Non verò corde. ¼ Eod. verſ. 4. Ad malefaciendum] (Seilicèt:) ſibi ipſi 8. aut ad
benefaciendum ſibi ipſi, veluti: comedam vel non comedam, dormiam aut non dor-
miam. Eod. verſ. 4. Juxid omvia, quæ pronunciavit] (Hoc dicit lex,) ut includat
id, quod præteriit. 9. Eod. verſ. 4. Er abſeonditum fuerit ab eo] Atque (ita) trans-
greſlus ſit juramentum ſuum, omnia iſta (locum habent) in oblatione. †

quæz“

immunditiei, nam qui omninò haud fſcit im-
munditiem ſuam, is non tenetur offerre ſacrifici-
um ſive oblationem pro reatu, ſic in not. ibid.
7. Vide, quæ paulo antè ad Verl. 2. cap. n. 4. &

5y. De hac exciſione vide cap. anteg. 4. v. 2. n. z.

ſeqq. n. 3. & I. 2. c. 1. n. 6. p. 21. ubi plura de
ſen excilione, quæ fit mv a i. e, manu
Dei, vide & Lightfoot. ad Matth. c. 5. v. 22:p.
266. edit. Lipf. .
x Vide tractat. Talm. Schervuot, fol. 14. b. pro.
ut in n-s ev h. loc. allegatur ad margi-
nem.

b. loc.

vuot, cap. 3. fol. 2 5. a. b. prout in dpar
b. loc allegantur d marginem, ubi vide &

(cAh.

† vide hic Torat Cohanim & tractat. Talm. Sche- H

Xæ nOe

† Confer. hic Torat Cohanim, Gcuti in b'a- orv
h. loc. ad marginem allegatur, ubi vide etiam no-
tas,.
. Vide, quæ pauld antè h. verſ. 2. n. 4. ut & verl
ſeq. 3. n. 7. notara funt, confer. & Schevuot, fol.
A. a. & fol. 5. a. it. Ceritut, fol. 19. à. b. & Nidda,
fol. 2 8. a.
*½ Conter. & hic Torat Cohanim, prout in mv
Dan h. loc. allegatur ad marginem, it. tract.
Talr. Schevuot, ſol. 4. a. G tol. 5. a. it. fol. 7.
b. & Nidda, fol. 55. a. it. Ceritut, fol. 19. a.
X Eſt hic ſermo de illo, qui immundus factus eſt
per ſophagum avis quoad immunditiem ve-
ſtis, ſic in not. ba r hic exponitur, ubi
vide plura.
NXX Autor notarüm in mn putat pro:

tas.
9. Confer. hic b. Fagii notæ ad Paraphr. Chald. h.

in an Mnh. lec. ubi ſcribitur, ſecus eſſe,
ſi quis juraverit ad malefaciendum aliis, ipſeque
oblitus ſit, nec iſtud fecerit, tune talis non tene-
tur offerre oblationem, confer. cap. 3, fol. 25.

gatur.

& Bava mezia, fol. 3 5. a. & Schevuot, fol. 20. a.

fol. 6 2. b

yV NM) i. e. & haud ſciat, legendum eſſe:
N i, e. & ipſe ſciat, ſcil. quod oblitus ſit

ſcendit.

loc. & Gur Ar jeh fol. 12 6. col. 2. princ. ac not.

9. Ita hic i interpretor dnayy, vel. dAayv, uti in
MsSto, 1I. legitur, ut non ſolum includater futu- “
rum; ſed & præteritum, confer. & Gur Arjeh
fol. 126. col. 2. med. it. Bava kama, fol. 9 1. a.

fol. 2 . a. be it. Nedarimn, fol. 17. a. & Naſir, 4

† Id eſt: oblationem requirunt, quæ aſc endit, & de- “”

teienii

zpnegann,

1 Aferg en un

caultum, cu!

liet, i acceß
Erralaht

Eod. vetl. 8
læceltlong

erffei .

lin holti⸗

cerdos enimm

10, Hebt.
illa ſre en
elt, Cicitur⸗
ladentem 6
perſit 116

P“R 1 columd
fomnium
n. 6. notata lunt, confer. & not. i in 'na

partem E
n
iſta dicityr
Gur Arjeht
Scheruotz/

k. ſol. 4.

Conet. ve⸗
Lexyit. t.
Sc Feyachi
. 1y. 24. .
11,4. l

Dequo vid
b. tract. Talm. Schevuot; uti in not. ibid. alle- r

in un
1I1. Nempe.
oblatio P
h. cap.
n, Hebr.
verl.21
Nr Hebr.
,
in MRo 1
Uique 23:
13, Zen: No

— .r. 8

ut Lod 7,2
Ereu file
uua onninin.
tackig eorn ez. 3
Neluennn (Hocl.
dorat, Hodn.
Alutit ealerer ig .
Loc petl . e
. Veiſ g, Lolii
ſbiipt d, autal
miam aut non dot.
ler)ut inclidit
Agveſiti) a.
) in oblaione, †

Ompind haud ſcit im
tenetur olketke ſactilcel.

leatu, ſc in not ibid.

Arerl 1. 5 Cad, 4. &
notin nn nen

1 adtet Tam Sche.
b prout in do y
lginem, ubi vide n⸗.

e i abit Ckii 4, 8

t. l, 20 Mine, 20 no.
ubi etibitur, eels ele

ſaciedduin aliis iglegge

git, tune talis non tene
conlet. cap. 3,10l. 1).
tz uliin not idid Ale ⸗

, vel: wo, i in.

lolum includnter fll.
m conlet & Eun Anen .
Dana kimi, f0 51 à
„ Sehe,uot f0,10,7

in, iol Ie D N 7

nunt ur ſteniihee

liet, ſi acceptus ſit advocatus, ſequitur il

1

g11

ecunia-

CAP.VYv. CEVITIC.I.

uæ aſcendit & deſcendit, 10. ſicuti lic exponitur; aſt jusjurandum, quéê
4 Jus] „QAuOp

abnegatur, * non eſt in iſta oblatione; II. ſed in oblatione pro reatu. 12, Verſ. S8.

