2 5. Id eſt, opus erit, ut ipſe ſegregetur 4½ cœtu II-
raelitico per ſeptem dies, confer. Numer. dict. æ.
7. verſ. 1. num. 1 1. atque Exod. cap. 24. Vv. 16.
num. 42.
26. De quo vide Numer. c. 19. v. 8. confer. not. in
ä

127. Scilicèt: divinitus immittendæ, confer. Exod.

c. 2 8. V. 3 5. n. 16 2. & ſuprà Levit. c. 1. V. 4. n.
52. it. infrà Levit. c. 10. v. 6. n. 19. ac Levit. c.
22. v. 9. D. 3 6. vide & not. in on now h, loc.
ubi ſeribitur, quod a yn irue 79nn i. e.
ex regula (præcepti) negativi intelligis affirmati-
num, confer. etiam infra Levit. c. 16. v. 2. Sign.
* & tract. Taim. Succa, Fol. 43. b.

1 ⅝. Confer. hic not. in , ubi loci iſti-

Nnnnn z

us fuſior explicatio habetur.

„

CAP.

LEVITICI.

CAT. IX.

Erſ. 1. yfatun eſt die Alrare G lelicd die odtroimzlefionam, 1. is fuit
initium menſis Niſan, quô ipſo die erectum fuit tabernaculum 2. & fuſtulit
(Moſes) decem coronas, 3. quæ referuntur in Seder Olam, 4. Eod. v. I.
Ei ſeniaſe, Hiälis] Ut illos faceret certiores, quòd per oraculum Divinum 5. Aaron
ingreſlus ſit ac miniſtret ſummum ſacerdotium, ac ne dicant (Israélitæ,) quòd ipſe per
ſe 6. ingreſſus ſit. Verſ. 2. Accipe tili † ritulum Ut notum ſi Kieret, quòd ei propi-
tius eſſet Sanctus ille Benedictus per vitulum iſtum quoad conflationem vituli, quem
ipſe (Aaron) fecerat. * Verſ. 4. Quia hodièò Dominus apparebit ve is] Ut requieſce-
re faciat gratioſam ſuam Ppræſentiam in opere manuum veſtrarum, 7 quocircà obla-
tiones iſtæ ex debito veniunt hoc die. Verſ. 7. Accede ad altare] Aaron enim eru-
beſcebat & timebat accedere, (quapropter) dixit ei Moſes: cur tu erubefcis (ſive mo-
raris?) ad id electus es. ** Eod. verſ. 7. Sacriſficium propeckatotuo] (Nempè:) vitu-
Ium, bove natum. 8. Eod. verſ. 7. Et bolocauſtaum tuum] (Videlicet :) arietem. 9.
Eod.

dice Iebræs, quo uſus ſum, ut & in Bibliis Bux-=

4

1J, Sive: conſecrationum, confer. Num. c. 7. v. I.
n. 9. vide & infrà v. 1 1. h. cap. n. 13. confer. &
not. in "pam rw h. loc. it. Megilla, ol. 10. b.
Se ol. 69. a.
2. Vide, quæ cap. antec. 8. v. 2. n. I. it. Numer. 1
dict. c, 7. v. I. n. 8. notata ſunt, confer. & not,
in par h. loc.
J3. De his vide Numer. c. 7. v. 12. n. 2 9. confer. S vocatione Divina, id enim he Sn hic ſignificat,
Exod. c, 3 3. verſ. 4. n. 6. ibique P, Pagii not. ad confer. not. ad Pſalm. I10. V. 3. Sign. *
Pataphr. Chald. vide & not. ad librum Prec. Jud. It Confer. hic tract. Talm 2. Joma, fol. 3. 2. b.
part. I. pag. 160. b. med. ac not. in as e * Confer. hic not. in nasi mno ubi loci iſtius ex-
ubi decem ille coronæ ordine enarrantur, con-
fer. & Seder Olam c. 6. & 7.
4. Hebr. ² i. e. ordo maundi five Chroni-
cum, duo ſunt ejus nominis, aliud majus, alind
minaus, utrumque incerti autoris, vide o
re, ut & Buxtorf. Biblioth. Rabbin. iſtud
Chronicum maius ac minus D. Mejerus Latinè
vertit ac doctiſſſ imis notis illuſtravit. .
J. Ita hic in 9 vertere volui, ut ſenſus ſit,
quòd mandaiò ac juſſu Divino; non autoritate
humana ac motu proprio Aaron ſanctum mini-
ſte ium ſuſceperit, ſi ſic & in Gur Arjeh ol. 131.
col. 2. princ. exponitur: —* n i. e. ex ore
Domini, ibique pro dae 1 7, 41 ſi jeuti in co

P, confer. verſ. 11. 6. cape n. 14. 6&* Raſchi

10. V. 3. n. 9. it. Numer. g. 12. V. 8. n. 36. vide
& not. in oon 5., loc.

legatur.
7. Id eſt: in tabernaculo conventũs, confer. v. I,

majus c. 6.
* Confer. & hic Toſ phta, prout in Senan npv

notas.
8. Vel: vitulum ſubrumum, uti junius ac Tremel-

tunt: Jung Rind.
9. De quo ut & juvenco ſuprà verſ. 3. . cap. di-
. Aum eſt, confer. Mact, Talm. Mo katon, ol.

7

torf. habetur,) rectiùs, ut puto, legitur " y

not. 24 Geneſ. c. 48. V. 7. n. 19. vide & cap. ſeq.

