in primo præcepto, 1. dum illum Moſi conjungit in alloquio. Eod. verſ. I. I=
terra EKappti Extrà urbem vel (fortè illud non eſt factum, )niſi intrà urbem? lex dicit: 2.
cum egreſſus fuero ex urbe? &c. 3. ſicuti enim preces leviores non fecit (Moſes)in urbe;
ita multò minus orationem gravem fecit in urbe; 4. ſed cur oraculum Divinum non fa-
tum eſt ad illum (Moſen) in urbe? quia illa plena fuit idolorum. * Verſ. 2. Menſis

iſte] Oſtendit (Deus) ei (Moſi) lunam in ſua innovatione . ac dixit ei: † dum luna-

ſeſe

26. Sicuti cap. antec. 10. V. 2 8. habetur, confer.
not. in nam r' h. loc. it. tract. Talm. Seva-

chim, fol. 102. a-

rF. Primum hie legis præceptum contineri nonnulli
putam Rabbint, vide, quæ ad Geneſ. cap. I. v.
I. n. 3. notata ſunt, eonfer. & tract. Talm. Roſch †

haſchana, fol. 22. a. & fol. 5 5. b.
2. Vel: doctrina eſt dere ſfive doctrina textus vult
dicere, ſicuti Buxterfius in Abbreviatur. 7ex-
ponit, confer. verſ. 3,h. c. n. 1 8. & v. 7.. cap. n. 44.

* Hebr. ε D&, poſt verba iſta, in MStO I. hæc
ſunt addita, d ene een reren enne
PyNTN RSX i, e. expoſitio ejus eſt: cum egreſſus
fuero ex urbe, huic ſimile eſt (quod habetur in

Hlo loco:) ipfi egreſſi ſunt ex urbe (vid. Geneſ.
c. 44. V. 4.
37. Prout ſuprà Exod. c. 9., V. 29. habetur, vide ibi
dem n. 0. ubi etiam ratio adducitur, cur Moſes
non oraverit in urbe ad Deum, quæ ratio hic
quoque allegatur-
4. Confer. hie Mechilta, prout ad marginem alle
gatur in wyos me ſuper Commentarium Ra-
ſchi h. loc.

Poſt: W Th i. e. & dixit ei, in MSto 2. ſie

iſte ſic legitur: ia e Nν d en enn
rr e een een ee e n
u N E. e, & ſicuti preces leviores non fecit (Mo-
ſes) imurbe, quoniam ilia idolorum eratplena;
ita multo minus orationem gravem, prout iſta
fuit, (tfecit in urbe.)
Id eit: in novilunio, confer. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 266 §. princ. item not. ad librum Prec.
Jud. part. 1. p. 15 5. a. fin, confer. & hic Mechil-
ta, ſie uti in rY ad marginem allegatur,
confer. etiam præ aliis Abarben. Commentar.
hoc loc. ubi plura de intercalatione & conſecta-
tione novilunii agſtur atque Rabbanitarum ſen-
tentia defendſtur, qui conſecrationem novilunii
non ſecundùm ejus viſionem, quæ Karaitarum
ſententia eſt ÿ ſed juxtà ſupputationem docent es-
ſe faciendam, vid. & Buxtorf. Synag. Jud. cap-
22. pag. m. 472. it. traéct. Talm. Sanhedrin, fol-
42. 2. & Menachot, fol. 29. a. it. Peſachim, fol.
6. b. & Roſch haſchana, fol. 7. a. & fol. 9. b. &&
fol. 20. a. & fol. 22. a. & fol. 55. b. it. Megilla-
fol. 2 9. a. & fol. 30. a.

2*

7

460 rXODI. Cb. XII.

——————— YDðYB

ſe innovat, eritti bi initium menlſis; Scriptuta autem non egreditur ex ſenſu ſno literali;
de menſe Niſan 6, abtem dixit eiſ Deus:) hic erit initium ordinis, jugtà quem numeren-

tur (coeteri menſes, ita ut) (i., e. Aprilis) vocetur ſecundus, 15 (i. e. Majus) ter-

tius. Eod. verſ. 2. Me] Difficultas). oriebatur Moſi ſuper nativitate lunæ (ſive no
Riecellefferit,
õõ
Docens, dudet
Aendum, polli
tiumagnumm;

vilunio) juxtà quamnam æſtimationem (vel quantitatem) illa conſpici deberet, ita, ut

apta eſſet ad ſanctiſicandum ,‚monſtravit (igitur Dęeus) ei (Moſi) digit6 lunam in firma-

mamento 3. ac dixit illi⸗ ſicuti iſtam conſpicèe ac ſanctifiea; ſed quomodo monſtravit ei
(Deus lunam?) nonne cum ipſo locutusꝰ eſt (Deus) interdiu? ſKicuti dicitur: & factum
eſt —— i. e. in die, quo locutus eſt Dominus, 9. item: in die, quo Præcepit,
to Item. E. . e.à die, qus præcepit Deus ac deincepss 1r: ſed creſponderur,
quèd)proximè occaſum Solis 2, dictus ei (Moſi) ſit textus iſte Biblicus & quèd often-

Jerit el (Deus) illam (lunam) tenebris jam ingruentibus. z. Verſ. 3. Loquimini ad
univerſum cætum] Sed numquid Aaron louebatur? nonne jarn anfed dictum efſt: tu lo-

uéris? 14. (ita ſanè eſt,) ſed illi (nempè: Moſes & Aaron) ſibi invicem honorem im-

ertiebant & alteralteri dicebat: doce me, & oraculum Divinum egrediebatur inter u-

trumque, perinde ac ſi ambo loquerentur. Eod. verſ. 3. Alloquimini univerſam con-

regationem filiorum Iſrazlis: decima die menſis] i. e. Loquimini hodiè initio menſis,

15. ut accipiant illum (agnum) decimà die iſtius menſis, Peſach .gyptiacum acci-

piebatur decima die menſis; non verò Peſach generationum. 1,. Eod. verſ. 3. Agnum

