26, COl. I. princ. verba iſta: cum eſſent 60. an-

nos nati, ablunt in Hebræo ab utroque MStoErff.

136

2

CENESEOS.

CAP. XyVII.

Ultinam lmael virat!] Utinam vivat Ismaell ego non ſum dignus, qui tantæ merce-
dis 51. præſtationem accipiam. Eod. verſ. 18. Vivat * cordm te i. e. Vivat in timore
tui, veluti (iſtud:) ambula 52. coràm me (Onkelos tranſtulit:) ſervias coràm me. Verſ.
19. Snim verò] (Dictio „AR )ſigniſicat verificationem (ſeu confirmationem) dicto-
rum verborum, atque ita (accipitur in illo loco:) Ni. e. profectò nos rei ſumus, 53.
item (in illo loco:) O& i. e. certè non eſt ei filius ,44. Eod. verſ. 19. &t vocabis no-
men ejus uae] (Prix) dictus fuit) proptet) i. e. decem tentationes, 55. ac (propter)
X i. e. nonaginta annos Saræ & Hi. e. octavum diem, quibus circumciſus fuit(Iſaacus)
& (propter) Pi. e. centum (annos) Abrahami. 56. Eod. verſ. 19. Et fædus meum] Fœ-
dus circumeiſionis tradetur ſemini ejus 57. Verſ. 20. Dauodecim †Tprincipes] Tanquàm

nubes

5I. Nempe: ut filium etiam ex Sara, uxose mea;,

ſuſcipiara, confer not. in dhofm h. loc.
XX Hebr. MW, hæc & ſequentes notæ, usque ad:
H19 i. e, ſervias coràm me, abſunt ab utro
que MSto Erff.
72. Sicuti verſu 1I. h. cap. 17. habetur, ubi vide
notas, Sign. * confer. & not. in nnh ne h.
loc. ubi reſpondetur quæſtioni: cur Abrahamus
hic precatus ſit, ut Ismael viveret in timore Dei;
cùm tamen Rabbini dicant: omnia in manu Dei
eſſe, præter timorem Dei? vide Deuter. c. 10. v.
12. n. 3 1.
53. Prout Geneſ. c. 42. V. 2 I. habetur.
54. Vide 2, Reg. cap. 4. V. 14.
55 Nam Rabbini tradunt. Abrahamum decem
tentationibus à Deo-fuiſſe probatum, vide de
his R. Salom. ad Hiob. c. I.v. 3. & Gur Arjeh
fol. 26. col. I. fin. item not. ad librum Prec. jud.
Part. I. p. 111. a. med. & p. 13 8. a. fin. confer.
& P. Fagii not. ad Geneſ. c. 22. n. I. & not. no
n-n h. loc. .
56. Nam literæ illæ . x. m. P. (de quibus hactenus
dictum & quorum expoſitio ab autore noſtro
hic adducta tuit,) conſtituunt nomen pre Iſaac.
Iu Berolinenſi editione, ut & in notis Raſchianis
editionis pom nav' poſt verba ern duy .⁵
i. e. centum (annos) Abrahami, hæc uncinulis
incluſa & addita ſunt, nempe: rwoa r5e Nο
rese nen denn nee nn nn nden a
õ 97 X J
n en n en dnn ernnn dnn dynen
tN eS n en ee e ReRe n

.
N Wwan e be, n eee den ee en
pn fannen dn e ne enn ene nn e

N rN en maeen nee nen een een
5re ie r en e Neynn i. e. ali-
us liber (habet:) fœdus meum, cur (hic) di-
citur; jam anteà (enim) ſcriptum eſt: tu ergà
foœdus meum ſercvato, tu ac ſemen tuum &c. (u-
ti verſu 9. h. cap. habetur;) ſed, quoniam (hice
Scriptura) dicit; & ſtabiliam &c. forſitàn filii
Ismaelis ac filii Kethuræ ſub ſtabilimento iſto
comprehenduntur? lex (hie) dicit: & ſtabili-
am fœdus meum eum ipſo; non autem cum a-
liis, (prætereà) fœdus meum ſtabiliam cum
Iſaaco, (uti verſu 2 I. h. cap. habetur,) cur dici-
tur? nimirùm docct (Scriptura,) quòd (Iſaa-
cus) fuerit ſancus jam inde ab utero (materno; ]
alia explicatio: dixit R. Abba: hinc didicit fi-
lius heræ (ſcil. Saræ) à filio ancillæ Hagaris ar-
umentum à minori ad majus, ſcriptum (quippe-
eſt verſu ſeqv. 20. h. eap.) nam ecce benedixi ei
& fœcundum reddidi & auxi illum, nempe Is-
maelem 51 multò magis fœdus meum ſtabiliam
cum lſaaco.
57. Nempe: red . lſaaco . ita in Berolinenſi at-⸗
que editione Hebraica, quà uſus ſum, ut & in

abeſt autem à Bibliis Buxtorfianis, ut & ab utro-⸗

que Mst. Erff.

† Hebr. „ O, hæc & ſequentia; usque ad
nn Mi. e. currus ſeu vehiculum Dei,

abſunt ab utroque MSto Erff.

exemplari pan n hic adjectum reperiturz;

„

C1.. MI.

zubes 7 con
entus . V
nracdſaim
die gno mar
(Pprehamu
cus inillic⸗
loͤd ſe cle
Dei peticin
Ver. . &£
e tnii/
hebetjlil e
Ismil uu ⸗
Citenmcilo,
1ehiciiun ble⸗

onlenng anh

Pli nroyetb.
ate ol.25,

4e. Qua (oWen

edr n ſr
ur tei elhen
confer. Gu
ſcribiut, ghol
ſen prekenuhe
men hicin tenn
vyy deſe Al
dum, qudis d.
centi utangui
ſeq. 1 TaI.
huic opponiu

(.44. V. h z

61. Quonimin

vyn, igedato

culum De, Tr
(ucdi) lunhon

culum, utiinu
habetur conla
On dd
Confer. hie nm
Ubha ad mar;
4 Hebr. Din,
ſuntiſta: Nrt
ciſionem, utill
t Hebr XN
tur: vr N i.
62. Nenpe: forme
Dot in
63. Vide ſupri

