erit. 17. Eod. verſ. 2. Memoriale ejus] Pugillus, qui offertur Deo, 18. eſt memo-
riale muneris, 19. per quod recordatio fit domini ejus 20, in bonam partem & ad
quietem animi. 21. Verſ. 3. Aaroni & filis eim] Sacerdos ſummus tollit pattem-
primò, quæ in diviſionem non venit; 22, aſt ſacerdos vulgaris 23. (eam aufert par-
tem,) quæ in diviſionem venit. Eod. verſ. 3. Santtum Sanctorum] Hoc erit illis.
Eod. verſ. 3. De ſacrificiis Domini, igne abſumendis] Non eſt illis (ſacerdotibus) pars
in

* Sic Hebr. 'an hic interpretor, vid. Buxtotf. vigde etiam uotas.
Lexic. Chald. fol. 36 3. in notis aN He hic 18. Ita hic interpretor aa? i. e. excelſo, nempè
PYMan exponitur, quòd ſignificet Paxaꝝ i. e. diſ- Deo, vide Num. c. 5. v. 26. ibique not. n. 112.
ſipat, in MSto 2. adjectà copulà ſic legitur: 19. Confer. quæ infrà ad v. 9. . cap. n. 40. nora-
ayp) an i. e. acgumulat, (vel diſſipat) ac] ta ſunt, vide & Numer. dict. c. 5. v. 2 6. n. 112.

confundit. it. Spenceri de Legib. Hebræor. ritual. lib. 2. c.
15. Prout habetur infrà Levit. eap. 6. v. 7. vid. &ö 5. p. 411. & ſequ. edit. Lipſ.
verſ. 9. h. ap. ubique not. n. 40. 20. Id eſt: illius viri, qui munus iſtud offert, con-

*X Loci iſtius expoſitionem vide in not. a bræ fer. infrà v. 8. 5. cap. n. 38.
h. Ioc. confer. & tract. Talm. Joma, fol. 47. a. 2 1. Id eſt: ad benevolentiam ac beneplacitum, ut
& Menachot. fol. 11. a. & fol. 19. b. & fol. 27. a. ] oflferenti Deus ſit propitius, ita hie interpretor
16. Particula —y ex mente autoris noſtri hic no- r n, reſpicitur autem ad verba illa: -
tat ai i. e. præter, confer. cap. ſeq. 3. V. 4. n. 1 3. , quæ hic in textu noſtro habentur, con-

xXX Conter, hic Torat Cohanim, prout in hoy fer. cap. antec. 1I. v. 9. ibique net. n. 8 1. it. trat.

ban h. loc. ad maginem allegatur, ubi vide Talm. Schevuot, fol. 15. a.
etiam notas. 22, Id eſt: quam cum nullo alio dividit; ſed par-
Confer. hic tract. Talm. Sota fol. 14. b. & Me- tem illam habet præeipuam, vid. Torat Coha-
nachot foſ. 27. a. b. & Mehila, fol. 9. a. it. Be. nim, prout in na m H. loc, allegatur
chorot fol. 41., b. & Temurah, fot. 28. a. b. & ad marginem, ubi vide etiam notas: confer. &
fol. 29. a. it. Nidda, fol. 41. a. tract. Talm. Meillah, fol. 8. b. & fol. 9. a.
17. Id eſt: munus ſve oblatio,, de qua hic ſermo 23. Hebr. v', quæ dictio hic opponitur ſacer-
eſt, minùs recta erit aut legitima, vide Gur Arjeh doti ſummo, aliàs notat & hominem plebejum,
fol. 12 3. col. 3. circà fin, ac tractat. Talmud.] qui non eſt in ſacerdotali vel alia dignitate con-
Menachot, fol. 10. b. & fol. 11. a. ſicuti in ſtitutus, vide c. antec. I. v. 7. n. 74, & v. 17 num.
En-n nE . lOc. allegatur ad marginem, uhi 1I12, C0 nfer, & tract. Talm. Joma, fol. 61. a.

.
Ee (oblai⸗

uun alttl

lacente ui
cunt: unper

em voder

ſextario Olei
autern Oleut
ole, duab ⸗
condum t
Piinem ni

madtatu Talt

gubutuhan
gillum colli
Unt gecen
cem vVeniun
Gicat: ecce

4 Nempe
Coleyefunt
Orn hc
mMa, ſol. 14
Rur, ite
24, Coner, g
ad v. 5.h
Cohanir,
3 Differentia2
ue ſir oen
re lituram
dumadhür
cuiimm Oled n
bleifit poſ
wr
ſer & Men⸗
1. Hebr.
ova contine
conſer, int

12 u, die etiam!

tur: „ cot

n ge . 7,

dotats lunt,

ita,ut illa d..
Mpugllsli, n,

quomodocintel. coquendum in clibano, docet autem Scriptura, ut is afferat aut placentas aut lagana,

ignisſtis len.
Iii ſenfum lien.
er ie. omnetls
lun museltinſll.
olo u] bete
uris,profanumid
0, 18, ell memo⸗
nam pattem & ad
uus thllit pattem.
leam allen pat.
n] Hoc ent illis
laretdotbis)pets

I
—

glenum gzl

Hie heello enge
16. idignenotn I11.
9,A cap, M40. n0te.

c, F.. 26. M. 111.

rxot. fitusl. lib. 2 t,
ipl.

mus ud offen, (n.

.
m ac benep aitum ut
us, ia hie intefpletot
em ad verba ila:
nollro habentur, con⸗

lbe ne⸗ 1. 51eit, talt.

4.
halio Eigidit; lelpat
m, ſid. Toln Coln-

nov , loc, allegtuat

tiam notas: Conlel,
1.b, 8 f0l.9,,
ohicopponitun ſeen⸗
ehowinem plebejum,
Vel alii dignitate con.
j. . 4 &n mnun.

ſone, ſol. 4I1:4.

