offerendum,) quando res aliqua cotui * abſcondita eſt? ö. & juvencam decollan-
dam. 29. Eod. verſ. 9. Et capmm trimam] Indicat (hic Scriptura) hircum, qui fit in
conſpectu, 30. ut & hircos adjectitios 31 feſtivitatis 3 ½. & hircum pro peccato unius.
3 3. Eod. verſ. 9. Et arietem triennem] (Innuitur hic) oblatio pro reatu certo 34. &
oblatio pro reatu dubio 35. & ovis pro peccato unius. 36. Eod. verſ. 9. Et turturem
& pullum columbeæ] (His innuuntur) turtures & pulli columbarum. 37. Verſ. 10. Ef

=

diviſit ila] Unumquodque in duas diviſit partes, non egreditur textus Biblicus ex ſen-

ſu

* Hebr. 1390 in M Sto Erff. 2. poſteà additum eſt:

Siy H enN i. e. domine mundi.

2 5. Sive: facrificiorum, quæ poſteri ejus in terra
fancta ſint oblaturi, confer. not. in ap-a e

h. loc. & Gur Arjeh col. 3. fol. 2 4.
2 6. Sic & Onkelos dictionem ruoν
habetur quamque communiter vertunt: trien-
nem,) interpretatus eſt, nempe: tres vitulos,
confer. Megilla, fol. 3 1. a. & Gur Arjeh h. loc.
fol. 24. col. 3. med. vide & infrà Geneſ. c. I18.
v. 7. n. 40. item Bereſchit Rabba h. loc. uti in
DaN NW ad marginem allegatur, ubi videò
notas, in utroque MSto Erff-verba iſta wα
Wy i. e. tres vitulos, omiſſa ſunt.
27. De quo Levit. c. 16. v. 3. V. 6. & v. 16, ubi
vide Raſchi not.

xx Hebr. Max w, abeſt iſtud ab utroque MStoĩrft.

28. Qua de re vide Levit. c. 4. v. 13. & 14. eonfer.
& not. ad librum Prec. Jud. part. I. p. 8. b. circaà
ſin. ubi etiam de iſto ſacriſicio agitur.
29. De hac vide Deuter. c. 2 1. V. 3. & ſeq.
30. Vel: qui ſacrificatur in conſpectu ſcil. Dei,
ita Hebr. una hic interpretor, vide Exod. c. 29.

v. 30. ibique Raſchi not. item ad Levit. c. 16. v.
4. n. 6. & V. 23. hic itaque intelligi puto hircum

pro peccato;, cujus ſanguis intrà velum à Sum-

Hebræ. c. 1 3. V. 11.
31. Addititios, Hebr. p d exiſtimo autem hic in.

(quæ hic

mo Sacerdote offerebatur, de quo vide Levit.
dict. c. 16, v. 15. & V. 27: confer. & Epiſtol. ad

telligi eos hircos, qui præter hircos ordinari-
os quaſi in auctaria & additamenta in feſtis neo-
meniæ ac novi anni offerebantur, de quibus Nu-
mer. c. 2 8. V. I 5. v. 2 2. & v. 30. it. Numer. c. 29.
v. 5. 6. & ſeqq. confer & Buxtorf. Lex. Talm. fol-.
964. ubi de D'n plura.
32, Zive: feſti ſolennis, ubi conventus agi ſolent,»
Hebr. ymn, de qua voce vide Buxt. Lex.Hebr.
33. De quo vide Levir. c. 4. V. 27. & 2 8. confer.
Se Gur Arjeh, fol. 24. col. J. fin, ac not. in r*
H-h. loc. & num. 36. h. verf.
34. Seu: Explorato, manifeſto, Hebr. *ι 1 beNX
dicitur id in Gur Arjeh dict. fol. 24. eol. 3. fin.
TD SUTI i. e. peccatum notum, certum, confer.
Levit. c. 4. v. 2 3. & c.5, v. 17. ibique Rafchi
not. & Buxtorff. Lex. Talm. fol, 236, it. Jalkut
Part. I. fol- 2 I. col. I. princ-
35. Ubi reatus in ſuſpenſo eſt, Hebr. r Dede,
idque ſacrificium offert is, qui dubitat, an pecca-
verit ν nnn i. e. ea in re, cui porna ex-
cidii annexa eſt, ſi quidem illa ex proæreſi fuerit
perpetrata, ita in notis ad librum Prec. ud. part-
1. p. 9.b. med. vide Levit. c. 5. v. 17. ibique Ra-
ſchi not, unde huic loco ſatis obſcuro lux quæ-
dam accedet. .
36. Hebr. Tro neP, cui opponitur Ma' re
i, e, peccatum coetus, vid. Levit. c. 4. V. 13. &
N. 3 Z
37. Qui feilicèt poſteaà à populo Iraélitico, Abra-

hami ſemine, erant offerendi in terra ſancta.

120

GENESEOS.

CAb. xvV.

auo literali, quoniam (Deus) fœdus pangebat cum illo (Abrahamo) ad ſervandum
romiſſum ſuum, ut poſteris ejus terram daret poſſidendam, ſicuti ſcriptum eſt: in dieæ
illo pepigit Dominus fœdus cum Abramo, dicens: &c. 38,. eorum autem, qui fœdus
angebant, mos erat, ut jumentum dividerent & inter partes ejus tranſirent, veluti
alibi dicitur: qui tranſierunt inter partes diſſectas vituli, 39. ideò etiam hic clibanus
fumans & lampas ignis. inter partes diviſas tranſiens, fuit Divinæ Majeſtatis legatus,

qui eſt ignis. 40. Eod. verſ. 10.

