Proverb. c. 22. V. 19. habetur, eſt formæ 7
ac punctum hahet Chirek, ſic habetur in Gur

Arjehk

(N. XV.

—
mun) .

bCnemge
Chaldaice)
Plequ

capita 172, quc

tho, ttede Vacc

lraeliticutn)
tierint¹ Moler

mus led thurtn

10. 17). Ut
PPi. e ſa
Iuclinaverſs al
(SPhnt
ne, 176, in g

rrr
Arjen tol. 96. 0
D h. loc⸗ 1
yewig Mo.
bum plumalis ne
ſacto reeritur.
4 Hebr. E 8ne

4t Hehr. ) eo
2lunt ab unto
171. Fie redo:
dum videtur, n-
hadenus vulgt
ſune,) Germani
171. Hebr. w
ge capita legis
ſeu vetlus biblie
6t Hebr, Nun

uentidus:

in verlendo ſecn
17 . Quoniam .
igerant ſige agu
Inr, iged dedit
triaiſta prægeßt
enimabbigia
ſi in Gur Arjel
lbbn brer ſuc,
b pige oniet.

(A. y.
S⸗S

—
aosſor Ornz.
etantig nariz
lnet 1er uri
vic olligenie
units, Hert⸗
ullira lieta)
e) Heh,gae
etſlitere Meh,
teragiel, gne
nſtruitut velbi
nltruckione ſe
jus inflammat
teta) Vau, qne
tat, prouthabe⸗
lo loco) ine⸗
Omutatut, nen⸗
1r)inter o
llo oco.) te⸗
uur] (Verbum
(ulürparitkot.
emn)
Bachin, fol. 15,2,
lgentia, uaque a
Tau, abfunt Mto
Ntur Nin ⸗
Gictionismutaur in
1c)
betu.

habetut

abetut⸗
habetur.
17.
erkorme ſve ſgl⸗
aberet Kimez; amm
mn hebet Chitet,i⸗
Febum M, guodh
etur,elitore 093
,e habeiut in Cur

Arjel.

CAP. XV. EXOPDI. 717

mam)—9, (ubi habetur:) D NN, & hoc modo ſeſe habere lolet lingua-
‚(nempèé) ut illa referat ſermonem ad hominem on i. e, murmurantem,
(Chaldaice-) — V Di. e. queritantem, nec dixit *(Scriptura) ſ9) (Chaldaicè:)
— P, ſic quoq; * linguâ vernaculàâ aliquis dicet: complaint ſoy, 171. referens ſer-
monem ad ſefe, dum dicit: ſoy. Verſ. 24. Iki impoſuit ei] In Mara dedit ei (Deus)
capita 172, quædam legis, ut in illis ſtuderent, (videlicèt capita, quæ agunt) de Sabba-
tho, ** de vacca rufa & de judiciis. 17 3ʒ. Eod. verſ. 2 5. Et ibi tentavit eum] (Nempè
Iſraéliticum) populum ac vidit (Deus) duram ejus cervicem, quòd non conſilium pe-
tierint à Moſe verbis blandis (hoc modo:) intercede pro nobis, † ut aquam impetre-
mus; ſed murmuràrunt. 174. Verlſ. 26. Si auſiultando auſeultaveris] Hæc fuit ſuſce-
ptio. 175. ut (Ifraelitæ) in ſe ſuſciperent (legem.) Eod. verſ. 26. Feceri] Hoc eſt
LEI. e. factum nempè impletio præcepti:) Eod. verſ. 26. &t auſeultaveris] i- e.
Inclinaveris aures, ut ea accuratè perpendas. Eod. verſ. 26. Omnia ſtatuta ejus]
(= PE) funt verba, (ſive res,) quæ in ſolo decreto regio conſiſtunt, ſine ulla ratio-
ne, 176. & in quæ prava cogitatio 177. inſurgit (dicens:) cur iſta ſunt vetita: quarepro-
ibi⸗
fol. 56. b. uti in mom ine ſuper Commen-
tar. Raſchi h. loc. ad marginem allegatur, confer.

infrà Exod. cap. 24. Verſ. 3. n. 6. ac not. im Ne*
— Ha h. loc.

Arjeh fol. 86. col. I. fin. confer. & hot. in Mme
nan b. loc. in MSto I. pro 992 legitur:
We in MSro z. habetur: WyM, quoniam ver-
bum pluralis numeri, nempé: 10) in textu

ſacro reperitur. † Hebr. 1y va i. e. roga pro nobis, in MSto I.
* Hebr. D& & abſunt hæc ab utroque MSto Erff. hbic additur: n) i. e. miſericordiam (pete à
Deo.)

X Hebr. 1 & cuetera, usque ad verſum 25. h. c.
abſunt ab utroque MSto.
171. Sic reddo: , êͦsðõ (ita enim legen-
dum videtur, nam Gallica, quæ in editionibus
hactenùs vulgatis habentur, aliquatenus corrupta
ſunt,) Germani dieunt: er beklagt ſich.
172. Hebr. —*„a, ſic Judæivocant Sectiones ſi-
ve capita legis Moſaicæ, interdum & comma
ſeu verſus Biplicus ita dieitur.
AXX Hebr. Qawa, ſict in MSto I. ita etiam in ſe
quentibus: ran, quam lectionem etiam
in vertende ſecutus um.
173. Quoniam Iſraélitæ tribus diebus in deſerto
iverant ſine aqua, uti verſu antec. 22. . c. habe-
tur, ideò dedit eis Deus per Moſen aquam i. e.
tria iſta præcepta, ut in illis ſtuderent, exponunt

