23. Vel: proptereà; quia ipſe cuſtodit, nam litera
Mem in verbo hvn eſt adbe n i. e. Mem
cauſale, quo redditur ratio, ſic in not. am
h. loc, confer. & Gur Arjeh fol. 206. col. 2.

24. Sig in Junii ac Tremellii verſione /. loc. ha-
betur, poſſes juxtà mentem Commentateris no-
ſtri dictionem =h& vertere: in bis mille
generationes, quo ſenſu ille accepit in notis ad
Exod. c. 20. v. 6. ubi vide n. 3 I. confer. & num.
2 6. h. verſ.
† Hebr. hνο iſtud & ſequentia, usque ad:
Va& i. e, illis, qui diligunt eum, abſunt ½
MSto t.
xX Hebr. πι & iſta &c. usque ad: &5“b n
i. e. ex timore, abſunt à MSto z.
25, Nempè: Exod. alleg. c. 20. v. 6. & Deuter.
c. 5. v. 10. confer. not. in an in h. loc.
26. Sive: in bis mille generationes, confer. num.
antec. 24. h. verſ. & D. Wagenſeil. Sot. p. 62 3.
it. tract. Talm. Sota, fol. 3 1. a,
27. Expoſitio iſta deſumpta eſt ex Chaldaica verſi-
one, ubi habetur: retribuens oſoribus ſuis bo-
na, quæ ipſi faciunt coràm eo in vita ſua, ut per-
dat eos, prout P. Fagius ibidem tranſtulit, con-
fer. hic Gur Arjeh fol. 206. col. 2. princ. ac not.

fJol. 22. a.

princ. it. not. ad Eſai. c, 48. V. 4. . 8.

—

inonom rne h, loc it, tractat. Talm. Eruvisg,

— .
te,ur aufetalis

CANVI.

—

Gata lexia, que⸗
hudiet guuhe
Huun turun]
guos ſemella-
etudun tuunmn
habeat ſignifca
heclb velon di
gnicet tobur;
dicunt: cur no
Vites faclunt dor
non gionit, V
cat * i.e.
(gentes) multe ſ
tvas non enim c
nibus cui a
19. Tiutatun,

——
1. Nempe: prace
bic vita obleta
Rabbinorum ſen
eumdit ſalere ill
O ſecundumil
ſeqventi Dnwy)
bo antececenli:
ülis tedditur i
. uin non Prece
n hoti N r
Gur Ajeh /0l. 0
Ode r
Gie terienga ſunt
1ei hocie teiſien
lic trad, Talmud,
4,5,
49, Hedt. a,
ißz noſli expolti

in textu ſict lubet

karaphr. Child 5,
60l, 2, mec a ot.
30. Confen eiiam iir

ae noin

CALVI.
—
10 eicello,
Deos ter⸗
Od verl 7,
NIe.
leryit ie)
minus; ſech
nun Qlia
ie Ne),
detut) o.
Setiptuta⸗
conjungitur
milleſimos.
) ex amore.
abei) exti⸗

u) 1.e. n

perdatillum
ſeculofutu⸗

10,

—

lone h. loc, ha⸗

nmentatetis n0.

e: in bis mille
epit in notit 44
Conler ” num.

i, Ugne 40:
Neumm, ablunt

d:N

8. 6. 8 Deulet⸗
w hloc.
es, conler. humn,
nlell. Sot..6230.

Cald:ica veſſ⸗

olotibus ſuis bo⸗
vita ſua, un hel⸗
m manſtulit con⸗
h 1 rint 4e n⸗
4. Taltn, turio,

CAF. VII.

DEUTERONOMII.

1343

vites faciunt dominos ſuos. 34. Verſ. 14

ro, ut auferatis mercedem eorum. 28. Verlſ. 12. Et erit, ſt anſcultaveritis] Si man-
data levia, quæ aliquis calcaneo ſuo 29. triturat, obſervaveritis. Eod. verſ. 12. Cu-
Kodiet quoque Dominus & ] Servabit tibi promiſſum ſuum. 30. Verſ. 13. Frtui
boum tuorum] (Dictio π hic ſignificat:
quos fœmella * υι i. e. emittit ex viſceribus ſuis. 31.
pecudum tuarum] Menachem (dictionem H NννR ũ⅜l;jic) exponit, (quòd illa eandem
habeat ſignificationem, quæ eſt in illo loco:) robuſti juvenci Baſan, 32. i. e. electa-
pecus, veluti (dictio NNOaccipitur in illo loco:) NDV Karnajim, 33. ut ſi⸗
gnificet robur; Onkelos autem exponit: & gregibus ovium tuarum, Rabbini noſtri
dicunt: cur nomen eorum appellatur HR: (nempè:) quia NWvDi. c. di-

)hh) i. e. fœtus armentorum tuorum,
Eod. verſ. 13. &t gregibus

KGerilis] (Dictio Py ſignificat eum,) qui

non gignit. Verlſ. 17. Si dixeris in corde tuo] Vel te invito (particula hic) ſignifi-
cat & i. e. forſitàn, (hoc ſenſu:) forſitàn dices in corde tuo, 35. quoniam iſtæ
(gentes) multæ ſunt, non potero illas expellere; (tu verò) non ita dicas nec eas me-
tuas, non enim convenit, exponere illam (particulam,) ſicuti unam ex cœteris dictio-
nibus , cui aptari poſſit id, quod paulò poſt ſequitur: ne metuas eas. 36. Verſ.
19. Tentationes] (Vox àOàONR hic ſignificat:) H D i. c, tentationes. 37.

Eod.
verſ.

