(hic) dicitur: nec honorabis faciem potentis. Eod. verſ. I5. Juſte judicabis proxi-
mum tuum] Juxtà ſenſum literalem (facienda eſt explicatio ejus;) alia expoſitio:
Verſ. 16. Non ambulabis (uti) detmiter] Ego

. Aaaaaa 3 ex-

odiolſa, dit itur enim: nam quicquid abominatio-
ni eſt Domino, quicquid εν i. e, odio habet
(vid. Deut. c. 12. V. 3 I.) ſie in not. ,
hic fappletur expoſitio vocis a, quæ paulo
antè quidem poſita ? ſed à Commematore noſiro
in exponendo omiſſa eſt, confer. num. antec. 6 5*
b. verſ.
* Hebr. IN, ſic in MSto. hie additum reperitur,
quam lectionem in verſione ſecutus ſum.
XX Non ſordidè, Hebr. aa i. e. in munditie-
69. Sed iſtud non eſt faciendum nec pauperis per-
ſona in judicio eſt accipienda, confer. Exod. c.
23, V 3. n. 31. & lalkut Part. I. ol. 173. col.
3. med. it. ol. 26% col. I. med.

zx Sive: ad fallendum vel decipiendum, nam &
ita iſtud: vnun, quod hic habetur, exponere
pofhshiis.
64. Juxtà Hebræum: quæz traditur cordi ſive ani-
mo hominis, Confer. Levit. dict. ec. 2 5. V: 17
n. 65. ubi ferè eadem, quæ hic, ab autore noſtro
ſunt adducta.
65. Ita hic intepretor a&ν, (puncto in cornu ſi-
niſtro literæ Schin poſito,) ſic in editione
D WDE ut S& in exemplari Hebraico, quo
uſus ſum, legitur & quidem rectius, ut puto,
quam in Biblus Buxtorf. ubi mutatis literis uO-
habetur, Confer. num 6 8. h. verſ. & Jalkut Part.
1. Fol. 17 3. col. 3. med. ubi legitur, "&ean i. e,

odioſus, in utroque MSto legitut cum Sa.
mech, i. e. Oodioſus. =ðèDMU—U
† Hebr. , abeſt vox iſta hic 4 MSto z.

66. Vide, quæ infrà ad V. 35. . Cap. n. 16 5. no-

tata ſunt-⸗
y7. Sicuti Deuteron. c. 2 5, v. I6, habetur.
6 3. Prout habetur Deuteron. 7. 7. vV. 2 0. abomi-
matio etiam vocatur zau, i, e. odium ſiye res

–
1

7o. Vel: non ſanè iſtud convenit, ſie interpreior
dhie: ann e wen i. e, pcCene eſſet hac in rey
Germanicè diceres: es waͤre eine Schande/
in Jalkut Part. I. ol. 173. col. 3. med. ſic legi-
tur: Wde Ne . , i. e. quomodo ego
pudore sfficiam eum? confer, Deuteron. cap. I⸗
v. 1 7. N. 120.

71, Vel: æquitatis lance, nempè, ut in dubio ſis

93 LEVITICI. CAb. XIX

cxiſtimo, quòd omnes, qui contentiones 72., fuſcitant ac qui malum rumorem defe-
runt, ambulantes in domibus proximorum ſuorum, ut explorent, quid mali videant
vel audiant, quò illud propalent, appellentur „2 Mid eſt: 5 ½ n
i. e. ambulantes explorandi cauſa, eſpiement, * linguàâ vernaculà; probatio autem hu-
jus meæ aſſertionis eſt, quia non reperimus (in S. Scriptura dictionem) N52, quæ
non ſit ſcripta linguâ 120 i. e. ambulationis (verbi gratia in hoc loco:) R g
1. e. non ambulabis *½¾ i. e. obtrectator, 73. item: 92 hNi. c. qui ambu-
lant obtrectando, (ſunt) æs & ferrum; 74. de cœterâ autem linguâ maledicâ non-
ſcribitur: 4 „ (verbi gratia † in illo loco:) qui linguâà lædit clàm proximum ſa⸗
um, 75. item: lingua doloſa, 76. item: lingua, quæ loquitur magna, 77. quo-
circà ego puto, quòd (verba iſta: )³ ſignificent „5= O Oi. e. eum,
qui ambulat & explorat, 78. nam Caph mutatur in Gimel, quia omnes literæ, quæ
uno ex loco egrediuntur, 79. inter ſeſe permutantur, (nem :) pro: 2, item pro:
2& pro: O * ac à pro *& 1pro x, ſic quoque (accipitur in illo loco „ i. e.
& obtrectavit contrà ſervum tuum, 80. i. e. detulit (me) callidè, ** dicens de me ma-
= lum,

habentur.
† Hebr. Wa, uti in MSto I. habetur, vel: 2,
prout in MSto 2. legitur.
75. Uti Pialm. 101. v. 5. habetur.
76. Vide Pſalm. 120. v. 3.
77. Prout Pſalm. 12. v. 4. habetur.
7 ⅝. Vel: detrahit, obtrectat, nam hoc quoque ſi⸗
gniſicat verbum xmn, quod hic habetur.
79. Id eſt: quæ aliquam inter ſe habent ſimilitu-

propenſior lad abiolvendum, quam ad conde-
maandum, conf. not. in 'pan re ubi Ram-
bam ad tract. Talm. A vot caput primum allega-
tur, vide & Gur Arjeh fol. 146. col. 4. princ.
it. tract. Talm. Sanhedrtin, fol. 3 2.b. item Sche
vuoth, fol. 30. a. uti in 'nan mne, h. loc. al
legatur ad marginem.
2, Sive rixas, Hebr. n confer. Proverb. cap.
6. v. 1. al. 19. ubi eadem, quæ hic, habetur
phraſis, confer. & tractat. Talmud. Ketubot,
Fol. 46. a. & Sanhedrin, Jol. 30, à. & fol. 3 1. a.
„ gic reddo hic: danvsw, Latinè: exploratio,
in veteri quodam exemplari, quò uſus ſum, le
gitur: dpev, i. e. ſpioni, ſic Itali vocant: ſpe⸗
Eulatores ſine exploratores, quod etiam huic
Commentatoris noſtri expoſitioni magis qua
drat; cœterum vox iſta Gallica in MSto z. bie
omiſſa eſt.
73. Sicuti hoc verſu 16. habetur, confer. not. ad
Daniel. cap. 3. Verſ. S. num. 1I0. ac Jalkut Part.

