CAP. XLIX.

GENESEOS.

391

apparuerit ei (oſepho)ſpecies imaginis 226. patris ſui &c. ſcuti habeturin Sota; 227.
Onkelos autem interpretatus eſt (dictionem:) H N quòd ſignificet: deſiderium atque
cupiditatem, ac (dictionem) H (interpretatus eſt, quòd ſignificet:) N P
i. e. cardines 228. terræ, horum deſideriò 229. ducta fuit mater ejus(ſcil. Iacobi, nempè
Rebecca) cumque adegit, utillos 230, acciperet. Verſ. 27. Benjamin lupus rapiet]
Ipſe (Benjamin) eſt lupus, qui rapiet; * vaticinatus eſt (hic jacobus,) quòd Benjamitæ
futuri eſſent rapaces, (ſicuti ſeriptum eſt:) & rapiatis vobis unusquisque uxorem ſuam,
21. ubi de pellice in Gibea (ſermo eſt,) vaticinatus quoque eſt (hic jacobus) de Sau-
le, 232. qui devicit hoſtes ſuos circumcircà, dicitur enim: & Saul accepit regnum ac bel-
lam geſſit contrà Edomitas & Moabitas &c. & quocunque ſe vertit, ſuperior extitit.
23½. Eod. verſ. 27. Manò comedet prædam] (Dictio 1 hic) ſignificat prædam ac ſpo-
lium, Chaldaicè dicitur A &, 234., Pprætereâ huic (ſignificationi) ſimilis reperitue

in lingua Hebraica, (videlicèt in illo loco:?) cunc dividetur:

1 i. e. præda

Ccc z lpolii:

826. Formæ . figuræ Hebr. ou, confer. quæ
ſapri ad Geneſ. cap. 37.- V. 2. n. K4. Gc dict. C.

27. vV. J, n. 19. de hac voce notata ſunt, vide &

D. Wagenſeil. Sot. p. 772. & p. 77 8. n. 12. it.
num. antec. 222. h. verſ.
24 7. Et quidem fol. 3 6. b. uti in τ ö h. loc.
ad marginem allegaturzhunc tractatum luculenta
eſtone Latina adjectis doctisſimis notis erudi-
cto orbi exhibuit D. agenſeilius, apud quem
vide ſis locum illum, qui hic ab autere noſtro

222. Sive: columnas terræ, Ye ny ſic in
Michlol Jophi ad 1. Samuel. c. 2. V. 8. (quo hic
autor noſter reſpicit,) exponitur ; hæ autem co-
lumnz terræ ſunt o en i. e., homines juſti,
nti ibidem in Michlol Jophi habetur, in Para-
phraſi Chaldaica verba iſta: y mMyaxexpo-=
nuntur: deny 53 Naia) i. e. ptincipes, qui
à leculo fuerunt, uti P. Fagius transtulit, atque
banc expoſitionem autor noſter per verba illa:
&π en innzit & amplectitur, ut hujus loei⸗
jenlſus ſit, quòd benechctiones Jacobi, nn
iy i. e. deſideraverint magnates mundi, ſie
in not. ͦN ineb hic exponitur.

deſideraveratbenedictiones, quæ reconditæ erant
Eſauo & adegit Jjacobum , ut illas acciperet.
nam præcepit ſacobo, ut is patri ſuo edulium
oflerret ac benedictiones acciperet, uti Geneſ.
cap. 27. V. 10. habetur, qui locus etiam in di-
ctis notis ad Hbrum Prec. Jud. adducitar, hæc;,
quia verba Commentatoris noſtri ſatis obſcuræ
declarant, paulò fuſius hic enarrare volui, cœ-
terum notandum eſt, quòd tàm in exemplari
Hebraico, quo uſus ſum, quam in Bibliis Bux-⸗
torf. in notis autoris noſtri legatur: rrmnr; ſed
Tectins legarur in notis ad librum Prec. Jud. dict.
p. 147. TW' per Nun in iine, confer. & not.
in h. loc.
230. Neme: cardines terræ, de quibus paulq́
ante dictum, vel potius benedictiones, quarum
num. antec. 229. facla eſ mentio, uti in not
. mn hic exponitur.
ebt. Wie N at1, abfſunt iſta
H . ab utroque
23q1. dicuti Judic. cap. 2 1. v. 21. habetur, confer.
not. in . eN nS h. loc.
232. (Qui fuit de tribu Benjamin, vide 1. Samuel.
c. 9. V. 1. confer. hic tract. Talm. Sota, fol. 14. b.
& Sevachim, fol. 54. b.

829. In notis ad librum Precum Jud. part.
1. pag. 147. a. med. in precibus: 7 ay
d5 — i. e. veſpere noctis ſecunda

Paſchatis ad verba? M — eeen nn

locus iſte ſic exponitur Mann dnn enn

P729) 27 wrN WVV rnOi,e. Rebecca

233. Vel, ut alii: inquietavit, ſcil. hoſtes ſuos,
ita verbum yw', quod r. Samuel. c. 14. v. 4 ½.
al. 49. habetur, transferunt.
234. Hac fignificatione accipitur in Paraphraſi
Chal-

392 GENESEOS. CAb. XLIX.

ſpolii; 235. de Saule autem ipſe (Iacobus hic) loquitur, qui ſtetit in principio robuſtæ
juventautis 236. Ifraelitarum atque (in principio) orts (regni) Israêlitici. 237. Eod.
verſ. 27. &t veſpere dividet ſpelium] Etiam (dividet ſpolium) poſtquàm Sol Iraẽlitarum
occidit 238. per Nebucadnezarem, qui illos Babylonem abduxit in exilium. Eod.

