i. e. ſi manus ejus (Dei) lola confringit hoſtem, 95. Sic verbum bppèe juxtà mientem Raſchi hic in-
dando ille ſele extollit magnitudine excellen- terpretati volui, quod Elai. c. 4 8. V. 9. habetur,
tiæ ſuæ tunc (ubvertit inſurgentes contrà iplum Junius ac Tremellius ibidem verterunt: & lau-
& ſi magnitu dine excellentiæ ejus ſine furore iræ dem meam obſignatam aſſervabo tibi, Vulgata:
hoſteseſus lubvertuntur; multò magis quando S& laude mea inirænabo te, eonfer. Raſchi not. ad
contra illos furoremiræ ſuæ, ipſe Eſai. dict. c. 48. v. 9. cujus expoſitioni etiam
anquam ſtipulam, confer. hic Michlol Jophi conſentit, vide n. ſequ. 96.
menav, in qua locus iſte pau- 96. Dictio dun Propriè fignificat annuium ſiye
18 aliter legitur- circulum, qui dromatis nasibus perforatis indi-
24 —„ .
88. Sicuti Plalm. 83. V. 3. habertnrr. tur, vide Buxteorf. Lex. Talm. fol. 740, ac not.
39 Vel: callide inennt conſilium, uti Junii ac in . Qa H.h. l0e.
Tremellii habet verſio in Pſalm. 83. V. 4.

(Deus) immittit
conſumet eos t
dict. editio =

CAPxV.

A. XV.
ie hloßtetie
cum nnulo nat

(ickione e
loco) II.
ze exitlitple!

nein, guia nat⸗

iurà —,,
candelcentian

eann, 1ol, Cqus
z 101, Bod, 7.
16d ſignifcet!

cutio, veluti ku

tetunt (aque)
jnhlammatione!

ſunt tanquam

Pelitiamulu

. (god

tur) ſignifcat
mellsin die eg
molumm, 1el,ne
em; l05, ſec

—
97. Conler, gue:
tata ſunt.
99. Hebr. ſod),
nam ſignibicati
igen, gui hie h.
in tractatu Tale
Miſchnæ, confe
mentariumm Raſe
legatur ad mar
9 6. Zlcuti kltiee.

160. Pfout habet

161. dicuti Elai,
Moto hie legit
juserarlitin eo,
I102. Confer. R. 5
vbi tadem qu
Buntort Lex. 1
163. Fiye: callich
Culit nie

5

CANNV.
bon
nttieum hi
Ccd)namecce

Onttipopulum

lcor ens Dei)

dhinsmobus,
ha jukt morem
kem intellgere
itur⸗)aſcendit
Ohlumuntur-,
longabo nulum
t aſtqvando .
Glaude med,
mn Drie,
ſpiritum, nee⸗
l
l, be
—
ltet el logni tze
enſell 0t .. go.
Talm. ſolroof.
l. he ſſe lem Deu⸗

reagna, . ie. lul
n 1d Eiod c,19.
0, V. 1.
9. habetur.
V.9.
uninsac Termelius
entur,tränlluletunt,
entem Ralchihle in-
.49. V. ge habetut,

n vefterunt: & lal.

thabo tibi, Fulosta:
onler. Raſchi not, ad
us expolitioni kliamn
de n ſegn 96.
iücat annnlum iife
ibls perto atis indi⸗
lm. tol. 740, aKnot⸗

CAbp. XV. EYODI.

i. e. propter te 97. ON i. e. obſtruam, veluti (legitur:) camela 9 8. — D in e.
cum annulo narium, in tractatu Talmudico: Schabbat, ſic mihi videtur & de omni

509

(dictione:) & ac [, quæ habentur in S. Scriptura ita ſentio, ſic (accipitur in illo
loco:) Mi. e. exarſit ira, 99. quemadmodum (etiam in illo loco:) & os meum rt

i. e. exarſit præ ſiccitate, 10o. nimirùm ſignificat (vox 1)) uſtionem & inflammatio-
nem, quia nares incaleſcunt & accenduntur tempore iræ, (dictio autem) ] deriva-
tur à —, ſicuti à —☛ ſic quoque ſignificat — D i. e. ex-
candeſcentiam (ſive ardorem,) propteteà dicit illa (Scriptura:) HNi¹. e. accendit-
eam, 101. & quando ſedatur excandeſcentia, dicitur: p i. e. refrixit animus e-
jus. 102. Eod. verſ. 8. Ceacervatæ ſunt aquæ] Onkelos interpretatuseſt (verbum .)
quòd ſigni ficet D)D i. e. aſtutiam, 103, eſt autem elegans iſta S. Scripturæ lo-
cutio, veluti (habetur in illo loco:) O i. e. acervus tritici, 104, & (ſermo iſte:) ſte-
terunt (aquæ) veluti cumulus, id probat. 10 5J˙. Eod. verſ. 8. Cogcernaiæz ſunt] Ab
inflammatione ſpiritus, qui egreſſus eſt ex naribus tuis, exficcatæ ſunt aquæ & factz
ſunt tanquam cumuli & congregationes 106, acervi, quæ altæz ſunt. Eod. verl. 2.
Veluti cumulus] Juxtà Targum ejus (explicatio verborum illorum: 12 eſtiſta:)
) (quod ſigniſicat:) — 0 .%.1. e, ſicuti murus, (aſt dictio:) (quæ hic habe-
cur,) ſigniſicat congregationem & collectionem, ſicuti in illo loco.) 5 i. e. acervus
meſſis in die ægritudinis, 107. item (alio in loco:) congregans 02 i. e. tanquàm cu-
mulum, ieS. nec ſcripſit (Pſalmiſta loco jam dicto:) congregans. 182) i. e. ſicuti u-
trem; 109. ſed 32, quòd fi hic idem eſſet, ac &e & ſi 80 ſSeiſcaree (a⸗
em

