Enyriadihi
ſindtorum;
nitens,)4

—
12,. 51 n
nune, ergl.
otata ſunt.
3. Conker hie
c Dnot, in /
dl. 310, e0
llmn. 4,00
4.0 V gur
(Arum ſacieb⸗
terpretor e⸗
5. Für: Kern
bie inergrete
olöerge ln
Dtotuleritei
optayerit.

(65Corlen ializ,

(hl dot, ad N.
al klie⸗
1. Vide krochee,
ſer 8 Gellen⸗ 4
1357. eit

De wo zice

confer, r.ſer
ſer Kendr in 1

r ce inn d

Ar.XKNI.
—
Imortepitam
Prebuiſlis,at.
afeifun.
iniad penam;
nt, utüllambis
taqnam ſuam
lite dirillent:
enimn) ſollaelt.
obletrit pte⸗
Ne debelnus?)
1, non ⸗
yinus. Pod.

rtl rieindskuit
it:

heuletet, Ul1 N 3,
Gur Aleh ,ol. 117
m vo .
Pionibus, 5 in

Aic aniciln i

r ie non nune,

3) lein Cur ANeh

ſicelet: Aut hune
len Clelt 33. 1

ſe ſol⸗ un clt.

N b, loc.
. babetult⸗
117.,c0,,1, me⸗
PteA atginenn
ln,90⸗el⸗ bigeh.

3097 6
Patt⸗ 1,ſol. 309 .
l fal z1 6

Eegur alce⸗ 4

,Aoteee

BE myriadibus ſanctorum] i. e.

Ialm. Avoda Sara, fol. 2. 0.

PDEUTERONOMMII. 1 r

Domincs de Sinai venit] Exordium fecit (NMoſes) primm à laude Dei „.
poſteà incipit loqui de illis, quæ uſui erant 4, Israéêlitis, in laude autem, à qua ille ex⸗
orſus eſt, fit mentio juſtitiæ Israelitarum, eaque omnia per modum leRi L
ac ſi diceret: digni ſunt iſti, 6. ſuper quibus requieſcat 7. benedictio. Eod. . z.

De dinai venit] (Deus) egreſſus eſt eis (Israelitis) obviam, 8. quando illi venerunt,

ut ſtarent in imo montis, 9. tanquam ſponſus, qui egreditur, ut recipiat ſponſam
ſuam, dicitur enim: obviam Deo, 10. diſcis (itaque) quòd illis obviam egreſſus ſit
(Deus.) Eod. verf. 2. Et de Seir ortus eſt ei] Nam primò obtulit (Deus) filiis Eſau,
ut reciperent legem; ſed noluerunt. 11. Eod. verſ. 2. Apparuit * eis de monte
ren] Nam illuc iverar (Deus,) & primùm obtulerat filiis Ismael, 12, ut reciperent
(legem;) aſt illi noluerunt. Eod. verſ. 2. Et venit] Israëlitis. 13. Eod verſ. 2.
Sragetui i. e. Cum illo (Deo) erant nonnullæ myriades angelorum
anctorum; 14. non verò omnes nec maxima eorundem pars 15. nec eo modòô (ve⸗
nit Deus,) qué aliquis ( rex) mortalis, qui omnem divitiarum ſuarum gloriam ac
— ‚ - — —,—— bier⸗
antec. 3 2. v. 9. n. 49. if. dict. c. 32. v. 10.
50. confer. & not. ad judic. c. F5. verſ. 4. n. 7. &
nat. ad libeum Prec. Jud. part. 1. Pag. 156. 5.
med. & Gur Arjeh Jol. 227. col. 2. med. & Si⸗
phre, prout in 'nan mnav ad marginem alle-
Sõ 22 .. fHiebr. y'ol, iſtud & ſequentia, usque àd: zrted
4. Vel: quæ ad neceſſitatem & urilitatem Iſraëli- i. e. & vemit, abſunt Milabrurngasadse — be
tarum fſaciebant, ſie N² eeen hic in. fe tract, Talm. Berachot, fo A 6 S0, con-
5. Sive: per modum optativum, ſic Hebr. 12. Vide dict. c. pra
.— . 2* * E. æαced. . V. 9. n. 4 .
hic interpretor, ut ſenſus ſit, quòd Moſes bene 10. n. Fo. confer⸗ non in Son 86 erk.
vol erga Iſraelitas animo benedictionem illam & not. ad librum Prec Jud . pe. 107.
protulerit eisque Oomnia bona apprecatus ſit & princ. 2““ Part. 2. pag. 89. a.
optave-ettt. ᷑ ᷑ 13,. UVel: ad Iſiaslitas, cor ie Siphie,
Sõ 132 litas, confer. hie Sip 4
* Zonde inffa . 5. e num. 398. in Span ad marginem egibie, Ueuti
7: 4 H r. 7 à radice , de quo verbo vide Ra 14. Expofitio iſta inde profluxit uia hic i
& Elai. d Numer. c. 24. V. I. ibique num. 3. tu ſacto habetur mmaa-m i. e, de Vhriadibus ter.
Li Llal-. 4. V. 6. gò non omnes &c. confer. Levite c 1. V . 8r.
4.4 1 6 133 . e. 19. V. 17. ibique not. n. 41. con- 84. & not. in on h. loc. it .. ræced
2 en. & Selden despnedri l. 3. cap. 16, n. I1. pag. Verf. II. . 66. ac ſuprà Deuter. e rlr 2 232.
Re . Pancoh. c 1 5. Conter. Raſchi nor. ad Pialm. 63. er it.
5. De auo wi leKxod. didt-e. 19. verl. 17. n. 42.1not. ad libtum Prec. Jud. part. 2. p. 56.4,med.
oner Saſedef . sap: n. 19. &p.52. 6. princ. ac Hn. & p. 86. 2. Un. 6e pag-
re. Proùt Exod. alleg. c. 19. V. 17. habetur, con- 97. 6. med. it. p. 100. a. med vid “ .
er. & not. in Fen r h. oc. Cantic. c. 5. v. Io. num. 72. conter aor. a
11.⸗ Vide ſupra euteron, c. 2; Ve 2 7. n. 52. &£ c. Talm. Chagiga, fol. 16. aR, * traét.
Ece sec ece

212. V. 5 2. num 27 1. quoad verba iſts: ſi non
nunc, ecquando? (quæ etiam hic habentur.)
norata uunn.—
3. Confer. hic Gur Arich fol. 227. col. 2. med.
ac not. in nan Mneh. loc. ae Jalkut Part. 1.
Jol. 3 10. col. 2. princ. & col. 3. princ. it. tract.

