** Hebr. a, in utroque MSto Erff. pro eo ha-

betur: PNa, res eadem eſt, in textu ſacto le-
gitur: 3 n.
1. Veluti accipitur infrà verſ. 16. h. cap. ubi vide
not. n. 8. confer. & not. in Pam hew h. oc.
2. Vid I. Reg. cap. 12. verſ. 21. & alibi paſſim in
Scriptura ſacra. UM
. „ „ „ „ „
3. Ita hic reddere poſſis ταπti in editione neH
S'n- & in Berolinenſi, ut & in Bibliis Buxtorf.
habetur, in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, le.
. „ „ „ .
gitur: xνα quod exprimere poſſis: mes raſes
I. e. familia mea, quæ lectio alteri illi præferenda

ex me, quam ex illo capies commodum, ſi me il
lius loco retinueris „ confer. Berelghit Rabba

videtur, in MSto Erff. 1I. habetur: r hp qued

350 GENESEOS. CAPT. XLV.

dorem. † Verſ. 4. Accedite quæsò ad me] Viderat eos (Joſephus) retrocedentes, di-
xit: nunc fratres mei pudore ſuffuſi ſunt, (quocircà ipſe) cosdem blandè ac benignè
compellavit eisque oſtendit, quòd eſſet circumciſus. 4. Verſ. 5. Propter victum] Ut
eſſet vobis ſuſtentatio (alimentum.) Verſ. 6. Quoniam bienniò iſto ſames fuit] i. e.
Præterierunt (duo anni) de annis famis. ½ Verſ 8. In patrem] i. e. In ſocium (vel
amicum) ac patronum. 5. Verſ. 9. Et Aſtendite ad patrem meum] Terra Iſraélitica-
altior eſt omnibus (aliis) terris.“ Verſ. II. Ne fortò ad inopiam redigari] (Targum
Onkeloſi habet:) ne fortè penuriam patiaris, (verbum *N) ſignificat (idem, at-
que in illo loco ) VDi. e. pauperem facit ac divitem. 6⁶. Verſ. 12. Et ecce oculi
veſtri vident] Honorem ſcil. meum & quò d ego ſim frater veſter, ac quòd ego, perin-
de ac vos, circumciſus ſim, prætereà etiam, quòd os meum loquatur vobiscum linguâ
ſanctà. * Eod. verſ. 12. Et oculi fratri mei Benjamini] Omnes ſimul (fratres) æqua-
les ** fecerat (loſephus,) ac ſi diceret: quemadmodùm mihi nullum eſt odium ergà
Benjaminum, fratrem meum, nam ecce ille non erat præſens, quando venditus fui:
ita nullum ergà vos odium in animo meo reſidet. Verſ. 14. &t ceciait ſuper colum
Benjamini, fratris ſui, & fevit] Propter duo Sanctuaria, quæ futura erant in parte (ter-
ræ) Benjamini, quorum finis erat, ut deſtruerentur. Eod. verſ. 14. Et Benjamin Rerit
*ſuper collum eju] Propter tabernaculum Schilo, quod futurum erat in portione (ter-

ræ) oſephi, cujus etiam finis erat, ut devaſtaretur. ** Verf. 1 5. Et poſte] (Nempè,)

poſtquàm illi eum (Joſephum) viderant lachrymas profundentem & quòd illius ani-
mus eſſet ergà ipſos ſincerus, locuti ſunt cum eo fratres ejus, quoniam ab initio pro-

Teddere voſſis: mes genedes, MStum 2. habet: in 'pa e h. Ioc.

NPMWn quod exprimi poſſit: mes nées, i. e.
nati mei.
† Confer. tract. Talm. Chagiga, fol. 4. b.
4. Sic & in Gur Arjeh fol. 58. col. 4. fin. habetur,
quod Joſephus fratribus ſuis dixerit: accedite ad
me apne —ee eenene i. e. ut oſtenderet eis
circumciſionem (i. e. membrum circumeiſum,)
confer. & Bereſchit Rabba h. loc uti in dpam nD
ad marginem allegatur, ubi vide etiam notas.
½† Confer. hic. tract. Talm. Avoda Sara, fol. 9. b.
5. Hebr. w, in Gur Arjeh. fol. 59. col. I. med.
dictio illa exponitur, quòd hic ſignificet: Mα.
i. e. gubernatorem, quoniam Pharao 72 o
hy i. e. faciebat omnia juxtà verba ejus (Jo-
ſephi,) confer. ſuprà Geneſ. cap. 17. verſ. 1. n. 2.
ac not. in αως n h. loc.
* Confer. Deuteron. cap. 17. v. 8. num. 18. & Deu-
ter. c. 32. V. 17. n. 77.
6. Uti 1. Samuel. cap. 2. v. 7. habetur, vide vot.

tas, confer. & tract. Talm. Megilla, fol. 16. b.
*XX Conkfer. hic tract. Talm. Megilla, fol. 16.b. pro-
ut in pom n h. loc. ad marginem allegatur,
ubi vide itidem notas. D
* Hebr. Wa nn hæc & ſequentia, usque ad:
aTü j. e, ut devaſtaretur, abſunt à MSto Erff. 2.
XX Loci iſtius explieationem vide in notis να
tpn h. loc. ubi etiam Targum Hieroſolymita-
ni fit mentio, in dicta editione an N ut d&
in Berolinenſi poſt: 2 i. e. ut devaſtaretur, ad-
dita ſunt iſta: rn a n ee een n
wy „νννρ ed ne Ja —n

ſan —y n dhw, —iyd n hnnn
Pn n e n dean dden i. e.
pto tenuitate ingenii mei videtur, obſervationem
. iſtam

4

pter
—

XX Vide hic Bereſchit Rabba. ſicuti ad marginem in
dem AD h. loc. allegatur, ubi vide etiam no-

anen ee n ee een r Pid n

N. M
pter illom 4
zi Cico
omum it
jutent. erré⸗
10lid vatici
Eoyptiorun
vetl. 18.

Vetl.19. B

lua die⸗

nutherumn

—
Sm Haſchi
Gncclum
(nempe) n
(irectione
hieleriptam
eller nilil
ſallum ellet
Demmn unam
ſohmitani,

