minibus inhabitata, ſic in iisdem noti= Tel 5 rwyre ee
õ 25. Hebr. . rρν i, ſi tur in plerisq;
1. Vel: quòd id mihi vitio vertas, vel: quod mo- 5 V,ſic legitur in plerisq'
leſtè & indignè iſtud feras, quòd illam fcil. in via
ſepeliverim; adducitur autem hie à Commentato
r noſtro ratio, cur id Joſephus haud ægre ferre
debeat ccteruùm verba iſta: Dy") i. e. ac novi æx Sive: definitum quid ac determinatum ,Hebr.
. . — 42 „. .,1 ⸗ . „ 2 *
e anri vuckue ad av Ma ſepeliverim ibi, aupzy confer. quoad hanc ſignificationem Exod. c.
19. Ita hic rp-ier y verto, Græcis wame eſt! ti, Raſebi. 7· S& e. z4. V. 20, in no-
Len rie ees: ⸗ Erig. ad Roman. c. 11. v. 4. 26. Vel: uni ſulco, Hebr. ryhe mrrm, uti hic ha-
conier. ,l Sené “ 3. Vv. 14. n. 23. it. Levit. petur, confer. Buxtorf. Lex. Talm fol. 837.
c:9. v. 1. ibique Raſchi not. n. 5. vid. & Namer. ſeq. ubi vrm putat verti debere: firigilem,
. pectinem.

VN i e. telra, ut ſenſus ſit: quantum terræ ara-
ri poteſt, vide not. in =nns mneow, con-
fer. & Eſaĩi. cap. 5. v. 10, ibique Kaſchi not.

C. 1 I . V. 8.
20. De quo vid. 2. Reg, c. 2 5. V. I I. confer. not. in

day

mente Raſchi hic vertere poſſis, quod Jerem. c.
31. Verſ. 1 5. Habetur, aliter loçus iſie exponitur

exemplaribus / nonnulli codices pro dhhabentz

tum effer 1 I
Hpti) Volui⸗
an ſucurumm et

er Mlenale

ſtenderateil
loravit ſole

*

nnilloſſacob
nedan H
ſuper hrechia

mum conec
jndoxetamin

Hhon lonin

—¶—
† ie reldere pe
AN
NNruod
4A Se n
is DrN
loc⸗ enoritun
2). Vdeebd,
ctefum ſetbe
Aqur ſeguunn
gro Alato abl
4 ¼ Hebr. d
27. n. 27. 00
zi it cap ſec
h, loc.
29, Mimithn: 4
zmn Achab,
efiamtaind ad
ngyptize
ſceptl &propnt
quum minns
juxta Rabbine
Genderat aco
dis & inſtrume
conlet. not, 1
ſoma, ſol. 1½.

3. Vel: pekiſtu

nolkni vertere
ie Ghe inicto!

CANII.

—
gwerint, Jr
kem, uamſic⸗
m 1). Lod,
lem, Ntillam,
dſcis jelim,
elleiglits ſuis,

lam 11. trans⸗

dtque mileki⸗

Vertit: J .

ie atart Potelt
ent (tantum.

icitun.) (Oria⸗
—

rlepulchro, ter

, quoc erem t⸗

Cusiſte erponr

Usque ad, Deen
oque Mofo Eiff.
V 10, &17, h.. ff.
19. Hebr. vide, quæ ſuprà ad Genel, c. 47.v.
coner ſupt G.

ſ(Sn. 19.

kegitur in eit;
es Pro D) hudent:
antummterrz r
wed, con⸗

1e Kachinot.

mminatumn, Heb.

leationem xod c.
34. ,10,1n no⸗

Pre, btibiehg-
Tahn foh. 17 &
edere: Kniglen,

r

CAP. XLIX. GENESEOS. 367

— .

da, f veluti (Rabbini) dicunt: A) 1. e. ara atque itera, ** item (in alio loco ) quan-

tum effert vulpes NOD ◻ͤ i. e. ex agro arato. 27. Verſ. 8. Et vidit Nrael ſilios Jo-
ſophi] Voluit (Iſrael] benedicere eis; ſed receſſit ab eo præſentia Divina, 28. quoni-
am futurum erat, ut Jeroboam & Achab ex Ephraim egrederentur, ac chu ejusque ſilii
ex Menaſſe. Eod. verſ. 8. Et dixit: quinam ſunt iſti?] Undenam egrefſſi (ſive nati)
ſunt iſti, 29 qui haud digni ſunt benedictione? Verſ. 9. In 30. iſte] (Joſephus) o-
ſtenderat ei (Iacobo) literas deſponſationis & inſtrumentum matrimoniale 31. & im-
ploravit Joſephus (à Deo) hac in re miſericordiam, tunc (iterùm adveniens) requievit
in illo (acobo) Spiritus ſanctus. 32. Eod. verſ. 9. Addar quægss illos ad me, ut eis be-
nedicam] Hoc eſt, quod dixit Scriptura: & ego incedere feci 33. Ephraim, accepi eos
ſuper brachia ſua, 34. id eſt: incedere feci * Spiritum meum in jacobo propter Ephrai-
mum, donec acciperet illos *ſuper brachia ſua. Verſ. I I. Non exiſtimaveram] Non
induxeram in animum meum, ut cogitarem, quòd faciem tuam amplius viſurus eſſem,
NHbp ſignificat cogitationem, veluti (accipitur in illo loco:) affer conſilium ſuſcipe
N Hi. e. cogitationem. 3 ¾½. Verſ. 12. Er efeino⸗ Joſephus] Poſtquàm oſculatus
2 à2 erat

*.

—

3 1. Sive: dotale, Hebr. moDo Ww, cœterum quo.

1Rie reddere poſſen O) Samng icl, 2. hahe modo a à &adiffeiat, vide D. Wagenleil.

