* Hebr. nann, in MSto 2. hic additur: —Nα i Succa, fol. 3 5. 2. & Menachot, ſol. 70. 5. & fol.
e cibum. 7 8.b5. it. Cholin, fol. 102. a.

DEUTERONOMII. CAb. XVI.

lum (Iſraeliticum) &c. 10. Eod. verſ. 3. Ut in memoriam revoces] Per eſum Pa-
ſchatis & panis azymi diem exitus tui. 11. Verſ. 4. Nec pernoéctet (aliquid) de car-
ne, quam mactaveris veſpere diei primi usque in matutinum tempus] Admonitio (hic
habetur, nempè:) quòd in Paſchate generationum 12. relinqui poſſit (aliquid de
carne,) quia non eſt (hic) ſermo, niſi de Paſchate, quod in Æypto (mactatum fuit;)
dies autem primus, de quo hic dicitur, eſt decimus quartus (menſis) Niſan, 3. ſicuti
dicitur: * veruntamen ipſo die primo amovebitis fermentum è domibus veſtris 14.
& quoniam (hic) ſeparatur 15. textus à negotio 16. Paſchatis & incipit loqui de
ſtatutis ſeptem dierum, veluti (dicitur:) ſeptem diebus panes azymos comedetis 17.
&: non apparebit tibi fermentatum in omnibus terminis tuis, 18. ideò opus fuit, ex-
plicare, de quanam mactatione illa (Scriptura hic) admoneat, nam, ſi ſcriptum fuiſſet:
& non pernoctabit (aliquid) de carne, quam ma ctaveris veſpere usque in matutinum
tempus, potuiſſem dicere (atque iſtud intelligere) de pacificis (ſive euchariſticis ſacri-
ficiis,) quæ omnibus ſeptem diebus mactantur, ne ſcil. aliquid ex illis relinquatur 19.
& ut illa non comedantur, niſi die ac nocte, 20. ideò (hic) ſcriptum eſt: veſpere diei
rimi; 21. alia expoſitio: de Chagiga 2. diei decimi quarti Scriptura loquitur ac
de illa docet, quò d comedi poſſit biduò⅛ & (quantum ad dictionem:) N& de
qua hic 23. ſermo eſt, loquitur Scriptura de primo feſti die atque hic erit Scripturæ
ſenius: caro Chagigæ, quæ mactatur veſpere, non pernoctabit in die primo feſti us-

que ad matutinum tempus diei ſecundi; 24. ſed comedetur die decimo quarto &
deci-

1394

10. Sicuti Exod. cap. 12.: verſ. 3 3. babetur, confer. 1 kut Part. 1. fol. 292. col. 3. princ.
Gur Arjeh Fol. 213. Col. 1. med. ac nor, in 19. Nam ſcriptum eſt: nec quicquam reliquum
„DN RDW h. loc. faciatis, uti Exod. c. 12. v. 10. G Levit. c. 22.
11. Scilicét: ex Ægypto, confer. etiam bic Gur v. 30. habetur, confer- Pefachim, fol. 71. a. &
Arjeb fol. 2 13. col. 1. fin. it. tract. Talm. Bera- Chagiga, fol. 10., b.
chot, fol. 12. b. & Peſachim, ol. 117. b. 20. Sicuti Levit. dict. c. 12. V. 3 0. habetur.
12. Hebr. —3, que nomine intelliguntur po- 21. Atque ita juxtà han c expoſitionem ſermo hie
ſteri populi Ifraelitici, qui tunc temporis agnum eſt non de ſacrificiis pacificis ſive euchariſticis .
Paſchalem in Ætypto mactabat, confer. Exod.] ſed de agno paſchali, qui veſpere diei primi, ma-
g. 12 ° V. 3. n. 16. ctatur.
13. Is Mario noſtro ferè teſpondet, confer. hic22. Confer. quæ ſuprà ad v. 2. h. c. n, 7. de hac
not. in S N h. loc. vidima notata ſunt.
„ Verba iſta: ſicuti dicitur, abſunt hic in Hebræo 23. Nimirùm hoc verſu 4. confer. Gur Arjeh fol.
à MStO I. 213. Col. 2. princ, ac not. in non in , h. loc.
14. Sicuti Exod. c. 12. V. 1 5⸗ habetur. 24. Nam- die primo feſti anD —n en eeee,
15. Diflinguitur, ſecernitur, prda, prout hic ha- j. e. non comburunt (reliquias) ſacrificiorum
betur.
16. Id eſt: relinquit ſermonem de agno Paſchali matutinum tempus diei ſecundi, ſic in Gur Ar-
jeb fol, 2 13. col. 2. princ. confer. & not. in

& incipit loqui de ſtatutis &c.
17. Prout Exod. dict. 4. 12. v. 15. habetur.
1 ⅜. Sicuti hoc verſu 4. habetur, confer. hic ilar. 29.

ipio die feſti, (primo) ſed ſervant illas usque ad

nam r , loc, vide etiam verſ. 6., b. eap. n.

CA. X.
—
ecimo 9

ſure, n
16, vele
cidit Sol,
teliquunm
ſitum ign
Er derti!
nox eiti
nelet an)
rüm)lept
cet d. de

injuncta
(riit derte

—
155 El l
operis T.
Vid. aln
ol. ſg.
26, Conler.
id marg

Dedie

at, nonn
he. 106,
12 9, Ieſt:
Pto, ſi
ttact, Ta
Berach
Hebr.
b
1, led
31 Hebr
Coques,
19. I b:
quig ſen
illud (o
213, Co
1. 11. ,
tut, gaon
tur; (vi⸗
W
tem) di
GürAe
30, De qu⸗
dr

1,WI.

