n kol. 4.b, ſelli a
nn o loc,
oe verſa 12. hibeluf,
vti Leyit, dict, c,24.
hic facit Commen-
N n & inter
dilcgiministetionen

7. 17. betur, ubi

, ſe iuntz menten.
329. Id eſt: quando tranſit in verbum lſive induit
4

2 Hebræi hic veriefe

8286, Sicuti I. Samuel. c. 24. V. 1 2. habetur, confer.
[9 7. Uti Geneſ. cap. 27, V. 33. habetur de quo ſupra
37. Proht Geneſ. cap. 27. verſ. 3 3. habetur, conlfer. =ͦè”́Zẽl
tic tract. Talm. Bavakama, fol. 26. b. & Mac-

—m. QCAb. XXI. ExODI. 573
gelte. etiam Parvulus, qui interfecit & qui percuſlit, ſit reus (mortis) lex (itaque) dicit-:
D nin — U) i. e. & vir ſi percuſſerit, 82. non Parvulus, qui percuſſit, Prætereà
õ (verba iſta:) ſi percuſſerit omnem animam 83. hominis, (poſſem hoc intelligere) et-
maline iam de infantibus abortivis, juxt ſenſum literalem, lex (itaque) dicit: qui percutit.
algric 0 N i. e. virum, (ut ſenſus ſin quòd) iſte (percutiens) non ſit reus donec Percuſſe rit
el 1 G O filium ſubſiſtentem, 84. qui dehebat 8 . elle vir. Verlſ. 13. Winukem non eſt inſidia-
mumante de induſtria fecit, (enim) ſignificat 2N, 1 e. inſidiatus eſt, & ſic illa (Scri⸗
innene net ptura) dicit: tu vero i. e. inſidias ſtruis animæ meæ . utillam auferas; 86. nec
Umumirm) convenit (hie) exponere g, quòd ſignificet(idem, atque in iſto loco:) & Aie.
H qui venatus eſt venationem, 87, nam (dictio) X i. e. venatio b eſtiaxrum non recipit
1 e an (literam) Heh, quando tranſit in verb-um — atque iſtius (dictionis) nomen rei
n niſt mortikets (Subſtantivum) eſt ; aſt hu jus (verbi e i) nomenrei (ubſtantivum) eſt dg
kum alet Kla. i. e. induſtria ſive propoſitum,) & quando (iſtuch habet Gormam) — D 88. dicitur
n donecpetell. DPu; aſt iſtius (nempé vocis; forma) — DD habet A; 89. exiſtimo autem
n, unde robe ego, quéd explicatio ejus(eſſe debeat) juxtà Targum ejus, (ubi habetur:) 22 N
Ommnemanimam P i. c. & qui non inſidiatus eſt eiz aſt Menachem conjungit iſtud9 . parti: 91. (quæ
ulle n habetur in illo loco:) ; 92. aſtego eidz:m non adſtipulor. & ſi conjungendum
iutlligere) o ellet alicui ex partibus (verbi:) X, conjungeremus iſtud ei parti, ** (quæ habetur in
— n ilo loco:) 1X« — i. e. juxta latus tollemini, 9 item (alio in loco:) u i. e.
lol 1364. piin. juxt latus ſagittas mittam, 94. item (in iſto loco:) & verba i. e. adversùs excelſum

982. Sicuti Levit. alleg. c. 24. V. 17. habetur.
84. Aliquem, qui vivit atque ſubſiſtit, Hebr.
ND quo nomine intelligitur aliquis vivus, per.
fectus, non abortivus infans, dictio &np hic
Opponitur vi, 79 i. e. partui abortivo, confer
not. in om rnbv h. oe. V
9 5. Hebr. W., i e, qui aptus vel idoneus eſt, ut
vir evadat, vel qui poteſt vir fieri, quod de partu
imperfecto ſeu abortivo non poteſt diei.

& Raſchi not, ad Thren. c. 4. v. 1 9.

cot, ſol. 7. b. & fol. 10. a.
X Hebr. A kæc & ſequenria, usque ad: *

1 r. e. exiſtimo autem ego, abſunt à MSto 1.

99. Nec fecipit literam Heh in fine, ſicuti verbum
A vel , de quo ſuprà-
990, Id eſt: locum iſtum conjungit ei loco; ubi
habetur X u, neinpé ut verbum e, quod
hic habetur, idem ſignihcer atquein iſlo leco al-

D

2 1. Hebr. 1, confer. quæ hac de re ſuprà ad

ExOd, c. 9. v. 3 3. Sign. * notata ſunt, per pni-
Eitur intelligitur locus parallelus inscriptura qua-
àad didionem leu verbum, concordantia, uti di-

ci ſolet, vid. Sign. ſequ. X*

num. 8 7. h. verſ. .
** Id eſt: loco parallelo ſeu concordantiæ, prout
appellari, ſolet, confer. num. præced. 9
193. Vel: ad latus portabimini, ſicuti Eſai. c. 6 5.
v. I 2. habetur. S
94. Prout I. Samuel. c, 20. V. 20, habetur.

naturxam leu formam verbi.

