kerptumeg. non,

dilletependete ⸗

Vulpe itque mat⸗
oaqte ſetpente,
es! guia ecce ſetl⸗
ptum

ge MSto habetur,
bcalu teſtituet domino
woie, liber abomdi
t,ſicuti in notis
ufer. Bara kama, fol,
ſol.45, it Paya we⸗

ſiociendum ſuſcepit,
bic Nen gentere 0⸗

rerſtone ita habetor: I.

imonium, contet, ba-

in genere, omne gl⸗
wni e. Cllcerptum

iſinepeniclio riiete.

mn buir, conſet. Lerit.

hibetur, tommiinitet
der / conter, Bunlott.

chabetur, ventoidqle

Kcum JucæOfum ind:

no⸗
oa prelegebat 10
tibus,

ptum eſt: aut mortuum ſit aut fractum aut vi abductum, ?2. ſicuti (igitur) mors, à qua
non potuit liberare; ita etiam fractura & captivitas, à qua non potuit liberare. 53. Verſ.

CApP. XXII. EXODI. 597

14. Quda ſi quis petiverit] Venit (hic Scriptura,) ut doceat de petente, qui reus fit et-

iam iis in rebus, quæ vim ab alio patiuntur. * Eod. verſ. 14. Si dominus ejus non ad-
fuerit ei] i. e. Si dominus bovis non adfuerit ei, qui petiit, in opere ejus. Verſ. 1 5. Si

verò dominus ejus alfuerit ei] Sive is (dominus) in eodem fuerit opere, ſive is in alio
(verſatus) opere * adfuerit ei, (qui petiit eo (ſcilicèt) tempore, quò ille petiit, nec (e-

nim) opus eſt, ut ei adſit tempore fractionis 54. aut mortis. 55. Eod. verſ, I 5.

Si mercede condulctum eſt] Si bos non ſit rogatus; ſed is mercede conductus veniat pro

mercede ſua in manum iſtius conductoris; non verò per petitionem (ſive rogationem)

nec omnis utilitas ſit illius, 56. nam ecce pro mercede ſua ipſe illo (bove) utitur, ac nul-
lum ei (conducenti) ſit judicium rogantis, 57. nempè, ut is reus fiat ob vim (ab alio in-
bove perpetratam;) cumque non explicet (hic Scriptura,) quodnam ſitillius judicium,
an tanquam cuſtodiens gratis; an verò ſicuti cuſtodiens pro mercede (conſiderandus

ſit,) idcircò in eo diſſentiunt ſapientes Iſraelis, quomodo conductor rependere debe-

at. R. Meir dicit: (quòd is conſiderandus ſit,) tanquam cuſtodiens gratis; ſed R. Jehu-
da dicit: tanquam cuſtodiens pro mercede. Verſ. 16. Qudòdſi quis pellexerit virginem

ribus, non clara voce eſtabatur; ſed leni ſuſurrô

in abrem cujusdam muſſitabat atque iſte ſonorè?

toti populo enuntiabat, vide Lightifoof. ad Matth.

c. 4. V. 2 3. pag. 25 3. & ſeq, edit. Lipſ. ubi ex Jo-

ma Babyl. fol. 20. 2. adducit locum, quem Glos-

i ibidem ſic expoſuit: & doctor 7 i. e.

inſuſurrabat ei & c. poſſes etiam vertere ſecundum
notas ad librum Prec. Jud. part. 2. P. 47. b. princç.
ubi vr exponitur: VYyvna i. e. conſultavit, ut

ſignificet: quisnam tibi conſuluit, ut ſic judica-

res? in MSto I. legitur: ut ſenſus ſit: quis
ſuſpicetur, ſic judicandum eſſe?
52. Proùt ſupra verſ. 10. h. cap. habetur.

3. Scilicèt: abſolvunt eum, qui animal cuſtodi-
eendum accepit, ergo à ſenſu contrario, ſi potuit

ille liberare, tenetur iple reſtituere ac rependere
damnum, confer. not. in nom rNe, h. loc.

* Quoniam omnis rei petitæ utilitas pervenit ad
petentem ſive rogantem, confer. verſ. ſequ. 1 5.
num. 56. ac tractat. Talm. Bava kKama, fol. 107.
b. & Bava mezia fol. 94. a. b. & fol. 9 5. a. b. &

fol. 96, a.,

" Hebr, Ode axyha, in MSto2, poſt verba iſta

ſic legitur: WdS=*ν nya ndnn n e n
i. e. poſtquàm fuit cum ipio in opere, eotem-
pore, quò ille petiit &c. KRWM
54. Confer. hie præ aliis Gur Arjeh fol. 102. col. 3,3
circà fin.
55. Vide & hic tractat. Talmud. Bava mezia fol.
94. b. ſicuti ad marginem allegatur in rne
be b. oc. =
56. Scilicét; conducentis ſive petentis, id eſt,
ſi omnis utilitas ac commodum rei petitæ non
ad ſolum conducentem ſive petentem perveniat;
ſed etiam locator aliquam inde utilitatem ac
commodum percipiat, confer. verſ. antee. 14.
Sign. * ac not. in anm Mmo h. loc.
57. Id eſt: ſi judicium ſeu jus, quod aliàs obtinet
in caſu petitionis, (quando ſcil. bos ſine merce-
de rogatus eſt à domino ejus,) hic non habet lo-
cum, nempè, ut petens ſive conducens vim bovi
ab alio illatam præſtet, ſicuti ab autore noſtro
paulò poſt exponitur, confer. L ightfoot. ad Matth.
cap. 5. v. 41. p. 2 85. edit, Lipfſ. vide & not. in

DS . h. loc.

