7f. Quiuttin
29, 30, 1
Chald /, loe
cirez fin,
r Hebr n⸗
ſeg. 19. ebiun
Adia:
NaR
Wn
v N
Wäed
N WN W
N N C
N S
)
Ego uden ſe
mo, quo ill
metuant (pro
betut,) omnis
ſenlamerale

erbꝛ (explie⸗

tua ſuper illn
illum coram
8piritus S henn
tus raeliticus,

ns) ab ipſ

quoque (quoae
Uim ilisvelg

LN. E
—

Ee, 64, ſe
tante ilos
1 ilu Me.
in erpolti⸗
aciag ei ſie.
lm) Vet
merviſti, ut
ek(ume)
qui pollit
genen
ne Sicat.
Verl. 19. B
olelti, gnö ld
nu ſiher l.
n

—
endi 8 uciczn.
Mattbc, 16, vN,.
b,lor, habeku;
e noltrohat ex.
kor in )ag0a
lvam ie 00.
aue facnktaspet
1,cOnfer,Ligtt⸗
1ſ0, p. 253.
.edit ipl. i⸗
149 ½. ſeg
oie; exifino
cklunanGell
ttujaman, , :

Ler, Chili’0,

u, Fel, N eta

enimn hie vedum
Ate. 7,lem

Denteron,3442

Stumel: v

prec.73.
rCap. I1. V. 11 D
e, letl.

CAP. XXVII. NuMERORuIM. 4

lum] Hæc (gloria) fuit ſplendor * cutis vultus. 75. Eod. verſ. 20. De gloria **
tua] Non verò totam 76, gloriam tuam, (hinc) poſſumus diſcere, quòd vultus
Moſis fuerit tanquam Sol; facies verò Joſuæ ſicuti luna. 77. Eod. verſ. 20. Ilt au-
diant omnu cæœtus filiorum Iſraëli] Quò ei impertiant honorem & reverentiam, 7.
ficuti tibi exhibere ſolent. Verſ. 2 I. Et coràm Eleavaro, ſacerdote, ſtet] Ecce petiti-
onem tuam, (inquit Deus,) quam petiiſti, ne ſcil. honor iſte auferatur à domo patris

cui, 79. quia etiam Jehoſchua opus habebit Eleazaro. Eod. verſ. 21. Et pro illa

conſulat] Quando ei neceſſe erit, ut egrediatur ad bellum. * Eod. verſ. 2 I. Juxtà
verbum ejus] (Nempè:) Eleazari. Eod. verſ. 2 I. Et totus cœtus] (Videlicèt:) ſyne-
drium. 80, Verſ. 22. &t accepit Jeboſcbhuam] Accepit illum verbis, 81. atque ei
88S5 58S5 22— notam

X Hebr. n, in MSto z. his præciſla iunt iſta fKlri poſt expoſitionem allegoticam, quòd (Mo-
hy Tm ror AN O& i. e. Onkelos in. ſes) ei mandata dederit circa Iſtaêlitas, exiſtimo,
terpretatus eſt: & dabis de ſplendore tuo ſuper quod præceperit ei, ut præcederet populum &
eum, vid. P. Fagii not. ibid. ut ei poſſidendam daret terram eique manda-
75. Qui fuit in Moſe, de quo vide Exod. c. 34. v.] tum dederit (dicens:) confirmare & eſto for-
29. & 30. confer. & P. Fagii not. ad Paraphr. tis (Deuter. c. 3 1. v. 7. & 2 3.) & ſic iſtud ex-
Chald. h. loc, ac Jalkut Part, I. fol. 24 8. col. 1. ponitur alio in loco: præcipe Jehoſchuæ, é6e
circà fin. confirma eum ac corrobora illum, is enim tran-
XX Hebr. 11, iſtud & ſequentia, usque ad caput ſiturus eſt &c. Deuter. g. 3. V. 2 8. de hoc jo-
ſeq. 2 8. abiunt à MStoO I. ſed in eocdem hæc ſunt ! ſepho vid. ſuprà Numer. c. 24. V. 4. Sign. *
addita: ae rnde ene d 76. Vel: omnem gloriam tuam, confer. quæ ad
bad n ene e en eee nne enn Levit. c. I. V. 10. n. 94. notata funt.
y nen rn win i en i nn de 77. Vide P. Fagii not, ad Paraphr. Chald, bh. loc.
. vi iy e en ee ee mar, ubi eadem, quæ hic, adducta ſunt, confer. & not.
en ee e en en yee e in inn n h. loc. it, Chagiga, fol, 16. a. &
Pa D ee ne nen den e ynen Bava batra, Jol. 75. a.
& e en e en en eeen ee 78. Confer. hie Gur Arjeh fol. 19 2. col. 1. med
e neee en e nyy e ac not. in an rm h. loc. H
re enn enen een e. ee ee eee 79. Vide etiam hie Gur Arſeh fol. 192. col. 1
1) Bay en n ene en eeenen me i. e.) med. ac not. in "ari reh. IOc. it. tract. Talm.
Ego autem Joſephus, R. Simeonis filius exiſti. Eruvin, fol. 63. a. Se Jol. 73. . it. Sanhedtin,
mo, quòd illa S. Scriptura dicere debuiſſet: ut Vl. 16. .
metuant (pro: ut audiant, ſicuti. v. 20. h. c. ha * Confer. hic rractat. Talm. Joma l. 72. b- &
betur,) omnis c&tus filiorum Ifraelis; ſed juxta Vol. 73. b. it. Jevammot „Fol. 7 9. b.
ſenſum literalem S. Scripturæ ac ſeeundùm illius?80. Vide, quæ ad Exod c. 3. v. 16. n. 16. nota-⸗
verba (explicatio facienda.) Et dabis de gloria? ta ſunt, conter. & Selden. de Synedr. I. 3. c. 12.
tua ſuper illum (eod. v. 20. H. c.) i. e. audabis n. 4. p. m. 113. e dit. Amſtel, ag not. in mowu
illum coràm populo, quôd habitet ſuper ille nn , loc.
Spiritus S. ſicuti (dieitur:) ut audiant omnis cœ- &1. Confer quæ ſuprà ad verſ. 18. b. cap. n. 6
tus Iiraéliticus, quòd tu ſis ſecundus (ſeu proxi notata ſunt, vide & not, in par mneor . lor⸗
mus) ab ipſo (Moſe) & obtemperent tibi . ſieubi Siphre ad marginem allegatur, vide & Deu-
uoque (quoad verba iſta:) & præcipies ei co-. teron. c. 3, V. 26. n. 66.
ram illis (v. 19 .c.) quæ expoſuerunt Rabbini no- “

1250

NuMERORUuM.

