quibus hic eſt ſermo & quorum ſuprà facta eſt
mentio, confer. cap. ſeq. 22. Vv. 19. n. 4 8. & n.

49.
Xr Ve : ut abſcondat, Hebr. dirdy, ſenſus eſt: non
eſt Seripturæ mos, ut rem obſcurè indicet; ſed ex-
plicitè & apertè, confer. ſupra Genel, c. 10. V.
275. num. 18.

77. Nempe: viginti quinque anni, quibus Abra-
hamus in planitie Mamre vel Hebrone commo-
ratus eſt, de quibus ſuprà autor noſter locutus
eſt, confer. D. MejeriAnnot. ad Seder Olam ma-
jus c. I. p. m. 2 5 5. edit. Amſtelod.
78. Videlicèt: viginti ſex anni, quibus Abrahamus
in terra Philiſthæorum habitavit, qui anno uno
ſuperarunt eos annos, quibus ille in planitie Mam-
re commoratus erat, conſer. cap. ſeq. 22. v. 19.
ibique not. n. 49.
79. Vel: uno anno ſuperarunt priores viginti quin-
que annos, ergò neceſſariò viginti ſex erunt anni,
ſic autor noſter concludit.
80. Nempe: in monte Morija, de quo vid. cap.
ſeq. 22. MU
&1. Scilicet: traditur vel ſcriptum reperitur, vide
Seder Olam majus, & quidem illius cap. 1. p.
3. edit. Amſtelodam. & in ejusd. aanotat. p.
255§. confer. etiam nat. in p' rö h. loc. o-
miſſa ſunt iſta: dy da In in utroque MSco

Erff. confer. ſupr. Sign. † h. verſ. 34.

2

ChAb. XXII.

Bereſchit Rabba ac tractat. Talmud. Sanhedrin, ila, qua uſus ſum, habetur tera exemplaria
fol. 89. . uti in 'n-a r h. locad marginem vocem iſtam omittunt. .

allegatur. 6. Vel: ſolhidi ac conſtantis animi in Abrahamo, id
* Hiebr. Mde Ha, in utroque MSsto Erff. habetur: enim dictio enn hic ſignificat, confer. Buxrt.
yR1i. e, offer illum (in (acrifcium.) Lex. Talm. fol. I2 19. vide hic traét. Talmn. San-=

X Hebr. , MSt. Erff. I. habet & Sa i. e. hedrin, fol. 89. b. prout in pa n h. loc-àd

venis, ut mihi terrorem incutias. marginem allegatur.

19⁸ GENESEOS. CAP. XXII. (v. MI.
. 9
C A P. X X 1 I. . Khrite l
VErE I. Pofßrerba ifa] Nonnulli ex Rabbinis noſtris dicunt (atque ita expo- Abrahame
nunt:) poſt verba Satanæ, qui accuſaverat I. ac dixerat: ex toto convivio, verl 2. Ma
quod fecit Abrahamus, 2, non obtulit coràm te juvencum unum aut arietem u⸗- Zdlitcne
num, reſpondit ei (Deus:) non fecit iſtud (convivium,) niſi filii ſui gratiàâ, ſi ei dice-⸗ noſte ſunen
rem: ſacrifiea illum * coràm me, non ipſe cunctaretur; alü dicunt (ac textum iſtum tur lMdi;
ſic explicant:) poſt verba (ſcilicèt) Iſmaelis, qui ſemet jactaverat ergà lſaacum, qud ſußinmhin
ipſe (Iſinal) circumciſus eſſet anno ætatis ſuæ decimo tertio nec refragatus eſſet, re- 2. frili
ſpondit ei Iſaacus: uno in membro tu mihi timorem injicis, ** ſi Sanctus ille Bene- tas Sandiilliu
dictus mihi diceret: ſacrifica ** te coràm me, nullam ego moram facerem. † Eod. tem engfic
verſ. I, Ecce ege] Sic eſſe ſolet reſponſio proborum* (hominum;) ſignificat autem re, Neus.)
. S En : 81 . itei Heus:
C20 ) humilitatem & promptitudinem. 3, Verſ. 2. Accipe quæse] Non aliud ſi- tisſei in
gnificat (particula?! .0, quàâm rogationem, 4. dixerat ei (Deus) rogo te: perſta 7. (Kciikd)ut
1 . . . . . . . . . . .. . † . Wy,
mihi in iſta tentatione, * ne dicant (homines; quòd) in prioribus (tentationibus) non
fuerit quidquam firmi. 6. Eod. verſ. 2. Elium tnum] Reſpondit ei (Deo Abraha- —
mus:) duo ſunt mihi filii, dixit ei (Deus:) unicum tuum, reſpondit ei (Abraækamus.) rae
3 . . llaakum dcc
hic eele.
. . —— e i
† Hebr. pon e ee e nn n in utte * Hebr. Umr, in utroque MSto Erff. habetur⁵— tur⸗ ie.
que MSto&σ. pro his ita legitur: oeν e (ſic j i. e. offer. (te coräm tmhe) Aineul, tt
enim videtur legendum pro Wανννo, ee n † Hebr. Syn rmne de, in utroque MSto Erff. pro- wial n 1
i. e. poſtquàm accuſaverat menſura judicii, con-hies legitur: 3 nxy ia (MöI. 2. D) e gruagr
fer. infrà verſ. F2. h. cap. Sign. “ iet. ego meipſum ſacrificarem coram illo (Deo.) inetas.
I. Nempe: Abtahamum apud Deum, coœterom * Hebr. APDNI„MSte. Erff. I. pro eo habet o Ui ul
de decem tenrationibus Abrahami vid. Raſchi † i. e. juſtorum. =ðèUVMWR 1. P Dã 4
not. ad Hiob. c. I. v. I. ut & P. Fagii commen- 3. Nempè: quod aliquis promptus ac paratus ſir; „ en
tar. ad Paraphr. Chald. h. loc. ubi decem illæ ten- humili obſequio alterius mandatum exequi. 1 *
tationes enumerantur; vatisant tamen quoad il-[4. Hebr. wνàσ petitionem, qua quis ab alio ali- Seſſinſtenen
las Rabbini, confer. Exod. c. 32. v. 1 3. ibique not. † quid amicè ac preeibus adhibitis petit, confer. dan n,
num. 61. it. Sanhedrin; fol. 99. b. & Megilla, hic D. Wagenſeil. Nizzach. Pp: 18 G 19. e dan
fel. 31. a. fz. Perdura „perfer conſtanti animo tenrationemi-— uahe
z. Videlicèt: quando Iſascus ablactatus vel lade ſtam, conter. not: in mha me h. loc. e eli
depulſus fuir, de quo cape antec. 2 . v. 8. confer. ** Hebr. bo ſic in Berolinenſi editione, ut & zi E k
. II.

