rum, ſic in eod. MSto 2, habetur.
I3., Sive-: vacui aut deſtituti, vid. Gur Arjeh fol.
II5. col. 1. princ. hæc expolſitio inde profluxit,
quia verbum tb, quod eſt formæ 779, hie
in textu ſacro habetur, vid. num. 1 5. h. verſ. 3.

Aaac not. in Snat nev h. occ

.
14, Ita hic reddo: Wνινπ (ſic enim legendum
puto pro: WMovτ) nam in libtis Rabbinorum
dictiones peregrini idiomatis plerumque ſunt
corruptisſimæ, qua de re alibi 4 me dictum eſt,
lectionem meam confirmat Motum 1. ubi habe-
. . „ - 2 „
tur: WO" i. e. deſchirer, Latinè; lacerare

diſrumpeeer.

XyyY

7²⁸

ExODI.

CAPXXXII.

Inaures] (OI N hicidem valet, ac i. e. de (vel ab) inauribus, 15. veluti
(in illo loco:) cuùm egreſſus fuero ν&π⅛ id eſt: 5pv de urbe. 16. Verfſ.
4. Et formavit ipſum Rylo. (Hebr. ONN NN 2) hoc poſſumus interpretari
duobus modis, uné, (ut illud) Au fſignificet ligationem (quæ fit) Oi. e. linteo,
ut iſtud: O)ânotet velamen, 17. veluti (in illo locò:) ventralia & [Hi. e.
velamina, 18. item (in illo loco: ie. & ligavit duo talenta duobus HO

i. e. velaminibus; 19. alterôê (modô poſſumus interpretari illud:) ,

HXi. e, formationem 20.

ut ſignificet

quæ fit OPi. e. ſtylô (nempè:) inſtrumenté artificio-

80conflatorum (ſeu aurifabrorum,) qui exſcindunt & exſculpunt per illud (inſtrumen-
tum) formas in auro, ad inſtar ſtyli ſcribæ, qui exarat literas in tabulis & pugillari-=

bus, 21. prout (accipitur in illo loco:) & ſcribe in eo OP i. e. ſtylo hominis, 22.
atque hoc eſt, quod (hic) Onkelos interpretatus eſt: I]) i. e. & formavit ipfum⸗

2

No, quod notat Mridque eſt inſtrumentum artificioſum, per quod exarant * in
auro literas & ſigna, 23. quod vocant lingnâvernaculâ: niel, 24. & per illudiſcul-

punt

M5. Nam, quia in textu ſacro verbum ν55h ha-]
betur, i deò particula h hic poſita eſt loeo o,
videlicèt quia vyoh ne H r den, i. e.

non convenit (ponere) particulam ni poſt (ver⸗

bum, quod eſt formæ) vypn, uti in: Gur Arjeh

dict. fol. 115. col. I. princ., habetur.

16. PfoOùt ſuprà Exod. c. 9. v. 29. habetur, ubi

vide not, n. 2,9,.

I. Vel: linteum, ſudarium, Hebr. 'nb; de quo
vide- Buxt: Lex. Talm. fol. 1442. & D. Wa-
Zenteil. Sot. P. 13 1. n. 8. ut ſenſus hujus loci ſit,
quòd Aaron aurum ligaverit ſeu conſtrinxerit

linteò idque in ignem conjec erit, confer. Jalkut
Part: I. fol. 10 8. col. Ie. .

I8. lia ex mente autoris noſtri vertere volui dictio
nem illam, quæ habetur apud Eſai. c.. 3. v. 2 2.
alii aliter interpretatiſunt, confer: Michlol Jophi

ibid:

19. Seu: linteis, Vid. 2. Reg. c. 5.. v. 2 3 ibique

Michlol Jpphi, ut & Raſchi not. ibid.

206 Mens autoris noſtti eſt, verbum , quod hie
habetur; dupliciter explieari poſſe vel ut ſignifi-
cet: ligare, radice æ ſeun yvel utinotet
formare, fingere, Aradicèâ , conler. P. Fagi

not. ad Paraphr. Chald; h. loc.

It. Hebr. Pdae'„de qua voce vide- Buxt. Lex.

Talm. folt 176 3:.

22. UtiiEſaie cap. 8, V, 12,-habetur; confer, hic au-

.
6

tor tractatus Gallici: Hiſtoire des dog"m es &
des cultes. &c. Part. 3. Traité du Veau d? Or,,
cap: 4. pag: 5 1I4. edit. Amſtel.
Hebr. prrρic in MStz. legitur pro: NW,

MSti z. lectionem hic in verſione Latina ſes
cutus ſum
2ꝛ3. Sive: puncta, ita hic interpretor TLW„„
ſecutus autoritatem Raſchi noſtri, qai 17,
quod Thren. c. I. v. 1 4: haberur; exponit:
i. e, punctatum D i. e. & ſignatum.
24. Ita reddo 7a, quod hie habetur, ſi quidem di⸗-
QRiio non eſt corrupta, nam nielle Gallis ſigni-
ficat idem; quod Italis: nmelume, Germ. Meel⸗
thais/ Latin. rubigo, quæ non ſecùs ae puncta
minuta ex nubibus in terram decidit, hinc per
metaphoram dictio iſta: niel, ad aurifabros
translata eſt, quando puncta in vaſis argenteis
vel aureis exarant ac quaſi punctan’, hinc R. Sa-
lomo ad Thren, dict. c. 1. v. 14. Pa-linguâ:
Gallicaà vertit: poinctures i. e. punctationes &
apro: W,O) per Samech accipit, quod ipſe
ibidem interpretatus eſt n i. e. variegatum,
punctis reſperſum, nam pd ſignificat: punge-
re, punctare; abeſt autem à MStO z2: diclioita:
Gallica..

nt aututn.

proutiin aliis editionibus habetur atque hanc-

CAMN. N
—

Punt 15,

„

16, qui m
len)prelti,
ſetie 19.
manu ejus .

ge bosy 379

—
25. Cbal du
habeit form
hichabetun,

gebr. Dn

jegitut: W
lepttut:

15 de gu

nuth. 37,.

