i. e. etiam illos percuſſerit, quoniam dixerant cœcus & claudus: non venier David in
medium domus, O); qui (inquam,) illos pereuſſerit, ego faciam illum ducem ac prin-
cipem,

2 8.) Id eſt: quæ etliptica ſunt, Hebr. =aa eν 32.) Vide infra verſ. 19. h. cap. n. 5 5. S verſ. 23.
MSt. Er ff. I. hahet: Si Oviνανρο i. e. quæ dict. cap. n. 706.. =M
abbreviant ſermonem fſuum, res eadem eſt, con- 33.) Vide, quæ paulò antè n. 30. de voce myx
fer. ſuprà Geneſ. c. I. v. I. n. 27. it. Exod, c. 22 quæ etiam hic habetur, notata ſunt.
V. 27. ibique not. n. 80. & n. 8I. it, not. ad 2. 34.) Nam tradunt Rabbini, omnia animalia fuis-
Samuel. c. 5. v. 8. n. 7. ie parata ad ultionem, de Caino fratricida ſu-⸗

29.) Vel: innuunt quidem aliquid ac ſubintelli. mendam; ſed Deum illa cohibuiſſe, ne Caino

gunt; ſed non exprimunt, uti D. Scherzerus nocerent, confer. num. 42.H. verſ.

hic transtulit, confer. n. 37. h. verſ. 1 5. 35,) Id eſt: huic locutioni ellipticæ, de qua hic

36.) Hebr. yx, quæ didio etiam increpationem ſermo eſt.
& objurgationem fignificat, confer. paulo poſt 36.) Hebr. 'æ, quæ vox z. Samuel. c. 5. v. 6.
eod. h. verſ- 15, n. 3 37. comminatio autem, quæ al. v. 8. habetur, (ad quem locum hic reſpici-
hic brevitatis cauſa omiſſa eſt, conſiſteret in iſtis tur, ) ab aliis exponitur: canalis, fiſtula.
verbis: WwyN i. e, faciam ei ita & †) Hebr. v? N hæc & quæ ſeqvuntur, usque ad
ira , ſic in notis =mar h. loc. exponitur, Taen Vad i. e. & attigerit cataractam, abſunt à
confer. not. ad Daniel. cap. 2. v. 9. num. 9, MsSto Erff. 2.
**) Hebr. 7 νν hæc & ſequentia, usque ad: 37.) Quaſi per ſignum æac nutum, Hebr. ma,
N ehn i, e, fignificationem commina- dum quis nonnulla dicit; ſed non omnia pro-
tionis, abſunt à MSt. Erff. I. & 2. feert atque conciſo loquendi modo utitur & ſer-
31.) loſephus Antiqv. l. I. c. 3. ſeribit, quòd De-monem quaſi abrumpit, vid, paulò antèh.
us Caino minatus ſit, ſe poſteros ejus vindicatu- verl. 15. n. 29. confer, & not. in mofr m,*
rum eſſe zarX Tâ sSsαα εα+αρ juxtà ſepti h. loc. .
mam generationem (in ſeptima generatione,) *) Hebr. wnd' MSt. Erff. 2. habet: Wanaai. e.
confer. S. Hieronymi Epiſtol. ad Damafum Tom. S& illam ſubegerint, numero plurali.
3. fol. mihi 33. & Lud. Cappell. Commentar. †) MStum Erff. 2. hic inſerit: S2 N? j, e,
in Geneſ. h. lOc. oonfer. & not, in cna moe nec exponitur hic.
v. loc. .

c.W.
Gem;3
tumn40)
Deminu
onie et
gvam fin
(⸗
16,4/
to Edel
rir intoi
quödpeg
Molas&,

39.) Wel.
ba Diſidii
Plitt noh
kut,
39.) Nmpe
fer, notin
40.) Ke: i
Pralipom.
41.) Vel: pl
Drußte
41) Conſer
zign.
d med, 5
In Berolinen
Dis editioni
e. infrontet
ſellaluden
NN
r.
Wn
mnywr
omnit, guiit
umenta b
quidin iſe
jus, hos zu
lerheerent, ſer
lenus timdr

üua ſri

CN N E

cant; 290)

ebeni. .

etalis etit
dinchegto,
Dnum 31 )
mmejus at⸗
Findicztot,

)huie 35.

ſeit bu.

wid,) ſed
lenit jebu.
(ecs Ac,

et David in †

n ic prin⸗
cſpem,
.

6. etl. 13,

de pore l 1

te
animalia is⸗
fatrieida iu⸗

fe, ne Cann

1.

. le gna hie

huel. c. ,d.
un hie reſpici⸗
Aula.
miut, neque ad

Gum ablunt 3

, Hebr. W,
nomniz 9jo⸗
0 wtitur lel⸗
Paul Anteh,

e

Waie 2. 01 St. .
) ejus; hos zutem ille non timebat, ut ipſum in-

li.

CAP. VV7. GENESEOJS. 4147

cipem; 38.) nic3 9.) abbreviavit (Scriptura) verba ejus (Davidis 3) aſt in verbis die-

tum 40.) explicuit: 41.) erit ſcil. in ducem & principem. Eod. verf. 15. Er poſuit

Dominus Caino ſinum] Inſculpſit (ſive impreſſit Deus) ei literam de nomine ſuo in
quam furatus ſcientiam Divinam. 44.) Eod. verſ. 16. In tern: 4 ½.) Nod] In terram
(0 quæ ideò ſic dicta fuit:) quia omnes exules eò D1. e. mi grabant. Eod. verſ.
16. Adorientem Edenis] lbi exulavit pater ejus, poſtquam is expulſus fuerat?*) ex hor-

to Eden, nam dicitur: & habitavit ab oriente horti Eden, 46) ut obſervaret cuſtodiam

viæ introitũús in hortum, nam ſciendum eſt, quòd Adamus ibi fuerit, ac deprehendimus,
quòd plaga orientalis undique recipiat 47.) homicidas, dicitur enim: tunc ſeparavit

fronte ejus. 42.) Verfſ. 16. Et egreſſus eſt Cain] Egfeſſus eſt cum pudore 43.) tan-

