notatur in Gur Arjeh fol. 2 11. col. 4., princ.
confer. & verſ. præced. 9. num. 34. ac not, in
SDD Ne h. loc. it. Jalkut Part. 1. JFol, 277.
col. 2. med. & Sanhedrin, fol. 55. b.

37. Vel: qui tentatus ſive pellectus fuit, quem
idololatra ſeducere conatus eſt, ſie verbum
tp'n hie interpretor, 4 radice — 8 vel nw,

unde eſt 'dꝗ confer. ſuprà v. 7. H. cap. n. 16.
vid. & quæ ad Geneſ. c. 3. v. 14. Sign. à notata
ſunt, loquitur enim hie Scriptura de conatu po-
tius, quàm de effectu, quòd ſi iſte ſeductor per
illius manum non interierit, tunc cœteri eum ad
mortem adigunt, de modo autem lapidandi vide
præ

CANMI.

it;)ſi no
nim bk.)
Pitur urde)
dudiueru 6
Hlieiuiſin
mupetunt. 4
ialore ubi

Pulſa, 43.

ł be.) Verſ.
(Cbbini)le

(newpe:) ,

on elſt de ni
QAHuidtionem
bene, 4 , ite

—
Pre alis D.
krock e. 19, ,
num. 69,
19. Sicuti bic, ur
betur, collet.
19. ilitet:
otipopulo i⸗
arit inilla urde
latem habert,
Swab ie 1
dus ſe in no
ieüm mad.
wungihed eſege
tur. Chanet

Dequlſimi
MSto. Ei

40. Conter hie 62
10t. in
nen leganu,

16,5, & B
ſol in
oe, ac Fin dre,

1
ue⸗

CN.Mu.

—
Ilnis; ina⸗
erre Ugue
cclorum,
tticſiat ei
tuum, ſc⸗
Vita ſua de⸗
e0; z1. aſti.
on ſtes con⸗
Non con⸗
Veris, gudl
Eed oeciden.
um reducas-
ceptumſlie
ſeducere vo⸗
lit;)
—
111. col 3.bn.
Genel. e9. veil.
67. 10.9, ca.

opto eo legiun
t.

gololattix; ſec

mis bebntd ſup⸗

ſrerd K N
Giſcanus,ledu⸗
inotroque Mo
min biphre kegi
34 4 not, 1n
lart.1 ſl 111.
l . .
ehus fuit, quemn
ell, Nie Verbum
ee ot el w,
. .ch 1
W notata
una Ee conatu ho⸗
ilte ſeductor pet

une cceieuma

talind,

CAbP. XIII. DEUTERONOMII. 1377

luit:) ſi non interficiatur per manum ejus, moriatur per manum aliorum, dicitur e-
nim (hic:) & manus univerſi populi &c. 38. Verſ. 13. Ad babitandum ibi] Exci-
pitur (urbs) Hieroſolyma, quæ non datur ad habitationem. 39., Eod. verſ. 13. Si
aundiveris † &c. dicendo] (Si audiveris) dicentem ita: 40. egreſſi ſunt &c. Verſ. 14.
Elii nequiſimi] (Dictio: ſignificat) )Vνπäa. e. ſine jugo, quia jugum Dei
ruperunt. 41. Eod. verſ. 14. Viri] Non verò mulieres. 42. Eod. verſ. 14. Ha-
bitatores urbis ſuæ] Non verò habitatores urbis alterius, hinc dicunt: non fit urbs im-
pulſa, 43. donec impellant eam viri, & donec illi, qui impellunt eam, ſint ex illa (ur-
be.) Verſ. 1 5. Si inquiſiveris & perveſtigaveris & gercunttatus ſis benò] Hinc docent
(KRabbini) ſeptem perveſtigationes ex multiplicatione Scripturæ, 44. hic ſunt tres,
(nempè:) . inquilſitio, 2. perveſtigatio & quidem 3. accurata, NN 45. autem
non eſt de numero (iſtarum trium perveſtigationum) & ex eo docent (Rabbini) in-
quiſitionem 46. atque alio in loco illa (Scriptura) dicit: & inquiſiverint * judices

benè, 47. item alio in loco ** illa dicit:

& inquiſiveris benè, 48. ac diſcunt (Rab-
LII 111 I 2 bini

num. 69.

betur, confer. Sanhedrin, fol. 63. 5.
39. Scilicèt: I& i. e. uni homini, ſed
toti populo lſtaelitico, ita, ut, quicunque volu-
srit in illa urbe Hieroſolyma habitare, is facul-
tatem habeat, quoniam — ρ ern
Wav i. e. Jeruſalem non diviſa fuit inter tri=
bus, ſic in not. ar rew h. loc. exponitur,
abi etiam tract. Talm. Bava kama, fol. 8 3. ad
marginem allegatur, confer. & Lightfoft. Cer-
tur. Choôrograph. c. 2 1. p. 43. & 44. edition.
Lipſ. ac D. Wagenſeil. Sot. pag. 79 3. & ſeq.
not. ad udic. c. I. V. 16. n. 12.
† Hæc verba: ſi audiveris &c, usque ad: filii
nequiſſimi (v. 14. b., cap.) abſunt hic ab utroque
MSto.
40. Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 11. col. 4. princ.
ac not. in Pom Nv h. loc. ubi Siphre ad mar-
ginem allegatur, it. tract. Talm. Sanhedrin, fol.
16. b. & Bava kama, fol. 92. b. & Bava batra,
fol. 10. a.
41. Vide hic P. Fagii not, ad Paraphr. Chald.
b. loc, ac Siphre, ſicuti in Smon e ad mar-
giuem allegatur, confer. & Berachot, ol. 3 1.

præ aliis D. Wagen! Sot. p. 45 5. n. 7. conf.
Exod. c. 19. V. 1 3. n. 32. & Levit. c. 24. V. 2 3.

