N. 2 1,hec) vetba ſunt
ſephizin MGt0 :. loes
n vo en e
NN N NN

uch ejusque oroimtꝑ:

4 Et nota ſacio ſis⸗

hre fünt Eteja læ⸗
poltzeba: Nenn ie,

7,19..l, haberu) slſ .
10 1, hibentur, nemne?

Gtera, Uogllead: &

; Cehuigendlo ella⸗

A. Cxr. XIN.

marcorem, (linguâà Gallica;) fleſtrir, 66. ſicuti (verbum iſtud — O) accipitur in illo lo-

ut includantur 69. Aaron & Churac ſeptuaginta ſeniores. Eod. verſ. 18. Nam

—

EXxODI. 541

co:) & folium — ) i. e, emarcuit, 67. item (in illo loco.) — ) i. e. ſicuti mar-
ceſcit folium de vite, ê, quod per calorem & per frigus fit flaccidum ac cujus vis debi-
litata eſt & emarcuit. Eod. verſ. 18. Et tau] (Particula D i. e. etiam, hic habetur,)
gde
vius eſt ſuprà te] i. e. Onus ejus (negotii) vires tuas excedit. 70. Verlſ. 19. Conſitum,
tibi dabo & erit Deustecum] In conſilio, dixit ei (Moſi jethro:) egredere, conſule* De-
um. 71. Eod. verſ. 19. Efto tu populo in bis, quæ ad Deum pertinent] i. e. (Eſto) lega-

tus & interpres 72. inter illos (Iſraelitas) & Deum, ac quære judicia de illo. Eod. verſ.
19. Verba] Verba controverſiarum (live res controverſas,) quæ inter illos ſunt. 73.

Verſ. 2 I. Et tu dipicies] In Spiritu Sancto, 74. qui ſuprà te eſt. Eod. verſ. 2 1. Viros
ſtrenuos] i. e. (Viros) divites, qui non opus habent, ut hypocriſi utantur & judicium-

pervertant. 75. Eod. verſ. 2 I. Viros veracei] Iſti ſunt viri, in quibus fiducia poſſit-

poni, qui digni ſunt, quorum verbis aliquis inniti queat, ut proptereà illorum verbis
obtemperetur. Eod. verſ. 2 I. COſoresavaritiæ] Qui odio habeant (vel ſpernant) di-
B ””MU vitias

72. Hebr. Pn, orator, advocatus, interceſſor,
confer. R. Salomo ad Eſai. c. 4 3. v. 27. & 1.
Johann. c. 2. v. I. voc. æ2ρ νοα

66. Sic reddo o, prout in utroque MSto-
ut & in Bibliis Buxtorf. recte legitur, nam
Nrwwhn vel Ni „ ſicuti in editione nem
Dwa & in exemplari Hebraico, quò uſus ſum,
habetur, corruptum eſt, confer. Raſchi not. ad
Levit. c. 19. v. 19. n. 106. & ad Eſai. c. I. V.
30. n. 73. it. ad Jerem. c. 8. V. 1 3z3z.
67. Vide Jerem. dict. c. 8. v. 13. & not. ad Pſalm.
1g. v. 46. n. 6 3.
6 g. Prout Eſai. c. 34. V. 4. habetur.
69. Hebr. Mamy, de hoc verbo confer. Raſchi
not. ad Genef. c. 42. V. 22. n. 29. vide & infrà
v. 23. h. cap. n. 84. & cap. ſequ. 19. v. 9. n.
24. confer. & R. Salom. ad Deuter. c. 12. v.
31. n. 1157. . H
70. Vel: gravius eſt iſtud onus, quàm ut illud fer-
re poſſis, confer. ſuprà Exod. c. 7. v. 14. n. 16.
x Vel conſilium cape cum Deo, ita verbum: 7 ,
prout in MSto 2. habetur, hic interpretor.
71. Sive: Numen Divinum, ſic dictionem an
hic juxtà Rabbinos & Cabbaliſtas, explico, qui
ocem illam inter epitheta Dei referunt, vide
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 3 8 5. confer. & infrà v.
23. h. c. n. à2. & Mechilta, ſicuti in r,
. loc. ad marginem allegarur. “

73. Id eſt: lites refer ad Deum, confer. Raſchi
not. ad Deuter. cap. 17. verſ. 8. n, 17. it. tract.
Talm. Meoëd katon, fol. 5. a. & Kidduſchin, fol.
2. be it. Bava kama, fol. 99. b. & Bava mezia,
fol. 30.
74. Verbum h i. e. videbis ſive diſpicies, quod
hic habetur, habet ſignifiestionem Inn, quæ
dictio, juxtà Rabbinorumſ ententiam, ſignifi-
cat *HHρν Hαπ i. e. Spiritum Sanctum ſive do=
num propheticum, nam, niſi hanc haberet ſigni-
ficationem, 7 can i, e. dici debuiſſet ä vel
dicere debuiſſet illa Scriptura:) Mman i. e. eli-
ges, non π i. e. videbis, ſicuti hie habetur, ita
legitur in Gur Arjeh fol. 9 1. eol. 2. circà fin. nam
in eligendis viris eſusmodi eximiis opus fuit Spi-
ritu prophetico, confer. Raſchi not. ad Cantic-
cap. 7. v. 3. & not. in D'nor now h. loc. itg
tract. Talm. Sanhedrin, fol. 13. a.

75. Sic vertere volui: unb Dahi, e. cognoſcere
facies, coονταιnuταπ Ui.

YTVyy

—
5

142 õ

vitias ſuas in judicio, ſicuti dicitur: omnis judex, à quo exigunt 76. pecuniam in ju-

dicio, is non eſt judex. 77. Eod. verſ. 2 I. Chiliarchas] Hi fuerunt ſexcenti 73. princi-
pes, (qui præpoſiti erant) ſexcentis millibus (Iſraelitarum.) Eod. verſ. 2 1. Centurie-

nei †] Horum fuerunt ſex millia. Eod. verſ. 2 I. Quinquagenarios] (Hi fuerunt)
duodecies mille. Eod. verſ. 2 I. Decuriones] (Horum numerus fuit) ſexagies mille.

