
Protoplafi qua hora peccaverint, pa8. 34. col. 2. n.

29. horum tunicæ, quales fuerint, p. 39. col. 1·.

Prudentes, Hebr. 'a)nn, quinam ſint, pag. 1305.

col. 2. n. 94. & p. 1306. col. 2. n. 9 7.

Piolemaus, rex Egypii, à Judæis edoctus fuit de

tempore, quo lſiaelitæ in Zgypto fuerunt, pag.
479. Col. 1. n. 198 3.

. »

Buhertatis anni quinam ſint juxtà Hebræos, pag

1152. cOl. 2. n. 10 1.

Ddyuer, Hebr. ya, per Gematriam efficit Ai. e
Kolidus, Germ. Narxr / p. 32 7. 60 1, 2. zign. 2

—

beat, P. 872. col. I,. n. 100
Pulb,:s: Fgypti cur non per Moſen, ſed per Aaronem
pe cuflus fuerit, Pp 444. COl. 2. n. 19.
Punctatio extraordinatia in S. Scri tura occurrit. p.
143. Ccol. I. n. 46. in quot locis S, Scripturæ il-
la reperiatur, ibid. H .—G
Purgalorius ignis antè Paradiſum conſiructus eſt,
Putens in deletto poſt mortem Miriam deſit, pag.
11 97, col. . n. 101. ille proptei juſtitiam Moſis re-
diit, ibid. poſt mottem Molſis ille penitus dete it,
ibid. puteus iſte bacu is principum ducebatur, p.
1183. col. I Sign. * ille in mari TLiberiadis re-
conditus fuit, ibid, col. 2. n. 10 5.
Puthiel eut ita dictus fuerit, p. 43 6. col. 2. n. 58⸗

Sn, 59. .

*

R.

Rachel ſigna à Jacobo ſibi data tra didit ſorori ſuæ,
Lex, p. 2 4 3. Col. 1. n. 3 6. cur iſtud fecerit, ibid.
conzubitam [acobi vilipendit, p. 248. col. 2.
Sign. Ae prop'eseà non meruie, ut cum ipſo ſe⸗
peliretur; ibid. n. 30. Rachei fundamentum do-
mus Jacobi fuit, p. 25 5. col. 2. Sign. * S p. 259
col. 2. n. 2 6. f7. p. 35 5: col. 2. Sign. * cur illa
pattis ſui idola fubtraxerit, pag. 2 57. col. 1.
n. 16. Joſephus in occu ium Eſavi eam pr æces-
ſit, p. 27 3. col. 1I. n. 4. cur iſtiud factum fuerit,
ibid. ubi illa ſie mortua, pag. 36 5. col, 2. n. 15
cur in via fuerit ſepulta, p. 366. 401. 1. Sign.*7
& col. 2. n. 2 1. MMM .
Rahamſes quænam urbs fuerit, p. 3 59. col. 2. n.
2 1. in oprima parte .gypti illa erat ſita. p. 3536
col. 2. n. 19. vid. Suceoth.
l Rebeeca undiqvaqve fuit virgo, p. 194 col. I. n. 3 5.
ei in occutſum aſcenderunt aqvæ, ibid. col. 2.
n. 3 3. qvæ miracula ei eyvenerint, p. 202. col, I.
n. I1 3. qvando nata ſit, pag. 207. col. I. n. 3 6.
qvo ann illa Iſaaco nupſerit, dict, col. 1. n.
33. & n. 37. 8& Sign. †. it. p. 212. col. 2. n. 77.
Jacobum & Eſavum ventre qvidem uno, ſed non
uno in ventris loco portavit, pag. 20 8. col. 2
Sign. **, illa Schemum conſuluit, pag. 2 10.
col. 1. n. 6 & dign,*. Spititus 5. impujſu

2

7

IN ODEX.

yaticinata eſt, p 2 30. col. 1. n. 6 3. Deboram

milit ad Iacobum, p. 2 92. Jeri. 8. dies abitus
Rebeccæ cur in S. Scriptura non manifeſtatus ſit,
p. 283. col. I. Sign. †. illa jacobum adegit, ut
benedictiones, qvæ Eſavo reconditæ erant, iple
acciperet, p. 39 1 col. I. n. 229. R
Rebellio ex ſaturitate oritur, p. 1357. col. 1. n. 55.
Redemtio non fit pro dimicio, pag. 999. col. 2.
D. 1. . .
Regi Maor eſt exhibendus, p. 364. c01. 1. Sigo.“
rex dum peccat, reatum populo inducit, p. 3803.
col. I. n. 9 rex ludaieus qvot uxores habere po
tuerit, p. 140 3. col. 1. n. 2 5. .
Reparationes oblationum, vid. Compenſationes
oblationum. .
Rephaim, Hebr. α , cur ſic dicti lint, p. 1318.
col. 1. n. 3 I1. .
Repudii libellus non præceptus, ſed permiſſus fuii
Judæis, p. 1439. col. 1. n. .
Reſurrectio wortuorum ubin am indicetur in lege
Moſaica, p. 501. cOl. I. n. 9. It. p. 1359. col. 1.
n. 77. . . 4 .,1 2 .
Reberentia magiſtri ſit tibi tanqvam reverentia
Dei, p. 53 I. col. I. n. 8.
Romanorum Imperium à Judæis vocatur regnum
Edomiticum, p. 21I.Kol. 1. Sign.**. Impe-
rium iſtud Romanum Tyti nomine appellatur,
ibid.
Roma cur Magdiel dicta ſit, p. 29 3. col. 2. n. 55.
urbs eſt celeberrima, p. 1224. col. 2. n. 8 1.
Ruben cur ita vocatus ſit, pag. 244. col. 1. n. 42.
Jolephum è fovea educere voluit, ibid. n. 46
& p. 300. col. 2. n. 48. diſturbavit lectum paA
tiis ſui, p. 286. col. 1. n. 37. cum Bilha dormi-
vit, ibid. col. 2. n. 3 8. ipſe non peccavit dum
lectum patris ſui aſcendit, p. 287, col. I. n. 43.
primogenitus fuit Jacobi, ibid. verſ. 2 3. qvo-
modo id intelligendum ſit, ibid. ipſe ſaccò &
jejuniò ſe maceravit, pag. 303. col. 2. n. 74.
qvam ob cauſam, ibid. cur regnum & ſacerdo.
tium ei ablatum fuerit, p. 371. col. 2. n. 13.

