more poſitum eſt apud homines, ut fabricent primò domum ac poſteàâ reponant in⸗
illa vaſa, ſic audivi, inquit, ex ore Sancti illius Benedicti, reſpondit ei Moſes, ſub um-
Pbra Dei 20. fuiſti, nam profectoò ita præcepit mihi Sanctus ille Bened ctus, ſic igitur
fecit (Bezaleel) tabernaculum primò & poſteàâ fabricavit inſtrumenta. Verſ. 24. YZa-
lenn *] (i. c. talentum valebat) ſexaginta minas; 21. mina autem Sanctuarii
alterum tantum valebat, ecce 2 (i. e. talentum ſcil. ſacrum efficiebat) centum ac

viginti minas; aſt mina (valebat) viginti quinque DO, 22, ecce talentum (ſa-

crum efſiciebat) tria millia ſiclorum, ideò numeravit (hic S. Scriptura) ſigillatim 23.
omnes ſiclos, qui numeròô ſuo non plenè efficiebant tria millia, 24. quique non a-

ſcendebant usque ad talentum. Verſ. 26. Dimidium ſicli] (Dictio PP) eſt nomen

ponderis, (nempè:) dimidium ſicli. 2 5⁵. Eod. verſ. 26. In ſexcenta millia &c.] Tot

(enim) fuerunt lſraelitæ & eòô usque aſcendit * numerus corum, poſtquàm erectum-

fuit tabernaculum, (ſicuti ſcriptum eſt) in libro: A )) 26. atque etiam nunc in-
ſpontanea oblatione tabernaculi totidem fuerunt (Iſraelitæ;) numerus autem ſemiſi-
clorum 27. ſexcentorum millium aſcendit ad centum talenta, ubi unumquodque (ta-
lentum) valet ter mille ſiclos, videlicèt ſexcenta millia ſemiſiclorum efficiunt trecenta
Ddddd 2 mil-

23. Vel: ſpeciatim, particulariter, Hebr. ra,
vide Buxtorf, Lex. Talm. fol. 1814. & R. Sa-
lom. ad Amos. cap. 6. v. 5. confer. hic tract.
Talm. Bechorot, fol. 5. a.
24. Vel: qui pauciores erant, quam ter mille ſi-

22, 1. e, talenta (V. 24. h. cap.) abſunt ab utro
que MSto. H
19. Confer. bic Dman nov, ubi in notis Raſchi
ſatis multa ſunt addita, quæ huc tranſcribere bre-

vitatis ſtudio ſuperſedeo, allegatur etiam ibidem

neDD i. e. additio ad caput 9. tractat. Talm.

Berachot, quod incipit: N π & quidem ad fol.
5§9. proht ibi in margine habetur. RMZ
20. Hebr. 7 xa; alluditur autem hisce verbis ad
nomen &2ú i. e. Bezaleelis, confer. Pſalm. 9 1.

v. 1.
X Hebr. iſtud, ut & ſequentia, usque ad: A
i. e. talentum (ſacrum &c.) abſunt 4 MSto 2.
2 1. Confer. quæ R. Salomo ad Exod c. 22. verſ.
5. n. 2 I. & ad Exod. c. 2 5. V. 39: D. 17 6. S& h.
177. notavit, vide & Ar. Montani Thubal Cain
ſive de Menſur. Sacr. fol. m. 18. ac not. in 1 *
CHDTI h. loc.

22. Hanc dictionem communiter interpretantur:

ſiclos, vide ſuprà Exod. dict. cap. 2 5. v. 39 .n.

178. & n. 179. item Ar. Montan. alleg. tractat.

fol. 15., & 16.

cli, confer. not. in mon noev h. loc.
2 5. Didrachma;, fic nonnulli ypa vertunt, confer.
Genel. c. 24. V. 2 2. n. 57. vide & Ar. Montani
Thubal Cain alleg. fol. 15. & 16. confer. &
num. ſeq. 27. ac not. in Aporm Pbw h. loc.
* Hebr. y 1), hæc & ſequentia, usque ad:
mND Ni) i, e. aſcendit ad centum & c. sbſunt
4½ MSto 2. confer. hic tract. Talm. Bechoror,
dict. foſ. 5. 2. S
26. Sic in Hebræo incipit liber quartus Molis,
alias communiter 4 udæis vocatur: dacha, vi⸗
de Numer. eap. 1. v. 46. ubi idem, qui hic, re-
fertur numerus, confer. & ſupra Exod. cap. 30.
v. 16. n. 56. & Numer. c. 1I. v. 1. n. 3. & n. 4.
vide & not. in non mW h. loc.
27. Sive: didtachmarum, vide, quæ num antec.
25. h. verl. notata ſunt, confer. & ſuprà Exod, c.
2 5. Verſ. 2, n. 2.

Targum ejus: i. e. ad fündendum. * Eocd. verſ. 27. Baſes Santtuarii]
(Nempè, quæ pertinebant) ad aſſeres tabernaculi, qui fuerunt quadraginta octo, 29.
uibus extiterunt baſes nonaginta ſex, prætereà quatuor erant baſes veli, ecce cen-
tum (baſes;) de cœteris autem omnibus baſibus ſcriptum eſt, quòd ille fuerint æneæ.
30. Verſ. 28. Et obduxit capita arum] (Nempè:) columnarum de iſtis (1775. ſi-

clis,) nam de omnibus (columnis) ſeriptum eſt: & obduxit capita carum atque cin-

Kuras earum argentô. 31.

CAP. XXXIX.