598 EXxODI. CAP. XXII.

Blandis verbis illam alloquens, * donec ipſa ei obtemperaverit, ſic quoque Targum-
ejus eſt: ſi quis W1i. e. perſuaſerit (ſive induxerit,.) ) linguàâ Syriaca idem eſt
ac NNB i. e. ſeductus (ſeu pellectus) linguâ Hebræâ. Eod. verſ. 16. Dotando dota-
bit ezm i. e. Conſtituat (ſive definiat) ei dotem, * ſicuti facere ſolet vir uxori ſuæ, qui

ſcribit ei inſtrumentum dotale eamque matrimoniéô ſibi jungit. Verſ. 17. Sicuti eſt

dos virginum] Quæ definita eſt quinquaginta (ſiclis) argenteis quoad illum, qui appre-

hendit virginem & cum ea dormit vi adhibitâ, dicitur enim: & det vir, qui dormit

cum ea, patri puellæ quinquaginta argenteos. 58. Verfſ. 18. Præſtigiatricem non ſi-
nito vivere] Sed moriatur illa in domo judicii, 59. Idem (ſentiendum) eſt tàm quoad
mares, quàm quoad foeminas; ſed (foœminini ſexus ideò hic fit mentio,) quia loquitur S.
ſcriptura de præſenti, 6o. quoniam mulieres (frequentiùs) reperiuntu præſtigiatri-
ces. * Verſ. 20. Diis] (S'1˖. e.) idolis, ſi haberet punctum Dyrx 2, * (tunc) o-
pus fuiſſet explicare &α ſcribere: (S'NNX ) PPSi. e. diis alienis; nunc autem,
uoniam dixit ’N, non necefſe eſt, exponere (& reddere:) H)HNi. e. alienis,
quia omnis (litera) Lamed & Beth atquęg Heh, † quæ ſeruit ab initio dictionis, ſi pun-
tum habet Chateph, *** veluti: P Pzi. e. regi 22P7 i. e, deſerto, )Y;ρ urbi, Opy
habet, ut explicetur: cuinam regi, cuinam deſerto, cuinam urbi, ſic quoque: depe
& 8' 29, (quæ punctum habent) Chirek, opus habent, ut explicentur, cuinam (ad-
jungantur,) ſi enim non explicet (ſcriptura) omnes reges (intelligerentur) juxtà ſen-
ſum

ſum letalel

X Hebr. dav 7y asn, in MSto I. ſoluùm legitur:
Nn i. e. loquens, in MSto z. pro eo habetur:
Rrnen i. e. pelliciens, confer. hic tract. Talm. Ce-
tubbot, fol. 29. a. b. & fol. 3 9. a.
XX Loci iſtius explicationem vide in not. *
pan h. loc. confer. dict. tract. Talm. Cetu-
bot, fol. 40. a. & Kidduſchin, fol. 46. a.
58. Proht Deuteron. cap. 22. Verf. 29. habetur,
confer. & hic Cetubot, fol. 10. a. & fol. b. 29. a.
b. & fol. 39. b. & fol. 44. b. & Kidduſchin, fol.
46. a. .
39. Id eſt: per ſententiam à Synedrio latam, vide,
quæ ad cap. antec. 20. v. 15. n. 67. de W-
notata ſunt, confer. & Gur Arjeh fol. 102. col.
4. circà fin. ag tradat. Talmud. Sanhedrin fol.
60. a. & fol. 67. a. b. ſicuti allegatur in nov
HT h. loc. ubi vide etiam notas, it. Jalkut
Part. 1. fol. 94. col. 2. m. confer. & tract. Talm.
Berachot ,fol. 2 1. b. & Jevammot, fol. 4. a.
6Go. Hebr. Mhea, i. e. de eo, quod exiſtit, quod
fiequenter fit aut fieri ſolet, confer- quæ cap.
præced. 2 I. V. 2 8. D. 19 2,&infraà h. c.v. 2 2, n. 79 ac

V. 3 I. n. 110. notata ſunt, vid. & Deuteron. c.
13. V. 7. n. 2 4½.
xX poſit verbum iſtud: movon i. e. præſtigiatrices,
in notis Raſchianis editionis aπ heo hæc ſunt
uncinulis incluſa atque addita, nempè: asw 97
De myae ya eden ee en een
— P i. e. Verſ. 1 8. Quisquis cubat cum
jumento, is morie moriatur]) (Nempè) lapida-
tione, de mare ac fœmina, qui quæve cum ju-
mento cubant, ſcriptum eſt: ſanguis eorum eſt
in (vel ſuper) illis, (prout Levit. c. 20. v. 16.
habetur,) confer. cap. antec. 21. Verſ. 17. n. 1 30.
& 134.
XX Vel: Sy'bN nempè xa n i, e. Lamed

cum TLzere, prout in MSto z. ut & in notis Ra-
ſchianis editionis am aw hic punctatur.
† Hebr. &n&), abeſt iſtud ab utroque MSto,
*rx Sic vocatur à Commentatore noſtro Schevz,

58. it. n, 03. . Verſ. 20.

vide ejusdem notas ad Deuteron. c. 4. V. 41. n.

A. W.

—

6

ſenlum liter⸗
Patach 21
de quonan t⸗
nam utbe et
lioin loco,
05, 6. quo.
um atich
lic ignifcat
lio in loco
cas virumn itt
ob gemnan⸗
mortis poen
(icens:)qu
6Ee, exhibetul
includo ilun
guvoniam ſti

rrrrrrrrn
ſoi
bl. ltoigiture
& Chitek lit
explicetur, c
icungarut
uatur.
1Nfr Pitzch C
ſumpſtt, 1e
Una es, Pto
in Valora ee
gitur: 1
Anum, 63.)

1 Hebr.

d:.

Urbe Ec, abla

1 Hebr.NN .

ut puto, gu⸗
hadenus ext
62. Utibulm.
Talm. Gitti
b ol. 53.
63, lnexempf.
386, V. §. hal
tach pro Kan
Progehera,

— .

Auogur atgam,
rtigczigen t.
6. Dotardh dotdA.
eNr xoniſir,gni

er 17. enli ,

let vit, gdidormit. .

hienign non /.
um)eſt tm quoed
D)arialoquitur,

untor Praſtigiatti⸗

39, 4. 7
1
Dis; nunc Autem,

Wie, aliemg, †

d dicionisſt Pun.
o, Maurbi,

cquoque: 90,0

entun crinam ßd.
rentur) juxti ſen.

