num. 4. hic autem dicitur: menle primo, con-
fer. not. in a h. loc. it. tract. Talm.
Peſachim, /ol. 6. b.
7. Id eſt: quòd ordo ac ſeries temporis non ſem-
per obſervetur in lege Moſaica.
3. Seu; vituperium, confer. hic Gur Arjeh fol.
169. c01. 4. circà fin, && Siphre, uti in 'peo
ad marginem hic allegatur.
* Hebr. pa WνPem, abſunt iſta hic à4 MSto
1.
4. Vide hic not. in pn nbe, ubi ,Qb
tractatus Talmudici: Kidduſchin „Jol. 3 8. ad

marginem allegantur,
XxxxxXX

1088

batho, etiam in immunditie. 7. Verſ. 3. Juxtà omnia ſtatuta *³ejus] Hæc ſunt pra-

cepta, quæ circà ipſum corpus (agni paſchalis verſantur, nimirùm, ut lit) agnus perfe-
Qus, maſculus, anniculus. 6. Eod. verſ. 3 . Er juxtà omnes ritus ejus] Hæc ſunt præ-
cepta, quæ propter 7. corpus ejus (agni paſchalis emanârunt) ex alio loco, 8, veluti

(ſunt) ſeptem dies † ad azyma (comedenda) & ut removeatur fermentum. 9. Verſ.

4. & locutus eſt Moſes &c.] Ecquid lex (hic) vult dicere? nonne (jam anteàâ) dictum
eſt: & locutus eſt Moſes ſolennitates Domini? 10. (ita quidem eſt;) ſed, cùm audiſ-

ſet (Moſes) Sectionem de ſolennitatibus ex (monte) Sinai, ipſe (eandem) dixit illis
(Iſraelitis;) ſed eosdem iteràùm (hic) admonuit tempore facti. 11. Verſ. 6. Coràm
Moſe & coràm Aarone] Dum ambo ſedebant in Synagoga, 12. venerunt (homines iſti)
cosq; conſuluerunt, neq; enim conſentaneum eſt 13. dicere, (quòd iſti conſuluerint)

alterum poſt alterum, 14. nam, ſi Moſes haud ſciviſſet, undenam ei Aaroni (res inno-

tuiſſet?) Verſ. 7. Quare probibeamur] Dixerat eis (Moſes:) non offeruntur res ſan-
ctx

5. Conter. hic Exod. c. 2 8. Vv. 3 8. n. 179. 6 Gur
Arjeh f. 170. col. I. princ. ac not. in an D.
b. loc. ubi & Siphre ad marginem allegatur,
vid. & Jalkut Part. 1. Jol. 216. col. 3. & 4. it.
tract. Talm. Peſachim, fol. 6. b. & fol. 66. a. b.
& ſol. 77. a. & fol. 80. a. & Joma, fol. 46. a.
it. Menac hot, ol. 72. b.
AX Hebr. Rrwonn 722, iſta & ſequentia, usque ad:
'pn W i. e. agnus perfectus, abſunt 4 MSto

6. Uti babetur Exod. cap. 12. v. 5. ubi vide Ra-
ſchi not. confer. & Gur Arjeh fol. 170. col. 1.
Princ.
7. Hebr. 9 yw, vide hic Gur Arjeh ſol. 170.
col. I. princ. & not. in nam ine ubi exiſtima-
tur, quod hic 2) tyVD i. e. error ſcribentis in-
tervenerit ac locus iſte juxtà antiquum Commen
tarii Raſchiani exemplar ſic ſupplendus ac legen-
dus Gt: 7y yn ih een e ie eee ee
re enn e ee ene e i. e.
quæ propter (vei circà) corpus ejus (verſan-
zur, nempè, ut agnus ſit) afſatus igne, caput

ejus cum cruribus ejus & cum inteſtinis ejus

(prout Exod. c. 12. v. 9. habetur,) & quæ ex
trà corpus ejus (agni verſantur præcepta,) nem-
pẽ ex alio loco &c. rationem, cut ſic legendum
Uit, vide ibidem. S
3 Vel: de quibus præceptis ex alio loco Scri-
pturæ conſtat, confer. quoad verba iſta: dony

i&, ſuprà Numer. c, 5. v. 2 8. n. 122.

† Hebr. 'm) nyaw, in utroque MSto legitur:
nyavh i. e. quoad ſeptem (dies) & in MSto ꝛ2.
in margine habetur: o'Da N i. e. ſic i-

ſtud in Siphre (legitur.)

habetur- . .
10. Uti Levit. c. 2 3. v. 44. habetur, vid. Gur Ar-

ubi & Siphre ad marginem t. loc. allegatur.

c. 33. V. 19. n. 72.
12. Vel: in Schola, in loco, ubi lex Domini expo-
nebatur, Hebr. pe rpan, utihic habetur,
confer. inſrà Numer. c. 27. verſ. 2. num. 7 ac
Selden. de Synedr. I. 2.: c. I. n. 3. pag. 13. edit.

Jalkut Part. 1. Fol. 2 16. Col. 4. fin.

fer. hic Peſachim, ol. 6. 5, & Succa, Jol. 2 5. a.
14. Nempè: primo Moſen, deinde Aaronem,

ron ſeire potuit ? prout hæc ratio ab autore no-
ſtro hic adducitur, vide infrà Numer. c. 27. v, 2.
num. 7. confer. & Siphre, uti in am

loc. admarginem allegatur,

CyAF. Ix.