CNI cCAP. lJI.
in ea (oblatione.,) niſi poſtquàm datæ ſunt oblationes, igne abſumendæ. † Verſ. 4

24. Confer. quæ ſuprà ad V. I. H. eap. . 4. & infra

LEVITICI. 795

Si vers obtaleris &c.] (Nimiruùm) ſi dicat (aliquis:) ecce incumbit mihi 24. munus,

placentæ mixtæ ſint (oleéò) lagana verò ſint oleò lita; * diverſæ autem ſunt Rabbino-
rum ſententiæ quoad iſtorum (munerum ſive laganorum) unctionem, nonnulli di-

cunt: ungebat illa (ſacerdos) & unctionem eam tamdiu repetebat, donec omne ole-
Aum, quod erat in ſextario, 2²5. eſſet ablumptum, nam omnia munera opus habebant

ſextario olei; alii verò dicunt: ungebat illa (ſacerdos) figurà à; 26, reliquum-
autem oleum ſeorſim comedebatur à ſacerdotibus; cur autem lex (hic) dicit: oleé,
oleò, duabus vicibus? (nimirùm) ut declaret, rectum (ſeu legitimum) eſſe oleum ſe-
cundum & tertium, 27. quod ex olivis egreditur, nec neceſlariò requiritur oleum
rimum, niſi pro candelabro, nam de illo dicitur: purum, 23. ac docent (Rabbini irt
tractatu Talmudico, qui agit) de oblationibus 29. de omnibus muneribus, quæ co-
quuntur, antequâàm illa in pugillum colligantur, ut & de illis (muneribus,)—quæ in pu=
gillum colliguntur per fractionem, 30. de omnibus (inquam muneribus iſtis) veni-

unt decem, deeem 31. placentæ, etiam de illo (munere,) de quo dicitur: lagana, de-

cem veniunt lagana. Verſ. 5. Si verò ſit munus ſuper ſartagine] (Nempè) ſi aliquis

dicat: ecce inecumbit mihi 32. munus, in fartagine coquendum; erat autem
Sgggg 3 (NRn)
† Nempé vnpn , ree i. e. poſtquàm a- 18. confer. & tract. Talm. Menachot, fol. 63, a.
doleverunt plenum pugillum, fic in not. 9 SDι fol. 74. b. & fol. 75. a⸗ b. ,
p b. loc. exponitur,confer. tract. Talm. Jo- 27. Id eſt: oleum, quod ſecundà, & tertià vice ex=
ma, fol. 14. prout in r h. loc, alle- primitur ex olivis, ſicuti paulò poſt ab autore
gatur,it. Sota, fol. I 5. a⸗ & Menachot, fol. 9 noſtro hic exponitur, confer, Torat Cohanim h.
a. DbD. loc. uti in or ad marginem hic alle-
gatur, ubi vide etiam notas.
ad v. 5. . cap. n. 32: notata ſunt, vid. & Torat 2⁹. Uti habetur Exod, c. 27. V. 20. ubi vide nor.
Cohanim, prout in pan nSw hic allegatur. n I 15. . ”MM
X Diflerentia autem inter 7ae i. e. mixtionem, 129. Vel: muneribus, Hebr. rian, vide ſuprà vVe.
quæ fit oleò & inter —rn5i,e, undionem 1, h. Cap. n. I. confer- & Exod, diét. c. 27. V.
ſive lituram olei conſiſtit in eo, ut mixtio fiat, z0. n, 113.
dum adhüc eſt ſimila, nempè, ut ſimila ſimal 30. Sive: divifionem, aut comminutionem, quæ
cum olee milſcçeatur; unctio autem ſive litura fit in fruſta, qua de re vide verſ. ſequ. 6. b, cape-
in Raſchi not, ubi vid. Sign. *

31. Id eſt: de ſingulis decem, vel: uniuscujus-

olei fit, poſtquàm cocta ſunt lagana, ſie in not.
imari H hic exponitur, ubi vide Hebræa, con-
que ſpeciei decem eſſe debent placentæ, vide
Exod. G., 29. V. 2. M 8⸗ & Levit. C. 7. V. 129

fer. & Menachot, fol. 6 3. A.
2 5. Hebr. M, quæ eſt menſura liquidorum, ſex . m. 5
ova continens, vide Buxt. Lex, Hebr. hac voc-] n. 3 9. confer. S& tract. Talm, Menachot, fol.6 3.a-
uti in bepnfi mneb b, loc. allegatur ad, mar-=-
ginem, ubi vide etiam notas.

confer. & infrà Levit. E, S. V. 2,6. n. 17. .
26. Sic etiam legitur in MSto I. in MSto 2. habe-
tur: 2, confer. hic, quæ ad Exod. c. 29. V. 2. . 32. Confer. quæ ſuprà ad v. I. H. cap. n. 4. & ad vy
n. 9. & V. 7, n. 17. it. eod. cap. verſ. 36, n. 9 5.] 4. n. 24. notata ſunt, vid. & tractat Talm. Me-
notata ſunt, 10ʃ. ad I.- Reg. C. ILe V. 34* UA: We

LEVITICI. CAP. II.

—

(RarP) vas, quod extitit in Sanctuatio, in quo coquebant oblationem ſuper igne cum
oleo, 33. atque vas iſtud non erat profundum; ſed planum, & quæ in eo præpara-⸗

bantur oblationes, duræ (ſive torridæ) erant, nam, dum (vas) iſtud planum erat, i-
gnis comburebat oleum; 34. omnes autem Cſtæ oblationes) opus habebant tribus
dationibus olei, 3. (nimirùm) affuſione & commixtione atque datione olei in iſtud

vas, antequàm præpararentur illæ (oblationes.) Eod. verſ. 5§. Simila mixta oleo)
Docet (hic Scriptura,) quòd illa miſceat (ſacerdos,) dum adhuc ſunt ſimila. Verſ. 66

