fer. & nor. in on MmoW h. loc. it. Sanhedrin, fol.
70. a. & fol. 9I. a.

gitur Syn 7y Tayn nrn i. e, ut ſemet
miniſtrum ac ſervum faciat ſemini (ſiye poſteris)
iſtorum.
44. Hebr. a;) i, e. ſervitii mei, nempe: ut loco
filii quarti: quem ego procreare volebam, mihi
miniſtrarent, ſicuti pauloò antè dictum eſt; Cham
autem impedimento fuit, ne illum filium quar-
tum procreatem, quocircà labor iſte, ut mihi
miniſiretur, filiis meis, Schemo ac Jjapheto, im-
poſitus eſt: confer. hic Bereſch. Rabba Paraſch. ventus & in domo Sanctuarii, quam ædificabunt
36. fol. 40. col. 12. MSt, Erff. I. pro: rray ha-, ei (Deo) IIraclitæ.
bet 1may i e. ſervitii ejus, ſcil. filii quarti,quem 49. Nempe: Rabbinorum Judaicorum;
procreare volebam. quos hoc nomine indigetare ſolent, ſic & in u-
A5. Confer. ſuprà v. 22. h. cap. n. 36. vide & not. troque MSto Eiff. pro as legitur: 1rſa
in "pam n h. loc. . i. e. Rabbinorum, ſeu doctorum noſtro-
NX Loci iſtius expoſitionem vide in notis mipæ rum.
'Dan h. loc. in nonnullis exemplaribus poſt † Hebr. “n, in MSto Erff. 2. additur: n
tyan Cenaan additur: ay Dny i. e. in tributum “ i. e. rex Medorum & Perſarum.
ſervile, in MSt. Erff. 2, additur &7 i. e. in 50. Nam quinque res, inter quas etiam fuit νRπα
poſſeſſionem. ſive præſens Dei majeſtas, in templo ſecundo
deſiderabantur, de quibus vide inter alios
Hoornbeek contrà ud. lib. 2.c. I. p. tn. 156. &
ſeq. confer. & nor in απ h, log,

antè in notis autoris noſtri dictum eſt, confer.
not. in N h. loc.

47. Cur Cenaan; non yere Cham, pater ejus, ma-

88

GENESEOS.

CAbP. X.

Sanctuario“ primo, quod Salomo ædificaverat, qui ex poſteris Schemi fuit. Eod.
verſ. 27. Etſit Cenaan ſerpus] Etiam ** ex quo tempore poſteri Schemiin exilium mi-
graturi ſunt, ipſi ement i ſibi ſervos de poſteris Cenaan. 5 I.

CAP.

Erſ. 2. Et Tliras] Hic eſt Peres. 1

Verſ. 8. Cæpit eſe poten:] Ut ad rebellio-

nem excitaret totum mundum contrà Sanctum illum Benedictum 2. ex conſi-
lio generationis, quæ tempore diviſionis (orbis terrarum vixit.) Verſ. 9.
Rebuſtus venator] Venatus eſt* ille mentes hominum ore fuo ac ſeduxit eos, * ut con-
trà Deum rebellarent. * Eod. verſ. 9. Coràm Domino] Propoſitum ejus (Nimrodi)

fuit 3. ut irritaret illum † (Deum)in ipfſius conſpectu. Eod. verſ. 9. Proptereà dicitur]

De

Hebr waoa MSt. Erff. 2. ſic habet: = en
D een ren men i. e. in taber-
naculis Schemi, cum arca eſſet in tabernaculo
conventus & in Sanctuario.
X Hebr. , huic voci in MSto Erff. 2. iſta ſunt
præm iſſa: Sn e ee ee nn e
ay r) i. e. iſti ſunt Gibeonitæ, de qui
bus dicitur: maledicti ſitis, non exſcindatur ex
vobis ſervus, Joſ. c. 9e v. 23.
1† Hebr. a, Mst. Erff 2. pro eo habet: bn
i. e. tradentur (eis ſervi )
51. Loci iſtius expoſitionem vide in notis nov
an h. loc. confer. & Sanhedrin fol. 9 1. a.
& Jalkut Part. I. fol. 16. col. 2. fol. 3 1. col. 3.
It. Part. 2. fol. 9. col. 2.
1. Sive: Perſa; alii tamen ab illo originem du-
xiſſe ſcribunt Thraces, vid. Junii ac Tremellii
not. h. loc. ſic & Joſephus Antiq. I. 1. c. 7. à
Thiras ſcribit eſſe Thraces, cui & S. Epiphanius
Hæreſ. 39. fol. n. 129. conſentit idque etiam
vocem indicare notavit H. Grotius ad lib. I. n.
16. de Verit. Rel. Chr. confer. & S. Hieron.
Trad. Hebr. h. loc. ac Bochartus Geogr. Sacr.
Part. 1. I. 4. c. 38. Gorionides verò l. I. c. I. ſcri-
bit à Thiras eſſe Ruſos, Bosnos, & Angleſos,

confer. Ioma, fol. 10. a. item not. in nov
n-, ubi etiam ad marginem allegatur Be-
reſchit Rabba.

