meridiem. 34. Eod. verſ. I18. Biniamin] i. e. Filius dextræ, (ρ hic idem) ſignificat
(atque in illo loco:) Septentrionem & ) Di. e. dextram 35. tu creâſti, quapropter i-
ſtud (nomen hic ſcriptum eſt) plenè. 36. Verſ. 22. Cùm Irazl habitaret in
terra illa Cùm (Jacobus) nondum veniſſet Chebronem ad Iſaacum, iſta omnia ei ac-
ciderunt. * Eod. verſ. 22. Et dormivit] Quoniam (Ruben) diſturbaverat 37. cubi-
le ejus?** (Jacobi,) ideò imputat ei Scriptura, ac ſi ipſe cum Bilha dormiviſſet; 38. ſed
cur diſturbavit ac profanavit ſtratum ejus? 39. nempè, poſtquàm obierat Rachel, Ja-
cobus tulit lectum ſuum, qui continuè in Rachelis tentorio; non verò in cœteris ta-

bernaculis poſitus erat, eumque collocavit in tentorio Bilhæ, venit (itaque) Ruben at-

que ultus eſt contumeliam 40. matris ſuæ, dixerat (enim:) fi ſoror matris meæ (Leæ)
fuit æmula 41, matris meæ, num etiam materteræ meæ ancilla erit æmula matris meæ:?

CAb. XXXV.

quocircà turbavit (ac disjecit torum paternum.) Eod. verſ. 22. Et fuerunt filii Jacob

duode-

34. Vide ſuprà Geneſ. c. 12. Vv. 9. ibique not. Sign.“
3 5. Id eſt: meridiem, uti Commentator noſter hic
exponit, vid- Pſalm. 89. v. 1 3. Judæi à ſitu Ori-
entis, quæ illis 'a i, e. facies ſeu anterior pars
vocatur, meridionalem partem ſive plagam ap-
pellant Ph' dextram; Septentrionalem verò vxpv
ſiniſtram & occidentalem nominant ππι poſie
riorem partem ſive plagam, confer. Bodini Me-
thod. Hiſtor. cap. 5, pag. m. 1 16. LXX, dict. Pfſ.
89. v. 1 3. pro videntur legiſſe unde ver-
terunt &ααανσν mare, prout & Vulgata ibidem
habet.
36. Non defectivè; M'aa, prout infrà verſ. 24. h. c.
& alibi ſegitur, in Gemara, (allegante D. Wa-
genſeilio in Sot. pag. 76 1.) ita habetur; in tota
Scriptura nomen myan ſeribitur (omiſſò poſterio-
re od:) hie verò ga plene (expreſſum eſt, ceu
pater id filio indiderat.)
* Ac ſi diceret Scriptura: den'n reen re, ,
pr) X&ι i. e. quoniam retardavit (Jacobus) ad=-
ventum ſuum ad Iſaacum, ideò iſta omnia ei eve-
nerunt, ſic in notis æmon inew hic exponitur,
vid. hic Megilla, fol. 2 5. b. confer. quæ ſuprà ad
Geneſ. cap. 2 S. V. 9. n. 20. notata ſunt, iſta o-
mnia igitur acobo evenerunt, qaoniam ipſe patri
ſuo, Iiaaco, intereâ temporis debitum miniſterium
non præ ſtiterat.
37. Vel: disjecerat, extrà tentorium Bilhæ projece-
rat, ſic Rabbini tradunt & inter hos R. Menaſſe,
qui in Conciliationibus libri Regum Quæſt. 19.
Keribit, quod Ruben profanaverit lectum patris

ſui en rebolverlo y quitarlo de ſu lugar en gracia

de ſu madre Lea i. e. diſturbando & removendo

illum (lectum) de loco ſuo in matris ſuæ, Lex,
honorem, vid. D. Wagenſeil. Sot. pag. 118. n. I.
confer. infr. Genel. c. 37. V. 2 9. n. 75. it. tra ctat.
Talm. Schabbath fol. 55, b, prout allegatur in
Na ND ſuper Commentar. Raſch. h. loc.
X, Hebr. anawmp, in MSto Erff. 1, pro eo habetur:
yvn i. e, ſtratum ejus (ſcil, Bilhæ;) MStum Erff.
2, habet: mnnwn i. e., cubile ejus (Bilhæ.)
3 8. Sic Judæi nebulas obducere Soli & adeò eun-
dem peniths obfuſcare conantur, dum per ſuadere
ſatagunt, Rubenem nullum minas, quam illit iti
congubitus peccatum, perpetraſſe, ſcilicèt tàm
nequam Scripturæ corruptores ſunt judæi, ut,
quæ in ea piè facta leguntur, ipſi peſſimè ſæpè
calimmnientur; contrà vitia turpiſſima in virtutes
evehant, prout animo illorum eſt collibitum, ver=
ba ſunt laudati D. Wagenſeilii loc. alleg. vid. n.
43. h. verl., conf. & not. ad I. Samuel. c. 2. v. 224
n. 22.
39. Nempè: Jacobi, patris ſui, vid, infrà Geneſ. c.
49. v. 4. ibique Raſchi not, num. 15. & Deuter.
cap. 3 3. V. 6, n. 42.
40. Vel: conqueſtus eſt de injuria, matri ſuæ illata,
Hebr. my yani. e. vindicavit ignominiam, conf.
not. in nan inov h. loc.
41. Inimica, Hebr. , ſenſus eſt: ſi matertera
mea, Rachel, cordolium fuit matris meæ, Leæ;
num etiam materteræ ancilla matris meæ cordo-
lium eſſe debet? ita D. Wagenſeil loc. citato.

——

CAXXNV.

