pelolum arlerint,
de qua a. antet. I
Leyit, c,24. V..
l, loc it. Peſachin
1f. 4.
IIl. Hibt. , qu
ſentanium, vide l.
menfuna iquidotum

Dit Kimcht in ihbr⸗

4parat Bibl. de d
111. Behr. in

ſt: Hon i, e, e

beth.)
11 . Hebr. Hab, izr
vimam pattem eſn
fol. 109, c0l :1, mee

* Loei idins ewlie⸗

O hlde, don

(Axxyr.
Ae; non zuten

.

Suat atgue Oſten.
grove iſte deri

lpebinmnaiis

Ttractatn Talmu-
tur:) gana colli⸗

Cntundebet (i.
geces oltgim
iſas; oleum u.
bebaturin oblatt. 1.

nnſunn ad obla.
dslucetnam,) 60
20. er ie,

IIg. veluti tu di-⸗
ci :

——

betur, conler, & inſti
ac hot, in N ee.

er, c. §, V 2, nufm.
l.1. pfinc, tonket, 8
ſol, 10.b, & fol 21,

oc, ad mirginemn

noias, ic, & Men⸗
Ab.
c. leq. 2,. 3) h

zeitem beyit c,14.

jehrfol. 109. c0l,1
Gd en ie

poſſit lucerna Tn-
T

gtumm diem ardebat oe

cendebantut, de hae
goclu intefdin ar⸗
1od̃ la quadreginti

Im exücta verit, itl
3,2, habelut, leg.

V. 1eh ) Klb,

Aligati tene, cis: holocauſtum PDNi. e. jage; nec tamen illud, niſi ſingulis diebus (offereba-
neſſele eHtur )ſic quoque de munere (ſive oblatione) ſartaginum, 119. dicitur 7ρ; nec
nelelead ventum 11 lart

.

EXODI. 671

tamen (offerebatur,) niſi dimidium ejus manè & alterum dimidium ejus velſpere;
nautem, quod dicitur de panibus facierum, ſingulis (tantùm) Sabbathis (fiebat.)
Verſ. 2 I. Aveſzera ad mane] Da ei (lucernæ) menſuram ſuam ita, ut ardeat à veſpera

admane; 120. quantitas autem (iſtius menſuræ) à ſapientibus (KRabbinis definita eſt)

dimidium Logi 121. noctibus 122, longis (menſis) Thebeth, 123. & ſic omnibus

foit medid in cdndt

noctibus, ac ſi (fortè aliquid olei) ſupererat, id nihil referebat.

naculi.

CAT. XXVIII.

Erſ. 1. Tu verò jube, ut accedat adte] Poſtquàm abſolutum fuerit opus ? taber-
Verſ. 3. Ad conſecmandum eum, ut ſacerdotio fungatur mibi] Ut ſan-
ctifices illum, quò eum introducas in ſacerdotium per veſtes, ut miniſtret-

mihi; dictio autem ſignificat N) , 1. linguâ vernaculà: Seigneurie, 2.
Verſ. 4. Pectomle] ([Vrieſt) ornatus 3. & regione cordis (ſive pectoris.) Eod.

verſ. 4. Ephod 4.] Non audivi 5. nec inveni in doctrina Talmudica expoſitionem

6, for-

119. Hebr. Prvan —ran, quo nomine intelligi-
gitur munus ſive oblatio in ſartaginibus cocta, de
ua vide Levit. cap. 6. Vv. 13. confer. & not. in
Nan ne h. oc.
120. Hinc conſtat, quòd lucernæ veſpera ad ma-
ne ſolùm arlſerint, exceptâà lucerna occidentali,
de qua n. antec. I1 9. confer. Exod. c. 30. v. 9,
& Levit. c. 24. V. 3. vide & Junii ac Tremeliii not.
b. loc. it. Peſachim, fol. 59. a. & Joma, fol.
15. a. B
121. Hebr. 2, quod communiter exponunt:
ſextatium, vide Levit. c. 1I4. V. 12. fuit auteo

mDenſura liquidorum, ſex ova continens, uti ſcri-
bit Kimchi in libro radic. confer. Ar. Montani

Apparat. Bibl. de Menſuris, ubi hac deré plura.

122. Hebr. in utroque MSto hic additum

eſt: — eN i. e. circumactionis (menſis The-
beth.) .
12 3. Hebr. Qan, is menſis Decembri noſtro ma-
Ximam partem reſpondet, eonfer. hic Gur Arjeh
fol. 109. col. 2. med, ac not. in a h. l.

&W Loci iflius explicationem vide in not. r

n b. loc. Confer. hic Megilla fol. 12. a.

I. Id eſt: principatum ſen principale officium aut
miniſterium, confer. Geneſ. c. 41. v. 45. ibique
Raſchi not. & Exod. c. z. v. 16. ubi Commen-
tator noſter dictionem e exponit an i. e. do-
minum ſeu principem, vide & infrà Exod. c. 31.
v. 10. ibique not. ſign. * & D. Huetii Demonſt.
Evangel. Propoſ. 4. c. 14. p. 47 1. edit. Lipf. &
Buxtorf. Lex. Valm. fol. 2 5 34. vide & Geneſ. e.
11. v. 2 9. Sign. * MU
2. Sic νaν hic reddo, legendum autem puto.
NADY: vide Raſchi not. ad Pſalm. 2. V. 2. in
MSto I. bhic legitur: ua quod expiimere
poſſis: ſergeant.
3. Joſephus Antiq. lib. 3. c. 9. Wn vocat Eſſin,
ſi quidem lectio ibidem non eſt corrupta.
4. Hanc dictionem alii vertunt: amiculum, Val-
gata habet: ſuperhumerale, idque juxtà LXX.
interpretes, qui tranſtulerunt: rnnnααι.
5. Nempè: n &aa quòd illud fueri: veſtimen-
tum, ſic additum eſt in notis Raſchianis i
Sp h. loc.

