Deuteron, dict. c. 32. v. 2. n. 13. & num. an-
tec. 77. & 79.

ſpeciem ſuam, (Icuti dict. verſu antec. 11. habe-
ur, confer. cap. ſeq. 2. Vv. 5. ibique not. n. 2 5.
it. Chollin, fol. 60. col 1.
(88.) Juxtà Hebræum: tulerunt leve & grave,
id eſt: argumentatæ ſunt herbæ à minori ad ma-
jus, hoc modo: ſi arboribus à Deo injunctum
eſt, ut fructus proferant juxtà ſpeciem ſuam, i-
dem quoque nobis faciundum erit, etiamſi ea
de re nullum ſpeciale præceptum à Deo nobis
datum ſit; cœterùm de tredecim modis expo-
nendi legem, inter quos eſt & iſte —on,
i. e. à levi ad grave, de quo hic ſermo eſt, vide
lib. Prec. Jud. part. I. p. 0. a. med. & ſeq. con-
fer. & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1042. it. cap.
ſeq. 2. v. 8. n. 52. & not. in nam inew' h. loc.
(89.) Hebr. πππ, Aggadah, confer. ſuprà verſ. 4.
h. cap. n. 49. it. infr. Geneſ. c. 10. v. 26. n. 21.
& Exod. c. 2 8. v. 30. ibique not.

(90.) Id eſt: in mactatione profanorum, ſic ani-

Nor zagrito, Vulgata habet: lignum pomife-
rum, Commentator tamen noſter hic aliter ex
ponit, confer. hic Roſch haſchana fol. I1. col. I.
ac Michlol Jophi h. loc.
(*) Hebr. &x) ſic in Baſil. edit. ut & in exem-
plari Hebræo, quo uſus ſum; in Berolinenſi e-
dit. legitur &S*να i. e, nam produxit.
(84.) Uti verſu ſequenti 12. h. cap. habetur in
textu ſacro, confer. Raſchi not. ad Levit. c. 23.
v. 40. n. 92. & not. in on ne h. loc.

excuſis; abſunt autem iſta à MSto Erff. 2. & in
editione Berolinenſi hic additum reperitur:
. „ . . 2 „
DT Ne N i. e. alius liber non habet iſtud id-
gque accuratè.

(87.) Nempe: ut facerent fructum ſecundaum

malia

*

12 GENESEOSB8.

CAP. I.

(illa) erant creata; quarto autem die præcepit eis (Deus,) ut penderent in expanſo,
ſic omnes quoque generationes cœli & terræ creatæ fuerant die (?*) primo; (91.)
ſed unumquodque fixum (92.) fuit illo die, qui ei (à Deo) decretus fuit, atque hoc

eſt, quod (ſuprà) ſcriptum eſt: cœlos, (93.) ut includantur eorum generationes,

(94.) & terram, (95.) ut ſimul comprehendantur illius (terræ) generationes. (96.)
Eod. verſ. 14. Fiant luminaria] Deficit (hic litera) Vau (97.) ſcripta, quia ille dies
(quartus) eſt dDi. e. maledictionis (dies,) ut cadat (?*] angina (98.) ſuper infan-

tes lactentes, & hoc eſt, quod diſcimus:

(929.) die quarto jejunant propter angi-

nam, ne illa cadat ſuper lactentes. Eod. verſ. 14. Ut dividant inter diem & inter
noctem] (Nempe) poſtquàm recondita (100.) fuit lux primæva (diviſio iſta inter

diem

malia immunda & illicita vocantur, eſt in opere
Talmudico liber ſecundus partis quintæ, qui in-
ſcribitur , tractans de animantibus mundis
& immundis, quatenus hominum uſibus licita
vel illicita ſint, locus, ad quem hic reſpicitur, ha-
betur in Chullin fol. 60. a. circà fin.
(*) Hebr. n in die, ſic in impreſſis hactenuùs
exemplaribus 5 aſt in MSto Erff. 1. & 2. habe-
tur: n i. e. à die ſcil. primo.
(91.) Confer. ſuprà verſ. I. h. cap. & infrà v. 24.
h. cap. ibique not. n. 122. vide & tractat. Talm.
Chagiga, fol. 12. ſicuti in om h. loc.
ad marginem allegatur.

(92.) Determinatum, ſtabilitum, firmatum fuit,

id enim verbum: yapa, quod hic habetur, ſigni-
ficat.
(93.) Nempe: creavit Deus, uti ſuprà verſ. 1. h.
cap. habetur.
(94.) Videlicèt: luminaria magna, Sol & Luna,
ac parva, ſcilicet ſlellæ. .
(95.) Subintellige: creavit Deus, uti dict. verſ.
I. h. cap. habetur.
(96.) Sive: productiones, uti ſunt: arbores, plan-
tæ, gramina, animalia, quæ in terra vivunt & ex
terra producta ſunt, vid. ſuprà verſ. 11. & 12.
it. infrà verſ. 24. h. cap. exiſtimo autem explica-
tionem iſtam ab autore noſtro, cui & alii Rabbi-
ni adſtipulantur, ideò hic factam eſſe, quia ſupra
verſu 1I. h. cap. particula H& bis poſita eſt, nem-
pe: P& &) PEN&H quæ particula N& in-
terdum idem ſignificat ac y i. e. cum, una,
. confer. Geneſ. c. 4. V. I. & Geneſ. c. 6. V. 13. &
Genel. cap. 42, V 22: Ubi R. Salomo notavit

