Zer. Trifol. Orient. in not. h. loe. Lit, O. it.’ D.. a Na een. en N i. e. quia huc us-
Maji Theol. Jud. Loc. 5. p. 9 1I. que non benedicta fuerunt animantia, donec ve-
(165.) Nempe: cap. ſeq 2. V. 8. & v. 21. & 22. niret Noahus, vid. infrà Geneſ. c. 9. v. 3. n. 4. &
ubi vide not. n. 50. & n. 55. conſer. hic Schab- not. in 1πο gh. l. confer. Sanhedrin, fol. 59.
bat, fol. 111. col. I. ac jevammot. fol. 65. col. col. 2.
2. ac Gittin, fol. 43. col. 2. it. Kidduſchin, (169.) Una, pariter, Hebr. t, nimirum tam homi-
fol. 35. col. 1. nes, quàm cœtera animantia.
(166.) Nam pro? wan legendum rwaa numeroplu- (1 70.) Videlicet: etiam animalia, vide in fr. Geneſ-
rali, ſicuti & verba antecedentia ejusdem nu- c. 9. V. 3. ibique not. cœterum de præceptis Noa-
meri pluralis habentur, ratio, cur litera Vau o- cho datis vid. Joh. Hoornbeek de convinc. Jud. lib.
miſſa ſit, ab autore noſtro hic adducitur, con- 7.C. I. Ppag. mm.447. & lib. 8. c. 4. p. 5 5 2. 1it. D. Scher-
fer. not. in Snam e h. loc it. Jevammot, zer. Trifol. in not. h. llit. z. ubi plures autores ad-
fol. 65. col. 2. ac Kidduſchin, fol. 3 5. c0l. 1. it. ducuntur, confer. & liber Prec. Jud. p. I. p. 9 8. b.
Sanhedrin 5 fol. 59. b. med. & parte2 p. 8 5.b. fin. it. D. Wagenſeil. Sot. p.

167.) Excurſatrix, hinc inde currens, vagabunda,, m. 75 I. & pP. 12 19. 6 Gur Arſeh. fol. 6.0l. 4.
7)) 2 . 4

Germ. Eine Auslaͤufferin/ id enim dictio a med. ac not. in a m h.loc.
hic ſigniticat, R. Joſua in Rabbos, Seder d (171.) Nempe: operibus creationis, ut ſi Iſraë⸗
fol. 297. c. d, vocat ejusmodi vagatricemx' lita

20 QGENESEOS.

Iſraelitæ in ſe reciperent quinque (172.) libros (173.) legis (Divinæ;) alia expoſitio
(verborum iſtorum:) ν ) i, e. dies ſextus, (nempe:) omnia ſuſpenſa erant
ac ſtabant uſque ad diem ſextum (ꝰ) is eſt ſextus dies (menſis) Sivan, (174.) qui
promulgationi legis deſtinatus fuit. (175.) .

Erl. 2. Et complevit Deus die ſeptimo] Rabhi Simeon dicit: homo mortalis,

(I.) qui non novit tempora ejus (diei ſeptimi) illiuſque momenta (*), opus
habet, ut (aliquid) ex profano addat Sancto; aſt ("*) Sanctus ille Benedictus,

qui ſcit tempora ejus (Sabbathi) illiusque momenta, (diem) illum exactiſſimè (2.)

ingreditur, ac videtur, quaſi ipſe (Deus) eodem illo die (3.) perfeciſſet (opus creatio-
nis;) alia explicatio: ſicuti mundus indiguit quiete, (ita) dum venit quies, perfe-

CAP. II.

ctum & abſolutum fuit opus, (4.) Verfſ. 3. Et benedixit] i. e. Et ſanctificavit

-7

(Deus.)

litæ non reciperent legem, ipſa (c eationis ope-
ra) WMa , d i. e. reverterentur ad ina-
ne & vacuum, ita in Gur Arjeh fol. 94. col. I.
med. .
(172.) Nam litera π apud Hebræos numerum
qvinarium denotat, confer, not. in a n,
h. loc.
(173.) Hebr. NWν H i. e. qvinqve qvin-
tas vel qvintanas legis, ſic judæi vocant qvin-
qve partes ſeu libros legis Moſaicæ, confer. Buxt
Lex. Talm. fol. 79 1. & Exod. c. 3 0. verlſ. 15.
— n. 36.
C) Gonfer. hic tract. Talm. Avoda Sara, fol. 3. a.
& fol. 5- a. & Schabbat fol. 9. a.

(174.) Hebr. Pis menſis Majo noſtro maxima ex
parte reſpondet in notis Raſchianis editionis

n poſt vocem ipn hæc uncinulis
* 11
incluſa atqve addita ſunt: -pda ν e ded
2ðð

rte Wνπυ en r en nn ien

bn ν i. e. alius codex (hic habet:) qvod
ſexto die (menſis) Sivan, qvo Iſraelitæ accepe-
runt legem, firmatum fuerit totum opus crea-
tionis primæ & perinde reputetur, ac ſi tunc
mundus fuiſſet creatus, & hoc eſt, (qvod hic in
textu ſacro dicitur:) dies ſextus, qvoniam iſte
dies fuit ſextus (menſis) Sivan, eadem, qvæ hic,

(17 5§.) Menſe enim tertio ab exitu Iaelitarum lex

fuit data, Exod. c. 19. verſ. I.
(1.) In Hebræo: – Wn i. e. caro & ſangeis, ſie
Rabbini vocare ſolent hominem mortalem, car-
ne & ſangvine veſtitum. .
(*) Hebr. Pya' Rny, MsStum Erff. 1. & 2. ha-
bent: yNN 1y i, e. tempora & momen-
ta, ſic etiam paulo poſt in fisdem Mstis legitur.
(**) Hebr. 7a, ſic in MSto Erffurt. 2., hic ſup-
pletur.