4do

dditur; VN a i. e ſicuti iſtam vide & habetur.
ſanctifica:.
g. Is menſis Mattio noftr. de
Schemot rabba, prout in nan ne ad mar-
inem allegatur.
S 5. Vel: dih tulter Pereipiebat Moſes novilunium, 14. our iabt
in Gur Arjeh fol.7 7. col. 3. pfinc. dieitur, quod
Moles ttia difficulter potuerit comprehendere,
Qdonec ei Deus digito illa olſtendetet, nempè:
candelabrum aureum;, novilunium & reptilia,
confer. & not. in nnn ne h. lac. it. tract. 1
Talm. Sanhedrin, fol- 12. b. &. Beraehot, fol. 10.
db. it. Schabbat, ol. 86. b. ac fol. 1 7. b.
20 Confer & hie Mechilta ac Schemot rahba, pro

us iſti ad marginem allegantur in oe.
tarium Ralclri,h. loc- a. it. Roſch haſchana, fol. 7. a. .

ut & Baſil. editione at- 4 6, Sive: poſterorumpopuli IIralitici, vide tra-
dtatum Talmud. Pelachim fol. 96. 2. prout ad

Mattio noſtto ferè relpondet vide] gente, confer. hic Gur Arjeh fol. 77. col. 3.

na poterit conſpicci.
*

à Exod. cape 7e V. 2. habetur, con-

dita ſunt iſta: m& n een n

gatur in em me ſuper Commentar. Raſchih.

ut tra tat
sr ſuper omme,
g Hebr. )2, 1 in 10 1. ut 6 .
U exemplari Amftel. aſt in MSto 2. legitur .
aa i. e. loquebatur.
9. Prout fupra Exod. cap. 6. verſ. 2 8. habetur. .infra verl,s. h. ea. ND 6
10. Sicuti habetur Levit. Cap. 7. Verſ. 3 8. V. 4. D. 12. Vide & not. in n nev Nrio.

. „ S . 1. 1. 2
11. Quemadmodum Numer. cap. 15. Verl. 23.1

IZ. Vel: ſub occaſum Solis, Sole ad occaſum ver-
1. Nocte appetente, primis tenebris, tuncenim lu-
fer. not. in am New h. loc. ubi plura, poſt?:
at —rie i. e. tu loqueris, in utroque 4Sto ad.
i. e. ad filios Iſraelis tu (loqueris;) non autem ”UM
Aaroh, onfer. tract. Talm. Peſachim fol. 96.
. . . H ſwwel: pollt eon,
15. Confer. hic Mechilta, ſicini ad marginem alle

loc. it. tract. Lalm. Peſachim, fol. 6, b. & fol. 96. “

marginem allegatur in ari e dict. Aoc. con-
fer. infrà veri-6. h. cap. n. 29. & Deuteron. c. 16.

CNL. M.

—
minitemni

millia,) ſorſitin

auciotesfueit

Veſcendumgnn
pertlles 1c Virus

4frti untri
num ſcquoi
(iimationis tue,
im except ep
oc.vetl. 4. N.

ij. dige:familir,

ſichim,10c aleeg
inki veni 21, h.
dnN h loe,

19. Vel: notanten

30 Verl I. h ca.
Kidduſchim, tol
1. Cüm czardis
ſchali ad ungeb⸗
comederetur ue
tur wpud ſoh li
P. 66. edit Lipl
19 r tract. Te
90. 2 conler. e

Dot. in
murdhfol. 30.

t1o. Jige tractatun

b. nii allegatt
ſuper Commment

doti.

ſet track. Talm,

Ai, 10l 13.2.

. .
Rolinnch
em auweren⸗
Maſbs)tet⸗
une ((reno⸗
keberet iti ut
naminfirma⸗
monſtrayit ei
tut. & factum
guoprecepit,
Celpongetur,
gooͤdoften.
Loguimiti 44
kumel: tulo⸗
honoremn im-
ebaturinteru⸗
niterſen cl⸗
initis menls,
ptiacuin acti⸗
etl. 3. gen
A⸗

e d oecalum vet⸗
0l: 7700l, 3.
bris tuncenimu⸗

1. habetur, cof⸗
ubi hluta, pol:
unoquehito⸗
N
leris;) non autem

Pelachin, tol.9,

d tmatginem ale⸗
amentar, Raſchih⸗
folb.b. ll⸗

seliiici,Nisetta⸗
ol.96. 2, olt
npb dich. 100/k0l⸗
& Deuleton c.6,

w hel.:

CAP. XII. EXODI. 461

domui paternæ] i. e. Uni cognationi 17. ecce ſi fuerintmulti in una cognatione ſive fa-
milia,) forſitàn agnus unus iſtis omnibus (accipietur?) lex dicit: 18. agnum domui.
19. Verſ. 4. Et ſi minor fuerit domus, quàm ut ſuſfciat ad edendum agnum] i. e. Ac &
pauciores fuerint, quàm ut ſuſſiciantad agnum unum nec illum comedere poſſintac

neceſſe fuerit, ut aliquid ex illo remaneat, tunc aſſumat ipſe & vicinus ejus &c. atque

hic eſt ſenſus ejus literalis juxtà textum; eſt autem prætereà etiam expoſitio allegorica,
docens, quò d etiam, poſtquàm jam numerati ſunt (homines) ad illum (agnum come-
dendum,) poſſint pauciores evadere *& ab illo (comedendo) deſiſtere & numerari ad
alium agnum; veruntamen ſi deſtiterint ac pauciores evaſerint, quàm ut ſufſiciant ad
veſcendum agnum, tunc pauciores evadere debent (eo tempore,) quò agnus adhuc ſu-
perſtes ac vivus eſt; non verò (eo tempore,) quò ille jam mactatus eſt. ?20. Eod. verſ.
4. Juxtd numerum] (Dictio “hic notat) τ i. e. ſupputationem (ſive ſum-
mam) ſic quoque (accipitur in illo loco:) SOD i. e. ſummam (ſive ſupputationem) æ-
ſtimationis tuæ. 21. Eod. verſ. 4. Pro ratione eſus ſui] i. e. Qui idoneus eſt eſui,
22. excepté ægrotòô ac ſene, qui non poteſt comedere usque ad quantitatem olivæ. 23.
Eod. verſ. 4. Namerabitis] (uxtà Targum:) 1 DNi,e., numerabimini. Verſ. 5.
Inte-⸗

