cohibuit, quò minus Zelotypiâ moveretur propter nominis Divini profanationem,
quocircà manifeſtat tibi (hĩc) Scriptura, quisnam ille fuerit, qui percuſſus eſt. Verſ.
15. Nomen autem mulieri, * quæ perenſſa ſuit, G&c.] (Kefert koc Scriptura,) ut no-
J tum

vruν, dum Deus quali beneſficium beneſicio

43. Sive: in ignominiam ejus, confer & hic Gur
rependit.

Arjeh fol. 189. col. I. fin. ac not. in orm eD

38. Confer. bie Gur Arjeh fol. 199. col. I. circà
fin. it. tract. Talm. Menachot, Jol, 2z0. a.
39. Nempè: antèe unctionem illam, de qua hic ſer-
mo eſt, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Cheld.
h. loc, ubi & aliæ adducuntur rationes, cur Pin-
chaſo fœdus iſtud fuerit datum.
40. Hebr. 1an, eſt is liber primus partis quin-
tæ operis Talmudici, tractans de Sacrificiis, vid.
Sevachim, ſol. 10 1.5, confer. & Jevammot, fol,
100. b. it. Ketubot, fol. 13.5. & Kidduſchin.
Jol. 66. .
4I. Vid. dict. tractat. Talm. Sevachim, fol. 10 1.
6. prout in "an ne ad marginem allegatur.,

c. 2 3. V. 27. n. 97.
42. Uti Zachar. c. 8. verſ. 2. habetur, ubi vide Ra-
ſchi not. confer. & Gur Arjeh fol. 1¹ 89. col. 1.
fin. ut & ſuprà Numer. dict, c. 11. v. 29. R. 1 24.
S& not. ad Ezech. c- 39. v. 2 5. n. 13.
* Videlicèt: Pinchaſi, de cujus genealogia ſuprà

V. 11I. H. cap. n. 3 3.

h. loc. ubi ex R. Elia Miſrachi ſive orientali ad-
ducuntur iſta: No eiee
„ rn wn i., e. quicunque in majori dignita-
te conſtitutus eſt, illius quoque peccatum malus
eſt, juxtà illud Juvenalis,; omne animi vitium
tanto conſpectius in ſe Crimen habet , quanto
major, qui peccar, habetur.

44. Confer. hic Geneſ. c. 49. vetſ. 6. n. 34. & K,

36.

4 5. Be quibus vide Geneſ. c. 46. v. 10, & I. Para-

lip. c. 4. Vv. 2 4. ROta autem, quòd 1. Paralipom.
dict. c. 4. v. 24. ſolum quinque numerentur; aſt
Geneſ, alleg. c. 46, v. 10. numerantur ſex capi-
ta familiarum, confer. cap. ſequ. 2 6, Terſ. 1 3. n.
16. & n. 3 5. ac not. in han Mhov h. loc.

46. Confer. etiam hic not, in am me, ubi ra-

tio hujus explicationis adducitur, confer. & tract.

Talm. Sanhedrin, fol. 82. 5.

* Scil. Cosbi, infamis iſtius mulieris Midianitidis,

quam cum Simri ſcortantem EPinchas trucidavit,

epi⸗
Q◻

1232²

cum tibt faciat odium Midianitarum, qui proſtituerunt ** filiam regis ad ſcortatio-
nem, ** ut Ifraélitas ad peccandum inducerent. 47. Eod. verſ. I5. Prineipis popu-
lorum] Unus fuit ex quinque regibus Midianitarum, (iſti fuerunt:) Evi & RBekem &
Zur &c. 48. ipſe autem (Zur) cœteris (regibus) omnibus præſtantior fuit, 49. nam-
dicitur (hic:) principis populorum; ſed quoniam is ſeipſum reddiderat contemptibi:
lem, dum filiam ſuam proſtituerat, (ideò) numerat illum /Seriptura †) tertium. 50.
Eod. verſ. 1 5. Familiæ paternæ] Quinque familiæ paternæ erant Midianitis, nempè:
Hepha & Hephar & Chanoe & Abidah & Eldacha: 51. iſte autem (Zur) fuit rex u-
nius exiſtis (familiis.) Verſ 17. ige] (Verbum x ejusdem eſt formæ ſeu mo-
di,) cujus eſt: 10 &. inig, 52. & ſignificat (tempus) præſens (ac ſi diceret Scriptu-
ra:) vobis incumbit, * ut vos (ſemper) geratis hoſtes ergà illos (Midianitas.) Verſ.
18. Quia ipſi vos aflixerunt] In negotio Pehoris, quia proſtituerunt (Midianitæ) fi-
lias ſaas ad ſcortandum, ut vos ſeducerent poſt Pehor; Moabitas autem ** non præ-
cepit (Moſes,) ut perderent (Iſraelitæ) propter Ruth, 53. quæ ex illis naſcitura erat,
ſicuti docent (Kabbini noſtri) in Bava kama. 54.

— —

epitheton fuit Nib Sevilna, vid. Buxt. Lexic. .

Chald. Fol. 234 8. conlfer. Sanhedtin, dict. fol.
82. b.

„*½ Hebr. oet iſtud & ſequentia, usque ad:
„tU i. e. ut ad peccandum IHraelitas &c. ab-

funt hic 4 MSto I.
N* Hebr. Mm hoc & quæ ſequuntur, usque ad:
n WD i. e. ex quinque regibus, abſunt 4
MSto z. male.
47. Confer. hic Gur Arjeh fol. 1 89. col. 2. princ.
ac not. in Smnn ov b. loc.

4 8. De quibus infrà Numer. cap. 3 1. v. g. dicitur.

49. Vide etiam hic nat. in poe ne, ubi loci i-
ſtius amplior habetur expoſitio.
† Hebr. Da, ſic in MSto 2. hic additum reperitur.
50. Id eſt: tertio loco numerat illum Scriptura,
nempè poſt Evim & Rekemum, prout Numer. c.
3 1. V. §. habetur, confer. & not- in a
bh. loc.
51. De quibus vide Geneſ. cap. 25. verſ. 4.
2. Id eſt: recordando, obſervando, ſic hoc loeo

i. . aſfrigendo, confer, ſuprs Numer. cap. ,.

