judicio etiam rei ſeu circumſtantiæ minimæ ra-
tio ſit habenda.
112. Confer. hic Gur Arjeh fol. 199. col. 4. princ.
ac not. in Saf , ubi etiam Siphre ad

marginem allegatur, it. Jalkut Part. 1. ol. 260.

col. 1. med.
*X Verba iſta: vir iſte N. propinquus meus eſt, con-
ſtituam eum judicem, abſunt hic 4 MSto I.
113. Vel: ſedulus ac diligens in cauſis ſive litibus
examinandis ac perpendendis, id enim dictie
va hic ſignificat.

DEuITERONOMH. Ca. I.

CA.1.

—
judicem
Eod. V. 17.
41, juclcin
is coram
caio velb
eapoſiiof
Cires eritti
ſcipſe repe
go gedecor
illumjam;
bes. Boc,.
ſiuo rerbo
tua propter
loloco:) .

—
114. Conler.
& legn. nie
7..
* Hebr.
Kie. ala
bie 4 MSr0
115. Vide hie
ae not. in
anhellti, ,
allepamtur,
eol. 1, med.
116, ln Tarpu
ſic habetut:
audigtis,

U. he: a0

Sorind es e
1. wed.
n. Vels int
daberur, int
ſligo a
R, c. 19. g.
119. W: cum
lic enond,
Lua honeſtar
6e R. Salomo
22. * àd Gen
euteron. 4

Anott, le

(Al..

on jam tem.
ltt atbitrii;
](Verbum
usdemn moci
eregrinun e⸗
colligt 103.
peregrinumm
n etiam intet
(ie ſermo
corus elt aut
conſtituam-
Ohrepeniatut,
um conſtituit
jodi⸗

—

alm. jevammot,

1 w lie intel⸗
1, Ler. Talmud,
epoltione d di⸗
u ſacto habetut,
3 fin. c not in
t. Talm. Sanhe⸗
uut,
& Lerit a IIA-
3s ſictile in quo
lin coguehmtul,
. hac voe⸗eſus⸗
onler⸗ Nalchi not⸗
ſenlus , id n

mliæ inimna 4

etiam Hiphte 4

1 Dan1 fol 10,

auus meus eſhlon⸗
bie4 Moto !
acauſisie liben
is, id cnim dictis

CAF. I. DEüuTERONOMI.: r13

judicem, perinde habeo, (inquit Deus,) ac ſi is agnoſeret perſonam in judicio. 114.
Eod. v. I 7. Equd parvum atque magnum audiatis] Perinde ametur *à te judicium oboli

atq; judicium centum minarum, 115. nam ſi illud (judicinm oboli ſive rei mi nimæpri-

us coràm te venerit, non poſtponas illud (alteri judicio majoris momenti;) alia expli-
catio (verborum iſtorum:) æquè parvum atque magnum audiatis, (nempè ut eorum
expoſitio fiat)juxtà Targum ejus; 116, ne dicas: iſte pauper eſt; aſt alter litigans 117.
dives exiſtit eique præceptum eſt datum, 118. ut iſtum alat, juſtificabo pauperem,
ſic ipſe reperietur honeſté 119. ſuſtentatus; alia explicatio: ne dicas, quomodo e-
go dedecore afficiam 120. honorem iſtius divitis propter denarium? 121. abſolvam
illum jam; ** ſed quando is egredietur foràs, dicam ei: da iſti (pauperi,) quia ei de-
bes. Eod. verſ. I7. Ne metuatis à quoquam] i. e. Ne ſitis timidi; 122, alia expo-
ſitio (verborum iſtorum:)) ad 1 (ut eorum ſenſus ſit:) ne colligas 123. verba.-

tua propter ullum hominem, ut ſignificet (verbum N hoc loco idem, atque in il-

lo loco:) Ni. e. congregans in æſtate.

124. Eod. verſ. 17. Qaia judicium eſt Dei]
Qlic⸗

114. Confer. hic D. Wagenlſeil. Sot. pag. 1059.

& ſequ. vid. Sota, fol. 47. . &, Sanhedrin- ol.
B . ejusd. Buxtorf. Lex. Talm. fol 1694. & Jalkut
* Hebr. a e iſta, & ſequentia, usque a1:

. . . ;———
τ i. e. alia explicatie &c. juxtà Targum, abſun:
hic à MS:o r.

115. Vide hic Gur Arjeh fol. 199. col. 4. med.
ac not. in ar ., ubi etiam tractat. Talm.
Sanhedrin, ſ. 7. . & 8. a. ac Siphre ad marginem
allegantur, confer. & Jalkut Part. I. Fol. 260.

col. I. med.
116. In Targum Onkelofi juxtà P. Fagii verſionem
ſic habetur: verba parvi perinde atque magni
audiatis-

117. Sive: adverſarius ejus, juxtà Hebræum:
Socius ejus, confer, Jalkut Past. I. fol. 2 60. col, † e
. rIZ2 3. Id efi: ne reticeas vel cohibeas verba tua,

I1. med.

11g. Vel: ipfſe juſſus eſt, ſic Anvm, quod hic
habetur, interpretor, confer. Buxt. Lex. Chald.
fol. 189 5. & not. ad Exod. c. 2 3. Vv. 3. & ad Le-

vit. c. 19. v. 1 5. n. 69.

119. Vel: cum honore, in munditie, ſic ean
hbic expono, hinc Rabbinis — 5 w) i, e. lin-
gua honeſta vel ſerme mundus ſive honeſtus, vi-
de R. Salomonis not, ad Geneſ. cap. 17. verf.
22. & ad Geneſ. cap. 39. vetſ. 6. item infrà ad
Deuteron. cap. 11. verſ. 17. num. 63, confer.

I20. Pudorc afficiam, dehoneſtem, id enim ver-
bum .2, quod hic habetur, ſignificat, confer.

Part. I. Fol. 260. col. 1. med.
II 2 1. I eſt: propter exiguam pecuniæ ſummam
vel propter rem parvam, quam dives pauperi de-
bet, ſic vocem , quæ hic habetur, expono,
de qua vide eund. Buxtorf. in Lex. Talm. fol.

