confer. & Buxtorf. Lex. Talmud. Jol. 1899 &

Gur Arjeh fol. 19 §. col. 4. med. ubi dictio !

explicatur Wο i. e. forte & robuſtum,
confer. & infeà Deuter. c. 7. Vv. 1 3. n. 33.
37. Sicuti Geneſ. cap. 14. v. 5. habetur, confer. &
infrà Deuteren. dict. c. 7. v. 13. n. 33.
38. Vide Geneſ. dict. cap. 14, v. 1 3, ibique not. n.
27. confer. & Deuter. c. 3. v. 2. h. 4.
39. Prout infrà Deuteron. c. 3. v. 2. habetur, ubi
vide not. n. 4. confer. & Deu er. alleg. c. 3. vVerſ.
11. H. 19.
40. Confer. hic Gur Arjeh fol. 19 8. col. 4. fin.
ac not. in am b., loc. ubi ratio hujus ex-
poſitionis adducitur.
41. Sicuti Genel. c. 1 8. v. 27. habetur, confer. hic
tract. Talm. Sota. ol. 3 5. b.
42. Nempè: totidem linguis, quot eſſe populos
credunt Judæi, vide Numer. c. 7. v. 19. n. 50.
& Deuter. c. 32. V. 8. n. 455. confer. Sota, ol.

3 5§. b. & P. Fsgii not. ad Paraphr. Cbald. & in-
frà Deuteron. c. 27. v. 8. n. 4. exgoſitionem au-
tem iſtam ex voce aD6, quæ Deuteron. dict.
c. 27. v. 9. habetur, deſumpſerunt, quæ dictio
n i. e, per & binationem literarum effi-
cit: ya i. e, ſeptuaginta, videlicèt hoc mo-
do: a n ., quæ literæ efficiunt nu-
merum ſeptuagenaium, confer. Gur Arjeh ol.
19 8. col. 4. fin. & Tol. 224. col. 2. princ. ac
not. in an r h. loc. cœterum de * vi⸗
de Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1945. & D. Wa-
genſeil. Sot. pag. 747. & p. 800. num. 9. it.

not. ad librum Prec. Jud. part. I. pag. 156. a.

princ.

4 3. Conſer. quæ ad Deuter. c. 3. v. 26. n. 61. no-

tata ſunt.
44. Expoſitio iſta myſtica nata eſt intuitu vocis
, quæ hic in textu ſacro habetur, vide not. in
mon Ne h. loc. ut & Gur Arjeh fol, 19 8. col.
4. fin.
45. Hebr. â, ſic täm in Bibliis Buxtorf quàm
in editione Hebræa, quà uſus ſum, ut & in a-
liis vulgatis exemplaribus legitur, vetus quæ-
dam Germanica hujus loci verſio habet: Und
Klugheit / j. e. & prudentia, ac videtur illius au-
tor pro 1 i. e. & merces, legiſſe: 7) i.

X

r
Nerl.7. .
jnsloci en
monitarun
7. Rtin b
Gadliura

—
Kprudent
codhcis an
Lidetur;
i e at bot
* Bebr. Or.
iſta: !

N:

e
L
„

ita mer

naue⸗
minus ſim
ſcendit Am
in monlei
Numer. .
termino)t
eſenti. l
hie trach.
4. Dequide

—
TO

ſent Urent
nem Kdepi
(n fodere
ciſſechas d
Nquo pet
Eleditarin
21. Verl.
Porün

. (A..

—
ſigniſtczt⸗
n; Aſteroth
unt gigamte,
Eroth Karna.
nit onus, gui
109 ter Ba-
Eſt iſtud no⸗
ſe inepit,
.. . Brple⸗
etl 6, fit
temn expoſttio
ces 45, ghia
la,) acepilti
e1l,7. Vertite
Nor.

——
hr, Chaid, & in⸗
ex oſtionemn au⸗
Deuteron, dict.
erunt, que dicio

em Uterarum effl⸗

pidelicet hoe mo⸗
terk elheiunt hu⸗
er, Gur Alſeh ,o,.
col. 1. Minc. d
güm de Nn li⸗
1345.. Wa
600. nudn. 9, l⸗

l beg 156,2,

,5. 16, 0 lano⸗

a e intuitu ſocis

beiur, vige not. in

en dc.

blis Bunort gnim
us lum, Utain ⸗

gitut, Vetu guc.

eerſo hebet: Un
eſiletur lliuzan⸗
eoile: 1 lie⸗
lgle:

CAbP. I. DEUTEB

ONOMII. 1301

vos & proſitiſeimini] Hæc fuit via; (quæ duxit) ad Harad* ac Chorma. 46. Eod.
verſ. 7. Et venite ad monten, Amorrhæorum] Juxtà ſenſum literalem (facienda eſt e-
jus loci expoſitio.) Eod. verſ. 7. Et ad omnia vicina ejus] (Nempè ad terram) Am-

monitarum & Moabitarum & ad montem

** Schir. 47. Eod. verſ. 7. Ia campeſtria]

Hæc fuit planities ſylvæ. Eod. verſ. 7. In montem] Is fuit mons regis. Eod. verfſ.

7. Et in bumilia] Hæc fuit planities auſtralis.
& adlitora matis] (Iſtud † fuit) Aſcalon & Haza 48. atque Cæſarea 49. &c. ſicuti

Eod. verſ. 7. Et in loca meridionalia

id

& prudentia, quæ lectio, ſi authenthica aliqua
codicis autoritate niteretur, alteri illi *αεεÜr᷑ÿι Wd—d
videtur; in MSto z. pro ναπ legitur: da

i. e, ac bonum.

