Januarii frigus eſt &c. (ſicuti ſcriptum eſt) in haba Metzia. 63. Eod. verſ. 22. Frigus]
4 K 3 . Gp
Rabbinorum opinione ſcribit, quòôd aw n
i. e. bona inclinatio ſeu cogitatio non ingredia-
J .⸗. . —
tur hominem aν y d i. e. niſi ad deci-
mum tertium annum (ætatis ſuæ pervenerit.)
confer. hic Bereſchit Rabba, cap. 26. & cap. 34.
ſieuti in Sarm n ad marginem allegatur.
59. Uti Eſai. c. 54. v. 9-habetur, confer. not. in
60. Vid. Gur Arjeh fol. 17. col. 3. med. ubi et-
ijam ſeribit: ya N e e i. e. quòd
ſermonis ſeu verborum iteratio ſit juramentum,

cum diverſæ ſpeciei animantibus ſeſe commi
ſcuerant, uti Rabbinorum eſt opinio, vide ſu-
prà Geneſ. c. 6. v. 12. n. 60. habetur hic Hebr.
pa ut adhærerent in MSto Erff. 2. pro eo legi-
tur: pohν, ſed legendum: p Dſain loco
Samech i. e. ut cocant, ut carnaliter eopulen-
tur, ut ſeſe commiſceant, confer. hic Sanhedrin,
fol. 108. b.
74. Sicuti habetur cap. antec. 7. v. 2. & 3. confer.
tract. Talm. Sevachim, fol. 108. a. & b. & fol.
115. b.

55. Hebr. , oblationem, eſtque nomen ge-

nerale, varias complectens ſpecies ſaeriſiciorum,
confer. not. in τε ννε h. loc. & tract. Talm.

differentia quoque inter fœdus & juramentum
ibidem habetur, confer. & not. ad lib. Prec.
part. 2. pag. 21 3. a. med.

U
FEruvin, fol. 65,-a. & Sevachim, fol. 46. b. ud.
56. Nempe: defectivè, pro yz cum Vau in
medio dictionis, confer. Sukka, fol. 52, a. &
Chagiga, fol. 16. a. it. Kidduſchin, tol.
O. D. R .
X* Bebr. Waavn, in utroque MSto Erff. habetur:
yns N N Ay/""h i. e, ab ea hora, qua ille (in-
fans) exeuſſus (ſeu natus) eſt.
57. Reſpicitur hic ad dictionem 9y, quod à rad.
ay 1. e, excuffit, deducitur, videtur itaque
Raſehi ſtatuere, quòd figmentum malum in
homine non à conceptionis; ſed à nativitatis
tempore dominetur; quæ tamen opinio meritò
rejicitur, vid. D. Maji Theol. Jud. Loc. 7. 5. 7

61. Vel: Schevuot, Hebr. mydaw, elt is liber ſex-
tus pattis quartæ operis Talmudici, tractans
de jutamentis; reperitur autem hic locus insche-
vuot fol. 36. a. uti in par nb h. loc. al-
legatur ad marginem, in MSt. Erff. 1. pro/2Dh-
ry habetur: X*„ Dn i. e. in tractatu
Talm. Sanhedtin; ſed error eſt, ut puto.
62. Nempe: iſta tempora, (veltemporum vices,
Galli: faiſons,) de quibus hic in textu ſacro ſex-
mo eſt, confer. hic Sanhedrin, fol. 5g. b. &
not. ad Hiob. cap. 24. V. 19. 11. 30.
** Hebr. Ne WNe r in MSt. Erff. 2, habetur:
neen i. e. iſti & iſti⸗
7 p. m. 112. B 63. Hebr. ny'ep NRaa i. e, porta media, eſt hie
z1. Vid. Gur Arjeb fol, 17. gol, 37med, ubi ex ð liber

„8 GENESEOS.

pus ſeminandi hordei & leguminis, N1 i. e. præcocia ſunt, 64. ut citò mature-
ſcant, o* eſt dimidium Januarii, ac Februarius totus & dimidium Martii; Eod.
verſ. 22. Meſſis] (PMp eſt) dimidium Martii, Aprilis (totus) ac dimidium Maji.

Eod. verſ. 22. Eftas] (V) eſt) tempus collectionis Ficuum „ut & tempus, quôò il-
las in agris exſiccant (homines) ejusque nomen eſt p, ſicuti ſcriptum eſt: panis &

V P i. e. fructus æſtivi, 65. ut comedant pueri. Eod. verſ. 22. ſtus] (—☚) eſt
finis dierum caloris, 66. videlicèt: dimidium Julii & Auguſtus (totus) atque dimidi-
um Septembris, quo tempore mundus i. e. incaleſcit præcipuè, quemadmo-
dum diſcimus in tractatu Talmudico (qui inſcribitur:) oma 67. (ubi legitur, quòd)
finis æſtatis gravior ſit ipſa æſtate. 68. Eod. verſ. 22. Et dies ac nox non eeſſabunt]
Quoniam (dies & nox) ceſſaverant, per omne tempus † diluvii, ubi non miniſtra-
runt ſydera 69. nec diſcrimen fuit cognitum inter diem & noctem. 70. Eod verſ.

(p i.e. frigus) durius eſt ND i. e. hyeme. Eod. v. 22. Hyem] ( Reſt) tem-

(A. K.
—
12. M. aſů⸗
oblexvent. 7

22.

