alter dicit, (quòd fuerit rex) ipſe novus; 10. alter verò dicit, quòd decreta ejus fuerint
innovata. 11. Eod. verſ. S8. Qiti non noverat] i. e. Fecerat ſeipſum, ac ſi illum (Joſe-
phum) non noviſſet. 12. Verſ. 10. Agite, ſapienter nos geramus] Omnis ( dictio) ar
Rignificat præparationem, * ac ſi diceret: præparate vosmet ad rem iſtam. Eod. verſ.
10. Sapienter nos geramus erga illum] (Videlicèt) ergà populumc Iſraeliticum,) ſapiens
ineamus conſilium, quid ei faciendum ſit, Rabbini noſtri exponunt: ſapienter(ſeu cal-
lidè) nos geramus ergâ (Deum) ſervatorem Ifraelitarum, ut illos per aquam judicemus,
13. quoniam ipſe (Deus) olim juravit, quod non inducturus ſit orbi ** diluvium. 14.
Eod. verſ. 10. Et aſtendat à terra] (Nimirùm) nobis invitis; * Rabbini noſtri expli-
cant,

notata ſunt, ut & not, ad Hoſe. cap. 4. V. 1 8. I .
3 1. & n. 32. =
13. Id eſt: ut Iſfraëlitarum filios per aquam delea⸗-
mus atque ita efficiamus, ne nimium multipli-
centur, confer. hic Schemot rabba, preut ad
marginem allegatur in an mo ſuper Com-
mentar. Raſchi h. loc. confer. Sota, fol. 11. a.
*X Hebr. —75– in MSto z. additur: 7 en

quàm in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, ha-
betur; in editione am r legitur in ſingu-
lari: — e, i. e, quia pariebat (fœmina
Itraelitica, ) confer. hic Berachot fol. 7. a. &
Chullin, fol. 92,a.

G. Hebr. te Da j. e. uno utero, ſex liberis ple-
no, quos illæ felici partu enizæ erant, confer.
notæ ad Mornæ. de Verit. Relig Chriſt. cap. 26.
P. 56 5. p. 55. edit. Iſnacenſ. vid. & not. ad li
brum bPrec. Jud. part. I. p. 9 5.: a. fin. & b. princ.
& ad z. Samuel, c. 6. verſ. II. n. 16.

KoO. Id. eſt: rex alius & diverſus à priore, confer. D.
Wagenſeil. Sot. p. 22 5. & Junii atque Tremellii
not. h. loc. fi fides habenda eſt Artabano, (quem
Euſebius de Præpar. Evang. lib. 9. c. 16. 17. 18.
2 1. & 23. allegat, vid. Mornæ. de Verit. Rel.
Chriſt. c. 2 6. p. 56 I. edit. Iſnac.) rex iſte £Ægy-
pti, ſub quo Moſes natus eſt, dictus fuit Chene
phrim, qui, cum liberos fuſcipere non poſſet, pu-
erum iſtum Hebræum adoptarit.
I. Id eſt: alia ſeu diverſa fuerint ab ipſo facta de-
creta, ac proinde dicatur rex novus, confer. D.
Wagenſeil. Sot. dict. p. 22 5. & ſeq. habetur au-
ters locus hic adductus in Sota, fol. 11. uti in
D hic ad marginem allegatur, confer.
Eruvin, fol. 5 3. a.
22. Id eſt: de induſtria ac voluntari memoriam
Joſephi abjecerat, confer. Junii ac Tremellii
not. h. loc. ut & D. W'agenſeil. alleg. pag. 22 5. f 1
& ſeq ac not. in am Nov' h. loc. it. Eruvin, fol. veteri exemplari Raichiano.
13. 2. v"ax Hebr, rin 7), ſic etiam in MS40
* Gonfer, quæ ad Genel, gap. II Verſ. 3: Sign.*

tionem ſumere per illas (aquas.)

14. Uti Genef. c. 8. v. 2 I. & c, 9. V. I I. habetur,
conſfer. & Efai. cap. 54. v. 9. ſenſus eſt, cum De-
us homines per id, per quod illi peccant, punire
ſoleat, callidum Æ gyptii inierunt conſilium

projicerent, & exiſtimarunt, quòd Deus ipſos
gyptios per aquam non eſſet puniturus, quo-
niam ipſe olim juraſſet, ſe orbi diluvium non
eſſe inducturum; aft Deus fapientior illis extitis

col. 4. in notis Raſchianis editionis hon r
poſt verba: orbi diluvium, hæc uncinulis inclu-
ſa & addita ſunt nempè: 9 vyey Da den
ne een dee e enn e neen
Wn i. e. aſt illi non intellexerant, quod il-

ducere diluvium, aſt ſuper populum unum (in-

2. ſed ia
MS10

panih i⸗ e. nee zbſe (Deus) poterit ul-.

le (Deus) ſuper univerſum mundum non velit in-

“

eorumque callidum conſilium eluſit, vide D.

Wagen ſeil. Sot. p. 227. & Gur Arjeh fol. 66. erlln, oit

cuaben hir

cinthab
a0dlociumfuumn

Kaſcendamen
herilin 1
Dvo nie)
fecerin) prine
4) ltzdific
nun ilun lini
fuuatä Lacgum
mmitur ickoilte
nenpe ac)re
Puanſa Q⸗
Falidasatquem

In quacondbete
KLanctüüllius en
od rerl.11 N
CVDpro)!

—

(UCaelte) oect

(xera dbidem

15. Hebr. a,
emplati Hihæo

“ „SNk. I1rr EO nePn he
contrà Deum, ut Ifraelitarum filios in aquam

lineant, piont
manſtulit, oe
3pud eundemp.
166. Vel: ut alit
Venit: tabernan
(pronthic intey

Talm Sota, fol

y. Fcil, onenibus,
idenotadlibni

Prioc, &notint
eſt in Möto !. v
I8. Targum heben

“
av luper (Aiuras, LN
dum) inducat (ſic fcriptum r in 6
ter ) inducat (ſie ſeriptum reperitur) nunitas, ſic

Wles eid i,e,

u, conler, num

c zn rgeh

CANT
— —
tleiſentung
telaeſur kienint
clillum Dole.

is/ ictio

m. Lod erl.
icum,)l iee
Plenter en cal.

lam ucicenn,

ClInyVIum. 4,

bini noltiienl.