Erf. T. Et de byacintho at purpura &e.] Byſſus (ſive Xylinum) non commemo-⸗-
ratur hic, unde exiſtimo, quòd veſtes iſtæ miniſterii non fuerint veſtes ſacer-
dotales; I, nam in veſtibus ſacerdotalibus fuit byſſus; ſed (veſtes) iſtæ fuerunt
illa veſtimenta, quibus obtecta fuerunt vaſa Sanctuarii eo tempore, quê caſtra move-
bantur, nam in iſtisveſtimentis) non fuit byſſus. Verſ. 3. Et didaverunt] (Verbum

⸗70,,.⸗ Eäxob. L,QfßWUaadů. XXXIX.
millia integrorum (ſiclorum,) ecce centum talenta; aſt ter mille ac quingenti &A
quinquaginta ſemiſicli efficiunt mille ac ſeptingentos & ſeptuaginta quinque 29. ſi-
clos (integros.) Verſ. 27. Ad conftandum] (Verbum: Pæ idem ſignificat) a c

P eandem hic ſignificationem habet,) veluti (habetur in illo loco:) vWi. S.
qui extendit terram, ². juxtà Targum ejus (hic habetur:) *αHhCdLi. e. & extende-

runt, laminas (quippe) rI. e. diducebant ex auro, (verbum PH†notat .„
eſtendre, † linguâ vernaculâ, bractezæ autem tenues (factæ fuerunt,) hinc docet te (Scri-

ptura,) quomodo neverint aurum cum filis, (nimirum) diducebant tenues brackeas &

de illis abſcindebant fila juxtà longitudinem * bracteæ, ut facerent exillis kla com-

Miz-⸗

—

2 8. Idem numerus refertur etiam in verſu 2 5§. a c P. Fagius ad Paraphralin Chaldaicam h. loc. no-
2 6. H. cap. ttavit, cui expoſitioni etiam autor noſter hic ac=⸗
* Seu: conflandum, confer, hie not. ad Pſalm. 45 1 cedit, confer. ſupra Exod. c. 3 1. verſ, 10. n. 6.
verſ. 3. num. 7. it. tract. Talm. Bechorot, fol. Ge n. 9. S Exod. c. 75. Ve 19. Sign. *
§. 3. Rz. Proùt habetur Pſalm. 136. v. 6
29. Sicuti ſuprà Exod. cap, 26. verſ. 18. & ſeq- ha- † Ita hic exprimo: NN" in MSto' I. legitur:
J0. Aſt iſlæ baſes, de quibus in textu faero hic eſt
ſermo, fuetunt argenteæ, proùt hoc verſu 27. f.
J1, Loci iſtius expoſitionem vide in not- rDPH
Qnon b. loc.

juxtà primam lectionem videtur id cortigendum
. E . . . .
ac egendum efle: Nahnt Latinè: extendere,
diducere.

4d: maoyt i. e. commixta, ablunt 4 N
. —r t int ₰ MSto I
I. Sed ejusmodi veſtes, quibus involvebamtur va conter. hie tract. Talm Joma, fol 71 a. 6 w.
* 9 * „ 5ie ι

tabernaculi, cum illud kansfettetur, ic etim 72. a. & Seyachim, to). 5, b,
2 0909* F

1

W — . 7 5
WDNX& in MSto z. habetur: ouνuIE ſecd

Hephr. 80 N, hæc, ut & ſequentia, us ue

(A. MII

bus dicitut an
Prarinthinis

ſpeciei flum
cie Hlorumn ce.
1. Mdaeni

(liminz aun

fuiſleſſuperch
Uloslummt
Ceselt Thephi
laminainfr,
tered aliud dik
ponant ei ſi
(ius tei hab
Vittam) hya
Pla, 10, gui
adavrem pet

4
1

Hebe ſvfuiſt
Rwie,
3. Conlef, dus
notata lunt,
Loci iftins
O. be

1„, hn
d97
DL 4
1 kE. dan

darimn ſupern

gue (oflocar,

rent flum hy
mediamtibus
r Febr. dr
don ,
exchlis haber
1 e. & collo⸗

G NNIN

1c gingenti g.
dünge 11. ſ.
emligniftn)e
Snchuri
esn ocle, 29,
dles veli eccecer
ereli ectrten⸗
te Uerint enex,
eilis 777 ſ.
Setum Aque cn.⸗

h)non commemo-
berint reltes ater⸗
veſtes hilke ſuetunt
,Aeo caltra more⸗
nnenni (Verbum
loco:) Prd. e,
Pite, & exlenge⸗
tdum p'notst:)
hinc docet te Seti.
tenues bractend &α
at exillis glacom⸗
am autor noltet hic at⸗
le,z1. Verl, 10. l 0
,19. digne
6. v,b
N in MSro 1, leguut:
abetur: Erb ſel
detur id cditigenaumm

6 .
pN Laint: AMentere,

—

2r Loci iſtius explicationem vide in not. ov

non Ha, prout in exemplaribus hactenu;

ut ſequentin lene
a, ablunt4 19101,
ſomn tol /h 6,

bbe

CAp. xXII.

rkODI.

)

mixta cum unaquaque ſpecie (cœterorum filorum) in pectorali & Ephodo, de qui-
bus dicitur aurum (ſimul conjungi debere, nempé) filum unum aureum cum ſex filis
hyatcinthinis (commixtum fuit,) & ſic cum unaquaque ſpecie, 3. nam uniuscujusque
fpeciei filum ſextuplex fuit; aureum verò filum fuit ſeptimum cum unaquaque (ſpe-
cie filorum commixtum.) Verſ. 2 8. Et ornamentum tiararum] (Dictio Rhic

idem ſigni ficat, ac) HNDNN i. e. ornamentum tiararum (i. e.) tiaras ornatas. ** Verſ.
3I. Ili darent ſuper cidarim ſupernè] Mediantibus filis (ſeu vittis) fuit ſedes ejus **

(laminæ aurex) ſuper cidarim inſtar coronæ: ſed dici non poteſt, laminam (auream
fuiſle) ſuper cidarim, nam ecce in UP NLPTTP 24. docent (Rabbini, quòd) ca-

pillus (ſummi ſacerdotis) fuerit viſus inter laminam (auream] ac cidarim, nam ibi ſe-

des eſt Thephillin; y. lamina autem impoſita fuit fronti, ecce cidaris deſuper fuit &

lamina infràâ, quid igitur iſtud * eſt, (quod hic dicitur:) fuper cidarim ſupernè? præ-

tereà aliud difficile e. objeci circà iſtam (lIaminam,) dicit hic illa (Scriptura:) & im-

ponant ei filum (ſeu vittam) hyacinthinam; 7. aſt in textu facro, ubi præceptum

vittam) hyacinthinam; 8. exiſtimo ego,

(iſtius rei habetur) eadem (Scriptura) dicit: & des illam (laminam) ſuper filum (ſeu

*† quôd vitta iſta hyacinthina 9. fuerint

fla, 10. quibus illa (lamina) alligabatur cidari, quoniam lamina non niſi de aure

ad aurem (pertingebat,) quanam igitur re alligabatur illa (lamina) fronti ejus (ſummi

ſcil.