ſum

n

t, Vid, 8 Deuteron, (.

i e. praſtigialtices,
is nn Mohec funt
Bia, nempe: Ab 13
n N en ,
6. Qbisguis cubat cuin
u1) (Nempe hopide⸗

na, qui qveye cum d . .

ei: lingniteorum ſ
int Leyit, C.20. 7. 15.
et.21. Ferl.17..130.

.
We ie. Limtd

0n. ut 8 in notis a⸗

hie punttetu.
Ntroq ue Mot,

1rote holto ehe
õ

Cgdb. XXII.

ſum literalem, 61. ſic quoque
ſenſum literalem, etiam ſanctum (ac verum Deum;) aſt quando illa (dictio) habet
Ppatach **** (ab initio,) veluti 2 regi, 2 deſerto, 'V2, urbi, jam notum eſt, †
de quonam rege ſermo ſit, ſic quoque (quando ſcriptum eſt:) Vy, notum eſt, de qua-
nam urbe ſermo ſit, ita etiam 2 j. c. illis (Diis,) de quibus facta eſt dehortatio
alio in loco,exempli gratia (in iſto loco :) non eſt, ſicuti tu, E'N i. e, inter De-

tune)o⸗

67. IRoigitur calſa, nempè, ſi puncta illa Chateph

KNX Patach Commentator noſter hic pro Kamez † Flebr. arppa WTay in, in MSto z. loeus iſte ſie

ExODI. 599

Vel D'N5 omnes Deos (ſignificat) juxtâà

os, ⁶2. quoniam (Scriptura) non explicat (inter quosnam Deos, ideò) opus fuinpun-

Qum batach (63.) ſubjicere. Eod. verſ. 20. e anathema pereat] (lſtud: D
hic ſignificat) N D)d i. e. moriatur; cur autem (hic) dicitur H, nonne jam anteàâ
alio in loco de illo (idololatra) pronunciata eſt mors? (nempè in illo loco:) & edu-
cas virum iſtum aut fominam iſtam &c. 64. ſed quoniam non expoſuit (Scriptura,)
Z ob quemnam cultum ille reus ſit mortis, ne (fortè) dicas, omni cultui (idololatrico)

mortis pœnam eſſe indictam, †(ideo) venit (hic Scriptura) & explicat tibi hoc loco,

(dicens:) qui ſacrificat diis, quemadmodum ſacrificium & cultus, 65. qui coràm Deo
666. exhibetur, (prohibitus eſt ſub pœna mortis, ſi is diis alienis exhibeatur.,) etiam ego
includo illum, qui (idolis) fumigat ac libat (nempè, ut iſte mortis poœrnàâ afficiatur.)
quoniam iſti (quoque) ſunt cultus, qui coràm exhibentur (Deo,) propter quos rei ſunt

Ffff 2 (mor-

de rre notata ſunt, conter. & Maſora in Bibliis
Buxtorf. ac not. ad Nachum c. I. v. I. num. I.
explicetur, cuinam dictioni illa vox ſie punctata it. ad Hiob. cap. 2 1. v. 34. num. 3 4. & ad Eſai.
adjungatur vel de quanam re ſeu perſona illa lo. c. 40. verſ 24. n. 40. 4
DW 64. Sicuti Deuteron. c. 17. v. 5. habetur.

& Chirek literis iſtis ſubjecta ſint, opus eſt, ut

ſumpſit, ac ſi duæ iſtæ vocales ſint d py i. e
una tes, prout in not. Smamt dn hic habetur,

in Waſora edit. Balil. hoc le ad marginem le-

gitur: o nn
S num, 6 3. h. ver.

confer. Sign. ***

†*

. † Hebr. 70 Na y hæc & ſequentia. usque

ad: Dy Nn „ene i. e. notum eſt, de quanam
urbe &c, abſunt à MSto2 Sð

„ Hebr. HN& Na, ſic in utroque MSto, rectihs,
ut puto, quàm & â:, prout in ediionibus

hactenus excuſis legitur.

62. Uti Pfalm. 86. v. 8, habetur, confer: hic tract.

Talm. Gittin, fol. 57, b. & Sanhedrin, fol. 60.
b. & fol. 63, a. vid. & Succa, fol. 45., v.

56. v. g9. habetur Kamez atque autor noſter Pa-

tach pro Kamez accepit, ſicuti ſuprà Chateph
proscheva, vide, quæ paulò antè Sign. hac

63. In exemplaribus haftenus vulgatis, dict. Pfalm.

legitur: Sren aen ay 9 y i. e. propter o-
mnem culum (idololatricum) mortis reus eſt.
65. Hebr. Hay, ſic cum copula in editionibus,
hactenùs excuſis, habetur, rectius ex mente com-
mentatoris noſtri, fine copula juxtà utrumque
Mstum legendum erit nempè: Mπϑay, hoc ſenſu,
quemadmodum ſacrificium eſt cultus, qui eoràm
Deo exhibetur &c.
66. Vel: qui in conſpectu Dei ſive ſoli Deo vero
exhibetur cultu interiori, ita hic =y Dane
expono, autor noſter ad Deuteron. c. 12. v. 30.
iſta ſic ex plicat: my e n i. e. res
(ſive ritus) qui exhibentur excelſo (Deo,) isque
cultus præcipuè conſiſtit in ſacrificando, eui au-
tor noſter hie addit etiam cultum, qui fit fumi-
gando ac libando, idem ad Deuteron dict. c. 12.
v. 30. in notis adjicit quoque rw i, e. a-

dorationem, quæ fit prono & extenſo toto cor-
pore,

EKODI. CAb. XXII.