—

28. Nempé: præ ceprorum Divinorum, quæ in
hac vita obſervaſtis, ſenſus hujus loci juxtà
Rabbinorum ſententiam eſt: hodiè vobis in-
cumbit facere illa præcepta Dei, nam dictio
n ſecundùm illorum mentem cohæret verbo
ſequenti my7ã i. e. facere illa; non verò ver-
bo antecedenti: 1eh i. e. præcipio tibi, ratio
ahb illis redditur iſta: Sp e dden de n i,
e. quia non præceptum fuit illo die datum, ſic
in notis on new h. loc. exponitur, ut & in
Gur Arjeh fol. 206. col. 2. princ. ubi habetur:
n en een renenhn i.e. ho-
diè facienda ſunt iſta (præcepta Divina;) non
verô hodiè recipienda eſt merces eorum, confer.
hic tract. Talmud. Avoda Sara, Jol. 3. a. & fol.
4. b.
29. Hebr. apya, reſpicitur hac Commentato
ris noſitri expoſitione ad vocem apy, quæ hic
in textu ſacro habetur, confer. P. Pagii not. ad
Paraphr. Chald. b. loc. & Gur Arjeh fol, 206,
col. 2. med. ac not. in nN n b. loc,
30. Confen. etiam hic Gur Arjeh ol. 206. col, 2.

31. Vel: ex utero ſuo, confer. intrà Deuteron. dict.
c. 2 §. v. 4. n. I. & not. in or Nm 5, oc.
it. Berachot, fol. 5 1. a.
32. Sicuti P'ſalm. 22. v. 13, habetur, confer. not.
in pon rn h. loc.
33. Prout Geneſ. c. 14. v. 5. habetur, confer. ſuprà
Deuter. c. I. V. 4. n. 3 6. & n. 37. & infrà Deu-
ter. c. 2 8. V. 4. . 4.
34. Gonfer. infrà Deuteron. c. 2 8. v. 4. num. 3. S
GurArjeh fol. 206. col. 2. fin. it. not. in por r
h. loc. ubi tract. Talmud. Chulin, fol. 94. , ad
marginem ailegatur, confer. & Bechorot, fol.
44. b. it. Bava mezia, fol. 107. & Bava kama,
fol. 113. b5. .
35 Vide, quæ ad Exod. c. 23. v. 5. n. 32. & n.
36. notata ſunt, it. not. ad Hiob. c, 19. vert. 2 8.
Dum. 14.
3 6. Sicuti verſu ſequ. 19. . cap. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 206. col. 3. med. ac not. in
PD h. loc.
37. Sive: probatienes, confer. ſuprà Deueer. cap.
4. V. 3 f. D. 42.

ſin. ac not, in on rwvh. loç.

Sggggggeg

1344

DEUTERONOMII.

verſ. 19. Siene] (Dicdio MâWπ hic accipitur,) ſicuti (in illo loco:) & erit in ſer-

entem, 38. item: & erunt in ſanguinem in ſicco. 39.
(Vox D ) D hic ſignificat:) plagas mirabiles.

lidam] Hæc fuit peſtis. 41.
ercuſſionis primogenitorum. 42.

Eod. verſ. 19. Portenta]
40.

inſecti volatilis, quod in illas (gentes) venenum? ſpargebat 43. easque caſtrabat 44.
atque illarum oculos reddebat cœcos in omni loco, ubi illæ ſeſe occultabant. Verſ.
22. Neforiè muleiplicentur cont/a te beſtiæ agri] Sed nonne (lſraelitæ,) ſi fecerint vo-

luntatem ejus (Dei,) haud timebunt beſtias?

dicitur enim: & beſtiæ agri pacificæ e-

runt tecum, 45. (ita ſanè eſt;) ſed manifeſtum erat coràm illo (Deo,) quòd (Iſrae-
litæ) peccaturi eſſent. 46. Verſ. 2 3. Et divexabit illos] Totum (verbum =) pun-
catum eſt cum Kame?z, quia Mem poſterius non eſt de fundamento 47. atque ecce—
iſtud (perinde eſt, ac ſi ſeriptum eſſet:) binN 1 i. e. & vexabit illos; aſt illud:
D2 j. e. & quaſſavit (ſive conteret) rotam plauſtri ejus, 48. totum eſt fundamen-
tale, 49. ideò dimidium ejus unum habet Kamez & (alterum) dimidium habet Pa-

tach, ſicuti cœtera verba, quæ tres habent literas.

CAP.

VIII.

arſ. 1. Omne mandatum] Juxtà ſenſum ejus literalem (facienda eſt explicatio; )aſt

myſtica ejus expoſitio eſt: ſi mandatum inchodſti, perfice* illud, quia non dici-
tur

38. Prout Exod. cap. 4. Verſ. 3. & cap. 7. verl. 10.
habetur.
39. Vide Exod. dict. c., 7. v. 19. confer. & ſuprà
Deuter. c. 4. v. 34. n. 4 3¾.
40. Confer, Deuteron. dict. . 4. V. 34. n. 44.
41. Quoniam ſcriptum eſt: ecee manus Domini
erit in pecus tuum, prout Exod c. 9. v. 3·. habe
tur, ſic in notis a No . loc. exponitur.
42. Quia ſcriptum eſt: & gladius ſtrictus in ma-
nu ejus extenſus ſuper urbem Hieroſolymam
Veluti I. Paralipom. c. 2 1. v. 16. habetur, ſic
etiam in notis ντς „ρ5. loc. exponitut.
„ Hebr. —, in MSto z. pro eo legitur: dd 1.
e. yenenum, res eadem eſt, de voce ü vid.
Buxt. Lexic. Chald. fol. 1264. .
43. Confer. quæ ad Exod. c. 2 3. v. 2 8. n. 12 6. no.
tat ſunt.
44. Id eſt: potentià generandi privabat, vige

Exod. dict. c. 2 3. Vv. 28. Bum. 127. confer. &

Deuter. c. 9. v. 20. n. 16. & Amos c. 2. vVert. 9.
ibique Raſchi not. vide & not. in on n h.
loc. ubi tract. Talm. Sota, fol. 36. ad inarginem
allegatur.

45. Vel: pacatæ efficientur tibi, prout Hiob. c. 5.
verſ. 23. al. 24. habetur, ubi vide Raſchi not.

46. Loci iſtius explicationem vide in not. 9u
n b. loq0,
47. Sive: de radice, nam = hic deſcendit à
Sn, quod ſignificat: vexavit.
4 8. Proht Eſai. c. 2 8. V. 2 8. habetur.
49. Sive: radicale, eſt enim radix ejus ne,
quod notat: quaſſavit, contrivit.
* Hebr. ), reſpicitur hac explicatione ad vo-
cem 2, quæ hic i, textu facro haberur, ac ſi
ſcriptum eſſet: — 2 i. e. abiolve vel perfics⸗

(mandatum, contfer. num. ſeq. I.

