vus: & ſupplantavit me duabus vicibus, dixit ei pater ejus: ecquid fecit tibi? reſpondit
ei: primogenita mea abſtulit, (ad hæc Iſaacus) dixit: proptereâà dolui ac contremui,
ne fortè regulam juris 40. transgreſſus eſſem; nunc (autem) primogenito benedixi,
etiam benedictus erit. Eod. verſ. 36. Et ſupplantavit me] (Iſtud *ρNπ ſignificat)
juxtà Targum ejus: Oi, e. & inſidiosè circumvenitti, me, (nam Hebræum)
Ff 2 2

227

39. Iniquè, injuſtè egi, regulam juris de primo-
genitura transgreſſus ſum, confer. num. ſeq. 40.
h.. verlſ. 36.
40. Nempe: de primogenitura, vide quæ num. an-
tec. 39. notata ſunt.
41. In editione Chaldaica Buxtorfiana, ut & in il-
la editione, qua uſus ſum atque in notis Raſchi-
anis ejusdem editionis hic legitur: unamn) i. e.
& ſapienter mecum egit; aſt in notis Rafſchianis
editionis man rne ut & editionis Buxtor-
fianæ habetur: WMa) (quam lectionem hic in
textu tetinui:) in Complutenſi verò editione ha-
betur: Da ), ubi Ar. Montanus vertit: ſup-
plantavit enim me, quæ lectio ei loco, qui à
Commentatore noſtro tanquam parallelus hic
adducitur, magis convenit, vide num. ſeqv. 43.
& Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1050. confer. &Z
num. 37. h. verl, in MSto Erff. z. locus iſte ſic
legitur e nne enn i. e. ſapienter me-
eum egit, inſidias mihi ſtruxit ac mecum inſidio-
ſèegit; MStum Erff. I. ſic habet: aaz zan
nn n n N i. e. & inſidiatus eſt, in-
ſidias mihi ſtruxit (ſic Hebræa illa:) Ae
Chaldæus Paraphraſtes vertit: h Wa i. e.
& inſidiatus eſt ei, (vide Deuteron. c. 19. v. I1.)
confer. hic tratt. Talm. Berachot; fol. 7. b.

fol. 39. col. 3. circà fin. vide & Bava batra, fol.
I5. a. item infr. Geneſ. c. 43. V. 10. n. 1 9. ac
not. in n NR h. loc.
KX Scil. edulio, nam edulium iſtud d e
ay enV i. e. vertebatur in omnes ſa⸗
pores & delicias, prout in nar ne h. loc in
notis habetur, ubi etiam Bereſchit rabba ad mar-
Einem allegatur, confer. Sota, fol. 5. a, & Bava
BDatra, fol. 17. a.
36. Ex certa ſcientia ac voluntate ſua, id enim
nym ſignificat, confer. etiam hic Bereſchit Rab-
ba, uti in =pon new ad marginem allegatur,
ubi vide etiam notas.
37. Vel: ſapienter, ita & in Paraphraſi Chaldai-
ca hic exponitur, confer. infrà num. 41. h. verſ.
36. it. Geneſ. c. 34. V. 1 3. n. 11. & not. in α
h. loc.
3,8. Vel: admirationis, nam & hoc vox p'n, quæ
hic habetur, notat, confer. not. in an h.
loc. cœterum verba iſta: 1) νν i. e. ſi
gnificationem interrogationis vel admirationis
& ſequentia, usquead: 2)), Jacob, abſunt
ab utroque MSto Erff.

228

GENESEOS.

CAbP. XXVII.

Ni. e & inſidiatus eſt (Onkelos vertit:) 2,42. ſunt quædam verſiones Chal-
daicæ, (quæ habent?) 02¹) (id eſt:) — 2 ſapienter (ſeu aſtuymecum e-

git. 43. Eod. verf. 36. Sl poſuiſti]

(Verbum 2 ) ſignificat ſeparationem, fieuti (ac-

cipitur in illo loco:) UN.â) ) i. e. & ſeparavit. 44. Veri. 37. Ecce dominum] Hæc bene-
dictio ſeptima eſt; 45. aſt (Iſaacus hic) facit eam primam, dixit (enim Iſaacus) ei (E-
ſano:) quid tibi proderit benedictio, ſi poſſideas divitias; quæ tamen illius (Jacobi)
erunt: nam ecce dominum eum conſtitui fuper te, jam verò id, quod poſſidet ſervus,
poſſidet dominus ejus. 46. Eod.v. 37. Et tibi nunc quid faciam? i. e. ubinam nunc quæ-
ram, quid tibi faciendum ſit? Verſ. 3 8. Num una benedictio] (itera) iſta Heh c(in dictio-
ne: — 2 ) ſignificat interrogationem, ſicuti (in illo loco.) =oHDi. e.

num in caſtris? 47.

QND i. e. num, ut moritur ſtolidus? 49.

item in illo loco:) Oν&i. e. an pinguis ſit illa? 4⁸. item:

Verfſ. 39. De pinguedinibus terræ &.]

Hæc (terra) eſt Italia Græca. 50. Verſ. 40. Et erit, cum 1. planxeris] (Verbum **

hic)

42. Vel- uti in alleg. editione Complutenſi legitur:
Pa i. e. & inlidiatus eſt, uti Deuteron. cap.
19. v. I1. habetur.
43:. Confer. num. antec. 41. & Exod. e. I. v. 10.
ibique P. Fagii not. ad Paraphraf. Chald. vid. &
not. ad Holſe. cap. 6. v. S. num. 12.
44. Sicuti Numer. cap. 1 1. V. 2 5. habetur.
45. Vide ſuprà v. 29. h. cap. ubi inter benedictio-
nes cœteras, quibus Iſaacus Jacobo benedixit,
benedictio iſta, quà lacobus dominus ſuper fra-
tres ſuos conſtituitur, eit ordine ſeptima.
46. Nam quicquid ſervus acquirit, id domino
ejus acquiritur, nec quidquam proprii poſſidet,

niſi indulgentia domini ſui, ratione peculii, vid.