Uum ba-
etar.
tio (die
gvid de
mfuit;)
3. ſleuti
ſtris i4.
loqui de
deris 17,
sfuit,ex⸗
mkuillet.
Atutinum
lcis ſacti⸗
latur 19.
ſpere diei
ogoitutac
5N de
Scriptutz
no lelti ut⸗
gano &

ceci⸗
—
m reliquum
Leyit. c. 22
5ol Tl,a&

betut.
emermo hie
euchatillieil
ieiprimi m

Gur Niſeh ⸗
n WMh ot⸗
v
ſieninciotum
Tillas vsgue ad,
ſein u ⸗
fer & poe in

1.6. h e

CAb. XVI. DEUITERONOMII. 1395

— .

decimo quinto atque ſic docetur in tractatu Talmudico Peſachim. 25. Verſ. 6. Ve-
ſpere, dum öol occidit, ſtato tempore exitus tui ex Koypto] Ecce tria tempora diſtinéta,
26., veſpere, ab horâ ſextâ 27. & ultrà macta eum (agnum Paſchalem) & quando oc-
cidit Sol, comede illum, & tempore exitus tui 28. combure illum, *ac ſi diceret: * fit
reliquum 29. & egreditur ad locum combuſtionis. Verſ. 7. Et coques] Hoc eſt aſ-
ſatum igne, 30. nam etiam iſtud (aſlum) dicitur U i. e. coctum. Eod. verſ. 7.
Et vertes te manè] i. e. Matutino tempore diei ſecundi, docet (hic Scriptura,) quoòd
nox exitûs 31. diei feſti opus habeat pernoctatione. 32. Verf. 8. Sex diebus to-
medes azyma] Atqui alio in loco illa (Scriptura) dicit: ſeptem diebus, 33. (nimi-
rùm) ſeptimo (comedes) de vetere & ſex diebus de novo; 34. alia explicatio: do-
cet (S. Scriptura hic) de comeſtione panis azymi in die ſeptimo, quæ non neceſſariò
injuncta eſt, 35. atq; inde diſcis quoad ſex dies, nam ecce ſeptimus ſub regula fuit, ſed
cxiit de regula, ut doceat (Scriptura,) quòd eſus panis azymi in illo (die) non niſi res
Nnn nnn nn 3 per-

2 5, Eft is liber tertius partis ſive ſectionis ſecundæ coctum, confer. Jalkur Part. 1. fol. 2 92. c0l. 3.
operis Talmudici, tractans de feſto Paſchatis, med.
vid. Jalkut Part. I. Fol. 2 2. col. 2. & Peſachim, 3 1. Id eſt: nox, quà exit ſive finitur dies feſtus,
Jol. 59. a. & fol. 9 I. a. confer. hic Peſachim, fol. 9 5. b. & fol. 102. a.
26. Confer. hic not. in paen r, ubi Siphre it. Succa, fol. 47. b. 6 Chagiga, fol. 1 8. a. it.
ad marginem allegatur. Menachot, ol. 66, a.
27. De die Judæotum, à quo tempore ille incipi- 32. Senſus eſt, quòd Ifraelitæ non posſint noctu
at, nonnulla àme dicta ſunt ad Geneſ. 6. 1. V. 14. egredi ad tabernacula ſua; ſed quòd debeant
n. 106. pernoctare quodque demum mane reverti pos-
28. Id eſt: eo tempore, quo egreſſus es ex «gy- fſint ad tabernacula ſua, confer. not. in
pto, ſic NSe hic explico, confer. hic bon-r e h. loc. ubi tractat. Talm. Chagigah
ttact. Talm. Sevachim, ol. 12. a, it. ol. 114.b. fol. 17. a. & Siphre ad marginem allegantur,
& Berachot, fol. 9. a. vide & Lightfoot. ad Lucac. 2. v. 4. b. 740.
* Hebr. α ſtud & ſequentia , usque ad: &S ad Johann. c. 8. v. I. p. 101 9. ecit. Lipſ. &
mh i e. & coques (V. 7.b. c.) ablunt 4 Möto not. ad librum Prec, Jud. part. I. p. 163. 4a,

I. ſed minùs rectèe. princ.
X Hebr. iſtud &c. usque ad: nwva] i. e. & 33. Vide Exod. c, 12,V. I 5. & Exod. c. 13. V. 6.
Coques, abſunt 4 MSto z. 34. Conſfer. Gur Arieh fol, 2 13. cGl. 2. princ. ac

29. Id eſt: æſtimatur ae reputatur tanquàm reli- not. in Do PDD h. loc., ubi ſcribitur, quod
quiæ ſeu reliquum y e, i. e, quia die decimo ſexto menſis Niſan adteratur wani-
illud comburi debet, ſicuti in Gur Arjeh /ol. puius ac permiſſum fit, comedete de novo, ſed ſi
213. Col. 2. princç. habetur, idque juxtà Exod. quis comedere velit de verere omnibus ſeptena
c. I2. v. 10. non quidem, ut die feſto combura- diebus 'n r i. e. façultas ei conceff- ſit,
tur, quoniam illo die ſacrificia non comburun in MSοι poſt: venr n i. e. de novo, addi-
tur; (vide ver ſ. 4. h. cap. n. 2 4.) ſed expectatur i ta ſunt iſta: my naen reh j. e roſtquàm
nr y i. e, usque in craſlinum (ſive ſequen- allatus eſt manipulus. .
tem) diem & tune comburitur, prout eſt in 3 5⁄ Ita, ut fieri debeat & de lege requiratur, id e-
GurArjeh dict. loc. confer. & DD'h. loc. nim dictio nn hie notat, cus oppoſitum eſt
30. De qua vide Exod. c. 12, v. 8. nota his, quodq m“ i. e. facultas, licentia, confer. Levi-. c. 2.
vX X is e, aſſum igne dicatur etiam 7 wa i⸗ e, V. 14. n. 49. vide & paulo poſt n. 36. b. verſ,

1396

DEUTERONOMII.

CAbP. XVI.

ermiſſa ſit, 36. ne
at *) de regula tota, quemadmo

c exiit, 37. ut de ſeipſo (ſolùm) doceat; ſed (etiam, ut doce-
dum (igitur) dies ſeptimus arbitrarius eſt; 38. ita et-

jam omnes arbitrarii ſunt excepta nocte prima, quam Scriptura determinavit ex de-

bito,

39. dicitur enim: veſpere comedetis azyma. 40.