O . . 17 . 11 . 4
Se quod exprimi poſſet: charrüe. Sot. p. 55 I. n. 2.
AxX 81

c AN A e r ee agium Ralchi ſ 32. Qui ab illo ob tationem, paul ante verf- 8. n.
tis pa mou ſuper Commentanumm Kalc 2 8. Gictam, receſſerat conf.not: ad Hoſe c. 11. v. 5
loc. exponitur a* i e. ra al 2n. 10. 3.
„y; 1 .Talm. fol. 1093. SS ⸗ H .
27. Vide eund- Bar in o⸗ Crunr eet⸗ 23) 33. Vel: deduxi, Hebr. maen uti Hoſe. c. 11. v. 3.
cœtena verba iſta: (On el05 Ver . . „habetur, ubi vid. n. 6. & 8. penitur autem abi-
S quæ ſequuntur, us que ade NA dnI. e. cx 4

nitio verbipro: Lxx. ibidem verterunt: cvvsεo†àο
3 4 Erff. 1. . . e 93-
gro arato, abſunt à MSto

α, unà pedes contuli,verus interpres tranſtulit
colligavi, confer. Michlol J ophi ibid. vide & Ex-
od. cap. 14. V. 2 0. num. 6 5.
34. Vid. Hoſe. dict. cap. 11. w. 3. ibige not. num.
8. & num. 1I4.
* Vel: deduxi Spiritum meum, ut quieſcat ſpiritus
. . meus in lacobo, ſie locum iſtum explico, conſe
. „* uit fœmi- 7 et. 2.
etiam tacité ad Joſephi uxoretn, quæ a 6 antec. 33 h. verſ. & not. ad Hole. c. I1. v. 3.n
na ,.gyptiaca, ex quà, utpotè alieniga, filii iſti iu . n.
ſrepti & prognatirrant: done aunrn ex Hebr. drobt ) ſic in Bibliis Buxtorf. legitur
quàm minus legitimum hic à lſeer lole Zs 0. ut & in exemplari Hebræo, quo uſus ſum; ait in
juxtà Rabbinorum Eeatennian dei . nſatio. editione an nov habeturz mν y , e. quo-
ſtenderat Jacobo, patri ſuo, niale Kabhim. niam accepit illos.
is & inſtrumentum matrimoniale, lic . 1 7,. J: :
9 er. not. in na reS h.loc-it. tract. Talm.] 3 5. Ita hic dictionem iſtam, quæ Eſzi. c. 1 6. v. 3.
con r 13 t habetur;ex mente Raſchi vertere volui, alii ibi-
Jora. Pr iſnd, ita ew mente Commentatoris dem tranſtulerunt: fac judicium, confer. not. ad
3 noſtri vertere hic volui na, alii tranſtulerunt: Eſai. dict. c. 16. V. 3. n. 4.

hic ſive in iſto loco.

27. n. 27. notata ſunt, confer. & verſ. ſeq. 9. n.
3 2. it. cap. ſequ. 49. verſ. I. n. 2. ac not. in *
en h. loc. it. not. ad Hoſe. c. 11. vVerſ. 3. n. 9.
29. HMimithsn: filii tui, ex quibus naii ſunt Jerobo-
am & Achab, ut & jehu ejusque filii; reſpicitur

368 GENESEOS.
erat illos (Iacobus,) abſtulit eosdem Joſephus è gremio ejus, ut poneret illos, hunc qui-
dem ad dextram; illum verò ad ſiniſtram, ut (Jacobus) manus ſuas eis imponeret 36.
illisque benediceret. Eod. verſ. 12. Et ineurvavit ſe in faciem ſuam] Poſtquàm (Jo-
ſephus) retroceſſerat à facie patris ſui. Verſ. 13. Ephraimum dexträ ſuâ ad ſiniſtram
Vaelis] Is, qui ad alterum venit, dextram ſuam habet versùs alterius ſiniſtram; (Jo-
ſephus) autem id eò animéò fecerat, ut primogenitus eſſet è regione dextræ conſtitutus

ad benedictionem. Verſ. 14. Intelligere fecit manus ſuas] Juxtà Targum ejus: (ver-

bum ν exponitur:) ) &. i. e. prudenter egit, 37. (ſenſus eſt:) prudenter ac
ſapienter manus ſuas ita direxit (acobus) ac datâ operàâ, nam probè noverat, quòd Me-
naſſes eſſet primogenitus nec tamen ei impoſuit dextram ſuam. **. Verſ. 16. Angelus,
qui vindicat me] i. e. Angelus, qui ad me mitti ſolet in anguſtiis meis, veluti ſcriptum
eſt: & dixit mihi angelus Dei in ſomnio: Jacob &c. 3 8. item: ego ſum Deus Bethel.
39. Eod. verſ. 16. Benedicat pueris] Menaſſi ſcil. & Ephraimo. Eod. verſ. 16. &

piſcium more multiplicentur] i. e. (Multiplicentur) ſicuti piſces iſti, qui creſcunt & mul-
tiplicantur, nec oculus malignus invidet eis. 40. Verſ. 17. 6& ſuſtinuit manum patris

ſui] i. e. (Ioſephus) elevavit illam de capite filii ſui eamque manu ſua ſuſtinuit. † Verſ.
19. Scio, ſili mi, ſeio] Quòd iſte (Menaſſes) ſit primogenitus atque etiam ipſe erit in-
populum ac magnus evadet, nam Gideon ex illo egreſſurus eſt ac Sanctus ille Benedi-

ctus faciet miraculum propter ipſum. Eod. verſ. 19. Veruntamen frater ejus minor

major erit illo] Quoniam lehoſchua ex illo naſcetur, qui dividet terram (Canaan) ac
docebit Iſraelitas legem. Eod. verſ. 19. & ſemen ejus erit plenitudo gentium] i. e. U-
niverſus mundus implebitur, quando fama ejus (Jehoſchuæ) illiusque nomen egredie-
tur, dum ille ſiſtere faciet Solem in Gibeone & lunam in valle Ajalon. 4. Verſ. 20.
In

CAbp. XLiIX.

