a. hypallagen, confer, hic Gur Arjeh fol. 197
24. Scilicèt: expulſari eſtis habitatores terræ, con- aY znot. in den mnr r . 197, 60
fer. verſeſequ. 53. . cap. n. 3 I. ac Deuter. cap. 51. Confer. verſ. ante- 52. b. cap. n. 24.
. . . . 3 1. „. N 2 . Pp-. . 24. ac Gur
1 1. verſ. 3 I. n. 106. vide & Gur Arjeh fol. 197. Arjeh fol. 197. col. 2. princ. ac not. in
cOl. Ihin. QNoTI h. loc.
25. Expoſitio iſta deſumpta eſt Gemee Sota, 31. Vide, quæ ad Geneſ. «. I. v. I. n. 27. notata
4arn vide apud D. Wagen eile in Sot. pag. funt.
695. „ 8 .
26. Vide, quæ cap. antec. 32. V. 39. n. 34. no. 330 Conſer ſaptd Kaumer. c. 26. verſ. 5 5. n. 7 =
tata ſunt, conter. & Gur Artjeh fol197. col. 1 † 3 Gur 4 1974 cOl. 2. prmnc ac not. in
Gn. ac not. in mon n hH. loe. Ne be lors.
27. Vel: pavimento, ſic dictionem oxhisinr E

vVV 1
(A-.
—
i ex 65]
o
In clavos
e
N N 1
tantur, gue
1
Ataue proh
41

Per

cet
ide
indicet ibi
beant. E
Vocatur no
—

cipes ſeptu

—
3 ½ Conſer.
AKTd, in⸗
med. ac o
36. Hübetur
notaut, (
cet: Caxvo
37 Fie etian
wr: 5005
git,tonſt,
Jolu. *

zi. Icilicet:

in Targua
Iue vos, p
1. Conſet, h
Nacheo
.

l 91. 2.

Hedr. o⸗

Peritur,
2. Nam verd
Lu in

Ar.xunn.

—
prdmnen Ge,
oniti fuerunt
enis ſorde.
enient & vog
ellent in or.
onitur pro:)
D
tem
m marmoreo⸗
ſciiptum eſt:
ii. 19, Boc.
15 (Konifcat.)
diualoris) ter.

bitigin eai. e.

blltere. Verl.
31, ſelmonis,
guem ei exie⸗
Iuadi nume-
duodecimn ter⸗
i.

—

im Prec, Jud, patt.

1t, uade e d..

hre in tenam pro⸗
Ctenlis, id, quoch
Bibinum ern col⸗
6,V. k.n. 1 . &n.
hloc.
ſetſe rehabetur.
es tetr ülius per
Arjeh ſo⸗197,c0)⸗
, c.
aap. n 14 1 Glr

nc, ac not, in i

6. Ferl ſ,d. 1
nt. K
„79 Prlae⸗ 4e

7

CAP. XXXIV.

NIHMEROKRUM.

1283

minos, pfo numero tribuum. 34. Verſ. 55. Er ſaturum erit, ut illi, quos reliqueri-

tis ex eis] Futuri ſint vobis in malum. 35.

Eod. verſ. 5 5. In ſpinas oculis veſtris] i. e.

In clavos, qui perfodiunt oculos veſtros, Targum (dictionis Hebrææ:) Mοhd eſt

ND i. e. clavi. 36. Eod. verſ. §5.

Et in aculeos] (Vocem Doo) interpre-

tantur, quòd notet ſepimentum ſpinarum, 37. quod vobis obducitur, ut claudat.
atque prohibeat vos, ne quis egrediatur & ingrediatur. Eod. verſ. 5§. Ee afligent

„o«] Juxtàâ Targum ejus. 3 ⁸.

CAP. XXXIV.

Erſ. 2. Hæc eſt terra, quæ cadet volis &c.] Quoniam multa præcepta exer-
centur 1. in terra (Hraêlitica,) quæ non obſervantur extràâ terram (illam,
ideò) opus fuit deſcribere terminos finium juxtà plagas ejus circumcircà, ut
indicet ibi (Scriptura,) quòd à terminis (iſtis *½) & intrà (illos) præcepta exerceri de-

Eod. verſ. 2. Cadet voba] Quia diviſa fuit (terra) per ſortem, (ideò) diviſio

vocatur nomine H) i, e. caſus, 2. expoſitio autem myſtica 3. dicit: (verbum:
—N ideò hic uſurpatur,) quia Sanctus ille Benedictus HNNi. e. cadere fecit prin-
cipes ſeptuaginta populorum 4. & cœlo eosque ligavit z. coràm Moſe, dicens ei:

XyyyyVyy 3.

ecce

34 CGonſer. & hic Gur Arjeb fol. 197. col. 2. princ.

ac not. in N N h. loc.

35. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 197. col. 2.

med. ac not. in anm m b. loc.

36. Habetur enim hic dictio 'n, quæ, uti hic

notatur, Chaldaicè exponitur, quòd ſignifi-
cet: Clavos ſive palos.

37. Sie etiam in notis pf nov h. loc. exponi-
tur: D25bA ri. e, ſepimentum, quod obte
git, confer, & Michlol Jophi h. loc, it. not, ad

Joſu. c. 2 3. V. 13. n. 2.

3 8. Scilicèt: erit explicatio hujus loci facienda,
in Targum autem ſic habetur: anguſtiabunt-

que vos, prout P. Pagius tranſtulit.
1. Confer, hic Lightfoot, Cenmtur. Chorograph.

Matthæo præmifſ. c. I. pag. 7. med. ac not. in
e e h. loc. it. tract. Talm. Sanhedrin,

Jol. 9 1. a.