Aves autem non diviſit] Quoniam gentes, cultui i-

dololatrico ſervientes, juvencis & arietibus atque hircis comparantur, dicitur enim:
circumdederunt me vituli multi &c. 4 ,ad dicit (Scriptura:) aries, quem vidiſti corni-
bus inſtructum, eſt rex Perſarum, 42. prætereà dicit: hircus piloſus eſt rex Græciæ;
43. Iſcaëlitæ autem pullis columbæ comparantur, dicitur enim: columba mea in fo-
raminibus petræ; 1t4. ideò diviſio jumentorum indicat (hic) populos, cultui idolola-
trico deditos; qui conſumuntur & abeunt; * aves autem non diviſit (idque) innuit,
quò d Iſraelitæ in perpetuum ſint permanſuri. Verſ. II. Ari] (D)“) eſt i. e.
volucris nomen inde trahens, quia ***ÿ illa Ov i. e. involat (ſeu irruit) & aſpirat ad ca-
davera, ut ad eſcam involet, veluti (accipitur in illo loco:) O?N i. e. & involâſti ad

prædam. 45˙. Eod. verſ. II. Super cadavenm] i. e. Super partes diſſectas.**

Eod.
vVerſ.

38. Sicuti infra verſ. 1 8. h. cap. habetur.
39. Vid. Jerem. c. 3 4. V. 19.
4⁰ Reſpicitur hic ad pſalm. 104. Vv. 4. confer & E-
piſtol. ad Hebræ. c. 1. v. 7.
41. Uti Pſalm. 22. v. 13. habetur.
42². Vide Daniei. c. 8. v. 20.
43. Prout Daniel. dict. c. 8. v. 21. haberur, in
MSto Erff. 2. poſt: 1 n i. e. rex Græciæ, ad-
dia ſunt iſta: " h“ÿh Npv
„5 nn i een Dee e nn vyre i. e. S.
Scriptura autem ( indicat hoc loco) Edomæos &
Iſmaelitcas, ut eorum robur infirmaret (dicitur
enim hic: & diviſit illa); alia explicatio (ver
borum iſlorum:) aves autem non diviſit, quo
niam (gentes, cultui idololatrieo ſervientes &c.
prout ſuprà h. verſ. 10. habetur.)
44. Vide Cantic. c. 2. V. 14. ibique not.

„ Confer. hic not. ad Numer. cap. 29. verſ. 18.

num. 9. & 10. . .
† Hebr. pr'po, in MSto Erff. 2. hic additur drmv)

i. e. & ꝑaviſuri.
Hebr. Ne )y hæc & ſequentia usque
ad: 78 i. e. ad prædam, abſunt à MSto

Erff. 2.

i Hebr. „Waâ 7„, in editione e e;
ut & in Berolinenſi editione poſtea adduntur
õ
en dn ee ee weeen ne
DND ee eneen eenn nen dene enn
w ee e ee d enne n denn
dD deeen eeenn ene weennee wenn
n inee n iee e eee eenn
j. e. alius liber (habet:) Dmb i. e. cada era
Chaldaice (hanc vocem) interpretantur &α
ſed, quoniam ſolent interpretari (Hebræa iſta: 5
na &ς r i. e. & dedit unamquam que par-
tem ejus (Chaldaicè:) & ροhnααυo (ſic verſ. 10
h. c. in Targum Onkeloſi) mutatur illis dictio
(transpoſitis literis) in Naâ, atque
Chaldaica interpretatio (vocis Hebrææ) bye
i. e. cadavera, eſt &ο i. e. partes, ſed quieun-
que ita interpretatur, is errat, quoniam non
aſſimilari poſſunt qna i. e. diviſiones ſeu partes
de i. e. cadaveribus, (a) nam (vocis He-
brææ) Hr interpretatio Chaldaica eſt N
i. e. diviſiones; & (dictionis Hebrææ) Db
i. e. cadavera „ (haldaica interpretatio eſt
ſigniſican⸗ 7, ſicuti (habetur in illo loco: 5

5. Uti 1. Samuel. c. 15. V. ,1 9. habetur.

s

A W.
——
erl. II. 5
ſit Cato, K⸗
46, ventum
ſtut illos 6
niatte il
Xtenebta⸗
natus'teh!
4, nininum.
trigan anan
liz ar decem
ceterelis qu
cum haberen
bieeſappun
Oumdollree
glinquagin⸗
Vuit Cahat
poſktquamae

—
9 ie, ei
9.) ſignifcan
Hic, pills nl
Erffunend,
MSto 1, add
en ie
R. Fhudr,
tum fepenin
i. e. ina eiho
fllius. () n
Zitur: nam-
Sy No
ell integum
cimo Geneleo
ſed diriſ, ere
dew.
In ptroque
790) j, e, ſ⸗
tur ſequensdi
46, Na ex mente
lmn. 147,

47. li te Deus

Cl. W.
—
evandum

lt indie
gri foedue
ent, Veluti
icclibanns
is egarus,
3, oltul i.
itur enim .
diſti cotni.
er Grecie;
mea in fo⸗
tui idolola
gue) inndit,
elt Wie.
Ppirat adca.

CAb. xvYv. GENESEOS8. r2 1

verſ. II. Et abigebat] (Verbum hic) ſignificas AA W.) i. e. abactionem,“ quæ

fit flatu, & verſionem in fugam, veluti (accipitur in illo loco:) 2 i, e. flatu abiget

46., ventum ſuum; indicat (autem hic Scriptura,) quòd David, filius fiſchai, venturus
it, ut illos (populos idololatricos) deleat; ſed non ſinant eum de cœlo, 47. donec ve-
niat re Meſſias. † Verſ. I2. Er ecce borror &.] Innuit (hic Scriptura,) calamitates
& tenebras* captivitatum. 48. Verſ. 13. Quia peregrinum erit ſemen tuum] Ex quo
natus ** eſt lſaac uſque ad exitum Iſraẽ litarum ex Pgypto quadringenti fuerunt anni,

involiſti ad

4. * Pod.

Vetl.

