uoque in loco legitur:) ſancti ſint, (ac ſtatim verſu ſequen-
m & profanatam. 7. Verſ. 3. Quisque mat em ſu-
e ex vobis timebitis † patrem ſu -
2722 3 um
quò pravæ concupiſcentiæ quaſi mutus ac paries
objicitur, ita exponäur in Gur Arjeh fol. 145=
eol. 2. fin. ubi vide ſis Hebræa, confer. & &*
Na ati in 'mamt Mmw h. Ioc, allegatur ad mar=⸗
ginem. *
4. Senſus eſt: ubicunque de ſcortatione vitanda
loquitur S. Scriptura, ibi etiam ſanctitatis ſive
ſeparationis fit mentio, uti exempla,Commen-
tatore noſtro hic adducta, iſtud declarant.
X Hebr.’ aR iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
nie 'E& i. e. quisque matrem ſuam, abſunt 2

legitur:) nec profanabit ſe
qui ſanctifico eum, (alio q
ti habetur:) mulierem meretrice

58. Nimitum Syredtium hic admonetur, ut 0b
ſervent iſta, nam IIraeélitæ jam fupra (verſ. §.
b. cap.) ea de re admoniti erant, ſic in not.
non mMov hic exponitur.
9. Vel: condemnabimini ad interitum & omni
modam deſtructionem, ita juxtà Hebiæum,
confer. not. in naen ne y. 10c. it. tract.
Talm. Moeëd katon⸗fol. 5. a. & Chagiga, ol. 11.
a. & evammot, fol. 2 1: a. it. Schevuot Jol. 7.
x„ Sive: congregatione, ſcil. omnium Iſraélita-

rum etiam fœninarum & patvulorum;, ſie in MsSto I.
not. em Me hic expenitur. §. Sic Levit. cap, 21. Vv. 7. & v, 8. reperitur ſeri=
um.

I. Hebr. i. e. eorpora;, quo nomine fundamen-
ta ac præcepta legis 4 Rabbinis appellantur, vi-
de Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1 45. & Gur Arjeh
oDl. 145. col. z. fin. ir. I'orat Cohanim, at
a NN, uti in "a h. loc. ad margi
nem allegatur.
2., Juxtà ſententiam autoris noſtri hie ni
hil aliud ſignificat, quam = ) i. e. ſeparati.
confers num., feq 4. && cap. ſed. 2 0. V. 7. N. I I.
vigde & not. in has , h, loc.
2. Id eſt: epimentum ſcortationi oppoſitum,

6. Vide Levit. dict. cap. 2 1. Vverſ. 15.
7. Sic Levit. alleg. cap. 21. V. 6. & v. 7. habetur;
coterum verba iſta: ô e ,&α , e. ma⸗
lierem meretricem & profanam, abſunt 4 MStO&

2
† Hebr. m re nte 7 abſunt iſta 4 Moto
I. confer. hic tract. Talm. Jevammot „Jol. 5. b.
& ol. 6. 2, b. it, Kidduichin, JFol. 29. a. & fol.
30: à. b. ð”

=

9²24

—

TIEVITICI.

um ac matrem ſuam, hic eſt ſenſus literalis; ** expoſitio autem ejus allegorica eſt:
non mihi (luccurrit hic quoad ſenſum literalem intelligere aliud,) quam Ni. e. vi-

rum;

8. de Ni. e. fœmina quidnam (ſentiendum eſt? reſpondetur ) quando illa

(Scriptura) dicit: timebitis, * ecce hic duo (comprehenduntur) ſi res ita ſeſe habet,
cur (igitur hic) dicitur O) Ni. e. vir? (nimiràùm,) quia in poteſtate viri ſitum eſt face-

16

** aſt mulier ſub aliorum poteſtate eſt conſtituta,. Eod. verſ. 3. Matrem ſuam

ac patrem ſuum timebitis] Hic præpoſuit (Scriptura) matrem patri, quia manifeſtum-
eſt ½ coràm illo (ſcil. Deo,) quòd filius magis timeat patrem ſuum, quâàm matrem lu⸗

am; aſt quoad honorem (parentibus debitum,) præpoſuit (Scriptura) patrem matri, 9.

quoniam coràm illo (Deo) manifeſtum eſt, quòd filius matrem ſuam magis honoret,

quàm patrem ſuum, quoniam illa blandè allicit eum (filium) verbis. 10.

Eod. v. 3.

Et Sabhatha mea cuſtodietis] Connectitur Sabbathi (obſervatio) timori patris, quaſi
(Scriptura) dicere velit: quamvis te admonuerim de timore patris; ſi (tamen ille-)

dixerit tibi: viola Sabbathum, tu non obtemperabis illi, oodem modo † etiam circa
Eod. verſ. 3. Ego Gam) Dominus, Deus veſter] Tu ac

cœtera præcepta omnia. II.

pater tuus obſtricti eſtis ad me honorandum, quapropter non obtemparabis ei (patri
tuo,) ut irritum reddas dictum (ſive præceptum) meum; quisnam vero eſt timor (pa-

4

xXX Hebr. νÜ& en iſta & ſequentia, usque ad:
N Ni. e. timebitis, abſunt à M Sto 2. confer. hic
Bava mezis, fol. 32. a. & Keritut, fol. 2 8. a.
Sic dictio π abinitio hujus verſus habetur, un-
de alicui dubium oriri poſſit de N i. e. mi-
na, an & illa ſub hoc præcepto comprehenda-
tur, conſer, hic Torat Cohanim ac tract. Talmud.
Kidduſchin, fol. 29. 2. prout in nnn no h.
loc. ad marginem allegantur, vid. & Jalkut Part.
1. fol. 17 2. col. 2. med.
X Nempeè: numero plurali, qui ad minmimum duo
complectitur, intelligitur itaque hic non ſolam!
vir; ſed etiam fœmina, confer, cap. præced. 18.
v. 6. Sign. ** & eod. cop. v. 29. D. 57, Vide &
noi. in Sman mneow b. Ioc.
XXX Vel vir poteſtatem habet agendi, ipte ſui ju-
ris, non ſub aliorum poteſtate conſtitutus eſt, ſic
uti mulier.
† ſ Hebr. M* 9 iſta, ut & ſequentia, usque ad:
„e8 ., i. e. quoniam coràm illo (Deo) ma-
niteſtam &c. abſunt à MSto 1.
9. Uti Exod. cap. 20. V. I 2. habetur, ubi quoad
honorem pater præponitur matri.
10. Id eſt: blandis verbis compellare ſolet Kili.

