Ii e, man
1Sto 1, hoc loco
Ut adimovetillos
30. R. Elias Vifeeh
guc hic habe un,
diſſenſtonem ſi e
iſtateſicitur in Gu
à ge ipſo edietan
qlidem, gudͤ ebn
poris comederiat /
nymie qu⸗
(Onvenhiens werit,
(Ouker, & got, in 7
bar tabbad margit
* Ida &ſeguentia,
6.,cap,) alont
ebn y rN
ſuninnpy „
) ie. wand venie
ninam 20 le penin
Dersgendum.)
39. Confer hic Gur
A n. in r
40. Vide biore lii
hune ocum.
41. Hebt dnrnſ
1n exem pPlari Bedrt
iut; aſtin edition
Tanchuma hi Onn

NNNI. †

—
kdtum)und
non dimit.
rarm tqe .
ſiis eh di.
8audiyerunt
1 ar olnet
1o fratte mo
larhegoſum
roru in ſaci⸗
otum pecca⸗
ipſe)prec .
opulum con⸗
itemiſſer fu⸗
tein ſuum is⸗
bellarit gbat⸗
kiam erlibe⸗
Mard notum

¹
—
ſol. 17 . cl :
9 h loe.
Mto neon⸗
ſol. o.¹
6 enim Hebt.
Pan Ney ubi
1 30 magimn
1ol.r30, c0,l.
3 ,iegleal o
ntin A8to 1,e
ed poſta lunt
biet me intel⸗

c. 31. enl 11
vetl. 2, habelue

led

rn N dug

gue ieſo hole.
(ieitorhic:)

zin hien ſvacn
0 legtur:) Wr
dte ſunt (IAnu

cA. xvr. NuMERORUuM. 1147

5 Se.] Nunc tempus ſ ebrietatis 33. nec convenit, ut coràm illo (Deo) com-

areamus; propoſitum autem erat (Moſi,) ut repelleret (illos hoe modo, ſecum co.
gitans,) forté ad ſaniorem mentem redibunt. Eod. verſ. 5. Manè notum faciet XX
Dominus, quinam ad ſe pertineant] Ut cultum Leviticum 39. peragant. Eod.
verſ. 5. Ee quisnam ſit ſanétus] Ut ſacerdotio fungatur. 40. Eod. verſ. 5. At admo-

veat] IIlos ſibi, (ſic explicat) Tanchuma, 41. Targum quoque id probat, (uti habe-

tur:) ut accedat in conſpectum ejus, 42. item, ut accedat ad miniſterium ejus, 43.
explicatio ejus 44. allegorica eſt (nempè vocis:) manè, dixit ei Moſes: terminos di-
viſit Sanctus ille Benedictus in mundo ſuo, 45. ſi poteſtis mutare mane in veſperum,
eodem quoque modo poteritis irritum reddere iſtud, 46. dictum enim eſt: & fuit-
veſpera & fuit mane, item: & diviſit; 47. ita etiam ſeparavit (Deus) Aaronem, ut
Rantificaret eum c. Veiſ. 6. . eſeelte, actipite vobis thuribula Ecquid vidit (Mo-

EFeceece 3 ”” ſes,)

X Debr. ny any s. ſequentia, usque ad: N

1Y i, e. mané notum faciet &c, abſunt 2
MSto z. hoc loco; ſed pofita ſunt poſt verba:
ut admeoveat illos ſibi.

3 8. K. Elias Miſfrachi exponit dictionem meo,

quæ hic habe ur, quoòd ſignificet: npi. e.
diſſenſionem ſi e leditionem; ſed explicatio
iſta rejicitur in Gur Arjeh fol. 178. col. 2. fin.
& de ipſo ebrietatis tem ore exponitur, non

quidem, quòd bii: ſueriat; ſed qudtunctem.

poris comederint ac forſitàn unus exillis biberit
1 yn i. e. quadrantem vini, ac proinde haud
conveniens fuerit, comparete coràam Domino,
confer. & not. in a b. loc, ubi Bemid-
bar rabba ad marginem allegatur.
** Ia & lequentia „ usque ad:. Thuribula, (verſ.
6. h. cap.) abſunt hic 4 MSto I.
XX Hebr. 7 e& HN&, in MSto z. poflel ad dita
,ð
2) i. e. manè veniet ac notum faciet Dominus:
quinam ad le pertineant ad cultum (Leviticum
peragendum.)
39. Conter. bic Gur Arjeh fol. 17 8.col. 3. princ.
ac not. in an n b. lec.
40. Vide hiv præ aliis Junii ac Tremellii notas ad
hunc locum.
41. Hebr. areran, ſictami in Bibliis Buxtorf. q quàm
in exem plari Hebræo, quo uſus ſum, hic legi-
zur; aſt in editione as n nomen iſud:
Tanchuma his omittkur; ſed deinde poſt: ,

Ponitur, vid. num. ſequ. 4. vcteri verba iſta:
Tanchuma &c. usque ad: Thutibula( verſ. 6.
h. cap.) abſunt à MSto 3.

42. Chald.) dν node, ſic Onkelos priora ver-
ba Hebræa: öN en, quæ in hoc verſu's.
habentur, tranſtulit, confer. hic Gur Arjeh fol.
. col. 3. princ. ac not. in 'pan mnp, h.
oc.
43. Chald. wαρν aW„, ſic Onkelos poſterio-
ra verba Hebraica èe a, quæ in fine hujus
verſus habentur, vertit, confen. hic Spenceri de
Legib, Hebræor. ritual. lib. I. in Diſſertatione
de Theocratia Judaica, cap. I. & ſeq. usque ad
cap. 5. Sect. 1I. 2. 3. inprimis pag. 335. edit.
Lipſ.

44. Hebr. Wνταο ſic in in exemplari Hebraĩco ,quo

uſus ſum, habeturzi in editione autem’ Mon ne
legitur hic &nan i. e. allegorica autem
expoſitio Tanchumæ &c. confer. num. antee.
41.
45. Nempè: in creatione mundi Deus diviſit ma-
ne à veſpere, uti Geneſ. cap. I. verſ. 5. & v. 7. ha=
betur.
46. Scilicèt: decretum Divinum, de Summo Sa-
cerdotio Aaroni collato.

