(71.) A radice , quod ſigniſicat: fructum
proferte, ſœcundum reddere.
(72.) Hebr. an, quod non ſoluùm ſignificat:
pinguem reddere; ſed & ſanum facere, à radi-

ce & Nha quod notat: ſanus, pinguis, confer. Be-
cchorot, fol, 55. b. H

28 GENESEOS.
Scriptura de eo, quod futurum erat. (73.) Verſ. 14. Ad orientem Aſchur] i. e. Ver-
ſùs plagam orientalem Aſſyriæ. Eod. verſ. 14. Tyſe eſt Phrat] (Fluvius iſte cœteris
fluminibus) omnibus præſtantior eſt, (?*) cujus (hic) fit mentio propter terram Iſraeli-
ticam. Verſ. 15. E&accepit] Accepit illum (74.) verbis blandis (75.) illumque pel-
lexit, (*) ut (hortum) intraret. Verſ. 18. Non eſt bonum &c.] Ne dicant (cœteræ
creaturæ:) duæ ſunt poteſtates, (76.) Sanctus (ſcilicèt) ille Benedictus in ſuperioribus
eſt unicus nec ei eſt compar, atque iſte (†) (Adamus) in inferioribus eſt (unicus) nec
ei eſt compar. (77.) Eod. verſ. 18. Adjutorium quaſi coràm ipſo] Si probus (78.)
fuerit (maritus,) adjutorium, (ei erit uxor;) ſi verò non fuerit probus, contra (?*) il-
lIum (erit uxor,) ut repugnet (marito.) Verſ. 19. Et formavit de humo] Hæc forma-
tio eſt illa ipſa factio, de qua dictum eſt ſuprà (hiſce verbis:) & fecit Deus beſtias terræ

&c. (79.) venit (*) autem (hi Scriptura) & exponit, quòd volucres creatæ ſint ex a-
qua

„

CAP. I.

(73.) Confer. hic Gur Arjeh fol. 8. col. 1. vid. &

Dan. Huetii Demonſtr. Evangel. Propoſ. 4. c.

14. n. 16. p. 3 10. edit. Lipfſ. ubi alia quoque
loca Scripturæ, quæ aα+α ρα“Muι nomina
acceperunt, addueuntur, vide & ſupraà verſ. 3.
h. cap. n. 8.
(ꝰ*) Confer. quæ infrà ad Geneſ. c. 15. v. 1 8. n. 83.
& 84. notata ſunt, vide & not. in onm ne h.
loc.
(74.) Vide hic Gur Arjeh fol. 8. col. 2. circà fin. &
not. in on new h. loc. ubi etiam Bereſchit
Rabba ad marginem allegatur.
(75.) Confer. hic Raſchi not. ad Geneſ. c. 16. v.
3. h. 3. & ad Levit. c. 8. v. 2. & ad numer. c. 8.
v. 6. it. ad Numer. c. 16. v. 1. D. Scherzerus
hic vertit: accepit res pulchras, minus aptè, hoc
quidem loco.

() Hebr. no MStum Erff. 1I. habet e
MStum 2. legit: hrPD), res eadem eſt.
(76.) Vel: duæ ſummæ potentiæ, duo ſuprema

numina ſive principia, ſicuti quondam Manichæi
in iſta erronea opinione fuerunt, de qua vide
præ aliis Mornæ. de Verit. Relig. Chriſt. c. 2. p.
AI. edit. Iſnac. n. 7. ubi de hoc errore Manichæ-
orum plura, confer. & R. Salom. ad Exod. c. 20.

v. 2. it. Bereſchit rabba, ſicuti in π h. 1 (

loc. ad marginem allegatur-
( Hebr. ) i. e. & iſte &c. usque ad: An 0 Pe
i. e. & non eſt ei compar, abſunt à MSto Erff. 1.
(77.) Sive: conjux, confer. hic præ aliis Gur Arjeh

(78.) Vel: ſi dignus fuerit ac mereatur, nam &
hoc ſignificat verbum quapropter Menaſſe,
Ben IIraël, Conciliat. in Eccleſiaſt. Quæſt. 18.
locum hunc ſic vertit Hiſpanicè: ſi mereciò, le
ſera de ayuda, ſi no, le ſera contratia, i. e. ſi
merebitur (maritus) erit, ei (uxor) auxilium, ſi
non, erit ei contraria, vide D. Wagenſeil. Sota,
p. 3 87. n. 3. & p. 111 8. idque ipſis eorandem
nominibus ſignifſicari ſeribit idem Menaſſe loc.

tinent duas literas nominis Divini ſemotis iſtis
remanent nomina tantùm cum aliis duabus, quæ
componunt vocem &πι1. e. ignis, quia aut præ-
ſens eſt ilis Deus, cum unanimes vivunt aut
ignis (præſens erit,) quando in diſſenſione ac diſ-
cordia vivunt, D. Scherzeri interpretatio hujus
loei parum quadrat, confer. not. ad librum Prec.
Jud. part. I. p. 46. a. princ. & part. 2. p. 10 5.
b. fin. & p. 106. a. med. & Gur Arjeh fol. 8. col-.
3. med. it. c. anteg, 1. v. 26. n. 150. ag not. in
nn neu h. loc. & Jevammot, fol. 6 1. b. &
fol. 63. a. it. Ketubbot, fol. 67. b.
(*) Reſpiçitur hac expoſitione ad vocem o, quæ
hig in textu ſacro habetur, & tàm coram, quàm
contra ſigniſcat.
79.) Vide cap. antec. I. v. 2 5. n. 12 8. & tract.
Chullin fol. 20. prout in na h. loc ad
marginem allegatur, it. Nidda, fol. 22. b.
(*) Hebr. we) Na, MStum Erff. 2. habet; 1&

Ponj. e. hic exponit vel exponitur.

tol. 8. col. 2. circà ſin.

alleg. nam ν i. e. vir & ⅞ i e, mulier, con-

(. 1I.