. Namehli⸗

tulum illu
Atjeh fol.1
res ium fen
PN NN
2d Aaronen
vide tamen
loe.
11. De quo]
fambri (g
adletibitunk.
tum 8 5. be
mentionem,
29, Fic ichn 0
terpretani vo
tur Qo
ſtructure
5ſ:. & A.
& tracan.
v n
30, Ke: in
Pront in An
in Daſil ed
dit, Nn
betur: r
gus vid. Ban
Ad ülucraie
Gur Ajehte
het jekent

.
Adhobus Ris

Nlo hominis, ui

E ormavit iln.

Dbodekarant g
Eerilaaſel.

liſtoire ges cogres S
õ
us habetur atque lene.
in pelllone Lainzſer

Cintee n,
chi nollri, gai n,
hebetur erponit: dl
e. & ſiodatnn.
e habetun, li gidemdi-
nam nielle Callis ſeni.
elume, Cerm. Me⸗⸗
Uz Monleids 40 puntti
ertaln gecicit, bine Ner
: niel, al autifabios
pPuncta inrals engentei
puncam, hine 1 d.

1. V. 4, Pr Ingda

es i e punclationes
ech acclpit, guod ie
T i, e. Maiegalm,
ſſb ſignifnt: gunge⸗
à Möton gictiglta⸗

RN utſigniſteet .
fumedtarifeio. .
Krilluc inſkenmen. “
kduli dr uelln.

faite⸗ n Veau dOg, 1

CA. XXXII.

EXODI.

.

punt 257. ſigilla. Eod. werl 4.

manu ejus fueritnomen 31. ac lamina,

Vitulum confatilem] Poſtquam (Iſraeêlitæ) projece-
rant (aurum) in ignem in catino, * venerunt præſtigiatores turbæ illius miſcellaneæ
26. qui ſimùl cum illis aſcenderant ex Egypto & fecerunt illum (vitulum conflati-
lem) præſtigiis ſuis, 27. nonnulli dicunt, quòd Micha 28. fuerit ibi,
ſerie 29. ſtructuræ ædificii, in quo ipſe compreſſus 30.

qui exierat ex
erat in égypto & quòd in.

rvin qua ſcripſerat Moſes (verba iſta:) aſcen-
de bos, 32., aſcende bos, ut extraheret arcam (ſeu feretrum) Joſephi ex Nilo

habuit, formam induunt, id verbum
hic habetur, ſignificat. D
Hebr. aa dh, in utroque Msto pro his ſolum
legitur: Mavi. e. in atinuum.
26. De qua ſuprà Exod. c. 12. v. 3 S. vid. &
num. 3 7. H. verl, it. Exod. c. 34. V. I. n. 6.
27. Nam abſit quam longisſimè, ut Aaron fecerit
vitulum illum conflatilem, prout habetur in Gur

res illum fecerant mediante Aarone, ideon

ad Aaronem, ut in Gur Arjeh ibid. habetur;
vide tamen P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b.
Iloc. ðð

28. De quo udic.

aldlcribitur fabricatio vituli, vi d. Buxt. Lex. Talm.
fol. 947. ubi plura de janne & Jambre, quo-
rum & S. Paulus 2. ad Timoth. c. 3. V. 8. facit
maentionem.

terpretari volui 'Ph, quæ dictio ibidem exponi-
tur nnde n e i, e. linea ſeu ſeries

5 52⸗ & R. Salom. ad Amos. c. 7. v. 7. confer.
Sρ tractat. Talm. Sanhedrin fol. 101. b. uti in
n hic allegatur ad marginem.

prout in Amſtel. editione, qua uſus ſum, legitur,
in Baſil. edit. ut & in utroque MSto, atque in e-
dit. an NR & in Sanhedrin fol. 101. b. ha-
betur: Janr i. e., depreſſus erat, à rad. JD, de
qua vid. Baxterf. Lex. GChald. fol. 1203. princ.
ad illuſtrationem hujus loci faciunt ea . quæ in
Gur Arjeh fol. 1 5. col. I. med. reperiumur, ubi
hec refertur fabula: nempèe quod gyptii in

25. Quaſi adulterant ac fallant, rei aliam, quam

ſtructuræ lapideæ, vid. Buxt. Lex, Talm. fol.

om, quocd

Arjeh fol. II5. a. princ. ſed quia præſtigisto-

PNa alre i. e. tetulit Scriptura (factum iſtud)

c. 17. in libro Zohar Janni &
Jambri (qui duo Bileami filii fuifſſe dicuntur)

30. Sive: impactus vel infixus erat, Hebr. yDmn,

ædifigiis, regi Pharaoni exſtruendis, acceperint

2

parvos Ifraelitarum liberos eosque lapidum in-
ſtar muris impegerint ſeu impreſſerint, quò vis
Moles dixerit Deo: an æquumeſt, ut iſtòù modG
filii Abrahami, Iaaci & Jacobi tractentur ab
Pigyptiis? Deus autem ei reſponderit: omnes
iſiti liberi, ſi manſiſſent ſuperſtites in mundo eva-
ſiſſent apoſtatæ (ſive rebelles idololatræ Hebr.
DyHi. c. retrocedentes) ſi tu dictis meis ſi-
dem non habes, accipe unum ex illis ac videbis,
quidnam ipſe facturus ſit, tunc Moſes accepit
Micham, is iple fecit vitulum conflatilem ac
ſculptile de quo Judic. c. 17. v. 3. & 4.) ae
propte es ipfe appellatus fuit a, quoniam
Tynna i. e. impreflus fuit ſeriei ſtructuræ ædiki-
cii, quod Æ gyptii faciebant, Hebræa brevita-
tis ſtudio huc trans ſcribere nolui, eadem ferè in
not. SWh. loc. habentur. D
31. Per b hic intelligitur venn nv i. e. nomen
Dei explicitum ſive ſeparatum, de quo plura
Buxtorf. in Lex. Chald. fol. 243 2. & ſeq.

