lum perduxillet, confer. num. ſequ. 4¾.
42. Sicuti Exod. cap. 17. v. I5. habetur.
Hebr. famb-* N hæc & ſequentia, usque ade
D N i. e. ipſe (eſt) ſignum meum, abſunt à
MSto Erff. .
43. Sive: miraculum, vide, quæ num. antec. 41.
h. verſ. notata ſunt, confer. & num. ſeq; 44.
44. Vel: exaltatio mea, uti Vulgata habet, L-XX.
ibidem, némpe Exod. c. 17. v. I 5. verterunt? ze
& αε+᷑/ perfugium meum, vid. num. an-
tec. 43.

nempè: doh' 5 eee ene ee ern
FnDO y N i. e. Et Targum five Chaldæe

franslatio ejus (vocis * )eſt: i. e. pro-

bi (nummi, ) qui ubique locorum valent, veluti

dicitur in illo loco:) commeans (argentum)
ad mercatorem quemvis „ (Geneſ. c. 2 3. V.

rko)o0o. ”Ml
40. Id eſi: fortis Deus Ifrael, vel fortis Dei I(aë:
s, fſcil. appellavit altare, prout in Junii ac

Tremellii verſtone habetur, Vulgata habez: in

[45. Ita, ut verborum, quæ in hoe verſu habentur;
juxtà Rabbinos hic ſit ſenſus: & vocavit eum
(Jacobum) Deus Iſfraelis, 9& i. e. fortem; puto
autem hoc nomine reſpici ad illud, quod cap. an-
tec. 32. V. 2 8. habetur, nempe quòd jacobus cum
angelo luctatus fit ac prævalueri: 3 alia ratie, cur
Jacobus vocatus ſit 7, adducitur in Gur Arjeh
fol. 47. col. 3. fin. nempé, quia Jacobo fuerit
STIITi, e, ſigillum Sanéti illius Benedicti dicitur
enim

278

GENESEOS.

legis veluti malleus, qui facit diſſilire petram, 46. quæ in multos diſperguntur ſenſus;
4A7. ego veròô mihi propoſui, ut literalem S. Scripturæ ſenſum eumque genninum ac

Proprium exponerem. 4 .

CAP. XXXIV.

Erſ. I. Eilia Leæ] Non autem filia Jacobi; 1, verùm propterexrcurſionem : ejus
vocatur (hic) filia Leæ, quoniam hæc quoque excurſatrix 3. fuit, dicitur enim
& exiit Lea in occurſum ejus. 4. Verſ. 2. Et dormivit cdum ea] Viàâ ejus conſue-

tà. 5. Eod. verſ. 2 &tcompreſit üllam] Non viâ ejus conſuetâ.6. Verſ. 3. Ad corpuellæ]

i. e. Verba (proferebat,) quæ cordi grata erant, 7, (dicens:) vide, quantum pecuniæ pa-

ter tuus pro exigua agri 8. parte erogaverit, * ego te uxorem ducam ac poſſidebis (to-

tam *) urbem omnesque illius agros. Verſ. 7. Sic autem non debebat eri] (Nempè:)

ut comprimerentur virgines, quoniam populi ſeparaverant? *ſemet ipfos à ſcortatio-

nibus

enim: dabis εej. e. veritatem jacobo, (Mich.
cap. 7. v. 20.) ſigillum autem Sancti illius Bene-
dicdi eſt m& i. e. veritas,hincin Baal Hatturim ad-
Genef. c. I. v. 1. notatur, quòd literæ finales
in verbis iſtis: &n töNοπ efficiant vo-
cem: rnè, confer. hic Bereſchit Rabba & tra-
ctat. Talmud. Megilla, fol. 1 8. a. ſicuti in mov
SPDn h. loc. ad marginem allegantur.
46. Sicuti Jerem. cap. 2 3. V. 29. habetur, con-
fer. & Raſchi Pcæ fatio in Cantic. Canticor. & ad
ExOd. cap. 6 v. 9. n. 41.
47. Nempé verba legis Varios admittunt fenſus &
explicationes allegoricas.
48. Confer. Raichi not. ad Genel, c. 4. V. Z. & ad.
Genel. c. 19. V. 1 5. n. 2 5. & ad Genel. c. 2 5. V.
1. Poſies & interrogative iic vertere: nonne illa

(Dina) fuit etiam filia jacobi? cur itaque hic

naminatur filia Leæs ſed hoc ideô, queniam &c.
2. Evagationem ejus, Hebr. nme x i. e. egreflam
ejus, confer. paulo poſi num. ſeqv. 3. & Bere-
ſchit Rabba h. loc. ac tractat. Talm. Joma;, fol.

77. b. uti in Pa AnD h. loc. ad marginem al-

legantur.
3, Vagatfix, Hebr. Waxx German Eine Laͤuffe⸗
riny/ hninc inde curſitans, vid. num. amtec. 2.
4. Uti ſuptà Genel. cap. 30. V. 16. habetur, in

Qditionis ai t'hic uncinulis incluſa & addi-

e. & de illa uſurpant dicterium iſtud: qualis ma-
ter, talis fi lia. .
5. Id eſt: modo naturali, quô concubitus cum

& Nafir, fol. 2 3. a. & Sanhedrin, fol. 76. a. it
Horaiot, fol. 10. b. .

beriſolet 5' ſed poſtico veh averſo concubitu,
nempe præpoſterà venere uſus eſt, naturalem
mutans uſum in eum, qui eſt contrà naturam,

Qde quo S. Paulus ad Roman. cap. 1. V. 2 6. con-
fer. iuprà Genelſ. cap. 24. v. 16. N. 3 5. vide cE

hic Berelchit Rabba, uti in ρπ n ad mar-
ginem allegatur, it, J oma „fol. 77 b.
7. Vel: quæ cerdi erant puellæ, ſicuti Junius ae
Tremellius hic verterunt, LXX. xτα ταπν α⅓
„sa zατοαοI, juxtà mentem virginis, tri-
ſtem delinivn blanditiis, prout Vulgata habet.
8. De quo cap. antec. 3 3. V. 19.

centum nummos.
XX Hebr. 72, ſic in utroque
tur voci: vyn i. e. urbem.

editione Berolinenſi, ut & in notis Raſchianis e- 1

X Hebr ri, MStum Erff. 2. pro eo habet: TNA

ta ſunt iſtaz inad mpèens enn en eyn i.