36. Hebr. 7, confer. Numer. cap. 27. v. 4 3. &
Deuteron. c. 34. v. 9. cœtetum de ab ſive
Xιιοραια manuum impoſitione vide plura
apud Buxt. in Lex. Talm. fol. 149 8. & in notis ad
hbrum Prec. Jud. part.,2. pag. 2 5 4. b. fin-
* Hebr. upop, in MSsto Erff. 1. pro iſto legitur:
Ta on i. e. propter honorem (patris lui.)
37. Sic cam P. Fagio verbum Chaldaicum vertere
volui, EXX. juxtà Vaticanam editionem verte-
runt: Sszαnαι, alternatim, juxtà Coinpluten-
ſem: éaXαπιαι 1. e, commutans manus, ſic &
autor Vulgatæ tranſtulit, confer. hic tract.
Talm. Menachot, fol. 93. b.
*X Fuſionem iſtius loci expoſitionem vide in not.
—N h. loc.
3 9. Sicuti ſuprà Geneſ. c. 3 I. v. II. habetur, con-
fer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 118. a,

39. Vide Geneſ. dict, cap. 3 I. v. 13. conter. &
not. in ν ν Rh. loc.
40. Sive: noxam eis infert, vel: in illos vim ſuam
exercet, confer. hic D. Wagenſeil, Sor. pag. 76 1.
G 763. n. 14. ac p. 766. n. 17. & 19. ubi ratio
adqucitur, cur oculus malignus eis non ſitno-
cumento, nempè quoniam epy p
i. e. aquæ illos (piſces) obtegunt, hinc fieri di-

cunt Rabbini, ut in tantam illi multitudinem

ac magnitudinem excreſcant, confer. cap. ſequ.
49. v. 22. N. 179. & Exod. c, 30. v. L2. ibique
not. n. 18. it, ttact. Talm. Berachot, fol. 20. a.
& Sota, fol. 3 6. b. it. Bavs mezia, fol. 84. a. &
Bava batra, fol. 11 8. b.
† Confer. hic tract. Talm. Menachot, fol. 37. a.
41. Sicuti oſuæ cap. 10. v. 12, habetur, vide not.
in

r r f e

CA.. WII

an bentlit
Ctione eoru
ſeuti Pphra
ione ſuaa
gecicatione
tus elis ci

ſeyeliatis;

Phi, goe⸗ e
uham ip;
fecerant iki
tAemet col
crto vetbot
.li ejusſon

les (ignifica

Partentlhii

hoſtesmeos

i,e, Partem,

(in iloloco

—,
in Don
dara, dl. 2)
11. Cohlet g
notata ſunt,
not. conler,
4)3. Vide Num
hienot. in
44. De qua vie
conſer. & e
45. Uni Joſuæ
notzæad librt
ac dot, in

466, Coritt. qn

47. nOlat ſ
loe.

Hebr. urt

Noad ie,
Verba infrz e
MSto Liſt. 1
DIt Loci iſtius
A h. boe.
4,7 NMhn .

CAN.

oe hunequi.

mponetet ;6,

lrin⸗

niſtram; (o.

e conſtitutus
neſus: er.
Prudenterac
tah qv0d Me.

eluti Ciptum

Deus Bethel.

k vetl. 16. 6.

Llcunt &mol.
Manum atris

inuit. Vetl.
nibſe eritin.
ille Benedt.
ber enus ming.

1 (Canaan) c

ten i,e. A.
men egtedie.
1. Vetl20,
hH

—

F. 13. (onler. N

in illosvim Gam
eil Sor, ,761,
& 1 0 bbi tatig
3 eis von ſino.
bine beri di.
li multituditem
cobket, 20, egun.
0. V. 12. bbique
Achot, fol. 20,4.

hot, fol. 37. 4.
abetur, ilen,⸗

in

CAv. XLIxXI.

46. Confer. quæ paulò poſt eod. hoc verſu 2 2. n.

Sxx Hebr. - hæc & ſequentia, usquead: Aaana

GENESEOS.
In te benedicet IGrael] i. e. Is, qui filiis ſuis benedicere vult, 42. benedicet eis in benedi-
ctione eorum (Ephraimi ſcil. & Menaſſis) ac dicet aliquis filio ſuo: conſtituat te Deus
ſicuti Ephraimum & Menaſſem! Eod. verſ. 20. & poſuit Ephraimum] In benedi-

Gione ſua antè Menaſſem, ut præferret illum (Ephraimum) quoad vexilla 43. & quoad
dedicationem principum. 44. Verſ. 22. Er ego dedi tibi] Quoniam tu labore occu-

369

patus eris circà ſepulturam meam, (ideò) ego quoque dedi tibi poſſeſſionem (agri) ubi
ſepeliaris; ſed quænam eſt iſta (poſſeſſio?) nempe Sichem, diciturenim: & ofla Joſe-

phi, quæ deduxerant ex Egypto, ſepeliverunt in Sichem. 4 ½. Eod. verf. 22. Partem
unam ſuprà ſratres tuos] Ipſa (urbs) Sichem erit tibi pars una 46. præcipua præ fratri-
bus tuis. Eod. verſ. 22. In gladio meo & arcu meo] Poſtquàâm Simeon ac Levi inter-
fecerant * viros Sichem, omnes vicini eorum (populi) congregati ſunt, ut eis (Sichemi-

tis) ſemet conjungerent; ſed Jacobus arma bellica contrà illos ceperat; ** alia expli-

catio (vetborum) & De 47. (nimirùm hiſce ſignificatur) primogenitura, dum-

filii ejus (oſephi) duas accipient partes; notat autem DO partem, eique multæ ſimi-

lIes (ſignificationes) habentur in S. Scriptura, (veluti in illo loco:) dividam i. e.
partem, 48. item (in illo loco:) pones illos D i. e. partem, 49. (ut ſenſus ſit:) pones
hoſtes meos coràm me in partes, 50. item (in illo loco:) in via 51. interficient Pe
i., e. partem, (ut ejus ſenſus ſit:) unusquiſque partem ſuam (interficiet,) ſic quoque-
(in illo loco:) ut inſerviant ei O i. e. parte 52. unà. Eod. verſ. 22. Quam tuli de
U 22 3 manu