Et oferat enm, qui pro geccato eſt, primùm] Oblatio pro peccato * antecedit holo-
cauſtum, cuinam res iſta ſimihs eſt? (nempè: ) ut benevolentiam (judicis) ſibi conci⸗
luùm munus. Eod. verſ. 8. Et non ſeparet
(Sacerdos) non ſecabat ungue, 14. niſi ſignum 15. unum. Exod. verſ. 8. Cervi=
cis] () eſt altitudo 15. capitis, quæ inclinat (ſeu deflectit) versus collum.
Eod. verſ. 8. E regione † cervics] Eregione illius partis, quæ reſpicit cervicem, atque
hæc eſt longitudo otnis partis poſterioris colli. Verſ. 9. Er Pargat de ſanguine ſar
crificii pro peccato] In holocauſto non neceſſaria erat, niſi expreſſio fanguinis; 17.

alt in hoſtia pro peccato ( opus erat) tàm aſperfione, quàm expreſſione ſanguinis, (ſa-
cerdos enim) prehendebat cervicem ?& ſecabata

tq; ſanguis defluens ibat ad altare. 18.
Aiiissgs og.

IE .

XX Hebr. Neun, 1

10. Hebr. α e, quo nomine venit oblatio
ifta ſive expiatio pro peccato, de qua hie ſermo

elſt, dicitur autem aſcendens & deſcendens, ideò,
lactentem (uti v. 6. h. cap. habetur,) ſi verò pau-
per ſit, adducit ille duos tui tures aut duos pul-
los columbæ (prout v. 7. . cap. habetur) quod

ſi omnium pauperrimus ſit, is adducit decimam

partem Ephæ, (vid, verſ; 11. H. cap.) ſie in not.

Schevuot, fol. 26. a. & fol. 3 1. b. & Fol. 3 3. b.

Lievit. c. 7. V. 19. n. 9. it. R. Salomonis Gloiſ.

àad Sevachim, Fol. 45, b. ac Ligtfoot. ad Luc. e.

12. a. & ſol. 2 6, b.
x De quo vide v, 2 1. & ſequ. h, ea
in -nan Dwh. uoo.
II. Nempè: in illa, quæ vocatur e i. e.
oblatio pro peccato, uti habetur verſu ſequ. 8.
172. Hebr. &X, de qua oblatione vide v. 15.
Se verſ. 21 h. cap.

.

2. v. 24. p. 73 6. edit. Lipfſ. vid. & Ceritut, ol.

p. conler. & not.

ſtud & ſequentia usque ad.
hbhh, i. e. advoçate, abſunt ₰ MSto I.
in MsSto z. non ſolùm iſta; ſed & ſequentis,
usque ad: "nN N i. e. & non ſeparet, deſunt.
13. Seu: procuratori, intereeſſori, Hebr. Oρ

14

uia, ſi dives eſt, adducit ille ovem aut capram

epns hic exponitur, hoc modo oblatio
iſta dicitur aſcendens & deſcendens, vide & hic
Gur Arjeh fol. 12 6. Col. 2. med. & tract. Talm.

it. fol. 34. a. & Horajot, Fol. 8. b. S& fol, 9. a.
Confer. verſ. 13. h. cap. n. 27. & n. 2 8. & infrà

4 Grac. zagtx)Mpr S, paracletus, vide Buxt.
Lex. Talm. fol. 1843. confer. hic trat. Talm.
Sevachim, jol. 7. b. prout in α a W h.
loc. allegatur ad marginem, it. Sevachim, fol.
90. 2a.
14⸗ Hebr. bn, de quo verbo vide, quæ ſuprà ad
Levit. c. I V. 15. D. 94. notata funt, confer. &
Peſahim, ol. 59. a. & Horajot, ſol. 13q. 3.
15. Hebr. b, vid. not. ad 1, Reg. c. 4. V. 3 7⸗
n. 35. it. confer. quæ ad Levit. dict. c. I. v. 1 5.
n. 9 5§. & ad Levit. e, II. v. 47. n. 141. notata
ſunt, & not. in por ew ,. oc. ubi tract. Talm.
Chullin eaput I. ol, 19. b. i allegatur, it. Chnl-
lin, fol. 21. b. & fol. 22. a. & ol- 27. b. ibi-
que R. Salomonis Gloll.
16. Vel: fublimiias, celitude, id enim dictio
— , quæ hic habetur, ſignificeat.
† Hebr. 7, iſtud, ut & ſequentia, usque ad?
is e. & ſpargat, abſunt 2 Meteo I.
17: Ita hic "un interpretor, 4rad. n, quod
notat: exprimere, vide ſuprà Levitec. I. V. 15.
* Hebr. rya, in MSto I. pro eo legitur:
i. e. avem ; in MSto 2. habetut : N i. e. ca-
put, confer, hic tract. Talm. Sevachim, fol 64.

18. Confer. quæ ſupràâ ad Levit. dict c. 1. v. 15. n.
9⁹ notata funt, it. alkut Part. I. Oi. 129. c0l. 4.
princ. it. Sevachim, fol. 37. a. & Fol. 52. b. &

Mehila, fol. 8, b.

i. e, Juxtà tirum, 20, qui dictus eſt in holocaufſto avis ſpontaneo, in principio Secti-

onis, 21- Verſ. II. Quia ſacrificium pro peccato eſt] Nec convenit, ut oblatio cjus
ſithonorata. 22. Eod verſ. 11. Sacrißcinum pro peccato eſt] Si (oblatio iſta) in pu-

gillum contraca 23. adoleatur nomine ſuo, 24. tunc recta eit; ſi vero non nomine
Iuo (adoleatur,) profana eit. Verlſ. 13. Super peccato ejus, ** quod peccavit] Hic va=

iat 25. Scriptura, nam ecce in divitum & pauperum ſacrificiis dicitur: MRo

i. e. de peccato ejus. 25. hic verò de omnium pauperrimis 27. dicitur: MR Hy

1. e. ſuper peccate ejus, hinc Kabbini noſtri ſubtiliter diſſerunt: quòd, ſi, dum dives