6. Id eſt non eo modo, quo cum muliere res ha-

MSt Erſt. prœmitti-

=S

M

fœmina haberi ſolet, vid. num. ſequ. 6. confer.

* Vel, difſſipaverit, Hebr. nan, poſt verbum iſtud
in ucroque MSto Erff. additur: wpνne i e.

wnil
gerihtutalic)
Ium ſorotenn-.

pibusproptele
uren) (Dicti

vellet nrobtbe
tumcin es)
Verl 15, ℳMℳ.*

Aem notang,
cuuntſilfun

hyhnlaſß
Fetbo dn
iſu acnißiem

Ponſo⸗ gvodh

ſechicepenk
Catutiſint eisl
musflias noltt
mns hobis, u

uehanturagit

—
9. Id l: netueb⸗
darentur, ſcuti
Ppter hi⸗
(Proln hit habe
not. in Cn
barra, Ol,l.

(6. Five : inllfum

tuß, (onfer. R
D. Wagenſeil
tet, Juom
RNac Abarbe
mih 69, tol.4
140. (0. 1.d
del. c. 2 , ..
14. confer, 8
SW zd m

II1. Vide, quæ

Knum. 41, N
Meyerl. 13.
91, Vide num.

Son n
1 Velaluid

VV
Kr.

murſenlat;

lonen 1eue
dicitat emm

ejusconſe.

Auurguele
Peconi pr⸗
llcdebin to⸗
Vempe)
8à ſcortatio⸗
nibus

——

inclula & aadi⸗
on i.
lud: gualis we⸗
Oheſbitus cum
ſequ. b. conlet.
1 tol. 70. A it

1multere fes ha⸗

Verſo concubitl,.
eſt, naturalem

Onträ paturam,
P. 1. . 26. c0n⸗
6. n. 7. Mige &

7.
ſcuii unins ae
K. zara ri 4.
n Firginis, tll⸗

Vulgata kabet.

poltrebumiſuc

Eicg emiti⸗

1oeo hab: IN

CAP. XXXIV. GENESEOS. 279

nibus propter diluvium. 9. Verſ. 8. Amore propendet] i:e. Ardenter cupit. Verſ. 12
Dotem] (Dictio fſignificat) .α1%11. e. dotem. 10. Verf. 13. Per fraudem

(Pa hic ſignificat:) DMi. e. ſapienter. 11. Eod. verſ. I 3. Quia polluerat]

Scriptura (hic) dicit, quòd non fuerit fraus 12, nam ecce (Sich em) polluerat Dinam, eo-
rum ſororem. Verfſ. I14. Probrum eſt] Ignominia qu ædam eſt 3. apud nos, (nam) qui
vellet probrô afficere ſocium ſuum, is diceret ei: in circumeiſus es, aut filius incir-
cumcili (es,) in omni loco (S. Scriptura) HF (ſignificat) 11¹. e ignominiam.
Verſ. I5. Aquieſcemus (Verbum Nπ⁰ ſignificat:) HX W11¹. e. con placebimus vobis„
idem notans, (quod in illo loco:) R a11äi. e, acquieverunt 14. Eod. verſ. I1 5. Es
eircumciſus fuerit] (Yerbum ? P: hic ſignificat:) N 15. nec eſt formæ
9; ſed figuræ NN. Verſ. 16. Er dabimus] (Litera) Nun dageſſata eſt (in
verbo ) quia eſt loco duplicis Nun (nimirum) N. 16. Eod. verſ. 16.6t flias
veſtras accipiemus nobis] In conditione, 17, quam Chamor dixerat Jacobo & in re-
ſponſo, quod Filii Jacobi dederant Chamori, deprehendis, quòd ex arbitrio filiorum
Jacobi dependerit, " accipere filias Schechemi, quasipſi ſibi elegerint; filias autem ſuas
daturi ſint eis (Schechemitis) ex ſententia ſua, 18. nam ſcriptum eſt (hocverſu:) & dabi-
mus filias noſtras, (nempe:) juxtà ſententiam noſtram 5 19. filias verò veſtras aceipie⸗
mus nobis, quascunque voluerimus; aſt quando Chamor & Schechem, filius ejus, lo-
quebantur ad incolas urbis ſuæ, mutârunt illi verba, (dicentes:) filias eorum acci biens
L nobis

9. Id eſt: metuebant pœnam diluvii, ne illo inun- patum vitii, ſic vertit Buxtorf. in Lex. Talm. fol=
darentur, ſicuti homines antediluviani, qui pro. 2454*
pter Hyn i. e, nudationes ſive ſcortationes 144. Prout z. Reg c. 12.v. 9. Raberur, confer. not⸗
(prout hic habetur,) diluvio erant deleti, conf. 4 in Snoer D h. locc.
not. in na HD h. loc. it. tract. Talm. Bava 1 5. Videlicèr: vyD Pann i., e. conjugationis paſſi-=
batra, fol- I1 5. b. & Sanhedrin, fol. 44. a⸗ væ eſt, uti habetur in Gur Arjeh fol. 4. col. Ie=
16. Sive: inſtrumentum dotale, quò dos conſtitui-cirea fin. confer. infrà verſ. 22,7h. cap- n. 22. &
tur, confer. Raſchi not ad Hoſe. cap. I.v. 10. & not. in OMaTI H h. loc,

n Mead mar⸗

D. Wagenſeil. Sot. p. 55 I. & ſeq. n. 2. ubi do-

cet, quomodo Amn- differat à N in, confer. &
R. Ilaac. Abarbenel ad judie cap. 20. verſ. 17. fol.

mih. 69. col. 4. it. ad I. Reg. cap. I I. verſ. 3. fol.

240,. col. I. edition. ipſienl. vide & ſuprà Ge
neſ. c. 2 5. v. 6. n. 9. & Genel. c, 31. V. I 5. nn

14. confer. & Bereſchit rabba, prout in now
pon ad marginem allegatur.

