mihi dares, confer. Exod. dict. c. 3 2. v. 10. n. 57.
45. Mihi incumbit, mei officii eſt, ſic or da hic
expono.
** Hebr. ¹) 12 W hæc & ſequentia, usque ad?
1770) n& i, e. magnitudinem tuam, ablunt hie
4½ MSto 2.

46. Zicuti Numer. cap. 14. v. 17. habetur. confer.

Gur Arjeh fol. 202. Col. I. fin. ac not, in ov
pon b. od.
47. Videlièt 'nv anh) j. e. ut recipias eos, qui
peernitentiam agunt, ſic in notis ναππ .
loc. exponitur.
4 8. Vel: juſtitiæ, vide num, antec. 41. b. verſ.
confer. & not. in on new h. loc,

49. Hebr. νορορ, prout in exemplari Hebræo,
que

1326

DEUTERONOMII.

CAb. III.

vult facere 5°.
manum tuam cohibeat,
ſenſum autem ejus litera

miſericordiam, aut transgredi modum ſuum; 51. aſt nemo eſt, qui
ſi tu mihi condonare & decretum tuum revocare velis; juxtàâ
lem *** (hæc erit explicatio:) tu cœpiſti oſtendere ſervo tuo

bellum Sichonis & Ogi, ſicuti ſcriptum eſt: ecce cœpi dare coràm te, 52. oſtende-⸗

mihi (etiam) bellum triginta & unius regum. 53.
(ſignificat particula :) —, niſi petitionem. 54.
5. Eod. verſ. 2 5. Et Libanum] Hæc eſt domus San-
Verſ. 26. Et iratus eſt Dominus] Indignatione repletus fuit. 57. Eod.
Vos mihi cauſa fuiſtis, 5⁸. atque ſic illa (Scriptura) di-
juxtà aquam contentionis & male fuit Moſi propter il-
Eod. verſ. 26. Sußfcit tibi] Ne fortè dicant (homines:) quàm durus eſt ma-
ſt diſcipulus ad inſtanter rogandum;

num] Hæc eſt Hieroſolyma.
Kuarii. 56.
verſ 26. Propter vos] i. e.
cit: & ad iram provocârunt

l1os. 59.

giſter & quàm contumax (ſive pertinax) e

Verſ. 25. Tranſeam quæsé] Non
Eod. verſ. 2 5. Montem iſtum bo-

60,
alia

quo uſus ſum, ut & in editione an no ha-
betur, in Bibliis Buxtorf. legitur: Mäa“h,
legendum: PiNab à Græco Gννσαααιο aςο.
ſeſſores, ſic etiam in MSto I. legitur: MaRa,
vide Buxtorf. Lex. Chald. fol. 1518. in notis
„pnm We vox iſta exponitur i. e. ac-
nſatores; ſed parùm aptè, in MSte 2. vox iſta:
rrnpnd omiſſa eſt.
50. Hebr. rwy, in utroque MSto pro eo legi
tur: i i. e. retribuere (ſeil. beneficium.)
1. Vel: mores ſive affectus ſuos, i. e., quando
affe ſtibus ſuis, puta iræ, nimiùm indulgere vult,
ſRic vr Mayy hic explico, confer. quæ ad
ExoOd. c. 20. v. 5. n. 27. notata ſunt.
xs Hebr. ν ρνh⅞ hæc &c. usque ad: May
n i, e. tranſeam quæs, abſunt hic ab utroque
MSto.
52. Uti cap. antec. 2. Vv. 32. habetur.
53. De quibus vide Jolu. c. 12. v. 24. confer. hic
Gaur Arjeh fol. 202. col. 2. princ. ac not. in
apR NV h. loc.
Vel: non eſt particula Nea, niſi rogantis, con.
fer. Exod. c. 1I1. v. 2. n. I. & not. in ar ,
y. loc. it. tract. Talmud. Berachot, Ffol. 30. 6. &
ol. 32.5. it. Avoda Sara, fol. 7. 5.
55. Confer. hic Gar Arjeh fol. 202. col. 2. princ.
ac not. in om rv h. loc, ubi Pſalm. 12 5. v.
2. allegatur, éon’er, & tract. Talm. Berachot,
fol. 48. & Gittin, fol. 56. b.
56. Sive: templum Hieroſolymitanum, confer, &

54

1

hic Gur Arjeh fol. 202. col. 2. princ. ac not. in
pam e , loc. ubi ratio adducitur, cur do-
mus Sanctuarii dicatur Paay, nimirum quoni-
am payn nen dan i. e. album red-
dit hominem 4 peccatis, confer. & tract. Talm.
Joma, fol. 3 1. ſicuti in an nob ad margi-
nem allegatur, vide etiam not. ad librum
Prec. Jud. part. I, p. 13 1. 5. fin. & Jalkut Part.
1. fol. 262. col. 4. princ.
57. Vide cap. ſequ. 4. v. 2 1. n. 17. confer. & Gur
Arjeh fol. 202. col. 2. med. ac not. in onm n
b. loc. it. Jalkut Part. 1. Jol. 262. col. 4. med.

58. Id eſt: vos anſam præbuiſtis, ut Deus mihi

iraſceretur, confer. Gur Arjeb fol. 202. col. 2.

med. ac not. in an n h. loc.
59. Uti pſalm. 106. v. 32. habetur.

60. Vel: quàm pertiaaciter inhæret petitioni ſaæ
diſcipulus . ſic PeO SE bic verto, in MSto
2. adjeftà copulà legitur: Pxnr d i. e.
contumax & inſtanter rogans, in Gemara, quæ
apud D. Wagenſeil. in Sota pag. 3 16. habetur,
ſolummod legitur db & omiſſum eſt: vxon,
verſio Latina ibidem ſic habet: magiſter quàm
immitis & diſcipulus quàm contumax eſt! con-
fer, Gur Arjeh ol. 202. col. 2. med. ac not. in
„pam Dpv h. loc. ubi etiam Siphre ad margi-
nem allegatur. —

EAL.I

—

aenpolliol

telettarun el
m) Iu heii,
Tbi lam unn⸗
Verl.29. 6.
29. Arros
67. Gicens:
Propter llo⸗
(Deus) ei pror
tus ſit (llis te
ritpollilebun
iu reipta) Eep
bem) Hai atqu
doſſoſua)ceci

(ltaelias) ad

(kwe Cockoniht
non, nec ipſi r

—
61. Lonfer. ſupta
Arſe fol. 10
n o hl.
col. 1. med, con

61. Nmpt: Mr

Uti in notin r
63. rodt etſupt
ler: Berachot ſ
64, Dieti infrz D
ubi ſige nor hu
1202, (0l. 1. fin.
6), Five: ner O
bitpropter tid
1. 74, ⁵ Cur 4
in un vo/
col 4,med.
6t. Conſer gnr
6 ½. Gad Nr.r
. loii ifinen
6 loe Oa
ſol 19,2,

CAM.l.

