nachot, ol. 3. b. & ol, 4. a. & ol, 55. b. & Fol.
110.3. .

82 6 LEVITICI. CAb. VI.

pro peccato per illum. Eod. verſ. 19. Qui ſacrificium iftud pro *v* peceato ofert,

comedet illud] (Nimiruùm is,) qui idoneus 67. eſt (huic) miniſterio, excipitur (illes,

qui factus eſt) immundus eo tempore, quò ſpargitur ſanguis, qui non fit particeps car-
nis 68. nec dici poteſt, quòd cœteri ſacerdotes prohibiti ſint comedere (de iſto ſacri-

ſcio,) præter illum, qui ſpargit ſanguinem ejus, dicitur (enim) infrà: omnis maſcu-

lus inter ſacerdotes 69. comedet illam (carnem.) Verſ. 20. Omnis, 70. qui tetigerit

rtarnem ejus] Omnis res, vel quisquis *(illam carnem) tetigerit, deglutietur ab ea. 77.

Eod. verſ. 20. Sanctißcabitur] Ita, ut ſit, ſicuti illa, 72. ut, ſi illa profana ſit, (res
quoque illa) profana fiat; ſi verò recta ſit, comedi poſſit, pro ratione materiæ, 73.
quæ in illa eſt. Eod. verſ. 20. Et qui Sarſerit de ſanguine ejus ſuper veſtem] Et ſi ſpar-
ſum (quid) fuerit ſuper veſtem de ſanguine ejus, (tunc) locus iſte, ** ſuper quem in
veſte 74. ſanguis fuit ſparſus, lavetur in atrio. Eod. verſ. 20. uper quam (ſanguis)

ADerſus fuerit] (Verbum πσhic ſignificat) a Mi. e. aſperſus fuerit, veluti (accipi-

tur in illo loco:) non Hο (quod ſignificat:) M NN1i. e. erit extenſa in terra perfe-
ctio eorum. 75. Verſ. 2 I. Confringetur] (Ideò autem confringetur,) quia abſorptio, 76.

,

Jqug

xXXX Conkfer. tract. Talm. Sevachim, fol. 10. b. &
fol. 52. a. b. it. ol. 92. a. b. & fol. 9 3. a. it. fol.
99. a. & fol. 120. b.
67. Quem decet, Hebr. π, qui aptus eſt, con-
fer. quæ ad cap. ſequ. 7. V. 7. n. 17. notata ſunt,
vid. & tract. Talm. Sevachim -fol, 103. a. uti in
San ep h. loc. ad marginem allegatur.
6 8. Vide dict. cap. ſequ. 7. . 33. ibique not. n-
9 8§. excipitur itaque bic n i. e. is, qui

lotione diurna opus habet, von zi R i. e.
huic enim nulla eſt portio, ſic in not: mam mo

exponitur, cœterùm de a confer. Exod.
c, 30. V. 29. u. 106. & dict. cap. ſequ. 7. v. 7.
num. 18.
69. Ita habetur v. 22. . cap. uti vide not. n. 81.
& n. 92. confer. & cap. ſeq. 7. v. 9. n. 2 3.

7 6. Vel: omnis res, quæ tetigerit &c. ſicuti au-
tor noſter ex ponit, vel: quicquid tetigerit, prout
Junius ac Tremellius verterunt, confer. ſupra v.
1 1. h. cap. n. 51. it. tract. Talm. Peſachim fol. 45‧E.g

2. & Nalir, fol. 37 b. it- Sevachim, fol. 97. a,
& Chullin, fol. 99. a. & Mebila, fol. 5. 9.

* Hebr. 70 , ſic in Bafil. editione, ut & in utro

que MSto atque in edite bmanm rm; ſed abeſt
ab Am ſtel. edit.
71. Id eſt: eandem, quam illa care habet, naturam

h. cap. n. 54 vide & not. in nτ nν h. loc.

ubi tract. Talm. Sevachim fol. 3 8. b. & fol. 92.

b. it. Fol. 9 3a. b. it. fol. 9 6 allegatur.
72. Nempè: caro, vide ſuprà alleg. v. 11, b. eap.
n. 5§ 5 n. 56.
73. Id eſte pro modo quantitatis, quæ i
ctu affecta eſt, ſic Mα, umi hic habetar, inter-
pretor, vide ſup: 4 alleg. v. I1. h. cap. n. 56.

† Hebr. =oôD N, in utroque MSto locus iſfle

ſic jegitur: e on ne en i e. iſta ve-
ſtis, (ubi) locus ſanguinis, in MSto 2. additur
hic Dn py i. e. opus habet lotione.
F Confer. quæ ſuprà ad v. I1 1. h. cap. n. 56. nota-
tata ſunt, it. Sevachim, fol. 9 3. b. & fol. 94. b.
74. Veſtis capax eſt immunditiei, excipitur pellis,

antequàm illa detrahatur, hæc enim, dum dorſo

animalis adhæret nec detracta eſt, non eſt eapax
immunditiei, vide Lightfoot. ad ohann. c. 5.
v. 2. p. 1006, edit. Lipſ. confer. & Torat Coha-
nim, prout in n-a 5“*q 5. loc. allegatur ad
marginem.
75. Proùt habetur Job. c. 15. v. 29. ubi vide Re
Salomonis notas.
76. Id eſt: polfutio, immundities, contaminatio,
confer. ſuprà v. II. H. cap. n. 54. & infrà Levit.

ſeu qualitatem induet, confer, ſuprà dict, V, I1:

c, I1. V. 33. n. 73. & Y. 34. n. 9 . & V. 40. n.