med. item infrà Geneſ. c. 1 3. v. 1 3. n. 2 2. vide
& num. ſeq. 3. ac not. in D'nan me h.
loc. .

* Hebr. Aà in MSt. Eiff. 2. hic ita legitur :

R —e ne deen n en e e
PrpniRe nn ennen i. e. venatus eſt illos
(Nimrod) conſiliò, veluti (ſcriptum eſt:.) &
acceperunt viri =uvn de cibarüs eorum, quæ
interpretatus eſt (Jonathan:) & auſcultave-

confer. hic Eruvin, fol. 53. a. & Joma, fol. 10.

3.
** Hebr. yvm, ſic Baſil. & Amſtel. exemplar, ut
& MSt. Erff, I. Berolin. habet: yvn) i. e. & er-
rare fecit eos; MSt. Erff. 2. legit rnèe dyvN
i. e. & in errorem induxit eos, res eadem
XX Hebr. h ; Mst. Erff. 1. pro eo habet:
TND Q„7 i. e. ut eſſent rebelles, res eadem
eſt.
3. Vel: Ex propoſito fecit, datà operà atque ani-
mo deliberato egit, confer. Levit. c. 2 6. v. 14.

h. loc. ubi ſcribitur, quòd Nimrodus &b-n
—V
Deum.
† Hebr. w'no:i,, in MSt. Erff. 2. pro eo legitur:
yn i. e. ut ad iram provocaret illum.

2. Confer. hic Gur Arjeh fol. 18. col. 4. princ. &

runt viri verbis eorum, vid, Jot. cap. 9. v. 14.

ac not. ibid. n. 46. vide & not. in mom en

7"n i. e. publicè ac palàm profanaverit

(AL 1.
ſuom novit
fobuſtus vet
bedirent N
eorumn deg
Nialvefünt
quiaillorum
Ae gulu ,.
nambathrufn
& egreliſun
ſe luntfimil

—
15 Hebt. 7),
roptete’ „
nNN
Hebt.
le.
r Hebr. d
◻ 1. e1
Hetr Inn,
iſla: 7N)
D e
ſerni) guat
Achad aque
10, k ah.) n
bitare cumſ
³ Pedr. d.
Babel.

Hebr. Qy
Opvi. e, exi
MSRtO 2. hic in
da ſ
diſegrit quatu
ſeil. gutuor
ign ſeicume
uben Calh
fuit und me⸗
caß.)

4. ld ell: eorun

eEemet illisadun

hique Ralſehine
6. Vice ſonæ ca

lloe ſol. 1,e
e,

telium mi⸗

tad tebellio⸗
n2 er conſ⸗
.) Ven9.
03, Eut con.
s(Nimrodi)

Hrneddtin)

De

—
. 1. h. 2 1 dide

Ou Ve

hie ita legitur!
Nen De
Venatus elt illos
ciiptam ell.) &

is eorun, dne

) & auleultze⸗

01. cih. 9. V. 14
&om, fol. l10,.

ſtel, exemplan, ut
: P ie Aet ·
ſegit O den
e05, les eadem

1. o ed habet::
edeles, les ellem

aoheri atqne ni .
ot, in nn
Mimodus NNih
Palamn prohnaſetꝗt

n po eolegiin⸗

Naler ilam.

CA. X.

De quolibet homine, qui vultu** contumaci improbè agit, qui quidem Dominum

GENESEOS.

87

ſuum novit; ſed contrà illum datâ operàâ rebellat, dici ſolet: iſte eſt, ſicuti Nimrod,
robuſtus venator. Verſ. II., De terræ] Quando viderat Aſſur, ** quòd filii ſui o-
bedirent Nimrodo † & contrà Deum rebellarent, utturrim* ædificarent, ipſe è medio
eorum *egreſſus eſt. 4. Verſ. 12 Urbis illamagna] Hæceſt Ninive, nam dicitur: &
Ninive fuit urbs magna Deo. 5. Verſ. 13. Et Lehavim] (Dicti ſunt =Sn,)

quia illorum facies*** ſimiles erant flammæ 6.

