in uræ Hieroſolyma & dum ipſi efferunt mortuum, ut illum ſepeliant, dabuntur ipſi
in taanum hoſtis. Verſ. 26. Baculum panis] (Dictio b hic) ſignificat ſvvDi.
c. baculum, veluti (accipitur in illo loco:) — i. e. baculus roboris. 108. Eod.
verſ. 26. Cum fregero vobu baculum pani] Frangam vobis omne fulcimentum cibi;
atque iſtæ ſunt ſagittæ famis. Eod. verl. 26. Ef coquent *r decem mulieres panem ve-
ſtrum in furno uno] Propter penuriam lignorum. Eod. verf. 26. Et reducent panem
veſtrum in pondere] Dum proventus putreſcet & fiet fruſtum ( panis) deciduum, ita, ut
in furno frangatur, illæ autem (mulieres) ſedebunt & ponderabunt fragmenta (panis,)
ut ea inter ſeſe dividant. Eod. verſ. 26. Et comedletis net ſaturabimini] Hæc eſt ma-

ledictio in viſceribus, quoad panem, 109. ecce ſeptem 110. pœnæ (ſive ultiones)

gladius, obſidio, peſtis, baculus panis (fractus,) penuria lignorum, fruſtum deciduum,
maledictio in viſceribus; ſed (iſtud:) & trademini, 111, non eſt de numero (ſeptem
. L illa-

105. Nempè qui 4 feris beſtiis aliisque animan-
tibus interficiun: ur, unde orbitas parentum ori-
tur, ſie etiam in not. 'p-or ne hic exponitur.
106. Scilicèt: aliæ, præter illas, de quibus ſupre
dictum eſt, conter. verſ, antec, 21. . cap. n.
10 1. & Verſ. 2 6, h. cap. n. 110.
** Hehr. — n Ww, in MStO 2. legitur: N De
j. e. morſus feræ beſtiæ. ——
†½ Hebr. Arwon, abeſt hae iſta dictio à MStozꝛ,
107. De qua vide 2. Reg, «, 2 5: v. 7. & Jerem. c.
39. verl. 7, ac cap. 52. v. 1 I. confer. etiam Gun
Arſeh Fol. 160. col, 4. princ. ac not, in ρ7ρ%
N h, loc.
* Conter. hic tract. Talm. Schabbat, fol, 3 3. a. &
Sanhedrin, fol. 92. b.
10⅛. Sicuti Jerem. cap, 48. V. 17: habetur, con-

Talm. Schabbat, fol. 3 3. a.
i. e. & reducent, abſunt 4 MStO2½. confer. hic
tradl. Talm. Peſachim, fol. 37. .
109. De benedictione in viſceribus vide, quæ ſuprà
cap præced. 2 5. V. 19. Sign. N

ad; an i. e. excelſa veſtra, abſunt hic
MSto z: .

trademini & c. usque ad . excelſa veſtra (quæ v.
30. habentur,) abſunt hic4 MSto 1.

ter. not. ad Ezechiel. c. 14. V. 1 3. n. 12. it. tract.

* Hebr. &) iſtud & ſequentia usque ad: Anw

ad v. 5. h. cap. num. 25. notata ſunt ,confer. &
Io. Confer. ſuprà v. 2 2. h. cap. ibique not. num.

106. verba autem iſta: ecce ſeptem &c. usque

111. Scilicèt: in manum hoſtium, prout habetur
verſu antec. 2 5. h. cap. Gterum verba iſta: &&

111. We: E

eNI.

—
illarumpeenatun
30. lieeſi

(onn erant)

illa collocebant!
Ey dabo cadavtr⸗
116, 8lian Geptt
uur Eluper illu
elt dilcellio 117,
uu] Forſtin
gelo abo ego
Kebilio? (nempe
Ederdhalo dani
1a)) dum illa Se⸗
eeqnic ſitague)e⸗

———

ſita elt ab autore⸗
Pornzs ſiye ultion
nn loe,
1II3. Hebr. Qune
not. ad Paraphr, C
Talmn. fol. 300.
114, Alii tenerunt:
e. Temellius con
Lphr. Chald. ,
ophi, udiſeidie

e raxe int nonn

humen cclunt
Lech. ,19, 6, F.4

Nn z i⸗

es ogres gee

. § ſegg ubi

115. Vel: ſo icdiſ
doe ſoniſkce verbu
conſer hie Torat (
dt, ad matgi
n⸗
notas. 5

I16 ita bie Verterep

um, gumnimn i

metuedant, onte,
34,n0tat ſun,,
Atqbeboe ell quo⸗
do tahzfen 1

41. Wy.,
—
erl. 22.
mitr tim,
ntes der⸗
minutio a
ini ad me,
)lcati ſunt
Alia epol.
hperlegem)
Piarum ho-
intts urbes
Peſtem na.
1t mortuum
buntur ipl
t i.
1oh. Eod.
entum cibi;
1 anen ⸗
uent hanen
Quum, ita; ut
enta panis,)
Hec eſtma-
ve ultiones)
n eciduum,
neto (eptemm
illa.
—
,nlnitllall⸗

gle d:
94, (onlet, bie
,
Pide/ ur ſihti

lunt colter⸗ &

bique nor num.
tem del, bigue
4, sbſunt hie

out habeiut
velbe ila: &

delte (ns

10 1.

CAP. XXVI.

LEVITICI.

1021

illarum pœnarum,) eſt enim iſta (traditio in manum hoſtium) gladius. 112. Verſ.

30. Excelſa veſtra] i. e. Turres & palatia. 113.

Eod. verſ. 30. Simulachra veſtræ]

(Doprerant) ſpecies quædam idolotum, quæ conſtituebant ſuper tecta & quoniam

illa collocabant DH i. e. in Sole, (ideò) vocabantur DeD. 114.

Eod. verſ. 30.