2

1/12 DEüTERONOMII. CAP. XXXIII.

ſplendorem ſuum nuptiarum ſuarum ** die oſtendit. Eod. v. 2. Inea lex] Quæ
crat jam inde à ſeculo ſcripta coràm illo (Deo) igne nigrô ſuper igne albo, 16. (hanc
legem Deus) dedit illis (lsraelitis) in tabulis ſcriptam manu ſua dexterâ; alia explica-
tio (verborum: ) ignea lex, juxtà Targum ejus, (nempè.) quòd data ſit eis (Israêlitis
lex) è medio ignis. Verſ. 3. Etiam diligit populos] Id eſt: etiam abundanti amore
dilexit (Deus) tribus (Isracliticas) unaquæque (tribus) vocatur populus, nam ecce
Benjamin ſolus naſciturus erat, quando dixit Sanctus ille Benedictus jacobo: gens &
coœtus gentium erit ex te. 17. Eod. verſ. 3. Omnes ſanéti ſunt in manu tua] i. e.
Animæ juſtorum ſunt reconditæ apud eum (Deum,) veluti dicitur: & erit anima do-
mini mei ligata in faſciculo viventium apud Dominum, Deum tuum. 18. Eod. v. 3.
Et ipſi medii ſunt pedibus tuis] i. e. Et ipſi (Istaëlitæ) ea re digni ſunt, nam ecce illi
ſeipſos in medio collocàrunt in imo montis 19. ad pedes tuos in (monte) Sinai, (ver-
bum:) eſt formæ 20. (ut ſenſus ſit:) medii erant collocati inter pedes
tuos. 21. Eod. verſ. 3. EFeret de eloquiis tuis] Suſceperunt 22, in ſe jugum legis
tuæ. 23. Eod. verſ. 3. De eloquiis tuis] In illa (dictione: litera „
propè eſt à fundamento. 24. veluti (in illo loco: ) & audivit vocem id eſt:
ſermocinantis ſecum 25. item (in illo loco:) & audivi vocem (ac ſi diceret:)
Np i. e. ſermocinantis mecum, 26. ſic etiam iſtud: à% (hic accipitur,
ut

Rpam Du h. loc.
21. Tanquaàm diſcipuli, inter pedes magiſtri, con-
fer. Junii ac Tremellii not. h. loc. & Geneſ. cap.
49. V. 10. verb. inter pedes ejus, vel: & medio

——— —
a Hebr. M, in MSto z. pro eo legitur: nan
i. e. deſponſationis ſuæ.
16. Si ut mos eſt hominum a 99 Wn
3, e. ut ſcribant atramento ſuper charta (quæ eſt

alba,) ſic in not. pam D * h. loc. confer. &
Gur Arjeh fol. 115. col. 4. med. ac ol. 227.
col. 3. med. & not. ad librum Prec. Jud. part.
2. p. 106. 5. princ. it. D. Wagenſ. Sot. p. 97.
& p. 1009. med. vide & Raſehi not. ad Cantic
c. F. V. I1. ac Jalkut Part. 1. Fol. 3 10. col. 3.
circa fin. confer. & tract. Talm. Berachot, fol.
6. a. & fol. 62. a. it. Ioma, fol. 53. b. & Beza,
Jol. 2 5. 5. S& Sota, fol. 4. b.
17. Sicuti Gesneſ. c. 3 5. v. 11. habetur, ubi vide
Ralſchi not. n. 20. confer. & Jalkut dict, Jol.
3 10. col. 4. med.
18. Poht 1. Samuel. c. 2 5. v. 29. habetur, conf.
hic tra Talm Bava batra, Tol. 8. a.
I9 Confer. quæ ad verſ. præced. 2. b. gap. n. 9.
notata ſunt-
20. Nam 12n, quod hic habetur, eſt verbum, non
nomen, cujus explicatio mox apud Commen-
(tatorem noſtrum ſequitur, confer. not, in

pedum ejus, vid. ibid. Sign. *½
22, Nempè: Iraelitæ, verbum &, quod hio
in textu ſacro habetur quodque ratione formæ
eſt temporis futuri, poſitum eſt ny Dppa i.
e. loco præteriti, ſic in not. vpnn e h. loc-
ac ſingularis pro plurali ponitur.
2 ¾, Sic ferè autor Vulgatæ verſionis Latinæ: ac-
cipient de doctrina illius, ſcil. Dei.
24. Id eſt: fundamenti ſive radicis loco eſt, eſt
propè radicalis, non ſervilis, non enim litere D
hic exponi debet *Hναςρ Nνα i. e, quod illa
ſit ſervilis, prout in not. émnn ne h. loc-
habetur.

125. Sicuti Numer. c. 7. V. 89. habetur, ubi vide

not. n. 8 1.
26. Vide Ezech. cap. 2. Verſ. 2. & EFjusd. cap. 43.
verſ. 6, ibique Raſchi not- confer. & net. in
Ppponn N h. loc.

C4t.

—
Ut ſenſus.

illis (lra
zutemn in
(litera) M
alia euplie
Gilectionis
c tracil
utua] 0
cuſtocts
cani A con⸗
Amuis
eorum verbe
3. coti]
(tus ile Ben
illoꝛ (berael

——
17. Fie eco
dum puto
Patis erempl
nnn lbi⸗
NWP
Msto:.

g. Vel exſ

Targum elet
149, ldeſt: dun
muncdi, ſie dict
lumtde populo
30. Ke: ſaien
notin N
I. Ommnes tamen
Imox in kextt
hie ſnt ſubine
beiſuntzalte
Det in nn
7.
zie Nempt: Ii
Unet ad alteran
numm. preced,
an. 1. ſolz L
1Conter, hi iras
Nelchim, .
Zanheliin, ol

(A.XNI.

