eſt pro totius mundi peccatis, 1. Johann. c. 2.
v. 2. Cœterum de morte hominis, quæ, juxtâ
Rabbinorum fſententiam, eſt peccatorum expia-
tio, vide Gur Arjeh fol. 20. col. 2. med. S& ol.
183. col. 1. med. ac D. Wagenſeil. Carmin.
Lipmann. p. 19 1. & p. 49 5. item Lightfoot. ad
Matth. c. 1 2. Verſ. 32. P. 3 5 1.7edit. Lipſ. conſer.
etiam not. in inee re b, loc., ac Jalkur

e hic ſignificat. =
6 5. Uti Exod. c. 32. V. 34. habetur, ubi vide not.
n. 107. confer. & Lightfoot. in Act. Apoſtolor.

XX Verba iſta: ſic vacea (rufa) cunctos, qui eircà
illam occupati ſunt ,/contaminat, abſunt in He-

de sis Raſchi notas.

gorica expoſitio R. Moſis Hadarſchan; eadem,
quæ iſte R. Moſes Hadarſchan hic expſuit, ha
bent etiam R. Bechai /ol. 186. col. 3. & R. Abar-
benel fol. 302. Col. 3. ac R. Joſua, Aben Schuit,

in Diflertatone de Vacca rufa Pait, 2. Dogm.

(Dei) mortua eſt 4. ſed cur non dicitut (hic) de illa; per os Domini? 1 quia illud
non convenit honori Divino; 6. aſt de Aarone dicitur: per os Domini, in (Sectio-
ne, quæ incipit:) hæ ſunt profectiones. 7. Verſ. 2. Nec fuit aqua cœtui] Hinc (di-
ſcimus,) quòd per omnes quadraginta annos fuerit eis (Ifraelitis) puteus 8. propter

juſtitiam 9. Mirjam. Verſ. 3. Meinam exſziraſſemus] (Dictio: hic ponitur

pro:) Ni. e. utinam exſpitaſſemus! Eod. verſ. 3. Quando caſzirdrunt fratres

naſtri] i. e. Morte 10. fratrum noſtrorum, (qui abſumpti ſunt) peſte, docet (hic Scri-

ptura,) quòd mors, (quæ fit) ſiti, turpior ſit illa, (quæ evenit peſte.) Eod. verſ. 3. In
exſpiratieone] (142
NRHD i. e. morte fratrum noſtrorum, 11. nec convenit, explicare iſtud (hoc mo-
do:) quando mortui ſunt fratres noſtti, nam ſi ita eſſet, punctandum fuiſſet: Miaa 12.
Verſ. 8. Et jumenta eoum] Hinc (docent Rabbini,) quòd Sanctus ille Benedictus pe-
percerit facultatibus 13. Iſraelitarum. Verſ. 10. Et congregaverunt &c.] Hic u-

hic) eſt nomen rei ſubſtantivum, perinde ae ſi (ſcriptum eſſet:)

nus eſt ex locis,* ubi exiguum (loci) ſpatium comprehendit multitudinem. 14. Verſ.

10. Nam ex petraæ iſta edacemus] Quoniam (Moſes & Aaron) non agnôverant *6

₰

4. Perinde atque Aaron, frater ejus, de quo vide
Numer. c. 3 3. Verſ. 3 8. n. 15. ac Moſes, de quo

Deuteron. c. 34. V. 5. n. 14. conter, infrà verſ.

26. h. cap. n. 59. ac Gur Arjeh fol. 18 3. col. 1. †

circà fin. ac not. in am new, ubi etiam tract.
Talm. Moed katon, Jol. 25. ad marginem alle-
gatur.
5. Sicuti dicitur infrà Numer. dict. c. 3 3. v. 3 8. de
Aarone, illius frarre .

6. Nempè, ut de Deo dicatur, quòd Mirjam mor
tua ſit per os ſive oſculum Domini, ſieuti id de

Aarone dicitur loco allegato, confer. not. in
SWon row h. loc.
* Hæc verba: aſt de Aarone &c. usque ad: nec
fuit aqua, abſunt in Hebræo ab utroque MSto.
7. Scctio iſta incipit 2 Numer.c. 33. princ. & con-
tinuatur usque ad finem libri quarti Moſis.
g. Confer. quæ infrà ad verſ. 10. . cap. n. 16. nO.
tata ſunt, it. tract., Talm. Laanit, ol, 9. a.

.„. Vel: propter merita ac probitatem Mirjam,

Hebr. , conſfer. hic not. in pom rS ac D-
Wagenſeil. Refut. Carm. Lipmann. p. 474. at-
que Lightfoot. 1. ad Corinth. c. 10. v. 3. item R.
Salom. ad Eceleſ. c. 7. v 1. H
Io. Vide, quoad hanc interpretationcm, ea, quæ
num. ſeq. 1I1, h. vetſ. notata ſunt; verba iſta:
morte frattum &c. usque ad: in exſpiratiene,

bſant in Hebræo à MSto 1. .

11. Id eſt: eodem illo mortis genere, quò fratres

noſtri ablumpti ſunt, nimirum peſte, confer,
num. antee. 10. ac Gur Arjeh fol. 183. col. 1.
fin. ac not. in an new h, loc. verba autem i-
ſta: yun hic eſt nomen rei &c. usque ad: nec

convenit, abſunt in Hebræo à½ MSto I.

I12. Nempe, ut Vau ſit ia i, e. habeat voca-
lem ſeu punctum Cholem, prout in Gur Arjeh
fol. 193.- col. I. fin. habetur; jam verô in tex-
tu Maſorethico puncta ſic poſita ſunt: 2, ac
ſic dicetetur Pai. e. in exſpiratione, confer.
not. in nan 'npw h. loc.
13. Sive: bonis ac pecuniæ, Hebr. p, prout
hic habetur, confer. not. in an nov p, loc.
noſuit enim Deus, utpecora Iſraélitarum, quæ in
illorum divitiis ac bonis erant, ſiti perirent at-
que ipſi facultatibus ſuis privarentur, confer. hic
tract. Talm Menachot, fol. 76. b. .