„ Mifoptdin

1.K4. ben
4. Non: kamil
1, b. caec
1. h. cape
Conler. qur
ſunt, vide dᷣ

Hebr.

tud nn
ubi vide not
9. Dum Ia?
Vala auren 6
tabunt, uti
ſcexponun
59. col.3.
Ut & 1d Exo
1d. Vel: con
PWo cont
in rm
II Vel ue
Hebr. nn
LXar
Tiemellüyen

liettact, Tal

.

eentes, di.
a benignd
tiden It
e⸗ ni⸗ i,e,
locim (vel
1IEaeliticr
(Tirgum
1t (idem, at⸗
Et ece genl
lego, Petin.
scum lingai
tatres) equa-
ſtociumergt
enditus fui
ſiyer colun.
in parteſter⸗
Beniamin ſonit
portione (ter⸗
4] NVempe)
od illins ani.
lb initio po⸗

Pter
—

iadmarginenn in
bi vige eliamno⸗
gilae, tol, 1.b.
tol, 10 bro⸗
ginem alepatun,

nlig, Ueqe ad:
Nt à MSro Lifl.2.
le in notis o
n Hieroſolymitz⸗
N ut &
gerallaretut, ad⸗
õ
N d
82 len
1 DVö 1
n
1 n N ie.
,oblerſationem
iſtimn

CAP. XLV. GENESEOS. 351

ter illum pudore ſuffuſi erant. 7. Verſ. 16. Et rumor iſte anditus eſt in domo Pharao-
nis] (Dictio NQa hic idem ſignificat) atque Hàâ%i. e. in domo Pharaonis, notatque
domum ipſam. 8. Verſ. 17. Onerate jumenta veſtra] Frumentố. Verſ. 18. Boni-
tatem terræ Egypti] (Videlicèt) terram Goſchen, vaticinabatur (Pharao) nec ſciebat,
* quid vaticinaretur, (nempè, quòd filii Iſraelis,) tandem facturi eſſent illam (terram-
EÆgyptiorum) tanquàm profunditatem ** (ſtagni,) cui nulli inſunt piſces. 9. Eod.
verſ. 18. Pinguedinemterræ] Omnis (dictio:) Ai ſignificat D i. e. bonitatem.
Verſ. 19. Et iu mandaté inſtrulctus es] Ab ore meo, ut illis dicas: Eod. v. 19. Mad ſaci-
1e] Ita dic eis, quòd iſtud autoritate 10. mea (fiat.) Verſ. 23. Miſit ſicut hoc] i. e. Jjuxtà
numerum iſtum; 11. ſed quisnam iſte numerus fuit? (videlicèt:) decem aſini &c. *
Xx 2 FBeoeog.

* In notis Raſchianis editionis pam ne & in Be-

iſtam Raſchianam (inde proveniſſe,) quoniam de

Joſepho (hic in textu ſacro) ſeriptum eſt: & irruit
(in collum Benjamini) & flevit, duo innuuntur,
(nempe) duo Sanctuaria, idcircò fecit duo fscta

rolinenſi poſt Svnpn i. e. decem aſini, hæc

ſunt addita & parentheſi incluſa: nony e

Siyn n een wen eee een

pd en eene e eeeen n e e den
pavma n n enn gn ee, een e,
Sr ene n nee een eenee n
n rinyn te en ee arnn en den
eee we e eeee enee ee
i, e. Vult dicere (R. Salomo,) quòd dictio m&&,
quæ abundat quæque habet 2 ſimilitudinis, doce-
at, quòd nunquam (Joſephus) miſerit ei (Jaco-
bo, patri ſuo,) decem aſinos ac decem aſinas;
fed ſolum ita (hic) dicit S. Scriptura: & patri
ſuo milit in plauſtris ε i, e. conſimilibus (velæz
ſicuti iſtis) &c. ac ſi diceret: juxtà ſupputatio-
nem (vel numerum ſive ſummam) iſtam, quæ
fuit oaus decem aſinorum atque decem aſida-
rum, & nunc (explicatio iſta) rectè ſe habet, non
enim reperimus ſcriptum, niſi: & vidit plauſtra
(vid. inftà verf. 27. h. cap. ibique not. n. 2 5.)
non verò ullos aſinos aut aſinas, idque facile
eſt intellectu, (hæc annotare volui) nomine
excellentis Doctoris noſtri R. Levi zin MSto Erff.
1I. loco illorum Hebræorum, quæ paulèò ante
adducta ſunt, habentur iſta rsα eee
nN y aen ene en n e h,
i, m y i, e ne e een en
„ 9h W H enn eene eenn ee
„ pr) i. e. decem aſinas portantes (uti h. verſ.
23.e bhabetur,) cur milſerat Joſephus decem aſi-
nas? (nimirum) quoniam ſupraà ille dixerat:
feſtinate & alſcendite ad patrem meum (verſ. 9.
h. cap.)

(ſive actiones,) quæ hanc rem indicant, id, quòd
hic ſcriptum eſt, Benjamin, ſi enim non ſcriptum
eſſet, niſi ſolum: & Benjamin flevit, unum ſaltem
faſum eſſet, quod non indicaret, niſi devaſtatio
nem unam, vide declarationem Targum Hiero-
ſolymitani, nam ibi allegoricè explicatur.
7. Uti fuprà in notis Commentatoris noſtri ad verſ.
3. & 4. h. cap. habetur.
9. Non: familiam ſive domeſticos, uti ſuprà verſu
2. h. cap. dictio illa accipitur, vid. n. 1. dict. verſ.
2. h. cap. ac not. in pa np h. loc.
* Conker. quæ ad Exod. c. 2. verſ. 9. n. 32. notata
ſunt, vide & Numer. c. 2 3. v. 2 S. num. 101.
Xx Hebr. mn, reſpicitur hac voce ad verbum
iſtud =rx, quòd Exod. c. 3. v. 22. habetur,
ubi vide not. num. 33.
9. Dum Iſraëlitæ bonitatem terræ gypti, id eſt:
vala aurea & argentea Æͥgyptiorum ſecum aſpor-
tabunt, uti Exod. c. 12. v. 3 5. & 36., habetur,
ſic exponunt Rabbini, confer. Gur Arjeh fol.
59. col. 3. med. ac not. in i Moh. loc.
ut & ad Exod. c. 15. v. 22. ubi vid. n. 16.
10. Vel: conceſſione ac voluntate mea, Hebr.
mWa conſenſu meo, licentià meàâ, confer. not.
in nan rnS h. loc.
11. Vel: juxtà ſummam iſtam ſeu ſupputationem,
Hebr. α Pav, vulgata habet: tantundem,
LXX. zard za dvrd, juxtà eadem, in Junii ac
Tremellii verſione legitur: conſimiliter, confer.
hic tract. Talm. Megilla, fol. 16. b.