& Hebr. —ατοy, in MSto z. poſteà adduntur litæ illisque prohibitum fuit, ut illum (Elauum)

iſta: ay en en ien e nen e

„n een n e en eene enen
e en en n. —r eeneee ien üeeeen
„ n neee en ee de en e, j. e. Nam

ita meridies Harad trahitur de flumine Ægypti
usque ad montem Amorthæorum eorumque ter
minus ſimuùl junctus eſt, dicitur enim: & de-

ſcendit Amalecita ac Cananæus, qui habitabat
in monte illo & percuſſerunt eos (Iſraëlitas, &c.
Numer. o. 14. v. 45.) mons iſte fuit in latere (ſeu
termino) terræ Eodem, juxtà Kadeſch ex latere

deſerti.
hic tract. Talm. Bava kama, fol. 8 I. a. 6.
46. De quibus locis vide Numer. cap. 2 1. verſ. 2.
& veri. 4. confer. & Gur Arjeh fol. 19 8. col.

* Hebr. Pyâ , in eod. MSto z. poſteà adjecta

ſunt ila: h e en ee en eeneee

P. ,.hn en e nenne e. enne n

N. e e. . ne re e e
(ſic enim legendum eſſe puto pro ) ere
td, en ee en e Ww e e d
l
e.”lUeü

J

Snd n Dne e Wn i. e: Nam niſi peccaſ
ſent Iſraelitæ, )pmnes iſtos populos in poſſeſſio

nem accepiſſent, ſicuti esrum mentio facta eſft

En fœdere cum Abrahamo inito) inter partes

diſſectas (de quo Geneſ. c. 1 5. v. 19. & vo. ſed

ex quo peccaverant Iſraelitæ, ideò dicitur:) nam

hæred'tarium dedi Eſavo montem Sehir (Deuter.
c. 2. verſ. 5.) ac ſidiceret (Deus:) jam autem,
quoniam (70 Iſracelitæ) pegcaſtis, non ego do

Et venite &c. (eod. h. verſ. 7.) confer.

vobis iſtos (populos omnes) poſſidendos, ſic
enim (dicitur Deuter. didt. c. 2. verſ. 5. Eſauo
mentem Sehir (poſſidendum dedi,) ac tandem
ipſe illum poſſidebit, quoniam peccarunt lſrae-

tangant, (Deurer. alleg. c. 2. v 5.) juramentum
autem (Abrahamo factum inter) partes diſſe-
ctas (de quo Geneſ. dict. c. 17. v. 1 9.) eventum
ſortietur tempore futuro, (dicitur enim:) in E-
domæos & Moabitas immittent manum ſuam &
Ammonitæ obedient eis (Elai. c. I1. v. 14 idem
hoc dictum allegatur in Raſchi notis ad Geneſ.
alleg. c. 1 5. v. 19. n. 96. ſic ſcriptum-reperitun)
in Bereſchit Rabba, confer. num. ſequ. 47. G.
verſ.
47. Atqui ſeriptum eſt: ne miſceto cum eis bel-
lum, uti Deuter. c. 2. v. 5. & v. 9. habetur; ſed
reſpondetur huic objectionüin notis oan ,
h. loc. quòd, niſi peccaſſent Iſcaelitæ, Deus il-
lis ded iſſet terram decem populorum, prout ille
juravit Abrahamo, Geneſ. c. 15. v. 19.. 8& 20.
ſed αh eLTM. i. e. peccatum eis cauſa
fuit, ut Deusillis non daret, niſi terram ſeptem
populorum, uti in iisdem notis habetur, confer.
Geneſ. dict. c. 1 5. v. 19. n. 8 5. & n. 96. vide &
Numer. c 24. v. I §. n. 90. item cap. ſeq. 2. v.
5. n. I 2. & n. 16, ac Deuter. & 1 8. v. 1. n. 9. &
D. 1 1. it. not. ad Ezeche. c., 16. v. 6 I. n. 106. &
Sign.** h. verſ.

† Hebr. α, ſic in utroque MSto hie additum re-

peritur „ quam leſtionem in verſione ſecutus
lum.

4 %. Sive: Gazi, de bac urbe vide præ aliis Light-
foot. Centur. Chorograph. c. 13.
49. Sic verto hic Hν†i utroque MSto legitur:
D de qua urbe vide eundem Lightfoot in
Decad. Choro gr. Marco præmifl. ca. 6. §. 4. p.

56 1

1302 DEuTERONOMI. CAP. I.

id habetur in Siphre. 5d. Eod. verf. 7. Meque ad fiumen magnum] Quoniam iſtius
(Huminis) ſimùl cum terra Ifraeêlitica fit mentio, (ideò) nominat illud (Scriptura)
magnum, 51. communi dicitur proverbiò: ſervus regis eſt rex, aſſocia te nobili 52.
& incurvabunt ſe coràm te (homines) accede ad pinguem & pingueſces. *** Verſ 8.
Eece dedi] Oculis veſtris videtis, non dico ego vobis ex auditu & relatione aliorum.
53. Eod. verſ. 8. Venite & poſidete] Non eſt, qui vobiſcum contendat 54. ea de
re, nec vos bellò opus habetis, niſi (Iſraelitæ) miſiſſent exploratores, non opus habuiſ-
ſent ullis armis. Eod. verſ. 8. Patribus veſtris] Cur (hic Scriptura) amplius memi-
nit Abrahami, Iſaaci & jacobi? nimirùm Abrahamus ſufficiebat per ſe ſolus, Iſaacus
ſufſiciebat per ſe ſolus, jacobus per ſe ſolus ſufficiens erat. 55. Verſ. 9. Er locutus
ſum eo tempore advos dicen.] Quid hoc (ſibi vult:) D& i. e. dicens? (videlicèt) di-
xerat eis Moſes: non ex meipſo 56. ego dico vobis (iſta;) ſed ex ore Sancti illius
Benedicti 57. Eod. verſ. 9. Non peſum ſolus & .] Forſitàn non poterat Moſes ju-
dicare Iſraelitas? nempè is, qui eduxit illos ex 5Ægypto & diviſit eis mare eisque de-
ſcendere fecit manna ac coturnices advolare fecit, num is haud poterat judicare eos?
(non ſanè is verborum iſtorum ſenſus eſt;) ſed ita dixit eis (Moſes:) Dominus, Deus
veſter multiplicavit vos, * i. e. magnificavit & extulit vos fuper judices veſtros, (ni-
mirùm) removit à vobis poenam 58. eamque impoſuit judicibus, ſic dixit Salomo:
nam quis poterit populum iſtum tuum gravem judicare? 59. num ille, de quo ſcri-

ptum
56 1. edit. Lipſ., tuerunt autem duæ urbes ejus] 5§5S5. Vel: diganus erat, ipſe per ſe ſolus mereba-
. . — — . „ 7 .—- 1. . . . . .
nominis, nempè: Cæſarea Philippi & Cælſares tur, ut ip ius poſteri tertam promiſſam ingrede-
Stratonis, de quibus videarur idem Lightfoot. tentur, idem de Abrahamo & Iſaaco hic ſtatuunt
in dict. Decad. Chorogr. Matco præmift c. 7. Rabbini, quòd Kikcèt ſinguli per ſe digni ac

