36. Confer, hic Gur Arjeh fol. 207. col. 4. cir-
cà fin. & not. in arm ov b. loc. item D. Wa-
genſeil. Sot. p. 43 5. & tract. Talm. Berachot,

Jol. 20. b. & Megilla, fFol. 3 I. a. it. Roſch ha-

ſchana, fol. 17. 5. & Nidda, fol. 70, 5.

37., Vel: placatum reddatis, vide & hic Gur

Arſeh fol. 207. col. 4. fin, ac not. in pa D
h. loc. .
* Hebr. en ang, abſant iſta hic ab utroque
MsSto.

3. Hebr. MAtay, ut ſenſus ſit, quamvis Deus ſit

omnium potentiſſimus; tamen ipſe humiles &
abjectos non dedignatur; ſed illos reſpicit, con-
fer. not. in naτπ o, ubi tractat. Talm. Me
gilla Fol. 3 I. a. ad marginem allegarur.
39⸗ Nempè: victus & amictus, confer, num., ſequ.
40. h. verſ.
40. Sicuti Geneſ. c. 28. v. 20. habetur, eonfer. Gur
Arjeb fol. 207. col 4. fin. ac not. in a n
5. loc. item D. Wagenſ. Sot. p. 20 5.

41., Confer. Exod. e, 22. v. 2 I. n. 76. & Gur Ar-
jeh fol. 207. col.4, fin, ac not, in Snat r.
loc.
42. Conditiones, qualitates, confer. quæ ſuprà ad
Deuteron. e. 6. v. 13. n. 37, notata ſunt; cœte-
rùm dictio iſta: MN i. e, proprietates, abeſt
hic ⅛ MStoz.
43. Sicuti in fine hujus verſus 2e. habetur, vide
Gur Arjeb fol. 20%. col. I. princ. ac not. in
Dp h. loc. it tract. Talm. Peſachim,
Jol. 2 2. b. & Kidduſchin, fol. 30. 6. it. Bava ka-
ma, fFol. 41. a. & Sanhedtin, fol. 56. a. & Me-=
nachot, fol. 43. 5. it, Bechorot, fol. 6. 5. & Te-
murah, ol. 3‧ 3. b. & fol. 4. 4.
I. Vel: objurgationem meam admittatis, incre-
pationi meæ ſocum detis, confer. Gur Arjeh fol.
208,. col. I. princ. ac not. in panm no , loc.
1. Hæc enim verba juxtaà Commentatoris noſittei
mentem hic ſubintelligenda vel ſupplenda ſunt,
nam in textu ſacro hic habetur ?2Xαααιι. confer.
infrà v. 7. b. c. num. 7. & Gur Arjeh fol. 208.
*col. 1. princ. ac not. in pan ino h. loc.

Hhhhhhhh

135⁵2

DEUTERONOMII.

ChqAb. XI.

Iſta vidimus. Verſ. 6. In medio omnium Iraslitarum]

Quocunque aliquis ex illis

(ſeditioſis) fogiebat, ibi terra ſub eo rumpebatur cumque deglutiebat, hæc ſunt verba

R. Jehudæ, dixit ei* R. Nechemja:

ruit terra π RNi. e os ſuum; 3. non autem HNi. e. ora ſu
nam ego 4. ſtabilio (per verba iſta:) in medio omnium Iſaêlitarum? 5.

enimverò nonne jam anteàâ dictum eſt: & ape-

a? dixit ei: & qquid-
reſpondit

ei: facta eſt terra declivis, 6. tanquam infundibulum & ubicunque aliquis ex iſtis
ſeditioſis) erat, ** is devolvebatur ac veniebat usque ad locum, ubi terra erat rupta.
Eod. verſ. 6. Et omnem ſubſtantiam, quæ erat in pedibus eorum] ( Dictio H Pp'**
hic ſignificat:) divitias hominis, quæ conſtituunt eum ſuper pedes ſuos. Verfſ. 7.

*

Nam oculi veſtri (uerunt,.) qui viderunt] Redit (hic Scriptura) ad textum, de quo di-

Rum eſt ſuprà: 7.
rum oculi viderunt &c.

non cum filiis veſtris, qui non noverunt &c. ſed vobiscum, quo-
Verſ 10. Non eſt, ficuti terra Roppti] Sed eſt melior illà;

romiſſio autem iſta dicta fuit Iſralitis, cùm egrederentur ex Ægypto, dicebant e-
nim: forſitàn non veniemus in terram æquè bonam ac pulchram, †ſicuti eſt iſta(Ægyp-
ti terra,)vel fortaſſis in vituperiumg. ejus (terræ Chananææ) loquitur Scriptura atq; ſic
eis dixit: non eſt iſta, ſicuti terra gypti; ſed eſt deterior illà? lex dicit: Chebron au-
tem ſeptem annis ædificata fuit &c. ehomo idem ædificavit eas, 10. Zohan Mizraimo,
Klio ſuo(majori,)ac Chebron Chananæo (filio ſuo minori ædificavit;) jam autem mos
eſt, ut aliquis (priùs) æ dificet id, quod pulchrum eſt & poſteà id, quod eſt deforme, nam,
quod inpriore eſt deforme, idipſe transfert in (locum) ſecundum & ubique id, quod
gratum eſt, 1. præcedit, diſcis itaque quòd Chebron pulchrior fuerit, quàm Zohan; 12.
Pgyptus autem præſtantior eſt omnibus (aliis)terris, dicitur enim: ſcuti hortus Domi⸗

ni, ſicuti terra Eägypti; ¹3. aſt Zohan laus crat Egypti, 14.

quia ſedes erat regia,

K Hebr. Da ” DN hæc & ſequentia usque

ad: e rn e e i. e. dixit ei: & quidnam

ego & c. abſunthc 4 MSto 2.
3. Sicuti Num. c. 16. v. 32. S& v. 6., . cap. habetur.

4. Senſus elt quidnam ſibi volunt verba iſta: in

medio omnaum Ifraeëlitarum quæ ſaonè non
ſunt otioſa; ſed emphaticè Iunt intelligenda.
. Quæ verba hoc verſu 6. babentur.
6. Hebr. aH, quæ dictio ſignipcat: dechivitatem,
Jocum dec livem, vide Buxto f. Lex. Chald. fol.

