dixit: ego illum ingredi faciam omnibus inſpectantibus ac videbimus, cujusnam ver-

bum verum ſit foturum. 22. Verl. I4 Avei t emjustunue ale] Cohæret(vox g ſe-
quentibus 2 , hoc ſenſu:)ayes cujuslibet ſpeciei alæ, 23. ut etiam locuſtæ inclu-

dantur. 24.

(homines) interimebant; ſenſus autem

D Verl. 16. Eft claußt Dominus pro eo] Protexit illum (Noachum,) ne con-
fringerent (homines) illam (arcs m.) cinxit arcam urſis & leonibus, qui iſtos

literalis S. Scripturæ eſt: defendit il-

lum (Noachum) ab aquis,' ſic omnis1 particula:) ., quæ (eſt) in S. Scriptura, ſig-

nificat 2l, e. pro, (ita quoque accipitur in illo loco:) i. e. pro omni vulvà.

2 5: item (alio in loco:) vĩ. e. pro te 2) & pro filiis tuis, 26. item cutis 12
i. e. pro cute, 27. item: ſcutum 3 i. e, prome, 2 8. item: ora id eſt 1392 pro
ſervis tuis. 29. Verſ. 17. Et elevata fuit (area) ſuper terram] Demerſa fuit (arca) in a-
am undecim cubitis, tanquam navis onuſta, cujus pars quædam in aquam demer-
ſa eſt, id, quod verſus S. Scripturæ, qui præ manibus noſtris* ſunt, evincunt 30. Verſ.

1 3 18.

X Hebr. AN, Utrumque MSt. Erff. pro eo ha-
bet: AMe i. e. erimus (ſcil. videntes i. e. videbi-

mus,) vid. Sign. ſeq. †

† Hebr. &, MSt, utrumque Erff. pro eo etiam hic

habet i, e. etimus (lcil. confeingentes i.
e. confringemus,) confer. Sigon. Præced. AX
22. Vel:; cujus verbum ſit perſtiturum, Hebr.

D, num meum verbum, an iſfliorum homi-

num antediluvianorum, confer. hic Bereſchit

* Confer. hic T tact. Talm. Sevachim fol. 116.

23. Vel: pennarum, ſenſus autem eſt: quòd di
dio non ſeparatim hic poſita nec vox
per ſe intelligenda ſit, quaſi verti debeat: omnis
avis, quæ libet ala, vel quodvis alatum; ſed 1*
cohæret lequentibus d„, ac proinde ver-
tendum : aves cujuscunque aleæ , ſive o-⸗
mnis generis pennis inſtructæ, vid. num. ſeg.
24. è
24. Vel: comprehendantur ſub hiſce verbis: o-
nnes volucres cujasliber alæ, ſic vertendum
hic mamh, confer. ſuptà Geneſ. c. I. V. 44. 0.
94. & infra Genel. e. 4. V. 2 2 ibique not. n. 29.
t. Genelſ. c. 43. v. 13. & not. ibid. n. 3 1. in co-
dice Hebraico, quo uſus ſum, ut & in editione

parm Mne atque Berolin. hoc loco in paren-
theſi adjecta ſunt iſta: yb e Pw rn
ND e eee wdeen eee enn e
Nn TNNND r n ee, quæ hic vertere pos-
ſis: 2 (hic ſignificat plumam, (ſicuti accipi-
tur in illo loco:) & findet eam (avem) a
i. e. cum plumis iuis, (Levit. c. 1. v. 17.) nam
etiam plumæ elus (avis) in holocauſium, (of⸗
ferebantur,.) iia hic quoque (dictio) x (no-
tat) omnis generis volucres, eſt hæc additio R.
Salomonis L-uriæ, de quo vide ſupià Genel. c. 6.
* Nempe: per ingreſſum in arcam, vide not. in
Dpon nbu h. loc. JMD SDèð
2 5. Vid, Geneſ. c. 20. v. 1I9. ibique not. n. 2 5.
conſer. & not ad Hiob, c. 1. v. 10. n. 46.
26. Vid, 2. Reg. c. 4. V. 4. confer. & not. ad 1.
Samuel. cap. I. V. 6. Sigo. † & num. 14.
27. Hiob. c. 2. V. 44 H

4 29. Pfalm. 3. V. 4.

19. Vide 1: Samuel. c. 12. v. 19.
7„ Hebr. Aov", in utroque MSt. Erff. pro eo le-
gitur: Maei-e. qui améillum (Kril, textum ſunt,

o. Confer. cap. ſeq. 9. v. 4. ibique not. n. 1 .vi-
de & not. in απ 1hν h. loc.

—

„0 GENESEOS. CAb. VI.

18. Et invalnerunt] Suâ ſponte 31. Verſ. 20 Quindecim cubitis ſupernè] (Nempe)
ſuprà altitudinem omnium mentium, poſtquàm aquæ cacumina montium æquave-
rant.**)Verſ. 2 2. Halitusſpirationis vitæ Anima ſpirationis vitæ. 3 2. Eod. verlſ. 2 2. Q=
(degum) in icco.] Non verò piſces, qui ſunt in mari. ** Verſ. 2 3. Et delevit?* (Ver-
bum P)) hic) eſt formæ (ſeu figuræ) ;non verò formæ ) H); 33. eſtque
ejusdem formæ 34 cujus ſunt (verba iſta:) ), omne vocabulum, quod deſinit † in
He, veluti — p, quando ab initio habet Vau jod, punctum habet
Chirek ſub Jod. 3 5. Eod. veri 23. Tantum Noachus] i. e. Solùm 36. Noachus, eſt-
que is ſenſus literalis; expoſitio autem myſtica eſt (quod Noachus) ſuſpiraverit 37.

& ſanguinem exſcreaverit* præ labore jumentorum ac ferarum, ſunt etiam, qui di-

cant, quod (Noachus) diſtulerit alimentum præbere leoni, isque illum momorderit
38. &! quod de ipſo dictum ſit: ecee juſto in terra rependitur. 39.

—

CAP.