—
gvaluoſ⸗
diit: qud
1d Adamn
Hol
loloeo:
a (fimali
Alamu
eſt explana
ejus erihi
21. Etim
Imeo /Ad
omnibuseſt
ſoporem.)
)üe. del
culi, (87)
faiſe creat⸗
Et dormiit
nis, er quat

(o.) Veker i,
ye ſione eti⸗
ſed legendun
g. h. eap. l.
MaII. 2. P.
(81) Nimirum
(82.) Hine Co
Volueres ex
(8)3) Bebr. d
49. Aiguid
rabba,liguti
tur & not. ibi⸗

(684.) Vels cum

Commentaor
lic in textu
dice w el
lit, A.

(6½) Sieuti De

( Redr. von
DNNN

l

M. .
—

i t. FVer.
cceteris

nlſraeli.

quepel.
(cctere
etioribus

icne

8)
4 ) il.
elorma.
kiasterte
ſuteta.

gua
—
r, ham &
eMenale,
Cell 19.
merecid, ie
li 5 i e. ſ
mmilium, ſi
ſeil, Hote,

torundem
jenalle oc.

llier, con⸗
emotisicti
emotizitis

abtle, ux

1aut 'Pre⸗
ipunt aut
one a dil⸗
tatio hujus
brum brec,
2. b. 10⁰ ſ.
fol. col.
h, not in
1.61. b. &

gue
kamn, guam

3. tract.
h, loe ad
11,,

dbeti IS

CAP. II. GENESEOS. 29
qua lutoſa, (80.) quoniam dixerat ſuprà, (81.) quòd ex aqua creatæ ſint: hic verò
dixit: quòd ex terra creatæ fuerint, (82.) prætereà docet te (hic Scriptura,) quòd eâ
ipſã horà, quà creata fuerunt illa (animalia,) ſtatim eodem die adduxerit illa (Deus)
ad Adamum, ut imponeret eis nomina; in verbis autem expoſitionis myſticæ (83.)

N ſignificat (hic) W i. e, dominationem & ſubactionem, veluti (accipitur in

illo loco:) cum X) i. e, obſederis (84.) urbem, (85.) quoniam (Deus) ſubjecit il⸗
la (animalia) manui (ſive poteſtati) Adami. Eod. verſ. 19. Omne, quod vocaverit il-
lud Adamus animam viventem & .] Inverſus (**) eſt (hic Scripturæ) ordo, cujus hæce
eſt explanatio: cuicunque animæ viventi impoſuerit Adamus nomen, illud nomen
ejus (erit) in perpetuum. (86.) Verſ. 20. Sed Adamo non invenit 2djutorium. Verſ.
21. Et immifit Dominus, Deus, ſoperem] Quando (Deus) adduxit illa (animalia) co-
ràm eo (Adamo,]) unamquamque ſpeciem, marem & fœminam, (tunc Adamus) dixit:
omnibus eſt compar; (?*]) mihi verò non eſt compar, (his dictis) ſtatim immiſit (Deus

ſoporem.) Eod. verſ. 2 I. De coſtis ejus] (Iſtud-. N hic ſignificat:) Pvdiᷣ

(*) i. e. de lateribus ejus, veluti (accipitur in illo loco:) v i. e. & lateri taberna-

culi, (87.) hoc ipſum eſt, quod (alibi) dictum eſt, (nempe Adamo) duas facies (88.J

fuiſſe creatas. Eod. verſ. 2 1. Et clauſit] Locum diſciſſum. (89.) Eod. verſ. 2 I

Eit dormivit & accepit] (Hoc ideò factum eſt,) ne videret (Adamus) ſciſſionem car-

nis, ex qua creata erat (Eva) eique eſſet contemptui. (90.) Verſ. 22. Et Kra
D 3 V

(80.) Vel: ex limo aut cœeno paluſtri, in D. Scherz.

ve ſione etiam hic habetur: ex ſudimento,
ſed legendum, ex ſedimento, confer. ſuprà verſ.
8. h. cap. n. 62. & not. ad librum prec. Jud.
part. 2. p. 105. b. prine.

(I81.) Nimirùm eap. præced. 1. verſ. 20.
(S82.) Hine Commentator noſter concludit, quòd

volucres ex limo ſive aqua lutoſa creatæ ſinr.

(IS83.) Hebr. &, de qua ſuprà cap. I. verſ. 4. n.

49. aliquid dictum eſt, confer. & Bereſchit
rabba, ſicçuti in on . admarginem allega-

tur & not. ibid. . .
(84.) Vel: cum ſubegeris, ſie juxà Aggadham &&

Commentatoris noſiri mentem verbum quod

hic in textu ſacto habetur, vertere poſſis a ra-
dice vel , confer. D. Scherzeri not. h. I.

(8 ) Sieuti Deuteron. cap. 20. Verſ. 19. habetur.

(W Hebr. n- iſtud & quæ ſequuntur usque ad

Ne N.ii. e. Vvocaverit ci Adamus, abſunt

à MStO Erff. 1, 6& 2.

(86.) Confer hie not. in pan new, ubi etiam Be-=
reſchit rabba ad marginem allegatur, it. D. Scher-
zZeri not. h. loc. Lit. B.
(*) Confer. & hic Bereſchit rabba ſicuti in o eN
adjmarginem allegatur, it. Sanhedrin, fol. 3 9. a.
(**) Abefſt iſtud a MSto Erff. .
(87.) Prout Exod. cap. 2 6. verſ. 20, habetur.
(88.) Seu: duas perſonas Hebr. pv, de qua
voce ſuprà cap. I. verſ. 27. n. 16 2. confer. & tra-
ctat: Talm. Eruvim fol. 19. a. prout in noe
Dan h. loc. ad marginem allegatur, vide &
not. ibid. ut & num. ſeqv. 89.
(89.) Vel locum ſectionis ſive ſciſſionis, nempe
juxtà expoſitionem Aggadæ: locum, unde la-
tus ab ſciſſum erat, de quo paulò antè dictum eſt,
vide num. præced. 8 8. confer & Berachot, fol. 61.
a. & Eruvin, fol. 18. 2a. it. Schabbat, fol. 5 5.a.
(90.) Vel: & ſperneret eam (ſcilicet Eyam Adamus)
prout D. Scherzerus hic transtulit, confer. hie
Bereſchit rabba & tract. Talm. Sanhedtin fol. 39.
prout in notis pan h. loc- allegantur,