§. 6. p. 559. ſufficientes fuerint, quocircà etiam S. Seriptura
50. De quo vide ſuprà v. 3. H. cap. n. 2 . eorum nomina hic ſigillatim recenſet.
51. Confer. hie Gur Arieh fol. 19 8. col. 4. fin. 56. Id eſt: non privata autoritate meoque arbitrio;

ac not. in an Mne h. loc. ubi etiam tractat. ſed autoritate ac mandato Dei.
Talm. Schevuot fol. 47. . ad marginem allega- §7. Confer. infrà verf. 12. b. cap. num. 69. vide
tur, vid. & Jalkut Part. 1. Ol. 2 59: col. 2. cir etiam, quæ ad Levit. c. 2 I. v. I. n. I. notata ſunt,
cà fin. item Gur Arſeh Fol. 199. col. I. princ. ac not.
1. Hebr. Mrwy, confer. Geneſ. c. 15. v. 18. n in nn no H. loc.

84. ac Buxtorf. Lex. Talmud. Ol. 505. & * Prout verſ. ſeq. 10. b. c. habetur.
2372. ac ſequ. 58. Sive: reatum, ſic vertere hic poſſis aaâ, hu-
axX Vid. Buxtorf. Lexic. Chald. ol. Sos5. ubi ie expoſitioni ſuffragantur verba iſta: Mavm
Scbevuot fol. 47, col. 2. allegatur. i. e. ſi reum fecero, quæ infrà in Commentario
53. Sed vosmet ipſi jam videtis terram promil- Raſchi b. verſ. habentur, ubi vide num. 61. &
ſam, quoniam hic dicitur: ecce &c. hinec nara num. 62. confer, Jalkut Part. 1. Ol. 2 59. col. 3.
eſt iſta expoſitio, vid. Jalkut Part. 1. ol. 25 9. med.
col. 2. fin. 59. Proùt I. Reg. eap. 3. verſ. 9. habetur, confer.
4. Vide hic Gur Arjeh fol. 19 8. col. 4. fin. ac infrà Deuter. c. 3 I. V. 2. n. 2.
hot, in wan o h. loc.

.

mnavetit
ewentent
i1; Rege
7 „

anme ani
feateak dunh

Rrecce er b.
le colit ue
ila:) eet
in peſperun
An mit/
Gtionibos no
Potenit nunn
dicet vobis,

—

60. Ficuti 1. R
Kanhchinotas
derur explie⸗
e, bojus mun
dI. Vel: ſcon
d. r Hebt.)
Upri dum.
11. i kofert
onns d dr
intumdebat,
Gur Arjeb 0
(nler. H—
fit. . 19 J. l
1. 9, . 1 .
Hedr Nn i
egeigitagte
ge Möro.

—
oniam iſtius
(eniptuta)
lenobili z1,
e Verl g
ne aliorum.,
lt 54, ea de
ppus habliſ⸗
plius memi⸗
Olus, Haacus
e Et Vcutu
fidelicet) i⸗
Sancti illius
t Moles ju⸗
eiegoe de⸗
udicare eos?
minus, Deus
Velkros, (ni⸗
Nit Salomo:
le guo ſer⸗
ptum

—
ſolus welebe⸗
nillem ingeee⸗
cobic ſtatuvat
perſe cigni ac
m d. Geriptur
enlet.
veoque Abittio;

cum. 69,Fide
1 1 notatalunt,
1,prine ee not⸗

ecſ⸗ bnpebu⸗
l:
. Comwventatio
enum 61,6
ſaliſg chz.

ahellt, eOnſer

CAP.I. DEUTERONOMII. 130

ptum eſt: & ſapientior extitit omnibus hominibus, 60. dicat: quis poterit judica-
re? ſed ita (atque iſto ſenſu) dixit Salomo: non ſunt jndices populi iſtius, ſicuti ju-
dices coeterorum populorum, idolis ſervientium, ** nam ſi (iſtorum judex) conde-
mnaverit & occiderit ac percuſſerit atque ſtrangulaverit (aliquem ex iſtis populis) ac
perverterit judicium ejus eique aliquid abſtulerit, non adeò res magni erit momen-
ti; aſt ego, ſi aliquem teum fecero 61. pecuniæ præter jus & æquum, à me requi-
rentur animæ, dicitur enim: & rapiet (Deus) rapientium cos animam. 62. Verſ. 10.
Et ecce vos hodiè eſtis, ſicuti ſtellæ cæli] Sed num illi (Iſraëlitæ) fuerunt eo die ſicuti ſtel-
læ cœli? nonne † fuerunt illi ſolummodò 600οσο°%% quid itaque ſibi volunt (verba
iſta:) & ecce vos hodiè? (ſenſus eſt:) ecce vos eſtis tanquam dies, 63. permanentes
in perpetuum, veluti Sol & luna atque ſtellæ. Verſ. 1I. Addat Dominus vobis toti-
dem millies] Cur hoc amplius (hic addit Moſes:) & benedicat vobis, ſicuti locutus
eſt vobis? nimirùm dixerunt ei (Iſraêlitæ:) tu, Moſe, das determinationem benedi-
ctionibus noſtris, 64. jam anteàâ Sanctus ille Benedictus promiſit Abrahamo: ſi quis
poterit numerare &c. 65. dixit eis (Moſes:) hæc mea eſt; 66. aſt ipſe (Deus) bene-
dicet vobis, ſicuti locutus eſt vobis. Verſ. 12. Quomodo feram ego ſolus?] Si dixe-
ro,

