ſes,) cùm egreſſi eſſent illi ex Ægypto, iſta iterùm 66. inculcavit eis (Moſes) in cam-

eſtribus Moab, quæ ſunt trans ſordanem,

quia ille eſt in plaga orientali, nam alter

iranſitus (ſive ulterior tractus) fuit in plaga occidentali.

CAT.

V.

Erſ. 3. Non cum patribus noſtris] Solàùm pepigit Dominus &c. r. Eod. verſ.
Sed nobiscum] Facie ad faciem, 2. dixit R. Berachja: Moſes ita locutus
eſt: ne dicatis, quòd ego vos fruſtrà in errorem inducam, ſicuti facere ſolet

proxeneta inter emptor

em * & venditorem, nam ecce emptor ipſe (Deus ſcil.) lo-
quitur 3. vobiſcum. Verſ. 5. Dicendo] Redit (hic Scriptura) ad illa verba: locu-
tus eſt Dominus vobiscum in monte de medio ignis, 4. dicendo 5. ego (ſcilicèt)

a-⸗

Dei de urbibus refugii conſtituendis, quantum
in me eſt, implebo, conſer. hic tract. Talm. 80
ta, fol. 49. 2. & Sanhedrin, fol. 3 3. 5. & Mac-
cot, ol. 10. b.
Verba iſta: in illo tranſitu & usque ad e ad
orientalem plagam, abſunr in Hebræo 4 MSto

1.
57. Confer hie Cur Arjeh. fol. 204, col. 2. princ.
ac not in am 'nv he loc.
8. Chateph hic vocatur 4 Commentatore noſtro
Scheva, quoniäm — D8ͤ pↄun i. e. pronun-
ciatio ejus rapta ſive correpta eſt, ſicuti in Gur
Arjeh fol.2 o4,. col- 2. princ. habetur, Confer. &
not. in Smar ν b. loc. ut & Exod. g. 22. v.
20. Sign.* . .
59. Videlicet capite ſequente quinto ae ſequenti-
bus, ubi lex iſta pluribus recenſetur && exponi
tur.
60. Hebr. 8 , in utroque MSto pro his
ſolum legitur: i. e, locutus eſt, confer hie

na me 6. loc. it. tract. Talm. Joma, 0.
72. b. & Maccot, fol. 10. . it. Avoda Sara,
fol. 2. . & Menachot, ſol. 53. 5.
I. Vide hic Gur Arijeh ſol. 204. Col. 2. med. as
not. in Sa D h. loc.
2. Id eſt: clarè & perſpicuè, confer. P. Fagii not ·
ad Paraphr Chald. h. loc.
* Hebr. mn P'n iſta & ſequentia, usque ad:
ei 1. e. dicendo (verſ. 5. . cap.) abſunt, hic 4
MSto z.
3. Atque hoc eſt, quod verſu ſequentiĩ 4. ſcribitur:
ſacie ad faciem, ſic in notis Na m h. loc. ex-
ponitur.
4. Prout verſu antec. 4. . cap. habetur, confer, hic
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc.
5. Separat enim S. Scriptura verba ilk: medio
ignis, (quæ verſu antec. 4. b. cap. habentur) 4
verbo eey i. e. dicendo, ut notum faceret, quod
ego (Moſes) fuerim proxeneta inter Deum &
vos, quoniam timuiſtis propter ignem,nec poiu-
is

Gur Arjeh fol. 204. col. 2. med, ac not, in

8

Verſ. 44. Ma-⸗

(A.. .

—
ſtabam (mec
olmmiloco,
tum: in con
tem precepi⸗
memento, .
iltverba) fue
zit ii] (Ner
qülſerußa
cepta ejſls
tis preceptun
ſtatatum &e)
Noniſde
ſis Chaldzahe
rium, cuti

Phraſtes verii

(Verba il:

—

iſtis renderei
b, loc exponit
Hed.
ie. oblerta (5
6, Vel: ziyo, i
Num. 26, C0n
med, ac not.
„Ailn Rolchk
Hec verba:
erxpoſei, wblun
7. Nempe iod,
Indecem pree⸗
9e Siemikxod.,
50t, n 34,
lurhor, ſol. n
ll Scheruoth,

. 5. Coner. hic .

b. 1460, a. mec
. atque pot,
Chilea admar
20, Ferl. g.n⸗
Hebrxor. titn⸗
Uagnead ect,
19, Vide Exod,,
l⸗ 1. ape n,

CAN.Y.

—
Crientalen]

Otdanis, 7.

conjungtut

N
14 o

unnseſt .o.

oles)in cam.
li mam alter

ſesita locutun

lii facete ſoltit

eus ſeill) lo-
Vetba: locl⸗
ego (clice!)
ſa.
—
fim Joma, ,0,
i Aoda Sale,
5. .
col.1. ne 44

beni, ugbe s:
cn) klin hie⸗

genti 4leibitun:

habetur, conlet, lie

1d.h. loo.
abaih: emned

er) debentnſa

nen inet Deln

guen e

CAb. v. PDEUTERONOMII. 335

ſtabam (mediator) inter Dominum & vos. Verſ 7. In conpectu ** meo] i. e. In
omni loco, ubi ego ſum atque is eſt mundus univerſus; alia expoſitio (verborum iſto-
rum: in conſpectu meo, nempè:) omni tempore, quo ego ſubſiſto; 6. decem au-
tem præcepta jam anteàâ expoſui. 7. Verſ. 12. Obſerva] Aſt ſuprà dixit:
memento, 8. (nimiruͤm) utrumque unò verbô dictum fuit atque unâ Scripturâ (duo

iſta verba) fuere prolata atque unô auditu percepta. 9. Eod. verſ. 12. Sicuti præce-
rvit tibi] (Nempè:) in Mara, 10. antequàm lex daretur. Verſ. 15. Et memento, †

quòdſervus ſueris &c.] Eum in finem redemit te (Deus,) ut ei ſervires & cuſtodires præ-
cepta ejus. 11. Verſ. 16. Sicuti præcepit tibli] Etiam quoad honorem patris & ma-
tris præceptum fuit eis (Iſraelitis) datum in Mara, 12. dicitur enim: ibi conſtituit eĩi
ſtatutum & judicium. 13. Verſ. 18. Non committes adulterium] Non uſurpatur
N niſi de ea, quæ marito juncta eſt. 14. Verſ. 2 I. Non concupiſces] (Paraphra-