—
no elt, gui
tliz; juntd
letvo tu0
oltende,
440] Non
iſum )⸗
lomus an.
.7. Bod.
tiptura) di
Proptet il⸗
uruseltma⸗
ndum; 60,
alia

—

inc, ac nOt, in

citur, cut do.

minum guoni⸗
t. album ked⸗
& tnac. Talm.
d ad malgi⸗
ot. ad librum
lallut hatt,

coner, Gur
in r er
. col. 4. med,

in Deus nihi

ol. 102, 001,-1.
4
n2.
eteitoni ſi⸗
etto, in Nr to

venn ie.

in Gemate, qiiæ
9.316. hebelut,
lium elt: don,
magiſte guin
cumax elt! con⸗
mec 21 10,in
phe 14 Wargl⸗

ear. I. DrurERONO MII.. 22

alia expoſitio (verborum iſtorum:) ſufficit tibi, (nempè:) plus, quàm iſtud, ⁶1. tibi
reſervatum eſt, multum boni tibi reconditum eſt. 62. Verſ. 27. Et apice oculie
tuis] Tu petiiſti à me (inquiens:) aſpiciam terram illam bonam, 63. ego oſtendam
tibi illam univerſam, dicitur enim: & oſtendit ei Dominus univerſam terram. 64.
Verſ. 2 8. & præcipe Jeſau«] Quoad moleſtias & onera atque jurgia. 65. Eod. verſ-
28. Et corrobora eum atque conforta] Sermone tuo, 6⁶6. ne ipſe concidat animo,
6⁶7. dicens: quemadmodum doctor meus (ſive dominus meus, Moſes,) punitus fuit

propter illos (Iſraelitas;) ſic & ego tandem propter eosdem pœnam ſuſtinebo, ego

(Deus) ei promitto, quòd ipſe tranſiturus ſit, 68. & quod ipſe poſſidendam datu-
rus ſit (illis terram. Eod. verſ. 2 8. Nam ipſe tranfibit] Si ipſe antè illos tranſive-
rit, poſſidebunt (illi terram promiſſam;) ſi verò non, 69. haud poſſidebunt, atque ita
tu (reipſa) deprehendis, (nam) quando (Joſua) miſit (nonnullos) ex populo ad (ur-

bem) Hai atque ipſe ſedit, 7. tunc percuſſerunt ex illis viri Hai &c. 7. & quan-

do (Joſua) cecidit ſuper faciem ſuam, dixit ei (Deus )ſurge tibi; 72. ſcriptum autem
eſt: ) Dp (ac ſi diceret Deus:) tu ſtas in loco tuo adee mittis filios meos
(Iſraëlitas) ad bellum, cur ita procidis ſuper faciem tuam, nonne ita Moſi, domino
(ſive doctori) tuo, dixi: ſi ipſe (Joſua) tranſierit, tranſibunt (etiam Iſraelitæ 5) ſi verò
non, nec ipſi tranſibunt? 74. Verſ. 29. Et conſedimus in valle] Vos autem aſſocia-

„

er. onter. ſupra Deuter. c. I. v. 6. D. 4 ½. & Gur 6 8. Nempé: antée populum, prout hoc vertuz3.

Arſeh ſol. 202. col. 2. circa fin. ac not, in habetar, confer. n. 70. h. v. cœterum verba iſta:
opof PDSW h. loc. it. Jalkut Part. 1I. Fol. 26 3. quod ipſe tranſiturus ſit & quòd ipſe poſſiden-
col. I. med. Confer. Sota, fol. 13.6. & Berachot, dam daturus ſit (illis terrã) abſunt hic in Hebræo

fol. 32. 5. MsSto I. .
62. Nempè: Nan ya i. e. in ſeculo futuro, 69. Scilicèt: tranſiverit antè illas, nam verbum
uti in notis nN RDW b. loce. exponitur. emphaticè hic poſitum eſt, uti in notis
63. Prodt verſu præced. 2 5. h. cap. habetur, con. pan re h. loc. exponitur.
fer- Berachot, ol. 32. b. 70. Id cſt: cunctatus eſt in loco, ubi erat nec an-

64. Sicuti infrà Deuteron. cap. 34. v. 1. habetur, t illos tranſivit; ſed nonnullos miſit, qui uibem
ubi vide not. num. 2. Confer. & Gur Arjeh fol. Hai percuterent, Confer, num. antec. 6 8, b. verſ.
202. col. z. fin. ac not. in am mnow' h. loc. 71. Sicuti Joſuæ c. 7. v. 5. habetur.
65. Sive: lites & contentiones; quæ ipſe ſuſtine- „z. prout loſuæ dict. c. 7. v. 10. habetur, ubi vi-
bit propter Iſraélitas, confer. Numer. c. 27. v. 19. ge Raſchi not. 10 Fn.
d. 747. à⁸ Gur drjeh . fnrco). 2. fin. ac not. 73. Ut ſenſus ſit: Nau i Ia nn de
in 523 . lO7. it. Jalkut Part. 1. fol. 263. Seny i. e, quoniam ſtetiſti in loco tuo nec cum
„cGl. 4. med. . illis abiiſti, ideò clades iſta evenit, ſic in notis
66. Confer. quæ ad Numer. dict. c. 27. v. 19r n. or hic exponitur.
6 8. & ad v. 22. n. 8 1I. notata ſunt. . .—
74. Confer. Raſchi not. ad Joſu. dict, e. 7. V. 16.