◻☚ bn ben b& i. e. particulas Dè&& ac bx
eſſe incluſivas vel multiplicare rem, vid. & Exod.
c. 18. v. 18. ibique Raſchi not. & infrà Geneſ.
c. 3. V. 6. n. 17. ac Geneſ. c. 4. V. I. & 2. n. 6.
it. Buxtorf. Epitom. Lexic. Talm. voc. 1&, it.
Gur Arjeh fol. 4. col. 2. med.
(97.) Nam pro Mπρ, uti hic in textu ſàcro habe-
tur, legi debet M& vel rmν , plenè ſic quo-
que pro legendum eſt i. e., fiant; alludi-
tur itaque per vocem mexn i. e. Iuminaria ad
dictionem & i. e. maledictio.
(*) Hebr. — , MStum Erjff. 1. id omittit, ac
locum hunc ſic legit: M&N bας rrD i. e.
dies, lucere faciens ειb&, i. e. Sydus in fau-
ſtum.
(98.) Hebr. εϑb&, quod nonnulli Sydus infau-
Qſum exponunt, unde obturatio fiſtulæ gutturis
oriri ſolet, qui morbus lactentibus infantulis
præcipuè infeſtus eſt, confer. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 1479. & D. Wagenlſeil. Sot. p. m.
126. n. 7. it. lib. Prec. Jud. part. I. p. 2 5. a. fin.
& part. 2. p. 75. a. fin. & p. 246. a. fin. & Gal-
læi not. ad Lactant. I. 2. c. 14. p. m. 2 1 8. it.
Eightfoot, in Matth. cap. 10. v. 4. p. m. 326.

edit. Lipſienſ.
(99.) Nempe ex Tractatu Talmudico Schabbas

ſol. 27. 2. alleg. Buxtorf. in Lex. Talm. dict. fol.

1479. =
(100.) Repoſita & quaſi in theſlaurum recondita
fuit, id enim verbum: aa, quod hic habetur

notat, confer. ſuprà verſ. 4. h. cap. n. 50. & 51.

it. Gur Arjeh fol. 4. col. 3, princ. & lib. Prec.
Jud. part. 2. P. 56

15,

(AI. l.

—

Giem &n

geirin
ſut in

mundo,
luntaten
tun tnpa

fenlun ten

Vel 14
1e imic
ſnem 36
loquett⸗

—.—
(*) Hebr.
betur: d
() Hebr
hreo, g
ne; alt!
la ſci
ce.
(on.) Nen
Mimigen
(Onler. ni
(lon) ſde
ſe. Bunte
l.0,
(o,) Na
gnohabe
(,12. b.

(I04) Ui

Peleſdui
ginemal
(lop) ld⸗
Nnadli
n in
(1) Heh.-
bun n⸗
tur: n
ſtatutunr
(r06) lu
nelnpe
dieiau
cihitar

CAL. I.

erpanlo,
mo; (91))
atque hoc

neraliones;

ones. (96)

ia ille dies
topter angi.

lenn & inter
ſo illz inter
diem

———

ticulas ae di
,Vid, & Exod.
inſti Gent.
V. l. & 2. 0h b.
lm. voc. RK, it.

entu ſaeto habe⸗
n plend ſie quo⸗
e, fant; aAlludi
e, lucinatis ad
.

—

. id ommittit, dc

N rd dd i,e⸗
1e. Flsin fin.

,lli Sydus iofan⸗
fKule guttunis
enlius intantolis
er. Buntott, Ley.
enſeil Sot. P. m.
t.1.,.2).2. fh.
6,2 fn. 8 Gl⸗
,. m. 219, it.
14. ben. 31.

nudico Sehebas
. Taln. Aie o

ſaumum tecondia

guol hic habetut,

cn.n ſo. E
ie⸗ K Id Eie

diem & noctem facta eſt;) ſeptem (**) autem diebus creationis lux & tenebræ primi-
geniæ ſimuùl miniſtrabant tàm interdiu, (*†*) quàm noctu. (101.) Eod. verſ. 14.
Et ſint in ſna] Quando luminaria percutiuntur, (102.) malum iſtud ſignum eſt
mundo, (103.) dicitur enim: à ſignis cœli nolite metuere, (104.) cùm feceritis vo-
luntatem ſancti illius Benedicti, non debetis timere pœnas. Eod. verſ. I4. Et in ſta-
tut tempona] De futuro (illud hic dicitur,) quia futurum erat, ut Iſraèlitis præcipe-
rentur tempora ſtatuta, (105,) quæ numerantur (†) ſecundùm novilunia. Eod.
verſ. 14. Et in dies] Miniſterium Solis (conficitur) dimidio diei & miniſterium lu-
næ dimidiô ejusdem, ecce diem integrum! (106.) Eod. verſ. 14. Et in annos] Ad

finem 36 5. dierum (?) abſolvunt, ("* curſum ſuum (?) per duodecim ſigna, cœleſtia,

quæ illis inſerviunt, atq; is eſt annus. (?***) Verſ. 1 5. Et ſint in luminaria] Prætereà ei

quoque rei inſerviant, ut lucem præbeant mundo. (1)

Verſ. 16. Luminaria magna] E-
B 3 qua

(**) Hebr. Dyawa, in MSto Erffurt. I. & 2. ha-

betur: HMWVaà i. e. ſex (diebus.
(*) Hebr. a pa dyn Fa, ſic in exemplari He-
bræo, quo uſus ſum, ut & in Berolinenſi editio-
ne; aſt Baſileenſis habet: „he 1) bba M i. e.
iſta [ſcil. Ilux] in die & illa [caligo] in no-
cte.
(1017.) Nempe, lux primæva die'; tenebræ verò
primigeniæ nocti miniſtrabant ſeu inſerviebant,
confer. not. in nes rn h. loc.
(102.) id eſt: deficiunt, eclipſin patiuntur, con
fer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1155. it. Chollin,
fol. 60. cOl. 2
(103.) Nam defectus lunæ inprimis pro malo ſi-
gno habetur Judæis, vid. Buxtorf. Synag. Jud.
c. 22. p. W. 477. .
(104.) Uti Jerem. c. 10. V. 2. habetur, confer. bic
Bereſehith rabbe, uti in d'nam e hic ad mar-
ginem allegatur, ubi vide & notas.
(185.) Id eſt: ſolennitates, feriæ, feſta, confer.
not. ad lib. Prec. Jud. part. 2. P. 39. a. med. ut
S& not. in a r * h. locs .
(1) Hebr. a n Dunn nsn ſic in exemplari-
bus hactenus excuſis; in MSto Erffurt. 1. habe-

tur: An77) dD d den i. e. quæ ſignificant

Hſatutum tempus lunæ.