CA.xV.

f. *
Unte mexrce.
nat intimore
Lumme. Ferſ.
lonem dido.
ker lumnt, .
potabio.
*
1ac (propter)
ſitlluens)
4meun] P.
Tanquim
nuübes
—
NNn d e
N
nn dNe
ehndie, al.
m, cur hie) di⸗
tum ell: tu eigd
en tuum dee, (l⸗
4, quoniam (hie
Ac. korlitn lil
llabilimento iſto
dicit: & ſtabili⸗
on autem cum ¹-
umn ſtabiliam cum
Abetur,) ein dici⸗
1,) udd (NHs.
tero (materno;
hinc didicit fi⸗
ille Hagris ar-
lriprum (guippe⸗
m ecce benedigti ei
illum, pempelt⸗
meum ſtabiliam

in Berolinenſͦ 4⸗
us ſum, ut & in
Cjeckum reperitur;
nis, ut 8 ab unnd⸗

egnentipleglen⸗
eu feucalum he,

CAb. XVII. GENESEOS.

nubes 8. conſumentur, veluti(dictio illa accipitur in iſto loco.) Hd i. e. nubes ac
entus 59. V. 22. Deſaper Abrahamo] Lingua decens é6. eſt iſta reſpectuMaj eſtatis Divi-
næ ac diſcimus, quòd juſti fint vehiculum Dei. 61. Verlf. 23 Eodem ipſo die] Eodem illo
die, * quo mandata fuit circumciſio, etiam Peracta fuitz) die, **ͤnon nocte, non timuiter
(Abrahamus) nec gentes (incircumciſas) nec irriſores, atque (hoc ideò etiam fecit,) ne
ejus inimici atque homines, qui ipſius ætate vivebant dicerent, ſi viderimus illum,
(quòd ſe circumcidere velit,) non permittemus ei; ut ſe circumcidat & mandatum
Dei perficiat. Eod. verſ. 2 3 . Et circumcidit] (Iſtud H) hic) eſt formæ 5). 62.
Verſ. 24. Quandoille circumcidelatur] S eſt formæ:) , ſicuti (il-
lud:.) — N i. e. quando creata ſunt. 6 3. D Verſ. 25. Cum circumtideretur car-
ne * præputiiſui] De Abrahamo non dicitur R. ⁶4. quia (Abrahamus) non opus ha-
bebat, niſi (ſola) inciſione carnis, quæ jam anteà depreſſa erat per concubitum; † aſt
Ismaël, qui puer erat, opus habuit, ut Præcideretur præputium & denudaretur 65.
circumciſio, 65. idcircò de illo dicitur &, (ita ſcriptum reperitur in) Bereſchit Rabba.
7⅞. Reſpicitur hic ad dictioneusa, quæ hic habetur . tionis 21 ſic in not. m naw h. 100.
ſigniſicatq; taàm principes, quàm vapores ſive nubes. In Berolinenſi editione, ut & in notis Raſchianĩs
5IlIti Proverb. c. 2 5. v. 144. habetur, confer. Gur editionis mpan unbw poſt verba nhny Wn i. e.

Atieh fol. 2 6. Col. 2. princ. h. loc. . carne præputii ſui, hæe uncinulis incluſa & addi-
60. Qua convenit uti ergà divinam Majeſtatem, ta ſunt : Pr ie yn en P-n b-rinN vn
Hebr. rpa P i.e. lingua munda, honeſta,, p mo nade wy oN re r en
quæ rei velperionæ, de qua ſermo eſt, eonvenit N h nen e eee n nen n er
ac decet, vid. Buxtorf. L.ex. Talm. fol. 1387. mw in my i. e. acceperat Abraham cultrum
confer. & Gur Atjeh fol. 26. col. 2. painc. ubi apprehendeba: præputium ſuum (poſſes id et-
ſcribitur, quùd pa i. e. Divina Majeſtas iam intelligeite de præputio filii ejus Ismaelis) ac
ſeu prælentia ſteterit juxtà Abrahamum & ta volebat præſcindere; ſed metuebat, quoniam ſenex
men hic in textu Sacto dicatur, quod aſcenderit erat, ecquid fecit Sanctus ille Benedictus? ipſe mi-
iyn deſuper Abrahamo, nimitum ad indican- it manu ſuam && ſimulcum illo Abrahamo) pre-

137

dum, quòd S. Scriptura lingua ſive ſermone de.
centi utatur, qui rei ac perſonæ convenit vide cap.
ſeq. 1 . v. 2. n. 15. & infrà Gen. c. 39. v. 6. ibiq; not
huic opponitur “vide R. Salom. ad Gen.
c. 44. V. 7. n. 3. confer. & Deut. c. 2 8. v. 30. n. 37.
61. Quoniam in textu Sacro hic uſurpatur dictio
dyn, ideò autor noſter ſeribit, juſtos eſſe vehi-
culum Dei, an een edn e i. e. hi
(juſti) ſunt thronus Di vinæ Majeſtati ejus q; vehi-
culum, uti in Gur Arjeh dict. fol. 6. col, 2. princ.
habetur, conf. & Bereſchit Rabba, h. l. uti in ov
Wn-n ad marginem allegatur, ubi vide not.
xX Confer. hic not. in Da r, ubi Bereſchit
rabba ad marginem allegatur. . .
X Hebr. a, in MSto Erff. 2. huic præmiſſa
ſuntiſta: ar ARrD M i, e. indicat circum-
ciſionem, ut illa fiat (die &c.)
XX Hebr. ri N in MSto Erff. I. pro eo habe-

tur: v N i. e. nec pudore ſuffuſus fuit.
62. Nempe: formæ ſeu figuræ verbi Hiphil, confer.
not. in parn r h. loc. it. v. 11. h. c. ibiq; n. 27.
63. Vide ſuprà Geneſ. c. 2. V. 4. eſtque conjuga-

hendit (præputium,) dicitur enim (Nehem. c. 9. v.
8⸗) pepegiſti fœdus, non dicitur: W i. e. ei, ſed Pyy i,
e. cum illo, (ſicſcriptum reperitur in) Bereſchit
rabba(atque ita habet:) Raſchianns codex vetus.
.Hcbr. Wn Nè, ita hic in textu ſacro habetur 2
ſed verſu præcedenti omiſſa eſt quoad Abraha-
mum particula i ac ſolum legitur Wa, iſtius
rei rationem hic autor noſter adducit ex Bereſchit
Rabba; ſed quæ magis ſubtilis, quàm vera
eſt, confer. Michlol ophi h. loc. ubi particulam m
exponit n ac ſi diceretur vn i. e. de carne.

