fer. hic Gur Arjeh fol. 215. col. 3. fin. ac not. in
Dam MnDw b. loc. vide & D. Wagenſeil. Re
futat. Carm. Lipm. pag. 54 8. && Ejusdem Niz.
aach. p. 49. p. 50. & p. 52. confer. & D. Maji
Theol. Jud. Loc. 13. Sect. 1. 5§. 6. pag. 220. &
kot. ad librum Pres. Jud. Part. 2, Pag. 22. à.

med. it. not. ad jerem. c, I. Vv. 5. n. 12. & D. 15.
77. Id eſt: de uno propheta ad alium, ſucceſſiè,
confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc.
& Gur Arjeh fol. 21 5. 60l. 4. princ, ac not. in
npam rew h. loc, it. Talkut Part. 1. ol. 286.
col. 4. princ.
78. Confer. paulõ poſt n. 81. . verſ. vide &. Gur
Arjeh fol. 215. col. 4. med. it. tract. Talm.
Sanhedrin, ol. 89. a .
79. Sive: ſententiam legis, conſtitutionem juris,
id enim dictio: dnon, quæ hic habetur, ſigni-
ficat, ſenſus eſt: etiamlſi is recta & legi Divinæ
conformia tradiderit vel docuerit; tamen il-
le non eſt audiendus, ſi iſta locutus fuerit in no-
mine Deorum alienorum.

80. Videlicèt: p runa i. e. in domo judicii per

condemnationem judicum, lata ab ipfis fenten-
tià condemnatoria.
81. De quo paulò antè num. 79. . verſ. 20.
82. Tres enim iſti caſus ſub pœnã mortis in lege
exprelsè prohibiti ſunt, prout Rabbini ſtatu-
unt.
83. De hac morte Divinitùs immittenda. vide, quæ
ad Exod, c, 32. V. 3 5 m 1099 & ad Exod. c.
2 8.

CAYll.

—
tur: ego tepoſe
nando reniet
mini reducentun
columnas luf
evitatem cum!
deportatione 27
it kes ilta vent
crit verbum, g
gudd ſicigetis:
(propheta &d
Getat:) ſam an
uno er omnibr
lens g0. tibi ſi
qui obtulit lac
91, ltisſepern
Piunamreſtere
ℳ Ne coh
is,) necmetuas
rrrr
19, 7 35 n. 16
wf ler Chald
84. Kicuni Vetlupt
fer Gur arſeh ,o
N wohl
anhectin /ol
1). De guofice
bie alkm dan
1e De hoeni
37. Kemti ſerem.
W or h
turis quicnamn
rehondet Con
Aeh olr .
I marginem
Olllem 6
Hhr y heint
ſum.

1. Nel: ute in
oumn in ell

(M.XII.

— —

gui facitonnia
er eruscun do⸗
olds inguitein
te, tunc eris cumn
(Nempe) San-

ann ecce habitat

el. I. Bwedi
ide fatribustuis
dropheta adpo⸗
Lcepiillodloco⸗
rum] Etiamlis
ermittatid, gbod
ne, tres motiun⸗
enon audivit, ur

gui Prophetat

propheiamſuam
i, 13. mumn dic⸗
tut:

——
... , n I1, 8l ſ
d alium iuctelihe,
naphr Clulb loe.
14, prine, 4 500. In
ut Pant, fol 2,

, Fverl zice Gur
bel i. ualn Lalgt

conkituionen iui
Uæ bic habeiut, igi
relta d eiDins
Jocuerit; laibenn le
Alocutus fueritin no⸗

an domno diti ad

n liti b lskenen.

n. bYerl 10,
u wonts in e
proit Rabbini haiu⸗
iumitenh ie e
1097
10 1

CAP. XVIII.

DEUTERONOMII.

7

1411

tur: ego repoſcam ab eo. 84. Verſ. 21.

OQuôαſ in animo tuo dixeris] Vos dicetis,

quando veniet Chanania, filius Hazur, 8. & prophetabit (dicens:) ecce vaſa Do-
mini reducentur ex (urbe) Babylone nunc citò; eremias autem ſtans clamabit ſuper
columnas & ſuper mare (æneum) & ſuper cœtera vaſa, quæ non abducta erant in cap-
tivitatem cum jechonia, 86. quòd (iſta vaſa) Babylonem aſportabuntur unà cum

deportatione Zedekiæ. 87.

Verſ 22., Quod fuerit locutus propheta ille]) Ac dixe-

rit, res iſta ventura eſt ſuper vos, ſed vos videbitis, quòd illa non veniat, iſtud ipſum

erit verbum, quod non locutus eſt Dominus

‚ interfice (itaque prophetam) iſtum,

uòd ſi dixeris: hoc (locum habet) in eo, qui vaticinatur de futuris; ſed quid ſi veniat
(propheta) & dicat: 88. facite ita atque ita, idque * ex ore Dei ego dico? (reſpon-
detur:) jam anteâ præceptum eis datum eſt, ſi venerit (propheta,) ut te abſtrahat ab

uno es omnibus præceptis, 89. quòd ei non obtemperare debeas,
lens 90. tibi ſit iſte (propheta,) ut perfectè juſtus ſit, veluti Elias in monte Carmel,
eo tempore, quo excelſa erant prohibita,

qui obtulit (ſacrificium) in excelſo, 91.

niſi adeò excel-

92, ut is ſepem obduceret Israêlitis, omnia pro neceſſaria temporis ratione, & ut ru⸗

turam reficeret, 93. idcircò dicitur: ei auſcultabitis. 94.

Eod. verſ. 2 2. Ne metuas

ab eo] Ne cohibeas te ipſum, quôò minùs doceas (vel arguas,) illum eſſe reum (mor-

. X .» .
tis,) nec metuas, ne fortè proptereà puniaris. 95.