* Hebr. Hmw io, in Msto 2, pro eo legitur:

NLLDN Ni. e. ex S. Scriptura.
14. Sive: mukes homines, confer. & hic not. in
S- nb, ubi Bemidbar rabba ad margi-
nem allegatur.

illam

.

x Verba iſta: quoniam (NMoſes & Aaron) &c.

usque ad: & inter (alias) petras, abſunta MSto.
I. S

unt, poltt

, 199.

CA1. X.
ilam (pettam4
Puteis 1 gete⸗
Uanam petta v.
) Dictio 5

totatſkultos, 1.

a] De qus nob
Vetl. II. )
nonprecepetat
tram; 10, ipi
jdeo dikerunt N
(mandatum Mo
Pettam, 13, à
Ver. 12. Luia
Ripeccaum iſtud
tam (promilſam,
(homines:) Heui
guibus deretum

—
15. Conter. Ferl. ſegg
Arjen kol: 183. c
l. loc, Wbi enam
allegatur.
16, Dequo ſupra ren
cicio ila: Wagi.
nroqne Mto,
17. Conlef hiepte a

Qutldeic. Wi plur

iucredulitatitin Mo⸗
linon.
I9. Nam Augellingu⸗

Peentes,

. 3
Ve:tonti dodore⸗
Veſtete polſis z ad
de ſun, gui gomin
tekiaani,

y. Hiane Rebbini ad

bitpereuſſert petna
tdrt znherſ ee
de, e num ſeg.

16. Fieii iupti ver,.

0 Moſes 6. Aon-
Junius:

conler. Deuter, di

CILW.
—

gnialld 1

Hine d.
1. rote

die Ponitur

rint fiattt,
et hie dei.
Ferl 3. k
tumellet:)
ndſhocno⸗
1: Ninn.
necickuspe.
7 Hiu.

.14. Vetl.

norelant 5
illam

—

e, guotfates
elle, conter,
ligz. eole t
erbz autemi⸗

sge 14: get

0 .
babest voca⸗
in Gur Arjeh
mverdin ter⸗
nt: M1,

Ktione,One
183. Nam
pientes. †
Vel: conitrà doctores ſuos, nam & ſic Dee E

.pd, pront
n woo he loe.
litarum, qurin

ſi pentenat ⸗
tut, onſet⸗ni S 6
ut, 19. Hanc Rabbini adferunt rationem, cur Moſes

.„
to eolegitut:

4.K bienot in
bba ad malgl⸗

Aaron) Se⸗
blund/ Md,

2. Sicuti ſuprà veri. 9. b. Cap. habetur, ideir-

rfant, prout Junius ac Tremellius hic notarunt,

–
=”

CAP. xK.

NUuMERORIM.

—II3

illam (petram,) abierat enim iſta
puteus 16. defecerat,

notat ſtultos, 18, qui rebellant contrà do

a] De qua nobis non eſt præceptum (
Verſ. II. Bis] Quoniam (petra) ab initio non eduxerat,

petra & inter (alias) petras ſe collocaverat, 15, dum
atque Ifraelitæ eisdem dixerant: ec
quanam petra vos aquam nobis educatis? 17. ideò dixit ei

quid veſtrùm intereſt, ex
§s: Eod. verſ. 10. Rebel-
linguâ Græcà (vox D) )
Eod. v. 10. An ex petra i-
educemus vobis aquam ²
niſi guttas, 19. nam Deus

i. e. refractarios,
minos ſuos. †
à Deo datum, )

non præceperat cis, ut illam (petram) percuterent; ſed (eis dixerat:) alloquimini pe-

tram; 20. ipſi autem allocuti erant aliam petram, 21

. quæ non eduxit (aquam,)

ideò dixerunt (Moſes & Aaron:) forſitàn opus erit, ut percutiamus (petram,) veluti

(mandatum Moſi datum erat) ab initio, 22.

etram, 23, atque obvenit eis iſta
Verſ. 12. Quia non credidiſtis mihi]

ſi peccatum iſtud ſolum (obſtitiſſet.) ingrefſi faiſlent (Moſes &

ram (promiſſam, eaque expreſſa mentio pe

dum dictum fuit: & percuties
petra eamque percuſſit * (Moſes.)
Revelat (hic) Scriptura, 24. quod, ni-
Aaron) in ter-
ccati ideò hic facta eſt,) ne de illis dicerent

(homines:) ſicuti fuit peccatum generationis ** (Iſraelitarum) in deſerto, de

quibus decretum ( Divinum factum eſt,

ne terram introirent, ita etiam fuit pec-
catum

135. Conter. verf. ſequ. 11. h. Cap. n. 2 1. ac Gur

Arjeh fol. 183. col. I. fin. & not. in nan mnor

h. loc. ubi etiam Bemidbar rabba ad marginem
allegatur. S
16, De quo ſuprà verf. 2. O. cap. num. 8. cœterùm

dictio iſta: Maπi. e. puteus, abeſt hic ab u-

troque MSto.
17. Confer. hic præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr.
Chaldaic. ubi plura de hoc peccato & de cauſis
incredalitatit in Moſe e Aarone. WZ
taweel lingua Græca ſunt ſtolidi & inſi
vertere poſſis à rad. i, e. docuit, ſtolidi quip-

pe ſunt, qui dominis vel doctoribus ſuis ſunt
refra Ctarii.

bis percuſſerit petram, vera caula habetur Deute-
ron. c. 3 2. verſ. 5 I. confer. hic not, in pofm ro
h. loc, ac num. feq. 2 0.

co Moſes & Aaron à mandate Divino dilceſſe

*X Hebr. )

