Wm. CAP. XXI. NUMERO RIIM. 1182
ntt. gem Edom &c. 109. hi loci * Scripturæ alter altero opus habent, iſte claudit & ille
ktiliaangte aperit, quia Moſes eſt Iſrael & Iſraelitæ ſunt Moſes, ad indicandum tibi, quod prin-
jacren. ceps generationis (ſive gentis alicujus) ſit perinde ae univerſa generatio (ſive tota
lgalumnm gens,) quia princeps eſt omnia. 110. Verſ. 23. Tranſibo per terram tuam] Etiam-
legneliwt, fi (Ifraelitæ) nullum habuerint præceptum, ut primè pacem eis (ſeptem populis) of-
Edcarin ferrent; (nihilominus illi) pacem quæſiverunt. 111. Verſ. 24. Sed non Permiſit Si-
eum lcni chon] Quoniam omnes † reges Chananæi ei (Sichoni) tributum dederant, ut ipſe⸗
Sanct lim cos cuſtodiret, ne hoſtiles copiæ illos invaderent, dum (itaque) Iſraêlitæ ei dixerunt:
e ſamien tranſeamus quæsò per terram tuam, ipſe eis reſpondit: ego non aliam ob rem hie
Anien ſegdeo, niſi ut illos (reges Chananæos) contrà vos protegam, ac vos ita dicitis. 112,
Didionede) Eod. verſ. 24. Et egreſſus eſt obviam Iſraælitis] Si (urbs) Chesbon plena fuiſſet mu-
lgrod o. fſcis, non potuiſſet ullus homo illam ſubigere & ſi Sichon in pago infirmo extitiſſet;
6) Nenpe.) nemo hominum illum ſuperare potuiſſer, multò minus (ille ſuperari potuit,.) dum
tun gvoc el ipſe in (urbe) Chesbon fuit, 113. dixerat Sanctus ille Benedictus: cur ego filios me-
tndis X& taque)in mentem omnium militum (Chananæorum,) ut ex urbibus (ſuis) egrederen-
or ne tur atque omnes uno in loco convenirent, ubi ipſi ceciderunt "atque inde venerunt
e Pad le Iſraelitæ ad urbes, ubi nemo eis reſtitit, quia non niſi mulieres ac parvuli ibidem (re=
mii mnts mManſerant.) Verſ. 2 5. Quis« munitus erat] Et quodnam iſtud munimentum ejus

uncios ad e. Erat? (nimirùm) dehortatio Sancti illius Benedicti, (dicentis :) ne hoſtiliter contrâà

Nuntiotad te. ilos agas &c. 114. Verſ. 26. Et filiabus ejus] i. e. Pagis, qui ei (urbi Chesbon) e-
gm rant vicini. Verſ. 27. Er ipſe pugnaverat) Cur opus fuit, ut (iſtud hic) ſcriberetur?
— (nempè,) quoniam dictum fuit: ne pugnes contrà Moab; 115. Chesbon autem-

erat (urbs) Moabitarum, (ideò) ſcripſit nobis (Moſes,) quòd Sichon illam (urbem
. Ches-

I112. In utroque MSto hic additur: j. e, nuhi

proprium hic in
ſer, Buxtott Lx.
Centur Chofogt.
ogt. AMineo Mü.

109. Sicuti udic. c. II. Vv. 17, habetur.

X Hebr. 77 ", iſta, ut & ſequentia, usque

(dicitis,) ſenſus eſt: miror, vos hujusmodi le-

.. ad: 9 PD i. e, ad indicandum tibi , abſunt « gztionem ad me mittere, ut terram meam tranf⸗
nw Nn e MSt 2. eatis, cum ego totus in eo ſim atque ipie hane
rodleet 110. Ideſt: omnia ab illo dependent, univerſam ob cauſam hic caſtra poſuerim, ut vos a tranſitu
m odor elat bo⸗ gentem repræſentat, quod ille agit, perinde eſt, † prohibeam.

Prec. jud, Part, 1

moin locoenud

wentio, iide eſnt

nuſlis ſuam habet exceptionem ac limmationem,

abſunt autemiſta: quia princeps eſt omnia, in

ac ſi tota uni vetſitas egiſiet; quod tamen in non-

confer. H. Grot. de Jur. B. ac. P. l. 2. c, 9. F. 8.

113. Confer. Deuter. c. 1. v. 4. n. 34. ac Gur Ar.-
ven .1. 184. col. 3. princ. S& not. in am ru
lot.

1* Hebr. 79 vâ, iſta, ut Se ſequentia, usque ade

ad lenin a5⸗1 Hiebræo4 MASto z. rA i. e. dehortatio &c. abſunt hic 4 MSto 1⸗
1, albi⸗ A1I. Id eſt: pacem primò gentibus obtulerunt, 114. Pront D
*“ conter. bic Gur Arjeh fol. 184. col. 2, fn-ac not.¹14. Pront Deuteron. . 2. verſ. 19. babetur.
1. inn epan rew b, loc. . 115. Sicuti Deuteron. dict. c. 2. verſ. 9. habetur,
end: W 1 Hebr. 2e, , abfunt iſta hic ab utroque conlſer. not: ad Judic. «. 11. v. 26, num. 6.

Cen lie? Mn

MsSto. .

Chesbon) ademerit eis (Moabitis) & quòd propter illum 116. licita fuerit Iſraëli-
tis. 117. Eod. verſ. 27. De manu ejus] i. e. De poteſtate ejus. 118. Verſ. 28.