nis, prout exempla ſubjecta id declarant, in no-
tis Pari hic exponitur, quòd tales hic in-
telligantur literæ, quarum nonnullæ pronunci-
antur a næ hn Ir eh a i. e. labiò
nonnullæ linguàâ ac nonnullæ gutture, videlicèt,
quæ ſunt labiales, linguales & gutturales, uti vo-
cant Grammatici.
X Hebr. n n, abſunt iſta à MSto 2.
g0. Sic habetur 2. Samuel. cap. 19. V. 27.
Kx Hebr. ππ, contfer. Judic. cap. 9: verſ. 3 1.

dinem aut cognationem ratione pronuncistio-

1. fol. 173. col. 4. med. in MSto 2. poſt iſia:
non ambulabis 7. e. obtrectator, addita ſunt
ida: b n ee nn i e. ambulans obire-
ctator revelat arcanum, Proverb. c. 11, V. 13.

74. Id eſt: Chalybei ſunt ac ferrei, uti junius ac

Tremellius verterunt ea, quæ Jerem. c. 6.v. 78.

ibique Raſchi not. in MSto I. pro eo legitur:

n rd, ſi quidem lectio non eſi mendolſa, jux-
tà quam hic erit loci iſtius ſenſus. & exp loravit
vel (peculatus eſt, quid mali de me diceret; ab-
ſunt autem iſta à Moto z. G

-

— (AL. MX. .

lum,ſi eii
gnoqne 1
mercatutaln,
m isſemper
tem; Paraph

is, 12, veln
centas 83. E

94, Videturn
futm vetbisat

mentutn, qu.

tem iſta roc⸗

habetuk:)
(g, ut oculi

nationum)

. 4
alit onti

illum ſerxare

Ault latrones:

dendammer

——

I. Prom kil

† Hebr d
rn n⸗
Vendit &c.
in. Seb hagi
li ſenlus eſt:
zur delgoren
(Anla, aü ve
83. Ali: &
Sicuti Dani⸗
not. obtreck
mole poluun
Lavem in
uti R. Salor
ſege ) . i.
e d,, 214
14. die haben
leg. Buxor
not, ad libr,
(Eterdmn il
in domo ren

1. Hedr. d
Daniel, dil

Atec. 833.

cNNe

—

Gmmoretn dclt.
mali videat

io Autem hu⸗
.)de

:) N

t. gui ambu⸗
Walecic non-
Pforimum Id.
gne, 77, guo⸗

WMie euan—
nes litete, gnr

item,) po:
:) i t.
icens de memi⸗

lum,

—

badent, ſe: .

betur.

betut.
nim hoe quocbeſ⸗
od bie habetut⸗

ſe habent iiniitl .

Nione gronintiio
id eclatant, in ho⸗
t, guoc eies hit in⸗
nonnullæ prondhtt⸗
18) ie, labio

5
agintuilchl ſo⸗

4a MSto .
cap. 19, 1e 17.
ſucte, ce.⸗ ſen r.
do 1. ro e legt⸗
ganel mebdola, ur⸗

Lleoſus: euploafit

al,de me Ucgetz D.

Ule guttute elieel

CcAbP. XXx.

lum, ſic etiam (accipitur in illo loco:) non „½ Ni. e. obtrectavit linguâà ſuàâ, §7. ita⸗
quoque 92])(dicitur) RNi- e. mercator, qui 9 i. e. explorat omnis generis
mercaturam, ut & omnis, qui vendit aromata, quò illis ſeſe ornent mulieres, quoni-

† Hebr. be 72), in MSto 1. pro

272. Sic P. Fagii verſionẽ Latinam ſecutus hic tranſiu-

LEVITICI. 933

am is ſemper perambulat urbes, nominatur: ), ſignificans ?3 ] i. e. ambulan-

tem; Paraphraſis autem Chaldaica (hujus loci) eſt: non comedas i. e. placen-
tfas, 82. veluti (Chaldaicè habetur in illo loco:) & comederunt X i. e. pla-
centas 83. eorum, (ſic quoque:) comedit && ) P i. e. placentam in domo regis,

84. videtur mihi, quòd mos eorum (obtrectatorum) fuerit, ut in domo illius, qui eo-

rum verbis aurem præbebat, comederent aliquid cibi, 8. idque firmum erat argu-

mentum, quòd illorum 86. verba acceptarentur tanquàm rata ac vera; cibatio au-

tem iſta vocabatur P E 87. ſignificans (idem, ac illud, quod in eo loco
habetur:) V)P i. e. annuens oculis fuis, 88. quia mos iſte omnium obtrectatorum.

eſt, ut oculis ſuis annuant atque nutu indicent verba obtractationum (ſive crimi-
nationum) ſuarum, ne (ſcilicèt Mlii auditores intelligant. Eod. verſ. 16. Non

kiuabis contrà ſanguinem proximi tu] (Nempè,) ut videas mortem ejus, quando tu
illum ſervare poteris, uti eſt is, qui in flumine mergitur, & quem fera beſtia?

aut latrones aggrediuntur. 89. Eod. verſ. 16. Ego ſum Dominus] Fidelis ad repen-

dendam mercedem & verax ad puniendum. 90. Verſ. 17. Nec feras 91. in eopec-

catunt

1. Promt Pſalm. 15. v. 3. habetur.

yyn legitur HMoy7 Pw7 i. e. ſignificans
eſcam ſeu cibum.
86. Ita hic in plurali vertere volui, quoniam nu=
merus pluralis præzedit, quamvis tam in editio-
ne He braica, quà uſus ſum, quàm in Bibliis Bux-

his legitur
„s i. e. prætereà (dicitur,) qui
vendit & c.

