n r i e. e ce illæ ſunt ipſæ res profanæ,
ſic in notis na M hic
num- ſeq. 66.

66. Dum illæ adhús ſunt in manu devoventis nec

devenerunt in manum ſacerdotis, nam NR
ð
themata ad ruinam domus teparandam, dumil-

tates (eu bona) evadunt profana, ſic in not.

antec. 6 5.

67. Confer. num. 64. b. verſ. 2 8. & Jalkut Part.

I1. fol. 200. col. 3. it. Sanhedtin, /l. 8 8. 2. &
Bechorot, Yol. 32, a, it. Erachin, ſol. 28. b. &
fol. 29 2. & Temurab, fol. 5. a. & fol, 3 2. 2. 5.
68%. Id eſt: quod res devotæ lacerdotum tàm ſan-
dis ſanctorum, quàm ſanctis levioribus conve-
nisnt, vel, quod res illz devotæ tam de ſanctis
ſanctorum, quam de ſanctis levioribus dici & in-

tur, expono, conf. quæ ſuprà ad Lev c. 7. V. 24.
n, 8 3. it. infta 3d verſ 3 3. h. cap. n. 84. ut & ad

1 e. egiediuntur ad res profanas vel fiunt res pro-

ſunt.

epar RDW h. loc., ubi tract. Talm. Erachin, fol.
2 8. 56 ad marginem allegatur, confer. & num.

ex ponitur, confer.

la adlüe ſunt in manu ejus (devovenfis,) ſacul-

telligi poſſint, ſic verbum ., quod hic habe- 4

Numer⸗ 6. 2 4. V. I. n. 3: de hoc verbo notata

ſant ancta ſans

4 ſesdeſota) ſac
Hietit, (tunc
nn) atilliuse
cgul Qnorktu.

ns mihi incum

Ece abit ad mo

matio, 74
tur hic) Scripe
30. De⸗ follu
us illad polliet

Hietololymna,

6 Qurnzr Ies

Boxlotf. in Lex
ſupta berit, e 5,.
Dum. 70. 8 nu
col, I. citcafin,
70. Pflis iber gan
muüdici, aden
quæ Deo cevota

Qdudtus in brachi

a2d marginem b.
² Mim is, guitale
lenetur de exic

(quoc ſedsellin

ſecit, izenimn, ſi
erickione, ſiin
fer & luptu ler
hum, 59.

Hebr. An,

” Per enorem,
7I. Non verd Het
Arjeh l. 162
1ra. Talmud.
Oo
* Conet. hie 1e⸗
6 ol. 39, a. i,
ſchin, ol. 333
71 Hdel: ego X

ANI.
—

end dicunt:

rote petti.
Geturlacek⸗
VOlas ablo⸗

iſern..

oblo.
bmiſtom de
ſacetdotum
derote Deo

Ci d.

ndam, 6.

(Pertinere)

Nrudn(pol.

er Rsr gue

ſunt

——

mindount, i⸗

ea Alignie

dote, )
ſetes Prokine,
orilut, colet.

deropentis nee
is, nam N
1 n iee. 1nd⸗
ncem, dumil⸗
oNenfis) ,eut⸗
a2, ſic in not.
m Erachin, ol.
conlel. 8 nutn

Piku lat.

ſol 19. H,&
ſdl zierl⸗
dorum tim ſan.

jioribus (ne:

tamn e ſinllis

oibus ici l .

go nie hebe⸗

Lev ..V 14,

. n, 14, Nt

X ſerdo nNa

CArF. NXVII.

ſunt ſanctæ ſanctarum, quàm ſu

IVITICI.

ſ n per eas, quæ ſunt ſanctæ leviores, 69. ac quòd detur
(res devota) ſacerdoti, ſicuti diſeimus in tractatu Talmudico: , 7o. ſi votivum
Herit, (tunc vovens) dat pretium ejus; *ſi verò ſpontaneum fuerit (tunc ſpontè offe-

rens) dat illius optimum. † Eod. verſ. 2 8. Sive Homo fuerit] Veluti ſi quis devove-
rit ſervos ſuos & ancillas ſuas Chananæas. 71. Verſ. 29. Omne (animal) devotam, **
qnuod devovetur] i. e. Quod egreditur, ut interficiatur: ſi aliquis dixerit: æſtimatio e-

jus mihi incumbit, 72. is nequidquam dicit. 73. Eod. verſ. 29. Morte moriatur]

Ecce abit ad mortem, proptereà non redimetur, non eſt ei neque pretium neque æſti-
matio. 74. Verſ. 30. Omnes quoqgue decimæterræ] De decimis ſecundis 75. loqui-
tur (hic) Scriptura. Eod. verſ. 30. Deſemine terræ] i. e. Frumenté. † Eod. verſ.

30. De fruétu arbori] i. e. Maſtòô & oleé. FEod. verſ. 30. Domini *π] i. e. De-

us illud poſſidet 76. ac de menſa ſua præcepit tibi, ut aſcendens comedas in (urbe)

Hnlieroſolyma, veluti dicitur: & comedas coràm Domino, Deo tuo, decimas frumen-

——

ti

1

69. Quæna " res ſint 0 &α&
See enn, vide Rambam in Jad, alleg.
Buxiorf. in l'ex Talimud. Fol. 19 90.: confer, &
ſuprà Levit. C. 6. V. 1I1. num. 49. ac Levit. c. 2 I.
pum. 7e. & num. 7 1. it. Gur Arjeh ol. 162.
col. I. circà fin.

