Jalkut Part, I. fol. 1 8 4. Col. 3. princ.
100. Proht ſupra Levit. c. 7, V. 1 5, habetur- ubi
vide ſis Raſchi notas.

loc. ae Jalkut Part. I. ol. 1 94. col, 3. pl inc.
9 4. Sive: ad ſcientiam, ſen mentem veſtram, ita

Hebr. Sory7 hic vertere poſſis, quam explica- 1I0I. Spernendus vel contemnendus; eſt enim Je-

tionem ſequentia, à Commentatore noſttoad. hova, Deus optimus maximas, quipræceptum i=
duacta, declarant. ftud dedir.
95. Quoniam opus eſt, ut is ſtudio ac datà operà I02. Hebr. a i. e. repetitio legis, ratio hujus
ſactiſiciorum mactationem peragat, uti ſuprà rei eſt, rpe ai Ps Le, i. e, quia Miſch-
Levit. eap. 19. V. 5. H. 22., habetur, nam juxtà na vocatur oblervatio ſive cuſtodia „ eſt enim
Rabbinorum ſententiam ille, qui mackationem e et n e e⸗ ſepimentum prætepti e-
peragit „totus in ea eſſe debet nec cogitationem jusque monimentum, uti habetur in Gur Arjeh
mentemque fuam aliò avertere debet. Fol. 54: col. 2, med. con ſer. Jallkut Patt. 1.
96. Vel: particulare quid ac ſpeciale ſiatuerit cir-· fFol, 154. cof. 3. princ, & infrà Levit. g. 26, V-
cà ſacrificia Sec. ronfer. Gur Arjeh /l. 154⸗-col. 14. n. 39. ac Torat Gohbanim; exponitur autem
2. princ. ae not. in Me rh. loc. H in notis ne e b loce qued en ideò
. 9 7. Vel: intra biduum „ Lt Levit. 6. 7 V. 16 , Ha - . aic vocetur?: in ren” e, i. e.
pertur, ubi vide not. n. 59.⸗ H
* Uti ſunt acriſicia iſta euchariſtica, de quibus

in

9 8. Non extià tempus, à lege determinatum; ſecd

quia (aliquis) tepetit ag ſexrvat omnia præcepta

—

972 LEVITICI. CAp. XXIII.
verſ. 3 I. Et faciatis] Iſtud eſt factum. 103. Verfſ. 32. Et non profanetis] Ita,

ut transgrediamini verba mea ex propoſito, juxtà ſenſum literalem, dum dicitur: &

. .
noes, 3.
ſ. celebtanc⸗

non profanetis,* cur lex (hic addit ac) dicit: ut ſanct ficer? (nimirùm id dicere vult.) Hietololymen
gade teipſum 104. & ſanctifica nomen meum, forſitàn ſeorſim? * lex dicit (hic:) copjungin der
in medio filiorum Iſraelis, & dum ille ſemetipſum tradit, ea ipſe conditione ſe tradat, es, peliulſe l
ut moriatur, nam quicunque ſe tradit propter miraculum, 105. ei non fit miracu- ted i cenleatl

lum, nam ita deprehendimus in Anania, Miſaële & Azaria, qui non tradiderunt ſei-
pſos ea conditione, ut miraculum (in eis fieret,) dicitur enim: quòd ſi noluerit, no-
tum tibi ſit, rex, &c. 106. (ac ſi diceret:) ſive eripiat (nos Deus,) ſive non eripiat, no-

ra . loquin
catione 9.
verl ſ. iſut

tum ſit tibi &cc. Verſ. 33. Qui eduxi vos] Eàâ conditione. 107. Eod. verſ. 3 3. Veil. 8. K 4
Ego ( Jum) Dominus] Verax (ae fidelis,) ut mercedem rependam. 108. gur duntur
gbia aditame

CAP. XXII..

Erſ. 2. Dic filiis zazëlis & . ſolennitates Domini] Fecit (Deus) ſolennitates, 1.
quò filii Iſraelis diſcerent * in illis, ut intercalent * annum propter migra-

tio-

in corde (ſ(uo,) poſteà facit id, quod in corde
ſervatum eſt, nam ſemper fadum ſequitur co-
gitationem vel poſterius eſt cogitatione, uti ibi-
dem in notis habetur.
103. Contfer. quæ infrà ad Levit. dict. r. 26. v. 3.
n. 22. notata ſunt.
† Conter. hic tract. Talm. Sanhedrin, ſol. 74. a.
& Berachot, fol. 2 1. 5. it. Megilla, fol. 2 3. 6.
* In MSto 1, hic additur: ε Niâ, e. dic: ſit
ſanctum (nomen Dei.)
104. Nempè: etiam ut moriaris, ſi ſanéctificatio
nominis Divini id poſtulet, prout paulò poſt4
Commentatore noſtro id explicatur.
XX Vel: Singulariter ac ſolus, Hebr- vtpa, ne
pè: extrà cœtum ac multitudinem hominum.
105. Id eſt: eò animò ac propoſitò, ut Deus mi
raculum in ipſo faciat & virtute ſua extraordina
riè illem ſervet. .
106. Sicmi Daniel, cap. 3. v. 1 8. habetur, voca
tur autem 4 Rabbinis iſte, qui ſeipſum morti of-
fert pro ſanctificatione nominis Divini *να
Wxya i. e. ſanctus in ſeipſo, uti habetur in Gur
Arjeh fol. 154. col. 2. med. conler. & not. in
—yoT NSw' h. loc.

J

107. Ea lege, eum in finem, nempè:; ut ſitis ſan-

cti nec profanetis nomen meum & upræcepta
mea ſervetis, ſic vos merces magna manebit et-
iam in ſeculo ſuturo, vide not. in n-a n.
loc
108. Confer. ſuprà Levit. c. 11I. v. 45. n. 137. &
Levit. cap. 18. verſ. §. n. 22. vide & cap, lequ.
2 3. v. 220n. 5§56.

