expoſitione) ſtabilio? (nempè:) poſt unctionem altaris
fuit (altare) ac deinde obtulit princeps,) vel (forſitàn intelligendum hoc eſt,) poſt
unctionem (altaris,) tempore aliquo interpoſitò * & quòd non veniat Scriptura,) ue
doceat (per verba iſta:) in die, quò unctum fuit, niſi, ut dicat, quòd unctum fuerit (al-
tare) in die, dum illa (Scriptura) dicit: in die, quo unxit ille 68. iſtud (altare,) dilci-
mus, quòd unctum fuerit in die? quid igitur * lex vult dicere (per verba iſta:) in die,
quò illud unctum fuit? (nempè eodem illo die,) quo unctum fuit, obtulit (princeps.

qui

2pe, cadit 66.
princeps filiis hujus vel illius 67.

In die, qus illud unttum fuit]
(princeps,) quidnam ego (hac
(obtulit,.) nam primò unctum

Eod.

I. De quo ſuprà v. 1 9. h. cap. n. 43. vide & Nu-
mer. C. 2 8. V. 19. D. 50.
62. Notant hic nonnulli Rabbini, quòd Eliab illo
quidem die fuerit princeps; ſed poſteà non fue-
rit amplius princeps, vide not. in pn' ne
h loc.
63. Scilicet: principibus uſurpantur verba iſta:
1n W. i. e. princeps filiis, verbi gratia: Ru-
ben, Simeon, Gad &c.
64. Prout habetur ſuprà verſ. 18. h. cap.
65. Juxtà Gur Arjeh fol. 16 8, col. I. princ. iſtud
ſic exponitur: X i. e. non convenit, dice-
re: 2 ne üeenn eenen en i. c. fuit
princeps, offerens, filiis Iſaſchar, ſicuti de cœteris
brincipibus tribuum convenit dicere ſive uſurpa-
re verba iſta, rationem vide ibidem, confer, num.
leq. 6b. & 67. .
† In utroque MSto poſteà additur: mpv” Iſſa-
ſchar.
66. Id eſt: quadrat, convenit, rectè de illis uſurpa-
ri poteſt Hingu &c. confer. num. antec. 6 5. h.
verſ. it. ſuprà not. ad verſ. I2. h. cap. Sign. *
67. Scil, tribus, ſicuti hig dicitur: a7 N&να

m & paulo polt verſ. 30. b. cap. dicitur?
& n NeWe it. verl. 36. Rynw In ee
ſie quoad cœteros principes, contfer. Sanhedrin
fol. 82. b. & Moëd katon, fol. 9. a.
* Habetur hic objectio ſive dubium, ad quod pon
eà reſpondetur, vid. not. ſequ. Sign. *N*
68. Hebr. & T va, ſic tàm in Bibliis Bux-
torf. quàm in editione Hebraica, qua uſus ſum.
ut & in exemplari pon rmow'hic legitur 5y ſed
autor notarum in dicto exemplari mom r
errorem hic interveniſſe ac legendum eſſe putat
rR HDA a, ſicuti hoe verſu 94. in textu
ſacro habetur, i. e. in die, quoô illud unctum
fuit, quoniam nullibi in S. Scriptura re-
periatur ſeriptum: X n deen, legitue
uidem Levit. c. 7. v. 3 6, Srite rH Pa i. &
quò die ille unxit eos; non verò legitur: — 32
R WTWi, e, quo die unxit ille iſtud (altare, )
ſicuti hic à Commentatore noſtro verba ĩſta in
notis allegantur, confer. hic Jalkut Part, 1. fole
21 5, col. 2. circà Kn. 3
* Reſpondetur hic ad objectionem ſeu dubium
de quo dictum Sign. præced.

Hunnun

4

1080 NIMERORUIM.
Eod. verſ. 84. Seutuls argentee duodecim] Hæ ipſæ erant, quæ Tpontè oblatæ fuerunt,
nec accidit illis (ſcutulis) aliquid profani. 69. Verſ. 8 5. Triginta ac centum (ſiclos
babebat) una ſcutula] Quid lex (hic) vult dicere? (videlisèt,) quoniam dictum eſt:

centum ac triginta (ſiclorum) pondus ejus, 70. nec expoſitum (ibi) fuit, qualis iſte ſit
ſæ lus, ideò hic denuò repetit& ſummatim comprehenditfin omnibus(iſtis vaſis)homne

argentum vaſorum juxtà ſiclum ſacrum. 71. Eod v. 85. Omne argentum vaſoram &c.]
Docet te (Scriptura,) quòd vaſa Sanctuarii fuerint aptata juxtà pondus ſuum, (nimi-
mim) ingula ponderabant* ac (poſteàâ) omnia ſimuùl ponderabant, (quo facto) nec plus
72. nec minus (pondus reperiebatur.) Verſ. 86. Aterræ auree duodecim Curcid hic) di-
citur? (nimirùm,) quia dictum fuit: acerta una decem (ſiclorum) aureorum, 73. (in-
telligi poſſet, quòd) ipſa (quidem acerra) fuerit aurea; ſed pondus (ſvevalor) ejus fu-
erit decem ſiclorum argenteorum, vel (intelligi poſſet, quòd) non fuerit, niſi acerra-
una argentea ejusque pondus (ſive valor) fuerit decem ſiclorum aureorum; ſiclorum
verò aureorum pondus non eſt æquale ponderi ſiclorum argenteorum, (ideo hic) lex
dicit: acerræ aureæ, (nimirùm) ex auro factæ erant. 74. Verſ. 89. Er cim venivet
Moſis] (Quando loci) duo Scripturæ ſibi invicem contradicunt, 75. venit tertius
(Scripturæ locus) & illos conciliat, 76. Scripturæ (quippe locus) unus dicit: & lo-

cutus eſt Dominus cum illo de tabernaculo conventus, 77. idque fuit extrà propiti-