559.
* Hebr. v, in MSto z. poſteà additur: 197
Ri. e, coràm paupere.
122. Senſus eſt: ne dicat judex, metuo ego iſtum,
ne fortè me interficiat aut metam frumenti mei
incendat, ſicuti in notis a ino explicatur.
ubi etiam Siphre ad marginem allegatur, confer.
& Gur Arjeh fol. 199. col. 4. med.

quæ in judicio funt dicenda, propter ullius me-
tum, vrmr 7 % i, e. ne taceas, fic in notis
A ν hic exponitur, confer. de hoe verbo
verſ. antec. 16. h. cap. n. 10 9.
124. Sicuti Proverb. «. 10. v. 5. habetur, confer.
etiam, quæ verſu præced. 16. H. cap. n. 108. de
verbo iſto notata ſunt, Commentator itaque no-
ſter illud dedueit % radice & i. e. collegit, alii
communiter ₰ i e. timuit, metuit, confer.

Sota, fol. 47. 6. & Sanhedrin, ol. 6, 6. & fol. 7.

E it. Fol. §e⸗ de

1310 DEUTERONOMII. CAb. I.

Quicquid abſtuleris ab iſto (litigante) præter jus, tu me adigis (inquit Deus,) ut id ei
rellituam, (ſic) deprehenderis, quòd contrà me perverteris judicium. 125. Eod. verſ.
17. Referte ad me] Propter iſtum ſermonem ** receſſerat ab eo (Moſe) judicium
Rliarum Zelaphchad, 126. ſic quoque Samuel dixit Saulo: ego ſum videns, 127.
dixit ei Sanctus ille Benedictus: profectò ego tibi oſtendam, quòd non ſis videns z
ſed ecquando ei iſtud oſtendit? (nempè,) cùm veniſſet (Samuel,) ut ungeret Davidem
ac vidiſſet Eliabum, ſecumque cogitâſſet: certè coràm Domino eſt unctus ejus, 12.
dixit ei Sanctus ille Benedictus: nonne dixiſti: ego ſum videns 2 (ego vero dico ti-
bi:) ne reſpicias vultum ejus. 129. V erl. 18. Omnia verba, que Jfacieti] Hæ ſunt decem
res, 130, quæ inter judicia pecuniaria & judicia animarum 131. diſcrimen faciunt.
Verſ. 19. Beſèrtum magnum & formidabile] Nam in illo fuerunt ſerpentes ad inſtar
trabium † & ſcorpiones ſicuti arcus. 132. Verl. 22. Er accesſiſtis ad me vos omne⸗]
Permixtim; 133. aſt alibi illa (Scriptura) dicit: & acceſſiſtis ad me omnes Princi-
es tribuum veſtrarum ac ſeniores veſtri & dixiſtis ecce oſtendit nobis &c. 134. iſta ac-
ceſſio fuitdecora (videlicèt) juniores honorabant ſeniores & antè illos ibant & ſenio-
res honorabant primores, ut antè illos irent; chic verò (dicitur:) & acceſſiſtis vos om-
nes, (nempè:)permixtim, juniores propellebant'ſeniores ac ſeniores propellebant pri-
mores ſuos. 135. Eod. v. 22. Et referant nobis verbum (Nempè,) quanam linguâ illi
(habitatores terræ) loquantur. 136. Eod. v. 2 2. Viam, per quam ſendemu Non eſt
via, cui non adſit obliquitas. 137. Eodv. 22. Et urbes, ad quas veniemus] Ab initio,
. 384

125. Confer hic Gur Arjeh fol. 199. col. 4. fin.
ac not. in nam . loc. it. Sanhedrin,
l 6. ,
XXX Vele propter rem iſtam Hebr. —W4 nd 7 in
MSto z. hic poſteà additur: Pa) i. e. punitus
fuit, pna i. c. quia receſſerat &c.
126. Vide Numer. c. 27. v. J. num. 19. confer.
& Gur Arjeh fol. 199. col. 4. fin. ac not. in
p- e, ubi Siphre ad marginem allegatur,
confer. & tract. Talm. Sanhedrin, fol. 8. a.
127. Sicuti 1. Samuel. c. 9. v. 19. habetur, vide &
1. Sam. c. 16. V. 6. ibique Raſchi not.
12 8. Prout I. Samuel. dict. c. 16. v. 6. habetur.
129. Sicuti 1, Sam. alleg. cap. 16. v. 7. habetur.
130. Vide caput quartum tracdtatus Talmudici
Sanhedtin, quod in notis om neo allegatur,
ubi decem illæ res referuntur, confer. etiam
Gur Arjch fol. 199. col. 4. Kin.
131. Id eſt: quæ vitam hominis concernunt, Hebr.
WD N, confer. quæ ad Exod. c. 23. v. 2.
n. 9. notata ſunt.

† Hebr. Q—nn, abeſt iſtud hic à4 MSto I.
132. Confer. hic Gur Arjeh fol. 199. col. 4. fin.
ac not. in an nov h. loc. vide & Numer. cap.
10. v. 34. n. 61.
133. Confusè, Hebr. aya per turbam, ag-
mine facto, confer. de hac voce Geneſ. cap. I. v.
4. n. 52. cœterùm verba iſta: permixtim &c.
usque ad: omnes principes, abſumt in Hebræo 4
MsSto I.
134. Proht Deuteron. c. 5. v. 23. & v. 24. habe-
tur, vide & not. in NR 5 loc.
* Conlſer. quæ fuprà ad v. 15. . cap. num. 97. &
Sign. * notata ſunt.
X Hebr. 'om, in MSto 2. hic pro eo legitur:
PNN1i. e. arctabant, premebant. .
135. Confer. Numer. c. 13. v. 3. ibique not. n.
4. it. tract. Talm. Chulin fol. 27. a.
136. Vide hic not, in an WMow, ubi Siphre ad
marginem allegatur, it. tract. Talm. Sota, fol. 34.5.