ut communiter vertitur.
104. Vide Cantic. C. 7. vV. 2. ſenlus Commentato-⸗
ris noſtti eſt, quod de aquis maris hic eleganti
locutione dicatur, quòd acervorum inctar illæ ſa⸗
pienter fuerint congregacæ, confer Michlol Jo⸗
phi h. loc.
105. Nempè: quòd verbum iſtud: Ways de cu-
mulo ſive acervo, ſapiemter coogregato, ſit in-
telligendam, confer. n. ſequ. 106.
106. Sic dictionem n, qua hic habetur, ver-
to, confer. quoad hanc ſignificationem R. Sa-
lom. ad Geneſ. c. 46. V. 6, n. 7. & ad Geneſ-c.
50. V. 5. ſign. *item ad 2z. Reg. c. I1. V. 4. n. 8
& ad Hagg. c. 2. V. 16, n. 16. vide & Buxtorf=
Lex. Talm. fol, 1096.
107. Sicuti Efai. c. 17. v. 11, habetur,
108. Vide Pſalm. 3 3. v. 7. ibique Raſchi not.
109, Proùt habet verſio Vulgata in dict, Plalme

5 . 3 3
885

97. Confer. quæ ad Genel. c. 2 S. V. 15. n. 48. no-
tata ſunt. .
98. Hebr. 3o& ,„ quæ didio dromadem foeemi
nam ſignificat, in Buxtorf. Lex. Talm. fol. ?1397.
idem, qui hic haberur, locus adductus reperitur
in tractatu Talmudico: Schabbat, c. §. initio
Miſchnæ, confer. & =ma ne ſuper Com.
mentarium Raſchih. loc. ubi Schabbat, fol. 5 1. b.
allegatur ad marginem.
9 . Sicuti Eſai. c. 5. v. 2 5. habetur.
I60. Proùt habetur Hiob. c. 30. v. 30.
161. Sicuti Eſai. c. 30. v. 3 3. habetur, in utroque
MSto hic legitur: à dNayn n i. e. 8 ira e⸗
jus exarſit in eo, prout Eſther. c. I. v. 12, legitur.
1cZ. Confer. R. Salom. not: ad Geneſ. c. 2. V. 23.
ubi eadem, quæ bic, habetur phraſis, vide &
Buxtorf. Cex. Talm. fol. 2153.
16 3. Sive: calliditatem, Onkeles enim hie tran-
Qulit: MaN i. e. ſapienter congregatæ ſunt, pro-

L10

EYODL

CA. XV.

dem) ODie. introductionem, (tunc in dictoPſalmo) lcribendum ei fuiſſet: OD 2 Dii.
e. congregans 12 i. e. tanquã in utrem aquas maris; ſigni ficat autemſibidem a i-

dem ac O i. e. colligens & congregans, ſic(alio in loco di citur:) Dp i. e. aſlurrexerunt
IIo, item: DY) *11, e. & ſtabunt i. e. cumulus unus, 1II.
atqui non (convenit) lingua & 1 i, e aſſurgere & ſtare utribus; ſed muris

2i. e. cumulus unus,

& acervis, nec reperimus (dictionem:) da punctatam eſſe, niſi pleno ore, 112. ſicuti

(n illo loco:) pone lachrymas meas 2 i. e. in utre tuo, I13, item (alio in loco:)

N i. e utrem lactis. 114. Eod. veri. 8. Concreverunt] (Verbum Rop hic idem ſi-

gnificat,) atque (in illo loco:) & ſicuũ caſeum N&eiPNi. e. coagulàâſti me, 115. indu-

ruerant (enim abylli) & factæ erant tanquam lapides & aquæ impulerant Ægyptios ad

lapides cum impetu & bellum contrà illos (gyptios) gellerant omni genere aſperita-

tis. Eod. verſ. 8. Ia medio maris] (Iſtud: 2 7 i. e. in corde, hic idem ſignificat, ac:)

Pi. e. in robore (ſeu fortitudine) maris; eſt autem mos S. Scripturæ, ut ſic loqua-
)usque ad ) i, e. cor cœlorum, 116. item: 22 i. e. in
corde quercus, 117. ita, ut ſignificet (illa dictio 2 ) fundamentumac firmitatem rei. *
Verſ.

tur, (veluti in illo loco:)

3 3. V. 7., quæ ſecuta eſt L.XX. interpretes, ubi ha-
betur: do** donge i. e. Veluti utrem, hanc verſio:
nem Comment tor noſter hic perſtringens
rejicit. —
110. Sicuti Joſuæ c. 3. V. 16. habetur.
x Iſtud : ny & ſequentia, usque ad ane en
i. e utrem lactis, abſunt 2 MSto I. ſolummodo
ibidem ita legitur: den rnyn e ein e.
& i. e. ſed ſignificat erectionem & conſtituti-
onem, utrem lactis; ſed mutila eſt iſta lectio.
1III. Prout habetur Joſuæ dict. c. 3. V. 13.
112. Id eſt: per Cholem, confer. quæ c. antec.
14. V. 2. D. 47. notata ſunt, vide & Gur Arjeh
fol. 85. col. 3. princ. & infrà Exod. c, 2 3. V. 27.
D. I07.
113. Sicuti Pſalm. 56. V. 9. habetuz.
114. Prout habetur judic. c. 4. V. 19.

115 Quemadmodum Hiob. c. 10. v. 10. habetur,

confer. & D. Wagenſeil. Sot. p. 70 1. n.: 12.
116. Id eſt: ad ſummum coelum, vide Deuteron.
c. 4. Vv. II.
117. Prout 2, Samuel. c. 1 8. v. 14. habetur.
X Hebr. an o en, poſt verba iſta in MSto I.
addita ſunt iſta: abn en en we
an en een en een . en nn
ð