P Ni e,

Moſes &c, ad ortum Solis; 48.) alia explicatio (verborum iſtorum ) in terra Nod,

—ä

(ni⸗

— —

78.) Vide I. Paralipe c. II. al. c. 12.v. 6. ubi ver-

ba Davidis, quæ 2⸗-Samuel: c. 5. v. 6, al. 8. elli
pticè prolata habentur, plenè ſcripta reperiun-
tur.
39.) Nempé z. Samuel. dict. c. 5. V. 6. al. 8., con-
fer. not. in o D h. loc; ð
40.) Sive: in libro Chronicorum, nimirùm 1.
Paralipom, dict. c. I I. al. e I2. Vv. 6. .
41.) Vel: pleniori ſermone expoſuit, quæ alibi
abruptè & quaſi per indicium dixerat.
41.) Conſer. infrà verſ. 23, h. c. ibique
Sign. W it. Gur Arjſeh fol. 11. col.
§5. med. & not. in a 0. H. loc.
In Berolinenſi editionis „ ut & notis Raſchia
nis editionis aaαν ni poſt verb: nn i.
e. in fronte ejus, iſta hic uncinulis ine luſa & ad
jecta habentur, nempe: N 7 ie a ded

e e n ende een nene neneeee

P een en e en een eee e
en e enn e e e ner

2ð

Hn nn en eeen een nn en de
inn y e en ee i. e. alius liber (hic
addit:) alia explicatio (verborum iſtorum:)
omnis, qui invenerit me, occidet me, (nempe:)

jumenta ac beſtiæ, aſt homines tunce non erant,

à quibus ille ſibi metueret, niſi pater & mater

terficerent, ſed cogitavit ſeeum, (Cainus) ha-
enus timor mei fuit in omnibus animalibas,

neſ. c. 9. v. 2.) aſt nunc propter peccatum iſtud
(homicidii fraterni) non timebunt me animan-
tia /I ſed interficient me, ſtatim itaque poſuit Do-
minus Caino ſignum (&) reduxit timorem ejus
ſuper omnia (animalia,) vide infrâ Geneſ. c. 9.
v. F. n. II. & Sign.“
43.) Confuſus animoque depreſſo, Hebr. yaa,

ca fin. & not, in ar n h. loc.
44.) Vide, quæ fuprà ad v. 9. h. cap. u. 18. fnota-⸗
ta ſunt. .
45.) Autor Vulgatæ dictionem s vVertit appella-
tivè: profugus, LXX. transtulerunt, ut nomen
proprium: Naid ac videntur pro a legiſſe ¹
Naid, ſic & S. Hieronymus in Tradit. Hebr. h-
loc. legit, Joſephus quoque Antiq. 1. 1. c. 3
vocat terram illam Naida, confer. Lud. Cappell.
Commentar. & Ejusd., nor. Crit. h. loc. it. Ri-
chard. Simon Hiſtor. Gritic. Vet. Teſt. I. 2. c. 5,
S&& Huet. de Paradiſo terreſtr, c. 17. n. 3. confer,
& Sanhedrin, fol. 37. b.
*) Hebr. OαhHασ, MSt. Erff. 1. habet: νι„tes
eadem eſt.
45.) Uti Cap. antec. 7. v. 24. habetur.
47.) Vel; aſylum ſit, nam à vv, quod verbum
hic habetur, deducitur Dopy i. e. receptus, aſy-
lum, de quo Numer, c. 35. V. 6, & v. 25. & a-
libi paſſim.
4 ⅜.) Vel: ad plagam orientalem, vide Deuteron.

Veluti ſcriptimn eſt: & timor veſter &, (Ge⸗

c. 4. V/ 41I: Confer, & not. in E ra“”'hh, loc

confer. & hic Gur Arjeh dict. fol. 11. col. 3 cir-

GENESEOS.

(nimirùm:) omni in loco, ubi ille (Cainus) ibat, terra ſub illo tremebat *) homines-

46 CAbP. IV.

que dieebant: recedite ab iſto, is ipſe eſt, qui interemit fratrem ſuum.
fuit] Cain ædificans urbem. Eod verſ. 17. & vocavit nemen urbis] In memoriam
†)) fili ſui: Chanoch. Verlſ. 18. Et Lad genuit] Eſt locus, ubi illa (Scriptura) uſur-

pat de maſculo (verbum:) . i. e. generavit, eit quoque locus, ubi illa (Scriptu-

ra) dicit: 1. e. peperit, quia (dictio) 549.) duo habet ſignificata, (nempe,
ut notet tàm) partum fœminæ, *) linguàâ vernaculà: naiſtre, 50.) quàm ſemen gene-
rationis viri, linguâ vernaculâ: engendrer, 5 I.) quando illa (Scriptura) dicit: h
in forma Hiphil, (tunc) loquitur illa, de partu fœminæ, 5 2.) (verbi gratia:) mulier N-
Pb i. e. peperit filium aut filiam; y 3.) aſt †) quando illa (Scriptura) dicit )),
(tunc) loquitur de procreatione viri, quæ linguàâ vernaculâà (vocatur) engendrer. 54.)
Verſ.I 9. Et accepit ſbi Lamech] Non fuerunt ei (Scripturæ S.) iſta omnia exponen-

Verſ. 17. E

da; *) ſed (hæc ideò expiicantur,) ut nos

doceat ex fine hujus rei, (ſeu textus)