* Verſ. 22. Et judicent] (Chaldaicè hic habetur:) )) i.e. & udicanto, ſigni-
ficatione imperativi 79. Eod. verſ. 2 2. é: lepa te onere] Res iſta (erit) ad levandum

te onere † (vecbum — pH hic ejusdem formæ ſive figuræ eſt,) ſicuti (verbum iſtud:)
& 2 i. e, indurabat cor ſuum, 80. item: & — ½ i. e. percutere Moabum, 81.
ſignificatione præſentis temporis.** Verſ. 23. BEepræteperit tibi Deus, poteris conſißte-
re] Conſule numen Divinum, 82. ſi illud præceperit tibi, ut ſic facias, poteris conſi-
ſtere, ſi verò illud propter te tardaverit, 83. non poteris conſiſtere. Eod. verſ. 23. &
etiam 84. omnis pepulus iſßte] (Nempè:) Aaron, Nadab & Abihu ac ſeptuaginta fenio-

res, qui tibi jam adjuncti ſunt. 3 ⁰. Verſ. 26. & judicabant] (Chaldaicè hic habetur:)
P2 i. e. & judicabant 86. populum. Eod. verſ. 26. Reſerebant] (Sic etiam Chal-

dæus:) H) i. e. referebant. Eod. verſ. 26. Judicabant ipf] euy, (hic poni-
tur)

76. Vel: exigere poffunt ſcil. partes litigantes † Abſunt iſta à MSto 1.
Hebr. P†ρ% à rad. 93, conter. hic Gur Arjeh &0. Sicuti ſuprà Exod. cap. 8. verſ. 1 5. habetur,
dict. fol. 9 1. col. 2. fin. ubi hac dere plura, vide vide Baba batra fol. 2 8. ficuti allegatur ad margi⸗
8SSεπ not. in pan eh loct. nem in 'nan mow h. loc. „
77. S.il. idoneus, vel: is non poteſt eſſe judex aut &1. Proùt habetur 2. Reg. cap. 3. verſ. 24.
judicis officio digaè fungi, ſi nempè aliquis ta-** Non ſignifieatione imperativi, Hebr. Pi,
Ris fit judex, qui litis, de qua agitur „ quovis 1
mode particeps eſt, Gall. qui eſt intereſſe, confer.ſit, ac ſi poſitum eſſet 7o7 i. e. ad levandum.
Baba Batra fol. 58. b. ſicuti ad marginem allega. 2. Vel: conſilium inicum Deo, conter. quæ ſu-
tur in 'nan 'nov ſuper Commentar. Raſchib.
loc. 4 O
7 8. Confer. hic tractat. Talmud. Sanhedrin fol.
16. a. & fol. 1 8. b. ſicuti ad marginem allegatur

Wn notata ſunt, vide & tract. Talm. San-
hedrin, fol. 7. a. item infrà Exod. c. 20. v. 1 8. n.
in pan momw h. oc.
† Hebr. rten H, hæc & ſequemia, usque ad: ſic verbum any hic interpretor & expono.
1D.* i. e. d judicent, abſunt à MSto I. 84. Hebr. ) vide, quæ ſupraà ad verſ. 19. . cap.
* In 'nen e in notis Raſchi hic quædam ad. n. 69. notala ſunt. D 2=ð
ditio habetur & explicatur, cur Commentator 95. Vel: qui te nune comitantur, ſic juxtà He-=

CAbP.XIIyE.

(lols) god⸗
ſcilnt; ed
Aimilet eorun
tum in delertun

ſic in not. pam ov hic habetur, ita, ut idem

u. Ci ſcil. upr

Prà ad verſ. 19. H. cap. Sign. * & n. 7 1. devoceę

83. Vel: ſi te impediverit, aut prohibuerit Deus,

noſter ſigillatim exyoſuerit & numeraverit præa- bræum, confer. tractat. Talmud. Sanhedrin fol.
18. ſicuti ad marginem allegatur in arn np
h. loc. item Gur Arjeh fol. 9 1. col. 2. princ. ac
not. in nr * b. loc.
36 Confer. quæ num. ſequ. 9 8. 6. verſ. 26, notats
unt.

poſitos ſive principes populi Iſraélitici, allegatur

quoque ibidem inmargine tractatus:? Mechil-
ta.
79. Vide, quæ infrâ ad verſ. 26. F. cap. n. à 8. nota-

ta ſunt, confer. & not. in arz tW h. loc. it.

tract. Talm. Sanhedrin, fol. 34. b.

r. UX.
.

tur)pro

uſts iebhen
ſeerunt ignifi⸗
in dicanto illos,
tertu ſgniſcan
mirunm, inp 1o

Prl.1.

RN
hoe iple

cere, utiterünm

—
1,. Id ell: non
ca. 1. Verl.9.
in Don

(haidzas utto
jucicent el us
39, Keuii Aega
Onhkeloſ babet
90. PrOn did re
daica habelur
gl. I elt: nud
imperatiyi con
Velimpertectu
lic explico, &
conler. Cenel,

di ldelt: fami

Vnhd ,
ſunt familia ae
(Cur Arjeh fol
AHucitur text
undeprobatur
Uiſehhronis)

ceni tur) pro O¹ρ ſic quoque: non (ponitur) pro: non N., 87. & Targum.
letl 21, cadu.⸗ hujus (verbi: P D“) eſt ))i. e. judicabant ipfi; illi autem textus ſuperiores 8ö³.
i) (ifter Vi. fuerunt ſignificatione imperativi, idcircò translati ſunt (Chaldaicè.) 11)) i. e. &
iſtnge M judicanto illos, item: )) i. e. referunto 82. item: ) i. e. judicanto; 90. aſt iſti
bten . textus ſignificationem habent facti. 2160 Verſ. 27. Et abiit ſibi in terram ſuam] (Ni-
or eni. mirum, )ut proſelytos faceret filios familiæ ſuæ. 9½⁸⁹. ”

c.