CcCC

⸗⸗

. EX obd.

loquetur; 95. ita & hic (verba iſta:) X UW (hoc ſenſu intelligenda eſſent,
ae ſi diceretu-“) X i. e, non reſpezit ad latus, ut inveniret aliquod i. e. latus
mortis; ſed etiam hac de re poterit cogitari, 96. mihilominus (iſtud verbum 2%) o-

574

ni modo *r ſignificat 2Ri. e. inſidias. Eod. verf. 13. Sed Deus objecit Cillum) ma-
nui ejus] (Verbum ?& notat:) OT i. e. præparavit (ſive obvenire fecit) manui ejus,
ita, ut ſigni ficet (idem, quod in illo loco] non 5 i. e. dabitur oceaſio, ut obve-

niat tibi malum, 97. item (alio in loco:) N& 5j. e., non obveniet juſto ulla ini-
PONNLE i. c. occaſionem quærit contrà me, 99. (ubi

quitas, 98. item (in illo loco:)
verbum & idem ſignificat, ac:) 12 .% 1. e. parat (ſive molitur,) ut inveniat con-
ttà me caufam. Eod. verf. 13. Sed Deus objecit Tilum. manui ej;u] Cur autem egredi-
tur iſtud ab illo (Deo:) nimirum hoc eſt, quod locutus eſt David: ſicuti dicitur prover-
b0* P i. e. antiquô⅛: ab improbis procedit improbitas; 0o. antiquum autem
iſtud proverbium ** eſt lex, quæ eſt parabola *Sancti illius Benedicti, qui eſt PeP
i. e. antiquus mundi; 101. fed binam dixit lex: ab improbis proceditimprobitas? (ni-
miruùm in hoc ipſo textu, ubi dicitur:) & Deus objecit (illum) manui ejus, de quonam-
loquitur Scriptura? (nempè:) de duobus hominibus, quorum alter interfecit per er-
rorem, alter homicidium commifit de indufſtria nec iſtis adfuerunt teſtes, qui teſten-
tur (de urriusque facto, quapropter) i
H ”?YGM

que

Sign. ſequ. X & XX

9 5. Sicuti Daniel. c. 7. v. 2 5. habetur. lee
100. Vide 1. Samuel, c. 24. V. 13. al. 14. ibique

9 6. Vel: res iſta poterit in conſiderationem venire
i. e. poterit dubitari, an ſignificatio iſta hic lo-
cum habeat, Hebr. rrW D e, ſic part. I. pe. 106, b. prine.
ram in Biblis Buxtorf. quaàm in exemplari He- *X Vel: & quod eſt ab antie
bræo, quo uſus ſum, ut & in utroque 1 Sto legi- J

antiquo, id eſt lex, confer.
Sign. præced.* & Sign, ſequ. &7X

tur; aſt in editione bic habetur: Vel: quæ eſt à Sancto illo Benedicto, ſive

y eh n en en; ſed priorem lectionem quæ eſt Sancti illi Benedicti, idque juxta
præferendam puto. . puncta ſic poſita: -E, confer. quæ Sign.,
x Hebr. on 7, in utroque MStO iſtorum præced.*S * notata funt.
loco legitur. i. e. finis ſermonis ſeu rei, 1OI. Sive: qui eſt prior ſive antiquior mundò,
ſenſus eſt, uno verbo ut dicam, Galli dicunt: en hine Deus dicitur: antiquus dierum, Daniel. c. 7.
n, i. e, tandem, res feil. eo redit, verbum v. 9. 1
& ſignificare inſidiss. † Hebr. an aeer n, ſic in plerisque editio-
97. Sicuti Pſalm. 91. v. 10. habetur, ubi vide Ra- mnibus; ſed abſunt hæc ab utroque MSto.
ſIcchi not. D 1
9 8. Sive: moleſtia, prout alii tranſtulerunt, vide
Proverb. c. I 2. V. 2 I.
99. Prout 2. Reg. e. 5§. V. 7. habetur.
* Juxtà Rabbinorum & Commentatoris noſtii
mentem videtur in iſto un puncta ſic ponenda
eſle: 210. D, ut ſenſus ſit: ab antiquo, conlſer.

de induſtria interfecit, qui etiam inter fici debuit 3

de ipſius homicidio voluntario teſtentur, ut is
ultimô ſuppliciò afficiatur, confer- hic Genel, e.
9. V. 5⸗ num. 14. & Sign.“

2

ſte roz, non interfectus eſt (ſententiâà judicis,) at-
Raſchi not. confer. & not. ad librum Pree. Jud- .“

102. MNempè: voluntarius homicida, qui aterum

ſed non interfectus eſt, quia defuerunt teſtes, qui

e Ule 10).
jacnocmk⸗
cadebet ipen
terimebahtel

eumgue pere

per eltoremn
ſetat, interen
gelerto⸗ 1ob.
iſte locus te
pers Maliu,
109. polemj
cit ague eull
Qraginta ſpl
ſtigah ue Gil
“ opera con
19 conttiali

103, Vigelget
Aium, qul
Diyiga conl
* Loci ihius
DL.
104, Zienlile⸗
tel. 103,
joß⸗ Lic weer
gebita Aet
Ptec. Jud
Deuteromec
OD h,
106. Det quea
nullæ erant
tract. Falm.
107, Terna
qui non e
quibus bic
teſtimoniie
Vitarum era
Iem comm
ſol.99, co
et, fol. 1
On
tum caltris

ueligencgeſem

Auod ie, lins
Verbum Ho.
chieti ſlan) s.
kel) manuiein,
1Octaſto, utobre⸗
nietjultoullin.

H

t)utinreniat con-
Cur autem egtecli⸗
euti dicitnrproret.
Antiquum autem
gie e
ltimprobitg:i⸗
ieſns, ge guonam⸗
rintetkeeitper et⸗
tteltes, guitelten⸗

Mentis judieis) d .

ue

——

4. V. 17. al. 14,. Wiqe
tad kbrum Net, ud,
gu0, id ell ler, Onſer.
n.
0 ilo henedilto, iwe:
enedicti, idque juxta
1, conler. gur dign,
ſie amtiquior munco,

us Cierumn, Daniel.7. .