17. Sive: familiæ, confer. & hic dict. tractat. Pe- ſchin, fol. 42. a-
ſachim, loc. alleg. it. Peſachim, fol. 91. b. vide & 22. Id eſt : qui comedere poteſt uſque acdck

inftà verſ. 2 I. h. cap, num. 12 3. ac not. in ov
PpR h. loc.
I8. Vel: notanter hic dicitur, confer. quæ ſuprà
ad verſ I. h. cap. n. 2. Dotata ſunt, it. tract. T alm.
Kidduſchim, fol. 42. a. & Bechorot, fol. 12. a.
19. Cùm Ogazeiz aliqua eſſet numeroſa, agno pa-
ſchali adjungebatur etiam Chagiga, ut Paſcha
comederetur usque ad ſatutitatem, prout habe-
tur apud Joh. Lightfoot. ad Marci cap. 1 5. v. 2 5.
P. 66 3. edit Lipſ. confer. etiam infrà v. 46. h. c. n.
19 9. & tract. Talm. Peſachim, fol. 9 g. a. & fol.
90. a. Conler. & Deuter. c. 16. verſ. 2. n. 9.
* Vel: poſlie eorum numerus imminui, conlter.
not. in mon e h. loc. it., tract. Talm. Te-
murah fol. 30. b. & Pelachim, fol. 6 1. a. & fol.
78. b. & fol. 99. a.
20. Vide tractatum Talmud. Peſachim fol. 89. 'a.
& b. uti allegatur ad marginem in nan mne
ſuper Commentar. Raſchi h. loc. ubi vide etiam
notas.
21. Sicuti Levit. cap. 27. verſ. 2 3. habetur, con-
ſer. tract. Talm. Peſachim, fol. 9 1. b. & Seva-
shim, fol. 2 3. a. & Sikka, fol. 48. b. . Kiddu-

quantitatem olivæ, confer. hic præ aliis Gur Ar-
jeh fol. 77. col. 4. & Iunii ae Tremellii not. h.
loc. it. Mechilta & beſachim fol. 9 1. a. ſicuti al-
legantur in N& n“* ſuper Comment. Raſch.
h. loc.

3. Vel: quanta eſt olivæ magbitudo, Hebr. rnors,

abeſt iſtad hic à MSto I. confer. verſ. 46. h. cap.
n. 202. & Levit. C. I I. v. 4%. D. 12 I. vide &
not. ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 9 3. b. med-
ac part. 3. p. 2 2. b. fin. & p- 23. a. med. it. D.
Wagenſeil. Sot. pag. 8 10. & p. 90 I. ac Light-
foot. ad Matthæ. cap. 3. V. 7. p. 237. & ad Mar-
thæ. c. 2 6. V. 2,6. H. 4. p. 47 5§. & n. §. p. 476. e⸗
dit. Lipf. in Baal Hatturim hic ad marginem no-
tatum eſt, quòd verba: Wede , dde per Ge-
matriam efficiant iſta: n 7 i e., comedit ad
quantitatem olivæ, ad indicandum tibi: ter
NND 22N i. e. ſi comederit ad quantitatem
olivæ, egrediatur i. e. liber ſit & officio ſuo ſatis-
fecerit, confer, etiam Buxtorf. Synag. Jad. cape

128. p. 406. & 415. & Ejusd. Lex. Talm. fol-
194, unde lux quædam huic loco accedet, nam

EX
Mmm

462

EXODI.

Tmieger] i. e. Sine macula. Eod. verſ. 5. Anniculus] Toto anno ſuo 24. vocatur (a⸗

— i. e. anniculus, ac ſi diceret (S. Scripzura:) qui natus eſt anné illéô.

Eod. verſ. 5. Ex ovibus & ex capris] Aut 25. ex his aut ex illis, nametiam 1 i. e. Hœ=-

dus vocatur — BGi. e. agnus, dicitur enim: = DL Ti. e. & agnum caprarum.
26. Verf. 6. Et erit vobis in cuſtodiam] Significatur hic, ut inquiratur, 27, nam (⸗ agnus)
opushabebat, ut perquireretur de macula? 8. qu atuor diebus antè mactationem; ſed
cur accipiebatur (a ghus) quatuor diebus antè mactationem: id, quod non ita præce-

pit (Deus) de agno poſterorum? 129. R. Matthia, filius Chereſch dicebat (allegans?* ver-
ba iſta:) & tranſivi juxtà te ac vidi te, & ecce tempus tuum tempus fuit amorum, 30, i. ee
advenit juramenti (implendi tempus,) quod juravi Abrahamo, quòd redempturus
ſim filios ejus; ſed non fuerunt in manibus eorum præcepta, ut in illis ſtuderent, quò
redimi poſſent, dieitur enim: tuveròô eras nuda & retecta, 31. quapropter dedit eis (De-
us) duo præcepta, (nimiruùm) ſanguinem Peſach & ſanguinem circumciſionis, nam ea-

dem illa nocte 32. circumciſi fuerunt’ Iſraẽlitæ,) dicitur enim: conculcata fuiſti —2
i. e. in ſanguinibus tuis, (nempè)in duobus ſanguinibus, 33. & dixi: etiam in ſanguine⸗

ite

eyx agno Paſe haliad minimum aliquis tamum co-

gnitudine, vid. Levit. c. 22. V. F. H. 2 5

24. Quamvis integrum annum non compleverit,
confer. Bechorot, fol. 39. b. & Gur Arjeh fol. OIOWUMWM
nt X In MSto z. Ioens iſle ſic ſuppletur? &evt eH
haud legitimus eſt ad

77. col. 4. med. Nam agnus, qui annum exces-
lit, nod n i. e.
oblationem Paſchalem, ſie innot. - NN,

ubi etiam Peſachim, fol. 97. a. allegatur, confer.
& Sevachim, fol. 25. b. & Bechorot, fol. 12. a.