30 GENESEOS. CAd. II.

Ad inſtar (9 I.) ædificii (fecerat Deus Evam,) latam infrà & anguſtam ſuprà, ut fœ-
tum recipere poſſet, non ſecus ac horreum tritici, quod latum eſt infràâ & anguſtum ſu-
Prà, ne illius onus ejusdem parietes aggravet. Eod. verſ. 22. Et ædificavit coſtam in
mulierem] i. e. Ut eſſet mulier, ſicuti (eadem phraſis habetur in illo loco:) & fecit il-
lud Gideon in Ephod, i. e. ut eſſet Ephod. (92) Verſ. 23. Hac vice] Docet (hic
Scriptura,.) quò⅛d Adamus venerit (939) ad omnia animalia ac beſtias nec recreatus
(94.) fuerit animus ejus per illa. Eod. verſ. 23. Propterea vocabitur vira, quia de vi-
ro &ρ.] Lingua linguæ convenit, (95.) hinc (diſcimus,) quòôd mundus creatus ſit lin-
guà ſan ctà (96.) Verſ. 24. Quamobrem relinquet vir] Spiritus Sanctus ita loqui-
tur, ut filiis Noæ interdiceretur ſcortatio. (97) Eod. verſ. 24. In carnem unam.]
= = Pro-

(91.) Confer. Nidda, fol. 45. b. quoniam S. Scri pud Reuchlinum & Scherzerum loc. alleg. con-
ptura hic utitur verbo n. hinc nata eſt illa de fer. & not. in am e h. l. ubi etiam tract.
Pun expoſitio, éonfer. hic Gur Arjeh fol. 8. col. 4.† Talm. Jevammot. fol. 63. a. ad marginem al-
med. & not. in enar α, ubi & tract. Talm. legatur.
Eruvin. fol. 1I8 ad marginem allegatur, vide & in-1(94.) Reuchlinus hie vertit: & non commovebatur
frà Geneſ. c. 5. v. 28. n. 1 o. alia ſignificatio iſtius] ſenſus ejus; Scherzerus ita: & non fatiatus fuit
verbi à K. Levi in codic, Rabbot. fol. 20. col 4.† ipſius appetitus, in Hebræo habetur hic verbum
adducitur, qui eam à a i, e. intelligere, ſen medi pern, quod Rabbinis ſæpe notat: recr eari, re-
tari, deduxit, ſcribens, quod Deus nanmi. e. foeillari.
meditatus ſit ſeu deliberaverit, unde mulierem (95.)Vel: lingua reſpondet linguæ, juxta Hebræum:
crearet &c. vide D. Wagenſcil. Sot. p. 637. ubi lingua cadit ſuper linguam, ſive vox cadit ſuper
feſtiva ac lepida expoſitio de mulieris creatione vocem ti D. Scherzerus hic vertit, i. e,. una vox
habetur, alia ratio verbi in Nidda fol. 4 5. derivatur ab altera, uti ipſe ibidem exponit, ni-
b. affertur, ubi ita: dixit R. Chasda: quis ſen mirùm ab α eſt &α, uti in textu ſacro ha-

ſus verborum: )) i. e. & & ædificavit Deus co- betur, confer. cap. ſeqv. 3. v. 15. n. 48. & not.

ſtam nempe quia dedit ei, Deus να i.e ſa-- in mar n h. loc.
pientiam excellentem præ viro, vide D. Wa. (96.) Nempe: Hebræa, confer. hic Gur Arjeh fol. 9.

genſeil. Sot. p. 75 1. col. I. princ. & fol. 19. col. 2. princ. & D. Scherzer. in
92.) Sicuti Judic- cap. 8 verſ. 27. habetur, con- not. h. loc. Lit. D. ac not. ad librum Prec. Jud. part. 2.
fer. not. in nar mv' h. loc. p. & 1. b. circa fin. vide & Bereſchit rabba, ſicuti in

(93.) In Bibliis Buxtorfianis, quæ hic ſecutus ſum, par MeSw' h. l. ad marginem allegatur.
ſic legitur: do ? 197.) Sive: adulterium, quoniam hic in textu

— a nN rH N verſionem vide in textu, ſacro dicitur: & adhærebit uxori ſuæ; Hden Nn.

Baſileenſi editioni adſtipulantur etiam MSta Erf ran i. e. non verò uxori proximi ſui;
furt. 1. & 2. Reuchlinus in Cabbal. lib. 1. fol. m.
m. 443. (D. Scherzerus in not. h. 1. Lit. C. alle-
gat. fol. 62 6.) addit iſta: en y Nav y i.e.
JSonec veniret ad fœminam; aſt in editione
Hebræa, qua uſus ſum, ut & in exemplari
—nam D, hæc ſolummodò hic leguntur:
—ra i enee n i, e. doeet (hic Scri- Cconfer & infrà Genelſ. 6. 9, V. 4 num, 7 it. San-
ptura ) quòd recreatus fuerit animus ejus ( Ada- hedrin. fol. 5 8. a. b. ”
mi) in Eva; cœterum de iſto loco vide plura a- .

—

Da h. loc. ubi etiam tractat. Talm. Sannhedrin
fol. 56. b. ad marginem allegatur; e œterum de

hinc nata eſt iſta explicatio, vide not. ni npw

(Ar. I

—
Proles fo
2. lin.
nerepo
honendi
(101)4
gid ci

i
Scriptutn
iat eninn
uocitel
mnnihu
caſus ejnn

—
(99. Conte:
fol. 51.40
loc ubien
& danhec
ge D. Sch
On
NW
mis parent
Prout etia
Aiiſeguittn
lge htap.
) um he

mentumlcl

ſeptem præceptis, Noscho datis, (inter quæ eſt
etiam iſtud de vitanda ſcortatione,) vide præ a-
liis Hoornbeek çontra Judæ. l. 7. C. I. p. m. 447.

eo egitut:
(1on) Size⸗
voluntas
ker ſuptay.
(102) Con
DODy
(.) Vel: qui
aumen

C4. I
—
, ut c.