—.—

es ker] Qun
bo, 16. (nane

, li eplica.
lteis (braelitis
bundanti amore
pulus, namn ecte
lacobo: gens &
nanu ia) ie.
& erit anima do⸗
. 16. Pod. V,3.
int, namecceill,
onte) Sinai, (ſet⸗
locati intet pede;
in ſe iugum legis
d liern d
en ) higeſt:
3 (ndieeten)
10 (bic ccihitot,
t
—

terpedes megidri,con⸗
N. Moe⸗ Genel ain
es eias, del: melio
i7
* Wh, guod his
voibe mione ſolne
ſtum ell ) D1
not, N H.loc⸗

ponitu.

ferlionis Lalinæ: a⸗

1,8d9. abet, lbi ſie

lſul in 4

letl. ſet, 8 Not. in

CAP. XXIII. DEUTERONOMII. 1513

ut ſenſus ſit:) id, quod tu (Deus meus,) loquebaris, ut ego auditu perciperem, quò
illis (Isralitis) iſtud dicerem, tes pourparleries, 27. linguàâ vernaculà, Onkelos
autem interpretatus eſt: quòd profecti ſint (Israëlitæ) juxtà verbum tuum, ubi
(litera) Mem in illa (dictione N) eſt ſervilis, ſignificans: [Di. e. de; 28.
alia explicatio (verborum iſtorum:) etiam diligit populos, (nempè:) etiam tempore
dilectionis populorum mundi, 29. dum oſtendiſti populis vultum ridentem 30.
ac tradidiſti Israelitas in eorum manus. 31. Eod. verſ. 3. Omnes ſancti ſunt in mæ-
nu tua] Omnes corum 32. juſti ac probi tibi adhærent nec à te recedunt tuque illos
cuſtodis. Eod. verſ. 3. Et ipfi medii ſunt pedibus tuis] i. e. Et ipſi medii ſunt collo-
cati & congregati ſubter umbram (ſeu protectionem) tuam. Eod. verſ. 3. Feret de
eloquiis tuis] i. e. Recipiunt decreta tua atque ſcita tua animòè lætò atque hæc ſunt
eorum verba: Verſ. 4. Legem] Quam præcepit † nobis Moſes, ea eſt hæreditas
33. cœtui Jacobi, * obſervabimus illam nec eam deſeremus. Verſ. . Et fuit] San-
Gus ille Benedidtus in Jeſchurun 34. rex, ſemper ** jugum regni ejus (Dei) ſuper
illos (Israeêlitas exiſtit.) Eod. verſ. 5. Cum ſeſe congregarent] 35. Id eſt: In omni
Eece cec ece 2. (tem-
Jol. 23.6.

33. Hebr. vnn, aliis videtur legendum eſſe?
—pee i. e. defponſata, vide D. Wagenleil.

H . . . A SS
27. Sic reddo hic Wννdnn e ä(nam ita legen-
A J .
dum puto pro: OG en, ſicuti in vul

gatis exem plaribus hic habetur,) confer. Ezech.

1. 2. V. 2. ibique Raſchi not. in MSto 1. legitur:
RhW, abeſt autem Gallica iſta dictio
MSto 2.
2 ⅛. Vel: ex ſive ab, ſic litera h in 1an juxtà
Targum eſſet exponenda.
29. Id eſt: dum iu, 5 Deus, dilexiſti populos
mundi, ſie dicuntur gentes alienigenæ, quæ non
ſunt de populo Iiraelitico.
30. Sive: faciem hilarem ac blandam, confer.
not. in a ND h. loe.
31. Omnes tamen ſancti tui ſunt in manu tua, ſieu-
ti mox in textu ſacro ſequitur, hæe enim verba
hic ſunt ſubintelligenda, isque eſt ſenſus hujus
loci juxtà alteram illam explicationem, confer.
net. in on ov , loc. vide & num. ſequ.
2
Nempè: Iſralitarum, explicatio iſta per-
tinet ad alteram illam expoſitionem, de qua
num. præced. 3 I. dictum eſt, confer. hic Jalkut
Part. 1. Fol. 3 10. col. 4. med.
† Confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 57. 3.
& Pelachim, fol. 49. . it. Succa Far 2. a. &
Sanhedrin, fol. 59. a. & l.9 1. . it. Maccot,

Sot. p. 5§ 19. n. 2. & n. 3. conſ. & not. ad librum
Prec. Jud. part. 1.p. 157. 6. med. ac part. 2. p. 102.
b. princ, & p. 107. b. princ. it. Deuter. é. 11. V.
19. & Buxtotf. Abbreviatur. dv, it. D. Maſi
Theol. Jud. Loc. 13. F. 2. p. 19 1. vid. & Jalkur
Part. I. fol. 3 1I. col. 1. princ.
* Hebr. ap)) Un, in MSto z. poſteà additur:
—waw 9) i. e. nec illa (lex) mutata fuit.
34. Hance vocem pler ique interpretum de populo
Iſraelitico intelligunt & exponunt, confer. infra
v. 2 6. h. cap. n. 16 8. & Elai. c. 44. v. 2. item
Selden. de Synedr. I. 2. c. 1. n. 2. p. 5 17. edit.
Francof. vide & not. ad librum Prec. Jud. Part.
1. p. 7. a. Med. & part. 2. p. 107. b. princ. it.
Gur Arjeh fol. 65. col. 3. med. ac not. in oæ
pan b. loc. vid. & Jalkut Part. I. Fol. 3 1 1. col.
1. med. n. tractat. Talmud. Roſch haſchana, fal.
3 2 . 7
XX Hebr. Pn, lin MSto z. huic præmittitur:
b i. e. & cohæret (ſemper &c.)