Decuniamin

—

alkn,
ti (veibumiſtnd.) s
H Cfr. XIX.
eu, leri ni e. s H MUMUUd
Teitg oteis colſe TErſ. I. Hoc ipſo * die] In principio menſis I. non opus fuiſſet (hic) ſcribere, niſi
Loc rerl 23. 81 QO — i. e. ilo die, quid (igitur ſibi vult iſtud.) — N —
leptuagintafeni. V hoc ipſo d'e? (nempè, )ut verba legis tibi ſint (ſic) recentia (nova ac præſentia,

lklehichabenn) ac ſi hodiè illa eſſent data. Verſ. 2. Et profectiſunt de Rephidim] Ecquid lex vult di-
Gicetamhil. cere, ut iterùm 2. explicet, unde (Iſraeélitæ) profecti ſint? nonne jam anteà ſcripſic
Dac, (bieponi. (Moſes,) quòd in Rephidim caſtrametati ſint? manifeſtum (igitur) eſt, quòd inde pro-
1er) fecti ſint; ſed (hoc ideò hic repetit Scriptura,) ut eorum profectionem de Rephidim-
— ſaſſimilet corundem adventui in deſertum Sinai, quemadmodùm (igitur) adventus eo-
rum in deſertum Sinai fuit in converſione; 3. ſic & eorundem profectio de Rephidim-

eh. etl 15 habetur
E2S2S

Cutialegaturacd nagi.
d.

1,. 3. Verl. 24.

727. Id eſt: non tranſeas vel diſcedas, ſicuti Ruth.] verint inter Iiraclitas & facti ſint proſelyti confer.
iii, lebe d o, cap. 2. Verſ. 3. habetur, confer. Mechilta, prout & Mechilta ac not. in pon eE h. loc.
de unatt ie ig 8 . in =mon wov h. loc. ad marginem allegatur. * Conkfer. hic tract. Talm. Rolch haſchana, fol. 3.
ie zdleadun. à 53³. Qui ſcil. ſuprà verſu 22. b. cap. habentur, ubi a. & Schabbat, fol. 86. b. HM
heo, tuſe ſ. Chaldæ as utroque in loco tranſtulit: Pen i. e. 1. Fuit ſand is dies initium menſis tertii, nempè:
r Kizi, Kiat iudicent vel judicanto „ per modum imperativi. menſis Sivan, qui Majo noſtro maximam partem
8 nad Tain, zn. 29. Sicuti allegato verſu 22. h. cap. in Targum reſpondet „ ab exitu Iſrae itarum ex Æggypto,
ttatantgn. N. Onkeloſi habetur. (uti fuſius probatur in Gur Arjeh fol. 92. col. 1.
1d 1.. e let . o. Prout dict. verf. 22. . cap. in Paraphraſi Chal- med.) ſed non opus fuit, id hic ſcribere, confer.
Anntkueite, . daica habetur. not. ad libr. Prec. Jud. part. 2. p. 86. a. med.
aln prohnlern Deus, 91. Id eſt: nudum indicant factum nec modum not. in on hov h. loc. ubi etiam Mechilta

oteihon. mperativi continent; ſed per tempus præſens in margine allegatur.
Niad etl dehcdh⸗ vel impertectum exponi debent, ſic Hebr. vwy z. Vel: ut repetat, nam jam anteà Exod. c. 17. v.
.Y piic explico, & opponitur z3, MX i, e imperativo, 1. dictum eſt, quòd Ifraelitæ caſtrametati ſint
ianiur, ſciun kNee. (confer. Geneſ. c. 41. v. 47. n. 65 in Rephidim, ſicuti id etiam hic à Commentato-
Amud. Secheitin . ꝛ. Id eſt: familiates ſuos vel cognatos ſuos, Hebr. re noſtro adducitur.
Hegatur in d e nneen n, quo nomine illi, qui de eadem! 3. Sive: in reſipiſcentia ac pœnitentia, ſie dictio-
lg1n el 1, idc 4 ſunt familia ac cognatione, intelliguntur, confer. nem a hic interpretor, confer. Gur Arjeh
Gur Arjeh fol. 92. col. I. med. ubi ex Mechilta fol. 92. cel. 2. med. ubi locus iſte, ab autore
l ſeth 10, Miai AQAadduacitur textus, qui Judic. c. I. v. 16, habetur, noſtro hic allegatus ex Mechilta adducitur, vid.

unge probatur, quòd filii Kenæi (nempè poſte- num., ſeq. 4.
ti jethronis) π Pna a e i, e. habüa-l

744 rEzxoODI. CLCLagbp. XIX.

fuit in converſione (ſive reſipiſcentia.) Eod. verſ. 2. & caſtrametatus . idem WMas]

(Singularis numerus hic habetur, ut indicetur, quòd populus Iſraêliticus) tanquam
vir unus(ibi eaſtrametatus ſit)uno corde; 4. cœteræ autem manſiones omnes factæ erant
in murmurationibus atque diſeordiis. Eod. verſ. 2. Eregione montis] Ad partem e-
jus orientalem, omnis autem (S. Scripturæ) locus,ubi reperis i. e. èregione-
(ſignificatur) intuitus versùs orientem. 5. Verſ. 3. Et Moſes aſeendit] Die altero (vel
ſecundo) nam omnes illius aſcenſus fuerunt matutino tempore, dicitur enim: & fur-
rexit Moſes manè.6. Eod. verf. 3. Sie dices] (Nempè:) hac linguàâ 7. atque hoc ordi-
ne. Eod. verfſ. 3. Domui Jacobi] Hæ ſunt fœminæ, quibus dices linguâ blandàâ. Eod.
verſ 3 Et annuntiabis filiis Iſzazlis] Ponas (legis) & accuratas(illius) diſcuffiones, ma-
ribus explica res duras, quaſi nervos. 8. Verſ. 4. Vor ipfi vidiſti] Non traditio *† in-
manus veſtras eſt iſta res, 9. facta ſcil. illa, quæ ego in ÆNgypto perpetravi, multorum⸗
ſanè peceatorum mihi rei fuerunt (E5Ægyptii,) antequam illi vobiscum conjungerentur;
ſed eos non punivi, niſi propter vos. 10. Eod. veri.4. Et tulivos] Iſte (fuit) dies, quo
Ifraëlitæ venerunt ad Rahemſes, ** Ifraëlitæ quippe difperſi erant per omnem terram
4. Habetur enim hie verbum numeri ſingulatis NI nrnan nn de eeenn eee ee been .