119.

n illa ta-

ALL.

e
onniaſoii
em vod inl
lingnt verbae

ſueninetcan.
cium) pro pee
D ſed (guod lex
peccatd. r.
(Ecordos)ctel

——
1igeit. beyit.
ſic icktur ketn
ciborum cohæ⸗
21.& Mumer,

77. Leu: reman

manſit pocle,
tut ac pollutio
⅝d Gur Arjenn
nt, in dln
6,29,V. 3en.
ſglina fiangi
Mntaculo Diri
conler, Jeyathl
uz ſupr ed

uun cnleld

14. a be

v. Bebr, v

dum, juxtàe
DwN cu
leenſi editione
lio ſuenſftio
liis lacribciis,
ſus ell, iud o
n flananlur
35) in Moto
e qubad on
79r In notis ad
prine,

E ormatus mhu

derc, 1 . 9,
R N
des carnis eam

MAn Clweie

— ANI.
Helcand Aſen,
1 Seipitutillen, .
nütparicehtce. RR
tenſce lolieti.
: ommi meſel.
6,70, gitetilet
huietnurabta, 71. 1.

ptolana ſt, (ee
one mmaterie, 73

fen] Eliſat.
ſper uenn

y gan ſun ti)
ein eluti accipi⸗

enſa intem pette⸗

Aigabſorptio,76,

JE

———ʒ—

nbl 39.b, ſol92.

gb allegaut,

ptd alleg, 7. 11,,t.

Mitatis, gur in la t.
mi hie habetutinter⸗

,II. 9,aap. de ⸗

toqne Moto Lorns ſle
ie iſn e .
tis, 1 MAtO 1 adcir

hadert lotione,

IlIh. cap n ſbenl⸗ “

19 .b. ſol 94 b.

ditiei, etcipitur pelie,
hec ein, dum doſo
Nackaell, non eſt eahax
foot. ad ſohann, c, ſ.
confer & TOa (ht .
Ho bh. loc, alegitut d.
2729. In notis ad librum Prec, Jud. part. 2. P. 224.
a. princ. prinn etiam exponitur dae Denn i

1, V. 19. ubifidee

Gmditiei,eontamindti,
,. 54, Kinlti et
P.0.

“
g.

114. A. 40.
n 1

CA. VI.

. 77. Sen: remanens, tanquàm res, quæ i
in Mn d loc⸗

LEVITICI.

quæ abſorpta fuit in illo (vaſe,) facta eſt reliqua 77. idque juris eſt quoad

omnia ſacrificia. 78. Eod. verſ. 21. Defricabitur] (Verbum P) Kigniſicat (i-

dem, quod in illo loco:) 1P) D i, e. mundities 79. mulierum, eſcurement, **

linguâ vernaculâà. Eod. verſ. 2I. Defricabitur & eluetar] (Hoc ideèò fit,) ut ejiciat
(vas iſtud) abſorptionem (ſive immunditiem) ſuam; aſt de vaſe fictili docet te hic Scri-
ptura, quòdillud nunquam fordes ſuas 80.

abjiciat. Verſ. 2 2. Omnis maſiulus inter

ſacerdetes comedet ilam] Ecee diſcis (inde,) quòd (ſacerdos,) qui offert illud (ſacrifi-

cium) pro peccato, de quo ſuprà &1. dictum eſt, non excludat * cœteros ſacerdotes;
ſed (quod lex ſolùm) excipiat illum, qui non idoneus eſt, ut offerat ſacrifieium pro

eccato. 82. Verſ. 23. Omne autem ſacrificium pro peccato &c.] Nam ſi intulerit
(ſacerdos) de ſanguine ſacrificii pro peccato exterioris 83. introrsum, 84, res profa-

na

119. it. Levit. C. 17. V. I 5. n. 20. Hehr. nn,
ſic dicitur fermentum illud, quod ex coctione
ciborum cohæet vaſi, vide num. ſeq, 80. h. v.
2 1. & Numer. C. 3 1. V. 22„ 90. JMUD
in vaſe re-
manſit nocte, quâà pernoctatione labes contrahi-
tut ac pollutie, vide Exod. c. 29. V. 327. n. 110.
8& Gur Arjeh fol. 12 8. col. 3. med. confer. &

not. in bnan D b. lor. item quæ ad Exod.

c. 29, V. 37. , 110. notata ſunt, quocircà Vaſa

figlina frangi debebant; fragmina autem iſta
mitaculò Divino fuiſſe abſorpta tradunt Rabbini,
confer. Sevachim, ol. 9 5r a. b. & fol. 96. a. vid.
quæ ſuprà ad ILevit. c. I. V. 16. n. 10 8. notata?
ſunt, conlſer. & Petr. Galatin. de arcan. Cath. ver.

1 4. o. 83,

7. Hebr. *Gντισſic enim cum Daleth, legen-.
dum, juxtà exemplar, quo uſus ſum, non verò:
ppn cum dReſch, proüt corruptè in Baſi-
leenſi editione habetur, id eſt: non olum in i- EE
Rio ſacrificio pro peccato 5 ſed & in omnibus a- f
liis ſacrificiis, in quibus vaſorum figlinorum u-

ſus elt, iſiud obſervari debet ut ſcil., vala figli:
na frangantur, vid. infr. Levit. e. 14. v. 36. n.

3 5⁄. in MSte z. hie legitur: EP Re e

i, e. quoad omne, quod remanet in va ſis ſanctis.

her c. 2:. V. 9. & verſ. 12. quonhiam ornatus ille

Ae en nn Rnet n i, e. abſtergit ſor-
des carnis eamque reddit mundam, contfer. not.

Ad 2: Chronic: 4,4. V, 16, n. 46,

X Sic exprime hic uann*G*e, abelſt iſta dictio
Gallica 4 MSto z.
90. Inquinamentum, immunditiem ſuam, ita Bic
dictionem interpretor, confer, num. antec.
76. 8& infià Levit, c. 11. Vv. 3 5. n. 9 9⸗
8 1 Nempè: verſu 19. b. cap. ubi vide notas num-

" Hebr. &a)) in utroque MSto pro eo legitur5
Abxh i. e, prohibeat.
† Hebr. "e ie in MSto z. ita legitur z
—a een NX. i e. niſi eos, qui pro-
fani ſant ad miniſterium (iſtud:) (œtera omnia⸗
usque ad νννναννοấ . e. ſanctum ſanéctorum,
uti oap. ſeq, 7. Verſ. I. habetur, abſunt ab eod.
MSto z.
92. Sive: ut expiationem faciat, ſic enim er,
qud hic habetur, verto, confer. Numer, 6. 19
V. 9 n. 25. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 737. quis-
nam autem ille non idoneus ſit, vide ſupra dict-
v. 19. H. cap. in notis Raſt hi; confer. & Sevachim.
fJol. 96. b & fol. . a, & fol. 99. a. it. ol- 102.