ſis Chaldæa habet:) non ), quod (verbum) etiam ſigniſcat ☚ i. e. deſide-
. Lod. ver.

rium, ſicuti (verbum iſtud:) DN i. e. deſiderabilem aſpectu 15. Chaldæus Para-

„ Hæc verba: decem autem præcepta jam anteà

phraſtes vertit: q P i. e. quæ deſiderabilis eſt aſpectu. Verſ. 22. Et non addidit]

(Verba iſta: Nπ) Chaldæus tranſtulit: PS i. e. & non ceſſavit, 16.

quia

iſtis aſcendere in montem, ſiè in notis onan rno
bh. loc. exponitur, ubi vide sis Hebræa.
XX Hebr. y iſta, & ſequentia, usque ad: pu
i. e. obſerva (v. 12. . cap.) abſunt à MSto I.
6. Vel: vivo, vide Exod. c. 20. V. 3. ibique not.
num. 2 5. confer. & Gur Arjeh fol. 204. col. 2.
med. ac not. in Man inow h. loc. it. tractat.
Talm. Roſch haſchana, fFol. 24. b.

expoſui, abſunt à MSto 2.

7. Nempè Exod. dict. c. 20. ubi vide Raſchi notas

in decem præceptorum explicatione.
8. Sicuti Exod. alleg. c. 20. v. 8. habetur, ubi vide
not. n. 34. & n. 35. confer. & tractat. Talm. Be-
razhot, fol. 20. a. & Roſch haſchana, fol. 27. a.
it. Schevuoth, fol, 20 b. ðð
9. Confer. hic not. ad librum Prec. Jud. part. 2.

p. 260. a. med. ac Gur Arjeh fol. 204. col, 2.

fin. atque not. in Nnn ne h. loc. ubi Me-
chilta ad marginem allegatur, vide & Exod. cap.
20. verſ. §. n. 34., confer. & Spenceri de legibus
Hebræor. ritual. lib. 1. cap. 4. Sect. 7. & ſequ.
usque ad Sect. 1 3. ubi plura de Sabbato.
19. Vide Exod. c. 15. v. 2 3. & v. 2 5. confer. & v.

16,: bhe cap. n, I2. ac Gur Arjeh ſol. 204. col.

4. med. ac not., in on how, ubi tract. Talm.
Sanhedrin cap. 7. Fol. 56.16. adducitur, & tract.
Talm. Schabbat fol. 87. 6. ibidem ad marginem
allegatur, confer. & Sanhedrin, fol. 56. b.
† Hebr. Mnn), iſtud, ut & ſequentia, usque ad æ
— wi, e. ibi conſtituit &c. abſunt bic ⁶₰
MSto z.

II. Vide hic Gur Arjeh fol. 204. col. 4. circâ

fin. ac not. in am rov h. loc.
12. Confer. ſuprà v. 12. H. cap. n. 10. & Gur Arjeh
Jol. 204. col. 2. circà fin. it. tract. Talm. Kid-
duſchin, fol. 3 9. b. & fol. 40. a. it. Bava kama,
Ffol. 55. a. & Chulin, fol. 141. a.
13. Uti Exod. c., 15. v. 2 5. habetur, vide not. in
on hev h. loc. ubi tradat. Talm. Sanhedrin
Fol. 56. b. ad marginem allegatrr.
14. Vide Exod. c, 20. v. I4. n. 59. & Gur Arjeh
Jol. 20 5. col. I. med. ac not, in an ne h.
loc.
15. Nempè: arborem, proùt Geneſ. 6. 2.v. 9. ha-
betur
16. Confer. quæ ad Geneſ. c. 3 8. v. 2 6. n. 41. &
ad Numer. c. 11. V. 2 5. n. 112. notata ſunt, vi-
de & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. it,
Sota, fol. 10. b. & Sanhedrin, fol. 11. a.
Efrffiff

1336 DEUTERONOMII. QCAb. VI.

quia vox ejus (Dei) fortis eſt 17. & durat in perpetuum; alia expoſitio (verborum
iſtorum:) non addidit, (nimirùm Deus:) non addidit ampliùs conſpici in eadem
pompa. 18. Verſ. 27. Tu verò loquaris nobiſcum] Debilitaſtis (ô Judæi,) vires me-
as (inquit Moſes,) quaſi mulieris, 19. quia propter vos anguſtiis afficior & remiſ-
ſam feciſtis manum meam, quoniam vidi, quòd non properaveritis, ut ad illum (De-
um) accederetis propter amorem; ſed nonne vobis ſatius fuit, diſcere ex ore Maje-
ſtatis Divinæ, quàm à me?

CAP. VI.

Erſ. 4. Dominus, Deus noſter, Dominus unus eſt] i. e. Dominus, qui nunc eſt
Deus noſter; nom verò Deus gentium, cultui idololatrico deditarum, 1. is
erit Dominus unus, nam dicitur: tunc enim mutabo in populis labium pu-
rum, quòô invocent omnes nomen Domini, 2. prætereà dicitur: in die illo erit Do-
minus unus & nomen ejus unum. 3. Verſ. 5. Et diliges] Fac verba ejus (Dei) ex a-
more, non ſimilis eſt is, qui facit ex amore, ei, qui facit ex timore, 4. qui apud do-
minum ſuum (aliquid) facit ex timore, quando ille ei moleſtiam exhibet, ipſe relinquit

illum & abit. Eod. verſ. 5. Ex toto corde tuo] i. e. Duabus voluntatibus tuis; 5.
alia