W 1** Hebr. 8), lic in Baſil. & Amſtel. atque in ali-
29. Sic juxrà Gur Arjeh fol. 1I15. col. 1. med. in-

is editionibus; ſed in utroque MSto iſtad dpoli.
e. ac lamina, abeſt. ’
32. Reſpicitur hig ad verba: y, quæ Genel-
c. 49. V. 22. habentur, quorum interpretatio-
nem vide apud interpretes; Rabbini autem ex
iſtis confinxerunt * i. e. aſeende bos, quo
nomine Joſephus intelligitur 4 Judæorum ma-
giſtris, prout S& in libello de vita Moſis, quem
Gaulmynius edidit & interpretatus eſt, habetur.
vid. D. Wagenſeil. Sot. p. 30 8. n. 6. in Gemara
tamen apud eundem W'agenſ. in Sot. p. 29 7.
factum iſtud de Sarcophago ſeu fererro Joſephi
paulò aliter retertur, nempe, quòd Moſes abiens
conſtiterit juxià ripam Nili & inclamaverit: Jo-
ſephe, Joſephe, adeſt tempus, in quo liberaturum
ſeie jutavit Deus Iraelitas, prope eſt ſimiliter
tem⸗

EXxODI.

3 3³. & quòd projecerit (Micha) illam laminam, cui nomen Dei inſeriptum erat, )in me-

730

gnificat O Di. e. fuſionem (ſeu conflationem;) alia expoſitio: centum ac viginti
quinque centenarii 35. aurei fuerunt in illo (vitulo conflatili, isque numerus effici-
tur) per Gematriam (vocis) 32D. 36.
iſti ſunt Dii noſtri, hinc (diſcimus,) quòd multitudo illa miſcellanea, 37. quæ aſcen-
derat ex Ægypto, ſeſe congregaverit adversùs Aaronem & quod turba illa fuerit, quæ
fecit illum (vitulum,) quæque poſteà ſecùm unà in errorem traxit populum Iraeliti-
cum. Verſ. 5. Et vidit Aaron] Quòd fuerit in illo (vitulo) ſpiritus vitæ, 38. nam

dicitur: in figuram bovis, qui comedit gramen, 39. vidit itaque (Aaron,) quòd opus

Satanæ proſperè ceſſiſſet † quocircà nec ipſe (Aaron) auſus eſt repellere illos 40. o-
nninô. Eod. verſ. 5. Et æzdificavit altare] (Nimirùm hoc ideò fecit Aaron,) ut re-
pelleret illos?* (Iſraëlitas.) Eod. verſ. §. Et proclamavit: Feſtum erit Domino cras]
Non verò: hodiè (cogitaverat enim ſecum Aaron,) forſitàn veniet Moſes, antequam
colant (Iſraelitæ) illum (vitulum) atque hic eſt ſenſus ejus (Scripturæ) literalis; ex-
poſi-

tempus implendi jusjurandum, cujus religione
Judæos obſtrinxiſti, ſi ipſe te conſpiciendum
præ bes, benè eſt, ſi minus, ecce ſoluti ſumus ju:
rejurandò, confeſtim ſupernatavit ſarcophagus
Joſephi, credat Judæus apella!
33. Confer. hic D. Wagenleil. Sot, dict. p. 308.
n. 6.
34. Vide not. in an rbh. loc. ubi Sanhedrin

Sanhedrin, fo l. 6 3. a.
3 §. Sic etiam in Nizzachon p. 39. apud D. W/a-⸗
genſeil. in Tel. ign. Satan. habetur, nimirum
quia videbant Iſraelitæ vitulum conflatilem ſua
ſponte euntem & in ulva paſcentem, prout (cri-
tum eſt Pſalm. 106. v. 2 e. cogitabant in animo

CAb. XXXII.

fer. & tract. Talm. Avoda Sara, fol. 53. b. &

ſuo, non eſt res magis nitida & pura in osbe u⸗-

fol, 10 1. b. ad marginem allegatur, cur autem
Iſraelitæ vituli ſive bovis potius, quàm alerius
animalis figuram ſibi elegerint, Rabbini hanc ad-
feruntrationem, nempè, quòd Iſraelitæ contem-
plati ſint νρhbúhν i. e. currum quadrtijugem
ſeu thronum Dei in monte Sinai, in quo figura
bovis fuit: (de quo vid. Ezech. c. I. v. 10.)

niverio, quam aurum, fortaſſe anima numinis
ſive Dei in eo viret atque ipſi ineſt ſpiritus ſan-
ctus, hinc & Iſraelitæ in errorem tracti fuerupt,
copfer. hic autor Tractatus Gallici: Hiſtoire
des dogmes & des cultes & quidem Part, 3. Tra-
ité du Veau d' or. cap. I. & ſeqq. p. 502. & ſeqq.
edit. Amſtel. ubi hac de re plura.

atque hanc ſibi formam præ aliis elegerint, vid.
Gur Arjeh fol. II0. col. 3. m. & fol. 115. col.
I1. m. confer. & Buxt. Lex. Lalm. fol. 870.

35. Ita hic verto †aνâ=â: Germ. Centner/ vide Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 206.

36. Nam literæ inbh numerum ſ efficiunt, id
eſt: 12 5. confer. Gur Arjeh fol. 115, col. I,
med.
37. De qua ſuprà Exod. c. 12. v. 3 J. confer, num.
26, h. Verſ. 4. & infrà Verſe 7. 6, cap. n. 53. con-

39. Proht dict. Pſalm. 106. v. 2 0. habetur.
† Hebr. rpyxn, in MSto 2. pro eo legitur: mrw
n i. e. quòd fuerit in illo (vitulo.)
40. Nempè: multitudinem illam miſcellaneam &
populum Iſraeliticum, qui poſteà turbam iſtam
ſecutus eſt, proùt antea dictum, vide not. in
-R RD h. loc. confer, & tract. Talm, San-
hedrin, fol. 7, a.
*7 Hebr. rr, in MSto 1. pro eo legitur:
Nt i, e. in generationes, mendolè, ut puto.

dium catini, unde egreſſus ſit vitulus. 34. Eod. v. 4. Conflatilem] (Dictio H2OD) ſi- (ekuber,)t

Eod. verſ. 4. Mi ſunt Dii tui] Nec dicitur:

c. W

olttio auten
guiilloll ſ
nuuntvetba
lexitab eo,
tit ſatiosel
Iat Aaronñ t
ſeiculum,
ſolotum; 1
temporis ve
fonis keltum
ſet Moles &
nas enim)

—
41. Hebt. 71
qui Lexitig
ſuer hune
Comumentan
41. Conian
tur N I.
ſuper Leritx
Aarn.