† Hebr. vnv in MsSto Erff. 2. hic additur

Wer d e n y) i.e. per con-
eubitum) lecti ac circumciſio ſimnl cum nyo-
i. e. Letectione peracta fuit; cœterum de nyro-
ſeu retectione vid. Buxt. Synag. Iud. c. 4. p. 9 8.

6 5. Vel: retegeretur, hæc eſt illa judæis conſuetanyns

ſive retectio glandis in membro virili, de qua vid.
Buxt. Synag- Jud. dict. c. 4. Ppag. m. 9 9. & p. 102.
66. Hebr. n, quo nomine hic venit glandula
membri dr ieide Buxt. Synag. Jud. loc alleg.

138

GENESEOS.

CAP. XIIX.

Verſ. 26. Eodem illo die] Quando ſcil. completi fuerunt Abrahamo nonaginta no-

vem anni 67. & Ismael tredecim annos habuit, circumciſus fuit? Abrahamus& Isma el,

ejus filius.

1

XIIX.

Erſ. I. & apparuit ei] Ut inviſeret ægrotum, 1. dixit R. Chama, * Bar Chanina:
tertius dies is fuit ab illius (Abrahami) circumciſione ac venit Sanctus ille Be-
nedictus eumque † viſitavit. * Eod. verſ. I. In -ampeſtribus;. Mamre] Iſte
(Mamre) fuit, 3. qui ei (Abrahamo) dederat conſilium de circumeiſione, 4. & pro-
ptereà (etiam Deus) apparuit ei (Abrahamo) in illius (Mamre) poſſefſione 5. Eod.
verſ. I. Sedebat †] Scriptum eſt (hic .) 3 O (pro 2 , nimiràm Abrahamus) flare
volebat; (ſed) Sanctus ille Benedictus dixit ei: ſede, ego ſtabo; tu verò ſignum eris

poſteris tuis, quòd ego

conſiſtam in congregatione judicum, 6. ipſi autem ſedebunt.
Eod. v. I. In oſtio tabernacali] Ut videret (Abrahamus,) an viatores tranſirent ipfeque

illos

67. Quare Abrahamus non prius juſſus fuerit ſe
circumceidere, cauſam reddit autor libri Nizza-

chon, ut cernerent mortales ac diſcerent, Abra-
hamum, quamvis ſenem, non reculaſſe obſequi-

um (erga Deum.) vide D. Wagenſeil. Nizzach.

pag. 12. confer, & notæ ad librum Prec. Jud.

Part. 1. p. 130. b. med. & Part. 2. p. 110.3.
princ. ubi ſcribitur, quòd circumciſio illa pera-

Ga fuerit rnem —a i. e. die propitiationis

loc.

* Hebr. a, in MSto Erff. z. huic verbo præ-
mittitur: Syn ia illò ipfò die (circumciſus fuit

Secc.)

1. Nempe: Abrahamum, qui tunc propter cir
cumciſionem ægrotabat, confer. notæ ad Ebrum

Prec. Jud. part. 2. P. I 10. a-⸗ princ. & D. Wa-
genſeil. Sot. p. 3 30. & p. 33 5. a0 ſequ. n. 4. vide
& not. in oI D h. loc.
„ Hujus etiam infrà verſ. 5. h. cap. fit mentio, con-
fer. hic Raym. Martini Pug. Fid. Part. 3. Diſt. 3.

c. 6. n. 2. cœterum verba iſta: &nn n e

i. e. dixit Rabbi Chama & ſequentia, usque ad-

i. e. & viſitavit eum, abſunt ab utroque

MSto Erff.

† Hebr. u, in edit one Berolinenſi & in ν

ſeu expiationis, coafer. not. in o me h.

habetur mow'a i. e, de proſperitate ſen ſanitate
ejus (percunctatus eſt.)
x Confer. hic Bereſchit Rabba & tractag. Talmud.
Sota, fol. 14, a. ut & Bava Metzia fol. 36. b. &
Ja kut Part. I. fol. 23. col. 1. circa fin.
2. Confer. fuprà Genel. c. 4. V. 6, ibique not. n.

1O⸗ .
3. De quo vide ſupràâà Geneſ, c. 13. v. 1 9.
4. De quo vide ſuprà Genel. c. 14-v. 13. n. 3 5. &&
5. Sive: fundo, prædio, ſrveagro, Hebr. vyn,
videlicèt in planitie ſfive campeſtribus Mamre 5

Mamre reſedit, eonfer, not. in ene r h.
loe. ubi etiam Bereſchit rabba ad marginem alle-
atur. M
† Hebr. awv, iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
paw) der i. e. ipfi autem ſedebunt „ abtunt ab
utroque MöSt. Erff.
6. Relpicitur hic ad Pfalm. 82. v. I. ubi vide Ra-
ſchi not. confer. & hic not. in D ubi
quoque Bereſchit rabba ad marginem allegatur,
in editione Berolinenſi & in - hie

tur, nempe: Deus ſtat in congregatione Dei.

qoodinde

Rabbini nonnulli interpretantur: urbem, ubi

R . Ideſt:
addita ſunt ea, quæ dict. Pſalm. 82. V. I. haben-

CAP. XI
illos in do
ille Bened
ribus (teci
venitent

eueuuetrerdi

18, qui ſan

fſermone
nunciatiot
Sodome i
Phail aute
elt, guoche
AIn, 14, dil

un eoram

autem dec’

Vult, .

oci iſtin

DN h
Fid. Pant,

Hebe

4 9. F. 2.5
& Bava N
38. Namgui
tecens fa
s, utei!
üdbus, ein
vit calorer
let &Abr
eitet, h
ci, cone
Pe lzgeb.
itBenche
N. Hà Na
briel, ien
96. 2. 5
15, in Ni
3,ag m
lel 19.