Fein plerugue editio⸗
untoque 1910,
Ronticige, guialtetum
etinminterfti debi;
i deluefunt teſles, gui
Bntario teltentur, ut

1*

n,contet, ie Geneb ,

CAP. XXI.

rxODr. 75
que ille 103. non migravit in exilium ; aſt Sanctus ille Benedictus iſtos convenire fecit
in quodam Pandochæo, (ubi) is, qui per errorem interfecit, aſcendebat * per ſcalam S

cadebat ſuper eum, qui de induſtria homicidium perpetraverat eumque (caſu iſto) in-

terimebat; teſtes autem contrà illum, (qui alterum cadendo interemerat,) teſtatiſjunr

ceumque peregerunt reum, ut migraret in exilium, 104. deprehenditur (itaque) is, qui
per errorem inter fecerat migrans in exilium & alter de induſtria homicidium commi-
ſerat, interemptus eſt. 105,

Eod. verſ. 13. Et ztonftitnam tibi lotum] Etiam in-
deſerto, 106. ut eò confugiat, (qui per errorem homicidium commiſit; ſed quisnam ef

iſte locus refugii? nimirum caſtra Levitarum. 107. Verfſ. 14. S verò aliquis datA -
perâ molitus fuerit] Cur (iſtud hic) dicitur: quia dictum eſt: qui percutit virum &.

108. poſſem juxtà ſenſum literalem intelligere etiam ſervum * & medicum, qui interfe-
cit atque eum, qui miſſus fuit à Synedrio, qui interfecit per Hlagellationem 109. qua-
draginta (plagarum) atque patrem, qui percutit **½ filiumſuum & magiſtrum, qui ca-
ſtigat 110. diſci pulum ſuum, ut & hominem, qui errat, lex ſitaque hic) dicit: ſ verò da-

14 operà conatus ſit, non errans, (dicitur etiam hic:) contrà proximum ſuum; non ve-

106. Per quod Iracëlitæ tunc iter faciebant, ubi

10 conttà alienigenam, 111. (præfereà dicitur hic: jut occidat illum dolo, non (itaque

Cecc 2 intel -

103. Videlict, qui per errorem commiſit homici-
dium, qui in exilium migrare debuit, ſicuti iex
Divina conſtituit, vide Deuteron. c. 4. v. 42.
X Loci iſtius explicationem vide in notis nov
b. loc. .
104. Sicuti lex Divina conſtituit, prout num- an-
tec. 103. dictum eſt.
105. Sic uterque occultò; ſed juſt& Dei judiciò
debita affectus eſt pœna, confer, not. ad liorum
Prec. Iud. part. I. p. 106. a. fin. & b. princ. it.
Deuteron. cap. 19. erl. 19.n. 3 5. ac not, in 27*
Dar be Oc.

109. Prout verſu antec. 12. . c. haberur, confer.
hic tragfk. Talm. Joma, fol. 8 5. P. & Sanhedrin,
fol. 41. a. & fol. 69. a.
X Hebr. day, ſic tàm in Bibliis Buxtorf. quàm in
exemplati Hebræo, quòô uſus ſum, legitur; aſt
in utroque MSto, ut & in editione 'nan ne
habetur: 1 i, c. alienigena, ethnicu”s.
109. De hac vide Buxtorf. Præfat. in Abbreviatur-
& Mich. Dilherr. in Atrio lingu. Sanct. voc-
n, Dag. m. 179. S ſeqqu. =
XX“ Hebr. mna, in utroque MSte proeo legiturz
i. e. qui caſtigat. B
IIo. Hebr. .αααπä, de cujus verbi ſignificatione,

aullæ erant urbes, confer, num. ſequ. 107. item
tract. Talm. Sevachim. fol. 117. 2. JUMUMBÿ
17, Terna quippe caſtra erant, prima Iſralitarum,
qui non erant Levitæ, ſecunda Levitarum, de
quibus hic eſt ſermo; tertia, ubi tabernaculum
teſtimonii erat, ſecunda itaque caſtra, nempè Le-
vitarum erant locus refugii pro eo, qui per erro-
rem commilſerat homicidium, confer. Gur Arjeh!
fol. 99. col. 2. med. atque tract. Talmud. Mac-
cot, fol. 12. b. uti allegatur ad marginzm in

quæ huic loco convenit, vide R. Salom. ad Num.-
c. 12, V. 10. & ad Thren. c. 3. V. I. Cônfer. &
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 22 11.
111. Sive: ethnicum, AHebr. , nam qui alie-
nigenam occidit, ut & a0h i. e. adyvenam
inquilinum, is morte non mulctatur, quoniam
illi non ſunt proximi, nempè: aa a i. e.
filii fſœderis, qui ſunt Ilraelſitæ, confer. Lightfoot.
ad Matth. c. 5. v. 22. p. 253. edit. Lipſ. in MSto
1. etiam ratio iſta hic additur: 1)D ie i, e.

yn-n Rew' h. loc. coeteium de ternis Iſtaelita-
rum caſtris vide etiam Levite c. 13: V. 4 6 e 74.

quia ille non eſt proximus ejus.

intelligitur hic) ille, qui miſſus eſt à Synedrio nec medicus nec ille, qui caſtigat filium
ſuum & (magiſter, qui caſtigat †) diſcipulum ſuum qui etiamſi arroganter agant; non
(tamen id) dolò faciunt. Eod. verſ. I4. Ab altari meo] Si fuerit ſacerdos, (qui dolò

interfecit,) & voluerit operari facris, rapies illum (ab altari) ad mortem. * Verſ.

15. Et quipertutit patrem ſuum & matrem ſuam] Quoniam docet nos (lex) de eo,
qui lædit 1z, proximum ſuum, qui retributionibus; 113. non verò morti (obnoxius
eſt, ideò) neceſſe fuit dicere de læſione patris, quæ morte (punitur;) non eſt autem-
(lædens) ille reus, niſi propter plagam, in qua eſt tumor livens. 114, Eod. verfſ. 15.