[67. Loci iſtius expoſitionem vide in not. 80 onf .
vnyn h. loc, conter. & tract. Talm. Kidduſchin, ubi ferè eadem, quæ hic, adducta ſunt,

fol. 29. a.

Eececeeseee

7

DEUTERO

NOMII. CAr. Iv.

1323

ſiis vosmet idolo (Pehor) & quamvis hoc ita (feceritis; nihilominùs dicitur vobis:)

nunc itaque Iſrael,

audi ſtatuta, 75. atque omnia (peccata) tibi erunt condonata;

aſt ego (Moſes) non dignus habitus ſum, cui condonaretur. 76.

CAP.

menta, 3.
Miſchna. 4. Eod. verſ. 6.

& judicia juſta] i. e.

Erſ. 2. Ne † addatis] Videlicèt (exempli gratia:) quinque ſectiones 1¹. in⸗
Tephillin & quinque ſpecies (frondium) in Lulaf, 2. ac quinque penicula-
ſic quoque non detrahatis.
Et faciatis] Juxtà ſenſum literalem (explicatio erit faci
enda.) Eod. verſ. 6. Quia baæc erit ſapientia & prudentia veſtra &c.] i. e. Ea in re-
reputabimini ſapientes & prudentes coràm
Honeſta atque præclara 6.

Verſ. 6. Et cuſtodiatis] Hæc eſt

(cœteris) populis. . Verſ. 8. Katuta
Verſ. 9. Tantùm cave tibi, * ne

oblivioni tradas verba] n quando non oblivioni tradideritis illa (verba;) ſed fece-

ritis ea juxtà veritatem

um, reputabimini ſapientes & prudentes; aſt ſi illa perver-

teri-

75. Sicuri cap. ſequ. 4. v. 1. habetur, confer. Gur
Arxjeh fol. 202. col. 2. fin. ac not. in an ,
ubi Siphbre ad marginem allegatur. .
6. Id eſt: vobis quidem remiſſa fuerunt peccata
veſtra ; ſed non ita mihi, quia Deus mihi ſuccen-

ſuit, ne terram promiſſam intrarem.

† Confer. hic tract. Talm. Eruvin, fol. 96. & ol.
100. a. it. Roſch haſchana ‚fol. 2 8. 5. & Seva
ehim. fol. &.a. & fol. 8&1. a. it. Menach.Jol. 40. 5.
I. Sive: cellulas, Hebr. ννâh, quatuor enim

cellulæ eſſe debent, non quinque, in Tephillin,

4. Hebr. —☚ ο π quo nomine hic juxtà Gur Ar-
jeh fol. 202. Col. 3. med. intelligitur prima
pars textus Talmudi ei, quatenus illa diſtincta eſt
ab altera ejus parte, quæ &ρ Gemara dicitur,
confer. Buxtorf. Lex. Talm. fFol. 2474. & ſequ.
in notis man Nνh. loc. (cribitur: ApnoR
s e een negen ee en

(quæ diſcitur ſive ſtudium legis) & factio eſt præ-
ceptorum obſervatio, nam quisquis non diſeit,
is non facit, vide & Siphre, prout in an me,

jisque quatuor Scripturæ loca in cludantur, de ad marginem allegatur, confer. etiam Deuter. c.

quibus vide Buxtorf. Synag. Jud. «. 9. P. m. 171,
confer. & infrà Deuter. c. 6. v. 8. n. 28. ac num.
30. & Deuter. c. 13. v. I. num. 5. vide etiam D.

Wagenſeil. Sota, p. 397. & ſeq. ubi plura, confer.
& Gur Arjeh fol. 202. col. 3. princ. ac Siphre,

prout in pa ev ad marginem allegatur.

2. Hebr. 29)9, qui faſciculus non quinque; ſed

quatuor ſolùm frondium ſpeciebus conſtare de-

bet, vide Buxtorf. dict. Synag. Jud. c. 21. pag.

456. confet. & Deuter. c. 1 3. V. I. . 6.

Hebr. w', de quibus videatur idem Buxt.
160. & ſequ. confer. & P.

Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ac D. Wa-

in Synag. Jud. c. 9, p.
genſeil, Sot. p. 396. num. 94

12. verſ. 2 8. num. 9 9. & num. 102. it. tract.
Talm. Avoda Sara/fol. 4. 5. & Schabbat, fol. 75.:a.
5. Confer. hic Gur Arjeh fol. 202. col. 3. med.
ac not. in nan re h. loc. item not. ad librum
Prec. Jud. part. 2. pag. 57. a. princ. ac b. fin. it.
tract. Talm. Schabbat, fol. 75.: a.
6. Hebr. a)h i. e. accepta, confer. R. Salom.
ad Mich. c, 2. V. 11. poſſes etiam Dhapp ver-⸗

Buxtorf. Lex. Talm. Fol. 19 55. vide & hic Gur
Arjch fol. 202. col. 3. circà fin, ac not. in ov
a h. loc.
* Hebr. 77 M in MSto I- poſte addun
2ðòðWU

*

— vnNy 1DN D e* i, e. cuſtodia eſt doctrina,

tere: per Cabalam tradita ſive recepta, confer.

CN.N.
— —
tentispfopter
it te dic ri
collelleettie
loc. vetl 10.
ninul ut bt⸗
dio —von⸗
cAler mor] Ut
od, verl. 19.
explicatio (
(et ſenſusſtt:

es populis)

tur ilta: An!
a1oe, uti in ⸗
1radh. Talm.
ſol 36. à k.
99..
7. Nam oblivie
mansgeſſonen
3, fin ac not.
not. ad librum
1c P. 7. P. 249.
12ch. P. 1ſ7.
3. med, te
lnacht /ol 21.
. ton l. 1ſ. à.
) Hebr. d,
WG ieidie,

1. Confen hie 6

not. in n

5. Prout Verſuptr
hie tract Taln.
1it Moed kue
30,.
19. Velt Acant

quodprim loc

tere Limed P

Gikere in T
dum eiimn Con
iddori) ſ
ro in hoe
comm

CA.N.

tur obis:)
COndonata;