—

60. Sicuti I. Reg. cap. 4. v. 30. habetur, ubi vide] 63. Loci iſtius explicationem vide in notis
Kaſchi notas, in quibus ferè eadem, quæ hic, ha- pon no h. loc.

betur explicatio, confer. & Gur Arjeh fol. 199.
col. I. princ, ac not, in Mν nνh. loc.
XX Hebr. y ‚in MSto 2. pro eo legitur: Siyn i
e, hujus mundi; in MSto I, iſtud penitùs o-
miſſum eſt.
61. Vel: ſi condemnavero aliquem ob pecuniam
&c.ſic Hebr. av Dꝛ:e hic verto, confer. quæ
ſuprà num. 58. H. verſ. notata ſunt, it. not. ad 2.
Samuel. c. 2 2. V. 44, n. 45 &α n. 47.
62. Uti Proverb. c. 22. V. 23, babetur, ubi vide
Raſchi not. non poterat itaque Moſes ſolus ferre
onus 7α CaHπανοehb i. e. quia porna magna ei
incumbebat, ſi minus rectè judiearet, ſc in
Gur Afjeh fol. 199. col. I. med. exponitur,
confer. ſuprà num. 58. & n. 6 1. & not. ad Le-
vit. c. 19. Vv. 106 Sign. * it. not. ad 1. Rege c. 3.
v. 9, n. 15.
† Hebr. N7α iſtud & ſequentia, usque ad: dr
i. e. quid itaque ſibi volunt &c. abſunt hiic abutro-
que MSto-

64. Id eſt: tu benedictiones noſtras certis termig
nis ac numeris includis vel certum numerum eis
aſſignas, dum dicis: totidem millies, nam iſtis
verbis Moſes aa yW zm i. c, dedit quan.
titatem benedictioni eorum, nempè Iſraëlita-
rum, prout in notis ad librum Prec. Jud. part. 1.
p. 162. 5. princ. habetur, confer. & Gur Arjeh
Jol. 199. coſ. I. med. ac not. in mar ND,,
loe. it. tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 2 8.

65. Sicuti Geneſ. cap. 13, verſ. 16. habetur, con-
fer. not. ad 2. Samuel. cap. 24. v. 1. num. 1.
66. Scilicèt: benedictio, quam ego vobis appre-
cor eſtque illa εια & i, e. ſine conditione, aſt
benedictiones Dei ſunt Wπα y'i, e, ſub condi-
tione, nempè: Wο hen en ee ie.
ſi perfeceritis præcepta atque legem, ſic in not.
Nν Nνρορνρ heâ»ροnäitur, confer. & Gur Arjeh Jot.
199. Col. I. med.

Bbbbbbbb

1304

DEuTERONOMII.

CAP. I.

ro, ⁶7. ut mercedem *accipiam, non poſſum, ⁶8. hoc (enim) eſt, quod (jam anteàâ)
dixi vobis: non ex me ipſo ego dico vobis; ſed ex ore Sancti illius Benedicti. 69.
Eod. verſ. 12. Moleſtiam veſtram Indicat (hic Scriptura,) quòd Iſraelitæ fuerint mo-
leſti, ** qum videbat aliquis ex illis adverfſarium ſuum ſuperiorem eſſe in judicio, di-
cebat ipſe: poſſum ego teſtes adducere, poſſum probationes afferre, adjiciam ego vo-

bis judices. 70.

Eod. verſ. 12. Et onus veſtrum] Docet (hic Scriptura.) quòd 71.

fuerint (nonnulli ex eis) Epicuræi, 72. dum Moſes paulò citiùs egrediebatur (ex do-
mo ſua) dicebant: ecquid vidit filius Amram, ut egrederetur, forfitàn non eſt ipſe-
tranquillus 73. in domo ſua? aſt, quando tardabat egredi (ex domo ſua) dicebant:
uidnam vidit filius Amram, quòd non egrediatur? ecquid vos cogitatis? ſedet

(forſitàn) & conſultat de vobis conſilia 74

mala, † cogitat de vobis (malas) cogita-

tiones. 75. Eod. verſ. I 2. Et contentiones veſtras] Indicat (hic Scriptura,) quòd (Iſ-
vaelitæ) fuerint ſuſurrones. 76. Verſ. 13. Date vobie] i. e. Præparate vos 77. ad

retr.

67. Senſus eſt: etiamſi ego velim portatconera ve-

ſira ν 95ν a i. e, ut accipiam mercedem;
tamen id non poſſum, ſicuti in notis N
b. loc. exponitur, rationem ejus vide num. ſeq.

6 . confer. Ja kut Part. 1. ol. 259. col. 3. med.
* Hebr. n*, abeſt hic iſta dictio ab utroque
Msto.

5 8. Scilicèt: accipere illam mercedem, nam ecce

—ere eee ee Beeen ee nen

j. e. Deus vult judices habere,) nec vult, uc k

ego feram moleſtiam veſtram, ſic in Gur Arjeh
SBr. 19 9. col. 1. ciscà fin, exponitur.

69. Gonter. quæ ſuprà ad verſ. 9. . fap. n. 57. no-

tata ſunt.

Confer. hic Numer. cap. 27. V. 19 num. 74.

70. Id eſt: alios addam vobis judices, quirectiuùs,
quam vos, judicent, idque locum habebat,
π p i. e. priusquam finitum eſſet judi-
cium, prout in notis man nev exponitur, ubi
ectiam R. Moſis, Ben Nachmanis, ſententia ad-

ducitur, vide etiam P. Fagii not, ad Paraphr.

Chald. he loc.