25. Hebr. y' i. e. eica, hanc R, Salomo ad

. . a
li, ſenſus eſt: non paraſiteris nee adulatorem agas
aut delatorem & obtrectatorem, ventris ac cibi
cauia, alii vertunt: non proferes criminationes.

23. Alii: & divulgarunt criminationes eorum,

Sicuti Daniel. c. 3. v. 8. habetur, ubi vide Raſehi
not. obtrectatoribus quippe & adulatoribus in
more poſitum eſt, ut comedant . e. eſcam
fuavem in domibus eorum, ubi obtrectant, ſic-
uti R. Salomo ibidem obſervavit, confer, num.
feq. 85. it. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 84. & ſeq
ac. dl. 2 147. & ſed.
94. Sic habetur in Gemara Berachot fol. 5 8. a. al-
leg. Buxtorf. in Lexic. Talm. fol. 95. confer. &
not. ad librum Pree. Jud. part. 2. p. 46. a. fin.
cœterùm iſta: comedit & i, e, placentam
in domo regis, abiunt 4 MSto 2. L

Daniel. dic. e. 3. v. 8., vocat &e, uti num.

torf. legatur: Wn“ i. e. verba ejus,
987, Interpres Syrus vocem αρνε que Matth.
e. 4. v. 1. habetur, tranſtulit: &α 7 i. e.
obtrectator, Tremellius ibidem vertit: adver-
ſarium, ubi vide fis ejusdem notas, confer. &
Matth. eap. 12. verſ. 10. ibique verſionem Sy-
riacam. S
989. Sicuti Proverb. c., 6. V. 13. & e. 10. Verſ. 10.
habetur.
* Hebr. zrr, abeſt iſtud ₰ MSto I. ſed in MSto
2. poſt An additur: mo' i, e, conculeat
eum. ðZZMD
89. Videatur bie præ aliis P. Fagius in not. ad Pa-
raphæ. Chaldaic. H. loc. ubi ſcribit, quod locus
iſte ſcripturæ bifariàm poſſit explicari, confer. &
tract. Talm. Sanhedrin, fol. 73. 2. .
90. Confer. quæ ad cap. antec. 18. v. 6. num. 224
notata ſunt, vide & not. in pam re h. loc.

antec. 83. dictum eſt, in Msto 2. pro: W

91. Quoniam verbum den , quod hic habetur,

LEVITICGI.

†
4.

ð

catum] i. e. Non
18. Non ulciſearis]
(alter) reſpondet ei:
rim tuam; ille verò dicit ei:

non (faciam,)

tuam, (alter) reſpondet ei:
non commodaſti,
ſervat odium) in corde ſuo, etiamſi

19. Statunm mea obſervabitis] Hæc autem

variè exponipoteſt, ideò nonnulli ocum iſtum
ſic explicant: ne diſſimulato in eo ullum pecca-
tum, quod aon corripias, prout Junius ac Tre-
mellius ibidem notàrunt, alii: ne ſuſcipias ſuper
illo peccatum, ſic ferè vulgata: ne habeas ſuper
illo peceatum, aliter hic autor noſter expoſuit,
juxtà Chaldæam Paraphr. hæe eſt interpretatio:
ut non accipias ejus cauſa reatum ſeu pœnam, ſice
SLXX. 2aα Xâ n N 4ντd Aαιαρn ν & non
acccipies propter eum peccatum, Confer. not.
ad librum Prec. Iud. part. 2. p. 21 4. a. fin. ac
D. Wagenſeil. Sot. pag, 20 5. it. Lightfoot ad
Matth. c. 1 8. V. 15. p. 39 3. edit. Lipſienſ.
Xx Conter. bic tract. Talm. Peſachim, fol. 11 3. b.
& Nedarim, fol. 6 5: b. it. Sota, ol, 3, a. S
Erachin, fol. 16. 5. it. Bava metzia, Fol. 3 I. a.
9 2. Confer. hic præ aliis P. Fegius in not. ad Pa-
raphr. Chald. h. loc. ubi etiam differentia inter
õ adducitur, vid. & Torat Coha-
nim, uti in nan rn h. loc. allegatur ad
marginem, it. tract. Talm. Joma, Jol. 23. a.
9 3. Sive: Cuſtodia, ſcilicèt iræ vel inimicitiæ, re-
cordatio injuriæ acceptæ, de qua etiam hoc verſu
agitur, vide P. Pagius loc. alleg. & alkut Part. 1.
Jol. 174. col. 1. Circà fin. .
94. Vel ita: ecce, (accipe &) abi, nam dictio 7,
. quia punctis caret, utramque recipit ſigniſicatio-
nem, nempè: tibi &: abi; abſunt autem iſta-
b N& i. e. ecce tibi, 4 MSto 2. aſt in MSto 1.

pudore ſuffundas faciem
(Verbi gratia:) dicit aliquis alteri: commoda mihi falcem tuam.
craſtino die alter dicit ei: commoda mihi ſecu-
non tibi (illam) commodabo, ſicuti tu mihi (falcem tu-
am) non commodiſti, & hæc eſt p. i. e. ultio; 92½. quænam verò eit W.i. e.
aſſervatio? 93. (nimirum) dicit aliquis alteri:
ter) reſpondet ei: non (faciam,) ſequenti die alter dicit ei: commoda mihi falcem-
ecce (ſume) tibi; 94. nec ego ſum, ſicuti tu, qui mihi
hæc eſt W, 95. quoniam i. e.
non ulciſcatur. Eod. verſ. I 8. Et diligei proxi.-
mum tuum, ſicut teipſum) Dixit R. Akiva: hæc eſt Verſ.
ſunt iſta: jumentum tuum non facies

coire cum diverſi generis 97. animantibus,dua minum genera &c. D'P Ni. e. ſtatu-

habemur illa quidem; ſed ordo verborum mu!