(2.) Hebr. yOA. Oi. e, tanqvam filum capilli,

i. e. accuratiſſimè, præciſè, ſic & Germani Haar⸗

klein eadem ſignificatione uſurpare ſolent. on-

fer. tract. Talm. Schabbat, fol. 11g. a. it. Roſch
haſchana, fol. 11I. a. & Cholin. fol. 60. a.
(3.) Confer. hic Gur Arjeh fol. 7. col. 1. med. &
.not. in a r h. loc.
(4.) Vid. tract. Talm. Megilla, fol. 9. a. confer. &
liber Prec. Jud. part. 2. p. 69. b. princ. it. Tracta-
tus Gallicus, qvi inſcribitur: Defence des Semi-
mens ſur l' Hiſtoire Critiqv. Lettr. 17. pag. m.
43 3. ubi hodiernum exemplar Maſorethicum, in
qvo legitur: die ſeptimo, præfertur codici Sa-

maritano & LXX. interpretum ve ſioni, qvæ ha-

bent: in ſexta die, vid. & Gur Arjeh fol. 7. col.
I. fin. ac D. Wagenieil. Tel. 19. n. p. 9. & 9. in

habentur etiam in nova editione Berolinenſi.

Nizzach. it. not. in a a h. loc.

CAl. I.
Deus)ben
lelcendeb⸗
Gebat) pan
jet; ()
Deui ij fu.

qveketlen

dichelunt ſ
eajguanea
omnia cteat
e) =
— Domi
fi)forma

6 Hebr. Wy
yhæ parten
Fubiplun⸗
1. 16.
6)Kivegupſe⸗
11 uberun,
celanu dupl.
tut: Sron
GII Mo
b, nempe:
ſid, Exocd d
cofer not,
lfol. e col.
lloe tamen
inGur Aten
1nW Py
ha dichumn
60 Umphalin h
Fobis iſlis
n)it kaere
rd e
W Arje
er alna ib⸗
thi epde⸗

.D
mumid lc
not. nN 1

(io) Delſe lib⸗

blioth Npdin
11.) Conler .

CN

1enpoliti⸗
henla erant

74) di

9 mottälis,
4 ) opus
Benedicue,
illime (1)
ls creatio⸗
ies petke
andtihcavit
(Deus))

—

jelitarom lex

9& ſangerisſie
nottalein, eal⸗

E 1. & 1. hi-
ra & momen⸗
MAStislegitur⸗
lt, 2. hic ſap⸗

flum capilli,
ermani Hat⸗
elolent. (0n-
.a 1. Nofeh
l. 60. ²,
ſol. 1, mes.

9.u conker.
enceges dehll⸗
ſorethicummyln
tur colici de⸗

ſoni, qreln.

jeh ſol. .l⸗
“ 9. & geln
loe.

(S.) Hoc tamen ſub examen ac cenſuram vocatur

(11.) Confer. c. antee. 1. V. 24. ibiqyve not n. 122. 1

CAbP. II. GHENESEOS. 21

(Deus,) benedixit ei (Sabbatho) in Manna, etenim omnibus (aliis) diebus ſeptimanæ
delcendebat illis (Iſraêlitis) Homer (5.) per ſingula capita; die autem ſexto (deſcen-
debat) panis duplus (é.) eumque ſanctificavit in Manna, ne iſtud penitůs deſcende-
ret; (7.) textus autem iſte ſcriptus eſt de futuro. (8.) Eod. verſ. 3. Quod ereavit
Deus, ut fateret] Opus, quod fieri debebat in Sabbatho, ( 9.) duplicavit (Deus) illud-
que fecit ſexto (die,) ſicuti exponitur in Bereſchit Rabba. (10) Verf. 4. Mæ] Quæ
dictæ ſunt ſuprà (ſcil. generationes cœli & terræ.) Eod. verſ.- 4. Generationes cali &
terræ, quando creatæ ſunt, in die, quöô ſecit Dominus] Docet te (hic Scriptura,) quòd
omnia creata fuerint primo die; (I1.) alia explicatio (verborum & a, nem-
pe:!) — &Aà (*) i. e. per (literam) / creavit illa, (12.) nam dicitur: per
— Dominus formavit (13.) ſecula, ( 14.) per duas illas literas (15.) nominis (Di-
Vini) formavit duo ſecula, ac docet te hic (Scriptura,) quòd mundus iſte creatus ſit
62 Hebr. y, eſt menſuræ ſpecies, qvæ decimam vide & not. in mar mo h. loc. it. Joma, fol.
Ephæ partem continet, vid. Buxt. Lex. Hebr. voc. 54. b. ac Menachot. fol. 29. b. it. Chagiga, fol.
a ubi plura de menſuris, confer. Exod. c. 16.) 12. a.
v. 16. WRDMBD (*) Baſil. editio habet: a, res eadem eſt.
(6.) Sive duplex Hebr. 7 Srh uti Exod. c. 16. v. (12.) Reſpicitur hic ad nomen quod Judæi
22, habetur, LXX. verterunt: 74 erræ ir Xa, ne- communiter exprimunt per 6. confer. num. 15.
ceſſaria dupla, Vulgata: cibos duplices, alibi dici h. verſ.- 4. & Martini Pug. Fid. Part. 3. Diſt. 2. c.
tur: S' 7 i, panis bidwi, vid. Exod. c. 16. 8. n. 1. & Galatin, de Arcan. Cath. Verit. 1. 6.
6. V. 29. . . “ðè . . . . c. I 1. .
G.) In MSto urff. 1. & 2. hic additur: dAa i. e. in il- 13.) Ita hic ex mente Rabbinorum vertere volui
la, nempe: die ſeptimo ſive, Sabbatho, de qvo locum, qui Eſai. c. 2 6. v. 4. habetur; affingitur
vid. Exod. dict. c. 16. v. 2 6. ibiqve Raſchi not. :