25. Copulativa enim interdum pro disjunctiva ſu
mitur, vid. R. Salom. ad Exod. c. 21. V. 1 5. .
115§.

„ Hebr. MNaw, in utroque MSto hic additur à
baz i. e. agnum ovium, (Deuter. c. 14. v.
26. Sicuti Deuteron. d. cap. I4. verſ. 4. habetur.

er urdla, meiio rtvni e cuſlodia hic ſi. 34. Mn meher ee. 9. Ferl. 11. haberur, ubi vide

27. Vel: perveſtigetur, an feil. agnus aliquà labo-

gnificat inquiſitionem, confer. not. ad librum
Prec. Jud. part. 2. p. 235. be circa fin. it. tract.
Talm. Roſch haſchana, fol. 7. a. & Menachot,
fol. 49. b. it. Erachin, fol. 13. b. “
2 ½. Id eſt: an aliquam haberet maculam „ nam

nexceſſe erat, ut agnus eſſet integer & ααι *
megdere debebat, quantum olivam æquabat ma-

ſine labe.
19. Sive: generationucn ſic juxtäà Hebr. T1,

ſunt.
en ne i, e. ecce illa (8. Scriptura) dicit.
30. Prout Ezech. cap- 16. verſ. 8. habetur, con-
fer. not. in non r* h. loc-

cap. 16. verſ. 7.

in Ægypto fuit pereuſlſum.

33. Videlicèt: in ſanguine Peſach ſive agni pa-
v. 6. ibique Raſchi not.
Ralchi noſtri not.

ſia: a

bis, à MSto I, abluntt.

CAb. XII.

vide, quæ ſuprà ad verſ. 3. h. cap. n. 16. notata .

3I. Nempè: ſine præceptis, vide Ezechiel. dict.
HSH r. ZVMDU! y. Zeilicket: wit
12. Nempé: nocte illa, qua omne primogenitum

35. Sicuti infrà verſ.2 F. h. cap. habetur; verba i-
, ro N i. e. trahite & accipite vo-

angegaini,
(Kapbinig egul

(tenpei) alte
potte atri &.
trduat ptſers

1.c. inter Alas
lis quol —

mütionenn je

tcore, (Kevtibe
untemnoblilin
(eni inilolo⸗
langeuiese. be “ 8873 306 far =„ rhuut) Hc⸗
foderis tui dimiſi vinctos tuos & puteo, in quo non eſt aqua, 34½¼. quoniam immerſi e⸗-S
rant (Iſraelitæ) in idolorum cultu, dixit eis (Deus:) trahite & accipite vobis, 35. I. e. tra-

. ——

2n Wüͤ⸗
Mto 1.
6, Id elt: Anin
vobis preceptut
Ferbis de Alege
cur zgnus fuefi,
mactatiogem,
Dn ſapere

4 ebr.

ad: Nh i
funt 3 Möt l,

quoc quis pet
conker. hic Me⸗

Neecer: e 1 iidulchin ſol.
ſchalis & in ſanguine circumeciſionis, juxtà men-
tem R. Matthiæ, confer. Ezech. dict. cap. 16.

ginem ellegent
etiam notas, it
Princ.
31. Vel!: in tridn
nnn, confer.
Talm. beſachin

39. Edͤ in iber te

dOpelis Taln
ſto, de mactati

iohrkoot, 0

(A. XII.
—

ocatur (.
eſtannhills.
1 1e. l-
uum captatumn,
,nam agnn)
Klonem; ſec
nonita ece⸗
(Alegansfet⸗
norum, 30, ie,
dredempturns
kuderent, d
1delliteis de⸗
ſonis, namn ea⸗
takuiſi
min ſangrine⸗
lam immerli e⸗
bis, 3,,tta⸗
lite

iateger de ana⸗

usta Hebr hyyi,
. (ap. n 16.nOtaa

uppleur: N W
1a) dicit.
l. g. habetut, conn⸗
ide Ezethiel, ich
mne primogenitum
elach ſire 4ni p⸗

ciſionis, juntä men⸗
Lzech, dick, ta, 10,

j. kabetut ubi tide

d. habetur; feih i⸗
Alite & aecihite ſ⸗

CAP XII. EXxODI. 463
Eite manus veſtras " ab idolis & accipite vobis pecudem præcepti. 36. Eod. verſ. 6.
Et maltent ** illum] Sed an omnes mactant? (non ita quidem;) ſed inde (diſcimus, )
quòd is, qui ab aliquo mittitur, perinde habeatur atque ipſe. 37. Eod. verſ. 6. Cætas
congregationis Iraila] Coœtus & congregatio & Iſrael, (hic requiruntur) hinc dicune
(Rabbini;) agni paſchales congregationis (Iſraeliticæ) mackantur in tribus 3 8. cœtibus,
(nempè:) alter (cœtus) poſt alterum, quando in greſſus eſt primus cœtus, clauduntur
portæ atrii &c. ſicuti eſt (ſcriptum in tractatu Talmudico:) Peſachim. 39. Verl. 6. Ia-

ter duas veſperas] (Tempus incipiens)à ſex horis 40. & ulterius dicitur VDE

i. e. inter duas veſperas, quando Sol inclinat ad occaſum veſperè; videtur autem mi⸗
hi, quòd ſignificet illas horas, quæ ſunt 2 i. e. inter com-
mixtionem (vel caliginem) diei ac noctis, 41. commiſtio diei incipit ab initio ſeptimæ

horæ, (ſicuti habetur in illo loco:) quia umbræ veſpertinæ inclinarunt, 42. commiſtio

autem noctis (incipit) à principio noctis; (dictio) à ſignificat caliginem & tenebras⸗

(cuti (in illo loco:) i. e. obſcuratur omnis lætitia, 43. Verſ. 7. Et accipient de

ſanguine] Hæceſt acceptio ſanguinis, forſitàn illa, quæ fit manu? lex dicit: 44. qui eſt

Mmm 2 in

K Hebr. .** TN, hæc & ſequentia, usque ad

*n X i. e. pecudem præcepti, ablunt à

2St0 2.