3.

3
4

um, ſic & in Gur Arjeh fol. 145. c0l. 3. med.

exponitur: naO nn e en i. e. al⸗
licit illum (filium ſuum) verbis blandis, Tudæi
Germanicè bunc locum vertunt: Sie iſt ihn
erziehen mit oun i, g. educat illum (ſi ium
ſuum) adulatione, in not. an ne verbum
ro, quod hic habetur, exponitur nnpn
rN i e. pellicit illum, nam Hebræa iſta:
nD) i. e. ſi quis pellexerit (quæ Exod. c- 22. V.
16. habentur,) Chafdæus vertit: e ei. e.
ſi quis pellexerit vel perſvaſerit, confer. Buxtorf.
Lexic. Chald, ol. 2333. in MSto z. poſt: b-

i. e. verbis, addita ſunt iſta: 72N a&n 199

n i. e. quocircà (vox) pater eohæret (verbo?)
honora, vid. Exod, 7, 2 O. V. 12. ubi honora pa-
trem tuum.

† Hebr. iſtud, ut & ſequentia, usque ad: vuay
1. e, ut irritum reddas, abſunt à MStO z. conſer.

hic tract. Talm. Schabbat, ol. 69. b. & Jevam-
mot, ſol. 6. a.

I11. Quæ ne violes, Deo magis, quam patri tus

obedias, confer- hic not. ad librum Prec. Jud.

part. 2. Pp. 57. a. pr. & Gur Arjeh †ol. 14 5: col.

3. fin. item Jevammot, FYol. 5. b. ac Bava me-

zZia, Fol. 32. ſicuti in Nowb. loc. alle-

gantur ad marginem.

CaAb. XIX.

ytant er e

cNN.

—.
tis! nichirinm⸗
rerbis eczſeß
abest flins
l
elimetnt. 4.
e, le nihili;
FEocd, vetl. 4¹

bisAsei

ſed alii heiant

tec ab alüi kf

ie, nilizut 4.
ut comedantu
weretuteistel
nanentk ſücin
ſpan ſuniftal
in denexolen

In nons
ſenes loquunt
Venit, ut pater
on ne !
wN i e n
2Deuct à Möto

biique not, di
11. Vel comt:

1n. 1I 5.iges
at tractat. Ta
inen e

ide biam n

13. Reljicnhat
1atOr n0lier
N honnuli
quaſi qui non
ad Paraphr. 6
Tora Cok

Alepatur ad1
14. Vel ſterti⸗

teiur, ſtilicd
Domn /, loe

kebr wyne

N.

llegorica e.
nWiee, Vl.
²) uangoil
in ſele habet
ſuum eſt kacz.
Maren ſuan.
maniteſlum.
mn matem a⸗
datrem matti,g.
magis honotet,
i patris, dualt
men ille
† etiam citd
Neſer] Tua
parabis elhetti
0elt umor pe⸗
tri
etbis blaais, udei
nunt: Sie iſt ihn
ducat ilumt h um
eN Wod verbumm
r, etpomitur dnnn
am Hebræd ill:
õ
Ventit: 70 VNi,e,
lit, colet, Bugtotk,

MSto ¹,polk de

õä
er eohetet elbo.)
12, Ubi: honofa pa-

n, ete1: )
Unt à MN0 , con et⸗
l 69.b. &eam.

F guam aliitb

btum Hiec Jus.

1 Atſeb fol 4 cel. ..

b, ac Dara he:
* 4

tris? nimirùm) non ſedebit (flius) in loco ejus nec loquaturin loco, ubi ille eſt,*
præbeat (filius patri ſuo,) induat eum veſtibus a eis, intr.
mum) atque educat. Verſ. 4. Ne 1eſzitiatis ad idola] Ut illa colatis, (dictio) He&&

fignificat 3. ,
Zilimetur. 14. Eod, verl.4. Ei Deos onfiatiles] Ab initio iſta (idola) ſunt

*

—

nec
verbis ejus repugnet; 12. quis autem honor eſt (patris? videlicèt) cibum ac potuin
atque calceis, introducat illum (in do-

CLCEVITICI.

Ni. e. ne. 13. —i. e quaſi non (vel nihili ſcilicèt idolum) iſtud

1. e. res nihili; ſi vero poſt illa reſpexeris, tandem facies ea NAN i. e. Deos. 15.

Eod. verſ 4. Non ſakietis vobis] Non facietis (Deos fuliles) aliis, nec alii (faciant) vo-

bis; ſi vero dixeris,(verborum iſtorum hunc eſſe ſenſum:) non facietis vobis ipſis;

ſed alii faciant vobis, ecce jam anteâà dictum eſt: non erit tibi, 16. nempé nec à te-

nec ab aliis factus. * Verſ. §. Quanm autem ſacriſizabitis &c.] Non dicitur textus

ſiſte, niſi, ut doceat, quòd non fiat orum (ſacrificiorum) mackatio, niſi eum in finem,
ut comedantur intrà tempus iſtud, Wj., nam ſi (hoc ideò hic dictum eſſet,)ut conlſti-

tueretur eis tempus adcomedendum, ecce jam anteàâ dictum eſt: ſi votivum aut ſpon-

taneum facrificium fuerit oblatio ejus &c. 18. Eod. verſ. 5. Juxrtà volunttem pe-

Dram ſacrißiabitis illud] Initium ſacrificii ejus ſit propter beneplacitum, †ut ſit vobis
in benevolentiam, 19. nam ſi cogitaveritis de illo- cogitationem profanam,