Xx Hebr. , ſic in utroque MSto hic additum re

peritur.
2. Nam verbum 7a uſurpatur de ſorte, ſicuti di-
Eitur in illo loco: 77 i, e, (adere fecit

ſortem, uti Eſther. c. 2. v. 7. habetur.
3. Hebr. a& ν, de qua vide Buxtorf Ab⸗
brev. p iſta autem: Ar. i. e. expoſitio autem
myſtica, usque ad: Sd i. c. & erit vobis
S&c. (verf. 3. h. cap.) abſunt hic ab utroque
MsSto.
4. Hebr. α O)aν, ſic in omnibus, quæ qui-
dem inſpexi, exemplaribus habetur; ſunt tamea.
ex Rabbinis, qui legant: r αυe ſe⸗
ptem populorum ſciſ. principes, quæ lectio, ſi
aliquo codice fide digno niteretur, alteriilli præ-
ferenda eſſet, quoniam Moſi ac Joſuæ non ſe-
ptuaginta; ſed ſeptem populi, qui à Deo inter-
necioni deſtinatifuerunt, ſubigendi erant, de
quibus vide Deuter. c. 7. v. I. «αterum de 70.
populis nonnulla dicta ſunt ſuprà Numer. c. 7.
v. 19. . 50. & Numer. c., 29. V. 18. n. 9. ac.
Deuter. c. 32. v. 9. . 45.

5. Conſer. quæ ad Deuteron c, 2s7. 32, num. 5.
notata ſuntr

„

1284 NuMERORüM. CAbP. XXXIV.

—,,—— . . ,.—2 . „R . — 3
ecce nullæ ſunt illis ampliùs vires. Verſ. 3. &t erit vobis plaga meridionals] Plaga-
auſtralis, quæ eſt ab oriente ad occidentem. 6. Eod. verſ. 3. A deſerto Ein] Quod
eſt juxtà Edom; incipit (autem) terminus meridionalis versùs orientem terræ (Irae-

———

liticæ) novem tribuum. 7. videlicèt tres regiones conterminæ erant parti meridio-

nali tertæ Iſtaeliticæ, altera alteri vicina, (nempè:) pars quædam terræ Egyptiacæ
& univerſa terra Edom atque tota regio Moabitica; terra quidem Ægyptiaca (ſita-
erat) in finibus plagæ Auſtralis occidentem versùs, dicitur enim in hac ſectione ab
Hazmon ad flumen Ægypti, ubi ſunt ejus exitus ad mare; 8. fluvius autem Ægypti
ibat antè univerſam terram 5Ægypti, nam dicitur: de Schichor, qui eſt antè £Ægy-
tum 9. ac dividit terram Ægypti à terra lſraelitica; terra autem Edomitica propè
illam (regionem Iſraeliticam ſita eſt) versùs orientem; aſt terra Moabitica propè re-
gionem Edom (ſita eſt) in fine plagæ Auſtralis versuùs Orientem, ac, quando lſraelitæ
cx Egypto egrediebantur, ſi quidem voluiſſet Deus illos ſtatim introducere in ter-
ram (promiſſam,) potuiſſet illos traducere per Nilum 10. versùs plagam Septentrio-
nalem, ſic veniſſent in terram Iſraêliticam; ſed non ita fecit (Deus,] atque hoc eſt,
quod dicitur: * nec deduxit illos Deus per viam terræ Philiſthæorum, 11. qui ha-
bitabant juxtà mare, in plaga oceidentali terræ Chananææ, ſicuti dicitur: Philiſthæi,
qui habitant juxtà mare; 12. genti Cerethæorum, ſed non duxit illos (Deus) per i-
ſtam viam; circumduxit autem eos, ducens per viam versùs Auſtrum in deſertum,
13. quod Ezechiel vocat deſertum populorum, 14. quia multi populi juxtà illud

habitabant, atque (Iſraêlitæ) ibant versùs meridiem à plaga occidentali juxtà Orien-

tem continuè, donec venirent ad plagam meridionalem terræ Edom ac petebaut à
rege Edom, ut ſibi permitteret tranſire per terram ſuam, ut ingrederentur terram (pro-
miſſam) per viam latam; ſed nolebat (id permittere rex Ildumæorum,) quocircà ne-
ceſſe habebant* circumire univerſam plagam meridionalem terræ Idumææ, donec

veni-

6. Loci iſtius explicationem vide in notis *
Dan h. loc.
7. Nam tribus Ruben, Gad & dimidia Manaſſis
trans Jordanem habebant poſſeſſionem ſuam,
conſfer. not. ad Ezech. c. 47. v. 19. n. 41.
8. Id eſt: ad occidentem, ſicuti verſu 5. . cap.
habetur, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc.
9. Sieuti Joſu. cap. 13, V. 3. habetur; Schichor
autem eſt a i. c. Nilus, prout in notis mo
"an h. loc. exponitur, confer. & paulò poſt n.
10, b. verſ.
10. Vide, quæ paulò antè num. 9. b. verſi. de fluvio
Schichor, qui eſt Nilus, notata ſunt.

* Hebr. Naw NN iſta & ſequentia, usque ad: Ny&
ae i. e. circumduxit autem eos &c. abſunt hic
ab utroque MSto.
11. Prout Exod. cap. 13. verſ. 17. habetur.
12. vel⸗ ad tractum maris, vide Zephan. cap. 2.
verſ. 5. —

13. Hebr. Aane X* iſtud & ſequentia, usque ad:

e& ninen i. e, atque (Iſraelitæ) ibant
versùs meridiem, abſunt ab utroque MSto.
14. Uti Ezech. cap. 20. verſ. 3 5. habetur, ubi vi=
de Raſchi not.
* Hebr. α iſtud & ſequentia, usque ad?
rN 92 7 i. e, quapropter circumibant o-
mnens

(M. X
—
venirent à.

Moabitatu
guapropte
nemn ejus 4
cotnirent 6
gueſimſe

in plage

gvod dicin
nem Moab
nailite)te
approping
usocciden
nanxæ,
Fersus orie
ℳ Aneni
aut Nx
non lt e⸗
Ein oblige
ad occiden
tiebatur
gue ad Zn
oo.

—
mnem Pi⸗
l.
† Hedr. ad
dom; ſe
15. Feuti e
3 Pebr d
yieg
jus, ge e
hverl
16. kroir n
couer. do
1,e, gun
d , perl
17. Reterun
1e l cen
Ga luxta
W oo

Ar.I.