(mortis) quoad omnem cultum idololatricum 67. ſive iſte hoc modo é6S. peragi ſo-
leat, ſive alio modo; 69. alli verò ritus, veluti qui (idolum) honorat, qui (coram illo)
procumbit, 70. qui (illud) amplexatur 71. & oſculatur, non (ſunt prohibiti ſub poe-
na) mortis. 72. Verſ. 21. Peregrinum non opprimes] (Verbum 0 Rſignificat hic)
AN Ni. e. vexationem verborum, contrelier, 73. linguâ vernaculà, veluti (accipi-
tur in iſto loco:) & comedere faciam: †)D D i. e. eos, qui vexant te, carnem
ſuam. 74. Eod. verſ. 2 I. Neque afliges eum] Per ablationem bonorum. 75. Eod.
verſ 21. Quia peregrini fuiſtis] Si tu vexaveris illum (peregrinum) etiam ipſe pote-
rit te vexare ac tibi dicere: tu quoque de peregrinis veniſti,* (quocircà) maculam,
quæ tibi adhæret, ne exprobres proximo tuo; 76. omnis (autem) dictio notat ho-

600

miI⸗

pore, quicunque igitur ritus iſios, de quibus jam
dictum, quique ſoli Deo exhibendi funt, præſtat
idolis, is martis reus eſt; ſecuùs ſe res habet in
cœteris ritibus ſisc colendi modis, de quibus pau-
I poſt autor noſter, qui quidem idolis ſieri pro
hibentur; non tan en in illis, ſi idolis fint exhi=
biti, mortis pœna conſtituta eſt, confer. Deu-
ter. alleg. c. 1I 2. v. 30. n. 108.
?7. Si ſcil. ritus iſti, qui in ſacrificando, fumigan-
do ac' libando conſiſtunt, adbibeantur in quovis
cultu idololatrico,
S 8. Videlicèt: ſacrificando, fumigando atque li
bando, confer. 1 evit, cap. 20. verſ. 5. num. 10.
6g. Nimirum ye )9 i. e. denudando vel di-
ſtendendo podicem coràm (idolo) Pehor aut
enn ade e i, c. ſpargendo ſeu projici-
endo lapidem ad Marcolis, prout infrà Deuter.
dict. c. 12. V. 3 0. in notis Raſchi habetur. ubi vi-
de ſis, ſive igitur hoc ſive alio modo cultus ido-
lolatricus peragi ſoleat, ſi idolo ſacri ficetur vel
adoleatur, aut libetur, mortis pœnaeſt conſtituta,
ſecus, ſi idolum honoretur, procumbendo, am-
plexando vel oſculando, qui quidem ritus ſunt
prohibiti; non tamen ſub poœna mortis, ſicuti
jam dictum eſl, confer. Selden. de Synedr. I. 3. c.
5. n. 5. p. m. 42. Id, de jur. Nat. & Gentiuml.
2. C. I. & not. in wpon h. loc-
70. Hebr. Vann, uti hic habetur, quo nomine ge-
nuflexionem hic intelligi puto, nam adoratio,
quæ fit prono atque extenſo toto corpore, Hebr.
RTTW ad ritus, qui ſoli Deo exhibendi ſunt,
refertur ab autore noſtro in notis ad Deuter. al-
leg. c. 12.V, 30, Vide & Levit- c: 20, V. 5: ibiqu
ROte I

71. Hebr. 2, vid. Buzxt. Lex. Lalm. fol. 467.
ubi locus iſte ex Sanhedr. fol. 60. adducitur.
72. In editione eI . ut & in exemplari He-
braico, quo uſus lum, hie additur: H⁄2 N7&
i. e. ſed ſub dehortatione ſeu increpatione, ut ſen-
ſus ſit: dehortatur quidem lex, ne titus iſti exhi-
beantur idolis; non tamen mortis pœnam infi-
git ita colemtibus; abſunt autem iſta: RSn N& à
Baſil. editione, ut & ab utroque 4Sto.
73. Vel: contre-louer, ita hie reddere poſſis:
N ſRicuti etiam in MSto I. legitur; ſed
vocabulum iſtud corruptum puto, autor noſier in
notis ad Eſai. c. 49. v. 2 6. al. 27. JN exponit
Dn e eenn i. e. qui vexant te op-
probriis, in editione bpam ev hic legitur:

NAP, ſed dictio corrupta eſt, uti dixi.
74. Uti Eſai. dict. c. 49. v. 26. al. 27. habetur;
autor Vulgatæ verbum Aa hic tranſtulit: con-
triſtabis, ac videtur illud deduxiſſe à rad. & quod
notat: moeſtum eſſe, confer. P. Fag. in not. ad
Paraphr. Chald. . loe, ubi plura de iſto verbo,
confer. & Levit. c. 2 5. V. 14. n. 4 8.
75. Sive: per rapinam, vid. Id. Fagius loc. alleg.
ubi agit de diſerimine verborum & , quæ
hic habentur, confer. & Levit. c. 19. v. 33. n.
158.
* Hebr. Naà nhbhnh irN 1]&, in MSto 2. pro his le-
gitur: s R De NR i. e, etiam vos fu-
ſtis peregrini. =W .
76. De Proverbio iſto vid. & Levit. c. 19. v. 34.
ibique not. u. 159, ag Deuter. 6. 10. V. 19. in not.
n. 41,

4,. M1.

minenn, gu 1
U in loco illo

Kciumek
iui loq uitur

znbeclli ſu
1), Dcſte
euplicet illin
guapropter 0
(euptura)

minationenn,

Ovia ſicame

Eeniulietali

zores veltre y
Afuturume
Klurilunttel
ibebuntut,
um haod per
Synecri)ign
Vetl 25.

