lus, (ubi Chaldæus Hebræum επβ$ vertit: i Mi e. & videbat, item ) (Chaldæ-
us tranſtulit:) PPd i. e. & ſtabant, 49, item 10 (Chaldæus tranſtulit:
eEe i. e. & contemplabantur, 41. item N1(Chaldaicè ) . fi. e.
& adorabant; eſt autem allegorica expoſitio hujus (loci, ubi habetur: ) locutus eſt

744

Dominus cum Moſe, ut reverteretur ad caſtra. 42, nempèê: dixit ei (Moſi Deus!)

ego iraſcor, tu quo que iraſceris, ſi ita eſt, quisnam illos (Iſraélitas) adducet? 43. Verſ.
12. Vide, tu ditis mibi] Vide, oculos animumque tuum adverte ad verba tua, tu di-
cis mihi &c. nec tu *mihi notum feciſti &c. & quòd dixiſti mihi: ecce ego mittam
angelum, non eſt iſta notiſicatio, quia illam non habeo gratam. 44. Eod. verſ. 12.
Tu verò dixiſti novi te] Cognoſco te præ cœteris filiis hominum nomine exiſtimatio-
nis, 45, nam ecce dixiſti mihi: en ego veniam adte in denſa nube &c. ac tibi cre-
dent in perpetuum. 46. Verſ. 13. Nunc imque] Si verum eſt, † quòd invenerim
gratiamn coràm te, indica quæsò mihi vias tuas, (videlicèt) quamnam mercedem *' tu
des illis, qui inveniunt gratiam corâm te. ** Eod. verſ. 13. Ert agneſeam te, ut inve-
niam gratiam coràm te] i. e. Et agnoſcam hac in re t menſuram retributionis tuæ, 47.
quænam ſit illa inventio gratiæ, quam inveni coràm te; eſt autem interpretatio (ver-
borum iſtorum:) ut inveniam gratiam, (nempè,) ut cognoſcam, quantam mercedem

1 * ha-

3 8§. Vel: prætetitum inpertectum, confer. quæ inter vos erit?) =
ſuprà ad verſ. 8. H. c. n. 2 1. & c. ſeq. 34. vV. 31. Hebr. N arEe iſta ut & ſequentia, usque ad:
n. 9 3. notata ſunt. DDN i. e. ecce ego &c, abſunt ab utroque
39. Uti verſu præced. 10. H. cap. habetur. MStGO.
40. Sic veriu &. h. cap. habetur; confer. hic tract. 44. Confer. quæ infrà ad v. 15. . c. n. 5 3, notata
Talm. Berachot,fol. 6 3. b. it. Peſachim, fol. 119. † ſunt, vide & not. in p- mov h. loc.
b. & Menachot, fol. 9 9. b. it. Temurah, fol. 16.a. 45. Id eſt: in exiſtimatione te habeo vel temet
præ cœœteris heminibus æſtimo.
46. Prout ſuprà Exod. c. 19. v.
not. in pat Mnew h. loc.
† Hebr. &nV E —, in urroque pro his legi-
tur nS*D 8) — i. e. ſi quæ0ô invenerim &c.
*X Hebr. A An, ſic in plerisque editionibus; ſed
in MStoz. legitur : i e. & hanc merce⸗-
dem (ſcil. tu das illis & c.) confer, hic tract, Talm.
Berachot, fol. 7. a. —
X Loci iſtius explicationem vide in not. .α
ppoI h. loc.

† boſt iſtud: Pat) in utroque MSto addita ſunt
iGda Non 50 Hhννο NW i. e. hic eſt ſenſus lite-
ralis S. Scripturæ.
42, Sicuti hoc verſu 11. habetur.
43. Nempè, ut ego illis propitius fiam, opus eſt
mediatore, qui placationem impetret, delicti ve-
niam dabo, tu intercede apud me pro Ifraélitis
eos que redue mecum in gratiam, revertere itaque
ad Caſtra, hunc pnto allegoricæ iſtius expoſitio-
nis eſe lenfum, ſic Chriſtus cειτιας i. e. media-
tor intér Deum patrem& genushumanum factus †
eſt, vid. 1. Timoth. c. 2. v. 5§. cœterùm in MSto
1, prO legitur aan i. e. quis

9. haberur, vide

vim ſeu robur (menſuræ retributionis &c.)
472

E Hebr. a, in MSto 2. pro eo legitur: ns i,e.

7

(AN.XXNI
,thabeat il⸗
Gde, gobl
ſpem pono⸗
tionemn autell
Kud alegon
ni,ut ſcliptun
gunr: ui
Angelumeg
rdrre le
En tenan

intre)agnoſc⸗

cum: eſt&
tua Divinaſ
lutuu Iſt
6e, hacinte⸗
ie & ilctin
nm iſan (

—
47. Id eſt: g.
temibution
gain⸗ conte
* Hebr.
Mto, juuta
(ognolcam i
41. Ficuti cap.
49. Vel: con
falcio, ſie H
ſo. Hebr.
& gratiatun
eiſt autetn lib
mudicizrepe⸗
Talmud. Be
locallee:

èSe ebr. 3

11. Id eh: u
Alinam ten
conter que⸗
ſunt,
31. KAfe: in
rollt. Jan
ſi, winle i

. NxI.
3. omnis 0 le
NöChalle.
us tranſtolit:

Ciſfrndſfie.

6tur:)locutus eſt

eiſMalens:)
acet gg, ſetl,

Aretba tua, tu di
eece epo mittam
.. Locdl verl.12.

mine exiſtimatio⸗

e E a tii cte⸗

P guöcd inrenttim

in mercedem dtn

hſiantt, ut in.

bationis iut, 4,
interpretatio ver⸗
nantam merceden

z.

Eequentia, Neqnead:

dc sblun zb birne

1 . ht. 5 5,n0tats
ne te habeo pel temet
eflimo⸗
19 1. 9, hibelun iide

n Utfocfle 10 Ri egl⸗
quæl0 iMrenerimn ae⸗
7 . „7“7
iegue eltlionibid ,lel

Mmi e. & hane melce⸗

Konler, kicttact, Tam.

nem vide in not,

oeo kegtut: in ie⸗

etibotionii t

4

—
ſe uoqneſar. .