Hern,

omilum en
† Hebr. ,
ie
MS10 1. 00
4 & lofrs 6,
4 ². labal
Verba ilta:
manm: Mh
numerus::
iſtud n
ſio altari
loſta war
ſum, kectir
Nand que
totk. Uut
conkfen, Lig
1i lip
Gutitu, gu
do Benedi
Len;5.
R nadn.

funerſtm
MWD eei qui illos (Iſraeêlitas) redarguerat, ab ipſis interfectus eſſet, 43, atque hoc eſt, (quod in-
umnerns eſli-nuunt verba iſta: DO HL [)) (ac ſi diceretur:) Pn mhe ' j. e. & intel-

itui Nee dieitnt:

, 1j. le Alcen⸗
tba laftetie gur
tpopolumlitelii⸗
ltus vlte, 39, Mam

Garton, uddon
pellere ilos ,e, .

KeitAron) i fe.
n erit Domin cre,
eiloſet antegtan
Pture)literalis; er.
Pol⸗

ee

ſde dann, fo. 53., &

ol P, 19. apud D. Wo⸗
nen, haberun, ninnium
Vitulum confiatilem ilia
a palcentem, Prohtiti⸗
10, gitabant in nino

nitida &pan⸗ in otbel

, ortalle znima numinis
gde ihl ineltſpirimlnn⸗
n errorem tracti ſueiun,
Aaius Gallid: Hifoie
e Kqbidem batd z.ln⸗

1. legg. P,01,eg.

le te plura.
6. 1.210, Mkbetul.

õ

lol wiulo.)
millam miſcellanean 5
i polles tubamiſum

eg didtum, Fide no in
ſer, & tralt Taldh den“

o 1. pto eo legtut:
nts, mendole, u huh⸗

CAb. XXXII.

EXODI.

731

poſitio autem ejus allegorica eſtin Commentario magno ſuper Leviticum, 41. (quæx

ſic habet:) res multas viderat 42. Aaron, * viderat, quòd Chur, filius † ſororis ſuæ,

lexit ab eo, qui mactatus fuit 44. coràm ipſo, prætereàâ viderat (Aaron) ac cogitave-
rat, ſatius eſt, ut mihi imputetur peccatum (iſtud,) quàm illis (Iſraelitis,) ampliùs vide-
rat Aaron atque cogitaverat, ſi ipſi (Iſraelitæ) ædificabunt illud altare, hic adferet fa-

ſciculum, 45. iſte lapidem, atque (ita) reperietur opus eorum momenté temporis ab-

ſolutum; aſt dum ego ædificabo illud & moram necto in illius ædificatione, intereàâ

temporis veniet* Moſes. Eod. verſ. 5. Feſtum erit Domino] In corde illius ** (Aa-

ronis feſtum iſtud) erat Deo (dicatum, nam) certò ſibi perſuaſerat, quòd venturus eſ-
ſet Moſes & (Iſraêlitæ) culturi eſſent Deum. † Verſ. 6. &t ſurrexerunt manè] Sata-
nas (enim) inſtruxerat (vel incitaverat) illos, ut peccarent. Eod. verſ. 6. Ad luden-

41. Hebr. —a d“, nam liber tertius Moſis,
qui Leviticus dicitur, 4 verbo: & v incipit,
ſuper hunc tertium iibrum Moſis ſcriptus eſt
Comnmentarius iſte: Vajikra rabba dictus.
42. Quoniam ab initio hujus verſus quinti habe-
tur &α i. e. & vidit, ideò ex Commentario iſto
ſuper Leviticum exponitur hic, quidnam viderit
Aaron.

zsr Hebr. PeN, nomen iſtud in utroque MSto hic

omiſſum eſt.

†¼ Hebr. 12, iſtud, ut & ſequentia, usque ad

a i. e. ab ipſis interfectus &c. abſunt 4
NMStO 2. confer. ſuprà Exod. c. 17. V. 10. Sign.
* & infrà C. 35. V. 30. H. 37. S
43. In Baal Hatturim notaturad hune locum, quòd
verba iſta: a mam per Gematriam expri-
mant: M i. e. iſte(eſt) Chur, ex utroq; enim

numerus? 26. reſultat, Rabbini itaque allegoric?

iſtud namn exponunt, nempè, quòôd Chur coràm
iſto altari Mialn i, e., macétatus ſit, (ſic enim in
gloſſa marginali editionis Hebraicæ, qua uſus
ſum, reétius cum Vau in medio legitur, videlieèt
a, quàm ſine Vau iain prout in Bibliis Bux-
torf. ut & in Baal Hatturim ibidem habetur,)
confer. Ligfoot. in Johann. c. 10. V. 1 5. p. 106 1:
edit. Lipſ. ubi ex Vajikra Rabb. fol. 162: I. ad-
ducitur, quod Chur dederit vitam ſuam pro San-
Ge Benedicto’ vid. & verſ. ſeq. 6. n. 49. & V. 9.
h. c. n. 55. confer. & not. in mari Do h. loc.