—
ucin Re
min comhlet
ilas S. Rerip
li, omnes )
nonpeceneri
Focavit illum

olij Prime

nimogenitus
buum, dumip
Ditiei. 46, B
Arbak aelich
104idicagl
itaſoleat. dct
tur.) ſic quoqt
ciendaſtteisl
6d9. iteng (nill
Chiel N
inlege Molſi⸗

—

41. lC eſt capitn

ſprarert 17

ibique not. n.
4 . Dumſſcill ſit
ſupta num 39.
44. Vel: comupti
peccaerat,
Mie dictionem
45. Vde infii 6.
13. ne Parali
46. Atqui fupri
mmen illud ini
Gdioni teſponce⸗
nempè: duo no
o conſer
n. 7, & Genel.
d. 14.
47. Liyer phniti⸗
te Commentat
1,46, h, verl;
item ſuprz Gen
O wwoh
tin, uegle d:
Heb. lein

1. NN.

—
n)ügniſtcat
apropter i.
bitaret
Oinnia eiae.
At 37, cubi⸗
let; 31, ſec
Rachel, la⸗
1 cteris ta⸗
e) ubenat.
mer (ber)
mattis mex:
nt flii ato⸗
uode.
—
logaentari
6 temorendo
ltis ſuæ, Lex,
19. 1 19. hl.
n. 7ſeit, tactat,
out Alegalurin
Raſch. hyloe,
pro eo habetut:
3) Mörum Eiſk,
Cihhe)
Soli & adedeun⸗
Cum pelſuadere
asgbatn iliti
lle, ſcllieet tam
lugt jucxi, ut,
ipelline lene
ſlima in virtutes
8cohlibitum,ver⸗
oc, Alleg, vid, ne
nel, e, 2,V. 224

, inhea Genel e⸗
N. 15. Deuter.

mmatiſie ileta.
tomininnol⸗

el: ſimatertea
attis mekk, Lez,
ris Mer eold⸗
eilloe ciato⸗

CAP. XXXV. GENESEOS. 287

duodecim] Redit (hic Scriptura) ad rem priorem, poſtquàm (enim) natus erat Benja-
min, completæ fuerunt tribus 42. atque jam debebant numerari, proptereà numeravit
illas (S. Scriptura;) exponunt autem Rabbini noſtri, quòd (Scriptura) nos docere ve-
lit, omnes (Jacobi filios) fuiſſe æquales atque cunctos extitiſſe juſtos & quòd Ruben
non peccaverit. 43. Verſ. 23. Primogenitus Jacobi] Etiam tempore perverſitatis 44.
vocavit illum (Rubenem Scriptura) primogenitum. Eod. verſ. 23. Primogenitus
Jacobi] Primogenitus quoad hæreditatem, primogenitus quoad cultum (Divinum-,)
primogenitus numerô, nec datum fuit jus primogenituræ Joſepho, 45. niſi reſpectu tri-
buum, dum ipſe duarum tribuum caput extitit. Verſ. 27. Mamre] Eſt nomen pla-
nitiei. 46. Eod. verſ. 27. Ad Kiriath Arbah] Nomen urbis Mamre 47. fuit Kiriath
Arbah (ac ſi diceret Scriptura, quòd Jacobus venerit) ad * planitiem Kiriath Arbah,
quòd ſi dicas, ſcribendum fuiſſe: ?N& PN DpD; 48. (reſpondetur, quòd)
ita ſoleat S. Scriptura (loqui) in qualibet re, cui duplex eſt nomen, prout hic (habe-
tur,) ſic quoque (in nominibus iſtis:) Dr N , item 37 V 8, it. O& n ſi adji⸗
cienda ſit eis (litera) He, præmittitur illa dictioni ſecundæ, (hoc modo:) peORPDD
49. item (in illo loco:) in Hophra τ *ε , 50. item Gin illo loco:) ædificavic-
Chiel & R r. Verfſ 29. Er eaſpimwvit Iaac] Non eſt prius & poſterius 52.
in lege (Moſis, )venditio (enim) joſephi præceſſerat mortem lſaaci duodecim annis, 3.

nam

42. Id eſt: capita ſive principes tribuum, confer.
ſfſuprà verſ 17. h. cap. n. 29. & Exod. c. 2 8. v. 12.
ibique nor. n. 99.
43. Dum (cil. ſiratum patris ſui aſcendit, vide, quæ
ſuprà num. 3 8. h. verſ. 22. notata ſunt.
44. Vel: corruptionis, quà Ruben rem corruperat
& peccaverat, profanando torum paternum, ita
hie dictionem: interpretor & expono.
4 5. Vidè infrà Geneſ. cap. 49. v. 4. ibique not. n.
13. & I. Paralip c. 5. v. 1. num. 2.
46. Atqui ſuprà Geneſ. c. 13. V. 1 §. n. 24. no-
men iſtud viri proprium fuiſſe dicitur, huic obje-
ctioni reſpondetur, in notis bmor n h. loc.
nempẽè: duo nomina iſti planitiei fuiſſe, ſcil. 7
& Npn, confer. Geneſ. cap. 1 8. V. I. ibiquenot.
n. 3. & Geneſ. c. 14. V. 6. n. 10. it. verſ. 8. h. c.
n. 14. .
47. Sive: planitiei, ita hic dictionem & ex men-
te Commentatoris noſtri vertere poſſes, confer.
n. 46. h. verſ. & D. Wagenſeil. Sot. pag. 299.

item ſuprà Geneſ. c. 2 3. v. 2, n. 7. vide & not. in

- r' h. loc. verba iſta: &n & ſequen-
tia, usque ad: y N t abſunt à MSto Erff. 2.
1*Hebr. vX, ſic in exemplari Hebræo, quo uſus ſum,

ut & in Baſileenſi editione atque in MSto Erff. 1.
in editione am De, ut & in Berolinenſi pro
vx& habetur πι quod poſſis exponere: planitiem;
vid. Geneſ. c. 14. v. 6. ibique not. n. 10.) ut ſen.
ſus ſit, quõd * ſignificet planitiem, confer. ſu-
prã verſ. 8. h. cap. n. 14.
4 8. Non vero: yaen nee n, ſicuti hic in tex-
tu ſacro habetur, ac ſi diceret, ſi Raſchi noſtri ex-
plicatio locum haberet, litera Heyde i. e, em-
phatica præmitti debuiſſet voci r'o; non verò
nomini ya &; ſed reſpondet huic objectioni au-
tor noſter.
49. Vide I. Samuel c. 16. v. I. ibique Raſchi not.
ubi ipſe eadem ferè, quæ hic, adducit, confer, n,
ſeq. 5 1.
50. Sicuti Judic. cap. 8. verſ. 3 2. habetur.
51. Vide 1. Reg. c. 16.v. 34, ubi Commentator noſtee
etiam eadem ferè, quæ hic habentur, adducite
vid. num. antec, 49.
52. Id eſt: non ſemper ordo temporis in lege Mo-
ſis obſervatur, confer. Raſchi not- ad Exod. c. 4.
v. 2 O. n. 37.
53. Haæc Raſchi noſtri ſententia etiam in notis
Junüi ae Tremelliiad hunc locum confirmatur,