31. Vide ſuprà verfſ. 9. h. cap. n. 1 1. confer-& not.
in S'p-en ne h. loc. ubi prolixior habetur
iſtius loci explicatio.
Hebr. , in utroque MSt. Erff, habetur:
WHπS i. e. æ quatæ fuerunt (ſcil. aquæ cacumi-
nibus montium,) confer, hic tract. Talm. Joma,
ſol. 5&1. a.
22. Vel: flatus ſive halitus animæ vitalis, confer-
Joma, fol. & 5. a. & b ac Sota, fol. 45. b. it. D. Wa-
genſeil. Sot. p. 10 16. & not. in Smar n h loc.

XXXW!O Confer. hic not. in pan mnepw, ut 6& tractat. †
Talmud. Sanhedrin, fol. 108. a. & Kidduſchin, 7

fol. 13. a. it. Sevachim, fol. 113. a. & b. ac Be-
chorot, fol. 47. b.
g. Confer. hie tract. Talm. Berachot, fol. 61. a. &
Schabbat, fol. 113. b. it. Eruvin, fol. 19. a. &
Sanhedrin, fol. 10g. a.
33. Id eſt: activam habet ſignificationem, non
paſſivam, confer. not. in S'nof ne h. loc.
it. cap. ſeqv. 8. v. I2, n. 45. in MSto Erff. I. ha-
betur: 2 * cum Tzere, ſie etiam in MSto z.
ſed ſine Tzere-
34. Ita hic vertere volui: nze, eſtque iſtud
Rabbinis uſitatum, quando indicare volunt ex
ſectione iſtius vel iſtius vocabuli aut loci, id eſt:
ab iſta voce vel ex iſto loco derivationem fieri
debere, vel eandem utriusque vocabuli ſeu ver-
bi formam ac figuram eſſe, confer. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 419. “
Hebr. —bw in MSt. Erff. I. pro eo legitur:

ejusdem figuræ ſeu formæ, éonfer. & hic not. in
Man in h. loc.
36. Autor noſter dictionem 7*, quæ hic in textu
ſaero habetur, idem ſigniſicare ſcribit, ac a i e.
ſolùm, tantùm; Baal Hatturim hic notat, quò
etiam Og, rex Baſan, ſuperſtes fuerit à diluvio,

My; ſed Judæis ſuas relinquimus fabulas, confer.
infrà Geneſ. c. 14. v. 13. ibique not. n. 29. cee-
terum verba iſta: mia & i. e. ſolum Noachus &
quæ ſequuntur usque ad finem hujus capitis 7.
abſunt à MSt. Erff, 1.
37. Sic verbum fu hic interpretor, quod & ulula-
re ac lame tari ſignificat, vid. not. ad Judic. c. 5.
v. 28. n. 54. & Buxtorf, Lex. Talm. fol. 457.
confer. Bereſchit Rabba h. loc. uti in boon rnee
ad marginem allegatur, vide & num. ſequ- 3 %.
* Sic nonnulli verbum en, quod hic in textu ſa-
ero habetur, vertendum putant; poſſet etiam
juxtà Hebræum verti& ſanguis (Noachi) contra-
ctus ſeu conſtrictus fuit.
3 9. Ac propteres Noachus exclamaverit , quod
Germanis ſignificat: Ach! Latinis: væ! quãſi ve-

rò Moſes Germanicè ſcripſerit, ſic delirant Ju-
dæorum magiſtri, conferatur cujusdam Judæi

anonymi verſio hujus loci Germanica, quam pe-
nes me habeo, qui etiam abſurdam iſtam expoſi-
tionem amplexus eſt, vide & Gur Arjeh fol. 23.
col. 3. med. & not. in Snori Mnew h. loc.

N i: e. deſlectio. derivatio, conſtrucio,

39. Vide Provetb. c. I1. V. 3 I. & 2. Petti c 4. v. 1 85

13 5. Veluti h. loc. ) habetur, ſic in aliis verbis

jellagt
inprol
dici, nam dic
dirt e
cordix, Loc.

eſt Deus))ium
4 & que leen

Ventusconſol⸗

unan] Supet

qvocl lic habet

egis 6. ignife

quia verba iſta: mi & per Gematriam ſignificant

ebantuͤrlho
(clauſt ſunt,4
uuabet velv in
IKud. Myni
te Noohie

. Attribatun qui
tel. c. l). l.
. 3
2, Uiiſupr Genel,
1.. Genel. cick ern.
Ineditione hall,il

Ppræmiſſa iurtez
be: Wwie Ng
a Hebr ied
umenizimpropn
tionem, à Comm
4. Confe ſpri Ge
3 Loci ih expe
h oe
3. Vel: ſupen negoi
ſol. 16, col. 1. fn
eba iſla. e
N e
un ſuper terram,

Nite Eübe,

CAD. II.

u eqdare.
Verl.22, A⸗
lebyits (dr.
3eleee
odh dellnitfin
Unctum habet
Noachus elt.
Ditarerit 37.
etlam, gui di.
nmomordetit †

ſe inalis perbis
Cfer & hie nor in

qur hic in tertul
elcuͤbit, ae ie.
w hic notat, u
fuerit à diluyio,
mtiam ſionificant
uskabulas, conler,
e not. d. 29, ce⸗
olum Noachus &
m hujus capitis 7.

dor, qlod &r uluh⸗
not. d udie, c,⸗
.. Talm. ol⸗ 457.
duti in on vnr
& numn eqt 39,

aod hein textu .

n; pollet etam
(Vonehi) conttr⸗

lmarverit quod
inis: ! quall ſe⸗
1 ſie Leliant u.
r euſnscam ulai
tmanica, quam pe⸗
tchmifam eihoſ⸗

„Gor Apehtoh 2.

1 b. .
Ki. Panic INE

CAb. VIII.

1

.
7

dixit Jehova

cordiæ. Eod. verſ. I. Et recordatus

4. & quæ ſeſe non commiſcuerant in arca.
(Ab.Ventus conſolationis & quietis *xv tranſivit coràm eo (Deo.)

— 5 2

GENESEOS.