1a, non

Nbbib.
cahe

M. MII.

aginta no⸗
lsmael,

r Chaminz:

Qusilke Be.

Mam IIe

neg⸗ Bod.
ammus) ſare

6 lgnomens
ein ſedebunt.
ſtentiplegne

illos

— 8

tats ſein anilale

tadit Talmud⸗
tria ſol g⸗b

6, digue not..

1. . kh⸗
4rV. 157. I

ef
Heltlouts Magre ;

ur: ibem, ubt⸗

. f.
mnenelle⸗
dmalgene⸗

emtta; usgne .
tbunt, Dlunt

1. bbi ſie Rr⸗

V I

I
Arginn

CAP. XIIX.

GENESEOS. 139

illos in domum ſuam reciperet. * Eod. verſ. I. Cum ferverer dies] Eduxerat Sanctus
ille Benedictus Solem theca ſua, 7. ne moleſtiam ei (Abrahamo) afferret 8. in viato-
ribus (recipiendis) ac quoniam (Deus) viderat, ægrê ferre (Abrahamum,) quòd nulli
venirent viatores, (ideò) adduxit ad illum angelos ſub ſpecie hominum. Verſ. 2. Et
eccetres viri] Unus, qui annunciaret 9. Saræ, & alter, qui everteret Sodomam ac terti-
us, qui ſanaret Abrahamum, unus quippe angelus non facit duas legationes; 10, id,

quod inde cognoſces, quia totus iſte contextus eorum (angelorum) mentionem facit

ſermone numeri pluralis, (dicitur enim:) & comederunt, & dixerunt ei; aſt in an-

.

nunciatione I1. dicitur: & dixit: revertendo revertar ad te, 12, in everſione quoque

Sodomæ ipſe dicit: quia non poſſum facere 13. ali quid (aliud,) niſi, ut evertam; Ra-
hael autem, qui * ſanaverat Abrahamum, inde abiit, ut ſervaret Lothum, atque hoc
eſt, quod dicitur: & factum eſt, cùm eduxiſſent illos foràs & dixit: ſalva animam tu-
am, 14. diſcis (itaque,) quòd unus fuerit, qui ſervavit (Lothum.) Eod. verſ. 2. San-

tes coràm illo] (Iſtud: * idem hic ſignificat, ac ) ) i. e. coràm eo; ** lingua

autem decens 15. eſt iſta, intuitu angelorum. Eod. verſ. 2. Et vidie] Quid hoc (ſibi

vult,) & vidit 16. duabus vicibus? (nimirùm) primum juxtà ſenſum literalem (eſt ac-

„ Loci iſtius explicationem vide in notis rnow

Dan h. loc. confer. & hic Raym. Martini Pug.
Fid. Part. 3. Diſt, 3. c. 6. num . 2.
7. Hebr. Ronan, confer. R. Salomo ad Eſai. c.
49. v. 2. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1398. vide
& Bava Metzia fol. 96.

3. Nam, quia Abrahamus propter circumciſionem,

recens factam, adhuc æger erat, ideò noluit De-
us, ut ei moleſtia crearetur in recipiendis viato
ribus, eumque in finem Deus maximum excita
vit calorem, qui prohiberet, ne quis iter ſuſeipe
ret & Abrahamum inviſeret eique moleſtiam af

feerret, hæc eſt Rabbinorum expoſitio iſtius lo

ci, confer. notæ ad libtum Prec. Jud. part. 1.
p. 13 8. b. princ. & not. in 'na ne h. loc.
it. Berachot, fol. 27. a.
9. IS à Rabbinis dicitur fuiffe Michael, alter Ga-
Priel, tertius Raphael, confer. Baba Mezia, fol.
86. a. & D. Wagenſeil. Tel. ign. p. 12. & p.
16. in Nizzach. vid. & D. Maji Theol, Jud. Loc.
2. pag. m. 52. & paulò poſt Sign. * h. verſ. & cap.
ſeq. 19. v. I. Sign **
10. Id eſt: duo ſimuùl legationis munera ſive ope-
ra, non perficit unusangelus, confer. Bereſchit
Rabba h. i0c. & ſuprà Geneſ. c. 16. v. 9. n. 15.
SS& cap. fqq. 19. V. 22. it. Exod. c, 23. V. 2 1. ibi⸗

2 cipien-

que Raſchi not. n. 52.
* Hebr. amn, Mst. Erff. I. pro eo habet: rumnn
i. e. arguit, probat, MSt. 2. vero habet: Xπ, i.
e. dioit.
1II, Nempe?: quando Abraham, lætùm illud nun-
cium de partu ſive Sobole Saræ allatum fuit.
12. Sicuti verſu 10. h. cap. habetur, numerus ſcil.
ſingularis uſurpatur, non pluralis.
13. Vide cap. ſeq. 19. V. 22. ubi etiàm numerus
ſingularis uſurpatur. SðMK
X Confer. quæ paulò antè num. 9. h. Verſ. de tri-
bus angelis notata ſunt.
14 Veluti dict. cap. ſeq. 19. V. 17. habetur.
XXX Hebr. "ρ, in editione and m & in Be-
rolinenſi, hic in parentheſi addita ſunt iſta: n
wan eW Hyn i. e, ſicuti (habetur Numer. C.
2. V. 20.) Ny) i. e. & juxtä eum tribus Me-
naſſis.
15. Id eſt, qua convenit uti, reſpectu angelo-
rum, Vide, quæ cap. antec. 17. V. 22. n. 60.
& cap. ſeq. 19. vV. 37. n. 82. notata ſunt, con-
fer. & Gur Arjeh h. loc. fol. 27. col. 2. circà fin.
& fol. 56. col. 2. med. vide & infrà Geneſ. c. 39.
V. 6. n. 8. ac not. in . a M h. loc.