Sabbatho Deus benedixit in Manna, p. 21, col. 1.

n. 6. Sabbathi terminus qvousqye ſeſe exten-
dat, p. 2 8. Col. 1. n. 73. & Sign.*. Sabbathum

ſolum repellitur per vitæ conſervationem „pag.
72 3. COhi. n, 13. etiam per manipulum primi-

tialem repellitur Sabbathucn, p. 756. COl. 1. n.
60. Sabbathum violans perinde habetur, acſi

omnia ſimul præcepta Dei violet, p. 143. col.
1. n. 80. veſpere Sabbathi qvænam res creatz

ſint, p. 15 32. col. i. n. 20.

Sacerdos ſummus dum peccat, id reatum populi

indaucit, p. 803 col. 1. n. 9. ſummus ſacerdos
eriam lugens ſacrificium offerre poterit, p. 853.

col. 1. n. 6 5. & p. 9 56. col. 1 n. 44. & n. 45˙.

vigd. Poftifex. ſacerdotes vinum bibentes qvan-

do ſint rei mortis, p. 947. col. 2. n. 21. it. p.

248. col. 1. n. 2 4. ipſi poterant posſidere agros
extra terminum tertæ Chananeæ, pag. 1241.
col. 1. n. 98. ðW
Sacerdotii dona viginti qvatuor fuerunt, p. 1159.
p. 1161. col. 2. n. 44. “
Sacrificium pro reatu ſi perditum, ſed poſteà in-
ventum ſit, quid de illo faciendum erit, p. 829.
col. I. n. 8. & col. 2. n. 12. ſacrificiorum mem-

col. 1. n. 21, caqve perpetua fuerunt, ibid. it.

bra ſive partes. quæ ſuper altari combureban-

tur, quænam fuetint, pag. 103 8. col. z. n. 81.
it. p. 1160. col. I. n. 2 8. & p. 1250. col. 2. n.
7. feſtorum ſo lennium ſacrificia veniunt ex debi-
t0, p. 1134. col. z. n. 2.
Sacrificiorum additamenta, vid. Additamenta fa-
crificiorum.

Sacrificium juge, vid. Juge ſacrificium.

Sal Sodomiticum, vid. Birumen Sodomiticum,
cum Sale percuſſit Deus fœ dus, p. 797. col. 2.n,
46. & n. 47. it. p. 116 I. Col. 2. n. 41.
R. Salomo Luria, p. 65. col. 2. n. 86.
Sanmimael, ſerpens, cum Eva concubuit, p. 32. coſ.
1'n. 7. — 3
Samuel, propheta, ex Corachi proſapia genitus fu-
it, p. 1149. COl. I. n. 61.
Sanctuarium ſuperius & inferius, pag. 236, col.2,
n. 56. pag. 238. col. 1. n. 70. inferisus
Sanctuarium diredtum eſt & regione thro-
ni ſuperioris, pag. 514. col. 2· n. 149. it. pag. 617.

col. I. n. 98. Sanctuarium quando duabus mani-

bus Dei ſanctificabitur, p. 515, col. . Sign. † San-
Quarium duabus vaſtationibus oppignoratum
fuit, p. 76 8. col. 1. n. 13 vid: Templum.
Sancta levia, ubi poterant comedi, p. 849. col. 2.

n. 36. & p. 13 6 3. col. 2. n. 21. à qvibus pote-

rant illa comedi, p. 9 59. col. 2. n. 71. ſancta
ſanctorum ubi comedi poterant, p. 1160. col.
m 27 Sane⸗

1.

—
Sindaßpho
P. 44.
yhu qy
col,2.
eſt, p
&locus
lium ma
914. col
nis eſus
col. l. n.
ientet, H
2, n. 94.
Ma, dicta
illa nome
dign.fo
1.,n. 13.
litz,pe l⸗
nere tran
gos prebe
2. Zare
la multos
1, n 37, 6
ftattisAb
Dus partus
169, col.
hore, quô
Kcol.2.n.
lus ſuper
illing obit
196, c0 1¹,
117, col. ¹
Uint garr,
c0l., N. 11
h P. 206,
Sunas pericnl
33 ˙ col.2,
Nai moratu;
5.726. col.
otendit
col, 2,h. 1I1.

dlun, Hebr.
cole

n. 10.

756. (0l. 1n.
habetut, aſt
1, P 14,0 (01.
namn ies cleate

teatum popili
mmus ſacerdos
poterit,p. ſg⸗
44. K n. 4 .
bidentes gyan⸗
.1. n. 1. it,
posligete zgros
12, pag. 1141

letunt, p. .

herunt, ibid. it.

1, ſed oſtezin⸗
gometit, P.919,.
fihciotum memn⸗
aii combureben⸗
38. c) 1,m 91.
1150. 0),1,h

zveniuntet debie

Adcitamentaſt⸗

ſcium.

en Sodonnitictun,.

, 1N. lin
1 l. 41.
ubuit, P,) 19 o⸗

olrin riuf,

tol;
4 136,. 2*
3 . 5 interious
. ſone thio⸗

le1 hil. Pa⸗ in.

.

enplucn

us htoaun

4 aieu Nee

IN DEX.

Smlabon ſive Sendalphon nomen eſt angeli,

Schalem appella tur Sichem, pag. 276. col. 2. n.

Sangbis qvomodo ad alta re ſparſus ſit, p. 78 5. Schamir, Hebr. "pw, vermiculus fuit, pag. 679.

col. 2. n. 68. &S ſeqv. illius eſus prohibitus

eſt, p. 836. col. 2. n. 85. excepto piſcium
& locuſtarum ſangvine, ibid. ſangvis anima-
lium mactatorum terra contegendus eſt, p.
914. Ccol. I. n. 10. & col. 2. n 16, cur ſangvi-
nis eſus tàm ſeverè prohibitus ſit, pag. 915.