„

ejus * in conſpectu multorum. Verſ.

commoda mihi ſecurim tuam; (al-

cuſtodit inimicitiam (vel

regula magna in lege. 9⁰. V
vVE

t 1

—

tatus eſt. =
9 ⅞. Dum officium quidem præſtatur, ſed cum im

properatione quadam atque ſervatione odii ſive

inimicitiæ, vide P. Fagius in not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. ubi plura, Confer. & not. in
DDR . loc.
6. Vide hic Peſachim, Jol. 75al a. & Ketubot,
fol. 37.a. it. Nedarim, Jol. 6 5. . & Sota, fol.
8. b. it, Raſchi not. ad Exod. c. 2 4. V. 12. n. 27.
confer. Matth. c. 2 2. v. 3 9. Marci g. 12. V. 3 I. &£
Luc. c. 10. V. 27. vide & P. Fag. in not. ad Pa-
raphr. Chald.h. Ioc. ac tractat. Talm. Joma, ol.
2 3. a. prout in "an new h. loc. ad marginem
allegatur, unde locus, hic adductus, deſumptus
eſt, confer. & not. in d'hom n h. loc. ubi di-
QAum Hillelis ſenis adducitur, nempe b N
ayn NO Ta 17 i. e. quod tibi eſt odioſum,
id proximo tuo ne feceris, confer. & Buxtorl.
Lex. Talm. Fol. 1508,. vid. Schabbat, Fol. 3 1.
a. ubi dictum illud Hillelis reperitur, confer. &
EKiddauſchin, ol. 41. a. & Bava kama, ol. 5 I. a.

*

it. Sanhedrin, fol. 5 5. a. . it. fol. 84. “. & Nid-

da, fol. 17. .
XE Cogfer. hic Kidduſchin, ſol. 39. 3. & Bava
„mezia;, Jol, 9 1. a. it, Sanhedrin, ol. 60 ..a. G
Chulin, ol. 11 5. a. & Moëâ katon, ol. 2, b. &
Maccot, fol. 2 1, b. & Avoda Sara, Tol. 64. a.
97. Uti hoc veriu 19. habetur, ratio prohibitio-
nis, cur animalis diverſi generis five peciei int er

ſeſe

ChAb. XIX.

–

2

CA N.

—
la ſugt ectt
hen ſ⸗ beten
Alibi)cicitur:
n6,totlitn non
Gicit: vellemen
et: Poyhie
1otta; 107, &
terle, talteta⸗

loco accipitur:

quod nos po

A
ſeſenon ſint com
jer kol. 145 col
Us mundum ctea
iged is, uin
(cireſacit, in
nimalium, pen
qud Deus non!
pertectum creare
bræa vige ididen
Hebt. ritun. Iib.2

99. Conlen gue iu

3 9, & cap. zuler
vid & not. adie
Eut bat. 1. fol.
(2) Conler. hie kack
Nidda, l 51.5
ſol. 14. ,0. & l
egib, Hebreor.
99. Hebr. Doy,t
I3. ac Deuteron.
10 librum Pree,
. Wagenſei do
in Do woè,
ikir burt l ſol

Debr. d, del

100, lia hic cici
Banorf, Lex. Tal
1,adducitur,
remanipulis lini
1el. Bebr. do, e
Veſtis, Germ. Fil
bart in Len, 1.

CA NrI.

—

kum. Verl.
lcen tlam.

A mihi ſecu.
(blcem ta.

wle.

Rtlam; (al⸗
nihi faleem.

tu, gui mimi

micitiarm (vel
Alger yon.
. 6. Verl.

11

—
ſadenm!,
Aur, jed cum im

1atione odii liſe
nCt. 2d Daaphr.

let. & not. in —

814. Kenbot,

14, 7. 11. l 17,.

lcit. 11,7, 31.
gin not, 1d ba-

Taln. omn .

loe, admarginem
udus, delumptus
1ͦ h. lor. ubi di.
‚Dempe 0
tibi etodiolum,

ater. KN BPuxtok.

habbat, ,0l 31
detilut, collel⸗&
Eama ol.)l4.

6l b N.

Dl. 39. &

Cein, 5ol.6ed 6

RaON/Ol: 27d
dun, ſoleter
, latl .

ei ſlle

on facies G

NNiüeſtatt.

ibiti.

CaAp. XII.

TEVYITICI.

(alibi) dicitur: non induas veſtimentum
néô, forſitàn non induere poterit (aliquis)

2

ta iſta ſunt decretum regium, 928. cujus nulla dari poteſt ratio. Eod. verſ. 19. Er
veſtem (a.) heterogeneam Cur dicitur (hic DND i. e. veſtis heterogenea?) quia
varié commixtum, 99. lanàâ ſimul † ac li-
vellera lanæ ac manipulos 1oo. lini? lex
dicit: veſtem, unde probatur, quòd etiam includantur Dee 101. lex (hic) di-
cit: 133 O0 i. e. res, quæ eſt Y]) O i. e. pol
torta; 102. exiſtimo autem, quòd 7 ſignificet rem implexam *& contortam *in-
ter ſe, ut altera alteri jungatur, mesler, 103. linguàâ vernaculà, veluti (in illo Gemaræ
loco accipitur:) conducit 1N) i. e. ad operculum vaſorum, quod in illis eſt. 104,
quod nos exponimus: OD 105. fleſtri, 106. R. Menachem dictionem

ita (ſive lenita) O i. e. filata ac † i. e,

Fvv.