ae tractat. Talm. Sanhedrin fol. 7. a. it. Jalkut

Part. I. fol. 108. col. I. med.
44. Nempè: 2 Chim, ita hic ex mente Commen-
tatoeris ſuper Leviticum, qui ab autore noſtro ad-
duétus eſt, vertere volui, vide quæ num. antec.
4A3. de verbo Mam dicta ſunt; verba iſta repeti=
ta, quæ expoſitionem continent, nempe:
b Mam abfunt 4 Baſil. editione; ſed haben-
tur in MSto I. & in Amſtel. edit. =
4 5. Hebr. T, lapillum, fabulum, confer. Buxt.
Lex. Talm. fol. 1946, & Jalkut Part. I. fol.
108. col. I. med. “
* Hebr. Sad, ſie verbum futuri temporis habetur
in MSto 2. quod hic ſecutus ſum.
* Hebr. aba, ſic in editionibus hactenus evul-
gatis; ſed in urroque MSto pro eo legitur: 1a7
I, e. cor ejus, lit juxia hanc lectionem iſte ſit hu-⸗
jus loci ſenſus: cor ejus ad coœlum (i. e. ad Deum
erat directum &c)
† Poſt verba iſta in MSto I. hæc ſunt addita:
Ha W iy Dny aee e ene een e
en n eenn i. een en ee eeene
ee Dee e enenn eee e
iy an e eee ee en e ne
e y aeeen enn ngn enn ee enne
i. e, alia expligatio (verborum iſtorum:) & vidis
Aaron, (nempè:) vidit, quod jam antè trans-
greſſi erant (Iſraelitæ) duo præcepta prima, (vi⸗
delicèt:) ego (ſum Deus tuus &. Exod. G. 20.

73² CAbP. XXXIIL. 4, XN
Tam] Poterit juxtà ſenſum literalem hujus (verbi PrX) intelligi täm ſcortatio, 46. 1
veluti (accipitur in illo loco:) Prixi. e. ad illudendum mihi, 47. qun effulio ſan- orein
guinis, veluti dicitur (in illo loco:) ſurgant pueri 3PFMR) i. e. & ludant 48. corâm- irchem
nobis; ita etiam hic interfectus fuit Chur. 49. Verl.7. Et dixit] (Iſtud A) ſi- ſe ſe
gniſficat (hic) durè loqui, veluti cin illo loco:) Mi. e. & locutus eſt cum illis dura. Pigeli
50. Eod. verſ. 7. Vade, deſeende] De magnitudine tua, non (enim) dedi tibi magni- Pinen
tudinem, niſi propter illos (Iſraelitas,) eadem horà ** remotus (vel: excommunicatus) i .
fuit * Moſes ex ore domus judicii, quæ eſt ſuprà. 51. Eod. verſ. 7. Corrupir Ge) po- mini
pulus tuus] Corrupit (ſe) populus, non dicitur; . ſed corrupit (ſe) populus tuus, alan
(nimirùm) promiſcua illa multitudo, 53. quam tecum 54. eduxiſti (ex .gypto,) r ufi
eosque feciſti proſelytos † nec me conſuluiſti ac dixiſti, bonum eſt, ut proſelyti adhæ- . an
reant Majeſtati Divinæ, hi & ſemet & ſimùl alios corruperunt. Verſ. 9. Durus cer- d
vice] Obvertunt duri cervices ſuas contrà eum, qui illos redarguit, 55. atque renu- Pahan
“ kahatnl,

unt

v. 2) & : non erit tibi (Deus alius &c. Exod. d.

C. 2° v. 3.) ipſi autem attribuerunt magnitudi-
nem & dominationem illam (quæ ſoli Deo con-
venit.) figuræ bovis ac dixerunt: iſti ſunt Dii tui
(v. 4. h. cap.) & fecerunt ſibi ſimulacrum ð
conflatile, quogircà timuit (Aaron,) ne etiem
transgrederentur (iſtud præceptum:) ne incur-
ves te coràm illis nec colas illa (Exod. C. 20. v.
5.) quæſivit (itaque Aaron occaſionem,) ut dif-
ferret (rem] usque ad craſtinum diem, hanc ad.
ditionem puto eſſe R. Joſephi, Simeonis Kilii, de
quo ſuprà Exod, Cap. 30. verſ. 13, Sigr. ** &
h. cap. 3 2. Verlſ. 1. Sign. ** & Exod. G. 34. v. 9.
Sign. † it. Levit. Cap. I 6. verf. 16. Sign. †
eadem verba, paucis muratis, etiam in MSto z.
reperiuntur in margine addita, confer. c. ſequ.
3 3⸗V. 1. n. 2: S
46. Confer. hic P. Fagii not, ad Paraphr. Chald.
h. loc. vide & Geneſ. c. 2 I. V. 9. n. 22. & n. 2 3.

47, Id eſt: ut mecum concumbat, vid. Geneſ. c.
39: V. 17⸗ . .
4 ⅝. Id eſt: & ſanguinem fundant, ita ex mente
Raſchi exponenduu, quod z. Samuel. c. 2. v
14. habetur, confer. & Geneſ. c. 2 I. V. 9. n, 21.
& n. 24.
49. De quo dictum eſt verſu antec. 5. b. c, n. 43.
50. Uti Geneſ. c. 42. v. 7. habetur.
XX. Hebr. Ry amren iſta, ut & ſequentia, usque
ad HMν /is e. corrupit (populus,) abſunt ab

utroque MSto, conſer. tract. Talm. Berachor.
fol. 32. a.
* Vide tract. Talm. Berachot, fol. 32. a. vti in
pa HS h. loc. allegatur, annotant hicRab-
bini, quòd Moſes fuerit = a i. e, excommuni-
catus decretò domus judicii Divini, donee Iſraé-
litæ iterum in gratiam 4 Deo fuerunt recepti;
vide c. ſeq. 3 3. v. 7. n. 11.
5 I. In ſupernis, in clo, id enim dictione myyny
hic intelligitur; cœterum de roa fſive ſyne-
drio confer. Raſchi not. ad Geneſ. c. 1. v. 2 6, n.
132. & Dilherr. Attium lingu. Sanct. voc.
pag, m. 150–. vid. & Levit. c. I. v. 4. ibique not.
num. §I.
52. Conter. c. ſeq. 33. v. I. ibique not. n. 2. it.
not. ad Deuter. c. 32. v. 5. n. 2 3.
53. Confer. ſuprà v. 4. h. c. n. 2 6. & n. 37. it. tract.
Talm. Sanhedrin, tol. 56, b. & fol. 63. a.
54: Vel: quam tua ſponte & proprid autoritate,
me inconſulto eduxiſti, nam & ſic vyn vertere
poſſis.
† Hebr. rrwn, abeſt iſtud ₰ MSto r.
55: Eandem duritiem non ſolùm in veteriteſtamen-
to Judæis objecit Deus ſæpiſſimè; ſed & in no-
vo Teſtamento S. Stephanus in Act. Apoſtol. e.
7. V. 5 1: illam iisdem exprobravit, confer, Light-
foot in Act. Apoſt. dict. c. 7. v. 5 1. p. 76. ubi
ex Schemot Rabba fol, 156, 2. adducit, quòd,
cum