32. Sicuti bic, ut & infrà Deuteron. c. 17. v. 7. ha-

it.

a. & Cetubot, fol. 68. a. & Sanhedrin, fol. 111.
a. b. & fol. 112. a.
42. Contfer. hic Gur Atſeh fol. 2 11. col. 4, princ.
ac not. in am ov, ubi etiam Siphre ad mar=-
ginem allegatur.
43. Vel: averſa, Hebr. irun, quo nomine
intelligitur urbs apoſtaſiæ rea, vide, quæ ad
Exod. c. 3 2. V. 20. n. 85. notata ſunt, confer. &
tract, Talm. Sanhedrin, fol. 112. a.
44. Id eſt, quia hic Scriptura multa verba aceumu-
lat ratione inveſtigationis, dicitur enim hic: ſi
inquiſiveris & perveſtigaveris & perçunctatus ſis,
confer. not. in on o ubi tractatus Talm.
Sanhedrin, fol. 111. 6, & 112. a. ad marginem
allegatur. B
45. Id eſt: percunctatio, cujus in hoc verſu ry.

fit mentio, confer. hic tract. Talm. Sanhedrin,
Pn, quomodo ſeil. illa fieri debeat, de qua
1
9) i. e, & diſcunt, abſunt à MStor.
ad: n i. e. & diſcunt, abſunt 4 MSto z0

fol. 40. a. b.
46. Vel: perveſtigationem, explorationem, Hebr.
voce confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 264.
Hebr. w iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
47, Sicuti Deuteron. c. 19. v. 18 habetur.
* Hebr. oh iſta ac quæ ſequuntur, usque
48. Pioht Demteron. cs 17. V. 4. habetur.

1378

DEUTERONOMII.

CAP. XIV.

bini iſtad:) benè,
eſt, id alteri applicetur. 51.
terficere eos iſto mortis genere, quod contrà

Verlſ. 17.

Domino, Deo tuo] i. e. Ipſius nomini *** &

benè, 49. per argumentum à pari, 50. ut, quod in uno dictum.
Verl. 15. Pereutiendo percuties] Si non potueris in-

illos ſcriptum eſt, in terfice eos aliò. 52.
propter ipſfum. Verfſ. 18.

Ule avertat ſe Dominus a furore iræ cius] Nam, quamdiu cultus idololatricus eſt in-

mundo, (tamdiu Dei)
CAT.

Erſ. 1. Non incidetis vos] i. e.

furor † iræ eſt in mundo.

XIV.

Non dabitis * inciſionem & cæſuram in car-

ne veſtra ſuper mortuo, 1, ſicuti Amorrhæi facere ſolent, quia vos filii Dei

eſtis ac debetis eſſe decori; non verò ineiſi & decalvati. 2.
Inter oculos veſtros] Juxtà frontem; alio autem in loco illa (Scriptura) dicit:
capillos evellendo calvitium capiti ſuo inducant, 3.
uti eſt inter oculos. 4. Verſ. 2. Quoniam populus ſanctus es] (Nempè) ſanctitas tua

Eod. verſ. I.
non
ut ſeil. faciant totum caput, ſic-

eſt

9. Sicuti in duobus illis Deuteromii locis, pauloò
antè adductis, habetur.
o. Hebr. — α απα, de quo argumento « pai
vide Buxtorf. Lex. Chald. ol. 419.
1. Vel: ad alterum referatur, nempè in ien
e en hnen i. e. ac ſi omnia (iſta verba)
ſcripta eſſent uno in loco, ſic in notis pan nO
p. loc. ut ita ſeptem perveſtigationes, de quibus
paulò antè Rabtini, inde reſultent, quæ ordine
recenſentur in dictis notis a r"“, quas vide
sis ibrdem.
. Scil. mortis genere; explicatio autem iſta in-
de exorta eſt, quia hic bis uſurpatur verbum nen,
confer. tractat. Talm. Bava mezia fol. 31. prout
in non ne ad marginem allegatur, it.
Sanhedrin, ſol 52.5. & fol1. 7i. a. . & fol. 111.
b. & fol. 1I12. a. it. Temurab, Fol. 5. a. & fol. 8.
a. & Chulin, Fol. 89. a. it. Schabbat, ol.-19 0. a.

2

Hebr. unn &

79. 2a.
iſta, ut & ſequentia; usque ad:
ywa NX ) i. e. peregrino, qui intraà portas
&c. (v. 2 1. h. c.) ablunt hic à MSto 1. forſitàn
ideò, quia pleraque, quæ hie usque ad dict. verſ.
2 1. h. c. in primis quoad animalia habentur, in
Levit. cap. 11. v. 2. & ſeqq. reperiuntur, confer.
intrà d. v. 2 I. H. c. n. 46. it. Spenceri de Legib.
-Hebr. ritual. lib. 2. . 13.
I. Confer. hic præ aliis P. FPagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc. ac Jalkut Part. 1. fol. 27 8. col. 2.

fin. .
2. Vide hie Gur Arjeh fol. 21I. col. 4. med. ac
not. in pan Sh. loc. item not. ad librum
Prec. Jud. part. I. p. 10 8. 6. med. confer. & tract.

Bava batra, Fol. 10. a. & Avot, fol. 8. b. it. Je-
vammot, fol. 1 3. 5. & fol. 14. a. & Maccot, fol.

& Peſachim, ſol. 48. a. it. Maccot, Jol. 22. à.

b. & Avoda Sara, fol. 2. b. S& ſol. 42. a. it, ſol.

43. b. G& ol. 44. b5. it. Fol. 48. .

Hebr, Mw", in MSto z. pro es legitur: y

mmu i. e. propter nomen ejus.
† Confer. hic tractat. Talmud.

Schabbat „fol.

20. a.
3. Prout Levit. c. 21, v. J. habetur, ubi vide not.
n. 15. confer. & P. Fagii not. ad Paraphr: Chald.
h. loc. it. Menachot, fol. 37. b5.
4. Id eſt: ut totum caput faciant calvum, ſicuti

151.5. & Beza, Jol- 32.6, it. Jevammot, fol. vi. dict. . 21. v. 5. n. 14. notata ſunt.

Talm. Kidduſchin, fol. 3 5. 5. & fol. 3 6. a. 5. it.

locus inter oculos eſt ſine pilis, vide, quæ ad Lcz

AL.X
viſi⸗
pimoge
lem keci

Ptura))
quis eo
tatur hi
Ceryud
hendate
e immm
agit de
Chaldai
1, Et
Chalder
notat ſy
ſea:)

—
5. Auti
tonler,
36..
R Hebr.
hac ſu
hoxn
cditube
comeg⸗
dutzur
hocfa
per i
Deoge
Rliger
n0t. in
Chuli
Avo
i. er in
t,cnoj
7. Verba
textuſa
Levit,e
4: ſS
3dlunt

1 Nen

AN AV.