ſeſe non ſint commiſcenda, habeturin Gur Ar-
jeh fol. 146. col 4. med. nempè, quoniam De-
us mundum creavit Hwma I. e. in perfectione,
ideò is, qui diverſi generis animalia inter ſeſe
coire facit, utinde diverſæ proveniant ſpecies a
nimalium, perinde habendus eſt, ac ſi diceret,
quòd Deus non ασνοwοâ , e. perfecerit (vel
perfectum creaverit) mundum ſuum &c. He-
bræa vide ibidem, confer. Spenceri de Legib.
Hebr. ritual. lib. 2, 0r 20.
922. Conter- quæ ſuprà ad Levit. c. 15. v. 18. num.
23. S cap. antec. 1 9. V. 4. n. 1I2. notata ſunt,
vid. & not. ad Prover b. c. 2 5: V. 2. n. 6. & Jal-
kut Part. 1. ol. 17 4 col. 2. med.=
(a.) Conſer. hic tract. Talm. evammot, fol. 4. b. &
Niidda, fol. 6 I. 6. it. Joma, fol. 69. a. & Beza,
fpol. I4. a. ö. & Tamid, fol. 27. b. it. Spenceri de
Legib. Hebræor. rital. lib. 2. c. 2 1.
29. Hebr. WmyV, gonfer. cap. antec. 1. v. 4. n.
13. ac Deuteron. c. 22. V. 11. n. 26. vide & not.
dd librum Prec, Jud. part. 2. P. 252. à. med. ac

in Den e8.loc, ad marginem allegatur, ac
Jaikut Part. I Fol. 174. col. 2. fin.
Hebr. 1, abeſt iſtud ab utroque MSto.
100. Ita hic dictionem π interpretor, vide
Buxtorf. Lex. Talm. ol. 146, ubi ex Nedar. fol.

5 5., 2. adducitur, quod licitum ſit, ſemet

re manipulis lini. =
11. Hebr. , exponunt, eſſe genus panni vel
veſtis, Germ. Filtz / Ital. feltro, confer. idem

D. Wagenlſeil. Sot. p. 857. it. Torat Cohanim, uri

operi:

Buxt. in Lex, Talm ſol 1117. ac Gur Arjeh

eexpli-
Jol. 146. col. 4. fin.
I102. Sive: texta, vide P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. & Buxtorf. Lex. Talm. /ol. 24 ⅝ 3.
ac Michlol Jophi h,loc. confer. & Deuter. c. 22.
vV II. n. 27.
* Hebr. 772, id, quod in not. Dam n
exponitur: 1) i, e. rem tractam five produ-
*X Hebr. An, quod verbum in not. ao
explicatur, quod ſignificet a nyn f e. rem mix-
tam, confer. Buxt. Lexic. Chald. ol. 12 14.
103. Ita hic reddo: voàν., nam fic legendum
puto, pro: vuvh, prout in vulgatis exempla.
ribus habetur, in M4Sto I. legitur: v.ορ L ſed
legendum: hn; abeſt autem iſta dictio Gal-
lica à½ MSto. 2. .
104. Sic verba iſta eis N enn e, verte-
re volui, ſecutus Buxtorfium in Lexic. Talmud.
fol. 132 2. ubi locus iſie ex Gemara adductus ha-
betur, nempe ex Moëd katon, Fol. 12, 5. ſicuti
etiam in -e b. loc. allegatar ad mar-
ginem.
105. Id eſt: emarcuit; haud ſcie, quid Commea-
tator noſter hac explicatione ſibi velit, in not.,
np eponitun na quôd ſignificet wpom
i. e. induratum aνν & i en n i. e.
tanquàm aliquid mixtum vel contortum, quod
eſt durum. —N—
106. Ita hic exprimo linguâà Gallicà Noein vel
NDPL uti hic habetur, confer. not. ad. 2. Sa-

muel.
bbbbb

936

LEVITICI.

CAP. XIX.

explicat (veſtem,) la
(Do ſignificat:) Hprâhie. cognita
viro, nec ego novi (verb
næa, quæ partim anci
cui ancilla eſt permiſſa, loquitur (hic)
redempta eſt] i. e. Redempta (quidem
autem i. e. redemptio, abſolutè
ma.] (Nempè:) libellô. 111.

lla, partim filia ingenui eſt,

poſita (fitc) argentô,

mà ac liné compoſitam. * Verlſ. 20. Deſponſat 107. viro]

atque NNMπ¾ο . e. unicè addicta 108.

um) huic ſimile in Scriptura; 109. de ancilla autem Chana-
quæ ſervo Hebræo deſponſata eſt,
Scriptura. Eod. verſ. 20. Et redimendo non⸗
nec (tamen penitùs) redempta; 110. HOn
Eod. v. 20. Aut libertate dona-
Eod. verſ. 20. Fagellatio erit] Ipſa (fœmina) puni-

tur; 112. non verò is, (qui rem cum illa habuit;) convenit autem Synedrio pn
j. e. ut inquirat in rem, 13. ne illum mortis reum faciat, (qui hoc perpetravit,) quo-
niam illa (ſœmina, cum qua ille rem habuit,) non fuit libertate donata nec illius ſpon-

ſalia fuerunt perfecta, 114.

1.

hinc Rabbini noſtri docent, quòd is, qui flagellandus

eſt,

muel. c. 13. V. 4, H. 4. it. ad Exod. c. 18. V. 18.
n. 66. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 105 3: ubi
ſcribitur: R. Salomonem vnn Gallicè ex-
plicare: , idque corruptè poſitum eſſe
pro: fleſtri, in MSto 1I. legitur: o
fleſtrir, i. e, marceſcere, abeſt autem iſta dictio
Gallica ½ MStoz.
X Ita, ut yv juxtà Menachemi mentem ſignifi-
cet Ma'n i. e. compoſitionem ſeu conjunctio⸗
nem, fic in not. m h. loc.

107. Ita hic ſecundum Paraphraſin Chaldaicam,
quam & autor noſter aliique Rabbini ſequuntur,
verbum —a, quod hic habetur, interpretor,
LXX. verterunt: αταπνινιαιπ1 6. ſervata,
R. Abenkſta à coœteris reedens vertendum pu
tat: deſpecta, ſic & Junius ac Tremellius hic ver-
terunt; Vulgata ſenſu contrariò habet: nobilis,
confer. hic præ aliis P. Fagius in notis ad Paraphr.
Chald. ubi plura, it. Sanhedrin, ol. 69. a. &
Keritut, Fol. 9. 5. & fol. 1I. a. it. Kiddauſchin,
Jol. 6. 3
108. Appropriata, dicata, i, e. deſponſata ſcij. vi⸗
ro, in wichlol ophi exponitur: pdon i. e.
manifeſtata, iſtud iNh abeſt ab utroque MSto.