790. Fſt is liber quintus partis quintæ operis Tal-

mudici, tradtens de æſtimatione earum rerum,
gquæ Deo devotæ ſunt, reperitur autem locus ad-
dodctus in Eracthin, fol, 2 8. b. uti in bo
ad merginem h. loc., allegatur.
„ Nam is, qui tale votum fecit, nen ab i. e.

tenetur de evidione, ſi tes deveta fuerit perdita,

quod ſecùs eſi in eo, qui ſpontaneam oblationem
fecit, is enim, ſi res perdita ſit, non tenetur de
exvictione, ſic in not. en ino b. loc. con-

fer. & ſuprà Levit. cap. 2 2. Verſ. 18, num. 57. 6&

Hebr. ran, abeſ iſtud 4 MSto 1. ſed male

8S& per errorem.
7I. Non verò Hebræos vel Hebræas, fic in Gur
Arzjeh bl. 162. col. I fin. confer, etiam hic
tra ct. Talmud. Erachin dict. fol. 28. b. prout in
SeS b. loc. ad marginm allegatur.
XXx Confer. hic tract. Talm. Ketubbot, l. 37. b.
G fol. 39. a. it, Erachin, Fol. 6. a. b. & Kiddu-
72. Ideſt: ego æzſtimationem ejus præſtare volo

3% & quænam

aut debeo, vide ſuprà Levit. c. 2 2. v. 1 9. num.
5Szy. confer, hic Torat Cohanim ac tract. Lalm.
Prachin, fol, 6. 6. uti in nan new 6. loc. ad
marginem allegatur. S⸗
73. Id eſt: is nihil agir, fruſtrà eſt, quonism
3 e en, ne en n n enn z. e. zna-
thema tam grave eſt, ut illud nullò modò redimi
poſſit, ſicuti in Gur Arjeh /ol. 162. col. 2. princ.
habetur. ů M
74. Quoniam illud animal S'ne do re nnn ae
i. e. habetur pro mortuo nec ei eſt pretium, ſic in
not. por ned b. lac. vid'e quæ num antec.
73. h. verſ. annotata ſunt.
75. Confer. verſ. ſequ. 3 I. H. cap. Sign. * in Gur
Arjeh/ol. 162. col. 2. med. hæc adducitur fei
iſtius ratio, quoniam ſil. decima ſecunda
Spn on N; i. e. vocatur res ſancta in
omni (S. Scripturæ) loco; decimæ antem pri-
mæ ſunt .☚ i, e. res omninò profa-
næ, Confer. ſuptà Levit. c., 19. v. 24. n. 12 . &
num. 124. it. Deuter. cap. 14. verſ. 2 3. ibique
rot. num. 5 8. ac not. in no m . loc. it.
Jalkut Part. I. ol. 200. c9l. 3. & Kidduſchin,
Jol. 53, 4. M
† Hebr. , abeſt iſtud ab utroque MSto.
76. Confer. quæ ad Numer. cap. 5. verſ. 8, num.

23. notat⸗ ſunt, it. tract. Talm. Bava kama, fol.

re8 LEVITICI. CAbP.xXVII.

mi & muſtitui &c. 77. Verlſ. 3 I. De decimis ſui] Non verò de decimis ſocii ſui,
(nam) qui redimit decimas ? ſocii ſui, is non addit quintam (earum) partem; quæxnam

verò eſt iſthæc earum redemptio? (nimirùm,) ut ei permiſſum ſit, comedere illas in-
omni loco, 7⁸. nummos enim adferre & comedere poteſt in (urbe) Hieroſolyma,
veluti dicitur: & dabis pro pecunia &c. 79. Verſ. 32. Sub virga] Dum (aliquis)
venit, ut † decimet illa (pecora,) tunc is educit ex oſtio (pecus) aliud; decimum autem
percutit virgâ, quæ colore rubeo 80. tincta eſt, ut cognoſcatur, quòd iſtud (pecus)
ſit decimum, ſic facit ovibus & vitulis* uniuscujusque anni. Eod. verſ. 32. Eri-z
ſanctum] Ut adferantur ad altare ſanguis ejus & membra ejus; &1, caro autem co-
meditur à dominis (ſacrificium offerentibus,) nam ecce (caro) non connumeratur cœ-

teris dationibus ſacerdotii, 82, nec reperimus, quòd (caro illa) dari debeat ſacerdo-

tibus. Verſ. 33. Non inquirat] Quoniam dicitur: omne ſelectum rerum, quas no-
veritis, 83. forſitàn debet (aliquis etiam hic) eligere & ſegregare optimum? lex (hic)
dicit: non inquirat inter bonum & malum, (nimirùm) tàm ſuper perfectum quàm ſu-

per

2 —
— —

77 Sieuri Deuteron. c. 14. v. 23. habe: ur,/ ubi vide]* Nam piæceptum iſtud ſolum in bobus & ovibus

Raichi not. confer. & Gur Arjeh /ol. 162. col. 2. locum habet., ſic in not. as m h. loc. ex-

med. ac not. in e n. b. loc. ponitur.

& Hebr. Wyn, poſt vocem iſtam in uteoque MSto &S1. Sic interptetor hic hà, erant autem membra

additur: uw i. e. ſecundas, confer. verf. præc. ilta ſive partes ſacrificiorum, quæ ſuper altari

30. h. cap. n. 75. vid. & Kidduſchin, Fol z20. 6. comburebantur, de bove & capfa: adeps, qui

& fol. 24. a. it. Bava kama, fol. 69. 5. & Bava operit inteſtina & qui eſt ſuper ventriculo, item:
mezia, ol. 53.5. & Sevachim, fol. 6. a. 1, Era- duo renes eotumque adeps, item: adeps ilio=
chin, fol. 30. b. . en S
: .c. 18, V. 3 1, it. ad Deu- nis ſacrificiorum comedehatur, prout hic 4Com-
7 Vide, quæ 24 Rumner⸗ . recter, 2 14. V 123. mentatore noſtro notatum eſt, confer, Buxtorf.
en8. netataſunt. õs Lex. Talm. fol. 124, vide etism, quæ luprà ad
79⸗ Proùt Deuteron. dict. s. 14. v. 25. Babetur, e e R se,aehinn ai gn hante,
confer. quæ ad Numer, cap. 18, V. 27. num. 46.] ol. 136, b. it. Bechorot, Jol. 54. 5. & fol. 5 8.