Fanges illan in fruſta] (Hoc ideò dicit hic Scriptura,) ut comprehendantur omnes ob-
lationes, quæ coquuntur, (nimiruùm) collectio in pugillum præcedit comminutionem
ib fruſta. * Eod. verſ. 6. Et fundas ſuper eam oleum, Bac eſt oblatio] (Id ideo hic di-
citur,) ut comprehendantur omnes oblationes, (nimirùm) ut fundatur (ſuper illas o-
leum,) forlitàn etiam oblatio cocta in furno (hic comprehenditur?) lex (hic) dicit:
ſuper eam, ** excipit (itaque lex) placentas, annon etiam excipit lagana? lex dicit:
bæc *Hv eſt oblatio.) Verſ.. De cacabo] (QRPrDO) erat vas, quod in Sanctuario
extitit, idque profundum & ob profunditatem ejus oleum congregabatur nec ignis il-
lud comburebat, 36. ac proptereà præparationes oblationis iſtius, quæ in illo (cacabo)
Kiebant, per ebullitionem perficiebantur, 37. omnis res mollis (ſive tenera) per lique-
factionem (ſeu fuſionem) videtur quaſi ebulliens ac ſeſe agitans. Verſ. 8. Qoa erit
conſectum ex ilis] (Nempè,) ex una iſtarum ſpecierum (oblationum.) Eod. verſ. 8.
Et adauçat cam] (Videlicèt) dominus ejus 38. ad ſacerdotem.

nachot, fol. 74. b. uti in 'a Mh. loc.
allegatur ad marginem.
33. Vide hic præ aliis P. Fag. not, ad Paraphr.
Chald. h. loc.
* Hebr. Pw in MSto 2. huic voci præmittitur:
1i. e. omnesillæ (ſcil. oblationes ſive Minchæ
duræ erant.) „
34. Quod ſec ᷣs erat in ren, ſeu cacabo, in
quo oleum continebatur, de quo vide verſ. ſequ.
7. h. cap. n. 36. confer. & not. in an
b. loc. . .
3 ½. Id eſt: opus erat, ut oleum rribus vicibus ad
hibereturſicuti mox exponitur ab autore noſtro,
confer. hic tra . Talm. Menachot, fol. 74. b.
prout in nnm new b. loc. ad marginem al-
legatur, ubi vide etiam notas; confer. S Mena-
chot, fol. §S3. a. b. cœterum verba iſta:
õ j. e. tribus dationibus olei, abſunt
ab utroque MSto,
* Loci iffius explicationem vide in not. no

75. 2. b. .
X Excipitir itaque oblatio cocta in furno; ratio

non fundi debeat oleum, exponitur in Mena-
chot capite 7. quod incipit: rmin Wre, ſic in
not. nar e hic allegatur.
*EX Quæ particula pynn i. e. excipit, ſive reſtrin-
Sgit ac limitat, ſie in not. 'pa m hic ex-
ponitur, confer. infrà Levit, C. 5. v. 19. Sign. *

leum ab igne comhurebatur, uti verſu 5. h. cap.
habetur, ubi vid. n. 34. confer. Menachot, fol.
6 3. a. Se fol. 74. b.
37. Vel: ebulliebant, confer. hic præ aliis P. Fagi-
us in not. ad Paraphr. Chald h. loc. habetur
in Hebr. Pv i. e. ebulliebant, & reſpicitur hac

ſacro habetur.
1

1

Eod. verſ. 8. Et ad-

mo-

num, 62. it. tractat. Talmud. Menachot, fel.

autem, cur ſuper oblationem coctam in furn

expoſitione ad vocem meren, quæ hic in textu Z

38. Id eſt: is, qui munus illud offert, vide ſuprà v. 4
T h. ioc. Confer. & infrà Levit, c. 6. v. 14. 2.”

1
Eene fe
Ofketas de le

A ſa gti nal

maru.
cteationis,
ſale 46.

conter. A k.

loe, a not,
39. Vel: 34
temn ſpecka
36. 1t, not,
Vit. c. 16.
h. loc. it. tl
chot, fol. 3
40,. Vide, qu
ſuct, conten
b. & kol.
41. Conlet.
teln. .
(Ol. 1. fin.
tract. Tala
it fol. 57.
ſochic, ſol
Vammot 10

4

. -— . . . “ 22, 3.
36. Sicuti fiebat in Dat, ſive ſartagine, in qua o- l. 13,2

ſol. 75, dei
tol. 7,d,
4, Kicuti he
Exod, c.2
Mum. 63,
4 ,7 Ia hie ve
nis ſipe el⸗
Eennis erat
ſice, quæ
tata lunt,

wlüperignecn
R in en Prapate.
Planum erat,l.
lebclan i ttibus
loneei in iſu
mila mir, alo
ſimila. Verl &
lantur oinnes ob.
cof minu tonen

11

he (bie) lit:

e in danctuario

Lin illo cacebo)

ð’ . Vel- ad cornu altaris, meridiem & occiden.
39

et Perligue

Verl 8. Quierit
n) Poc retl3 8

od. Terl g. Mad.
i

——

Imud. Menachot, 4

cocti in funno; talo
onem Ccam infuuno
3, eyonitur in Meta.
t: iedn Io, ſr in

i ur.
e, ertihit ſye rellti⸗

wob hi .

Uit, C. ſ. 19. Bign.

ſce lerigneinqo⸗
un ui eli, ,cag.

conler. i Menian .

en bi epre alisk.l ligi.

,. oe.hibeiui hie

zal

lukofken, itelirti
1

Cab. II.

(Hdid iged hie di.
tur liper la:.

lebant eieitu hae
bn, Jur hitig ien

—

LEVITICI.

„797

movebit E ad altare, (nimirum) adducit illam ad cornu (altaris) meridio-

nale, quod ſpectat versus latus altaris occidentale. 39.
Verſ. II. Et omne mel] Omnis fructus dulcis dici-
Verſ. 12. Manas primitiarum offreti] Quidnam habes, ur

eſt collectio in pugillum. 40.
tur P i. e. mel. 41.

Verſ. 9. Memoriale ejus] Hæc

offeras de fermento ac de mellerin munus primitiarum? (nempè „) duos panes 42.
feſti ſeptimanarum, 43. qui venicban nt de fermento, dicitur enim: de fermento

coquantur, 44. a primitias de mell
marum.