„

eſt, peccaverit & ſeparaverit nummos ad ovem aut capram (pro peccato offerendam)

aque ipſe pauper (factus ſit,) adferat de parte illorurn (nummorum) duosturtures;

ſi ſeparaverit nummos ad duos turtures ac pauper (evaſerit,) adferat de parte eorum

(nummorum) decimam partem Ephæ,ſi ſeparaverit nummos ad decimam partem

quocircà hic dicitur: Rie i. e, ſuper peccato ejus. Eod. verl. 13. e gliqus

25 . 7. . * 7„ * 5 .
19. I43 eſt: ſi nominatim offeratur tanquàm ſa 108. a- .

crificium pro peccato, rectum eſt ac legitimum, 24. Vide, quæ verſ. antec. 9. h. e. n. 19. notata

confer. cap. antec. 4. v. 10. n. 23. & dict. c. 4. ſunt, confer. et not. in =mnti h. lec.
d. 37. n. 60. Vide & V. ſequ. I1. h. 24.: & & ſeq. 1 Hebr. e vy, hæc & ſequentia, usque ad:

6. v. 10. n. 4 52S n. 46. it. Levit. c. 7. v. 5. n. yun mIEN i. e, de aliquo ex illis,, abſunt

13. & n. 14. vide & not. in meR e b. loc. Msto I.
Zo. Jus, morem ac cœtetnonias; id enim dictio 25. Ita verbum — hic interpretor, confer. quæ

a, quæ bic habetur, ſigniſicat, confer. cap. de hoc verbo ad Genel. . 5. v. 22, n. 6, notat à

ſeq. 6. verſe 9. n. 44, & not. in pan ne . ſuant, it. infià v. 15. B. cap. n. 332
locc. 26. Sic habetur ſupra v. 6. & v. 10. h. cap.
I. Hebr. d9on, prout hie habetur: in Älla ſecti-127. Tres enim ſunt quaſi claſſes iſtius obiatiomis
one Se quidem ſuprà c. 1. V. 14. & ſeq. agitur de pro peccato, vide b. V. 13. h. 2 8. contec & ſu⸗
oblatione ſpontanea avi uer ee
Fol. 59. a. & Horajot; Jal. 13, a. & Sevachim, dicitur: T )y i. e, afcendens & deicen-
FYol. 9 ,0. a. b. it⸗ Chaullin, fol. 2 1. 3, b. & 0l. 22. dens.

a. it. Keritut, fol. 26. † Hebr. D r, in MSto z,. poſte; adduntur
22. Nempè: per aftaſionem olei & impoſitionem iſta: ephp en e en i. e. ide “
thuris, prout in oblatione Minchæ fieri ſolebat, dicitur: de peccato ſuo (ſic juxta Kabbinorum 1

.

vide ſuprà Levit. c. 2. vV. 1 confer. & infrà Le- mentem iſlud: Mnm-emn, quod v. 6. Se 10. b.
Vit. 6. 7. V. 10. num. 26. ac Numer, c. 5. V. 1 5. †¾ cap. habetur, vertere volui,) ac ſi diceret: de

num. 59, parte ejus, conter. Sign. ſequ, * it. tract. Talm.

“ . ,„s er , 47 . „. . — “
23. Hebr. —enn, de quo vide ſuprà dict. e. 2. v. Horajot, Jol. 9. a. Menachot, ſol. 101, 2, G

2. vide & V. 12. b. cap. confer. hic tract. Talm. Keritut, Jol. 27. b. .

Horajot, Jol. 9. a. & Sota, ſol. 15. a. it. Seva-* Hebr. — && ey, in MSto 2. etiam hic ad
chim, ſol. 63. b. & Menachot, ol. 4. 2. g l. dita ſunt iſta: 1 Eor n 0 1. e, ideircõö
dicitur: de peccçato ſuo, confer, Sign. præced. -†

22, a. it. Jol. 59. à. b. & ſol. 60. a. et ol.

—

1

Ab. vV.
Eod. vert. 9. Sacr ſRctum pro peccato /2. Nomine 19. ſuo (ſi ſit oblatum,) eſt re.
um; ſi verò non nomine ſuo (oblatum fit,) profanum eſt. Verl. 10. 1M. moris eſt)

Ephæ ipſeque dives (factus ſit,) addat illis (nummis) atque adferat oblationem divitis,

8, confer. & Peischim, prà v. 4. b. c. n. TO. ubi oblatio iſta pro peccato 30. Wel:
„d eit: 1

CV.

——
aili) ie
(ienheſ⸗
Pemmimis o
190 G In
inzve atqu
quo exilli
Pantem Ppl
cerdotitan/
uodklie
cjusliterile
ſrercoti,
latioſpont⸗
re)loco,
cati ſunt 3

1

m

2 ½ Sire:
korum ire
mopibuz
dafer. nun
An wn

2 9 ellcet

glaris pee
hem inn-

im Kaſch

quantumm
conler .
7, & 10.
lorum, u.
ratio, ſic i⸗
l Deus en
fetentis
.I. . 17
ginemalle
Num omn
goie eden
Rl
Meathor

blan nſek kn.

“ s. .
tu Cbſalige ls

latio iſa)in u.

Verè non nommine

Deiceyt] Hicr.

citut: NMbn
kar: R NRoy
dd, ldom ires
cato ofetencim)

1) duos tuttures; 4

de Parte kOrum
Hdecimam Pattem
blatonen iritie

vl.13 3. 3 aliu⸗

9. h. l, M 19. Mtat

n lec.
lequentis, Weque 20:

1 er illis, ablant 4

rerpretok, Onlen gne

. . 12, M, 6, nOiat
ape n. 3.
1. 10. P.ca.
dilai ins oblaiotis,
11. n. 2. colllel & il⸗
oblatio knro, Pecrnto
e, Actndens Celen⸗

So, plezalünll

w Mi le⸗ ided

(Se jans Rabbinotum

b; guo . & 10. .
olui,) ac ſ dicere: 4: de
tr , tlaet, Talm.

ſenac hot ſo 101, 14,

Msto n elum ie 1.
1 r Ph lbe, ide
cockh ign gleted⸗

31. Deus enim non tam reſf pieit ſacrificium, qum

Pr 1 hie Szpon Dtur, (Onfer, kract. Talm.

