
35⁵8

GENESEOS.

CAF. XLVII

CAP. XLVII.

Erſ. 2. Et nonnullos ex fratribus ſuis] (Nempè:) de minimis, 1. qui inter illo-⸗

erant, quoad fortitudinem, qui non videbantur robuſti, nam (cogitaverat ſe-
cum Joſephus,) ſi viderit illos (Pharao) fortes, faciet eos milites; erant autem-
iſti (quos coràm Pharaone conſſituit, nempe:) Ruben, Simeon, Levi, Iſſlaſchar & Ben-

jamin, hi ipſi erant, quorum nomina Moſes non iteravit, 2. quando eis benedixit; ro-
buſtorum verò nomina iteravit, (dicitur enim) & hoe Iehudæ (precatus, amplius di-
xit:) audi, Domine, vocem jchudæ, 3. & Gad dixit: benedictus, qui dilatat Gad,

4. ac 766 Naphtali dixit: Naphtali & c. ö. & 1 Dan dixit: Dan &c. é. ſic 720 Zebu-
lon atque 7 Aſcher, 7. hæc habet* Bereſchit Rabba, quæ eſt Aggadah * terræ Iiraéli-
ticæ; 8. aſt in Gemara Babylonica, quam nos habemus, reperimus, quòd illi, quorum
nomina repetivit Mofes, fuerint imbecilliores & quòd illos (Joſephus) coràm Pharao-

ne conſtituerit; Judæ autem nomen, quod iteratum fuit, non repetitum fuit propter

imbecillitatem (ejus,) ſed propter (aliam) rationem, quæ circà hanc rem reperitur in-
Baba Kama, 9. & in Barajetha 10. Siphre r1. diſcimus illam (rationem) in (Sectione“,

quæ

tor notarum in Spaon nev iſtud: αν i. e.

quoniam illi, ficeuti hic in Commentario Raſehia-

no habetur, refert ad paſtores ovium, qui fue-
rint eney —„bhe enn eenhn. aen
i. e. reputati coràm illis tanquàm ipſe cuhus di-

vinus, & quòd propterea Pharao illos in optima
terræ parte collocaverit.

1I. Sive: de infirmioribus & imbecillioribus, qui

non ita uti cæteri fratres, robore ac ſpecie

præſtabant, confer. hic tract. Talm. Bava kama,

2 2. a. e „ „ .* .* P* .„*
2. Vel: repetiit ſive bis nominavir; videlicèt in
benedictione, quæ Deuteron. cap. 33. habetur,

confer. not. ad Deuteron. dict. c. 33. v. 13. n.

104.
E vi4e Deuteron. dict. cap. 3 3. v. 7. ubi nomen Je-
hudæ repetitur.
4. Sicuti Deuteron. eod, cap. 33. V. 20. habetur.
5. Prout ibidem verſu 2 3. habetur.
6. Vid. Deuteron. alleg. cap. 3 3. V. 22.
7. Scilicè&t?: dixit Moſes Deuteron. cap. 3 3. V. 18.
& v. 24. .
„X Hebr. hæc & ſequentia, usque ad:

N, i. e. Gemara, quam habemus, ab-

ſunt à MSto Erff. I.

XX Hebr.- de ee,“ in MSto Erff- 2. pro his ita

legitur? Thyr re Nνα qui (ſcil. liber Bere-
ſchit rabba) eſt ex decreto Talmudico (in terra
Iſraelitica recepto.)
9. Id eſt: Aggada, quæ in terra Ifraelitica inter
lIudæos recepta fuit, nempè in Bereſchit Rabba
juxtà Talmud Hieroſolymitanum hæc habetur
expoſitio; aſt in Gemara ſive Talmud Babylo-
nico contraria ſive diverſa habetur expoſitio, quæ
hic ab autore noſtro adducnur, confer. Gur Ar-
jeh fol. 6 I. col. 2. prine.
9. Efſt is liber primus partis quartæ Operis Talmu-
dici, agens de damnis, quæ à beſtiis vel ho-
minibus alicui inferuntur, reperitur autem lo-
cus hic allegatus in Baba kama fol. 92. a. ſicuti
allegstur ad marginem in pan mnp ſuper
Comment. Raſchi h. loc.
10. Id eſt: in expoſitione doctrinali, quæ con-

ſtanti traditione recepta eſt „ Hebr. &nen, de

qua voce vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 348.
11. Eſt is liber antiquus incerti autoris, de quo
vid,. iv D & Buxtorfe Biblioth. Rabbin.
pPag. m. 3 89

̃. .

CAL. MVII.

——
gur incipit)e
nue. 4. Vetl.
oxres. Bod re⸗
Ebexediti.
gui certiztempe
EVel 9. Amine
nationis me di
eetratsnerlillic
bus, qui diſced
(abeundi ab illi,
benedixitei n⸗
aoam pluriale
üidkione 18, 20
(egis) acendeb
Verl1I. Raben
Aharuli ie.

ê”
11. Hebr. N) am
Neibrinitiali,
tefonomiiincipi
1 ¾ Hebr vm, 4
exenplai, quol
giur: Ihin, ſe
Genel. 49. V. 11
14. Nationemillan

dh.oe. Ut Kin

in ejusdemetia
14 Aliquament
1. die & autor h.
tranſtulit, Peri
e. ktadioſt e
1nac. Talm. Ben
16. Nalie laind
et. gue funn
notataſum, it

). Vel: interdun
eusue ſionis⸗
lol. 14r. ife⸗
Ke negere o

ę Go bif⸗ D

iücrem luid

CAL. XVI..