174. Hebr. A)yra, ſic in Bibliis Buxtorf. ut &
aliis codicibus corre is; aſt in editione He-
bræa, quâ uſus ſum, legitur YTI; ſed corrup-
t8, ut putbNo.
175. Sive: acceptio, ſcil. legis, Hebr. ad, quo
nomine aliàs intelligitur doctrina oretenus tradi-
ta Moſi in monte Sinai, quæ dicitur etiam Apr
— 9 222 i. e. lex oralis, de qua vide inter alios
D. Maſi Theol. Jud. Loc. I. p. 14. F. 4. & ſequ.
hic autem ſignificat ſuſceptionem legis ſcriptæ,
ejusque obedientiam, confer. not. ad Jerem. c.
2 3. V. 19. Sign. *X
176: Id eſt: quorum ratio dari non poteſt nec illa
eis ad'ecta eſt, confer. Numer. c. 19. v. 2. n. 2.
& Lightfoot. ad Luc. c. 1. v. 6. p 7 13. edit.
Lipſ. confer. hie tract. Talm. Berachot, fol. 5. a.
enim Rabbini aquam, quêd notet legem divinam, S& fol. 406. a. & Sanhedrin, fol. 10 I. a. it. Hora-
ſic in Gur Arſeh fol. 86. col. 2. med. & not. ad jot, fol. g, b.
libr. Prec. Jude part. I. p. 9 8. b. med. & p. 1 36. 177. Vel: quæ prava cogitatio irtidet, cavillatur,
b. princ. conſer. & tractat. Talmud. Sanhedrin . repre-
t t

518

EXODI.

CAbp.XxV

hibita, ſunt verbi gratia: veſtitus — 9 i. e. diverſarum ſpecierum, 17 8. & eſus car-
nis ſuillæ, 179. item (illud) de vacca rufa, 180. atque hiſce ſimilia. Eod. verſ. 26. Non
imponam * tibi] Et ſi fortè impoſuero, ecce ille (morbus erit) perinde ac ſi non eſſet
impoſitus, quia ego ſum Dominus, medicus tuus, ** ac juxtà ſenſum ejus literalem-
(hæc eſt expoſitio:) Eod. verſ. 26. Quia ego Dominus ſum medieus tuus] Ac docens
te*** egem & præcepta, ut libereris ab illis (morbis.) veluti medicus iſte, qui dicit ali-
cui: ne comedas rem iſtam, ne fortè illa tibi morbum iſtum adferat, † atque ſic illa-

(Scriptura) dicit: medicina erit umbilico tuo. 181.

Verſ. 27. Duodecim fontes aqua-
rum]

reprehendit, ſugillat, ſic iſtud: Wapn hic ver-
tere poſſis.
178. De quo vide Levit. c. 19. v. 19. & Deuteron.
c. 2 2. V. I I. ibique Raſchi not. n. 27.
179. Qua de re vide Levit. c. 11. v. 7.
180. Sive: junice rufa, de qua, Numer, cap- 19.
verſ. 2.
xHebr. rde d&", hæc& ſequentia, usque ad: Rn
i. e, quia ego Dominus, abſunt ab utroque MSto.
Xx Iin editione oa ne ſuper Commentar:
Raſchi b. loc. addita funt iſta: urm i. e.
hæc eſt allegerica ejus explicatio 5 allegatur
quoque ibidem ad marginem Mechilta ac tracta

tus Talmudicus Sanhedrin fol. 90. a. & fol.

101. 3.
XXXx Hebr. H), locus iſte in utroque Möto ali⸗
ter & quidem ita legitur: †o) n
Wnn NO JN T TN (MSt. 2. J n7-)
(MsSt. z. 5&) en n ee
b hn eehnn en en e een ae
in en hE aRa N N& rH
ðð
nn e en e eee wen nen
sp d Wen yD Nn ee y =ena
y
eyn N, e n ene en n
—D en een orn a,
D) e e ee eren ene den r
yn 2 o n nd i. e. (Ego ſum
Dominus medieus tuus, ) qui erudio te & qui
doceo te viam, quam ambulabis, ne in morbum
incidas, non ſecus, ac ſi medicus aliquis inſtru-
at (MSt. 2. oſtendar ) amicum ſuum: (dicens)
cibum iſtum N. non comedas ac potionem iſtam
N. non bibas nec cubes in humido † (Scil. loco.
Hebr. arua ſic enim cumv legendum pro ann,

—α ο en eee ee e

cum Tau, uti mendoſè hie habetur , confer.
Levit. c. 16. v. I, Sign. *) ne forté in
morbum incidas, ſic quoque hic (dicitur:) ſi
auſcultando auſcultaveris voci meæ atque id,
quod rectum eſt in oculis mels, feceris & aurem
obverteris præceptis meis & ſervaveris omnia fia-
tuta mea, (tunc) omnem morbum, quem im-
poſui Egyptiis, quoniam illi non audiverant,
proùt dicitur: quis eſt Dominus ille, cujus vo-
ci auſcultem? (Exod. c. 5. v. 2.) non imponam
tibi, quia ego Dominus ſum medicus tuus, qui
te ideò præmoneo, ne quid facias, quod tibi
morbum adterat, ficuti dicitur: acervus mesſis
erit die ægtitudinis & doloris mortifeti (Elai. c.
17. v. 11.) aſt præcepthm eſt ſanatio homini
magna atque toti carni ejus medicina, (Proverb.
c. 4. v. 22. ſic dixit) loſeph, R. Simeonis fili-
us, in MSto 2. deſunt verba iſta: ſicuti dicitur:
acervus &c. usque ad: Joſeph, R. Simeonis Eli-
us, poſteà ſequuntur ea, quæ verſu 27. b. cap-
in textu ſacro habentur; cœterüm de hoc oſe-
pho, R. Simeonis filio, vid. not. ad Genelſ. c. 24.

v. 7. Sign. † & infra Exod. c. 27. v, 19. Sign. X*

quoad fimile, quod hic habetur, confer. R. Sa-
lom. not. ad Levit. c. I I. verſ. 2. Sign. †

Hebr. e een . en en ſic in Bibliis

Buxtorf. ut & in exemplari Hebræo, quô uſus
ſum; aſt in editione a o hic legitur:
rep '& e eerene en
i. e. (ne eomedas) res, quæ tibi morbum adſe-
runt, & hæc eſt auditio ſeu auſcultatio præcep-
torum.
191. Pront Proverb. c. 3. v. 8. habetur, confer. 6
not. ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 115. b. med.
& quæ ſuprà h. v. Sign. "* notata ſunt, con-⸗
fer. & tract. Talm. Sanhedrin, fol. 10 1. a.

emn Nehechn

19 0 lod. el

ę ulllueliii)

Erl. 1.
codem!
tarerant
tumelt)ut 60
ſarinacte eagi
moſekto Cie in
tachatu Lalnu

1. Ferl 3.
ie. utmnortlift

Poltrazb.ſec elt

AdoNierut⸗
demelhac.) !