Verſ. 14. Patruſim & Casluchim,

de quibus egreſſi ſunt Peliſehtim] (Nimirùm) duobus iſtis † egreſſi ſunt (Peliſchrim,)
nambathruſim & Casluchim inter ſe* permutaverant ** concubitum uxorum ſuarum,
& egreſſi ſunt ex iſtis Peliſchtim?* Verſ. 1 8. Et poſteà diſperſæ ſunt] De iſtis diſper-
ſæ ſunt familiæ multæ. 7. Verſ. 19. Tærwinus] i. e. Finis terræ ejus, omnis (dictio)

„ 3

* Hebr. 72 7), MSt. Eiff. I. habet: 12 77 1. e.

proptereà „ ſic etiam exemplar, quo uſus
ſum, in Mst. Erff. 2. hiſce præmiſſa ſunt iſta
Ha 2 & i. e. dicent omnes homines.
XX Hebr. MSt. Erff. I. habet n i, e, fron-
te.
XxXX Hebr. Xε, in MSt. Erff. 2. hic additur:
v za i. e filius Schemi.
† Hebr. Tra,, in MSto Erff. 2. hic addita ſunt
iſta: in ne ee inn e vae e
aan — nn en Ne i. e. & reliquit (ſeu de-
ſerui) quatuor iſtas urbes: Babel, & Erech,
Achad atque Chalne, (de quibus verſ. præced.
10. h. cap.) noluit (enim ipſe) ſtare (ſive ha
bitare) cum filiis ſuis.
* Hebr. WN- MSt. Erff. 2. pro eo habet: Uaa,
Babel. W
X Hebr. alnn; in Asto Erff 2. pro eo legitur:
vn i. e. exinde ſive ex illo loco, in eodem
MSto 2. hic inferuntur iſta: ann ya n
ae 0 ien e nenen edet. e. & æ-⸗
dificavit quatuor (urbes) pro illis (vel:illarum
ſcil. quatuor urbium loco , de quibus ſuprà
Sign. † dictum eſt,) Ninive, Rechoboth, Ir (ſeu
urbem) Calah ((ive Calach) Reſen; aſt Ninive

capß⸗ H“
74 . : eorum conſilium non approbavit nec
ſemetillis adjunxit, conſfer. Hiob. c. 1. v. I.
ibique Ralchi not. it. Ejusd. not. a3 Pf. I. 8 3. v. 9.
Vide onæ cap. 3. V. 3 confer. etiam Gur Arjeh
h. loe. fol. 18 col. 4** med. not. in Don PD*

d. loc.

(fuit urbs magna &c. vid. v. 1I. & 12. h.

Hebr. a, MSt. Erff. 2.pro eo habet: 7
Dn i. e. quoniam filii eorum (ſimiles erant
flammæ.)
6. Nam a ſignificat flammam, confer & hic Gur
Arjeh fol. 19. col. I. princ. & not. in a *
h. loc. .
† Hebr. a, in MSt. Erff. 2. hic præmiſſa ſunt
iſta: d- DN D ne en eren enennne
Sh nen eenedn i. e. Pathruſim (inde
dicti ſunt, quoniam foerunt) =re i e. fatui
(ſimplices, niſi malis vertere: fruſta) conſperſi,
veluti (aecipitur in illo loco:) D i. e. ad con=
ſpergendum ſimilam (rout Ezech. c. 46. V. 14.
habetur,) Casluchim inde dicti ſunt, quoniam
fuerum) =dhdn 1. e. ſlolidi ' i e. recentes
(ſeu humidi.)
* Hebr. N& G& in MSto Frff. 2. hic addita ſunt
iſta: ann n —rde Panr i e. & com-
miſeuerant ſimùl ſem en ſuum per confuſionem.
X Hebr. n, MSt. Erff. z2. pro eo habet:
nay i. e. commiſceuerant, in eodem ſequens di-
ctio aavmn i. e. concubitus omiſſa eſt, ſicuti etiam
in MStor.
XXX Hebr. rν, MSt. Erff. 2. hic addit: wb
ea n n en e erwei. e. (Pe-
liichtim Hebr. 'rw inde dicti ſunt, quia fue-
runt) ναo i. e., reteti 'w i. e. natibus, nuda-
ti pudendis, ſicuti (habetur in illo loro:) denu-
datos lum bis ſuis (Eſa c. 20. v 4. ubi pro pepary
uti hic habetur, legitur Nu i. e. natibus.)
7. Confer hic Joh. Lightfoot Chorograph. Mar-
eo præmiſſa cap. 10. F. 4. pag. m. 593. edit. Lipſ.