Patrem ſuun & matrem ſuam] i. e. Authanc aut illum 11. Eod. vetſ. 1 5. Mortes

myriatur] (Nempè.) ſtrangulatione. 116. Verſ. 16. Qui ſuratus fuerit aliquem e-
umque vendiderit] Cur (iſtud hic) dicitur? (nimirùm,) quia (alibi) dictum eſt: ſi reper-
tus fuerit aliquis, qui furatus ſit animam è fratribusſuis, 117. non ego (poſſem juxtà

fenſum literalem intelligere aliter,) quàm virùm, qui furatus eſt animam; ſfœmina au-

tem vel obturatus 118. vel androgynus, 119. qui furati ſunt, unde probatur, (etiam iſtos
† HBebr. Wππan, ſic in MSto 2. legitur, ex cap, n. 176. & n. 177.
quo hunc locum ſupplere volui. 1II4. Aben Eſra ad Eſai. c. 1. v. 6. ſeribit, quod
*†X Vel: improbée agant, prout in Targum verbum a, (quæ dictio hic habe ur,) ſit plaga, in qua
, qucd hic habetur, per *α Cexponitur, in- congregatur fanies, confer. infrà verſ. 2 5. h. cap.
cludit enim Studium; non autem dolum, con-n. 1 2. & 1, eyit. dict. c. 24. v. 2 1. n. 67, item
fer. Buxtorf. Lexic. Chald. fol. 652. Gur Arjeh fol. 99, col. 3. princ. vide & not. in
XXX Confer. Ric Torath Cohanim & tractat. Tal. par r h. loc.

mud. Jevammot fol. 7, a. Sanhedrin fol. 3 5. b. I15. Nam particula copulativa: Vau, quæ hic in

& fol. 36. a. ſicuti ad marginem allegantur in textu ſacro habetur, interdum ro disjunctiva
S'n e h. loc. ubi vide etiam noisss. ponitur, confer. R. Salom. ad Exod. c. 12. v. 5.
* Hebr. mee 97, in MSto z. hisce præmiſſa num. 27. & tractat. Talmud. Sanhedrin fol. 84.
ſunt iſta: i c. cur (iſtud hic) dicitur? b. ſicuti ad marginem allegatur in na e
confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 84. b. & h. loc. ubi vide etiam notas.

Chullin, fol. 11, b. rI6G. Sive: ſuffocatione, Hebr. ban, de qua vide
312. Hebr. 7al, de hujus verbi ſignificatione vI. Mich. Dilherr. in Atr. lingu. Sanct. verb. 0 p.
de Buxt. Lex. Talm. fol. 69 9. confer. & Levit. 155 3. & ſeq. confer. & infrà n. 123.-verſ. 16. .
c. 24. V. ?2 1. I. 65. vVid. & infrà V. 244. h. c. n. 172. cap. & banhedrin fol. 94. b. .
113. Compenlſationibus, Hebr. P*ν. e ſatis 117. Prout Deureron. c. 24. v. 7. habetur, confer.
factionibus, quæ fiunt vel per pœnam læden. num. ſequ. 12 I. h. verſ. & n. 12 . v. 17. h. cap.

tis corporalem; non tamen mortiferam, vel per vide & not. in D'nof R5. loc. it. tract. Talmm.

mulctam aliove modo, confer. Levit. dict. cap. Sanhedrin, fol. 85. b.
24. v. 2 I. num. 66, nam qui proximum ſuum II3. Sive: occluſus, Hebr. ODunw, quo nomine
. . 1 .— . . . „. — . . . . 2 . ——, . . . 8 =
Ilædit, is renetur ei. ſatisfacere pro quinque rebus, in ſpecie intelligitur is, cujus membrum geni-
pro damno, dolore, neglectione, (rectius: ſa-tale in ventre occluſum & obturatum eſt, ſine in-
natione, Hebr. vid. Lightfoet. ad Matth. e. dicio, an mas vel fœ mina ſit, vide Levit. c. 1. V

5. v. 41. P. 2 84.) ceſſatione & ignominia, uti 3. n. 41. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 964. & D.

Buxtorf. alleg. fol. 699. ex Baba kama cap. 8. Wagen ſeil, Sot. p. 594. n. 3.

Y. 8. vide & vVerſ. 1 9. b. cap. n. 136. & V 2 5. h. - de

adducit, confer. & R. Salom. ad Eceleſiaſt. c. 10. 119. Id eſt: qui utriusque ſexus membra habet,

5776 ExXODI. CAp. xxI. —

iecomplen

Atcitot: gui⸗
ze, itumhz

eudi) len⸗

ſuerunt nece

utatuolt eu
Git, 111, 1
1
(Woles) ten,
maledirerith
B06,) Cafnd
doclor putat
Cur iKudhi

=
ge hoc dide
Wagenlei.

2 Hebr. r)

3d: V)
ſum à Ndi0
guntur: N
pons N
Uum Paritlu
ſem intell
heocdatur rin
V.7.) Neit
bi genetalil
mo intellig
121. Contef.
notata fum
NN Hebr.
MSto 1. le
habetur: v.

n1. Ante ve⸗

fer. hix trad
ut ad marg
Commentar,
777.. Conter. 6
otata ſunt,
A eri, ca

ueragent en
Etdo, (Ouidel S

hortem ,
5*
endt er) leeo
)mor t! ob
1) noneſtaut
6. Lod. verſ

evelli. Mone⸗
tu ſenit aigtene.

licumeltl lepet⸗
90 (poſſemjux

wam; feminaad.

dbatuttiamiſiot
hie
— —

ONie
e,.

1..5. ſciibit, gnld
be n)lt adt in AnA

n intch erl 15,,cih.

14. V. 21 ,h, Sitem
Prine, fice A not in

ia: Vau, guæ hicin
dum oro disenctira

n. d d c 11. ,.
ud. Fendegtin kol, 34,.

egatur n e

flebn vn de gin ile

gu Zanct, Vetb. .

a n. 11 3,gell, IGih,

.V.7. habetut, conten⸗
Xn. 11 e F. 17,),ca.
ohloc, it,track Talm.

DEV, quonomine
cujus meimbrumgenl⸗
Obtutatuch elt iine in⸗

CAbP. XKMI.

hie comprehendi?) lex (hic) dicit: qui furatus eſt hominem eumq; vendidit * & quia hic

Nin b lit ab.