Cint,

—

N
le, ca. 4. V lgn

os er aguam delez.

e nimium multili⸗
Ot rabba, pfoltad

W luper (om.

er. Sota, ol, 11.4
additur; d N
(Deus) potetit u⸗
118,)
8 9. . 11, ibetur,
,ſenlas eſt, cum De-
illipercant, punife

inierum conſlim
rum fülios in qtam

t, qud Deus iſos
ellet pumturus, quo⸗
eolbi dilurium non

Ppientiorilisentiti

unn eluſtt, Nide D.
Gur Atjeh fol. 65.
guionis Dhnn N
lxc uncinulis inclu⸗
N Nan
tellexenent, guodil⸗
mundum non feli in⸗
Populam unutn (t⸗

rum nehetint) i0

1n Mo n kelin
.

CAF. I. EXxODl. 401

cant, (haberi hic locutionem, )ac ſi ali quis ſibi ipſi imprecans, diras ſuas ita efferat, quaſi
ad ſocium ſuum 15. illas referat, nam ecce hoc (idem dicere vult,) ac ſi ſcriptum eſſet:

& aſcendamus nos (.ögyptii) èterra; ipſi autem (Ifraelitæ) illam occupent. Verſ. 11.
Super illum] i. e. Super populum (Iſraeliticum.) Eod. verſ. II. Tribautorum] (Dictio
p hic) ſignificat tributum (ac ſi diceret Scriptura, quòd Ægyptii Iſraelitis præ-
fecerint) principes, qui ab illis exigerent onus; ſed quodnam fuit iſtud onus? (nem-
pe:) ut ædificarent urbes armamentariorum 16. Pharaoni. Eod. verſ. II. Ur aßige-
rent illum oneribus ſuie] i. e. Egyptiorum. 17. Eod. verſ. I I. Urbes armamentariorum
Juxtà Targum 18. ejus (facienda erit explicatio dictionis 28O,) ſic quoque (ſu-
mitur dictio iſta in illo loco:) vade, veni ſ20d 1& i. e, ad theſaurarium 19. illum,
(nempe ad) præfectum ærario, qui theſauris præpoſitus eſt. Eod. verſ. 11. Pilihom &&
Rahbamſas] Quæ (urbes) non erantt ab initio ad id aptæ, 20. fecit itaque illas (Pharao)
validas atque munitas ad theſauros (cuſtodiendos.) Verſ. 12. Et ſtcati aftgebant eum]
In quacunque re illi (Agyptii) volebantaffligere (populum Iſraeliticum) in eadem
Sancti illius Benedicti animus erat, ut multiplicaret (illum populum) eumque augerer.
Eod. verſ. 1 2. Sie multiplicabatur & augeſcebat] (Verbum ρ◻ hic ponitur pro:) 52
(& V pro:) XD; * expoſitio ejus allegorica eſt: Spititus Sanctus ita dicebat: vos
Ddd 3 (Egy-

—
gatæ ibidem tranſtulit: ad eum, qui habitat in
tabernaculo, ubi videtur legifle per Schin: 7&
wA, LXX. dict. loc. verterunt ι ασπ*
bter, in paſtophorium i. e. in thalamum, (in
quo Templi Præpoſitushabitabat,) confer. num.
antec. 16.
† Hebr. N̈*â hæc & ſequentia usque ad ver-
ſum 12. abſunt hic à MSto I.
20. Sive: convenientes & idoneæ, nempè, ut es-
ſent theſaurariæ urbes & armamentaria, confer.
D. Wagenſeil. Sot. p. 229. Pithom & Raham-
ſes Targumiſtis Hieroſol. & Jonath. ſunt paum
DO) i. e. Tanis & Peluſium, vid. Lightfoot.
Dec. Chorogr. Marco præmiſſ. cap. I. GJ. 2. p.
519. edit. Lipfienſ. confer, & Schemot rabba,
prout ad marginem allegatur in po mwl⸗
per Commentar. Raſchi h. loc.
Verba futuri temporis hic poſita referuntur ad
SphA PDavHd i. e. mentem ſive animum Dei,
qui voluit, ut dan i, e. multiplicaretur p
i. e. augeſceret populus Iſraeliticus, poſita ita-
que ſunt pro verbis temporis præteriti imperfecti,
quæ ſignificant TDn 1 i. e. perpetuam exi-
ſtentiam vel a dus sentinuationem, gontfer. Ex-
00,

—

MStoO I. pro eo legitur: ανο1 i. e. S ipſi
(Iſraslitæ) occupent illam (terram noſtram,)
cœtera ibidem omiſſa ſunt.
I15. Hebr. Mafia, ſic in Bibliis Buxt, ut & in ex-
emplati Hebræo, quo uſus ſum; aſt in editio-
ne pan he habetur na quaſi ad alios at-
tineant, prout D. Wagenſeil. in Sot. p. 22 8.
tranſtulit, hoc quomodo intelligendum ſit, vide
apud eundem p. 233. . 10.
16. Vel: ut alii: theſaurorum, Vulgatæ autor
Vertit: tabernaculorum, ac videtur pro: Maonbyn
(prout hic in textu ſacro habetur) legiſſe: MhaavV
er Schin, sonfer. num. ſeq. 1 8. & 19. it. tract.
Talm. Sota, fol. I I. a,
17. Scil. oneribus, quæ FÆgyptii portare ſolebant,
vide not-ad librum Prec. ud. part. I. pag. 9 5. b.
princ. & not. in a M h. loc. cOοαUπα&i de
eſt in MSto I. vox =Svn i. e. Ægyptiorum. *
18. Targum habet &es n de i. e. urbes the
ſaurarias, LXX. verò: 2ια νvρα Urbes
munitas, ſic & MSr. 2. 1 5 i. e. urbes
fortes N&ρ i. e. ad theſaurum, uti ibidem addi-
ur, confer. num. antec. 16. & not, ad z. Chron.
cap. 32. V. 2 8. U. 2 5⸗
19. Prout Eſais c. 22. Ve I 5: habetur, autor Vul.