. c. 16. V. 2 G. autem alia punctatio voci e, quæ Eſai. dict.
confer. & not. in or νh. loc. ac Jalkut Part. loc. habetur, ut ſignificet formationem à rad.
1. fol. 5. col. 3. med. X) i. e. formavit, quò expoſitio, Rabbinorum
menti conveniens, eliciatur 3 ſed verior iſtius loci
ſecundum hodiernam punctationem Maſorethi-
cam interpretatio eſt iſta: in ah ehova (Domi-

in Gur Arjeh fol. 7. col. 2. med. confer. & not.
in a Oh. loc. aliud ex emplum zara r
wa dictum, vide infra v. 14. h. cap, n. 73 no) rupes ſeculorum eſt, confer. not. in rmus
(9.) Emphalin hic quærunt Judæorum magiſtri in pwaan h. loc. ut & jalkut Part. 2. fol. 46. col. 2.
verbis iſtis ν7nνv(D .N&α⅜Wdd. e. quod creavit (De- med.
us,:) ut facerer, uti hic ſeriptum eſt, non vero (14.) Hebr. Sniny, uti Eſai: dict. c. 26. v. 4. ha-
ONNππι1. e. qvod creavit & fecit, vide plu- bertut, nimirum, uti Rabbini exponunt, Syjy
ra in Gur Arjeh dict. fol. 7. col. 2. med. ubi in- n i. e. ſeculum iſtud præſens & N
ter alia ſcribitur ex mente Rabbinorum, quod ſeculum futurum, confer. infra verſ. 7. h. cap.
DTXMπ i. e. dæmones creati ſint veſpere Sabba- n. 35. N
thi hhnræ, âi. e. inter crepuſculum veſperti- (1 5.) Nempe: per , de quibus paulo antè dictum
numvid. Id. Gur Arjeh fol. 7r. col. 2. med. & eſt; ſtatuunt autem Rabbini per literam mun-
not. in a r„h. loc. . dum præſentem eſſe creatum; per literam vero
(10.) De hoe libro vid. οnνâSυ Buxtorf. Bi- mundum futurum, quæ litera, quia intero-
blioth. Rabbin. ut & in Abbreviat. , mnes minima en, indicat, (prout illi putant, )
impro-

22

— —

r.
GENESEOS.

CAb. II.

per (**²), ad indicandum, quòd ille deſcendat (16.) deorſùm, ut videat corruptio-
nem, veluti (litera) iſta Heh, quæ clauſa (*) undique; (17.) ſed aperta eſt infrà, ut eoò
deſcendat. (18.) Verſ. 5. Nendum fuit in term] Omnis (dictio) =– , quæ eſt

in S. Scriptura, notat:

(ſive anteà,) nec illa (dictio DHV) tranſit in v
ur (à =— 5 Natque hoc arguit iſtud, prætereà alia (iſtius rei eſt pro-
batio ex illo loco:) quia Hi id eſt: ☚ι2 nondum timebitis, (2 O.)) ita &

cuti dicit

e i. e. nondum, nec illa ſignificat ) i. e. prius

erbum, (19.) ut dicatur: ., ſi-

hæc

im probos in ſeculo ſeu mundo futuro, omnium
minimos fore, confer. not. ad librum Prec. ud.
Part. 2. p. 8 1I. b. med. & p. 85. a. princ. it. D.
Maii Theol. Jud. Loe. 3, p. 62. n. 6. & Lud. Ca-
elli Commenta. h loc. fol. m. 308. & ſeqq-. u-
bi multæ expoſitiones myſticæ ſive allegoricæ
exZ ohar adducuntur, innova editione Berolinenſi,
ut & in notis Rafchianis editionis -o n
hæc uncinulis incluſa atque addita ſunt, nempe:
tavNDy en ne e en
r Be, n nn enn dn
pTN e ene nn ween n i. e.
alius codex (hic habet:) indicat (hic Scriptu-
ra,) quod, ſicuii (litera) Heh eſt aperta infra;
ita & ſeculum (iſtud) apertum eſt iis, qvi per
ponitentiam revertuntur; ſeculum autem futu-
rum creatum ſit per Jod, ad indicandum, quod
juſti, qui in iſto tempore exiſtunt, ſint parvi, tan-
quam (litera) Jod, quæ minima eſt inter literas,
confer. hic Raym. Martini Pug. Fid. Part. 3. Diſt.
2. c. g. n. I. ubi locus, ex Bereſchit rabba ad-
ductus, habetur.
**) Hebr. &:, ſic in exemplari, quo uſus ſum,
1¹ . 3
in Baſileenſi habetur: a, in Berolinenſi:

N
(16.) Vel: deſcenſus ejus ſit deorſum, poſſes &
vertere in plurali i. e. deſcendant, nempe:
res iſtæ mundanæ ac ſpectabiles, cœlum ac ter-
ra, vel forte rectius deſcenſus iſte de impiis eſt
intelligendus qui neglecto veri Dei cultu mun-
dum iſtum diligunt, hi deorſum deſcendent ac vi-
debunt r corruptionem ſeu foveam, i. e.
S gehennam, ſicuti nonnulli ex recentiori-
bus Jud æis id exponunt, confer. Gur Arjeh fol.

(*) Hebr. mmipbv Erfl. MStum 2. habet: a 2.

7. col. 2. citca fin. & not. in νππ ubi ſeri-

bitur, aliam rationem adduci in tractatu Talmu-
dico: Menachot, fol. 2 9. b. vide num. præced,
15. In MSto Erff. 2. locus iſte aliter & quidem ita
legitur: Hypn Nen re i. e. in-
dicat, quòd deſcenſuræ ſint tabulæ (Decalogi)
ad docendum leges.

e. quæ ſcripta eſt.

(17.) Ab omnibus ejus lateribus, ita juxtà He-

bræum.

(18.) Nempe: ad corruptionem ſive interitum, de

quo ſuprà; eſt autem literæ oſtiolum ſeu ſpati-
um ſupra in latere, ut indicetur, ſi improbi in hoe
mundo dawma i. e. revertentur per poœni-
tentiam, quòd manus Dei aperta ſit Sr'& va
ut illos recipiat ipſiqve aſcendant ſutſum &c. uti
in Gur Arjeh dict. fol. 7. col. 2. fin. habetur; a-
liam explicationem a a adducit Baal Hat-
turim, nempe hiſce literis ſignificari Sa&n,
quòd propter A brahami juſtitiam ac merita crea-
ta ſint cœlum acterra, confer. & not. ad librum
Prec. Jud. part. 1. p. 116. a. med. cœterum quo-
ad phraſin S αvid. not. ad Obad. c. 1. v.
14. num. 16. In MSto Erff. 2. poſt =ν απ☚ad-
ditur: Ma Nna a ien i. e. & univerſus
mundus creatus eſt per (literam) Jod.