21. Nam petra illa, de qua Deus Moſi & Aatoni
Præceptum dederat, ex loco ſuo abierat atque
inter alias petras ſeſe collocaverat , ita, ut MO.-
ſes & Aaron illam non agnovetint, quæ judaica
traditio verſu præced. 10. h, cap. n. 1 5. habetur,
conf. & infrà Num. c. 3 I. v. 2 1. n. 86, ubi ſeri-
bitur, quòd Moſes Propter iram erraveverit.
Nempé: ille tempore, quo Iſraelitæ caſtra-
metabantur in Raphidim, de quo Exod. c. 17.
v. 1. & ſequ. nam duæ eæque diverſo tempore
fuerunt contentiones ſeu tentationes popali I⸗
ſraëlitiei circà aquas, iuna, de qua Exod. dict. c.
17. verſ. 1. & ſequ. altera, quæ hic haberur,
conſer., Junii ac Tremellii hot. ad Exod. alleg.
t. 17. V. 7.
23. Prout habetur Exod. dict. c. 17. v.
S& D. Wagenſeil. Nizzach. p. 46.
* Hebr. o- , in utroque MSto habetur pluralis?
) i e, eamque percuſſerunt.
24. Confer. hic Gur Arjeh Ffol. 193, col, 2. prine.
ac not. in a MD h. loc. vide & infrà Nu-
mer. c. 27. V. 14., p. 44, ac Jalkut Part.' 1. Jol.
239: col. 2, circà ſin.

.
22

6. confer.

confer. & Deuter. dict, c. 32, V. 5 1. n. 26 8. 6.

in utroque MSto huie voci præmiſa

eſt dictio: ** i. e. cœteræ 1 generationis.)

NuMERORUM.

ſ

ChAb. XX.

catum Molſis & Aaronis; ſed nonne (peccatum illud, de quo ſcriptum eſt:) nuum

oves & boves mactabuntur? 25.

gravius fuit iſto peccatô⅛? (ita quidem eſt;) ſed

uoniam illud (peccatum commiſſum fuit) occultò, 26. pepercit eis Scriptura;
aſt hic, † ubi (peccatum perpetratum fuit) circumſtante univerſo populo Iſraèliti-
co, non pepercit eis Scriptura propter ſanctificationem nominis Divini, (ſequitur

enim
eaque eduxiſſet (aquam

hic:) Eod. verſ. 12. Ule me ſanctißcaretis] Nam ſi allocuti fuiſſetis petram,
) ego ſanctificatus fuiſſem 27. coràm cœtu (Iſralitarum)

illique dixiſſent: quemadmoduùm petra iſta non loquitur nec audit nec opus habet

alimentô, perficit mandatum Sancti illius Benedicti;

mandatum exequi debemus) Eod. verſ. 12. Idcircò non introducetis] (Dictio 2

notat hic) juramentum,

veluti *E(in illo loco:) 120 i. e. reverà 28. juravi domui

Eli, juravit (hic Deus) per abruptionem, 29. ne (Moſes & Aaron) ea de re † mul-

tiplicarent verba precum.

Verſ. I13. Heæſunt aquæ contentionis] i. e. Hæ ſunt (a-

quæ,) quarum alibi facta eſt mentio, 30. iſtas (aquas) viderant aſtrologi Pharao-

nis, quòd (Moſes
decretum

,) Iſraelitarum ſervator, puniendus eſſet per aquam, ideò (tale)
fuit factum: omnem filium, qui naſcetur, in rivum projicite 31. Eod.
verſ. 13. Et ſanctiſicatus eſt in eis Nam Moſes & Aaron mortui ſunt propter il-

las

2 5. Prout ſuprà Numer. c, 11, V. 22. habetur, ubi
vide not. n. 97.
26. Conkfer. hic præ aliis not. in pom nb h. loc.
c Num. diét. c. 11. v. 22. n. 99. it. Schabbat,
fol. 55. a. & Fol. 97. a. it. Joma, Jol. 87. a.

Hebr. &, iſtud, ut & ſequentia, usque ad: 9
i. e. propter ſanctificationem ( nominis
&c.) abſunt ab utroque MSto.
Hæc & ſequentia, usque ad: hæ ſunt aquæ &c.
(quæ verſu ſeq. 13. h. cap. habentur) in utro-
de MSto præmiſia ſunt verbis iſtis: quia non
credidifiis &e. usque ad: propter ſanctificatio
nem nominis, atque ita ſeries notarum mutata
eſft. — S
27. Confer. Deuteron. eap. 32. verſ. 5I. n. 269.
ac Gur Arjeh fol. 183. col. 2. pring. & not. in
pam neow bh. loc.
X Hebr. N o, in MSto z. pro his legitur: pe
% i, e, nonne nos multò magis?
XXX ebr. , iſtud & ſequentia, usque ad: Vava
i. e., juravit (hic Deus &c.) abſunt ab utroque
M.ito.
18. Sic partieulam illam ſuxtà mentem Commen
catoris noſtri hic vertere voui, quæ t, Samuel. c.

†

3. V. I 4. habetur „ confer. not. ad, erem. cap.
16. V. 14. Sign. * & ad Pſalm. 106. verſ. 3 3. n.
14.

29. Hebr. uopa i, e, cum ſaltu, id, quod in no-

tis an e exponitur: H-a anuy
i. e. ſpontaneo motu ſine ulla coactione, poſſes
etiam interpretari *ρa, ut hic ſignificet: fe-
ſtinanter, tanquam homo;, qui abrumpit verba
per iracundiam, ne alter apud illum precibus in-
ſtet & ulterius eum roget.
† Hebr 72 7), ſic in MSto I. habetur, quam le-
Gionem hic in verſione ſecutus ſum; in MSto

2. locus iſte ſic legitur: xy an N ie n

) 9) 7na i. e. ne ſemet (Moſes)
raret ad preces ob hane rem.
J0. Nempé: Exod. c. 1. v. 22. ad quem locum
hic reſpici, ſubſequens Commentatoris noſtri ex-
poſitio arguit, confer. hic præ aliis D. Wagen-

præpa-

2 2

I. Vv. 22. num. 72.

31. Prout Exod. dict. c. 1. v. 22. habetur, ubi vi-
de Raſchi not. n. 72. & n. 75. confer. & Talkut

Parr. 1. Fol. 239. col. 3. med. it- tract. Talm. So-

ta, ol. 12, . & Sanhedrin, fol. 101. b. & fOl.

multô magis nos ** (Dei

ſejl. Sot. p. 276. & Raſchi not. ad Exod. dict, c.

