in illa (regione;) ſed non eſt ita, quoniam iſtos Rephaim expuli à facie filiorum-

Loth eosque illorum loco conſtitui poſſeſſores. 30.

Verſ. 12. Rephaim] Gigantes

reputati ſunt iſti Emim, perinde atque Hanakim, qui dicuntur D'Na Rephaim, quo-

niam

18. Id eſt: ne ſitis ingrati, ut velitis celare vel ſup-
primere beneficis, quæ vobis exhibui, dum vos
divites feci, confer. not. in "an rnov h. loc. ac
Gur Arjeh fol. 200. col. 4. fin.

19. Hebr. Mam, ſic täm in Bibliis Buxtortf. quàm

in editione Hebræa, qua uſus ſum, legitur, aſt
in exemplari bon no habetur: Manm i. e.
beneficium ejus, niſi fortè error typographicus
hic imervenit; ſed res eodem redir.
*X Hebr. 19) iſtud & ſequentia, usque ad: 7 )
nn i. e. nec bellum contrà illos &c. abſunt 4
MSto 2.

20. Confer. hic Gur Arjeh /ol. 20 1. col. I1. princ.

ac not. in an 1 h. loc. it, not. ad v. I. h.
c. n. 4. D . *
21. Vide etiam hic Gur Arjeh fol. 20 1. col. I.
princ. ac not. in an ev h, loc. item D. Wa-
genſeil. Sot. p. 194, n. 10.

22. Sicuti Numer. c. 22. verſ. 3. habetur, confer.

hic tractat. Talm. Naſir, ſol. 2 3. b. & Bava ka-
ma, fol. 3 8. a. b. it. Horajot, ol. 11. 2. & Cho-
lin, ol. 60. b.

2

2 3. Proùt infrà v. 20. h. cap. habetur.

24. Ilta, ut etiam a roayn & Ne i. e. an-

gatiam non imponas eis (ſcil,. Ammonitico, po-

pulo) prout ex Bava kamea, f. 3 8. 56. D. Wagenſ. in
Sot. p. 184. n. 10. adducit, id eſt: nullà o-
mninò moleſtia illum afficias, confer. & not. in
'no o h. loe.
2 5. Id eſt: factum patris ſui, videlicèt inceſtum,
quantum in ipſa fuit, eelavit & abſcondit, ſecùs
ac fecerat ſoror. ejus, natu major, vide num. ſeq.
27.
26. De qua vide Geneſ, c. 19. v. 37. ibique not.
num. 84.
7. Nam 2 &&â ſignificat: & patre, ſcilicèt: conee-
pi filium, atque ita detexit & manifeſtavit ince-
ſtum patris ſui, vide num. antec. 2 5. bh. verſ.
28. Vel potins: montis & totius tractus monta-
ni, prout Junius ac Tremellius ad Numer. c.
2 1. v. 28. exponunt, confer. & Gur Arjeh fol.
20I. col. 1. med. ac not. in an irnp , loc.
it. tract. Talm. Kidduichin, fol. 18. a.
29. Vide, quæ infraà ad verſ. 2 1. . cap. num. 44.
notata ſunt.
30. Confer. hic Gur Arjeh fol. 20 I. col. 1. med.
ac not. in a h. loc. vide & infrà dict. v.
12 I. b. cap. num, 4 4

1318

DEüTERONOMII.

CAP. II.

Kus fuit hominibus, ſic quoque (dicitur:)
que dedi filiis Eſau. 33.

. —
niam cujuslibet, qui illos videbat, manus Hρ° D i. e, remittebantur. 31. Eod. v.
12. Emim] (Vox DD&& inde nomen traxit,) quia ?NP& i. e, terror eorum inje-

& in Sehir habitârunt Chorim, 32. eos-

Verſ. 13. Expulerunt eos] (Verbum )¹) notat tem-

7 . ——. ..
us præſens 34. ac ſi diceret: dedi eis (filiis Eſau vires, ut poſſent illos (Chorræos)
expellere 3. & penitus ejicere. 36. Verſ. 16. Fuit (manus Domini) contra illos]
Ur feſtinanter & cum celeritate deleret eos intrà quadraginta annos, ne ipſi filiis ſuis

ampliùs cau

conſumpti eſſent Ge.

ſa eſſent, ut hi in deſerto morarentur. 37.
Verſ. 18. Et locutus eſt Dominus mecum &c.] Aſt ab eo tem-

Verſ. 17. Cùm autem omnes

ore, quò miſſi fuerunt exploratores, usque ad hoc tempus, non dictum fuit in textu:

RNi. e. & locutus eſt;
ta oct

ſt; 38. ſed i. e. & dixit, ut doceat te, quòd totis trigin-
o annis, 39. quibus Ifraélitæ fuerunt reprehenſibiles, 40, oraculum Divinum

non

31. Vel: remiſſæ ac debiles fiebant, vide P. Fagi-
um ad Paraphr. Chald 6. loc. ac not. in aôαπσ Hρνο
b. loc.
32. Sicuti verſu ſequ, 13. h cap. habetur.
3. Senlus hujus loci eſt: quemadmadum Re-
phaim expuli eorum que tertam dedi filiis Loth,
ati verſu antec. 11. F. cap. dictum eſt;) ita &
Chorim expuli egrumque regionem dedi filiis E-
ſau, confer. not. in N h. loc.
34. Sive: exiſtentiam & continuationem actus, ut
ſenſus Rit: quoniam hic ſctiptum eſt: —in
forma ſive modo temporis futuri; cum tamen
Glii Eſau illos Chorræos jam expalerint, atque i⸗
ta haud conveniat huic loco, explicare verbum i-