CAb. V. IEVITIG I. 213

r n i, E. Deu una ex rextribur ſi⸗ expiationibus, 23. . quibuel in textu didum eſt,
(nempé: aut in oblationibus divitum aut in pauperum ſactificiis aut in omnium pau-
perrimis oblationibus; quid autem doctrina iſta vult dicere: forſitàn, quòd gravia,
29. quæ in iſtis (ſunt transgreſlionibus) conſiſtent in ove aut capra; levia autem erunt
in ave atque omnium leviflima erunt in decima parte Ephæ? lex (hic) dicit: de ali-
quo exillis, (nempe e,) ut æquiparet levia gravibus, (nimirum) quoad ovem, ſi manus
eorum fufficit, 39. & (ut æquiparet) gravia levibus, (videlicèt: ) quoad decimam
Partem Ephæ in oblati onibus ommium pauperrimis. 31. Eod. verſ. 13. Ert erit ſa-
cerdoti tanquam mincha] (Hoc dicit Seribiura,) ut doceat de ob! latione peccantis,
quòd reliquiæ iſtius (oblationis) comedantur atque hæc eſt (explicatio) juxtà ſenſum
ejus Rteralem; Rabbini autem noſtri allegoricè interpretantur Grerbaiiia: )& erit⸗

facerdoti, (hoc modo ) ſi peccans iſte ſacerdos ſit, erit (oblatio illa,) ſicuti cœtera ob-

hatio ſpontanea ſacerdotis, ita, ut tota igne abſumatur 32. nec comedatur. Verf.

15. Siprevaricatn ſi Pravaricationem] Non fignificat vox νρ in ul llo (Scripßtu-
ræ)! oco, * niſi 2)a 33. atque ita illa (Scriptura) dicit: ν i. e. & prævari-=
eati ſunt 34. contrà Deum patrum ſuorum & ſcortati ſunt poſt Deos populorum ter-
re, 35. ſic qnoque il ill Scriptura) dicit de uxOSE declinante: PHpD iee.

& Præ-
vVvari=

2

293. Sive: . ſactiſiciis expiationum p Pro peccato,
horum tres quaſi claſſes erant, quæ 4 divitibus,
in opibus & omnium paupertimis offerebantur.
confer. num. antec. 27. S. verl. 13 ac not, in
paer rb b. locc.
29: zecilicèt: peccata, quænam hoe loco ſint iſta
grav is peccata & quænamn levia, vide explicatio.
nein in notis Eynaz, mov, ſuper Commentari.
um Kaſchianum b. loc.
3o. Id eſt: ſi quis comparare & cont ſequi⸗ potel,
quantum facultates permittunt ac anberunt.
conker. P. Fagii not ad Paraphr. Chald. verlus
J. & 10. h. cap. nec transgreſlionum ſen pecca-
torum, utrum gravia an levia ſint, hic habetur .
ratio, ſic in not. P or b. loe. exponitur.

32. Ita hic dictionem n i. nterpretor, neinpe ho-
locauſtum ſive ſaerificium, quod torum abſumi=
tur igne, uti hæc ſignificativ habetur in Deuter.
c. 33 V. I0. ubi Commentator noſter vocem
a exponit h'y i, e. Xlνιαα holocau-
Kum . quod Et ανατ ι et αεαυαwvo ö¹α *
LXX. inteepretibus Vertitur, confer hic Torat
Cobanim uti in i , h. loc, al! leg atr
ad marginem, vide et cap. ſeg. 6. V. 7. Sign. XX
tr Confer. hic Torat Cohanim, ac tract. Talm.
lenachor, &. 7. Fol, 73: a. b. uti in ap me,
„loc: ad marginem allegantur.
33. I eſt: diveritatem, mutatiqnem, aleratio⸗
nem, confer. Buxtorf. Lex Talm Ffol. 2 474. et
fſupra v. 13. hr- cap. D. 2 5. in MSro z. Ppro
4 legitut: 'd i e. mendax ſeu ſalſum.
oflerentis animumn⸗ onter, quæ ſuprz ad Levit. 34. Vel: miutaverunt,juxt mentem Raſchi noſhzi,

notata c , V
1 c 1. V. 17. n. 117. di ſant, vide c Torat Valgata ibidem habet: reliqueruntautem.
Cohanim, prout In , 4. loc. ad mar.
SicutiI. Daralipom. Sop, F, V. 2 5. habetur,

ginem allegatur. 35. onte 4 rabh, Fol.
2 Nam omnium oblationum ſpontanesrum reli er. bic tract. Talm. Temural, Ol. 3. 2. 80
l. 33. Telt. Keritut, fol.19. b. &*π Mehila, fol⸗

iæ comeduntur à facetdotibus ſic in not.
3 sr, 1 g. b. it. r⸗foie 1¹9, 4 de V
Menachot, fol 132 5 al. bo⸗ =W * . ”M

814

varicata ſit prævaticationem. 36.

bi peccatum de oblatione, 39.
quemadmodum (igitur)

ſuper eſu
41. Eod. verſ. 15.
cipiuntur res ſacræ leviores. 44.

dehortatur,) vel, num, ſicuti ibi non monet, n

Rebus ſacris Domini] Quæ Deo 42. unicé
B Eod. verſ. 15. Arietem] (Dictio“
tat rem duram (ſeu fortem,) veluti (in illo loco:) N& NN) i. e. & fortes terræ acce-
pit; 45. ita & hic (offerat) durum (ſive robuſtum arietem,) qui ſit duorum annorum.
46. Eod. verſ. 15:.‧ In æſtimasione argenti (duorum) ſiclorum i. e. Qui valeat duos ſi-
clos. 47. Verfſ. 16. Et quod peccavit in re ſacra, reſtituet] (Nempè) ſortem & quin-
tam (ej us) partem, ut conſectetur. * Verſ. 17. Nec novit &ÿrea facta eſt] Textus iſte

Eod. verl. 15. Er peccaverit per errorem in rebus
ris Domini] (Nempè,) kutilitatem ceperit ex co, quod ſanctificatum eſt; 37. ſed
ubinam (per Scripturam) admonitus fuir? 33: ⸗
(in verbis iſtis:) nec portent ſuper ſe peccatum,
ibi monet, (ſeu dehortatur Scriptura;) ita & hic monet, (ſeu
iſi ſuper eſu; ita & hic non moner, niſi
2 jex (hic) dicit: prævaricata ſit prævaricationem, (nimirùm) multiplicat,
deſtinatæ ſunt, 43, ex-

2

—, *) no-

dicitur hic: peccaverit, & dicitur ali-
40.