4*

2. & Peſachim, fol. 2 3, b.
9 7. Puerunt enim —Rπ i,e. facrificia pro pec-
cato Qaei is e, exteriora & † Hn i. e,
interiora, de quibus plura in libro Prec. Jude
part. I.P. . ubi vide notas, Confer. & ſupra Le-=-
Vit. C. I. V. F. n: 64. & infrà Levit. c, 9. V. II. n.
12. it. tract. Talm. Sevachim, folt 82, a. b. S
Fol. 83. 3.
94. Hebr. )ae intrà tapetes ocellatos, confer- *
3 ſuprà Levit. dict, c. 1 V. n. 64. Levit. C,4 V. §e S

S

.

LFEVIIT

„½

ICI. Cà b. VII.

,Omne 8), anatem

na erit. Eod. verſ. 23
ſacra (ſive ſacrificia.)

CAP.

(Id ideò hic dicit lex,) ut includat cœtera

Erſ. 1. Santétum Santctorum eſt] Ipſum (ſacrificium pro reatu) accedat; I. non
veròô permutatio ejus 2, accedatad altare.) * Verſ. 3. Et omnem adipem

cjus] Huc usque non poſitæ ſunt partes 3, ſacrificii pro reatu, ideò opus fu-
it, ut illæ hic explicarentur; aſt ſacrificium pro peccato jam anteà expoſitum eſt in
Sectione: &*P¹. 4. Eod. verſ. 3. Candam] Quoniam in ſacrificium pro reatu
non offettur, niſ aries aut ovis, (ideò) tàm arieti, quâm ovi additur cauda. J. Verſ. 5.

. .A-

& v. 16. &£ 17.. item inkrà Uevit. c. 10. v. 1 4. n.
3 5§. & g. 10. v. 1 8. ibique not. n. 57. vide & Ar.

Montani tractat, de Sacr. Fabric. fol. 9. col. 2.

med.
35. Hebr. 7 iſtud, ut & ſequentia, utque ad
Anem hujus capitis, abſunt aàa MSto 1. confer.
tractat. Talmud. Peſachim, fol. 24. a. & Seva-
chim, fol. 92,. a.
1. Neinpè ad altare, vel offeratur ſuper altare, vel,
ppſum (ſacrificium pro reatu) offerendum eſt;
non verò id quod pro illo permutatur; idque
ideò quia hie in textu ſacro habetur & i. e.
iRud, quæ eſl particula excluſiva ſeu reſtrictiva,
conter. ſuprà Levit, c. 5. v. 19. Sigu.* mhilo-=

minus tamen ſanctitas y srbr i. e. cadit lu

per iſtud, permutatum P NB) N) 1i. e.
nec egreditur ad res profanas, (i. e. non fit profa-
num,) uti in ='pon angw ſuper Commentari=
rium Ralchi h. loc. habetur. vid. num. ſeq. 2.
conter. & Torat Cohanmmm tract. Talm. Temu-

ran, Jol. 18. uti in pa r . loc. alle

gantur. . MU
2. Vel: id, quod pro illo permutatur, iſtud non
accedat ad altare, vel: ipium non offeratur ſuper
altare; non tamen fit profanum, ſed ad alias res

ſacras admibendum eſt, puta ad reparationem

templi &c. & ſi in iſtud poſteà aliq auod vilium ce-

ciderit, tunce vendi poterit & prerium ejus adhi-
beatur da-ia i. e, ad pontaneum munus, ſicuti
in nan rno b. loc. alleg. habetur, vid. num.
anteg, 1.

na ne hæc addita & uncinulis incluſa
funt, nempè: ad r, e n en
ANFN Do Pr& N een dee en
PBY Mae ͤe enen yn i, e. verſ. 2. Ma-
ctent] Multiplicat nobis (textus iſte) mactationes
multas, confer. cap. antec. 6. vV. 5. ibique not-
Sign. *τ quoniam reperimus, oblationtm pro
reatu (fien) in congregatione, (ideò hic) licitur:
mactent, ſcil. multi (ſen numero plurau,) atque
(textus iſte) refert iſtam (oblationem) ad holo-
cauſtum, juxtà Hebræum: ſuſpendit eam de ho-
locauſto, nam dicitur hoc verſu 2. in loco, ubi
mactant holoeauſtum, mactent oblationem (ſeu
ſacrificium) pro reatu, confer. hic tract. Talm.
Sevachim, ol. 58. b. & ol. 50. b. & Menachot,
Jol. 110. a: it. Keritut, ol. 22. a. b. ut includa-
tur holocauſtum congregstionis (vel quod ſit
trionem.
3. Sive: mem bra, confer. lupra Levit. c. 2. v. 1 3
n. 48. & V. 5-H. cà p. n. 1 5. vide & not. ad lihrum

tur, cur partes ſive membra ſacrificii nrpnè
vocentur.
4. Hæc ſectio incipit ſtatim ab initio hujus libri
tertii Molſis ſive Levitici; de ſacrificio autem
pro peccato egitur in dictæ ſectionis Capite .
quarto. 51
5. Id eſt: in ſacrifieio iſto pro reatu adjicitur et-
iam cauda, confer. fuprà Levit. c. 3. v. 7. n. 3 8³.
& dict c. 3. v.9,n. 2 3. vide & not. in 'pa r

X poſt verba iſta in notis Raſchianis editionis

1

in cgongregatione ſive cœtu) verſus Septen-

Prec. Jud. part. 2. p. 24. a. med. ubi exponi-

durſftiun jo ⸗
okeatu) Core
mottui aut per q
ut fetium eſus
, ciſciumn) sbſoln
ſepaetut)al pale
ge ſacrißciopron
ui cupoſuimus
¹,. etenimn deſa
foreatu/nilx ho
acifcim let