16. Mar bis in eodem hoc verſu dicitur: N&n &
Vidite . .

2 2 GENESEOS. CAb. XIIX.

cipiendum zut notet: videre,) ſecundum autem ſignificat intelligentiam, (videlicèt)
intellexerat (Abrahamus,) quòd uno in loco ſtareut ſan geli,) & amimadverterat uèd
illi ſibi QAbrahamo) moleſtiam creare nollent, 17. ac licèt ipſi* ſeirent. quédt. Abea.
hamus) eis obviam iret; (tamen) in loco ſuo ſubſtiterunt in illius honorcem-ut cioſten-
derent, quod ei nollent eſſe moleſti; aſt ille prævertit & eis in occurſum feſtinavit, **
in Bava metzia 18. (ita legitur:) ſcriptum eſt: ſtantes juxtà illum (vel coràm illo,) ſeri⸗
ptum (quoque eſt:) & occurrit eis obviam, 19. (quæ videntur ſibi eſſe contraria ſed

ſciendum eſt) quando viderunt, quòd (Abrahamus ſubinde) ſolveret & (iterum)liga-

ret (partem corporis circumciſam,) illi ſeſe ab ipſo ſepararunt, (quamobrem) ille ſta-
eim eis obviam ivit. 20. Verſ. 3. Et dixit: Domine, EKimodo] Præcipuum, 21. qui inter
illos erat, allocutus eſt (Abrahamus,) & omnes quidem vocavit domunos zſtd ræ-
Apuo (inter illos) dixit: ne quæſò tranſeas, & quando ille (primarius ac præci lae
non tranſiit, ſocii quoqe ejus ſimul cum illo ſteterunt; in ſermone autem iſto (ais⸗
R) eſt pro fana; 22. alia explicatio: (vox, 29 & hic) eſt ſancta, ac dicebat (Abraha-
mus) ſancto illi Benedicto, ut exſpectaret, donec ipſe occurreret ac viatores intro-

. duce-

17. Nempe, ut Abrahamus illos invitaret, tanquam

hoſpites eosque in domum ſuam reciperet.

* Hæc verba: ac licèt ipſi &c. usque ad: nollent

. 9
eſſe moleſti, in &α. e. alio exemplari reperiri
ſcribitur in notis Raſehianis ed itionis nm ne
h. lec. abfaunt autem ab utroque MSto Erff.
XxX In Berolinenſi editione, ut & in notis Raſchianis e-
ditionis pa N hic uncinulis incluſa & ad.
dita ſunt iſta: ια ναa eeen i. e. ſic legi-
tur in veteri Raſchiano exemplari.
1. Eſt is liber ſecundus partis ſive Sectionis quartæ
Operis Talmudici, tractans de rebus inventis, de
depoſito &c. confer. infrà verſ. 9. h. cap. n. 51.
locus, quò hic reſpicitur, habetur in Bava mezia
fol. 86. b. & fol. 87. a. uti in ν ππν ad mar-
ginem allegatur, verba autem iſta: Rnan i. e. in
Bava &c. uique ad: Srnteie. obviam eis ivit,
abſunt ab uttoque MSto Erff.
19. Sie uterque locus in eodem hoc verſu 2. habetur.
20. Confer. hic Gur Arjeh fol. 27. col. 2. fin. ac
not. in ar N h. loc.
31. Ita hic interpretor 7, poſſes & vertere: ma
jorem natu, ſeniorem, qui inter illos erat, quæ

runt hic Rabbini, quo modo Abrahamus ſeire

potuerit, quisnam inter illos eſſer major ſeu
præcipuus? reſpondent nonnulli, quod Abra⸗
mus putaverit, ex tribus iſtis viris uninm, olls

magiſtrum; duos veroò diſcipulos, & quoniam
moris eſt, ut magiſter eat in medio ac præcipu-
us inter diſcipulos à dextra; alter verò à ſiniſtra,
ideò dicunt, quòd Abrahamus allocutus ſit me-
dium, ſie in notis r ν h. loc. ubi vide ſis
Hebræa, .
22. Hebr. 7I. cui opponitur & ſenſus eſt, quòd
dictio πhic non uſurpetur de Deo; ſed de ho-
mine, qui honoris caufa appellatur Dominus,
confer. Raſchi not. ad cap. ſeq. 19. vV. 1 8. n. 36.
& Cantic. c. I. v. I. it. GurArjeh h. loc. fol. 27.
col. 2. fin, vide & infrà Genef. c. 3 I. v. 29. n. 20.
confer. & tractat. Talm. Schevuot fol. 3 5.b. &
Schabbat fol. 27. a. & Bava mezia. fol. 96. b. in
MSr Erff. 2. poſi vocem 7 i. e. profana, addi-
ta ſunt iſta: a ee e n n
& ee ee enhee ere en eere
— eneen en e e ee
a & en n bee i. e. &
ſic mos eſt hominum, qui in via (ſimul) ambu-
lant, quando aliquis eos invitat ad convivium, ipſe
nonniſi præcipuum, qui inter illos eſt, invitat,
ac videtur, quêd verba iſta (benè ſe habeant
vel recta ſint, Hebr. ταπ ο id enim hie ſupplen-
dum puto,) quoniam nomen iſtud feriptum eſt
per & non auten per nomen tettagtam-
matu

(N MIX.

—&Cſ

Alocutio une
liaud len
ſcripta ſanhe
Jecretumoin

Verl 44ni

Qus *n einul
Moſes wanum
Coginentſ4
edum orum
ltlohms qui
Vakoripedum
Ab e e

frn’ coryeſtr.

cinentum cor
faleſcortuumt

me
2Mimiſum verlupt
junta mentan
sihen
2. Sicltiſihnser
24. Videenelc
Scheruot iol
item dchebdet
h. loc, alegunu
15. Nempe: mn
AIIO RO
taypit, Nge hin
non fit
Mmi ab autore n
de Seder Olam
26. Id eſi pe ſen
ego eim infem
des vellios, ton
col. 3. mel &n
ba mezi, ſhl ,
N Hebr drn i
wie. Ern
37. Vel! epend
adl hvincos
una eſt ex ille
Medit in M n

CA IE
—MW LAb. XIIX.

n, bideliceg)

nterat, gnd
dilübr.
ein,Ateioſten.
dfeinarit,
dontratia; ſtld

(terum)igr.
em) illeſla⸗
1,21, gliintet

nos; ſec Pre.