—
192. Vigeliccet ut
ſe an ie.
tis,) ſicutiin no
P. 90. ). el
tontes & ſetag
creationis ibiden
betuir in GutAr;
not, in NN N
183. Vel: obyen
geidenus de öf
quæklciltridus,
conter,& hic 50
Talm. Jeyamme
194. Ut feil ilmi
glielcerent, vic
Patt. 2,e 90.
4 Hebr. en,
Pnd ie, Syr
maggi⸗
1 Hebr. Arn, a
Ponunt: pce
Du. ler Il
Tuenet, z. ſ. l

CMXV

l. Lelus cat-
etl 16. NM

delinoneltt
ejusliteralem,
4) Ae ocens
e, guidicltali⸗

atqueſiela
infunten 4lla.

rim

——
babetür, colter
) e fontt in
ble (cicitut:) ſi
ci mer itque id,
eceris & aukem
ryayeris omnia ſiz⸗
oibumm, quemin-
l non audiyennt,
ans ille, ejus ,0⸗
1.) nonimponam
mecicls tuns, gui
ſacis, quod ibi
ur: Aceryus meslis
mottiteti (Blai,e.
ell ſanatio homini
deciciga, (Provetb,
h, N. Simeonis fli⸗
zila: cuti Ckitut:
h, R. Simeonibl⸗
1e verid 17.0 a).
erulh de hot ſole⸗

not, 2d Gentel c.140

27. 6,19. Sign. *
tur, cOnler, R. da⸗
Ferl. 1. Agl.
n ſe in Bibliis
Hebtæo, qud uſus
1 ö hit legituf:
8 Drn D
iibi morbum ade⸗
aulebltatio precep⸗

. Uabetur, t0tlen. &
tte lep. 115,b. med⸗
3 notata ont, C0l⸗
in tol olea

CAF. XVI. EX

0D1.

519

183. Eod. verſ. 27. Et ſeptuaginta Palmæ]
Puli Iſraelitici.)

CAP.

D rum] Reſpectu duodecim 182. tribuum Iſraeliticarum fontes iſti) præparati erant.

Reſpectu ſeptuaginta 184,. ſeniorum (po⸗

XVI.

PErſ. I. Deeims quinto die] Expressè nominatus eſt dies manſionis iſtius, quĩa⸗
codem illo die conſumpta erat (ſive defecerat) maſſa farinacea, 1. quam expor-
taverant (Iraelitæ) ex EÆgypto & opus habuerunt (cibò) Man, (idque hic ſcri=

ptum eſt:) ut doceret nos (Scriptura, )quòd comederint (Iſraelitæ) de reſiduo ?2. maſlæ
farinaceæ ſexaginta atque unà comeſtionibus, 3. & quòd deſcenderit illis Man deci-
mo ſexto (die menſis) Aprilis 4. atque dies unus in Sahbatho fuit, ſicuti ſcriptum eſt in

tractatu Talmudico: Schabbat.

Verſ. 2. Et murmurdrunt] Quia defecerat panis.

5. Verl. 3. Iinam mortui eJe»mus] (Verbum 5ND idem ſignificat, ac:.) Da
i. e. ut mortui fuiſſemus, nec iſtud eſt nomen rei (ſubſtantivum,) veluti ib i. e mors

noſtra; 6. ſed eſt perinde, ac NRNWDP, 0NGE, , (quæ ſignificant: Ry

3)HyNi. e. ut faciamus, J D N e

i. e. ut caſtrametemur, (ſic 0N D hic i-

dem eſt, ac:) O1 NQD) i. e. ut mortui eſſemus, ac Targum ejus eſt: Nor O r

Ttt 2 (He-

182. Videlicèt ut quælibet tribus caſirametari pol-
ſet han y i. e. juxtà ſcaturiginem illius (fon-
tis,) ſicuti in notis adl ibrum Prec. Jud. part. 2.
p. 90. 2. med. habetur; hos autem duodecim
Hontes & ſeptuaginta palmas jam inde à ſex diebus
creationis ibidem fuiſſe tradunt Rabbini, uti ha-
betur in Gur Arjeh fol. 86. col, 4. med. vide &
not. in an mne h. loc.
193. Vel: obvenerant, Oecurrerant, Hebr. nen,
Seldenus de Synedtiis lib. I. c. 15. tranſtulit:
quæ (ſcil. tribus ibi convenerant; ſed minus aptè,
confer. & hic not. in 'nan nD P h. lOc. it. tract.
Talm. Jeyammeot, fol: 13 ½.Üe
194. Ul ſeil. illi ſeptuaginta ſeniores ſub iſtis re
quieſcerent, vide not. ad librum Prec. Jud. dict.
part. 2⸗ P. 90. a. med. .
« Hebr. dl, in urroque MSto pro illo legitur
Pi i. e. Synedrium, i. e. aſleſſores Synedrii
magni. —
1. Hebr. — . n, quam dictionem communiter ex-
ponunt: placentam toſtam ſuper prunas, vide
Buxt. Lex. Talm. fol. 835⸗ it, Raſchi not. ad