Tit. Dig. & Cod. de Pecul. inprimis I. 32⸗ Dig
de aequir, rer. domin. confet. & Gur Arjeh fol.
39. col. 3. circà fin.
47. Uti Numer. cap. 13. v. 20. habetur.
4 %. Scil. terra, vide Numer. dict. cap. 13. V.
21I.
49. Vide 2. Samuel. c. 3. v. 32. confer. hic traét.
Talm. Sanhedrin, fol. 101. b.
50. Magnam Græciam, ni fallor, intelligit hi-
autor noſter, quæ ultima fuit Italiæz ora 2 Lo-
cris, Italiæ fronte, ad Tarentum usque, ſecun-
dum Plinium, fic dicta, quòd multæ magnæ-

que civitates in ea, à Gracis fuerint conditæ,

dicitur hodiè Campania, (Ital. Terra di lavoro,
terra laboris,) Apulia & Calabria, mirandam

Campaniæ fertilitatem amonitatemque præ

omnibus aliis terrarum agris prædicarunt au-
Qores, confer. inter alios Philipp. Cluveri In-
troduct. Geograph. l. 3. c. 29. confer. Bereſchit
Rabba h. loc. prout in 'no- a marginem
allegatur, ubi vide etiam notas, in editione
pam HO & in Berolinenſi in notis Raſchia-
nis poſt: Italia Græca, hæc uncinulis inclula &
addita ſunt, nempe: yy v Tan nJann dy
on y n n e nen ee
tavx ee eeen i.e. (Verſ-40.)
Super gladio tuo] (Iſtud: T "7accipitar
hic) veluti a i. e. in gladio tuo, eſt (parti-
cula:) y, quæ loco literæ Beth (ponitur,) ſic-
uti (in illo loco:) inſiſtitis aanmi "7 ſuper gla-
dio veſtro (pro:) oaa (Ezech. e. 3 3. v.
26. it. (in illo loco:) Srazæ 79 (quod poſi-
tum eſt pro:) dr'Navn i. e. in exereitibus ſuis,
(vid. Exod. c. 6. v. 26. & Exod. c. 12. V. 51.)
51. Ita verbum äex mente Commentatoris ne-
ſtri vertere vo lui, cui & Junũ ac Tremellii verſio
confentit, ut ſenſus ſit: & erit, cuùm lamentabi-
lem ſervitutem aliquandiu ſuſtinueris, rumpes
jugum ejus &c. alii verterunt: & erit, cum do-
minaberis vel dominari incipies à rad. , quod
& dominari & plangere notat, juxtaà Paraphraſin
Chaldaicam hæc eſt verſio: & erit, quando trans-
greſſi fuerint & c. ubi Onkelos pro â videtur
legifſe: =, nam h ſigaifi ar: rebellare,
transgredi, confer. S. Hieron. Tradit. Hebr. h. loc.
α

CALNN
—
ie) bgnife

meditatione

Dei) os tul
cobue) &
Juud ſenſil
65. epoltti
un fuir t h
ſauus cogit⸗
lum , fat
net tttenle
(bſa)nort
nis bibit, ſ9.
bo noe ſenl
li. Verl.
(65 61. Ve
ſuos, VOcatul
e ero olbu;

—
& Lud. Cap
ue Michool
tatio ilius
Talm. Schib
1. Mui Malm.
53. Hæc auion
elolteſt del
S4. Uk ringn
lxobo per
Uleiſceris ai
ia verbum
Arjen fol7
35. Kil, ut ulti
Pater elzz
dies dis p⸗
Iit pater men
mam eumene
d mentem:
(Onkfer not, ’
Berachot, fol
6. Eam tamen
hie omilſt,er
alten fenfum
gua de ſe alib
4 Uiedr 5

A XVI.
—
kones Chel.
kymecume-
n, keut (e.
Hec dene⸗

naels )ei .
lins (uobi)
lidet ſeteis,
imnune qux.
Hehlindidtio⸗
roedie,
la! 41. item:
ul terye S
vetbum
Hie)
Prediearunt au⸗
Uipp. Cluyeni In-
conker. Betelehiit
HnoaA marginem
Ntas, in ednione
in notis Ralchia⸗
cinulis inclula &
Wn
R N N
Whie(Verl40,)
Pw yacipitar

o 1u, eſt (dani.
(vonitur.) iN

n loper gli⸗
(Ezechee. 33. .
quod goli⸗

ezereltibus lis;

6. e. 12. V. l.)

ommentatofis 0

c Tremelliiverſio
t, cum lamentabi⸗
uſinueris, rumpes

Kerit, vm (0.

jeg tad. , qvod

öuti Daräphtsn
erit,landottan

Spro n vigetur
giheat: kebellale,

Ptadi Hebr⸗ h loe.
Tad 8

CAP. XXVII. GENESEOS. 225

hic) ſignificat VX i. e. dolere, veluti (accipitur in illo loco:!) . e. dolebo in
meditatione mea, 52. ac ſi diceret (Iſaacus:) cùm transgreſſi fuerint ?3. Iſraëlitæ legem
(Dei,) os tuum aperies, ut temet afftigas 54. propter benediétiones, quas abſtulit Ja-

cobus) & rumpes jugum ejus &c. Verſ. 41. Approepinquabunt dies luitus patris mei ]

„

Juxtà ſenſum ejus literalem (hæc eſt expoſitio:) non dolore afficiam patrem meum;
55. expoſitio autem allegorica multis modis (exarata) extat. 56. Verſ. 42. Et nuncia-
tum fuit *BRebeccæ] Per Spiritum Sanctum revelatum fuit ei (Kebeccæ) id, quod E-
ſauus cogitabatin animo ſuo. Eod. verſ. 42. Conſolaturus eſt 57. ſe de te] Poœnitet il-
lum 58⁸. fraternitatis, ut aliam ſuſcipiat cogitationem, quò mentem ſuam à te abalie-
net *teque interficiat; eſt autem expoſitio myſtica: jam anteàâ tu coràm oculis ejus
(Eſaui) mortuus es ipſeque propter te (tanquàm jam mortuum) calicem conſolatio-
nis bibit, 59. juxtà ſenſum literalem (verbum — ND hic) ſigniſicat conſolationem,
60. (hoc ſenſu:) ſolatium ille accipit ob benedictiones (à te ablatas,) cum te interfece-
rit. Verſ. 44. (Dies) unicos] (Dictio — hic ſigniſicat) D i. e. pau-
cos 61. Verſ. 45. Cur orbabor] i. e. Ero orbata vobis ambobus, is, qui ſepelit filios
ſuos, vocatur ?)D & ſic de Jacobo dicit (Scriptura:) cùm orbatus fuero NhGi.