II. Vel: ſtatuta tempora, feſtivitates, poſſes et iam

locum iſtum ſic vertere: fac ſive ordina ſolenni-
tates, ita, ut verba iſta referantur ad Moſen,
confer. not. in Smo s, ubi tract. Talm.
Sanhediin fFol. 11. 6. allegatur, vid. & Jalkut
Part. I. Fol. 184. col. 4. med.
* Hebr. mbdn, in MSto 2. pro eo legitur: p
i. e. convenirent, congregarentur, confer. hie
KRoſch haſchana, Fol. 2 1. . & fol. 22. a. it. fol.
24. a. & fol. 25. a-6. & Chulin, fol. 10 1. 5.
2. Ita hic nyn interpretor, ſecutus Gur Arjek
Fol. 154. Col. 2. circà fin. ubi ſcribitur, quòd hic
ſermo ſit doe ndya i. e, de embolitmo ſive
interçalatione anni, de qua vide Buxtorf. Lex.
Talm. Fol. 1569. confer. & Lightfoot. Centur.
Chotogr. cap. I. pag. 7. & c. 16. p. 37. it. ad
Matth, e. 12. V: I. P. 341. & ad Matth. c. 21. v.
19

iue alſinend

jurenci nec ar

N

tur o., bi

—
19. P. 41 .
ecit. Lipt. conn
39, h. ca0, M.
nt. d. 3,Pr
ſici 2 verbar
ranſiit, dum h
3. Ae quaſi eriii
libus iſlis ſia
lent quaſin
4, Nempe: ad

qui poſmoln

ſ. Kie diin
lennia,
tis tabernacu
dus ige Rxod,
i 3 Daraphr
Hebr. Wic
Mie ha

. r.
t. Vide h. lagi

1a.
7 Nimihn ie
dar 1. ſol. 1

“ 4. Confer, guxr

unt, vide &Kver
9. ede de,

elligere

„

AI.

—
Pylſanti] Iu,
dum dieitegr: X

idcieete nlt)

ler dietlſie)
Atione ſetnadat,
non fit mitacu.
lttadiletunt ſei⸗
1l noluetit, no⸗
non eripiatno⸗
1. D

3) Clennittes 1.
impropter migra⸗
tio⸗

2

euc Au pictept
es nagna manebit et“

t in on o,

,11. V.4 . 0, 137.

11. Fide & ca, ſeq⸗

igiutes, olls etümm

c Cve oreina ſolenni⸗
Eeſetantut ad Moſen,

5o, ubitnach Talmn.

getut, ſie At

4 8
proe egitu:
garentur, conet. ie
„,K l 11, i, ol.

Chulin ſol⸗ lond.

r, eutes Cul Aien

ubi Eibinn, guol hie
e, de emboliin iſe
gua vide Paptott. lex.

„ Lighrtoot Cinuf, R

5

Chb. xXII',

LEVITICI. 973
tiones, 3. quò ex locis ſuis ſeſe avellant, ut aſcendant 4. ad feſtla ſolennia-
J. celebranda; hactenùs autem (Iraélitæ) nondum pervenerant ad (urbem.)
Hieroſolymam. Verſ 3. Sex dietus] Cur Sabbathum (hic coœteris) ſolennitatibus
sonjungit (Scriptura? nempè,) ut doceat te, quòd omnis, qui profanat ſolennita-
tes, perinde habeatur, ac ſi Sabbathum profanet & quisquis ** obſervat ſolennita-
tes, is cenſeatur obſervare Sabbatha. 6. Verſ. 4. Heæ ſunt ſolennitates Domini] Su-

prâ 7. loquitur (Scriptura) de intercalatione &. anni; hic autem loquitur de iſancti-

ficatione 9. menſis. Verſ. 5§. Iater duas veſperas] A ſex horis & ſupra. 10. Eod.

verſ. §. Peſach eſt Domino] Adduces ſcil. oblationem, cujus nomen eſt Peſach.
Verſ. 8. Et offeretis † ſacrificia igne abſumenda &. 76.] Hæc ſunt additamenta, 17.

quæ dicuntur in Sectione: Pinchas; 12. ſed cur iſta hic recenſentur? videlicèt,
quia additamenta ſe invicem non remorantur. 13. Eod. verſ. 8. Er offeretis ſacrificia

igne alſamenda Domino] Omninòo, *ſi juvenci non (ſuppetunt,) offer arietes, ſi nec
juvenci nec arietes adſunt, offer oves. Eod. verfſ. 8. Septem diebus] Ubicunque dici-

tur H, ibi eſt nomen rei * (ſubſtantivum, nempè intelligitur:) ſeptiduum, ſet-
taine,

tnot. n. 3. puto autem hac explicatione fmayy re

e, uti im Gur Arjeb fol. 154. c0l. 2. circ4
fin. explicatur „ confer. & not. in par ,
be loc-
B 10. Sive: ultrà, Germanicè: Weiter / Uber
ſpici ad verbum Chald. , quod fignificat: ſechs Uhr / vide Exod. c. 12. v. 6. ibique not. n.
tranſiit, dum hic is Hebræo habetur: Tyn. 41I. & n. 42. confer. & P. Fagius ad Paraphr.
3. Ae quaſi exilia, Hebr. Hhz 7), ut in ſolennita- Chald. b. loc. ac not. in porr me b. loc.
tibus iſtis ac ſtatutis feſtis ſedes urbium relinque. † Hebr. Srapr iſtud & ſeqnentia, usque ad:
rent & quaſi in exilium migrarent. SnD i e. & offeretis & c. abſunt à MSto r.