— —
6. Vel: auterator,
ellt: ſectincium pr
nec in aliud manle⸗
elletar, confet,
V. 10. 0h, 47, 1t. Ne
fel b & ſol i
7. Domini hie dicn
Cflene voluerunt;
tui ſant, ſice ſopt
fer. not. in N
tur. Chorogf. cal
ex Sots Hienoſol.
4. ſenibitur, gud⸗
Pollelſor woigums
1n e. Mari ſalſo⸗
3. Hebr. Pya, in
ie peralind (ſe
un ſepalavit ali
illudipte perdidit
Pro reatu obtulit;
invemtum fun;
jam per polſtenius
eſt, iged opus eit
Iepentum ett tame
tahat vel profam
lud dominus er
Tat holocauſftum,
erponitur, ubi vid
Pa ie, domini
cifiium offerunn

1)K 1,n1,

— Cà), P.

ccecht . non

. vnnemn atihen

tnigedopleft.
erpollum en in
Leinm pro tenu

udt . Velſ.

.
& uncigulis igeuſa
5 a e
n dor ed
a ie. veiſ 1. Ma⸗
Nutiteſudnnnes
6. V. 5. ibbigne not⸗
1us, Oblationtm fro
eiced hic)ſiciur:
er plural,) aque
blationem adholo.
luhenaltem ceho⸗
geſ 1, in loro, ubi
tent oblalionemn ſeu
fen hiotract, Talm,

ſo. b. & Menachot,
11,2 b. it incluca⸗

Ntionis (vel grogſit

eu) verſus depten⸗

a Lenit ,2,5 13.
ide & not adlibtum
1 med ubi erponi⸗
bra lxrifcli drnn

3b initio hufus ibri

e laclificio anlem †
dæ ſecionis Cae

o teitt 2c icitunel⸗

erit,l. 3. V.7,h 3,

ot, in DN H

CAF. vII. LEVITIGL. 29
Saeriſeinn pro ratu S. amdiu) donec avellatur 6. nomen rejus ab i o (Scriffcio
pro reatu;) docet (autem hic Scriptura,) de ſacrificio pro reatu, cujus domini 7. ſunt
mortuj aut per quod expiati ſunt domini ejus, 8. quamvis (igitur) res in eo verſetur,

ſeparetur) ad paſcuum; I2. non autem venit (hic Scriptura,) ut doceat (generatim)

uti expoſuimus (particulam illam:) . quæ ſcripta eſt de ſacriſicio pro peccato,
14. etenim de ſacrificio pro reatu non dicitur: & DCNi. e. ſacrificium illud (eſt)
pro reatu, niſi poſtquàm partes ſacrificii 15, igne abſumptæ ſunt atque id † ipſum
(ſacrificium Ylicèt partes ejus igns non ſunt abſumptæ, (tamen) rectum (ſive legiti-
mum)

6. Vel: auferatur, removeatur Hebr. proa, ſenſus n. 55. vide & num. leg. 1 12. h,, verl. && verſ. 13
eſt: ſaeriſicium pro reatu iſtud tamdiu eſt, do- be,. cap. n. 47.
nec in aliud tranſeat nomen vel alio nomine ap- 9. Nempè: iſtius ſacrificii pro reatu „ quòd ofletri
pelletur; confer, num. ſeq. 12. & cap. antec. 6. debuit.
V. 10. n, 47. it. Naſir, fol, 2 5,a. b. & Sevachim, 10. Hebr. mamr w, de quo vide ſaprà Levit, c.
fol. 5. b. & ol, 10. be it. ſol. 12. b. I. Ve 26 H. 3 8. & n. 39. confer. & not ad z. Reg-
7. Domini hie dicuntur illi, qui ſacrificium iſtud ep. IZ. verl. 16. num. 222
offerre voluerunt; ſed, antequam offertent, mor- I1. Vel: ſimpliciter „ſine nominis expreſſibne ſa
tui ſunt, vide ſuprà Levit- c. 2. v. 9. n. 39. con- mactetur, non erit rectum, confer- num. ſeq: 12.
fer. not. in ho r' h. loc. & Tuhtſoot. Cen. & n. 13,
tur. Chorogr. cap. 5. p. 15. edit. Lipfienſ. ubi 12⸗ Hebr. ye poſtquam autem ſeparatum fuit
ex Sota Hieroſol. fol. 19. 1. & Nazir. c. 4. hal. jſtud ſacriſcium ad pac uum „ bnrod W b
4. ſcribitur, quòd oblarionis pro peccat cujus W i. e. ſi abſolutèé (vel ſi ſimp liciter) mactetur
poſſeſſor morcuus eſt, pretium cedant mie mn (iftud ſacrificium erit) legitimum, Icil. ut ſit
h e. Wati ſallo. bolocauftum, vide nor. in pnart r,h, loc. S
2. Hebr.] wyn, in MSto z. poſteàâ ndditur: rn Gur Arjeh fol. 12 8. col. 3. fin.
i. e. per aliud (ſeil. ſacriſcium pro reatu) nimi. 13, Id eſt: nominatim & in fpecie tanquam lacti.
rum ſeparavit aliquis ſacrificium pro reatu, ſed fieium proreatu, vid. ſupr. Levit, e. 5. V. 9.. I. 9.