36, I4 eſt: agnum Paſchalem de quo mæctando!

vobis præceptum dedi; ſed hiſce R. Matthiæ

verbis & allegationibus non ſolvitur quæſtio,
cur agnus fuerit acceptus quatuor diebus anté
mactationem, ſicuti etiam habetur in not. 1 &ν*

A ſuper Commentarium Raſchi h. loc.

ſunt à MSto I.

37. Scilicèt: mittens, huc facit illa regula juris:
quod quis per alium facit, ipſe fecifie videtur,

confer. hic Mechilta & tractatus Talmudicus:
Kiddulchin fol. 4 1. b. & fol. 42. a. prout ad mar-
inem allegantur in Nnα ne, h. loc. ubi vide
etiam notas, it. Jalkut Part. I. fol. 59. col. 3.
princ.

g. Vel: in tribus catervis ſive turmis, Hebr.
rr , confer. num. ſequ. 39. vid. & tract.

Talm. Peſaàchim, fol. 64. a. & fol. 7 8. b.
9. Eft is liber tertius partis ſive Sectionis ſecun-

Aæ Operis Talmudici, tractans de Paſchatis fe-
do, de mactatione agnmi Paſchalis &c. confer.

Lighifoot. ad Matth. c. 2,6. V. 19. P 470⁰: e.

dit. Lipſ. ubi locus iſte ex Peſachim. c. 5. hal.
5. 6. adducitur & exponitur, quomodo intelli-
genda ſint verba iſta? in tribus cœtibus ſivetur-
is.
40. Vele ab hora ſexta veſpertina ac deinceps vel
ultrà, ſiceyn" hic explico, confer. Peſachim.
fol. 59. a. & fol. 6 1. a. & fol. 66. a. it. fol. 10 8%.
a. & Sevachim, fol. 12. 2. & fol. 5 I. a.

41. Nempèé: die ad veſperam inelinante, primis
XX Hebr. mmE PTHXâ, hæc & quæ ſequuntur, usque
ad: i)) 77 i. 6. cœtus & congregatio, ab-

tenebris, Galli vocant: entre chjen & loup, i.
e. quando canis à lupo diſcerni neqirit, confer.
Buxtorf. Dictionar. Hebr. voc any & Junii ac
Tremellii not. h. loc. vide & infrà verſ. 14. h.
cap. n. 8 8. in notis ad librum Precum Jud. part.
2. Pp. 2 12. b. med. duæ veſperæ ſic exoonuntur:
2y. Ne nie eee nen nrne
eE dene e eee een e en i. e.
ab eo tempore, quòô Sol incipit inclinare ad
veſperam, hæe una eſt veſpera, ac poſt ſolis occa-
ſum altera ſive ſecunda eſt veſpera, ſic etiam in
Michlol ophi exponitur.
42. Uti Jerem. cap. 6. v. 4. habetur, confer. R. Sa-
lom. ad Levit. c. 23. V. 5§. n. 10.
43. Vide Eſai. cap. 2 4. verſ. 1II. ibique Raſchi not.

4. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 1. h. cap. n. 2: &
V. 9. ed. hoc cap. n. § 3. notata lunt.

454

EKODlI.

CAP. XII.

in pelvi 45. Eod. verſ. 7. Poſtes] (Dictio Hâπ fignificat) tigna erecta. 46. alte-

rum ab hac oſtii parte; alterum ab altera.

eſt ſuperius (tignum,)ad quod q i. e. pulſat 47. janua, quando illa clauditur, lin-
guâ vernaculà: linteil; 48. — PA autem ſignificat o i. e. pereuſſionem, ſi-
cuti (in illo loco:) ſonus folii impulſi, 49. (ubi Onkelos Hebræum vertit:) pU
i. e. quòd impellitur, vel: percutitur) item (alio in loco Onkelos Hebræam vocem-:)

–—P(Chaldaicè vertit:) DP j. e.

Eod. verſ. 7. Superliminare] ( PpvDR)

percuſſionem. 5o. Eod. verſ. 7. In domi -

bus † illis, in quibus comedent illum] Non verò (dabunt fanguinem) in ſuperliminari ac
poſtibus, quæ ſunt in horreo & ſtabulo, quia in eo non habitant (homines.) Verſ. 8.

Carnem] Non verò nervos & oſſa. ?1. Eod. verſ. 8. Et azymos panes cum herbis ama-
ris] Omnis herba amara dicitur ac præcepit illis (Deus,) ut comederent amara
in memoriam ejus, (quod ſcriptum eſt:.) ) ρâ1âο i, e. & amaram effecerunt vitam eo-
rum. 5². Verſ. 9. Non comedetis de illo crudum] Quod non ſatis, ſicuti debet, aſſatum
eſt, id nominat (Scriptura) N linguàâ Hebraicà. Eod. v. 9, Aut coctile, coltum] Hæc omnia
(hic ſcripta ſunt) dehortationis * gratia (quoad verba iſta:) non comedetis. Eod. v. 9.
In aqua] Unde probatur, (prohibitum eſſe etiam id, quod coctum eſt) incœteris liquo-
ribus? lex dicit: 53. & coctile coctum quovis modo. 54. Eod. verfſ. 9. Sed ſolum aſjatum
igne] Suprà 55. promulgavit (Deus) edictum de illo (agno mactando ac comedendo)

per

45. Zic habetur infrà verſ. 22. h. cap. ſanguinis ita-

Sn Swh. 10c.

46. Sic interpretor vocem Hebræam aα„hni4a h, quæx
hic habetur, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.

686.
47. Vel: qued percutit janua, German. Woran
die Thuͤr ſchlaͤgt oder klopffet.
4 ½. Sic reddo hice: „By in utroque MSto legi-
tur: Wahodiè dicunt Galli: linteau.
49. Vel: agitati, ſeil. à vento, vide Levit. cap. 26.
verſ. 36. ibique not. Sign. † & n. 15.