N& Sy

—
j. Sife: urbe
tut, utkumqqu
Bava mezis,
78. Id ell: ide
de quoris hor
conier, ie B.
79, Vel: dee
cuepter ſerit
codler. upte
ca. bique n
3 Hebr. N
O ſv.
eſtz MSto 1,
90. E. agins
heloc. teticen
11t, fubaudi
91. Vide Gene
ſer. 8& Genel
b. lo.
D Vel: iglerr
& ſe ſetbai

— WI. LCApP. XKklllJl. — —
minem, qui non natus eſt in eadem provincia; 77. ſed qui venit de alia provincia,
nint in loco illo commoretur. Verſ. 22. Omnem viduam & pupillum non aftiges) Idem
judicium eſt circà omnem hominem; 78. ſed (viduæ ac pupilli ideò hic fit mentio,)

do derzi ſ.
tanqniſcoten lo)
tprohibin ſub u.
Nonlerigati,
drli,reſut greiz.
verantte, Grnemn
torum. . Po,
b)eiam inſe le.
oeitchh maculam,

dio notat ho.

l⸗

—.f—
Ler. Jaln ,ol 467.
fol.6o. adducinan,
Du & in elempfarilfe.
ca6ditur: Ir n i
en increpatione, ut en.
n ex, netitur iſti erni.
en montis Cnann inll⸗
autemm iſta. Nn NR
loque tO.
ta bie leddete polls:

d MStO 1, legitut; ſecd

m pino,Altor hoferin
41,27. Pn exponit
ie. gui erint te0)⸗
Dn Wo lin legilur:

rrupta ell, utichi,
7. 16. a1 77. Mbelar;

n hictranſtulit: con. .

eduriſleitad dRuod

Onler. F. Eg. innol ad

bi plung de iſo ſebo,
14 n. 4.

id. Id. Fepius loe lleg.
borum ne,i e
Leit c. 19, 33,m. 1
S.. P. Fagins quoque in notis ad Paraphr. Chald.

77. Sive: urbe, nam dictio Aavn, quæ hic babe

»„ Hebr. W , iſtud & quod ſequitur, usque ad .

in MSto 2.t0 lisle⸗
õ

& Lerit, 19 1 34.
gteret⸗ 10. 1. 19. In not.

ſic verba iſta: N (prout in Bafil. editio-

quia loquitur Scriptura de eo, quod præſens eſt, 79. quoniam iſti (pupilli ac viduæ)

imbecilles ſunt viribus ac facilè occaſio reperiri poteſt ad illos afligendes. Verſ.
13. Si aftigendo aßfixeris eum,] Ecce hic textus brevitate utitur, comminatur, nec

explicat illius (comminationis) pornam, o. veluti (brevis locutio in illo loco habetur: )
quapropter omnis, qui occiderit Cainum &1. comminatio (ibi habetur) nec explicat
(Scriptura) poœrnam ejus; ita & hic (verba iſta:) ſi affigendo afflixeris, notant com-
minationem, ac ſi diceret (Deus:) tandem etiam auferetur id, quod tuum eſt, cur?

7

quia ſi clamando clamaverit ad me &c. Verſ 24. Er erunt auxores veſtræ viduæz] Ex

ſenſu literali (verborum,) dum dicitur: & occidam vos, non ego intelligo,* quéd u-
vores veſtræ viduæ & filii veſtri pupilli erunt; ſed ecce iſta † eſt maledictio alia, (nem-
pè) futurum eflſe, ut uxores (eorum) includantur tanquam viduæ vivæ, 82. dum nulli
futuri ſunt teſtes, qui doceant, quòd illarum mariti ſint mortui ac (proptereàâ) illæ pro-

hibebuntur, ne matrimonium (aliud) contrahant & filii erunt pupilli, dum Synedri-

um haud permittet illis, ut bonorum paternorum compotes flant, 83. quia (judices
Synedrii) ignorant, utrùm (eorum patres) mortui, an in captivitatem abducti fint.

Verſ. 25. St pecuniam mutuo dederis pepulo meo] R. Ismaél dicit: omnis (particula;)
DN & D&N), quæ habetur in lege, eſt permiſſiva, 84. exceptis tribus, 85. atque iſta-
sl Ffff 3 (parti⸗

ne legitur;) ve ti poſſunt, in Amſtel edit. habe-
tur y 1& i. e. nonne notum eſi: in utroque
Bava mezia, fol. 5 8. b. & fol. 59. a, bd. MSto ſta legitur : N 9Ri. e. novi ego, quod
7 8. Id eſt: idem ſentiendum vel ſtateendum eſt uxores c.
de quovis homine, ne ſcil. is ab aliquo affiigatur, † Quæ ſcil. hoe loco habetut maledictio ſeu com-
confer. hic Bava mezia, fol. 3 9. b. minatio.
79. Vel: de caſu præſenti ſive de eo, quod fre-[82. Hebr. — 'i, abeſt iſta dictio ab utroque
quenter fieri ſolet, Hebr. a, uti hic habetur, MStoO, confer. Malach. cap. 2: V. 13. ibique not-
confer. uprà verſ. 18. . cap. D. 60. & v. 31. h. n. 13. ß”äs
cap. ibique not. n. 110. 83. Vel- ut bonorum paternerum poſſeſſionem
hantiſeantur ae domini rerum paternarum fiant,
id enim verbum Tn, quod hic habetur, figni-
ficat. MDM
94. Vel: eſt liberi arbitrii ac facultatis, confer. quæ
ſuptà ad Exod. c. 20. V. 2 §. n. 1I17. S D. 118.
notata funt, vide & v. 30. hH. c. n. 109. item Me-
chilta, ſicuti in non mov b, loc, admarginem

tur, utrumque ſigniſicat, confer. hic tract. Talm.