Ueires] i e. Propter iſtu
verſ. 28. Dicunt, qui proverbi
ſumpſit proverbium ſuum, 119.
Beor 120.
poterat ſubjugare illam, idcircò ipſe
ei malediceret, atque hoc eſt, quod dici
is benedictus ſit &c. 122.
Chesbon nomine Sichonis,

Chesbon] Poſtquàm illam ſubjugavit Sichon.
vocabatur Har linguà Hebræâ; Lechaijath autem lin-
Eod. verſ: 29. Har Moab] i. e. Har Moabitarum. Verſ. 30,

Nomen * iſtius urbis 124.
à Aramæâ, 125.

d bellum, quò Sichon contrà Moabitas pugnaverat. Eod.
i utuntur] (Nempé:) Bileam, de quo dicitur: & aſ-
qui itaque proverbiis uſi ſunt, * fuerunt Bileam ac
atque iſti dixerunt: venite in (urbem) Chesbon, quoniam Sichon non-
abiit & Bileamum mercede conduxit, 121. ut
t ei Balac: novi enim, quòd, cui benedixeris,
Eod. verſ. 2 8. dificetur & reparetur] Scil. (urbs)
ut ſit urbs ejus. 123. Verſ. 29. Nam ignis egreſſus eſt ex

Eod. verſ. 29. Devoravit Har Moab]

Ve tibi † Moab!] Nam (Bileam & Beor) maledixerant“ Moabitis, ut traderentur in

manus ejus. 126.

Eod. verſ. 30.

Eod. verſ. 30. Chamos] Fuit nomen Dei Moabitarum. 127.
Dedit] i. e. dat filios ejus (nempè: populi) Moabitici. Eod. verſ.
30. Fu-

116. Nempè: Sichonem, qui urbem illam Moa-
bitis ademerat atque ita non amplius Moabita-
rum erat, quocircà Iſraélitæ illam jure belli oc-

cupare poterant ndatu .
fecerant, dum urbem illam hoſtilem inhabitarunt,

confer. num. ſeq. 117.
117. Id eſt: licitè ac jure occupare poterant Iſrae-
litæ urbem illam, ſic Hebr. i. e. pura, hic
expono, confer. num. antec. 11 6 fiĩt. tract. Talm.
Chulin, fol, 60. h. L
118. Confer. quæ inftà ad Numer. c. 31. verſ. 6.
2 8. notata ſunt, it. tract. Talm. Bava me-
Zia; fol. 56. 5.
119. Vel: par
23. Verſ. 7.
col. 3. med. .
X Hebr. .7νο⁸, iſtud & ſequentia, usque ad:
Na i. e. venite &c. abſunt ab utroque MiSto.
120. Is fuit pater Bileami, de quo vide Numer-
cap. ſeq. 22. v. 5. ac Joſu. c. 24. V. 9. confer.
verſ. 3 I. B. cap. n. 1 3 0
121. Contfer. quæ ad cap. ſequ. 22. verſ. 6: num.

2 5. notata ſunt. .
122. Prout dict. cap. ſequ. 22. Verſ. 6. habetur, ubi

al. verſ. 11. & Gur Arjeh ol. 184.

nec contrà mandatum Divinum

abolam ſuam, vide infrà Numer. c.

vide not. n. 2 5. .
123. Confer- hic Gur Arjeh fol. 154. c01. 3, med.
ac not. in ar r b, loc. it. tract, Talm. Ba-
va batra, fol. 78. 5.
X Hebr. =w, iſtud ut & ſequentia, usque ad: p-
i. e, Chamos, abſunt 4 MSto 2.

124. Confer. & hic Gur Arjch fol. 184. col. 3.

med. ac not. in nam ow h. loc. & dict. tract.
Talm. Bava batra, fol. 78. .
125. Sive: Syriaca, ſic in Targum Onkeloſi
habetur: m confer, P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. v. 1 5. & v. 2 8. H. cap.
† Ia & ſequentia, usque ad. Chamos, abſunt
MSto I.
*Confer. verſ. ſequ. 3 1, . cap. ibique not. num.
130.
126. Nempè: regis Sichonis, vide etiam hic Gur
Arjeh fol. 184. col. 3. circà fin, ac not, in noù
an b. loc. ð
127. De quo vide I. Reg. c. 1I1. V. 7. confer. &

P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ut & au-

tor Tractatus Gallici: Hiſtoire des dogmes &

des cultes &&c. Part, 4. Traité 1. c,. 5:

X

/

CAbP. XXI.

—
gitivan (.

ülias eje

gnüm eokul

naue jogun
in rerbis i
eſt. N
Dibon,

unillo loco:

vetl. 31. B
Vimns eos.
Phach. Ve
ceperunt 13
conſidimus

Dum Moles

Os)adliſtet
us, 13) i⸗

——
111. die & Ch.

eramen u
jaculis con

que hic hab
fſaculari dech
ophi deduch

rrbut ſl.

n. Wü .
ie Gur Aie
n w

4 Hebr. don⸗
0 Nempe:

Pi veil 1.

i uoniim

W non!
larismox e
Ai⸗ e, Aen
Vicelicet n

uint,vige Gur

1n N rr
tepenunt illen
132, Kiſicet

mer, e. 1

W.

—
rit litaeli.
Venl 28.
rat. Bod.
ur: K al⸗
Bileam ac
chon non.

3

un. n

eneclizeris,
cil. (urbe)
reſu eter
Har Moal)
Abtem lin=
Vetl. 30,
detentur ind
Arutm, 127.
Lod. vetl.
30. M.

—

. col. z,wed,

et, Taln, Be⸗

usgue d v

.1 84. 01, 3.
dilct, ttact.

gum Oaleloſ
ot. ad Latapht.

mos, ablum4

tenot uum.

Eiam hit Glr
notin n

h. loc. ut all⸗
des Logme *

.

in illo loco ) ut eſſet ) i. e.

CAbP. XXI.

NüMERORhM.

1191.

gitivos] (Dictio D ſignificat:) — ij. e.

& filias ejus (dat) in captivitatem &c.
gnum eorum. 128.

atque jugum, quod fuit Moabitis in (urbe) Chesbon, inde ablatum fuit,
(in verbis iſtis:) v Chaldæus Paraphraſtes (partichlam:) v
eſt: — (quod ſignificat:) .i. e. receſſit, ac ſi diceret:
à Dibon, )) autem notat regnum ac jugum & pateſtatem hominis, ſicuti
jugum (ſive regnum) Davidi, ſervo meo.
verſ. 3 1. Ee deſolaimus] (Litera:) dageſſata eſt * (in verbo:
DDD i. e. deſolationem, ſic dixerunt illi, 130. qui proverbiis uſi ſunt: & deſola-
Vimus eos. Eod. verſ. 3 I. Urque ad Nophach] i. .