CAL. VIII.

Eod. verſ. 19. Manum va-
Eod. verſ. I 9. Et brachium extentum] Hic fuit gladius
Verſ. 20. Crabronem] (Ny fuit) ſpecies

(A.EVII.

—
tut preceptun
ſliilltaelise.

um) habuit

tem compleye
icta fuit, 4,
nec in ejusſof
Nubes glorie
aqe enpolie
paryulicteſcel
1. goe ſimul
Juam mallaf
num pedes int
tunt, 10,

—

1, Kire: compler

ſitione parie
i e perfecit, o
loco: M ie,
prout Genel. e⸗
Pn o l
col. 3. meg.
1 Hrout olux
3. Vide Exod e,
4 ld el: inſil
tum fuit, 10 ſ
quando guis ker
fnemperduri
olvemt, tune 5
Uit, ialogeiu
effecham, lie in
genleil in Sot B
tur, ubivide ſis
6. Hebn won
de Magie, goa
quæ 14 Loo,
19. V. 1 n. 3.
ndzcap. ſ. .
Ger Arjer ſol
N .
Gzz in dr,

—
erit in ſer⸗
. Dortente
Manum 1a.-
fit gladius
fit) ſeries
Callrabat 4
bant. Vetl.
1fecerint vo⸗

i atiſe .

)goda llae⸗
n DH )pon.
atgue ece⸗
os; at ülod:
Klundamen⸗
lum habet a⸗

erplienioat

guianonie. .
ur

—
Anos l. 1. Veil.
n h.
436. zd inatginenn

, gron hiob. ſ.

wide Ralchindt.

ie in pot,

nn lie eſcenditi?

wit.
betut⸗

ndin eit

ivit,
eplicaione:0 jo⸗
ſactO hiberul, 40

1poheſel eie

CANYII. †

„

„

CAP. VIII. DEUITERONOMII. 1345

tur præceptum, niſi ratione perfectionis, .-dicitur enim: & oſſa Ioſephi, quæ eduxerant
filii Iſraelis ex £gypto, ſepeliverunt in Sechem; 2. ſed nonne Moſes ſolus eorum (oſ-
ſium) habuit curam, 3. ut illa aſcendere faceret? verum, quoniam ille non omninè
rem compleverat; ſed Iſraêlitæ eam abſolverant, (ideò res) illa de illorum nomine

dicta fuit. 4. Verſ. 2. Num obſervaturus ſitpræcepta ejus] Ne tentes illum (Deum)
nec in ejus (opera) curioſiùs inquiras. 5. Verſ. 4. Vefſtimentum tuum non veteravit]

Nubes gloriæ 6. leniter ſeſe effundebant 7. in eorum (Iſraelitarum) tegumenta-
saque expoliebant, * tanquam vaſa (ſeu veſtimenta) dealbata, quin etiam, quando
parvuli creſcebant, ſimùl cum eis veſtes creſeebant ad inſtar veſtis (ſive cutis) lacertæ,
8. quæ ſimùl cùm illa crefcit. Eod. verſ. 4. Non intumuit] Non inflatus eſt, tan-
quam maſla farinacea, † ſicuti accidere ſolet illis, qui diſcalceati ambuiant, quo-
rum pedes intumeſcunt. 9. Verſ. 8. Olivæ olei] i. e. Olivæ, quæ oleum profe-

runt. 10.

1. Sive: completionis, nam in myßica iſta expo-
ſitione particula: deducitur à verbo —-
i. e. perfecit, complevit, ſicuti accipitur in illo
loco: 92)) i. e. & perfecit Deus die ſeptimo &c.
prout Geneſ. cap. 2. verſ. 2. habetur, ſic in notis
onon nS h.-loc. conf. & Gur Arjeh fol. 206.
col. 3. med. & Sign. præced. *
2. Prout Joſuæ c. 24. vV. 3 2. habetur.
3. Vide Exod. c. 13. Vv. 19.
4. Id eſt: ipfis Iſiaelitis adſcriptum vel attribu-
tum fuit, ac ſi illi rem totam perfeciſſent, nam
quando quis rem aliquam orditur neque eam ad
finem perducit & alius ſupervenit, eandem ab-
ſolvens, tunc Scriptura de eo, qui illam abſol-
vit, ita loquitur, quaſi ipſe ſolus eam reddidiſſet
effectam, ſie in Gemara, quæ apud D. Wagen-
genſeil. in Sota p, 29 9. habetur, ſeriptum reperi-
tur, ubi vide ſis Hebræa.
5. Hebr. Wπ i. e. cogites, ſcruteris, nempè,
ne magis, quam par eſt, in illa inquiras, confer.
quæ ad Exod, c. 6. v. I. n. 1. & ad Numer. ap.
19. V. 2. n. 3. & ad Eccleſiaſt. c. 7. v. 14. it. ad
Amos cap. 5. v. 13. R. Salomo notavit, vide &
Gur Arjeh fol. 206. col. 3. fin. ac not. in
p r h. loc. ut & Buxtorf. Lex. Talm. fol.
63 3. in MSto 2. poſt legitur:

Sggeggssg⸗

——

i. e, poſt mores ejus.
6. De quibus vide Numer. c. 2 I. v. I. num. 8. &
Numer, c. 2 6. v. 1 3. n. 22. item infrà Deuteron.
c, 10. v. 6. n. 11.
7. Sic verbum , quod hic habetur, interpre-
tor, de quo vide Buxtorf. Lex. Chald. fol. 249 I.
confer. & Gur Arjeh fol. 206. col. 3. fin. ac
not. in an e h. loc. item not. ad librum
Prec. Jud. Part. 2. p. 102, a. med.
* Hebr. vrnn, in MSto z. legitu:: er
cum n in medio i. e. ævigabant, ſic paulò poſt
in ſeodem habetur Wurian i. e. lævigata ſcil
Vaſa.
§. Hebr. vDn, uti hic habetur, quam dictionem
nonnulli vertunt: limacem.
† Hebr. pxnn, reſpicitur hac explicatione ad ver-
bum —pun, i. e. intumuit, quod hic in textu
ſacro habetur.
9. Confer. hic Gur Arjeh fol. 206. col. 4. med.
ae not. in om m h. loc.
10. Vide Exod. c. 34. v. 26. n. 78. & Deuter. cap.
26. v. 2. 9, 5. confer. & Gur Arjeh fol. 207. col.
1 princ. ac not. in on D h, loc., it. tract.
Talmud. Berachot, fol. 41. a. & Fol. 44. a. &
Eruvin, ol. 4. a. . & Succa, fol. 5, b. item Me-

nachot, fol. 74. b.