Uſtumſu.

oſam in
Kkeeitil.
Oet (hie
fecreatus
Zuia deyi.
ius ſit lin.
ita logni.
an.
ro-
—
. Aeg con⸗
etlam trac,
narginemn Al⸗

Immorebaturt
n hriatus kuit
i1r hie verbucn

recteati, Ie

Nallebræum.
ox cacit ſiper
ie. una o
n exponitni⸗
etu ſacto ha⸗
n. 49, not,

rAtjeh lol.9,
.Schetzerin
ec,ud part..
tabbe, ſctiin
legatur.
n hic in textll
; nude
Droximni ſui,
enot. ni no
len. JAnkectin

zc tetum 46
,Cinnergus eſt

e,)idee 1
nun in dar .

ZMD

CAE. I.

)
)

GENESEOS.

Proles formatur mediante utroque (parente, ) ibique illorum caro fituna. (98.) Verſ.
2 5. E non erubeſtebant] Quoniam non noverant modum pudoris, (99.) ut diſcer-

nere poſſent inter bonum & malum, ac, quamvis ei (Adamo) data fuerit ſcientia im-
ponendi nomina; (100.) non (tamen) inceſſerat (*) illum figmentum malum-
(101.) donec comederet de arbore atque in eum intraret figmentum malum ac ſciret,

quid diſeriminis eſſet inter bonum & malum. (102.)

CAP. II1ͤII.

VYErſ. 1. Er ſerpens erat dallidus Quid iſtud (r1.) hùc (ſpectat?) debebat ei (tex-
tui huic) conjungi (2.) (id, quod infrà habetur:) & fecit (Deus) (*) Adamo
ejusque uxori tunicas pelliceas, quibus veſtivit eos; (3.) Sed docet te (hic

Scriptura,.) quonam conſiliò ſerpens aggreſſus ſit (4.) illos (primos parentes,) vide-

rat (enimſerpens) illos nudos ac rei venereæ operam dantes in conſpectu omnium,
quocircà (ſerpens) ergà illos (?*) deſideriô incitatus fuit. Eod. verſ. I. Callidus præo-
mnibus] Secundùm calliditatem ejus (ſerpentis) illiusque magnitudinem, fuit (etiam)
caſus ejus, (nimirùm fuit ille) Oonp — à i. e. callidus (5)) præ omnibus, (ergôò

(o. Confer. hic Gur Arjeh fol. 9. col. 1. med. & (2.) Sic etiam in Gur Arjeh fol. 9. col. I. circà

fol. 6 1. col. 1. med. vide & not. in o h.
loc. ubi etiam Bereſchit rabba allegatur, confer,
& Sanhedrin, fol. 57. b. & fol. 58 a.
(99.] Nempe: quid eſſet pudor vel verecundia, vi-
de D. Sche zeri not. h. loc. Lit. E. & not. in

fin. habetur, nempe: vy' Jnbn zard Ni
) X i. e. non conveniebat (hic) conjun-
gere, niſi (Verba iſta:) & fecit Deus &c. D. Scher-
zeri verſio, qui transtulit: voluit conjungere
cum illo, hic minus quadrat, nec particula &N
SDaN NDe h. locç, ubi iſta adducitur ratio: i. e. niſi, quæ apud Commentatorem noſtrum
en e een ei i. e, quoniam illis (pri- paulo poſtſequitur, hanc Scherzeri interpretatio-
mis parentibus) non erat prava concupiſcentia, nem admirttit „ confer & not. in 'non nO*

prout etiam mox in notis Commentatoris no.h. loc.
ſiri ſequitur. ( Hebr. &, ſic additur in MSto Erff. 2. Ba-
(I10oο.) Nempe: animalibus, qua de re ſupra verſ. ſileenſis editio habet: & i e. Dominus
19. h. cap. Deus.

C) Iuxta Hebr. Ha i. e. dedit: vel, datum fuit fig- (3.) Prout infra verf. 2 I. h. cap. habetur. .
mentum ſeil. malum, in MSto Erff. 1. & 2. bio (4.) Vel: inſilierit, Hebr. 25, conter. hic . D-⸗
eo legitur: Mπ. e. fuit. S Scherzeri not. Lit. F. & not. in "an neov h.
(101.) Sive: prava concupiſcentia, mala libido, loc.

voluntas & cogitatio prava, Hebr. 5 e, con *) Hebr. MsStum Erff. 1. & 2. habent: 9

fer. ſupra v. 7. h. cap. n. 3006. . e, ei, (ſeil. Evæ) quæ lectio videtur præferen-
(102.) Confer. hic Bereſchit rabba, ſicuti in da

—DDR NDU h. loc. ad marginem allegatur. (5.) Sicuti hoc verſu I. habetur, confer. & hic not.

(1.) Vel: quid res iſta huc pertinet? quid mihi in an n h. loc.

hic cum lerpente? prout D. Scherzerus Vertit.

31

.

32 OENESEO8.

poſteà quoque factus eſt:) —„ R i. e. maledictus præ omnibus. (6.) Eod.
verſ 1I. Etiamne dixit &j .] Num fortè dixit vobis (Deus:) non comedetis de omni

&c.? quamvis enim viderit (ſerpens) illos comedere de cœteris fructibus (arborum;)
muitiplicavit (tamen) ſermonem (7.) cum illa (Eva,) ut eam ad ſibi reſpondendum
(*) alliceret & ipſe occaſionem nanciſceretur loquendi de illa arbore. (8.) Verſ. 3.