47. Uti Genel. dict: cap. I. vVerſ-. 5. & verſ. 7. ha-
betur.

1148 NuMERORUM. CAb. XxVI.

ſes,) ut eis ſic diceret? (nimiruùm) dixit illis: ſecundùm gentium conſuetudines mul-
ti ſunt ritus 48. ac multi ſacrificuli omnesque in una domo congregantur; aſt nobis

non eſt, niſi Deus unus, arca una atq; lex una & unum altare unusq; ſacerdos ſummus;

vos autem, ducenti ac quinquaginta viri, quæritis ſummum ſacerdotium, ego quoq;
idem vellem, ecce vobis miniſterium præ omnibus dilectum, nempè: ſuffitus, qui præ
omnibus oblationibus gratus eſt; & tamen venenum mortis 49. in eo fuit datum,

nam per illum combuſti ſunt Nadab & Abihu, 50. idcircò teſtatò 51. præmonuit
illos (Moſes hisce verbis:) & etit is, quem elegerit Dominus, ſanctus, 52. i. e. jam.

anteà ille in Sanctuario ejus fuit; ſed an nos haud novimus, quòd ille, quem ele-
erit (Dominus,)æ ſit ſanctus? (id quidem notum eſt;) ſed dixit eis Moſes: ecce e-
go (hoc ideò) dico vobis, ne (inde alios, quàm vosmetipſos) reos peragatis; 53.
quemcumque (Deus) elegerit, is egredietur vivus vos autem omnes Peribitis. 54.
Verſ. 7. Satis eſto vobis; ſalit Leri] i. e. Rem magnam dixi vobis, 55. ac ſanè non e-
rant fatui (Corachus ejusque complices,) dum (Moſes) eos hoc modo teſtatò præmo-
nuit; 56. illi autem (hanc conditionem) in ſe receperunt, ut accederent (& Deo in-

cenſum offerrent, quo factò,) ipſi peccàrunt in animas ſuas, 57. dicitur enim: thu-

ribula iſta eorum, qui peccarunt in animas ſuas; 58. ecquid igitur viderat Cora-
3 . X . .
chus, qui aliàs (non fatuus; ſed vir) prudens erat, ut eo veſaniæ procederet? 59. ni-
mirùm oculus ejus 6ο. illum deceperat, viderat (enim) catenam magnam ex ſe ipſo
egre-

CAL NN.

—
egedlenlenh l
Foni, 5, dixen
1xteked etiamm
fliorumn ejus, q
Oimnesiſt fuerur
Cignites ex me (

Iis tebellibus/1

Molis quodomn
Girt) uem ele⸗
que ad ſe (all⸗
Moſes autem vid
ulij (Ndro
brium. 72, Vet
febellionem face
quald, fli len
Viderat, qaddd il
aſlocient acſmu
admonete: * aur

4 ⅜. Sive: ceremoniæ, ſcil. in cultu Divino pera-
gendo, ſic 'e' hic vertere poſſis, 4 Græco:
1% i. e. lex, ſtatutum.
49. Conter, hic Bemidbar rabba, ſicuti ad margi-
nem in or re allegatur.

gnam dixi vobis, quòd ſitis perituri omnes, ex-
cepto unô, quem elegerit Dominus, prout in ſe-
quentibus declaratur, confer. num. ſequ. 57.
h. verſ. 7. & num. 73. vid. & D. Wagenl. Sota,
Pp. 316.

50. Prout Levit. eap. 10. verſ. I. & ſeqq. habe- 56. Confer. quæ ad v., antec. 6. b, cap. num. 5 1.

tur. notata ſunt.

51. Conter. num, 53. b, verſ. 6. ac verſ. ſequ. 7.
num. 56. .
52. Sicuti verſu ſequenti 7. H. cap. habetur.
53. Vel: ne aliis, quàm vobis ipſis, culpam impu-
tetis, ſi ille, qui electus fuit, vivus egrediatur;
vos autem omnes pereatis, ecce ego iſtud vobis
teſtato prædico vosque præmoneo, confer. n. 51.
b, verſ. item not. in aNπ n“ bh. loc. ac Gur
Arjeh fol. 17 g. col. 3. med. .
54. Exceptô illò unô, quem Deus elegerit, confer.
quæ ad verſum ſequ. 7. b. cap. num. 6 3. nota
ta ſunt. .
55. Habetur hic expoſitio verborum iſtorum:

a) i. e. ſatis eſto vobis, nempè: rem ma-

57. Id eſt: ſibi ipſis fuerunt exitii cauſa, confer.,
num. antec. 5 5. h. verſ. & num. ſequ. 58.
58. Qui ſibi ipſis exitium &iinterit um accerſerunt,
vide cap. ſequ. 17. verſ. 3. confer. & num. an-
tec. 57.
59. Nempè, ut illam conditionem in ſe reciperet,
nempè offerendi Deo incenſum, quamvis teſtatò
præmonitus fuerit 4 Moſe, ſicuti fuſius in præce-
dentibus dictum eſt.
60. Nempè: oculus prudentiæ ſen viſio rei futu-
ræ; dum viderat catenam magnam ex ſe oritu-
ram &c. ſicuti mox in notis Commentatoris no-
ſici ſequitur, confer. not. in r h. loc.

X

—

6I. Kenim ex Corac

lipom t.6.. 33.2
61. Confet. Pſalmn. 9
Lecſelec,. F. 11.
63. Fie: cuſtodie,
Vide f, Daralipom.
ct 2 . di
64. Nan, dum illi
Fintns eobelien
tabant, uti R, delor
nolavit,
4 Ui1. Paraliton,
Non ſant 2002
Mralerarur, id poti
„ .. 1
cotimn innidan,
7. et: edar
olen Licitnte teh

8 o0nter. 4
, quæ 30
ntate un

(9. Moene Corachu

uumillam, giſi

CN.
Wlnesmcl.

t; aſtnobis
Oſummus;
68d guct,
llus, gui Drz
fuit datum,
Premonnit
i, 6. jan,
equemn ele.
es: ecce e.
ragatis; 63,
eribitig, i,
ſanè non e⸗
kaid pramo⸗
(&eoin⸗
enim: thu.
fidetat Cort.
elet! 59. ni⸗

mn er ſe ſlo

egre⸗ P

ituri omnet, er-

nus, prout in ſee

Wagenl. 5ot,

,ah, nun,51.

i (aula, conlet,
ſequ. 59.

umaccerlelunt,

ſer & num, 4aſ

hin ſe terißelet)

quamzisteln5

ifulisin et

en ſiſio ſei tl.
namm ex le Olitu⸗
nmenttoris 00⸗
F n h. lot:

CAP. XVI.