½ Hebr. Iwna iſtud atque es, quæ ſequuntur, usq; ad:
e i. e, filum unum &c. abſunt à MSto I.

3. Conkfer. quæ ſuprà ad Exod. c. 2 9: V 6. n. 56.

notata lunt.

TS h. 1Oc.

Hebr. me ) by in MSto I. hisce præmiſla
òèòè

n N y ySE PDL HM D NR
i. e. ut darent filum hyacinthinum ſuper ci

darim ſupernè, per fila (fuit) illa (lamina) eam

que collcatunt ſuper cidarim ac ſupernè, ut da:
rent flum hyacinthinum fuper cidarim deſuper,
mediantibus vittis (leu filis & c,) .
eXx Hebr. , ſic enim legendum, (prout eti-
Am infrà hoc verſu habetur, ubi vide Sign. *X

excuſis habetur; in MSto I. & hic legitur: Aa&²⁵⅛
1. e. & collotàärunt, eonfer. Sign, antec- †
4. Id eſt: mackatio ſanctorum ſive ſacrificiorum,

ſunt iſta: oynyn neaxD-i 7) ne ine nn
y ate een. eeen nd 7.

de qus agit tractztus Talmudicus Sevachim, qui

tæ operis FTalmudici, confer. ſuprà Exod. c. 2 8⸗
vi. 37. D. 167. atque Deuter. c. 33. v. 12. num.
8 I. & hoc primum eſt dubium, quod hic move-
tur, de cujus ſolutione vide infrà n. 16, h. verſ.
5. Vide, quæ ſuprà ad Exod. dict. c. 2 8. v. 37. U.
16 g. notata funt. S
Hebr. Wm iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
N & i. e. (dicit) hic illa Scriptura &c.) ab-
ſunt ab utroque MSto.
6. Id eſt: alia qu æſtio mihi orta eſt, aliud movetur
mihi dubium, iic α hic interpretor & ex-
pono; confer. n. 14. hH. v. 31.
7. Sic in princ ipio hujus verſus 3 1. habetur.
§. Pront habetur ſupra Exod. c. 2 9. v. 37. ubi vide
not. num. 165. confer. & n. 14. h. verſ. 3 I.
* Sequitur hic ſententia & reſponſio Commenta-
toris noſtr.. V
9. Vel: filum hyacinthinum, Hebr. —5nr e,
gequo hic, ut & ſuprà Exod, dict. c. 2 8. v. 37
agitur, ubi vide not, n. 170.
10. Nempè: ſex illa fla ſive partes vittæ, de quibus

Sontinetur libeo primo partis fivesectiohis quin-

h. verſe- =

fuprà Exod, a lleg. c. 2 8. v. 37. confer. & h Ia,.

77² — —

OοDI.

ſcil. ſacerdotis? nimirùm) innectebant 1I. ei (laminæ) fila hyacinthina in duabus
ejus extremitatibus ut & in illius medio, nam per illa (fila) alligabat (ſummus ſacer-

dos) atque appendebat illam (laminam) cidari, quando ipſe iſtam capiti ſuo impone-

bat † duo autem fila fuerunt in qualibet extremitate, ½¼ unum ſupernè & alterum in-
fernè versùs frontem ejus (ſummi ſacerdotis) & ſic in ejusdem (laminæ) medio, 13.
nam hoc modo illa (lamina) facilé poterat alligari, non enim ligatura paucioribus,
uàm duobus filis, fieri ſolet, ideò dicitur: ſuper vittam hyacinthinam, 14. & (hoc
verſu dicitur:) ſuper illam (laminam dabunt) vittam hyacinthinam; ligabat autem

(ſummus ſa
parte ſua po
16. nec mireris, qu

cerdos) duas iſtas extremitates omnium (filorum) ſimùl (unà ligaturâ)à
ſteriore & regione cervicis ſuæ 15. atque ſedes illius vxr fuit ſuper cidari,
èd (hic) non dicatur: vittæ hyacinthinæ; 17. cum tamen illæz

lures fuerint, nam ecce reperimus de pectorali ſacro atque Ephodo (ſcriptum:) & al⸗

liganto 1¹3. pectorale &c.
fuerunt (vittæ,) quàm duæ,

(vittà hyacinthinâ;) jam verò vel te invito non pauciores
19, nam ecce in duabus extremitatibus Pectoralis ſacri

fuerunt duo annuli pectoralis & in duobus humeralibus Ephodi fuerunt duo annuli

Ephodi, qui & regione illorum erant & juxtà morem ligandi quatuor fuerunt fila-,

certè pauciora, quàm duo, non potuerunt fuiſſe (fila.) Verſ. 32. Et fecerunt filii I-

mlis] Opus juxtà omnia,

mbernaculum] Quia non poterant illud erigere,

quæ præceperat Dominus &c. Verſ. 33. Et attulerunt
20., ac quoniam Moſes non fecerat

ullum opus in tabernaculo, (ideò) reliquit (ſeu permiſit) ei Sanctus ille Benedictus
erectionem ejus, quia nemo illud erigere poterat propter gravitatem aſſerum nec cui-

quam erant vires, ut illos attolleret;

aſt Moſes erexit illud (tabernaculum,) dixerat-

11. Imm ittebaut, infigebant, Hebr. Pyln ,
quod ſuprà Exod. c. 2 S. v. 37: in notis autoris
noſͤiri dicitut: Jarnn j. e. traducebant, Germ.
Sie zogen durch/ nempè per foramina laminæ
aureæ, quæ in duabus ejus extremitatibus 8S in
ejusdem medio facta erant, confer. Exod. dict.
c. 2 8. v. 37. U. 169. .
† vel: alligabat, Hebr. Pw)p, ſic in MSto 2.⸗-h.
loc. ad ditur ; deeſt autem iſtud verbum in aliis
editionibus evulgatis,

