eguar: M N
. nol Don fl⸗
ninferd ki) 1

e, (Onlet, e e
„11. N. U1. AH
Em., 0, ſr k.

Nid teilt ttig
ſetbun üngliatis
ſart Rabetin un.
e nimmitiln A⸗
fet ad Molen, eu⸗
Onler morinnw

Gf mt ewe
Przlidi gidlinet
4 anrnd
delhuſer
um leil altorum dͤ
Amaleclte obſeiſi⸗
69, col. 4, mec, &

tKihdii gide 4sSd
thn clo,,lendo
,2. Cumn vetiſſert —

unz imget
nen Aunone

(45. .
e

äl

22. Nm, Tofna brincipes miitum delevit, mul

CAP. XVI. ExODI. 63²

omnes interfecit, hinc diſcimus, quòd fecerint (Iſraêlitæ) juxta Toraculanm 72 NWajcha-

e

tis Divinæ. V erſ. 16. Seriteiſtua Pmenimentum] (Nempè,) quôd venerit Amalecita-

ut lſraëlitas bellò laceſſeret primus antè omnes gentes. Eod. verſ. 14. Et trade auri.
bus Jeboſe bue Qui introducet Iſralitas in terram (Chananæam,) ut præcipiat Iſras-
litis,7 quò ei (populo ſcilicèt Amalecitioo) factumrependat, hic indicatur: Moſi, quòd
Ichoſchua introducéturus ſit Iſraelitas in terram (Chananæam.) Eod. verſ. 14. Quiaz
Aelendo delebo] Ldcircò egote ſic admoneo, quoniam illum (populumAmalecticum)
delerevele. Verl. 1 5. Er vocavit nomen ejn] (Nempe:) altaris. Eod. verſ. 1 5. J-
ova vexiliun meum] i. e. San Gus ille Benedictus fecit nobis hic miraculum, 23. non-
quòd altare vocatum ſit Jchova; ſed ut is, quimennnit nominis iſtius altaris, recordes
rur miraculi, quod fecit Deus, (ac ſi diceret:) Jchoxa miraculum (ſiveſignum)
eſt noſtrum. Verſ. 16. Ert Aixit] Moſes. * Eod. verſ. 16. Quia wanim uper ſolium
Jah] i. c. Manus Sancti illius Benedicti ſublata eſt, ut ipſe juret in ſolio ſuo, quòd bel-
lJum & inimieitia futura ſint adverss Amalecitas ſempiterna; ſed quid' (ſibi vult) iſtud
PDMi. e. ſolium nec diciturd 8 ,Præterea etiamnomen (Dei) quead dimidium e-
Jus 24. diviſum eſt, (nimirüm)jucavitSantas ille Benedictue, quòd nomen ſuumnonin-
tegrum nec ſalium ſuum perfeétum fit futurum, donecfuerit deletum omne nomen A-
malek & quando deletum fuerit nomen ejus, (tunc) futurum eritnemenejus comple-
tum & dei. e. ſolium integrum, dicitur enim: ô inimice, conſummatæ ſunt vaſtitates
in ætenum 25. atque is eſt Amalek, * nam ſcriptum eſt de illo: & furor ejus obſervat⸗
in æternum 26. atgue⸗ urbes Krtitpäͤltia „periit memoria eorum;2 7. quid vero lla (Scri-

ptura)

cab. 1. verſ. 2 1. num. 26. & ad Eiai. Cape 12. V.

tô magis debiles delerc potuit; ſed, quoniam i-
ſtud non feeit, ideo concludunt Rabbini- quod
IIraélitæ juxtà oraculum Divinum fecerint, ſic
in Gur Arjeh fol. 99. col. z. fin. vide & not. in
E D e loc. nt Strac. Talm. erachlc⸗
fol. 116. a.
TCont. hic tract. Talm. Megilla, fol.7. a. & fol. 19
Hehr. w ie ee, ht & quæ quuntur us
que ad: nn n i. e. quia delendo c. ablunt 3
MiSto z.
2 3. Sic jut mentem Commentatofis noſtei dictio
nem dà, quæ S ſignum notat ac vexillum, hic
vertere volui.

es In MSto z. hic legitar: ery n nn 1, e
Et dixit] Dominus Moli.
24. Dicitut enim hic in iextu ſacro: , non e
duabus Mistis omiſſis, conter. not. 2d Obad

2 num. 6. vid. & tract. Talm. Berachot, tol. 58.
2. & an hedrin, lol. 2 . d.
* Hebr. Pey ⸗, lic in exemplari Hebræo, qu
uſus ſurn ut & in editioene men ene bie ha-
betur; aſt in Bwbliis Buxtorf. legitur: r mw
Wy 1. e. nomen Eſavi, ſie etiaar in MStO I. le -
gitur, in eodem omilſia (ſunt iſta: nor⸗ Vi. e.
6 quando deletum fuerit & c. usque 24: P'i.
e. dicitur enim, confer. Sign. A“

† Hebr. 2&N& hoc & quod eequitur „ usque ade

mrev i e. nam leriptuen eſt, ⸗beſt à MSroOI.
2 5. Sicnti Pſalm. 9. vVerſ. 7e habetur, ubi vide
Raſchi not.

** Hebr. vwhy, in MSto z. pro eo legitur: Wwy i.

e. Eſan, conſer. Sign. *
26. Proht habetur Amos, cap. I. verſ. 11.

17. Vi ide dict. Pſalm. 9. v. 7. ubi in R. Salomonit

XAXX

Naſt M1π Jehova in æternum ſedebit, 28. ecce nomen-

524

ptura) poſteà dicit? (nempeè:

2

(Dei) integrum;, dirigens ad judicium 1Nd e. ſolium fuum, 29. ecce ſolium 4

ejus integrum
CAP. XIIX.