Confer. hic Bechorot, JHl. 2 1. b. it. Jol, 53 2. 82. I eſt : caxo non refertur hic inter illas res, .

chim. ol. 9. a. .. 37. 1 Menachor ſl. tionibus fieri ſolet.
6. 2. 60 Temura Fo . 29.32. Eha a, ¼ 3 13. 83. Ficti Deuteron. . 12. v. . z. Rabetur, eonſr.

a. hic Bechorot, fol. 32. ordo verborum in utro-

220. Miniô, rubricà, Hebr. No', confer. quæ ad 7. 6
ExOd. c. 27. v. 5. n. 58. notata ſunt, vide & P. * Msto hic mutatus eſt, eo dem manenis len.

Fagii not. ad Paraphr. Chald. b, loc, it, Becho- u.
rot, l. 12.a, & ſol, 57. à, b⸗

rum & reticuli hepatis & c. caro autem 4 domi-

(ALl.1.

—
Perritolumca
honziz ſed uc

iiGtu)n

luretet Mijeſtan
eckum fuit tel

—
. Coalet. gar n
geyerbo nl,

ſunt, cObler, b

A Fel Sz. bei
6t lden: ai
ſanca, ſie Hedr
ſequentibus gecl
genqumſit, con
tol. i ni
ama;, ol.1 ..
. Conler, Deu
Deuter. cah. 13.

646. Zirer z uſum

. hie don, con
idigue Ralhi n
11h. 2e Gur 4
hͤdetr enceptin
piepe
Viumant ohrs

nNI .
Amn

miloriſii,
In; gvenam
dete llaz in,
lierololyma,
un (alini)
imum autem
ucd (pecuu)
etl 32. Bi
o autem eb⸗
umeratur co.
beat ſaceto.
um, guasno⸗
m? ler hic)
tum guimu⸗
eer
—

bobur oribue
hv /. loc, N⸗.

tautemmenbai
gus ſupet lati
pra: aWepe, gui
enttieulo, ilem:
em,: adeps ilio⸗
autem4 domi⸗
outhie /Cem.
cOnfer, Buntoft,
n,qur upti 24
Unt, it, Baya me⸗
9, 1, 8 Chalin,

inter ilu s,
auti inalüisobla-

habetut, wele⸗
Aborumm in ulro:

NuMERORUIM.

039

per vitioſum cadit 84. ſanctificatio, ** non quidem, ut offeratur illud, quod
horat; ſed ut comedatur ſecundàùm legem decimarum, & ut prohibitum ſit, ne quis
iſtud (pecus) tondeat 85. aut illéò ad ſervitium 386. utatur. l
D

H N

Vitiô la-

—
S

I.

Erſ. r. Et locutus eſt in deſerto Sinai primo (Sie) menſir] Quoniam dilecti
erant 1. illi (Iſraëlitæ) coràm eo (Deo, ideò) numerat illos omni tem-
pore, quando egreſli erant ex Egypto, numeravit eos (Deus per Mo-
ſen,) quando ceciderant propter (peccatum) vituli, numeravit illos, ut
ſciret, quinam eſſent ſuperſtites, quando venit, ut ſuper eos † quieſcere

faceret Majeſtatem ſuam Divinam, z. numeravit illos, primo die (menſis) Niſan 3.

erectum fuit tabernaculum ac primo (die menſis) Aprilis 4. numeravit eos. Verfſ.

2

84. Contfer. quæ ſuprà ad verſ. 28. h. cap. n. 68.

de verbo men, quod etiam hic habetur, notata

ſunt, confer. & Bechorot, Fol. 14. b. & Fol. 36.

b. & ol. 53. b. it. Temurah, fol, 13. a.
X ει Id eſt: ſanctifieari vel conſecrari poteſt, fit res

ſancta, ſic Hebr. m hic interpretor atque in
ſequentibus declaratur, quomodo iſtud intelli-

genqum ſit, confer. hie Jalkut Dart. 1. ol. 20 1.
col. I. circà fin. it. Bechorot, fol. 3 2. b. it. Bava
kama, ol. 13. a. .
2 5. Confer. Deuteron. cap. 1I2, V. 15. n. 57. &
Deuter. cap. 1 5. V. 19. n. 66.

86. Sive: ad uſum aut opus aliquod, Gc interpretor

hie Say'y, confer. Deuter. dict. cap. 15. v. 19.
ibique Raſchi not. item D. Wagenſeil. Sot. p.

589. ac Gur Arjeh fol. 117. col. 1. med. ubi

habetur exceptio quoad aſinum, qui aya ir
Eya 1i. e. permiſſus eſt dominis quoad fer-
vitium aut opus perficiendum, conſer. Exod. c.

—

13. V. 13. Sign. *½ & n. vo.
I. Confer. hic Exod. c. 30. v. 1 5. . 3 7. ac dict.
c. 30. V. 16. n. 43. it. infrà Num, c. g. v. 16. n.
56. confer. hie Peſachim, fol. 6. „, .
† Hebr. =vwyy, in utroque MSto pro co legitur
nn i. e. inter illos.
2. Sive: gratioſam præſentiamſuam, Hebr. deD
de cujus vocis ſi gificatione alibi à me dictum eſt.
3. Is menſis Martio noſtro ferè reipondet, confer.
Exod. c. 30. V. 16. n. 47. & Exod. cap. 3 1. verſ.
19. num. 30 it. not. in . n „, loc.
4. Hebr. W, qui menſis Aprili noſtro maximam
partem reſpondet, confer. Exod. dict. c. 3 e. v.
15. num. 51. & Exod. c. 3 1. v. 1 8. num 30. it.
Exod. c. 3 8. v. 26, num. 2 6 atque Numer. c. 9.
V. I. n. I. ac Num. c. Io. v. 11. num. 1 8. vide
S& not, in 'ma n p. loc. ubi hac de re
plura.

Pppr

1040

NUMERORUIM.

CAb. I.

2. Secundum familias ſuas] (Dixit Deus Mofi:) ſupputa numerum uniuscujusque tri-
dbus. Eod. v. 2. Juxtà domos patrum ſuorum] Is, cujus pater eſt de una tribu; mater au-
tem ejus † ex alia tribu, annumerabitur tribui patris ſui. 1 Eod
capita eorum **] Per ſiclos (numerate, ita, ut) dimidium ſicli . pro quolibet capite
(numeretur.) Verſ. 3. Omnis, qzi egreditur in militiam] Narrat (hic Scriptura)

quòd non egrediatur in militiam is, qui minor eſt viginti (annis.) Verſ. 4. Ee vobis-

cum erunt]
jusque tribus.

vem, 7. quæ in cœtu (emergit.) Verſ. 17.
Eod. verſ. 17. Qui nuncupati erant] Ei (videlicèt Moſi à Deo) hie

Verſ. 18. Et recenſiti fuerunt ſecundum familias ſüzs] (Nimirùm)

cipes iſtos.
er nomina. 8.