Verl. 31. Er /jagun, eoram
Eod. verſ. 3 1. Perüüt Cheibon mque ad Dibon

—

fugientes atque evadentes è gladio

periit] i. e. Re-
i. e. Regnum-
ſic quoque
interpretatus
receſſit .Ai e. jugum
(accipitur
129. Eod.
9 2) ac notat:

Deſolavimus eos usque ad No-

phach. Verſ. 33. Et miſit Moſes ad explorandam Curbem) Jabzerem Expleratores

ceperunt 131. illam (urbem) dixerant (enim) no
confidimus in viribus orationis Moſis, ut pugnemus. Verſ. 3 . Ne eimeas eum
Nam Moſes metuebat 133. pugnare, † (cogitabat enim

Og) adſiſtet 134. meritum (ſive juſtitia) Abrahami,
gus, 135. is fuit Og, qui ex gigantibus evaſerat,

n faciemus, ſicuti priores, 1327

ſecum:) forſitàn ei (regi
dicitur enim: & venit profu-
* quos Kedarlaomer ejusque ſocii
per-

12 g. Sic & Chaldæus Paraphraſtes tranſtulit; ali-
ter tamen Junius ac Tremellius, qui verterunt:

jaculis confecimus eas, nam dictionem: ,
queæ hie habetur, à verbo: n, quod notat:
jaculari, deduxerunt, prout etiam in Michlol
Jophi deductum eſt, confer. hic tract. Talm. Ba

va batra, ol. 7 8. ö.

129. Uti 1. Reg. c, 11. V. 3 6. habetur, confer.

hbic Gur Arjeh fol. 194. col. 3. fin. 2, nor in
npa PD, h. Joc. 3 Nre dnd

r Hebr. o“he P, abſunt iſta 4 MSto ꝛ.
130. Nempè: Bileam ac Beor, de quibus vide ſu-

praà veſ. 2 8. H. cap. n. 120. & v. 3 0 Sign. *
131. Quoniam bic ſctiptum eſt numero plurali:
, non ſingulari, ſicuti numerus iſte ſingu
laris mox eodem hoc verſu uſurpatur, nempè:
i, e. & expulit, hinc orta elt iſta expoſitio,
videlicèt, quod exploratores urbem illam cepe-

. rint, vide Gur Afjeh fol. 1 84. col. 3. fin. ac not.
v. 7, conket, 6

in an Pe, h, loc. cœterum iflud i. e.
ceperunt illam, abeſt hic àa MSto 2.

132. Scilicèt: exploratores, de quibus lupr Nu.-

mer. c. 13. V. 2. & ſedA.

123. Confer. tract. Tlm. Nidda, fol. 6 1. a. vid.
etiam quæ infrà ad Numer. c. 27. verſ. 17. n. 63
notata ſunt, it. Jalkut Part. I. ſol. 24 1. col. 3.
med.
† Hebr. Cin V, abeſt iſtud hic ab utroque MSto.
134. Eum adjuvabit illumque proteget, ſic verba
illa: 17 Tyn, quæ hic habentur, interpre tor &
expono, confer. Pfalm. 94. v. 16. Sign. *& num.
ſeq 137. & Deuter. c. 3. v. 2. n. 2. it. not. ad E-
ſai. 6. 3 0. V. 3 2. n. 57.
13 5. Proht Geneſ. c. 14. v. 13. habetur, ubi vide
not. n. 27, nam Og fauit profugus ille, (juxtà
Rabbinorum ſenten iam,) qui Abrahama nun-
ciaverat, quò Loth in captivitate m eilet abd u⸗=
ctus, ipſeque caulam præbuerat, v ewad, i. e.
ut ſervoretur Loth, prout in notis pan Wmb ha-
betur, & idciréo timuit Moſes pugnare cum il-
lo, ſie Rabbini, confer, num. antec. 1 34. 6G Deu-
ter. dict. «, 3. v. 2., n. 4. JZMBD
*Hebr. Na , in MSto 2. pro his legi⸗
tur: ohan dr v, , e, qui evalerat en .
neratione diluvii, cogfer. not. ad Genel. d. .

1192

vit 141. mon

) i. e. metuite vobis. 2. Eod. verſ. 3.

rcuſſerant in Aſtaroth Karnajim, ¹36, dicitur en
Pperſte⸗ remanferat ex cœteris gigantibus. 137.
Moſes interfecit illum 133³. ſicuti habetur in Berachot, 139. in (capite, 140. quod
141. montem trium Parſarum 142. &.

CAP. XXII.

Erſ. 2. Et vidit Balat omnia, quæ fecerat Wasl Amorrbeo] Dixerat (Balak:)
iſti duo reges (Sichon & Og,in quibus nos eonfideramus, 1. non reſtite-
runt eis (Hraelitis,) quantò minuùs nos,
Moab] (Verbum ) ſigniſicat ν i. e. metum, veluti (accipitur in illo loco:)

Verſ. 36. Et percuſſerunt eum]

quapropter: Verſ. 3. Pertimuit

Et tædis affelctus fuit Moab] i. e. Vita e-

orum (Moabitarum) ipſis fuit tædio. 3. Verſ. 4. Senioribus Midian] Sed nomne an-
tiquits alter (populus) alterum odio habebat? dicitur enim: qui percuſſit Midian
in agto Moab, 4. num Midianitæ venerant contrà Moabitas, ut pugnarent; ſed (duæ
iſtæ gentes) propter metum Iſraelitarum (tunc temporis) pacem inter ſe fecerant;
quid (autem) viderant Moabitæ, ut conſulerent Midianitas? (nimirùm) poſtquàm il⸗
li viderant, quòd Iſraeélitæ vincerent eò modô, qui in mundo non uſitatus erat, dixe-
runt (Moabitæ:) ductor iſtorum (Iſracélitarum, nempè Moſesjin Midian educatus e,