Rber ſecundus partis quartæ Operis Talmudici,
agens de rebus inventis, de depoſito &c. in edi-
tione nan eow, ut & in codice Hebraico,

quo uſus ſum, in parentheſi incluſa ſunt iſt;:

△
n m e en en Pi 75 Py 5
i. e. alius liher (hanc habet explicationem ver
porum iſtorum:) adhuc cunctis diebus, ac ſi

diceret: perpetuò, veluti (particula y acci-

pitur in illo loco:) y i. e. adhue immunditi
es ejus in ipſo eſt, vide Numer. c. 19. v. 1 3. ha-
betur autem loceus allegatus in Bava Metzia fol.
106. b. uti in pan ne h. loc. allegatur ad
marginem. .
64. Vel: præmatura, quæ matureſcere feſtinant,
rimores fruges, mi eſt triticum, oppoſitum
eſt & i. e. ſetotina, veluti hordeum; vid.
Buxtorf. Lex. Talm. fol, 932. reſpicitur autem
hac dictione ad præcedens n, quod hic ex-
licatur, confer. not. in mon h. loc.
ℳ Edit. Baſil. & MSt. Erff. 1. pro habent:
Nπ i. e. & eſt; ſed exemplari noſtro adſtipulan-
tur etiam Berolinenſe & Vst. Erff. 2.
x*æ Peſumpta ſunt iſta 7 a i.e. exR. Salom Luria
prout in editione Berolin. habetur; abſunt autem
ab utroque MSoto Erff. ut & à Baſileenſi exempla-
ri, confer. ſuprà not. ad Geneſ. c. 6. V. 17. n.

86. uti etiam iſtius R. Salom. Luriæ fit men-

tio. J
65. Junius ac Tremellius verterunt: poma, vid.
2. Samuel. c. 16. V. 2.

66. Sive- aæſtivorum, quando â i. e. ſol ſive
ardor ſolis dee linat & ad finem properat.
67. Hebr. &n, eſt is liber quintus partis ſecun-
dæ Operis Talmudici, tractans de die expiationis
peccatorum.
6 8. Vide Joma fol. 29. col. I. ſic de hyeme di-
citur, quod: Mnon ν ie i. e. finis
hyemis gravior ſit ipſa hyeme i. e, ultimum fri-
gus moleſtius eſt homini, quàm frigus intenſiſſi-
mum in media hyeme, conf. Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 1557. & fol. 2406. & not. in Son h.
loc. abſunt autem iſta: finis æſtatis gravior eſt i-
pſa æſtate, à M St. Erff. 2.

† Hebr. Q ha i, e. omnibus diebus, in utro-

que MSto Erff. pro eo legitur: i i. e. to-
to anno.
69. Hebr. Qmn, aftra', ſigna cœleſtia, vide not.
in an h. loc.
70. Quærunt itaque hic, quomodo Noachus diem
à nocte diſcernere potuerit; nam dicitur & ex-
pectavit ſeptem dies, uti ſupr. v. 10. h. cap. ha-
betur, reſpondent nonnulli ex Medraſch Rabba:
N y en ree en dee en den ae
—bͤ Ee n denee eieee ewa — i. e.
quòd lapis pretioſus fuerit Noacho, quo tem-
pore is ſplendebat, noverat (Noachus,) quòd es-
ſet dies 5 aſt quando is caligabat, noverat, quòd
nox eſſet, vide Gur Arjeh fol. 17. col. 4. princ.
ſimilis huic quæſtio eſt, quomodo Moles in

monte

Pil.
Velter,

holi⸗

umpole gu⸗
ic & imor

ſtias gvamdl
mohomini
miniprimo ce
libuiteis (De

—f,ùo ÿ

wonte dinai
reſponſionen
ſabtilem vide
n. 64, conler,
elchit Rabbe
Db. loc. 2
71. Loci iſtins
Dn hloc.
I. Sichti Hob, c,
* Hebr. duw,
X TWMmie
12, Ideſt: vitam ſe
Arjeh fol. 17,
Sckabbatioleng
nemh. Oc, alle
N lc 09, jex
tur, dlint a un
3. Conkt ie Ben

col.:. med it.
tr Pebr. .
Di e, ah
Hehr. px t
udhi,e come
eitione utrum
Eere camem.
4 Velomnes herb
melkus Verterunn

Cab. wnn.

Mature.
ti, Pod,
n Maji, 44
Pus, qud il⸗
el:Panis.
Spek
tque dimidi.
Juemadmo⸗
gitnt, u00)
neeſhun
On miniſtta⸗
ogd perl.

22
— —
i e. lol ſie
ptoperat.
tus pattis ſecun⸗
e die erpigtionis

c de hyeme di.
1ho i e. Kinis
e, ultimum ffi⸗
frigus intenſiſli.
Nort Le. Talm.

Dn eh.

ntis graſior elli⸗

Giebus, in utto⸗
w ie, to⸗

aleſlia, videnot.

lo Noschus diem
uum icitur & e⸗
. 10. h. ca). ha-
Medralch Nabba:
r
„Pe l ie⸗
oacho, quo tem⸗
barhlig guddez⸗
N, noyerdh q

17. col. 4 hunc,
moto Mobes in

monle

7

GENESEOS. „9
2 2. Non ceſſabunt Non deſinent iſta omnia, quo minus ordinem ſuum conſuetum
obſervent. 7I.

—

CAP. IX.

Erl. 2. Et terror veſter] (Iſtud: =N ſignificat) — D i.e. & terror
veſter, veluti (accipitur in illo loco:) videbitis H Ni. e. terrorem; 1. juxta ex-
poſitionem autem myſticam (dictio ) ſignificat , 2. nam omni

tempore, quo infans etiam unius diei vivit, non opus eſt, ut à muribus cuſtodiatur;

(aſt) Og, * rex Baſan, mortuus neceſſe habuit, ut à muribus cuſtodiretur, nam dicitur

hic & timor veſter & terror veſter erit &c. quandonam 3. erit terror veſter ſuper be-

ſtias? quamdiu ſcil. vivitis. *** Verſ. 3. Vobis erit in cibum] Non enim permiſi pri-

mo homini † carnem; ſed olus herbæ; 4. aſt vobis, tanquam olus virens, 5 .quod ho-

mini primo conceſſeram, dedi vobis omnia. 6. Verſ,., 4. Carnem in anima efus] Pro-

* Hebr. TN, in utroque MSto Erff. legitur

3. Confer hic Bereſchit Rabba Paraſch. 34.fol. 3 8.

Pebr. n, MsSt. Erff. I. pro eo habet:

1 Hebr. N N, in MSt. Erff. I. additur
dNN) i. e. comedere (wa i. e. carnem.) in Baſil. j.

hibuit eis (Deus) membrum de (animali) vivo, 7. ac ſi diceret: omni tempore, quò ani-

ma

monte Sinai potuerit diem à nocte diſcernere,
reſponſionem Judaicam ſatis acutam ſcilicèt &
ſubtilem vide in Buxtorf. Synag. Iud. c. 3. pag.
m. 54. confer. hic not. in R ut & Be-
eſchit Rabba cap. 2 5. & c. 34. ſicuti in nov
Spn h. loc. ad marginem allegatur.
71. Loci iſtius expoſitionem vide in not. no
an h. loc. confer. & Sanhedrin, fol. 58. b.
I. Sicuti Hiob. c. 6. V. 2 I. habetur.