Eod. verſ. 8. Detentio eſt

Domino, Deo tuo] (Dictio Na* inde vocatur, quaſi diceretur:) Xν. e. cohibe te-
ipſum ab opere; alia explicatio: (vox ) notat) congregationem 41. cibi ac

potus (causà factam
detineamus quæsò te. 42.
i. e. Ex quo demetitur manipulus,
nem ſpontaneam manus tuæ] i. e. Qu-

„ ejusdem ſignificationis, (quà accipitur in illo loco:) ο.. e.
Verſ. 9. Quando † caperis falcem (immirtere in ſegetem]
43. qui eſt initium meſſis. Verſ. 10. Oblatio-
uantum ſufficit voluntariæ oblationi manus tuæ,

omnia pro modo benedictionis, affer ſacrificia euchariſtica lætitiæ 44. atque ſancti-

fica eos, qui vocati

ſunt ad comedendum-.

Verſ. II. Levita, peregrinu, pupillas

ac vidua] Quatuor iſti mei ſunt, (inquit Deus, illique hic dicuntur) intuitu quatuor
eorum, qui tui ſunt, (nempè :) filius tuus & Glia tua & ſervus tuus atque ancilla 45.

tua, (ac ſi diceret Deus:) ſi tu lætificaveris eos, qui mei ſunt,
cabo eos, qui tui ſunt. Verſ. 12. Et recordaberis,
nem redemi te, ut obſerves & facias ſtatuta iſta. Verſ. 13.

ego (quoque) lætiſi-
quòd ſervus fueris O&c.] Eum in fi-
Quando collegeris] Tem-
pore

36. Arbitraria, in facultate poſita ſit, Hebr. ,
confer. num. antec. 3 5. & num. ſequ 38. h. v.
it. Exod. c. 12. V. 15. n. 9 2. & n. 9 3. ac Levit.
c. 2. v. 14. N. 49,

37. Scilicèt: dies ſeptimus, vel: exceptio facta

eſt de regula quoad diem ſeptimum, de quo pau-
lo antè dictum eſt.

* Hebr. An%, ſic in utroque MSto hic additum re-

pecitur.

3 8. la libera facultate poſitus, nec de lege requi-

ritur, ut 2Zzyma illo die comedantur, vide num.

præced. 3 5. &ο 36. h. v. atque Exod. dict. c. 12.

v. 15. n. 9 4.
39. Tanquam debitum & ex lege definitum offi-
cium, Hebr. an,
v. confer. & Exod. alleg. c. 12. v. 15. n. 96.
40. Sic uti Exod. c. 12. v. 1 8⸗ habetur.

41.

Talm. fol. 1057. it. tract. Talm. Peſachim,fol
6 9. b. & fol. 120. a. it. Beza, fole 5. b. & Cha-
giga, fol. 9. a. S& fol. 18. a- it. Megilla, fol. 9.a
42. Vide Judic. c. 13. v. 15. ubi R. Salomo ex-
ponit: recipiamus te in domum.
† Confer. hic tratt. Talm. Megilla, fol- 30, 5. &

de quo vide ſuprà n. 35. b.

Cœtum ſolennem ſeu feſtivum, Hebr. &o
idque 4 Græco: zoιασονο7, Buxtorf. Lex

Chagiga, Fol. 17. 5. it. Menachot, Foi. 6 . 5. &
fol. 66. a. it. fFol, 7 I.a. & bava mezia, Jol. 87.

43. Confer. quæ ſuprà ad verf. 1. 5. cap. n. 2. no-
tata ſunt, vide etiam Junii ac Tremellii not. 6.
loc. & Gur Arjeh fol. 2 13. col. z. med. ac not.
in porr now h. loc. ubi Siphre & tract. Talm.
Menachot Jol. 71. ad marginem allegantur,
eanler. & Jalkut Part. I. fol- 282. col. 3. circà
n.
44. Vide inftà verſ. 17. . cap. num. 5 1. ac Joh-
Lighitfoot. ad Matth. c. 12. V. 1. Pag. 3 39:–G d
Marc. c, 15. v. 25. pag- 66 1. & leq. edit. Lipſ.
ubi agitur de Chagiga & ſacrifi iis np i e.
lætitiæ & quomodo inter ſeſe illa diſtinguantur
à Gemariſtis, videatur idem Lightfoot. ad Jo-
hann. c, 1 8. v. 2 8. p. I12 1. edit. Lipſi it. tract.
1ln: Chagiga, Fol. 8. a. b. & Peſachim, fol.
70. b.
45. Sicuti iſti quatuor hoc verſu 11. referuntur,
confer. hic alkut Part. I. fol. 282. col. 4.
rinc.
X Hebr. AIrèe d hæc & ſequentia, usque ad:
trn & recordaberis (v. 12. 6 c,) abſunt ab u-

ucque MSto.

4 , Conler,

(AL. NM

—
hore t
(verbormn
cet bies
1tque int
talemno
ti doctrin
feſtiultim
ſacompe
jualion
cauſtamt

ſunt judi

31 Cogler

nit ol.
belac
& Moèd
5
46. Hebr,
Rabbinon
in notis
bie Ek
1 8z1col.
47, Res pi
Rabbinis
glana a0
inerpret⸗
Uditrac,
legatur,
med.

Pe lenb,
1. MM.
ducca ſo
alku
nact. Tal
49. Hebren
quoniamn
lennibus
Domino
de Legib
d. unus
Parendur
lüti

A..XI.