In notis Won mew locus iſte fic exponitur: ur confer. hic Schsbbat, /0l. 149. .
ſenes loquuntur alter poſt alterum & tempus 15. dive: Divinitates, ac ſi aliquid Divini eis in-
venit, ut pater loquatur, non loquatur filius ejus ſit, dum eis cultum tlibuis; reſpicitur autem
eMD i. e. ex locO ejus, cœterùm iſta: Tan) N) die ad'votem 7 *,, quæ hoc veriu 4. habetur;
Wypa i. e. nec loquatur in loco, ubi ille eſt; paulò ahtê autem vocantur s&, quaſi ſint
absünt à MSto I. confer, infrà verſ. 32 hs cap. . nihili, confer. not, in a h, loc.
4. Scilicèet : Deus alienus; ſicuti Exod. cap, 20.
12 Vel: contradieat, confer., infrà Verſ. 3 2, H. cap. 4. habetur, ubi vide not. n. 2 1. confer. & not.
n. 1 55. vVide & Gur Arjeh Jol. 14 5. col. 4. prine. in —e mRD p. loc:.
ac tractat. Talm. Kidduſchin , Fol- 32: a. prout „ Vel: nec tuus nec aliorum (ſit Deus.) ſic juxta
in pon rnew h, loc. ad marginem allegatur, ubi Hebræum vertere poſſiis
vige etiam notas I7. Nempè : quod hic determinatum eſt, confer.
13. Reſpicit hac expoſitione allegorica Commen- pauloô poſt V. 6. h. cap. n. 2 3. & v. 7. h. cap .
tator noſter ad vocem bt, quaſi fit & Nᷣ 24. S ExoOd. c. 29. V. 3 7. De,1 1 3. it⸗tract. Talm.
enunnonnuli dictionem iſtam & copoſitam Sevachim, ol. 47. a. && Menachot, fol. 110. a.
putant ex 21. e: ne vel non & 2 i, e: Deus, b. it. Chulin, fol. 13: a. & Fol. 29. a. ..
quaſi qui non ſint Dii, confer. P. Fagius in not. 1 g8. Uti ſupra Levit. c. 7. V. 16. Babetur,
ad Paraphr. Chald. : loc. it. num. ſed. 14. vid. , hic Gur Arjeh Fol. 146. cOl. 1. med.
S Torat Cohanim, mi in pe H. loe. † Hebr. nme py, in utroque MSto pro o
. allegatur ad marginem. legitur , ut ſenſus ſit: propter beneplacitum
14. Vel: ſieuti nullus Deus aut veluti nihil repu- meum, vel: propter quietem animi mei, ſic-
teitur, ſeilicèt idolum iſtud, confer. not. in 5O fſuxtà Hebræum.
De b. oAoc. 19. Id eſt: ut illud ſacrifieium ſit Deo gratum &
Hebr. wyn, ſic in MSto 2 , pro 'y legitur,g ac

bique not, Sign.

confer.

.

926

LEVITICIL.

Cät. XISY.

2 non iſtud reputabitur vobis ad gratiam coràm me. Eod. v. 5. Axt volunptem veſtram

(Didlio ſ ſignificat linguâ vernaculâ:) appaiſement, 21. atque hæc eſt expoſitio

ejus literalis;

Kabbini autem noſtri docent inde quoad eum, qui (circà alias * res
5 um, gui

occupatus eſt in ſacrificiis, quòd ille profanus 22. fiat, quoniam opus eſt, ut ille ex

ropoſito (non aliud agendo) mactationem peragat. Verl. 6.
datur] i. e. Quando ſacrificare vultis illud (ſacrificium,) mactabitis iſtud pro-

Lomt

uo die ſacrificabitis,

ter illud tempus, quod vobis jam antè 23., conſtitui. Verſ. 7. Dusd ſi comedendo

comedetur & .] Si (ſcilicèt)

24, nam ecce jam anteâ
tui pacifici &.

iſtud non †† ſit id, quod (comeditur) extrà tempus ſuum,
dictum eſt: quòd ſi comedens comederit de carne ſa crificii
25. docetur (itaque ſive exponitur) iſtud de re, quæ (comeditur) ex-

trà locum ſuum, 26. forſitàn iſti erunt rei exterminii 27. propter illius comeſtio-
mnem:? lex dicit: & anima, quæ comederit de illo, iniquitatem ſuam feret, 28. de il-
lo (dicitur ibidem;) non verô de eo, quod ei conjunctum eſt, 29. excipitur id, quod

ma⸗

acceptum, confer. P. Fagius in not. ad Paraphr.
Chbald. h. loc., ubi duplicem iſtius textus adducit
expoſitionem, vide & not. in non r b. lec.
20. Senſus hujus loci eſt: ſi vos ſtatim ab initio,
dum mactatis, in animum veſtrum induxeritis,
ut de ſacrificio iſto comedatis extrà tempus vel
locum ſuum, id Deo haud gratum erit, confer.
Levit. c. 7. V. 1 9. num. 63.⸗ & infrà v. 7. b cap.
num. 30. it. Levit. cap. 22. V. 29. num. 9 3. *
num. 97. *
2 1. Sic exprimo WwaeDN, ita enim hic legen-

dum puto, ſicuti & Genel. c. 3 3. Vv. 10. habetut;
— A . .. .
non verd WameDae prout in editione nep

sr & in exemplari Hebraico, quo ulus ſum,
hie legitur, in Bibliis Buxtorf, hoc loco habetur
.N—— .
Italicè usaN RDD ie. voſira volontà, La-

tine: veſtra voluntas; ſed hic Judæi cujusdam
Itali interpolatoris manum interveniſſe puro,
confer. infrà Levit. dict. c. 22.V. I9. n. 60: vide.

S& Exod. c. 2 5. verſ. 2. ne I: in utroque Msto hic
legitur: ODeDN; ſed legendum, ut ſuprà.
X Vel- alia in re, aa, ſicuti habetur in
noft. b-n in ſuper Commentarium Ralchi
Hpye, loc.
22. Confer. hic, quæ infrà ad Levit. dict, c. 22. V.
29. n 95. notata ſunt, vide & tractat. Talmud.
Chullin, ſol. 13. a. prout in 'nar D h. loc.
ad marginem allegatur, vid. R. Salom. Gloſſ.

ad Cbullin dict. ol. 13¾. a. & Ja kut Patt. 1I. ol.