11. Vide, quæ ſupta ad Genel. c. 27. v. 35. n. 37.

& num. 41. natata ſunt, confer. & num. ſequ. 12.
h. . verſ. 13.
92, Vide num. anteç. 1I. h. Verſ, 13. & nor. in
D-NI H h, loc,
13. Vel: aliquid labis aut vitii eſt, Hebr. 2be D

I6., Vide, quæ cap. antec. 3 7. V. I I. n. 1 6. Motata
ſunt„ confer. & Raſchi not. ad Thren. cap. 5. V⸗
6 Se ad Esræ cap. 9. v. 7. num. 3.
17. Sive: pacto, certa ſub conditione inito, vide,
quæ fuprà ad Geneſ. c. 3 1, V⸗ 4I⸗ n. 5 3. notata
faann.
X Poſles etiam Hebræa ſic vertere: quòd dignita-
tem (ſive prærogativam) tribuerint filiis acobi,
ut acciperent filias &c,
18. Id eſt: quando ipſi filii jacebi voluerint idque
in ipſorum arbitrio poſitum ſit, vid- num. ſequ-
19.
19. Vel: quando id nobis placuerit vel vilum fue-

rit, vid. num, antec, 15.

280 GENESEOS. CAbP. XXXIV

nobis uxores & filias noſtras dabimus illis, 20. (idque illi civibus ſuis ideo dixerunt,) ue
eorum voluntatem ſibi coneiliarent atque ipſiſeò facilius) in circumciſionem conſen-
tirent. Verſ. 2 1I. Pacifci] In pace atque integro cordefilli nobiscum vivunt.) Eod.
verſ. 2 I. Et ecce terra lata 2 1. eſt ſpatiis] Sicuti homo, cujus manus lata eſt & larga.
ac ſi dicerent (Schechemitis:) nulla in re damnum ſentietis, mercimonia ** multa hùc
veniunt nec ſunt, qui illa ſibi comparent. Verſ. 22. Si circumeiſus fuerit] ( Verbum
Hp ſignificat) O N i. e. ſi circumciſus fuerit. 22. Verſ. 23. Tantun
complaceamus eis Circà hanc rem ipſiq; proptereà habitabunt nobiscum. Verſ. 2 5. Dus
filii Jacobi] Filii (quidem) ejus fuerunt; ſed tamen ita ſeſe geſſerunt Simeon ac Levi,
ſicuti cœteri homines, qui non fuerunt ipſius filii, quoniam non abſtulerant ab illo
(Jacobo) conſilium. Eod. verſ. 2 5. Fratret Dinæ] Quoniam ipſi ſemet tradiderant
23. pro ea, (ideò) dicuntur fratres ejus Eod. verſ. 2 5. Confdenter] Nam ægrè fere-
bant (ſactum in Dina perpetratum;) eſt & expoſitio myſtica, (nempè:) quòd fiduci-
am poſuerint in viribus ſenis.“ Verſ. 27. Super occiſes ] Ut ſpoliarent interemptos.
Verlſ. 29. Subſtantiam eerum] (Dictio H ſignificat) D) i. e. divitias eorum,
ſic quoque (accipitur in illo loco:) fecit mihi NN AN i. e. opes iſtas, 24. item (in
illo loco:) & Iſrael faciet i. e. divitias, 25: item (in loco iſto?) & relinquent aliis
i. e. opes ſuas 26., Eod. verſ. 29. Captivàärunt] (Verbum hic) ſignificat
i. e. captivitatem, quocircàâ * accentus ejus eſt infrà 27. Verſ. 30. Turbaſtu]
(Verbum = y hic idem) ſigniſicat, (veluti) aquæ ) ii. e. turbidæ, (ac

ſi diceret jacobus:) non eſt animus meus perſpicuus23. iſto tempore; eſt expoſitio
myſtica:

Geneſ. c. 12. V. 6. n. 16. vi de not. in an r

20. Nempe; filiis] cobi, uti infrà veri. 2 I. h. cap.
habetur.
2 1. Hebr. α mar) i. e. lata manibus, atque eò
reſpicit autor in explicatione hujus loci.
Xæ Hebr. N oOH , ſic in Baſileenſi ut & in exem-
plari Hebræo, quò uſus ſam, habetur; in utro-
que MSto Erff. legitur vαπι cum a in medio, à
Græco: 9oαροαναα „ editio pn ne
Berolinenſis habent: νρανασια; ſed mendoſè.
22. Confer. ſuprà verſ. 1 5. h. Cap. n. 15.
23. Id eſt: quia ſemet peticulo expoſuerunt pro-
pter Dinam, ſororem ſuam, Joſephus Antiq. 1. 1.
c. 19. aliam adducit rationem, cur Simeon ac
Levi fratres Dinæ hic appellentur, nempè, quia
fuerunt αανοα — xfr Xρ αα⁵ρα uterini
puellæ fratres, confer. not. in 'nem NS, b.
loc. it. tract. Talm. Schabbat, fol. 86. a. & fol.
134. b. it. Nedarim; fol. 31. b.
* Scilicèt: Jacobi, patris ſui, nonnulli id expo-
nunt de precibus Abrahami, de quibus ſuprà

h. loc. ubi Bereſchit rabba ad marginem allega-
tur.
24. Sicuti Deuteron. cap. 8. V. 17. habetur.
25. Ali: virtutem, fortitudinem, vid. Numer.
cap. 24. V. 18.
2 6. Prout Pſalm. 49. V. I 1. habetur.
*x Hebr. ybn mnyn e, abſunt iſta ab utroque
MsSto Erff. .
27. Hebt. yn, Mileah dicitur vox accentum
habens in ultima Gllaba, confer. quæ ſuprà ad
Genel. c. 4. v. 22. n. 67. & ad Geneſ. c. 15. v.
17. n. 69. & n. 70. notata ſunt, vide & Numer.
c. 23. v. 20. num. 60. ac Deuter. c. 3 3. V. 23.
num. 153. it. not. in n'. e h. loc.
18. Clarus, quaſi dicere velit: incertus ac dubius
ſum animo meo, nec, quò me vectam, ſcio,
quoniam me odioſum feeiſtis incolis iſtius regio-
nis, is ſenſus eſt juxtà mentem Commentatoris

noſſiri,

CAL NNV.