352 GENESEOS. CAF. XLV.
Eod. verſ. 23. De bonitate Etgypti) Reperimus in Gemara, * quòd ei miſerit-
vinum vetus, quod animo ſenum gratum eſt; expoſitio autem myſtiea eſt, (quòd
Joſephus miſerit) fabas fractas. 12. Eod. verſ. 2 3. Frumentum & panem] Sic (quoq;)
juxta Targum ejus. Eod. verſ. 23. Et cibum] i. e. Obſonium. 13. Verſ. 24. Ne⸗=
contendatis in via] Ne ſitis (nimiuùm) oceupati in ſtudio legis, 14. ne via vobis adver-

tis; juxtà ſenfum autem literalem Scripturæ dici poteſt: quoniam (fratres Joſephi)
pudore ſuffuſi erant (quòd Joſephum vendidiſſent, ideò ipſe) metuebat, ne fortè in via
contenderent propter venditionem ejus atque alter alteri exprobraret dicens: pro-
Pter te venditus fuit (Joſephus,) tu malè de illo locutus es, 17. ac nobis anſam dediſti,
ut illum odiô proſequeremur. Verſ. 26. Et quòd ille dominetur] (Vocula ◻ hic
ponitur pro:) Ni. c. quòd ille dominetur. 1 ². Eod. verſ. 26. Er de ſecit cor ejus]

crederet, animus ejus non reſpiciebat (vel attendebat) ad eorum verba; ſignificat au-
. tem

h. cap.) ideo animus ejus fuit, ur mitteret de Gur Arjeh dict. fol. 59. col. 4 circà fin. habetur:

ſetur; 15, alia explicatio: ne gradiamini paſſu amplo, 16. ne in calore urbem intre-

(Verbum n fignificat:) 1 i. e. mutatum eſt cor ejus & receſſit, 19. quò minus.

cem aſinas antè aſinos, qui poſt illas (aſinas) eò
celeriter eurrerent, (hæc audivi) ex ore R. I-
ſaaci Gerſon; videtur hæc efſe additio R. Joſephi
R. Simeonis fili', de quo vid. fuptàâ not, ad Ge-
neſ. c. 24. V. 7. Sign. †
Alii codices habent: ra in Talmud.
2. Vel: fabas frefſas, ſic nonnulli 77 Pr
vertunt: alii: placentas ex fabis confectas,

confer. Buxtorſ. Lex. Talm. fol. 480. vide S.
Bereſchit rabba ac tra cat. Talmud. Megilla, fol. J

16. uti in Smon nov' ad marginem h. loc. al-

vide & not. in moam ev, h. loc. alii Rabbini lo=
eum hunc ſic exponunt: ne angelus, qui viæ præ-

poſitus eſt, vobis iraſcatur, dum legatione ſuz

ipſe fungi non poteſt, confer. tractat. Talmud.-

Taanit fol. 10. b. prout allegatur in Dd en

ſuper Commentar. Raſchi h. loc. vid. & Jalkut
Part. 1. fol. 48. col. I. fin.

16. Vel: ne gradu nimis celeri procedatis in vias

ſcil. ne id ſanitati veſtræ noceat, nam Joſephus

metuebat, ne fratres deſiderio boni nuntii, ad

patrem ſuum deferendi, plus, quàm eorum ſa-

legantur, ubi vide etiam notas. nitati conduceret; gradus accelerarent, confer.
13. Vel: edulium, quod pani adjungitut, Hebr. not. in dmnft re h. ocr.
h, vigcde ejusd. Buxtorf. Lex. Talm. fol. x Sic verti poteſt, i legas: 5, alii exponunt,
1154. ae not. in τσ, h. loc. in editione ac ſilegatur A i. e. in ita, ſic in not. ngu
pe m ut & in Berolinenſi, poſt vocem: òè.ẽ .
1r addita & parenthelſi incluſa ſunt iſta: 72 'hnn hic esponitur.
r — -N i. e. ita legit R. Elias Miſrachi ſeu
Orientalis.
14. Vel: in docteina five traditione Talmudica,
ſie nonnulli dao i, prout hic habetur, ex-
ponunt: alii ita: ne ad res frivolas reſpiciatis in
via, dum docteinæ legis operam datis, con-
fer. Gur Arieh fol. 59. col. 4. mel.
15. Vel: à via aberretis, nam nimia occupatio
in ſludio vel contentio de quæſtionibus Theolo-
Zicis faeilè homines à via recta abducit ac Wan
Ranb vhh z., e, in periculum adducit, uti in

17. Tu linguãâ maledicâà adverſus illum uſus es,
tu eum ealumniatus es, id enim yn p' hic ſi-
gnifieat. S
18: Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 4. v. 6. n.
le. notata ſunt, vide & not. in nam me h.
oc.
19. Hebr. 17), in MSto Erff. 1. pro eo habetur:
yrn j. e. & diverſum fuit, vide Raſchi not. ad
Thren. cap. 2. v. 1 3. n. 49. & 50. confer. & not.
in pa Mo' h. loc. òM

4

( XVI
—

temn 0911
tuntlfye n

ſud
1us eſt 2, (
mnsyerhe
cupatus fue
14. Fitole
ſerat ſole
u jabli
ceſlerat.