CAP.

DEUTERONOMII.

CAP. IX.

—

CAT.

Erſ. I. (Gentes) majores & fortiores,
tu es. 1.

iſtarum) in cauſa fuerunt. 2.

iſtæ (gentes) ſunt fortiores, quàm
uſtitia mea & malitia gentium (

Non propter juſtitiam tuam]

bulas] Scriptum (hic) eſt: NW, 5.

Et procidi, ſicuti prius, quadraginta diebus] Dicitur enim:
in iſlo aſcenſu moratus ſum quadraginta diebus, qui

minum, forſitàn placabo, 6.
reperientur finiti 7.
die decimo octavo menſis Junii,

Tu venis, ut poſſideas terram;
entium &c. ecce (particula *) ◻ ufurpatur loco dρ N i. e. ſed. 3.

conſedi in monte] Non ſigniſicat W niſ H i. e, moram. 4.
quia ambæ (tabulæ) erant æquales.

vigeſimo nono menſis Julii, 8.
9., eodem illo die placatus fuit (Deus) Iſraelitis ac

1X.

quàm tu es] Tu (quidem) fortis es; ſed
Verſ. 4. Ne dicas in corde tuo]
Verſ. §5.
ſed propter improbitatem
Verſ. 9. Et
Verſ. 10. Ta-
Verfſ. 18.

& nunc aſcendam ad Do-

nam ipſe (Moſes) aſcenderat

dixit ei Moſi: * ſculpetibi 10. duas tabulas, (poſteà Moſes in monte Sinai) mora-
tus eſt ampliùs quadraginta diebus, qui reperiuntur finiti in die expiationis, 11. eo-

dem illo die placatus
placatus ſum, prout dixiſti,

fuit Sanctus ille Benedictus Iſraelitis in lætitia ac dicit Moſi:
12. ideò determinatus

fuit (dies iſte) ad expiationem &

remiſſionem; ſed unde (probatur,) quòd placatus fuerit (Deus Iſraelitis) benevolen-

tià perfectà? (nimirùm,) quia dicitur de quadraginta diebus, quibus tabulæ poſterio-

res

1. Vide hie Gur Arſeh fol. 207. col. I. med. ac
not. in arm e b. loc. confer. & infrà Deu-
teron. &. II. v. 2 3. n. 8 3.
3u. Ur ſcil. gentes illæ expellerentur & ego earum
terram occuparem, confer. & hic. Gur Arjeh 0.
207. col. I. med. ac not. in anm rmo b. loc.
3. Confer. quæ ſuprã ad Deuteron. cap. 7. v. S. n.
2 I. notata funt.
4. Vide hic nor. in an mo ubi etiam tractat.

Talmud. Megilla, fol. 21. 2. ad marginem al-
legatur.
53. Terminatione numeri fingularis, pro im,
numero plurali, confer. fuprà Deuteron. c. 6. V.
9. n. 3 1. it. Megilla, fol. 2 1. a.
6. In MSto z. hic additur:
pro peccato veſtro; ſicuti Exod. c. 32. v. 30. ha.
berur, confer. hic tractat. Talm. Nedarim, Jol-
38 a. Peſachim, fol. 87. 5.

orzON Qya i. e.]

7. ld eſt: iſti quadroginta dies deſinunt in die vi-

geſimo nono menſis; Julii, confer. Gur Arjeh

—.

l. 207. col. 2. princ. ac not, in Mαnπ M b.
loc. & Joma, fol. 75. 6. “
§. Hebr. 2&, qui menfis Julio noſtro ferè re-
ſpondet.
9. Hebr. vnn, quĩ menſis Junio noſtro maximam
partem reſpondet.
« Hebr. wn O WN) hæc & ſequentia, usque ad
— tnv'a i. e. in lætitia, abſunt hic à4 MSto I.
10. Sicuti Exod. c. 34. V. I. habetur, confer. éap.
ſeq. 10. n. 1.
I1. Ita abbreviaturam Fa hic expono, ut ſignifi-
Cet SR n i. e. in die expiation's, con-
fer. cap. ſequ. 10. v. I. n. 4. in MSto 2, etiam

exponitur: ςι n i. e. in die expia-

tionum.
I2. Proht Numer. c. 1 4. v. 20. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 207. col. 2, Princ. ac not. in
a De . log. .

or.

les Cate etat
igitu die⸗ ln
nerolentis fu
Vetl. 10. G.
10. 11 un
qve ſe il
Pod. ver.20,
ut Cimidie pe
1e Cvo ſupert
nem habet ken
retot, houlan-
c)de guibus
eſt hicordo on
un Kc. 11,

El.1.
Itmi
antez

13. Sieuti can, ſe
Dot. 9,19.
14. Conſer. dict.
num. 30,
Conſer hie
Baradunn, fol
1). Non verd N
ſeinnotis
16, Confer. eri
. 7. V. 20. . 4
1,med. 3r not.
17. Modt Amose
thinot,
0h. Nem: Ni
.. 10. V. 1. 5
Plezar & iban
leiit citen
19. Nimiti n N
mnoliture poc

Gun Aeh

CML.K.