Et dabo cadavera veſtra] Inflabantur 115. fame (Judæi idololatræ) & idolum ſuum-

116. & ſinu depromebant idque oſculabantur;

tur & ſuper illud (idolum) cadebat. *

venter autem iſtius (udæi) rumpeba-

Eod. v. 30. Et faſtidiet vos anima mea] Hæc

eſt diſceſſio 117. gratioſæ præſentiæ Divinæ. Verſ. 3 I. Et dabo urbes veſtras deſa-
atas] Forſitàn ab hominibus (urbes erunt deſertæ?) quando illa (Scriptura) dicit: **
& deſolabo ego terram, 118. ecce de homine ſermo eſt, quidnam igitur 119. ego

ſtabilio? (nempè) deſolata (erit terra,) ut nemo illam pertranſeat.

Eod. verſ. 3 I.

Et devaſtabo Sanctuaria neſtra] Fortaſſis quoad oblationes † (ſanctuaria erunt devaſta-
ta?) dum illa (Scriptura) dicit: & non odorabor, 120. ecce de oblationibus dicitur,

ecquid (itaque) ego ſtatuo? (nimirùm hic eſt ſenſus verborum iſtorum:) & devaſtabo

San-

112. Sive:; poœna gladii, quæ gladii immiſſio po
ſita eſt ab autore noſtro primo loco inter ſeptem
pPœnas ſive ultiones Divinas, vid, not. in nev
er h. loc.
113. Hebr. —„νhn, confer. hic præ aliis P. Fagii
not. ad Paraphr. Chald. b. loc. & Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 300. & fol. 361.
114. Alii verterunt: ſubdiales ſtatuas, uti Junius
ac Tremellius, confer. & hic P. Fagii not. ad Pa-
raphr. Chald. h. loc. ubi plura, it. Michlol
Jophi, ubi ſeribitar, quòd ſimulachra iſta ex-
inde traxe int nomen, quia ab illis, qui Solem,
ut numen colunt, facta ſint, confer. not, ad
Ezech. cap. 6. v. 4. n. I. & not. ad. 2. Chronic
4. 34. V. 4. n. 3. it. autor libri Gallici: Hiſtoire
des dogmes & des cultes &c. Part, 4. Traité 7.
c, I. & ſeqq. ubi plura.
115. Vel: fo:idi ſive putidi fiebant, nam etiam
hoc ſignificat verbum on, quod bic habetur,
confet. hic Torat Cohanim, uti in 'nam np
b. loc. ad marginem allegatur, ubi vide etiam
notas.
116. ita hic vertere volui St& j. e., timorem eo
rum, quoniam ipſi idola iſta, tanquàm numina,
metuebant, confer. quæ ad Exod. c. 9. v. 22. n.
34. notata ſunt.
* Atque hoc eſt, quod hic in textu ſacro dieitur;

veſtrorum, confer, trict. Talm. Schabbat, fol.
3 3. a. & Sanhedrin, fol. 63. 6. & fol. 64. a.
117. Tradunt Rabbini, quod Divina Majeſias,
Hebr. — , (de qua voce alibi à me dictum
eſt) ſtante adhùe pi imò templò decem qua ſta-
tiones usque & usque paulatim recedendo ſece⸗-
rit, de quibus vide D. Wagenſeil. Sot. p. 9 39.
XX Hebr. „ NA iſta & ſequentia, usque ad?
n nè n i. e. & devaſtabo, abiunt ab utro-
que MSto.
119. Zicuti verſu ſequenti 32. b. cap. habetur,
cum igitur ibi jam dictum ſit de homine, ac S.
Scriptura non ſoleat de eadem re bis dicere &
præter neceſſitatem multiplicçare verba, ideò quæ⸗
ritur, de quanam re hic ſit ſermo, ecquidnam ſta-
bilio? hæc eſt autoris noſtri mens ac ſententia,
confer. ſuprà v. 3. h. cap. n. 20. & num. 120.
h. yerſ.
119. Vel: ecquid ego ſtatuo? eonfer. quæ ſuprà
ad verſum 3. b. cap. dict. num. 20. notata
ſunt.
† Hebr. Aa in hæc & ſequentia usque ade
*&αα i. e. & devaſtabo, abſunt 4 MSto I.
120. Prot in fine hujus verſiculi 31. habetur,
cùm itaque ibi de oblationibus jam dictum ſit,
de quanam igitur re hic eſi ſermo ? quidnam ego
ſtabilio? confer. num, præced. I19. b. verſ. 31.

& dabo cadavera veſtra ſuper cadavera idolorum

R

1022
—

Sanctuaria veſtra, (nempè:) quoad turmas i. e. catervas Iſraëlitarum, 121, qui ſemet

LEVITICI.

um

ſaactificant quique inter ſe conſtituunt, ut eò veniant, ecce ſeptem (aliæ) ponæ: 122.

(nempè:) comeſtio carnis filiorum & filiarum, deſtructio excelſorum, en duas (poœ-
nas;) exciſio autem idolorum non eſt hic pœna; ſed per palatiorum deſtructionem

eadent etiam ſimulachra, quæ ſunt in ſummitatibus tectorum atque (ita) exſcinden-

tur, & dabo cadavera veſtra &c. ecce tertia (porna,) diſceſſio gratioſæ præſentiæ Di-
vinæ quarta (eſt poœna,) devaſtatio utbium, deſolatio Sanctuarii quoad catervas, & non
odorabor oblationes, ecce ſeptem (ponnæ.) Verſ. 3 2. Et deſolabo ego terram] Hæc
eſt menſura 123. bona Ifraeêlitis (promiſſa, nempè,) quòd inimici (eorum †) non repe-

rient quietem animi in illorum terra, quoniam deſolata erit, ne quis eam inhabitet.