K Ptacipinns
enikio Sicto⸗
ebat Abraha-
fiatores intto⸗

dace.
—,

106, & guonian

nedid ae rrcip⸗
ter erd a ſcnilti,
8Allocutus ſit me.
h. loe. ubi vige ſis

Penlus ei, qud
le Deo, led de ho⸗
delatur Dominus,
.. 19,V. Ige n, 36.
tjeh h. lor. tol.17,
. 31.7.19,040,
e uot fol. 36eb 8
nezin. 0. gb, be in
e. pofana, addi⸗
W n
en en
dn Dr
w or ie,
in ſinul)ambu⸗

adconrivium iſe

rüllos ell, iniat,
(dbend ſehabernt
Henimn hie lupplen⸗
iudferptumelt

Mõ

duceret (in domum ſuam,) & quamvis alibi ſcriptum
allocutio tamen præceſſerat; eſt autem mos Scripturæ, ut ſic loquatur, veluti expo-

GENESEOS. 141

—

ſit: * & occurrit eis obviam;

ſui apud (Verba illa:) non contendet ſpiritus meus cum homine, 23. quæ (verba)
ſcripta ſunt poſt (iſta:) & genuit Noachus; 24. nec poterit dici, niſi quòd præceſſerit
decretum viginti annis, 25. atque hæ duæ expoſitiones in Bereſchit Rabba (habentur)

Verſ. 4 Aeciviatur quæſo] Per aliquem, qui mittitur, 26.

idque ſanctus ille Benedi-

ctus ** retribuit 27. poſteris ejus (Iſraeêlitis) per legatum, dicitur enim: & elevavit

vationi pedum, nam dicitur:

Moſes manum ſuam & percuſſit petram. 2 8.
Cogitaverat (Abrahamus,) quòd iſti (viatores) eſſent Arabes, qui adorabant pulverem
edum ſuorum, 29. quocircà ſolicitè curavit, ne idolum in domum ſuam reciperetur;
aſt Lothus, qui (iſtud,) non curavit, præpoſuit pernoctationem (ſeu accubationem) la-
& pernoctate & lavate pedes veſtros. 30.
4. Sab *** arbore] (Dictio NW hic ſignificat) N. i. e. arborem. Verſ. 5. Et con-
formte cor veſtrum] In lege, prophetis & Hagiographis reperimus, quòd panis ſit ful-
cimentum cordis; in lege (reperimus ita:) & fulcite cor veſtrum, 37. in prophetis:
fulci cor tuum fruſtéò panis; 32, & in Hagiographis:

Eod. verſ. 4. Et lavate pedes veſtros]

Eod. verſ.

& panis cor hominis fulcit; 33.
3 dixit

—

X Nimirum verſu præcedenti 2. h. cap. eſt tamen iſtud
juxta mentem Commentatoris noſiri 2r9τρoν
2569o7.
23. Sicuti fuprà Geneſ. c. 6. v. 3. habetur, ubi vid n. 17.
24. VideGenef-c. 5. v. 32. cOnfer. hic tractat. Talm.
Schevuot, fol. 35. ac Bava Metzia, fol. 86. b.

h. loc. allegantur-
275. Nempe: antè, quàm Noachus generaret, uti
autor noſter ad Geneſ. dict. c. 6. v. 3. u. 17. 90.
tavit, atque hinc eſt tritum illud, quòd in lege,
non fit èe We i. e. prius & poſterius

mi ab autore noſtro ibidem eſt notatum, vi-
de Seder Olam cap. 5.
26. Id eft: per ſervum vel alium aliquem, quem
ego eam in rem mittam, nempe, ut lavet pe-
des veſtros, confer. Gur Arjeh h. loc. fol. 27.
col. 3. med. & not. in S'na r,h. loc. it. Ba-
ba mezia; fol. 86. b.
Hebr. Qap-) iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
rpv i. e. legatum, abſunr à MSto Erff⸗ I.
27. Vel: rependit iſtud beneficium qyoad aquam,
ad lavandos pedes allatam, benehcemtia ſanè
una eſt ex illis rebus, quzrum fructus quis co-
medit in hoc ſeculo Nan Py e ie.

item Schabbat. fol. 127. a. uti in Dpa

& ſors ſive ſumma ipſa manet in ſeculo futuro,
uti in Gur. Arjeh dict. fol. 27. col. 3. habetur.
2 9. Vide Numer. c. 20. V. I I. confer. not. in od
DSvpa h. loc. ubi ſcribitur, quoniam Abraha-
mus ipſe accepit panem (uti verſu 5 habetur,)
quod idcircò etiam Deus ipſe, (non per alium)
manna de ccœlo demiſerit Iſraelitis; aqua autem
per legatum, fcil. Moſen & petra fuit educta.
29. Poſt: en) i., e. pedum ſuorum, Mst. Erff.
2. addit: a5i e eenn i. e. præpoſuit
lotionem accubationi, confer. bhic Gur Arjeh
fol. 27. col. 3. fin. ubi ſatis prolixè docetur, cur
Arabes pulv erem pedum ſuorum adoraverint, vi-
de & Bava Metzia fol. 86. b. ac Bereſchit Rabba⸗-
prout in non ne h. loc. ad marginem al-
legantur.
30. Vide Geneſ. c. 19. V. 2. confer. not. in e
WMon h. loe. 5
½ Hebr. vy reh, hæc & ſequentia, usque ad
SPeDa i. e. in angelis, abſunt ab utroque
MStO Erff.
31. Sicuti hoc verſu 5. habetur, confer. hic Bava
mezia, fol. 97. a.
32. Vel: buccellà panis, vide Judic. cap. 19. V. 5=
33. Prout Pſalm. 104. V. 15, habetur,