Ror T 77 PTHi N&ς e e

s

rnn d en nen een e nn eee

l
rpye ie n n an e en een
on en e eee e ee erene een

2ðòò
i. e. Doctor autem neſter R. Joſeph alio modo
exponit (verba, quæ verſu g. H. c. habentur:) fla-
tu narium tuarum coacervatæ lunt aquæ, (nem-
pè:) aſtutè (vel ſapienter) congregatæ ſunt a-
quæ, callidè cumn illis (aquis) actum eſt, conſti-
terunt veluti cumulus (eod. v. 8. h. c.) dicitur
enim (c. antec. 14. V. 22.) & aquæ fuerunt eis
(inſtar) muri, factæ ſunt tanquam acervi, & dum
Pharao dixit: perſequar, aſſequar, dividam ſpo-
lia (v. 9. E. c.) nam gloriabatur (dicens:) me-
ipſum labori offeram, quo pœrnam de illis (If-
raélitis) ſumam, (dicitur enim:) & Pharao
(ſeipſfum) admovit, ut (rem ſtrenuè) ageret (pro-
ut c. antec. 14. V. 1O. habetur; ſed evenit ei id.)
quod dicitur: Haviſti vento tuo, operuit eos ma-
re, (verſu 10. h. c,) aſtute congregatæ ſunt a-
quæ & fattæ ſunt tanquam muras; ſed (poſteà
diſſolutæ fuerunt flatu unico, dum ſtaviſti ventò,
ſic David etiam dixit;, efflat ventum ſuum, dif-

fluunt aquæ (Pialm. 147. V. 18. prætere dici-

tur

jexerat, “ 4
meis ae ſet in
ſicat;, 40.
rits mels ſ
nlurpetut, 6
ſant in. deri,
Cralemn 119. .
in loco) ac not
110 item fliin
numerum gtel
11,ta & lie 2
Pod retl,9, ⸗
Vaclatrapinann
Pota ekeifigdit
e. eyacuabantl⸗
unſhec dicas,
clt; led thec⸗
tenn gecio acn
bekelignülcati
117, (olenlus

2—
turt verſll 10,,.
plumbumine
lo (mani) pro
vobur (ac vioe
remhige inder
119. Conter. qu
tata lunt, vige
1. P. I 1. b. ſ

4
12
E Hebr

t vel. H
Verbum RQn
lud ſit, tande
ODpo bicer
119. Vel: ſicca
dit, 1. V. 15
UEccleſſaſt, e. b,.
110. Ficuti Gene

I1n. Vige erem

(one, ejuzs
R

6
endyi.

lumtextunt
luinnus, I.

lg; ſed mur’s

(aloinloro)
Phie igenſi⸗

1 Doypkiosid

enete alpetita⸗
ſnicahac))
dutſielogda⸗
iein
tmitatemtei,
W

WND
N

Verl.

—
ddn

O Dee
n
Poſepn lio nodo

lunt aquæ, (nem .

ongfeoatcæ funt 4⸗
5

1nen elt, conſti.

V. dhec.) Gicitor

aque ſuerunt es

latn acervi & dumn

guar Cifidan ,0,

ur (Cicens:) me⸗
Cenain de illis Il⸗
nim:) & Lharzo

CAP. XV. EXODI. Frr

Verſ. 9. Dixit inimicus] (Nempè Pharao dixit) populo ſuo, poſtquâm illos verbis pel-
lexerat, 118. perſequar & comprehendam illos & dividam ſpolia eorum cum ducibus
meis ac ſervis meis. Eod. verſ. 9. Explebitur eis] (Verbum DN/;PN hic idem ſigni-
ſicat, ac:) D NDNi. e. explebitur illis. Eod. verſ. 9. Anima mea] i. e. Spi-
ritus meus & voluntas mea, * nec mireris, quòd (anum) verbum de duabus (vocibus)
uſurpetur, * (nempè quòd) PDSPN (ſignificet) — b PN, nam multa-
ſunt (in S. Scriptura) ſimilis locutionis, (exempli gratia inillo loco:) quia terram au-
ſtralem 119. 8 N (quod idem ſignificat ac:) N i. e. dediſti mihi, item (alio
in loco:) ac non poterant (quod notat:) ê ATi. e. loqui cum illo pacificè,
120. item: filii mei N (quod notat:) ODD NX) i. e. egreſſi ſunt à me, 121. item:
numerum greſſuum meorum & (quèòd ſigniſicat.) 1) & i. e. indicabo ei,
122. ita & hic DNDN(ſignificat:) àD — PNi. e. implebitur eis anima mea.
Eod. verſ. 9. Exeram gladium: meéum] i. e. Stringam 12 3. & quia ille (gladius) P) Di. e. e-
vacuat vaginam, dum exeritur & illa (vagina) relinquitur p i. vacua, (ideò) attri-
buta eſt ei ſignificatio HPT i. e. evacuationis, ſicuti (accipitur in illo:.) — Pi.
e. evacuabant ſaccos ſuos, 124. item (in illo loco:) & vaſa ſua P) i. e, evacuabunt,
125. nec dicas, quòd ſignificatio — Pr i. e, evacuationis non competat rei, quæ
exit; ſed thecæ (ſive vaginæ) & ſacco atque vaſi, unde exit res illa; non au-
tem gladio ac vino; & quòd neceſſariò 126. explicandum ſit (iſtud:) P'&& illam ha-
bere ſigniſicationem, (quæ reperitur in illo loco:) P) i. e. & armavit vernas ſuos,
127. (ut ſenſus hujus loci ſit:) armabo me? gladiò meéô, 128. (reſpondetur enim, quòd)
SsSs 2 re-

tur verſu 10., h. c.) profundum petierunt, ſicuti 123. Vel: evaginabo, ſicuti Vulgata hic habet.
plumbum in aquis validis; non ſolet autem in) Hebr. P & i, e, evacuabo, Chaldæus habet:
ille (mari) profundum petere res aliqua propter ON, 1. e. eyaginabo, uti P. Fagius tranſtulit,
robur (ac violentum impetum) aquarum, quæ confer. Levit, c. 26. v. 33. ſign. *.
rem hine inde movent, (hactenus) R. Joſeph. 124. Prout Geneſ. c. 42. V. 3 5. habetur.
II9. Confer. quæ ad c. antec. I4. V. 6. I. 30. no- (125. Vide Jerem. c. 4 8. v. 12. confer. & R. Sa-
tata ſunt, vide & not. ad librum Prec. Jud. part. lom. ad Pſalm. 3 8. v. 3. ubi feré eadem, quæ
1. p. I 52. b. fin. & p. 1 53. a. hic, adducta reperiuntur.