—.—

gui inter illos
ogitaretat ſe⸗

erant auteta-

alchar & ben⸗
benedinit; 10.
8, anplius di.
uidilatat Gad,
ſc 10 Lebl.
terte litaeli⸗
dilli,gnorum
cotum Pharao=
im fuitpropter⸗
n reperitorin⸗
in ectione,

Jllæ

—

Ettk 2. probisita
ii ſeil libe beſe⸗
lmmudico intetts

1a Ilratlitiea intet
berelchit Rabba
gum hec habetur

Talmnud bibj

etur expoſtio, qua

corler, Gl 4Aa

te pelis UAnu⸗
23 bellis vello-
eheritulr Autein 0.
4 tol. 91. liun
1 W A

inli, duk c0⸗.
Heby. NN, &
ln. ſol zen no
jautofis
Pbioth, Mbin

CAbP. XLVII. GENESEOS. 359

quæ incipit:) atque hæc eſt benedictio &c. 12. ſicuti (docet) Gemara 13. quam habe-
mus. 14. Verſ. 6. Viri robuſti] i. e. Qui induſtrii 15. ſunt in artificio ſuo, ut paſcant
oves. Eod. verſ. 6. Super ea, quæ mihi ſunt] i. e. Super pecora, quæ mihi ſunt. Verſ.

G. Et benedixit Jacobus] (]) hic ſignificat) ſalutationem, 16. ſicuti mos eſt omnibus,

qui certis temporibus 17. in conſpectum regum veniunt, linguâ vernaculâ: ſalüer. *
Verſ. 9. Anni peregrinationis meæ] (Dictio? b hic ſignificat:) ϑσ◻△1. e. peregri-
nationis meæ dies (ac ſi diceret jacobus:) omnibu diebus (vitæ meæ) fui peregrinus in
terra?* neclilli dies) fuerunt boni. † Verſ. 10. Ee benedixit Jacobus] Sicut mos eſt omni-
bus, qui diſcedunt & conſpectu principum, (nimirùm) valedicunt eis & facultatem
(abeundi ab illis) impetrant; quænam autem iſta (Jacobi) fuit benedictio? (videlicèt)
benedixit ei (Pharaoni,) ut aſcenderet Nilus ad illius pedes, Egyptii enim non bibunt
aquam pluvialem; ſed Nilus aſcendit & irrigat (terram;) ex hac autem lacobi bene-
dictione S. ac deinceps, quando veniehat Pharao ad Nilum, ipſe in occurſum ejus
(regis) aſcendebat 9. & irrigabat terram, (ita ſcriptum reperitur in) Tanchuma. 20.
Verſ. 1I. Rahamſes] Hæc (pars quædam fuit) de terra Goſchen. 21. Verſ. 12. Ad
os parvuli] i. e. Juxtà id, quod opus erat omnibus filiis domũs eorum.* Verſ. 13.
Xy 2 Panis

I2. Hebr. Tane en, fant bæc Parafchæ** Hebr, zen, poſt iſtud in utroque MSto Erff.
verba initialia, quæ à capite trigelimo tertio Deu. additum eſt. rue i. e. aliorum.
teronomiiincipiunt. † Confer. hic tract. Talm. Megilla, fol. 17. a.
13. Hebr. αα, ſic in Berolinenſi editione, ut & 18. Id eſt: ab iſto tempore, quò jacobus Pharao-
Exemplari, quo ſum uſus; in Bibliis Buxtorf. de ni benedixit ac deineeps, confer. infrà verſ. 19.
gitur: Anyn, ſed res eodem redit „ vide infrà h. cap. n. 30. & not. in Cmart h. loc.
Geneſ. 49. V. 11. n. 98. 19. Conker. infrà Geneſ. c. 50. v. 3. ibique not.
14. Rationem iſtam vide etiam in notis 'pan DD;e num. I. vid. & ſuprà Genel. c. 2 I. v. 30. n. 61.
h. loe. ut & in Gur Arjeh fol. 227. col. 3. circa S& c. 24. v. 17. n. 3 %.
Kn. ejusdem etiam ſuprà Geneſ. cap. 43. v. 8. n. 120. Eſt is Commentartius vagus in quinque libros
I4. aliqua mentio facta eſt. NMolis, de quo vide vud re & Buxt. Bibli-
15. Sic & autor Vulgatæ verba illa⸗ vnn Pax hic oth. Rabbin. iſtius crebtò fit mentio apud auto-
tranſtulit, perindc ac Raſchi noſter: dea i. rem noſtrum „ nempé in notis ad Exod. c. 9. v.
e. ſtudioſi, exercitati, induſtri, confer. hic] 372. it. Exod. c. 3 8. V. 8. & Eevit. c. 11. V. z. it.
tract. Talm. Berachot, fol. 6 3. b. Numer. c. 16, v. 1. & alibi.
16. Itachic Latinè vertere volui e r, con- ²1. §. His onymmusin Tradit. Hebr. h. loc. notat,
fer. quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 33. v. 1I1. n. 12. Aum nel eangttans edr m.
notata ſunt, it. not, ad 2. Keg. cap. F5. v. 15. n. Joſephus Antiq. 1. 2. c. 4. ſeribit, qudd pharao
juſſerit Iacobum unà cum ſfiliis ſuis degere in
urbe Heliopoli, hæc etiam On dicta fuit, vide
ſuprà Geneſ. c. 41. V. 45. ubi LXX. urbem On
verterunt 1„ατοπ confér. & Efai. c. 19. V.
1 8. & Jerem. c. 4 3⅞, v. 13. ibique Ralſchi not.
* Loci iſtius explicationem vide in notis an mnem
b. loc. confer. & tract. Talm. Naſir, fol. 3. a.

17. Vel: interdum, Hebr. , de qua voce
ejusque ſignificatlone vide Buxtorf, Eex. Talm.
fol. 1841. .
* Sic reddere poſſis: πÜ, prout in utroque
MStO Erff. habetur & quidem rectius, quaàm in
aliis exemplatibus, ubi legitur: N.

