13;. Vel: teper
Hebr. Dion
verl.
Hebr. dh
ie. vel forüian
134. Continett
poſſtei reſpond

(lel: dom

neantis alteru

211, 1ta & ic
e Cicitn hie
homo, Alinus &
n. ſieet ſoſe
fecit llum Neri.
merindeortam ſt,
(ces hic exibun⸗
Ceantumſin)fufi.
s, ri damnd alk.
amnum allteſ)
n pallois,gui an.
erl 3 .G ferinrig
hpetum ſecerit)im.
tdentibosejns,1,,
quia d mkhk
1iri (N
3f. Tuyt vendaßt

h⸗
tionemn iden We.
Buxtoft, Lex, Talm. ol.

f beovem &c.] De illis (bobus,) qui æquales ſunt (pretié) loquitur Scriptura,

CAP. XxXI. rEzXxODI.

589
mirùm e. gr.) bos valet ducentos (denarios,) qui occidit bovem, qui itidem ducentos
valet, ſive cadaver valeat multum ſive parum (tunc) quando accipit iſte dimidium (bo-

vis) vivi ac dimidium mortui atque ille** (accipit) dimidium vivi ac dimidium mor-

tui, deprehenditur unusquis que jacturam ferre quoad dimidium t damni, quod mors

(bovis interempti) attulit, 231. (hinc) diſcimus, quòd inſons 232. reſtituat? 33., dimi-

dium damni, nam deillis (bobus) qui æquales ſunt (pretiò,) diſcis quoad eos, qui non
ſunt æquales (pretiò, )judicium quippe de innocente eſt, ut is reſarciat dimidium da-

mni, non minus nec plus, vel forſitàn etiam de illis ( bovibus,) qui non ſunt æquales

pretiô, dum ambo vivunt, loquitur Scriptura, ut dividant utrumque? ſi ita dicis, 234.

interdum damnum inferens * multum lucrabitur, dum cadaver (demortui bovis for-

tè) poterit majori pretiò vendi peregrinis, 235. quàm eſt pretium bovis ?*** damnum,
inferentis, quomodo autem fieri poteſt, ut dicat Scriptura, quod damnum inferens lu-

cretur? vel interdum is, qui damnum paſſus eſt, auferet multòô plus, quàm eſt pretium,

totius damni, dum dimidium pretii bovis damnum inferentis multéô plus valet, quàm
omne pretium bovis (hominis) damnô affecti, & ſi tu ita dixeris, ecce 236., innocens

gravior 237. erit, quàm (eo caſu ubi agitur) de bove, ſuper quo teſtibus adhibitis præ-

ca. ſeg, 11, V 5,0 1z.

lerl. 36 c,nutn. 2497

in Men wo o.
e ſapta ad 5. 21, l,

c, ntz9 nogtint.

l, czdaven, ſic i) hie
guod lædens non iolun

ecunia ob damnum a. 1.

um cüdavet adjugicetur
ehtol. 101 col,2, prine⸗
ama, fol 3,,

lusell, conler, bie Me⸗
,ait &fol.10,bit ſo.
54, , ice
ſta à Mötol.
er gue ſoptiad rellth-
Un, Fide & Gur Aieh
a ubi ſatiohabetun cut
em, i epoclbls
milus, conler, hietul,
Talm

.

H 232. Hebr. 1ν, quo nomine hic intelligitur is,
lareie debet eio etun

monitio facta eſt, ?3 8. te (igitur) etiam invito non loquitur (hic) Scriptura', niſi de

(bo-

mo.
235. Sive: alienigenis, nam Judæis cadaver come-
dere prohibitum eſt, uti Levit. c. 22. v. 8. ha-
betur, confer. & cap. ſequ 22. v. 3 I. n. 114. &
n. 115. ac n. 117. in editione Hebraica, qua uſus
ſum, legitur hic: a) i, e. alienigenis, ſic
quoque habetur in "par mnev, aſt in MSto z. ut
S&S& in Bibliis Buxtorf. legitur: m i. e. ethnicis 5
ſed res eodem redit, in MSto 1, dictio iſta peni-
tùs abeſt.
**½ Hebr. "w iſtud, ut & quod ſequitur, usque àad:

Talm. Bava kama, fOl. 2. b. it. fol. 7. a. & fol. 37.
b. it. fol. 3 8. a.
† Confer. hic tract. Talm.
& fol. 34. a. b.
* Hebr. un , iſtud & quod ſequitur, usque ad:
Rxn i. e. deprehenditur, abeſt à MSto z.
† Hebr. u*abeſt iſta dictio hoc loc. à MStO z.
23 1. Et ſic inter utrumq; ſervatur æqualitas, confer.
Gur Arjeh dict, fol. 10 1. col. 2. circa fin. vide &
infrà n. 240. confer. tract. Talm. Bava kama,
fol. 26, a. & fol. 34. a. b.

Bava kama, fol 33. a. b.

cujus bos alteri nullum intulit damnum, & ſic
ille eſt n i. e. innocens, integer & inſons.
3. Vel: reparet, reſarciat ac rependat, id enim
Hebr. . hic ſignificat, confer. n, 240. h.

„ Hebr. dn, hæc & ſequentia, usque ad: nd 18

i. e. vel forſitan &e, abſunt à MSto z.

234. Continetur hic quædam objectio, ad quam

poſteà reſpondetur, vide num. ſequ. 236.

XX Idq eſt: dominus bovis damnum inferentis ſive

neçantis alterum boyem, de hoc enim hic eſt ſer-

ur* i. e, dum dimidium pretii (bovis &c.)
deeſt in MStoz, V
236. Habetur hic reſponſio ad objectionem, de qua
paulo antèn, 234.
237. Plus lucrabitur, ſic intelligo hic Hebr. N,
poſſes iſtud diverſo reſpectu etiam intellige e ée
duriore conditione innocentis, quod is graviori
damno hoc modo afficiatur, quàm is, qui præmo-
nitus fuit, eſt ſanè locus iſte ſatis diflicilis & ob.
ſcuruæ.
238. De quo dicitur verſu ſequ. 3 6. h., cap. confer.
& ſuprà veiſ. 2 8. h. cap. n. 19 %.
Eece

EXODI. CAP. XXI.