Sapientes, Hebr. man, qui ſint, p. 1305. col.
2. n. 94.

illa nomen iſtud adepta ſit, ibid. num. 3 5. &

Sign.* fœminas fecit proſelytas, p. 9 8. col.

I. n. 13. in arca fuit ab Abrahamo abſcon-
dita, p. 100. verſ. 14. dum illa flumen in iti-
nere tranſiit, nudos pedes ſuos conſpicien-
dos præbuit Abrahamo, Pag. 100. col. 1. n.
235. Saræz benedictio, p. 134. col. 1. n. 3 3. il-
la multos lactavit liberos, dict. p. 134. col.
2. n. 37. & p. 170. Col. 1 n. 19. ipſa fuit filia
fratris Abrahami, p. 16 5. col. 2. n. 17. tem-
pus partus ejus quomodo notatum fuerit, p.
169. COl. z. n. 13. mundus fuit lætus eo tem-
pore, quô illa peperit, dict. p. 169. verſ. .
& col. 2. n. 14. ipſa fuit prophetiſſa & Spiri-
tus S. ſuper ea recubuit, p. 17 1. col. 2. n. 3 1.
illius obitus cur cohæreat ligationi Iſaaci, p.
186. cok z. n. 9. funeris ejus deductio, pag.
187. col. 2. n. 20. quænam ſigna facta fue-
rint Saræ, dum illa ſuperſtes fuit, pag. 202,
GOI. I. n. 113 & n. 115. quando illa mortua
ſit, p. 200. col. z. n. 32. I

4

Seznas periculi tempore accuſat nominem, p.

Sara, dicta fuit Jiska; p. 94. col. 2. n. 34. unde

col. I. n. 95 ipſo mediante ſculptura gemma-
rum fuit peracta, ibid. M
Schamchaſai eſt nomen angeli, p. 1116. col. 1.
Sign. † ipſe de cœlo cecidit, ibid.
Ichelomithæ, filiæ Dibri, maritus ab F gyptio
flagellatus fuit, p. 410. col. 2. n. 44.
Schechina, Hebr. mpow, Kante templo primo
Hieroſolym. decem quaſi ſtationes fecit, p.
102 1. col. z. n. 117. vid. præſentia Dei gra-
tioſa. L
Schem cur inter Noachi filios primus fuerit po-
ſitus, p. 55. col. I. n. 2 3. & col. 2. n. 2 4. ipſe
ſine præputio natus eſt, dict. col. 2. n. 24. illius
poſteri cur pallium peniculamenti merue-
rint, p. 84. Ccol. 1. n. 37 Schem fuit Malchi-
zedek, p. 99. col. 1. n. 19. Schem legem Dei
explicuit, p. 209. col. 1. num. 55. Rebecca
Schemum confiiluit, p. 2 10. col. I. n. 62, 6
Sign.** Schemi filia fuit Thamar, pag. 314.
col. 1. n. 0.. MBd
Schichor eſt Nilus, p. 12 84. col 1. n. 9. & 10,
Schilo eſt rex Mesſias, p. 376. col. I. n. 62.
Schittim ligna, p. 65 1. col. 1. n. 54. varia vocie
Schittim Hebr. bow explicatio, pag. 227.
col. 1. n. 1.
Scholæ Judæorum celebriores quæ fuerint, pag-
377. C0l. 1. n. 75.

Schunem, urbs fuit, p. 10 8 col. 2. n. 12

Scortatio gentibus interdicta fuit, p. 279. col. 1.
n. 9. & p. 317. col. 2. n. 1I. it. p. 1194, Col. 1.
n. 17. per hanc ceciderunt Iſraelitæ, p. 1213.
col. 1. n. 66.

33 3. col. 2. n. 10. dum Moſes in monte Si- Scriptuns S. non abſcondit, ſed explicat, pag.

nai moratus eſt, Satanas turbavit mundum,
p. 726. col. I. Sign.* Satanas feretrum Mo-
Ks oſtendit Iſraelitis in aere, dict. pag. 726.
col. 2. n. 11. l
Satum, Hebr. âö, quæ menſura fuerit, p. 832.
col. I. n. 40. Satum deſerti minus fait Sato
Hieroſolymitano, ibid. n. 41.

Scala, quam Jacobus in ſomno viderat, ubi ſte-
terit, p. 236. col. 1. n. 54. & ſeqdqu.
Scas dalum, vid. offendiculDum.

177. col. I. Sign. * Scripturæ S. verba varios
recipiunt ſenſus, p. 278. col. 1. n. 47. & pag.
434. col. 1. n. 44. humano more illa ſolect
loqui, p. 549. col. 1. n. 50. it. p. 13 30. Col. 1. n.
20. & P. 1474. col.1 n. 53. interdum illa hy-
perbolicè loquitur, p. 1313. col. 1. n. 155.
Sectio iſta Biblica: & vixit Iacobus, cur ſit

clauſa, p. 362. col. 1. n. 3 23.

Seditis grave crimen eſt, p. 1 52. col. 1. n. 10 0.

& ſequ.

Schadaai, Hebr. w, vid. Deus.

rn HI IIHI Hrr

LNDEX.

Senex pro mortuo habetur, p. 12 3. col. 1. Sign.
z ſenex in domo eſt teſta fracta, p. 1029.
col. 1 n. 9. ſeniores primi Ifraëlitarum, qui
in ⁵Ægypto fuerunt, quando & ubi ſint mor-
tui, p. uo4 col. 2 n. “8.
Seracha, Aſcheris filia fuit, p. 354. cOl. z2. . 9.
illius mira longævitas, ibid it p. 123 8. col.
1. Sign.*
Serpens quo conſilio primos parentes aggreſſus
ſit, p 31. col 2. n. 4. & p. 3 8. col 2. n. 6 4. &
Sign. * ſerpenti, qui protoplaſtos ſeduxit,
pedes fuerunt amputati, p. 36. col 2. n. 44.
ſerpenti omnes ciborum ſpecies unum ſo-
lùm præbent ſaporem, p. u82. CcOl. I. n. 49.