—

PppP

CAbP. XXVIII.
6. formæ iſtius (Ephodi;) exiſtimo autem, quòd illud fuerit cinctura 7. ei (ſlummo
ſcil. ſacerdoti) à parte illius poſteriori (ſive à tergo,) cujus latitudo fuerit juxtà latitu-
dinem tergi alicujus viri, ad inſtar ſuccinctorii, 8. quod vocant: pourcaint, 9. quòô
cinguntur principes fœminæ, dum equitant, ſic factura ejus 10. fuit versùs inferio-
rem partem, 11. dicitur enim: & David cinctus fuit Ephodo lineo 12. di-

ExODI.

672

ſcimus (inde) quòd Ephod fuerit cinctura; non poterit autem dici, quòd
in eo non niſi cinctura ſolùm fuerit, nam ecce dicitur: & impoſuit ei
Ephod, ac poſteàâ (dicitur:) & cinxit illum cingulé Ephodi, 13. (ubi verba
iſta: DN 2—) Onkelos interpretatus eſt: απ ⁸ι Di. e. baltheo (ſi-
ve cingulò) Ephodi, (unde) diſcimus, quòd π fuerit cingulum & D ſolum-
fuerit nomen ornatũs, nec dici poterit, quòd propter duo humeralia, 14. quæ in illo
(Ephodo) fuerunt, iſtud vocetur Ephod, nam ecce dicitur: duo humeralia Ephodi,

15. unde diſcimus, quòd Ephod (habuerit) nomen ſeparatum & quòd humeralia (ha-

buerint) nomen ſeparatum & quòd a Ni. e. cingulum (habuerit) nomen ſepara-
tum, quapropter exiſtimo, quòd propter ſuccinctorium 16. inferius nominetur-
N, quoniam NRä‚i. e. ſeſe accingebant atque ornabant illéò (ſacerdotes,) prout
dicitur (in illo loco:) DN) i. e. & accinxit eum iſté; 17. autem fuit cin-

gulum ſuper illud (Ephod,) & humeralia 18. eidem affſixa erant, prætereàâ quoque exx-

iſtimo, argumentum eſſe, quòd illud (Ephod) veſtimenti ſpecies fuerit, quia jonathan
(verba iſta:) & David cinctus fuit )N& 19. lineéò interpretatus eſt Oi. e.
pal-

6. Sive: ein traditione Talmudica, Hebr. &rpn,
de qua voce vide ſuprà Exod. c. 26. v. 5. n. 21.
& infrà Exod. c. 34. v. 20. n. 49.
7. Confer. Joſeph. Antiqu. dict. libr. 3. c. 8. &
Ar. Montani Apparat. Bibl. ſub titulo: Aaron
ſive de veſtiment. Sacr. item Braunii Tractat. de
Veſtit. Sacr. ubi figuræ veſtium ſacrarum, ære
ex cuſæ, exhibentur.

lumbis deorsum, prout in Schabbat fol. 13. b.
in Gloſſa ex ponitur, alleg. Buxtorf. in Lex. Talm.
fol. 1519. confer. & v. 6. b. c. n. 41. ac not. in
= h. loc, in MSto 2. etiam additum
hic eſt: vanyn i. e. 2Q lumbis ejus,
12. Vid. 2. Samuel. c. 6. verſ. 14. confer. & n. 19.
h. verſ.
13. Pr oùt Levit. c. 8. v. 7. habetur.

—
10, Atque hæc aut

9. Sic dictionem hic verto, confer. n. 6. h.

verſ. 4. & n. 40. v. 6, h. cap. item Buxtorf. Lex.

Talm. fol. 1 5 1 8. vide & infrà ea, quæ in fine ca-

pitis ultimi Exodi à Commentatore noſtro de

Ephod notata ſunt.

9. Sic reddo hic ax Latinè procinctus ſive
ſuccinctorium, confer. not. ad 2. Samuel. c. 6.
v. 14. n. 19. & ad Jerem. c. 13. v. I. n. I. & ad
Ezech. c. 16. V. 10. n. 38.
10. Vel: factio, fabriça, Hebr. Wwyn, Græcis di-
citur: æισ onter. infrà v. 6. b. c. n. 37. *
Exod. c. 40. v. ult. n. 18.
11, Vel: deorſum, nempè: qur ur i, e, 4

14: Id eſt: propter duas alas ſur eriores, de quibus
verſu 7. H. c. agitur, ubi vide Junii ac Tremellii
ut & Commentatoris noſtri notas, confer. & n.
18. h. v. & infrà V. 6. b. Cap. n. 43. & v. 7. n.
63. & n. 6 5, item v. 11, h. c. n. 8g9.
1 5. Proùt dict. v. 7 h. c. habetur, ubi vide not. n-
6 5. in MSto z. v. 12. h. c. allegatur, ubi habetur
nn y i. e. ſuper hum eralia Ephodi.
16. Hebr. "d, de qua voce pauléô antè n. 8. H.
v. di ctum eſt.
17. Zicuti Levit. c. 8. v. 7. habetur,

18. De quibus ſuprà n. 14. h. v. 4. dictum eſt.

19. Proùt z. Samuel. c. 6. v. 14. habetur, vide
ſuprà n. 12. h. v, 4.

CN. MWNI.

Allis (ſre amu

hubentut elba:
Eod verl. 4. .

00d 13 n

temn vocatut 9)

1. gelin al

cellationesz auten
dem fiuionis genn

cumdata! u.

lun (cickionem!

crat veluti curyat
lio in loco illas

—

tur etiam verſion
gamuel, dict, cet
aer, üt, ſtol⸗
interptez ibidem te
11. Vide 1. Sampel
Ohyn vertit:

IXX. ibidem trand

nicas; clktetum
Buxtorf. Lex Tale
vocißz itius Chalda
R:
11. Id eſt: induſiun
confer. ſupta Exos
nel.t. 37. V. 23. 1
Maſchi noſteribich
viihg i. . tunie
fer. & R. Salom,
13, IHelt: nica,

fri mentemn etiam

ſye amiculi,

1. Vel: tunicatell

lius venerum, H
lineam ſtricam i

uicam ſttickam,

tranſtulit conter
or, vbipura.

t1). Sie: ömdi, H
iin/conket. R, .
a4 od af.