i. e. & caſtrametatus eſt, confer. num. antec. 3 · e., non per verba (vel per nuntium) ego mitto
& not. ad librum Prec. Jud. part. I. p. 155. b ad vos, non per teftes ego teſtificor vobis; ſed

fin. item Mechilta, uti ad marginem allegatur in vos vidiſtis, quæ feei in «gypto, multerum ſa-

DZN N loc. ubi vide etiam notas. n?è peccatorum (Agyptii) fuerunt rei ante quam
* Hebr. oh 7) hæc & quæ ſequuntur, usque S&e. quæ lectio altera illa planior eſt ac magis per-
ad: y mw) i. e. & Moſes aſcendit, (uti verſi. fſpicua, confer. & Mechilta, ſicuti ibidem in mar-
ſequ. 3. B. cap. habetur,) abſunt à MSto J. ęgine allegatur.

plaga antei ior; Occidens verò vocatur r& i. e. ſoreth. cap. I. col. 2., circà fin. hunc loeum ſie

poſterior pars ſive plaga, vide Gur Arjeh fol. 92 † tranſtulit: non eſt traditio illud in manibus ve-
col. 2. circà fin. ac not in Smom me bp. loc. ſtris, quaſi dicat: vidiſtis oeulis veſtris, quzæx
6. Sicuti infrà Exod. cap. 34. verſ. 4. habetur, con in gyptofecerim; non autem traditum aut nar=

fer. not. in 'pan re h. loc. ut & tract.“ ratum eſt vobis illud a majoribus veſiris, con-
Talm. Succa, fol. 5. a. & Sanhedrin, fol. 2 1. b. fer. tractat. Talmud. Schabbat fol. 86. prout in
7. Confer. quæ ad cap. ſequ. 20. verſ. 2 2. num. 84 † tar rUh. los. allegatur, vid. & c. ſeq. 20. V.
notata ſunt, vide & Da N*ν ſuper Commen 22. n. 8 5-
tar. Raſc hi h. loc. ibique notas.

jeh fol. 2. col. 3. fin. & col. 4. princ. item Me- part.-1. p. 146. a. princ.
chilta, ſicutiad marginem allegatur in dmnn'non *X Hebr. py 7Nαν aâν*,in MSto z. pro his le-
bh. loc. Litur: nyon W., i. e. quo (Ifraelitæ )fuerunt

5

quoò plenè ſcriptum eſt per Jod, ideò utitur hic habebant, ſicutiim Gur Arjeh fol. 92. col. 4. med.
Scriptura dictione Mi. e. nervus, confer. Gur Ar- habetur, confer. & net. ad librum Prec. Jud.

& In TT PDDP locus iſte quibusdam adjectis ſic in Rahemlſes, in MSto I. ſolum habetur- vopyy,

legitur in notis Raſchi: ÜN N n eh (Gctera ibidem ſum omiſſqe
ORR Rede Say Pyn .☚1 d .

1 11 1 11vv ʒK1zi

222

W.

Goſchen a
coorenerunta

eprobclli oe

crala Muiln

ſegoportan e
metuunt afem

(puilum) lst

(cego gvog

Dite eEr

lapigetbalt

luxti farpum
1vos jogun⸗
Princihi⸗ ſunt⸗

vobilcum upe

157 t 35⸗ 10. Atque hoe fuit beneficium, à Deo Iaelitis ex- r
J. Hebr. *;5 reſpicitur hic ad verbum TM . hibitum, brepwnen yO i e, quòd ulhkionem
annunciabis „ quod in textu ſacro habetur & ſumpferit de illis, qui eos (ſcil. Ifraelitas) odio

ſcat) 2

zc. Etkelaun

lentzſie vosen
nec Cicatisz qu
mihiamplius,
omni una⸗

utai ) V

5. Nam Oriens dicitur Hebræis i. e-pars ſive 9. Buxtorfius in Tiberiade ſive Commentario Ma-⸗

gnificat)

11. Fcilicet Dei
ynd coner
9, pige r e⸗
3 Conlet, hic
dn Wo,.
cap. 1edetk,
II. rodtſupnt
1). Vide bxod,
4 librum br
14. Confer. Ex
Chinot, n. 61.
70.
Ie h Turgum
iuten meag

3

ef litn e

1] Adpanen
1) ne etegione
Di
Diealteio Ge
Clturenim: & lür⸗
1 atquehocotdi⸗
guublandt. Pod,
dſenſiones n⸗
Nontraditiokin,
Etrapimultorum,
Neonjungerentur;
Keſfic)cies n
er Omnnem tertam
60⁰⸗
—.—
e r i,
ugtinmn) eg nin
o kelliftcot vobis; ſe
,ptO, mmltorum ſi⸗
) Werunt kei anteam
lanior eſtac napiöpet⸗
, Scutiidicem in mar⸗

Ge Colmmentatio Mar
ci fn, hunc loeum ſie
io illud in manibus ve⸗
lis veulis veltru, uE
kutem traditutn aut nat-
najoribus vellri, con⸗
abbat o,, 96. pront in
tur, fid, A c, leg, 10,,.