verſ. 27. Dividet ſpolium (Videlicèt) Mardochai & Eſther, qui ex Benjaminis (tribu e-

rant orti divident prædam Hamanis, dicitur enim: ecce domum Hamanis dedi Eſthe-
ræ; 239. Onkelos autem interpretatus eſt (locum iſtum) de præda (ſive ablatione)
Sacerdotum quoad Sancta? 40. templi. Verf. 2 8. Et hoc eſt, quod dixit illispater orum
& benedixit ei] Sed nonne funt nonnulli exillis (fliis jacobi,) quibus ipſe nequa-

quam benedixzit; ſed potius eosdem objurgavit? (ita ſanè 241. eſt;) ſed hæc eſt explica-

tio iſtius (textus ſacri:) & hoc eſt, quod dizit illis pater eorum, (nempéèé:) id, quod in
ipſo textu42. dictum eſt, forſitàn non benedixit (Jacobus) Rubeni, Simeoni ac Levi?
(imò) textus (hic) dicit: & benedixit illis (nempè:) omnibus, juxtà ſenfum literalem.
* Eod. verſ. 2 8. Mnicuique ** juxtà beneaittionem ſuam] i. e. Benedictione, quæ uni-
cuique erat eventura, benedixit eis (acobus,) non debuiſſet dicere (Moſes,) niſi (ita:)

unicuique juxtà benedictionem ſuam benedixit i. e. ei; (ſed) quid dicit textus?

(nempe:) benedixit ☚ )) Ni. e. eis, dum dedit (acobus) Judæ robur leonis & Benja-
mino rapacitatem lupi atque Naphtali velocitatem cervæ, forſitàn non comprehendit
cun-

Chaldaica ad Numer. c. 3 I. v. I1, & 1. Samuel.
c. J0. v. 22. confer. & Michlol Jophi b. loc. ubi

dictio y, quæ hic habetur, etiam per ij. e.
verſ. 61. num. 27.
235. Prout Eſai. cap. 3 7. V. 22. al. 2 3. habetur,
ubi vide Raſchi not. è

regnitempore Saulis, primiregis, quaſi éa-

gey 176 àlas i, e in flore ætatis eſſent conſti

tuti, veſpublicæ interdum cum homine ejusque

ætate comparari ſolent, exemplum habetur in-
Flori Epitom. Rom. ab initio, ſic Hebr. ond

vel, ut alii codices habent: Pwai. e, temporis

matutini eorum, hic interpretor, confer. Buxtorf.

Lex. Talm. fol. 1841. & not. ad Plal. I10. V. 3.
n. 33.

237. Nempè: cùm regnum Iſraeliticum jam or.
tum & initium haberet, reſpicitur autem hac

Commentartoris noſtri explicatione ad dictionem

pan i. e. manè, uti hic in textu ſacro habetur &

exponitur, quid per illud mane intelligatur,

gonfer: num, ſeq- 23 8 ubi 3Py i, Vepere, quid .

notet, explicatur, vid. & Jalkut Part. 1. fol.
49. COl. 4. circà ſin.

nempe finis & quaſi occaſus regni Iſraelitici tem-
239. Vide Eſther. cap. S. v. 7.

nim Onkelos hic tranſtulit: manè & velgerè ofle-
rent Sacerdotes oblationes & in tempore veſper-

liquis, quæ ſanctificata ſunt.
241. Vide ſuprà verſ. 4. & 5. hoc cap. ubi de Ru-

Jacobus illos objurgaverit & reprehenderit.
242. In re ipſa ſive narzatione, Hebr. aya, prout

filiis ſuis objurgaverit jacobus; omnibus tamen
ex animo benedixit, ſic Rabbini locum iſium ex-
ponunt, confer. num. ſequ. 243. h. verſ. 2 9. &
not. in a h. loc. sl
Confer. num. ſequ. 243. h. verſ. & not. in neve
n h loc.

* Hebr. Ma S hæc 5 ſequentig . Wsque ad
DP

p. 23 8. Hic explicatur, quid per 1)) intelligatur,
ſpolium exponitur, confer, not. ad Pfalm. 119.
pore Nebucadnezaris, confer. num. antee.23 7.
W 11 0. Id eſt: quoad oblationes & ſacrificia, ſie e⸗-
236. Juxtà Hebræum: juventutis eorum & ortus,
ſive: ſplendoris, i. e. cùm Ifraelitæ in princigio
tino divident reſiduum ponionum Iuarum de re-

bene, ut & Simeone ac Levi dicitur, quod

hichabetur; ſenſus eſt, quamvis nonnullos ex

ℳ

mapbente
ze. llis, 243,
züonemdve
14 1441 conhft
braici ſigninie
inilloloeo⸗)
10Nll.,
duxeritis pro,
e geobiun
29,k ℳil
ctallgi,
colegi)peie
loicobe)

ottuuselh?

YT TII1.
enta
W
onec finiuifin

i, e
IE n.
143. Al omni
plurili,vid. n
144. Die dickion
cadem ſynifte⸗
&c. 2 1,ſelit
Aliisque in od
14 . Pront adi
Eifk 1. poſ:
l: bon
explieatio: nn
1466. Vide Deut
147. Fielii Lep⸗
349. la hic nu
mentatorem ne
deuelie Aleg⸗
N e

—
tnchhio wobeſte
Ucl. 237, koc,
nsolltadliannm
crilium. lod.
faminigttnbue.
Monis gediſhe.
(ie Alatone)

tiliihater urun
ibisihle negna.
haceſktenhita.
Pe.) id, todin
ineoni aclei
Enüimliteren.

icione, ur nni⸗

Moles)uii itr)

gric cicittenn ?
rleonis & Benj⸗

oncomprehendlt

CU.
———
alh ban. 1 kl.
et i ineligat,

3egni ltaelitieitem⸗
fer. num antee⸗:ſ.

4*

§ in tempore ſeßger⸗

t.

Leyi dicitm, guod
reprenencerit⸗

ne, Hebr. o, tOlt
uammyis nonnilos e
bus; Omnnibus talnen
bbinilocum iſtum et⸗
1,143,h ſell 1),, &w

ell⸗Knot in e

n e

donec finiti fuerunt ei quadraginta dies,

es ſacnißcia, ſee⸗
manè velgere fe. .
1243. Scil. omnibus, numero non ſingulari, fed

tionum uarum dete⸗

boc cap. ubide Nu-

GENESEOS.