1

habeat (iſta) inventio grativ. Eod, verſ. 12. Ac vide, quòd populus tuus ſit gens
iita] Ne dicas: & faciam te in gentem magnam, 48. nec iſtos (Iſraêlitas) deſeras,
vide, quòd populus tuus ſint iſti jam inde ab antiquo; ſi verò illos ſpernis, non ege
ſpem pono 49. in illis, qui ex lumbis meis egrediuntur, ut ſint permanſuri; retribu-
tionem autem mercedis meæ in populo iſto notam mihi fac, Rabbini noſtri exponunt
iſtud allegoricè in tractatu Talmudico, (qui inſcribitur:) Berachot; 50. ſed ego ve-
ni, ut ſcripturas juxtà modos ſuos*atque ordinem ſuum exponam. 51. Verſ. 14.
&t dixit: facies meæ ibunt] Juxtà Targum ejus (erit explicatio:) non mittam amplius
angelum, ego ipſe ibo, veluti (dicitur:) & facies tuæ ibunt in bello. 52. Verſ. 1 5.
Et dixit ei] Id ego volo, 53. ne ſcil. per manus angeli 54. nos hinc aſcendere faciae
(in terram Chananæam.) Verſ. 16. Et quanam in re jam cognoſeetur] i. e. (Quanam
in re) agnoſcam inventionem gratiæ, nonne (in illa, nempè:) quande tu ibis nobis-
cum:? eſt & alia expoſitio, (videlicèt:) ego peto à te, ne requieſcat amplius majeſtas
tua Divina ſuper populis hujus ſeculi 55. Eod. verſ. 16. & ſéèpambimur ego & popu-
lustuus] (Iſtud: 1 hic ſigniſicat:) Dn D D) i. e. & erimus ſeparati
56. hac in re ab omnibus populis, veluti (verbum iſtud accipitur in illo loco:) ene
i. e. & diſcrimen fecit Dominus inter pecus Ægyptiorum &c. 57. Verſ. 17. Etiam
rem iſtam] (Nempè:) ne Divina Majeſtas mea amplius requieſcat ſuper cultores i40.
Aaa s a 2 o⸗

1

47. Id eſt: quanam in re conliſtat iſta mercedis dem, confer. & tract. Talm. Berachot, dict. fol.
rerributio, quam præſtas illis, qui apud te ſunt in 7. a. b.
gratia, confer. not. in an ,h. lo:. 53. Confer. quæ ſuprà ad verſ. 12. . cap. n. 44.
* Hebr. , abſunt hæc verba ab utroque notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 116. col. 3.
MSto, juxta quam lectionem hic eſt ſenſus: u med. .

cognoſcam inventionem gratiz. 54. Vel: per angelum; ſed per faciem tuam, i. e.
48. Sicuti cap. antec. 32. v. 10. habetur. per temetipſum, confer. P. Fagii not. ad Paraphr-
49. Vel: confido, fiducias habeo, innitor, memet Chald. 6. loc. & D. Maji Theol. Jud. Loc. 4.
fulcio, ſic Hebr. 'b hic explico. Sect. 1. §. 3. p. wihi 71. & ſequ. ac not. in men

50. Hebr. —n, qui tractatus agit de precibus 'mar 6, loc. it. tractat. Talmud. Sanhedein,
S& gratiarum actionibus pro terræ frucdtibus &c. fol. 3 9, b.
eſt autem liber primus partis primæ Operis Tal. 55. Sive: mundi, ſic vocantur 4a Judæis ceœteræ
mudicizreperitur locus allegatus in diéto træctaru gentes, quæ non ſunt de populo Iiraelitico, vide
Talmud. Berachot, fol. 7. a. uti in Mα Ree ver. ſequ. 17, n. 5 8. & cap. ſequ. 3 4. v. I0. .
h. loc allegatur ad marginem. 35. ac not. in Dart V h. log. it. tract. Talm.
xx Hebr. ’a y, abſunt iſia à Msto?ꝛ. Bava batra, fol. 15. a.
51. Id eſt: ut lenſum literalem Scripturæ ac ge- 56. Confer. Cap. ſequ. 34. v. 9, n. 29 & b. 30. it.
nuinam textus Sacti ſignificationem exponam, dict. c. 34. v. 10. n. 32. & n. 33. ac 34. ut &
confer. quæ ad Geneſ. cap. 3. v. 3. n. 26. notats not. ad Elai. c. 26. v. 19. n. 35., M
ſunt l H BU
52. Sive: in bellica expeditione, in conflictu, 57. ent ſuprd Koc o⸗ l hahe ur, ubi vide
prout 2. Samuel. c. 17 v. 1I, habetur, ut ſenius 1 naet Tanfen e en lalm 17. v. 7. n,
it, tu iple ibis in bellum, vide Raſchi nor. ibi- 2.e tract. Berachot, fol. 7. 2.

—

46 EIXODI. CAP XXXIII.

lorum, 18%. faciam, nec verba Bileami (facta ſunt) per olanationem majeſtatis Di-
vinæ 59. ſed (ipſe) cadebat & retectus fuit oculis, 6o. veluti (in illo loco habetur:)
& apud me erat verbum furtivum, ⁶1. audiebant (ſcilicèt) per nuntium. 62. Verſ.
18. Et dixit: oſtende mihbi quæzsd 3gloriam tuam] Viderat Moles, quòd eſſet tempus
benevolentiæ (Divinæ) & quòd verba ſua locum invenirent (apud Deum,) ideo am-
pliùs petiit (à Deo,) ut oſtenderet ei viſionem gloriæ ſuæ. Verfſ. 19. Et dixit: ego
tranſire faciam & c.] Adveniet tempus, quò videbis gloriam meam, quando ejus vi-

dendæ facultatem tibi concedam, quoniam ego volo * atque etiam opus eſt, ut doce-

am te ordinem precationis, 6z. nam, quando neceſſe habuiſti, petere miſericordiam

pro Populo Iſraelitico, in memoriam mihi revocaſti merita é64. patrum, exiſtimans,
In mobte, in