402

EXODI.

22.

(Ægyptii dicitis: 2 i. e ne creſcat; 2 1. ſed ego dico 7 HAA T .üccrefſcat
Eod. verfſ. 12. & diſßtæaebat] Tæ debat illos (Egyptios) vitæ ſud, 23. Kabbini no-

ſtri explicant, quòd tanquàm ſpinæ 24. fuerint (Iraelitæ) in oculis eorum (Æ.Dgyptio-
rum.) Verſ. 13. L. aperitate] (Iſtud hic ſignificat: in ſervitute ?*y duta, quæ

— 2 i. e. frangit corpus illudque conterit. 25.

Verſ. 15. Obſtetricibus] (Di-

ctio: — hic ſignificatidem, ac N i. e. parere facientes; ſunt autem

(verba. quæ recipiunt ſignificationem tàm,

Pp, quàm 26. veluti G

AD, item π& % ita (etiam dicitur:) νρ5h& . Verſ. 16. Cum ob-
ſtetricatæ fueritis] (Iſtud: 120 hic idem ſignificat) atque 2O i. e. cum pa-

rere feceritis. 27.
inde ſortita eſt;) quia

Verſ. 1 5 Schipbra] (Hæc fuit) ochebet, 28. nomen autem (NDO
i. e, pulchrum faciebat ²9. infantem FEod. verſ.

15. Puhah] (Hæc fuit) Mirjam 30. (quæ cognominata fuit q D) quia H i. e. ac-

clamabat & alloquebatur atque affabatur 31.
placant 32. infantulum plorantem v ſignificat pvX i. e. clamorem, vel-

quæ

infantem, prout facere ſolent foeminæ,

uti

od. c. 15. v. I. num. 1. poſt: b in utroque
MSto hic additur: w &α i. e. & hic eſt ſen
ſus elus literalis. 3
21. Scil. populus Iſraeliticus, uti ſuprà verſ. 10.
h. cap. habetur.
21. Vel⸗ ita augeſcat, ſic benè precando Spiritus
Sanctus dicebat, confer. Sota, fol. 11. a. & D.
Wagenſeil. Sot. P. 229.
23. Reſpicitur hisce verbis ad illa, quæ Geneſ.
c. 27. V. 46. habentur, vide not. in dham
h. loc⸗
24. Hebr. 'e), alladitur bac voce ad verbum
quod hic habetur, confer. D. Wagen.
ſeil. Sot. p. 236. n. 19. & not. ad Habacuc cap.
2. V. 7. V. 38⸗
Hebr. Whinyn,
betur: vwy Pya i. e. ficuti ſpina, confer. Sota,
fol. 1 1. a. 4
2 5. Aliam explicationem †Da kfecit K. Elieſer in
Gemara, qui expoſuit ſeparatim: 2 i. e
ore blandiente, dum Ægyptii principio leniter

& verbis bonis Judæos ad laborandum induxe- 3

runt; poſteà vero eosdem duriter & aſperè tra-
KRarunt, vid. Id. D. Wagenleil. Sot. n. 20. p.

in utroque MsSto iſtius loco ha-†

236. £ ſeq.confer. & nat. ad librum Prec. Jud.
part. 1. P. 9 5. b. med. & part. 2. p. 106. b. med.
it. part. 3. P. 2 3. b. med. ubi ſcribitur, quòd ab

initio Ægyptii Iſealitas induxetint ad laboran-

dum † R9a verbis blandis os yn nden i.

e. tandem durô jugô illos preſſeriat , confer.

tract. Talm. Sota, fol. 11. be uti in ban ne
h. loc allegatur ad marginem.
26. Id eſt: & activam habent
in Hiphil etiam uſurpantur,
ad Geneſ. c. 6. v.
1004. & not. in 'pen h. loc.
27.
ſtetricatæ fueritis, in ſignificatione Hiphil, con-
fer. num. antec. 26. & Sota, fol. 11. b.

128. De hac vid. infrà Exod. c. 6. v. 2 0. confer. &

n. 6 9. verſ. 2. h. cap-

29. Vel: quia mundabat infantes ‚prout D. Wa-

genſeil. in Sot. p. 243. tranſtulit, alia nominis

explicatio habetur in Gemara apud eundem D.
Wagenſeil. dict. loco, nempe ides? mρ co-

gnominata fuit, zmn i nne e i. e.
quia lſrae litæ augeſcebant & multiplicabantur
illius ætate.
30. Conter. infrà verſ. 20. h. cap. n. 69⸗
1. D. Wagenſeilius dict. p. 243. ſcribit, qus
Ejusd. n. 2. p. 246.

32.
noſirum, idem Commentator noſter ad Gema-

ram ſic exponit: rnn

CAb. I.

ſigniſicationem öe
confer. Ratchi not.
9. it. Buxt. Lex. Talm. fol.

Vel: cum partum procuraverilis i. e. cum ob-⸗
Sa, fol. Ileb,

Hebr. A Naxm Rn tDNDP ita apud autorem

tCaniun

alin Seri
S58 —„
inr. Zod ret
ę num alteologi ej⸗
ſa Hod verl
Emetat. Vetl
limentum ,,lt
conletſihanli
ſerrilis quonian
eaigue inie ð
NNie
minag) Veluti)
Mi,e.

rrrrrrrr
wyNN riN
inkantem ſebis 5
tum argue hilate
pag. 246,n 2 al
Uberur, nempe,
uoniam b)
et Spintum 5. d
wes paliat fliuum,

4. Uti Elai, 4ed
vot. in Michlolſe
5DR i, e, clamat
uo.
134. Dlont2, Reg.
bidem R. Salom.
13, n.16.

3. Vid. ſeten c.
eei, ſoper lapidit
AkEe. D. Wegenl. 5
G Hebr W, in un
puhah dicta fuerit à deliniendis infantibus, vid.

1: i
Loci Kivt erphier

lekonfer, 90
1. be⸗ alleatur 3
p H 4 rd d
e Kum; Ain Gen

Iuam Klimentin

D

(AD. .