6G1: Is enim ex Corachi erat progenie, vide r. Para-

65. Uti I. Paralipom. diét. f. 2 5. v. 5. habetur. „
67. Id eſt: ut eò audaciæ procederet ac contrà

59. Idque Corachus ad ſe traxit, ſe nempè fore

NUIMERORUM. 1149

egredientem, (nempè prophetam) Samuelem, ⁶1. qui æ quiparatur Moſi ſimul & A-
aroni, ⁶2, dixerat (itaque Corachus:) propter illum ego ſalvus (ac vivus) evadam,
Prætereàâ etiam viginti quatuor ſtationes 63. futuro tempote deferendæ erant filiis
filiorum ejus, qui omnes prophetabant per Spiritum Sanctum, 64. dicitur enim:
omnes iſti fuerunt filii Heman, 65. dixerat (igitur Corachus ſecum:) an omnis iſta-
dignitas ex me oritura eſt & ego taceam? é66. quocircà ipſe conſociatus fuit (cœte-

ris rebellibus,) ut veniret in tantam præſumptionem, 67. audiverat enim ex ore,

Moſis, quòd omnes perituri eſſent; 68. unus autem 69. eſſet evaſurus, (dum Moſes

dinxit:) quem elegeri: (Dominus,) is erit ſanctus; (ſed in hoc Corachus) erravit id-

que ad ſe (falso traxit, 70. nec vidit benè, nam fllii ejus egerunt pœnitentiam;
Moſes autem videbat, (ſic ſcriptum reperitur in) Tanchuma. 71. Verſ. 6. Thuri-
bala] (QNſunt) vaſa, in quibus i. e. accipiunt prunas eisque eſt manu-
brium. 72. Verl. 7. Sußciat vobis] i. e. Rem magnam in vos ſuſcepiſtis, 73. ut
rebellionem faceretis contrà Dominum. Verſ8. Et dixit Moſes Corachos audite,
722s, flii Eeri] Cœperat (Moſes) loqui cum illo verba blanda; poſteaquàm verò
viderat, quòd ipſe dura eſſet eervice, dixit (ſecum Moſes,) ne cœteræ tribus ſemet ei
aſſocient ac ſimùl cum ipſo pereant, alloquar etiam omnes, cœpit (igitur ſic) illos
admonere: * audite, quæsè, filii Levi. 74. Verſ. 9. Ult ſtaretis coràm cætu] Ut
. ðð can-

errtavit Corachus, uti mox in notis Commenta-
toris noſtri fequitur, confer. num. ſeq. 70.
C . 70. Vel: ſibi falſò applicnit, nimirum dictum
Eeclei. c. 5. V. 1 I. Z iiſtaud Molis, quòd unus eſſet evaſurus.
63. Sive; cuſtodiæ, Hebr. oryn, de quibus 71. De quo vide ſupràv. 1 h. cap. n. 2.
tide I. Paralipom. c. 24. V. 7. usque ad veri. 19: 72: Sive: anſa, Hebr. a, confer. ſuprà Nu-
ac t. 2 5. v. 9. ibique Raſehi noc. mer. c. 4. v. I4, num. 2 0.
64. Nam, dum illi pulſabant inſtrumenta Maſica, 73. Vide ſuprà v. 3. h. gap. n. 3I., ac V. 7, n. 55.
ſpiritus propheticus ſuper eos veniebat &prophe item Gur Arjeh fol. 17 8. col. 3. circà fin. ac
tabant, uti R. Salomo ad 1I. Pafalip. c. 2 5. v. 1. not. in on m b, loc. & D. Wagenſleil.
notavit. Sota, p. 316.

Hebr. Sa 'n, in utroque MSto pro
his ita legitur: N 72 i, e. idcircoò dicitur:
(audite &c.)
74, Datur hic ratio 4 Commentatore noſtro, cur
verbum pluralis numeri hic uſurpetur, nempè:
audite; cùm tamen ſcriptum ſit, quòd Moſes
dixerit uni Coracho, confer, hic Gur Arjeh Jol.
17 8. col. 3, fin,

lipom. c. 6. v. 3 3. al. c. 6. v. 1 9. & ſeqq-
62. Confer. Plalm. 99. v. 6. item Raſchi not. ad

66. Non ſanè æquo animo feram, ut alius mihi
prækeratur, id potius agam, ut ſummum ſacer-
dotium invadam. Z

Moſen excitatet rebellionem.
6½. Confer, quæ ad veri. amec. 6., H. cap. n. 54.
notata ſunt.

—

unum illum, qui vivus eſſet eyaſurus; ſed in eo

1150 NUIMERORIHM. CAP. XVI.
cantaretis ſuper ſuggeſtu. 75. Verſ. 10. Et admovit te] Huic miniſterio, * à quo
removit (Deus) reliquum cortum Iſraeliticum.
idem ſignificat ac:
eſtis.) qui vos congregatis
16) feci, ut (ſummum) ſacer
minum,) eſt iſta ſeditio.
uôd illi non apprehenderint 77.
verbis pacificis ipſos in officio
ipſorum eosdem cadere fecit, 79. non enim eis fuit, niſi deſcenſus. 80u⁰. Verl. 14.
Egt dediſti nobis) Sermo redit ad textum, ſuprà dictum, ac ſi dicerent: non introduxi-
ſti nos nec dediſti nobis poſſeſſionem agrorum ac vinearum; tu verò dixiſti nobis:
cducam vos ex afflictione Æαg.yptiorum in terram bonam &c. &1. eduxiſti (quidem)
non in terram, quæ fluit lacte & melle, introduxiſti nos; ſed de-
ut morte nos afficeres in deſerto, dum nobis dixiſti: in deſerto
. 82. HEod. verſ. 14. Num oculos virorum iſtorum eſfodies 6
deffodiendum oculos noſtros, ſi non aſcenderimus ad te;

dotium darem Aaroni nec contràâ nos; (ſed adversùs Do-
Verſ. 12. Et miſit Moſès & c.] Hinc (tradunt Rabbini, )
ſeditionem, quoniam Moſes ad illos miſerat, ut