1790

(bovibus) æqualibus (pretio) & docette, quod inſons reſtituat dimidium damni; co-⸗

terùm de æqqualibus (pretiô) diſces quoad eos, qui non ſunt æquales (pretiô)) nam ei,
cui dimidium damni ſui reſtitutum fuit, (judices) æſtimant 239., cadaver & quicquid
(judices) diminuerunt quoad pretium ejus (bovis interempti) propter mortem, iſtius
diminuti pretii dimidium aufert (is, qui damnum paſſus eſt) & abit; 240. ſed cur ſic
locuta eſt Scriptura, 241. nec dixit: rependat (ſive reſarciat) dimidium ejus? * (nimi-
rùm) ut doceat, quòèòd inſons non niſi de corpore ſuo 242. reſtituat, ſi autem feriverit
(bos) & is poſteà mortuus ſit, tunc is, qui damnum paſſus eſt, non aufert, niſi cadaver
vr & ſi illud (cadaver) non pertingat ad dimidium damni ſui, ipſe jacturam patietur,
243. vel ſi bos, valens minam, 244, ferivit bovem, qui valet quingentos denarios, 245.
non aufert ille, niſi bovem, quia inſons non tenetur adſtringere domiuum ejus (bovis,
qui damnum intulit,) ut ipſe de præſtantiſſimo ?246. rependat (ſive reſarciat damnum.)
Verſ. 36. Aut *† notum fuit] i. e. Aut non fuit inſons (dominus bovis, qui damnum in-
tulit;) ſed notum (ei) fuit, quòd bos cornupeta fuerit hodiè, heri & nudius tertius, ecce
tres cornupetitiones. 247. Eod. verſ. 36. Rependendo rependet ovem] i. e. Damnum
integrum (reſtituet.) Eod. verſ. 36. Et mortuus bos ipſius erit] (Nempè:) ejus, qui
damné affe ctus eſt, 248. & præter illum (bovem mortuum) rependet is, qui damnum-
intulit, eo usque donec ei, qui damnum paſſus eſt, omne damnum ejus reſarciatur.

n. 176. & c. 30. v. 13. n. 2 .
245⁵. Hebr. IuN, de qua voce vide num. antec,
244. in Bibliis Bnxtorfisnis dictio iſta un, quæ
hic in editione Hebraica, qua uſus ſum, habetur,
omiſſa eſt, in MSto I. pro: Men vn legitur:
y& Nten i. e. bis centies mille (denarios.)
246. Sive: de optimo, ſic dictionem whyerhic in-=
terpretor, quæ cap. ſequ. 22. v. 5. n. 1 8. dicitur
aP, conſer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1610.
vid. & tractat. Talmud. Bava kama fol. 5 6. ſicuti
ad marginem allegatur in 'pon mov b. loc
* Non exponenda eſt hic particula X, ut ſignifi=
cet & i. e. ſi (notum fuit & c.) vide not. in ov
S'nan h. loc.
247. Quæ ſcil. factæ ſunt tribus diverſis diebus ſive
temporidus, confer. ſuprà verſ. 29. b. cap. n.
200.
248. Confer, quæ ſuprà ad verſ. 34. . cap. n, 226.
notata ſunt.

239. Hebr. é, de quo verbo vide ſuprà verſ. 22.
h. cap. n. 16 3. & verſ. præced. 34. n. 227.
240. Et ſic etiam inſons jacturam fert quoad dimi-
dium damni, de quo ſuprà num. 23q1. & n, 233.
confer. & num. 243. h. verſ.
241. Nempèé, ut dividant utrumque tàm pretium
bovis vivi, quam bovis interempti.
X Hebræ. puni in MSto I. hic legitur vn un i. e.
dimidium damni.
242. Hebr. Ü de eo, quod ſuum eſt, confer. hic
Gur Atjeh ſol. 10 1. col. 2. fin.
v½ Hebr. Mwase in utroque MSto huic voci præmit-
titur: X i. e, dimidium (cadaveris ſcil.)
243. Vide, quæ paulô ante num. 240. h. verſ. no-
tata ſunt.
244. Min vulgaris continebat viginti quinque ſi.
clos i. e. centum , ſive denarios; eſt autem
in quarta pars ſicli, confer. ſuprà verſ. 32. b.
cap. n. 213. & 214. vide & Exod, c. 25. V. 39.

CAP. XXII.

—

.1.
nori hea
temptu
ningvebore
nandoqier
ta is ſroperi
(llerepenlit
Bod, vetl. 1.5
dustepataion
tantum. 5
Mvert ſangun
nd mortus,!
oceidagg⸗ilte
contineat dur,

1, Hebr. Nol
ſtius R. ſochen
it, meminit
not. 2d Zacha
uxtorf, Ab
12, Vel: honori
Benel, (,. 3.
3 1 h, 1001 3
Je kact. Taln
de it, fol. 77.
z. ld ett: quif
fur illumnon
Aqguam quiport
um ſe 4 kon
33. d. ll. Kidd
fol. 71,b,
fol. 79, 2. i.
34. a. it. Chul
*½ In MSto 1, hi⸗
lim laborem
4 genſuzet,
10 ſo ſele ex
hominum con
furtum ubtta
Ve autem g

(preti 6)) namei,
cadaver & gbicgni

dptermotten iling
dtz 40. ſell n ſ

ium cjas⸗ 4 (umi.

ai autemn kerirerit

lafert niſſcacinet

jadurampat Patietur,
entor denatios, ef, 1

miuum ejus (oni,
gniuimnn)
is, guicimnnmi In⸗

nudiust leriing ecee
len]) ie. Dammum
(Nempe,) eins gi
etis, gui damnum. †
ejuskeſetcistat.