PErſ. r. & audivit Jethro] Quænam fama ad illum pervenerat? † (nempè:)
maris Suph diviſi & belli Amalecitici-. Eod. verſ. I. Jethro) Septem no-
minibus ille vocatus eſt (nimirùm: Rehue, Jether, Jethro, Chobab, Cheber-
. & Puthiel; ) ether 4. (ideò dictus fuit,) quia i. e. reſiduam fecit 5
&iſtam:) & tu videbis; 6⁶. Jethro (appellatus fuit,) quia,
poſtquàm ipſe proſelytusꝰ factus eſt & ſervavit præcepta (Dei, M addideruntei lite amꝙ
7. 2) Chobab (nominatus fuit,) quia 22TI i. e dilexit legem;, 3. Chobab autem⸗
fuit jethro ‚dicitur enim: de filiis Cho bab, ſoceri Moſis „ 9. nonnullidicunt; quod Re-
huel fuerit pater lethronis, quid verò illa** (Scriptura) dicit: & venerunt ad Rehuel;
patrem

2. Keni
Sectionem unam in lege (nempè

notis eadem, quæ hic, expoſitio habetur»
fer. & Pſalm. 47. v. 9. ibique Raſchi not.
28. Sicuti Ejusdem Plalmi 91. verſu & habetur,
confer. not. ad Obad. vert 2 r. num. 26.
29. Pront eodem verſu 8. dicti Pſalmi 9. habetur,
confer. hic notæ ad librum Prec. Jud. part. 1. p.
24. b. med. & p. 2 6. a. med. & part. 2. p. 45. b. num.- 31..
med. vide & Lighttoot. Decur. Chorogr. Marco F. Vel: fecit,
præmiſſ. c. I. & 3. p. 520. edit. Lipfſ. it. Gur Ar-
jeh fol. 8 9. col. 3.
† Nen pè, ur ipſe veniret,

con- . 4. v. 1 §. M. 32.
d. De hoc vide Nimer. c. 24. V. 2 Ii.

DSan ſuper Commentar. Raſchi h. loc.

Hebr. Nay, ſic in ex- † 20. n. 50. item Numner. c. 16. v. 29. n. 3 6
emplari Hebræo, quò uſus ſum, ut & in edi- 6. Sicuti infra verſ. 2 1. , cap. habetur, confer. 6S5e
tione ori ew hic adjectum eſt, ubi vi le no. Numer. dict. c. 10. V. 29. . 36.
1a, iſta: yne ny A i, e, quænam fama ad * Confer nor. ad Proverb. c. 19. v. 2 5.⸗Rum. 21.
illum pervenerat, abſunt buttoque MSto. 7. Nempè: literam Vau in ſine nominis ejus, nam
1. Cur hic præ aliis miraculis maris Suph diviſi ac
Belli Amalecitici fama ad Jethronem pervenerit,
vide in Gur Arjeh fol. 8 8. col. 3. fin. & col. 4. . de & Siphre, prout ad marginem allegatur in
princ. nempè, quia duorum iſtorum miraculo. SDhair rpſuper Commentar. Raſeni he loc.
tum fama univerium terrarum orbem peragrave. (8. Confer. Numer. alleg. cap. 10. ver ſ. 29.
rat, confer. tractat. Talm. Sevachim fol. 116, 9. Sicuti Judic. c. 4. V. 11. habetur, confer. i
a. uti allegatur in ga r, h. loc-
2. Atqui non reperimus in S. Scriptura, quòd Je- c. J. atu
thro appelletur Cheber; ſed filius Jethronis di- not. in Da n h: oe e.
Qus fuit Cheber, uti judit. cap. 4. v. TI. habe. ** Hebr. "Wy iſtud & quod ſequitur,
tur, huic objectioni reſpondetur in Gur Arjeh n . i. e. quoniam in
fol. à9. col. 2. princ. confer. & ſuprà Exod. cap. MSto I.

usque ad:

—

„

4. Vide Numer. cap. 2 5. verſ. LI. num. 30. &

ut ſupereſſet, ſie verbum rn hie
verto; confer. quoad'ſignificationem hujus ver-
bi Exodi c. 2 1. V. 2 5z n. 17 §. & Exock c. 3 4. v.

13⅞. F. cap. m. 57. apud ſoſephum lib. 2. Antiqu.
c. 5. al 6. Jethro vocatur: 11 sραε ½, vide &

*

liliisnemp

antea Ato, poſtea nw dictus eſt, confer. Gur
Arjeh fol. 89 .„cOE. r. fir,& col. 3z. princ. vi-

9)
Ven

Otnnia⸗ 17 el

(Wox) dixitin M
lios ſuos .
S . .
ealtendit, Cini e
ſonlits dalen
musconltituti
lur 1. Moles abi
Mdian) Ferle
— aeerelantfäctum
n. 86. confer.
& ſuprà Exod. dict. c. 4. v. 1. m. y2. item Me- —
chilta„ ſicuti ad marginem allegatur in
huelilghe ſecn

—

Io. icoti iupfa io

füuit pater, non ay
pongetu hoc loee
len nepotibis ſlt
31. De hoc Ibid eſde
Buort Biplioth
13. h. cap. 44.

i1 Conker. inira er

Mechilta, licuti a
D ſuper Comm
13. Vel: honorem a
ſocerum ſuumn ic
Pputabat.

i. gicuti ſuhri kꝛ0.

(onter. not, in n
15, Vel: uniyetlopo
tem pondere fuit
lliens, ſie untz
ſl 19. col. 2, me
loe,vdi & Mechilta

usque sd: 16. Nnpe: gid
fantes &c, abeſt ?

ndecerit mguam

lat, (Ounlet n

CA. N
9), celoliam,

eatn † (nene)
ye) Segem O.
Chobab, Cheber,
telchian keeit .
elatms flih) is,
iderunteilieam;
1. Chobab auten.
icheunt, quod e⸗
neruntad Reinel,
Patrem

4, N 1 N Es. eorſet,
4. V. H.n 52. tem Me .
inem Aleggur in dnH
1n Raſchi loe.
Verl. I. nom. 30. 8
ſet, ſo vabum rn bie
nifiationem huſus der⸗
179. & Eroc e. 34,.
h. 16. 1.29. k. 30,
ca,. habelun colet.
. 36,
c I9 V. 15 nm ?
hne nonpinis eins, nam
idlus elb, conſer Cur
ſr, & col. t. plint. d.
warginenn Aleggturin
mentat. Raſchi h. loc.
9. 10. Vel. ¹9.
habetun confet nſt .
ſoe Rumm lib.? Ahint