& A i. e eſtque explicatio allegorica.

2. Id eſt: vitam ſeu vivaeitatem, confer, & hic Gur

Arjeh fol. 17. col. 4. princ. ur & tractat. Talm.
Schabbat, fol. 15 1. b. uti in -n ne ad margi-
nem h. loc. allegstur.
XX Iſta: Og, rex Baſan &c. usque ad: cuſtodire-
tur, abſunt ab utroque MSt. Erff.

col. 2. med. it. Jalkut Part I. fol. 15. col. 3. fin.
D.i, e. Iubſiſtitis, res ezdem eſt.
editione utrumque omittitur, nempe; come

dere carnem.
4. Vel omnes herbas virides, ſicuti Junius ac Tre-

melhius verterunt, vide fupr. Genelſ. c. 1. V. 30.

n. 16 8. confer. & lib. Prec. Jud. part. 2. p. 85.
b. fin. in not. it. Gur Arjeh fol. 17. col. 4. med.
5. Vel: viridem herbam, uti hic iidem, Junius ac
Tremellius, verterunt, confer hic tract. Talm.
Sanhedrin, fol. 57. prout in aπν hνπεπ. h. loc. ad
marginem allegatur.

6. Nempe animalia, quæ moventur ac vivunt, de

quibus hic eſt ſermo, dedi vobis in cibum, cor-
fer. Sanhedrin. fol. 57. a. & fol. 59. a, it. Wa-
genſeil. Tel. ign. p. 552. in Refut. Carm. Lipm.
& D. Maji Theol. Jud. Loc. 1 3. Sect. I. p. 224⸗
vide etiam not. in es n h. loc. ut &
HRDND Aâ“) Part. 2., c. 17. pag. 43. b. hæe
tamen expoſitio judaica ſub cenſuram vocatur
ab autore tractatus Gallici, qui inſcribitur: Hi-
ſtoire Critique des dogmes & des cultes &c. Part.
I. cap. 24. pag. 17 3. & ſequ. edit. Amſtelod.

7. Vel: merabrum animalis adhuc viventis, con-

fer. ſupr. Geneſ. é. 2. v. 24. n. 9 7. it. Hoornbeek
contrà Jud I. 8. c. 4. p. 552. & Joh. Lighitfoot. in
Act. Apoſt. c. 15. v. 20. p. m. 117. ac not. ad
librum Prec. ud. part. I. p. 99. b. circà fin. zubi
ſcribitur, quod Deus Adamo ſex præcepta dede-
cit & qud hiſee addiderit Noacho nde
i. e, membrum animalis adhüc viventis, confer.
not. ad dict. lib. Prec. part. 2. p. 110. a. princ. vide

80 GENESEOS.

ma ejus animalis in illa *(carne) eſt, non comedetis carnem. Eod. verſ. 4. In anima
ejus ſanguis ejus] i. e. Dum adhuc anima ejus in illo eſt: Eod.verl. 4. Carnem in a-
nima ejus non comedetis] Ecce membrum de vivo, atque etiam in anima ejus ?* ſangui-
nem ejus non comedetis, ecce ſanguinem de vivo (animali prohibitum eſt comedere)
Verſ. 5. Vleique etiam ſunguinem veſtrum] Quamvis vobis conceſſerim, ut animam de
animali † auferretis; (tamen) ſanguinem veſtrum requiram de eo, * qui effundit
ſanguinem ſui ipſius. 8. Eod. verſ. 5. Animabus veſtris] Etiam ejus, qui ſeipſum
ſtrangulat, quamvis de illo ſanguis non ſit egreſſus. j. Eod. verſ. 5. De manu omni
beſtiæ] Quoniam peccaverant homines antediluviani & proſtituti fuerant * in ci-
bum beſtiarum noxiarum, ut illæ in eos dominarentur, nam dicitur: ſimilis factus
eſt jumen:is, quæ intereunt, 10. ideò opus erat, ut de illis admoneret beſtias. I I. Eod.
verſ. 5. Et de manu hominis] i, e. De manu ejus, qui conſultò 12. interficit, nec ad-
Iunt teſtes, ego requiram. Eod. verſ. 5. De manu viri, fratris ejus] Qui illum, ut
fratrem, diligit eumque per errorem interemit, ego requiram, ſi ipſe non migraverit in
exilium nec peccati ſui condonationem petierit, nam etiam errans opus habet ex-
piatione 13, &, ſi non adſint teſtes, qui illum exilii reum peragant, nee i ſener
umilia-

CAbp. X.