San-

**) Seſe mor ebat, Hebr. oτααι, MSt. Erff. 1I. &
2. habent: Hyyan, res eadem elſt.
†) Hebr. 7,: MSt. Erff. I. pro eo habet:
i. e. & nomen. .
49.) Id eſt: procreatio ſeu generatio, circà quam
tàm malculus, quàm fœmina concurrunt, &
ideò dictio illa de utroque ſexu uſurpatur
in S. Scriptura.
5a.) Sic Nνa hic exprimo, Galli hodiè de fo

minis uſurpant verbum: enfanter, quod atini

dicunt: parere, in MSt. Erff. I. habetur SeNND,
quod reddere poſſis: naiſtraiſe.
51.) Ita hic reddo: de ſie enim legendum
puto,) pro N&αhhdhde, pro ut in vulgatis exem
plaribus habetur D. Scherzerus hic expofuit: in-
genereur, minus aptè, neque id Gallicæ lingux
convenit, confer. num. 54. h. verſ. 1 9. it. not.
ad jerem. cap. 20. V. 14. n. 22. MSt. Erff 2. hic
babet: WαWαπνπααι, quod exprimere poſſis: en-
gendrera. .
52) Imo verbum Wn de generatione, quæ fif
per maſculum plerumque ufurpare ſolet 8. Scri-
ptuca, ſicuti exempla, quæ in Buxtorfii, coneor-
dantiis reperiuntur, id abunde demonſtrant, con-
fer. num. fequ. 5 3. & n. 54. in MSto. Erff. 1. e.
tiam pro ρπR i. e. œmaninæ habetur: & i.
e. Viri.
†) Hebr.7aN, ſic etiam

hic additum eſt in MsSto

53: Sic D. Scherzeri verſionem lecutus hie verte-
re volui; ſed ſi verba autoris noſtri, uti hodiè in
codicibus vulgatis habentur, ſequi velis, illa hoc
modo eſſent vertenda N. i. e. parere fecit
uxorem ſuam filium aut filiam, ſi quidem nul-
lus hic typothetarum error intervenit.
54.) Id eſt: gignere, 1"he vel ead (ſic
enim proρνdäbe& uti in Bibliis Buxtorf. habetur,
hic legendum puto,) vid. num. antec. 51.
h. verſ. 1 9 omiſſa autem ſunt iſtain MSt. Erff.
I. & 2. quoniam dictio duohabet ſignih-
cata, ut tam gignere, quam parereſignificet, (ſi-
cuti autor noſter id hic notavit,) & interdum 39*
interdum απCde procreationeſſobolis, quæ

Gar Arjeh fol. II. col, 3. fin. hoc adducitur,
ut, quando S. Scriptura loqui vult de Mn
Na i. e generatione æſtimata, quæ magnæ
exiſtimationis eſt, uſurpare ſoleat de illa verbum
T; aſt, quando ſermo eſt de generatione
minus æſtimata, tunc illa 'o aà i. e. verbum
activum 7 adhibere ſoleat; ſed, an diſcrimen
iſtud in omnibus ſcripturæ locis obſervatum ft,
dubito.
Sed ita ſeribendum fuiſſet? & Methuſchael ge=
nuit Lamechum; Lamechus autem genuit Jobe-
lem &c. (vide infrà v. 2 I. h. cap.) ſic in notis
—pa e hie habetur.

quòd

fit per maſculum, uſurpetur, ideò diſerimen in

(N. W.
— —
Sancusille
in ſS.)ſun
wuam pfoc
ruminteffe
hominum
jonem al
24d concubit
ſponliorna
logens tan
guiens.) gu
19,)Chele;
(ucha fuint
0 ,
cecens ſret
jdes dicta,)
cpoſitioris
eruarie]
tentotiis pe

4 —
14555.) Unkgra
Dot. n. 72.
66.) Siemiint
57.) Hebr
contfer, Ib.
not. Buror
Pd e palh
ſeq. 60. k.
†) HBebr. vvor
ie. quoc i⸗
cenn, qua hie
ſol. 11. col.
59.) Heb. dS

An. r.
—

ee
tl 17,
memoriam
Ptura ulur.
llleiitn.
ta, (nenpe,
lemen bene.
lelt:
Imulier N.
dt ,
encter ſ4)
Ma exponen⸗
entus) qud
San⸗
—
tus hie ette⸗
ri, uti hodi in
ui velis ila hoc
l e, parere ecit
quidemmul-
enit.
uxtort habetur,
Numm anter. ſl.
ſin Mot bifl.
uohabet ignin.
telignifnet, (l⸗

& muterdum 1

eſſobolis, gua
ded Slletimenin
Hoc adducitur,
vuit e
ti, gue magn

1 Geilla vetbum

e generatione
vha le. vetbum

ed, an gilctimen

obletvatum h

ehulckuelge⸗
em genuit ſobe⸗
1.) Kin nols

CAP. IWI. GENESEOSè-ñ.. 4

Sanctus ille Benedictus promiſſum ſuum ſervaverit, dum dixit: ſepties vindicator Ca-

in, 5 5.) ſurrexit (enim) Lamech, poſteaquàm genuerat filios ac generationem ſepti-

mam procreaverat, & interemit Cainum, hoc eſt, quod (Lamech) dixit: quoniam vi-

rum interfeci in vulnus meum &c. 56.) Eod. verſ. 19. Duas uxores] Ita mos fuit
hominum antediluvianorum, unam (quidem ducebant uxorem ) ad ſobolis procrea-

tonem; alteram (verò ſolummodo) ad concubitum, quæ (ſolummodò ducebatur)
àad concubitum, ei poculum ſterilitatis bibendum dabatur, ut fieret ſterilis ac tanquam

ſponſa ornata eſſet & delicata comederet; aſt ſocia ejus contemptibilis 57.) erat ac

lugens, tan quàm vidua, & hoc eſt, quod expoſuit †) Hiob: qui paſcit ſterilem (in-

quiens,) quæ non parit & viduam non afſficit bono, 58.) ſicuti explicatur in Aggada

59.) Chelek. (*) Eod. verſ. 19. Adæ] Hæc ad generationem & multiplicationem

(ducta fuit, ideò appellata,) quia ab illo (Lamecho) contemptui 60.) habita & ab i-
pſo *½'Di. e. remota (vel ſeparata) erat, enim Chaldaicè eſt / i. e. re-
cedens (ſive remota.) Eod. verſ. 19. Zila] Hæc (ducta fuit) ad concubitum (oæ
ideò dicta,) quia ſedebat continuè απi. e. in umbra ejus, 61.) hæc ſunt verba †)
expoſitionis myſticæ in Bereſchit Rabba. Verſ. 20. Pater inhabitantium tentoria &

pecuariæ] Ipſe fuit primus eorum, qui paſcebant jumenta in deſertis & habitabat in
tfentoriis, per menſem 62.) hic & per menſem illic, 63.) propter paſtum *) pecoris