AMn.

Uetit jurt laüitu.
utczint, 46˙
lt vertis inkerio.
0 lineo in, di.
ltem diei guod
impoluit ei
, (dbi verbz
Püe deltheo (.
n & DNolin,
6, 14, gur in ilo
umenlis Pphodi,
dhomenlalt-
4) nomen ſeparn.
ins nomninetur,
ſcerkotes)ſtot
ffantem fuit cin⸗

Etere guoge er.

i, Iuis ſonathan
ie,
pal.

———————r
. Khabbat tol, 17b.
Buwotk inlev Talm,

hyc. 9, 4l, 1e not. in

1o 1. etiam additum
iejus,
l14. conkel. K h 19.

betur,
ſuſ erioles deqgibus
te ani ac Ieneli
ti notas, conlet n
Ca,. n. 43, & V 7,
.c. h. 9.
detut, ubi ice not.0.
Allegatup ubihabelt
Umelalia phodi,
e pal alle n he

obetut
,7,4, Eckume

. 14, hibetut, ſide

CAP. XXVIII. EXODI. 673

palliò́ (ſive amiculôê) byſſi, 20, ſic idem (Jonathan) interpretatus eſt (dictionem)
Np i. e. pPallia [ο in hiſtoria Thamaris, quæ Abſolonis fuit ſoror, (ubi
habentur verba:) nam ſic indutæ erant filiæ regis virgines D Di. e. amiculis. 21.
Eod. verſ. 4. Pallium] (Hebr. — pyp) eſt veluti Pon, 22. ſic etiam (fuit)
H0 O 23. niſi, quòd H adhæreat carni (ſive nudo corpori;) — vyp au-
tem vocatur pW i. e. induſium (ſive amiculum) ſuperius. Eod. verſ. A. Tunica s
²4. ocelam] Factæ erant NQX i. e. ocellationes (ſive teſſellæ) ad decorem; o-
cellationes autem iſtæ erant veluti foveolæ, 25. quæ fiunt in ornamentis aureis in ſe-
dem fixionis gemmarum & margaritarum, 26, ſicuti dicitur de gemmis Ephodi: cir-
cumdatæ unâ. e. fundis (ſive palis) aureis, 27. linguàâ vernaculâ vocant il-
lam (dictionem N ua:) chattons. 298., Eod. verſ. 4. Cidaris 29.] (RSo)
erat veluti curvatura galeæ, quam (linguâ vernaculà) vocant: coiffe, 30. nam ecce,
alio in loco illas (N aq 8. Scriptura) vocat N Di. e. tiaras, 31, quas Chal-

Pppp 2 dæus
20. Atque hæc autoris noſtri ſententia confirma-] n. 97. & Ralſchi not. ad Jerem. Thren. cay. 3.
tur etiam verſione LXX. interpretum, qui 2. verf. 16.

Samuel. dict. c. 6. v. 14. tranſtulerunt: SeXa,, 26. Id eſt: ut
gο, is. ſtolam admirabilem, uti Latinus ſent.
interpres ibidem vertis. „„—
21. vige 2. Samyel. c. I2. v. 19. ubi Jonathan²7: Rrodt infrax. 1 1. 5. habetur.
yyn vertit: po i. e., amicula, pallia, 28. Sic exprimo hic: wa, Latinis dicuntur:
LXX. ibidem tranſtulerunt: 6ιςε 1,. e. tu- palæ, confer. Exod. c 2 5. V. 7. n. 24. & Pſalm.
nicas; cœterùm de ſignificatione on vide 45 1V. 14. ibique Raſchi hot. in MSto 1. legitur
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1085. mira punctatio ammv in MStoz. awwmendoſè, ut puto.
vocis iſtius Chaldaicæ habetur in MSto 2. nem- 29. Sic & LXX. verterunt: zdeν, eosdem &
pèe: 0 autor Vulgatæ ſecutus tranſtulit: cidarim, in P.
22. Id eſt: induſium Gre inferius veſtimentum, Fagii verſione Paraphraſeos Chaldaicæ habetur:
confer. ſuprà Exod. C. 22, v. 2 7. n. 9 8. item Ge- galerus, S. Hieronymus in Epiſtol. ad Fabiolam
neſ. c. 37. v. 2 3. ubi LXX. nann, (quam vocem de veſtitu Sacerdotum Tom. 3. folem. 59. edit.
Raſchi noſter ibidem explicat pnm, ) verterunt, Baſile. 1553. appellat totundum pileolum,
irαα i. e. tunicam, vide not. ibid. n. 5o. con- Græci ziages, nonnulli galerum vocant, ſic
fer. & R. Salom, not. ad 2. Samuel. c. 10. v. 4. ille. Confer. Ar. Montani Apparat. Bibl. Titulo:
23. Id eſt: tunica, quæ juxtà Commentatoris no Aäaron, ut & Braunii Traétat. de Veſtit. Sacr.
ſtri mentem etiam ſpecies fuit on i. e. induſii 30. Sic reddo hic 89, proht in utroque MSte
ſive amiculi. .. habetur & quidem rectius, quàm Ne, pron
24. Vel: tunica teſſellata, uti junius ac Tremel- in Bibliis Bumtort,6 etemplatf Hebræo gacunz
lius verterunt, Hebr. Yavn, Vulgata habet: 3 legitur; allud
lineam ſtrictam, i?-XX, i†⅜—αω+α οασNαανTτn‿06e 1, e. um, egitur; alu exemplar habet:
tunicam ſtrictam, ſicuti Latinus interpres ibidem I aliud: ; ſed mendoſæ ſunt illæ dictio-
nes, confer. not. in =pan nv h. loc. it. Bux-

tranſtulit, confer F. Fagii not. ad Paraphr. Chald. D
b. loc. ubi plura. 8 tort. Lexic. Chald. fol. 1075. fin. & 1076.
princ.