CAbP. XXVIII.

notam fecit dationem mercedis gubernatorum (populi) Iſraclitici in ſeculo futuro,
32. Verſ. 23. Et impoſuit ei manus] Hilari vultu ** & quidem amplius, quàm ei
præceptum erat datum, 83. nam Sanctus ille Benedictus dixerat ei: & impones illi

manum tuam; ⁸4. ipſe verò fecerat illud

ambabus manibus eumque (ſcil. Joſuam)

reddiderat tanquam vas plenum & coacervatum, quod ipſe ſapientiàâ ſua implevit læ-
t6 vultu. Eod. verſ. 2 3. Sicuti dixerat Dominus] Etiam quoad gloriam, dedit (enim

Moſes) ſuper illum de gloria ſua.

1

CAP. XXVIII.

Etſ. 2. Præcipe ſiliis Irazlu] Dum dicitur ſupràâ: præficiat Dominus &c. 1.
ideò dixit ei (Moſi) Sanctus ille Benedictus: quoniam tu mihi præceptum-
injungis de filiis meis, 2. (idcircò jam) præcipe filiis meis de me, 3. res ſi=
milis eſt filiæ * regis, quæ (jam) ex hoc mundo dimittenda eſt, 4. & mandata marito
ſuo injungit de filiis ſuis &c. ſicuti habetur in Siphre., 53. Eod. verſ. 2. Oblationem
meam] Hæc (oblatio) eſt ſanguis. 6. Eod. verſ. 2. Panem meum] Hæc ſunt ſacri-

ficia 7. atque hoc modo illa (Scriptura) dicit: & adolebit illa ſacerdos fuper altari

11¹1

382. Vide hic Gur Arjeh fol. 192. col. 1. med. ac
not. in pam mMο h. loc, it. Jalkut Part. 1. Jol.
24 8. col. 2. med.
Xkzr Hebr. 55 pPya, quoad hæc & ſequentia, usque
Aad: v„–h"ᷣ i, e. eumque reddiderat tanquam
vas &c. in MSto 2, ordo verborum paululua
mu'atus eſt. . .
33. Confer. etiam hic not. in an , ubi ra
tio hujus expoſitionis habetur.
84. Numero ſingulari, prout ſupra v. 18: b. cap.
habetur, confer. hie tract. Talm. Sanhedrin, fol.
13. 5. & Fol. 10 5.5. it. Menachot, Jol. 93. 5,
1. Prout cap. antec. 27. V. 16, habetur.
2. Id eſt: Quoniam mihi commendas filios me
os, dum dicis: præficiat Dominus &c. ficuti
dict. cap. præc. 27. verſ. 16. habetur; indicatur
autem hic tacitè ratio connexionis hujus textus
cum præcedenti.

3. Vel: meo nomine, ſenſus eſt: injunge filiis

meis ea, quæ mandata ſive præcepta mea con
cernunt, νùο1 i e., ut mihi obtemperent

ac pareant in illis, quæ jam dicturus ſum, ſic in

notis P-ofi hic exponitur, confer, not. ad
Cantic, c. 5. v, 1 5. num, 105. & Jalkut Part. 1.

Ffol. 214 8%. col. 2. ircà fin. L
* Hebr. n na h, iſta ut & ſequentia, usque
ad: & i. e. ſicuti habetur, ablunt à MSto
1.
4. Vel: quæ jam ex hoc mundo per mortem di=
ſceſſura eſt, & antè obitum præcipit marito ſuo
&c. confer. tra ctat. Talm. Taanit, fol. 26. a. &
fol. 27. a. it. Megilla, ſol. 2 1. 6. & fol. 29. b.
it. Menachot, fol. 52. a.
5. Eſt is liber antiquiſſimus, de quo vide ou
— N & Buxterf. Biblioth Rabbin.
6, Sicuti ſcriptum eſt: DN& in i, e, obtule-
runt ei filii Aaronis ſanguinem, uti Levit. c 9.

niam in textu ſaero hic ſeriptum reperitu:
hinc iſta profluxit explicatio.
7. Vel: partes ſacrificiorum, quæ fuper altari com-
buruntur, Hebr. nnè, de qua voce vide

n. 77. item Levit. c. 3. verſ. 7. n. 16. confer. &

ſachim, fol. 9 6. a. & Menachot, fol. 49. 5. &
Jol. 65. a. it. Erachin, Fol. 13. b. & Temuab,

Jol. 29 a.

„

v. 9. habetur, ſic in notis an mo h. r. quo-

Exod. c. 29. V. 22. D. 46. & Exod. c. 34. V. 2 5.

Buxtorf. Lex. Talm. Fol. 124. it. tract. Talm. Pe=

(Ar. MW
—

inpenemig
ignibuuala
it & Italli
ſtationes,
pote zugbn
nitio pro
(heeſint
madari ded
gente; velt
nunm Etian
(erfelba:

——

Prout beyit

ſchinot.
9. Nenpe: je
diè ogenu
Ptout in G
nitur.
10, Hebr.
Lex, Chale,
191. col. 1.
etiam diob
ad margine
11. Hebr.
ain uroqu
Gitur pantie
Pon, ut
temſus fag
nior eſl, co
11, Contet.
1110, it, t

Hebe, e

1.
13. Kipe: G
Pumni,e,
lies e
Prout in n
diphie ad
1. Cice,
Hebr. v
beunt Ee a
4. Vel: on

Nrunn

Winn
8, Jüm ti
mpones illt
i. loſiam)
impleritle.
decitſenin

dinus Ac, t
Preceptum-
le, 3, les ll⸗
ndata mnatito⸗
Ohbletiovem

Ec lunt ſacti⸗

5 ſuper Altari
in

—

ſegnentin, vsane

.
1

per mottem di⸗
ipit warito ſuo
i ſol. 16 2,8
. ſol 19,.