& Sanhedrin. fol. 57. a. & fol. 59. a. & b. confer. in-
fra Genelſ. cap. 37. v. 2. n. 14. ac not. in ov
Dna h. loc. it, not. ad Jerem. c. 2. v. 2 I. n. 24.
ac liber d τπαν Part. 3. c. 2 1. pag. 66. a.
ubi plura de ſeptem illis præceptis, quæ genti-
bus à Deo fuerunt data.
x Hebr. a, ſic in exemplari Hebræo, quò uſus ſum,
legitur⸗ aliud exemplar habet: WMn i. e. in ſan-
guine ejus, vid. not. in nρανh. loc. abeſ
autem iſtud: 1 ab editione Baſil.
xx Hebr. a., abeit iſtud à MSt. Erff. 2. ut & à
Breaſil. edit.
† Hebr, WMan i. e, in animali, MSt. Erff. 2. pro
eo habet: .— WMi. e. ab animalibus.
c Ibr. ρπρπſie & Berolinenf. edit. aſt Baſil. habet:
1 â& i. e. effundens; abſunt autem iſta: de eo
qui effundit ſanguinem ſui ipſius, ab utroque,
MSt. Erff.
8. Nam ſic iſtud: wxy, quod hic habetur, expli.
co, quæ interpretatio autoris noſtri menti etiam
magis convenit, eodem modo etiam in notis
pan now h. loc. exponitur, confer. Baba Kama
fol. 9 I. b. & Sanhedtin, fol. 57. b.
9. Scilicèt: ſanguinem ejus de ipſo requiram, hæc
enim ſubintelligenda vel ex antecedentibus ſup-
plenda ſunt, confer. Gur Arjeh fol. 17. col. 4.
circà fin. it. Buxtorf. Synag. Jud. c. 49. p. m.
705. ubi de luctu quoad ανταπιιρÜ Vide & Be

reſchit Rabba h. loc. ac Bava Kama, fol. 10 I. uti
in Spom r ad marginem h. loc. allegatur:
ubi vide etiam notas; abſunt autem etiam iſta:
quamvis de illo ſanguis non ſit egreſſus, ab
utroque MSto Erff.

* Quaſi in prædam projecti ac communes facti

erant, ſic verbum νâα hic interpretor & ex-
pono, confer. Genel. c. 4. v. 15. n.

42.
10. Uti Pſalm. 49. v. 13. habetur.
11. Vel: dehortaretur, ut ſibi caverent beſtiæ,
ne homines invaderent, confer. ſuprà Geneſ.
dict. c. 4. v, 1 5. n. 42.
12. Ex propoſito: dolo malo, Hebr. m, vi-
de, quæ ſuprà Geneſ. c. 4. v. 23. n. 72. notata
ſunt.
13. Hinc apud Græcos homicidia, per errorem
commiſſa, exilio voluntariò luebantur, uti L.

16.§. 8. Digeſt. de Pœnis habetur, quam in

rem etiam verſus Homerici ibidem adducuntur
& Plato l. 9. de Legibus fol. m. 657. homicidi-
um fortuitum xa ο1. e. expiatione opus ha-
bere ſcribit, nam is, qui in ejusmodi caſum in-
ciderat, ατπ☚ιιατ rαραας τnιαανινιιειιιι11. e.
execrabilis fortunæ particeps fuiſſe putabatur, ſi-
cuti idem Plato dict. libr. 9. de Legibus circà
fin. habet.

CA. KX.
——
Rumtliaveri
eihonunt 4
in ractatu
gedictusfee
juefind
Deuschommn
ſecit, (li⸗
(nabenun)
lem priul.
oſitiorem 3
Gis uli⸗
9. Bighetce
boli orea⸗
quònundu
(Deugyolte⸗

—

14. VIl. bod.
ſeg lhi ha
15. Hebrn
tæ ohens Talt
plags dc lo⸗
b.
* Sicutil fuſiu
cap. 11 ferl.
† Cock lie tr.
Se Stledlin,
N Heb. Or
tur: vn
16. Kiſer dliote
pra, Cene,c.
10. 5fſ,l 10
104, Uedition
i. e. Aeebirb⸗
i. e & eihet el

17. Nempe: Der

cauſa Adididi
bum: leit,
Jevammot i
I1. Nimirdm:
tun conker hie
3 Mti in Syy

CAN N.
— .

4 lyapi
rnen in 4.
slangni.
Comedere)
t animam de
guiekkuncit
gui ſeipſum
emanu wyit
tant * in ci⸗
milis fachus
ias. 11, Bod.
tficit, necad⸗
Willom, u
migraveritin
dus habeter-
ee iple ſemet
humilia-

—
ma, tol. 10 1uti
h loe, allegztut:
utem etiam iſlla.

ſt egjellis, s0

(ommunes fidtl
inteiprerot & ex⸗

tur. ,B
cmelent bellie,
ler. luhri Cenel.

Hebr. Mn, vi⸗

la, pet eniokenn
cbantur, uil,
Werur, quamin
idem adducuntur
. 6)7.bomicidi-
Hintione ols h⸗
usmodi calun in⸗
IvcaY&1α l, b⸗

CAb. IX. GENESEOS. 81

humiliaverit, Sanctus ille Benedictus (iſtud) de ipſo requiret, veluti Rabbini noſtri
exponunt (locum illum, qui ſcriptus eſt:) & Deus tradidit eum in manum ejus, 14.
in tractatu Talmudico, (qui inſcribitur:) Maccot. I15. (ita habetur:) Sanctus ille Be-
nedictus fecerat, ut convenirent in quodam diverſorio &c.* Verſ. 6. Per bominem ſanguis
ejus eſundetur †]Si adſunt teſtes, vos illum interficite, ?* quare? quia in imagine Dei fecit
Deus(hominem)eſt autẽ(textus iſte) Scripturæ defectivus 16. (ratione verbi:) Xν. e.
fecit, (ut ſubintelligatur) is, qui fecit hominem, 17. cujusmodi multa in S. Scriptura
(habentur.) Verſ. 7. Vos autem ereſcite & multiplicamini] Juxtà ſenſum ejus litera-
lem prius I18. in benedictionem fuit; 19. hic verò in præceptum, 20. ſecundùm ex-
poſitionem autem illius allegoricam (ſenſus ejus eſt:) quòd is, qui liberis procrean-
dis & multiplicandis operam non dat, ſimilis ſit ei, qui ſanguinem effundit.* Verſ.
9. Et ego ecce] † Conſentio ego tecum, Noachus enim ** metuebat operam dare ſo-
boli procreandæ & multiplicandæ, donec Sanctus ille Benedictus ei promitteret,

B

quòd mundus non amplius (per diluvium univerſale,) delendus ſit atque ita fecit

iſe punabatln ſ⸗
de Legibus eite

(Deus,) poſteà ei dixit: ecce ego conſentio, ut faciam ſtabile ac firmum pactum, ***

quo

I4. Vid. Exod. c. 2 I. v. I 3. ibique not. num. 102.
& ſeq. ubi hæc res fuſius exponitur.