—
lielinp.
ChananæOsn
Aturutm Alor⸗
19, gvocitel
31. Autanmqu
ſororenci 4
Tote noltra 7

Ell.
/ argoe
Feltris
cultuicolola

——
noſtri, cocfetl
ad marpinemm
(ueatia, usglie
nunt, abſant
29. Ficuti Sxod.

ft in

1. Filedant, i
Huiil molieban
kenm exiſtimab⸗
adyenerit, ſie
tur, ubi de
tur, vide &. C
Confer hie
in Beolinent
Te noſtra, ade

Onw

82
32.

N
1
d In e
21 „ h
VN Nor
Nw nr
n ar ven
Targem pfoptt
Poltio Chai

ANNYH
drerunn) “
nemn conſen.
Punt.) Eod,
t larn
1s mul e
1] (Vetbun
12. Tuntum
Verla.Dee
heon ac Lei,
hletantab lo
let tradidetant
ſam egtt ſete ⸗
) guodſduci.
t interemptos,
initias eorum,
,24, item (in
elinquent alit
Pbic)igeiftcat
30. Trdu]
e, tutbide, (ac
elterpoſi
Mſica:

not. in ON D
mmarginen alleg

Ij. hibetun.
gem, vid. Numet.

ur.
Uutiltz abutt e.

ur vor accentum.

onfer gue ſugtild

dGenel c. Iſ. .

nt, File & Nume
eltet,, 33, .
e h.lot.
incenus 1c Aubils
o me peltam, ſeio,

incolisillius egio.

en Cotmmentitoti
Aollli⸗

GENESEOS.

281

.

Chananæos, quòd ipſi per manus filiorum Jacobi caſuri eſſent; ſed dicebant(illu dnon
futurum eſſe, priusquàm impletum fuerit iſtud:) donec creveris & poſſederis terram,

. myſtica: limpidum fuit dolium meum; at vos illud tu rbaſtis, antiqua fuit traditio a pud

29. quocircà quieſcebant. 30. Eod. verſ. 30. Homines numers] i. e. Viri pauci. Verſ.

rore noſtra 3 2.

Erſ. 1. Surge, aſcende] Quoniam moram traxiſti 1. in via, (ideò) punitus fuiſti

atque iſtud tibi evenit in filia tua.
veſtris ex prœæda Schechemitarum. *

à cultu idololatrico, 2. Eod. verſ. 2. Et mutate veſtimenta veſtra]

3 1. An tanquàm meretricem i. e. Commune proſtibulum. 31. Eod. verſ. 3 1. Cum
forore noſtra] (Sic & Chaldæus Paraphraſtes particulam & exponit ) ) i. e. cum ſo-

XXXV.

Verſ. 2. Alienos] Qui exiſtunt in manibus
Eod. verſ. 2. Et mundate vos] (Nempe:)
Forſitàn in mani-
bus

noſtri, confer. Bereſchit rabba, ut in 'nan n
ad marginem allegatur, i a: nyn e de ſe⸗
queatia, usque ad: aνο i. e. iſto tempore ſi ve
nunc, abſunt à MSto Erff. 1.
29. Sicuti Exod. cap. 23. v. 30. habetur, confer.
not. in 'nem H h. loc.
30. Silebant, i. e. ſecuri ac panum ſoliciti erant;
nihil moliebantur contraà filios acobi, nunc au-

tem exiſtimabant, quêd tempus exſtirpationis

advenerit, ſic in notis am hie exponi-
tur, ubi & Bereſchit rabba ad marginem allega-
tur, vide & Gur Arjeh fol. 48. col. 2. circa fin.
3I. Hebr. NWN, confer. not. in non mne' h.
loc. ʒ
32. Confer. bic Tanchuma, in editione ee n
& in Berolinenſi poſt: Nanpie rn i. e. cum ſoro-
re noſtra, addita ſunt iſta: 79
a en DDe Trn enn ee e e en

—

mon en en n en reee en e.
2

U

22ò

A
n nn den ee eneen errnee een

men ene en ane eene
o P i. e. adduxit (hic R. Salomo)
Targum propter dictionem &arnmeè (quæ eſt ex-

poſuio Chaldaica vocis Hebrææ: S, )

quoniam illa poſſet viqeri uxtà textum (S. Scri-
pturæ,) quòd ſignifieationem haberet numerĩ
pluralis, quia hic tceriptum eſt rmrn plenè cum
(litera) d, ſcriptum quippe eſt de Rebecca:
UrTHN defectivè ſine, (Genelſ. c. 24. v. 60.) 1i.

e. ſoror noſtra, eſtein mille myriadas ( genera-

tionum,) quapropter explicare poſſes, quòd
hic (vox rTN plenèe ſcripta) ſigniſcationem
haberet numeri pluralis atque cunctis lerminis I-
ſracliticis conveniret, (hoc ſenfu:) an tanquàm
cum ſcoito agatur cum ipforum ſororibus, id-
circò R. Salomo adducit Targum ubi habetur:)

Nanhè rhoc oco, perinde ac ibi (nempe Ge-
neſ. dict. c. 24. v. 60.) ut doceat, quot iſtuid

(np&) ſignificationem habezt numeri ſingu-
laris, & attende (accuratè perpende hunc lo-
cum.)