grinſl⸗

Eil.
Bee
han

70. Conlel,
locus ille
11. Kcimi T
nt. 20 ⸗
11. Vige Jen

1. Videlice

eum comi⸗
(Prout Ra
eneh e;
dec atque
deltiones à

i,er phugt
kerumn de
tonler,&
ubi erpor
eollanda,
in Na
e7 itiſu
16,. ſoſe hun
Holkti, ided
Plaulra &
desaeree

CA. V.
el miſent
delt, (auod

die⸗ uo
erl. 1 9

vobis adyer⸗

urbemintre⸗

treg ſoſephi)
neſondinnir
dicens Prd⸗
nſim dediſi,
cnla ) hie

19,gus minns

ligniftentau⸗
tem
——
itea fin habetur:
,dlii Rabbinilo⸗
lusiqui fix ræ⸗
lam egatione lui

tractat, Talrmud.

rin Donn w

t, id & ſel e

Ntocettis n ,
t, nam Joſebus
bont nunti, 44

qm eotunm ſa⸗

Petarent, sonſet

1, li esonunt,

ſc in not. pNaN

isillum nint es ,
1yn ſon hieſ ⸗

(ap. 41, V 6, ki

in r Wr

,ptd e habetur:
Le Raſchi nor. fd
ſ eonter KAnch

CAF. XVI. GENESEOS8S8. 3 3

tem (35) idem atque iſtud, quod habetur) in lingua Talmudica: DDi. e. remit-
tunt (ſive mutant) ſaporem ſuum 20. & ſicuti (accipitur in illo loco:) quoniam nullæ
ſunt ) DN . e., intermiſſiones, 21. ſic (verba illa:) & odor ejus non D i. e. muta-
tus eſt, 22, Chaldæus vertit: & odor ejus non 3 i. e., immutatus eſt. Verſ. 27. O⸗

mnmia verba Joſephi] Signum tradiderat eis (fratribus ſuis Joſephus,) quanam in re oc-

cupatus fuerit, 23., quando ab illo (patre ſuo) ſeparatus fuit, (nimirùm) in Paraſcha-
24. vitulæ 25. decollandæ, atque hoc eſt, quod (hic) dicitur: & vidit plauſtra, quæ mi-
ſerat Joſephus, nec dicitur: quæ miſerat Pharao. 26, Eod. verſ. 27. & revixit Piri-
tus arobi] Quievit ſuper eo (iterùm) Divina præſentia, 27. quæ (hactenùs) ab illo re-
ceſierat. Veri. 2 8. Sufßfcit mibi] i. e. Satis mihi ſuperque eſt lætitiæ & gaudii, poſt⸗
quàm Joſephus, filius meus, adhuùc vivit. D

Erſ. 1. Ad Beer ſthaba] (Hic ?aim - ponitur) pro Yad Seh, e. ad
Beer ſchaba, 1. Heh in fine dictionis eſt loco Lamed ab initio. * Verſ. 1. Deo
patris ſui, Iſaaci] Debet aliquis magis honorare patrem ſuum, quàùm avum, qua-

XX 3 H pro-
20. Confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1702. ubij illa miſerit quique eo tempore, quo à patre ſepa=
locus iſte Talmudicus reperitur adductus. ratus fuit, eum illo in ſectione illa de ay i. e-
21. Sicuti Thren= cap. 3. V. 49. habetur, confer. vitula decullanda ſtuduerit, cujus in rexgenpeey a6
not. ad Pſalm. 3 8. v. 9. num. 25. vnke‿ννα1ιρ–αGâις .ρ miſerit.

22. Vide Jerem. cap. 49. v. 11.

.

27. Hebr. . de qua voce alibi dictum, Onke-

27. Videlicèt eo tempore, quo ipſe à patre ſuo, qui los vertit, quòd quieyerit ſuper eo fpiritus ſan-

eum comitatus erat usque ad vallem Hebron Gcus, Jonathan pro Spiritu Sanéto repoſuit: Spi-
(proùt Rabbini tradunt,) ſeparatus fuit, vide ritum INaa i. e. prophetiæ, quia ſecundum men-
Genel, c. 37. V. 14. & Gur Arjeh fol. 60. col. I. tem Judæorum ille prophetiæ biritasd ſacobo

med. atque not. in hari ne h. loc. . diſceſſerat propter luétum ex Joſepho amiſto con-=
24. Sive: Sedtione, Hebr. mu, jegem in certas ; ceptum; ſed redierat ille redeunte ætitià animi»
Sectiones à Judæis diviſam eſſe, notum eſt. vigd. præ aliis D. Maji Theol- Iud. Loc. 1. F. 3. P.
45. Hebr. %y, qua voce reſpicitur ad mhayn 13. confer. & cap. ſeq. 46. v. 30. ibique not. ne
i. e. plauſtra, quæ Joſephus patri ſuo miſit, cœ 33. nonnulli ex Rabbinis dicunt, quòd propter

terum de viula vide Deuteron. cap. 21. v. 3.] anathema ablatus fuerit à Jacobo Spiritus San-
confer. & hic Gur Arjeh dict. fol. 60o. col. 1. meéd. Gtus, de quo vide not. ad Geneſ. «, 37. V. 33. N⸗
ubi expon itur, quomodo Sectio i la de vitula de 77. ae not. in -t n h. loc.
collanda Joſepho applicari poſſit, confer. & not. tI. LXX. verterunt appellativè, eal zo ptae 73
in n-eri me H. loc. ac Deuter. dict. c. 2 1. v. 7. Spxs, ad piteum juramenti, ſic & Vulgata La-
n. 7. it: ſuptà verſ. 2 3. h. cap. Sign.* tina, oſephus Antiq. l. 2. c. 4 habet: 76 56αα
46. Joſe hus itaque, ex mente Commentatotts esap, ubi & ratio affertur, cur Jacobus eò vehe-
noſtri, ideò patri ſuo miſerat Hbay (quæ dictio & rit, antequàm in £ gyptum delcenderet.
plauſira & vitulas notaf,) ut i la eſſent ſigaa, qui * Confer. quæ ſuprã ad Genel, cA 2 . V. 3. . I2
bus pater cognoſegret, teyerà eſſe Joſep dum, qui] notata ſunt