Càùm recenfueritis illos (HHraeëlitas) erunt vobiseum 6. principes uniuscu-
Verſ. 16. Hiſunt vocati cætu] Qui vocantur ad quamlibet rem gra-

Viros ilos] (Nempè:) duodecim prin-

adduxerunt libros natalium ſuorum & teſtimonia honorifica 9. nativitatis ſuæ, ut u⸗

nusquisque juxtà gen

ealogiam aggregaretur tribui (ſuæ.) Verſ. 49. Verunmmen=
tribum Levi non numerabi] Digna eſt iſta legio 10. regis, 11., ut ſola 12. numere-

—

F Hebr. è DavD WMN), abfunt iſta 4 MSto I.
„ Confer, quæ infrà ad Numer. e. 2 6. v. 2. n. 2.
notata ſunt, it. Naſir, fol. 49. a. & Kidduſchin,
Jol, 69. a. .
x Hebr. y iſtud & ſequentia usque ad:

Nex) hn i. e. omnis qui egreditur, abſunt 4 MSto

1. confer. Bava batra, fol. 109,. 5. it. Bechorot,
Jl. 47. 2. .
5. Hebr. ypa, de quo vide Geneſ. e. 24. V. 22. n.
57. & Exod. cap. 3 8. v. 26. n. 25. ideò autem
Gebat numeratio per ſielos, ne, ſi ipſi homines
immediatè numerentur, plaga ſeu peſtis illos in-
vaderet, ſicuti Davidis ætate contigit, 2. Samuel.
c. 24. ſeriptum igitur eſt Exod. c. 30. v. 12. det
unusquisque expiationem animæ ſuæ Domino
in eorum numeratione; ne ſit in eis plaga & c. vi-
de hic Gur Arjeh fol. 162. coh 3. med. & Iſaac
Abarbenel ad 2. Samuel. dict. cap. 24. it. not. in
oner rS h. loc.
6, Coenfer. infià Numer. c. 7. V. 2. ibique Raſchi
not. num. 17. . .
7. Quæ eſt alicujus momemi ae ponderis, ſic da

Pabum hic interpretor, vel: quæ ſit alicuias
exiſlimaionis ae dignitatis, German. eine Sa⸗

che / ſo Ehre mit ſich fuͤhret i. e. rem, ui an-
nexa etii dignitas, in notis „ e exe e
nitur, ut dent viri è cœtu vocati 739 ord xy
— i. e. conſilium & ordinationem quo-

ad omnia, quæ Gti ſunt neceſaria, confer. 4

not. ad Eſai. c. 48: v. 15 num. 19.
X Hebr. , abeſt iſtud hic ab utroque MSto-

8. Sic in Gur Arjeh fol. 162. col. 4. princ. expli

catur, nempè: Spv & e en ne e
npn N NV & i. e. quoòd Sanctus ille Bene-
nedictus expreſſerit ei Moſi hic eorum (principi-
um) nomina, dum dixit: iſtos accipies, confer.

S& not. in b'pan DW . loc. it, tract. Talmud.

Sanhedrin, fol. 56. 2.
9. Die verba illa on hic interpretor juxtà

notas in hnan m, ubi dictio nom exponi-

tur, quòd ſignificet: Man i. e, honotem, poſ-

ſes etiam vertere: teſtimonia valida ac pro-

bantia.
10. Hebr. '?, nam T7n day zrn i. e. legio

eſt ſervus zegis, vid. Buxtorf. Lex. Chald. ſol.

1I23. quaſi Phalanx regia fuit iſta tribus Leviti-

ca, & ideò digna, quæ ſeparatim numeraretur,

conſer. infrà Numer. c. 3. v. 15. n. 19.
II. Videlicèt: Dei, ſummi regis, nam Levitæ

e ADn ee en i. e. obſervabane cu-

ſtodiam Sanctuarii, uti in Gur Arjeh Fol. 162.
col. 4. med. habetur, quocircà Levitæ cum co-

teris Iiraelitis non numerabantur, confer. & nor.
ðU

in Dinan neu, ubi etiam tract. Talm. Bava
batra, fol. 12 1. ad marginem allegatur, vide
Numer. dict. e. 3. V. 15. n. 19. Z
12. Sive: per ſe, ſeparatim, non ſimul gum cee-
31193

Eod. verſ. 2. Secundum

—
—

—
tr; alla⸗ epon

ſtituetetut dect

illi moretent

tum tselitatun
ſo. NuAuten/
gnifiat h

ſem, cui guis
DTPle,

car hic)junta l

bant ut pfofil

illud (tabernacn
eſcebat nubes ib

caqaſirit (Nempe

nu Divini, 16, V.
talunt in iſto lib
ſut indinatio
ſeceritis) &et

erit incignatio

Kcr Il,

—

telig trihubus, ic
cat.

Contek bic Ixo⸗
Kinfti umer,e,

t. 10. , .. num,:
Conter R. dalom.

Lintii Numer e⸗

Chrop, t, 1 l,.1
perl. 14.

1. Vide Aüher, e1

b loe ut Gor4

tonfer & Nomer,
i. Conſer hie
ALcir;
1fn. a no

d d ell: morted

öfusgue tri.
matetau-
1. Elundn
olidet caite
e Setiptvra)
4. Ei robu.
Pes uniuscu.
lbet tem gte⸗
decim prin.
liDeo) Iie
(Nimirum)
liisſaee, ut u⸗
runamtn.
1n. nunert.
D

19
hogne A.
, prine, apl.
Nb ne
ncus ile Bene⸗
orum (prigcipi⸗
dccipies, conlel.

tlack, Talmud.