ſerpens æneus, in deſerto erectus, quibus at-

tulerit ſanitatem, p. 19 3. col. 2. n. 61.
Serbus quod posſidet, id dominus ejus posſidet,
p. 224 col. I. n. 46 ſervi venales publicè ſu-

per lapide conſtituebantur, p. 1004. Ccol. 2.

n. 133. 4
Sichem appellatur Schalem, pag. 2756. col. 2. n.
36. locus iſte ad pœnam fuit paratus, pag.
299. col. 1. Sign. * 2 W S
Sicbon, rex, tributum accepit à regibus Chana-
næis, p. 189. col. 1. Sign. † illius fortitudo,
ibid. & col. 2. n. u3. Bileamum mercede con-
duxerat, p. 19 0. col. 1, n. 1ꝛ n.
Siclus ſacer quid valeat, p. 10 90. col. 1. n. 71,.
Siyna vexillorum uniuscujusque tribůs Iſraeli-
ticæ quem habuerint colorem, p. 1042. COl.
1. . 1. & G
Simeon projecit oſephum in foveam, p. 3 6.col.
2. Sign.* adversus Joſephum iniit conſili-

um ſimul cum fratre Levi, p. 372. Col. 1. n.

23. & n. 27. ex tribu Simeonis multi in de-
ſerto perierunt, p. 12 3 6. Col.’. n. 33. & num.
3 5⁵. Simeonis tribui Moſes ner benedixit
nec maledixit, p. 1460. col. :. n. 19. & n. 20.
quam ob cauſam, dict. n. 1 9. & P. 1515. col.
Sinai, mons, loco ſuo avulſus fuit, p. 54 %. col.
2. n. 43. mons iſte tanquâàm cupa ſuper Iſra-
glitas incurvatus fuit, ibid. it. p. 1489. col.
1. n. 56,in eo tria quaſi vela ſive ſepta fue-
runt, p. 551 col. 1. n. 63. in his ſeſe Deus i-
bidem manitfeſtavit, ibid. it. p.5 Col. 2, n. &1.

rum nonnulli colebant Solem, nonnulli Lu-
nam, p. 159. col. 2. n. 56. quatuor Sodomi-
tarum urbes una in petra ſitæ erant, p. 160.
col. 2. n. 66. & n. 67. .
Sodomiticum Sal, vid. Bitumen Sodomiticum.
Sol & Luna ab initio æquali magnitudine fue-
runt creata, p. 13. v. 16. — èò
Sol & theca ſua quando fuerit eductus, p. 139.
col. I. n. 7.-Sol juſſu Moſis ſtetit, p. 5 32. colj
2. n. 2 1. & quidem quinque vicibus, ibid.
Somnium nullum eſt ſine vanitate, p. 29 8. col.
1. n. 29. =
Sororem conſanguineam uxorem ducere fliis
Nosæ licuit, p. 30 ¼ col. 2. n 86. etiam ger-
manam ſororem uxorem ducere ab initio
mundi permiſſum fuit, p. 948. col. I. n. 32.
Walium exiguum miraculéò Diviné magnam
multitudinem cepit, p. 839. col. 2 n
1172 col. 2. n. I4. = DWU
Specula mulierum, oblata Deo, cur ei fuerint
grata, p. 766. col. 2. nz.. —
Spelunca duplex ſeu dup licata cur ſic dictaſit,
p. 187. col. 1. n. 14 & 1iö5. ð
Stationes ſacerdotum & Levitarum, ut & Iſraeli-
tarum juxtà ſacrificium unde ſint ortæ, pag.
125 1. col. I. n. 9. & 10. =
Staututum, Hebr. o'n, quid ſpeciatim ita dica-
tur, p. 217. col z. n 16. & p. 517. Col. 2. n.
176. & p. 999. cOl, 2. n, 33. & p. 917. col. 2.
n. 12. it pag 93 5. Col, 1. n. 9 8. & p. 1164
col. z. n æ
Strangulatio intelligitur, quando mors in lege
Moſis abſolute dicitur, p. 577. col. I. num.
123. ſic etiam ſtrangulatio intelligitur,
quando in lege dicitur: ſanguis ejus ſit ſu-=
per illum, p. 57 8. col r1. n. 131.
Suburbanum, Hebr. “b, quid fignificet, pag-

„

ſublata, ibid. n. 2.

)

Succot à Rahemſes centum & viginti milliaria

iſtud horæ ſpatio confecerunt, ibid. it. pag.
Sußzmentum ſacrum, vid. Thymiama.

Gnedrium Judæorum quot viris conſtet, pag.

Jodomitz puellam quandam infigni mortis ſup-
pliciò affecerunt, Pag. 148: Col. 2. n. 94. co-]

P 446

.

12 89. col. 2. n. I. quando ſuburbana iſta ſint

diſtitit, p. 477, col. 2. n. 164. Iſfraëlitæz iter

Superbia vitanda eſt, pag. 8 84. col. 2. num, 9.

2,84. COl. 1. Sign. * ex quihus viris conſtet,

P. 416.
41. 16.
nebantn
col. 1. n
. poni ded
8ynedri
faciendu
esiſti er
col.2. n,
edrium e
leripti,⸗
quamdiu
1193. ,

Tabernacalar
funt gente
concdlttumm

tumfuerit
6l ett agn
it, P.1 17.

lum in del

1073, col

Tabule egis,
Talonu lex,

„2, ,
immn i
tempusvite
. Dinomum ſen
tempusfutu
ſent, Eie
„Doriſerriena
limplen ſecun
b.9 ſecol 1.
tol ei Pr.
Plum primun
36. col 1 i
ei preſenti
Dreparatum
Aucd ſeterit
udei tenlu

lin u.
Finoni lunt .