1173. med. confer. nor, ad librum Piec. jud.

art. 2. pag. 2 12. b. princ.

aIn utroque MSto hic addi ur n i. e⸗fugiens ubi-
cũq; Ic. aliquis ex iſtis fugiebat, is deve lvebatur &c.
XXX Confer. hic tract. Talm Peſachim, fol. 119.

a. & Sanhedrin, Fol. 110. a b.
7. Nempè: verlu 2, b. cap. ubi vide not, num. 2.

conter. & Gur Arjehb ol. 20 8. col. 1. princ. ac
not. in 'ndn o b. loc.
†+ Hebr. z am, abfunt iſta hic 4 MStoO 2.

ad marginem allegatur.
9. Prout Numer. cap. 13. v. 23. habetur, confer.

„nan eW' h. I c.
IC. Nempè: Cham ædificavit utram que urbem,
Chebron & Zohan, confer.]Numer. dict. cap.
13. v. 23. U. 29.
II. Quod pu chrum, amabile & dilectum eſt, id
enim Hebr. aan notat.
I(2. Vide Numer. alleg. c. 13. v. 2 3. num. 3 1.
13. Prout Geneſc. 13. v. 10. habetur, vide & Nu-
mer. dict. c. 1 3. v. 23. n. 3 5.
14. Id eſt: urbs Zohan excellebat inter cœteras

8. Conter. not. in "n rv h. loc. ubi Siphre

bie Gur Arjeb fol. 20 8. col. 1. med. ac not. in

ſcenimil
bron auten
natadlepuil
Zohan; V.
tur (nemp
(nonſanei
fuerit urbe
jam terra
ta etat dici
Eod. verl.
ex Nilo :7
atque labol
ſuperiot; t
Chananza)
(tus ille Be
elt detedu

aleru) Cui

—
ute c
ſet. Numer.
1. Kcuti b⸗
mer, dict.⸗
Behr dNr
pwie (.
16. Conter t
34, notata
3 Bebr. Nn
um jeperit
17, Hehr. m
in dperis
timonialdde
ſpicitur, hid
ti innotis
conter. Gur
1. die vert
Oon Por
uod ilud,
1lo loco; 5
egorxilln
Dim iſtud e
gniſtcat fros

(M. X.

—
er ilis
Gnt retba
Kape
i Sguicd.
telponcit
is ex iſtis
rat tupta.
. Vetl.,
ge guo di⸗
umm,guo⸗
nelior il;
dicebante⸗
taloyp⸗
tuta ag;ſc
hebronan⸗
Mirraimo,
lautem mos
lorme,nam,
guei, gnod
mZohanl
hnottusDomi⸗

es erat legi

ſie

—
(ol. 1, Princ,

g .
loe vdi hine .

habetur, toſet
med. 1e n0t. l5

uamque udbenn
Numet. Lick lu⸗

ecum el is

1,2 z num, zn
Peaumſid &N⸗

ebat ianet (Etetas

—

DEUTERONOMII.

1353

ſic enim illa (Scriptura) dicit: nam in (urbe) Zohan fuerunt principes ejus; 15

.„Che-

bron autem erat cœteris (urbibus) inferior in terra Iſraêlitica * ideoque deſtinata e-
rat ad ſepulchra defunctorum; 16. & tamen etiam ſic pulchrior erat illa (urbs,) quàm
Zohan; verùm in (tractatu Talmudico: *) Cetubot 17. res alio modo exponi-

tur (nempéè:) an aliquis (prius) ædificat

domum filio ſuo minori & poſteà majori?

(non ſanè ita fieri ſolet;) verùm iſtud (hoc ſenſu dicitur, nempè:) quòd feracior 1⁸.
fuerit (urbs Hebron) ſepties magis, quàm Zohan. Eod. verſ. 10. UImnae exiiſtis] Et-
iam terra † Rahamſes, in qua commorati eſtis, quæ in optima parte terræ Ægypti ſi⸗=

ta erat, dicitur enim:

in optimo loco terræ &c. 19., non erat, ſicuti terra Iſraêlitica.

Eod. verſ. 10. Et irrigiſtipede tuo] Terra Egypti opus habebat, ut adduceres aquam
ex Nilo 20, pede tuo & ut illam irrigares, opus habebas, ut ſomnum tuum fugares
atque laborem impenderes; & inferior quidem locus bibebat (aquam,) non autem

ſuperior; tu verò deducebas aquam ex inferiore loco ad luperiorem;
Chananæa) ad pluviam cœli imbibit aquam; 21.
ctus ille Benedictus irtigat tàm inferiorem, quâm ſuperiorem locum, tàm eum,
eſt detectus, 22½. quàm illum, qui non eſt detectus. Eod. verſ. 10.

sleri] Cui non ſufficiunt pluviæ;

ſed iſta (terra,
tu dormies ſuper lecto tuo & San-
qui
Sicuti bortum

ſed irrigant illum pede & bajulatione. 23. Verſ.
Hhhhhhhhh 2

II.

urbes .gypti, quoniam ibi ſedes erat regis, con-
fer. Numer. alleg. c. T 3. v. 23. n. 36.
15. Sicuti Eſaiæ c. 30. v. 4. habetur, vide & Nu-
mer. dict. c. 13. Vv. 2 3. n. 37. D
*Biebr. 7 , in utroque MSto pro eo legitur:
1yan i. e. Canahan.
16. Confer. quæ àd Numer. alleg. æ. 13. V. 23. n.
34. notata ſunt.
*X½ Hebr. Qaann, ſice in utroque MSto hic addi
tum reperitur.
17. Hebr. Malnn, eſ is liber ſecundus partis ter-
tiæ operis Talmudici, agens de contractibus ma.
trimonialibus &. locus autem, ad quem hic re-
ſpicitur, habetur in Ketubot, fol. 112. a. ſicu-
ti in notis 'pas id marginem allegatur,
confer. Gur Arjeh fol. 20 8. col. 1. med.
1 8. Sic verbum qmnan ſecundaum notas in
I PHD h. loc., interpretor, ubi exponitur,
quod illud verbum hic idem ſigniſicet, atque in
illo loco: n&) i. e. & liberos conſequar etiam
ego ex illa, uti Geneſ. c. 30. v. 3 habetur, eſt e-
nim iſtud verbum DD y de i. e. ſi⸗
gnificat fructifigationem ſeu fertilitatem, confer.