fol. m. 23 1,
Alü: quod in
uibus mundi
irkg er
110 . b. n. 1.
' ebe unt
ie in monte,

tgue it erpo⸗
tote comii,
Naut atietem y⸗
aii dei dice.

Xtextumn iſtum

lacum,Gndd
agats elſet, le⸗
nans ille Bene-
etem. † Eod,

lonifcat zuten
G vit ei (Deus:) deſcendere fac illum. 12. Eod. v. 2. Unum montium] Sanctus ille Benedi-

So te: petla ſ.
Nationibi) non

(Deo Abrzha-
(brahamu:)
lice

Mro Liff habelat?

e)

1(Mr. ꝛ. e e
en coram ilo Deo,)

tde habet en

Vpkus ze palatus ſl.
Aadestutm etegi.
ui pis dalid li.
bibiiis geiit, eonter⸗
Ep 19&g .
AnImC tentatlonemn1⸗
vh h loe⸗

Unenli edſtione, Ne

; cktele emplatie

nimi in Aalano,id
iheat, conſer Buxt,

ehiettact. aldn.

e vr hlC:d

CaAr. XXII.

hic unus eſt matri ſuæ, dixit ei (Deus:) quem diligis, reſpondit ei (Abrahamus:) u-
trumque diligo, dixit ei (Deus:) Iaacum; ſed cur non ſtatim ab initio (Deus) mani-
ejusque animus in ipſo ** commoveretur 8. & abriperetur, & ut (Deus) gratum ei
(Abrahamo) faceret præceptum eique mercedem daret pro unoquoque dicto. Eod.

7. (nimirùm eum in finem id fecit,) ne illum (Abrahamum) repentè turbaret,

verſ. 2. Zerram Morija] (Hæc eſt) Jeruſalem, ſic in verbis dierum (ſcriptum eſt:) ut

ægdificaret (Salomo) domum (i. e. templum) Domino in monte Morija, 9. Rabbini
noſtri (nomen “) exponunt, 10. quoniam exinde è N& τ1. e. doctrina *†gredia-

tur Iſraelitis; Onkelos autem interpretatus eſt illud (nomen) de cultu (oblationis)

ſuffſimenti, in quo * erat Di. e. myrrha, nardus ** & cœtera aromata. Eod. verſ.
2. Er offer illum] Non dixit ei (Abrahamo Deus:) macta illum, non enim fuit volun-

tas Sancti illius Benedicti, ut cum mactaret; ſed ut ipſum aſcendere faceret in mon-
tem eumq; faceret oblationem 11. & poſtquàm eum aſcendere fecit (Abrahamus,) di-

ctus (prius) in ſtuporem conjicit juſtos atq; poſteàò revelat eis ?* (rem,) atq; hoc omne
(facit ideò,) ut eorum mercedem * augeat, ſic quoq; (ſcriptum reperitur:) in terram,
2 quam

.

7. Seu detexit, nempe Abrahamo ut filium ſuum
Haacum acciperet eumque Deo in ſacrificium
offerrert. .
KX Hebr, Pyy, in utroque MSto Erff. pro eo habe-
tur: Myyn i. e. ab ipſo (commoveretur.)

2. Fflerretur, extra ſe raperetur, ita hic interpretor
”õä 2 Peretin, b

tIna rad. Im, confer. ſupra Genelſ. c. 3.v. 9. ibi-
que not. n. 3 I. vide & not. in na “* h. loc. &
inftà verſ. 4. h. cap. Sign. *

9. Uti 2. Paralipom. c. 3. V. I. hsbetur.

10. Joſephus Antiqu. I. 1. c. 14. vocat æ& keshten

59, Morium montem; aſt LxX. appellativè
. .
verterunt nomen Waâäh nempe: ρννπ½ ex-

celſam (terram) Aquila: ar ze—τανιαιdανν, luci-⸗

dam, Symmachus: terram alα‿νιειaa viſionis,
ſic & vulgata, confer. S. Hieron. Tradit. Hebr.
h. loc. & P. Fagius in not. ad paraphraſ. Chald.
h. loc. it. Jae. Cappelli Obſervat. in Geneſ. h. loc.
vid. & R. Iſa. Abarbenel ad 1. Reg. c. 8.V. 13.
fol. m. 23 1. col. I. Editionis Lipſienſis.
Ali: quod inde prodeat Nn i. e. timor natio-
nibus mundi, vide Lightfoot. Centur. Chorogr.
c. 27. p. 51. edit. Lipſ. confer. ſuprà Genelſ. c.
I2. V. 6. D. 18.

*X Hebr. , in MSto Erff. 1. pro eo habetur: n

i. e, in monte.