at0-⸗

69. Senſus eſt: non accidit ſc utulis iſtis aliqua
pollutio ſeu profanatio, ſed omnes impollutæ
potuerunt 4 printipibus offerri, confer. Gur Ar-
jeh ol. 16 g. col. I. princ, ut & Siphre ac Bemid-
bar rabba, prout in P'ham ow ad marginem al-
legantur. S
70. Prout ſuprâ verſ. 13. 5. cap. habetur.
½ Hebr. 1722 in) iſta, ut & ſequentia, usque ad:
Aa i. e. omne argentum, abſunt 4 MSto 1.
71. Nimirum, quòd ſiclus ſacer in omnibus iſtis
vaſis ſit intelligendus, qui dimidiò oachimico ſi-
ve im periali reipondebatzrecentiores judæi com-
muniter ficlum exponunt Germanicè: einen
Thaler/ confer. Ar. Montani Thubal-Cain iive

paratim ponderatorum, extitit pondus, confer.
Guar Arjeh fol. 168. col. I. med. & not. in
alle gatur. S.
73. Proùt ſuprà verſ. 14. F. cap. habetur.

Siphre ad marginem allegatur.

CAP. VII.

quoad pondus, quod in ſingalis ſeparatim pon-
deratis fuit; hic verò omnia ſimul juncta nee
plus nec minus efficiebant, quàm ſingulorum, ſe-

pan e b. loc. ubi & Siphre ad marginem
74. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 16 . col. 1. cir-
cà fin. & not. in Cpom ne b, loc. ubi etiDam
75. Vel: ſibi invicem contrariari & repugnare vi-

dentur, id enim verbum wmepDA, quod hic
habetur, ſignificat, Græcis dicitur zyæszse ανν

—

atorium; zi
98. renit etgt
ſeniebal a0 tel
ter. duos Che
rubinos Atque
guentu Vert
Diyink elk, ita
de Mloles)auch

adſecludendun

Forſitin ror ſn
locutus eſt Der
iſa) ad oftium

Erl. 2.
adſeen
i e ale

lamma a

———
7 8. Pü habelbr
79. Vel: eozdem
aAdir vige, gos
taſunt,
0. Confer. Ecd.

igli not. ad b⸗

kaik. 1 0l. 215
11. HMell: qix ſen
But ſeg 53. ze
it.. Fagii non a

1. Fenſus eſt: n

de Menſur. F. 12. it. not. in pam & Be- i. e. in ſpeciem contradictio ſeu repugnantia, con aehati De

midbar rabba, uti ibidem ad marginem allegatur. fer. quæ ad Exod. c. 25. V. 22. num. 65. nota- ermcbe ſotem
* Hebr. a*, ſic in MSto 1. quam lectionem ta ſunt, eeeen n
hic in verſione ſecutus ſum. 76. Hebr. )Van i. e. præponderat, pondus addit, il H
72. Et buic rei adiuit va e wrri i. er aliquid German. gibt den Ausſchlag conter. quæ ad iim uade
nori ſeu miraculum, nam communiter fieri ſolet, Exod. dict. cap. 25. veri. 22. num. 65. notatas ð” gike
ut, dum multa pondera ſeparatim ponderantur ſunt. ä in od
anumquodque per ſe & poſteà omnia ſimul 77. Vide Levit. c. I. v. I. n. 22. confer, & Exod,-;·; Fmun nc
alleg. b. 2 V. 22. UD. 64. . = iigguie N

ponderantur, aliquid vel decedat vel augeatur

dOler & Hxod

dcn et.

gbaltzilteſt

öreliſonne †

nalor)ejus i. 3

nil acerr
um; ſiclorum
ided hic) er
Rt cum veniret
Venit tettius
1s dicit: & lo⸗
textti propid⸗
4tl⸗
liiſepai nim bon⸗
ſimul uncta ner
zmingolorum ſe⸗
tpondus, confet,
med. & nol. II
Phrezd mafgintſd

Ol. 16 :col. l elt⸗

1 b,lor ubi etim

k.

atorium; alius verò (locus) Scripturæ dicit: & loquar tecum deſuper propitiatorio,
78. venit (ergè Scripturæ locus) iſte & inter illos intercedit, 79. (nimirum) Moſes
veniebat ad tabernaculum ibique audiebat vocem, quæ veniebat de propitiatorio in-
ter duos Cherubinos 806, nempé vox egrediebatur & cœlo inter duos Che-
rubinos atque inde exibat ad tabernaculum conventus. Eod. verſ. 89. Lo-

1081

“ uenti] (Verbum hic accipitur,) veluti A D, &11. honor Majeſtatis
donec lus .

Divinæ eſt, ita dicere, 8&2. (nimirùm Deus) loquebatur 83. ſecum ipſe atque exin-
de (Moſes) audiebat ab ipſo. Eod. verſ. 89. Et loquebatur cum eo] (Id dicitur hic)
ad ſecludendum 84. Aaronem àâ ſermocinatione. Eod. verſ. 89. &r audivit vocem]
Forſitàn vox ſubmiſſa fuit? lex (hic) dicit: p, hæc fuit p i. e. vox illa, qua
locutus eſt (Deus) cum eo (Moſe) in monte Sinai 85. & quando perveniebat (vox

i Afepugnure i.
vfn, gvod hi
cltur zrang eOni=
Atepugnamtistl.
11. num6 , Ntd.

iſta) ad oſtium (tabernaculi) ceſſabat 86, nec egrediebatur extrà tabernaculum.

adſcendit, (ideò) ſcribitur (de lucernis,) quando accenduntur, linguàò Sunhy
i. e. aſcenſus, quia opus habet (lucerna,) ut accendatur eò usque donec fiac-

flamma i. e. aſcendens per ſeipſam, I. prætereà exponunt Rabbini noſtri ex

Uuuunun 2 —

iſto

7 8. Uroü habetur Exod., dict c. 2 5. V. 22.
79. Vel: eosdem coccilist, alteri loco pondus
addit, vide, quæ num. antec, 76. b. verſ. nota-
ta ſunt,

80. Lonfer. Exod. alleg. e. 25.v. 22. n. 67. & P.

Fagii not. ad Parahpr. Chald b. loc. it. Jalkut
Ppart. 1 7l. 21 5. col. 3. prine.
8 7. Id eil: quæ feil. vox ſecum loquebatur, confer.
num. ledq. 92. 3c Deuter c. 3 J. V. 3. num. 2 5.
it. P. Fagii nof. ad Paraphr Chald. . Ioc.