19. p. 415. & ad Johann. c. 18. v. r. p. 1120.
edit. Lipſ. confer. & verſ. 4. . cap, n. 9. ac v.
39. b. cap. n. 77. it. Deuteron. c. 16. v. 1. ibique

4. Nempé: ad locum, cultui Divino deſtinatum, rr. Hebr. ob'r, quænam ita dicantur, vide

qui poſtmodum in mbe Hieroſolyma extitir. præ aliis Buxtort. Lex. Talm, Jol. 9 64. cConfer.
5. Sie hie interpretor; erant autem tria feſlta & infrà v. 19 .b. cap. 0. 49. it. ſuprà Lev. c, 16.
ſolennia, 4 Judæis dicta, nempè Paſcha- v. 2 J num. 55, ac Numer. c. 2 §. v. 10. n. 29.
tis, tabernaculorum & Septimanarum, de qui- I2. Hæc ſectio incipit 2 Numer. capite 2 5. v. 11.
bus vide Exod. c. 2 3. v. 14. confer. & P. Fagii S& continuatur usque ad caput 320, eò exclus 6,
not. ad Paraphr. Chald. h. loc. Ae ſacrificiis autem, quorum hic fit mentio, agi-
** Hebr. 7 iſtud ac ſequentia, usque ad: « tur capite 2 9. dictæ Seckionis, ubi vide verſ 1 5.
IN i. e. hæ ſunt ſolennitates, ablunt à MSto alleg. c. 2 9. ibique not. confer. & infrà v. 19.
h. cap. n. 49. ac not. in rparr me h. loc.

6. Vide P. Fagii notas 6. loc- ubi hac de re plu- 13. Retardant, impediunt, id enim Hebr. moyr

12. . quod hic habetur, ſignificat . confer. quæ ſupra .
7. Nimirùm verſu 2, F. cap. confer, hic Jalkut 2d Levit. c. 4. v. . n. 15. de hoc verbo notata
Part. 1. Fol. 194. col. 4. med. ſunt.

38. Confer. quæ ad verl. 2. . eap. num. 2. notata * Omni modo, ſic iſtud: on van hic verto,
ſuunt, vide & verſ. 39. H. cap. n. 77.

juxtà Hebræum: ex omni loco.
9. Hebr. “n, ſic in utroque MSto, poſſes etiam ** Hebr. a w, in MSto I. hbisce præmittitur:
iſtud intelligere de intercalatione menſis, nay⸗ Pmi,e inſtan yel tanquàm (nomen rei eſt)

974

LEVITICI.

-----

— . . . 4
taine, 14. linguâ vernaculàâ, eodem modo (accipitur) omnis dictio H&

item NRD & N&νU. Eod. verſ. 8. Ogus ſervile] Etiam illa opera, quæ reputan-

tur à vobis ſervilia, in quorum intermiſſione neceſſe eſt, ut ſit jactura pecuniæ, 15.
veluti res, quæ perit, ſic didici † ex lege Sacerdotum, 16. docet enim ita: forſitàn

etiam dies profeſtus ſolennitatis 17.

erit prohibitus quoad opus * ſervile &c. Verſ.

10. Primitias meſſis veſtræ] i. e. Id, quod erit primè demetendum. 18. Eod. verſ.
10. Homer] ( eſt) decima pars Ephæ, ſic fuit nomen ejus, veluti (accipitur in

illo loco:) & metiebantur (menſuràâ) ρν %, Homer. 19. Verſ. 11. Er agitabit] O.
Ni. e. agitatio (fiebat per illum,) qui antrorsùm & retrorsùm, 20. ſursùm
ac deorsm agitabat, antrorsùm quidem ac retrorsum movebat ad cohibendum ma-

mnis P

lignos ſpiritus; ſursum verò ac deorsùm agitabat ad umbras terrificas 21. prohiben-
das.Eod. vetſ. II. Ad beneplacitum veſtrum] Si obtuleritis, prout decet, erit iſtud

vobis in beneplacitum. 22. Eod. verſ. I I. Peſtridiè Sabbathi] i, e. Poſtridiè diei bo-
nie 5

14. Confer. quæ ad Exod. cap. 10. v. 22. n. 37.
notata ſunt, vide & not. in dan net h. loc.
15. Scilicèt: ſunt prohibita, confer. infrà verſ. 36.
h. cap n. 67 it, ſuprà Levite c. 6. V, 2. n. I. vi⸗
de e Gur Arjeh fol. 1 54. col. 2. ſfn.
† Rebr. Arm Wine 15 in MStO z. pro his legi
tur Na N i. e. ſic docetur in lege &c.
ges eadem eſt.
16. Hebr. oein run, Torat Cohanim, de hoc
libro vide ſuprà Levit. c. 7. v. 6. n. 16. & cap.
ſeq. 24. V. 2, h. 4. & infrà cap. 2 5. V. 1. n. 2, a0
cap. 26. V. 9. 1, 3 I. & v. 17. B. 59.
17. I4 eſt: dies dimidià tantum perte feriatus,
Lebr. 7 17, vide Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 764. && Ejusd. Synag, Jud. c. 21. Pag. m.
45 8. confer, & infrà verſ. 36. h. cap. n. 70. ubi,
uæ hic deſunt, ſupplentur.
K Hebr.’ay nospa, in MSIO z. pro his legitur
N/TL rWWVVà i: e. in confectione operis.
1 ⅛. Vel: id, quod primò demetitur, intelligendum
hoc eſt de meſle hordeacea, vide R. Salom. ad
Exod. c. 34. V. 21. n. 6 5. confer. & fuprà Levif.
cap. . 2. V. 14. D. 5 l. & nor. ad Ruth. C. I. v. 2 2.
n. 48. & notæ ad librum Prec. Jud. part. 1, p.
15%. à med. & fin. vide & infrà verſ, 16, 5. cap.
n. 37. ſenſus eſt hujus loci, quòd non permiſſum

iit iſraelitis demetere agros ſuos, priusquàm de
meſlſuetint manipulum de meſſe, illumque re-
ipſe obtulerint denè &ν een en en N i.

principio, prout in notis =a m h. loc.
habetur, confer. & infra v. 16. b. cap. n. 37. it.
tract. Talm. Mena chot, fol. 84. àa & Chagiga,
fol. 17. b. it. Spenceri de Legib. Hebr. ritual. lib.
3. Diſſerrar. 1. c. 9. =
19. Confer. hie tract. Talm. Menachot, fol. 7 1. a.
& Schabbat, Fal. 13q1. a. it- dict. tract. Mena-
chot, fol. 60. b. & fol. 70:˙”. it. ol. 72. a. & fol.
83. b. it. fol. 84. a. & beſachim, Jol. 6 3. a. &
Roſch haſchana, fFol. 13, a, confer. & Exod.
cap. 16. v. 1 8. nonnulli dictionem y hic ver-
terunt: manipulum, ſie LXX. ρανα us &
autor Vulgatæ ſecutus eſt, confer. P. Fagii not;
18 5, col. 1, med. & col. 2.
20. Vel: qui hinc inde movebat, Hebr.
&nh, confer. Exod. c. 29. v. 24. ubi eadem ferè,
qui hie, à Commentatere noſtro ſunt annotata,
vide & tractat. Talm. Menachot, ol. 6 1. a. uti
in pan reW h. loc., habetur in margine.
2 1. Sive: ſpectra, tenebriones nocturnos, confer
Ezxod. dict. c. 29. V. 24. H. 67. & D. Wagen-
ſeiſ. Sot. p. 42 1I. in not. „os vox yby