6. Id eſt: privata autoritate ac motu praprio ſi ſine

plicatio habetur, & Toſiphta ad marginem al-
h. cap. n. 1,& not. in an ne it. Seder Olam.
. loc. ad marginem allegatur, ubi vide etiam

lius verterunt verſu 2, h, csp. Judęi Germani ver-

rationem.

out moris elt

ſecuii wiulum,

(ierpoltue

Val. 7 Ein
I. Pyalet, lol

———
10, De guidus u⸗
„NA N b. E
11 Vi idelics ect, ſic
pligiten ſire abl
1 tunc en

i,e, qui I ann 10m⸗

inn ien
not. in NN
z. D. 11. NMu
Oimh. loc.
1¹, Conter, bic l.
ſupra Lerit.,
1, 83. zbi de ſa

dus

13. Kfe: eonleen
tione leu conlet
antec. 9, .2.
mum in vettench
kadeturin Mdt
lhabetur Oded
impletionam
in exemplmih
Ow doe
copulq Vau a
Pollet reflio:
tionum, ſanè
14, illa ſol ſolum
(ſarrifftium
OR d gu
Luntur id uui
einots ume

CA.K

*

tonum, 1, ifait

n 4. Pod.vl.
nnum 5. Azron
e) andigle per
1, qudd eipropi⸗
enn Vituli, gem
) Ut revieſce⸗
7. (uocirca obia.

Aardn enim erd.

erubeſeis lwemo⸗
(Nempe,) in.

lcet:) atietem, 9,
kod.

—

, Et & in Bibliis Buu. 8
un duto, egiur ,
(ap. n. 14. & Raſchi .
n 19. fide N ,4, le.
. 11. V. g, 36, ſile

loe,

c motu fopnio ſins
n Won hie ſigaifie

. V. J. Sign. 5
ie b*
na, ol. 3,2.b,

pdb ubi ſoei linser.
Phri ad matginen al⸗

Onrents, conlet N. l
nnd i Feder Oam

Moikin Dr n
galur, li fid: tilm

iſnins e eneh,
p. udzi Gemmani er-

ora vetl, 3,9, c4). 1.
lmn Mid kiON,.

Zghum,

Verſ. 12. Et eabi

LEVITICI.

Eod. verſ. 7. olnionem vpopali

crificium (aliud) pro peccato exterius 12.

Qimirum) hircum caprarum & vitulum atque a-
10. ubicunque dicitur: „Ai. e. vitulus, anniculus 11. iſte eſt, (idque-)
ex iſto loco diſcis. Verſ. II. Et carnem atque pellem &.] Non reperimus, quòd ſa=-

combuſtum fuerit, niſi iſtud & (ſacrifici-

um) impletionum; 13. hæc autem omnia (facta ſunt) per oraculum Divinum. 144.

buerunt] (Verbum & & O hic) ignificat extenſionem 15. & præ⸗

parationem. Verſ. 15. Er expistionem fecit per illum] i. e. Sacri ficavit illum (hireum)

prout moris eſt in ſacrificio pro peccato.

Eod. verſ. I 5. Sicuti primum] (Nempè:)

ſicuti vitulum, 16. quem pro ſe (fecerat Aaron.) Verſ. 16. Et fecit ipium pro ritu]
ui expoſitus eſt in holocauſto ſpontaneo in (Sectione, quæ incipit:) & vocavit. 17.
Verlſ. 17. Ei implevit manum ſuam] Hæc 18.
I7. Praler bolocauſtam matutinum] Hæc

eſt collectio in pugillum. 19. Eod. v.
omnia fecit poſt holocauſtum juge. 20.
Nnnnn 3 Verſ.

10. De quibus ſupra verf. 3. H. cap. confer, not. in

„a NRD h. loc.
11. Videlicèt, ſi dictio ay poſita ſit Snd j. e. ſim-
pliciter ſive abſolut?; ſecs eſt, ſi ei adjiciatu:
n a, tunc enim intelligitur vitalus õ
i. e. qui annò major eſt, vel, qui annum excedit,
ita in Gar Arjeh fol, 13 1. Col. 4. princ. confer.
not. in an r b loc. & ſuprà Levit: 6. 4. v.
3. n. 12. atque Torat Cohanim, uti in
'nan h. loc. allegatur ad marginem.
12, Confer. hic Exod. c. 29. V. 14. n. 30. vide &
ſupra Levit. c. I. V. 5. D. 64, & Levit. G. 6. V. 2 3.

n. Q3. ubi de ſactificiis extecioribus & interiori-

bus.

13. Sive: conſecrationum, nempè, quod pro initia-

tione ſeu conſecratione fuit oblatum, confer. cap.
antec. 3, V. 2. D. 3. & Veri, 1. . cap. n. I. SCte⸗

rum in vertendo hic ſeeuius ſum lectisnem, quæ

habeturin MSto I. & in Bibliis Buxtorf. ubi ita
habetur h ,.d r e i. e. niſi iſtud &
im pletionum (ſacrificium,) aſt in ASto 2. atque

Emeom ne legſtur: n e Nee, omiſs

copulà Vau antè voculam , unde hæc oriri

poſſet verſio: niſi iſtud (ſacrificium) imple
tionum, ſanè in notis Raſchi ad Exod. c. 29. V.
14. iſta ſolàm reperimus: W NX⅓ i. e, niſi iſtud
(ſacrificium) & verba iſta —rer 71. vel:
DESL “ quæ hic hzbentur, ibidem non le

guntur, id quod & in Gur Arjeh fol. 13 1. col. 4.

in exemplari Hebr. quò uſus ſum, & in editione

col. 2. fin. ubi eadem, quæ hic in Bibliis Buxr.-
habetur lectio ac faſiùs ibidem hac de re agitur⸗
confer. & not. in non mnp h. oc.
14. Vide, quæ ſupra ad verſ. 1I. H. cap. n. 5. nota-
ta ſunt.
15. Hebr. WuwN1 4 radice u“), quod ſignificat:
ext endit, porrexit.
16. De quo ſupr verſ. 2. B. cap.
* De quo vide Levit. cap. 1. verſ. 7. & ſequ.
17. Hebr. &αι π½ta vocatur in ſpecie Sectio prima
Levitici, quæ incipit 4½ primo capite usque ad
caput ſextum, ditcitur etiam totus liber tertius
Moſis Naνh & verbis ſcil. initialibus ejusdem
libri, confer. hic trat. Talm. Menachot, fol. 9 ⅞.
ac Beza, ol. 20. a. prout in pan h. loc.
ad marginem allegantur, ubi vide etiam notas.
19. Heb dicn ia & ſequentia usque ad adeps,
qui operit &e. quæ verſu 19. h. Cap. Habentur,
quæque hic Latinè tranſtuli, omiſſa ſunt in ex-
emplari Hebraico, quo uſusſum, idque per tg=
pothetarum negligeniam ; habentur autem in
Biblis Buxtorfianis, ut & in edilione pan n,
atque in utroque MSöte, confer. Menachot, fol-
9: b. & fol. 19. b.
19. De qua vide ſupràâ Levit. cap. 2. v. 2. ibique
1 Ratſchi notas, confer. & tract, Talm. Menachor,
fſol. 6. a. uti in 'pon re . loc. allegatur ad-
marginem, ubi vide & notas.
20. Seiicèet: matutinum, Hebr. e dw, ſic in

medeRotatum eſt, vid. idem Gur Arjeh /ol. 111.