4

hones 1, in
gbe penicnla.
tu] Hxc eſt
catio erit ſael⸗
i.e, ba in te-
erl., Ntt4
me tibi, e

eide Aec fece⸗

lill ewet .

tetl⸗
—
e licjwnta Gut Ar⸗
intelligitur prima
egusilla Cillinctaeſt
Gemara dicita,
fol 147. e.
,ſcribirut: Nnen
n n
llodinell dochtinu

) hadioehre⸗

guisgdis gon diſeit,
1out in N N

ter, eliam Deutt..
gum, 10:, it, klst .
Schabbet /ol,
1. 207. Cl. 3, ghede

Uem not⸗ Alibrum

2. rit Eb,lſi

cafo, not.

gon wle⸗

4

CAP. V. DEUuITERONOMII.

teritis propter oblivionem, 7. reputabimini ſtulti. Verſ. 10. Die, qué ſtetiſti] Re-
dit * (hic Scriptura) ad textum 8. ſuperiorem, (ubi dicitur:) quæ viderunt oculi tui,
eoc(ſcilieèt) die, quò ſtetiſti in Choreb, quando vidiſtis tonitrua atque flammas ignis. 9.
Eod. verſ. 10. Diſcant] Seipfos doceant. 10. Verſ. 14. Mihi quoque præcepit Do-

vryinus, ut docerem vos] (Nempè) legem oralem. 11. Verſ. 16. Simulacbrum] (Di-
ctio pd notat) N i. e. imaginem (ſeu formam.) Verſ. 19. Ne fortè eleres o-
culos tuos] Ut rem contempleris & in animum tuum inducas, ut poſt illa erres. 12.
Eod. verſ. 19. Qu= partitus eſt Dominus] Ut lucem eis (populis) præberent; 13, alia
explicatio (verborum iſtorum: quæ partitus eſt Dominus, nimirùm) ut dii eſſent,
(ut ſenſus ſit:) non prohibuit eos (populos Deus,) quò minus poſt illa errarent; ſed
eis (populis) blanditus eſt 14. per illorum res vanas, 15. ut ejiceret eos ex mundo,
L Eeeeeeee 2 ſio

tur iſta: &nD W. i. e, & cuſiodi teipium

a ſie tecent, Cfel
ia e

du
N

valdè, uti in textu ſacro hic habetur, eonfer. hie
tract. Talm. Berachot, fol. 32. b. & Schevuoth,
Jol. 36. a. it. Avot, fol. 8. ö. & Menachot, fol.
99 ’k èꝙ.
7. Nam oblivio præceptorum cauſatur eorum
transgreſſionem, vide Gur Arjeh ol. 202. col.
3. fin. ac not. in om me h. loc, confer. &
not. ad librum Prec. Ju d. p- r. pag. 10 8. a. med.

ac p. 2. p. 249 6. med. ae D. Wagenſeil. Niz-
zach. p. 257. it. Jalkut Part. I. fol. 2 64. col.
3. med. & tract. Talm. Avot, ſol. 8. b. & Be-
rachot, ol. 2 I. a. b. &G. fol. 22. a, it. Moëd ka-

ton, ſol. 15. a. & Kidduſchin, fol. 30. a.

xr Hebr. abih, iſtud & ſequentia, usque ad: =D
X i. e. die, quo (ſtetiſti &c.) abſunt hic 4 MSto / 13

3. Confer. hic Gur Arjeh fol. 202. col, 3. fin. ac
not. in an DD b. l1oc.
9. Prout verſu præced. 9. h. cap. habetur, confer.
hie tract Talm. Berachot, fol. 2 I. a. . & fol. 22.

a. it. Moed katon, fol. 15. a. & Kidduſchin, fol.

O. 2.

1.. Vel: diſcant ſibi ipſis, nam verbum 1y,
quod primo loco in hoc verſu habetur & cujus
Litera Lamed punctum habet Scheva, ſignificat

diſcere, in Targum vertitur: 110 22 (quod ver-

bum etiam Commentator noſter hic in notis ſu
is adducit;) aſt verbum 1 2, quod ultimo

loeco in hoce commate habetur, ac cujus litera La-

cujus Targum eſt: eN „ confer. Gur Arjeh
Pr. 202. col. 3. fin. ac not in man r b.
oc. ss
1II. Confer. hic Gur Arjeh fol. 202. col. 3. fin.
ac not. in on neow b. j0c. it. Buxtorf. Synag.
Jud. c. 3. P. 54. ut & tract. Talmud. Nedarim,
Jol. 37. a. & fol. 3 8. a. it. Sanhedrin, fol. 2 1. .
& Berachot, fol. 3 2.
Iz. Id eſt: ut illa colas ac Dei loco habeas, aſpe⸗
dus enim ſimplex non eſt prohibitus; ſed illo-
rum cultus, ſic in Gur Arjeh fol. 202. eol. 45
princ. vide & not. in am De h. loc. it. San-
hedrin, fol. 57. a. & Avoda Sara „Jol. 2 3. b. it.
Chulin, fol. 23. a. & Bechorot, Jol. 57. a. it
Temurah, fol 2 9. 65. .
. Confer. hic Junii ac Tremellii not. ut & Gur
Arjeh f. 202. col. 4. princ. ac not. in marm *
b. Ioc. ubi tractat. Talm. Megilla, ol. 9. b. ad
marginem allegatur, vid. & autor libri Gallici:
Hiſtoire des dogmes & des cultes Sc. Part. 4
T raité 7. cap. I. it. tract. Talmud. Avoda Sara,
fol. 5 5. aA. HDM S
14. Id eſt: annuit illis Deus ae permiſit, quando
quidem ĩpſi ita voluerunt, ſie verbum ybr
juxtà mentem Commentatoris noſtri hic vertere
volui, in Gur Arjeb fol. 202. col. 4, med. locus
iſte aliter, quàm uti eommuniter, exponitur, vi-
de & not. in an rv h. loc. reſpicitur autem
hac expoſitione: τ ad verbum: din
quod in textu ſacro hic habetur.

med punctum habet Patach, ſigniſicat: docere,

15. Vel: per eorum idola, quæ ipſi colunt, dictio

1336

DEUTERONOMII.