17. Quoniam homo morttalis non poteſt omnia] Sota, p. 410. & p. 6 14. item p. 65 6. & ſequ.
verba ſua uno ſpiritu proferre, ideò opus habet S&p. 974. atque Ejusd. Nizzacth. p. 5.⸗vide &
intermiſſione ſive ceſſstione; aſt ſecùs eſt in Deo, not, ad librum bPrec. Jud. part. 2. p. 9 3. b. med.
qui, quoniam non ceſſabat ſive remittebat (vo- & tract. Talm. Berachot, fol. 6, a. & Fol. 11. a.
cem,) ideò etiam non addebat, ſic in notis Ra- b. it, Fol. 13. a. & Fol. 15. 2. it. Fol. 16. a. b.
ſchianis non e hic additum eſt, ubi vide „ Uti Zephan. c. 3. v. 9. habetur
ſis Hebræa 1 confer. & not. ibidem ac Gur Arjeb . librum hrec⸗ jea⸗ par. I. P. 26. zeonler. laradt.
fol. 20 col. 2. princ, ac med Pprinc.
205: col. 2a. pfiac, ac med. . Talm. Schabbat, fol. 72. 5. & Peſachim, Jol.
18. Nempè in illa pompa, quà ipſe ſemet in monte 56. 6. it. Roſch haſchana, ol . 8. Me-
Sinai conſpiciendum præbuit, in Hebræo hic ha- illa fol. 5 & fol 20, a „ 32. b. &
betur a à4 Græco ιναaaν, vide Buxtorf. Lex. 8 „ 7 70.
Chald. fol. 175 1. in notis nom neob dictio il- 3. Vide Zachar. c. 14. V. 9. ibique not. num. 19.
la aps exponitur e g i. e, manifeſte confer. 1. ad Corinth cap. 15. v. 2 §. it. tract.
& palàm, quam expoſitionem ex ignorantia ſi Chagiga, fol. 3. a. & Sota. fol. 3 2.5. it. Fol. 41.
gnificationis vocis Giæα proveniſſe puto. a. & Gittin, Fol. 57. 6. it. Sanhedrin, fol. 6 3, 6.
19. Quoniam pronomen 15&), in genere fœmi & Menachot, ſol. 34. 6. it. Cholin, ol. 91. a.
nino hic uſurpat ur, ideò Rabbiniea iſta expoſi- 4. Confer. hic Gur Arjeh Fol. 20 5. col. 2. med.
tio inde orta eſt, vide not., in an Now h, loc. ac not. in Nan ne bh. loc. ubi etiam Siphre
conter. & Deuteron. c. 32. v. 18. n. 112. 8& Ge. ad marginem allegaeur⸗ confer. & Berachot fol.
neſ e. 14. V. 14. n. 52. it. ad 2. Samuel. e. 24.v. 4 . & Fol. 63. 6. it. Joma Fol. 86. a.
5. Sive: inclinationibus, affectibus aut cogitatie.-

9.n. 4.
N Couter. hic not. in an No, ut & D, Wagenſ. nibus

—

CA.V.

Aacnpoſto
ſum eri Deun
zuletal animna
bonis are fac
cim ipamce
ſtio vetborun
PWe ing

tie, quim men

tollam Ac.
Uenatn iſta
2gnolci dand
raijzn bdii
nemo in honon
funt, NDo

——
nidus tuis, Hel
Ler. Chald 0
nata eſ, quoni⸗
P cum duab
ſic in notis N
& iradat. Tala
1, 0 marpingem
ſol.1 5,a. o
74,

6. JSecd ei adhere

not. in

¹ Hebe. von an

n ie. Ker
4 MSto 1.
7. Tamen llum⸗
6d. 10 6. col.,
b. loc.
1. Conter, hie
3e not, in wn
ſol. 12. Zank
aan quoque .
ibidem in mar

9. die dicionen

Dietor, qui ba
qur habet:
10, Fige Plalm,
cOner. & not.
11. FKeuti dict,
Gar Anel ſol

(A. Vl.

—
o (vetborum .
Pici in eaden
ki) iresme.
eiot E temil⸗

diln De.

er ore Maje

u, gui nunc el
editarom, 1 is
ulis kbiom pu⸗
ie Ulo enit Do⸗
ejus Dei) a⸗

4 qui 2pud do.

det,plettlinggt

Utatibus tuis; 5.
lia
—

tem p. 666. legl.

unb. p. ſſ⸗ ile
.1, , 91.5,hel⸗

16,2 fol. 11.4

1 1 fol 16.2. b.

berun, eorſet, n0 2
.26,5. Pfint, ictidl
. & belachim, fol
6l. 32, Me⸗

à4.

bique not nunn. 19
ni⸗ . 19. it tradt
fol zuhi ſalesl
Sanhectig, o 63)9
.(bolin, 7ol. 91,,

l 10f, col. 2. mech,

3 erjatn Sippr
coc, ubi etiin Fhnie
onler. & Betachot ſol

wa,,ol 6u4
Etian cohitie⸗
ibaz

. Sic dictionem &h ex mente Raſchi hic inter-

CAP. V. DEUTERONOMII.

1337
alia expoſitio (verborum iſtorum:) ex toto corde tuo, (nempè:) ne ſit cor tuum divi-
ſum ergà Deum. 6. Eod. verſ. 5. Et ex tota anima* tua] ine. Etiamſi ille (Deus)

auferat animam tuam. 7. Eod. verſ. 5. Et ex tota fortitudine tua] i. e. Omnibus
bonis (ſive facultatibus) tuis, datur (enim) aliquis, cui divitiæ magis ſunt cordi, 8.
quàm ipſum corpus ejus, idcircò (hic) dicitur: ex tota ſubſtantia tua; 9. alia expo-
ſitio (verborum iſtorum:) ) (nempè, quòd ſignificent:) — d Oen
Di. e. in qualibet menſura, quâ tibi (Deus) menſuraverit, tàm menſurâ beneficen-

tiæ, quàm menſurâ pœnæ (Deus diligendus eſt) atque ita David dicit: calicem ſalutis

tollam &c. 10. anguſtias & mœrorem inveni &c. 11. Verſ. 6. Et erant verba⸗]
Ouænam iſta eſt dilectio: & erunt verba iſta &c.? 12. nimirùm hoc modo 13. tu

agnoſcis Sanctum illum Benedictum ejusque viis inhæres. Eod. verſ. 6. Quæ tibi

præcipio bodiè] Non ſint (iſta *) in oculis tuis tanquàm edictum 14. antiquum, quod
nemo in honore habet; 15. ſed tanquam novum, ad quod legendum omnes accur-
runt, & DO** eſt mandatum regis, in Scripturam redactum. Verſ. 7. Et acus
Ffffffff 2 illa]