6z, ſi ad o

—

cm populun
(onflaret De
Chur eisque
ceiyice (en
quænamn mi
Phinlurrere
confet, ſupt⸗

. Didum

R. Elealar,
ge Dee) tal
Wagedleil
it.9. 730.
P. diye: anſa
Pulo Iraelt
6 P N 4.i
l. Conker hi
autoris noltt
ſide & Sehen
Aegalut a
Prfurerdol
Pientianerp
lationem co
l. 1.fin a⸗
Vel: ſiat eis
in unroe!
d lee
Kn legiur,

n)cdedi ibin⸗

uifi a Aorot
( ayhtd
butſroſehgt 1

1 rl 9. Demutt.

ile Atgle ten.

IEe

act. Talm. Pead,

Achot, ol, 31, 3, lig

atr, zunctant hichd.

Cieii Divim, Konec ſet.
.

2 Deo fuetun ecg

1 1
id enim dictione ny,

um de do ſe e.
134d Genel. e. 1, , 16,

m ling. Sanck. vot
fit,ee e ibiqnen

1 bique not, d nit
.5, n. 1
c.09,10.8 . 37 it bit
b, b, 8 ſol. o3.4.
te & Pkoptid autorille,
i mmi ſie ahn ſenie

ſud4 ASto ,

ſolnmin feteſiteſtinn .

ſeniſime; el inm.
unds in 4A0h. Apol e⸗
probtari, conler, hnl⸗
k. 7, 1.P. 7 1di
1 6, 1,adauci, godd,
Gu

—cAF. xXXII.

””ZMZU
7 (omupt )N.
ll)populis un

unt obtemperare. Verſ. 10. Dimitte me] Hucusque non audivimus, quòd Moſes

oraverit pro illis (Iſraelitis) & tamen ipſe (Deus hic) dicit: dimitte

pendeat, (nempè, quòd) ſi oraverit (Moſes) pro illis, (Deus) illos non ſit perditurus.
58. Verſ. rI. Cur, Domine, iraſeetur furor tuns] Nequaquàâm commovetur ad æmu-
lationem, niſi ſapiens contrà ſa pientem, potens contrà porentem. 59. Verſ. 12. Et
pæniteat te] i e. Aliam ſuſeipias * cogitationem, 60. ut illis (IHraelitis) benefacias.
Eod. verſ. I2. Mali] Quod cogitàſti * contrà illos (Iſraelitas.) Verſ. I 3. Recorda-

re Abrabami Si transgreſſi ſunt? (Iſraelitæ) decem præcepta, pater ipſorum (Abraham)

tentatus fuit decem temtationibus &1.. & tunc non accepit ille mercedem ſuam, da ei

iſtam & egredientur decem pro decem. 62. Eod. veri. 13. Abmhami, Iſaaci & HWua-

Ai] Si ad combuſtionem *"rillicIfraélitæ àte fortè condemnandi ſi unt,)memento A-

brahami, qui tradidit ſeipſum, ut combureretur propter te in fornace Chaldæorum,

63:. ſi ad occiſionem, recordare Iſaaci, qui protendit collum ſuum, ut ligaretur,
SðUðð . H 64 ſi ad
cuùm populus abſente Moſe urgeret Aaronem, ut
conffaret Deos, qui eos ducerent, illis reſtierir
Chur eisque dixerit: &Dde yv i. e. conc iſi
cervice ( Xροννιανοι nonne meminiſtis,
quænam miranda pro vobis fecit Deus? extem-
P6 inſurrexerunt in eum atque interemerunt, in ar r h. loe.
confer. ſuprà v. 5. h. c. n. 4 72. . Hebr. Dau O&, in MtSo z, pro eo legitur4
56. Dictum hoc eſt zaé r,bονταρρααιονt yrO i. e, quod facturus es.
R. Eleaſar, niſi verba hæc ſcripta eſſent, nemini † In MSto z. bic additur? Tror "y i. e, fœdus
(de Dec) tale quid licuiſſe proferre &c,vid. D. ruum. Vä
Wagenfeil. Sot. pag: 32 1. num. 1. & pag. 329. 6 r. De decem tentationibus aliquid dictum eſt ad
it. p. 77000. Senel. c. 22. V. I. n. I. confet. & Gur Arjeh dict.
pulo. Ifraelitico dedit ei Deus, confer. Deuter. nor e hie allegatur ad marginerm.
c. 3. V. 2 4. ibique not. n. 4 4. 2 2. Nimirùm regula eſt Arithmetica: decem vrO
5 S.: Confer: hic Junii ac Tremellii not. h. loc- ubi vel de decem fit nuflum, Germ. Zehen von Ze⸗
autoris noſtri ſententia & ε—Tlicatio confirmatur;, hen gehet auf/ confer, not. in — N LDH
vide & Schemot rabba, uti in na hic b. loc. iſta: wya Wy )ſ i. e: & egredientur
Alegatur ad marginem it. Berachot, fol. 32. a. decein pro decem, abfunt 4 MStO I.
59 Tu veròzo Deus; ne minein habes parem nec ſa. TTX Hebr. —d hæc & ſe quentia, usque
pientla, net prudentia, cuf itaq; ad iram vel æmu-
lationem commoveris? conf. hice Gur Arj. fel I5S.
c0l. 1. fin. ac not, in or PD b. loc.
"“ Vel: fiat (eis)alia ſcil. cogitatio, Hebr. mwyne,
in utroque MSto poſt verbum iſtud additur;
"7, ſic etiam in Gur Arjeh fol. 11 5, col. 1.
fin. legitur, ut juxtà hant lectionem ſenſus ſit
õ

ðñ

H) i. e. efficiatur eis; ut (aliter) agant, mutentur
(Iſraeélitæ) ₰ cogitatione mala ad cogitationem
bonam, ſie in na P h. loc. exponitur.
60. Confer. hic Geheſ.c. 6. V. 6, n. 3 1. vid. & Gur
Arjeh fol. 11 5.col. I. fin⸗ & col. 2, princ. ac not.