172. col. 3. princ.

23. De quo vide Levit. alleg. c. 7. v. 16. confer.

& veri. præced. 5. n. 17. it. Peſachim, ol. 3. a.
S& Megilla, fol, 20. b.

† Hebr, oy e —&, in MSto I. omiſſa parti-

ticula negativà ſic legitur: uan, ee
) i. e. fi (ſcil.) iſtud ſit extra tempus ſuum, eſt
locus iſte ſatis obſcurus.
24. Nam hac de re jam ſupra Levit. c. 7. v. 19. di-
Qum eſt, Confer. verſ. antec. 5. H. cap. n. 17. it.

ExoOd. c. 29. V. 37. n. 11,3: a0c Levit. dict. c. 7. v.

1 9. n. 6 3. it. Deuteron. c. 17. V. 1. n. 2. & Se-
vachim, fol, 56. b. & Peſachim, fol. 16. b. &

Joma, fol. 7. 2.

2 5. Prout Levit. alleg. e. 7. V. 18. habetur, confer,
hic Sevachim, fol. 2 8. a. b. & fol. 29: a.

2 6. Si ſcilicèt ſacrificium extra locum ſuum i. e.

ex tra tapetes ocellatos, mactetur, ut ſenſas ſit:

ſed loci conditionem denotare; confer. Exod.
alleg, 6.29. v. 37. D. 144. & Levit. 6. 7. v. I 9. 0. 6 3. vi-
de & not. in paa ne . loc. ac Jalkut Part.
I. Fol. 172. col. 3. princ. .
27. De voce r i. e. exterminii, quæ hie habetur,
jam ſupra ad Levit. C. 4. V. 2. n. 3: aliquid di-
um eſt. ðUM =èð
2 9. Sicuti Levit. alleg. g. 7. V. I 8. habetur; quo-
modo verò iſtud intelligendum ſit, vide verl. ſeq.
8. n. 31. =
29. Vel: quod ei aſſoeiatum eſt, quod ei cohæret,
Hebr.

. 4
. 9, Elerum

particulam &, quæ hic haberur, non temporis

mechtum ekl

onetlrit Mdi

cuis punliur P.
gvonien ſann

ler& n Nael

luti (acipitut 1
catnium es val

Et hicilegun /

—
Hebr. on intel

* 118 1 „
grumm, quod con

0. 19˙

4, 5.

cum ſuum,
(othederet, con
120, K l. 14. h
31, not. in

31, Fire: imegte

Ge & venl. anter⸗
eit quOad parte
8 Temutah,
32. Corlen que:

1, 30. n0tata u

6l 44 d e

loe. Allegamut

4. Tea ineaerprors
33 ta inteſpret 0

ur, ſige, gue
& n, 13. de hoc
te
34. Elt is ibet o
mucici trattans
fer. aln?
35. De hocargun

Intr. Leylt. 4,2
1

9

4 7
7.

fruſtum ute fra⸗

ANy.

—
Mken, Peſtram
Ec eſt eNpoli.
Ar, gtf. 4
rcã alias 1)
s elt ut ille e
4 lutrißtaliti,
abitig iſtu Nto⸗
) 1
uc ilonegenc
fi tempog ſoug,
ecarne liciifci
(omediur)et.
Lilllus comeltio.

leret, 11. deil. † —
ciditut ,tod

ma⸗

l.7. V. 16. Cnle.
Delachim, ,0b 3,3,

Sto 1. Omiſlä datti.
n e
Gra tempus laum elt

Leyit, ge7. V, l,i⸗
õ

Aglerit dic, c. . N.

177V. l,M, 1, FK⸗

7. 1 habetut conlen, .

ol. 19, 4,

utra 1ocum dum e.

Cetut, Utlelliuslit

abetik, nOn temporis
otare; confer⸗Lro,

eyit e. .Fel alz,Ni⸗
H. loc, ac altut batt.

nini,gur hit babetdt,
Ve 7.

11 6, nabent; glo.
Cum dt ice etl ſee .

elt, guod ei cona⸗
nale Aepr⸗

1 3. aliguid ti⸗

mactatum eſt in cogitatione 3 o. comedendi extrà locum ſuum. Verl. 8. Er get
comederit illud is iniquimtem ſuam ſetet] De reſiduo toto z1. loquitur Scriptura, nee
quis punitur pœna excidii propter id, quod mactatum eſt extrà locum ſuum, 32.
g jam anteà iſtud excepit 33. Scriptura; hoc autem de reſiduo toto dicit
(lex,) & in tractatu Talmudico 34. docent iſtud (Rabbini) ab argumenta
comparativo. 35. Verl. 7. Abominatio] (Dicio ſignificat) abominabile, ve-
luti (accipitur in illo loco:) & fragmen (ſeu fruſtum) H i e. abominandarum-
carnium ex vaſis eorum. 36. Verſ. 9. Won penitus demerei latus agri tui] (Præcipi-
tur hic,) ut relinquat (aliquis) angulum (ſive latus) in fine agri. 37. Eod. verſ. 9.
PEt Gicilegium meſſis tuæ] Spicæ, quæ decidunt tempore meſſis ** una aut ua (Cde