Le Kecteſca,.
43. abbihino.
um (HBeypiio.

te Pintee

letriiiu (di.
nes; ſont autem

elui an e
erl. 16. 0)
I6. Cn h⸗

nantem (
em od. verl.
la PD.e ac⸗

ſolentfaminr,

camorem, vel.
uti
—
50 h d i.
ellefint, coner,
be miin dpan m
m.

1 (gniſtctionem &
conket. Ratchi not.
I. Lex, Talm. fol.

o h. loc.

WVerliis i, e,eltmn 0bh⸗

caione Hiphil, con-
fol. 11b.

t,6. d. 210. conlet

ter, ront . Va⸗
Aulit, ali nominis
Aa1pud eundem D.

npe ided N eo⸗

NW NN b i e.

& mulipli⸗bantuu

a. 69,

dis imfantibus, ſig.

En Ha apudautofem
1ornolier ad Gema⸗
Purd wrtr

33. Uti Efai. c. 42. v. 14., habetur, ubi vide Raſch'

Hiebr. , in utroque MSto Erff. pro eo legi-
143. ſebii, d1dd

O Ap. I. ExObDl. 40¾

uti (accipitur in illo loco:) tanquàm parturiens 5& i. e. clamabo. 33. Verfſ. 16.
Super fellas] (Dictio &ſignificat) ſedem fœminæ parturientis, alio in loco vo-
ceat illam (S. Scriptura) 2 , 34. ſic quoque (accipitur in ilio loco:) faciebatopus
—nN — i. e. ſuper ſellam, 35. i. e. ſedem inſtrumenti artificioſi, quò figulus u-
titur. Eod. verſ. 16. Si fuerit flius] Non fuit (Pharao) ſolicitus, niſi circà maſculos,
nam aſtrologi ejus viderant f† fore, ut naſcatur filius, qui illos (Ifraelitas) ſervaturus es-
ſet. * Eod. veri. I6. E vivat] (Verbum — N ponitur hic pro: — NN) i. e. viva
ſervetur. Verl. 17. Et vivos ſervärunt] i. e. Subminiſtrârunt eis (Israelitarum filiis)a-
limentum 36. prioris hujus (verbi N) Chaldaica interpretatio eſt: PPi. e.
conſervabant; aſt poſterioris (verbi 37. ε Chaldaica verſio eſt:) H Pi. c. con-
ſervâſtis, quoniam lingua præteriti * convenit fœminis multis, 338. ideò verbum iſtud
eique' ſimile ſignificat täm v, quàm V, 39. veluti (in illo loco habetur:)
N DNNi. e. & dixerunt: vir Egyptius &c. 40. ut ſignificet præteritum **quoad fœ-
minas,) veluti D&) i. e. & dixerunt, quoad maſculos; 41. ſed (in illo loco:)

52i. e. & locutæ eſtis ore veſtro, 42. ſignificat idem ac ☚ i. e. dixiſtis
43. Vel-=

H RD nn i. e. uti ſolent delinire
infantem vetbis blandis, ut illum reddant quie-
tum atque hilarem, vide D. Wagenſeil. dict.
pag. 246. n. 2. alia expoſitio in Gemara ibidem
habetur, nempè, quod ideò dicta fuerit y)o,
quoniam o n eee i. e. locuta ſit
per Spiritum S. dicens: futurum eſt, ut mater
mea pariat filium, qui liberabit Ifraelitas, vid.
Sota, fol. I1. b.

ſuper Comimentar. Ralchi h. loc.
37. Quod verſu ſequenti 1 8. h. cap. habetur.
* Hebf. day in MSto 1. habetur: May i. e. Hebræa
(lingua) in 2z. legitur etiam Pay i, e. He-
bræa, vid. *
3 9. Vel: de fœminis numero plurali uſurpatur.
39. Id eſt: tam de tertia, quàm de ſecunda per-
ſona pluralis numeri uſurpatur, verbum quidem
per ſe eſt riy w j. e. ſigniſicat tempus futu-
rum, ſine Vau; aſt quando Vau ei additur ?2
SrOyO 79 h mn i. e, uſurpatur tam
de tertia, quàâm ſecunda perſona pluralis nume-
ri, uti in Gur Arjeh fol. 67. col. 2. med. habe-
tur.
40. Proht cap. ſequ. 2, v. 19. habetur, confer.not.
in a DW. h. loc.
*X Hebr. lay in MSto z. habetur: Q2y, adjecta
lineola, ac ſi diceretur: pray i. e. Hebræa,
abſunt autem iſta day à MSto 1. vid.
Sign.*
41. Vel? de maſculis uſurpatur: ſenſus eſt: quòd
rpNn, quando de fœminis diritur, idem ſi=
gniticet, ac aès de maſculis, utrobique autem
notat: dixerunt, in tertia præteriti pluralis nu-
meri.
42. Prot Jerem. cap. 44. V, 25 babetur, vide not,
in n N— he 1o S

not. in Michlol Jophi )3& quoque exponitur,
PyYeS i, e. clamabo , alii aliter ibidem verte-
rzunt.
34. Prout 2. Reg. cap. 19. v. 3. habetur, vide i-
bidem R. Salom. not. it. not. ad Hoſe. c. 13. V.
13. n. 16. .
35. Vid. Jerem. c. 18. V. 3. ubi LXX. =s1 Al-
gary, ſuper lapidibus, Vulgata: ſuper rota, con.
fer. D. W.ageoſ. Sot. p. 244.

tur: W PN& i. e, dixerant ei (ſcil. Pharaoni.)
Loci iſtius explicationem vide in not. a ne
h. loc. eonfer. & Sota, fol. 12, a. uti in a
h. loc. allegatur ad marginem.
36. Hebr. umn, ita hic apud Commentatorem no-
ſtrum; aſt in Gemara habetur: hd — i, e. a⸗
quam & alimentum, vide D. W'agenſeil, Sot. p.
245 fig etiam legitur in editione; NeN

CA. I.