.*

cunctos benedictionibus omnibus? (verum notanter) dicit textus: benedizit N
i. e. illis. 24 3³. Verſ. 2 9. Congregor ad. populummelp.] (Verbum ONo, quod congre-
gationem ſive collectionem notat, ideoò hic uſurpatur,) quoniam defunctorum corpo-

.*

ra 244. congregantur in loco, ubireconduntur, nam interdum D ON& linguâ He-
praicàâ ſigniſicat — O] i. e. receptionem (ſive: introductionem) veluti accipitut
in illo loco:) nec eſt quisquam DND i. e. qui recipiat me in domum „ 245. item-:

NENN i. e. & recipias illum in domum tuam, 246. item . —25882 i. e. cuùm intro-
duxeritis proventus terræ, 247. i. e. introduxeritis illos in domum propfer imbres, item:
RE 2ENNi e. cum introduxeritis ?248. opera veſtra, ?249. & omnis (dictio) NOH,
uæ de obitu *† uſurpatur, etiam ?Oi. e. introductionem ſignificat. Eod. verſ-

29. Apatres meos] (Dictio

& hic ſigniſicat:) V i. e. cum patribus meis. Verſ.

33. & collegit pedes ſuos] (Etiam hic verbum & ſignificat:) O i. e. recepit (ſeu
collegit) pedes ſuos. Eod. verſ. 33: Er exſpiravit & aggregatus eſt] Mors autem de il-

lo (lacobo) non dicitum, 25, hinc dicunt
mortuus eſt. 251. 8 HWM

Rabbini noitri: acobus pater noſter, non

CAPL. LI.

Erſ. 2. Ilr aromatilus condirent patrem ſuum] (Verbum 3) ſignificat un-
/ guentationem, quæ fit aromatibus. Verſ. 3. Et impleti fuerunt ei] (Verbum
D) hic notat:) &π i. e. completi fuerunt ei dies unguentationis ejus,
Eod. verſ. 3. Et deſteverunt eum Auypbtii ſe-

piua-

rSE P. i. e.

benedixit ei, abſunt à MSto

plhurali, vid. num. antec. 242, & Sign.*

244. Sie dictionem Oa hictransferre volui,
eadem ſignificatione accipitur Levit. c. 19. v. 2 8.

S& c. 2 I, V. Ieitem Numer. c. 5. V. 2. c. 9. V. 6.
aliisque in locis 8. Scripturæ.

24 5. Proht Judic. cap. 19:V. 18. habetur, in MSto

Erff. 1. poſt: van i. e. in domum, additum
eſt: aopn w&ε P e i. e, cujus hæc eſt
explicatio: nemo recipit.
246. Vide Deuteron. cap. 22. V. 2Z2.
247. Sicuti Levit cap. 33, V. 39 habetur.

349. Ita hic numero plurali legitur apud Com

mentatorem noſtrum, in Exod. c. 23. V. 16. qui
locus hic allegatur, habetur numerus ſingularis
oNa , um im aeris , lic etigmin

utroque MSto Erff. haberur? PDten . e. dum
introdueis⸗ Dð M
249. Hebr. — yE, ſic & hic legitur in plural?
apud auterem nofſtrum, Exod. dict. e. 23. V.
16. habetur ſingularis 7y') i. e, opera tua, iſa
etiam legitur numero ſingulari in utroque MSto
*7 Hebr. Srepa, in MSto Erff. 2. pro illo habetur
ATDna i e. in dleeg. ”?YMVD
250. Sed ex ſpiratio dé illo dicitur, confer., num
ſeq. 2 5 I. de Iſaaco autem dicitur Genel. c. 3 5=
v. 29. quêd mortuns ſit.
251. Ipie lacobus hi hi. e, non mortuus eſt;
ſed o i, e. exſpiravit,; Gcæc. 2éεoves⸗ quod
verbum de Chriſto, Servatore noſiro, uſurpa-
tur, Luc. cap. 2 3. v. 46. ſenſus eſt, quod Jaco-

dus non ſenſeri VD DyNi, e. guſtum mortis

drvn

394

GENESEOs.

CAF. L.

ptuaginta diebus] (Videlicèt) quadraginta ad unguentationem & niginta ad fletum,

quoni am ad pædem ejus 1, venerat illis (Egyp iis benedictio, deſierat enim (ad ejus ad-

ventum) fames aque aquæ Nili fueruntbenediétæ. Verſ. 5. Quod ſadi mihi] Juxtà
ſenſum jus (Ccil. verbi 2) literalem (erit explicatie) weluti (in illo ſoco:) ſü *
i. e. foderit aliquis puteum, 2. prætereà expoſi tio quoque alle gorica convenithuic ver=
bo, (nempè ut idemſigu ſicet,)ac: quod rmop i. e. comparavi, 3. Gixit R. Akiba, quan-
do peragravi urbes ma ritimas, Gllarumincolæ) 1 2Pi. e. vyenditionem vocârung
22:4. prætereà alia ĩſtius (verbi —2) eſt expoſitio, (Ünempè) ut ſign ſicet
(quod netat:) )71 i. g. acervum, Iacobus enim argentum omne & aurum, quod ex

domo Labanis adduxerat, accepit ac fecit ex

eo N i. e. acervum atꝗ Qiit Eſavo: tol-

le iſtud pro parte tua, (ꝗquam habes) in ſpelunca. 3. Verl. 6. Siati acfuravit 1e.] Niſi
juramentum præſtitifles, non dimitterem te (inquiebatharao,) enimverò metuit ille
dicereſ oſe pho: )viola juramentum, necis Pharaoni)reſponderet: i ita (facere debeo,
ut juramentum, patri meo præſtitum, violem,) ego quoꝗque transgrediar juramentum,
quod tibi præſtiti, ne reve larem arcanum delingua ſancta, 6, quam ego præter ſeptua-

ginta linguas 7. calleo;

tu vero illam nonintelligis, ſicuti ſcriptum reperitur in tracta-

tu Talmudico: Sota. 8. Verſ. 10. Ee venerunt mgue ad aream Atad] (πAtad id-
eè

T i7O TE i,e. nempe: non fue 4

runt ei anguſliæ mortis, ſic in not. m nd
h. loc. exponitur, conter. Gur Arjeh foel. 6 5.
col. z. med. ubi aliæ adducuetur rationes; cur
dicatur, quòd Jacobus non ſit mortuus, vide &
tractat. Talm. Taanit, fol. 5. b. uti in ned
n-aR h. loc. ad marginem allegatur„ item
e rrWy pag. I25: b. Sign. 3 0.
1. Vide, quæ ſuprà ad Genel. cap. 24. V. 30. n.