quo vide n

ebbin.
n i,s Oblule⸗

, ti Letit,t 9
ov , , a10

lepen ua

eluper Naricom⸗

e gua ſoe fide

100. 6.34,. 2 ,

,n. 15, cobler.
tm, Iim be-
ot, fol 49. ,&
6. & Telutab/

1, ablunt f0

CAP. XXVIII. NuIMERORIM. 1251

in panem ignis &c. 8. Eod. verſ. 2. In ſacrificia mea igne abſumenda] Quæ dantur
ignibus alraris mei. Eod, verſ. 2. Obſervabitis] (Videlicèt,) ut ſacerdotes ac Levitæ
ut & Hraèêlitæ ſtent juxtà illud, 9. hinc didicerunt & ordinàârunt (majores noſtri)
ſtationes. 10. Eod. verſ. 2. In tempore ſuo] i. e. Quolibet 11., die, (videlicèt) tem-
pore jugibus ſacrificiis præfinito. 12. Verſ. 3. Et dicas eis] (Habetur hic) admo-
nitio * pro domo judicii. 13. Eod verſ 3. Duos quotidiè] Juxtà ſenſum literalem
† (hæe funt intelligenda;) fundamentum verèò ejus venit, ut doceat, quòd (ſacrificia)
mactari debeant ex adverſo diei, 14, juge ſcil. ſacrificium matutinum 15. in occi-
dente; veſpertinum autem in orientali plaga annulorum. 16. Verſ. 4. Agnum u-
num] Etiamſi hoc jam anteà dictum ſit in Sectione, (quæ incipit:) & tu præcipies, 17.
(per verba:) atque hoc eſt, quod facies &c. 18. illa (tamen) admonitio fuit pro die-
SS5sssS 3 bus

2. Proùt Levit. c. 3. V. 16. habetur, ubi vide Na- ut poſteriora jugis hoſtiæ tàm matutinæ, quàm

ſchi not. veſpertinæ obverſa ſint Soli, ſic verba illa iN-

2. Nempè: juxta juge ſacrifieium, quod quoti- n, quæ hic habentur, ſunt intelligenda, id-

diè offertur, id eſt apn "y juxtà oblationem: que ideòè, ay ne den eh j. e. ne
prout in Gur Arjeh fol. 192: col. I. med. expo- dicant (genies) Solem solunt iſti (Judæi,) uti in
nitur. potis nn . loc. exponitur, confer. hic
10. Hebr. Q y, de qua voce plura in Buxtorf. Jalkut Part, 1. fol. 248. col. 4. fin. it, tractat.
Lex. Chald. fol. 1622. confer. & Gur Arich /fol. Tolm. Joma, fol. 62. b. H
192. col. 1. med. ac not. in man no, ubi 15⸗ Hebr. w v i. e. auroræ, quo nomine jugis
etiam Siph:e ac tractat. Talmud. Taanit fol. 26. holſia matutina, uti jam in textu dictum eſt, in-
ad marginem allegantur. telligitur, confer, hic Sevachim „fol. 12. a. &
II. Hebr. ☚ 72n, in editione o ut Menachot, ſol. 50. a. & fol. 6 5. a.
& in utroque MSto poſt verba iſta: ) 7nn ad 16. Sic Qyan erN hic interpreton ; ſed
ditur particula: & ac poſteà ſequitur: ay at locus iſte melius intelligatur, ſciendum eſt,
nbe, ut ſenſus ſit: in quolibet die, hoc eſt quod annuli ſolo templi fuerint infixi, ad quos
tempus jugium ſactificiorum, quæ lectio ple- † victimæ funibus protractæ & alligetæ mactaban-

nior eſt, confer. Gur Arjeh fol. 192. col. I. ſin.“ tur, horum annulorum erant e 1, e.
12. Confer. hic piæ aliis D. Wagenſeil. Sot. p. 1 lſex ordiges ſive ſeries, de quibus plura in Gur
1110. it. tract. Talm. Peſachim, fol. 66. a. Arjch fol. 192. col. I. circà fin. annulos iſtos

zr Hebr. P wa iNe, abfunt iſta hic 4 MSto] Pontilex, ochenan, fieri juſſerat, rationem vi-

1. de apud D. Wagenſeil. Sor. p. 9 5. & ſequ. ne
13. Sive: Synedcio, nempè: 7) Xααα enee . cenfer. & not. in ν “ 5 loc., ubi etiam
Pvn i, e. ui (aſſeſſores ſynedrii) sdmoneant Iſra tract. Talm. Joma, fol. 62. ad marginem allega-
litas de jugibus ſacrificiis (rité obſervandis,) tur, vide etiam not ad librum Prec. Jud. part. 1.
prout in notis ar now, habetur, ubi etiam p. 42. a. princ ac Part. 2. p. 2 36. a. prine. &

Siphre ad marginem allegatur, confer. & Gur p. 24 1. a. med. a0 p. 2 6 I. a. circa kin. item Light=
Arjeh fol. 192. col. 2. princ. ac Levit. c. 21. v.“ foot. Centur. Chorogr. c. 34. p. 67. edit. Lipſ.
I. & dict. c. 2 I. v. 2 4. n. 79. ac Buxtorf. Lex. Chald. fal. 953. & Gl. 164 g.