12. Sive: fine, Hebr. * „confer. quæ ſuprà ad

Exod. alleg. c. 2 8. V. 37. n. 170. & num. 172.
notata ſunt. . “
13. Nempè: fuit unum flum ſupernè & alrerum
infern?è, atque ita ſex erant fila, ſive partes vittæ,
vide ſupra Exod, dict. «, 2 8. v. 37. n. 172.
14. Hoc modo unum ſolvitur dubium, de quo ſu-
prà n. 6. & n. 8. h. verſ. 3 1. Confer. Exod. alleg.

c. 2 8. V. 3 7. n. 16 5.
15, Vide, quæ ſuprà ad Exod. dict. c. 2 8. v. 37. n.
17 3. not ata ſunt.
XXX Hebr. , ita hic legitur, confer. quæ
ſuprà hoc vers. Sign. * notata ſunt.
16. Hoc modo alterum ſolvitur dubium, de quo
ſuprà H. v. n. 4.

17. Nempè:; numero plurali; dicitur enim in ſin-

gulari: vitta hyacinthina.

18. Sic habetur ſuprà Exod. dict. Cap. 2 8. v. 28. &

hoc c. 39. v. 2 I.
19. Afrque ita ſub numero ſingulari interdum plu-
ralis comprehenditur, in MSto 2. hic poſt " &
i. e. non fuerunt, additum cſt 1à i. e. in eo ſcil.
pectorali.
20. Ideò dicitur hic: & attulerunt tabernaculum,
confer. Gur Arjeh fol. 119. col. 4. princ. & not.
in or r h. loc.,

nu⸗

Moles coram

Dens) ehon⸗
gelet (gud hal
tor:

.
1

ver leiplim (

henedirtt M
anuotn veltt
(ulmnusnin⸗

En.3.
tecio
ordine.
E Apmmdit 1/
moniun] i,e.
dimidiapante
(bicſignifcat⸗

——
) Hebr. 3
D) w
do e.)
11. Tenta, Man
Py, guod hi
hunc locum
unßt mit dein
moeſopel
11, Nempe: d
jem ſie M
n0t. 20 LPfilm
13, Fic ea). be

144. De koc ſic

& Numer, e,
1. Drout Pial
WM Nd,

19. De hisce il

dick. ſalm. 9
D ,loe⸗

17. die habel in

uoꝛdinſeri

N. Devis, Kin

lothina m u
t mmigſcet⸗
ebin ſio imſcne.
etne Aalterum in.
nine) mecdio, 1,
Atürs pancioibus,
unarn, 4. & hoc
mm; ligebet autem
(uni ligatuni)4
fun opercient,

7. Clm tamen ile?

(lenptum:) Kal⸗
vito non pauciotes
dus Peotalis ſicti
fnerunt duo annbli
dtuor fuerunt fl,
r falerunt flil⸗

331 Bi Attulerunt

n Molesnon fecelat †

Qus ille Benedidus
emn allerum necci⸗
naculotmn,) digetat-
Mo⸗

— —

0 dg. e. 29. 37,te. †

iclegitur, confer gue
1 notata ſunt.

olnitur ubium, deqio

l; Cicitu enim intin⸗
12,

4, icd Cih 11.. 4,6*

,ſygblariimctdumplu⸗
5 . 5
a MRo?:. hie hoſt 8
um cl 1 i,e in eolcil.

Kulerunt tebernarllum,
19, 4, Mtine. A,

CAbP. XL.

bus Moſes coràm Deo: * quomodo poteſt fieri erectio ejus per manus hominis? (ſed
4 P 10 ejus p

21, Nempé?: ci rà ullius hominis operam ac labo-

24. De hoc vide cap. antec. 39. V. J. H. 9. confer.

EXQODI. 723

Deus) reſpondit ei: operam nava 2I. tu manu tua ac ſpeciem præbe, ac ſi iſtud eri-
Jens) feipondit e operam nada „ tu mm ac Peciem e
geres, (quê facté) illud fuit fublatum ac ſtetit per ſeipſum, 22. & hoc eſt, quod dici-

tur: = PMi. e. erectum eſt tabernaculum, 23., nempè — P) Mi. e. erectum fuit

per ſeipſum (atque hæc eſt) allegorica expoſitio R. Tanchumæ. 24. Verſ. 42. Et
benedixit eis Moſes] Dixit illis: faxit Deus, ut præſentia Nauminis quieſcat in opere-
manuum veſtrarum, ſit amœnitas Domini, Dei noſtri, ſuper nos! &c. 2. & hic
(?ſalmus unus eſt) ex undecim Pſalmis, 26, qui ſunt in oratione Moſis. 27.

CAP. XL.

Erſ. 3. &t obtendes juxtà 1. arcam] (Verbum NQ) ſignificat i. e. pro-
tectionem (ſive obtectionem,) nam ecce velum fuit ſeptum. 2. Verſ 4. Et
ordinabis ordinem ejus] (Nempè:) duos ordines panum facierum. Verf. 19.
Et expandit †tentorium] Hæc ſunt aulæa (facta ex pilis) caprarum. Verſ. 20. Tefi-⸗

maonium] i. e. Tabulas. 3. Verſ. 22. In latere abernaculi, aquilonem verilts] i. e. In

dimidia parte Septentrionali latitudinis domùs (tabernaculi,) Rjuxtà Targum ejus
(hic ſignificat:) ε¹.½ 6. latus, ſicuti )i. e. femur, quod eſt i. e. in latere ho-
MMW minis.