verſ. 22. & not. in nan mev h. loc. confer. &
tract. Talm. Bava batra, fol. 12 3. a. & b.
4 8. Ita ex mente Commentatoris noſtri hic vertere
volui illam vocem, quæ bſalm. 60. v. 8. habetur,
LXX. ut nomen proprium tranſtulerunt: izscea,
ſic & Vulgata Latina: Sicimam.
49. Lic juxtà Raſchi mentem hic vertere volui,
quod Pſalm. 2 I. v. 1 3. habetur, alii? humerum,
nonnulli: tumulum, uti Junius ac Tremellius,
tranſtulerunt, confer, & Michlol Jophi h. loc.
& not. ad Pialm. 109. verſ. g. numm 7.
50. Nempè: ut fugiant ac diſpergantur; vel: uti
Commentator noſter ad dict. Pſalm. 2 I. v. 13.
notavit: ut dividant Iiraelitæ inter ſeſe divitias
gentium. W M
51. Vide Hoſeæ cap. 6. v. 9. ibique not. n. 1 ½.
a) i. e. in gladio meo & in arcu meo, quæ alii ut nomen proprium verferunt: ad Siche-
vVerba infrà eod. hoc verſu habentur, abſunt à mum, confer. & ibi not, ad Michlol Jophi.
MStO Erff. 1. 52. Bic hoc quoque loco ex mente Raichi vertere
XXX Loci iſtius explicationem vide in notis npe volui, quod Sophon. cap. 3. v. 9. habetue, L XXN.
Senon h. loc. W tranſtulerunt: 7απ 6 Goνo ις, ſub jugo uno,
47. Id eſt: pars una, vide num., antec. 46. h. 1 DUMUe alii:

in pon rne h. loc. it. tract. Talm. Avoda
Sara, fol. 2 5. a.
42. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 26. V. 4. n. 6.
notata ſunt, vid. & Numer. c. 5. v. 2 I. ibique
not. confer. & not. in par DW h. loc.
4 ⅞. Vide Numer. cap. 2. v. 1 8. 19. & 20, confer. &
hnic not. in e . h. loc.
44. De qua vide Numer. cap. 7. v. 49. & v. 54.
confer. & verſ. 6. h. cap. Sign. ?
45. Uti Joſuæ cap. 24. v. 32. habetur, confer. &
notæ ad librum Prec. Jud. part. I. p. 43.a. princ.
ac not. in o h. l1oůc.

47. notata fjunt, vide & not. in = o r h.
loc. S

GENESEOS.

manu Ameorrhaæi] i. e. De manu Eſavi, qui faciebat opus Amorthæi; alia explicatio
(nominis DNquò Eſavus hic vocatus eſt.) quia is venabatur patrem ſuum DN
i. e. verbis oris ſui. 5 3³. Eod. verſ. 22. In gladio meo & inarcu meo] (Intelliguntur-

hic) ſapientia * ejus (Iacobi) illiusque preces. 54.

CAP.

XLIX.

Etſ. 1. & annunciabo vobis] V oluerat (Jacobus) revelare (ſliis ſuis) finem, 10
ſed receſſit ab eo præſentia Divina 2. & incepit proferre alia verba (ſive alias
res.) Verſ. 3. Initium roboru mei] Hæc fuit gutta ejus prima (ſeminis,) quo-

niam non viderat (Jacobus) ſemen 3. ætate ſua. Eod. verſ. 3. Roboris mei] (Dictio

en ma ſignificat:) ) i. e. roboris mei, veluti (accipitur in illo loco ) inveni
mihi †& i. e. robur, 4. item, (in illo loco⸗

)propter multitudinem Q roboris,

alii: humero uno; in Michlol Jophi exponitur
m& aia i. e., uno corde vel unanimiter, ſic &
in notis Junii ac Tremellii ibidem explicatur.
53. Vide, quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 25. V. 27. n.
g4. & Veri. 2 8. ejusd. cap. 2 5. n. 9 I. Motata ſunt,
confer. & not. in τ H — h. loc. 4
X Conſer. hbic notæ Raſchianæ editionis new
an, ubiia additionibus, quæ ibidem unci
nußis incluæ ſunt, ſcribitur, quod verba iſta:
in gladio meo & in arcu meo, non poſſint intel 3
ligi de gladio Simeonis & Levi, rationes vide
bidem, Hebræa ibidem ſic habent: n Pyn
i myne e mene d en en ann
n e ne en ee nen we
rr byO rnn ere e ee ee n nene⸗
Saa n Pyr, ,ih en eeee nn 7
en e en er dem Drva
pN n en en Pyreh z. e. vide in R. Elia
Miſrachi, qui ſcripſit, quod id non poſſit exponi-
de gladio Simeonis ac Levi, nam ecce ipſi non
fecerant (iſtud) cum illius (Jacobi) conſen-
ſu, ipſe quippe illis propterea iratus eſt, ideo
pro tenuitate ingenii mei videtur mihi, quod i-
ſtud hoc modo de illis non poſſit exponi, nam
quænam erit ratio, ob quan, ille (Jacobus) eam
daret Joſepho, quoniam illam acceperint Sime
on & Levi in gladio ſuo & in arcu ſuo? nonè

contrario per hancrationem debuiſſet potius dati!

Simeoni & Levi, quam Joſepho? idque accu-
ratè (dictum eſt.)

54. Ad Deum fuſæ, confer. Gur Arjeh fol. 64. col.

1. in fin. juſtorum arma ſunt preces, vide not- in
pD NRD h. loc.

I. Hehr. o nè& ſcil. i. e. dierum, ita ad-
ditur in Peſachin fol. 56. a. vid. Lightfoot. in

Matth c. 6. v. 13. n. 2. pag. 2n. 301. edition.
Lipſienſ. & not. in non enev h. loc. Rabbini an-
tem perſinem dierum intelligunt adventum Mes-
ſiæ, confer. quæ ſuprà ad Geneſ c. 47. v. 2 8. n.

39. notata ſunt, item: Lightfoot. in Matth.c. 12.