Ros exinde; aſt
creviſti ſuper nos,
iſto cadent cadavera veſtra
&.] Etiamſi tu* mittas a

non (tamen) aſcendemus. 33. Eod. verſ. 14. Virorum iſtorum] (Iſtud perinde eſt,)
ac ſi quis ſui ipſius execrationem 84, ſocio ſuo imputet. Verſ. I1 5. Ne reſzicias ad

oblationem eorum]

Uli tibi cras offerent, ne reſpicias; explicatio autem allegorica dicit: * ſcio ego,

infrà verſ. 3 2. G. cap. haberur.
8 1. Prout Exod. c. 3. verſ 8. habetur.

„5. Vide, quæ fupra ad verſlum 1. h. cap. num. 10.
notata ſunt. .
ax Sic vocem â hic ve
not. ad Numer. c. 3. V.
v. 4.
76. Conkfer. hic Gur Arjeh fol. 17 8. col. 3. fin. ac
not. in Mam . h. loc. ...
7. Id eſt: non perſtiterint ac perſeveraverint in
ſeditione, id enim pιαπ hic notat, confer. ſu
prà v. 1. h. cap. n. 5. at Buxtorf. Lex. Chald. ol.
73 1. item Gur Arjeh fol. 178. col. 3. fin. ac
tract. Talm. Sanhedrin, Jol. 110. a. prout in
„nst mo ad marginem allegatur, confer. &

Moë&âd katon, fol. 16. a.

6.8& ad 2. Chron. c. 9. de qua dixiſti. ”
g2. Vide ſuprà Numer. c. I4. V. 32. conſer. & hic
Man rnw h. loc.
* Hebr.’ de, iſta & ſequentia, usque ad .
e i. e., ac ſi aliquis &&c. abſunt hic ab utro-
que 4Sto.

ac not. in o N h. loc. it. tract. Talm. Mo-
ed katon, fol. 16. a. =ð
84. Seu: maledictionem, Hebr. r 7v, id eſt: qui,
7¾. Ur ſeil. quieſcerent ac pacificè viverent & 4 dum ipſe execrationem ſeu maledidionem in-
(&œtera lſeditioſorum turba recederent. currit, eandem ſocio ſuo attribuit velad eum re-
Dum dixerunt; non alcendemus, nam dicere ſert. . „ et
Aebabant: “ i. e. non ibimus, ſic habetufr 1*X Hebr. m in utroque Msto pro eo legitur:
in Gur Arjeb fol. 178. col. 3 fin. confer. Jalkui g i. a³. Sapientum ſive Rabbinorum noſtro-
Part. 1. fol. 230. 0l. 2. circa fin. rum (kcil. hæc eſt explicatio allegorica.)

0. Quoniam vivi deſcenderunt ad infernum, uti

Verf. II. Meires] (Dictio ſ2 hic
)2 2a i. c. proptereà 76. tu atque omnis cœtus tuus (illi
adversus Dominum, quoniam ipſius miſſione (ac manda-

retineret. 78. Eod. verſ. 12. Nen aſeendemus] Os

Juxtà ſenſum literalem (hæc eſt interpretatio:) ad ſuffitum, quem

rto, confer. R. Salom, † In utroque MSto hic additur: rpe e i. e.

Gur Arjeh fol. 178. coi, 4. princ. ac not. in

83. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 178- col.4. med.

cinant
(ingrit Moles) qu⸗
ltailiici)al 1l
cam conlumnat. 5
cxillisaccepiy etian
meam fliosque me
non accepi, bifi m
lngna yricca, ſi
GBenpt)en
(Videlicet) ducent
it contra ilr Cra.
ſtam ad tribis lrae
ſolo ſim ſolicitus?
ton) veniunt & auf
ſuo (attribuit) dacet
ſti ellent ſeducti.
93. hubisz, Vetl.2
gete ſoles bcut hon
1).. Conter, hit Gur Ar⸗
ac not, in IN Nd;
230. (0l. 1. circa fin.
it Vetbz iſa: elino⸗
ſumen, abſunt in Hebr
66. Videnturhie Tenchn
Umatpinen legatir
deill nnguim benn,
Deomiſſis dlibetation
te Netnin Fl 33
, d elt: kuli idem fe
(iici onahmis 1,
Hebrzo wrydi,
le, ace

Bamor Ler Talm, ,.

muel dt t. 1. d, 3,
i ld eſt: coadti lidi
tlitag ohereg zegi ut
uimn didin not
LA Tan, ſal iz e
99. Eii & heczor Fna⸗
Ler Chrid e, legr
ſß ieg 4 ae

A. WVIl.
—
age
ofhi
8 tunslli

4c manda.

vetsus Do⸗
Rebbini))

nilerat, ut

lmm] 05

Verl. 14
introduxi⸗
iſti nobis:

(gidem)
8z ſed ec.

in delerto
efodier!
mus adte;
erinde eſt)
Pepicias 44
tumn quenn
ſeio eo

(in.

we be.

conſet, hie

ec nt, in

„ bsgllead:
thieab utto⸗

col mec.
Talen. Mo

videl: gui,

ictionem ine.

elad eumte⸗

eo Hgillt:
otum noltlo⸗
gici.)

CAP.xVI. NuMERORUM.