MStO z2. additum eſt, confer. cap. autec. 8. V: 2,S⸗

6

loc.. it. tract. Talm. Menachot fol. 62. 2. cxplicatio habetur.
23. Scil. poſita, vide Levit. alleg. cap. 7. v. 30. i-27. Vel: ſimilitudo, ſive forma, ita hie interpre-
bique Raſchi not. n. 8 8. . tor Pyn, quæ dictio etiam notat: compendium
24. Preùt amplius habetur in Benedictione, quæ ſummam, conbker. Buxtorf Lex. Taim. fol. 1 602.
Numer. c. 6. v. 24. & ſeqq. refertur, confer. no- & ſeq. it. Lightfoot. in Matth. c. 6. v. 9. p. 29 .
tæ ad librum Prec. Jud. Part. 2. P. 26 1. a. ptinc.edit. Lipſienſ. vide & Numer, cap. 2., 87.
nuum elatione, confer. & Torat Cohanim, ſicuti 2 8. Vel: præſentia Divina, Hebr. nnν⅜
. . * . u&t
in rnan Mνad marginem h. loc. allegatuc. manifeſtabatur per ignem cœlitùs delaplumm nne
confer. & tract. Talm. Megilla fol. 19. a. & So- quo mox verſu leq. 24. . cap. confer. præ aliis

ta, ol. 3 8. a. b. it. Tamid, fol. 3 3. b. P. Fagius in not.
* Loci iſtius explicationem vide in not. dnam no verl. 3 L-not. ad Paraphr, Chald. . cap.

h. loc. ubi etiam tract. Talm. Megilla fol. 18. a.

844 LEVITICcTI. CAb. IXxX. (ℳ. —
Verſ. 19. El qui operit] (Nempè:) adeps, qui operit inteſtina. Verſ. 20. Et poſue- müuen
runt adipes ſuper pectuſeulum] Poſt agitationem 21, dabat illos (adipes) ſacerdos leſcendi M
qui agitabat, alii ſacerdoti, 22. ut adoleret eos, (ſic) reperiebantur ea, quæ ſuprà crant, Keili nini,
infrà. 23. Verl. 22. Et benedixit eis] Benedictione ſacerdotali, (nempè :) benedi- Kcum illo
cat tibi, lucere faciat, attollat. 24. Eod. verſ. 22. Et deſeendit] (Nempè) de altari. * (endit graiol⸗
Verſ. 23. Et venit Moſes ** atque Aaron] Cur ingreſſi ſunt (Moſes atque Aaron in-· uaerm Aul.
tabernaculum?) reperi in Sectione hNπ&ρi. e. impletionum in Nn, 2 5 quæ Deo)oruie
addita eſt legi ſacerdotum, 26, quam nos habemus, (ubi ſic habetur:) cur ingreſſus dertotos ſeten
. eſt Moſes cum Aarone? (nempè, ut doceret eum compoſitionem ſufſitus ſacri, ** aut mimikratetni
(forfitàn) non ingreſſus eſt, niſi ob rem aliam? ecce ego judico, quòd deſcenſus (ab Deiigeb liteli
altari) & ingreſſus (in tentorium) opus habeat benedictione, ſicuti deſcenſus eſt ſpeci- temn qud gekati
es 27. cultùs divini; ita etiam ingreſſus eſt ſpecies cultus Divini, ecce didiciſti, cur Eenna agve en
ingreſſus ſit Moſes cum Aarone, (nempè,) ut doceret illum, quomodo faciendus eſſet lsiced digttei
ſuffitus; alia expoſitio: poſtquàm viderat Aaron, quòd adductæ eſſent omnes obla- wsgoru
tiones- atque omnia peracta eſſent, nec deſcendiſſet Majeſtas Divina 28. ad Iſraélitas, magisquime
ipſe nesatgneninil
. good Den lu
n. 2I. holocauſtum enim matutinum antè o-] allegatur, confer. & Spencer. de Legib. Hebræ-.
mnia alia ſacrificia offerebatur ae veſpere ulti- or. ritual. 1. 2. c. 7. Sect. r. & 2. inprimis
mum ſacri ficium erat holocauſtum, ita P. Fagi- 42 8. edit. Lipf. Pag.
b. princ. vide & ſuprà Perir . .x. zn. 19. sro. gresii ſunt, abſunt ab utroque Etl2.
n. 30. ubi nonnullæ habentur exceptiones, 25. Sic Arina 4. ð
21. Vide, quæ ſuprà ad Levit. c. 7. V. 30. n. 92. torf. Lex. Talm. Fol. 34 8. „vid. Bux
notata ſunt. . 26. Confer. quæ de hoc libro fuprâ Levit. c. 7.v. —
22. Isque erat tertius ſacerdos, qui in hoc actuj 6. n. 16. &G cap, ſeq. rO. v. 16. n. 51. notata 29. Id el: um
oblationis requirebaur,confer. Spe Levit. dict. ſunt. . bernaculum eo
c. 7. v. 30. n. 93. vid. & not. in ar re h. * Confer. hic not. in n- npv, ubi loci iſtius guia hucusque

quam tamen In

t3o. onn blalm.

Feder Olam ma
edit. Amſelod.
tur, vid. not.
18 Hebt. vr n
cujus lectionen
31. Vel: depoln
P hie intepn
ud Moles en

eMHMu tabernat

Poluenit; alk d
t. 9. el.) illu
fore, ut illo cie

— (4) k.