28. v. 3 5. n. 162. notata ſunt, confer. && Bux-
torf. Lex. Chald. fol. 1181.
84. Sicuti verſu præced. 19. . cap. habetur, con-
fer. Gur Arjeb fol. 215. col. 4. med, ac not., in
„ S h. loc. ubi Siphre & tractat. Talm.
Sanhedtin fol. 71. ad marginem allegantur.
8 5. De quo vide Jerem. c. 2 8. v. 1. & ſeqꝗq. confer.
hic Jalkut Part. I. ſol. 286. c0l. 4. fin.
86. De hoc vide Jerem. c. 27. v. 19. & v. 20.
87. Sicuti Jerem. dict. c. 27. v. 22. habetur, con-

fer. Gur Arjeh fol. 215: col. 4. fin. ac not. in

„R RD b. eice.
3 8. Nempé: de re præſenti;znon verò de rebus fu⸗
turis, quidnam iſlo caſu faciendum erit ? ad hoc
reſpondet Commentator noſter, confer. Gur
Arjeh fol. 215. col. 4. fin. ac fol. 216. col. 1.

princ. ac not. in "pan neh. loc. ubi Siphre

ad marginem àllegatur.
² Hebr. n, ſic in utroque MSto hic additum repe-
ritur, quam lectionem etiam in verſione ſecutus
fum.
29. Vel: ut te in defectionem ab aliquo præce-

ptorum impellat, ſicuti Seldenus de Synedr. l.

3. C. 6. n. 2. tranſtulit.
90. Probatus, ſpectatæ fidei, Hebr. dmnmm, de qua
voce confer. quæ fuprà ad Deuteron. c. 16. v.
1 9. n. 5 8. notata ſunt, vide & Selden. dict. libr.
3. de Synedr. c. 6. n. 2.
91. Id eſt: in altari, quod extrà templum Hiero-
ſolymitanum ipſe exſtruxerat, uti I. Reg. c. 18.
V. 3 2. & ſeqv. habetur, vide num. ſequ. 92.
92. Nempè, ne illa fierent extrà urbem & tem-
plum Hieroſolymitanum, confer. num. præced.
9 1. Deut. c. 12. V. 1 1. n. 44.
9 ½. Id eſt: ut labantes res Isralis inſtaurando tue⸗
retur, ſicuti Seldenus de Synedr. dict. lib. 3. c. 6.
n. 2. tranſtulit, confer. hic not. ad Plalm. 119.
v. 126. n. 74.
94. Prout ſuprà verſ. 15. H. cap. habetur, con-
fer. tract. Talm. Jevammot, Fol. 90. b. & San-
hedrin, fol. 99. a. b.
95. Vel: ne fortè propter illum ponam ſuſline-
as. eonfer. not. in a ma5. loc. ubi etiam
Siphre ad marginem allegatur, vide & Gur Ar-
jeh fol. 2 16. col. I. med. & Jalkut Fart. 1, fol.

286. col: 4. circaà fin.
Ppp PPPPP 3 CAbP.

DEUTERONOMII.

CAP. XIx.

Erſ. 4. Parabis tibi viam] Scriptum erat in ſeparatione I. viarum: vpD
U'ppire aſylum, refugium. Eod. verſ. 3. &r in tres Partes divides ſines
terræ tuæ] Ut ſit ab initio finium usque ad urbem primam refugii tantum 3.
itineris ſpatium, quantum eſt ab illa (urbe prima) usque ad ſecundam atque ita à ſe-
cunda usque ad tertiam & ſic à tertia usque ad terminum alterum terræ Iſraëliticæ. 4.
Verſ. 5§. Et impulerit manus jus] Quandoc(vir ille) venit, ut ſecurim immittat in li-
gnum, eſt autem iſtius (verbi ) interpretatio Chaldaica: 3)DNI i. e. &
impellatur manus ejus, ita, ut notet idem ac 5) i. e. & intermittatur 5.
manus ejus ad impingendum ictum fecuris in lignum, (ſic verbum illud quia D
i. e. dimoverant boves, 6. Jonathan *tranſtulit: quia i. e. propulerant
eam boves. Exod. verſ. 5. &t dejecerit ferrum deligno (ſide manubrio) ejus.] Non-
nulli ex Rabbinis noſtris dicunt (& verba iſta ſic explicant:) ſi delabatur ferrum de
manubrio ejus; 7. alii ex illis dicunt (& exponunt:) ſi quis injecerit ferrum

g. ad ſciſſionem * ex ligno, quod diffinditur, idque diſciſſum interfecerit (ali-

quem:) Verſ 6. Ne ſortè perſequatur propinquus (ſive vindex) ſanguinis]) Ideò
ego dico, ut præpares tibi viam 9. & urbes refugii multas. Verſ. 8. Cumautem dila-
taverit ] Sicuti juravit (Dominus, ) ut det tibi terram Kenæorum & Keniſæorum
S atque

+

1. Id eſt: in bivio aut tiivio, Hebr. † me, ,
confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. in Nu-
mer. c. 35.:v. 6. ubi hac de re plura, vide & in.
frà Deuteron. c. 2 I. v. 1 §. n. 45. it. tract. Lalen

el. c. 6. v. 6. habetur, ubi vide not. num. I1.
confer. hic tract. Talm. Scheviit, fol. 47. a. &
Maccot, fol. 7. b. & fol. 8. a. it. fol. 9. b. & fol.
10. h. it. Fol. 1I 2.5. & Nedarim fol. § 3. a. & Ba-
Bava batra, Jol. 100. b. & Maccor, fol. 9. 6. & va kama. fol. 86. b. it. Erachin, fol. 30. b5.
Jol. o. F.. irx In MSto l. poſteà additur: 7 % 1)) on i. e, filius
2. Contfer. hic Gur Arjeh fol. 2 16. col. 1. med. Uzielis. 2
A2c not. in ort Ne h. loc. vide & infra v. 6. h.

c. n. 9. it. Pfalm 2 5. v. 8. num, 7. it. Sanhedrin,

3. Sive: tantum inter allum, diſtantia, id enim †

dictio yw hic notat, de cujus ſignificatione
confer. cap. antec. 1 §. v. 4. D. 2 8. & n. 36.
4. Vide hie Gur Arjeh l. 10 §. col. 2. princ. ac
of. 216. cOl. I. circa fin. & not. in vor mD9
7. Dimoveatun, deturbetur, vacillet manus ejus,

id enim verbum honv hic notat, confer. de e.

jusdem ſignificatione Thren. c. 4. v. 15. n. 3 1.