Verſ. 33. Et vos diſpergam inter gentes] Hæc eſt menſura 124. dura, nam, quando
habitatores alicujus provinciæ deportantur in locum unum, (tunc) alter alterum vi-
det ac ſeſe invicem conſolantur; at IHraelitæ diſpergentur tanquam ventilabrô, non

ſecùs, ac ſi aliquis ventilet hordeum cribrô, 125, ita, ut ne unum quidem (granum)

ex illo (hordeo) alteri cohæreat. Eod. v. 3 3. Et evacuabo] Quando extrahitur gla-
dius, evacuatur vagina; * eſt autem expoſitio ejus allegorica (iſta:) gladius, qui ex-
trahitur poſt vos, non redibit cieò, non aliter, ac ſi quis evacuet aquam, quæ nun-
quam redit. Eod. verſ. 33. Et erit terra veſira deſolata] Quia non citò redibitis in
eam atque intereàâ urbes veſtræ erunt ſolitudo, (id eſt:) videbuntur vobis deſertæ,
nam dum aliquis migrat de domo ſua ac de vinea ſua atque de urbe ſua ?*ᷣD & tandem
(ad illa) redit, perinde eſt, ac ſi non eſſet vinea ejus aut domus ejus deſerta, ſic doce-

tur in lege Sacerdotum. 126. Verſ. 34. Tunc acquieſeet] (Verbum X notat

hic:) O ie. placabit indignationem Dei, qui iratus fuit propter (neglectas) in-
S tere

—☛ —

. 121. Videl c&: ne turmæ five catervæ Iiraelta-

lr⸗ notata ſunt, confer. & tract. Talmud. Schabbat⸗
rum veniant ad Sanctuaria, vyel: ne Iſraelitæ ca-

Jol. 3 3. 2.

tervatim c per turmas ad Sanctuarim veniant, 12 5. Sive: ventilabrõ, Hebr. — en, prout hic ha-

confer. not. ad z. Chron. g. 7. V. 20. n. 3 I. it.
cract. Talm, Schabbat †. 3 3 a. & Megilla l.2 8. a.
112. Sive: ultiones Divinæ ac comminationes,
Gonfer, quæ ſuprà ad verf. 20. F. cap. n. 96. 60
2ad v. 2 1. n. 10 I. notata ſunt.
1123. Conditio ſeu proprietas, Hebr. , ſicuti
hiec habetur, confer. num. ſeq. 124. & v. 41. h.

betur, confer. not. ad librum Prec. Jud. part, 1.
p. 113, a. med: in MSto z. pro: — Dua legitur:

ibique nor. n. 36.
* Hebr. Hαquæ dictio in not. e W esponi⸗
tur: 2 'n i. e theca gladii, vagina, confer.

. ,L„ * ſ. „ 5„½ . t.
cap. n. 142. vide etiam Gur Arjeh fol. 160. col. quæ ad Exod. c, 15 verſ. , n. 12 3, notata ſunt.
6 b. . . ponitur, cur bæc ſit menſura ſive XX Hebr. vyn), abeſt iſtud hic à MSto I.

† Hebr. ans, ſie in MSto 2. quam lectionem

hic in verſione ſecutus ſum.

tata ſunt.
1:4. Vige, quæ verſu antec, 32, 6. cap num. 123.

eermilſiones ejul
malve, Verl.
(cgantloco annor

CaAb. XxXVI.

Pha i, e. vannò, confer. Eſai. c. 30. verl. 24.

bona, confer. & not.in aπ ne'.loc. 126. Vide, quæ dehoc libro ſuprà ad Levit. eap.

letra ſoa Dotnin
trecenti ac nona

mniule ad ten
Ishude gvagregi
ecem tibus dep

uod diciturin
bisiſta Ac, Kine

milsehude; 139

legigſehojachin
dekie, ecce guadt
tunt quinquagint
tmipinta teidus;

ctatis cjus fuerun

— —
11 7. Kilicdt: lene,
2 deo lltaelins inn
1gticolatienis igten
talegem oblerrats.
19g, n. bb. it. 1 ke

Raſchi not, vide &

314. Gun Arjeh
in n ddo ſoe.

ſileonur: rnwn

placabit Deumprof

Atz ejus,

Bebj. drd, abegi

n 66,. notata ſunt,
3,). 9. K trich lal
deiickt: ſehtugint
dto in editione
eheritur, gui numn

in exemplan Hebtæ

etur autemin no

. I1, ubi zi, dig.

cca 1. 7 z. n

1 Hihr De, in

ke in tempote,
Hek. W

A.
—
gui ſemer
En: 111 .
rucionem
AAſcinden.
eſentieDi⸗
tvas,&non
An] Hc
non tepe⸗
Ninhabnek,
In, gvando
Alterum pi
labt, non
nlgranum)
rahitur gla⸗
ins qui er⸗
,quæ nun-
redibitis in
bis delerte,
Atandem
ta ſic goce⸗
2 Notat
gleckas)in⸗

tek⸗
lud. Schabbat,

,prot lic he⸗

CAbP. XXVI.

LEVITILCI.

termiſſiones ejus. 127. Eod. verſ. 34. Et gram faciet] Regif (cœlorum) Sabba-
tha ſua. Verſ. 3 5. Quia non quieverat] Septuaginta anni 1258, exilii Babylonici
erant loco annorum * intermiſſionis & jubilæi, qui fuerunt in annis, † nam lſraêlitæ in
terra ſua Dominum ad iram provocârunt quadringentis ac triginta annis, (nempè:
trecenti ac nonaginta fuerunt anni iniquitatis eorum, * ex quo ingreſſ erant in ter-
ram usque ad tempus, quò in exilium abductæ fuerunt decem tribus; ¼ filii autem-
Ichudæ quadraginta * annis illum (Deum) ad iram provocarunt, (videlicèt,) ex quo
decem tribus deportatæ erant, usque ad deſolationem Hieroſolymæ, atque hoc eſt,
quod dicitur in Ezechiele: tu verò cuba ſuper latere tuo ſiniſtro &e. 129. & comple-
bis iſta &c. & incumbes lateri tuo dextro quadraginta dies & portabis iniquitatem do-
mùs jehudæ; 130. vaticinium autem iſtud dictum fuit Ezechieli anno quinto exilii
regisehojachin, prætereà tranſegerunt (udæiſex annos usque ad deportationem Ze-
dekiæ, ecce quadraginta ac *** ſex (anni,) quòd ſi dixeris: anni (regis) Menaſſis fue-
runt quinquaginta quinque, (reſpondeo, quòd) Menaſſes egerit pœnitentiam annis
triginta tribus; † (ac proinde illi hic non computantur;) omnes autem anni impi-
etatis ejus fuerunt viginti duo, veluti dicitur in ?)N N3 &; 131. Ammonis autem
(re-