—
41 llag
lerreclltas.
Uti meridio⸗
? gyptince
Vpfiaca ſia-
lectione ab
utem gypti
nte Aoy.
mitie Prope
ica prope te⸗
Ando liraelite
gucere in tet⸗
m eptenttio⸗
iqgue hoc elh
, II. guiha⸗
r: Philiſthei,
1(Deus)per i⸗
nin Gelertum,
uli untz illud
i und Orien-
ae petebaut
urtenamgpro⸗
quocitci ne⸗
amer, donte
veni⸗
cos Kc⸗ablunt bie

17. hꝛbetun.

ieenhmn h:n

entin ugend
(ltnelte idan
1oque dto.
ehabelut, ubifi⸗

vebtia, igle :

eumibant 0*
el itcuunibant
uis ne

CAP. XXXIV. NuMERORUM. 12 85

venirent ad plagam auſtralem terræ Moabiticæ † dicitur enim: etiam ad regem-
Moabitarum miſit; 15. ſed non permiſit (rex Moabitarum, ut Iſraelitæ tranſirent,)
quapropter circumibant omnem plagam meridionalem terræ Moabiticæ usque ad fi-
nem ejus atque inde faciem ſuam vertebant ad plagam Septentrionalem; donec cir-
cumirent omnem tractum orientalem, qui ei eſt ** juxtâà latitudinem ejus, cum ita-
que finiſſent plagam Orientalem, invenerunt terram Sichonis & Ogi, qui habitabant
in plaga Orientali terræ Chananææ; Jordan autem illos dividebat atque hoc eſt,
quod dicitur de Jjephta: & abiit in deſertum & circumivit terram Idumæam & regio-
nem Moabitarum & venit à plaga orientali terræ Moabitarum 16. & ſubegerunt (Iſ-
raẽlitæ) terram Sichonis & Ogi, qui erant in parte Septentrionali terræ Moabiticæ &
appropinquarunt usque ad Jordanem, qui eſt è regione termini Septentrionalis ve r-
sùs occidentalem plagam terræ Moabiticæ, deprehenditur (itaque,) quòd terræ Cha-
nanææ, quæ erat trans Jordanem & plagam occidentalem, terminus auſtralis fuerit
versùs orientem, qui ei eſt † juxtà Idumæam. 17. Verſ. 4. Et divertat vobis termi-
nus d meridie ad aſienſum Hakrabbim] Ubicunque dicitur: 2) i. e. & circumeat
aut . e. & egrediatur, (ibi Scriptura) docet, quòd terminus (ſive tractus iſte)
non ſit æqualis; ſed forâs prominens exeat, (nimirùm) egrediebatur terminus iſte
& in obliquum ſe flectebat versùs plagam Septentrionalem 18, mundi per obliquum
ad occidentem & tranſibat terminus in plaga Auſtrali aſcenſus Akrabbini, (ſic) repe-
riebatur * aſcenſus Hakrabb intrà terminum. 19. Eod. verſ. 4. Et tranſeat us-
que ad Zin] (Nomen oæ hic ponitur pro:) & O&., veluti (alio in loco dicitur:)

uD. 2. Eod. verſ. 4. Et erunt exitus ejus] (Dictio )NN i. e. exitus e-
Jus
mnem plagam meridionalem &c. abſunt à MSto 18. Conter. hic Gur Arjeh fol. 197. col. 2. med.
1. ac not. in par Nn b. loc.
† Hebr. ANh, in MSto z. pre eo legitur & i. e. * Hebr. appoy yp NYNa, abſunt iſta hic à MSte
Edom; ſed minus rectè, ut puto. 2
15. Sicuti Judic. cap. 1 1. verſ. 17. habetur.
2 Hebr. â*, in utroque MSto pro eo legitur:
miy i. e. qui aſcendebat, ſcil. ad latitudinem e.
jus, quæ lectio melior videtur, confer. infrà Sign.
† h. verſ.
16. Prout Judic. dict. cap. 11. verſ. 1 8. habetur,
confer. not. in Pan nov h. loc.
† Hebr. in MSto I. pro eo hic legitur: y
i, e. qui aſcendit, confer. quæ pauloò antè Sign.

19. Sic iſia: wN i nn hic inter pretor, eon-
fer. infrà v. 7. h. c. n. 29. & verſ. 11. b. cap. n.
43q. ac Deuter. &. 12. v, 6. n. 2 1. & Deuter. dict.
c, 12. v. 18. n. 75. confer. not. in an re,
ubi exponitur, quid fit um, vide & infrà veri
7. b cap. n. 2 8. & v. 8. H. cap. n. 37. confer. &
Lighifoot, Decad. Chorograph. Marco præm iſſ.
cap. 9. J. 2. p. 583. edit. Lipfſ. & Selden. de Sy-
nedr. 1. 2. c. I. n. .

* * h. verſ. notata ſunt.
17. Referuntur ifta ad id, quod ſuprà habetur,
ac ſi diceret: ideò hic ſcriptum eſt: à deſerto
Zin juxtà terram Idumæam, ſic in notis
N Dν loc. exponitur.

20. Quod etiam ponitur pro: Dv re, 1. e. ad
Fgyptum, nam litera Heh in fine dictionis eſt
ia en Sree i. e. loco (literæ) La-
med ab initio, prout in notis par npv 2, loc.
haberur.

1286

NUIMERORUNM.