*t Hebr. n, in utroque MSto Erff. vox iſta o-
mittitur.
R
† Hebr. dao Von i. e. volebat Deus, utrumque
MSt. Erff. pro eo habet: myna i. e. in animo e=
jus, (ſcil. Dei.)
11. Sic ex mente Raſchi vertere volui hic hey
oblationem potius, quàm holocauſtum, quo-
niam voluntas Dei non erat, ut illum mackaret
& igne abſumeret in holocauſtum, vid. infrà v.
12. h. cap. n. 34. MSt. Erff. 2. quoque hic ha-
bet dy ee en y i. e. ut eſſet oblatio
I12. Confer. infrà dict. verſ. 12. h. eap. ibique not.
n. 35.
* Hebr. SwoN*R dRa, in Berolinenſi editione, ut
& in "pan enbu iſta ſunt uncinulis ineluſa: Neb
o& N i i. e. alius liber (habet:) remo-
ratur (vel in admirationem abripit) juſtos.
** Hebr. ian, in utroque MSto Frff. poſteà
additur: aà Wyn i. e. rationem rei ( eis
vel erat.
XKX Hebr. Da, in MSto Erff. 1. hic. additur?
rPDN ADDN 93 7) 1i. e. pro unoquoque dicto;
in MSto 2. legitur nvn a d y i. e. pro
noquoque verbo ſeu ſermone. DUU

1980G GENESEOSsSs. QCAb. XXII.

quammonſtrabo tibi, 13. eodem modo etiam circà Jonam (fecit Deus, dicens ei:) &
prædica ſuper illam, 14. prædicationem (ſcilicèt, quam tibi dixero.) Verſ. 3. & ſur-
rexit] Paratus erat † ad mandatum (exequendum.) Eod. verſ. 3. Et inſtmvit] Ipſe
(Abrahamus) per ſe, nec alicui ex ſervis ſuis præcepit, (ut inſterneret aſinum,) quo-
niam amor ſpernit lineam. 15. Eod. verſ. 3. Duos pueros ſuos] (Videlicèt) Immaelem
& Eliezerum, 16. non licet homini, in dignitate conſtituto, ſemet accingere itineri ſine
duobus viris, *ut, ſi unus (ex illis fortè) opus habuerit ventrem exonerare ac (propte-
reà) ſeceſſerit, alter penes ipſum ſit. Eod. verſ. 3. Et concidit † Targum (habet:)
Hx) i. e. & difſidit, veluti (accipitur in illo loco:) ) i. e. & ſciderunt Jorda-
nem, 17. ut ſignificet P Pi. e. ſciſſionem, linguâà vernaculà: fendre. *„ Verſ. 4.
Die tertio] Cur diſtulit (Deus,) quò minus ei (Abrahamo) ſtatim oſtenderet (locum-
deſtinatum? ſed hoc ideò factum eſt,) ne dicerent (homines:) turbavit illum (Abra-
hamum Deus) eumque repentè confudit * illiusque mentem abripuit, at, ſi ipſe mo-
ram ** nactus eſſet & ſecum deliberare potuiſſet, (certè iſtud) non feciſſet. Eod. verſ.
4. Et vidit locum] Viderat (Abrahamus) nubem monti inhærentem. 18. Verſ. F.
Eò uſque] Ac ſi diceret: paululum viæ ad locum, qui antè nos eſt; eſt autem expoſi-
tio myſtica † (nempe:) videbo, quomodo (implendum ſit) iſtud, quod Deus mihi di-
xit: ſic 19, erit ſemen tuum. Eod. verſ. 5. Et revertemur] Vaticinatus eſt (hic Abra-

—

3

hamus,)

11
4

13. Uti ſuprà Geneſ. c. 12. V. I. habetur. Latinè: findere, ſic reddo bic αανρ, uii in

14. Vide Jor æ cap. 1. v. 2. ibique Raſchi not. it. Bibliis Buxtorf. ut & in exemplari Hebræo, quo
Jon. cap. 7. rek lmud: Peſachi ſol uſus ſum, habetur, in editione è NR le-
† onter hi⸗ ae r r wu Neſae in 0 42 gitur: παÜ per Samech ab initio, ſi qui-

Cholin, fol. 91b. . dere poſſis Latinè: ſcindere, confer. not. in u
15. Contemnit, egreditur lineam, i.e. præ amore a- p h. loc

liquis vilipendit regulam, amor ſæpè facit ea, quæ æ ſuprà ad verſ2
communis uſus & ordo non pateretur, vide CGonſer. hic, que ſup? ad Yerſa-h. cap. num. .
Buzxtorf. Lex. Tahm. fol. 2 354. confer. & infrà
Gene’. c. 2 5. v. 9. n. I 3. & Numer. c. 22. v. 21.
n. 64.
16. Confer. hic Gur. Arjeh fol. 32. col. 4 princ. ut &
Bereſchit Rabba, vid. & not. in dbom n h. loc. ſubra ,jI;
. . ontem vel monti alli
*† Vide, quæ ad Numer. cap. 22. V. 22. notata en dy w, uti hic habetur Sara eratn Hichr.
ſunt. . .
½† C Hebr. yav, hoc & quæ ſequuntur, usque ad:

tur: uà*τνnn, i, e, conturbavit eum Satanas.
*X Hebr. Maw, MSt. Erff. 2. pro eo habet: rmyv
i. e. horas (ſi ſcil. tempus nactus eſiet.)

17

S:vaw i. e. quod ipſi ambo ſint reverſuri, ab i nt

yh⸗ N i. e. fendre, linguã vernaculà, abſunt 4 à MSto Erff. 2.
in MSto Erff. 2. . .
17. Id eſt: tranſiverunt Jordanem, ſicuti 2. Sa- 19. Quoniam in ver ſu iſto habentur verba illa:
„muel c. 19. verſ. 17. habetur, ubi vide Raſchij 712 3) 1. c. 60 usque, & ſuprà Geneſ. c. 15. VI 5.
not. & Michlol Jophi ibid. confer. & not. ad Pro- legitur: I., e. ſic erit (ſemen tuum &c.)
verb. cap. 19. V. 24. D. 19.

&

notata ſunt, in M Sto Erff. I, pro: nady) habe

18. Vel: Monti incumbentem ſive inſidentem, quæz

„

† Hebr. vn, iſtud, ut & ſequentia, usque ad: é

4

N. M.

hamns) go
ſgniücai)

.

(ee ländi

melet carne
aplicai⸗
Merceciseſ
iretadimmo
ni hcinte

dlcart: P—

cauſtum, II
menenbo ſi

zureles

—
uuoque in
ecralchAp
le nonta ell,
Pl. 62,4. &
ma, ol. 4
4 Ccner. hic tt

1
1 e N
WMie
buicnile (
20. DliDeutte
&n Kuel,
21. I18!: apt⸗
dum; ia,
mmat, bempe
40 cometendk
Giciſeihiur,
i. e, conelit
22, Nam, uüh
mi, glialt
eſt ,utlirel
tanquam
pud Deumiin
ſtitiz de mein
bimus n0
5,h. cap. ha
Iliaclitæ con
hollent, uti
ditz ita & lun
luizommmn n

ANNI.