Neque tngatis illum] Addidit (Eva aliquid) præcepto, (9.) quocircà venit illa in de-
minutionem, (10.) atque hoc eſt, quod dicitur: ne addas verbis ejus. (11.) Verſ.
. Non morte moriemini] Impulit (12) eam (Evam ſerpens,) donec tangeret illum
[arboris fructum, dein] dixit ei (Evæ:) ficuti non eſt mors (**) in tactu (fructus ar-
boris;) ita non (erit) mors in eſu (ejusdem.) Verſ. 5. Quia nonit] Omnis artifex
odit filios artis ſuæ, (I 3.) de arbore iſta Deus] comedit & creavit mundum. (14.)
Eod. verſ. 5. Et eritis, ſicuti Dii] Qui creant mundos. Verſ 6. Et vidit mulier] Vi-

dit (ꝰ*) illa ſerpentis verba illaque ei placuerunt & ipſa illi (ſerpenti] fidem habuit.

Eod. verſ. 6. Quòd bona eſſet arbor] Ut illi Protoplaſti] fierent tanquàm Dii. Eod.

CAbP. III.

verſ.

A. I
—

verl 6. 6
turocblin⸗

dun ſerpe

duaitetian

Anqué d

olri eſt⸗
De(19.¹
Nipturep
ſando n⸗
at, u0.

i denuden

iUli comeler

(21.) arter⸗
ſolia iuauß

—

(6.) Prout infra verſ. 14. h. cap. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 9. col. 1. circa fin. & Bereſchit

rabba, prout in Sa n h. loc. ad margi-

nem allegatur.
) Vel: multus ei ſermo fuit cum Eva, imo inter
ſerpentem & Evam tanta interceſſit familiaritas,
ut hæc illius concubitum admitteret atque ex eo
prægnans facta Cainum pareret, prout R. Elieſer
in Pirke cap. 2 1. tradit, vide D. Wagenſeil. Sot.
pag. m. 15 S. n. 7. ſcribitur etiam in notis ad li-
brum Prec. Jud. part. I. pag. 47. col. I. quod
ſerpens Sammãel, quando ad Evam venit & rem
cum ea habuit, ei immiſerit ) * i. e, pravam
concupiſeentiam, nempe: xni. e. immundi
ciem ac ſordes, prout in notis ad dict. librum Prec.
Jud. part. I. p. 9 8. b. fin. habetur, confer. &
Lightfoot. ad Johann. cap. 12. v. 3 I. cœterum
de Sammäele vide Buxtorf. Lex. Chald. fol. 149 5.
vide & not. in an nav h. loc.
*) Hebr. a wr, in MSto Erff. I. pro eo legi-
tur: warnwn i. e. ut perplexa re dderetur (ſcil.
Eva.)
(8.) Nempe: de arbore ſcientiæ honi & mali, quæ
in medio horti erat plantata, cujus fructus pri-
mis parentibus erat vetitus, confer. hic Sanhedrin.
fol. 59. a.
(9.) Nam Dei erat præceptum, ne comederent de
arbore ſcientiæ boni & mali, uti cap. antec. 2.
verf. 17. habetur; aſt Eva huic præcepto addi-

dit: neque tangatis illum (arboris fcuctum.)
(16.) Hebr. “, vel pyw, MStum Erff. 1. pro
eo habet: res eadem eſt, D. Scherzerus hic
vertit: transgreſſionem, ſenſus eſt: quoniam E-
va præcepto Dei verba quædam addiderat, ideò
ipſa in deminutionem i. e. in peceatum & trans-
greſſionem cecidit.
(11.) Sicuti Proverb. c. 3 0. v. 6. habetur, ubi vi-
de Raſchi not. confer. & Deuteron. c. 4. v. 2. &
Deuter. c. I 2. v. 32.
(12.) Vel: incitavit eam, ſic o hic verto,
confer. hic Gur Arjeh fol. 9. col. 2. princ.
(*) Confer. hic not. in am ou, ubi hac de re
plura.
(13.) Id eſt: eos, qui eandem exercent artem, hinc
Proverbium: xsgαιαας ραοναιι i. e. figulus
ſigulum (odit,) vide Heſiod. Oper. & Dies

verſ. 2 5. confer. & not. in nan ne h. loc. ubi

& Bereſchit rabba ad marginem allegatur.

(14.) Quaſi vero diabolus ridiculum hoc argu-

mentum formaverit vel Protoplaſti neſcierint,
hanc arborem cum ipſo muado eſſe creatam,
ſctibit D. Scherzerus in notis ad hunc locum
Lit. z. confer. & hic Bereſchit rabba, uti in
Apar inew ad marginem allegatur.

(X½) Hebr. anN , quod in notis an nb ex.

ponitur h. loc. ma ann i. e. intellexit, confer. et-

iam Bereſchit rabba, ſicuti ibidem ad marginem

allegatur. vide & verſ. ſeqv. 7. h. cap. n. 19.

(159) HMoct
(16.) FKimi e
(17.) Conter
notata ſunt,
Lit. l.
(18.) Bedr.:
deNPI
10luetes: he
een
fuit impolt⸗
exponiu,
betur, intti
Rabbini, ge
ſtandum re
Omnibus inin
cotmederit a.
Vat, juxta H
not. h. ſ0. l.
(19.) Velt intn
gotium hyie
Arſeh ſo ge
Donn do⸗
vide & ferl
tini Pug Eid