2. Sive: de reliquiiso in Hebiæo hic habetur
pvn i, infrà v. 3 5. h. c. n. 94. vocantur ab
autore noſtro —a) i. e. placentæ, in notis Ra-
ſchianis editionis men hew hic additur: E
En n i. e. aut de reliquiis azymorum.
3. Sic cum Lightfoot. ad Matth. c. 14. v. 20. Ver=
tere volui dictionem nrpyD, quæ hic habeturs
Galli bene exprimunt per vocem: repas, confere
infrà v. 3 5. h. c. n. 88. it. Gur Arjeh fol. 96, col-.
4. med. .
4. Hebr. WN, qui menſis Aprili noſtro maximam
partem teſpondet; fuit autem is menſis ſecun-
dus ab egreſſu ex «Ægypto, confer. infrà dict v. 3 5.
h. c. n. 82. & not, in an he h. loc.
* Et quidem ejusdem ſol. 87. b. prout ad marginem
allegarur in pan E ſuper Commentar.
Ralcbi b. loc.
5. Vide, quæ verſu antec. I. notata ſunt ab autore
noſtro, confer. hic tract. Talm. Erachin, fol.
15. a.
6. Confer, quæ ſuprà ad Exod. c. 14. vV. I2. n. 4 .
SS n. 49. notata ſunt, vide & Gur Arjeh fal. 87.
col. 1. fin.

(Hebraicè:) D h 7. i. e. DND N' utinam eſlemus mortui!

Verſ. 4. Eer ſingulos dies] i. e. Quantum opus eſt 9. ad comedendum die (uné,) id col-
ligant (Iſraelitæ) die ſuo, nec colligant hodiè id, quod opus eſt in craſtinum. Eod.
verſ. 4. Ult tentem illam] Tentabo eum, num ambulaturus ſit in lege mea, an obſerva-
turi ſint (Iſraélitæ) præcepta, quæ ab illo (pane cœleſti) dependent, (nempé:) ne ex il-
lo relinquant (aliquid in craſtinum,) ac ne egrediantur die Sabbathi ad colligendum.
* Verl. 5§. Et ſit duplum] (Nimirûm) in diem (præſentem) & in craſtinum. 9 Eod,
verſ. 5. Duplum] (Nempè:) ſuprà id, quod conſueverant (Hraelitæ) colligere quptidié
in cœteris diebus ſeptimanæ, exiſtimo ego,* (verba iſta: 3) quod intulerunt (Iſraelitæ,)
futurum erit* duplum, (eum habeant ſenſum, nempè) quèòd, poſtquàm intulerunt-
(Manna,) invenerint metiendo duplum ejus, quod collegerant; 10. menfurarunt au⸗
tem quotidiè, atque hoc eſt illud: collegerunt panem duplum 1 1, collectio (leilicèt)
ejus fuit inventa panis duplus, atque hoc eſt iſtud: proptete ille dat vobis die ſexto pa-
nem bidui, 12. i. e. dat vo bis benedictionem (vernaculé:) poi ſon 13. in domo, utim-
pleatis Gomer bis in panem bidui. Verſ. 6. Væſßere] (Dictio —p hic valet) perinde,
ac: 2 i. e, ad veſperum. Eod. verſ. 6. Et cognoeſtetis, qudòa Dominus edurerit vos
ZX

7, Prout Num. c. 14. v. 2. habetur, ubi vide Raſchi 12. Sicuti inlra V. 29 . c. habetur, ubi vide not.
not. n. 1. conler. & not. in amt rnew h. loc. num. 72. *
. . . ⸗ V .
3. Id eſt: colligat populus demenſum cujusque I3. Sic reddere hic poſſis dictionem o, in no-
diei quotidiè, prout unii ac Tremelli habet r⸗ tisad Proverb. c. 11. v. 25. habetur mo", vid.
ſio, confer. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. ibid. n. I1. nam in editione Hebraiea, quà uſus
loc. ut & Mechilta, ſicuti ad marginem allegatur ſum, ut & in exemplari naf rew dua lineolæ
in =pan nepm à, loc. ubi, vide etiam notas, ſuper dictionem iſtam poſitæ reperiuntur, ad in-
confer. & tract. Talm. Tahanit, fol. 9. a. & Ba- dicandum, quòd illa ſit peregfini idiomatis;
ba mezia, fol. 86. b. it. Joma. ſol. 7 5. a. S b. confer. not. ad Thren. c. 3. V. 16. n. 24. in Bibli-
* Fuſiofem loci iſtius explieationem vide in not. 1 tamen Buxtorf., deſunt duæ illæ lineolæ ſa.
oparm M h. I. confer. & tract. Talm. Schabbat, per dicta voce, hinc fortè dictionem uve
9. Confer. inftà v. 22.: he c. n. 59. & Gur Arjeh fol. cat: angeri, multiplicari, eonter. not, ad Pfalm.
987. col. I. fin. & col. 2. princ. 72. Verſ. 16. n. 2 5. ut S& ad Jerem. cap. 50. v.
* Hebr. de Me, hæc & quæ ſequuntur usquead: 11. Sign. * ut ſenſus hujus loci ſit: dat vobis
2y i. e. veſpere, ſicuti v. ſeq:. 6. h. c. habetur, penediéctionem augmenti, ita, ut Manna, dum
abſunt ab utroque M Sto. veſpere Sabbathi in domo menſuratur, miraculo-
x½ Quæ verba hoc vetſu 5. habentur. ſè ereſcat ac multiplicetur benedictione Divina,
1. Senſum autoris noſtri hunc eſſe puto, nempè, ſic etiam in hujus loci Germanica verſione cujus-
quòd Iſtaelitæ non ipſum duplum in deſerto dam Rabbini habetur: Wenſchung mehrung
collegerint; ſed, quòd id, quod illi collegerant, 1. E. benedictio augmenti, confer, num. antec.
metiendo deprehenderint, eſſe duplum, benedi. 10. h. V. 5. & infra v. 29. h. c. n. 72. confer. &
ctione Divina eaque miraculoſa, confer. num. 13. Gen. c.2. V. I 1. ubi agitur ad fluvio , quem
h. v & v. 17. bh. c, n. 52. Ralchi Nilum exponit, de cujus incremento &
1I. Vide infrà V. 22. E. C. ibique not. n. 59. ubertate vide ejus not. ibid.

c. I.