ps RDW h. 0oc.
12. Nam dilectio non cadit in rem, quæ non vi-
detur nec ſentitur, uti ſunt verba; ſed, quoni-
am per verba iſta, id eſt, per præcepta Dicina tu
agnoſcis Deum ejusque vias S'a — nn
i. e. quam bonæ illæ ſint, ideòvenis ad amotem
Dei, ſic in Gur Arjeh fol. 205. col. 3. med. ut
& in notis am exponitur, ubi etiam Si-
phre ad marginem allegatur, confer. etiam J-
hann. cap. 14. verſ. 1 5. it. tract. Talm. Megill⸗,
fol. 9. a. & fol. 17. . it. Sota, fol. 32. b. & fol.
2

nibus tuis, Hebr. 7, de qua voce vide Buxtorf.
Lex. Chald. fol. 973. expoſitio auiem iſta inde
nata eſi, quoniam hic ſcriptum eſt in textu ſacro:
nai cum duabus literis Beth; non veò y,
ſic in notis non nov' h. loc. ubi etiam Siphre
S& tractat. Talm. Berachot fol. 15.5. & fol. 54.
a. ad marginem allegatur, confer. & Peſachim,
Jol. 2 5. a. & oma, fol. 82. a. it. Sanhedrin, fol.
74. à.
6. Sed ei adhærens toto corde, confer. & hic
not. in on b. loc.

x„ Hebt. vPa an iſta & ſequentia, usque ad: na 33.

13. Veſ: mediantibus iſtis verbis, id eſt: præce-
ptis Divinis tu agnoſcis &c. ſic2 Prm hie in-
terpretor, eonfer. num. antec. 12.
* Scil. præcepta regis, Hebt. 7na thun, ſic in
MSto 2. hic additum reperitur.
14. Hehr. &pNO à Græco àar vcb; ümde qua vo-
ce mox Commentator noſter, vide & Buxtorf.
Lex. Talm. fol. 53 2. confer. & infrà Deuteron.
c. 11. V. 13. n. 34. & Deuter. c. 26. v. 16. n.
6 5. it. tract. Talm. Berachot, fol, 13.-6. & fol. i6
a

ANi e. & ex tota fortitudine tua, abſunt hic
4 MSto z.
7. Tamen illum amare debes, confer. hic Gur Arjeh
fol. 205. col. 2. circà fin, ac not. in ar n
b. loc.
3. Confer, hic Gur Arjeh fol. 205. eol. 2. fin. ac
ac not. in Mam o ubi tractat. Talm. Joma
fol. 22. & Sanhedrin fol. 74. a. allegantur, tra-
ctatus quoque Talmudicus Berachot, fol. 54. a.
ibidem in margine allegatur.

pretor, qui Paraphraſin Chaldæam ſecutus eſt,
uæ habet: 182 i. e. Opes ſeu facultates tuæz.
10., Vide Plalm. 116. verſ. 13. ibique Raſchi not.
confer. & not. ad 1I. Reg. c. . v. 3 3. D. 22.
11. Sicuti dict. Pſalm. 116. v. 3. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 205. col. 3. med. ac not. in

15. Vel: æſtimat, ſic verbum aed hic interpre-
tor, prout etiam in notis dam nev exponitur,
nempè, quòd ſignifieet mwan i. e, æſtimatio-
nem, confer. & Buxtorf. Lex. Chald. Fol. 152 8.
** Iſtud & ſequentia, usque ad: rmum i. e &
acu⸗

1338

DEUTERONOMII.

CAP. VI.

ia] (Verbum: e) ſignificat i. e. acutum, (nimirùm verba iſta) ſint acuta.-
16. in ore tuo, ita, ut, ſi quis te aliquid interroget, non hæſitare debeas in eo; ſed

dicas ei promptè. 17.

Eod. verſ. 7. Filiis tuis] Iſti ſunt diſcipuli, 18. in omni lo-

co † (S. Scripturæ) reperimus, quòd diſcipuli vocentur filii, dicitur enim: filii vos

eſtis Domino, Deo veſtro, 19.

.

ac nominat (alibi S. Scriptura) filios prophetarum,

qui erant in Bethel, 20. atque ita (reperimus) in Hiskia, qui omnes lſraelitas docue-
rat legem, quòd illos nominaverit filios, dicitur enim: nunc itaque, filii mei, ne er-
retis, ²1. &, quemadmodùm diſcipuli nominantur filii, nam dicitur: * filii vos e-

.

ſtis Domino, Deo veſtro; 22. ita doctor vocatur pater, dicitur quippe: mi pater,

mi pater, currus lſfraël &c. 23.

Eod. verſ 7. Et loquaris de eis] Non ſit fundamen-

tum 2²4. ſermonis tui, niſi in illis (verbis,) fac illa fundamentum nec ea facias ac-

ceſſorium.

Eod. verſ. 7. Et quando dormis] An etiamſi quis dormiat in medio

die? lex (hic) dicit: & quando conſurgis, * forſitàn etiam in media nocte? lex (hic)
dicit: & quando ambulas in via, communem hominum morem (hic) indicat lex,

(videlicèt) tempus dormiendi & tempus ſurgendi. 25.

Verſ. 8. &t ligabis ea in ſi-

gvum ſuper manum tuam] Hæc ſunt Thephillin, 26, quæ in brachio (alligantur.)

Eod.

ccues illa, (V. 7. . c.) abſunt 2 Möto 1. confer.
hic tract. Talm, bPeſachim, fol. 56. a. & Megil-
la, fol. 20 2. .
16. Id eſt: prompta, uti mox ₰ Commentatore.
noſtio ex onitur, ſignificat igitur idem, ac
v, de ujus ſignificatione vide Buxtorf. Lex.
Chald. fol. 2327. confer. & Gur Arjeh fol. 2055.
col. 3. med. ac not. in wan Ny, ubi Siphre
ad marginem allegatur, vide & num. ſequ. 17.
it. not, ad z2. Chron. cap. 7. v. 20. num. 3 3. it.
tract. Talm. Berachot, fol. 13. 5, & fol. 14. 5.
it. Kidduſchin, Jol. 30. 2. 5. & oma, ſol. 19;
5.
17. Vel: expeditè, Hebr. i. e ſtatim, & veſti-
gio, conſer. num. antec. 1.6. h. verſ. .
18. Confer. bic Gur Arjeh fſol. 206. col. 1. princ.
ac not. in pan h h. loc. .
Hebr. o¹ don, in MSto 2. pro eo legitur:
922 i. e. in tota S. Sctiptuta.
19. Prout infraà Deureron. c. 14. V. 1. habetur,

vide & n. 22. . verſ.
20. Vile z. Reg. e. 2. v. 3. & c. 6. v. I. ubi R. Sa-
omo n in i. e. filii prophetarum expo-
nit SdpiN i. e. diteipulos.
2 1. Vel: ne ſitis ren iſſi sc negligentes, vide 2

Paralipom, g. 29. V. 11.