† Hebr. W νNHn iſtud, ut & ſequentia, usque ad: Se ſequ. confer. & not. ad Ezech. c. 40. verſ. 43.
„ — , . „ . . . 2 . . X
r n, i. e. quoôd (ſatrificia) mactati de- Sign.
beant &e. abſunt à MSto I. 17. Prout Exod. c. 27. v. 20. habetur.
I 4. Velz contrà diem, id eſt: adversùs ſolem, ita, 11%. Sic ExoOd. cap. 29, V. 3 8. habetur, ubi vide not=

1252 NuMERORUM. CAP. XXVIII.

bus impletionum; hic autem (Deus) præcepit in generationes. 19. Verſ. 5. Simi-
læ in Mincha] (Nempè:) mincha 20. libaminum. Verl. 6. Quod fabtam erat in
monte Sinai] i. e. Veluti illa (ſacrificia,) quæ facta erant in diebus impletionum; 21.
alia expoſitio (verborum iſtorum ) quod factum erat in monte Sinai, (nempè:) com-
paravit (S. Scriptura) holocauſtum juge cum holocauſto montis Sinai, (videlicèt)
cum illo, quod oblatum fuit* antè dationem legis, de quo ſcriptum eſt: & ponet in
crateribus, 22. docet (itaque hic Scriptura) quòd (holocauſtum iſtud juge) opus ha-
beat vaſe. Verſ. 7. Et libamen ej'u] i. e. Vinum. 23. Eod. verſ. 7. In ſancto locas
libet] i. e. Super altari libentur iſta (libamina.) Eod. verſ. 7. Libamen schechar]
i. e. Vinum inebrians, ?4. excipitur (itaque) vinum, (quod venit) de torculari. 250
Verſ. 8. Odorem gratum] (Hebr. H H ideèò dicitur, quòd der) ro i. e.
quietem animi coràm me, (inquit Deus,) qui dixi & facta eſt voluntas mea. 26. Verſ.

10. Holotaußum Sabbathi in Sabbatho ſuo] Non verò hofocauſtum Sabbathi in alio

Sabbatho, ecce non obtulit (aliquis holocauſtum) in Sabbatho, poſſem ego intellige-
re (juxtà literalem verborum ſenſum,) quòd ille offerre poſſit duo (holocauſta) in-
Sabbatho ſequenti, lex (itaque hic) dicit: in Sabbatho ſuo, indicans, quòd, ſi præ-
terierit dies ejus (holocauſti,) ceſſet illius oblatio. 27. Eod. verſ. 10. Ulerà 28.

bolo-
num. 116., conter. Jalkut Part. 1. fol. 249. col. raphr. Chaldaieæ tranflulit, Junius ac Tremelli-
1. med. us verterunt: vinum generoſum, confer. hic Jo-

19. Senſus eſt: primum præceptum (de quo Exod] ma, fol. 34. a.
dict. c. 29. v. 3 8.) fuit temporarium, pro diebus 2 5, Id eſt: muſtum ſive vinum recens ac novum,
impletionum ; alterum verò præceptum, de quo] id enim prohibetur offerti in libamen, ſicuti ſta-
hic ſermo, perpetuum eſt, confer. verſ. ſequ. 5. n. tuunt Kabbini, confer. tract. Talm. Bava batra,
21. ac not., in a r p. loc. it. Peſachim, fol. 97. a. uti in bh m ad marginem alle-

Jol. 5 8. a. Se Joma, fol. 62. 5. gatur, vide & Lightfoot. ad Luc. c. 1. v. 15. p.
20. Sive: munus, confer. bic not. in pan de, 7 17. edit. Lipf. it. tract. Talm. Succa, l1. 49.
ubi iſtius expoſitio habetur. a. 5. & Taanit, ol. 3. a. it. Mehila, fol. 11.5.

21. Vide Exod. cap. 29. v. 40. n. 12 3. & not. in 126. Confer. quæ ad Levit, cap. I. v. 9. num. 8 1⸗
NpN . loc. confe"., & n. 19. V. 4. B. Cape] notata ſunt, it. tract. Talm. Joma, fol. 34. a.
it. tract. Talm. Chagiga, fol. 6. b. 27. Contfer. v. 14. h. Cap. n. 32. Se n. 3 3. lecuͦs eſt
*„ Hebr. daona, abeſt iſfud verbum hic 4 MSto in ſeptem diebus ſolennium feſtorum: Penteco-
1. & in MSto 2. non ſolùm iſtud deeſt; ſed & ſtis, azʒymorum & tabernaculorum, in quibus lo-
ſequentia, usque ad: nna i. e, de quo cum habent wv i. e. compenſationes, de

ſcriptum eſ. . quibus vide Lightfoot. in Act. Apoſtol. c. 2. v.
22. Proht Exod. c. 24. v. 5. habetur, ubi vide Ra] 1. p. 18. edit. Lipfſ. confer. & Gur Arjeh fol. 19 2.
Ehinor. col. 2. princ., ac not. in ahνπh znν h. loc. it.
23. Excluduntur igitur ph NXνi. e alii potus tract. Talm. Megilla, ol. 2 1. a. & Schabbat, fol.
ſive liquores potabes, ficuti in ham S ha- 24. 5 it. fol. I14. a. & ol. 13 3. a. it. Peſachim,
betur; cœterum verba iſta: Et libamen] i, e. Fol. 5§9. 5. & fol. 66, a. it. Fol. 83. 9.
Vinumaabſunt hic 4 MSto. . 18. Vel: præter holocauſtum juge, nam particula:
24. Vinum vetus, prout P. Fagius in verſione Pa- J.p,

CNNXVI

—
holetaufun
s illos agni
tes ila holo
mentis die
namn iſtam.
nimiſta deh
ſocauſunn
3,, nec dat
ktciadditit
rum ſactaru.
35. ietſu
Domino, 3/

—
), gor hi
el D i
1) & ſupt
1ſeh. cap.
19 klebt. ſn
col. 1. prin
etüum dipht
Lerit. tape
mentis, vid
met. . 29.
nu. f1.
30, Meſt: ter
ingia, nempe
modo autem
Arſehf, 1e1
b. ſoe⸗
† Conſer. hie
ſol 31. 2 5
”ſoma fa
kedr. od
i e.ſerptal
31. Wi Num
cum hie jel
Arzeb fol.
heloe. confe
1ta. Talm.
4 Conlet, hic
lib. 3. Dile
Neomeniart
31. Nide, qu
aa Cnt, i

. Myn.
——A.

trl ſ. n.
m eret n
ionum; 11
mpe:)eon.
Kponet in
ge)opas ha.
li ſindlo lors
n beular
Nrculati, 15.
Rrhüe.
4. 16, Verl.
bathiinalio
go intellige⸗
locauſta)in-
gud pre⸗
0. Uhra 10,
loh.