thæ notant eſte legendum PM i. e. jus, uti hic &
in btroque MSto habetur, Germ. Suppen vei
Bruͤhe/ vide notas Commentatoris noſtri ad E-
Ialæ locum allegatum.
* In not. ha e id exponitur: in fine meſſis
agri; non vero in illius initio, ubi & Torat Co-⸗
hanim allegatur, in Msto z. pro: a i. e. in fi=
he, egitur: Irin I. e. in medio, eonker. hic tract.
Talm. Schabbat, oſ. 2 3. a. & Chulin, Zol. 137.-
a. & fol. 141. b. it. Temurah, fol. 6. a. & Neda-
rim, fol. 6. b.
37. Confer. hic R. Silomo ad Levit. c. 2 3. V. 222.
n. 5 1. & ad Hiob. c. 3 I. v. 3 8. itein ad Efai. c.
33. V. 6. & P. Bagii not. ad Paraphr. Chald. t,.
loc, nulla quidem hie quantitas anguli, in fine
agri felinquenda Ten i, e. ex lege (ſive juw-
ta verba legis determinata eſt; aſt danen i. .
juxtà Rabbinorum ſententiam fuit una pars ex
Sexaginta; PA R, uti habetut in notis ad
librum Prec. Jud. patt, I. p. 5. 2. med. it. part. 2.
p. 242. b. mmed. & p. 26 2. 3. fin. ac ligitéoot.
zd Matth. c. 6. V. 2, . 3, D. 29 1. edit. Lipf. S
D. Wasgenleil. Sot. p. 504. & p. 507. n. g. wide
& Torat Cohanim, uti in 'nam nev b. loc.
aliegatur ad marginem.

—

2 6

.—

quoniam jam

Hebr. an intelligitur autem hie reſiduum inte
grum, quod comeditur extrà locum ſuum, vide
vert. ſeq“ S. n. 321. & n. 22., it. Levit. C. 7. V. 19.
n. 6 9. cœterùm de wafi confer, fuprà Levit. c.
4. V. 9. 0. 19
30. Scilicèt: profans, nemp?è, ut aliquis exttz lo-
cum ſuum, videlicèt: extra tapctes ocellatos,
comederet, confer. quæ ſupra ad v. 5. h. Cap. n.
28. & n. 24. notats ſunt, vide & verl. ſeq. 8. f.
7. ac not. in "Da e b. loo.
31. Sive: integré, ita hic Hebr. n interpretor,
confer. Gur Arjeh fol. 146. col. I. circa fin. vi-
ge& verſ. antec. 7. D. 2 8. & n. 29. ſecus igitus
eit quoad partem, confer. Sevachim, ſol. 2 8. b
8& Temurah, ol. 3. a. it. Keritut, l. 5. a, b.
32a. Confer, quæ ad verſ. antec. 7:. E. Ca p. D. 2 9:
n, 30. noOtata ſuht, vid. & tract. Talm. Sevachim,
Jol. 44. b. & fol. 45. a. b. uti in 'na Dh,
loc. allegantur ad marginem.

33 lra interpretor verbum Pyn, quod hie habe
tur, vide, quæ ſuprà ad Levit. c. I. V. I. n. 12:
& n. 1 3. de hoc verbo notata unt.
34. Eſt is liber octavus partis quintæ operis Tal⸗
mudici tractans de excifione animarum &c. con-
fer. & Jalkut Part. 1. ol. 172ú: col. 3. Wed. 1 .
† Sic verto hic W à rad. W
confer. veri. ſeq. 1O. Sign. *

RX 4 * 1 — .
4 Non autem tempote — r 1. e. n

cap. anter, 1 8. V. 10. D. 3 5. noOtata ſunt, vid. &α
ſpicæ degerpuntur, fic in net, ear mne hic

.

1. e. decidita

intr. 1. evit. C, 2 I. V. F. N. 16. G Lev. 6. 2 2. V. 3.

36. Sic habetur Eſai- 6c. 6 5: V4. ubi pro 5) i. e. exponitur. S
fruſtum ſige fragmen (quod eſt amn) Malore!
Aaaaaa

928 LEVIIICI. LAb. NIN.
15 i. e. ſpicilegium;) ſed tres non ſunt 25. 38. Verſ. 10. Non racemabis] i. c.
Non auferes racemos, qui ſunt in illa (vinea;) cognoſcuntur autem illi, (ſed) quisnam
eſt racemus? 39. cuicunque (ſcilicèt) non eſt nec 40. nec Wd. 41. Eod.
verlſ. 10. Et acinos deciduos vineæ tuæ] (Dictio H ſignificat) )q i. e. grana 42.
uvarum, quæ decidunt?* tempore vindemiæ. Eod. verſ. 10. Ego (am) Dorinus, De-
us veſter] (Nempè:) judex 43. ad puniendum, nec ego à vobis exigo, niſi animas,
nam dicitur: ne diripias pauperem &c. quia Dominus judicabit cauſam * eorum,
&c. 44. Verſ. 11. Non facietis furtum] (Continetur hic) dehortatio quoad eum,
qui furatur pecuniam; (aſt præceptum:) non furaberis, 45. quod habetur in Deca-
ſogo (continet) dehortationem quoad illum, qui furatur animas, 46. id, quod di-
ſcitur ex ſubjecto 47. ex illo ſcil. factòô, ob quod rei fiunt mortis Synedrii. 48. Eod.

verſ. II. Non mentiemini] Quoniam dicitur; † & mentitus fuerit in ea, rependat

ſor-

3 8. Sed ANHG. e. faſciculus, confer. hic Gur Arjeh
Jol. 146. col. I. fin. ubi plura, vide & trad.
Talm. Peah, fol. S. a. uti in mar nev hic al-
legatur.
39. Hebr. mu, hotum racemorum deſcriptio
ſeu definitio ab autore noſtro hic adducitur, in
not. an rem, ty exponitur: —n*
tLPRi. e., botri parvi, vid. n, 41. h. V.
40. Id eſt: latus five humerus, metaphoricè uſur-
pant Talmudici dictionem iſtam nn pro race-
mis uvarum, densè ac ſpiſſè è ſcapo uvæ penden-
tibus, vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1111. it.
a. act. Talm. Peah, Fol. 9. b. & fol. 10. a. uti in
n-r TO H. loc. allegatur ad marginem.
41. Dictio iſta explicatur in Gloſſa ad Peah cap. 7.
Sect. 4. dict. Fol. 9. b. quod ſignificet grana vel
baccas uvarum, conjunctas in fine botri, allegan-
te eod. Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 1337. funt
autem rruhyy i. e, racemi, ut Hebræi dieunt:
diey en e eeetn i. e. batri parvi inſtat
hʒy i. e., infantis, confer. P. Fagii not, ad Para-
phr. Chald. 6. loc. & Gur Arjeh fol. 146. col.
1. fin. & fol. 22 I. col. I. fin. ubi etiam exponi-
tur, quid ſit r & a:, vide Deuter. Cap.
24. v. 2 I, ibique Raſchi not. n. 56. & n. 77.
conter. && nu d. antec. 39. h. Verſ. it. Chulin,
Jol. 131. a.
42. Sive: baccas, acinos „confer. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 485. ac P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. b. loc. ubi etiam deſeriptio vocis ex
Rabbinis adducitur, vide & Gur Arj eb ol. 146.