—
drl. 20, lene.

dies) letcs
ur ſupti en
nempe.)henel.
eme)cealtni
etgue Aaron in
n ). gue
rr)eur ingeli
tüs ſacni l
od deſeenſi 6
elcenſaselt ſpeci.
ecce dicieiſtl enr
olacienduz ellet

Alent omnes oblz.
2. adlſtaelt.

—.—
er, de Legib. febte-
1,6 1 inhtimiseg,

leqnenin: nsgleal
, ablunt ad Uttoque

e traditio Talmudicz

nainl tradita,vid Ba.

1o fupta Lerit,e,7, .

.V. 10. M l. notetis
wob, ubi loci ſlis

Ima,ita nie inteſgte.
notat: commpendiun,
Ler. Talm fo. 60.
Uth. c.6, g, . 2,1.
ner. ca,. 14, 76, ibi⸗

Hebt. d, gut tine
cClitis delaplum, de.
cap. cofler 'e is
iphr Chale, ,, ceh⸗

ipſe anxius erat ac dicebat, novi ego, quòd Dominus mihi iraſcatur ac propterme non
deſcendit Majeſtas Divina ad Ifraelitas, (quapropter) dixit Moſi: Moſe, mi frater, ita

feciſti mihi, ²9. ut introirem (in tabernaculum) & pudefierem, è veſtigio ingreſſus
eſt cum illo Moſes atque (ambo) miſericordiam (Dei) imploràârunt, (quòô factò) de-
ſcendit gratioſa Dei præſentia ad Iſraeélitas. Eod. verſ. 23. & egreſi ſunt ac benedi-
rxerunt populo] Dixerunt: ſit amœnitas Domini, Dei noſtri, ſuper vos! 30, placeat

(Deo,) ut quieſcat gratioſa (ejus) præſentia in opere manuum veſtrarum! nam, quia

per totos ſeptem dies impletionum, quibus erexerat Moſes tabernaculum ** & in eo

miniſtraverat idque quotidié removerat, 31. non requievit in eo gratioſa præſentia

rem, quô de

Dei, ideò Iſraelitæ pudore ſuffaſi dicebant Moſi: Moſe, doctor noſter omnem labo-
fatigati ſumus, ideò ſuſcepimus, ut habitaret inter nos gratioſa Dei præ-

ſentia atque (exinde) cognoſceremus, quòd remiſſa ſit nobis iniquitas vituli (conflati-
lis,) ideò dixit eis (Moſes:) hæc eſt res, quam præcepit Dominus, facite & apparebit

vobis glor

ja Domini, 32. Aaron, frater meus, dignus eſt (Summo Sacerdotio) isque-

magis, quàm ego, reputatus eſt (coràm Deo circâà rem iſtam,) nam per illius oblatio-
nes atque miniſterium ejus habitabit inter vos gratioſa Dei præſentia ac cognoſcetis,

–

quòd Deus illum elegerit. Verſ. 24. Et acclamarunt] Juxtà Targum ejus. 33.

CALP. X.

Erſ. 2. Et egreſſu eſt igni] R. Eliezer dicit: non mortui ſunt filii Aaronis, niſi

proptereà, quòd docuerint conſtitutionem juris

1. præſente Moſe doctore;

29. Id eſt: tu mihi cauſa fuiſti, ut ingrederer ta-
bernaculum eonventus ac pudore ſuffunderer,
quia hucus que non deſcendit Majeſtas Divina;
quam tamen Iraélitæ expectärunt.
30. Prout Pſalm. 90. v. 17. habetur, confer. hic

Seder Olam majus & quidem illius cap. 6, p. 20. †
edit. Amſtelod. ubi ferè eadem, quæ hie, haben

tur, vid. & not. in 'pa h. 10C.

a Hebr. vna n& éi PLew, ſic in Mto 2.

cujus lectionem hic in verſione ſecutus ſum.

3

num taber
poſuerit 5
L. 9. Ve. I.

1I. Vel: depoſuerat illud, ſcil. tabernaculum, ita .
hic intepretor, tradunt quippe Rabbini,
quòd Moſes per integros ſeptem dies impletio-
naculum erexerit idque quotidiè de-
aſt die octavo (de quo vide ſuprà h.

ret, quod & factum eſt, confer. Numer. c. 7. v. I.
ibique Raſchi not. n. 9.
32. Uti ſuprà verſ. 6. H. cap. habetur.
33. Scil. facienda erit explicatio; in Paraphraſi
autem Chaldaica ita habetur: Mav)i. e. & lau-
daverunt, laudibus celebrarunt Deum.
1. Hebr. —n, quod vertunt: traditionem deci-
ſam, ſententiam receptam &c. vid, Buxt. Lex.
Talm. fol. 6 12. Rabbini enim tradunt, quod
Nadab & Abihu contrà Moſen, ipſo præſente, de
lege docuerint, uti habet P. Fagius in notis ad
Paraphr. Chald. h. loc, egorum quippe docrina
coràm Moſe vel contrà Moſen fuit ignis ille pe-
regrinus coràm Domino, (de quo hic ſermo eſt)
X& &) i. e. nec fuit ignis ſuffi=-

) illud erexerit nee depoſuerit, certus,
fore, ut illo die gratiola Dei Majeſtas ſeſe revela- I

menti, uti habetur in Gur Arjeh fol. 132. col. 2.
. Prinee-

846 „ LEVITICI. CAbP. X.