e HBebr. un) Mh ablunt iſta à MSto z. 12 6. Sic vetbum p, quod hic habetur, expli-

lenue) gelet (ol0.

t; lec efenl eiic))
, operuil eos mha⸗
dngregate ſunt 1⸗
es; ſel (polten)
Gum ſlavicti Femto,
entumm fuum, dit⸗

ike gkelelei di⸗
tun

NX Vel: qued unum quidem ſit vocabulum ſen co, de quo vide Buxtorf Lex. Chald. fol. 52,6. in
terbum Qm) m ihn n e (tamen) il.. MSto z. pro: PNYI) legitur: vin
lud ſir, tanquam duæ voces, ſic in notis npy Wen i. e. ac ſunt, qui exponant (quòd e
Pms hic exponitur. illam habeat ſignificationem &c.) quæ lectio
119. Vel: ſiccam, uti Joſu. c. 1 5. v. 19. & Ju- ferè planior eſt.
AQNic. c. I. V. 1 5. habetur, confer. & R. Salom, ad 127. Sicuti Geneſ. c. 14.: V. 14. habetur.

110. Sicuti Genel. C. 37. V. 4. habetur. uinNi. e. depauperabit illos, abſunt à MSto z.
111. Vide Jerem. c. 10. v. 20, ibique Raſchi not. 128. Vel: armabor gladiò meò, nam & ſic verba
confer. & ejusd. not. ad Cantic. L. 8. V. Ke iſta 2* E P Vertere poſſis in Gur Arjeh

112. Sicuti Hiob. c. 3I. v. 37. habetur, fol.

512 EXODI. CAP. XV.
reperiamus, ſignificationem iſtam (dictionis τπ i. e. evacuationis) convenire et-
iam rei, quæ exit, (ſic dicitur:) P e i. e, oleum evacuatum, 129. item (alio in
oco:) non PMi. e. evacuatus eſt & vaſe in vas 5 130, ubi haud ſcriptum eſt: non eva-
cuatum eſt 2 i. e. vas; ſed non evacuatum eſt vinum p i. e. & vaſe in vas, de-
prehendimus (itaque) ſignificationem iſtam (vocis PR1 i. e. evacuationis) attribui
vino, 131. ſic quoque (accipitur in illo loco:) PN i. e. & evacuabunt gladios ſuos
ſuper pulchritudinem ſapientiæ tuæ, 132, ubi de Hiramo (rege Tyri ſermo eſt.) Eod.
verſ. 9. Depauperabit 13 3. illor] (Verbum Pνhic) ſigniſicat pau ertatem ac
tenuitatem, ſicuti (in iſto loco:) Hi. e. pauperem faciens ac divitem. Verſ.
10. Havißi] (Verbum D hic) ſignificat NRi. e. fletum, ſic quoque (acci itur⸗
in illo loco:) etiam 1 i. e. ſufflat in cos. 13 5‧. Eod. verſ. 10. Profundum eierune
1. e. Submerli ſunt, in profundum ceciderunt, notat (enim verbum dhn, quo hic ha-

betur,) u i. e. profunditatem. Eod. verſ. 10. Quaſi ** blumbum] (Dictio

A ſignificat:) NRi. e, plumbum, plomb, linguâà vernaculâ. Verſ. II. In forti-
bus (=8 hic ſignificat:) P i. e. in robuſtis (vel inter fortes,Veluti (c.
cipitur in iſto locò:) & & i. e. & fortes terræ accepit, 136, item: alio in loco⸗
H i. e. robur meum 137., in auxilium meum propera. Eod. verf I. Rev 4
laudilus] (Verbum ☛ hic idem ſi gnificat, ac:) NNi, e. tremendus ( velimen.
dus.) ita, ut laudęs tuæ enarrari non poſſint, ne fortè minùs, quâm par eſt, illæ pr i-
centur, quocircà ſilet ti bi laus. 138. Verſ. I12. Extendiſßti dexteram mam Qando
San-

l. g7. col. 3. princ. legitur: a TTN& i. e.] iſtud muvyn ini
in poſſit etiam exponi, ut ſignificet,

accingam me gladiò meo, res eodem redit eſt
autem hæc explicatio verborum iſtorum: Pn
n i e. evaginabe gladium meum, ſicuti in
textu ſacro haberur.
129. Vel: oleum effuſum, ſicuti Cantic. c. I. v.
3. habetur. L

130. Prout Jerem. c. 49. v. I1. habetur.
13 1. Ut & alii rei, quæ egreditur, nec ſignificaiio
ifla vocis 3" i. e. evacuationis ſolùm attribui
tur vaginæ vel vaſi, unde gladius vel alia fes
educitur.
132. Sicuti Ezech. c. 28. V. 7. habetur.
133. Sic ex mente Commentatoris noſtri verbum
N., quod hic haberur, interpretari volui,
à rad. vel "ri ſive voν, quod ſignificat:
depauperare; alii à &, quod notat: hæredi-
tatem adite vel jure hæreditario poſſidere, dedu-
cunt ac proinde vertunt: afſeret eos (Iſralitas)
in hæreditatem, prout Junii ac Tremellii habet
verlſio, in Michlol Jophi habetur, quòd verbum

11 Ni. e. epulſionem ſive ejectionem, nam ver-
bum à velvvnz interdum hanc habet ſigni-
cationem, ut notet: expellere, vide Numer.
c. 14. V. 12. & Numer. c. 2 I. V. 3 2. ac Numer.
C. 32. v. 39. it: Judic. c. I I. v. 2 4. .
134, Prout habetür I. Samuel. c. 2. v. 7.
135. Sienti Efai. c. 40. v. 24. habetur.
** Conkfer. hit tract. Talm. Menachot fol. 53. a.

FI36. Vide Ezech. c. 17. v. 13. ibique Raſchi not.