—

1.

yoee Vide num. znter,

is dickio a n, go

us uſus ſum, hebetut, †
3 2. Vel: honori hominum conſulit Deus, confer.

fo: mn bon legrur:
es mille derznios)

Gicionem debicin.
112. 7. f.d 19, dietur
Ler. Tin u .1610,
Bavakama Lol, 56,ſcuti
S “ 4ſ
ttiella , ut ſgrife
&) videnot in rocN

busciretis diebisſiſe

Pra ſen 29, ,,cehed,
ſenl 34, ,ceh, n116,.

&* In MSto I. hic additur: 12 nn i. e. & eincs il⸗

4. Senſus eſt, quoniam Gir portans ovem hume-

ExODI. 791

CAF. XXII. M

7 Erl. r. Qe⸗ 4oner ge.] Dixitk. Jochanan, flius Zaccai:B parcit Deus ho-
nori hominum, 2. (nam) pro bove, qui pedibus ſuis graditur, 3. nec in eo con-
teumptui ſeſe exponit fur, ut tollat illum ſuper humerum ſuum, (fur) rependit
quinque boves; pro ove autem, quam fur) humerô ſuò portat, * reddit quatuor oves,
quandoquidemi in ea ſeſe contemptui exponit, 4. dixit R. Meir: *† veni ac vide, quan-
ta vis ſit operis, J. (nimirùm) bovem, quem (fur) ab opere ſuo ceſſare fecit, quinquies
(ille rependit;) ovem, quam non ab opere ſuo ceſſare facit (fur.) quater (reſtituit.)
Eod. verſ. I. Pro bove, pro ove] Repetivit iſta hic) Scriptura, ut indicaret, quòd mo-
dus reparationis qui fit in quadruplo & quintuplo, non obtineat, niſi in bove & ove
tantùm. 6. Verſ. 2. & in efoſione] i. e. Dum effodiebat domum. 7. Eod. verſ. 2.
Non erit ſanguinu reus] i. e. Non eſt iſtud homicidium, ecce ipſe (fur eſt veluti omni⸗
nè mortuus, 8. hic docet te lex, ſi venerit (aliquis,) ut te occidat, præveni tu, ut'illum
occidas; 9. iſte autem (fur) venit, ut te interficiat, nam ecce novit ille, quòd nemo ſeſe
contineat dum videt, zpecuniam ſuamſe ereeean ut quieſcere poſſit, 10. quo-
Eeee 2 circà

1. Ted- 1„ Ted ſd sre. cœteruùm i
ſtius R. Jochananis, qui etiam Rabban didtus fu-
it, meminit etiam Commentator noſter in
not. ad Zachar. c. 11. v. 3. ubi vid. n. 7. confer.
& Buxtorf. Abbreviat. pag. m. 174.

propterea ſeſe non exponit rontemptul „quinque
boves rependantur.
* Hebr. Nn p, hæc S& ſequentia, usque ad:
Wwn n i. e. pro bove „ abſunt ab utroque
MSto.
5F. Sive, operæ, quam bos præſtat homini; conti-
netur hic alia ratio, cur bos quinquies reſtitui
debeat; ovis autem quater, nempè: reſpectu
operis, eui bos ab homine adhibetur, quod non
ita eſt in ove.
6. Conter. hic Gur Arjeh fol. 101, col. 3. princ. &
tractat, Talm. Bava kama fol. 67. b. ſicuti alle-
gatur ad marginem in Spam mnov' h. loc. ubi. vi-
de etiam notas.
7. In ipſo actu effoſſi onis, conſer. hic tractat, Tal-
mud. Sanhedrin fol. 72. a. b. fſicuti in np
San hic ad marginem allegatur „ubi vide et-
iam notas.
9. Vide verſ. ſequ. 3. . cap. ibique not. num. 13.
gonſer. hic tract. Talm. Ioma,fol. 35. b.
9. Confer, hic not. ad libtum Prec. Jud. part. 2,
p. 80. b. fin.
10. Id eſt: quòd nemo ſe cominere poſſit, quin
in furem laciat impetum, fur autem vel cum alte-
rii

Genel. c. 3. V. 7. n. 24. & Numer. cap. 22. V.
33. n, 1067: 8⁸ Deuteron. c. 20. v. g. n. 3 1. vid-
hic acét. Talm. Bava kama, fol. 62, b. & fol. 67.
b. it. fol. 77. b.
3. Id eſt: qui furem pedibus ſuis ſequitur, ita, ut
fur illum non portet humeris ſuis, ſicuti ovem,
quam qui portat, is ſeſe contemptui exponit, vid.
num. ſeq. 4 confer. hic tract. Talm. Ketubot, fol.
33. b. it. Kidduſchin, f ol. 13:a & fol. 6 8, a. b.
& fol. 71. a. b. & fol. 72. a. b. it. fol. 7 8. a. b. &ε
fol. 79, a. it. Bayva kama, fol. 71. a. b. & fol
84. a. it. Chullia, fol. 137. a.

lam laborem ſuſcipit.

ro ſuo ſeſe exponit contemptui, ideò Deus honori
hominum conſulens ſtatuit, ut pro una ove, per
furtum ſubtracta, quatnor reſtitnantur, pro bo-
ve auiem „ quem fur humero ſuo non portat ac

ficiat. Verſ. 3. Si ſol ſuper ipſum exortus ſit] Non eſt iſtud, niſi ſpecies ſimilitudinis, (nem-

pè) ſi tibi res eſt manifeſta, quèòd ille (fur) pacatè ſeſe ergà te gerat, non ſecùs, ac Sol
iſte, qui pax eſt mundo, ſi ſic notum tibi ſit, I1. quòd ille (fur) non veniat, ut occidat,

etiamſi dominus pecuniæ ſtet contrà illum, 12. veluti pater, qui effodit, ut furetur pe-
cuniam fllii, in confeſſo eſt, quòd pater miſereatur fili, nec veniat, ut vitæ vim adfe-

rat. Eod. verſ. 3. Sanguinis reus eſi] i. e. Pro vivo 13. iſte (fur) reputabitur & erit ho-

micida, ſi dominus ædium illum (furem) occiderit. Eod. verſ. 3. Reddendo reddet]