CAbL. XXNIV

Ins hic ſignificat)
Kadeſch Barneah,

terminus & dilatetur ad latus Septentrionale mundi 22.
cidentem & veniat usque ad Chazar Adar atque inde ad
& inde ad fluvium Egypti; verbum autem: 28)) * i. e. & circum-
quia ſcriptum eſt: & egrediatur ad Chazar Adar, 23. nam (termi⸗

per obliquum ad oc
Hazmonem
cat) hic uſurpatur,

Pi. e. fines ejus, 21. qui fuerunt in plaga meridionali (urbis)
Eod. verſ. 4. Et egrediatur ad Chaxar Adar] i. e. Extendat ſeſe
& protrahatur ulteriùs

nus) incipiebat ſeſe dilatare, quando ille tranſierat Kadeſch Barneah ac latitudo iſti-
us termini, qui prominebat ad latus Septentrionale, fuit à Radeſch usque ad Haz-

monem;

lagam occidentalem *

ſed exinde atque ulteriùs anguſtior fiebat terminus 24. & flectebat ſeſe⸗

ad latus meridionale atque veniebat ad fluvium Ægypti ac (vertebat ſeſe) inde versus
ad mare magnum, quod eſt terminus occidentalis totius ter-

ræ Hraeéliticæ, deprehenditur (itaque,) quòd fluvius Ægypti ſit in termino occidenta-

Ii, qui versùs meridiem (tendit.) Verſ. 5.

Et erunt exitus ejus ad mare] i. e. Ad ter-

minum occidentalem, quia † terminus auſtralis non ulteriùs ſeſe extendebat versus
occidentem * atque exinde & ulteriùs. 25. Verſ. 6. Terminus autem maris] i. &.

Terminus autem occidentalis quisnam ille erit? (nempè:) Eod. verſ. 6. Erit vobi

mare magnum] (Videlicèt) in terminum & fines; inſulæ 26., quoque, quæ in mari
ſunt, etiam iſtæ erunt termino incluſæ; funt autem inſulæ, quas vocant (linguâ ver-
naculàâ:) i les. 27. Verſ. 7. Terminus Septentrionalis] (Dictio ? ꝗ hic ſignificat)

i. e. terminu

§ 28. ſeptentrionalis. Eod. verſ. 7. A mari magno definietis vobis

ierminum) montem Hor] Nam iſte eſt in termino Septentrionali versùs occidentem,
cujus caput ſeſe flectit & ingreditur *r in mare eſtque (mons iſte) prætenſus latitudi-

ni maris intra

à illam 29. & extrà illam. Eod. verſ. 7. Terminabiti] (Verbum-⸗

RRN

2 1. Confer. quæ inf.à ad verſ. 8, h. cap. n. 37. no-
tata ſunt.
22 Hebr. = ., abeſt iſtud à MSto r. vide
bie not- in nam r ubi loci iſtius explicatio
habetur.
4 Hebr. abm) , iſta, ut & ſequentia, usque ad-

u i. e, at (vertebat ſeſe) inde & c. abſunt hic

4½ MSto i.
2 3
am hic not. in an N b. loc.
24. Vide hic quoque not. in am inev, ubi loci
iſtius habetur explicatio.
xX Hebr. aype 2) abſunt iſta hic 4 MSto I.
† Hebr. ) a y PN, in MSto I. pro his ita
legitur : 2 71a) y i. e, usque ad terminum
Auſtralem. .
X Hebr. ADN 2y, in MSto 2. pro eo legitur:

llti hoc loco in textu ſacro habetur, confer. eti-

Nn *ε i. e, verſus terminum.
25. Sed ſinis eius erat mare magnum, quod luit
terminus occidentalis univerſæ terræ Iſraeliticæ,
ſicuti jam dictum eſt & mox in textu ſequitur.
26. Hebr. poas, uti hic habetur, 4 Græco:
gαοconfer. Buxtorf. Lex. Chald. fol. 1342.
confer. & tract. Talm. Gittin, Fol. B. a.
27. ZSic reddo hic: bp, Hiſpanicé: ylolas,
confer. not. in ναπ νρ h. loc. in utroque
MSto legitur: w i. e. iles, Galli enim isles
pronunciant, iles.
2 8. Confer., quæ ſuprà ad vV. 4. h. cap. n. 19. & n.
2 1. notata ſunt.
XX Hebr. bann), in MSto z. pro eo legitur: N
i. e. ac deſcendit (in mare.)
29. Scilicèt: tetram Iſracéliticam, ſic una Dunhy
in

(AL MI

—
Wlguin

eclinetis d
flexum, ſeuti
Ilo loco:)
e,ſubſtruckio
38. Verl 5.
(gui tendit)e
eſ Antiochia.

üicicur inder

ille Mrocedit
tatſe A abit
titudo & voca
niamibi deſin
nis terminide
liſguitendi)

d blagam on
Lea Wi

—

in notis n
infta v. 11, h
ohanmiptemi

eg b, eclit l

31. diye ſexio⸗

ſem Comment⸗

Uranſlulerunt:
„ca d. 4l,

31. Vel: circiitr

e bzeche e 40
liinot,
3). Ziſen ktatn

. 1.Rege e,6. ,

34. Die ſeco hie
Rep Gc e 6,
beuur) ahi vit⸗
1 549, in Dict
ex i⸗

35. Kelliekt tern

nal, urbis)

tendat ſele
ltur ulteriins

ue inde ad
Kcircum.
nam (termi.

atitudo iſti. 1.

lue ad Har.

Gebat ſelex·
inde verseat

is totius tet⸗
Cecidenta⸗
.e. Acter⸗
dedat vetsds
naris i,,
8. Hit obi

gur in mmatl

(ingui ver-
le ſignificat)
ierij voli
occidentem,
lus latitodi⸗

(Verbum-

8D
—

am, quoc fun
ertæ .Meltice,
Ntu lequitur.
ur, 4 C1a!
118. 0l, 1341.
. t.2a.
mniek: Nldis,
loe, in utroque
llienin üler