(106.) JIudæi diem integrum numerant 24, horis,

nempe à veſpere uſque ad idem tempus ſequemtis

diei, quo tempore etiam Sabbatum apud illos in-

cipit ac deſinit, de quo vid. Buxt. Synag. Jud. c.

137. dies iſte 24. horis conſians dicitur civilis;

(quem alii ab ortu Solis uno ad alium uſque de-
ſcribunt;) naturalis verò eſt ab ortu Solis ad il-
lius occaſum, confer. infrà Geneſ. c. 7. v. 12.
ibique not. n. 19. vide & Deuteron. c. 16. V. 6.
n. 24. & not. in hor h. loc.
(*) In Berolinenſi editione, ut & in notis Raſchia-
nis editionis man inov poſt vocem: d i. e.
dierum, hic uncinulis incluſa ſunt iſta, nempez
yn) d i. e, alius liber (habet vel hic ad-
dit) & quartæ partis diei, vide & not. ibidem.
("X) Id eſt: curſum ſuum complent ſcil. Sol &
Luna, ſic verbum pa hic interpretor & expo-
no, confer. net. in bonn nopw h. loc. ut & ſe-
quens Ssignum *
(P) boſſes Hebræa iſta: Dramhen d etiam ſic
vertere? abſolvent curſum ſuum, in MSto Erff.
I. hic legitur: brae (MSt. 2. a)
i. e. abſolvunt curſum ſuum, confer. Chagiga,
fol. 12. col. I. ßMdUDd—
(„) In notis Raſchianis editionis arn rn̈ iſta
uncinulis incluſa hic habentur, nempe: dem
Sye bbrrnbd beeen de eenn de de e
Peα eenn ainn ande den i. e. alius co-
dex (hic habet vel addit:) atque is (annus con-
ſtat) 36 5. diebus & quarta parte diei, dein tede -
unt (Sol & Luna) & incipiunt ſecundà vice circu-
ire circulum, ſicuti prius iverant, vid. Sign. an=
tec. * & not. in a NH h. loc.
(P) Confer. hic quoque not. in e h. loc.

G& Chollin, tol. 60, col. 2 *

14 GENESEOS. CAP. I

qualia fuerunt creata (duo illa luminaria: Sol & Luna;) ſed diminuta (ſive parva fa-
cta) eſt luna, quia accuſaverat (107.) dicens: non eſt poſſibile duobus regibus, ut ſub
una corona miniſtrent. (108.) Eod. verſ. 16. Ert ſiellas] Quoniam (Deus) dimi-
nuerat lunam, (ideò) multiplicavit exercitus ejus, ut placatum redderet illius ani-
mum. (109.) Verſ. 20. Animam viventem] (Nempe:) ut ei inſit vita. (110.)
Eod. verſ. 20. Reptile] Omne vivens, quod non altè erigitur terra, (1II.) dicitur
VU i. e. reptile, inter volatilia verbi gratia: muſcæ, inter abominabilia, (I 12.)
e. gr. formicæ atque ſcarabæi (113.) & vermes, inter (cœteras) creaturas (*) v. gr.
muſtela ac mus & limax (1 14.) atque his ſimilia, & omnes piſces. (115.) Verf. 2 1.
Balenas] i. e. Piſces magnos, qui ſunt in mari; in verbis expoſitionis my ſticæ (116.)
is eſt Leviathan & compar ejus, quos (Deus) creavit maſculum & fœmellam; inter-
fecit autem fœmellam (**) eamque ſalivit juſtis (117.) in futurum tempus, ſi entm

fru-

(107.) Nempe: apud Deum, Hebr. νανhn, D,
Scherzerus tranſtulit: tixata eſt, confer. Buxt.
Syn. Jud. c, 22. pag. m. 47 8. S ſeq. it, not, ad
Eſai. c. 5. v. 30. n. 76. & ad lib Prec. Jud. part.
2. p. 53. b. med. & p. 69, a. med, it. p. 79. 2.
med. ac p. 85. a, fin. it. p. 10 1, b. med, vide &
Deuter. c. 2 8. v. 15. num. 4t.
(108.) Vel: imperent ſive gubernent. Idem pro-
verbium etiam R. Iſaac. Abarbenel ad 1. Samuel.
c. 9. V. 4. 5. 6. fol. m. 93. col. 4. adducit, ſic
Alexander Magnus Darii legatis zeſpondit;: nec
mundus duobus Solibus poteſi regi nee duo ſum
ma regna ſalvo ſtatu terrarum poteſt habere,
Curt. Hiſtor. l. 4. c, II. confer. & Herodian. l.
4. c. 5§. ubi Antoninus Getæ fratris interfecti ex-
cuſans facinus in Senatu inter alia ſic ait: impe
rium Jupiter ſicut ipſe inter Deos ſolos poſſidet;
ita etiam uni tantum mortalium adjudicat, Græ
ca vide ibidem, confer. & Deuter. c, 3 1. v. 7, n.
9. G& n. 10, it. not. in dbmhan n h. loc, ac Bux-
torf. Synag. Jud. c. 22. pag. m. 47 . Sc ſeq.
(109.) Alia inluper ratio in notis ad librum Prec.
Iud. part. 2. p. 10 1. b. med. adducitur, nempe
quòd ad placandam lunæ iram Deus regnum Da-
vidicum comparaverit lunæ, ſicuti Pſalm. 89. v.
3 . habetur, confer. & not. in bnan neo h.
loc. ubi Bereſchith rabba ad marginem allegatur,
it. Jalkut part. 1. fol. 4. col, 1. med.
(110.) Confer. verſ. ſeq. 21. h. cap. ibique not. n.
119. & not. in mhar ing h. loc. it. Chollin, fol.
27. col. 2. ac Nidda, fol. 22, 601, 2.