col, 1. fin. ac tract. Talm. Peah fol. 9. b. & ol.
10. a. uti in pa ew ad marginem allega-
tur, ubi vide etiam notas.

* Uſurpatur & hic νaαν, de quo vid. not, ad

verſ. præced. 9. Sign. †
43. Confer. quæ ad cap. antec. 1 9. v. 2. n. 4. no-
tata ſunt, vide & not. in nos m h. loc. it.
Gittin, ol. 12. a. & Chulin, fol. 134. b. & Jo-
ma, fol. 36. b. it. Bava kama, ol. 94. a. & Te-
murah, fol. 6. a.
XX„ Hebr. an, in utroque MSte poſtes additur:
nd yede i. e. & rapit rapientium e
os animam, uti Proverb. c. 22. V. 23. habetur,

Reg. c. 3. V. 9. D. 15.

44. Uti Proverb. dict. cap. 22. v. 22. & verſ. 2 3.

45. Quod habetur Exod. cap. 20. v. 15.
46. Vide Exod. dict. c. 20. v. 1 5. ibique Raſchi
not. n. 62. confer. & Gur Arjeh ol. 146. col.
2. princ. it. Bava mezia, ol. 61. b. & Sanhedrin,
Jol. 86. a.b.
47. Vel: ex negotio, ex ſubjecta materia, vide Ex-

confer. nor. ad Deuter. . I. v. 9. n. 62. & ad I.

habetur, confer. not. in on rnew h. loc. è”

od, dict. c. 20. v. 1I 5. n. 65. confer. & not. in
Sna W h. loc..

Gur Arjeh fol. 146. col. 2, med.

iſta: vau Nει Peτ & i., e. non fallacià u-

temi-

48. Id eſt: ultimi ſupplicii, 4 Synedrio irrogan-
di, confer. Exod. alleg. c. 20. v. 1 5. n. 67. &—

† Hebr. Ms 9, in MSto I. his præmiſſa ſunt

cN. M.

—
lotteln & gunn

volepiobenn
nin) Dumn d

(gbicetn bht
fallacis utemin

cis utemini nel

s Kad eztleln

Gjcitur: (innt

Deitoiin vann
53, unge ptoh

dicit: non pej

Vet. 3¹ MWr.
Pod, verl. 13.
teletturad (did
De metcenatio

timini (be ſen

MS10 2 poli

legitut: 2

enbaciten
4 habetun,

49. Ftllict: ſot
& V. 14. 41 a⸗
e not. n. 7ſ
fer & hic Gur
Icheruot, 0l,
1 Hebr. Won
nn Wie
4 utroqe N
& Nheyot /B
10. Videllet:
. V. 24., d ca,
Barva kama,

e. habeiur
Hebr, orn

51. Norz bie,
tiatur & guom
tur, cOnler,
el d
trarsprelſione
11., c. 12, V

1. Modt Exod

CL.

Lemeht] ie,
bked)eninan
00. 4, koc.
ie grane 41,
0 niſtanins,

io guoad eum,
betut in Deca.
6. id, guod di⸗
ecrii 41, Foc,
1n ea, kependat
ſor.
—,—ꝭ
maiginem allege⸗

de aorid, ,2d 8 — —
timiai (h. verſ. 1I1.) nec jurate, (v. 12. b, 6.)

e. 1 . V. 1, n. 4.n0.

n W hlo, t.

fol. 134 b ſo.

112. , 231 hebetut,

V..,n. bz. & 101.

1, V. 12. K ell 1

n hh lor,
. 10, . 1 .
V. I5. bigne Niſchi
1 Atſen fol. 146, l.

l.bleb. Zanhectin,

eOu materis, ide x.

65. cnle, n0t. o n.

,48)nedn notin

l.20,. , 1ſ. 67,

, wet,

, e, Bon ,laciiu
4

Hebr. wriorn &, abſunt iſta hic 4 MSto.
51. Nota hic, quomodo peccatum ex peccato o.

0 1, bis Mrnile u

CAP. XINX.

929

Tortem & quintam, 49. diſcimus (quidem ibidem) mulctam; dehortatio (autem)
unde probatur? lex (hic) dicit: non mentiemini, Eod. verſ. II. Nec fallactiä?* ute-

mini] Dum dicitur: & falsò juraverit, rependat ſortem ac quintam, 50. diſcimus

(quidem ibi) muictam; dehortationem autem unde probas? lex (hic) dicit: nec
fallacià utemini. Verſ. II. & 12. Non furtum facietis, non mentiemini, *" non falla-
cià utemini nec (fals?) urabitis Si furatus es, tandem mentieris, tandem fallacià uie-
uD ris & ad extremum pejerabis. 51. Verſ. I 2. Non pejerabitis in nomine meo] Cur (hic)
dicitur: (in nomine meo? nimirùm) quia dictum eſt: non aſſumes nomen jehovæv,

Dei tui, in vanum, 52. foriitàn non erit (aliquis) reus, niſi propter nomen peculiare?
53. unde probatut, incluſa eſſe etiam omnia cœtera (Dei) cognomina? 54. lex (hic)
dicit: non pejerabitis in nomine meo, i. e. in omni nomine, quod mihi competit.