—
Anee E

non 05 ſimus, 4

eptis 2etet te
enmo el dcin

Moles)eſzet⸗

gelgetium veltt

nia non utpar
neceſſltatem 1.
ejus guiapobi⸗
licet) guandote

ſupri, itax Ge M

—

E
19. Drollt iöpra r,
j. de guibus rid

lum polt wocem
zlter, quunn die
N
a
Cwo D
W d f
den d ie⸗
ſed non leleno vu
ferant IMatlite⸗
dar erat, n wani
dere faclet Manr
illud (Manme) de
pis, nam fufrus
ſert) quanto
tanquäm retuban
vobis coturnite⸗
OrPn i t.
cod. hoc V. 7. int
locus ille ſic leoi⸗
) D n
N Dn d
d n
e
n n e r
e en en
bi vobis Deus co
& per modum à
jamdum cognoſe
nonlit temolg ,
Cegrumices) uor

Lcolligenlum,
inum9, boc,
ligere hiti
umn (llatlte)
Amintulerund,
denfüräruntau⸗
ſeclig (elſce,
bisdte ſerto e
n dotmno, utin-
Velet)perinte,
PA edtxeyit tor
er

—

hem Purh in o.
abetur o, wis.
lebtaieg, gla uins
Vh guc ligeolx
lepefiülntur, ad in.
eglini idiomatis,
15, h 24. il bibli⸗
illæ lintole ſa.
Gdidtionem ponn

v quod ſgnif :

glet, not, 40 Dlalmn.
erem, ea. J0, 5.
loei ſit: dat vobis
„ ut Nanns, dumm

nfuratur, miraculo.

nedickione Diyina,
Hica verlione cllus⸗
nſchung tnehtung
nker, numm. aulec⸗
. n. 71 chuſer &
Hunio Pe,, guem
Uus inclemento

—

Aut, ubi pide note⸗

CAP. XVI.
eæ Toypto] Quoniam dixiſtis nobis: quia eduxiſtis nos, 14. ideò cognoſcetis, quòd
non nos ſimus, qui eduximus; ſed quòd Dominus eduxerit vos, qui vobis (aliundè) ar-
reptas adferet coturnices. 15. Verſ 7. Et mané videbitis] Non de gloria (Dei) hic
ſermo eſt, dicitur enim: & ecce gloria Domini apparuit in nube; 16, ſed ita dixit illis
(Moſes:) veſpere cognoſcetis, quòd poteſtas ſit in manu ejus (ſcil. Dei,) ut det vobis
deſiderium veſtrum, ac carnem quidem dabit; aſt non ſereno vultu dabit illam vobis,
quia non, ut par fuit; petiiſtis illam, ſed pleno ventre; verùm quoad panem, quem ad
neceſſitatem 17. rogâſtis, dum ille deſcendit manè, videbitis gloriam ſplendoris vultus
ejus, quia vobis deſcendere faciet illum (panem) per modum amoris, 18. manè (vide-

52 1

licèt) quando tempus eſt, præparandi illum (panem;) fuit autem ros infrà atque ros

ſuprà, (ita, ut Manna medium) cubaret veluti in capſa. 19. Eod. verſ. 7. Murmura-
f f f llt 3 tiones

4

14. Prout ſopra v. 3. . c. habertur.
15. De quibus vide Numer. c. 11. V. 3 1. cbete-
ium poſt vocem v' i. e, coturnices, in MSto 1.
aliter, quàm hic, & quidem ita legitur: aè
Ne ne een ee een een (
ððẽ
a ein e enn e e e
NDeNA ENAD E S en
v 87 i, e. (Dabit vobis Deus coturnices;)
ſed non ſereno vultu, nam eece pleno ventre pe
tierant (Ifraélitæ) iſtas coturnices, non ſicuti veſtras &c. prout in textu ſacro eod. hoc verſu
par erat, aſt manè quando (Deus) vobis defcen- habetur.
dere faciet Manna, videbitis, dum ipſe (Deus) 16. Sicuti infrà v. 1 0. h. c. habetur, nam apparitio
illud (Manna) demittet, gloriam Divini numi. iſta gloriæ Domini non eſt facta altero die mane:

quem, uti par eſt, petiiſtis, (Deus) vobis deicen-
dere faciet per modum gloriæ (ſive honoris, vi=
delicèt) qui recubet tanquàm in capſa, (ut ſit)
ros luprà atque ros infrà; manè autem, dum in-
terdiu tempus eſt, præparandi illum (panem cœ-
leſtem) dicitur enim: mané, cum videritis glo-
riam Domini (hoc verſ. 7. cognoſcetis,) dum
dabit vobis Dominus panem manè & carnem
velpere (Verſ. 9. 6 cap.) dein in eod. MSto 2.
ſequitur? Parrahh nee i. e. murmurationes

nis, nam vultus ſerenus & per modum amoris
(erit,) quando (Deus) illud delcendere faciet,
tanquäm reeubans in capfa & quando adducet,
vobis coturnices, poſteàa ibidem ſequſtur &
PHR i. e. murmurationes veſtras, ſicuti
ecod. hoc v. 7. in textu ſacro habetur. In MSto z.
locus iſle ſic legirur: nN eden ee ie
„b. ee e r r dn e e
ae nn nn den ee en ree
n nn e en n een ee e
ri an en .e en e en
nn e renn enn e eenn e
Ayn n n rn ne eenn mnn i. e. (Da-

pit vobis Deus coturnices;) fed non ſerene vultu

& per modum amoris, dicitur enim: veſpere
jamdum cognoſcetis (verſ. præc, beh. c.) quòd
non ſit tempus (commodum) præparandi illas
(coturnices,) quoniam petiüſtis cornem, non ſi
cuti par eſt, (nempé) pleno ventre, aſt panem,

ſed illo die, quo Aston filios I(Gaelis allocutus
eſt, uti ex contextu dicti verſus 10. patet, atque
hac eſt ratio, cur hic non ſermo ſir de apparitio-
pe gloriæ Domini, confer. Gur Arjeh fol &7. col.
2. med. ubi eodem, quo hic, exponitur modo,
vide & not. in Snon mew b. loc. ut & Tract.
Talm. Schabbat, fol. 97. b.