ſui
2

55.) Uti fupra verſ. 15. h. cap. habetur, ubi vid. 57. h. veri. 19. D. Scherzeri verſio hic à mentée
not. n. 32. AQAQaautoris noſtri aliena eſt.
56.) Sicuti infrà verſ. 23. h. cap. habetur. **) Hebr. wxn, ſic in pleriſque hactenuis vulga-
57.) Hebr. N), i. e. quæ ſubinde objurgabatur. tis editionibus; aſt in Berolinenſi editione, ut &
confer. lib. Prec. jud. part. I. p. I14. a. med. in] in notis Raſchianis er mu' iſta uncinulis in-
not. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1324. quæ hic cluſa é adjecta reperiuntur, nempe: nzepr N
ea paulo poſt dicitur: aihn, vide num i. e. alius liber (pro: vdp habet :) WoNni. e.
ſeq. 60. h. verſi. 19..+ à cibo (vel à convictu) ſuo.
†) Hebr. PPDB ; MSt. Erff. 2. pro eo habet: Mde 6 1.) Nempe: Lamechi ‚D. Scherzerus hic vertit:
i e. quod dixditit. ad latus ejus; ſed minus recte, quia non ee
59.) Vid. Hieb. c. 24. v. 2 I. ubi autor noſter ea- (uti hic habetur;) ſed 357n vel hxb egendum
dem, quæ hic notavit, confer. Jalkut, Patt. 2. vel ſcribendum fuiſlet, confer. not. in re,
fol. 1 51. col. I. mecd. M b. loc. . ⸗

59.) Heb. Wu&, quæ dictio ſignificat: expoſitio- †) Hebr. aq hoc & ſequentia usque ad: m) Rab-

nemmyſticam, de qua ſupra Geneſ. c. 1. v. 4. ba, abſunt à MSt. Eiff. 1. & 2.
n 49. dictum, confer. & infra Genel. c. g. v. 7. 62.) Nam a t, i. e. habitatio, non dicitur tonan
in nor. h. 34. kft. Jalkut Part. I. fol. VI. col. 2. än. wrr i. e. ce tempare, quod minus vel brevius
*) Eſt id caput undecimum tractatus Tala u liei eſt menſtiuo, ita in Gur Arjeh fol. 1 I. cole. 4.
Sanliedtin, quod incipit 59n, de quo vid. Raſchi prioc. .
not.ad. Genef c. J. Vv. 7. n. 34. & ad Levit. cap. 63) I eſt: locum fixum non habebat, ſed ſub-

26. v. 3 5:. it. àa d Numer. C. 247 V. 6. & 2d 2. Reg. c. iade ilum mutabat, ac hinc illinc tentoria ge-

9. V. 2 7. at que alibi, in. MSt. Erff. 2,prO in habe bar, Prout ratio paſ. endi pecoris id pofiolabat.
tir 571; ied ertorem deſeribentis eſie puto. *) Hebf. y . H hæc & ſequentia usque ad:
60.) Hebr. , à radice z, vid. paulo ante n. HZ po

GENESEOS.

CAP. IV.

48

— —

. & poliqulm conſumpfſerat paſcuum in loco iſto, ipfe pergens —
L 61 6 t ergens tento
ehat alio in loco; eſtaurem axpoſtio mſtica. S edidtare in donnesti

ve delubra) ad colendum idola, veluti dicitur †) (in illo loco:) ſimul

tractabat citharam & organum, ut caneret ad cultum idololatricum.

Verſ. 22. Tu⸗

34l Cain] (p E ideò nominatus fuit, quia) i. e. condiebat (ſeu præpara-

bat) artiſicium Caini, *) a Nſignificat

i. e, condimenta, (quia Thubal)

2Ni. e. condivit & aptavit. 65⸗) artificium Caini, ut faceret inſtrumenta armata ho-

micidis. Eod. verſ. 22.

Qui acuebat omne artificium anenm ac ferreum] (Verbum

S hicſignificat) E i. e, acuens †) (ſcilicèt) opificium æris ac ferri, veluti
(verbum iſtud accipitur in illo Iloco :) O◻ισ1i. e. acuet oculos ſuos contrà me; 66.)
autem ( quod verbum hie in textu ſacro reperitur,) non habet ſigniGcationem

.

verbi cum Zere, *) nam ecce punctatum eſt eum Kamez parvo & accentus ejus eſtin-
frà. 67.) acſi diceret: acuens & expoliens omnia inſtrumenta artificii. 6 8 ) Xris ac
2 . * . 2

ferri.
reſchit rabba. 69.

Eod. verſ. 22. Nabama] Hæc (fuit) uxor Noachi, (ſic ſcriptum eſt) in Be-
Verſ. 23. Audite vocem meam] Uæores quippe (Lamechi) ſe⸗

met

va i. e alio in loco abiunta MSt. Erff. 1.

& 2.
†) Hebr. vel Chald. mx N n, Mst. Erff, 1.
ro eo habet: NN i. e. ſicut exponitur; Mst.
2., habet’ res eadem eſt.
64.] Uti Ezechiel. c. 8. v. 3. habetur; allegorica
autem expoſitio iſta fundata eſt in eo, quod S.
Scripturauti ſoleat pv vy h j. e. lin-
ua ſeu voce, quæ voci reſpondet, uti in Gur
Arjieh fol. 11. col. 3 med. legitur, confer. ſupra
Geneſ. c. 2. v. 23. n. 9 5. quoniam itaq; hic mopy
habetur & apud Egechielem dict. c. 8. v. 3. le-
gitur aDnA, quia vox voci reſpondet, licet pun
2 erinsque "ocis diverſa ſint, hinc nata eſt iſta
ex poſitio mystica, vide plura in Gur Arjeh dict. loc.
*) Hebr. po 7 NNN „, ſic in exetplari
Hebr. quo uſus ſumut, & in Berolinenſi editione
habetur; aſt MStum Erff 2. 0mittit verbum 72)
in Baſil. edit. hæc omnia non leguntur.
65.) Excoluit at præparavit inſtrumenta bellica,
quibus artiſices iſti, ſeil. homieidæ, eô citi-
us uti poſſent ad homines interficiendos, ſie ver-
bum Por hic expono, in MSto Erff. I1. habetur:

bn i. e. incepit.