ſetus membr⸗ e⸗

4

EXODI. 7

dtcitur: qui furatus eſt &, non (poſſem ego intelligere,)niſi eum, qui furatus eſt &π

i. e. virum; qui (autem) furatur feminam, unde probatur, (etiam iſtum hic compre-
heudi?) lex dicit: & qui furatur animam, 120. quapropter duo iſti (S. Scripturæ loci)
fuerunt nece ſſarii, 121. ut, quod in alio deeſt, alius declaret ** (& ſuppleat.) Eod-
verſ. 1 6. Et deprebenſus fuerit in manu ejus] Dum (ſcilicèt) videruntillum teſtes, quòd
furatus ſit eum (hominem) illumque vendiderit & deprehenſus ſit antè, quàm vendi-

dit. 122. Eod. verſ. 16. Morte moriatur] (Nempè) per ſtrangulationem 123., omnis
mors, quæ dicitur in lege (Moſis) abſolute, eſt ſtrangulatio; 124, ſeparavit 125. autem
(Moſes) rem & ſcripſit inſuper (verſum iſtum.) qui furatus fuerit aliquem, inter (ver-
ſum illum:) qui percuſſerit patrem ſuum & matrem ſuam & inter (verſum iſtum:) qui

maledigerit patri ſuo &c. ac videtur mihi, 126. eſſe diſſidium (hac inre inrer Rabbi⸗
nos,) dum doctor unus exiſtimat, æquiparari verberationem maledictioni; aſt alius

doctor putat, non æquiparari. Verſ. 17. Qui maledixerit patri ſuo 127. ac matri ſuæ

Cur (iſtud hic) dicitur? (nempè:) quia illa (Scriptura alibi) dicit: ſi UN& UWN i. e. a-

Coeoecc ⸗

liquis

de hoc vide Buxtoff. Lex. Talm. fol. 13 3⸗ & D.

Wagenſeil. Sot. p. 4 5 8. n. I1.

* Hebr. )op V'k, hæc & qua ſequuntur, usque
ad: O A i. e. & qui furatur animam, ab-

ſunt à MStO I, contraà in eodem pro illis hæc le
guntur: Sup aan ypv n e e
wWPNNN NH D ee. ee i. e. forfitän et-
iam parvulus, qui furatus eſt, ſuxta ſenſum litera-
lem (intelligendus eſt 9 lex dicit: ſi depre-
headatur vir, qui furatur animam (Deuter, c. 24,
v. 7.) ut ex oludet parvulum, (quapropter duo f

iſti &e. prout in textu ſequitur.)

IZo. Sicuti Deuteron. cap. 2 4. verſ. 7. habetur, u-.
bi generali nomine: ) i e, animæ omnis ho.

mo intelligitur.

121. Confer. quæ paulo anté num. FI 7. b. verf.
notata ſunt, vide & not. in pen m h. loc.
XK Hebr. 17) i. e. manifeſtet, detegat, pro eo in
MStoO I. legitur: ari i: e. fcripſir; in MSto 2.

habetur: PHi. e, exponit.
I22. Antée venditienem, ſic juxtà Hebræum, con-
fer. hir tra Rat. Talmud. Sanhedrin fol. 98 yro

nit ad marginem allegatur in pan ne ſuper :
Commentar. Raſchi h. loc. ubi vide etiam notas.
1T2 7. Confer. quæ ſupra num. 116. verſ. anter. 1.

notata ſunt, & Sanhedrin fol. 94, b. confer, & not.

124. Sive- ſuffocatio, vide dict, num, 116., & Buxæ
torf. Lex. Talm. fol. 79 7

12 5. Et quaſi interſec uit, ſejunxit, Hebr. obee ie
e. ſeparatidnem fecit; cœterum omnia iſta, quæ
hio ſequuntur usque ad verſ. 17. h. cap. verb: qui
maledixerit patri &cc. abſunt à Bibliis Buxtorfia=⸗
nis Hebraicis, ut & ab utroque MSto; habentugz
autem tam in exemplari Hebraico, quo uſus ſum,
quam in editione Enpan ine, ubi Hebræa ſic
leguntur: Pa E&ν ann . ane een DDe
l
h en eweehn nn ne ern n en i
vνh ν Un) confer. verſ. ſequ. 17. n. 127. a G
not. in π en oY b,loc. ubi etiam tract. Talme-
Sanhedein fol. g5. ad marginem allegatur.
126. In LKX. verſione duo iſta com mata ſive ver-
ſus, nemp& 1 5 & 17. qui de verberatione & ma-
ledictione parentum agunt, etiam immediat&:

conjunguntur, ut & in Vulgata Latina.
127. Hic fit continuatio notarum Raſchianarum
in Bibliis Hebraicis Buxtorf. cœεtera autem, nem-
p& à verbis: ſeparavit autem & c. usque sd: neN
æ qui parari, abſunt à Bibliis Buxt. uti jam num. an=
tec. 12 5. dGictum eſt, confer. hic tract, Palm. Kid-

duſchin, fol. 30, boꝛ:.

578 EX

0DI. CAP. XXI.

— — .

liquis maledixerit patri ſuo, 128, non mihi*

aliter in mentem mihi veni
(aliter in mentem mihi veniret, cogitare,)

niſi Ni. e. virum, qui maledixit patri ſuo; aſt fœmina ſi maledixerit patri ſuo, unde
P⸗ . . . .. .. . ..1. 24 2
robatur, (etiam iſtam includi ac pœnæ legitimæ ſubjici?) lex (hic) dicit: qui maledi-

. . 1 . 1 . — X * 8. —
Xerit patri ſuo & matri ſuæ, ſimpliciter (& abſolutè, )ſive mas ſive fœmina fuerit, quòd

ſi ita eſt, * cur dicitur: 1 R& i. e. vir ſi maledixerit; 129. (nempè hoc ideò dicitur,.) ut

excipiatur parvulus.