R. Simeon * dicit: vinolenti z. ingreſſi erant in Sanctuarium, ( quod inde 1

diſces, * quia poſt eorum mortem admonuit (Deus) ſuperſtites, ne vinolenti ingre-
derentur Sanctuarium, 3. res ſimilis eſt regi, cui extitit filiusfamiliâs &c. prout
habetut in 12 Np 4. Verſ. 3. Hoe eſt, quòôd dixit Dominus & c.] Ubinam (iſtud)
dixit? (nempè in illo loco:) & notum me faciam ibi filiis Ifraélis & ſanctificabor-
„22 i. e. in gloria mea, 5. ne legas: 1322, ſed 3 2O1. e. in honoratis

meis, 5. dixit Moſes Aaroni: Aaron, mi frater, noveram, quòd domus (iſta) ſanctifi-
canda eſſet in familiaribus 7. Dei, & putaveram, (quòd iſtud futurum eſlet) vel in me
vel in te; nunc (autem) video, quòd illi g. majores (vel honoratiores) ſint, quàm

ego ac tu. Verſ. 3. Et mcuit Aaeron] Accepit (Aaron) mercedem, quòd tacuerit, †

uamnam accepit mercedem? quia oraculum Divinum 2. ei ſoli ſemet aſſociavit,

4

10. nam ipſi ſolum dicta fuit Sectio de illis, qui vinum bibunt. 11. Eod. verſ. 3. I

propinquis meis] i. S. In electis meis. † Eod. verſ. 3. Et in conſpeltu omnis populi glo-
rificaber] Dum Sanctus ilie Benedictus judicium facit in juſtis, timetur ipſe & ex-
tollitur atque laudatur, ſi ita (ſe res habet) in iſtis (juſtis,)multò magis in improbis & ſic

illa (Scriptura) dicit: timendus es, Deus, & Sanctuariis tuis, 12, ne legas: * Cνπ%

ſed

princ. vid. & not. in onr D atque Baal
Hattutim b. loc. & — ePWy LPart. 4 cap.
15. pag. 77: ae fin. & b. prine. ac tract. Talm.
Eruvin, fol. 6 ¾. a. uti in S a .h. loc, al-
legatur ad marginem, . .
& Hebr. Bypv Oin utroque MSto pro eo legitur:
byD i. e. R. Iimaël, confer. hic Sanhe-
drin, fol. 52. a. . .
2. Hebr. rW, i. e. qui vinum biberunt, quod
minus eſt ebriò vel remulentô, confer. dn o
b, loc. ſicuti in 'n-an ne hic allegatur ad
marginem. è 2. .
sX Vel: ſcies, Hebr. y, iſtud, IR G equentia,
usque ad : 7n i. e, res ſimilis eſt re-
gi & e. abſunt 4 MSto 2. .
3. Proüt verſu 9. H. cap. habetur, confer, not. in
=mnan nD h. loc.
4. Eſt is Commentarius ſatis diffuſus in librum
tertium Moſis, de quo vide & Buxtorf. Biblioth.
Rabbin. & Ade Hit. Bartolocci Bibl. Rab-
bin.
5. Proht Exod. cap. 29. v. 43: habetur, confer. hic
tract. Talm, Sevachim, fol. 115. b. prout in
—nan h. loc. ad inarginem allegatur.
6. Conkfer. Exod. dict. cap. 29. v. 43. ibique not.
n. 140, & h. 141. it. not. adEſai. c. 45.v. 24. Sign. †

7. Hebr "'Hn i. e. in notis ſive amicis, vel: per
notos ſive amicos, vide Pſalm. 8 8. V. 9. reſpici-
tur autem hac voce ad verbum nyah, quod
Exodi dict. c. 29. v. 43. habetur.
8. Nempè flii Aaronis, Nadab & Abihu, qui com⸗-
buſti erant.
† Confer. not. ad cap. ſequ. 1I. v. 2. num. 4.
9. Hebr. Ma, confer, quæ cap. antec, 9. v. I. n.
5. notata ſunt, vide & Torat Cohanim h. loe. u=
ti in 'am m hic allegatur ad marginem.
10. Vel: peculiariter ei ſele univit, Hebr. TEN,
confer. Raſchi notæ ad. Eceleſ. cap. 3. v. 7. ubi
ferè eadem, quæ hic, adducta ſunt.
I1. Nam verſu octavo h. cap. ita legitur: & al-
loeutus eſt Dominus Aaronem, oraculum ita-
que Divinum tunc ad ſolùm Aaronem fa cum
eſt, confer. tractat. Talm. Sevachim, fol. I1 5.
b. prout in amam inpv h. loc. ad margiuem al-
legarur, ubi vide etiam notas.
† In MStO 2. additur: varpea i. e, in amicis meis.
12. Uti Pſalm. 6 3. v. 36. habetur, vide ibidem Ra-

ia, conter. & Numer. cap. 204 v. 13. n. 32.
Sin, 3 3. it. not. ad E&zech cap. 9. Verſ. 6. num. 7.

. 1
* Hebt. D&, iſtud, ut & ſequentia, usque ad: 1
HN Le. patrui Aaronis, abſunt 4 MSTG I.

ſchi notas, ubi eadem ferè, quæ hic, ſunt adauaz

13. Vide Numer,c

dicitut enime
ſehete led
gol tuibancetl
tuorum, etenic.
Ablumptzetant
Dimas extlaker 4
nuttite CONaAN
Trüitiam 14. D
polotum ſipien
nnn Vn
nieti 4d nblruu⸗

—

Sen Wh.l

1r Hehr. abe

14. Coner, bie,
Hotata funt, vide
15. Sye: WMorum
(luſe fuefunt, ne

(alet, hie Torat

ectin fol. 112.

td marginemale

4

Hebr. dN d 2
It. Fie & Chalde

übi ide b, Pagii

l
3 9. id. kiam
”Ml
17. Confer. hic ho
(dem F. Fagii n
citur, qui G0eet
lire caput ſaum
um de cspite ſut
l
bi loeusille, qui
tur, coner, etia
ol. 15, 2. Mi 3
. leatt.
Dei inlliutuseſt

ſüie ſel aler

C4. I.
((guodinde
inckann ingte⸗
ell )
lancl ſeabot,

in honorati iis
nuzl lta) )ſ. nctiſt⸗
mmellet)

2-

iotee)ſ Nunt⸗, Guim
guoc lacuerit,
iſemet al lcani,

Bod verl. 3. A

omnts gehul N.
netur iple & ex⸗
in inprabisdle

lkegu: e ene⸗

liye micis,fel: per

P
ſalm. 58,. helehzici.
tbum N
betur.

.II. V. 2. nuin 4.