—
ut doce⸗

8. itaet⸗
it ex de⸗
tentig et
ohibe te⸗
, cibi ac
Wi,e.
ſageen
Obletis⸗
nanus tue,
ve land⸗
u, pupiliu
gbatuor
ncllla 45.
ge)lriſt⸗
Bum inſ⸗
Tem⸗

Pore

—.—

ezin, fl. 37.

a,. h. 1, h0.
emellit not.,
mec. ac not⸗
ielt. Talcn.
m alegamut,
1 col 3, citci

im. 5 l, àa lon⸗
g 39 1
htkoot⸗ d o⸗
elcbim ſ

11. lelauntu⸗

l. 18n

que 1l:

Ntiz, l bu
t ab d⸗
2)tbinr

CAbP. XVI. DEUTERONOMII.

pore *** collectionis, quê⁶ tu in domum congregas fructus æſtatis; alia explicatio
(verborum iſtorum:) cùm collegeris, (videlicèt) de area tua & de torculari tuo, do-
cet (hic Scriptura,) quòd contegant tugurium ea re, quæ rejectitia eſt 46. in area-
atque in torculari. 47. Verſ. I5. Et eris tantummod lOlætus] Juxtà ſenſum ejus lite-
ralem non eſt iſtud præceptum, (nempè, ut ſis lætus;) ſed notat promiſſionem, & jux-
tà doctrinam ejus docent (Rabbini) exinde, quòd lætitiæ addenda ſit nox diei 48.
feſti ultimi. Verſ. 16. Nec appareat in conſpectu Domini vacuus] Sed adferat holocau-
ſta comparationis 49. & ſacrificia euchariſtica Chagigæ. 50. Verſ. 17. Unurquicque †
juxtd donum manus ſuæ] Cui multa ſoppetunt alimenta atque divitiæ, is adferat holo-
cauſta multa & euchariſtica , multa. Verſ. 18. Judices & moderatores] D DOC
ſunt judices, qui decidunt cauſam in judicium deductam; 52. — ſunt, qui

120
1326

60⸗

** Confer. hic tract. Talm. Succa, fol. 9. a. b. &
Jol. 11. . it. fol. 12. a. & fol. 15. a. & fol. 2 3.
a. it. fol. 27. a. b. & Roſch haſchana. fol. 13. a.
& beſachim, fol. 109. a. it. Megilla, fol. 16. b.
D Moed katon, fol. 14, b., & Chagiga, fol. g.

46. Hebr. mM)pp atque illa res rejectitia areæ juxta
Rabbinorum ſententiam eſt 1ar i, e. palea, ſic
in notis "a inov h. loc. exponitur, confer.
hic Jalkut Part. 1. Fol. 2 82. col. 4, med. & fol.
2 §3. C0l. I. princ.
47. Res vilis ſeu rejectitia torcularis explicatur
Rabbinis, quòd ſint i. e, nuclei ſeu
grana acinorum, prout nonnulli hanc vocem
interpretantur, vid. not. in arm rDD h., loc.
ubi tract. Talm. Succa fol. 13, ad marginem al-
legatur, confer, & Gur Arjeh fol. 2 13. col. 2.
med.
4⅝. Confer. hic not. ad librum Prec. Jud. part. 1.
p. 16 I. b. med. vide & Gur Arjeh fol. 213. col.
2. fin. ac not. in monm ne, ubi tract. Talm.
Succa ſol. 48. a. h. ad marginem allegatur, vid.
& Jalkut Part. I. Fol. 283. col. 1. med. item
tract. Talm. Peſachim, fol. 70. a. b.
49. Hebr. “&ει riiy, quæ inde nomen habent,
quoniam Israelitæ quotannis in tribus feſtis ſo=
lennibus comparere debeant in templo ceràm
Domino & quidem non vacui, confer. Spenceri
de Legib. Hebræor. ritual. lib. 3. Diſſert. 1. c.
8. unusquisque igitur tenebatur 1.) ad com-
parendum coràm Domino in atrio idque cum

ſactificio, 2.) ad ſolennem lætitiam & feſtivi-

tatem idque etiam cum ſacrificiis, tes prior vo-
catur à Judæis Xα i. e. comparatio; poſterior
N Chagiga, vide Lightfoot. ad Marci c. 1 5.
V. 2 F. P. 66 I. edit. Lipſ. confer. & num ſequ.
50. & not. ad 2. Chronic. cap. 9. v. 24. num.
43.
50. Hebr. a, de hoc ſacrificio eonfer. ſuprà
verſ. 2. H. cap. n. 7. & v. 4. n. 22. vide & num.
præced. 49. h. verſ, ac Levit. c. 7. v. 1 5. n. 54.
& Lightfoot. ad Marc. c. 15. v. 2 5. p. 662. edit.
Lipſ. it. Gur Arjeh. fol. 213. col. 3. princ. ac
not. ad librum Prec. jud. part. 2. p. 262. a. fin.
it. tract. Talm. Erachin, fol. 2. 6. & Chagiga.
Jol. 4. a. 6. & not. in pon n b., loc.
1† Confer. hie tra ctat. Talmud. Beza, fol. 19. a. &
Roſch haſchana, fol. 4. b. it. Moëd katon, fol.
24. b. & Chagiga, fol. 8. b. & fol. 17. a. it. Be-
chorot, fol. 5 1. 5.
51. Sive: pacifica ſacrificia, de quibus vide ſuprà
v. 10. h. c. n. 44. confer. & D. Wagenſeil. Gon-
fut. Carmin. Lipmann. p. 2 50. ac not. ad li-
brum Prec. Jud. part. 2. p. 262, b. princ. it. not.
in 'nan how'h, loc, ubi tractat. Talm. Cha-
giga fol. 8. à. ad marginem allegatur.
52. Confer. P. Fagii not. ad Parapht. Chald. b.
loc. ubi diſcrimen iſtud inter DW & e
pluribus declaratur, vide & Gur Arjeh fol. 213.
col. 3. med, ac not. in non now h. loc. it. D.
Wagenſeil. Confut. Carm. Lipm. p. 250. it,
not. ad 2. Chron. c, 17. V. 8, num. I1. & AVO=
da Sara, fol- 52. a.

DEuTERONOMII.

CAb. XVI.

1398
—=— . .
eorum (judicum) mandata executioni d
baculò ac lorô, 54. donec is in ſe recipia
In omnibus portis tuis] i. E.
Redit (hic Scriptura) ad (verbaills:

In ſingulis urbibus. 55.
) conſtitues tibi, 56. (ut eorum ordo ac ſenſus

ant, * qni percutiunt (reum) & vinciunt 53.
t** jd, quod judex definivit. Eod. verſ. 18.

Eod. verſ. 18. Tribubus † tuis]

ſit:) judices & moderatores conſtitues tibi per tribus tuas in omnibus portis tnis,

quas Dominus, Deus tuus, dat tibi.