nm, àDeo HMaelitiser⸗
wi e, quod uſionen
6(lei, IKaelias) ocdio

onuneshacleetane

ihol. 92.c0l. 4,el.
20 Hbtum et, ul

vin MSro 1.to iile⸗
vo (HNaelie Mnetut
um kabetut: ,

CAP. XIN. EXxODL 545

Goſchen ac brevi tempore, dum illi profecturi & egreſſuri erant (ex Egypto,) omnes

convenerunt ad Rahemſes, Onkelos exponit (iſtud.) —π 0 veluti: PY ONN ü e.
& proficiſci vos feci (Chaldaicè:) )2 « b&, aptavit (ille Onkelos) ſermo-
nem eo modo, (qui conveniens eſt) honori (ſeu gloriæ) excelſi. 11. Eod. verſ. 4. Su⸗
per alas aquilarum] i. e. Tanquam aquila, * quæ portat pullos ſuos ſuper alas ſuas
(ego portavi vos,) nam omnes cœteræ aves pullos ſuos pedibus ſuis portant, quia aliam .
metuunt avem, quæ illas ſupervolat; at aquila iſta non metuit, niſi hominem, ne fort?
is ipſam ſagittâà petat, quoniam nulla avis illam ſupervolat, quocircà imponit illum-
(pullum) alis ſuis, cogitans ſecum, melius eſt, ut ſagitta me petat, quàm pullum meumx;:
ſic ego quoq; (inquit Deus,) feci, (quemadmodum ſcriptum efſt:) & profectus eſt angelus
Dei &c. 12. & venit inter caſtra Egyptiorum &c. 13, Ægyptii autem ſpargebant ſagittas
& lapides balliſtarum; ſed nubes excipiebat illa. 14. Eod. verſ. 4. Et adduxi vos ad me]
Juxtà Targum 15. ejus (faeienda erit explicatio) Verſ. 5. Et nunc] Si nunc receperitis ſu⸗
per vos(jugum 16. Dei,) ſuave iſtud vobis erit ab hoctempore ae deinceps; nam omnia
principia ſunt gravia.*“ Eod. verſ. 5. Eccaſtodiveritis fædus meum] Quod pangam-

vobiſcum ſuper obſervatione legis. * Eod. verſ. 5. Peculium] (Didio — ö ſigni⸗

ficat) 2npI X NN i. e. the ſaurum charum, veluti (accipitur in iſto loco:) — 381
i. e. & theſaurus regum, 17. vaſa ſcil. pretioſa atque gemmæ, quas reges recondere ſo-
lent; ſic vos eritis mihi i. e. theſaurus (ſive peculium) præ cœteris populis

nec dicatis, quòd ego vos ſolos habeam nec præter vos alii fintmihi (populi,) & quid

mihi amplius eſt, quò amor meus ergâ vos cognoſcatur? nimirum: Eod. verſ. 5. Mea
eſt omnis terra;] Iſti autem (populi) in oculis meis & coràm me pro nihilo (ſunt re-
putati. ) Verſ. 6. Er vors eritis mibi regnum ſacerdotum] (Dictio 0 hic ſi=
gnificat:) i. e. principes, ſicuti dicitur: & filii Davidis fuerunt i. e.
Lyy 3 prin-
11. Scilicèt Dei, ſic vertere poſſis iſta: as 16. Vel: jugum præceptorum Divinorum, y
iyn, confer. D. Wagenſeil. Sot. pag, 737, n.) rvn, ſicuti in Gur Arjeh fol. 9 3. col. I. princæ
9. vide & cap. ſequ. 20. v. 3,n. 22. hbabetur, confer. & not. ad ſibrum Prec. Jud.
* Confer. hic Mechilta, prot ad marginem in part. z. p. 96. b. fin. item Mechilta;, fieuti ad
Na 'ne 8. loc. allegatur, vide & Deuteron. marginem allegatur in t'pori rmo Iuper Com-
eap. 32. verſ, 1II. n. 69. ae Numer. c. 15. v. 389. ½ mentar. Raſchi h. loc. ubi vide etiam notas-
De 9328 V *Hebr. tν eri eν., abfunt iſta à MStorg
I2. Prout ſuprà Exod. cap. P4. V. 19. habetur. xEOciiſlius ex licationem vide in not i ro
13. Vide Exod. dict. c. I4. verſ. 2 0. confer. & not. EGlidius explicationem vide in not. d'p .
ad librum Prer. ud. part, rzpe5 a. n, ſ 7. Sicuti Eceleſiaſt. cape 2. verl. 9, habetur-
14. Confer. Exod dict cap. 14. v. 19. ibique Ra- H . „.
ſchi not, n. 62. ut & ad Deuteron, cap. 32. V. 11. ½ Vos autem ſolos præ cœteris populis omnibus e-
legi, ut mihi peculium effetis, hæcC enim ſupplen-
da vel fubintelligenda hic ſunt;,

n. 70.. ⸗
15. In Targum ita habetur; & applicni vos ad ſer-
vtutemmean⸗

546 FzXoOblfJ.

principes. 18. Eod. verſ. 6. Hæc ſunt verba] Nec minus nec plus. 19.
tulit Moſes verbapopuli G&c.] (Videlicèt) poſtridiè, qui fuit (dies) tertius, ?20. nam ecce
manè aſcenderat (Moſes;) ſed an Moſes opus habuit referre (populi verba ad Deum?
non 2 1. ſanè;) ſed venit Scriptura, ut te doceat morem hominum 22. exemplòô Moſis,
qui non dixit. quandoquidem is, qui me miſit, jam novit, ego non opus habeo, ut refe-
ram. Verſ. 9. In denſa nube] i. e. In denſitate nubis, atque hæc eſt, caligo. 23. Eod.
verſ. 9. Atque etiam tibi] Ut & 24. prophetis, qui poſt te venient. Eod. verſ. 9. E
venunciavit Moſes verba &.] (Nempé) poſtridièé, qui fuit (dies) quartus menſis. 25.
Eod. veri. 9. Verbapopuli & .] Reſponſionem ad verbum iſtud audivi ab illis (inquit
Moſes,) quòd ipſi velint audire ex te, 26, is, qui audit ex ore nuntii, non eſt ſimilis ei,

ui audit ex oreregis, volumus (inquiebant Ifraélitæ) videre regem noſtrum. 27. Verſ.

10. Er ſanctifica illos] i. e. Et indica illis, ut ſeſe præparent hodiè atque craſtino die-.
Verſ. I I. Et ſnt parati] i. e. ſeparati (unusquisque) ab uxore * ſua. Eod. verſ. 11. In
diem tertium] Qui fuit ſextus (dies) menſis (Sivan ſive Maji;) quinto autem (die) æ-
dificaverat Moſes altare ſub monte (Sinai) ut & duodecim ſtatuas, 28. rem ſcilicèt o-
mnem (fecerat Moſes,) quæ dicitur in Sectione illa: atque iſta ſunt judicia, 29. nec eſt
prius ac poſterius in lege. Eod. verſ. 1I.
ptura,)quòd nemo inter illos fuerit cœcus, 30. omnes enim ſanati erant. Verſ. 12.
Et po-⸗

CAP. XIX.
Verſ. 8. &t re.