—

ſoriizes; ſed
in corle tuß
1. Verl f.
improbitatem
Verl9. E
Verl.10, LI..
68. Verl. I18,
endam ad o-
na diebus, i
es) alcendetat

us)tatlitis rac
te Sinai) nota⸗

tionis, 11. eo⸗
ac dicit Moſ:
erpiafionem &
ins)benerolen⸗
bale poſteno.
1es

—
confer, Gut Alleu

ot in W Vor h.
„
lio nollo lele te⸗
ionolto naican

Eequentin uiguenc⸗
t bie4 M to l.

expono, uſeniß.
lie eihinionis, eoſ⸗

MKo 1,etin
die enpu⸗,

4. ,

5,10, nadetur, conſt.
13. hiine⸗ 9 not 1

CAbP. N. DEUITERONOMII. 1347

res (datæ erant Moſi:) ego verò ſteti in monte (Sinai) juxtà dies priores; 13. ſicuti
igitur dies priores in benevolentia (Dei) fuerunt; 14. ita etiam poſteriores in be-
nevolentia fuerunt, dic igitur nunc, quòd intermediis diebus iratus † fuerit (Deus.)
Verſ. 20. Et Aaroni iratus eſt Dominus] Quia ille vobis auſcultaverat. 15. Eod. v.
20. Ilt illum perderet] (Verbum P—νρâρπ hic notat) privationem liberorum, 16.
atque fic illa (Scriptura) dicit: PD i. e. & perdidi fructum ejus deſuper. 17.
Eod. verſ. 20. Et deprecatus ſum, etiam pro Aarone] Et deprecatio mea ei utilis fuit,
ut dimidiæ parti (iberorum Aaronis) condonaret (Deus,) nam duo mortui ſunt. 18.
ac duo ſuperſtites remanſerunt. Verſ 2 1. Molendo] (Verbum rO) ſignificatio-
nem habet temporis præſentis ac ſi (diceretur:) continuè molendo, 19. donec ſni-
retur, moulant, * linguàâ vernaculâ. Verſ. 25. & procidi & .] Hi iidem ſunt (di-
es,) de quibus ſuprà dictum eſt; 20. repetiit autem (illud Moſes,) hic, quia ſcriptus
eſt hic ordo orationis ejus, nam dicitur: * Domine Deus, ne perdas populum tu-
um &c. 21.

CAFP. X.

Erſ. I. Iu tempore illo] Poſt quadraginta dies placatus fuit mihi (Deus) ac di-
xit mihi: ſculpe tibi &c. 1. & poſteà: & facies arcam; 1. ego vero jam
anteà feceram arcam, ſi enim veniſſem ac tabulæ in manu mea Killent, Obi⸗
Sggggggg mm

confer. ſuprà Deuteron. c. 3. v. 6. n. 12. 6c infraà

13. Sicuti cap. ſequ. 10. V. 10. habetur, ubi vide

not. n. 29. Deuter. c. 27. V. I. n. I. ac Deuteron. c, 3 I. v.
14. Confer. dict. cap. ſequ. 10. v. 10. n. 29. & 26. n. 2 8. vide & Exod. c. 15. v. 1. Sign. * it.
num. 30. . ad udic. c. 2. v. 1 S. n. 17. & ad'z. Samuel. cap.

† Confer. hic tract. Talm. Nedarim, fol. 32. a. &
Bava batra, fal. 9. b.
15. Non verò Naaτπι i. e. quia ille peceaverat,

22. verſ. 7. num. 17. & ad Eccleſ. cap. 9. v. 11.
n. 2,7.

. . . „ 4 .
XW Sic exprimo hic Oaaoa', abeſt autem vox iſta

ſic in notis 'nam N ν h, loc, exponitur.
16. Confer. Levit. c. 10. V. 12. n, 2 6. & Deuter.
c. 7. v. 20. n. 44 item Qur Arjeh fol. 207. col.
2. med. ac not. in nos n h. loc.
17. Prout Amos c. 2. V. 9. habetur, ubi vide Ra-
ſchi not.

39. Nempè: Nadab & Abihu, de quibus Levit.
& ſeqq. duo autem, videlicèt:

c. 10. V. I.
Eleazar & Ithamar, ſuperſtites manſerunt, vide
IL. evit, dict. c. IO. v. 12. n. 2 8.
19. Nimirn ene ne rd i. e. molitio ſeu
molitura poſt molitionem, ſeu molituram, uti

Gallica &% M StO 2.
20. Videlicèt: verſu 1 3. H. cap.
*X Hebr, aeau,“, abeſt iſtuc hic ab utroque
MsSto.
21. Prout verſu ſequ. 26. H. eape habetur, confer.
& not. in m irmw h. loc. it. tract. Talmud.
Avoda Sara, fol,4 3. 6. & fol. 5 1. a. it. Berachor,
fol. 32.5. & fol. 34. a.
I. Sicuti hoc verſu r. Habetur, confer. Exod. cap.
34. Verſ. I. & Cap. antec. 9. veiſ. 1 §. num. 10.

2. Prout eodem hoc verſi 1. . cap. habetur, con-

in Gur Arjch fol, 207. col. 2. fin. exponitur,

fer.

1348

nam illas recondidiſſem? 3.

DEUTERONOMII.

non fuit autem iſta arca, quam fecit Bezaleel, nam ecce

CAbP. X.

non occupati erant in tabernaculo (fabricando.) niſi poſt diem expiationis, 4. nam,
cùm deſcendiſſet (Moſes) de monte, præcepit eis de fabricatione tabernaculi ac Beza-

leel fecit primò tabernaculum & poſteà ar
que.) quòd iſta fuerit arca alia, 5. quæ egre

illa autem, quam

cam atque (cœtera) vaſa, reperitur (ita-
diebatur cum illis (Iſraêlitis) ad bellum;
fecit Bezaleel, non egreſſa eſt ad bellum, nili ætate Eli 6. & pro-

tereà puniti fuerunt (Iſraelitæ) atque in captivitatem abducta fuit (arca.) Verſ. 6.
Elii autem Iraslis profecti ſunt de Beeroth ſiliorum Jakan * in Moſerah] Cur res iſta hic
(refertur?) prætereà num de Beeroth filiorum Jakan profecti ſunt (tfraêlitæ) in Moſe-
rah? enimverò ** de Moſeroth illi venerunt ad filios Jakan, nam dicitur: & profecti

ſunt de Moſeroth &c.