Eod. verſ. 18. Tribubustuis] Docet (hic Scrip-
tura,) quòd conſtituantur judices per unamquamque tribum & in ſingulis urbibus.

57. Eod. v. 1,8. Et judicent populum & c.] Conſtitue judices probatos 8. ac juſtos, ut

juſtè judicent.

Verſ.19. Non pervertas judicium Juxtà ſenſum ejus literalem (fa-
cienda erit explicatio.) Eod. verſ. 19. Non accipies perſonam] Etiam eo tempore,

quoͤ argumenta 59. proferuntur; admonitio (autem hic haberur) quoad judicem, *
ne is lenis 6ο. ſit huic ac durus iſti; ſed idem ſit ei ille, qui ſtat & qui ſedet, êt. nam,
dum videt (iſte ** litigans,) quòd judex honoret ſocium ſuum, 6½. tunc argumenta

ejus occluduntur, 63. Eod. ver

ſ. 19. Nec accipies munus] Etiam, ut juſtè judices.

64, Eod.

* Hebr. αππ, in MStO2. hic additur: Sya i. e.
qui dominatum exercent in populum.
33. Hebr. Pro)n, de quo verbo confer. Numer.
c. 17. v. 2 3. n. 29. & Deuter. c. 1. V. 15. D. 99.
vide & Buxtorfii Epiſtol. Dedicat. Abbreviaturis
præmiſſam, it. not. in Snan reo h. loc. ubi
tract. Talm. Sanhedrin, fol. 7.5. & fol. 16. b. ad
marginem allegatur, confer. & ſaſkut Part. 1.
Bl. 283. col. z. princ. cœterum verba iſta:
PnNN PẄi. e. qui percutiunt & vinciunt, ab-
funt bic ab utroque MSto.
54., Heb'. N), quam diRionem alii interpre-
tantur flagellum., ſicuti P. FPagius in not. ad
Paraphr. Chald, b. loc. confer. & Buxtorf. dict.
epiſtol. Dedicat. ludæi populares dictionem
vw vertunt: Buͤttel i. e lictores, confer.
ſuprà Deuter. c. 1. v. 15. n. 100.
:2* Hebt. voy vap y, in MSto 2. legitur nume-
ro plurali Seryy ap'v i. e. donec recipiant

in ſe, idque ideo, quoniam in dicto MStoz.

ræcedit vox Sy i. e, populus.
55. Confer, hice Gur Arjeb fol. 213. col. 3. med.
ac not. in am e b. loc- ubi Torat Cohanim
ad marginem allegatur, confer. & tract. Talm.
Macxot, Jol. 7. a. = 4
† Hebr. †Pav ſlud & ſequentia, usque ad: w
j. e. & judicent, abſunt hic ab utroque MSto.
56. Quæ paulò poſt initium hujus verſus 18, ba

bentur, confer. Gur Arjeh fol. 213. col. 3. fin.
ac not. in hham now b, loc.
57. Confer. hic P. Fagius not. ad Paraphr. Chald.
& Gur Arjeh fol. 213. col. 3. fin. ac not. in
DDo NSW b. loc.

fer. R. Salom. ad Numer. c. 30. V. 2. & infrà
Deuteron. c. 1 g. v. 22, h. 90. it. P. Fagii not. ad
Paraph:. Chald. h. loc. & Gur Arjeh fol. 213.
col. 4. med. ac not in om me h. loc.
59. Sive: rationes, diſputationes, quæ 4 parti-
bus litigantibus hinc inde proferuntur, id enim
dictio ayv hic notat, confer. Jalkut Part. I.
fol. 283. col. 2. fin.
* Hebr. aaει, abſunt iſta hic ab utroque
MsSto.
60. Mollis, facilis, addictus, propenſus, nam id
vox , quæ hic habetur, ſignificat,
61. Id eſt: taàm illum, qui in honore conſiitutus
eſt, quam illum, qui vilioris conditionis eſt, æ-
quo jure judicet, confer. not. in non RW h.
loc.
X Hebr. , ſic in utroque MSto poſt Rναν
i. e. dum videt, hic additum reperitur.
62. Id eſt: eum, qui fimul litigat vel adverſarium
ſuum.
63. Occultantur, opprimuntur, ſic Hebr. Punnon

hic interpretor.

58. Excellentes, probatæ fidei, Hebr. Sm'n, con-

64, Eo.
ilo ſlitig
llumjat
cant udie
mumm juch
tedorum
polellore
faciateum
Avam
Latirump
alear:

(Nempe:
ciuw etia⸗

1c nor.
11a0. Taln
allegantu
G. Vel: ad
Oden 1
el c 3. V
d n ten
tobot, /0),
Düionemge
e uta
Aldker

edl. 4. ſn

Gj el: d
expolitioni
(lerlec
oc udl
Er. hot.
.. princ. 40
tu, Ke
i Crſer
nt in N
N Nimiram
1. 3.
1ned, a

kat,l, fol.

A.XV.
—
(innt ſt.

derl. 18.
u tuu
eſenſos
ortis tuis,
liegerip⸗
surbiboz.
jultos vt
talem (ſa⸗
tempore,
judicem,“
el, nam,
Angumenta
Re ucices.
64, Pod.