„ e NG

Ur: iii/NM,N

lo. “
od ſegnitur, uegle d
igkantes Gc, ael
mn intanles

detexerant factum viri, 5EÆgyptii? 3. ac voluerat (Pha

CAbP. XIIX. EXODI. 13 5
patrem ſaum? 10. (reſpondent illi, hoc ideò fieri,) quoniam infantes vocant avum-
Häum R i. e. patrem, (ſic ſcriptum reperitur) in Siphre. 11. Eod. verſ. I. Socer
Mafis] Hic honoratus fuitjethro in Moſe, (ac ſi diceret:)ego ſocer regis; 12. aſt anteà Mo-
ſes magnitudinem (ſive honorem ſuum) ſuſpenderat 3. in ſocero ſuo, dicitur enim: &
reverſus eſt ad Jethronem, ſocerum ſuum. 14. Eod. verſ. I. Moſi & Wrazli] quipa-
ratur (hic) Moſes univerſo Hraeli. 15. Eod verſ. I. Omnia, quæ ſecerat] IIIis (lcil.
Iſraëlitis nempé) quoad deductionem (cibi) Mannæ & quoad puteum & quoad Ama-
lecitam. 15. Eod. verſ. x. Quòdedaxiſet Dominus &c.] Hoc factum excelluit ſuper
omnia. 17. Verſ. 2. Poſtquàm illam (Moſes) remiſerat] Dum Sanctus ille Benedictus ei
(Moſi) dixit in Midian: abi, revertere in gyptum, 158. accepit Moſes uxorem ſuam
& filios ſuos &c. 19. & ivit Aaron ei (Moſi) obviam illumque juxtà montem Dei 20.
offendit, dixit ei (Moſi:) quinam ſunt iſti? reſpondit illi (Moſes:) hæc eſt uxor mea,
quam duxi in Midian, atque iſti ſunt filii mei, dixit eiſ Aaron:) quonam illos ducis? re-
ſpondit ei (Moſes:) in Eägyptum, (tunc Aaron,) ei dixit jam anteà? te in anguſtiis fu-
mus conſtituti & tu venis, ut illas (anguſtias & miſerias) augeas, (tunc) dixit ei (uxori
ſuæ 22. Moſes:) abi in domum patris tui, illa (igitur) ſuſtulit duos filios ſuos & abiit (in
Midian.) Verſ. 4. Et liberarit meà gladio Pharaonis] Poſtquàm Dathan & Abiram-
rao) interficere Moſen, factum eſt
XxX 2 ejus

17. Saäl alia facta ſeu miracula, conter. infià veri
9. H. cap. 1) 3 3. S Mechilta, ſieuti allegatur ad
marginem in oer r ſuper Commentar,
Raſchi . loc. ubi vide etiam notas.
18. Pront ſupraà Exod. cap. 4. verſ. 19. habetur.
19. Ficuti Exod. dict. cap. 4. verſ. 20. habetur.
20. Id eſt: juxtà montem Sinai, vide ſuprà Exad.
eod. Cap. . Verſ. 27. in MStO I. deſunt iſta: a
Drer i. e. in monte (vel juxta montem) Dei,
in urroque autem MSto hic additum eſt: p
i. e. & oſculatus eſt illum.
21. Vel- fuper five propter priores ſcil uxores &
liberos noſtros, ſic etiam hic vertere poſſis:
rPNTà y, ut fenſus ſit: propter uxores &&
liberos noſtros, qui jam in Egypto exiſtunt &
Zravi ſervitutis jugò premuntur, nos in angaſti-
is verſamur & tu alios illis addere ac miterorum
numerum augere vis.
22. Nam Moles nonniſi de uxore ſua ſolicitus fuit,
na ay“NÜh⅞à . e. ne illam ſervitute premerent
(Egyptii) ſicuti habetur in notis pon ineoe
ſuper Commentar. Raſc hi h. loc.
23. Nempe, quod Moſes virum Ægyptiu

To. Sicuti ſuprà Exod. cap. 2. Verſ. 18. habetur,
Rehuel itaque ſecundum hunc Scripturæ iocum
fuit pater, non avus ; ſed huic objeétiom re⸗
ſpondetur hoc loco, quèòd avus ab infantibus
ſeu nepotibus ſuis etiam vocetur pater.
21. De hoc libre eſusque antere vide ur r,
S& Buxtorf. Biblioth. Rabb. confer. & infra verſ
13. H. cap. R. 44.
I2. Confer. infrà verſ. 17. h. cap. n. 64. vide &
Mechilta, ſicuti ad marginem allegatur in 9
DCman ſuper Commentar. Raſchi h. loc.
13. Vel: honorem ac dignitatem ſuam reulerat ad
ſocerum ſuum ac propter illum leſe honoratum
puta bat.
14. Sicuti ſuprà Exod. cap. 4. Verſ. 18. habetur,
confer. not. in mast n y., loc.
15. Vel: univerſo populo Iſraélitico, Moſes eo
dem pondere fuit, quo univerſus (populus) Iirse
liticus, ſic juxtà Hebræum, confer. Gur Arjeh
fol. 89. col. 2. med. & not. in P.
loc. ubi & Mechilta allegatur in margine.
16. Nempè: quòd Amalecitæ ſint devicti & quòd
tra dederit aquam & quòd Manna de cœlo de.
ſcenderit, conter. not. in nan h. loc.

8

m ia-
terfe⸗

EXODIL. CAPXIIX.

6s

Gam anteàâ) ſcimus, quòd in deſerto fuerint (Iſraëlitæ;) ſed in laudem Jethrenis memo-
rat (iſtud hic) Scriptura, quòd (Jethro) verſatus ſit in honore mundi; & (tamen) ani-
mus ejus illum ſponte impulerit, ut egrederetur in deſertum, in locum deſolatum ut
audiret verba legis Verſ. 6. Ego ſocer tuus, J'thro &c.] Si m non egredi vis propter
me, †Tegredere proptenr uzxorem tuam, & ſi tu non vis egredi propter uzxorem tuam, e-
g edere propter duos ejus filios. Verſ. 7. Ee egreſſus eſt Moſes.] Magno honore affe=
&& us fuit jethro tempore illo, (namy dum egreſius eſt Moſes; exiit ſimul Aaron, Nadab
& Abihu & quisnam extitit, qui illos vidit exire nee und egreſſus eſt ? * Eogd. verſ. 72.