ſelz aſy.

iſmir le
lnum I0.
licde) lümaelem

Ppere itineniſne

atea Cropte.

argum ſhabet.)
icerunt otda.

e, Verl. 4.

engetet (ocnn.
vit llum(AbrA.
at, ſ ile no.
illet. Bod,retl.
m. 19, Verl.g.

eſtautem expol.

d Deus mihi di.

tuselt bic Abta.
hamus)

—,—.—
1. àd
obie nde giin
Gpplati Hebrzo,guo
dne Ondn e le⸗

1 inii, ſ gui.
hetaum, god tel.
, Onker., not, in Nn

el,n hecap, Nn.,
1, Pto: Da habe.
turbayit eum datenat.
pro eo habet: nN

nactus eſſel.)
ſiye inſigentem qe

entin;sguead
ſinttejetiuni,ab ot

habemur verbi la :
Pra Genel c. 15dſ.
it emen tummt.)
4

2

„

alligna engt, Heb.

CAP. xxIIJIJlI.
hamus,) quòd ipſi ambo ſint reverſuri. Verſ. 6. Cultrum] (Dictio: — bRD

fol. 62. a. & Cetubhot, fol. 111. a. item Bava

GENESEOS. 181

ſignificat) 2i. e. cultrum; (dicitur autem — ,) quia Q92 .ͤi. e. comedit
(i. e. ſcindit) carnem, veluti dicitur * in illo loco:) & gladius meus )O NN i. e. co⸗
medet carnem, 20. & quoniam rectificat ?1. carnem — 8 ad comedendum; alia
explicatio: dicitur HD N“, quoniam Iſraelitæ WNi. e. comedunt donum 22.
mercedis ejus. Eod. verſ. 6. Et iverunt ambo ſimul] Abrahamus, qui noverat, quòd
iret ad immolandum filium ſuum, ibat ſpontè & cum gaudio, perinde atque Iſaacus,

qui hac in re nequidquam commotus fuit. 23. Verf. 8. Providebit ſibi agnum] Ac

ſi diceret: proſpiciet atque eliget ſibi agnum, & ſi non aderit agnus, (tu eris) in holo-
cauſtum, mi fili! 24. ac licèt intelligeret Iſaacus, quòd ipſe iret, ut mactaretur; ta⸗
men ambo ſimul 25. pari animo ibant. Verſ. 9. Et colligavit] (Videlicèt) manus e-
jus ac pedes retrorsùm, manus Xx ac pedes conjunctim . 26. hæc eſt P̈̈ i. e. rann

& utroque in loco particula habetur, ided] ad hodiernum usque diem lfraelitæ comedant
MedraſcbAggadah ſive expoſitio iſta myſtica in- donum mercedis pro merito ſeu juſtitià Abraha-
de exorta eſt, conf. hic tract. Talm. Jevammot, hami.
23. Vel: qui hanc rem non ſenſit ſive animad-
vertit, nam & ſic vertere poſſis v hæc Rab-⸗
binorum expoſitio inde profluxit, quia hic ha-
bentur verba: π ανα.σùÜä, e. ambo, ſimul un-
de udædrum magiſtri ſpontaneam ac promptam
Animorum utriusque tàm Abrahami, quàm Iſaa-
ci diſpoſitionem colligunt, vide verſ. ſeq. 8. h.
cap. n. 2 5.
24. Vel: in holocauſtum erit filius meus, ita hic
locum ſatis ambiguum & obſcurum vertere vo-
lui, confer. Gur Arjeh fol. 32. col. 4. princ. it.
tract. Talm. Sanhedrin, fol. 89. b. & Berachot,
fol. 62. b.
25. Confer. quæ paulò antè v. 6. h. cap. n. 2 3. no-
tata ſunt, item Gur Arjeh loc. alleg. in MSto
Erff. 1. poſt: an i. e. pari animo, hæe
ſunt addita: vruw oren Perenh nd i. e.
Abraham ad mactandum, & Iſaac, ut mactare-
tur.
* Hebr. TDa een Sernen, in utroque MSto
Erff. pro his legitur: y re i. e.
manus ſimùl cum pedibus.
26. Nempe: manus cum pedibus colligavit,
non manus ſimul & pedes ſimùl; ſed unam ma-
num uni pedi & ſic conjunctim, vide Buxtorf,
Lex. Talmud. fol. 1648. & leq.

kama, fol. 49. a. & Nidda, fol. 17. a.
X Confer. hic tract. Talm. Moeëd Katon, fol. 18.

2. .
X Hebr. &nm nn, Mst. Erff. 1. pro eo habet:
i P I. e. ſicuti dicitur, MSt. 2. à N ) j. e.
huic ſimile (habetur in illo loc.)
20. Sicuti Deuteron. c. 32. v. 42. habetur, confer.
& 2. Samuel. cap. 11. v. 25.
21. Id eſt: aptat, præparat carnem ad comeden-
dum ; ita, ut dictio nonzn ſit ex Hiphil for-
mata, nempe faciens ſive parans carnem aptam
ad comedendum, in Michlol ſophi monxn inde
dici ſcribitur, quòd ille (culter) —n nee
i. e. comedit & conſumit.
22. Nam, uti Rabbini tradunt, meritò Abraha-
mi, qui cultrum firmà fide ſumpſerat, effectum
eſt, ut Iſraelitæ adhue hodiè comedant cibum,
tanquam donum, quod meritò Abrahami a
pud Deum fuerit impetratum, etenim, ſicuti ju-⸗
ſtitià & meritò Abrahamni, qui dixit: incurva-.
bimus nos & revertemur, (prout verſu antec.
5. h. cap. babetur,) ex Rabbinorum opinione,
Iſtaclitæ coniecuti ſunt, ut pœnitentiam agere]
poſſent, uti Baal Hatturim in notish. loc. ſcri-
bit; ita & ſumptione cultri, ab Abrahamo facta,
JIudæorum magiſtri tradunt effectum eſſe, ut