ſit d ene n i. e, ros benedictioni

n. 67.
22. Id eſt: eritis mihi accepti, confer. quæ cap. an-
tec⸗ 22. V. 1 8. n. 59 notate ſunt.

e., nen in fine mesſis agri aut in medio, ſed in

CAP. RXXIII.

ad Paraphr. Chald. h. loc. && Jalkut Part, 1. fol.

“

exponitur, quod ſignificet: rorem, bempè ut

non maledictioni, vide Exod. alleg. c. 29. v. 4.

CA. MI

—
ni, 13. qu
Acreatione
Verl. 12. 6
Einanu j
Plen fuit m
Mn] bii
fuerunt dupl
cisvirentibu

ten (Didti

peilles ¹9.
ſihientesllia
iam ertaten
ſaut doceat

polt oecup⸗

—
13, Vel: ctalt
yertitl ieni⸗
echt, Lipli Iu
Hollrid illin
86, LMX.
80 die 4 prim
15,t. can. n.:
pht. Chald,
chot, fol. 61,
dmarginem,
lgeh. 11. &
14. Veluti ciceb⸗
Gun Aiſeh e
Ligbtkoon in
4 Luc. ca). 6

. 2. V. lep. 1.

riheaᷣ Ralchi

”MẽM

il, àlegu

ſi. liel: gn

omel, gnit

(e aaciitiu
(i Numen,
ue ad ci,, 3.

nilid nod een

CAI

—
oe
ra, que reputan.
ira pecuniæ, 1.
nimn inn: fotitin
lenlle. Fetl.
. Lod, ver.
lui (areſpitur in
Et Agitabit 0.
4 Giahil0
Am, 20, fulsüm
cohibendom m.
3 2a1, Pohiben⸗
t decet erit iſtud
Holtridiediei bo⸗
ni.
Ou wo loe.
16. b, c20. h 37 it⸗
Dl. 84.4 8Chagigt,
egib. Hebn tital. i.

Mienachot, ſol. 71..
ite Cid, tract. Mena.

CAb. XXIII.
Verſ.: 12. & faciatis agnum] Dehitum a7s Homer iſte (agnus) venit. 25.

fuerunt duplicia. Verſ. 14. Et toſtum] (Dictio
cis virentibus 26. ac teneris, quæ torrentur in furno. Eod. verſ. 14. Hicam viren-
tem] (Dictio 50 ſignificat) H

K it. l 71. &fl.

chim, fol.63,2, 6
3,2, Conker. & Hxo.
idionem WMy hic yer⸗
NI. agpua, duOs

cCnler. . Fagi no:

& alkut ban, 1 fol,

1
Orebat, Hebr. n
.V.14, Ubiezdenn ſeie,

e gollto unt annolats,

nachot, ſol. 61. 4 Uli

deturin mnatgine,
nes nokctornos, (onler⸗

ie, tes benecictioni r
1G. aleg, a,19,7, 14

l

a lunt.

6,& D. Vagen. ²5. Id eſt: agnus iſte, tanquam debitum & cul
I. 7. 2 .

t. v0
eet: toem, hempè uat

ni, 23. qui eſt primus Paſchatis, nam ſi tu dicere velis, (quòd iſte dies ſit) Sabbathi.
àcreatione mundi inſtituti, 24. quomodo tu ſcire poteris, quisnam ſit ille dies?
B Verſ. 13.
PErmanus efes] i. e. Manus libaminum ejus. * Eod. verſ. 13. Duas decimas] Du-
Plex fuit (munus iſtud.) Eod. verſ. 13. Et libamen ejus, * vinum, quartam partem
aw& Hin] Etiamſi munus (ſive mincha) ejus fuerit duplex; libamina tamen ejus non.
P notat) farinam, factam ex ſpi-

P- 27. quæ vocant (linguàâ vernacul4:) grai-
neilles. 2 8. Eod. veri. 14. In ownibus babitationibus veſtris] Diſſentiunt hac in re-
ſapientes Iſraëlis, nonnulli ex hoc textu docent, quòd (munus) novum exerceatur ct-
iam extrà terram (Iſraëliticam;) alii verò dicunt, quòd non veniat (hic Scriptura,) ni-
ſi, ut doceat, quòd (Iiraelitis) non datum ſit præceptum (iſtud) de (munere) novo, ni-