—
ius ac Temelli⸗
contet niclo⸗

cenz ac horum,
mnen, ſcuti ſla⸗
Im. Bava batta,
mnginem alle⸗
e.c. 1, v. IFeb.
Zucca, fol, 492
l, fob Is.
V. geumm. 91
1fol. 34, l
n. ,leclteſt
rum: benteco⸗
mminqubuslo⸗
penſationes, e
Ppoftol. e,1,
Anen /oligi⸗
pyo hloe t.
Schabbat ,ole
2. i Lelachim,
nun Umievla:
,

CAP. XXVIIII. NuMERORUM. 1253

bolocauſtum juge] Hæc (ſacrifieia) ſunt additamenta, 29. (quæ offeruntur) præter du-
os illos agnos holocauſti jugis, & indicat (hic Scriptura,) quòd non offerant (ſacerdo-
tes iſta holocauſta,) niſi inter duo holocauſta jugia, 30, atque ita in omnibus addita-
mentis † dicitur: N)à O i. e. ſuper vel præter holocauſtum juge, quoad doctri-
nam iſtam. Verſ. 12. &t ternas decimas] Prout mos eſt in libaminibus juvenci, ſic e-
nim iſta definita ſunt ? in textu, (qui agit de libaminibus. 3. Verſ. 14. Noc eſt ho-
locauſtum menſis, †1dum is innovatur] Nam ſi prærerierit dies ejus, ceſſat illius oblatio,
3%. nec dantur ei compenſationes. 33. Verſ. 15. Er hircus caprarum & .] Omnes
h rci addititii veniunt, ut expiationem faciant pro immunditie Sanctuarii ejusque re-
rum ſacrarum, 34. veluti id totum explicatur in tractatu Talmudico: Qpa;
35. diverſus 36. autem eſt hircus novilunii, dicitur enim (hic) de illo: in peccatum
Domino, 37. nempè, ut diſcas, quòd (hircus iſte) expiationem faciat pro eo, in-

quo

7y, quæ hic habetur, interdum ſigniticat da
vel. Tan i. e. præter, confer. Levit. c. 3. v. 4. n.
I3. ac ſuprà Numer. c. 6, V. 20. n. 42. vide & v.
15. h. cap. n. 42.
29. Hebr. 1 , confer. hic Gur Arjeh fol. 192.
col. 2. princ. ac not. in ar ne bh, loc. ubi
etiam Siphre ad marginem allegatur, confer. &
Levit. cap. 16. v. 2 3. n. 5 §5. ubi etiam de addita-
mentis, vide & Levit. c. 23. v. S. n. 11. ac Nu
mer. c. 2 9. V. 6. h. I⸗ & Deuter. cap. 18. verſ. 7
num. 51.
30, Id eſt: tempore medio inter duo holocauſta
jugia, nempè: matutinum & veſpettinum; quo-
modo autem hoc intelligendum ſit, vide in Gur
Arjeh f. 19 2. col. 2. princ, ac not. in Nτ H,
h. loc.
† Confer. hic Megilla, fol. 2 1. b. & ſol. 30. b. it.
fFol. 3 1. a. & Menachot, fol. 51. a. & fol. 89. a
& Joma. fal. 15: a.
„ Hebr. Pau, in MSto z. pro eo legitur: Pa-
i. e. ſeripta ſunt.
31. Uti Numer. c. 15. v. 9. habetur, ad quem lo-
cum hic reſpicit Commentator noſter, vide Gur
Arjeb fol. 19 2. col. 2. med. ac not. in or D;,
hp. loc. confer. & not. ad Levit, cap. 2 3. v. 1 8. it.
tract. Talm. Menachot, fol. 51. a. & fol, à9, a.
* Confer. hic Spenceri de Legib. Hebræor. vitual.
lib. 3. Diſſectat. 4. c. 1. & ſequ. ubi plura de
Neomeniarum feſtis.

princ. ut & Joma, fol. 6 5. 6. it. Rolch haſchana,
fol. 7. a. & Megilla, fol. 29. b.
33. Hebr. i i. e, reparationes, ſenſus eſt:
ſi oblatio iſta, debito die facienda, fuerit omiſſa,
non poterit illa reparari vel compenſari & quaſi
in integrum reſtitui, vide quæ ad verſ. 10. h. cap.
n. 27. notata ſunt, dicuntur aufem nh i,
e. compenſationes, quoniam is, qui ſactificium
debitum non obtulit in principio feſti, potuit e⸗
jus negligentiam vel defectum ſupplere ac com-
penſare, offerendo quovis die ſeptidui, prout
apud Lighifoot. in not. ad Act. Apoſtol. c. 2. v.
v. 1, p. 1 8. edit. Lipi. habetur, confer. Levit. c,
23. verſ. 39. n. 76. it. tract. Talm. Menachot,
Jol. 87. 9.
34. Vel: ſacrificiorum, confer. Levit. c. 2 3. verſ.
19. n. 49. ac Gur Arjen fol. 19 2. col. 2. med,
ac not. in p Hh. loc. it. ſoma, Fol. 15. a.
3 5. Et quidem ejusdem fol. 9. a. & 10. a. prout in
pan re ad marginem allegatur; eſt autem
is liber ſextus partis quartæ operis Talmudici,
agens de juramentis, confer. & Cholin, fol. 60.
h. & Bechorot, ſol. 17. a.
36. Vel: diverſa eſt ratio hirci, ſic anwea hic in-
terpretor, confer. Gur Arjeh fol. 192. col. 2. cir-
cà fin. ac not. in nm rDW 5, loc. ut & Buxtorf.
Synag. Judaic. cap. 22. p. 479 it. Jalkut Parf. 1,
Fol. 2 50. c0l. I. med.
37. Hebr. αννν , ſic in textu ſacro hic ha-

32. Vide, quæ ſuptà ad verſ. 10, h. cap. n. 27. no- betur »Judæi blasphemi legunt: 789 mæevi. e,

zata ſunt, it. Jalkut Part, I. fol. 250. Col. 1.

obla⸗

1254 UMERORUM. CAP. XXVIII.

uo nec ab: initio nec in fine fuit Kcientia, 38. qui ſcil. ipſe haud ſcit peccatum; ſed
ſolus Sanctus ille Benedictus; cœteri autem hirci de iſto (hirco) diſcuntur; expoſitio
myſtica eſt * in Agadah, 39. dixit Sanctus ille Benediéctus: offerte pro me 40. ex-
lationem eò, quòd lunam minorem fecerim. 41. Eod. verſ. I15. Præter 42. bolo-
cauſtum juge] Fiat omnis iſta oblatio. 4;3. Eod. verſ. 1 5. Er libamen ejus] (Verba⸗
iſta:) & libamen ejus, non referuntur ad hircum, quia nulla ſunt libamina ſacrificii
ro peccato. 44. Verſ. 18. Omne opus ſervile] Etiam opus, quòd vobis neceſſari-
um, veluti res, † quæ permiſſa eſt in die profeſto ſolennitatis, 45. prohibita eſt in die
feſtivo. Verſ. 19. Vitules *] (Offeretis) intuitu Abrahami. 46. Eod. verſ. 19.
rietem] (Offeretis) intuitu Iſaaci. 47. Eod. verſ. 19. Agnos] (Offeretis) reſpectu

Jacobi, 4⁸. (de quo ſcriptum eſt:) & agnos ſeparavit Jjacobus, 49. in Jeſod, 50. R.