HDð

gere ſoles, ſicuti homo mortalis, rex mortalis ſi contrà eum rebella
3 5. Confer. hie Gur Arieh fol. 17 8. col. 4. med. 90. Scil. rebell

Verba iſta: relinquat illam ignis nee eam con 91. Vel: irriſoriis verbis, German
386. Videatur hic Tanchuma, prout in am mneo nimirüm Corachus verba

Scil. tanquàm legatus, 4 ſummo rege, nempèa] lit iisque populum ad ſediti

1

(Iſraélitici;) aſt ipſorum pars non ſit coràm te accepta, relinquat illam ignis *** nec

ea m conſumat. Eod. verſ. I 5. Non afinum unum ab eis accepi] Non aſianum unius
ex illis accepi, etiam, quando abii ex Midian in Ægyptum 86. & ſedere feci uxorem

meam filiosque meos ſuper aſinum, cùm potuiſſem † auferre ab eis aſinum; tamen
non accepi, niſi meum, ( Onkelos Hebræum: W. vertit:) N r 8 7. & eſt

lingua Syriaca, ſic quoque vocatur regis angaria 38. . 89. Verſ. 16. Et

illi] (Nempè:) cœtus tuus. 90⁰. Verſ. 1 7. & admorvete nus quts,gue thuribulum ſuum]
(Videlicèt) ducenti ac quinquaginta viri, qui inter vos ſunt. Verſ. 19. Er congrega-

rrYr
(inquit Moſes,) quòd iſti (rebelles) partem habeant in ſacrificiis jugibus 85. coœtus

vit contrà illos Corachus] (Utens) verbis illuſoriis, 91. per totam (ſcilicèt) no cem i.·

ſtam ad tribus (Ifraeliticas) ivit easque ille illexit, (dicens:) an vos putatis, quòd de me

ſolo ſim ſolicitus? non certè ſolicitus ſum, niſi propter vos omnes, iſti (Moſes & Aa-
ron) veniunt & auferunt omnes dignitates, ſibi regnum (occupavit Moſes) ac fratri
ſuo (attribuit) Sacerdotium, * idque Corachus tamdiu continuavit
ſti eſſent ſeducti. 92. Eod. verfſ. 19. &t apparkit gloria Domini]
93, nubis. Verſ. 22. Deut, Deus ſirituum] Tu, qui ſcis cogitat

.) donec omnes i-
Venit in columna

vit pars ** quæ dam
urbis
es, qui à tuis ſtant partibus, confer.
ac not. in on rew' h. loc. & Jalkut Part. 1fFol. hic Gur Arjeh fol. 179. col. 1. DeInc. ac not. in
2 3. col. 2, cirea fin. an ne , loc. it. Moëd katon, Fol. 16. a.
On hic interptetor,
der iſionis ac ludibrii
ad marginem allegatur, item Megilla, fol. 9. 5. plena in contemptum Molis 8. Aaronis piotu-
onem concitavit,

179 col. 1. med ac
Tanchuma ad mar-

ſumat, abſunt in Hebræo ab utroque MSto. chen Worten/ ſie mareh

Deo miſſus ad liberationem populi Iiraelitici, con- conter. hic Qur Arjeh fol.
ter Nedarim, fol. 38. a. 5. not. in am nev ubi etiam
87. Id eſt: tuli, idem verbum in Paraphraſi Chal- ginem allegatur. „2
daica Jonathanis I. Samuel. cap. 12. v. 3. pro * Scil. ſummum, ih, ſie in ASto 2. hic additum
Hebræe rre i. e. accepi, uſurpatur, confer, reperitur.

Buzxtorf. Lex. Talm. fol. 2 371. it. not. ad I. Sa. 92. Vel: perſvaſi & in ipſius ſententiam pertracti-

4
el. dict. c. 1 2z. V. 3. n. 2. ſic nen hic interpietor.
83. es Aa ſbdiorum ad ſerviles &gra- 93. Lonſer. hic Gur Arjeh Jol. 179 col I. med.
tuitas operas regi aut principi praſtandas, id e ac not. in han D 5. loc. it. tract. Talm. Be,
nim dictie νααιnotat, confer. Ejusd. Buxtonf. rachot, ol. 2 1. * Megilla, ſol. 2 .. 6. it. San-
Lex. Talm. fol. 13 1. ar dict fol. 2371. hedrin, fol. 74. b.

. i vid fer. hic quoque Gur Arjeh
Eſt & hæc vox Syriaca, de qus vide Buxtorf, 94. Contfer quoque C
9r esdChas ot. alleg. ut & Lighifoot. ad Matth. I. med. ac not- in or nev, h. ]
c, 5. Ve 4 1, p. 2 84. & ſeq. edit. Lipſ.

Fol. 179. col.
Oc.
** Hebr. nuph, abeſt hic dictio iſta MSto 2,

Fffffff

iones, 94. non a-

CAbP. XVI.

NüuMERORIM.

urbis (ſeu provinciæ) non novit, quisnam fſit, qui peccavit, quapropter, quando ille
jraſcitur, * in omnes animadyertit; ſed coràm te detectæ ſunt omnes cogitationes

1152

atque tu ſcis, quis ſit, qui peccavit. Eod. verſ. 22. An vir unus] Eſt, qui peccat **
& tu contrà totum cœtum efferveſces? 95, reſpondit † Sanctus ille Benedictus: be-
n? dixiſtis, ego ſcio & notum ſaciam eum, qui peccavit & cum, qui non peccavit.