15. V. 35. D. 62. & 63. ac. Gur A jeh fol. 199.
col. 2. princ. ubi habetur, quòd, ſi hic yx
i. e. modus imperativus eſlet, ſentus eſſet, quòd
Iſraeliæ ſaltem R& — i. e. una vice affligere
debuiſſent Midianitas 5 ſed quoniam uſurpata eſt
a P i. e. ſignificatio temporis præſentis, i-
ded notat "pn A i. e. præſens perpetuum, i-
ta, ut nunquam non affligere debeant Midiani-
tas, confer. Deuter. c. 27. V. 1, n. 1. it. Bava ka-
ma, fol. 3 8. a.
* Hebr. yy in MSto z. poſt Pwh i. e. ſi⸗
gnificat præſens, ſic legitur tby i. e.
afflige illos, ur vos (ſemper) geratis &c.
XX Hebr. A N LDN) iſta, ut & ſequentia, usqae ad:
Sn& NM) i. e. & factum eſt poit &c. abſunt ab u-
troque MSto.
53. Confer. hic Gur Arjeh fol. 189. col. 2. circà
fin. ac col. 3. princ. item not. in an mev .
loc.
54. Locus, ad quem hic teſpicitur, habetur in Ba-
va kama, fol. 3 8. 5. prout in nan S' ad
marginem allegatur.

CAP. XxXVI.

(A. W
—

Erl.
ge⸗
nun
quandolllt
foerunttras
Fes ſuasz ten
Adtribum
Er locum ,
(nempe,)
Dixerunt il
Aeo auin
Fus velter
tranlit in n
temnebant?
ttibusſaas!
iſtorum mat
rünt, quant
ſuumeis im

—

bi tatio ihu
amn humeta
gamillapre
* Vel: intta
Proeo legitu
Hedt, on
8
Ni.e, Alia
MSto.
2. Coner, gua
Kint A)
ſunt, vide &
ſa: non ſe
MRo I.
3. Vide hie
R not. in n
Conter ei
tn. X not i

C.NV.
d ſeottatio.
KBekem &
, 49. nain⸗
tontemptibi⸗
tertium., 30,

nitsnene

1) fuiſtter u.
tine ſen mo⸗
beret Seriptu.
litas.) Verl.
Micianita)f-
1 non pre-
lcitara eat,

A jeh /ol 1l9⸗
K hic
Enlus ellet, gud

1e Vice afflggere

iam luſpaneſt
vonisfeſentis,⸗
nsperpetuum, 1
gebeant Midiapi⸗
d. de Bada M⸗

m wie l⸗
erais bee,

venli, uigte RR
Ke, ablantebu⸗

169. col. 1.clee⸗

1 vn wo ,⸗

vt, babetu n a⸗
n9

Emm.

CAF. XXVI. NIMERORUIM. 1233
CAL. XXVI.

Erſ. 1. Et faltum eſt poſßtplagam & .] Res ſimilis eſt paſtori, 1. in eujus gre⸗
gem lupi irruerunt * ac nonnullas ex ovibus interemerunt; ** ipſe aurem
numerat illas, ut ſciat earum numerum, quæ ſuperſunt; alia expoſitio:
quando (Iſraêlitæ) egrediebantur ex Ægypto atque ipſi Moſi concredebantur, eidem,
fuerunt traditi numerati, nunc, quando ille (Moſes) vicinus erat, ut moreretur atq; o-.
ves ſuas reſtitueret, reddidit illas numeratas. Verſ. 2. Juxtà domor patrum ſuoram

Ad tribum paternam relata fuit eorum proſapia; non verò ad matrem. 2. Verfſ. 3.

Ee locutus iſt Meſes & Eleazarus, ſacerdos, cum ills] Locuti ſunt cum illis ea de re,
(nempè,) quòd Deus præceperit, ut illos numerarent. 3. Eod. verſ. 3. Dicend
Dixerunt illi eis (Iſraêlitis,) opus habetis, ut in numerum redigamini. 4. Verſ. 4.
Ab eo, qui viginti annos natus & ſuprà, ſicuti Præceperat &.] (Nimiruùm) ut ſit nume.
rus velſter 5. ab eo, qui viginti annos natus eſt & ſuprâ, nam dicitur: quicunque-
tranſit in numeratos & c. 6. Verſ. 5. Familia Chanocæaa] Quoniam *t* gentes con-

temnebant* illos (Iſraélitas) atque dicebant: cur iſti per genealogiam referucitur ad

tribus ſuas? exiſtimant (ſcilicèt) iſti, quòd Ægy?ptii non exercuerint dominium erga

iſſtorum matres, nam, ſi in illorum (ſcil. virorum) corpora ipſi poteſtatem cxerchè⸗

runt, quantò magis in eorundem uxores, quapropter Sanctus ille Benedictus nomen
ſuum eis impoſuit (nempè:) Nqab iſta parte, 7. & dab altera Parte, ic ſi diceret: te-

Qdqq 2 ſtor
1. Vide hic præ aliis not. in Mar rS h. loc. u [5. Quoniam verba hujus textus „nempe: MWX
bi ratio iſtius expoſitionis affertur iſla: quoni- ſunt quadammodo elliptiea, ideò Com
am numeratio conjungitur plagæ ac poſt pla- mentator noſter illa hic ſuplet per iſta: om.
gam illa præcipitur Moſi. i. e. ut ſit numerus veſter cc.
* Vel: intrarunt, Hebr. aaa, in utroque MSto 6, Prout Exod. cap. 30. v. 13. habetur, confer, hic
pro eo legitur: a i. e. irruperunt. Gur Atjeh fol. 19. col. 4. princ. ac not. in