CAP. XLVI.

propter (& hic acobus) ſemet figit 2, in IHaaco; non verò in Abrahamo. Verſ. 2.
Jacob,; Jacob] (Repetitio nominis) ſignificatio eſt amoris. 3. Verſ. 3. Ne metuas de-
ſcendere in Etgpptum] Quoniam (Jacobus) in anguſtiis erat conſtitutus, quòd cogere-
tur egredi extrà terram (Canaan.) Verſ. 4. &t ego aſcendere faciam te] Promiſit (hie
Deus) ei acobo,) fore, ut ſepeliretur in terra. 4. Verſ. 6. Quas acquifiverant in terra
Canaan] Sed quæ (Jacobus) acquiſiverat in P'adan Aram, ea omnia tradiderat Eſauo
pro parte ipſius, (quam ille habebat) in ſpelunca duplici, dixerat (enim,) divitiæ meæ,
extrà terram (Canaan à me acquiſitæ,) non mihi placent 5. & hoc eſt, (quod ſeriptum
reperitur: ſepulchrum) quod “N i. e. comparavi 6, mihi, (Jacobus enim) conſti-
tuerat ei (Eſauo) acervos auri & argenti, inſtar ?* i. e. cumuli, 7. ac dixit ei: aufer
iſta. Verſ. 7. Et filias filiorumſuorum] (Videlicèt:) Seracham, filiam Aſcher, 8. & o⸗

374 GENESEOS.

chebed, filiam Levi.9. Verſ. 8. Qui veniebant in KFg pptum] Pro tempore 10. vocat

illos

2. Confer. hic not. in nan νſenſus autem eſt:
quoniam aliquis patrem præ avo honorare debet 1
ides & de Jacobo hic dicitur, quòd victimas
mactaverit Deo patris ſui, Iſaaci; non verò A-
brahami;, confer. Bereſchit Rabba h. loc. uti in
D- nS ad marginem allegatur.
3. Confer. quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 22. Vv. IIn.
2 ⅝. notata ſunt, it. Exod, cap. 3. V. 4. ubi etiam
nominis reperitio habetur, conf. hic tract. Talm.
Berachot, fol. 13. a. .
4. Nempè: Cananæa, in Talm. Hieroſol. Sot. fol.
17. 3. (alleg. Job. Lighafoot. in Act. Apoſtol.

cap. 7. v. 16. p. m. 64. & ſequ edit. Lipſienſ.) ſic

legitur: ſcriptum eſt: ego aſcendere te faciam

Ay bx i. e. etiam aſcendendo, quidnam doce

tur per dy ? dicit: te aſcendere faciam atq;
omnesreliquas tribus aſcendere faciam, docens,
quòd unaquæque tribus aſcendere fecerit ſecum

oſlſa pattiarchæ tribùs ſuæ, conf. & Exod. c. 13.

Verſ. 19. ibique not. n. 58. vide & not. in e
aI h. loe. it. tra . Talm. Berachot, fol. 56.
b. & Schabbat, fol. 89. b. .
5. Vel: mihi haud conveniunt, ita hic in⸗
terpretor, in MSto Erff. I. pro τ2 legitur: 8
i. e. quaſi decentes ſeu convenientes, Jacobus e-
nim divitias extrà terram Canaan acquiſitas,
quaſi minus recteè comparatas, als kein we
Geldt (uti Judæi Germani loqui ſolent,) ſibi
haud convenire putabat, ita ex Rabbinorum ſen-
tentia hic exponere volui, confer, not in o
epam h l. vide & ſuprà Geneſ. c. 26. V,. 2. M. 3. it.
Cholin, fol, I10 1. b.

6. Vel: emi, ita verbum: , quod infrà Ge-
neſ. cap. 50. v. 5. habetur, ex mente Commen-
tatoris noſtri, vertere volui, LXX verterunt: 4
devga, quod fodi, ſic & Vulgata, confer.
Joh. Lightfoot. Hor. Talm. in Acta Apeſtol. cap.
7. v. 16. p. 6 6. edit, Lipſienſ. vid. & infrà Genef.
dict. cap. 50. v. 5. ibique not. it. num. ſequ. 7.
confer. & Geneſ. cap. 49. v. 2 1. n. 155. & Gen.
c. 50. v. 5. n. 5.
7. Reſpicitur hac voce ad verbum n'n, de quo
paulò antè, confer. ſuprà Geneſ. c. 3 1. V. 3 4. Pe.
28. & 2. Reg. c. I I. V. 4. it. Hagg. c. 2. V. 15.
bi Commentaror noſter dictionem in vel ex-=
plicat: acervum, congregationem „ ſteuti &
hic exponit: Wrnw i. e. acervos, cumulas, vide
& not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 52. b. med.
edit. Amſtelod. ubi ſcribitur, quòd omnes illas
divitias, quas Jacobus dedit Eiavo, gentes lint
reſtituturæ v 7n i. e. regi Mesſiæx, S&c.
confer. Exod. c. 15. v. 8. ibique not. n. 10 5.
8. De qua infrà verſ. 17. h. cap. de eius mira lon-
gævitate vid. D. Wagenſeil. in Sot. p. 300. n.
2., confer. & Raſchi ad Eecleſ. c. 9. v. 1 8, ubi de
Serachæ ſapientia it. in not. ad librum Prec. Jud.
part. 2. pag. 46. a. princ.
9. De hac vide Exod, cap. 2. v. I. & Exod. c. 6. V.
20. ibique not. n. 56. confer. & Numer. c. 26.
v. 2 9. & infrà verſ. 1 5. n. 16. G verſ, 2 6. h. cap.
n. 2 3. vide & not. in porp R. h. loc.
10. Vel: ratione ſive intuitu temporis, quod tune
erat, uſurpavit Moſes 1 w i. e, tempus præ-

10nS

CAL. MV.

illos Setiptura
Müe guive
Cananxo Sich
rant Sichemun
(Dinx ſorotiſi
in) Berelchit
rekert ic dcti
quæ (in congt
ſhatgih, genere
non miin trigint
inttä muros, dn
Leri in Soypt
19. Hlü kathe
i e. Wol, id
mus. Verl. 2
qurexierant
non notatſtu
lRNie.v.
Veniebatcume

quando (lſtas
niſiſeragina⸗

—
ſens el inpeke
lxeſeriſit N⸗
nint in Noyert
Gur Arjehſo.
IK. Conſer. inſi
11. Vige, qur h
13. Orriled bi
Lanheckin, kol
14. Vide tamen
GClr Aueh ol.
1 dnci prete
orore,

4 Confer hietea

0e. Allegantut
14.