Mo-

oblationem pro peccato Dei, vide Buxtorf. Sy-
nag. Jud. dict. c. 22. P. 479. confer. & num.
ſequ. 40. h. verſ. . .
3 8. Scilicèt: peccati, quòd is aliqua in re pecea-
verit, offertur itaque hircus iſte pro peccato, per
ignorantiam commiſſo, quod ſoli Deo notum
eſt, in notis a iſtius rei exemplum af
fertur in eo 'r AN i. e. qui prolelytus fa-
Gtus eſt jam inde ab infantia ſeu lacte materno,
in quo ignorantia eſt præceptorum Divinorum.
X Hebr. W , iſtud & ſequentia, usque ad:
&n i. e. omne opus &c. (v. 1 8. h. cap.)
abſunt ab utroque MSto.
9. Sic dicitur Commentarius amtiquus, non uno
in loco 4 Commentatore noſtro allegatus, de
quo vide P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. Ed.
cap. 2 8. V. 29, conter. & cap. ſequ. 2 9. verſ. 3 5.
num. 2 5. .
40. Hebt. dy, ſic nonnulla exemplaria; in pleris-
ue editionibus hic habetur: 7 8 i. e. ad me, vi
de Buxtorf. Synag. Jud. dict. c. 22. p. 479. ubi

hac de re plura, confer. & not. ad librum Prec.

Jud. p. 2. p. 85. 6. princ. ubi etiam impiæ iſtius
& blasphemæ Judæorum expoſitionis fit men-
tios, item Gur Arjeh fol. 192. col. 2. fin. ac not.
in nar , ubi etiam tract. Talm. Chullin,
ol. 60. ad margigem allegatur.
41. Confer. quæ ad Geneſ. c. I. v. 16. n. 107. no-
tata funt, it. alkut Part. I. Fol. 2 50. col. I. med
42. Vide, quæ ſuprà v. 10. . cap. num. 2 8. notata
ſunt, confer. & tract. Talm. oma, fol. 15. 6. &

4 3q. Confer, hic Gur Arjeh fol. 19 3. col. 3. med.
ac not, in par v h. loc. it, Bava kama, fol.
1II. a. & Horajot, fol. 13. a. it, Sevachim, fol.
89. a. 5.
44. Referuntur itaque ad holocauſtum juge, con-
fer. etiam hic Gur Arjeh ol. 19 3. col. 3, med.
ac not. in am RSh. loc.
† Hebr. And, in uttoque MsSto poſteà additur:
nd (leg. WMayn) i. e. ſervitii, nempè opus
ſervile.
4 5. Sic verba iſta: dy ν nn cum Buxtorf. in
Cex. Talm. fol. 764. hic interpretor, idem Bux-
torfius in Synag. Jud. e 2 1. p. 46 2. vertit: diem
dimidia tantum parte feriatum, confer. Gur Ar-
jeh ol. 19 3. col. 3, med. ac not. in Shanm n
h. loc. .
* Hebr. e, iſtud & ſequentia, usque ad: zen
i. e. ita (facietis & c. v. 2 4.5. c.) abfunt hie à MSto. I.
46. Reſpicitur hie ad Genelſ. c. 1 9. verſ. 7 uti in Gur
Arjeb fol. 19 3. col. 3. circà fin. & in notis nov
nan habetur, confer. & ſuprà Numer. c. 7. v. 2 I.
num. §55. .
47. Reſpicitur ad Geneſ. cap. 22. v. 13. ſicuti in
Gur Arjch fol. 19 3. col. 3. circà fin. & in not.
Sinan No habetur, ubi locus iſte ſic legitur:
bne e. ee en i. e. intuitu arietis Tiaaci,
confer. & hic Numer. dict, c. 7. v. 21. n. 50.
4 8. Vide Numer. alleg c. 7. v. 2 1. n. 57.
Arjeh †ol. 19 3. col. 3, circà fin.
50. Hebr. ie, fundamentum. ſic inſcribitur li-
ber

49. Prout Genel. c. 30. v. 40. habetur, confer. Gug

(Al. UI

—
Molside

iſtum facien
156. Hin 4
cer propter.
de novo.
cokuln ſintin
11. ülegitim

l.
ich

—
ber R. Molis!
2 1n b1. &
51. Hebt. V
Hebrz2,9
bibliis Box
3 Hebr. wyn
hic MRo
Vefſum 31.5
51. Ideſt, u
tur; pelutijn
Uptuteoruſn
49. V. 11,1
Jalkut Part.
pinc.
33) Vel: jontd
Tum aumeru
ſigeet. c).
nde uxqued
tact, Talmn.
54. ld elt: kelte
caP. 13. V, 16
tnct, Tilcn.
it fol. ..

v. d bidus

fer, & Exod.

(. Hebr, dNe

Piblüs Baxtor

ANI.

cum; ſed
1; cpolttio
ne 40, exr.
e/ 42. Molr.
4] Verba,

ina ſacricei.

dis necellati⸗
bitaelingie
Fetl. 19,4.
iis) teſpech
elod, 50, ,
Mo⸗
3Z.col, 3, med.
ſakamne, ſol⸗
eracbim, ſ,

kum uge, con⸗
3 col. 3, mes,

hoſes adaitur:
i, nempe opus

tum Dunrtortin

tot, idem Bar.