ſale 46. & fuſio aquarum in feſto. 47,

e (offeras,.) nempè primitias ficuum 45. & pal-
Verſ. 13. Salſæder: „] Nam fœdus Percufſſlum fuit ſalt jam inde à ſex diebus
creationis, promiſlio quippe ſecta fuit aquis inferiori bus, ut adhiberentur in altari in
Eod. verſ. 13. Saper omnem oblationem tu-

am.] Superoblationem pecoris & avis atque in omnibus omnino ſacrificiis. 48. V erſ,

14⸗

1. . tap. n. 20. G infrs I evit. c. 7. V. 5. n. 9
confer. & P. Pag. in not. ad Paraphr. C haldaic. .
loc. ac not. in Rne n'h, loc. it. tract. Talm.
Mienachot, fol. 60. a. & b.

tem ſpectans, confer. infra Levit. c. 6. V. 7. n.
36. it, not, ad librum Prec. Jud. Part. I. p. 9. ac
Gur Arjeh fol. 19 2. col. I. circà fin. vide & Le-
vit. c. 16. V. 1 9. u. 41. ac not. in . R
h. loc. it. tract. Talm. Sota, fol. 14. a. & Mena-
chot, fol. . b. & fol. 60. b.
40. Vide, quæ ſuprà ad v. 2. h. cap. n. .15. notata
ſunt, conter. & tract. Talm. Menachor, fol. 9.
b. & fol. 6 1. a. it. not, in no T Dd h. loc.
41. Conſfer. Exod. cap. 34. Verſ. 26. n. 79. & Deu-
teron. c., 2 6. V. 2. n. 7. it. Gur Arjeh fol. 124.
col. I. fin. vide & verſ. ſeq. 12. n. 45. confer. &
tract. Talm. Menachot, fol. 5 5. a. & fol. 5 6. b.
it. fol. 57. a. b. & Schabbat, fol. 11 I. a. it. Pe-
ſachim, fol. 43. b. & Joma, fol. 47. b. it. Je-
vammot, fol. 100. a. & Naſir, fol. 3 6. a. it. Sota,
fol. 23. 3. S Sc hevuot, fol. 12. b. & Sevachim,
fol. 76. b. it. Menachot, fol. 106. b. & Temurah,
fol. 7. b.
42. Sicuti habetur Levit. c. 22. v. 17. confer. &
Exod. c. 2 3. v. 16. n. . & EXo. c. 34. V. 22.

num. 63.

43. Ita hie verto mey „quo nomine veniebat fi⸗
nis ſive lauſula iep tem ſe ptimanarum, quæ ſo-
lennis erat ac feſtum ſeptimanarum dicebatur,
vide, quæ ad Exod. dict. c. 2 3. v. 16. n. 79. no.
tata ſunt, confer. & iract, Talm. Sevachim, fol.

77. a. & Menachot, fol. 27. b. & fol. 5 8. a. &
fol. 94. b.
44. Sic infrà Levit. C. 23. v. 17. habetur, confer-
hice tract. Talm. Joma, fol. 47. b. & Sevachim,
fol. 76, b. & Menachot, fol. 106. b.
45. Confer. ExOd. c. 34. v. 2.6. ibique not. n. 79.
& v. præced: II. n. 4. I. it. not. in — aR
bh. loc.
46. Sive: per ſal, quod fit ex aquis, confer. num.
ſeq. 47. & Gur Arjch fol. 124. col I. fin. &
col. 2, princ. it., tract. Talm. Sota, ol. 15.2.
Menechot, Jol. 20. a. S& ſol. 2 I: a. it. Berachot,
fol. 5. b.
47. Nempè: in feſto tabernaculorum. P. Fagius
in notis ad Paraphr. Chald. hunc locum fuiins
exponit, nimirùm aquas terreſtres in principio
creationis ægr&tuliſſe, quòda ſupracæœlleſtibus ſe-
pararentur interpoſit itò firmamentô, ut ergo Deus
illas placaret, pollicitus eft, ſe effecturum, ut
aquarum ſacer uſus eſſet in ſefto tabernaculorum
& ut ſal, quod ex aquis fit, ſacrificiis perpetuo ad-
hiberetur, confer, & Numer. c. 2 9. V. I 8. n. 19.
ac not. in a R ., ubi etiam res iſta fuſius
exponitur.
4 8. Vel: partibus facrificiorum, quæ ſuper altari
comburuntur, Hebr. X, uti hic habetur 3
dquænam verô dicantur emz vel, ut aliiz
'X, vide in Buxtorf. Lex. Talm. fol. 124.
ronler not. ad librum Preç. Jud part-2. Pag.
2. b. Med. it. Exod. c. 29. v. 22. n. 46. & Le-
ri. . 4. v. 10. n. 21, ac Levit. G. 7, V, 3. n. 30
& v, 3 1. n. 95.

798

LEVITICI.

=

ptura (hic) loquitur, quæ eſt ex debito,
loco:) i. e.

& quando (vel: ſi) erit annus Jubilæus &c. 50.

Eod. verſ. 14.

Munus primitiarum] De oblatione manipuli loquitur Scriptura, quæ venit & i. e.

ariſta virens tempore maturitatis fructuum ? & quidem de hordeo 51.

venit illa (ob⸗

latio,) dicitur (enim) hic N & dicitur ibi: nam hordeo erat Q)Nä‚i. e. ariſta vi-

rens. 52. Eod. verſ. I4.

53. toſtarum ſpicarum, nam, niſi ita fieret, non poſſet illa
humida eſt. Eod. verſ. 14. Comminutam ſpicam virentem] i. e. Practam, dum illa

Toſtam igne] Siccant enim illam ſuper igne in ſartagine-

(ſpica) confringi molà, quia

adhuc virens 54. eſt, V) ſignificat α—☚ i. e. fractionem & molitionem (nimi-
rùm ſpica) frangebatur per molas fabarum freſſarum, 55. ſic (verbum ει accipi-

tur in illo loco:) i, e. & comminuit in ſcrupis,
cipitur:) — i. e. frangitur (ſeu comminuitur) anima mea, 57.
ſpica virens (dicitur.) dum adhuc 92 i. se. arvum

56. ſic quoque (alio in loco ac-
— p id eſt,
58. ☛£ 1. i. e. plenum eſt,
59. (Nem-