I.. de int vide
n. 1

CAN. NVI.

de. Verl. 22

le metuar de⸗
lnod cogere.

Promiſit (kla
eraytinterns

liderat Hſauo
Gixitie mer,
nod ſetiptutm
nim) conſti⸗

D

tei: aufer-

cher, 1. ſo⸗
Dre 10, rocat
illos

—
quod infti Ce⸗
ente Cowpchen⸗
, fetteruat:
loata, coͤntet⸗
a Apeltol a.
inlti Genel
t num. ſege. e
l lſſ. Gen.

, de quo⸗
31. K k.
,c, 2, V 10. ⸗
8 yel 1 e⸗

6
em ,

es ills
nod onnesl
no, geneslit
Nesle, N⸗
not. l 10

eejus mld

ode 6,
Numet . l.
en 16 he .
h. loc⸗
olis⸗ guo tune

empus,
er temx ens

“
R

CAP. XLVI.

GENESEOS. 3 5

nec mirari debemus, cur non ſcripſerit (Moſes:!) &

illos Scriptura venientes, 11.

NN i. e. qui venerant. 12. Verſ. 10. Filius Canaanitidu] i. e. Filius Dinæ, quæ 4

Cananæo (Sichemo) uxor ducta fuerat, 13. poſtquàm (enim Simeon ac Levi) interfece-
rant Sichemum, haud volebat Dina egredi (ex domo illius Sichemi,) donec juraret ei
(Dinæ ſorori ſuæ,) Simeon, quòd illam ducere vellet uxorem, (ſic ſcriptum reperitur
in) Bereſchit Rabba. 14. Verſ. 15. Hiſunt filii Leæ & c. G Dina ſilia ejus] Maſculos
refert (hic Scriptura) ad Leam & fœminam ad jacobum, ut doceat te, quòd fomina,
quæ (in congreſſu) priùs ſemen emittit, pariat maſculum; vir autem, qui priùs ſemen
ſpargit, generet fœminam.* Eod. veri. I 5. Triginta & tres] Si ſingulos numeres,
non niſi triginta ac duos reperies; ſed (his addenda erit) Jochebed, 15, quæ nata eſt
intrà muros, dum (Klii Jacobi) intrabant urbem, dicitur enim: quam peperit (marito)
Levi in 5gypto. 16. nata fuit in Egypto; ſed non concepta in Ægypto. 17. Vert.
19. Eilii Rachelis, axoris Jacobi] De omnibus (aliis uxoribus Jacobi) non dicitur (N
i. e. uxor, * idque non aliam ob cauſam,) niſi quia illa (Rachel) fuit fundamentum do-
mus. Verſ. 26. Omnis anima, quæ veniebat cum Jacobo] (Nempe omnes animæ,)
uæ exierant è terra Canaan, ut venirent in Eégyptum; iſtud autem (verbum) 8e
non notat (hic) præteritum; ſed præſens: 18. Veluti (accipitur in illo loco:) velſpere il-
la N i. e. veniebat, 19. ac veluti (in illo loco:) & ecce Rachel, filia ejus, i. e-
veniebat cum ovibus, 20, quapropter accentus ejus eſt infrà 21. in Aleph, quoniam-,
quando (Iſraèlis filii) egrediebantur & terra Canaan, ut venirent (in Egyptum,) non
niſi ſexaginta ac ſex erant (animæ, uti hoc verſu habetur;) aſt ſecundo loco (nempe-
verſu

ſens vel imperfectum, quam vis illo tempore, quo de Raſchi not. confer. & ſuprà verfſ. 7. h. cap. n⸗

hæc ſcripfit Moſes Nn Jan i. e. jam anteà vene

rint in Egyptum, ſic in not. an rne & in 17. Ob hanc itaque rationem annumeratur Joche-

Gur Arjeh fol. 60. col. 1. fin.
1I. Conlfer. infià verſ. 26. h. cap. n. 19.
12. Vide, quæ panlò antè n. 10. notata ſunt-
13. Quæ ideò hic dicitur Canaanitis, confer. hic
Sanhedrin, fol. 82. b.
14. Vide tamen hac de re quæſtiones ac dubia in
Gur Arjeh fol. 60. col. I. fin. & col. 2. ubi plu-
ra circà præceptum de non ducenda in uxorem
ſorore.
* Confer. hic tractat. Talmud. Bava batra, fol. 12 3.
a. & Nidda, fol. 3 I a. prout in a h.
loc. allegantur ad marginem, ubi vide etiam no
tas.
15. De hac vide inftà verſ. 26. h. cap. ibique not.
16.: Prout Numer. cap. 26. v. 59. habetur, ubi vi-

bed filiis jacobi, qui in Ægyptum deſcende-
runt, perinde ac ſi jam anteà nata fuiſſet: coœ;=⸗
terum de Jochebed vid. & Exod. c. 2. V. I. ac cap.
6. V. 20. confer. & ſuprà verſ. 7. h. cap. n. 9.
D. Wagenſeil. Sot. p. 259. & in not. n. 11. p.
262.
* Conkfer. quæ fſuprà ad Genel. c. 3 I. V. 3 3. n. 26.
notata ſunt, it. not. ad Judic. c. 20. v. 12. n. F.
18. Vel: imperfectum, confer. ſuprà verſ. 8. h. cap.
n, 10. & n. 1I1.
19. Uti Eſther. cap. 2. verſ. 14. habetur.
20. Vide ſuprà Geneſ. cap. 29. v. 6. ibique not. n. 6.
2I. Id dicitur Grammaticis yon Milrah, nempé
vox accentum habens infrà i. e. in ultima ſyllaba,
vid. num. ſeq. 22. & ſuprà Genelſ. dict. cap. 29. V.
6. n. 4.