I. Nec votum, quòd mihi oblationem fadturus

ſis in Bethel, hactenus ſolviſti, vide ſuprà Ge-
neſ. cap. 2 9. v. 22. & not. in "hart re h. ioc.
* Si enim ante Schechemitarum prædam, dii alie=
ni in eorum manibus fuiſſent; cur jacobus de il-
lis removendis non anteà oon i. e. ſolicitus fu=
it? ſic in notis ar r Dhic exponitur.
2. Aben Esraid intelligit de ablutione corporis,

vide
Nan

4

282 GENESEOS. CAF. XXXV.

bus veſtris eſt tegumentum (ſeu veſtimentum alicujus) idoli. Verſ. 4. Sub quercu]
(38⁸) eſt ſpecies arboris ſterilis. 3. Eod. verſ. 4. Juxta Sichem] (Particula — ? hic
fignificat:) x Ni. e. propè Sichem. 4. Verſ. 5. TLerror] (Dictio n ſignificat.)
Pni. e. pavorem. Verſ. 7. El Betbel] i. e. Sanctus ille Benedictus eſt in Bethel, ma-
nifeſtata eſt Divina ejus præſentia in Bethel, * caret dictio (—n literà) Beth, quæ il-
lius initio præmitti debuit, ſicuti (etiam caret in illo loco:) ecce (ille eſt) — Ma-
chir, 5. fili Ammielis, (ubi n ponitur) pro —2 i. e. in domo Machir, ** (ſic
quoque in illo loco:) H patris tui, 6, perinde, ac M i, e. in domo patris tui. E-
od. verſ. 7. Apparuit .ei Deus In multis (S. Scripturæ) locis nomen ut & *ι
linguâ pluralis numeri effertur, veluti (in illo loco:.) NRñäi. e. dominus Joſeph, ⁸.
item (in illo loco:) ſi bn i. e. dominus ejus cumipſo, 9. nec dicitur: v2, ſic (no⸗
minis) &π, quod notat judicem ac dominationem, hic mentio fit in lingua plura-
lis numeri; 10. ſed nullum de cœteris omnibus nominibus, (Dei) reperies in linguâ
luralis numeri. Verſ. S. Et mortua eſt Debora] Ecquid rei fuit Deboræ in domo Ja-

cobi? ſed (hoc ideò hie narratur,) quia Rebecca dixerat jacobo: & mittam atque te in-

de recipiam, 11. miſit (itaque Rebecca) Deboram ad illum inPaddan Aram, ut ipſe inde
egrederetur; aſt illa (Debora) mortua eſtin itinere, ex verbis R. Moſis Haddarſchan

iſtud didici. Eod. verſ. 8. Iufrà Beth El]

☚

Urbs iſta ſita erat in monte, ac ſepulta fuit
(Debo-

vide Joh. Lightfoot ad Matth. c. 3. v. 6. p. m.
218. edit. Lipſienſ. ubi expoſitio iſta approba-
tur, confer. & not. in 'a rW' h. loc. it.
tract. Talm. Sanhedrin, fol. 3 9. b.
3. Sive: infructuoſæ, Hebr. 7, de qua voce vid.
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1556⸗ LXX. verterunt:
rο hr zsρSααον. ſubter terebinthum, ſic &
Vulgata; alii: ſub quercu, uti Junius ac Tre-
mellius, conſentit joſephus Antiq. l. 1. c. 19.
ubi ſcribit, quòd Jacobus Deos Labanis defode-
rit zνα ν, ſub quadam quercu, in
notis e S dictio odb exponitur 1n n
HPpD i. e. (arbor) vacua fructibus.
4. Sic & in Michlol Jophi exponitur; LXX. ver-
terunt: 2* Zzelzess, in Sicimis, in Vulgata
eſt: poſt urbem Sichem.
X Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 98. a.
5. Heb- pan, lic enim cum MSto Erff. 1. legen-
dum ex 2. Samuel. c. 9. v. 4. pro D Mena-
chem, ſicuti tàm in editione Hebraica, qua
uſus ſum, quàm in exemplari a n ut
& in Bibliis Buxtorf. habetur, atque in Beroli-
nenli editione, ſed mendosè, confer. Sign.
ſequ. * h. verſ.

x Hebr. , ſic enim juxta MStum Erff. I1. et-
iam hic legendum, ubi additur: 78 y a i. e.
filii Ammielis, confer. num. præc. 5. h. verſ.
6. Uti ſuprà Geneſ. c. 24. v. 2 3. habetur, in utro-
que MSto Erff. voci ma præmiſſa ſunt iſta: 10
n n i. e. & ſic multa (reperiuntur
in S. Scriptura, prout etiam in illo loco:) ſede
vidua (in domo patris tui, Genelſ. c. 3 8. v. 11.)
in MSto 2. omiſſa eſt vox a i, e. mula.
7. In Hebræo habetur pluralis: aa i. e. apparue-
runt, ad indicandum S. S. Trinitatis myſteri=
um, confer. Genelſ, c. 20. v. 1 3. & Joſu. c. 24.
v. 19. n. 3. vid. & ſuprà Geneſ. c. 20, v. 13. n.
2 8. it. 2. Samuel. c. 7. v. 23. vid. Reuchlin.
Gabal. Denud. lib. 3. fol. m. 543. circà fin. it.
D. Maji Theol. Jud. Loc. 2. pag. 3 6. & ſeq. con-
fer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 3 8. b.
9. Sicuti Geneſ. c. 39. Vv. 20. habetur.
9. Vide Exod. cap. 22. v. 14.
10. Confer. ſuprà Geneſ. cap. 20. v. 13. ibique Ra-
ſchi not. n. 26. & ſeqq. vid. & D. Wagenleit.
CGarmin. Lipmann. Refut. pag. 130.
11. Sicuti ſuprà Genel. c. 27.V. 4 5. habetur.

CA M

—
(dehon)
inplanitien.
tetn eratinkt
ca, (enpel
obitumattis
ei occultatu
Elaxus egtel
ce.) Verl.
rursus, quan⸗
gentes inper
men „Me
(5N0
11. uſim!
d benegicen
mlliplitee
etat Benjamn
Gen] ie. B

—
12. Vel: d t
trajulit.
13. Vel: inta
jbicemn verti
14. Commedta
b. n. 17. 8
unt: 176
fer. infra vert

1, Hebr. N&

cead diction
Gtu) gaoni⸗
tnislax, Reb
Uti hie tefert,
ſlerad blän.
19. conet,
o⸗
fra Genel. e
1 rolizioremn
is on r
16. Id elt: Ha
noſtii dan
nel cr15. V.
l elenſas

. Kvr.

—
dub guera

Syi
ſeniſc.)
nethel mna⸗

heth, guc il⸗

.
achir ie
atristui, E⸗
Nu&
nus ſoſephe,

eſie (no.

lingua Plura.

etiezin ingu
Ein domo ſe-
mhatqetein.

wotipleinde
Haddarichan

aclepolt fuit

(debo.