2 5. Sive: fundi, Hebr. cind, German. Gruͤb⸗
lein/ confer. R. Salom. ad Geneſ. C. 41. v. 14. 131. Vide c. ſeq. 29. v. 9. ubi autor Vulgatæ yan
vVer-

& ad Exod. c. 2 5. V. 7. B. 24. item V. 11. h. G.

gemmæ ac margaritæ ibi infigi poſ-

674 ERX O

PI.

citur:) & induit illum Nq )i. e. tunicàâ, ac cinxit eum ODq N. e. baltheo atque

veſtivit — Pi. e. pallié & impoſuit ei Ephod. 34. Eod. verſ. 4. Veſtes ſacras]

De oblatione, 35, quæ nomini meo ſanctificata eſt, faciant illas (veſtes.) Verſ. F.
Et iſßi accipiant] (Videlicèt) iſti ſapientes corde, 36. qui conficient veſtes, accipient
ab illis, qui ſpontè offerent, aurum & hyacinthum &c. ut faciant ex illis veſtes.

Verſ. 6. Et faciant Ephod *] Si ego explicarem facturam 37. juxtà ſeriem verſuum-

Biblicorum, ecce ezplicatio illorum (veſtimentorum) divelleretur, ac lector errare poſ-
ſet circà eorundem conjunctionem, 3⁸. quaproprer ego illarum (veſtium) facturas

ſcribere (volui,) quomodo illæ (factæ fuerint,) ut eas lector uno intuitu cernere ae
percurrere poſſet, 39. & poſteà exponam (illas veſtes,) juxtà ſeriem verſuum-

Biblicorum, Ephod (itaque) factum erat ad inſtar ſuccinctorii 40. foœminarum, quæ

equis vehuntur; cingebat autem ſeſe illò (ſacerdos ſummus) à tergo ſuo è regione-

„

COor-

vertit: mitras; Junius ac Tremellius: tiaras,
ubi in notis oblervant, filiis Aaronis tiaras, Hebr.
Hyany fuiſſe; patrem verò loco tiaræ habuiſſe
cidarim, Hebr. —aen, vid., dict, c. ſeq. 29. v.
6. & v. 40. h. c. LXX. tamen eod. c. 29. V. 9.
verterunt: αaα degess, iidem dict. c. 29. v. 6.
tranſtulerunt: z22 kirege,, ut appareat, illos
dictionibus iſtis promiſcuè uſos eſſe, confer. &
not. in nor mo . loc. ut & tractat. Talmud.

Joma fol. 2 5. 2..& fol. 71. b. ſicuti ibidem ad

marginem allegatur.

32. Sive: caſſides aut galeros, ſic voce pyadd

Chaldæus uſus eſt verſu 40. H. c. & c. ſequ. 29.
V. 9. confer. Gur Arjeh fol. 109. Col. 2. fin, &

col. 3. prine. ac not. in an rnow h. loc. confer.
not. ad 2. Samuel. c. 2 I. v. 16. n. 23. it. not. ad

1. Reg. C. 7. V. 17. n. 44.
33. Id eſt: in ordine illo, juxtà quem ſacerdotes
veſtibus induebantur, qui ordo deſcribitur Le-
Vir. C. 8. v. 7.
34. Proùt Levit. dict. C. g. v. 7. habetur.
35. Hebr. mDn, quæ dictio notat eam oblatio-
nem, quæ ſpontè fiebat, cui in lege nec menſura

nec æſtimatio poſita erat, prout Buxtorfius in
Dictionario Hebræo hac voc. obſervavit, con-
fer. not. in am ev h. loc. veſtes itaque ſacræ

36. Sive: ſolertes & ingenioſi artifices, de qui-

3. b.

* Hebr. 98 ie Wy, hæc & ſequentia omnia, us⸗

que ad: har an i. e. ex auréô, hyacintho
& c. (prout infrà in textu hujus v. 6. habetur) ab-
ſunt ab utroque MSto, vid. infra Sign. **
37. Sive factionem, Hebr. y, Germ die Ver⸗
fertigung/ confer. quæ fuprà ad v. 4. h. c. n. 10.
notata ſunt.
3 8. Id eſt: lector facilè errare poſſet circà mo-
dum ac rationem, qua veſtes iſtæ conjungendæ
eſſent, ſi illæ ſeparatim juxt verſus Biblicos / non
verò una ſerie atque ordine continuò exponeren-
tur, confer. inftà Exod. cap. 40. verſ. ult. cui an-
neyxa eſt eadem ferè, quæ hic habetur, deſcriptio
quoad Ephodum & pectorale ſacrum, vid. not.
ibid. num. 19. .
39. Sie verbum ?,

quod hic habetur, paul fuſius

ult. num. 20.
40. Hebr, 8 de qua Voce fuprà verſ. 4. h. cap.
n. 9. dictum eſt, confer., vers. ſeq. 7. h. cap. n.
64. ut & dicta deſeriptio, quæ in fine Exodi cap.

dicuntur reſpectu oblationis.

40. Verſͦ ult. n. 2 I. habetur, confer. & autor tra-

QCgh.xxvVIII. C. WI
dæus interpres vertit: V i. e. galeas. 32. Eod. verſ. 4. Et baltheus] (D N)
eſt cingulum ſuper D i. e. tunicam; Ephod autem cinctum fuit ſuper yyR
i. e, pallium, ſicuti reperimus in ordine veſtium 33, eorundem (ſacerdotum, dum di-

amehefeli

bus verſu antec. 3. h. C. dictum eſt, vide & hic
not. in Dan eo b. loc. ut & Bava batra fol.

explanare volui, vid. infrà Exod. Cap. 40. verſ.

cKatus

—

latitudinis Sorahr

cetdotis;) inpgult

latitudinis eius,
11 geillinc,utun

tein (Ephoci con
ra, telgo ſacerd

ſoccinckorii A
Aucsiplins umer
materla, 4) gui!
(ſmmmi ſacetcti⸗
1e 6. ſplam lae
zegemllatetibus)
ſro; aſt pele im
humeros pliusſli
nblis gaiin peco

