34. Vide, quæ ſupra ad verſ. I. h. cap. num. I.
notata ſunt, confer, & Numer. c. 19. v. 2. H.
3. aCc Deuteron. c. 8. v. 2. n. 5.

35. Nempè: Jehova, quod ipſe ſic vocetur &

hoc ſit nomen ejus, confer. not. in nν r
h. loe.
36. Sicuti Geneſ. cap. 15. Vv. 7. habetur, alia 5.
Scripturæ loca, quæ ad hanc rem faciunt, ad-
ducuntur in Junii ac Tremellii notis ad verſ. 2.
h. cap.
37. Conjunctio, connexio, Hebr. oeno, caon-
fer. Buxtorf. Lex. I alm. fol. 1499. poſſet etiam
locus iſte ſie verti: quomodo probatio poterit
aptari verbis, dum ille (Rabbi) innititur hu=
ic textui? (nempè: etiam ego &.)

434 EXODI. CAbP. 1.

imé ſequitur: etiam ego audivi &c. 39. quapropter dic filus Iſraélis, 32. 4dcircò
ego dico: textus S. Scripturæ juxtà ſenſum ejus literalem explicetur, verbum dicatur

juxtà modos ſuos; 40. allegorica autem expolſitio allegoricé explicetur, nam dicitur⸗
nonne verbum meum eſt, ſicuti ignis, dicit Dominus, & tanquam malleus, conterens

petram? 41. quæ dividitur in multas ſcintillas. Verſ. 12. Er ege incircumciſus ſumla-

biis] i. e. Obturatus lablis, ſic omni sdctio: — v juxtà ſententiam mneam ſigniſi-
cat 0Ni. esobturatus, (veluti in illo loco: Yincircumciſa auris eorum, 42. j. . ob-

turata auditu, (quò minus audiat,) item (in illo loco:) incircumci corde, 43. i. e. ob-

turati intellectu ‚(ne intelligant,) item (alioin loco:) bibe etiam tu & præputiatum te
oſtende, 44. i. e. & obtura te (nempè) ebrietate calicismaledictionis, (ſic) præputi-
um carnis eſt, quando nervus (i. e. penis) obſtructus eſt & obductus illa (carne ſcil.)
ſic (quoque accipitur in illo loco:) & præputiate præputium ejus, 45, i. e. facite ei obtu-
rationem & tegumentum prohibitionis, ne (fructus) comedatur, (ſic in illo loco:) tri⸗

bus annis erit vobis præputiatus, 46, i. e. obturatus & obductus ac ſeparatus (vel prohi-

bitus,) ne comedatur. 47. Eod. verſ. 12 .Et quomodoudiet me Pharaoz Hocunum
eſt ex decem argumentis à minori ad majus, 4 8. quæ in lege (reperiuntur.) Verl. 13.
Et locutus eſt Dominus ad Moſen & Aaronem] Quoniam dixerat Moſes: ego incircum-
ciſus ſum labiis, (ideò) adjungit ei Sanstus ille Benedictus Aaronem, ut eſſet ei (Mo-
ſi) oris & interpretis loco. Eod. verſ. 13. Er dedit eis mandata ad filios Irazlu] Præ-
cepit eis (Deus,) ut illos (Iſraelitas) leniter tractarent eosque patienter ferrent; 49. quo-
ad Pharaonemautem, 5£gyptiorum regem, eisdemamandatum dedit, ut illummerbis

3%. Prodt verlu præced. 5. h. cap. habetur.
39. Vide verſ. antec. 6. h. cap.

vertere volui, quod Levit. c. 19. v. 23. habetur
ubi interpretes alii aliter exponunt.

40. Id eſt: verbum aptè ac commodè dictum, vide 46. Vide Levit. dict. c. 19. v. 23. ubi pluralis dny

Proveib. cap. 2 5. verſ. 11. habetur, hinc Junius ac Tremellius ibidem ver-
41. Prout Jerem. cap. 23. v. 29. habetur, confer. terunt : ribus annis ſunto ſingulæ (arbores vo⸗
Geneſ. c. 33. V. 20. ibique Raſchi not. n. 46. it. bis præputiatæ.
Gur Arjeh fol. 73. col. 2. med. ac not. in v 47. Id eſt: arborum iſtarum fructus cenſebitis pol-
pr h. loc. lutos, non ſecùs, ac præputium. S
42. Sicuti Jerem. cap. 6. verſ. 1 0. habetur. 148. Et vice veria“ à majori ad minus, ſic vocant
43. Vide jerem. cap. 9. V. 25. confer. Deuteron. Rabbiniz n —d i. e. grave ac leve, confer.
c. 10. V. 16. 0., 34⸗ Baxtorf. Lex. Talm. fol. 789. vid. & Bereſchit
44. Prout Habac. c. 2. V. 16. habetur, ubi R. Sa-
Iomo eandem ferè, quam hic, expoſitionem
adducit; interpretes tamen tàm Græci, quàm
Latini alii aliter verterunt, in Michlol Jophi
quoque ibidem aliter & quidem ſenſu contrario

loc, ad marginem allegatur.
„ Hebr. ne heæc & ſequentia, usque ad:
—N i.e. & dedit eis mandata, abſunt ab utro-
que MSto.

num. 49. confer. & Gur Afjeh fol. 73. col. 3. ac

rabba fol. &2. & fol. 2. uti in man enee h.

exponitur, nempe: uane i. e. detegete, eve-49. Vide Numer. cap. 11 v. 12. ibique Raſchi not.
la te.
45. Sic juxtà mentem Commentatoris noſtri hic!

DTehonotgtent
glcniveliin

M foneſtaadk
aſuelſair

i Mols Eh.
rerbeiſt) i .