ael 19,* n

lgiun: n

ſvme
19

CApP. xxXIY9Y9. NRNRuMERORUMA. 1287

1RNNſignificat hic:) 1DοS i. e. flectetis (terminum, ita,) ut à plaga occidentali
declinetis ad Septentrionalem ad montem Hor, 30. verbum N& N notat 52i. c.
flexum, ſicuti (accipitur in illo loco:) &) Ni. e. ad flexum 31. curſorum, item (in
illo loco:) Wι )i. e. & flexus 32. portæ, (ita, ut dictio ☚ ſignificet:) v Mi.
e. ſubſtructionem, 33. quam vocant appendicem, 34. quia ſeſe flectit ac declivis eſt.
3 ⁵⁸. Verſ. 8. Amonte Hor] Flectetis vos & ibitis ad terminum Septentrionalem
(qui tendit) versùs orientem & attingetis viam, quâ iturad (urbem) Chamat, 36. hæc
eſt Antiochia. Eod. verſ. 8. Exitus termini] i. e. Fines 3 7. termini, ubicunque-
dicitur (in Scriptura:) exitus termini aut finium, ibi vel penitùs finitur terminus, nec
ille procedit (exinde *) ulteriùs, 38. vel exinde ſeſe protendit (terminus) atque dila-
tat ſe & abit retrò, ut ſeſe ulterius extendat per obliquum magis, quàm prima fuit la-
titudo & vocat iſtud (Scriptura) exitum, intuitu latitudinis ** menſuræ primæ, quo-
niam ibi deſinit illa menſura. Verſ. 9. Et erunt exitus ejus Chazar Henan] Is fuit fi-

nis termini Septentrionalis & reperitur Chazar Henan 39. in termino Septentriona-

li (qui tendit) versùs orientem, atque exinde flectetis vos*** (inquit 40. Scriptura,)
ad plagam orientalem. Verſ. 10. Ee determinabiti] (Verbum DN NNN) ſigni-
ſcat Oi. e. flexum 41. & declinationem, codem modo, quo (uſurpatur ver-

in notis par inen hk. loc. exponitur, confer. 36. De hac urbe vide Lightfoot. Decad. Choro-
infrà v. I 1. h. cap. n. 43. =èD graph. Marco præmiſl. S. 2. n. 3. p. 590. alia
30. Confer. hic Lightfoot. Diſquiſit. Chorogr. etiam urbs dicitur Chammat, quæ eſt Tiberias,
Johanni præmilſſ. & quidem ad ejus caput/. s. . de qua vide eund. Lightfoot. in Centur. Cho-
Pp. 956. edit. Lipi. rograph. c. 74. p. 133. edit. Lipſ.
31. Sive: flexionem aut circuitum, ſic juxtà men-37. Confer. quæ ſuprà ad v. 4. . cap. num. 19. &
tem Commentaroris noſtri hic vertere poſſiszalii n. 21. notata ſunt.
tranſtulerunt: procœtonem, vide I. Reg. cap. * Hebr. un, ſic in Mᷣto 2. hic additum repe-
14. V. 29. confer. & num. ſeq. 32. & verſ. 10, ritur. “l
b, cap. n. 41. ðð 39. Vide hic præ aliis notas in nom nov h. loc.

22. Vel: circuitus, ab aliis vertitur: thalami, vi-* Hebr. afrm, abeſt hic vox iſta 4 MSto z.

de Ezech. c. 40. V. 10. ibique Junii ac Tremel- 39. De hac utbe vide Lightfoot Chorograph. Lu-
lüi not. ““ cæ præmiſſ. c. 3. Sect. I. p. 694. edit. Lipſ. con-
33. Sive: ſtratum, de qua voce vide R. Salom. ad fer. & not. ad Ezech. c. 47. V. 17. num. 23.

„. *X Hæc verba: flectetis vos &c. usque ad: & de-
34. Sic reddo hic: maieè vel PpOaeX, (prout. 1. terminabitis, (v. 10. h. c,) abſunt 4 MSto 2.
Reg. dict. e. D 5. & in ler Bu dsto hie . 40. Nempè: verſu ſequ. 10. h. cap. ubi dicitur: &
betur,) ubi vide n. 6. con er. Buxtorf. alleg.ol. Qeterminabitis vobis &c.
2 549: in Dictionario Syro. Chaldaico Boderi- I. Sive: circuitum, confet quæ àd verf. ante
ano y'æ exponitus: thalamus, appendiꝗ. [ttl.⸗ h. cap. n. 51. nOtad lunſk Au& 40d. verl, antec.
35. Scilicèt: terminut, confer, V. 10. , cap. ibi- 7 ·. cap. n. 3 I. nOtaaà junt.

Aue Ot. n. 42 =

128 8 NUMERORUM. CAP. xXXIV.

—
bum:) Nr. 42. Eod. verſ. 10. Ad Schevam] In termino Orientali atque exinde
(terminus ſe protendit) usque ad Ribhla. Verlſ. II. Ab oriente Hain] (Dictio: v
eſt) nomen loci & terminus vadit ad illius plagam orientalem, deprehenditur (itaque)
Hajin intrà terminum; 43. erat autem (locus iſte) de terra Iſraëlitica. 44. Eod. verſ.
1. Et deſtendet terminus] Omnis terminus, qui vadit à Septentrione ad meridiem,
is deſcendit 4¾. & abit. Eod. verſ. I I. Et pertingit usque ad litus maris Cinereth ver-
sùs orientem] Ita, ut mare † Cinereth 46. ſit intrà terminum in plaga occidentali &
terminus ſit in plaga occidentali maris Cinereth atque exinde deſcendit ad Jorda-
nem; Jordan autem protrahitur ac venit à Septentrione ad meridiem, per obliquum
ſeſe extendens ad latus orientale & appropinquat lateri terræ Chananææ † versùs
mare Cinereth & flectit ſeſe ad latus orientale terræ Ifraëliticæ è regione maris Cine-
reth, donec cadat in mare ſalſum atque exinde deſinit terminus in exitu ſuo ad mare
ſalſum, nam ab eo incipit terminus plagæ auſtralis versùs orientem, ecce iſte eſt cir-
cuitus 47. juxtà quatuor plagas ejus (terræ Iſraéliticæx.) Verſ. 15. Ad orientem-
perihs ortum ſolis] Ad partem anteriorem 4⁸. mundi, quæ eſt in oriente, nam pla-
ga orientalis vocatur 0. . e. anterior pars; occidentalis verò nominatur poſte-
rior pars, quocircà meridies eſt ad dextram & Septentrio ad ſiniſtram. Verfſ. 17.
Qui divident vobis] (Particula S hic accipitur pro:) Dνυπ◻ i. c. propter
vos, *unusquisque (enim) princeps erat curator 49. tribus ſuæ ac dividebat hæredi-
aatem tribus juxtà familias & viros, atque eligebat (ſeu declarabat) unicuique partem
con-

42. Id eſt: flectetis, de quo dict. v. 7. b. cap. ubi

c⸗ †+ Hebr. 1n, in MSto 2. pro eo legitur: i.,
vide not. n. 31. & ſequ.

e. Ifraeliticæ, res eadem eſt.

43. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 4. , cap. num. 19.
& ad verſ. 7. B. cap. n. 29. it. ad Deuter. g. 12.
v. 6. n. 2 I. notata ſunt.
44. Id eſt: ad terram Iſtałliticam pertinebat, ter-
ræ lſracliticæ adnumerabatur. .
45. Ideſt: paulatim deſcendit, ſenſus eſt: ubi-
eunque terminus 4 ſeptentione ad meridiem pau-
latim tendit, ibi verbum T'i. e. deſcendit, uſur-
patur. .
1 Bebr. à iſta & ſequentia, usque ad:
Wr i. e. atque exinde deſcendit, abſunt“
MStoO z. ſed in MSto I. habentur quidem non-
nulla 5 aſt confuſè.
46. De hoe mari Cinereth vide plura apud Light-
foot. in Centur. Chorogiap. «. 70. & in Decad.
Choregraph- Marco præmifſ. «. 5. 5. 1. P. 552.
cdit. Lipfſ. ubi ſchema maris Genelaritici loco-
gumque adjacentium habetur, confer, & Deuter.
g.3. V. 17. n. 27. & not. ad Eſai. 6. 2 8.. V, I. n. 5.

47. Id eſt: hie eſt ambitus ſeu circuitus terræ Iſra-
Eliticæ per terminos ſuos eireumcircà, prout ver-
ſu ſequ. 12. h. cap. habetur, sonfer. hic tractat.
Talm. Bechorot, ſol. 5 5. a.
4 ⁹. Nam n "NX, ſicuti hic apud Commentato-
rem noſtrum habetur, ſignificat h j. e. antè
ſive partem anteriorem, etenim ' Ne e
Dvun i, e. (dictio:) —e ſigniſicat faciem, ſive
partem anteriorem, ſic in notis onf Nh.
loc. confer. & Gur Arjeh fol. 197. col. 2. circà
fin. item not. ad Hiob. c. 2 3. v. 8. n. 6 .
* Vel: pro vobis, veſirum loco veſtroque nomine,
ſicuti pauò poſt àa Commentatore noſt ro hic ex-
ponitur, confer. num. feq. 49. S& Exod. c. 28.
v. 22, n. 110.
49. Hebr. boruDN à Græco zxireex & i. e.
tutor, curator, confer. Buxtorf, Lex. Talmud.

Jol. 182.

MN

CA.
—
convenlient.

ipſorum N
jſtam)) =
tur,)uam, .
(herecilaten
pes) pollige
loco, lcutiſ
bis, 3. ie
ilam (tettar
liu Nailu
jus ſt.

Etl.
loe
145
ſpargendi.
guidus io

ura) dicit.

—
o. Diriſio
e, fiebat unt⸗
curatorum,
badetur cont
PI. Juxta Heb
tos fer ſſent
niam princj⸗
torer lindli⸗
Gitatispanen
erat, 1c ſi
ſent, nac.
ach, g⸗
le igetur
Sie 7
le verdum
reperltur,
Hebr da;
nic acditum
61. Nempe:
Proutin Mic
5 brohe kxoe

NOteh, ſſ &

äl
IV. Cab. XXXV.

NuMEROERIM. 1289
gue exind convenientem, 50. ita ut quicquid iſti ( principes) faciebant, id perinde eſſet, ac ſi
Dicto: y ipſorum (Iſraélitarum) nomine feciſſent, 51, nec convenit, exponere (particulam
iunfingte iſtam:) =)), ſicuti omnes (cœteras particulas:) )., quæ in Scriptura (haben-
Lod ver. tur,) nam, ſi ita eſſet, ſeribendum fuiſlet: a: * j. e. poſſidendam tradent vobis
Ameifien (hæreditatem; jam verò † ſcriptum eſt:) 2 52. ut ſenſus ſit: quòd ipſi (princi-
Cueuhm. pes) poſſidebunt )) vobis i. e. DHO propter vos (ſeu pro vobis) & veſtrum
ceidentali A loco, ſicuti (particula accipitur in illo loco .) Dominus pugnabit — 2 vo-
i ad ſorda. bis, 53. i. e pro vobis. Verſ. 18. 1le Aiſtrituat terram] Ut fiat poſſeſſor ac dividat
ver obligvun illam (terram) veſtro nomine (ac loco.) Verſ. 29. Ule poſſeſionenz diſtribuerent fi-
nazt versds Tus Iraeëla] Ut illi poſſidendam traderent cam (terram) vobis juxtà diviſiones .5
e matis Cine⸗ jus. 54. l
1ſvo ad mare H HM
ceile eſt cir. L
nte, nam pla-
“ l. Erſ. 2. Sauburbanum] (Dictio d ſignificat:) Hi. e. ſpatium (nempè:)
n. Vetl 17. locum planum 1. Extrà urbem in circuitu, ut ſit decori 2. urbi nec facul-
Nie. roptet S tas data erat ædificandi ibidem domum aut plantandi vineam aut ſemen
ebat hetedl.ſpargendi. Verſ. 3. Et Pro omnibus animalibus † corum] i. e. Pro omnibus rebus;
anigne ſeanen. quibus ipſi opus habebunt. Verlſ. 4. Mille cubitos in circuitu] Sed poſteà illa (Scri-

o. Prtura) dicit: bis mille cubitos & ecce quomodo? (nempè) bis mille eubitos dabat
ͦ”MÿM Z222222 2 eis