& not. in Se- . h. loc.

38 GENESEOS. CAP. X.

H ſignificat fin em & terminum. Eod. verſ. 19. Qua venis] (Iſtud: *—2 N
eſt)nomen rei (ſubſtantivum) & mihi videtur (hoc idem eſſe,) ac ſi quis ſocio ſuo di-
cat: terminus iſte pertingit usque dum venias ad terminum N. Verl. 20. Secundùm
linguas ſuas in terris ſuis] i. e. Quamvis (iſti populi) diviſi fuerint ſecundùm linguas &
terras; (tamen) omnes fuerunt filii Chami. Verſ. 2 I. Pater omnium ſiliorum trans]
Fluvium habitantium) 8. fuit Schemus. Eod. verſ. 2 I. Frater Japheti majoris] (Ex i-
ſtis 9. S. Scripturæ verbis) ego haud ſcire poſſum, utrùm Japhetus natu maximus fue-
rit; an Schemus; (aſt,) dum illa (Scriptura) dicit: Schemus centum annorum filius
&c. biennio poſt diluvium, 10. hinc dicere poſſis, quòd Japhetus natu maximus
fuefit, nam ecce filius quingentorum annorum fuit Noachus, quando gignere cœpit;
II. UÜluvium autemcontigit I 2. annò ſexcenteſimo, * unde)iepichendinnt, quòd natu
maximus inter ejus filios fuerit centum annorũ; 13. Schemus autem ad centum annos
non pervenerat, niſi bienniôpoſt diluvium. 14. Eod. v. 2 I. Frater Japheti] Non autem'fra-
ter Chami, quoniam duo iſti(Schemus acjaphetus) honorarunt patrem ſuum; iſte autem
(Chamus) contempfſit illũ. Verſ.2 5. Diviſa & Confuſæ fuerunt linguæ & diſperſæ ſunt
(gentes)ex convalle i 5. & diviſæ ſunt per totum mundum, (hinc) diſcimus, quòdHe-
ber fuerit propheta, quoniam vocavit nomen filii ſui de eo, quòd poſteà futurum e-
rat ac docetur in Seder Olam, quò d in fine dierum ejus (Pelegi) diviſi fuerint (po-

puli,) quèòdd ſi dicere velis, quòd ab initio dierum ejus (diviſæ fuerint gentes, opinio

iſta locum habere non poteſt, nam) ecce Jactan frater illius (Pelegi) minor natu fuit
isque multas procreavit familias antè iſtud tempus (diviſionis,) non dicitur: & Jactan
genuit &c. 16, dein (ſcribitur:) & fuit omnis terra &e. 17. ſi fortè dicere velis, quòd
. gen-

† Poſt hanc vocem in utroque MSto Erff. additur] verſ. 2 1
Nav, i. e. quæ in S. Scriptura (habetur.) 10. Sicuti cap. ſequ. II. v. 10. expreſſe dicitur.
8. Nempe: Euphratem, s5ατι trans Euphraten- 11. Prout ſuprà Geneſ. c. 5. v. 32. habetur.
ſes, confer. Galæi. not ad Lactant. lib. 2. c. 1 3. p. 12. Vide ſupr. Geneſ. c. 7. v. 11.
m. 214. & Gur Arjeh. fol. 19. Col. I. med. it. in- 13. Nimisam tempore diluvii, quandò illud ter-
frà Geneſ. c, 14. v. 13. u. 3 3. vide & not. in à ram innudare cœpit, confer. not. in pnr
bPep b. loc. & Sanhedrin, fol. 69. b. h,. loc. & Saunhedrin fol. 69. a.
9. Nimitüm verba icta: παπ Cnen de ambigue
ſunt & divei ſimodẽ explicari poſſunt, uno modo,
ut ad Schemum referantur, ita: Frater Japheti
major; alterò modo, ut ad Jjaphetum referantur,

tur itaque, quòd Japhetus, qui centum annorum
tempore diluvii ingruentis fuit, natu maximus
extiterit, vide, quæ num. antec. 9. h. v. no-

ita: frater apheti majoris (ſcil. natu,) quæ etiam tata ſunt.
explicatio poſterior ab autose noſtro per rationem 15. De hac convalle terræ Schinhar vide cap. ſeq.
ab ipto adductam approbatur eamque tum LXX. 11. V. 2.

interpretes h. loc. tum S. Auguſtinus I. 16. de
Civit. Dei c. 3. ut & Tremellius ac Junius in not. N& —π a i. e diviſa fuit terra.
h. loc. ſecuti ſunt, confer. & Gur Arjeh. h. loc. 16. Prout verſ. ſeqv. 2 6. h. cap. habetur.
fol. 19. col. I. fin. & gol. 2. princ. it, num. 14. h.] 17. Sicuti cap. ſeqv. 11. V. 1. legitur.