—⸗ðũ
nonnullibeu
dtuor H0donni⸗
erant, p. 160.

domäicum.
gnitadine fue⸗

edn rg,P. 139.
etit , 31.0l
Vicidus ibid.
lte, P. 199,col,

en Aucere flüs
16. ktiam ger⸗
lacere ab initio
49. col. 1. 4 31

Digind maglin

col.1 n, beit b⸗
aui hain
arlcdibilh
de ſunt olte, hag⸗

veriatin in licr.

E) Sn rn

p. gl. col.1.
1g⸗ 1164

do inellen
11, .
lßeiet, hab⸗

ſabunbann

nsi milluti
ltatlite tet

nut id lhig

Kaha

1IND EXN.

Pp. 416. Col. I. n. 16. & n. 18. it. p. 429. COl. 1.

n. 2 6. quatuor ultima ſupplicia ab eo impo-

nebantur, p. 526. Col. 1. n. 58. it, pag. 55 8.
col. 1. n. 67. ſynedrium juxtà Sanctuarium

poni debet, p. 564. col. 1. n. 2. ſi aſſeſſores

Synedrii cultum idololatricum doceant, quid
fFfaciendum ſit, p. 804. col. 1. n. §. ſi aſſeſſo-

res iſti erraverint, quid agendum ſit, p. 806.

1293. C01, 2. n. 4 .

col. z. n. 42. & p. 1 39 Ccol. f. n. a3. ad Syn-
edrium electi quomodo à Moſe fuerint de-

ſcripti, pag. inO. col. I. num. ui6. Synedrium

quamdiu duret extrà terram Iſraeêliticam, p.

T.

Tabernacvlum , in deſerto factum, non abftule-

conditum fuit,

2£

runt gentes, pag col. 1. n. 6. ſed re-
ibid ubinam illud recondi-

tum fuerit, ibid in feſto tabernaculorum fa-
Ca eſt aquarum fuſio, p. 797. col. :. n. 47.

it. p. col. z. n. 1. G&n. 20. tabernacu-

lum in deſerto quando fuerit erectum, pag.

Tabuiæ legis, vid. Decalogus.
Talionn lex, qualis habetur in S. Scriptura,

Temporum vices quæ

Templum ſecundum à Cyro, rege, ædificatum,

107 3. cCOl f. n. . & ſeq

nunquam fuit obſervata, pag. 1417. Ccol..

Talmudis primus autor quis fuerit, p. 210. col.

2,. n. 84.

binorum ſententiam, pag. 13 4. Col.. n. 32.
tempus futurum interdum ponitur pro præ-
ſenti, & vice verſa, p 19 8. col 2 n. 82. tem-
pori ſerviendum eſt, p. 363. col un. 44.

p. 8 5rcol 2. Sign † in eo non requievit gra-
tioſa Dei præſentia, dict. col. 2. n. 50. tem-
plum primum, à Salomone exſtructum, pag.
86. col 1 Sign.* in eo requievit gratioſa

Dei præſentia, ibid duabus manibus Dei

ræparatum fuit, pag. 514. Verſ. 17. quamdiu
illud ſteterit, p 3⁄. col. 2. n. 4. quomodo
Judæi templum revereri debeant, pag. 941.
col. u. n 147. templum primum & ſecundum
pignori ſunt pro Iſraélitis, P. 12 20, 60 l, 40 -

ſint, p. 77. col. 2. n. 62.†
tempus vitæ juſtum quodnam ſit juxtà Rab-

33. eorum deſtructio eſtifraelitarum expia -

dio, ibid. n. 34. templum Hieroſolymitanum
cur Libanum, Hebr. n“, ſit dictum, pag.
13 2 6. col 1. n. 86, in templo Hieroſolymi-
tano poſt benedictionem ſacerdotum Judæi
non reſpondebant: Amen, p 1484 col I. n.
16. illius velum à Tito, Imperatore, diſciſſum
fuit, p. 1506. col 1n 232 templum Hiero-
ſolymitanum viginti tribus cubitis depreſ-
ſius fuit, quàm fons Etham, pag 1518: col. 2.
n. &S0 vid. Sanctuarium

Tenebra cur Ægyptiis evenerint, p. 455. col. 2.

n 40. & n 41. in his tenebris improbi non-
nulli ex Iſraelitis mortui ſunt, ibid it p. 489.
col i. num. 5 . tenebræ iſtæ ſex dierum ſpatiò
continuatæ fuerunt, ibid col 2 n. 39.

Tentationes decem Abrahamo evenerunt, p.

136 CcOl 1 n. SSS.

Tephilin ubi collocentur, p. 689. col-t. num.

156 %.

Twachus, Abrahami pater, de filio ſuo coràm

Nimrodo conqueſtus eſt, p 9. col. I. n. 29.

Terra cur maledicta fuerit, pag u. col u. n. 8 5.

it. pag 13 col n. 20. & 1 terra maledicta
quid produxerit, pag,/“. col Sign * &
Sign *t terra nonnullis in occurſum exſiliit,
Pp 1S 8. col. 1 n. 75. quinam illi fuerint, ibi-
dem; terra Cananæa ſive Iſraelitica Deo pe-
culiaris eſt, p. 13 2. col z. Sign. * extrà illam
qui habitat, perinde eſt, ac ſi ei non eſſet De-
us, ibid. it p. 1003. col. 2. num. 12 7. illius
præſtantia ſeu prærogativa p. 216. col.. n.
3. & pag. 3 52. col. 2. n. 9. & ſequ ejusdem
fertilitas, pag. 377. col. 2. n. 78. & n. 79. it.
p. 452. col. 1. n. 4. &ũ p. 14%. col 2. n. 79.
illa omnibus aliis terris altior eſt, pag 73 9.
col 1. Sign. *x it. p. 1312. col. 1. Sign. * & p.
13 21. Col. c n. 1. it. Pp. 149 0c: col. .n. 77. quo-
modo illa inter Ifraelitas fuerit diviſa, pag.
12 38. col. 2. n. 60. it p 1239. col 1 n 63.
& ſequ. & p: 12 40. col. 1. n. 77. & ſequ. illius
hæreditas ſeu poſſesſionis acquiſitio diverſa
fuit aicœteris omnibus hæreditatibus, dict p.
1 240. Col 1. n. 72. & ſeq. terræ Iſraeliticæ fi-
nes cur in S Scriptura ſint deſcripti, p. 12 3.
col. 1. n. 1. vid. Iſraelitica terra, it Judaica

terra. .
LIIit HIb⸗= Teſtes

INDF k.