*† quòd, ſi juſtitia patrum defcian nulla amplius ſpes ?* ſuperſit; ego tranſire faciam
omnem mehläran bonitatis meæ coràm te ſuper petram; ⁶s. tu verò abſconditus †
eris in ſpelunca. 66. Eod. verſ. 19. Et vocabo in nomine Domini coràm te] Ut doce-

am te ordinem implorationis 6⁶7. miſericordiæ, etiamſi deficiat juſtitia patrum, &

ſicuti tu me vides velatum 6S. & vocantem tredecim Proprictates: 69. ita &ũ tu doce

Irae-
„ . . ęP
78. Sic abbreviaturam Ny, prout in Amſtel. edi- 1 —oDE D h. loc.
tione habetur, expono, nempè, quod ſignificet: Hebr. abn, iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
ie Way i. e. idolorum cultores, hi pauld e pe i. e. nulla amplius ſpes, abſunt

amiè v. 16. vocantur 4Commentatore noſtto po- ., 1. ſed malè.
yuli hujus ſeculi, vide num. 55, verſ. antec. 16. Hebr. ), ſit in plerisque editionibus; ſed

2
—4—4— —8—Rð
—

“

3

.

ſic etiàm tam in Baſil. edit. quùm i in utroque MSto in M Sto 2. proco legitur — apr j. e, reparatio, 7
vocantur. = yr H& i. e. populi hujus ſeculi. † reſtauratio, Gall. reſtablidement. :
79. Aliud tamen probare niritur autor tractatus 6 5. Prout verſu ſequ. 2 1. h. c. habetur.
Theologico-Politici c. 3. t Hebr. æ, ſic in Am ſtel. editione, in aliis
6o. Sie Numer. c. 24. V. 4. habetur, ubi vide P. bPlerisque, ut & in utroque MSto kabetur:
Fagii ad baraphr, Chald. ac Raſchi not. ibid. 11 i. e. daberis vel datus eris.
61. Elandefſtinum, abſconditum, vide Hiob. c, 4 66: Sicuti verſu 2 2, h. cap. habetur.
V. 11. al. 12. ibique interpretes. 6e. Confer. ſuprà h. verſ. 19. n. 6 3. vide & tract.

62. Sive: per legatum Dei, Hebr. ù v iy, is fFalmud. KRoſch Halſchana fol. 17. mi in E
legatus ſive nuncius Gemariſtis dicitur oaανh h. loc. allegatur ad marginem.
vide Gur Arjeh fol. z16. col. 3. med. confer. 69. Tectum, opertum ita hic verto yD, confer.
etiam Buxtorf. Lex. Talm. fol. 190 5. & R. Sa- Buxtorf. Synag. g. ud. c. 9. pag. m. 16 g. ubi ſeri-
lom. ad Numer. c. 2 5. v. 7. n. 25. . bitut, Judæos af
* Hebr. P) me), abſunt iſta 4 MSto z. & pro. 16 alb opertum Moſi apparuiſſe, confer. S verſ-
i ibidem jegitur 1, ut juxta illius le- ult. F. cap. num. 986. & n. 27. it, not. ad librum
Rionem iſte ſit ſenſus: quoniam ego docebo te, Prec. Jud. part z. p. 2 5. a. fin. ubi ſcribitur. quòd
in MSto 1. habetur quidem Pæ i. e. opus eſt vel Deus in monte Sinai velatus fuerit Max rob
opus habeo; ſed verbum qv' i. e. volo, ibidẽ abeſt. i. e. ſicuti miniſter (. ſeu nunc ius) eccleſiæ:,
63. Quomodo (cil. precari debeas, vide paulò poſt vid. & Lightfoot. ad 1. ad Corinth. c, 1 1. v. 4.
h. v. 19, num. 67. p. 2 1o. edit. Lipſ. ac D. Wagenlſeil, Sot. 4 ⁷7.
64. Vel: juſtitiam, Hebr. — , confer. c. antec. & ſequ.

erere, Deum bn ſeu amieu-

35 “
4

32. V. 1 3. ibique Raſchi not, n, 66, vide & not, 1 diaibute, modos, Hebr. n, de hiſge tied

2

T ſn
mienm
u henignu
voluero⸗
non promil
non el ſe exs

diriten ei Mol

rec )pon

cuanddes 690
(e 60 tlbi ini

ſcondatn, ne
nlisexpoli
Fina elog
neccicit
W undi; nd
nea] i,. 6

—
cim ploptie
34, R,
11 (cterim
bus aut etk
huunt quas
iines, ſide
Jud. 1. e,
Theolog.
bus i
Mundume
can. Catho
Sdiephan,
libti ſezital
70. Qus vert
ſer, n aniee
71. ſuns Hel
tempora
Deum ibid
Ou,
71. Hebr. r
40 ad fem
ſuo ſaiizlect
noſfo, qnd
tei Molſiſo
Maltionis,

Kr

1;

en huejeſlateDi.
oloeo heetnt
etl.,
lnochellet tenn S

Itum. 62

.
Deum) ided m.

19, C dhrit

quando ejns ui.

opo hut (oce.
tre milericorclam
trumm exriſtimans,

bottanſire faciam
verd abſeongitisf
am e] Ur doce⸗

uſtitia Patrum, &E
6n. ila Etn doce
lKrat.

leqnentia, Ugueade

amplis ſger, adſint

tüque etiionibis;ſed
1 n ie, lepanatio,

,c, habetur.

el edliioſe, in alis
oque Möto babetur:

5 eris.
habetur,

19. ne 65. ridec at,

ins ſol, 17. t in ei

e ael.
d waginem.

die erto conſet.
pag. n 169. ubiſell⸗
nau à Hebræum: tempora, quibus exaudiam &
Paruibe, colles d elſ. 71˖ Juxtà Hebræum: tempora, xau
. Fy. i,, not. dlbtum
n vbiſetibiun rod
ltus fuett e .
n nuncins) etclele,

34 Cotinth. cr! l. . 4

Wagen il dot 47
,Rb, elilge e⸗

CANIII.