**½ Hebr. iſtud, ut & ſequentia, usque ad: pon ne b. oe.
1. e, alia expoſitio, abſunt hic ab utroque "*† Hebr. vo⸗ . iſtud & ſequentia „ usque ade
MSto. . . Dyza j. e. in omnibus iſtis (familiis &c.) abſunt
2. Confer. quæ ſupràâ ad Numer. c. I. V. 2, Sign. *] hie 4 MSöto 1. S oan
& intrà ad Nuam. cap. 36. v. 3. num. I. notata * Hebr. (Gam, ſpernebant, in MStO . pro eo legi-

ſunt, vide & not. in am νανâ5 loc. verba i. tur: P i. e, irridebant, ſubſannabant; conker
ſla: non verò ad matrem, abſunt in Hebræo 4 not, ad L. evit. c. 2 5, v. 17. 6* 2d Zephan. c. 2
MsSto I. 8: n. 19. . .

ac not. in ham pw h. oQoc. in fine ejusdem nomignis, unde efficitur ex dun-
4. Confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 189. col. 3. . bus iſtis literis nomen Dein, verbi gratiq, no-
ſin. ac not. in am rwh. loc. 4

mine

1234 NüuMER ORHM. CAb. XXVI.

ſtor ego de eis, quòd illi ſint filii patrum ſuorum, atque hoc eſt, quod explicatur per
Davidem, (dum dicit:) tribus — 8. teſtimonium (ſunt) Iſraelitis, 9. i. e. nomen

iſtud: (— ) teſtimonium præbet illis † (nempè:) eorum tribubus, (quòd illæ ſint

genuinæ,) quocircâà in omnibus iſtis (familiis) ſcriptum eſt (verbi gratia:) ₰°e
tem &πιαπ &c. ſed in cO) 10. non opus fuit dicere: familia 3 O) quia, ne-
men (Dei — ))ei infixum eſt, (nempè) dab initio (nominis 9) & Nin fine. Verſ.
9. Qui impulerunt] Iſraêëlitas contrà Mofen. 11. Eod. verſ. 9. Quando com move=
runt] Populum (Iſraëliticum) contrâà Dominum. Eod. verſ. 9. Commoverunt (Ver-
bum: X ſignificat:) &ι*π i. e. impulerunt Ifraêlitas, ut contentionem excitarent
contrà Moſen, u eſt) formæ v 1. Verſ. 10. Er facti ſunt in ſignum] In-
oſtentum & monimentum, ne vir alienus 13. accedat, ut de facerdotio contentio-
nem moveat. Verſ. I1I. Eilii autem Rorah non mortui ſunt] Iſti ab initio quidem-
fuerunt participes conſilii; ſed tempore ſeditionis ad meliorem mentem redierant,
quoeircà feparatus fuit eis 14. locus ſublimis in Gehenna, ut ibi commorarentur.
Verſ. 13. Zerach] Is fuit X i. e. Zochar, 1¹5. fignificans æX i. e. ſplendorem,
familia autem Ohad 16. deſierat, ſic etiam quinque (familiæ non ampliùs ſuperſtites
erant) de tribu Benjamin, 17. nam ecce cum decem filiis deſcenderat (Benjamin) in

Fgy-

mine Pareſt aτWππι, ubi litera eſt ab initio &

1eye & Nam bh. loc. item D. Wagenſecil. Sot. p.
in fine & fic in cœteris familiis, exceptà familia 2

138.

am, de qua vide num. ſequ. 10. confer. & Gur
Arjeh fol. 189. col. 3. med. ac not. in ov,
pan h. loc. . .
32. Id eſt: Domini, in hoc nomine Dei am bæ
lIReræ conjunguntur, nempe: & quæ in
sribuum nominibus ſunt diviſæ, vide num.
antec. 7. .
9. Prout Pſalm. 122. v. 4. habetur, ubi R. Salomo
ferè eadem, quæ hic, annotavit. J
† Hebr. riy TN, in MSto z. poſteà ſic le-
2itur: rrnk "hn DD- quod illi ſint fili
patrum ſuorum, quæ lectio alteraà illa plani-
er eſt.
16. De cujus familia vide v. 44. b. cap. confer. S
num. antec. 7. H. verſ. .
11. Confer. hic Gur Arjeh fol. 1 99. col. 4. princ.
ac not. in Dan p. loc. & tract. Talm. Ba-
va batra, fol. 14 3. . it, Megilla, Fol. 11. a. &
Sanhediin, fol. I10. a. —
72. Id eſt: formæ ſive eonjugationis Hiphil, con.
fer. Gur Arjch ol, 189. c0l, 4. princ. ac not. in

13. Vele extraneus, Hebr. , quo nomine hic
intelligitur is, qui non eſt de genere ſacerdotali,
confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 199. col. 4.
med. ac not, in aτ ειπι, ubi Bemidbar rabba
ad marginem allegatur.
14. (Waſi ſeparatum conclave atque ſeptum eis
aſſignatum fuit, ſic vana hic interpretor, con-
fer. Raſchi not. ad 2. Samuel. c. &9. v. 1. n. 1. &
not. in , ubi tractat. Talm. Sanhe-
drin, ol. 110. a. ut & tract. Talm: Megilla, fol.
14. 9, ad marginem allegantur, vid. & not. ad
Pfſalm. 42. V. 1. n. z M
15. De quo Geneſ c. 46. v. 10. confer. Gur Arjeh
Jol. 189. col. 4. fin. ac not. in mor r h.
loe.
16. De qua Geneſ. dict. c, 46. v. 10. confer. cap.
antec. 2 5. verſ. 14. n. 45,. ac Junii && Tremelli
not. h. 1oc.
17. Confer. quæ infrà ad verſ. 24. . cap. num. 46.
notata ſunt- J

CA.