142 S== dGENESEOS. CAP. XIIRX.

dixit R. Chama: 34. non eſt ſcriptum hic = 225; 35. ſed =299, ut indicet
(Scriptura,) quòd prava cogitatio (ſeu concupiſcentia) non dominerur in angelis.
Eod. verſ. 5. Poſtesà tranſibitis] i. e. Peſtquam ita (feceritis,) proficiſcemini. † Eod.
verſ 5. Quoniam idcircò tranſiiftis] i. e. Quoniam rem iſtam à vobis peto, poſtquam
ad me veniſtis, ut mihi honorem exhiberetis, 2 (hic ponitur) pro πι dy
i. e. quoniam (quandoquidem,) ſic quoque (ſumitur) omne ſ „y 2, quod in 8S.
Scriptura (reperitur, verbi gratià in illo loco:) 2, i. e. quandoquidem vene-
runt in umbram tabulati mei, * (item in illo loco :) quandoquidem vidi faciem tuam,

36. item (in illo loco?) Y 32 i. e. quoniam non dedi eam, 37. item (in illo lo-

co:) H 3 i. e. quandoquidem néôſti caſtrametationem noſtram. 3 ³. Verſ. 6.

Farinam ſimilæ] (Nempe) ſimilam in placentas; farinam verò ad maſſam * coquo-

rum, ut contegant ollam, 39. ad exſorbendas † ſordes. Verſ. 7. Vitulum tenerum &

bonum] Tres juvenci 42. fuerunt, ut tres linguas Guvencorum) eis comedendas offer-
ret in ſinapi. 4 4. Eod. verſ. 7. Puero **] Is fuit Iſmaél, (idque ideò fecit Abraha-
mus,) ut eum initiaret præceptis. 4½. Verſ. 8. Et accepit butyrum & .] Panem au-
cem non attulit, quoniam Sara impuritatem menſtruam ſecernebat, 43. nam eodem

illo die redierat ei conſvetudo muliebris ſi. e. fluxus menſtruus,) & immunda erat fa-

cta

34. De quo ſuprà verſ. I. h. cap. Sign. * confer. &

Bereſchit Rabba h. loc. uti in aα “ ad mar-
ginem allegatur-

3 5. Mentem iſtius R. Chamæ eſſe puto „quòd di⸗-

ctione da quaſi cor duplex innuatur „cui prava
concupiſcentia in eſt 3 27 autem cor unum ac
ſimplex indicet ſine cogitatione mala, confer.
Pfſalm. 12. v. 3. & 1. Paralip. c. 12. v. 3 3. ibiq;

Raſchi not. vide & not in psm n h. loe ut &

not. ad I. Chron. cap. 2 8. v. 9⸗ num. 12.
Confer. hic tract. Talm. Nedaim, fol. 37. b.
X Hebr. rpo en en de y nn ſice in editione
„p n ut & in Berolinenſi hic additum eſt
& in MSto prout Genelſ. c. 19 v. 8. habetur, ſed
abſunt iſta à Baſileenſi editione & à MSto Erff. 1.
6. Sicuti Geneſ. c. 3 3. v. 10. habetur, allegatum
iſtud deeſt hicin MSto Erff. 1.
37. Vide Geneſ. c. 3 8. v. 2 6.
3 8. Veluti Numer. cap. 10. v. 31. habetur.
& Sic vocem y hic vertere volui cum Buxtorf.
in Lexic. Chald. fol. 1624.
. Hebr. XRo apud Talmndicos να W
ij. e. opus ollæ, ſunt phvn D tritiecum co⸗
Rum, fabæ freſſæ & ſimilia pulmenta ex fari
na, vid. Buxt. Lex. Talm. fol. 1975. confer. &
R. Salom. ad Geneſ. c. 32. V. 25⸗ ac not. in

MN h. loc.
1† Hebr. anew i. e. ad hauriendas, in MSt. Erff.
I. pro eo habetur Nν i, e. ad tollendas.
40. Confer. quæ ſupra Geneſ. c. 15. v. 9. n. 26.

notata ſunt, it. Gur Arjeh fol. 27. col. 4. circcö

fin. & not in pan inne h. loc.
41. Vel: cum ſinapi Hebr. a, conf. Bereſchit rabba
& Gur Arjeh 1l. alleg. ac Buxt. Lex. Talm. fol. 82 2.
vide & tractat. Talm. Bava metzia cap. 7. fol. 86.
b. & 87. a. uti in Snon ing; h. loc. ad margi-
nem, ubi vide & notas, confer. & liber, qui in-
ſcribitur pè â“';„–yq Part. 1. cap. 2 1. pag. 23
b. ubi exponitur, quo ſenſu juxtà Cabbalam
tres linguæ in ſinapi fuerint oblatæ: ccœterum

verba iſta:N Wn ja i. e. vitulum &c. usque ad

vνρa‚. e. ſinapi, abſunt ab utroque MSto Erff.

x Hebr. Ay 7&π, iſtud & ſequentia usque ad:
32 7y i. e. de ſuperficie ejus (colligunt,) ab-

ſunt utroque MSto Erff.
42. Quo ſcil. Iſmaëlem mandatis ſuis obedientem
redderet Abrahamus, vel? ut eum præceptis Di-
vinis initiaret & ad illorum obſervationem faceret
promtiorem, vide not. in Dmam R h. loc.
& Bava mezia, fol: 86. b.

43, Vel: menſtruo fluxu laborabat atque ideò maſ-

14

ſam

gedo ladis

zarerat i
omederun
ſetuginen

pulo N

cit⸗)tbiane
aſt Me zunea
nem, Mnit
i. e, Abnnam
gaetheett
bini )vorer
ded nenog
manſuo

rrrre-
ſam annace
10. n C
Pnt bex.
ſci 8ent
II NF vi
1ii ileg.
* Sie küanm in
Nenze: Pn
Pind palat
ſern, (
xbent, 90
& Aehem
† Hehm-
tur: W
4 ˙. Nn, qu
fint mhiio⸗
receyi nor
in on
b.