66.) Uti Hiob. cap. 16. v. 9. haberur.
.
) Hebr. xn vy h N, ſic in exemplari
Hebræo, quò uſus ſum, habetur, quod etiam
hie in vertendo ſecutus ſum; in editione
van ne S in Bibliis Buxtorf. legitur :
un hy dede 9, ehn e i. e, non habet

ſignificationem (verbi:) Põel; ſed ſignificat

verbum, Pual habens Zere, quæ lectio etiam al-
teri præferenda eſt, vocalis autem Zere à Com-

mentatore noſtro vocatur Kamez Katon, con-

fer. infra Geneſ. cap. 41, V. ign. *
4 Ein „ 3 ſ. Si n. * & not.
an nop h, loç. vide & od. Tep. 1. v. 21
Sign, * omittur autem iſtud: xva i. e. cum Ze-
re, in MSt. Erff. 1. & 2.
67.) Nempe: in ultima ſyllaba, quæ vox Gram-

maticis dicitur Milrah, confer. Buxtorf. Lex,.

Talm. fol. 16 12, & infrà Geneſ. c. 34. V. 29. n.
277
69.) Commentatoris noſtri expoſitioni conſentit
Michlol ophi h. loc, ubi dup i. e. ratio Gram-
matica, juxtà puncta conſiderata, quoad dictio-
nem r' ex I. Samuel. c. 15. v. 15. adducitur
ubi eadem, quæ hic in voce i habetur dua⸗
Katio.

†) Hebr. nn, in MSt. Erff. 1. hic additur: vn i. e.
inſtcumenta (opificii æris &c.)

69.) Confer. Gur Atjch fol, 11. col. 4. fin, ubi
. ratio

—
net zb il
X Thöbal
Aucebat
ilum inte
. illet, com
umque ine
erd eas
mihi gena
meum o
mine me
emptu
ilta ſont in
non el in

(vuch!

—
tatio 2ddn
memoretun
mulier fett
Vid. not,
*) Hebe o),
i, e,poſigi
ciciſſer /
70.) I G
ptetethang
ma adillis
Omwpezpol
tirent gu⸗
gali ſemet:
h. cap. n.
ſalhuh.
*) Hebt. d
Vn om
erat in hont
ibiqne nol
71.) Fie didͤ⸗
nere ſigniße
iere volui,
i. e,
iebr vw
1, conler hie
11) Daioper

A W.
—
mos (.
nemulz.

11 Iie
DPfEpatz⸗
Thubal)
tmata ho⸗
(Verbumm
ti, Feluti
me; 66)

Tcationem

ejus eſtin⸗
8)) enisac
elt) inhe⸗
mechi) ſe⸗
met

.
in eremplan
,quod etiam
in editione
ft. legiur:
e, honn habet

ſed (gniſct

Gio etlamal⸗
Zcre à Com.

Katon, colle.
l.?not. in

cap. 1, 10,

i. e cum Ze⸗

Uz OE Gram⸗
Bumort. Les,

toni conlentit
e. tario Gram⸗
,quosddictio⸗
16, 20ducitun,
habetur pun⸗

1au0

1s lobalg

»

GENESEBO0DOs. 49

met ab illo quoad concubitim ſeparaverant, quoniam *) ipſe occiderat Camum

& Thubal Cainum, 70.) filium iuum, nam Lamech erat cœcus & Thubal Cain
ducebat eum videbatque (Thubal-Cain) Cainum, qui ei apparebat tanquam be-
ſtia **) isque patri ſuo dicebat, ut arcum ſuum tenderet, (quò facto Lamechus)
illum interfecit; aſt, poſtquàm ipſe comperit, quòd is Cainus, tritavus 71 ) ſuus fu-

iſſet, comploſit manus ſuas & inter illas filium ſuum (Thubal-Cainum) colliſit e-

umque interfecit, quocircà uxores ejus (Lamechi) ſeſe ab illo ſeparaverant; ipfe
verò easdem placaturus (dixit:) Eod. verſ. 23. Audite vocem meam] Ut morem
mihi geratis quoad concubitum, †) num vir ille, quem ego interfeci, in vulnus
meum occiſus eſt? an ego illum conſultò 72.) vulneravi,*) ut vulnus iſtud de no-
mine meo vocetur? 73.) & (num) puer, quem interfeei, in livorem meum inter.

emptus eſt? ac ſi diceret: propter livorem meum, 74.) interrogativè (enim verba

iſta ſunt intelligenda & explicanda,) nonne errans *) nec ſtudio (id perpetravi )
non eſt iſtud vulnus meum, nec is livon meus eſt. Eod. verſ. 23. Vulnus meum]

Dui⸗
ratio adducitur, cur fœmina iſta præ aliis hic] dictio m ſignificat, confer. verſ. ſeq. 24. h. cap.
memoretur, nempe, quia fuerit ννοοανρα i. e. n. 76. & infrà Geneſ. c. 9. v. F. n. 11.
mulier recta (ſeu proba) *) i. e. & juſta, *) Hebr. vnyxn, Mst. Erff. 1. pro co habet:
vid. & not. in or h. loc. ru i. e. & interfeci eum. .

(vxs eſt) percusſio gladii vel ſagittæ, linguàâ vernacula: maccature. 7 5.) Verſ. 24.

2) Hebr. 290, MSt, Etff. 2. pro eo habet: ynvv [73.) Id eſt: mihi imputetur, vel: meum ſit & à

12.) Datà operà, ex propoſito ac ſudio, id enim! ait.