ſtud per tempus futurum, ideò illud exponi de-

bet per tempus præſens hoc modo: dedi eis vi
res &c. ſic in Gur Arjeh fol. 201, col. 1. fin. &&
in not. am Mn h. loc. exponitur, confer. &
num. ſequ. 3 6, ac not. ad Hoſeæ cap. 2. verl. 13.
n. 16. & ad Exod. c. 14. verſ. 6. Sign. X
35. Commentator noſler verbum =.§ hic ita
exponit, ut idem ſignificet, ac i. e. ex-
ulerunt eos, ſicuti etiam in textu ſacro ttanſtuli,
confer. infrà veri.2 3. h. cap. ubi etiam verbum
u hoc ſenſu uſurpatur, vide & Raſchi not.
ad Numer. c. 14, V. 12. & ad Numer. c. 14. V.
24. D. 39. confer. & Numer. cC. 2 1. V. 32. & Nu-
mer. c. 32. v. 39. n. 34.
36. Nempè: 72 y vyn j. e. ſemper, donec
penitùs deleantur; ſic in Gur Arjeh fol. 20 1. col.
1, fin. exponitur verbum 27, quod hie ha-

betur & notat continuationem actus, conter.
num. antec. 34. h. v. & c. ſeq. 3. v, 6. n. 12.
infrà Deuteron. c. 27. v. I. n. I. vid. & not, ad
Geneſ. c. 29. v. 3. Sign. *

37. Nam, quamdiu aliquis ex illis ſuperſtes fuĩt
vdy en en & i. e. non venerunt filii
eorum in terram (promiſſam) ſic in notis nvæ
nan exponitur.

3 8. Nempè an pwha i. e. linguâ amoris vel ſer-
mone blando & dilectionis pleno, uti in not
nar MW h. loc. exponitur, confer. & Gur Ar-
jen fol. 201 col. 1. fin.
59. Hebr. —aw nr Wννο in Möto 2. pro his
legitur: r Wν i. c. triginta ac duo-
bus annis; ſed error ibidem eſt, confer. hic Ra-
ſchi not. ad Levit. c. 1. v. I. n. 2 5. vide & num
41. h. verſ. ite tractat. Talmud. Bava batra Jol.
121.5. S.

40, Vel: objurgatione digni, eculpabiles, Hebr.

, de cujus verbi lignificatione vide Bux-
torf. Lex. Chald, fol. 1324. confer, & not. ad

librum Prec. Jud. part. I. p. 114. a. med. indi-

catur autem dictione *α excommunicatio ac
ſi diceretur, quòd Iſraelitæ fuerint ann i. e
quaſi excommunicati, quo ſenſu etiam accipitut
Levit. dict. c. 1. v. I. Sign. * vide Lightfoot. ad

I. Corinth. cap. 5. V. P. 167, & ſeq edit. Lipſ.

ubi plura.

2

CAl. I

—
non fuerite

znimoque

het Prophe
Pegui nun
Ferl. 19.
(Ciſeimus)
Ira lyba
niam Kephe
mno. 44.)

debhiliſtha

cipes Philin
nque Harh
lecho, non
contrà illos
occupirunt,
pete, 41.
48, tempor
Verl.27. B

—
41. Qvali umi⸗
Leyit,lleg.
39. 1. yerl.
41 Kye: znich

Dy') hic er

Foldn
Wy
ſolüim leoinn

† Confer hiet

bayabunn ’.
43. Kicuni perſi
e Nalir ſe
Otajot, ſ0
5 Ner⸗ A
S
44. Confer, ſup
ca. ſel.
4). die ſole, t.
Talm. Chuli
Wone
Cherogth,
ſintain li⸗

CAN. I.
—
zn kod. v.
Korum inſe.
IIn, 32, es⸗
) nont ten.
8(Chorrzos)
)antnd ilf
ipliflitz ſuis
1dutem omnes
abeo ten.
fit in teutu:
dtotis tigin⸗
Hlum Divxinum

non
——
m QRas, conter,
.J.7, 6. M 11 &
I1. Vid. & not,ad

Lillis ſuperliesfuit
hon veneront filii
)ſe in notis wo⸗

gui moris el ſet⸗
pleno, Gi in not.
conlen & Gur At⸗

in Mto 1, o bis
e. mginta 1c duo⸗

eſt, conter, hic Ha.

n 17, Vide & nußn.

s. Banabilla, fol,

,epſpabiles, Uebr.
ſeatione vide Bu⸗

conler, & not,
,114,‧3. med, indi⸗

ercommuhicitidt
enint n
ſeaſu etiam accipltut
7 vide ligtivot. 2d
6,, eg ei liet.

non fuerit ei (Moſi) peculiariter addictum 41. ſermone dilectionis à facie ad faciem

animoque compofitòô, 42. ad indicandum, quòd præſentia Divina non habitet ſu-

per prophetis, niſi, propter populum Iſraeliticum. Verſ. 17. Viri bellatores] (Nem-
pè, qui numerati erant) à viginti annos nato, qui (ſcilicèt) ad bellum egreſſi erant. †
Verſ. 19. Tu tranſis hodib terminos Moab] E regione filiorum Ammon, 4. hinc
(diſcimus,) quòd terra Ammonitica versùs Septentrionem (fuerit ſita.) Verſ. 2r.
Terra Rephaim etiam iſta fuit reputata] Terra Rephaim etiam iſta fuit reputata, quo-
niam Rephaim anteà in illa conſederant; ſed iſta non eſt ea, quam dedi Abraha-
mo. 44. Verſ. 24. Havhbaos quoque, qui habitabant in Chazerim & .] Havhæi ſunt
de Philiſthæis, etenim illis annumerantur in libro Joſuæ, nam dicitur: quinque prin-
cipes Philiſthæorum, Azatæum, Asdodæum, Aſcalonæum, Gathæum & Hekronæum
atque Havhæos; 45. ſed propter juramentum, quod Abrahamus præſtiterat Abime-
lecho, non poterant Iſraêlitæ illorum terram ab ipfis auferre, (quocircà ego Deus)
contrà illos induxi Caphthoræos, 46. qui eos perdiderunt & illorum loco (terram)
occupàrunt, nunc itaque vobis permiſſum eſt, (terram) illam ex eorum manibus eri-
pere. 47. Verſ. 26. Sub omni cælo] Docet (hic Scriptura,) quòd Sol ſteterit Moſi
48. tempore belli contrà Ogum 49. & quòdd res iſta fuerit manifeſta ſub omni cœlo.
Verſ. 27. Exr deſerto Ketbemoth] Quamvis mihi non præceperit Deus, (inquit Mo-
ſes,)