illud ipſe perdidit aliudque pro illo ſacrificium S& infr. Levit. c. 14. v. 12.
pro reatu obtulit; ſed poſtea prius facrificium 14, Vide ſupra Levit. diét. cap. 5. V. 9. n. 19. con-
inventum fuit ; aſt, quoniam dominus ejus fer. & Levit. 6. 4. V. 10. n. 2 7.
jam per poſterius ſacriſicium pro reatu expiatus 15. Hebr. a, de qua voce vide, quæ ſupraà ad
eſt, ideò opus erit, ut prius ſacrificium, qued Levit. c. 2. V. 13. . 4 §. S ad verſ. 3. h. cap. n-
repertum eſt, tam diu paſeatur, donec vitium con- 3. notata funt, confer. hic tractat. Talm. Seva-
trahat vel profanum evadat, quò facto vendit il- chim, Jol. 4. pront in mar nh, loc. alle-
lud dominus ejus atque illius pretiéô cothpa- gatur ad marginem.
rat holocauſtum, ſic in not. apt W b. lor., † Hebr. ey NT in MSto 2, poſſea addita ſunt
exponitur, ubi vide ſis Hebræa 5 (&œterum voce iſta: (uo h neen e, . De
hya i. e, domini ejus, intelligahtur illi, qui ſa- 1i. e. ſi mactaverint non nomine ſuo, usque dum
crifieium offerunt confet: verf, 14, . cap. n. non funt igne abſumytæ partes ejus &te.
49: & V, 19. n. 72, it, infra Levit. C. 10. V. 12:

ut pretium ejus 9. offeratur ad æſtivandum altare, 10. ſi framen) mackene ilſuch ſa-
crificium,) abſolutè, 11. non erit legitimum holocauſtum, priusquâm avellatur (vel

de ſacrificio pro reatu, quòd illud profanum ſit, ſi nomme ſuo 13. non offeratur, ſic-

4

830

LEVITICI.

mum) eſt. X* Verfſ. 6. Sanctum Sanltorum ſt] In lege acetdotum 16. iſtud expii-

catur. Verſ. 7. Lex una eſt illi] Hac in re. Eod. verſ. 7. Sacerdoti, qui per illud
. . . .— . . . ... . . . . .
ſecerit expiationem] i. e. Qui idoneus 17, fuerit expiationi faciendæ, ejus erit parti-

ceps, exceptò illo,

CAb. VII.

qui eodem die lavari debet 18. & qui indiget expiationibus 19.
ac qui luget, 20. Verſ. 8. Peller holocauſßti, * quod offeret ſacerdos, ipſe habebit]

Excepté illé, qui eodem die lavandus eſt & qui indiget 21. expiationibus & qui in
Iuctu eſt, 22, hi enim non fiunt participes pellium. Verſ. 9. Sacerdoti, qui oſert il-
Iud & 6,] Forſitàn ei ſoli (erit?) lex dicit: omnibus filiis Aaronis grit, 23. num om ni-

bus (erit?) lex dicit: facerdoti, qui offert, nimirùm capiti familiæ 24. illius diei, quô
illud offertur. Verſ. 10. Commixta oles] Hæc eſt mincha (ſive oblatio) ſpontanea.

25. Eod.

Quoniam ba Ne N i. e. non fit expia-

tio, niſi (ſolum) per ſanguinem, uti in not.
Dpom Pi hic exponitur, quamyvis igitur par.
tes iſtius ſacrifſicii non adoleantur; tamen, ſi il-
lud maclstum fit, rectum ac legitimum erit, ita
ibidem in notis explicatur.
36. Hebr. bann nn, eſtis liber antiquus ac cele-
Pris, in Leyvitici declarationem inſtitutus, de quo
vide ſupra Levit, c. 5§. v. 19. n. 6 6. & infrà Le-
vit. c. I0. V. 16, n. 51. & V. 19. n. 62. confer.
& Gur Arjeh fol. 13 5. col. 3. fin. & Levit, c. I1.
v. 3 . . 109. it. Levit. c. 2 1. V. 2 7. n. 77. it.
Levit. . 2 3. v. 8, e 16. confer. Sevachim, fol. 97.
b. & ſol. 12 0. a.
17. Confer. quæ ad cap. antec. 6. . 19 -Rum. 67.
notata ſunt. D
18. Hebr. b av, hinc eſt nh hau i. e. lotio di-
urna, quæ die adhuc lucente fieri debet, de qua
vide Buxtorf. Lex. Talm. Fol. 8 50. confer. &
Eap. præced. 6. Verſ. 19. n. 6 8. atque infrà verſ.
13.ch. cap. n. 46. & not. in Ha iνα h. loc.
19. Id eſt: qui nonqum expiatus eſt, vi de infrà
Levk. c. 14 ½ V. 11. ibique not, num. 16. & verſ.
ſeq. 8. n. 2 I. in not. a , ſocus iſte ſie
exponitur: jaao oen e dene e hn
Ar i. e. interdum eſt aliquis immundus, qui
opus habet, ut offerat oblationem die craſtino,
wei in diem craſtinum, confer. hic tract. Talm.
Sevachim, fol. 10, b. & fol. 1I1, b. it. fol. 2 5. a.
& fol. & 1. b. it. fol. 86. a. & fol. 10 3. a. b. & fol.
120, b. it. Kidduſchin, fol. 53, a. & Menachot,
fol, 63, b. & fol. 73. a.

—

206 Hebr. Jn&, is deſcribitur ab autore noſſro in

notis ad Levit. c. 10. v. 19, n. 67. quod ſit ille,
qui die ſepulturæ plangit, quique luget, quam-
diu mortuus non eſt ſepultus, vid, Bauxt. Lex.

Talm. fol. 139. confer. 6c verſ. ſequ. S. n. 22. &

Gur Arjeh fol. 12 %. col. 4. med.

** Hebr- mye y hæc Se fequentia, usque ad:
Po'n P i. e. hi enim aon fiunt participes

&c. abſunt 4 MStoz.
21. Vide, quæ verſu antec. 7. h. cap. n. 19. no-
tata ſunt, confer. & tracét, Talm. Sevachim, ſol.
103. b. utiin pa WMe hic allegatur.
22. Dequo paulo antè verſ. 7. b. cap. n. 20, eonfer.
Sevachim fol. 99. b. cœterura iſta: peà den
o i. e. & qui in luctu eſt, hi enim non ſiunt
participes, abſunt 4 MSto 1. ſed malẽe.