Merpretor funtd
0 Dyn eyponi.
honofem, pol.
ſalice e gie.

ie. ege
ler, Chald, foh.

zattibus Leyi.

m numeraretult,
6, dam Leſil?
obleryabant cu⸗
ANiæ cumn (ck.
,contet 10,
c. Tolr. as
legztut, ſilee

Sndl on ..

ul

erit indignatio (Di

CAD. I.

NIMERORUMAM.

1041

tur; alia expoſitio: præviderat Sanctus ille Benedictus, quod futurum eſlet, ut con-
ſtitueretur decretum ſuper omnes, qui numerati erant à nato viginti annos & ultrà,

ut illi morerentur in deſerto, (quocircà) dixit: ne ſint (iſti Levitæ) in ſumma (cœtero-

rum Iraélitarum,) nam illi ſunt mei, quia non errârunt in (peccato) vituli. 13. Verſ.
50. Tu autem praſice Levitas] (Verbum Pe notat) juxtaà Targum: , quod ſi-
gniſicat )* (nempéè: 5Wi. e. principatum (ſeu prafecturam) ſuper aliquam-

rem, cui quis præficitur, veluti (accipitur in illo loco:) P21 i. e. præficiat rex
D1 P i. e. præfectos. 14. Verſ. 5 I. Depenant illud] (Verbum ſignifi-

cat hic) juxtà Targum ejus: [P' i. c. diflolvant, 15. quando (kſraélitæ) venie-
bant, ut proficiſcerentur in deſerto ex profectione una ad aliam, (Levitæ) diſſolvebant
illud (tabernaculum,) ne erectum ſtaret & ferebant illud usque ad locum, ubi qauui-
eſcebat nubes ibique caſtra metabantur idq; erigebant. Eod. v. 3 1. &r extraneus qui at-

cxeſſerit] (Nempè) ad iſtud eorum (Levitarum) miniſterium. Eod. v. 5I. Moriatur] Ma-

nu Divinà. 16. Verſ. 52. lnusquisq; ad vexillum ſuum] Quemadmodùm vexilla ordina-
ta ſunt in iſto libro, (nempè:) tres tribus ad unumquodque vexillum. Verſ. 53. Ne
liat indignatio] Si feceritis juxtà præceptum meum, non erit indignatio; ſi vero non
(feceritis) & extranei 17. neceſterintad iſtud illorum (Levitarum) miniſterium, tunc

Src. 195.

—

vina,) veluti deprehendimus in facto Corachi, nam egrelſla eſt ira-

teris tribubus, id enim dictio: Way hic ſigni-
ſicat. YVM

13. Conter. hic Exod. c. 32. v. 2 6. num. 94. vide

& infrà Numer. c. 3. v. 12, num. 1

7. ac Deuter.
c. 10. V, 8. num. 2 1. & num. 23.

* Confer. R. Salom. ad Exod. c. 29. v. 9, num. 20,

& infrà Numer. cap. 3. v. 7. Sign. * it. not. ad 1.
Chron. c. 11, V. 2 5. & Abarben. ad Eſai. cap. 3.
yerſ. 14.

11., Vide Efther. c. 2. v. 3. ac not. in D'p o

b. loc. ut & Gur Arjeh fl. 162. col. 4. med.
confer. & Numer. c. 3. Verſ. 10, num. 13.

15. Confer. & hic Gur Arjeh dict. ol. 162. col.

4. cireà fin. ac not. in Smon meow b loc.

Numer. c. 4. verſ. I 5F. n. 27. & Exod. c. 2 9. verſ.
36. n. 162. vide & Gur Arjeh ol. 162. col. 4.
circa fin. & not. in nam new h. loc. (Gœter
ruùm verba iſta: M ae i. e. & alienige-
na accedens moriatur, inſculpta fuerunt gladio
aureo, qui Herodis, regis, mandatòô januæ aureæ
parietis argentei, inter porticum & templum
conſtructi, impoſitus fuit, de quo vid. Gorion.
lib. 5. «. 26. pag. 46 I. juxtà diſtinctionem li-
brorum & capitum editionis Gothanæ, in veteri
editione eſt liber 6. c. 5 5. confer. hic tract. Talm.
Maccot, fol. 24. a. Z
17. Extranei hic ſunt, qui non ſunt de tribu Levi,
confer. Levit. c. 2 2. verſ. I1 5. n. 51. & alibi.

16. Id eſt: morte divinitus immittendà, non ho-

minum gladio ſen posnà humana, gonfer. infrà,

Ppopppp

18. Vide infrà Numer, c. I7. V. II. al, cap. 16, .
46.

CA. II.

1042 NuMERORUIM. ”

CAr. I..
Erſ. 2. Sub ignis] Unicuique vexillo erit ſignum, (nimiràùm) mappa 1. co-
lorata ei appenſa erat; color unius (mappæ) non erat ſimilis colori alterius;

(ſed) uniuscujusque (ſgni) color erat idem, qui erat lapidis pretioſi, qui infi⸗
Xxus erat pectorali 2. & hoc modéô cognoſcet unusquisque vexillum ſuum; alia ex-

=

plicatio (verborum iſtorum:) ſub ſignis juxtà domos patrum ſuorum, (nempè:) ſub

ſigno, 3. quod tradiderat eis jacobus, ipſorum pater, quando illum extulerunt ex ⸗
gypto, nam dicitur: * & fecerunt ei filii ejus ita, uti præceperat eis, 4. Jehuda (ſcili-
cèt) ac Iſſaſchar & Zebulon tulerunt illum àâ plaga orientali; Ruben autem ac Sime-
on & Gad à parte meridionali &c. ſicuti habetur in Tanchuma 5. in hac Paraſcha. 6.
Eod. vetſ. 2. Eregione] (Videlicèt ut diſtet) ſpatio unius milliaris, dicitur enim in (li-
bro) oſuæ: enimverò ſpatium erit inter vos & inter illam (arcam) quaſi duorum mil-
lium cubitorum, 7. quantum poterant ire Sabbatho; 8. Moſes autem & Aaron eo-
rumque filii ac Levitæ propè illud (tabernaculum) caſtrametabantur. Verſ. 3. Ad
orientem] Anterior pars dicitur p; quænam veròô illa eſt? (videlicèt) plaga ori-

entalis; occidens autem dicitur Hπ i. e. poſterior pars. 2. Verſ. 9. Primo loco

preficiſtentur] Quando videbant (Iraélitæ) nubem 10. ſeſe elevantem, (tunc) ſacer-
dotes clangebant buccinis & primo loco caſtra jehudæ profiſcebantur & quando
ibant, eodem illi modo ibant, quò erant caſtrametati, (nimirùm) Levitæ & plauſtra in
medio, 11. vexillum jehudæ in parte (ſive plaga) orientali, vexillum Rubenis in par-

blioth. Rabbin. 2c . α , & Battoloecc.
Sive: ſectione, Hebr. “, quo nomine inter-
dum etiam vocatur verſus aliquis ſive textus Bi-
blicus.