in boasi n ad marginem allegatur.
5e Vide Geneſ. cap. 4,6. v. 6. n. 6. ſt. D. Wagen“
ſcil. Sot. alleg. pag. 294. . 9. Conker. & cap-
præced. 49:. V. 21. n. 1 5.
Hebr. WMte dehn, in utroque MSto Erff. pro
his legitur: pV 17 nter 597 i. e. quoniaen di-
xerat eifPSharaoni) Toſephus: (ego quoq; trans-
grediar &α.) conter. hic tract. Talm. Sotaj, fole
9. b. & 13. a. it. fol. 3 6. b.
6. Nam, (uti in Sota spud M agenſeil. p. 7 82, ha-

61. & ad e. 30. v, 30. n. 51, S& ſeq. it⸗ a Genel.
c. 47. V. 19. n. 30. notata ſunt, conter. & not.
in an re h. loc.
Sicuti Exod. cap. 24. v. 33. habetur„, cçonfer.
hic tract. Talm. Roſch haſchana a fol. 26. a. &
Sota, fol. 13. a. it. Chulin, fol. 2. a,
3. Vel: cocmi, confer. D. Wagenſeil. Sot. p.
29⸗-S& p. 294⸗ n. 10,it. Ligbtfoot. in Act. Apé-
ſtol. cap. 7. V. 16. pag. 66. dit. Lipfienl. vide 6
Deuter. cap. 2. V. 6. ibique not. n. I 7. & Mot. ad
Hol. cap. 3. Vv. 2. n. J. & num. 6⸗
4, Conter. quæ ſupra ad Genel. c. 33. V. 19⸗ N. 39.
Rotata ſunt, confer. & D. Wagenleil. dict. p.

294.n. 11.

betur) Pharao linguam Sanétam à Joſepho diſce=
te voluit; ſed illam perdiſcere haud potuit, Pha-=
rao itaque adjuravit Joſephum, neid cuiquam
revelaret, nempè quad ipie linguam Hebrai-
cam non zalleret.
7. Judæi ttadunt, vetuſtiſſimis Reip. Egy ptiacæ
cemporibus neminem ad clavum ejus ſedere po-
tuiſte, niſi qui ſeptuaginta linguas calleret, has
etiam S à Gabriele una nocte edoctum.

didicifſe, vid. D. Wagenſeil. dict. pag. 782. G

ſeq. 783. n. 3. confer. & liber Prec. Jud. in nos.
part. 2. pag. 82. b. princ.
8. Et quidem fol. 33. a. uti in man nn, ad mar-
ginem h. loc. allegatut, vide D. Wagenleilii d0t⸗

« Vide, quæ ad Exod. cap. 15. v. 8. num. 106.

natata ſunt ,„ confer: & Bereſchit Rabba heloc ut

P. 6: &τ P, 782.

CA UI.
Hnoltti pobt
u & Prinep⸗
nidehan cor.
runkin ea eo
igarum cite

fomigracch
epotes eſot

Ullut er flin
determinarit

levod

1, tie diſpoß⸗
Aucan (ſe
Phraimetuat
lum orm in
uent fr
tem ilo] Qo⸗

olephi) an

, uniizs Tren

Zutem ſeniſſe
pkam eſtoibe
inam egtſin
ſol. 13. 1l 5

* onmali ein

leberur, expe
16, eulo
hie melligitn
ol atii
allegnet,
II. Iemtekeftu
D. Vagali
14. h 0d:
1e0, quon
pol ſagan⸗
tur gidlinctio
MSio Erff
15. Vel cenene
er fllidus Can
Berelehit Ra
marginem all
1 „tol. 1.

AEib,
nlasd keun,
Nimnſadentag⸗
idimii luuz
lco)ſ
Wenithuicyet⸗
Onem vocarunt
on ſeet 35
Mum, (uoctr
Cri Eſavortol.
Drair e] Nis
weto metuitilie
kaltictte debee,

N furamentun,
prrter ſeptur.
peritur intracs⸗
8

1. 6, 4. D. Vegen⸗

h g C0ler, K .
gue Mdio Eif gto

Mie. guoriamn di⸗

u: ego guogttn
30. Talm. Soti, elo.

igeneil,p,di a ⸗
ſolſoc⸗
te haud potit, hae
hum, peid cuigtam
E lnguam Hei

ai Neig gite

Wurm eſas lesele p⸗
ingues cilete bil
e unas nodte edackum,
dan g Und
Her Meo ic n dt⸗

Wageleliden

deò dicta, fuit area iſta, quia) circumdata erat Ni. e. cynosbatis; 9. Kabbini autem,
noſtri exponunt (locum iſtum) de ea re, quæ (ibidem) accidit, nam omnes feges Cana-
an & principes Ismaélitarum egreſſi erant ad bellum (contrà Ægyptios;) ſed quando