CAP. VIII.

ErI. I. & recordatus eßt Dens Eſt nomen iſtud () d) proprietas I. judicii
Jverſaque fuit iſta in proprietatem miſericordiæ Ppropter preces juſtorum; ſed
improborum malitia vertebat proprietatem miſerico

*

cordiæ in proprietatem ju-

„nam dicitur: & vidit ) Jehova, quod multa (eſſet) malitia hominum 2. &
:delebo; 3. cùm tamen iſtud nomen (H) ) ſit proprietas miſeri-

*eſt Deus Noachi &c.] Quorumnam recordatus
eſt (Deus?) jumentorum ſcil. proborum, *

quæ jam anteà non corruperant viam ſuam
Eod. verſ. I. Et ranſmiſit Deus ventum]
Eod. verſ. I. Super

terram] Super opera terræ §. Eod. verſ. I. Er quieverunt aquæ] (Verbum 2 ,
quod hic habetur, idem ſignificat, atque in illo loco;) V i. e. cum quieſceret ira
regis, 6. ſignificans RN i. e. quietem iræ. Verſ. 2. Et
periebantur (fontes,) ſcriptum eſt: omnes fontes; 7. aſt hic non ſcriptum eſt: omnes
(clauſi ſunt,) quoniam nonnulli ex eis remanſerunt,
ha bet, veluti ſunt thermæ Tiberiadis 9. & hisce ſimiles.
(lſtud: N ) ſignificat:) O D)) i. e. & cohibitus eſt, veluti (accipitur in illo 9
ne N i. e. cohibeatur miſerieordia tua 10.

Et clauſi ſunt fontes] Quando a-

8. illi ſcil. quibus mundus opus
Eod. verſ. 2. & cobibitus eſt

item non &) i, e. prohibeat a te
vwverlſ.

1. Attributum, qualitas, confer. quæ ſuprà ad Ge-
nel. c. 1. V. 1. n. 3 §. notata ſunt.
2., Uti ſupra Geneſ. c. 6. v. 5. habetur.
Genel. dict. cap. 6. V. 7.
In editione Baſil. ut & in utroque MSt. Erff. hiſce
Præmiſſa ſunt ea, quæ h. verſ. 1. habentur, nem-
pe: )* i. e. & quieverunt &c.
XX Hebr. —.1i. e. &dignorum, juſtorum, juſtitia hic
jumentis impropriè & analogicè attribuitur, ob ra-
tionem, à Commentatore noſtro hic adductam.
4. Confer. ſuprà Geneſ. c. 6, v, 20. n. 90.
AXX Loci iſtius expoſitionem vide in notis ov
5. Vel: ſuper negotia terræ, con ſer. hic Gur Arjeh
fol. 16. col. 2. fin. in notis man mnew h. loc.
verba iſta: PNN oy 9 exponunrur: Haw-
PR ye de n i. e. propter homines, qui
Ant ſuper terram. .

6. Vide Eſther c. 2, V. 1, conter & Roich haſchana,

1IO., Vide Pſalm. 40. v. 12.

fol. 12. a. & Sanhedrin, fol. 108. b. it. Sevachim
fol. 113. b.
7. Uti cap. antec. 7. v. II. habetur „confer. not. ad
Eſai. cap. 19. v. 4. num. 6.
9. Nempe: aperti, nec omnes fuerunt clauſi; ſed non-
nulli aperti remanſerunt in hominum utilitatem
confer. not. in porm nev h. oc. HM
9: Thermarum five aquarum calidarum urbis Ti⸗=
berienſis meminit eliam Gorionides l. 6. c. 75*
(juxtà veterem librotum & capitum diſtinctio-
nem) Egeſippus de Bell. Jud. lib. 4. c. 16. ſcri-
bit, uibem Amathunta Græcè vocari Thermas
propter aquas calidas, ibi ſcaturientes, confer. &
Joh. Lightfoot Chorograph. Matthao præmifla
c.74,& Chorograph. Lucæ præmill. c. 4. Sect. 3.
alli transtulerunt: ne
cohibeas miſericordiam tuam, in Mst. Erff. 2.
loco iſtius paralleli ex Pfal. 40%. v. 12. deſum-
pti, ponitur locus ex Thren. c. 3. Ve 2 2. h h
Vv i, 6. non defecerunt miſericordiæ ejus

* Verſ 3. Enitis centum &guinquaginta diebus] Cœperunt deficere * (aquæ) isque (fuit

dies) primus (menſis) Maji, II. quomodoe 7Vgeſt ho itil. ſeptimo (menſir) Novem-
bris 1I2. deſiverunt pluviæ, ecce tres (dies) de Novembri & viginti novem de Decem-
bri, 13. en triginta duo (dies,) item januarius 14. & Pebruarius atque Martius, ut &
Aprilis (efficiunt dies) centum & octodecim, ecce centum ac quinqua ginta dies. I5.
Verſ. 4. Menſe ſeptimo] (Videlicèt) Majo, qui ſeptimus eſt à Novembri, nam in illo *

deſierunt imbres.

Eod. verſ. 5. Decimo 16.) ſiptimo die] Hinc diſcis, quod arca' in

aquam fuerit demerſa undecim cubitis, 17. nam ecce ſcriptum eſt: decimo (menſe) pri-
ma (die) menſis apparuerunt cacumina montium, 18. is (decimus, menſis fuit)
Julius, 19. nam is decimus eſt quoad Octobrem, ** quò imbres deſcenderunt, qui al-
Hitudine ſuperabant montes quindecim cubitis; diminuebantur † autem à primo die
(menſis) Maji usque ad primum ſulii, (videlicèt) quindecim cubiti ſexaginta diebus,
(computati)ecce cubitus unus quatuor diebus(computatur, unde) deprehenditut, quòd
decimoſexto Maji non deminutæ fGerint(aquæ,) niſi quatuor cubitis; quievit autem
arca poſtero die, 20. diſcis (itaque ) quod demerſa fuerit (arca) undecim cubitis in a-

qua, quæ (fuit) ſuper montium cacumina.