136. De quo vide Geneſ. diéct. cap. 14. verl. 5.
137. Zicuti Deuteron. c. 3. V. 1 1. habetur, confer.

ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 42. a. med.
118. Quoniam verſu præced. 3 5. b. cap. ſctiptum
ell: in manum tuam tradidi illum, ſic in Gur
Arjeh fol. 194. col. 3. fin. exponitur, vide &
not. in pa νh. loc.
239. Hebr. Mn, eſt is liber primus partis primæ
operis Talmudici, agens de precibus & gratia-
rum actionibus &c. locus autem, ad quem hic
relpicitur, habetur in Berachot, fol. 54. 5. ſicuti
in a nev ad marginem allegatur. .
140. Eſt iſtud caput nonum dicti tractatus Talmu-
dii: B erachot.
141. Vel: evulſa, vide D. Wagenſeil. Sot, pag.
274. n. 8. ubi fabula iſta Judaica refertur, con-

fer. id. Wagen. in Sota, p. 49 4. n. 4, & Ialkut

& oſu. c. 13. v. 12⸗ibique Raſchi not. item not.

Part. 1I. fol. 24 1. col. 3. fin. ac col. 4. prine.
142. Sive: leucarum aut milfarium, de voce n

ne, quæ R. Benjaminis Itinerario præmiſfla eſt.

1. Conter. hic Gur Arjeh fol. 185. col. 4. med. ac
not. in Dom e h. loc. it. Jalkut Part. 1. OObl.

241. col. 4. med. it. tract. Talm. Sanhedrin, ol.
105. a.
2. Prot Hiob. c. 19. verſ. 29. habetur, confer.
not. ad Ezech. c. 2 I. v. 12. num. 14.
3. Conter. Geneſ. c. 27. v. 46. quoad hanc phraſin,
item Gur Arjeh /l. 185. col. 4. circa fin. ac not,
in Dan rov b. loc. cœGterum iſta: vita eorum
ipfſis fuit tædio, abſunt hie 2 MSto 1.

4. Uti Geneſ. Cap. 36. verſ. 3 5. habetur, ubi vi⸗= H“H
de not. n. 49. confer. & Gur Arjeh fol. 1 5. 60½

4. fin. ac not. in πυ loc.

CAF. XxXII.

im: ſolummodò Og, rex Baſan,

ejusque ſignificatione vide Buxtorf. Lex. Chald,
fol. 1827. ac Conſt. L Empereut in Diſſertatio-

CA.XII.
1. gueramus:
ſponderunt en
60 &nos eni⸗
1e, 6. Locd.
(icio. 7. be
cr principibun
rant illom ſibi
modum ad aun
fegezadillumg
lem Scnipture
zu (Nempe
nut)eigue Gir
nedicus guieſe

frobom (tee

—
). Fie verdum )
iatena Midianit
, d 15.
. lefeitiſenmus,
cuidenegixerig,
Iis, Meledian,
conſer. Kinftz ſe
. Vel: illad 509,
D
in hoi Oo
Bemiddar rabba 3

A. Vl: non ilonen

gente iena nee e.
ic aPud Comme
(onCſek nuh

5 Se dionen

notas 4 que in ny
1 1 y. ,
5 3. r äbel

dinninrum an

CANMI.
Ng ter Ban,
ſerunt eum
le, 140. guod

Letat (Balak.)
1. non keltite⸗
1.3. Nertiniit
in ülo loco⸗)
)ie Vine
Sed nonnein.
Berceulit idin
tentz led ne
ter le keeem;
n)pottauini
tatus etah ele⸗
neieluch,
ſ
—

1e col⸗4,Pfidt⸗
zriuch, Ce olen
Pnptoth, Lerhi
getellin Dil⸗

115,ol n

ſellun bat, 1

fic. Sunhedlno⸗

9) biheil,00

l.4
Iüm iſta:

ſeitatie⸗

e.
leezbiln

4
itotem

CAP. KXII.

NUMERORUM.

–—22

dictio. 7. Eod. verſ. 4.
ex principibus 9.

modùm ad numaularium

rant illum ſibi (Moabitæ) pro temporis neceſſitate.
¹0, aliquem omnes currere faciunt pecuniam, ſic omnes
reges ad illum (Bileamum) currere faciebant literas ſuas; 11. ſed juxtà ſenſum litera-
lem Scripturæ (vox N) eſt nomen loci.
gus] (Nempéè regis) Balac, 12.

5. quæramus ex illis (Midianitis,) quænam ſit indoles (ſive mos) iſtius (ductoris,) re-
ſponderunt eis (Moabitis:) non eſt robur ejus, niſi in ipſius ore, dixerunt itaque: er-
90 & nos veniamus contrà illos (Iſraëlitas) per hominem, cujus vires ſunt in ipſius e-
re. 6. Eod. verſ. 4. Sicuti delingit 607] Quicquid delingit bos, in eo non eſt bene-
Potempore] Non ille (Balac) dignus erat 8. regnòô, (nam)
Midianitarum erat, ac poſtquàm mortuus erat Sichon, præfece-

Verſ. F. Pethoram] Quemad-

Eod. verſ. 5. In terram filliorum populi

ex iſta enim terra (ipſe oriundus) erat ille (Biles-
mus,)—eique dixerat: tu (aliquando) regnabis, quòd ſi dixeris: cur Sanctus ille Be-
nedictus quieſcere fecit præſermiam ſuam Divinam 13. ſuper gentilem iſtum * im-
probum? (reſpondetur, quòd Deus hoc ideò fecerit,) ne gentes os ſuum aperire ac di-
LIIIIII z.

Ce⸗

c. 2. V. 15.