36. Vel: mutaverit mutationem, juxtaà autorem
noſtrum, i. e. mutaverit fidem conjugalem, mma-
rito debitam vide Numer. c. 5. V. 11. ubi Juni-
us ac Tremellius verterunt: declinans abeoo-
mniné fefellerit, confer. et Deuteron. c. 32. V.
§ I. n. 266.
37. Si abſtulerit quidpiam ex conſecratis Domino
. & neſciverit, fuiſſe conſecratum, tuncoſtferet pro
delicto ſuo & C. ita P. Fagius in notis ad Paraphr.

ſachim. fol. 32: b. & Sevachim, ol. 45. a. b.
3 %. Vel: denortatus eſt? videlicèt: ne quis utilita-
tem capiat ex rebus, Domino conſecratis.
jSermo eſt de oblatione ſpontanea, Hebr.
Arn, ſficutihic haberur. .
4A0. Vel: non importent in illam, (rem ſanctam)
peccatum, uti Junius ac Tremellius verterunt
Levit. c. 22. V. 9. ubi vide Raſchi not.
KI. Auget, ampliat, extendit hie S. Scriptura per
* verba iſta: prævaricata fit prævaricationem, 1.
ta, ut non ſolùm elus ſit prohibitus; ſed & alis
uitilitas, quæ ex rebus ſanctificatis capitur, ita

jeh fol. 126. eol. 4. prine. vid. & cap. ſeq. 6, verlſ.
2.0. 4. ac not. in bna LHDDW, ubi ex tract. Talm.
Meilah capite 5 quod incipit: Hana, adduci-

Chald. h. loc. confer. infrà . verſ. n. 43. it. Pe-

aw, uti hig habetur, expono, confer. Gur Ar-

li quis ex re ſanctificat 1 non ca-

faciat profanam, is oblationem, de qua hic lex
dicit, offerre debeat.

42. Hebr. Sy, ita rectè in Bibliis Buxtorf. ut &
in editione ena m*ν& in utroque MSto le-

habetur ρα7; ſed corruptè.
4 3. Conkfer. ſuprà h. verſ. 15. n. 37.

44. Vel: ſacrifi cia levia, Hebr. h Dn,

vide cap. ſequ, 6. Vv. 1I I. n. 52. & Levit. c. 10. v.

19 80. it, notæ ad librum Prec. Jud. part. I. p.
9. b. fin. vide & Gur Arjeh fel. 126. col. 4. med.

45. Sicuti Ezech. cap. 17. V. 13. habetur, ubi vi-

de Raſchi not. confer. & not. in an n h.

. b.

notata ſunt.

—nani b. 1oc.

tur, quòd, etiam

piat utifitatem 5 ſed ſolam illam per errorem

Keritut, fol. 2 6. b. it. Sevachim, fol. 49. a.

—

ac not. in pam , ubi loceusiſte benè expli-
loc. it. tract, Ialm. Keritut, fol. I0. b. & fol, 22,.

47. Sic & Vulgata habet: qui emi poteſt duobus
ſiclis, eui & Paraphralis Chaldaica adſtipulatur,
confer. verſ. 18. . cap. n. 61. ac not. in

gitur, in exemplari Hebraico, quo uſus ſum

14.'n. 36. confer. & Buxtorf. Lex. Talm. fol.

46. Confer. quæ infrà ad verſ. 19. h. cap. n. 6 8.

Vel ut ſancta fiat, loci iſtius explicationem vide
in not. mam M h. loc. confer. & tract. Talm.
Bava mezia, fol. 55. a. & Horajot, fol. 10. b. &

(MN.

loqvitur le eo⸗
nex elh ac ne
rim iloſholh

ci unumker!

feret ſactiftciun

AUumotnni ten

pokt Alignod
10. )1 Fod.
ſolealilens
illum, gui ſein

cgelels k li

negatiumi
nint; 53. ſed
menlura cleme
(AMdamds)ejus

—,,i Dꝓ
46. Ia paulo
nemn qu il
24 ca. allet.
tract. Talm. Re
49. De quo com
vit.. 3. F. 17.
Hebr. 7 N.
D ) i.
1bfunt4 Mote
6o. Ia hic inter
Genel.c.1 .
d buc, cap.
iit: ſacrihciu
1. Hebr. hxn-
(ao olkefendu
ſcat gudd ipſe
reatu tune dor
(4. D. 62, it.
deſachim, ,t
Jol. 65.b.
52. Id elt: qui
fer hie Naſir
Rlrn be it. H
19. b.
Bebrven

WDV. CAP.v.

loquitur de eo, qui dubitat circà præceptum negativum, cui exciſionis pœna 48. an-

——

oren in reh

m el; ſed
& Cicitt l.
Peccatun, 40,
hi monet (eu
non monet, nidt
m) mlliiicat
teſüng 4), ek. †
0N) .
tes terte acct.
Nrum annorum.

iyaleatduos ſi⸗

Cortem d glin.
el Texus iſe
lo.

—.—

nem, Ce qus hic ler
dblis Buorf utd⸗
in unoque Mtole⸗
ico, guo ulns ſumn

n, 37.

ẽ
1,§ Leit.c. 10, .
ot. Ler., Talm. fol.
brece ud, alt, 1, .
el. 116, 01,4tned.
loeusiltebenexpli⸗

1,. babetuß di fi.

Ct. in n Ne h,
,tob 10,.b. & f0, 11.