Et cS vavit ſeſe & oſeulatus eſt enm] Nomnoviego (ex hifce verbis ambiguè poſitis,)

quisnam incurvaverit ſeſe ergâ akerum; 25. quando verò illa * (Scriptura) dicit. N
1 e. vir ſocio ſuo, 26. (tunciſtud intelligere poſſum nam) quis eſt, qui vOeatur Ci N?
is eſt Moſes, dicitur enim: W tNTV 1. §. & vir Moſes. 27. Verſ. 8. Et narra vit Moſes
ſocero ſuo] (Videlicèt hoc ideò fecit, ut aniĩ mum illius (ſoceri ſui) alliceret, ** eum-
que applicaret legi. Eod. verſ. 8. Ommes moliſtias] Qhas. (ſeilicèt Iſraëlitæ ſuſtinue-
rant) juxtà mare (rubrum) & (in pu gha) adversùs Amalecitas; (coœterùm in voce: P
——SNT Lamed & Alephſuntde fundamento dictiohis; Tau autem eſt ſaperr 1. S⸗.

direction à. ac fändamentum, * quodiinterdumabjicitur abeilla (voce) ſie quoquer

—P item: –— BLee eLDPL MNANL. Verſ. 9. Er latatus eſt Jethro] (Ver-

Bumr idem ſignificat, ac:) HPine & Ilæratus eſt ethro, Hic eſt ſenſus ejus li-
”s EEErrera-

terfeciſſet, quæ res 3, Dathan & Abiram adre- r.
gem fuit delata; confer. Bum, ſequ 24.

32 7. Sicuti faprà Exod cr. PI. V. 3 habeturz ſed rau.

24. Ita, ut gladius collum gjus-peneitare illudque tienem iſiem Commentatori noſtro reliaquo,⸗

Ilædere non potuerit:, confer. quæ ſupra ad Ezxod. conlustudini i convenife puto, ut is, qui alteras—

cap. 2. verſ. 1,5. n. 5 6. notata ſunt, vide & Sche- 4
mot rabba, ſicuti in = TT PW 9. loc, ad mar-
ginem allegatur, ubi vige etiam notas.
† Conſer. hic Mechilta, ſteuti ad marginem alle. tur, coœterum iſta : e D E ne, ine. Giei-
gatur in sinam nd b. oc. ubi vide etiam no- tu enitm:: & vir Moſes, abtunt, à Moro z.
tas. IIr Confer. Etiam hic Mechilta-, licutiad margi-
x Ampliorem iſius loci explicationem videin not. nerm aliegatur in ar TE*(uper Commen-
„P D,',, ee. tar. Raſchi E loc., uhiwideetiam notas;
. Nempèe: anm Moſes erga Jethronem ſeſe ineur-
vaverit, an verò Jerhro erga Moſen, ſolvitur i-
ſia ambiguitas à Commentatoreneſtto per expii
cationem vocis Wε quæ ad Moſen refertur,

25

exempla à Commeatatore noſi o hic adducta, id
geclarant. 1

*

obviam proceditt, prins ſeſe inclinet“, confer.
Gur Arjeh foll 89: coh. 4 med, ac not. in 11ez
Dor-r ubi etiam Mechiltaad marginem allega-

29. Sive: ordinatio;, lenſus eſt: litera Tau apta-
tur vocti ſecundum regulas Grammatices, ſicuti-

4

ejus ( Moſis) collum inſtar columnæ marmoreæ. 24. Verſ. 5⸗ In deſertam] At enim nan con,

mum,30, l0ebee

(elicet) Mannæ

Aaulnz . Kilit
tiadum. Ve,

n" Huin

pemme A)Pein
dominium atque

KEgeptii, læc

Ceum veltrum)

or —
19. l4 eſt: Piena t
bum TWh, quo in
de ſanificatione
Talme tol in
P. Cotfet ie n
941 2 Etutital
Commentat. Kal
ins loei fütint e⸗
Pd, gade tnez in
2Ppud Püimaonein
ſtmun mod i⸗
nempè: Bieim
(cerar, gro
SI. dit Burork re
te dokal e,
cOram illo, ſehl
binm fKud un
loto magis Orn
Prolſefyth ne d0
Nm) usque
Folelytus lien
kamen epte fert

confer. nurm. ſequ. 2 7,,verba dcoqne textus ſa. Hebg non Twy, ſic in MSto 2. ut & in pleis. ahen
eri hoe sad Moſen refecre videntur. que impreſſis codicibus; ſed in MStO 1, legitur: ſnn 1
X Hébr. AWνπ☛ iſtud & quod ſequitur, usque ad; Po omiſſo Vauin voce , utſenius ſitit: Amam genetasd
en Vzen i-e. & vir Moſes, abeſt à MSt0o . correctio ſive ordinatio fundamenti, quæ edio Poegiimi, N
26. Quæ verba ſtatim eodem hoc verſu 7. ſequun- planior & menti autoris convenientior videtur. W n d

— CATNX

ertun

Arenim 4.
elronkmen.
mn Seſphrum u
grectvi Propter
DNorenitlam, e⸗
gnohono el. †
nül Aaron Necab
12 Rod, der ,„„
koc etl/,
ebip Poſtis,)
Druraſceit e

Aui woeatur Ne

Et randit Moſe
lieeret, n eiſn.
elkrailite ſültinne⸗
Merümin oce:)
nenek e.
oee) ſc guoce,
ueh ſetbro] Ner⸗
iceltlenlus einsli⸗

7

teralis; expoſitio autem myſtica eſt, quod facta ſit caro ejus i. &
rugæ, rugæ, ?²9. propter dolorem, (quem ipſe conceperat) obperditionem Ægyptio-=

trum, 30. idque eſt, quod dicunt homines: præ peregrino ne contemnas 31. Syrum us-

que ad decimam generationem. Eod. verſ. 9 Super omnibus bonis] Super beneficio

(ſeilicèr) Mannæ & puteoatque lege ? 32. fed ſuper omnia (iſta beneficia maximè ga-

viſus eſt ethro,) quòd (Deus) eri puiſſet ilum (populum Ifraelitcum) è& manu £Ægy-⸗

ptiorum, 33. hactenus (quippe) non poterat fugere ſervus * ex Agypto, quia terra erat

Ret-⸗

—

z babetur; ſedta.