282 GENESEOS.

—

nam ecce, quando natus eſt ſacobus, * ſexageſimum annum attigerat Iſaacus; is

autem mortuus eſt anno centeſimo & vigeſimo (ætatis) Jacobi, dicitur enim: & Haa-

cus ſexaginta annos natus erat, 54. ſi deduxeris ſexaginta de centum & octoginta an-
nis, 55. reliqui erunt centum ac viginti (anni;) J oſephus veroò venditus eſt, cum deci-
mum ſeptimum annum com plêſſet, qui erat annus cen teſimus octavus xtatis) Jacobi.
nimirùm, cùm ipſe ſexaginta ac tres annos natus eſſet, benedictionem accepit, 56. de-
in quatuordecim annis latitavit in domo Heberi, 57. ecce ſeptuaginta ac ſeptem (an-

. CAP. XXXVI.

ni,) quatuordecim (autem annis) ſervierat pro uxoribus, 58. atque ſub finem iſtorum
quatuordecim (annorum ) natus eſt ei Ioſephus, dicitur enim: & factum eſt, poſt-

quàm Rachel pepererat oſephum &c. 59. en unum ac nonaginta (annos his adde⸗
ſeptendecim, quibus Joſephus nondum erat venditus, ecce centum 6. &ο αο (annos.)

CAT. XXXVI.

Erſ. 2. Aab, Feliam Elon] Hæc fuit Baſemath, filia Elon; 1. appellata autem

eſt un Baſemath, quoniam adolebat H) D i. e. aromata cultui Idolo-

rum. Eod. verſ. 2. & Abolibamab] Hæc fuit jchudith; ?2. cognominavit au-

tem

— .

confer. infra Genel. c. 37. V. 3 5. n. 92. it. tract

Talm. Bava batra, fol. 16. b.
XXK Hebr. opy) τανMνα&αι CHæc &ſequentia, usque ad:
a Wi a i.e. attigerat annum ſexageſimum,
abſunt ab utroque MSto Erff.
54. Prout ſuprà Genelſ. cap. 2 5. V. 2 6. habetur.
55. Tot enim annos vixerar Iſaacus, prout verſu
antec. 2 8. h. cap. habetur.
56. Nempè: à Deo, qui ei in via apparuit eique be
nedixit, vid. ſuprà Genel. c. 2 9. V. 9. n. 8. & n.
17. ubi autor noſter notavit, quòd Jacobus,
quando à patre ſuo abiit ad Labanem, ſexageſi-
mum tertium attigerit aanum.
57. Vid. ſuprà Genelſ. cap. 2 . V. 9. D. 12. & infrà
Genel. c. 37. v. 3. n. 1 8. poſt verba iſta: na
ayji. e. in domo Heberi, in MSto Erff. 2. addita
ſunt iſta y n i. e. propter Eſavum.
5O . Proùt fuprà Genel. cap. 3 1. v. 41. habetur.
59. Sicuti ſuprà Geneſ. cap. 30. v. 2 5. habetur.
66. Poſtaapv NX i. e. centum & octo (annos,)

tàm in editione an re & in Berolinenſi,
quàm in utroque M to Erff, addita ſunt iſta:
Dwy yaa) en nee eeen n eden e 2. Vid. fuprà Geneſ. ditt. c. 26. v. 37.

apy) Denv y (inutroq; MSto Erff additur
7 de de zJ o e e 29 mne

, R
en ee e deen n e üe eneen ae e
(d e enn den enn e denn eeh

.
hi. e. præterea explicatio (iſta) deſumi poterit ex

textu ſacro, (nempè:) ex quo venditus fuit Joſe-
phus (anno ſcil. decimo ſeptimo,) usque dum
venit Jacobus in £Æ£gyptum, duo ac viginti
fuerunt anni, dicitur enim: Joſephus au-
tem ttiginta annorum erat &c. (Geneſ. c. 41. V.

46.) ac ſeptem annis erat fertilitas ac bienniò fa⸗

mes, en 22. (annoe) ac ſcriptum eſt: dies anno-
rum peregrinationis meæ triginta & centum an-

norum ſunt(Geneſ. c. 47. v. 9.) deprehenditur (ita ebeon, .XN.e

Qp. ubi Ana in

que, quòd) Jacobus eo tempore, quo ille (Joſe-
phus, ſic nomen iſtud in utroque MSto Erff. hic
additum feperitur.) venditus fuit, centum & 0-
cto (annos natus fuerit,) confer. not ad Geneſ. c.
2 8. V. 9. n. 20. & ad Genet. c. 37. v. 34. Sign.

I1. De qua fuprà Geneſ. c. 26. V. 3 5. confer. & v. 3.

h. cap. n. 6.

„

. W

ten ilamimpr
uumiidolorum

An dijtflin
gam) Anuaflin

ſ. docetligitur

uod er ambo
Ptara) lachle
Wittuntur?.pe
tatemerehitun
ided Pppelatat

oc retl.3. .

Okt obitum In

olbamaye,
cCuin uxOre patt

r—

2 Ueſt: camin

Tiluc inidit,
quali iha telicto
cim impleri eſ
3Hebr. 9 ny
W NN W.
Ufk:.