.⸗

1123. Sicuti verſu ſeq. 10. . cap. habetur, confer.

cap. antec. 6. v. 19. n. 69. vid. hic etiam Torat

Cohanim, prout in non mhowb, loc. allega-

tur ad marginem.
2 4. Ka cum D, Wagenſeilie in Sot. p. 56 8. verte-
1e volui nh& tvn, univerſus quippe populus in
duodecim teibus erat diviſus, tribus in patrias
ſeu familias, familiæ in demos, proùt P. Fagius
ad Paraphr. Chald. Exod. c. 12. v. 3. notavit,
ubi vide ſis & Commentatoris noſtri ac Junii
atque Tremellii notas, confer & Gur Arjeh fol.
128. Col. 4. & ſeq. ac tract. Talm. Peſachim,
fol. 57. a. uti in Y'h. lec. ad margi-
nem allegatur, non itaque ſoli ſacerdoti, qui of-
fert, fuit mincha illa; ſed etiam omnibus illis,

ren P i, e. qui fuerunt in illo die, ſic

in not. Nar Mov' b. loc, ubi præterea locus iſte

ſic

N

„ 500. veni
unnl ie. Aßi⸗
li, qvimare nunl

ut grotus g
lsleriptumn 4
hominum &laet
cibcailtarlun
ge gooin textue

Preo. Lod, Vel

ni kic tecellen

—
ſic erplieatunmm
õ
da) MN N
pr NN do
tes crant digil in
Kodis in 545da
21lein cuſtodlia e

er Gies le

ſinatum etat) un
athi Oinnin ler
bant, conket, l
brum biec, ud.
15, De qua vigeſ
conſet, & not in
duſchin, fol.ſ3.
2, b. 1h /0l. 73.
2 . De quo videl
.

Z. Nempe: quun

ſem ſuam accen
bet, be guo ſice
12 . Vide Leyit. dit
len. (2,.. N 15

2. Hebr. Nn,

Pi, e, cdnlel
Vide pluna apud

QCbald. heloc, vid

fer nic Seyzchimn
30. Hebr, d ig elt
fieii Diyini, cofe

eEer. bie Kiddulch

CALVI
—
iul erph.
iger
lus ttit atti.
lionibun 19.
i batche
bugi in
ngui eſir .
. Rumomgi⸗
lins diei, 00G
o)ſhontaner,
¹), Pod,
7, qubc ſt ile,
de uget, guam.
Gid Bunt, ber,

leql , 12, 8

CAb. VII.

LEVIIICIMI. zr

125, Eod. verſ. I0O. Et arida Hæc eſt mincha peccantis 26. & mincha æmulatio-

nis, 27. in quibus non eſt oleum. 28. Verfſ. 12. & pro gratiarum allione obtulerit

eam] i. e. Si propter confeſſionem 29. ſigni, 30. quod alicui evenit, veluti ſuntil-

li, qui mare navigant ac qui per deſertum iter faciunt & qui in carceribus vincti erant

ut & ægrotus, qui ſanitatem recepit, iſti enim opus habent, ut confiteantur, nam de il-

lis ſeriptum eſt: confiteantur Domino 31. miſericordiam ejus & mirabilia ejus filiis
hominum & ſacrificent ſacrificia laudis, 32. proptenunum ex iſtis* (ſi quis) voverit

pacifica iſta, ſunt illa ſacrificia gratiarum actionis 33. atque opus habent pane, 34.
de quo in textu dicitur, nec comeduntur, nili die ac nocte, 35. ficuti exponitur hoc
loco. Eod. verſ. 12. Offzrat cum ſacrificio gratiarum abllionis] Quatuor ſnecies pa-

nis (hic recenſentur, nempe:) placentæ & lagana ** atque frixum, 36. tres iſtæ ſpecies

ſie explieatur: rp e een en enen . 77. be.

ma awd nR re bn Damh en e 1. Vel: laudent Dominum, gratias agant Do-

ed.
mnin, Usele ddli :
ſiunt mieies

1ap. nl 19, d0⸗
,Zefachich, lol,
legenc.
.n, 20 eollet,
iſe: d e
ienimnon ſiunt
male.
abetur, ontel.
hic eiam Torat
9t, loc, allege.

t, 569,ente⸗
ippe popplusin
tibus in atlins
pronrb. bags
1,. 3. hote itt
polhi ani
Gur Anſenkol.
alm. Nlachin,
loc, ad nurtbi⸗
erloti, gui⸗
womnibusillis,
tin ilo die, e
teletes locusiſte
ſe

fer. hic Kidduſchin, fol. 53. a. & Menachotol.

bpn) r aN& n — he en een n mino, vide Pſalm. 107. v. 8. & v. 1 5. cohſer
rrpn raN e WDe Naw i. e. Sacerdo. Menachot, fol. 79. b. & fol. 80. b.

tes erant diviſi in 24. cuſtodias, unaquæque cu- 32. Proùt habetur dict. Pfalm. 107. v. g. v. 1§.

fiodia in Sabbathum (ordinata erat;) omnis] & v. 2 2. confer. hic tract. Telm. Temurahb,fol.
autem cuſtodia erat diviſa in ſex capita famili) 18. a. b. & Menachor, ol. 76. b. & fol. 78. a.
àd ſex dies (ſeptimanæ,) unicuique diei (de * Hebr. en rè ,, in MSto 1. hic habetur:

AKinatum erat) unum caput familiæ ; aſt die Sab- rnn 7y —N, e. ſi pro gratiarum actione &c.
breathi omnia ſex capita familiæ ſimul miniſtra- (utih. v. 12, habetur;) led in MSto 2. legitur:
bant, confer. Lute. cap. 1. v. 8. it. not. ad li- 7 80 7 — i. e. i Propter unum ex iſtis
brum biec. Jud. part. 2. p. 2 1 1. 2. med. (voverit &α ) Z
2 5. De qua vide ſupra Levit, cap, 2. v. 1, & ſeqq. 33. Sive: ſactiſicia euchatriſtica, ſac rificia laudis
confer. & not. in = hom new h. loce it. Kid- & confeſſionis, id enim verba: nn M hic