(19.) Vel: verbum ex illa dictione non poteſt for-

mari, verbi naturam vel formam non induit aut
recipit, ita: 7O & hic interpretor, confer.
Gur Arjehfol. 7. col. 2. fin. it. Raſchi not. ad 1.
Samuel. c. 3. V. 7. & Buxtorf. Lex. Talm. fol.
1780. it. not. in a ν.'h. loc.

(20.) Uti Exod. c. 9. v. 30. habetur, vide Raſchiĩ

not. ibid. n. 3 2. & ad Exod. c. 10. v. 7. confer.
& not. ad I. Samuel. c. 3. Vverl. 7. num. 7

.

40.
—
lac l
tetra,
damus
(oed
mirun
QAun⸗
milerar
(ala c
nithon
las tog
Eod.
quiaip
ya, Deu
cet

—
(21.) H
h,
infen
pori ſi
teritiat
(²) Hebe.
exculs;
(22.) V.
mentzro
ſacro hie
ſ23.) Key⸗
(24.) D.
j. e, teytl
ſed veiiu
bari poſl
dam, inte
explicaiio
ife) vele
Mabeur,ul

k. non ge

Rc.)

lerræ lig
1toris n
Non prodier:
Heckantes :

Talmu⸗
Pteces,
lidem ita
Il. e, in⸗
alg
ecalogi)

5.

.
„ .

jugtd He-

ritum, de
ſen ſpati⸗
obiinhoe
er poeni⸗
NN
m oc. uti
betur; a
Baal Hat-
ind,
erita ckea⸗
tdlibrum
etumquo⸗
d. (./ 1. V.
e a⸗
uniferlus
.
oteltol⸗
induit aut
or, conten,
i Not,0 1.
Talm tl.

ice Nulchi

, Cnlet.

/9

R

1.

CAp. II. GENESEOS. 23

hæc (dictio DH hoc loco) exponenda eſt: i. e. nondum fuit (2 1.) in
terra, quando abſoluta (ſeu perfecta) fuit creatio (?*) mundi die ſexto, prius quàm A-
damus creatus fuit, & omnis herba agri nondum (22.) germinaverat, (23.) terti6
(locò (24.) id probari poteſt exinde,) quia ſcriptum eſt: producat terra, (25.) (ni-
miruùm herbæ) ad oſtium ſoli (26.) ſteterunt uſque ad diem fextum. (*) Eod. verſ. F.
MQuia non demiſerat pluviam] Quænam verò ratio eſt (verborum iſtorum:) non de-
miſerat pluviam? (nempe:) quia homo non erat, qui coleret terram (27.) nec erat
(alia creatura,) quæ bonitatem (ſive utilitatem) pluviæ intelligeret; aſt, quando ve-
nit homo & cognovit, (2 8.) quòd illæ (pluviæ) neceſſariæ eſſent mundo, propter il-
las rogavit (**) (Deum,) eæque deſcenderunt & germinârunt arbores atque herbæ.
Eod. verſ. 5. Dominus Deus] Jehovah ipſe, ejus nomen eſt, ☚& i. e. Deus,
quia ipſe dominatur & judicat (2 9.) omnia, atque hæc eſt expoſitio (verborum: Jeho-
va, Deus,) in omni loco (S. Scripturæ,) juxtà ſenſum literalem, (nempe, quò d ſignifi-
cet:) Jehova, qui eſt Deus. (30.) Verſ. 6. Et vapor aſcendit] Circà negotium cre-

atio-⸗

(21.) Hebr. ſic autor noſter exponit verbum

, quod in textu ſacro habetur, nam non eſt
infreqvens in S. Scriptura, ut verbum futuri tem-
poris ſignificationem induat verbi tempori præ-
teriti ac vice verſa, confer. hie Cholin. fol. 60. b.
(*) Hebr. Pa, ſic in exemplaribus hactenus
excuſis; MSt. Erff. 2. habet nyn i. e. opus.
(22.) Vel:- hactenus non, Hebr. & y ſie Com-
mentator noſter diëionem . quæ in textu
ſacro hic repetitur, exponit.
[2 3.) Sic paulò poſt in eodem hoc verſu 5. habetur.
(24.) D. Scherzerus in Trifol. Orient. iſtud: ν⁵ν

i. e. tertio, hic exponit & intelligit de die tertio⸗

ſed verlus iſtud de tertio argumentò quo pro-
bari poſſit, dictionem Dpu ſic eſſe exponen-
dam, intelligi & accibi debere puto, idque juxtà
explicationem in notis nan De h. loc.
(25.) Vel: edueat terra, prout cap. antec. I. v. 24.
hahbetur, ubi vide not. n. 122. & n. 12 3. confer.
& num. ſequ. 2 6. poſt P && &Hi. e. producat
terra, in Berolinenſi editione additur: & N .
e. non egrellæ erant (ſcil. herbæ; ſed ad oſtium
RKc.

(16.) Hebr. yn, quæ dictio ſolum ſive fundum

zerræ ſignifeat, ſenſus, juxtà mentem Commen
tatoris nofiti, eſt qued herbæ antè diem ſextum
non pfodierint ex terre in lucem; ſed quaſi ex-
ſpectantes ad oſtium ſoli ſteterint, confſer, not.