"i. e, notant comminationem &c. ab-
eft à MSto I1.
b. loc. reticentiam, ut ipſe loquimtur, hic eſſe pu-
tat, ſubaudiendum enim: poſteà & fe affligam.
„ 1. Vide Geneſ. c. 4. V. 15. . 2 8 S n. 29. c0-
fer. & Genel e. 1I. V. I. n. 27. a06 not. in 71 ,
h. loc.
XXK Vel: interrogativè: nonne ego intelligo? nam

allegatur.
85. Vide, quæ ad c. antec. 2 I. V. 3 G. m. 207. & n.
20§. notata funt, confer. & Bava mezia foh. 7 1.
à. prolt in E e ad marginem allegatur,

—

EXODI. CAP. XXII.
(particula, quæ hic habetur, )eſt unas 6. ex illis Eod. verl 2 5: Pogalo meg (Si adſit) popu-
lus meus & peregrinus, 87. populus meus præcedit, 38. pauper & dives(ſi adſint,) pauper
præcedit,? (ſi ſint)pauperes urbis tuæ & pauperes urbis alienæ, pauperes urbis tuæ præ-

602

cedunt; 89. eſt vero ſenſus ejus literalis iſte: ſi pecuniam mutuo dabis, populo meo illam

dabis, non peregrino; ſed cuinam ex populo meo? *auperi, & cuinam pauperi? ei, qui
eſt tecum. Eod. verſ. 2 5. Non eris ci zanquàm fænerator] i. e. Non exiges ab illo per-
vim (vel cum rigore,) ſi noveris, quòd ipſe non habeat, (unde ſolvat,) non te ergà il-
lum geras, ac ſi ei mutuo dederis; ſed quaſi nullam ei pecuniam dederis mutuam, †
ac ſi diceret (Scriptura:) ne illum (pauperem) pudefacias. 90. Eod. verſ. 2 5. 11-
ſuram] (Dictio hic ſignificat) i. e. uſuram; (dicitur autem O0,) quia il-
la (uſura) eſt tanquam ) 1 i. e, morſus ſerpentis, qui mordet plagà exiguâ alicu-
jus pedem nec ipſe (ſtatim) ſentit; ſed (poſteà) repentè **intumeſcit & inflatur us-
que ad verticem ſuum: ſic uſura (ab initio) non ſentitur nec cognoſcitur, donec uſu-

ra excreſcat eumque pecunià multà privet. 91. Verſ. 26. Si pignori acceperis O-

mnis dictio: non ſignificat ejusmodi pignus, quod accipitur tempore mutua-
tionis; ſed tale, quod pignori aceipitur ab illo, qui mutuo accepit pecuniam, quan-
do tempus (ſolutionis) advenit, nec ille ſolvit. 92, Eod. verſ. 26. Donec 923. oä.
bat Sol] Per totum diem reſtituas ei (veſtem pignori datam) donec occidat Sol &
quando

† Hebr. rs & en e&abfunt iſta à MStOI.
90. Hebr. van i. e, ignominâ afficias, pudore
ſuffundas, paupertatem ejus exprobrando & pe-
cuniam rigidè exigendo, confer. hic P. Fagii not.
ad Paraphr. Chald, h. oc.
* Hebr. v*„unh, in utroque MSto hic additur:
D&) nec ilſe (morſus) cognolſeitur.
X Hebr. . & , hoc ut & ſequentia, usque ad:
Ppa- y i. e, donec uſura &c. abſunt à MSto

96. Nempé: ex tribus illis particulis, quæ non
ſunt permiſſivæ ſeu facultatis liberæ; ſed obli-
gationem ſive debitum continent, vide Gur Ar-
jeh fol. 10 5. col. I, med, & Exod. c, 20.: V. 2 5.
n, 113. V
97. Sive: alienigena, Hebr. )), ſic legitur in
exemplari Hebrro, quo uſus ſum & in nov
Snon; in Bibhis Buxtorf. & in utroque MSto
habetur: a) i. e. & gentilis; ſed res eodem

redite z. ſolum ibidem in margine addita ſunt iſta:
88˖. Id eſt: populus meus præferendus eſt alieni.. nn n 5) 972 72). i. e., us-
genzz-. que dum infletur totum corpus ejus ad verticem

usque, ſic uſura &. 3
9 1. Confer. hic præ aliis D. Wagenſeil, Confutat.
Carmin. Lipman. p, 53 8. med. =
92. Vide hic tractat, Talmud, Bava metzia fol. 3 1.

*½ Hebr. y, in utroque MSto poſteà addi-
tur: P Jdy Py dan Py i. e. (Ii adlint)
pauperes tui & pauperes urbis tuæ, pauperes tui
præſeruntur. . .
89. Conſer. hic tractat. Talm. Bava metzia fol. 7 1.
a. ſicuti ad marginem allegatur in nan r,
h. loc. M
Hebr. Myn, in MSto 1. locus iſte ſie legitur:
Pwav r , den i. e., & cuinam pauperi:
ei (ſcil.) qui eſt in urbe tua, confer. & hic tract.
Talm. Bava mezia, fol. 59. b. & fol. 75. a. be it.
Ketubot, fol. 46. a. & fol. 75. a. b.

Smnon inbw h. loc, habetur quoque ibidem ad-
i Qqitio in notis Raichianis, quam vide sis,
93. Vel; usque ad occaſum Solis, Vulgata ha-
bet: antè Solis occçaſum, Junii ac remellii ver-
ſio: dum inclinat Sol, variæ ſunt hujus loci ex-
poſuiones, quas vide apud P, Fagium in nor, ad
“

b. S& fol. 11 3. b. it. fol. I14. b. confer, & not. in

FII.
CAl.

—
ando dol 00
calini iei
diu, 9l nee
co) d nie

a H
Vox 3 0

nua Heee
ldic leceh

no,ne ldicin

car, gno)deb
gus elt d mat
1Gℳ] (Vox 1
guilpg
ſepatallonls

—
Daraphr. Chal
Dmra mezia, f0
34. Nempe: 1b
cohker, Deutere
5 Pebr. h
O iͤ e, d
9). Vel: quo :1
habet,
96. Vide hie Me
metzin dict. to
oc. ad marg
.Aliiaenunt
Ober⸗Kleid /
V. 15,Coeterün
2Pud Boxtorf.

9l. Gerw. Ein!