7. Sic habet Targum Jonathanis, prout Buxtort.
in Lex. Chald. ol. 2 16 3. allegat.
8. Confer. hic tractat. Talm. Maccot, ol. 8, a.
ſicuti in nam ad marginem a legatur, it.
falkut Part. 1. Ol. 287. col. I. ftin.
Hebr. AH7, in utroque MSto ſine præfxa
litera " legitur ναπ ä, juxtà quam lectionem
hkec erit verſio: ſi dejecerit ferrum fruſtum de
ligno &c.
9. Prout ſuprà v. 3. b. cap. habetur, ubi vide not.
n. 2. confer. & Gur Arjeh fol. 2 16. col. 1. fin.

6. Vel: titubaverant, vacillaverant, uti 2. Samu-

ac not in. Nar r h. loc. it. tract. I alm. Mac-

cot, fol. 2, 5. & †ol. 10. 6.

CAr. AI.,

—
aigue Kadmon

Urbes, Nimmitt

Chananzi, &
mun ſun I
ſuo) inſicias ſt
Lem iple etian
teptum:) non
nit idcite hi
dumfuiſlet: ſi⸗
Mr zarcat ein
terklciemus iſt,
1rat trminn
2erſi ſunt rete
in agrum ſocii
mnapias: 17, qui
Setiptorahi)
duo Precepta
(hic) cicit: in
transgreitut

Creceptum) i

10. Fichti Deus
15,V. 19, conle
h. 47, 8 20d e. a
Vide & no,, in⸗
II. Dieitut enim
ſi adqux vert
n han. b, f
3 plinc,it, ita
& Baya lama,
deiin ſol. 79.
11. Nm mun!
N
ſonem, vide
1onfer inſn
Um. 31, pich
1 , Kieni Prece⸗
baberu
14. Conſg ie⸗
not, in
legatur i.

(APX.

—+

fiarum: .

ttet Aviler zner,

efngii untnn.

n atque ita iſe⸗

rre ltaelitice.

mimmittat in l.
PMie &
intettnittatur 6
lud/ia ſ0
ie. propulerant
)eju.) Non⸗
abatut feftum 6e,
iojecetit ettum

intetkecerit (Ai.

ſarguini lded⸗
. (umallen Alu.
n & Kenicorum

Atque

—
bi Lide not. num. I1.
eheniit, fol 47. „
2. 1t. ſol.. b ſl.
ain ſ0. l, b.
abin fo 30-
en dit⸗ flius

haris, prou Pauotk
1, allegst.
lm. Maccot, ſol l,⸗
mioem 1legalur,
col. 1.'n.
ve Mölo ſne eßhnin
utz gvam eiafen
Letit fettum fiuſtocn

habetuf, ubi ee not,

1. nn⸗
01. 116,00,
K. al. iltn. M

t.†

((præceptum) iſtad: non rapies * Verlſ. 1 5. Teſtis unus] Hæc eſt ſtructura princi-

CApP. xNxx. DrklüTERONOMII. 1413

atque Kadmonæorum. 10. Verſ. 9. Et aadestibi amplius tres urbes] Ecce novem,
(urbes, nimirùm) tres, quæ erant trans Jordanem, ac tres, quæ erant in terra
Chananæa, & tres in futurum tempus. Verſ. II. Si verò quis oaio habuerit proxi-
mum ſuum] (Nàm) propter ipſius odium (tandem ille eò) devenit, ut ei (proximo
ſuo) inſidias ſtruat, 11. hinc dicunt: ſi quis leve præceptum transgrediatur, tan-
dem ipſe etiam grave transgredietur, 12. quoniam (enim iſte) transgreſſus eſt (præ-

ceptum:) non odio habeas, 13. tandem ille (etiam) ad ſanguinis effuſionem deve-

nit, idcircò (hic) dicitur: ſi quis odio habuerit proximum ſuum &c. nam ſcriben-
dum fuiſſet: ſi quis ſurrexit & inſidiatus ſit proximo ſuo eumque percuſſerit. Verſ. 13.

Non parcat ei oculus tuus] Nec dicas: primus jam anteà interfectus eſt, cur nos in-

terficiemus iſtum? ſic duo Israelitæ reperientur interfecti. 14. Verf. 14 Non mo-

veas terminum] (Verbum 3O) ſignificat (idem, atque in illo loco:) O id eſt

averſi ſunt retorsùm, 15. nam (talis) reducit ſignum diviſionis ſoli 16, retrorsum
in agrum ſocii ſui, ut ſuum dilatet (agrum;) ſed nonne jam anteà dictum eſt: non
rapias? 17. quid (itaque hic vult) lex dicere (per verba iſta:) non moveas? (nimirùm

Scriptura hic) docet de eo, qui movet terminum proximi ſui, quòd ille transgrediatur

duo præcepta negativa, forſitàn (id obtinet) etiam * extrà terram (Israêliticam?) lex
(bhic) dicit: in hæreditate tua, quam poſſidebis &c. in terra (igitur) Israêlitica iſte
transgreditur duo præcepta negativa; aſt extrà terram non transgreditur, 18. niſi

palis,

10. Sicuti Deus Abrahamo promiſerat Geneſ. 4.
15. V. 19. confer, quæ ad Deuteron. c. 1I. v. 7.
n. 47. & ad e. antec. I 8. v. 2. n. 9. notata ſunt,
vide & not. in an ne b, oc.
11. Dicitur enim hoc verſu 1I. eique inſidiatus
ſit, ad quæ verba hic reſpic itur, confer, hic Jal-
kut Part. L, fol. 2 87. col. 2. circaà fin. & col.
3. ptinc. it. tractat. Talm. Ketubot, fol. 15. a.
& Bava kama, fol. 45. b. & fol. 86. a. it. San
hedrin, fol. 79. a. M
12. Nam juxtà Hebræorum proverbium ny)
—ay —◻°)) i. e. transgreſſio trahit transgreſ-
ſionem, vide Buxtorf. Lexic. Chald. fol. 484.
confer. & infrà Deuter. c. 22. V. 14. num. 30. &

3. med, item tract. Talm. Maccot, fol. 10. 5.