35., Hebr. dene, ſic verbum iſtud, quod in
textu

1514 DEuTERONOMII. CAF. XXXIII.

(tempore,) quò ſeſe congregant. Eod. verſ. 5. Capita)] i. . Summa congregatio-
nis eorum. 36. Eod. verſ. 5. Capita] (Dictio νN hic accipienda eſt,) ſicuti (in
illo loco:) cùm tuleris E& N& id eſt: ſummam, 37. digni 3 8⁸. illi ſunt (inquit
Moſes,) ut eis benedicam; 39. alia explicatio (verbi:) ONNi e. cùm ſeſe con-
gregant, (nempè,) quando ſe congregant (Israélitæ) agmine uno 40. & pax inter

illos † eſt, tunc ipſe (Deus erit) rez eorum; non autein, quando inter illos ſunt divi-

ſiones (atque diſſenſiones.) Verſ. 6. Vwat Ruben] In hoc ſeculo. 41. Eod. v. 6.
Et non moriatur] In ſeculo futuro, ne amplius in memoriam revocetur factum Bilhæ.
42. Eod. verſ. 6. Er ſint viri ejus numerus] i. e. Numerentur inter numerum cœte-
ro-um fratrum ſugrum, iſtius rei probatio eſt, quando dicitur: *& dormivit cum
Bilha, 43. (ſtatim ſequitur ibidem:) erant autem filii Jacobi duodecim, 44. nec
ipſe enumero exiit. 45. Verſ. 7. Et ac (benediltio fuit) Jehudæ] Conjungitur Je-
huda (fratri ſuo) Rubeni, quoniam ambo confeſſi erant 46. delictum, quod com-
miſerant, nam dicitur: quod ſapientes narrârunt &c. ipſis ſolis & c. nec tranſiit alie-

nus inter eos; 47., prætereâà exponunt * Rabbini noſtri, quòd per totos quadraginta

—

n⸗

textu ſacro habetur, hic prùs ponendum eſi, id-
que poſteq in notis Raſchianis expli atur; omiſ
fum autem eſt hie verbum iſtud in Bibliis Buxt.
in notis Raſchianis, ſed malè; habetur eni
illud tàm in editione Hebræa, qua uſus ſum,
quàm in exemplati 'o n, quas editiones
hic ſecurus ſum. YJMVMM
36. Loci iſtius explieationem vide in not. ev
— PN b. dQüoo =
7. POùᷣt Exod. c. 30. v. 12. habetur, ubi vi de
Raſchi not.
3 8. Nempe: quando ita cosgregati ſunt, confer.
"fupra v. 2, cap. n. . .—
39. Vi Jelicét: ill benedidione, quæ paulò poſt
in textu ſacro ſeqitur, conf. not. in par neP

40. Confer. hie Gur Arjeb fol. 227. col. 3. circ?

fin & hot. in on new b. loc.
1† Hebr. Uhhn h, abſunt iſta hic ab utroque
NStO. “ .
41. Nempè: ne moriatur — nry'p i. e. mor
te excidii ſic in nos., on mow h. loc. ex po-
nirur; „œGtο ον de porna —n ſive excidi
tonſer. quæ ad Levit. c. 4. v. 2. n. 3., notata ſunt,
tonſfer. & Sota. Jol. 7. b. & Bava kama, ſol.
92 . =

41., De quo Genel c. 3 5. v. 22. ubi vide not. n. ?

3 8. & n. 39. confer. & Talkyt Part. I. ol. 3 1 12.
col. I. circà fin. it. Sanhedrin, fol. 92. 3. & Mac-
cat, fol. 11. .

* Rebr. paw abeſi iſtud hic ab utroque MSto.

13. Sicuti Genel dict. c. 3 5 ve 2 2. habetur.
44. Prcoh: alleg. c. 3 5. v. 22. habetur, Cconfer. &
hic Jalkut Part. 1. ol, 31 1. cOl. 2. princ.

45:. Vel: exemptus fuit; ſed manfſit intrà nume-

rum, quia etiam ipſe unà cum (œteris filiis Ja⸗
cobi numeratus fuit, conter. not. ad Eizi. c. 3. V.
46. Conter. hic præ aliis D. Wagenſ. Sot. p. 117.
& not. in an o ubi tract. Talm. Maccot,
Jol. 1I 1. b. ad marginem allegatur, confer. & So-
12. Fol. 7. . =?èð
47. Vide Hiob. c. 1 5. v. 1 9. & 19. ibique Raſchi
not, ſenſus autem eſt: inter hosce duos, Rube-
nem & ſehudam, non inter poſi: us fuit alienus 5
ſed ipſi quoad benedictionem conjuncli fuerunt,
ſie R. Salomo h. loc. & ad Hiob. dict. cap. 15.

v. 19. exponit,

* Hebr. νh n beæc & ſequentia, usque 2d:

*ypDi, e audi Domine, &c. abſunt hie à MSto
7, ſed in eodem addita ſunt ida: Sρτα. mrn
700 dde ſanen n neen e eneenn ſenn
nS e en weene e nne ene en

CAPXX
2nnos
loculo)
ero pee
buit Rube
Audi, De⸗
Aſe cont
bum. be
lo. Lod.
ejus uleile⸗
ſiphuto pr
Olcitut enit
tio (verdoꝛ
ptura)bene

(do dlviſeren
dicitur enin

1 e, In Gni
liereien
nisun (pon
qultur, zl
dentis ſeh

44. WMe erect⸗

ſobjettiet
ur hie hub⸗
Gan V
303.8 ſen
117,6u/
d,
3 id nargin
49. Uun Gegeſ,
not. 0. 14.
0, Locue Genr
. aenej
leperitur: Un
In celerto gee
ltabant in .
s huins mun
uden ſaterer

(180 eum
. cangir
neingtiſtaten

SS

CII.

congregatio⸗
dueſt,)ſeutin
lli ſunt ſingen
e. cumſelecon.
1. & par intet
rillosluntiti⸗
41. Lod. v.6,

ur fadtum Bühe.

Dümerum cCte⸗
& dormirit cum
odecich, 44, nee
Comjungitur ſe⸗
Hum, 9uod con.
nec tranliit alie⸗
Ctos guadtaginnn
an⸗

—

CAF. XXXIII. DEUTERONOMII.