(annulus erat)ade
tunt palis d Gext
guxin humero ſin

ſuper cor lius in
Juoqueannuli eti
—.☚—

Aatus Gallici, guin
ie Levit. Pant 3,t,/

41. Conlet, que iupt

aA reil. Eequ. 7

inſiz Exod, e, 49

41. Hebr, awn, ſie

Ecdiione nn
ribusram bic,

30 figem Exodi c
ſebabet keclio, udi
44. , V, 5 n50. ,

Hebteo, quo ulun
corrupte,

4. Vel: humetaliz,
manice ertunt: D

ſupra ſerſ. 4 5.
c,40 Fefl, ukt,

44, Dire: in baltheo,

ler. 4,. C, abutot
yn hei 6,y,

—AII.
ulben

Nant ex illig pege.
fünter illigrelte⸗,
ſeriem Verluum.
eledoremteol.
Celium ſaduras
Iutuitu cernete ge
leriem. Verſuum.
Taminarumn, ge
go ſd d kegione⸗
(ol⸗
nioli artiftes, de gli.

bidum et, vile d hie

à Bara batin ol.

lequentig omnie, i⸗

e er and, hyacintho

wjus v,6. nabetur)eb.
l infta Sigd. S
hn, Gemm die Ver⸗
Draadr,4ehet,h 10,

Mrare volſet tire) no⸗
ſtes ille coniungenee
Avertus Bib icos; non

ecominueiponefenl.

P. 40. eth ult, eui n⸗
dic habeut, eſafiptio⸗
laleſactum, ſic not⸗

chabetun panlo fulus

1r0l,0, 40 Fel

uprdel. 4,h eae
ſerl. ſe y cahe .
guæ inhine Moi ca)

6,Conlel, Ntor t⸗

Gatus

CAP. XXVII.
Mul (d) —6
iſie dang

EXODI. 675
cordis (ſive pectoris) ſui ſubter axillas ſuas, 41. latitudo ejus erat juxtà menſuram-
latitudinis dorſi humani & amplius, ac pertingebat usque ad talos ejus (ſummi ſcil. ſa-

cerdotis;) cingulum 42. autem conjungebatur ſummitati illius (Ephodi) regione
latitudinis ejus, & (factum erat iſtud Ephod) opere textoriò extendebatque ſeſe hinc

atque illinc, ut (ſummus ſacerdos) ſe illò circumdare ac cingere poſſet; latera 43. au-

tem (Ephodi) conjungebanturin cingulo, 44. unum (latus) à dextrâ & alterum à ſini-=
ſtra, à tergo ſacerdotis, (conjungebantur, inquàm) duabus extremitatibus latitudinis
ſuccinctorii, & quando (ſummus ſacerdos) erigebat illa (latera) tunc ſtabant ei ſuprà

duos ipſius humeros; erant autem illa (latera) veluti duæ corrigiæ, factæ ex cadem-
materia, 45. quàâ Ephod, tantâ longitudine, ut illa erigi poſſent juxtà collum ejus
(ſummi ſacerdotis) hinc atque illinc, & incurvata 46. erant (latera iſta) an-
tè 47. ipſum (ſacerdotem) paululùm infrâ humeros ejus; lapides autem onychini
iisdem (lateribus) infixi erant, unus ſuper humero dextro & alter ſuper humero ſini-

ſtro; aſt palæ imponebantur capitibus (ſive extremitatibus) illorum (laterum) anté?
humeros ipſius (ſacerdotis) ac duæ catenæ tortiles 48⁸. aureæ infixæ erant duobus an-

nulis, qui in pectorali erant, in duabus extremitatibus latitudinis ejus ſuperioris, unus

(annulus erat) ad dextram & alter ad ſiniſtram, atque duo capita catenæ 49. infixa

erant palis ad dextram, eodem modo & duo capita catenæ ſiniſtræ infixa erant palis,

quæ in humero ſiniſtro erant, (ſic) reperiebatur pectorale fuſpenſum à palis Ephodi
fuper cor illius (ſummi ſacerdotis) ab anteriori ipſius parte (corporis,) prætereà duo

quoque annuli erant in duabus extremitatihus pectoralis in parte inferiore & è regio-
Pppp 3 1

Qatus Gallici, qui inicribitur: Hiſtoire du Cul †
te Levit. Part. 3. c. 4. pag. 272. edit, Amſtelod.

41. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 4. h. cap. n. 11.
& ad vei ſ. ſequ. 7. H. cap. n. 70. notata ſunt, vide

dS infcà Exod. c. 40. verf. alt. n. 22.

42. Hebr. aunn, ſic in Bibliis Buxtorfii, ut & in
editionc mn “ afiisque correctis exem-

plaribus tàm hic, quàm in deſcriptione illa, quæ
ad finem Exodi c. 40. v. ult. adjecta reperitur,

ſe habet lectio, ubi vide n. 2 3. confer. & n. ſequ.
44. h. V, & n. 50. H. v. 6. aſt in exemplari Amſtel.

Hebræo, quo uſus ſum, hic legitur: ne, ſed

corruptè.

43. Vel: humeralia, Hebr. 59, Judæi Ger-
manicè vertunt: Die Achſel⸗Baͤnder/ confer.!
ſuprà vVerſ. 4. h. cap. n. 14. & lufra in fin. Ex . .
d c. 49. Nempé: quæ erat ad dextram partem, uti id

od c. 40. verſ. ult. D. 24.

44. Sive: in baltheo, Hebr. Ana de quo v. an-
tec. 4. h. C. ab autore noſtro dictum, conter. &

, 42. H, V. 6, & V. g: , c. ubi de illius cinguli

conficiendi ratione sc materia agitur; vide & in-
frà n. 50. H. v. 6.
4 5. Sive ſpecie materiæ, Hebr. , conſer.
infrà deſeriptio, quæ Exodi cap- 40. in fine an-
nexa eſt, ubi vide num. 26.
46. Vel: duplicata ſeu convoluta, Hebr. ryaer
Germ. Umbgewunden / confer. quæ ſuprà ad
Exod. c. 2 5. v. 29. H. 92. notata ſunt, vide &
verſ. ſequ. 7. H. cap. n. 66.6& ExOd. c. 40. verſ.
ult. n. 27. .
47. Vel: à parte anteriori corporis ſummi facçer=
dotis, confer. num, 67. verſ. ſeq. 7. h. cap.