17. Confer. quæ ad v. ſequ. g. b. c. n. 2 8. notata

ſudnt.
I9. Sive: dilectionis, nempe valtu benigno ac ſe-
reno, amoris ac gratiæ pleno, fie Saf 1 hic
expono, confer. nor. in onon mnom h. I1oc.
19. Hebr. & DOen, confer. infrà verſ. 13. h. cap-
n. 33. & Vv. I4. n. 3 9. ac 2. Reg. Cap. 10. V. 22.
ibique not. Sign, † Manna igitur fuit yna i. e.
in medio atque bpni. e. in ſacculo ſeu pera
cubabat nnni, e, tanquam in arcula, ſicuti in
notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 1042:2.

612

EFXODI.

CAbP. XVI.

tiones veſtras, (quæ ſunt.) contrà Dominum] (Verba enim iſta: —) W i. e. con-
trà Dominum ita ſunt intelligenda, ac ſi ſoriptum eſſet:) n — p WNi. e. quæ
(ſcil. murmurationes) ſunt contrà Dominum. Eod verſ. 7. Nes vero* quid?] i. &.

uidnam nos ſumus reputati?

Eod. verſ. 7. Quiz ad murmurandum concidſtu 20.

contrà nos] i. e. Quia contrâ nos feciſtis murmurare omnes, (videlicèêt) filios, uxores
ac ſfilias veſtras promiſcuamque multitudinem; neceſſlariò autem ego cogor explicare

(verbum:) informa WET e.

proptereàâ, quòd fit dageſchatum & aliam-

Rabeat lectionem, 22, ſi enim illud (verbum) lene?3. eſlet, eæxponere poſſem iſtud jux-
contrà Moſen; 24. aut ſi eſſet (in verbo iſto) Dageſch nec (illud haberet) od ac legere-
zur: , poſſem explicare iſtud, (quòd idem ſignificaret, ac) 55 ; 25. jam

Vero illud juxtà ſenſum literalem eſt
loratoribus (dicitur:)
titudinem. 26. Verſ. 8.

15 h i e. murmurare feciſtis alios, ſicuti de ex-
13M i. e. &murmurare fecerunt contrà eum univerſam mul-
Carnem ad comdendum] Non verò ad ſaturitatem, docet

(hie) lex morem hominum, ne illi comedant carnem ?7, ad ſaturitatem; ſed quid vidis
(Deus,) ut deſcendere faceret panem manè ac carnem veſpere? (nimirùm) quia pa-
nem petierant (ſraelitæ,) prout decebat, 8, impoſſibile enim homini eſt (vivere) ſine

pane 3

6fn. habetur, confer. & dict. part. 2 p. 217 2.
princ. ubi notatur, quòd Manna pervaſerit 248.

membra hominis, (tot enim membra eſſe cor-

oris humani ex anatomia Rabbinica affiimant
2 6. Vide Numer. cap. 14. V. 36. n. 56. confer. &

Judæi, vide Buzxtorf. Synag. Jud. cap. 3. pag.

m. 39.) idque ſignificare dictionem dop , Quæ
intrà verſ. 14. b. cap. habetur, quæque efticit
idem habet etiam Baal

numerum Hi. e. 249.
Hatturim in notis marginalibus . loe.
& Conſer. hic tract. Talm. Chullin, fol. 89. a. &
go. Sic verbum: in, juurà mentem Raſchi,
tranſitivè vertere volui, confer. n. 2 6. H. verſ. 7.
& verſ. ſeq. 8. H. cap. n. 30. èò
21. Id eſt: tranſitivè ſive in Hiphil, ſicuti illud ac-
cipitur Numer. cap. 14. V. 36, confer. infrà num.
2 b. h. verſ. . .
22. Vel: quòd aliter legatur, quàm ſcribatur, hie
enim ann ſive ſcriptum eſt: An; ſed " i. e.
legendum eſt: rion, ſicuti Gloſſa marginalis
Malorethica hic habet. =ð
23. Hebr. 90 i. e. remiſſum ac ſine Dageſch ‚, ſic
qicitur Grammaticis vocabulum lene, absque
Dageſch, vide Buxtoff. Tiber. cap. 9. H. 2. tol.

15e

24. Sicuti cap. equ.⸗17: v. 3. habeétur. =
2 5. Nempe: in forma Hithpabel, ut ſignificet:
vosmet ipſos ad murmur excitaſtis, confer. Gur
Arjeh fol. 97. col. 2. med.

ſuprà num. 20., verſ. 7. quocircà verbum iſtud:
en, quod hichabetur, non eſt my 7 ) i. es
vVerbum ſtans; ſed Nxn 7) i. e. verbum tranſi-
eas ſeu tranſfitivum, prout habetur in Gur Aeh
fol. 87. col. 2. med, confer. & Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 1779. in MSto I. poſt verba iſta:
eyn i. e. univerſam multitudinem, alia habe-
tur explicatio, quæ, quoniamn valdè confuſa eſt
ita, ut nullus inde ſenſus erui posſit, hie omiſſa
eſt. =è D
27. Sed panem comedant ad ſaturitatem;: carnem
ver habeant obſonii loco, German. als ein zue

Gebroͤts/ confer. Cornel. Nepotis Themnſtocl.
cap. 10. n, 3. posſis & ſic vertere: quòd non
conedere ſoleant carnem ad ſaturitatem.
2 8. Vel: ſicuti par ac conveniens erat. videlicèt ad
necesſitatem, uti verſu antec. 7 habetur, ubivide
not: n. 17. confer. hic tract. Talm. Berachot, f. 20.

b. & Joma, fol. 75: a. it. Sanhedrin, fol. 110. a.
110:à. “ .

ca W..