ſi poſt occupationem (terræ promiſſæ) & inhabitationem, poſteaquàm illam ſubege-

runt

in Gur Arjeh fol. 154. col. 4. med. confer. W
infrà verſ. 18. h. cap. n. 43. & n. 45. ac not. in
n e S. loc. it. tract. Talm. Megilla, ol.
20. b.
. *Confer. hic notæ in man np, ubi etiam
no die 4 primo, vid num. ſeq. 24. i. infrà verſ. tract. Talmud. Menachot, fol. 89. a. 6. ad mar-
15. h. cap. n. 30. confer. & P. Fagii not. àd Pa ginem allegatur.
raphr. Chald. h. loc. it. tract. Talmud. Mena-* Hebr. 1e iſtud ac ſequentia, usque ad: d5o
chot, ſol. 61. a. uti in am mnon hic allegatur i. e. & toſtum, abſunt hic ab utroque MSto,con-
ad marginem, conter. & not. ad Judic. c. 6. v. fer. hic Menachot, dict. fol. 99. a .
19. D. 12. & 13. è 126. Hebr. nn, confer. ſuprà Levit. c. 2, v. 14.
n. 60. it. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
vide & num. ſequ. 27. it. Peſachim, ſol. 2 3. 2, &
Lightfoot. in Matth. dict, c. 12. v. 1. p. 339. 6 Keritut, Fol. 5. a. it. Succa, fal 41. ⁶ & Rolch
àad Luc. cap. 6. v. 1. p. 772. & in Act. Apoſtol. haſchana, fol. 30. b. & Menachot, ſol. g4. 2.
c. 2. v. 1: p. 19: edit. Lipſ ubi hac de re plura,27. Id eſt: ſpicas vel, juxtà autorem noſtrum:
vigde & Raichi not. ad Exod. c. 2 3. v. I2. n. 60. grana fiumenti, Buxtorfius in Lexic. Talm. ol.
Se infrà ad Levit. c. 25, v. 2. n. 6., ac not. in 2034. P exponit: toſta, nempe farinam
DPP rDV h. loc. it. Cosri Part. 3. n. 41. pag. tactam ex ſpicis, in furno ex ſiecatis & toſtis, ſicuti
217. & ſequ. & Abarb. ad Legem fol. 162, col. 1I. etiam Commentator noſter paulò antè interpre-
tatus eſt, vide num, antec. 26. if, Menachot, Fol.
6 8. a. . & Schabbat, fol. 13 1. a,

2 8. Sic exprimo: v, quæ vox Gallica hie

23. Vel: craſtina 4 primo die feſti Paſchatis, uti
vertit Lighifoot. ad Matth. c. 12. V. 1. pag. 339.
ędit. Lipſi. Junius ac Tremellius tranſtulerunt:
Boſtridiè illins ceſſationis, ubi vide illorum no-
tas, LXX. 2) 6τnοοοροαν 7α ντπι 1. e. craſti-

24. Veluti dicebant obhνενς, praut habetur in
Gur Arjeh fol. 154. col. 4. princ. confer.

tus neceſſarius erit adjungendus oblationi =s
Homer, agnus quippe iſte non fuit ppoyn zni. e.

de addititiis, nam in Sectione Pinchas, quæ in
cipit à Numer. c. 2 5. V. 10. & continuatur us-
que ad cap. 30. eò exclusò,) non memoratur,

niſi id, quod debitum eſt 22 Homer., ſic habetur

habetur, ſi quidem non eſt cofrupta, in MSto 1.
legitur: a'a glans ; in MSto z. habetur:
& ſed dictiones iſtas mendoſas puto.

Sgsgggs g

LEVITICI. CAbP. XXIII

runt ac diviſerunt. 29. Verfſ. I 5. Apoſtero die Sabbathi] i. e. A poſtero die feſtivi-
tatis. 30. Eod. verſ. 15. Integræ † ſint] Nimirùm ut aliquis incipiat numerare à
tempore veſpertino, 31. nam niſi ita fiat, non erunt (ſeptimanæ) integræ. Verſ. 16.
Septimanæ ſiptimæ] (Sic quoque) juxtà Targum ejus, & Nα*ν N i. e. hebdo-
madæ ſeptimæ. Eod. verſ. 16. Urque ad ſequentem diem ſeptimanæ ſeiptimæ numera-
bitis] Non verò (iſtud:) usque eſt in ipſa ſumma; 32. erunt autem quadraginta ac
novem dies (numerandi.) Eod. verf. 76. Quinquaginta dies & ofyretis munus nopum
Domino] i. e. Die quinquageſimo offeretis illud (munus;) exiſtimo autem ego, *
quòd hæc ejus (textus) expoſitio fit allegorica; 33. ſenſus autem ejus literalis (erit i-
ſe:) usque ad poſterum 34. diem hebdomadæ ſeptimæ, qui eſt dies quinquageſi-
mus, numerabitis; eſt autem ordo iſte Scripturæ inverſus. 35. Eod. verſ. 16. Ma-
nus novum] Hoc eſt munus primum, quod offertur de novo, ſi enim dicere velis: ec-
ce jam oblatum eſt munus £ Homer, 36. (reſpondetur, quòd iſtud munus 12 Ho-
mer) non ſit, ſicuti cœtena munera omnia, quoniamillud venit de hordeo. 47. Verſ-
57.
col. 4. fin. & fol. 155. col. 1. princ, it. infi4
Levit. 4. 2 5. V. 8. n. 2 4, ac not. in Mar me

hG. Loc. it. Chagiga, fol. 17. b. & Menachot, fol.
6 5. b.

976

29. Confer. hic Gur Arjeh fol. 1 54. col. 4. med.
ubi hac de replura, vide & verſ. 17. b: cap. n. 3 8.
it. tractat. Talm. Kidduſchim, fol. 3,7. a. uti in .
ND W hic allegatur. 4
g0. Juxtà Hebræum: diei boni, anr —, ſie
enim vocant Judæi feſtum, vide ſuprà verſ. 11. h. reL i. e, munus novum, abſunt hic ab
cCap. n. 23zit. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. utroque MSto.
ac Deuteron. cap. 16. verſ. I. num. 2. ac not. 33. Id eſt: quòd illa nom conveniat ſenſui textus
ad librum Prec. Jud. part. 1. pag. 149. 5b. princ. literali, dictio enim "ν quæ hic habetur, op-
it. tractat. Talmud. Menachot, ſol. 65. 5. & fol. ponitur æα νοα e. ſenſui literali ac ſimplici.
66. a. 5.
½ Confer. hie tract. Talm. Menachoert, ſol. 65 b. & 11. h. cap. n. 23. notata ſunt, vid. & Jalkut Part.
fol. 66. a. 1. fol. 1985. col. 4. med-
31. Judæi enim 4 tempore veſpertino dies nume 35. Vide hic Gur Arjeh /ol. 1 55. col. r. princ. ubi
rant, confer. Baxtorf. Synag. Jud. c. 200 paàg. m.

44 1. Rabbini lecum iſtum Germanic fie red- hadberur, non per omnia, approbatur.

dunt: Wenn denn die ander Nacht von 36. Sive: mincha 7 Homer, qua de re ſuprà v.
10. h. cap. confer. & verſ. ſequ. 17. b. cap. n.