(Scilicèt:) fur pecuniam, quam furtò abſtulit, nec mortis reus eſt; Onkelos autem „

qui interpretatus eſt: & ſi oculus teſtium ceciderit ſuper eum, aliam ſecutus eſt viam-,
*ac ſi diceret: quòd ſi invenerintillum teſtes, antequàm veniat Dominus ædium &
: quòd ſi invenerintillum teſtes, antequàm veniat Dominus ædium &,

dum dominus ædium conrrà illum (farem) venit, monuerintillum (teſtes,) ne eum
(furem) occidat, (tunc) ſanguis ei eſt, i. e. reus erit propter illun (farem,) ſi eum domi-
nus ædium) interfecerit, nam, poſteaquàm adſunt, qui illum (furem) viderunt, non-

venit fur iſte, ut (domini ædium) vitæ vim adhibeat nec is dominum pecuniæ interfi-

ciet. Verſ. 4. Si deprebendendo deprehenſum fuerit] In poteſtate ejus (furis ſcilicèt.)

dum ille non mactavit nec vendidit. Eod. verſ. 4. A bove usque ad aſinum] Omnis
res comprehenditur ſub regula reſtitutionis dupli, 14. tàm illa, in qua eſt vita, quàm-
quæ vitàâ caret, nam ecce * dicit eadem Scriptura de ove, de veſte & de omni re, quæ a-
miſſa eſt: reſtituet duplum proximo ſuo. 15. Eod. verſ. 4. Daplum vivum reſtituet]

Nec ei reſtituet mortuum; ſed vivum (utrumque) aut pretium (utriusque) vivi. Verſ. .

5. Si depaveritjumentum & depaſtatur] (Verba iſta) vn, On, & , o-
SI S S mnia

—

riusnece ſeſe detendat, ideò iſie fur impunè oc-dDulcbin, fol. 1 9. a. it. Maccot, fol, 2. b. —

cidi poterit, confer. præ aliis H. Grot. de jure Bel- * Vel: abripuit illum linea alia (textus ſacti,) nam
li & Pac. l. 2. c. I. n. 12. & ſic vertere poſſis iſta: mè mpv pro-
1I1. Hebr. 7 wνν , abſunt iſta ab utroque ut hic in Commentario habetur, nimitum in-
MSto, confer. hic Mechilta, ſicuti allegatur ad nuitur verſus ſequens textus ſacri ‚ubi de furis de-

marginem in an Dh. loc. ubi vide etiam] prehenſione agitur.

notas, ut & Ssnhedrin cap. 8. quod incipit: 12 14. Confer. hic Mechilta &tra at. Talmud. Bave

Hn P, uti allegatur ibidem, vid. Sanhedrin,, kama fal. 62. b. & fol. 64. a. ſicuti allegantur ad
fol. 72. a, bvb.

12. Hebr. 32, ſic enim juxtà Biblia Buxtorf. ali drin, fol. 72. a. b. ſicuti ibidem habetur, con-
asque editiones legendum eſt, non Taa uti in fer. & Gittin, fol. 77. a. it. Bava kama, fol. 75. a.
exemplari Hebræo, quô uſus ſum, corruptè legi- & Bava mezia, fol. 10. b. & fol. 56. b.
tur. “ x Hebr rw, iſtud & quod ſequitur, usque ad:

habetur, ubi vide num. g. confer. hic Sanhedrin, Msto z.

fol. 72. b. prout in ynar "newh. loc. ad mar- 15. Sicuti verſu 9. ,. cap. habetur, confer. D. Wa-

ginem habetur. Aenleil. Sot. p. 457: num. 9. & not, in
1† Conter. hig tract, Talm. Sota, fol. 23. b. & Kid-] . loc. . —

N

circà eum in finem venit (fur,) ut, ſi dominus pecuniæ contrà ſteterit, ipſe illum inter-

marginem in nan nev h.loc. item:
rginem in 'n-n 5 h. loc. item: Sanhe-: tradt. Talm.

cAr. NI.

nia dicunt
16. Bod e
Fineamprozl

fſyeper imm

inehie
unen

/ ANend

mer] (lucie
ſituatei, (gun
optimno 2grot
palens Felahe
(adices eil
Preltmnüllin

16. Doüt Num
got, ad librum

Hebr. 2D

Vto, qhie
edlinonibus,
Vineam, con
12. b, ” fol.2
tol f⸗
VIt Coofer, hie
b, ſol 3. a.

1. ureconſul

Vocand paupe
quadfupes p.
pauperies gef
lia kacientis
edl. 1, med.
13,2 fol.
tasin Pan
ID. Hebr. An
n. 1466, dict

19. Hebr no⸗
1 nl 15 , 0
notatſan,

13. Non pro mortuo, ſicuti verſu antec. 2. H. cap. DSD en i. e. feſtituet duplum, deeſt in 2. Iiwan)

bilibus, gue
Lex. Talcn-

1 Hohn on

betur n .

teiglellnmingt.
miltucdins (nen.

bnonſeciigc Sl1

neniat dtoctictt,

dcit utfuretut e.

. tritk imadle.

taditur Keritho.
Relddend redden
Onkelotauten,
leumehnin⸗
ominus eiims,
teltes,) neeuml.
em) ſieum domi.

m) viderunt, non--

im peclnixintetſ.
s(forss ſllie)

Adaſmn) Omnis
qua eſtvita, guim

ce omni re, vet.

lem vinum nfi er]
insgve)rizi. Ver.
e & PPN,o⸗

mnia

— — 1

accCt, 10l, 2. b.
alia (tenus laett, vam
d gio⸗

habetut, nimmum in.
tus ſacti,whide kunis de.

trzclat. Talmud, Dara D D
64. 2. ſieuli ellegantutad

o hloc, item: Sinhe⸗
ibicem habetut,con⸗
1. Dava kima, fol.77,4.
kol. 56. b.
104 Kün Uique1d:

tuet daplum, Ceellin

abetur, eoer⸗D. Wa

. K inn S

CAn. NI.