. ſud, part, l

Pn egitus:
6,30. ſell 14

pvezponi⸗
raginn, conter,
3, notals lunt,
Stol.
124d Lertt cap

Hebr. )y a, abſunt iſta 4 MStO 2. in MSto

127. Scilic &t: terræ, id eſt, quia ſeptennia, quæ
4 Deo Iſracëlitis injuncta fuerunt, ut in illis opus
agticolatienis intermitteretur, non fuerunt jux-
ta legem obſervata, confer. cap. antec. 2 5. verſ.
I8. n. 6 6, it. 2⸗ Paralip. cap. 36. v. 2 I. ibique
Raſchi not. vide & tract. Talm. Schabbat, ol.
33, a. & Gur Arjeh ol. 16%. col. 4. med. ac not.
in o D h. loc. in mioque MSto locus iſte
ſic legnur: rDED 9 en ne wen i, e.
placabit Deum propter (neglectas) intermiſſio-
nes ejus.
† Hebt. yyp, abeſt iftud hic 4 MSto 2.
12 S. Confer. quæ ad dict. cap. antec. 2 5. V. 18,
n. 66. nofata ſunt, it. not. ad Habac. cap. 2. V.
2. n. 9. & tract. Talm. Schabbat, ol. 32. .
* Scilicèt: ſeptuaginta, Hebr. '„ ſic in utroque
MSto & in editione man rne hic additum
reperitur, qui numerus in Bibliis Buxtorf. ut
in exemplari Hebræo, quò uſus ſum, emiſſus eſt:
habetur autem in not. Raſchi ad cap. præced, 2 5.
V. 19. ubi vid. Sign. * confer. not. ad Habac.
dict. cap, 2. v. 3. num. 10.
† Hebr. awa, in MSto I. pro eo legitur: Hyva
i. e, in tempore.

1. pro legitur râ., ves cadem eſt, nam &nw
Chaldaicè ſignificat: annum, pluratis eſt w
andot.
† Hebr. wavm wy, in MSto 2. poſtea ſic legitur?:
iPR Wa e eni. e, & poſtquam (il-
læ decem tribus) in exilium migrarunt, usque
ad deſolationem Hieroſolymæ (40. anni fue-
runt, hoe eſt, quod dicitur &c.)
*X Hebr. y , ſic in Bibliis Buxtorf. h. loc.
quibus & exemplar Hebræuim, quô uſus ſum,
conſentit; aſt in MSto 1, & in editione re
Mon hic legitur i, e. quadraginta & ſex,
confer. paulo poſt Sign. ***. verſ.
129. Sicuti Ezech. cap. 4. v. 4, habetur, confer
not. ad Habuc. cap. 2. verſ. 3. num. 12.
130. Vide Ezech. dict. cap. 4. v. 6. conſer. & 2,
Paralipom. cap, 36. V. 2 I ibique Raſchi not.

* ½ Vide, quæ paulò antè Sign. *h, verſ. 3 5. n0⸗
tata ſunt.
† Hebr. h—ν We, ablunt iſta à MSte
1.
13 I. Id eſt: in expoſitione allegerica Capitis
pryn, quod habetur in pb ſive libro quarto
Skar-

Nnnnnn

1024 LEVITICI.
(regis) duo fuerunt (anni,) & undecim (anni regis) Jehojakim ac totidem Zedekiæ
(regis fuerunt anni,) age, computa in quadringentos annos*** (intermiſſiones) ſe-
zgaginta & quatuor, 132. atque in triginta & ſex annos (computa) quinque intermiſſi-
ones, ecce ſeptuaginta (intermiſſiones) minùs unàâ, prætereà ſupereſt annus unus, qui

4

per illos autem (Iſraelitas ſcil.) decretum fuit factum ſeptuaginta annorum comple-
rorum, ſic quoque illa (Scriptura) dicit in verbis dierum: 133. donec acquieſcat
terra in Sabbathis ſuis, ut impleantur ſeptuaginta anni. 134. Verſ. 36. Et immit-
tam pavorem] (Dictio ſignificat) N i. e. timorem &ũ cor †i. e. molle, (litera)
Mem (in voce) fundamentalis abjicitur, veluti Mem in (dictione) 1 & in
PD. Eod. verſ. 36. Er fugient ſugam gladii] Perinde ac ſi illos perſequerentur
ii, * qui interficiunt (gladiò.) Eod. verſ. 36. Folii agitati] Quod ventus agitat &

vox folii Pν1. e. percuſſi (ſive pulſati,) ita etiam expoſitio Chaldaica (vocis:)
. õ

CAP. XXVI.

ingreditur intermiſſionem, quique complet ſeptuaginta (intermiſſionis annos,) ſu-

impellit ad aliud folium & ſonum ſtrepitumque edit, ſic quoque Targum ejus (habet:)

partis quintæ operis Talm udici, ubi agitur de
Senatu majore, ut & de judiciis inferioribus
Sc. eſt autem caput illud pyn undecimum tra-
QGatus Talmudici: Sanhedrin, con fer. hic Jal-
kut Part. I. Jol. 19 7. cOl. 2. circa med.
rXX Poſt verba iſta: daw rozn ya in utro-

que MSto & in editione pan N locus iſte
ſic legitur: May pe e e een

ribav pvn en re e ben
beν yaen eee ee een nee n

Daw w (in utroque MSto legitur: ννh?)