Peſach koͤmmet / ſey zehlen dieß Hower neun
und viertzig Tag / 1. e. cum venerit altera (ſi e
ſecunda) nox Paichatis, tunc numera iſtius Ho-
mer (ie. ab oblatione iſtius Homer) quadragia-

39. it. Menachot, fol. 83. 6. & fol. 84. B.

CA. X

* Hebr. Me: DN, iſta, ut & ſequentia usque ade-

34. Vel: craſtinum diem, confer. quæ ſuprà ackv.

CGommentatoris noſſiri ſententia, quæ hoc loco-

ta ac novem dies, confer. not. in ba
b. oc.
2. Id eſi: dies quinquageſimus non includitur,
nam dies iſte à4 Judæis non ſimal numeratur ac

Jud. dict. «, 20. p. 440. ubi etiam iſtius rei ad-
ducitur ratio, confer. & Gur Arjeh fol. 154

porinde ille nonincluditur, vide Buxtorf. Synag.

ſunt; iſtud autem munus, de quo hic ſermo eſt,
offertur de tritico, vide not. in nor rwW h.
loe. & R. Salom, ad Exod. c. 34. v. 2 2. num. 6 5,
confer. & D. Wagenlſeil. Sot. pag. 42 8. vide &*
vetſ. ſequ. 17. H. cap. item Num. c. 2 8. V. 26:.
n. 57. ac v, IOr b. cape D. 1 J,.

1

—
Ij. Eraui
17. Panem.
e,Deo, Ehe
Primitis Don.
tpir, 41, 4
19. Simul d
Pod. rerl.18
bawinibus,4
(vielickt)t
hoc elt muntd
Ein aieti
Nomſeptem⸗
guibus icieu
2git) de imer
ſontperſeriſt
20. Ragitet

—
390 Confet, Jun
n, quxad c:
14.06,. c). n
cbim, fol 5
y,de it ol.
19. Hrbt, nnn
15 Homer, de
anlec. 16. .
d. . 13, 1.
nachot, ol⸗
40 Nempe: ver
nus iſtud gu
(iferſumelt al
muNüs nofln
Princ, ac not i

37. Vel : quia illud offertur de hordeo, de quo tn deman
vide, quæ ſuprà ad v. IO. h. cap. num. 1 §. notata e. Mim pe

63, Coniet.

Adum idem ſig

opte Uniat

Gen. 110, 8
konſer. & verl,
e. 149. V. zben.

B. Nam panist

dur; zgni erd

(N.,NIHIEH

epiat numetere
Megre. Vetl 16.
Mawie hed.
ſhine umme.
n auctagint
ereris mnng norum.
Puliterlis crit i.
dies guinguageli⸗
Lod vetl. 16. M.
n dicete relis: ee⸗
hud munus Ho.
horded. . Vetl.
n.
—
col. 1, iine, in innd
ac hot. m. O Ne
7,,& Meuachot, ſol

leleninihgtel .
tofumm, ablunt hit 20

conrveniat ſenſui tentus
y quæ hit hadetuf,o⸗
enlrlitetelise ſinpliei.
conter duæ upt ady.

lant ſid. laleut a.

1.1zf.eelr Pinc ndi
ententin, gur hoe e
,aPprobatu

el ſeqn. 1 9, tih. ,
3, 0l . .
tue de hotceo, de n
,5,cap.nun. 19,ht

dot in n

O,a 34, N 1nnon 64

l. Sot. hag P1levige A

29. Hebr. WNαCπ , is panis alius eſt à« munere

nachot, fol. 45. b. & fol. 77. a. b.

CAb. XXIII

LEVITICI.

3–

4 — — . . — — — ⸗ —
I7. Ex habitationibus Veſtris] Non verò extrà 38. terram ( lſraliticatm.) Eod. v

er.

1I7. Panem Agitationis] i. e. Panem elevationis, 39. qui elevatur nomini excelſoſi.
e. Deo,) & hoc eſt munus iſtud novum, de que dictum eſt ſuprà. 40. Eod. verl. 17.

Primitiæ Domini] (Offeruntur iſtæ) antè omnia munera coœtera,) etiam munus Zelo-

typiæ, 41, quod venit de kordeo, non offertur de novo a ntè iſtos duos panes. Verſ
18. Kmul dum pane] i. e. Propter 42. panem, (ut ſit) debitum pani annexum. 43.
Eod. verſ. 18. Et munus eorum & libamina eorum] i. e. Sicuti convenit muneri & li-=

baminibus, quæ exponuntur de quolibet j

umento in textu, (qui agit de) libaminib US.

(videlicèt:) ernæ decimæ juvenco ac binæ decimæ arieti atque decima (una) agno, 44,
hoc eſt munus; libamina verò ſunt: dimidia pars zs Hin juvenco, ac tertia pars z8

Hin arieti & quarta pars 22 Hin agno. 45. Verſ. 19. Et ſfacietis hircum caprarum]

Num ſeptem agni & hircus, qui hic dicuntur, ſunt illi ipſi ſeptem agni & hircus, * de-

quibus dicitur in quintana recenſionum?

46 quando tu venis ad illum (textum, qui

agit) de juvencis & arietibus, 47. non ſunt iſti, dic nunc: iſti ſunt per ſe atque illi
ſunt per ſe, iſti offeruntur propter 4 8 panem; illi verò pro additamentis. 49. Verſ.

20. Et agitet illos ſacerdos agitione] Videlicèt, dum vivi erant, opus habebant agita-

GSggggg 2

38. Confer. Junii ac Tremellii not. 6. oc. vide eti-
aam, quæad cap. amtec. 22. V. 24. n. 80. Sc ad v.
14. h. cap. n. 29. notata ſunt, confer. & Seva-
chim, fol. 57. 6. & Menachot. Fol. 46. b. & fol.
57. b. iIt. Fol. 69. b. & †ol. 77. b. ir. ol. 7 §. a. &
FJol. 8 3. d. S 7ol. 84. a.

7S Homer, de quo ſupraà v. 10. h. cap. Vide verſ.