Videbant coronam * Joſephi ſuſpenſam in arca 10. Jacobi, ſteterunt omnes & fuſpende-

runt in ca coronas fuas illamque cinxerunt coronis ſuis veluti aream, quæ ſepimento
ſpinarum circumdata eſt. 11. Verſ. I2. Sicari eispræceperat] Quidnam hoc(ſibi vult,)
ſienti præceperat eis 12, (nimiràùm) Verſ. 13. Portaverunt eum filii eſus] Nonveròô
nepotes ejus, ſic enim eis præceperat- non portent loculum meum nec vir Egyptius nec
ullus ex filiis veſtris, quia illi 13. ex filiabus Canaan (nati) ſunt; ſed vos (ſoli portetis,)
determinavit quoque eis (Jacobus) locum, (videlicèt) tres orientem versus (portent)
& ſic quoad quatuor ventos 14. & jaxtâ ordinem, qué caſtra vexillorum profecta ſunt,
15. hic diſpoſiti? fuerunt (à Iacobo,) Levi autem non portabit, quoniam is portaturus
eſt arcam (fœderis,) Ioſephus quoque non portabit, quia is rex 16, eſt, Menaſſes & E-
phraim erunt pro illis, 17. atque hoc eſt, (quod dicitnt: **) unusquisque juxtà vexil-
lum ſuum in fignis 18., (nempe:) in ſigno †illo, quod eis tradiderat illorum pater, ut
portarent feretrum ſuum., 19. Verſ. 14. ſe & fratres ejus & emnes, qui aſi enderant
cum illoe] Quando reverſi ſunt illùc (fcil. in Egyptum, ) poſuit (Scriptura) fratres ejus

Qoſephi), ante Egyptios, qui cum illo aſcenderant zaſt, dum profedti ſunt (ex Ægy-

pto

9. Junii ac Tremellii quoque verſio habet: quùm
autem veniſſent usque ad aream quandam ſe-
ptam eynosbatis;alii a vertunt: rhamnum ſeu

fpinam cervinam, confer- hic tract. Talm Sota.

fol. 1 3. a. it. Schabbat, fol. 152⸗2a.
* Nonnulli ex Rabbinis dictionem: irni, quæ hie
haberur, exponunt: ſeutum.

160. In loculo ſive feretro, id enim dictione rN
hic intelligitur, confer. hic tractat. Talm. Sota,
fol. 137. a. iti in -T iS h. logç. ad marginem

allegatur.
11. Idem refertur in Gemarz, quam vide ſis apud
D. Wagenſeil. in Sot. p. 2 9 8. confer. infrà vetſ.
1I4.. D. Cap. m. 22.
z. In Baßileenſi editione, ut & in exemplari He

bræo, que uſus ſum, item in MSto Erff. I. hic
oſt verbum: w i. e. præceperat eis, non habe-

tur diſtinctio verſus 1 3. h. cap. aſt in Berolinenſi
& MSto Erff. z. habefur diſtinctio.

13. Vel certè nonnulli ex illis, quamvis non omnes
Eex filiabus Canaan nati ſint, ſic Rabbini, confer.

Bereſchit Rabba h. loc. uti in Spen P ad

IA4. Id eſt: regiones ſive plagas mundi; Græcis di-
euntur &re Sgaviat, Zonæ corleſtes.
I5. De quo ordine vid. Numer, cap. 2. verſ. 2. &
ſeqc. .
*Hebr. Waa, præfixum ſen determinatum eis fuit-
feil. à Jacobo, qui hune ordinem procedendi ae
proficiſcendi eis præfixit & conſtituit-
16. Id eſt: regis loco fſeu princeps,primæ poſi regem
Pharaonem dignitatis, confer. quæ ad Genel- c.-
47. V. 3 I. D⸗ 47. noftata ſunt.
I7. Nempe: pro Leviac ſoſepho, Vel illorum loeo
portabunt fererriim.
*X Hebr. Wmselw, ſic in MSto Erff. z. hic additum
reperitur.
18. LXX. zara onusρ1¹. e. juxtà ſigna, Junius
ac Tremellius: cum ſignis, vid. Numer. dict. cap-
† Hebr. mes, abeſt iſtud à Baſileenſi editione, ut
& à MSto Erff. 2. fed haberur in exemplari He-=
bræo, quo uſus ſum, ut & in Msto I. atque in
editione am n* &, in Berolinenſi.
19. Idem refert R. Salomo in notis adNumer, al-
leg. (ape 3. Ve à„

marginem allegatur, cçonlfer. é fract. Talm. So-
ta, fol. 13. a. it. Cholin, fol. 101. b.

396 I.
pto) poſuie(Sctiptura) Egyptios antè frattes ejus, dicitur enim: & aſcenderunt cumil-
jlo omnes ſervi Pharaonis &c. 20. & poſtea: omnis domus Joſephi & fratres ejus; 25.
vetùm (hocideò fadtum eſt) quia (gyptii) viderant honorem, quem reges Ganafæei
exhibuerant (IJacobo vel Joſe Pho,) dum coronas ſuas in feretro jacobi ſuſpenderant 22.
(quocircà gypti) illos honore affecerunt. Verl 16. Et viderunt fratres Joſephi,
quòApater eerum mortuus ſet] Quid hoc ſibi vult:) & viderunt? 23. (nimirùm fra-
tres oſephi) eognoverant, per mortem ejus (Jacobi, aliquam mutationem eſſe factam)
penès oſephum nam (ante) conſueverant comedere ſuper menſa Joſephi, isque illos
(communi convictui) adhibuerat propter honorem patris ſui; ſed poſtquàm jacobus
deceſſerat, non amplius illos (communi menſæ) adhibuit. * Eod. verſ. 1 5. Fortaſſis
nos odio babebit] (Vocula hic ſiguiſicat:.) —☚- i. e. forſitàn nos odio proſequetur,
xx (particula illa) ) multas recipit ſignificationes, 24. interqdum ) ſignificationem
habet petitionis (ſive ro gationis,) atque idem notat, ac N i. e. utinam, veluti (ac-
cipitur in illo loco:) i. e. utinam ſit juxtà verbum tuum! 25. item (in illo loco:)
j. e. utinam audias me! 26. item: W i. e., utinam voluiſſemus.! 27. item: 1 . e, utinam

mortui eſſemus! 28. interdum ſigniſicat N i. c. ſi & Q. 29. veluti (in illo lo-

CENESFSOIDWTS,,.