V. 32. p. 35 1. Edit. Lipi.
2. Vel: donum propheticum, ſive Spiritus S.
Hebr. ανaν, vide, quæ dehac voce ſuprà ad Ge-
neſ. cap. 45. . 27. D. 27. motata ſunt, confer. &
cap. antec. 48. V. 8. n. 2:. .
3. Id eſt: non paſſus eſt uxum ſeminis, Hebr.
de quo vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2127.

intelligitur autem hic, quòd Jacobus ſemen non

emiſerit; fed corpus eius omni tempore à pollu-
tione purum ſervatum ſit, donec ille matrimo-
nio jungeretur, confer. hic Bereſchit Rabba ac
tractat. Talm. Jevammot, fol. 76. a. uti in

CAP. XLIX.

DPDe nB h, loc. ad marginem allegantur,

ubi vide etiam notas.

4. Ita hie ex mente Commentatoris noſtri vertere
o-⸗

,☛

“

CAN. II.

ſeiten lallbin

it] e.

(ue hichabet

relintufri
ſcat teggum)
uenamtibi .
(Dicko) rio-

gnonialnteki,

Foc. vetl. 4

(ecerboinl

(lniſi enn

Drine, 15, gl

Polkentimm.

l — —
Volui diciionen
habetur- LAX.
emn, Aulnius a
tor vertit: idol
dice Malorerhie
imendoum ſigniſi
.1 lai.c,
Pbi Nibilemp
exiſlimat,
ſ. Fye: XKilid ,
. Vide Blti, di

1f,V. 16, Ud.

Meer. Jud, part
ON l e,e

7, Nide, gue fupt

Dokata fank.

4 h. Uti necre olen

ſaetzit ecesa⸗

2, Mam ſoni prin

grumn emreann
z1. ibique not,

meiliinot. k o⸗

10, lr hic ex men

deſ iKam verten

10, habett, .
itucinem ſ
II. Caliilapercl
ſaln lecpenti.

n cAb. XLIX.

un . item (alio in loco:) & cui non ſunt H& i. e. vires. ⁶. Eod. verſ. 3. Excellentia di-
nellgumr Seitalte] i. e. Debebas eſſe excellentior fratribus tuis in Sacerdotio, 7. (dictio Ad&,
quxæ hic habetur, ſignificat:) HNW üe. fublationem manuum. 8. Eod. verſ. 3. At
excellentia fortitudinis] i. e. (Excellentior eſfe debebas) in regné, 9, vocula hic ſigni-
ficat regaum) veluti (accipitur in illo loco:) & dabit 1 i. e. regnum 10. regi ſuo; ſed
quænam tibi cauſa fuit, ut hæc omnia perderes? I1. Verſ. 4. Rapiditas ſicuti 4quæ]
(Dictio) r feſtinationem (ſfive celeritatem notat, 12. ac ſi dicere voluiſſet Jacobus:)
Gigfnen quoniam feftinàſti oſtendere iram tuam, veluti aquæ illæ, quæ celeriter currunt, ideò
e (HMeili Eod. verſ. 4. Non ezcelles] i. e. Non extolleris, 13. ut auferas omnes iſtas prærogativas,
leninis)qro. (facerdotium ſcil. & regnum;) quæ tibi debebantur; 14. ſed quænam fuit iſta feſtina-
mei) (Dido tio, quâ feſtinàſti? Eod. verſ. 4. Quoniam aſtendißi ſtrata batris tui, tunc polluiſti] i. e.
oco:) inei (Profandſti) eutn,* qui aſcendit ſuper ſtratum meum, 15. (videlicèt) nomen præſentiæ
N wbo, Divinæ, 16. quod ſuper lectum meum aſcendere folebat, (dictio) 1 eſt nomen re-
„ien (Qubſtantivum &) ideireò accentus ejus eſt ſuprà 17. ac tota punctata eſt accentu) Pa-

——
ho? idquecn-

trjen fol 54 col.

eces,pide gotin

dierum, ita ad⸗
6s. Lightoot in
Mn 30 1, edition.
loc. Nebbiniau⸗
Ntadzentum gües⸗
1cA.V. 1 , n.

t, in Match .12.

ſive Soluitus 8.
yoce ſupraad Ge⸗
ta ſunt, conler. &

ſeminis, Hebr.
Talm., kol. 2117.

1cobuslemen non

lempote poll⸗
onecille matrimo-
kereichit Rabba a
01. 756, 2 kli in
zinen Alegantut,

lis noſtti gerten⸗

7. Vide, quæ ſuprâad Geneſ. cap. 2 5,V. 31. n. 106.

g. Uti facere ſolent ſacerdotes, quando peragunt

tach,

volui didionem illam, quæ Holeæ c. 12. v. 9.
habetur: LXX. tranſtulerunt: Aradrv, requi

em, Junius ac Tremellius: opes, Vulgatæ au
tor vertit: idolum, qui pro N (uti hodiè in co
dice Maſorethico habetur) legit &, quæ vox
imerdum ſignifisat: idolum, vid. I. Samuel. 15.

v. 2 37 & Eſai, 6. 66. V. 3. autor libri Michlol Jo-

phi I& ibidem pro: Tri. e. opes, divitiæ, poni

exiſtimat.
5. Sive: virium, vid. Eſai. c. 40. V. 2 6.
6. Vide Efai. dict. cap. 40. V. 29. confer. Pſalm.
195. v. 36, Ubi dictio — &ε in notis ad librum
Prec. Jud. part. I. p. 147, b. med. exponitur
ED i, e⸗eorum primogenita.

notata ſunt⸗
ſaera, ae preces ad Deum fundunt.
9. Nam juri primogenituræ & ſacerdotium & re

gnum erat connexum, vid. Geneſ. dict. c. 2 5. v.
31. ibique nor. n. 1o6., confer. & Junii ac Tre-
meilii not. h. loc. & Exod. C. 19. v. 22. num. 61.
10. Ita hic ex mente Commentatoris noſtri dictio.
nem istam vertere volui, quæ I. Sam uel. c. 2. v.
19. habetur, LXX., ibidem tranſtulerunt: c
fortitudinem, robur, Vulgara habet: imperium.