41. Quaſi unitum & aſſociatum, conier. quæ ad] 8. S Cholin, fol. 60. 5.
Levit. alleg. «. 1. V. I. n. 2 5. notata ſunt, vide & n. 46. Qui deleverunt Havhæos, prout hoc verſu 24.
39,. h. Verſ. habetur.
4A2. Sive: animô tranquillo & placatòô, ſic 2 47. Sine violatione juramenti, quod Abrahamus
Hny" hic expono, confer. Buxtorf. Lex. Chald. præſtitit Abimelecho, de quo paulò antè dictum
Jol. 9 89. ac not. in ma cœterùm iſta: eſt, confer. infrà verſ. 32. h. cap. ibique not.
DELy ae abfunt hic à MSto z. in MSto 1. Sign.**
ſoluùm legitur: ² i. e, & ſedatè. 428. Præter rationem, à Commentatore noſtro
1† Confer. hic tractat. Talm. Taanit, Fol. 30. 56,. & hic adductam, Rabbini factum iſtud exinde con-
Bava batra, fol. 12 1. b. 1(luudunt, quoniam hic dicitur: —n næ i. e.
43. Sicuti verſu ſequ. 20. . c ap. habetur, confer. incipiam dare, & Joſuæ c. 10. V. 12. etiam dici-
hie Naſir. ol. 23:6. & Bava kama, fol. 3 8. 6. it. tur: in a j, e. die, quo dedit Dominus,
Horajot, fol. I1. a. SESESc, ſicuti igitur ibi ſtetit Sol; ita etiam hic ſte-
X Hebr. *τ &, in MSto 2. poſteà additur: tit, ſic in notis or hew h. loc. habetur.
DL) N i. e., terra Rephaim. 49. Hebr. y nrun, ſic in omnibus, quæ qui⸗
44. Confer. ſuprà verſ. I1. h. cap. n. 29. & n. 30. gdem inſpexi, exemplaribus haberut; aſt in ali-
ac cap. ſequ. 3. v. 1 3. n. 2I. quo codice legitur: VD PAnöin i. e. belli con-
45. Sic Joſu. c. 13. v. 3. habetur, confer. tractat. trà Sichonem, prout in notis Raſchianis
Talm. Chulin, Fol. 60. 5. uti ad marginem in - Ne habetur, quam lectionem etiem ſe-
PaN allegatur, ac Lightfoot. Decad. quentia probare videntur, confer. num. ſequ. 5o.
Chhorograph. Marco præmiſſ. cap. 1. J. 5. pag. . verſ. it. tract. Talm. Taanit, ol, 20. 2. 6, &
52 1. edit. Lipſ. it. not. ad Amos c. 9. V. 7. n. 1 Avoda Sara, fol. 25. a. be B
Dddddddd

132

DEUTERONOMII.

CQCAb. II.

ſes,) ut ad Sichonem 50. pacis n
Sinai ex lege, quæ antè mundum conditu

QRus venit, ut Ifraelitis illam (legem) daret, obtulit eam (primùm)
fuerit notum, quòd iſti illam non ſint accepturi,
btulit (Deus;) ſic ego quoque (Moſes) prius miſi nun-
explicatio † (verborum iſtorum:) ex deſerto Kedemoth,
ſit:) à te didici (illud, 6 Deus,)

eli, 52. quamvis ei (Deo)
minùs ab initio illis pacem o
cios pacis ad Sichonem; alia
(ut eorum ſenſus

untios mitterem; (tamen illud) didici in deſerto
m fuit, 51, quando Sanctus ille Benedi-

Eſauo atque lſma-
nihilo-

qui ante mundum conditum es, 53.

otuiſſes ſanè mittere unum fulgur ad comburendum Ægyptios; (ſed id facere no-
luiſti,) ac miſiſti me ex deſerto ad Pharaonem, ut dicerem ei: dimitte 54. populum

meum, (idque feciſti) cum tarditate. 55.
Non, ut tranſirem per terram eorum;
verſ. 30. Donec tranſeam

habentur, nempè: ad verba illa:) tranſeam per terram tuam.
ſubegerat 58. principem Amorrhæorum ſupernum † ſub

re * coràm te] (Deus)

Verſ. 30. Sicuti fecerunt mibi ſilii Eſaui]

56. ſed ratione emptionis cibi ac potùs. Eod.
* Jordanem] Redit (hic textus) ad ea, (quæ ſuprà 57.

Verſ. 32. Cæpi trade-

pedes

50. Vide, quæ numer. antec: 49. h. verſ. notata
ſunt.
51. Hebr. , reſpicitur autem verbo
iſio: qn ad nomen mᷣ/ Kademoth, quod hie
in textu ſacro habetur, confer. num. 5 3. hH. verſ.
cœterum de ſeptem rebus, antè mundum condi-
tum creatis, inter quas etiam lex eſt, vid. inter

alios Hoornbeek de convinc. Jud. I. 4. 6. I. p. 300.

72. Confer. infra Deuteron. c. 3 2. V. 9. n. 49. &
v. 10. n. 5o. ac Deut. c. 3 3. V. 2. H. 1 1. & n. 12.
† Hebr. & An iſta & ſequentia, usque ad: &
my i. e. ſicuti fecerunt (v. 30. b. c.) abſunt ab
utroque MSto.
33. Hebr. Syy ari etiam hac expoſitione
reſpicitur ad nomen rmme Kedemoth, confer.
num. antec. 5 1. h. verſ. vide & tract. Talm. A-
voda Sara fol. 2 5. a, 5. & ol. 3 1. & fol. 37. 6.
Kcut in on Neh. loc. ad marginem allega-
tur, conte. etiam Gur Arjeh fol. 20 1. col. 2.
princ. it. tract. Talm. Schabbat, fol. 89. a.
54. Sicuti Exod. c. 5. v. I. habetur.
55. Id eſt: cunctando, lentè, non
ſubitò, Nτ yDn i. e, una vice ae repentè, ſie
iſtud prwmna juxtà Gur Arjeh fol. 201. col. 2,
med bic interpretor, confer. Buxtorf. Lexic.
Talm. Fol. 1182. & ſequ. ſenſus moralis iſte eſt.
quòd Deus non ſtatim & & veſtigio puniat pec-
catores, ſed lentè ac quaſi cunctando, quoniam