* Verba iſta: nam dicitur: vos filii eſtis Domi-
no Deo veſtro, abſuat hic ab utroque MSto.

19. h. verfſ.
23. Sicuti 2. Reg. c. 13. V. 14. habetur.
24. Hebr. py, quo nomine bic venit: præcipuum,
principa'e, ſenſus eſt: præœcipua lermonis tui ma-
terĩa ſit, confet. hic GurAcſeh fol. 2.%6.col. I.pr. ac
not. in nD, ubi Siphre ad marginem
alle gatur, it. tract. Talm. Berachot, l. 13. .
& Joma, fol. 19. h.
*X Verba iſtla: & quando conſurgis & c. usque ad-
& quando ambulas, abſunt hic in Hebræo abu-

Jol. 11. 2. & fol. 16. a. it. Succa, ol. 2 5. a.
2 5. Nimirum mnnsy) nei, e. manè veſpere
(cil. de illis loquaris, ſic in notis man
b. loc. exponitur, confer. hic D. Wagenſeil,
Sota p. 974: it. tract. Taim. Berachot, ol. 2.a.
& fol. 4. b. it. Fol. 11. a.
26. Hebr. †hh, de quibus vide Buxtorf. Synag.
Jud. c. 9. pag. 170. & ſeqq. «onfer. & D. Wa-
genſeil. Sot. p, 397. n. 10. ubi plura, vide d
infrà Deuter. c. 1 I. v. 1 8. O. 69. it. tra ct. Talm.

Gittin, fol. 4 5,. 6, & Menachot, Jol. 33.: a. &

22. Vide Deuteron. dict. c. 14. v. 1. confer. & n.

troque M Sto, confer. hic tract. Talm. Berachot.

ol.

(A. I.

—.—
Zod vetl 3.
ſunt in captt
pbe (in
nifcat: duo⸗
non opuselh
cludantut pon
33. VerlI.
ſo 34. ac peln
uxii Iaprnm
13. Etper no⸗

mesnomen eſt

tu times nome
Verl. 14. De
Cl remoti fun

—
Ll. 35, b it F
, Erachin,
17. Hæc vocamu
e.bylactenia e⸗
ie Phylacerin
8 D. Vagenſen
Deuler, dict e,
chim fol. 37.
29. Kive: cellul.
inphyladerüsin
àD. Wagenlei
iam ſapra Deu
Talm. biachin,

19. Nam in 1nh;
dicete volont:
Ww wo
ol. g69, ilem!
1. 41.
30. Aeſi ſcriptn⸗
dud, que elf
Oun werv/
. .
ner paucicnente
Deuter, , 4. V
31. Nempe: temn
nm conker
31, Vielicet:
debet, hon dua
labetnt, dbirti

CA.V.

—
int acuta,
in eo; ſed

in ommi lo. 1

m: ſli Vos
ophetarun,
ltas docle.
iimei ne et

¹ fllii vos e. †

e: mi paten,
i findamen.
ea facias ae⸗
niat in medio
de! ler hic)
)indicat ler,
tgabiu eu in ⸗
0 (elligantu.)
Eod,

”l
8 Hlii ellis Domi -
troque Moto.
.. collet. K hr

habetur,
enit: prrcipuum,
lermonis tui ma-
1,106, 40l. 1,P,,44
read wartgigem
achot, 0. 13,.

gis uegee⸗
ein Rebrzo tbu⸗
8. Talm. Berachot.
eta, ſl. 26. ¹.
. mank Veßert
gots 1 e
e D. Wagenlelti
5 4 1 41
.Beuachot, ol

ge Boxoff. ng

conter. 5⁷ D. 4.
ubi pluns, Adt
60. il. riCt, Talm.

772
chot,0l. 33. 4.

CAbP. VI. DEUTERONOMII. 1339
Eod. verſ. 8. Et erunt pro ſrontalibus inter oculos tues] Hæc ſunt Thephillin, quæ
ſunt in capite, 27. & propter numerum ſectionum 28. ſuarum appellantur
NDO' (nimirùm) O in Caſphe 29. duo (ſignificat,) — in Africa (etiam) ſi-
gnificat: duo. 30. Verſ. 9. Poſtes domius tuæ] Scriptum eſt: QD, 3 1. quia-
non opus eſt, niſi unâ. 32. Eod. verſ. 9. Et inportis tuis] (Iſta hic dicuntur,) ut in-
cludantur portæ atriorum (ſive villarum) & portæ urbium ut & portæ oppidorum.
3 3³. Verlſ. II. (Ciſterna) exciſas] Quoniam (ciſternæ iſtæ) fuerunt in loco lapido-
ſo 34. ac petroſo, ideò convenit eis vox: exciſio. Verſ. 12. De domo ſervorum]

H Juxtà Targum ejus: & domo ſervitutis, (nempè) de loco, ubi fuiſtis ſervi. 35. Verſ.