15. Proùt Eſai. c. 42. v. 17. habetur, conſer. infrà
Deuteron. c. 27. v. 17. n. 14.
16. Sive: terræ aut agri, i. e. terminum ſtatutum
exttà gradum finesque movet dolò malô, uti in
I. 3. Digeſt. de Termin. mot. habetur, confer.
57. 3. .
17. Sicuti Levit. c. 19. v. 1I3. habetur; ſub rapi-
na autem ſive futto comprehenditur etiam ter-
minus motus, ſic Commentator noſter.
* Hebr. N , hæc & ſequentia, usque ad:
& — ea i. e., at extrà terram, abſunt 4 MSt

num. 3 1. vide & Levit. c 26. v. 15. n. 52. 2. .V =
1 33 ieutt præceptum iſtud Levit. cap. 19. v. 17. 18. Confer. hic præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr.
abetur.

Chald. b. loc.
14. Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 16. col. 1. fin. ** Vide Levit. dict. cap. 19. V. 13.
Qec not. in paom nom, uoi Siphre ad marginem

allegatur, vid. & Jalkut Part. 1I. Jol. 287. col.

1414 DEüTERONOMII. CA.-b. XIX.

palis, 19. omnis (dictio:) , quæ eſt in lege, 2. duos † (comprehendit teſtes;)
niſt ſpeciatim tibi nominet unum (teſtem.) Eod. verſ. 15. In quacunque inigquitate
aut in quocunque peccato] Quò proximus ejus puniatur * propter illius teſtimonium,
non pœna corporis (locum habet) nec mulcta pecuniaria; ſed ipſe ſurgit * ad jus-
jurandum, 21. (verbi gratia, ſi quis) dicat proximo ſuo: redde mihi minam, quam
tibi mutuo dedi; aſt alter reſpondet ei: non eſt quidquam in manu mea, quod ad te
pertinet, ſi teſtis unus contrà illum teſtetur, quòd ipſe habeat, 22. debet ei (ſocio
ſuo) juramentum præſtare. Eod. verſ. I5. Juxtaà verbum duorumteftium] Non igitur
ſcribant teſtimonia ſua 23. in epiſtola eamque mittant *** ad locum judicii, nec

etiam interpres ſtet inter teſtes ac judices.

Verſ. 16. r teſtetur contrâà eum defeltio-

nen] (Dictio hic notat) rem, quæ non eſt, 24. dum π i. e. removetur

teſtis

19. Id eiſt: egula præcipua, Hebr. 2 ½ an, Prout
hic habetur, alibi dicitur: 2½ pan, ſic etiam hic
in MSto 2. eſtque hic unus ex tfedecim modis
explicandæ legis, de qu'bus vide Buxtorf. Lex.
Chald. fol. 319. & /ſol. 1042. confer, not. ad
librum Prec. Jud. part. 1. psg. 10, med. ac D.
Wagenſeil. Sot. p. 64¼ 1. vide & Gur Arjeh jol.
116. COl. I. fin. ac not. in Don ne h. loc. it.
SoOta, fol. 2. 2. 5. & fol. 3 1. b. it. Sanhedrin ol.
30. a. & Schevuot, ol. 40. a.
10. Confer. quæ infrâà ad v. 1 8. h. cap. num. 30.
notata ſunt. L .
1 Hebr. 'aw, in MSto 2z. poſt. =a locus iſte
ſic legitur: nn ne neen wene
dn 79 obn ne er n nn
ar De n W i. e, donec tibi ſpe
ciatim exprimat S. Scriptura unum, ſicuti (hoc
loco:) non ſurgat teſtis unicus contra aliquem;
ſed alio in loco, ubicumque dicitur y i. e. teſtis,
de duobus loquitur Scriptura.
* Hebr. Gyn an en, in MSto 2. locus iſte
ſic legitur: y d nre e es i, e. non
ille ſurgit (ſcil. teſtis unicus, )ut. eum faciat reum
nec quoad pœnam (corporis, nec quoad mul-
Ctam &e) SS
XX Hebr. , in MSto 2, poſteæ additur: n,
i. e. ut eum faciat reum (ſcil, ut juramentum
pra ſtet.) ,
21. Hebr. èy)aw, in MSto 2. habetur yndn. &
poſtea legirur ne N eenn i. e.
exempli gratia (lunt) duo, quorum unus dieit
proximo uo & c. ſen ſus eſt : in quolibet delico
ist in illud ſive corpoiali ſive pecuniarià poœna

animadvertatur, teſtis unicus non ſufficit; jura-
mento tamen eſt locus.
»2. Hebr. 17 vew, in MSto z. pro eo legitur:
aur i. e, quod ei obſtrictus ſit, id eſt: quòd
ei mutuo data ſit mina; quam tamen ille ſibi da-
tam eſſe negat, confer. Gur Arjeh fol. 216.
col. 2. princ. ac not. in om me b, loc. ubi
Siphre ad marginem allegatur, cœterum verba
iſta: νν vel; 17 aurw abſunt hic 4 NSte
1.
23. Sic etiam in Gioſſa marginali ad Deuteron. s.