1

182 GENESEOS. CAP. XXII.
gatio & hoꝶ ſignificat (dictio:) * PV, 27, quoniam tali (ſeu malleoli) illarum (o-
vium) erant albi, (nempe) locus, in quo illas (oves) colligabant, fuit cognitus, (vel di-
gnoſci poterat.) Verſ. 11. Abrahbam, Abrabum] Significatio eſt dilectionis, quòd
(angelus Domini) iteraverit nomen ejus. 2 8. Verſ. 12. Ne (manum) injicias] Ut.
mactes (filium tuum.,) dixit ei: (angelo Domini Abrahamus:) ſi ita (eſt,) fruſtrà ego hùc
veni, infligam ei (filio meo) vulnus & paululiũ ſanguinis ex eo eliciam, reſpondit ei (an-
gelus Domini:) ne facias illi quidquam, ne facias in eo maculam. 29. Eod. v. 12. Quia
nunc † novi] Verba ſunt R. Abbæ: dixit ei (Deo) Abrahamus: exponam coràm te ler-
monem meum, anteà dixeras mihi: nam in Iſaaco vocabitur tibi ſemen, 30. rursus
dixiſti: accipe quæsò filium tuum, 3. nunc dicis mihi: ne immittas manum tuam
in puerum, reſpondit ei Sanctus ille Benedictus: non profanabo foœdus meum & quod
egreſſum eſt ex labiis meis, non mutabo, 32. quando tibi dixi: accipe, pronunciatum
labiorum meorum non mutabo, 33. non dixi tibi: macta illum; ſed aſcendere fac il-
lIum, 34. aſcendere feciſti illum, fac, ut etiam deſcendat. 35⁵. Eod. verſ. I12. Nam
nunc ſcio] Ab hoc tempore habeo, quod reſpondeam Satanæ * ac populis, qui admi-
rati ſunt, cur te adeò diligerem, nunc os aperire poſſum, quoniam vident, quòd tu
Deum timeas. Verſ. 13. Et ecce aries] Is ad hoc præparatus erat (jam inde) à ſex
diebus creationis, 3⁶,. Eod. verſ. 13. Poft 37.] (Videlicèt:) poſtquàm ** angelus
ei

27. Quæ Genet. cap. 30. v. 39. habetur, ubi onfer. ſuprà verſ. 1. h. cap. Sign. * it. tract. T alm.

vide Raſchi notas, n. 72.
28. Vide infrà Geneſ. cap. 46., V. 2. ibique not. n.
3. confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol. 97. b.
& Menachot. fol. 92. b. it. Cholin, fol. 16. a.

29, Hebr. h. reſpicitur hac dictione ad vocem

anen, quæ hic in textu ſacro habetur, confer.
not. in mon ne h, loc. cœteruùm iſta: 7¾
n da Wyn i. e, ne facias in eo maculam, ab
ſunt ab utroque MSto Frff.

HebreM any , iſta & ſequentia, usque ad:

rpni& i, e fac, ut deſcendat, abſunt ab utroque
MSto Erff.
30. Uti Geneſ. c. 21. V. 12. habetur, confer. not.
in pan D h. loc.
32 1. Prout ſupraà verſ. 2. h. cap. habetur.
32. Reſpicitur hice ad Pſalm. 39. verlſ. 3 5. .
33. Id eſt: verba mea effectum ſortientur nec illa
erunt irrita; quod dixi, implebitur.
34. Sicuti ſuprà verſ. 2. h. cap. habetur, ubi vide
35. Vid. ſuprà dict. verſ. 2, b. cap. n. 12.
„ Hebr. wwO, in MSto Erff. 2. pro eo habetur:

prn rm?, i. e. menſuræ (ſeu modo) judicii,

Sota, fol. 3 I. a. & Bava batra, fol. 1 5. b.
36. Confer. Gur Arjeh fol. 71. col. 2. med. ubi
agit de rebus, quæ à Deo creatæ ſunt Nivnv Pa
i. e. inter duas veſperas ſive crepuſculo veſperti-
no, confer. Deuter. c. 34. v. 6. n. 2 0. & Hoorn-
beck contra Judæ. lib. 4. C. I. p. 300.

37. Hebr. â*, Junii ac Tremellii verſio habet:
retrorſůùm, LXX. pro "πι videntur per Daleth
legiſſe: *, unde verterunt: s (cil.
4 . . . .
*: “e) unus aries, vide Lud. Cappell. Crit.
Sacr. J. 4. c. 5. n. 4. LXX. verſioni conſentit
Targum Onkeloſi, ubi: & Nα i. e. aries
unus, confer. not. Sign. ſeqv. **

** In MsSto Erff. 2. voci te i. e, poſtquàm,
Præmilſla ſunt iſta: uda drde vr e

Tabn en ee e n ene nd een

e n en en e een nn ne r
d& 75 (videtur legendum oh ieen
parnan d ne ne aen en nde ee ee
Nn een eeen ernee en in e in
ne en eh. rnn i. e. Doctor
noſter, Joſeph, expoſuit: & poſt (vel retror-
ſum)

bote. 3,
ſed Satana eun

koltqbamſep

Ellainte el
Uem (ineh⸗
ceat (ohut
tur, guullunge
zetn teigatut.
gum ſenpe

—
ſun) in perp
bralam ocnos
Gettebatur in
tecbi rocen⸗
ſer le Potlil
(Rie) dciur:
Petfeüngte (
totad Kriptun
hiam homines
Zua (en ſigni
Viam, (hec
mentoh fult
lui.)
* In Berolinenſ-
editionis t
i e. poſt ilk
ſunt, nempe
Drdd
un hber (he
ſtüonen (hic
brahami, cont

3V. In peipeiis
lii verſio, N
1l.
gulto, ſied.
nuslib 10. d
cOnler. 5, Hie

Pollus ge 1.