3756 GENESEOS. CAP. XLVI.

verſu ſequenti 27. ubi dicitur:) omnis anima domas Jacobi N&ρM1. e, quæ venit in

.gyptum, ſeptuaginta, iſtud (verbum) N ſignificat præteritum, quocircàâ accen-
tus ejus eſt ſuprà 22. in Beth, quoniam, poſtquàm eò venerant, fuerunt ſeptuaginta-
(animæ,) nam invenerant ibidem joſephum ejusque duos filios, quibus addita fuit Jo-
chebed, (quæ nata erat) intrà muros; 23. quoad verba autem ejus, qui dicit, (quòd)
gemelli fuerint nati 24. cum (fingulis) tribubus, 25. debemus dicere, quòd illi fuerint
mortui, antequàm in 5ägyptum deſcenderent, nam ecce non numerantur hoc loco, in
Vajikra Rabba (ita ſcriptum) reperi: * Eſauo ſex erant animæ & Scriptura vocat illos
QD i. e. animas domus ſuæ, 26, numeré plurali, quoniam multos Deos colebant;
Jacobo autem ſeptuaginta erant (animæ,) ac Scriptura eos vocat i. e. anima 27.
quoniam ſerviebant uni Deo. Verſ. 2 8. Ad præparandum ** antè ſe] Juxtà Targum
ejus (hæc eſt expoſitio:) ut præpararet ſibi locum & ut præmoneret, quomodo in illa
(terra) ſedem figere poſſet. Eod. verſ. 2 8. Autè ſe] Priusquâàm ipfe illc veniret, eſt
& MedraſchAggada (i. e. expoſitio myſtica iſtorum verborum:) n Aen i. e.
ad præparandum antè ſe, (nempè,) ut præpararetſibi domum doctrinæ (i. e. ſcholam,)
ut inde exiret HN) i. e. doctrina. * * Verſ. 29. Et junxit Joſephus currum ſuam]
Ipfe per ſe junxit equos currui, ut ſemet accingeret? (ſive præpara ret) in honorem pa-
tris ſui. Eod. verſ. 29. Et flevit ſuper collum ejus diu] (Particula è *) ſignificata
i. c. multum fletus, 28. ſic quoque (accipitur in illo loco?) quia non ſuper virum ponet

22. Grammarigi id dicunt. yn Milhel, quando Ertff. confer. hic tract. Talm. Sota, fol. 3.6. b. & Ba⸗
vox accentum habet ſuprà i e. in penultima ſylla- va batra, fol. 143, b.
ba, vid. num. antec. 21. 1126. Uti ſuprà Geneſ. cap- 36 V. 6. habetur, confer.
23. Id eſt: ſub ipſum urbisintroitum, vide ſuprà etiam hie not. in 'na ne h. loc.

Verſ. 7. h. cap. n. 9. & verſ. 15. h. cap. num. 15.
Contfer. & Exod. c. 2. V. I. n. 6. ac Numer. c. 3.
Na. 15. ibique not. n. 21. vid. & D. Wegenſeil.
Sot. p. 259. & p. 262. in editione a r
ut & in Berolinenſi, poſt: hadi Pa i., e. intra

muros, addita & parentheſi incluſa ſunt iſta:

ha ebx PTNT Nepn te re nn

i. e. vide declarationem Targum Hieroſolymita-

ni atque ibi invenies, unde ſitim tuam reſtingue-
re poſſis in R. Salomone.
24. Dehis vide, quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 3 5. V.
17. n. 30. & ad Genelſ. cæp. 37. V. 3 5. n. 84. no-
tata ſunt. .. . .
25. Id eſt: cum capitibus ſeu principibus tribuum,
vid. Genelſ. dict. cap. 3 5. V. 17. n. 29. confer. &
not. in nom r h. loc.
& Hebr. tRSun iſtud. & quæ ſequuntur, usque ad:
rRe N87 i. &. uni Deo, abſunt ab utroque MSt0:

27. Numero ſcil. ſingulari, uti hoc verſu 26. & ver=
ſu ſeq. 27. h. cap. habetur.

xx Hebr. a hæc & ſequentia utque ade

AN& d i. e. & Medraſch aggads, abſunt
à MSto Erff. I.
XXX Sive? informatio legis Divinæz, nimirums
quoniam in textu ſacro hic ſeriptumeſt: m
defectivè ſine ſecunda litera Vau, hinc nata eſt
iſta expoſitio myſtica, nam in verbo a ſunt
r DPN i. e. literæ (vocis:) Ani. e. lex,
ſic in not. om hic exponitur.
* Hebr. ?, in MSto Erff. 1. pro eo legitur:
m i. e. ut ſplendorem faceret, poſſes etiam
iſtud vertere, ut præpararet, nam verbum n à
nonnullisetiam exponitur: præparare, vid Bux-
torf. Lexic. Chald. fol. 69 2.
18. Sic & LXXK. juxtà Complutenſem editionem

—
gvodſg
non ponitſu
jam hic auxit
autem nonce

qud0 ſecobt

Senſusejuslit
elt )exiſtima
turo, quia te
Penedictumt
vis, non mori
ampliusdicar
74647gben
quod vos nul
loco collocat

Coniamill⸗
—

5AMrlee T N
Da ſiye Vadi
Fien i. e, din
19. Kye: adi⸗
34. ,1 0 lbi
Cicio illa Ry
Hcht nin,
Pihhhi e,a
ele: faeinor⸗
30. Rihe: mul
Ddo ti
Commentäte
34.V. 13, h
zuditzs, ſenſe
ni nune elſe
Oeczſtonem
Reecatum aug
cliid Peenen
wde
3. Felindt
luael ea⸗
terunn plura
genleilein S
ſoot Centut,
in Matth,
ilitechat,
Mabbinigad

CAr. MVI.