CAbP. XxVI. DEUITERONOMII. —

⁶4. Eod. verſ. 19. Quia munus excæcat oculos] Ex quo (judex) accipit munus ab
illo (litigante,) impoſſibile eſt, ut animum ſuum non addicat ei ac ſemet convertat ad
illum juſtificandum. 65. Eod. verſ. 19. Verba juſtorum] i. e. Verba, quæ juſtift·
cant judicia vera. 66. Verſ. 20. Juſtitiam, juſtitiam ſedtaberi] Sequere probè do-
mum judicii. 67. Eod. verſ. 20. Ue vivas & poſſideas] Conſtitutio iſta judicum
rectorum ſufficiens eſt, ut Israelitas conſervet vivos eosque in terra ſua conſtituat
poſſeſſores. 6h. Verſ. 2 I. Nonplantabi tibi lucum] (Id dicit hic Scriptura,)ut reum
faciat eum, qui illum (lucum) plantavit, ſtatim ab illo tempore, quò is plantatus fuit,
&, quamvis ipſe illum ( lucum) non coluerit, 69. tamen transgreditur præceptum ne-
gativum per (ſolam) plantationem. Eod v. 2 I. Nec plantabis tibi ullam arborem jax-
1à al:are Demini, Deitui] Dehortatio (hic habetur) quoad eum, qui plantat arborem
70. & qui ædificat domum in monte templi. 71. Verſ. 22. Nec eriges tibi ſtatuam]
(Nempèe:) ſtatuam, (quæ eſt) lapidis unius, 72, ad offerendum ſuper ea (ſacrifi-

tcium) ctiam Deo. 73. Eod. verſ. 22. Quam odit] Altare lapideum & altare ter-

—

34 col. 3. fin,
Naphr. Chald.

in. ac not. in

Orr con⸗
V. 1. 8 inſt
k.kegii vot,2
rjeh ol, 11 3˙.
9 h. lo.
qur hali
tuntur, id ebiin
alutkait 1

tic ab utroque

enſas) umid

ncat, .
hnote cooſitutbt

nditionis elt ⸗
. NN o

1 vol Ne

lepelitut ⸗
trel zdyettarium

ſc Hebn

nn

reum

64. Confer. hic Gu Areh fol. 213. col. 4. med.
ac not. in pan mow b. loc. ubi Siphre &
tract. Talm. Cetubot fol. 105. a. ad marginem
allegantur.
65. Vel: abſolvendum, confer. quæ de phraſi iſta
(HyT T, quæ etiam hic habetur,) ad Ge-
nel. c. 3. v. 14. n. 39. & ad Deuteron. c. 13. V.
9. n. 3 4. notata ſunt, confer. & tract, Talm. Ke-
tubot, ſol. I0 5. a.
56. Imelligitur hic lex, quæ per munerum acce-
ptionem pervertitur, dum non judicatur dnn 2
i, e, juxtâ judicium legis, ſic in notis am rno
b. loc. exponitur, confer. & Gur Arjeh fol. 213.
col. 4. fin.
67. Vel: abi probé ac ſedulò, ad domum judieii,
expoſitionis iſtius rationem vide in Gur Arjeh
fol. 2 14. col. I. princ. ac not. in b'am rnov'.
loc. ubi & Siphre ad marginem allegatur, con-=
fer. & not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 249.
. princ. ac Sanhedrin fol. 32. . it. Pesh, fol.
1I1. b. & Ketubot, fol. 10 3. 6, .
68, Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 I4, col. I. med, ac
not. in on ew h. loc. Hß
69. Nimirum cultu religioſo, vide ſuprà Deuter.
c. 12. V. 3 num. 7. S Gur Arjeh fol. 2 14. col.
1med. ac not. in nnon me b. loc. it. Jalkut
Part. 1. Fol. 28 3. col. 3, med. & autor libri Gal⸗

lici: Hiſtoire des dogmes & des cultes &cc. Pare.
4. Traité 9. c. I. & ſeq. it. Spenceri de Legib. He-
bræor. ritual. lib. 2. c. 16.
70. Confer. hic Lightfoot. ad Johann. c. 1 8. v. 31.
Jol. 1124. edit. Lipſ. ac D. Wagenſeil. Sot. p.
863 . it. Sanhedrin, fol. 7. 5. & Avoda Sara, fol.
52. a. b. it, Mehila, fol. 2 9. .
71. Id. quòd Rabbini inde coneludunt, quoniam
hic dicitur y 7 i, e. omne lignum & quia ver-
bum yda, quod hic habetur, etiam de ædificiig
uſurpatur, ſicuti in notis onm w' h. loc. ex-
ponitur, nempè: ra vy ywa PWwWj. e,
quòd dictio ba i, e, plantatio conveniat et-
iam domui, quam in rem locus, qui Daniel. c-
1I. v. 14. habetur, adducitur, ubi: yin i. e.
S& plantabit tentoria palatii ſui &c. confer. Se
Gur Arjeh fol. 214. col. 1. med.
72. Ex uno lapide confectam, confer. quæ ſuprà
ad Deuteron. c. 12. V. 3. D. 4. notata ſunt.
73. Nam ex quo tabernaculum Dei conſtitutum
ac templum Hieroſolymitanum ædificatum fuit,
ſtatuæ iſtæ erant prohibitæ, quamvis ſuper il-
lis ipſi Deo ſacrificia offerre voluerint, confer.
Deuteron. diét. c. 12. v. 11. n. 44. & Deu eron.
e. 18. v. 22. D. 9 2. alia prohibitionis ratio pau-
1ſ8 poſt n. 74. b. v. adducitur, vide not. in
e D h. oc. 1s

O△ο. ο οRd . /o.

DEüuTERONOMII. CAP. XVII.

reum præcepit (Deus,) ut facerent; aſt iſtam (ſtatuam) odit ille, quia is fuit mos
Chananæis 74. & quamvis iſta. (ſtatua) accepta fuerit ei (Deo †) tempore Patriar-
charum; 75°. (tamen Deus) nunc odit illam, poſtquàm fecerunt eam iſti (Chana-

næi) in ſtatutum cults idololatrici. 75.
P CAL. XVII.