† Hebr. Myore in MSto Erff. 2. pro eo habetur:

14. Sicuti dict. cap. ſeq. I1I. v. 10. habetur, ſequi-

gene eifil⸗
bere hotelt,
lilis, gud
lm 10
bat ſeiplan,
Cbazurmint
dæ. 21.

1.
ZInjern
illo
(Deo)bellum

guotlliebh

19. Idett: non
ſec erplieiſt
hic GurAnjehn
tem lunt iſta
(ls6,cap l
us ag. 1 i.
fra Genel e.
1 Hehr. Qbe

DAwo i. e.

3 Vic. inffa Gen
41. 2e ſalkuth
1.fol. 159. co
Aebr. ſwon iſ
e iee,
xe MSo Eiff⸗
19. De glibus ve
em ſetſun 7.
loc.
10, Quiiceddic⸗
us loci n p
uüidiè, i er
Alſehfol. 19,4
licatut etiacn
in Fire: eppolt
inGenel ..
in bin 2,

Ch. .

—
N
ocio ſuo gi⸗
. Letundn
mlinguas &
mumtra,l
ſri] (Exi.
tarimns e.
norum flius
tu maximus
ignete ceepit;
,, guod natu
entumannos
Dnautemfta⸗
mmiilte antem
ilherſe ſunt
s guöckle⸗
e futurome⸗
eintf (po⸗
ntes, Opinio
inor natu fuit
tur: & ſactan
terelig, guocl
gen⸗

—

Prelle dieitur.
1 habetur.

guandd illac ter⸗

not, in N n

,kehell, ſei .

centum annorum

, natu mainus
ntec.9, he . 10⸗

har ſice c),ſeſ .

.gto en habelit;
na.
habetur.
gitut.

CAP. XI.

gentes diviſæ fuerint) in medio dierum ejus (Pelegi, ne iſta quidem opinio locum ha-

GENESEOS. 89

bere poteſt, nam) non venit Scriptura, ut abſcondat, 18. ſed ut exponat, quocircàâ
diſcis, quòd eo anno,** quo mortuus eſt Pelegus, diviſi * fuerint (populi.) Eod. verſ 2 5.
Jactan †] (Is ipſe p ideò dictus eſt,.) quia humilis erat & pDi. e. parvum facie-
bat ſeipſum, proptereà meruit, ut omnes familias iſtas 19. procrearet. Verſ. 2 6.

Chazarmavet] (Iſte ſic dictus fuit) de nomine loci ejus, 20. (ita habent) verba Agga-

CAP. XI.

Erſ I. Labium unum] i. e, Lingua ſancta. I. Eod. verſ. I. Et ſermo * unus] i. e.
Inierunt unanimiter conſilium ac dixerunt: non omnia (ſunt vel dependent)
ab illo Deo,) qui ſibi ſuperiora elegit, 2. aſcendamus ad firmamentum & ei
(Deo) bellum inferamus; alia explicatio (verborum iſtorum: & ſermo unus, nempè,
quòd illa ab hominibus illius ævi unanimiter prolata ſint) contrà unicum hujus mun-

H di;

ſed explicite & perſpicuè proponat; Confer-
hic Gur Arjeh fol. 19. col. 2. princ. deſumpta au-
tem ſunt iſta ex Seder Olam majori & quidem
ejusd. cap. I. vide D. Meyeri Seder Olam ma-

jus pag. I. fin. edit. Amſtelodam. confer. & in-
frà Geneſ. c. 2 1. v. 3 4. Sign. **
X Hebr. —awa, MSt. Erff. I. pro eo habet
—ywav i. e. quòd ea hora.