13. Et per nomen illius jurabis] Si in te ſunt omnes iſtæ proprietates, 36. ſi ſcil. ti-

mes nomen ejus (Dei) eique inſervis, 37. tunc per nomen ejus jurabis, nam, quando

tu times nomen ejus, cautus eris in juramento tuo; ſi verò non, 3 ⁸. haud jurabis.
Verſ. 14. De dius populorum, qui circà vos ſunt] Idem judicium eſt * de illis, qui pro-

cùl remoti ſunt; ſed, quoniam tu vides cos, qui circà te ſunt, errare poſt illos (Deos

Fffſſfff 3

alie⸗

ol. 3 5. b. ir. Fol. 36. 2, & fol. 37. a it. Ol. 42.
SS 3. b, & ol. 19. b. 1
27. Hæc vocantur à Iudæis: v&X& ν n, j.
e. phylacteria capitis, illa dicuntur: .
i. e. phylacteria manus, vide Buxtorf. alleg. loc.
&ι D. Wagenſeil. Sota, p. 40 3. num. 3. & infrà
Deuter. dict. c. II. v. 18. n. 69. confer. & Seva-
chim, fol. 37. b. & Menachot, fol. 34. b.
2§. Sive: cellularum, quibus loca S. Scripturæ
in phylacteriis includuntur, vide Buxtorf. ibi dem
D. W agenſeil. dict. p. 40 3. & ſeq. conſer. et-
iam ſupra Deuteron. cap. 4. V. 2. n. 1. it. tract.
Talm. Erachin, fol. 3.5. & Menachot, fol. 37. a.
29. Nam in 2 i, e. Catphe ſive Caſphe, quando
dicere volunt: duo, dicunt: pp, ſic in notis
N D h, loc. confer. & Buxtorf. Lex. Chald.

vol. 869. item Exod, c. 13, v. 16. num, 40. &

. 4I.

30. Ac ſi ſcriptum eſſet Saw n d , e. bis

duo, quæ efficiunt quatuor, (ſic in notis
Dn- WWbh. loc.) nam quatuor, non plure⸗
nee pauciores cellulæ eſſe debent, vide ſup à
Deuter. c. 4. v. 2. n. 1.
31. Nempé: terminatione numeri ſingularis, pro:
rTNDO, confer. infrà Deuter. c. 9. v. 10. n. 5.
32. Videlicêt: dmα Mecula und lollim ofſti inſeri
debet, non duæ, uti in notis non rmoh. loc.
habttur, ubi etiat tractat. Talm. Menachot /ol.

3 I. b. allegatur; qui qverò Meluſa ſit, vide apud
Buxtorf, in Synag. Jud. c. 31. p. 5 82. confer. &
Deùteron. c. I1. V. I 8. n. 70, it. tract. I alm. Be-
rachot, fol. 14. a. & fol. 15. 6. & Schabbat, fol.
103. h. it. Gittin, fol. 45,. & Menachot, ol. 3 3.
a, & fol. 3 4. a. b. it. fol. 37. a. & ſol. 42. b. &
Fol. 44. a. it. joma, fol. I 1. a. & Cholin fol. 13 5.56.
33. Sic Gictionem ◻ay hic vertere volui, de cu-
jus ſignificatione vide inter alios Lighttoot. ad
Marc. c. I. v. 3 8. p. 59 9. edit. Lipi. confer. &
not. in pa n h. loc. ubi tract. Talm. Jo-
ma fol. 11. a. ö. ad marginem allegatur. .
34. Hebr. Pan, quæ dictio notat lapides duros,
confer. Numeroc. c. 13. v. 2 3. n. 33. & Buxtortf.
Lex. Chald. fol. 92 3. confer. & tract, Talmud.
Cholio, fol. 17. a.
35. Confer, hic Gur Arjeh fol. 206. col 1. fin. ac
not. in am np h. loc, it, tract. Talm. Sota,
. fol. §. A.
36. Conditiones, qualitates, Hebr. i. e.
menſuræ, mores.
37. Sicuti proprietates iſiæ hoc verſu 13. recen-
ſentur, confer, iafra Deuteron. Cap. 10. verſ. 2,0.
num. 42.
3 8. Scilicèt: timueris nomen Dei nec ei ſervieris,
conſer. Gur Arjeh fol. 206, col. I. fin. ac not. in
NDW h loc.

* Vel: idem judicandum ac ſentiendum eſt de ilis
GK„

DEuTERONOMII.

pus fuit dehortatione circà illos. 39. Veri. 16. 1 na
unt 40. illum (Deum)

1340
alienos,) tantò magis 0
Quando (ſcil. Iſraelitæ) egreſſi erant ex Egypto, nam tentàr
circà aquas, dicitur enim: eſtne Dominus inter nos? 47. Verſ 18. Rectum † R
bonum] Hæc eſt tranſactio 42¾. intrà lineam 43. judicii. Verſ. 19. Sicuti locutus
ſt] Sed ubinam (ita) locutus eſt? (nempè in illo loco:) & conteram omnem popu-
lum &c. 44. Verſ. 20. Cùm interrogaverit te filius tuus cras] Eſt cras, quod ſigni⸗

ficat tempus futurum. 45.

CAbP. VII.

Erſ. 1. Et jecerit] (Verbum 3) ſignificaif abjectionem & reſectionem,
1, ſic quoque (accipitur in illo loco:) ν.) i. e. & dejecerit ferrum. 2.
Verſ. 2. Nec miſereberis earum] Non dabis eis i. e. gratiam, 3. prohi-
bitum eſt homini (Judæo) dicere: quàm pulcher eſt Aramæus † (ſive gentilis) iſte!
alia expoſitio: non dabis eis A i. e. manſionem 4. in terra. * Verſ. 4. Quiaæ

ſeducet filium tuum, ne ſequatur me] Filius alienigenæ, 5. quando filiam tuam ducet
uxo-

—
Vel : abſciſſionem, ſic didionem —„1αα hic
interpretor, à radiee n, quod notat: reſecuit,
amputavit, confer. quoad iſlius verbi ſignifſica-
tionem R: Salom. not. ad Levit. c. 5. V. 9.
2. Proht Deuteron. c 19. v. 5. habetur.,
3. Sive: non exhibebis eis miſericordiam, Confer.
num. ſequ. 4. & Gur Arjeh fol. 206. col. 1. fin.
ac not. in Smom 5. loc. it. tractat. Talm.
Avoda Sara, Fol. 20. a. 6.
† Hebr. X, in utroque MSto pro eo legitur:
i. e. ethnicus, confer. num. ſeq. 5.
Sive: commorationem, babitationem, quo-
niam verbum ann hic in textu habetur, ideò
Commentator noſter varias illius expoſi iones
adducit, nempè, quòd nonnulii illud deducçant
2 i. e. gratia, alii a — ) i. e. reledit, caſtra
poſuit, Confer. Gur Ajeh fol. 206. col. 1. fin.
ac not. in nar ov h. loc. ubi tractat. Talm.
Avoda Sara, Fol. 36. 5. ad marginem adducitur.
* Hebr. VRa, in MSto 2. pro eo legitur:
i. e. in ſolo ſeu fundo.
5. Hebr. an 7“, in utroque MSto pro eo legi-
tur: M U i. e. ethnici, confer. Avoda Sata,
fol. 45. a.it. Sign. Præced. † & Sign. ſeq. **