Verl. 5. Decimo (menſe) axparuerunt cacu-

mina

⸗ Prout Genel. cap. 2 3.v. 6. habetur.

Hebr. Dori, in MSt. Erff. I. legitur: b,

1 e. leſe diminuere, res eadem eſt.
11. Hebr. rv Sivan, qui Majo noſtro ferè reſpon-
Qet, confer. not. in =pafi Dev h. loc.
12. Hebr. bopa Kislev, qui menſis Novembri no-

ſtro maximam partem reſpondet, vide & hic not.

in — non , ubi ad objectionem quandam

Ereſponderur. . .
13. Hebr. an, qui menſis lanationi Decem btis

ferè reſpondet.
14. Hebr. Vaw, Februarius eſt te Martius [Don,

Aprilis p&, quamvis menſes iſti non tàm aceu-

ratè quoad omnia menſibus noſtris refponde-
ant, licuti Calendaria Hebraica, quorum non-

nulla penes me ſunt, id ſatis demonſttant; ſunt

autem menlſes lunares, ita ut quilibet menſis
29 ½ dies contineat. l
15. Nimirum, ſi centum iſtis & octodecim diebus
addideris triginta duos dies, de quibus paulò an-
tè dictum eſt.
X Hebr. dad, in MSt. Erff. 2. legitur: O. dn n
i. e. nam ecce in illo die, hæc autem in MSt. 1.
omiſſa ſunt. .
16. LXX. verterunt:

*½ e e 6αα1α1 e.Vi-

geſimo ſeptimo (die,) ſic & Vulgata; viden-
tur autem illi pro Wwy legiſſe: e) i. e.
vigeſimo, uti exiſtimat Lud. Cappellus in Crit.
Sacr. I. 4. c. 12. n. I. apud Joſephum I. I. An-
tiqv. c. 4. legitur: i5aαναν ε , ραα i. e,
inſtantis autem (menſis) erat ſeptima; ſed for-
1& per errorem deſcrtibentium vel typothetarum
dictio ιR εςibidem eſt omiſſa, nam & Gelenii
verſio Latina habet: vigeſimo ſeptimo die men-
ſis.
17. Confer. cap. antec. 7. v. 17. n. 30.
18. Sicuti verſu ſeq;v. 5. h cap. habetur.
19. Hebr. a &, qui menſis Julio noſtro ferè reſpon-
det, confer. verſ. ſequ. 5. n. 2 1.
Ab Octobri reſpectu Octobris, Hebr. wnai
i. e ad Octobrem, confer. verſ. ſequ. S§. h. cap.
3ign. * in utroque MSto Erff. iſiud wP/
omittitur. ðYUMW S
† Hebr. om hæc & quæ ſequuntur usque ade
è& wy DHNi. e. quindecim cubiti, abſunt ab
utroque Mst. Erff. =S= .

. » . 4 . 4
† HBebr. aw, in MSt. Erff. 1. pro eo legitur:
av i. e. Sabbatum Domini; ſed mendoſè,

ſeptimus menſis Maji.

(40. w.

3 — .
wignninli.

Qobren,
guſtus 210
ſeptimo (nen
cere, 13,e6
nam eccenon
24 utKcent

mumdien 26

ſcendityuuia
Ppotetitnumer
telligeniumn e
tutepens (qu
ſuper emam
na mondum,
& emilt colu
vsqe lum ſice
tium in Augud
briz atgviipſe⸗
—
21. Hebr. 2, M
ies, Vide, gu⸗
tata ſunt, mens
non alius, quin
quo momtiume:
nes hie à comme
mum, guiſunt
clarior evadet,
dun gel: feſpell

h. cap. Sign. *
11. ebr. her gi
temtehonget,
Hebr, Wy) ir
Wy K ie,
13. Conlet, hie Ou
quxdam hiie los
1it.

8. Hebr. n „,

14. Vige ca, ant
1). Conter, dich.
t, Vel: donee pen

Hie not in

r)igneſknt

ig) Novem.
en de Decem.
Mani itd⸗
zinta dies, If.
nam in illo 5
Juodatca in
0(nenle)pri.
menli fit)
Cetuntgli .
emiäprimo die
Aginta diebus,
hencitun gnd
guierit autenm
em cubitis in 2.
puruerinttatu-
mipa
X Vuloata; Niden:
gill: r)ie,
Cappellus in Cutt,
loſephumm l. 1, An.
S N .
d isleun 1 e,
t ſehlima, Kedſor⸗
n el ppothetatum

illa, nam Celenii
noleptino ciemnen⸗

1. n. 30.
, hibei .
o noſtto ke teſpon⸗

1I.
dbrs, Hebt. ernii
Vetl lequ. 5. h tap
Erkk, idud form
ſquuptur uegue 4
imn aubiti, ablunt 4

n. po eo legtut:
aun, ſed mentola⸗

CAbP. VIII.

GENESEOS. 73

mina montium] Is (decimus menſis fuit) Julius, 2 I. nam ille decimus eſt quoad O-
ctobrem, X**†à quòô incepit pluvia; ſi verò dicere velis, quòd (menſis) iſte fuerit Au-
guſtus, 22. qui decimus eſt* à Novembri, quê ceſſavit pluvia, ſicuti dicis, in menſe
ſeptimo. (nempe) Majo, qui fuit ſeptimus, ex quoldeſieratpluvia, )limpoſſibile eſt, ita di-
cere, 23. te (enim) invito * non numeras ſeptimum, niſi ex quo ceſſavit (pluvia,)
nam ecce non finiti ſunt(ſeu deſierunt) quadraginta (dies,)quibus imbresdeſcenderunt,
24. ut & centum ac quinquaginta (dies,) quibus aquæ invaluerunt, 2 5. usque ad pri-

mum diem 26. Maji, quòd ſi dicere velis: quod fuerit ſeptimus (menſis,) ex quo de-
ſcendit pluvia, atqui juxtà hanc ſententiam non erit iſte Majus; decimus autem non
poterit numerari, niſi ex quo deſcenderunt * * (imbres;) ſi verò dicere velis, (hoc in-
telligendum eſſe de menſe,) quo deſierunt (im bres,) quòd is fuerit Auguſtus, nonne
tu reperis, (quòd ſcriptum ſit: primo (menſe) prima (die)menſis ſiccatæ fuerunt aquæ