—
didum.
tueris in⸗
ali. St,
Verl.18,
s eſt in.

ktam in eat⸗
1os flüei
od Verl le
icit: non

caglt le⸗

Ancktitas tua

E

—

gtis,usque 1d:
galintta portas
S10 1. fotſttn
gesd Cicver
la habentuhin
juntur, confen

ceri Ee Legib.

1ot 2d Paraph.

ſol 171. fo.

col. 4 mmed. Ne
9 nor adbrum

conſet Ktlelt

f zgatt

ol.k.b it e⸗
ihacn 3,

.
ur /ubi ite ndt⸗
unyhnCili

. ſ
len
calpin 11

. 9 („
ige, g a le

lata lunt,

CAb. XIV.

DEUTERONOMII.

1379

eſt à patribus tuis ac proptereà elegit te Dominus. 5.
le eſt] i. e. Omne, quod tibi feci abominabile,

primogeniti, ut mactet illud in provincia,
lem feci.

Eod. verſ. 3. Omnis matula 7. non erit in ο Venit ac docet

5. Verf. 3. Quiegeid abominabi-
* veluti qui ſcindit aurem (animalis)
ecce res iſta eſt, quam tibi abominabi-
hic (Scri-

6

ptura,) quòd non mactetur & comedatur (iſtud animal) propter illam maculam, ſi

quis coquat caraem in lacte, ecce iſta eſt res,
tatur hic (Scriptura) de illo comedendo. 8.

quam tibi abominabilem fegi, dehor-
Verſ. 4. Hoc eſt animal] Vetſ. 5.

Cervus & caprea & dama 9.] Diſcimus (ex hoc loco,) quòd *Hτ11. e fera (compre-

hendatur) ſub regula D i. e. pecoris,

10.

diſcimus quoque, quòd pecudes & fe-

ræ immundæ plures 11. ſint, quàm mundeæ, quia in omni loco (Scriptura) ſpeciatim

agit de eo, quod paucum eſt. 12.

13. Steinbock † (linguâ Germanic.)

Eod. verſ. 5. Rupicapra] (Dictio 5e vertitur)
Chaldaicè Ri. e. rupicapra, (ſicuti in illo loco ) pdS

i. e. capreæ rupis,

Eod. verſ. §. Bubalus] (Dictionem NN

Chaldæus vertit:) N ) (quæ vox ſignificat:) bovem ſylveſtrem, (nam) N&

notat ſylvam, linguâ Syriacâ. 14.

Verfſ.
ficat:) Qp (al. Np) i. e. fiſſam ha

6. Quod dividit] (Verbum Nebſigni-
bens ungulam,

juxtà Targum ejus. Eod.
verſ.

LII 11 11 3

5: Sicuti mox in ſequentibus hujus verſus babetur,
confer. hic tractat. Talmud. Kidduſchin, fol.
S. 3.
* Pebr. 77 aynw, poſt verba iſta in MSto 2.
hec ſunt addita ;: 7 Ni n dehn
hn &ni. e ſemen heterogeneorum ¶ & animal) ex
coituheterogeneorum animalium prognatum ne
6. Sive: in urbe, nam dictio pe quæ hic habe
tur, utrumque ſignificat, Judæi autem interdum
hoc facere ſolebant in fraudem legis Divinæ, ut
per iſtud vitium animal primogenitum, quod
Peo debebatur, ex uſu ſacro in uſum privatum
redigeretur, confer. Buxtorf Lex- Talmud, Jol.
1943. 3ac Gur Arjeh fel. 212. col. 1. fin. G
not. in bon ne , loc. ubi tractat. Talm.
Chulin, fol. 114.5. ad marginem allegatur, vid.
& Avoda Sara, ol. 66. a, cœterà n poſt: -
1. e, in urbe, in MSto 2, additure ayna Wn i.
e. caro in lacte.
7. Verba iſta: omnis macula in eo non erit, in
teyxtu ſacro hic non leguntur; habentur autem
Levit. 6, 22. v. 2 I. etiam iſta & ſequentia, usque
ad: S2 i. e. dehortatis hic (Scriptura,)
abſunt ½ MSto 2.
3, Nempè: ne caro illa vel animal iſlud comeda-

tur, confer. hic not. in pan inov h. loc.
9. Hebr. Mon, alii vertunt: bubalum, uti autor
Verſionis vulgatæ, conter, junii ac Tremellii not.
h. loc.
10. Sive: jumenti, dicitur enim hic in textu ſacro?
hoc eſt animal (v. 4. h. e.) & poſteà (v. 5. . c.)
ſequitur: cervus & capréa &c. confer. quæ ad
Levit. c. 11. v. 2. num. g. notata ſunt it. tract.
Talm. Sevachim, ol. 34. b. & Cholin, ol. 71,
2. it. Ol. 7 8. 4. & Bechorot. fol. 7. a. 5.
11. Sic Hebr. —ann hic interpretor, confer. in-
frà v. 13. h. cap. n. 33, ac n. 34. & D. Wagenlſ.
Sot. p. 193. n. 7. .
I2. Pauca enim faeiliùs numerari poſſunt, quàm
multa, vide infrà dict. v. 13. h. cap. n. 34. & n.
35. confer. & tract. Talm. Chullin, fol. 63. a.
b. ſicuti in pon mp ad marginem alle-
gatur.
13. Sicuti Hiob. c. 39. v. 1. habetur, ubi vid. not.
num. 1.
1 Sic exprimo hic a eX „ in MSto 2. legitur:
mane, res eadem eſt.
14. De hujus vocis ſignificatione vide Buxt. Lex.
Talm. Joſt 2 5 le

1380

DEUTERONOMII.B

CAP. XIV.

verſ. 6. Ungulam] (Linguâ vernaculà:)

plante.