—

co:) WM i. e. ſi ſapientes fierent! 30. item: ]
1 i. e. ſi mihi app enderetur ſuper manus meas, 3 interdum notat &p i. e. forſi-
tàn, (ſicuti h. loco habetur:) 2 i. e. forſitàn nos odio habebit, nec alia ei ſimilis (ſigni-
ficatio habetur) in Scriptura ac notat de i. e. fortaſſis, veluti (vocula illa: ) Nac-
cipitur in illo loco:) NRi. e, forſitàn non ibit fœmina poſt me, 33. ubi (paricula d*)
. e eni!

26. Vel, ut alii: quæſoò audi me, ſicuti ſupta Ge-
nel. c. 2 3. v. 13. habetur.
27. Alii: utivam copiſſemus! Vulgata habet :
utinam ut coœpimus, vid. Joſu. c. 7. v. 7.
2 8. Quemadmoddm Numer., cap. 14. V. 2. habe-
tur. .
29. De iſtius voeis ſignificatione vide Buxtorf. Lex.
Hebr. ubi notat, R. Salomonem hoc verſu 15.
velle, quod particula iſta ſit etiam optantis „

20,. Sicuti Iluprà verl. 7. h. cap. habetur.
2 1. Vide verſ. 8. h. cap. confer, & tract. Talm. Sota,
22. De quo ſupra verſ. 10. h. cap. h. 11. confer. 8.
Vagenſeil. Sot. p. 28.

23. Ita hic autor noſter Hebr. αjuxtà ſenſum li-
teralem, à rad. πμ deducens expoſuit, ſic ferè
etiam 1,XX ¹ rres A4 i,e. videntes autem, afſt au-
tor Vulgatæ t anitolit: timentes, ac pro *
videtur legiſſe: à rad. z i. e. timanit. I.
„ Gonfer. hic not. in , ubi ratio, cur 30. Vel, ut alii: utinam ſaperent:
olephus frattes ſuos non amplius menſæ ſuæx ton. c. 32.v. 29. habetur.
adhibuerit, ex Beteſchit rabba adducitur. 31. Vel: ſi attendiſſes ad præcepta mea! ſic ju-
s Hebr. aruw" Sn abſunt à Baſicenſi editione nius ac Tremellius verterunt Eſai. c. 48. v. 1 .
&S&& à MSto Erff. 1. a1:. lidem junius ac Tremellius tranſtulerunt: ſi
24. Vel: multas notat res, Hebr. wnyh ntn ego appenderem manibus meis, uti 2. Samuel=
n . e. multis communicatur rebus vel in c. 18. v. 12. habetur. SJJM
multas res dividitur. 3. Sicuti ſuprà Genef. c. 24. V. Fc habetur, confer:
25. Prout Geneſ. cap. 30. v. 34. habetur, vid. † not. in Ha NR h. orcr.
infc. num, 36. ha verſ.

—

confer. infrä num. 34. h. verl-
ſicuti Deute-

1. i. e, ſi attendiſſes præceptis meis 3 1., item:

(o)Nie
Domiougecce
atjust jetbunm
ilo looo) 11
Jin)ad joſie
Amandaviteos:
110 luo, Mds
(imialn flio⸗
oſphus erat
(rures ſoſephin⸗

olephus noh e,

Dei gatru tui

(Faresti)ilin

hocfuitloptiet
tin llus dei)o

22

14 e: mMgttio

19, . vellI . no
35. Hiout 2. Anue
unis ac Tevell

Jehoft ad afliti
16. Fieni Genel

num. 1, h. Fetl.
37. Videſupra Gene
39 a en mente au
volui, god hic
etur.
19. Nempt: mint
licet: paen iuus
40. Uiiſupra Gar⸗
not. in wo
41, Vide, quæ i
numn. 62. D0tatal
ba ac tralt. Talt
Onn wdoh.
4ne ld dh: eobe

I.

—
ndennntcuml-
fanttzeſg n,
1ebes Canetti
ſpencetantn.
Hang zenhi,
(nimirämfte.
nemellekidhim)
ſphi igeilos
Kqnan acodes
if. yrtcſir
ioptolegvetlt,
gnlificationemm
inam veſtiiſae⸗
in lloloco) i
1:)i. e, Utinam.
veloti inillolo.
iis meisz1, item:;
IDd i.e. ſorl⸗
geiſimilis lgni⸗
hla illa. hNac⸗
pericnla )
ſoni⸗

ime, ſeutilupta Ge⸗

8e! Vulgsta hobet:
la. c.7, .7.
cad. 14. . N labe⸗

oneile Dunottbex.
monem hoc ſeru l).
1 ſt etiann optantis,
erl
elent ſieutiDelke⸗

rrtepti mea ſe u⸗

tElaic. 49. ..
Pius tranſtulerumt: fi
meis, uti 2. Mel⸗
er. hahell oonleh

ſignificat: ε° O i. e. forſitàn, interdum notat )& petitionem 34. veluti (in illo lo-
c0:) Ni. e. ſi aſpiceret Dominus afflictionem meam! 35. ) N i. e. ò ſi reducat me

CAF. . QENESEOS. 397

Dominuslecce illa (vocula Nidem ſignificat) atque (in illo loco:) i. e utinam fi-
at juxtà vertbum tuum! 36. interdum (particula) & ſignificat dti. e. ſi, (veluti in
illo loco:) ) Ni. e. ſi fuerint quinquaginta juſti. 37. Verſ. 16. Et amandärunt (quos-
dem) ad Joſephum] (Verbum à hic idem ſignificat) atque (in illo loco:) . e.
amandaviteos 38. ad filios Israelis, i. e. præcepit (Deus) Moſi & Aaroni, ut eſſent lega-
ti ad filios Iſraelis, ita & iſtud: 1 ) (ſignificat hic, quòd mandatum dederint) able-
gato ſuo, ut eſſetlegatus ad oſephum eique ita 39. diceret; ſed quosnam ablegaveruntk
(nimirùm) filios Bilbhæ, qui cum illo ſoliti erant (converſari,) dicitur enim: & ipſe puer
(Joſephus) erat cum filiis Bilhæ. 40. Eod. verſ. 16. Pater tuus præcepit] Immutrunt
(fratres oſephi verba) pacis cauſa, 41, nam Iacobus non ita præceperat, quoniam ei
Jeſephus non apparebat ſuſpectus. 42. Verſ. 17. Remitte quæsd peccatum ſervorum,
Dei patris tui] Si pater tuus mortuus eſt; illius (tamen) Deus ſuperſtes manet ipſique
(fratres tui) illius ſunt ſervi. † Verſ 18. Et iverunt etiam fratres ejus] Additamentum

hoc fuit ſuprà legationem. 4 ;3. Verſ. 19. Etenim an pro Deo 44. egoſum?] i. e. Forſi-

tàn illiusDei) loco ego ſum? perinterrogationem(id hic dicitur,) ſi voluiſſem 45. vobis