(6) Hebr. Nn

ialetitur,

(ee) hebr. 4

Aiie.,

LI. aA. III. GENESEOS.

6 1ol. verl. 6. &: quòd drſigerabilis eſſet oculis] Sicuti ſerpens] dixerat ei Evæ: & aperien-
. n tur oculi veſtri. (1 5.) Eod. verſ &ι. Ee concupiſceibilis ad intelligendum Quemadmo-
Men duum [ſerpens] dixerat ei [Evæ:] ſcientes bonum & malum. (16.) Eod. veri. 6. Et
mencum QLedit etiam viro ſuo] Ne ipſa moreretuy; ille verò (Adamus] ſuperſtes maneret ali-
inez amque duceret uxorem] Eod. verſ. 6. Etiam] Particula i. e. etiam hic
llain e. poſita eſt,] ut includat (17) jumenta & beſtias. (18.) Verſ. 7. Et aperti ſunt Sc.]
1) Vetrl. De (19.) ſapientia loquitur (hic) Scriptura; non verò de viſione ipſa, id quod finis
re illum Scripturæ probat. Eod. verſ. 7. Et noverunt, quòd nudi eſſent] Etiam coecus ſcit,
tuchis . Aquando ipſe nudus eſt, (quòd ſit (**) nudus;) ſed, (**) quid hoc (ſibi vult:) & nove-
nis aia runt, quòd nudi eſſent? (nimirùm) præceptum unum erat in eorum manibus; ſed
un (14) ipſi denudabantur illò. (20.) Eod. verſ. 7. Folia ſicus] Hæc ipſa fuit arbor, de qua
ie, V⸗ illi comederant, eadem re, per quam facti erant perverſi, (P) ipſi iterùm ordinati ſunt;
en kaduit⸗ (a1.) cœteræ autem arbores non permiſerunt (*) illis ( primis parentibus,) ut ab ipſis
Dii, od,. folia ſua auferrentur; (22.) ſed cur (*) non manifeſta fuit (2 3.) arbor? quia San-
Verl. ð “”” ctus
fiucum.) (15⁵.) Prout verſu præced. 5. h. cap. habetur. [(20.) Scil. præceptô Divino, confer. not. ad Ii-
bifk 1.pr (16.) Sicuti eod. verſ. antec. §. h. cap. habetur. brum Prec. Jud. part. 2. p. 39. b. med. ut & Be-
chentelus lie (17.) Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. I. v. 14. n. 96. reſchit rabba, prout in mom me h. loc. 3
. guoniamb⸗ notata ſunt, vide & D. Scherzer. not, h. loc. marginem allegatur. vid. & not, ad 2. Reg. cap.
diderat, iced Lit. L. 2. v. 2 3. n. I2. G ad Ezech. c. 16., v. 7. n. 3 0.
um & tranl⸗ (18.) Bebr. nn MStum Erff. 2. habet: (†X) Hebr. wobo, depravati, deſtrucli fuerant;
H en wnnn i. c. jumenta & beſtias ac Mstum Eiff. 2. pro eo habet: vnh. e. male-
betut, wbiri⸗ volucres: nam, niſi ita eſſet, y dapa npD dicti erant. H
0 1, & A 1i. e. cur mortis peæna illis (animalibus) (21.) Vel: recti (ſunt facti, Hebr. ora, D. Scher-
fuit impoſita? ſie in not. par nev h. loc. zZerus locum hunc ita vertit: eadem re „ quâ
n hie veno, exponitur, conler. de verbo a quod hic ha- transgrefſi ſunt, eadem quoque iterum tecti ſunt;
.rine, betur, intra Geneſ. c. 4. V. 2 §. H. 90.. tradunt? confer Beraehot, fol. 40. a. & Sanhed. fol. 70.
ubilucce te Rabbini, quod Eva noa ſolum marito ſuo gu- b. variant autem quoad arborem, quænam illa
ſtandum præbuerit fructum vetitum; ſed etiam fuerit, unde protoplaſti comederunt, tàm Chri-
t anem nine omnibus animantibus, excepta ave n, quæ non ſtianorum, quàm Judæorum ſententiæ, confer.
i e gulus comederit ac propterea omnium diutiſſimè vi- ejusd. Scherzeri not. h. I. Lit. M. & tract. Talm.
Mper. & Dies vat, juxta Hiob. c. 29. v. 19. vide D. Scherzeri Sanhedrin fol. 70. uti in aπ ne ad margi-
, b. loe udi not. h. loc. Lit. D. nem allegatur.
egriul (19.) Vel: intuitu ſapientiæ quoad rem ſeu ne (*) Hebr. an i. e prohibuerunt eos, MStum

m hoc a1gl.

ſti nelcierint,
elle crentam,
dhunchocum
rabba, uli in

ur.
en W e.

it, cOnet e⸗
gad marginem

H gotium ſzpientiæ, ſic in Hebr. confer. hic Gur
Arleh fol. 9. col. 2. circà fin. ac not. in nov

Bpan h loc. it. D. W'ageni. Nizzach p. 147.
vide & verſ. antec. 6. Siguum. * & Raym. Mar.

tini Pug. Fid. Part. 3. Diſt. 2. c. 5. num. 6.

12 (*) Hebr. π☚ν —, , ſic in MSto Erff. 1I. hic

inſeritur.

24: ae i. e. ab illo, abſunt à MSto Er ff. I. & 2.

MW

23

(**) Hebr. h NiX hæc & ſequentia usque

Erff. i. habet:
arbores.)
(22) Id eſt: ceœteræ arbores noluerunt folia
ſua concedere primis parentibus, ut iisdem con-
tegerentur, vide not. in nn h. loc.
("X„X Hebr. n uem hæc & quæ ſequuntur, usque
. ad: ä i. e. R. Tanchuma', abſunt à
MSto Erff. 1. & 2.
(23.) Vel: expreſſe nominata atque detecta, Hebr.
E bpr

SyaM i. e. prohibitæ ſunt (ſcil.)

34

GENESEOS.

—

ctus ille Benedictus non vult dedecore afficere (24.) creaturam, ne eam ignominià af-
ſiciant (homines) ac dicant: hæc eſt (arbor iſta,) propter quam mundus fuit punitus,

(ſic habetur in)

Medraſch R. Tanchumæ. (2 5.) Verſ. 8. Et audiverunt] (¹**) Sunt— 6gaien
KFct

expoſitiones myſticæ (hujus loci) ſatis multæ, quas Doctores noſtri jam anteà com-
modè expoſuerunt & in ordinem redegerunt in Bereſchit Rabba & in cœteris com-
mentariis; ego verò non aliud mihi propoſui, quàm ut ſenſum literalem Scripturæ
explicarem eamque expoſitionem myſticam (ſequerer,) quæ verba Scripturæ aptè col-
locaret, (juxtâ) verbum appoſitè dictum. (26.) Eod. verſ. 8. & audiverunt (*)]

(Nempe) audiverunt vocem Sancti illius

Benedicti, qui ambulabat in horto. (27.)