9. Qgemadmodum Exod. cap. 12. v. 15, & v. 19.

jeh /ol. 170. col, 1, princ, & not. in Gmar mDe,
11. Cum ad rem fuit ventum, nempè eo tempore,

quo faciendæ & ad effectum deducendæ erant
iſtæ ſolennitates, 4 Deo præceptæ, çonfer. Exoqd.

mſtelod. ubi ipſe vertit: in auditorio,vid. ̊G&
13. Seldenus loc, allegat. ſic vertit: quod tamen
non ira intelligendum, quaſi rogaſſent &c. con·

nam, ſi Moles ignoravit, quomodo iſtud AA-

D ,

(4..
Ar 15e in imdn

uunRdos & con

aAudiam(ex ot
1e biſeipulus gn

em, quitalem

Majellate Dirin⸗
Feluti cetera ler
Miaes)ut propt
titum, 19. Pro
Polita ſuper iltar
ſtlongingua; 4
d agnus palch
kermentum elle
fermentum; nin

—
15. IWett: ſicnfi⸗
OW vediu,
16. Hebe. Dunb),
tamen libfi haben
Prolt vati iſta let
ducitur, in MSto
MS10 1. Orr
1 fin etinm haber
1 (Onſer Ligin
6o. edit, Lipl n,
4 Hebr, EoN, in h
1,t, duid prrcepin
3) Seil ſefmnonem ken

Vvt ne M910 hica

elk.

Vel: nommige Ma

din Po erpon
Veniens füille uſe
ul propter immun
led per iplam Mo⸗
leſpongethie Com
di tationem a
17. . ſeh. 10,

. Vele iocifiam,

les yerba iſtz: X
dunt: Des hanf
negender Werdie

(A. N.

2cſuntpt.

1 9. Verſ.

HM

Tes diun

cüm udi. .
) Cirit ilie

tl.6. Cerin

homines ſi)

onlalnerim)
ni res inno⸗
ntur tes ſan⸗

e

——J———-
n. 111.
dto kegitut

3) Kin MSto ,

N. Iſ, & ſ. 19

Ur, Vid, Gur A-.

inen ,
e. sllepator,

nge eotempore,

educendæ elat

2, Cobfet⸗LxOd.

Dominierpo.

ulihic haberut,
1. 2, num. 7,A

1, eg. 13,el

zuditorio,did A
,ſn.

t: quod tare
giſen ⸗e
cca, o, 1 .

ctæ i5, in immunditie, reſponderunt ei: ſpargatur ſanguis ſuper nos per ſacerdotes
mundos & comedetur caro ab illis, qui immundi ſunt, 16, tunc dixit illis: ſtate &
audiam *(ex ore Domini, quid hoc in caſu ſit faciendum, geſſit ſe hie Moſes) perinde
ac diſcipulus, qui certus eſt audire ** ex ore magiſtri ſui (doctrinam,) beatum homi-
nem, qui talem habet ſpem! nam, (Moſes) quotiescunque voluit, poterat loqui cum
Majeſtate Divina, 17. conveniens ſanè fuiſſet, ut Sectio iſta diceretur per Moſen, 18.
veluti cœtera lex tota; ſed (hoc ideò factum eſt,) quia digni fuerunt habiti iſti (ho-
mines,)ut propter illos diceretur (hoc comma,) quoniam devolvunt homines) me-
ritum, 19. propter illum, qui meretur. Verſ. 10. Aut in via longinqua] Pundta ſunt
poſita ſuper iſtam (dictionem pr)) ad indicandum, non quòd illa (via) reverà 20,
ſit longinqua; ſed quòd(homo iſte) fuerit extrà limen atrii ** toto illo tempore,: 1.
qué agnus paſchalis mactatus fuit; in ſecundo (autem) agno paſchali azyma atque
fermentum eſſe poterant in domo; nec erat ibidem dies feſtus nec prohibitum erat

fermentum; niſi ſimùl cum eo, (agno paſchali,.) 22. dum ſcil. ipſe illum comedit.

XXXXXX 2

Verſ.

15. Id eſt: ſacrificia, & oblationes, quæ nomine
Oν veniunt, & in ſpecie: agnus Paſchalis.
15. Hebr. 7, ſic in plerisque codicibus; alii
tamen libri habent .„.7 i. e. qui mundi ſunt

ducitur, in MSeo z. etiam habetur nmeny, in
MSto 1. -wa, in Gur Arjech fol. 170. col.
1. fin. etiam habetur benmh, ubi hac de re plu-
ra, confer. & Lightfoot. ad Marci c. I4. Vv. 12. p.
560. edit. Lipfſ- it., not. in asm naaâ“ â’h. loc.
Hebr. yaeè, in MSto z. hic additur: ane an
i. e. quid præcepturus fit (Deus.)
XX Scil, ſermonem feu verbum Hebr. 120, ſic inu⸗
troque MSto hic additum reperitur.
17. Hebr. Anw, de qua voce alibi 4 me dictum
eſt.
18. Vel: naomine Moſis mep ten, mi in notis
bN TD exponitur, videtur enim, non con-
veniens fuiſſe, ut ſectio iſta proveniret per illos,
qui propter immundiiem conſuluerant Molſen,
ſed per iplum Moſen; huic tacitæ objectioni

X

4

inde Aaronen; R
Dnoc0 itA 19. Vele juſtitiam, Hebr. rhI Rabbini popula-

io ab auloren

mer 4,17, k

in eH

reſpondet hic Commentator noſter atque iſtius
facti rationem adducit, confer. infrà Num. cap.
27. V. 5. n. 20.

fes verba iſta: αα i een ſic red

dunt: Das man ſuchen iſt Wuͤrdigkeit umb

prout varia iſta lectio in oan mn b loc. ad.

ritum vel dignitas propter illos, qui digni lant,
confer. Na — . cap. ult. ubi (ceibitur:
R. Joſe dixit: Na r r nn ian
n DV i. e. devolvitur meritum in diem me-
titi & peccatum in diem peccati, uti D. Meyerus
vertit, Vide & not. ad I. Reg. c. 16. v. 34. n. I1.
& Gur Arjeh fol. 19 9. col. 1I. fin. ac Jalkut Part.
1. fol. 2 17. col. 1. med. it. Abarben. ad 1. Reg.
cap. 17. v. 9. bl. 2 54. Col. 2. Circà fin.
20. Certò ac maniſeſtè, citrà dubium „ id enim
dictio α, quæ hic habetur, notat, confer. hic
tract, Talm. Peiachim, fol. 8 1. b. & Jol. 9 3. A.
uti in Dan erw ad marginem hic allegatur, vid.
& Jalkut dict. Part. 4. fol. 2 17, col. 1.
XX Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 66. 6
& ol. 67. a. it. fol. 90. 6. & ol. 9 2. . & Seva-
chim, fol. 2 9. & Bechorot „Fol. 3 3. 2, & Naſir
Jol, 63. 2a.
21. Conter. hic Gur Arjeh fol. 170. col. 2, med
& not. in pan rnew b. loc. it. Maimon-
om Hilc. AbO pao cap. 5. th. 8. ubi fuſius
exponitur, quænam ſit via longinqua, vi
Jalkut alleg. nar⸗ 1. †Ol. 2 17. .
22. CLonfer. etiam bic Gar Arjeh Fol. 170. col. 2
med. & not. in parn new h, oc. vide & not.
in ae , ad Deuteron. cap. 16. v. 4. ac
Jalkut Part. 1. fol. 2 17. col. 2. circà́ fin. ac col.