15. Hebr- —an, elt is liber quintus partis quar-

tæ operis Talmudici, tractans de quadraginta
plagis &c. locus iſte reperitut in Maccot fol. 10.

* Sicuti id fuſius exponitur in notis ad Exod. dict.
cap. 21. Verſ. 1 3. n. 102. & ſeqv.
† Confer. hic tract. Talm. Jevammot, fol. 63. b.

Se Sanhedrin, fol. 56. b. & fol. 5§57. a. b.

X Hebr. nxe re, in MSt. Erff. I. habe-
tur: AnN& AONA& i. e. tu illum interfice.
16. Sive: ellipticus, cujusmodi exempla vide ſu.

prà. Geneſ. c. I. v. 1. n. 27. confer. & Exod. c.

10. V. 5. n. 10. ac c. 32. v. 32. ibique not. n.
104. in editione nan ine poſt vocem bn
i. e. defectivus, hæc ſunt addita: e
1. e. & debet eſſe: νh i. e. fecit &c.
17. Nempe: Deus, ſicuti ego ſenfus ſupplendi
cauſa addidi dictionem illam: Deus, poſt ver
bum: fecit, confer., hic Berachot, fol. 6 1. a. &
Jevammot, fol. 63. b. item: Avot, c. 3. fol. 8.

.

18. Nimirùm: 1, quod Genelſ. c. I. V. 2 9. habe
tur, confer. hic tractat. Talm. Cetubbot, fol. 5.
a. kMti in = na h. loc. allegatur ad mar-

ginem, vid. & Jevammot fol 63. b. & Sanhe-
drin fol. 57. a. & fol. 59. b. item Avoda Sara,,
fol. 5. a.
19. Nam Geneſ. dict. c. 1I. v. 2 8. legitur: & bene-
dixit illis Deus &c.
20. Quoniam hic nulla benedictionis expreſſa fie
mentio, ſicuti allegato cap. I. V. 26. habetur 2
ſed ſimpliciter dicitur: vos autem creſcite &c.
ideò Rabbini & cum his autor noſter ex hoc lo-
co concludunt, præceptum Divinum de matri-
monio contrahendo hic contineri, quò tenea-
tur is, qui liberis procreandis aptus eſt, con-
fer. Gur Arſeh fol. 17. col. 4. circà fin. ut & tra-
ctat. Talm, Jevammot. fol. 65, b. prout in ous
= h. loc. ad marginem allegatur, confer.
& not. ibid. it. Sanhedrin, fol. 57. a.
* Hebr. w, MSt. Erff. 2. pro eo legit:
15 den i. e. perinde, ac ſi effunderet, res
eadem eſt.
Confer. hic tract, Talm. Schevuot, fol, 3 6. col. 1.
*½ Hebr. n ps, hæc & quæ ſequuntur, us-
que ad pd i. e. ecce ego conſentio, ab-
ſunt à MsSt. Erff. 1.
*XX Hebr. vn, huie conſentiunt & Baſil. a
Berolin. editio; ſed abeſt iſtud ab utroque

82 GENESEOS. CAr. IX.
qué mihi fidere poſlis † & dabo tibi ſignum. Verſ. 10. Beſtia * terræ vobiſ-
cum] Hæc ſunt (animalia,) quæ verſantur cum hominibus. 21. Eod. verſ. 10.

De omnibus, quæ egreſſa ſunt ex arca] Ad includendum (animalia) abominanda & re-
ptilia. Eod. verſ. 10. Beſtiis terræ] Ad includendum (animalia) nociva, 22. quæ

non comprehenduntur ſub regula *π Mi. e. beſtiæ (ſeu beſtiarum,) quæ vobiscum
ſunt, * quarum converſatio non eſt cum hominibus. 23. Verfſ. I1I. Et ſtabiliam] i. e.

faciam ſtabilimentum pacto meo; † ſedquodnam eſt ſtabilimentum ejus? (nimiruùm:)
arcus (cœleſtis) ſicuti id ſequentia evincunt.
Scripta eſt (dictio ) defectivè, 2 4 fuerunt enim Hπ.. e, generationes, quæ
non opus habuerunt ſignéô, 2 5. quoniam perfectè juſti fuerunt, cujusmodi extitit ge-
neratio Hiskiæ, regis Jehudæ, & generatio R. Simeonis, Ben Jochai. Verſ. 14.
Cum obnubilavero nube] Cum mihi in mentem venerit, ut tenebras & perniciem in-
ducam in mundum. * Verſ. 16. Inter Deum & inter omnem animam] Inter proprieta-
tem 26. judicii ſuperioris & inter vos, nam ſcribendum ei (Moli) fuiſſet: inter me 27.

Verſ. 12. In generationes ſempiternas]

&

†¼ Hebr. nrwan, Baſil. habet: nrwax?;; at
MSt. Erff. 2. legit a& i. e, confidere faciam
eum ſive promittam ei, ſic & MSt. Erff. 1. ubi
tamen videtur, ex litera ultima ) factum efſe
*Jod.
Hebr. & t'n hæc & ſequentia usque ad:
Hn y i. e. cum hominibus, abſunt hic ab
utroque MSto Eiff. ſed poſteà loco non conve
nienti poſita ſunt.
21. Ita hie interpretor dictionem Hnag, quæ
licèt generalis ſit & de creaturis dicatur; in ſge-
cie tamen à Rabbinis uſurpari ſolet de homini-
bus, confer. cap. ſeq. 10. v. 9. & inftà Geneſ. c.
24. v. 7. ibique not. ſic & dictio Ilaας, licèt
univerſali er quamvis creaturam ſignificet; ta-
men de bominibus in ſpecie uſurpatur à Marco
c. 16. v. 15. Confer. num. ſeq. 2 3.
22. Uti ſunt: leo, urſus, pardus &c. ita vocem:
pvnp cum Gur Arjeh fol. 1 8. col. 1. med. po
tius vertere volui, quàm cum R. Elia Mifrachi:
dæmones, nam licèt dictio illa interdum ſignifi-
cet: i. e. dæmones; attamen, quia hie
ſcriptum eſt: beſtiisterræ, animalia nociva hic
in elligi puto cum Gur Arjeh loc. alleg. ubi di-
citur, quod R. Eliæ Miſrachi opinio &αα my
i. e. error ſit.
XX Hæc enim verba hic cehærent & ſunt & -
i. e. unus ſermo, nec ſunt commate aliquo ſepa-

randa, ſicuti in quibusdam exemplaribus habe-
tur, vide not. in Snon no h. loc. .
23. Vide, quæ paulo amè n. 21. de dictione
Nn notata ſunt, confer. & infrà Geneſ. c. 24.
v. 7. n. 8.
† Hebr. rah iſtud & quæ ſequuntur usque ad:

WM i. e ſtabilimentum ejus, abſunt à MSto

Erff. 2.
* Hebr. nopenN, MSt. Erff. 2. pro ma habet
rN& i. e. ſignum.
24. Nam plenè legitur e, cur autem ellipticè

tur.
25. Videlicèt: arcus cœleſtis ſeu iridis, confer.
Gur Arjeh fol. 1 9. col. 1. med. & not. in ov
a h. loc. it. Bereſchit Rabba fol. 3 §. col. 4.
ac Bechai fol. 20. col. 3. & fol. 97. col. 3.
*Loci iſtius expoſitionem vide in not. San N
h. loc.
26. Seu: modum, menſuram, Hebr. hp, menſu-
ræ judicii ideò ab autore noſtro hic fit mentio,
quia in textu ſacro hic habetur vox 'H&;,
quam de modo ſeu proprietate judicii uſurpari
doçent Rabbini, vid. quæ ſuprà ad Genel. c. 1I.
v. I. n. 39. notata ſunt.
27. Non verò in tertia perſona: inter Deum, cu-

Ijus rei hic ab autore noſtro adducitur ratio.

hic ſcribatur, ratio hic ab autore noſtro reddi-

(. X. 2

E iater anim⸗
e⸗Deum ide⸗
ila vos accni
gerisinteru⸗
bir lpunlen
Gia tenmn B
uam Chnmn
hactenipltß
Cenaan qis
naan. Vetl:
bia ishiniti

i eDoml

Et plmumit vin
ſureplosfeuun
ſautemlie ſcri
R. 34.
citur enim: q

—
Hebr. v
Biil. ut & i
premilſt elk⸗
Wwam vlventen
† Hebr. vn
MSto Etff.
* Hebr.
hr ie
MöSr. Erck nr
ca quem (ſal
Chamus.)
11 Hebr
hwie, vili
2 .. Vel: pofan
ſtri vetban n
interpretestmang
ſupra ad Genel
de num ſen 19
19, Kel: tem pfe
autor nolſer pe

lnbetur erpo

it, il. Genel
bieberelchit Na

CN. .
—

terrę dobiſ.
Loc. vetl. 10.
ninanda & te.
Va, 22, ge
quer robigcum
Pahilan ie,
8 (nininum)
rſengitema
nationes, goe
nodi extitige.
d. Verl 14.
Perniciem in.
nter proprieta-
t: inter me 27,
E
—
Nemplaribag habe.
h. loc.
11. Ge didione
Litri Genel,,24,

Auuntur usque ad:
as, Alunt Mo

2 prO n& hubet

cur Autem ellipice

utore noltto resi⸗

ſeu iridis, confer.
ned. & not. in m⸗
pba ſoh 19, col. 44
ſol. g,. col.z.
innot. S

Hebr. Nib, menid⸗
olro hie ſt mentio,
etur 101 Onis
etate diciiuſurpari
ſupri 14 enet l.

1a: inter Deum c⸗
adducitur ratid⸗

CAP. IXK. GENESEOS. 33

& inter animam **† viventem; ſed (quoniam in tertia perſona hic ſcriptum eſt: in-
ter Deum, ideò) hæc eſt ejus allegorica explicatio: cùm venerit proprietas judicii, ut
illa vos accuſet vosque reos peragat, † ego ſignum (iſtud) conſpiciens recordabor(foe-
deris, inter me ac vos initi.) Verſ. 17. Hoc (eſt) ſignum fœderis] Oſtendit (Deus) ei
(Noacho) iridem eique dixit: ecce ſignum, de quo locutus ſum. Verſ. 18. Et Cham,
bhic eſt pater Cenaan] Quid opus fuit, dicere (iſtud) hic? (ſed hoc ideò factum eſt,)
quia textus Biblicus (hic) in eo occupatus eſt, ut referat ebrietatem Noachi, circâ
quam Chamus ſeſe perverſè geſſerat, * ac proptereà maledictus erat ?** Cenaan nec
hactenùs ſcripſerat (Moſes) generationes Chami & (idcircò) ſcire non potuimus, quòd
Cenaan ejus filius fuerit, quapropter opus fuit dicere hic: & Cham, hic eſt pater Ce-
naan. Verſ. 20. Et profanavit 2 8. ſe] Fecerat ſeipſum (Noachus) profanum, 29.
quia is ab initio † alii plantationi 30. operam dare debuerat. Eod. verſ. 20. Vir ter-
rg] i. e. Dominus terræ, ſicuti (ſcriptum eſt:) vir 3 I. Nahomi 32. Eod. verſ. 20.
Et plantavit vineam] Dum (Noachus) ingrediebatur arcam, ferebat ſecum palmites &
ſurculos ficuum.“ Verſ. 2 I. In tabernaculo ſuo] (Scriptum hic) eſt M'&, 33. innuit
(autem hic ſcriptura) decem tribus, quæ vocantur nomine Samariæ, quæ dicta eſt
N. 34. quæ in captivitatem ſunt abductæ, quoniam vino operam dederant, di-
citur enim: qui bibunt in crateribus vinum. 3 . Eod. verſ. 2 I. Et denudavitſe] (Ver-
L 2 HM bum
marginem allegatur, ubi vide etiam notas, con-
fer. & Sanhedrin, fol. 70.