137. Sic ex mente Raſchi hic vocem r& vertere
volui;, quæ Pſalm. 2 2â. vVerſ. 20. habetur, ubi
vide Raſchi not. alii aliter interpretantur, confer.
hic tract. Talm, KRoſch haſchana, fol. 3 I. a. &
Gittin, fol. 56. b.
13 %. Proùt Pfalm. 6 5. verſ. 2, habetur, ubi vide
Raſchi not. confer. & not. in 'pan m h, loc
. „ . . . *
ubi Eribkue „ qusdquando aliquis orat, is de=
inere debeat in verbo: N i
i, e. tremendus „

ſicuti ſeriptum eſt: Deus Deorum & Dominus
do⸗

(A. .

—
Ppnis inmanuin

Deus)ettendit
õ
traduntut, n
erl.12. Ml
nam pto mete
(Veibumſ 1
ilud, quon
junilingnam
c)PNTWor
intetkecer⸗
rantmanuforti
143, Verl. 1
melcendatner⸗

dominorum,
aigue ttemenct
habetur,
139. Siti Blai,
24 Hebr, n, ſi
Uroque NSto
juſliriam ſeum
140. Hict fupr⸗
conſer. & no.
65. a. Piine,
12.
1 Conter, hie te
141. Vel: con

Ver futurum,
wentar. Kaſeh
expoſttio abin
6t Hebr. Oros
i, e. Benjamin
141. Fenlus et:
Pake ellam F
tükum kempe
Eii Rabbinitra
tunmn ar determi
Phraitnilæ à
Atemtimmuern
lhmimnius fi

. WV.

—
conyenireet⸗

Uemn (alio in
eſt nonerag.

lonie) ittribui
ntpladiosſuos
noeſt) bod.
Müpertatemac
e l4. Yetl.
e zccipitur.
unzmunn,
, quod hicha-
um (Didtio
erl.lI. hylrti⸗
tes welut ac⸗
ſalioinloco))
II. Reverenda
Eus (velimen⸗

el, ille Preci .
en] (ando

dan⸗

—

ni, ut ſonifcet,

Gionem, namn ſer.
une hibet ſgni⸗

ere, vige Nomer.

V 31 ge Numet.

.24.
r. ze /,
abetur.
nachot tol. 7,2.

lbique Kaſchi ot.
4
ocemn 1 vertete
110. habetu, nbi
Plekantut, cöllel.
na, fl. 31, 4, &

„‚Räbetuf, bbi ide
D Wbloe
zliauis orat, ise
bi e. memenans
vnmma hini

o

CAp. XV. grz

Sanctus ille Benedictus extendit manum ſuam, impii conſumuntur & cadunt, namo=
mnia in manum ejus data ſunt; cadunt autem (impii,) quando illam (manum ſuam-
Deus) extendit, ſic illa (Scriptura) dicit: & Dominus extendet manum ſuam atque ca-
det adjutor & corruet adjutus, 139., res ſimilis eſt vaſis vitreis, quæ in alicujus manus
traduntur, dum manus ejus paululùm inclinat, procidunt illa & franguntur. Eod.
verſ. I 2. Deglutivit eos terra] Hine (diſcimus,) quòd meruerint (gyptii) ſepultu-
ram, pro mercede * quia dixerunt: Dominus juſtus eſt. 140. Verſ. 13. Leniter duxiſti]
(Verbum a) ſignificat: leniter ducere; † Onkelos autem interpretatus eſt (verbum
iſtud,) quòd notet: portare ac ferre nec accuratè conſideravit, ut (illud) explicarer-
juxtà linguam Hebræam, Verſ. 14. Commovebuntur] (Verbum )) hic ſignifi=
cat:) Di. e. commovent ſeſe. 141. Eod. verſ. 14. Habitatores Philiſthææ] Quia
(iſti) interfecerant filios Ephraim, * qui antè tempus 142. feſtinaverant & egreſſi e⸗
rant manu forti, **ficuti exponitur in verbis dierum: & interfecerunt eos viri Gath.
143. Verlſ. I 5. Principes Edom, fortes Moab] Sed annon illis haudquaquam perti-

EXxODI.

meſcendum erat? nam ecce contrà illos 144. non proficiſcebantur (Iſrałlitæ;) ſed (re-

Sss 3 ſpon-

dominorum, Deus fortis, magnus ac potens
atque tremendus, ſicuti Deuteron. c. 10. V. 17.
habetur.
139. Sicuti Efai. cap. 30. verſ. 3. habetur⸗
* Hebr. a, ſic in Baſil. & Amſtel. edit. aft in
utroque MSto pro eo legitur: 1a i, e., propter
juſtitiam ſeu meritum.
140. Sicuti fuprà Exed. cap. 9. verſ. 27. habetur,
confer. & not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p.

6 5. a. princ. & D. W agenlteil. Sct. p. 701:, num.

12.
†½ Confer. hie tracét. Talm. Baba batra, fol. 9 . a.
141. Vel: commoventur, ut ſit & e ,
pPrnp dW" ij. e. ut notet præſens tempus; non
verò futurum, ſicuti in nan ſuper Com-
mentar. Raſchi h. loc. Habetur; abeſt autem iſta
ex poſitio ab utroque MSto Eyff.
*xX Hebr. Sè&& in MSto 2. habetur: H en
i. e. Benjamin & Ephraim.
142. Senfſus eſt: Ephraimitæ feſtinaverant, Oecu-

pare terram Philiſthæorum, antequàm præſti- 1
tutum tempus occupandi veniffet & quidem,

ati Rabbinitradunt, triginta annis antè præfini-
tum as determinatum à Deo tempus, quocircà E-
phraimitæ à TPhiliſthæis pereuſſi ſunt; Philiſhæi
autem timuerunt, ne Iiraelitæ ob interfectos E-