Moles & faton

nlt patrun .
Lexiticztefente
5 Vetl. 16.4
ntinnoteſetel,

tibuumlüperl

mnesfratteseft

bus (Katidtsln

Anyni vits Amra
tum Itaelis g
Püfuetuntzlel

N—
gehemot mabba
ginemallegatun
Hebr.N
WN NN i ee
14. habentur,
0. Vel: ſepara
hie habetur, u
ſehn Fl.
1I. Nam verſiii
nartatio depro
ab amnore noſt
hie interjectg o
a Tremelkiine
6. K. 19, n.

ih utroque Ns

edlitionis Oin
ne, hæc uncind
d e
N Ode d
O8 De
Zna igi, quon
Hencit nezill
Geneſ c 49,.

CAby.
—

) 3). idcirc
erbum dicatur
Nam dicitur:
us, Ccontetens
meiſu ſun .
Weamſignib⸗
n, 41. i,6, 0h⸗
. i.e Ob.
reputiatumn te
ie) Praputi⸗
(carne leil))
leciteei obin.
llo loco)tri⸗
tus vel proh⸗
29) Hocunum
t.) Vertlgg,
ego incircumm⸗
telletei Mo⸗
Trent; 4, quo⸗
ut ülumnerbis
ſuis
19.5.23. habefur
Runt.
ubiplunklodhh
ellius ibidem W⸗
gule (atdorez ſ⸗

Ais cenſehitisol⸗
lum.
minus, Uc vorant

eave ac lere collteſe

9. dic Berelchit
n N h

nentia, Uege 441
ta, ablunt ab ullo⸗

bigue haſchingt
1 ſol. 33,0l. 1 4e
n She⸗

CAp. IV. EXODI. 435

fuis honorarent, atque hæc eſt allegorica hujus (loci) expoſitio; ſed ejusdem literalis
explicatio eſt: mandata dedit eis (Moſi & Aaroni Deus) propter Iſraélitas & de able-
gatione ſua ad Pharaonem; cur autem res illa, quæ (Moſi & Aaroni) injuncta fuit, &*
expoſita eſt ?o. in Sectione ſecunda poſt ordinemé(narrationis) genealogiæ? &. nempè,
ia Moſis & Aaronis hic fit mentio, (ideò S. Scriptura) interrupit narrationem (per
vwerba iſta:) hi ſunt principes domús patrum eorum, ut doceret, quomodo nati ſint
Moſes & KAaron & ad quam illi (amiliam) referantur. Verſ. I4. Mi ſunt principes do-
miſat patrum eorum] Quandoquidem opus fuit, generationem (ſive proſapiam) tribuùs
Leviticæ referre usque ad Moſen & Aaronem, (ideò) propter Moſen & Aaronem in-
cepit (S. Scriptura) illorum referre proſapiam per generationes eorum inde à Rubene.
*„ Verſ, 1I6. Anni autem vitælLlevi &c.] Cur numerantur † anni Levi? (nimirùm-,)
ut innoteſceret, quante tempore ſervitus duraverit, nam, quamdiu unus ex (patribus)
tribuum ſuperſtes extitir, non fuit ſervitus, dicitur enim: & mortuus eſt Joſeph & o⸗
mnes fratres ejus, 52. dein ſequitur: & furrexit rex novus; 53. Levi autem præ omni-=
bus (fratribus ſuis vitæ) dies prolongavit. * Verſ. I 8. &: anni nitæ Kehat, verſ. 20. &t
anni vitæa Amram & c.] Ex Summa iſta (annorum) diſcimus quoad habitationem filio-
rum lſraëlis quadringentos annos, quos dixit Scriptura, qui nom folùm in terra Egy-

pti fuerunt; ſed ex illo die, quo natus fuit Iſaacus, 74, nam ecce Kehat (unus) fuit exil-

lis,

—

Sehemot rabba hH. loc. uti in b'ha D'ad mar-

ginemallegatur, ubi vide etiam notas.

** Hebr. T An P, iſta & quæ ſequntur usque a d:
WN N& i., er iſti ſunt principes, quæ verſu ſeq.

14. habentur, abſunt ab utroque MSto.

5y. Vel: ſeparata eſt, verbum enimwD, quod
hie habetur, utrumque ſignificat, confer, num.

ſequr. 5I.

5I. Nam verſuĩ F4. & ſequentibus h. cap. inſerta eſt

narratio de prolapia filiorum Iraélis, ratio igitur
ab autore noſtro hic adducitur, cur narratio iſta

hie interjecta & digreſſio facta ſit, confer. Junii
ac Tremellii not. H. loc. & infrà v. 2 8. h. capen.

6 5. & v. 29. . 67. .
* In utroque MSto Erff. ut & in notis Raſchianis
editionis nart rpv poſt a i. e à Rube-

ne, hæc uncinulis ineluſa& addita ſunt &nGuÜHn
„ Wednde hn ee ren ee
.ùòùẽf
Sar ie nh i. e, In Peſikta ma
gna vidi, queniam pate eorum Jacobus, repre-

hendit tres illas tribus tempore mortis ſuæ (vide
Genef. c, 49. V. 3. & 4.) ideò rediis hic Scriptu-

ra & earum proſapiam ſeparatim recenſet, ac ſii
diceret, quòd illæ (tres tribus, nempè Rubenis
Simeonis ae Levi) etiam fuerint reputatæ (& in
exiſtimatione, petinde atque coœteræ tribus;)
Cœterùm de Peſikta magna & parva vide row
P ac Buxtorf- Biblioth. Rabbin. confer. &
not. in pha NNOHiloc. in MStoz. pro noumo*
i. e. quoniam reprehendit illas (tribus, Ylegitur-
WE ie. quia accuſavit eas.
† Hebr. unn en, hæc & ſequentia, usque ad
o rr Wi. e. & anni vitæ Kahat, quæ ver-
ſu. I8. H. cap. habentur, abſunt ab utroque
MSto.
52. Sicuti ſuprà Exod, cap. I. Verſi 6. habeture-
5§3. Vide Exod. dick. cap: 1I. verſ. g1
* Deprehenditur itaque, quod ſervitus Ilraelita-
rum in Ægypto non duraverit, niſi centum ac
ſedecim annis, ſic in not. pnri ro h. loc. ubi
vide ſis ſpecialem annorum illorum enumeratio-
nem ſen computationem, confer. infrà Exod.
cap. 12. v. 40. Sign. *
54. Scilicét: inceperunt iſli anni, vide R. Salom.

ad

46 =

EXODI.