282. Senius eſt: modus iſte loquendi convenit

Majeſtati Dei, nempe, ut ipfe loquatur ſecun
esmque vocem deinde excipiathomo, quia in-
ferior eſt & indignior mortalis, quler u cum
ipfo loquatur Deiis æternus, hoc itaque collo-
quium, quod Deus ſecum habebat, Moſes audi-
vit, qui ſtabat in tabernaculo teſtimonii extrà

velum, quod tegebat propitiatiorium, hæc Rab-.

binorum quorundam eſt opinio; ſed argutula,
uti loquitur P. Fagius in not. ad Paraphr. Chald.
confer. & Exod c, 3 3. V. 9. n. 2 §. &c n. 26. it.

not. ad 1. Reg. c. 19. V. 12. n. 9. ut & Joma,
J1l. 4. b5. S
8 3. Vel: ſermocinabater, hinc etiam [unius se
Tremellius hic verteiunt: ſermocinantem ſes um,
confer. not. 33 E (a i. C. 52. v. 5. H. 7.
94. Vel: ad removendum dafosem, quia cum
ſolo Mole lo utus eſt Deus ſecluse Aarone, id
enim verhum vyn, quod hic haberur, notat,
dequo confer. Levit. c. 1. v. I. n. 12. G n. I 3.
it. Num. c. 3 1. V. 22. n. 9. confer. & Siphre, uti
in ned ad marginem allegatur. B
857. Confer. quæ ad Levit. dict c. 1. v. I. n. 17.
notata ſunt, it not. ad 1. Reg. cap. 19. verſ. I2.
num. 9.
86. Vel: deficiebat, deſinebat, Hebr. ve9, vide
Levit. alleg. e. 1. v. I. n. 21. H
I. Conler. hic Exod. e. 27. v. 20. n. 117. & not.
ad librum Prec. Jud. part. 2, p. 237. a. princ. it.
Gur Arjeh 0ol. 16 %. col. 2, princ- ac not. is
Snor NRDW 9oôD006.

1082. NuMERORUuIM. CAb. VIII.

iſto loco, quòd aſcenſus 2. fuerit antè candelabrum, ſuper quo ſtabat ſacerdos & pa-
rabat. 3. Eod. verſ. 2. E regione faciei candelabri] Eregione lucernæ mediæ, 4. quæ

non * erat, niſi in corpore 5. candelabri. Eod. verſ. 2. Luceant ſeptem lucernæ] (Li-⸗
delicèt) ſex (lucernæ,) quæ erant ſuper ſex calamis, ** tres orientales reſpiciebant con-

trà mediam, 6. ellychniorum (ſcilicèt fummitates, †) quæ in illis (lucernis erant,)

ſic etiam tres occidentales (reſpiciebant mediam lucernam;) ſummitates (nimirum)

ellychniorum 7. & regione mediæ (lucernæ erant directæ;) cur (autem iſtud? nimi-
rùm:) ne dicant (Epicuræi:) ipſe (Deus) opus habet lumine ejus. 8. Verſ. 3. Et fe-

cit ita daron] (Hoc adducit Scriptura,) ut indicet laudem Aaronis, quòd ipſe non mu-

taverit. 9. Verſ. 4. Hæc erat falctura * candelabri] Quam monſtraverat ci Deus di-

gitò, quoniam (Moſes) difficulter comprehendebat 10. illam (fabricam candelabri)

ideò (hic) dicitur: hæc erat &c. Eod, veri. 4. Continen:] (Dictio mopp ſigni-
L ficat)

7

2. Gradus. Hebr. —yyn, is fuit lapis, tres ha-
bens gradus, Confer. Exod. c. 2 5. v. 35: D. 143.]) nem allegatur.

ac Gur Arjeh ol. 16 8. col. 2. med. it. not. in S. Seil. candelabri, confer. & hic Gur Arjch fol.
Sman e h. loc. 16 g. col. 4. circà fin.

3. Sive: aptabat lucernas, id enim verbum an, 9. Scil. quidquam ex illis, quæ præcepta erant; ſec
omnia juxtà mandatum Dei peregerit, confer.
& hie Gur Arjeh fol. 16 8. col. 4, fin. & not. in
Sp e h. loc. ubi etiam Siphre ad mar-

quod hic habetur, notat.
4. Confer infrà num. 6. h. verſ. it. Gur Arjeh fol.
16 8. col. 2. circa fa. ac not. ad librum Prec.
Jud. part. 2, p. 54. , med. it. Exod., c. 2 5. verſ. ginem allegatur.

3 7. n. 167. & 16 9. it. tract. Talm. Menachot, * Hæc & ſequentia, usque ad: i. e. con?

Fol. 96: 5. . ,
K Hebr. 'HWιπ, in utroque MSto poſtea addirur:
i. e, in calamis, (ſed in ipſo corpore.)

tinens, abfunt hie ab utroque A1Sto, confer. bie

2 9. J. b.