-2

(A. N.
ls aqous,) qut
05, ipſe limetur
mencus es, 0Den⸗
nſingtun ſr
ſes,un hic mentio
fiattes nosſulnut,
tuutm, 34, Kutrie
Iu niſi nnen no
Kro (llraele) & 2
mentum debiti, 37
poſuerat acobo.

õ

che 40, doleant in
B Audivit vocem!
nolter † (dicens:
clamamus & exa

de elt, quod ⸗

—
31. Fie uxta wentem
eumilum, qui biae
tete volvi, ſige Raſch
(cutn illum tanſtulen
d. 12.
3)1 krodt Lerit,ͦ dict,
de not. n. 11, coutet
Pbr. Chald. 9. loc,
34. Uni Genel,t, 15. r,
3ſ. Vel: hos ambo de
mus, ſolfere gebitun

c) d 4 iac R, Sal

1. 19.

4 ehr 5
.ę Hedryyb,, ſe reqi
Aum in alit eiitionil

mendode, donſer, not,
1. 16, inkein 3.
ennn 37.1
n, in Mon
nk, icitur enin,
36, dieuti Genel gicl⸗
kr bie Gur Anen 50
in W dy/, de.
. .
n d Propter obli
hum, Hebr afn woy

A CAH xTx. NuMERORMIMAI.. E

un ) quando cnim Sanctus ille Benedictus judicium cx
)d as (aquas *) quando enim San eus ille! ne judicium exercet ergà ſanctos ſu⸗
rßntn os, ipſe timetur & ſanctiſcatur ab hominibus, ic quoque illla ( Scriptura) dicit: ti.
“ mendus es, Deus, à Sanctis tuis, 32. eodem modo ipſe dicit: in illis, qui mihi
(nar appropinquant, ſanctificabor. 33. Verſ. 14. Fater tuns, Irazl] Ecquid vidit (Mo-
“ ſes,) ut hic mentionem faceret fraternitatis? nimirum dixit ei (populo Edomitico
lnn ] fratres nos ſumus, filii Abrahami, cui dictum fuit: quoniam peregrinum erit ſemen
tuum, 34. Xutrique noſtrùm incumbebat, 35. ſolvere * debitum. Eod. verſ. 14. .R
lade Iu nſti omnem moleſtiam] Ac proptereà ſeparavit ſe pater veſter (Eſavus) à patre no-
(Di Aro (Iſraele) & abiit * in terram à facie Jacobi, fratris ſui, 36. ſcil. propter inſtru- R
icio) mBentum debiti, 37. quod illis (ambobus) erat impoſitum; (Eſauus) autem illud im-
idne poluerat jacobo. 38. Verſ. 15. Er intulerunt malum nobis] Pertulimus multas mi-
erefmll. ſerias. 39. Eod. verſ. 15. Etpatribus noſtri] Hinc (docent Rabbini,) quòd patriar-
leſint. chæ 40. doleant in ſepulchro, quando pœna venit ſuper Iſraêlitas. 41. Verl. 16. ⸗
g harso. RB uadivit vocem noſtram] Mediante benedictione, quàâ nobis benedixit pater
ienſal noſter † (dicens:) vox quidem vox eſt jacobi, 42. (hæc eſt vox,) qua nos
e 31. Eod. .

, clamamus & exaudimur. 4 ;3½. Eod. verſ. 16. Angelum] Is fuit Moſes, X in
thoptetl. de eſt, quòd prophetæ vocentur angeli, ac dicit (Scriptura:) & ſubſanni-

runc
laem a. 32. Sic juxtà mentem Commentatoris noſtri lo 36. v. 7. n. 16. S. n. 1. unde lux quædam huic
6. ſenl gn ecum illum, qui Pialm. 6 8. v. 3 6. habetur, ver- loco accedet.

iiüttitttere volui, vide Raſchi not. ibidem, alii aliter lo- 38. Qui illud ſolus in ſe recepit ac proinde etiam
guot ne cum illum tranſtulerunt, vid. Levit, c. 10. v. 3 1 ſolus ſolvere obſtrictus fuit, vide Geneſ. dict. c.

he n. 12. 36. v. 7. n. 1.
Ae golees 3 3. Prout Levit. dict. c. ro. v. 3. habetur, ubi vi- 39. Conter. hic Gur Arjeh fol. 1833, col. 4. med.
lgnißtet: k. de not. n. 12. confer. & P. Fagii not. ad Para- ac not. in nan no h. loc.
Crunpiſenni phr. Chald. h. loc,. A4. Nempè: Abrahamus, Ilaacus ac Jacobus, qui
n Mecbua. 24. Uti Genel, c. 15. v. I3.ð habetur. pic dicuntur Max i. e. patres, eorum uxores, Sa-
85. Vel: nos ambo debebamus vel obſtricti era- ra. Rebecca, Rachel ac Lea vocantur Manèe i, e,
eut, guam ,. mus, ſolvere debitum, confer. inftà verſ. 17. b.] matres, confer. quæ ſuprà ad Numer. c, 5. verl.