48. Hebr. hay, confer. infrà verſ. 24. H. cap.
ibiquenot. n. 123. item Exod. cap. 40. verſ. ult.
num. 28. vide & not. in Dan mWh. loc-

paulò poſt declaratur, confer. infrà verſ. 2 5. .,
cap. n. I3 1. & Exod. cap, 40. Verſ. ult. n. 2 9.

696 ExODI.

e

los) colligabat (ſummus ſacerdos)vittà hyacinthinà, 52. quæ infixa erat annulis Ephodi
& pectoralis ita, ut inferior pars pectoralis cohæreret baltheo 3. nec ſeſe moveret ac ſe-
araretur eundo& redeundo. 54. Eod. v. 6. Ex auro, hyacintho?** purpura atque coccolis
tinécto & byſſo retorta] ginc⸗ iſtæ ſpecies . contorquebantur in unoquoque filo; di-
ducebant (autem malleô) aurum ad inſtar bractearum 56. tenuiſlimarum, ex quibus
ſecabant fila intorquebantque filum aureum (unum) ſex filis hyacinthinis & filum au-
reum (unum) ſex filis purpureis, idem faciebant in cocco bis tincto & in byſſo, nam
omnium (iſtarum) ſpecierum filum ſextuplex erat & filum aureum (unum) unicuique
(ex iſtis ſpeciebus adjungebat artifex) ac poſteà contorquebat omnia tanquàm unum
(filum,) deprehendebatur (itaque) filum eorum viginti & octo ( filis) duplicatum,
57. ſic explicatur in tractatu Talmudico: Joma, 58. didicit autem (iſtud) ex textu
illo ſacro, (ubi legitur:) & diduxerunt bracteas auri & ſcidit fila, ut faceret filamen-

ta auri inter hyacinthum & inter purpuram &c. 59. diſcimus (itaque exinde,) quòd

CAP. XXVIII.
n⸗ illorum erant duo annuli in duobus lateribus Ephodi deorsutmn in capite (ſive extre-
mitate) ejus infetiori, quod conjungebatur in baltheo; 70. annuli autem pectoralis
regione annulorum Ephodi collocati erant alter juxtà 1. alterum atq; illos (annu-

filum aureum contortum fuerit cum unaquaque ſpecie. 60.

Eod. verſ. 6. Opere⸗
ZéXI⸗

50. Vel: per baltheum ſive cingulum, Hebr. awna,
ſic tàm in Bibliis Buxtorf. quàm in exemplari
Hebræo, quo uſus ſum, ut & in editione novꝙ
Dyan hic legitur; ſed infrà in deſcriptione E-
phodi & pectoralis ſacti, quæ Exodi cap. 40.
verſ. ult. annexa eſt, in omnibus exemplari-
bus, quæ quidem evolvi, pro avria legitur na
i, e. in pectorali, ſed prior lectio huic poſteriori
præferenda eſt, confer. paulò poſt num. 53. .
verſ. & ſuprà n. 44.: h. verſ. 6. confer. & infrà in
ſine Exodi cap. 40. verſ. ult. n. 3 f.

5I. Sic particulam 77, quæ alias ſigniſicat: ſuper,
hic vertere volui, vide infrà Exodi dict. cap. 40.

verſ. ult. num. 32. & not. in am h. loc.

72. Confer. infrà verſ. 2 8. h. cap. & cap. 3 9. verſ.

21.
53. Sive: cingulo, Hebr. awfr, vide, quæ paulò
antè n. 50. b. verſ. 6. notata ſunt.
54. Id eſt: hine inde ſeſe movendo ; ſed ut Ephod
arctè cohæreret pectorali, nec illa à ſeinvicem ſe-
ararentur, confer. verſ. ſeq. 7. He cap. n. 69.
vide & infra in fine Ejusd. cap. 40, verſ. ult. n.

33* .

** Vide, quæ ſuprà h. verſ. 6. Sign. * notata ſ unt.

55. Confer. verſ. 8. h. cap. n. 77. & v. 15. h. cap.
n. 104.

56. Sic verto hic 'vv, confer. R. Salom. not, ad

verſ, 36. , cap. n. 16 3. & ad Exod. c. 39. V. 3.
n. 3⸗ 3

57. Sive: convolutum, aut contortum, conſer.

duæ upr ad Exod. cap. 26. verſ. I. n. 2. notata
unt.

58. Nempè: fol. 71. eſt autem is liber quintus

agens de die expiationis, confer. & ſuprà Exod.

Ḧ i. e. in capite: venit ſacerdos
&c. eſt iſtud caput 7. in Joma. fdos ſummus,
59. Vel: inter hyacinthina & purpurea (fila,) ſie
Junii ac Tremellii habet verſio, vide Exod. cap.
39. Verſ. 3. SS
o. Nemp? . cun hracintho ac purpura & cocco
is tincto atque byſio retorta, c „omaſo
2 5. 3. & tol. 71. 1. conler Jormaial.

Pattis ſive Sectionis ſecundæ operis Talmudici,

dict. cap. 26. verſ. I. n. 2. in MSto 2, poſt: xN
i. e. loma, addita ſunt iſla: N n n e

CNN. WVII.

Trtrii] lin ant

cud ſigore vorn

unuml/ Sucei
nera eil ſaccincto

dorloſacetoti
nigiel

1e unum
Cuoſegnente ſir
66. anteiplum
annulis Pellorals

inc ne procigeren
erecla Aibanter⸗

Gemn etant infili,
ntitueu (Nen
ſietegione torl⸗
Patemqurel)
71, namn dicitur:
ſadoris non ſupt

——.6.! ii4k—
61. Sire: amborun
uln, confer. que:
tata ſont.

61. Nmſ, verbi,

litete ſiſe paliete,
vide Lxod. dic,t.

63. Vide, que fupt⸗

Ma ſunt.