Jol. 20 5. col. I. fin. in MSto z. brο: r
legitur ? qrawn i. e. laudata , celebris, præ-
ſtans.
† Hebr. — X, in MSto I. poſteà additur:
i. e. Goſchen (S& Rahamſes &c.)
19. Uti Geneſ. c. 47. v. 6. habetur, confer. not, in
a H b. loc. cœ& erùm verba iſta: dic itur
enim in optimo loco terræ &c. abſunt in Hebræo
ab utroque MSto; poſita autem ſunt in margi-
ne in MSto 2. 5
20. Confer. hic præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. it. tract, Talm. Schab bat, fol. ey5.
a.
11. Sicuti verſu ſequ. 11. b. c. habetur, confer-in-
frà v. 1 3 Hh. c. n. 30. it. tract. Talm. Taanit, fol.
9 b. & Bava batra, fol. 19. 2.
22. Id eſt: apertus, planus, Hebr. h ſenſum es-
ſe puto, quòd Deus terram Iſraëliticam tàm a-
pertam & planam, quàm quæ non eſt aperta
ac plana, itriget pluviaà, quod ſecus fuit in Ægy-
pto.
2 3q. Seu: portatione, quæ fit oa i, e, humero,

Numer. alleg. e. 13. V. 23. n. 30. & Gur Arjeh

prout hie habetur.

354 DEUTERONONMII. Coavp. XI.

11. Terra montium & convallium] Præferendus eſt mons planitiei, nam in planitie

loci, qui capit Corum 24. tu ſeminas Corum; aſt de monte, * qui capit menſuram

Cori (tu aufers) quinque Coros, (nempè:) quatuor de quatuor declivitatibus (ſive⸗
lateribus) ejus & unum de capite (ſeu ſummitate) ejſus. Eod. verſ. I 1. Et convallium
(Dictio Rvp ſignificat) planities. Verſ. 12. Quam Dominus, Deus tuus, inviſit]
Enimvetòô nonne ille (etiam **) omnes terras inviſit, dicitur enim: ut pfuviam di-
mittat ſuper terram, viro deſtituam? 25. (ita ſanè eſt;) verum ille (Deus,) ſi ita dice-
re fas eſt, 26. non inviſit, niſi iſtam (terram lſraeliticam) & per illam viſitationem,
uàâ ipſe eam inviſit, ille ſimul cum ea (terra) omnes (alias) inviſit terras. 27. Eod.
verſ. 12. Jugiter oculi Domini, Dei tui, intenti ſunt) in eam] Ut videat, quanam re illa
opus habeat & ut in ea (terra) renovet decreta temporum täm in bonum, quàm in-
malum G&c. ſicuti habetur in Roſch haſchana. 28. Eod. verſ. 12. Aprincipio anni]
In principio anm judicatur, quid in illius fine ſit futurum. 29. Verſ. 13. Er erit, ſi
1 audiendo &c.] Redit (hic Scriptura,) ad id, quod ſupfà dictum eſt, (nempè ad ver-=
ba iſta:) ad pluviam cœli imbibet aquam. 30. Eod. verſ. 13. Et erit, ſi audiendo
audiveritis] Si audiveris * in veteri (anno,) audies etiam in novo, ſic quoque (ejus-
modi phraſis uſurpatur in illo loco:) ſi obliviſcendo obliviſcétis, 31. (ſenſus eſt ) ſi
ince-

—

24. Vel: in planitie agri, qui capit menſuram Arjeh fol. 108. col. 2. princ. .
Cori, eſt menſura aridorum maxima, con- 29. Confer. bic Gur Arjeh fol. 208. col. 2. princ.

fer. hic Jalkut Part, 1 Jol. 270. col. 3. circè fin. ac nor. in mom D h. loc. it. Buxtorf. Synag.

X In MSto 2. locus iſte ſic legitur: wan e ſud. c. 2 3. princ. p. 481. & ſeqq. S=
pnn re n e i. e. aſt in loco 1 Hebr. — & 5 iſta & ſequentia, usque ad :
montoſo unius Cori tu ſeminas quinque Coros] = i. e. & erit, ſi &c. abſunt hicç ab utro-
&c. que MSto. . .
X Hebr. N, ſic in utroque MSto hic adéitum 30. Prout habetur verſu 11. h. c. confer. ſuprà
reperitur. v. 10. h. C. n. 2 I. ac Gur Arſeh fol. 20 8. col. 2.
2 5. Prout Hiob. e. 3 3. V. 2 6. habetur. med. ac noc. in non e h. loc.
26. Vel: ut ita dicam, Hebr. an, de cujus vo- * Hebr. yN R, in MStO I. legitur: =&
cis ſignifieatione confer. quæ ſuprà ad Deuter. nynv i. e⸗ ſi audiviſtti, in MStO 2. habetur: 8
., 1. V 4 5. n. 17 6. & infrà Deuter. c. 30. v. 3. vN i. e. ſi audiendo, ſive audiens, confer. in-
n. 3. notata ſunt. fra Deut. c. I5. v. 5. n. 9·
27. Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. v. 31. Sicuti ſupiò Deuteron. c. 8. v. 19. habetur,
10. b. cap. & Gur Arjeb fol. 20 8. col. 1. fin. it. confer, hic Gur Arjeh fol. 20 8. col. 2. med. ac
Tract. Talm. Berachot, ol. 55. a. S& Rofch ha- not. ad librum Prec. Jud. part. I. p. 26. 6. fin. ac
ſchana, fol. 7. a. & fol. 8. a. 5. it. fol. 17. 5. D. Wagenleil. Sot. D. 410. item not. in moi
29. Hebr. ahν ., eſt is liber octavus partis ſe —nn ubi tractat. Talm. Berachot fol. 56⸗S&
cundæ operis Talmudici, tractans de novi anni Sukia fol. 46. 5b, ad marginem allegantur, col
initio, locus autem, ad queum hie reſpicitur, ha- fer. & tract. Talm. Menachot, 0 l. 34. 66 & S0ta,
betur in dicto tractatu fal 127. b ſicuti in fol. 41.J 2.
ai M ad marginem allegatur, vide & Gur !