7„1.) Sic didionem , quæ hic habetur & in ge⸗

i. e. poſtiquàm audiverant, (ſcil. quod ipie oc-me,; tanquam autore, denominari poſſit, prout
cidiſſet &.) D. Scherzerus hic vertit.

700.) In Gur Arjeh fol. I1, col. 3, in fin. alia, 74.) Exponit autor noſter, quod verb⸗ iſta ary

præter hanc, adducitur ratio, nempe, quòd fa- idem hic ſigniſicent, ac a N y i. e. per
ma 24d illas Lamechi uxores pervenerit, fore, ut vel propter livorem meum, in MSt. Ertff. 1. poſt
omnes poſteri Caini per diluvium univerſale pe- an y additur: Mnn i. e. interfectus eſt,
tirent & quòd proptereà illæ à congreſſu conju- confer. hic Lightfoot. Dec. Chorograph. Mar-
gali ſemet abſtinuerint ,confer. ſuprà verſ. 15.] co Praæmiſſ. c. 10. F. 4. p. 593. edit. Lip-

h. cap. n. 32. & verl. ſeqv. 24. n. 77. & 79. vid. ſienſ.
& alkut Part, I. fol. 11I. col. 3. princ. [*²) Hebr. M, MSt. Erff. 1 habet rawi e. erra-

*½*) Hebr. vna, in MsSto Erff. 2. hic additur:! Vi, & ſequentia τ i. e., nec ſtudio, abſunt
mun y r& "9 i. e. propter ſignum, quod à MSto Erff. 1. & 2.
erat in fronte ejus, confer. ſuprà verſ, 15.h. cap. 75.) Ita hic exprimo α☚παο Galli hodiè vocant:
ibique not. n. n. bleſſeure vel playe, Latini: plagam ſeu percus-
ſionem, in MSt. Erff. 1. pro ANN (uti in
Baſil. editione habetur) legitur: Na i. e. na-
vrure ſeu navreure, quæ lectio alterà illà melior

nere ſignificat ſenem, cum D. Scherzero hic ver-
tere volui, in MSto Erff. I. poſt: o] additur:
Wn i. e. & agnovit eum. .

) Hebr. vmun, abeſt iſtud à MSt. Erff. 1. 8S eſt, in MSöt. Erff. 2. habetur nnas ſed prior

2. confer. hic Sanhedrin, tol. 3 8. b. præferenda & in altera grror deſcribentis interen

5.

.

z0 GENESEOS. CAbp. IV.

(Cainum,) nonne multo magis (æquum erit,) ut mihi ſuſpendatur (ſeu differatur
peona) ad multas ſeptenas *) (generationes?) Eod. verſ. 24. Septusgies ſepties
Linguam multitudinis ſeptenariorum uſurpavit ſibi, 77.) ſic R. Tanchuma 78.) ex-
ponit; eſt & explicatio in Bereſchit †) Rabba, quòd Lamechusneminem *) interfece-
rit; ſed uxores ejus ſeſe ab illo ſeparaverint (quoad concubitum) poſtquàm obſerva-
verant (præceptum) de creſcendo & multiplicando, 79.) quoniam decretum (divi-

num) erat factum, ut ſemen Caini deleretur poſt ſeptem generationes, dixerunt (La-
mechi uxores:) cur nos pareremus cum timore? 80.) cras*) veniet diluvium & inun.
dabit omnia; aſt ille ) (Lamechus) reſpondit eis: num virum interemi in vulnus
meum:? an ego interfeci Hebelem, qui vir fuit quoad altam ſtaturam; 81.) aſt puer
quoad annos, ita, ut propter iſtud facinus deleatur ſemen meum? & ſicuti Caino,

qui (Hebelem) interfecit, ſuſpenſa **) (ſiue dilata fuit ultio usque ad) ſeptimam ge-
nera-

DQuia ſetuplo vindicabitur Ciin Caino, qui datà operà 76.) occidit (Abelum) ſuſpenſa
(ſive dilata fuit poena) usque ad ſeptimam generationem, ego qui errans interfeci

76.) Conſultò, de induſtria, dolo maloô, vid. verſ.
antec. 2 3 n. 72. & infrà Geneſ. c. 9. v. 5. ibi⸗
que not. n. 12.
77.) Vel: adhibuit, aſſumpſit ſibi, ſeil. Lame-
chus, id enim verbum π, quod hic habetur,
ſignifieat Hebr. i py'ae n een, MSr.
Erff. 2. habet a n Wi i. e, ſignificat
multas ſeptenas 3 MSt. Erff. 1. pro i i. e.
uſurpavit ſibi, habet: r i. e. (Sipenſa eſſt
mihi (fſcil. multitudo ſeptenarum vel ſeptena
riorum, ſenſus eſt, quoniam in præcedentibus
numeri ſeptenarii mentio facta eſt, ideò Lame-
chus hic multos ſeptenarios numeros uſurpa
vit, nempe numerum certum pro incetto, ad in-
dicandum, poenam huſjus delicti, per errorem
commiſſi, vel omninò nullam vel admoduùm
ſeram fore ac proinde diluvium, quaſi illud
proxime inſtet, ab uxoribus ſuis non eſſe me-
tuendum, quapropter non eſt, inquit, cur vos
uxores meæ, renuatis concumbere mecum ac
fobolem procreare, confer. verſ. antec. 23. n.
70.
72‧) Confer. quæ cap. antec. 3. Vv. 7. . 2 5: de hoc
autore notata ſunt. .
1) H br. wors de in MSt. Erff. 2. habetur;
Mt. 1, pro Wν habet: —◻ 1&ι i. e. expoſi-
cio ſeu enarratio allegorice.
*) Hebr. abeſt iſtud, ut & ſequentia, usque
ad a) i, 6, & multiplicando à MSt. Erff. 2.