4 lucunn unio:

bus, (quibus

ii) potiun verte

gate: flix Zibn
habetur, Anafl!
rut: 19 bes Lis
Pler, Complute
füzebegon ded⸗

c klia Zibhon,

liisebagonin no
ibustam hic,gn

idem & amz

Abet i i e flin
Aelogiis terenle

Vend gattes non
Transla. LXX.1

Areh iol 49, co

KI.

—
lluaens; 4

n: & llaa.
toginta an.
m deci.
ati) laecdi.
epit, F6, de⸗
ſehtem (an.
nem iſtorunn
melt, potk.

bis adde,

to Cannos)

ellata autern
cultui Idolo⸗
Olminaritau-
temn

r

ſ asditur

W. D N
mw za

w a den

delumipoterit er

nditus fuit ſoſe

mo.) ucque dum

duo ar Figinmi

oſephus au⸗

(Genelc.41. „.
28 c biennid dk ⸗

meſt: dies anno⸗
1ta& cemum an⸗

eprehengitur tlſ⸗·
e, quo ile ſole⸗.
gue lSto biff kic
tuit, cemum & o⸗

, not ad Gene, e.

37. 4. e
conter ⸗.

131.

CAP. XXNXVI. G0ENESEOS. 289

tem illam improbus iſte (Eſavus RIcehudith, ac ſi dicerer, 3. quòôd illa abnegaverit cul-

tum idolorum, ut (hoc modo) deciperet patrem ſuum (Iſaacum.) Eod. verſ. 2. Eili-
am Anæ, Pliam 4. Zibhonis] Si filia fuit Anæ, non (potuit illa eſſe) filia Zibhonis,
(nam) Ana filius fuit Zibhonis, dicitur enim: & hi ſunt filii Zibhonis: Aja & Ana;

5. docet (igitur S. Scriptura,)quòd Zibhon concubuerit cum nuru ſua, uxore Anæ, &

quòd ex ambobus nata ſit Aholibamah, atque indicat tibi Scriptura, quòd omnes fue-
rint Spurii. Verſ. 3. Et Baſemath, flliam Iifmazlis] Aſt ſuprà 6. nominat illam (Scri-
ptura) Machlat, reperimus /7. in expoſitione allegorica libri Samuelis: tribus iſtis re-
mittuntur 8. peccata, (videlicèt:) alienigenæ, ſi fiat proſelytus, ut & ei, qui ad digni-

tatem evehitur, denique ei, qui uxorem ducit atque diſce exinde rationem, (nimirum)

ideò appellata fuit NorD Machlat, quia D i. e. remiſſa fuerunt peccata ejus. 9.

Eod. verſ. 3. Sororem Nebajotb] Quoniam ille (Nebajoth) elocaverat eam ei (Eſavo.)

poſt obitum Iſmaelis, 10. ideò vocatur de nomine ejus* (ſoror Nebajoth.) Verſ. 5.

Eir Abolibama peperit O&c.] Korach iſte 11. fuit ſpurius ac filius extitit Eliphaſi, 12. qui
cum uxore patris ſui, nempe cum Aholibama, Eſavi conjuge, concubuit, 13. nam ec-

Ce

13. Id eſt: cam in finem Eſaus nomen iſtud uxo- 5. Vid. infra dict. verſ. 24. h. cap. confer. & Lighe-

ri ſuæ indidit, ut patri ſuo, lſaaco, perfuaderet, toot. in Luc. c. 3. vV. 2 3. p. mihi 7 50. edit. Lipfi=
quali illa relicto cultu Idololatrice fidem Judai enſI. L
cam amplexa eſſet,conf. not. in a O h. oc. 6. Nempè Genel. c. 2 §. verſ. 9. gonfer. S& v. 2. h-
* Hebr. cay na, hæc & ſequentia, usque ad: cap. n. I. H
T mNNN Mi. e. fuerint ſpurii, abſunt à MSto 7. Hebr. a'un, ſic in editione Hebraica, qua uſus
Erff. 2. ium & in Berolinenſi habetur, aſt in Bibliis Bux-=

K. Ita cum Junio at Tremellio aliisque interpreti- torf. atque in MSto Erff. 1. legitur: Meexn i. e.

bus, (quibus & Commentator noſter hic conſen
cit,) potihs vertere volui, quam cum autore Vul
gatæ: filiæ Zibhonis, nam uti infià verſ. 20. h. c.
habetur, Ana filius fuit Seir, L. XX. hic tranſtule-
runt: 2& â Ee6ρραορρα 1ita juxtà Vaticanum exem-
plar, Complutenlis editio habet: Zesaæg,ay) i. e.
Klisebegen Sebagon, ſic iidem L,X X. infra v. 14.
h. c. filiæ Zibhon, verterunt: z3 viν s6ααzi. e. Ki-
liisebagon in nonnullis tamen Vulgata exempla.
ribus tam hic, quaàm infra dict. v. 14. legitur: filii
Sebeon, L/X X. verſionem confirmat verſus 24.h.
cap. ubi Ana inter filios Zibhonis numeratur,
iisdem & Samatitanus codex ad fſtipulatur, qui
habet ia i e. filium, non Da, filiam, & ſanè in Ge-
nealogiis recenſendis nusquam matres, ubique
verò patres nominantur, vid. Iaac. Voſt. de

,

reperi, inveni, res eodem redit.
8. In Gur Arjeh fol. 49. col. I. fin. ita legiturz
uren aae ewii. e. tribus condonat San-
ctus illeBenedictus & . ubi etiam ratio adducitur,
cur Deas illis peccata remittat.
9. Nempe: Eſavi, Hebr. pruay, in utroque N Sto
Erff. legitut ſœmine genere: man) i. e. pecca-
ta illius (ſcil. mulieris Machlat,) idque rectiqs,
ut puto. H W
10. Vide ſuprà Geneſ. eap. 2 9. v. 9. ibique not. n. 7.
X Hebr. mu y &N, vVerba iſta abſunt ab uereq;
MStO Erff. l
II. De quo hic dicitur, quèòd illum pepererit Abo-
libama. S M
I12.: Vide de iſto ſuprà Geneſ. c. 29. V. 11. ibique
Raſchi not. it. verl., antec. 4. h. cap-
13. Confer. infrà verſ. I2. h. cap. ibique not., vide

Trans lat. LXX. interpret. cap. 1 3. confer. & Gur
Arjeh fol. 49. col. I.