43. veluti A Ni. e. & locuti eſtis ‚de maſculis (uſurpatur) ſic quoque ( in illo loco) dlieitn
ebb i e. & profanâſtis me coràm populo meo, 44. ignifica Præteritum N*&* mllih 4 n
EH'., veluti (in illo 10co:) hei. e. & profanàâſtis, 45. dum de maſculis di. bunar 1 1
citur. Verſ. 19 Queniam vivideæ A6 ſunt] i, e. Peritæ 47. ſunt, ſicuti obſtetrices! dictio.) Aüwkuit
— Chaldaicè (ſignificat) & i. e. obſtetrices; Rabbini autem noſtri (ita)
cad

allegoricè exponunt: ecce (fœminæ Israéliticæ) aſſimilantur ! ) 48. i. e. beſtiis
agri, quæ non opus habent obſtetricibus; ſed ubinam aſſimilantur beſtiis?* (nempè in
iſtis S. Scripturæ locis:) catulus leonis, 49, item: Iupus rapax, . item: primogemitus

tauri, 51. item: cerva emiſſa; 52. de quibus verò non feriptum eſt, 53. ecce ſeriptura

comprehendit illos (generali iſto nomine, quod in illo loco habetur?) quid mater tua?
lexna. 54. Verl. 20. Et benefeti] (Verbum 2 hic idem ſigmificat, ac) 2 i. e.
benefecit eis, atque hoc eſt diſcrimen 5. in verbo, cujus fundamentum (ſive radix) dua-
bus conſtat literis ei que præmittuntur Vau & Jod, quando iſtud (verbum) habet ſigniſ-
cationem (formæ) — ;. ], tunc od pünctatur per Tzere, quod eſt Kamet? katon, *
veluti (hoc loco:) 291 i. e. & benefecit Deus obſtetricibus ſic (in ille loeo:) 2i. e.

49. Vid. Genel. c. 49. V. 9. & (euter. . 3 3. v. 22.

4 Vel: locutæ eſtis, quando de fœminis uſurpa-
in MSto z. prærittitur: Wae i. e. ehuda

tur, ſicuti adh de maſculis, videlicèt in ſe-
cunda perſona præteriti pluralis numeri, ſicuti (catulus leomis.). ==
mox apud autorem noſtrum ſequitur. 5o. Uti Genel. dict. cap. 49. v. 27. habetur, in
44. Vid. Ezech. cap. 13. V. 19. MMMStO 2, præmittitur: Prpaa fie. Beniamin (lu-
g Hebr. nay z abeſt iſtud ab utroque MSto & pro: pus rapxxz“) —
Snr ibidem legitur: ; i. e. prefanavi, 5I. Vid. Deuteron. alleg. cap. 33. V. 17. in MSte
A5. Scil. nomen meum, uti Jerem. c. 34. V. 16. tauri.) èòðMU
habetur. 22. prout Geneſ. dict. cap. 49. v. 2 1. habetur, in
4 6, Hebr. —,Ni. e. vivaces, robufiæ, validæ, eod. Moro 2. Præmittirur: iei Naphchali (cer-
de ejusmodi ſœminis Hippocrates de Morb. muli- va emiſſa.) ððõ
er. l. I. c. 15. n. 14. ita: Aνoauw v„v„Ü wtajzet & sra- 53. Scil. expreſſè, in locis 8. Scripturæ jam addu-
gironoε tισιG2 i. e. viriles nec pattus memores ctis.

(unt, confer. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. 54. Vid. Ezech. c. 19. V. 2. confer. & D. Wagen-

. eil. Sot. dict. pag. 245⁄. ubi eadem, quæ hic, ex-
47. Hebr. M'a, exercitatæ, ita ut obſtetricihus poſitio in Gemara habetur 3 aitin editione "nov
non egeant, perinde ac beſtiæ,, quæ aliorum Synpn poſt verba 1772 aA n 1. e. ſeriptura
miniſieriò in partu non opus habent. comprehendit illos, ita legitur y r& Pan
4 ⅝. Confer. Schemot rabba & tract. Talm, Sota, fol. e aere i, e. & benedixit illis, prætereà ieti-
11. b. uti in har e h. loc, allegantur.: reſpi- ptum eſt; quid mater tua &cc.
citur autem hac voce ad dictionem 'N, quæ hoc 55. Hebr. pyn, differentia, videliceèt quomodo
verſu 19. habetur, de qua num. antec. 46. b. † iater ſele ratione ſignificationis differant & di-=
verſ. vid. D. W agenſeil. Sot. p. 245: & P. Fagii ſtinguantur pro diverſitate punctorum, confer.
not. h. loc. ” Gur Arjch fol. 67. col. 2. meel.

h. loc, item num. 48. h. verſ. 19.

* Hebt. vro riwn avn, abſunt iſta ab utroque * Confer., quæ ad Genel, cap. 4, Verſ 32 Sign

;

—

c)2

uur logvit

tmnum vilumet
„ hontueß
nie. &
murt Lel depe
lic Kilbe63.
es mili obii

guinila nab
in) N
Erbeuefelit Den
crei dnmen]
tut: domus,55,
t). ſacetotalen

marr
1. Vige Ilnen. c⸗

.“ 57. Ui 1. kaalß

5g. Vid. ucic ea
59. Dicitur hot
Kans vel inttanlt
velbumn tranlii
Gut Arſeh fol.
Zian 5)3
eponinur: ac
a ihl, u
quodad Jiostt
6o. Uri berit ca.

6I. Sic hoe verla:

62. Vid. ¹. Rep.e

Inutoque Mote

ie, deportatus

. Fioe cap ſeg⸗
h MoN 2. h

N Pr wi.
wigem ſignifie

.

eſinilloloec⸗
kteritum zes
e malclle di.
rieesſchcio.)
bemnoſtictta)
61. de, deſlis

834 (enpein

rimmogenntus

ecce Cetiptlta
Alidmatertia
ie) bdi. .
ſhetadin)dtu.
n habetſigni⸗
ameii Keton,

&

eulter, 3 ee 22.

I. e. lehud

1. habetut, is
le Beniamin lu⸗

13,V. 17 in MSto.