5. Hebr. , ſic dicitur hic medius calamus ſive 1o. Non facilè comprehendebat Moſes, quomodo
factura iſta ſeu fabrica candelabri fieri deberet,
confer. Exod. c. 2 5. v, 40. n. 1 9 Ie it. Gur Ajeh
fol. 77: col. 3. princ. & fol. 16 §. col. 4. fin. ae
nor. in 'nar mne ubi etiam Siphre zd mar-
ginem allegatur, tradunt Rabbini, quod Moſes
tria difficulter potuerit comprehendere, donce

haſtile aut ſcapus eindelabri & opponitur ſex ca-
lamis, ex corpore iſto ſive ſcapo egtedientibus,
vide inft verſ. 4 h. cap. n. 19.
X In utroque Msto poſteâ additur: pav e
i. e. & una, quæ erat in corpore (eandelabri.)
6. Nempè: lucernam, quæ erat in medio calamo
Fre ſcapo, de quo pauloò antè num. 4. h. verſ. di-
Qum eſt, vide, quæ ad Exod. c. 2 5. verſ. 37. n.
167. notata ſunt-
† Hebr. w ), i. e. capita, ſic vocem iſtam hire
ex ſequentibus ſupplere volui, confer. num, 7
h. verl. 2. àbeſt autem iſtud & ſequentia, usque
ad: An1 i. e. cur autem iſtud &c. ab utroque
MStOo.
7 Confer. hie not. Sign, † & Gur Arjeh ſol. 16
401. 2. Kn. atque gol. 3. princ, it. not. in

ei Deus illa digitò monſtraret, nempè: candela-

A NDh. loc. ubi etiam Siphre ad margi-

tractat. Talmud. Menachot, fol. 2 . a. & fol.

brum aureum, renovationem lunæ feu novilu-
nium & reptilia, quænam munda vel immunda
efſent; alii quatuor ſtatuunt, quæ Moſes diffi-
culter comprehenderit, videlicèt Yn i, e. can-·
delabrum, a i. e. oblationem, quomodo illa
ſieri deberet i, e. ſiclos, qualis fcil. mo-
neta illi efſent & *ααa i. e. novilunium, idque
indicare literas initiales vogis: Wνν=;quæ hic in
texiu

(. I.

ſahlngui ren
loco) oead l
le geroltiebe
nale) tendet
16, ptüle (polt

hulun tzu) (Di

llentcandelidte
ue alſehhun n
gelabni totum (
4. Uiut al ßen
AA ſoremhu) Q
1, ſolet autem
patnk in ilo loco
neatmolive. ¹3.

Dormam, quamn

—
textu ſatro habenn
iſlarum vocu:
unt ſocem w,
11, bie entimo
* ſie legendum,
ſignificat utem
Percufſum yel d
LMOd. c, 25. . 1.
1. kagii not, 24
per ,,r 10, verl. 1
11 Uu habeturDa
e,1, Fz1.
13. Fire: materin,
Venunt: Ein Se
N31en 113,&
7.1. M 2. ig hoti
ye pottio.

14. Vide lwd dd

leg ce. 1 ,
1). Ke W ein
erponitur: Ond
ſie ſaito ig eonſe
Mto to don
16, dife: membra
6onnigenti gpetek

no
nonfünni opus,

CAVI.

—
1ide & r. G
die 4 gue
eme] (Vi.
iebant con.
mit etand)
(eiminin)
kudt nimi⸗
l.z. Eie
Ple nonmu-
ei Deus di.
candelabni)
Who Sgni.
ſcn)

———

Pbre ad mappi. D

tepta krant ſed
tegeit, conte.
, fn. à not. in
Lipbre ꝛd mal⸗
3 D

Vt ie. eole
gio, conler. dte
, 29,2, f

olet, quoe
dti Keri debere

leit,Gur Ah

9. col,4,fn 4

Siphre d mal⸗

Mengere, Onee
enpe: eingel
nz len nOVIH

da velimmund

Ml

Inn ie, ede
n,Aomodo
. gualislail IN
zilunium, iau

CA. VIII. NUMERORUM. 108

ficat) linguà vernaculàâ: battus, 11. idem notans (atque iſtud, quod habetur in illo
loco:) hoc ad illud pqi. e. percuſſa ſunt, 12, maſſa 13. talenti aurea fuit ac O'pp
i. e. percuti ebat (aurifaber) malleolò 14. ac ſcindebat forfice, 15. ut membra illius
(maiſæ) extenderet, ſicuti eis conveniebat, nec factum fuit (candelabrum) per partes,
16. ut illæ (poſteà) conjungerentur. Eod. verſ. 4. Mlsque ad ſemur ejus, uque ad ca-
lyculum eju] (Diſtio:) 2 eſt arca, 17. quæ ſuper pedes erat, cava, prout eſſe⸗
ſolent candelabra argentea, quæ coràm principibus (ponuntur.) Eod. verſ. 4.] U-
que ad ſeapum tjus usque aa follieulum (ſive florem] eus] Ac ſi diceret: corpus 18. can-
delabri totum (erit continens) atque omnia, quæ ab eo dependent. 19. Eod. verſ.
. IIsque ad femur ejus] Quod eſt membrum maximum. 20. Eod. verſ. 4. Mque
ad florem ejus] Quod eſt opus tenue 2. in illo (candelabro,) totum ſit contiguum;
22., ſolet autem particula: y uſurpari in hac linguàâ (vel ſignificatione) veluti (uſur-
patur in illo loco:) à meta frumenti 1] i. e. usque ad ſegetem ſtantem, usque ad vi-
neam olivæ. 23. Eod. verſ. 4. Juxtà ſpeciem, quam oſtenderat &c.] i. e. Secundùm
formam, quam monſtraverat ei (Moſi Deus) in monte (Sinai,) veluti dicitur: vide;

ſvnn gur ke
1el

Uuuuuu 3. fac

textu ſacro habetur, nam literæ initiales quatuor⸗
iſtarum vocum: νne n effici⸗
unt vocem wv.
11. Ita hic exprimo VVun⸗ ſic enim juxtà M Stum
* . hic legendum, vel: Vva⸗ „prout in MSto z.
ſignificat autem Gallicum iſtud: battus Latinè:
percufſum vel diductum fſcil. malleòô, confer.
Exod. c. 2 5. v. 1 8. n. 5§3. & v. 3 I. n. 114. ac
P. Fagii not, ad Paraphr. Chald. h. loc. it. Nu.
mer."“. 10. verſ. 2. n. 3.
12. Uti habetur Daniel. c. 5. v. 6, confer. Exod
dict., c, 2 5. V. 31. n. 115.
13. Sive: materia, Hebr. ney, Judæi populares
vertunt: Ein Stück / confer. Exod. alleg. c. 2 7,
v. 3 I, n. I1 3. & n. 114. vide & Numer. c. 10.
v. 2. n. 2. in notis pari m exponitur di
ctio ry, quòd ſigniſicet: nn i. e. ſegmen ſi-
ve pottio.
14. Vide Exed. dict. c. 2 5. V. 1 8. n. 51⸗ & Numer.
alleg. cap. 10. V. 2. n. 4.
15. Sic 7π hic intefpreror., in not. pan nw
ex ponitur« b Waà i. e, fol fice tonſotia
ſive ſai tor ia confer. Buxt. Lex. Talm. fol. I102. in
MSto 2 ptoO "„να legitut nn i. e. for fici bus.
16. Sive: membra, n; ſed cohærenti ſiyve
continenti opere fuit ſa dum candelabrum, ita, un