137. Vel; via obliqua, Hebr, vne, , ſig

l Numer,⸗

—
138, wfil
(lacun;)
(verba iſa)
ſuo: Vende
mihiillums
Per montes
(gituralten,
Tuserat alin
Ullam)aben
non proba
aſt, quando
ſtis, (tunc)
Cipnis, 143.
nunpermin
Verl. 24. Ul
cus iſte) non
ladicat hies

—

in MSto 1. 5,
ue ſine obli
12 Uuk Rne md
Petere ſoleban
loe.
1zl Nenſt, g
ſudigenir, ſu
loe.
139. Conter, bie
legl N. nrid
140. Fe: reden
Deueronec,1.
inptimisn b
141. Qumtddi
datione, quon
141

141. I ell: lente

taditis, ita, ut
Verdis Dei conß
ur

chnl.
—

euis,) ut id ei.
1. Loc, verl.
le) odicium
Vident, 117,
n ſis vident;
dtetDavidem
tus ejus, 11,,
verè dico ti⸗
lelunt decemm
timen faciunt,
entes ad inſtar
ð
olnnes princi ·
Kc.ta iſtaac-
ibant Alenio⸗
ellictis vosom⸗
opellebantpti.
nam lingui lli
denu Noneſt
u] Abiniti,
139,
—
ic4 MSro 1.
ig,. l n.
ide& Numer⸗ca).

per turbam, 9⸗
de Genel 4). 1, .
ſia: permipim Ec.
sblunlin Hebraeo

13, 7,14. nube⸗
o, loe⸗
b, Cap. Num. 972

,ieſto e behill:

nebant. ,B .
, iigte nol

ol 7,4,
l. 17.1, ,
vv, bi Giphre 14

TlinSotn fol

,r G

CAb. I. DEUTERONOMII. 13 11

13 8. ut (illas) ſubigamus. Verſ. 23. Et placuit mibi ſermo] In oculis quidem meis
(placuit;) aſt non in oculis Dei; 139. quòd ſi in oculis Moſis placuit, cur ille dixit
(verba iſta) per modum reprehenſionis? 140. res ſimilis eſt homini, qui dicit ſocio
ſuo: vende mihi aſinum iſtum tuum, reſpondet ei: ita, (alter ei iterùm dicit:) trade
mihi illum ad probandum, (alter) ei reſpondet: ita, (alter ulterius inſtat ac dicit:)
per montes & valles (trade mihi illum ad probandum,) reſpondet ei (alter:) ita, cùm
(igitur alter) videret, quòd (venditurus) in nulla eſſet mora, dixit is, qui comparatu-
rus erat (aſinum) in corde ſuo: confidit iſte, quòd non reperturus ſim in illo aſino
ullam) labem, dicit (itaque) ei: accipe pecuniam tuam, 147. ego jam illum (aſinum)
non probabo, ſic ego quoque conſenſi verbis veſtris, forſitàn redibitis in vos; 142.
aſt, quando vidiſtis, quòd in me nulla eſſet mora ac vos ſententiam veſtram non mutâ-
ſtis, (tunc) Eod. verſ. 23. Accepi ex vobis] Ex probatis, qui inter vos erant, ex præ-

cipuis, 143. qui inter vos erant. Eod. verſ. 2 3. Duodecim viros, unumquemque vi-

rumper tribum] Indicat (hic Scriptura,) quòd tribus Levi non † fuerit cum eis. 144.
Verſ. 2 4. Usque ad vallem (ſive torrentem) Eſibcol] Refert (hic Scriptura,) quòd (lo-
cus iſte) nomen adeptus ſit ab eventu. 145³. Eod. verſ. 24. é&t exploraverunt eum
Indicat (hic Scriptura,) quòd illam (terram exploratores) perambulaverint per qua-
tuor

in MSto 1. . loc. habetur, viam itaque rectam,
quæ ſine obliquitate eſſet, ſeire volebant Iſraeli-
tæ, ut ſine ambagibus irent ad locum, quemiilli
petere volebant, confer. not. in an r h.
loc.
138. Nempè, quænam urbes primò 4 nobis ſint
ſubigendæ, vide etiam hic not. in non r
h. Ioc.
139. Confer. hic D. Wagenſeil. Sot. pag. 713. &£
ſequ. n. 1. vid. Sota, fol. 34. 5.
140. Sive: redargutionis, confer. quæ ſupra ad
Deuteron. c. I. v. 1, 4 R. Salomone notata ſunt,
inprimis n. 1. & n., 14.
141. Quam tibi jam exſol vam ſine ulla aſini pro-
batione, quoniam tibi fido, vide num. ſequ.
142. Id eſt: ſententiam ſive animum veſtrum mu-
tabitis, ita, ut non mittatis exploratores; ſed
verbis Dei conſidatis, qui promiſit, ſe terram il-

lam vobis daturum eſſe, confer. num. Præced.
1415 & Numer. 6. 13.V. 3. H. 1 G n, 7.

143. Ex ſelectiſſimis, ex optimæ notæ vitis, ſic
imterpretor hie rubp in 4 radicè —„,
quod notat: farinam optimæ notæ ſive ſimilam,
vide not. in par rnov h, loc. niſi fortè pro
Srudp legendum: 'NDp i. e. æſtimati:
uti in Thren. c. 4. v. 2. & Hiob. c. 2 8. v. 16. ac
v. 19. ut & in MSto 1. habetur, vide & Numer. c.
13. v. 4. n. 10. ac Jalkut Part. I. fol. 260, col.
4. circà fin. it. Buxtorf. Lexic. Chald. ol. 1483.
T Nam inter duodecim illos viros, qui miſſi lue-
runt ad explorandum, (de quibus Num. c. 13.
v. 8· & ſeqq/ usque ad v. 17.) nullus ex tribu Le-
vi reperitur. 4
144. Confer. hic not. in mor nom ubi etiam
Siphre ad marginem allegatur.
145. Nam vox 7 ſignificat botrum, quia pal-
mes cum uva ſua ibi ſucciſus fuit, vide Numer.
c. 13. V. 24. confer. & not. in pori npw h, loc.
ubi Siphre ad marginem allegatur, vid. & Jalkut
Part: I. fol. 260. col. 2. Kin. ac col. 3. princ.