Ou W;
voltez adduntue
enn benen N
drh Wr
n di nn
rpe n
„ dro) den
Wn n
l. e, cade er
petantur ;
(Hebrxa il:)
Anqnamngbe pat⸗
1) (ſi verſ.10.
matur illis dicio
in Nao; Aqae
Hebræx) d
antes ſec gaieug⸗
11, quoniam nonn
wiliones leu partes
) um (voeis ke⸗
nalaica ell N
is Hebrææ b 0
. 1
eretnioeſt

eturinilo loeo:)
d

49. nimirùm Iſaac ſexaginta fuit annorum, quando natus eſt jacob; Jacob autem, dum

in Ægyptum deſcendit, dixit: dies annorum peregrinationis meæ (ſunt) centum &

triginta anni, °. ecce centum ac nonaginta anni; in £
R

gypto autem fuerunt ducen-

tis ac decem annis, juxtà ** numerum ), 5I. en annos quadringentos; ſi verò di-
cere velis, quò d (Iſraélitæ) in Egypto fuerint quadringentis annis, (ſententia iſta lo-
cum habere non poteſt, nam) ecce Cahat fuit ex illis, qui in égyptum deſcenderunt,
abi ac ſupputa annos Cahati & Amrami & octoginta (annos) Moſis, quos ille vixerat,
quando Iſraẽlitæ ex Æ.gypto egreſſi ſunt, non deprehendes plures, quàâm trecentos &
quinquaginta (annos,) de quibus (tamen) detrahere debes omnes illos annos, quos

vixit Cahat, poſtquàm is genuit Amramum; ut & illos

(annos,) quos vixit Amram,

poſtquàm natus eſt Moſes. Eod. verſ. 13. In terna non ſua] Ac non dicitur (hic) in

terra

„ ) i. e. caro fœœtida eſt (1 evit. c. 7. v. 1 8. al.
8.) ſignificans 3 i. e. cadaver, eadem, quæ
hic, paucis mutatis habentur in utroque MSto
Erffurtenſi, poſt vocem 9 i. e. cadaver, in
MSto I. additur: αα α en ee ieee
l a i. e. ſic audivi ex ore doctoris noſtri
R. gehudæ, filii Samuelis, in MSto z. ſic addi-
tum reperitur: αν. n een enn een
i. e. ita expoſuit doctor noſter Meie, Samuelis
filius. (a.) in notis νς , exp licatio ĩſta le-
gitur: nam h i. e. cadaver non vocatur, niſi
Sv N*Ra i. e. animal (demortuum,) quod
eſt integrum, hic autem (rempe hoc verſu de-
cimo Geneſeos) non fuerunt integra cadavera;
ſed diviſa, exceptis avibus, Hebræa vide ibi-
dem.
* In utroque MSto Erff. pro amun habetur:
i. e. flatus ſeu ſufſlatio, & ibidem omitti-
tur ſequens dictio: r i. e. in fugam verſio.
46. Ita ex mente autoris noſtri verbum iſtud, quod
Pſalm. 147. V. I 8: habetur, Vertere volui.
47. i. e. Deus non permittet Davidi, ut ab ĩpſo

abigantur & penitus deleantur populi iſti, cul-
tui idololatrico dediti.
† Hebr. unn, poſt vocem iſtam in MSto Erff-
2. additur y“ m nee Wn i. e. & ſpiri-
tum labiorum ſuorum occidet improbum (Eſai.
c. 1 1. V. 4.)
* Hebr. n, in MSto Erff. 2. habetuc, —'&X
vyn i. e. terror caliginis, confer. hic Schabbat,
fol. 89. b. & Scota, fol. 11. a.
4 9. Sive: exiliorum, in quibus Iſraëlitæ omnis
generis miſerias eſſent perpeſſuri.
XX Hebr. pri) na, abfunt iſta à MSto Eiff-

1.
49. Confer. Raſchi not. ad Exod. c. 6. v. 1 8. & ad
Exod. c. 12. V. 40. D. 173. & ad Cantic. c. 2. V.
g. & v. I1. vide & lib. Prec. Jud. part. I. p. 154
a. princ. in not.
5o. Uti Geneſ. c. 47. v. 9. habetur.
wXX Hebr. ann in Mst. Erff. 1I. pro eo habetur:
32 i. e. intuitu ſeu reſpectu.
51. Id eſt: deſcendite, isque numerus juxtà literas

He⸗=

GENESEOS. CAbP. XV.

122

terra Egyptiorum; ſed (in terra) non ſua, * etenim, ex quo natus eſt Iſaac (reperitur
ſcriptum:) & peregrinatus eſt Abraham &c. 52. de Iſaac (quoque dicitur:) & pere-
grinatus eſt in Gerar, ?3. Jacob quoque peregrinatus eſt in terra Cham (nam ſcriptum
eſt:) ad peregrinandum in terram venimus. 54. Verfſ. 14. Eetiam gentem illam] (Par-
ticula) 3 i. e. etiam, (hic habetur,) ut includantur alia quoque regna, 55. quæ &
ipſa delebuntur proptereà quòd populum Ifraeéliticum in ſervitutem redegerunt.
Eod. verſ. 14. Judicabo egoe] (Videlicèt) decem plagis. 56. Eod. verſ. I14. Gum ſa-
culttibus magnis] i. e. Cum magnis divitiis, veluti dicitur: & ſpoliaverunt Ægy-
ptios. 57. Verfſ. 15. Et tu venies ad patrei tuos] Nec videbis iſta omnia. ** Eod.

verſ. I 5. Ad patres tuos] Ilius (Abrahami) pater cultui idololatrico ſervierat; ſed

ipſe (Deus hic) ei indicat, quòd (Abrahamus) adillum venturus ſit, (hinc Scriptura)
te docet, quòd Tarachus poœnitentiam egerit. 58. Eod. verſ. 1 5. Sepelieris in ſene-
tute bona] Indicat ei (Deus,) quèd lHmaél pœnitentiam ſit acturus eo (Abrahamo)

adhuc vivo & quòd Eianus durante ipſius (Abrahami) vita ad malam indolem non

ſit

Hebraicas efficit ducentos ac decem annos, in
MSto Erff. 2z. poſt additur: 2ν6 Hae e
Panz i. e. illuc, prout dixit Jjacob filiis ſuis, vid.
infrà Geneſ. c. 42. v. z. ibique not. n. 6. it, not.

ad iExod. c. 12. v. 40. Sign. * confer. hic &
tract. Talm. Berachot, fol. 9. b. it. Sota, fol. 46.

b

affligent illum (vopulimm Iraëliticum) quadrin

gentis annis (prout ſtatim h. verſ. 13. ſequitur,)

cur? quoniam Abrahbamus) dixerat ei (ſcil. Deo.)

quanam in fe cognoſcam (uti ſupra verſ. 8. h. f.

cap. habetur) reipondit ei (Abrahamo Deus:)

ſciendo ſcies (cuti h. verf. 13. habetur,) quam
ob cauſam, per Gematriam, quoniam mutavit

filios ejus quadtingentis (annis,) haud feio, quid
poſteriora iſis ſibi velint. .
52. Vide Geneſ. c. 20. v. 2. confer. nor. in nd
O h. loc.
53. Sicuti Geneſ. c. 26. v. J. he be ur.
54. Vide Genel. c. 47. V. 4.