—

ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 39. a. med. & num-
præc. 2 5.
*) Toſt vocem â i. e. ſextum, in Berolinenſi
additum eſt:. ) i. e. & cur? qvamobrem ?
(27.) Sicuti paulò poſt in eodem hoc verſu 5e ſequi⸗
tur, confer, num. ſeqv. 2 8.
(28.) Quoniam ille ratione & intellectu præ coete-
ris animantibus præditus fuit, hinc tradunt
Rabbini, quod omnia, quæ creata ſunt, pr
9Na i. e. dependeant ab homine, uti in Gur Ar-
jeh fol. 6. col. 1. med. habetur, ac mundum ho-
minis cauſa factum eſſe gentilium Philoſophi
docuerunt, vide H. Grot. de Verit. Relig. Chriſt,
lib. I. num. 7. p. 10. confer. & infrà Geneſ. c.
6. v. 7. n. 42.
(*) Conter. hic not. in a r, ubi tractat. Tal-
mud. Chullin. fol. 29: allegatur,
(29.) Eſt enim nomen nomen judicii, vid.
quæ ad cap. præc. 1. V. I. n. 3 9. notata ſunt, in
notis a HS—ν*dh. loc., nomen iſtud να
ponitur, quòd illud ſignificet ma VN PNi. e,
fortem & robuſtum viribus, ſicuti dictio illa

accipitur Ezech. c. 17. v. 13. ubi: N e i. g.
& fortes erræ, confer. & Gur Areh fol. 7. col.
3, princ. ac num, ſequ. 30.
(30.) Id eſt: dominator ac Judex, confer. num.

7.

Præced. 29. vide hic quoque Gur Arſjeh fol
col. 3. med.

24 GENESEOS. CaAP. II.

ationis Adami (Deus) elevaverat (3 1.) abyſſum & irrigaverat nubes (*) ad maceran-

X

dum (32.) pulverem, unde creatus fuit Adamus, non ſecùs ac piſtor ille, (33.) qui dat
aquam ae poſteà depſit maſſam (farinaceam;) ſic etiam hoc loco (ſcriptum reperi-

tür:) & irrigavit ac poſteà (dicitur:) & formavit. (34.) Verſ. 7. Et formavit] Dux

ſunt formationes (in homine, nempe:) formatio ad hoc ſeculum, (3 5.) & formatio
ad reſurrectionem mortuorum; (36.) aſt de jumento, quod non ſtat, ut judicetur,
(37.) non ſcribitur in illius formatione duplex Jod. (38) Eod. verſ 7. Pulverem
(39.) de hbumo] Oollegit (*) (Deus) pulverem illius (Adami) de omni terra ex qua-
tuor (40.) ventis (ſive partibus mundi,) ut quocunque in (**) Ioco moriatur homo,

illius receptio ſit ad ſopulturam; (A1.) alia explicatio; accepit (Deus) pulverem il.

lius (Adami) ex eo loco, (†) de quo dicitur: altare terreum facies mihi, (42.) (ac ſi

diceret:) utinam (43.) ſit ei chomini) expiatio ac poſſit ſtare! (44) Eod. verſ. 7.

(31.) Eduxerat, Hebr. 77Vhανρ. e. aſcendere fecerat,
confer. not. in am new h. I. ac Sukka, fol. 11.
b. & Roſch haſchana fol. I I. a, it. Taanit, fol. 9. b.
(*) Hebr. =y hæc & qvæ leqvuntur, nsque ad:
N i e. lic etiam hocloco, abſunt à MStobrff, 1.
(32.) Ad diluendum, vel: uti D. Scherzerus hic

vertit: ad reſolvendum, id enim verbum rv

ſigniſicat: ſolvere, diſſolvere. .
(33.) Confer, hic præ aliis D. Scherzeri Tri⸗
fol. in. not, h. loc. Lit. O, it. Berachot, fol. 61.
a. & Eruvin, fol. 1II, a. ac Sanhedrin, fol. 39.
a. it. Cholin, fol. 27. b. ac Nidda, fol. 22. b.
(34.) Sicuti verſu ſequ. 7. h. cap. habetur
(35.) Sive ad hunc mundumi. e. ad præſentem
vitam, vide, quæ ſupra ad verſ, 4. h. c. n. 14, no-
tata ſunt.
(36.) Quoniam verbum *⅜, quod bic habetur,
duplici Jod ſcriptum reperitur, ideò Commen
tator noſter iſtius rei hanc adfert rationem; aliam
adducit Baal Hatturim „ nempe, quia homini
duo inſunt ' i, e. fiementa ,nempe: bonur
& malum, confer. Gur. Arjeh fol. 7. col. 3. med,
& not. in S h. I, ac D, Scherzer.
not. Lit. X. it. D. Maji Theol, Jud, Loc. 7. §. 1.
p. 105. MStum Erff. 1. pro 'n i. e,
ad reſurrectionem mortuorum habet & .7
i. e, ad ſeculum futurum,
(37.) Vel: quod non ſiſtitur ad judicium in mor-
ruorum reſurreclione, ſic P hic interpretor.

terræ, Vulgata habet: de limo ter: æ,
*) Abſuntà MSto Erff. I, iſta: collegit &c, usque
ad: ex quatuor ventis.
(40.) Similis ferè nominis: Adam apud Græcos
habetur explicatio nempe, ut literæ initiales vo-

Et

nam dictionem videlicèt A. notare: νττιααν
orientem, νσι. ocgidentem, e Aeνov, Septen=
trionem, c. cαας αν meridiem.
(**) Hebr. mwn 7aaν ſic in MSto Erff. 2. quod hic
ſecutus ſum, .
(41.) Nempe, ut ibi recondi ac ſepeliri queat, con-
fer. hic Gur Arjch fol. 7. col. 4. princ. ac not. in
nor D h. loc. MStum Erff. z. hic habet:
nn i. e, ſepultura ejus & receptio ejus,
( Poſt ppni. e, ex loco, MStum Erff. 2. ad-
dit: mamn i. e, altaris illius.
(42.) Sicuti Exod. cap, 20, verſ, 24, habetur, con-
fer. not. ad Eſai, cap. 5, v. 2. n. 20.

bræo, quò uſus ſum, legitur, in Bibliis Buxtorf.
ut & in editione a e hahbetur: πια n
in notis ad librum Prec. Jud. part. 2. P. 4 ½. a
fin. magis perſpicuè ita legitnr: &ν α.e,
utinam ſit &c. ſic etiam in Gur Arjeh fol. 7. col.
3·habetur, confer. & not, ad dict, librum Prec,
Jud. part, 2. p. 85. &, fin. & p. 118. a. princ.
Mstum Erff.2, habet uyn i. e. in ſuperioribus.
(44.) Nempe: in judicio futuro, quando Deus o-