ſit ulrimò ſupplicio i. e. ex ore teſtium, non
verò Dana ba i. e. per eorum ſcripta, codem
modo etiam Hadrianus, Imperator, Junio Rufi-
no, Proeonſuli Macedoniæ, reſcripſit: teſtibus
ſe, non teſtimoniis crediturum, mi j. 3. §. 3.
Digeſt. de Teſtibus habetur, confer. Gur Arjeh
fol. 2 16. col. 2. med. ac not. in a inow h,
loc. ubi tractat. Talm. Gittin ol. 71. a, ad mar-
ginem allegatur, confer. & D. Wagenſ. Sota, p.
641. it. Peſachim, fol. 113. b. & Roſch ha-
ſchana. fol. 2 1. b. it. ſevammot, ol, 10 1. b &
Sota, fol. 3. 6. & fol. 3 1, b. it. Gittin, fol. 99. a.
& 90. a. & Kidduſchin, ol. 66. 5. it. Bava batra,
Jol. 160. b. & Sanhedrin, ol.9, 6. & Bava Kama,
fol. 70. a.
*7 Hebr. ew, in MSöto 2. pro eo legitur:
*h i. e. & mitfant, res eadem eſt.
24. Quæ& nen contigit, quæ non fatta eſt, adeoque
teſtis iſte falſus eſt & injurius, confer. ſuprà Deu-
ter. 6. 13. V. 6. K. 14.

17. v. 6. dicitur, quòd aliquis reus afficiendus

—
telii iſte ab 07
Kisillo die in
bos hic) loqvi
tibus, 16, pra
Pod vetl. 17.
id eſt, Dir eis .
ldicabit 19.
(eitpetince,)
19. Vell 18.
bus) loquitur

eotuc, guiars

fantdliligenter
Stuii eguavi⸗
quem exkallote

Eod, verl. 19.

iſ. Confer hie

ſin. , Maccot,/
5b, loe,

16, Conler, hic Di
Digelt. de Telii
duscauſis mulſ

vige 8 Cur 41
in wan mnor/
Maccot, ſol. 5
mrginem aleg⸗
1ſ.5 it, anben
Hebt. Mh, ſit
muar.
27, Vel: ideztu
de. ſie unta fel
49. Confer, gar
notata ſont, ide
laltat. Talm.

agginen aleg⸗

30. Conler gle a
Uanaſont, a

,8 aco,, Jol

Il. el: gui tet
(Konfer. ſn de

iet lmn dan

(N.ME.

—
chendit keſten)
ngue iniguitate
Ugteltinonium,
ſurettt ad jus.
Iminam, quam
mei guodad te
debet ebeio⸗
em]) Nonigtur
um juchicii, net
ni eun defli.
liee, temonttur
ckis

————r—

non ſuſfiit,iure.

1. o eo legitur:
dtus lt id ek: gud
n tamen leſtbica⸗
ur Afjeh /0ol. 216.
n Won ,, ſo. vdi
lur, ccterum erbe
ablunt hic 4Mto

inali ad Deuterod. e.

bis keus ffiendns

exole teſlium, non
umlctipta, kogen
etnot utioluf⸗
teſenein lihun
Grum, uli /,3, 5.
, conler. Cln Aljeh
ot,in Nn ,
in fol. 71,4, 20 Mal⸗
P. Wagenl Zolgh
13. 6. Nochir.
mot, b 1o1.
1,Gittin f0⸗9),¹
leͤbeh. 1. Davabilt,
19,4.balalin,

1 hlo e0 ſegiu:
demel
aſ .
non ſolla ell Moue

1 ſ Deu⸗
cone i en

CAbP. XIX.

DEUTERRONOMII.

1415

eorum, qui arguunt illos (teſtes) falſitatis

teſtis iſte ab omni iſto teſtimonio, videlicèt quando dicunt eis: nonne apud nos fui⸗
ſtis illo die in iſto loco? 25. Verſ. 17. Tunc ſtabunt duo viri] De teſtibus (mari-
bus hic) loquitur Scriptura ac docet, quòd teſtimonium non habeat locum in mulie-
ribus, 26. prætereà * docet, quòd (teſtes) dicere debeant teſtimonium ſuum ſtantes.
Eod. verſ. 17. Quibus lis eſt] Hi ſunt litigantes. Eod. verſ. 17. Coràm Domino]
id eſt, Sit eis perinde, 27. ac ſi ſtarent coràm Deo, nam dicitur: in medio Deorum
judicabit. 28. Eod. vers. 17. Qui fuerint in diebus illis] Jephta in generatione ſua
(erit perinde,) atque Samuel in generatione ſua, debes itaque ei honorem exhibere.
129. Verſ 18. Et ecce teſtis falſia] In omni loco, ubi dicitur 7, de duobus (teſti-
bus) loquitur Scriptura. 30. Eod. vers. 18. Et inquirant judices benè] Juxtà verba

31. & inveſtigent (judices) atque inqui-

rant diligenter ac ſedulèò in eos, qui veniunt, 32. ut teſtes falſos eſſe arguant. Verſ. 19.
Sicuti cogitavit] Non autem, ſicuti fecit, 33. hinc dicunt (Rabbini,) ſi (judices ali-
quem ex falſo teſtimonio) interfecerint, 34. ipſi (falſi teſtes) non interficiuntur. 35.
Eod. verſ. 19. Eacere fratri ſuo] Cur lex dicit: fratri ſuo? (nimirùm) docet de illis,

qus

25. Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 16. col. 2. Circà
fſin. & Maccot, feal. 5. a. ac not. in dmam n e*
b, loc.
26. Confer. hic Dionyſ. Gothofredi not. ad l. 18.
Digeſt. de Teſtib. ubi fuſius agitur, an & in qui-
bus cauſis muljeres teſtimonium dicere poſſint,
vide & Gur Arjeh ol2 16. c0l. 3. princ. ac not.
in pon nem h. loc. ubi Siphre & tract. Talm.
Maccot, fol. 5 a. ac Schevuot fol. 30. a. ad

155. b it, Sanhedrin, fol. 6. b. &ol. 19. a.
X Hebr. y, ſic in & Sto 2. hic additum repe-
titur.
27. Vel: videatur ſive appareat eis, ac ſi ſtarent
&c. ſic juxtà Hebræum.
2 8§. Sicuti Plalm. 92, v. I. habetur, ubi vid. not.
29. Confer. quæ ſuprà ad Deuter. c. 17. v. 9. n. 19.

tractat. Talm. Roich haſchana ol. 2 5. b, ad
marginem allegatur.
30. Confer. quæ ſuptà ad v. 15. . c. num. 20. no-
tata ſunt, it. tract. Talm. Bava kama, fol. 88.
a. & Maccot, ol. 5. a.
31. Vel: qui teſtes illos mendaces eſſe dicunt,
confer. ſuprà Deuteron. c. 17. verſ. 6. n, 1 I. it.

marginem allegan ur, confer. & Bava batra fol.

notata ſunt, vide & not. in an mew h. loc ubi f

tracl. Talm. Sanhedrin, fol. 40. a, .