ſuper terram? 27. nam ecce finitis quadraginta diebus, quando apparuerunt cacumi-
na montium, † emiſerat (Noachus) corvum, dein expectavit 2 8. unum & viginti dies,
& emiſit columbam, en ſexaginta dies, poſtquàm cacumina montium apparuerunt,
usque dum ſiccata fuit ſuperficies terræ, quòd ſi dicere velis, quòd (cacumina mon-
tium) in Auguſto apparuerint, (tunc) reperietur, quod ſiccatæ fuerint (aquæ) in Octo-

bri; atqui ipie (Moſes) vocat illum (menſem) primum, * qui non eſt, niſi September 29.

isque

iie, gui fuit Geciinus

21. Hebr. aN, MSt. Erff. 1. pro eo habet: Si. e.

dies, Vide, quæ verſu antec. 4. h. cap. n. 19. no-
tata ſunt, mens Commentatoris noſtri eſt, quod
non alius, quàm menſis a& ſive Julius fuerit,
quòô montium cacumina apparuerunt, ob ratio-
nes hic à commentatore noſtro adductas, ſi die-

rum, qui ſunt in menſibus, fiat ſupputatio, res

clarior evadet.

XX“Seu: reſpectu Octobris, confer. verſ. præced. 4.

h. cap. Sign. *X* .
22. Hebr. 7&, qui Auguſto noſtro maximam par-
tem reſpondet.

Hebr. wwy in MsSt. Erff. 2. pro eo legitur:

Wy N i. e. qui eſt decimus.

23. Confer. hic Gur Arjeh fol. 16. col. 3. unde lux

quædam huic loco ſatis obſcuro affulgere pote-

Hebr. Ta Yy, abſunt iſtaà MSto Erff. 1.

24. Vide cap. antec. 7. v. 12.

25. Confer. dict. cap. antec. 7. v. 17.

26. Vel: donec veniſſet primus dies Maji, confer.

hic not. in a a, ut & D. Meyeri Annot.

ad Seder Olam cap. 4. p. 3 00. & ſequ. edit. Am-
ſtelodam, nam 40. ut & 150. dies, de quibus
paulò antè dictum eſt, nondum impleti fuerunt
usque ad, primum diem Maſi, ſicuti id ex ſuppu⸗
tatione dierum unius cujusque menſis patebit.
X Hebr. Wπ, MSt. Erff. 2. habet: πααzH..
e. à deſcenſu, res eadem eſt.
27. Sicuti infrà verſ. 13. h. cap. habetur.
† Hebr. αππ wπα Ein MSt. Erff. 2. poſteàâ additur:
en de ee y i. e., donec ſiccatæ fue-
runt facies terræ.
18. Confer. infrà verſ. 8. h. cap. ibique Raſchi not.
unde locus iſte explicandus eſt.
* Prout habetur infrà verſ. 13. h. cap. ubi vide
notas.
29. Hebr. W, qui Septembri noſtro ferè re-
ſpondet & hoc menſe creatum eſſe mundum ſta-
tuit. R. Eliezer, à quo etiamnum hodiè Judæi
annum incipiunt, hinc R. Eleazar in Geneſin
tNa hoc eſt; initio, ora id eſt: menſe
Septembri arcanum menſis eadem literarum con-

Ver-⸗
K

74 GENESEOS. CA. VIII.
isque eſt primus intuitu creationis mundi; aſt juxtà R. jehoſchuam is eſt Martius. 30,
Verſ. 6. Einitis quadraginta diebus] (Nimirùm) ex quo cacumina montium apparue-
runt. Eod. verſ. 6. Eeneſtram arcæ, quam fecerat] Ad illuminandum; non fuit
autem iſta (feneſtra) oſtium arcæ, quod ad introitum & exitum erat factum. 31. Verſ.

2. Egrediendo & 32. revertendo] Ibat & circumvolitabat arcam nec abiens (faciebat)
id, ad quod miſſus erat, nam ſuſpicax erat ergàâ illum 33. propter comparem ſuam,
ſicuti diſcimus * in Aggadah Chelek 34. Eod. verſ. 7. Donec ſiccarentur aquæ]
Senſus literalis (hujus verſus) eſt ſecundum verba ejus; aſt expoſitio myſtica (habet,
uòd) deſtinatus fuerit corvus (iſte)ad aliam miſſionem, ** cum pluviæ eſſent cohibi-

tæ in diebus Eliæ, nam dicitur: & corvi afferebant ei panem & carnem. 35.

Verſ. 8.
Et

verſione complecti putat, inquit Joh. Bodinus
in Method. Hiſtor. cap. 8. pag. m. 349: idquè
etiam confirmare R. Abrahamum in cap. 8. Da-
nielis, ſeribit ĩidem Bodinus loc. alleg. tamei ſi
Moſes Niſan, qui Xanticus Macedonibus; Lati-
nis verò Aprilis dicitur, ordine primum poſue-
rit, quòd Deus eo menſe populum Iiracliticum
liberaſſet; in reliquis tamen nihil immutavit,
uti Joſephus I. 1. Antiq. c. 3. teſtatur, refe
rente Bodino dict loc. confer. infrà verſ. 13. h.
cap. n. 46. it. Exod. c. 30. v. 16. n. 60. & n.
6 1. & Seder Olam, c. 4. ibique D. Mayeri An-
not. p. 300. & ſeqv. edit. Amſtelod.
30. Hebr. 'a, qui menſis Martio noſtro utpluri⸗
mum reſpondet, confer. Bodinus alleg. cap. 8.
ubi plura de temporis univerſi ratione, vid. &
Gur Arjeh fol. 16.col. 3, & ſeq- it. fol. 26. col. 2.
Rr. it. Hb. Prec. Jud. part. 2. p. 5 8. a. princ. in not.
31. S. Chryſoſtomus quidem Homil. 26. habet
2 % Ropa, i. e. januam, ut & nonanulla LXX.