(39) Junius ac Tremellius verterunt: de pulvere

/

mnes homines judicaturus eſt, confer. Gur Arjeh

cis Adam ſingulæ componant vel exprimant u-

—
6 ſiſimt
ribus, cor
etant cel
io (ie⸗
tia luperi
circo)opt
inke eriott,
ided, ⸗
us. (48
animane
quoniam
Orienuliſ
(ſo)etß
Elientii

—
(45) Conle
Draa ſun
&K 12.
() 0 8
alienit
ſupeinibi
cem noa e
nokhihaud
(47.) Vel in
Gicko in

(43:.) Hebr. ☚α „ν, ſic in exemplari He-

ninmr hn
Ut Deus d
tionenͤt
rion Kile
metünmt
Nnn der
Acdam Cren
bathi ui i
princ Kiere
cap. 1 de⸗
(48.) Hekr r
cuſis; ſel .
mittitur.
60 Hebt. W
fuit eucellen
(9) Winn
Vertit, unde;,

Cab. II.

CA. I. GENESEOS. 2 5
— . — 8 8 —
aceran, &tſußſtavit in nares tjius] Fecit (Deus Adamum) illum ex inferioribus (45.) & ſuperio-
auide ribus, corpus ex inferioribus & animam ex ſuperioribus, quoniam die primo creati
n reperi. erant cœli ac terra & ſecundo (die Deus) creaverat firmamentum ſuperioribus, (*) ter-
ig Dur tio, (die dixerat Deus:) appareat arida inferioribus; quarto (die) creaverat lumina-
formatio ria ſuperioribus; quintò (die dixerat:) abundè progignant aquæ inferioribus, (id-
udleetu, circò) opus habuit (46.) ſextus (dies,) ut in illo crearet (Deus) tàm ſuperiora, quàm
Pulherem inferiora, quòd ſi ille non (ita feciſſet,) æmulatio (47.) fuiſſet in opere creationis.
4er gun. ideò, quòd hæc (ſuperiora) fuiſſent plura, qum iſta (inferiora) in creatione diei uni-
ur homo, us. (48.) Eod. verſ. 7. Ia animam viventem] Etiam jumentum ac beſtia dicuntur

Henm. anima vivens; ſed anima hominis vivens eſt (*) præ (cœteris animalibus) omnibus,

41) (el. quoniam ei addita ſunt intellectus & ſermo. (49.) Verſ. 8. Ab oriente] In plaga-
4. verl. 7 Orrientali (**) Edenis plantavit (Deus) hortum iſtum, quòd ſi dixeris: ecce jam anteàâ
ä(50.) ſcripſit (Moſes:) & creavit (Deus) hominem &c. vidi in Barajetha (5 I1.) R.
— Eliezeris, (***) filii R.] oſe Galilæi, quòd triginta ac duobus modis (5 2.) lex (2) (Mo-
de, ueque , ſaica)
er. cap. antec. I. V. 26. n. 139. h,4. C. I. ſp. 3 2 1. & not. ad librum Prec. Jud. part.
ud Gree 67 Coaſer Aea ad Efai. c. 5. v. 2. num. 31. 24 p. 1r. a. fin. confer. & Lactant. libx. . 12.
initiles do⸗ && 22, (**) Sic etiam Dan. Huetius de Paradiſo terreſtti
arimmnt ⸗ (46.) D. Scherzerus locum iſtum ſic vertit: ided cap. 3. n. 5. p. 15. edit. Lipſ. exponit, confer. &
ieneln duplicavit ſextam diem, creando in ea partim ex not. in 'of o h. loc. it. Peſachim, foll.24.
en deten⸗ ſuperioribus, partim ex inferioribus, ſenſu qui a. & Nedarim, fol. 39. b.
r. . dem non rejiciendo; aſt verbis Commentatoris (5o.) Nimiràm: cap. præced. I. v. 27. ubi
knquocbie noſtri haud usquequaque conveniente. vide not. n. 16 5. . ..
. (47.)] Vel: invidia, Zelotypia, Hebr. dean, quæ (§1.) Hebr. erpa, ſie apud Talmudicos dicitur
gbead,e dictio in Gur Arjeh fol. 8. col. 1. princ. expo- doctrina ſeu traditio Talmudica conſtans & re-
ne. ANnot in nitur i. e. diviſio, diſcordia, quo circà, cepta, de qua voce vide Buxtorf. Lexic. Chald.
n hie habe ut Deus ν i. e. concordiam ſive reconcilia- fol. 34 8.
fecehlio eid, tionem & quaſi tranſactionem faceret inter ſupe. (**½*) De hoc vid. not. ad 1. Samuel. cap. 5. verſ. 11.
mbrf 1 . riora & inferiora, ipſe ex iſtis duobus, tanquam num. 6. ,„ è
medium, compoſuit hominem, çonfer. not. in (52.) De his R. Jeſchual Hallevi in Halichot Olam
habetur con⸗ par u h. loc. tradunt autem Rabbini, quòd Part. ſeu tract. 4. c. 2. & 3. vid. D. Maji Theof.
9 Adam Creatus fuerit Ham aya i. e. veſperesab Jud. Loc. 1. S. 7. pag. 2 1. R. Iſmaël tradit, le-
nemplati ke bathi, uti in libro Prec. Jud. part. 2. p. 256. a. gem explicari poſſe ron wy vyva j. e. trede-
iblis hantor, princ. videre licet, ubi tractat. Talm. Sanhedrin, cim modis, qui etiam ab illo recenſentur, inter
nr: N cap. 1. allegatur ejusque verba adducuntur. qvos eſt: vn a i. e. generale & ſpeciale, de
1,n. ½ (48.) Hebr. & ſic in exemplaribus hactenus ex- quo modo hic Commentator noſter, confer. not.
ie⸗ cuſis; ſed in MSto Erff. 1. & 2. hæc vox o- D. Scherzer. ad hunc loc. Lit. V. & Buxtorf. Lex.
eh iol/ ol⸗ mittitur. Talm. fol. 1042. it. lib. Prec. Jud. part. 1. p. 9.
librum rec. (⁹) Hebr. n'n MSstum Erff. I. habet ) W*&i. e. a. med- ubi modi iſti enumerantur & in notis .
11874a. prine, fuit excellentior, confer. Taanit, fol. 22. b. . ibidem adjectis, explicantur, confer. & cap. an-
nlupeionde 49.) Vel: ratio & oratio, uti D. Scherzerus hie tec. I. Vv. 12. n. 88.
lando Deus o- vertit, unde autem & quo die creatæ ſint ani- (*) Hebr. PN, Mstum E. ,. 2, pro eo ha
fer Gur Aſt mæ, vide pra aliis Hoornbeek de convinc. Jud.