7. prætereà (hic dicitur:) ibi mortuus eſt Aaron; ſed nonne

ille in monte Hor mortuus eſt? 8. egredere ac ſupputa reperiesque octo profectio-

nes de Moſeroth usque ad montem Hor;
rit (una) ex reprchenſionibus,

Harad 12.

per octo profectiones usque ad filios jakan 13.
14. & nonnullos ex vobis interfecerunt vosque

gnam contrà vos inierunt filii Levi

9. ſed (reſpondetur, quòd) etiam iſta fue-
10. (ac ſi diceret Moſes:) etiam iſtud (reprehenſione
dignum) feciſtis, (nimirùm,) quando mortuus eſt Aaron in monte Hor circà finem-

quadraginta annorum & receſſerunt nubes gloriæ,
ac conſtituiſtis vobis caput, ut reverteretis in Egyptum ac retrò abiiſtis

11. timuiſtis vobis de bello regis

atque exinde ad Moſerah, ibi pu-

ipſi etiam quosdam ex eis interemiſtis, usque dum illi (filii Levi) vos reduxerunt in-
viam, quam vos retrò abieratis atque inde rediiſtis in Gudgodah 15. id eſt: Chor

Hagid-

fer. hic tract. Talm. oma, fol. 3. 5. & fol. 72.
b. it. Menachot, fol. 2 8. b. & fol. 99. 5.
3. Confer. bic Gur Arjeh fol. 207. col. 3· princ. ac
not. in ar h. loc.
4. Hebr. „ per abbreviaturam, prout in editione
Hebræa, qua uſus ſum, habetur. confer. cap. an-
tec. 9. Vv. 18. n. 11.
3. Confer. hic Iſaac Abarbenel ad t. Samuel. c. 4.
v. 4. ubi fuſius agit de quæſtione illa, an duæ fu-
erint arcæ apud Iſraclitas, vide & not. in mov
an h. loc. ubi tract. Talm. Schekalim, fol. 9.
ad marginem allegatur.
6. De quo vide 1. Samuel. c. 4. v. 4.
* Hebr. o)y a, iſta & ſequentia, usque ad:
y) An7 i. e. ad filios akan, abſunt hic 4 MSto I.
XX Hebr. &ρN, in MSto 2. pro eo legitur: i i.
e. nonne, per interrogstionem.
7. Prout Numeror. cap. 33. verl. 29. & 30. habe-
tur.

g. Vide Numer. c. 21. v. 5§⸗ num. 30. & c. 2 6, v.
13, n. 24. confer. & num. ſequ. 9. h. cap.

9. CGonfer. Numer. dict. c. 26. v. 1 3, n. 25. & in-

frà u. 13. h. verſ.
10. Quarum ſuprà Deuteron. cap. 1. verſ. I. n. 1.

mentio facta eſt, confer. & verſ. ſeq. 7. 6. cap. n.

19. item Gur Arjeh fol. 207. col, 3. princ. ac
not. in pam 'new h. loc.
I11. De quibus vide Numer. cap. 2 I. v. I. n. 8. &
v. 2. n. 16. item Numer. c. 26. v. 13 .n. 22, &&
ſuprà Deuter. c. 8. v. 4. n. 6. confer. & not. ad
librum Prec. Jud. p. I. p. 159. 5. med. ac p. 2.
pag. 90. 5. med. S Deuter. c. 32. v. 10. n. 54.
12. De quo vide Numer. c. 21. verſ. 2.
13. Conkfer. verſ. ſequ- S. H. cap. n. 22.
14. De qua vide Numer. alleg. cap. 26. V. 13. K.

26.
15. Sicuti verſu ſequ. 7. . cap. habetur, vide num.

lequ. 16.

CAl. X.

—
Hagicga.
maxiumum pr
yiſuc fuih ac
henſionem
Iim Sancto i
19, Kut ibi
conſtituerint
Uitulum cont
Citchic cript
mo polegtel
tem beri non
iſte tevetlioni
in te non erra⸗
tem ſteti in mon
Pti 1½, quot
jam] tedit &
Levitæ. 1¹5.
iu] MiGelie⸗
balbuit eribu
Vacare potuer

ſiſ⸗ ju] lyn

————..
16. De hoe locon
32
17. Nempe: in
ibi non ſit mon
Mer maximum
conugir, Perin
et wonuus,
198. Kite: objure
ct, V. antec. 6
19. Conler, hi
K not. in Pa
10. Liye: Princig
leſet, de uo
ie Gin Arſen

PN do 4

CA.x.

l,uam ecce
his, 4, hamn,
culi acens.
eperitur ia⸗
lad bellum;
l t. & pro.
2) Verl.6.
urtes iſta hic
lie)in Mole.
1: & protelti
n; ſed nonne
do protectio⸗
etiam illa fue
leprehenſione
t circa dnem.
debello tegs
c tettd abiiſtis
olerah, ibi pu⸗
ecerunt rosque
feduxerunt in-
Higid
—
um 70,et, 26,1.
hcap.

4 l Nenſ lel 1.

õ

107. col, lin,

4 111.V. 1,0, . &
16, V. 1),1, 17
6, conſet, hol⸗ 4
ſheb⸗ med, 20

„ 31. 10 ſ

lapen. 14
kegdae

.bbemn ſik uun.