interpretum exemplaria Græca; ſed vetuſtiores
codices 1 XX. viralis verſionis rectins habent:
722 volde, feneſtram, & S. Hieronymus, cùm
haberet: oſtium arcæ, hæc addit: pro oſtio fe
neſtta ſeripta eſt in Hebræo, S. Ambroſius c.
17. primo: oſtium; deinde: feneſtram, habet,
confer. hic Bereſchit Rabba, uti in an no
aàad merginem allegatur, ubi vide etiam notas.
2 2. In Vulgata eſt qui egrediebatur & non rever-
tebatur, ſic & LXX. α 2SXαπ νHrε
H. Grotius in notis h. loc. putat, codices He-
bræos olim hic variaſſe ; ſed hodierni codicis
Hebraici lectionem confirmat etiam Joſephus
Antiq. 1. 1. . 4. confer. Lud. Cappelli Crit.

Sacr. 1 4. c. 10. n. 2. & l. 5. c. 10. n. I. it. Sam.
Bochart. Hierozo. part. 2. 1. 17. c. 12. ac Rob.
Bellarmin. Controverſ. Tom. 1. 1. 2. c. 2, it.
Rich. Simon. Hiſtor. Crit. Vet. Teſt. I. 2. c. 9. ac
D Salom. Glafſſ. Philolog. Sacr. 1. 1. Tract. 1.
part. 2. Sect. 2. n. 3. confer. etiam Sanhedrin, fol.
109. b. ac Tractat. Gall. cujus inſcriptio eſt:
Defence des Sentimens de quelques Theologi-
ens ſur !“ Hiſtoire Crit. de Rich. Simon Lettr. 17.
pag. m. 43 I. & ſeq. Sð
33. Vel: Zelotypiã commovebatur propter com-
parem ſuam, ne forte Noachus cum illa rem ha-
beret, ſic fabulantur Judæorum magfitri in tra-
ctatu, qui hic allegatur, confer. & not. in &*
on h. loc. in MSt. Erff. 2. poſt: ui ad-
ditur: ma i. e. ergà Noachum ((cil. ſuſpieax
erat,) MSt. 1. autem habet: Na 77 ir bhin
i. e. in miſſione (ſeu ablegatione) Noachi-

X Hebr. Aaw., cœtera exemplaria habent: un

1 e. reperimus.
34. De hoc capite Talmudico confer. ſuprà Geneſ.
c. 4. v. 19. n. 59. Sc infrà Geneſ. c. 18, V. 2 I.

in not. n. 9 5. vide hic Sanhedrin fol. 108. b. uti

in 'nan np h. loc. allegatur ad marginem,
confer. & Numer. c. 24. v. 6. n. 39.

KXX Idque evincere volunt Rabbini ex verbo: H,

quod hic habetur, cujus literæ efficiunt nwn

Thisbi, nempe, quod corvus iſte miſſus fuerit

ad Eliam Thisbitam, confer. Baal Hatturim h.
loc. in MSt. Erff. I. poſt: nè rorU addi-

tum eſt nw; i. e. quando exſiceatæ fuerunt

(ſcil. aquæ.)

35. Vide: I. Reg. c. 17. V. 6. confer. & not. in
RD

CAr. wul

curtadhuel
pelineitſe
10 37. ſeldl
biret derhe
lcolumbein
dum li
erarunt
Verl. I1 Mun,

uarvocatiim,

dio
co:) lani

R⸗
2

41. iten )
item: M
hiſgniie
loci dunhabbi
quodſigrinte
matra, tangwan
quam mehin!

O h
ſiccarennt aqu
nem? Mto E
36. Fieli inf ve
conter hie Sand
37. Iia nicdidinc
ſeparate ſente
non ablezmnenat
illam ſinnlien
vide nun. ſeg.
X Hebenh,
Spieili
39. Cum taee
nem enililet,
catet; led n il
tor noſter hie
ſimplicemarn

uid refentetu,

med. num,
loe.
39. Nie Hiob e⸗

49. Apud latinos

CA.n.
—

Manin 30,
um apparve.
um;z non fuit
lum.g1. Verl.
ens (keieben)
npatemſuam,
entuy ag
Ttica (debet,
dellentcohibi.
Verlg.
Rt

—
„10. n. 1. lt.Sam.
17.0 In. a Nob.
I. 1. 2. c. 1, k.
Tell.!, 1. c. 9,
cr. 1. 1. Tract. 1,
am Sanhedrin,tol.
us inſeniptio eſt:
lelques Theologi.
h.. dimon Lettt.17,

atur propter com⸗
1s cutn illa em ha-
m maplliii in tra⸗
er. & not. in De
poſt: ad⸗
dum (Nil luſpicar
4: n
one) Noschi.

latia habeat: on

eonter ſüpriene.

Genel 19, V 21,
Hinfol. 109,: . lii
atur ad watgineni

ie Feibo⸗ way,
ere efficinm on
us iſe willu lieit
e. Baal Harturimn .

CAbP. VIII. GENESEOS. „5

Et emiſit columbam] (Nimirùm) finitis ſeptem diebus, nam ecce ſcriptum eſt: & expe-
ctavit adhuc ſeptem dies, 36. ex regula iſta diſcis, quòd etiam ab initio (NQoachus) ex-
pectaverit ſeptem dies. Eod. verſ. 8. Et miſit] Non eſt hæc —9 Pi. e. ablega-
tio 37. ſed dimiſſio, (nimirùm Noachus) emiſerat illam (columbam, ) ut viam ſuam
abiret & ex hac re (Noachus) perſpiceret, an leyatæ (ſeu diminutæ) ſint aquæ, nam ſi
(columba)inveniſſet requiem, "non rediiſſet ad ipſum. 3 8. Verſ. 10. Et exſpelctavit (Ver-
bum hhic) ſignificat exſpectationem, ſic quoq; (aecipitur in illo loco:) mihi obtem-
perârunt παH& exſpectarunt, 39. multa autem (ejusmodi) habentur ins. Scriptura.