1

wegen der Wuͤrdigen / j. e. quod quæratur me-

3: Pkinc, it. tract. Talm. Sevachim., ol. 22. b.

Verſ. 14. Etſi habitet vobiscum peregrinusz & faciat Peſach] Forſitän omnis qui prol-
elytus factus eſt 23. faciet Peſach ſtatim? * lex (hic) dicit: unum ſtatutum &c. eſt
autem iſte ſenſus literalis hujus (textus:) & ſi habitet vobiscum peregrinus (ſeu proſ-
elytus) ac veniat tempus faciendi Paſcha cum ſeciis ſuis, (tunc) juxtà ſtatutum & ritum

ſuum iſtud peragat. 24. Verſ. 15. Tabernaculum verius tentorium teſtimonii] i. e.

Tabernaculum, quod erat factum, ut eſſen tentorium tabulis teſtimonii. 25. Eod.
verſ. 1 5. Erat ſuper tabernaculum] (Verbum ρπ hic idem ſignificat,) ac Hα. e.
erat ſuper tabernaculum atque ſic (accipitur) omne verbum in hoc textu. 26. Verſ.
17. & dum recedebat nubes] (Explicatio verbi ANW☛hic facienda eſt) juxtà Tar-
gZum ejus (ubi habetur:) H P 7 ONi. e. ſeparabatur, ſic etiam (ſumitur in illo lo-
co:) R1ſ¹. e. & recedebat (vel ſeparabatur) nubes, 27. nec convenit textui (ut
verbaiſta:) NOy D9) (xponas?) N 9 ), (ut ſenſus ſit)) Mi. e. & alcen-
dit nubes,? . quia hoc non ſignificat P i. e. remotionem (ſive receſſionem ac ſepa-
rationem;) ſed exortum* & aſcenſum, veluti accipitur in illo loco:) nubes parva, tan-

uam vola hominis 9 vi.e. aſcendebat & mari.29. Verſ. 1 8. Juxtà verbum Domini proſf-

ciſcebantur] Diſcimus in opere tabernaculi: dum Iſraeêlitæ proficiſcebantur, convolve-

batur 0. columna nubis ac protendebatur' ſu per filiosjchudæ ad inſtar trabis, (tunc)

buccinam inflabant ac tollebant clamorem atq; (iterùm)clangebant, ſed iter non ſu-

„

2

23. Hebr. Arm, confer. Exod. c. 12. v. 4 8. . perfectum, confer. &
208. it. ſupza Numer. r. 5. v. 6. n. 16. ac jal- col. 2. circaà fin. & not. in ar m,., loc.
kut dict. Patt. 1. fol. 2 17. col, 3. fin. & col, 4. 27. Prout habetur infrà verl. 21. h. cap. Confer. &
princ. “YYMVMV [Numer. c. 2 1. v. I. num. 8. it. verſ. ſequ. 18. b.
2„ Statim, eo ſcil. tempère, quo ipſe proſelytus fa ecap. n. 3 6. S
Qus eſ, conter. hic tract. Talm Peſachim, Jol.18. Quoniam verbum iſtud Owy eſt don ſodnee
90. a. & fol. 93. a. & Fol. 9 5. a. it. fol. UI F. 2. i. e, formæ ſeu conjuganionis Kalz afſt vy,
& fol. 120. a. b. it. Kidduſchin, Jol. 37. . & uti hic in textu ſacro habetur, eſt 793 n i⸗e.
Keritut, ol. 7. 2. 5. S conjugationis ſeu formæ Niphal, ſic habetur in
24. Non quòd ille ſtatim, atque proſelytus eſt fa notis non h. loc.
dus, celebrare debest beſach, quia ſlre D hu.* Hebr. npx, quaſi dicas: germinationem.
zus textus non præcisè requirunt; ſed cum ve⸗
hetit tempus urum & ordinatumin lege, con-²?: Prout 1. Keg. c. 1 8. verſ. 44. habetur.
allegatur, conſer. & Peſachim, ol. 69. . bl.] pulares vertunt: hat ſich gewickelt i.e. con⸗
8 5. a. & Fol. 9 1. 6. & fol. 9 3. 5. & Jol. 9 5. 3. 5. volvebat ſeſe, confer. quæ ad Exod. c, 2 5. V. 2 9
it. Joma, fol. 3 1. a. 8& Sevachim, ol. 79. n. 82. notata ſunt. O”ͦ”ͦèͦ
25. Gonfer. hic præ aliis P. Fegii not. ad Parapht.] 31. Vel: extendebat ſe, confer. hic Gur Arjeh fol.
Chald. b. loc. ac Gur Atjeh Fol. 170. col. 2.
med. & not. in pam ev' b. loc, ac Jalkut Tart.-
1. fol. 217. col. 4. princ. it. Sckeyuot, Jol.
15. 6.
6. Nempè, ut ſignificet tempus præſens yel im-

—

1.
“
“
“

& num. 3 5. . verſ.
1 Couler. cap. ſequ. 10. v. 5. n. 9.

hic Gur Arjeh fol. 770

170. col. 2. fin. & not. in pnan b. loc, vide

ſebantz
. Kipiebant one
lum caltrorum
Asta erun

nbbisenigebatt
chuce inſtart
mine, ad decem
manuimn Moßs!
jgern vult icere
Diebus paucis.
ſiccipitnkinil

Erl.2.
letope
los pe
caltrorum 1,

31. E diſſipemur
3 ,habetur, ud
Dt Hebr, zon ic
n ie, iſ
1biroqge Mte
ſnt oll ſetbar
3 ˙ is iberant
taiumialibturr
dequo ide de
tort. Biblioth. R
4.d d
14, Fe nn die
lLer. Tealm ſol
3ſ. Conſer, gar⸗
it. nad. Tahn.
fal ſf.b

hude ſe etdu
tetpretor, conle
17. Nioht csn ſe

1 Mouttetl,13,

31. Vel: gcan.
Mlinällo loco:

(A. .
—
S gui Prol.
ttun Ac. eſt
n (Kuprol.
tum & titum
linoni) i e.