Verſ. 24. Recedite] Separate vos 96, à circuitu tabernaculi Corachi. Verſ. 2 5. E

ſurrexit * Moſes] Exiſtimans, 97,. quòd ſibi reverentiam eſſent exhibituri; ſed illi
non fecerunt. Verſ. 27. Egreſi fiabant] Staturâ erectâ, 98. ut exprobrarent &
convitiarentur, veluti (habetur in illo loco:) & ſtetit quadraginta diebus, (ubi ſermo
eſt) de Goliath. 99. Eod. verſ. 27. Et uxorer eorum & liberi eorum & parvuli eo-

rum] Veni ac vide, quàm grave (crimen) ſit ſeditio, nam ecce domus judicii inferior
100, non punit, donec aliquis producat (in pube) duos pilos; 1e1. domus autem ju-
dicii 10a2. ſuperior (non ** punit,) donec ad vigeſimum 103. annum (aliquis per-

venerit;) ſed hic perierunt etiam ſugentes ubera. Verſ. 28. Ut facerem omnia ope-

ra iſta] Quæ feci ex mandato Divino, 104. ut ſcil. darem Aaroni ſummum ſacerdo-

tium & ut filii ejus eſſent antiſtites ſacerdotii 1o5. atque Elizaphan 106. præficere-

† Hebr. 19, iſtud, ut &equentia, usque ad:
2 .
V““W ½.—e. an vir unus &c. ablunt 4 MSto 1.
X Hebr. Dy N ν7, abſunt iſta à½ MSto z.
XX Hebr. &' &, in MSto z. pro eo legitur:
gr i. e. peccabit, ut ſenſus ſit: an vir unus
eccabit & tu &c. =
9 5. Vide etiam hic notas in H bh. loc.
† Verba iſta: reſpondit Sanctus ille Benedictus:

benè dixiſti: ego ſcio & notum faciam eum,

ui pec cavit, abſunt hic ab utroque MSto.
96. Vige bic Gur Arjeh fol. 179. col. 1. med, ac
not. in π y. loc. item not. ad librum
Prec. Jud. part. I. pag. 6. b. med. atque Jalkut
Part. 1. Jol. 230. col. 3. prine.
„ INſta & ſequentia, usque ad: egreſſi ſlabant, ab
ſunt hic in Hebræo ab utroque MSto.
. Confer. hic Bemidbar rabba, ſicuti in *
spef ad marginem allegatur, it. tract. Talm.
Sanhedrin, fol. 110. a. & Schevuot, fol. 39. 2.5.
98. Vide & bic Gur Arjeh jol. 179. c0l. 1. circà
ſin. ac not. in Dan ubi Tanchuma ad mar-
ginem allegatur, confer. & Exod. c. 5. V. 20. i-
bique Ralchi not, n. 32. SG n. 33.
9. Vide 1I. Samuel. cap. 17. verſ. 16, confer. &
not. in Da h. loc.

„ .

100. Sive: terrena, i. e. tribunal terreſre, confer.

hic Selden. de Synedr. l. 2, c. 9, p. 259. med. e-
dit. Batav.

101. Id eſt: donec aliquis ad pubertatem perve-
nerit & pubes factus atque ita doli capax ſit;

quot autem anni ad pubertatem juxtà Rabbino-
rum ſententiam requirantur, vide apud D. Wa-
gen ſeil. Sot. p. 447. ad p. 450, n. 5.

102, Sive: judicium ccleſte ac Divinum, con-
fer. Gur Arjeb ol. 179. col, I. fin, ac not. in
. Contlet. tract. Talm

vpar m h. loc.
** Hebr. waρ &π, ſic in MSto 2. hic additum

reperitur.
103. Confer. quæ ad Geneſ., c. 2 3. V. I. n, 2. & n.
3. notata ſunt. .

104. Vide hie Gur Arjeh fol. 179. col. 2, med.
ae not. in Pn' e bp. loc.

105. Vel: viearii ſummi ſacerdotis, Hebr. md
an, confer. hic præ aliis D. Wagenſeil. Sot.
p. 676. ac p. 842. ubi plura de voce: b, con-
fer. & infrà Numer. c. 19. v, 3. n. 7. ac not. ad
librum Prec. Jud. part. 2. p. 2 1I. 5. med. item

Lightfoot. ad Luc. c. 3. v. 2. pag. 745. & ad E-

jusd. «, 22, v. 4. p. 8 80. edit. Lipſ. & ad Jo- 4

hann. c. 1 8. v. 13:p. 1116.
106. De quo vide, quæ ſuprà ad verſ. Ie h. cap.
11. 1 5. notata ſunt,

AA-NI.

tur Kehathiiis,
ti mei ae (htopt
Verl 30. o⸗
mo hactenis mort
zpeiat 0 ſuumn
nutm; ego Nero
onunt: ſi tette
les habet;) ſi fet

leN WMrn i

II1,

IEKl2. ki⸗
tertam en

Re:) thur

—

1 Hebr. mw W in
ſunt icla: d n
Nn i.e. ſi, un
worientur iſti) oo
we (Dominus,)
107. Conker, hie Gur/
ubi oci iſtins euplice

Anbedtin, ſol. 10.
log. Ideſt: ex mand
lie Gur Arſeh /ol.
wo / ſoc it
lurin, ,ol. 19,.
1092 Vide etiam hieg
n chol in

enbeclin, ſol 1oz.:

a margihemn alle
num liec, Jud gar
tetum verdz iſta: R

1
Eann l,en
1d Neme: N
in Dn e e
ie re

G.

Juando ille
(ogltationes
l peecat

ecius: be⸗

on peccayit.

Venl 1f. E
wun; ſec illi
Mobtarent &
,ubi ſermo
G zurul en.
dicii inkerior
nus autemju⸗

laligtis pe⸗
n onnie t.

nuin ſacerdo⸗
6. preßcete
tur

1. 259e mece⸗

abengen eiſe.
1 dli aan ſt;
uxts Rabbino⸗

deapud. Wa⸗

n, f.
Divinum, con-
1. fin ac Nolin

0 1. bic additum

zeeleh, 1.n.

jhetol 1, el

lolie, Hebt. 1

WVaenel, 50
eſoce: ,con
3,n, 7 not 4
111,5, med, e
g ltſ ail
ldad 110. Nempè: 1N27 Q i. e, os huic loco, prout

ANell nhch

CAP. xVII. NüMERORUM.

1I53

tur Kehathitis. Verſ. 29. Non miſit me † Dominus] Sed ego feci omnia ex ſenten-
tia mea ac (proptereà) meritò ipſe (Corachus) contrà me ſeditionem movet. 107.
Verſ. 30. Si verò aliquid novi * creaverit Dominus] Ut illos ea morte afficiat, quàâ ne-

mo hactenuùs mortuus eſt; quænam veròô eſt iſta (nova) creatio? (nempè) ut terra-
aperiat os ſuum eosque deglutiat, tunc cognofſcetis, quòd iſti irritaverint Domi-
num; ego verò ex ore 1o8. Majeſtatis Divinæ dixerim; Rabbini noſtri 109. ex-

ponunt: ſi terræ creatum eſt os jam inde à ſex diebus (primæ) creationis, benè (ſe⸗

res habet;) ſi verò non, (jam) creabit Dominus. 110, Verl. 34. Fugerunt ad
vocem illorum] i. e. Propter vocem, quæ egrediebatur, dum illi deglutiebantur.

