ubi eſt penuria marſupii. 1.

VI.

——M

—☛

73. Confer. notæ ad hbrum Prec. Jud. part. I. p.
9. b princ. ubi fuſius agitur de caſibus, in quibus
⅛ i. e. oblatio pro reatu rapinæ (de

qua hic termo eſt,) locum habet; ponitur autem
hic 7 i. e. rapuit pro 2), i. e. furtô ſubtraxit,

vid. dict. not. ad librum Prec.
XX Hebr. iX& an, cur particulam' iſtam i
Commentator noſter hic addderit, vide rationem
in not. hon nS b. loc. abeſt autem parti-
cula illa ab utroque MSto, confer. Ketub-
bot, fol. 42. a. & Bava Kamna, Jol. 103. b.
Jol. 105. a. b.
74. Confer. hic tractat. Talmud. Schevuot, fol.
49. b. prout in 'nan hen b. loc. ad mar-
ginem allegatur, ubi vide etiam notas, confer.
& Bava metzia, fol. 4 8. a. & Bava kama, jol.
66. a. & fol. 67. a. b. it. Fol. 94. b. & fol. 9 8. b.
it. Fol. I04. b. & Fol. 112. a it. Maccot, ol. 16.
a. & Chullin, fol. 141. a. & Temurah, fol. 6. a.
75:. Confer. quæ infrà ad Levit. . 19. V. 11. n. 49.
notata ſunt, vide & not. in npan no h. loc.
ubi exponitur, cur ſors dicatur &α i. e, caput,
addita quoque hic ſunt nonnulla in notis Raſchi-
anis editionis am ne, quæ brevitatis ſtu⸗
dio hic omiſi, & ibidem Hebræa videri poſſunt,
ſenſus corum eſt, quòd quinæ partes ſubinde

multiplicentur, usque dum ad obolum unum
dev eniatur. .

76. Vide Num er. c. 5. v. 7. ibique not. num. 19.

—

5

prout in Sman newh. loc. ad marginem al-
legatur, ubi vide etiam notas confer. & Bava,

—

kama, fol. 10 8. & Menachot, fol. 77. b. it. Bua-

va kama, fol. 10 3. b. & Bava metzia, fol. 43. a.
b. ir. Erachin, fol. 4. a. & Sevachim, fol. 48. b.
it. Keritut, fol. 22. b.
* Conter. hic Torat Cohanim, ut & tract. Talm.
Kiddquſchin, fol. 29. a. prout in 'nan nee
h. loc. ad marginem allegantur, ubi vide etiam
notas, confer. & tract. Talm. Sevachim, fol. 2 7.
b. et fol. . b, et fol. 69. a. it. fol. 84. a. b. et
fol 10 3. aAa.
† Hebr. yn ” WM, abſunt iſta 4 MSto I. 3

D

1. Id eſt: jactura pecuniæ, defectus nummorum,

S

—☚n

qui omnium graviſſimus eſt, uti habetur in tra-

ctatu Talmudico: Schabbat, fol. 105. 2. alleg.
Buxtorf. in Lex. Talmud. fol. 1032, confer. et
infrà Levit. Cap. 2 3. verſ. S. num. 15. ac not. in
psn new h. loc., it. tract. Talm. Menachot,

Fol. 6. b. et fol. 26. b. ir. fol. 49. a. et Nid d.

fol. 40. a. b. it. Megilia, fol. 2 I. a. et Chagi a,,

—
7

confer. & tract. Talm. Bava kama, fol. 6 5. 2. b.

CAe/I

K ut oce
gert lper
Innis Lnin
ſphtond

cipiat 6. 1

: Aiguehi

fina (den
(nempe))u

y Peobatio
ſine hujus r
mune, li
MSto 1,
ta ſot iſt
(amima)) 4
1t1 Coolet.
ſa 49. 2.
dl. 3,a i
4 fol 34.

,, Nimitum

i.e, quæn
de Raſchi
Kinan.
7. V. 19,.
. Funtenit
nus legiti
altare ſane
37. m 97.
damaccec
b. ahit.
Polt verd⸗
roque
Pa .
tequum
Verbis: d
que 1d:
2blunt ab
l 41,et

werſtean Dum 4

Peſere ad dne.

hud ſemetpfim.
hgn ercaetitt
mns pecanie, 7ſ.

cipe, aliud, in
anst ad poſte.
cintnione in loco,

Pecetextus iſte e.
fitt tota noce

E

—

lum ad cbolum unum

ibigne not, numn. .,
waEamn, ,ol 6 ,2, b.
loc. 2d walgigemn A.

otas conler. Da7a,
chot, ſol. 7. bit .

ara metzinn ,ol.43,7.
deſachun, fol 4 ⸗eb.

nim, ut & tract Taln.

prodt in Din

egagtüin vbi zige eian
almn. Seratbim, /0. 27,

nt ill 4Ndte .
„Gefeclus nummouI,

6 etz wtihaberunr int

bbat, 0l. 10),2, Aleg

11. ,ol. 1o31, confe.

5. num. 15.40 nt. I
1adl. Tilmn. Merache

i. ſol 9 1e Ni

ſol. ?1. 2, et Clagi

.

ſol 56,e bd.

CAP. VI.

LEVITICI.

819

derit (ſuper altare,) deſcendat,
mnis enim lex ad multiplicandum 4.

& ut doceat * de profanis (ſeu illegitimis oblationibus,) quænam (ex illis,)ſi aſcen-
2, & quænam, ſi aſcenderit, non deſcendat, 3. O⸗
venit, ac ſi diceret: lex eadem eſt omnibus

(oblationibus,) quæ aſcendunt (ſuper altare) etiam minùs legitimis, quæ, ſi adſcende-
tint, non deſcendunt. 5. Eod. verſ. 2. Hoc eſt holocauſtum] (Hoc dicit lex, ut ex-

cipiat

6. id (animal,) quod coivit (cum homine) & quod coitum (hominis) admiſit

7. atque hisce ſimilia, quorum profanitas non facta eſt in loco ſacro; 8. ſed quæ pro-
fana * (ſeu mins legitima) facta ſunt, antequâàm venirent in atrium. 9. Verl. 3.
Veſte ſua linea] (D) hæc eſt tunica; 10. cur verò lex dicit: — i. e. veſtis ejus?