(A.. XI.

—
inceperizot
me diemn un
1) ur ſint
13. dlg.
nappeller⸗
(dei ac ian
nebro] (Net
cultus ſctipi

fuit 37. Batk

niel) otabat
Demieillal
Poc, erl.1:
monuit (Seri
ſedeſtadmot
lene veßre]
verl.14. Hu
ſitio (verbor
unturin edi
Fcat)pluyia

—
31. Vel: toiit
hie haberur,
Lerit obliriſea
Di, tandemi
Gerenie:,
132 Hebr dnn,
Operis Tälmn
In hiſtoria bl
loc,
terontin 6.
207, l. uß
Hæc perda:
Gdor 2bſant
3). Dre: hon
maxeiihtange
confet. Gur 4
Dwdn do
Alegnuhen

36 Moht Dant

A. .

—
Pplanitie
tenſütam
ueſre
malin
inwiſ
Uviam di⸗
Uita dice⸗
tationem,
17, Loct
namre illa
quim in.
Nipid anni
kreriß
Ne ad ret.
auliengo
ſoquelejn .
nlus el:)ſi
ince⸗

col. 1, pine, .
uNott5,nag.

, Usgue 20:
Nhigad utto⸗

orker iani

l.109,el 4
ſoc.
ſegitu: O
„habetur: „
ens, Confer,in⸗

(0. 17 mec A
(ub.leſn⸗ N

hot fo t⸗eS

*
Allegamnlin cols

4 d

DEUTERONOMII. 1355

inceperis obliviſci, tandem obliviſcéris omnium, 32. ſeriptum eſt in Megilla: 33. ſi
me diem unum reliqueris, relinquam te bidué.5. Eod. verſ. 13. Præcipio vobis ha-
diè] Ut ſint vobis nova, 34. perinde ac ſi illa audiveritis hoc ipſo die. Eod. verſ.-

13. U! diligatis Dominum] Ne dicas: ecce ego diſco (legem,) ut dives evadam, **

ut appeller doctor, ut recipiam mercedem; ſed, quicquid feceritis, faciatis ex amore
(Dei) ac tandem veniet gloria. 35˙. Eod. verſ. 13. Et ut ſerviætias ei ex toto corden
veſtro] (Nempè illo) cultu, qui fit corde isque (cultus) ſunt predes, nam oratio dicitur

cultus, ſcriptum enim eſt. Deus tuus, quem colis ſemper, 36, enimvero an cultus

fuit 37. Babylone (publicus Dei Iſraêlitici: non ſanè;) ſed (cultus dicitur,) quia(Da-
niel) orabat, 38. nam dicitur: & feneſtræ ei directæ erant &c. 39. ſic quoque de
Davide illa (Scriptura) dicit: ſtatuatur oratio mea (tanquam) ſuffitus coràm te. 40.

Eod. verſ. 13. Ex toto corde veſtro & ex toto animo veſtro] Sed nonne jam anteà ad-
monuit (Scriptura, dicens:) ex toto corde tuo 41. & ex toto animo tuo? (ita ſanè;)

ſed eſt admonitio pro uno & eſt admonitio pro cœtu. 42. Verſ. 14. & dabo pluviam

terræ veſtræ] Vos faciatis id, quod veſtrum eſt, ego faciam, quod meum eſt. 43. Eod.

verſ. 14. In tempore ſuo] i. e. Noctu, ne vos (pluviæ) moleſtiâ afficiant; alia expo-
ſitio (verborum:) in tempore ſuo, (nempè:) noctibus Sabbathinis, ubi omnes reperi-
untur in ædibus ſuis. 4 4. Eod. verſ. 14. Pluviam tempeſtivam] (Dictio à ſigni⸗
ficat) pluviam, quæ decidit poſt ſationem, quæ ) i. e. irrigat terram & ſemina. 4.
Hhhehhhhh3 Eod.
32. Vel: 10rius ſcil. legis, nam & ſic n, quod 37. Id eſt: num Judæi in urbe Babylone cultum
hie habetur, vertere poſſis, id eſt: ſi ſemel ince. Divinum publicè exercuerunt?
Teris obliviſei unius alteriusve præcepti Divi 38. Hinc oratio ad Deum, quæ fit corde, dicitur
ni, tandem in totius legis Divinæ oblivionem cultus Divinus, quamvis Fublicum religionis
devenie-. exercitium in aliquo loco ſit interdictum.

33. Hebr. 7an, eſt is liber decimus partis ſecundæ
operis Talmudici, agens de feſto Purim, de quo
in hiſtoria Eſtheræ, confer, not. in pan n
b. loc.
34. Nempè; præcepta Divina, confer. ſuprà Deu
teron. cap. 6. v. 6. . 14. vide S& Gur Arjeh fol.
207. col. 2. fin. ac not. in Dow b, loc.
XX Hæc verba: ut dives evadam, ut appeller do-
ctor, abſunt in Hebræo 4 MSto z.
3 5. Sive: honor, nempè, ſi Deum toto corde a-
maveris, tandem etiam honor ſequetur ac gloria,
confer. Gur Arjeh fol. 20 8. col, 2. fin. ac ner. in
ne b. loc, ubi Siphre ad marginem
allegatur, confer. & tract, Talm. Taanit, fol. 2.
3. .
36. Proht Daniel. cap. 6. v. 16. M. 17. habetur,
cOnter. t ract:. Talm, Berachot, ol.j 5. ,

39. Sicuti Daniel. c. 6. v. 10. al. I 1. habetur.
40. Vide Pſalm. 141. verſ. 2. ibique Dav. Kimchi
ac Michblol Jophi.
4I. Prout. c., antec. 10. v. 12. habetur.
42. Sicuti hic habetur numero plurali: ex corde
veſtro, ex animo veſtro; aſt càâp. antec, 10. V. 12.
dicitur in ſingulari: ex corde tuo, ex animo
tuo, confer. hic Gur Arleh fol. 2 08. col. 2. fin-
ac not. in m r h. loc.
43. Confer. infrà v. 23., h. c, num. 92. & Gur Ar-
jeh /ol. 20 8. coſ. 3. med, ac not, in dpan no
ubi Siphre ad marginem allegatur, confer. tract.
Talm. Taanit, fol. 2. a.
4 4. Vide etiam hie Gur Arjeh fol.'203. col. 3
med. ac not. in am rov b. loc.