11I.

CA.

XVII.
Erl.2. Etignem] Qui fuit in thuribulis. 1. Eod. verſ. 2. Dißerge ilic] In-

terram ex thuribulis. 2. Eod. verſ. 2. Qaeniam ſanktißcata ſunt] (Nem-
Pè:) thuribula ac prohibita ſunt quoad utilitatem, 3. nam ecce fecerant-

Fffffff 2 . illa

1 Hebr. uruν &, in utroque MSto hic præmiſſa

funt iſta: pyen pren Sn n reL ee
v & i. e. ſi, ut moriuntur omnes homines,
morientur (iſti,) cognoſcetis, quod non miſerit
me (Dominus.)

107. Confer. hic Gur Arjeh fol. 179. col. 2, med

ubi loci iſtius explicatio habetur.
* Confer. tract. Talm. Nedarim, fFol. 39. b. &
Sanhedrin, ol. I10. a.

1 oS. Ideſt: ex mandato Divino, confer. eiiam

hic Gur Arjeh fol. 179. col. 2. med. ac not. in
onnA D h, loC. it. Sanhedrin, fol. 37. b. & E
Iuvin, fol. 19. a.
109. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 179. col. 2.
fin. ac not. in an npw h. loc. ubi tract. Talm.
Sanhedtin, fol. 10 8. a. & fol. 109. 6. it. Fol. 1 10.
a. ad marginem allegatur, confer. & not. ad li-
brum Prec. Jud. part- I. p. 112. a. med, ccœte-

terum verba iſta: Rabbini noſtri &c. usque ad

verſum 34. h, cap. abſunt in Hebræo ab utroque
MSto.

in 'pon ne exponitur; Rabbini iſtud de

1

EaPA 2 i. e, ore gehennæ explicant, vide Gur

Arjeh Jol. 179. 01, 2. fin. & Sanhedtin d'ct Jol.

110., a. it. Jalkut Part. 1. Fol. 2 30. col. 4. med.
1III. Exponitur iſtud ½ Rabbinis, quôd vox in-
ſtar tonitru ex illa terræ ruptura egreſſa ſit, un-
de homines conſternati in fugam verſi ſint , non
verò quod hic intelligatur vex clamoris eorum,
qui deglutiebantur, quoniam illa non fuiſſet 7
nn i. e. vox, quæ in fugam vertit; ſed poti-
us, quæ homines adducit, ut videant miraculum,
ſic in notis Spam rev hic exponitur, confer.
Jalkut Part. I. ol. 230. col. 4. princ.

I. Non verò ignem, hamn yv'i. e, qui fuit ſu-

per akare, ſic in notis nam me z. loc. ex-
ponitur, confer. & Gur Arjeh fol. 179. col. 2.
fin. it. Sanhedrin, fol. 52. a, & Menachot, ſol.
99. a.
2. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 179. col. 2. fin.
ac not. in eow h. loc.
3. Sive: quoad uſum privatum, quoniam illa ad
uſum ſacrum, licèt minus legitimè, erant adhibi-
ta à rebellibus, confer, Gur Arjeh fol. 179. col.
3. fin. ag not. in n b, loc.

—

i1154

NüuMERORUM.

illa (rebelles) vaſa miniſterii (ſacri.) Verſ. 3. Qui peccaverunt in animas ſuas] i. e.
Qui facti ſunt prævaricatores in animas ſuas, 4. dum contrà Sanctum illum Benedi-
ctum rebellarunt. Eod. verſ. 3. Extenfiones] (Dictio à. ſignifieat:) 1
i. e. diductiones. Eod. verſ. 3. Bractearum] (D'n hic ſunt) [98 i. e. laminæ,

quæ diducuntur, tenues, 5. linguâ vernacula. Eod. verſ. 3. Opertorium pro alta-

ri] (Nempè:) pro æneo altari. 6. Eod. verſ. 3. Et erunt in ſignum] i. e. In moni-
mentum, ut (Iſraélitæ) dicant: iſtæ (laminæ) fuerunt de illis (hominibus,) qui ſedi-
tionem moverunt propter ſacerdotium & combuſti ſunt. Verſ. 4. Et diduxerunt ta]

Entenverent eux 7. linguâ vernaculàa. Verſ. 5. MWec erit, ſicuti Corach] i. e. Ne-

fiat, ſicuti Corach. 8. Eod. verſ. 5. Prout dixit Dominus per manus Moſis ei] (Parti-

cula )h hic ponitur) pro ) vi. e. ſuper ipſo (nempè:) ſuper Aarone, locutus eſt (De-

us) Moſi, * ut ipſe (Aaron) ejusque filii eſſent ſacerdotes, ideò non accedet vir pere-
grinus, qui non eſt de ſemine Aaronis &c. ſic quoque omnium (particularum:)

& ac , quæ junguntur (verbo:) 3, interpretatio eſt, (quòd ſignificent)

idem, ac V i. e. ſuper; 9. eſt autem 10. expoſitio allegorica (textus hujus, qui
agit) de Coracho, (iſta:) quidnam ſibi vult, (quod hic ſcriptum eſt:) 5◻%11. e.
per manum Moſis, nec ſcriptum eſt: τιρ Ni. e. ad Moſen? (nimirùm Scriptura

hic) indicat illos, qui de Sacerdotio diſceptant, 11. quòd puniantur leprâ, veluti puni-
. tus

CAb. XVII.