phraimitas vindiétam ab ipſis caperent, notan-

dum hice eſt, quoôd Ephraimitæ computaverine
400. annos (de quibus Geneſ. cap. 1 5. v. 13.)
ab illo tempore, quo factum fuit decretum in-
ter partes dilleétas, (de quo Geneſ. dict, c. 1 5.
v. 13·) quod 30. annis præceſſerat nativitatem
Iſaaci ; tempus autem iſlud 400. annorum „
juxtà Rabbinorum ſententiam, incipiebat non
ab iſto decreto inter partes diſſe ctas; ſed à nati-
vitate Haaci, vide ſuprà Exod. e. 12. v. 40. H.
17 6: ac not. in as S h. loc. Ephraimitæ ita=-
que anticipaverant tempus ac proinde percuſſi e-
rant, confer. not. ad Ezech. c. 37, V. Ieh. 2. &
3. atque not. ad Pſalm. 78. v. 9
*"X Hebr. oina Re, abfunt iſta ab utroque
MSRO.
143. Sicuti I. Paralipom, gap. 7. verfſ. 2 1. habetur⸗-
ubi vide Raſchi not.
144. Deus enim Ifraelitis interdixerat, ne bellum
gererent contrà Edomæos ae Moabitas, ſicini
Deuteron. cape 2. V. 5. & v. 9. haberut, confer.
not. ad librum Prec. ud. part. 2. p. 65. 3. med.
ac Mechika, piour allegatur in =Snan new h.
loc vide & Gur Arjeh fol. 3 5. col. 3. med. ubi &
aliæ timoris, quem Idumæi ac Moabitæ conce-
perant, adferuntur cauſæ, confer. etiam not. im
R& S, ubi additiones ad tractat. Talmm. Ba-

14

SXOοD I.

CAP. XV.

ſpondetur, quòd ſdumæi ac Moabitæ iſtud fecerint) propter mærorem, quiritabantur
eaim & ægrè ferebant honorem (ſive nominis celebritatem) Hraelitarum. * Eod.
verſ. I 5. Diſſoluti ſunt] (VYerbum 13 Da hic ſignificat:) OD i. e. diffluxerunt (vel:
diſſoluti ſunt,) veluti (in illo locoe) imbribus DXA DNi. e. diſſolvis illam, 145. di-
xerunt (gentes iſtæ, de quibus hic in textu ſacro dicitur,) contrà nos illi (Iſraelitæ) ve-

munt, ut nos perdant terramque noſtram poſſideant.

Verſ. 16. Cadet ſuper illos ter-

ror] (Dictio Ni. e. terror hic dicitur) de longinquis (populis.) Eod. verſ. 16.
Et pavor] (Dictio ri uſurpatur hic) de propinquis, ſicuti dicitur: quia audivimus,
quòd ſiccavetit &c. 146. Eod. verſ. 16. Donec tranſierit, donec tranfierit] (Bis dicitur
hic propter id, de quo dicitur) in Targum ejus 147. EOd. verſ. 16. Acquifviſti] (Verbum
Hnß hic idem ſigniſicat, ac) NT i. e. dilexiſti, ( videlicèt) præ cœteris populis, ſic-
uti monile, quòd carò pretiò emptum eſt, quod aliquis amat.?“ Verfſ. 17. Introduces
illos] Vaticinatus eſt Moſes, quòd ipſe non ingreſſurus ſit terram, quapropter ** non

dicitur (hic:) introduces nos. 148.

Eod. verſ. 17. Locum, ut (ibi) babitares] San-

Quarium inferius [2 Pi. e. directum eſt 149. & regione throni ſuperioris, quem tu,

( Deus, in cœlis) præpardſti.

Eod. verſ. 17. Sanctuarium] (Super dictione: OpP)

accentus eſt Sakeph gadol, ut ſeparet illam à voce nominis 150. ſequentis, (ut ſenſus

ſit:) Sanctuarium, quod præparaverunt manus tuæ, Domine, dilecta eſt domus Sanctua-
rii, quia mundus creatus eſt manu una, dicitur enim: etiam manus mea fundavit terram;

15 1.

„ Fuſiorem idius loci expoſitionem vide in not.
„Ps mW h. 10c.
145. Vide Pſalr. 65. verſ. II. confer. & hic not.

ad librum Prec. Jud. part. 2. P. 6 5. a. fin.

146. Sieuti Joſu. cap. 2. Verſ. 10. habetur, confer.

D. Wagenlſeil. Sot. p. 75 6. & tract. Talm. Sota,
fol. 36. a. .
147. In Paraphraſi Chaldaica ſic legitur: donec
tranlſeat populus tuus, Domine, Arnon, do-
nec tranſeat populus iſtetuus, quem redemiſti,
Jordanem, prout P. Fagii ver ſio Larina ibidem
habet, confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 4.
a. & Sota, fol. 3 6. a. it. Sanhedrin, fol. 9 9. b. &
Pirke Avot, fol. 13. b.

à& Vide not. in Span nS, h. loc. ubi loci iſtius

expoſitio habetur, it. Tract. Talm. Peſachim, fol.
77. b. & Menachet, fol. 53. b. .
s. ½ Hebr. 17, poſt illud in MSto 2. hic additum
eſt: mN & WMan e i. e. ( quapropter) di-
xite introduces illos, nec dixit: (introduces
14 ⅞². Sed: introducesillos, ſicuti hic in textu ſa.

cro habetur, confer. hic tract. Talm. Cetubbot,
fol. 62. b. & Baba batra;, fol. 119. b. it. m*
n-r ſuper Commenrar. Raſchi h. loc. ubi in
notis Raſchianis Mechilta allegstur ac dicitur,
quòd Moſes vaticinatus ſit nec iciverit, quid va-
ticinatus ſit, confer. ſuprà Exod. c. 2, V. 9. n. 3 2.
& caput 8. tractatus Talmudici Baba barta, 101.
119. b. uti in notis Raſchianis dictæ editionis
PDe D allegatur.
149. Rabbini hoc ideò docent, quoniam hic ſcri⸗
ptum eſt: Spn Pen i. e. habitaculum;
non veroò locus, ſicuti habetur in not. bE
mnart h. loc. confer. & Gur Arjeh fol. 8 5,col.
4. princ. & not. ad librum Prec. Jud. part. 1I. p.
132. a, princ. it. tract. Talm. Sanhedrin, fol, 92.
a. S Berachot, fol, 3 3. a. it, Cetubhot, fol. 5. à⸗
& Pirke Avot, fol. 13. b.
150. Nempè, nominis Divini A&, quod poſt
illam dictionem vρρνupoſitum eſt, confef. Gus
Arjek fol. 85. col. 4, med.