1. Hebr. o i. e. mamtile ſeu linteum, haſtili afii
xum, quod furmis præfertur, lu læi nonulares 6.
vertunt: Ein Banier mit einem Seidenen

Tuch/ conter, not. ad librum Prec. jud. part. 2.
p. 9:. b. princ. ac not. in 'pan ino b. loc. 7.
it. Buxtorf. Lex. Chald., ſol. 1239. ut & not. ad
Eſai. cap. 3. V. 2 2. num. 60. . J
2. Vide hic præ aliis P. Fag. in not. ad Paraphr.

ad Paraphr. Chald. ac Junii & Tremellii not. h.
loc. it. Gur Arieh ol. 162. col. 4. fin. ac mot.
in 'nes mov b. loc. ubi etiam Bemidbar rab-

Mð

Chald. h. loc. be ad marginem allegatur. “””M
3. Confer. quæ ad Geneſ. c. 50. V. 12, n. 1 9. nota- 8. Ejusmodi ſpatium bis mille cubitorum ſive pas-
ta ſunt. ſuum Judæis na inn Gicitur.

* Hebr. nNav' iſtud é6 ſequentia, usque ad: T1
i., e. Jehuda &c. abſunt à MSto zZ.
4. Vide Geneſ. dict. c. 5o. V. 11. confer. & not.
in npon no bp. loc.—

I: med. ôM
10. Confer. etiam hic Gur Arieh ol. 16 3. col
fin. ac not. in nom Mmow h. Joc.

7

7. Sic vocatur Medraich ſive Commentarius va- 11. Contfer. hic quoque not, in Smam nee

Aus in Pentateuchum Moſis, confer. Butort. Bi-lec.

Vide Toſuæ c. 3. v. 4, confer. hic P. Fagii not:

9. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fol. 163. col.

—,—
menidionalb

mnli atte. Ve

l. 12. Bod,7

Poltilvenhe)

nes unumguod

tm. Eod erl
i.c. ad locum ſ.
ieeplagalatefi
cunque etende
4 m] (Iliud:

. Prope eunm⸗

Etli.
nonmi
(bie)ge
ad indicandum,
ptutaperinde,

Mbn] (ndie

1. Nempe: pol⸗

lum Rubenis, its
In medio caltrort

ir, vide Gut à

dot. in dhn m
chim, fol. 61.:
ſl. 9ſ , 6.
13, Confer qur a7

140, DOtatà funt

14, bum. 61,&
um 13.
3 Hebr. Dwonn n
vrnie, ilg igle
legioren lenſu
nus.
„1¹ Kebr. M, in u
Wyie k.igle,

eue cohatet

CAL. .

Ppa 1. cO.
Ni alterins;
dluiind⸗
m; Alia e.
empe.) ſub
erunt ex ⸗
thucaſleill.

emn ac dime. .

Paraſcha. 6,

enicn in (l.

luorum mil.
Aaron eo-
Verl⸗3. k
)plega oi.
hriyo e
ſaneſlrer

& gendo

Apl lauſtta in

benis inpat⸗

l

die . Fagine

uneli no, .

. tn 6
unlſeſes.

In. ðU
l. 163,00,

l 163 ol ,

Baitollc.
Onomine inle.
ſye textus Bi-

CAP.1Il1. IMERORIM, 1043

te meridionali, Vexiſlum Ephraim in parte occidentali & vexillum Dan in Septentrio-
nali parte. Verſ. 17. Et prefitiſceatur tabernaculum teſßtimonii] Poſt duo iſta vexil-

la. 12. Eod. verſ 17. Sicati eaftra metzbauntur, im & profciſeentur] Sicuti (Gam) ex-

poſui, (nempè) profectiones eorum (Iſraelitarum) erunt, uti illorum caſtrametatio-

nes, unumquodque vexillum ambulabat, ad partem ſreplgam mundi) ſibi præfini-

tam. Eod. verſ. 17. Ad manum ſaam] (Verba iſta: —

Pſignificant: P
i. e. ad locum ſuum, 13. nec dictio à ſeniu ſuo literali recedit, *) u Oe

1. e. plaga lateris ejus vocatur: ** 1) l ie, ad manum ejus, quæ cohæret ei, quo-

cunque extenderit manum ſuam, en ſon aiſe, linguâ vernaculà. Verſ. 20. Erjux-

14 eum. (Iſtud: y) hic figniſicat) arta fargam ejus: Mv F n 1. 6. &

propc eum-

CAP. III.