bet
D 8

—

26 GENESPO8. QCbAb. II.
ſaica) explicari poſſit atque iſte (modus) unus eſt ex illis (nempe:) — ) i. e. gene-

rale (ſive regula univerſalis,) quam ſequitur (**) (aliquod) factum, (yZ3.) iſtud eſt

DD i. e. ſpeciale (?**) (ſeu ſpecialis expoſitio) prioris, (dum itaque Scriptura dixit:)
& creavit (Deus) hominem, (5 3) hoc eſt 52 i. e. generale, quod non ſpecialiter
declarat (54.) creationem ejus (hominis,) unde (ſcilicèt ille creatus ſit,) & illius (ho-
minis) factionem (ſive creationem) abſolutè (ſive generaliter) narrat (55.) redit (de-
inde Scriptura) & exponit (hic ſpeciatim, dum dicit:) & formavit Dominus, Deus
&c. (56.) (verba iſta:) & germinare fecit ei hortum Eden, (57.) & collocavit eum
in horto Eden (5§ 8.) & immiſit ei ſoporem altum, (59.) qui (iſta, inquam, verba) au-
dit, is poſſet exiſtimare, quòd iſtud aliud ſit opus; ſed non eſt illud, niſi O i. e.

ſpeciale (1) (ſive ſpecialis expoſitio) prioris, ſic quoque quoad animalia iteravit (Mo-

ſes) ac ſcripfit: & formavit Dominus è terra omnes beſtias agri, (60.) ut (ſcilicèt) ex-

poneret (textum illum:) & adduxit (Deus) ad Adamum (animalia,) ut inderet nomen

(61.) & ut doceret de avibus, quòd illæ ex aqua lutoſâ (62,) creatæ ſint. Verſ. 9.
Et germinare fecit] Intuitu horti (?*) loquitur (hic) Scriptura. Eod. verſ. 9. In hor-

t0] i. e. In medio. (63.) Verſ. 11I. Piſehon] Is eſt Nilus, (64.) £gypti fluvius &

quo-⸗

bent MMπππi, e. explicatio ſeu enarratio myſtica (§9.) Sicuti verſu 2 I. h. cap. habetur.
ſive allegorica. (PVid quæ paulò ante Sign.** notata ſunt.

°) Hebr. MνnnàâH MStum Erff. I. pro eo ha-
bet: NÜνH. e. alterius vel poſterioris.
(3.) Uti capite præced. 1. ver ſ. 27. habetur.
(*) Hebr. w MStum Erff. 2. pro illo legit:
i. e. expoſitio ejus, vid. paulo poſtsign (†)
(54.) Sive: ſpeciatim exponit; ſed abſolutè &
& generaliter refert, ſic dnd hic interpretor &
expono, confer. num. ſeqv. 55. .
(55.) Nec ſpeciatim refert aut exponit ereationem

(60.) Prout verſu 19., h. cap. habetur.
(61.) Nempe: unicuique animali, de qua re in-
frà dict. verſu 19. b. cap. hic habetur Hebr.
de rtoi in MSto Erff. 2. legitur: n e
77 i. e. ut videret quid vocaret illud, uti
d. v. 19. habetur.
(62.) Hebr. pv, D. Scherzerus hic vertit: ex
ſudimento, legendum erit: ex ſedimento, vide
ejusd. not. h. loc. Lit. o. confer. & Buxgorf.

hominis, unde & quomodo illa facta ſit, ſenſus
eſt: quòd pra cedenti capite 1. v. 27. genera- 80.
tim dicatur de hominis creatione; hic verò ſpe- (*) Hebr. aA, MsStum Erff. 2. pro eo habet:
cialiter exponatur & declaretur, quomodo illa N i. e. greationis.
facla ſit, ita, ut non duæ hominum creationes(63.) Seilicet: horti, nam ra, quod hic in
in textu ſacro referantur 5 ſed una, differunt ita- textu ſacro habetur, ſignificat: ?xa i. e. in medio
ue textus iſli, ut genus ac ſpecies vel ut ge
nerale & particulare ſeu ſpeciale, confeſ. Raſ ſunt, vide & not. in an h. loc,
chi nor, ad dict. cap. 1. v. 27. n. 16 5. & D. (64.) Aſt S. Epiphanius in AσAaνινσHο fol. 49 3.
Scherzer. in not. h. loc: Lit. . ubi locus iſte? edit. Græcæ Baſileenſ. 1544. in alia eſt ſententia,
aulò aliter vertitur. .

Lexic. Chal. fol. 2289. ac verſ. 19. h. cap. n.

fer. not. in an r h, loc.
(57.) Prout verſu ſeqv. 9. h. cap. habetur.
(588) Veluti inftà veiſu 13. h. cap. habetur. mellij

confer. quæ ad cap. præced. I. v. 6. n. 59. notata

Sc exiſtimat, quòd Piſchon ſit Ganges fluy ius, de
(56.) Sicuti verſu præced. 7. h. cap. habetur, con- quo, ut & (eris fluminibus „ quorum hic in
8. Scriptura fit mentio, vide plura apud eund.
Epiphanium dic. loc. ut & in notis Juniiac Tre-

CMNN.
—
uOalan
iſtod)v.
.
i,e. &
alit (in
ſcentq⸗
flurios
magnis
erit con
edit /00°
nomen
Plra)
Xv
1.&
ln, 7
Allsr

—
wellüa
ſi Com
tettelt.
loe,
Geotpi
9VMum
(66.) Ali
bac, c.
cap. 16.
Msto?
W
(67.) Sie
Ralſchi!