ſum; in MSR o

m . Eap. n. 45. ac R. Salomo ad Genel, c. 36. v. 7. 15. n. 60. notata ſunt.

n. 19. AI. bProlixiorem hujus loci explicatisenem vide in
Moler) ehu . 2 Hebr. y, ſie rectius in utroque MSto legitur, Gur Arſeh fol. 1833. col. 4. princ. & in not.
V . P quàm in aliis editionibus, uti habetur: D7, e rD, h. loc. r
dquem lerrn mendosè, confer. not. ad Geneſ. dict. c. 36. V. 7. † Hebr. 'nè aad, in MSto 2. pro his legitur:
ränolie. n. 16. & infraà n. 37. & 3 8. b. verſ. PaN a i, e, qua benedixit ei pater ejus.
is Miger zg Hebr. 170, in MSto 2. huic præmiſſum eſit: 42. Uti Genel. c. 27. v. 22. habetur, conter. verſ.
Erod, dic, ub i. e. dicitur enim. 1g. bh. cap. n. 49.
A8. Sicuti Geneſ. dict, e. 36. verſ. 6. habetur, con. 43. Vide infraà dict. verſ. 18. . cap. n. 50. con-
biheil, bbini⸗ fer. hic Gur Arjen ol. 183. col. 3. fin. ac not. fer. & Gur Arjeh fol. 1833. col. 4. princ. ac not.
olen N ſ in enan me, b. loc. = in ma WMvh. loc. = S
nalt. Ialn 0 37. Sive: propter obligationem aut chirogra- * Hebr. w en, abſunt iſta hic ab utroque MSte.
. 1on. a phum, Hebr. A ρ confer. Genelſ. alleg. cap. OWYM

liiiiii

—

1176 WMERORUM. QCoagb. XX.

runt angelos Dei. 44. Verſ. 17. Tranſeamus, quæſumus, per terram luam] Non-
convenit tibi contendere de poſſeſſione terræ Iſraelitarum, ſicuti (etiam) non ſolviſti
debitum, 45, præbe nobis ** paululum auxilii, ut tranſeamus per viam terræ tuæ.
Eod. verſ. 17. Non bibemus aquam putei] Aquam puteorum 46. debuiſſet dicere;
ſed ita dixit Moſes: etiamſi nobis adſit manna ad comedendum ac puteus ad biben-

dum; tamen exinde non bibemus; ſed comparabimus à vobis cibum & aquam in-

commodum veſtrum, hinc (diſcimus, quòd conveniat) viatori, ut, licèt 47. is cibum
penes ſe habeat, tamen illum ab hoſpite comparet, ut ei aliquid emolumenti adferat.
Eod. verſ. 17. Per viam regiam ibimus] Capiſtrabimus 48. jumenta noſtra nec illa
hinc atque inde declinabunt, ut depaſcant (gramina.) Verſ. 18. Ne fortèò tibi gladio
occurram] (Edomitæ dicere voluerunt:) vos (quidem ô Iſraelitæ,) elatô eſtis animò
propter vocem, quàâ pater veſter vos poſſeſſores conſtituit 49. atque dicitis: clama-
vimus & audivit (Deus) vocem noſtram; 50. aſt ego contrà vos egrediar mediante
illa re, per quam pater meus me poſſeſſorem conſtituit, (dicens:) per gladium tuum-
vives. 51. Verſ. 19. TLantummodò (iſtud) nibil (aliud)] Non ulla res tibi adferet.,

detrimentum. 52. Verſ. 20. Et manu forti] (Videlicèt) in promiſſo 53. avi ſui

(dicentis:) & manus ſuntmanus Eſaui. Verſ. 2 2. Univerſus cætus] i. e. Omnes incolu-

mes erant ac ſtabant (parati,) ut ingrederentur terram (promiſſam,) nam inter illos

ne unus quidem erat ex eis, ſuper quos factum erat decretum, 54. quia jam anteà ho-
mines

Id eſt: nuntios ſive prophetas Dei, uti ha pam me b. 1oo.
betur 2. Paralip. c. 36. v. 16. ubi vide Raſchi 49. Confer. quæ ad verſ. 16, h. cap. n. 42. ac n.
not, confer. & not. ad librum Prec. Jud. part. z. 4 3. notata ſunt. .
p. 245,5. fin. 50. Sicuti dict. verſ. 16. h. cap. habetur, ubi vide
4 5. De quo ſuprà verſ. 14. H. cap. n. 3 5. & n. 3 89.] not. n. 43. confer. & Gur Arjeh fol. 183, col. 4.
confer. & Gur Arjeh fol. 183.: col. 4. princ. ac med. .

not. in an no b. loc. 51. Vide Geneſ- c. 27. V. 40. confer. & hic not. in

25 Hæc verba: præbe nobis &c. usque ad: non nan n b. loc.
bibemus. abſunt hie in Hebiæo4 MSto I. 52. Vel: nullum omninòtili damnum inferemus
46. Hebr. HM)a, in plurali 3 in textu autem ſacro 5
pabetur ſingularis Na i, e. puteus, rationem hic] Chald. h. loc.
adducit Commentator noſiter, confer, hic not in
„an e, ubi Bemidbar rabba ad marginem
allegatu.
47. Hebr. 9y&, ſic in editione man moe; abſunt
tamen iſta tàm 4 Bibliis Buxtorf. quàm ab exem-
plari Hebræo, quo uſas ſum, ut & ab utroque
MSto; ſed hæc ſupplenda eſſe puto.

uti Geneſ. c. 27. v. 22, haberur.

quod hic habetur, ſignificat, confer. Geneſ, c. 29.
24. V. 10. n. 21. & Verſ. 32. n. 67. item not. in

confer., hic præ alüs P. Fagii not. ad Paraphr.

53. Sive: ſpe atque fiducia, quà Iſaacus impleve-
rat Eſavum, dicens: & manus ſunt manus Eſaui,

154. Nempèé: Divinum, quô omnes, qui tunc in
deſerto vivebant, propter inobedientiam ac re-
bellionem ad mortem erant damnati, excep-dö

8. Ora obturabimus, id enim Hebr. ☚ nb, Joſua ac Calebo, vide ſuprà Numer. c, 14.vVerl.

(N.XI.

rines illi in
eiin rosellis
(ilumm)mon

itet ante llo
listemanebe
Nebor in ſept

uterri don

hic utkſiro
ſus ille Aat
dio digrvpin
Ij. dicei: 6

i eveniret,

(Aaronem)
Ctante, inite
Klucernama
eichrit:) ent
fachs (dixi
Moles ejusm.

(atet tons,9

Visiltares ei!

El.r.
Laru
dina

— —
6). UnDemere
Eun Arſeh
Oun we
3 Hebr. ih
aecie (Aare
56. Fieni 1 .
tur.

66, Conler hie

1 3. col, 4.
citea En.