(111.) Id eſt: quod humile ac depreſſum eſt nec
erectam & terra ſtaturam habet, confer. infià verſ.
24, h. cap. ibique not. n. 125.
(112) Ea videlicet animalia, quæ hominem pol-

luunt, ac quæ lex Moſis judæis tanquam abomi-

nanda tangere vel comedere prohibuit.
(113.) Hebr. w*O, MStum Erffurt,. I. habet:
PpuI, Erff.2, legit: b'à confer. Buxt. Lex.
Talm. fol. 810. & not. in b'nar e, ubi di=
ctio iſta explicatur.
(*) Hebr. Maa, Erff, Mstum 1I, habet? hnav
i, e, & inter animantia ſeu animalia.
(114.) Aliis vpyn, quæ dictio hic habetur, eſt la-
certa, vid. Levit. c. I I. v. 30. ibique Raſchi not.

n. 69.
(115.) Nempe ſub dictione o comprehendun-
tur, confer, Dn. Hiob. Ludolf. Append. Secund.
ad Hiſtor. Sthiop., part. 2. c. 22. n. 3. Gc 4.
(116.) De voce πιρq ſupra verſ. 12, h. cap. ali-
quid dictum eſt, vid. ibid, num, 89.
(x"x) Expoſitio iſta myſtica inde potiſſimum nata
eſt, quoniam hic ſeriptum eſt: dpane defectivè
r& “ b i, e. ſine 03 finali cum legendum
ſit plenè bpare, vide not, in a Mno h. loc.
confer. & Bava batra, fol. 74. col. 2. ac Nidda,
fol. 22. col. 2.
(117.) Nimiruùm, ut juſti inde comedant, vid. E-
ſai. c. 27. V. I. 2. 3. & Hiob. c. 40. V. 2 5. ibique
Raſchi not. confer. & Buxtorf. Synag. Jud. c. 50.
pag. m. 73 5. it. lib. Prec. Jud. part. 2. p. 7 5. b.
med.

CA.
—
ſtucti
Verl.
l ben
exilli
nime
ſabſi⸗
hend
i. e,
iſſet
adid
24
rint
celen
vell.
ſunt
incell

gri

—

mea

iri

(nt)
ſoni
leer
(19)
Vent
(110.)
41.
(11.)
yalſ
bis
hne
Der
ſerp
tet.
)I
exp
ſunt
que
d à
N
lifl⸗
In.)

CA. .
—
eparfaft.
dbus utſub
ene) dimi.
ilius ani⸗
1a. (110.)
1.) dicitut
1 ( 12)
5Mge.
Vert. 21.
geeſ116)
am; intet⸗
18, ſ enimn

ftu.

—

leſlum ell nee
ler, infia verl.

hominempol⸗
glam abomi⸗
buit,
kutt, 1,habet:
ler Burt, ber.
, ubi di⸗

habet: nha
i.
hubetur, elſtl⸗
le Ralchi not.

omprehendun⸗
ppenc. Secund.
n, 7. K4,
1, h, ca, al⸗

Pihnun ata
unn delettiſe
cum ſegenduin
W h. loe⸗
1 1. 10 Nice,

meant lit⸗ l.
0.7 2 ibigue
ni uheſ
3. 75.
wie mec

CAP. I. GENESEOS. 15.

fructificantes multiplicati fuiſſent, non potuiſſet mundus propter illos ſubſiſtere. Eod
verſ. 2 1. Animam viventem] i. e. Animam, (118.) cui ineſt vita. (119.) Verſ. 22.
Ee benedixit es] Quoniam (homines) imminuunt iſta (animantia) ipſique nonnulla
ex illis venantur eaque comedunt, (ideò) opus habuerunt benedictione, etiam (alia)
animantia opus habuerunt benedictione; ſed propter ſerpentem, qui maledictioni
ſaubjiciendus erat, (1 20.) non benedixit eis Deus, ne ille ſub regula (121.) compre-
henderetur. Eod. verſ,. 22. Creſcite] (Verbum: )n) ſigniſicationem habet n
i. e. fructus, ac ſi diceret: fructificate. Eod. verſ. 22. Et multiplicamini] Si non di-
xiſſet (Deus,) niſi i. e. creſcite, (animal) unum generàſſet unum, non plura; ſed
addidit (Deus:) ) i. e. & multiplicamini, ut unum procrearet plura. (*) Verſ.
24. Producat terra] Hoc eſt, quod (ſuprà) (**) expoſui, (nempe,) quòd omnia fue-
rint creata jam inde à primo die, (122.) nec opus habuerint, (123) niſi, ut illa edu-
cerentur. Eod, verſ. 24. Animam viventem] i. e. Cui ineſt vita, (124.) Eod.
verſ. 24. Et reptile] (E) hæc ſunt reptantia (animalia,) quia humilia
ſunt (125.) ac repunt ſuper terram videnturque quaſi tracta, (126.) quorum
inceſſus non animadvertitur, (vel: dignoſcitur) omnis dictio P) & VW lin-

gvà noſtràâ fignificat commouvres. (127.). Verſ. 25. Et fecit] i. e. Aptavit

(128.)

med. ac not. in hihom me h. loc. vide & Gur
Arjeh fol. 4. col. 4. & fol. 5. col. I. & 2.
(118.) Anima hic pro corpore accipitur, ſicuti hæc
ſignificatio dictionis a ſæpè in S. Scriptura
reperitur.

(119.) Confer. verſ. antec. 20. h. cap. n. 110. it.

vert. 24. h. cap. ibique not. n. 124.
(120.) Vide infra Geneſ. e. 3. V. 14. ibique not. n.
4 1. confer. & not. in mnn h. loc.
(121.) Nempe: benedictionis, nam ſi Deus uni-
verſaliter & in genere omnibus, etiam animanti-
bus ccœteris, benedixiſſet, ſerpens quoque ſub il-
la regula univerſali fuiſſet comprehenſus, quod
Deus ideò facere noluit, quia futurum erat, ut
ſerpens maledictioni ſubjiceretur, ſieuti num. an-
tec. 120. dictam eſt.

() Loci iſtius qui hic in noſtro codice habetur,

explicationem vide in not. da 'h loc. ab
ſunt autem iſta: &ειρ & i. e. ſi non &c. uſ-
que ad —a i. e. plura, à MSt. Erff. I. & 2. ut
& à Baſileenſi editione.
(°) Hebr. —y, ſic additum reperitur in MSto
Erffurt. I.