1

lis, qui deſcenderunt in 5Ægyptum, ſupputa omnes annos ejus, ut & annos Amram-
& octoginta (annos) Moſis, non reperies illes (omnes, quòd efficient annos) quadrin-
gentos, prætereàâ multi anni abſorbentur v.

R

20. Jocbebed, amitam ſuam
rorem Kehat. 56.

uxorem ducere vult, is inquirere debet in fratres ejus. 57.
el] De Semine Jethronis fuit filia iſta Puthielis; ipſe verè nomen
adeptus eſt,.) quia O i. c. ſaginavit 8. vitulos ad cultum idololatricum, (fuit quo-
que filia iſta) de ſemine Joſephi, qui OSDO i. e. contradixit pravæ concupiſcentiæ ſuæ.
Hic eſt Aareon & Moſes] Iſti, quorum ſuprà mentio facta eſt,
quos pepererat Jochebed Amramo, hic eſt Aaron & Moſes, quibus dixit Dominus &&c.
ſunt loci, ubi Aaron Moſi præponitur ac ſunt loci,
ut indicetur, quòd iſti ambo ejusdem ponderis é. fuerint.
mas ſuas] (RNNA — hic ſignificat.) Nean
mnis illorum exercitus juxtà tribus ſuas, (educatur,) eſt (particula:) — v ‚quæ nonniſi
unius

59. Verlſ. 26.

quoad filios in annis patrum. Eod. verſ.
(Sic etiam Onkelos:) ſororem patris ſui, filiam Levi, ſo-
Verſ 23. Sororem * Nachaſſonis] Hinc *X docent (Rabbini, ) qui
Verſ. 2 5 De ſiliabus Puthi-
— N öP'h inde-

Eod. ver. 26. Per tur-

4

3d Geneſ. cap. 15. v. 13. confer. & infrà Exod.

cap. 12. v. 40. n. 174. & n. 177. in notis Raſchi

anis editionis æan re poſt verba illa: ae

Orw i, e. quò natus fuit Iſaacus, additur:
ayee NRiH i. e. incepit ſervitus, confer, hic
tract. Talm. Megilla, fol. I1. a.

5§. Id eſt: anni ſiliorum non numerantur ſepara-
tim; ſed ſubannis patrum multi filiorum anni

comprehendunrur; qui tamen, ſi accurata an-
norum ſupputatio inititueretur, prius deduci
deberent, vide infrà Exod. dict. cap. 12. verſ. 40.

n. 17 8.

56. Sic habetur etiam ſuprà Exod. c. 2. verſ. I. H.

Grotius etiam in not. h. loc. Commentatoris no-
ſtri ſententiam amplectitur, quibus & Junii ac
Tremellii verſio adſtipulatur, Græci amitam,
xrarαραπααα vocact, confer. Levit. c. 19. v.

14. aſt Vulgata habet: patruelem ſuam, cui

etiam L-XX. adſtipulantur, confer. Geneſ. c.
46.V. 7. D. 9. ac not. in - N'h. loc. it.
Sanhedrin, fol. 9 9. b. .
⁸ Hebr. wri riid hæc S ſequentia, usque ad
tverſum 2 55. h. cap. abſunt ab utroque MSto.
Vide: Bava Batra Col. 1I10. a. & &aà m,pro
ut iſti tractatus allegantur ad marginem in nov
D-R Iuper Commentarium Raſghianum h.
loc. ubi vide etiam notas.

57. Id eſt: mores ac vitam frattum ejus inquitere

debet, confer not. in bpan mno ſuper Com-
ment. Raſch. h. loc.
59. Confer. Numer. cap. 25. V. 1. & Num. c. 31.
v. 6, in notis Raſchi n. 20. vide & D. Wagen-

leil. Sot. p. 8 87. & ſeq. n. 6. ac not. in nov

wmo h. loc. it. Sota, fol. 43. a.
59. Id eſt: pravæ voluntati ſuæ reſlitit ac cogita-

tioni ſeu ägmento ſuo, Hebr. x), Joſephus e-

nim voluntatem ſuam abnegavit nec pravæ con-
cupiſcentiæ ſuæ obtemperavit, quando ab uxo-

re Potipharis ad concubitum folicitatus fuit, vi-

de Numer. c 31. v. 6. ibique Raſebi not. n. 20.
confer. etiam Gur Arjeh fol. 73. col. 4. ac dict.

tractat. Talm. Bava batra fol. 109. b. ſicuti in

enan rDW h. loc. allegatur ad marginem, in

MSto 2. poſt i. e. pravæ concupiſcentiæ ſuæ,
additur: 25 rNXwα i. e. quoad uxorem Eoti-

pharis.

* Hebr. rbam, ſic in MSto 2. hic legitur, quim

lectionem etiam in vertendo ſecutus ſum, in Mto
1 pro eo habetur: ni. e. ſimul, confer, hic tract.
Talm. Megilla fol. 11. a.

60. Id eſt: æquales, quoad dignitatem, pretium
& æſtim ationem, Hebr. e Pi i. e. æqua-
les pondere, ſicuti unus, ita & alter, conter. hic

Beie⸗

öð

in quibus Moſes Aaroni præponitur,

i. e. per exercitus ſuos, o-

CN. W.

mius liere t.

ſut a Hife
iltudetiam ettel
zuntin egetoni
fitin die hi lor
Verl 29,. Er
guianattatidite
recenleretun i
rerl. 29,. HMeſun

El t
dominun

Berelchit abo, te
ad marginem alle

. Hebt. k, in

med, enponitur:
unam literam hic i
üibus exemolis e

iſ. Vel: perglain

17,V. 40. habetu

loe.
6. Vel: gladiis ve

3). d.16, conter.

19.,
64. Id ell: ſemper
Dipina dinn

atqve juhitic

nem colenda,

dbe.