—.—

(quæ venit in

Ccircs accen⸗

tſeptuaginta-
ddita fuit ſo⸗
bieit, (guo)
öd illi fuerint
at hocloco, in
uravocat illos
eos colebant;
i ee dnima 17,
fartl Targam
ſommodo mnill
ltcrenitet,etk
Nrhie.
iee ſcholam)
urun ſun
nhonorempe-
nificat
tvitum ponet

—
,tol ,6.b. br⸗

hibetut, onieti
nekoe.
Fella 16. 5 er⸗

lentia Utqlead:
aagrc, 4blunt

inz, miwudns
Pumelnn
1, hinc nat
iapelbo
) mie⸗ ley,
Uitur⸗ .
,B 1oeo legſtut:
., oles enun
am vetbum mà
hauue fiͤhin.

lanedhtionem:
er

CAP. XLVI. GENESEOS. 3 57

Py quod ſignificat multitudinem 29. (ac ſi ibidem dicere v
u linem ?79. ellet:) ipſe
non ponit ſuper illum (hominem iniquitates * aucétas 30. ſuper Percan. 27 Rane⸗
iam hic auxit (Joſephus) & addidit fletum magis, quàm pro conſuetudine; acobus
autem non cecidit ſuper collum Joſephi nec illum oſculatus eſt, dicunt Rabbini noſtri

quòd (Jacobus tunc) legerit (verba illa legis:) audi. 31. Verl. 30. Moriar bac vice]

Senſus ejus literalis eſt juxtà illius Targum; 32: expoſitio autem ejus allegorica (l
eſt exiſtimaveram, me duplici morte moriturum, (nempè:) in hoc ſeculoat ue in fu-
turo, quia receſſerat à me Divina præſentia, 33. putaveram quoque, Sandum illa
Benedictum mortem tuam à me exacturum eſſe; aſt nunc, quoniam tu etiamnum vi⸗
vis, non moriar, niſi una ſolùm vice.? Verl. 31. Et dicam eir fratres mei &c.] E .
amplius dicam ei: viri iſti ſunt paſtores ovium &c. 34. Verſ. 34. 1t babiretu in “
ra Goſehen] Quà vobis opus eſt, quoniam eſt terra paſcua & ſi ei (Pharaoni) dixctitis,
uòd vos nulli alii rei operam detis, (quàm iſti,) ipſe removebit vos à ſe vos ue in ilis
loco collocabit. Eod. verſ. 34. Quia abominatio eſt Egyptiis omnis 2ater, oviu
Quoniam illæ eis (Egyptiis) ſunt numina. 35. cA

Ndt

A*ασιιτRεο i. E. fletu plurimo, in Roma- uod Jacob
na ſive Vaticana editione pro oα legitur: lranci, jud Mentmpemalmnge Abte rel G.
wien i. e. pingui, confer. Michlol Jophi h. loc. olculé ſalutabant, ficutiadhuc apud e ndo.
29. Siye: additionem, auctionem, vide Hiob. cap. populos moris eſt; hanc autem lectionem 6 e er.
34. V. 23. ibique Raſchi not. ubi ſcribit, quòd citationem: audi &c. Judæi quetidiè mhatnntina⸗
dictio illa y ſignificet nonyn i. e, additionem. Se veſpertinis precibus addunt nec eam di 1di⸗
&α Hebr. ny, MStum Erff. I. pro eo habet: are i. e. dimidiam tantum recitare debe „ vid.
Prhy i. e. anſas ſeu occaſiones, poſſes & ver- Buxtorkf. Lex. Talm. fol. 192 7. it. Ej 1 vic.
tere: favinora ſeu actiones. . Jud. c. 10. p. 20 5. & dict. c. 1 o. p ed atE-
30. Sive: multiplicatas, plures, ita Hebr. ry Sec Gur Arjeh fol. 61. col. 2 circh ſin. .conter.
roDD, uti hic habetur, interpretor, idem] nan ne h. loc. ac not. in
Commentator noſter in notis ad Hiob. dict. c. 32. In Targum ita habetur? ſi (vel quamvis)
34. V. 23. habet: n my i. e. occaſiones nunc morerer, jam ſolatium accepiſſem, 6K⸗
additas, ſenſum iſtius loci ex mente Raſchi no- quam vidi faciem tuam. Pilem, pott-
ſtri hunc eſſe puto, quòd Deus non anſam five 33. Confer. quæ ad cap. antec. 45. v. 2
Occaſionem quærat contrà hominem ‚ut ejus] notata ſunt, vid. & Geneſ. c. 4 ⅝. v. 8 1. n. 27.
peccatum augeat ac graviorem, quàm juſtitia re- Selden. desynedr. I. 1. c. 11 p. m. 24 5 edit Reli.
currit, pœnam ei imponat, ſic queque in not. "“ Hebr. ι )9, reſpicitur hiſce Verbis a 4 8.
nn nev h. loc. exponitur. cem —2, quæ hic in textu ſacro habetur vid
31. en lnod ecrareri ecenadencaz audi? nort. inDon o h. loc. VId.
Israel &c. quæ Deuteron. c. 6.v. 4. habentur, c&σ 34. Uti verſu ſequenti .
teruùm Plura de Phylacéteriis vide apud D. Wa- 34 onnexionis ecum kbe arfi . tabehaberur. arre
enſeil. in Sot. p. 397. & ſeqq. confer. & Light-noſtro hic adducitur, confer not. in yn Harore
ſoot Centur. Chorogr. Matthæo præmilſl. p. 89. h. loc. ¹ ne.
& in Matth. c. 6. v. 5. p. 294. qui itaque preces 35. Id eſt: e
illas recitat, is neminem ſalutat vel relllarat, uti AAu 2d Eod. rheor 1 nbu enneas.
Rabbini tradunt, hinc fuit, (eX illorum ſententia, 1u, n. z5. notata ſunt, Har