feſtinanter ac

non vult mortem peecatoris dc. uti &Zε0⁰h. cap-
33. v. 11. & 2. Petri c. 3. v. 9. habetur; tar-
ditatem tamen gravitate pœnæ compenſat quo-
ad impoœrnitentes, confer. infrà Deuter. c. 3 2. V.
4. n. 17. &c. antec. I. v. 16. n. 102. it. not. ad
Proverb c. 2 8. v. 3. n. 2. .
56. Vide Numer. cap. 21. V. 14. n. 76. confer. &

mon Nov' h. loc. it. not. ad Judic. c. 11. v. 17.
num. 4. =
* Hebr. yN & ); Iſta & ſequentia, usque

b. c.) abſunt hic ab utroque MSto, confer. not.
ad v. 3 2. b. cap. Sign. *£½
57. Nempè: verſu 2 8. h. cap. confer. etiam hic
Gur Arjeh fol. 201. col. 2. fin. ac not. in
nm no b. loc.
*X Hebr, u iſtud & ſequentia, usque ad:
reb NN)i, e. & egreſſus eſt Sichon, in MSto
2. poſita ſunt poſt verba: ex eorum manibus
eripere, quæ ſuprà v. 24. h. c. habentur, ubi vid.
num. 47.
58. Hebr., in MSto
cluſerat, confer. quæ ad Num. c. 34. v. 2. n. 5.
notata ſunt.
† De principibus populorum ſupernis confer. not.
ad Elai. c. 63. V. 1,& ad Eſai. s. 6 5. V. 17. it. ad

Gur Arjeh fol, 201. col. 2. med. ac not. in

ad: Proo ) i. e. & egreſſus eſt Sichon (v. 3 3.

2. legitur: † i. e. oe-

je.

CA..

—
eces Moß
Non miſen
la)utte ⸗
tiptunm
ipſe erat.
da Sichonis
dam, quonii
guando
da illa) erat
ic jumenta.
e. pradati
in Fiphre,
mywem/raltu
t ,abbok.
milit nobis,

Erl.1
Ver

—
leem aao:
19. Qoniam!
in notis On
Ppurabat e iol
Gum 0nd
1. e, Opus h⸗
zuxiliandum.
60. o n cu
Krofedinn,
1. fn. ae n
l, Ficeiti per
in Commen⸗
curverſa 36,
leleg; ,
haditegnie
Drchetuseſt,

br. on N

64. equ. . f.
In urogue

A.l.

—

Cin delerto
ille Penedi.
d atguelſmna⸗
pturi, nhilo.
hus miſt nun-
1o Kedemoth,
nditam es,ſ3.
id hcere no⸗
14. populum
nibißli Hui
epolts. bod.
Juæ ſupta i7.
1. Ckyi nude
Gpernun † ſub
. Peces

ac. uii bꝛcch ca.
,9. habetut; tar⸗
dr compenſat quo⸗
ls Deuter 6,32, .
,n 101 1, n0, 2

14.9,76. tonſe &
1. med. zc Dot, in
cie,, Ile e Ij.

Eeguentia, uegue
lus & Fcnon 131.
1e MSto, coniet not,

10. conſet eiun iie
. 1. fin ac not, n

guentig, Vigte 1:
1el ichon, in Mdo
: en eofum muunibiis
c. habemurt, upigic⸗

legitue:
Numn , 71. ¹ N ſ⸗

CAP. II.

DEUTERONOMII.
pedes Moſis eumque illius collum calcare fecit. Verſ. 33. Er egreſſa eſt Sichon]

1321

Non miſerat ille (rex Sichon) ad Ogum, ut ſibi ſuppetias ferret, (idque dicit Scriptu-
ra,) ut te doceat, quòd alter alteròô non opus habuerit. 59. Verſ. 34. Ee filios eéjus]

Scriptum (hic) eſt: 2, . quoniam ei (Sichoni) extitit filius æquè fortis, atque
ipſe erat. Verſ. 35. Homines] (Dictio H' ſignificat) DνN,i. e. viros, de præ-
da Sichonis dicitur: âi. e. prædati ſumus, 61, quod ſignificat — 12 i. e. præ-
dam, quoniam illa eis (Iſraeêlitis) erat chara & unusquisque per ſe prædam faciebat;

aſt quando illi venerunt ad prædam Ogi, jam anteà pleni erant ac ſaturi, ideò (præ-

da illa) erat vilis 62. reputata coràm illis atque dilacerabant & projiciebant veſtes

ac jumenta, nec accipiebant? niſi argentum & aurum, quapropter dicitur: 1i.

e. prædati ſumus nobis, 6z. ſignificatione i. e. contemptus, ** ſic exponitur
in Siphre, 64. in capite, (quod incipit:) & ſedit Iſraêl in Sittim. 67. Verſ. 3 8. 0-

mnem trabtum torrentis Jabbok] i. e. Omnem regionem, quæ adjacebat 66. torren-
ti Jjabbok. Eod. verſ. 3 8. Et quicquid præcepit Doeminus, Deus noſter Qui non per-
miſit nobis, ut (terram Ammonitarum) ſubigeremus. 67. D

CAP. III..

Erſ. I. Et converſi * aſcendimas] Omnis tractus Septentrionalis eſt aſcenſus. 1.

ieN.

ſoapenni conlet. oal,
aſ.. 17.