Verſ. 13. Non fraudem facies] (P) eſt,)

qui defraudat mercenarium mercede. 55.
Eod. verſ. 13. Non †pernoctabit] (Verbum i hic) eſt fœmininæ ſignificationis &
refertur ad (dictionem) , (quæ mox ſequitur.) Eod. verſ. 13. Qusque mane]
De mercenario diurno loquitur Scriptura, qui egreditur, 56. ex quo Sol occidit, ideò

Aaaaaa 2

in MStO z. poſt: w' i. e., quoniam dicitur; ſic
legitur: — —h aen i. e. & juraverit
mendaciter, rependat &c. uti ſuprà Levit. c. 5. v.
24 habetur.
49. Scilicèt: ſortis partem, uti Levit. e. 5F. v. 22.
& v. 24. al. cap. 6. Vv. 3. & v. 5. habetur, ubi vi-
de not. n. 7 5. & Bava Kkama. Fol. 105, b. con-
fer & hic Gur Arjeh fol, 146. col. 2. med. &
Schevuot, fol. 2 6. K a. ðð
„ Hebr. Aown N) iſta & ſequentia; usque ad:
an N& i. e. non furtum facietis, abſunt hic
ab utroque MStο, confer. Schabbat, 0. 3 3. à.
& Schevuot/ol. 20. b. & fol. 2 1. a. & fol. 3 6.5.

5. V. 24. al. cap. 6. V. J. confer. & tract. Talm.
Bava kama, fol. 10 8. a. uti in Da h.

gc. habetur in margine.

50. Videlicèt: ſortis partem, vide Levit. dict cap.

hic nomen Dei tetragrammatum: Jehovah.
54. Epitheta, atrributa, Hebr. Pan-i, e. alia Dei
nomina, præter illud nomen Wp i, e. particu-
lare, de quo num. antec. 5 3. confer. Buxtorf-
Lex. Talm. ol. 1054. & D. Wagenſeil. Sot.
p. 797. it. Temurah, ol. 6. a.
55. Confer. Deuteron. c. 24. v. I4. num. 3 2. it.
P. Pagii not. ad Paraphr. Chald. 6. loc. ac Torat
Cohanim, uti in hast Wev, h. loc. allegatur
ad marginem, ubi vide etioem notas, in quidus R.
Salomonis gloſſa ad tractat. Talr, Bava mezia
fol. 2 1. & †ol. 27. b. allegatur, confer. dict. tract.
Baba Mezia fol. 111. a. b. S& fol. 113. 2. it.
Maccot, fol. 16. 2. & Schevuot, Jol. 45. b. Se
Chulin, fol. 141. a. it. Temurah, ol. 6. a. J
† Hebr. pn &o, iſta & ſequentia, usque ad: &
en i. e. non maledices (ſurdo, v. 14. h. cap. )
abluat ab utroque MSto.
* Id eſt: opus, quod per meronymiam pomitur
pro mercede operis mercenarii, conter. not. in

tiatur & quomodo illa ſubinde creſcant & auge
antur, confer. Jacob. c. I. v. 1 5. apud Rabbinos
eſt ey Dway i. e, transgreſſio trahit
transgreſſionem, vid. Deuter. c. 19. V. 11. n.
12. & C. 2 2. V. 14. n. 30. S
52. Proùt Exod. cap. 20. v. 7. habetur.

.

73. Proprium, ſingulare, Hebz. pn, intelligitur

pan mV h. loc. ac Jalkut Part. 1. Fol. 17 3. col.
2. princ. it. Bava kama, Yol. 99. a. b. & Bava
menizn ſal⸗ I10. a. b. & Ol. I1 I. a. b. & fol. I12.
3. D.
56. Scilicèt: ex labore ſuo, id eſt: cujus opus
finitur, ex quo Sol occidit „ confer. not. in
mpan ine'h. log.

9 ½ LEVITICI. LCLgr. XIN.

tempus exactionis mercedis ejus ** eſt tota nox; alio autem in loco illa (Scriptura) di-

cit: non occidet ſuper eam (mercedem) Sol; 57. ſed loquitur illa de mercenario no.

cturno, cujus opus perfectum eſt, ex quo columna auroræ aſcendit, quocircà tempus
exactionis mercedis ejus eſt totus dies, quia lex determinatum dedit temporis ſpatium
*X patri familiâs, ut nummos conquirere poſſit. Verl. 14 Non maledicesit Nurdo] Non
mihi (datur hic intelligere juxtà ſenſum literalem,) niſi ſurdum; unde verò probatur,
etiam omnem hominem includi? lex dieit: in populo tue non maledices, 18. ſires
ita ſe habet, cur (hic) dicitur: ſurdo? (nimirùm) ficuti ſurdus eſt ſingularis, 59. qui
eſt in vita; ita etiam omnis, 52. qui eſt in vita, * excipitur (itaque) mortuus, qui

non eſt in vita. 60. Eod. verſ. 14. Etceràm case (a) nan pones ofen diculam] Coràm

co, qui aliqua in re cæcutit, non des conſilium, é1. quod ei non expedit, ne dicas,
vende agrum tuum & compara † tibi aſinum, callidè circà illum agens, ut illum (a-
7 .

grum) ab ipſo auferas. 62. Eod. verſ. 14. Ac timebis Deum tuum] Quoniam res iſta

non data ell hominibus, ut ſciant, 6z. utrùm animus ejus (hominis ſit) in bonum;

4 „ .
2 vVel: conſtituit (lex) exactionem mercedis quibus ne mortuis quidem licet maledic ere, vide
ejus totam noctem, ſic etiam juxtaà Hebræum Gur Arjeh fol. 146. col. 3. cicà ſin. confer. &
vertere poſſs. = Levit. cap. ſeq;: 20. V. 9. D. 12. it. Lotat Coha-