(122.) Vide ſuprà verſ. 14. h. cap. ibique not. n.]

9 1. it. Cap. ſeq. 2. V. 4. D. 1I. & v. 5. n. 2 5. Con-
fer. & not. in h. loc.
(123.) Vel: nihil aliud eis defuerit, niſi ut in lucem
prodirent, confer. & hic Gur Arjeh fol. 5. col. 3.
fin. & col. 4. princ.
(124.) Vid. ſuprà h. cap. verſ. 20. n. 110. ut &
not. in an neu h. loc.
(125.) Depreſſa, non altè terra ſurgentia, confer.
ſuprà dict. verſ. 20. h. cap. n. 111.

(126.) Quaſi volvantur, Hebr. uti hic ha-
betur, quorum gradus diffleulter ſentiri poteſt,
ita, ut ſerpere non progredi videantur, ναπ
i. e. quaſi reptantia (animalia) uti in Gur Arjeh
fol. 4. col. 4. med. ſeriptum reperitur, confer.
quæ ad Deuteron. c. 32. v. 24. num. 145. no-
tata ſunt.
(127.) Ita reddi vel explicari poſſe puto vwam,
ſicuti in noſtro exemplari, ut & in Baſileenſi e-
ditione legitur; aſt AStum Erffurt. 1. habet
Oaapy 2. legit: PRa, à mouvoir i. e. mo-
vere, quòd ſeſe moveant iſta animalia, quamvis
dictionem iſtam, ſi quidem corrupta non eſt, ab
hodierno Gallorum uſu loquendi remotam eſſe
putem,

16

—

GENESEOS. CAb. I.

(128.) illa (animantia) juxtâà decoré *) (atq;) ſtaturam eorũ. Verſ. 2 6. Faciamus homin?]
Humilitatem (129.) Sancti illius Bene dicti hinc diſcimus, quoniã homo ad ſimilitudinẽ
angelorum (creatus fuit,) & illi ergà eum invidiâ incitati fuerunt, id circò (Deus) cum
illis conſultavit, (1 30.) ſic quando ipſe (Deus) judicat reges, (13 I.) ille conſilium init
cum familia ſua, (132) nam ita reperimus in Achab, cui Micha dixit: vidi Domi-
num, ſedentem ſuper ſolio ſuo & omnem exercitum coœlorum aſſiſtentem ei à dextra
& à ſiniſtra ejus; (133.) ſed num eſt dextra & ſiniſtra coràm eo? (non certè;) ſed il-
li, qui à dextra (ſtant) ad juſtitiam (deducunt homines) qui verò à ſiniſtra, ad reatum,
(134.) ſic quoque (ſcriptum reperitur:) in ſententia vigilum decretum eſt & in ſer-
mone (135.) Sanctorum poſtulatum eſt, (136.) ita & hic (Deus) à familia ſua facul-
tatem impetravit, (137.) dixit eis: ſunt inter (creaturas) ſuperiores, ſecundùm ſi-

CA. 1
—
nen me
hominen/
detur
doceat
eſt, con
ciam h

(3)

militudinem meam, (13 8.) ſi nihil fuerit inter (creaturas) inferiores juxtà ſimilitudi-

—

nem

puùtem, D. Scherzerus expoſuit: comme vers;
ſed explicatio iſta minus quadrare videtur dictio-
ni Gallieæ, quæ hie apud autorem noſtrum ha
betur.
(12 8.) Ordinavit, perfecit ea ſeeundum ornatum
& ſtaturam eorum, confer. hic Gur Arjeh fol. 5.
col. 4. fin. item ſuprà v. 7. h. cap. n. 6 5. ac cap.
ſeq. 2. v. 19. ibique not. n. 79.
(*) Sive: Ornatum, Hebr. ppax, de qua voce vide
Buxt. Lex. Chald. fol. 18 92. & not. in mov
ba h. loc.
(129.) Hebr. Qaray uti hic Chald. rwarny,
quo nomine hie intelligitur demiſſio animi, qua
quis ſeipſum quaſi deprimit nee dignitate ac ma-
jeſtate ſua utitur per æ ναααντραρςαιανωιν ſic Chriſtus,
Servator noſter, ſeipſum éαιειν.οσι,, exinanivit, hu-
miliavit, ad Philipp. c. 2z. v. 7. eonfer. not. ad
Pſalm. 8. v. 2. num. 2. & Gur Arjeh fol. 6. col.
1. & 2. it. infr. num. 14 I. h. verſ. 26.
(130.) Imò potius cum filio ſuo unigenito, quem
idcircò Trismegiſtus ραιιννιαε οο αα dixit
& Sibylla æνε ůÜ·ꝑnXoον aαρρεllat, alleg. Lactant. lib.
4. c. 6. ubi vide notas, confer. & Cantic. cap. I.
V. 1I1. ibique Raſchi not. it. lib. Prec. ud. part.
2. p. 3 8. b. med. & p. 56. b. fin, it. p. 10 1. b.
Kin. ac D. Wagenſeil. Tel. ign. in Nizzach. p. 5.
& ſeq. & in R. Iſaac. Munim. Fid. p. 109. & ſeq.
confer. & Megilla, fol. 9. col. 1. ac Sanhedrin,
fol. 3 8. col. 2.
(131.) Hebr. dahn ſic juxtà Biblia Buxt. & Gur
Arjeh fol. 6. col. I. med. legendum; non