e. ero orbus.62. Eod. verſ. 4 5. Etiam utrogse veſtrùm] Si ipſe (Eſauus) ſurrexerit

3 contràâà

& Lud. Capelli Gritic. Sacr. l. 5. C. 2. n. 6. at-

que Michlol Jophi h. loc. ubi utraque interpre-
tatio iflius verbi adducitur, confer, hic tract.
Talm. Schabbat, fol. 69. b⸗
52. Uti Pfalm. 55. v. 3. haberur.
57. Hæc autoris noffri expoſitio ex Targum On-
keloſi eſt defumpta, vid. num. antec. 51I.
34. Ut ringaris, doleas, propter benedictiones, à
Jacobo per fraudem ablatas: tu temet propterea
ulciſceris atꝗ; jugum Jacobi excuties à collo tuo,
ſta verbum dyUN-, quod hic habetur, cum Gur
Arjeh fol. 3 9. col. 4. princ. expono.
55. Scil. ut ultionem fumam de fratre meo, dum
pater meus adhuc vivit; ſed appropinquabunt
dies luctus patris mei i. e. quando mortuus fue-
zit pater meus, tune ultionem de fratre meo ſu-
mam eumque interficiam, hæc eſt expoſitio jux-
täã mentem autoris noftri, alii aliter explicant,
confer. not. in meI MOW h. loc- it, traéct. Talm.
Berachot, fol. 7. b. V
56. Eam tamen commentator noſier brevitatis eauſa

i. e. in animo ſuo, ab/unt à MStoErff. 2.
57. Nempéè: cum te interfecerit atq; ita ultionem de
te ſumpfſerit, ſic & autor noſter paulò poſt expo-⸗
nit, licèt ille ab initio aliam explicationem verbi
ͦT adduxerit, vide num. ſeq. 5 8. & num. 60.
5 §:⸗ Ita hic ex mente Commentatoris noſtti ver-
verbum brh rvertere volui, confer. quæ ſuprà ad
Geneſ. c. 6. V. 6. n. 30. notata funt, LXX. hic
verterunt z ειεÜ, juxtà Vaticanum exemplar,
Complutenſis editio habet: τ⁰ρτται 1 e. mi-=
natur, ſic & Vulgata, Schol. habet: ανsτα
xaτ—τ , cogitat contrà te, eodem ferè ſenſu, quo
hic autor noſter.
*X Hebr. Man-7, in MSto Erff. 2. pro eo habetur:
H i. e, ut invaleſeat, ſemet roboret.
59⸗ Reſpicitur hic ad jerem. cap. 16. v. 7. confer.
etiam Ezech. e. 24. V. 17. & Junii ac Tremellii
not. ibid.
60. Vide, quæ paulò ant num. 77. h. verf. notata
ſunt, confer. & Gur Arjeh fol. 39. col. 4. princ.
ac not. in po ir h. loc.

hic omiſit, eum præ ipusm ilius propoſitum ſit,
faltem fenfum literalem Scripturæ ſacræ exponere,
qua de re alibi diétum eſt.

61. Scil. dies, confer. quæ intea ad Genefſ, c. 29. V.

1 8: n. 27. notata ſunt.

* Hebr /A) W c & lequentis usque ad: lan

62. Sicuti infrà Genel, gap. 43. Verſ. 14. habetur-

. GENESEOS.

CAP. XXIIX.

unnnie,

contrà te tuque illum

interfeceris, ſtabunt filii ejus (contrà te) ac temetinterficient;

Spiritus Sanctus eam (Rebeccam) impulit 6z. & vaticinata eſt, fore, ut ambo uno die

moriantur, 64. veluti exponitur in (capite Talmudico, quod incipit:) Noppri

NRUS
c. aſpernor vitam meam.

. 65. Verſ. 45. Taædet me pitæ meæ] (Verbum Nup ſignificat hic) DND i.

CAP. XXIIX.

Erſ. 2. In Paden] (Iſtud: 39 idem eſt, ac 1 i. e. in Paden. r. Eod.
verſ. 2. Aldomum Bethuelis] (NR hic ſignikcat) N i. e. ad domum Be-
thuelis, omnis dictio, quæ incipere debet à Lamed, adſciſcit ſibi Heh in fine z.

Verl. 3.
bus ſuis ergà eos, qui
nedictionem Abrabami
in gentem magnam, 3.
Gtiones iſtæ, quæ dictæ ſunt, propter te! ex
dictum! Verſ. 5. Matris Jacobi & Eſaui]

Er Deus V i. e, omnipotens] Is, Vi. e. qui ſufficiens eſt in benedictioni-
bus ex ore ejus benedictio obvenit, benedicat tibi.
(Deus benedicat tibi, ) qui dixit ei (Abrahamo:) & faciam te

item: & benedicentur in ſemine tuo; 4. ſint autem benedi-
te egrediatur illa gens & ſemen illud bene-
Haud ſcio, quid iſtud nos docere velit. 5.

Verſ. 7. Et obedivit Jacob] Cohæret (verſus iſte) rei ſuperiori: 6. & vidit Eſavus,

quòd benedixiſſet Iſaacus &c.* & quèd miſiſſetillum in Padan Aram & quòd Jacobus

ob-

63,. Hebr. oa i, e. ſparſus fuit (ſuper illam) con-
fer infrà Geneſ.cap. 43⸗ V. 13. ibique not. num.