Verſ. I I. Deterptum in ore eus Exiſtimo ego, quòd (columba iſta) fuerit mas, 40. quocir-
cavocat illam Scriptura interdum maſculino interdum fœminino genere, nam omnis

dictio , quæ incriptura (reperitur,) eſt fœminini generis, veluti (accipitur in illo
loco:) ſicuti columbæ, quæ ſuper rivulos aquarum xNNi. e. ſe lavant
41. item 0))) i. e. tanquam columbæ vallium omnes Di.e. murmurant, 42.
item: HD H10 ) i. e. ſicuti columba ſimplex 43. Eod. verſ. 1I. Decerptum (Iſtud:

A hicſignificat:) i. e. raptum (ſeu decerptum; ) eſt autem expoſitio myſtica(hujg

loci dum RabbiniDexponunt:) ii,e. alimentum & Di. e. in ore ejg explicant,
quòd ſignificet: D&D i. e. verbum, * (nimirùm columba) dixit: ſint alimenta mea a-
mara, tanquam oliva, & quidem in manu Sancti illius Benedicti, nec ſint dulcia, tan-
quam mel, in manibus * hominum. 44. Verſ. 12. Et exſpectavit] (Verbum 9
„5„Qö H K 2 hic
neie habetur; ſed Hebræi dictiopem — tam
de mare, quàm fœmina promiſcuè uſurpant;

vocabulum autem huic dictioni additum diſtin-
guit ſexum.

p N h. loc. abſunt autem iſta: donec
ſiccarenrur aquæ &c, usque ad: panem & car-
nem à MsSto Efff. 1.
36. Sicuti infrà verſ. 10. & v. 1I2. h. cap. habetur,

rte vY d-⸗
eiliceate fuerunt

conlet. 88 notain
H

confer. hic Sanhedrin. fol. 108. b.-
37. Ita hic diſtinctionis cauſa rrv à voce rv
ſeparare ac vertere volui, nempe Noachus hic
non ablegaverat columbam ad rem certam; ſed
illam ſimpliciter dimiſerat, ut iret, quò vellet,
vide num. ſeq. 38.
X Hebr. hin, MsSt. Erff, I. pro eo habet
Dyn i. e. aliquem locum.

38. Cum itaque Noachus columbam eum in fi-
nem emiſſiſſet, non ut aliquid referret vel indi-

caret; ſed ut illa viam ſuam abirct, hinc au-

tor noſter hic ſeribit, miſſionem iſtam fuiſſe

ſimplicem ac nudam, non ablegationem, ut ali
quid referretur, confen Gur Arſeh fol. 17. col. 1.

med. & num. præced. 3 7. it. not, in Nπι H

39. Vide Hiob. c. 29. v. 2 1. H
40. Apud Latinos etiam columbus maſculino ge-

41. Vide Cantic. c. 5. v. 12, ubi in iſta dictione
fœmininum genus uſurpatur.
42. Uti Ezechiel. c. 7. v. 16, habetur.
43. Seu: fatua, Vide Hoſe. c. 7. v. 11. in addu-
ctis locis fœmininum genus uſurpatum eſt.
* Loci iflius expoſitionem vide in not. no
San h. loc. reſpicitur autem hac explicatione
per Pxn ad vocabulum nn, quod ſignificat:
armaritudo „ confer. hic tract. Talm. Eruvin, fol.
** Hebr.) n, in MsSt. Erff. 2. pro eo habetur:
N NX Ta) i. e, idque in manu homi-
nis, qui eſt (caro & ſanguis.)
44. Ita hic D) wa i. e. caro & ſanguis, vertere
volui, eſt:enim hæc phraſis Hebræis uſitata,
quà mortales homines hujus mundi indicare
volunt, quibus opponi ſolet Deus ille benedi.
Qus,

76 GENESEOS.

hic idem) ſignificat, ac 45 ſediſtud (H))) eſt formæ ); hoc verò(hr
eſt formæ NN, (quam ob rem) (ſignificat) Np') i. e. & exſpectavit; aſt

r(ſignificat;) DN) i. e. & exſpectando ſemet continuit, Verſ. 13, (Anno)
primo] Juxtà R. Eliezerum is eſt September; ſed juxtà R. jehoſchuam eſt Martius. 46.
Eod. verſ. 13. Siccatæ ſunt] Facta eſt (terra) ad inſtar luti, cujus ſuperficies deſuper*

incruſtata 47. eſt. Verſ. 14. Exaruit] Facta eſt (terra) ſicca, 48. ſicuti illa eſſe ſolet.

Eod. verſ. I4. Septimo & vieeſimo die] Deſcenſus autem illarum (pluviarum acciderat)

menſe ſecundo & quidem ejusdem decimo ſeptimo (die,) hi ſunt undecim dies, 49.
quibus ſol fuperat lunam, 50. nam judicium 5 I. generationis diluvii per integrum an-
num (ſolarem) duravit. Verſ. 16. Zu & uxortua & c.]] Maritus & uxor ejus, hic per-
miſit illis (Deus) concubitum lecti 52.

nolint exire .π NX i. e. educ tu illos.*
ra] Non verèò in arca, indicat (hic Scriptura,) quòd etiam jumentis & volucribus in-
terdictus fuerit concubitus (in arca.) Verſ. 19. Per genera ſua] Receperant in ſe(ani-

CAp. vIII. ℳ—W.