ad en e ee aee en e ee en
5) n be be een hen nn Ni
1i,, e. & inn triginta ſex annos interm iſſiones & Ju-
dbilæos, qui in illis (annis) ſunt (computa, ni-
mirum) ſedecim (intermifliones) in centum
(aanos, videlicèt:) quatuordecim imtermisſio:
nes & duos Jubilæos, ecce in quadringentos an-
nos ſexaginta ac quatuor (intetmisſiones,) tri-
ginta autem ac ſex anni (efficiunt) quinque
intermisſiones, ecce ſeptuaginta intermisſiones,
minus una; iſie autem Jubilæus, quò (liraèli-
tæ) in captivitatem abduéti fuerunt, qui non
completus fuit quoad illorum peccata, compu-
tatus i lis fuit (i. e. ſub ſumma illa comprehen-
ſus fuit,) luper illos autem decretum fuit factum
&c, quæ lectio, quia magis perſpicua ac plana,

v. 25. h. 23. in utroque MSto etiam lectio iſta
habetur, uti jam dictum, niſi quòd verba iſta:
ADx Ni/Tν i. e, qui non completus fuit, usque ad:
y, i. e. ſuper illos autem decretum &c.
deſint in utroque MSto. 3
132. Inclulſis ſeilicèt octo annis Jubilæis, qui et-
iam inter muepnv hic numerantur, confer. E.ę

ratior & perſpicuior, quàm hic, habetur anno-
rum computatio, confer. & not. ad 2. Paralip.

c. 36. V. 2 I⸗ num. 57. & ad Habac. c. 2. v. 3.

num. 19. & n. 2 I. ac 22.
133. Id eſt: in Para lipomenis ſive libro Chroni-
corum & quidem libr. 2. cap: 3 6. v. 12. confer.
& Jerem. cap. 2 5. V. I1.

niel. c. 9. V. 24. ibique Raſchi not.
Lociiſtius explicationem vide in not. a De
b. oo.

† Hebr. pv“ i. e. quod pulſatur, in utroque

MSto poſteà legitur ita: hor* n wen e
ruoan on n ee een n ee e

7

aleri videtur præferenda, confer. Deuter. c. 4. 1

zZech. cap. 4. v. 6. ibique Raſchi not. ubi accu-

134. Vide 2. Paralip. dict. cap. 3 . Vv. 21. & Da-

N i, e. fignificat pereusſionemn, ſicuti
(in illo loco:) & aduſtæ ſeu percuſſæ) Euro (Ge-

N. W..

——
Pnet
teut,utfogiant
Verl. 37. Ln

nam cor eofum

4 Pellegaut;

terum (nemp
ſele flejullerun
(intet gentes) er
Hiſint quimo
an gi d⸗
Lubeſent ] (N.

Po)lie nore

—
et) locum, qu
ia etiam dc, eo
3,477 l. 49, .

ijß direr tunor

1. in Targumt
ſol 160.c0l 4.
loe,

hebr Nn r

ker bie Sanheckit
39. 4.
n gedr. h, in
ie. ad fugiendum

Msto.

¹ Hebt. Na, in
N areie.ſ
ſicke) ropter lt
lejuxta Hebræun
136. ld eſt: aer

us eſt, ſie peibum

Ntptetot, guocin
iatem punietur,

(uliz omnes lſiae

un wolo

. ſice Deuter, .4

nel . 41. v. 6. & v. 27. Onkelos iſiud: rupp elern 907.
interpretatus eſt?) „ν i. e. percuſſæ Euro 5 e, conſet eiie
idque notat νâ i, e, ſuperliminare, (videli-: . wßo
e)

Ar. MVI.
—
n Zedelie
llones) ſe⸗
eintermiſlis
1s unne gui
Annd) ſu⸗
un comple.
e zcqielcat
Er immit.
olle, litet⸗)
N in
tleguerentut
tus agitat &
jus bhabet:)
Aica (vocis:)
N
ctiam lectio iſta
ud velbaiſtg:
s fit, usqea:
mn cecretum aͤc,

ubileis gui et⸗
tur, contet. B.
inot. ubi arcu⸗
habetur amno-
t. 2d 1. Dakalip.
1bt. e, 1. 30

e libro Chroni.
6, In tonle

not. .

r, in Uroe
ANe
e
usfionemn, ſci
cuſſe Euto (6e.
losikiud:nor
petcuſſe u

H0t. S

ginut, Nite

CAP. XXVI. LEVITICI. 102 ⅓
—⸗

—
NRfeſt MpN. e. plaga. 13 5˙. Verſ. 37. & ruet alter in alterum] Dum cur-
rent, ut fugiant, cadet alter in alterum, * quia feſtinabunt ad currendum. **"** Eod.
verſ. 37. Tanquàm 4à ſacie gladii] Ac ſi fugerent ab illis, qui interficiunt (gladiò,)
nam cor eorum occupabitur à pavore & omni tempore cogitabunt, quaſi illos aliquis
perſequatur; eſt autem expoſitio allegorica (verborum iſtorum: ) & ruet alter in al-
terum, * (nempè:) alter cadet propter iniquitatem alterius, nam omnes Iſraelitæ inter
ſeſe fidejuſſerunt. 136, Verſ. 3 8. Er peribitis ** inter gentes] Dum eritis diſperſi
(inter gentes) eritis perditi alter ab altero. 137. Eod. verſ. 3 8. Ert conſumet *v pos]
Hi ſunt, qui moriunturin exilio. Verſ. 39. Etiam propter iniquitates patrum ſuorums
cum ipfi] Quando (ſcilicèt) facient opera patrum ſuorum. 138. Eod. verſ. 39.
Tabeſcent †] (Verbum O) habet ſignificationem dp i. e. liquefactionis, (ita, ut
PD hic notet) idem, ac O, 139., huic ſimile eſt, (quod in illo loco habetur:)