62. yertit, diem
Oofet. Cur Ar-
ia ron we

usgead: e⸗

Int bie 1 Möto⸗l,
erl.uti int
ͤ in notis nd
Umet. 67, Nll

V. 13, ſcti in
fin. & in not⸗
ige ſic legiur!
1 mietis lnch,
, 11. l. 0/
L

ſe ialctibitur l⸗
ber

„h. ſ.
ur, Aer. CuI

CaAbp. XxXK. NUMERORUIM. 1255

Mo ſis Hadarſchan &1. vidi iſtud. Verſ. 24. Ita facietis *] i. c. (Juxtà numerum
iſtum facietis, ita, ut) non diminuantur 52. & abeant, veluti juvenci feſti. 53. Verſ.
26. Et in die primitiarum] Feſtum ſeptimanarum 54. vocatur primitiæ meſſis triti-
ceæ propter duos panes, 55. qui primi ſunt quoad oblationem tritici, quæ venit 56.
de novo. 57. Verſ. 3 I. Integra ſint vobis & libamina eorum] i. e. Etiam libamina
eorum ſint integra (ſive perfecta,) hinc docent Kabbini noſtri, quòd vinum mucidum
5⁸. illegitimum ſit ad libamina.

CAP. XXIX.
Erſ. 6. Preæter bolacauſtum menfis] (Eſt hoc) additamentum principii menſis,

id, quod fit in die novi anni. 1. Verſ. 11. Præterſacrificium pro peccato er-
asAe e .

E

per R. Moſis Hadazſehan, confer. Numer. c. 7. v.] videtur ei, quæ in editione d av & in
23. n. 61. & Numer. c. 19. v. 22. n. 55. exemplari, quo uſus ſum, habetur, ubi legitur
5I. Hebr. νααπαπ, ſic additum eſt hie in editione Nnh, i. e. qui (ſcil. duo panes) veniunt.
Hebræa, qua uſus ſum; abeſt aurem nomen iſtud 57. Id eſt: de fructibus recentibus, ſic vanmse a
4 Bibliis Buxtorf. ut & ab exemplari an nb, hisc verto, confer. Exed. cap. 23. v. 16. n. 1. &
XX Hebr. HyN iNn iſta & ſequentia, usque ad . Exod. c. 34 V. 2.2. n. 64. ae Levit. c. 23. v. 15.
DEBi. e. integra ſint (v. 3 1. H. c.) ablunt ibique not. n. 37. ſic etiam in Gur Arjeh fol.
hic à MSto z. addita autem ſunt poſt notas ad 193. col. 3, exponitur: u NaAn i. e. pro-
verſum 3 I. h. cap. . vventus novus à i. e. iſtius anni, prout
52. Id eſt, ut non ſucceſſiæ ac paulatim diminuan- in no is pon ne§h. loc. habetur.
tur, veluti jn venci feſti, qui paulatim diminu-5 8. Sie verba iſta: rn —yyyp Tnm hie interpre.
untur eotumque numerus fit minor, vide cap, ſeq. tor, confer. Buxtorf. Lex. Chald. ol. 2054. ac
29 v. 13. Ieqq. confer. & num. ſequ. 53:. ac Gur Arjeh fol. 19 3, col. 3. ciccà fin. ubi ejusmo-
Jalkut Part. 1,Fol. 2 50. col. 2. fin. & col. 3. di tinum vocatur 7ya a i, e. tanquàm
princ. . vitioſum, vide & not. in Pnan nee, ubi tract.
53. Vel: juxtâ ordinem juvencorum feſti, quo- Talm. Menachot, fol. 86. . ad marginem alle-
rum numerus paulatim imminuitur, de quibus gatur.
vigde dict. cap. ſeq. 2 9. Verſ. 1 8. n. 8. & num. 10. 1. Hebr. 30 Eeο en ee,, ſic tam in edi-
ungqde lux quædam huic loco aecedet, confer. & tione Hebræa, qua uus ſum, quâm in MSt 1.

7

tact. Talm. Sevachim, fol. 89. a. h. Ajque in exemplari 'a hH*hic legitur; ſed
54. Id eſt: fellum Pentecoſtes, de quo vide Exod. ablunt iſta 4% Bibfiis Buxtorfianis, ut & 4 MSte

cap. 2 3. V. 16. ac Levit, c. 23. V. 16. confer. hie 2. confer. bic not. ad libtum Prec. Jud. part. 2.

tact. Talm. Menachot, fol. 46. 6. & fol. 84.5. p. 99. 2a. fin- ac5. princ. ac cap. antec. 29 v 10.

it. ol. 87. a. n. 29. it. Roſch haſchana, fol. 29. b. & fol. 32.

55. De quibus vide Levit. dict. c. 23. v. 17. Con- a. & Schabbat, ſol. 131. 6. & Megilla, oſ. 20. b.

fer. & Exod. C. 34. V. 22. n. 6 3. iHt. Erachin, fol. 3, 6. & Menachot, ol. 87. a. 6.

156. Hebr. Ra ſic in utroque MSto, ut & in & Joma, 1, 77. a. it. SOta, fol. 40. 5, & Schab-

Bibliis Buxtorf. legitur, quæ lcctio præferenda] bat, Fol. 114 g.

2

1256

NuMERORUIM.

CAbP. XXIX.

piationum] i. e. Præter hircum, qui factus ieſt intrâà, 2. de quo dictum eſt in-

(Sectione, quæ incipit:) poſt mortem, 3.
peccato.

Eod. verſ. II. Et bolocauſtum juge] i. e.

quia etiam iſte (hircus) eſt ſacrificium pro

Præter holocauſtum juge faci-

etis holocauſta iſta. 4. Eod. verſ. 11. Et libamina † eorum] Refertur (iſtud) ad ad-
ditamenta, de quibus (hic) ſcriptum eſt ut & ad (verbum:) WNi. e. facitote, 5.
quod eſt modi imperativi, (ac ſi diceret ) præter holocauſtum juge ejusque mincham,
faciatis iſta (ſacrificia) eorumque libamina, atque ita (faciatis) omnia eorum libamina,
uæ dicuntur in omnibus ſolennitatibus, præter libamina! oblationum feſti, quoniam
omnes (iſtæ locutiones:) & libamina eorum, item: & libamina ejus, quæ in iſtis (ſa-

crificiis fiunt,) referuntur ad ſacrificium juge,
libamina additamentorum ſcripta funt per ſe 7. in unoquoque die.