6, 1. 1el

CAb. X. DEHITERONOMII. 1349

Hagidgad. 16. Verfſ. 7. Et de Gudegodah G&c.] In Moſerah autem feciſtis luctum-
maximum propter mortem Aaronis, quæ vobis iſtius rei cauſa fuit, vobisque perinde
viſum fuit, ac ſi ipſe (Aaron) ibi 17. mortuus eſſet; conjunxit autem Moſes repre-
henſionem 18. iſtam fractioni tabularum, ad indicandum, quòd mors juſtorum co-
ràm Sancto illo Benedicto æquè gravis ſit atque dies, qué tabulæ fuerunt conftactæ
19. & ut tibi notum fiat, quòd ei (Deo) perinde fuerit grave iſtud, quòd (Iſraelitæ)
conſtituerint ſibi caput, 20, ut ab illo (Deo) ſemet ſepararent, ſicuti dies iſte, quò
vitulum (con flatilem) fecerant. Verſ. 8. In tempore illo ſeparavit Dominus &c.] Re-
dit (hic Scriptura) ad textum priorem. Eod. verſ. 8. In tempore illo] i. e. Anno pri-
mo poſt egreſſum veſtrum ex Ægypto, cùm errorem commiſiſſetis in vitulo; fili au-
tem Levi non errâſſent, 21. ſeparavit ille Deus à vobis; conjungitur autem textus
iſte reverſioni (filiorum Iſraëlis) ad filios jakan, 22. ad indicandum, quòd etiam hac
in re non erraverint filii Levi; ſed in fide ſua permanſerint. 23. Verſ. 10. Ego au-
tem ſteti in monte] Ut acciperem tabulas poſteriores & quoniam non expoſitum eſt ſu-
prà, 24. quotnam (diebus Moſes) ſteterit in monte in poſteriori iſto aſcenſu, (ideò
jam) redit & de illo (dicere) incipit. Verſ. 8. Ulr portarent * arcam] (Nempè:)
Levitæ. 25. Eod. verſ. 8. Ur ſtarent ad miniſtrandum ei & ut benedicerent in nomine
eius] (Videlicèt) ſacerdotes, atque hæc eſt elevatio manuum. 26. Verſ. 9. Ideò non
habuit (tribus) Leri partem] Quoniam ſeparati fuerunt ad miniſterium altaris nec
vacare potuerunt arationi 27. & ſationi (agrorum.) Eod. verſ. 9. Dominus eſt poſ-
Ieſio ejus] Ipſe (Levita) aufert portionem ſtatutam 28. ex domo regis. Verl. 10.
Sic-

16. De hoe loco vide Numeror. cap. 3 3. verſ. 3 1.
6 32.

22. De quo vide verſ. antec. 6. b. c. n. 13.
23. Confer. Numer. dict. cap. I. v. 49. n. 13. it.

17. Nempè: in Moſerah, quamvis ioſe Aaron
ibi non ſit mortuus, ſed in monte Hor; pro-
pter maximum tamen luctum, qui in Moſerah
contigit, perinde viſum fuit, ac ſi Aaron ibi er-
ſet wortuus,
18. Sive: objurgationem, increpationem, con-
fer. v. antec. 6. h. c,. num. 10.

19. Confer. hic Gur Arjeh fol. 207. col. 3. princ.

ac not. in om inow h. loc.
20. Sive: principem, qui illos in ggyptum redu-
cieret, de quo vide Numer. c. 14. v. 4. confer. &

Wan NDW h. loc.

21. Confer. Numer, c. 1. v. 49. n. 13. & Gur Ar-

jeh /ol. 207. col, 3. med. ac not., in om rn

h. loc. it, tract, Talm. Taanit, fol. 26,15. & Sota,

. 3 . a. item Sevac him, fol. 16. a. & Erachin,
Ol. 11. a.

hic Gur Arjeh fol. 207. gol. 3. med. ac not. in

28. Hebr. nnn 502, comparatur hic Deus regi,

tract. Talm. Peſachim, fſol. 104. a. & Horajot,
Jol. 13. b.
²4. Nempè: cap. antec. 9. v. 10. confer. tract.
Talm. Megilla, fol. 2 1. a.
* Hebr. Huw' iſtud & ſequentia, usque ad: 'n
RXαπ i. e. ſicuti diebus prioribus (v. 10. b.
c.) abſunt hic ab utroque MSto. 4
2 5. Id enim munus ſive officium erat Levitarum,
confer. not. in por now h. loc., it. tract. Talm.
Taanit, fol, 26. h.
26. De hac manuum eſeyatione vide plura apud
D. Wagenſeil. Sot. p. 672. num. 3. confer. So-
ta, Fol. 3 8. a. & Sevachim, Fol. 16. a. it. Era-
chin, fol. 1 1. a.
27. Confer. hic Gur Arjeh fol, 207. col. 3. med.
ac not, in onm h. loc.

6 *

13560

DEUTERONOMII.

Sicuti diebus prioribus Quibus ſcilicêt datæ fuerunt primæ tabulæ, quemadmodùm(igi-
tur) illi (dies priores) fuerunt in benevolentia (Dei;) ita & iſti (poſteriores dies)

fuerunt in benevolentia;
pro vobis, fuerunt in ira. 30.

29. aſt dies intermedii, quibus ibi ſteti, ad deprecandum-
Verſ. II. Et dixit Dominus mibi] Etiamſi vos ab eo

(Deo) receſſeritis & in vitulo (conflatili) erraveritis; (tamen Deus) dixit mihi: vade,

deduc populum &c. *

Verſ. I2. Et nunc Iraël!] Quamvis vos iſta omnia feceritis;

tamen adhuc* miſericordia ejus (Dei) atque ipſius dilectio eſt ſuper vos & licèt o-
omnia iſta peccaveritis coràm illo, ipſe nihil aliud petit à vobis, niſi, ut timeatis &c.
hinc KRabbini noſtri exponunt, quòd omnia ſint in manu Dei præter timorem Dei,
31. Verſ. 13. 1le cuſtodias mandam Domini] Etiam iſta (obſervatio mandatorum-

Domini) non eſt in vanum; 32.

ſed in commodum tuum, ut mercedem accipias.

Verſ 14. Ecce Domino, Deo tuo] Sunt omnia, *** & quamvis hæc ita ſeſe habeant;
tamen patres tuos ſolummodo dilexit Dominus præ omnibus. Verſ. 15. Vos]

Quemadmoduùm vos dilecti eſtis præ omnibus populis die iſto. 33.

Verſ. 16. Præ-

putium cordis veſtri] i. e. Obturationem cordis veſtri & illius tegumentum. 34. Verſ.
17. Dominus dominantium] Non poterit ullus dominus eripere vos è manu ejus. 35.

Eod.

ex cujus domo alicui certa pottio erogatur, c
erum de voce d'? confer. quæ ad Exod. e. 30.
v. 8. Sign. † notata ſunt, item jerem, c. ult. verſ.
ult. ibique KRalchi not. indicantur autem hoc
nsamine oalationes ac decimæ, quæ Levitis præ-
ſtabamur, ſic in notis nnν nn, h. loc. expo
nitur, conkfer. inftà Deuteron. cap. 1 8. v. 2. n.