(nempè,) ut *ſit ) A D i. e. ſecunduùm menſuram 11. ejus (ſcil. ſacerdotis.) Eod.

Kkkkk 3 Verſ-

———
X Probatio ejus deſumitur teen ebn i, e. ex
fine hujus verſus, ubi dicitur: tota nocte usque ad
mane, ſic in not os D h. loc. cœterum in
MSto I, poſt: — 5n i. e., tota nocte, addi-
ta ſunt iſta: p2D D& Vy i. e. excipit illud
(animal) quod coivit (cum homine.)
XKX Coafer. hie tract. Talm. Joma, fol. 33, 2. G&
Fol. 45. a. it. Sanhedrin „Fol. 34. a. & Horajot,
Jol. 3. a. it. Sevachim, fol. 27. b. & fol. 83. a.
1t. fol. 84. a. S Temurah, fol. 14. a:

2, Nimirum: deſcendit illa oblatio, N de,

i. e, quæ non convenit, quænam verò illa ſit, vi-
de Raſchi notas ad Exod. c. 29. V. 37. n. 100.
& infrà n. 5. & n. 9. H. v. 2. confer. etiam c. ſeq.
7. v. 19. n. 8 1.

3. Sunt enim nonnullæ oblationes, quæ licèt mi

nmnus legitimæ ſint; per oblationem tamen ſuper
alrtare ſanctificantur, confer. Exod. dict. c. 29. V.
37. n. 97. unde huic loco, ſatis obſcuro, lux quæ-
dam accedet, vide & num. ſequ. 5. & n. 8. & 92*
b. cap. it. Exod. c. 2 3. V. 18. n. 8 5. cGterùm

poſt verba iſta: πι 1. e. non defcendat, in

utroque MSto hæc ſunt addita: Da
ya aà i. e. quæ profana ſunt facta, ante-
tequàm veniant in atrium; reliqua omnia; 2
Verbis: n 72' i. e. nam omnis lex S&c., us-
que ad: y & i. e, hoc eſt holocauſtum,
abſunt ab utroque MSto.

4. Ad ampliandum, ad augendum, id enim verbum

Ha hicg notat, confer, cap. antec. 5. v. 15.

7. h. cap. ſign. * confer. et Joma, fol. 20. a. et
fol. 4 7. a.
5. Conlter. quæ num. antec. 2, & 3. h. verſ. 2. no-
tata ſunt, vid. & tract. Talm. Nidda, ſol. 41. uti
in 'nanm re h. loc. allegatur.
6. Ita verbum vyny, quod hic habetur, interpre-
tor, confer. quæ ad Levit. c. I. v. 1. n. 12. & in-
frà ad Levit. c, 2 3. V. 27. n. 60. notata ſunt, vid.
& tract. Talm. Sevachim, fol. 84. a. & fol. 86.
b. prout in haon neov b. loc. allegatur.
7, Confer. quæ ad Exod. dict. «. 29. V. 37. n. 102.
& ſuprà ad Levit. 6. 1. v. 2. n. 3 I. notata ſunt,
vide & not. in an n h. loc.
g. Vel: in Sanctuario, vide Exod. dict. c, 29⸗ V.
27. n 10 1. confer. & n. 3. h. verſ. 2.
X Hebr. 1759 u, iſtud ut & ſequentia, usq; ad- d
An i. e. veſte ſua lineà, abſunt ab utroque MSto.
9. Quod enim tale eſt, licèt aſcenderit ſuper altare;
tamen deſcendit, confer. Exod. alleg. cap. 29. V⸗
37. n. 97. & num. 2. & 3. h. v. 2.
10. De qua vide Exod. c. 2 8. v. 39. 6 V. 40.
XX Conkfer. hie tract. Talm. Peſachim, fol. 65. b.
& Jorna, fol. 23. a. HD
1I. Nempè: pro modo corporis ejus, ut apta
ſit ſacerdotis corpori nec arcta nimis nec nimis
laxa, nec longior nec brevior, confer. not. ad li-
brum Prec. Jud. part. 2. p. 223. a fin. ac Torat
Cohanim, prout in an eDw h. loc, allega-
tur ad marginem, ubi vide etiam notas, it. Spe-
ceri de Legib. Hebr. titual, lib, 3. Diſſert. 1.

n. 41. et Numer. 6, 5. V. 27. n. 113: et infrà v

—

cap. 5.

829⁰

.

CAP: VI.

verſ. 3. Et tollat cinerem] Accipi ebat (ſace

verſ. 3. Super carnem ſaam Ne aliquid ſit inter duo iſta 12. intermedium. 13. Eod.
cnum thuribulum de cineribus in-

rdos) pl

5

terioribus, igne abſumptis 14. cosque ponebat in parte orientali clivuli. 15. Eod.
verſ. 3. Cinerem, ubi abſumpſit ignis boloxauſtum] Quod redactum eſt in cinerem, de

iſto cinere tollet (ſacerdos,) remotionem
re.
num,

indutus ſemper miniſtrat, (etenim) veſtibu

16, & ponet illum (cinerem) juxtà alta-
* Verſ. 4. Et exuet veſtes ſuæs] Non eſt iſtud debitum; ſed conſuetudo homi-
17. ne ſcilicèt (ſacerdos,) dum cinerem expeartat, conſpurcet veſtes, quibus ipſe
§ illis, quibus aliquis indutus coquit in ol -
urintelligene

la domino ſuo, non infundit poculum domino ſuo, 1⁸, alias itaque induit veſtes,

quæ illis ſunt viliores. ¹9, Eod. verſ. 4.
ris) in pomo⸗

—

20. quando is excreverat

Et efferet tinerem] i. e. Acervum † (cine-
nec locus erat ſtrui (lignorum) efferebat