Rebr yd
tur: re My
Nie. tonjungit
un z0 ex initium
lerella, biſen
65. Siceliam Tteme
otärunt, nempe

CAVI,
—

—
lnosAmram,
nos) uadtin.
Bod xerſ.
tlumberi, ſ.
binb) gui
fluliu ifbi⸗
N incde
m, (Kitquo⸗
pilcentie ſor,
io fach e,
Dominus Gc.
iptreponitut,
16, ber tur.
rcitus ſuos, 0.
, gue nonniſ

Unius

um ejus loquifers
ppv ſuperon⸗

1,& Num. c 3l⸗
e & D. W. agen.
. ac not. in Mod
. 4.
ellititac coglli⸗
, ſoſephuse⸗
it nec pravgton⸗
quando ab uwo⸗
Hicitatusfuit, N⸗
Aalebi not n, 20,
7 cl. , dict.
l 1o9. b. leutiln
1d matginem ,in
vncupileentie ſue,
Oad uxotem Bott-

bie ſegitur, guem
cutus atn, in dt
l conleh hie ttack.

gnitetem, pretiumn
iee gqus⸗
aller, contet. lie⸗
Bele⸗

EXODI.

eſt, (veluti accipitur in illo loco:) r dv (ac ſi diceretur:)
Nii. e. in gladio tuo 62. vives, item in illo loco:) inſiſtitis nOA N Dp (ac ſi ſcri-
ptum eſſet:) O i. c. in gladiis veſtris. 63. Verf. 27. Hiſuerunt, qui allocuti
ſune Gc.] Hi fuerunt, quibus præceptum fuit datum, illi ipſi fuerunt, qui (præceptum.

CAb. VII. SS
— . egt

unius literæ 61. loco

43³7⁷

nn

iſtud etiam) effectui dederunt. Eod. verſ. 27. Hic fuit Moſes & Aaron] Hi iidem fue-
runt in legationibus ſuis & in juſtitia ſua 64. ab initio usque ad finem. Verſ. 2 8. E
fuit in die, quò locutus eſt &.] (Hic habetur) connexio † cum textu, qui ſequitur. 65.
Verſ. 29. Et locutus eſt Dominus] Hoc fuit idem illud dictum, de quo ſupraà; 66. ſed
quia narratio idcircò fuit intermiſſa, ut eorum Moſis ſcil. & Aaronis) genealogia
recenſeretur, (ideò) redit nunc narratio ad idem, ut ab eo hic initium fiat. 67. Eod.

verl. 29. Ego ſum Dominu] Sufficiens ego ſum „ut te mittam & legationis meæ verba

CAP.

Aanrin —

efſfectui tradam, veni, 6S. loquere ad Pharaonem, regem Ægypti.

VII.

Erſ. 1. Conſtitai te Deum Pharaoni (Didio) N hic notat judicem * as
dominum, ut ei (Pharaoni) imperes per plagas & caſtigationes. Eod. verſ T.

Erit

Bereſchit raboea, fol. 8t. uti in am MnD h. loc.
ad marginem allegatur.
61. Hebr. —aε, in Gur Arjeh fol. 7 7. col. 4.
med. exponitur: Wn :t i. e. omnes ſimùl, per
unam literam hic intelligitur a, fſicuti ex ſequen-
tibus exemplis pater.
62. Vel: per gladium tuum vives, uti Genel. cap.
27. v. 40. habetur, confer. not. in mnaad m—h.
loc.
63. Vel: gladiis veſtris inſiſtitis, vide Ezech. c.
3 3. V. 26. confer. & inftà Ezxod.m cap. I2. V. 9. n.

19. . .
64. Id eſt: ſemper iidem fuerunt tàm in legatione
Divina fideliter obeunda, quam in probitate vi-
tæ atque juſtitia conſtanter à principio usque ad
finem colenda, confer. not. in bman noew h.
loc.
† Hebr. Dop ny in MSto t. locus iſte ſic legi-
tur: naοα e n in deen n
in i. e. conjungit textui, qui ſuprà habetur, rem,

ut aàb ea initium faceret; cœtera omnia hie in-

teriecta, ibidem ſunt omiſſa.
6 5. Sic etiam Tremellius sc junius ad hunc locum

notérunt, nempè, verſum iſtum 2%. & duos

ſequentes pertidere ad caput ſequens ſeptimum,
idque hiſtoriæ ſeriem oſtendere, nam regreſſio-
nem hic fieri ad hiſtoriam, quæ fuerat intermis-
ſa ſuprà verſu 13. hujus capitis, vide, quæ ibi-
dem num. 5 1I. notata ſunt.
65. Nempè: verl. 11. h. cap. ubi: VX da N
d'v n 3y) i. e. voni, alloquere Pharao-
nem, regem Pgypti, ſic verba iſta in notis
Raſchianis edit ionis hnar m hic adducuntur,
vid. n. ſequ. 6 .
* Hebr. nbrh n payn y wedte in MSte z.
iſiorum loco ſic legitur 15 i, aen eei.
e. quia ſejunxit (Seriptura) iſtud, ut eorum ge⸗
nealogia recenſeretur.
67. Id eſt: ut ad rem & narrationem 8
digreſſionem interrupta fuit, iterum
tur, confer. num. antec. 65. & Sign. †
6 8. Hebr. A] Aa &a i. e. veni, loquere &c. hæc usq
ad finem hujus capitis ac verſus, abſunt hoc lo-
co ab utroque MSto, ut & ab editione mow
mman, fortè ideò, quia illa in dicta editione jam
ſupes eraut inſerta, vide num, antec. 66. h-
verſ.

*Contfer. hie uot. ad Pſalm. 4 . verl 7. num. 1 ⅝.

Lii

quæ per
acceda-

ExODI.