49. Vel: arbitrarium, Hebr. i. e. facultas,

licentia, cuĩ opponitur aMi. e. debitum, ob-
ligatio, eonfer. Exod. c. 2 o. v. 25. ibique not.
n. 108. it. Deuter. E. 16. v. 8. n. 3 5. & n. 3 6. ac
not. in a r b. loc. .
50. Uni Numer. cap, 36. V. 4. habetur, vid. not. in
spam MWh. loc.
x Id eſt: xpa riymima i. e. in princiĩ pio meſſis, ſic
in not. pan ov h. loe. exponitur, confer. Ex-
od. c. 9. v. 3 1, num. 40, & infrà Levit. c. 2 3. v.
14. num. 2 6. & 27. –
51. Conkfer. hic tract., Talm. Menachot, fol. 6 8. 2.
S& fol. 72. a. b- it, Exod. c, 34. V. 22. n. 65. it.
infrà Levit, c. 2 3. v. 10. ibique not. n. 1 8. vide
& Torat Cohanim, prout in απααπ n, ad
marginem h. loc, allegatur.
52. Sicuti Exod. c. 9. V. 3 I. habetur, quemadmo
dum igirur αν£ν ee e ene 227 i. e.
jbi eſt hotdeum; ita & hic eſt hordeum, uti in
Gur Arjeh fol. 124. col. 3. med. legitur, conſer.
& not. in 'nan neh., loc.
53. Ita hic interpretor a)aa, (ſic enim juxtà Bib.
lia Buxtorf, legendum; non: aden, prout in
exemplari Hebraico, quo uſus ſum, ut & in edi-
tione nnart ne? atque in utroque MSto cor-
ruptè legitur,) confer. Buxt. Lex. Talin. Fol. 4.
vid. & infrà Levit. c, 23. V. 10. & ſeqq: ac not.

in — o n b. loc, ubi anag exponitur:
Hinn e i. e. vas eorum, qui ven-
dunt toſta, idque juxtà ſententiam & explicatio-
nem Raſchi ad tractat. Talm. Menachot, prouùt
in iisdem notis habetur.

54. Sive: recens ac humida eſt, Hebr. , con-

ſer. Raſchi not. ad Thren. c. 3. V. 16. it. tract.
Talm. Menachot, fol. 66. a. & b. it. ol. 6 8. b. &
Fol. 7 1. 8. & fol. 84. a.
55. Ita hic mo interpretor; in mola autem fa-
barum freſſarum leviter tantàm frangebantur fa-
bæ, vide Buxt. Lex, Talm. fol. 480.
56. Uti habetur Thren. dict. cap. 3. v. 15.
57. Prout Pſalm. 119. v. 20. habetur.

58.: Ita hic dictionem s ex mente Commentato-
tis noſtri interpretor, Confer. idem ad Eſai. cap.
30. vV. 2 3: aliàs dictio illa "n varias admittit ſi-
gni ficationes, de quibus vide R. Salom. ad Ge-
neſ. C, 46. v. 6. & ad Geneſ. c. 50. v. 5. item ad
ExoOd. c. I5. v. 8. & ad 2 Reg. c. II. v. 4. ad
Hagg. c. 2. v. 16, confer. & Buxrorf. Lex. Hebr.
hac voc. vide & num. ſeq. 60. it. tract. Talm.
Schabbat, fol. 10 5. a. & Menachot, fol. 64. b.
& fol. 66. b. it. fol. 83 b. & fol. 84. a, b. & S0-

„

ta, fol, 15. à.

CAbP. II.

14. 6 ſ obtuleris] Ecce ( particula:) & (hic) ſigniſicat i. e. quando (vel: ſ,)
nam ecce non eſt iſtud in arbitrio poſitum, 49. de oblatione quippe manipuli Scri-
ſic quoque (particula & accipitur in illo

— à

Aolll
D Ireme
1luis ac hroß

.
„

eien⸗ 1

Eil. 1
dn
qvi⸗

Verl 3. ten

clperven
dici,) ut in
(d 0
cus vivit elt

. —
59. Kciltett!
Salomo 401

Ppybih ioe

Peb dhi
tem bic ex,
qu hicint

† Hebr. wyn

E.ad ⸗

unechot, ,ol
ſ bo, ld elt:

Levit. c,
61. lchti 2

1 Hanc dicti

confer, hic

& Llexit, e,

c. Rey. 11,

42 lem

2. Conter n
i Levit,c.

ſicuti in

ainem.
Hebr.

ekeitur pro

uotin li

ARn lie in

— (A..
lanidd 1)
k. mapligeri
accihitur in ile
od verl 14,
utg Mi.
Un venitillaob.
Müie. tilta ri.

in ſutaginen .
hingi woliruin
ndan, dum illa
deliionenſaini.
un )) acipi.
eſall in loco .

wicelt,

ie, Plenum elt,
G. Nen.

udi uud erponin: “

las eorum, ciſer.
tun erpliaio.

Im. Menachot, Noit

1el, Hebr. Mh, con⸗
c. 3. . 16, it, tract.

2,b. it /0l bl b 8

i in mola autem fa⸗
ntum kangebanturſi⸗
. R
naen,

mente Coinmmentet⸗

et, igen ad li c).
1 iariss 20 mitit l⸗

ide N. Selom. 1d 6e⸗
delc,10. . ſiten d d

Nsetl,n à

Abanaf, e1 Hibt.

60 i tract. Talm.

enachot, iol 64,. b.

Alel 14 2. 8.

mmmmm .

CAP. III. IE VITICI. 799

59. 77(nempé)dum frumentum Trenachve recens ac humidum) eſt & Pienum! in culmis
† ſuis ac proptereà ſpicæ dicuntur ), 60, ſic guode accipnut in illo loco:)
„. i. x. ſbicas recentes cumgl umis ſuis. e 1

CAP. III.