12. Ita hic a M i. e. iſta eſt feſtinatio, (uti in
exemplari Hebraico, quo uſus ſum, habetur,)
vertere volui; in Bibliis Buxtorf. legitur:
n) i. e. & feſtinatio; ſed prior lectio præfe-
renda, confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 54.
Ir3. Vel: non excelles, non auferes prærogativas i-
fſias, nempè: ſacerdotium & regnum; led urro-
que privaberis, confer. ſuprà Genel. c. 35. Vv. 23⸗
n. 456. B
14. Conkfer. hic cap. anteced. 4 5. v. 5. m. 10.
*“Hebr. dny? irx, ſic in Bibliis Buxtorf. ut & in
exemplari Hebræo, quo uſus ſum, habetur5 aſt in
editione dpn legirur: rN i. e. il-
lud nomen, quod aſcendit &c. confer. num. ſeq
15. Vide, quæ ſuprà ad Genel. cap. 35. v. 22. 39
nntata ſunt, confer. & not. in part PDeh. loc-
16. Hebr. Aaνυ confer. cap. antec. 47. v. 31. n.-
45. in Bibliis Buxtorf, & in exemplari Hebræo,
quò uſus fum, hic habetur: dedh ene
1 i. e, nomen præſentiæ Divinæ, quod ſolebat
aſcendere &c. ſed in editione bpar r* legitur:
) 5 ee. i, e, quoniam præſentia Divi-
na ſolebat aſcendere &c. confſ. not. in ar r
h. loe. abſunt autem iſta à MSto Erff. I.

FI. Cauſa illa perditionismox ſequitur & adducitur 17. Id eſt: in penultima ſyllabà, quæ vox 5

verſu ſequenti 4, h. cap-

Gram-

37 2¾²

GENESEOS.

CaAb. XLIX

tach, ſi enim eſſet verbum præteriti temporis, (tunc) partim Kametz, partim Patach ha-

beret & accentus ejus eſſet infrà. 18.

Eod. verſ. 4. Strata mea] (Dictio an) ſigni-

ſcat 22 Di. e. lectum, quoniam illum Bp'‚i. e. ſternunt pannis 19. & linteis
20, huic ſimiles ſunt multæ (dictiones, quæ habentur in S. Scriptura, veluti in illo lo-
co:) ſi aſcendero ſuper lectum τ Xd i. e. ſtratorum meorum ? 1. item (in illo loco:) ſi
meminero tui ſuper X1”i. e. ſtrata mea. 22. Verſ. 5. Simeon & Levi fratres] (Nem-
pè fratres fuerunt) uno conſiliò contràâ (urbem) Sichem & adversùs Joſephum, (Scri-
ptum quippe eſt:) & dixerunt quisque ad fratrem ſuum, 23. item: nunc igitur venite,

occidamus eum, 24. quinam (fuerunt) iſti?

ſi dixeris: Ruben aut juda, ecce hi non

conſenſerant in illius (Joſephi) interfectionem; ſi dixeris, (quòd fuerint) filii ancilla-
rum, (reſpondetur, quòd) illorum odium (ergà Joſephum) non fuerit extremum, 25.
dicitur enim: & ipſe puer erat cum filiis Bilhæ & cum filiis Zilpæ; 26. Iſſaſchar autem
ac Zebulon non audebant loqui coràm fratribus ſuis natu majoribus, (quapropter) vel
te invito (dicendum eſt, quòd fuerint:) Simeon ac Levi, 27. quos illorum pater voca-
vit fratres. Eod. verſ. 5. Inſtrumenta violentiæ] Artificium iſtud interfectionis OO
i. e., violentia 28. eſt in illorum manibus, ex benedictione iſtud Eſavi eſt, 29. hoc pro-
prium exiſtit illius artificium, vos autem iſtud ei HRDpi. e. abſtuliſtis. Eod. verſ.

5. Arma 30, eorum] (Dictio DrDRND) ſignificat inſtrumenta bellica, (nam) gla-

dius

Grammaticis dicitur penacuta, 7977 Miülhel, coa-
fer. ſuprà Geneſ. cap. 3 4. V. 29. u. 27. & Geneſ.
c. 42. V. 2 1. n. 27. vid. & num. ſeq. 1,8.
18. Videlicèt: in ultima ſyllaba, Grammaticis di
citur: yn Milrah, vid. num. antec. 17.
19. Hebr. Pa, de qua voce vid. Buxtorf. Lex.

Talm. fol. 117. ,
20. Sindonibus, Hebr. pumb, vid. Id. Buxtorf. in

Lex. Talm. fol. 1439. & Lightfoot, in Marc. c.

14. V. 5 1. P. 6 5 6. & ſeq.edit Lipſ.
21. Prout Pſalm. 132, v. 3 habetur.
22. Vide Pſalm. 63. v. 7. confer. hic tract. Talm.
Schabbat, fol. 54. b.
23. Id eſt: inter ſeſe locuti ſunt, vide ſuprà Genel.
c. 3 7. V. 19
24. Vid. Geneſ. dict. cap. 37. v. 200. .
25. Omnino plenum ac perfectum, ita hĩc Hebr.

mbhu, interpretari posſis, id eſt: non odiocapitali

Se extremo proſecuti ſunt Joſephum usque ad
mortem. ODWM
26. Veluci ſuprà Geneſ. cap. 37. V. 2. habetur,
confer. not. in on P h. loc. .

inierant „ confer. & hic not. in 'par re h.
„ g. Vel: rapina eſt, i. e. non veſtrum eſt artiſicium
iſtud interimere homines; ſed Eſaui, huic enim
inter cteras benedictiones, ab Iſaaco factas,
dicitur: in gladio tuò vives (uti Geneſ. c. 27. v.
40. habetur.) vos itaque artificium iſtud interfi-
ciendi homines Eſavo ſurripuiſtis, hic ſenſus eſt
iſtius loci.
29. Sicuti ſuprà Genel. dict. c. 27. v. 40. habetur: in
gladio tuo vives, confer. num. antec. 2 8.
30. Ita bic juxtà nonnullorum Rabbinorum &
autoris noſtri mentem dictionem Seôâäh ver-
tere volui, alii interpretati ſunt: pactiones ſeu
conventiones ecrum „ Chaldæus Paraphraſtes
tranſtulit amarn yRa i. e. in terra habitatio-
num ſeu peregrinationum ſuarum, ac ſi in jebræo
legiſſet opr, confer. paulò poſt n. 3 3. h.
verſ. 5. R. Jac. Abendana in additionibus ad
Michlol Jophi h. loc. notat, quosdam exponere
bapti probirn, ut ſenſus ſit, quod illi,

27. Nempè illi, qui conſilium adversus Joſephum

fece-

fratres Simeon ac Levi, etiam aN i. e. ſerras

dcAN.