D. Huetii Demonſtrat. Evangel- Propof- 4. c. 14*
Pp. 386. & ſequ edit. Lipſſ.
I. Sic ex mente Rabbinorum ſecundum Gemaram
hic interpretari volui particulam 7, ut idem
fignificet, ac mda i. e. propè ſive juxtæ, vide
D. Wagenſeil. Sot. p. 79 6. confer. & ſuprà Ra-
ſchi not. ad Exod. c. 3 5. Vv. I 2. & v. 22. D. 2 6.
z. Vel: paries, Hebr. —, ſepimentum, quò
ſanctum ſanctorum cœtera tabernaculi parte
ſeparabatur, de qua voce vide ſuprà Exod. C. 19.
V. 24. H. 6 3. & c. 2 6. V. 31. n. 1I 16. confer. hic
tract. Talm. Sevachim, fol. § g. b. & fol. 97, a.
& fol. 119. a. it. Succa, fol. 7. b. & Sota, fol. 37.
S& Numer. c. 33. V. I. I. 9. 2. it. Menachot. fol. 6 2. a. & fol. 9 8. a,.
2 9. Prout Pfalm. 90. V. 17. h ,vide not. in Confer. hic tract. Talm. Schabbar, fol. 29. b. &
27. Prour Pſalm. 90. V. 17. habetur, vide not. in fol. 87. b. S fol. 9 2. a. & Roſch haſchana, fol. 3.

„ PDD h. loc. R 10 .
26. De hisce undecim Pfalmis vide R. Salom. ad; b. it. Tahanit, fol, 29. a. & Menachot, fol. 99. a.
. it. Succa, fol. 2 I. a. & Nedarim, fol. 39, a. it.

dict. P ſalm. 90. verſ, I. confer. & not. in OOPY
Ha he loc. Z . Bechorot, fol, 44. 3.
27. Sit haber inſctiptio dicti Pfalmi 90. cœterum 3. Scilicèt: legis, Confer. KRaſchi not. ad Exod.
quoad inſcriptionem Pialmorum vide præ aliis c 2 5. V. 1 6. N. 4 3. & ad Exod, k. 31. V. 7. n. 40
R. David, Kimchi Præfetionem in Pſalmos, ut & αn, 5.

* Hebr. ur , in MSto z. hic additum eſt: †
y ν n i, e. Domine mundi! (quomo-
do & c.)
21. Tenta, manum admove, aggredete opus, ſic
bPy, quod hic Habetur, vertere poſtſis, ludæi
hunc locum Germanicè vertunt: Gehe dran
um mit deiner Hand/ I. e. manum tuam ad
move (Operi ſcil. erectionis tabernaculi.)
rem, ſie ynyn hie interpretor & expono, confer-
not. ad Pſalm. 110. v. 3. Sign. *
27. Sic eap. ſeque 40. V. I7 habetur-

„

EXKODI. ChAb. XL.
minis. 4. Verſ. 27. Et adolepit ſuper eo thymiama] (Videlicèt:) matutinum &
veſpertinum, ſicuti dicitur: quolibet mane cùm aptaverit lucernas &c. 5.

774

29. Et obtulit ſuper e αραο Etiam die odavo impletionum, 6, qui fuit dies erectio-⸗

nis tabernaculi miniſtravit Moſes 7. & obtulit munera cœtus (Hraëlitici) Pieter i-

quæ injuncta fuerunt (Aaroni) eodem illo die, dicitur enim: accede ad altare &c. 8.
Eod. verlſ. 2 9. Holotauſßium] (Nempè:) holocauſtum juge, * Fod. verſ. 29. Et ob-
Iationem] (Videlicèt) oblationem libaminum jugis (ſactificii,) veluti dicitur: & de-
cimam partem ſimilæ commixtam oles 9., & , Verſ, 31. Et laverunt ex eo Moſes
& Aaron atque filii eu] Die octavo impletionum, 10. omnes facti ſunt æ quales
quoad ſacerdotium, Targum ejus † OxH )) eſt: [ P†PHi. e. & ſanctificabant ex
co, (nam) eodem illo die Pi. e. ſanctificavit (ſeſe) Moſes unà cum illis. 11. Verſ.-
32. Et dum accedent] (Iſtud: DNP hic poſitum eſt) pro:
uando accedent. Verſ. 3 5. Et non poterat Moſes ingredi tabernaculum teſtimenii]
(Sic hoc loco) ſcriptum eſt; ſed alibi ſcriptum reperitur: & dum ingrediebatur Mo-
ſes tabernaculum teſtimonii, 12. intercedit * Scriptura tertia & conciliat 13. duo
iſta (Scripturæ loca, dicitur enim hic:) quia incubuit ei nubes, 14. die igitur: quam-

diu ei (tabernaculo) incubuit nubes, non poterat (Moſes) ingredi; aſt quando rece-·

10-

debat nubes, ingrediebatur (Moſes) & loquebatur cum eo. Verſ. 38. In oculis
tins

4. Confer:quæ ad Levit. cap. I. v. 11. n 86. nota- ad marginem allegatur; incipit autem Sectio iſta
ta ſunt. Levit. c. .
5. Sicuti ſuprà Exod. G. 30. v. 7. habetur. † Hebr. mum iſtnd, ut & ſequentia, usque ad:
6. Id eſt: conſecrationum, quando Aaron ejusque Nn] i. e, & dum accedent, abſunt ab utso-
ſfilii conſecrati fuerunt ad miniſterium Divinum, que MSto.
id enim dictio '&&z hic notat, confer. v. 3 1. I 1. Id eſt: lavit ſe Moſes unà cutm illis, nempè cum
b. c. n. 10. Aarone ejusque filiis, nam hoc ſeaſu ac ſignifica-
7. Vide R. Salom. not. ad Exod. cap. 2 8. v. 41. & tione verbum . in Targum non uno in ſoco
ad Exod. c. 2 9. V. 7. & V. 22 n. 5 5. confer. & sccipitur, confer. hic Sevachim, fol. 19. b. &
Gur Arieh tol. 119. col, 4. med. ubi objectioni fol. 21, b. & fol. 22. a.
R. Moſtis, Ben Nachmanis, teſpondetur, vide & IZz. Sicuti Numer. c. 7, v. 89. habetur.
not. in ρανω h. loc. XK Tahr Wb e. 1. .
g. Uti Levit. c. 9. v. 7. habetur, confer. Torat Co- Hebe S m. Be e nre ab utro-
panim ad Section. prout in 'ner h. ſaceopuis Pro: Mα1bidem leitur: ywon
loc. ad marginem allegatur. D W
*Confer. not. in NT eS ubi loci iſtius ex. 3: Hiebr, , conler. quæ ſuprꝗ ad Exod. cap.
R 20. v. 22, . 67. & g. 2 5. v. 22. n. 6 5. S& v. 34.
plicatio habetur. n. 141, notata ſunt 3 .
9. Prout ſupr Exod. c. 29, Vv. 40. habetur, confer. Sõ .
not. in am bh. loc. . P
10. Hebr. 77 nνα n, abfunt iſta 4 MoSto I.
vige, quæ paulò anté n. 6. v. 2 9. de voce ten
notata ſunt, «onfer. hic etiam Torat Cohanim
ad Sectionem: &do:ti in a Nn n , loce