50. Dixviſio autem ipfſa terræ 7αaαν e i. 54. Nempè α h ie rne ee 1. c.

legiut: XNi,

cuitus telke lita⸗ e. fiebat juxtà ſortem nec dependebat ab arbitrio ut illam (terram) per ſortem dividant poſſiden-
ic atorum, prout in notis am mew b, loc dam, prout in Gur Arjeh fol. 19 I. 2. fi
neitez, Pkoin vet⸗ curatorum, prot ⸗ h, loc. „ pro ur Arjeh fol. 19 7. col. 2. fin.
Onler, bie actt. habetur, confer. verſ. 29. . cap. n. Krn eii habetur, confer. ſuprà v. 17. h. cap. n. ,0.
S. Juxta Hebræum ita: perinde ac ſi (Iſraelitæ) 1. Commentator noſler n alit
1d Commentit eos feciſſent legatos ſeu mandatarios, id eſt: quo di. em rn. eerign Jad
9 i e, ud niam principes iſti erant quaſi tutores ſeu cura- .
ien h e,N puinelp entd . n i. e. ſpatium vacuum ſegete, & ædiſiciis
n wr n nn tores Iſraelitarum, ideò quamcumque illi hæ re- atque arboribus ad urbis ornaâme mt ides
nigenlaciem ſſe ditatis parrem unicuique aſſignabant, id perinde D. Wogenſeil. Sot. p. o7. n. 2 uſn. vr
Deon wol. erat, ac ſi ipſi Iſraelitæ inter ſe diviſionem feciſ. 4. h ce; 3. „p. 607. n. 2, confer. & ver-
197,601. 1 clc ſent, nam, quod quis per alium facit, id ipſe fe- fer: hic P. Fauij
19. r XX 8 Niſtud etiamin MSto z. p = 190t Tentur. Chorogr, c. 97. pag. 164
ianeranie D perkeütren iſtud et amin 4 t⸗ 3:. Pu ncdtatum ſuburbia utemn iſta, Levitis conceſſa, ſublata
eeit. 1 Hebr Vax i e. ſed, enimver, ſic in MSto 1. uerunt poſt teverionem ex eaptivitate Babylo-
9, lad/ hic additum reperitur. niga, uti in Gemara habetur, quam D Wag
. 2: do . 0 : . ſeil. in Sot. p. 1070. n. 2. allegar.:
e i. e 52. Nempé: 70 W7a i. e, ſignificatione activa,
Tamt prout in Michlol Jophi h. loc. habetur. Contfer. tractat. Talmud. Nedarim, ol. 81, a. &G
33. Prout Exod. c. 14. V. 14. habetur, ubi vide Maccot, ſol. 12. ,
not. n. 65. & n. 56 l

1296

NuMERORUM.

CAb. XXXIV.

eis in circuitu, ex quibus mille cubiti interiores (versus urbem) erant in ſuburbium;

3. extetiores verò in agros & vineas. 4.

Verſ. 11. Et conſtituatis vobis] Non ſi=

gnificat p 5. aliud, quâm P i. e. præparationem 6. atqueè ita illa (Scri-
ptura) dicit: quia P i. e. præparavit (vel obvenire fecit) Dominus coràm me. 7.
Verſ. 12. Avindice occiſi] (Iſtud: ¹& hic notat:) D N 305i. e. propter vin-

dicem ſanguinis, qui propinquus eſt occiſi.

8. Verſ. 13. Sex urbes refugii] Indicat

(hic Scriptura,) quòd, licèt Moſes, dum viveret, ſeparaverit tres urbes trans Jorda-
nem; * illæ tamen non fuerint receptui, 9. donec eligerentur * (reliquæ) tres,
quas dedit Joſua in terra Chananæa. Verſ. 14. Tres urbes & .] Quamvis in terra
Chananæa fuerint novem tribus; hic autem 10. non niſi duæ (tribus) ac dimidia;
** (tamen Deus) æquavit numerum urbium refugii, quæ illis (Iſraêlitis conſtitutæ
erant,) quia in Gilead multi 11. crant homicidæ, ſcriptum quippe eſt: (in) Gilead
urbs eſt operantium iniquitatem, plena veſtigiis ſanguinis. 12. Verſ. 16. Et ſi in-

. „

ſrumenté ferres percuſſerit eum] Non dicit iſtud (Scriptura) de illo, qui per errorem
eccidit; ſed de eo, qui ex propoſito interficit 13. & venit (hic Scriptura,) ut do-
ceat, quòd is, qui quocunque inſtrumentéô interficit, habere debeat tale (inſtrumen-

tum,) quod aptum ſit, 14. ut eò aliquis interfici poſſit, nam in omnibus dicitur:

quò

3. Id eſt: in ſpatium vacuum ſive locum planum &
aream puram, ſic Hebr. vnih hic interpretor,
conf. ſuprà v. 2. h. cap. n. I. & D. W agenſ. Sot.
p. 606. & ſeq. it. not. ad Joſu. c. 2 1. V. 42. n. 7.
4. Confer. hic Gur Arjeh fol. 197. col. 2. fin. ubi
notatur, expoſitionem iſtam ex tractatu Talmu-

dico Eruvin eſſe deſumptam, vid. Eruvin, fol.

51. a.& fol. 5 6. 5. it. ol. 57. a. vid. & Sota, f.
17. b. & Nedarim, fol. 56.6, it. Maccot, ol. 9.5.
8S& fol. 13. 2. .
5. Quoniam hic habetur: re, ideò ſigniſi
cationem iſtius verbi Commentator noſter hic
exponit.
6. Sive: citationem, condictionem ad certum
tempus vellocum.
7. Sieuti Genel. c. 27. v. 20. habetur.
8. Loci iſtius explicationem vide in notis
r rv h. loc, confer. & fol. 9. a-& Macecot,
fol. 11. 5. & fol. 12. . “
* Hebt. e daya, ablſunt iſta hic ab utroque
MSto.
9. Conler. Deuteron. c. 4. v. 41.: n. 5 5. ac Gur Ar
jeb fol. 197. col. 3. med. atque nor. in mov
pa h. loe. ubi. Siphre & tractat. Talm. Mac-
cot ſol. 9.5, & fol. 13.a. ad marginem allegan-

tur, vide & Lightfoot. Centur. Chorogr. cap.