12. Nempè: inter tunicam & catnem ſive cutem,
nihilſit intermedium π☚ 7 . nn i
Wa i. e. ne pediculus quidem quam vis is ſit
vivus, uti habeiur in notis ad librum Prec. Jud.
part. 2. p. 2 3. b. princ.
13. Videlicèt, quod diſtinguat ac ſecernat „Hebr.
Yumn, de quo verbo vide Buxtorf. Lex. Talm.
Jol. 815. confer. & Torat Cohanim, ſicuii in
tnpf mne b. loc allegatur ad marginem, it.
Joma, fol. 2 3, a. b. Erachin, ol. 3. b.
I4. Vel: de prunis,
EN i. e. quæ ſunt in medio ignis, ita verpa iſta:
DADR PYSNR, quæ hic habentur, expo-
nunrur in notis ad librum Piec. Jud. part. 2. p.
2 12. b. med. confer. not. in 0 N. h. loc.
15. Qui cliyulus ducebat ad alrare, de quo vide
Exod. cap. 27. V. 5§. H. 59. & n. 6 I. confer. & v.
7. h. cap. n. 39⸗ ac iract. Talm. Tamid, fol. 14
S& Jol. 24. prout in 'n- N. h. loc. ad

marginem allegatur, confer. not. in n MD

ad Levit. c. 4. V. 12, it. Joma, ſol. 6 8. a. & San-
bedrin, fol. 42. b. it. Sevachim, fol. 10 5. b. &
Mehila, fol. 12., b.
* Hebr. απ ren, ſic in Baſil. edit. & in utroque
MsSto; ſed hæc in Amſtel. editione hic omiſſa ſunt.
16. Nempeè: iſtius cineris, ſic m hic interpre-
tor, confer. notæ ad librum Prec, Jud, part. 2. p.
212. b, fin, & Buxtorf. Lex. Talm. fol, 26 51.
& ſequ. vide & paulo poſt n. 21. v. 4. h. cap. ac
not. in n h. loc.
In notis Raſchianis editionis Amſtel. Snon

in cinexem redactis DSa

ſunt addita & uncinulis incluſa: &un namn
r am- 7) nn een ee enee nde
rene e en en nee een nn
a HD b deen e i. e. verſ. 3. Super al-
tari] (ſi ſacerdos) invenerit partes (holocauſti.)
quæ hadenus non abſumptæ ſunt igne, (tunc)
eas iterum ponit ſuper altare, poſtquam prunas
huc illuc poſuit atque aufert de cineribus inte.
rioribus, dicitur enim (hoc verſu:) holocauſtum

Joma, fol. 20. 2. & Fol. 24. a. it. Sevachim, ol.
83. a. b. & Jol. 86. b. it. Menachot, fol. 26. b.
1I7. Nempè, ut veſtes pretioſas exuant, dum rem
ſordidam tractare volunt, ne illas conſpurcent,

fol. 14. ac Joma, Fol.2 3. b. prout in an ne,
h. loc. allegantur ad marginem.
19. Confer, quoad hanc conſuetudinem notæ ad
librum Prec. ud. Part. 2. pag. 2 1 3. a. princ. &
Gur Arleh fol. 127. col. 2. nin. it, not, in *
„De h. Oc.
19. Quæ tamen non ſint aa i, e. veſtes pro-
fanæ, vide notas ad librum Prec. Jud. dict. pag.
213. a. prine.

(efferebat.)
20. Scil. altaris, Rabbini rion, quæ dictio hic ha-
betur, metaphoricè vocant cumulum vel tumu-

titur: W, ut ſenſus ſit: cinerem congregatum

poſt verba: Namn 7288 i. e. juxtaà altare, hæt

/

torſ.

ſuper altare, (ſic ſcriptum reperitur) in veteri
exemplati Ralchiano, confer. hic tract. Talm.

vid, hic Torat Cohanim, & tract. Talm. Tamid,

† Hebr. Mavn, in utroque MSto huic voci præamit-·

latum in formam rotundam pomi, confer. Bux-

cAr

ſrde ſeet⸗

na) mulus ſi

ccenlus in eᷣ

atentlüpet 4

. om
tur:) me,

Uz ibidem ku

eg Prececet

cerotes hec

19,0mmes0bli

tork, Lei. Tal
Hec, Jud, pa
eponitu: 7
magaus ciberi
fol 1. prout
d mar ginem,

hzc eſi i

igter illud:)
tut,) inter
labetuk,) ſüin
35 Conlet, hie t
fol, 27. 1
ſ 1177 2
fol. b. br i
it. Schabhat,
11, Hebt. umn
R.16. D0 lal
ad Levi. c. 4

Hebr., N

Wn i
2 Utroe
*

22 Ita habetur
Nad, Valm.
ſol. 59. 2.
23, Ficuti ſopt⸗
ſom ſol 9
ol. eb. 1.

nachot, ,0l 49

CA. .
dium. 13, loc,
le nenbus in.
li. 15, kod.
kin Kinerem, de
lem) umd alta.
nfuetudo homi.
Ales guibuihle
iuscoquit inol.

=

2

bat quotidiè. Verſ. 5. Et ignis ſuper altari ardeat in eo]

ue indbit veſte 1

ceryum (cine.

orum) effereba †

uh: en ſann
N) n
3N D e
e. ven. 3. uper 1.
panes (holocauſt)

12 ſant igne, (tunec)
e, poſtquam tuntes

1t de cineribus inte.

Ferla:)holocanſlum
epenitur) in vetrti
ſer. hic tract, Talm.

2 it, Feſachim ol.
ledachot, 501.26,b.
ſas exllant, dumm tem
ne ülas conſpurcent,
trad. Talmn. Tamid,

5
1

out in Dnan
nem.

waie. vellespro⸗

nret ud, id,ag.

8io huic oci pfemit

cinerem congregatum

n gvr dicio hic.

4 cumulum el tumu-

tuetudinemn notz: ad
g. 113, à gligt. A

CAp. I.

ardeat ſuper

quæ ibidem fuerunt.

ol. 117. 2. b. it-

sxX Pebr. z242 1

27. Sic verſu ſequ. 6. h. cap. habetur.
onni, contet, Bu 29. Hebr. zennd, eibis liber quintus patis ſecund æ
P elllel .7
torl

l.