14. Sic habetur hoc verſu 3 5. ubi continetur fatio,
quâà duo iſti loei, qui ſibi invicem contradicere
videntur; concilasi poſſint, confer. hic tract.
Taime Jom, fol. 4. b. .

4

atqoeilliac,utl
jundka etantin⸗

CA.5

ulmiiliuil
taelite caltran
an) ocus udi
Kinit N.
e. manliones
jded rocantur

fſuum ttffaltutet

erlngulosyer
combinatione
l6) copjunctim

Qori 21, fem

goluoe legione
tudo dorſhomni

(aglum 13,

cns nec kiltut

celn pto moco
tant) duabus .

Aor)larenteiſ
Aurz cortigiz,fa

——
. b. log enponit:
tat hunt ellege
Hebt. , i
PSX i, t. nu
MSto 1.
Aalchi not.
17. dicati Num.e,

Hebr. bN:

guntun ls ueat
ablunt 3 utroe
dalomone ſei
addita eſſe,
19. Hebr. wd,
1n 10, nltatn

— CAP. XL.
gkece (nam) locus, ubi illi caſtra locabant, etiam vocatur ? OD, & ſic * (accipitur in illo lo-
1alarr. 1.
erl 29. Kos.
dicitar. A do. .
nt er e Me
ſünt zqtales
nckiſcabant em †
Vpaſie. &

lam toſimonit

eiliat 13, duo

◻
1
Guando rece.

tiut

kaltem Sethoills G .
Aduuxæ cortigiæ, facta ex cadem ſpecie, 26. qua etiam Ephod, & quidem tantæ lo

12. Deans 4,1 2
Hentla, Ueque d:

t, abluptab ugo.

lealu acſignüficg⸗
nnonuno in oee

lobetur.
nt be
1. 3
dem?
lopd ad biod, dap.

bi contigetur katio,
vicem conttacceſe
nlet hic act.

c 15 EtrhN.
Giut: N

EXODI.

raélitæ) caſtra movebant, 15. incubabat

co:) & ivit OD') i. e. per manſiones ſua

—

cingulum 23, autem conjungebatur ſum

cem pro modo diſtantiæ 25. humerorum

dos,) ſtarent ei ſuper duos humeros ejus; er

tius domis Iſiazlis per omnes profelctiones ſuas] In omnibus profectionibus, quando (Iſ-

nubes ei loco, ubi caſtra locaturi erant,

§s, 16, item (in illo loco:) iſtæ ſunt ve

i. e. manſiones, 17. quia (enim) de loco, ubi caſtra metati erant, iterùm profecti ſunt,
ideò vocantur omnes H(i. e. & manſiones & profectiones;) Nunc autem expo-
nam *** facturam 18. Ephodi, quandoquidem Ephodum & pectorale ſacrum expoſui
per ſingulos verſus juxtà explicationes textus ſacri & in illorum (ſingulorum verſuu m)
combinatione 19. poterit errari, ego (hic) facturas illorum (ſcil. Ephodi & Pectora-
lis) conjunctim 20. deſcribere (volui,) Ephodum (itaque factum fuit inſtar ſuccin-
Gtorii 21. fœminarum, quæ equis inſident; cingebat autem ſeſe illo (ſacerdos) à ter-
go ſuo è& regione cordis ſui infrà axillas ſuas, 22, latitudo ejus erat eadem, quæ lati-

licdecht tudo dorſi hominis & amplius, ac deſcendebat usque ad talos ejus (ſummi ſacerdotis,)
ediedatnr Mo .

mitati ejus (Ephodi) & regione latitudinis

ejus, nec (factum erat cingulum) opere acupicto ſed textoriéô, ac ſeſe extendebat hinc
gltut: ta. atque illinc, ut (ſacerdos) illò ſeſe circumdare ac cingere poſſet; latera 24. verò con-
“ juncta erant in cingulo, unum ad dextram & alterum ad ſiniſtram, ſeparata ab invi-

à tergo ſacerdotis, (conjuncta, inquam, e-

rant) duabus extremitatibus latitudinis ſuccinctorii, ut, ſi quando erigeret illa (ſacer-

ant autem illa (latera ſive humeralia) veluti
ngitu-
dinis,

155. Sig etiam P. Fagius in notis ad Paraphr. Chald.
b. loc. exponit: quoties proficiſcebantur, ac pu-
tat, hune eſſe genuinum hujus loci ſenlum.
X† Hebr. 1, iſtud ut & ſequentia usque ad Iny)
AD& i, eg., nunc autem exponam, abſunt 4
MStO I.
16. broht Geneſ, c. 13. V. 3. habetur, ubi vide
Raſchi not.
17. Sicuti Num. c. 3 3. V. I. habetur, confer. not.