Taſtes dicere, non ſcribere debent teſtimonia
ſua, p. 1414. col. 2. n. 21.
Thamar in oſtio, alii: in ſepulchro Abrahami
ſedit ibique precata eſt, p. 312. col. 1. n. 17.
illa fuit Schemi, patriarchæ, filia, pag. 314.
col. I. n. 30. ipſa ſeptimo menſe peperit ge-
mellos, p. 31 5F. col. . n. 46
Thermæ Tiberiadis, p. 71. col. 2. n. . .
Thermutis. Pharaonis filia, Moſem ſervavit, p.
409. col. I. n. 19.
Thimna cujus filia fuerit, p. 290. col. 2. n. 20.
Eſavi pellex fuit, ibid. ſoror Lothanis fuit,
p. 1503. col. 2. p. 257. Eliphaſi concubina
fuit, ibid. cur ejus in S. Scriptura fiat men-
tio, dict. p. 1506ε⅝. col. 2. n. 25 8.

Thitman Serach cesſit Joſuæ in hæreditatem, p. .

124.9. COl. 2. n. g rr.
Thiras quos genuerit, p. 96. col. 1. num. 1.
Traces unde ſint orti, p. 86. col. „ n. 1.
Tironus gloriæ Dei in aére pendens, p. 5. col.
bymiama ſacrum ex quibus ſpeciebus fuerit
compofitum, p. 719. col. 1. n. 134. & pag.
720. Col. 1. n. 145. .
Tiberiadis, urbis, thermæ, p. 71. col. 2. n. 9. ma-
re Tiberiadis, p. 1118. col. 2. n. 104 in eo
reconditus fuit puteus, qui Iſraélitis aquam
præbuit in deſerto, ibid. n. 10 .

rundam fententiam, p. 27. col. 2. n. 70.

Timor Dei, in arbitrio hominis ſitus eſt, i. e. om-

nia in manu Dei poſita funt, præter timorem
Dei p. 136. col. 1. n. 52. & p. 13 5. col. 1.
Titus, Imperator, velum templi Hieroſol. diſci-
Adit, p. 1506 col.: n. 2 32. .
Traditiones legis de monte Sinai Moſi fuerunt
datæ, p. 99 0 col. . n. . “”M
Transgreſſi præcepti una aliam poſt ſe trahit, p.
141 . col.n. 12.it. p. 43 t. col. 2 n. 30.
Tribus Iſraelitica i. e. eaput ſeu princeps tribus
Ifraeliticæ, p. &s col. 2 n. 9 cum una-
quaque tribu Iſraëlitica nata fuit gemella,
Pig. n. 30. it. p. 3 04. col. . n. 84. & 95. it.

luit, p. 1460. col. 2. n. 19. & n. 20,
Trinitalis Sacroſanctæ aſſertio, pag. 17. col. 2
n. 145. it. p. 39. col. 1. n. 69. & p. 282, col.
Vranni. Græcè zuezνa, nomen unde profluxiſ-
ſe videatur, p. 12 69. col. 1. n. 39.v „ f
Vi nomine intelligunt Rabbini regnum Edo-
miticum ſive imperium Romanum, pP. 21 I.
col. I1. Sign. *X* ð

1

Vacca rufa, p. 116 5. col. I n. f. illius cinis in
tres partes fuit diviſus, pag. 1166. col. 1.
n. 15. 4

Vallis Ginnofar, P- 38 3 col. 2. n. 149. Va-
ſa figlina, quibus immundities cohæret, fran-
genda ſunt, p. 82 6. col. 2. n. 76. & p. 817.

889. col. 1. n. 3 5. iſtorum vaſorum fragmi-

tur per ablutionem, p. 862. col. 1. n. 73
Vaticinati ſunt quidam, nec tamen ſciverunt,
qvuid vaticinarentur, p. 409. col. 1. n. 32. it.
p. 5 14. col. I. n. 14 g. = .

. TVenaditioni publicæ lapis fuit deſignatus, p. i004.
Tigru, ffuvius, Hebræis eſt Chidekel juxtà quo-†

col. 2. n. 133.
Vento Orientali Deus utitur ad puniendos im-
probos, p. 49 7. col. 1. n. 77.
Venus præpoſtera punitur, p. 143 3. col. i. n. 43⸗
Veſpere Sabbathi quænam res creatæ ſint, pag.
15 3 2. col. I. n. 2 0.

ſtes iſtæ ſimul cum Judæis creve unt, dict. p.
1345. col. 2. n. 9.
Vexillorumfſigna, vid ſigna vexillorum.
Viatori quid facien dum fit, pag. 1176. col. t.
Vicarius ſummi ſacerdotis, Hebr. b, quis, p.
16 . col. 1. n.g .
Vicinitas interdum prodeſt, interdum nocet, p.

p. 6. col. n. ‧4 quælibet tribus aſcen-
dere fecit ſecum oſta patriarchæ tribus ſuæ
ex Egypto, p.3 2. col. . n. :. tribui Simeo-

1046. col. 2. n. 3 1. it. p. 1145. col. . n. 14.
Pitium, quod in te eſt, noli objicere proximo;

nis Moſes nec benedicere ne᷑ nialedicere vo-

Piin-

Valles Pislani & Jezresl, p. 380. col. I. n. 1 06.

col. I. n. 7 8. it. p. 962, col. 1. n. 73. & p.

na miraculô Divino abſorpta fuerunt, pag.
827. Col. 1. n. 77. vaſa figlina non mundan-

Veſftesjudæorum in deſerto à nubibus gloriæ de-
albatæ fuerunt, p. 134 5. col. 2. Sign. ** ve-

initali aln

719. c
jbid. n.
alüfabn

Ri19,7

iſte habu
ramn vitin
fſbillrae
z in i⸗
1. H. 3,0
eſtpene,
Nn. 107.1.
lloltin, Hedi
Emultitn
1159. co.
quomodo
ilnljut belli,
P. 141 t
hut dies cu
autem: di
eeſperegrit

slern

Voto ſemetob
P. 792. col
K. 161.
per unum
feri poteſf
Perpeniten
60h 1, ne 1
abſinentie
P. 1261 Col

—
1. 20
pag. 17, col. 10
(p.r e, eol.

ungerdluul.
n
niregnum Edo-

f. Ullius einis in
g. 116. col 1.