360 GENESEOS. CAP. XLVII.

Panis autem non erat in omni terra] Redit (hic Scriptura) ad rem priorem (videlicèt)
ad initium annorum famis. 22. Eod. verſ. 13. Et laboravit] (Verbum N ponitur)
ro &., quod notat: defatigationem, juxtàâ Targum ejus, huic ſimile eſt, (quod
habetur in illo loco:) ρ νμ%n05â1 i. e. ſicuti fatiſcens 23, eſt is, qui jaculatur malleo-
Ios. 24. Verſ. 14. Pro annona, quam ipfi emerant,] Dabant ei argentum. * Verf-
15. Defecit enim pecunia] (Vox ON notat) juxtà Targum ejus DWi. e. conſum-
Pta eſt (ſcil. pecunia.) Verſ. 17. &t duxit eos] (Iſtud: R ponitur) pro Dʒ a
i. e. & deduxit illos, huic ſimile eſt, (quod habetur in illo loco:) non erat ei i. e.
ducens, 25. item (in illo loco:) ad aquas quietum H1i. e. deducet me. 26. Verſ.

18. Annö ſecundé] Secundùm annos famis. 27. Eod. verſ. 18. Edò, quòd conſumpta

eſt vecunia] (Verba iſta h& à ponuntur pro:) N i. e. quandoquidem 28. de-
fecit pecunia & pecus atque omnia venerunt in manum domini noſtri præter corpora
noſtra.* Verſ. 19. Et prabe ſemen] Uthumum ſemine ſpargamus ac quamvis dixe-
rit oſephus: adhùc quinque ſuperſunt anni, in quibus non erit aratio 29. ac mefis;
(tamen) poſtquàm Jacobus in Æÿgyptum venerat, benedictio quoque advenit per ad-

ventum ejus 30. ac cœperunt ſeminare deſütque fames atque ita diſcimus in Toſiphta-

*

.

Sotæ.

22. Conkter. Raſchi not. ad cap. antec. 45. V. 6. vi.
de & not. in. mar h. loc.
23. Ita verbum iſtud, quod Proverb. c. 26. v. 1.
habetur, vertere volui, vid. ibid. n. 20. alii ali-
ter tranſtulerunt, confer- not. in par n— h.l.
24. Nonnulli Hebr. =, quod hic habetur, ver-
zunt: ſcintillas, alii: tela ſcintillantia.
vX Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 119. a.
25. Vide Eſai. c. 51. v. 18. ubi ausor Vulgatæ ver-
tit: qui fuſtentet, ſic idem hoc loco tranſtulit:
ſuſtentavitque eos, LXX. quoque hic verterunt:
22a] 6sꝙzd»ιooναονοεS aluit illos, vid. num. ſeq.

2 6.
26. Vide Pſalm. 23. Vv. 2. ubi Vulgata habet: e
ducavit me, I⸗XX. quoque: gge5oνρ s, alnit
me, vid. num. antec. 2 5½
27. Vel: quoad annos famis, nempé: ex quo fa
maes invaluerat, alii annum iſtum ſecundum nu-
merant ex eo tempore, quo poſt abſumptam o
mnern pecuniam SEgypiii cœ,ρant commu-
tare pecora ſua pro annona, quodque is annus
fuerit ſeptimus iniens, quoô Joſephus ſemenem
dedit gy ptiis, ſic in notis Junii ac Tremellii h
loc. confer. vetſ. ſeq 19. h cap. n. 30.
2 ⅛. Confer. quæ ſupraà ad Genel. cap. 24. V. 33.: n.

. notata ſunt, vide & not. in a rh.
oc.
* In notis Raſchianis editionis p m verba
iſta urpv'n bie Ma i.e. præter corpora noſtra, po-
ſita ſunt ſeparatim, tanquam verba textus ſacri
& explicationis gratia hæc ſunt addita: è m
Na en weeen . ) drn de
wa n dn i. e. (verba iſta:) dee rn
(poſita ſunt) veluti N DN i. e. niſi corpora no-
ſtra (ſic legit R. Elias Miſrachi) & ita (veperitur)
in editione antiqua, vide in Gur Arjeh genuinum
fenfum lectionis ſecundæ, confer. S& not. in à*
Rh. loc.
29. Uti ſuprà Geneſ. eap. 45. v. 6. habetur, confer.
not. ad Ezech. cap. 29. vV. II. n. 10. 1 I & 12.

30. Ita hic interpretor *1 . e, ad pedes eius, con-
fer. quæ ſuprà ad Geneſ. c. 30. v. 3 0. n. 52. no-
tata fſunt, vid. & ſuprà verſ. 10. h. cap. n. 1 8. a=
ptior ſolutio hujus objectionis, meò quidem ju-
diciò, peti poterit ex iis, quæ ſupra ad verſ. 1.
h. cap. n. 27. ex notis Junii ac Tremellii adducta
ſunt, confer. & Geneſ. c. 50. V. 3. n. 1, ac not, in
α Mo'h. loc.

1
“

CNXV
—

S0tr. 31.

(Tugum
Miern
i. te Aegui
Aiam, inte
terta Afte
ntet; diſ
ſeattibus
xtremita
1egno gj
22, Mn
mnis ictio
Cinen (ſen
Midian, 35
Gutitu (
3.panis in
.i. e
verl. 24.
ſant in don
2 Hwin

—
131. ld ekt: i
cumm, enjus
uns, ellg
Talmudici
r lc eſt: pe
Pharaonit.
inen
11. la el co
plenojure:
In on v

fol. 50, b.

733. Hebr. do
ſio, lenlus e
ſiye incolis
locaverit,
ts gyptia
1cquilita, e
ſo.. 60. b,
legaur.
) la, u einn
Vincie Koyl

Chum.

Ciceliedh)
. ponitur)
keſt, (goc
latut malleo.
n. s pei.
i. e. conſum.
1)prodony
teidie,
tme. ꝛ, Verl.