ſuſpicionem, quaſi ipſius amor ergaà fratres ſu⸗
os eſſet imminutus ipſeque clandeſtinum erga il-
los odium gereret, quocircà haud eſt veriſimi-
le, Jacobum iſtud, de quo hic ſermo eſt, præ-
cepiſte, confer. not. in an ineov h. loc.
† CGonfer. hic tract. Talm. oma, fol. 97. a. &
Jevammor, fol. 6 5. b.

34. Sive: rogationem, confer, quæ ſuprà num
29. h. Verſ. I5. notata ſun. M
3 5. Prout 2. Samuel. cap. 16. V. 12. habetur, ubi
lunius ac Tremellius verterunt: fortaſſe reſpiciet
Jehova ad afflictionem maam.
35. Sicuti Genel. &. 30. V. 34. habetur, vid. ſupraà
num. 2 5. h. verl.

37. Vide ſuprà Geneſ. cap. 1 9. v. 2 4
23 Ita ex mente autoris noſtri verbum a vertere
volui, quod hic & Exod. c. 6. V. 12. al. 1I3. ha-
betur.
39. Nempè: ut in textu ſacro hic habetur, vide-
licèt : pater tuus præcepit anté obitum ſuum
RKc.
40. Uti ſuprà Geneſ. cap. 37. v. 2. habetur, conſer.
not. in om re h. loc.
41, Vide, quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 1 8. v. 13.
num. 62. notata ſunt, confer. & Bereſchit Rab-
ba ac tract. Talm. Jevammot, fol. 6 5. b. uti in
Pne DEh. loc. ad marginem allegantur.

43. Id eſt: Præter legatos, quos ad Joſephum
milerant, ipſi quoque fratres ejus ad illum ive-
runt, confer. hic Megilla, fol. 16 b.
4 4. Vel: num Dei loco ego ſum? Vulgata: num
Dei poſſumus reſiſtere voluntati? ELXX. ſine in-
terrogatione: z& ,α e& S,α½ να, nam Dei
ſum ego, confer. hic Rob. Bellarmini Contro-
vVerſ. Tom. 4. de ſtatu Peccati lib. 2. cap. I I. fol.
36, a. ubi loci iſtius habetur explicatio.
45. Hebr. rD —, ſic tàm in Bibliis Bux-
torf. quàm in editione Hebræa, quà uſus ſum,
legitur ; aſt in exemplari 'nan nev ſuper
Commentar. Raſchi h. loc. habetur: Ax1 &&

42. Id eſt: Jacobus non vocaverat Joſephum in

i. e. ſi ego vellem.
Dd

393 GGENESEOS.,
malum aliquod * inferre ego ** ſanè potuiſſem, annon enim vos omnes malum mihi
Kruxiſtis? ſed Sanctus ille Benedictus vertit iſtud in bonum, ac quomodo ego ſolus
poſſum vos malo ?** afſicere? Verſ. 2 1. Et locutus eſt, quæ eis cordi erant] Verba, quæ
cordi erant grata, 46. (ac ſi diceret Joſephus:) quamdiu vos hùc non deſcendiſtis, com -
munis (hominum) rumor* de me fuit, quòd eſſem ſervus; (ſed) per vos innotuit; me
nobili genere ortum elſſe, ſi itaque ego vos interficerem, quidnam homines (deme) di-
cerent? (nimirùm) catervam juvenum (nobilium) iſte vidit & in illis gloriatus eſt, di-
cens: hi ſunt fratres mei; ſed tandem illos interemit, eſtne tibi frater, qui fratrem ſuum
interficiat? alia explicatio: decem lumina non potuerun

t extinguere lumen unum-
c. 47. Verſ. 22. Super genus Joſepbi] Juxtà Targum ejus, 4. cducavit illos inter
genua ſua. Sèð er

5

vertere volui Hebr. n, ſicuti in ex- 46. Secil. locutus eſt, id eſt: blandè ac leniter il-

⁸ Ita hic .
emplari Smmarm P ſuper Commentarium Ra- los compellavit, ſic ferẽ Vulgata, confer. hie
& Sanhedrin,

tract. Talm. Megilla, fol. 16. b.
fol. 10 8. a. 2
x* Rumorem ſparſerunt (homin

ſcchi hic rectè legitur, in Bibliis Buxtorf. legitur:
in cum lineola per abbreviaturam, pro: bi
aſt in editione Hebræa, quâ uſus ſum, habetur:
nn ac ſi legendum eſſet plenè: a; ſed vi hic interpretor, confer. quæ ſuprà ad Gen
tum id eſt & error typothetarum, confer infra 17. v. 1 6. n. 36. notata ſunt.
Sign. X h. verſ. 19. 47. Id eſt: decem fratres Joſephi non potuerunt il⸗
ax Hebr. ud, in utroque MSto Erff pro eo habe-. lum unum interncere 5 ſed Deus ipſum ſervavis
tur: N. i. e. non ego (potuifſem. &c. confer. hie Gur Arjeh fol. 65. col. 4. fin. &
X Poſt a y i. e. vos malo afficere, in? not. in ar riᷣ h. loc. S=
MSto Erff. z. poſteà additur: Swaii. e. aliquo 48. Scil. explicatio hujus loci erit facienda; in
vel ullo (ſcil. malo vos afficere,) conter. ſupra Targum ita habetur: & nutrivit illos Joſephus,
vign. * h. verſ. 19. contfer. tract. Talm. Cetubbot, fol. 111, 2. N. o

es) ſic Hebr. de
eſ. cap.