Iraelitas, ut ſic faciant & propter me, ut coràm me commemorent (verba iſta:) D

„

64 6

EXODI.

CAb. XXXIII.

NorINi.e. miſericors & clemens, 70. quia miſericordiæ meæ non deficiunt. Eod. v. 19.

Ei benignus ero, in quem benignus fuero] (Nempè) illis vicibus, quibus benignus eſſe-⸗

voluero. Eod. verſ. I 9. Et miſericors ero] Cujus miſereri voluero, hactenus (Deus)

non promiſerat ei (Moſi,) niſi tempora, quibus (Deus) exauditurus eſſet & quibus
non eſſet exauditurus; 71. aſt eo tempore, quo (Deus) adipſum factum venit, 72.

dizit ei (Moſi:) ecce ego ferio fœdus 73. (qué factéô) ſpem ei (Moſi) fecit, quoòd illæz
(preces) non redituræ ſint inanes. Verſ. 20. Et dixit non poteris Oc.] Etiam, *

quando ego tranſire faciam omnem bonitatem meam antè faciem tuam, non ** con-

cedo tibi facultatem, 74. ut videas faciem meam. Verſ. 2 1. Ecce locus eſt apud me]
In monte, in quo ego ſemper loquor tecum, eſt locus mihi paratus pro te, ubi te ab-
ſcondam, ne damno afficiaris 75. atque exinde videbis ea, quæ videbis, hæc eſt lite-
ralis expoſitio hujus (loci;) ſed my ſtica illius explicatio eſt: de loco, ubi Majeſtas Di-
vina eſt, loquitur (Deus) ac dicit: N& O PDOEi. e. locus eſt mecum (vel: apud me)

nec dicit: O PpDA Ri, e. ego (ſum) in loco, quia Sanctus ille Benedictus eſt locus

.*

mundi; non verò mundus ejus eſt locus ejus. 76. Verſ. 22. Quum tranſibit gloria

mea] i. e. Quando tranſibo antè te.

Aaaaaz3.

Eod. verf. 22. In ſoramine petræ] (Dictio

— p

cim proprietatibus Dei loquitur caput ſequens
34. V. 6. & 7, ubi vide notas n. 9. & v. 9, Sign.

† cœterum de decem .πι*o i. e. emanationi-
hpus aut perfectionibus, quas Kabbaliſiæ Deo tri-

buunt quasque appellant 'Dpe i. e. numera-
tiones, vide inter albos Hoornbeek de Convinc.
Jud. 1. 4. e. I, pag- m. 301. & ſeq. ac D. Maji de
Theolog. Iud. in genere p. 6, §. 7. item de tri-
bus — in ſeumodis, per quos Rabbini dicunt

mundum eſſe creatum, vid. Petr. Galatin. de Ar-

can. Cathol. Verit. I. 2. c. 8. fol. m. 47. confer & †

Stephan, Ritangelii not., ad ſemitam primam
libri eziram. SèðM
70. Quæ verba habentur dict. c. ſeq. 34, v. 6. con-
fer, n. antec. 69. it. tract. Talm. Berachot, fol. 7. a.

tempora quibus non exaudiã, ſie verba ad ipſum

Deum ibidem referuntur, gontfer. not-in m2

— Ner h, loc.

72. Hebr. —yn )va i. e. in hora operis, quan-
do ad rem ventum eſt, dum ſcil. Deus promiſſo

ſuo ſatisfecit, dicitur enim paulo antè ab autore

noſiro, quòd Deus, antequam denuò fœdus ini-†
ret, Moſi ſoluùm promiſſerit vel ei ſpem fecerit ex-

auditionis; aſt quòd forders iterum inito (de

*

quo cap, ſequ. 34. v. I0O.) promiſerit Moli, ſe
Ifraelitarum preces cert exauditurum, vid. num.
ſeq. 7 3. it. Levir. c. 8. V. 2. n. 5. vid. & Num.
c. 9. V. 4. D. I I. it. not. ad z. Chron. c. 2, V. 17.
num. 27.
73, lta habetur dict. c. ſequ. 34. vV. 10. ubi vide R.
Salom. not. confer, & num. antec. 72. item
tract. Talm. Roſch Haſchana fol. 17, b. prout in
S'nsR PH hic ad marginem allegatur.
* Hebr. R, in MSto z. pro eo legitur: N i. e.
tunc=
*X Hebr. &ε, fic in plerisque edaionibus; ſed in
MSto 2. pro eo legitur, N& i. e. ego quoque
(concedo tibi &c.)
74. Confer. hic D. Wagenſeil. Nizzach. p. 45. 8&
46, ut & D. Maji Theol. Jud. Loc. 24. &4. p.
327. it. tract. Talm. Megilla, fol. 19. b. & Je-
vammot, fol. 49. b.
75. Nempè à dæmonibus ſive angelis vaſtatoribus,
de quibus, vide, quæ paulo poſt ad v, 22 h. cap.
n. 80. notata ſunt.
76. Vide.; quæ ad Mornæi librum de Verit. Kelig.
Chriſt. c, 4. n. 27. edit. IInacenſ. à me notata

p. 63. b. fin. ut & not. ad 1. Reg c. 8. v. 27. n. 15.

ſunt, confer. & not, ad librum Prec. Jud. part. 2

₰△

—po hic candem habet ſignificationem) atque (in illo loco:) num oculos
virorum iſtorum P-Ni. e. perforabis 77. item (in illo loco:) HP i. e effodient
(velpefforabun) ilum corvi torrentis, 78. item (in iſto loco:) ego 1 i. e. effodi
ac bibi aquam, 79. eadem derivatio (ſeu radix) eſt illis (verbis.) Eod. verſ. 2 2. Fo-
mmen petræ] (Vox Py ſignificat) M)) i. e. effoſſionem (ſive ſciſſionem) petræ.
Eod. verſ. 22. Et obtegam te manu mea] Hine (tradunt Rabbini,) quòd data fuerit po-
teſtas 86. angelis vaſtatoribus, &1, ut vaſtarent, Targum ejus * eſt: & protegam
PPPi. e. verbô meô; eſt iſtud attributum 82. pro modo gloriæ Divinæ, 83.
quæ non opus habet, obtegere illum manu ipſa 84. ſic (verſu ſequenti 23. h. cap.
in Targum dicitur:) & auferam verbum gloriæ meæ, * quando recedet præſentia

85. gloriæ meæ à facie tua, ut abeat ex iſto loco & ultrà, Verſ. 23. Et videbis poſteri

oramea] Oſtendit ei (Moſi Deus) ligaturam 86., phylacteriorum. 57.