19.Kcahl 69.

iemiporel cuobi⸗

haloaica adllipulntut,
6I. ar not in de

seihlietionen diſe
”õä

Holaſot, i0),10,9,
enim, ol. 49,4

49. De quo comedere lex prohibet, vide ſuprà Le-

Hebr. y N, hæc & ſequentia, usque ad: Ni)

5o. Ita hic interpretor n &, confer. quæ ad

HrDZ

nexa eſt, ac neſcit, an illud transgreſſus ſit nec ne, exempli gratia, adeps & oleum co-

raàm ipſo (poſita ſunt) ac, dum putat, quòd ambo permiſſa ſint, comedit unum, dicunt

ei, unum (ex illis) fuit adeps 49. nec ipſe novit, T an adipem comederit, ecce iſte of-
feret ſacri ficium pro reatu dubio 5ο. atque (iſtud ſacrificium) defendit (ſive excuſat)

illum omni tempore, quòô ei non eſt notum, quòd ipſe certò peccaverit; ſi verò ei
poſt aliquod tempus innotuerit, (ſe ſcil. peccàſſe, tunc) offeret ſacrificium pro pecca-

to. 51. Eod. verſ. 17. Et neſiivit atque rea ſacta eſt ac portabit iniquitatem ſuam] K.
Joſe Galilæus dicit: ecce Scriptura punivit eum, qui non novit, quanto magis puniet
illum, qui ſcit, 52. R. Joſe dicit: ſi deſideras ſcire retributionem mercedis juſtorum,
egredere ac diſce de primo homine?* (Adamo,) cui non datum fuit, niſi præceptum
neg ativum, quod ille transgreſſus eſt, vide, quot mortes ipſe ejusque poſteri incurre-
rint; 533. ſed quænam S4. menſura major eſt, clementiæ 55. an pœnæ? dices:

menſura clementiæ; ſi (autem) menſura pœnæ minor eſt, vide, quot mortibus ipſe-

(Adamus) ejusque poſteri puniti ſint, menſura (igitur) clementiæ ** quæ majſor eſt, ſi
quis

4 8. Ita paulò prolixius interpretari volui dictio-
nem Mquò illa rectius intelligatur, confer. quæ
ad cap. antec. 4. v. 2. n. 3. notata ſunt, vide
tfract. Talrn. Keritut, fol. 19. b. & fol. 22. a. b.

i. e. (de) primo (tſcil. homine,) in MSto z.
habetur: AmDe —N i. e. de homine primo.
53. Vel: quot mortibus ipſe ejus que poſteri puni⸗-
ti ſint, Hebr. P, de cujus verbi ſignificatione
vide Buxt. Lex. Lalm. fol. 207 1. confer. & Ge-
neſ. c. 4. v. 2 5. n. 90. & infiaà Levit. c. 10. V.
12. Sign. * .
54. Hebr. )à Wτ nn de ee een ee ee
—nee en e dee en eee ee eee
5cä
in exemplari an nev & in MSo z. ut & in
editione Hebraica, qua uſus ſum, legitur, quæ
hic Latinè tranſtuli- ſed omnia iſte usque ad :
apene aee en i. e, menſura (igitor) cle-

vit. c. 3. v. 17.

vN&) y i. e. & neſcivit atque rea facta eſt &.
abſunt ₰ε MSto z.

Geneſ. c. 1I 5. v. 9. n. 3 5. notata ſunt, Light foo
ad Luc. cap. 23. v. 36. p. 894. edit. Lipſ. ver-
tit: ſacriſicium ſuſpenſum, obſcurè.
5 1. Hebr. &Sn, atque hoc ſacrificium pro pec
cato offerendum eſt, nempè, ſi ei certò innorte mentiæ &. abſunt Bibliis Buxtorfianis, & ₰
ſcat, quòd ipſe peccaverit, quoniam oblatio pro MSto I. L
reatu tunc non ſufficit, confer. infrà verſ. 1 8. . 55. Beneficentiæ, benignitatis, bonitatis, id e-
cap. n. 62. it. tract. Talm. Horajot, fol. 8. b. ? nim dictio Qam, quæ bic habetur, notat, con-
Sevachim, fol. 48. a. & Keritut, Fol. 17. b. & er. Exod. c. 20. v. 25. n. 122:8& D. Wagenſeil.
Jol. 6 5. b. . Sot. p. 224. & ſeq. n. 1.
2. Id eſt: qui ſciens & ex propoſito peccat, con- „ Hebr. naw &, hæc & ſequentia, usque ad:
fer. hic Naſir, fol. 3 3. a. b. & Kidduſchin. ol. ew 9 UVy i. e. in ore duorum (teſtium &e .
8 1. a. b. it. Horajot, fol. 8. a. b. & Keritut, Fol. ablunt à MSto 1. eltium Gec.
19. b.

* Hebr. eS Nn, in MSto 1. legitur:

N

Kkkkk

216 .

LEVITICI.

CAb. v.

quis (verbi gratia,) abſtinetâ rebus abominandis & à reliquiis 56, & qui jejunat die ex-
iſta (menſura clementiæ) juſtificabit tàm ipſum,
& poſterorum poſteros usque ad finem omnium generationum
in ore duorum teſtium aut trium &c.

iationis, quantò magis (inquam)
quàm ejus poſteros
R. Akiva † dicit:

ecce illa (Scriptura) dicit:

57. ſi valet teſtimonium duorum, cur in ſpecie tibi nominat Scriptura tertium? ſed
(illa hoc ideò facit,) ut includat tertium, quò aggravet *illum (teſtem tertium,) ei-

de idem fiat judicium, ſicuti iſtis (duobus teſtibus,) quoad pœnam atque ſcelus (com-

miſſum,) ſi itaque) Scriptura eum, qui ſolum acceſſoriè conjungitur illis, qui commit-
tunt peccatum, eodem modé punit, qué eos, qui ipfi transgrediuntur mandatum (Di-
vinum,) quantôò magis (Deus) retribuet mercedem bonam, ei, qui acceſſoriè conjun-
itur illis, qui faciunt præceptum (Dei,) perinde atque ei, qui ipſe ſervat mandatum-

(Dei,) R. Eleazar, Ben Aſariæ, dicit: ½ (ſcriptum reperitur:)

am in agro tuo & obliviſcéris manipuli in agro, 58. ecce illa (Scriptura) dicit: ut

benedicat tibi &c. 59.
ceptum per ignorantiam,
(veſtimenti) ejus, qui inde excidit eumque

conſtituit Scriptura benedictionem ei, per quem ſervatur præ-
dic (igitur) nunc, 6ο. ſi fuerit ſiclus colligatus in fimbriis

reperit pauper illoque ſuſtentatus fuit, ec-

ce Sanctus ille Benedictus * conſtituit ei benedictionem. Verſ. 18. Juxtà aſtimatio-

vem ſacrißicii pro reatu] i. e.