CAbp. XXII.

EXODI. 593

dis dicuntur Er jumento, ſeut Gn i⸗ loco:) nor & i. e. jumenta noſtra-.

Eogq. verſ. 5. S depaverit] i. e. Si (quis) immiſerit jumenta ſua in argum vel **

vineam proximi ſui⸗ *** & damnum ei intulerit per unam rem exiſtis duabus (nempè:)

ſive per immiſſionem jumenti ſive per depaſtionem; interpretantur autem Rabbini no-
ſtri M'm i. e. immiſſionem, quòd illa ſit damnum, 17. conculcatione pedis (factum;)
autem ſit damnum, quòd fit dente comedente & depaſcente. Eod. verſ. 5. Ig
agro alieno] i. e. In agro alterius cujusdam. Eod. verſ. 6. Optimum 18. agri ſui reſti-
tuet] (Judices) ſtimant 19. damnum & ſi venerit (ille, qui damnum intulit,) utre-

ſtituat ei, (qui damnum paſſus eſt, terram) ſive ſolum 20u. pretium damni reſtituet ei de

optimo agrorum fuorum, ſi (verbi gratia) damnum ejus fuerit Selah, 21. dabit ei æqui-

valens Selah de præſtantiſſimo, 22. quod ipſe habet, (hinc) docet te Scriptura, quòd

(judices) exiſtiment, **illis, qui damnum paſſi ſunt, iſtud (reſtituendum eſſe) in re
Praſtantill ima.3. Weil. 6. 5i Agreſi Rir ignis] Etiam per ſeiplom. *4. Eod. verſ. 6‧*

2

FEeecc 3 Et

16. Prout Numer. cap. 20. V. 4. habetur, confer. 1

not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 35: b. fin.

X Hebr. —) d, ſic in textu ſacro, ut & in utroque

MsSto, & quidem rectius, quàm in recentioribus

editionibus, ubi copulativa habetur: ) i. e. Se
vineam, confer. tract. Talm- Bava kama, fol. 14.

a. b. & fol. 2 1. b. ir. fol. 23. a. & fol. 25. b. it.
fol. 5
XXX Conſer. hic trsct. Talm. Bava kama, fol. 2, a.
b. & fol. 3. a. it. Gittin, fol. 49. 3.

17. Jureconſulti damnum, A quadrupede illatum,

vocant pauperiem, de qua vide Digeſt. Tit. Si
quadrupes pauperiem teciſl. dic. ubi I. 1. J. 3.

pauperies definitur, quod ſit damnurn ſine inju-

tia facientis datum, confer. Gur Arjeh fol, 102.
col. 1. med. & traclat. Talmud. Bava kama fol.
23. 9. 8 ſol. 5 8. b. & fol. 59. b. vide etiam no-
tasin pan nov h. oc.
I8. Hebr. Ayn, confer. quæ cap. antec. 2 I1. V. 35.
n. 2466. dicta ſunt, vide & num. 22, b. verſ. ĩ it.
tract. Talm. Bava katna, fol. 26. 2.
19. Hebr. Pô, confer quæ ad cap. antec. 2 1. verſ.
221. n. 163. de verbo nv, quod & hic habetur,
notata ſunt, confer. & paulò poſt Sign. = ½
20. Id vox ypp hic notat & opponitur ebus mo-
pilibus, quæ Swin dicuntur, vide Buxtorf.
Lexz. Talm. fol. 2 1 5 1. confer. & not. in eno,
2„, h. oc-
* Hebr. Pll 1, ſi ein editione Amſiel. in Baſil. ha-

que MSto legfarwn Ma i. e. Pretio damnie-
jus.
21. Eſt Selah monetæ genus, quatuor valens bxN
i. e. denarios, confer. K. Salom. ad Exod. c. 2 5. V.
39. n. 179. Selahautem communiter exponitur
Siclus, vide & Exod. c. 38. V. 24. n. 21.
22. Sic Hebr. Wy hic interpretor, in Gur Arjeh
fol. 102. col. I. fin. explicatur dhnn AD i e.
omnium optimum in MSto 2. pro RPyEN legi-
tur: HMWGi. e. de agris, in MSto I. vox iſta pe-
nitus omiſſa eſt, conter. not. ad librum Prec:- Jud.
Ppart. 2, P. 49. 2. princ. ut & num. ſeq. 23,
XX Vel: æſtiment, ſtatuant, Hebr. Pn,, in MSto
I. pro eo legitur: PWi, e æquant, quivalens
ponunt (in re præſtantiſſi ima.)

23. Sive: optima, confer. hic tract. Talm. Gittin.
fol. 4 5. b. &̈ fol. 49. a. b. it. ea, quæ num. an-
tec. 22. dicta ſunt, vide & tractat. Talmn. Bava
kama fol. 6. a. & fol 7. a. b. & fol. § 9. b. idem,
quod in rebus immobilibus „obtinet etiam in
mobilibus, nam ννn7οoûoûaâαâH&⅜e, in rebus mobilibus
reſtituere quis debet Pa)d 19) 2N i. e. etiam furfu-
res, uti in not. Dorm n h. loc. habetur, id eſt:
omnimoda reſtitutio facienda eſt, etiam quoad
rem minimam, confer. Exod. cab. antec. 2 1. V.
34. num. 22 5.

24. Nempè: citra propeſit itum ſhcteaeni, cnz
Kr. num. lequ,2 2 6, H. verl.

betur n i, e. pretium damni ejus, in utro⸗

EXOD I.