71. Confer. hie not. in Na E & Jalkut Part.

I1. fol. 259. col. 3.
2. Lepida ac feſtiva vocis iſtius pn*ρadduci.

nempè, quod dictio iſta compoſita ſit ex dua
dus vocibus, nimirùm ex ραπ & , ac ſi di
serete PO i. e frenum abiit ſive re-

motum eltt ab illis ac currunt Epicuræi ſine fre-
no, rebelles ſunt iſtar equi effreni, ſic in dictis
notis exponitur; cœterum de voce bp&&
vide Buxrorf. Lex. Chald. fol. 194.
73. Vel: pacatus, ſic vocem π☛ hic interpreter,
de cuſus ſignificatione confer. Buxtort. Le.
Chald. fol. 249 1I. abeſt autem iſta vox 4 MorO
1.
74. Hebr. My, fic nonnulli codices; alii habent
mih i. e- præcepta, vide notas Raſchianas in
Anm reh. loc. confer. & num. ſequ. 75.
† Hebr. —ππ abeſt dictio iſta ab utroque MSto 4
75. Hebr. Map- nonnulli codices habent an
i. e. ſupputationes, res ferè eodem redit, confe-
rantur hic notæ Raſchianæ in editione
p- ubi quædam hic funt addita & uncinuljs
incluſa, vide & num. antec. 74.
76. Explonatores, Hebr. ρ απſic in plerisqueecdi-
tionibus hic habetur: fortè legendum: SN
i, e. iracundi vel contentioſi, quæ letio textui
ſaero & Commentatoris noſtri menti magis con-
venire videtur; vide tamen infrà verſ. 27. 5. cap.
n. 150. in utroque MSto legitur? e)i. e.
musmuratores, de qua voce vide Buxtorf. Lex.
Chald. fol. 2257.

ta eſt iſta Commentatoris noſtri expoſitio, 70*
dn n en nne eni. e. nam omni præ-
parationi ad aliquam rem convenit (dictio:)
Dan, ſic in Gur Arjeh fol. 199. tol. 1. med.

eſtin 77. Quoniam verbum: or hie habetur, binc na-
tur etymologia in notis paτ ine h. loc.

—
en. Bod

1. corita
verl. 13. 5
Lod retl.
intelligunt
Gileriminis
dit.)
igle ialpicit
ios ac ptod
tori, gui, 4
quando ren
20tert. 14,.
Vobis, nam R
guisnam ille
cognoleitis
ſtras. Eod.
bus exhibeat

—

7 ˙. Kenlus el:
fominz non
guam geillis
Ururin, dl.
79. Confer. Nun
Gur Anſen ſol
Oen wo!
10. Zie vocem
guds guidem
10 4 rad, dd
Eun aei n
an enpliean,
nem, 14, u
Modeſti, er⸗

. . 1
Perſtos VIos)
arencbni
edre dy
dr dN, 4

in Mit

(K.1.

—
(ſemante)
enedici, b,
L fuerint mo⸗
n udicio, di.
iciam ego vo⸗
1) gnod n.
datur en d.
non eſt iſe⸗
ſua)icebant:
italis! ſeget⸗
mnals) cogite⸗
ura) uod l.
e vos 77. ad
rew.

t bpicutæi ſnekee⸗
Kteni, ſie in ciltis
de voce: drroN
1. 194.
ao hic igterpreten,
fer. Buntott. 1e.
emn iſlavox/M

odices; Aühaben
Otas Raſchianas
nun. ſeqb, 7
Rdunoene Nto 4
gices adegtndabft
odern edt, conſe⸗
e in eitione 10
adcite 8 bacinuſss

4 . . 4
Pſi inpleriseveedt⸗
Rlegendum: ON
ſ, gur bectin endt
lrimenti magiston⸗
ufri verl. 17.). eh.
ſegitur: e,
ce ige hanoft ler.

ebadent, hin

okti holio, r
ie mm omnnißle
corenit (il: 1
99.tl. l. mel

DEUTERONOMII. 13057
rem. Eod. verſ. I3. Viros] Num in mentem tuam veniet, (quòd fuerint) fœminæ?
78. cur (itaque hic) lex dicit: viros? (nimirùm intelliguntur hic viri) juſti. 79. Eod.
verſ. 13. Sapientes] (Dictio H hic notat:) H O i. e. deſiderabiles. 80.
Eod. verſ. 13. Prudentes] (Vox D)e à ſignificat) illos, qui rem (unam) ex re (alia)
intelligunt (ſive colligunt,) id ipſum fuit, de quo Arios * interrogavit Joſephum, quid
diſcriminis eſſet inter HDi. e. ſapientes & D σε%.i. e. prudentes, (ipſe reſpon-
dit:) = ſimilis eſt trapezitæ diviti, qui, dum ei denarios adferunt inſpiciendos,
ipſe inſpicit (ac probat;) quando autem 81, non adferunt * ei (denarios inſpicien-
dos ac probandos,) ipſe ſedet ac dolet; 82. autem ſimilis eſt trapezitæ merca-
tori, qui, quando ei pecuniam adferunt inſpiciendam, ipſe inſpicit (ac probat; )
quando verò ei non adferunt (pecuniam,) ipſe circumit, 83. ac de ſua † (pecunia)
adfert. 84. Eod. verſ. 13. Et cognitos ger tribus veſtras] i. e. Eos, qui cogniti ſunt
vobis, nam ſi coràm me (inquit Moſes) venerit aliquis palliò ſuò tectus, non novi ego,
quisnam ille ſit & de quanam tribu ille exiſtat & an is idoneus ſit; 85. aſt vos illum
cognoſcitis, quia ipſum educaſtis, idcircò (hic) dicitur: & cognitos per tribus ve-
ſtras. Eod. verſ. 13. Principes veſtros] Qui ſint primores & à vobis honorantur, qui-

bus exhibeatis reverentiam ac timorem. Eod. verſ. 13. Etponam illos] (In iſto ver-
Bbbbbbbb z bo:

— —

78⁸. Senſus eſt: per ſe conſtat ac notum eſt, quòd
fœminæ non mittantur exploratum nec quis-
quam de illis hic cogitet, confer. hie tract. Talm.
Eruvin, fol. 100. 5. & Nedarim, fol- 20. b.