(ap. Aulec, 9. F. l. h.
Cohanim /, loe. l. .

atutadmatginem.
.Y nuir i lebt, ,
elel, cih. 3. de.
Gaſunt,
2. a legitut: & al⸗
nem, Oraculumm ita⸗
um Aaronem fadlum
Serachim, fol. I1.
loc. 4d margidem a1⸗
Nas.

,qur hic lunt 2dde⸗
1. 200 V, I, h 72,
cap. g, ell, . nuſt./0
Uentit, usgule 2d: 1
Ablunt4 Mö1.

welinme

1I EVITICI.

847

ſed e i. e. 4 7 ſancktis tuis.

non turbanda eſt ætitia. 14.

Ilutitiamn 19. Dei.

quod

Abihu gicon.

ai⸗e, inamicii me
etur, vide ibigem RaN.

Verſ. 4, Patrui Torn Uriel fuit frater Amrami;
dicitur enim: & filii Kahath &c. 13. Eod. verſ. 4. Tollite fratres peſtros &c.] Non
ſecs (ſe res habet,) ac ſi quis dicat ſocio ſuo: * aufer mortuum coràm ſponſa, quia⸗
erſ. 5§. In tunicis ſuis] (Videlicèt in tunicis) demor-
tuorum, etenim non combuſtæ fuerunt illorum veſtes; ſed eoründem animæ 15.
(abſumptæ erant, nam) quaſi duo fila ignea †intraverant eorum nares (illorumque a-
nimas extraxerant.) Verſ. 6. Ne nudate] (Verba iſta: ¹& ſignificant) ne
nuttite comam, 15. nam in luctu prohibita eſt tonſura; 17. vos autem ne turbate
Eod. verſ. 6. Ne moriamini] Ecce, ſi feceritis, moriemini. 19.
Fod. verſ. 6. Watres autem veſtri, omnis domus WHuöli] Hinc eſt, quòd moœror diſci-
pulorum ſapientum 26. imponatur omnihus, ut in eo lugeant. Verſ. 9. Vinum,
& ſiceram] Vinum, per modum inebriandi hauſtum. 21.
nietis 2 ad sbereraleen tadimonm Non! mihi * (venit hic in mentem aliter cogitare,)

Eod. verſ. 9. Quando ve-

quàm

DdDd TOWh. lor.
x Hebr. a, abeſt iſtud ab utroque MStO.

15. Jive: illorum halitus ſeu reſpirationes inter:

confer. hie Torat Cohanim &tract. T alm. San-:

4 Hebr. èe UV, abelt iſtud ab utroque MSto.
16. Sic & Chaldæus Parapht aſtes hic tranſtulit,
ubi vide P., Pagii notas, contfet. & infrà Eevit. e:

. S'na he loc. allegaturad mazginem.
17. Confer. hic not. in Spam. E,
dem P. Fagii notæ, ubi locus K. Kimchi addu-

num. 69. & Gur Arjehol. R 601. 3 med. u-
bi locus iſte, qui hic habetur, pluribus exponi

loec. allegatur.
1. I4 eſt: feſtum hunc diem, agi in honoreim
Dei inſtitutus eſt, ne turbate ac luctu eomplete,
vide verſ. antec. 4 . cap. n. 14. COnfer. & tract.

13. Vide Waenerv. 3 V. 19. er. nor. o

I4. Confer. bie, quæ verſu ſeq. 6. b. cap. n. 1 9.
notata funt, vide & not. in 'non rnow b. l100.

cluſæ fuerunt, nam & ſic Connwa vertere poſſis,

hnegdrin, ol. 5 2. a. prout in naft ne h. loc. †
a marginem allegamur, ubi vide etiam notas:

13. V. 4 5. N. 68. & 69, & Levit. & 2I: Va 10, .
3 g. vid. etiam Toraf Cohanim, uti in rt,,
lud bibe int Mhhov 1 i. e. pen modum inebri-
, ut & ejus-

citur, qui docet, lugentium morem fuiſſe ape
rire caput ſaum atque auferre mitram atque tia phr. Chald. be loc. & Buxtorf. Lex. Lalm. fol.-

tram de capite ſuo, vide infrà Lenit. c. 13. v. 45:

tur, confer. etiam tract. Taimn. Mocëd katon, 1
fol. 15. a. uti ad marginem in b'noen o'h.

— Moed ton, ſol. 14. b. & ol. 19. b. it.
Jol. 24. ,

19. Conter. quæ ſuprà ad Eevit. 6, . dV. 3 F. N. 2 76

notata ſunt, vide & not. in nen meo b. loc.
120. Hebr. Her TH, quo nomine non ſolum
diſcipuli ſapientum ac ſapientiæ ſtudioſi venie=-
bant; ſed & qui ipſi ſapientum nomen afſlecuti
erant; modeſtiæ autem cauſa ſe ſapientum di-
ſeipulos nominabant, ſieuti inter Græ os ſapi-
ens primum cαοιαοο, poſtel Gedoο dictus
fuit, confer. Buxtorf Lex. Talm. fol. 1146. ac
nor. in bon n h, 10c.
21, Confer. hic no in Wnn e & Gar Arjeh
Jol. I2. col. 4. pzine. ubi ſcribitur, quòd ſacer-
detes, vihum bibentes, tunc rei ſint mortis, ſi il-

andi, nempè ſi biberint ς Daa ny'nn i. e.
quartarium (vini) una vice (ſive unò hauſtu,)
uti ibidem habetur, confer. & P. Fagius ad Para-

2401. & dict. Hebr. voc. aw, vid, & Torat Co-

hanim ac tract. Talm. Keritut, ol. 13. P. proùt
in oar nopv h. loc. ad marcginem allegan-
tur, it. Tahanit Jol. 17. b. & Nalir, ol. 4. a.
it. Bava Neri ſol 90. b. & Sanhedtin, fol. 22.
b,., & “ol. 83. b
Hebr. . P, iſla s. ſequentia , usque ad:
Shrna i. e. in accellu, zablunt 6 M8t0 Ie

Oοο%ι e)

848

Cgb. X.

quàm (ſermonem

eſſe de illo caſu.) quando venietis ad templum (vel ad tabernacu-

lum) in acceſſu ad altare quomodo? 22. dicitur hic adyentus ad tabernaculum teſti-
monii ac dicitur de ſanctificatione (ſive lotione) manuum atque pedum adventus ad
tabernaculum teſtimonii, quemadmodum (igitur) ibi fecit (Scriptura) acceſſum ad
altare, ſicuti adyventum ad tabernaculum teſtimonii; 23. ita & hic † fecit acceſſum
ad altare perinde atque adventum ad tabernaculum teſtimonii. Verſ. 10. Et ad di-

ſcernendum] i. e. Ut diſcrimen faciatis inter cultum ſanctum & profanum, ecce diſcis

(inde,) quòd, ſi cultum peregerit (vinum potans) (cultus iſte) profanus cvadat.