24 CAP. XXII.

Et invenerit ſina] (Dictio ) ſignificat) chardons, *linguâ vernaculà. Eod.
verſ. 6. Et abſumatur meta frumemti] (Videlicèt,) dum lingit 25. ſpinas, donec per-
veniat ad metam frumenti aut ad ſegetem, quæ ſolo cohæret. Eod. verſ 6. Aut a-
grum] Dum (ignis) lingit novale ejus, ita, ut opus ſit, novellare illum ſagrum) ſecun-
da vice. Eod. verſ.6, Reſtituendo reſtituet is, qui ſuccendit] Etiamſi (ille ignem) in ſuo
(agro) ſuccenderit; iſte verò (ignis) egreſſus ſit per ſe 26, mediantibus ſpinis, quas in-
venit, debet iſte reſtituere (damnum) quia non cuſtodivit prunas ſuas, ne evagarentur
& damnum inferrent. Verſ. 7. Er furtöé ablatum ſit * domo viri] Sicuti ipſe dicit.
Eod. verſ. 7. Si invenietur fur, rependet] (Scilicêt) fur duplum dominis. 27. Verſ. 8.
Si non inventus fuerit fur] Tunc veniat iſte cuſtos (rei traditæ,) qui eſt dominus ædi-
um. Eod. verſ. 8. Et adducatur] Ad judices, † ut cum iſto (qui rem depoſuit) in ju-
dicium veniat eique juret, quod non extenderit manum ſuam in rem ejus (nempè pro-
ximi ſui; qui illam tradidit.) Verſ. 9. De omni * negotio tranigreſioni] Si inventus
fuerit mendax in juramento ſuo, dum teſtes deponunt, quòd is ipſe rem furatus ſit.,
& ſi condemnaverint illum Dii (i. e. judices ſeu magiſtratus) juxtà verba teſtium, (tunc)
Eod. verſ. 9. Rependet duplumproximo ſuo] Docet te (hic) Scriptura, quòd is, qui diſ-
ceptat de depoſito, ?2 8, dicens, quòd illa ſibi (per alium) ſubtracta ſit; ſed (poſteà) de-
rehendatur, quòd ipſe eam furatus ſit, rependere debeat reſtitutionem dupli; ſed
quando? (videlicèt) eo tempore, quò ille juravit, 29. & poſteâ veniunt teſtes, ſic ex-
plicant Rabbini noſtri. * Verſ. 8. Et adducatur dominus ædium ad Deos] (Hebr. 2pà
i. e, adducatur) hæc H i. e, adductio eſt juramentum, tu dicis ad juramentum-
addu-

— .

. Sic exprimo va in MSto 1I. pro eo legitur:
v , ujus vocis eadem eſt pronunciatio in
lIingua Gallica. =ð
25. Sive: abſumit vel comburit, ſcil. ignĩs, ſie ver
pum Qr hic expono, confer. tract. Talm. Ba-
Sa kama, fol. 25: b.
26. Vide, quæ num, antec. 24. h. verſ. 6. notata
ſunt. it. tract. Talm. Bava kama, fol. 22. b. & fol.
560. a. b. & fol: 6 1. b.
XX Confer. hic tract. Talm. Bava Kama, fol. 70. a,
& fol. 76. a. it. Bechorot, fol. 1 1, a. .
27. Conter. hice tractat. Talmud. Kidduſchin, fol.
I1. b. & Bava kama, fol, 63. a. & fol. 9 3. a. &
fol,. 106. b. it. Bava mezia, fol. 57. 2. b. & Schevu-
Oot, fol. 39. a. b. & fol. 42. a. & fol. 43. a. it. Be-

chorot, foi. 50. b.
† Coafer. tract. Talm. Bava kama, fol. 63. b. &

AQdulchin, fol. 42. b.

* CGonfer. hic Bava kama, fol. 54, b. & fol. 62, b.
& fol. 6 3. a. it. fol. 106. b. & Bava mezia, fol. 5.

4 2, b.
28. Qui argumentatur & objicit quoad depoſitum,
qui nempè ſuſpectus eſt cireà rem depoſitam, quod
ipſe illam furtò ſubtraxerit; ſed ipſe excipit, rem
ab alio ſibi ſubtractam eſſe, ſic mpon yn hic
interpretor & expono, ſi ſcriptum elet Pyp-
ea verti poſſet: cui depoſitum concreditum
eſt, de verbo yo confer. & cap, ſequ. 23. V. 1.,
Sign. * .
29. Vel: ad juramentum adactus eſt, Hebr. ynva
confer. quæ infrà ad h. verſ. 9: num., 3 3. notata
ſunt.
X Hebr.rian W Ja, in MSto I. pro his legi-
tur: y e i. e, quoniam ita viderunt

fol. 107. 2. b. item Bava mezia, fol. 41. b. & San.
hedrtin, fol. 2. b. & fol. 3. b. it. fol. 56. b. & Kid-

teſtes; ſed in MSto 2. iſia penitus omiiſa ſunt.

a. & fol. 44. a. b. & fol. 57. b. it. Schevuot, fol.

3z. Vel ſaper

—

MCucetut
coi tezeuſto
dicens, quo
venetint1
„PWE
manus, (obi⸗
immiletit me
juramentunm.
interpretatio
zpucd teell,
il deptehen
Kituat uplun
daces, (uunc)
ir expoluer
demnent ile
cens: lic l
10. Sakdkrit
de llo, quigt
ſentiſetiptun
tunc adducat
ipſumperjur⸗

——

(uc hadte

nem ſiße qua
perſequentia
ſequ. 30.
30. Continetun
ſye ob ectio⸗
dign. autet.
ſol. 64. b. ”
& lol. 4.b,

. Ficutiint
711, Nonnulli h

ſit, teſerunt
3c Tremelli
nOt. ad Dara

Dempè: in iu
Aum foit 3
34. Vel in dep
Reumeege

eelſi, Ul
hung, coner der.
.erl 6. t.
tnegrun ſecun⸗

Uleignem )inlo.

lpinis, gaain,
bne eVagarentut

Lient ble gicit.

n. 1e. Ver.

ieſt dominns dl,.
hdepoſuit) inju⸗
Gis (neme to.
eyi, c:;
ns] Kinents
tem kutatnſt,
bateſium tune,

guod is gli el. “
led (poltei) e.

ionemapli; ſed

funtteltes,icck. .

eu (Hebra

Sadjutamentum
Adda .

eb lol Lub.