15⁵. Eod. verſ. 6. &t ſindens

(Nempè,) quod diviſum eſt in duas ungulas, 16. eſt enim animal, quod fiſlam qui-
dem habet ungulam; ſed non (penitùs) diviſum eſt illud quoad ungulas ¹7. idque

(animal) immundum eſt. Eod. ver

ſ. 6. In animalibus] Senſus literalis eſt, id, quod

reperitur in animalibus, comede, hinc dicunt (Rabbini noſtri,*) quòd embryo i8.

ermiſſus ſit ad comedendum,) dum mater ejus mactatur.

Veri.7. (lngulam) bifi-

datam] (Camelus)eſt creatura, cui ſunt duo dorſa & duæ ſpinæ dorſi, 19. dicunt Rab-
bini: cur (iſtud hic) repetitur?(nimirùm) quoad animalia propter ννντ1äi. e. fiſ.
ſuram, 20. & quoad volucres propter 1& i. e. cornicem, 21. quæ non dicuntur in Le-
vitico. 22. Verſ. 8. Et cadaver eorum non tangetu] Rabbini noſtri (iſtud exponunt de fe-
ſto ſolenni,23. quòd aliquis ſeipſum mundare debeat in feſto ſolenni, forſitàn admo-

niti erunt (Iſraelitæ) per totum annum? lex dicit:
quæ gravior eſt, ſacerdotes (ſolùm) admo-

ſicuti in immunditie demortui hominis,

nentur, non verò Iſraelitæ; 25. nonne multò

alloquere ſacerdotes &c. 24. &

magis quoad immunditiem morticini,
quæ

157. Vel: plante ſeil. du pied, linguà Gallicaà, con-
fer. Levit. c. 11. V. 3. n. 9. & not, in a O
. oc. abſunt autem iſta: ungulam ] bplante,
MSto 2.
16. Vide Levit. dict. c. 11. v. 3. num. 11. confer.
& tract. Talm. Cholin, fol. 69. a. 5. & ſol. 77.
a. & fol. 100. 6.
17. Prout in camelis, urſis, canibus &c. videre
eſt, eaque animalia ſunt immunda, vide Levit.
alleg. «. I1. v. 3 n. 11.
à Hebr. Aran, ſic in MSto 2. hie additum repe-
ritur.
1 ⅛. Sive: foœtus maturus, adhuc in utero jumenti
exiſtens, Hebr. i, de qua voce vide Buxtorf.
Lex. Chald. fol. 241 8. confer. & Levit. . 11. v.
3. n. 17. ac 1 Ot. in aors NmDo, ubi tractat.
Talm. Chu llin fol. 69. 3. ad marginem allega-
tur.
19. Hebr. M, de hac voce vide Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 2335. it. tract. Talm. Cholin, fol.
60. 5. & fol. 6 3. b. it. Bechorot, fol. 6. 5. & Nid-
da, fol. 24. 2a. it. Megilla, Fol. 9. b. confer.
& Gur Arjeh fol. 212. col. 2. med. ac not. in
n-N WMD h. loc. & Jalkut Part. 1. Fol. 27 8.
col. 4. princ. in MSto 2. poſt vocem MXανν ad.
dita ſunt iſta: Wαπ o e nn ie enn
i e. & proptereà videtur (id animal) ſciſſum ac

20. Quæ dictio Levit. dict. c. 11. v. 4. quoad ca-
melum non habetur; LXX. tamen interpretes
dict. v. 4. illam expreſſerunt, confer. num. 22.
h. verſ.
21, Alii vertunt: milvum, ut idem ſignificet,
ac ANX cum Daleth, quæ dictio Levit. alleg.
c. 11. v. 14. habetur, confer. infrà verſ. 13. .
cap. n. 2 8. & n. 29. 8& Jalkut Part. 1. fol. 278.
col. 4. med.
22. Nam dictio nyben quoad camelum non ha-
petur Levit. dict. c. I1. V. 4. ſicuti jam anteà n.

Reſch in Levitjco allegato loco non habetur.
ſed ibi legitur &απ cum Daleth, prout jam num.
antec. 2 1. notatum eſt,
23. Hebr. a, nam tria feſta ſolennia, (de qui-
bus vide Exod. c. 2 3. Verſ. 14.) dic untur à ju-
dæis n)), confer. Levit. c. I1. v. 8: n. 25. ac
Gur Arjeh fol. 212. col. 2. med. & not. in
pR DWY b. loc. ubi Torat Cohanim ad mar-
ginem allegatur, vid. & Jalkut Part. 1. ol. 27 .
col. 4. circa fin-
24. Prout Levit. c, 2 1. v. I. habetur, ubi vide nof.
n. 2. ſacerdotes itaque admonentur, non Iſrae-
liræ, exceptis tribus feſtis ſolen nibus, de quibus
num. antee. 2 3. dictum eſt, confer. n. ſeq.2 5.
15. Ratio cur IHfraelitæ ſolam cireà felta ſolennia

ſiſſum.

20. b. verſ. dictum eſt; vox autem πιαπ cum

CAI.)

—
goele⸗
Pnes 4
emilla
neleni
11. G.
z0, ſec
lem adt
turoecea
vocet e⸗
nomen
ſpeciati
res ſint,
Verl. 16
] (A
Verl1

—
mottie
notis
lolenni
nes ſua⸗
Cconfer.
trad
Donn
16,. Cer
Pite k. 1
loe. ubi
A, 1
140, a.
17, Conl
2. med

il. Alüia

Müxus,
randul

1. deg

Gia ,
ſol :3.
30 ld e
gaiſtean
Kkri exta

M.