— 1515
annos, quibus Israélitæ in deſerto fuerunt, oſſa jehudæ ſeſe volutaverint in arc

a (ſive

loculo) propter excommunicationem, 48. quam ille in ſe receperat, dicitur enim:

& ero peccati reus in patrem omni tempore, 49. dixit Moſes: quisnam anſam præ-
buit Rubeni, ut ipſe fateretur (delictum? nonne) jehuda? &c. 50o. Eod. verſ. 7
Audi, Domine, *** vocem Jehudæ] (Nempè:) preces Davidis & Salomonis, ut &
Aſæ contrà ⁵Æthiopes & ehoſaphati conttà Ammonitas & Hiskiæ contrà Sancheri-
bum. Eod. verſ. 7. Ee ad pepulum ſuum reduc eum] In pace (incolumem) ex bel-
lo. Eod. verſ. 7. Manus ejus pugnent pto eo] i. e. Cauſam ejus ſuſcipiant, ultionem
ejus ulciſcantur. † Eod. verſ. 7. Et adhutor * conerà adverſarios ejus Nis] Pro Jeho-
ſaphato preces fundit (Moſes) propter bellum contrà Ramoth Gilead (ſuſceptum,
dicitur enim:) & clamavit oſaphatus & Dominus auxiliatus-eſt ei; 51. alia expoſi-
tio (verborum illorum:) audi, Domine, vocem Jehudæ. (nempè:) hic innuit (Scri-
ptura) benedictionem Simeonis inter benedictiones Jehudæ, 52. atque etiam, quan-
do diviſerunt Israêlitæ terram, tulerat Simeon (partem ſuam) * inter ſortem Jehudæ,

dicitur enim: de funiculo filioram Jehudæ (fuit) hæreditas filiorum Simeonis. 53.

Eee eee eee 3 Verſ.

— 1o zrn
in, fol.g2 4,8 Mae⸗

llicabunogne sto
1.2 1 habetut,
babeiur, Conſt. &
1,60..2, ir.
d wandt inirs none⸗
cuim Ckteſin fils 1.

g,not. 28 Dal d -N

Wageni or,, I11/.
taC. Lalm. Maccot,
legriut onfe a30.

9. 19. bigue Rachi⸗
ler hoste guos Nube⸗
te polſe lit ͤlienn
onem conſundit ſuefunt,
A Hiob, dick, 3.

Alequentii) vene

. . ⸗
4 8. Sive execrationem vel anathemeo, cui Judas ſe

i. e. in diviſionibus Ezechielis (ita habetur:) à *** Conter. hic tract. Talm.
latere Olientis usque ad latus oceidentis Rube Bava betra, fol. 92, a.
nis una (portio, Ezech. c. 48. v. 6. & mox ſe- † In utroque MSto hic ſequuntur ea, quæ paulò
quitur: à laere Orientis, usque ad latus Occi poſt eodem hoc verſu habentur, nempé: alia
dentis ehudæ una (d. c. 4 9. v. 7.) expoſitio (verborum illorum:) audi, Domine!
&. confer. hic Avoda ſara, Fol. 2 5. a. & Mena-
ſubjecerat Genel. c. 43. v. 9. ſic di ctiones, Wα chot, fol. 9 3. b.
quæ hic habetur, expono, de qua confer. Nume. * Hebr. My) iſtud & ſequentia, usque ad: alia ex-
ap. 12. v. 9. n. 44. ac Buxtorf. Lex. Chald. fol. poſitio (verborum illorum:) audi, Domine!
1303. & ſeq. vide & D. W'agenſeil. Sot. pag. Gc, abſunt à MSto 2.
117. & GurArjeh. fol.227. col. 3. fin. & nyt. in [51. Sicuti I. Reg. 7. 22. v.
par MMS, ubi tract. Talm. Bava kama /ol, 92. 1 98. v. 31. habetur.
a. ad marginem allegatur. 52, Nam verbum ynu i. e. audi, quod hoc verſu
49. Uti Geneſ., dict. c. 43. v. 8. habetur, ubi vide habetur, PyDY H, THi. e. indicat nomen Si-
not. n. K. meonis, ſic in not. on nh. loc, exponitur,
50. Locus Gemaræ, ad quem hie reſpicitur, apud ; confer. etiam, quæ ad Deuteron. c, 27. v. 24.
D. W'agenſeil. in Sot. p. 117. ita Latiné verſlus n. 19. natata ſunt, vide & Gur Arjeh jol. 227.
feperitur: univerſis illis annis, quibus Ifrzelita col. 3. fin. 2c Si phre, ſicuti in nan mnev ad
in deſerto degebant, oſſa Judæ aſſiduè leſe vo. marginem allegatur.
lutabant in ſarcophago, quoad Moles ſurgens ** Vel:; ſortem ſuam, Hebr. hey, ſie in MSto;,
pro jis apoud Deum intercederet: Domine, De hic additum reperitur.
us hujus mundi, inquiebat, quis in cauſa fuir,ut ſ 53. Proht Joſu. c. 19. v. 9., habetur,
Ruben fateretur delicum? utique Judas, anne
ergò æquum, ut tale quid udæ eveniat? è& ve
ſtigio exaudivit Deus vocem Judæ, puta ob
trandquilliatem donandam ejus membris, con-
fer. & not. in aπ Hοh. loc,

Maccot, Col. 1 1. a. &

3 1, & 2. Paralipom., c.

. 2 in utroque
MSto, ut & in notis Raſchianis editionis no
DB'Pen iſta addita & parentheſi incluſa haben.
ur, nempé: wey n een rnn de 5
22 n eee en e ee een e,