Eod. verſ. 17. Morte moriatur] (Videlicèt) per lapidationem,

130. in omni (S. Scripturæ) loco, ubi dicitur: ſanguis ejus ſit ſuper illum, 131, lapi
datio (intelligitur,) ſtructura 132, autem generalis, (quæ aliis communis eſt habetum
in illo loco, nempè:) lapidibus lapidabuntillos, ſanguis corum ſit ſu er illos; 133 ⸗
eo autem, qui maledixit patri ſuo & matri ſuæ dicitur: ſanguis ejus ſir ſ er illum ¹ .
Vetſ. 18. Si rixati fuerint viri] Cur (iſtud hic) dicitur? (nempè, 9 quonian (alibi) di-

Rum eſt: oculus pro oculo,

13 5. non diſcimus (exinde) niſi pretiummembrorum ejus

(ſcil. hominis .) ſed ceſſationem* (ab opere) & ſanationem 136. exinde non diſcimus

idcircò dicitur (hic) Sectio iſta.

Eod. verſ. 1 8. Sed eeciderit in lelctum] Juxtà Largum

ejus (hæc eſt explicatio: & ceciderit in ceſſationem (ab opere, id eſt:) in morbum, qui
ceſſare facit illum, (qui percuſſus eſt,) ab opere ſuo. Verſ. 19. buper baculam ſaum

Super ſcipione ſuo 137. & viribus ſuis. Eod. verſ. 19. Innocens erit, qui percuſit ]

Sed

12 8. Preut Levit. cap. 20. Verſ. 9. habetur, confer.
& Levit. «. 24. V. 21. n. 60. & verſ. antec. 16. n.

117.
„ Hebr. V & hæc & ſequentia , usque ad cunds
FPn i. e. aſt ſœmina, ſi maledixerit &c. ablunt
à MSto ?z
XX Hebr. hoc & quod ſequitur nsque ad nyd en
1. e. morte motiatur abſunt ab utreque AiSte.
129. Sicuti Levit. dict, cap. 20. verl. 9. habetur.
130. Conter. bic præ aliis Mich. Dilherr. in Atr.
lingu. Sanct. verb x p. 1 53. & ſeq.
1 31. Proht habetur Levit alleg. cap. 20. verſ. 9.
cker. cap. ſequ. 22. V. 1 8.⸗ Sign. *
132. ive: conſtructio principalis, Hebr. 2⁸ a,
quo nomiine bic intelligitur locus præcipuds, qui
in S. Scriptura continetur, gX duo alii leci expli-
cationem ac declarationem fuam delumunt,
cCconkter. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 318.
133. Sicuti Levit, cap. 20. V. 27. habetur, confer.
hic Torath Cobanim ac Mechilta, ſicuti ad mar.
inem allegsntur in n-
mentar. Kaſchi b. loc.
4. Proùt Levit. dict. cap. 20. verſ. 9. habetur,

ſuper Com. 4
& not. in bnon DWh. loc. ut & Mechilta, uti
ibidem ad marginem allegatur, confer. & tract.

Talm. Baba kama, fol. 90, b.

* De ceſlatione & ſanatione hic ſolum agitur, aſt

rwa eyv i, e. dolorem & ignominam diſcimus

Scripturæ, ſic in not. m'nan nov h. loc. vid
verſ. 24. h. c. Sign. *

I136. Vel: curationem, ſic dictionem hie inter-
pretor, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2279.

2 .. cah, n. 176. it. Lightfoot. in Matth. cap⸗
5. verſ. 41. p. 284. edit. Lipfſ. confer. & Mechil-
tay ficuti ad marginem allegatur in benn h.,

vide & ſuprà verſ. 15. h. cap. n. 11 3. & infra v.

137. Dictio &na ſignificat ligaum, ſuper quo in-

fol. 100. col. 1I. princ. ubi dicio va, quæ hic

tegritas, confer. R. Salom. ad Plialm. 119. v. 97.

13
Confer. Kiddulchin fol. 30. b. er lapidatio hic
intelligitur.

Talm. Ketubhot, f. 3 3. b. & Sanhedrin, fol. 7 8. a.

Fednumin
ocettekie

13 5. Vide Levit. cap. 24. verl. 20. confer. tracte

Te nDWAPYNi, e. ex aliis iectionibus ſive ocis

loc. ubi vide etiam notas, confer. & Numer. çap-

frmus ſe ſuſtentat, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol.
276, & ſeq. item Gur Arjeh fol. 99. col. 4. fin. &⅞

habetur, exponitur: priſtina ſanitas & virium in-

00. M.

ſeſtutmn ſia,
ipercbliit
21 J.
ereblior.
cellatonen

Altimant 4

Giret cucum
edigzipler
ejus propter.
00, Verl. 19.
ſolretmercee
an De ſern
lit guia pect
uum pollie
ceſit (lem

s, ſed veni

139, Ziezebt
ſgniicaion
foltis: 4)
Pfel 5
nempe: oec
nie videlur-
139. Namn I
terum inter,
Detur, qui
na liberand
pretium ſon⸗
fer. Gur Aſje
Hebr. vy
w ,
.

140. Determin

judices ſie
terpfetor.
141, Id elt:
letepit, ſent
iens ſiye l.
peem abſci⸗

z alil

(4). AI.
ſennteh ogitere)
tartifuo, unde
lclt: gui maledi.
winakberit, Jud
ideo cieitn) .
erlepidgtionen,
Ullum, 131, lai.
bunis el habetur,
perillos 33, de.

ftſüpertillun . 1.

niam (albi) di.
nmembrorumejts
nde non diſcimm,
uriTupum
) in morbum, qui
Peraulum ſun]
Gnin qgui zeriſte
ded

.

Vetl. 20, chnler, trac. .