—

ſic quoque illa (Scriptura) dicit: quia ſibi blanditur oculis ſuis, ot iniquitatem ejus
Verſ. 20. E catino] (Dictio ſignificat) vas,

inveniat & odio proſequatur. 16.

in quo liquatur aurum. * Verſ. 2 1. ITatus eſt] Repletus fuit indignatione. 17.

Eod. verſ. 2 1. Propter verba veſtra] i. e.

Propter vos, propter opera veſtra. Verſ.

22. Nam ego morior &. non iranigredior] Poſtquàm mortuus eſt (Moſes,) quomo-

do ille transgredietur (Iordanem? videntur itaque verba iſta hic ſuperfluè vel minus

aptè poſita eſſe;)verùm (illorum ſenſus eſt iſte:) etiam oſſa mea non transgredientur

(Jordanem.)

rei. 1 8.
ceres. 19. Verſ. 24. Deus æmulator]

Verſ. 23. Inaginem quamcunque] i. e. Similitudinem cujuscunque
Eod. verſ. 2 3. Quæ praæcepit tibi Dominus] i. e. Quæ præcepit tibi, ne fa-
Emulatione ille movetur ad ulciſcendum,

emportement, 20. linguâ vernaculà, (ſenſus eſt:) indignatur (Deus) adversùs eum,

qui ipſum ad iram provocat, ut ultionem ſumat de idololatra.

** Verſ. 2 5. Et in-

veterati fueriti] (Moſes hic) indicat † eis (Iiralitis,) quòd in exilium ſint abituri ab

illa (terra) po
iſtarum:) DN)0);

.

ſt octingentos & quinquaginta duos annos juxtà numerum (literarum
21. ipſe autem (Deus) antè iſtud tempus (completum) in exi-

lium ejecit (udæos) in fine octingentorum ac quinquaginta annorum & anticipavit
biennium quoad (numerum iſtum literarum:) DNP,* idque cum in finem, ne

in illis (Iudæis) impleretur (id, quod dictum eſt:) quia pereundo peribitis 22. atque

hoc

—

enim 7an, quæ hic habetur, iſto ſenſu uſurpari
ſolet, ut ſignificet idolum five cultum idolola-

ticum, coafer. Deuter. c. 3 2, V. 21. & Pſalm.

3 1. v. 7. ibique Raſchi not.

16. Vide Pialm. 36. V. 3. ibique Raſchi not. ab

locus iſte explicatur.
* Confer. hic not. ad
num. 28. 3.
17. Vide, quæ ad cap- antec. 3. V. 26. n. 57. no-
tata ſunt.
18. Nam dictio 72, quæ hic in textu ſacro habe-
tur, ſignificat: ba i. e. omnem rem, quoni-
am particula illa alias non abſolutè poni, ſed
voci ſequenti conjungi ſolet, ſic in Gur Arjeh
fol. 203, col. 1. pf. vide & not. in mp-ai n
b. loc.
19. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 202. col. 4. fin.
& not. in Nam ov h. loc.
10. Sic reddo hic: van-hN, in MSto 1. legitur:

1. Reg. cap, 8. verſ. 51.

J . .
OaPDA, in MSto 2. &ραdα̃‚ utroque men-

dose, confer. Raſchi not. ad Exod. c. 20. v. 5. n.
27. & ad Exod. c. 34. V. 14. n. 37. it. inftà a
Deuteron. c, 29. V. 19. . 54. & ad Cantie, 6.

8. Verſ. 6. num. 13. vide & Gur Arich fol. 203.
col. 1. princ. ac not. in 'nen n h. loc. ubi
dicitur, S. Scripturam hic humano more loqui,
conter. & not. ad librum Prec. Jud. part. 2. pag.
243. a. med. ac D. Wagenlſeil. Sot. p. 3 30. &
P⸗ 3 88. 3 . .
xx Hebr. Iyn vel dyp, in MSto I. legitur: y Na
i. e. de illis, qui colunt idola, confer. hic tract.

it, Avoda Sara, fol. 54. 6. & Jol. 55. 2.
1† Hebr. m), iſtud & ſequentia, usque ad: Rr
. e. ipſe autem (Deus) antè iſtud &c. ab-
ſunt ½ MSto 2. .
21. Id eſt: & in veterati fueritis, ſicuti hic habe-
tur; numerus enim illarum literarum Sna
efficit 852. confer. bic Gur Arjeh fol. 203. col.

bro man rwy, vide ρννNbn pag. 129.
a. it- tract. Talm. Megilla, Jol. 3 1. ½. & Gittin

« Abeſt iſtud: Snm*hdh à MSIO z.

d 12. Uti verſu ſequ. 26. . cap. & infrà Deuteron. e,

8. V. 19 habetur:

Talm. Cetubot, fol. 111.5. & Sota, ol. 14. a.

I. princ. ac not. in p-s b. loc. & in lI·

fol. 88. a. it. Sanhedrin, fol. 3 8. a.

CA..I.
—
hoe eſt, quo⸗

ns,qbia zuſt
dum feltinayi
Grcontra ,
fos premond
cienda elt erp
Petinde habel
Go minis ¹
elttorme: uc
(Een delerior
di eum, nor
190), zu
„dodreluti
. temiſſionem
32. Adieua

4. Antiqaos.

. ——

23. Hicuti Damie
in notis Raſchi
ſunt, conter. Le
14. Vel: miſerie
Donfard ud⸗
Dihtcet dietie
w aan
Buxtort. Lexic.
15. Cno vel Pre
nOrat, Conlet,
20 nt. indon
. v, 16. num.
Glislerrirenis,
tur, ſgnicteat,
It. nOt, 2d Lzr

1, In Targum

tur: letpietieg
13 1. Confer, bien
enplicio habe
2 erl 64. nu

. Hebr. m

Wien

† Verds iſla; gu.

(M..
—
utatem ejut
iftcat) a
natione. 11.
Kra. Vetl.
S) nomd⸗
Ueyel mings
negredientuor
cujuscunque
t tibi, ne fi⸗
ulcilcendam,
rersus eum,

1.2. Rt.

nt abituri ab

n literarum
lerumhin ert
& anticinit

nin finem, ne
ltis 12, atque

hoc

—

mh , loe⸗bhi
Dano telon,

Jud. palt 1 eg⸗
1. dot,, 330, 6*
lgiun e
,conlel hic ltict.