MStum Etk. l, et⸗
ut: NN ſie,
txc. F. h vell.

,habetur, in utnN.

illa ſunt illa:

hulta ſepetiuntt

in illo loco:) ede
enel,. 3h. V. 11.)
wmi,e,multg,
bi.6. 4pafe⸗

Tiinitatis miſteti⸗

13. K oll, e. 14,
eſ. , 20, V. 1 , h
13. Wd. Reuchlin.
n. 43, eehbin⸗
nng36. ſech con⸗
in tol 9b.
abetut.

0,7,13 Digue la⸗

1. 8 D. Wagenleil
19. 130.
. 4) habeidl⸗

12. Vel: ad radices, uti autor Vulgatæ hic benè

CAP. XXXV. GENESEOS. 283

(Debora) ad pedes Iia. montis. Eod. verſ. 8. Subter quercum] ( Onkelos hic vertit.)
in planitie vallis, 13. fuit enim planities deſuper in declivitate montis; ſepulchrum au-
tem erat infrà; nominabant verò planitiem Beth Elis N; 14. eſt & expoſitio myſti-
ca, (nempè Jacobus) nuncium ibi acceperat de luctu ſecundo, quod ei allatum erat de
obitu matris ſuæ (Rebeccæ;) ſiguificat autem linguâà Græcà: aliud, 15, ac propter-
eà occultarunt diem mortis ejus (Rebeccæ,) ne homines maledicerent ventri, † ex quo
Eſavus egreſſus eſt, ipſa quoque Scriptura non manifeſtavit illam (diem obitus Rebec-
cæ.) Verl. 9. Ierùm i. e, Secundà vice in illo loco, primò, dum (Jacobus) abibat &
rursùs, quando revertebatur. Eod. verfſ. 9. Ethenedixit ei] Benedictione, 16, qua lu-
gentes impertire ſolent. Verſ. 10. Non vocabitar nomen taum deinceps Jacob] (No-
men p enim) ſigniſicat hominem, qui inſidiatur & ν i. e. ſupplantat; ſed
(5& νσ vocaberis, quod nomen) ſignificat i. e. principem ac ducem. 17. Verſ.
11. Ego ſum Deus ſußticiens] ( eſt nomen meum,) quia ego . i. e. ſufficiens ſum
ad benedicendum, 18. quoniam meæ ſunt 19, benedictiones. Eod. verſ. I I. Creſie &
multiplicare] (Hæc verba ideò dixit Deus,) quoniam tunc temporis nondum natus
erat Benjamin, quamvis jam anteà (Rachel) eo prægnans erat. * Eod. verſ. I1.
Gen,] i. e. Benjamin. 20. Eod. verſ. II. Er catus gentium] (Videlicèt) Me-
Nn 2 naſſe
eumque ſolatus eſt propter duplicem luctum;,
confer. etiam hic Bereſchit Rabba, uti in not.

ne ne ad marginem allegatur, ubi vide
etiam notas.

17. Confer. ſuprà Geneſ. cap. 32. V. 2 8. n. 93. &

tranſtulit.
13. Vel: in campeſtribus planitiei, uti P. Fagius
ibidem vertit. 6
14. Commentator noſter accipit hic 32 * pro

12 1. e. planities, vid. ſuprà Geneſ. c. 12. v
6. n. 17. & c. 14. V. 6, B. 10. LXX. hic verte-
runt⸗ „²⁹ r» SAXει „ ſubter balanum, con:
fer. infrà verſ. 27. h. cap. n. 40.
15. Hebr. mN, græcè: ℳα½ O reſpicitur Hac vo-
ce ad dictionem Ww i. e, alter ſive ſecundus, (Iu-
Atus) quoniam de ſecundo luctu, nemp& ma-
tris ſuæ, Rebeccæ, nuntium acceperat Jacobus,
uti hie tefertur, eadem ferè Commentator no-
ſter ad Pſalm. 109, v. 14. notavit, vid. ibid. n.
19. confer. Bereſchit Rabba h. loc. prout in
pnr TreD ad marginem allegatur, confer. & in-
frà Geneſ. c. 49. v. F. . 3 1.
1† Prolixiorem loci iſtius expoſitionem vide in no-
tis an iw h. loc.
16. Id eſt: Salutatione, ita hic ex mente autoris
noſtri daen expono, vid. ejusdem not. ad Ge-
neſ. c. 25. V. 1I. n. 16. G& ad Geneſ. c. 33. Vv. 11.
n. 15. ſenſus itaque eſt: Deus ſalutavit Jacobum

n. 85. it. Berachot, fol, 1I2. b. cœterùm quæ hoc
verſu 10. habentur, omiſſa ſunt in utroque
MSto Erff. hoc quidem loco; ſupplentur tamen
in notis ad veſ. 1 5. h. cap.
18. Vide ſuprà Geneſ. c. 17, v. I. ibique Raſchi
nOt. D. I. confer. & not. ad librum Prec. Jud. part.
20 D. 10 5. b. fin.
19. Id eſt: in manu mea poſitæ ſunt benedictio-
nes, ego ſolus benedicere poſſlum, vide not. in
—R h. loc. it. tract. Talm. Jevammot;
fol. 65. a.
* Vide not. in Nà: r h. loc. ubi loci iſtius ex-
planatio habetur.
20. Benjamin enim princeps ſeu caput gentis ſive
tribus Benjamiticæ fuit, confer. num. ſeq. 2 I.
vid. & infrà Genelſ, c. 48. v. 4. n. 7. ac Deute-
ron. Gap. 3 7. V. 3. N. 17. it. Eſai. g. 42. V.6.

N. I2.

284

GENESEOS.