7

que MSto; ſolummodò in MSto z: poſt:
N h i. e. & IIfraelis, hæc ſequntur: y
Pa ie i. e. hucusque non receperunt mer-
cedem ſuam; contfer. hic tract. Talm. Berac hoty:
fol. 10. b. & fol. 32. a. it. Schabbat, fol. 30. a.
6 7.“ Vide, quæ ad Geneſ. C.’11, V. 2 8. n. 3 1. S& ad
Gensk,⸗

7

ud d. Ccèt aperuit hic (Deus) ei (Moſi) januam 57. ipſique notum fecit, quòd res ab eo de-
Beſtcumilis . .

ad 1a& X 1â e. qnod ſi iſti &c. abſunt ab utro-

.

734 EPXODI.

rum meritis ⁶6, non ſervantur, cur tu dicis mihi: & faciam te in gentem magnam,
⁶7. quòd ſi ſolium trium pedum non ſtat coràm te tempore iræ tuæ, † multò minus
ſolium unius pedis. Eod. verſ. 13. Quibus juraſti per temetipſum] i. e. Non juraſti
illis per rem, quæ deſinit (vel finitur,) non per cœlum, non per terram, non permon-
tes, non per colles; “ ſed per te, qui permanes & juramentum tuum manet in æter-
num, nam dicitur: per me juravi, inquit Dominus, é8. & Iſaaco dicitur: ac ſiabi⸗

liam *** juramentum, quod juravi Abrahamo, patri tuo, 69. Jacobo quoque dici.

tur: ego ſum Deus omnipotens, creſce ac multiplicare, 70, juravit (itaque) ei per-

Deum omnipotentem.
id quod miraculum fuit. 72. Verſ. 16. QOpus Dei fuerunt] Juxtà ſenſum ejus (Scri-

pturæ) literalem ipſe (Deus) gloris ſuâà 73. fecerat illas (tabulas;) alia ex-

licatio;: veluti aliquis dicit ſuo ſocio: totum ſtudium iſtins N. in ope-
re illo N. (poſitum eſt;) ita omnis deliciæ Sancti illius Benedicti erant in lege
Eod. verſ. 16. Inſeulpz] MN& duo iſta ejusdem ſunt ſignificationis ac no-

CAp. XXXII.

64. ſiad exilium, memento Jacobi, qui migravit in Haran, . quòd li iſti (Hraelitæ) illo-

Verſ. 15. Ab utmque 71. parte ſua] Poterant literæ legi,

tant P)P'i. e. inſculptionem, linguâvernaculâ; entailler. * Verſ. 17. Dum vo-

Genetl. c. 14. V. 10. n. 23. notata ſunt, confer.
& Lighifoot. ad Luc. c. 20. v. 37. p. 87 6. edit.
Lipſ. ubi locus ex Schemot Rabba fol. 159.
I. adduciiur, vide & not. in "an dr b. loc.
ubi etiamSchemot rabba ad marginem allegatur.

64. Vide Geneſ. c. 22. V. 9. confer. & hic Gur Ar-

jeh fol. 115. col. 2. med,

65. De quo Geneſ. c. 2 8. v. 10. vid. not. in 9

pan b, loc. .

△

66. Vel: juſtitis illorum, fcil. trium patriarcha-

rum, Hebr. m, ſicuti hic habetur, confer. cap.
ſequ. 33. verſ. 19. n. 64.
67. Sicuti ſuprà verſ. 10. . cap. habetur, confer.
hic quoque Gur Arjeh alleg. fol. 115. col. 2.
med. ut & tractat. Talmud. Berachot fol. 32.
a. ac Schemot Rabba, proùt allegantur in mop
Syan h. loc. ad marginem.
† Hebr. Joyn nya, abſunt iſta ab utroque MSto.
* Hebr. N7 in MSto z. hic additur: des
tp i. e. quæ non permanent:
xX Hebr. yad N PYi N, abſunt iſta ab utro-
que MSto.
6 8. Uti Geneſ. c. 22. v. 16. habetur.
xxX Hebr. N': iſtud, ut & ſequentia, usque ad:

R i. e. ego ſum Deus &c. abſunt à Möto 1.

69. Vide Geneß, cap. 26. v, 3

cife-
70. Sic habetur Geneſ. cap. 3 5. v. 11.
71 Hebr. baay P, à binis paginis ſuis, ita
unius ac Tremellius, P. Fagius: in duabus fu-
erficiebus ſuis, confer. ejusd. not. ad Paraphr.
Chald. p. loc. it tractat. T almud. Megilla, fol. 1 .a.

in Sna nW h. loc, allegatur, confer. & hic
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. ubi duæ quæ-
ſtiones tractantur, una: an decem præcepta in
una tantùm parte tabularum, an in utraque exa-
rata fuerint; altera, quot præcepta in unaqua-
que tabula deſcripta fuerint? vide & not, in
nDo H h. loc. it. not, ad Cantic, cap. 4. V.
73. Opus Dei fuiſſe tabulas ideò hic dici puto,
quia digitô Dei ſeriptæ fuerunt, ſicuti c, ntec,
3 1. v. ult. habetur, id, quod etiam hoc verſu 16.

repetitur, dum dicitur: ſeriptura Dei, confer.