8 —

Egyptum;
cit) Eibon
Hierololyr
acyenerint
Lerint, ut
monte Hot
fliorumſe
in monte
nes tetrotl
Perſecuti
terkecerint
Schimhi

—
19. Mone
ſer. Gut A.
col. 1.pni
19, Vide in
Fagii no,
Vide eiam

209. Vide Ge

ſenlentia
16. b, ca,
Gick, pere
36, conſer.
c. 4 6. V. 15
ſie etiam k.
tationem 3
tha, nam 9
tmidu Gad
Ozni (pro
ti dn n
ſagl 21.
11, Nempe:
Ptehlitezwe
ſ iner hai
Gicuntur,
antec,10 i
eneſ d 49

jetenſetur,

. 17.5. ver

1 Hedr. Nn
nd ie,
Ronkatd- du

Nnn CaAb. XXVI. AAUMERORUA. 1235
Pleent bet Æ.gyptum; 18. ſed hic non numeravit (Scriptura,) niſi quinque, 19. ſic etiam (defe-
e, noen cit) Ezbon de (filiis) Gad z0, ecce ſeptem familiæ; 21, reperi autem in Gemara *
ddileſit Hieroſolymitana, quòd, poſtquàm mortuus eſt Aaron, receſſerint nubes gloriæ 2*.
NInac venerint Cananæi, ut pugnarent contrà lſraélitass 23. ipſi in animum ſuum indu-
) gninno. zerint, ut reverterentur in égyptum & quòd retrò iverint per octo profectiones à
ufne, Nel. nmonte Hor usque ad Moſerah, dicitur enim: & fllii Ifrael profecti ſunt de Beeroth
, donnopt filiorum jahakan ad Moſerah, 24. ibi mortuus eſt Aaron; ſed nonne is mortuus eſt
enmt (V. in monte Hor; de Moſerah autem usque ad montem Hor ſunt octo 25. profectio-
en excitatent nes retrorſum:? (ita ſanè eſt;) ſed (reſpondetur, quòd Ifraelitæ) retrò iverint eosque
hun Iu perſecuti ſint fili? Levi, 26. ut illos reducerent atque ſeptem familias 27. ex illis in-
io contenti. erfecerint; de filiis autem Levi * ceciderunt quatuor familiæ (nempè:) familia-
itio gidem Schimhi & (familia) Uziel; 28. de filiis verò Iizhar non numerantur hic, 29. niſi
m tedierant, Q qqh hee fami⸗
Dtnorarentur. .
Pplendotem, 13. Pront Genel. alieg. c. 4 b. V. 2 1. habetur, can-[22. De his confer. Levit. c. 2 3. v. 43. num. 88. 8
zus ſuperlkites fer. Gur Arjeh fol. 189. col. 4. fin. & fol. 190. Numer. g. I4. V. 14. n. 17. item Numer. c. 21.
cernit col. I. princ. ac not. in 'nan n . loc. v. 2. n. 16. 2ce Deuteron. c. 10. v. 6. n. 11. con-
Benjamin)in 19. Vide infrà v. 3 8, & 39. . cap. confer. & P. fer etiam Raſchi not. ad Eccleſiaſt, c. 7. verſ. 1. 2c
E. Fagii nor. ad Paraphr. Chald. ad v. 4. b. cap. not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 102. a., fin.
tige etiam verſ. 2 4. . cap. n. 46. & Lightfoot. ad L. uc. eap. 3. verſ. 5. p. 746. edit.
— 2o. Vide Genel. dict. c. 46. V. 16. ſed probabilior Lipf. SS
genlell S0le ſententia eſt, quòd Ezbon dicatur Ozni yerſu 23. Sicuti Numer. c. 2 1. v. 2. habetur.
́”ÿUMUE 16. h. cap. cui etiam autor noſter in noris ad 4. Vide Deuter. c. 10. V. 6, n. 9. ac Junii & Tre-
guo tomine die dict. verſ. 16. h. cap. adſtipulatur, ubi vide num. mellii not. ibidem,
enere heeſdo:el, 36. confer. & Junii ac Tremellii not ad Geneſ. 2 5. Vide Numer. c. 2 1. v. 5. n. 30. & n. 3 3. con-
6el le eol 4, c. 46. v. 16. nonnulli verba iſta: PnxN& d i. e. fer. & Deuter. c. 10. V. 6. n. 9.
Bemicheltinda ſic etiam Ezbon, ita H Bol dienur 7 5 26. Confer. Deuteron. diſt. c. 10. v. 6. n. 14.
tationem nominis Zerach, qui alibi dicitur Zo„ Hepr. npwn yaw, in M. 1: F. .
3 5 ; 7. Hebr. D yam, in MSto 2. legitur: oeE
Ague ſehtum enn char, nam ecce etiam nomen Ezbon, qui fuit de e i. e. octo familias, confer. quæ ſuprà n.
mierpletol, eon⸗ tribu Gad, mutatum eſt, nempè ut appelletur 21. H. verf, notata ſunt
,19. V. heh. 1. Ozni (prout verſ. 16. H. eap. habetur) ſic in no. Hebr. iy var iſta . ſequentia, usque ad: H
4 din bre 1 n Vdr 2 loe habeiur eonſer. & numer. ny) rv i. e. Schim bi & IUziel, abſunt
AIm: Megn u. 2 I. H. 1 . . N. * . . . d.
nis dei 23. Wempe: quæ defecerunt vel non amplius ſu⸗ dige⸗ 1 mann Exod 5
reſlites manſerunt de familiis Iiracliticis, nemp?è, 28. Nin us vide Exod. cap. 6. v. 17. & v. 18
conlet. Glr tetin i inter haſce ſeptem familias, quæ hie deſiiſſe ntem enmer. .. 3. 18. & v. 19. quæ duæ fami-=
a . dicuntur, non numeretur Ezbon, de quo num. liæ infrà v. 58. . cap. non numerantur, quoni-
antec. 2 0. iisdem annumerandus erit απ de que am ob rationem, 4 Commentatore neſtro hiæ
lo. coner, cap, Geneſ. c. 46. V. 17. qui infrà v. 44, . cap. non adductam, non amnb ius ſuperſtites erant, vide,
ni Ttemeli recenletur, fic in notis an r , loc. confer. Ant ad didt. verſ. 5 8. h. cap. num. 94. notata
n. 27. h. verſ. . .— “”
cnun Hebe. Napxa, in utroque MSto pro so legitur: 29. Videlitèt alleg. verſu 53. . cap. ubi vide not.
76 rbres i. e. in Talmud, quo nomine Rabbinis n. 35
non ratò audu Gemara. SS