77. Vel: effodies, vid. Numer, cap. 16. v. 14. bò meò.
7⁹. Uni Proverb. c. 30. V, 17. habetur.
79. Vide 2. Reg. c. 19. V. 24. .
80. Nam ex quo peccaverant Iſraëlitæ, vitulum
conflatilem facientes, poteſtatem nacti erant
am Nih i. e. angeli corruptores lædendi &
Moſem & Ifraelitas, prout tradunt Rabbini, quo-
circà opus fuit, ur contrà dæmonum impetum
Deus protegeret Moſem manu ſua, ſicuti hic ha-
betur, confer. not. ad librum Prec. Jud. part. 1.
p. 156. a. med. & D. Maſi Theol. Jud. Loc. 4.
Sect. 2. . 3. pag. 8 1. vid. & verſ. 21. h. cap. n.
75. confer. & Torat Cohanim, ad Sectionem
N“, uti in ’e De h. loc. ad marginem
allegatur, incipit autem Sectio iſta Levit. cap. 1.
81. Ita hic Svar interpretor, dicuntur &
an Nin, de quibus num, antec. 80. vide &
Paraphr. Chald. ad Cantic. Canticor, c, 2. v. 9. it.
Exod. c. 12. V. 22. n. 128.0
X Scilieèt: textus ſive verborum iſtorum: & ob-
tegam te manu mea, ſic & in not. Spam n
„b. lor. exponitur.
82. Nempè quod dicitur: ma i e, verbô meòô,
ſicuti in Paraphraſi Chald. habetur. S
83. Id eſt: ſicuti convenit excellentiæ Majeſtatis
Divinæ, ideò Paraphraſtes Chaldæus pro: manu
mea, (ſicuti in textu ſacro habetur,) poſuit: ver- I

not. n. 8 8. & n. 99.
*XW Sic Paraphraſtes Chaldæustranſtulit verba iſta:

habetur. =
8 5. Sie dictionem HMene, quæ aliäs notat: actum,
aſſv elactionem &c. hic vertere volui; eſt
autem hæc expoſitio Raſchiana Paraphiaſess
Chaldaieæ.

ligentur phn, de quibus vide num. ſeq. 87.
confer. hie tract. Talm. Berachot, fol. 7. a. &
Menachot, fol. 3 5. bd. =
87. Hebr. Phâ; ſunt autem phylacteria iſta du-
plicia, nempè: capitis & manuum, de quibus
plura Buxtorf. in Synag. Jud. c. 9. pag. m. 170.
& ſeq. tradunt enim Rabbini, Deum Moſi mo-
dum ligandi vel figuram ligaturæ pon ſeu

re noſtro dicitur, fabulanzur etiam Rabbini,
quòd Deus Moli ſeu amiculôò albô oper-
tus apparuerit inſtar miniſtri Synagogæ ejusque
formam ipſi oſtenderit, confer. ſuprà v. 19. . c.
n. 6 8. & D. Wagenſeil. Sot. p. 397. n. 10. & ſeq.
ubi plura de Thephillin.

Cbb. XXXIII.

94. Sed verbo ſuo, vide tamen c. lequ. 34. V. 2 99

& amovebo manum meam, quæ in textu ſacro

86⸗ Hebr. wν, vinenlum ſeu nodum, quomodo

pbylacteriorum oſtendiſſe, ſicuti & hic ab auto-

CAP. xXXIV.

—

Y T.
dio

bolas) cul⸗
maritimarm
, ancillarn
2c lacerayit
terſtciatut, d
Geprehendit
catus fuit il
(auptiale)
compata uib⸗
Sanckus ille
Moles & ſo⸗
cltur: ſculp
Paratus. 1
Aoniamill

—
1 la n
a2damas, n0
fet. But. l
Salom, ad .
1, Hebr, non
damante
demleu ſar
fruſta ſire
abehen;
Verbum 10.
Let. Talmn.
h. loc.
Dicunt Rab
ie, hon teſ
te, ſic in n
mnnact. Talmn
1opter e
ſeortationen
conlet, de
ndt l. 10,

M. II.

) mum ocblot
Phe egog
hte odient
ie ekkoct

od en12, k.

ellonem) pere.

4
Acnaßtertho. .

l: Prolegim
orig Diſinz, ,,
luent 23, h cap,

lecedet prrſenni
Etvideli 1Meri.

1j.
—

entſegn. 34. 19,

6tranſtulit verba iſ;

n, que in textu ſacfo

1E aliis hotit adum,
ventete volui; elt

Chiana Paraphraſes

en nodum, quomon

ß nide pomn, ſe. g7.
Berachot, 10l 772,

m phyladetiaiſta du⸗
manuum, de quibus

udc g.eg,m. 170,
ini, Deum Moſt mo⸗

n lierur pon ſer

ſcutide nic a anio.

mut eiaen Rabbigi,
amniculo alb oper⸗
hii Synagogr ejuse

Pfet, upti h.19,,t

t. P. 3977 10. leg

ChAbP. XXXIV.

EXODI.