Erſ. 1. Paci r] (Sacrificia D' 1. dicuntur,) quoniam adferunt-
QDi. e. pacem mundo; z2, alia explicatio: De(ideo appellantur,)
quia in illis aftertur * D)U i. e. pax altari & ſacerdotibus ac dominis. 3.
vVerl 3. &t omnem adipem &c.] (Id ideò hic dicit Scriptura,) ut includat adipem, qui
eſt ſuper ventriculo, 4. prout exiſtimat R. Ismaël; aſt R. Akiba putat (hoc ideò hic
dici,) ut includatur adeps, qui eſt ſuper inteſtinis gracilibus, 5. Verl. 4. Iia]
(8 ) linguâ vernaculà: flancs, 6. nam Tadeps, qui eſt ſuper renes, quando Pe-
cus vivit, eſt in ſupetiore ilium parte; illa verò eſunt. infrà; eſt autem is adeps, qui
exi-

3. Id eſt: qui ſarrificia ni= ſive hoſtias adfe-
runt, vid. Exod. c. 29. V. 2 2. D. 53. COhfer. &
tract. Talm. Moëd katon Jol. 15. be & Seva-
chim, ol. 99. b.
4 Vel: ſuper ingluvie „ Hebr. —apa, confſer.
euter. c. 1 9. V. 3. it. tract. Talm. Menachot⸗
Jol. 9 2. b. & Erachin, fol. 2. a. & b. it. Temurah=
Jol. 2. a. & Bechorot, fol. 15. b. & Yol. 413. a.
ir. Jol. 61. a.
5: Sive: tenuibus, ita dictionem „ „quæ hic ha-
betur, interpretor cum Buxtorf. in Le. Talm.
Hol. 569. vide hic Chullin, fel. 49. b. prout in
Dnan nDh. l0c. allegatur 2d marginem, ubi
vide etiam notas.

16. Sic exprime vaon, prout hic habetut, ſi qui-
dem dictio non eſt corrupta, confer. not. ad Jo-
ſu. c. 19. v. 12. M 3. in MSto I, recte legitur
vahn „in MSto z. vaphn mendolſè.
zx Scilicèt: : ilia, in utroque MSto, ut & in editione
Apam mev hic legitur: —.α i. e. Hla verè,
nempè: ilia, quam lectionem utpote planio-
rem etiam hic ſecutus ſum, in Bibliis autem Bux-
torf. ut & in exemplari Hebræo, quo uſus ſum,
iſtud ) orrlegitm confer. tractat. Talmud-
Chullin. fol. 49. b ee hechoro, Jol. 3 7. à.

Hlhhh

35. Srilictr an i. e. proventu, ſic exponit R.
Salomo àd Eſai. dict. cap. 30. V. 2 3: in Michlol
Jophi h. loc. & ad Levit. c. 23. V. 14. habetur:
v hi. e plenum germine; reſpicitur au-
tem hac expolſitione: i 33 ad vocem n,
quæ hic in textu ſacto habetur.
Hebr. Pvpa, confer. not. ad Eſai. c. 2 9.v. 27. n.
65. & a Elai. c. 41. v. 15. n. 26. confer. & Me.
nachot, fol. 19. a. & fol. 27. a.
Eo. Id eſt: ſpica virens, confer. num. antec. 18.
8Se Levit. c. 23. v. 1I4. n, 2 6 M
61. Sicuti 2 Reg. cap. 4. V. 42. habetur.
1., Hanc dictionem nonnulli vertunt: euchariſtica,
confer. hic P. Fagius in not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. ubi plura, vide & Exod. ce 29. V. 22.n. 52.
& Levit. c. 4. V. 10. D. 21, & n; 24. it. Levit.
c. S. V. 2 2. n. 1 5. it. tract. Talm. Sevachim, fol.
. a. & Temurah fol. 17. b. & ol. 1 8. a.
Confer. Exod. c. 20. V. 2 5 ibique not. n. 120.
t. Levit. c. 6. v. F. n. 29. ut. & Iorat Cohanim,
ſicuti in an ne h. loc. allegatur ad mar.
ginem.
* Hebr. Sa hn, ſte lein MSto 2. etiam chic
iegitur pro: —2 ., i. e. quia in illis eſt,
prout in aliis editionibus habetur. Priotem leeli
nem hic in rerſſone ſecutus ſum.

soo

LEVITICI.

Wa

exiſtit ſubter lumbos, quos vocant linguâ vernaeulâ: lombeills, 7. (videlicèt) albe-

do illa, quæ conſpicitur ſuprà in ſuperficie ilium; inferiorem verò ejus partem ope- Auoiltaſacn

rit caro. Eod. v. 4. Reticulum (NNDeſt latus, 8. quod obtegit, idque vocant (linguâò
vernaculà:) eibres, 9. ac linguasyriaca: &2 Ruti. e. reticulum jecotis. 10. Eod. v.

4. Super jecore] Ut auferat (ſacerdos)aliquid paululum 11. de jecore ſimùl cum illo
(reticulo;) alio autem in loco illa (Scriptura) dicit: & reticulum de jecore. 12. Eod.

verſ. 4. Super jecore, ſuper renibus] i. e. Præter 13. jecur & præterrenes auferet illud

huic rei. Verſ. 5. Super holocauſtum] i. e. Præter 14. holocauſtum, (hinc) diſci-

mus, quòd holocauſtum ſuge omnem oblationem ſuper ordinatione (ſive ſtrue ligno-

rum) præcedat. 13. Verl. 7. & openm,] Quoniam in ſacrificio 16. Ovis eſt aliquid,
. B quod

7 Sic reddo hic: ar, pront tam in Biblis
. . .- .
Buxtorf. quàm in editione am n ut & in

exemplari Hebraico, quo uſus ſum legitur, in . de n.
. c. 10. v. 1 5. n. 40. vide & Exod. c. 29. V. 13.

. . äl . .
MStO 1. habetur an in MSto z. Nn,
1a inè: lumbi, Galli hodiè vocant: les reins.
3. Vel: paries, ſive coſta, ita Communiter dicti-

onem 12, quæ hic habetur, interpretantur,

confer. Exod. c. 29. V. 13. n. 26. in notis ad

librum Prec. Jud. part. 2. p. 2 35. a. med. ubi eaput

tertium tra catus Talmudici: nn allegatur, di-
GRio ap- exponitur: ne T& i. e. late-
ra jumenti. =
* Vel: quod diſlinguit five feparat, ſic verbum
Jonn juxtà net. in man D, b. loc. inter-
pretor, ubi iſtud exponitur: 7ane i. e. quod
ſeparat. . ⸗ “
3. Ita hic exprimo: P", prout in utroque

MSto, ut & in editione 'pa ut && in

exemplari Hebræo, quo uſus ſum, legitur in
Bibliis Buxtorf. habetur: ad vel ben
ſed dubio procul corrupta eſt iſta dictio; autor

noſter in notis ad Exod. c. 29. V. 13 illam ex-
. — 2 . 1 †
ponit: v al. vaw, vide noti ibid. n. 27.
J0. Suprà in notis Raſchi ad Exod. dict. c. 29. Vv.