Noti noſltd Ielinquo,,
ePni, Ris, ri aleli
5ſeſe inclinet, (nle.
4,med ae nOt id e
tagd marpiten Aegre
NNN ink, Gii
2byunt t è,
chilla, cttiad nagi
PorhEyupet Co'nmen-
deetiain notas
deſte litets Tau ala⸗
Grammalces, Nuti⸗
1e noltio hir adutts, i

Sto n uin gfei.
ſec in Mst0 1,legſtut:

noce ſ, utenſsſt

.
fundamenti, gur ei

soufenienlil i .

elauſa; 34. aſt iſti (Hraliæ) egreſſi erant (numero ſeu mulitudine) ſexaginta 35. my⸗

H riadum. Verſ. ue Dui liberavit vos d' mann Abpptiorum 1 (Nimirùm de) populo-
duro. * Eod. verſ. 10. De mana Pharaonis] (Qui⸗fuit) rex durus. Eod. verſ. 10.
Demanun Tepptiorum] (Dicio Ti,e. manus) juxtà Targum ejus fignificat i. e.
dominium atque poteſtatem manus, quam ſuper illos (Hraelitas) aggtavaverant x

(gyptii,) Hæc füitſervitus.t Verſ. 11. Nane coonovi] Aghoveram quidem illum

(Deum veſtrum) prætenito tempore; aſt nunc multéò magis. 36.

multé Eod. verſ. I I. Præ
XxEx 3 oaonni.

—

29. 13 eſt: plena rugarum ,alluditur hic ad
bum "rb, quod in textu faczo hoc loco habetur

de ſignificatione dictionis TrEri vide Buxt. Bex.

Talm. fbl. 7ta ae net in a ne v. log.
30. Conkfer. Ric traéctat. Talmud;, Sanhedrin fol.
94. 2. ſicuti' allegstur in m ſuper
Commehtar. Raſchib. loc. ad illuſirationem hu-
jus loci faciunt ea, quæ tradant Rabbini, nem-
pè, qaed tres interfuerint conſultsioni, qua
apud Pharaonem deliberatum fuit, quo potis-

genleil. Sot: pag. 2 17: jerhro igitir dolotem con-
ceperar, quod gyptii tam miſerè perierint.
21. Sié Buxrorf, vertit in Lex. Talm. fol. 41 1. ubi
sl fäcie ejns, legitur: s i. e.
coram illo, ſenſus eodem recidit, ego prover-

bpium iſtud juxtà Rabbinorum ſenſum, qui huic
'r. Hebr. rBaer, in uttocise MStO hic addi-
tur: ') zexrOO11â1. : deſtreſſe, lingu vernacula

loco magis convenit, malim ſic vertere: coram
proſelytoò ne com emnas Syrum (ſive alienige-

nacn) usque ad decimam generationem, nam
prolſelyrus licer udaicam filem amplexus ſit;
tamen ægfe fere, ſi alienigena confemnatur,
ia & ipie proſelytus aliqusndeo fuit aliehigena;

ſed — T e e e j. e. poſt de-
cimam genetationem oblivioni traditur nomen
prolſeytismi, vid. Gur Atjeh fol. 89. col g. fin.

32. Confet. bic Mechilta, ſicuti ad marginem alleæ
2gaturin r, h. loc.
33 Vide, quæ ſi Uuprà ad verſ. I.

Syro. „jux quam lectionem ſenſus hujus loci e=
iIIt iſte: prolelytum usque ad decimam genera-
tionem ne contem nas coram Syro ſeu alienige-

äs. l

3²

5

H. c. n. 1. & n. 1 7e:

“

notata lunt:

* Hebr. Ty, ſie plerique codices ; ſed in MSto r-

u⸗ potis- pro eo legitür: ay i. E. Hebræus.
ſimum mod Iſtaclitæ & medio eſſent tollendi, 34. Confevr. quæ ad Exod. c. I4. V. 2 . n. 3:. notata
nempé: Bileam, Iob S&& ſethro, vide D. Wa- 4

ſunt.⸗

3 5. Vide & hié Mechilta, proutin õ
marginem allegatur ,loc.

r Hebr. Ep mi, hzæc & ſequentis, usque acg

NH i. es jaxta T'argum ejus, abſunt à M Sro-
2. confer, hie ttact. Talm. Berachot; fol. 54. a.:
e Sanhedrin, fol. 94, de-

lingui autem Galliea illa vox ſignificat : angu-=-
ſtiarm, apxietatem, quæ eſt expoſnio voeis †tse,
manus, uti highabetur. ͦͦUUGUú
3 6. Seilicet: illum agnoſco, confer & hic Mec hiltas
ſicuti allegatur ad marginem in enp re
ubi vide ſis notass

*

dn MSIO 1, PfO: ier legitut NDe i. e.