Erſ. 1. Nonimmolabi &c. ullamrem malam] Dehortatio (hic habetur) quoad
eum, qui immundum quid facit i. in ſacrificiis per malam cogitationem 2.
ac prætereà hoc in negotio exponuntur etiam aliæ explicationes in mactatio-
ne ſacrificiorum. 3. Verſ. 2. Ur tranigrediatur † palctum ejus] Quod pepigit vo-
biſcum (Deus) ne coleretis idola. Verſ. 3. Quæ« non præcepi] Ut coleretis. 4.
Verſ. 4. Certum] i. e. Verum eſt teſtimonium. 57. Verſ. 5. Et edaces adporlas uas
virum iſtum * &c.] Is qui interpretatus eſt * Hebræa iſta:) Pνα% N (Chaldaed

1400

74. Nempè, ut ſtatuas ad cultum idololatricum Vit. c. 19. V. 7: n. 2 4. Vide & Gur Arjeh fol. 214.
erigerent, «onfer. num. præced. 73. . v. & not. col. 2, med. .
in pam N h. loc- 3. Hebr. SHτα Deu, tractatus Talmudicus:
vid. Seva-

e, ſic i to 2. hic additu Serachim, hoc nomine intelligitur, .
reb⸗ uc in Möio a: nie additum tepe: chim, Fol. 36. b. ſunt & duo darri libelli, in
75. Hebr. Maè M, uibus ars mactandi deſcribirur „quorum titu-
iſta: rriwteei= ee iee een HN& oo lus eſt: v mow, i e. mactationes Se
avp Arre: ) i. e. dicitur enim: & acce- inquiſitiones, de quibus vide -au- nov & Bux-
pit lapidem, quem poſuerat pro cervicali ſu torf. Biblioth. Rabbin. it. Ejusd. Synag. Jud. c.
ac conſtituit illum in ſtatuam, (Genelſ. cap. 28. 36. confer. & infrà Deuteron- c. 3 3. V, 12: h.
v. 18) . 8 1. it. Jalkut Part. 1. ol. 283, col. 3.
76. Videlicèt: ut IIa ferviret eultui idololati- † Confer. hic tractat. Talm. Ketubot, fol. 45. b.
co, confer. Gur Arjeb fol. 214. col. 2. princ. ac 4· Confer. hic Gur Arjeh fol. 214. col. 2. med.
paR DZE h. loc. ac not. in pan n* b. loc, ubi tract. Talm-

in MSto 2. poſtea addunturj

nor. in 2t,7 .
1. Vei .qui facit, ut aliquid immundum & abo- Megilla, fol. 9. b. ad marginem allegatur, con-
minabile fiat in mactatione ſacrificiorum, ſic fer. & Sanhedrin, fol. 60. 5.
de cujus verbi ſignifica 5. Nempé.: y Hen d . E. certum ſive ve-

Hebr. hic xpono, . . 1. e. certum.
tione vide Buxtorf. Lex-. Chald. fol 1693. con. rum eſt in ore teſtium, veritatem illi dixerunt,

fer. & not. in pw ubi Siphre ad margi ſic in notis D⸗n riw' h. loc. exponitur, con-
nem allegatur: vid. & Jalkut Part. 1. Jol. 283. fer. Sanhedrin, fol. 40. .
col. 3. med. it: Becborot. fol. 14. b. * Confer. hic Sota, fol. 2 3. . 8 Sanhedrin, ol
2. Sic verba illa: )' Na yy hic interpretot id.] 16. a. b. & ol. 45. a. it⸗ fol. 60. 5. & fol. 111.
que juxtà notas zn. NR S, ubi illa expo- .
nuntur de eo; qui tempore mactationis cogitavit
T NR e V eN) i. e, comede-
re extrà tempus ſuum aut extra locum ſuum,

confet: Levit. . 7:V. 1 81n. 63. &n. 66, il⸗ Le-

a.
° Hebr. ., idud & ſequentia, usque
ad: o & i. e. duorum aut trium (V,
6,. b. 6.) abſunt hie ab utroque MSto,

CA. X)
—
P

„.(gu94
(torliin,
citut
tranſitur;
tranſitut,
trun]
(c fecit
tum teltin
illi menc.
fuerit] (
ſut hie ſi
nen ſo

—
6. Sic hadet
diica, g
mentatot
in venſton
tusel;
Montam
ddem tuan
verl. conle
it, tract.
V. Hebr.
inedttione
in exempl
kepenm u8
1 Nempe ho
daics hiee
9. Videlhckt
tur ,
lo, Idek::
el. 6.
in N
II. num.
meck,
e ldell⸗
nonim,
idem Eren
Berzchot,
Maccot/ /
In Hebr.
nile hun
immdene

M.xyl.

.
fuit mos

re atriar-

i(Chnz

etut)quoadh
tationetn ¹.
in madatio⸗
1pepigit vo⸗
cdleretis 4,
AApertattic
(balcaice)
P

—
Arjeh koler i

us Talmudicus:
gitnt i⸗ dene⸗
i bbelli, i
It oru iſtu⸗
e iichime
N bur⸗
Srag J „.
6. 3 1 11,
31 l. 3.
eiubot, 0. 84
214. eol⸗ zempea⸗
ubi ttad. Talm.

em alegntun,Cd.

e certun ſiſe .e
Gineruntz

temili
e,eponitut, (O⸗

., Siahehinf

10,6, ſel 11.

ventis, legbe

lequentia,

CAb. XVII. DEUTERONOMII. 1401

e LN i, e ad portam domus judicii 6. tui, is erravit, ſic enim diſcimus
7. (quòd verba iſta:) ν & fgaificent (hic) portam, per quam tranſitur, aut
(forſitàn) non eſt, niſi porta, in qua judicatur? dicitur Pν infrà g. porta & di-
citur νο ſuprà, 9. ſicuti (igitur) ο,ä, quæ ſuprà dicitur, eſt porta, per quam
tranſitur; ita etiam D, quæ dicitur infrà (hoc ſcil. verfu) eſt porta, per quam
tranſitur, cujus interpretatio Chaldaica eſt 1 ρ. 10. Verſ. 6. Duorum aut
trium] Si teſtimonium ſubſiſtit per duos (teſtes) cur ſpeciatim (hic) trium fit mentio?
(id fecit Scriptura,) ut comparet tres (teſtes) duobus; quem ad modum (igitur) duo-
rum teſtium unum *?x eſt teſtimonium, ita etiam trium unum eſt teſtimonium, nec

tnunH

illi mendaces II. fiunt, donec omnes fiant mendaces. 12.
Juerit] Omnis (dictio) — ſigniſicat remotionem 13. & ſeparationem,

Verſ. 8. & occultum

(ut hic ſit ſenſus:) ſi res ſeparata & occulta ſit tibi. 44. Eod. verſ. 8. Inter ſangui-
nem & ſanguinem] i. e. Inter ſanguinem immundum & ſanguinem mundum. 15.
ð Ooo ooo oOo 2 .