, b.
ehie ſolumgiur, t
igneminamn dlleimus
is lectionibus ſie oeis
un Vr h lor. zic

lidionem Mie inter⸗
Lex. Talm. fol. 2279.,
,cap. 113,K inlta ,,

ttoot, in Matih, ce⸗

Lipl conlen Mechil⸗

egator indnn wob,

conler & Nummer a,.

tligeum, ſuher guoln⸗
untort, Let. Taln fo.
n lol 99.c0l 4 n AH
dididlio , gue hie
ſnalanitas & vilium in⸗

ad länm, 119, ..37.

c, t Mechilt, i

,atur, contet. & ttalt,

zanhedtin, 70,, P

Sed num in mentem tuam venit, ut interficiatur 138. is, qui non interfecit? 139. ſed

docet te hic (Scriptura,) quòd obligentillius, (qui percuſſus eſt, vulnera,) donec mani-

feſtum fiat, utrum is ſanitatem fit recepturus, atque hic eſt ſenſus literalis: (nempè:
quando ille ſurget & ambulabit ſfuper baculo ſuo, tunc innocens (ſive impunis) erit is,

qui percuſſit; ſed, quamdiu non ſurget iſte percuſſus, non erit innocens (ſive impunis)

percuſſor. Eod. verſ. 19. JZ. untummedö &‿ationem ejus] (Dictio Uνμ hic notat)

ceſlationem operis ejus propter infirmitatem, & ſi abſciderit manum ejus aut pedem,

. * . »* . . » * 4 4 »* 4 4
æſtimant 140. ceſlationem ejus ab opere propter infirmitatem, perinde ac ſi ille cuſto-
diret cucumeres, nam etiam poſt infirmitatem 14 non eſt ille idoneus operi manus ac
pedis; ipſe verò (percutiens) jam anteà dedit ei (percuſſo) pretium manus ejus & pedis

ejus propter illius damnum, dicitur enim: manum pro manu, pedem pro pede. 142. E-

od. verf. I 9. Et medendo ſanari curabit] uxtà Targum ejus (interpretatio eſt iſta:) per-

ſolvet mercedem medico. 143. Verſ. 20. Si pereuſerit ſervum ſaum aut ancillam ſu-

am De ſervo Chananæo loquitur Scriptura, vel (forté) non, niſi de Hebræo? lex di-
õäs ⸗ . . * .—çA· . . 1 - . .
cit: quia pecunia ejus eſt, 144. quemadmodùm (igitur) pecunia ejus ab ipſo in perpe-
tuum poſlidetur, ita etiam ſervus ejus, qui ab illo in perpetuum emptus eſt, 165. & ee-

ce fuit (ſervus iſte percuſſus) ſub regula iſta: qui percuſſerit aliquem ita, ut moriatur;

146, ſed venit (hic) Scriptura & excepit illum à regula, ut (percutiens) judicetur judi-
13 9. Sic verbum M, quod hic habetur, pPasſivà
ſignificatione interpretor, punctis ſcil. hoc modo
poſitis: 4, nam ſi puncta ita ponantur:
" vel activam haberet ſignificationem,
HM nemp?: occidet, id, quod huic loco non conve-

nire videtur. N e e a. † hertum cuſtodit, V
139⸗ Nom ille mortispœna eſt afficiendus, qui a . in , ur ubi vide Ras
Btum iaterfecit Licuti ſupra verl. 12. b. cap. ha- 47: Scit intta r. 24. H. c. habetur, ubi vid .
betur, qui itaque non mrerteln i amatiemi⸗ 1I43. Conker. hie tract. Talm. Berachot, fol. 6e. a.
. dus eſt Nceſlationis & ſanationis SS . . —
na iberandusen, modo eſe ahern con-† & Bava kama fol. 84, a. & 85. a. b. ſicuti ad mar-
FaeGur ounee as, 0 . Rine ALinem allegatur in naI meus b. loc, ubi vide
& ſequentia „ usque ad: ee
* Hebr. yVO —h hæc & fequent » us 4 1I44. Proht verſu ſequ. 2 I. H. c. habetur.
& i, e, aàc ille, abfunt à MSto I, led ma E e .
445. Vel: qui in perpetuum ab ipſo poſſidetur,
K. . 5ä . Ie.
140. Determinant, decidune, pronunciant, (cil. † nen itaque loquitur hic Scriptura de ſerro He-
tert fetor. modòô annis ſervit, uti feprà v. z. h. c, habetur.
141. Id eſt: poſtiquàm ſanatas eſt vei ſanitatem /146. Sicuti ſuprà v. 1r2. h. c. habetur, Regula alu=
termn illa generalis eſt, unde etiam fereus ſub illa

rec epit, ſenſum hujus loci eſſe puto, quod percu em la e tlain ere
tiens ſive lædens hoc calu, dum vfeil. manum vel viderur comprehenſus eſſe; ſed exeipit hoc loco
Scriptura ſervum & ancillam.

iam pretium ceſſationis ab opere propter debili-
tatem, videlicèt pretium cuſtodis cucumerum.
qui, quamvis manu aut pede careat; cueumeres
tamen & hertum cuſtodire poteſt, iſtius modi
igitur hominis læſi pretium determinabunt judi-
ces tantum, quantum eſt ejus, qui cucumeres vel

edem abſcidit, non ſolum pretium manus vel pe
dis abſgiſſi præſtase debeat læſo; ſed præterea et-

590 ExoOPDI
ciòô unius diei aut bidui, 147. quòd ſi non mortuus fuerit ſub manu ejus; ſed tardaverit-
de tempore in tempus, 148½, dimittitur (vel abſolvitur percuſior.) Eod. verſ. 20. Ba-

culs] De qualibet re, quæ idonea eſt ad interficiendum, Scriptura loquitur, vel (forſi-
taàn loquitur Scriptura) de illa quoque re, quæ non eſt idonea (ſive apta & ſufficiens)

2d interſiciendum? lex de Iſiaelita (ſic) loquitur: & ſi lapide manus,* quò morietur,

percuſſerit illum, 149. nonne iſta ſunt verba comparativa
Propter Iſraelitam „utpote qui eſt res gravis ,non reus fit, niſi illum percuſſerit iſta re,
quæ idonea eſt ad interficiendum, ut & propter * membrum (læſum vel abſciflum,)
quod idoneum, (vel ſufficiens) eſt, ut moriatur per iſtam percuſſionem, nonne multo

magis (id locum habebit,) ſi quis ſervum, utpote rem leviorem percuſſerit? 151. Eod. v.