0.
6r. IGud quidem in allegato capite Talmudico
non reperitur; ſed in Gemara ad dictum caput ſie
ſcribiur: etſi enim utrique (Eſauo ſcil. & Jaco-
bo) eadem die mori non contigit; attamen eadem
die utes que lepultus eſt, ita vertit D. Wagenſeil.
in Sot. p. 29 1I. ubi vide ſis Hebræa-⸗
65. Id eſt: qui Zelotypiã ergà uxorem ſuam duci-
tur, eſt autem hoc caput peimum libri ſeptimi
Partis tertiæ operis Talmudici, tractans de Sota
ſive muliere declinante, qua de re extat lucu-
lentus tractatus laudati D. Wagenſeilii; locus

autem, ad quem hic rveſpicit autor noſier, reperitur

in Sota, fol. 13. a, prout. in e h. loc.

allegatur ad marginem.
1. Confer. quæ ſuprà àd Genelſ. cap. 2 5. v. 20.
n. 39. notata ſunt, vide && infrà Geneſ. e. 46. V.
I. Sign.* & ad Jerem. c. 36. V. 20. num. 2.
2. Exceptionem tamen aliquam ab hac regula affert

autor libri Gur Arjeh fol. 39. col. 4. princ. confer.
infrà Geneſ. c. 32. v. 3. n. 3. & Bereſchit Rabba
h. loc. atque tractat. Talm. Jevammot., fol. 13.
b. uti ad marginem in Mh. loc. alle-
gatur, ubi vide etiam notas.
3. Uti ſuprà Geneſ. c. 12. V. 2. habetur.
4. Vide Geneſ. cap. 22., V. 18⸗ confer. 6e not. in
—naR ND h. 106.
5. Nempè: quod hic dicatur: mattis jacobi & E-
ſaui, videntur enim hæc verba eſſe ſuperflua,
cùm jam anteà ſatis notum ſit, quòd Reberca
fuerit mater Jacobi & Eſaui; rationem tamen
aliquam reddere conatus eſt autor libri GurAr-=
jeh fol. 39. col. 4. med. ubi vide ſis, confer. & not.
in =nom M h. loc. cœterum verba iſta: t
25)) i. e. matris jacobi & coœtera, usque ad:
rnbn amn i. e. quid iſtud nos docere velit, ab-
ſunt ab utroque MSto Erff.
6. Nempè, de qua verſu præcedenti 6. dictum eſt.
* Conlfer. hic trad. Talm. Megilla, fol. 17. a.

Verſ. 4. Be-

CAL. X

—
obtemper⸗
naun, idt
bis ilis,0
zor Nebajea
Aladeſpor
tem ſuamn
taatque tl
tatannum
mahel Iiu
nuit, ecce
nloos, dli
guol ſcol
aigerit,
nis latuerit
nis ante n
Ouamuotbe
auteln greg
eſt, cumn B
annosnatt
bus in Ag
tem dixit!
ni, 16, ge
E triginta
ypto,) is

7. Nempe:
3, idiqven
in Raſchin
inerit 3d
contraheret
prine.

3. Velt temp

6, 25. V 1

e & inft;

2 lbique
* Behr, A)
15 i. e
tit, abſant
9. Vide paul

310. Videlicèt

PNIIN.
—

derfleient;
ound dies
)Whdr
odi.

lele od,
lomum Be⸗
hin fien,
nedidtioni⸗
Vetl. 4. Ne
X Kciam te
em benedl⸗
zillud bene⸗
ete velit, ſ.
dit Elavis,
10d ſacobus

6,prioc, eonlet,
erelchit Nabbi
mnot., f0l, 13.
Woh, loc. Ale⸗

etur,
Ontet, n0l. in

tis ſacobi l.
elle luperflla,
quda Reberes
ationem tatnen
tor libni GurAt⸗
,conlet, not⸗
Verba iſta: N
Etera, ogbe ill
Locerevelit, ab⸗

ti6,ctum eg.

tol 17, .

CAbP. XXIIX. GENESEOS. 231

obtemperdſſer patri ſuo atque abiiſſet in Padan Aram & quòd malæ eſſent filiæ Ca-
naan, (ideò) ipſe quoque abiit ad Iſmahelem. Verſ. 9. Sororem Nebajoth] Ex ver-
bis iſtis, dum dicitur: filia Ismahelis, ego haud ſcio, quòd illa (Machlat) fuerit ſo-
ror Nebajoth; docet autem nos (Scriptura,) quod Ismahel mortuus fuerit, ex quo
illa deſponſata erat Eſauo, antequàm nuptiæ eſſent celebratæ & quòd Nebajoth ſoro-
rem ſuam nuptui dederit 7. ac diſcimus, quòd Jacobus eodem illo tempore 8. ſexagin=

ta atque tres annos fuerit natus, nam ecce * Ismahel ſeptuageſimum quartum attige-

rat annum, 9. quando jacobus fuit natus; quatuordecim autem annis major erat Is-
mahel Iſaaco atque Iſaac ſexagenarius fuit, quando illos (Eſauum & Jacobum) ge-
nuit, ecce ſeptuaginta ac quatuor anni; 10. vixit autem ille centum ac triginta ſeptem
annos, dicitur enim: & illi ſunt anni vitæ Ismaelis &c. 11, deprehenditur (itaque,)
quòd Jacobus eo tempore, quo mortuus eſt Iſmahel, ſexageſimum tertium annum
attigerit, diſcimus quoque exinde, quòd (Iacobus) in domo Heberi quatuordecim an-
nis latuerit, 12. ac poſteà abierit in Charan, nam ecce non moratus eſtin domo Laba-
nis antè nativitatem Joſephi, niſi quatuordecim annis, dicitur enim: ſervivi tibi
quatuordecim annis pro duabus filiabus tuis 13. & ſex annis pro grege tuo; merces
autem gregis fuit (conſtituta,) ex quo Joſephus natus eſt, dieitur quippe: & factum
eſt, cum Rachel peperiſſet Joſephum &c. 14. ac ſcriptum eſt: Joſephus vero triginta
annos natus erat, cùm principatum teneret 15. & exinde usque ad tempus, quo jaco-
bus in £Ægyptum deſcendit, ſeptem anni abundantiæ ac duo anni famis; Jacobus au-
tem dixit Pharaoni: dies annorum peregrinationis meæ (ſunt) triginta ac centum an-
ni, 16. age, computa quatuordecim annos, qui fuerunt antè nativitatem Joſephi,
& triginta annos Joſephi & novem annos, poſtquàm ille principatum tenuit (in .-
gypto,) usque dum venit Jacobus, * ecce quinquaginta tres anni; * poſteà quàm
verô

7. Nempe: Eſauo, confer. infrà Geneſ. cap. 36. V.

3, ibique not. n. 10. vid. & Eze-h. c. 35. v. 10.
in Raſchi notis, ubi cauſa adducitur, cur Eſavus
iverit ad Ismahelem, ut cum ilo affinitatem
contraheret. vide & Seder Olam majus, cap. 2.
princ.