ſ. Dod, .

eNNne,
1,16. Verl.
)und .

li e, Kalcen⸗

CAb. X. NIMERORIM 1091

ſcipiebant, donec Moſes diceret: ſurge, Domine! 32. tunc proficilecharur n venin
lum caſtrorum Ichudæ, iſtud (reperitur ſcriptum) in Siphre. 33. Eod. veri. 18.
juxtà verbum Domini caſtrametabantur] Dum Iraélitæ caſtrametabantur, columna⸗
nubis erigebat ſe inſtar palmæ 34. & aſcendebat ac protendebat ſe 35. ſuper filios

Jehudæ inſtar tentorii nec ſeſe removebat, 36. donec Moſes diceret: revertere, Do-

mine, ad decem millia millium Ifraeêlis, 37. dic (itaque) juxtà verbum Domini & per
manum Moſis (caſtrametabantur.) Verſ. 20. Aliquando autem] (Verbum DPd hie)
idem vult dicere ac: D DDi. e. interdqum. 38. Eod. verſ. 20. Diebus numeri] j. .

Diebus paucis. 39. Verſ. 22. Aut Hiebu] (Dictio — hic notat) annum, veluti

(accipitur in illo loco:) π P) 40. crit redemptio ejus.

CAP. X.

onemaclepe⸗
ZM äl SWõ . Synedrio atque coe-
Demmni pyl⸗ Erſ. 2. A convocationem cætus] Cum volueris loqui cum Synedrio atque co
ur mnig, tero populo eosque convocaveris, ut ſeſe congregent ad te, (tunc) vocabis il⸗
ruebi (un-) los per tubas. † Eod. verſ. 2. Et ad movenda caſtra] Tempore motionis
liernonſ caſtrorum 1. clangetis illis (buccinis) in fignum (profectioni ) poteris dicere, quòd
een ſei XkXXXXXx 3 jux⸗
Ta 32. Et diſſipentur inimici tui, uti cap. ſequ. 10. v.] minus &c. uti Exod. c. 7. 7. habetur, vide
woh t. 3 5. habetur, ubi vide not. n. 65. Gur Arjeh ol. 170. col. 2. fin. S
6esn Conſen X. Hebr. yda) iſtud & ſequentia, usque ad: 39. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 170. col, 3
ei lg,1,. . DDA N i. e, iſtud (reperitur) in Siphre, abſunt princ. —
ab utroque MSto hoc quidem loco; poſita autem 40. Uti Levit. c. 2 5. v. 29. habetur, ubi vide not.
en n n ſunt poit verba iſta: in Siphte. n. 96. Junii ac Tremellii verſio Latina ibidem
Kal; aa Pi, 33. Eft is liber antiquiſſimus, continens Commen- hahet: anné plenô, confer. & Raſchi not. ad
e n 1e tarium in librum Numerorum 2c Deuteronomii, Genel. 14. veri. 55. n. 96.: ac not. in om neE
i, be hadett de quo vide v r & Bartolocci ac Bux. „, loc. cœterum verba iſta: veluti (accipitur in
ni, torf. Biblioth. Rabbin. confer. eap. ſequ. 10. v. o loco:) erit redemptio ejus, abſunt in
zalionemn. 4. R. Je . Hebræo ab utroque MSto.
wig 7 34. Fic PDEL hic interpretor, confer. Buxtorf. † Confer. hie tra ctat. Talmud. Joma, fol. 3. b. 8e
baben. Lex. Talm. Fol. 2 607. & ſeq. Rolch haſchana, ol. 27. a. it. Menachot, fol.
9, guodudriſd 35. Confer. quæ ad hunc v. 1 8. n. 3 notn ſunt, 2 9. 2. 5,
erickit e Ere ſol. 3 1. 6. S Eruvin, 1. Hebr. Pybn pob, ſic tm in Bibliis Buxtorf.
. 1N Ol. . V. 5 .. „ . . 2 6
aohe 36 va recedebat, ſeparabatur, nempè 4 filiis je-. duam in exemplati Hebiæo, quò uſus ſum, le.
H s . in-1 gitur, in nonnullis codicibus habetur doe
enſ hudæ; ſic verbum ép, quod hic habetur, in . 25
ie Cun Anſer , e, ſer. luprâ venl. . HaA i, e., remotionis caſtrorum, res eodem
e 6 tetpretor, conſer. ſuprà verl. 17. H. cap. n. 27. redit, vide Gur Arjeh fol. 170. col Finc. S
W ble Proùt cap. ſequ. 1o. verſ. 36., habetur. . 70 col 3. Plinc.
47. . not. in boann new b. loc. Confer. & Jalkut
Pront verl. 23. . cap. habetur. . Part. 1. l. 217, col. 4. med.
„ 3 8. Vel: quandoque, nec dictio hic H alt. I,0l. 2 17.⸗ c01. 4.

uti in ilo loco: R 2 i. e. num eſt Do⸗

10 92 NU MERORHM. CA. x..