6, nec ſunt modi imperativi, nam ecce
Verſ. 1 8. Et

mincha eerum & libamina juventis] Juvenci feſti 8. ſunt ſeptuaginta reſpectu ſeptu-

ginta populorum, 2. qui diminuuntur & abeunt,
(70. populos) à pœnis. 11. Eod. verſ. 1 8. Et agnis]

uvenci) iſti protegebant illos

10, atque in diebus Sanctuarii

(Agni

2. Id eſt: intrà velum, nempeè, cujus ſanguis intrà
velum ſive Sanctum Sanctorum fuit illarus, de
quo vide Levit. cap. 16, v. 15. confer. & Levit.
dict. c. 16. v. 4. n. 6. it. tract. Talm. Menachot,
Jol. 87. a. & Joma, fol. 0. a. b. it. Schevuot,
Jol. 2. a. & ol. 10-,⸗ ĩ 2. .
3. Sedcio iſta incipit à Levitici capite 16. & conti-

nuatur usque ad caput 19. eò exclusò, conſer.

Mact. Talm. Beza, Fol. 19. a. & fFol. 20. 6, it.
Succa, fol. 47. a.
4. ert. bic Gur Arjeb fol. 19 3. col. 3. fin. ac
not. in Spasm No h. loc.
Hebr. vobe) iſtud & ſequentia, usque ad:
N VD i. e. juvenci feſti, abſunt hic à MSto 1.
cConfer. hic Menachot, fol. 87. 6. & Succa, Fol.
47. a. item Taanit, fol. 2. 5. Sevachim, fol. 40
a. & fol. 84. a. it. Menachot, fol. 44. . & fol
52. a. it. Temurah, fol. 14. a. & Schabbat,
Jol. 103. 5. . .
Verbum quidem iftud n ann e i. e. non
ſeriptum eſt (expreſsè hoc loco) in textu ſaero,
uti in n r bic habetur, perinde tamen
eſt, ac ſi ſceriptum eſſet, ratio ĩbidem adducitur.
6. Confer. v. 1 8. B. cap. n. 15. ac Gur Arjeh fol.
193. coOl. 3. fin. ut & not. in pan nou h. loc.
Vel: ſeparatim ac ſeorſim, id enim nxy7,
quod hic habetur, ſignificat.
3. Vide, quæ cap. antec, 2 8. V. 2 4. n. 53. notata

ſunt, confer. & verſ. 3 6. B. cap. n. 32. item tract.
Talm. Sukka fol. 5§. b. ſicuti ad marginem in
nr allegatur, vide & Gur Arjeh fol. 19 3.
col. 4. princ. ac not. ad librum Prec. Jud. part. 1I.
p. 107. a. fin. ac pag. 15 8. 5. fin. & pag. 16 f. .
princ. it. p. 162. 5. med. it. Jalkut Part. 1. fol.
2 5 1. col. 1. prine. it. Menachot, fol. 44. b.
9. Confer. ſuprà Numer. g. 7. v. 19. n. 50. & in-
frà verſ. 3 5. b. cap. n. 2 6. vide & Lighitfoot. ad
Johann. «. 7. v. 37. P. 103 1. edit. Lipfſ.
10. Vel: qui ſucceſſivè & paulatim conſumuntue
ae pereunt,zid enim verbum 'ν.,, quod hic
habetur, notat, vide cap. antec. 2 8. v. 24. n. 53.
confer. & num. 13. b. verſ. & verſ. 3 6 %. cap.
n. 32. ſenſus autem hujus loci eſt: ſicuti 70. ju-
vencorum iſtius feſti numerus pautatira minui=
tur; ſic etiam 70. populi paulatim minuuntus
& abeunt ac tandem penitùs peribunt, confer.
not. ad Geneſ. c. 15. v. 10. Sign. * cœterum poſt
i. e. & abeunt, in utroque MSto addita
ſunt iſta: Se in nb i. e, ſignum (hoe
eſt) eis conſumptionis, quod ſcil. populi iſti tan-
dem peditùs conſumentur ac peribunt.
I1. Senſus eſt, quòd juvenci iſti, qui à Judæis in il-

lo feſto ſtlante templo pro ſeptuaginta populis

offerebantur, eosdem populos protexerint à
pnis, juxtà Rabbinosum traditionem, confer.
10t.

(A. WI.
— —
(Agri offeted
nilantfiui
(lizelics) pr
onomio, 4,
Gopterlo
dickonem, ni
bini nolttip.
in ſexto cicit
dorv i
dr.
pe:) Mel
laga, &

—
pot, 2d lorwum
Fide & infta .
utka ſol,
1. c not, 0d E
pel: intuin
iſtaut 8e ſequen
tio erit vobis,
11. Fieuti ſerem
13, Vel: ſabii
deieſciaatus:
interprefor, un
felli nomnerus
am Iſtaelitæ no
cCetere genles,
Ki, gvorum nu
ttelcedat, ton

ie ie hec
14 Vide Deutere
Pr Vel: Ciciu
bitadditumtey
15. Confen gue
taſunt.
Hebr. o ſie
tur.
1t. dienti hor der
ſine habetut,
cl 1. &.
3 Hebr rN) it
2.
17. royt inft v

Ix.
—
m et in.
kcium to
juge ſaci.
ludhadad.
ditote, ,
mincham,
nlibamina;
, guoniam

in iſtiſa.

i, nam ecce
erl 18. K

decuſegt.

Sanctati

8 gr

(Agni

nitem tadtl.

Amatpiden in

. ud pacn li

A peg. ll.b.
u Mn, ſol.
ſol e.
9. n 50, 8 in⸗
Lipt.
conlumuntut
M., quodlie
4.N. 14,h, .
feilbh. (a)⸗
1: ſeuni ,o l⸗
Antatim pinbi⸗
fim Nimwuntis
eibunt . conlet⸗
1 cgtenmn ſol
ne ono Alin
ſgnum (hoe
. populiti lin⸗
ibun.
ii ateiini⸗
plolexetint ²