CAD. VII.

grit propheta tuns] Juxtà Targum ejus (erit explicatio, nempè;) interpres tuus:

1. omnis autem * dictio — N (ſignificat) eum, qui proclamat & annunciat popu-
lo verba increpationis (ſive correctionis) eaque deſcendit à derivatione 20, (veluti ac-
cipitur in illo loco:) De 2 e. eloquium labiorum, . item: 20d i. e. eloque-

tur ſapientiam, 3. de

Saule 4. etiam (ſic dicitur:) & ceſſavit DND i. e. à præ-

dicando, (verbum 20 ſignificat) linguà vernaculâ: prædicare. . Verſ. 2. Ju lo-
quéri] Una vice omnes & ſingulas miſſiones, prout illas ex ore meo audiviſti; *Aa-
ron autem frater tuus, intérpretabitur illas easque Pharaoni exponet. 6. Verſ. 3. Ned

ego indurabo] Poſteaquàm improbus factus eſt (Pharao) & elatum
quòd gentes cultui idololatrico addictæ quietum-

animum . & quia notum mihi eſt,

non habeant animum, ita, ut integro corde ſeſe convertant ad Deum, ideò) ſatius eſt mi-

hi,ut cor ejus obduretur, quò multiplicem in eo ſigna mea & * cognoſcatis potentiam

meam, & hic mos eſt Sanctt illius Benedicti, (nempè) poœnas inducit ſuper † populos
cultui idololatrico addictos, ut Iſraêlitæ audiant & timeant: dicitur enim: excidi gen-

tes, deſolatæ ſunt extremitates earum &c.

dixi certè timebis me, accipies documen- ern Nud:
tum, . & nihilominus in quinque plagis prioribus non dicitur: & induravit Domi. 6 ie
ʒiuz3 egorica

1. Conſentit huic expoſitioni etiam junii ac Tre-
mellii ve fio, vide Deuter. c. 32. V. 44. ibique
not. n. 246. S
A Hebr. b, ſic habetur tàm in Bibliis Buxtorf.
quàm in exempl'ri Hebræo, quo uſus ſum; in
editione nan ne legitur: ) i. e. &
ſic omnis & c.
2. Sic es mente Commentatetis noſtri dictionem

n, quæ Efai. c. 57. v. 19. habetur; vertere

volui, alii aliter transtulerunr.
3. ide Provwerb. c. 10. v. 3 f. ubi autor noſter ver-
bum )n exoorit: ) i. e, loquetur.

4. Hebr. 71&ν, nam ſic potius legendum hic pu-

10, quàm 7Nene, i. e. Samuelis, prout in e-
ditionibus hactenͦs vulgatis habetur, vide 1.
Samuel. cap. 10. V. 13. niſi fortè per iſtud
bνυ inte ligere velis locum allegatum in Sa-
muelis libro.
5. Seu: Prediger, Germanicè, Predicateur Gallicè,
ſic reddee poſſis: *αρ: uti in Bibliis Bux-
torf. hic habetur, quam lectionem etiam ſecutus
ſum, in exemplari Hebraico, quo uſus ſum,
ut & in aliis nonnullis editionibus legitur:

*„arhnn, Beth loco Gimel, mendoſè, ut pu-

to, in MSto I. habetur: n, quod telde-
re poſſis, predire, Latinè prædicere, abſunt au=
tem iſta à MStoꝛ—
XXX Hebr. 2n nDP 9, ſic etiam in MSto I.
ſed in MSto 2. legitur †2 yr* 99 i. e. ut
anudiant ex ore tuo.

PPA H W h. loc.
7. Vel: contrà me rebellavit, ipſe ſe mihi oppofuit,

ad Deuter. c. I. V. 26. ac Boxtorf. L ex. Talm.
fol. 265 5. & ſeq it. Gur Arjeh fol. 74. col. I.
vide & Deuteron. c. I. v. 26. n. 149

g. Confer. hic not. in .„n- rDE tuper Commen-
tar. Raichi h. loc. ubi locus iſie benè exponitur.

utroque ASto hic additur: rN i. e. vos.
£

MStO, atque ab editione Baſil.

abn LXX. verterunt: gαο αν, diſciplinam,

culfer. & hie not. in Snan neh. 100.

adversùs me haber

c In hotis Raſchie
6. Earum ſenſum & rationem Pharaonis auribus
exponet, ſie juxtà Hebræum, confer. not. in

id enim dre hic ſigniſicat, confer. Raſchi not.

† Hebr. Ny rrmuen 79, abſunt iſta ab utroque
9. Vide Zephan. cap. 3. v. 6. & 7. ubi dictionem

rout Junius ac Tremellius ibidem verterunt „

A MeAN) e
AgaumeUtholn
Aſchenen⸗
i e ſuſurtation

FH

an) imiliuin

ẽHM gammanh/90
mntionemn, Ne
Term natufatn iu
aygtiotin bact

cher)) ii

R mentei bla

ſeißlumheiebe

Petileegneäil

—

P i e eo
clul & aclta

N NRN

6
b) e
e. vide in K. bli
u incihiunt;

aris, Uscde 10

Pprout ſuptz ind
qunndo profieild

erlus 21. c
1. Namn ſexti der

induravit Domi
9. V. lIu habetur

* Hebr. en), in Baſileenſi editione, ut & in 1

11. Keiſicet: Fa
in D de
loe, it, tralt. Ia

“ 11. Fortitudo &
SGun Arſeh fol,

Knot, in dunnd

Kiit. boit b

CA. vn.

—
erpres tuns:

nuntiat Popd.

WCelutia⸗

eelogne.

WDie. pe.
Verl, 21. Tuloe
ndiuici; e ga.
6. Veil 3, 8ed

Vereds me habet

dicte gvietumm.
es)ſiting emi⸗

ais potentiam
ſupert popnlos:

lim: excidi gen⸗

ipies documen .

nduravit Domi-

NuIs

V
VVD, quod teide⸗:
1dicete, abſunt dl6

le eiiam in Möto l.

Wo i e. N

h Pharaonis alibne
m, (confer Ot. in

Pe ſe mikioppoſtit.
,confer Baſchinot.
Boxort. Lex. Talm.

eſeh fol. 74, 401. 1
6. n. 149.

rhbeper Commel-
Zillebene enponitun. D
editione, ut in

OeRNi.e. 105.