CcccccCc

1312 DEUTERONOMII. CAp. 1.

tuor ordines, 146. ſtaminis & ſubtegminis 147. inſtar. Verſ. 2 5. Er fecerunt de-
ſcendere ad nos] Refert (hic Scriptura.) quòd terra Iſraêlitica altior ſit * omnibus (a-
liis) terris. Eod. verſ. 2 5. Et dixerunte bona eſt terra] Quinam iſti fuerunt, qui di-
xerunt: bona eſt illa? (nempè:) Joſua & Caleb. 14⁸. Verſ. 26. Et rebelläſtis]

(VYerbum DND) ſignificat NNi. e. reſiſtentiam, (ac ſi diceret: )reſtitiſtis verbo

ejus. 149. Verſ. 27. Et murmuräßti] (Verbum 0 ſignificat:) maledicentiam,
ſic etiam (accipitur in illo loco:) verba i. e. hominis, qui diffamat. 15 . Eod.
verſ. 27. Quia nos odio babuit Dominus] Et tamen ipſe vos diligebat; 151. aſt vos il-
lum odio habetis, vulgari proverbiò dicitur: quod eſt in corde tuo, (id tu cogitas) de
ſocio tuo, 152. & quod in illius (nempè ſocii tui) corde eſt, (id tu cogitas) de teipſo.
153. Eod. verſ. 27. Edexit nos terra E.ozpti] Eductio ejus (Dei) facta fuit ex odio
(ergà nos, inquiunt lſraelitæ,) res ſimilis eſt regi mundano, cui duo erant filii, eidem-
que duo erant agri;, alter irriguus erat, alter laboris, 154. quem ille amabat, * ei da-
bat irriguum; quem verò odio habebat, ei dabat agrum laboris, terra Egypti irrigua

eſt,

146. Sive: lineas aut ſeries, ſic dictionem porn&
hic interpretor juxtà notas in bpan nov H.
loc- ubi pmi& exponitur Qw i. e. lineæ, ſe
ries, confer. Buxtorf. Lex. Chald. fol. 11 8. it.
Jalkut dict. Fol. 26%. col. 3. princ. ubi etiam
dictio ons in margine exponitur Qwi. e.
lineæ ſive ordines.
147. Id eſt: in longitudinem & latitudinem, in
ſtat crucis, German. Creutzweiſe / y rWw
i. e. per modum ſtaminis & tubtemenis, uti in
pam rnobv h. loc. habetur, udæi crucem per
contemptum vocant ay) rw'i. e. ſtamen &
ſubtemen, confer. Buxtorf. Lex. Chald. o..
2542. & fol. 2596. & D. zenſein Nizzach.
p. 23 & p. 2 §. item not. ad librum Prec. Jud.
part. 2. p. 80. 6. princ. ac D. Maji Theol. Jud.
Loc. 20. §. 6. p. 2 86. confer. & Numer. cap. 13.
v. 26. n, 5 1.
* Confer. not. ad Exod. c. 3 3. verſ. I. ibique not,
Sign. ** it. infrà Deuter. c. 3. v. I. n. 1. & Deut.
c. 17. v. §. n. 18. & Deuter. c. 32. Vv. 13. n. 77.
it. oſu. cap. 15. verſ. 3 Sign. † & ad Eſai. cap.
30.v. 2. Sign. ** & ad Ezech. c. 36. v. 2. Sign. *
148. Conter. bhic not. in an NnD, ubi etiam
Siphre ad marginem allegatur.
149. Scilicèt: Dei,; cœte ùm de verbo dbene vi-
de Kaſchi not. ad Exod. c. 7. v, 3. n. 7.

I 50. Vel: qui murmurat, ſuſurrat, uti Proverb. c.

16. v. 2 8. habetur, ubi vide Raſchi not. conter. &
ſnprà v. 12. H. cap. n. 76. ac Jalkut Part. I. fol. 2 60.
col. 3. princ. it. tract. Talm. Schevuot, fal. 47. 6.
151. Confer. bic Gur Arjeh fol. 2 00. col. 3. princ.
& Jalkut dict. fol. 260. col. 3 princ.
152. Videlicèt π — Tan —& N&hν n
Ir e Pe Jwan y i. e, dum tu

odio habes proximum tuum, tu cogitas de pro-

ximo tuo, quòd ipſe etiam ſic te odio habeat,
prout in notis nan nev exponitur, nempè
quisque ex ſuo ingenio alios metitur & quod quis
de ſeipſo cogitat, id etiam de aliis (entit tam
quoad odium, quàm quoad amorem, vide num.
ſequ. 15 3. Joh. Druſius in not. h. loc. proverbi-
um iſtud ſic tranſtulit: id, quod eſt in corde
tuo contrà amicum tuum, id eſt in corde ipſius
contrà te.
153. Confer. & hic not. in e h. loc.
item num. ant. 15 2. 5. verſ. ac Jalkut Part. 1. ol.
2 60. col. 3. princ.
154. Id eſt: ager Gticulofus & aridus, qui labore
opus habet, nempè, ut irrigetur, ſic vyn do r
in notis pan ne exponitur, nimim
VN vn D i. e. locus aridus, terra ſiticulo-
ſa, quæ opus babet, ut irrigetur, confer. not. ad
Cantic. «. 4. v. 13. n. 80.
* Hæc vVerba: quem ille amabat, ei dabat irrigu-
S

CA.l.

—
el gonn Ni
(Deus)eln
naore Gnm
29. N wer
gumn eju;
167. valliun
gdibcat:).
Reciti hie
139. gur ke⸗
ita fecit etial
Valanigunter
polaim (aot
lſtaelitarum
dit veniunt
e] Quam
ſam,) non
idem ſignifie⸗
Pitur in illole
(etiam in illo
etiam (inillo
Qan cakani

—
uw, blunt hi⸗
lſede.
1)5. Ki intenp
Bunot,, ler.
1. egee, I. v
, Mract. Talmt
19,1.
ellicet mimd .
dum ejns 4 Ms
167. Ali: in co

zierl 1.a.