5b. IS fuit Beamus, de quo dicit Balac, novi, quòd,
cui benedixeris, benedictus ſit, & cui maledixe-
ris, maledictus, prout verſu 6, h. cap. habetur,

confer. & infrà verſ. 2 3. b. cap. n, 74.
7. Vel: illud non creſcit, quoniam bos nie Wry
N i. e. omnia radicitus evellit, uti
in notis pon nbw h. loc. habetur, ubi etiam
Bemidbar rabha ad marginem allegatur.
8. Vel; non idoneus ſive aptus erat, Hebr. N),
non erat conveniens, ut ille regnaret, quia is ex
gente a liena nec ex regia ſtirpe ortus erat, ſicuti
hic apud Commentatorem noſtrum habetur,
confer. num. ſeq. 9. & Jaſkut Part. 1, Fol. 242.
col. 1. med.

9. Sic dictionem ba hic interpretor ſecundùm

notas, quæ in pon rnb habentur, ubi vox il
la exponitur r i. e. principes, confer. Joſu.
7. 13. V. 2 1. & Pialm. 8 3. verl. 12., cum itaque
Balae ſoluùm ex principibus ſive nobilibus Mi-
dianitarum; non veroò ex regia flirpe ortus eſſet
ac prætereà ex gente aliena, ideo hic à Com
mentatore noſtro dicitur, quòd Balac non fue-
rit dignus ſive idoneus regno, confer. Gur Arjeh
Jol. 186. col. 1.

5. Sic verbum 7a hic interpretor, Moſes enim
in terra Midianitica diu habitaverat ,vide ExOd.

Jol. 196. col.

princ. ubi notatur, quòd hie⸗
yn i. e. error ſcribentis intervenerit, de

quo plura ibidem.

10. Hebr. M½ i. e. menſzrius „ argentarius „

trapezita; alluditur autem hac voce ad nomen
n9 , quod hie habetur & ſignificat linguãa
Chaldaica? menſam, præcipuèë numulariam,
confer. Buxtorf. Lex. Chald, Jol. 2413. cœte-
rum iſta, quemadmodum ad numularium &c.
usqne ad: in terram filiorum &c. ablunt in He-
bræo à MSto I,

11. Nempè: ut illum tanquam oraculum Divi-

num in rebus dubiis confalereat, Confer. P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. ac Gur Arjeh
I. med. ac not. in nom nev, ubi
Bemidbar rabba ad marginem allegatur.

12. Nam dictio py i e. populi ejus, non ad Bilea-

mum,; ſed ad Balac reterenda eſt ſic in Gur
Arjeh fol. 186. col. 1. fin. vide & not. in mew
Vnn ubi etiam Bemidbar rabba ad mwarginem al-
legatur.

13. Hebr. „α6n, de qua voee alibi à me dictum

eſt; autor tractatus Theologico-Politici c. 3. dis-
quirit, an donum propheticum Hebræispeculia-
re fuerit ac coneludit, quòd non ſo ùm Hebræis,
ſed & multis aliis nationibus prophetæ à¾ Deo
fuerint miſſi, conf. & autor tractatus Gallici: Hi-
ſioĩre des dogmes& des Cultes &t. Part. 1. 6. 5.

*Hebr. 12 i. e. ſicuti iſte eſt, ſic in MStO z. ha-

be.

1194 NIMERORIM. N

cere poſſent: 14. ſi nobis fuiſſent prophetæ, ad bonam frugem 15. rediiſſemus, (idcircò) Aulalum
conſtituit eis (Deus) prophetas; aſt illæ (gentes nihilominùs)ruperunt ſepimentum ꝰ Sichonisf
mungdi, 16, nam ab initio (mundi) quaſi ſepimento prohibitæ † fuerunt (gentes) à ſcor- vinnimeiin
tatione; 17. & tamen Bileamus) iſte dedit eis conſilium, ut ſeſe proſtituerent ad ſcor- nibus, uek⸗
tandum. ** Eod. v. 5. Ut vocarent †, em] Vocatio iſta ipſius(gratià facta) fuit & in e- busutipollt
jus i8. emolumentum, quoniam (Balac) ei deſtinaverat multas divitias. Eod. v. 5. Po- niores Midn
Ppulus egreſſus eſt ex Egypto] Et ſi dixeris: quidnam damni tibi ille (populus affert? eoſbileamo
19. Eod. verſ. 5. Ecce operit ſuperficiem terræ] (Nimirùm Iſraeélitæ) contràâ Sicho- guocſtci,
nem & Ogum; qui nos protegebant, 20. ſteterunt cosque interfecerunt. Eod. verſ. heyded)
5. Atque is Gpepulus) ſedet contrà me] Defectivè ſcriptum eſt (hic pp pro: b DD, 4)nd B
ut ſenſus ſit:) propè adſunt iſti ad exſcindendumme, 21. ſicuti (iſto ſenſu accipitnrr Sure ]!
in illo loco:) nam H Di. e. exſcindam illos. 22. Verſ. 6. Percutere eum Ego fein omnil
& populus meus percutiemus illos (Iiraelitas;) alia expoſitio (verbi: 12, nempe, (iptunen
ut) ſit lingua Miſchnæ; (quà dicitur:) P i. e. detrahit 23, ei de pretio, ut acſaliquis
pau- minus melt
petaur, quaàm lectionem hic in verſione ſecutus] ritum Sanctum five ad prophetiam, conter. infrà
ſum. 5’ b cap. n. 33 . eDe un
14. Id eſt: ne ethnici ſeſe excuſare & effugium * Hebr. ôh, iſtud ut & ſequentia, usque ad: e ſolſk6
quærere poſſent, dicentes: ſi nobis fuiſſent pro- b i. e,. Ecce operit &c. abſunt hic à MSto 1 8 .
pheræ c. ꝗ 111. 2ð deler z
15. Id eſt: legem & mandata Divina ſervaſſemus, 13. Nempè: Bileami, eonfer. infrà verſ. 20. h. 1 Uunen
confer. nor. in ar ne h. loc. cap. n. 60. ac Gur Arjeh fol. 186. col. 2. princ. K toe mo
** Hebr. y: in MSto z. pro eo legitur ac not. in wan o, ubi Bemidbar rabba ad e u u
y 9* R) i. e, decretum mundi. marginem allegatur. . “rl .
16. Vel: ſeptimentum antiquitus öc jam inde 4 19. Reſponſio patet ex ſequentibus hujus verſus 5. 16. Memve.
principio mundi conſtitutum, nam inter ſeptem nempè: ecce operit &c. confer. Gur Arjen fol. S he:
præcepta, Noacho data, fuit etiam iſtud de forni-. 186. col. 2. princ. ac not. in r) new, , ingun.
catione vitanda , confer. præ aliis Hoornbe.k loc. 12 ſen
tontra Judæ. l. 7. c. 1. p. m. 447. & l. 8. 4. 4. 20. Et quaſi oeulus terræ erant; ſic in Gur Arjeh enn
„ p. 552. edit. Belg. confer. S: not. ad Geneſ. c. 9. Fol. 186. col. 2. princ. & in not. a e 4 en
v. 4. D. 7. it. Sign. † b verſ. “ exponitur ac notatur, quòd dictio Pi. e. ocu- erch
† Hebr. yn .hh, in MSto z, pro bis legitur: ] lus hic accipi debeat, ſicuti in illo loco, & eris Wleim
„wy iy NMi, e. decretum eis erat datum de nobis oculorum loco, uti Numer, s. 10, v. 3. un