32. Nam inquiſitio iſta;: =eyNH 7 Wα„7h
*E e neee tene ie eee eeee
nDNH1 i, e. non eſt contrà teſtes priores, ſe d
verba iſta: & inquirant judices, intelligen d
ſunt de illis, qui veniunt, ut illos (teſtes priores)
falſitatis arguant, ſic in notis am ine h. Joc'
exponitur, confer. & tractat. Talm. Macco ſol.
5. 5. ac Jalkut Part. I. Jol. 2,8 8. col. I. med.
33. Confer. hic not. ad librum Prec. Jud. part. 2.
p. 87. a. ſin. & D. Wagenſeil. Sot. p. 639.
34. Vel: ſi aliquem mortis ſupplicio affecerint
judices, eonfer. hic not. in an , ubi tra-
Gat. Talm. Maccot fol. 2. a. 6. ad marginem
allegatur, vid. & Chullin fol. 11. b. ibique
Glofl. ac Jalkut dict. part. I. fol. 2 88. col. I.
ſin. it. Ketubot, ol. 3 2. b. & fol. 3 3. a. it. Bava
kama, fol. 5. a. & fol. 24. b. it. ſol. 94. a. &
ol. 8. a. it. Sanhedrin, fol. 10. a. & fol. 5 1. 6.
it. Fol. 90. a. & Maccot, fFol. 4. a. & fol. 5. 5.
3 5. Katio juxta Rabbinorum ſententiam eſt
d en en dee ee ee e ee
7291 i. e. quoniam certè vir iſte, qui ( per
judicum ſententiam ex falſo teſtimonio) inter-
fedus eſt, aliunde mortis fuit reus & proptereâ
Oeciſus fuit, ſicuti in notis a DD , loc. ex=

PoOni
Q 4 4

1416 DEUTERONOMII. CAp. XIX.

qui mendacii convincuntur in teſtimonio contrà filiam ſacerdotis uxoratam, 36.
quòdd iſti (falſi teſtes) non comburantur; 37. ſed interficiantur eo mortis genere,
quod ſuſtinuiſſet ille, qui (cum filia ſacerdotis) rem habuiſſet, 38. quod eſt ſtrangu-
latio, dicitur enim: igne comburatur illa, 39. non verò ille, qui rem cum ea habuit,
ideircò dieitur hic: fratri ſuo, (per verba illa:) ſicuti cogitavit facere fratri ſuo; non
verò: ſicuti cogitavit facere ſorori ſuæ; 40. ant in omnibus aliis mortis generibus
Scriptura æquiparavit feminamviro, * & quicunque teſtes mendacii convincuntur
in teſtimonio contrà mulierem, hi eodem ſupplicio interfieiuntur, què illi, qui teſti-
monium falſum dixerunt contrà virum, veluti e. g. quando contrà illam (mulierem)
teſtati ſunt, quòd ipſa aliquem occiderit, quòd illa Sabbathum profanaverit, (ſi iſti
teſtes falſitatis ** convicti ſunt) interficiuntur eò ſuppliciò, quò illa (fœmina) fuiſſet
interficienda, 41. quia non excipitur 42. hic ſoror ejus, 43. niſi eo in loco, ubi ſta-
biliri (ac probari) poteſt contrà (teſtes) illos, quòd falsò teſtati ſint, (utſcil. punian-
tur) eodem mortis genere, qué (interficiendus eſt) ille, qui (cum filia ſacerdotis) rem
habuit. 44. Verſ. 20. Audiant & timeant] Hinc eſt, quòd opus ſit præconis voce
(clamantis: )vir iſte atque iſte inter ficiuntur ideò, quia falſitatis convicti ſunt 45. in
—1 domo

ponitur, quia occultô, ſed juſí Deusjudiciò per-
miſit, ut ita occideretur, confcr. Exod. c. 2 1,
verſ. 13. n. 10 5. & Gur Arjeb fol. 2 16. col. 3.
med. alia inſuper ratio in not. an ne addu
citur, quam hic brevitatis ſtudio omitto; in
MStO z. poſt verba iſta: non interficiuntur,
addita ſunt iſta: Paned e N i. e. (ſi ju di-
ces) non iaterfecerunt, interficiuntur (falſi te-

ſtes.)

(habentur) in lege.
** Hebr. M)), ſic in MSto I. hic additum repe-
ritur, & quidem benè, confer. v. ſeq. 20. n. 4 5.
41. Videlicèt: ſi eriminis admiſſi per teſtes fuis-
ſet convicta, ſie explico Hebr. qruppa, abeſt au-
tem iſtud hie ab utroque Mste.
42. Vel: limitatur, ſpeciale quid ſtatuitur, ſic
Vy'n hic interpretor, confer. num. præc. 40. &
num. ſeq. 43.

36. Nam de uxorata five defſponſata intelligunt
Rabbini textum illum, qui Levit. c, 2 1. v. 9.
habetur, ubi vide Raſchi not. n. 3 5. & n. 36.
37. Poœna quippe filiæ ſacerdotis uxoratæ, ſi ſcor-
rata ſit, ju it vivi comburium, Levit. c. 2 1. v. 9.
huie pœnæ quinam fuerint ſubjecti, vide inter a-
lios Dilherr. Atri. Lingu. Sanct. pag. m. 153.
38. Sic verbu m Vyaa hic interpretor, de qua vi-
de Numer. c, 5. V. 22:n. 9 5. confer. & n. 44 r h.
verſ.
39. Sicuti Levit. c. 21. v. 9. habetur, confer. Ra-
ſchinot. ad Geneſ. c, 3 9. v. 24.
40. Eſt igitur hic y'ꝓi, e. exceptio ſeu limitatio
ac Peciale quid, de quo vide paulò poſt n. 42. b.
verſ.
„ Hebr. ), in MSto 2. poſteà additur: 9727
Aunav pwiy i, e. quoad omnes pænas, quæ

4 3⅞. Suprà enim habetur: ſicuti cogitavit facere
fratri ſuo, non verò: ſicuti cogitavit facere ſo-
tori ſuæ, eſt itaque ibi exceptio ſive limitatio ac
ſpeciale quid, de quo hic eſt ſermo, confer. ſu-
prà num. 40. & n. 42. b. verſ.