Pognabit pro
in eheo A

). rodt erſa

ſenlos ſit qu
ſalum in ryde

CALL.

—
feterunt de.
innibi(.
tunt, quii⸗
4 relelhu)

ſiiltis verbo
ledicentiamn,
1)o. Bod,
1. alrr l.
n cogitude
1)de teiglo.
afuiter od
ntfliieigemn .

abat, weida. “

rdiͤirtigua
eſt.
hinolconfet A
bart,1 70l,2ꝛ00.
dervot fel 49.5.
100, C0) 3. tin.
Miac.⸗

1 NW en

. . er dum n
ncogilas leyſo⸗

ſe te odio habeal,

2ponitur, nempt
eiſtur guod gis
1e Müs ſemtid tam

morem, idenumn.
1,b. loe, gtotelbi.
voc elt in eolde
del in cotde illue

Av wod hloc⸗

calkut Dan, .h.

aiue, qui lbore
eut,ic vi
ponitur, nimmitün
gidus enaliieulo⸗
Aut, AOnlen nol

a dabatinfigu⸗
ube . ũ

DEUTERONOMII.

1313

.D
eſt, quia Nilus aſcendit eamque itrigat; aſt terra Chananæa eſt laboris; ipſe autem

(Deus) eduxit nos ex Ægypto, ut daret nobis terram Chananæam.

Verſ. 2 8. Urbes

magnæ & munitæ usque ad cæœlum] Loqui ſolent Scripturæ hyperbolicè. 155. Verſ.
29. Ne metuati] (Verbum X N) ſignificat πε i. e. fractionem juxtâà Tar-
gum ejus; 156. eique ſimile eſt, (quod habetur in illo loco .) Mv i. e. in ruptura

157. vallium habitando.

Verſ. 30. Pugnabit pro vobis] (Pronomen 0))hic ſi-
gnificat:) DOν. e. propter vos. 158. Verl. 31.

Et in deſerto, quod vidiſti]

Redit (hic Scriptura) ad textum ſuperiorem (nempè, ad verba illa:) juxtà omnia,
159, quæ fecit vobiscum in £Ægypto, (ut ſenſus ſit, ſicuti fecit vobiscum in Ægypto;)
ita fecit etiam (Deus) in deſerto, quod vidiſti, quia portavit te &c. Eod. verſ- 31.
Velatiportat aliquis filium ſuum] (Textus iſte exponendus eſt,) veluti illum jam ex-
poſui in (notis) ad (verba iſta:) & profectus eſt angelus Dei, qui antecedebat caſtra
Iſraelitarum &c. 160. nempè res ſimilis eſt viatori in itinere, quem filius ejus præce-

dit, veniunt latrones, ut illum captivum abducant &c. 161.

Verſ. 32. Atque ea ix

re] Quam vobis promiſerat (Deus, nempè, jut introduceret vos in terram (promiſ-

ſam,) non credidiſtis ei.

Verſ. 33. Ut oſtenderet vobis] (Verbum D2NN& hic

idem ſignificat,) atque DONNπ. e. ut oſtenderet vobis, 162. ſic quoque (acci-

pitur in illo loco:) DN

163. i. e. ad deducendum eos per viam, eodem modo

(etiam in illo loco ſumitur:) P, 164. i. e. ut faciam audire vocem laudis, ſic

etiam (in illo loco:) ut eat 165. i. e. quò annunciet in Jisrehel.

Verſ. 36.

Quam calcavit] (Nempè: urbem) Hebron, dicitur enim: & venit usque ad (urbem)

CcccCcCcCCcC 2 He-

um, abſunt hic in Hebræo, 4 MSto 1. minuùs
rede. .
155. Sic interpretor hic: νς ihh, confer.
Buxtorf. Lex. Talm. ſol. 58 8. & Raſchi not. ad
1I. Reg. c. I. v 40. ac not. in ar npv h. loc.
1 tract. Talmud. Cholin, fol. 90. 6. & Tamid,
ol. 29. a.
156. Ubi habetur Thann N i. e. ne frangamini,
ſeilicet animo; abeſt autem iſtud: juxtà Tar-
gum ejus, 4 MSto I.
157. Alii: in concavitate vallium, ſicuti Hiob. c.
30. V. 6 habetur.

15 8. Id eſt: pro vobis, confer. quæ ad Numer. c.
32. verſ. 2 8. n. 27. netata ſunt, abſunt & hæc:
pugnabit pro vobis cc. usque ad: & in deſerto,
in Hebræo à MSto 1.

159. Proùt verſu antec. 30. h. cap. habetur, 'ut
ſenſus ſit, quòd Deus Iſraëlitis benefecerit non
ſolùm in Ægypto; ſeu etiam in deſerto, dum

portavit illos, ſicuti vir filium ſuum &c. ſic in
notis t'pan nov hic exponitur, confer. & Gur
Arjeh fol. 200. col. 3. princ.
160. Sicuti Exod. c. 14. V. 19. habetur.
16 1. Vide notas ad Exod. dict c. 14. V. 20.
64. confer. & infrà Deuter., cap. 4.
n. 49.
162. Vide Exod. c. 13, v. 2 1. num. 60. G Numer.
. 5. V. 22. n. 92. & n. 9 3. etenim vocalis Patach,
quæ ſub litera Lamed in verbo oti& habe-
tur, an r D i, e. ſupplet defecdum
(literæ) Heh, ſic in notis mmam nD
exponitur.
163 Pro Sririͤ, vide Exod. dict. cap. 13. Vv.
2 1. jibique not. .
164. Qued poſitum eſt pro ymvmy, vide Pſalm.
26. v. 7. 6
165. Pro a, vide 2. Reg. cap. 9. verl. 15. ibi-
que not.

num.
verſ. 37.

h. loc,

1314

DEüuTERONOMII.

CAb. I.

Hebron. 166. Verſ. 37. Iratus eſt) Plenus foit indignatione. Verſ. 40. Rever-

timini] Cogitaveram ego,
latus Septentrionale, ut ingre
168. & vobis ipſis cauſa fuiſtis moræ.
ſiciſcimini in deſertum versù

labant ad meridiem montis Sehir, diſtinguebat 169.