5 91
fornieatione (vitanda,) confer. num. præced, habetur. 17. Voluenun
106 1I1. Alludit hie Commentaror noſter per dictio-. nizanlma
17. Hebr. Mh), i-e. retectio, nuditas, ſynechdo- nem iſtam nn, defectivè ſeriptam, ad verbumn Fuhtae
chbicè: ſcortstio, improba venus, vide Buxt. y vel in i. e. exſcindere, confer. num. ſequ. gate,
Lex. Ehald. fol. 1663. 22. it. tract. Talm. Chulin, fol. 19. b, Parapht Cl
zX Hebr. iT, in MSto 2. poſte addita ſunt i 22. Uti bPſalm. 118. v. 10. habetur, confer. not. 4ntl
da . Wrrren rnn eenn rne ee in nar e . loc. ubi exponitur, queniam 16. Conſer 5
upN n.eee ene i e. nonnulli di mny hic defectivè ſcriptum eſt, ideò fignificari not in⸗
cuant, (quod Bileamus) ab initio fuerit fomni- rP i. e. exciſionem, vide num antec. 21. Amaeine
rum interpres, (poſteaà) verterit feſe, ut fie- 23:. Decutit de ſumma, German. Abziehen/ on⸗ elt: a
2 . ae ot

get hariolus, (tandem) converterit fefe ad Spi

ecy,.

A. CA. xXI.

paululum ei decedat. 24. Eod. verſ. 6. Novi enim &c.] i. e. (Didici iſtud) ex bello
Sichonis, † cui tu auxilium tuliſti, 25. utille percuteret Moabitas. Verfſ. 7. Et di-

Cideines)
wentum
tes)i ſcot⸗
entad ſeot.

fuit ine⸗

Odr. .o⸗

lus afen.
duttä Sicho.

Poc. Netl.
o: Wod
lu accipitut

eum] BgoN
) nempe, ʒ
Ptetio, t.
Pan. .

m, conlet, ihI

it, nt 20:
ſunt hieà NNRto.

lin er 10 z.
6. col. 1, Pinc.
Nidbar abba dd

Got Aiſen ſol.
D eeh

ſe in oun Aijeh W
not. WN O
6io Hie del.
loloco, Aeie
geln 1. 10, . 31

Cter per cſdto.
tam, 1 ſedun
orſel, lunn eg

1n

minus mecum] Si is mihi conſilium dederit, 36. ut eam cum filiis hominis, ſicuti

S 8

NUMERORUM. 1195

vinationes in manibus eorum] Omnes ſpecies 26. divinationum (erant in eorum ma-
nibus,) ne fortè diceret (Bileamus:) non ſunt apud me inſtrumenta (divinatoria,) qui-

bus uti poſſim; 27. alia explicatio: divinationem iſtam tulerunt in manibus ſuis ſe-

niores Midianitarum, 28. dixerant (enim,) ſi ipſe hac vice nobiſcum venerit, eſt in
eo (Bileamo) aliquid; 29. ſi verò ipſe nos diſtulerit, 30. nihil eſt in eo utilitatis, 31.

quocircà, dum dixit eis (Bileamus:) manete hic (iſta) nocte, dixerunt: non eſt in eo
ſpes, (ideò) reliquerunt illum & abierunt, dicitur enim: & manſerunt principes Mo-
ab apud Bileamum; 32, ſeniores autem Midianitarum abierant. Verſ. 8. Perno-
Sate bic] Non requieſcebat ſuper eo (Bileamo) Spiritus Sanctus, 33., niſi noctu, &
ſic in omnibus prophetis populorum hujus mundi, 34. qui idololatriæ ſunt dediti,

ſcriptum enim eſt: & dixit Dominus * Labani, Syro, in ſomnio noctu, 35. perinde
ac ſi aliquis ** ad pellicem ſuam veniat occultò. Eod. verſ. 8. Sicuti loquetur Do-

LIIIIII 3 vos

ut, eohlet, 10t,
votut, gnoniam
, iedſinibctti
om 2ntel, 2

, .
Aſchen ,

ſer. Buxrorf. Lex. Chald. fol. 1343. ac Gur Ar
jeh fol. 186, col. 2. med. vide & infr. Num. c. 3 1.
v. 8. n. 32.

24. In notis na ne Verba iſta: ut paululùm

ei decedat, referuntur ad populum Iſraeliticum
&SK hoc modo exponuntur: vyn 7 ρ* ,
i. e, ut paululum de populo Iſraélitico decedat.

“W 1 In MSto 2. poſteà additur: Myli. e. & Ogi.
25. Nempè: maledictionibus tuis, conſer., quæ

ad cap antec. 2 1. V. 2 9. n. 12 I. & n. 122. no-
tata ſunt.
26. Vel: omnis generis inſirumenta divinatoria
erant ia manibus eorum, confer. Gur Arjeh fol.