non fuerit opus, conjungere illius partes five

membra, confer. Exod. c. 2 5. V. 3 I. n. 13 2. &
n. 13 3. vide & infrà n. 20. b. Verl. 4. it. tract.
Talm. Menachot, fol. 2 8. 2.
17. Sive: capſa, Hebr. ôνH, confer. Exod. dict,
c. 2 5. v. 31.n. 120, ac Buxtorf. Lex. Talm. f. 23322
18. Id eſt: ſeapus, haſtile ſeu medius calamus,
confer. ſuprà verſ. 2. B. cap. n. 5. & Exod. c. 25.
v. 3 1. num. 119.
19. Nempè: iſta omnia fiant opere contiguo ſan
continente, confer. not. in do ND h. loc.
20. Sive: pars candelabti maxima, vide ſuprà n.
16. h. verſ.
21. Seu: parvum aut minutum, quod opponitur
membro candelabri maximo, de quo paulò antè
n. 20. h. verſ.

12. Sive: continens, ex una maſſa diductum,

Hebr. Wpn, de quo ſuprà n. 1 I. H. Verſ. ſenſus
hujus joci eſt quod om nes candelabri partes ſeu
membra, tùm magnum, quàm tenue ſive parvum
debeat eſſe continens, ex una deductum maſſa,
vid. num, ſeq. 23. it, tract. Talm. Menachot,
Ffol. 2 9. 3.
23. Id eſt: tum metam frumentt, tuùm ſegetem vi-
neam que & olivetum, uti Judic. c, 15. v. 5§. ha-
betur, confez. & not. in 2gmeN b. loe. ubi
particula y exponiur, quòd ſit pa wY i. e. ſi-
Snl⸗

1684 NuMERORIM. CAb. VIII.

fac ſecundùm formam eorum &c. 24. Eod. verſ. 4. Sie fecit * candelabrum] (Nem-
pè:) is, qui illud fecit; 25. eſt autem expoſitio allegorica, (quòd) per manus Sancti
illiuns Benedicti factum ſit (candelabrum) per ſeipſum. 26.
Accipe illos 27. vetbis (hujuscemodi:) vos beatos, qui digni eſtis, ut miniſtretis
Deo!
immunditiem vadaverum, 28. quæ in illis eſt. Eod. verſ. 7. &t radant nopvacula]
Reperi in verbis R. Moſis Hadarichan: quoniam dati fuerunt (Levitæ) in expiatio-

ionem 29. pro primogenitis, qui idolo fervierant, 30. isque (cultus idololatricus)

vocatut ſacriſcium mortuorum 31. ac (quia) leproſus etiam dicitur mortuus, 32.
(ideò) illi opus habuerunt tonſurà, ad iſtar leproſorum. Verſ. 8. Et accipient juyen-
eum ſubrumum] Idque fuit holocauſtum, veluti ſeriptum eſt: & facies unum in ho-

locauſtam 33. atque iſta fuit oblatio totius cœtus propter idololatriam. 34. Eod

verl. 8. & javencum alkterum] Cur lex dicit: alterum? (aempè:) ut tibi indicet,
quòd, ficuti holocauſtm non comeditur; 35. ita etiam iacrificium pro peccato
non comeditur atque hac in re verba ejus 36, probantur 37. in lege facerdo-

tum;

29. Confer. quæ (upræ ad Numer. c. 3. v. 9. n.

guiheet: tam, quaàam, nempè, quòd includat
I2. & infrà ad verſ. 9. . cap. n. 41. notata ſunt,

& comprehendat tam mullum , quam parum,
tam maganum, quàm parvum, confer. num. an-
tec. 22. .
24. Llti Exod. c. 2 5. v. 40. habetur, confer. Gur
Arjeh ol. 169.cOl. I. med. & not. in na in

N

b. loc.

ſequ. usque ad verſ. 19. 6. cap. conter. & tract.
Talm. Naſir, Jol. 40. Aa. S
30. Nimiruùm: vitulo conflatili aureo, confer. ſuprâà
Numer. c. 3. V. 12. n. 16.

Verl. 6. Same Levitas]

Verſ. 7. Sparge ſuper eos aquam expiations] De cinere vaccæ (rufæ) propter

vide & verſ. 16. u. 52. & 53. item verſ. 17. &

* Hebr. Wwy d iſta & ſequentis, usque ad: fo
i. e. ſume (Levitas) abſunt ab utroque MSto-
15. Et qui fecit cœtera vaſa omnia, 7 n NN1i.
e. isque fuit Bezaleel, prout in notis Dmaf N
„ loc. habetur,
2 6. Sine ulla opera humana, confer. Exod. alleg-
cap. 2 5. V. 3 I. N. 116. & not in wo
h. loc.
27. Confer. quæ ad Geneſ. c. 16. V. 3. n. 3. & ad.
Levit. c. S. v. 2. D. 2. & inftà ad Numer. c. 11.
v. 16. n. 68. & ad Numer. c. 16. v. I. . 7. ut
& ad Deuter. c. I. v. 1 5§. n. 92. notata funt, vi-
de & Gut Arjeh fol. 169. col. I. med. ac not.
in bpan noh. loc.
28. Seu: demortuorum, confer. paulò poſt n. 31.
h. verſ. it. Gur Arjeh ol. 169. col, I., med. ac
not. in nan , ubi ſctibitur, quod in aliis
pollutionibus præter immunditiem cadaverum
In ee een PR. i. e. non opus ſit ſpar ſione

ſcil. aquæ expiationis,

31I. Vide Pſalm. 166. verſ. 2 8. & not. ad librum
Prec. Jud. part. I. p. 107. b. princ. confer. &
aul antè n. 2 8. . verſ. 7. it. not. in pa R
loc.
32. Confer. quæ ad Numer, cap. 12. Verſ. 12. u.
4 8. notata ſunt.
33. Prot infrà verſ. I2. F. cap. habetur.
34. Scilicet: expiandam, vide infrà num. 40. .
verſ. 8. & not. in Soan mod h. oec.