19. Sive . conjunctione „ Hebr. rva, confer,
ſuprà Exod. dict., c. 2 8. v. 6. n. 3 83.

120. Id eſt: ſimùl, una ſerie atque ordine, ſic d

hic expono, confer, ſuprà Exod. dict. «. 2 g. verſ. 6,
num. 39
21. Hebr. , de quo vide Exod. dict. c. 2 8. v.
6. n. 40., ubi eadem ferè, quæ hic, habetur de-
ſcriptio Ephodi ac pe ctoralis ſaeri.
22. Vide Exocd. alleg. c. 2 8. V. 6. D. 4I.

in —ert DW h, loc. ubi cribitur, quod ver-
ba iſta: nyon aa hic idem valeant, ac 722
ni, e. in omnibus manſionibus ſuis.
XXX Hebr. “D Aniſta, ut & omnia, quæ ſe-

abſunt ab utroque MSto ac videntur non 4 R.
Salomone; ſed ab alio quodam Judæo docto
addita eſſe.
19. Hebr. Wwy, Confen

quntur, us que ad finem bujus libri ſecundi Molis f

23. Hebr. 2 71, de quo vide ſuprà Exod
2 8. V. 6.. 42.
2 4. Vel: humeralia, co
2 8. v. 6. n. 23 B
2 5. Sive: ſeparationis aut ſejundionis, id enim di-
Ktio oe ſignificat, conſer. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 2 6 1.
25. Sive mæateria, confer. quæ ſu
c. 2 g. V. 6. N. 4 5. notata ſunt.

,dict. c.

nfer. ſuprà Exod. alleg. c.

prà ad Exed. dict.

4, n. 10. notata ſunt.

. quæ ad Exod, c. 2 g. V.

Eesee

776 EXODI. QCab. XI..

dinis, ut illa erigere poſſet (ſacerdos) juxtà collum ſuum hinc atque illine, erantque,
duplicata 27. antè ipſum (ſacerdotem) paululum infrà humeros ejus; lapides verô
onychini iisdem (humeralibus ſive lateribus) erant infixi, unus ſuper humero dextro
& alter ſuper humero finiſtro; palæ autem collocatæ erant in eorum (humeralium)
extremitatibus antè humeros ſacerdotis atque capita duarum catenarum tortilium
28. aurearum infixa erant duobus annufis pectoralis ſacri in duabus extremitatibus
latitudinis ejus ſuperioris, unus (annulus erat) ad dextram & alter ad finiſtram; du- Re
autem capita catenæ 29. infixa erant palis ad dextram, eodem modo etiam (duo) ca- W
pita catenæ ſiniſtræ infixa erant palis, quæ in finiſtro erant humero, (ſic) reperiebatur
pectorale ſacrum ſuſpenſum à palis Ephodi ſuper cor ejus (facerdotis) antè illum, 30.
prætereâà duo quoque annuli erant in duabus extremitatibus pectoralis in inferiori
ipſius parte & &regione illorum duo erant annuli in duobus lateribus Ephodi infrà,

NeN
cnim: QN

1e
in capite ejus inferiori, quod conjungebatur in cingulo; 31. annuli autem pectora- t
lies & regione annulorum Ephodi ceollocati erant alter ſuper 32. alterum, quos (ſacer- Minra)en
dos) colligabat vittà hyacinthinâ, quæ immittebatur in annulos Ephodi & pectora- 6 , audieb
lis, ut inferior pectoralis pars arctè cohæreret baltheo Ephodi nec moveretur aut ſepa- non l
raretur eundo & redeundo. 33. quoadinterm
HN QRHSO nge⸗

que Qin,
bentur dec ila:

27. Vel: incurvata, confer. quæ ſupra Exod. diét. dam eft pro: wna, prout hie tàm in BibHis Hiini polleun
c. 2 8. V. 6, n. 46. notata ſunt. Buzxtorf. quàm in exemplari Hebræo, quo uſus 1. Vel: camaio,
28. Hebr. uay, de qua voce vide ſuprà Exod. fum, ut & in editione ne —ν habetur,fech l: i & e
eod. c. 2 8. v. 6. n. 48. corruptè, ut puto, vide ſuprà Exod. dict., c. 2 8· bemur, ibi Nr
29. Scilicèt: dextræ, confer. quæ ſuprà ad Exod.] v. 6. n. 50. chimmtid cone
dict. c. 2 8. v. 6. n. 49. notata ſunt. 32. Vel: ahker juxtà alterum confer. ſuprà Exod. Sin wod
30. Vel: ab anteriore corporis ſacerdotis parte, dict. c. 28. v. 6. n. 51. H n
vide ſuprà Exod. dict. c. 2 8. v. 6. 33. Vide, quæ ſupra ad Exodialleg. e. 2 8. v. 6, , P .
31. Sive- baltheo, Hebr. wia ſic enim legen- 54. notata ſunt. etnd
ocayerit eum

V. 4 ibigue Ra
ego, K polles
Ee. ſikuſol.
omna, tol. 4,d.
3. Prodt Blai .
Talm. oma,f
On hoc,

L E ro. 1. de
mu) brjus wu

eſl Atruque

6 UWelk: eo ſen

line, —

ui khite erO

n humerd entro⸗
(humenlum

narum tonilum

1s extremintbus
nilkran; uo
etiamn (duo)ea.
e)repericbanr

Rante lHlun o,.

relizin iufeihi
dus Pphocti inne,
aten Pechot.
iumn, quos ſcet⸗

phodi & Pecoa⸗

oyererur autſehn⸗

LEVITICI.

E n

LEVITICUS
CAP. I.