0l. 5.

usqve 1d: ND

jnd iſtud &c,ad.

is, ſeuti hichabe⸗
luerarum N
Areb fel.10 0l
gv b. loe in li.
Neg. 1 19
9l n ,Cin,

3 14.

10 2. .
inteengeten

CAb. III.

DEuTERONOMII. 1331Z

hoc eſt, quod dicitur: maturavit Dominus malum 23. atque illud induxit ſuper

nos, quia juſtus eſt Dominus, Deus noſter, (id eſt:) juſtitiam fecit 24. nobiſcum,

dum feſtinavit adducere illud (malum) bienniéò antè tempus ſuum. Verſ. 26. Te-
ſtor conerà vos] i. e. Ecce ego advoco 25. eos (cœlos ac terram,) ut ſint teſtes, quòd
vos præmonuerim. 26. Verſ. 28. & ſervietu ibi Deis] Juxtà Targum 27. ejus (fa-
cienda eſt explicatio, ut ſenſus ſit:) dum vos ſervitis eis, qui illa (idola) colunt, (id
perinde habebitur,) ac ſi vos ipſa (idola) coleretis. 28. Verſ. 31. Non deſeret te]
Quo minùs * ille (Deus) apprehendat te † manibus ſuis; verbum autem non

eſtformæ: non 5 ) 29. (ut ſenſus ſit:) ipſe non dabit tibi i. e. dimiſſionem

(ſeu deſertionem,) non ſeparabit te à ſe, ſic quoque (accipitur in illo loco:) prehen-
di eum, non 0 N i. e. dimittam illum, 30. non enim iſtud punctatum eſt
1392 %, 31. omnis dictio ) refertur ad (ſformam ſeu figuram) âü atge⸗
DND veluti (in illo loco:) Ni. e. ſine illam, 32. (ac ſi diceret:) da ei i.

e. remiſſionem, item: (quod idem eſt, ac) N i. e. deſiſte à me. 33. Verſ.

32. Adiebus antiquis] (Dictio DPi hic ponitur pro:) D D) * i. e. ſuper dies
34. antiquos. Eod. verſ. 3 2. Ab extremitate cæli] i. e. Etiam interroga omnes
Eeeceeee 3 crea⸗

me„

Verba iſta: quo minus &c. usque ad; eſt for-

23. Sicuti Daniel. cap. 9. verſ 14. habetur, ubi
in notis Raſchi ferè eadem, quæ hic, adducta
funt, confer. Levit. c. 26. v. 3 5. Sign. *
24. Vel: miſericordiam fecit, nam dictio d'
non rarõò à Judæis iſto ſenſu uſurpari ſolet, ut ſi-
nificet miſericordiam & eleemoſynam, hine
px w 9). dicitur area eleemoſynaria, vide
Buxtorf. Lexic. Talm. fol. 1891.
25. Cito vel præparo illos, id enim Hebr. brpn
notat, Confer. Gur Arjeh fol. 203. col. 1, med.
ac not. in dar: Ph. loc. it, not. ad Eſai. c.

z. v. 16. num. 37.

26. Vel- quòd vos teſtatò dehortatus ſim, ne i-
dolis ſerviretis, id enim νπa, quod hic habe-
tur, ſignificat, confer, not. in bam r . loc.
it. not. ad Ezech. c. 7. v. 2. num. 2.

2

27. In Targum juxtà P. Fagii verſionem ſic habe-

tur: ſervietisque ibi populis, qui colunt idola.
29. Confer. hic not. in am hD ubi leci iſtius
explicatio habetur, vide & inftà Deuteron. cap.
2 8. veri. 64. num. 67. it not. ad Levit, cap. 25.
v. 47. n. 149. S 150.
2xX Hebr. aein, in MSto 2. huic præmittitur:
y' &τ⁹ i. e. non deſeret te, quò minus &c.

mæ, abſunt in Hebtæo MStO 1,

29. Nimirùm eſt conjugationis y Hiphil, con-
fer. Gur Arjeh fol. 203. col. I. med. ac not. in
'pon now b, loc. S
30. Uti Cantic. cap. 3. V. 4, habetur, ubi vide Ra-
ſchi not.
3 1. Nempè Scheva ſub Aleph & Pathach ſub Reſch,
ut ſignificet &) i. e. ſanationem; ſic quidem
autor collectionis notarum in MaRH R ver-
bum iſtud punctandum eſſe putat; ſed mihi ſe-
cundùm regulas Grammatices puncta ſic po=
nenda eſſe videntur: 22 ε vel: 122 i. e. ſana-
bo eum; quoniam verò verbum, quod ibi ha-
betur, ſic punctatum eſt: 2390 &, videlicèt
Pathach ſub Aleph & Scheva ſub Reich, ideò eſt
3 pwy i. e. ſignificat remiſfionem, fic in di-
ctis notis Smam e b, loc. confer. & Guk
Arjeh fol. 203. col. 1,. med.
32. Sicuti 2. Reg. «. 4. V. 27. habetur.
33. Prout Deuteron. c. 9. v. 14. habetur.
* Iſtud: νο —d öy, abeſt 4 MSto 2. confer
hic tract, Talm. Chagiga, fol. 11. 5. & fol. 12
a. it. Sanhedrin, Foſ. 3 8. b. L

[34. Id eſt: quoad dies antiquos vel de diebus an.

tiquis, in Gur Arjeh fol, 203, col, I. med. ex-
= poni.