ChAP. XXXV.

naſſe & Ephraim, qui naſcituri erant ex Joſephòô, quique ſub numero tribuum fue-
runt. 21. Eod. verſ. I1. E reges] ( Nimirùm) Saul & Iſchboſchet, qui fuerunt de tri-
bu Benjamin, qui tunc nondum erat natus. ** Verſ. 13. In locoubi latutas erat **⁵*
cum eo] Haud ſcio, quidiſtud nos docere velit, 22.
Menachem (dictionem N 2) exponit, quòd ſigni ficet ) 1i. e. validum & mul-
titudinem, (ac ſi diceret:) multum itineris ſpatium; eſt & expoſitio myſtica (hujus di-
Rionis, nempè:) eo tempore (facta eſt Jacobi profectio, quo terra fuit excavata & per-
forata D i. e. inſtar cribri, quando novale reperitur & hyems tranſuit atque

Xſtus
non-

R

fuerunt tribuum

2 1. Id eſt: capita ſeu principes trib
infrà Ge

Iſraeliticarum, vid. num. antec. 20. it.

bnar re ad marginem allegetur.

verba illa in dictis editionibus addita & uncinu
lis incluſa ſunt iſta: †ταν n en en

N enn een ie en & er ee nn
Ni ban ee en re e
n er rieen een enn eene e aen

X Wyaw Prben . er n
s
W Wn hn i. e. atque textum iſtum (S. Scri-
pturæ) expoſuit Abner, quande ipſe regem
conſiituit chboſchetum, (de quo vid. 2. Sa-
muel. c. 2. v. 9. ibique not. n. 1.) etiam tribus

quippe eſt: unusquisque ex nobis non dabit fi

c. 2 I. V. I.) ſed pœnitentis ducti dixerunt: ni⸗
Ki (illa tribus Benjaminitica) eſſet (una) ex tri-
bubus (Mraeliticis iisque annumeraretur „) non
dixiſſet Sanctus ille Benedictus ſacobo: etiam
reges ex lumbis tuis prodibunt, gens & ctàs
gentium (ex te erit, h. verſ. 11.) quoniam filii
(ſeu poſterà) nin
evaſuræ, juxzta numerum ſciliset gentium, quæ
funt ſeptuaginta populi

neſ. dict. c. 49. V. 4. n. 9. & n. 10. conſer. not.
in Wer rDY & Vereſchit Rabba h. loc. uti in

(Ifraeliticæ) illum (S. Scripturæ textum) ex⸗
poſuerunt & adduxerunt Benjaminum, ſcriptum

liamn ſuam Benjaminitis nxorem 5 (vid. Judic.

(confer. not. ad Deuter.

XX Hebr, Wii NO, fic täm in Bibliis Buxtorf.
quam in exemplari Hebræo, quo uſus ſum „legi.
aur; in editione enam rne & in Berolinenti
habetur: Aia i. e. non erant nati, ac poſt

ene ween n ene ee e
*y„ eͤ

illius (Benjaminis) gentes fant

1

ſeptuaginta (conſtat viris;) alia explicatio (ver-
borum iſterum: gens & cœtus gemium, nem-
pè:) quod filii (ſive poſteri) ejus ( Benjaminis)
tempore Eliæ oblaturi ſint (ſacrificium) in excel-
ſis, quæ prohibita erane (vid, not. ad Deuter-
c. V2. V. 9. W. 2 9. & n. 30: it. V. I I. . 41. & ad
I. Reg. c. 1 9. V. 31. D. 7. && §.) perinde „ ac
gentes (in excellis ſacçrificare ſolebant, ſie
ſcriptum reperitur) in veteri (exemplari) Ra⸗
ſchiano. =D

. 15) Hebr. WN hæc & ſequentia, usque ad:
Prn en eeenn eeeen e n

D, i. e, nos docere velit, abſunt à MSto
22. Autor libri Gur Arjeh fol. 49. col. 3. fin. mi=
ratur, cur Raſchi no ſter ignoraverit, quid iſtud
nos docere velit, nam ecce, inquit, locus iſie fuit
Har- i P i. e. peculiariter deſtinatus
præſentiæ ſeu majeſtati Diving, vocavit enim
(Jacobus) nomen loci iſtius, ubi locutus eſt cum
illo (Deus,) El BethEl, id quod (inquit ille)
de nullo alio loco ſctiptum reperitur, quamvis
enim Deus cum Abrahamo,& Iſaaco etiam lo-
cutus ſit; non tamen voceatur nomenillius loci
excepto iſto Jacobi loco, confer. & not. in r*
„ h, 100 c.
23. Sic nonnulli dictionem rhan verterunt, LXX.
ut nomen proprium tranſtulerunt: ga6ρναα

mellii verſio: exiguum ſpatium, confer. infrà
Genel. c. 49. v. 7. ibique not. n. 17. & num. ſeq.
24. h. veri. vide & S. Hieronymi Tradit. Hebr.
h. loc. & Albert. Vogti Miſcell. Biblic. Heptas pri-
ma Loc. 7, ubi fuſihs, confer. & nOt. in .*
paT h. loc- .

c. 32. V. G: n. 45.) ſic quoque omne Synedtium 1

Valgata habet: verno tempere, Junii ae Tre-.

4

==

Doncürenli,

nus kaleri
. ,gud 1
anßli,lan
Parlemn agri;
ſpatium terla⸗
Pininoltti en
Benjanunean
luus dolorism
min iebeift

fiit gneinpl

ieitur: in me

——
14. Conlet. inti
inc Vulgatæt
Pito, ur dad
Mus quone
lecto terlc t
Parapht, Chal
Chulcairum
Radium, uncd
terpretum in
Prunt: ixrzes
däum autemn
um exiſlimo
holtes in iplun
tec. 23, num
bah- loc uiin
gatur.
Hebr. wion,
detur:
1 5. Uii 1., Rege
dicem elt: el
Rommn ednie
Uenſem: lade
ſeq. 16. conlie
4°¾ Vel: Pale
qua voce pig.
in hane lerd ſe
Jophi h. loc i⸗
Meſat ad Ii
Abendan. in a
1). Conter, Eſai

Agis mas

—
lbonmae.
unt de tri.
a ept
142) feyye
m & mul.
(huj s di⸗
wats Cper.
Atue Elus
hon⸗
—.—
APlicali (ver⸗
emiuim, nemn.
3(Penjaminis)
duum in excel-
Ot. ad Deuter,
I. n. 41., ac
perinde, c
ſoledant, ſie