82*⁷

LEVIIICI.
vinde (ſacerdos) nec id faciendum erat quotidiè; * decineratio 21., autem fieri debe-
Accumulat hic **²(Scriptu-=
ra) multas uſtiones, (dicitur enim:) ſuper aduſtione, 22. item: & ignis altaris erit
accenſus in eo, 23, item: & ignis ſuper altari ardeat in eo. 24. item; ignis jngis
altari, 2 5. quæ omnes explicantur in tractatu Talmudico, (qui inſeribi⸗
26. Rabbini quippe noſtri diſſentiunt in numero ordinationum, 27.
Eod. verli. 5. Et ordinet ſuper éo holocauſtum] Holocauſtum-
Eod. verſ. 5. Adipes paecifeerum] (Nempé,) ſi offerant ibi (ſa⸗

tur:) Toma,

jnge præcedat. 28,

cerdotes) pacifica, Rabbini noſtri docen- exinde, H O i. e. ſuper eo (prout hic habe-

tur, intelligendum eſle) de v i. e. holocauſto, quod manè offertur, quod perfſicit

29. omnes oblationes, hinc(etiam docent Rabbini,)quòd nihil ſit, quod poſtponatur 3 0.

jugi
Obperis Talmudici, tractans de die expiationis,
locus allegatus habetur in Joma, fol, 28. prous
adducitur in hars We h. loc. ð
127. Sive: diſpoſitionum, Hebz. D, que no-=

torf. Lex. Talm. jol. 2620. & notæ ad librum
Prec. Jud. part. 2. P. 229. 2. princ. ubi Hoe
exponitur: h) Ne Oa i. e. acervus aut eumulus
magaus cineris, confer. hic tract. Talm. Tamid,

S„ . — . .
foli 2 9. prout in 'P ne . loc. allegatur mine hic inprimis intelliguntur ſtrues lignorum
ad majginem. fuper altari, confer, hic tract. Talm. Lamid, fol=
X Ethæc eſt differentia NNrn Pan Ps i. e. 23. b. & fol. 29. uti in neft W h. loc. al-

inter Gillud:) & tollat (uti verſ. præc. 3. habe legatur ad marginem, maximæ autem ſirues li-
tur,) & inter (illud:) & eflerat (prout hoc v. 4., gnerum fuerunt quatuor, uti in not. Do- PDBE*
hahbetur,) ſic in not. Dom , „ loc. habetur. † b. Iloc. habetut.
xX Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 26. a. 2 8. Id enim antè omnem aliam oblationem offe⸗
8SS& ſol. 27. b. it. Sevachim, ol. 46. a. & Chullin, rendum erat, confer. fupra Levit. &. 3: V. 5. n.
Temurah, ol. 34. 2. & Keritut, 1 5. & Gur Arjeh fol. 127. eel. A4. princ. it. no-⸗
Jol. 6. a b. it. 4ehila, fol. 11. b. & fol. 12. a. tæ ad librum Prec. Iud. pait. 2, p. 229: a. med.
it. Schabhat, fol. 1I I4, a. Ab. (Ircàa fin. vide & infra Levit. 4. 9: v. 17. n-
21, Hebr. MhrT. vide, qu æ verſ. anter. 3. . cap. 20 it. traà . Talm. Pelachim, fol. 5 9⸗ b. prous
n. 16. notata ſunt, confer. & notin e e in ee r h. loc. allegatur ad marginem
d. & Peſachim, fol. 49. b. & oma, fol, 3 3: 2a⸗

ad Levit. c. 4. V. 12.
2 hæc & ſequentia, usque ad: 29. Conſammat, compler, Hebr. —yi, alludi-
urT M i, e. quæ omnes explicamur, abſunt tur hoc verho à Rabbinis ad vocem 'novP,„
ab utroque MStoy, confer. Cap. ſeq. 7. v,l. Sign. quæ hic in t extu ſaero habetur, center. ſuprà Le-
* D vit. c. 3. V. I. n. 2. item notæ ad librum Prec.
22. Ita habetur ſuprà verſu 2. b. cap. confer. hic Jud. Parf. 2, pag- 222. 2. ſn. & Gur Arjieh fol,
zrad. Talm. Joma, Tol⸗ 455. a. b. & Peſachim, 12 7, coOl. 4. princ. acnot. in nne . h. joc.
fol. 59. a. DSZo. Vel: quod nihil offeratur poſt juge ſacrifici-
23. Sicuti ſuprà dict. v. 2. h. cap. habet ur, eonfer. um veſpertipbum, ita Tde hic eyplico, holo-
ſoma, fol. 26. b. &G fol. 3 3. a. b. & Peſachim, cauſtum enim veſpertinum juge erat ukimum
Jol. 5 5: b. ., Bava kama ,Fol. I1 I. a. & Me-S omnium ſacrificiorum, nec ulla res poſt juge ſa⸗
nachot, l. 49. a. it. Tamid, ol. 28. be. crifieium veſpertinum oblata fuit prœter Hwos
24. Ha hoc veriu 5§.: habetur. 1 PDD) i. e. ſuffſimentum & Paſcha &c. prout
habetur in capite quinto tractatus Talmudici
rrD

822

LEVITICI.

CAb. VI.

jugi ſacrificio, quod veſperi 31. offertur. Verſ. 6. lnis jugi] i. e. Ignis, de-
quo dicitur, quòd jugis ſit, per quem accendunt lucernas, de quo dicitur: ut accenda-
tur lucerna jugis, 32. etiam iſte (ignis) deſuper altari exteriori accendebatur. Eod.

verſ. 6. Non extinguatur]
33. transgreditur. Verlſ. 7.

Qui extinguit ignem ſuper altari, is duo præcepta negativa
Hæc autem eſt lex minchæ] Lex una eſt omnibus, ut opus
habeant oleò & thure, * de quibus dicitur †in textu, forſitàn non opus habet oleòô ad
thure, niſi mincha Iſraelitarum, quæ colligitur in pugillum;

34. mincha autem ſa-

cerdotum, quæ eſt holocauſtum, * unde probatur? 35. notanter (hic) dicitur: lex.

*X† Eod. verlſ. 7. Offereti
ans versuùs latus occidentale. 36.
cidentalis, quæ eſt versùs 37.

tabernaculum teſtimonii.