12.
29. In beneplacito ac gratia Dei, confer. cap. an
tec, 9. v. 1 8. num. 14. & Gur Arieh Jol. 307.

col. 3. med. ac not.

32. 6.

o. Nempè: Dei, id eſt: Deus iratus fuit die-
bus iſſis intermediis, quibus deprecatus lum pro

vobis, conſer. dict. cap. præced. 9. v. 18.
X Uii Exod. c. 3 2. V. 3 4. habetur, confer. hic tract

Talm. Berachot, ſol. 32.5.

xXx Hebr. y, in MSto 1. pro eo jegitur: av
j. e, habitant (miſeticordia ejus &c. ſuper vos)

confer. tract. Talm. Berachot ſol. 32. b. & Sc hab

bat, fol. 3 1. a. ir. Megilla, Fol. 25, 37. & Sota,
fol. 11. a. & Menachot, fol. 43. 5. it. Nidda,

Jol. 16. b.

1. Vel: quòd omnia in poteſtate Dei ſint & ab
eo dependeant, præter timorem Dei, nam, jux-

in pon hSu h. loc. it.
tract. Talm. Megilla, fol. 2 1.a. & Berachot,fol.

ta ſententiam judæorum, ſoli hominis libertati
relinquitur, pietati aut improbitati ſeſe dedere,
Deus enim, ajunt illi, decernit quidem, an
ex gutta ſanguinis, unde homo naſcitur, prodi-
re debeat fortis aut infirmus, magnus aut par-
vus, mas aut fœmella, ſtultus aut ſapiens, di-

ves aut pauper, ſed de pietate & im probitate ni-

bil decernit, vide D. Wagenſeil. Sot. p. 72, & p.

79. n. 10. confer. & Gur Arjeh fol. 207. col. 3.

circà fin. ac not. in pon ow b. loc. ubi tract.
Talm. Berachot fol. 3 3. 6, ad marginem allega-
tur, confer. & Geneſ. c. 17. v. 1 8. n. 52.
32. Id eſt: gratis, ſine mercede, confer. hic Gur
nieh fol: 207. col. 4. med. ac not. in man n*
. loc.
XX Confer. hic tract. Talm. Chagiga, fol. 12. b.
33. Confer etiam hic Gur Arjeh jol. 207. col. 4.
med. ac not. in an nSh. loc.
34. Vel: obtectionem ejus, Hebr. b'n; confer.
hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. & Gur Ar-
jeh fol. 207. col. 4. med. ac not. in an n
h. loc. & Exod. c. 6. v. 12. n. 43. it, tract. Talm.
Schabbat, fol. 108. a. & Succa fol. 52. a.
35. Confer. tract. Talm. Joma, fol. 69. 5. & Me-
gilla, fol. 3 I. a, vide etiam hic not. in non *,
ubi

(A0. I.
————
koc. vetl.
fetl. 17.
lit uliiin
peris hum
un Gami
ea de reunie
ſtimentum a
te ell ne obj
ſetwias & ad
men ejus ju

7tl.:
gu⸗
lice

—
ubi hujun l
b iſta: non
Manu ejus,:
36, Conker, h
ci fin, & not
genleil. Sot,
ol. 10,9
ſchan, fol.
Arjeh ol, 20
heloc.
¹ Heb. Nn
MSto.
3. Hebr. win
Omnium di⸗
theclasnen
en, not in 7
i b erl
„Kicuti Gede
Arjehr ſol. 1
bocritem d

(A.

—
ores ies)
candum
V0s a eo
ihi: vade,
Akeceritis;
& liceto⸗
meatis Kc.
drem Dei,
ndatorum.
n accipias,
habeant;
Iſ. N]
16. ye.
n. 34 erl.

nuejns. .

Eod,
Wmigis libentati
ani ſeſe gedete,
gidem, an.
uleitur, podi⸗
gous aut hal⸗
utſepiens, di⸗
wprobitateni⸗
dot.⸗ 71 p.
0l. 107. (0) 3.
h.loe. ubi tract.
uiginemellege⸗
Nne ſt
conlet hie Gut
inenn

ſol. 10. col. 4

oc⸗
bt r cohlen
hale, Gur At⸗
r ia n Nnr
3.i, nalh liim.
9ſol. 52.¹.
. — .
wbin n

Cab. X.

DEUTERONOMiIIL. 131

Eod. verſ. 17. Non accipiat perſonam] Si vos jugum ejus fregeritis. 36. Eod.
verſ. 17. Non accipiet munus] Ut eum divitiis placetis. 37. Verſ. 18. Qui fa-
cit ſudicium pupillo ac viduæ] Ecce potentiam (Dei) & ſimùl cum potentia ejus tu re-
peris * humilitatem ejus. 38. Eod. verſ. I8. Et qui amat peregrinum, ut det ei vi ⸗
dum & amictum] Eſtque iſta res 39. magni æſtimanda, nam pater noſter, Jacobus,

ea de re unicè rogavit (Deum, dicens:) & dederit mihi panem ad comedendum & ve-

ſtimentum ad induendum. 40. Verſ. 19. Quia peregt:! fuiſti] Maculam, quæ in

te eſt, ne objicias proximo tuo. 41. Verſ. 20. Dominum, Deum tuum, timeas] Eique

ſervias & adhæreas &, cùm in te fuerint omnes iſtæ Proprietates, 42,. tunc per no-

men ejus jurabis, 43.

CAT.

Erſ. 2. Et cogneſcite hodié] Animum advertite, ut ſciatis & intelligatis meam-

que redargutionem accipiatis. 1.

licèt) ego nunc loquor,

Eod. v. 2. Quia non cum ſtliis veſtris] (Sci-

2. qui poſſent dicere: nos non novimus nec omnia

iſta

ubi hujus loci habetur explicatio, œteruùm ver-
ba iſta: non poterit ullus domiaus eripere vos è
manu ejus, abſunt hic 4 MSto 1.