0. col. 1. n. 106,
1.,n. 149. Va-
iescohrtet fran⸗
n. 7t. & p. 817.
1. 1. n. 7), & ;
Vaſorum fragni⸗
pta fuerunt, pag.
ina nonmundan-
,col. 1,1. 73.
tannen ſcirerunt,
9. Col. 1,n. nn⸗

eſignantp⸗ loot:
n muniendos in⸗

l.
creatz int, pi⸗

ubibus glorie ie⸗
ol n Sign. rNe.
crererunt, dich .

Womm. .
jhecol i

gebr. po, auig h.

Pterdun notehß⸗

14 . col.1, n. 4

dbſeen aim
⸗

8

8 PpP. 729. col. I n. 2 ⅝ quod pondus vitulus

44. in vitulo iſto ſpiritus vitæ fuit, ibid. col.

Vitulu, aureus præſtigiis Satanicis fuit facus, p.

729. col. I, num. 27. Micha illum perfecit,
ibid. n.: 8. quò modé, p. 730. col. 1: n. 34.
alii fabricam ejus Jjanni & Jambri adſcribunt,

iſte habuerit, p. 730. col. . n. 35. cur ſigu-
ram vituli, nec alterius cujusdam animalis,
ſibi Ifraelitæ elegerint, dict. p. 730. col. 1. n.

2. H. 3J 8. de peccato vituli ſemper aliquid in-
eſt pœnæ, quæ à Deo infligitur, p. 73 8. col. I.
n. 102. it. DP. 1I FY r. col. n. e..
linctio, Hebr. —en, ſignificat magnitudinem

& multitudinem, p. 2 56%. col. 2. Sign. Xiit. p.

1159. col. z. n. 2 3. unctio olei in Mincha

uomodo facta ſit, p. 79 5. col. 1. n. 26.
linctus belli, Hebr. —prin rrwn, quis fuerit,
p. 141 8. col. I. n. 9. =òèòèòMGMW
linus dies cur in lege Moſis ſcriptum ſit, non
autem: dies primus, p. 6 v. .
oces peregrini idiomatis in Rabbinorum ſcri-
ptis plerumque ſunt corruptisſimæ, p. 154.
cOl. 2.A. 4 ,
yoto ſemet obſtringens quàâ formula uti ſoleat,
p. 79 2. co1. .n. 4. it. p. 96 –. col. ,n. 7.
& p. 126 1. col. 2. Sign. *votorum abolitio
per unum aliquem Rabbinum excellentem

fieri poteſt, p. 1260. Ccol. I. n. 5§. & 6. item

per p œnitentiam aboleri poterit, pag. 12 61.
col. 1. n. 1 5. & p. 12 62. col. I. n. 2 3. vota
abſtinentiæ quæ ſint & quomodo dicantur,

94. col. 1. I1. 3 11

vinculum iniquitatis vel rei illicitæ, p. 1262.
col. I. n. 22. votum ex parte irritum fſit irri-
tum totum, p. 12 5. col. I. n. 39.
UAr Chaldæorum an ſit nomen proprium, pag.

Urim & Thummim quomodo perilla reſponſum
ſit datum, p. 6 81. col. j. Sign. *it. pag. 686.
col. 2. n. 149. in templo ſecundo oraculum
iſtud defuit, pag. 687. col 1. n. 150. & n. 151.
Urim ſcripturam nominis Divini expresſi ha-
buit, pag. 840 col. 1I n. g. Ifraelitæ Urim &
Thummim conſuluerunt, p. 12 14 col. i. Sign.
EE& col. 2. n. 7. “
Uxor certo reſpectu marito eſt adjutorium ei-
demque certo reſpectu repugnat, pag. 28.
col. 2. n. 78. uxor non ducitur, niſi ipſa con-
ſentiat, p. 200. col. 1. n- 9 8. uxor quæ ſit at-
que ſic dicatur, pag. 204. col. 1 n. 9. uxori
quando alia posſit ſuperinduci, p. 126 col.
1, n. 4 & p. 212 col. 2. n. 7 9. uxorem qui du-
cere vult, in ejus fratres inquirere deber, p.
4 6, COl. 2 n. 7. an aliqua uxor ejusque ſo-
ror ſimuùl duci posſit, p. 9 21. col. 2. n. 4 8⁸8.
Zibnon cum matre ſua concubuit, p. ?29 1. col. 2.
n. 24. Anam procreavit, ibil. ðẽ
Zimr: factum, p. 373. col. I. n. 34. in ällius ne-
gotio nulla Jacobi fit mentio, ibid. col. 2.
Zock, rupes, quot milliaribus diſtiterit ab urbe

p. 1161. col. z. n. r9. votum non debet eſſe

Hieroſolyma, p. 905 col. 2. n. z0.

do(

Errata n

Pieæfat. lin. 5. pro: abtinere lege: obtinere.
Pag. 17. col. 2. num: 14 8. lin. 3
Ege⸗ Michlol- .V
P. 23. col. I. D. 21. lio. 4. pro: tempoti,
temporis.
P, 24. col. 2. n. 4 3.
verba iſta:
in ſupetioribus.
P. 25.