AAatque omni (verbo:) AX 1. præmittitur è1N&*ρi. e. vocatio, 2. quæ in-
adicat dilectionem, & eſt lingua, quàâ angeli miniſtratorii utuntur, dicitur
enim: ẽPi. e. & clamavit alter ad alterum; 3. aſt prophetis populorum idolola-
trarum † manifeſtavit ſeſe (Deus) linguâ accidentali 4. & impuràâ, 5. dicitur enim:
P)) i. e. & obviam factus eſt Deus Bileamo. 6. Eod. verſ. I. Et vocavit Moſen]
(Nimirùm) vox ibat * & perveniebat ad aures ejus (Moſis;) omnes autem Iraeèlitæ
non 7. audiebant (illam vocem,) forſitàn clamatio (ſive vocatio iſta etiam) facta eſt,

quoad intermiſſiones? S8. lex (hic) dicit:

& locutus eſt, ad loquendum (igitur) facta

—

t hie täm in bibſis

ri Hebræo, quo uſus
wev habetutetd
dn Lxod, didt c. 1 .
conker. ſupta Nrod⸗

iallen en

I. Ita hic vertere volui iſta: ad & —◻αa at-

que .ε, quæ apud autorem nofſtrum ha-

bentur nec illa aptius, quàm ſicuti tranſtuli, ex-
primi poſſe puto.
2. Vel: clamatio, ſenſus eſt: ubicunque verba il-
bentur, ibi præceſſir ε i. e. vocatio ſeu
clamatio, confer, num. ſeq. 4. h. cap. & not. in
=Dam ne h., loc. ubi ſcribitur: *d
den e en ee eee eenn e a
y a e n ee ee i. e. quoôd (Deus)
non locutus ſit cum illo (Moſe) repentèe; ſed
vocaverit eum: Moſe, Moſe, (vid. Exod. e. 3.
v. 4, ibique Raſchi not.) qui ei reſpondit: ecce
ego, & poſteà locutus eſt cum illo (Deus) con-
fer. Jalkut fol. I1I4. col. 3. med. it. tract. Talm.
Joma, fol. 4. b. S Sanhedrin, fol. 101. a.
3. Proùt Efai, c. 6. v. 3. habetur; confer. tractat.
Talm. Joma, fol. 4. & &ad h uti in nev
San h. loc. ad marginem allegatur.
† Hebr. 2) de quo vid. Buxtorf. Abbfev. in
MsSto. I. pro eo legitur: yn i. e. (populo-
rum) hujus mundi ſeu ſeeuli; aſt in MSto z. de-
eſt utrumque

la: a & e, atque * in S. Scriptura ha-]†

4. Id eſt: eo ſermone ſive lingua, quæ notat: Nα

Eccee 2 eſt
i. e. accidens, caſus fortuitus, confer. n. antec.
2. h. cap.

5. Seu: immundà, Hebr. m&S9, reſpicitur autem
hac voce ad a i. e, caſum nocturnum,
quòô quis polluitur, de quo vid. Deuter. c. 2 3. V.
10. hinc Talmudicis dicitur: fluxus noctur-
nus, vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 2126. & ſeq.
confer. Numer. c. 23. verſ. 4. n. 5. ac not. in
epar h. loe.
6. Sicuti Num, cap 2 3. v. 4. habetur, ubi vide ſis
Raſchi notas, n. 4. in utroque MSto poſt:
SyUn j. e Bileamo, addita ſunt iſta: anw
xpOA y eNen i. e. nam ei videbatur,
ac ſi cum impuro ſeu immundo loqueretur.
* Conler. hic Torat Cohanim & tractat. Talm.
Joma, fol. 4. b. ſicuti in an inovw' h. loc, ad
marginem allegantur, ubi videetiam notas.
7. Confer. quæ infrà ad v. 1. h. cap. n. 15. notata
ſunt, in MSto 1. hic omiſſa eſt particula negativa
&&7 i. e. non; ſed ma?.
8. Vel: quoad ceſſationes ſive intervalla aut pau-
ſas, Hebr. pO, quo nomine veniunt & ver-
ſus ſive textus Biblici, qui ut eò facilius memo-
riæ inprimantur, pauſà quadaan & interwifliare
opus

eſt vocatio; non verò ad intermiſſiones; 9. cuinam autem rei inſerviebant intermiſ-
ſiones? (nimirùm, )ut daretur Moſi reſpiratio, quò intellectu ſuo diſcernere poſſet⸗
ſectionem 10. à ſectione & rem à re, id quod multò magis opus eſt circà idiotam, 11,
qui diſcit ab idiota. Eod. verſ. I. Bi] (Videlicèt Moſi,) ut excludatur 12, Aaron,
R. jehnda † dicit: tredecim locutiones ſunt dictæ in lege Moſi (ſimul) & Aaroni;
& isdem oppoſitæ reperiuntur tredecim reſtrictiones, 13. ut diſcas, quòd (locutiones
illæ) non dictæ fuerint Aaroni; ſed Moſi, ut (illas) diceret Aaroni, atque hæ trede-
cim reſtrictiones ſunt iſtæ: N& i. e. loqui cum eo, item: JN — Wi. e.
loquentis cum illo, * item: 8 Si. e. & locutus eſt cum eo, ** item:
H )2 i, e. & notum me tibi faciam, **omnes (iſtæ reſtrictiones reperiuntur)

.

in lege Sacerdotum, 14. for

fitàn audiverunt (Ifraelitæ) ſonitum vocationis (iſtius
Divinæ, quæ Moſi facta fuit?) lex dicit: „ 9 i. e. vox ei (ſcil. Moſi faca eſt

opus habent, Confer. num. ſequ. 9. & infra v.

10. hH. c. n. 83. it. Num. c. 10. v. 3 J. n. 6 3. in.
notis nan m h. loc, vVerba iſta: forſitän

clamatio (ſive voeatio iſta etiam) facta eſt quoad
intermiſſiones? ſic exponuntur, nempè:
—nD PeD νσ i. e. eo in loco, ubi ſun

intervalla, (ceſſationes ſive pauſæ) Sectionis ſive
textus Biblici, in quibus non uſurpantur verba

illa: An e ie ü , veluti ſunt rpope
i. e. intervalla (ſive ceſſationes ac pauſæ iſtæ:)
& ſi de grege ſit oblatio ejus (uti v. 10. ., cap.

habetur,) & ſi de volucri holocanſtum fit ejus
oblatio (pront v. 14. h. cap. habetur,) atque

hisce Gmilia, hactenus dictæ notæ.
de dictione bναν&â, quæ & hic habetur, nota-