dicitur: & congregabunt ſeſe ad te omnis populus ad oſtium tabernaculi teſtimonii.
5. Verl. 4. Si verò und ſbuccina] clanxerint] Hoc fuit ſignum ad convocandos prin-
cipes, nam dicitur (hic:) & congregabunt ſeſe ad te principes, qui & ipſi convocaban-
tur 6. ad tabernaculum teſtimonii idque per argumentum à pari 7. deductum fuit
in (libro) Siphre. 8. Verſ. 5. Si vers clanxeritu fralts ſons] Signum profectionis
caſtrorum fuit clangor cum fracto ſono, 9. ac clangor (iteratus,) ſic exponitur in Si-

hre to. ex coœteris textibus (ſive locis) Scripturæ. Verſ. 7. Et quando congregandus

erit cætus &c.] Quoniam illa * (Scriptura) dicit: & erunt tibi ad convocationem
coœtus & ad movenda 11. caſtra, (idcircò) quemadmodum convocatio cœtus fie-
bat, dum duo ſacerdotes duabus buecinis clangebant, dicitur enim: & clangetis il-

lis &c. 12. ita eriam motio caſtrorum per duas buccinas fiebat, num, ſicuti pro.
fectio caſtrorum fiebat per clangorem cum fractò ſono & per (iteratum) clango

rem; ** ita & conyocatio cœtus fiebat per clangorem cum fracto ſono & per
(iteratum) langorene rim
vocationem cœtus & inter motionem caſtrorum, lex (itaque hic) dicit: & quan-

do congregandus erit cœtus &c. ad indicandum, † quò-

1. Hebr. wyn in, vide ſupra c. 8- V. 4. n. 1 3. Cbhbald. ut. & Junii ac Tremellii not. h. loc. vid. G
confer. & P. Fagii not. ad Paraphr Chaldaic. not. ad cap. antec. 9. Verſ. 18. Sign. † it. not. ad
h. loc. v. 7. h. cap. Zign. XK = =.
6. Confer. quæ ad diét. r. 8. v. 4. n. 11. notata IO. De quo vide verſ- antec. 4. h. cap. n. 8. & cap.
ſunt, vide & Exod. c. 2 5. v. 1 8, n. 53. ſeq. 1 I. v. 5. n. 26–

4. Vide dict. cap. 8. verſ. 4. ibique not. num. 14. * Hebr. Nme 5 iſta & ſequentia, usque ad:

5. Conſer. Junii ac Tremellii not. 6. loc. & Gur p& i. e. ad indicandum, (quòd clangor & c.)
A-: jeh fel. 170. col. 3. princ. it. tractat. Talm. abſunt hie à1 MStoz. ðð =ð
Roſch haſchana, fol. 34. a. & Erachin, fol. 10. II. Sicnti ſuprà verl. 2. . cap. habetur, confer. hic
a. & Succa, ol. 5 3. 5, Succa, ſol. 53. b. & Roſch haſchana, fol. 34.
§. Vel: Citabantur, confer. Gur Arjeh fol. 170. a. & Erachin fol. 10. a.
col. 3. med. & net. in won mh. l0ec. 12. Prout Iuprà verſ. 3. . cap. habetur.

7. Hebr. —☚ς r, de quo vide Buxtorf. Lex. ** Confer. quæ paulò antè ad verſ. 5. . cap. rnum.

Talm. fol. 419. princ. 4 9. notata ſunt

§. De quo vide, quæ cap, antec. 9. v. 1 8. n. 33.1† Hebt. no, in MSto I. pro eo legitur: nb i.

norata ſunt, confer. & verſ. ſequ. 5. h. cap. num. e. docet; in MSto 1. habetur: uP i. e. diſci-
10. ac Numer. cap. 11. v. 20. n. 80. it. not. in mus, res eodem redit.
pa r h. loc. ubi & tract. Talm. Roſch ha- 13. Scil. convocandos, Hebr. &7 i. e. ad con-
ſchana fol. 3 4. a. ad marginem allegatur.
9. Confer, bic præ alhis P. Fagii not, ad Paraphit. ritur,

2 (reſpondetur, quòd) iſto caſu non eſſet diſcrimen inter con-
d clangor non fiat fractò ſo- “l
nô ad convocationem cœtus, idem quoque judicandum eſt quoad principes, 13 deor
3 ecce

vocationem, ſic in MSto 1I. hic additum reye.

(9,1
juxtò verbum trium ſint profecti, ſnempe:) juxtà verbum Domini & juxtà verbum Mo- .
ſis & juxtà verbum (ſive ſonum) tubatum. Eod. verſ. 2. Opere continente] i. e. VPHe
maſſa 2. opus (iſtud fuit perfectum) percuſſione 3. malleoli. 4. Verſ. 3. Et clan-
getis illi] Ambabus (buccinis) idque fuit ſignum ad convocandum cœtum, quia (hic)

cecebgan quo⸗
coprocatio alte
cconrocztione .

ni) abus ſond

convocatiohibu
Onibus publicis
ußer Hinc il

(n::clangen

minve,Deus vel

guda gnogecim
tece in principie
1aque 20 wigelin

ur, nemnpe, 2 ,

gor ſioe kracto ſ0
170, eol. 3. fn.
WN Mob h ſoe⸗
Conterehie tract.
ain foleſſi
2 in Jerachiin, ,o

14 Dre: geobiatie
r quibu oppo
torum obiztiones,
101 4. ped n
tiiam diplnte Kn⸗
2. d malginem al
1fol 219. eol,1.
15. Hoc nomine in
Mbliei ai de D
eipio anni egunte

emiinciid ndi torn

hubetut in oiis
14. locusiftein 6
4 fn. ſie apon
en e
dpbb dn
5 P
1e, quoniamn hit
ne, ſimöleumi
Piineihig znni,gu⸗
niſ menoigia
13. N 14) unen

CNA

ttbun lo.
üe, de
31 dlan.
n guis hie,
tellimonii,.
2ndospin⸗
Dnrocaban.
ofeionu
nitut indi.
Nngregatdu
7octionem
bcetus fie.
langetis
ſcui t.
m) chngo⸗
Dn & ge
Linter con.
1 & qad.
ftact o.
kincipen 1),
ecce
5. loc, vid, 6
n fit not il