duſchin. Fol. 5 3. a. Menachoet, ol. 3. b. & ol. notant, confer. infra verſ. 1 4. b cap. n. § 1. in
72. b. it. fol. 73. a. & ol. 10 . b. trOque MtOο nt n. ne additur: ai.
2 b. De quo vide Levit. cap. §. V. II. in not, num. e, (ſacrificia euchariſtica olei.) .
22 ⸗Z 34. Secus elt in illis ſacrihicii⸗ votivis & volintari-
27. Nempè: quando maritus Zelotypia erga uxOo- is, èðð offeruntur POpfef confeſſionem li⸗
rem ſuam accenſus eam adulteii ſuipectam ha- gnt velmiraculoſæ libeiationis ex Perieulo, VI⸗
bet, de quo vide Numer, c. 5. V. I4. & ſeq. de infra Verſ. 16. h. cap. n. 5 8.
28. Vide Levit. dict, cap. 5. V. I1. & Numer. al- 35. Die quidem eadem ac nocte proximè ſequente
leg. cap. 5. v. 15. anis ar que caro iſtius ſacrifieii comedi poſſunt;
29. Hebr. ANN, prout hic habetur, unde nomen nihi! tamen ex illis remanere debet usque mane,
Srpni. e, confeſſio, gratiarum actio, de qua voce prout habetur verſ. ſeq. 15. H. cap. ubi vide
vide plura apud P. Fagium in not. ad Paraphr. num. 55. .
Chald. b. loc. vide & infi v. 14. h. c. n. 51. con- ** Hebr. où iſtud ut ſequentia usque ad: 12
fer. hic Sevachim, fol. 50. b. & fol. 120. a2. vNn i. e. ſic exponitur, abſunt 4 MSto z.

2o. Hebr. ba id eit: miraculi ſive ſingularis bene- 36. Confer. Exod. c. 29. v. 2. n. 3. ubi trium ſal-

ficii Divini, confer. verſ. 1 6. , cap. n. 57. con- tem ſpecierum fit mentio, quibus hic additur

H L Mmmmm

1

2

sn2. =

en

LEVITICI.

CAbP. VII.

—̃———ʒ—ʒ——

ſunt azymæ, ſcriptum autem eſt: præter placentas (etiam) panis fermentatus 37. &c.

atque unaquæque ſpecies (habebat) decem placentas, 38. ſic exponitur in Menachot;
39. quantitas autem earundem erat quinque ſatorum 49. Hieroſolymitanorum,
quæ erant ſex (ſata) deſerti, 41. viginti ſcil
e. Panem frixum in ferventibus aquis, quantum ei ſufficit. 4;2. Verſ. 13. Oferet mu-

decimæ. 426, Eod. verſ. 12. Frixam] i.

nus ſaum ſuper ſacrificio] Refert (hic Scriptura,) quòd panis non ſit ſanctus ſanctitate

corporis, 44. ita, ut ille profanus evadat in eo, quod egreditur, 4 ⁄,. ut & in illo, qui

eodem die lavari debet, 46. & ut ille (panis) exeat ad res profanas per redemptio-
nis pretium, 47. donec mactetur ſacrificium. Verſ. 14. Unum ex toto munere] i. e.

7 1 . . . R]——
Panem unum ex qualibet ſpecie 48. aufert (dominus muneris) in elevationem pro ſa-

cerdote, qui miniſterium ejus peragit, ac quod reliquum eſt (ex panibus,) comedetur

à dominis, 49. caro quoque ejus erit dominis, exceptéô pectuſculô &

arméô, quæ in-
illa

quaria, nempe: panis fermentatus, vide verſ.

Ieq. I 3.: h. cap. confer. & verſ. 14. h. cap. n. 48.

37. Uti dict. verf. 13. h. cap. haberur, conter. P.
Fagius in notis ad Paraphr. Chald. h. loc. ubi fu-
ſius explicatur, quomodo hoc ſit intelligendum,
vide & infra Levit. c. 2 3. V. 17: ac Junii atque
Tremellii nor. ad Lexvit. c. 2. V. 11.
3 b. Vide Exod. cap. 29. V. 2,- ibique not. num. 38.

ac not. in Ee M h. loc, ut & ſuprà Le-

Vit. c. 2. Vv. 4. n. 3 1.
3 9. Hebr. Drien eit is liber tertius partis quintæ ope-
ris Talmudici agens de oblationibus veſpertinis,
conf. Exod. dict. c. 2 9. v. 2. n. S. Ocus autem hic ad-
ductus reperitur in Menschot fol, 17. prout in
P Don MeY p. loc. allegatur, vid. & n. 3 1. 2032.
40. Hebr. P&α ; erat autern Satum menſura arido
rum, triceſima pars Cori ſive Chometis, tertia
Ephæ & continebat ſex cabos, vid. Buxt. Lex.
Hebr b. vocd.
41. Vel: in deſerto uſitata, confer. Bened. Ar.
Montani Tract. Tubal-Cain fol. 9. ubi refert,
quòd, antequaàm IIraelitæ terram promiſſam te-
netent, minore uſi ſint &ε, quàm poſt captam
regionem Hieroſolymamque habitatam, confer.
Gur Arjeh ol. 129. col. 2. med. ac not. in α
uWmR b. loc. 5
42. Hebr. ';»y, quæ eſt decima pars Ephæ, con-
fer. R. Sal. ad Exod. c. 29. v. 40. & Ar. Monta-
ni alleg. tractat. fol. 10. it. Gur Arjeh ol.. 129.
col. 2. circaà fin.

43. Vel: quantum ille requitit. confer. quæ ad

7

cap. antec. 6. v. 14. n. 6 1, nofata ſunt, vide &
not. in an e b. loc. & Sevachim, fol. 5 1.
a.
44. Nempè: ſicuti ſacrificium ipſum, vide, qitæ
ad Exod. cap. 30. v. 2 9. n. 10 3. notata ſunt,
unde lux quædam huic loco accedet, confer. &
hic tract. Talm. Sevachim, fol. 57. b. item Me-
nachot, ol. 7 5. a. uti in 'na n h, loc.
allegatur, ubi vide etiam notas, it. Menachor,
Fol. 77. b. & fol. 7 8. a. b. =
4 5. Nempè: extrà atrium vel extrà tapetes ocel-

vit. c. 10. V. 17. n. 52. vid, & infrà V. 19. h. cap.
27. a. it. Fol. 76, a.