Ppn i. e. angeli cum Aleph, uti cor uptê
nonnulli codices habent, inter quos eſt & MStum
Erff. 2.
(132.) Hebr. d&νnp, uti hic habetur, quæ dictio à
Latino: familia, traxit originem, confer. Bux-
torf. Lex. Talm. fol. 175 3. it. Exod. c. 32. V. 7.
ibique not. n. 5 1. & ad Zachar. c. 2. v. 4. n. 2.
(133.) Vid. I. Reg. c. 22. V. 1 8. al. V. 19. & 2.
Paral. C. 1 8. v. 18.
(134.) Sive: ad peccatum, ſcil. inducunt homi-
nes R. Salomo ad I. Reg. dict. c. 22. v. 1 8. al.
19. ita exponit: ppy i e, dextram petentes
ſunt, qui docent juſtitiam; nOνανο i. e. qui
verò ſiniſtram petunt ſunt illi, qui docent reatum
ſive peccatum.
(135.) Hebr. Nn) ita hic & infrà Daniel. c. 4.
v. 14. al. cap. 3. V. 47. locus iſte in codice He-
braico, quo uſus ſum, legitur 3 aſt alia pleraque
exemplaria eaque correctiora Daniel. dict. loc.
legunt: Mèe ſine a, ſic & Lxx. 21 n α, qui-
bus & Vulgata Latina adſtipulatur, ubi: & ſer-
mo, & c.
(136.) Vide Daniel. dict. c. 4. v. 14. al. c. 3. v. 47.
ibique Raſchi not. confer. & not. in hond ne
h. loc.
(137.) Vel: à familia ſua licentiam petiit, ut D.
Scherzerus tranſtulit; ecquis vero non primo
ſtatim intuitu contortam Judæorum explicatio-
nem hujus loci videt? confer, num. 142. h.
Verſ. 26.

(13 8.) Nempe: angeli ſpiritusque cœleſtes.

Moles
Excteax

147,)
Prudene

—

(139)
conler.
biuur,
damrent
Fibus ee
honici
fenicnb
ferigibr
Ralchin
Ommnes
Pptoper
Genehe
() Hihe
Aſus in
tur On
vocezil
(140) h
captand

Nocd.
pretor.
(141.)
tata ſil
n. 1,
(142.) V
h. Verl.
N l
(43.) H
ag. m,

A.1
Atlet hogins
Aſimilitucin,

1
06 Deus)cum
vonlliuminit

vidi Domi⸗
mn ei i denta
ette;) ſed il.
, ad tegtum
el E inſet⸗

ilia ſun facnl.

ſecundͤtn i⸗
Nti ſimilitadi⸗
nem

———
h, uri cor upte
voselt& Atum

elut, que diclio
dem, confet, Bur⸗
Lxod, e. 31. V..
c. 1. . 4, h 1

g. al. V. 19. & 1.

inducunt homi⸗
4,c, 11. V. 1), 4.
deutram petentes
biepr ie⸗ gu
quidocent eatum

inlin Daniel, c.4
iſe in codice He⸗
ali alin pelaue
Daniel, dick 0.
1. , iiua, gul⸗
larun ubi: & Eel⸗

.14. 1 c 3.
not in n

6 verd non hlimd
zorum enplieatio⸗

er numn 14 M.

gue (leles

CAb. I.

(Moſes) in latere ejus: (144) & creavit (inquiens) hominem; non veroò ſcri

GENESEOS. 17
nem meam, ecce erit invidia (139.) in opere creationis. Eod. verſ. 26. Faciamus
hominem] Etiamſi (angeli) non opem tulerint ei (Deo) in illius creatione & locus
detur Epicuræis (*) inſultandi; (140.) non omittit (tamen) Scriptura, quò miuus

doceat morem hominum modumque humilitatis (141.) ut (nimirum) is, qui major

eſt, conſultet & facultatem impetret (142.) à minore, quòd ſi ſcripſiſſet (Moſes:) fa-
ciam hominem, non docuiſſet nos, quòd (Deus) locutus ſit cum domo judicii ſui;

(143.) ſed oum ſeipſo; reſponſionem verò Epicuræis (**) (opponendam) ſcripfſit
pfit:

& creaverunt. (145.) Eod. verſ. 26. I; imagine (146.) noſtm] i. e. Jjuxtà typum
Eod. verſ. 26. Secundilm ſimilitudinem noſtmm] Ut intelligat ac

(147.) noſtrum.

prudens ſit. (148.) Eod, verſ. 26. Et dominentur piſtibus maris] Ineſt huic verbo

(139.) Vel: Zelotypia, æmulatio, Hebr. 83
confer. Gur Arjeh fol. 6. col. 2. princ. ubi ſcri-
bitur, quod homo quali medium ſit ac fun-
damentum, quò ſuperiores creaturæ cum inferio-
ribus copulentur, confer. & lib. prec. Jud. part.
2: p. 106. a. princ. ubi notatur, quod creatio

hominis facta ſit ex rebus ſuperioribus, & in-

ferioribus, nam corpus ejus nn in ex in-

ferioribus 5 animam vero ð ex ſuperiori-

bus eſſe, confer. & cap. ſeq. 2. v 7. ibique not.
Raſchi ne 4 5. vid. & D. Maji Theol. Jud. Loc. 3.
p⸗ m. 64. ubi ſeribit, ex ſententia Menasſis, quod
Omnes eruditi inter Judæos fateantur, omnia
propter hominem facta eſſe, idque probent ex
Genelſ. c. 8. v. 2 I. & 2 2. Eſai. 4 5, I 8. Jerem. 3 3,2 5.
(*) Hebr. pePe, ſic in exemplari Hebræo, quo

uſus ſum, legitur; aſt in Bibliis Buxtorf. habe-

tur 'ay, id eſt: Hæreticis, tes eodem redit, nam
voces iſtæ ſlæpè à Rabbinis inter ſe permutantur,
vid. Buxt. Lex. Chald. fol. 1 95: vid, mox Sign.X
(140) Inſurgendi, opponendi, cavillandi, verba
captandi Græci vocant: Ag6fis r0osρν vid. A. Gell.
Noct. Attic. l, 2. c. 9, ita hic Hebr, inter-
pretor, confer. Buxt. Lex. Talmn, fol. 22 1 3.
(141.) Confer. quæ ſuprà num. 129. h. verſ. no=
tata ſunt, vid. & Genel, g. 11. V. 7. ibique not.
n. 18.
(142.) Vel: licentiam petat, vide, quæ num, 137.
k. verſ. 26. notata ſunt, confer, & not. in rne
N h. loc.
(143.) Hebr. ta concilium, Synedrium, de
quo vide plura apud Dilherr. in atrio lingu. Sanct.