NuMERORUIM. CAbP. xXVI.

familia Korachæa; 30. quartam autem (familiam) haud ſcio, quænam illa fuernt; **
R. Tanchuma 31. verô exponit, quòd (familiæ iſtæ) abſumptæ fuerint in plaga (quæ
evenit) propter Bileamum; 32. ſed quoad defectum, qui è tribu Simeonis defuit, cir-
cà numerum iſtum, qui minor ſuit, quàm prior numerus, qui in deſerte Sinai compu-

1226

tatus fuit, 33. videtur, quòd omnes viginti quatuor mille viri 34. ceciderint de tri-

bu Simeonis. 35. Verſ. 16. Ozni] Exiſtimo, ** quòd hec ſit familia Ezbonis, 36.
nec ſcio, cur familia ejus non vocetur juxtà nomen ejus. Verſ. 24. Jaſehub] Is fuit
Job, 37. qui refertur inter illos, qui deſcenderunt in Egyptum, nam omnes fami-
liæ nomen acceperunt ab eis, qui deſcenderunt in Egyptum; qui verò nati ſunt ab
illo tempore 38., ac deinceps, juxtà illorum nomina nen nominatæ ſunt familiæ,
præter Ephraimi ac Menaſſis familias, quæ omnes in ⁵Ægypto erant prognatæ, ut &

(præter familias) Ard & Naheman, (qui fuerunt) filii Belah, 39. filii Benjamin; re-
peri in jeſod 40. R. Moſis Hadarſchan, † quòd eorum (nempè Ard & Naheman)
mater deſcenderit in «ägyptum, quando illos jam conceperat & quòd ideò diviſi fue-
rint in familias, ſicut (fuerunt familiæ) Chezron & Chamul, qui erant nepotes je-
hudæ, 41. ut & (familiæ) Cheber ac Malchiel, qui fuerunt nepotes Aſchuris,

41. 30

30. Conter. ſuprà Numer. c. 16. V. I.: ac 1Paralip.
c. 6. al. 7. V. 2. & v. 22. ubi Jizhar etiam Am-
minadab vocatur, vide Gur Arjeh fol. 190. col.
I1. princ. ac not. in bnm re H. loc. item li-
ber: — Wen Part. I. Sign. 3. pag.
X Vel: quid ei evenerit, quis caſus illam ab.
ſtulerit. =
31. De hoc vide R. Salom. ad Exod. c. 9. v. 32. &
ad Exod. c. 3 8. v. 8. item ad Levit. cap. 1 1. v. 2.
& ad Nurmner. c. 16. v. I. atque alibi.
32, Qua dere vide cap. antec. 2 5. v. 3. 8. Se 9.
33. Nam in deſe to numerati funt 59300 & tribu
Simeonis (üti Numer. c. 1. v. 2 3. habetur,) hic

autem non num erantur, niſi 2 2206ει. deſuntita-

vitorum ex Sebaſt. Munſteri obſervationibus ſeri-
bit P. Fagius ad Paraphr. Chald. h. cap. 26. V. 4.
confer. num. antec. 3 3. h. verſ. ac not. in *
h. loc. it. cap. præc. 2 5. v. 14. num. 4 5.
*X Hæc verba: exiftimo, quod hæc ſit, abſunt in
Hebræo * MSto I.
36. Vide, quæ verſu antec. 13. . cap. num. 20.
no'ata ſunt, confer. & not. in an dno h. loc.
37. De quo Geneſ. c. 46. v. 13. vide hic not. in
RD, ubiratio adducitur, cur illius no-
men mutatum fuerit.

38. Nempè poſtquàm in ˙Ægyptum deſcenderant,

conſfer. & hic not. in em Ne h. loc.
39. De quibus vide infra v. 40. h. cap. eonfer. & h.
verſ. 2 4. n. 44.

que 37 100. ſic in notis nnn re b. loc. con- 140. Hebr, i. e. fundamemum, ſic dieitur no-

fer. num, ſequ. 3 5. .
34. Qui per plagam abſumpti erant, de quibus
dict. cap antec. 25: v. J. 9.
3,5. Nam, (uti credibile eſ,) plurimum imminutus:
fuit Simeonitarum numerus eo, quod complutes
ad Zimri, filium Sallu, priacipem inter Simeo
nitas ſeſe contulerint, de quo cap. antec. 2 5. v.
14. prout Junius ac Tremellius ad verſum ſequ.
1I4. h. cap. notarunt, ac tribum Simeonitarum
imminutam faiſſe ferè triginta ſeptem millibus

men libri, à R. Moſe Hadarſchan compoſiti, vide
ſuprà Numer. c. 19. verſ. 2 2. num. 5 5. & infraà
E. verſ. 24. num. 50. item Deuter. c. 21. v. 14.
n. 32
† Hebr. a, abeſt iſtud hic, ut & in fine hujus
verſus 24. 4 MSte I.
41. Quotum pater erst Perez, uti habetur ſuprà
v. 2 1. H. cap. conter. Gur Arjeh ſol. 190. col.
I. fin. ac not. in οααπ e h. loc. (αrπ
Ver⸗

CAI.

4 iei guia
heman,ez un
tum ejns Be
ipls (cl. 4
Cenhe)t
deptaſitz
Gekecetantd
um matris il
Ain concal
tepeti in e
G.) Cœter
talachi: 51.
&reputati ſi
desin hocca⸗
guingue fan
(ubi dicio
bis deſunt er

—

verda illa:
Hebræo abn
41. Erant autet
45. ta). 1
utroque Mt
4 dine: allen
alibi4 we gi⸗
4 4, Hebt.
K „
ol. 109, kl
. lor,
4). Nim Gilhz
intta verl. 19
46, Qus defer
ne 19, dict
199. tolen
4. Proint Gem
catur dige ,
voce.

1o, Niie, gu

nN.