ſunt ila ab utrogue .

ali.

Rlar, Ciißlinam,
1s ddigemm ſetterum,
1wwvh lo

& 7. wi didionem

tium.

CAb. VII. EXODI. 439

nus cor Pharaonis; ſed (dicitur:) & induratum fuit * cor Pharaonis. 1e. Verſ. 5. Ma-
num meam J Manum ipſam, ut percutiam illos. 11. Verſ. 8. Prodigium] i. e. Si-
fiat, quòd potentia 12. ſit in eo, qui vos mittit. Verſ. 9. In draconem⸗]
In ſerpentem. Verlſ. I I. Incantationibus ſuis] (Iargum Onkeloſi habet:) NEIE
i. e. ſuſurrationibus ſuis, 13. nec eſt ei (nempe dictioni OD quoad iſtam ſignificatio-
nem) ſimilis in S. Scriptura;, poſſet ei aſſimilari (vox) E i. e, flamma (ſeu lamina
flammans) gladii verſatilis, 14. videtur enim, ac ſi ille (gladius) ſeſe verteret per ſuſur-
rationem. Verſ- I2. Et deglutivit baculas Aeronis] Poſteaquàm ille (baculus ad prio-
rem naturam ſuam) redierat & factus erat (iterùm) baculus, * deglutivit ille omnes (S-
gyptiorum baculos, qui in ſerpentes erant verſi. 9 Verſ. 14. Grave tſt] Targum cjus
(habet:) PP i. e, grave; non verô: PRRi. e. ingravatum eſt, 15. quia illud eſt no⸗
men rei (ſubſtantivum, )ſicuti (in illo loco:) quia i. e. grave eſt ſuprà te 16. nego-
Verſ. 15 Eece egreditar adaquam] Ad alvum exoherandam, nam (Pharao)
ſeipſum faciebat Deum ac dicebat, quòd non opus haberet evacuatione alvi, quapro-
Rter ille egrediebaturmanè ad Nilum 17. atque ibi opus naturæ perficiebat. Verlſ. 16.
ejus allegorica eſt: usque dum audias ex me pla Samn primogenitorum, in qua aperiam
11 2 i. 8.

gnum, ut notum

z In notis Raichianis editionis = narm r poſt:

——

„

ſtulit: per incantationes 5tfFCaypiiacas & arcana
quædam, confer. infrà verſ. 22. h. Cap. n. 26.
14, De quo vide Geneſ. cap. 3. verſ. 24. confer-
& not. in Ma M h. loc. it, tract. Talm. San-
hedrin, ſol. 67. b.
* Confer. hic Schemot rabba, ut & tractat. Talm.
Schabbat, fol. 97. a. uti in dom h. loc.
ad marginem allegantur, ubi vide Se notas.
15. In Complutenſi tamen editione, ut & in ex-
emplari verſionis Chaldaicæ Onkeloſi, quo uſus
ſum, legitur: DN : Biblia vero Buxtorfiana
in Targum Oakeloſi habent: α, prout Com-
mentater noſter hic in notis ſuis legit.
16. Vel: ultrà vires tuas eſt negotium, ſicuti au-
tor Vulgatæ tranſtulit, i. e gravius eſt negoti-
um, quam ut illud ferre poſſis, vide Exod c.
1 8. V. 1 8§. . 70. confer. & Gur Arjeh fol. 74.
col. I. fin.
17. 5gyptii enim Nilum Dei loco colebant, eum
quo Pharao ſecreta ſibi colloquia eſſe ſimulabat &
idcireò miniſtros ſuos removebat, ne illumo-
pus naturæ perficientem conſpicerent, ſicuti ex-
ponitur in Gur Arjehfol. 74. col. 2. princ. confer.

A i. e. cor Pharaonis, hæc uncinulis in-
cluſa & addita ſunr, nempè: Pre eS
Ts rn We a nn reen e
* ae nen enn ene wenn ee i,
e. vide in R. Elia Milrachi, qui hic legit verba
quæ incipiunt; quando proficiſeéris, ut rever-
tasris, usque ad: quæ poſuero in manu tua,
prout ſuprà in Sectione: Schemot, in verſu:
quando proſeiſeéris, ut revertaris, habetur (eft
1i verſus 2 1. capitis 4. Exodi,) ubi vide ſis.
10. Nam ſextà demum ingruente plaga dicitur: &
induravit Dominus cor Pharaonis, uti Exod. c.
9. v. I2. habetur, confer. hic Gur Arjeh fol. 74.
col. Ie med.
11. Scilkcèt: Egyptios, confer, hic præ aliis nor.
in -t me ſuper Commentarium Ralch. h.
loe. it. tract. Talm. Schevuoth, fol. 3 5. b.
12. Portitudo & robur, Hebr. απ, ſic di-
Rio †æ, quæ hic in notis Raſchi habetur, in
Gur Arjeh fol. 74. col. I. fin. exponitur, confer.

ſchi h. loc. it. Deuteron. c. 32, v. W. R. 10 5.

& not. in b'nat men ſuper ommentarium Ra
13 LXX. Tals Gasαειιαι autt Vulgatæ d

*

— EzOo DTT. CAP. VII.
(i. e. incipiam loqui verba iſta:) — 2 i. e. ſic 18. dicit Dominus: circiter medium no-
&tis &c. Verſ. 17. Et convertentur in ſanguinem] Quoniam pluviæ non deſcendunt in
.gypto; ſed Nilus aſcendit & irrigat terram; Ægyptii autem Nilum Divino cultu
proſequebantur, ideò percuſſit (Deus primò*) eorum idolum, 19. deinde ipſos puni-
vit (5Ægyptios.) Verſ. 18. & defatigabuntur Eopptü] Ut quærant medicinam aquis
rivi (ſeu fluminis Nilotici,) què illæ ſint potui aptæ. Verſ. 19. Die Aaroni] Quoni-
am fluvius (Nilus) protexerat Moſen, poſtquàm ille in eum projectus erat, ideò non
percuſſus fuit (ille fluvius,) manu ipſius (Moſis) neque per ſanguinem neque per ranas;
ſed per manus Aaronis percuſſus fuit. ?20. Eod. verſ. 19. Super flarios eorum (H)
hæc ſunt flumina, 21. quæ trahuntur inſtar fluviorum, qui apud nos ſunt. Eod. verſ.
19. Super rivos eorum] (=—◻)) hi ſunt canales * qui defluunt * ac fiunt per ma-