Eod.

ut traducerem vos per viam latam 167. terræ Edom ad
deremini terram (promiſſam; ſed) vos contemſiſtis
verſ. 40. Revertimini] KRetrô ite & pro-
smare Suph, nam deſertum, per quod (lſfraelitæ) ambu-

mare Suph à monte Sehir; nunc

(autem, inquit Deus: ) vertite vos versùs mare & circumite montem Sehir, 170. om-

nem plagam ejus meridionalem ab occidente ad orientem. 171.

Verſ. 41. Et vo-

luiſtis] (Verbum rN) notat )301 i. e. ecce nos (promtos,) ut aſcendamus 172.

ad locum, (hæc fuit) lingua, 173.

quà dixiſtis: )i. e. ecce, ac ſi diceret: parati

fuiſtis. Verſ. 42. Non aſcendetu] Non aſcenſus erit vobis; ſed deſcenſus. 174.
Verſ. 44. Sicuti faciunt apes] Quemadmodum apis iſta, quando pupugit aliquem,
ſtatim moritur; ita etiam iſti (Amorrhæi,) cùm vos percuſſerint, ſtatim morientur.
175. Verſ. 45. Nec audivit Dominus votem veſtram] Ut ita dicam 176. vos menſu-

ram clementiæ ejus feciſtis ac ſi is crudelis

eſſet. 177. Verſ. 46. Atque ſediſtis in⸗

Cadeſch diebus multis (Nimirùm) novendecim annis, dicitur enim hic: ſecundùm
dies, quibus conſediſtis in cœteris profectionibus; fuerunt autem illæ (ſimùl nume-

ratæ) triginta octo anni, 12,8. ex iſtis morati ſunt novendecim annis in Cadeſch ac
novendecim annis ambulàrunt carptim imminuti, 179. atque reverſi ſunt

in-
Ca-

166. Sicuti Num. c. 13. Ven, 2 3. habetur, ubi vide
not. D. 27.
167. Confer. hic Gur Arjeh fol. 200. col. 3. med.
& cap. ſequ. 2. v. I. Sign. A „½
16 8. Perversè egiſtis, Hebr. Srhphyv ‚ in MSto
2. poſtel additur?: Dayn i. e. opera veſirs
(ſcil. corrupiſtis.) vide, quæ ſuprà ad v. 2. B. cap.
n. 24. notata ſunt, confer. & cap. ſequ, 2. Vv. I.
n. 2. ac Numer. c. 11. V. I. n. 6.
169. Vide cap. ſequ. 2. V. I. n. 3.
170. Confer. quæ ſuprà ad dict. v. 2. b. cap. num.
25. notata ſunt. 5
171. Vide alleg. cap. ſequ. 2. V. I; n. 4.
172. Proùt Numer. c. 14. V. 40. habetur, confer.
not. in pam rοb5. loc. & Gur Arjeb fol. 200.
col. 3. med.
173. Nempè: 1, qua uſi erant Iſraelitæ, dum
aſcendere volebant ad locum, quem dixerat De-
us, de quo vide Numer. dict. c. 14. v. 40.

274. Id eſt: non victores eritis ſed victi ſuccumbe-

tis, confer. not. in nn b. loç, ac Gur

Arjeh (Ol. 200 col. 3 med

175. Vide etiam hic not, in a e, ubi
loci ĩſtius explicatio habetur.
176. Vel: ſi ita dicere fas eſt, Hebr. an, de
"hoc vide Raſchi not. ad Exod. c. 15. V. 8. n. 90.
& ad Deuteron. c. 1 1. verſ. 12. num. 26. con-
fer. & D. Wagenlſ. Sot. pag. 72 8. & pag. 730.
num. 5. S
177. Id eſt: clementiam Dei crudelitatem eſſe pu-
tàſtis, ex Deo benigno & miſericordi feciſtis cru-
delem & quod ipſe clementer in vos conſulerat,

confer. not. in man n b. loc.
178. Conf. hic P. Fagii not, ad Paraphraſ. Chald.
& Junii ac Tremellii Obſervat. h. loc, item not.
in "pon nov ut & Gur Arjeh fol. 200. col.
3. med. ac tractat. Talmud. Megilla, fol. 2 1. a.
179. Id eſt: paulatim variis caſibus conſumpti ac
quaſi dilacerati, ſic verbum n, quod hic

Lex. Chald.dl. 9 19

id vos tanquàm crudelitatem interpretati eſtis,

habetur, interpretor & expono, conter, Buxtorf.

Url
vi⸗
me
coavertetn
mlempleg
0d orienten

iertmino m.
od. verſ-.

onalem ue⸗
ie klecite
veltris ad
Orientalem

iticamn.
ne bellam

Etiam velt

—
1g0. Drout
1991. Hedr. d
di, igne
dus vide d
bin. utrius
trudito 0,
Prodiät An
hicad deie
I. Conler.
ut”ca.
ererss es
7.0.16 0,
. loc⸗ .
3 Vice, u

notata ſont

Mebrnſd d

4. Hebr.
1,e. versis
1. 40, 1/

(A. 1.

—.—
40. Rever.
TE Edom ad
Kontemdlſtis
ne Kt.
litr) ambu-
dekir; nune
lir, 170, Otn⸗
1. 4I. N.
ndamus 171,
iceret, Patati
elcenlas. 114,
git aliquem,
n morientur.
6. wOs menlu⸗
ue ſeliſi in⸗
hie: ſecundum
e(ſimul nume.
sin Cadelch a
rerli ſunt in⸗
Ca.

—
An , Udi

,Hibr o d
c. I . V he n 90.
11. Mur. 16 c01⸗

gudeltnen elehl⸗
ſeicotci fecilizctu⸗
er in vos conſlerth
mintetgemi elic
o.
1A Draphnal Cbald.
õ
Areh ſal 10,, col
. Meglle, 0. 11.40
caCbun conſumpti⸗
nDd i

CaAp. II.

Cadeſch, ſicuti dicitur: & agitavit eos in deſerto, 180.