*“ —Rf

— mmmm

. l⸗ Kca⸗

2, Mqlle l
clangor e)

Ut, conket. bie
and, * dl, 4

tur.
, cap, nluun,

epitur:
h ie Alc⸗

CAb. J. NUMERORUM. 1093

eece lgnam quoad tria iſta, (nimirùm) convocatio cœtus (fiebat buccinis) duabus;
convocatio autem principum (fiebat buccinà) una, & täm in hac, quàm in illa
(convocatione) non fiebat clangor fractò ſonô; aſt motio caſtrorum (fiebat bucci-
nis) duabus ſonô fractòâ. Verſ. 8. Eilii autem Aaronis * clangent] (Videlicèt) in iſtis
convocationibus & profectionibus. Verſ. 10. Saper bolocaußtis veſtris] De oblati-
onibus publicis 14. loquitur §. Scriptura. Eod. verſ. 10. Ego ſum Dominus, Deus
veſter] Hinc diſcimus regna 15. cum memorialibus & buccinis, 16, dicitur enim
(hic:) & clangetis*cum buccinis in monimentum, (verba autem iſta:) ego ſum Do-
minus, Deus veſter, (indicant) regna. Verſ. II. Menſe ſecundo] Poteris tu dicere,
quòd duodecim menſibus, præter decem dies, morati ſint (Iſfraelitæ) in Choreb, nam
ecce in principio menſis Sivan 17. ibidem caſtrametati ſunt nec caſtra moverunt

usque ad vigeſimum (diem menſis) Ijar 18, anni ſequentis. Verſ. 12. Per profe-

i. e, 0 o⸗

Aditum ,
Ille-

btio-

ritur, nempè, ad principes convocan dos fit clan-
gor ſine fracto ſono, confer. hie Gur Arjeh fol.
170. col. 3. fin. & col. 4. princ, it, not. in
op- DD h, loc.
* Confer. hic tract. Talm. Sucea, fol. 53. a. & fol.
54. a. it. Fol. 55. a. & Roſch haichana, fol. 2 1.
3. ir. Sevachim, fol- 5 8. a. & Erachin, fol. 3. b.
& fol. 13. b.
14 Sive: de oblationibus cœtus Ifraelitici, Hebr.
Vax quibus opponuntur ſingu lorum ſeu priva-
torum oblationes, confer. hic Gur Arjeh ol. 170.
col. 4. med. & not. in arn mnb b. loc. ubi
etiam Siphre & tractat. Talm. Erachin, fol. 10.
2. ad marginem allegantur, confer. Jalk-ut Part.
I.Fol. 21 . eol. 2. circaà fin.
15. Hoc nomine intelliguntur textus ſive verſus
Biblici, qui de regno Dei agunt quique in prin-
cipio anni leguntur, quoniam Sancus ille Bene-
dictus pd inyn 90 Jn en i. e. judicat in
principio anni totum mundum inſtar regis, prout
habetur in notis pe mnem ad Levit, z. 2 3. V.
24. locus iſte in Gur Arjeh /ol. 170. col. 4. cir-
caà fin. ſic exponitur e en een e
nN een enn e eeh een ien een
PpD dene e ee wene ee de
”s
i. e, quonizm hit ſunt memorialia atque bucei-

naæ, & ſimul cum illis eſt regnum, ideò etiam in

principio anni, quamvis ibidem non ſcripta ſint,
niſi memorialia & buccinæ (vide Leyit. dict. e.
23. V. 24.) tamen hinc diſcitur de principali

ſtructura, quoòd ſimùl cum illis ſit etiam regnum,
i. e,. quòd verſus Biblici, de regno Dei agentes,
etiam ſint recitandi in principio anni, confer.
num. ſequ. 16.
16. Id eſt: cum verſibus ſive textibus Biblicis,
qui agunt de memorialibus & buccinis, etiam
textus Biblici, qui de regno Dei agunt, recitantur
in principio anni in , confer, num., antec.
I15. & not. àd Levit. c. 23. V. 24. Sign. *& n.
57. it, not, ad Pſalm. 99. v. 16. n. 10. & not.
ſequ. Sign. * . verſ. 10. Conſer, & Roſch ha-
ſchana, ol. 32. a.
*X Hebr. nypr)), in exemplari Hebræo, quo uſus
ſum., locus iſte ſic legitur: Mν Snyv
nee n e eeneeen en enn,
HPOi. e. & clangetis, ecce buccinæ, in mo-
nimentum, ecce monimenta, ego ſum Domi-
nus, Deus veſter, iſtud (indicat) egna (hæt tria,
ſcil. buec inæ, monimenta & regna in hoc verſu
10. habentur, & in principio anni verſus Biblici,
qui de buccinis, memorialibus & regnis agunt,
recitantur, confer. num. præc. 16 . verſ. 10.)
17, Is menſis Majo noſtro ferè reſpondet, confer.
Deuter. c. I. v. 2. n. 20. & Gur Arjeh ol. 170.
col. 4. circà fin. ac not, in sm nD h. loc.
it. tract. I alm. Roſch haſchana, fol. 3. a. b. 8
Taanit, ol. 29. a.
18. Hebr. è&, qui menſis Aprili noſtro mazxi-
matn partem Teſpondet, confer, quæ ſuprà 2d
Numer. cap. I. (Verſ. 1., num. 4. item Deuter.
c. I. V. 2. D. I ͦ Notata ſunt.

1094

NUMERORUM.