—

CAPL. XXXIV.
Erſ. I. S&ulpe tibi] Oſtendit ei (Moſi Deus) lapicidinam adamantis 1. in me-
dio tabernaculi eus eique dixit: quod rejectitium eſt, 2. erit tuum, unde-
Moſes valdè dives * evaſit. Eod. verſ. I. culpe tibi] Tu fregiſti priores (ta-
bulas,) ſculpe (itaque) tibi alias, res ſimilis eſt regi, qui profectus eſt in provinciam-
maritimam & reliquit deſponſatam ſibi unà cum ancillis; ſed propter perverſitatem
3. ancillarum exortus eſt de illa (deſponſata) rumor ſiniſter, ſletit pronubus ejus 4.
ac laceravit inſtrumentum illius (nuptiale,) ſecum cogitans, ſi dixerit rex, ut illa in-
terficiatur, dicam ei: non amplius eſt illa uxor tua, (poſteà autem) inquiſivit rex &
deprehendit, quòd perverſitas illa 5. non niſi ex ancillis orta ſit, (quocircà rex) pla-
catus fuit illi (uxori ſuæ, dein) dixit ei paranymphus: ſcribe ipſi aliud inſtrumentum
(nuptiale,) nam prius dilaceratum eſt, reſpondit ei rex: tu illud dilaceràſti, tu (itaque)
compara tibi * chartam aliam & ego ſceribam ipfſi ſcripturà manus meæx; ſic rex eſt
Sanctus ille Benedictus, ancillæ ſunt promiſcua illa turba; 6. pronubus autem eſt
Moſes & ſponſa Sancti illius Benedicti * eſt populus Iſraéliticus, quapropter (hic) di-
citur: ſculpe tibi. Verſ. 2. Et ſitpamtus*] (Iſtud: †) hic ſignificat) [OD i. e.

paratus. ** Verſ. 3. Nec quiszquam aſiendat tecum] In prioribus (tabulis legis)

quoniam illæ fuerant (datæ) per fragores & tonitrua atque in congregationibus, do-

1. Ita ned communiter vertitur, nempe:
adamas, nonnulli ſaphirum interpretantur, con-
fer. Buxt. Iex. Talm. fol. 15 04. vide & ſuprà R.
Salom, ad Exod. e. 17. V. 6. f. 2. 5.
2. Hebr. Holde, nempè, quod abſcedit ab illo a-
damante & rejicirur nec adhibetur ad confectio-

not. ad Cantic, c. 1. v. 15. num. 57. .
4. Vel: ſodalis, paranymphus, ſocius ejus, Hebt.
Pa. .
Vide, quæ paulò antè n. 3., de vôce 7, quæ
& hic habetur, notata ſunt.
*Hebr. 77, ſic juxtà utrumque MStum potius hic

XXXIV.

nem ſeu fabricam duarum tabularum, videli &
fruſta ſive ſegmina, German. die Splitter / ſo
abgehen; reipicitur autem hac voce M 7109 ad

verbum 709, quod hie habetur;, confer. Buxt.

Lex. Talm. fol. 1769. ac nor. in mon n*
h. loc.
* Dicunt Rabbini, wy y U e een e
i. e. non reſidet præſentia Divina, niſi ſuper divi-
te, ſic in not n- HD h, loc. confer. hic
tract. Talm. Medarim, fol. 3 98. a 7:
3. Propter levitatem morum ſeu laſciviam &
fſcortationem, id enim dictio voh hic notat,
confer, de hae voce Levit. cap. 3. v. 3. ibique
not. n. 10. & Numer. c. 27. V. 14. n, 4 8. it,

7

4

veriere volui, quàm 17 i. e. ei, prout in aliis edi-
tionibus hsbetur, confer. hic tract. Talm. Neda-
rim, fol. 3 . a. & Schabbat, fol. 87. a. it. Jevam-
mot, fol. 62. a.
6. Dequa Exod. c. 12. V. 3 9. confer. & ſuprà Ex-
Od. c. 3 2. v. 4. n. 26. & n. 37. confer. hic tract.
Talm. Bava batra, fol. 14. b.
* Hebr. ρα da LDN abſunt iſta à
MSto I*
*Hebr. iſtud && ſequentia, usque ad verſ. 3. . cap.
abſunt 4 MSto 2.
** Veluti es accipiur in illo loco: mittite par-
tem ei, cui nihil eſt aa i, e, paratum, vide Ne-
D hem.

750 S ExXODfI. ChAb. xXXIV.

minatus eſt oculus malignus, (quocircà jam) nil pulchrius tibi eſt, quàm verecundia

7. Verſ. 5. Et vocavit in nomine 8. Zbovæ] (Itud: & p' hic ponitur pro &αα2 be

ſic habet & Chaldæa Paraphraſis: N&) i. e. & vocavit in nomine Ichovæ. Verſ.

6. Jehova, Jehova] Hæc eſt proprietas 9. miſericordiæ io. nempè: una, 11, an-

tequàm peccat (homo;) altera, poſtquàm is peccavit & revertitur. 12. Eod. verſ. 6.
DPius] (VYox — 2) etiam hæc (notat) proprietatem miſericordiæ, atque ſic illa (Seri-
ptura eam accipit, dum) dicit: N& N*R, i. e. Deus meus, Deus meus, 13, cur me-
dereliquiſti? non (enim) convenit dicere proprietati judicii (ſeu juſtitiæ) cur dereli-
quiſti me? ſic reperi in Mechilta. 14. Eod. veri. 6. Longanimis] (Iſta: SN *
ſigniſicant) ; & i. e., (Deum,) qui prolongat iram ſuam nec feſtinat ad puni⸗
endum, forſitàn faciet (homo) pœnitentiam. 15. Eod. verſ. 6. Et multus benigni-
tate] Ergà eos, qui opus habent benignitate, quibus nulla omninò adſunt merita-. *
Eod. verſ. 6. Et veritate] Ut retribuat mercedem bonam illis, qui faciunt voluntatem
ejus.

ſic i 15 .„RD * . 2, 7
henn. cap. 8. e I. iis r bar e S b. loc. hoc verlu ſexto & lequenti tredecim miin ſeu
con er. hic et⸗ t. Ta m. Sche at, 10 . 86. . proprietates quarum autor noſter cap. antec.
7. Sive: modeſtia aut oceultatio, ut ſcilicèt ſolus 33. v. 19. mentionem fecit; vid. not. ibid. n.