Eod. verſ. 8. Ad aumm (ſive ventum) diei] i. e. Ad illum ventum, ubi (**) Sol occi-

dit, (2 8.) atque hic eſt occidentalis,

quia appetente veſperâ Sol eſt in plaga occidenta-

li; (?) & ipſi (Protoplaſti) peccaârunt decimà. (2 9.) Verſ. 97. Ubinam es?] Noverat

(ſanè

=rDNI, D. Scherzerus hic vertit: ablata, mi-

nus aptè, confer. not. in ατ ν h. loc.
(24) Sive: ignominiæ & probro exponere, ſic
a. hic interpretor, quo ſenſu etiam verbum
iſtud R. Salomo in notis ad Levit. c. 2 5. v. 17.
& ad Cantic. c. 6. v. 1. accepit, confer. not. ad
librum Prec. Jud. part 2. p. 40. b. med. ubi ver-
bum a à radice addeduéctum, exponitnr:
yin i. e. ſubſannantes, vide & Buxtorf. Lex
Chald, fol. 9 59. eadem ſetè ſignificatione ſumitun
illud: æαι αιαu ναααſναοM,atth.c. I. v. 19. ha-
betur, ubi autor Vulgatæ vertit: traducere, Suero-

. . . . . 2
nius in vita Auguſli c. 45. utitur phraſi: conſpicu-

um facere D. Scherzerus hic transtulit: opprim ere,

parum aptè, hoc quidem loco, confer & Exod.

C. 2 I. V. 27. al. Exod. 22. v. I. n. 2.
([25.) Sic commentator noſter nomen iſtud: Tan
chuma, tanquam proprium alicujus Rabbini
hic accipit, prout etiam notis ad cap. ſeq. 4.
v. 24. n. 7 8. & ad Exod. c. 9. v. 32. & ad Exod.
c. 38-V. 8. it. ad Levit. c. 11. v. 2. atque alibi;
eſt autem is Commentarius in Pentateuchum Mo-
ſis, de quo vide 'a) m & Buxtorf. Biblioth.
Rabbin. confer. & infrà Geneſ. c. 11. V. 5. n. I1.
& Geneſ. c. 18. V. F 2. n. 79.
7X*) Confer. hie Sanhedrin. fol. 3 8, b.
(26.) Reſpicitur hic ad Proverb. c. 2 5. V. 11. ubi

juxtà Hebræum vertere poſſis: verbum dictum
juxtà modos ſuos; i. e. commodè, aptè, habite
circumſtantiarum loci, temporis, perſonæ, ra-
umone, Onfer. Exod, c. 3 3. V. 13. ibique not. n. ¶

5 1. MStum Erff. 2. pro 2* y n habet
N 7y NL i. e. & ſenſum ejus literalem
juxtà modos ſuos.

( Hebr. ynv, boſt verbum iſtud in Berolinenſi

editione additum eſt: ynv mn i. e. quid audi-
verunt? =
(17.) Confer. hic Gur Arjeh fol. 9. col. 3. princ.
& not. in o ö h. loc.

(*) In codicibus hactenus vulgatis hic legitur

en i. e. inde, in notis Raſchianis editionis
—uπ ni S* hæc uncinulis incluſa & hic addita
reperiuntur, nemxe: νh . e .
i. e. alius, codex (hic habet:) v i. e. eò ſc. ad
illum locum idque accuratè, quia ſic fundamen-
tum (habet ac legendum efſt;) ſic etiam habe-
tur in Berolinenii editione; ſed abſunt iſta à co-
dice Baſileenſi, ut & à MSto Erff. I. & 2.

(29.) Vid. bic idem Gur Arjeh dict. fol. 9. col. 3.
med. ſic & in Michlol

1) Hebr. ayna in MSto. Erff. I. pro eo legitur:
TrNN i. e. in plaga ejus orientali. .
(29.) Neinpe: hora diei, id eſt, juxtà hodiernam
ſupputationem communem: hora circiter quar-
ta veſpertina, confer. & hic Gur Arjeh fol. 9. col.
2 , princ. & col. 3. med. vid. & Raſchi not. jad
Cantic. c. 4. v. 6. & not. ad lib. Prec. Jud. part. 2.
p- 86. a. princ. it. oh. Ligtfoot ad Marci cap. 15.
v. 2 5. ac Bereſchit rabba, ſicuti in par ne

ad marginem allegatur.,

Jophi hic exponitur
N rii nyy i. e. tempore, quòô inclinat dies.

CAM. I.

ſanhen
30)oge⸗

Bileamol

cinandich

gis) Mero
nit,) utſe
latiye ecl
iuum He
,NN
Nyyle.
ſcas) loc
interngil

ielpopbere

Obtempeta

—
(30.) Mul
hic jenit,
fen intn 6
G1.) Mir)
V. 1. i not
i. e. ne Min
n. 9. Cohlen
6 2) Ac pere
tiam ageret

(33.) Vice e

fra Genel
ad Num. t.
ſicuti in 1
6⁴) Vide N
n. 3 . conk
(*) Hebr.
Wie cum
6ſ.)egon
MSt. Eüka.
6⁰) R
prout habe
fin. ubi &
conter 8& Mi
lus adducttu
Nonne occid
e Cholin,
(97) MWenpe:

(M. I.
Dminid af.
itponitn,
e) gunt
nte om.
teris comn⸗
detiptute
aptecol.
verunt

drto. 27)

)locd.

occidenta⸗
Norerat
lne

—

W habet
ius lieetalem

in Berolinenſi
e. quic audi.

c0l.3. prine.

2 hie legitut
Wis ecitionis
& hicaCcir
N
1ie. ed ,40

ſekundamen-

e etiam habe⸗
blunt iſta 2co⸗
l1. & ¹.

ſolg col.7.

e exponitut

Hinclinar dies,
10 eo ſegitur:

citciter quar⸗
tjeh fol. col.
Ralchi not l
.od, ent.
AMarcicap.15.
n .

aa hodietnam

.