Erl. 1. ne en generationei 1. Aaronis & Maße] Atqui illa (Seriptur ie)
non meminit, niſi filiorum Aaronis; (non verò Moſis;) nominantur autem
(hic) generationes Moſis, quoniam ipſe illos (Kili ios Aaronis) docuit legem,
a indicandum, quòd, quisquis docet filium proximi ſui legem, is reputetur à Scri-

ptura perinde, ac ſi pater ejus ſit. 2. Eod. verſ. I. In die, qua locutus eſt Dominus ad

nchn] (In die illo) factæ junt iſz generationes ejus (Moſis,) quoniam ipſe docue-

PpppPP5 ”M Aar

12. Nempe: poſt vexillum ſehudæ & poſt vexil- nachot, ol. 9 6. 2. M
lum Rubenis, ita, ut tabernaculum teſtimonii 1 lia hic exprimo: de e abſunt ine Gal-
in medio caſtrorum Iſraeliticorum proficiſcere. Iica hic ab utroque MSto, confer. Raſchi not: ad
tur, vide Gur Arich fol. 16 3. col. 2, princ. e „ Samuel. c. 14. v. 32. n. 13. ubi plura de iſta
not. in b'non rD h. loe. it. tract. Talm. Seva- Voce Gallica.
chim, fol. 61. 2. & l. 116. 6. it. Menachor, I. Hebr. Hin, quo nomine nonnulli intelligi
Jol. 9 5. a. 5. volunt res geſtas & quæ acciderunt Moſi & Aa-
13. Confer. quæ ad Deuteron. cap. 12. verl. 40. d. toni, hinc etiam Junius ac Tremellius locum i=
240. notata ſunt, it. not. ad Hiob. cap. 1. v. ſtum ſic verterunt: hæc autem ſunt generatio-
14. num. 51, & not. ad 1. Chronitc. 27* V. 29. num Aaronis & Moſis, vide not. ibideinnac P2
num. 13. Fag. ad Paraphr. Chbald. h. loc, confer. G n. .

2½ Hebr. ynwpn- T, in MSto z. pro eo legitur: p. verſ. 1. it. tract. Talm. Sanhegein, ſol 19. .

vpni. e. illa ipſa eſt, ſcil., manus, ut juxtà illam & S
evachim, fol. 13, a.
lecionem ſenſus ſit: nec dicdio eſt ipſa ma 1ol. 13
XX Hebr. , in utroque MSto pro eo legitur:
„ , i. c. ipſa. ut ſecundum idam lectionem ſir 1 ris noſtii explicatio adducitur, vide etiam Gar
ſenſus: plaga lateris ejus ipſa eſt ad manum e Arjeh ol. 163. col. 2. prinç. S& . 3., . Verf.

ius, duæ cOhæret &c. cOnfer. hic tract, Talm. Me- 1.

2. Vel: ac ſi ipſum genuerit, conſer. hic præ aliis
p. Fagius ad Paraphr. Chald, ubi Commentato-

10444 — XAüNMERCREUME.—
rat 53. illos (filios Aaronis) id, quod ipſe didicerat ex ore Majeſtatis Divinæ. * Verſ.
6. Et miniſtrent ei] Quodnam verò eſt iſtud miniſterium? (nimirùm id, quod mox

ſequitur:) & obſervent obſervationem ejus, 4. quoniam cuſtodia Sanctuarii ei (tri-
bui Levi) incumbebat, ne quis extraneus accederet, veluti dicitur: tu & filii tui'& do-

mus patris tui portabitis iniquitatem Sanctuarii, 5. Levitæ autem iſti illis (filiis Aa-

ronis) opitulabantur & hoc eſt (illorum) miniſterium. Verſ. 7. Et obſervent obſerva-

tionem ejus] Omne officium, cui aliquis præficitur eique injunctum eſt, ut iſtud ob-
eat, vocatur NPDi. e. obſervatio (ſeu cuſtodia) in tota Scriptura, ut & in lingu4
Miſchnæ, veluti dicitur de Bightan & Theres: 6, nonne obſervatio mea 7. & obſer-
vatio tua ſunt eadem? ſimili modo (accipitur dictio:) Dνâ i, e. obſervationes

Sacerdotii ae cultus Levitici. Verſ. 8. Et obſervationem filiorum Iſrazlis Nam

omnes (filii Ifraëlis) obſtricti erant ad res neceſſarias Sanctuarii (obeundas;) ſed
quoniam Levitæ illorum locum intrabant, ita, ut ipſi (Levitæ) eorum vice fungeren-
tur, 8. idcircòô accipiebant iſti (Levitæ) decimas ab illis loco mercedis ſuæ, dicitur
enim: quia iſta eſt merces veſtra'pro miniſterio veſtro. 92. Verſ 9. Hidatiſunt ei]

In auxilium. 10. Eod. verſ. 9. E ſiliis IGrazëlis] (Iſtud &âb hic accipitur) pro:
Ai. e. & medio filiorum Iſraëlis, ac ſi diceret: de omni reliquo cœtu ſeparati

ſint eam in rem (Levitæ) decretô Dei ipſeque dedit illos ei, I1. nam dicitur: &
dabo Levitas dono &c. 12. Verſ. 10. Aaronem autem & ſilios ejus præficies] (Ver-

bum PN) hic) notat H1 P i. e. Præfectutam; 13, non verò ſignificat i. e.

nu⸗

3. Senius eſt: quoniam Moles docuerat filios Aa-
ronis legem, ideo generationes iſtz ad Molſen
referuntur, quaſi ipſe illorum eſſet parens, vide
num. antec. 1. & 2, it, not. in nan n h.
loc.
* Hebr. rnayi. e. potentia, fortitudo, 4 Rabbi⸗
nis & Cabbaliſtis refertur iſtud inter Epitheta
Dei, vid. Buxt. Lexic. Chald. fol. 3 85. in utro-
que MSto poſt vocem a addits ſunt iſta:
wra PANX 19 9) i. e, Verſ. 4, In conſpectu
Aaronis Ji. e. Eo vivente.