) Verba

dictusel
ni⸗
lif. 1. 5
(68) hor
wdelk de
(69.) oe
ud il
dat, C
nor
ſitin recl
dire, ert
tuat ſner
eryat

A. .
—
gene.
tud eſt
dixit )
cialter
usſho.
dit (Ee.
dDeis
Vit eum
da) au⸗
Nue.
it (Mo-⸗
ieer) ex⸗
tnomen
Verl 9,
ly hor-
lorins &
guo.

Alunt.

quatein⸗
etut Hebr,
n nN
illud, uti

venk: er
mento, vide
& Bugott.
h. (4. n

.eo habet:

quoc hic in
le,in medio
1 5g. notats
c⸗
or k0l.403.
elk ſententia,
esfuiuse

norbm hit in⸗

apud eunch.
lunüize Te⸗

welli

edit. (69.) Verſ. 14. Chidekel] (Hebr.

CA. II. GENESEOS. 227

quoniam aquæ ejus benedictæ ſunt (65.) & aſcendentes irrigant terram, (ideò flumen
iſtud) vocatur Piſchon, veluti (vocabulum iſtud accipitur in illo loco:)
i. e. & abundabunt (66.) equites ejus; alia explicatio: W (ideò appellatur,) quia

alit (ſive producit) Qν â[ i. e. linum, dicitur enim in Eſaia de Pgyptiis: & erube-
ſcent, qui tractant )N i. .. lina. (67.) Verſ. 13. Gichon (*) (Hebr. TD, qui
fluvius inde nomen traxit,) quia fluens ſtrepitum edit ejusque ſtrepitus admodùmbm
magnus eſt, ſicuti (vocabulum iſtud: H accipitur in illo loco:) ſi H i. e. feri-

erit cornu, (68.) quoniam (fluvius iſte A) HSSDi. e. ferit ac vadens ſtrepitum
Pp, (**) quod flumen inde ſumpſit
nomen.) quia aquæ ejus ſunt hp A i. e. lenes (70.) ac leves. Eod. verſ. 14.
Phrat] (Hebr. H), qui fluvius inde vocatur,) quia aquæ ejus ) i. e. frugiferæ
(71.) & copioſæ ſunt atque ſaginant hominem. (72.) Verſ. 13. & v. 14. Cuſeh &

Aſchur] (Nomina iſta) tunc temporis nondum exiſtebant; locuta autem eſt (hic)

D 2 Scri-

mellii ad hunc loc. confer. & Dn. Hiob. Ludol-
ſi Commentar. ad Hiſtor. Æthiopic. I. I. c. 8.
n. 56. & ſeq. it. Huetii Tractat. de Paradiſo
terreſt. c. 7. n. I. & ſeqv. ac,not. in dor e h.
loc. .
(65.) Id eſt: fœcundæ ſunt, ſicuti Virgilius 4.
Georgic. de eodem fluvio ſcribit: & viridem EE-
gyptum nigrà fœcundat arenà. .
(66.) Alii: diffundentur, latè patebunt, uti Ha-
bac. c. 1. v. 8. habetur, confer. quæ ad Exod.
cap. 16. v. §. n. 13. notata ſunt, cœterùm in
M Sto Erff. 2. omittuntur verba iſta: &, n
i. e. veluti & abundabunt equites ejus.
(67.) Sicuti Eſai. cap. 19. v. 9. habetur, ubi vide
Raſchi not.

(*) Verba iſta: e i. e. Gichon (inde

dictus eſt,) quia fluens &c. usqve ad: n pdan

& i. e. & ſaginant hominem, abſunt 3 MSto

Erff. I. & 2.

(6 9.) Prout Exod. c. 2 I. v. 2 8. habetur, ubi ſer-

mo eſt de bove, qui cornu ferit.

(69.) Poſſes etiam verba iſta de bove intelligere,

quòd ille feriat & impetum faciens ſtrepitum e-
dat, Commentator itaque noſter fluvii iſtius
r nomen deducit à radice fh i. e. feriit, for-
ſitan rectius deduceretur à 'a, quod notat: pro-

dire, erumpere, ſicuti fluvii ſolent cum impe-

tu ac ſtrepitu erumpere ex ſcaturigine, LXX,
verterunt Te, al. L'say, à §. Spiphamo I. 2.

Hæreſ. 66. voc atur Tyov, qui fluvium iſtum pu=
tat eſſe Nilum, ſicuti & Joſephus Antiqv. l. 1.
c. 2. confer. idem Epiphanius in Xνν A α.
fol. 49 3. ut & Ludov. ac jacob. Cappell. Com-
mentar. in Geneſ. h. loc. ir. Junii ac Tremellii
not. ad hunc loc. vide & Dn. Hiob. Ludolf. Com-
mentar. ad Hiſtor. Æthiop. loc. ſuprà n. 64. v.
11. h. cap. allegato, ac D. Huet. tract. de Para-
diſo terreſt. c. 12.
(**) Conker. tract. Talm. Cetubbot, fol. 10. b. &
Berachot. fol. 61. b.
(70.) Sic cum D. Scherzero dictionem n hic
vertere volui, alii transtulerunt: claræ ſeu lim-
pidæ, LXX. fluvium iſtum Chidekel verterunt:
Tipeun, ſic & Vulgata: Tigrim, quibus & Jo-
ſephus alleg. lib. 1. c. 2. conſentit, conferantur
& hic autores, num. 64. & 69. h. cap. addu-
cti, vide & not. ad librum Prec. Jud. part. 2.
p. 50. b. princ. & p. 5I. b. med. it. Gur Arjeh
fol. 8. col. I. circà fin. & Michlol Jophi h. loc.
ac D. Huet ius de Paradiſ. terreſt. c, 14. it. Bera-
chot, fol. 34. b. a c Taanit, fol. 10. a. & Sanhe-
drin, fol. 99. 3. & oma, fol. 94. a. .
