf. Fol. 1409.
28. Ejusmodi enim hominibus oαuhbν C .
I. e. non ſunt eis ſponſalia (fcil. legitima) uti
bic in Gur Arjeh fol. 15 1. col. I. fin, habetur,
vide & num, anteg, 2 5. 6. Verſ. & Levit. cap,

antec. 20. v. 10. n. 2 1. vid. tract. Talm, Jjevam-
mot, fol. 6 1. prout in a n hic allegatur
2d mar ginem, confer. & Jalkut Part. 1. fol. 179.
col. 1.
29. Vel: non legitimis, Hebr. 'b, confer.
ſuprà v, 4. b. cap. n. 98. vide & P. Fagii not. ad
Paraphr. CGhald. b. loc. item v. 14. h. cap. n. 4

Gittin, fol. 82. b. & Kidduſchin, fol. 78, 2a.
& Jevammot, fol. 24. a. & Jol. 84. b. & Fol.
85. a.
* Hebr. mnab iſtud ac ſequentia, usque ad:
inin i. e. & ſanctificabis illum, abſunt 4 MSto
1. confer. hic tract. Talm. Jevammot fol. 52. a.
S& ol. 92. a. it. fol. 94. a.
30. Ita dictionem *απ hic interpretor, cujus op-
poſitum hic eſt r' n i. e. ſummus ſacerdos,
confer. ſuprà Lev. «. I. v. 7. n. 74. & infrà v. 12. h. c. n.
46. vid. & tract. Talm. Kidduſchin, fol. 77. a. uti in
S'na h. loc. allegatur ad marginem.

31. Confer. quæ ſuprà ad v. 4. h. cap. n. 12., nota-
ta funt, vide & not. in pa ino h. loc.
32. Ita dictionem n, quæ hic habetur . inter⸗ D
pretor, Confer. Buxtorf. Lex. Talm, fol. 270.
eceatur autem hoc caſu contrà præceptum iſtud:
cap. habetur, vide Gur Arjeh Fol. 15 I. col. 2
cireà fin. & D. W'agenſeil. Sot. p. 562. & pag.

S

582. ac not, in pa ' h. loge

* 5

& cap. ſeq. 22, v. 3. n. 12. confer. E

ire o& i. e. non profanabit, uti infrà v. 15. b.

ſaitfea
Fetbetet ilu
biii Ine
re & vt is Pru
] (Vetna
er ſortatiot

lim,ehhonl

unt; ofmnes

ek. 36. Po
noretn ejusd
genuit na
e. Nonnutrie
pe:)apeeltt

e) goe lann

davera *

—
33. Conet, n
que ſupra ad
Moed kno
At & b, F
. g. 2ctract.
jot, fol. 13:
rn e

² Vel: eyeren

on de]
Adunt: Sey
lum tracta.
34. Mcomeſtio
col. 1. finn
Own hoe
l Mto 1.

Nn, f

ol. 50., .
6. fl. t.
35) HHek: dan
conler. Deut
Wagenleil 5
360, Vel: goe
Rtli, id not
nte per ſpon
rotniſſa aut
nclz

—N cA.NI. IxVITIIGIMT. A5

=

d i e Er ſanlétißcabi. illum] Etiam invitum, 33. quòd ſi nolit repudiare (talem uxorem,)
let: non indt. verberet illum (judex) eumque caſtiget, donec eam repudiet. Eod. verſ. 8. Sanlctus

krerdum: ini⸗. ſher ibi] Tracta illum ſancte, * (nempé,) ut ipſe (ſacerdos) primus incipiat in qualibet
Gif⸗n) Uliet. re & utis primus benedicat in convivio.,. 34. Verlſ. 9. Cuàm profanaverit ſeut ſeorte-
l,. d, tr] (Verba iſta: )ο hic ponunturpro:) DhoNN fi, e. cùm polluta fuerit

ltielte giei per ſcortationem, dum fuitin ea ligatio 35. mariti ipſaque ſcortata eſt ſive illa (ſo-
(gni ekt Nein. ium) deſponſata ſive marito jam copulata ſit; Rabbini autem noſtri hac in re diſſenti-
blgnifenhie unt; omnes autem fatentur, quòd Scriptura non loquatur de illa, quæ non nupta-

elutiel fla eſt. 36. Eod. veri. 9. Patrem ſuum illa profanat] i. e. Contaminavit & ſprevitho-

Cdoteptirato . norem ejus (ſcil. patris fui,) dicunt enim de illo (homines,) maledi ctus ſit, qui iſtam
1. dumung genuit, * maledictus, qui iſtam educavit. 37. Verſ. 10. Caput ſuum non nudabit] i.
t. 31, Vetl g. e. Non nutriet comam propter luctum; 38. ſed quænam eſt comæ productio? (nem-
*½ pé:) quæ eſt ultrà triginta dies. 39. Verſ. II. Et ad omnia cadavera mortui] (Nem-
——— ps,) quæ ſünt in tentorio (ſive domo aut conclavi) demortui. Eod. verſ. II. Ca-

Adavera *mortui] (Id dicit hic Scriptura,) ut includat 40. quartarium 4. ſangui-

Dddddd z nis

Wad, Talm, efam.
n wod hie alegatut
Mutbatt, foll,0,
Oi coner. 33. Confer. not. in not rev h. loc. it, ea,
lesn Hgin 4qux ſuprà ad v. 6. h. cap, n. 24. notata ſunt, vide
1 3 1

& Mosd katon, ſol. 2 8. b. it. Nedarim, fol. 62.
à. ut & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
n. 9. ac tract. Talm. Gittin, fol. 59. b. & Hora-
jot, fol. 13. a item Jevammot, fol. 8 8. b. uti in
D-N NDW h. loc. allegantur ad marginem.
X„* Vel: reveren er illum habe, ſic verto hic?
P n, Jud æi hunc locum Germanicè red-
dunt: Sey halten ihn ehrlich / i. e. honeſtè il-

lum rraca.

uf. 14.9, c2) n,4
. 11, (Mner. &
duſchin, fol. 79,¹.

ſequentis, naque HPR
5ilum ablant Mto
lemammotfol.2 4

eneh n, col. 2. ſin. & Torat Cohanim, prout in nov
e ummun 6 „ʒ 2 h. loc. allegatur ad marginem.
eKinſin⸗ li 1 In MsSto I. habetur: 77ne*, in MSto 2.
nacteften uirLEY, res eadem eſt, confer. hic Sanhedrin,
wargidemn.
gatut 3 Wap

4 ,cap 1 1, nl
W O ,

ne bie habetul, inttl.

b. & fol. 76. a. & Peſachim, fol. 75. a.

conſer. Deuteron. c. 19. V. 19. n. 36. vide & D.
Ler, Iulm, ſol. 11 Wagenleil. Sot. pag. 207. num, 16. ac not. in