à In utroque MSto poſt: rvvuv ſic additum repe-

Sr wee eee ieee i. e. aduſtæ
(vel percuſſæ) Euro ( iſtud rON Onkelos intere
pretatus eſt) ν i. e. percuſſæ Euro, (vid.
Geneſ. c. 41. V. 6. & v. 27.) confer. not. ad Le
vit. d. cap. 26. v. 36. Sign. †
50. Sive: plagam, vide infrà Exod. cap. 21. verſ.
2 5. ubi junius ac Tremellius verterunt: tumi.-
cem, confer, not. ibid. n. 186. it. not. ad Leyit.
c. 2 6. V. 36.n. 13 5.

† Conter. hic tract. Talm. Peſachim, fol, 56. 2a.

titur:

5I. Vide tractatum Talmudicum: beſachim fol.
que acceptio fit pelvi, non manu, confer. not. in

4 1. b. & fol. 8 3. a. it. fol. §& . a. & fol. 96. a. &
fol. 120. b. vid. & Megilla, fol. 2 1. a. & Mechil-
ta, prout ad marginem allegantur in dmar n
ſuper Commentar. Raſchi h. loc. ubi vide etiam
Rotas.
52. Sicuti ſuprà Exod. cap. I. v. 14. habetur, con-
fer. not. in or m h. loc.
* Confer. hic Mechilta & Peſachim fol. 41. a. b.

gantur, it. Peſachim. fol. 9 5. b. & fol. 9 6. a. &
Jevammot, fol. 74. a. & Bava mezia, fol. 1I15. b.
& Chullin, fol. I115. a.

verf. 7. h. cap. num. 44. & ad verſ. 44. h. cap.
J. 19 3. notata funt.
54. Id eſt: in quocunque liquore coctum ſit, pu-
ta: in vino, lacte &c. iſtud eomedere hic prohi-
bitum eſt, videatur Mechilta & Peſachim fol. 41.

ſuper Commentarium Raſchi h. loc, ubi vid
etiam notas,

55. Nempè: verſu præcedente . h. cap. confer.

prout in nee me ad marginem h. loc. alke-

53. Vel: notanter dicitur, confer, quæ ſuprà ad

2=ð

a. b. uti ad marginem allegantur in nan e

—

(Ar. XI..

er Preceptum
bisnon come⸗
) Alute Ülu
baseſisine
autern 4 Partici
ilisrerbis) o
ſeutüillieil
e)rotaearoe

Corler hi)
( ſadum ell,)

nitautenn ie
ſchal)aurotai
tetes alinerpli

flo;o ledſe⸗

rdaaasaααα
ie Pelachim,
1. it. Baba me⸗
)6, Hebr. )!
Pyn ie non

ve INöOve Nd

ſecuncam R.
(imeltins) exn
Wnd i.
Mivam,) i e. i
tur in o
heloc. vbi 8
dlabealeg
A not, ad 1.
4. tonler. &
8 Sanhecrin,
N. Ri intepre
Gies, con
ſenn wid &
* ſol 1 3.4
S. d. ol.

ſh. Mout fupr
ubiride not,

IGKa: r

ile, totacat
So. Vel. cum
Alerdam M

CANI.
ee 46,alte⸗
(d)
Bauditur, In.
taſſonem .
entin) or
kam Oeem.)
11..7. kdimi.
perliminaric
es) Verl 9.
um herhi⸗ 4MA⸗
ederentamara
tuntyitameo.-
debet, allatum
Hæcofnia
letis. Bod, 7.9,
neceterisligvo.
Aſolen Natum
ccomedendo)
per

—
m! beſachim ſol.
,2. lol, 96, 1.
1.11.4. § Mechil⸗
Antur in dn n
oc, ubi ide eiam

.14, MabeiultOn⸗

o,
chim f0l, 41,b,
ginem h, loe. Ale⸗
b, fol. 96, 4,8
3merig,tol, 1,b⸗

onler gwæ ſuprd
Afell. 44,b ca⸗

re ollum ſih hu⸗
comedete hic proli⸗
8 belachimtol,1.
ntur io Dn
hi h. loc, ubi ſid

b,cap. eoſe
lc lie

CAP. XII.

EXODI.

„

46

per præceptum affirmativum; 56. hic autem addit ei præceptum negativum (hiſce ver-
bis:) non comedetis de illo, niſi aſſatumigne. Eod. verſ. 9. Caput ejus cum cruribus e-

jus] Aflate illum (agnum)totum ſimùl cum

capite ejus & cruribus ejus ac cum interio-

ribus ejus, inteſtina ejus redduntur ventri, 57. poſtquàm illa abluta ſunt; 58. ſignificat

autem (particula y in verbis iſtis:) E

— &— 2 — p idem, atque (in

illis verbis:) or dNà â. 59, id eſt NN in exercitibus ſuis, 60. (ut ſenſus ſit:)
ſicuti illi(ſeil. exercitus ſimùl junctiſunt; )ita hic(agnus quantus quantusille eſt, (nem-
pè: ) totaſcaro ejus integra (aſſetur.) Verſ. 10. Etquod reſiduum fuerit ex eo usque man’
Cur lex (hic) dicit: usque manè, duabus vicibus, ut det mane ſuper * mane? (hoc id-
eò factum eſt,) quia matutinum tempus (incipit) ab illa hora, quâ Sol irradiat, 61. ve-
nit autem (hic) Scriptura, ut prævertat, 62, quia prohibitum eſt comedere (de agno Pa-
ſchali) aurorailluſcente, & hæc eſt (expoſitio textus) juxtà ſenſum ejus literalem; præ-
tereà alia explicatio allegorica docet, quòd illud (agni reliquum) non comburatur die
feſto; 63. ſed ſequenti die, 64, & ſic explicabis iſtud: & quod ex eoreliquum fuerità ma-

Mmm 3 n&

hic Peſachim, ſol. 74. a. & fol. 7 5. a. & fol. 76. †

a. it. Baba mezia, fol. 115. b.
56. Hebr. Wρ*ä[qmiey, negativum verò dicitur &
Wyn i. e., non facies,

757: Idque juxtà ſententiam R. Joſe Galilæi, nam

ſecundùům R. Akivam ? er p i., e, ſuſpendunt

(inteſtina) extrà ſcil, agnum, qui aſſandus eſt,
IrTO iB-er j. e. & deciſio eſt juxtà illum (R. A-
kivam,) i. e. illius ſententia prævalet, ſic habe-†

tur in p- M ſuper Commentarium Raſchi

h. loc. ubi & tractatus Talmudicus: Peſachim †
fol. 44. biallegatur confer. verſ. 16. h. cap. n. 10 6.
& not, ad I. Samuel, cap. 2 5. verſ. 1 §. n. 3. 6
4. confer. & Jevammot fol. 74. a. & ſol. 77. a.