Verſ. 2. Ne timeas eum] Aſt quoad Sichonem * non opus fuit, dicere:

Dddddddd 2

ne

Jerem. cap. 21. V. 4. & ad Daniel. cap. 11. v. 1.
59. Quoniam oπ Pâ i. e. fortes fuerunt, ſicuti
in notis Sman neov habetur, & unusquisque

dum populo lſraẽlitico, in ASro I. poſt: Px
i. e. opus habuerint, additure My i. e. ad
auxiliandum. =èMB!
60. Pro Wa, cujus ratio hic 4 Commentatore no.
ſtro redditur, confer. Gur Arjeh /ol. 20 1. col.
2. fin. ac not. in nan mnow b, oc.
⁶1. Sicuti verſu ſequ. 3 6. b. cap. habetur.
62. Commentator, noſter rationem hic adducit,
cur verſu 3 6. h. cap. ſcriptum ſit: a aſt capi
te ſequ, 3. v. 7. habeatur, a, iſtud venit
radice na i. e. contempſit; illud verò a i. e.
prædatus eſt, vid. num. ſeq. 63.
* Hebr. 7 , abſunt iſta hic ab utroque MSto.
63. Ac ſi diceret: contempſimus nobis, prout dict.
tap. ſequ. 3. V. 7. habetur, confer. num. antec. 62.
X In utroque MSto poſteà additur: Dapa) i. e. &

putabat, ſe ſolùm ſatis virium habere, ad reſiſten-

diſſipatio, diſperſio. SS
64. De hoc libro ſatis antiquo vide Snv nD
& Buxtorf. Biblioth. Rabbin. confer. & c, ſequ-
3. V. 2 2. . 37.
6 5. Sicuti Numer. cap. 2 5. V. I. habetur.
66 Exponit Commentator noſter, quid didio "
i. e. manus, quæ hic habetur, ſignificet, nempè:
yyui i. e. propè ſive juxtà, ut hac voce denotetur
adjacens regio, confer. Gur Arjeh ſol. 20 1. eol-
2. fin. ac nos. in nom roh. loc.

67. Confer. etiam hie Gur Arieh fol. 20 1. col. 3.

princ. ac not. in Smam nD h, loc.

* Hebr. Pa) iſtud & ſequentia, usque ad: &pn

i. e., ne timeas, abſunt hic ab utroque MSto.
I. Quia tractus ille vicinus eſt terræl ſraeliticæ, quæ
ſupetior eſt omnibus aliis terris, vide Gur Arjeh
Fol. 20 1. col. 3. prine. confer. & ſuprà Deuter
c. I. v. 2 5. Sign. .

X Hebr. WDpm iſtud & ſequentia, usqu ad:

&E N

1322 DEuTERONOMII.

ne metuas eum; timuit autem Moſes, ne ei (regi Ogo) adſiſteret meritum,
2. quoniam ille miniſterium præſtiterat 3. Abrahamo, dicitur enim: & venit unus,
qui evaſerat, 4. isque fuit Ogus. Verſ. 4. Omnem regionem Argob] Juxtà Targum .
omnem domum provinciæ Trachonitidis, 5. ac vidi, quòd Targum † Hieroſolymita-
num in volumine Eſther appellet palatia: 199)2 9. didici (igitur,) quòd —an
2 ρR ſit provincia 7. palatii regis, ac ſi diceret, quòd regnum vocetur juxtà no-
men ejus, 3. ſic etiam (accipitur) & in (libro) regum, 6. (ut ſenſus ibi-
dem ſit,) quòd juxtà palatium regis interfecerit Pekachus (Remaliæ filius,) Pekachi-
am, Menachemi filium, 10. didici * (itaque exinde,) quòd nomen provinciæ ſic vo-
cetur. Verſ. 5. Præter oppida aperta] (Dictio †“ ſignificat) urbes apertas ſine
muro, ita etiam (accipitur in illo loco:) R 5– i. e. per pagos habitabitur Hieroſoly-
ma. 11. Verſ. 6. Deſolando] (Verbum Dn ſignificat) tempus præſens, ac ſi di-
ceretur: ſemper conſumendo, 12, donec penitùs deſtruantur. Verſ. 8. Emanu]
1. C.

—

ra de Trachonitide.
7, Hebr. Npnn 4 Græco irαοναve aροντο.
confer. Buxtorf, Lex. Chald. fol. 62 8. in M St0
1. legitur he, in MSto z. pro 7 N-)
on abetur n Prvy wen icilla (regio
Argob) eſt palatium regis (leu)regia, confer. Me-

NAPi. e. timuit &c. abſunt 4 MSto 2.
2. Sive: juſtitia, confer. quæ ad Numer. c. 21. v.
35. n. 134. notata ſunt, ubi ferè eadem, quæ
hic, in notis Raſchianis adducuntur, vid. & Jal-
kut Part. I. Fol. 26 1. col. 3. princ.
3. Vel: officium exhibuerat Abrahamo, dum ei
nunciavit, quod Lothus in captivitatem eſſet
abdudtus, vide Numer. dict. cap. 2 1. v. 3 5, ibi-
que not. n. 134. .
4. Sicuti Genel. c. 14. V. 13. habetur, ubi vide num.
27. confer. & Numer. alleg. c. 2 I. v. 3 5. D. 13 5.
ac Deuter. c. 1. V. 4. n. 3 8. & verſ. 11. h. cap. n.
18. & n. 19
5. Sic P. Fagius Chaldaicam Paraphraſin tranſtu-
lit, quem hie ſecutus ſum, Buxtorfius in Lex.
Talm. fol. 1742. Vertit: omnem regionem pro-
vinciæ Traconæ, &au, quod hic in Targum
habetur, verti ſolet: palatium regium, ſicuti R.
Salomo hoc loco & ad 2. Reg. c. 15. V. 25. ex⸗
ponit, confer. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 9 13.

chin, fol. 32. a.
9. Scilicèt: provinciæ, confer. not. in an e
h. loc. =
9. Vide 2. Reg. c. 15. v. 2 5. ibique Raſchi not. u-
not. ad Judie. c. 5. v. 14. n. 30.
I0. Hebr. nan Na πùbẽ'⸗ic in editione Hebræa,
quà uſus ſum, habetur, in Bibliis Buxtorf. & in
editione 'nam Ne ſolùm legitur: Srian,
1. e. Menachemum; ſed prior lectio præferenda
videtur.
* Iſtud: didici &c. usque ad: præter oppida (v.
5. h. c,) abſunt in Hiebræo 4 Msre 11 3

.