109. In Gur Arjeh ol. 147. col. 2. med. juxtà
Rabbinorum ſententiam —on exponitur;,
quòd ſi enificet ar/ i. e. mutationem, quo-
niam illa ex virgine mutata eſt in maritatam, ex-

Confer. & Buxtort. Lex. Talm. fol. & 32. in S.
Scriptura igitur hic quidem ſimile verbum non
occurrit quoad iſtam ſigrificationem; aſt in Mi-
ſchna m ) i. e. eſt ei ſimile, veluti:
nON & i. e, ecce tu deſponſata mea es &c.
ſic in not. an v hic habetur, ubi etiam
tract. Talm Keritut, fol. 11.2. allegatur, con-
fer. & Buxtorf. Lex. Chald. dict. fol. 832. ubi

Part. J. Fol. 174. col 3. med,
10. Videlicèt omnimodà redemptione, ma rn,
uti in Gur Arjeh fol. 147. col. 2. ſin. habetur,

i. e. partim redempta, partim non;, confer. not.

—

tract. Talmud. Gittin, fol. 39- b. & fol. 41. 2. 5.
ac Torat Cohanim, uti in = m-eR 5. loc.
allegatur ad marginem, it. Keritut, ol. 11. 2.
1II. Hebr. , de cujus vo cis ſignificatione vide
Buxterf. Lex. Talm. fol. 2381. confer. & not. in
ð
112, Vel: flagellatur, iſta enim pœna hie intelli-
itur, confer. Miehlol Tophih. loc. ur & not. in

adducitur.

e. flagellatio, quæ hic habetur, confer. num. lequ.
115. Aben Efra hanc dictionem deducit 2 o

plicatur etiam ibi, quod omnis res, quæ janni.
um capit, vecetur n, vide plura ibidem,

prout

Kidduſchin fol. 6. a. allegatur. vid. & Jalkut

ad librum Prec. Jud. part. I. pag. 9: b. med. it.

Synan rp h. loc. ubi ratio iſtius explicationis
113. Reſpicitur hac expoſitione ad vocem ha i.

i. e. bove, quia flagellatio fiebat lorô bovinò,
vid. Ejusd. not. . loc. confer. Keritut, fol. II. .

114. Sive: plena, Hebr. e, nempè legitima;

——

“ clamabantl6

tiles faciet
14] Et idcite
anlli,
(perfechiac l
eipecca uh⸗
Peccayit per
13. Bt gusd

(eimirnumatt

illa percipiat
nam tempore

Mum, ſiallen

——
Ptodr joßta 40
tutn, 113..
115. Nam X
mentum fage
Alſeh ,ol. 14,
lalkut but 1
per hanc eypl
Pe, gvod ſiag
damationem,
dus erat, inclan
Commentator
tot, bielat, in
Dataphr. Chal⸗
Atque traltat,
un wd ,.
116. Uui Deuren
117, rout Der
cOnker, act.
n Moo hi
loꝛd etkech
exerl.
† Hebr, O
hn n ,
1MS 1led
in ſl 4 h,
119. Qbonizm
Honlaa eat,
NAà leii

CAr.Xx.
—
. ri
ddid 10,
tem Chinga.
Ponlaneh,
mend o2
110,
ermte dona-
mina) Puni .
elno n
erarit) uo.
cillinsſon.
fagellansus
el

ol. Iz1. ind.
nile veidum na
jnem; Alin Mi⸗
ile, velun: W
ſata mea es t.
betur, ubi etiam
alleganur, eOn
6. ol. z whi
it. & hlhut

ptione, .

. in bebelu,
Gon, confet. nt
1g. 9, b. ed 1.
.9,8 fo. 41. Ab,
”
ritt, /0l1s.
ſopincatione fide

contet not in

poena die ntelli⸗
loc, ut & ot.ld.
kius erplicgloni⸗

AvOren .
colket nun e
gern dedelt 4
jebat 00 0 1n0,
Kerieu, Peltle.

empe legtiina
kenf

CAPF. XIX.

eſt, fiat p i. e. ſub inclamatione, 115. nam judices, qui flagellabant, e.

II5. Nam — ee N rpyp y i. e. funda-

1† Hebr. : Nn iſta & ſequentia, usque ad

LEVITICI. 937

.

clamabant (dicentes:) ei, qui vapulabat, ſi non cuſtodiveris facere &c. 116. & mira-
biles faciet Dominus plagas tuas &c. 117. Eod. verſ. 20. Quia libertas ei non eſt da-

1a] Et idcircè ille non eſt mortis reus propter eam, quia ſponſalia ejus non fuerunt
ſponſalia, 118. ecce ſi libertas †ei (fœminæ) data ſit, ſponſalia ejus erunt ſponſalia-
(perfecta ac legitima) ipſeque erit mortis reus. 119. Verſ. 22. Et condonabitur (2.)

ei peccatum, quod peccavit] (Hoc dicit Scriptura, ut includat illum, qui ex propoſito
peccavit, perinde atque eum, qui per errorem (ſeu ignorantiam) deliquit. * Verſ.
23. Et punmbitis praputium † ejus] i. e. Et obturabitis obturationem ejus, 120. ſit
(nimirùm arbor) obturata & abſcondita (vel ſeparata,) ne utilitas (quoad fructus) ex

illa percipiatur, Eod. verſ. 23. Tribus annis ſint vobis (Carbores) praputiatæ] A quo-

nam tempore numerat illud (Scriptura?) à tempore ſcil. plantationis ejus (arboris,)

num, ſi aſſervaverint 121. illum (arboris fructum) poſt triennium, erit permiſſus? lex

Bbbbbb z

(hic)
Deuteron. c. 22. v. 22. ac Lightfoot., ad Johann.
c. 8. v. F. pag. 1039, edit. Lipſienſ. confer. &
tract. Talm. Gittin, fol. 37. uti in Sma BY
bh. loc. allegatur ad marginem.
(a.) Confer. hic tract. Talm, Bava kama, fol. 111. a.
S& Sevachim, fol. 49. a. it. Keritut, fol. 9. a. b. &

proùt infrà 4 Commentatore noſtro id exponi-
tur n, 11 8. b. v. 20.