Antec. 16. h. Cap. n. 36. & nucn. 3 7. confer. &

Exod. c. 2 3. Vv. 16. n. 7 8. n. 90. & n. I. it. Me-

40. Nempè: verſu antec. 16. b. cap. non enim mu

nus iſtud, quod hic dicitur: panis primitisrum,

diverſum eſt ab illo, quod dict. v. 16. vocatur:
munus novum, vide Gur Arjeh l. 1 557 col. 1.
princ. ac not. in an n h. loc.

63. confer. & not in nan n h. loc.
2. Nam particula: y, quæ hic habetur, inter-
dum idem ſignificat, ac 77;n vel pawn i. e.
propter, uti aecipitur Exod. c. 2 8. v. 22. ubi vi-

de n. 110. & Exod. dict. c. 2 8. v. 23. n. 120.

confer. & verſ. ſequ. 19. h. cap, n. 48. & Exod.

c. 29. V. 36. n. 989.
A3. Nam panis tanquàm principale hic conſidera-

um, confer. Gur Arjehol, 15 5. col. I. med. &
. not. in p nD h. loc, ut & Jalkut Part. I.
Jol. 185. col. 4. circa fin. it, ſuprà v. 12. . cap.
n. 2 5. confer. & Menachot, fol. 45. b.
44. Vide Numer. c. 2 8. V. 12, n. 3 1. & dict. cap.
2§. V. 2 0. ac 21.
4 5. Vide Numer. dict. c. 2 8. v. 14.
* Hebr. Pyv). in MSto 2. habetur hic pluralis:
yW d. e. & hirci.
46. Sive: numerationis filiorum IHraelis, quo no-
mine venit liber quartus Moſis, vide, quæ ad
Exod. c. 30. Vv. 15. n. 3 6. notata ſunt, confer. &
vV. 2 5. H. cap. n. 59, & v. 37. u. 72.
47.‧ De quibus agitur Numer. c. 2 8. V. 11. S& ſeq.
ubi vide not.

48. Vide, quæ ad verſ. antec. 18. .cap. n. 42. no-
41. De quo vide Numer. c. 5 v. 15. ibique not. n.

tata ſunt, oonfer. & Numer. dict. c, 29. verſ. 15.
& not. ad librum Prec. ud. part. I. p. 9. b.
princ. it. not. in nas rw h. ſsr.
49: Vide ſuprà v. L. Z. cap. n. 11. G infrà v. 25.
hb. Cap. n. 58. confer. & Num. dict. c. 2 8. v. I „
n. 34. vide & Torat Cohanim ac tractat. Talm.
Sevachim, fol. 5 8. a. it. Menachot, fol. 4 5. a.
uti in ναh rW h. loc. ad marginem allegan-

tur; agni verò tanquam annexum ſeu acceflori-l

tur, confer. de additamentis & Levit. e. 15. v.

978 LEVI TICI. CAb. XXIII.
tione, ** forſitàͤn omnes: lex (hic) dicit: duo agni. † Eod. verſ. 2 0. Res ſanltd⸗
erunt] Quoniam pacifica unius hominis ſunt res ſanctæ leviores, 50. ideò (hic) o-
pus fuit, dicere de pacificis totius cœtus, quæ ſunt ſancta ſanctorum. Verſ. 22. Et
quium metetis] Denuèò repetit &11. (hic Scriptura, indicans, illos, qui non obſervant,)

transgredi duo præcepta negativa, 52. dicit R. Abdimi, * filius* R. Joſephi: ecquid

vidit Scriptura, ut conſtitueret iſtud (præceptum) in medio feſtorum ſolennium? (eſt
enim) Peſach & feſtum ſeptimanarum 53. ab iſta parte atque initium anni & dies
expiationis † ab altera parte, 54. (hoc ideò factum eſt,) nempè, ut doceat te, quòd
omnis, qui ſpicilegium, per oblivionem relictum atque angulum * agri dat pauperi,

ti convenit, † is perinde habeatur, ac ſi ædificet * domum Sanctuarii & pro ſe offerat

munera ſua 55. in illo (Sanctuario.) Eod. ven. 22. Relinques] i. e. Relinquito
coràm illis (pauperibus,) & ipſi † colligant, nec tu teneris*
Eod verf. 22. Ego (ſum) Dominus, Deus veſter] Verax (ac fidelis) ad rependendam-
mercedem. 56. Verfſ 24. Memoriale † clangoris] i. e. Memoriale verſaum (Bibli⸗
co-

* Confer. hie tract. Talm. Sevachim, fol. 62. b.] 53. Ita hic vertere volui rmvy de quo vide Bux-
uti ian pa — h. loc, ad marginem allegs- torf. Lex. Talm. fol. 1647. confer. & infiaà verſ.
tur, ubi vide ſis & notas, in quibus ex tractat. 3 6. b. cap. n. 67.
Talm. Menachot caput I. quod incipit an va † Hebr. 920 , in utroque MSto poſteà ad-
adducitur. ditur: M1 i. e, atque feſtum.
Hebr. νν iw, in ütroque MSto legitur:
n y i. e. cum duobus agnis „uti Junii
2c Tremellii verſio juxtà textum laerum habet.

†

ſtitutum præceptum iſtud, de quo hie ſermo eſt.
* Hebr. — &, in utroque Möto hic additur:

50. Hebr. n enn, vide quæ ſuprà ad Le-
vit. C. 2 I. Verſ. 22. n. 7 I. notata ſunt, confer, &
not. in 'nar n b. loc. it. Menachet, fol.
4 5. a. 6. & fol. 46. a. 6. & fol. 62. a. & Efachin,
Jol. 2 5. b. & Chagiga, fol. 17. b.
½ Hebr. oo71νονοë iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
en i, e. & quùm metetis, abſunt 4 MSto r.
7I. Nempè: id, de quo ſuprà Levit. c. 19. v. 9.
dictum eſt, ubi vide not. n,. 37. conſer. & Chu-
lin, fol. 13 1. b. & fol. 135. b. it. Maccot, Fol.
16. b

52. Confer. v. 3 1. B. cap. n. 6 3. vide & quæ ſuprà
ad Levit. c. 11. v. 3. n. 1 8. notata ſunt, it. tract.
Talm. Chulin, fol. 13 1. a. & fol. 137. a.
* Hebr. Maaα, ſic in Raſchi notis h. loc. in Jal-
kut Part. I1. ol. 186. col. 2. med. legitur:
H") quod exprimere poſſis: Verdimos vel
Ordem s, in MSto I. legitur: Oναεπ Abdimus
in MStoz. αις Abodimo.
„* Hebr. min, in MSto 2, pro eo legitur: 7 i.
e, 7 R. (Joſepho,)

i. e. & decimas.