pag. m. 150. & Buxt. Lex. Talm. fol. 514. con-

)
fer. infta Genel. 19. v. 24. m. 54. & Exod. c. 12.
v. 2 9: ibique not. n. 16. it. D. Maji Theol. Jud.
Loc. 2. pag. m. 37. & 38.
*) Hebr. PeNX,, ſic etiam hic in editione,
Hebræa, qua uſus ſam, habetur; aſt in Bibliis
Buxtorf, c. 9. hie quoque legitur: nn) i. e.
hæretici, vide paulò antè Sign.*
(144.) Id eſt: ſtatim ſubjecit reſponſionem con-
trà Epicuræos, quæ verſu ſequenti 27. h. cap.
habetur, confer. Petr. Galatin, de Arcan. Cathol.
Ver. lib. 2.
(145.) Sed ad aſſerendam in Divinitate pluralita-
tem perſonarum nempe Trinitatem contrà Ju-
dæos hunc locum vindicant Chriſtiani inter quos
vide Joh. Hoornbeek de Convinc. Jud. lib. 5.
c. 2, pag. 379. & ſeq it. Moſis Amyraldi Pro-
batio Trinitat. apud D. Wagenlſeil. Refut. Carm.
Lipm. p. 140, & ſeqq. confer & D. Maji Theol.
JIud Loc. 2., p. 3 3. & ſedj. ac grolixè Petr. Gala-
tin. dict. lib, 2. c., 9. && Raym, Martini Pugio Fid.
Part. 3. Diſt. I. cap. 3. n 2.
(146.) Vel ad imaginem noſtram, uti autor Vulga-
tæ Latinæ transtulit, intelligunt autem hic Rab-
bini formam te n, j, e. quam præpa-
raverunt (angeli) ei homini, ſic in notis rov
H- h, ioc. exponitur, ubi vide plura.
(147.) Seu: formam, Hebr. bo à Græco zτsειOVi-
de Buxt. Lex. Talm fol. 564. confer. & verſ.
ſeq. 27. n. 151. 2ðð
(IAS.) Imago enim Dei ac ſimilitudo præcipuè
ag animam hominis refertur, uti habetur in Mich-
tol Jophi h. loc. vide & not. 'na w h. loc,

.8 GENESEOS. CAp. I.

G)) ſignificatio „ i. e. dominationis & 1 —) i. e. deſcenſionis, (149.) ſi di.-
Znus (150.) eſt, i. e dominatur beſtiis & animalibus; ſi verò indignus eſt, fit
—i. e, ſubditus (ſive ſubjectus) coràm illis (animalibus) ac beſtia ei dominatur,
Verſ. 27. Et creavit Deus hominem ad imaginem ſuam] i. e. Juxtà formam, (151.)
quæ ei (152.) facta erat, nam omnia creata ſunt verbôò (Dei;) aſt ille (hom o) creatus
eſt manibus (Dei,) nam dicitur: & poſuiſti ſuper me manum tuam, (153.) factus
eſt (homo) per ſigillum, (154.) ſicuti moneta, quæ fit per ſignaturam, (155.) quam
vocant: conio, (1 56.) ſic quoque illa (Scriptura) dicit; vertet ſe ut lutum ſigil li.
(157.) Eod. verſ. 27. Ad imaginem Dei creavit illum] Explicat tibi (hic Scriptu-
ra,) quòd illa imago, quæ ei (15 8.) præparata erat, fuerit imago ſimilitudinis (159.)
æreatoris ejus. Eod. verſ. 27. Maſeulum & fæminam creavit eos] Et infrà illa (Scri-
ptura) dicit: & accepit unam de coſtis ejus &c. (I 60.) eſt autem expoſitio myſtica,
(161.) quòd ereaverit (Deus) illum (hominem primum) duas facies (162.) haben-
= tem

(149.) Confer. Gur Arjeh h. l. fol. 6. col. 1. med. Stempfel / ſic dictionem wn quæ hic apud

& not. in a n h. 1. autorem noſtrum habetur, potius explicare vo=
(15%.) Vel: ſi probus, ac juſtus eſt, Hebr. , lui, quàm juxtà D. Scherzerum, qui exponit:
vide cap. ſeq- 2. v. 1 8. ibique not. n. 7 8. anneau i. e. annulus confer. Buxt. Lex Talm. fol.

(151.) Ideam, typum, vide, quæ verſ. antec. 2 6.) 1473. ubi ſcribit, R. Salomonem in Bava Ka
n. 147. notata ſunt, confer. & D. Wagenſei ma fol. 99. 2. dictionem Nmab. Gallic& vertiſſe
Tel. ign. p. 8. in Nizzach., it. Cetubot, fol. 8. i. e. Coin de la monnoye, conſer. & infrà
eol. 1. Geneſ. 37. V. 2. & 3. ibique not. Raſchi, n. I1.
(152.) Nempe: homini formando, ſic enim in Gur vid. & liber Prec. Jud. Part. 2. p. 255. b. fin.
Arjeh fol. 6. col. 2, med. verba iſta: Wy in not. & Hiob. c. 38. v. 14. num. 16.
i. e. quæ facta eſt ei, exponuntur: ννhäIn (157.) Vid. Hiob. c. 3 g. v. 14. quem locum alii
i. e. quæ facta fuit homini ſeil. formando, con- aliter vertunt & explicant, confer. Raſchi not.
fer. num. 15 8. h. verſ. 27. & not. in rey ibid. & Gut Arjch. dict. fol. 6. col. 2. cirea fin.
DN7I h. I. it. Sanhedrin, fol. 3 9. col. 2. & fol. 39. (158. Videlicet: homini creando, confer. ſupraà

col. 1. ac Nidda, fol 22. col. 1I. & ſeq. n. 15 2. h. verſ. 27. it. Eruvin, fol. 1 8. col. I.
1153.) IUti Pſalm. 139. v. 5. habetur, confer. &(159.) Hebr. Hπι quæ vox à Græco deducta
hic Gur Arjeh. loc. alleg. ſignificat: effigiem, imaginem, confer. Buxtorf.