46. Nemhti

Seriptunzk
trackt. Talm
47. Ideſt:
quam pund
10 excedum

Kie: lie

CAL. NI

diu indictt
wurinangelt,
1o, Poſtquam
ie N dy
gwod nb.
quidem vene-

ificien tnan,

mn (inillolo.

lm coqno
lum tenerum &
ledendasoffet⸗
fecit Abtaha⸗
6.] Panem au.

. nam eodem

munda etatfa⸗
6a

—

68, if MSt. Eifk.
d tollendas.
C. 1, V. 9, n 16.

0. 27. cl 4,cid

loc.
Onl. Bereſchit rabb
er. Talm ,fol. 921.

1nin a). fol. g6,

5h. oc. ad margi-
er. & liben gui in⸗

1.cap. 11, e9,2
n junt Cabbalem

Oblatæ: (Ctetunn
ulum 8c. aqlead
noque Möto biff.
ſequentiausqne ad:

us (oolligunn) 4d⸗.

tis ſuis Obedientem

t eum præcepes Di⸗

blerzationem iaeret
Oum wo h loc.

abatatqueited wal⸗
ſan

GENESEOS.

143

Ga maſſa farinacea. 44. Eod. verſ. 8. Butyrum] (Rpneſt) 25n pE i. e. pin-

gvedo lactis, quam de ejus ſuperficie colligunt. Eod. verſ. S. Er vitulum, quem fece=
rat] i. e. Quem præparaverat (in cibum, videlicèt) primum, quod (Abrahamus) pa-

raverat, id primum obtulit* & exhibuit eis (hofſpitibus angelis.) Eod. verf. 8. Et

comedernnt] Viſi ſunt, quaſi comederent, hinc (diſcimus,) quòd nemo receptam con-

fwetudinem † mutare debeat. 45½. Verſ. 9.

Er dixerunt ei] Punctatio 46, eſt (in voca-

bulo &&) ſuper literis & , eſtque traditio (iſta:) R. Schimeon, Ben Eleazar, (di-
cit?] ubicunque Seriptura excedit punctationem, 47. ibi interpretare Scripturam; 48.

aſt hic punctatio excedit Scripturam, 49

tu (itaque) interpretari debes punctatio-

nem, (innuitur autem hic,) quòd etiam Saram (tres illi angeli) interrogaverint: 35
i. e. ubinam 50. eſt Abrahamus, (hine) diſcimus, quòd aliquis in hofpitio ſuo interro-
gare debeat maritum de uxore, & uxorem de marito; in Baba Metzia 5 . dicunt (Rab-
bini,) noverant (ſanè) angeli miniſtratorii, ubi fuerit Sara, mater noſtra; ſed (illi i-

X

deò interrogârunt,) ut notum facerent, quòd (Sara) fuerit verecunda, 52. quò eam-

marito ſuo redderent chariorem; dixit R.

*

Joſe, 53. filius R. Chaninæ, ( quòd hoc id-

eô

am farinaceam reddiderat immundam, confer.
not. in eN h. loc.

44. Hebt. yv, conter. quoad hanc vocem

Buxt. Lex- Talm. fol. 16q7:S& infrà in not. Ra-
ſchi ad Geneſ. c. 24.v. 67. n. 114, & ad Numer.

c. I 1. v. 9. vide & Bereſehit Rabba ac Bava Me.

121a, alleg. fol. 86. b ac 97. a.

* Sic etiam in notis =eft rne hic exponitur,

nempe: T den en en e i. e., quod

primô paratum erat, id (Abrahamus) ſtatim of

ferebat, confer. quoad verbum “„y, quod hic

kabetur, not. ad 2. Samuel, c. 19. v. 2 5. n. 10.

& ad Nehem. c. 5. v. 18. n. 106..
† Hebr. ARmn-, in MSto Erff. utroque hic addi-
tur: A M i. e. Tregionis ſeu urbis.

45. Nam, quamvis angeli cibo non opus habue-
tint5 nihilominus ſe comedere ſimularunt, ne à

recepto more convivii recederent, confer. not.

pta eſt, vid. num. antec. 47. in MSto Erff. I. poſt

rD1. e. ſeripturam, addita ſunt iſta: ArN N&
Aa E τααù1 i. e, nec tu interpretaris pun-
GRationem.
49. Id eſt: punéta pfura funt, quàm Heræ ſeri⸗
S. Quoniam in vocabulo ix, fupra tribus iſtis
literis: & puncdà funt pofita, ita, ut owilſſò
t, fuperſit dictio &, ideo juxtà R. Simeonis ſen-
tentiam interpretatio ſecundum literas iſtius vo-
cis P& eſt facienda; notat autem illa: ubinam?
confer. not. in aπ ν h loc.
51. Vid. Bava mezia, de hoc libro Talmudico
dictum eſt ſuprà verſ 3. fol. &7. 2. H. cap. n. 1 9⸗
iſta autem: Saas i. e. in Baba &c. usque ad:
a * H i. e. peculum benedictionis, abſunt
ab utroque MSto Erff.
52. Caſta, modeſta Hebr. aæ, non fuit illa Mae)

in =n- r h. loc. it. Kidduſchin, fol. 32. ½ i⸗ e. vagatrix, hinc inde curſitans, ſed domi rem

b.
46. Nempe: extraordinaria, cujusmodi in2 8. S.
Scripturæ locis reperiri tradunt, conſer. hic
tract. Talm, jevammot, fol. 7 7 a.
47: Id eſt: ubicunque literæ ſeriptæ plures ſunt,

quam punétatio, vel: ubieunque literæz nume.

r0 excedunt punctationem, vid. num. feq.- 4 ⁹.

4⅜. Sive: literas ipſamque voeem, ſicuti illa ſcri-

ſuam curans, confer. num. ſequ. 55: h. verſ⸗

53. Py) ſic in editione Hebraica exemplaris, quo
uſus ſum, hie legitur, idque magis ſequi volui,