S. Vel: temporis articulô, confer. quæ ſuprà Geneſ.

c. 2 5. V. 20, n. 31. de voce notata funt, vi-
de & infrã n. 17. h. verſ. 9. & cap. præced. 27. V.
2. ibique not. Sign. *
* Hebr.’)) e - hæc & ſequentia, usquead: 1
3 38 i. e, ſexageſimum tertium annum attige-
rit, abſunt à MSto Erff. 2.
9. Vide paulò poſt num. 10. h. verſ.

10. Videlicèt: ætatis Iſmahelis, confer. num. an-

46 t6. 9. it. tract. Talm. Megilla, fol. 17. a. & Ba=

va kima, fol. 92. b.
11. Prout fuprà Geneſ. c. 2 5. v. I7. habtur.
12. Vide ſuprà Geneſ. dict. c, 2 5. v. 17. Jign. * &
infrà n. 20. h. verſ. item verſ. I1. h. cap. n. 39.
it. Genefſ. c. 3 5. V. 29. n. 57. confer. & not. in
& mR h. loc.
13. Proùt infià Genef. cap. 3 I. v. 41. habetur.
14. Vide Genefſ. cap. 30. v. 2 5.
15. La hic verbum 77 interpzetari volui, oonfer.
infrà Geneſ. c. 41. v. 46.
16. Sicuti infrà Geneſ. c. 47. v. 9. habetur,
*X Hebr. hhe dNnr y, in MSto Erff. I. hic addi-
tum eſt Svn 1. e. in 4gyptum.
XXX Hebr.1) 2à iſtorum & eorum, quæ ſe-
quuntur, oeo, usque ad? ene men
i. &.

232 GENESEOS. CAb. XXIIX.

ero (Jacobus) àpatre ſuo ſeparatus fuit, ſexageſimum tertium ille attigerat annum,
17. ecce centum ac ſedecim (anni,) atque ipſe (Iacobus Pharaoni) dicebat: triginta ac
centum anni, 18. ecce deſunt 19. quatuordecim anni, unde diſcis, quòd (Jacobus,)
poſtquàm ille benedictiones acceperat, latitaverit in domo Heberi quatuordecim an-
nis? 0. Eod. Verſ. 9. Super uxores ſuas] Improbitatem impꝑ robitate auxit, dum prio-
res (uxores) non expulit. 2. Verſ. 10. Et egreſſus ſ: Jacobus] Quoniam proptereàâ,
quòa malæ eſſent filiæ Canaan in oculis Iſaaci, patris ſui, Eſavus abierat ad Ismahe-
lem, interrupit (Moſes) narrationem de ſeparatione Jacobi (à patre ſuo ac ſcripſit: &
vidit Eſavus, quòd benedixiſſet &c. 22. ideò, dum finivit (narrationem illam,) redit

(lam)

i. e. triginta ac centum anni, in MSto Erff. 1. ſic
legitur: HQe i. e. ecee quin-
quaginfa ac centum anni. ⸗
77. Vide infrà Geneſ. c. 35. V. 29 ibique not. n. 56.
confer. & ſuprã n. 8. h. verſ. 9.
18. Scil. ſunt dies annorum peregrinationis meæ,
uti Geneſ. dict, cap. 47. v. 9. habetur.
19. Vel: abſunt à ſumma fcil. illa annorum, quæ
hactenàs enumerata eſt, coœeterum verba iſta:
3 —ν n i. e. ecce deſunt quatuor-
decim anni, omiſla ſunt in utroque MSto Erff,
20. Atque hoc eſt 73 wrzesrer, Propter quod
illa annorum computatio à Commentatore no-
ſiro bic fuit inſtituta, conſer. infr. verſ. I1. h.
cap. n. 39. & not. in Sna h. loc. ubi
poſt verba iſta 'ne 1) dn tan i, e. in domo
Heberi 14. annis, hæc fſent addita: 3) n
vadn PD i r õ
ü
msn ee n een nn N Paden dn
A 7 en enen en ee,n e
e ae Pbn n ien n enn ee nen
fr mne eeene een en enn nn
E 7% awr HiD ee en
Svv HW 7 a be ben e Vnden
ronn en enn ee eee n e eenn .
eann nn nn ene n enn mnenn ng

rn e n brdh er rnnn we
Wn ren , een den en ee dn S
1. e, ſed non punitus feit (Jacobus) propter il-
Jos (annos, quibus non miniſtravit Iſiaaco, patri
ſuo,) propter meritum legis ( Divinæ, cui ille o-