44⁰

nus hominis ex ora fluminis ad agros; 22. aquæ autem Niloticæ benedictionem ſecum

ferunt ac (fluvius iſte Nilus) ſeſe exonerat rivorum more & irrigat agros. Eod. verſ.
19. Et ſuper ſtagna eorum] (PS) ſunt congregationes aquarum, quæ non eru-
ctant nec trahuntur; 23. ſed ſtant uno in loco ac vocantur (linguâà vernaculàâ:) eſtangs.

24. Eod. verſ. 19. In omni terra Eeypti] Etiam in lavacris & in cupis, 25. quæ in do-
mibus ſunt. Eod. verſ. 19. In lignis & lapidibus] (Intelliguntur hic) aquæ, quæ in va-

ſis ligneis & lapideis erant. Verſ. 22. Incantationibus ſuis] (Dictio O ſigniſi-

cat) i. e. ſuſurrationem, 26. quia dicuntillam i. e, clàm & cum filentio,

pula: —)a) i. e. & rivi: ſeu fluenta, ut ſit
nomen, non verbum- ”
22. Colliquias & aquæductus, arte humana para-
tos, interpretantur Junius ac Tremellins.—

23. Seu: quæ non derivantur manibus hominum,
aquæ reſides, ad lina maceranda, aquationem
Se alios uſus humanos, ſic Junius ac Tremellius
dictionem '&α hic exponunt, confer. quæ ſu=

tract. Talm. Sevachim, fol. 102. a. & verſ. 17.
h. cap. n. 19. vid. & Schemot rabba h. loç. uti ad
marginem in an ne hic allegatur.
19. Prout infrà Exod. cap. 11. verſ. 4. habetur,
conſer. not. in pa Me h. loc.
X Hebr. ormn, ſic in MSto 1. hic additum repe-
ritur. . .
19. Hebr. So, timorem eorum, i. e. Ni-
lum, quem Egyptii ut numen timebant ac co-

lebant, vide ſuprà verſ. 15. h. cap. n. 17. confer. 24. Sic reddo hic paovN, vel: Paz' prout in

prà ad Exod. cap. 2. verſ. 3. n. 17. notata ſunt.

& cap. ſeq. 8. verſ. 2 2. n. 34. & n. 3 5. vide &
ſuprà Exod. cap. 4. v. S. n. 1 5. G& infrà Exod. c.
11. v, 5. Sign. onfer. & tract. Talm. Nedarim,
fol. 51. b. .
20. Confer. quæ ad cap. ſequ. S8. verſ. 12., num.
19. notata ſunt.

21. Fluenta, brachia & oſtia Nili, ſic in notis Ju-

nii ac Tremellii exponitur h. loc.
Sic reddere hic volui dictionem oa, quæ a-

lias ſignificat: piſcinas, ſeu ſtagn1a.

MsSto 1. habetur, MStum 2. habet: pN L,a-
tinè: ſtagna, vide, quæ ſuprà ad Exod. dict. cap.

2. V. 3. n. 17. notata ſunt, it. not. ad Judic. c. 4.
v. 1I. num. 7.

9

2 5. Hebr. Mepan, quæ dictio notat: labrum

ſive cupam balnei, vide Buxtorf. Lex. Talm-
fol. 109. ”M
26. Confer. quæ ſuprà ad Verſ. 11. h, cap. n. 13.
notata ſun.?

* Hebr. vma, in utroque MSto legitur gum co-

*

f55—

4

oGoresnokti
opus reſtigiat
jncantationes
ſtramine elhl
lena eſt)
ſethentem;no⸗
merus ſeptem

nen, nen plas
huaribic (wenl
1. , ſlurini

ſet) 1)

ferbis iſtis)

nirortunn (5
lagam, ſi ſa

z, idnonel
feltri,zzeitem

—
27. Vide traclatt
b. pront allege
ſuper Commen
Baxtott in Le-
baiſ:
que M: rid
abſunt Moto

el: ſieii pet
fe. quiz dam

ONN wh
S Hebr. 5Dann
Cwn i. e,:

De hoe pror

Hebe. Decur.
icem ſigoibcat
nas, dequor
lib. 9. nidol.
Uubs, ubi in
vide tractat,
Laturad mar⸗
mentar. Ralch
Talm ſol, 941
ligeetiam Lig
P.g geecit Lipf.

C. VII.
—

medinumno-⸗
deſcendunt in
Dirind cultu
eiplospuni.
ltinem agui
mi] Qoni.
erat, ided non
due pertanat;
m. N
¹, Loc verl.
cfuntperma⸗
gionem ſecum
d. Bod, retl.
h quæ noneru⸗
culi) elinge
15, gor in do⸗
lue, que in va⸗
ode loniſi⸗
X cumn ſllentio,
Docdo⸗

— —

eu Kuenta, ut ſit

3Mehumanapela
.Tiemellius.

anibus howinum,

Anda, aquationem
nius ae Tiemellius
mn, conler quer ſu⸗
1.17. nOtata funt
* .
e Kpront in

9
abet: oNLa.

ad Exod, dict, cao⸗
not. ad udic,e,4.