Ulam] Hæc eſt admotio ad cornu (altaris) meridionale, ſpe-
Eod. verſ. 7. Coràm Domino] Hæc eſt plaga oc-

Eod. verſ. 7. Antò altare]

Hæc eſt meridies, quæ eſt facies 38. altaris, nam clivulus 39. datus erat versùs

candem plagam. **ÿtꝶ Verl. 8. Pugids

ſus] Ne (ſcilicèt) fiat menſura pugillo.

* Eod.

SrDb, ſicuti fuſius habetur in libro Prec. Jud.
part. 2. p. 222. b. princ. confer. & inftà Levit. .
9. v. 17. n. 20. Vid. & Gict. tract. Talm. Peſa-
chim, fol. 58. b. ſicuti in =man h. loc.
habetur.
3 1. Juxtà Hebræum: inter duas veſperas, qua de
re vide plura apud Buxt. in Lex. Hebr. voc. 20),
conter. & Junii ac Tremellii not. ad Exod. c.

12. v. 5. & P. FPagii not. ad Paraphr. Chald.

ibid.
32. Uti Exod. c. 27. V. 20. habetur, vid. tract.
²Talm. Joma, fol. 44. & fol. 4 . a. b. uti in Ppv
snan b. loc. ad marginem allegmur, ubi vide
etiam notas.
33. Nam bis ſeriptum eſt: non extiniguatur, nem-
pè verſu antec. . & hoc verſu 6. ita in Gur Ar-
jeh fol. 127. col. 4. med. & in not. e
DR h. loc.
„K Quoniam hic uſurpatur in textu ſacro vox: Apn
i. . lex, ideò hic exponitur, quòd illa ſit amplia
tiva & includat omnes minchas, confer. ſuprà
verl. 2. h. cap. n. 4. & not, in nan , h.
loc. vid. & Sign. *h. verſ.
Vel: quæ dicuntur, Hebr. men iſtud, ut &
ſequentia, usque ad: an &% i, e. niſi Mincha,
abſunt MSto I. ſed maiè,
34. De quo vide ſuprà Levit. c. 2. V. 2. . 1 5. 0n-
fer. & verſ. ſeq, 8. h. cap. n. 40.
XX& Hebr. 772, de quo vide verſ, 1 5. & verſ. 16. h.
cap. confer. & cap. antec. 25. V. 13. n. 32. it.

ſuprà L.evit. c. I. verſ. 3. & ſeqq.
35. Scilicèt, quòd & hæc comprehendatur, nem-
pè, ut etiam iſta opus habeat oleò & thure, nec de
illa diverſum ſtatuatur.
WXX Vel: hæc eſt lex, uti in utroque MSto habetur,
Quæ verba ſunt ampliativa ſive incluſiva, vide,
quæ paulò amè Sign. * h. verſ. notata ſunt.
36. Vel: ad cornu (altaris,) meridiem & oeci-
dentem ſpectans, confer. ſupraà Levit. c. 2. v. 8.
n. 39. it. Numer. c. 5. v. 2 5. D. I10. ut & ttact.
Talm. Sota, fol. 14. b. ac Torat Cohanim, pro-
ut in pari Neh. loc. allegatur ad marginem,
ubi vide etiam notas.
37. Vel: quæ reſpicit contrà tabernaculum con
ventus, conſer. not. in am r h. loc. it.
ſuprà Levit. c. 1I. v. I1. n. 87. it. Sevachim, fol.
6 3. b. & ſol. 119. b. S
38. Sive: anterior pars altaris, ubi ſacerdos per cli-
vulum aſcendebat, confer. Exod.6. 27.V. 5. 9. 59.
39. De quo vide ſuprà verſ. 3 h. cap. n. 1 5.
xXXX Hebr. τ r1, poſt verba iſta in notis Ra-
ſchianis editionis nam ov hæc ſunt addita &
uncinulis inciuia (nempè:) aen nn een
en Rn e nan eee een e,
i. e. Veri. 8. Et auferet de eo] Dum illud e-
tiamnum conjunctum eſt, (Vel? cohæret, dum
ſcil. illud munus non eſt ſeparatum ſive in partes
diviſum, confer. quæ ſuprà ad Levit. c. 4. v. 8.
num. 19. notata lunt, it. infrà Levit. c. 19. v. 7.
L. 2 9.)

— —

—
1Pod. 1. 8. e
lum colligebat

teml ſiyer n

ſtqvam pus
non euponitun
igeb opus ui⸗
minche, (qu
Verl 9. l
ni. Vel.

Auplfemen

Mincha peccat
inpogillum ce

—
2. 29. q ſell
una vice (i.e.

ill in Pugillun
fitur) in veinl
Autem illa no
ſer. bie tral.
ſcbin, fol. 30.
nachot, ſol 3.

1

ſel: ad con

pefitt vas, qu
ſiat menſura,

üitur, conſer.

3. 4.it. Men⸗

wol. 24. 4. 6

4o, ſel; ubim

o n er
fequitebat, ut
tur in Gur Ar,
ſta Lerit t. .
Joma, ſol, 47.
Oum h. loe⸗
de etiam nota

Conlet. hic ti

nachot, o), 1

e. Suntenim qgt

(ies, de guibu
I. II. ſ.

An Incipit iſla 5

gontinuatur us

AAN.

. lgns, de,

Ir: UMaccenda.
debatnt. Eod,

Eeedta negatire
Dnibus, Ut Opus
habet oled a
incha autem lz.

4 3/* W
ie)dicitut: lan.

deridionale e⸗

Eceſt gligaoe.
7. Auid dlere
Atus erat veriis
eulura pugillo.
od.

—, EE
mptebendatur em.
0le0 ethure,nee de

foque Msto hubetut,
ſve inclultea, vice,
erl. notata funt.,
) wenidiem &0eci⸗

pra Leyit, , 2,7. O.
. N. 1I10. 8 lact.
vorat Cohanim, pto⸗
egaturad mnatgigen,

atabetnaculumm n⸗
nn wor N loc, it.

lj. it Seſaclimn,l.

ubiſacetds perei.
Exod: 277, , (

3 cap. w l.

verbaiſtain nolisR .