—

1332 . DEUTERONOMII.
creaturas, quæ ſunt ab una extremitate (cœli) ad alteram, 35. hic eſt ſenſus literalis;
eſt autem expoſitio ejus 36. allegorica, * (nempè S. Scriptura) docet de ſtatura ho-
minis (primi, t) quèd illa fuerit à terra usque ad cœlum 37. atque hæc eſt menſura
ipſa, quæ eſt ab exttemitate una ad aliam. Eod. verſ. 3 2. An, ſicati res iſta magna fa-
Gta ſit] Sed quænam iſta res magna? (nimirùm) an audivit populus &c. 38. Verſ.
34. An tentavit Deus] i. e. An feeit ullus Deus ſigna, 39. ut veniret & acciperet

gentem &c. omnes iſtæ (particulæ ſeu literæ) è40. ſunt interrogativæ, ideò pun-

Gta habent Chateph Patach (hoc modo:) "ha, Dn, de, D 4I. Eod.
verſ. 34. Tentationibu] Per ) i. e. tentationes notum eis fecit (Deus) poten-
tiam ſuam, veluti (in illo loco:) aſſume gloriam ſuprà me, 42. (ac fac periculum,)
an poſſim ita facere, ecceè iſta eſt Do i. e. tentatio. Eod. verſ. 34. Per ſigna] (Di-
ctio NN notat) PP'Di. e. ſigna, ut (ſcilicèt Moſes) fidem faceret, quòd ipſe miſ-

ſus ſit à Deo, veluti (reperitur ſignum in illo loco: ) quid eſt, quod tenes in manu tua?

43. Eod. verſ. 34. Portenti] (Dictio DDDD ſignificat) HND i. e. mirabilia,
quia (Deus) induxit ſuper illos (Egyptios) plagas mirabiles. 44. Eod. verſ. 34.
Per pugnam] In mari (rubro,) dicitur enim: quia Dominus pugnat pro eis. 45.
Verſ. 35. Tibi videndum exbibitum eſt] (Explicatio eſt) ſecundum Targum ejus:

NNRNN& i. e. tibi oſtenſum eſt, 46, quando Sanctus ille Benedictus dedit legem,

aperuit eis (Iſraelitis) ſeptem firmamenta 47. &, ſicuti ille diffidit ſuperiora; ita
etiam

ponitur 'p- Papn i. e. propter dies antiquos, goa ſive miracula, confer. hic tract. Talm. Me-
confer. not. in em e h. loc. ac not. ad li- gilla, fol, 11. a. & Berachot, fol. 7 1.
brum Prec. Jud. part. 2. p. 4 ,. a. fin. it. not. ad 40. Quæ reperiuntur in verbis iſtis: Wαπ it.
Hiob. c. 8. v. 8. num. 3. ac Ja kut Part. 1. fol. ynvan & yns ac Xbâ, quæ verſu 32. 33 8
264. col. 4. fin. 34. h. cap. habentur, vide num. ſequ. 41.
35. Confer. hic Gur Arjeh fol. 203. col. I. circà 41. HA eſt: an factum eſt? num additum eſt? an
ſin. ac not. in a ' h. loc. tentavit? num audivit ? vide num. anrec. 40.
36. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 203. col. I. fin. 42. Vide Exod. c. 8. v. 9. confer. & infta Deuteron.
ac col. 2. per tot. it. ol. 204. col. 1. princ. con. c. 7. v. 19. n. 37. . .
fer. & not, in am Mꝗ h. loc, ubi tractat. Talm. 43. Sicuti Exod. c. 4. v. 2. habetur, confer. & Deu-
Chagiga ol. 11.5. ad marginem allegatur. teron. dict. c. 7. v. 19. n. 39.
„X Hebr. ααπ. iſtud & ſequentia, usque ad: [44. Vide, quæ ad Deuteron. alleg. c. 7. v. 19. n.
P:-a i. e. an, ſicuti res iſta &c. abſunt 4 MSto 40. notara ſunt.
2. 4 5. Proùt Exod. c. 14. v. 2 5. habetur.
† Hebr. α, ſic in NSto 1. hic additum re-46. Juxtà Targum verbum iſtud nan eſt wn
peritur. . 7rN i. e. habet fſormam Hithpahel 3 non ve-
37. Confer. hic D. Maji Theolog. Jud, Loc, J. r eſt Gye- Pwiÿ j. e. formæ Hiphil, nam ſi hæc
§. 5. p. 42.‧ & Gur Arjeh fol. 2 0c4. ubi hac de re eſſet forma, verſio Chaldaiea haberet rumz,
plura. ſic in Gur Arjeh fol. 20 4, col. 2. vide & not. in
38. Sicuti verſu ſequ. 3 3. H. cap. habetur. na W'b. loc.
9. Commentator noſier verbum h, quod hic 47. Sive: expanlſa, vide Raſchi not. ad Pſalm. 19.
habetur, exponit, quòd ſignificet a i. e, ſi⸗

—

Cab. IV.

vV, 74

CA.W.

—
Etianm difditi
(nic)diciuut:
Deus) hec om
ſecus ac home
Dei, gui batd
KXeduxit te:
Gicitur enim:
Ptute)memine
los aumeto ſi
Ains tu, ,
nendus eſt: 1
Fod, ver 35.
Animumadyen
Puraret E guan
Chananeuſep

U. 7. in notis
6, med. nomin
iſana,ſ,
fer. & not. zd
96, 2, ed.
4 Hebr. N N
1. Dinus ecte
Nalchana, ol,
it, Chulin, ſol.

4. Lxpoſſtio i

ſoüptum el⸗
ſpiitet dame
Müe.he
lenit Ker ſic i
nitus abfunt
Orndin, gbin c
150t,9,64, C0
Hebr, illue
1 grim tu(v.
10. Nempe wer
Hinrparnuche
er Ao)to,
Duine, habetmn,
lx ody
1s Ollencerit,
nunnſi h, Sal

CA. Iv.

—
s inerals;
ſtatutaho.

ſt menluta

4 nagnafi.
N. Vetl.

eigert
Hides duan.

4. kocd.
eus)poten.
perienlum)
ſna r.
d ipſe mi.
A manutua!
e. mitabilia,
0 Nel 34.

pro eis 4/.

atgum ejus:
dedit legemm,
periora; itr
etiam

—

12d, Lalm. MA ⸗

N.I.
lis Nrid it.

Ferſu 32. 33, 66

ſeg. 41.
2Aaitum eltz an
numm. 2nrec, 40,
Kinkia Deuteton.

nconfet à Del .

eg. 6 7. V. lgeh⸗

8d ne eſt weͦ

Ppshel; non e

jipbi, nam ſ hec
ea heberet ,
,1. ſige nl,l

gt,ad Duln.