1ed Aonſun.

lnicem 29, de⸗
btater corpot
quamyris dige⸗
19, ae mells;
yenit perad⸗
in Tohiphra.
dote,

——

in M h

D w verbe
orpols noſttpo-
Verba textus ſacti
it addita: n
N)
a ila:) de
e, niſicorpora no⸗
ita (leyenitun)
uratſen genvinum
gler, & not, in dir⸗

6. habetur, conter.
n. 10, 11. & 11.

d peesejuson⸗
. N. 30. H. 1. n0⸗
h.h. ab. he 19.
, me guicem iu⸗
lopta 20 Verl. 19.
Tremelliaddutti
.3, N ,at nOn in

CAb. XLVII. GENESEOS. H 361

Sotæ. 37. Eod. verf. 19. Et bumus non deſoletur] i. e. Non fiat (humus) deſolata-,
(Targum habet:) JN N (ubi verbum ) ſignificat (idem, atque illud? ager
1. e. incultus, qui non eſt aratrò ſubactus. Verſ. 20. Et fuit terra Pharaoni]
i. e. Acquiſita ei fuit. ? Verf. 2 I. Et tranſtulit populum] Joſephus ex urbe (una) in
aliam, in rei memoriam, quòd fſcilicèt) non amplius eis (Egyptiis) eſſet pars 32. in-
terra & frequentatio 33. urbis unius cum altera, nec opus habuit Scriptura, ut iſtud nar-
raret; niſi, ut notam tibi faceret Joſephi laudem, qui fibi propoſuerat, opprobrium à
fratribus ſuis removere, ne (ſcil. £gyptü) eos vocarent exules. Eod. verſ. 2 1. Ab
extremitate termini Egypti &-.] Sic fecit (Jofephus) omnibus urbibus, quæ erant in-
regno Egypti ab extremitate termini ejus uſque ad extremitatem termini ejus.* Verſ.
22. Sacerdotum] (Dictio Q0ρ% hic ſignificat:) ¹OTi., e. ſacrificulos, 34. O⸗
mnis dictio E⸗ ſignificat miniſtrum cultus Divini, præter illas, quæ notant magnitu-
dinem (ſeu dignitatem) veluti (dictio iſta accipitur in illo loco:) i. e. princeps
Midian, 35. item: [0 i. e. princeps On. 36. Eod. verſ. 22. Satutaportio fuit ſacer-
dotibus] (Dictio Pri. e. ſtatutum hic ſigni ficat: demenſum feu) certam portionem
37. panis in (unumquemque) diem. Verfſ. 23. én] (Particula — idem eſt,) ac
i. e. ecce. * Verſ. 24. In ſementem agri] Quæ quotannis (peragitur.) Eod.
verſ. 24. Er illis, qui ſunt in domibus veſtris] i. e. Ut comedant ſervi & ancillæ, quæ
ſunt in domibus veſtris. Eod. verſ. 24. Parvulis veſtris] i. e. Liberis parvis. Verfſ.
25. Lwveniamus gratiam] Ut fiat nobis ita, uti dixiſti.. Eod. verſ. 2 5. Et erimus ſer-
Yy 3 vi

31. Id eſt: in additione ad tractatum Talmudi- media tertæ Ægyptiacæ parte habitans fuit trans-
cum, cujus inſcriptio eſt? Sota i. e, mulier decli- latus „fic in Som W h. loc.
nans, eſtque is liber ſeptimus partis tertiæ operis 34. Sie Judæi vocare ſolent ſacerdotes gentiles &
Talmudici. idolorum miniſtros, vide Buxt. Lex. Talm. fol.
X Icd eſt: per dationem frumenti comparata fuit 1052.
Pharaoni terra 5ggypti proprietatis jure, vide not. 35. Vide Exod. cap. 3. v. I. confer. hic Selden. de
in N m h. loc. Synedr. l. 1. c. 16. P. m. 357. edit. Belgic.
32. Id eſt: dominium five proprietasz fed quòd terra 36. Uti ſuprà Genefſ. cap. 41. v. 45. habetur.
pleno jure aequifita eſſet Pharaoni, confer. not. 37. Ita hic interpretari volui 7 i. e. ita atque
in nar m h. loc. it. tract. Talm. Chulin, ita, quibus verbis certa portio ſive demenſum ſi=
foi. 60. b. gnificatur, ſic ferè autor Vulgatæ: ſtatuta cibaria,
3. Hebr. us i. e. inhabitatio, incolatus ;poſſes Aquila: azaοιανιιοαο aα ruratio, ordinatio, Sym-
ſio, ſenſus eſt, quòd verteres urbium poſſeſſores machus: æρτ⁄αανùο conſtitutio, LXX. α0αN½ do-
ſive incolas mutaverit eosque in alias urbes trans-⸗ num, juxtà Vaticanum exemplar; ſecundum
locaverit, in ſignum ac monimentum, quòd ter- Complutenſe: ςατα dona, confer. hic tract.
ta gyptiaca ſimùl cum urbibus Pharaoni eſſet Talm. Beza, fol. 16. a.
acquiſita, confer. hic tractat, Talmud. Chullin, * Veluti accipitur in illo loco, Ezechiel. cap. 16. v
fol. 60. b. uti in daf ο h. loc. ad marginem 43. ubi habetur: etiam ego & i. e. ecce viam tu-
allegatur. am in caput epono, ſic in notis Raſchianis edi-
K Ita, ut etiam aee yeDN i. e. media pars pro- tionis .pan ne hic unginulis incluſum & ad-
vinciæ Ægypti includatut, populusque etiam in! ditum reperitur.