mentum flagellationis erat inclamatio, uti in Gur
Arjeh Fol. 147. col. 3. princ. habetur; confer.
Jalkut Part. 1. Fol. 174. col. 4. alluditur autem
per hanc explicationé ad dictionem ropa, nem-
pè, quòd flagellatio iſta fieret απ* i, e. per in-
clamationem, dum judices illum, qui flagellan
dus erat, inclamabant per verba legis, quæ hic à
Commentatore noſtro referuntur, confer. Bux-
torf. Præfat. in Abbreviatur. & P. Fagii not. ad
Paraphr. Chald. h. loc. vide & num., antec. 113.
atque tractat. Talmud. Keritut, ol. 11. uti in
ne PSE h. loc. allegatur ad marginem.
I16. Uti Deuteron. c. 2 8. v. 5 8. habetur.
117. Prout Deuteron. dict. c. 2 8. v. 59. habetur,
confer. tract. Talm. Maccot, Fol. 2 3. b. uti in
„am H hic allegatur,
118. Nempè: perfecta, nnz plena ac legitima,
q]quoad effectum juris, vide ſuprà num. 114.
b. verſ.

Jol. 22. 5.
* Nempè, ut oblationem adferat, prout in notis
aN H hic habetur, ubi & Keritut, fol. 9.
allegatur. S
† Conter. hic Peſachim, Fol. 23. a. & Succa, Fol.
3 5.a. it, Berachot. ol. 36.a b. & Joma, fol. 8 1. 6
it. Kidduſchin, 0]. 56. b, & Bava kama, fol.
101. a. & Chulia, fol. 12 1. 2. & Schabbat, ol.
10 8. a. it. Koſch haſchana, fol. 9. 6.
120. Id eſt: arborem impuram & ftuctus ejus im-
puros & abominabiles cenſebitis, ſicuti præpu-
tium, obturans membrum virile, ita Buxtorf. in
Lex. Hebr. voc. 7y, ubi etiam aliæ e poſitio-
nes hujus loci adducuntur, vide & P. Fagii nor
ad Paraphr. Chald. h. loc. & D. Wagenleil. Sot
p. 605. & p. 956, n. 9. & not, ad Habac. c. 2*
v. 16. num. 54. it. Jalkut Part. 1. fol. 17 5. col
1. med. .
12 1: Repoſuerint, condiderint,id enim verbum
axs, quod hic habetur, ſignificat, confer. To⸗=
rat Cohanim, uti in part e hic ad mar=
ginem allegatur, ubi vide etiam notas,

—rn aur) i. e. ipſeque erit mortis reus, abſunt
à MSto I. ſed malèe; confer. tractat. Talm. Git-
tin, ſol. 43 b. & Ketitut, ol. I1.6. & fol. 22. bh.
119. Quoniam cum fœmina libera, quæ viro de-
ſponſata erat, rem habuit, confer. Exod. c. 20.
v. 14. & Leyit. cap. ſequ. 20, verſ. 10. vide &

— .

4 1
938 LEVITICI.
(hic) dicit: erit, i. e. in eſſentia ſua erit. 12 2, Verſ. 24. Erit omnis frulctus ejus ſa-
cer] perinde ac decima ſecunda, 123. nam ſcriptum eſt de illa: & omnes decimæ
terræ &c. 124. Eod. verſ. 24. Sacer Domino] Sicuti decima xX non comeditur **
cxtrà murum Hieroſolymæ, niſi redemptionis pretio; 125. ita & hic (fructus arboris)
codem modô, 126. atque hæc res erat in laudem Domino, quia delati fuerunt eum
in loeum (fructus arborum) in laudem ac celebrationem Dei. Verſ. 2 §. Elt colliga-
tis 127. vobis proventum ejus] Præceptum iſtud, * ſi id obſervaveritis, erit vobis ad au-
gendum proventum ejus, quia in ejus (obſervationis) mercedem ego augebo vobis

fructus plantationis.** R. Akiva dicebat: loquitur (hic) lex intuitu pravæ cogitatio-
dicat aliquis, ecce ego quatuor annis ea in re fruſtrà ſolicitus ſum,

nis, (nempè,) ne

12 8. ideò dicitur Eod. verſ. 2 5§. 60ο

(hic:) ad augendum vobis proventum ejus.

122. Scilicèt: præputiatus ſeu prohibitus erit,
Hebr. b, ſingularis pro plurali, ſenſus eſt
quòd, quamdiu fructus arboris, intrà triennium
decerptus, i. e. in eſſentia vel exiſtentia
ſua erit, vel: quamdiu extiterit in natura ſua,
etiamſi ille per triennium aſſervetur eoque exa-
o comedendus adhibeatur; ille tamen ſit o.
hibitus nec poſſit comedi, confer. infrà I evit. c.
2 5. V. I2. D. 44. & Lightfoot. ad Marci c. 12. v.
2. p. 63 5. edit. Lipfſ. it. Gur Arjeh fol. 1 50.col. 3.
En. ſic etiam iſtud: rin exponitur in not.
nat ne b. loc. nempè? ih n
& e ee n, wh i. e. in exiſten-
tia ſua, quæ ei (fructui) fuit per triennium, quòè
ille prohibitus fuit, etiam ita erit vel permanehit,
Kilicèt: prohibitus, confer. Jalxut Part. 1. fol.
17 5½. col. 1. circà fin.
123. Decima enim erat duplex, primam dabat co-
onus Levitis, de qua ipſi rursus dabant deci-
mam ſacerdotibus, Numer. c. 1 8. v. 26. & 2⅛:
dein rursas colonus dabat Levitis decimam ſe-
eundam, quæ ſacra erat& à Levitis inatrio tem-
pli conſumebatur, Deuter. C. 14. V. 2 3. vide Bux-
orf, Lex.- Hebr. voçc. Wyn, confer. & infrà Le-
vVit. c. 27. V. 30. n. 75. & Lighitfoot. alleg. pag.
635. it. tre ſt. Talm. Roſch haſchana, fl. 10. a.
& Bava kama, fol. 69. 5.
124. Vide infra Levit- dict, e. 27. v. 30. D. 75. &