45.: Conler. P. Fagius ad Parapht. Chald. b. loc.
H

1356

DEUTERONOMII.

CAb. XI.

Eod. verſ. 14. Et ſerotinam] (Vox VPEſignificat) pluviam, quæ deſcendit proxi-

mè antè meſſem, (nempè) RSͦ
j. e. in ſtipulis ſuis 47. ( adhùc exiſtentem

i. c. ut impleat 46. proventum terræ
.) dictio autem „ PeD ſignificat rem-,

P

uæ tardé provenit, veluti (verba illa:) & facta ſunt D' Dτ⁄. e. ſerotina Laba-

no, 4 ⅝. Chaldæus Paraphraſtes tranſtulit &τ '

i. e. ſerò provenientia; alia ex-

plicatio: O PD ideò dicitur, quia deſcendit ſuper MDN i. e. ſpicas & ſuper

n i. e. culmos. 49.

ud in domum (tuam,) non verò hoſtis tuus, ſicuti dicitur:
tuum &c. 5. nam ii, qui colligunt illud,
Verſ. 15§.*
habeas, ut deducas illud (jumentum *x* tuum) in deſerta; 52.

erat, cùm ſeminaret Iſfraeël &c. 51.

cabis proventum tuum *X* omnibus diebus

Eod. verſ. 14. &t colliges framentum tuum] Tu colliges il-

y* ſi dedero frumentum
comedent; non veròô, prout dicitur: &

Et dabo herbam in agro tuo] Ne opus
alia expoſitio: reſe-

pluvioſis eumque projicies jumento tuo;

tu verò ab illo (proventu) cohibebis manum tuam (ſolummodò) triginta diebus antè
meſſem nec ille deficiet, 53. quò minus frumentum ferat. Eod. v. 15. Et comedes & ſa-
turaberis Ecce iſta eſt alia benedictio (nempè)ut benedictio reperiatur in fruſto intrà
viſcera, (dum hic dicitur:) & comedes & ſaturaberis. 54. Verſ. 16. Capete vobis] Quan-

do comedetis & ſaturabimini, cavete vobis, ne calcitretis, quia nemo rebellat contrà

San-

& junii ae Trermellii not: b. loc. vide & tractat.
Talm. Taanit fol. 6. a. ſicuti in onm ad
marginem allegatur, Confer. & Lightfoot. ad
Luc. c. 4. V. 2 5: p. 767. edit. Lipſ.
. Reſpicitur hac expoſitione ad vocem v*ν,
quæ compoſita eſſe dicitur ex 79 & v, vide
Gur Arjeh fol. 208. col. 3. med.
47. Sive: in calamis luis, prout Buxtorfius in
Dictionatio Hebr. voc. vpetranſtulit, ubi eti-
irn tractat. Talm. Taanit fol. 6. a.6. allegatur,
conter. & num. ſequ. 49. H. Verſ.
48. Sicuti Genelſ. r. 30. v. 42, habetur.
49. Sive: calamos, vide P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. confer. & num. antec. 47. h. verſ
ac not. in Saon S y. loc. cœterùm verba
ida: & ſuper Peââ i. e, culmos, ablunt in
Hebræo 4 MSto 1.
* Hebr. Na Py iſta & ſequentia, usque ad;
pea Payn i. e. prout dicitur, ablunt hic 4
MSto z. .
50. Prout Eſai. c. 62. V. 8. habetur, confer. Bera-
chot, fol. 3 5. a. b.
51. Vide Judic. c. 6. v. 3.
Hebr. Tnnia, ſic in MSto 2. hie additum re-

46

peritur.
52. Confer. hic tractat. Talm. Berachot, fol. 15. b.
& fol. 43. a. it. Gittin, fol. 61. a. & Gur Aljeh
Ffol. 208. col. 3. med. ac not. in p-n Now h.
loc. ubi etiam Siphre ad marginem allegatur.
X In MSto 2. locus iſte ſic legitur: dnè Inhn
—Ti een en n e i. e. proventum
cuum comedes omnibus diebus anni & projicies
&c.

vis proventum tuum omnibus diebus pluvioſis
deſeces eumque jumento tuo projicias in alimen-
tum; ille tamen frumentum ſuum feret, modò
triginta tantùm diebus antè meſſem ab illo reſe-
cando abſtineas, in MSto z. legitur: Deme
aa i. e. nec ille (proventus) minuit frumen-
tum ejus. .
† Hebr. N iſta & quæ ſequuntur, usque ad:
u n i.e. cavete vobis, ne calcitretis &c.)
abſunt ½ MStoz.
54, Confer. hic Gur Arjeh fol. 203. col. 3. circà
ſn. & not. in nnan rne b. loc. it. tract, Talm.

Joma, fol. 79.5. & Gittin, fol. 61. a.

53. Hebr. nIö i. e. minuit, ſenſus eſt: quam-

(A.XI.
—
Sanctum il
as & latur
1 holtes
Eod,vetl.
latisDeos:
idololatric
teamn heree
(nemoſine
ecce ego o
)vi e
invocat ne⸗
alienus elle

is, 60, (n

61, FEod.7
bo vosin es
regi, gr dl
cens.)nep.
1. 7
Klius iſteno⸗
nes conviva

polk Palatin

Cilationem,

Hec retba:
in Rebteo.⸗
1ſ. Kienti lapt
habetut.
56. Vice Deu-
57. Vel: ut,
el: Teeel
mentziote n
Arſeh „. 1
wn h ſoe

t ſebr, P

31. iont 1. 5.