Juxtà æſtimationem, quæ ſuprà 61, dicta eſt. Eod.

verſ. I8. Duem erravit & ipſe non novit] Ecce ſi novit poſt aliquod tempus, non ex-

piatur ipſe ſacrificiò iſtò pro reatu,
nam Kimilis eſt res iſta?

(nimirùm) vitulæ decollatæ, cui cervix abſciſſa eſt;
poſteà reperitur homicida, ecce iſte interficietur, Verſ. 19. Reatus eſt, reum facienda

donec offerat ſacrificium pro peccato; 62. cui-

63. ſed

réuAn

56. Nempè: ſacrificigrum pacificorum, Dham pro-
hibitum fuit eomedere id, quod die tertio de car-
ne ſactinhciorum pacificorum ſuperfuit, ſicuti
habetur Levxit. c. 7. v. 18. ubi vide Raſchi not.
confer. & infrà Levit. 6. 22. V. 29. D. 9 3.
† Hebr.py ”) hæc &ι ſequentia,
eat, dP i. e. in ore duorum (teſtium &c.) ab-
fſunt 4 MSto. 2.
57. Vide Deuteron. e. 17. v. 6. & c. 19. V. 1 5. it.
Matth. g. 1 8. v. 16.
Hebr. Am, ſic in utroque MSto ſine præpoſi-

ta copulà legitur, quam lectionem, ut planio-

rem, hic in verſione ſecutus ſum; reſpicitur autem
hoc verbo ad argumentum, quod nyn „di-
citur, de quo vid. Buxtorf. Lexic. Chald fol. 789.
conſer. hic tract. Talm. Keritut, fol. 1 8. b. & Se

vachim, fol. 4 8, b. it. Horajot, ſol-. 7. a. b. &

. Fol. 80 3

7

6

usque ad: y

½£ Hebr. r'kt, in MSto 2. poſtea additug: &r
rs i e, ecce illa (S. Scriptura) dicit: (cum
metes &c.)
rum iſa: e N Rn i, ein agro, ecce il-
la (Scriptura) dicit, abſunt ab uoque 5Sto.
59. Vide Deuteron. dict. cap. 24. V. 19.
60. Id eſt: eonclude itaque inde & ſubſume, hoc
ſenſu Rabbini aryn & uſuspare ſolent.
„ . 4 .
**Hebr. Rapn, in utroque MSto pro eo legitur?
i. e. S. Scriptura.
61. Nempè verſu 15⸗ h. cap. confer ibidem
47 ubi de duorum ficlorum æſtimatione agi-
tur, vide not. in a m b. loc.

63. De qua vide Deuteron, c. 21. V. 1. & ſeq.:

quum metes meſſem tu-

58: Ita Deuteron., cap. 24. V. 19. habe ur, c

62. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 17. . cap. n. 5 I. “
notata funt, it. tract. Talm. Keritut, fol. 64, b.

(AI. V.

m ſir 0

vum )eluln
ſcipturi Ua
Od. 7.19 Neum
Zun ancille 4
oblationem
hoc.“Verl21
1evaricatior
cipiens, nng
zuibitis aut in
ſtes aut inſtru
mi) ecillen
trahentes) qu
zmer lloselt.
cuniam, 7².

—
64. Hoe modo-
cto habetur,
ſol.geb. &
1. it, Temnura
f Nam oNu
paltim habet!
6f, Vide lapra
aAdducuntur.,
66. Hebr. 2
us Molis & H
ditcitur appe
n, 19. 8inkt.

67. De qua vidh

Ralchi net, e
Dart. 1. p. 9

69. Hebr.

Ou ut &
Hebraica, gu
N i. e
in Gur Aljeh
cincd in Bio

Gioni & Gur

ſer. Kejusc
ſapne en 15
69. de quo y
lxode, 19

(.

birtim Plun,

Penetationnin

aut rium Ec.
a tettium! ſec

en tertium,) ei⸗
geſcelu eom.
li,ni commit.
mandetum Di.

.

celont conjun.
at mandatum.
letes mellem tau.
Nure) dieit: nt
enſetretur r.
gatus in hunbriis
kentatus fuit, et
Sud afinatit.
dica eſt, Dod.
temphos, non e ⸗
eccatO; 62, cni.
ili ell; 63, ſed
b, un falitndh
. reum

ei adcitut: N N

Rtura) dici: (cum

19, hbe ut, ee

e.,in agi, eeceil⸗
ntab unoqle 1910.
, 14. . 19.

inde E blime, noe
lupete ſOent.
1Sto rd eo egin

conter bbidem numm.
rum ltimatione 6

. lot.
etl. 17. ci. h ſl
. Neniut, fol. 64,d

21. l. leg⸗

LEVITICI. 817

reum fecit] (Dictio &) prima ubiq; habet Kamez, é4. quia eſt nomen rei ſubſtanti-
vum ;)aſt ultima partim habet Kamez, partimPatach, eſt enim verbum † quòd ſi dixeris,
ſcripturàâ iſtà non fuit opus jam anteà 65. iſtud expoſitum fuit, in lege Sacerdotum. E-