Eod.

daica, quà ego uſus ſum, quamque hic Com-
mentator noſter adducit, quam etiam P. Fagius
in verſione Latina Paraphraſis Chaldaicæ ſecu-
tus eſt; ſed in Complutenſi editione B. Ariæ
Montani hoc loco habetur: 70 i. e. ad ur-
bem tuam, vide paulò poſt num. 9. & n. 10. b.
verl. confer. & infrà Deuter. c. 2 5. v. 7. n. 3 1.
it. tract. Talm. Ketubot, fol. 45. b.
7. Hebr. ab, ſic tam in Bibliis Buxtorf. quàm
in editione Hebræa, quâà uſus ſum, legitur; aſt
in exemplari pon nee habetur: on i. e.
reperim us, res eodem redit. U
8. Nempè hoc verſu 5. de cujus translatione Chal-
daica hic eſt ſermo.
9. Videlicèt verſu 2. H. cap. ubi in Chaldæo habe-
tur 11bo, vide num, ſequ. 10. b. verr.
10. Id eſt: ad urbem tuam, conſfer. num. 6. h.
verl. & Gur Arjeh /ol. 2 14. col 2. fin. ac not.

11. num. 18. ac Jalkut Part. 1. fol. 2 83. col. 4.
XXX Id eſt: unum idemque dicunt duo iſti reſti-
monium, conforme eſt illorum teſtimonium,
idem dicendum eſt de trium teſtimonio, confer.
Berachot, fol. 1 8. b. & Sanhedrin, fol. 37. b. it
Maccot, fol. 5§. b. & fol. 6. a.
1I. Hebr. Pny, de cujus verbi ſignificatione
vide Buxtorf. Lex. Talmud. fol. 674. confer. &

inftà Deuteron, c, 19. V. 1. n. 21, ac dict, cap.

6. Sic habet Targum Onkeloli in editione Chal-

in pan neh. loc. it. not. ad Judic, cap. 5. v.

19. V. 1 §. n. 3 1. G& v. 20. n. 45. vide & not. in
"nar ne, ubi tract. Talm. Maccot, fol. 6. 6.
ad marginem allegatur, vid. Jalkut Part. 1. Fol.
283. col. 4. princ. S fol. 2 94. col. I. it. Sche-
vuot. Fol. 34. a. & Sanhedrin, fol. 45. a. .
I2. Nam, ſicuti duo teſtes non funt mendates,
donec ambo mendacii ſint convicti, ita etiam
tres teſtes non fiunt mendaces, donec omnes
tres convicti ſint mendacii, quemadmodùm
enim duorum teſtimonium unum eſt & ſi unus
ex illis non reperiatur idoneus, —ba ry i.
e. irritum vel infirmum eſt eorum teſtimonium,
ſic trium quoque teſtimonium unum eſt & ſi
unus ex illis non repeti atur idoneus ma In
i. e. eorum tellimonium totum eſt irri⸗
tum, ſic in notis am re h. loc. exponitur,
confer. Gur Arjeh fol. 2 14. col. 2. fin. ac D.
Wagenlſ. Sot. p. 639. med.
13. Confer. quæ ad Exod. c. 8. v. 18, n. 30. & n.
31. & ad ud. c. 13. v. I 9. n. 4. notata ſunt, con-
fer. & tract. Talm. Sanhedrin, ol, 8 5. 5. & ol.
87: a, 5. it. Hotajot, ol. 4. a. & Nidda, fol.
19. 3.
14. Vide hic Gur Arjeh 0ol. 2 14. col. 2, fine ac
not. in nan n h. loc. item not., ad 1. Sa-
mwuel. c. 2 1. V. 3. n. 2, & ad 2. Samuel. c. 1 3. V.
2, n. 2. Sc 3, it. ad z. Reg. c. 6. v. 8. num. 5, &
Ja kut Part. I. fol. 2 8S4. col. 2. princ.
15. Vel: inter ſanguinem immundi & ſanguinem
mun⸗

140²

DEUTERONOMII.

CAbP. XVII.

— .1n—
Eod. verſ. 8. Inter litem & litem]

Inter litem juſti & inter litem ſontis (ſive injuſti.)

Eod. verſ. 8. Inter plagam & plagam] Inter plagam immundi & plagam mundi.
Eod. verſ. 8. Verba 16. contentionum] Quando ſapientes urbis inter ſe diſſentiunt

circà rem,
condemnat,; ille abſolvit.
Scriptura,) quòd domus
Sacerdotes, Levitas] i. e. Sacerdotes,

17.

dum ille immundum pronunciat; iſte veròà mundum declarat, dum hic
Eod. verſ. 8. Tunc ſurges & aſcendes] Docet (hic
Sanctuarii fuerit excelſior omnibus locis. 18. Verſ. 9.
qui ex tribu Levi egrediuntur (vel nati ſunt.)

Eod. verſ. 9. Et ad judicem, qui erit in diebus illis] Etiamſi is non ſit, ſicuti cœteri ju-

dices, qui antè illum

fuerunt; tu(tamen) debes
eſt, niſi judex, qui eſt in diebus tuis. 19. Verſ. 11. Ad dextram
ille dicattibi de dextra, quòd ſit ſiniſtra & de ſiniſtra, quòd ſit

ei auſcultare, non tibi (auſcultandus
*aut ad ſiniſtram Eti amſi
dextra, ac multòômagis (ei

obtemperandum erit,) ſi is dicattibi de dextra, quod ſit dextrà, & de ſiniſtra quòd ſit ſi-

niſtra. 20. Verſ. 13.
usq; ad feſtum ſolenne 22.

equos] Sed quantum ſufficit currui ejus. 23.

Et omnis pepulus audiet] Hinc eſt, quòd differant (pœNnaejus 21.
& occidant illum in feſto. Verſ. 26.

Non multiplicabit ſibi
Eod. verſ. 16. Nec reducet populum in
.

mundi, vide hic F. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
b. loc. & Gur Arjeh Jol-. 114. col. 3. princ. ac