K not. in

mntginem

7. b. 11, 8&
Rhedlin

CM.XM. 1†
ſcencit Ptoxi⸗
eme n
nificat tem.,
betoina lad.
ntia; alia er⸗
ſpicas & ſupet
Tucolligesil.
10 frumentumm
out icitur: K.

tud) Ne o

1poliio: kele⸗
8jumento tuo;
nta diebus ante
lonedh, ſ.
ur in euld intri
te vohu Qan .
orebellat contti
an⸗
—
Berachot fol 1.
61.4. & Gur Aljen
Nt,in n .
vginemn alegzlu⸗

egtut: rN nNn

PN ie, Noyenlumn
edus aari 8 Noſielee

i, ſenſuzel: gam .
ibus Ciebus hluſioli⸗
doproſtininsimten⸗
um uum felet, 0
e wellen ilo teſe⸗
PNN

.Veginun

ents) n
“
ſeuuntut, Usque⸗

bin neeiellenn 8)

ires
bol 103 60 3, el
ſe ie act, Talmn.

ol⸗ 4 licn

uit ktumen⸗

xX Hæc

56. Vide Deuteron. dict. c. 8. W 4.

CAb. XI. DEUTERONOMII. 1357

Sanctum illum Benedictum, niſi propter ſaturitatem, * dicitur enim: ne fortè come-
das & ſatureris & bos tuus atque pecus tua aucta fuerint, 55. quidnam illa (Scriptu-
ra) poſteà dicit? (videlicèt) & exaltatum fuerit cor tuum & obliviſcaris &c. )6.
Eod. verſ. 16. Et receſeriti] Ut vosmet removeatis 17. à lege & proptereà * co-
latis Deos alienos, nam, quando aliquis ſemet à lege ſeparat, tunc ipſe abit & cultui
idololatrico adhæret, ſic quoque David dicit: quia expellunt me hodiè, ne adhæ-
ream hæreditati Domini, dicentes: vade & cole &c. 5S. ſed quisnam ei ita dixit?
(nemo ſanè;) ſed, quoniam ego (inquit David,) expellor, ne legi operam dare poſſim,
ecce ego propè ſum, ut Deos alienos colam. Eod. verſ. 16. Deor alienos] (Nem-
P)] qui alieni ſunt iis, qui illos colunt, (nam dum) aliquis illum (Deum alienum)
invocat nec ipſe ei reſpondet, reperitur ei (invocanti Deus iſte) factus, perinde ac ſi
alienus eſſet. 59. Verſ. 17. Proventum ſuum] Etiam id, quod tu ei (terræ) appor-
tas, 6. (non reddet terra,) veluti dicitur: ſeminatis multa, ſed parum provenit.
61. Eod. verſ. 17. Et pereatis celeriten] Super omnes 62, cœteras caſtigationes e
go vos in exi lium agam de terra, quæ vobis oceaſionem peccandi dedit, res ſimilis eſt
regi, qui filium ſuum mittit in domum convivii, isque ſedens illum admonet, (di-
cens:) ne plus, quàm opus eſt, comedas, ut honeſtè é63. ad domum tuam venias; aſt
filius iſte non ſibi cavit, ſed plus, quàm opus fuit, comedit ac bibit vomituque om-

nes convivas inquinavit, (quapropter) manibus ejus pedibusquc comprehenſis illum-
poſt palatium 64. projiciunt. Eod. v. 17. Celeriter] Teb dersdmen ube vegi
dilationem, 65. quòd ſi dixeritis: nonne dilatio data fuit generationi diluvii? di-

C1⸗

——

verba: niſi propter ſaturitatem, abſunt hic60. Vel: adfers, Hebr. vam, reipicitur hac
in Hebræo 4 MSto z2. expoſitione ad vocem a), quæ hic in texru
5§0 Sicuti ſuprà Deuteron. cap. 8. v. 12. & v. 13. ſacro habetur, confer. Gur Arjeh fol. 20 8. col.
habetut. 2. fin. ac not. in dam rv b. loc.
. —51. Sicuti Haggai c. I. v. 6. habetur.
57. Vel: ut vos ſeparetis, quoniam hic ſcriptum 62. Vel: præter omnes cœteras &c. confer. & hie
efſt: & eceſſeritis, ideò expoſitio iſta 4 Com. Gur Arſeh ſol. 209. col. 3. fin. ac not. in
mentatore noſtto hic adducta eſt, confer. Gur bpwea r* 5b. loc. ubi Siphre ad marginem al-=
Arjeb fol. 20 8. col. 3. circà fin. & not, in npe legatur. WD
an h. loc. —R . . 63. Hebr. oa i. e. mundus, decorus, German.
† Hebr. 12 Tr) iſta, ut & ſequentia, usque ad: Ehrbahr / conter. quæ ſuprà ad Deuter. c. 1. V.
i. e. abit (& cultui & c.) abſunt à MStozꝛ. 1 7J. n. 119, notata ſunt. =
58. Proùt 1. Sam., c. 26. V. 19. habetur. 64. Hebr. ", in utroque MSto pro eo legi-
79* Conter. quæ ad ExOd. c. 20. V. J. n. 24. no- tur: P „confer. quæ ſuprà ad Deuteron. ce
iata ſunt, vide & Gur Arjeh fol, 208. col. 3. fin. 3. V. 4. n. 5. notata ſunt.
ac not. in a ne h. loc. ubi & Siphre ad 65. Vel: temporis prolangationem, Hebr. den&
marginem allegatur, it. not. ad Ezech. c 44. v.) conſer. hic Gur Arjeh fol. 209. col. 3. fin. ac
7. n. 11. & tract. Talm. Jevammot, fol. 78. ö, not. in na new, ubi Siphre ad marginem
SιK£ Sanhedrin, ſol. 113. a4 al.

.