CAl. W. —
— ndh

ulausbunn
eunc) rgte
Van inila iickh
oco ilo⸗) egor

2, In

ſekrile, habens

cula O hicpon

zmpleiſe C

Aaronis anlteg

r Uiiſcriptum elti

Gerat animamm i
wine ejas (lil

mblieres, gur in

miracula, (igit

Mrjan Moles

Mirjamautem

mnm

1 1. Selti Nn e

fer. not. ad Plalm
1 9. V. J. n 9.

ebr. wnhiltue

D ie, eoten
lunt à MStO 1.
151. Dront verluſe
fer. Wd ſ
t A track. Lalm
ſchana, ſol, 72,

v Hebr Ad r,
RCMNbun

3 dic etiam Va in
Bibli .
1In Bibluis Buwort

udd iurti etpli

ita punctetur, all
ſſ. ſe 4
elits Iera Vau
(Onker, not, in
Dodltur, vid, &

). koik ſerem,

ler Nalchi not.
ndt in dinn

1541, Cobſen hie P⸗

CAn .

lnititabantet
Um. koc.
Werunt el:

lkailie) e.

ſuͤper ilht tey.
Eod verl 16,
igaudivimus,

¹) (Bis dictu

ſi) Verbumm
iͦ populis ſi⸗
7. lutrodacer
dtopter t non

Citanet] Sl.

Pris, Iuem ta,
ione: G o

iis, (otlenlus

omus Sanckua⸗
Indavittettam;
11,

———

Talmm Cetubbot,
,110.b. 1 nH
chi ) loc. ubi in.
eortur ag ietu;
ſeiſerit, guid .

,c. 1,.ge ne32,

lei Baba battehy 0.
lis Cictæ ecitionlis

gboliam lie ſci⸗
e. habitaculum;
etut in not. Ne
Arſehtol.)co
let. ud. alt lah.
Saghedtio, ,0),91,

Petubnot, ol ſ⸗

timk, quos polt
n ell, ℳiet Cti

CAbp. XV. ExzxoDI. As

151. aſt Sanctuarium duabus manibus; ecquando autem † ædificabitur (Sanctuarium
iſtud) duabus manibus? (nimirùm) eo tempore, quò Dominus regnabit in ſeculum-
& usque 52. in futurum (ſcilicèt) tempus, * quô univerſum regnum erit ipſius (Do-⸗
mini) atque (verba iſta) 7 — h ſignificant N' i. e. in perpetuum, ac
Vau in illa (dictione ]) eſt fundamentum, quocircà vocalem habet Patach, ſed * (in
loco iſto:) ego veto ſum cognitor i. e. & teſtis, 153. Vau in (dictione iſta] Ay eſt
ſervile, habens vocalem Kametz. Verſ. I 9. Quando venit equitatus Pharaonis] Parti-
cula ◻ hic ponitur pro:) N& i. e, quando venit. 154. Verſ. 20. Et accepit Mirjam,
prophetiſa] Quomodo (Mirjam) fuit prophetiſſa? (traditio eſt,) cùm illa eſſet ſoror
Aaronis, antequàm naſceretur Moſes, ipſa dixit: pariet mater mea filium &c. 155. ſic-
uti ſcriptum eſt in Sota. 156. Eod. verſ. 20. Soror Aaronis] Quoniam (Aaron) tradi-
derat animam ſuam pro illa, cùm ipſa percuſſa eſſet leprà, 157. ideò vocatur illa no-
mine ejus (ſcil Aaronis.) Eod. verſ. 20. Dmpanum] (] ) eſt ſpecies inſtrumenti
muſici. 15 8. Eod. verſ. 20. Cam Iympanis & choris] Spem certam conceperant juſtæ
mulieres, quæ in generatione illa erant, foxe, ut Sanctus ille Benedictus eis faceret-
miracula, (idcircò) eduxerantſecum ex Egypto tympana, Verſ. 2 I. Et repondit illis
Mirjam] Moſes dixit can ti cum viris, ipſe (prius) dixit* & illi reſponderunt ei poſteà;
Mirjam autem dixit canticum mulieribus. 159. Verſ. 2 2. Et proficiſei feeit Moſes] Pro-

15 1. Sicuti Efai. cap. 48. Vverſ. 13. habetur, con-
fer. not. ad Pſalm. 78. v. 69. n. 42. & ad Pſalm.

per Commentar. Raſchi h. lec. ubi tractatus Tal-
mudicus: Gittin fol. 56. ad marginem allega-

—

13 G. V. J. n. 8.
† Hebr. rpr'Sbiſtud & quæ ſequuntur, usque ad;
n i. e, eo tempore, (quo Dominus &e.) ab-
lunt à MSto I.
152. Proht verſu ſequenti 1 8. h. cap. habetur, con-
fer.’a n ſuper Commentar. Raſchi h. loc.
i & tract. Talm. Eruvin, fol. 54. a. & Roſch ha-
ſchana, fol. 32, b. it. Pirke Avot, Col. 13. b.
* Hebr. Snd Pry, hæc & ſequentia, usque ad:
—)y ablunt à MSto z.
* Sic etiam Vau in l cum Patach punctatum eſt
in Bibliis Buxtorf. ac notatur in margine ibidem,
quod juxtà explicationem Raſchi & Aben Esræ
ita punctetur; aſt in aliis plerisque codicibus im-
preffis litera Vau in 17 habet punctam Kametz
confer. not. in panm Wrew, ubi res aliter &-
ponitur, vid. & not. ad Nachum cap. 1. v. I. n. 1.

tur.
155. Qui liberabit Iſraélem, ſicuti in Sota habe-
tur, in MSto 2. hie additum eſt: )d y