C AP. III.

gilla, fol. 10. a. & Schevuot, ol. 16. 2. it. Era-

bi ferẽ eadem, quæ hic, adducta ſunt, confer. &

& ſequ. ac Deuteron. c. 11. V. 17. numm., 64. vi-
de & num. ſequ. 6. ac not, ad 1. Reg. «. 4. V. 13.
n. 6.

i. e. in Talmud’( Hieroſolymitano.)
6. Vide, quæ num- præced. §. de hac voce ſunt
notata, confer. & Ligktfoot. Chorogr, Lucæ

Hebt. =n, in MSto 1I. pro eo legitur: nirn

præmiſa cap. I,Sect. 4. P. 6 84. edit. Lipſ. ubi plu-

I1. Sicuti Zachar. c. 2. v. 4. habetur, ubi vide not.
n. 3. confer. & not. ad Habac. c. 3. V. 14. num.
3 8. it. Megilla, Fol. 10. a.
12. Confer. quæ ad cap. antec. 2. v. 13. n. 36.& ad
Deuteron. c. 9. v. 2 1. n. 19. notata ſunt, it. a
ad. Eccleſiaſt. 6. 9*° V. I I. num. 2 5½

CAb.II.
—
1e. Lotelt

na)dici: lsg

foeruntnomi
gem tettelt
juxtà nomen
Kbenr) (N.
2 rlignii 3
jim; 11. ip⸗
ſetat, 19, 15
gi 10, Ven
hamo, ¹1,
lla, nuͤelice⸗

ſeiimu len ⸗
initio iſtius v⸗

Gitis;) gvoa
16. Medium

13. Uie, ſegn.4
Talm. Chulin
14. Nempe:Cl
nit, ſielti no
lur.

. ld el: qua

runt, ex cujus
ſet.
11 Verb iſa: i
ablunt in Hebr
16. Germanini-
eandemn pron
zchenit,
ban. 1ſol.1
17, Fit etiam d.

Wn wuüe,

16,”enot, in
220h, t. 29. V.
19. Molt Genel
19. Kiemi Genel
ubi ſice n.1)
ſoprz Deute
1rd 4.
20. Ugelt: junt

CNLI.

—,—
meritam,
enit unus,
argum:
ololymita.

rjun no.

ſenlus di.

) behachi.
neix ſievo⸗

apertas ſine

Hierololy-
eng ac ſi di⸗
Emaru]
l de

—

vel oraivle,
,629. in Moto
10 NN
ie la ezi⸗
egia conker le
16. 4. it, Era⸗

in NN 1e

e Nalchi notu⸗
uon, conſel. XK

eiione Heblz,
bli Bunot in
editur? P,
ſeclio Pretend

Nreterophict .

MSto.
aut,ubi figenot

6,3 14. nun.

1.. 16

notals lut, in1e
12 4 4

CAbP. III.

DEUITERONOMII.

i. e. Epoteſtate. Verſ. 9. Zidonim vocant Chermon & c.] Alio in loco illa (Scriptu-

ra) dicit: usque ad montem Schion, qui eſt Chermon, 13. ecce quatuor ei (monti)
fuerunt nomina; 14. ſed cur opus fuit, iſta ſcribere? (nimirùm) ad indicandam lau-

dem terræ Iſraeliticæ, quia quatuor regna id ſibi honori duxerunt, 15. iſtud dixit:

juzxtà nomen meum vocetur, illud dixit:

** ex nomine meo vocetur. Eod. verſ. 9.

Schenir] (Q) eſt nixæ, linguâ Germanicâ 16. & linguâ Chananæâ. 17. Verſ. I1.

Ex reliquiis gigantum] Quos interfecerat

Amraphel & ſocii ejus in Aſtaroth Karna-

jim; 18. ipſe autem (Ogus) evaſerat ex bello, dicitur enim: & venit aliquis, qui eva-
ſerat, 19. is fuit Ogus. Eod. verſ. II. Juxtà cubitum viri] i. e. Juxtà cubitum O-
gi. 20. Verſ. 13. Ma vocatur terra Rephaim] Ea ipſa (fuit terra,) quam dedi Abra-
hamo. 21. Verſ. 12. Atque terram † iſtam] (Nempè eam:) quæ ſuprà 23. di-
cta, (videlicèt) à torrente Arnon usque ad montem Chermon. Eod. verſ. 12. Poſ-
lſedimus tempore iſto ab Aroer, quæ eſt juxtà torrentem Arnon] Hoc non conjungitur

initio iſtius verſus; ſed illius fini, 23. (nimirùm verbis iſtis:) dedi Rubenitis, & Ga-

ditis;) quoad poſſeſſionem autem fuit iſta

(terra) usque ad montem Chermon. Verſ.

16. Medium torrentis & confinium] i. e. Totum torrentem & inſuper illa, quæ ſunt

Dddddddd 3

trans

13. Utic, ſequ. 4. v. 48. habetur, confer. hic tract.
Talm. Chulin, Jol. 60. b.

14. Nempè: Chermon, Schirion, Schion & Sche-

nir, ſicuti nomina iſta in locis allegatis haben-
tur.
15. Id eſt: quatuor regna inter ſeſe quaſi certa-
runt, ex cujus nomine mons iſte vocandus es-

fet.
W Verba iſta: illud dixit-ex nomine meo vocetur,
abſunt in Hebræo à MSto I.
16. Germani nivem vocant: Schnee / quæ vox ferè
eandem pronunciationem habet atque Hebræa:
em Schenir, coafer. num. ſeq. 17, & Jalkut
Part. I. Fol. 2 6 1. col. 3. princ.
17. Sic etiam Paraphraſies Chaldæus tranſtulit.
NN W i. e. mons nivis, confer. num. anrec.