Dh (primopenitus

V. 21. hahetur, in

0 Mephthalictt.

tipture An acdu⸗

ſer à D. Vagen⸗
dem, que hie, er⸗

ſkin editione ’noo

D i. e. ſeiiptur

DN rNN

Ulis, preteten ii⸗

igelicet quomodo
lis cifleſent & di⸗
octoruln, corter

4 .
Vetl 14 hn

359. Dicitur hoc Grammaticis: y 7299 verbum

& multiplicavit in filia Jehudæ moœrorem, 56. (ubi ) ponitur pro:) — i. e.
multiplicavit moœrorem, ſic quoquein illo loco:) — Ji. c. & captivum abduxit Ne-
buzar Adan reliquum populum, 57. (ubi— ponitur pro:) Ase i. e. captivum-
abduxit reliquum populum, (ita etiam in illo loco:) [ i. g. & obvertit caudam cau-
dæ, 18. (ubi () ſignificat) Hoi. e. obvertit caudas ſibi invicem, hæc omnia (verba
hic adducta) ſunt formæ NN quà quis alios agere facit; aſt quando illa (Scri-
tura) loquitur lingu? — ), 19. tunc punctatur Jod per Chirck, veluti (in illo lo-
co:) * i. e. & bonum viſum eſt in oculis ejus, 6o. (ubi O )ſignificat i. e. bo-
num viſum eſt, ſic quoque (in illo loco:) 2 i. e. & multiplicatus eſt populus 61. (ubi
ponitur pro:) α N i. e. & multiplicatus eſt populus, ſita etiam in illo loco:)
— i. e. & migravit jehuda 62. (ubi ſidem ſigniſficat ac:) — 3* i. e. mi-
gravit (vel deportatus eſt) populus, (ſic quoque in illo loco:) 1)) i. e. & circumſpexit
hùc & illc 63. (ubi 8 ponitur pro:) 0 i. e. & circumſpexit huùc & illuc; * nec
verò mihi objicias (verba iſta:) . 20. Nx)), quia illa 64. non eandem,
uàm iſta, habent derivationem, 65. nam ecce Jod in iſtis eſt fundamentum, (nempè
in) 13 N 2, Jod eſt litera tertia *** in hiſce (verbis.) Eod. verſ. 20.

Er beneſecit Deus obſtetricibus] Quodnam fuit iſtud bonum? nimirùm: Verſ. 2 I. Et

fecit eis domos] (Videlicèt:) domos ſacerdotales & Leviticas atque regias, † quæ vocan-

tur: domus, 66. (veluti * ſcriptum eſt:) & ædificavit domum Domini & domum regis„

6⁶7. ſacerdotalem & Leviticam (domum) ex jochebed; 6S. regiam verò ex Mirjam, 69.
ſicuti

—

Wi. c. & deſtitit, Exod. c. 4. v. 2 6.
64. Scilicèt: verba, ſuprà adducta.
65. Hebr. A na, i. e. deflexionem, vid. Buxt. Lex.
Talm. fol. 419.
XX Id eſt: in verbisiſtis fundamentum ſeu radix tri-
bus conſtat literis: aſt ſuprà in verbis adductis
fundamentum ſive radix duabus conſtat literis.
† Hebr. ny, abeſt iſtud à MSto 2. ſed malè;ha-
betur autem in MSto I.
66. Confer. D. Wagenſeil. Sot. pag. 2 50. ubi Ge-
mara, unde locus iſie autoris noſtri de ſumptus eſt,
haberur.

56. Vide Thren. cap. 2. V. §⸗
57. Uti 2. Paralipom. c. 36. v. 20. habetur.

5 §. Vid. Judic. eap. 1 5. V. 4. ibique not. num. I.

ſtans vel intranſitivum, cui opponitur: Axn vy9
verbum tranſitiyum, de quo paulo anté, confer.
Gur Arjeh fol. 67. col. z. med. it. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 1779. in notis afmt inev'iſtud: ye
exponitur: ac ſi diceret:] nxy i. e, ad ſe iplum
vei ſibi ipſi, ut ita opponatur verbo tranſitivo,
quod ad alios ttanfit ſeu refertur.
60. Uti Levit. cap. 10. V. 20. habetur.

63. Vide cap. ſeq: 2. v. 12.
tx In MSto z. hic additur:

I. Sic hoc verſu 20. habetur.

62. Vid. 2. Reg. c.]2 5. V. 2 I. .
In utroque MSto Erff. pro —en legitur: —

i. e. deportatus eſt, rectius, ut mihi Videtur.

—a N eehen ne
P I Pya i. e. & contempſit oculis ſuis, (ubi
iad idem ſignificat, ac) na i., e. ipfe contem-
pſit (vid. Eſth. c. 3. v. 6.) ſic quoque (accipitur)

* Hebr. ), ſic in MSto I. hic additur.
67. Vide 1 Reg. c. 9. Vv. 10. & 2. Paralip. c. 7. v. I1.
6 %. Nam Jochebed, quæ una ex obſtetricibus fuit,
ex Rabbinorum ſententia, Molen & Aaronem
peperit, à quo poſteriori ſacerdotale ac Leviticum
miniſterium habuit initium, confer. D. Wagen-
ſeil. dict. p. 2 5. & p. 2 52. n. I. vid. & ſupra v.
15. h. cap. n. 2 8.
69. Nam, mti Rabbini tradunt, David quoque à⁸
Ece

406

rEXODI.

CAb. II

ſicuti habetur in T almudico tractatu Sota. 70 Verf. 2 2. Omni popalo ſuo] Etiam con-
irà ipſos (Ægyptios) edictum promulgavit, 7 1. eo quippe die, quo natus eſt Moſes, di-

zerunt ei (Pharaoni) ipſius aſtrologi:* hodiè nauus eſt Servator † (Lſraelitarum) no-
bis verò non eſt perſpectum, num ille ex Egyptiis; an ex Iſraelitis(prognatus ſit,) vide-

mus quoque,

quòd ille (liraelitarum Servator) per aquam 72. puniendus ſit, quocircàâ

(rex Pharao) eo ipſe die etiam contrà Ægyptios 73. deeretum fecit dicitur enim (hoc
verfu) omnis filius, qui naſcetur, nec dicitur: qui ex Hebræis naſcetur; aſt iſti (aſtrolo-
gi) ignorabant, 74, illum (Moſem Servatorem) puniendum fore propter "* aquam

Meriba. 75.