13. exponitur Mαn eEH i. c. reticulum
jecotĩs, ſie ferè in Michlol Jophi, ubi dicitur,
quòôd nor" vocetur linguàâ Rabbinorum:
P, de qua voce vide Buxtorf. Lex. Talm.
Jol. 92 I. Vide Exod. dict. c. 29: V. 13. n,. 2 6, ac
nor. in 'n D h. oco. .

culam 77 idem ac y hic notare dicit, vide

P. Fag. ad Paraphr. Chalde h. loc. confer. & n. 14.

verf. ſequ. 5, it. Levit. c. 8. v, 16, n. 14. & Levir.

num. 28.
12. Hebr. Naan in, ita habetur infrà Levit. c. 9.
v. 10. hic autem legitur 1a "y i. e. ſupet jeco-

re, confer. Levit. c. g. v. 16. n. 14, it. Exod. c.

29. verf. 13. num. 2 8. ac not. in . i e

13. Vide num. ſequ. 14. ibique not. confer. & not.

in don mo b. oc.

14, Hebr. Rabn, ita hic autor noſter, Vulgata ha-

bet: in holocauſtum, Junius ac Tremeilius:

pro ratione holocauſti, vid. cap. antec, 2. v. 2,

n. 16. & cap. ſeq. 4. v. 9. & V. I1. . 2 9. & Le-
Vit c. 8. V. 16. D. 13. =
15. Vide Levit. cap. 6. v. 5. n. 2 8. & Levit. c.
g9. v. 16. n. 14. confer. & P. Fag. ad Paraphr.

Chald. h. loc. & ad Levit. c. 9. v. 17. n. 2. it.

tract. Talm. Kidduſchin, fol. 326. a. & Peſachim.
fol. 64. b. it. Menachot, fol. 9. b.
16. Hebr. n&, vide quæ de hac voce ad Exod.

c. 2 9. V. 22. n. 46. & ad Exod. C. 34. Vv. 25. n.

77: it. ad cap. sntec. 2. V. 1 3. n. 48. notata ſunt,

v. 15. n. 51. ac Levit. c. 27. V. 3 2. num 3 1. it.
tract. Talm. Sevachim, fol. 8. b. & fol. 9. a. b.

it. Menachot, fol. 8 3. b. & Temurah fol. 2. 2a.
it. Peſachim, fol. 57. b. & fol. 96. b. it. foel.

11. Vel: particulam aliquam, huic autoris noſtri
expoſitioni accedit etiam R. Kimchi, qui parti-

57.,

Cxe.
—

conſfer. & cap. ſequ. 4. v. 3 5. n. 6 1. & Levit. c.
14. v. 1 3. n. 2 5. ac Leyit. c. 16, V. 23. n. 47.
it. Numer. c. 2 8. v. 2. n. 7. ut & Deuteron. c. 12.

Nod nonel

eradunt quat
gninen) nee

gnic jerd elk

ie. Suprüte

igni⸗ 5otmini
buco, ſc guo⸗
15. (lealo⸗
40 lrtitiam

Hocpnlehne

17. De quo a⸗
11. ortyerſa
Dot. h23,
nt, 1. tor
37. it I
ſol 5).b.
19. Siye: con
vogbeſfͤ
10, Vise, g
ſupri ad Lei

(c. 10. V. 1 ge1

21. Ideſt: no
ſanguigem;
ſeu vale die
bitur, guddl
intetiori ſar
12. De quo v
c. 9. , 7. 6
h loc, it, Kie
derachim, ſe
Conter. ien
Ohuflin, iol
1. Curin idte
tut, vige ul
cap. ſequ
(crniss locis
ponderoſam
ſtol. 1. 1
Hiſtor. Alh

CNII.
— An
(iidelicthelde.
un partenn Or.
lueyvcantlngn
ſecotinlo och.
Orelimnͤlcunillo

eſecote, u, Lod.
renesauferer lud

ttin, (bine)älei.
de re ſtrueligno.
6, oris elt Aligid,
Juod

—
nit potzre gicit zide

h. lor, onſet,& h.l4,

V. 16, . 14. Tlerit,
K od c 19. 1z.

betur inſtz leiin c,9. 3

ie, ſuerſeo⸗
.16.n, 14, 1t. od, e.
not ln Oun

diqge not conter, Knot.

tor doſter, Vulgata ha.
unius ac Tremelius:

Vid, cap. antec,1. V. 1

,. I1. n, 29, le-

V. 5. n. 19. & Lerit t.
& L. Feg, ad baupht.

it c. 9. V. I7,h 1.t

o,fol. 16,2,5 Peiachim,
,ſol gb.
1x de hac foce 4d 0d,
AErod, C 34, 1,d⸗
V. 13, M4 , notit lunt,

v.Z ,hbn Lerit, t.

enit, c. 16, 5. 13, n 4.
7. utDeltetont, 12,
17.7. 320 hul le lt
bol 1 K il 9 . b.
b. & Temulin ſ0l 2,7.
d K Kol gt beitel

quod non eſt in ſacrificio capræ, 17. nam cauda ovis affertur 18. ideò dividuntur
(duo iſta ſacrificia) in duas ſectiones. 19. Verſ. 8. Et SPargant] Duas dationes, quæ
evadunt quatuor; 20. ipſe autem (ſacerdos) mediante inſtrumento ſpargebat (ſlan-
21. niſi in holocauſto pro peccato. 22.
Verſ. 9. Adipem ejius] i. e. Præſtans (ſive præcipuum,) quod † in illo (ſacrificio) eſt;

LEVITICII.