Coràm omni populo] Docet (hic nos Scri-

18. Uti 2. Samuel. cap. 9. v. 13. habetur, confer.
& R. Salom.: ad Hiob. cap. 12, v. 19. & ad Ex-
od. cap. 2. v. 16. n. 58. it, ad Eſai. cap. 61. v.

6. n. 5. confer. & tract. Talm. Schabhat, fol.

96. b. S fol. 87. a. it. Seyachim fol. 19. a.
19. Scilicèt: dicas, id eſt: nec detrahas verbis iſtis
nec addas „ conter, Gur Arjeh fol, 9 3. col. 1.
princ.
20. Nempè: menſis Sivan, qui Majo noſtro maxi=
mam partem reſpondet, confer. quæ paulò poſt ad
Verſ, (eq:. 9, h. cap, n. 2 5, notata ſunt.,
21. Deo quippe omnia ſunt nota, nec ille opus ha-
bet, ut ad ipſum res vel verba deferantur, confer.
Gur Arjeh fol. 9 3. col, 2. princ. ite tract. Talm.
Schabbat, fol. 87. a,
22. Id eſt: quid homines facere ſoleant vel debe-
ant, ſie N& hic interpretor, confer. Gur
Arjeh id. fol. 9 3. col. 2. princ. & Numer. c. 12.
V. 2. n. 18.
2. Hebr, 9y, confer. c. ſequ. 20, V. 21. n. 83.
& Gur Arjeh alleg. fol, 9 3. col. t. med, vide
infrà v. 24. h. C. n. 63. ac not, in e b.
loc. it. tract. Talm. Nedarim fol. 3 8. a. & Kiddu-

ſchin fol. 30. a.

24. Hebr. ), quæ particula eſt incluſiva, vide,
quæ ad c. antec. 18. V. 1 9. n. 69. notata ſunt.
25. Vide, quæ ad verſ. antec. 8. b. c. n. 20. & in-
frà ad Exod. c. 24. V. I. n. 2. notata ſunt, con-
fer, & not. in ham * b. loc, it. tract. Talm.
Schabbat, fol. 87. a.
26. Non verò: ex me, id eſt: te, non me loquen-
tem audire volunt IſraelitzZz.
27. Contfer. etiam hic Gur Arjeh fol. 93. col. 1.
med. ac not. in Snan nov h. loc.
x* Vide hic Mechilta, ſicuti in pon neow ad mar-
ginem h. loe. allegatur, ubi vide etiam notas,
confer. & tract. Talm. Schabbat, fol. 87. a. &
Jevammot, fol. 46. b. & fol. 62, a.
2 %, Confer. inftà Exod. c. 24. v. 4. ubi autor Vul⸗
gatæ dictionem aun vertit: titulum, LXX.
Xler, lapidem, cçonfer. & hic Mechilta, prout in
DW' h, loc. ad marginem allegatur.
29. Hæc Sectio incipit ab Exod. c. 2 1. & ſeqq- ac
continuatur usque ad c. 2 5. eo excluſ.
30. Confer. c. ſequ. 20. V. 18. n. 69. usque ad
n. 72. vide & Mechilta, ſicuti in pan no hice
ad marginem allegatur, ubi vide etiam notas.

z AlX.
N

—
1 oe ittN
dant ad mon
cavete, nealce
ne⸗ kochre
i6) el
(Autecepiun
anabet aup i
P hieſien
jturin Hlole
ſnu) rni
cellis Majeſia
ilickaeli
el —
rietetn, vocantt
Denonte ad ,
ſnt niſidem

1. Nimirum
nus admoneba
derentut ad n
col. 1. med,
1. Neſienut h
poſtro ad verb⸗
n; ſed etiamd
niori in interio⸗
.24. V. 1).
fol. 1739,
33. Conler. M,
3leg. Bantor,.
oot. in Matth
Apoſtol. c.7.
not, ad Leyit.
h 4 . n. 7
Part 1. p. 12
danhedrin fol.
loc. allegatur⸗
3. Vide guep⸗
confer. & Der
Talm. Barz k

3 . Mout ſupra
† Conler. hie TI
Tihanin,fol,2
16. Cöllen not⸗

8
— . N.

. Verl an.
ius,
erba d Deum
Crenpl Molg,
uhadeo, R
aligo 13. dod.
Lod vetl9, 6.
gartus wenſis27,
ibillif inguit
noneſt ſiniligei

oſtrum. 27. Verl.

lnectaſtino die,
BLod verl. 11. iu
o autem (die)e⸗
19. temſciliceto⸗
ndicin, 19, neceſt
et (Hicnos Scti⸗
tant, Verl. 12.
Uepo⸗
2 elt incluſia, ſide,
n. 9, nOtata funt.
g. h. c. h. 10. in⸗
1, notata ſunt, con⸗
l.loc it, tadt, Talm.

te, non me lognen⸗

w h. loe.
DNe 1 mar⸗
di vige etiam notas,
habbet, ſol. 57,4,
3,62, 4,
7, 4 ubl autor Yul⸗
it: titulum, LA.
ie Mechita proutis
nem allegatur.
odt.11. leg se
eo etelaſ0.
9. n. 69. Megde 4
lin onn wob hie
ſigettiam notas,

2, nimn eece

AAP. XIX.
Er pone terminum] Conſtitue illis fines in ſignum, ne à termino iſto & ulterius acce-
dant (ad montem Sinai.) Eod. verſ. 12. Dicendo] Terminus dicit 3 1. illis (Ifraêlitis:)
cavete, ne aſcendatis de hinc & ultrà; tu verò (inquit Deus Moſi,) ea de re illos admo-
ne.
tis.) Verſ. 13. Jaculando jaculis conficiatur] Hinc quoad illos, qui lapidandi erant,
(uſu receptum fuit,) ut dejicerentur 32, infrà de loco lapidationis, qui altitudine æ-
quabat duplicem ſtaturam hominis. 3 3ʒ. Eod. verſ. 13. Jaculis conficiatur] (Verbum