362 GENESEOS. CAbP. XLVII.

vi Pharaonis] Ut ſolvamus ei tributum iſtud quotannis, in ſtatutum inviolabile. Verlſ-
27. Et habitavit Irael in terra Rg pptiorum] Quomodo autem (dicitur, q uòd habita-
verint Iſraelitæ) in terra Goſchen? † (reſpondetur,) quòd illa fuerit(p ars) terræ Pgy=
ptiorum. *½* Verſ 2 8. Et vixit Jacobus] Cur Sectio iſta clauſa eſt? 38. quia, poſtquàm
Iacobus, pater noſter, diem obiit ſupremum, clauſi fuerunt oculi & animi populi Is-
ralitici prepter anguſtias ſervitutis, quàâ (HHraelitæ) incipiebant premi ( ab gyptiis 3
alia expoſitio: quoniam quæſiverat (acobus,) ut reyelaret filiis ſuis finem; 39. ſed is
ei clauſus (ſive abſeonditus) fuit, (itareperitur) in Bereſchit Rabba. Verſ. 29. Et 4p-
propinquaverunt dies Iraelis, ut moneretur] De quocunque dicitur approquinquatio
mortis, is non attigit dies patrum ſuorum. 40. Eod. veri. 29. Et vocavit filium ſuum
Joſephum,] (Nimirùm illum, ) in cujus manu ſita erat poteſtas exequendi. Eod. verſ-
29. Pone quæs manumtuam] Et jura. Eod. verſ. 29. Miſericordiam & veritatem]
Miſericordia, mortuis exhibita, vera eſtmiſericordia, quæ non expectat retributionem.
* Eod. verl. 29. Ne quæis ſepelias me in Eeypto] Aliquando (enim) pulvis ejus †
(terræ 5Æögypti) convertetur in pediculos, * prætereà (noluit] acobus ſepeliri in gy⸗
ptoy quoniam illi, qui extrà terram (Canaan) moriuntur, non reviviſcunt, niſi in do-
lore volutationis, 4 . quæ fit per occultas terræ cavernas ac (denique ideò nolo ſepe-
liri

. Canter⸗ hic tract. Talm. Sanhedrin. fol. 106. 2. ipſe Verò (David.) vixit 70. ( annos,) 1. Reg. d.
In notis Raſchianis editionis na ine poſt c. 2. V. I1. confer. not. in por rew h. joc.
verba iſta: hαb YaRN i. e terræ gyptiorum „ubi ad marginem allegatur Bereſchit Rabba, quo
hæc ſunt addita: ue e n HR) i. e. (veri. in libro de Hai (patre Davidis) hæc habentur ver bas
2 7.) Et eonſtituerunt ſe poſſeſſores ĩn ea] (Ver- en e e en en i eee ede
bum: urie ) ſigniſicat t i. e. poſſeſſionem. i. e, dixerunt ſapientes (Rabbini) plures, quàm
38. Hebr. wirnb, quæ vel und literà: D, vel tribus quadringentos amnosille (Hai) vixit, vid. Bereſ-h.
pbd, notari ſolet, ui hic in Sectione iſta habetur, rabb. ad hunc locum, confer. hic tract. Talm.
confer. præ aliis joh. Leusdeni Præfatio in Bi Sanhedrin, fol. 106. a. it. not. ad 1. Reg. c. 2. V.
blia Hebraica, quæ 1667. Amſielodami excuſa 1. Sign. *
ſunt, & quidem num. 3. ac ſegqq- ejusd. Præfa-* proliviorem iſtius oci explicationem gide in not.
ctionis, vide & not. in α e h. loc. DD ND h. loc.
39. Scilicèt: dierum, quando venturus eſſet Meſſias, † Hebr. â9?), in utroque MSto Erff. pro eo habe-
ſic Rabbini, confer. quæ infrà ad Geneſ. c. 49. v.] tur py i. e. pulvis eorum ſcil. Boyptiorum.
1. n. I. notata ſunt. * Qui rn gD“ i,e. reptabunt ſub corpore
A0. Id eſt: non vixit tot annos, quot patres ejus meo, ſie in notis Raſchianis editionis mhpanm mnee
ſive majores viserunt, in notis Raſchianis editio- & in Berolinenſi editione hic uncinulis incluſum
nis "non nee polſt iſta: pra M i. e. dies & additum reperitur.
patrum ſuorum, iſta uncinulis inc luſa & addita 41. Deshac mortuorum volutatione vide Buxtorf.
ſunt, nempè: es rin i re 20 r Synag. Iud. cap. 3. p. m. 3 5. & ſeq. it. Hoorn-
y Ne ee ee e een. i. e. Haa- beek coneta Judæ. lib. 8. c. 3Ze P. WM, 541. £ ſegq-
cus vixit 1 80. (annos;) Jacobus autem 147. de & notæ ad librum Prec. Jud. part. I. Pag. 142. a.

Davide (etiam) dicitur appropinquatio (1. Reg.c. princ. ac noviſſimè D. Maji Theol. Jud. Loc.
2. V. I.) Iſai (Davidis pater) vixit annos 400. 24.

AWVI
—
liti in Eoy⸗
muunei
abinitio text
re me 4
testne ekls
palo holt:
tepetimusin
Ppirationen
Vit David cur
Verl1.
Poc. jerl. 31
Mijeſteli4
erplictio ,
elh) ia lec
extitit ke, 4
Kitic⸗

———

14, en
guiinten⸗
iationis hon
gni⸗ m)
ca expiat pett
Vofum: popn
iniqnuitate, i
10r. conlet,
39, Conler. hi
nem in dop
41. Ui verfu
fer not. in d-
tubhot, fol. 1
4 3. Kielti 1. Re
not. in o
44. Adagium
dum, conlet.
Buxtorf. Le
Luc, e. 1I3.

Gur Aren

NI.
—

Gödhabitg.

ene hgr.
pophlilz.
Aoyptisz)
39. ſedis
129. Mq.
Nbinguat
flum ſiun.
Hod ver.
nenitaten
tibutionem,
dulris ejusf
lin in g⸗
4
dnolo ſepe.
iin
h. ſor.
it Rabbi, uo
nabenter vetba
ON
)plares, qvam

it, dis.erelh.

ie track. Talmn.

1.Reg. ,2 ,4,

emside innot,

go eohae.
Aoyptiorum.
nſub corpote
nis dr ee

inulisinclulum

e ide Buntott.
ſeq it. Hoomn-
n. 41,lege⸗
eol Jud, Loc.
14.