QOd. v. 19. Reum faciendo reum fecit (Hoc dicitScriptura, )ut includat ſacrificium pro re-
atu ancillæ deſpectæ, 67. ut ſit aries, duos annos natus, é8. forſitàn ego includo etiam

oblationem pro reatu Naziræi 69. & ſacrificium leproſi? /. lex (hic) dicit: i. e.
hoc. * Verſ. 2 I. Anima ſipeccaverit] Dicit R. Akiva: ecquid dicit lex: & prævaricata ſit
prævaricatione † contrà Dominum? (nempè) quia omnis mutuo dans & mutuo ac-
cipiens, ut & fœnori accipiens ac fœnori dans non facit (contractum, ) niſi teſtibus ad-
hibitis aut inſtrumentô interpoſitô, quocitcàâ, quando negat, ipſe falſitatis arguit te-
ſtes aut inſtrumentum; ſed (lecùs eſt in) deponente reſpectu ſocii ſui (i. e. depoſita-
rii) necille vult, ut ullus ſciat rem geſtam, niſi tertius, 71. qui eſt inter illos (duos con-
trahentes,) quapropter, dum ille abnegat, mendacii * ſeu falſitatis) arguit tertium, qui
inter illos eſt. Eod. verſ. 2 I. In poſitione manus] i. e. Dum poſuit in manu ejus pe-

cuniam, 72. ut negotietur, vel quando mutuo

dedit. Eod. verſ,2 I. Aut per rapi-
K kkkk 2 nam]

64. Hoe modo: — ν*, prout hic in textu ſa
ero habetur, confer. tract. Talm. Schekalim,

Fol. 9. b. & Sevachim, fol. 12. b. & Jol. 10 3.

2. it. Temurah, fol. 17. b. & ol. 1 8. a.
F† Nam — uhimo loco poſitum in hoc verſu,
partim habet Kamez, partim Patach, hoc mo-
do: — &
65. Vide ſuprà h. cap. 5. v. 2. 3. & 4. ubi ratione
adducuntur. H
66. Hebr. . he, quo nomine & liber terti-
us Moſis & liber antiquiſſimus, qui etiam &en
dicitur, appellatur, vide fupra Levit. c. 3. V. 17.
n. 2 8. & infrà Levit. c. 7. v. 6. n. 16,

67. De qua vide Levit c. 19. V. 20. S 2 I1. ibique

Ralchi net, confer. & not. ad librum Prec. Jud.
part. I. pP. 9. b. med. S
63. Hebr. —. r ja, ita in exemplari o
Dn ut & in utroque MSto atque in editione
Hebraica, qua nſus ſum, legitur; ſed yp Nn
NNN& 00 i. e. certé error deſcribentis eſt, ſicuti
in Gur Arjeh /ol. 12 6. col. 4, med. dicitur, quo-
circà in Bibliis Buxtorf. hic legitur: ν ia
y i. e. (aries) duos valens ſiclos, cui le-
Ktioni & Gur Arjeh loc. alleg. adſtipulatur, con-
fer. & ejusd. Gur Arjeh fol. 44. 601. 3. princ. &
ſuprà verſ. 15: h. cap. n. 46.

69. De quo vide Numer. c 6. v. 12. conſer. &

ExOd, 6. 29: V. 23⸗ ibique Raſchi not, n. 63:

70, Vide infrà Levit. e. 14. V. I 2. vide & not. ins
a nD h. loc. V
* Quod eſt reſtrictivum ſeu exceptivum, ac ſi
diceret: iſtud; non verò aliud, confes, ſuprà Le-
vit. 6, 2. v. 6. Sign. * ac nor. in ban n h.
loc.iĩt. infrà Levit. c. 7. v. I. n. I. & c. 2 3. v. 3 6. n. 7 .
Confer. hic tract. Talm. Sota, fol. 313. a. & Sche-
vuot, fol. 34. a. & fol. 3 5. a. & ol. 49. it. Ke-
ritut, Fol. 9. a. & Ketubbof., fol. 42. b. it. Kid-
duſchin, fol. 52. b. & Bava Kama, fol. 12. a. b.
& fol. 1 3q. a. it. Bava batra, fol. 12 3. b. & Seva-
chim, fol. I 14. a. it. Bechorot, fol. 53. b. & Te⸗-
murah, fol. 8. 2a.
71. Nimirum: ipſe Deus, 30 „pront in MSto
2. hic additur, Sanctus ſcil. ille Benedictus,
omniſeius, rerum omnium ſcrutator ac zaραα=
SWνaιaâ, confer., Numer. c. 5. v. 6. n. 13. ac not.
in ppon D h. loe. it. tract. Talm. Ketubbor,
Fol. 42. a. b & fol. 1 17. b. it. Bava metzia Fol. 48
. & ol. 5 8. a. HM
XConfer. bic tract. Talm. Schevuot, fol. 32. a. &
D1. 37. a. b. ite Bava kama, fol. 103. b. & Bava
metzia, fol. 48. a.
72. In texiu ſacro habetur: † DWwrn i. e. poſitio
manus, quo nomine nonnulli ſocietatem ſive
commercium, quod inter aliquos eſt, intelligi
volunt, vide unii ac Tremellii not. ut & P. Fag. ad

Paraphr. Chald, h. loc. ac not. in a h. loc.

3818

LEVITICI.

Chab. VI.

nam] Dum aliquid è manu ejus rapuit. 73. Eod. verſ. 2 I. Aut defraudaverit]
(Nempè dum intervertit) mercedem mercenarii. Verſ. 22. Et negaverit eam] Dum

negavit unum ex omnibus iſtis, * quæ aliquis facit, ut peccet atque pejeret, ad abne-
gandam pecuniam. Verſ. 23. Si peccaverit & reus factus ſit] Si apud ſemetipſum-
ſtud) cognoverit 74. ut poznitentiam agat & ſciat atque oſtendat, quòd peccaverit

& reus factus ſit. Verſ. 24. Summam] i. e. Sortem, quæ eſt ſumma pecuniæ. 75.
Eod. verſ. 24. Ei, cujus illud eſt] i. &. Ei, cujus eſt pecunia. 76. .

CAT.

Erſ 2. Præcipe Aaroni] Non ſignificat (verbum) A, i. e. præcipe, aliud, quàm
1) i. e. excitationem (ſeu præparationem) ad tempus inſtans ur & ad poſte-
ros, * dixit R. Simeon, Teò magis opus habet Scriptura excitatione in loco,
Eod. verſ. 2. Hæc eſt lex holocauſti] Ecce textus iſte ve-
nit, ut doceat de ſuffitu pinguedinum & membrorum, quòd is rectè fiat tota nocte-