738 ExODI.

ommibus Dii] Docet nos /hic Scriptura,) quod (Jeihro) omnes cultus idololatricos
08 9 08„

.

qui erant in mundo, cognoverit, quia nullum omiſerat cultum idololatricum, cuii-

pſe non ſervierat. 37. Eod. verf. II. Eò, qudòd ſuperbè egerint contra illos] Juxtà Tar-

habetur in iſto loco:) 11i. e. & coxit jacob ρ i, e, coctionem, 39. (ut ſenſus ſit:)
in olla, in qua coxerant, ipſi ſunt cocti. 40. Verſ. 12. Holocauſtum] Juxtà ſenſum e-
jus literalem (erit expoſitio, nempẽè) quòd illud (ſacrificium) totum abſumendum ſitꝰ

(igne.) Eod. verſ. 12. Et victimas] i. e. Euchariſtica (ſacriſicia.) Eod. verſ. 12. Et

nenit * Aaron] Sed quorsùm iverat Moſes? nonne is fuit, qui egteſſus erat in occur-
ſum illius (Jethronis) atque omnis honoris cauſa ei extitit? ſed (reſpondetur.) quòd i-
pſe (Moſes) ſieterit & coràm illis (hoſpitibus) miniſtraverit. Eod. verſ. 12. Coram-
Deo] Hinc (diſcimus, quòd) utilitas, 41. (quæ capitur) ex convivio, in quo diſcipuli
ſapientum epulantur, 42., perinde ſit, ac ſi utilitas percipiatur ex ſplendore Majeſtatis
Divinæ.43. Verſ. 13. Er faltum ſtpoſtridiè] Exitus* diei expiationis fuit, ſic docetur

37. Videatur etiam hic Mechilta, prout ad margi. Fol. 90. col. 1. En. & col. 2. Lrinc. & not. ad I.

nem allegatur in pam nd b. loc. Samuel. c. 15. V. 6. M. 7.

3 8. Verſio Chaldaica ſic habet: qua enim te co⸗
gitaverunt Egyptii judicare Iſraelitas, eademipſi

judicati ſunt, confer. P. Fagii not. ibid. &.

rum ifla: mwene i. e. juxtà Targum ejus &
ſequentia, usque ad: 111 Wsd i. e. quòd ſuper-
bè egerint, abſunt à MSto 2. confer. hic tract.
Talm. Sota, fol. II. a.
39. Sicuti Geneſ. c. 2 5. V. 29. habetur.
40. Confer. not. ad Eſai. c. 27. V. S. n. 22. & Ne-
hem. c. 9. V. 10. ibique not. vide & not. ad li-
brum Prec. Jud. part. 1. P.23. b. fn. & D. Wa
genſeil. Sot. p. 227. ut & Sotafol. 1 1. prout al
legatur in N . loc. vid. & not. ad Hiob.
c. 2. V. 13. M. 13.
K Hebr. n ain, in MSto I. pro his legitur:
HhH iy i. e. holocauſtum & ſacrificium to-

tum conſumendum igne; in MSto 2. habetur:
bn iy i. e. holocauſium, ſacrificium totum
igne conſumendum, contfer. hic tract. Talm. Se-

yachim, fol. 116. a. S& AvOοRd]fra, fol. 24. 4.
K Confer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 64. a.
41. Vel: oblectatio, Sic dictionemaas, quæ

hic habetur, interpretor, Confer. hic Gur Arjeh?

42. Vel: in quo ſapientes accubant, çonfer. hic
tractat. Talmud. Berachot, fol. 6g. a. prout alle-
gatur in a he b. loc. =
4 3. Dicitur hic? quod comederint coràm Dee 3
non eſt autemaſtud dem Ne i, e hlecta-
mento ſive commodo corperali Ppræcipuzè intelli-

i. e. in leculo futuro non eſt comeſtio ac potatio,
peE L Dee i. e. ſed fedent juſi, coro-

piunt ex ſplendore Majeſtatis Divinæ, ſic in Gur
Arjeh fol. 90. col. 2. princ. quæ, quia ad itlu-
ſtrationem loci, qui in epiſtel. ad Roman. c.
14. v. 47. abetur, faciunt, paulo fuſius hic ad-
du ere volui, confer. & infrà Exod. c. 33. V., 7.
n. 17. äit. not., ad I. Samuel. c. 2. v. 11I. n. 18.
& c. 15. V. 6, n. 7.

[* Hebr. n iſtud & quod ſequitur, usque ad:

tNy i. e. poſtridie, abyſt à MSto 2.

gendum; ſed potius desawe inn neen i. e.
de oblectatione ſeparatâà & )intellectuali, dicunt
enim Rabbini: n) ne n de denn eee

rreNn ne reen eeene eee

nas capitibus ſuis geſiantes & oblectationem ca-

CAb. xiIX.

gum ejus (erit loci iſtius 3 8, explicatio;) in aqua cogitaverant (.gyptii ) perdere illoz R Gtunfrol
(IIraêlitas;) ſed ipſi (Egyptii) in aqua perierunt. Eod. verſ. II. Quséd ſuperbè ege. mnſit loſtnn
rint] (Verba iſta: 1 τπ.wä ſignificant hic:.) ρ en i. e. quod improbe 6 geſtenuſh

egerint? aſt Rabbini noſtri illud (verbum 11) interpretanctur ill ſignificatione,(quæ

r/ rafAſt
itk (Gerun

pem telnpoll, 1

DZ e Adanmum ee

ihro, mequmle
nonfilh ſnih
öi)nam t ece
lokechone eril

eleras notz

um Cimiſitisgut
Podille Gechre

lChobab gui

Dehoc ibro en
Bnmorf. Biblir
. ,. N Iliti
3V Hebr. h in
e,erbin ſch
4 . Firuli venin 16
õ
Rs febt. 1), in
rN ie poſ
46. Heor. I,
ſellem leſponet
Uit, nutm. 26.
47. Nige, gus iſt
1. norata funt,
f Hcbr. ) In

male.

4. Conler Lxo.
e lHeſt: getant

non potelt diti:
blurd diceretu
Dis autem dimwiſl
leaundo poſt er

imter hos autor ne

“ tol 1 fn. & ee

C
CANI.
idol
leticin, elli
lus) un
ni) perdere llos

Wlſihliee.

dvoc imptobe
icatione qe
9. (vt Enſnuir)
utiſenüume.
blumendumite
od ven. 12.
serat in occeur⸗
ndetut) guodi.
etl. 11. Corann

ingno gileipuli

ndore Majeſtatis

kait ſc doretit
“D

—

line. Knot ad 1.

auben, coner hie
. i pront lle⸗

ederint coram Deo;
PNN i. e Ebleda⸗
Nii ieciintelli⸗
NNͤe.,
intellectuali, Cicunt
õ
comellio c 0latio,
e De
Alesent ugt, to⸗
& oblectationend i⸗
is Diinz, ſit in Gilf
c. gue, guin d glu.
biſtel. 1 Roman e.
Pallotuſius hic 1d⸗
Kia brod,c. 33. 77
1c. 1. Il. N 19.

lequiur, usque 14d:
K Ms 1.