õ
uno nd

8 eh ee
e eo)] Dumilide.
(Velt cohetet, diun
eparatum iyein Patttes
3 ad Leiin6 4, V.8.
inktz Leit t, 19,N. .

1 19))

* Eod. v. 8. De ſimila minchæ & de sleo e'us] Hinc (diſcimus,) quòd (ſacerdos) in pugi 1.
lum colligebat è loco, ubi oleum ejus multiplicatum fuit. 40. Eod. v. 8. Et omne thus,
† quod ſuper mincham (poſitum) eſt & adoleat] Colligebat enim (ſacerdos) thus ejus,
poſtquâm pugillô comprehenderat (ſimilam) idque thus adolebat, & quoniam hic
non exponitur, niſi una exminchis, 41. (quæ habentur) in Sectione: N† 42.
ideò opus fuit, ut doceretur 43. textus iſte, quò⅛ generatim comprehenderentur omnes

. . . . 1 . .
minchæ, (quomodo nimirùm illæ ſint offerendæ) ſecundùm ceremonias ſuas. 44.

Verſ. 9. In loco ſacro] Quisnam verò eſtiſte? (nempè:) in atrio tabernaculi teſtimo-

nii *

Verſ. 10. Non coquatur fermentata pars eorum] Etiam reliquiæ prohibitæ
ſunt, ſi fermentatæ ſint. * Eod. verſ. 10. Sicuti ſacrificium pro peccato & pro reatu]

Mincha peccantis ecce illa eſt tanquam ſacrificium pro peccato, quapropter fi illa-
in pugillum collecta nec nomine ſuo 4. appellata ſit, haud legitima erit, mincha au-

.

tetmn

n. 29. quò ſcil, decima pars (Ephæ) integra ſit
una vice (i. e. ſimul juncta) eo tempore, quò
illa in pugillum colligitur, (ſic ſeriptum repe-

ritur) in vetuſto exemplari Raſchisano; additio

autem iſta non habetur in utroque MSto, con-
fer. hic tract. Talm. Sota, fol. 14. b. & Kiddu-
ſchin, Fol. 36. a. & Sevachim „Fol. 9. b. it. Me

nachot, fol. 3. b. & fol. 4. a. it. ol. 19. b. & fol.

Vel: ad comprehendendum pugillo, id eſt:
ne fiat vas, quod eomprehendat pugillum, quô
fiat menſura, ſic in not. a hic expo-

nitur, confer. Joma fol. 24, 9. & Sevachim, /ol.

6 3. a. it. Menachot, fol. 11. a. & ol. 19. b. it.
Jol. 24. a. & fol. 6 1. a. it. Fol. 106. b,
40. Vel: ubi multum olei fuit, nam e vL
zne n e e i. e. collectio in pugillum
requirebat, ut ibi multum Olei eſſet, ſicuti habe=
tur in Gur Arſeh fol. 127. col. 4. fin. confer. in-
frà Levit. c. 8. v. 26. n. 16. vid. & tract. Talm.
Joma, fol. 47. b. ac Sota, fol. 14. b. uti in ho

na-R b. loc. ad marginem allegantur, ubi vi-

de etiam notas.

Confer. hic tract. Talm. Sota, fol. 14. b. & Me-

nachot, fol. 11. b. it. fol. 27. a.
41. Sunt enim quinque mincharum coctarum ſpe-
cies, de quibus vide R. Salom. ad Levit. c. 2. v.
1. n. . .
42. Incipit iſta Sectio à capite primo Levitici &
cçontinuatur usque ad caput ſextum ejusdem Le-

vitici, in iſta igitur Sectione & quidem Levitici
capite ſecundo, verſu I. & ſeqꝗq. faſius agitur
de minchis earumque diverfis ſpeciebus.
4 3. Vel; accuraté & ſpeciatim explicaretur, ita
Mav, quod hic habetur, interpretor, confer.
Gur Arjeh fol. 12 8. col. Peine. poſſes etiam
rW) ita exponere, ut ſignificet: quò iterate-
tur ſeu repeteretur ſcil. textus iſte. D
44. Hebr. woH i, e. ſicuti earum lex ac mos
requirebat, ut offerrentur, confſer. cap. antec., 5
V. 10. HR. 2 0.
Conker- hic not. in hhom nepw, ubi tract. Talm
Kelim caput primum fol. 6. & caput 5. quod in-
cipit: νο απππd in Sevachim fol. 56. a. ellegan-
tur, confer. & Menachot, fol. 53. a. & fol. 72.
b. & Tevammot, fol. 39. b. & fol. 40. a, b. &
Sevachim, ſol. 6 3. a. & Menachot, fol. 9: a.
*X Conſfer. tract. Talm. Menachot, fol. 5 3. . b. &
fol. 5 5. a. b. uti in dori D,. loc. ad margi-
nem allegatur, ubi vide etiam notas, it. Schab-
bat, fol. 111. a, & Jevammot, fol. 40. a. it. SO⸗
ta, fol. 15. a. & Schevuot, fol. 1 5. b.
† Hebr. h, iſtud „ ut & ſequentia, usqe ad:
) i. e. quocircâ ſi illa &c. abſunt MStG
I. ſed malè.
45. Id eſt . ſi illa non ſpeciatim nomine ſuo tan-
quam mincha pro peccato appellata & oblata ſit
confer. cap. antec. 5. v. 9. n. 19, vide & cap. ſeq-
7. V. 5. n. 13 item tract, Talm. Menachot, fol.

LIIII a. a⸗

—RR

824.