O x.

Uhilanm ſ.
Antus,el di.
kionit, guod
injtie] Ue

ruſriegohic

Ponciteiſan.
. V. 12. L 4
ncorimte ſel⸗
en, zo. rupeis
manum tuamm
meum A guod

Ptonunciatum

endeteficil.
l. 12. N
lis, gni admi⸗
dent; gböcktu
jam inde) iſer
im fs angelas
i

——

n. dit ract, Lalm.

ſol. 15.b.
col. 2. med. ubi
Eſunt ipre
fepuſeulo veiperti⸗
.,n. 10, & koorn⸗
3 00,
ellii verſio hibet:
gentur per Daletli
tunt: eis (il.
Gd. Cappell. Ctit

Uefftoni copſenit
Nie Aees

X

ie poltgrin,
N

D eN

en e
drrnd) Wr

e N een
n n
1. e. Dodoor
nt (ine.

ſun)

CAbP. KXII.

*

iAbrahamo) dixerat: ne immittas manum tuam, vidit (Abrahamus) illum (arie-=

tem,) quando is detinebatur (in perplexo,) & hoc eſt, quod Chaldæa Paraphrafis ha-

bet: & ſuſtulit Abraham oculos ſuos poſt illa. Eod. verſ. 13. 1. Perplexo] In ar-
borec 3 8., Eod. verſ. 13. Cornibus ſuis] Currebat enim (aries) versus Abrahamum
ſed Satanas eum involvebat & implicabat arboribus. * Eod. verſ. 13. Pro ſilio ſuo]

Poſtquàm ſeriptum eſt: & obtulit eum in holocauſtum, 39. non deficit 40. Scriptura

ulla in re, quidnam (igitur) iſtud eſt: pro filio ſuo? (nimirùm) ſuper omni cultu, 41.

TE, 1 Deo) de iſto ſariets, ipſe precatus eſt ac dixit: pla-
uem (Abrahamus) exhibuerat (Deo) de iſto (ariete, )ipſe precatus eſt ac dixit: pla-
en bati feinud rv perinde, ac ſi id fiat in filio meo, † quaſi filius meus maéte-
tzur, quaſi ſanguis ejus ſpargatur, quaſi ipſe excorietur, quaſi ille adoleatur & in cine=

rem redigatur.

õ

Verſ. 14. Dominus videbit] Senſus ejus literalis eſt juxtà illius Tar-
gum, (nempe:) Dominus eliget & proſpiciet ſibi locum iſtum, ut habitet in eo Divina

ejus

. —
8

ſum) in perplexitate ( veprium,) ſuſtulit A⸗
braham oculos ſues ac vidit & ecce aries unas

. .

& in Appendice Reſponſ. ad Chiiſtian. Schottane
p. m. 4 7 0. .

detinebatur in perplexitate (veprium,) dicebam: * Loci iſtius explicationem vide in notis o

ecquid proderat ei (Abrahamo,) ſi ilum vidis

ſet nec potuifſlet eum apprehendere 2 ideircd

S — rr
(hic) dicitur: & ecce aries unus detincharurin
perplexitate (veprium „) perplexitas, redit

tOta S. Scriptura ſuper omnem dictionem, quo-

niam homines ſeparaturi ſunt illam à reliqua lin

gua (ſeu ſignificatione) & dirigit coràm iis
viam, (hæc poſteriora ſatis obſcura, ſi non
mendola ſunt, quæ ita, ut vides, Vertere vo-

* In Berolinenſi editione, ut & in notis Raſchianis

editionis ar met poſt verba illa: 77 Dn
i. e. poſt illa, hæc uncinulis incluſa & adjecta
ððl
e e DrNL e eAn r i. e.
alius liber (habet:) & juxtà allegoricam expo-
ſitionem (hic eſt ſenſus:) poſt omnia verba an-

ſunt, nempe:

geli & majeſtatis Divinæ S& poſt argumenta A-
Prahami, confer. not. in ori h. loc.
Fg. In perplexitate veprium, ſie Junii ac Tremel.

lii verſio, Vulgata: inter vepres, alii; in vir.

gulio, ſic S. Ambtfoſius lib. I. c. 9. S. Auguſti
. 3 ð eg⸗ 2. .
nus lib 16. de Civit. Dei c. 32. habet: in fruti

ce, LXX. Ovze Zaeiz, in planta Sabek,

conler. S. Hieion. Tradit. Hebr. h. loc. & Ilaac.

ene h. loc. poſt: ha“Xα i. e. arboribus, in

mrOque MSto Erff. hic additur: iaoy7 i. e.
ut illum (arietem) remoraretur.- ä
39. Prout hoc verſu 3. Habetur, confet. Sevachim=
fol. 97. b. & Menachot, fol. 92. b. confer. & ſu⸗
prà verſ. 2. h. eaap. .
40. Ideſt: nihil deeſt Scripturæ ſive textui iſti, ple=-
nus eſt ac perfectus illius fſenſus, ut non opus
fuerit aliquid ulterius ei adjicere, cur iguur hie
additur: pro filio ſuo?
41. Hebr. MWα, quo nomine hic intelligitur
miniſierium ſeu ceremonia, in ſacrificio obla-
tionis arietis peracta, accepit enim Abrahamus
arietem eumque excoriavit ac dixit: intuere hoc
Deus, ac ſi pellis Iſaagi detracta foret coram
facie tua, abſierſit illum ſpongià ac dixit: intue-
re hoe, ac ſi Iſaacus ſic abſterſus eſſet, crema-
vit eum ac dixit &c. ſic Bemidbar Rabba 269. 3.
alleg. Ligthfoot. in Johan. c. 5. v. 2. p. 1006.
edit. Lipi. confer. ſign. ſequ. XxX . Veris

XX Hebr. T, in utroque MStO Erſi poſt: Naddi=
tur rny i. e, iſte cultus, confer. num. præ-
† Iſia: perinde, ac ſi id fiat in filio meo, abſimæ
1 . „ abſunk
in Hebræo à MSto Erff. z.

14

Voſſius de LXR: interpret. Translat. c. 12.