—
1 fern; 1

leeg ę
1 dekiipeit⸗

nai compu.
erind e tri⸗
Eibonisz6,
bub] kſuit
nnes fami⸗
nati ſunt ab
nt famnilie,
Enatx, ut &
Rjatin; 1.
Naheman)
cirili fae⸗
t nepotes e⸗

tes Aſchuris,

41, 40

—

rvationibarſali⸗

h,(a). 26, V. 4.
e not in Wo

Ec ſit, ablunt in

Cap. numm 20,
d le.

fige hie not, in
,cult illius no⸗

m delcendetint,

h. loe.
h. conket. &h.

n, ſc dieitur 00

ompoli i vige
umn f⸗Kinti
l. C. 2 l. V. 14.

iin krehtus
babeiur op

1 0l. igo,0l.
,lot, (Gerüim

ſel⸗

CAL. xxVI. NNNNüIIMERORIM. 1737

42. ac ſi quidem hæc eſt expoſitio myſtica, 43. ecce bene eſt; ſi verò non, exiſtimo;
quòd ei Belah multi fuerint nepotes 44. & quòd ex iſtis duobus, (nemp ) Ard & Na-
heman, ex unoquoq; prodierit familia numeroſa & quòd cœteræ generationes filio-

rum ejus (Belah) nomen ſortitæ ſint à Belah; duorum veroò iſtorum generationes ab

ipſis (ſcil. Ard & Naheman) nomen traxerint, idem ego exiſtimo de filiis Machir,

(nempè, Hand⸗ in duas familias diviſi fuerint, quarum una nomen ab ipſo (Mac hir)

adepta ſit; altera verò nomen acceperit à Gilhad, illius filio, 45. quinque familiæ

defecerant de filiis Benjamin, 46. hic eventum aliqua ex parte ſortitum eſt vaticini-

um matris illius (Benjamini,) quæ vocavit eum Benoni 47. i. e. filium doloris mei;
aſt in concubina 4⁸. Gibeonitica 49. completum fuit totum iſtud (vaticinium,)hoc
reperi in Jeſod 50. R. Moſis Hadarſchan. Verſ. 36. Atque iſti filii ſunt Schutalath
&c.] Cœterorum filiorum Schutalachi* generationes vocatæ ſunt de nomine Schu-
talachi: 51. de Heran autem egreſſa eſt familia numeroſa, quæ nomen ab illo traxit
& reputati ſunt filii Schutalachi pro duabus familiis, nam ecce numera & deprehen-

des in hoc capite quinquaginta & ſeptem familias ac de filiis Levi octo, en ſexaginta

quinque familias atque hoc eſt, quod dicitur: quia vos ODNi. e. Pauci &c. 52
(ubi dictio O?Dconſtat ex litera:) & νQ–.** (un ſenſus ſit:) i. e. quinque vo-⸗

bis deſunt ex familiis omnium Populorum, qui ſunt ſeptuaginia, 33. etiam hoc di-

dici

verba iſta: qui erant nepotes Jehudæ, ablunt in libre notata ſunt, confer. && verſ. 36. h. cap.
Hebræo ab utroque MSto.

42. Erant autem iſti filii Brihah, de quibus infrà v. * Hebe. rord n ., abſunt iſta hic 4 4 MSto I.

A5. h. cap. abeſt autem nomen Aſehuris hic ab 51. Tacitè innuitur hic à Commentatore noſtro

utroque M Sto. ratio, cur hoc loco in plurali dicatur: filii Shu-
4. Sive- allegorica, Hebr. A&, de qua voce talsch; cum tamenunus ſolum illius filius, nem-
alibi me dicdtam eſt. pé Heran, hic nominetur, ſimile habetut Geneſ.

44. Hebr. dn 3, in utroque M StO ſolum cap. 46⸗ verſ. 23. ubi dicitur: Kilii Den, 8S
legitur: Va i. e. filii, confer. hic Gur Arjeh tamen unus tantum i lius filius ibidem no-
Fol. 109:. col. 1. ſin. ac nor. in =pan n, minatur.
b. loc. 52. Uti Deuteron. c. 7. V. 7. habetur.
4 5⁵. Nam Gilhad fuit filius 2 Machir, de quo vide x Iſta: vyn &, abfſunt iſia hice ab utroque

infrà verl. 29. h. cap. MSto; ſed malè ac fortè per deſeribemtium in -

5, Qua dere ſupià v. 13. . Cap. n. 17. & n. 19. im
4 Se 19. dictamelt , confer. Gur Arjeh fol. eutiam ve peritiam
198. Col. 2. princ. ac not. in a n h. loc.
47. Prout Geneſ. c. 3 5. v. 1 §. habetur.
4 9. Sive: pellice, Hebr. „ 79, quænam ſic di
catur, vide apud Buxtorf. in Diction. Hebr. ac

in mundo eſſe traditur à Judæis, conſer. Nurmer.
c. 7. Vv. 19, n, 50. ac Deuteron. c. 32. v. S. ibi⸗
ue Raſchi not. n. 45. vide & I. Paralip. c. I. v.
voce. 1 3. atque Raſchi not. ibidem, it. libr. Prec. ua

49. De qua vide Judie. c. 19. & ſeq. part. 2. p. 82. 6, princ. ac D. Wagenlſ. Sot. pag.
50. Vide, quæ paulò antè n. 40. 5. verl. de iſto 783. n. 3.