79. Confer., Numer. 4. 3 I. V. 3. n. 9. & n. 10, ac

Gur Arjeh fol. 199. col. 2. princ. ac not. in
yppn MWh. ſoc.
30. Sic vocem illam, cujus conſtans in omnibus,
quos quidem vidi, codicibus eſt lectio, hic ver-
to 4 rad, a i. e. deſideravit, expetiit, eſtque
n Pο i. e. ſignificat deſidetium, prout in
Gur Arjeh fol. 199. Col. 2. princ. exponitur,
alii explicant, quòd ſignificet ν i. e. pudo-
rem, ita, ut hic intelligantur viri pudici ſeu
mogeſti, utraque explicatio adducitur in nov
Onat h. loc. prior tamen interpretatio texrui ma-
gis convenire videtur, in Jalkut Part. 1. Fol. 259,
Col. 4. princ. 'παρâ exponitur, quòd ſignifi⸗
cet Pavn Hn en i. e, exerc itatos (ſeu
peritos viros) in ſubtiliter excutiendis ſive exa-
minandis ratioeiniis.
* Hebr. Hh&X, Arius, ſic in plerisque editionibus,

at & in MSto 1. ſed in Möto 2. legitur pd

fortè legendum: daaπ i, e. Antoninus ſeil.
imperator, de quo vid. Geneſ. e. 2 5. v. 23. ibique
not. n. 65.
&1. Confer. hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. ac v. 15. b c. n. 9 ¾.
*X„X Hebr. Pan, in MSto I. hic additur: αα
Nay) i. e. ipſe circumit & aufert, ſed videtur
hæc additio minus recta.
82. Vel: pœnitentia ducitur, id enim verbum
&N&, quod hic habetur, ſignificat, de quo vi-
de Buxtorf. Lexic. Chald. fol. 2566.
83: Hebr. , quod in noris exponi-
tur: &RHνρNdbn reen deee i, e. qui accipit &
dat in negotiatione, qui ſcil. negotiatur pecu-
niã.
† Hebr. Wwn, abeſt iſtud hic ab utroque MSto.
84. Quid hac ſimilitudine innuatur, vide apud ?.
Fagium in not. ad Paraphr. Chald. h. loc.

85. Nemp?, ut judicet alios eisque præcipiat, con-

fer. hic Gur Arjeh fol. 199, col. 2. cFircà fin. ac
not. in an rw' h. loc.

1306 DEUTERONOMII. CdAb. I.

bo: Db'nX;) deeſt od, ** cur? * quia HND& i. e. reatus (ſive delicta) Iſrae-
litarum dependent 86. à capitibus judicum illorum, quoniam eis incumbit prohibe-
re (deli cta) ac deducere illos (Iſraelitas) per viam rectam. Verſ. 14. Et reſpondiſtis
mihi &c.] Appropriaſtis vobis 87. rem in commodum veſtrum, reſpondendum-
vobis erat: doctor noſter, Moſe à quonam diſcere convenit, à te? an verò à difcipu-
Jo tuo? non à te, quia propter illam 88. moleſtià afficeris; ſed novi cogitationes
veſtras, (inquir Moſes) cogitaſtis (enim,) nunc præficiantur nobis judices multi, ſi
quis (ex iſtis judicibus) non agnoverit nos, 89. offeremus ei munus & ipſe parti no-
ſtræ accedet. 90. Eod. verſ. 14. A faciendum] Si fuiſſem piger, 9¹. vos dixifſetis:
Ac citòö. Verſ I 5. Et accepi printipes tribaum veſtrarum] Attraxi 92. illos verbis
(blandis, dicens:) vos beatos! quibusnam vos præficiemini? (videlicèt:) filiis A-
brahami, Ifaaci, & Jacobi, hominibus illis, qui vocantur fratres & focii, pars
atque hæreditas, omnisque generis verba amoris (plena illis dixi.) Eod.
verſ. 15. Piros ſapientes & cegnitor] Sed Deo 93. non reperi (inter illos,
inquit Moſes,) hæc una fuit ex ſeptem * qualitatibus, 94. quas dixit Jethro
. 95. Mo-

*
——

** Nam plenè legendum eſt hoemodo: h& verit, vide num. ſequ. 90.
i. e. & ponam ſive conſtituam illos. 9o. Juxra Hebræum: feret nobis faciem i. e, cau-
„ Hebr. äno, in utroque MSto pro eo legitur: ſam noſtram approbabit, confer. num, antec.
i. e. docet (ſcil. S. Scrigtura „ quòd reatus, 89.
&c.) 9 1. Vel: ſicun atus fuiſſem ac moram traxiſſem,
26. Id eft: illi judices reatu obſtringuntur, ſeil. verba ſunt Mofis.
delicta non prohibeant, confer. quæ ad Numer. . 2. Confer. quæ ad Numer. cap. 9. v. 6. n. 27. no-
cap. 3 1, verſ. 14. n. 56. notatsa ſunt, vide & Gurz tata ſunt, vide etiam Gur Arjeh ol. 19 9. coß. 2.
Arjen Jol. 199. col. 2. fin, ac not, in Dban nee fin. ac not. in Shon mow b. loc. ut & tract.
y. loc. ubi etiam Devarim rabba ad marginem Talm. Eruvin, ol. 100. 5, & Nedarim, fol. 20.
allegatur, Confer. it. D. Wagenſ. Sota, p. 803 † b.
n. 18. 93. Id eſt: prudentes, de hujus vocis han ſignifi-

47. Vel: attribuiſtis vobis, ſive: abſolutè pro-
nunciallis, ſic verbum =r hic interpretor,

juxtà notas in na MS h. loc. verbum iſtud
exponntur, quòd ſignificet pryrt i. e. abſoluta
decreta ſive appropriationes, ut ſenfus hujus loci

6Gt =Sewey cN Gn i. e. propter utilitatem
(ſive commodum veſtrum) feciſtis atque ita de-

creviſttis.
1. Scilicèt: rem ſeu legem, ſie yy, prout hic
habetur, exponitur in not. Snan m, nem-
pè, ut figniſncet: hr 7 ii. c. propter legem-

vide etiam Siphre, ſicuti ibidem ad marginem

allegatur.