& not. in nam rD h. loc.

Oo

290 GENESEOS. CAP. XXXVI.
ce ipſe (Korach) numeratur inter duces Eliphaſi in fine narrationis. 14. Verſ. 6. Et
ivit in terram] Ut peregrinaretur in regione, quam invenire poterat. Verſ. 7. Nec
potenit terma peregrinationis eorum Sufficere pabulo pecudum, quas ipſi habebant,

eſt & expoſitio myſtica (verborum iſtorum:) à facie Jacobi, fratris ſui, 15. (videlicèt)

propter obligationem 16. decreti (Divini, quò dictum fuit:) quia peregrinum erit ſe-
men tuum, 17. quod (decretum) impoſitum fuit ſemini Iſaaci, dixit (itaque Eſavus.)
ibo ex iſta terra, non eſt mihi pars in donatione, quoniam data e“ ei (Jacobo) terra-

iſta, (proinde) nec in ſolutione 18,. obligationis (aliquam hab
quòd vendidiſſet jus primogenituræ ſuæ (auiit Eſavus ex terra iſta

propter pudorem,

partem,) prætereàâà

à facie jacobi, fratris ſui.) Verſ. 9. Hæ autem ſunt] (Scilicèt) generationes, quas

procreârunt filii ejus (Eſavi,) poſtquàm is abierat in Seir.

Verſ. 12. Et Thimnab fuit

pellex] (Narrat hoc ideò Scriptura,) ut notam faceret dignitatem 19. Abrahami quod-
que multi deſideraverint affinitatem contrahere cum ſemine ejus, Thimna iſta fuit fi-

lia principum,
duces, (regionem) Seir incolentes,

dicitur enim: & ſoror Lothan fuit Thimnah; 2ο. Lothan autem inter
fuit ex Choræis, 21, qui habitaverant anteà 22. in

illa (regione Seir,) dixit (enim Thimnah,) non digna ſum, ut tibi uxor legitima adjun-

gar, utinam

x* ſim concubina tua! in libris Chronicorum refert illam (S. Scriptura-)

inter liberos Eliphaſi, 23. docet (enim,) quòd (Eliphas *) rem habuerit cum uxore i-
ſtius Seir & quòd ex ambobus prognata ſit Thimnah; quando verò illa adoleverat-,

facta eſt ipſius concubina,

& hoc eſt, (quod dicitur:) & ſoror Lothan fuit Thimnah,

14. Nimitum verſu 16. h. cap. (onfer. Bereſchit
Rabba h. loc. uti in Snan mne ad marginem
allegatur.
15. Quæ veiba verſu antec.6. h. cap. habentur, con-
fer. not. in Dham n h. loc.
16. Chirographum, literas debiti, Hebr. A W,
vid. nuw. ſeq. 18. confer. & Numer. c. 20. v.
14. ibique not. n. 3 5. & n. 37.
17. Prout ſuprà Geneſ. cap. 15: v. 13. habetur.
18. Vel: in ſolutione chirographi ſive literarum
obligatienis, Hebr. ☛ n, vid. num. an-
tec. 16. ſenius eſt: quoniam lacobo data eſt ter
ra iſta, ipſe quoque ſolus obligationem, quæ ſe-
mini lſaaci impoſita fuit, ſolvat, nolo iſtius ob-
ligationis eſſe particeps, Eſavus enim e) dDeh
eDA& „ i. e. noluit ſolvere obligationem,
prw y Oy 7 i. e. quæ impo ſita erat ſemini
Iſaaci, & in Gur Arjeh fol.49. col. 2. med. habe
tur, canfei. Numer. dict. c. 20. verſ. 14. n. 3 5. &

Sign. it. n. 37. & n. 3 8.

19. Eminentiam, magnificentiam ejus, Hebr.
r, confer. infrà verſ. 24. h. cap. n. 40. vid &
Raſchi not. ad Cantic. cap. 6. v. 8. in MSto Erff.

I. pro oi habetur: Mav' i. e. laudem ejus,

confer. hic Sanhedrin, fol. 99. b.

20. Prout infrà verſ. 22. h. cap. habetur, iconfer. bic,
quæ ad Deuteron. cap. 32. verſ. 47. n. 257. no-
tara unt, ut & not. ad I. Paralipom. cap. I. v. I.

num. 6. & ad Cantic. cap. 6. v. 8. Sign. †

2 I. Vid. infrà verſ. 20. h. eap. ubi Vulgata habet:
Horræos, quos eandem cum Chivæis gentem ftu-
iſſe nonnulli putant, vid. Juniii ac Tremellii not.

ad dict. verſ. 20. h. cap.
22. Confer. infrà dict. verſ. 20. h. cap. ibique not.
n. 26.

np h. loů.
23. Vid. I. Paralipom. cap. I. Vv. 36.

hic additum habetur.

* Loci iſtius explicationem vide in notis nee .

XX Pebr. 19), ſic in MSto Erff. 1. nomen iAud

(A. KMVI.

—
14,n00 eniln
Utetina, non6

(du pbinehge⸗

tequim Hlrus
etiti koerint

“ uddecempe

gue (inde) ſei
(liteta) Vauf

ALAna cujin

z.e, Kanckita
rutus uit 40
um eltlupra,
Klium ejus do⸗
34. Eod vetl

rn
24. Flll imind
ſupri num ¹0.
15. Iia verbis
WnNn
tre.
26. Cohket. qu
notatälunt, di⸗
g . 2. beſach
11 ,b.