CAP.

II.

Erſ. 1. Et duxit fliam Levi] Separaverat ſeſe ab illa 1. propter decretum Pha-

2

raonis; ſed ( poſteà) illam iterùm duxerat atque ſecundas fecerat nuptias, 1. i-
pſa quoque denuò juveneula evaſerat; 3. erat autem illa centum ac triginta an-

nO-=

Mirjam deſcendit, idque probare nituntur ex 1.
Chron. c. 2. v. 19. vid. D. W'agenfeil. alleg. p.
2 52. n. 2-confer. & verſ. 1 5. h. cap. n. 30.
70. Vide, quæ num. anmtec. 6 S. & 69. ex Gemara
apud D. Wagenfeil. adducta ſunt.
71. Heilicet: rex Pharao, nimirum, ut eorum infan-
tes proji e entur in aquam, ſicuti id mox ab au-
tore noſtro hic adducitur, confer. D. W agenſeil.
Sot. pag. 256. & 257. B. 4. vid. & num, ſequ.
. nde. raPeN& vel: NPDRe, uti Balileenſis e-
ditio habet, çonfer. not. ad Geneſ. c. 39. V. I.
Sign. **
1 Hebr. we, abeſt iſta vox ab utroque Msto;
ſed malè. .
72. Vel: propter aquam Z intel liguntur autem hic
aquæ contentionis, de quibus vid. Numer. c. 20.
v. 13. confer. & D. Wagenteil. Sot. 276. & pag.
2738. n. 7. it. num. ſeq. 75. Vid. & Sanhedrin, fol.
101. b.
73. Nemp?è: ut eorum filii etiam in aquam projĩc e-
rentur, confer. num. antec. 71. item Sota fol.
12, a. & b.

74. Vident quidem aliquid aſtrologi; ſed haud ſci-

unim, quid videant, uti in notis Raſchiad Num.

c. 23. V. 2 8. habetur, ubi vide n. 10 I. confer. &
cap. ſequ. 2. v. 9. n. 32⸗
* Hebr. " y, fic in MSto 2. cujus lectionem
hie in verſione ſeceutus ſum.

ante num. 72. & Num. c. 2 0. V. 1 3. B. 3 1. con⸗
fer. & not. in rπ h. loc. L
1. Nempè: ab uxore ſua, quæ fuit ochebed, filia
Levi, uti Exod. c 6. v. 20. habetur, conf. & Ge-

nef. c, 46. v. 26, ibique Raiſchi not. n. 27. it. D.

Wagenfeil. Sot. p. 25 8. ac liber Prec. Jud part.
I1. p. 96. a. pxinc. in not. it. Sota, fol. 12. a. & Ba-
va batra, fol. I 19. b.
2. Vel potias: primum matrimonium reparaverat
idque denuò continuaverat, acdhhibita feſtivita-
te nuptiali, idque filiæz ſuæ conſilio, de quo
vide D. Wagenſeil. dict. loc. & ma ne fuper
Commentar. Raſeh. h. loc, ubi locus ex Gemar
adduétus habetur.

3.
rFLy i. e. ſigna juventæ, vid. Gemara a-
pud D. W'agenleil. p. 2 59. unde locus autoris
noſtri deſumptus eſt, confer. Ejusd. p. 262. n.

12. vid. & not. in αMπ neh. log-

75. Vel: propter aquam contentionis, vid. paulò

Nam, uti Rabbini tradunt, renata erant ei

nonuc len
uem bidenll
erat octoginta
tigintzannon
Aulbngl 0
10, yel. 5*
Juminiverant
no die pepere
illiauten (k
jundi (Vord

naclli: jole

duram. Bod.

(cdr: ne juſtus

—
4. Nie Rin Ceme
Ap 261, h9.
4. Nim in Canir
oyio itel
dis ingteſſam 7
. 179, p.
Vid, Genel e.
fer. & Namer.
n.21.

7. Coafer. bie

& Fedar Olan

Amſtelod.
1. Vie infra E
N h.
. Nile, qur
ſun.

t1. Conter, Men

ſeil. M. p. 20
n. 4. did. & no
mec ac öthen

n. 1. pkoit in

ad marginen.
In Nempe: un
Mtrimonium
Rabbinorum!
ſige ſupra ven
ol. 11. 2.

11. Nempe: a

Piis felnoralt

(A

5
9 Liim con⸗
Neſt Molen d.
aelitarurn )no.

tn ſi, guoeitel
turenim (hoe
ſopier t aadan

tdeentum .
Eat huptintzn i⸗
maettiginta an.
nd⸗
— ʒ—
iden. 101, nler &
1. eufus eclionem
entionit, rid. huld

loe.
2 kuit ſochebec ſlis

habetwe, conl. 6Ge

lchi not.n. 13,1.0.,
e Eber Drec ud part.

ota, tol. 11,4,8 Bi

zwonium eparzjetat
t, achibita fellijita⸗
z (oniilio, de qguo
8 Mn No ine
ubi ſoens er Gemnals

Zunt, kenat ennt tei

mæ, Vid. Gemala àe

9. unde vel Atokis

ler. Hiusd. p, 201l
h. .

norum, 4. etenim nata erat, cùm venitet in 5ägyptum j. inter muros; é. exegerant au=
tem ibidem (Iraelitæ) ducentos atque, decem annos, 7. ac quando egrelſi ſunt, Moſes