catione dictum eſt ſuprà verſ. 13. h. cap. n. 81.
confer. not, ad 1. Samuel, c. I. v. I1. Sign. ** &
n. 19.
* Hebr. Ayawn, abeſt iſtud hoc loco & MSto r.
94. Sive: proprietatibus, artributis, id enim
Hebr. M' hic fignificat, ex ſeptem iſtis qualita-
tibus, quarum hic fit mentio, habentur quatuor
Exod. cap. 1 8. v. 2 l.nempé, ut ſint: viri fortes,
Dei timentes, veraces & avaritiæ oſores, ecce
quatuor qualitates, tres autem hic habentur, vi-
dgelicète ſapientes, prudentes & cogniti, ſic in
Gur Arjeh fol. 199, col, 3. princ. aſt in notis
Annn ov dicitur, quòd hoc loco quatuor me-
morentur qualitates nempè: viri i, e. juſti, ſa-

9. Id ect: cauſam five ltem noſtram non appro-
Naxverit camque judiciò ac calculò luo confirma-

pien-

CK. l.

— .
ſipientes
honotem,
1.
Pto & c⸗
Eod., verl.
twelt. P
den i

&X ludicun

autes caut.

—
pienes, ſ
nene, u
Pores dic
mdes lepte
zmen l
as vide
Princ. & in
Fiphre ad
emplandus:
ſum, omi
nori preſere
3 Hedr. wor
ie, in irnĩ
96, Hebr. or
commerciun
dl. 1499, ſe
ondr iheer
dusemant
col. 3. prine
(,. d 10329
F. Feili:
do d
Quarii ſire te
Kloe. dabe
hot. Fign. *
Rebr,

dt Nrimu

(40.l.
dit Prohibe⸗
Et neſzondii⸗
pondendum-
i cogitatonez
ices multi, i
iple parti no.
vos livifletis:
1. illos verbis
lckt:) lisl.
& ſocli, ars
iri.) Fod.
(intet ülos,
(irit jeihro

91. Mo⸗

is faciem de, cau⸗
Onler, num, antee,

emolam tratillem,

b.5.h. 6. l 21,no⸗
e,/0l 199 co t.
9 loc ut tiack.
(Vebaim, ſ0l 10,

usvocis ſgoiß.
13. h. hen ll⸗
1.. 11. 9,. 74

c loro“ Mötol.
ibutis, id enim
ſeyrem iſi gveliee⸗

io, Mabenlur guatuot

n ſt: Tii boltes⸗
artie ſoles, ce
en bie babentut, ⸗

nes eognitt, Ein

, ch. Aſt in nons
loroqoatuce ne⸗
⸗=
iitii, eeulu,
iec .

577. Seilicèt: princeps, in ſynagogam, Hebr. i.

CAbp. I. DEUTERONOMII. 1307
95. Moſi; ſed ipſe non invenit, niſi tres (qualitates, nempè:) viros juſtos,
ſapientes & cognitos. Eod. verſ. 15. Capita ſuper vos) Ut exhibeatis eis
honorem, (& ut) ſint ipfi principes in venditione, * principes in acce-
pto & dato, 96. ingrediatur 97. ultimus ** E& egrediatur primus, 28.
Eod. verſ. 1 5. Chiliarchos] (Chiliarchus eſt) unus, qui mille (viris) præpoſitus
eſt. Eod. verſ. I1 5. Centuriones] (Centurio eſt) unus, qui centum (viris) præpoſi-
tus eſt. Eod. verſ. I 5. Et moderatores] Præpoſui vobis per tribus veſtras; ſunt au-
tem (iſti N i. e moderatores,) qui ligant 99. ac flagellant (ſontes) lorò 100.
ex judicum ſententia. 101. Verſ. 16. Et præcepi judicibus veſtris] Dixi eis: ſitis
lenti 102. in judicio, ſi venerit lis coràm te ſemel, iterùm ac tertio, ne dicas: jam-
antea cauſa iſta coràm me ſæpè venit; ſed ſitis accipientes & tradentes. 10;z. Eod.

Bbbbbbbb 3 Eod.

pientes, prudentes & cogniti, & quòd 6o. 98. Confer. hie Gur Arjeh fol. 199. col. 3. princ-
dict. c. I . v. 2 1. recenſeantur tres qualitates, ae not. in nnom new h. loc. ubi rationes ad-
nempè, ut fint Dei timentes, veraces & lucri o- ducuntur, cur princeps debeat primus egredi.
ſores; dicunt autem Rabbini, quòd Jethro o. 99. Hebr. Prb-nn, lictores vertit P. Fagius, quem
mnes ſeptem illas qualitates memoraverit; cur vigde in notis ad Paraphr. Chald. b, loc. it. infrà
autem illæ omnes non ſcriptæ ſint Exod. alleg. Deurer. c. 16. v. I 8. n. 5 3.
6. 18. v. 21. iidem Rabbini adferunt rationes, 100. Hebr. ny, de qua voce confer. Numer. &.
quas vide in Gur Arjeh dict. Fol. 199, col. 3. 2 1. v. 2. n 18. vide & Buxtorf. epiſtol. Dedic.
princ. & in not. pn npWh. loc. ubi etiam quæ illius Abbreviaturis præfixa eſt, ubiplura de
Siphre ad marginem allegatur. . verberatione, confer. & infcà Deuter. a. 16. v.
„5. Hebr. ro, ſie in Bibliis Buxtorf. aliisque ex- 18. nz 54.
emplaribus; aſi in editione Hebræa, qua utus 101. Confer. hic GurArjeh fol. 19 9. col. 3, med.
ſum, omiſſum eſt nomen ae legitur: MN ac not. in aonm n h, loc, ubi Siphre ad'mar-
i, e. quas dixerunt; ſed prior lectio huic poſte- ginem allegatur.
riori præferenda eſt. . 10,2. Lentò ac tardo pede procedatis in judicio, rem
Hebr. dpypna, in MSto I. pro eo legitur: ppa probè conſiderantes, Hebr. Pnrp i. e. cunctan-
i. e, in divitiis ſeu pecunia. IItes ſive expectantes, ac ſi diceret: ne perfunctio=
96, Hebr. N =—νανσh, ſic vocatur negotiatio ſeu tiè ac feſtinanter tractate cauſas in judicio; ſed
commercium, de quo vide Buxtorf. Lex. Talm. iisdem immoramini ac maturòê judiciò illas per
fJol. 1409. ſenſus hujus loci eſt, quòd principibu⸗ pendite, vide num. ſequ. 10 3. h. verſ. it. tractat.
honor iſte exhibendus ſit, ut ipſi præ aliis omni ·. Talm. Sanhedrin, Fol. 7. 6. & Fol. g. a.
bus emant ac vendant, ſic in Gur Arjeh fol. 19 9, Id eſt : probè lite cauſzs ſive
eol. 3. princ. exponitur, conter. vetl. ſeg. 16. 103. T elt rbe berenatt cautes lire liue.
. easdem attentè ac cum ſtudio tractate, id enia
cap. n. 103 parn pae* hic notat, de qua phraſi vide Bux-
torf. Lex. Chald. fol. 1400. confer. & verſ, an-
tec. I5. n. 96. & n. 102. . verſ. vide & cap. ſeq;
2. v. 27. n. 55. ac Gur Arjeh fol. 199. col., 3,
med. ac not. in pan e. loc, ubi Siphre ad
margiuem allegatur.