& Bara mezin fol ſ. .
eb. it Scheruct ,iol.

tet uoꝛd depelium,

2tem depoſſtan ud
ſed igle eihit, tem

ſern e
Keuiptuin elle n
voltun Concfetituan
ca leqn 13, .

laus el, Hebr.)
1,9: Dun, 33, nOials

MSto 1, 0 hitlez⸗
uoniamn it igeruot

etinuomilunt

CAbP. XXII.
(adducetur,) vel (forſitàn) non eſt (iſta adductio,) niſi ad judicium, ut, ſi venerit (is,
cui res cuſtodienda eſt tradita,) ad judicium & negaverit, (ſe rem depoſitam habere,)

EXODI. 595

dicens, quòd illa furtéô ſublata ſit, (ut, inquam, ipſe) ſtatim condemnetur ad duplum,
ſi venerint teſtes, (qui dicant,) quòd illa res ſit in manu ejus? ** dicitur 3⁰. hic:
„— DrDO i. e immiſſio manus, & dicitur infra: — rDOi. e. immiſſio
manus, (ubi verba ſic habent:) juramentum Domini erit inter utrosque, quoòd non-

immiſerit manum ſuam, 31. quemadmodum (igitur) ibi eſt juramentum; ita & hic eit
juramentum. Verſ. 9. Si dicet, quòd illud ipſum ſit] Juxtà ſenſum literalem (hæc eſt

interpretatio:)ſi dicet teſtis: 32, enimverò illud ipſum, ſuper quo tu juraſti. 33. ecce iſtud
apud te eſt, veniat utriusque cauſa ad judices & inquirant (iſti) in teſtimona 34. &ſi
illa deprehenſa ſint vera, ipſique condemnaverint illum depoſitarium (tunc)ipſe re-

ſtituat duplum: ſi verò illi (judices) condemnaverint teſtes, quòd deprehenſi ſint men-

daces, (tunc) ipſi reſtituent duplum depoſitario; Rabbini 35, autem noſtri piæ memo-
riæ expoſuerunt, (verba iſta:) quod illud ipſum ſit, docere, quòd (judices) non con-

demnent illum, ut juramentum præſtet, niſi is confeſſus ſit partem aliquam, (debiti)

dicens: ſic & ſic tibi obligatus ſum; reliquum autem mihi furtô ſubtractum eſt. 36. Verſ.
10. Si dederit aliquis proximo ſuo afinum aut bovem] Prior textus Biblicus 37. dicitur
de illo, qui gratis 38. cuſtodiam (alicujus rei) ſuſcipit, ideò abſolvit illum à furto, 39.
ſicuti ſcriptum eſt: & furtò ablatum ſit è dmo alicujus. 40. item: ſi non inventus ſit fur,

tunc adducatur dominus ædium, 4. (nempéè,) ut juret, (hinc) diſcis, quòd liberet ſe-

32. Nonnulli hæc verba. ſi dicet, quòd illud ipſum

Reum peregelint, improbum pronunciaverint,

ipſum per juramenti iſtius (præſtationem;) aſt hic textus dicit de illo, qui cuſtodiam

=

(alicu-

DN Quæ hactenus dicta ſunt, continent objectio-
nem ſive quæſtionem, ad quam hic reſpondetur

per ſequentia. nempè: dicitur hic &c. vide num.
ſequ. 30.
30. Continetur hic reſponſio ad interrogstionem
ſive objectionem, quæ paulò antè habetur, vide
Sign. antec. **confer. hic tract. TLalm. Bava kama
fol. 64. b. & fol. 75. a. it. Sanhedrin, fol. 3. b.
3 1. Sicutiinfrà verſ. 1I1. h. cap. habetur.

ſit, reſerunt ad dominum rei depoſitæ, vide Junii

not. ad Paraphr. Chald. h. l. conf. infrà n. 3 6. b. v.
33. Vel-ſuper quo tu ad juramentum adactus fuiſti,
nempè: in judicio, quando juramentum tibi de-
latum fuit à judicibus, vide ſuprà num. 29. h. v. 9.
34. Vel: in depoſitiones teſtium, in verba teſtium.

ac Tremellii verſionem Latinam, ut & P. Fagii

Hebr. ναναο, in utroque MSto pro eo legitur:
nd i. e. & teſtimonium dixerint (contraà il-
lum depoſitarium) D
3 5. Vide tractat. Talmud. Bava kama. fol. 107. a.
b. prout ad marginem allegatur in dom rmer
h. oc H
36, Confer. hic Gur Arjeh fol. 102. col. 2. circâ
fin. ac not. in Pam PDD h. loc. it. ſuprà n. 32. . v.
37. Nempè: qui habetur verfu antec. 7. & ſeqꝗq.
usque ad hunc verſum 10. confer. hic tract. Talm.
Naſir fol. 3 5. a. & Schevuoth, fol. 43. a.
3 8. Vide trackat. Talmud. Bava metz'a 101,94. a. b.
ſicuti ad marginem allegatur in hnor mo h. l.
39. Nempe, ſi probatum ſir, rem ex illius domo ab
alio per furtuin eſſe ſubtractam, tunc ille non te-
netur rem illam vel ejus pretium reſtituere domi-
nog rei ſen deponenti.
40. Proùt ſuprà verſ. 7. h. cap. habetur.

41, Sicuti ſuprà verſ. 8. h. cap. habetur.

EEOPDI

CAb. XXII.