Nnnnnn 2 1125R

& i. e. & conſumet vos, ablunt à MSte z.
confer. Maccot, Ol. 24, a. 5.
137:. Id eſt: alter alterum perdet ſive amittet „
Germ. wird verlieren / dum enim judæi intes
gentes diſpergentur, alter alterum acittet nec
illum amplius videbit,; verbum quippe amak
quod hic habetur, non ſigniſficat perdete ſive per-
nitiem adferre; ſed amittere, ſic etiam in Gur
Arjeh fol. 161. col. 1I. princ. ut & in R. Iſaac,
Munim. Fid. apud D. Wagenlſeil. p. 101. ex-
ponitur, confer. & not. in man mnnw . loc.
ubi Raſchiana expoſitio, quæ ſaltem de amisſio-
ne; non autem totali petditione loquitur, con-
firmatur per verba, quæ verſ. 44. b. cap. haben-
tur.
*ÿꝙ Conſer. hic tract. Talm. Maccot, fol. 24. a. 5.
13 9. Juxtà Hebræum: quando apprehendunt ma-
nibus ſuis opus patrum ſuorum, i. e. quande
patrum ſuorum veſtigiis inſiſtent atque eadem,
quæ ipſi, delicta perpetrabunt, nempè: mnyv'
enN DaAN i, e. quando iniquitates patrum eo-
rum cum illis (liberis erunt.) prout in notis Ra-
ſchianis editionis nom new hic exponitur,
vide hic Torat cohanim, uti in han new h.
loc. allegatur, ubi vide ſis etiam notas ad mar-
ginemn „ Confer. & tract. Talm. Sanhedrin, Jol.
17. 5.
† Hebr. wh, iſtud & ſequentia, usque ad: Ma
i. e. & inducam, abſunt ab utroque MSto.
139. Ideſt: liquefient, diſſlolventur, tabeſcent.

cet) locum, quem percutit (ſive pulſat) janua,
ita etiam &. confer. not. ad Exod. c. 12. V. 7.
n. 47. u. 49. & Sign. * & n. ſo. ibid.
13 5. Sive: tumor livens, vide Exod. cap. 2 1. verſ.
25. in Targum Onkeloſi, confer. & Gur Arjeh
fol. 160. col4. circà fin. ac not. in pan ne
b. loc.
**½ Hebr.nin Wn, abfunt iſta à MSto 2. con-
fer. hic Sanhedrin, ol. 27.5, & Schevuot, fol.
9. a.
Hebr. Vh, in MSto 1I. pro eo legitur: bao
i. e. ad fugiendum; abeſt autem iſtud verbum à
MsSto z.
*Hebr. N&a, in utroque MSto poſteà additur:
n& aWa j., e, iſtud: rlen exponitur allego-
ricè:) propter alterum vel propter fratrem ſuum,
ſic juxtà Hebræum.
136. Id eſt: alter pro altero ſpopondit & obliga-
tus eſt, ſie verbum pany, quod hie habetur, in-
terpretor, quocircàalter propter alterius iniqui-
tatem punietur, ' 7 α ne den i. e.
quia omnes Iſraelitæ ſunt fratres, ſic in not.
, loc. confer. not. ad librum Prec.
Jud. part. I. p. 10 8. b. med. & p. 119. a. prine,
vide Deuter. c. 29. v. 2 8. n. 72. & D. W'agen
ſeil. Sot. p. 903. n. 1 8, ubi plura de ifla fidejus-
ſione, conſer. etiam hic Torat cohanim, uti in
D'N r ' h, loc. allegatur, ubi vide etiam no
tas.
*½ Hebr, br'nse), iſtud & ſequentia, usque ad:

17026

illos, hæc eſt menfura 142. bona Iſfraelitis (promiſſa,) ne dicant: quoniam in exilio
vivimus inter populos, eultui idololatrico deditos, faciamus nos idem, atque illi; (ſed)
ego (Deus) non deſero os (Judæos,) verùm conſtituo prophetas meos eosque redu-
co ſub alas meas, dicitur enim: quod aſcendit in ſpiritum veſtrum, nequa quâm fiet
Kc. vivo ego, * niſi manu forti &c. 14 3. Eod. verſ. 41. Vel tune bumiliabit ſe]
(Particula: hie accipitur,) veluti ? (in illo Ioco:) )Ni. e. ſi notum ſit, quòd bos
cornu petierit; 144. (ita & hic N accipitur Ppro ) N i. e. ſi tunc humiliabit ſe;
alia explicatio (particulæ: N, nempé, ut accipiatur pro :) π (quod ſigniſicat:)
N i. e. forſitän tunc humiliabit ſe cor eotum &c. Eod. verſ. 41. Et tune vslent
145. iniquitatem ſuam] Expiabuntur pro iniquitate ſua per ipſorum caſtigationes. *
Verlſ. 42. Et recordabor fiederis mei, cum Jacobo initi] (Nom.
Iocis (Scripturæ) plenè ſcriptum eſt; (nomen autem) Ni. e. Eliæ defectivé 146,.
in quinque 147. locis ( Scripturæ reperitur ſcri ptum, **) 2Pp (ſeil.) abſtulit literam
14⁸. de nomine , in ſpem certam, 149. fore, ut ipſe (Elias) veniat & annun-
ciet redemptionem 10, filiorum ejus (acobi.) Eod. verſ. 42. Et recordabor ſaderis