ſugen
n gui⸗
idgre
,guoc
dryo 19,
ant kab⸗
li e. ſl⸗
turinbe⸗
intdeke⸗

nadmo⸗
c 14, &
)admo-
wotticini;
Ge
—
. uoa0 (a⸗
imerprete
t. num, 276

n ſenißcet,
Lerit,alleg.
verl. 13.5.
1 fol. 17,0.

enndon di⸗
m Antes .
dien co
hon babetur,
utjam pum,

hin,(de gli⸗
tuntut u-
len 15
6. notin
nimh ad mat-
. iol. ijt⸗

ubi rigepor⸗
1, no lir.
bus, Gequibu
nſec1 .,
ſelis ſolennit
we⸗

quæ levior eſt, (ſacerdotes ſolum admonentur, non verò Iſraelitæ?) Verſ. 1I. O.-
mnes aves munäas comedetis] (Id dicit lex,) ut permittat (comedere) avem illam, quæ
emiſſa eſt (in agrum) quoad leproſum. 26. Verſ. 12. Sunt autem beæ, quas non co-
medeti] (Hoc dicit lex,) ut prohibeat (avem) mactatam. 27. Verſ. 13. Cornix
²8. Opica] (Avis H &ι) hæc eſt ει, ¹⁄9. eadem eſt ☚ eadem eſt —;
30. ſed cur dicitur nomen ejus — NWπ? quia NK£ i. e. videt excellenter; cur au-
tem admonet te (Scriptura) quoad omnia (iſta avis) illius nomina? (nempè) ne de-
tur occaſio 31. homini contentioſo diſceptandi, quòd (is, qui) illam prohibet, non
vocet eam Nac ne is, qui venit, ut permittat, dicat: hæc vocatur —— N aut:
nomen eſt — Natque iſtam non prohibuit Scriptura; 32. quoad aves autem 33.
ſpeciatim tibi exponit (Scriptura*) immundas, ut doceat te, quòd aves mundæ plu-
res ſint, 34. quàm immundeæ, idcircò ſpeciatim exponit id, quod paucum eſt. 35.
Verſ. 16. Veſpertilio] (Linguàâ vernaculâ:) chauve ſouris. 36. Verſ. 17. Mergu-
us] (Avis iſta ideò dicitur w, quia) i. e. prædatur piſces ex mari. 37.
Verſ. 18. Atagen] (Dictio HD) notat) gallum ſylveſtrem, linguâ vernaculàâ:
heru-

motticinum tangere non debeant, adducitur in
notis Pan nS, quia ſcil. Iſraëlitæ in feſto
ſtolenni debent venire ad templum & oblatio-
nes ſuas adferre, quocircà debent eſſe mundi,
Confer. Levit, c. 11. v. 9. n. 23. & n. 25. vide
& tract. Talm. Roſch haſchana fol. 16. b. uti in
S- eoe ad marginem allegatur.
2 5. Quando ſcilicèt is mundatur, de quo vide Le-
Vit. c. 14. v. 7. confer. not. in Snon now' h.
loe. ubi etiam tract. Talm. Kidduſchin fol. 57.
a. b. ad marginem allegatur, vid. & Cholin, fol.
140. a.
27. Confer. hic præ aliis Gur Arjeh fel. 2 12. eol.
2. med.
2 8. Alii aves illas N& ν επW vertunt: vultur &
milvus, ſicuti autor Vulgatæ Latinæ ac P. Fagius
tranſtulerunt, vide ſupra v. 7. h. c. n. 2 1.
29. De qua Levit, c. 1I1. v. 14. confer. & ſuprà
dict. v. 7. h. c. n. 2 1. it. tract. Talm. Cholin,
Jol. 23: a. b. & Bechorot, fol. 7. 6.
30. Id eſt: omnia iſta nomina eandem avem ſi.
gnificant juxtà ſententiam Commentatoris no.
ſtri exratione ab ipſo adducta, confer. hic Gur
Arjeh ol. 2 I2. col. 2, med. ac not. in mnn noe
h. loc. ubi tractat. Talm. Chullin fol. 6 3. a. 5.
ad marginem allegatur.

31. Juxta. Hebræum: ne detur apertio Vel aper-

tura oris, de qua phraſi alibi à me dictum eit.
32. Senſus eſt, quòd S. Scriptura varia iſta nomi-
na, eandem avem ſignificantia, hic commemo-
raverit, ne propter diverſitatem nowinum de-
tut diſceptandi occaſio, quaſi nomina iſta non
candem avem, ſed diverſas avium denotent ſpe-
cies, in Gur Arjeh fol. 212. col. 3. princ. ſcri-
bitur, quòd avis iſtius xy i. e. nomen
proprium ſit ) &α & quòd inſuper tria ejusdem
nomina hic à lege memorentur, nempè: π
& *⅝. &. WWπ, onfer. & not. in om h.loc.

33. Nam quoad pecora & feras ſecùs eſt, horum

enim plura ſunt immunda, quam munda, vide,
quæ ſuprà ad v. 4. & 5. H. c. h. 11. & n. I2.n0
tata ſunt.

* Hebr.Han, ſic in MSto 2. hic additum reperi-

tur.

34. Hebr. 'ap, confer. quæ ſuprà ad v. 5. .

n. II. notata ſunt.

3 5⸗ Nempè: aves immundas, quia illæ paucio-

res ſunt, quam mundæ, confer. ſupraà dict. v. 5.
h. c. n. 12.

36. Hebr. nowane, quam vocem alii: monedu.

lam, alii aliter interpretantur, confer. Levit. c.
11. V. 18 n. 44.

37. Vide, quæ ad Levit. dict. «, 21. v. 17. n. 40.

notata ſunt.

1382 DpEUITERONOMII. CAbF. XIV.

herupha, 33. Cujus criſta eſt duplicata. Verſ. 19. Reptile alutum] Hæc ſunt (volati-
lia) humilia, quæ reptant ſuper terram, 39. veluti ſunt: muſcæ ac veſpæ (ſive cra.-
brones) & locuſtæ 40. immundæ 4. hæc vocantur reptilia. Vetſ 20. Omne vo-
luore mundum comedeti] Non verò immundum, † venit (hic Scriptura,) ut addat
præceptum affirmativum negativo, 42½. ſic quoque (dicitur) de jumentis: iſtud (ſc.
mundum) comedetis, 43. non vetò jumentum immundum,, præceptum negati-
vum, quod venit ex regula præcepti affirmativi, 44. vim habet præcepti affirmati-
vi (idque lex dicit ideò,) ut transgreſſionem quoad illa (mandata) inducat tàm ratio-
ne præcepti affirmativi, quam negativi. 4˙. Verſ. 21. Peregrino, qui intra portas tu-
2] Peregrinus 46. incola, qui in ſe ſuſcepit, ne idola coleret, is morticina comede-
re poteſt. 47. Eod. verſ. 2 I. Quia u populas ſanctus es Domino] Separa 48. ten
(Etiam) ab eo⸗ quod (aliàs) tibi Permiſſum eſt, res, quæ permiſſæ ſunt, & alii in illis
prohibitionem exercent, * nequaquam illas * permitte coràm eis. Eod. verſ. 21.