Joſephi) decimo ſeptimo usque ad trigeſimum
nonum, reſpectu 22. annorum, quibus ſeparatus
fuĩt Jacobus à patre ſuo nec illum honoravit (mi⸗
niſterio ſuo,)atque iſti fuerunt 20. (Hebr. 2, ſie
enim legendum pro'a, ſicuti mendosè in Hebræo
hic habetur, vid infrà Geneſ. c. 37. V. 34. Sign. )
anni in domo Labanis atque duo anni, qui-
bus ille morstus eſt in itinere, ſcriptum quippe
eſt: & exſtruxit ſibi domum; pecori autem
ſuo fecit tentoria (Geneſ. c. 33. V. 13.) expoſue-
runt autem Rabbini noſtiri p m. ex hoc textu, quod
(Jacobus) moratus ſit in itinere octodecim
(menſibus, vid. Raſchi not. ad Geneſ. d. c. 3 3-
v. 17. Sign.*) nam domus ei erat diebus pluvio-
ſis; tentoria autem si erant diebus æſtivis & jux-
tà ſupputationem verſuum, quam ſupra inivi-
mus, ex quo ſeparatus fuit à patre ſuo, donec de-
ſeendit in æÆgyptum, 130. annos natus fuit, nos
enim ibi amplihs educimus 14. annos, enim vero
certo latitavit in domo Heberi, quando ipſe
Jacobus abiitad domum Labanis, ut ab eo (He-
bero) diſceret legem ac propter meritum legis:
(Divinæ, cui ille incumbebat,) ipſe non punitus
fuit ob iſtos (annos quibus patri ſuo non mini-
ſtravit;) Joſephus etiam ab illo (Jacobo) non ſepa-
ratus fuit, niſi 2 2. annis, menſura pro menſura, ha-
Genus reperi in veteri exemplari Raſchiano, con=
fer. not. ad Geneſ. d. c. 37. v. 34. Sign. it. not.
ad Genel. c. 3 5. Vv. 22. Sign.* Sc d. c. 3 5. V. 29.
n. 7. ſeqq. & n. 60. & ad Genelſ. c. 37. V. 3 4.
n. 32.

2 1. Sed illis etiam aliam ſfuperinduxit uxorem,

nempe Machlat, Ismahelis filiam.

peram dederat, )nam ecce Joſephus non ſeparatus 22. Prout ſuprà verſ. 6. h. cap. habetur, confer.

fuit à patre ſuo, niſi 22. annis, Videli èt ab (anno

not, in ανπ e h. loge

C4.. X

—
(ſemad ⸗
bere, nili:
Rümirümm in
1 ½, hann qu
4 guane
gue dicun
, wwit in 6
Oeclerrit in
venetit i
alibifit nenn
145, PEod,
ni in ilo lo
beſchen; ¹
i e. precesy
què gacob
(verbum) ne
ra, velut er;

23. Hignum
fer. od
not, indin
24. Vide Aith
iple kerd ead⸗
Gur Arjehto
5Won h loe.
Loci iſtius
OWoN h loe
lol. 9 5. b.
15,ot lapr⸗
not. In Ow.
lachol ol.2,
lin, ſol gnb.
46. Vel: denen
c. Ib. v. 7.

27. Keuti ſol

wa
n i
MSobrf. 2.
Conter hie B
Berachot, fo
loe, alegzun
1le Vel:neimen

M.. XI.

—
tat annum
lriginta ae
(MKobi)
Ordeciman.
dumpi.
1propteres,
ad limahe⸗
eleriplit:
llam,) redtt
Gam
rs
id tiigelimumm
guidusſeparatus
nhonorawit mi⸗
,(Hebr.9, ſie
ndose inflebæo
1.7. 34. den ſ
duo auni, qui⸗
iptum gaipe
ſecofi autem

V. 13.) erpolte⸗
erhot tertiſqudil
inere octodeciin
1Genel d. c. 31.
tatditbus Plunio⸗
bus Eltiyis dejux⸗
nam ſupta iniſi⸗
Aie ſuo, donec de⸗
1s natus fuit, ns
Annos,enimn erd

veti, glundo iol⸗
mmis, utzb eole

ter meritun etis :
) iple non putilue

ti ſuO nOn ini.
acopo noltſende

Napro menldta,
latiRaſchiano, eol
34 Sign t innct.
Kc 35. . 49

Genel, 371,34

peiincurit AxOem,
ſliam.

CAP. XXIIX. GENESEOS. 233

(jam) ad primum propoſitum. Eod. verſ. 10. Etegreſſus eſt] Non opus fuiſſet ſcri-
bere, niſi: & abiit acobus in Charan, cur (itaque) meminit (Moſes) egreſſus ejus?
nimirùm indicat, quòd egreſſus (hominis) juſti ex aliquo loco faciat notam,
23, nam quamdiu juſtus in urbe eſt, ipſe gloria ejus eſt & ſplendor atque decus;
(aſt quando) egreſſus eſt, abſcedit gloria ejus ac ſplendor atque decus, ſic quo-
que dictum eſt de Noëmi atque Ruth: & egreſſa eſt en urbe 24. Eod. verſ. 10.
Er ivit in Charan] Egreſſus eſt (Iſaacus,) ut iret in Charan. * Verſ. 1I. Ke
occurrit in locum] Non mentionem facit Scriptura, in quemnam locum (de-
venerit Jacobus;) ſed (intelligendum hic eſt, quòd venerit) in locum, cujus
alibi fit mentio, is fuit mons Morijah, dicitur enim de illo: & vidit locum procul.
2 5⁵. Eod. verſ. II. Et occurrit] (Verbum 7 hic ſigniſicationem habet, ) velu-
ti (in ilio loco:) ? J) i. e. & occurrit 26. in Jericho, item: 11 & pervenit in Dab-
beſcheth; 27. Rabbini * autem noſtri(verbum ?a) exponunt, quòd ſigniſicet N
i. e. preces, veluti (accipitur in illo loco: )ac ne Yi. e. ora me, 28. ac diſcimus,
quòèd (Jacobus) ordinaverit 29. orationem veſpertinam; mutavit autem Scriptura⸗
(verbum,) nec ſcripſit: bN)) i. e. & oravit, ut doceat te, quòd exſilierit ei 30. ter-
ra, veluti exponitur in capite: — WN J. 31. Eod. verl. I1. Quia occubuerat

Sol]

3p, habetur ,cOllet.