—

184 GENESEOS. CAp. XxlII.

„₰ —

ejus præſentia 42. & ut offerantur hic oblationes. Eod. verl. 14. Ilt Bodiè 43. dicitur]

i. e. Ut dicant in diebus generationum (futurarum,) de illo: in monte iſto apparebit

Sanctus ille Benedictus populo ſuo. Eod. verſ. 14. Hodiè] i. e. Diebus futuris, ve-

luti (accipiuntur verba illa:) uſque ad hunc diem, 44. quæ in tota Scriptura (haben-
tur,) ut omnes (hominum) generationes, quæ veniunt ac legunt * Scripturam illam,
dicant: uſque ad hunc diem, (id eſt:) uſque ad diem, in quo illi ſuperſtites ſunt; eſt
& Medraſch Aggadah (verborum iſtorum: Dominus videbit, nempe:) videbit Do-
minus colligationem iſtam (Iſaaci,) ut propitius ſit Iſraelitis unoquoque annò & ut li-
beret eos* à pœnis, quò dicatur hodiè * inter omnes generationes, quæ venturæ
ſunt ad montem: Dominus videbit cinerem Iſaaci collectum & permanentem ad ex-
piandum. Verſ. 17. Benedicendo benedicam tibi] Una (benedictio facta eſt) patri;

altera filio. 4 . Eod. verſ. 17. Et maltiplicando multiplicabo] Una (multiplicatio

promiſſa eſt) patri; altera verò filio. 46. Verſ. 19. Et ſedit Abrahbamus †Tin Beer öcha-
baα] Non habitatione ipſa, 47. nam ecce in (urbe) Hebron habitavit duodecim annis
antè colligationem Iſaaci, (poſteà) egreſſus eſt ex Beer Schaba & abiit ad (urbem) He-
bron, veluti dicit (Scriptura:) & peregrinatus eſt Abrahamus in terra Philiſthæorum-
diebus 4⁸. multis (videlicèt) pluribus, quàm fuerunt priores illi (anni,) quibus ille in
(urbe) Hebron habitaverat, (nimirùm) viginti & ſex annis, ſicuti jam ſuprà expoſui-
4 mus.

1. Vel: Majeſtas Divina, Hebr. , quid per*π Hebr. α —, in MSto Erff. 2. ſolum ha-
illam intelligant Judæorum mwagiſiri vide inter betur: i. e. iſtud (vel iſta res, ut ſeil. dicatur

alios apud D. Wagenſeil. in Sot-pag. m. 83. n.
1. confer. & Ejusd. Tel. ign. p. 24. in Niz-
Zzach. M
43. Ilta ex mente Ralchi hic vertere volui, alii ali-
ter transtulerunt, confer. hic tract. Talm. Peſa
chim, fol. 88. a. & Berachot, fol. 62. b.
44. Ex iſtis tamen verbis: ad hunc usque diem,
quæ hic habemur, ut & aliis in ſpeciem addu-
tis argumentis autor Tractatus Theologico-Po-
lIitici, (qui Bened. Spinoſa fertur fuiſſe.) cap.
g. pag. mih. 104. & ſeq. probare conatur, Moſen

non per omnia fuiſſe bentateuchi autorem, con-

fer. & Rich. Simonis Hiſtor. Ctit. Vet. Teſt. I. 1.

c. 5. grntνιτπτια tamen librorum Moſis ex re-

centioribus vindicavit & ad argumenta contraria
reſpondit Petr. Dan. Huetius in Demonſſr. E-

vang. Propoſ. 4. C. 14. Pag- mih. 29 8. & ſeqq.

editionis Lipſienſis.
„ Hebr. = , Mst. Erff. I. pro eo habet dee

i. e. qui vident.
Hebr. S. „, MSt. Erff. 2. pro eo habet:

Pi i. e. & ut protegeret eos.

iſtud inter omnes gentes:)
45. Quoniam hic iteratur benedictio hiſce verbis:
Jana& TPa benedicendo benedicam tibi, ideò
ab autore noſtro una benedictio patri; altera fi-
lio aſſignatur , vid, num. ſeq. 46, & not. in
R h. loc. conſer. etiam tract. Talm. Ba-
va batra, ſol. 7. b.
46. Confer. num. antec. 45. h. verſ. 17. vid. & in-
frà Genef. c. 3 2. verſ. 12. n. 3 5. abſunt autem i-
ſta: 1e nnn c. usque ad: 1 i. e. filio à
M.sto Erff. I.
† Hebr. πε anh heæc & ſequentia usque ad:
dvyrny νν WMa i. e. ſicuti jam ſuprà expo-

49. h. verſ.

47. Quæ ſecil. diuturna fuerit & commorandi ſeu
habitandi animo facta ſit; ſed tanquàm tranſiens
ac peregrinus ibi fuit.

4 ⅝. Sicuti cap. antec. 21. v. 34. habetur, ubi vide
not. n. 68.

ſuimus, abſunt ab utroque MSto Erff. vid. n.

CMD. M.

mnns 49. ſel
monte Morſt
jamn üinelbens
& Mamte
ellet Rebeecht
erba iſe 6
ci.) Lo ſe⸗
hami,ſcniſe
nempe) och
Oimns geerle

Erl. 1.1

ſgiptun

V udbe
nim)aonorum
Heuti giur) ſi
tüm; „uIS

—
49: Vigecldt car⸗
76. n. ſl.
50. Itajunti men
alii: his ebus
gata & uniia
fer. num. ſeh,
11. De quibus i
conſer. not. in:
* Heb. Ww 9y,
Wiepoſt
1r Hebr. mm
rhe, P
11. Nempe: li
Ahrzhammni,

Hebj. Md,
. laberun in gin

A gut, namn
Pepeerat.