79.) Nam ante ſeparationem liberos pepererant,
de quibus vide verſ. antec. 19. & ſeqq. ſed pro-
pter metum inſtantis diluvii univerſalis nolue-
runt oN 99 dy enn rienene i. e alios
parere liberos ſuper priores, uti in Gur Ajeh
fol. 12. col. 1I. princ. dicitur, ita hunc locum
ſatis obſcurum explico, D. cherzeri verſio hic
à ſenſu autoris noſtri recedit, confer, not. in
Smp D h. loc.
90,) Nempe: inſtantis diluvii univerſalis, de quo
hic ſermo eſt, Hebr. ν*αa i. e. in metum ſeu
cum timote, ſic tam in Bibliis Buxterfianis,
quàm in exemplari Hebræo, quò uſus ſum, le-
gitur; aſt in MSt. Erff. 1. ut & in editione

confer. ſuprà verſ. 2 3. h. cap. n. 70.

14) Hebr. & iſtud, ut & ſequentia usque ad
a DN& i. e. Hebelem, abſunt, à MSto Erdf. I.

8

annos, adjiciuntur,

vum, minùs aptè, hoc quidem loco.
Xâ) Hebr. dorn, Baſil. S& MSt. Erff. 1. & 2. ha-
bent: ru i, e, ſuſpenſeæ ſunt (ſcil. ſeptem gene-
rationes.)

Spom no habetur: Mhwah i. e. otioſè ſivxe
in vanum, quæ lectio ferè alteri præferenda eſt.

*X) Hebr. r, MSt. Erff. 2. habet: N i. e.
not. Nachi,
D
hoc quidem loco; ſed poſt ava i e. quoad

81.) Vel: erectæ proceritatis, ſic illud: :n
hic interpretor, D. Scherzerus vertit: grandæ-

CA.
—
nerat onet

eratione
dum, 83.
(abiliret,

4damum
iuuLame

(le v05,
eunt el

aräſti
unnquamg

) HBehr mn

A
12.) Vel: u
tesgenerzti
9) Hebt. U
NW
(ſch el:
383.) Nempe
gumentum
vo dy
col. 1. circa
hie intepre
(allegamel
yv do
ratis erfone
in Joma ſo
Wagenl ci
Hwe Pun
n e
det: on, .
pam ſbi debi
16, bbigne ne

1te) Hebr
iſta ſunt onid
.) Videlictt:
yrigenda, e
lsinundati,,

eenmretor, don

i0tient, 0

CAn N.

—
u,ulpena

ns intetfeci
ndiſkeratut
ger ſtie
a7 ) er.
intettece⸗
2
imoblerya⸗
etum (diyi.
Werunt (La-
ium Kinun.
ni in volnas
1aſt pner
cuti Caino,
Ptimam ge.
nera.
0s pepeream,
Alegg.ſen go.
ieſſei nolue-
h ie alios
in Gur Aijen
ita hunc locum
erzeri veſio hie
conler, not, in

Verſälis, de guo
e. in melum ſeln
6 Bunterkiamis,
ulas ſum, je⸗
1& in editione
e tiole ſint
Preetend elt
70.

genri⸗ egaie 14

Mo Litl.1.

wa i e. guded

ſe ülad: .

ſeni: gabce

CAb. IV. GENESEOS. 1

nerationem, nonne mihi, qui neminem interfeci †) multo magis plures ſeptenæ ge-
nerationes erunt concedendæ? 82.) ſed hoc *) argumentum à minori ad majus eſt ſtoli⸗
dum, 83.) ſi ita eſſet, non exigeret Sanctus ille Benedictus debitum ſuum. 84.) nec
ſtabiliret verbum **) ſuum. 8 5.) Verſ. 2 . Ect cognovit *** Adam G&c.]Venit Lamech ad
Adamum, protoplaſtum, ac de uxoribus ſuis conqueſtus eſt, 86.) dixit eis (uxori-
bus Lamechi Adamus: ) an veſtrum eſt, inquirere (ſeu perſecutari) decretum Dei ? fa-
cite vos, quod mandatum eſt vobis, & ipſe 87.) faciet id, quod ſuum eſt, reſpon-
derunt ei (Adamo uxores Lamechi:) teipſum orna priùs, †) 88.) nonne tu temet ipſe
ſeparàſti ab uxore tua hiſce centum ac triginta annis, 89.) ex quo tempore mors=

tanquàm pœna per te fuit introducta? 90.) ſtatim (itaque) cognovit Adam &c. *) ſed

14) Hebr. νπι, MSt., Erff. 2. pro eo habet: 2 hoc ſtudio etiam exercitatiſſimi ſuos patiuntur
M HA 1. e. qui interfeci errans. manes, vide & not. in am mne h. loc.

—

82.) Vel: ultio differetur usque ad ſeptenas plu- *X) Confer. hic tract. Talm. Jevammot, fol. 62.

ces generationes. uti D. Scher zerus hic vertit. a.
*) Hebr. Iin, MSt. Erff, 1. &: 2. habent: 36.) Litem movit contra uxores ſuas, easque in
oR A& b& i. e. Rabbi dicit: ecce iſtud judicium vocavit, ita hic verbum interpre-

(ſcil. eſt argumentum &c.) . tor, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1955. vide
83.) Nempe: ſi eo ſenſu, quo Lamechus illud ar- S ExoOd. c. 5. verſ. 22. n. 3 5. MSt. Erff. 2. pro:
gumentum uſurpavit, accipiatur, ita verba illa,: wa y 9 habet: yy han i. e. & conqve-

pv ν . ex mente Gur Arjeh fol. 12. ſtus eſt de eo vel coràm eo; ſed abſunt iſta à
col. 1. circà fin. & Raſchi ad Eccleſ. c. 7. v. 16, 7 MsSto Erff 1.
hic interpretor, in Baal Chaſidim num. 126.]87.) Scilicet: Deus, D. Scherzerus id ad Lame-
(allegante D. Wagenſ. in Sot. p. 506.) vocatur chum refert, ipie ſc. Lamechus, utraque expli-
myv ν N 7 i. e. argumentum à compa- catio locum habere poteſt, confer. not. in
ratis erroneum, quale fecerat rex Saul, de que p- mne h. loc.
in Joma fol. 22. b. quod vide ſis apud eund. †) Hebr. MSt. Eiff. 1. pro eo habet:
Wagenl. dict. loc. D. Scherzeri verſio vocis & W¾ i. e. poſteà alios, ſcil. orna. SZ
twv planè aliena eſt, confer. not. In 88.) Eſt hoc proverbium Hebraicum idem ſigni-
„D-n mS h. loc. MSt. Erff. I. pro ruv ha- ficans ac Latinis: tibi id dictum putes, cape
bet: Jven, Erff. 2. legit: i. e. tenebræ. tibi hoc, Germ. kehre erſt vor deiner Thur / con⸗