140. Sicuti Zachar. c. 14. V. 12 habetur, ubi vide] hal
notas. econfer. F. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
141. Quemadmodum Tſalm. 39 verf. 6 habe- * Si enim quænes: quisnam expiabit illos, reſpon-
tur. 83 Qdetur hic: illorum caſtigationes, vide not. in
242. Confer, quæ ſuprà ad verſ. 32. B. cap. n. 12 3. nen nepe b lcc.
notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 16 1. col. I. 146. Nempé: —hx, non . abjectã ſcilicèt
princ. ac Torat Cohanim, prout in mnar De itera Vau, quæ in fine iſtius nominis babetur.
b. loc, ad marginem allegatur, ubi vide ſis etiam 147, Hi quinque loci Scripturæ adductireperiun=
notas. eertur in Gur Arjeh fol. 161. col. I. med.
† Hebr. dnnn, in MSto 1. pro eo legitur: Trn x Hebr. amna, ſie in utroque MS0 hic additum
i. e. depello vel expello eos. teperitur.
* Hæc & ſequentia, usquead: vel tunc &c. ab- 14 8. Nempèâ: literam 7 Vau, dum ejus nomen
ſunt 4 MSto z. hnic plenè ſeriptum reperitur: )Oy), quod aliàs
143. Sicuti Ezech. g. 20. v. 32. & v. 3,3. habetur, fſine Vau 2oy) legitur, hæ ſunt argutiæ Rabbi⸗
confer. & R. Iſaac. Munimen. Fid. apud D. Wa] nicæ. 2ð=èò .
Aernſeil. pag. 101. & p. 151. 11I49. Hebr. 1ay i. e. arrha, pignus, ut iſtud ſit
HDS IIebr. M, iſtud & ſequentia, usque ad: Puh
eria i. e: alia explicatio, abſunt ab utroque MSto,
144. Prout Exod. o. 21. V. 3. 6. habetur, confer. hic
ne D ibique not.

Cabbala, quam ipſis relinquimus.

nan rD' h. loc. ac Gur Arjeh fol. 16 1. gol.
I. med. ubi ſcribitur, quòd, quando redempti
145. Alii: acquiefcent in poena iniquitatis ſuæ, erunt Iſraelitæ, tune er it h de de nn
Kecuti junius ac Tremellius; nonnulli: placabunt i. e, nomen Eliæ perfect um ſive plenum, quo-
ſiveexpiabunt, uti Chaldæa Paraphraſis, quam niam Elias non ſit crsatus, niſi, ut filios Jacobi
Aautor quoque soſter hic aliquatenas ſequitur, redimat. .

7

HpDN i. e. tabeſtent in foraminibus fuis, 4¹ 40. item (in illo loco:) PD. i. e. con-
tabuerunt tumices mei. 141.. Verſ. 41. Et indueam eos] Ego per meipſum inducam

(Nomen A p) in quinque

Vulgata habet: orabunt pro impietatibus ſuis,

quaſi pignus venturi Eliæ, ita quidem Judæi exk

rSo. Vide Malach. e. 4. v. 5, confer. & not. in

m, u in
AAindicandumm
4 ienonſtſi
iit ſalbciens;

obcauſamn) niſi

epoltun ſußet

die:)dn
runt. * yerl.⸗
num hane peena
nonteſiciam

—

1 kledr. bx, ſie

leperilut.
11. Nam prünun
deinge luacia l
151, Nempe: ad
ey capuiyitate de
gregationem er
z. Sife: junior
cattes atnarch⸗
dio in MSto:.
2d tedemptionen
ſe Rabbini.
157. Ieſt: tecotc-
mini Meodi pran
dabor, ktem nor
ie. tecotda
Adcitur In ie
Dentator noller
not in On

156. Meö, er wente

in tertuſaerd went
niam Ilzci tinizen
ecͤ tei dentis ae

e traciderat,

W i. e. Rmalte
r ſnciſßfeztionen

lepuuabalut, vice

c not. in O
Hidr de ſoli
hec ſnt addits:

on e

Ob Nh

W.xI.

—
Ni e. oh.
minducam
im in exilio
de li; Eed)
Osgue redu.
luaquam ſet
Amiliabit 3
ſt, guod bo⸗
miliabitle;
ſgmiſia:)
1 tune polent
kigationes
in guingue
fediwe i6,
kolit Hteram
at Eannun⸗

luber faleri;

ei,
pietatibus ſiis,
.Cheld, ).loe.
i illos reſpon⸗
, ſide got in

minis habetuf,
dudirepetiun⸗
ned.
10 kic dinuin
n eus nommenn
,gvod Alis
nguie Nobbi⸗

us, B ad ſit

iden dai

us. .
fer. not. n
bfel ion g
andotedelnhis
rII W
plenum us.

t flios lmohi

CAF. XXVI. LEVITICI. 1027

mei, cum Jacobo initi] Cur (hic nomina patriarcharum †) recenſentur retrorsum? 151.
ad indicandum (ſcilicèt,) quod eam in rem 152., ſufficiat jacobus minimus, 153. &,

1 ipſe non ſit ſuſſiciens, en Haacus, † quòd ſi nec iſte ſuffecerit, ecce Abrahamus, qui e-

rit ſufficiens; 154. ſed cur non 1 1 155. dicitur in Iſaaco? (videlicèt non aliam
ob cauſam.) niſi, quia cinis Iſaaci (inquit Deus,) conſpicitur coràm me coacervatus &
repoſitus ſuper altari. 156. Verſ. 43. Ed, qusad] (Verba iſta ) [v ſignificant
hic:) DA) DPAi. e. retributio & retributio (erit,) quoniam judicia mea ſpreve-
runt. * Verſ. 44. Veruntzmen * etiam hoc] i. e. Enimverò, quamvis ego illis infe-
ram hanc pœnam, quam dixi, dum illi ſunt in terra inimicorum ſuorum; ( tamen)
non rejiciam illos, ut cos penitus conſumam & irritum reddam pactum meum, cum-
Nnnnnn 3 illis