I19. notata ſunt.
* Hebr. hèv) ſic in MSto z, quam lectionem, uti

vertenldo ſecutus ſum.
47. Conter. ſuprà verſ. 3. F. cap. n. 8. & n. 9. it.

Commentatoris noſtri notas, confer. & Torat

Cohanim act tract. Talm. Menachot, ol. 7 8. 2.
uti in bup n b. loc. allegantur.

149. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 12. h. cap. n. 36. de

quatuor ſpeciebus panis dicta ſunt, contfer. &

a. & Menachot, fol. 77. a. b. & fol. 7 8. b.

49. Id elt: ab illis, qui munus iſtud obtalerunt,

laros, confer. Exod. c. 29. v. 37. n. 1I11. & LeAS
n. 6 3, confer, & Menachot, fol. 19. a. & fol.

46. Vide, quæ de hoc ſuprà ad verſ. 7. H. cap. n.
magis peſrpicuam & textui convenientem hic in

inftà Levir. cap. 27. v. 13. & v. 27. ubivide

not. in han Tre ,. loc. it. Peſachim, fol. 3 7.

vick

lcme ſunn
bat)inſactifcis
Vell 15. ℳ,
zuckiones ſ1
683. Atque Chag
Eod.. Iſ. h4
dende;) jta &t
nmme] Iple con-
d medium noc
nem Atmanegtel.
ſell.non offert
ſciom votirum⸗
teitu exponitut,
primo, id comed

ſunt in 9,ctiptn

—
vigde ſupla retl.
in not. 2d Paraph
rum btet. ud
alm. Seyachim,
zo. Videlicet vell.
1. Fiſe: gruiatun
m, conten in
n, 33.
ſn Fel wultitvdine
hicacniſdcium,
eucharillicum,t
fol. 7,2, it. ,ol
53. De quo ude

Hebr nunn, in

felliſo ennis, lei
anhiscelebrati d
14.
4. lea hie y
tem het Chaoig:
d5
ſa ellet, tune
Chagigim, eum
tutitatem comed
cia 1F. v. 2.
2 ,P. 1122, ed
vide & Bartorf.
r. inlta eyi
Elle en .

A.VI.
kentatus 3), Ec,
Urin Memchot;
olfmianonn,
19 Hiun] i
13. Cſiretu.
ndhns lindiate
t Kin illo, i
Pet tedemptl⸗⸗
Ao muyere] ie.
alionem proſt.
lbis)eomedetur
K umd, gus in,
illa
—
1,NOiala funt, vide &
deſahim, fol 1,

umn igſom, ide gue

N. 103. nOtata iüint,

60 ecet, conlet, d&
ol. 57. b. ilen Me⸗

Oumn wy h loc.

notas, it. Menachot,

eeytni npeler deel⸗

V. 77 N, I11, Le4

K inſti v. 19 % ap.
4, fol. 19, a. 8 0).

1 2d venl Tehetahen,

,guam lecionen, Ui
ti comenientenn hic in

CAP. VII.

(49. 0. . l 9 il.

13, & 1. 17. ukivige
1s, confet. N Totat
Menachot, 0l. 1
Alegaulun⸗

in. ca, d 16, de

a lunt, Conel

e i,, Peſachim folz7
b, 5 ol /be,
nus inud Cbiglerunt,
vice

2

LuEVITIIIl.
.ila (carne) ſunt, ſieuti explicatur infrà, 50. oblatio (quippe) pectuſculi & armi (fie-

833

bat)in ſacrificiis pacificis; oblatio autem confeſſionis? i. vocatur ſacrificium paciſicum.
Verſ. 1 5. Caro autem ſacrificii gntiarum actionis,; euchariſtici tcjus Habentur hic multæ

auctiones, 52. ut includantur ſacrificia pro peccato atque reatu, ut & aries Naziræi

13. atque Chagiga † diei decimi quarti, 54. quæ comedi debent die ac nocte.

Eod. v. I 5. In die oblationis eius comedatur] Ac ſicuti tempus eſt carnis ejus (come⸗

dendæ;) ita & tempus eſt panis ejus. 55. Eod. v. I 5⸗ Non remanebit ex eo usque ⸗
mane] Ipſe comedere poterit tota nocte; ſi ita eſt, cur dicunt (KRabbini noſtri:) usque
ad medium noctis? (nimirùm hoc ideò ſtatuerunt,)ut removerent (eò magis) homi-
nem à transgreſſione. 56. Verſ. 16. Si autem votivum vel volunmrium erit] Quod

ſcil. non offert (aliquis) propter confeſſionem ſigni, 57. non opus habet (iſtud ſacri-

ficium votivum aut voluntarium) pane ⁸. ac comedi poterit per biduum, prout in
textu exponitur. Eod. verſ. 16. Acpeſtero die 59. & quod remanſerit ex eo] In die
primo, id comedi poterit, Vau iſtud (in verbo: ) abundat ac multa ejusmodi
ſunt in S. Scriptura, 6%. veluti (in illo loco:) ſunt autem filii Zibeon: i. e. Aja
MU Mmmmm 2 Mä & Anz,

3. princ. ac Torat Cohanim & tract. Talm. See-
vachim, fol. 36, a. b. uti in a n b. loc.
allegatur ad marginem.
55. Scil. comedendi, nempè, ut tâm interdiu,
quam noctu comedi poſſit, modò nihil ex eo re-
linquatur usque manè, confer. ſuprà verſ. 12. h.
cap. n. 3 5. it. not. in .α a D,h. 0e.
56. Nimirùm Rabbini quaſi ſepimgatum fecerunt
legi, ne in illam irrumperent homines esmque
violarent, uti autor noſter ad Eccleſ. cap. 12. V.
1I1. & ad Proverb. c. I v. g. notavit, vide &
not, in e ne h. loc.
57. Sive: ſingularis beneſcii Divini ac miraculo-
ſæ liberationis ex periculo, confer. ſupra verſ.
12. h. cap. n. 30. it. Gur Arjeh ol. 129. col. 3.
con fer. & Peſachim, ol. 7 1. a. it, Roſch haſcha-