171

CAF. IV. DEITERONOMII. 1333
etiam diffidit inferiora, ac viderunt * (Iſtaèlitæ,) quòd ipſe (Deus) eſſet unicus, ideò
(hic) dicitur: tibi oſtenſum eſt, ut ſcires. Verſ. 37. Er quia dilexit] i. e. Et (fecit
Deus) hæc omnia, 48. quia dilexit &c. Eod. verſ. 37. Ert eduxit:te antè ſe] Non
ſecùs ac homo, qui filium ſuum antè ſe ducit, nam dicitur: & profectus eſt angelus
Dei, qui ibat &c. atque abiit poſt eos; 49. alia expoſitio ** (verborum iſtorum:)
& eduxit te: (ut eorum ſenſus ſit:) DH)N 92 i. e. antè patres ſuos, 50.
dicitur enim: coràm patribus eorum fecit miracula, 51. nec mireris, quòd (hic Sc i-
ptura) meminerit eorum (patrum) numero ſingulari, 52. nam ecce ſeripſit (hic) I-

los numero ſingulari (hiſce verbis:) & elegit ſemen ejus 53. poſt eum. Verſ. 38.

Qudm tw, à cenſpectu tuo] Inverſa (hic eſt textus ſacri) ſeries isque (hoc ordine) expo-
nendus eſt: ut expelleret à conſpectu tuo gentes majores & fortiores, quàm tu es.
Eod. verſ. 3 8. Sicati hoc die] i. e. Sicuti tu vides hodiè. Verſ 41. Tune ſeparavi]

Animum adverterat (Moſes,) ut rem ſolicitè curaret, 54. quèò illas (urbes refugii) ſe-

pararet & quamvis illæ non eſſent receptui, 55. donec etiam iſtæ, quæ erant in terra

Chananæa, ſeparatæ eſſent; (tamen) dixerat * 56. Moſes: præceptum, quod imple-

=ððDW ri po-

V. 7. in notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 97.
b. med. nomina ſeptem expanſorum habentur
iſta mmany, Dyp, α νϑν „νυen con-
fer. & not. ad dict. librum Prec, Jud. part. 2. p.
96. a. med. .
X Hebr. Orbd NA* N.), abfunt iſta hic 4 MSto

2. minus rectè, confer. hic tract. Talm. Roſeh

haſchana, Fol. 32. 56. & Sanhedtin, Fol. 67. a .5.
it. Chulin, fol. 7. b. & Gittin, fol. 57. 6.
4 ⅝. Expoſitio iſta inde profluxit, quoniam hic
ſcriptum eſt: hi cum copula Vau, ideò re-
ſpititur ad antecedentia, ut ſenſus ſit: niin e 90
) i. e. & hæc omnia (ccil. fecit Deus, ) quia di-
lexit & c. ſic in notis 'nar ow bh, loc. expo
nitut?5 abiunt autem iſta: & (fecit Deus) hæc
Omnia, quia dilexit, 4 MSto I.
49. Sicuti Exod. c. 14. verſ. 20. habetur, ubi vide
not. n. 64. confer & ſuprà Deut. c. 1I. v. 3 1. n. 16 1.

z Hebt. & iſtud & ſequentia, usque ad: Jnn i.

e. quàm tu (v. 3 8: h. c.) abſunt ₰ MSto I.
3e. Nempè de Dinen i. e. quòd vide-
rint patriarchæ eductionem eorum Iſraëlitarum

ex Ægypto, uti in Gur Arjeh fol. 204. col. 2.]

princ. habetur, tradunt Rabbini, quòd Abraham,
Iſaac & Jacob venerint ad mare ac quòd Deus il-
lis oſtenderit, quomodo ipſe eorum filios libe-
raret, ſic R, Salomo ad Pſalm. 7 , v. 12. ubi vi-

ſa fis Hebræza. —R
51I. Vide alleg. Pſalm. 78. v. 12. confer. & not. in
S'nan o h. loc.
52. Dum hoc verſu dicitur: apa i. e. antè ipſum
non verò uba i. e. antè ipfos, confer. num.
ſequ. §3.
53. Hebr. a, numero ſingulari; cum tamen
præcedat nomen pluralis numeri: Priax i. e,
patres tuos, ſcribendum enim fuiſſet juxtà regu-
Ias Grammatices ynn i. e. ſemen eorum, con-
fer. hic not. in nn row' h. loc.
54. Refertur enim iſtud ad animum, quoniam ver-
bum futuri temporis 71 i. e. ſeparabit, bic u-
ſurpatur & tamen particula IN i. e. tunc, quæ tem-
pus præſens ſignificat, ei verbo adjungitur,
confer. quæ ad Exod. cap. 15. verſ. I. num. 1.
notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 204. col. 2.
princ. ac not. in am now' h. loc. item not. ad
librum Prec. Jud. part. 2. pag. 10 1.6. fin.
55. Confer, Numer. c. 35., v. 13. num. 9. & Gur
Arjeh fol. 204. eol. z. princ., ae not. in
nor Mv h. loc. ubi tract. Talm. Maccot fol.
9.5. ad marginem allegatur, vid. & Maccot, Jol.
10. 2.
* Hebr. , abſunt iſta àQ MSto r.

56. Id eſt: cogitaverat ſecum Moſes, præceptum
Dei

1334

DEUüTERONOMII.

CAb. V.

poteſi, ad effectum deducam.

Eod. v. 41. Trans Jordanem ad plagam orientalem]

i. e. In illo tranſitu ** (ſive ulteriori tractu,) qui eſt in plaga orientali Jordanis. 57.
Eod. verſ. 41. Ad orientalem plagam] Quoniam illa (dictio nO) conjungitur
(ſequenti voci,) ideò Reſch punctum habet Chateph 58. (ac ſi diceret: )iW

i. e ad ortum Solis, (ut ſenſus ſit:) ad locum, ubi Sol oritur.
eſt lex] i. e. Iſta eſt (lex,.) quæ ordine commemorabitur poſt caput iſtud. 59.

Verſ.

45. Hæc ſunt teſtimonia &c. quæ locutus eſt] i. e. Hæc ipſa ſunt, quæ locutus eſt (Mo-