CNN.
—

on ſolifi
terte iun,
let licere;
8ad biben.
Adda in.

7, is bum

nti adlert.
ltra nec Hha

48tibigudH

eſtis animnOd

iist amg.

r medliante
dium tuum
ibi adferet.
Z. aNi i
mnes incoll.

minter il0s
am anteihO.
mines

ca,. N41, e.

betur, übi vide

ſer, K hic notln

mnnumnioferemas,;

90t. 40d. Parapht

lüacus implete .
ntmnanus Laul,
..
Pnes, guituneit
bedientiam acte
mnxi, excen

K

uner de 14 Ne

NuMERORUM. 1177
mines illi in deſerto exſpiraverant aſt iſti fuerunt ex illis, de quibus ſcriptum eſt:
vivi vos eſtis omnes hodiè. 55. Eod. verſ. 22. Ad montem Hor] Mons fuit ſuper-

(iſtum) montem, veluti pomum parvum ſuper pomum magnum & quamvis nubes
iret antè illos (Iſraelitas) & uales (ſeu planos) redderet montes; (tamen) tres ex il-

lis remanebant, (nempè:) mons Sinai ad legem (quæ ibi promulgata fuit,) ac mons

Nebo, in ſepulchrum Moſis & mons Hor in ſepulchrum Aaronis. Verlſ. 23. In ſini-
bus terræ cdom] Refert (hic Scriptura,) quòd, quoniam (Iſtaelitæ) ſemet aſſociaverant

hic, ut Eſavo appropinquarent, disrupta fuerint eorum opera eisque ſubtractus ſit ju-

ſtus ille (Aaron,) ſic quoque * propheta dicit Joſaphato: quoniam aſſociaſti te im-
pio, disrupit Dominus opera tua. 56. Verſ. 25. Accipe Aaronem] Verbis blandis
57. dic ei: te beatum, quòd videas, coronam tuam dari filio tuo, id, quod, ut mi-
hi eveniret, ego non merui. Verſ. 26. Veſtes ejus] Veſtibus ſummi ſacerdotii eum
(Aaronem) indue 58. easque (poſteà) ei detrahe, ut illas des filio ejus ipſo inſpe-

cante, dixit ei (Aaroni Moſes:) ingredere ſpeluncam, quò factô vidit lectum ſtratum

& lucernam accenſam, dixit ei (Moſes:) aſcende in lectum, ille igitur aſcendit, (dein
ei dixit:) extende manus tuas, extendit itaque, (ulteriùs dixit:) contrahe os tuum, quò
factô (dixitei:) claude oculos tuos, ipſe 'gitur clauſit, 79., ſtatim deſideravit

Moſes ejusmodi mortem, atque hoc eſt, quòd ei dicitur: ſicuti mortuus eſt Aaron,

frater tuus, éoο. ea ſcil, morte, quam deſiderâſti. Verſ. 27. Et ſecit Moſes] Quam-

vis iſta res ei fuerit dura; é1, tamen nullam fecit moram.

CAP. XXI.

Erſ. 1. Et vidit univerſus cœtus] Dum viderunt (Iſfraeëlitæ) Moſen atque Elea-
zarum deſeendentes nec Aaron (ſimul cum illis) deſcenderat, dixerunt: u-
binam eſt Aaron? reſpondit eis Moſes: ille mortuus eſt, dixerunt ei: num

.ẽꝗ 6

Iiiiiii 2 . ei,

55. Uti Deuteron. c. 4. v. 4. habetur, conter. iie] fin. ac not. in er m,h. loc. poſſes etiam lo-
Gur Arjeh, fol. 183. col. 4. med. ac not, in cum iſtum ſic vertere: veſtibus ſummi ſacer do=
ODo n b, 1oc. 3 tii &c. induit easque (poſteà) ei detraxit, ut illas
* Hebr. , iſtud & ſequentia, usque ad: moi. e. daret filio &c. .
accipe (Aaronem) abſunt hic ab utroque MSto. 59. Atque ita exſpiravit, vide infrà Numer. c. 33.
56. Sicuti 2. Paralipom, cap. 20. verſ. 37. habe- v. 3 . ibique not. n. 15. confer. & ſupra verſ. 1.
tur. h. cap. n. 4.
57. Confer. hic, quæ ſuprà ad Numer. c. 16. v. 60. Prout Deuteron. c. 32. verſ. 50. habetur, ubi
I. num. 7. notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. vide not. n. 26 3. & n. 264 confer. & infrà Nu-
1½3. col. 4. ac Jalkut Part. 1. ol. 239. col. 4. mer. c. 27. v. 13. n. 40.
circà fin. 61. Ac moleſta, confer. hic Gur Arjeh Fol, 193.
58. Vide & hic Gur Arjeh fol. 183. col. 4, eircà col.

1178

NUMERORUM.

7

ei, qui ſtetit contrà angelum 1. & cohibita fuit plaga, z. dominabitur angelus
mortis? ſtatim imploravit Moſes miſericordiam 3. & angeli miniſtratorii oſtende-
runt 4. illum (Aaronem mortuum) portatum in feretro, quò visé illi crediderunt,
(Aaronem eſſe mortuum.) Eod. verſ. I. Eniverſa domus Iſrazlitica] Tàm viri, quàm
fœminæ, quoniam Aaron pacem perſequebatur & concordiam procurabat-

inter litigantes,

ut & inter maritum atque uxorem. 5. Eod. verſ. I. Qua

exſiräßet] Exiſtimo ego, quòd ille, qui (verba iſta: Y) 32) Chaldaicè ver-
tit: NR NMQM·ä. e. nam ecce (vel: quoniam) mortuus eſt, (is inquam,) erret, niſi il-

le (iſtud?) Wπ interpretetur Chaldaicè:

NTENNNi. e. & conſpecti ſunt, ⁶. non

enim dicum Rabbini noſtri, * quòd iſta (particula:) uſurpetur pro (Chaldaico:)