2

tem ſpontaneè oblata ecce illa perinde eſt ac ſacrificium pro reatu, quocircà ſi illa in
pugillumcollecta nec nomine ſuo 46. appellata ſit, recta erit. 47. Verſ. II. Omnis
maſiulus] Etiam is, (comedere poteſt,) qui aliquam habet maculam, 48. cur (autem
illud hic) dicitur? ſi quoad eſum, ecce jam anteà dictum eſt: panem Dei ſui de San.

ctis ſanctorum &c. 49. ſed (hoc ideò hic dicitur,) ur includantur illi, qui maculà ali- .

quàâ laborant, (quòd & iſti vocentur) in partem. 5o. Eod. verſ. 11. Quicquid 51.
tetigerit &.] Sancta levia 52, aut profana, quæ tetigerint illam, 53. abforbentur
ab ea. 74. Eod. verſ. I1. Sancé, ſicabitur] (Nampè, ut fiat, ſicuti illa (res, 5. quæ
oblata eſt) ita, ut, ſi illa profana ſit, etiam iſtæ (res, quæ illam tetige-
runt) profanentur; ſi verò recta ſit, comedi poſſint, pro ratione materiæ min·

chæ. 56. Verſ. 13. Hæc eſt oblatio Aaronis & ſiliorum ejus] Etiam vulgares

57.

. offe⸗

2. a. prout in pas nh. loc. ad marginem
allegatur. 7
46. Vide, quæ num. anter. 4 .: H. verſ. 10. & cap.
ſeq. 7. V. 5. n. 1 3. notata ſunt, confer. & tract.
Talm. Sevachim, ol. 10. b. & ol, 12. b. it.
Menachot, fol. 2 5. a.
47. Speciale iſtud eſt in ‧ i. e., in oblatione ſive
ſacrificio pro reatu, ut, licèt illud non nomine
ſuo appellatum ſit; tamen pro tecto & legitimo
babeatur, vide cap. ſeq. 7. v. 5. D. 6. & n. 13.
confer. & not. in pen Dh. loc.
4 8. Id eſt: qui aliquo corporis vitiõò laborat, de
quo vide infrà Levit. c. 2 1. v. 1 8. & ſeqq. confer.

c Torat Cohanim, uti in Smas in h. loc, al-

legatur ad marginem. ⸗
49. Proht infra Levit. dict. 6. 2 1. v. 22. habetur,
ubi vide not. n. 70. & n. 71. confer. hic Sota,
Jol. 2 3. b. & Sevachim, ol. 120. a.
50. Id eſt: quòd & iſti de Sanctis Sanctorum ſi-
mul cum aliis comedere poſſint eorumque fiant
participes, prout habetur Levit. dicto cap. 2 1.
V. 22. cohfer. not. in o & tract. Talm.
Sevachim, fol. 97. a. & fol. 102. a. prout in
S'pan nw h. loc- allegatur ad marginem.
51. Ita dictionem 72 ex mente Raſchi vertere &&
ad rem referre volui, ficuti & Junius ac Tremel-
lius; alii ad perſonam referentes tranſtulerunt:

antec. 5. v. 1 5. n. 44. it. infrà Levit. c. 10. V 14.
n. 3 6. Be L evit. C. 2 I. V. 22: n. 70, Vide, & Exod.
c. 29. V. 37: D. 9 99 .

53. Scil., oblationem, nempe täm ſimilam cum

oleò è& thure, quàm hoſtiam pro delicto & pro
peccate, vid, P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h.
loc. WM
54. Id eſt: eandem, quamilla oblatio habet, na-

turam & qualitatem induunt vel: fiunt ſicutiil-

la res, quæ oblata eſt, uti mox ab autore noſito
in notis exponitut, ubi vide num. ſeq. 55. confer.
& Exod. dict. c. 29. v. 37: n. 9 6. ik, infra verſ.
2 0. h. cap. n. 7 I. ac Numer., c. 31. verſ. 22. n.
90. confer. Torat Cohanim, uti in d'non mno
hb. loc. allegatur ad marginem.
55. Confer, quæ ad num. antec. 54. h. verſ. 11.
SSc ad verſ. 20. h. cap. n. 72. & n. 73. notata
funt, vide & Michlol Jophi /loc. ut & Sevachim,
Jol. 97. b. & Torat Cohanim, prout in mov
PDT h. loc. allegantur ad marginm.
56. Id eſt: nn e i. e. locus, qui

tetigit illam (mincham, eandem induit nat

ram;) non veròô tota illa res, ſic verba iſta mn
ane quæ hic habentur, juxtà notas in p

P- explico, vide infrà verſ 20. b. cap. n.

72. & num. 73. ac Sign. *X confer. & Exod. c.
29. v. 37. n. 9 6. S n. 9 8. “

omnis, qui tetigerit &c. confer. infrà v. 20. h. j57. Seu: privati ſacerdotes, qui non ſunt ſummi

cap. n. 70. & Exod. c. 29. v,. 37. n. 96. & P. Fa-†

gii not. ad Paraphr. Chald. b. loc,
52. Sive: ſacrificia levia, Hebr. hn e, u-
ti hic habetur, quænam iſta fuerint, vide apudò

Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 19 80. confer. & cap.

ſacerdotes, nam dictio noe, quæ hic habe-
tur, opponitur 7ρ 7τπςα füve rronmi e. ſum-
mo ſive uncto ſacerdoti, proùt hic vocçatur, con=
fer. not. ad Ezech. c. 44. v. 27. num. 36. 6c ſu-
pr. 4

CAT. VI.

4.NA.

—
ofkerebant i
ſummusſacete
ſacerdos, gut 1

14 Blaun.

od verl. 14 1¹

(ſcerhos) in

Aam r. icale

iridi Vetl

utteligvir e,t

cerdotis ſyout

j e, tota come

jellalh fen

—¶—¶—w
Pt Levit, 6, 1,
nachot, fol,9.
Uti in On)

EI. Ia hoc ſerſi

d h. loc.
59. Pront vefſn
hie not, in n
Joma, foh ſt
chot, 0. 78
(o. Zire: elixan
wiſtam cum:
Talm. fol,
Menachot, ſol

En. Iua bic pnnn

Taln. idl. o

. . 2, 0M, 3.

ta) d.
mim h. loe, uti
nem allegtgt.

Loci iſtius en

Dw h. loe.

en Fihe: pari

11 g col, 1. 4
riio iſta in f
Vlel, t. V. 6,:
or.
6. In tertu ſaete
lu eſriin,

UI
eſtcal illnin
8MII. Onni

nbeiſai ledan.

uimaculiali.

I. Oicgnid z1.

1e ablotbentur 1
ltes f. Ide

illam teiige⸗

ne materie mig. .

im pulgares 5.

ofle.