DEUTERONOMII. 1315

ſi reperi in Seder Olam.

181.

CA. II.

VErſ. I. Et profecti ſumus in deſertum] Niſi peccâſſent (Iſraẽlitæ,) tranſiſſent per
viam montis Sehir, 1. ut ingrederentur in terram (promiſſam) à plaga ejus
. meridionali versuùs Septentrionem; ſed quoniam contempſerant, 2. ideòè
converterunt ſeſe versùs deſertum, quod erat inter 3. mare Suph & inter meridio-

nalem plagam montis Sehir & ambulàrunt juxtà auſtralem ejus partem ab occidente
ad orientem versuùs mare Suph, * per viam, quà ex ⁵Ægypto erant egreſſi, quæ erat in

termino meridionali versus occidentem, 4. exinde ambulârunt ad latus orientale.
Eod. verſ. I. Et circumivimus montem Sehir] (Nempè) omnem tractum ejus meridi-
onalem usque ad terram Moabiticam. * Verſ. 3. Convertite vos ad aquilonem⸗]

1i. e. Flectite vos versuùs plagam orientalem à meridie ad Septentrionem, 5. faciebus

1

1. Confer. hic Gur Arjeh fol. 200, col, 4. princ.

2. Nempè: bonum Dei propoſitum, vel: quia

32. Vide, quæ ad cap. antec. 1.v. 40. num. 169.

zHebr. d M, abſunt iſta hic ab utroque MSto

gro, Nlke, Bune.

veſtris † ad Septentrionem converſis, ſic reperiebantur, quòd ambularent per plagam

orientalem, atque hoc eſt, quod dicitur: & venerunt ab oriente Solis ad terram Mo-

abiticam. 6. Verſ. 4. Et cavete vobis valde] Sed quænam eſt iſta cautio? (nempè,)

ne bellum contrà illos moveatis. 7. Verſ. 5. 1rque ad veſtigium plantæ pedi] i. e.

Etiam veſtigium plantæ pedis, 8. ac ſis diceret: etiam veſtigium pedis non conce-
Sccccccc 3 — do

jehfol. 200, col. 4. med. ac not. in ar NPh. loc.
*„½ Hebr. & N, in MSto z. poſteà adduntur
ifſta Si e aee en ente Van e
i. e. cogiraveram, ut traducerem vos per viam
latam terræ Edom, (eadem habentur in notis ad
cap. piæc. 1. Vv. 40. ubi vid. n. 167.)
5. Conkfer. verſ. antec. I. h. cap. n. 4. vide & Gur
Arjeh ſol. 200, coOl. 4, med. ac not., in "a D*
h. loc. H
I Hebr. n, in MSto z. pro eo legitur: 7 as
i. e, convertite vos.
6. Sicuti Judic. cap. II. v. 18. habetu, ubi vide
not. num. §5. 1
7. Prout verſu ſequ. 5. h. cap. habetur, confer. P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald . loc. ac not. ad
librum Prec. Jud. part. 2. p. 6 5. a. med.
8. Confer. not. in nam N b. loc. ubi partieulæ
3) ha betur explicatio,
* Hebr, M72 iſtud & ſequentia, usque ad: &a y
i. e

I90. Proùt Numer. cap. 3 2. V. 1 3. habetur.
181. Hebr. dy , ſie dicitur Chronicum mun-
di, idque aliud majus, aliud minus eſt, de qui-
bus vide ad mD ac Buxteorf. Biblioth. Rab-
bin. utriusque verſionem Latinam cum notis
erudite orbi expoſuit D. Joh. Meyerus, editio
prodiit Amſtelædami 1699. reſpicitur autem
hic ad Seder Olam cap. 9.

ut & cap. præced. I. v. 40.
perverse egerant, confer. quæ ad cap. antec. I.v.
37. n. 16 8. notata ſunt, vide & not. in pan n,
h. loc-
notata ſunt.
4. Hebr. Wadyn, in MStO I. pro eo legitur: NE

i. e. versàs Orientem, confer. alleg. cap. antec. 1.
V. 40. n. 171. & V. 3. 6. cap. n. 5. item Gur Ar-

1316 DEuTERONOMII. CAL. II.

do vobis, ut tranſeatis per illorum (Ildumæorum) terram, niſi iſtud fiat eorundem li-
centiàâ; 9. eſt autem expoſitio allegorica, (nempè: non concedo vobis etiam veſti⸗
gium pedis,) donec 10. veniat dies conculcationis plantæ pedis ſuper monte oliva-
rum, dicitur enim: & ſtabunt pedes ejus &c. 11. Eod. verſ. 5. Poſſeſionem Eſauo]
(Dedi montem Schir, nempè hæreditatem, quæ venit) ab Abrahamo, (nam) decem-
populos ei 12. dedi, (ex his) ſeptem dedi vobis, 13. Cenæus (autem **) & Ceneſæ-
us ac Cadmonæus 14. ſunt Ammon & Moab atque Sehir, unum ex illis (nempè Ce-

næum dedi †) Eſauo, ac duos (ſcil. Ceneſæum & Cadmonæum, dedi) filiis Lothi, loco
mercedis, quoniam (ille Lothus) abierat cum eo ( Abrahamo) in gytum nec divul-
gaverat, quando (homines ejus) dicebant* de uxore ejus (nempè Abrahami:) ſoror
mea eſt, 15. fecit (itaque Abrahamus Lothum) iſtum tanquâm filium ſuum. 1 6.
Verſ. 6. Emeti] (Verbum )) ſignificat Hp i. e. emptionem, atque ſic (accipi-
tur in illo loco:) quod % i. e. emi mihi, 17. nam in urbibus maritimis 10

vocant i. e. emptionem. Verſ. 7.