† Hebr. N, abeſt iſtud hic ab utroque MSto.
* Hebr. aa in utroque MSto pro eo legitur:
i. e, conſtituat, ſtabiliat. 2S=ðèð
55. Nam pauperi qui dat vel ei aliquid relinquit,
H ne en en en i. e. ecce (ille perinde
habetur,) ac ſi det munus Domino, uti in Gur

muruò dat Domino, Proverb. c. 19, v. 17.
† Hebr. in MSto 2. poſteà legitur:
DPB i. e. veniunt atque auferunt. .
Hebr. * enR&& PR), ſic in M Sto . hic legitur.
*1*τ Confer. hie tract. Talm Bava kama, Fl. 94.
a. & Lemurah, fol. 6, a. item bPeah, c. 4. & 5.

gatur, ubi vide etiam notas.

½ Conter. hic Megilla, fol. 3 0. 6 & Roſch haſcha-

„.

auxiliari uni ex illis. ***

54. Inter iſta igitur feſta ſolennia medium fuit con-

Arjeh fol. 15 5. col. 2. princ. nam pauperi dans 4

prout in 'ban Ne b. loc. ad marginem alle-

56. Vide, quæ ad cap. antec. 2 2. v. 3 3,u. 10 9. no-⸗
tata ſunt, confer. & infrà Levit. cap. 2 6. verſ. I1.

N xu.

Corum, qun

fumuteßl
. Vell1
qur Cicubt
Gtione)
es tt) expiat
erpiatillosnt
Ptuta) dicitk
ſitx (de,) 4
guo illud
hie Scriptur⸗
a, 6). vel
inde atque

—

pa, fol, 11.
1
19.5 1t, fol
3 Conker, hic
in Gor Atſel
quod hic
RoW
memolialey
memorialia,
agunt de) on⸗
un p
maan, in M
Irad. Talm.

W/

Hyy. UiiGenel

Gur Arjeh⸗
Autemiſti Bil
turin Prigei
Prn d
lex, ſic in de
Mer. 6, 10,
16,9, 3z9. 5*
it ract Tan
fer & ſelkut
col. 3. a col
5. de quidus
1. 49. hotat⸗

59e Ided: in!
1. 19,elen.

CA.XII.
—

—
5o. ided (nie)o.
m. Verl 22. H.
inon oblerrant)
lolephi: Eegid
nſolennium e
itum anni & bie
1 docent te, gud
adri dar Pauperi,
rii & pro ſe ofkera
ie. Relingime
i uni er ilhs. 6

CA RIlIJI.
corum, qui continent) )) fi. e. memoriale, "atque verluum i. e. buccina-
rum, ut eis (Ifraelitis) in memoriam revocetur ligatio Iſaaci, pro quo oblatus eſt aries.

LEVITICI. 979

57. Verſ. 2 5§. Et offeretis ſacrißeium igne abſumendum] (Videlicèt:) additamenta, 58.
quæ dicuntur in quintana recenſionum. 579. Verſ. 27. Veruntamen] Omnes (di-
ctiones) & P½ %, quæ habentur in lege, ſuntreſtrictivæ 6ο. (ac ſi diceret:) iſte (di-
es **) expiat quidem eos, qui convertuntur (per pœnitentiam ad Deum;) non verèà

expiat illos, qui ſeſe non convertunt. 67. Verſ. 30. Perdam] Quoniam illa (Scri-

ptura) dicit — i. e. excidium 62. in quovis loco, nec ego ſcio, quodnam illud
ſit, (ideò,) dum illa dicit: α¾12 & ) i. e. & perdam, docet de ). i. e. excidio,
quod illud non ſit, niſi Ni. e. perditio. Verſ. 3 1. Omne opus &c.] (Hoc iterat
hic Scriptura, indicans, eum, qui non obſervat,) transgredi multa præcepta negati-
va, 63. vel (hoc ideò repetit,) ut dehortetur, ne opus aliquod faciant noctu, 64. per-

d rependendam. 1 inde atque interdiu. Verſ. 3 5, Convocatio ſantta] Sanctifica illum (diem feſtum)
Ae velnum (ibl l 6Ssgggeg 3 ope-=
(O⸗ .
nny de guo iige hul. na, fol. 1 I. a. & fol. 15. a. it. ol. 2 8. 5. & fol.[60. Exceptivæ, diminutivæ, Hebr. Pmyn, vide

roque i o holten ad⸗
ellum.
ennia eium fuitcon⸗
1, dequo hie leimo e.

ue Mto hie dlit:

die ab utrogue Mdr.

1810 gr eo legitlt:

orerb. 6. 19, V. 17.

Pollen lepitur:

gut aulellnt.
ein Mro , bic kgiiul

rBNaANa, ol. 4
1 ſten beah, e,4, & ,
, boc, ad wginen ,H

—

Olas.

,,K Nodh biil!
et

½ Confer. hici Numer. cap. 10. verſ. 10. num. 15.

ec, 12. V. 3z,n. 10 ,lo⸗ .
1 Lenit, ,45,26, 7ell

29. 56. it. Fol. 3 2. . Se TOl. 3 4. a. quæ fſuprà de hac voce ad Levit. g. 6. V. 2. D.
6. & infrà ad verſ. 39. b. cap. n. 75. notata ſunt,
in Gaur Arjeh fol. 155. col. 2. med. notatur, conſfer. & Raſchi not. ad Pialm. 107. V. 17.
quod hic juxtà nonnullos codices legatur: ]** Dies fſcil. expiationis, de iſto enim hoc verſu
He eee ene eee een enen i. e. 27. agitur, confer. j[oma, ol. 7 8. b. & foi. 96.