(154. Sive: annulum ſignatorium, Hebr. r Lex. Lalm, fol. 53 1. fin. & Gur Arjeh fol. 6. col.
prout hic habetur, in notis ad librum Prec. 2. med. it lib. Prec. Jud. part. I. p. 4. b. princ. & Jal-
Jud. part. 2. p. 25 5. b. fin. Drim exponitur fer kut part. I. fol. A: col. 4 circà fin. & fol. 5. col. 2.fin.
rum, quod monetæ formam imprimit, vid. (160.) Vide cap. ſeq. 2. V. 21. ibique Raſchi not.
num. ſeq. 56. (161.) Sive allegorica, Hebr. ππ, vid. quæ ſu-
(155.) Vel per impreſſionem formæ numiſmatis, prà v, 4. n. 49. & V. 2 1. h. cap. n. 116. de hac
German. Stempfel vid. num.ſeq. 1 56. heverſ. 27. voce dicta ſunt.
(1¹ 56.) Sic Itali vocant: il ferro, nel qual è in- (162.) Seu perſonas, Hebr. Nbà Græco 8οoα⅓*
tagliata la figura, che ſ' hà da inprime. wo6S vid. Buxt. Lex. Talm. fol. 198336. it. cap
re nella moneta, i, e, ferrum illud, cui inſcul- ſeq z. v. 2 1. n. 88. & Exod. c. 2 52 v. 18. ibiqae
pta eſt figura, quæ monetæ imprimenda eſt, Gal- not. it. not. ad lib. Prec. Jud. part. 2. p- 10 5. he
lis dicitur; coin Vel coing de monnoye, Germ.] m. ed’

(A. l.
temeb
ure hi
onit t
euplicat
litera)

4

rælere
tumdec
lin
fus quo
wram (
(1697
nemnat
hominig
Geriptur
nis, adin

(163) ve
uti hie!
(164) Vel
Geofum
erutroq
fuei qe
videGur.
nempræ
ludl4e
261, Tll
MIi T
(iiſ) N
Ubl vihe
bat, kol
27 zc (
ſol tee
(166 Nam
tali, ſer
meri p
miſla ſt
fer. not
ſol. 65.
Sanhect
icr) kr
Germ. G
hie ſonit

(149.) Idi.
enns elh ſi
1dominatur,
lam, 1)
omo)ereatus
Iſ3) hdes
1ſ)quan
lutum lgll.
(ie deniptu.
bcinis (109)
raille (deri⸗

ſtio nylic

162.) hnben.
tem

—
gur hic apud
ilss explicarevo⸗
n, qui eyponit:
1. ex Talm. ,ol,
nemm in Bava Ka
(Gallic veſtiſe
,cOnler. infti
t. Ralchi, n. II.
1. P. 12 ) b fin
lum. 16,
glem ocum ali
nter, Ralchinot,
(Ol.2, crea fin.
0, conler. upri
fol. 13. col. l.
Greæco Gedudla
conker. Duxtof.
1 Arjehtol. becol.
beglinc ſal⸗
ſol..c0l. n.
gue Raſchi not⸗
9, rid. uer ll⸗
16. ge hac

Crec nter:
l. 19 36. i cap.

1),N I eibide

ant n,, 10,b

CAb. I. GENESEOS. J 1

tem ab initio (163.) ſed poſteà illum ſeparaverit; (164.) ſenſus autem literalis Scri-
pturæ hic te docet, quòd ambo (Adam & Eva) creati fuerint ſexto die; aſt non ex-
onit tibi, quomodo eorum creatio (facta ſit,) id, quod alio in loco (Scriptura) tibi
explicat. (165.) Verſ. 28. Et ſubjicite eam Deficit (hic in verbo 22 (166.)
litera) Vau, ut diſcas quòd mas ſubjugare debeat fœminam, ne ſit vagatrix, (167.)
prætereà docet te (hic textus,) quòd viro, qui ſubjugare ſolet, (*) præceptum ſit da-
tum de creſcendo & multiplicando, non verò fœminæ. Verſ. 29. & v. 30. Vobi⸗
erit in eſiam & cunctis beſtiis terræ] (Deus) æquavit illis chominibus) animalia & be-
ſtias quoad eſcam nec poteſtatem conceſſit Adamo ejusque uxori, ut occiderent crea-
turam (168) ac carnem comederent; ſed ut omnem herbam virentem omnes ſimùl
(169) ederent; poſteaquam autem filii Noæ venerunt, permiſit eis (Deus) car-
nem, nam dicitur: omne reptile, quod vivum eſt &c. ut herbam virentem, quam-
homini primo permiſi, omnia vobis dedi. (170.) Verſ. 31. Dies ſextus] Addidit
(Scriptura hic in dictione) (literam:) , cùm perfectum eſſet opus creatio-
nis, ad indicandum, quòd (Deus) pactum inierit cum illis (171.) ea condiiiane: ut
2 Iſraeli-

(163.) Vel: à prima creatione, Hebr. LNENA, alleg. D. Scherzer. in Trifol. Orient. in not. h. loc.
uti hie habetur. vid. num. ſeq. 164. Lit. 9. confer. & Buxtorf. Lex Talm. fol. 1900.

(164.) Vel diviſerit, nempe: marem à ſœmina, ju- (*) Videlicet: ntua i. e. in bello, ſic in notis

dæorum quippe magiſiri ſtatuunt, Adami corpus 'n h. loc. exponitur, nam viri, in bello
ex utroque ſexu fuiſſe coalitum, ita ut &sdpsvνν, ſolent ſubjugare urbes & hoſies ſuos.
fuerit quò trahitur à Rabbinis Pſalmus 139.Vv. 5. (16 8.) In Gur Arjeh. fol. 7. col. I. med iſtius reihæc
vide GurArjehfol. 6. col. 3. princ. ſed hane opinio- adduciturratio, quod in principio creationis ho-
nem præ aliis refutat oh. Hoornbeek de Convinc. mines facile omnia animantia abſumpfſiſſent, ſi
Jud l. 4. c. I. pag. m. 33 5. & ſeq. confer. & D. cher-eis illa occidendi poteſtas fuiſſet conceſſa, yv