Quia Dominus, Deus tuus, benedixit tibi]

Qbo-

i. e. donec veniat, abſunt ½ MSto I. ſed in MSto
2. non ſolum iſta, ſed & ſequentia, usque ad:
Wyij i. e. poſſeſſionem Eſauo, delunt.
9., Seu: conceſſione ac permiſſione, ſi itaque illi
conceſſiſſent Iſraelitis, potuiſſent tranſire per eo-
rum terram, quocirea Moſes miſit ad regem ſi-
liorum Eſaui, ut is tranſitum permitteret, uti Nu-
mer. .20. v. 14. habetur, vide not. in 'nan .*
b. loc.
10. Expoſitio iſta myſtica inde nata eſt, quoniam
hic in textu ſacro ulurpatur vocula: 3y, quæ no-
tat: usque ad, quæ eſt Nyn N—
i. e. vox denotans quantitatem tem poris ſive
certum tempus, ſic in not. Dam rhic ex-
ponitur, confer. & Gur Arjeh fol. 200. cl, 4.
fin.
11. Uti Zachar. cap. 1I4. Verſ. 4. habetur, ubi vide
Raſchi not.
12. Videlicèt: Abrahamo, uti Geneſ. cap. 1 5. v.
19. 20. & 2 1. habetur, confer. cap. antec. 1. v.
7. n. 47. it. tract. Talm. Naſir, fol. 6 1. a. &
Kidduſchin, fol. 18. a.
13. Nempè: Hethitas, Girgoſitas, Emoræos, Ce-
nahanæos, Periſæos, Chivæos & Jebuſæos, qui
ſeptem populi recenſentur Deuteron, cap. 7. V.

** Hebr. , ſic præmiſſa literà legitur hic in u-
troque MSto. .
14. Qui Geneſ. dict. c. 15. V, 19. habentur, ubi
vide not. n. 85. confer. & infrà Deuter, c. 1 8. V.
1. n. 1I.
† Hebr. nr, ſic in MSto 2. hic additur.
* Hebr. hbâ ve, in MSto I. legitur: ee
) HN i, e. quando dicebat (ſcil. Abrahamus,
Pak,) ſic etiam in MSto 2, hic additum re-
peritur.
15. Sicuti Geneſ. eap. 12. v. 1I 3. habetur.
16. Ita, ut is Lothus tanquàm Abrahami filius,
hæreditatis loco acciperet duos populos, nempè
Ceneſæum & Cadmonæum, juxtà hanc expo-
ſitionem Rabbinicam poſteritas Abrahami hæ-
reditate accepit decem populos, quos Deus ſe-
mini Abrahami promiſerat, (Geneſ. c. 1 5. verſ.
19) nempè ſeptem ex illis populis poſſederunt
Iſraëlitæ, atque unum Eſauus ; duos verò po-=
ſteritas Lothi, quem Abrahamus tanquàm fili-

toris noſtri habetur; vide tamen, quæ Deute=
ron. cap. antec. I. v. 7. n. 47. notata ſnnt.
17. Sicuti Genelſ. cap. 50. verſ. 5. habetur, ubi vi=
de not. n. 3. confer. & Hoſe. cap. 3. V. 2. ibique

not. num. 3.

um ſuum habuit, prout hic in notis Commenta-

A.I.
—

bocrcl
hauperes
ersus lept
lem. 1¹0,
tisDeus)
eique ſpec
metuit Mo⸗
dabantur a
cet)ullo in
amilla no⸗
que Focar
129, Verl.
im guos de
in illa tegt
Loch eosn

repatati un

—
1h. ldell: ne
primere der
dirites teci
Gur Arjeh,

I9. Hebr xn

in editione
in exempl
denelcium.
lic imerzen
39 Hehr, on
Vnn ie,
MSto :,
1, Conlet. h
dendt. in
c, D. 4.
11. Vide er

Miinc. c n

Lenleil. Sor
11. Kieuni Nu
bienadn,
ma fol z
lin 0l,
¹1. odt in,
14. lia, t er
Ratinmnon

(Mll.
— A

Drundemli.
etiam veſti⸗
tonte olipa⸗
nnen bſu
m) decem.
Cenele.
(nempee⸗
PLothi, loco
n nec divul.

himi:)ſoot

mn ſuum, 16,
de ſe accipi⸗
imis 5)
enedirit tihi

—

Nlegiturhie in ⸗

. habentur, ubi

Deutet, , 14⸗ek.

diur,
1. koitur: N
ſcil. Abrahamus,
,bicaaditum e⸗

nabeu.
Abrshami hliut,
sohilos, nempht
unta hant eipo⸗
1s Abtahami hæ-
s, glos eis ſe⸗

Genel e 1 ,ſe ⸗
opvls poletemn

35, Juos vend ho⸗

mus nguim fli.

wen, Jue Deate⸗
,nOtni n.
Mbau, lbiyi⸗

ſae. 1.

CAF. II. DEuTERONOMII. 1317

Quocircâ ne ſupprimatis 18. beneficium meum, 19. ut vos oſtendatis, quaſi ſitis

pauperes; ſed oſtendite vos divites. Verſ. 9. Et convertimus nos ** & eranſivimus]
Versùs ſeptentrionem nosmet convertimus, ut proficiſceremur ad plagam orienta-
P Plag

lem. 20. Verſ. 10. Nec bellum contrà illos moveas] Non interdixerat cis (lſraeli-
tis Deus,) niſi bellum contrà Moabitas; (Iſraëlitæ) autem illis metum intulerant 21.
eis que ſpeciem præbuerant, ac ſi illis arma eſſent illaturi, quocircà ſcriptum eſt: &
metuit Moab 22,. propter populum (Iſraeêliticum,) quoniam (Ifraelitæ) illos depræ-
dabantur ac ſpoliabant; aſt de filiis Ammon dicitur: ne laceſſas 23, eos, (videli-
cèt) ullo incurſu hoſtili, 24. idque in mercedem verecundiæ matris eorum, quoni-

anm illa non revelaverat de patre ſuo, 25. ſicuti fecerat (ſoror ejus) natu major, 26.
quæ vocavit nomen filii ſui Moab. 27. Eod. verſ. 10. Har] Eſt nomen provinciæ.

2 8. Verſ. II. Emim jam anteà &c.] Tu exiſtimas, quòd iſte (populus) ſint Repha-
im, quos dedi Abrahamo, 29. quoniam Emim, qui ſunt Rephaim, anteâ habitârunt