Ne
„8. Conter. Levit. alleg. c. 11. v. 19. n. 5 1. de- transgrediantur præcepta, nempè affirmativum
ſunt autem in MSto 2. verba iſta: linguâ ver. & negativum, vide Lcvit. c. 11. v. 44. n. 132.
nacula: herupha. & n. 13 3. ubi habetur, quòd omne præceptum
39. Eadem, quæ hic, in Levit. di ct. c. 11. v. 20 negativum, ſi violetur, flagellationem mereatur,

habentur, ubi vide not. n. 55. confer. & tract. confer. & Deuteron. c. 2 3. v. 2 1. n. 47. & Le-
Talm. Maccot. Fol. 16.6. vit. c. II. v. 3. N. 1 9. & n. 19.

4%. Sive: cicadæ aut grylli, confer. Levit. alleg 46. Sive: proſelytus ineola, Hebr. a , de

c. 11. V. 20. n. 5 6. ac V. 2 I. n. 58. hoc enim ſermonem hic eſſe ſequens Commen-
41. Sunt enim nonnullæ locuſtarum ſpecies mun- tatoris noſtri expoſitio eviacit, confer hic, quæ
dæ, vide Levit. dict. c. 11. V. 20, n. 56. ac V. ſupfà ad v. 1. H. c. Sign. * dicta ſunt.
21. n. 5 3. confer. & Dn. Hiob. Ludolfi Com-47. Confer. hic Levit. c. 2 5. v. 3 5. n. 119. S P.
mentar. ad Hiſor. 5thiopic. lib. 1. 4. 14. n. 96. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. it. confer.
ubi hac de re plura. . hic tract. Talmudici, qui verſu præced. 20. Sign.
Confer. hic tract. Talm. Schabbat, fol. 108.a. † notati ſunt.
&. ol. 130. . it. Peſachim, fol. 21. 5. & Avoda 48. Sic interpretor hie verbum “ i. e. ſanctifica
Sala, fol. 20. a. S fol. 67. 6. it. Cholin, fol. 9 7) in ene enn dei e. quo-
113-a. & 114.4. X 116. . it. Bechorot, fol. 23.] niam dictiom ſemper uſurpatur de ſepara-

5. öe Ketitut, fol. 21. a. tione, ſicuti in Gur Arjeb Fol. 212. col. 3. Pr.
42. Couter. Iuprà Deuteron. c. 12. V. 19. n. 77.] babetur, confer,not. in 'ar n, ubi Siphre
& c. antec. 13 7 V. Ie n. 1. ad marginem allegatur, it. Jafkut Part. 1. Fol.
3. Prout Levit. alleg. c. 11. v. 3. habetur, con. 279. col. I. princ. & tract. Talm. Peſachim ol.
'fer. hic ſalkut Part. 1. Fol. 279. COl. I. pfinc. 24. 5. & Kidduſchin, fol. 57. 6. it. Menachot,

44. Id eſt? quod vim & effectum facti ſeu præce- fol. 10 I. 5. & Cholin, l. 115.5, it. Fol. 116.
pti affirmativi continet, ſic verba iſta: ann, a. & Bechorot, fol. 10. 2.
e'„5 9h quæ hic habentur, explico, confer. X. Id eſt: ali eas prohibere ſolent, vel res illas pro
quæ ad Levit. c. 1. V. 4. D. 55. & 24 Deuteron. prohibitis habent.
c. 23. V, 21. n. 46. notata ſunt, vide & Deute- ** Hebr. ahbn nn 7, à rad. vn ſeu Pa;
ron. c. 25. V. I, n. 4 . abſunt autem iſta“ MsSt0 1,
45. Videlicèt, ut illi, qui contta iſta faciunt, duo

54. lde

CAb.
N—
Nech⸗
cipian
precel
anlam
90, qu
las urer
allurg⸗
Hince
medes
cima4

—
49. Ilta
liogis
1as in
„ 19.
tita ſa
lchia,

dic

ter in
Dum.:
Cor
3 8 S
. 4.5
Biavan

terræ
vay⸗
ſeniße
n,c
vemus
70N
dis 10
kut,1

CN

—
unt volat.
(Gwe cta.
1a) ot addat
u iltud .
Ntum negati⸗
Pti alhemati.
cattäm tatio.
rd portatti.
cina comnede-.
Para 49, e
alii in illis
Bod verl.21,
Ne
—
mpdaffitmatifum
Omne pfæceptüm
Pionem merezlur,
11, m47. Le⸗
19.
jebr. n , de
lezvens Commen;
1, conſet hic, gue

„3 . n. 119. à.

1 b.loce 1t clſet .

uprecec⸗ 10. gn.

nb ie⸗ ſanctifea
v wie guo⸗
upatnt e ſeheti⸗

ol, 111C01,3. Pr. -

n wo, dbi diphle
31 kut bat. 1 0l⸗
falmn. elachim /0l:
F7. 5, it Mendehot,
ii bit ſohlis⸗

ent, ſelte, ilishlo

nd Wen N
1,

CAP XIV. DEUTERONOMII. 138

Ne coquas hædum] Tribus vicibus (ſcriptum eſt 49. in lege: 3i. e. hœdus,) ut ex.
cipiantur 50. feræ 51. & aves 52. & pecora immunda. 53. Eod. verſ. 2 I. Ne coquas
badum] Verſ. 22. Decimando * decimabis] Quidnam res iſta cum altera, (quæ

præceſſit, commune habet? nimirùm) dixit eis Israeélitis Sanctus ille Benedictus: ne

anſam mihi præbeatis, ut coquam 5S4. hœdos proventus, dum illi adhuc ſunt in vi-
ſceribus matrum ſuarum, nam ſi vos decimas non præbueritis, prout decet, (tune) e-
go, quando propè eſt, ut matureſcant (fruges,) producam ventum orientalem, qui il-
las uredine tangat, nam dicitur: & (arvum) tactum uredine, antequàm in culmum,
aſſurgat, 5. atque idem eveniet quoad primitias. 56. Eod. verſ. 22. Qaotannis]
Hinc eſt, quòd decimas non præbeant de novo ſuper vetere. 57. Verſ. 23. Et co-
medes & c.] Hæc eſt decima ſecunda, 58. nam jam anteà didicimus, quod alia de-

cima danda ſit Levitis, dicitur enim; quando accipietis de filiis Israzi &c. 59. &

. . dedit
49. Iſta. quæ hic incluſa funt uncinulis, explica-
tionis gratia hic addese volui idque juxtà no-
tas in .O- , confer. quæ ad Exod. s. 23.