N i, e. nam ecce (vel: quia) 7. niſi pro

quòd ſublatæ fuerint

pter expoſitionem allegoricam, (nempè,)
8. nubes gloriæ 9. ut & juxtà diéctum * KR. Abhu, nam dixit
R. Abhu: ne legas: ¹1j. e. & viderunt; ſed π½ 1. e. & viſi ſunt, ui0. huic enim
verbo convenit dictio: & i. e. nam ecce (vel: quia,Dipſa enim dat rationem ejus

(rei,) quæ illam (dictionem) præcedit, cur (ſcilicèt dicatur:) Nε i. e. & viſi ſunt,

11. (nem-

col. 4. fin. ac not. in τ Hνν, ubi etiam Be-

midbar rabba ad marginem allegatur.
1. Scilicèt: mortis, confer. quæ ſuprà ad Numer.
c. 17. v. 11. n. 15. notata ſunt, it. Jalkut Part.
1. Fol. 240. col. I med. ut & tract. Talm. Roſch
haſchana, fol. 3., a. 6. & Taanit, fol. 9. a.
2. Vide ſuprà Numer. c. 16. v. 50. al. c. 17. verfſ.

3. Scilicèt: Dei, 2 Cabbaliſtis o & Na) in-
ter attributa Dei refertur.
4. Rabbinica iſta expoſitio inde nata eſt, quoni-
am in textu ſaero habetur h. verſu . verbum
αh i. e. viderunr, confer. Jalkut dict. Part. 1.
Jol 140. col. 1. circà fin.
5. Iled luxerunt eum tàm viri, quam ſoœminæ,
confer. quæ ad Exod. c. 20. V. 2 5. ny 124. no-
rata ſunt, confer. etiam Gur Arjeh ol. 183.
col. 4. fin. ac not. in as 'ne p, lec. item
not. ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 10 5. a. cir-
cà fin. ac Deuter. z. 34. v. J. n. 24. & Jalkut al-
leg. fol. 2 40. col. 1. cirea fin.. .
6. Vel: viſi ſunt, apparuerunt, fic ex Rabbinorum
mente verbum iſtud Chaldaicum *πει hic
interpretor, vide num. (equ. 10. h. verſ. I, in u-
troque MSto poſt Xε additur: erwn
i, e. univerſus ctus.

gitur: wyn en ennn nee n
D Ni& N NA i- e quod (enim) di-

xerunt Rabbini noſtri, (particulam) iſtam: *

uſurpari pro & i. e. ecce, iſtud non eſt (vel
fit,) niſi ſecundum expoſitionem allegoricam
&c. res eodem redit.
7. Confer. hic, quæ ad Geneſ. c. 41. v. 49. n. 67.
notata ſunt. 6.
8. Vel: remotæ fuerint ſive receſſerint, Hebraicè:
pyDA. confer. ſuptà Numer. c. 9. v. 17. n. 27.
ac verfſ, ſequ. 2. n. 16. item Deuteron. c. 10. V.
6. n. 11. .

n. 60. confer. & verſ. ſeq. 2. h. cap. n. 16.
XX Hebr. △ &, in utroque MSto pro eo legi-
tur aèe W1) i. e. & ſecundum R. Abhu.
10. Vel: conſpecti ſunt, apparuerunt, dum nu-

bes gloriæ, quæ Iſraelitas hactenus contexerant,

poſt mortem Aaronis ab illis receſſerunt atque i-

ta Iſtaelitæ quaſi nudi ac ſine protectione con-

ſpectui hoſtium eorumque inſuhkibus expoſiti

fuerunt, ſic verbum &ει juxtà Rabbini iſtius

ſententiam hic expono, vide num. antec, 6, ut &
tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 2. 6. & l. 3.

* Hebr. ) N& N, in MSto 2. locus iſte ſie le-

2. plO⸗

CAP. XXI.

9. Nam, juxtà Rabbinorum opinionem, ſeptem e-
rant nubes in profectionibus Ifraelitarum per
deſertum, vide ſuprà Numer. did. c. 9. v. 34.

“ n. M.

I. (vempe
W.

ui nic)no

gueinſetit
loco N
gultiseffci
ive. ql o Pt
mnod mortu
inolch he
19, Mraeliti
Admenden
i9. Mutaven

Chananxi,

manus ſuas
nilite, qud
eorundem
nim: ſi tral

er viom eij

citur enim:

2, Ptont in
gatur conſe

mec.

11. K er wer
tendum erit.

11, Monmt in

tur.

i in Möro

ſecutus ſuen
ue Chaldai
Podizr.
13. Eonler u
N. 1 . otats
14. Kicuti io
15. Uti Job. I.

. Deqbidus

„. notata ſun
I 3 n, 22. &
tel. e. 31. e
140, tol. ¹,
7 Her, dd
sadenus .

AN Czxr. xX.

ri. (nempè:) quoniam ecce mortuus erat Aaron; aſt verſioni iſti Chaldaicæ: rn

—
n angelus
i ollende.
cligerunt,
ViIi, äm
ſcutabat,
I. AQud
ldaice der⸗
tret, niſlll.
int, 5, nn:
Haldaico:)
(nempt.)
ham Gixit
huicenim
ionem ejus
wil ſont,

1, (nem⸗

—
R TDN
s (enim) i.
m) dam: JQ
non eil (vel

ly. 49/ 1, 67.

int, Hebtaich :

.V. II.n. 1,/

Reron. c., 10,

mer, eptem e⸗
ſaelitstum et
ide 9, 54,
5 n. 1,
o go eolegi⸗
RAbhu.
evnt, Cunh nll⸗.
1scontezelat
eleruntatgvei⸗
roteclionec0n
lbibus eipelii
Zubbini Ains
,ntet, b⸗ lt &
1,1. ,fol .
1 to⸗

n allegoricann 4
4

12. Prout in Targum Onkeloſi hoc loco habe-

15. Uti Job. c. 14. vVerſ. 5§. habetur.

17 Hebr. ae N&X&) i. e- initium anni, reperitur

NMuRORUM. 1179

N 99 i. e. & vidit univerſus coœtus, 12. dictio: & i. e. nam ecce (vel:

quia hic) non quadrat: ſed particula: N i. e. quòd, nam illa eſt de conſtructione,

quæ inſervit (particulæ:) N† ficuti reperimus (particulam iſtam:) Dèè uſurpari
loco &, 13. veluti (accipitur in illo loco :) = Ni. e. quòd (ſi eſt,) cur non an-
guſtiis afficietur ſpiritus meus? 14. ac multi explicant exinde (locum illum:) N&
i. e. quòd præciſi ſunt dies ejus. 15. Verſ 2. Ert audivit Chananæzus] i. e. Audivit,
quòd mortuus eſſet Aaron & receſſerint nubes gloriæ, 16., ſicuti pluribus explicatur
in Roſch haſchana; 17. Amalek autem jam inde ab initio erat lorum caſtigationis