R. Salom. ad
mbel, c. 10. V
21 a not.
99, Hebt, en,
19, V. 10, h 60
um ce vellime
(Le guidus am
Geſtiato etti,
ctiam iſtad ren

Acepit
100. Ife: gehe

den Ee Yned⸗
edit. Aunſeloc
fol. 0.2. &

n
AAladlnt) Palpet
eres Urbistag Dtk.
PPopplomeo lam
nam pauperiej goi
leriges abillo
Vanſhonteengt l.
dederis mutnam, †
Bod verl. 2. I.
enumnen
Plagi exigui alien.

ſeit & inllat tur m.
oleitor, donec ull.

nori Alteptfit 0.
tur tenhore mnutna.
itecuniamn, guan⸗
Donet 93, t.

onec occidat dol &

Juando

7X, ablantiſta 3 dol.
nominzeſheiag ucate

uanhnnnn he.
ton ſer hieb. ſgian

(.
ne Z li ültr: 1

us) cognol ſcitun⸗

Eegtentin uige⸗ 4: e.
lurz Ge. abſunt ANo n.
Ngige idits iünt iia:

D i e 1s.

corpits ejus ad. fetem

. Vagenſel. Caninr,

g,wegN,
ud, Barametzi ſol n

114.b, coer athin

l
quam ! fice di,
im Hlis ,Vulgat, hae
,uniiar rmne lüfe.
ie ſunt kis lociex⸗
, fagium nmen 140

S

EXxODI.

603

diu, 95. nec illo opus eſt noctu.

quid ? ſignificet. 103. Eod. verſ. 29.

uando dol occumbit, iterum auferes ab illo, 94. donec veniat matutinum tempus
craſtini * diei; loquitur autem (hic) Scriptura de operimento, cujus uſus eſt inter-
96. Verſ. 27. Quia iſtud eſt illius tegumentum) (Di-
ctio 920 hic notat) R i e, pallium. 97. Eod. verſ 27. Veſtimentum jus]
(Vox pD hic ſignificat) PNi. e. induſium. 98. Eod. verſ. 27. In quonam dor-
miet?] (Tecdicitocripturas) ut includat etiam ſtratum. 99. Verſ. 2 8. Diis ne ma-
ledicas] Ecce hæc eſt præmonitio, 190. ne Deus blasphemetur, prætere eſt dehorta-
tio, ne judici maledicatur. Verſ. 29. Plenitudinem tuam] (Dictio NN hic indi-
cat, quoòd) debitum iſtud tibi impoſitum ſit, quando proventus tuus Nopmni. e. ple-
nus eſt ad maturitatem, atque hæ ſunt primitiæ.
tuas] (Vox ?DD hic notat:) ONi. e. oblationem;

101. .Eod. verſ. 29. BEe lachrymas
102. ego vero haud ſcio,
Non tardabis] i e. Non mutabis ordinem

x ſepatstionie il illarum rbtiuitiarum hita, ut t poſterius offeras id, duod prius offeren-

dum

Bava mezia, fol. 1 14. b.

confer. Deuteron. c, 24. V. I3. ibique not. n. 26.
* Hebr. nn ", in MSto 1. pro eo legitur:
Dy i' i. e. diei.

habet.
96. Vide hie Mechilta ac! traſtat. Talmud. Bava

h. loc. a marginem allegatur.
7. Alii ertunt: veſtem villoſam, alii German.

V. 2 5. coeterum de Judæorum Talles vide plura
apud Buxtorf in Synag. Iudc. 9. p. 16 1. & leqq.

R. Salom. ad Genel. c. 37. V. 2 3. & ad 2. 82-
muel. c. 10. V. 4. vide & infrà Exod. c. 28. V.: 4
n. 22. ac not. in Na P b, oee.
99: Hebr. yxn, de qua voce vide ſuprà Exod. c.

luùm de veſtimento hominis ſuperiori & inferiori,
(Qde duibue⸗ jam dictum eſt,) loquatur, ſed etiam

accepit,
100. Siye: chortatio aut t prohibitio, confer. Sel.
den. de Synedr. lib. 2. c. I. num. 2. pag. Mm. 12.

. Chald. . loc. Toſet. & tract. Talm.
94. Nempè: ab eo, qui mutuo accepit pecuniam,
9 5. Vel: quo aliquis interdiu utitur eoque opus
metzia dict. fol. 114. b. prout in Snar nSE
Ober⸗Kleid / conker. R. Salom, ad Geneſ. e, 2 5.

8Se I. K J. 1 Av& & (raex) i. e. torcularis

98. Germ. Ein Unter⸗Kleid oder Hembd / confer.

19. v. 20. n. 60. ſenſus eſt, quod lex hic non ſo-

de ſtrato lecti, quod hie includitur, nempè, ut
etiam iſtud reſtituatur ab eo, qui illud pignori

edit. Amſtelod. confer. hic Mechilta & Sanhedrin
tol. z. a. & fol. 66. a. b. it. Jevammot, fol. 22.

5. & Bava ma. fol. 94. . Bava mezia, fol.
48˖. b. & fol. 62., a. it. Bava batra, fol. 4. a. &
Sanhedrino fol. 8 5. 3. & Maccot ſol. 9. b.
101. Zic etiam IX X. verterunt: ærezενα & On-
kelos: †a i. e, primitias tuas, Junii quoque
ac Tremellii verſio hic habet: frugum tuarum
maturarum primitias ,contfer. P. Fagii not. ad
Paraphr. Chald. h. loc. ut & not in ar n
h. loc. it. Bechotor:, fol. 26. b. & Temurah, fol-
4: 2. & fol. 5§. b.
102. Dictionem yn- plerique interpretes expo-
nunt de vini atque olei primitiis, hinc & Junius
ac Tremellius verterunt: liquoris tui primitias

tui (primitias) confer. P. Fag. loc. alleg. coeterum
quomodo hodiè judæi oblationes ſuas ſolvant,
vide apud Buxtorf. in Synag. Jud. e. 10. p m.
203. confer. & Mechilta, ſicuti allegatur ad mar=
ginem in nNt RD h. loc.
1oz. In Michlol Jophih. loc, exponitur, quèd di.
ctio yne forſitàn ¹ ideo de vino & oleo ufurpetur,
quia iſta é torculari guttatim, non ſecus ac la-
chrymæ, decidunt, in Gur Arjeh fol. 103. col, I.
fin. & eol. 2. princ. notatur, quod R. Elias Mis-
achi dictionem illam yne ex Targum O nkeloſi
rIIXplicet i. e, ſemen; ſed Ga iſia igaiſte-
tio huic loco non conveniat. 1
x Loc iſtius expoſitionem vide in notis pi o
H. l00. .