Kione⸗ ſuas] (Nempè: )juxtà modum (ſive ordinem,) qui explicatur 19. circà pro⸗
fe ciones vexillorum illorum (Iſraélitarum,) quis primus & quis ultimus (eſſe debe-
at.) Eod. verſ. 12. le deſerto Faran] Kibroth hataavah 20. in deſerto Paran fuit,
ibique caſtrametati ſunt (lſraelitæ) ab iſta profectione. 21. Verſ. 10. & depoßitum
fait tabernacalum] Dum proficiſcebatur vexillum ehudæ, ingrediebatur Aaron ejus-

que filii & temovebant velum eoque contegebant arcam, dicitur enim: & veniar
Aaron ejusque filii, dum proficiſcuntur caſtra;

22, filii autem Gerſonis & filii Me-

rarii deponebant tabernaculum eoque plauſtra onerabant, * intereà vaſa Sanctuarii⸗
quæ erenda erant à filiis Kehath, 23 ſtabant cooperta & ponebantur ſuper vectes, do-
nec proficiſceretur vexillum caſtrorum Rubenis ac poſteà etiam filii Kehath proficiſce-

bantur.24. Vetſ. 2 I. Portantes Sanctuarium Portabant res ſacras. 2 5. Eod. v. 2 I. Et ere-
zgerunt tabernaculum] (Nempè:) filii Gerſonis & filii Merari, 26. qui illos (Kehathitas)
præceſſerant profectione duorum vexillorum,

erigebant tabernaculum, dum nubes

tequieſcebat & ſignum caſtrametationis videbatur in vexillo caſtrorum jchudæ ibiq;
1

caſtra ponebant & intereà, dum filii Kshath veniebant poſt eos cum duobus vexillis

oſtecior'bus, filii Gerſonis ac filii Merari erigebant Sanctuarium ac quando venie-
bant filii Kehath, reperiebant illud erectum & inferebant in iſtud arcam & menſam,
ut & candelabrum atque altaria, & hic eſt ſenſus literalis Scripturæę. Eod. verſ. 2I.

Et erexerunt] (Videlicèt:) illi, qui erigebant tabernaculum iſtud, 27. antequàm ve-

nirent filii RKehath. Verſ. 2 5. Extrema aties omnium caſtrorum] (Scriptum reperi-
tur in) Gemara * Hieroſolymitana: quoniam tribus Dan erat plena 28. populo,

(ideò)

19. Paulo poſt, nem pe: veriu 14. b. cap. confer.
& ſuptà Numer. g. 2. V. 2. & feqg.
s%ů. ld eſt: ſepulchra concupiſceentiæ, vide cap.
ſequ. 11. v. 34. & Deuter. C. 1. V. 2. num. 21.
10 MSto I. verba iſta Se n i. e.
chra concupiſcentiæ, hie deſunt.
21. Confer. bic Gur Atfjeh fol. 170. col. 4. fio. &
e. in wa à h. lCc, it. tact. Talm. Schab
bat, fol. 89. 2. . .
22. Uiti ſuprà Numer. cap. 4. V. 5. habetur, ubi vi
de uot. D. 4. . . . —
„ Ia MSto 2. poſteâ additur:
cilcebantut.

Pytie i.e. S& profi-

23. De quibus vide Numer. dict. cap. 4. V. 5. ibi-

que not. n. 5. confer. Jalkut Part. I. Fol. 213.
col. 2. ci'cà fin. SS
14. Confer. hic præ aliis Gur Arjch ol, 17 1. col.
1. med.

—

ſepul-

2 5. Vide hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. .
loc. & Gur Arjeh dict. ſol. 271. col. . med. con-
fer. not. ad I. Chron. c. 2 8. v. 10. n. 19. it. E-

nachot, fol. 9 8. b.

confer. & num. ſeq. 27. h. verſ.
27. Iſti fuerunt filii Gerſonis & filii Merari, de qui-
bus paulò antè dictum eſt, confer. num. antec.
2 6. b. verſ. vide & Gur Arjeh ol. 17 1. col. I.
med. & not. in pans mnew h. loc. S
* Hebr. wuhh mnn, in MSto 1. legitur: Vnn

abſunt iſta 4 MSto z.

& not. in 'pan e, ubi leci iſtius plenior
habetur expoſitio, vid. & not., ad EKſai, cap. 52.

.——

ruvin, fol. 25. a. & Schevuot, fol. 16. b. it. Me-

26. Vide etiam hicP. Fagii not. ad Parapht. Chald,

P i. e. Talmud Hieroſolymitanum; ſod

2 ². Confer. & hie Gur Arjeh fol. 17 1, col. 1. med.

CNJA..

(G)ulimo lo

ninca) eifeſtitu
concludit 30.
bis, gue hoc
Verl 29. H /
tmuN.) Pod, ve
Chohas] Is fuir

(diecit: & veneth

les) vocantarum

aolnina, (nempe

e, 31. M
19. Profeiſtim

ctenim in hac Pre

liicam; ſed(po
Moſesſeipfumill
Qum Ge illo, 41,

Verl. z0. ten

—
29. Nempe: orcine
preror, Confer. n
3o. Vel: probat,
erplico 412d. 5
cluditae ſententiam
31. Uuiſopis Numer
zu l ent orcineſ
lk irabs, conter, d
33, Conker hic Gn.
hot, in w
eepoſtionis ddui
34. is. ucic, ea).
, . 1. co,
lo. dbi etiam di
1. Uii kxod. 140. 1
Hedr. , it
wi e. dofcil,
3, Bire: 4ccidit,
ſide, gGe 11 zod,
37. Hæc decio ſie
1l,r. 1e Abi icen
l. Conlet, loc gie

. (ideo) ultimo loco proficiſeebatur &, quicunque aliquid perdiderat, iſtud (tribus Da-
eelle debe. nitica) ei reſtituebat; eſt, qui dicat, quòd inſtar arcæ 29. ambulaverint, idque ille

ohamlu concludit 30. ex (verbis iſtis:) ſicuti caſtrametantur; ita & proficiſcentur 31*
hlſtun. eſt, qui dicit, quòd inſtar trabis 32., ambulaverint idque ipſe concludit ex (ver-
rleton ei. bis, quæ hoc verſu habentur, nempè:) extrema acies omnium caſtrorum-.
ne Verſ. 28. Hæ ſunt profectiones] i. e. Hic eſt ordo profectionum illorum (Iſraêlita-
Mnm Me⸗ P