N ie 3a i. e. per ipfum liberabit Deus
Iſraélem, vide D. Wagenſeil. Sot. pag. 203. S&
ſeq. ac Lightfoot. ad Marci cap. 10. V. 2 1. p. 6 0.
edit. Lipf. tradunt Rabbini, quod ſeptem ic⸗
minæ fuerint prophetifæ, nempè: Sara, Mir⸗
jam, Hanna, Debora, Hulda, Abigail & Effher;
confer. hic tract. Talm. Megilla, fol. 14. a.
156. Et quidem fol. 12. b. ſicuti ad marginem al-
legatur in oon ne, h. loc.
157. De quo vide Numer. cap. 12. verl. 10. cur
autem vocata ſit Mirjam, vide Raſchi nort. ad
Cantic. c. 2. V. 1 1.
158. De tymhpanis confer. præ aliis D. W'agenſeil.
St. p. 9 64. num. 5,

153. Prout Jerem. cap. 29. Verſ. 2 3. habetur, con-
fer. Raſchi not. ad Nachum cap. 1. verſ. 1. ac
not. in bod m h. loc.
154. Confer. hic præ aliis not. in vma rſu⸗

* Hebr. E& N, iſta & ſequentia, usque ad:
i. e. Mirjam auiem &cc. abſunt à MSto 2.
159. Confer. Mechilta, prout ad marginem alle-
gatur in h-a “ h. loc. ubi vide etiam notas.

516 EXODI. CAbP. XV.

ſiciſci fecit illos (Iſraelitas) invitos, 160, ornaverant enim Ægyptii equos ſuos orna-
mentis aureis & argenteis lapidibusque pretioſis, *½ quæ Iſraélitæ invenerant in mariz;
major autem erat præda iſta, quàm Ægyptiaca, 161, dicitur enim: ordines 162. auri
faciemus tibi, cum punctis argenteis, quocircà, (cùm Iſrarlitæ prædæ huic colligendæ
nimiàùm intenti eſient,) neceſſe fuit (Moſß,) utillos proſiciſci faceret invitos. Verſ.
23 Et v'nerunt † in Mara] (Iſtud: H bicidem valet ac) D i.e in Mara, (litera)
Heh in fine dictionis eſt loco Lamed * ab initio ejus & Tau eſt loco (literæ) Heh, quæ
cadicalis eſt in dictione HN & in conjunctione ejus, quando illa cohæret (literæ/ Heh,
uæ additut loco Lamed, mutatur Heh radicalis in Tau & ſic omnis (litera) Heh, quæ
radicalis eſt in dictione, mutatur in Tau, quando cum alia (litera) conſtruitur, verbi
gratia: i. e. ira non eſt mihi, 16 3. (ubi litera Heh vocis: P in conſtructione ſive
conjunctione mutatur in Tau, ſicuti in illo loco:) Er i. e. & ira ejus inflammata
fuit in illo, 164, ecce Heh radicalis mutatur in Tau, quia conjungitur (litera) Vau, quæ
additur, ſic quoque & Hπι (quæ dictio in conſtructione ſic mutatur, prout habe-
cur in illo loco:) ecce π N8i. e. ancilla mea Bilha, 165. (ſic quoque in illo loco:) ina-
nimam †N1i. e. viventem, 166. (quæ dictio MNäüin conſtructione ſic mutatur, nem-
pè:) & faſtidivit NNi. e. vita ejus panem, 67, item alio in loco dicitur:) inter 0
Rama, 168. (ubi litera Heh in conſtructione mutatur in Tau, velutiin illo loco:) re-
wertebaturque Ni. e. in Rama. 169. Verfſ. 24. Et murmuraverunt] (YVerbum
39 hic) eſt formæ — 99, 170, ſic quoque paraphraſis Chaldaica (uſurpavit for-
. mam)

160. Videatur & hic Mechilta, ſicuti ad marginem
allegatur in 'man re h. loc. confer. & tract.
Talm. Baba kama, fol. 92. a.
Kx Hebr. Aà1 3 ), hæc & quæ ſequuntur usque
ade P&&aO 1i, e. dicitur enim: Cordines auri &c.)
abſunt à Meto 2. 3 V
K6“1. Videlicèt;: illa præda, quam Iraelitæ Egy-
tiis abſtulerant, de qua vide ſuprà Exod. c. 12.
V. 3 5. & 36. confer. & Deuteron. c. 1 5. v. 1 5.
n. 49. it. Geneſ. c. 4 5. v. 1I8. n. 9. ac not, in
Wa h. loc. it, ſuprà Exod, c. 3. V. 22.

n. 33
K62². ebr. n, ſiguti Cantic. c. I. V. II. habe-
tur, qui locçus hic à Commentatore noſtro alle-
gatur, ubi ipſe exponit: Mν i, e. ornamenta,
Pprimis ill, quilbus fions & fræna equorum or
mari Kolent, autor Vulgatæ locum iſtum ibidem
ſic vertit: murenulas aureas faciemus tibi, ver-
miculatasaàrgento, Junii ac Tremellii verſio ibi-

dem habet: lineas aureas faciemus tibi cum

punctis argenteis.

† Confer. hic tractat. Talm. Erachin, fol. 15..
* .
* Hebr. O NN, hæc & ſequentia, usque ade
, Srn i e. mutatur in Tau, abſunt à MSta
1. in q60 iſta ſolum legumur Han n
er een i e. Heh infine diétionis mutatur in
Tau, (quando cum alia litera &c.)
163 Zieuti Eſai. c. 2 7. V. 4. habetur.
164. Vide Eſther. «. I. v. 12.
16 5. Proht Genel. c. 30. V. 3. habetur-
166. Vide Geneſ. c. 2. V. 7.

167. Sicuti Hiob. c. 3 3. v. 20. habetur.

16 %. Proùt judic. c. 4. V. ”. habetur.
169. Vide I. Samuel c. 7. V. 17.
170. Niſi enim verbum iſtud eſlſet formæ ſive figu⸗
r& 7ySà litera od in 11 haberet Kamez; ſam
verò, qusniam Jod punctum habet Chirek, i-
deò elſl formæ 7O, ſicuti verbam , quod