20. Vindicando vindicabitur] ( DP' i. e. vindicabitur, nempè) morte gladii, & ſic illa

(Scriptura) dieit: gladium — PpP i, e. vindicantem ultionem fœderis. 152. Verſ.

2 1. Veruntamen ſi diem unum aut biduuus perſtes fuerit, non vindicabitur] Si propter-
unum diem ipſe (percutiens) dimittitur, propter biduum nonne multo magis? (ita ſa-

nè eſt;) ſed dies (iſte hic intelligitur) qui eſt = P, 153. ſed quisnam ille eſt? (vi-

delicèt) de tempore in tempus. 154. Eod. verſi 2 I. Non vindicabitur, qquia vetunia e-

jus ſt Ecce alius, 155. qui illum (ſerv um )percuſfit, etiamſi ipſe (ſervus) tardaverit (ſi⸗

Ve

ut quoad ſervum percuſſum talis ad hibita fuerit
res vel tale inſtrumentum, quod idoneum ac
ſufficiens eſtad mortem adterendam? confer.
tractat. Talmud. Sanhedrin fol. 79. a. futi in
'ne allegatur b, loc. ad marginem.

147. Id eſt: ut in judicio ventiletur atque cogno-
ſcatur, an ſervus percuſſus unum diem vel bidu
um ſupervigerit, confer, hic not. in pan en
h. loc. it. tra , Talm. Sanhedrin, fol. 52. b. £
Bava kama, fol. 90. a. it. Bava batra, fol. 50: a.
148. Confer. quæ ad verſum ſequ. 2 I. H. c, num.
145. notata ſunt. 3. ⸗
R. Elias Miſrachi hic addit ac legit: n e
Yy 1i. e. aut inſtrumento ligneo manus, ſic in

ſeil. Sot. p. 9 1 5. n. 3. & p. 9 16. item Gur Arjeh
ſol. I00. Ccol. I. med. & Mechilta, fſicuti ad mar=
ginem allegatur in p n h. loc. .

CAbp. XXI.

2150. (videlicèt) ſicuti aliquis

152. Vide Levit c. 26. v. 2 5. confer. & D. Wasgen

notis Raſchianis editionis 'nan mnz hic un-
cinulis incluſum habetur.
149. Prout Numer. c, 35. V. 17, habetur, ubi vi-
de not. n. 22.
15%. Juxtè Hebræum: verba gravis & levis, id eſt:
annon verba iſia continent argumentum à majo-
ri ad minus? S
KX Hebr. Anie 79iſtud & quod ſequitur, ueque ad:
AN/- i. e. per iſtam percuſſionem, ablunt à
MSto 1. & pro illis ſic legitur: Naea ,
„ e a e i. e. (quæ idonea eſt) ad in-
terficiendum per (iſtam) percuſſionem, etiam

in ſervo, qui res levior eſt, nonne (multo) magis

(id obtinebit.) ͦͦJMVe
11. Seniſss eſt: nonne multo magis requiritur,

153:- Ideſt: tanquàm biduum, Rabbini autem

dictionem iſtam u non ſolum de biduo;
. — 1 . . . » . . —
ſed etiam de longiori tempore intelligunt, con-=

fer. R. Salom. ad Geneſ. c. 24. V. 55:& ad Le-

Vit. c. 2 5,. V. 29.

154. Contfer. quæ ad verf. antec. 20. h. c. num.

I4 8. notata ſunt, item Mechilta, ſicuti ad mar-
ginem allegatur in pam nev h. loc.
155. Qui ſcil. non eſt dominus ejus, & cujus pe=
cunia non eſt ſervus. qui percuſſit N& day i, e.

ſervum alienum, ſicuti in Gur Arjeh fol. 100,.

col. 1. fin. & col. 2. prine. habetur, vide &— 10t.
in n- n . loc. confer. & tract, Talm.
Bavakama, fol. 90. 3. & Ba a batra fol. 50,ae b.

elpetlezl
2 Mllmhe
tefe pforim

loco⸗)ne ſot
Alteq ann
1e. ollenſio
vet 22. Mu
. to, nimürün
164, Ut Alli
22, Mallaua
(Ferbum V.
fum centum
(ecunie)e

ebr. not
jb. Rctio de
leryus ille pe
ſenzi domminn
Po.
7. Conlet.
& Dara kam
.loc. Ut & h
Alegaur,
151. Dire: im
locohabetur
(l. 4. 2.
159. Fiemti Dis
160. Prolt erd
161. Fige: alit
RV. 14.

² Wonalten!:
Pam ell: d
Tum (vice lu
tum, ſicin no
MuIn. ſegti
4 Hebr.
) e i.
I61. KAre: en
AIr hie habe
Mn uam d

deledtercerent.

ogbitut rel ſorl.
enns Klaftcien)

InAe,.
ud morietl,
lcet)ſen

lemm, nonnemulto
lerit, ,n, Eod
Ve
e glaci & lcill

kefl. 162, Ferl.

lio magis) (ltaſt.

narnilleelt) (vi⸗
tur, uis eluri⸗ 4.
g) tarigrenitſſ.

—
mtalisad hibita tuetit
, quod idoneucn
derendam? (onfet.
in fl. ,9. a ati in
loc,ad maginen.
conſer. & D. W. gen⸗
916, iem Gur Aljeh
ethilta, ſcuti ad mar⸗
Pov heloe,
um, Rabbini zutem