.— 4
dlatricot,

Tat.

CAP. XIIX. EXODI. 539

in Siphre;44. ſed quid iſtud (ſibi vult:) poſtridiè? (nimirum) poſtridiè, quàm ipſe-
(Moſes) deſcenderat de monte (Sinai,) & vel te invito aliter dici non poteſt, niſi po⸗
ſtridiè *dies expiationis, nam eece antequàm lex fuit data, non potuit dicere (Moſes:)
& nota facio ſtatuta &c. 45. ac poſtquàm data fuit lex usque ad **r diem expiationis
non ſedit Moſes, ut judicaret populum, nam ecce deeimo feptimo (die menſis) Junii
46 deſcendit (Moſes de monte Sinai) & confregit 47. tabulas (legis) ac poſtridiè aſcen-
dit † (iterùm in montem) maturino tempore atque (ibi) moratus eſt octoginta diebus
& deſcendit die espiationis, 48⸗ nec verſus (ſive textus) iſte ſcriptus eſt juxtà ordi-
nem (temporis,) mon enim dicitur: — ARDE HN i. e. & factum eſtpoſtridiè, us-
que ad annum ſecundum, 49. prætereà etiam quoad verba ejus, qui dicit, 50. quòd Je-
thro, antequâm lex data eſſet, venerit & quòd dimiſſio ejus (Fethronis) in terram ſuam
non facta ſit niſi usque ad annum fecundum; (reſponſio ſive refutatio exinde fieri pote-
rit) nam 1. ecce dicitur hic: & dimiſit Moſes ſocerum ſuum; 52. reperimus autem in-
rofectione vexillorum, quòd dixerit ei Moſes: proficiſcimur nos ad jocum &c. ne quæ-
806 deſeras nosz 53. & ſ hoc (factum eſt,) antequàm lex data fuit, ex quo (Moſes) il=-
lum dimiſit isque (ſcil. Jethro) abiit (in terram fuam, jubinam reperimus (ſcri ptum,)
quòd ille (Jethro) redierit? §4. ſi autem fortè dixeris: 55. ibi 56, non dicitur jethro;
fed Chobab qui fuit Iethronis filius, (reſpondetur,.) Chobab ipſe fuit ethro. 57. nam-
ecce

c& erum verba iſta irmnn hh i. e. & factum eſt
poſtridiè, usque ad: Aa N i. e. niſi us-
que ad annum ſecundum) abſunt ab utroque
MSto, juxtà horum codicum lectionem hic eit
ſenſus, quòd textus iſte non ſcriptus ſit juxtà ordi-
nem temporis; ſed quèd ille diétus ſir anno ſe⸗
cundo ſcil. poſt exitum ex ggyptor.
: So. Id eſt; qui opponit, qui- objicit, referuntur
enim hic verba objicientis, quæ poſteĩ refellun-
tur, vide n. ſequ. 51I. , verl.

44. De hoc libro ejusque autore vide — D nSe
& Buxtorf. Biblioth. Kabbin. confer. & ſupra
V. 1. h. C. . F Ieit. ract. Talm. Schevuot, fol. 30. b.
X Hebr. ◻τοhH, in MSto I. pro eo legitur:
1. e. exi us (lcil. diei expiationis.).
4 5. Sicuti veriu 16. . c. habetur, confer. not. in f
DSBHN 2 h. lox.
NXX Tebr. Ty, in MSto z. huie præmittitur
rIHNT i. e. poſt idiè (diei expiation.)
46. Heor. orv, qui menſis Janio noſti omaximam
partem reſpondet, cenfer infrà Exod. c. 3 1. V. 5 r. Continetur hic reſponſio ad objectionem, de
ult. num. 2 6. qua n. antes. 5 F. . v. dictum eſt.

A7. Vide, quæ infrà ad Exod. dict. c. 3 I. v. 1 G. n. A52., Sicuti infra v. 27,. 5. c. habetur, conſer. not. im

27. nertata funx. ee eee b. lor.
† Hebr. y iv„abſunt bæt à MSto' 1. ſed 53. Prout Numer. c. 10. v. 29. Se v. 3 I. Babetur-
male: g. Jethronis itaque adventus ad Moſem accidit

poſt dationem legis, hæc mens & condIuſio eſt
Commentatoris noſtri, confer. not, in nod
SpTI h. loc-

4%. Confer. Exod. alleg. c. 31. v. r §. n. 2 98.
4 9,. I eſt? de tanto temporis ſpatio, ſcil. biennio,
non poteti dici: & factum eſt poſtridie, etenin.
abſurde di eretur de biene io: Poſt idis; Jethio-55. Sequimur hic alia objectio præter illam, de qua
nis autem dimiſſio in terram fuam facta eſt anno ſuprà n. 50. h.c.
ſecundo poſt exitum es Egypto, ſic Rabbini & 56. Nimirum Numer. dict. c. 10. v. 29.
inter hos autor noſier, confer. Gur Arjen fol. 90. 57. Habetur hic reſponſio ad objectionem, de qua-
col. 2. fin. & col. J. princ. ubi hac dere piats, . m ante F5. 60ntor. s ſuprà Wr. bec: n. ge

=

110 EODD.

miſa ett jethroni, dud (Moſes) vilipend erxethonorem lraelitarum ac proptereà repre-
hendit illum (Jethro,) dicitur enim? «ur tuſedes ſolus & omnesſtant? 59. Rod. ver .
13. A mane usqut ad veſperam Poteſtne ità 6ο. dici? (non puto;) ſed (hôc ideò hicre-

fertur,) quoniam omnis judex, qui judicatjudicium verum juxtà veritatem ejus, é1.