44. Tunc enim ſupplicium falſi teſtis idem erit ac

xorata vel deſponſata habuit, confer. ſupra n. 3 9.
Vv. 19.
45. Hebr. M, in MSto 1. legitur: wr i e. falſum
teſtimonium dixerunt, confer. quæ ſuprà ad
Deuteron. c. 17. v. 6. n. II. notata ſunt, vide
& not. in Dar h, loc. it. v. præc. 19. Sign.

Sanhedrin, fol. 78. a. & 1. à9: a it, Maccet,
Jol⸗ 45.

ſupplicium ejus, qui rem cum ſacerdotis filia u-

*X ut & tract. Talm. Bava kama, ol. 98. a. &&

(A. X.

—

domo judlci,

(etiatm lamendt

Prl. 1. 5
Prrlium
diatur i
Ut tibi indicetor,
linmegrellusfue
ſticiam, non de
tra bißer u]
ipſhtui milerebn
ſunt, tanguimn e
Gvim vwitum unn
raonis. b, Po
ſus eſt) molem;
heriti ad yreliun
busterre velite.

—
460, zite: pena pen
conlinetur, ſolyen
nis urt lenſum li
11, autore R. Kana
D Eagiinot, ad .
& lexit. c, 24.
21b, 0l, 4,meg,
4lm. Dua kama
legatur, ilel
Akut bart, 1. ſol
laln. Aacot,
1. NVempe: capii
nembrizcotpori
nis lie eſumitun
2. Confer hie Pa
Wgenſell in
Gar Aſch ſal⸗
n wrſe

tol. 2. cite

de Rieuti Elilre

(A-. Mx.

uxOrateN, 36,
mortis genete,
nodelkſrang,.
neumes habuit,
ekaniſuo; non
mortis Kenenbus
ciconvincuntur
lnd li, qguieſti⸗
lam (mulieem)
fanarerit, diti
(Kemina) fulet
oinloco,ubiſta.
bIutſeil punian.
a ſacerdotis)tem
lapraconis voce
nricdtiſam 47. in
domo

r—

1, bieadditum kepe⸗
nler, 7 e 10,0. 45.
Ammill er teles is⸗
ebr. Prnna,ddellau⸗
NSt.
le guid Naruime, ſe
en num præc, 40,

ſori cogindt heere
i cogianit hretlo⸗
eptio lie limitatio 1e
ellerno, tOer ſu⸗

eaet.
hfal teltiß igemelllat
cum ſacerotizflinli⸗
Git conlet ſhring⸗

egiut: mi Ealum
Lonfer. Aus iupto
.11. notata ſont; e

0e.
vakama, l⸗ Na.

folgn ute

CAP. XX.

DEUTERONOMII.

—

1417
domo judicii. Verſ. 2 I. Ocalus pro oculo] i. e. (Solvenda eſt) pecunia 46. atque ita
(stiam ſtatuendum eſt in iſtis hujus textus verbis:) dens pro dente c.

CAP. XX.

YErſ. 1. Si egreſus ſueris in prelium] Conjungit hic Scriptura 1. egreſſum in
prælium ad indicandum tibi, quòd ille, qui mutilus eſt membrô, non egre-
dieatur in prælium, 2., alia explicatio: (ideò textus iſte priori conjungitur,)
ut tibi indicetur, quòd, ſi feceris juſtum judicium, confidere poſſis, fore, ut, ſi ad præ-
lium egreſſus fueris, victoriam reportes atque ita David inquit: feci judicium ac ju-
ſtitiam, non derelinques me iis, qui me opprimere volunt, 3z. Eod. verſ. I. Con-
tra hoſtes tuos] Sint in oculis tuis, tanquàm hoſtes, ne illorum miſerearis, quia nee
ipſi tui miſerebuntur. 4. Eod. verſ. I. Equum & currum] In oculis meis omnes
ſunt, tanquàm equus unus & ſic illa (Scriptura) dicit: ac percuties Midianitas tan-
quàm virum unum, 5. ita quoque eadem (Scriptura) dicit: quia venit equus Pha-
raonis. 6. Eod. verſ. I. Populum majorem te] Coràm oculis tuis * iſte (popu-
ſus eſt) multus; aſt in oculis meis ille non eſt multus. Verſ. 2. Càam appropinqua-

.

veritu ad prælium] Dum propè eſt, ut egrediamini (ad prælium) & termino, ex fini-

bus terræ veſtræ. 7. Eod. verſ. 2. Et actedat Sacerdos] Qui hanc in rem unctus eſt,
Q 1 2 isque

Gur Arjeh ſol. 216. Col. 4., med. ac not. in

46. Sièe: pœna pecuniaria, qua oculi æſtimatio

,.grer 19, M .

continetur, ſolvenda eſt, hæc quippe lex talio-
nis juxtà ſenſum literalem nunquam eſt obſerva-
ta, autore R. Kanam, ut 4 Bechai citatur, vide
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. confer.
& L evit. c. 24. V. 20. n. 53. & Gur Arjeh fol.
2 16. col. 4. med. ac not. in aα e, ubi tract.
Talm. Bava kama ſol. 8 4. a. ad marginem al-
legatur, vide & Deuter. z. 2 F. V. 12. n. 37. ac
Jalkut Part. I. Fol. 298. col. 2. med. it. tract.

Talm. Maccot, fol 5. 6. & Ketubot, fol. 32, 6
1. Nempè: capiti antecedenti, ubi veriu 2 1. de
membris corporis agitur, unde razio connexio.

nis hic deſumitur.