1. dire: uulit

enin
tem hilce veibi
texill ſacr hab
P. 10 g: ll. 1

1. Hec verbayt

Commematort
Schbdetkol 9

e, qudiamn d

genleiidict
29. Hebf. Or
in dict, tractar
mumerus ſing
Veriſio Latinà
ſa ſort ger iy⸗
dem additum
degempele ſp⸗

30. Guſta ſelia⸗

litne tere ind
CAemtiapuc au

ALXNNI.
Verl.n. Ner

1l habebant,

(idelie.)
inum erit e.
Cuekſayns.)
cobo) tera
m) pretetei
8er tenna ila
tiones, gnas
Tlimab ſtit
fahami vold.
na ilta fnit .
n autem iner
lt ante 22, n
gitima adjun-
5. Scriptut.)
tcum UxOte i-
1 doleretat,
fuit Thimnib,
h. cap, N40did AS
V. d. in Moto itl. .
i. e, Huden ejus,
hͦberur Kone⸗bie,
el. 47. . 1 7. n0.

talpomn,ca).1. del⸗

,V. 9. Sign.e
ubi Vulgata lnbet:
Chivæis gentemn 1
niiac Tiemellinot.
h.ce) bigne ne.
zige in notis 1
Lic iedotneniſt

2

CAb. XXXVI. GENESEOS. 9991

24, non enim numeravit illam inter liberos Seir, quoniam ſoror fuit illius (Lothanis)
uterina, non conſangvinea.25. Verſ. I15. Hi ſunt duces ſiliorum Eſaui] i. e. Capita-,
(ſeu principes) familiarum. Verſ. 20. Iacolæ terræ] Qui illam inhabitaverant, an-
tequàm Eſavus eò veniret, 26. Rabbini noſtri exponunt, quòd (incolæ iſti) admodùm
periti fuerint agriculturæ, 7. (dicebant 2 8. enim:) hoc decempedæ ſpatium olivis, ?29.
iſtud decempedæ ſpatium vitibus (ſerendis aptum eſt,) guſtabant 30. enim terram at-

. que (inde) ſciebant, quænam plantatio ei conveniret. Verſ. 24. Et Aja † & Ana]

(Litera) Vau ſuperflua eſt (in nomine) Aja, & perinde eſt ac (ſi ſcriptum eſſet:) Aja-
& Ana, cujusmodi multa (exempla) ſunt in S. Scriptura, ſic (in illo loco:) dare p
i. e. & ſanctitatem & exercitum in conculcationem. 31. item (in illo loco:) ſopore ob-
rutus fuit 22 ] i. e. & currus & equus. 32. Eod. verſ. 24. Hic eſt Ana] De quo di-
tum eſt ſuprà, 33. quòd fuerit frater Zibhonis; hic autem vocat illum (S. Scriptura)

Hlium ejus, docens, quòd concubuerit Zibhon cum matre ſua & procreaverit Anam-.

34. Eod. verſ. 24. Malos] (Dictio: D O ſignifcat) D i. e. mulos, 35. ad-
?UVMD ðWDẽ Oo 2 miſe-

24. Sicuti infra verſ. 22, h. cap. habetur, confer. tractatu Talmudico legitur: N D& r
ſuprà num. 20. h. verſ. & not. in hof e h. loc. i. e. nam olfactu explorabant terram, vid. D. Wa-

25, Ita verbis Juridicis vertere hic volui e genſeil. loc. alleg. ubi etiam aliorum miræ ſaga-

2 Nn &h R n i.e. ſoror à matre & non à pa citatis hominum exemplum ex Bava Batra fol.
tre. 73. b. affettur. D
26. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 12. h. cap. n. 2 2. † Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 54. a. S&
notata ſunt, vid. hic tract. Talm. Schabbat. fol. Bava batra, ſol. I15, b.
8 5. a. & Peſachim, fol. 54. a. it. Bava batra, fol. 31. dicuti Daniel. cap. 9. V. 13. habetur, confer. Ra-
11 5. b. ſchi ad Thren. c. 3. v. 26.
27. Sive: qualitatis atque diſpoſitionis ſoli, id e 32. Prout Plalm. 76. v. 7. habetur, confer. Levit.
enim 7 1 Aaz) hic ſignificat; reſpicitur au- c. 7. V. 16. ibique not. n. 6 1. & not. ad Hole. c.
tem hilce verbis ad illa: VNe in", quæ bic in 9. v. 6. n. 4, H
textu ſacro habentur, confer. D. Wagenfeil Sot. 33. Nempe verſu 20. h. cap.
p. 102 9. n. 13. 4 . Vide paulo poſt num. 36. h. verſ. 24. confer.
23. Hæc verba, unginulis inc luſa, deſunt hic apud & not. in Oan ho h. loc. it. tract. Talm. be-
Commenzatorem noſttum; habentur autem in ſachim, fol. 54. a.
Schabbatfol. 3 5. a. ubi ita legitur: Pmie ei z 5. Sic autor noſter dictionem hic exponit,
i. e, quoniam dicebant, prout allegat D. Wa-cui & autor 72 Michlol Jophi adſtipulatur, quos
genleilius dict. pag. 102 9. J etiam junius ac Tremellius cœterique interpre-
29. Hebr. nY, ita hic apud autorem noſtrum, tes feè omnes communiter ſequuti ſunt; confer. &
in dict, tractatu Talmudico: Schabbat, habetur: Buxtorf. Lex. Talm. fol. 619 LXX. verô tranſlu-
numerus ſingularis 7, eſt autem hujus vocis lerunt: 76e TIazestr (ſic in Vaticana editione 5
veriio L atinaà à D. Wagenieilio loc. alleg. omil- aſt Complutenlis habet: Eazsaltr) autor Vulgatæ
ſa, fortè per typothetarum incuriam; contrà ibi vertit: aquas calidas, ac videtur legiſſe: Sp
dem additum eſt: eaer n d Nn i. e. hoc vel Enm abjectà literà od, conter. S. Hieron.
decempedæ ſpatium ficui plantandæ aptum eſt.) Tradit. Hebr. h. loc, autor tractatus Gallici, qui
30. Guſta vel ſapore explorabant, ex guſtu de qua- inſeribitur: Reponſe aux Sentimens de quelques
litate terræ judicabant, Hebr. oyn by ee, Theologiens de la Hollande Chap. 21. p. m. 2 54.
fſicuti apud autorem noſtrum habetur, in adducto HðZ

.