Eenplai) RNA.

tia, Ueque ad:
lunt à Möto

col. 1. fnmi⸗
eiit, guid ſtud
t,locus illetuit
atier Geſlinatus
, vocarit enim
ilocmuusekt cum
ſd (inquinile)
eritur, guatndis
llasco etiamlo⸗
otneni ius loti
& not. in 1

Verterunt, LAX.
Um: gab,ate,
, Juniiae Te-
n, conſer, init
17. & phim eq⸗
ni Ttadit. Hebr⸗
blie Heptaspel-
K 40 i W

CAP. XXXV. GENESEOS. 224

nondu venit; 24. ſed hic non eſt ſenſus literalis*Scripturæ, nam ecce de Naemane reperi-
mus (ita ſcriptum:) & abiit ab illo H i. e. quaſi tractum terræ; 25. exiſtimo autem
ego, quòd (dictio iſta 2) ſit nomen menſuræ ſoli, ut puta ſpatium milliaris 26. vel
amplius, ſicuti tu dicis: — O Di. e. jugerum vineæ, 27. item: † E Rpe i. &.
partem agri; ita in ambulatione hominis datur nomen menſuræ * VN NN 1. &.
ipatium terræ. 28. Verfſ. 17. Qgia etiam iſte) Addetur tibi ſuprà Joſephum; Rab-
bini noſtri expoſuerunt, quòd cum qualibet tribu 29, fuerit nata gemella; 30. cum-
Benjamine autem ſimùl nata ſit gemella abundans. 31. Verſ. 18. Ben Oni] i. c. Fi-
lius doloris mei. Eod. verſ. I 8. Binjamin] Videtur mihi (quòd nomen iſtud Binja-
min ideò ei fuerit impoſitum,) quoniam ipſe (Binjamin) ſolus in terra Cenaan natus
fuit, quæ in plaga meridionali ſita eſt, 32, quando quis & Meſopotamia venit, veluti
dicitur: in meridie, in terra Cenaan, 33. item (in illo loco:) abiens profectus eſt ad

Nn 3 meri-

24. Confer. infeà Geneſ. dict. cap. 48. v. 7. n. 17.
hinc Vulgatæ translationi occaſtonem datam eſſe

puto, quæ habet: verno tempore, S. Hierony

mus quoque loc. alleg. vertendum putat: in e-
lecto terræ tempore; ſed P. Fagius in not. ad

Paraphr. Chald. h. loc. ſententiam iſtam rejicit &

Chaldaicam dictionem apm interpretatur: quaſi
ſtadium, unde ortam puto verſionem LXX. in-
terpretum in Genelſ. cap. 49. v. 7. ubi tranſtu-
lerunt: a shσ*Dν i. e. curſiim equorum; ad

ditum autem eſt ibidem: gaρννανO ſed alteru-

trum exiſlimo fuiſſe gloſſema marginale, quod

poſteà in ipſum textum irrepſit, vid. num. an-

rec. 23. S num. ſeq. 2 5. confer. & Bereſchit Rab-

ba h. loc. uti in a DWad marginem alle-
gatur.

* Hebr. ut, in utroque MSto Erff. pro eo ha-

betur: αmhi., e. expoſitio ſive explicatio.

25. Uti 2. Reg. c. 5. V. 19. habetur, in Vulgata i-

bidem eſt: elefto terræ tempore; LXX. juxtaà

Roman. editionem: 6ναρναι juxtà Gomplu-
tenſem?: gaceat&, vid. num. antec. 24. & num.

ſeq. 26. confer. & infrà Genelſ. c. 49. v. 7. n. 17.

75. Vel: parſæ, Hebr. , uti hic habetur, de
qua voce vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1827.
in hanc ferò ſententiam etiam autor z& Michlol k

Jophi h. loc. ivit, confer. Conſtant. L Empereur

Præfat. ad Itinerarium R. Benjamin. & R. Jac.

Abendan. in addit. ad Michlol Jophi.
27. Confer. Eiai- cap. 5. V. 10. ſenſus eſt, quando
aliguis vendis vinsam prozimo ſuo, digere ei

ſolet: ego vendo tibi jugerum vineæ & quando
ei vendit agrum, dicere ſolet: vendo tibi par-
tem agri ac ſi diceret certam & ipſis notam men-
ſuram, ſie in notis . *nt r hic exponitur, u
bi vide Hebræa.
XNX Scilicèt: 7 Tnn N i. e. ſoli (ſive ter=
ræ, ) veluti iter milliaris, ſic verba iſta uneinulis
incluſa reperiuntur in af höD ſuprà Com-
mentar. Ralſch. h. loc. ut & in Berolinenſi edi=
tione.
28.; Vide 2. Reg. c. 5. V. 15. ibique Raſchi not. u-
bi ſcribit, linguà Gallicâ nomirari poſſe rmaa ar-
pent i. e. jugerum, confer. not. in a h.
loc.
29. Id eſt: cum quolibet capite ſeu principe tribus
fIraeliticæ, ſicuti fuerunt: Ruben, Simeon, Levi
&c. vid. infrà verſ. 22. h. cap. n. 42. & Geneſ. c.
37. V. 14. Dn. 3 8. && V. 35. n. 84. it. Genei. c. 43⸗
verſ. Z? 9: n. 5 5.
30. Confer. infrà Geneſ. dict. e. 37. v. 35.n. 84.⸗ 36
Geneſ. c. 46. v. 26. n. 24. vid. & Gur Arjeh fol.
4 9. col. 4, med. & fol. 6. col. 2. fin.
3I. Hebr. rv, id eſt: binæ gemellæ ſimul cum Ben-
Amine natæ unt, ſic tradunt Rabbini, uti in Gus
Arjeh dict. fol. 4 9. col. 4. med. habetur.
32. Quæ dextra dieitur, proct num. ſedg. 35. ex
Pfſalmo 99. V. 13. 10 cus ab autore noſtro addus
citur, tonfer. Hic tract. Talm. Sota, fol. 36, b-

33. Ui Mumer, cap: 33,V. 4, abstur⸗

286 GENESEOS.