42. ac Jalkut Part. I. fol. 16. col. 3. 4. & Part.
2. fol. 159. col. 4.
† Hebr. zwr' iſtud, ut & ſequentia ueque ad:
& i. e. erba Aggadæ, abſunt ab utro-
Aqve MSto Erff.
19. De quibus verſu ſeq. 26. h. cap. usque ad ejus
denm verſum 30. eonfer. not. in h.
loc.
20. Qui ideò dictus ſuit Mnovn, quia incolæ ifti-
us loci 'n pon i. e. aſſveti erant morti quo-
tidiè, uti ex Bereſchit Rabba exponitur in Gur
Arſeh fol. 19. col. 2. princ. eodem ferè modo ex.
plicatur etiam in notis Pman ino h. loc.
21. Sive: expoſitionis myſticæ, de qua confer. ſu-
pra Geneſ. c. I. v. 12. ibique not. n. 89. confes.
Jalkut Part. 2. fol. 159. col. 4. vide & Bereſchit

18. Id eſt: non eſt mos S. Scripturæ, ut rem tecte;

* Vid. infra Geneſ. c. 19. v. 20. ibique not. num.

KRabba h. loc. uti in dhpam ine ad marginem al-
legatur.
1. Sive: Hebræa, hæc enim antiquiſſima fuit &
in illa ==yn Nas i. e. mundus creatus eſt, uti
habetur in Gur Arſeh fol. 9. col. I. princ. & fol.
19. Col. 2. med. conſentit S. Auguſtinus I. 16. e
Civit. Dei cap. I. in Baal Hatturim ita notatum
reperitur: verba iſta: inè e per Gematri-
am efficiunt: τ i. e, lingua ſancta, vi-
de not, in Pan nov h. loc. ubi ſententia iſta
confirmatur, confer. & Jalkut Part. I. fol. 16.
col. 3.
* Hebr. NX as hæc & quæ ſequuntur, usque
ad: à nd i. e. fuleimentum „Bereſchit
rabba, abſunt à MSto Erff. I. aſt M St. Erff. 2z.
poſt: . b e ita habet: had De
TDDA N &π i, e. nitidi (ſive elegantes ſer-
mones prolati) verbis S. Scripturæ propriis ſeu
peculiaribus.
2. Confer. hic Raſchi not. ad Hiob. c. I. v. 1. ubi
verba iſta: apvyn e i nw i. e. qui ſibi
elegit ſuperiora, ita effe runtur apy n& e
i. e. ut auferat ſuperiora, idem utriusque loci
ſenſus eſt, in Gur Arjeh fol. 19. col. 2. circà

fin.
M

90 GENESEOS. Cab. XI.

di; 3. alia explicatio (verborum iſtorum:) & ſermo unus, (nimirùm) dixerunt (homi-

nes iſtius ætatis:)qſemel annis mille, ſexcentis & novem 4. firmamentum nutat. 5. ſicuti
illud fecit tempore diluvii, venite, faciamus ei (firmamento) fulcimentum, (ſic legitur
in) Bereſchit Rabba. Verſ. 2. Dum proßiciscebantur de Oriente] Nam illi ibidem ha-
bitabant, ſicuti ſuprà ſcriptum eſt: & fuit habitatio eorum &c. † mons orientis; 6.
profecti autem ſunt exinde, ut deligerent ſibi locum, qui omnes comprehenderet,
nec repererunt (alium magis idoneum,) quàm Schinhar. *7* Verſ. 3. Unusquis que
ſocio ſuo] i. e. Gens genti, 7. 5Ægyptii £Æthiopibus & £Æthiopes Phutæis & Phutæi Ca-
nanæis. Eod. verſ. 3. Venite] i. e. Præparate vos, omnis (dictio:) Nſignificat præ-
parationem, * dum (hominesſeipſos præparant ac ſeſe conſociant vel ad opus (aliquod)
vel ad conſilium vel ad onus (ſuſcipiendum) à (itaque ſignificat) D i. e. præ-
parate, linguâ vernaculà: appareiller. Eod. v. 3. Lateres 8.] Nam nulli erant lapides
in Babel, ** quia illa convallis erat. Eod. verſ. 3. Et comburamus ad combuſtionem
Sic faciunt lateres, quos (linguâ Gallicâ) vocant: tuiles † (nempe comburunt illos * in
for-

ſn. ex Bereſchit Rabba locus iile ſic adqducitur, traxit,) quia ibi yaa i. e. excuſſi fuerunt homi-
nempè, qued homines iſtius ævi dixerint nes antediluviani.
yn e nee i. e. ſufficiat ei (Deo,) 7. Vide hic Gur Arjeh fol. 19. col. 3. princ. &
quòd elegerit ſibi ſuperiora &c. not. in na h. loc.
3. Id eſt: Deum, contrà quem homines iſti re- 1* Confer. hic, quæ ad Exod. cap. I. verſ. 10.
bellarunt, ſic locum hunc ſatis obpſcurum expo Sign. * notata ſunt, it. Megilla, fol. 10. b. &
no, confer. not. in rD h. loc. & Beieſch. Avoda Sara, fol. 19. a. i. Cholin fol. 79.
Rab. fol. 41. col. 1. a.