4

Hiri in Egypto,) ne Egyptii exme faciantidolumn. ** Verſ. 30. Et dormiam cum pa-

tribus meis] (Litera) iſta Vau (in verbo ρπ2 ν1) conjungitur antecedentibus, quæ
ab initio textùs (habentur, videlicèt illis verbis:) pone quæsò manum tuam ſub fœmo-

re meo 42. & jura mihi, ac futurum erit, ut dormiam cum patribus meis; tu verò aſpor-
tes me ex Egypto; nec (verba iſta:!) N& EV NA) ventenda ſunt: 5
N Di. e. dormire me fac cum patribus meis in ſpelunca, nam ecce ſcriptum eſt

paulò poſt: & aſportes me ex ⁵Ægypto & ſepelias me in eorum fepulchro, prætereàâ
reperimus in omnibus locis (S. Scripturæ,) quòd dormitio cum patribus ſignificet ex-

ſirationem; non verò ſepulturam (ſfic aceipitur in illo loco:) 22 )i. e. & dormi-

vit David cum patribus ſuis y poſteà verò (dicitur:) & ſepultus fuit in urbe David. 43.
Verfſ. 3 I. Et incurvavit ſe Qiael] (Adagium eſt:) vulpi in tempore ſuo procumbe. 44.
Eod. verſ. 31. Suprz caput lelti] Convertit ſe ( Jacobus) versus præſentiam Divinæz
Majeſtatis, 45. hinc dicunt, quòd Divina præſentia ſit ſuper cervical ægrotantis; * alia

explicatio (verborum iſtorum:) ſuper caput lecti, (nempe hæc incurvatio ideò facta-

eſt,) quia lectus ejus (lacobi) fuit perfectus 46. nec in eo fuit impius, mam ecce Joſephus
extitit rex, 47. & quamvis ille inter gentes fuenit captivus; tamen in juſtitia ſua per-

24. §. 5. p. m. 39 2. & ſeq. ratio autem, cur illi, [45. Hebr. a, de qua voce ſuprà aliquoties di-
qui in terra Iſraelitica moriuntur, dolori volu- ctum eſt, confer. infra Geneſ. c. 49. V. 4. n. 1 6. &
tationis non ſint obnoxi, à Rabbinis redditur, not. in -rmi e h. loc. it. tract. Talm. Megilla,
quia rny en 2 1h N i. e. terra Ifraeliti- fol. 16, b. MVMB è
cæa expiat peccata, idque illi ex iſto dicto probare * Et pT 1& i. e. angelus mortis eſt ad pedes il-
volunt: populus, Habitans in ea, levatus erit ab ? lius ægrotantis, ſic Rabbini exponunt, vid. tract.
iniquitate, vide Efai. «⸗ 33. v. 24., ibique Raſchi Talm. Nedarim, fol. 40. a. uti in on Nn
nor. confer. & not. in . e irν h. Ioc.
NX Conkfer. hie Berelchit Rabba', ficati ad margi-
nem in hoft mhe h. loc. allegatur-

h. loc. allegatur ad marginem.
46. Integer, purus ac caſtus, ita hic interpretor
DD., incorruptus ſcil. lectus, ex quo nullus

tubhot, fol. 11I. a. it. Naſir, fol. 65. a.
A3. Sicuti I. Reg. cap. 2. verf. 10. habetur, confer.
not. in pan re h. Ddoo.
444. Adagium iſtud indicat, tempori eſſe ſervien-
dum, conſer. Joh. Drufii Deçur. 10. Adag 2. ac
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 261 8. & Lighte
Luc. c. I 3. V. 32. P. m. 82 9. edit. Lipfſienſ. vid.

A. IIti verfu antecedenti 29. h. cap. habetur, con- †
fer. not. in hon Ne h. loc. it. tract. Talm. Ce-

ot. in

prodiit filius improbus, ſicuti ex lecto Abrahami
prodierat Ismael & ex Iſaaci thoro conjugali pro-
dierat Eſavus, improbus, vid. Lightfoot. ad Matth.
c. 6. V. 13. p. m. 301. edit. Lipf. confer. & not.
in 'na r h. loc. it. not. ad Eſai. C. 29. V.-
22. N. 34.
47. Sive: princeps, confer. quæ infrà ad Geneſ. c.
50. V. I2. n. 16. notata ſunt, vide & Exod. c. I.
v. 5. n. 7. ac not. in e n h. loc.

CGAF. XxLIIX.

364

GENESEOS.

CAb. XLIIX.

—. * 4

CAP. XLIIX.

Erſ. r. Et Adivit Joſaphe] (Nempè:) unus ex nunciis, & ecce hic textus Scri-

pturæ brevis eſt, 1. ſunt, qui dicant,

quòd Ephraim coràm jacobo ſemet exer-

cuerit in Talmud 2. & quòd ille, dum Jacobus in terra Goſchen ægrotabat, ive-
rit ad patrem ſuum in Ægyptum, ut ei nunciaret, (quòd Jacobus ægrotaret.) Eod.

verſ. I. Et accepi

t duos filios ſuos ſecum] Ut benediceret eis Iacobus, antequàâm more-

retur. Verſ. 2. Et nunciavit] (Videlicèt) is, qui nunciavit Iacobo, nec exponitur-,
quisnam (ille fuerit;) multi autem ſunt textus Scripturæ, qui ſermonis brevitate utun-
tur. 3³. Eod. verſ. 2. Et fortifcavit ſe Wrael] Cogitaverat (ſecum Jacobus,) quamvis
iſte ſit filius meus; rex tamen ille eſt, exhibebo ei honorem, hinceſt, quò dhonorem-
tribuant regiæ Majeſtati, * ſic & Moſes honorem exhibuit regi (Pharaoni, ſeriptum e-
nim eſt:?) & deſcendent omnes iiſti ſervi tui ad me, 4. ſicquoque Elias chonorem exhi-
buit regi, ſcriptum quippe eſt:) & accinxit lumbos ſuos &c. 5. Verſ. 4. Et dabo te
in cœtum populorum Annunciavit mihi (Deus,) fore, ut egrediantur ex me amplius
cœtus & populi, ac quamvis * mihi dixerit Deus:) gens ac 6. cœtus gentium, (nem-

pè iſtud:) M i. e. gens, dixit mihi de Benjamino 7. & —

In i. e. cœtus gen-

tium, ecce duo præter Benjaminum; nęc porrò natus?**? eſt mihi filius (alius poſt Ben-