84.) Id eſt: Deus non exigeret ultionem ſeu pæ-] fer, Joh. Druſ. Adag. Hebr. Decur. 6. Adag. 4.

nam ſibi debitam, confer. infrà Geneſ. c. 44. v. &. Selden. de Synedr. l. 2. c. 10. n. 6. p. 274.
16. ibique not. n. 10. it. Eſai. c. 45, Vv. 1 5. in edit. Amſtelod. it. not. ad Zephan. c. 2. v. I. n.
not. Raſchi, & not. ad Hiob. c. 36. v. 19. Sign. 7 .
X2 892 Confer. cap. ſeqv. 5. v. I. ibique not. n. 4.

X) Hebr. Pan e on, in MSt. Erff. 1. & 2. 90.) Scilicèt: in mundum, vel ex quo (Eva) fuit

iſta ſunt omiſſa. Propterte morte punita, ſic verba illa nron baex
35.) Videlicèt: de ultione ac pœna ab improbis hic intetpretor, D. Scherzerus vertit: ex quoin-
exigenda, cujusmodi tunc fuit diluvii univerfa greſſa eſt mors ber te, Verum hic non legitur
lis inundatio, ita locum hunc ſatis obſcurum in nbann, quod introire, ſeu ingredi ſignifieat; ſed
terpretor, donec meliora edoctus mentem muta- bqya per Kuph, quod notat: puniri, multâ

1 1. 1, Me- vero, nam, uti D. Scherz. in ſæpe allegati Tri Iſeu pornà aſfici, confer. not, iu a re ad

Kl genae

folii Orient. Obſervat. Lit. Q. benè ſctibit;, in Genel.

r2 GENESEOS. Cyvr. v.

quid hoc (ſibi vult) v i. e, adhùc? ſcil. ut doceat, quod addita fuerit ei concupi-
ſcentia 9I.) ſuper (priorem) concupiſcentiam ejus, (ſic ſcriptum reperitur) in Bereſchit
Rabba. Verſ. 26. Tunc 92.) profanatum eſt] (Verbum hNhic) ſignificationem
habet onn*) i. e. profanationum, (ſeu rerum profanarum, ut ſenſus ſit: tunc
rofanatum eſt nomen Dei) ut vocarentur nomina hominum & nomina herbarum
93.) nomine ſanctiillius Benedicti, ut facerent illa idola, eaque appellarent numina

Divina.

CAP. V.

tionum Adami, multæ ſunt (hujus loci) expoſitiones myſticæ 2.) Eod. v. I.
In die, quo creavit &c.] Refert (hic Scriptura,) quòd eo ipſo die, qnò crea-
tus eſt (Adam, ipſe etiam) procreaverit. 3.) Verſ 3. Triginta ac centum annos] Huc
. . uſque
Geneſ. c. 3. v. 6. & Levit. c. 5. v. 17. n. 53. MSt.] mentar. in Geneſ. h. loc,. & Ejusd. Critic. Sacr.
Erff. 2. pro ba habet: νρπaπ i. e. punita fu- I. 4. c. 2. n. 25. it. Gallæi not. ad Lactant. I. I. e.
it, res eodem redit. 22. p. m. 12 9. ac Rich. Simon. Hiſtor. Crit. Vet.
*) Hebr. , MSt. Erff. 1. & 2. pro' habet y Teg. l. 2. c. 5. confer. & infrà Geneſ. c. 9. v.
i. e. adhuc, deinceps. 20. ibique not. n. 2 8. & Geneſ. c. 18. v. 2 5.n.
9 1.) Vel: deſiderium, nempe concumbendi eumj 102.

Eva & progenerandi liberos, Confer. hic Gur At- **) Hebr. Piyn vi, ſic in exemplari Hebr quò

jeh fol. 12. col. 1. fin. & infrà Geneſ. c. 7. v. 4. uſus ſum, ut & in Berolin. editione legirur; ſed
ubi de particula ny aliquid dictum eſt in notis nec Baſil. ner M St. Erff. 1. & 2. iſta habent.
Raſchianis, vide & not. in a h. loc. [93.) Hebr. aνα, ſic hab etur. in Bibliis Hebr.
92.) Ita juxtà mentem autoris noſtri vertere vo- Balilcenſ. quæ hic ſecutus ſum, in Berolin. ac

lui, alii: tunc cœptum eſt, nam verbum vra codice Hebræo, quo uſus ſum, ut & in edittone

in Hophal à rad. 77r unde utramque ſigni en re legitur ay: i. e. idolorum, &
ficationem admittit, ut notettàm: cœptum, in Gur Arjeh fol. 12. col. 2. princ. bis maxy
quàm profanatum eſt, qua in poſteriori ſignifi-l legitur.

.

catione ab autore nofiro hic uſurpatur, LXX. I.) Sive: enumeratio, narratio, id enim dictio

verterunt: ros αw1ιαιο ac. pro: 2 1 vi e, quæ hic habetur, ſigniſicat, Commen-
dentur legiſſe: in r vel opin LXX. tator noiter vocem pan hic exponit, quod no-
7 tet hh I. e. narrationem.

onem ſecutus S. Gregorius Nazianz. S z,; „ .
verſionem ſe eſ & 86. Gregorius N 2.) Quæ tamen brevitatis ſtudiò hic à Commen-

Din. Epitap h. Baſiſi Magni fol. m. 2. & in orat. tatore noſtro ſunt omiſſæ utpote cujus præcipu-
rsgl GiXenατ² fol. 131. ac zε tιοαονσ. fol. fui 85 i 1