Verſ. II. Et ad docendum] Docet (hic Scriptura.) quòd ebrius prohibeatur docere,
forſitàn is reus erit mortis? lex dicit: ac tu filiique tui tecum, ne moriamini, 24. ſa-

cerdotes (itaque,) dum cultum Divinum peragunt (ebrii, mortis ſunt; non verò ſapi-
entes, dum docent(ebrii,) mortis rei ſunt. † Verſ. 12. Qui ſuperſtites emnt] (Vi⸗

delicèt) à morte, nempè mortis pœna *etiam ergà ipſos erat decreta propter pecca-
tum vituli (conflatilis) atque hoc eſt, quod dicitur: & adversùs Aaronem iratus eſt
Dominus valdè PLi. e. ut perderet illum; 25. non eſt autem ο id eſt:
perditio, **niſi berorum privatio, 26. dicitur enim: DνN i. e. & perdidi fru-

Gtum ejus deſuper; 27. ſed oratio Moſis cohibuit dimidiam partem, 28. dicitur

quippe: & oravi etiam pro Aarone tempore iſto. 29. Eod. verſ. 12. Accipite obla-

tio-⸗

22. Scilicèt: probatur, etiam tunc vinum non es-

ſe bibhendum? iſta enim hic ſubintelligenda vel

ſupplenda ſunt, confer. hic tract. Talm. Seva-

chim, fol. 17. b. & fol. 1 8. a. it. Keritut, Jol.

233. Senſus eſt: quod idem ſtiatuendum ſit in ac-

ceſſu ad altare, quod in adventu ad tentôrium ſi-
ve templum, ac proinde utroque in caſu abſti.
nendum ſit vino, confer. hic Torat Cohanim,
ſicuti in 'na r9u, E. loc. allegatur ad margi-

nem,
Hebr. Nn tie hæc & ſequentia, usque ad: 7 a-,)

i. e, & ad diſcernendum, abſunt à MSto I. malè

„ Contfer. hic tractat. Talmud. Bava mezia, Ffol.
90. b. & Schevuot, ſol. 1 . a b. it. Sevachim,

fol. 17. b. prout in bpon MrSw h, loc, ad mar-

ginem allegatur, ubi vide etiam notas.
24. Sicuti verſu antec. 9. h. cap. habetur, con
fer. not. in aR n h. loc.
1 Leges enim pœnales ſunt reftrictivæ nec ad alios
calus vel perſonas non comprehenſas extendi
debent.

Contfer. quæ ad Geneſ. c. 4. V. 2 5. n, 90. de ver- ᷓ

bo bapa, quod etiam hic habetur, notata ſunt.
25. Vide Deuteron. c. 9. v. 2 0. ibique R. Salom.
not. confer. & not. in ponm no h, loc.
Eÿ Hebr. nw, in MSto z. poſteà additur: 722
DHDpPni. e. in omni loco, ſcil. Scripturæ ſacræ:
26. Seu: liberorum çonſumptio, vel liberorum
orbitas, juxtà Hebr.- — in, ſic Commenta-
tor noſter etiam ad Deuteron- dict. c. 9. v. 20.

Berachot, ol. 61. a. &
hanit, fol. 16. b.
7. Prout Amos. cap. 2. V. 9, habetur, ubi vide
Raſchi notas.
29. Nempè: liberorum Aaronis, ne & illa delere-
tur, ita hic umn interpretor α radice iuni. e. di-
midiavit, nam Aaroni quatuor erant filii: Na-
dab & Abihu, Eleazar & Ithamar, ex his due

Joma „Vol. 87. a. it. Ta-

priores igne perierunt; reliquos autem duos

Moſes precibus ſais, ad Deum fuſis, ſervavit, uti
hic dicitur, confer. Deuteron. c. 9 v. 20. n. 18.
29. Vide Deuteron. alleg. cap. 9 verſ. 20. n. 1.
conſer. & not. in pat . loc.

not avie, ubi vide num. 16. confer. & tract. Talm.

CA. X.
— —
mne Qe
Mlominus ob
iei obt

(Kereliic)
ſuit in ül (0
verl 13. ⁰
Ebas lanis
2 cothedalt
Oblationump
( jmeleii in
(veqbagbam
wedereinloce
cellatos; 35.
leptoſ hinee

14 Iu fli⸗
Panewlvocan
ulo & anmo

—
3o, Nempe: (
finitisſeptem
onum, gd⸗
itahkare, prim
tulit Nachallo
Numet. (2).
Oum h. loe.
31, De gua Nu
infrz verl. 1
n h. loC.

”

31. Id eſt: tun
r0s non tranii
ieaione altar
fſuit Oblata,
Gur Ajeh)
Dwan ,. oc.
3 9 Vel: in ſa
men geclaatie
n. 39. haderu
Vide hie track
dhim, ſl. 10
d e ,
ieeliatn no

(0 D

enaculun teſi.
Unn adrentnsnd
na)acceſlun d.
kecit cceſm.
1.10. E 4 A
num, eece diſtig
finng eradat.
ibetnt dotte,
riamini, 14, d.
non erol d.
ien em, (Vi. R
Apropter pecca-
ronemn iratus et
n O ic et.
e,& perdidiftu.
temn, 19, dicitrt.
12. Atigite .

abetur, notata fünt.