5§S. Quoniam, uti R. David. Kimchi ad Joſ. c. 7.

v. 11. ſeribit, Mhad da 72 i. e. omnis (par-

ticula:) ba, auget rem ideò, ex mente autoris]

b. & Sanhedrin, fol. 39. a. & Edajot, fol. 3.

* Hebr. —% in MSto Erff. 2. hic addita ſunt
zſta: e e ween e ee e ee
NDNa in e e e ee n e nee
ND yaNe n me e, i. e. & ſervient &

noſtri, non ſolum £ gyptii; ſed & aliæ gen-
tes, quæ Ifraélitas gravi ſervitutis jugò preſſe-
runt, à Deo judicabumtur, confer. not. in mo*
b h. loc.
56. His enim Deus punivit Ægyptios, qui Iſraeli-
tas dura ſervitute afflixerant, antè verba iſta,
Wya i. e, dieem plagis, in MSto Erff. z.
hæc præmiſſa ſunt: ve 99 en
a rhn i. e., cur (hic) dicitur ε quoniam ro-
bur eorum (IIra-litarum) debilitatum fuit in
Dan, confer. quæ ad cap. præced. 14. v. 14. n.
52. notata ſunt, & poſi vocem H i. e. plagis,
in eod. MSto Erff. z. additum eſt: 7X o.
i. e. tanquam judex & redemptor.
57. Prout Exod. c. 12. v. 36. habetur, confer. not.
in par H h. loc.-
XX LOci iſtius explicationem vide in notis od
h. loc. omiſſa autem ſunt iſta: nec videbis
ilia omnia, in utroque MSto Erff. confer. hic
tractat. Talm. Berachot, fol. 64. a. & Moëd ka-
ton, fol. 29. 2.

5S9. Et antè mortem ſuam cultum idololatricum
deſeruerit, videtur tamen contrarium inaui ſu-
1à in notis Raſchi ad Geneſ. c. 11. v. 32. con-
fer. & Joh. Lighrfoot in Act. Apoſtol. c. 7. v. 4.
p; 62. & not. in a r h. lor.

R

A. .

ſibekerun⸗
lo atque en
N. heneruin
bigemm⸗
Canain la
ſcriptmnel
ſackunek,
Tatienez tel
lius tütunn
ontlis .
naa dauctu
diarenim
Gunelt, d
ſiehunt wirun
6t Lod.
(enocidit
dield. E.

idololarica

—
59. Cllket hie
Ne91 & Tla
116.7.16.
S0, Aibitin
quens piæ
ciiik quam
ret, holtur
fer. Ctel c.
faclunele
ſui, klni, n
aſpican i
ciamem, id⸗
gicit: helie
Genel oln,
61. Delecn ⸗
bini iſtnünn
loc.
62. Hientiſtn⸗
XtX Atqui,
beneratiogt
nlam ſacobe
er leputatus

CA N.

ſteperiter
dr.) gere
nam leitum
milan ar.
Ar. Jue &
tedegetunt,
1 Cun ſr.

Werunt Eoy⸗

nia. F Bod,

Ertierat; ſel

ine deiptun)
pelieru i ſmmt.

(Abrahamo)

mindolem non
ſit

—.—
ſed & alie gen⸗
itutis iugo peſſe⸗
Onker, not, in nd

ptior, gullliatli⸗
„ Ante perba illa,
s in MNo Elt,2

d n

ur iz quonim t0

Gebilitzum faitin
eed. 14. V. 14. d.

m Doni e. Plagi,

tum et: Wn n

hptor.

tabetur, Conkfer, nof,

vide in notis voN

Untilla: decvidebis

8to Erff. conker, hic
164. 2,8 Moid N

Eltum idoloaticum
cobtrarium inoui ſ(l.
el. c. 11. .. 31. col⸗
h lo:,

CAbP. XV. GENESEOS. 123

ſit deflexurus, ?9, quocircà mortuus eſt (Abrahamus) quinquenniò antè tempus ſuum,

%a. atque eo ipſo die, (quo mortuus eſt Abrahamus,) rebellavit 1. Eſauus. Verſ. 16.
BEe generatione quarta] Poſtquàm (poſteri Abrahami) migrabunt in Eägyptum, erunt

ibidem tribus generationibus; ſed quartâà revertentur ad terram iſtam, nam in terra-