R

=

1516 DEUITERONOMII. CAP. XXXIII.

Verk. 8. Et ei Levi dixit] (Verba iſta: ih poſita ſunt pro:) H) i. e. & ſu-
per Levi 54. dixit (Moſes.) Eod. verſ. 8. Tbumim tui * & Urim tui] Intuitu
Majeſtatis Divinæ 55. ipſe (Moſes) loquebatur. 56. Eod. verſ. 8. Quem probiſti
in tentatione 57. Quia non murmuraͤrunt (Levitæ) cum cœteris murmurantibus.
Eod. v. 8. Contendiſti cum eo &c.] (Explicatio hic facienda eſt) juxtà Targum ejus;
58. alia expoſitio † (verborum:) contendiſti cum eo ad aquas Meribæ, (nempè) occa-
ſionem quæ ſiviſti. ?9. ut prætextum captares contràâ Moſen, 6o. dixeratenim ille: au-
dite nunc rebelles, 6t. Aaron & Mirjam quid fecerant? Verſ. 9. Dui dicit patri ſus
ac matri ſuæ: non reſpicio eum] Quando peccarunt in (conflatione) vituli, dixi: quis-
quis eſt Domini, is mihi jungatur, 62. & congregati ſunt ad me omnes filii Levi, qui⸗
bus præcepi, ut interficerent patrem matris ſuæ, 63. qui fuit de Israẽlitis aut fratrem
ſuum uterinum aut filium filiæ ſuæ 64. atque ita fecerunt (Levitæ) non (enim hic)
exponi po:eſt. (quòd Levitæ interfecerint) ipſum patrem ſuum aut fratrem ſuum con-
ſanguineum aut ipſos filios ſuos, illi enim fuerunt Levitæ ac de tribu Levi, ex quibus
ne unus quidem peccavit, dicitur quippe: omnes filii Levi. 6z. Eod. verſ. 9. Quia

cuſto⸗
n Aa i. e. cur non propriam ſive pecu quas contradictionis & inventus eſt fidelis, pro-
liarem fecit ei (tribui Simeoniticæ) benedictio- ut P. Fagius ibidem vertit, confer. hic Gur Ar-
nem? quoniam animus illius (Moſis concita- jeh f. 227. col. 3. fin. ac not. in an n h. l.

tus) erat contrà illam (tribum) propter id, quod † Hebr. Niſtud & fequentia, usque ad: Anlxe:-
fecerat in Schittim, ſic ſcriptum reper'tur in Ag- Vaxh i. e, qui dicit patri ſuo, &c. abſunr hic à
gadah ſive expoſitione myſtica Pſalmorum, MSto I. addita autem ſunt poſt verba: quo-
quod hic de Schittim dicitur, eoô re picitur d. circà digni ſunt &c. (v. 10. h. c.)
tactum Zimri, qui fornicatus erat in Schittim . Sic nopnoa hic interpfetor, àradice oo, de

cum Midianitide isque princeps erat Simeonita- cujus verbi ſignifieatione vide Buxtorf. Lex.

rum, uti Numer. c. 2 5. v. 14, habetur. Talm. fol. 1540.
54. Vel: de Levi, confer. que ad Geneſ. c. 36. v. 60. Vel: ut actionem intentares contrà Moſen,
7. n. 19. Gad Exod c. 14. v. 3. n. , notata ſunt. ſic exponere poſſis verba illa Sy wya Na'
Confer. hic Spenceri de Legib. Hebræor. ritual. up, quæ in notis por me explicantur, quòd
lib. 3. Diſſert. 7. c. t. & ſequ. ubi plura de U- idem fignificent, atque in illo loco: ape
rim & Thumim, inprimis cap. 8. ubi textus i. miy uti Geneſ. c. 43. V. 17. al. v. 18. habetur,
ſtius explicatio habetur. .— ubi vide not. num. 41.
55. Sive: reſpectu ac nomine præſentiæ Divinæ, 61. Sicuti Numer. c. 20. v. I. habetur, conlſer.
Hebr. a, de cuſus vocis ſignificatione alibi tract. Talm. Joma, ſol. 66. .
4 me dictum eſt, confer. num. ſequ, 56. 62. Proùt Exod. c. 32. v. 26. habetur.
56. I6 eſt: Moſes verba iſta: Thumim tui & U- 63. Confer. quæ ad Exod. dict., 32.v. 26, n. 97.

rim tui, non ad tribum Lexiticam, ſed ad Ma- notata ſun. ſudæi populares vertunt hic Germa-

jeſtatem Divinam dirigebat, ut ſcil. illa ſuper nicè: Stieff⸗Vater i. e, vitricum, qui duxerat

tribu Levitica vei ſuper ſummo Sacerdete, qui] uxorem de tamilia Levi.
ex tribu Levitica erat, rsquieſceret, confer. not. G4. Vel: nepotem ex filia ſua, id enim verba iſta
in nan r, loc. rya in hic ſignificant, confer. hic Jalkut Part.

57. Sive: in Maſſa, conf. quæ ad Exod. c. 17. V. 7. 1. fol. 3 11. col. 3. princ. .
notata ſunt, vi de & junii ac Tremellii not, h. loe. 65. Proùt Exod. alieg. e. 32. V. 26. habetur, ubi
78. In Targum ſic habetur: probaviſti eum ad a-] videnot. n. 94.

CA1. X.

—
lſodire
Eoc, ver
niamn *
erant; al
Verl. 10,
Eod, veri
Perl

inlutgunt

lumbi eor
cptas elt
Klüibellat
duodecim
gvocitci
md ſülipe
contraillun
Verl. 12..

—
66. ieuti g.
in an w
lebt, don
3 Hiebr O
ur: )
niti ſuntin
Geruat te,
6,. omod
in n r
61. Vel: idon
Ceant judici⸗
Pes hie enhe
Kud liter e,
Iint Leyiæ,
Præfenentut
uc ſ. a0
Pan 1 o
Verda: Gigri
Gcita de
Dyb r
ſodos ejus &
re 6onens
Il 6
aen
g. Nienti Pfar
un Arien 3

Ar. KXII.
WMie.⸗
1ui)] Iotuitu
Qum pyoheſmi
lurmutantibus,
Targumn ell;
(uempe)oecr⸗
Ctenim ille, a
eidicit zerri is
talidui: gbit⸗
8lii Leri, gui⸗
litis aut frattem
non (enimn hic
Atkem ſuumn con-
beri, er quibun
8. Vell⸗ 9. Qi⸗
ſlo⸗

——

entus ell iaeipto⸗
conßet. hie Git At⸗
in Nn Wl⸗
, vse : Men
0, e, ablunt hit
r poſ ſeide; gio⸗
. b. 6,)
ot, 4lodice ), e
e bultolt,. Lex

eret on,s Moſen,
Ih ) i-
0 ahlemm ant

ſoco: o
il beben

„ 1. habetut, tonſer.

lk.
6. hi 6n gr.