53 Septuaginta quippe populos ac ctotidem iaguas

1138 NANuMERORuMNMNM. CAP. XXVI.

dici Tex Jeſod R. Moſis Haddarſchan; 54. ſed opus fuitz ut de verbis ejus (aliquid)

dettaherem & (aliquid) isdem adderem. Verſ.3 8. Achiram] Is fuit i. e. Echi,
qui deſcendit in Egyptum, 55. qui vocatus eſt de nomine Joſeph, qui fuit Ni. e.
frater ejus & i. e. excelſus magis, quàm ipſe, (idcircò) appellatus eſt HNi. e.
Ackiram. Verſ. 39. Schephupham] (Dhou) is fuit Muppim, 56. quia Joſeph
extitit )i. c. celebris 57. inter populos. Verſ. 42. Sucham] Hic fuit Chu-
ſchim. 58. Verl. 46. Nomen autem filiæ Aſcher fuit Sarach) Quoniam illa in vita
ſuperſtes fuit, * (ideò Scriptura) eam hic commemoravit. Verſ. 5§3. Iuter iſtos divi-
datur terra] Non verèò inter illos, qui ſunt minores viginti (annis,) etiamſi veniant
ad numerum viginti (annorum,) antequàm dividatur terra, nam ecce ſeptem (annis)
ſubegerunt (terram) eamque ſeptem annis diviſerunt nec partem in terra acceperunt,

niſi iſti 601000, 59. & ſi uni ex illis fuerint ſex filii; non (tamen) accipient iſti,

niſi ſolùm partem patris ſui. Verſ. 54. Qui maltus eſt, ei multiplicabis poſſeſtonem
ejus] i. e. Tribui, quæ numeroſa fuit populo, dederunt partem multam, éo. & quam-
vis partes ** non fuerint æquales, nam ecce diviſerunt omnem (terram) juxtà multi-
tudinem (uniuscujusque) tribes; (tamen) non fecerunt partes, niſi per ſortem; ſors
autem contigit per Spiritum Sanctum, 6⁶1. veluti exponitur in Bava batra, 62. Elea-

zZarus, ſacerdes, indutus erat Urim & Thumim & dixit per Spiritum Sanctum: ſitri⸗

bus

† Hebr, han R., in MSte 1. pro his legitur: ( a. b.
rEL N e i. e. etiam iſtud reperi, res eaidem 60. Confer. etiam hic P. FPagii not. ad Paraphr.
ell. Chald. ac R. Iſa. Abarbenel. ad Joſu. c. 14. V.
54. De quo luprà v. 24. h. cap. n. 50. dictum eſt. 5. ubi plura de diviſione terræ IIraeliticæ, vide
Vigde Genelſ. c. 46. V. 2 1. idem dicitur Achrach S Gur Arjeh fol. 190. col. 2. princ. ac not. in

I. Paralipom. c. 8. v. I. pan new h. loc. it. tract, Talm. Bava batra,

56. De quo Genelſ. dict. cap. 46, v. 21. confer. & fol. 117. h.
Genel. c. 43 V. 29. n. 61. * Hebr. ypyπin MSto I. legitur: Sh)az n

Sive: clarus, ſic in notis nne ne dictio: i. e. partes terminorum; in MSto 2. pro bpyn

exponitur, quòd ſignificet: S i. e. mo- habetur: Sa i. e. termini.
titans ſe ac volans inter populos, nempè nominis 61. Ac Spiritus Sanctus dabat ½α Wν Hn i. e.
celebrirate notus inter gentes, volitabat per ora ſicuti conveniebat (unicuique tribui,) prout in
virorum. Gur Arjeh fol. 190. col. 4. circà fin. exponitur,
5⅜. Uti vocatur Genelſ. c. 46. vV. 23. Confer. quæ ad verſ. 56. b. cap. n. 77. notata
à& Conſfei. not. ad 2. 3amuel. c. 20. v. 19. m. 13. ſunt.
ut & Seder Olam eap. 9. p- 26. ac D. Meyeri not. 62. Hebr. Nha Nna i, e, porta poſtrema, ſic di-
ibid p. 353. ubi Serach » filia Aſcheris, ad mini- citur liber tertius partis quartæ operis Talmu-
mum 256. annos vixiſſe ſcribitur. Qdici; locus autem, ad quem hic reſpicitur, ha-
79. Quorum ſumma verſu 51. H. c. tecenſetur, con betur in Baba batra fol. 118. b. & fol. 122. a.
ſer. hic præ aliis P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. ſicuti in π nn ad marginem allegatur, con-
ac pam H h. loc. it. Jalkut Part. 1 Ffol. 246. fer. & Sanhedrin, fol. 43. .
col. 1. med. it. tract. Talm. Bava batra, fol. 117.

(AL. MWV.
—

bus N. eiet
ſcipte in 4

Qduodecim ſe

punceßeͤ
ſchedulasm
gui ei alige
tribui N. di
menluta, 67
61, Videlice
cum agto
loris.) Ven
eprell erant

cceteris omunn

bin vivente
nimirüm (e.
flilinter eos
nus unus ace

—

63. lc elt: po

ibus ſuis cit

bic imerpre
64, 4, gu
turhie ing ,
Verba iſla:
kiant alis)
bræo4 MSI
6f, Kire: urna
. 16, V. g. d

“”” 66. die juxtz

interpetoric,
bi ſide not. n
Pn. Chald,),
7. Nempe: el
Alühmeticam
illeam ſice nt
„dire: zunz
ilius gualie
trat it eſt, ſe
nem, ſcuti ni
banort ler

A. Ky.
—
s (aligaid
Nie Echi,
t ie,
diee,
gbia ſoſep
ie fuit Chu.
illa in ita⸗
eriſot Ani.
mſi veniant
tem ſannis)
acceperunt.
teipient iſti,
Nſiſem-,
9, E quam⸗
uwa mult⸗
ſottem; ſors
1, 62, Pler
Gum: Utti⸗

—

L. ad Paaphr.
Jolu. c. 14, ,
oelincæ, vide
rinc. acnot in
We Dara bale,

ne
10 1,odyin

dee

ibui,) prout in
fin, enponitun,
h,n. 77 bNa

oltema, ſi bl⸗
ohetis Tilnd.
telhicitut, 1
,& ol. 111, 4,
n allegatunsn

68. Sive: juxtà comparationem lori ſive agri, pro † Hebr. onan, in MSto z. h

cae. XII. AuERORI 1335
bus N. exierit, ſimùl cum illa (tribu) terminus N. 63. exibit; erant autem tribus de- L
ſcriptæ in duodecim ſchedulis atque duodecim termini 64. inſcripti erant (aliis)

duuodecim ſchedulis atque (Eleazarus) miſcebat illas (ſchedulas) in capfula, 65., ac

princeps (tribus) immittebat manum ſuam in illam (capſulam) & extrahebat duas
ſchedulas manu ſua, (nempè:) ſchedolam nominis tribus ſuæ & ſchedulam termini,

qui ei aſſignatus erat atque ſors ipſa clamabat, dicens: ego ſors exeo in terminum N.