23. Signum, Hebr. b, Gall. une marque, con-
fer. Exod. C. 4. V. 14. ibique not. n. 27. vide &
not. in bpa ND h. loc.
24. Vide Ruth. cap. I. v. 7. ibique Raſchi not. ubi
ipſe ferè eadem, quæ hic, obſervavit, confer.&
Gur Arjeh fol. 40. col. I. med. ac net. in nov
ePa h. loc.
* Loci iſtius explicationem vide in notis npv
NP h. loc. confer. & tract. Talm. Sanhedrin,
fol. 9 5. b. & Cholin, fol. 9 1. b.
2 5. Proùt ſuprà Geneſ. c. 22. v. 4. habetur, confer.
not. in a h, h. loc. it. tract. Talm. Be-
rachot fol. 27. b. & Sanhedrin, fol. 9 5. b. ac Cho-
lin, fol. 9 1. b.

26. Vel: pervenit ad (urbem) Jericho, vid. Joſu.

c. I6. Vv. 7.
27. Sicuti Joſuæ cap. 19. v. 1I1. habetur, Hebr.
nn , hæc & ſequentia, usque ad: av
Ana Py i. e. quoniam legi operam dabat, in
M Sto Erff. 2. deſunt.
& Confer. hic Berelchit Rabba, ut & tractat. Talm.
Berachot, fol. 26. b. prout in nan mnerw h.
loc. allegantur.
a2 %. Vel: ne intercede apud me, vide Jerem. cap. 7.

v. 16. confer. & not. in n'non mne h. loc. it=
not. ad Eſai, c. 47. V. 3. V. 3. & ad Eſai. c. 53. Ve
5. n. 9.
29. Unſtituerit, ſtabiliverit, ac quaſi, tempus cer-
tum præfiniverit, quando preces veſpes tinæ ſint
peragendæ, ita in hic expono, confer. infrà v.
17. h. cap. ibique not. vid. & infrà n. 33. h. verſ-
11. it. Buxtorf. Synag. Jud. c. 10. pag. mihi
220., Confer. & Jalkut Part. 2. fol. 10 9. Col. 1. cir-
cà fin.
30. Nempe: Jacobo, conſer, quæ ſuprà ad Genef-
C. 24. V. 42. n. 7 5: notata ſunt / ſed astori librz
GurArjch fol. 40. col. 2. fin. diſplicet iſta Rabbi-
norum expoſitio, quia non ſcriptum ſit: on-
12 ) i. e. loeus ei (Jacobo) occurrit; ſed ipſe
Jacobus doypa 50 1. e. Occurrit pervenit) in lo-
cum, confer. & infrà verl. 17. h. cap. n. 6 I. ac
not. in bhan e h. loc.
31. Id eſt: nervus luxatus, eſt autem iſtud caput
ſeptimum libri ſecundi Partis quintæ operis Tal-
mudici, vid. infrà dict. verſ. 17. h. cap. n. 65.
confer. & Genelſ. cap. 32. v. 3 ½. ibique not. n.
97. Ieperitur locus, à Commentatore noſtro hic

alle⸗
G g

m

234

GENESEOS.

CAF. XXIIX.

Sol] Scribendum ei (Moſi) fuiſſet: 32. & occubuerat Sol & pernoctavit ibi: (verba i-
gitur iſta:) quia occubuerat Sol, juxtà ſenſum literalem ( indicant,) quòd Sol ei re-

entè occubuerit 33. tempore non ſuo, 34.

(idque eum in finem, ) ut ibi pernoctaret

(Jacobus.) Eod. verfſ. 1I, Et poſuit illos ſibi cervical] Fecit illos (lapides Jacobus)
tanquam aggerem 3 5. circà caput ſuum propter feras * beſtias; cœperunt (autem la-
pides iſti) inter ſeſe rixari, hic dixit: ſuper me reclinet juſtus (iſte) caput fuum, ille di-
zit: ſaper me requieſcat, confeſtim Sanctus ille Benedictus fecit illos unum lapidem,
36. atque hoc eſt, quod dicitur: & tulit lapidem, quem poſuerat ſibi cervical. 37. Eod.
verſ. I I. Et dormivit in loco ilo Si gnificant (verba iſta: in loco illo,) exceptionem 38.
(nimirùm Jacobus) in loco illo dormivit; aſt quatuordecim annis, quibus miniſtra-

X

verat in domo Heberi, 39. non dormivit noctu, quoniam legi operam dabat. Verſ.
12. Aſcendebant & deſcendebant] Aſcendebant primùm ac poſteà deſcendebant, (ni=
mirùm) angeli, qui comitabantur eum (JIacobum) in terra (illa non egrediebantur-
exträ terram (illam) & aſcenderunt ad ſfirmamentum (cœli;) deſcenderunt autem (a-

lii) angeli extrà terram, ur illum comitarentur. 40.

Verſ. 13. Stabat ſupra ilam] Ut
cuſto-

allegatus in Chalin fol. 9 1. b. uti in a=τ
hic allegatur. .
32. Nempe iſta verborum ſerie, quæ mox ſequitur
* & ab antore nofſtro adducitur, confer. not. in
„nD h. loc.
33. Nempe, ut preces veſpertinas perageret, unde
ſteà tempus iſtud orationis vefpertinæ à po-
ſteris Jacobi obſervatum eft, vid. ſuprà n. 29. h.
verſ. I1.
34. Md eft: titins, quaàm ordinarius ejus occafus eſſe
ſolet, confer. infrà Geneſ. c. 32. V. 31. ibique
not. n. 9 4.
3 5. Sepimentum, mitrum, ita hic interpretor apn
ic enim legendum, nonaym, uti vitioſé in
exemplari Hebraico, quo uſus ſum, legitur, de
vocis iſtius ſignificatione confer. Buxtorf. Lex.
Palm. fol. 2233. vid. & Jalkut Part. 1. fol. 3 5.
col. 2. med. ubi ſcribitur, quòd Jacobus ſepimen-
tum iſtud fecerit propter beſtiarum feu ferorum
animalium metum, in MSto Erff. I. pro a le-
gitur pann, de qua voce vid. not. ad Jerem. c. 46.
V. 2 I. . 2,0.
4½ Hebr. IeN aabp in editione α ei, ut &
iaBerolinenii his præmittitur: &απυꝶ. e. quoniam
metuit, in MSto Erff. 1. habetur: & e,
i. e. quoniam metuebat (Kcil. feras beſtias.)
36. Atque ita pacem & concordiam inter Iixantes