gio notat: librum
uxtott, Lex. Talm

11. k ape 13

CAP. VII. EXODI. 441

Doctores noſtri 27. dicunt: ο eſſe opus * dæmonum; ſed = bneſle
opus præſtigiatorum. Eod. verſ. 2 2. Et obſirmatum fuit cor Pharaonis] Dicentis: per
incantationes vos ſic facitis, vos paleam colligitis*ad urbem Aphraiim, 28. quæ tota
ſtraminea eſt, ſic vos affertis incantationes in «‧Ægyptum, quæ tota ** incantatoribus
(plena eſt.) Verſ. 2 3. Eiam adiſtud] (Nempè) ad portentum baculi, qui verſus fuit in
ſerpentem; non vero ad iſtud (ſignum) ſanguinis. Verſ. 2 5. Et completus ſuit] Nu-

merus ſeptem dierum, quo (tempore) non reverſus eſt fluvius ad naturam ſuam prio-

rem, nam plaga (percuſſionis Nili) quartam menſis partem * impleverat; tribus autem
partibus (menſis) conteſtatus erat (Moſes) ac præmonuerat 29. illos (.gyptios.) Verſ.
27. Et ſitu renuis] Et ſi tu rebellis eris, & (hic poſitum eſt) pro & , (quod ſigni-
ficat:) 2 Di. e. rebellis; cognominatur autem homo verbôò D, 30. ſicuti (in
verbis iſtis:) OW, & Op & HV 31. Eod. verſ. 27. Egopercutiam omnes ter-
minos tuos] (Nempè:) plagâ, ſic omnis dictio —— 2 non ſignificat * mortem; ſed
plagam, ſic (accipitur in illo loco:) ] i. e. & percuſſerint feminam gravidam,
32. id non eſt mors, ſic quoque (alio in loco:) priusquàm N) i. e. ledantur pedes
veſtri, 3 3. item: ne fortè N i. e. offendas ad lapidem pedem tuum, 34. item: & in la-
pidem i. e. offenſionis. 35˙. Verſ. 28. Er aſcendent] Ex flumine. Eod. verſ. 28.
Iii 3 l

27. Vide tractatum Talmud. Sanhedrin, fol. 67.
b. prout allegatur ad marginem in pan ne,
ſuper Gommentarium Raichi h. loc. ut & apud
Buxtorf. in Lex. Hebr. voc. . cœterùm ver
ba iſta: ra) i. e, doctores noſtri & cœtera, us-
que ad: o i. e, & obfirmatum fuit (cor &c.)
abſunt à MSto 2.
*„ Vel: fietri per dæmones vya n Srwe
i. e. quia dæmones ambulant oceultè, ſic in not
Sop r h. loc. exponitur.
** Hebr. pbaan, in MSto I. pro eo legitur:
Waan i. e. apportatis.
2 8. De hoc proverbio Hebraico vide Druſii Adag.
Hebr. Decur. 4. Adag. 9. & 10. idque Hebræis
idem ſignificat, atque Latinis: noctuas Athe-
nas, de quo vide Cicer. Famil. lib. 6. Epiſt. 3. &
lib. 9. Epiſtol. 3. fuit autem Dy, Aphrajim
urbs, ubi ſtraminis ac fœni extitit abundantia,
vide tractat. Talm. Menachot fol. 8 5. a. uti alle-
gatur ad marginem in am ino ſuper Com-
mentar. Raſchi h. loc. & apud Buxtorf. in Lex.
Talm. fol. 94 5. & fol. 1641. it. fol. 2 5 1 5. med.
vide etiam Lightfoot. Centur. Chorogr. cap. 53.
30 Edie L. in-. & GurArjeh fol. 54, col. 4. med.
EX Hebr. νο in MSto 1. legitur: i N,

i. e. quæ plena eſt (ſcil. urbs, Hebr. vy, ſic in
eod. MSto I. habetur pro un i, e. Egyptus.
* Videlicèt .α Gi. e. ſeptem dies, ſic in not.
P R h. loc. exponitur.
29. Dicens: fore, ut plaga iſta divinitus immitte-
retur; cœterum de verbo ne, quod hic habe-
tur „ vide & infrà Exod. Cc. 10. V. I. . 1. confer.
& &aà HiD, qui tractatus ad marginem allega-=
tur in am mw ſuper Gommentar. Raſchi h. loc.
30. Id eſt: verbo: aà (ſicuti exponitur in Gus
Arjeh fol. 74. col. 3. med.) quod Grammaticis
ſignificat tempus præſens participii eſtque quaſi
RNN (prout in Gur Arjeh dict. loc. ha-
betur,) id eſi: nomen formæ ſive nomen ad-
jectivum, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2552.
ac not. in n e ſuper Commentaf. Raich.
h. loc.
31. Prout 1. Reg. cap. 20. v. 43. habetur.
** Hebr. 0 iè hæc & ſequentia, usque ad
N 9] i. e. & percuſſerint fœminam, abſune
àa MSto z.
32. Sicuti Exod. ecap. 2 I. v. 2 2. habetur.
33. Vide Jerem. cap. 13. v. 16.
34. Prout Pſalm. 9 I. Verſ. 12. habetur.

35. Vide Eſai. gap. 8 verſ. 14.

EX ODI.

. —

derat conſilium, (ſicuti ſcriptum eſt:)
etiam pœna. 37.
bant (ranæ) & coaxabant. 39.⸗

CAP.

Erſ. 2. Et aſtendit rana] Rana una fuit,

In domum tuam] Poſteàâ in domum ſervorum tuorum, ipſe (enim Pharao) primò de-
& dixit populo ſuo, 36. incepit (itaque) ab illo
Verſ. 29. & inte & inpppulum tuum,] In eorum viſcera 38. intra-

1.quam cùm percuſſiſſent (Egyptii,)

illa diſpergebatur in examina 2. multa, & hæc eſt expoſitio ejus allegorica; ſed
juxtà ſenſum literalem exponenda eſt (dictio ng nempé:) collectio 3.

ranarum, vocatque † (Scriptura) ſingulari
fuit 52Ri. e. pediculus, (quo nomine
bullitio, linguâ vernaculà: pedouillerie, 4.
e—. ranarum multitudo) grenouillerie, 5.

numero, ſic quoque (dicit in illo loco:) &
intelligitur pediculorum multitudo ſive) e-