tribui N. dicitur enim: O i. e. ſecundùm os ſortis, 66. nec dividebatur terra
menſurâà, 67. quia terminus unus præſtantior erat altero; ſed juxtà æſtimationem,
68. videlicèt locus ſive ager) deterior, qui recipiebat Corum ſeminis, comparabatur
cum agro Seæ, 6⁶9, qui bonus erat, 70. omnia juxtà æſtimationem pretii (ſive va-
loris.) Verſ. 55. Secundum nomina tribaum patrum eorum] Hi ſunt, qui ex Egypte
egreſſi erant, 71. diverſam facit Scriptura poſſeſſionem (live hæreditatem) iſtam à

cœteris omnibus hæreditatibus, quæ (habentur) in lege, nam in omnibus hæreditati-

bus † viventes fiunt hæredes defunctorum; aſt hic mortui ſiunt hæredes viventium,

nsimirm (e. gr.) duo erant fratres ex illis, qui egreſſi erant * ex 5Ægypto, his erant.

filii inter eos, qui in terram (promiſſam) veniebant, alteri quidem tres, alteri veròô u⸗
nus unus accipiebat partem unam;tres autem acci Piebant tres (partes,] dicitur enim: in-

ter

63. Id eſt: portio terræ iſta Sc iſta, terminis ac fi- devoto, de quo vide Levit. cap. 27. verl. 16.
nibus ſuis circumſcripta ſimuùl exibit, ſic Sn n. 24.
hic interpretor, confer. num. ſequ. 64. h. verſ. 69. Id eſt: cum agro, qui recipit Seam ſeminis vel
64. Id, quod num. antec. 6 3. dicitur , voca cum agro, qui Sea ſive Sato conſeri poteſt, nam
tur hie 7iaa i. e. terminus ſeu finis , cœterum dictio — âzb communiter verti ſolet: ſatum, quæ-
verba iſta: atque duodecim termini inſcriptiſ nam illa fuerit menſura, vide præ aliis Ar. Mon-
erant (aliis) duodecim ſchedulis, abſunt in He tani Thubal Cain ſive de Menſur. Sacr. fol. 3, &

bræo à4 MSto z. ſequ, confer. hic Jalkut Part. 1. fol. 246. cOl, I.
65. Sive: urna, pyxide, Hebr. 2, confer. Levit. circà fin. & Wagenſ. Sota, p. 72 3.
c. 16. v. Q. n. 16. 70. Dividebatur itaque terra non ſimplici ſive æ&

66. Sic juxtà mentem Commentatoris noſtti hic quali meuſura; ſed habita ratione qualitatis agri,
interpretor id, quod verſu 56. b. cap. habetur, u- prout ille vel bonus vel malus erat, ſicuti Jam
bi vide not. n. 76. confer, & P. Fagius ad Para- anteà dictum eſt, vide num. antec. 67. & 6%.
phr. Chald. h. loe. . 71. Confer. hic Gur Arjeh fol. 190 col. 4. ſin, ac
67. Nempè: æquali, non ſecunduùm proportionem not. in npon rer h. loc. ut & Jalkut dict. Foſ.
Arithmeticam; ſed juxtà proportionem Geome- 246. col. 1. fin. it. tract. Talm. Bava batra, ol.
trieam, vide num. ſequ. 6 8. & n. 70 117. a. .
4 5 ic additur: Nrmae
illius qusalitate, prout ille melior vel deterior ie. quæ (habentur) in lege.
erat, id eſt, ſecundum Geometricam proportio- * Hebr. , in MSto 2. legitur hic
nen, ſicuti num. antec. 67, dictum eſt, confer. xn i. e, exillis, qui deſcenderant in KX-
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 23 50, fecus eſt in agro] gyptum; ſed mendum eilè puto.

Rrrrrrr

1240 NUMERORM.

ter iſtos dividatur terra, 72. revertebaturäItaque hoc modo) hæreditas eorum ad pa-
trem patris illorum 73. atque totum dividebant ex æquo 74, & hoc eſt, quod (hic)
dicitur: ſecundùm nomina tribuum patrum eorum poſlideant, nam poſtquàm ab-
ſtulerunt * filii, diviſerunt illi eam (terram) pro (numero) patrum, qui egreſſi erant
ex Ægypto, ſi autem ab initio diviſiſſent illam (terram) juxtà numerum eorum, qui ex
gypto egreſſi erant, non accepiſſent iſti quatuor (filii,) niſi duas partes; 75. jam-
verôò acceperunt quatuor partes. Verſ. 56. Juxta os ſortis] Sors loquebatur, **
veluti (jam ſuprà †) expoſitum eſt, 76. narrat (hic Scriptura,) quòd diviſa fuerit (ter-
ra promiſſa) per Spiritum Sanctum, 77. idcircò dicitur: * juxtà os Domini. 758.
Verlſ. 5 5. L'eruntamen ſorte] Excipiebantur 79. Joſua & Caleb, atque ſic illa (Scri-
ptura) dicit: & dederunt Calebo (urbem) Hebron, ſicuti dixerat Moſes, 80. præter-
eà dicit (cadem Scriptura:) ſecundùm os Domini dederunt ei (Joſuæ) urbem, quam.
etierat. 81. Fod. verſ. 5 5§5. Tribuum patrum eorum] Excepti (igitur) fuerunt 82,
proſelyti & ſervi. 33. Verſ. 58. Hæ ſant familiæ Levi] Deficit hic familia Schimhi

&

—

CAP. XXVI.

72. Prout veriu antec. 53. B. cap. habetur, confer. 4