3 5. Quia totum igne abſumitur, unde & nomen

holocauſti haber, confer. bic Herajot, fol. 5. .
& Sevachim, fol. 99, 6. it. Parah, fol. 46. a.
36. Nempè: R. Mofis Hadarſchan, cujus anteà
mentio fa Ra eſt, ac cujus ſententia hic ſtabili-
tur.
37. Stabiliuntur, Hebr. ne ddi. e. eſt fulcrum

ſive ſtabilimentum aut probatio eſt, confer.

Gur Arj eh fol. 169. col. I. med. & not. in
Sa ne b. loc.

CAk. VII.
um: 38. eult⸗
3b illis offern
Tencoin holocan

antin oblatio

ze lent an ob⸗
los. Verl.11.
leatu leproli g
tur in hac ſedio
Ketium Domini
Celicet:) ar⸗
citut de illa: in
ucn Janckunih
ſancti ſanctorum
mirüm donatie⸗

—
38. Hed. d
liber amtiquisſim
ſitutus, de gu0
c Puxtort Biblio
nim etiam hit in
pentio.
39. Hebr, do n
. 14. 0, 37, cn
1. Kn. & not, in
ſumellmihi.
ſeds pertinet,
40. Coniet kopti
10, M. 77. L.
Num, cr lf. d.
41. Nempe: pecce
Diti ſraelitarum
ſopri Numeree,
4
J. 11, n. 16. K
Cep. h. 19, Kinit
41. oſe addaxil
Gerifcium; fii
WManus (uas & A

ſeuti oblationen

gregarerim Dom

Inhr Chald 5.

1. ln col z
43 Non montui, i
und ehrdlo

CAb.vI.

—
n (Nem⸗
dagus Jandti
e iia
t miniltretis
ute)ropter

nt Mnalil

in epiati⸗

ololanicc

noltuus, z1,

ient jyey⸗
Ghum inho.
1. 34, Eod
hbi incice,
Pro peccate

8e ſacetdo.

le r . Ve ge l.

41, Dotala lun,

emn ell 17. A
conler, &tadt.

eoconfer pti

not. adlibrum
rinc, conler. &
S

2,Vetl. 11,141

tbetur.

num. 40,4

. le.
uocde & nomen

oreſot, dl ſ.ꝛ.„

l 46,2. 4
zn, (ufus allte⸗

alia bie ſiadi

at, cnt
ved, Goot. i

ððð

CAF. VIII. NuIMERORUM. 1085

tum; 3 ⁸. exiſtimo autem ego, inſtitutum iſtud fuiſſe temporarium 39. quòd hircus
ab illis offerri debuerit in ſacrificium pro peccato idololatriæ 40. unà cum ju-
venco in holocauſtum. Verſ. 9. Ert congregabis omnem cætum] Quoniam Levitæ da-
ni ſunt in oblationem expiationis 47. pro illis (Iſraelitis, idcircò) veniant (Iſraêlitæ)
ac ſtent juxtà oblationem eorum (Levitarum) & imponant manus ſuas 42. ſuper il-
los. Verſ. II. Eet offerat Aaron Levitas in oblationem] Non ſecùs ac ſacrificium pro
reatu leproſi, quod opus habet agitatione (animalis) vivi, 43. tres agitationes dicun-
tur in hac ſectione, prima quoad filios Kehath, ideò dicitur ibi: ut miniſtrent mini-
ſterium Domini, 44. quia miniſterium ſancti Sanctorum * eis incumbebat, (vi⸗
delicèt:) arca & menſa &c. 45. ſecunda fuit filiorum Gerſon, ideò di-
citur de illa: in oblationem 46. Domino, quia etiam iſtis incumbebat miniſteri-
um Sancturii, * (nempè:) aulæa 47. & aſſeres. 48, quæ conſpiciuntur in domo

4

ſancti ſanctorum; tertia fuit filiorum Me

rari. 49. Verſ. 16. Donati, donati] (Ni-

mirùm) donati ad onus (ferendum) ac donati ad cantandum. 50. Eod. verſ. 16. A-

per-

3 8. Hebr. aae HN, ſic dicitur & Leviticus &
liber anti quis ſimus in Levitici declarationem in
ſtitutus, de quo vide a n & Bartolocci
ac Buxtorf- Biblioth. Rabbin. iſtius Torat Coha-
nim etiam hic in oa ad marginem fit
mentio.

39. Hebr. H)à* HN&&, de quo vide cap. antec, 7.

V. 14. n. 37. confer- & Gur Arjeh fol. 169. col.
1. fin. & not. in or h. loc. ejus oppo-
ſitum eſt Mναπ i, e, quod ad generationes ſeu po-
ſeros pertinet, vid. Levit. c. 2 5. V. 30.