13. Coonüann i

cs,,

bls n

ue annd & utli⸗
8, qux ventute

nanentemad c-.

lict ell) Patti;

a (multipliai

us in Beer eba.
duodecim annis
tad (utbem)le.
DPhilidhezorum,
i) guibus üle in

mſprn expoli. &E

I, 4 nim) annorum (exiſtens Sara) perinde ac filia viginti annorum fuit quoad peccatum,

——

okii : ind. em 2. ita & (Sara,) quæ centum annos vixit, ſine peccato fuit, 3. ac viginti annorum

ales, utſeil, dicatur

nedictio hiſce verbis
enedicam tibi, iced
ictio patti; atenf⸗
n. leg. 46,8 not in
etiamn tlad. Talm, ba⸗

1. 35, abſunt autemi⸗
41: Mi. e, gli

legventia uegle 1d:
ſcuti am ſuphrz eho⸗
gue Mdd Erkk. vid,n.

it & commofandl t
ne ⸗
ſed tanqnumtranlen

34. kebenh li fite

CAP. XXIII.

ititup
eiſto Pparebit
4 turig, ve⸗ .
gptara (hiben.
upturam ilam,
ſlies ſant; eſt.
e) idebit Do.

DSe i. e. poſt (ligationem.)

K Hebf. rrpa, in utroque MSto. Erff. pro eo

33. Qoniam in eo refertur, quod Rebecca ex

GENESEOS. 185

mus. 49. Verſ. 20. Poſt verba iſta 50. nunciatum eſt &c.] Quando revertebatur de
monte Morija, cogitabat ſecùm Abrahamus ac dicebat: ſi filius meus mactatus fuiſſet,
jam ſine liberis abũiſſet, officii mei fuiſſet, ut ei duxiſſem uxorem de filiabus Aner Eſcol
& Mamre, (quapropter) lætum ei nuncium attulit Sanctus ille Benedictus, quòd nata-
eſſet Rebecca, (quæ futura erat) conjux ejus (lſaaci,) & hoc eſt, (quòd hic legitur:)
verba iſta, (id eſt:) cogitationes verborum, 1. quæ fuerunt propter* ligationem (Iſaa-
ci.) Eod. verſ. 20. Etiam illa] i. e. Etiam illa æquabat familias ſuas familiis Abra-
hami, ſicuti (enim) Abrahamo duodecim (erant) tribus, quæ ex Jacobo egreſſæ ſunt,
(nempe:) octo filii herarum & quatuor filii ancillarum; ** ita iſti 2. quoque (erant)
octo filii herarum ?*** & quatuor filii pellicis. Verſ. 23. Et Betbuel genuit Rebeccam]
Omnes genealogiæ iſtæ non ſunt ſcriptæ, niſi propter verſum iſtum. 53.

r. mirr aucem Sara cent am annos at viginti annos & ſeptem annos] Ideò

ſcriptum eſt: annos, in qualibet ſumma, uttibi indicet (Scriptura,) quòd u-
naquæ que (annorum ſumma) explicanda ſit per ſe (ac ſeparatim,) centum (e-

Kcuti igitur) filia viginti annorum non peccat, I. nam ecceilla non eſt filia mulcta-

.—R R DB 3. fiia

Bethuele nata ſit, quæ poſteà ab Iſaaco in ma-
trimonium duda eſt, confer. infrà Geneſ. c. 2 5.
V. 20. n. 3 3. & n. 3 6. vide & not. in d'na n,

49. Vide dict. cap. antec. 21. V. 34. ibique not. n
50. Ita juxtà mentem autoris nolhlri vertere volui,
alii: his tebus geſitis vel tranſactis, uti in Vul- b. lc.
gata & Junii ac Tremellii verſione habetur, con- 1. Hoc ratione inflictionis pœënæ eſt intelligendum⸗
fer. num. ſeq. 5 1. h. verſ. üfſicuti paulo poſt explicatur, vide num. ſeq: 2.
71. De quibus vide num. antec. 50. h. verſ. 20.] b. verſ. 1.
confer. not. in Smant e h. loe. 2. Hebr. Pay Da, ſenſus eſt: mulctæ ſeu pœnæ,
* Hebc. D 7), in MSto Erff. 2. pro eo habetur: feil. ordinariæ, non eſt capax, nec plagis ſive
flagris digna eſt, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol.
320. confer. & ſupra Geneſ. c. 17. V. 14. n. 29.
& Raſchi not. ad Geneſ. c, 2 5. v. 7. n. 12. & ad
Eſai. e. 65. v. 20. vid. & Gur Arjeh fol. 26. col.
2, fin. & fol. 3 3. col. 2. princ. it. fol. 100. col. 2.
med. ubi ſcribitur, quod vocabulum vay non ſo-
habet in Singulari Ta) i. e-hera, & rectihs, 1 lum de mulctà pecuniarià; ſed & alia pœrnà di-
et puto, nam Milca fuit una, quæ octo hlios catut. =
Pepererat. 0 RNRRNempe: eo ſenſu, de quo num. anteg. 1. & n. 2.
dictun-,
Aa

X Hebr. ThreDeY, MsSt. Erff. 2. pro eo habet?
DSiee i, e. Pellices. .
J2. Nempe: filii Milcæ, uxoris Nachoris, fratris
Ahrahatmi.

GENESEOS.

2: CAF. XXIII.

filia (exifiens Sara) perinde fuit, ac filia ſeptem annorum, ratione pulchritudinis. 4.

Eod. verſ. I. Anni vitæ Saræ] Omnes (erant) æ quales quoad bonitatem. . Verſ. 2.
I= Ririath 6. Arbab] (Hebr. ⅓N. i. e. quatuor, qui locus nomen iſtud traxit) pro-

Pter

hem; f† alia expoſitio (nempe: nomen ?ραο ortum eſt

quatuor gigantes, qui ibi fuerunt, (nempe:) Achiman, Schiſchai, Talmai & Abi-
Jpropter qustuor paria con-

jugum, quæ ibi ſepulta ſunt, (videlicèr:) Adam & Eva, Abraham & Sara, lſaac & Re-
becca, Jacob ac Lea. 7. Ee venit Abrabam] De Beer Schabah. * Eod. verſ. 2. M
plangeret saram & ut Acßteret zam] Cohæret mors Saræ colligationi IHaaci, quia pro-
pter nuncium (iſtius) colligationis, quòd filius ejus immolationi deſtinatus ac tantum