jami-

7. Sive: ellipticus, vide ſuprà Genel. c. 39. V. 14. n.
17. & verſ. ſequ. 2. h. cap. n. 3. confer. & not.
in Dem N h. loc. it. traét. Talm. Bava me
Zia, fol. 87. a. & Sanhedrin, fol. 107. b.
2. Sive in docttina legis Divinæ confer. Gur Atjeh
fol. 63. col. 1. princ. ac not. in anm r h. loc.
2. Confer. quæ pauloò antè ad verſ. 1. h. cap. n. 1.
notata ſunt, vide & not. in Smam NS h. loc.
Vel: quòd ĩmperio honor ſit exhibendus, uti Cart-
FVrightus in not. h. loc. tranſtulit, confer.
& nort. in dnpm h. loc.
ℳ. Uti Exod. c. 11. v. 8⸗ habetur, ubi vide Raſchi
not. num. 23. quamvis enim Moſes certõò nove-

rit, quod etiam Pharao ad ipſum eſſet deſcenſu-

rus tamen in honorem regis nullam feeit men

tionem Pharaonis, ſicin not. N- h. loc.

Exponitur.
5. Vid. 1. Reg. cap. 18. v. 46.
Hebr. N 7 e nen deen usque ad:

utroque MSto Erft. ita legitur an ,
ban y e i. e. ecce tres; enimverò
jam anteà (Jacobo) nati erant undecim Kilii.

6. Prout fuprà Geneſ. c. 3 5. V. I1. habetur, ubi vi-

de Raſchi not.
7. Senſus iſtius loci eſt: quamvis dictio illa M'i. e.
gens, in verbis illis: gens ac cœtus gentium ex te
erunt, (uti Genel. c. 3 5. v. II. habetur,) de Ben-
jamino, qui eo tempore ‚quê Deus iſta cum Ja-

ligenda & in illo complenda; tamen duo adjecit
Deus, nempè: cætus gentium, cum itaque poſt
Benjaminum non alius Jacobo natus ſit filius, i-
deò neceſſario una ex tribubus ejus fuit dividen-
da.
X Hebr. a Nν eh usque ad: por'y i. e. ſit
pet Praon n dwhee e een en e ene

Swa an i. e. annunciavit mihi (Deus,)
de Benjamino mihique indicavit, fore, ut filii

raN i. e, præter Benjaminum, pro his in-

(ſes

cobo loquebatur, nondum erat natus, ſit intel-

dividenda, iſtorum loco MStum Erff. 1. ſic ha-

—
ſaminum,
iſtuddonum
Hec vetba!

e ecobis⸗

ego veni adte
mumſunt iſi
b. Et propen/
fliotum wee
eisnotmnenin
juxta numet

eſt, mulipli
nem leter!

7. tgodun
Utne es Eg

uepreltate

O ralcu

—
(len pollen
nucero (1¹.
hic tract, T
W Rebt. i,
gendann, ne
uſus ſum, e⸗
9. Contet. i
que Kalchi
leuro lun qn
munt autem
ſit gensac
ſeq. 10. & n
10, Nempe:
bus una cun
Geneh aleg
id fecetat en
Tisommibus
qua primo⸗
plum heted
tet, E. 2 l.
fid. ca. ſeg
II. Ha, ut du.
Pottiones in

r

jaminum, hinc) docet me, quòd una ex tribubus meis ſit dividenda, 8. nunc itaque
iſtud donum 9,. tibi largior. 10. Verſ. 5§. Quinati ſunt tibi, antequàm venirem adte]
(Hæc verba N ſignificant:) N 35 i. e. priusquàm venirem ad te, ac ſi dice-
tete ret (lacobus:) qui nati funt (tibi,) ex quo ſeparatus fuiſti à me, de⸗
ca . 1 ep 1 i. e. donec
ſentt t.8 Veni ad te. Eod. verſ. 5.: Mibi ſunt iſti] i. e.rln numero cœterorum filiorum meo-
gootibahife⸗ rum ſunt iſti, ut accipiant portionem in terra (Canaan) unusquisque pro ſe. 11. Verſ.
utet) Rod. 1 6. Et progenies tua] i. e. Si generaveris adhùc (alios filios,) iſti non eruntin numero
Atin none⸗ filiorum meorum; ſed in tribubus 12. Ephraim & Menaſſe erunt comprehenſi, nec erit
eonint. eis nomen in tribubus, quantum ad hæreditatem, ac licèt terra (Canaan) diviſa fuerit
eaemmn. Juxtà numerum capitum corum (filiorum Israèlis,) ſicuti ſcriptum eſt: ei, qui multus
) ume eſt, multiplicabis poſſeſſionem ejus, 13. atque unusquisque acceperit æqualem portio-
Whonotemn, nem, præter primogenitos; 14. attamen non nominatæ ſunt tribus, niſi iſtæ. * Verſ.
leipenn . 7. &t ego, dum veniebam de Paddan &c.] Et quamvis ego laborem iſtum tibi imponam,
wmarencit. utme (ex 5gypto) educas, quò in terra Canaan ſepeliar; ego (tamen) id officii matri
ahe, . tee præſtare non potui, nam ecce mortua eſt illa propè Bethlehem. 15. Eod. verſ. 7.
tne ndlim Qudſ: tralctus terræ] (Dictio H ſignificat:) menſuram terræ, quæ bis mille cubi-
Nium, (nemm⸗ SU L tos
t. cCrtus gen⸗ (ſeu poſteri) Benjamini comprehendantur ſub 10. it. tract. Talm. Nedarim, fol. 30. b. it. CeZ-
lius dal en. numero (12.) tribuum (Iſraeliticarum,) confer. tubbot, fol. 72. b. ac Horajot, fol. 6. b.
= hic tract. Talm. Horajot, fol. 5. b. & fol. 6.b. 12. id eſt: ſub tribubus Ephraim & Menaſſe erunt
jam⸗ Hebr. unn, ſic enim juxtà alias editiones le- comprehenſi nec peculiares conſtituent tribus,
W m H gendum, non rY, prout in exemplari,quo] confer. not. in d'pan 'ne' h. loc.
Utes; enimeld uſus ſum⸗, legitur. . .13. Sicuti Numer. cap. 26. v. 54. habetur, confer.
nlein gli, 3. Confer. ſuprà Geneſ. alleg. cap. 35. V. I1. ibi- hic R. Iſaac. Abarbenel ad Joſu. c. 14. v. 5. 1
labetc, Wdl. que Raſchi not. n. 2 1. unde huic loco ſatis ob. aui. e. Conſideratione ſecunda, fol. mihi 28.
ae d icurO lux quædam accegget. . & ſeqq. ubi plura de divilione terræ Iſraeëliticæ.
Sdolaie. 1. ²: Nempè: diviſionem unius tribus in duas; in- 14. Hi enim duplicem accipiebant partem hære-
aielenimert nuit auten veredidicnonn illam Divinam, de ditatis, uti Deuter. cap. 2 1. V. 17. habetur.
8 13 . . . * . * Ver „ 7 . 1⸗ ⸗ . .
densiha eum ſ. ſ. .i & nor.i nB e h 10 „conter. n. onnn r & in cditione Berolinenſi, poſt verba
nnm ſt ine. elian, e: ut duo flii ti duas condlituant eii. imne 7e deN i. e. niſi iſtæ, uncinulis incluſa &
mendto Aet Rlii tui duss conſlituant tri adjecta ſunt ſequentia: Pani, Pnèn ene
Pus unaà cum cteris tribubus Iraéliti cis, vide .
amiank dal d erahe em 2r, gauobus Surem van Dae een mwnen .
hmnitusſt flit,i id feccrat S aare Rachelis an ille etee. 1n7 l. e. ut auferant ſortem terræ, (dividendæ)
eins fui ciiden. . . lis, quarmn Uas præ quoad numerum nominum, tribuum & quoad
titis omnibus uxoribus ſuis maximèe dilexerat, ex . “ .
ua primogenitus erat Joſephus, ei itaque du aer ra ife 5& quoad vexilla hu-
n ſeit⸗ pllum hæreditatis, primogenito competens, Deu- “ n (tribus,) confer. infra verſ. 20. h. cap-
um ih lſe „ er. c. 2 I. v. 17. Conceſſit Jacobus, ſic Rabbini, 43. R n. 44. H L
n vwn vid. cap. ſequ. 49. v. 4. ibique not. n. 14. 15. Prout ſupra Geneſ. cap. 3 5. V. 19. habetur ,