80 ⁷

guinem) nec dabat (ſanguinem) digitô,

quid verò eſtillud? nimirùm cauda integra. 23. Eod. verſ. 9. E regione ſpinæ dorſi]

i. e. Suprà renes, qui conſilium dant. 24.
ignis nomini Dei (oblatus.) Eod. verſ. II

Hoc pulchrè explicatur in lege ſacerdotum

Verſ. I1. Pabulum ignie Domino] Cibus

. Panis] (Dictio ") hic) ſignificat ci-
bum, ſic quoque (accipitur in illo loco:) perdamus culmum 1DED i. e. in pane ejus,
25. (ſic alio in loco:) fecit i. e. convivium magnum, 26. item (in illo loco:)
ad lætitiam faciunt Hh i. e. cibum. 27. Verfſ. 17. Satutum * ſempiternum-

28. ut & totus iſte textus. 29,

17. De quo ſacrificio capræ vide v. 12. h. cap.
1. Prout verſu ſequ. 9. h. cap. habetur, ubi vide
not. n. 2 3. vide & infrà Levit. c. 7. v. 3. ibique
not. n. 5. confer. & Sevachim, fol. 9. a. & fol.
37. b. it. Temurah, fol. 19. b. & Menachot,
fol. 83. b. & Ceritut, fol. 2 8. b.

quoque ſacrificio agit S. ſcriptura.
20. Vide, quæ ad Exod. c. 29., v. 16. D. 3 5. S
ſuprà ad Levit. c. I. v. 5. n. 7 1I. & infrà ad Levit.
c. 16. V. I 8. n. 40. & v. 19. n. 42. notata ſunt.]
21. Id eſt: non ſpargebat immediatè digito ſuo
ſanguinem; ſed mediante aliquo inſtrumento
ſeu vaſe, vide not. in ori inow b. loc. ubi ſeri
bitur, quòd hic ſermo ſit de o P i. e.
interiori ſacrificio pro peccato.
22. De quo vide cap. ſequ. 4. v. 6. & infeà Levit.
c. 9. v. 7. & v. 9. confer. & not. in na ne
h. loc. it. Kidduichin, fol. 57. b. & fol. 5 8. a. it.
ZSevwvachim, fol. 55. a.
† Conter. hic tract. Talm. Sevachim, fol. 2 9. a. &
Chullin, fol. 11. a. & fol. 117a.
13. Cur in iſto ſacrificio cauda nominatim offera.
tut, vide Junii ac Tremellii not-h. loc. confer.
cap. ſequ. 4. v. 3 5. D. 6 1. & c. 7. V. 3. D. 5.
certis locis genus ovium eit, quod pinguem &

Kol. 1. & Dn. Hiob. Ludolſi Commentar. ad

19. Sive: commata, id eſt: ſeparatim de uno-

ponderoſam trahit caudam, vid. Busbequii Epi-

24. Vel: qui conſultant, ita hic v vertere
poflis, reſpicitur autem hac explicatione ad vo-
cem — yR., quæ hic in textu lacro habetur, con-
fer. not. ad Hiob. C. 3 1. v. 24. n. 16. it. Exod.
c. 29. V. 22. n. 45. G P. Fag. ad Paraphr. Chald.
h. loc. it. not. ad librum Prec. Jud. part. 2. pag,
235. a. med. ubi dictio vohe, quæ in capite 3.
tractatus Talmudici Pnn habetur, exponitur
uyn, Bartenora autem ſcribit, dictionem illam
ſignificare & i. e. caudam, vid. Tamid, fol-
64. a. & Eruvin, fol. 57. a.
2 5. Vel: juxtà mentem autoris noſtri: in cibo
ejus, vide Jerem. cap. 11. v. 19: ibique R. Sa-=
lom. not.
26. Sicuti Daniel. c. 5. v. I. habetur, confer. hic
tract. Talm. Ceritut, fol. 2 3. b. & Temurah, fol.
2. a. it. Kidduſchin, fol. 57. b. & fol. 5 8. a.
* Hebr. HMon iſtud, ut & ſequentia, usque ad finem
huſus capitis, abſunt ab utroque MSto, confer.
hic tract. Talm. Chullin, fol. 117. a. & Temu-
rah, fol. 32. b. & Mehila, fol. 15. b. it. Ceritut,
fol. 4. a. & b. & fol. 2 3. à2. bvLd.
27. Vel: convivium, vide Eccleſ. c. 10. v. 19.
2 8. Hebr. ae ten, eſt is liber antiquiſſimus
& celebris, quo Leviticus explicatur, qui etiam
deab dicitur, confer. cap. ſeq-. 4. v. 8. n. 20.
c. 5. V. 19. n. 66. & Levit. c. 13. V. 5 5. n. 90.
vide & not. in 'nan netw b. 1oDoo.

Hiſtor. Ethiop. lib. I. 6. 17. n. 76.

29. Hebr. P)? i. e. verſus, comma,

Hhhhhz

periodus.

CaAP.

CAbP. IV.

TICI.

Erſ. 2. De omnibus pyateptis Domini] Explicant Rabbini noſtri, quòd non ve-
niat (ſive offeratur) ſacrificium pro peccato, 1. niſi propter rem; 2. in qua
delictum, ſtudiò commiſſum ratione præcepti negativi, exciſionis 3. poœnam

meretur; & cujus † error g. peccatum eſt. 7. Eod, verſ. 2. Unum ex illis] i. e. A-
*veluti (facit is,) qui ſcribit die Sabbathi Schim, de (nomine)

liquam partem ex illis,

Schimeon aut Nach, de (nomine) Nachor aut Dan, de Daniel.

Verſ. 3. & ſacerdos

unktus yeccaverit in reatum populi] Explicatio ejus allegorica eſt: non é6. eſt ille (ſa-

cerdos unctus ſive ſummus pontifex) reus,

niſi in re abſeondita, (quæ conjuncta eſt)
cum

1I. Ita hic dictionem Des explico, cui expoſitio ni

etiam P. Fagius in not, ad Paraphr. Chald. h. loc.
accedit. .
2. Vel: Propter rem, quæ ſpontè commiſſa ratio-