50. p. 94. edit. Lipl.
X Hebr. WMa , abeſt iſtud hic à MSto z.

tribu Ruben, Gad atque dimidia tribu Menafſis
iacolebatnr, confer. Gur Arjeh fol. 10 8. col, 2.
piinc. & fol. 197. col. 3. circà fin. ac not. in
pam PDSO ubi tract. Talm. Maccot ol. 9. a. .
aàad warginem allegatur.
xx Hebr. xrn, abeſt iſtud hic ab utroque MSto.
11. Sic dictionem νa hic interpretor, confer.
Buxtorf- Lex. Chaldaic. fol. 1376.
12. Sicuti Hoſeæ cap. 6. verſ. 8. habetur, ubi vide
not. dictio qadpy, quæ apud Hoſe. alleg. loc.
habetur, exponitur in not. a Hh. loc-
quòd fignificet: a)& i. e. inſidiæ, confer. not. ad
Hoſe dict. c. 6. v. 8. n. 11. & 12.
13. Confer. hic Gur Arjeh fol. 197. col. 4. princ.
ubi ioei iſtius expoſitio habetur, confer. & San-

Jol. 31. 6.

14. Quod aliqdam habeat proportionem, & ap-
titudinem ad interficiendum. ſic y v hic inter-
pretor, confer, num. 17. . Verſ.

10. Nempè: in terra, trans Jordanem ſita, quæ 3

hedrin, fol. 33. 5. & fol. 45. b. it. Bava mezia,

CA. XX

66 quns i
moriator ali
o Benecich
el acus ſarte
nam, utden
Natamſtic
gnocungbe
Noc loco) e
a daldoperi
impletmmanu
13, ut morte
guoniam ali
tur ei lapih)
Aigvis mori
citur: ſiqui⸗
(bacplus inte
aptitudo, qgs
am in utbibu
io el:) Wo⸗

15. die verſu 1.
numm ſegl

16. Conlet. vert

tad, Talm. 5
it ol. 53, 2
17, Dige: ztitr
nem; fide,
Verſ,ſequ. 17.
notala unt,
18, Sieutin. 17.
beyeil.
19. Habetut hie
qult per errore
hoc,
40, MMelt dm
tiinfe el
31, nonitague
entorem interf
21. Nempd.
dere lichi lun
loe.

. WII.

—
4] Non l
in illa Ser⸗
rim me,,.
Propter vin.
igi] Indieat
trans ſotda-
eligne) nes,
mris in tetta
ac dimidia;
tis conſtiute
(in) Glead
16. M in.
iper ettorem
uta.) ut do⸗

e (inſtrumen.

nibus dicitur:
0

., Choiogr, cih.

Vslo:.

anem ſts, u?E)

ia lnibu Menalls
61 106,l,1.
) Kn. ec not in
ecot l .

btroque Moto.

tpretor, conlel⸗

7.
diberuk, ubi ic⸗
Hole, alleg. ſoe⸗
2,Aonſer or 4

lI1. .
ne
97 col 4 pin,
conte Adin⸗
it Baya mezli,

rtionem, 8 4.
ſenpv his ilet⸗

.

NUMERORUIM.

1291

qué quis moriatur, 15. ſicuti etiam Targum habet: qui (lapis) ſit ſufficiens, ut eò
moriatur aliquis, 15, exceptô ferrô, quia manifeſtum ac notum eſt coràm Sancto
illo Benedicto, quòd ferrum, quodcunque illud ſit, mortem adferre pollit, etiamſi ſit
vel acus ſartoria, quocircà non dedit lex quoad illud (ferrum) menſuram 17. ali-

quam, ut de eo ſcriberet: qué quis moriatur, 18, quòd ſi fortè dicere velis, Scri-

pituram (hic) loqui de eo, qui per errorem interficit, ecce 19. illa dicit infrà: aut
quocundque lapide, quê quis mori poteſt, cùm non viderit &c. 20. docet (itaque lex
hoc loco) de illis, quæ ſuprà 21. dicta ſunt, quòd Scriptura de illo, qui ex propoſito

ac datàâ operà interficit, loquatur. Verſ. 17. Lapide manu,] (ld eſt: eo lapide,) qui

implet manum. 22. Eod. v. 17. Qus (aliquis) mori poteſt] i. e. Cui ineſt aptitudo,
23. ut mortem afferre poſſit, (ſic facienda eſt interpretatio) juxtàâ Targum ejus, 24.
quoniam (alibi) dicitur: & percuſſerit aliquis proximum ſuum lapide, 25. nec da-
tur ei (lapidi) menſura, forſitàn omnis (lapis) intelligetur? ideò (hic) dicitur: quò
aliquis mori poteſt. Verſ. 18. Aut inſtrumentö ligneo manus] Quoniam (alibi) di-
citur: ſi quis percuſſerit ſervum ſuum aut ancillam ſuam baculô, 26. forſitàn omnis
(baculus intelligitur?) ideò (hic) dicitur: ligno, quô aliquis mori poteſt, cui inſit

aptitudo, quæ mortem afferre poſſit. 27.

Verſ. 19. Quum ipſe ei occurrerit] Eti-

am in urbibus refugii. 28. Verſ. 20. De induſtria] Juxtà Targum ejus (interpreta-

tio eſt:) NQpO (quod ſignificat:) 2N

Da i. e. per inſidias. † Verſ. 22. Dere-
„ 222222 3 Ven-

num. ſequ. 18. b. verſ.

16. Confer. verſ. ſequ. 17. h. cap. num. 24. it.

tract. Talm. Sanhedrin, fol. 1 5. 6. & fol. 45. b,
it. Fol. 5 3. a. & ol. 72. 5. it. Fol. 77. a.
17, Sive: aptitudinem, quantitatem ac proportio-
nem; vide, quæ paulô antè num. 14. h. verſ. ac
verſ. ſequ. 17. n. 23. ac Levit. c. 22. v. 5. h. 22.
notata ſunt.