358 —–— DEuITERONOMII. CAb. Xl.

citur enim: & erunt dies ejus centum ac viginti anni, 66. (reſpondetur:)
eneratio diluvii non habebat, unde diſceret: at vos habetis, unde diſcatis. 6⁶7.
Verſ. 17. Et ponatis verba? mea] Etiam, poſtquâm in exilium abducti fueritis, præ-
cepta vobis injuncta ſervate, (nimirùm) induite 68. phylacteria 69. & facite ſche-
das membranaceas, 70. ne vobis ſint iſta nova, quando redieritis (in terram veſtram)
atque ſic illa (Scriptura) dicit: conſtitue tibi monimenta. 77. Verſ. 19. Ue lo-

quantur de eis] Ex quo filius novit loqui, doce illum (verba iſta:) legem præcepit no-

bis Moſes, 72. ut ſit iſtud doctrina ſermo
fans incipit loqui, pater ejus colloquatur

nis ejus; * hinc dicunt, ** quando in-
73, cum eo linguàâ ſanctâ eumque doceat

legem, quòd ſi non ita fecerit, perinde erit, ax ſi illum (infantem) ſepulturæ tradat, di-

citur enim: & doceatis ea filios veſtros, ut

loquantur de eis &c. 74. Verſ. 2 1. Ue

muliiplicentur dies veſtri † ae dies filiorum veſtrorum] Si ita feceritis, multiplicabun-

tur (dies veſtri;) ſi verò non, haud multiplicabuntur, 75. nam verba legis explican-

tur

allegatur, vid. & tract. Talm. Taanit, fol. 3. 6.
& fol. 6. 5. it. fol. 7.⁵. S fol. 8. a. 5. it. Sanhe-
drin. fol. 113. a. & Berachot, fol. 15.65.
66. Sieuti Genef. c. 6. v. 3. habetur.
67. Id eſt: exempla vobis ſuppetunt iræ Divinæ
in diluvio univerſali & Sodomorum ererſione,
conter. hic not. in 'ba , ubi ad obje⸗
Qionem quandam reſpondetur, in MSto ze
poſt: unde diſcatis, adduntur iſta: Irn d
en i. e. non dabo vobis dilationem.
xs Conter. hic tract. Ialm. Berachot, fol. 13,5.
& fol 14. b. it. Fol. 15. 5. & Kidduſchin, fol.
30. b. it. Menachot, fol. 37. b. & Sevachim, ſol.
34.5. it. Bava batra, fol. 21. a. D
6 8. Applicate, Hebr. aà radice nn, de cujus
verbi ſignificatione vide Buxtorf, Synag. Jud. c.
9. p. 174.
69. Hebr. on, dequibus confer. Buxtorf. Syn-
ag. Jud. dict. c. 9. p. 174. & leq. vide & fuprà

bentur, conſer. Buxtorf. Abbreviat. nov & not.
ad librum Prec. ud. part. 2. p. 263. 6. fin. ac
D. Wegenſeil. Sot. p. 434. num. 6. & p. 800.
num. 4. item D. Maji Theol. Jud. Loc. 13. §. 2.
. 191.
HEbr. Mam, in 4S:0 2. poſteà additur: vpn i.e.
prompta ore ejus, juxtà quam lectionem hic erit
Qius loci ſenſus: ut doctrina iſta ſermonis ejus ſit
prompta in ore ejus.
** Sapientes, Hebr. Da, ſic in MSto 2. hie
additum reperitur.
73. Conſabuletur, Hebr. on 4 rad. ri i. e.
meditari, eloqui, confer. D. Wagenſeil. Sot. p.
516. & p. 519. n. 3. G& n. 5. vide etiam Siphie,
ſicuti in am r ad marginem allegatur, ut
& Gur Arjch fol. 20 8. col. 4. med. it. tractat.
Talmud. Berachot, fol. 13. b. & fol. 14. b. it.
Schabbat, fol. 3 ², b. V
74. Sicuti hoc verſu 19. habetur & verſu 2 1. ubi:
uit multiplicentur dies veſtri & dies filiorum ve-

Deuteron. c. 6. v. 8. n. 27. & n. 28.
o. Hebr- nn, quænam illæ ſint, vide Buxtorf
Synag. Jud. c. 3 1. p. 582. confer. & ſuprà Deu-
ter. dict. c. 6. v. 9. n. 3 1. & n. 32.
1. Sive: ſigna, vide Jerem. c. 3 1. v. 2 1. ibique
Raſchi, ut & Junii ac Tremellii not. confer. &
Gur Arjeh bl. 2088. col. 3. fin. ac not. in
„pan new, ubi Siphre ad marginem allegatur,
vige & not. ad librum Prec. Jud. part. 1. Pp: 27.
a. princ, & p. 2. p. 94. 5. med.

72. Quæ verba infrà Deuteron. c. 3 3. verl. 4. ha-

ſtrorum, qui itaque filium ſuum non docet, is
illius dies abbreviat eumque antè tempus quaſi
ſepulturæ tradit, confer. n. ſequ. 75.
† Confer. hic tractat. Talm. Berachot, Fol. 8. a. &
ol. 16. a. it. Schabbat, ol. 32. b. & fol. 10 5.
6.it. oma, fol. 11. 6. & Kidduſchin, fol. 34. a.
it. Bava batra, fol. 110. 5. & Cholin, fol. 135.

5.
75. Id eſt: haud diu vivetis in terra, confer. num.
antese.

CAL.XI.