† Hebr. aè, ſic in utroque MSto hie additum D —en Ne ne ee de een e
reperitur. na ee ene e eee eee ie ee d
5251. Nam primum ponitur hic Jacobi nomen, v N—hh en eene en en en e
deinqe Iſaaci ac tandem Abrahami. een en een eeenn en deen
152, Nempè: ad liberationem populi Iſraeélitici aornn —enn eenn en den een ere
ex captivitate & ad ipſius collectionem ac con-. u ei —hn ſenſus eſt: ggo, Joſephus,
gregationem ex gentibus. filius R. Simonis (de hoc vid. ſupta Leyvit. e. 16.
453. Sive: junior aut minor natu, inter illos ſcili v: 16. Sign. * abſunt autem iſta 4 MSto 2.) dico
cèt tres patriarchas, Hebr. 1wv, deeſt iſta di. (circà verba iſta, quæ hoc verſu 43. habentur,
QGio in MSto z. nempẽ: quoniam judieia mea ſpreverunt & quo-
154. Id eſt: ipſius juftitia ac meritum fufficient niam ſtatuta mea, faſtidivit animus eorum] hic
ad redemptionem & liberationem Iraelitarum, modus (five mos) eſt totius Scripturæ: ubicun-
ſic Rabbini. que reperis poſita eſſe duo verba, alterum juxtà
157. Id eſt: recordatio, hoc quippe verſu 42. no-. alterum, deprehendis in latere eorum utriusque
mini Jacobi præmittitur: i, e. & reco-- expoſnionem (6 quidem) ad primum primam
dabor, item nomini Abrahami adjungitur: & ad ultimum ultimam; ſicuti (in illo loco:)
i. e. recordabor; ſed nomini Iſaaci nulla gladius Domini plenus erit ſanguine, pinguefiet
additur α☚ i. e. tecor datio, iſtius rei Com- asdipe (Eſai. c. 34. V. 6.) nec exponitur, cujusnam
mentator noſter hie adducit rationem, confer. ſanguine replebitur & cujusnam adipe pinguefi-
not. in XW RW. h, loc. et, (ſequitur expoſitio ſtatim in latere ejus nem-
156. Ideô, ex mente Rabbinorum, non opus'fuit, à pe:) ſanguine agnorum (Hebr. bn ſic enim
in textu ſagro mentionem fieri recordationis, quo- legendum pro t, prout hic in MSto. men-
niam Iſaaci cinis erat præſens; recordatio autem doſè habetur,) & hircorum replebitur, & adipe
eſt rei abſentis, ac quoniam Iſaacus animam ſu- renum arietum pingfiet.) hæc uncinulis inc luſa
am tradiderat, o. 77 eenn ee ee abſunt 4 MSto z. ſed nota ibidem poſita eſt, ad
un i. e. ut mactaretur & combureretur, prop- indicandum, aliquid ibidem deeſſe, quod ſup-
ter ſanctificationem Dei, ideò ſemper præſens eiſe plendum ſit, confer. etiam tract, Talm. Schab-=
reputabatur, vide Gur Arjeh fol, 16 1. col. I. fin bat, ol. 3 3. a. & Bava batra, fol. 9 8. . it. not-
ac not. in na n h, loc. in edit. pan rw, ubi loci iſtius expoſitica

—

x Hebr. n, poſt verhum iſtud in utroque MSto habetur; eceterùm de Joſepho iſto, Simonis fi-

hæc ſunt addita: yv p& yDe an e lio, vid. & not. ad Numer. cap. 7. verſ. 12.
2 enn e een wenn en enn ign. n. SS
r N . en ee ie een Confet. hic tract. Talm. Megilla, ol. II. a.

1028

LEVITICIL.

X

⸗

illis initum. 157. Verl. 4 5. Fæderis bPriſcorum] (Nempè:) tribuum (lſraẽlitica-
rum.) Verſ. 46. Et leges] (Dictio HoDRideèò hic in plurali uſurpatur, quia lex)
una in ſcriptis & altera ore prolata eſt; 158. refert (autem hic Scriptura,) quôd ambæ

datæ ſint Moſi in (monte) Sinai.

CAP. XXVII.

Erſ. 2. Càm ſegregaverit] Verbum

Nbnd hic idem ſignificat, ac) Bvi. e.

ſeparaverit † ore ſuo. I. Eod. verſ. 2. In æſtimatione animarum] i. e. Ut
det æſtimationem animæ ejus, dicens: æſtimatio rei, cujus anima ab ea z.

dependet, (incumbit) mihi. 3. Verlſ. 3.

Et erit æſtimatio & .] Non ſignificat (di-

ctio) iſta pretium; * ſed ſive ille (homo) carus ſit ſive vilis pro numero anno-
rum ejus 4. iſta æſtimatio determinata eſt ſuper illo (homine) in iſto textu. Eod.

verſ.

157. Conter. hic præ aliis l'. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. ubi plura, vide R. Iſaac Munim.
Fid. p. 1 5 1. & Nizzach. p. 256. spad D. Wa-
genſeil. in Tel. ign. Satan. it. Gorion. l. 6, c. 60.
circà fin. edit. Goth.

135 %, Hebr. 9 7), ut hic, vel: uti alias

– vyad i. e. lex oralis, l de
qua vide præ aliis Buxtorf. Synag. Jud. cap. 3.

pag. m, 54. & ſeqq. confer. & D. Maji Theol.

Jud. Loc. 1. F. 6. pag. 1 9. ̈ ſeqq. ubi rationes
Judæorum pto lege orali refellunrtdur.
† Hebr. una, in MSto z. pro eo legirur Mten i.
e. dictæ ſint, & pro ppa ibidem habetur: on
i. e. de Sinai.

Confer. hic tractat. Talm. Naſir, Dl. 5 1. a. 5, &

Erachin fol. y. b. it. Temurah, fol. 2. 6. & fol.

3. a. & Chagiga, Fol. 10. a, & Bechorot, JFol.

51, .%.
I. Ita, ut diſertè ore ſuo exprimat votum, con-

fer. hic P. Pagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
vide & Numer. e. 6. v. 2. D. I, ac ſuprà Levit. c.
22. V. 2 I. Sign. *
2. Sicuti eſt: caput ſive cor, à quo dependet vita,
ita exponitur in Gur Arjeh/l. 16 1. col. 2, med.
nam, ſi dixerit: æſtimatio manus aut pedis, (9
quo anima ſeu vita non dependet,) mihi incum.
bit, is dn e n nde N i, 8. nihil di-

hic exponitur, ſecùs eſt in animali, vid. veri,. 9.
h. cap. n. 13.