Canaan loquebatur (Deus) cum illo (Abrahamo) atque fœdus iſtud pangebat, ſicuti
ſcriptum eſt: ut darem tibi terram iſtam, ad poſſidendum illam, 62. atque ita etiam
factum eſt, jacobus (enim) migravit in Egyptum, abi (itaque) & numera illius gene-
rationes, (reperies) jehudam, Perezium & Chazronem; Caleb autem, Chazronis fi-
lius, fuit unus ex illis, qui terram (Canaan) ingreſſi ſunt. ** Eod. v. 16. Quia nondum
gompleta eſt iniquitas Emoræi (Nempe:) ut expellatur & terra ſua uſq; ad illad tempus,
nam Sanctus ille Benedictus non punit populum, † donec menſura ejus compleatur,
dicitur enim: in menſura, cùm dimiſerit illa, diſceptabis cum ea. 63. Verſ. 17. Et fabétum
eſt, dum Sol occidit] (Iſtud: ) hic ſumitur) veluti (in illo loco:) *) i. e. & fa-
Ctum efſt, dum illi ſaccos ſuos evacuabant, 64. item: α & accidit, dum illi ſepe-
liebant virum, 65. ac ſi diceret (Scriptura) —☚ * n1 i. e. & facta eſt res iſta.
66 Eod. verſ. 17. Sol occidit] (Verbum hic ſignificat:) Hρρ i. e. occubuit.
(ſeu occidit.) Eod. verſ. 17. Er caligo fuit] (Dictio y ſigniſicat:) tenebras
diei. 67. Eod. verſ. 17. Etecce clibanus fumans & .] Indicat ei (Deus,) quòd regna
idololatrica 68, ſint caſura. Eod. verſ. 17. Occiderat] Accentus iſtius (verbi N)
Q⁊ 2 eſt
Ssn h. loc. it. tract. Talm. Edajot. fol,
ebr. RV MSt. Erff. 2. pro eo habet : zn
8aA i. e., ab homine (ſcil. non ſumit vindi-
ctam ſeu pœnam.)
63. Vide Eſai. c. 27. v. §. ubi variæ ſunt interpre-
tum verſiones, quas huc tranſcribere ſuperſedeo,

fer. Geneſ. c. 5. v. 22. n. 5. idque eum in nem conter. D. Wagenſeil. Nizzach. p. 25 5. it. infrà
factum eſſe dicunt, ne Abrahamus pronepotis Genel. c. 19. v. 20. n. 40.
ſui, Eſaui, malam indolem ac corruptos mores 64. Sicuti Geneſ. c. 42, v. 3 5. habetur.
aſpiceret & idcircò in ſenectute ſua animò exeru- &5. Vide 2. Reg. c. 13. V. 2 1.
ciaretur, idque ajunt hic innui in Scriptura, quæ &6. Nam ſub iſio: ſubintelligenda ſunt ver-
dicit: ſepelieris in ſenectute bona, confer, infra baiſta; n, vide Gur Arjeh fol. 2 4. col. 4.
Genel. c. 17. Vv. 14. n. 32. b⸗ circà fin. & not. in pa ine h. locd.
61. Vefeci gr gelleni indolebem, unde R- h. 67. Vel: obtenebratus fuit dies, dies in tenebras
. inzi Pro ent, vide in 5 . verſus eſt, ita juxtà Hepræum . ubi py qvn
62. Sicuti ſuprà verſu 7. h. cap. habetur. haberur⸗ cali Migeo E eſt negirur rnes R
XXX Atqui, ſi jacobum connumeres, reperietur c caluß us 1pto die.
6 8. Hebr Ny i. e. & reiay, cultus idolo-

generatio quinta; ſed reſpondent Rabbini, quo- .
niam Jacobus fuit ſenex, ideò ille minn avra i. rum, ſic in codice Hebræo, quo uſus ſum; ſed
pro

e. reputatus fuit tanquam mortuus, vide not. in

59. Confer. hic Raſchi not. ad Genel. c. 2 5. v. 30.
n. 9 . & Pſalm. 109. V. 14. n. 16. it. ad Pſalm.
116. v. 16.
S. Juſſu Divino vel Deo ſie dirigente fatum quin-
dquenniò prævertit Abrahamus & annis quinque
citins, quàm ultimus ille dies decretorius inſta-
ret, mortuus eſt, ſic opinantur Rabbini, con-

124

GENESEOS.

CAP. XV.

eſt ſuprà, 69. ideò illud exponitur, quòd jam anteà occiderit (Sol,) nam ſi accentus e-

jus eſſet infrà 70. in Aleph, exponendum eſſet: dum ille (Sol) occidebat; verùm non
poterit (hoc loco) ita dici, nam ecce jam anteà ſcriptum eſt: & Sol occumbebat; 71.
tranſitus autem clibani fumantis poſteà accidit, hinc deprehenditur, quòd (Sol) jam
anteà occiderit atque hæc eſt differentia, (nempe:) in omni dictione, quæ eſt generis
fœminini quæque duabus conſtat/2. literis,“ quando accentus eſt ſupràâ, 73. ſignificat
præteritum (tempus,) veluti iſtud (verbum N& hic accipitur,) & veluti (habetur in

illo loco:) & Rachel e& i. e. venit, 74. item:

Dpi. e. ſurrexit faſciculus meus, 75.

item: ecce ν i. e. reverſa eſt fratria tua; 76. aſt quando accentus eſt infrà, 77. fi-
gnificat præſens (tempus, videlicèt) rem, quæ jam fit & vadit, 78. veluti chabetur in
illo loco:) HN& i. e. veniebat cum ovibus, 79. eſpere ille (Sol) H& i. e. ccidit *

& manè ipſe Ha i, e. & revertitur. 80.

Verſ. 18. Semini tuo dedi] Dictum San-

cti illius Benedicti perinde eſt, ac factum. 81. Eod. verſ. 18. FHlumen magnum] Quo-

niam * iſtud (flumen) vicinum eſt terræ Iſraéliticæ, (ideò Scriptura) vocat il-

lud magnum, quamvis iſtud ultimo loco ſit poſitum inter quatuor flumina, quæ ex

Eden

pro his in Bibliis Buxtorf. legitur: ani. e,
In gehennam, ſenſus eſt: quòd regna idolola-
trica caſura ſint in gehennam.
69. Vel: accentum habet deſuper, fuprà ab ulti⸗
ma i. e. in penultima, vox iſta Grammatieis di-
citur yyn Milhel, ei opponitur yn Milrah,
quæ accentum habet in ultima. vide Buxt. Lex.
Talm. fol. 16 12. confer. & infra Genel. c. 18.
V. 20. n. 94. & Geneſ. c. 29. V. 6. n. 4.
70. Id eſt: in ultima, quæ vox dicitur Milrab, uti
num. antec. 69. notatum, confer. infra Geneſ.
dict. c. 1 8. v. 20. n. 82.
71. Vel: inclinabat, ad occaſum vergebat, vid.
vetſ. I2. h. cap. poſt: &a' in utroque MSto Erff.
habetur: — ay nnde e dienen deern i. e. &
ſopor cecidit ſuprà Abrahamum (ſuprà verſ. 12.
h. cap.) tranſitus autem &c.
72. Vel: compoſita eſt, cujus fundamentum ò
radix duæ ſunt literæ, ita Juxtà Hebræum.
X In notis Raſehianis editionis ar r hic iſta
reperiuntur addita, nempe: 20, Dp, Ra M i.
e. veluti (ſunt verba iſta) , .
73. Id eſt: quando accentus eſt in penultima, con-
fer. ſuprà n. 69. h. verſ.
74. Vide Geneſ. c. 29. v. 6.
75. Sicuti Genelſ. c. 37. v. 7. habetur.