& Sanhedrin, fol. 6 3. a.
7 ⅜. Zic interpretor inrei, quod hig babetur, à ra-

dicer, confer. Buxtorf. Lex. Talm. Fol. 50 9.
& ſeq. vid. & tract. Talm. Schabbat, fol. 24., b.
& fol- 133. a. & Peſachim, fol. 93. b. item fol.

94. a. & fol. 120. b.

59. Prout ſuprà Exod. cap. 6. Verſ. 26. habetur, .

ubi vide not. n. 6 3.

XWIKa: —2RaY & ſequentia, usque ad: a 75

i. e. tota caro ejus, abſunt à MStO2.

So. Vele cum exercitibus ſuis, nam particula 7yy
. 2

e, 35 : verſ. 22, interdum pro a, ſicuti Geneſ-
cap. 27. V. 40. & Exod. c. 6. V. 26.
X Hebr. 7y, fic in vulgatis editionibus „ut & in
MSſto 2. ſed in MSto 1. pro co legitur: 3) i. e.
usque (ad mane.)
61, Vel: quando aurora incipit, intelligitur enim
ονρ Ty i. e, columna auroræ, prout in notis,
SN- n, ſaper Commentarium Raſchi h-
I. exponitur.
62. Vel: anticipet, antevertat, Hebr. S,
ſenſus eſt: monet hic Seriptura, ut comeſtio-
agni Paſchalis prius abſolvatur, quàm matuti⸗=
num tempus adveniat & Sol oriatur, atque ĩdeò-
bis hic dicitur: usque manè, confer. Ecclsſiaſt.
c. 12. V. 9. ibique Raſchi not.
63. Hebr. 20 Da, is dicitur P', Chagiga
conſfer. Lightfoot in Marei cap. 1 5. V. 2 5. p.66 32
edit. Lipſienſ. vide & infrà verl. 14. h. . ibique
not, n. 86. & v. 17, h. cap. n. 109. confer. S&
Makkot, fol. 4. b. & ſol. 16, a. it. Schevuot. fol.
3. b. & Sevachim, fol. 36, a. it, Chullin, fol. 2
b. & fol. 9 r. a. e fol. 141. b. it. Temurah, fol-
4. b. & Berachot, fol. 9. a.

64. Nempè: craſtina die à primo dle feſli Paſchq-
tis, vid. idem Lightfoot ad Matth. c. 12. verl. r.

znterdum pz0 y i. e, cum, ponitur, uti Exod.

P. 339. edit. Lipſ. in ui οαue MSto pro rrE
legitur vie a j, e. die craſtino-

01. CAP. XII.

II. Lumbi veſtri ſint aceinlti] i. e. Præparati
ne] (Dictio: DT) ſignifcatie.
loco:) & fuit David 1DrI i. e. feſtinans ade
cerant Syri . in i. e.in feſtinatione ſus.

no] i. e. Oblatio iſta (agni Paſchalis) vocatur Peſach propter ſaltum Yx* (ſive tranſitum.)
quo Sanctus ille Benedictus tranſibat 68. domos Iraélitarur

ne primo usque ad 65. mane ecundum 66. ſtabis ac (poſteà) ad combures. Verl.

ad viam. * Eod verſ. I I. Cum ſeſtinatio-
celeritatem & feſtinationem, veluticin illo
undum, 66, ſic (alio in loco:) quæ proje-
67. Eod. verſ. II. Peſach iſtud eſt Domi-

,(quæ ſitæ erant) inter do-

mos .gyptiorum & ſaliebat de Ægyptio in ägyptium; Iſraélita autem intermedius
incolumis relinquebatur; vos itaque facite omnia miniſteria 69. ejus. (ſcil. feſti Paſcha-

lis) Deo omnipotenti, alia expoſitio: perm

odum exſilitionis & inſultus meminit (Scri-

tura) nominis ejus, quod vocatur Peſach, etiam Paſque ſignificat D. e. grel-

ſum (ſive gradum aut paſſum.)
co ad locum, omnesque tranſitu unô unô
12. Omne primogenitum interra Roypti] E

erant in 5gypto; 71. ſed unde probatur, quòd etiam primo genita(⁵Ægyptiorum,) qui

Verſ. I 2. Et tranſibo] Tanquam rex, qui tranſit de lo-

que momenté puniuntur, 0. Eod. verſ.
tiam primogenita extraneorum, qui(tune)

in extraneis erant locis (fuerint percuſſa?) lex dicit: 2.qui percuſſit Ægyptios in eo-
rum primogenitis.73. Eod. verl. 12. Abbomine usque adpedus] Ab illo, qui primum

trans-

—

65. Rabbini reſpexerunt hae expoſitione ad parti 1

culamy, quæ hoc verſu 10. habetur, dum dici⸗-
tur: Wwany; non autem a2, confer. Gur Arjeh
fol. 7. col. 3.r med. & not. in ma N ſu.
per commentarium Raſchi h. loc. .
6 6. Sicuti 1. Samuel. cap. 23. Verſ. 16. habetur.
X Non itaque præciſe debebant eſſe accincti; ſed

notis an ne hic exponitur.