292 GENESEOD0DSOS.

formidinem ſui incutiunt hominibus, 3 8. ficuti dieit R. Chanina: † quamdin vixi, non
interrogavit me quisquam de percuſſione mulæ albæ, qui ſuperſtes fuerit; 39., non au-

tem opus fuit, ut nabis ſcriberentur familiæ Choræorum, niſi propter Thimnam & ut
innoteſceret magniſicentia 40. Abrahami, ſicuti ſuprà expoſui. 41. Verlſ. 3 1. Hi au

tem ſunt reges &c.] O tofuerunt (reges terræ Idumææ,) totidem autem (reges) con-
ſtituit jacobus, quorum ætate ceſſavit regnum Eſaui, ſuntque iſti: Saul & Iſchboſchet,
David ac Salomo, Rechabeam, Abiah, Aſa, Iehoſchaphat; aſt in diebus Jorami, filii
ejus (ſcil. regis Joſaphat) ſcribitur: ipfſius ætate defecit Edom à poteſtate jehudæ &
conſtituerunt ſuper ſe regem; 4. aſt in diebus Saulis 43. ſcriptum eſt: non fuit rex
in Edom, præfectus 44. imperium obtinuit. Verſ. 33. Jobab 45. ſilius Zerachi de Boz-

(Berolinenſis habet: epmm)) een deO en

purat hoc nomine intelligi populum qui Deute-
ron. c. 2, V. I1. VvOcatur EI Emiimmſic & tex-
tum Hebraicum Samaritanorum non legere
r's ſed Wατ 1 ui ſententiæ & Targum On-
kelos adſtipulari & Aaronem, doctum Judæum
Caraitam cum judicio ad hunc locum notafſe,
quòd hic legstur pro . &, conſentit hiſee
& R. jac. Abendana in not. ad Michlol Jophi, qui

ſed: Sror i, e. & viva manſerit (ſcil. mula, juxta
Berolinenſem: & in vita ſervaverit,.) quoniam
pecuſſio illa nunquam ſanatur, (ſic ſeriptum te-
peri) in vetuſto (exemplari) Raſchiano.
Jopi 40. Confer. ſuprà verf. 12. b. cap. n. 19. idem ferè,
omninò hic legendus, confer. & P. Fagius I not. quod hic autor noſter, etiam §. Hieronymus in
ad Paraphr. Chald. h. loc. ac Lud. Cappel. Critic. Tradit, Hebr. h. lec. notavit.
Saer. p. S. c. .n. 2. & D. Wagenſeil Sot. I. 2 15.n. 8. 6 1. Nempé dick. verſ. 12. h. cap.
36. Vige, quæ paulò antè num. 34. h. v. 24, nota

ta funt. = in ppor e h loc.

CAP. KXXVI.
miſerat (enim Ana) aſinum ad equam, quæ mulum peperit, ipſe (Ana) fuit ſpurius 36.
& induxit profana; 37. fed cur eorum nomen appellatur ) ? quoniam Ni. e.

3 ☚ 1. . 8 idi
vD Wa biy" i e. enimverò, an non vidimus,
quòd ille fuperites fuerit? ne legas (igitur:) prN

42ú. Uti 2. Reg. cap. 9. v. 20-habetur, confer. not.

37. Ilegitima, heterogenea, fpuria, commixta, ita
hic Pν interpretor & expono, vide tractatain
Talm. Pefachim fol. 24.: uti allegatur in e
nar fuper Comment. Rafch. h. loc.
38. Imò hoc rectius de populo, qui Deuter. c. 2.
vV. 1I. vocatur ie dicitur, licuti & Com-
mentator noſter eandem, quam hic attuli, expo-
ſitionem ibidem facit.
„X iſte R. Chanina & e i. e. fuit medicus ac
dixit: per omnem vitam meam non petiit aliquis à
me ſanationem percuſſionis mulæ ei que medici
nam præbui, fic in not. man n, h. loc. ubi
vide Hebræa.
39. Id eſt: nemo ſanatur ac vitam ſervat, quem mu
la alba percuſtit, poſt iſtud eprn i. e. & ſu.
erſtesfuerit vel vivus manſerit, in editione O

4 ⅞ß,. Vide I. Reg. c. 22. V. 49. ubi hoc refertur ad
tempus Jolaphati, ac notat ihidem Commenta-
tor noſter, quod jam inde à diebus Davidis
non fuerit rex in Edom, «onfer. & R. Iſa. Abarbe-
nelad 1. Reg. dict. c. 2 2. Vv. 4 9.
44. Hebr. Au, mti I. Reg. alleg. c. 22. V. 49. ha=
betur, Commenrator noſter ad 2. Reg, c. 9. v.
20. verba iſta: 17 aua exponit, quod ava-n
i. e. præ fectus fuerit eis (Idumæis) loco iegis,
vid. ibid. num. 9. & 10.
45. Si fides habenda eſt additioni Græcæ, quæ
Hiobi capitis ukimi verſui ultimo eſt ad jecta in
Vaticana LXX. interpretum editione, Jovab i-
ſte fuit Hiob, cujus pater ibidem appelletut Zæ-
pa, qui hic in textu facro nominatur Ir Zerach,
confer, 1. Paralipom. c. 1I. v. 44. it. D. Wagen-

Pppa ut & in Berolinenſi hæc habetur additio:
rprd dde en e en d 5 ruN!

ſeil. in Sot, p. 231I1 B. 7,. ubi plura de Hiobo,

Ec. 46. K qua
nann übibit
. , 1
ſeguerentut;
iater Mian
Ziate pecem!
e Me
39. E, 1.

dives (enim
lem ſini it

iſi glorum
codeln mnodo

Hadad &ſfuer
Roma. 0).

iönamiöfnu
mum ſeg 40.