4 1d

tesveltunt

i dodertt
inicucn, i

66. hen ih

ſus, 1 e
onter hie

CAP. XXXII. DEUTERONOMII. 1517

cuſtiodiverunt eloquium tuum] (Nempè præceptum illud:) non ſint tibi dii alieni. 66.

Eod. verſ. 9. Et pactum tuum ſervaverunt] (Viqelicèt) fœdus circumciſionis, * quo-

niam ** illi ſeil. cœteri Israelitæ non circumciderant filios ſuos, qui in deſerto nati

erant; aſt iſti (Levitæ) & ipſi fuerunt circumciſi & filios ſuos circumciderant. 67.
Verſ. 10. Docent judicia tua Jacobum] Quocircà digni ſuntiſti (Levitæ) hac re. 63.
Eod. verſ. 10. Etholocauſtum] (Dictio ſignificat) ) i. e. holocauſtum.
* * Verſ. II. Frange lumbos illorum, qui inſurgunt in eum] i. e. Frange illos, qui
inſurgunt contrà eum, percuſſione lumborum, veluti dicitur: fac, ut ſemper nutent
lumbi eorum; 69. de illis autem, qui ſacerdotium invadere voluerunt, 70. ita lo-
cutus eſt (Moſes;) alia expoſitio: viderat (Moſes,) quòd Hasmonæus 77. ejusque

fliii bellaturi eſſent contrà Græcos, ideò pro illis preces fudit, quoniam pauci (nempè)

duodecim filii 72. Hasmonæi & Eleazarus erant contrà multas (choſtium) myriades,
quocircà (hic) dicitur: benedic, Domine, copiis ejus & opus manuum ejus gratô ani-
méô ſuſcipe. Eod. verſ. II. Et qui oderunt eum, non conſurgant] Frange eos, qui
contrà illum inſurgunt, ut & illos, qui oderunt eum, ne amplius reſurgere poſſint. 7.

Verſ. 12. De Benjamin dixit] Quoniam benedictio Levi (conſiſtebat) in miniſterio

obla-

66. Sieuti Exod c. 20. V. 3. habetur, confer. not.
in pan ne h. loc.

* Hebr. mwn, abſunt iſta hic ab utroque MSto.

X Hebr. tèsD, in MStoO I. locus iſte ſic legi-
tur: & „ναhh nen eeen i. e, quando
nati ſunt in deſerto & Ifraelitæ non (circumci-
gerunt &c.) iſti (Levitæ &c.)
67. Quomodo iſtud intelligendum ſit, vide not,
in pan new h. loc.

6 ⅝. Vel: idonei ſunt illi huic rei, nempè: ut do-

ceant judicia tua jacobum, ſic Chaldæus inter-
pres hic exponit, in notis ar nov b. loc., i-
fſiud aliter exponitur, nempè, quòd digni fue-
rint Levitæ, ut cœteris tribubus in benedictione

præferrentur, confer. not. ad Malach. c. 2. v. 7, †

num. 5. & ad Hoſe. cap. 4. V. 4. n. 3. it, Jalkut

Part. I. Fol. 3 11. col, 3. princ. in MSto I. poſt

verba: digni ſunt iſti (Levitæ) hac re, hæc ſunt
addita A&ne en eeden ee n ede i
een . i. e. quicunque obſervat
foædus ejus & cuſtodit ptæcepta ejus; is dignus

(vel idoneus) eſt, ut doceat, non autem is, qui
iilla noan obſervat, confer. oma, Fol. 2 6. a.

XXX Confer. hic tract. Talm. Joma, fol. 2 6, a.
69. Sicuti Pſalm. 69. v. 24. habetur, confer. bic

Gur Arjeh fol. 227. col. 3. fin- ac not. in

ynpn MW' h. loc. it. tract. Talm. Peſachim, fol.
72. 5. &. Joma, Fol. 26. a. it. Kidduſchin, Fol.
66. b. & Maccot, fol. 12. a. .
70. Vel;: qui contenderunt, controverſiam move-
runt de ſacerdotio, ſic Hebr. yne, quod hic
habeiur, expono, intelliguntur autem ſeditioſi

illi de cœtu Corachi, de quibus vide Num. c. 16.

71. De Matthathia, J ohannis filio, hic eſt ſermo,

de quo vide 1. Macc ab. c. 2. & ſeq. Judas autem

Marthathiæ filius, dictus fuit Maccabæus, vide
I1. Maccab. dict. cap. 2. v. 6 6. & c. 3. V. I. Has-
monxi autem dicti ſunt ab Hasmonæo, qui
Matthathiæ abayvus fuit & ſacerdos de vice Jobab
Hieroſolymitæ extitit, ſic Munſterus in notis
ſuis ad Gorionid. aliis ita dici videntur quaſi 4
Simone orti, hoc enim avi nomen refertur I.
Maccab. c. 2. v. I. vide Hiſtor Eccleſ. Goth. 1,
1, c. 3. Sect. 2. n. 26. p. m. 3 7 5. edit, Rudol-
72. Dicitur 1. Maccab. cap. 2. V 2. quòd Mattha-
thias qeinque filios habuerit, qui etiam ibidem
recenſentur.
73. Hebr. Apbn i, e. ne lit eis reſur-
rectio, quibus verbis explicanturila, quæ in
textu ſacro hic habentur, nempè: z in i. e.
ne zeſurgant.