76. Vide Ruth. cap. 1. V. 15. confer. & infrà Ge-

neſ. e. 1 9. v. 20. ibique not. n. 86.
77. Id eſt: quando accentus eſt in ultima, vide
ſuprà num. 70. h. verſ.
78. Vel: continuatur, quæ res non eſt præterita
nec futura, ſic verto: Hebr. 1, puto igitur
hic præteritum imperfectum intelligi, confer in-
ftà Geneſ. c. 1 9. v. 20. n. 83. & Deuter. c. 27.
V. I n. I.
79. Sicuti Geneſ. c. 29. v. 9. habetur. B
*X Hebr. Nn Ne anya, editio Baſileenſis pro eo
habet: —nèn Dn i. e. filia inſurgit contrà
matrem ſuam, Mich. c. 7. verſ. 6. ſed abeſt u-
trumque ab utroque Msto Erff.
80. Sive: oritur, alibi dicitur: aα, vid: & 2. Sa-
muel e. 23. V. 4. .
81. Præteritum a, i. e, dedi, hic politum eſt
pro futuro: 1N& i. e. dabo, ob rationem ab au-
tore noſtro adductam, confer. Gur Arjeh fol.
24. col. 4. fin. & Bereſchit rabba, ſicuti in ov
n ad marginem allegatur, in MSto Erff. 1.
hic ita legitur: v dN i.ν Er i. e. di-
ctum meum (inquit Deus) eſt factum.
XXX Hebr. 97, in Berolinenſi editione huic
præmittitur M SN Ii. e. iſte eſt Euphrates; in
MSto Erff. 2, habetut: 2 i. e fluvius Eu-
phrates. S

WI.

Uaegel
ulgreelt,l
bebunt. 4
is,) biblent⸗
Fenzi . he⸗
ore futito,
Gientia eorunn
hæc Catur

erl. 14
laconl.
in iſtin
boruila] Do⸗

—
82. Mie lupta 6
83. Hd: ubet
celentie, gua⸗
Vetſatoren cun
Lex. Tin. fol.
34, Colls bius.
atque ſin Drul
4 Hebr. hic
plari Hiheo,
WN eur:
dem lelt

72 Hebt h d
led in

3t Möumr.ſie

d n

Keniſi ſiptun

Qum tumn (i⸗

45, De quhuhe
fer. Gur Anehſch
princ. ac Naldhi
14 Deuter t,
ſot. Her. Chon
4. P. 592. edl
WMie, Kadl
We nn

CNN.

Ractentitt
Verümnon
undebat; ,,,
r el genetit
173.lgniſtat
i (habetut in
Ulus mes 7.
inſtz, 7. d.
i habetar in
i e, Occidit 1

bebunt. 34. Verſ. 1I 9. Kenaos] Sunt

Didum San.
maonum Quo-
Mnan
Dtura) vocatil-
lumina, ne A

——
n. 96.
eſt in ulim, ſide

es non elt pleterita
INn, u igtnr
intelligi, tontetin⸗
1. 8& Deiter, ,27,

hibetur.
io Baſleenſisplo eo
,Plin inſurgit connil
,Verl 6. led addeſu⸗
t: m, vid &n e⸗

Wi, hie polnum eſt
ob tationemn mhau⸗
Ooler, Gut Areehtol.
ttabba, ſicutiin
tur, in Mrolif.
Rie ci⸗
el kaun,
ligenſt editione uulte
ine el Eophrattzj in
15 Wie kuſiut bu⸗

CAP. XVI.

GENESEOS.

12 5

Eden egreſſa ſunt, dicitur enim: & quartus fluvius eſt Euphrates, 82. proverbium

vulgare eſt: ſervwus regis eſt rex, 83. item:

tis,) niſi ſeptem gentes; *tres autem (iſtæ
Kenæi, * Keniſæi & Kadmonæi 85.
pore futuro, nam di
dientia eorum. 86.
hæc vocatur terra Rephaim. 87.

CA.

la conſpexerat, quæ

bor ex illa] Docet (hic Scriptura) de eo, c

in iſtius domo, quam domina in alterius ædibus.

adhære præfecto & reverentiam tibi exhi-

hic decem populi, nec (Deus) dedit eis (Israeli-

‚nempe:) Edom, Moab & Ammon, ſunt

atque iſti erunt (Israêlitis) in poſſeſſionem tem-
citur: & in Moab extenſio manus eorum & filii Ammon obe-
Verſ. 10. Et Rephaim] i. e. Terram Ogi, de illa enim dicitur:

XVI.

yerſ. 1 Aucilla Zeyptia] Hæc Pharaonis fuit filia, 1. quando (enim is) miracu-
facta erant Saræ, dixit: ſatius eſt, ut filia mea ſit ancilla

ibus. † Verfſ. 2. Fortaſſis ædifica-
ſunt liberi, quòd ille non ædifica-

— 3 tus;

ui nulli

82. Vide ſupra Geneſ. c. 2. V. 14 ibique not. Sign.“
83. Id eſt: habet aliquid majoris dignitatis & ex-
cellentiæ, quàm ſervus vulgaris, propter con-
verſationem cum rege & juxtà regem, Vide Buxt.
Lex. Talm. fol. 1564⸗
94. Conker. Ejusd. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2373.
atque Joh. Druſii Adag.
V. 7. n. 52.