†t Hebr. donn, abeſt iſtud ab utroque MSto
Erff.
30. Quàm plantationi vini, cum ex nimia pota-
tione vini multa oriantur mala, confer. Sanhe-
drin, dict. fol. 70. a. & b. .
31. Hebr. w& quam dictionem autor noſter hic
exponit, ut ſignificet vya i. e, dominus ſive ma-
titus, confer. not. in 'par ne h. loc.
32. Vide Ruth. c. 1 v. 3. ibique Raſchi not.
* Loci iſtius explicationem vide in not. me
D'an h. loc. ubi etiam Bereſchit rabba ad mar-
ginem allegatur, confer. hic Berachot, fol. 40.
a. & Sanhedrin, fol. 70. a.
33. Cùm legendum ſit: rd, cujus diverſitatis ra-
tionem hic adducit autor noſter.
34. Uti Ezech. c. 2 3. v. 4. habetur, confer. not. in
'H- h. loc. ut & Baal Hatturim.
3 5. Vide Amos c. 6. v. 6. uſurpatur itaque hic ver-
bum ty, quod eſt mun h i. e. ſignificat exi-
lium, ſie in notis na e h. loc, in MSto
EErff

XX Hebr. O Pa ſic in Amſtel. exemplari; afſt in
B ſil., ut & in utroque MSto Erff. voci
præmiſſa eſt particula n i. e. omnem (ſcil. ani
mam viventem.)
†+ Hebr. anè annh, abſunt iſta ab utroque
MSto Erff.
* Hebr. a ohnν;, MSt. Erff. 2. pro eo habet;
rn eei i. e. cui maledixerat Noachus; aſt
MSr. Erff. I. pro a habet a i. e. in quo vel cir-
ca quem (ſcil. Noachum ſeſe perverſè geſſerat
Chamus.). .
Hebr. pri, MSt. Erffl, 1I. pro eo habet:
hora i. e. vilis ſeu perverſus factus eſt.
2 8. Vel: profanatus eſt, ſie ex mente autoris no-
ſtri verbum ' hic vertere volui, alii plerique
interpretes transtulerunt: & cœpit, confer. quæ
ſupraà ad Geneſ. c. 4. v. 26. n. 92. notata ſunt, vi-
de num. ſeq. 29.
29. Seu: rem profanam, Hebr. Piyn explicat hĩc
Qautor noſter verbum 7d, quod in textu ſacro
habetur & exponit, quod ſignificet: profana-
vit, vid. Geneſ. dict. c. 4. v. 26. n. 9 2. confer.
hic Bereſchit Rabba, ficut in ne ad

34 GENESEOS. CAp. IxX.

bum aNeſt formæ vAN. Verlſ. 22. Et vidit Cham, pater Cenaan] Nonnulli ex
Rabbinis * noſtris dicunt, quòd Cenaan viderit (verenda Noachi) idque patri ſuo
(Chamo) nunciaverit ac proptereà hujus(Cenaani) hac in re facta ſit mentio isque ma-
ledictionem incurrerit. Eod. verfſ. 22. Et vidit verenda patris ſui] Sunt, qui dicant,
quòd illum (Noachum) caſtraverit; 36. alii dicunt, quòd cum illo rem habuerit. *
Verſ. 23. Et accepit Schem ae Japhet] Non ſcriptum eſt: & acceperunt; ſed: & acce-
pit, (hinc Scriptura) docet de Schemo, quòd is magis præcepta obſervaverit, quàm
Japhet & quòd proptereà poſteri ejus meruerint pallium peniculamenti; 37. Japhet
autem meruerit ſepulturam poſteris ſuis, nam dictum eſt: dabo Gogo 38. locum ibi
39. ſepulchri; 40. aſt Cham, qui ſpreverat patrem ſuum, dicitur de poſteris ejus; ſic
adducet rex Aſſyriorum captivitatem Ægypti & transmigrationem 5Æthiopiæ, juvenes
ſenes, nudos & diſcalceatos ac denudatos natibus &c. 41. Eod. rerſ. 2 3. Et facies
vorum retrorſum] Cur (in h. verſu) iteratò dicitur: (—☚ HNi. e. retrorſum:? ni-
mirùm) ut doceat (Scriptura) quòd, dum ad illum (Noachum) appropinquârunt ac

neceſſe habuerunt, ut ſeſe converterent, quò illum contegerent; (tamen) facies ſuas

retrorſum verterint. Verſ. 24. Eilius ejus parvus] (Dictio [VpN i. e. parvus hic ſigni-
Kſicat:) profanum & contemptibilem, ſicuti (accipitur in illo loco:) ecce DPi. e.
Parvum dedi te inter gentes, (nempe:) contemptibilem. 42. Verf. 2 5. Malediktus
Cenaan 1

Erff. 2. poſt 1 i. e. vinum, additur: ad waan 39. Hebi. — ſic Ezech. c. 39. v. 11. juxta ho-
i. e. Bereſchit rabba (iſtud habet.)
*W Confer. Bereſchit Rabba h. loc. uti in. Dom
àa4d arginem allegatur, vide & Sanhedrin, fol.
I1. b. . —7
6) Nimirm eum in finem, ne Noachus plures D i. e. nomen * qua verſione reſpicitur ad
generaret filios, vid, infrà verſ. 2 5. h. cap. n. 45 nomen = Schemi, patriatehæ, confer hic Be-
quòd Chamus patrem ſuum caſtraverit, jud?o reſchit abba, uti in '-n ne ad marginem
rum magiſtri inde concludere ſatagunt, quia ver- allegatur. .
Äu ſeq. 24. h. cap. ſcriptum eſt: & reſcivit, * ο. Vid. Ezech. dict. c. 39. v. 1I1. ubi autor noſter
mwy quid feciſſet ei, de facto itàque aliquo lo- idem, quod hic, de Gogi ſepultura ſcribit, con-
qui ajunt Scripturam, non de ſolo viſu fite fer. & 2. Samuel. c. §. V. 13. ibique Raſchi not.
aſpectu, vid. Gur Arjeh h. loc. fol. 1 8. col. 2. 4 1. Sicuti Eſai c. 20. v. 4. habetur, ubi vid. n. 10.
med. & not. in em mn h. loc. confer Bereſchit Rabba h. loc. uti in nan rneve
* Vide hic tractat. Talmud. Sanhedrin, fol. 70.a. S& ad marginem allegatur, ubi vide ſis etiam no-
71. b tas
37. De Talles & Zizis, de quibus hie fermo eſt, WX. Confer hic tract. Talm. Berachot, fol. 2 5. b. &
vide plura apud Buxtorf. in Synag. Jud. cap. 9. Schabbat. fol. 150. a.