gitmibi (Deus)

Uit, tole, u fli
(ſ

1. Na, ut duas conſtituant tribus ac duas accipiant
portiones in terra Israélitica, vid. num. anteced.

confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 22, b.

*

22

366 GENESEOS. CAP. XLIIN.

tos continet, ſicuti menſura termini Sabbathi, 16., ſecundum verba R. Moſis Haddar-

ſchan, nec exiſtimes, (dicebat jacobus Joſepho,) quòd me imbres retardaverint, qu?

minus illam (matrem tuam) deducerem eamque in (urbe) Hebron fſepelirem, nam ſic-
cum erat tempus, terra quippe erat concava & perforata, quaſi cribrum. 17. Eod.
verſ. 7. Et ſepelivi eam ibi] Eamque haud deduxi ne quidem ad Bethlehem, ut illam-
introducerem in terram *ac novi, quòd (proptereà) mihi iraſcaris; 18. ſed ſcias velim,
quòd eam ex oraculo Divino 19. ſepeliverim ibi, (nempe, ut illa auxili o eſſet filiis ſuis,
quando NebuzarAdan 20. eos in captivitatem abducet ipſique per viam iſtam 2 1. trans-
ibunt, tunc egredietur Rachel (ſtans) ſuper ſepulchrum ſuum ac plorans atque miſſeri-
cordiam (Dei) fuper illos implorans, nam dicitur: voxin Rama 22. audita eſt &c. ac
Sanctus ille Benedictus † reſpondit ei: eſt merces operi tuo, inquit Dominus, & re-
vertentur filii tui ad fines ſuos; 23. Onkelos (verba illa: VNN ) vertit: 210
NNi. e. ſpatium 24. terræ (videlicèt tantum ſpatium,) quantum uno die arari poteſt;
25. exiſtimo autemrego, quòd fuerit eis determinatio, * ut ſic appellarent (tantum-
ſpatium,) quantum fſatis eſſet uni arationi, 26, quæ linguàâ vernaculà (dicitur:) coria-

—

16. Hebr. hav byin, de quo ſpatio terræ vide; n- r) h. loc.
Buxt. Lex- Talm. fol. 2 5 S2. confer. & Ejusd. 62 I. Videlicèt: juxta fepulchrum Rachelis.
Synag. Jud. c. 15. p. m. 32 J. & c. 16. p. 36 8. ac 22. Sive in excelſo, nempè: ſuper ſepulchro, ita ex
not. in or DS*h. loc.
17. Hebr. Maa, reſpicitur hac dictione ad vocem
aa, quæ hic in textu ſacro habetur, confer. .
ſuprà Genefſ. cap. 3 57r V. 16, ibique not. n. 23. n.

„

apud Matthæum cap. 2. v. 1 9.
. . W . * . 5
r ene † Hebr. aoe hæc & ſequentis, usque ad: o)e
Ge . 2 e. i. e. ad fines ſuos, abfunt ab utroque MSto Erff.
Id eſt: byacd be da, e. ad urbem, 3. Sicuti Jeremiæ dict. cap 31. V. F6, 8& 17. ha-
quam homines incolunt, ſic in notis dho ne berur.
Rie ponRm: eren enim Rachel in terra Iſtacé-24. P. Fagius tranſtulit: ſladium, confer ſapr Ge-
itica fuit ſepulta; ſed non in urbe aliqua, ab ho⸗ neſ. cap. 75. v. 16. n. 2 7. n. 25. & n. 29.