lin. 3. i

ſuperiora ſive:
vertere poſſis, AStum Erff.
i. e. in ſuperioribus.
Poſt paginam 112. lege: pag. 113. pro: 131.
p. 90. lin. 12. in textu, poſt: appareiller, adda-
tur: n. 8.
p. 94. col. 1, n. 3 1. Hin. 7. pro: ſebium leg. Eu-
ſebium. . . 4
p. 13 5. Col. I. n. 44. lin. I. pro Viſum leg- riſum.
p. 149. col. 2. lin. 1. pro na leg. r.
162. col. 2. n. 81. lin. 1. pro: uti, leg. ubi.
p. 174. col. 2. Sign. lin. 3. Ppro: letur leg. legitur.
p. 189. col. 2. n. 2. lin. 9. pro: ſui, leg. ſuis.
p. 110. col. 1. Sign. ** lin. 1 5. pro: ie, leg. ita.
b. 40 8. col. 2. n. 24. lin. 4. pro: illa leg. illx.
pe 4¹7. col. 1. n. 3 2. lin. 2. poſt: uſus adde: ſum.
p. 528. col. 1. in fin. pro: 4. lege: 7.
p. 564 col. I. n. 131. lin. 1. pro: attendi leg. at-
tendit. .
p. 583. col. 2. n. 184. lin. 1. pro: paraphraſi leg.
paraphraſis. . 212 —
p. 614. col. 1. n. 73. lin. 4. poſt: proprio nomine,
ſic egendum eſt: nomen id fuit appellativum,
qvod ſpicam virentem ſonat., quaſi diiſſes &c.
616. col. 1. lin. 5. pro: qvam (ſcil. terram) lege:
qvo= (ſcil. fructus.)

620. verl. 3. lin. 6. in textu, pro: datæ fuerunt,

leg. data fuerunt.
p. 6 27. Eol, 2. lin. 9. pro: reconditæ leg. recon
dita. .

onnulla Typograp
ſic corrigenda.
.pro: Michtol,
jege
linea ultim i delenda ſunt
MsStum Erff. 2. habet mpya i. e.
o textu Sign.* in notis addendum
eſt Sign.* atqve ibi ſic legendum: vel: quoad

in ſuperioribus, ita awyy
2. habet: y⸗

o. 12 87. col. I. n

p. 83 6. lin. 8. in textu deleatur aſteriſcus, qvis
Qiperfluus eſt.
p. 879. lin. 7elin textu, pro: ex, lege: lex.
p. 907. col. 2. Sign. ** in notis, iſtud 3ign. **.
reperitur pag. ſeqv. 908. in textu, lin. z. poſt
verba: ptaſentia Divina eſi inter eos, qvò re-
ferendæ ſunt notæ dict. Sign. * B
p. 9 86. col. 1. Sign. † lin. 3. pro: enarrat, lege
enartet. —
p. 109 66, lin. 17. in textu, pro: Verſ. 522. leg. Verſ.3 2.
p. 1097. col 2 n. 6. lin. 2 poſt: hoc modo: ad-
dert nem litera Nun inverſa.
p. 109 8. lin. 9. in textu, pro: buinam leg. qvinam.
p. 113 3. lin. 8. in textu, pro: 5422 leg. 32492.
p. 11 83. lin. I. in textu, pro debelis leg. debilis.
p. 1185. col. 2. Sign. * lin. 2. pro: elicit leg. eiecit.
p. 1197.0l. I. Iin. 1. pro: & inter, leg. eſt inter &c.
p. 1250. col, z. n. 5. lin. 2. pro: ypan lege
.
p. 1270. col. 1I. lin. 4. pro: orviam leg. obviam.
it. ead. lin. 4. pro: dehortabentur leg. dehorta-
reatur.

. 3 5. lin. I. pro: terminut, lege:
terminus. .
p. 13 00. col. 2. n. 45. lin. 6. pro νlege: 2.
p. 1301. col. I. Sign. * lin, 12. pro: Eodem, jeg.
Edom.
p. 1304. col. 2. n. 76. lin, 2, pro: mum lege:
p. 1349. in textu, lin. 1I. pro: ſeparavit ille, leg.
ſeparavit illos, ſc. Levitas-
p. 1362. col. I. n. 6, lin. 1, pro: a vlium, lege:
ob alium.
p. 1424. col. 2. Sign. † lin. 4. pro: judæ leg. Jjudæe?
p. 143 6. lin, 16. in textu, pro: carma leg- arma.
p. 145 6. col. 2. n. 5§3. lin. 7. poſt: pro illo „ ad-
de: vel: cum ſive ſuper illo, ſic lin. ſeq. 8. ibi-
dem poſt: pro illo, adde: cum ſive ſuper illo.
p. 1477. lin. uliima, poſt verba: intuemini terram,
poni debet Sign.** idqve reperitur pag. ſeqv.
1478. col. I. ab initio.

„15. verl. 2 5. lin. 8. in textu lege ita (0
a relun: o* & S=n *7

Cœtera Benevolus Lector pro ſaa æqvanimnitate prudentia cortiget.

p. 153 1. col. 1. numeri ſic ſupplendi: 12.13,14

—KMW᷑zᷓ

4

u aailc/ ii

1 lege: ler.
i, idud dignd. .
extu, lin, 2. dol
inter et, gl ue⸗
,
No: enaktat lege

ſ: lor nodo: gr.
ſa.

higan leg gbinam,
ie nai,

aei leg Cedilis.
1o: eicit . ejecit,
e, leg. ell imer ⸗
pio: Oin lege:

õ
egtur leg Lehotts⸗

1: tetminnt, lege

o ſege: o
1,o: lodem, eg⸗

,ro: Qme lEege:
1 ſepimni lle, leg⸗

: Arliun, ſege:
pro ude ep oder 4

zma leg AAmi⸗
,. cg: wi ⸗

nl ſe lio⸗ elin bi⸗
ani e ſohet lo⸗
inuni en
. epeiimn ip⸗

gplendi 11,41,el

oiigee,

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

„ Copyright 4/1999 VXyVMaster Gmbä wwWVXymaster com

IENTARIUS
BBRA ICUS

NE VERSUS.
vetuſtisſimis Codicibus
embranaceis collatus,
notis illuſtratis
4

Majeſt. ut & Duc. Saxon.

Conſiliario, &c.

LHE, T;pis Reyherianie,

M. DCC. X.