§ 5. Sicuti 2. Reg. c. 19. v. 2 6 habetur.
56. Nempè: ſi illas non obtuleritis, etiam ipſæ
comedent ſeu conſument fruges veſtras, ſic in
V. 19. . 9 3⸗ & ad Exod. c. 34. V. 2 6. n. 9 3. no- notis a m p. loc. exponitur, ubi vide ſis
teta ſunt, it. Schabbat, fol. 130. a. & Kiddu- Hebræa. S S
lchin, ol. 5§ 7. 6, 157. Id eſt: haud moram faciant, quo minus ſin-

50. Sic juxtà Gur Arjeh ol. 2 12. col. 3. princ.
1 . . . .
verbum: O)o hic interpretor, confer. not. in

bpaN “ h, loc, ubi tract. Talm. Chullin fol.

II3. a. ad marginem allegatur.

5I. Confer. infrà Deuteron. c. 1 8. v. 3. n. 1¾.

72. Rationem vide in Exod. c. 34. V. 26. ubi con=

fer. Dot. n. 83.

53. Reſpectu trium iſtarum ſpecierum animalium
ter in lege ſctipta eſt vox i. e. hœdus, vide
num. antec. 50. b. verſ.

Confer. hic tract. Talm. Schabbat, Fol. 119

2. & Succa, fol. 36. a: it. Roſch haſchana, fol.
2. 3. S Taanit, Fgl. 9. a. it. Sota, fol. 41. a. &
Bava mezia, fol. 9 8. b. & Bechorot, fol. 53:b.
54. Id-eſt: ut auferam vel conſumam proventus
terræ, ſie juxtà notas in a m verbum
9aâ i. e. ut coquam, hic expono, nempè, quòd
ſigniſfieet M i. e. ut conſumam vel prohibe
am, cœterum εaa ν d i. e. hoedi pro=

ern nen en RW i. e. in culmis ſuis,
quxque prepè ſunt, ut matureſcant, prout in di-
clis nolis pen habetur, confer. Jalkut
Part, I. Fol: 279,col. I. med. ðè

gulis annis decimas ptæſtent, ne decimas anni
veteris ſeu præteriti cum decimis anni novi ſive
inſtantis cumulent atque ita tardent, ſed ſingu-
lis annis illas debito tempore præſtent, conter.
hic c. ſequ, 15. V. 20. u. 7I. & Deuteron. cap.
26. V. 13. l. 52. it. P. Fagii nor. ad Paraphr.
Chald, h. loc., ac Gur Arjeh fol. 2 12. col. 3.
med. & not. in on no h. loc. nbi Siphre &
tractat. Talm. Roſch haſchana fol. g, a. b. alle-
gantur, confer. & tract. Talm. Bechorot, fol.
5 3. b. & fol. 54. b.

58. Vid. P. Fagius ad Paraphr. Chald. h, loc. ut

& Junii ac Tremellii not. h. loc. confer. & Le-
Vit. c. 27. v. 20, n. 7 5. & n. 76. it, Deuter. c.
12. V. 6. n, 20. vide & v. 2 7. h. c, n. 65, & verſ.
29. D. 73. it. c. ſequ. 1 5. verſ. 20., num. 73, ac
Deuteron. c, 26. V. 1 2. D. 3 5. & n. 3 6. & v. 1 3.
n. 42.

3 59. Sicuti Numer. c. 1 8. v. 26. habetur, confer.
ventus, dicuntur hic fruges, quæ exiſtunt n

hic tract. Talm. Bava mezia, Fol. 9 9. b. & Jo-
ma, fol. 76. a. it. Roſch haſchana, fal. 5. b. S&
Maccot, fol. 1 8. a. & ol, 19. a. It. Schevuot
Jol. 22. 56, & Sevachim, fol. 29. b. it, Menachot,
Jſol.
Mmm mmm mm

„

1384

DEUITERONOMII.

CAb. XIV.

dedit eis (lex) facultatem co
comedetis eam in omni loco,

medendi eam (decimam) in omni loco, nam dicitur: &
60. velte invito (igitur) hæc alia eſt decima. Verſ. 24.

Càùm benedixerit tibi] Ita, ut proventus major (ſive amplior) ſit, quàâm ut ille portari
oſſit. 61. Verſ. 26. In omnibus, quæ deſederat anima tua] Generale 62. (hic ha-
betur.) Eod. vers. 2 6. Quad bovem & pecudem ac vinum atque potum inebriantem]
Speciale (ſive particulare quoad cibum ac potum hic habetur.) Eod. vers. 26. Ee in

ommnibus, quæ petierit anima tua] Redit (hic

Scriptura) & generatim complectitur id,

quod (anteà) ſpecialiter 6z. dixerat; exponitur autem , (quòd ſit) partus terræ

64. & quicquid convenit cibo hominis &c.

eum] Quòô minus ei des deci mam primam.

Verſ. 27. Et Levita &c. ne derelinquas
65. Eod. verſ. 27. Quia non eſt ei pars

&ò hereduastecum] Excipiuntur ſpicilegium, res per oblivionem relicta 66, & an-

gulus 67. atque commune,

de atque tibi, nec decimationi ſubjacent. 69,.

68. nam etiam in iſtis eſt ei (Levitæ) pars tecum, perin-

Verſ. 2 8. A finetrium annorum] Veni

ac diſce, quòd ſi (aliquis) cunctetur, quo minus decimet decimas ſuas anno primo &

ſecundo quoad intermiſſionem, 70.

is removeat illas ex domo anno tertiòô. 71.