ditum reperitur. .
X Hebr. 72 &a, in MSto 2. pro eo, legitur: San
i. e. egreditur.
12 5. Ita hic interpretor, confer Deuteron. e.20.
v. 6. n. 2 I. it. tract. Talm. Kidduſchin, f. 54. b. pro-
ut in no ine h.loc. sllegatur ad marginem,
confer. lib. Preç. Jud. part, 1. p. 159. 3. med.
126. Nam fructus anni quarti comedendi erant

conſumi debebat, vide not. ad Deuteron. dict
c. 2 0. v. 6. n. 20. & D. Wagenſeil. Sor. p. 95 6.
n. 9. confer. & not. ad librum Prec. ud. part.
I. p. 159. a. med. & Deuter. cap. 26. v. 13. n.

chot fol. 3 5. a. allegatur,

quod hic habetur, utramque recipit fignifica-
tionem, atque huic poſteriori ſignificationi et-

ut & Junius ac Tremellius, qui verterunt: &

in not. ad baraphr. Chald. h. loc. . 1
* Hebr. Dee ENE, iſta, ut & ſequentia, usque
ad: ewai. e. quia in ejus (oblervationis)
mmoercedem &c. abſunt 4 MSto z.
** Hebr. yan e? in MSt0 2, habetur rpor-
wen e. rudus & plantationem. .
12%. Vel* fruſtrà laborem inſu
Lighbtfoot. Centur. Chorograph. c. 2 I. p. 4 3. & a dlibrum Prec. Jud. pert⸗ amne evnſer⸗ nor⸗
2d Matth. eap. 2 3. V, 23: P. 43 I. confer. S. Deu- tract. Talm. Roſch haſchana; fol. 10. a Bers⸗
der. 6. 26, V. 13. . 4 1. & n. 42. “ chot, fol. 35. a. 4 82
* Secunda ſcil. Hebr. , fic in MSto 2. hic ad. P

CAbP. XIX.

CMüun)

Hieroſolymis aut ſaltem eorum pretium ibidem

4 3. & D. 45 it. not, in a D, ubi Bera⸗

127. Alii: ut augeatis vobis, verbum enim 5να+

augebit vobis proventum ejus, cenfer. P. Fag.

—N

(A. MW.
—
im) Dinimu
meum. Ven.
lentus)in Hanhe
tegin ſpatpat
medit de jumen
multe expolii/
(lacete ſolent
buecella ejuse
MWe tempera 4
hotas Getermin
n N. minis pti
uins anguln 6
ſia polenioti
capitis ejus e

—
129. Dſis lber
mudici, iacta
iMlerioribus aͤc.
4Commentzon.
hedtin, fſol. 63.
mrgigem alles⸗
conler. & Berache
Fl. 14. b.
130. diye: de jum
lud comedatur,
ſi, conſet.rE a

(Quld. b ioc,

iam Commentator noſter & Aben Esraaccedunt
ł

... . . . ...

nes addutit, U)
ſanguine, vident
unt: r) me,
2,io Mn ke
jnmentipotani,
1 1, Id ell: ſange
ellin ſingine, d
betur, udi ie
131. Hebr, ryn,
deBunort. Lex.
Ajeh ſol. 147
ilact. Talm.
Ormn woe 8
nem.
In MRo rlepiur

Me ceeicitex⸗

(A.Y Xl.
ku cuiſ⸗ .
dles dedne 1
mmeditur 5
Ansarbor)
füerunt eanun
ſ. A oligga.
tvobisad al.
ugebo obis
e cogitni.
olieitns im,
vetl 1. %
n)

S

CAb. XIX. LEVIITICI. 339

CCſum) Dominus] T hujus rei P facio, & qui Verazx ſum Krvandum promiſſlum
meum. Verſ. 26. Non comedetis ſuper ſanguinem] Multis modis explicatur (hic
textus) in Sanhedrin, 129. ne ſcil. comedatur de carne (victimarum) ſacrarum, an-
tequàm ſpargatur ſanguis & (quòd hic contineatur) dehortatio quoad illum, qui co-
medit de jumento 130. profano, donec egreſſa ſit anima ejus, 131. & inſuper aliæ
multæ (expoſitiones ibidem habentur.) Eod. verſ. 26. Non angumbimini] Sicuti il-
li (acere ſolent,) qui augurium capiebant ex muſtela 132. & avibus, (qui dicunt:)
buscella ejus cecidit ex ore ejus, capreolus occurrit 133. ei in via. Eod. verſ. 26.
Nec tempora obſirvabitis] (Hebr. 2)) fignificat N i. e. tempora (certa) &
horas (determinatas,) dum aliquis dicit: dies N. fauſtus eſt ad opus incipiendum, ho-
ra N. minàs proſpera eſt ad egrediendum. 134. Verſ. 27. Non tondebitis in cir-
euitu angulum capitis veſeri] Is eſt, qui ( quoad pilos) xqualia facit tempora-
ſua poſteriori parti auris ſuæ ac fronti ſuæx, ** ita, ut circuitus (pilorum)

0, eginr: ND

tDeuteron,e,20,
ia / bpro.
urad marginem,
159. a me,
tomedendi erans

npreinm iideen

4 Deutcon, dict,
leil. ot.), 956,

m etſad.elt.

4,, 26. F. 17. le
o, ubt Beta⸗

umenim dori,

elecipit ſgniſc⸗·
lßn ictonier ẽZ

en Eeraaccedunt,
gui feitetunt: &

3, coalenk. 19 4

e.

eeneni ge r
(oblerntion)
hrm 1133. Febr. iyn, de cujus vocis ſignificatione vi
1, habetor Nr

onem.

ſ