EXODI. 747

Eod. verſ. I 2. Et attingatis ſinem ejus] i. e. Etiam finem ejus (montis ne attinga-

)) hic ſignificat:.) DD DTE i. e. dejiciatur infrà ad terram, 34. veluti (acci-
pitur in illo loco:) )i. e. dejecit in mare. 35. Eod. verſ. 13. Cum protractus † fuerit
(lonus) cornu] i. e. Quando protrahet cornu ſonum longum, 36. hoc ſignum erit diſ-
ceſſus Majeſtatis Divinæ & ceſſationis vocis & cùm diſceſſero“ (inquit Deus,) tunc
illi (Hraëlitæ) facultatem habebunt aſcendendi (ad montem Sinai.) Eod. verſ. 13.
Jobel] (— R5) eſt buccina (ſive cornu) arietis, ſic enim in Arabia Rειi. e. a-
rietem, vocant τερ; fuit autem (iſtud Jobel) cornu arietis Iſaaci. 37. Verſ. 14.
De monte ad poepulum] Docet (hic Scriptura,) quòd Moſes non reſpexerit ad negotia

ſua, * niſi de monte ad populum.* Verſ. I 5. Eftote parati adtres dies] i. e, Ad finem

trium

31. Nimirum rè enn e n& i. e. termi-
nus admonebat illos, ſcil. IHraelitas, ne progre-

derentur ad montem, ſic in Gur Arjeh fol. 93.

col. 1. med.
32. Reſpicitur hac expoſitione à Commentatore
noſtro ad verbum â, quod non fſolùm jacula-
ri 5I ſed etiam dejicere notat, nempè ex loco ſupe-
riori in inferiorem, confer. n. feq. 34. ac Levit.
c. 24. v. 2 3. n. 69. it. Buxtorf. Lexic. Chald.
fol. 15379.
3 3⸗ Confer. Majemon. in Hilch. Sanhecdrin. c. 15.
alleg. Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 153 9. it. Ligt-
foot. in Matth. c. 2 I. v. 44. p. 420. & in Ad.
Apoſtol. c. 7. v. 5§ g. p. 7 8. edit. Lipſ. it. Raſchi
not. ad Levit. c. 24. v. 2 3. ac D. Wagenſeil. Sot.
p. 45 5. n. 7. ut & not. ad librum Prec. Jud.

part. 1. p. I2 8. a. med. vide & Tractat. Talmud.
Sanhedrin fol. 4 5. b. prout in ne h

loc. allegatur ad marginem.
34. Vide, quæ paule antèe n. 32. E. v. notata ſunt,
confer. & Deuter. c. I 3. V. 10. n. 37. it. Tract.
Talm. Bava kama, fol. 54. b. & Sanhedrin, fol.
15. b. & fol. 66. a.
3 5. Prout ſuprà Exod. c. 1 5. v. 4. babetur.
† Confer. hic Tract. Talm. Beza, fol. y. a. & b. ir.
Tahanit, fol. 2 I. b.

36. Confer. not. in m- b, locin Juni)

ac Tremellii verſione ſic habetur“ quuùm tractim
ſonuerit eornu, id eſt: dum audietur ατο+α
ſive continuus unius toni ſonus, quaſi dicat, eris
huic interdicto locus, donec iſtud audiatur, quod
in extremis ferè cantionibg obſervatur& ex com-
muni uſu volnit Deus cognoſci à populo, quan-
do religio iſtius loci eſſet deſitura diſcedente Do⸗=
mino & ſacram hanc actionem terminante per
ejus modi ſigoum, ſic in notis junii ac Tremel-=
lii h. loc.
* Hebr. ponpdv ), ſic in plerisque editionibus,
ut & in MSto I. ſed in MSto z. legitur: n
—i erDa i. c. & poſtquàm diſceſlerit
Mla, eſtas Divina.
37. Nempè: iſtius arietis, quem Abrahamus loco
filii ſui obtulit in holoc auſtum, de quo vide Ge-
neſ. c. 22. V. 1 7. Kabbini tradunt, quòd arieg
iſte creatus ſit un P i. e. crepuſculs ve-=
ſpertino, Sabbathum præcedente, confer. quæ
ſuprà ad Exod. c. 16. V. 15. n. 51. notata lunt,
vigde & not. in nar mDW h. loc.
* Vel: quod non fuerit occupatus, Hebr. bis
Dy HDν prout in MSto z. legitur, confer. Sign.
ſeg. *

Et de populo ad montem, Hebr, 7N dy ,

proùt in MSto I. habetur.

548 rxzondi Qãft ,,-Ar. XIX.

trium dierum, is fuit dies quartus (menſis,) Moſes enim diem unum addiderat ex ſen-
tentia ſua, 38. juxtà verba R. Joſe; ſed ſecundùm verba ejus, qui dicit, quòd ſexto (die)
menſis data fuerint decem verba, 39., non addidit Moſes aliquid, (verba autem iſta:)
——— õ (idem valent,) ac Lie — h i. e. ad diem tertium-.
Eod. verſ. I 5. Non aecedite (quisque) ad uxorem ſuam] Per totum iſtud triduum, idque
ideò ut uxores ſint ablutæ ad diem tertium atque mundæ exiſtant ad legem accipien-
dam, nam ſi coiverint intrà triduum, fortè ejieiet uxor ſemen, poſtquàm illa abluta-
fuit, atque (hôe modé) iteràùm polluetur; ſed ſi illa per triduum tardaverit, jam anteà
ſemen computruit, nec illud (ampliùs) debet ſemine conſpergi; ſed purum eſt, ne pol-
Iuat eam, quæ ſemen ejicit. * Verſ. 16. Cum eſſet manè] Docet (Scriptura,) quòd
Prævenerit (Deus) illos (Iſraêlitas,) id, quod non facere ſolent homines, ut (ſcilicèt)
magiſter præſtoletur diſcipulum, ſic quoque reperimus in Ezechiele: ſurge, egredere in
vallem, & ſurrexi atque exivi ad vallem, & ecce ibi gloria Domini ſtabat. 40. Verſ. 17.
Obviam Deo] Narrat (hic Scriptura,) quòd Majeſtas Divina illis (Iſraélitis) obviam-
iverit tanquàm ſponſus, * qui ſponſæ ſuæ obviam procedit, atque hoceſt, quod dicit-
(Scriptura:) Dominus 3) & i, e. de Sinai venit, 41. nec dicitur: 158 ) i. e. ad Sinai
venit. Eod. verſ. 17. Adimum montis] Juxtà ſenſum ejus literalem eſt: ad radices
g, montis; ſed allegorica ejus expoſitio eſt, quòd avulſus fuerit mons è loco ſuo & in-
curvatus ſit ſuper illos (Iſraelitas) tanquam cupa. 43. Verſ. 18. Famabat totus] Non
eſt " iſtud nomenrei (ſubſtantivum,) nam eccec(litera) Schin punctum habet Patach;
ſed eſt formæ —v, 44, veluti: H⸗ vYDV, DN- quocircà Targum ejus eſt:
15