39. Nempè: ne errent poſi illos deos alienos, ſed
eos ſtudioſius devitent.
40. Hebr. “, reſpicitur hac explicatione a
nomem —mn, quod notat tentationem, confer.
tract. Talm. Taanit, fol. 9. 2.
41. Sicun Exod. c. 17, v. 7. habetur.
Confer. bic tract. Talmud. Bava mezia, fol. 16.
. & fol. 3 5. a. it. Fol. 7 1. 5. & Avoda Sara, fol
25. a.
2. Amicabi lis conventio ac compoſitio, ex æquo
& bono facta, antequàm judex litem decidat ac
ſententiam ferat, ſic . hic interpretor, de 4.
ua voce confer. quæ ad Numer. c. 11. v. 2 3. n.
109. norata ſunt, vide & num. ſeq. 43.
43. Nempè, ſi ex æquo & bono facta ſit conven-
tio, antequàm legitimo juris tramite lis decĩda-
tur, vide num. antec. 42¾. confer. etiam, quæ ad
Geneſ. c. 44. v. 10. n. 8. notata ſunt, it. R. Da
vid. Kimchi ad Pſalm. 4. v. 3. S& Abarben. ad I.
Samuel. c. 24. V. 20. fol. 125. col. 3, princ. &
Buxt. Lexic. Chald. fol. 2 3 54.
4. Proùt Exod. c. 2 3. V. 2 7. habetur, ubi vide Ra-
ſchi not.
5. Juxtà Hebræum: poſt tempus, confer, quæ

ad Exod. c, 13. V. 14. n. 3 5. hotata ſunt.

CaAr. vil.

——
Proreln, legu
Gllcimus, quo⸗
iusd flüi tui
flins eus 1
lienigene ſi
la b. flium t
lium tuum
lod. retl ſ.
Er ucot eorum
eonm (D
nter muluud
ſelexpoſtiil
ego (inquite
l aucinrt /
autem ſumpul

—
6, Conter. & hi⸗
not. in Wo
leyammolt ſol
4) Hed wn
: Wi
34t Hebt. Onn
legitar: n
† Hebt. An N
Mo.
7. Nenpe: fliot
babetur,
9ue kta non uſe
eminino wor
t.ile ſellucet ſ
1atot noſer or
tluct gu .
legnina, Dhon 4
1206, e0,, 1. ſin.
ned ain 4
) Fituti oe deiſe
Piopter multin
ned 4Mg
eſant: ſeg ,4.
ut: ſed ⸗

CA.yl.

—
In MaA
im (Deum)
chum G
icuti Hotutaua
nnem popu.

guoc ügni⸗

teledtionem,
itferrum, ¹
1 3 prohi⸗
genii)iſte!
etl.4. Qi⸗

mtuatn ducet
UXo⸗

—
oremn In hie
Arotat: lelertit,
1 Neibi ügninc
it. ſ ehn⸗
6beluf,
cordlam, Colfel.
706, col. 1 flil.
n. adiat Lalm

o pro eo legiiut:
,ſeg⸗
puationem, gi⸗
euu bebetuf, le
illius exoſ iones
li lud ecden
ie⸗ elelih alttl
el. 106,. cl lel n.
bitlaltat. Talmn

zeinen 0cucitun⸗

veo kzin: i.

egi⸗
Asto o eo d
ronken. ohe dinn

CAp. VII. DEUTERONOMII. 1341

uxorem, ſeducet filium tuum, quem ei pepererit filia tua, 6. ne me ſequatur, (hinc)
diſcimus, quod filius filiæ tuæ, qui venit ex alienigena, * vocetut filius tuus; aſt fi-
lius filii tui, qui naſcitur ex fœmina alienigena, * non appelletur filius tuus; ſed
filius ejus t (ſcil. fæminæ alienigenæ,) nam ecce quoad verba illa: filiam ejus (ſcil.
alienigenæ ſive extranei) non accipies, 7. haud dicitur: quia i. e ſeducet il-
la 8. filium tuum, ne ſequatur me; ſed (dicitur hic:) quia 7i. e. ſeducet ipſe fi-
lium tuum &c. 9. Verſ. 5. Aras eorum] Quæ per ſtructuram conjunctæ ſunt. 10.

Eod. verſ. 5. Satuas eorum] Quæ ex uno lapide confectæ ſunt. 11. Eod. verſ. 5.

Et lucos eorum] i. e. Arbores, quas (Ethnici) colunt. 12. Eod. verſ. 5. Et ſculpti-
lia eorum] (Dictio H a ſignificat:) D 'XW.ͤe. imagines. † Verſ. 7. Non pro-
pter multitudinem veſtram] Juxtà ſenſum ejus literalem (erit explicatio facienda;)
ſed expoſitio illius allegorica eſt: quia vos non extollitis vosmet ipſos, 13. quando

ego (inquit Deus,) in vos confero beneficia, ideò dilexi vos. Eod. verſ. 7. QBuia=
vos pauciores eſtu] i. e. Vosmet humiliatis, 14. veluti Abrahamus, qui dixit: * ego
autem ſum pulvis & cinis, 15. & ſicuti Moſes atque Aaron, ** qui dixerunt:

nos au-
tem

6. Conter. & hie Gur A:jeh fol. 206. col. I. fin.
ac not. in ha ö ubi etiam tractat. Talm.
Jevammot, fol. 17. & fol. 76. 2. & Kidduſchin.
fol. 6 8. 6. ad marginem allegantur.
* Hebr. "aan in, in utroque MSto pro eo legi-
tut: hâ i. e. ex ethnico, vid, num. .
** Hebr. Q whn o, in utroque MSto pro eo
legitur: i i. e, ex fœmina ethnica.
† Hebr. —a N, ablunt iſta hic ab utroque
MsSto.
7. Nempè: filio tuo,
habetur.
8. Nimiùm: filia peregrini ſive alienigenæ, at-
que ita non uſurpatur hie verbum iſtud genere

prout veiſu antec 3. h. cap.