E nn Me⸗ rum.) Eod. verſ. 2 8. Etprofectiſunt] Eodem illo die profecti ſunt. 33. Verſ. 29.
lSincknati , Cbobab] Is fuit lethro, dicitur enim: de filiis Chobab, ſoceri Moſis; 34. ſed cur lex

detrecesdo. dicit: & venerunt ad Rehuel, patrem ſuum? 35., nimirùm, quia parvuli (ſive nepo-
uhprofalee. tes) vocant avum ſuum &11.. e, patrem; multa * autem ei (ſocero Moſis) fuerunt
.11. Mer⸗ nomina, (nempè:) ethro, quia i. e. reliquam fecit 36. ſectionem unam in le-
ehatnt) ge, 37. Q (quoque dictus fuit,) quia 22 i. e. dilexit legem &c. 3⁸. Eod. verſ.
dun ube; 29. Preficiſcimur ad locum] Statim intrà triduum nos ingrediemur in terram, 39.
hude bi etenim in hac profectione prima iter ſuſcipiebant, ut ingrederentur in terram lſraë-

obun deelli Riticam; ſed (poſteà) peccrunt (Iſraelitæ,) dum injuſtè conqueſti ſunt; 40. ſed cur
Gando dente. Moſes ſeipſum illis adjunxit? 41. (ratio eſt, quia) hucusque decretum non erat fa-
n& menſan, — (um de illo, 42. atque † ipſe exiſtimabat, quòd ingreſſurus eſſet (terram promiſſam.)
Lod en2. Verſ. 30. In terram meam & ad eognationem meam] Tàm propter bona mea, 4.

Antequimre. 4 uàâm
Dheuteßett 29. Nempè; ordine quadrato, ſic a'ne hic inter-] not. ad Paraphr. Chald.b. loc.
11, hopilt, preror, Confer. not, in Sman ne h. loc. 39. Nempè: Cabanæam, conlſer. hic Gur Ar-
(ded) 20. Vel: probat, demonſtrat, ita verbum wop ſeh Jol. 171. col. I. fin. & not. in par mnee
— ꝛ explico Arad. U9] i, e. educit, elicit, inde con. b. loc. ubi etiam Siphre ad marginem allegatur-
aephr⸗ Cbald,. cludit ac ſententiam ſuam probat. RW 40. Injuſtè expoſtularunt, queruli fuerunt, Hebe-
eorme de . z 1. Uti ſupta Numer. cap. 2. verſ. 17. habetur. 3 uenn, uti cap. ſequ. I1. V. Ie in cextu ſacto
lonlgl. 32: Id eſt: ordine ſive agmine oblongo, veluti habetur, ubi vide not. num. 5. confer. & Gur
Cd 1 KiA. eſt trabs, confer. not. in a e. locc7. Arjeh fol. 17 1. col. I. fin. .
3573. Confer. hic Gur Arjeh ol. 171. col. 1. fin. 41. Adnumeravit ſive aſſociavit, dum dixit: pro-
2A urepbr Chil asc not. in an neov b. lec. ubi ratio hujus ficiſcimur, ſemet etiam includens, ac ſi terram
ecerxpoſittionis adducitur. Chananæam ſimùl cum (œteris Ifraëlitis ingreſ-
liMenai ded . 24. Vid. Judic, cap. 4. v. 11. confer. & Gur Arjeb fſurus eſſet, cùm tamen propter indigna ionem
gler. nun, e dict. fol. 17 1. col. I. fin. & not. in 'pan nbe Dei ipſe illam non intraverit, vide infra Numer.
ſel e . loc. ubi etiam Siphre ad marginem allegatur.“ c. 20. V. 12. it. num. ſequ. 42. . verſ. confer. &
⸗ 35. Uti Exod. cap. 2. verſ. 1 8. habetur. Gur Arjeh fol. 171. col. z. princ. & not. in
1. legiiut: . * Hebr. Aa, in utroque MSto pro ee legitur: Swnn ne h. loc.
ſolyamtanum, C. emm i. e. duoſcil. nomig. 4. Videlicèt: ne ipſe ing ederetur terram pro miſ.
n 36. Bive: addidit, adjecit, quaſi abundare fecit, ſam, uti habetur infrâ Numer. c. 20. v. 12.
eide, quæ ad Exod. 7. 1 8. v. 1. n. 5. notata ſunt. † In MSto 2. hic habetur: &7Hͤi, e. ſed (iple exiſti-
letiiſius Denat 17. Hæc Sectio ſive textus allegatur Exod. dict. c. mabat &c.) =ð
: Mii D g. v. 1. ubi vide not. n. 6. D 43. Ut ſcilicèt illa vendam, & inter Iſraelitas im-
“ 3⁹. Confer. ExOd, dict. c, 1 8. V. I, n. 8. & P. Fagii

SSS poſte⸗
LvyyyyY

7

N

1096

NuMERORUIM.

quàm propter familiam meam. 44. Verſ. 3 I. Ne quæsò deſeras nos] Non (habet-
particula:) ε aliam ſignificationem, quàm rogationis, (ne quæsò deſeras nos, in-

quit Moſes,) ne fortè dicant (homines:) non factus eſt Jethro proſelytus ex amore;
45. ſed cogitavit ille, quòd proſelytis pars ſit in terra (promiſſa;) nunc autem, dum-
vidit (Jethro,) quòd illis (proſelytis *) nulla ſit pars, reliquit eos (Iſraëlitas) atque abiit

(in patriam ſuam.) Eod. verſ. 3 1. Quandoquidem nſti metationes noſtras in de-
ſerio] Nam convenit tibi, * ut iſtud facias, quia nòôſti metationes noſtras in deſerto
ac vidiſti ſigna & miracula, 46. quæ facta ſunt. * Eod. verſ. 3 1. Quandoquidem
néſti] (Verba iſta:) 2 9 (idem ſignificant,) ac: .ν i e. quoniam
nòſti, ſic quoque (accipiuntur in illo loco:) i. e. quoniam non dedi il-
lam Selæ, filio meo, 47. item (in illo loco:) i. e., quoniam venerunt, 48.
item: 12 V 3. i. e. quoniam vidi faciem tuam. 49. Eod. v. 3 I. Et ſuiſti nobis oculo-
rum loco (Yerbum ) H)habet ſignificationem præteriti temporis juxtà Targum ejus;