64. Hebr. dde, de

1. 9. verl. b..
67. Confer gue in
8 inkta 20 verl.
3 Hebrnih, in N
i, e, gur tenceb⸗
3t Vel: elerata ſe
iſtaſegmenta)
leginur.
66, Vel: conyoßye
beh Cap. d. 46,
bebetur, notatz
. ap. h 107.
67. HM k: àhrior

ſicerdotis Parte,

47, Knun, ſe⸗

adite ſeenete.
Laltem pegor i
gzillos (annu.
natannuli Dphodi
ſeſe noyetet aeſe.

urd atgtecgetplir

oquoqne flo; gi.
Imarum, ex gbibus
nthinis Nflanan.
in blatan
(onum) Unicnigue
la tanqumunum
¹) duplicum,
em (iſtuc) er ten
ut laretet flamen.
gne exinde,) ud
l,verl. 6, ee⸗
erto.
—

Sign. noter iun,
17. I . c,,

lker, A. Salom not,14
Aad Exod, c 39. 3.

lr comtortum, conler.
6, etl. 1.n. 2 hotatz

tem is lier guintus
de operis Lalmucdici,
conter. & ſopra brod,
in MSto 1, polt:
e N n e n
enit ſacerdos ſummus,
oma,
E purpure (Kl,)ſie
eſo, vide Exod cab⸗

0 a. Puplra ct.
tta, conſer⸗ omeſol.

GRMI

textorio] Jam anteà expoſui, quòd hoc (opus fuerit) textura utriusque lateris 6 : 666
quòd figuræ duorum laterum ſibi invicem non fuerint ſimiles. *2.. Verſ. 7. Duo 63,
bumenlia Succinctorium 64. erat infrà & cingulum Ephodi fuit cinctura eaque an-
nexa ei (ſuccinctorio) à parte ſuperiori; non ſecùs ac ſuccinctorium mulierum, 4
dorſo ſacerdotis fuerunt conjuncta per baltheum duo ſegmenta, 65. veluti duæ cor-
rigiæ latæ * unum regione uniuscujusque humeri & elevabat er (ſacerdos) illa-
(duo ſegmenta ſive corrigias illas) ſuper duos humeros ſuos, donec conduplicarentur
66. anté ipſum 67. regione pectoris & quoniam (ſegmenta iſta) conj uncta fuerunt
annulis Pectoralis, (ideò) firmiter conſtricta erant antè ipſum 68. & regione cordis e-
jus, ne prociderent, ſicuti in re ipſa 69. expoſitum eſt; erant autem (ſegmenta iſta)
erecta & ibant è regione humerorum ejus (ſacerdotis) atque duo lapides onychini eis⸗
dem erant infixi, unus in unoquoque (ſegmento.) Eod. verfſ. 7. In duabus extrem
miibus eju (Nempè:) laritudinis † Ephodi, nam latitudo ejus (Ephodi) non erat, ni-
ſi è regione dorſi * ſacerdotis & altitudo ejus (pertingebat usque ad (eam corporis
partem, quæ eſt) &regione axillarum, 70. quas (linguâ vernaculà) vocant: coudes,
71. nam dicitur: non cingant ſeſe in ſudore, † non cingebant itaque ſeſe in loco
ſudoris, non ſuprà axillas ſuas nec infrà lumbos ſuos; ſed è regione axillarum a⸗

61. Sive: amborum parietum, ſic juxtà Hebræ- 68. Id eſt: in anteriori iplius ſacerdotis parte cot-
7 * —ℳ —pv * . . . . tec. 7.
confer. quæ ad Exod. c. 26. v. I. n. 3. no-. poris, vide num. an
tatn ſan 6 9. Id eſt: in textu ſacro vel in illius factura, quæ
6. Nam ſi, verbi gratia, leonis facies in iſto erat ſuprà deſcripta fuit, de qua vide verſ. antec. 6.
latere ſive pariete, aquilæ facies erat in altero, b. cap. n. 54.

vide Exod. dict. c. 2 6. verſ. 1. n. 3. † Hebr. ar) 7&, in utroque Asto locus iſte ſie
63. Vigde, quæ ſuprà ad verſ. 4. S. cap. n. 14. no- legitur: 9. mer e X i. e. in
WK ſunt ́YJMUD . duabus extremitatibus latitudinis E phodi, magis

64. Hebr. 'b, de quo vide ſuprà verſ. 4. h. cap. perſpicuè, ut puto.

n. 9. & Verſ. 6. n. 40. ac veri. ſeq. 8. n. 76. * Hebr. )2), in MSto I. pro eo legitur: dayji. e.
65. Confer, quæ ſuprà ad verſ. 4. . cap. n. 14. cordis ſeu pectoris.
&&& infrà ad verf. 11. h. cap, n. 99. notata ſunt. 70. Confer. quæ ad verſ. antec, 6. h. cap. n. 41.
X Hebr rham, in MSto z. pro eo legitur: n' notata ſunt. .
i . . .
XX cten ehan uceni Glerunt ( ſeĩl, duo 7¼ di Eundogen, Lerin Me 2. habeturvnv.
erm, „cubitos.
1 n ſicuti in MSto z. 8
zita egmenta ) Hebr. * ſicuti in AS à Prodit Excch. c. 44. w. 16. habctur , ubi Tal-
egrenr. er . . 3 udici Vn exponunt: PT een e. in
. . ſuprà v. mu exponunt? Ryn SHn j. e.
ze⸗ en . ecneeientu2 hee n anad A hie loco, ubi ſudant, videlicèt in jumbis, ubi caro
. bernt nokata ſunt conſer. & infra verſ. 16. duplicatur ficilius ſudat; ſie & Commenta-
1 etur, no , tor noſter h. loc. aſt idem dict. e. 44. y expo.
. leh. aDriori jori e 15. init: in veſie lanea, quæ ſudorem excitat, vide
67. Id eſt: à priori five anteriori corporis ſummi Kont Dicionar. b, ren
Tacgtdotis parte, confer. verl. antec, 6. . cap. n. Buxtorf. Dietionar. Hebr, hac voc.
47. & num, ſeq. 6 9. h. verſ.

CAbP. XXVIII.