Verſ. 17. Educ.] (Verbum) Na ſcriptum
ſed legendum eſt N) 1, (ut hic ſit ſenſus verbi:) & : dic illis, ut egrediantur, ſi
Eod. verſ. 17. ct abundèò progignant in ter-

mantia hanc conditionem) ut ſpeciei ſuæ adhærerent. 53. Verſ. 20. De omni jumento

—

— mundo]

ctus; ſenius autem hujus loci eſt: quoòd ama-
ra & manu Dei provenientia magis chara nobis
eſſe debeant, quàm dulcia è mann hominum pro-
manantia, confer. hic dict. tractat. Talmud. E-
ruvin, fol. 19. b. uti in zna r ad margi-
nem h- loc. allegatur. .
45. Sicuti verſu antec. 10. h. cap. habetur, confer.
not. in ονρ â h. loc. & cap. præced. 7. v.
23. . 77. J
46. Conkfer. ſupra verſ. 5. h. cap. n. 29. it. Exod. c.
30. v. 16. ibique not. n. 60. vid. & D. Maji
Theof. Jud. pag. m. 64. F. 9. ut & tract. Talm.
Roſch Haſchana. fol. 11. b. & fol. 12. prout in
SI h. loc. allegatur ad margi-
nem.
* Hebr. yn & a, MSt. Erff. 1. pro eo habet:
yrniv e. ſuperficies ejus deſuper, res ea-
dem eſt. .
47. Obducta, Hebr. απ de quo verbo vide plu-
ra apud Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 2137.
48. Hebr. ☚α, de qua dictione vid. id. Buxt. fol.
472. in utroque MsSt. Erff. habetur cum
KRelch in fine, i. e. ſicca, à a, quod ſignificat:
adurere, vid. id. Buxt. fol. 48 4.
49. Has undecim dies vocant epactas, nam duo-
decim menſes lunares ſynodici efficiunt 354.
dies, his ſi addas undecim dies, nempe à decimo

ſeptimo die menſis ſecundi usque ad vigeſimum
Solaris quantitas, videlicet 36 5. dies, confer.

& num. ſeq. 50. .
50. Vel: quos annus Solaris plures habet, quàm
annus lunaris, ſicuti num, antec. 49. dictum eſt,
Hebr. an y zrrD ee, in utroque
MSto Erff. magis perſpicuè ita legitur: ν
aan n 77 ri re i. e. quibus dies
Solis ſuperant dies lunæ.
51. Id eſt: pœna hominum antediluvianorum,
quà per diluvium puniti erant, confer. infrà cap.
11. verſ. 9. num. 2 5.
52. Qui anteà illis erat interdictus, uti Rabbini
exiſtimant, confer. ſuprà Genelſ. c. 6. v. 18. n.
87. in utroque MSto Erff. poſt vocem mn i. e.
lecti, additum eſt qnyn i. c. ab iſto tempore.
* In MSt. Erff. 2. hic additur rra öy i. e. invi-
tos; ſenſus eſt: verbum &n ſignificat: fae, ut
ipſi per ſe egrediantur; aſt verbum xxe, ſigni-
ficat, ut ipſe (Noachus) illos educat, etiam
invitos, ſic in notis 'pam e h. loc. exponi-
Sanhedrin, fol. 109. b.
53. Nam antè diluvium nonnulla animalia etlam
cum

ſeptimum, incluſivè, conſtituetur integra anni

præ aliis Alſted. Chronol. Tit. I. n. 5. confer.

tur, confer. hic Roſch haſchana, fol. 10. b. &

—
mundi DI
(inarcam
us ſ0
cetut, qub
retor,indit⸗
IteravitDel
Gucetenag
quöitni

entesintia-

Su Iiluti

bet tenpoli

Nowrenbrist
anmüfig

cumn diyerſa
ſcuerant, un
1a Genel.
aad
tur: ,
Samech i
tur, ſele⸗
fol. 1099 b.

4. Ficutibal

tradl, Talm
11 7 b.
. Hebr
nerale, vart
counler. nor.
Eruvid, to
16. Nempe:
medio didi⸗
Chapiga,
30,b.
Boen. Ve
In v
ſans) euſt
57. Meſicit
Pli e, e
Raſchi ſin
homine no
temporedo
jeſicitur, pie
R D. 11,

l. Vil Gn

Qnm.
eriſen
helarit E
13, (no)
Marntic 46.
ies belipet⸗
llelle let.
umaccicderat)
eindies 49.
inteprum an-
teſus, ieper⸗
NKiprum
Srediantun ſi
gignantin ter⸗
Volucribusin⸗
Nantinſelani.
Myi ‚umento
nunde

——,
Aue ad Wigelimum

etur integta anni

96). Cies, coner.
t. I, n. . onlel⸗

mes habet, quim
ec,49, dlckum elt,
9, in utfogue
1a legitur: M
i e quipus ies

antediluyiaoorut,
,(Ooler Mii dap⸗

dus, uui Rabbint
epel. c. .lden
1 octemn ibb ie.
D iſto tewpore.
n üe indi⸗
ſoniſtnt: ſie,
etbumse, ſgni⸗
lios educat, etiam

o b. lot, enponi.
ana, fol 10.b, &

lis aninalis eiem
dun

(in arcam) de iſtis (animalibus

CAF. vIII.

GENESEOS.

77

mundo] Dixerat (enim ſecum Noachus:) non præcepit mihi Deus, ut inducerem

puris) ſeptena, ſeptena, 54. niſi, ut de illis mu⸗
nus 55. offerrem. Verſ. 2 I. Apueritia ſua] Scriptum eſt (hic) Mνρρ 56. (ut indi-
cetur, quòd) ex quo infans 1. e. excuſſus "eſt 57. ut ex utero matris ſuæ egrede-
retur, indita ſit ei prava concupiſcentia. 58. Eod. verſ. 2 I. Non adaam & non addam]
Iteravit(Deus) verbum, idque in vim juramenti, nam ſcriptum eſt: qui juravi, ne in-
ducerem aquas Noachi; 59. nec reperimus in illa (Scriptura) juramentum, niſi iſtud,
quò iteravit (Deus) verba ſua, id, quod eſt juramentum, 60. atque ita exponunt Sapi-
entes in tractatu Talmudico, (qui inſcribitur:) Schebuot 61. Verſ 22, Aabue cun-
Ris diebus terræ &. non ceſſabunt] (Videlicèt) ſex tempora iſta, 62 duo menles cuili-
bet tempori, * veluti diſcimus: dimidium Septembris & October totus ac dimidium
Novembris (eſt) ſeminatio; dimidium Novembris & totus December ac dimidium