mnezeimhehe

bebantſomen
ills(carnem i

.Auihu ot

bdiunt mürmu

13 Cmmir]
13. Hitaubatid

ict: Echmd

leſtendebatſup

cCcce illud (Mar
u] Dun vol

ſicuti fos ſolet

lgeos euscla

Rabbini autemn

ſcendebatcube
ie deletti &c.
Qum 36. neceil

—

. Ziſe: eborii

le non commod
Ttarlitis carnem
ſicuti arelat,
ſin exponiur, 4
derit in pornam
Utlaborſen delat
lur, qud hrapal⸗
30, Hie juzli Ral
volui verbum d
fel, verl. antec.
Hehr. , iſte
i e, (Ctutnix, pr
luntab vmogue
31. Vide rattat,
legatur in Oin
ſt. hy eige
Commentzrium
ne96, pertot, u
iſe ho loculta
lis 0 libren
Prine. epponitun
turnir, ſclti int
liiecznt,
) Rr, „„

CA. Yyl.
—

—
NNüe⸗gae
uide i,e.
Concueſi⸗ 10

)flios urotes
gor explicare

atum Kaliam,
Aemiſudiur.
lgrayit popolvs
Podaclegen.
nn; eſem
0s, ſicuti de er⸗
niverlam mul⸗
Gritatem, gocet
ſeduiduidis
irüm) glia pr⸗
ltvirere)ine
panez

betur.
bel, ut ſianifcet:
laͤllis, contet Gur

6, ne 56. conlel. &
citcà verbum iſtud:
n el dmy Dol e⸗
i e. verbutm tranſi⸗
beturin Gur Anehr
1.& Buxtott. Lex.
ol elbaiſti:
tudinem, alabe⸗

in velde copfula elt .

iposlit/,lie otilla

aunilstem; tHem
German. gl eit iue

feporis Themitoc!.

Uertete: quod hn

ſaturitatenmn.

ens etat, videlictt 1d
y abetur, vbille

lm Berechot, 10.

ahedrinn foh,110,2

CAbP. XVI. äs 2⁸
pane; carnem autem petierant (Iſraélitæ,) non ſicuti conveniens erat, quoniam multa
habebant jumenta, prætereà poterant illi (vivere) ſine carne, quocircà (Deus) dedit-⸗-
illis (carnem) in tempore defatigationis, 29. quod non conveniens erat. Eod. Verſ.
8. Quibus vos ad murmurationem incitatis 30. contrà illum] (Videlicèt) alios, qui vos
audiunt murmurantes. Verſ. 9. Ascedite *] Ad locum, ubi nubes deſcendit. Verſ.
13 Coturnix] ( eW) eſt ſpecies volucris & quidem valdè pinguis. 3r. Eod. verſ-
13. Feuit cubatio roris] Ros cubabat ſuper Manna; ** atque alio in loco illa (Scriptura)
dicit: & cùm deſcenderet ros &c. 32. ros (ſcilicèt) deſcendebat ſuper terram ac Manna
deſcendebat ſuper illum (rorem) dein iterùm ros ſuper illud (Manna) deſcendebat &
ecce illud (Manna) recubabat tanquàm in capſa. 33. Verſ. 14. Er aſeendit cubatio

ael rrk Sol oriebatur, aſcendebat tos, qui ſuper Manna erat, in occurſum Solis,

ſicuti ros ſolet aſcendere versus Solem: quin etiam, ſi teſtam 34. ovi impleveris rore⸗
atque os ejus clauſeris & in Sole poſueris, ipſa per ſe (ac ſponte ſua aſcendit in aerem;
Rabbini antem noſtri* exponunt, quòd ros aſcendebat à terra in aẽrem, atque, dum
aſcendebat cubatio roris, detegebatur Manna ac videbant (Iſraelitæ) & ecce in ſuperfi-
cie deſerti &c. 35. Eod. verſ. 14. TZenue, denudatum **] (Hebr. O9O) dete-

tum 36. nec ei ſimilis eſt (dictio) in Scriptura, ac poterit dici, quòd OaODDſignifi-

cet

29. Sive,: laboris i. e. veſperè, ſenſus eſt: tempo-
re non commodo ac minus idoneo Deus dedit
Itraëlitis carnem, quoniam illi non petierant,
ſicuti par erat, in Gur Arjeh fol. 87. col. 2. circà
ſKſin. exponitur, quod Deus carnem veſperê dede-
derit in pœnam, eny y ee ee, . e.
ut labor ſeu defatigatio illis (Iſraslitis) imponere-
tur, quò præpararent (carnem ad comedendum.)
30. Sic juxlà Raſchi mentem hic tranſitivè vertere
volui verbum nYn, quod hic habetur, eon-
fer. verſ. antec. 7. H. cap. n. 20.
* Hebr. ap, iſtud ut & ſequentia, usque ad- dovs
i. e. coturnix, prout verſu I 3. H. cap. habetur, ab-
funt ab utroque MAstto.
31. Vide tractat. Talm. Joma, fol. 77. b. ſicuti al-
legatur in n-ri neh. loc. cœαteuaον, quid
ſit: , vide præ aliis Dn. Hiob. Ludolfi
Commentarium 2ad Hiſtor. SEthiop. lib. I. c. 14.
n. 9 6. per tot. ubi pluribus probare ſatagit, fu-
iſſe hv locuſtæ quoddam genus mundum; in
notis ad libram Prec. Jud. part. 2. p. 217. a.
princ. exponitur, quòd w ſit DaO) i. e. c0. f
turnix, ſicuti interpretes h. loc. communiter ex-

hHE i. e. ros deſcendebat, abſunt ab utro-=
que MSto.
32. Sicuti Numer. cap. II. v. 9. habetur.
33. Confer. quæ ſuptà ad vetſ. 7. h. cap. n. 19. n0.⸗
tata ſunt, vide & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2 094.
it. tractat. Talm. Joma dict. fol. 75. a. & Me-
chilta, prout ad marginem allegantur in 1*α*
Pan b. loc.
* Hebr. 70 a hæc & ſequentia „ usque ad e
5&¾ π i. e. quin etiam, ſi & c. abſunt ab utroque
Msto.
34. Sic dictionem ro Ow hic vertere volui, à non-
nullis exponitur: fiſtula, calamus cavus, confer.
ejusd. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2 501. D
*X Hebr. ran hac & ſequentia, usque ad: yen
an j, e. atque, dum aſcendebat &c. abſunt ab
utroque MSto.
3 5. Coœtera mox ſequuntur in fine hujus comma-
tis eqque à Commentatore noſtro exponuntur;
confer. not. in pea re h. loc.
XXX Hebr. 99e i, baæc & fequentia, usque acz
5 & i. e. tenue quidpigm denudatums ab-
ſunt à MSto 1.