EXxODI.

rum. Eod. verſ. 7. Et conjungatur] (Nempè:) Ephod cum iſtis duobus humerali-
bus Ephodi; conjungat autem (artifex) illa (humeralia) acu infrà in baltheo nee te-
xXat ea ſimùl cum illo; ſed ſeparatim 72, illa texat & poſteà conjungat ea. Verſ. 8.
Baltheus autem Ephodi 73. cjus] i. e. Et cingulum, 74. quod ſuper ipſum (fcil. E-
phod erat, cinge bat eum (ſummum ſacerdotem) & adaptabat iſtud* (Ephod) ſacer-
doti illumque ornabat. 75. Eod. verſ. 8. Qui ſuper ipſum erat] (Nempè:) deſuper

678

in ora ſuccinctorii, 76. hæc erat cingula. Eod. verſ. 8. Sicuti opus ejus] i. e. Sicuti
textura ſuccinctorii opus textile eſt & ex quinque (conſtat) ſpeciebus; 77. ita etiam
textura * cingulæ ſit opus textile & ex quinque ſpeciebus (conſtet.) Eod. verſ. 8.

Ex ipſo erit] Simùl cum ipſo (Ephodo cingulum iſtud) texatur nec ſeparatim

illud texant 78⁸. & (poſteàâ eidem Ephodo) illud conjungant. 79. Verſ. 10. Se-

sundlm nativittes illorum] i. e. Juxtà ordinem, quo nati ſunt, 8o. (nempè:) Ruben,
Simeon, Levi & Jjuda, Dan atque Naphthali in uno & in altero (lapide:) Gad & A-
ſcher, Iſſaſchar ac Zebulon, Joſeph & Benjamin, plenè, 81. ſicuti (nomen) iſtud ſcri-

ptum eſt in loco, quo (unusquisque) natus eſt, viginti quinque * literæ in unoquo-
que lapide. 382. Verſ. 11I. Opere ſculptoru lapidarii] Opere artificis lapidarii, (di-

ctio)

72. Secus iſe tes habebat in baltheo ſeu cingulo,
quod timul cum ipſo Ephodo texendum erat,
uti verſu ſequ. 8. H. cap. n. 79. habetur-
73. Sive: amictus ejus, nonnulli per avni: e. bal-

n. 7. P. Fagius in notis ad Paraphraſin Chaldai-

erit.

cam h. loc. verba iſta: ex ipſo erit, ſic exponit,
nempè: ex eodem panno & ex eadem materia

theum intelligunt inferiores alas Ephodi ſive
amictus, ita, ut hæc cingula 4 baltheo diſtincta
ſint, erat enim baltheus ſeparatus; iſta verò a-
miculo cohærebant, ſic in Junii ac Tremellii not,
h. joc. confer. & num. 7 8. h. verſ. 8.
74. Hebr. ſic enim juxtà Baſil. edit. ut & u-
trumque MStum atque ſecundùm editionem
N hic legendum eſt, nam Man, prohiin
exemplari Amſilel. Hebræo, quò uſus ſum, habe-
tur, vitium eſt typographicum.
X Hebr. Mri), abeit iſtud à MSto I.
75. Conlter. cap. ſequ. 29 verl, 5. ibique nof, num.

13. .
76. Hebr. A'b-, de quo ſuprà verſ. 4. h. cap. n. .
confer. & verſ. 2 6. h. cap. n, 1338.
77. De quibus verſu antec. 6. h. cap. ubi vide not.
n. 55. confer. & infrà verſ. 15. h. cap. num. 104.
X Hebr. Mte 79 hæc & ſequentia, usque ad:
i. e. ex ipſo erit, abſunt ab utroque MSto.
78. Vide, quæ num. 73. H. verſ. 8. notata ſunt,
confer. & Exod. cap. 2 5. v. 18. n. 48. & verſ.
3 1. ejusd. cap. n. 13 3. item Exod. g. 27. Verl. 2.

79. Secs erat in humeralibus, quæ ſeparatim fa-
cienda & poſteàa Ephodo jungenda erant, vide
verſ. antec. 7. h. cap. n. 72.

80. Sic ferè etiam autor Vulgatæ tranſtulit: juxtà

ordinem nativitatis eorum, confer. D. Wa-

genſeil. Sot. pag. 7 59. & ſeq. ubi hac de re plura,

vide etiam not. in "ponm Mnew b. loc. in MSto z.
proaaν legitur Naa i. e, quo creati funt,
confer. hic tract. Talm. Sota, fol. 3 6. a. & fol.
4 9. b.
8 1. Nempè ita, ut illorum nomina per ſeulpturam
plenè exprimantur.

*XX Hebr. idem numerus etiam in MSto I. ex-

preſfſus eſt ; ſed in MSto 2. legitur: Srvéy

RyanN&& i. e. vigimi quatuor.
82. Nam ſex nomina patriarcharum Hebraica, in

uno lapide Onychino ſculpta, efficiunt viginti

quinque literas, ac totidem literas efſiciebant ſex
nomina in altero lapide ſculpta, confer. D. Wa-
genſeil. Sote dict, pag. 77 9.

(A. WVII.
ſae, ie gvoqoe
berlgurim eun

natiusalciat. 44.

Pod, ret 11. A

ſaulptuts epptell⸗
uoc)inſaulpen .

(ala aunvlofum,

linclt. Pocd. vetl
c ie
bum wo
lisauteisg narn (al
menſutam flap
la citeumcludere.
Ephodi Verl. 1
tribuum 19, ſctil
ℳ] Adminimum
goatendzilli opu
ho. Verl. 14. Ce

i. e, (atenas, E

83. Keuti blgi, ca
in Nn el.ſ0

44. Hoht Elai dict.
Hledr. n ddelt

6f. Hanc Sculptura
mir tactam ellettas
vige apud D. Wag
Plura Ceiſto verm
not. 4d 1. Chron e

1 kebt, ), in Ms

ledionem & hic in
66. Fic etiam .XI.
Verterunt: cum ne
guibusdgmpati
nitus omiſſa ell ,i

Atum elt, notninid

oe,

Hebr. en, a

io,