ctiam und ſaltem hord * quòd is reputeturà Scriptura perinde, ac ſi ſtuderet tota die in

lege ac quaſi is ſocietatem (ave communionem) haberet cum Sanéto illo Benedicto in

opere creationis, 62. de quo dicitur: & facta eſt veſpera &c. 63 Verſ. 15.O Nam venit]

(Nerba iſta: — 3 hic ponuntur pro:) ☚α H) i. e. quia wenit, ſiytificationc“

Præſentis (tempotis.) Eod. verſ 15. Ale cenſelat Deum] Juxtà Targum ejus: Yan
1

Divini. Verſ. 16. Quando erit ills negotium, venit] i. e. Is, cui erit negotium, venit

ad me. *½ Verſ. I7. Er dixit ſocer Moſis] Per modum honorisvocat illum Scriptura-
Verſ. I8.: Marceſcendomarceſies] Juxtà Targum 65. ejus (facien-

ſocerum regis. 64.
da erit explicatio;) notat autem (verbum ) ), quòd hic habetur) — π17. e.

„

— — 8 2* EAEEE * l * = —=

h. c. n. 9. & Gur Arjeh fol. 90. col. 3. “
59. Prout vYerſu ſequ. 14, h. cchabetur, conker. hic-
tract. Talm. Berachot, fal. 10. a, it. Mechilta, ſic-
uti ad marginem allegatur in par npv ſu-
per Commentar. Ralchi b. loc. ubi vide etiam
notas, confer. & not. Numer. c. 22. V. 9. Sign.*
ubi loci iſtius fuſior explicatio babetur.

,. .

TpNR Eer TEei n re n
5oD Wa h nn Re eh Dyen i. e.
(v. 16.) Et judico] Si occulta fuetit illis res (con-
ſer. Deuter. c. 17, v. 8.) & commonefacies eos
de ſtatutis, (v. 20. S. c.) tu ſolus poteris docere,

CAr. XIIXy. ci W.

— E e.e
&c. & ſtetit pepulus] Sedebat (Moſes) inſtar regis & omnes ſtabant; aſt res iſta gravis

R (Hebraicè:) C * — i. e. ut quærat doctrinam ex ore numinis

588. Vide Iudic. c. 4. v. 11. confer. ſupr. dict. v. 1. 7 Hlebr. & Na', in MStO 1. hic addita ſunt ika
e Dee e n een een een e ee

Go. Nempe, quod Moſes à mane usque 2d veſper-
tam ſederit ac populus coràm illo ſtererit.
1. Id eſt, qui recte ac prout decet, judicat, vide
infra Exod. c. 2,3. V. 2. D. 2, 3. S R. Salomo ad
Zephan. c. 3. V. 5. ubi vid n. 7. Eonter. & Bax:
torf. Lex. Talm. fol. 5 12. circa fin. item Mechil-

ta & tractat. Tolmud. Sthabbat foi⸗- 10. a. ſicuti .

ad marginem allegatur in ean ne b. loc;
88 5
*W Hebr. t y ee, abfunt iſta ab utroque
MSto; ſed minus rectè.
2. Confer. hic. no'æ in He mnov ſuper Com
mentar. Kaſchi h. loc. “
63. Sicuti Genel. c. 1. V. 5. habetur, conſer. & Gur
Arjeh fol. 9, col. 4. circa fin. ubi habetur, quòd
ille, qui recte judicat, n D TNr e
j. e. ſtabiliat ag firmet mundum.

20.) & notam facies eis (Viam, eod. . verſ. 2 0.)
tu autem proxideto (V. 2 1, . c.) verba ſunft
Doctoris noſtri, K. Joſephi; in Mgto z. locus
iſe ſic legitur: Wre en ee en ween

—uenn e e en ee ee neeneene

i. c. Et judico inter virum ejusque proximum
. (V. 1 6⸗ b. c.) hæc ſunt jugicia Et nota facio ſta⸗
tuta Dei (eod. . v. 16.) hxe ſunt ceœtera præ-

cepta, in eod. Meto z. poſt verba: Pesna „

& referes eorum fes (ufi v. 19. h. C. habetur) ad-

ſi occulta fuerit illis res & &G&tera, usque ad: &
notam facles eis viam.

94. Confer. quæ ſupra ad v. 1. P. c. n. 12. notata -

ſunt.

5

65. Ia Targum ſic habetur: defatigando defauu-

g:K Acmſtel. editio habet . ces eadem eſt.

gaberis:

dita ſunt iſta, quæ in MSto 1. habentur, nempez

„

macotenngn

co:) Atolium
co:
aſſmer
litataeſt & ematt

atincludinturo)

tiu dl ird te
iGidahit
umn71, Eod.7

tus Einterples/
19. rla) Ver

Verl11. ud
Henuo ie⸗(Vi
Petrektant.ſ.
poni, gvi digni .
Obtemperet.

—.—,D —

b6. die 100 r

ut & in Bibliis l

4
Bi) vel Nn

O & in exem
habetun cortuptu
Lerit, C. 19. V. 1
30. 173 it. 4
67. Vide eren d
19. V. 4.h 63.
69. Prout blait. 34
6). Hebr. i,
ot. ad Genelc

c.1 r b. Ca). d.

14. COller. & R.
zleh. 1I15.
70, Vel: grarilszell
te polli, conler ⸗

D Vel: corſllium cae

Prout in Mdio n
71. Fiye: Numen I
hic juxts Rabbino
vocem illam imen
Purtott, Lex. I
1. c n 52.8
eloe ad mupine

8 Atgtiſlagnafit

ebroptetei tete.
1 f6. Podl el.

eice kien⸗
Etltätemeng e

Ktudetettotadieig

dillo Denedioit
llg, Nenten

it ſgniſieiione⸗

un eſg
Anez ore numinis

tnegotiutn, venit

tilemn deriptutn,
m 6). eis (kacien⸗

Po.

War⸗

1 hie ditn unt iae
2 W e

D
nn Dn dyrn ie.
ultifueſttilisterfeon⸗
)commmonelciese

ſolas oenis boeete,

Oneſtcieseos eoe reſ⸗

Niam, eod. ), et 10)