67. Proht habetur 2. Reg. cap. 7. verſ. 15. confer.
tract. Talm. Peſachim, fol. 94. a, & fol. 120. b. †

it. Sevachim, fol. 57⸗ b. & Berachot, fol. 9. a.
„X Hebr. Nτα, in utoque MSto pro eo legitur:
erD i. e. tranſitus, αrà, quæ hic ſequntur,
unusque sd: Wy) .)&1 i. e. vos itaque facite, ab-
ſunt ab utroque MSto. =
6 9. Confer. quæ infrà ad verſ. 2 3. h. cap. n. 130.

notata ſunt, it. tract. Talm. Peſachim., fol. 97. 3.

tur? ritus, ceremoniæ, eadem ſignificatione,
qua ſumitur Chaldaica vox Nar , de qua

6 9 . Hebr. preay, quo nomine hic intelligun-

vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 173 8. confer. &

not. in pam E h. loc.

* Hebr. "Tle l,hæc S& ſequentia, usque ad verl.]

feſtinantes debebant eſſe & ad viam parati, ſic in

12. h. cap. abſunt ab utroque MSto.
70. Confer. Mechilta, qui tractatus ad marginem
allegatur in nop ne ſauper commentarium
Ralchi h. loc. ubi vide etiam notas, confer. &
hic tract. Talm. Berachot, fol. 9. a. & Peſachim,
fol. 120. b. it. Megilla, fol. 21. A. & Sevachim,
71. Id eſ: qui non erant de gente Egyptiaca; in
terra tamen Ægyptiaca tunctemporis degebant,

PSN NS h. locç. =
72. Vels Sctiptura notanter dicit, confer. quæ ad
verſ. 7. h. cap. n. 44. & ad verſ. 9. n. 53. notata

tura abſolutè & indeſinite loquitur, loco allega-
gato, quæ locutio indefinita æquipollet univer-=
ſali, ita, ut ne locus quidem extraneus excipiatur,
confer. ſequ. verſ. 13. h. cap. n. 8 4. ſic quoque
in Gur Arjeh fol. 7 S. col. 3. exponitur, nempe,
quod S.gyptiorum primogenita fuerint perc uſſa
zvp P- N n i. e. etiamſi non fuetint
in Egypto.

confer. verſ. 29. he cap. n. 13 8⁸ . & not. in

73. Vide Pſalm. 13 6. verſ. 10. Senſus eſt: S. Scrip-

nanegreluzen
zun) (Etenim
ram fandebatt
icis) onper

ihinſgnum

nlte)ſangt

gemjreteclum

os meos, U

Hodr.13,1
ego eriſtimo,
eillitonem.

ntumd dor

Ppñ inillo l.
(elbunm) =
cant) le qu⸗
gi. ac libera
Pod vet. 13
Finskin dom
Knon eritin

11. Conſet gue

ad Exod, c.
ée & Gur A
Princ.
7. Vig tiech.
lam iraque n
wabedat prer
der ſodaicq,
lociiſtius en
b. ſoc,

1. UHelk: imn

um pete i⸗

ollem & in

ligo & inter
t2). 3 .
Veſuſah.

. Vel: pret
Koyotios; ſ

1bzutore non
70. Sic ex gen
Vuiyetbum
detut, autot

(, N.

urs Verl.
um ſeſtingtib⸗
velutitin ile
Uennoſ.
Pudel Doni.
Wetranſitum)
rant)interdo⸗
mintermedins
l. ellibalcha.
meminitzen.
dole gel⸗
li tranſit delo⸗
um, goiltune)
ptorum,) vi
Egyptiosined-
o, goiprimum
trans⸗
MSo.
hetus ad malgitenn
er commentafium
m hotas, chnler. &
.g. a. beſachim,
11,4, Zerachim,

Nte Koyptitciz in
tempotis gegebanlt,
n. 13 e & not in

icit conlet Au ad
ell g n 3. HMitt

genlasel: 8, delip⸗
Uitur, 0eo Aegr⸗
Auipollet uniſet⸗
tkaneus euejpiatur,
. n. , le gnogte
enponitur, nenpe,
itakuelint pertulia
ctiamii von fucint

CAP. XII. EXxODI. Fö6

transgreſſus erat, etiam poœrna inceperat. 74. Eod. verſ. I2. Et in cunctis Diis Tiopptio-
rum] (Etenim idolum) ligneum putreſcebat, ex metallo factum liqueſcebat & in ter-
ram fundebatur. 75. Eod. verſ. I2. Faciam judicia ego Dominus] Ego ipſe (faciam ju-
dicia) non per legatum aliquem.* Verſ. 13. & eriz ſanguis vobis in ſignum] Vobis (e-
rit) in ſignum; non verò aliis (erit) in ſignum, hinc (diſcimus,) quod non dederint (Iſ-
raêlitæ) ſanguinem, niſi intrinſecùs. 76. Eod. verſ. I 3. & videns ſanguinem] Omne (qui-
dem)retectum eſt coràm illo(Deo;) ſed dixit Sanctus ille Benedictus: conjicioego ocu-
los meos, ut videam, an vos in præceptis meis ſtudeatis, quò factô tranſibo vos. 77.

Eod. v. I 3. Et tranſilo] i. e. Et parcam, huie ſimile eſt (illud:) parcendo 78. & liberando,

ego exiſtimo, quòd omnis (dictio:) ò ſignificet J & Au i. e. ſaltum &
exſilitionem. Eod. verſ. 1 3. Et tranſibo] Tranſibat (Dominus) de domibus Ifraeêlita-
tarum ad domos 5Ægyptiorum, quia permixtim 79. habitabant, ſic (accipitur verbum
PS in illo loco:s) =„O i. e. ſaltatis in duobus ramis, 806e eodem modo omne
(verbum) O' (ſignificat) eos, qui ambulant tanquam ſaltantes (i. e. qui claudi-
cant,) ſic quoque H)O i. e. ſaliendo & liberando, 8&1, ſaltu (ſcilicèt Deus) præteribat
82. ac liberabat (unumquemque Iſraélitam) inter Ægyptios, qui morte interibant.
Eod. verſ. I 3. Et non erit in vobis plagæa] Sed ſit illa in =Ægyptiis, ecce fuit (fortè) Æägy-