. .: . „*
4. Nam tot annos homines iſtius ætatis numera- g. Ita bic reddo: Avhhnde, alii codices habent

4. . 7 . .
bant àa ondito WMuhbaous E ad diluvium con- — .
. 2 H; ſed mendosè, ut puto, MsSt. Erff.

er. & hic Gur Arjeh fol. 19. col. 2. fin. Mst. Erf
5. Seſe movet, Hebr. vonprm, à rad. vin i. e. 1. legit υov ]ä. e. appareiller, omnium opti-
movit, nuta it. mè.

† Hebr. MSt. Erff. I. iſtud omittit, at MSt. 2.] ** Idem vide notatum ad Daniel. cap. 6. v. 1.
ro eo ita habet: a ben en ienn Sign.“ in Msto Erft. I. pro: aa i. e, in Ba-
— — n .h i. e. à S—ν.h bdel, legitur . ben i. e. omninò.
Meſcha (nempe: )à loco, ubi dv detulit eos † Sic exprimo ¹à proùᷣt in Baſil. editione, ut &
Nimrod improbus, dum venis usque ad Sephar, in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, habetur,

id eſt: Sepharvaym, ( vid. cap. antec. 10. v. 30. MSt. Erff. 1. habet , MsSt. 2. e i. e.

ubi eſt locus conveniens notarum iſtarum; &αt; tuiles, Latinè: tegulæ ſeu lateres.
ruùm de Sepharvaiim vid. 2. Reg, c. 17, V. 24. & * Hebr. e en. Mst. Erff. 2. ita legit:
c.. 1 9. V. 34.⸗it. c. 19. V. 13. 19 X bne enn een n wen i. e. faciunt

6. Uti cap. antec. 10. v. 30. habetur, confer. not. ex luto formam lapidum G& 9)wi. e. conflant
in pan ne h. loc. ut & not. ad 2. Chron. . probant, purgant) eos (in fornace) pro
cap. 9. verſ. 4. num. 8. it. Megilla, fol. 10. b. ä v, ſicuti in iſto MSto Erff. 2. habetur, vide-
ochabbat, fol. 113. b. . . tur legendum eſſe: †αεπ1S i. e uront, igne con-
* Hebr. y, in MsSto Erff. 2. hic additur.ſolidant, prout in notis Raſchianis habetur.
7n Preen de ie e. (P inde nomer

fornace.
/pereA
egn
elgal
9led renit
10. lten
Elii Almn
rum' (noni
1, Jſt
Uam deaole
En gui

um, qul
1

6 Heyliu

unuim ſtlab

j6 (Verb

iſicet.)
Eigaificet

**

——
Hebr
vpn
ram Parienn
* Hebr. N
i e ne ton⸗
* Hebr. N
n e
n)t
nullis in lo⸗
& faciamus
politionem
aquæ, aſce
ſicuti pion⸗
Eternum,
2.
9,Nempe, ut
Preſensel;
Taliit, &
iſte ſie gerns
lo. Ac N
finiant ſire
Uti habetut
contfer, &
d. 59. K 20
rin fol. 38.
1I. De hoe
25.
1 Hebr. dlN N

CALN.
Tunt (homi.
Utat, ſ, ſenti
dicen .
tientis; 6,
dtehenderer
Unugtitge
XPhutriC. “
nifiatte.
pus alignoc)
Miepre.
erant lapides
unliſimnen
runt illostin
ſor.

—
tuerunt honi-

d0l. 3. ptine. A

l, bol. 10.b. E D
Cholin fll. 79.

codices habent
mo, Mt. Eih.
omnium opi .
n ie, in Dl.
1l editione, ut e
8ſum , habetut,
1

. 1. DM e.