10. Confer. Menachot, fol. 23. b. & D. Wagen.

CAb. II. EzxoOpl. 407

erat octoginta annos natus, 8. ipſa igitur, cùm illum (Moſen) concepiſſet, centum ac
triginta annorum extitit; vocat autemillam (S. Scriptura) filiam Levi. 9. Verſ. 2.
Quodbenus (ſeu venuſtus) eit] Quando ille naſcebatur, tota domus ſuce replebatur.
10. Verſ. 3. Necpoterat eum amplius abſiondere] Egyptii enim circà illam 71. calcu-
lum iniverant ab eo die, quò (vir Eevita) eam reduxerat; 12. aſt ipſa menſe ſexto & u-
no die pepererat, nam quæ menſe ſeptimo parit, ea menſibus non completis 13. parit;
illi autem (5.gyptii) inquiſiverant in eam poſt finem novem. 14. Eod. verſ. 3. Arcam
junci] (VYox —Dꝗ, prout hic habetur) linguàâ Miſchnæ (dicitur) P ac linguàâ ver-
naculâ: jonc (Latinè juncus,] qui tener eſt ac conſiſtit ràm contrà rem teneram, quàm-
duram. Eod. verſ. 3. Bitumine ac pire] (Nimirùm) pice extrinſecùs ac luto 15. intrin-
ſecàùs, ne juſtus ille (Moſes) tetrum odorem picis ſentiret. 16. Eod. verſ. 3. Et poſuit in
alga] (Dictio “) Ggnificat N.. e. ſtagnum, linguàâ vernaculâà: rouſſeil, 17. huic
Eece 2 (Kſigni-

Qde ſuprà verl. 1I. b. cap. n. 2. n Dap N
Nn i, e. ſed illa jam ante trimeſtre conce-
perat, utiin Gemara habetur apud D. Wagen-⸗
ſeil. Sot. p. 26 5. & p. 266. n. 3. Vid. Id. Wageni,
Sot. p. 279.
13. Seu: menſibus imperfectis, quaſi amputatis
Hebr. Ppyppp7, Genel. c. 3 8. Vv. 27. dicitur:
TT. i, e. deficientibus ſcil. menſibus, vid.
not. ibid. n. 4 ¼. confer. I. Samuel. C. I. V. 20. i⸗
bique R aſchi not.
14. Scil. wenſium, Hebr. wenh, ſic etiam in
MSto z. hic additur, quociscà Jochebed, quæ
Moſen menſe ſexto ac die uno pepererat, per
tres menſes illum abſcondere poterat; nono
autem menſe, id eſt, trimeſtri tempore poſt par-
tum, cum Ægyptii in tempus, quòô ſoeminæ
gravidæ parere ſolent, accuratè inquiſiviſſent,
Ulla infantem amplius abſcondere non poterat.

4. Sic & in Gemara apud D. Wagenſeil. pag. 259.
& p 26I. n. 9.
5½. Nam in Cananæa quidem concepta erat; ſed in
Egy pto inter muros urbis, i. e. ſub ipſum ur.
bis ingreſlum, edita eſt, vid. D. Wagenſ. dict.
P. 2 59. & p. 262. H. 11.
. Vid. Genel. c. 46. v. 26 ibique not. n. 2 3. con-
fer. & Numer. c. 3. v. 15. ibique not. n. 2 1. &
HN. 22⸗
7. Coafer. hic D. W'agenſeil. Sot. p. 261. n. 9.
Se Sedar Olam majus, cap. 3, P. S. & 9. edit.
Amſtelod.
3. Vide infrà Exod. cap. 7. v. 7, coafer. & not. in
A S h. loc.
9. Vide, quæ ſuprà num. 1. h. verſ. 7. notata
ſunt.

ſeil. Sot. p. 26 5. & ſeq. n. 2. & p. 2 %3. ac ſeq.

n. 4. vid. & not. ad Prec. Jud. part. I. p. 155. a.
med. ac Schemot rabba h. loc. ut & Sota, fol.
12. a. prout in 'nen mew h. loc. allegantur
ad marginem.
11. Nempe: uxorem illam, quam vir Levita in
matrimonium denuo reduxerat, eaque, ex
Rabbinorum ſententia, erat Jochebed, de 4*
vide ſuprà veri. I. h. cap. n. I. confer. & Sota,
fol. 12. a.

12. Nempè: ab illo tempore, quo lecundæ nu-
ptiæ vel nova ſponlſalia exant factas de quibus vi-1

15. Hebr. m, ſic autor noſter dictionem inn,
quæ hic in textu ſacro habetur, exponit ac pro
DN videtur legiſſe: M Qi. e. lutum, vid.
Wagenſeil. Sot. p. 268. n. 5.
16. Confer. Geneſ. cap. 37. V. 2 5, ibique Raſchi
not. Sign. * vide & not. in 'par ne h. loc.
.
17. Sic reddere poſſis „, in MSto z, habe-
tur ve i. e. ruis „ hodiè Gallis: ru-
idelet, vel: ruiſſeau, i, e, tivus, confer. infrà

Exod.

— =

408 . CAbP. II.

õ EXObI.
(ſignificationi) ſimilis eſt, (quæ in illo loco habetur:) arundo & O i. e. Stagnum 18.
exareſcent. Verſ. 5. IIt ſe lavaret ad rivum illum] Ordo Scripturæ (hic) inverſus eſt, cujus
hæc eſt explanatio: & deſcendit filia Pharaonis 19. ad rivum, ut ſeſe lavaret in eo. Eod.
verſ. 5. Juxtàrivum] 1 y enim hic ſignificat:) hæN&1. e. juxtà rivum, veluti (ſumitur

in illo loco⸗.) videte poſſeſſionem joabi ? pv i. e. juxtà me; 20. ſignificat autem
manum ipſam, nam manus hominis ei cohæret, Rabbini noſtri dicunt, (verbum)
— Mπ¼21¹. ſignificare mortem 22. veluti (ſumitur in illo loco:) ego 1. e. va⸗
do ad mortem, 23., quoniam propter illam 24. deletæ fuerunt (puellæ filiæ Pharaonis,)
Scriptura quoque (huic Rabbinorum expoſitioni) adſtipulatur, quid enim nobis (opus
fuiſſet, ; ut hic ſcriberetur: & puellæ ejus — % i. e, ambulabant, (niſi per iſtud
verbum earum interitus ſignificaretur?) Eod. verſ. 5. Famulam ſuam] (Nam NN