plari Hebræo, quo uſus ſum, in edititione v
—e habetur: diey i. e. idololatras, res eo-
dem redit.
„x Hebr. o r hæc & ſequentia usque ad
2 H i. e. & (in) Moab, abſunt à MSto Erff. 1.
3 t MStum 2. ſic habet 1 n een nen
n ee nnen ien ie e. Edom autem eſt:
Keni, ſic ſeriptum eſt: ſi inter fiellas poneres ni-
dum tumm, (vid. Obad. c. I. V. 4.)
95. De quibus hig in textu ſaero ſermo eſt, con-
fer. Gur Arjeh fol. 24. col. 4. fin. & fol. 2 5 col. 1.
princ. ac Raſchi not. ad Deuteron. C. 2. V. F. n.
14 S& Deuter. c. 1 8. v. 2. M. 11, vide etiam Light.
foot. Dec. Chorograph. Mareo præmiſſ. c. 10. 9.
4. p. 5924 edit. Eipfienſ. in MSto Erff. 2. poſt
WMA“ i. e. Kadmonæi; hæc ſunt addita: Py
ayre e ee enn ee an

Hebr. it. Deuteron. c. 1.

X Hebr. =h, ſic in Bibliis Buxtorf. ut & in exem-

reya νh en een nene ee end de
Swa n e den She i. e. Ammon &
Moab, qui invidià commoti fuerunt ergà popu-
los, quoniam ſcriptum eſt: non abominaberis
Edomæos (Deuter. c. 23. v. 8. (ſcriptum quoq;
eſt:) non veniet Ammonita & Moabita in cœ-
tum (Domini, Deutet. c. 2 3. v. 4.) & occurre-
runt Iſraëlitis conſiliò Bileami non obtulerunt
eis panem & aquam
96. Vel & in Moabitas immittent manum ſu-=
am & Ammonitæ obedient eis, uti Eſai. c. 11.
v. I14. habetur, ubi vide Raſchi not. confer. &
Pſalm. 109. v. 10. item Bereſchit Rabba. h. loc.
ac Deut. c. I. v. 7. ibique not. n. 47. & Sign.
97. Vide Deut. c. 3. v. 13. ibique Raſchi not. n. 21.
confer. & not. in e . h. loc.
I. Hebr- a in MSt. Erff. 2. huic præmiſſa ſunt iſta:
r Ne e, e, e, ri i. e. quæ fuit
aneilla Saræ, illaque extitit (filia Pharaonis.)
confer. Raſchi not. ad Cantic. cap. 6. v. 8. ut &
not. in b'no h. loc.
† Hebr. na, in MSto Erff. 2. hie addita ſunt
iſta d y D j. e. ejusque nomen
fuit Hagar, propter Hv i-e. peregrinitatem
(quia peregrina fuit.)

GENESEOS. CAbP. XVI.

tas; ſed deſtructus ſit; 2. Eod. verſ. 2. Eaificabor ex, illa] In juſtiria, * dum æmu-
lam meam in domum meam recipiam. Eod. verſ. 2. Voci Sarai] i. e. Spiritui ſan-
to, qui in illa erat. * Verſ. 3. ct accepit Sarai] Accepit 3. eam (ejuscemodi) ver-
bis: felicem te! quæ meraiſti, ut adhæreas corpori tàm ſancto, quale eſt iſtud (Abra-

hami.) Eod. verſ. 3. Peſt fnem decem annorum] Hoc eſt tempus præfixum uxoOri,

quæ decem annis morata liberos non parit marito, (tuncis) aliam debet uxorem du-
cere. 4. Eod. verſ. 3. Poſtquam habitaverat Abtam] Narrat (hic Scriptura,) quòd ha-
bitatio extrà terram (Cananæam) non ſit ei (Abrahamo) de numero, 5. non enim ei
(Abrahamo) dictum eſt: & faciam te in gentem magnam, 6. donec ipſe venit in ter=
ram Ifraéliticam. Verſ. 4. Et venit ad Hagar eaque gravida Jabla eſt] Primé concubi-
tu. * Eod. verſ. 4. Contemptui fait illius domina in oculis ejus] Dixit (Hagar.) Sarai i-
ſta * non ſic intus eſt, prout ſe foris oſtendit: præ ſe fert ipſa, ac ſi eſſet juſta; ſed

(reverà) non eſi juſta, non enim meruit, ut omnibus hiſce annis conciperet; aſt ego
primo concubitu gravida ſum facta. r Verſ. 5. Iniuria, mihi facta, (incumbit) tibij
1. e. Injuria, mihi † illata, in te recidit, ego pornam ſuſtineo (inſons, nam,) dum ad

Sanctum illum Benedictum preces fudiſti (hunc in modum) ecquid mihi dabis, ego

ſine

z. Dicunt Rabbini: hin an rpan ie
i. e. quisquis filium ſapientiæ ſtudioſum relin-
quit, is pro non mor tuo habetur, confer. Gur Ar-
jeh tol. 24. col. I. princ. vid. & infrà Genel. c. 18.
V. 19. n 81. 8g Genel. c. 30. v. I. n. 3. .
* Vel;: propter Juſtitiam ſeu meritum, confer. in-
frà Geneſ. c, 30. v. 3. num. 7. & not. in α
na h. loc.
*X Vide & hic not. in man ne, ubi Bereſchit
Rabba ad marginem allegatut. .