3₰ 1 3 r. . — .
aſcendas nec ieen Le veria genlus ma 69. Confer, & P. Fagii not. ad Parsphr. Chald.
lignus aerne “ i: Moli,- W ““ e- y. 1oc. ubi plura de illis proprietatibus, vid. S
ferendæ rerle1 Eit Ta veo le r 4. Aben Esra in not. ad hunc locum, ut & notæ
Talm. Berzn, 0 ir rds lir habet: incl ad librum Prec. Jud. part. I. p. 22. b. princ. &
, uhit ac remelhi verli Inclama- . . „
3 J. ominatim: Jehova;s aliialiter tranſt Part. 2. P. 25. a. princ. & p. 3. b. pfinc. it. D.
Vitque nominatim . z3 * ranftu- Wagenleil. Sot. p. 407. &£ leq. it. D. Maji The-
* lerunt. ſes, ſi ba iſt & it & c ol. Jud, Loc. I. p. 2 8.
Nempé: 0 “D tai . Pige ant 13. Ita Pſalm. 22. v. I. habetur, confer. not. in
23 Molen re it: 2 en 4 te D uirachi wnn r . loc. ubi ſcribitur, quòd milſeri=
& cum ipſo alii: nonnulli autem ad Deum1 cordiæ ſint Mad a i. e. gradus multi.
pſum verba iſta referunt, vide not. in nae nDe 14. Efſt is Commentarius Rabbinicus in legem
— Oe. ,de quo vide ſupra Exod. c. 32. V. 27. .
9. Seu: attributum, de tredecim ' i, e. pro- 96. 4 up⸗ Ce 3 74
. 1 7 i tis i ali i i t 5*
prietatibus ſive attributis Dei diduid gam eſ 15. Hebr. anu'n “9 zenvwe, hæc verba abſunt ab
librum Prec. Ju part. 2. p. 26:3. e. 23. & not. ad librum Prec. Jud. part. 2. pag-
10. Nam Rabbini nomen πσt unt eſſe pro 26. 3. circa fin. item tractat. Talmud. Eruvin,
prietatem miſericordiæ; nomen vVero Gen es fol. 22. 3. & Bava batra, fol. 50. b. it. Sanhe
ſe judicii ſeu ulitiee contae “ e WMD drin, fol. 111, a, ſicuti in bam ne h. loc, al-
c. 1. v. 1. . 36. notata ſunt, vide & trad nr. 1al lggantur ad margigem, ubi tide etiam notas ut
mud. Roſch Haſchana; fol. 17, b. uti in ee S&jalkut Part. 1. fol. 110. col. 2. beine⸗

„ hic allegatur ad marginem.
II. Quoniam nomen hoc verſu iteratur, hine * Confer. tractat. Talmud. Roſch Haſchana, fol.
nata eſt iſta expoſio Rabbinica, de qua hic au 17, b. prout in San rpv' hic ad marginem
tor noſter. allegatur, ubi vide etiam notas.
12, Seu: poenitentiam agit; recenſentur autem

2222

A. AN
—
eus. Vetl⸗
etl. Mi
uotpetcnc
(dientie, qun
Gewer In
taten penitu
nunt: d.d
gunt; ſed

MUßiurt inihi

es, cominlt
meodio Nab
lic notat)
12, multipli

rmenlſatabon

3. ffn

—
Ir Hehr, )7,
ie voluntat
ib. Videturt a
quo legedan
codicibus
müllibus, e⸗
intra h
17. ka hie in
tur
tiam coman
fol. 36. 2 b
18, Conket.
it, inſta yer
Mb. loc
3 Hebr. vyo d
19. Hebr. n
e. punit, &
(keil iniqu
notæ 20 Da
Oblervation
geaſeil Hot
10, dife; po
V. IF. l ¹10
dy. glout

hitur pto Ny
eſehore. Velſ.

e: ung, I1. z.
. Bod. venl,6,
gueſie lllu den.

——

ti trececiin diin ſe
tor noſiet 15. antet.
fecit, did. not, bdit,n.
dt, ad Laraphr. Chald.
1Oietatibus, pid, N
c locum, ut & vole
1.P. 21.b. pine,
f. ZIb, plint, 1. D.
eleg it D. Ma The.

etüt, (Olke, not, in
fiditut, qud mien⸗
i e. glacus muͤli,
Rabbinicus in legemn

100,,0r32. V. ,.

brc felba ablolt 20
umer, C. 14, V. 17, l
er. ud, alt. 2, eg.
An. Talmud, Etuyid,
lol. ſ0. b, it⸗ Sanher
e Nh loc, al⸗
bi ide etiam notahui
b, e0l, 2,int.
Rolch Hacham, ,l.
wpv hic ad malgine
ntaz.

CAp. XXXIV.

ejus. Verſ. 7. Servans benigniztem] Quam homo facit coràm illo* (Deo.) Eod.

16. Videtur autor noſter uéis eſſe exemplari, in

EXODI. „5

verſ. 7. Millibus] In bis mille 16. generationes. Eod. verſ. 7. Iiquitatem] (Q )
ſunt peccata, ſtudiò commiſſa. 17. Eod. verſ. 7. Defectionem] (d) funt inob-
edientiæ, quibus homo ad iram provocat (Deum.) Eod. verſ. 7. &r abſolvendo non

abſolvet] Iuxtà literam ejus hic eſt ſenſus: quòd non remittat 18. ille (Deus) iniqui-

.1 tatem penituùs; ſed paululum ex illa puniat. 19. Rabbini autem noſtri (ita) expo-
S, 13, (ur me Ex