plieant, . .
e Hebr, in) 7), iſtud, ut ſequemtia, usque ad:

36. Chaldæus habet "pn i, e, decorticatum, de-

224

EXKODI.

ceC 5 i. 6. Gacculum 37. acperam,

C A P. XVI *

ngüa Milchnæ habetur, nimi-

rùm) quando denudata fuit cubatio roris, viderunt (Hraëlitæ,) quòd tenue quidpiam
faer it OSOFD i. e. denudatum in eo inter duas cubationes 39. roris, Onkelos inter-
pretatur PD, 40, quod ſignificat denudationem albi (ſive deglabrationem.) Eod.

verſ. 14 Velut:pruina] (Dictio: )) linguâ vernaculà (notat:) gelèe, * ((Onkelos
bic habet) 2 PH— i. e. tenue; quaſt caly, (ſicuti habetur in illo loco:) tanquàam⸗
lapide⸗ i. e. Calcis, 41. eſtque ())) ſpecies coloris nigricantis 42. ſicuti dicitur jux-
tà 43. Qocum illum, qui incipit:.) 3)82 44. (ubihabetur:.) & auripig-

mentum, 45. (in Chaldaica igitur Paraphra

ſi, uti jam dictum eſt, habetur:) )12 P5

i. e. tenue, veluti calx, 46. (pergit Chaldæus:) tanquàm pruina (ſive gelu) ſuper ter⸗
ram, 47. (enſus eſt,) quòd minutum fuerit (Manna ) i. e, tanquàm calz & cuba-

verit coagulatum inſtar gelu ſuper terram,

atque ita eyplicatio erit (verberum textus

ſacri:) tenue inſtar pruinæ (videlicèt:) expanſum tenue quidpiam 48. & coagulatuw-,

tanquam gelu, P linguàâ vernaculà (ſignificat:) tenuis,
ténuis deſuper; (dictio autem iſta:) )2, quæ in Targum Onkeloſi (habetur,) addita

49. condenſata enim fuit cruſta

eſt

nudatum, cuſjus interpretationem autor noſter

bic ferè ſequitur, confer. præ aliis P. Fagii not. h.
loc. ut & num. 40. H. verſ.
De ſignifcatione hujus vocis & vide Bux⸗
torf. Lex. Talm. fol. 806. confer. & not. in
'non h. loc.
38. Hebr. NpoDTn, quæ dictio hic habetur, de
qua vide Buxtorf. dict. Lex. Talm. fol. 54 5. di-
citur alias etiam dppD ), de cujus ſignificatione
vide Ejusd. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 44 3. ubi
exponitur: alca, caplula, marſupium, confer.
& Lightfoot. in Luc. cap. Z. V. 12. P. 77 6. & in
Johann. c. 12. V. 6. p. 10 82. edit. Lipfſ.

39. Vide, quæ ſuprà ad verf. 7. . cCap. n. 19. nota-

ta ſunt.

4⁰°. CGonfer. fuprà n. 3 6. F. verſ. 1. & Michlol Jophi,

h. loc, . “
Sic exprimo , prout in MStO z. legitur,
in MSto I. aliisque editionibus habetur &e
mendoſe, ut puto.
41. Prout Eſai. cap. 27. V. 9. al. verf. 11. habetur.
42. R. Salomo in Beza fol. 15. col. 1. ſeribit,
eſſe ſpeciem terræ denigrantis, Hebtæa vide a-
pud Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 42 5⸗
43. Hebr.)), eſt iſta dictio apud Rabbinos uſita
ta, quæ tunc ſolet uſurpari, quando notæ ali-

quæ, textui adjunctæ allegantur vel lector ad l

illas remittitur, in Gur Arjeh iſta ſæpe occurrit,
vide inter alia allegata ejusdem fot. 89. 01 4.
circa fin interdum etiam dictio: 72&ι in limili te
ſolet adhibert.
44. Id eſt. tectum ſanguine, eſt iſtud caput ſextum
in Pen Cholin ſive Chulin, qui eſt liber ſe-
cundus partis quintæ operis Talmudici, agens
de animantibus mundis & immundis & c.
4 5. Hebr. † hivide de hujus vocis fignificatione
Buzxtorf. Lex. Talm. fol. 69 3.
46. In Ar. Montani, ut & P- Fagii Latinis verſio-
nibus transfertur: acetvatum, coacervatum, ac
legitur in eorundem Paraphraſi Chaldaica: ,
juxtà Veneta magna ac regia Biblia ; aſt editio re-
cens cum triplici Targum habet: i. e. quaſi
calæ & ſic in Paraphraſi Onkelos, quàâ ego uſus
ſum, etiam legitur, eogdem modo & R. Salomo
in Commentario ſuoò hic legit, confer. Buxtorff.
Lex. Talm. fol. 502.
47. Sic verto hic Chaldaica iſta: ayè 9y ,
ſicuti verba illa in Paraphraſi Chaldaica hoc lo-
co habentur. Oðè
148. Hebr. “ i. e tenue, rarum, tenerum, vide
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2052.

49. Sic reddo hic: vam, confer. Numer. cap-
17. V. 3, D. 5. in Moto I. legitur: erni, e-

8

1e, Justinumett
met cvifiscahitl
Aeloerunt, auice
ſuntlcenluri
tumcollegerat,
gioſuo, K gdd
vï)capite, e ful
20. kk feligter
poltit eine
20 4,4ueſetgi
tandem vermhes -
ſofetiſolet in