— —
Grslingun 6.

Ailaerplicatio

tegrinatiollis
c0) †r
tatonkeſolt.
Aim de) fidd
znitidemn ok
itenis: Phot
1em ) norfiut
Qiciturenin in

icitu: fliiſ

orzchyquifuit
z7. Eod erl
Uen, dicitur eni
(obi; lin en

perlaggel
Eod retl5, N.

tecerint inſttume
feelt homines,
Claldh. loc. &
, nd 4. Pio

i. Kimili gerifen

del. c. 36. V. g. n
n. 2 9. id Micbi

n. Edis Comme

chum Molis Ee
Piblioth. Nabdt

3. Sicex menteſ

ilam, quæ l
Veſtete volui,
exponit, ac iſ

Iiinzliones tu

didem verterun
auken funiut
conker numet, an
On h. loe⸗

E enofl Y

cnker, hic Bere
Amatzinem ale

Ca. U

in Datachha-
e)gn..
14, linteis
utiin illo lo.
nillo loco))
rei (Nem.
lephum, Scti⸗
igiinrrenit,
1, ecce hi non
ltſfliiancillle.
Eutremum, ꝛf,
lalcharautem
bapropter) el
Im pater pocz⸗
tkedionisdof
1,19. hoe po.
ii. Eod, vetl.
ca, (nam) gla⸗
dius

800—
in Do oh.

elkrumelt artihciam
d Eſaut huie enim
, 3 llaaco laca,
(uni Genel.c. 17, V.
umiſludintetki⸗
iltis, nic lenſus elt

17,940 hibelk: in

6
m. antec⸗ 26.

m Rabbinorum &
gem —. Tr vet.

ſunt: galkiones ſen
laeus iraphkiſte
e,in terta habilatio⸗
Mrum 1c hinllebtzo
puulo voſ n⸗ 3.h.
in addlnonibus 1d
,uozamn ethoele

1
enlas ſt, guod li,

nrn ie⸗ ſertas

lete⸗

3221. Similis derivatio à lingua Græca habetur Ge-] * Hebr. a, hæc & quæ ſequuntur,

34. De quo vid. Numer. cap. 2 5. Vverſ. 14. n. 44.

CAP. KLIX. GENESEOS. 273

dius linguà Græcà (dicitur:) udgaiea; 31. (ſic ſcriptum reperitur in) Tanchuma. 32.
alia explicatio (dictionis H*Nπ âb nempe, ut ſignificet:) in terra D i. e. Pe-
regrinationis ſuæ illi ſemet exercuerunt in armis violentiæ, veluti (dicitur in illo lo-
co:) NNπ i. e. peregrinationes tuæ 33. & nativitates tuæ atque hæc eſt interpte-
tatio Onkeloſi. Verſ. 6. In arcanum eorumne veniat anima mea] Hoc (intelligen-
dum de) factò Zimri, 34, quando congregata fuit tribus Simeonis, ut adduceret Midi-
anitidem coràm Moſe, atque dixerunt eiæ num prohibita eſt iſta an permiſſa? 35. ſi
dixeris: prohibita eſt, quisnam (igitur) tibi permiſit, filiam Jethronis (ducere uxo-
rem?) non fiat mentio nominis mei (inquit jacobus Patriarcha,) in negotio * (Zimri,
dicitur enim in Scriptura:) Zimri, filius Salu, princeps domus patris Simeonis 36, nec
dicitur: filii Iacobi. Eod. verſ. 6. Et in congregatione eorum] (Nimirùm) quando
Korach, qui fuit de tribu Levi, congregavit omnem cœtum contrà Moſen & Aaronem.
37. Eod. verſ. 6. Ne uniatur gloriæz mea] (Videlicèt) ibi ne aniatur illis nomen me-
um, dicitur enim: Korach, filius Jizhar, filii Kahat, flii Levi, 38. nec dicitur: filii Ja-
cobi; afſt in verbis dierum, 39. quando filii Korach referuntur (ad eos, qui cantàrunt)
ſuper ſuggeſtu, 40. dicitur: filii Korach, filii Jizhar, flii Kehat, filii Levi Kilii Iſrael.
Eod. verſ. 6. Ne uviara, *gloria mea!] (Dictio) 12 eſt generis maſculini, & ideò