2. Confer. hic Baal Hatturim, quem etiam D.

Wagenieil. in Sot. p. 867. n. 5. allegat, vide &
Gauar Arjeh fol. 2 17. col. I. princ. aé not. in
onpnr M h. loc. it. Jalkut Part. I. ol. 288.
col. 2. circà fin.

3. Sicuti Plalm: 119. Verl. 12 I. habetur, confer.

non ne h. loc. SðèðMVMU
4. Scil ii ipſi victorià potiantur, confer. etiam hic
Gur Arjeh fol. 2 16. col. 4. eircà fin. ac not. in
Spe PS h. loc. vide & infrà verſ. 3. . cap.
nowm., 12.
5. Prout Judic c. 6. v. 16. habetur.
6. Vide Exod. cap. I1 5. Vverſ. 19. confer. & not, in
ne RS b. oo5e.D ⅜
* Hebr. ya;, in MSto I. bis præmiſſa ſunt iſta:
2) Nτ Jn i. e. major ille eſt te.
7. Nam ſacetdos bis alloquebatur Judæos, in præ-
lium proficiſcentes, ſemel in tractu ſive propè
terminum regionis, Hebr. ba & femel in bel-
lo, prout habetur in Sota ol. 42. 3. alleg. Bux-
torf. in Lex. Ckald. fol. 1537. confer. & D.
WVagenſeil. Sot. pag. 97 5. & ſeqq. it. 80ta. ol.
42. a. b. ac Gur Arjeh fol. 2 16. col. 4. fin. &
not in an — . loc.

1418 DEUTERONOMII. CAbP. XX.

isque dictus fuit unctus belli. 3. Eod. verſ. 2. Et alloquatur populum] Linguâ ſan-
cta. 9. Verſ. 3. Audi Irasl] Etiamſi vobis nulla (alia) adſit juſtitia (ſive meritum)
quàm (recitatio verborum iſtorum:) audi Iſraël &c. 10. vos (tamen) digni eritis, ut
(Deus) vos ſervet. 11. Verſ. 3. Contraà hoſtes veſtros] Non iſti ſunt fratres veſtri,
nam ſi cecideritis in manus eorum, ipſi nullam vobis miſericordiam exhibebunt, 12.
non eſt iſtud, ſicuti bellum Judæ contrà Israélitas, dicitur enim ibi: & ſurrexerunt
viri quidam, qui nominatim expreſſi erant & prehenderunt multitudinem illam ca-
ptivam & omnes nudos ** eorum induerunt ex ſpoliis, & induerunt eos & calceâ-
runt eos & cibum ac potum præbuerunt eis & unxerunt eos & deduxerunt aſinis om-
nem infirmum eosque adduxerunt ad (urbem) Jericho, in oppidum palmarum juxtà
fratres eorum * & reverſi ſunt † ad (oppidum) Schomron; 13. ſed contraà hoſtes

veſtros vos proficiſcimini, quapropter roborate vosmet ad bellum. Eod. verſ. 3.

Ne molleſcat cor veſtrum, ne timeatis nec trepidetis neque expaveſiatis] Quatuor admo-
nitiones (hic continentur) intuitu quatuor rerum, quas reges populorum (in prælio)
facere ſolent, (nimirùm) quatiunt ſcuta ſua, 14. ut ea invicem collidantur ad ſonum
edendum, quo metum incutiant * illis, qui contrà ſtant iique fugiant, prætereàò cal-
cant (terram) equis ſuis eosque ad hinnitum provocant ad edendum ſonitum ſtrepi-
tus ungularum ** equorum ſuorum clamoremque extollunt voce ſua atque inflant
tubas cœteraque inſtrumenta, quæ ſtrepitum edunt. Eod. verſ. 3. Ne molleſtat cor

Vé⸗-
8. Vel: unctus ad bellum, ——nnn te, de hoc MStO z.
vide D. Wagenleil, Sot. pag. 55 5. α p. 8 2 n. *XX Verba iſla: juxtà fratres eorum, abſunt hic 4
1. & n. 2. Vide quoque P. Fagii not, ad Paraphr. MSIO 2.

†T Heæc verba. & reverſi ſunt ad (oppidum) Schom-
ron, abſunt hie 4 MSto I.
13. Proht 2. Paralipom. c. 2 §. v. 1 5. habetur.
14. Hebr. Son en, ſic in netis Com-
mentatoris noſtri hec loc. in Miſchna legitur:
Pom P e i. e. propter colliſionem ſeu-

Chald. b. loc. & Gorionid. l. 3. c. 9. n. 9. edit.
Goth. ac not. in an rnee ubi Sota, ol. 42.
ad marginem allegatur.
9. Id eſt: Hebræâ, confer. Gur Arjeh ol. 2 16.
col. 4. fin. ac not. in pan rn, ubi Sora;
dict. fol. 42. ad marginem allegatur, vide & D.
Wagenlſ. Sot. p. 839. & p. 84 3. n. 3. it. 0ta,
Fol. 42. a. .
10. Quæ habentur Deuter. c. 6. v. 4. nata autem
eſt iſta explicatio inde, quoniam hoc verſu 3.
eadem verba habentur: nempè audi Ifraël.
1I. Vide D. Wagenl. Sot. p. 84 3: num. 5. & p.
873 confer. & Gur Arjeh ol. 2 16. col. 4. fin. ac * Hebr. MoTνä in utroque MSto pro eo legiture
not. in m h. loc. AD i. e. ut pavorem incutiant, Ies eadem
1I2. Confer. quæ ſuprà ad verſum 1. . cap. num. eſt.
4. notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 2 17. col. Hebr. — be, in MSto I. pro eo legitur:
1. med. tdpn, ſed mendosè, ut puto; abeſt autem di=
aà Hæc vetba: & omnes nudos &c. usque ad: – dio iſta à MSto z,
& cibum ac potum &c. abſunt hic in Hebræo

ubi vide Sot. p. 840. confer. ejusd, p. 8 53. ac
p. 872. & p. 87 5. ac ſeq. vide & not. ad librum