188. Iſraélitis, omni tempore deſtinatum in pœnam. Eod. verſ. 2. Qui habitabat
ad meridiem] Is fuit Amalek, dicitur enim: Amalek habitabat in terra meridionali;

19. mutaverat autem (iſte populus Amalekita) linguam ſuam, ut loqueretur linguâ

Chananæ4, 20. ut, ſi Iſraêlitæ preces ad Deum funderent, quò ille Chananæos in-

manus ſuas traderet, ipſi (Amalekitæ) non eſſent Chananæi, (dum igitur) viderunt Iſ-
raélitæ, quòd eorum (Amalecitarum) veſtes eſſent inſtar veſtium Amalecitarum;
eorundem verò lingua eſſet Chananæa, dixerunt, oremus ſimpliciter, 21. dicitur e⸗
nim: ſi tradendo tradideris populum iſtum in manum meam. 22. Eod. verſ. 2.
Per viam exploratorum] i. e. Per viam meridionalem, quâ iverant exploratores, di-
citur enim: & aſcenderunt meridiem versus; 23, alia expoſitio (verborum)
lliiiii 3 DnN.
cundæ operis I almudici; locus autem, ad quem
hic reſpicitur, habetur in dicto tractatu, Roſch

a. prout in nar h. loC. ad marginem alle-
gatur, confer. & Jalkut Part. 1. ol. 240. col. I.

med. 4 hB05³haaaſchana, Ol. 3. a. prout in haorm ad mar-
I1. Six ex mente R. Abhu verbum iſtud hic ver ginem allegatur, vide & not. ibid. ac Gur Arjeh
tendum erir. Jol. 194. col. 1. princ. it. tract. Talm. Taanit,

fol. 9. 2.
18. Sic Hrrn my, prout verba iſta hic haben-
tur, interpreror, confer. Deuter. c. I, verſ. 1 5. n.
100. acBuxtorf. Lex. Chald. ol. 12 12.
19. U i Numer. c. 13. verſ. 29. habetur, confer.
not. 2d 1. Samuel. c. 1 5. v. 6. Sige. ²*
20. Confer. Kaſchi not. ad 2. Paralipom. c. 20. V.
2 1. Vel: abſolutè, indefinitè, ſine mentione Ama-
lecitatum aut Chananæorum, ſic nb hic in-
terpretor & expono.
22. Prout verſu ſequ. 3. h. cap. habetur.

tur.
† Sic in MSto z. quam lectionem hic in verſione
ſecutus ſum, in aliis editionibus habetur: ,
quæ Chaldaica dictio interdum pro Hebræo bèe
ponitur. =
13. Confer. quæ ſuprà ad Numer. c, 14. verſ. 13.
n. 13. notata ſunt.
14. Sicuti Hiob c. 2 I. v. 4. habetur.

16. De quibus vide, quæ paulo antè v. I. h. cap. n
9. notata (unt, confer. d infrà Numer. c. 26, v.
13. n. 2 2. & Num. c. 33. Vv. 40. n. 17. ac Deu-„3. Vide fuprà Numer. c. 13. V. 2 3. confer, & P.
ter. c. 32. Verf. 10. n. 54. it. Jalkut Part. 1. ol Fagii not, ad Paraphr. Chald. ut & Gur Arjeh
240. c0l. 2. hpl. 184. c0Ol. I. princ. ac not. in or ,
.100.

is tractatus Talmudicus in libro octavo partis ſe-

1480 NIIMERORIM. dQCybp. xxXI.

.

DrN (ut eorum ſenſus ſit:) N N1. e. per viam conductoris magni, qui
antè illos (lſraelitas) proficiſcebatur, dicitur enim: vià tridui, i. e. ad explo-
randam eis quietem. 24. Eod. verſ. 2. Et abduxit ex eo captivitatem] Non niſi lan-
cillam unam. 2 5. Verſ. 3. Anathematizabo] i. e. Sanctificabo prædam earum-

(urbium) Majeſtati Divinæ. 26. Verſ. 4. &t anathemate percuſſit eos] i. e. Interfe-

Gione (delevit illos.) Eod. verl.4. Et urbes eorum] Anathemate (conſecravit) nu-

mini Divino. 27. Verſ. §. Per viam, quæ ducit ad mare Suph]) Poſtquàm Aaron-

mortuus erat & evenerat eis (Iſraelitis) bellum iſtud (cum Amalekitis,) retrò iverunt

per viam, quæ ducit ad mare Suph, hæc fuit via, * per quam reverſi erant (ſraeli-
tæ,) quando ſuper illos decretum exploratorum factum eſt, 2,8. dicitur enim: &
proficiſcimini in deſertum per viam maris Suph, 29. atque hic retrò iverunt ſeptem
profectionibus, nam dicitur: & filii Iſraelis profecti ſunt de puteis filiorum Jakan in
Moſerah, ibi mortuus eſt Aaron; 30. enim veròô num in Moſerah mortuus eſt (Aa-
ron?) nonne ille in monte Hor mortuus eſt? 31, (ita ſanè eſt;) ſed eò reverſi erant

(Iſraelitæ) & propter illum (Aaronem) in luctu erant eumque deflebant, perinde, ac

ſi ipſe in illorum conſpectu eſſet, abi & inquire 32. in profectiones (IHraélitarum) &