57. Uti Deuteron. cap. 2 4½. V. I 5. habetur, conier. nim, uti in Me D hic allegarur ad mar- “

tract. Talm. Bava mezia. Fol. 110. b. promt ig ginem. .
om eY b. loc. ad,marginem allegatuãs. (a.) Con fer., hie Peſachim, fol.22. 6. & Moëd katon
XXX. Nempè: rayn 2d i. e, duodecim horas, ſic in Lol. 5. a. & fol. 17. a. it. Nedatim, ol. 6 5. .,
not. m hic exponitur, confer. & Light- & Kidduſchin, fol. 3 2. a. & Bava mezia, ol. 75.
foot. ad Matth. c. 12. V. 4. F⸗ 2. p. 353. edit.
Lipſienl.
*† Confer. hie tract. Talm. Sanhedtin
& Schevuot, fol. 37. b. & Temurab, Ol. 4. a.

j eE bis joi legarnr.
Sicuti Exod. cap. 2 2. v. 27. habetun, his igi OUYMNVM . .
3½. : lo 3 f Hebr. + , ſic in MSto 2. pro: i. e. acei-

2 2. àa. it. Chulin, ol. 7, 6. & Nid da, fol. 57: a..
,Fol. 66. 3. 6I. V ide Deuteron. 6:2 7- V. 18. ibique not. n. 1„6.
it. Torat Cohanim, uti in Sne hie al⸗

tur verbis: Jnya i. e. in populo tuo, includitur
Jpnyav a i. e. omnis, qui eſt in populo tuo, ſic
in not. am ne hic exponitur.
59. Hebr. WTDh i. e. peculiaris, unicus, indivi
daus, confer. Jalkut Part, 1. Ffol. 17 3. col. 3
princ. cœterùm iſtud'n deeſt in Msto i.
& Scilicet: hic intelligitur, nempè, ne ei maledi-
catur, hæc enim hic fupplenda velex præceden-
tibus repetenda ſunt; in utroque MSto verba iſta:
Tn NL n r i. e. ita etiam omnis, qui
eſt in vita, abſunt.
60o. Mortuo igitur, ſecundum Rabbinorum ſenten-
tiam maledicere licet, exceptô patre ac matte,

tus ſum.

ubi ratio habetur, cur expoſitio iſia ab autore

h. loc. ubi Baba mezia, fol. 11. a. allegatur,

verſutè ac callide; an verò bona fide agat, dicat
aut conſulat, ideò timor Dei hic in culcatur, qui

156. & R. 1 57. It. Levit. C, 2 5. V. 17: fl. 64.

2a. b. & fol. 90.6. it. Avoda Sata, ol. 6. a. & fol.

pe, legitur, quam lectionem hic in verſione ſecu-
62. Confer, bic Gur Arjeh fol. 146. col. 2. fin-
noſſro hic adducta ſit, vide & not. in ham Dn

63. Id eſt: quoniam homo ſcire non poteſt, qu?ᷣ
animo alter aliquid dicat aut conſulat, urrum

eill ag henvasns, Confer. infra verſ. 32. h. cap-n.

(ℳ. AI.
n verd in ma
icognole
Verl. ſ. N.
1

2 Rr 1
ervettlt juc

zmathema
in domumt
Rol. erl. Iſ.
iſe falele del
(paupet ile

hongrahu fati
Aelaciam ülu
nutm tH
judica ociun

——,,-
) Kiye: ad f
ia iſtad: v
dollts.
64, untz Hebi
no hominis
n. 6f. ubi fer
ſunt addud
. lanit inte
niſtto Ieræ
Sen we
uſus ſum,
guam in Hin
habetun, cot
4 4 17 .4
odioſus, in
mech,i. e. 0
4 Hebr. n
46, Vice, gue
1ate ſont,
6). Kienti Den
ihr krout hab

atio etiann

CM NI.

Cenptuna)i.
Uefcenationn.
eitei tems
poris ſatiun
tkarde] Non
etöprobetun
ices, 10. lre⸗
lati, 5h. gli
)mortuns, di
ulen] Cotin
pedit ne dicas,
ns, illum (..

Woniam resila 1

lr) in bonum;

zn

—..—

tet maiediccte, ide

nci ſn conler, Aü

1. kt. Tota CChgN

e Alegitut ad mt .

11.0, Moed katon

darim, fol 51.59 R

Bina mezis l.,.

Nidda,ſol 57,26.

9. bigue not. ,15,
Dmn N ic.

to: h i e.lt
hhicin veltone lecl⸗

1. 146. k0) 1, ſd
oltio iſta ed alte
õ
11.2. allegnur,
ie non dolel, 00
zut eonſalat, ulruin
bom bde gnn dienr
eihirinchleatun, ni
6s vel. 31 , te
15, j.h 4.

judica ſocium tuum lance juſtitiæ, 71.

an veroò in malum, (nam) fortaſlis ad ſubtrahendum ** (animus ipſius inelinat;) & ta-
men dicit: propoſitum mihi fuit bonum, ideò hic dicitur: ac timebis Deum tuum,
qui cognoſcit cogitationes tuas, ſic in qualibet re, quæ dependet ab animo hominis 64.
qui :llam facit nec cœteri homines eam cognoſcunt, dicitur: & timebis Deum tuum.

Verſ. I5. Non facietis perverſimtem in judicio] Docet (hic Scriptura „ quod judex, qui

ii. e. perverſitas & res odioſa 6;. ac deteſtabilis,

pervertit judicium, appelletur
vocatur abominatio, dicitur enim: ab-

ominatio Domini eſt omnis, qui facit —p, 67. & abominatio vocatur VPOi. e.

res deteltabilis & i. e. anathema, dicitur enim: nec inferas abominationem-

in domum tuam, ut fias anethema, ſicuti illa eſt, deteſtando deteſtaberis &c. 68. E-
Od. verſ. I5. Non accipies fatiem panperis] Ne dicas, iſte egenus eſt atque eum dives

iſte * alere debet, abſolvam illum (pauperem) in judicio, hoc modo reperietur, unde
(pauper ilte) abſolutus alimentum honeſtè &* conſequatur. 69. Eod. verſ. I5. Nec-
bonorabis faciem potentis] Ne dicas, iſte dives eſt, magnatum filius eſt, quomodo pu-
defaciam illum atque ipſum videbo pudore fuffuſum? miniméè id decet, 70. ideò