Kitie) cur berel.
lſta: Dad
feſlinatad poni⸗
Er naliu anigi.
adlunt merita, ?
ciund woluntaten

nunt: NP'Di. e. inſontes pronunciat (ſeu abſolvit Deus) eos, qui pœnitentiam a-
gunt; ſed 1p Nui i. e. non abſolvet eos, qui non revertuntur. 20. Eod. verſ. 7.
Viſitans iniquitatem patrum ſuper Plios] Quando (ſcil. fili) endem, quæ ipforum pa-
tres, committunt peccata, nam jam anteà expoſitum eſt in alio Scripturæ textu: qui
me odio habent. 21. Eod. verſ. 7. Super quarmm genemtionem] (Iſtud: Dipya
hic notat) ν* .%⁄¹1i. e. generationem quartam, reperitur (itaque) menſura bona-
22, multiplicata ſuper menſuram poœrnæ 23. una vice pro quingentis, * etenim in-
menſura bonitatis ipſe (Deus) dicit: cuſtodiens benignitatem in bis mille. 24. Verſ.
8. Et feſtinavit Moſes] Poſteaquàm viderat Moſes Majeſtatem Divinam 25. tranſe-
untem

—

KX Hebr. ae, in MSto I. pro eo legitur: uw
i. e. voluntatem ejus.

marginem, ubi vide etiam notas.
21. Ita habetur fupraà Exod. c. 20. v. 5. & Deu-
ter. c. 5§. v. 9. ergo, concludit hinc autor noſter,
illi hic intelliguntur; qui veſtigiis parentum in
peccando inſiſtunt, confer. Exod. dict. c. 2 0.
v. 5, num. 30.

quo legebatur: — 2 9, in hodiernis verò
codicibus Maſorethicis habetur ' X 1. e.

Wmillibus, confer. ſuprà Exod. c. 20. V. 6, . 3 1,

infra h. verſ. 7. n. 24. 22. Id eſt: menſura clementiæ & miſericordiæ

17. Ita hic interpretor aα, quibus opponun-
tur mhON i. e. peccata per errorem vel ignoran-
tiam commiſſa, confer. hic tractat. Talm. Joma,
fol. 36. a. b.
18. Confer. tract. Talm. Schevuot, fol. 39. a. b.
it. infrà verſ. 14. h. Cap. n. 37. & not. in à
opan b. loc.
* Hebr. vyn vyn paulatim, ſenſim. .
19. Hebr. unn yn, in MStO 2. legitur: i.
e. punit, & omittitur ibidem: un i, e. ex illa
(ſeil. iniquitate,) Confer. hic præ aliis P. Fagii
notæ ad Paraphr. Chald. & Juaii ac Tremellii
obſervationes ad bunc locum, vid. & D. Wa-
genſeil. Sot. p. 6597. n. r.

20. Sive; pornitentiam agunt, vid. Numer. c. 14.

v. 1 §. n. 2 6. ur & tractat. Talmud. Joma, fol,

Divinæ, quæ quingenties ſuperat menſuram
pœnæ, vide Exod. dict. c. 2 0. v. 6. ibique not.
n. 3 I. JJMUD
23. Vel: ſuperare menſuram peœnæ, confer. hic
Gur Arjeh fol. 117. col. I. princ.

* Id eſt: quingenties ſuperare, ſic Nn, r
hic interpretor, nam numerus quingenteſimus
per quaternarium multiplicatus efficit bis mille,
confer. ſuprà Exod. c. 20. v. 6. f. 3 1.
2²4. Scil. generationes, ita paulò antè h. verſ. 7. n.
16. juxtà autoris noſtri ſectionem habetur, con-
fer. not. in man endv h. loc.
2 5. Vel: præſentiam Divinam, Hebr. Raν „de
qua voce alibi à me didum eſt, confer. tract.
Talm. Sanhedrin, fol. 111. b.

Bbbbb

752

ExODI.

untem † & audiverat vocem precationis, * ſtatim ille adoravit. Verſ. 9. Eat quæss
Dominus inter nos] Sicuti promiſiſti, quoniam * tu remittis iniquitatem, 26. &, ſi
populus iſte durus cervice eſt, atque ergà te rebellis erit, quo caſu (anteàâ) dixiſti: ne
fortè conſumam te in via 27. tu condonabis iniquitatem noſtram &c. interdum-

(particula) ponitur loco DNi. e. ſi. 2.

Eod. verſ. 9. Et compares nos in haæredim-

tem] i. e. Et des nos tibi in hæreditatem unicam, 29. hæc eſt petitio † (mea,) ut ſe-

paremur (à cœteris gentibus) ego atque populus tuus, 30. ne requieſcat Majeſtas (ſeu

præ-

† Hebr. May, in MSto z. pro eo legitur: iR
„59 i. e. ſtantem coràm illo.
Nimirum illius, quæ verſ. præced. 6. & 7. H. cap.
habetur, ſic dictionem νιτ hic interpretor,
quæ alias ſiguificat: vocationem, cantum; Ju-
dæi enim ex verbis iſtis: jehova, Jehova, Deus

2

miſericors & C. faciunt precationem, ſicuti ex

vVerbis iſtis: audi Ifracl (quæ Deuter. c. 6. v.
4. habentur,) fecerunt: yp HR&ν i, e. preca-
tionem: audi Iſtael &e.
**½ Vel: poſtquàm, Hebr. &a, iſtud, ut & ſe-

quentia, usque ad: t& i. e. & ſi populus &c.

abſunt ab utsoque MsSto.

26. Confer. quæ cap. antec. 3 3. V. 19. n. 7 1., &

n. 72. notata funt.

27. Sic habetur dict. eap. antec. 33. v. 3. ubi vide

Raſchi not. conter. & D. Wagenſeil. Nizzach. p.

28. Vide ſupra Exocd. c. 2 I. v. 14. v. 26. v. .

2 8. confer. & not. in Nπ * h. loc, quoni-
am hoc verſu 9. habetur particula in verbis i-
flis⸗ y n, ideo Comm entator noſter hic
exponit, particulam illam ſignificare de i. e.
ſi (populo &c.)
29. Peculiarem, propriam, tibi uui dicatam, ita

Hebr. ' hic interpretor, vid. not. in O
bar . loc. ubi fcribitur, quòd in alio codice
legatur: 1 tri ern n rr i. e. ut des

nobis hæreditatem peculiarem &c.
† Hebr. vpa N&M ", in MSto r. poſtea hæc ſunt

addita: p&ν e ne n en eene een