(ſanè Deus,) ubi erat ille (Adamus;) ſed (id faciebat Deus ideò,) ut captaret anſam
(30.) loquendi cum illo (Adamo,) ne is conturbaretur, (3 1.) quò minus reſponderet,
(32.) ſi illum (Deus) repentè puniſſet, (vel objurgàſſet) ſic etiam de Caino (loquitur J
S. Scriptura,) dixit ei (Deus:) ubinam eſt Hebel, frater tuus? (33.) idem quoque de
Bileamo (dicitur:) quinam ſunt viri iſti apud te? (34.)) (videlicèt) ut anſam ſermo-
cinandi cum illis (**) nanciſceretur, ſic etiam de Hiskia (ſcribitur) quoad legatos (re-
gis) Merodach Baladan. (35.) Verſ. 11. Quis indicavit tibi] Unde tibi (iſtud ve-
nit,) ut ſcires, quòd pudor ſit, ſtare nudum?: Eod. verſ. II. Num de arbore] Admi-
rativè Cccipienda (36.) & intelligenda ſunt verba iſta.) Verſ. 12. Qgam dediſti me-

tcum] Hic negavit (Adamus,) bonum ejus. (37.) Verſ. 13. Decepit me] (Verbum
NRν hic ſignificat) àN+. e errare fecit me, ſicuti (accipitur in illo loco:) ne

&N) i. e. errare faciat vos Hiskias. (38.) Verſ. 14. Quoniamfeciſßi hoc] Hinc (di-
ſcas,) quòd ſeductori (?) nulla porrigatur anſa ſeſe excuſandi, (39.) nam ſi (Deus)

S interrogàſſet illum (ſerpentem:) quare id feciſti? potuiſſet (ſerpens) ei (ſcil. Deo)

reſpondere: verba præceptoris ac verba diſcipuli, (ſi ſint propoſita) utrius (verbis)
obtemperandum eſt? (40.) Eod. verſ. 14. Præ omnibus umentis & præ omnibus be-

E 2 ſtits

(30.) Ut paulisper proœmiaretur, ſieuti D. Scherzer bere mulierem? cùm tamen Deus dixerit, non
hic vertit, cujus notas vid h. loc. Lit. O. con- eſſe bonum, hominem elſſe ſolin, uti cap.
fer. infra Geneſ. c. 16. v. 8. ibique not. n. 14. antec. 2. v. 18. habetur, hoc bonum negavit
(31.) Hebr. an N div, ita hic Genel. c. 22. hic Adamus, & ingratus fuit, confer. i fri Ge-
v. 2. in notis Raſchi habetur: hyn nn nel. 1I. v. 5. ibique not. n. 12. it. tractat. Talm.
i. e. ne animus ejus abtiperetur, vid. not. ibid. Avoda Sara, fol. 5.
n. g. confer. & Sanhedrin, fol. 3 8. b. (38.) Vid. 2. Paralip. c. 32. v. 15. & Eſ. c. 19. v. 13. n.
(32.) Ac peccatum ſuum confiteretur & pœniten- 29. i'cm Eſai. c. 3 6. v. 14. ibique Raſchi not.
tiam ageret, ita in Gur Arjeh fol. 9. col. 3. med. *) Hebr. n'on a rad. o, unde eſt rvo- confer. quæ
(33.) Vide cap. ſeq. 4. v. 9. n. 17. confer. & in- ad Deuter c. 13.v. 10. n. 3 7. notata ſunt, it. Raym.
frà Geneſ. c. 16. v. 8. ibique not. n. 14. ac not. Martini Pug. Fid. part. 3. Diſt. 2. c. 5. n- 10.
ad Num. c. 22. V. 9. Sign.* it. Bereſchit rabba, (39.) Sic verba iſta: on ν nn anen e

2

ſicuti in nan rov ad marginem allegatur. hic vertere volui, quorum juxtà ſenſum litera-r
(34.) Vide Numer. c. 22. V. 9. ibique Raſchi not. lem hæc eſt verſio: non convertunt ſele (judi-
n. 3 8. confer. & not. in pa r h. lcoc. ces) ad juſtificandum ſeductorem, nempe ut ĩs

() Hebr. any, MStum Erff. I. pro eo habet: ſemet excuſet; ſed illum condemnant, confer.

My i. e. cum ipſo, ſcil. Bileamo. D de hac phraſi not. ad Levit. c. 20. v. 5. n. 8. &

(3 5.) De quo vid. 2. Reg. c. 20. v. 14. & Eſ.c. 3 9.v. 3. Qar Arjeh fol. 9. col. 3. fin. & col. 4. per tot. vi-

MMSt. Erff. I. & 2. omittunt nomen N Baladan. de & Medraſch Bereſchit h. loc. ac Deuter. c. 13,
(36.) —ipse ApN nec eſt iſtud imterrogatio, v. 9. n. 34. & Deuter. c. 16. v. 19. p. 6 5. it. jal.
prout habetur in Gur Arjeh fol. 9. col. 3. circa! kut Part. I. fol. 9. col. 2. princ. in Sanhedrin.
fn. ubi & ratio adducitur hujus expoſitionis, fol. 29. a. ſic habetur Pyy payO Pe i. e.
confer. & Miehlol Jophi h. loc. ubi locus paralle- quia non concedunt argumenta (exceptiones ſive
lus adducitur ex f. Reg. 21. v 19. verb. næꝑ exeuſationes) ſeductori. L
nonne occidiſti, confer. & not. in απh. l. (40.) Nonne præceptori potius, quam diſcipulo
ac Cholin, fol. 139. col. 2. parendum eſt? vid. Abarben. ad 2 Samuel. c. 1.

(z.) Nempe: muleris, vel: rem bonam elſe ha. V. 16. fol. 139. Senſum itaque eiſe puto, quoni-

4

36ͤͦ GENESEOW68. CjAb. II. cce. I

ftiis agri] Si præ (omnibus) jumentis maledictus fuit, nonne multò magis præ be- cezl
tis agri maledictus (41.) futs) conſtituerunt magiltri noſtri allegoricam hanc ex.
licationem in tractatu Talmudico, (qui inſeribitur:) Bechorot, (42.) ad docendum, (ilt &
quòd dies, quibus ſerpens uterum fert, ſint ſeptem anni. (43.) Eod. verſ. 14. Super