—

ſiLerit c 10, 7 14

2N.70, Vide & Lrod,

e tüm ſmilam cum

m prodeliko dr
2 baraphn, Child.h.

koblatio habet, na-
NtFel: fun ſcuiil. .
mnox abautorenoſt
numn. leg , ebulef.
,n. 96. k. inira ell.
en c. 31 Vetl.22, h.
n,Uiindrn

ntec. 54,). Vell. .I.
71. 8 n. 73. noldt
loc ut & deſachin;
anim, pfout in o

marginem.

O ie. locug ſti
eandem induit natl.
es, ſie vetba iſta Vn

Ab. VI.

oflferebant decimam partem Ephæ eo die, qué illi initiabantur ad miniſterium; aſt

ſummus ſacerdos quotidiè (offerebat,) nam dicitur: oblatio jugis 58. & (paulò poſt:)

ſacerdos, qui unctus fuerit loco ejus, ex filiis ejus, ſtatutum perpetuum & c. 59. Verſ.

14. Bulletam] i. e. Frixam 60. in aquis ferventibus, 61. quantum ei ſatis eſt. E-

7, unta notasin dmnh

gi vell 20.5. c4,. h.
conlet. Mod,6, D

. guinonſan imni D
wurn, que bit hade
ſe noni e⸗Am.
oht bie vocatunOd.
7. 17, nun 36,.

od. verſ. 14. Coctam] Coctam multis coctionibus, (nam) poſt frixionem coquebat
(ſacerdos) in furno, dein iterùm fringebat illam in ſartagine. * Eod. verſ. 14. Min-

cham particularum] Docet (hic Scriptura,) quòd debeat (mincha iſta) in fruſta 62.
dividi. Verl. 15. Qui unctus eſt pro eo ex ſiliiss ejus] i. e. Qui unctus eſt ex filiis ejus
Pro eo. 63. Eod. v. 1 5. Zota oblatio) igne Talſumetur] Non colligitur in pugillum,

ut reliquiæ ejus comedantur; ſed tota abſumitur (igne) atque ita omnis mincha ſa-
cerdotis ſpontanea tota erit (igne) abſumenda, 64.
i. e. tota convenit 65. excelſo. 66. Verli. 19. Sactrdos, ** qui ſacrificium illud pro
Ppectato oefert] Qui miniſtrat miniſterium ejus (ſacrificii,) quod factum eſt ſacrificium

—. (dicitur,) quia 2

LIIII 2 pro

prà Levit. c. I. v. 7. n. 74. item tract. TLalm. Me-
nachot, fol. &. a. b. & fol. 50. b. it. fol. 52. b.
uti in of n h. loc. allegatur ad margi-
nem.

5 u. Ita hoc verſu 13. habetur, confer. not. in brw

bmor h. loc.
5 9. Proht verſu ſequ. 15. h. cap. dicitur, vide &
hic not. in a D h. oc. it. tract, Talm.

Joma;, ſol, 5. b. & Horajot, ol. 9 I. a. & Mena-

chot, ſol. 78. 2a.

60. Sive elixam, Hebr. mulyf i. e. coctam ſeu

miſtam cum aqua fervente, vide Buxtorf. Lex
Talm. fol. 761. & Exod. cap. 29. V. 2. n. 3. il.
Menachot, ol. 50. b. & ol. 5 I. a. b.
6 1. Ita hic phrya verto, confer. Buxtorf. in Lex.
Talm. dicl. fol. 76 I, & ſeq. vide & Exod. dict. æ&.
2 9. V. 2. D. 3: & Levit. cap. ſeq. 7. v. 12. n. 4 3.

Se cap, 9. V. 26. D. 16. confer. & Torat Coha-

nim bh. loc. uti in dar h. loc. ad margi-
nem allegadur.

* Loci iſtius explicationem vide in not. nov

DHN b. loc.

62. Sive: particulas, confer. hic Gur Arjeh fol.

17 . col. 2. princ. ubi exponitur, quomodo di-
viſio iſta in fruſira fieri debeat, confe. ſupra Le
VII. C. 2. V. 6, Sign. ac not. in 'nan ne, h,
loc.

63. In textu ſacro ordo verborum paululum muta-
tus eſt, qui ita, uti autor noſter habet, ponendus

& explicandus eſt, confer. not. in nam rD
b. loc., ir. Horalot,, ol. II. b & fol. I2: 2. b.
† Confer. hic tract. Talm. Schekalim, fol. 2. 2. G&
Sota, fol. 2 3. b. & Menachot, ol. 46. b. & fol.
51. b. & fol. 73. b. it. Chullin, fol. 13 I. b. fol.
132. a & Erschin, Fol. 4, a.
* Hebr. n hn an , abſunt iſta 4 MS:o
2. confer, Menachot, fol. g. a. & fol. 5 I. b. it.
fol. 76. a. & Keritut, Jol. 5. b.
64. Nacm ſi ſacerdos aliquid de iſta oblatione co-
mederit, perinde erit 7en nme de ieden i. e.
ac ſi ille nihil omninò obtulerit, prout habetur
in notis ad librum Prec. Jud. par. 2. p. 224. a.
princ. confer, ſuprà v. 7. h. cap. Sign. **
6 5. Hebr. 8, abeſt iſtud 4 MSto 2. ſenſus eſt:
tota pariter igne abſumenda nec exinde aliqua
pars comedenda eſt 4 ſacerdete, vide not, in
n „. loc. ubi etiam ſic exponitur.
66. Id eſt: Deo, Hebr. axy, majeſtati Divinæ,
Confer. Numer. C. 2 I. V. 3. n. 26. & Namer-
C. 3 2. V. 2 4. n. 22. vVide & notas ad librum brec.
Jud. part. I. P. 9. a. med. Sc b. princ. ubi ha-
betur: & Ma i. e. tota excelſo(Deo)
offertur, confer. & not. ad dict. libr. Prec. Jud-
Parf. ?2.P. 224. ac prin.
„½ Conſer. hic tract. Talm. Sevachim, Ffol. 9. b.
& fol. 49. a. it. Fol. 9 2. a. b. & ol. 9 5. b. it. Me-