3⁸. Vel: ſuò arbirio, ſine ſpeciali & expreſſò 41. Prout Deuteron. c. 3 3. V. 2. habetur, ubi vide

mandato Divino, confer. Gur Arjeh fol, 9 3. col.
3. med. & fin. Deus tamen y hD i. e,
conſenſit ei, ſcil. Moſi ac factum ejus approbavit.
uti habetur in not. ad librum Prec. Jud. part. I.
p. 156. b. princ. vide e Tractat. Talmud.
Schabbat fol. 86. a. & fol. 97, a. & b.
39. Id eſt: decem præcepta, srαRα . confer.
hic not. ad librum Prec. Jud. dict, part. 1. p.
156, b. princ,
2* Hebr. Puwee, quo nomine intelligitur men
ſtruata, quæ ſemen elicit vel ejicere ſolet, vide
Buxtorf. Lexic. Chald. fol, 1739⸗ confer, & not.
In pam ne b. loc. it. tract. T alm. Jevammot,
fol. 62. à. S .
40. Sicuti Ezech. c, 3. V. 2 2. & 23. habetur, con-
fer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 6. b.
*W onfer. infrà Exod, Cc. 3 1. V. 18. n. 3 1. & Num.
ap. 7. V. I. h. I. & n, 2. it. not. in pa r
h. loc. “

not. n. 9. confer. & not. ad librum Prec. Ind.
part. I. p. 157. a. med. & part. 2, p. 86. a. princ.
ac b. med. videatur & Mechilta, prout ad margi-
nem allegatur in nam ov bh. loc.
42. Vel: ad pedes montis, ſic juxtà Hebræum, con-
fer. Deuter. dict. e. 3 3. V. 2. n. 9. it. tract. Talm.
Schabbat, fol. 8 8. a. & Avoda Sara, fol. 2. b.
4 3ò. Hebr. , nam mons Iraelitas erat ob⸗
ruturus, niſi illi reciperent legem, ſic Rabbini tra-
dunt, confer. Deuteron. c. 32. v. 10. n, 56. &
not. ad librum Prec, ud. part. I. p. 155. b.
princ. & p. 156. b. med. it. part. 2. p. 89. a. fin.
vide & Raſchi not. ad Cantic. c. 8. V. 5. it. Gur
Arjeh fol. 94. col. I. & col, 2. princ. ac fol. 119.
col, 2. med. item tractat. Talmud Schabbat, fol.
88. a. ſicuti in dan 'nov b, loc. ad marginem
allegatur.
44. Seu: 793, uti in MSto 2. id eſt: verbum eſt, non

nonen

CAr-Y.

(ciorerſſioy⸗

iara Schin qa⸗
Gelicet) calcis⸗
ę (aeigguum) lex
lotum; 4, ſel
A: qvantumn ilis
uum/veluti (im

dedit vires leonl,
tern cognommina

auremapefiene

s ſcutiſonusa
ſe Deus tuan⸗
bsckeatutis, ad 4
eſtkominis, ut, 4
inbrmior; aft hic

ii0 Kuttſonus ba

sssnnrrrrr r
gommen lubſtantin
tatore noltio nic
45. IMelt: eſius lon
zuatur in calcem
h. loc.
66. Zine mellium,
guoniam cot in
4. Ficlti Demteron
in n wod b.

4. Hebr. en

e Nraſis mo
in amigvo exem
Medraſch Lanchu
ſol. ho. coltpr
editionibusomnil
Bäſleeni habetut
Dendum ſiwveatco
ſteriorem lectione
Vbg. præfefend
V Klupta Exod,
61. F. I7.n.:
Minot. vide
49. Mtoit. Hole e,
5dr Vl: kcommg

AN.

enerſe.
drd )
autem iſtu
Ciem tetinm,
uiduun idne

legemaccipien .

ümillr ddlatr.

Werit jamanted

kum ett, ne ol⸗
iptote,) gudd
nes bt ſeilcet)
iegeegtecetein
40. Vetl 17.
delitis)obriam,
l, guod icid
9) le. ad dina
eſt: ad kadices
eloco ſuo & in⸗
Vattotu] Non
m habet atach
laroumejsel:

1, habetur, ubi vide
lbrunn Mec. Jud.
t 1, ,. g6. à prine⸗
ta,prolt ad marpi⸗
he loc.
ta Hebreum con-
1 gekt.llact. Talin.
1gara, fol. 1,b,

Iltaelitas erat ob.

em,ic Rabbinitti⸗
1. . 10. h 50. &
att. 1,p. lſſ b.
Nn g9, Afi.
,c. J. d ſ it Cur
peinc,zc fol. 119.
nud Schabbeh iol⸗
loc. ad manginem.

elt zetbum eſt,non
goment

CA. XX. EXODI. 549

2 qi. e. fumabattotus, nec eſt (ibidem) interpretatio. & i. e. fumus; omnes autem