(alicujus rei) ſufcipit merc

6

e, 42. quapropter ille non abſolvitur, ſi resilla furtéò abla-
ta ſit, veluti ſcriptum eſt: ſi furtò ablatum ſit ei, reſtituet; 43, ſed quoad animal, quod

vim paſlum eſt, veluti (ſiiſtud) mortuum ſit per ſe 44. aut fractum aut per vim à latroni-
bus abductum ſit, (his caſibus juramento locus eſt. *) Eod. verſ 10. Nec quiquam vi-
deri] Qui de te illa teſtetur. Verſ. 11. Juramentum Domini erit] i. e. Jurabit (is,
qui cuſtodiam mercede ſuſcepit,) quòd res ſic ſe habeat, prout ipſe dicit, & quòd ipſe

non extenderit manum ſuam ad illam rem,

ut ipſe illà uteretur in commodum ſuum,

45. nam ſiipſe extenderit 46, manum ſuam ad remiillam ac poſteà ipſa vim paſſa ſit, te-

netur ille ob violentiam (rei ab alio illatam.
Eod. verf. I 1I. Et non reſtituet] Ei (domino rei) ille, qui (rem) cuſtodi-
Verſ. 13. & diſcerpendo diſcerptum eſt] Per feram be-

Juramentum.
endam accepit, quidquam. 47.
ſtiam.

Eod. verſ. 13. Adducat ille 48. teſtem] i. e.

) Eod. verſ. II. Ert aceipiet dominus ejus]

Adducat teſtes, (qui teſtentur,)

uòd diſcerptum ſit (animal) per vim & (tunc ille) abſolvitur. Eod. verſ. 13. Diſcer-
um illud non rependet] Non dicit illa (Scriptura hic:) O i. e. diſcerptum 49. non⸗
reſtituet; ſed R DPi. e. diſcerptum iſtud, eſt enim diſcerptum, quod ille rependere-
debet & eſt diſcerptum, quod ille non reſtituet, diſcerptum à fele & vulpe atque mar-
e, 5.. reſtituere debet; quod autem diſcerptum eſt à lupo, leone, urſo atque ſerpente,
tdille non rependit; ſed quisnam inſuſurravit 51. tibi, ut ſic judicares? quia ecce ſcri-

.₰

ptum

7
42. Sive: ex conducto, ſi locatio & condudio inter-
venerit, ſicuti etiam in Junii ac Tremellii verſio
ne Latina hic ſuppletur, ubi in eorundem notis
ſcribitur, quòd evidentiæ cauſa id additum ſit,
cum diverſam eſſe hanc legem à præcedente, pœ-
na id oſtendat & factum Jacobi Genel. 3 1. v. 39.
atque Hebræorum autoritas ita accipiendam eſſe
confirmet.
4A3. Prout verſu 12. h. cap. habetur.
44. Nempè: ſine facto vel culpa ejus, qui cuſtodiam
mercede ſuſcepit.
X Prout verſu ſequ. 11. in textu ſacro habetur, ubi
vide notas, confer- hic tract. Talm. Bava kama,
fol. 55. b. & Bava mezia, fol- 8 3. a. b. it. Sche-
vuoth. fol. 3 5. b. & fol. 39. b. ac fol. 47. a. b. &
Temurah, fol. 3. b.
45. Hebr. yvy i. e. ſibi, utilitatis ſuæ cauſa, con-
fer. hic notæ in - n h. loc. it. tract.
Talm. Bava mezia, fol. 43. b. & fol. 44. 3. b.
46. In exemplari Hebraico, quo uſus ſum, bic ha-
t, i. e. non, hoc ſenſu: ſi ipie

betur negativa
non estenderit manum ſuam; ſed eſt error iſte

ac delenda eſt negativa, ſicuti et-

typographicus, ac d. egarwa, ſicuri
iamn tlla nec in Biblüs Buxtorf, Rec in edition

nm nec in utroque MSto habetur.
47. Id eſt: nihil omnino iſto caſu reſtituet domino
rei, eſt enim iſte zan i. e. liber ab omni
re, nec quidquam reſtituet, ſicuti in notis e
nan h. loc. habetur, confer. Bava kama, fol.
106. a. b. & Schevuoth, fol. 45, a. it. Bava me-
zia fol. 94. b.
4 8⁸. Nempè: qui animal cuſtodiendum ſuſcepit,
ſic ex mente Raſchi noſtri hic πad vertere vo⸗
lui; in Junii ac Tremellii verſione ita habetur:
afferto illius aliquid in teſtimonium, confer. Ba-
va Kama, fol. 10. b.
49. Nempè: ſimpliciter & in genere, omne di-
ſcerptum, ſed in ſpecie: 9 i. e. diſcerptum
iſtud, quòd à fera beſtia, cui ſine periculo vitæ re-
ſiſti non potuit, diſcerptum fuit, confer. Levit.
C. 17. v. 1 5. n. 22.
50. Sic pa, quæ dictio hic habetur, communiter
vVertitur „ German. Marder / confer. Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 1348.
51. Sic verbum vh, quod hic habetur, verto, idque
uſurpatum puto juxta prilcum Judæorum mo-
rem, quo is, qui in Synagogs prælegebat aunks-
ribus,

CA. 1.

. 1
von potuitlid

14 Qli,

jam Win tebin
erren e.
Uers dominu,
tetlnusopel
nim) opos
gmertedeen.
mercede ſoain
Necotmnnisitil
lumei condu.
bore pelpette
2ntanquamcr
Su) idcir i
1t, R. Meirdie
adicit tang

zibus, non cl
in aurem cujus
ton populo enn
(.4. F. 23. Pa
m babyl ol.
ſa ibidemn ſic
inſaſarrabarei
noras ad libiur
ubi vn expo
ſigniltecet: qu
res in MSt0 1
ſuſpicetur ſic

. loilt fupra
383. Kllicet: ab

endum ahepit
ille iberae,
damnum, (0n

(oniam om

petentem iher
num. 56. a t
b. & Bava me

i Rebr D,

resillafun bla.

Dadanimsl,nod

hetnim larom.
Ner ti gnan i.

le. undit (,

livimpallaſt te.
hiet mitul eju
quiſtem) cuſtoc
0) derkerambe.

(Citelkentu)

. verl, 13. Diſer.