1896. col. 2. med ac not. in pon inew' b. 1oc.

ubi etiam Bemidbar rabba ad marginem alle-
gatur,.

27. Voluerunt itaque Bileamo omnem excuſatio.

nis anſam adimere; alii dictionem: ' D hic
interpretantur: divinationis pretia, ſicuti autor
Vulgatæ, alii aliter, confer. P. Fagii not. ad
Paraphr. Chald. . loc. ut & Jalkut Part. 1. fol.
242. cOl. 2. med.
2⅝. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 186. col 2. med.
ac not. in nN ne, ubi & Bemidbar rabba
ad marginem allegstur. L
29. Id eſt: aliquid per divinationem præſtare &
efficete poterit, confer, not, in on n h.

=

loc. ut & num. ſeq. 3 1. H. verſ.
30. Vel: ſi rem protraxerit, ſi illam in craſtinum
diem rejecerit ag moram fecerit, ſic verbum
hic interpretor & expono, confer. Jalkus
Part. I. ol. 242. col. 2. med
3 1. I eſt: nihil poterit præſtare & efficere per di=
vinationem, nullum ab es eommodum nobis
eiit ſperandum, vide num. antec. 29. H. verſ.
32. Proùt verſu ſequ. g. h. cap. habetur, confer.
not. in an mW b. loc, ac cap. ſequ. 23. V.
17. Sign.* —
33. Sive: donum propheticum, quod Rabbinis
nomine ν&αεν venit, confer. vV. 5. b. cap.
34. Exceptis Iſraclitis, quicumque enim non ſunt

de gente Jadaica, illi vocantur à Judæis populi
hujus mundi.
*Hac verba: ſcriptum enim eſt: & dixit Domi-
nus, abſunt hic in Hebræo ab utroque MSto.
35. Prcùt Geneſ. c. 31. S. 24. habetur, confer. cap.
ſequ. 2 3. v. 3. num, 1. & cap. 24. V. 4. n. 2 8:
it. Sanhedrin, fol. 10 5. a.
½ Hæc ver ba: perinde ac ſi &c. us que ad: ut per⸗
mittat mihi, abſunt in Hebræo à MSto I.
36. Id eſt: ſi Deus permilerit, ut cum hom inibus
tàm vilis conditionis, ſicuti vos eſtis, abeam, con-

fer. num. ſequ., 3 7. . verſ.

—

„*
1196 NUMERORM. CAP. XXII. CA. W.
vos eſtis, 37. ibo, forſitan non erit mihi honoti, ut permittat mihi (De- ae n.
5,) quò eam † niſi cum principibus magnis. ** Eod. verſ. 8. Et man-
ſerunt] (Verbum ) hic) ſignifieat 2 id eſt: moram. Verſ. 9. Qui-
nam ſunt 3 8. viri iſti agud te?] Venit (hic Deus,) ut illum (Bileamum) errare * Reoni
face- ihro) un pit
4
37. Id eſt: cum hominibus vilis conditionis, cu- n —e eeneen i e Sov v P nae
jusmodi vos eſtis, taxat hic autor noſter faſtum iy nn e enn in deen deeen be⸗
atque ſuperbiam Bileami, qui non niſi cum prin- ene den den neen e eeen eeee icer
cipibus magnæ autoritatis & exiſtimationis ire 5 —⁵ a en eenn enne een e ee ed
voluit, fſicuti mox à Commentatore noſtro hic êce Pyy ?” edoen
exponitur, confer. infrà v. 1 3. H. cap. n. 50. ac dyv n ien Nenn pohꝛ& v NX Ne. donkere
Gaur Arjeh fol. 186. col. 2. circà fin, ac not. in ppa n NN P prp y) N x vv Nl le
nR n h. loc. Tro be nn e bne e e nn e odon
† Hebr. Tm, in MSto z. poſteàadditur: apny en e nee n e nneen wen tliogemm
i. e. vobiscum; (ſed cum princibus &c.) ee nen 9 iyn eee e den mr; carei⸗
s Hebt. n e ey, in MSto TI. pro his; riteafe ene enn eee nn de inmeude
legitur: San aan Sy i, cum illis, qui dAi ee wnn en en nee ee nn aulcnmiß
honoratiores ſunt, quàm vos. Ta dt en ie e en eeenn n en ..11.1. 19.
Conter. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 105. a.. Wwea 03 en n een n ren iid, h
1. Confer., quæ R. Salomo ad Geneſ. c. 3. v. 9. b. „ tenn n y n e nen rachn
34. & àd Eccleſ. e, 10. v. 13. notavit. H DN eeee nn 7* D 1Dann
4 Hebt. Aymi" iſtud, ut & ſequentia, usque ad: in wnn o, ee D den ee (eo) guid
W aan i. e. exſecrare mihi, abſunt à MSto 1. ſed R4 e 13 v En bee doανρ haler ton
in eodem iſtorum loco addita funt ſatis multa, 1 Mne nn Pn — nOhdin in waen enen nrde ilisſuc
nempè hæc: Tw 12 Jeoy n enen n en een Te un Pem Dexf Sa ſind,cmn
rp απnte menb en en en r de) wens re da reg oaltenta
t ere ae nn en n ee en andnor sva ee da den Hierezgninn
Srn e en ene de hn en rnee aen iriiſtiapud te?) I os eſt yran Quinam funt conluezn
Tn e ne m —ven ee n e val aatmepe vehn iie, Juande il- n)a uͦ
arne ew 2 n wen Poy anyrmn by e vult sbet 4 jquem per verba ſua, ipſe inter- Hy P, ſie
Tby axn Syn e nn n re en en eg ce at cii (vel ſibi vult ?) qud alter ei 1od t. n.ke
d ee eenn en nee en e een reſpon eat atqus ille perelus feſponſionem intret omnipdpuid
Paee y n hen by arn Syn e en ad colloquium (vel ingrediatur ad rem ipſam) tun) utillos
n wwen ee ee den ee een ne atque animi ſui ſenſa depromat de illa re, ſie repe- 1mane egne
aWwe nen ne e ene een deee ee ee riturin Jethrone, qui interrogabat Moſen: eur lus, goitennn
beor ee e e een ie Nn ſedes tu ſolus atque omnis populus moratur te in R
nn rn en an nn en en ne (Kitit ſe coràm te) mane usque ad veſperam. dekilnce
èl Pn rwy en (Exod. c. 18. v. 1½.) etenim res iſta, dum tu ſedes dore, goöͤre
X ehn een een e —o D& ſolus, ut ſolus judices, cauſam præbet, ut omnis kagc
m Pen W N onn wbare populus coràm te ſtet 4 mane ad veſperam us.- Danin
ns n ee ien ne e ne n wan que, quoniam nemo ex illis dimittitur in do- –
me Dpn —nX r een n ern mum ſuam, dum ipſius tauſa (ſive lis) non deci- azuan
ntea en e — ry Syi par ditur, atque id omne (Jethro) interrogavit illum Adere ite,
vnn 7Sn r NN & e ne (Moſen,) ut anſam daret reſponſioni, quò (ſcil atio an
Sen n ne nn nenn ween ee Moſes) reſponderet: quia venit ad me po uins ee⸗
p ANn nia eeen e ee een 1 eo a
. diti inr
ibiinmemen