16. & not. in τπ R b. loc. & not. ad P

Zech. c. 2 8. Vv. 14. num. 3.
19. Prout Geneſ. c. 14. V. 5. habetur.
19. Sicuti Geneſ-alleg. cap. 14. v. 13. habetur,
ubi vide n. 27. confer. & Numer. e. 2 I. v. 35.
SSπ ſuprà Deuteron., cap. 1. v. 4, n. 3 8. ac v. 2. b.
c. n. 4. ä
20. Id eſt: juxtà proportionem magnitudinis ejus

*

cubitus hic eſt intelligendus, ſic Judæi commu-
niter docent, quibus etiam Paraphraſis Chaldæa
conſentit, quæ habet: J NNea i. e. juxtà cu-
bitum regis, nempè: Ogi, confer. P. Fagii not.
àd Paraphr. Chald. h. loc. & Gur Arjeh /ol. 201.
col. 3. med. ac not. in an r h. loc.
21. Vide, quæ ad cap. antec. 2. v. 2 1. . 44. nota-=
ta ſunt, confer. & Geneſ. c. 15. v. 19. num. 97.
† Hebr. & Nèe) iſta & ſequentia, usque ad:
rhm n i. e. medium torrentis, abſunt ab utro-
que MSto. .
22. Non verò illam terram, de qua paulò poſt eo-
dem hoc verſu dicitur? ab Aroer, quæ eſt juxtà
torrentem Arnon, rationem vide in notis
yps MeW h. loc. confer, num. ſequ, 23.
23. Confer. quæ num. præced. 2 2. h. verſ. notata
ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 20I. col. 3. princç.
juxtà mentem Raſchi loci iſtius hic erit ſenſus:
terram illam, de qua ſupraà dictum eſt, poſſedi-

Iſraelitæ poſſeſſionem Rubenitis, Gaditis ac di-
midiæ ttibui Menaſſis, ſic in notis an R,
loc. exponitur, confer. num. antec. 22.

132 3

mus tempore iſto ac de illa ipſa terra dedecunt

1324 DEUTERONOMI.„„ QAOèb. III.

trans litora ejus, ac ſi diceret: * usque & usque 24., eſtin ſumma, 25. & adhc (a-
liquid) ampliùs. 26., Verſ. 17. Cinnereth] Trans Jordanem, plaga occidentalis *
eſt iſtud; 27. poſſeſſio autem filiorum Gad fuit trans Jordanem 28. ad orientalem
ejus plagam & in ſortem corum cecidit latitudo Jordanis è regione illorum & inſuper
aliquid trans litora ejus (Jordanis) usque ad (lacum) Cinnereth, atque hoc eſt, quod
dicitur: & lordan & terminus Jordanis & trans illum. 29. Verſ. 18. Et pratepi vo-
bis] Filios Ruben & Gad (Moſes hic) allocutus eſt. 30. Eod. verſ. 18. Antè fratres
veſtros] Iſti ibant antè filios Iſraëlis ad bellum, 31. quoniam fuerunt robuſti 32.
eorumque inimici cadebant antè illos, dicitur enim: & rapuit brachium atque verti-
cem. 33. Verſ. 23. Et precatus ſum] Non ſignificat (dictio:) ) 34. in omni
loco (Scripturæ,) niſi donum gratuitum, 35. quamvis juſti bonis operibus ſuis con-
fidere poſſint; (tamen) non petunt à Deo, niſi donum gratuitum, quoniam (Deus)
dixerat † ei (Moſi:) & miſerebor, cujus miſerebor, 36. (ideò Moſes) uſurpavit erga
illum verbum 12 N1i. e. & precatus ſum; alia explicatio: hæc una eſt ex decem
voci-

— —
X« Hebr. - iſtud & ſequentia, usque ad.: y an b. loc.
—a i e. usque ad (lacum) Cinereth, abſunt 29. Sicuti oſu. e. 1 3.v. 23. & 27. habetur, eon-
hic à MSto z. . fer & verſ. antec. 16. b. cap. n. 2 5.
24. Particula: y i. e. usque, bis ponitur io hoc 30. Hactenuùs enim Moſes ad omnes Iraelitas ver⸗
ver ſu, adjeca copulà, unde colligitur, quòd non ba fecerat; nunc autem ſolum Rubenitas &
ſolum id, de quo dictum eſt, comprehendatur;] Gaditas allocutus eſt, ſic in Gur Arjeh fol,
ſed etiam aliquid amplius, confer. D. Wagen 201. col. 3. fin. vide & not. in an ne .
ſeil. Sot. p. 596. n. 3. Vide & num. ſequ. 25. G loc.
num. 16. 31. Hanc enim ſignificationem habent verba iſta:
25. Id eſt: usque & usque comprehenditur hic antè fratres veſtros, ſicuti in notis an ne
ſub ſumma & ſimuùl aliquid amplius, nempè id, exponitur.
nod ultrà torrentem eſt, confer. num. ſequ⸗
26. & verſ. ſequ. 17. h. cap. n. 29. Kiraéelitas ire deberent, ſic in Gur Arjeh fol. 201.
26. Senſus itaque eſt, quòd non ſolum Jabbok hich col. z. fin. habetur.
comprehendatur; ſed etiam aliquid ultrà illum 33. prodt intra Deuter. c. 3 3. v. 20. habetur.
torrentem, ſic in notis ppm SE exponitur, 34. I4d eſt: clemens, miſericors, quoniam verhum
confer. & Gur Arjeh fol. 20 1. col. 3. circà fin. PN hic in textu ſacro habetur, ideò adducitur
it. num. præced. 24. & n. 2 5. à Commentatore noſtto illius explicatio, conf. P.
XX Hebr. Q iſtad & ſequentia, usque ad: ID PFagii not. ad Paraphr. Chald. h. l. ir. tract. Talm.
j. e. ad orientalem ejus plagam, abſunt hic à Berachot, fol. 30. 6. & fol. 3 2.6. & Avoda Sara,
MSto I. fol. 7. b.
27. Nempè: mare ſive lacus Cinereth, in Para- 35. Hebr,. Dan i. e. gratis, quod eſt à P i. e.
phraſi Chaldaica Numer. cap. 34. verl. 10. dici- gratiam fecit, ſic in Gur Arieh fol. 201. col. 3.
tur mare Geneſar, ubi vide P. Fagii not. confer. fin. vide & not. in N rO h. loc.
& Lightfoot. Centur. Chorogr. cap. 79. & ejus- † Hebr. M&S iſta & ſequentia, usque ad?
dem Decad. Chorogr. Marco præwiſl. c. 5. g. 1. N i. e. alia explicatio, abſunt hic ab utroque
p. 55 1. & ſeq. edit. Lipſ. vide & Numer, dict. c.] MsSto. .
34.v. 11.n. 4565. 36. Sicuti Exod. e. 33. V. 19. habetur.
2 8. Loci iſtius expoſitionem vide in notis o

32. Atque hæc fuit ratie, cur illi antè lecteros

CAr.I.

voc ibus, que
13. lenp.
ſotluanſolut
cis, 46. Vbi

iütionem me⸗
4, ocd. verl

Juammis gect
nunc itagve
Perites jaan
(itaque,) eti

1 Magnitn

dicit: nunc
uan] Hæce
Pod. verl 24
ſortitudinem.
terteno, ceui

zj. De hoe fibr
confer. & not.
398, Conlen gu⸗
notaa ſunt.