40. Confer. ſuprà n. 34. h. verſ. & Exod. c. 30. v.

20. n. 77, ac Levit. «. 4. v. 8. n. 1 8. it. infrà
Numm. c. 1 5. v. 2 2. D. 3 2. & n. 36.
41. Nempé: peccati idololatrici, quod primoge-
niti Ifraelitarum perpetraverant, de quo confer.
ſuprà Numer. c. I. v. 49.: n. 1 3. & Numecr, c. 3.
v. 12, n. 16. & num. 17. vide & ſuprà v. 7. b.
cap. n. 29. & infr. verſ. 16. b. cap. num. 52.
42. Moſes adduxit Levitas ad Dominum tanquàm
ſacrificium; filii verò Iſraëlis imponebant eis
manus ſuas & Aaron elevavit ſive ventilavit eos
veluti oblationem, quam Iſraelitæ ex ſeipſis ſe-
gregaverint Dominof, vid. P. Fagii not. ad Pa
rzhr. Chald. h. loc. & Gur Arjeh fol. 169.c01.
1. fin. & col. 2. princ. it. not. in h, l.

43. Non mortui, id eſt: antequàm mactetur ho.

Kia pro leproſo, debet illa agitaii vive, prout ha-

betur Levit. c. 14. v. 2 4. & 2 5. ſic etiam Levitæ
debebant offerri & agitari vivi, confer, not. in
D PSW b, loc. .
44. Prouùt habetur in fine hujus verſus 11.
* Hebr. wν7“, abeſt hic iſta dictio ₰ MSto z.
45. Vide ſuprà Numer. e. 4, Verſ. 4. & ſeqq. ibique
Raſchi not.
46. Sive: agitationem Hebr. 1a, ptout habe-
tur verſ. 1 3. h. cap. l
** Vel: Sancti, rei ſanctæ, in MSto I. hic additur:
=WeD i, e. Sanctorem.
47. Vide ſuprà Numer. dict. cap. 4. verſ. 2 5. 6
ſeqq.
48. In notis tamen 'a np exiſtimatur,quòd
aſſeres fuerint p n de*h i. e. ad onus
filiorum Merari (non filiorum Gerſon, uti hic
apud Commentatorem noſtrum habetur,) cui o-
pinioni etiam conſentire videtur Numer. c.
4. V. 3 1. niſi inſpecie de illis aſſeribus id intelli-
gatur, qui in domo Sancti Sanctorum çonſpici-
untur.
49: De quibus vide Numer. dict. cap. 4, v. 29. &&
ſeqq.
50. Quoniam in textu ſacro hie bis ponitur niadre
'Hideò autor noſter id diſtributivè exponit
pro diverſitate miniſteriorum, quibus Levitæ
fungebantui, nonnulli enim vaſa ſacra portabant;
non⸗

1086 NHMERORUM. CAr. vIIt.

pertura(Dictio N ſignificat) NND i. e. apertionem. Verſ. I 7 Nam, meum eſt ***

omne primogenitum]Quia mei fuerunt primogeniti (lHſraëlitarum) jure meritoq;, quo-

niam illos protexi inter primogenitos Egyptiorum. 51. Verſ. 16. humpfi illos mibi]
Donec erraverunt in vitulo 52. nunc autem aſſumpſi Levitas 53. & dedi &cc. 54. quis-
que vicibus memorantut filii Iſraelis in verſu iſto, 55. ut (Deus) notum faceret a-
morem, 56. dum illorum memoria (tàm crebrò) repetitur in uno verſu, (idque) jux-
tà numerum quinque librorum 57. legis, & ſic vidi in Bereſchit rabba. 58. Verſ.
19. Nec erit in fliis Iraëlis plaga] Dum illi non opus hkabebunt, ut accedant ad San-
tuarium, nam ſi acceſſerint, erit plaga. Verſ. 20. Er fecit Moſes atque Agron & o.
mmis cœtus &c.] (Nimirùm) Moſes illos (Levitas) conſtituit, 59. Aaron eosdem ob-

tulit atque Iſraelitæ manus ſuas illis impoſuerunt. Verſ. 22. Scsti præceperat Do-

minus, ita fecerunt] (Hoc refert Scriptura,) ut indicet tàm laudem eorum, qui facie-
bant, quàm factum ipſum inter illos, * quòd ſcilicet nemo inter illos moram fecerit.
60. Verſ. 24. Ab eo, qui natus eſt viginti quinque annos] Aſt alio in loco dicit (Scri-
ptura:) ab eo, qui natus eſt triginta annos, 61. ecce quomodo (hoc intelligi debeat,
nempè:) is, qui viginti quinque annos natus erat, veniebat, ut diſceret ritus 62. mi-
niſterii & quinquennium diſcendo conſumebat; triginta (autem) annos natus ipſe
miniſterium peragebat, 63, hinc quoad diſcipulum (natum eſt iſtud dicterium
quò

nonnulli verò cantabant.
Confer. hic tract. Talm. Bechorot, ſol. 4. 5.
51. Nempè: ne etiam illi ſimul cum primogenitis
Fgyptiorum perirent, vide Exod. c. 12. v. 29.
in NIsto 2. pro e WWn Pa i. e. inter primo-
genitos Ægyptiorum, legitur a i. c. in †-

0.
5 e quo vide Exod, c. 3 2. ſenſus eſt, uamdiu
non adoraverunt Iſraelitæ vitulum con atilem,
mei fuerunt omnes eorum primogeniti; ſed ex
quo illi erraverunt ac vitulum aureum colue-
runt, Levitas mihi adlumpſi primogenitorum lo-
co, confer. ſuprà Numer. c. I. v. 49. n. 13. &
Nucder. c. 3. V. 11. n. 16. it. v. 7. , cap. n, 29.
& verſ. 9. H. cap. n. 41.
53. Uti habetur verſ. 1 8. 6. cap. confer. & verſ. 7.
. cap. B. 29.
54. en 19. b. cap. habetur, confer. hic
tract. Talm. Erachin, Ol. 11. 2.
† Hebr. nyd ifta & ſequentia, usque ad?:
DN i. e. nec erit (in flis &c.) abſunt ab u-
troque MSto.
55. Nimiràm in dicto verſu 19. b. cap, confer.