diernum codicem Maſorethicum legitur; LXX.
ibidem verterunt: zνοοHονιεα 1cα π qnomi-
natum ſeu celebrem ac videntur pro legiſſe

confer & not. in a eh. loc. ubi tract. Talm. 42. Uti Jerem. c. 49 V. 15. habetur, vide & hic Be-
Sota, fol. 14. & Chollin. fol. 7 8. allegantur, it. feſchit Rabba, ſicuti in Sma e ad margi-

not. ad Eſai. c. 10. verſ. 16. num. 17. nem allegatur, ubi vide etiam notas, in MSto

38. Qui fuit ex poſteris Japheti, confer. cap. ſeq. Erff. 2. poſt a i. e. contemptibilis, additur:

10. v. Z. 3n n tu (es) valdè.

“ —
Himiniſtrar
tumd (gliot
Uiminiſtren
caltraretln
ter altetumi
ipleachic
Uiſetwabit
Yerl.26.
Deus epbet
† Lod vet
el welketiat
Juoniamyt
glatiolieij

—
63. Nempe:
inter glios
fer. à por in
70,4, K ſol
Hebn dyn
gitut Syn
Winiſtrum ze
illorum,
44. Hebr. N
fili quari,
miniſtrarent,
autem impeci
tum prockezt
winiſtretur,
politus ell: e
36, fol. 40.
dawoyie,
Procreate vole
45. Colker fupt
in n wde
W Loci iins e
Ormn No
6 Cenuna
ſervile, in N
pofleſtionen,
4 Nenpe:
Ite In notis
not. in Dne
GCs Cemean;

CA g.
X

Nonnnll x
Auepatri ſuo
,ui cicant,
mn habvent. *
ſed: & ce.
erit, Juam
ti 37. ſephet
38 locum ibi
lteriseiusie
Mopiæ, jurenes
1l13. Ufaien
retrorſäm ni⸗
Ppinqnarunt ae
nen) kaciesſas
arrushieſigni⸗
cte Wne.
2. Maledictus
Cendan]

— —
I. V. 11. fgta ho⸗
um legitut; LANN.,
4617, locum nomi⸗
ur io Dy epiſe
fione reſgicitnt 1d
ehr, conhler bie be-
w ad marginem

11, ubi autor nolter
pultuta ſcibit, eon⸗

ibigue Ralchi not.

tur, ubi vid n. 10,

* Hebr. Syn nè ne h in MSt. Erff. 2. le-

mti in dnn w
vide ſis etiam no⸗

nechot, 0. 15, 8

betut ice s hiee⸗

N 1 margi.
iam notas in ö10

Ab6. Nempe: poſteris Schemi, de quibus paulo

CAP. IX. GENESEOS. 85

Cenaan Tu (Cham, ) mihi cauſa fuiſti, ne alium filium quartum procrearem, qui mi-
hi miniſtraret, maledictus (itaque ſit) filius tuus quartus, 43. ut ſerviat poſteris iſto-

rum? (filiorum) natu majorum (Schemi ac japheti) quibus impoſitus eſt labor, ut mi-

hi miniſtrent 44. ab iſto tempore; Sed quidnam viderat Chamus, ut eum (Noachum)
caſtraret? (nimiràùm) dixit ille fratribus ſuis: homini primo duo extiterunt filii & al-
ter alterum interfecit propter poſſeſſionem mundi; patri autem noſtro tres ſunt ſilii &
ipſe adhuc quærit filium quartum. 455. Verſ. 26. Benedictus ſit Dominus Deus Schemi]
ui ſervabit promiſſum ſuum poſteris ejus (Schemi, )jut illis det terram Cenaan * Eod.
verſ. 26. Et ſit] IIlis 46. Cenaan 47. in tributum ſerviens. Verſ. 27. Q O i. e. dilatet
Deus Jephet] (Nam) )), uti chic) Targum habet, (ſignificat:) A Ni. e. dilatet,
† Eod. verſ. 27. Ethabitet intabernaculis Schemi)] Quieſcat præſentia Dei 48. in Isra-
el * ſt etiam expoſitio allegorica ſapientum: 49. quamvis Deus jephetum dilataverit,
quoniam Cyrus, † qui fuit ex poſteris Japheti ædificavit templum ſecundum; (tamen)
gratioſa Dei præſentia non requievit in ec 50,. ubinam autem requievit? (nempe:) in
W L 3 San-

ledictus fuerit à Noacho, in Gur Arjeh h. loc.
fol. 1 8. col. 2. circà fin. hæc affertur ratio: quia
Deus Noacho ejusque filiis benedixerat, ſicuti
ſcriptum eſt ſuprà verſu I. h. eap. jam vero. &
da Dn hn non eſt locus maledictioni „
ubi adeſt benedictio, conſentit Bereſchit Rabba
h. loc. vide & not. in nam ne h. loc.
4 8. Vel: Majeſtas Divina, Hebr. pau, de qua
voce vide plura apud Buxtorf. in Lex. Talm. fol.
2394. confer. & infrà Genel. c. 17. V. 3. ibique
not. n. 11.
*X Sive in Iſraêlitico populo, Hebr. btenbnn,
Mot. Erff. 2. pro eo habet: man) dyn e
Nαυee nee ee. i. e. in tabernaculo con-

43. Nempe: Cenaan, is enim quartus numeratur
inter filios Chami, vide cap. ſep. 10. v. 6. con-