—
tur ex feg
ſirmantiur
aretrobit
orum ex!
moltiplice
ceptorum,
lple Deng
(Us. 7/9.
ignis onlu
ego (ingoin

erpellet Dr

d. Bod. v.
tiotesſunt
eriptura)
nuit nemp⸗
thei]forui
ſenſum lite
preſtigiatti

—
mtec. 74. .
fol 4.⸗
76. Hebr.
matiya ien
neganti afk
ilk habento⸗
dar
quoc el lier
612. 5 01.
77. Conler. 5
W vd
confer
7 Dicitur
cuſtocſverit

indicandh

pus elle quo⸗
79. Doce die
amnbulatio
ir ommint
Wagenl.
Delter,e,1

6. I;

(M.xl,

vondeturt )
llcanis 67,
eritigpre.
facite ſche⸗
imveltan)
19. Ur .
Nrrcepitno⸗
quando in⸗
nque doceat
te tradatdi⸗
Verl.21. Ue
lüplicabun.
i Auplican.
tut
—
*
iat, o not⸗
163.5. kn.
d,10. 13.5 1,

edionem bie etit
aſermonisejusſi

Znd, e ie,

Fagenleil dot h.

ile eiam ihtie,
nem allegatur, r
med l achit

1, ol 14. .

ferſu 1 ubi:

Cies fliorum e⸗

Puc non doce, I

anle tempus qu

ſequ. 7.
ltbonſb u
z1 ,ol lo⸗

Gulcbin h 4.4

choln, ſbl jſ⸗

hlenm onſer nun⸗

ſenſum literalem in mentem venit,) quàm vir;

ee⸗

CAb. XI. DEUTERONOMII. 1359

tur ex regula negantium (præceptorum, ut intelligantur) affirmantia, & ex regula af-
firmantium negantia. 76. Eod. verſ. 2I. 1le daret eu] Non ſcriptum eſt hic: ut
daret vobis; ſed, ut daret eis, hinc deprehendimus doctrinam reſurrectionis mortu-
orum ex lege. 77. Verſ. 22. Cuſtodiendo cuſtodiveriti] Admonitio (hic habetur)
multiplicis cuſtodiæ, 7⁸. ut admoneat (S. Scriptura) de diſcenda illa (doctrina præ-
ceptorum,) ne oblivioni tradatur. Eod. verſ. 22. Ut ambuletis in omnibus piis ejus]
Ipſe (Deus) eſt miſericors, tu quoque ſis miſericors, ipſe beneficus eſt, & tu ſis benefi-
cus. 79. Eod. verſ. 22. Ue adheæreatis ei] Poteſtne ita dici? nonne ipſe (Deus) eſt
ignis conſumens? 80. (ita ſanè eſt;) ſed adhære diſcipulis (legis) & ſapientibus atque
ego (inquit Deus,) tibi id perinde reputabo, ac ſi mihi † adhæreres. 81. Verfſ. 23. 6r
expellet Dominus) Faciatis id, quod veſtrum eſt, & ego quoq; faciam, quod meum eſt.
⁸2. Eod. v. 23. Et qui fortiorer ſunt vobis Vos quidem fortes eſtis; ſed illæ(gentes) for-
tiores ſunt vo bis, 83. nam, ſi Ifrraelitæ non fuiſſent fortes, quænam iſta laus eſſet, dum
(Scriptura) laudat Amorrhæos, dicens: & qui fortiores ſunt vobis? ſed (illa hoc in-

nuit, nempè:) vos (quidem Iſraëlitæ) fortiores eſtis cœteris populis; ſed illi (Amor-

rhæi) fortiores ſunt vobis. Verſ. 25. Non ſtabit vir &.] Non mihi (hic aliud juxtà
populus autem & familia *& mulier
præſtigiatrix quomodo probatur, ( quòd etiam iſti non ſtabunt antè faciem Iſraelita-

rum?)

antec. 74. it. tract. Talm. Menachot, fol. 34. a,

80. Uti ſuprà Deuteron. c. 4. v. 24. & ad Hebr.
& fol. 44. a.

c. 12. V. 2 9. habetur, eadem, quæ hic, objectio
76. Hebr. N & de id eſt: præcepta affir- reperitur etiam in Gemara, quæ eſt apud D.
mativa interdum tacitè continent negationem, ä Wagenſeil. in Sota p. 3 30. ubi reſponſio ad ob-
negantia affirmationem, hinc apud Talmudicos jectionem illam habetur.
iſta habentur: ααα enn ene en n* Hebr. "n, ſic enim legendum erit, pro: 1
1 j. e datur ita, quod eſt ſicuti non, & eſt non,
quod eſt ſicuti ita, vid. Buxtorf. Lex. Chald. fol.
622. & fol. 1 113. confer. & Exod. c. 23. V. 13.
n. 66. & infrà Deuter. c. 17. V. 20. n. 30.
77. Confer. Exod. c. 15. v. I. num. 9. & not. in
n,, ubi Siphre ad marginem allegatur,
confer, & tract. Talm. Sanhedrin, fFol. 90.6.
73. Dicitur enim hic non ſimpli iter & ſemel:
cuſtodiveritis; ſed: cuſtodiendo cuſtodiveritis,
ad indicandum, multà ac diligenti cuſtodia o.-
pus eſſe quoad præcepta Dei ſervanda.
79: Docet hic Commentator noſter, quomodo 33. Vide, quæ ſuprà ad Deuter. c. 9. v. I. num. I
ambulatio iſta ſit intelligenda & quænam ſint notata ſunt. .
viæ Dotini, ut in illis ambulemus, confer. hic * Hæc verba: populus

i.
e. ei (ſcil. Deo,) niſi poſt: vyp deleatur d&
i, e. ego, ſieuti pronomen iſtud ab utroque M Sto
abeſt, juxtà quam lectionem hic erit ſenſus: at-
que ipſe (Deus) id tibi perinde reputat, ac ſi eĩ
adhæreres.
&1. Loci iſtius explicationem vide in notis mow
San h. loc. confer. & tract. Talm. Ketuhot,
Jol. 111. 5.
§2. Confer. ſuprà v. 14. h. cap. n. 43. vide & Gur
Arjeh f. 20 8. col. 4. med. ac not. in pan nov,
ubi Siphre ad marginem allegatur.

autem & familia
D. Wagenſeil. Sota p. 329. & ſeg. vide & infrà hic à MSto 21 milia, abſunt
Deuter. 6. 13. V, 5. n. 13.)
liiiiiii

14

1360 DEUuITERONOMII. CAðP. XI.
rum?) lex dicit (hic:) non ſtabit omninò, ſi ita eſt, cur lex (hic) dicit: vir? (nimi-
rùm:) etiamſi is fuerit, tanquàm Og, rex Baſan. 84. Eod. verſ. 2 5. Pavorem ve-