10. idigne N. dln.
n wo , loc,
pohes addut:
1. Kripture ſacle,

Pio, vel liberotum

,ſ Commend.
1one Gic a. 9. .10,
confet. tadt, Taln.

,fol. Nl I

99. babeiut, Mhi fide R

nit ne Külu gelee⸗

Nà aciceni.e.
nuot elant fli: N.

ſthamar, er his uo
feliquos autem n0,;
umn kols, elyait, II

fon. ,9. V. 20, M 18. 3
a 9 ell 10,0. 1 4

do loe⸗

30. Nempe: oblatio illa facta erat die octavo,

949

tionem] Quamvis vos lugeatis & ſancta (ſive ſacrificia) prohibita ſint lugenti; (ni-

hilominus oblationem illam comedatis.)

Eod. verſ. 12. Oblationem] Hæc fuit ob-

latio diei octavi 30. & mincha Nachaſſonis 31. Eod. verſ. 12. Er comedite illam

(Ifſraelitici) & mincha temporaria 32. nec

tcum azymis] Quid lex vult dicere? (nempè;) quandoquidem iſta fuit mincha cœtus

ei ſimilis ad poſteros tranſiit, (ideò) opus

fuit in illa (oblatione) explicare ritum cœterarum oblationum (ſive mincharum-.)

Verſ. 13. &t ſtatuta portio filiorum tuorum

Non eſt (enim) filiabus portio ſtatuta in-
rebus ſanctis. 33. Eod. verſ. 13. Nam ſie præceptum eſt mibi] (Nempéè,) ut in luctu

* comedant illam (oblationem.) Verſ. 14. Er pectuſeulum agitationis] (Videlicèt)
oblationum pacificarum 34. congregationis (ſive cœtus Ifraélitici.) Eod. verſ. 14.
Comedetis in loco puroꝗ] Anne verò priores (oblationes) comederunt in Iloco impuro?
(nequaquam;) ſed priores (oblationes,) quæ erant ſancta ſanctorum, neceſſe erat co-
medere in loco ſancto; aſt iſtæ non opus habebant, ut comederentur intrâ tapetes o-
cellatos; 35. ſed intrà caſtra Iiraelitarum, quæ erant pura, nec illa ingrediebantur
leproſi, hinc eſt, quòd ſancta levia 36. comedi poſſint in tota urbe. 37. Eod. verſ.
14. Tu & filii tui & ſiliæ tuæ] Tu & filii tui in partem (vocamini;) aſt filiæ tuæ non in

partemä(vocantur;)fed ſi dederitis eis portiones, 38. poſſunt illæ comedere de pectu-
ſculo & armo, aut (forſitàn) etiam filiæ in parte

m (vocantur?) lex dicit: quia portio
OoOOO 2 . tua

+ : . . 5
finit is ſeptem diebus impletionum ſive confecra

Numer. cap. 7. V. IO. & V. 12. it. not. in Ho
DSDs h. oc V
31. De qua Numer. dict. cap. 7. v. 12. confer. &
infra verſ. 16. cap. n. 44. ac not. in nDO
no h. loc. it. Sevachim, Fol. 60. a.

.

ros non tranſüt; ſedillo ſolàm tempore in de-
dicatione altaris & in ſacerdorum conſecratione
fuit oblata, confer. dict. verſ. 16. h. cap. n. 4 5.
& Gur Arjeh !. 13 3. COl. 1. princ. in not.

men declarationem, quæ veriſu ſequ. 14. .cap.
m. 3 8. habeeurr.e
* Vide bic tract. Talm. Joma, /0l. 5. b. & Seva-
chim, ol. 10 1. b. it. Torat Cohanim, prout in

tionum, quo die octavo, quando dedicatum fu-
it akare, Primam oblationemn ſive incham ob
tulit Nachallon „ vide cap. antec. 9. V. 1. G& 4

32. Id eſt: tunc temporis oblata, quæ ad poſte-

Dat h. loc. it. tract. Talm. Sevachim, ols 5.a.
33. Vels in ſacrificiis ſive oblatiénibus; videta-

PpDAT NDV H. lor., allegantur ad marginem, ubi/

34. Vel: Iacrificiolum euchariſticorum, confer.
hic, quæ ſupra ad Levit. c. . verſ, 12. . 1 5.n0-
tata ſunt, vide & tractar. Talm. Sevachim „Jol.
10 1: b. miin r* , loc, ad marginem
allegatur, ubi vide etiam notas.
35. Hebr. =yνανw, in MSro I. pro eo legitur
rIO Ha i. e. in loco ſancto, nam ſancta ſan-
ctorum intra tapetes ocelatos comedi debe-
bant, confer. Exod. c. 29. v. 37. n. 111. & in.-
fra verſ. 17. b. «ap. n. 5 2. & n. 53.: it. Levit. ,
22. Vv. 22. n. 70. it. Levit. g. 6. v. 27. n. 94.
36. Vuigaria. quæ non ſunt ſanctifſima, Hebr.
D W confer. fupre Levit. c. 5. v. 1 F. n.
44. & Levit. c. 6. V. I1. U. 52e Vide & Buxtorf.
lex. Talm. fol. 19 80. übi exponitur, quænam
ſint ſancta levia „ vide S& infra Levit. dict. c. 22.
v., 21. ne I: ac not, in p- T h. loc.
37. Confer, quæ infra ad Uevit. c. 14. V. 3. n, I.
notata ſunt, vide S& tract. Talm. Sevachim, jol.
55. a. uti in vnan ne b. loc. allegatur.
3 9. Quaſi donz ſeu munera ex iſtis oblationibus.
Hebr. ann i. e. dationes, Goafer. verſ. antece

ride etiam notas,

13. h. cap. n. 33⸗

85 LEVITICI. CAb. X.

tua Itatuta & portio filiorum tuorum data ſunt, 39. (nimirum) portio ſtatuta eſt filiis,
non filiabus. Verſ. 15. Cum 4o. igne abſumendis adipibus] Hinc (diſcimus,) quòd