4. Nempè, quoniam ipſi =nxy arnen ſibi
mortis cauſam præbueruut, dum contrà Deum
rebellarunt, prout in Gur Arjeh fol. 179. col. 3.
princ. habetur, confer. & b. Fagii not. ad Para-
phr. Chald, h. loc. ac nor, in nn ne, ubi
tract. Talm. Joma, ol. 3 6. b. ad marginem alle-

gatur; cœterum verba iſta: qui fadti ſunt præ-

varicatores in animas fuas, abſunt hic 4½ MSto I.
. ——=
5. Sic wna', uti hic habetur, reddo, confer. Ex-
Od. e. 16. verſ, 14. n. 49. vide & verſ. ſeq. 4. h.
7 . .
cap. n. 7. in MSto I. pro nalegitur: va
i. e. tenues, abeſt autem vox iſta Gallica 4 MSto
6. Non verò ne nam i. e. pro altari aureo, ubi
ſuffitus fiebat, ſic in notisan now' h. loc. con-
fer. & Gur Arjeh fol. 179. col. 3. princ.
. . O . „ .
7. Sic reddo hic amNX, prout in editione He-
bræa, qua uſus ſum, habetur, in Bibliis Bux-

torf. ut & in exemplari pan ne legitur

„ . .—
DPDN&, quod poſſis Latinè vertere: exte-
nuarunt, confer. num. antec. 5. b. verſ. In MSto

. .
1. legitur: α eet, quod poſſis expri-1

mere: entenverent eux, Latinè: extenderunt ea
(ſcil. thutibula,) Galli antiqui uſurparunt di-
ctionem: tenvre pro tendre i, e. tenero; abeſt
autem iſtud vocabulum Gallicumà MSro zZ.
8. Vel: ne fiat ſicuti Corach, confer. Sanhedrin,
Jol. 110. a. & Gur Arjeh fol. 179. col. 3. princ.
à not. in ar mne h loc.
* Hebr. p & a, locus iſte in utroque MSto
aliter & quidem ita legitur: eaès are,
Sn n ie e nen een ene ee

nnenn eee nee e eden i. e.

quòd fcil. initum fuerit eum Aarone ejusque ſe-

mine poſt illum fœdus ſacerdotii perpetui, ne ul-
llꝗ creatura controverſiam contrà illud (Aaronis
ſemen) moveret, quò ſcil. ſacerdotium aufetrers

ſed quidnam ſibi vult &c. .
9. Confer, quæ ad Genel. c. 24. v. 7. num. 13. &

ad Numer. c. 32. verſ 2 8. n: 27. notata ſunt, ét.

10. Vide hic Gur Atjeh fol. 179. col. 3. princ. ac

not. in on DW b. loç.

11, Vel: qui ſacerdotium præter fas ac contrà le-
gem

4

(A). I.

ois
leprola etah lal
Verl. II. Meap
lusmortis, 15, 1
beret ligen h
iyter moruo/G
it, 11. Cinit ei

1on.) Moles pr⸗

gatus ſum Dei,tu
qvam ex cordeſ
ille Benedicus 6
inenognatqe
plicatio: curlut̃
logvebantur deh
illum mortuiell
guinqaginta l
fius) cohibeꝛt ol
rirgi mne Qan
acerotli ſepata
20, 6 uieſienſ.
——

gem Diyicam iar
litem contts üluc

ign, dh, etl,

12. Ui tod, 6,4.
131 Vide „ Parlipe
14, Hebr n d in ⸗
iſtud, nam unde
n e ie gr
nili id ab angelo
Gur Atjeh ſol n
& Wd nde ub
nülke gua Millu
uhrinnlig ineluſs
conket. bie ſoma
18.5,& biaehin⸗
1). de hoe vige in⸗

l1.

16. Hedr, e
da Operis Talmudi
* benniandes,

CA. zy.
W.

A ſuu i6.
lum heneci⸗
le lamine,
un zyo ld.
e. In moni⸗
s)gui ſeci⸗
direnutt
]ie. N.
a] (dani.
cutus elt De⸗
elet ir pele⸗
Ularum:)
AUgnificent)
us hujus, gli
ON e.
füm Scriptura
yelatipuni⸗
tIS
Uuſarparunt di⸗
e teneio; ibeſt
mà MSro2.
gter, SJanhedtin,

79,l. Pine.

in utroque MSto

ndn

n WN
) i e.
zrone ejuegue ſe⸗
iipetpeinbner .
2 lud (Aatnis
dotium autelter;

,7 num. 13,
Mint ſnh i

col. 3. hine⸗

lsae connt H
u

CAP. XVII.

Sign. * h. verſ. D
12. Uti Exod. c. 4. v. 6. habetur,

NuMERORIlI.

1155

tus fuit Moſes) Pπ i. e. in manu ſua, dicitur enim:
leproſa erat, (alba) ſicuti nix, 12. ac proptereà etiam Uſia
Verſ. I1. Et expiationem fac pro ills] Arcanum iſtud 14.
lus mortis, 15. quando ille aſcendit ad firmamentum, (nempè,) quòd ſufſitus cohi-
beret plagam, ſicuti eſt in tractatu Talmudico: Schabbat. 16. &

& eduxit eam (manum) & ecce
punitus fuit leprâ. 13.
tradiderat ei (Moſi) ange-

Verſ. 13. Et ſtetit

inter mortuos &.] Prehendit (Aaron) angelum (mortis) eumque invitum ſtare fe-

cit, 17. dixit ei (Aaroni:) ſine me, ut exequar legationem meam,

reſpondit ei (Aa-

ron:) Moſes præcepit mihi, ut te cohiberem, cui (angelus mortis) reſpondlt: ego le-
gatus ſum Dei, tu verò legatus es Moſis, ** dixit ei (Aaron:) non dicit Moſes quid-

quam ex corde ſuo; ſed ex ore Majeſtatis Divinæ, ſi tu mihi

ille Benedictus & Moſes ſunt juxtà oſtium

plicatio: cur ſuffitu (cohibita fuit plaga?)
loquebantur de ſuffitu, 19. dicentes:

tabernaculi conventus, veni mecum † &

interroga, atque hoc eſt, quod dicitur: & reverſus eſt Aaron ad Moſen; 18. alia ex-

Juoniam Iſraélitæ detrahebant ac perversè
quòd is eſſet venenum mortis, quoniam per