19. die ebunmm

ſorſitan muta⸗
ſuum, qud 4
Momifſam,
quæ etiam 4
m ved
qudi er ane
Uritum, ſic i
tque in not
diptre ad mar
len 41 in d
An. z.
140, Vide Nume
6.27, V. Iſl
101, 0l. 1
4I. Quoniam
hempe dd,
milericordiz

pen judicii ve

tio: milerieg
wen hie ſimi
,l. 1,n.

(A. Il
—
lentalls 1e
Drientalem
Kinluper
eh, gnoc
pyalepi ⸗
Autt fiutte
kobulti z2,
zigue vetti⸗
.. in omni

Us ſuis coll.

nam (Deus)
Uparit etgi
ſen decem
Voci⸗

———

habetur, eon⸗
I.
8 lltaelitas vet⸗
n Kubenitas &
Gun Aieb ſol,
vdb h.

bbent erbailt::

is en

ndeeeelds

Arjeh ſol⸗ 101.

0. babetur⸗
voniamn feidunm
iged ꝛAducitun

licaio co
it, ual, almn.

, Aroda dals,

60d eltu n 16

fliol cl

H.loe.

ti, eglel:
4 bic ab aoqae

wbetur⸗

CAp. III. DEUTERONOMII. 1325
vocibus, quæ vocantur NEII i. e precatio, ſicuti habetur in Siphre. 37. Eod. verſ.
23. In tempore illo] Poſtquàm ſubegeram terram Sichonis & Ogi, 38. exiſtimavi,

forſitàn ſolutum 39. eſt votum. Eod. verſ. 23. Dicens] Hic unus eſt ex tribus lo-

cis, 40. ubi Moſes dixit coràm Deo: non te ſinam, donec mihi notum feceris, an pe-
titionem meam facturus ſis nec ne. Verſ. 24. Domine Deus] Miſericors in judicio.
41. Eod. verſ. 24. Tu cæpiſti otendere ſervo tuo] Januam, ut ſtarem atque orarem,
quamvis decretum 42. factum ſit, dixit ei (Deo Moſes:) à te didici, qui mihi dixiſti:
nunc itaque ſine me, 43. num ego temet detinui? (non ſanè;) ſed (id feciſti,) ut a-
perires * januam, 44. nam à me dependet, 45. orare pro illis (Iſraélitis,) exiſtimavi
(itaque,) etiam ** nunc ita mihi faciendum eſſe, (nempè, ut orarem.) Eod. verſ.
24. Magnitudinem tuam Hæc eſt menſura bonitatis tuæ, ſic quoque illa (Scriptura)
dicit: nunc itaque magnificetur quæsò virtus Domini. 46. Eod. verſ. 24. Manum
tuam] Hæc eſt dextra tua, quæ extenſa eſt ergà omnes, qui mundum ingrediuntur. 47.
Eod. verſ. 24. Validam] Tu enim ſubigis miſericordià menſuram judicii 48. per

fortitudinem. Eod. verſ. 24. Nam quisnam eſt Deus &c.] Non tu ſimilis es regi

terreno, cui ſunt conſiliarii & aſſeſſores, 49. qui illius manus cohibent, quando is

vult

37. De hoc libro vide cap. antec. 2. v. 3 5. n. 64.
confer. ò not. in "e D h. loc.
3 8. Confer. quæ ſuprà ad Deuter. c. I. v. 4. n. 33.
notata ſunt.
39. Sic verbum rn hic interpretor, ut ſenſus ſit:
forſitàn mutavit vel irritum fecit Deus decretum
ſuum, quò ſtatuit, ne ego ingrederer terram
promiſſam, quoniam terram Sichonis & Ozi,
quæ etiam Abrahamo promiſſa fuit, ſubegi;
jam verò a D eh ee g i.e. votum,
quòd ex parte ſua irritum factum eſt, totum fi
irritum, ſic in Gur Arſeh fol. 20 I. col. 4. med.
atque in not. in har oi exponitur, ubi etiam
Siphte ad marginem allegatur, confer. & num.
ſeq. 42. it. not. ad Numer. c, 27. v. 12. n. 3 5.
& n. 33.
40. Vide Numer. cap. 12. v. 13. n. 59. & Numer.
c. 27. V. 15⸗ num. 5§57. confer. & Gur Arjeh fol.
202. Col. 1. princ, ac not. in Parn new h. loc.
41. Quoniam hic duo nomina Dei habentur,
nempe à ν, quod KRabbini dicunt eſſe nomen
milſericordiæ & α%, quod ſtatuunt, eſſe no
men judicii vel juſtitiæ, hinc nata eſt iſta expoſi
tio: milſericors in judicio, dum utrumque no
men hie ſimùl uſurpatur, confer. quæ ad Geneſ
c, 1. V. 1. H. 3 8. & n. 39. notata ſunt, vide & n.

48. . verſ. ac Gur Arjeh fol. 202. col, I. med.
ac not. in n Dev h. loc. .
42. Confer. quæ num. antec. 39. notata ſunt, vide
& Gur Arjch fol. 202., col, 1. fin. ac not. in
pam ne b. oc. ubi etiam Siphre ad margi-
nem allegatur.
43. Proht Exod, c. 32. v. 20. habetur.
* Hebr. mne, iſtud & ſequentia, usquead:
7Pn) i. e, hæc eſt textra tua, abſunt 4 MSto 1.
44. Id eſt: ut viam mihi monſtrares vel anſam