Pebr. 3N), i

Imnie, us⸗
46. Ui ſerem
3 Hebr. Olid
1RN) ue. Mo

. Vide ſiin e⸗

Dw h. loe,
49. Nempe, Hi⸗
tut, idemin
lec. 4. dichan
ſieuti & hic in
tione Grxca,
i 1rree
excidit Madian
Abi iſte Hadad
VOcatur
ppelltm hu
N Vel: inter

Moe Möt

ugati ſint,

49. Conler, Nu

1 .

—
unins 16,

Cn NdO n

39, honau-
imnamn Kut
.31. Mia.
(teges) on.
llehboſcher,
orami, li
te ſehude &
non fuitfex
rachi de yx.
4]

annon vidimus,
(tgitor:) at

ſi nul, ſunts
eit) uoNiam

(lieſeniumte⸗
lchiano.
N. Iheidem kere,
Hieonymus in

etur, conlet, nol.

bihocrefettut id

dem Comimnentt.
3 diebus Dayidjs

§R. Ha Abube⸗

en l Enr R
onit, 8 An

1ais) loco jepis,

oni Grece, nlE
timoeſ 0 ellgin

ditione, onad i⸗

gem ePpeſetut

hinatut rn Zeiach,
44,1. D. Wagen⸗
ihlur Ee nin

CAbP. xXXVI. G06SENE8EO8. —223

ra] Bozta (fuit una) ex urbibus Moab,* dicitur enim: ſoper Kerioth & ſuper Bozra-

&c. 46. & quoniam illa conſtituerat regem Idumæis, * ideò eandem, quam illi, por-

nam ſubibit, nam dictum eſt: quia mactatio eſt Domino in Bozra. 47. Verfſ. 3 5R

H” Oui pe ercuſſit Midian in agro Moab] Midianitæ enim venerant, ut Moabitas bellé per-

ſequerentur; . aſt Idumæorum rex 48, auxilio venerat Moabitis, hinc diſcimus, quòôd
inter Midianitas & Moabitas (anteà quidem) contentio fuerit; * ſed quòd Bilhami

ætate pacem inter leſe fecerint, ut fœdere initò 49. contrà fraëlitas (pugnarent.) Verſ.

39. Eilie Mezabab] P hic idem ſignificat, ac) 2 † eDi. e. quid eſt aurumz
dives (ênim) fuit nec aurum coràm illo quidquam æſtimabatur. Verf. 40. Hec au-
tem ſunt nomina dutum Eſavi] Qui vocati ſunt juxtà nominà provinciarum 50. ſua-
rum, poſtquàm mortuus erat Hadad 51. & regnum inter illos finitum erat; aſt primi
iſti, quorum ſuprà 2. mentio facta eſt, nomina erant adepti ex generationibus ſuis, 53.

codem modo etiam in libro Chronicorum exponitur, (hiſce verbis: :) et mortuus eſt
Hadad & fuerunt duces Edom: dux Thimnah &c. 54. Verſ. 43. Mag WW Hæc eſt

Roma. 55.

quisnam is fuerit & quo tempore vigerit, confer. 5o. Sive : urbium ſuarum, nam dictio arey,
num. ſeq. 4 8. quæ hie habetur, utrumque ſignificat, confer.

2 Hebr. AdNn, in MSto Efff. r. pro eo habetur: naet. in on r“ h. loc.

1Ri. e. TJudææ, ſed prior lectio præferenda. §51. De quo verſu antec. 29. h. cap. dictum eſt.

46. Uti Jerem. cap. 4 9. v. 2 3. habetur. 52. Nempè: à verfu 32. h. cap, usque ad verſ. 39.
X Hebr. iN, MStum Erff. I. Pro eo habet: qui teges vocamur.
PD) is e. MOabitis. 53. Non verò ex urbibus five provinciis, ſicuti du=

47. Vide Eſai. cap. 34. V. . confer. & not. in ces Efavi.

np h. loc. . ralipom. cab. 1. v. A1.
4 9. Nempè, Hadad, prout iple hoc verlu appella- 54r. Vidf. er pon. Cob. I. . 4 R id.
tur, idem in additione Græca, de qua num. an- 55⸗ Ratio, eur 78 , Magdiel, ſit Roma, ad-
teg. 4 5. dictum eſt, nominatur Ad&, Adad, ducitur in Gur Arjeh fol. 49. col. 3. prince. vrd
ſieuti & hic in Vulgata habetur: in eadem adei- rpN Wih i, e. Quoniam Deus illam (urbem)
tione Græca, perinde ac hic in rextu ſacro, legi ad magnitudinem evehit, imò ipſa urbs ND
tur: 3x Wa Maædαα 5S97α * οα Mad6 qui Roma’, mi dict. fol. 49. habetur, nomen ha-
excidit Madiam in campo Moab; urbs aufemn, bet à hppne i e. exaltatione, perinde ac no-=
Abi iſte Hadad habitavit S quæ in Hebræeo hic men 7 quod ſignificat i. e,. magnitu-
vocatur iny Avid, in dicta additione Græca dinem; cœteruain deurbis Romæ emm Imperio
appellatur Peæ e Getaim. quondam ſuo magnitudine vid. & Joh. Light-
AXX Vel: inter ſeſe contenderint, Hebr. 'n h, in foot in Evangel. Matth. c. 4. v. 9. pag. m. 244⸗
utroque MSto Erff. pro eo legitur: νν i, e. & ſeq. edition. L. ipſienſ. it. not. in a ,h.

jurgati ſint, res eodem redit. loc. contfer. hic tract. Talm. Megilla, fol. 11.
49. Confer. Numer. can. 2âú. V. 4. -. 4 &7.r. n. ½ a.
2 9r

Oo z CAr.

CAPL. XXXVII.

Erſ. 1. Et habitavit Jacobus] Poſtquàm ſcripſit tibi (Moſes) habitationes E-
ſaui ejusque generationes brevi vià, I. quoniam non fuerunt reputatæ 2. & &-
ſtimatæ, ut (prolixior) explicatio fieret, quomodo illæ fuerint collocatæ, atque
ordine expoſuit eorum, (poſterorum Eſavi) bella, quomodo Choræos expulerint,
(jam) exponit tibi habitationes Jacobi ejusque generationes longiori viâ, ut & omnes