4. Uri veriu ſequ. 7. , cap. habetur, ubi vide præ

aliis P. Fagii not, ad Paraphr. Chalq.
5. Vide inira Numer. cap. 19. v. I1. confer. hic

Gur rjeh fol. 16 3, col. 2, med. & not. in *

nen b. loc.
Hebr. Mah, confer, quæ ſuprà ad Numer. cap. 1
„. 50. Sign. notata ſunt. “
g. De quibus vide Eſther. cap. 2, verſ. 2 1.
. Id eſt: officium, munus meum, erant enim
duo iſti cuſtodes regis, uti habetur Eſther. loc,

alleg.
9. Vel: illorum, nempè Iſraëlitarum, eſſent vica-

rii eorumque locum iatratent, ſic rurev“ hig

interpretor. .
9. Prout infrà Numer. c. 1 8. verſ, 3 I. habetur.
10. Nempés: b's ray aN DeN HMay i.
e. miniſterii ſacri, non vero miniſterii profani, u-
ti in notis bnan E * 6. loc. habetur, nempè, ut in

miniſterio ſeu cultu ſacro Aaroni ejusque filiis
opitularentur, non autem aliis in rebus extrà

cultum ſacrum.
11. Videlicèt: Aaroni
hic eſt ſermo.
12. Prout infrà Numer. c. g. v. 19, habetur, con-
fer. Gur Arjeh fol. 1633. col. 2. med. & not. in
Hi D'h, loc. vide & Numer. dict. e. 8. v.
7. n. 29.
13. Græc. irioο, inſpectionem, R. Salome

ad Pſalm. 109. v. 8. M?â exponit: mvi, e.

magnitudinem ſiyve dignitatem ejus, Gallicè:
prO⸗

r.

sjusque filiis, de quibus

9

“ CA.II.

autnerumn. 4,
nemn ſanguinize
Gita ſunt ſacerdot
lecgidi digoos in
Umtneum? (nen
nccepi Pto lli
gebebat petagi;

ie) prolini 6
d, 17. clecliſun

gumaliguiz egre
dobletrandum
la tibus beritic⸗
1at axor) exi in
pepereet xorl⸗

mabus, nam dum

ptuaginta, dempe
Er oeenin I
eul eorum (eri

——
Poyoſte confet, io
1e Gur Aſeh folel
14. den: numeratiot
goikieatione didio
26,erl. b4. 52
1). Nenpe: ſactum
Mon, (onſer gu
0, 10. nOtala ſam,
Nel. c. 15, V. 31.
l 3. 2 it /ol)
16, Conlet, inkts Nutr
30, . 9,d,4
17, Hd ek: qui non⸗
ſuyn Numc, l.p.
cn. en iei
„ Hebt, an ie,
kaiin atque intans
ifltz in, ut inte
i, is pocari geb
koner, inkti 7,40,
dn drr , ſge.
Dtachin, ſo) 19
in ſol .s.
)) Nimn mribs Ley⸗

—

verſ.
luod mor
tliei ti.
tui d.

(Tlis Aa.

Nr olſert.

tiſtad ob.
in lingus
Kobler⸗

etrationes

Nan

s) ſed
fungeren⸗

CAD. NI.

e, dicitur

iſante
ur) pro:
ͦſepatati
lcitur: &
1) (Ver⸗
E le.
nu.⸗

—

ellent vicar

in

habetur
WNNNI.

—

iirofani

mnem et in

eusque flis
jebus etts

legiu

betun, con⸗
d. & not In
dict. t. . ſ.

R. Salone
E

—

CA. IIl. NIMERORIIM. 104

numerum. 14. Eod. v. 10. &r cuftodiant Sacerdotium ſuum] (Videlicèt) receptio-

nem ſanguinis ejusque ſparſionem, ut & ſuffitum atque miniſteria (cœtera,) quæ tra-
dita ſunt facerdotibus. Verſ. 12. Er ecce ego accepi] Et ego undenam eos (Levitas)
reddidi dignos inter filios Iſraëlis, ut illos Iſraëlitæ mercede conducerent ad miniſteri-
um meum? (nempé:) propter primogenitos reddidi illos (Levitas) dignos eosque,
accepi pro illis (primogenitis,) miniſterium 15. quippe per primogenitos
debebat peragi; ſed poſtquàm illi peccaverant 16., in vituli (adoratione,,
ideè) profani evaſerunt; Levitæ autem, qui non inſervierant cultui idololatri-
co, 17. electi ſunt illorum loco. Verſ. 1 5. Ab eo, qui nuius menſis eſt & ultra] Poſt-
quàm ali quis egreſſus eſt ẽ numero 18. abortivorum, is numeratur, ut vocetur cuſtos
ad obſervandum ſanctuarium, 19. dixit R. Jchuda, filius R. Schallum: ſolita erat il-
la tribus (Levitica) numerari jam inde ab utero materno, dicitur enim: quam pepere-
rat (uxor) Levi in Egypto, 20. ſtatim (enim) atque illa intravit* oſtium 5Ægypti 21.
pepererat (uxor Levi) illam (Jochebedem) eaque connumerata fuit ſeptuaginta ani-
mabus, nam dum ſumma eorum (filiorum Jjacobi) numeras, non reperies eos, niſi ſe-
ptuaginta, dempt unéô; ipſa autem (ochebed) complevit numerum. 22. Verſ. 16.
Ex ore Domini] Dixerat Moſes coràm Domino: quomodo ego ingrediar † taberna-
cula eorum (Levitarum,) ut ſciam numerum infantum eorum? reſpondit ei Sanctus
ille

legio regis (ſlummi i. e. Dei,) quo factum eſt, ut
etiam Levitarum infantes unius men fis numera-
rentur cuſtodes ad obfervandum fanctusrium,
nam 79 y ann i. e. in multitudine
populi honor regis conſiſtit (Proverb. c. 14. v.
2 8.) ſic in Gur Afjeh fol. 16 3. col. 2, med. con-
fer. & ſuprà Num. cap. I. verſ. 49. num, 10. &
num. 11.

provoſte, confer. ſupra Numer. c. I. v. 50. n. 14.
ac Gur Arjeh fol. 16 3. col. 2. med.
14. Seu: numerationem, nam interdum in hac ſi
ghificatione dictio mp accipitur, uti Numer.
c, 2 6, Verf. 64. & alibi.
15. Nempé: ſacrum ſeu cuhus Divinus, Hebr.
ATIaya, confer. quæ paulo antè verſ. 9. b. cap.
n. 10. notata ſunt, confer. & Raſchi not. ad Ge-

neſ. c. 2 5. v. 3 I. n. 166, it. Bechorot, fol. 2. a.
& fol. 3. a. it. ſOl. 5. a. & fol. 47. a.
26. Conkfer. infrà Numer. cap. 8. Verſ. 7. n. 29. &
n: 30, G& v. 9. D. 41.
17. Id eſt: qui non adoraverant vitulum, conkfer.