hie Gur Arjeh /ol. 169, col. 2. med. & not. in
Sa NS b. loc.
56. Quem ſcil. ipſe habuit ergà Hraclitas, confer.
quæ ſuprà ad Numer. c. I. v. I. n. I. netata ſunt-
57. Confer. quæ ad cap. antec. 7. verſ. 2 3. n. 60.
notata ſunt.
8. Hebr. N&an) teNn, eſt is Commentarius in
primum librum Mods, de quo vide pun
ac Bartolocci ut & Buxtorf. Biblioth. Rabbin.
59. Statuit, præſentes illos exhibuit, id enim ver-
bum †pvny hic notat, confer. hic Gur Arjeh fol.
169. col. 2. fin. & not. in han me b. oc.
* Hebr. è— ay&, abfunt iſta ⅛ MSto z.
60. Conter. & hic Gur Arjeh Fol. 169. col. 2. An.
& not. in non rw h. joc.
⁶1. Uti ſuprà Numer, c. 4. verſ. 3. habetur, con-

fer. hic tract. Talm. Chutlin, ol. 24. a. Ri in

D- M hie ad marginem allegatur.
62, Sive: traditiones vel ecxremonias ac mados
cultus Divini peragendi, ſie ay mM hic in-
terpretor & expono.

63. Vel: ipſum cultum Divinum adminiſtrabat;,

2

(A. N.

66 iqui hon

on anpliuil

miniſterium one
cantet atque
67, quoe
lum tellimon

E I. ¹1
tur) non
prins &
a hac ledtione
per omnes qoad
niſiſtum lolumt

—
ad rain accedhe
tt) quinquennius
64. Hedr. N
tor bonus progtel
11b, dl 1. prine.
t: wrr
PWew ie.
Eienum denecichio
Kendo,) nonan
67. Idell: dumdil
ri populres rert
gue in laege dile
nium haud donum
guavel dulla de i⸗
enca idue bie die
,numn, antec, 64
an. 1,. 113.5,
loe.

eb Wh, a.

66. Cbbee inlirume
Wnler Pe agii n⸗

(M.pun.
—

neun 4, ter
flto⸗ zquo.
ð
.,54, guie.
n kiceret a⸗
(ne)ir.
ſ. Vert.
knt ad dan.
Aon G,.
cotdemob⸗

ereyeret DO.

n gaui facie⸗
ram kecetit
odieit Seti⸗

lligi debeen

tus 61, Ni.
hatus e
Gicetium:)

wed. 6 not. in.

meſitas, conter.
,1, hetata ſunt .

ſetl. 13. n 60.

mwwentzrius in
de r
koth. Nbbin.
it, igenim eſ⸗
Gur ien , 6
e 5, be⸗
MRo 1.
169,60l. Ku.

hibetut, eon⸗
Ul. 14, ½. Minn

Allegnu.
Omnes a Moc
1 hic iu⸗

Aniiſice

CAF. XI. NuMERORUM. 1087

quòd is, qui non vidit ſignum bonum ⁶4. in diſcendo é&† intrâ quinquennium, is
non amplius (illud) viſurus ſit. Verſ. 2 5. Nec altrà miniſterium peraget] (Nempéè:)
miniſterium oneris (portandi) humeris; ſed ipſe circumit, ut claudat portas & ut
cantet* atque plauſtra 66. oneret, & hoc eſt, (quod dicitur:) & miniſtrabit N
MN, 67. quod juxtà Targum ejus (ſignificat:) Aπ παεπ Dy i. e. cum 68, fratribus
ſuis. Verſ. 26. Ue obſervent cuſtodiam] (Nimirùm,) ut caſtra ponant circà taberna-

culum (teſtimonii) & ut illud erigant atque deponant tempore profectionis.

CAP. IX.

Erſ 1. Menſe primo] Sectio, quæ in principio libri (iſtius quarti Moſis habe-
tur) non fuit dicta usque ad (menſem) Aprilem, 1. hinc diſcis, quòd non ſit
prius & poſterius in lege; 2. ſed cur non incepit (Moſes librum quartum)
ab hac (ſectione? nimirùm) quia illa turpitudinem 3. Iſraêlitarum (continet,) dum
per omnes quadraginta annos, quibus Iſraelitæ fuerunt in deſerto, * non attulerunt,

niſi iſtum ſolummodò agnum paſchalem.

4. Verſ. 2. In tempore ſuo] Etiam in Sab-
ba⸗

ad praxin accedebat eorum, quæ in theoria in- ut & Gur Arjeh ſol. 169. col. 3. princ, ac not

trà quinquennium didicerat.
64. fHlebr. —* eb, quo nomine hic intelligi-
tur bonus pro greſſus ſive profectus in diſcenda
lege, vide num. ſequ. 6 5. 6 Jalkut Part. 1. fol.
276, Col. 2. princ. in MSto 1. locus iſte ſic legi-
tur: toeb n een ee e ee e
) ee i. e. qui non videt quinquenniò
ſignum benedictionis in lectione ſua (vel: in di-
ſcendo,) is non amplius &c.
6 5. Id eit: dum diſcit legem & in ea ſtudet, Ju
dæi populares vertunt: in ſeinem lernen / ſi ſta⸗
que in illa lege diſcenda aliquis intrâ quinquen
nium haud bonum fecerit progreſſum, tunc exi
gua vel nulla de ipſius profectibus ſpes erit faci-
enda, id que hic dieitur ſignum non bonum, con.
fer, num. antec., 64. & not. ad librum Prec. Jud.
part. 1. p. 113. . princ. it, not. in pan ne
b, loc. .
2X Hebr. w'i), abeſt iſtud hie 4 MSto z.
56. Quibus inſtrumenta tabernaculi vehebantur,
confer. P., Fagii not, ad Paraphr. Chald. b, loc.

in arn h. loc.
67. Prout verſu ſequ. 2 6. h. cap. habetur.
68. Nam particula hi, quæ hic habetur, inter-
dum idem ſigniſicat, ac y i. e, cum, confer.
Geneſ. . 4. V, 1. n. 3.
1. Vel: non fuit dicta antè menſem Aprilem, qui
Hebræis &Wς dicitur, etenim ſuprà Numer. c.
I. V. 1. dicitur: menſe ſecundo, ubi vide not⸗