e. Ooane n vel: weLA& roa i. e, domus San-
uarii ſive templum, prout in notis ns DeH
h. loc. habetur, confer. inftà v. 2 2. b. cap. ibique
not. Sign. *
NXX Hebr. &ε, in MSto 2. pro eo legitus Hα
i. 6, primus,

1308

2

Verſ 16. In illo tempore] Ex quo illos (judices vobis) præfeci, dixi eis: non jam tem-
pus iſtud eſt, ſicuti id, quod præteriit, (nam) tempore præterito fuiſtis veſtri arbitrii;
104. aſt nunc * ecce vos eſtis ſubjecti cœtui. 105. Eod. v. 16. Audiendo] (Verbum

DO) notat tempus præſens, linguàâ vernaculà:
ſeu formæ ſunt verba iſta:) D & NW.

entend, 106. veluti (ejusdem modi

107. Eod. v. 16. Et inter peregrinum e-

jus] (Dictio ) hic notat) adverſarium ejus in judicio, qui && i, e. colligit 108.
adversùs ipſum verba: 109. alia explicatio (verborum iſtorum :) & inter peregrinum

ejus, (nempè) etiam in negotiis habitationis 110.
1 . — . „ . .
Verſ. 17. Non cognoſietis perſonam in judicio] (Hic ſermo

furnum & teſtum. III.

& in diviſione fratrum etiam inter

eſt de eo,) qui ordinatus eſt, ut conſtituat judices, 112. ne is dicat N. decorus eſt aut
Krenuus, conſtituam illum judicem, vir iſte** N. propinquus meus eſt, conſtituam-

eum judicem in urbe;

qui tamen non eſt exercitatus 113. in judiciis, (ſi) reperiatur,

ut iſte condemnet juſtum & abſolvat reum, (hoc caſu) ego illum, qui iſtum conſtituit

judi-

104. In poteſtate ac libertate veſtra eonſtituti, ſic
juxta Hebræum, ubi aney α νονa, abſunt iſta
à M Sto 1. ſed minus rectè. .
„ Hebr. Way, in MSto z. poſteà adduntur iſta:
Mar a i. e. in poteſiate (&tus ſcil. eſtis,
ecce vos ſubjecti &c. .
105. Sive: communitati vel congregationi Iſrae
litarum, confer bic Gur Arjeh ol. 199 col. 3.

med. ac not. in n ne ubi Siphre ad mar-

ginem allegatur. . .
106. Sic reddo hic: vi vel arnd, nam ita
legendum puto, pro: vand, ſicuti in plerĩsq ue e.
ditionibus habetur, poſſes etiam legere: VaR i.
e. oyant, in MSto I. habetur: vo'e, benè,
Latinis dicitur: audiens.
107. Confer. quæ ad Numer. c. 15. V. 3 5. n. 63.
notata ſunt.
10⅝. Sive: congregat, congerit, confer. verſ. ſeq.
17. b. cap. n. 12 3. reſpicitur autem hac explica-
tione ad vocem M quæ hie in textu ſacro ha-
betur. . ,
109. Vel: y i. e argumenta, rationes & ex-
ceptiones, prout in Gur Arjeh fol. 199, col. 3.

fin. haberur, nempè, quando pmn & airr

aa ahay i. e. diſſenſio oritur propter
argumenta & rationes, quæ inter illos (litigan-
tes) ſunt, ſicuti in Gur Arſeh ibidem habetur, con-

fer. & not. in na , ubi Siphre ad mar-

ginem allegatur, vid. tract. Talm. Jevammot,

Jol. 47. a. & Sanhedrin, fol. 7. Bb.

110. Sive: hoſpitii, ſic nomen σα hic inter-
pretor, de qua voce vide- Buxtorf. Lex. Talmud.
fol. 520. reſpicitur autem hac expoſitione ad di-
ctionem , quæ hic in textu ſacro habetur,
vide Gur Arjeh ol. 199, col. 3. fin. ac not. in
pon neo, ubi etiam tractat. Talm. Sanhe-
drin, fol. 6. ad marginem allegatur. =

III. Hebr. , quæ vox hie & Levit. c. I1. V.
35. habetur & exponitur: vas fictile, in quo
placenta, liba & id genus ſimilia coquebantur,
vide Buxtotf. Dictionar. Hebr. hac voc, & ejus-
dem Lex. Talm. fol. 103 3. confer. Raſchi not-
ad Levit. dict. cap. 12. v. 35. ſenſus eſt, quòd in