M.n.
—

ſde.
g. Re nar.
l9. G⸗
0) errate

ſace⸗
—
1 Wd D
P den arn
d de
oen
y un
5we
we NN
dan
rnnrn ſore
N ſ N
N rd dd
n) ee
bin
tMne
e
e
in
d d
do vo
NSn eN
N
er e
Quinam funt
Dris quandoil⸗
lur ihle intel⸗
13) qudalerei
Ouſionem inttet
A rem iſſam)
eillare,ſeteye⸗

at Molen: eut

llus moratur te
e 1d veſgeram.
lti dom tu ſoces
Ebet, ut omnis
1 velperam i.
imittitur in 60⸗
ſe lu) on eri⸗
enogziit lün
ſonl, uo Kil⸗
ad me oblut
Ke⸗

CAp. XXII.

NüuMERORUM.

1197

faceret, 39. dixerat ille (Bileamus ſecum,) eſt tempus, quòô non omnia co-

ràm

populo, ut judices populum, & referas eorum

trade illis judicia, quæ ex ore Dei accepiſti, quò

ſpicies, quisnam inter illos idoneus ſit huic rei ae

& c. (Exod. d. c. 1 . v. 15.) quando & inter il- lo, de quo dicitur: num ſemet abſcondet quis-

los negotium (eod. c. 18. v. 16. idque fecit Je-
thro) ut prehenderet illum (Moſen) per ipſius
Verba ac diceret: (v. 18 dict. e. 18.) defatigando
defatigaberis & tu (Hebr. nte , ſic juxtà
texium ſacrum hic in MSto 1. legendum eſt pro
yn i. e. de populus iſte, uti ibidem
mendosè habetur,) quoniam ſolus iſtud facere
non poteris, & populus iſte (defatigabitur eod.
Ferſ. 18.) etenim dum tu illos omnes judicas,
non omnibus illis jus dicetur; ſed qui primò pe-
titionem inſtituet, ejus cauſa (primùm) ventila-
tur 3 cœteri autem omnes exſpectant atque ſtant
mane ad veſperam; verùm auſculta voci meæ,
conſulam tibi, eſto tu pro populo ergà Deum (d.
g. 1 9. V. 19.) i. e. diſcas ₰ Sancto illo Benedicto
judicia, pro populo i. e. ad id, quod opus erit

res ad Deum (eod. v. 19.) i. e. petas ab illo
(Deo) quid judicandum ſit in illo negotio ac
poſtea commonefacies eos (v. 20. h. cap.) i. e.

ſciant, quomodo verum exerceant judicium, ex
eoautemtempore, quo tradideris eis judicia, di-

conſtitnes fuper illoschiliarchos (v. 2 1. d. eap.

19.) & judicent populum omni tempore, (Hebr.

NDy hon, ſic enim juxtà S. Scripturam verſ. 22.

eod. c. 18. legendum pro: y⸗n „na j. e. pro

omni populo, prout mendoſè in MSte I. habe-
tur,) ut illos judicent nec ipſi exſpectent ac ſtent
à mane usque ad veſperam, omnis quoque popu.

lus, qui te nune circumſtat à mane ad veſperam
in ſtatione ſua, cujus remiſſio (ac litium deciſio)
ad chiliarchos facta eſt, veniet in pace omni tem-
pere, quò voluerit, nec moleſtiãâ afficietur, d¶um
te exſpectat, huic ſimile dicitur de Caino (dum †
Deus illum ſic alloquitur:) ubinam eſt Hebel,
39. Vel: in errorem induceret, ſic nyam hic

frater tuus? (Genef. c. 4. v. 9. id enim ideò fe

cit) ut cum eo in colloquium veniret & ut pre-

henderet illum in factis ſuis atque ipſius expur-

gatione (ſive excuſatione, huic ſimile habetur in

illo loco:) & vocavit Dominus, Deus, Adamum,
ac dixit ei: ubinam es? (Geneſ. c. 3. v. 9.) an

—

tibi in mentem veniet, quòd (Adamus) coràm il-

7

quam in latebris &e. (Jerem. c. 2 3. v. 24.) ſe-
met occultare potuerit? ſed (hæc inclamatio
ideò facta eſt,) ut prehenderet illum per ipſius
verba, (ideò) venit eum eo in colloquiaum, huie
ſimile eſt in Moſe (Scriptum eſt enim:) & dixit
Dom inus ei (Moſi:) quidnam eſt in manu tua 5
reſpondit ei: baculus, dixit ei: abjice illum in
terram, (Exod. c. 4. verſ. 2. 3.) ſimile huic eſt.