Verfſ.

Fol. 67. a. S& Temurab, fol. 2 1. a. 6. & Keritut,
ſol. 4. b.
66. Peout Numer. dict. c. 1 8. v. 3 1. habetur, con-
fer. ſupra Numer. c. 12. v. 6. n. 2 1.
61. Nempè: ad urbem Hietoſolymam, confer.
Jucii ac Tremellii not. b. loc. ut & not. i n
mem WD b. loc. it. tract. Talm. Peſachim, ol.
36. b. & Bava mezia, fol. 5 3. b. it. Sanhedrin,
fFol. 112. b. & Maccot, Foh. 19. b.
62. Nimirum in genere omnis cibus ac potus hie
comprehenditur, cenkfer. c. ſequ. 15. V. 2 1. n.
77, it. tract. Talm. Berachot, fol. 47. b. &
Schabbat, Fol. 12 8. a. it. Eruvin, Fol. 3 1. 6. &
Feſachim, fol. 35. 6. & Succa, Fol, 41.6. & Kid-
duſchin, fol. 11. b. it. Bava kama, ol. 9 , a. S&
Bava mezia, fol. 42. a. 5. & fol. 47. 5, it. Be-
chorot, fol. 20. b.
63. Confer. dict. c. ſequ. 15. v. 2I. n. 7 8. ac
Gur Acjeh fol. 212. col. 3. med. ac not. in
apor NS, ubi Siphte & Bava kama ol. 6 3. a,
ad marginem allegantur, confer. & Joma „Jol.
„6. a. S& Naſir, ol. 3 5. b. it. Bava mezia; fol.
45. 1. & Schevuot, fol. 23. a. & Eruvin, ol.
27. b.
64. Id nonnulli Rabbini intelligunt de pecudi-
bus: PNN ih.N ra i, e. qu'a pecus
vocatur pattustertæ, ſic in capite ſeptimo tracta⸗

.

tus Talmudii Bava mezia habetur , quoiin-
cipit: hâνhbhee *r, prout in Gur Arjeh
fol. 2 12: col. 3. med. allegatur.
6 5. Confer. ſupra v. 2 3: H. c. n. 5 8. it. Gur Arjeh
fol. 212. col. 3. fin. ac not. in a “, ubi
Siphre ad marginem allegatur, cenfer. & tract.
Talm. Jevammot, ſol. 62. . & Succa, pol. 27 5.
66. De qua vide Leyit. «. 19. v. 9.
67. Nempè: agri, vide Levit. dict. c. 19. v. 9.
confer. & R. Salomo ad Eſai. «. 3 3. v. 6, & ad
Hiob. c. 3 1. V. 3 8⸗
6S8. Vel: liberum, quod cuivis proſtat, Hebr.
5. uti bic habetur, intelligitur autem ager
communis & publicus omnibus; abeſt autem i-
ſtud: e à4 MStoz. .
69. Contfer. hic Gur Arjeh fol. 2 12. col. 4. princ.
ac not. in N h. loc.
70. Id eſt: anno ſecundo, qui eſt poſt annum in-
termiſſionis, Hebr. Dnw, confer. hic P. Fagii
not. ad Paraphr. Chald. v. 2 3. F. c. & Junii ac
Tremellii not. h. loc. it, Deuteron. c. 26. v. 12.
n. 33. vide & num. ſequ, 7 1. abeſt autem iſtud:
aupv4½ MSto z.
71, Nempè: qui eſt poſt annum intermiſſionis,
vide, quæ num. antec. 70. h. v. notata ſunt,
confer. & c. ſequ. 1 5. v. 2 0. n. 75. ac Deute-

ron⸗ dict. c. 26. Ve 12° n. 29. & n. 34°

Ir H

CAl. M

Verl. 29
ertgrinu
iſto anno
cimam le
1 at ſat
abeas Hie
liſti & co⸗
4Ablolreri

l
da
ter
iſta elt a
termilior
crjusgoee

—
719 Cogter.
4c not, in
73. De guz
Hebr x
i. te, come
Asto ,
74. Vige ).
ie, el
Adarin
Hebr. d

76. Quam
Deuteron
77. Nenpe,
ſecnncdi
Puinc. ze
Hebr, do
NN d
cibum Inr
ebr, R
Peritor,

AXV.
lcitur: &
Verl 24.
leporteti
(hic ha⸗
rianen
26. Btin
lectitoic,
attutsterre⸗
Serelingnat
1 e ei e
66, & al-
cumperin⸗
in Veni
noprimo &
tert. 1.
Vetl.

ur, quo iil⸗
in Gur Anen

1 1., Gur Aren
U wov, ubi
coner, tlalt.
uecuſolr ,

,
3 . 6, &

Proltat ‚Hehr.
itun autem 49et
1 belt Autem1

11. e0. 4,rine⸗

polannum in⸗
hle lic . lagi
,a & Jupii 14
Pel alen ilii

migtemiſonis
, . potata ſunt,
1. 7 , Deuts⸗

K 1,34

7:1. Conter. hic Gur Arieh fol. 212, col, 4 .Princ.

73. De qua ſupra v. 2 3. h. c. n. 59.

ti. e. et decimam fecundam.

76. Quam dimidium Cabi &c. vide, quæ infra ad

CA. DHUTERONOMIJI. 1385
Verſ. 29. Et veniat Levita] Ut auferat decimam primam. 72. Eod. verſ. 29. Er
Peregrinus & pupillu] Et auferant decimam ſecundam, 73. quæ eſt pauperis 74. pro
iſto anno nec tu illam debes comedere Hieroſolymis, 75. ſicuti comedere debes de-

cimam ſecundam duorum annorum. Eod. v. 2 9. Et comedant & ſaturentur] Da eis,

* ut ſaturentur, hinc dicunt: non minas dant pauperi in arce &c. 76. tu autem

abeas Hieroſolymam 77. cum decima † anni primi & ſecundi, quas (hactenus) diſtu-

abſolveris decimare. 78.

Iiſti & confitearis (ita:) amovi ſanctum de domo, veluti explicatur in (textu ***) cùm