ſœ minino vn, ſed maſculino genere: Vdd i.
e. ipſe ſeducet ſcil. filium tuum, unde Commen
tator noſter juxtà Rabbinorum ſententiam con-
cludit, quòd filius filii tui, qui naicitur ex pe-
regrina, non appelletur filius tuus, confer. tract.
Talm. Jevammot, fol. 2 3. a. & Gur Arjeb fol.
206. col. 1I. fin. ac not. in on rnpw h. loc. it.
tract. Talm. Avoda Sara, Ffol. 36. 65.
9. Sic uti hoc Vverſu 4. habetur, œteràùm verha iſta:
filium tuum, ne ſequatur me &c. usque ad: non
propter multitudinem (v, 7. h. cap.) abſunt in
Hebræo ½ MSto 1. ſed in MSto z. ſolum iſt=

deſunt: ſed (dicitur hic:) quia i, e, ſeducet

ipſe filium tuum.
10. Id eſt: quæ per ædificium ſeu ſtructuram ſunt
compoſitæ, ita, ut illæ opponantur ſtatuis, quæ
ex uno lapide ſunt confectæ, vide num. ſeq. 11.
h. cap. & infrà Deuter. c. 12. v. 3. n. 3.
I. Confer quæ num. antec. 10. & ad Deuteron.
dict. c. 12. v. 3. n. 4. notata ſunt.
12. Nempè: cultu religioſo ſeu ſuperſtitioſo, vide
infrà Deuter. alleg. c. 12. v. 3. n. 7. confer. hi
tract., Talm. Sota, fol. 5. a. & Avoda Sara, fol.
4 5.b. & fol. 4 8. a.
† Confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, l. 9 3. a, &
Avoda Sara, fol. 52. a. .
13. Vel: non ſuperbitis ac gloriamini, confer. R.
Salom. ad Cantic. c. g. v. g. n. 20. & Gur Ar-
jeh Fol. 206. col. 2. princ. vide & Cholin, fal.
89. a. & num. ſequ, 14.
14. Sic juüxtà mentem Commentatoris Hebræa:
Ppxy Pyp hic interpretor, quaſi dicas: vos-
met ipſos paucos vel parvos fatitis, vos immi-
nuitis, confer. num, antec. 13.
* Verba iſſla: Abrahamus, qui dixit, abſunt hic in
Hebræo ab utroque MSto.
15. Proht Geneſ. c. 18. v. 27⸗ habetur.
** Etiam iſta: & ſicuti Moſes atque Aaron,
qui dixerunt, abſunt hic in Hebræo ab utroque
MSto. .

1342²

DEUTERONOMII.

CAb. VII.

— .
tem quid? 16. n0
17. nec (fecerunt,
rarum & . 18. & Chiram dixit:

n (fecerunt) ſicuti Nebucadnezar, qui dixit: ſimilis ero excelio,
ſicuti) Sennacherib, qui dixit: quisnam eſt inter omnes Deos ter-
ego in ſede Dei collocatus ſam. 19. Eod. verſ. 7.

Nam vos pauciores eſtis] Ecce (particula:) ** uſurpatur (hic) loco επ 1α11. e.

quoniam. 20.
N N. e. ſed, 21.
uoniam amavit Dominus. 22.
23. ille ſervat jusjurandum.
ſed alibi illa (Scriptura) dicit:

Verſ. 8. Sed quia diligit Dominus] Ecce (particula:) ) ſervit (hie)
(ut ſenſus ſit:) non quia vos multi eſtis, dilexit vos Dominus; ſed
Eod. verſ. 8. Et quia cuſtodit juramentum] Quia
Verſ. 9. In mille generationes] (Dicitur hic NO;)
D Nπ– i. e. in milleſimos, 24. (reſpondetur,) quo-

niam (textus iſte) conjungitur illis, qui obſervant † præcepta ejus, (ideò Scriptura-

hic) dicit: * Ri i. e. in mille (generationes
(textus) iis, qui diligunt illum, (ideò Scriptura) dicit:
26. Eod. veri. 9. Iis, qui diligunt eum] Hi ſunt,

Eod. verſ. 9. Qui cuſiodiunt mandata ejus]
more.

vita (Deus) rependit ei, (qui odit Deum) retributionem ipſius bonam,
Hodid, ut faciatis ea] Et craſtrino die, in ſeculo futu-

& ſeculo futuro. 27. Verſ. 11.

) aſt ibi, 25. quoniam conjungitur
N i. e. in milleſimos.
qui faciunt (præcepta Dei) ex amore.
Hi ſunt, qui faciunt (mandata Dei) ex ti-

Verſ.10. Qui rependit odio habentibus ſe (unicuique) in faciem ejus] i. e. In
ut perdat illum

ro,

16. Scilicèt: ſumus, ſicuti Exod. cap. 16. verſ. 7.
habetur. . . .
17. Id eſt: Deo altiſſimo, vide Eſai. c. 14. v. 14. ibi-
ue Ralchi not.
18. Vide 2. Paralipom. c. 32. V. 14. & Eſai. c. 3 6.
verſ. 20. . .
19. Vel: habitationem Divinam inhabito, prout
Ezech. cap. 2 8. verſ, 2. habetur, ubi vide Ra-
ſchi net.
a Verba iſta: & ſequentia, usque ad:
„ i. e. ecce (particula) &c. (v. 8. h. c.) ab-
ſunt à½ MSto z.
20. Vel: nam ecce, confer. quæ ad Geneſ. c. 41. v.
49. n. 67. notata ſunt, vide & verſ. ſequ. 8. hH.
cap. num. 21.
21. Conlſer. v. antec, 7. n. 20. & infrà Deuter. cap,
9. V. §. n. 3. ..
22, Id eſt: amor Dei cauſa eſt electionis veſtræ,
non multitudo veſtra.