Junii ac Tremellii not. h. loc, it. t
1 * H., 10 06% t. ract. Talm,
Avot, fol. 12. b. ct. Talm.
X0 . . 8
Sic exprimo hie νυο, vel: vade prout
in MSto’I. habetur; deeſt autem hoc verbum
Gallicum in MSto 2. & ſignificat Latinè: in-

ſculpere, incidere, confer. hic tract. Talm. Eru-

CN W

Srdan
batut, dam

eſinif

clamant i
Pod vetl.
fücm Kcontt
Uando iſti
Mloles)ſin
nis flius
autem lia⸗
omte]l Ad
i. epatlon
culam ejus
eutenditun)
(eiiſftume
utprobaret
mortis gene

—
Hedr.

tue Dp
t Hr. W
) Wlt
4 Conler.
Chald b. l
77, bierei
Ttemeltii,l
cann ttanſin
(Nionem
num ſequ.
(ol 19. b.
76. Antol u
jus petlushe

ſigniſen:
y. denſushl
(chate, uO
iit lex,u

ſi dandum
birin iegen
ſo, ne il
omnes ſunt
Ler, Talmn,

O. KI.
llnneil
Benlem magdint
ne, multz minng
ie Non erili
m dnonpernon.
lm manet in ztet.
dleiun: zc Kahbi.
Cobo gnoqge gici.
htſtagneei per⸗
dienm litere legi,
ſenſum ein Set..
tabulag;) lia er.
llins N. in ope
dieumt inlege,
niſtcationis 3c no-⸗

Ver. 17. DunpN.

—.P z———

Ne zſ. de ll.
4dinis paginislni,, in
Fagins: Induabus u⸗

eusc, not, 1 Dira he.

Awud Megill tol.!e,

bbat, ſol, 104,2 i
legztur conket, de hie

„Chald, ubi ur que.

n gerem Precepta in

tum, an in ullaque eya⸗
0t precepta in naqus⸗
Leriot? Fide & hot in
n0t, 2d Camic, c20, 4, 1.

las iged hie giei puto,
fuetunt, cuti e, atec,
uod etiam hoc veiſi 16.

ſoniptus Dei conſe .
lot, it alt, Taln

1
N, ſel: MrpN pront
eeli auten hoe zebbum
gnifa atine: In.

er biealt, Tim M :

CAb. XXXII.

FEzxEODI. 73 5
iſerabatur] (Htud: ponitur pro:) z. e. dum ille (populus) vocifera-

patur, clamabant cnim (lſraelitæ) & lætabantur ac ludebant. * Verſ. 18. Non en&

vociferatio fortitudinis] i. e. Non videtur vox iſta eſſe ſonus clamoris fortium, qui
clamant victoriam, 74. nec vox imbecillium, qui clamant: væ! aut: fugiamus.
Eod. verſ. 18. Sonum 75. cantantium] (Dictio: Hy notat hic) vocem probro-
rum & contumeliarum, HNi. e. quæ affligunt 76., animum ejus, qui illa audit,
uando iſta ei ingeruntur. Verſ. 19. Et progecit de manu ſua &c.] Dixerat (enim
Moſes:) ſanè de paſchate, 77. quod unum eſt ex præceptis (Divinis,) dicit lex: o-
mnis filius alienigenæ non comedet de illo 78. hic verò 79. univerſa eſt lex; omnes
autem Hraëlitæ ſunt apoſtatæ, egone illam (legem) ipſis dabo? Eod. verſ. 19. Sub
monte] Ad pedes 80, montis. Verſ. 20. Et ſparfit] (Verbum ) fignificat .-

i. e. ſparſionem, ſic quoque (accipitur in illo loco:) 1. e. ſpargetur ſuper habita-

culum ejus ſulphur, 81. ſic etiam (in illo loco:) quia fruſtrà D i. e. ſpargitur (ſeu
extenditur) rete, 8S2. (idque verbum ibidem ideo uſurpatur,) quia ſpargunt in illo
(reti) frumentum ac legumina. Eod. verſ. 20. Ert potavit] Propoſuerat ſibi (Moſes,)
ut probaret illos (Iſraélitas,) non ſecus atque uxores declinantes, 383. tribus (enim)
moxtis generibus judicati ſunt (Iſraelitæ) ibidem, (nimirùm) dum adfuerunt teſtes ac

115. col. 2. fin. & col. 3. princ. ubi iſtud

—

1

zx Hebr. oY), in utroque MSto pro eo legi

tur Soye i. e. & vociferabantar.

† Hebr. èe iſta, ut ſequentia, usque ad:
y U i. e. vox cantantium, abſunt 2₰ Msto 2.
4. Confer. hic præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr.

, Ita hie vertere volui, ſecutus verſionem Junii ac
iemelhi, b. Fagius uunt Paraphialin Chaldai-
cam tranſtulit: vocem ludentium; aliam expli-
cationem autor noſter hic adducit, de qua vide
num. ſequ. 76. confer. hic tract. Talm. Taanit,
„b. Antor noſter verbum , quod in fine hu-
jus verſus habetur, deducit 4rad. 1y, quod
ſignificat: afflixit.
„„ Senlſus hujus loci eſt: quemadmodùm de pa
ſchate, quod tamen unum ſaltem præceptum eſt,
dicit lex, quod illud peregrino vel alienigenæ non
ſit dandum z ita multò magis hoc locum habe-
bit in lege univerſa, quam hic manibus meis ge=

ſto, ne illa Iſraelitis tradatur, quoniam illi

omhes ſunt . ννυ i. e, apoſtatæ, vid. Buxt.

Leex, Lalm, fol. 2441. &. ſequ. it. Gur Arjeh fol.

d i e, com paratio iſta ſub examen vo-
ca&tur, confer. & Exod. c. 12. v. 43. ibique not.
n. 19 1. ac alkut Part. 1. fol. 109. col. 2.
78. Utiſuprà Exod. dict. C. 12. V. 43. habetur, ub
vigde not. n. 19 1. YUMWUGD
79. Nempé: in hisce duabus tabulis, quas mani-
bus meis geſto, confer. quæ ad Deuter. c. II.

O

v. 2 §. n. 90. notata ſunt.

10. Sic fere autor Vulgatæ: ad radicem montis,