ExODI. CAbP. KXI

dum eſt & ut priùs offeras, qued poſterius eſt offerendum, (nimirum) ne oblatio antè
primitias fiat & ne decimæ antè oblationem (offerantur.) Eod. verſ. 29. Primogeni-
tum ſiliorum tuorum dabis mibi] Ut redimas illum quinque ſiclis à ſacerdote; ſed non-
ne jam anteà alio in loco † præceptum de illo eſt datum? (ita quidem eſt;) ſed (Scri-
ptura hic ejus mentionem ideò fecit,)ut conjungeret ei (verſum ſequentem, ubi ha-
betur:) ita facies bovi tuo; * quemadmodùm (igitur) primogenitus hominis poſt
triginta dies redimitur, dicitur enim: & redimendos illorum à filio menſis redimes;
104. ita etiam primogenito jumenti I05. addit * (is: qui offert,) triginta dies & poſteà
iHlud dat ſacerdoti. Verſ30. Sptem diebus erit tum matre ſua Hæc dehortatioc(data eit)
ſacerdoti, ut ſi venerit (aliquis) ad feſtinandum oblationem ſuam, non acceleret antè
(diem) octavum, quoniam illud (pecus primogenitum) deficit tempore. 166. Eod.
verſ. 20. Die oftavo dabis mibi] Fortè erit debitum, ut eodem illo die (octavo offe-
rat?) dicitut hic: octavo (die;) ſed dicitur alibi: & à die octavo 107. & ultrà erit
acceptum (ſeil. pecus, quod offertur,) quemadmodùm (igitur dies) octavus, qui il-
lic 108. dicitur, (intelligendus eſt,) ut aliquis rectè offerat à die octavo & ulteriùs;
ita & octavus (dies,) qui hic dicitur, (intelligendus eſt, nempè,) ut aliquis rectè offerat
ab octavo (die) & ultrà, ſenſus itaque literalis hujus loci iſte eſt: & die octavo facultas
109, tibi conceſſa eſt, ut des mihi * illud (pecus primogenitum.) Verſ. 3 1. Viri ſan-

604

* Achungit, aſſociat, tanquàm acceſſorium adjicin.
ſic iſtud 79um hic interpretor, confer. quoad

† Vid. ſuprà Exod. c. 13. v. 13. ibique not. n. 33.
91.
hanc ſignificationem locum ex Avoda Sara fol.

& n. 34. 0ufer. & Bechorot fol. 2 6. a. b. & fo

b.
NKX Bebt. P, ſic in omnibus hactenùs vulgatis
exemplaribus 3 ſed Na i. e. R. Jaacob in libro:
2Py) riia putat hic errorem eſſe & pro †α
ſoluùm legi debere Rr) 3, e. Ovibus tuis, ratio-
nem vide in not. Nan r“ h. loc. confer. &
p. ſequ. 105. h. verſr.
104. Vel: à nato uno menfe redimi jubeto, ſic Ju⸗
nius ac Tremellius verterunt, quod Numer.«. 18.
v. 16. habetur.
105. In exemplari Hebræo, que uſus ſum, ut & in
ditione pam mnev peſt vocem: WMin i. e
jumenti, additur: pn i. e. tenuis, quo circà
oves ſoluùm hic intelligendas eſſe putat R. Jaa-
cob, vide, quaæ ſign. præced. XK notata lunt, in
utroque MSto pro legitur 8) i. e. craſſi
(ſcil. pecoris ſeu jumenti) juxtà hanc itaque lecti-
onem ruit fundamentum opinionis R. Jacobi,
quæ etiam adverſatur verſui ſequenti 30. h. c. ubi
expreſſè bovis fit mentio, ſicuii etiam in Targuum
Onkeloſi, ut & in LXX. interpr. verſione habetur,

2 5. b. adductum à D. Wagenleil. in Sota p. 83 1,
106., Id eſt: deſtituitur tempore, à lege præſcripto,
non habet ætatem legitimam; poterit tamen
aliquis pecus illud ſanctificare, quamvis iſtud
non ſit, niſi unius diei, ſic in not. as h.
loc, ubi vide ſis Hebræa.
107. Sicuti Levit. c. 22. V. 27. habetur, confer.
hic tract. Talm. Nidda, fol. 40. a. & fol. 41. a.
10§. Nempè: Levit. dict. c. 22, v. 27.
109. Licentia, poteſtas, permiſſio tibi data eſt
Hebr. Nειπ i, e., potes, in arbitrio tuo ſitum eſt,
ut des illud primogenitum die octavo, &
Ma & n i. e. in arbitrio poſitum; non
vero debitum eſt, ut ſcil. præcise illo die offeras
ſive des, ſicuti in notis Sna r h. loc. habe-
tur, ubi & Mechilta ad marginem allegatur, con-
fer. Exod, c. 2 0. Vv. 2 5. D. 10 8. & n. 119. & 119.
it. ſuprà v. 2 5. H. c. n. 8 4%
* Hebr. und, in MSto I. pro eo legitur: are

i, e, ut offeras illud. L

4

c(Ar. xxll
—

Giwitis mi.
ſerptorumn
Verl. 31. E
Geilliſentie
co ubi umen
tat:) guiain
nocturno accl
(hoe ided i⸗
Chaldaica hu
elf per cla
umento, 4l
iplelalieniget
ſenlumejus i
nagis id obt
. umm, 117. ſi