vel
fecerint inſtrumenta violentiæ, quibus interfice- 3 5. Id eſt: num prohibitum eſt iſtam ducere uxo-
rent homines, Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. rem; an verò permiſſum eſt? idem habetur im
Chald. h. loc. & Lud. Cappelli Crit. Sacr. l. 5, notis Ralchi ad Numer. c. 2 5. V. 6. ubi vide n.
c. 2. n. 4. G Ejusd. not. Crit. h, loc. 17. confer. & not. in "poft rb h. lec.
usque ad?
neſ. c. 35. v. J. num, 15. & Levit. c. 20. V. 14. apy) n WMied N i., e. nec diciture filii Jacobi „
n. 2 g. in Raſchi not. abſunt à MSto Erff. 1.
32. Eft is Commentarius ſatis celebris in Pentateu- 36. Sicnti habetur Numer. dict. cap. 2 5. V. 14. ubi
chum Moſis, de quo vide ha me & Buxtorf. vide not. num. 44. conter. quoque not. in. naw
Biblioth. Rabbin. Z P- h. loc.
33. Sic ex mente Commentatoris noſtri Sdionem 37. De quo vide Numer. cap. 16. v. 3. confer. &
illam, quæ Ezechiel. c. 16. v. 3. habetur, hic hic not. in 'nan re h. loc.
vertere volui, ita & autor libri Michlol Jophi 3g. Vide Numer. dict. cap. 16. verſ. I. ibique not.
exponit, ac ſi ſcriptum eſlet: Trn i e. pere. n. 9.
grinationes tuæ, ſicuti & hic Onkelos; LXX. i. 39. Vide I. Paralip. cap. 6. verſ. 22. al. verſ.è 3 .
bidem verterunt: 3 οοα radix tua, ſic & 40. Non verò quando mentio facta eſt ſeditionis
Vulgata, Junius ac Tremellius: commertcia tua, contrà Moſen, confer. Numer. cap. 16. v. I. ibique
confer.mmnner. antec. 30. h. verſ. ,.& not. in oâ not. n. 10. it. R. Salom. ad 1. Reg. cap. 4. V. 30.
- h. loc- & ad Ezech. c. 42. V. 1I2., ut & ad Amos t. 5. V.
23. vid. etiam Gur Arjeh fol. 64. col. 2. med, &
confer. hic Bereſchit Rabba, uti in dhan nbe D. Wagenſeil. Sot. p. 942. & p. 979. n. 5.
ad marginem allegatur, it. tract. Talm. Sanhe. ** Hebr. ir 7&,hæc & ſequentia, usque ad? apæ
Ain tol, 10 9. b. i. e. in Kpekars , abſunt ab utroque MSto Erſ,
38

374 GENESEOS. QCbAb. X LIX

vel invitus interpretari debes, ac ſi (acobus) alloqueretur gloriam ac diceret: tu,
gloria mea, ne coaduneris illis, veluti (dieitur in illo loco:) non unieris cum eis in ſe-
Pultura 41. Eod. verſ. 6. Quia in ira ſua occiderunt virum] Iſti (qui occiſi ſunt?,)
fuerunt (hamor & incolæ Sichem; omnes tamen iſti non reputati ſunt, niſi pro uno
viro, 42. ſic quoque illa (S. Scriptura) dicit de Gideone: & percuties Midian, quaſi
virum unum, 43. fic quoque de Ægyptiis (dicitur:) eqvum & ſeſſorem ejus 44. dejecit-
in mare, hæc eſt ejus expoſitio allegorica; ſenſus autem ejus literalis eſt (iſte:) viros
multos nominat (S. Scriptura) virum (unum numero ſingulari) ſinguli (quippe) per-
ſe interfecerunt in ira ſua unumquemque, cui ipſi irati erant, ſic quoque (uſurpatur in
illo loco:) & didicit rapere rapinam, hominem 45. comedit. Ead. verſ. 6. Et in vo-
luntate ſua eradicaverunt 46. bove] Voluerunt * eradicare Joſephum, qui vocatur-
bos, dicitur enim: primogeniti bovis illius decor eſt ei, 47.—Py (verbum iſtud ſi-
gnificat:) linguà vernaculâ: eſrader, 48. notans (idem, atque in illo loco:) equos eo-
rum PNπ11. e. eradicabis. * Verſ. 7. Maledicta ira eorum, qia vehemens eſt] Et-
iam tempore objurgationis non maledixit (Jacobus,) niſi illorum iræ 49. & hoc eſt,
quod dixit Bileam: quid execrabor, (quem) non execratur Deus? 50. Eod. verſ. 7.
Dividam eos in Jacob] Separabo illos ab invicem, ne ſit Levi in numero tribuum & ec-
ce illi hoc modo) diviſi erant; alia explicatio: non erunt tibi pauperes ſcribæ & in-

fan-

41. Sicuti Eſai. cap. 14. V. 20. habetur, confer. not.] fer. & S8. Hieron. Tradit. Hebr. & Lud. Caf pel-

in pan nD h. loc. ubi juxtà memem Comq en-
tatoris noſtri exponitur, quod verbum inn, quias
dictioni maſculini generis conjungitur, ſit h
t i. e, in ſecunda perſona ponatur; non verò ſit
PD . i. e. in tertia perſona loquatur.
42. Vel: ſicuti vir unus, quoniam hic in textu di

ciur, nun erô ſingulari: virum occiderunt, con-

fer hbic tract. Talm. Megilla, fol. 9. a.
43. Ita Ju lic. cap. 6. v. 16. habetur.
44. Vid. Exod. eap. 1 5. verſ. I. ubi etiam numerus
ſingularis uſurpatur.
4 5. 16 eſt: homines, ſingularis ponitur pro plurali,
vid Ezechiel. cap. 19. v. 3.
46. Sic ex mente Commentatoris nofri vertere
volui ν ;, cui & Targum Hieroſolymita-
num ac LXX. ferè conſentiunt, qui verterunt e-
sspexzrρaα,αιο ſubnervaverunt taurum (i.
e. nervos inciderunt tauro) quam verſionem o-
mnibus aliis præſert R. Simon in Hiſtor. Crit. V.
T. 1. 2. c. 6. Vulgata habet: ſuffoderunt murum,
ſic ferè Schol. zαοooεοavν τιτι0α eraàdicaverunt

murum, iisdem conſentit Targura Onkeloſi, ubn

deſtruxerunt murum, vide P. Fagii not. ibid. con-

li Not. Crit. h. loc. vid & Iſa. Voſſius de Itans-
Iat. LXX. interpret. cap. 13.
* Effectus hie pro voluntate ponitur, ſicuti in i lo
loco: Arameus daè perdidit i. e. voluit perdere
pattem meum, vid. Deut. 26. v. 5. ibique Raichi

not. n. 16. conf not. in on h. loc. it. tract.

Talm. Megilla fol. 9. a.

47. Sicuti Deuteron. cap. 3 3. v. 17. habetur.

. „ J
4 8. Ita hie reddere poſſis: ννnνRQν⅞8ñ uti habetur in