3. Allexit, atttaxit, confer. ſuprà Geneſ. g. 2. V. I 5. f†
ibique not. n. 74. & n. 75, it. Levit. c. 8, V. 2,n. 2.

ac Num. c. g. v. 6. n. 27. it. Numer. c. I I. Vv. 1 6.
n. 6 8̊, vide & not. in pam ν h. loc. ac Be-
reſchit rabba, uti ibidem ad marginem allegstur.
xXX Hebr. ν7, in MSto Erff. 2, pro eo legitur:
MrNX WNW j. e. inter maritum & uxorem ejus.
† Hebr. ne., MSt. Erff. 1. addit; WMy i. e, cum

otiari &c. vid. infr. Geneſ. 2 5. V. 26. n. 7 9.
5. Nempe annorum, ſenſus eſt: anni, quibus A⸗=
brahamus extrà terram Cananæam habitaverat,
non connumerantur hic annis illis decem, qui-
bus ille in terra Cananæa degerat, de quibus hic
ſermo eſt, vide Gur Arjeh dict. fol. 2 5. eol. 1. fin.
6. Sicuti ſuprà Geneſ. c. I2. v. 2. habetur.
* Nam ba % nya i, e. factum eſt ei(Hagari)mi⸗

primo concubitu juxta Rabbinorum ſententiam
vide not. in pom eneh. log. ubi & Bereſchit
rabba ad marginem allegatur.
xX Hebr. NI M“* in MStoErff. 2. his præmiſſa ſunt iſta
P ia en enen nen e mee e
* Râ& & non eſt iſta (Sarai) juſta, quoniam
non habita eſt digna, quæ ædificaretur (per ſo-
bolis procreationem) nec gravida facta eſt; alia
explicatio) dixit (Hagar:) Sara iſta (non ſic intus
*XX Conter. & hic not, in an nou ubi Bereſchit

Confer not. in am 'nv, ubi & tract. Talm.
evammot fol. 64, a. ad marginem allegatur „vi-
& Buxtorf. Lex. Talm. fol, ?1336. ubi ita: ſi quis
duxerit uxorem & moratus fuerit cum ęea decem
annos & non pepererit, non eſt ei permiſſum

4.

₰

rabba etiam ad marginem allegatur.
1 Hebr. wy opf, in MSto Exff. 2. ita habetur
Ziy er de nen h pr i.e. injuriam Sanéts
illius Benedicti ibi iwponocin te devolvo.)

raculum, quoniam fœmina non fit gravida

CAr. W
—
ſine liberl
ptecati de
cohibes,
neam .
Setiptura,
10, nam (5
ſata etahn
Vida es; 1

((cod gtar
utabacla,

(Sarai.
nis? nore
,

7. Vide cap
l loe.

1, Hebr. D-

Verbatun
4Oargnas
ſpernit a
m lol. 15
ſchit Rabl
citur ame
hie intent
Hebr. on
in ſinum
Wod dwr
habetur.)
Uxor keed
Hebr,
N
N N
Aricungte
Nur prin
gupeet
Plangend
eyplicati
N. Vempel
tur plend
ddurit.
10. Feinß
o uſus
n inh
ibicen i

Al. XMI,
Humm emu-
jtitoi ſan⸗
nodli )yet⸗
10(Abra-
A uxori,
Voremdu⸗

anölhy

on enimei
enit intet⸗
SS
concubi⸗
r.) atai ⸗
foltaz ſel
et; all ego
mbit) itil
) dumad
dabis, ego
ſine
,n, 79.
i,guibus 4
babitzerat,
decem, qul⸗

de gvibus hie

1 eol. in⸗

petur;.
eilkagani)mi⸗

n ſi graide.

in lententiann
bi SBerelchit

emiliu unt ila
r
uſta, quonlaln
tetun ſerſ⸗
ſacta s ai
(non ſic jntus

,ubi geeſhit

tul⸗
4 1,ite habetut

ninim guli

CAbP. XVI.

GENESEOS.

12 7V

ſine liberis abeo, 7. tu non niſi pro te ſolo rogàſti; cum (tamen) pro utroque noſtrum
precari debuiſſes, tunc ego tecùm unà viſitata fuiſſem, prætereà verba quoque tua à me
cohibes, 8. dumtu contemptum mei audis ac taces. Eod. verſ. 5. Ego dedi ancillam
meam &c. inter me & te*] Omnis (dictio) (. e. inter te,) quæ (habetur) in S.
Scriptura, eſtdefectiva9. hæc autem (quæ hic habetur,) eſt plena, lege (itaq; hic: P)
10. nam (Sara) oculum malignum ti. conjeceratinimprægnationem Hagaris ac cau-
ſata erat, ut illa abortum faceret, & hoc eſt, quod dicit angelus Hagari: ecce tu gra-

vida es; 12. ſed nonne illa jam antè gravida erat; ipſe autem (angelus) annunciat ei

qud gravida ſit? (ita ſanè eſt;)ſed docet (Scriptura,) quòd prima conceptio t fue-

rit abacta. 13.

Verſ. 6. Et humiliavit Semi] Gravi † ſervitutis jugéô * eam preſſit

(Sarai.) Verſ. 8. Unde venis 32] (Iſtud: M & ſignificat:) [2) i. e. unde ve-

nis? noverat (ſanè angelus;) ſed Cille ideò interrogavit, jut anſam * ei daret ſermo-

7. Vide cap. antec. 1 5. v. 2. & not. in mman n

h. Ioc. .

g. Hebr. PDr i. e. aufers, violenter ahbripis (à me
verbatua,) ita, ut ne verbulo quidem duriori

coarguas vel inerepes Hagarem, quæ me ita

ſpernit ac contemptui haber, confer. Roſch haſcha-
na fol. 16., b. & Baba Kamay fol. 93. a. it. Bere-
ſchit Rabba & nor. in ar r'H. loc. reſpi.
citur autem iſtò verbo Dr' ad vocem bprquæx

hic in textu ſacro habetur.
* Hebr. n) MSt. Erff. 2. pro eo habet: 0oa i-e.
in ſinum tuum, & poſkeà addit: W& & M
rn OX TvN i. e. ſicuti (Deuter. c. 13.Vv. 7.

habetur:)uxor ſinũͦs tui (ſtem Malach. c. 2. V. 14.)

uxor fœderis tui.
X Hebr. †n) in MSto Erff-2. hic additur: oau
n r een Nin wene en n bn

DrDea een nee nde ene j. e nam
quicunque tradit judicium ſocii ſui Deo, iſte pu
niur primò & ſic etiam factum ceſt (ſcriptum †
quippe eſt Geneſ. c.2 3.v. 3.) & venit Abraham ad
plangendum Saram & ad deftendum illam; alis

explicatio (omnis dictio &c.)
9. Nempe hoc modo legitur: ma; hic verò legi

tur plenè: †a; rationem ejus autor noſter bic

adducit.

quo uſus ſum, habetur, in etlitione t'an nee