CaAP..

na etetcitum eat
Annon verdipl⸗
tut jhicgetiptun
fueritin gypt
faciat ſolephiju
mt ſolephus q
Vetl.7. kun

—
11 Hedr. Pncn R
Anmel bellee
E morte eMluck.
1 Conler. girr pe
laſunt, vien
37 Heh, Nrne
„uumed,
† Hebr Pnd ab

1. Prontkli, c. 4
147. .4 culer.
3. ld eſt: pretipu⸗
ligit, ſeui Deus
citur Exod, t.
Gam benevolenti
cOnfer. Exod, .
An h. loc.
4. Fil. kliorum
lermd elt, conf
te Hebr. N hoe
mi e, & ſal
ſolum ibidem
ſvn

— r.

esmalummi *

nodo egoſoli
1] Verde ee
Kendiſit,con.
os innotit ne

nes (deme) di.

loriatigeſt, di⸗

iftatem iiin .

elumen unuim
Karit illoz intet

—
dlande ac leniter i-

loata, eonier hie
16. b. Sanhectin;

nes)ſe hebe. Dn
ſupra ad Genel ca⸗
z.
hi nonpotweructil⸗
Deis ipſum ſennit

ol. 6 ,e0l ,fn. A

i erit kiendi in
trirtillos ſoefiuns,
tol, nhn

EXODUS.
CiAP. ..

EXObDlI. 399

. EErſ. 1. Atque hæc ſünt nomina ſiliorum Hraël] Quamvis (S. Scriptura) nu-
. meraverit illos (Israëlis filios,) dum vixerunt, juxtà nomina ſua; (tamen
MA hic) iterùm recenſet illos poſt eorum obitum, * ut notum faceret amo-
Brem (Dei) ergà illos, I. etenim comparantur ſtellis, quas (Deus) educit
Sy & introducit † numerô, nam dicitur: qui educit in numero & juxtà illarum nomi-
na exercitum earum 2. & omnes ex nomine 3. vocat. Verſ. 5. Et fuit Joſephus in Foypto]
Annon verò ipſe (Joſephus) ejus que filii fuerunt ſub numero ſeptuaginta? 4. quid igi-
tur (hic Scriptura) nos docerevult? nonne (jam anteà) novimus quòd ille (oſephus)
fuerit in Egypto? (ita ſanè eſt?) ſed *** (id Scriptura ideò hic adducit.) ut tibi notam
faciat Joſephi juſtitiam 5. ipſe (erat) Ioſephus, qui oves patris ſui paſcebat, 6. is ipſe e-

rat loſephus, qui in 5Ægypto extitit & factus eſt rex 7. atque in juſtitia ſua perſiſtebat.
Vetſ. 7. & abundè . progenuerunt] Nam (fœminæ Iſraèliticæ) pariebant * ſex (liberos)

Ddd 2

uno

Amſiel. & Baſileenſi legitur: 2runa i. e. in obitu
ſeu morte eorum.
1. Confer. quæ paulò poſt num. 3. h. verſ. 1. no-
tata ſunt, vide & not. in am m h. loc.
XX Hebr, HSe'rnv in MSto z. additur; na i. e.
numerò. .
† Hebr. an, abeſt id verbum à MSto 1.
2. Prout Eſai. c. 40. V. 26. habetur, vide & Pſalm.
147. v. 4 confer. & not. in aN ππh. loc.
3.ʒ Id eſt: præcipuè ac præ aliis novit, curat ac di
Uigit, ſicuti Deus Moſen ex nomine noviſſe di
citur Exod. cap. 3 3. V. 1 2. id eſt: ſingulari qua-
dam benevolentia & amore illum complexus eſt,
confer. Exod. c. 3 1. V. 2., Vide & not. in nov
R h. loc.

ſermo eſt, confer. not. in am ne h. loc.

n i. e. c factus eſt tex, abſunt à MSto 1.
ſoluùm ibidem legitur: aay rena

* Hebr. n N, ſic in utroque MSto Erff. in

4. 3cil. ſiliorum Iſraelis de quibus hoc verſu 5.

KXX Hebr. &αρ hoc & ſequentia, usque ad aey

n y a) i. e. fuit in Egypto ſervus öel

andem factus eſt rex (atque in juſtitia ſua &,
5. Probitatem & conſtantiam in pietate & amore
ergà Deum, vide etiam hic not. in Naτπ ndρh. l.
6. Senſus eſt: Joſephus idem fuit ac conſtans per-
manſit in vera pietate, taàm in humili ſuo ſtatu,
quàm in dignitate conſtitutus, confer. hic Sche-
mot Rabba, uti in vmar no h. loc. ad margi-
nem allegatur; in MSto Erff. 2. verba iſta: &α
ad N HN y i. e. ipfe (erat) Joſe-
phus, qui oves patris ſui paſcebat, ablunt à MSt0z.
7. Confer. quæ ad Genelſ. cap. 47. V. 3 I. n. 47. no-⸗
tata ſunt.
8. Hebr. “*“, i. e. Leptilium more progenue-
runt, uti Geneſ. c. I. V. 20. S& c. g. v. 17. ha-
betur, LXX. verterunt: æ 1ι νανον
abundantes fuerunt, Vulgata habet: & quaſi
germinantes multiplicati ſunt, confer. Tract.
Talm. Berachot, fol. 7. col. a. item not. in novw
n- h. mſ oo.
* Hebr. Qn Tew, ſie tam in Biblis Buxtorf.
gquaim

460 EXODI.

uno ventre. 9. Verlſ. 8. & ſurrexit rex novus) Raf & Samuel (hic inter ſe diſſentiunt,)