1518 DEUTERONOMII. CAF. XXXIII.

oblationum (ſanctarum; benedictio autem) Benjaminis in ſtructura † domũds San-
ctuarii, quæ fuit in parte ejus 74. ideò alterum alteri (hic Moſes) conjanxzit ac po-
ſteà Joſephus ei annexus eſt, quia etiam iſtud tabernaculum Schilo ædificatum fuit
in illius portione, 75⁄. dicitur enim: & ſprevit tentorium Joſephi & c. 76. & quo-
niam domus ſeculorum 77. magis diligebatur, quàm (tabernaculum ) Schilo, ideò
Benjamin Joſepho prælatus fuit. Eod. verſ. 12. Proteget eum] (Verbum
ſignificat) D i. e. occultans & protegens eum. 78. Eod. verſ 12. Tota die]
i. e. In perpetuum, 79. & ex quo electa fuit (urbs) Hieroſolyma, non habitavit Di⸗
vina præſentia in alio loco, (quàm in iſto.) Eod. verſ. I 2. Et inter humery; jar
babitat] In altitudine terræ ejus fuit domus Sanctuarii ædificata; ſed quoniamilla
magis depreſſa fuit viginti tribus cubitis, quàâm fons Etham, S0. ideò animus Davi-
dis erat, ut illam ibi ædificaret, veluti habetur in SL mOPD 31, dixe-
runt: SN TD N, 82. quoniam ſcriptum eſt: & inter humeros ejus habi-
— — aat,/
1† Hebr. Pann, in MStO 2. pro eo jegitur: aya tract. Talm. Joma, ſol. 12. 6. & Megilla, fol. 26.
i. e. in ſervitio ſeu minifterio (domus &c.) d1a it. Sevachim. fol. 54. a. 6& Folarvö. b.
74. Sive: in portione aut poſſeſſione ejus, ſcil. go. Hebr. Sy Py, de quo vide Bux'orf, Lex.
Benjaminis, quæ ei in diviſione terræ ſanctæ per Chald. Fol. 1597: Talmud. tract. Joma, Tot
ſortem obtigit, confer. num. ſequ. 75. & not. in 3 1. 2. ubi etiam traditur, quòd a Swyy' py
nor new h. loc. it. tract. Talm. Berachot, fol. n& vw Svwy vny yon i. e. fons E.
12. 5. & Menachot, ol. 53. b. 5 tham altior fuit ſolo atrii (templi) viginti tri-
75. Nempè: in portione Joſephi, confer. quæ bus cubitis deductæ autem fuerunt aquæ ab
num. antec. 74. notata ſunt, ut & Jalkut Part. 1. iſto fonte Etham in templum, vi de Lightfoot,
Jol. 311. col. 3. circa fin. .—2== Chorograph. Lucæ Præmiſſ. cap. 4. Sect. 3. p.
76. Sicuti Plalm. 7 8. v. 67. habetur, ubi vide Ra.- 702. & Ejusd. Disquiſit. Johanni præmilſſ c. 5.
ſchi not. 565. p. 94 5. edir. Lipſ. confer. & not. ad Joſu.
77. Hebr. my ta, ſic domus Sanctuarii ſive c. 15. v. . n. 17. & n. 19. ac Jalkut Part. 1 l.
templum Hieroſolymitanum & abbiois voca- 3 1 1. col. 4. princ.
ri ſolet, confer. quæ ſuprà ad Deuteron. cap. 12.] 61. Ideſt: in mæactatione ſan Qorum feil. anima-
v. 10. n. 37. notata ſunt, . lium, eſt is ſiber primus partis quintæ operis
78⁸. Aliam hujus loci expoſitionem fecit R. Salo- Talmudici,nem?è: Sevaehim, uti a, Ralmis
mo in Talmudico tractatu Megilla ol. 26. a. sgitur, quæ, quslia, quo tem pote de. moctait
nempè, quod Benjamin ſe toto die eruciaverit., debeant, vid. Sevachim, fol. 4 4. A l rig.
poſtquàm per Spirirum Sancum cognoviſſet, b. confer. ſuprà Deuteron. c. 17. V. I. n. 3. vide
fore, ut pars tantum templi in illius partem ce- etiam Geneſ. c. 2 S. v. 17. ). 62. Laosses.
deret; alia autem pars tribui Judæ, ujus por. v. zJ7. V. 167. & Exod. c. 39, v. 3 n. 4 ubi de
tio interjecto fune à Benjaminis parte diſtingui mactatione ſanctorum aglrur zarelligitur tra⸗
deberet; ſed fabuloſa eſt vocis explicatio, in. Qatus Talmudicus: Servechim. gite
quit Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 808. . [82. Id eſt: demiſit ſeſe
79. Confer. hic notas in Son Mow, ubi reſpon-
derur objectioni, quomodo dici poſſit: in per
petuum; cum tamen templum non in perpetu-
um ſieterit, ſed deſolatum fuerit, confer. &

paululum. nempè, quia
baulo depreſſior locus ſtructuræ templi electus

CAL. X
tat, 13.
Verl. 13.
(ſraeliti
vell. 13.
loc. verl.
jnkta, 36,9
forile)e⸗
iſi rour
ces plolere
lus guc
Hyorruſimnu
Verl.x. .
Pimitis
tias maturit
tio iſtotum
aiernorun
Tetentionen
(Verbum .
Phi) benedis

—
8), Kicui hor
0 11. 3,*
44. Coleræ g.
diz ennt
innotis aun
ſuayes frudus
confer hie l
Conter pie
loe

1). Conler hiel
ze hot. in
Onſer hietra
7a kame, ſol,
kiebt n de
WMie, Protr
Rr.
1. vel Mocku
enplentione 3
truſionis lanann

rr.
obfuntitacpo⸗
Ediſcatum fuit
. 76, & quo.
n) Khilo, ded
Verbum poſſ
12. W. 4e]
on habitavit⸗
ler humero⸗ hiu
ed guoniamhill
ed animnus Dari.
d, t.
meros eushabi⸗

— .

bide Pus ort, Ler,

d. tract Jome ſl.

gud n n )
n i, e, kons L⸗
(terpli, vigimi i⸗
em kuefunt aqur 1
um, fige Ligntſoot,
a.. 4. Zec. ,
ohanni enil c,.
ker & pot. 1d ſol.
e akn bin l fdl

ndorumn ſcil Wima⸗
pani gnine Ohei
im uwbi Ee ſitlifli⸗
jenpole aͤe. mactall
0l 54.:2 A/0ℳ1 119.
,6, 17. . l0, 3. El
n 61. à kxo,t 1.
19,1 31. 4 Miee
rur ineligitur ni⸗
gulom, nemſd gli
õ

tat, 83. (nimirùm) non eſt tibi aliquid magis decorum in bove, quàm humeri ejus.

83. Sicuti hoc verlu I2. babetur, confer. joma

DEüUTERONOMII. 1519

—

CAP. XXXIII.

. „.