iſtos lapides fecit, ſic tradunt vel delirant Rab-

h. loc. it. tract, Talm. Cholin, fol. 9 1. b.
37. Sicuti infrà verſ. 1 8. h. eap. haberur, ubi unius
folum lapidis fit mentio; cum tamen hoc verſæ
11. plurium lapidum mentionem ſaciat S. Scri-
ptura, Junius ac Tremellius in noris ad dict. verſ.
1 9. lapidem, ſingulari numero pofitum pro la⸗
pidum ſtrue exponunt; vide tamen Gur Arjeh
fol. 40. col. 3. & 4. & fol. 105. col. 3. pf inc.
3 §. Sive: excluſionem, i. e. excluſivè ſunt intel-
ligenda verba iſta: in loco illo, hoe ferl. ſenſu⸗
quòd ſolummodò in iſto loco noctu dormiverit
Jacobus, aſt in domo Heberi 14, annis noetu
non dormiverit; fed legi operam dederit, ita
'yn hie expono, ut ſignificet: excluſionem, ex-
ceptionem, quoſenſu interdum à Rabbinis uſur-
patur, de quo confer. Raſchi not. ad Genef. c.
24. v. 8. & ad Numer. cap. 7. Verf. fin. ir. ad
Num. c. 71. v. 22. it. Gur Arjeh fol. 96. col. 3.⸗
fin. ac Cholin, fol. 9 1. b.
39. De hoc vide ſuprà verſ. 9. h. cap. M. 20.
40. Aliud enim regnum non incipit, niſi prius de-
finat, n nen , ſicuti in Gur
Arjeh fol. 40. col. 4. fin. habetur, confer. & not.
in pam rmw h. loc. ir. dict. Tract. Talm.

Cholin, fol. 9 1. b.

bini, confer. num. ſeq. 37. ac not. in '

cNoditetil
8 Scriptura⸗
dhuc riyun
ſuis non con.
caligawerant
uus erat

tell, 13. 0

lo (acobe
Verbum 14

c: Ale

bus)inebat
OAbbet
15, Mii i
Wiel
tipromili,

wrrre
41. Scil Jaco
bat, non ſet
Fentulum
Challin tol
121, l.
loc. ac Chol!
41. Adjunott,
bust, id enit
ſiggificat,
56e it Light
edit. Liplien
43. Scil, hom
nel. dich
4 Uti Hiobe
joventute ſu⸗
ſeneltate lus
ſua ide dden
nommen ſuum

nint functi,

mentatore ni
Vus pro mort
un ei appro⸗
pogunt,
6,4. V. 19 ibt
4). Quadiaum
biniretbumh

—
Aerbai.
Lbernodaret
les
des heobu)
nn utem k.
dum kyidem,
ieal. 37. Lod,
eptionemz,
os miniſttz.
dabat, Vent.
endehant (ni⸗
gkediebantur.
unt autem a
wrailen U
cuſto.
Vel celiiant Rab-
not, ndn
ſol,gb.
abetur, ubi unius
n tamen hoc vells
gein ſaiat 5. 8li⸗
nnotisad dict. enl,
o poftuim pto li-
Umen Gun Alel
f. col.z. tin.
cluſive ſunt inlel⸗
lo, hoe ſell lenll;
co noctu Colmirenit
eii 14,annis Nodis
eram decerit, a
e: extluſſonem,et
m Rabbinis ufut⸗
zi not. 20 Geneh e,
7. Veti. hin in

lrehtol,b. col.z.

Hcap. I. 20,
neipit, nififins le.
1 N, ſienti in Gur
betur, conker &not⸗

CAP. XXIIX. GENESEOS. 235

cuſtodiret illum. 4. Eod. verſ. 1 3. Et Deus Iſaact] Quamvis non reperiamus in-
S. Scriptura, quòd Sanctus ille Benedictus appropriet 42. nomen ſuum juſtis, dum ipſi
adhuc vivunt, ut ſcribatur: Deus hujus vel iftius, 43. quoniam dicitur: ecce in ſanctis
ſuis non conſidit; 44. hoc vero loco appropriat (Deus) nomen ſuum Iſaaco, quoniam
caligaverant oculi ejus ipſeque in domo ſua concluſus degebat & ecce tanquam mor-
tuus erat * atque prava cogitatio ab eo receſſerat, (ſic reperitur in) Tanchuma. Eod.
verſ. 13. Dormis ſuper ila] Circumvolverat 45. Deus omnem terram Iſraeliticam ſub
illo (Iacobo) ut ** illa facilè poſſet ſubjugari poſteris ejus. Verſ. 14. Et prævalebis]
(Verbum N hic ſignificat:) HpMi. e. & validus eris, veluti (accipitur in illo lo-
co:) & ſic MMi. e. prævalcbat. 46. Verſ. 15. Ego (ero] tetum] Quoniam (Jaco-
bus) timebat Eſavum & Labanem. 47. Eod. verſ. 1 5. Donec perfecero] (Particula)
habet (hic) ſigniſicationem ¹9 (ac ſi diceret: ₰ T i e. donec.) * Eod. verſ.
I6. Dixi tibi (Pronomen — hic ponitur pro:) + 2X0i. e. in tuam utilitatem &
Pu i. e. ſuper te, 48. (ac ſi diceret:) quod promiſi Abrahamo de ſemine ejus, id
tibi promiſi, non Eſavo, etenim haud dixi ei (Abrohamo ) quia Iſaacus vocabitur
2 2 tibi

41. Scil. Jacobum, nam Deus Jacobum cuſtodie-
bat, non ſecus, ac pater, qui a 7) an i. e.
ventulum facit filio ſuo (dormienti,) ſicuti ex
Challin fol. 9 I. b. adqucit D. Wagenlſeil. in Sot.
p. 3 21. n. I. confer. & notæ in an n h.
loc. ac Cbolin, fol. 9 1. b. . .
42. Adjungat, ac quaſi aſſignet & ſpecialiter attri-
bust, id enim verbum: r, quod hic habetur,