les
1g. 2. ita legit:
w i e kaium

M

in fomace) pfo
. betur, vice⸗
Uront, igne con⸗
nishabetur⸗

GENESEOS. 91

fornace. Eod. verſ 3. In cæmentum] Ad oblinendum parietem. † Verſ. 4, Ne for-
tù diſpergamur] Ne nobis Deus inducat * aliquam plagam, ut nos ab iſto loco * diſ-
ergat. Verl. 5. Et deſtendit Dominus, at videret] Non opus habuit (Deus) iſta re;
9. ſed venit (hic Scriptura, ut doceat judices, ne reum condemnent, antequàm videant
10. & (rem probè) intelligant, (hæc eſt) expoſitio R. Tanchumæ. II. Eod. verſ. 5.
Elii † Alami] Enim verò cujusnam filii ſunt iſti forſitàn filii porcorum *⁵% & camelo-
um? (non ita;) ſed filii ſunt hominis primi, qui ſuppreſſit bonum I12, ac dixit: uxor,
uam dediſti mecum, 13. ſic etiam ifti ſuppreſſerunt bonum, ut rebellarent contrà e-
um, qui illis bona abundè ſuppeditavit eosque ex diluvio ſervavit. Verſ. 6. Ecce unus

CAb. XI.

11. De hoc vide ſupr.

Aſt pepulus] Omne bonum eſt iſtud apud illos,

quòd ipſi unus ſint populus † atque

unum ſit labium omnibus & rem iſtam facere cœperunt. 14. Eod. verſ. 6. Cæperunt
ipſi] (Verbum . ) ejusdem eſt formæ,) cuti – DR *AUy, (ut hic

ſi gniſicet:) cœperunt ipſi facere. Eod. verſ. 6

Nonne I 5. præcidetur] Interrogativè
M 2 †(iſta

— L C——
† Hebr. ve h, MsSt. Erff. 2. hic ita habet
5 „v R i. e. ad oblinendam ſtructu-
ram parietis.
*X Hebr. Nda) dehn,, MSt. Erff. 2. habet: &a R
i. e. ne fortè& veniat (aliqua plaga &c.)
*X Hebr. dean, in MSt. Erff. z. addita ſunt iſta,
en e, e ene een eee ee n

pnn aen enee hen (forte legendum

r) een hec quamvis non
nullis in locis corrupta ſint, ſic verti poſſe puto:
& ſaciamus nobis nomen v. 4. (id eſt, juxta) ex-
poſitionem myſticam idolum, nam, ſi (venerint)
aquæ, aſcendamus in cœlum & ædificabimus
ſicuti priora; ſed ſenſus ejus literalis eſt: nomen
zternum, confer. hic Sanhedrin, fol. 109.

2

.

empe, ut deſcenderet, Deus enim ubique
præſens eſt 3 dicitur autem iſtud zα αατ
los;aαν, & ideò in Paraphraſi Chaldaica locus
iſte ſic verſus reperitur: & revelavit ſe Deus.
Io. Ac R2πα bee n di i. e. ne de
finiant ſive decidant ullam litem niſi re inſpecta,
uti habetur in Gur Arjeh fol. 19. col. 3. med.
confer. & Raſchi not. ad Genel. c.
n. 88. & ad Hiob. C. I. V. I. confer.
drin, fol. 3 8. b.

& Sanhe

Geneſ. c. 3. V. 7. n.

2 K⸗ .
1 Hebr. MiN n hæc & ſequentia , usque ad:

18. v. 21.

an in i. e. ex diluvio, abſunt ab utroque
MSto Eiff.

xXX Hebr. tan ſic in Bibliis Buxtorf. ut & in ex-

emplari Hebræo, quouſus ſum; aſt in editio-
ne Berolinenſ. & in 'pan me legitur:
ei. e. aſinorum, res eodem redit.
12. Negavit, beneficium ſibi exhibitum eſſe, in-
gratus fuit ergà Deum, vide ſuprà Geneſ. c. 3.
v. 12. ique not. n. 37.
13: Sicuti Geneſ. dict. c. 3. v. I 2. habetur, confer.
hic Sanhedrin, fol. 3 g. b. & Jalkut Part. I. fol.
16. c0 l. 4.
* Hebr. iè dyw hæc & quæ ſequuntur usque ad:
h i. e. omnibus illis, deſunt in utroque
MSto urff.
14. Nimirum exſtructionem turris Babyloni-
cæ.
XX Ac ſi diceretur: dà& &, item: 553 ny, ita
hic quoque tym ponitur pro: ba , ſic in
notis 'nam Rev h. loc. exponitur.
15. Ita juxtà mentem autoris noſtri interrogativè
vertere volui, ſicuti & Junius ac Tremellius hic
transtulerunt, ut ſenſus ſit: nonne præcidere-
tur iſtis ſpes iſta abſolvendi operis, quod facere
cœperunt? nonne ſuperbum eorum auſum irri-
tum erit faciendum, ut magno iſto molimine
excidant? ſic quoque in notis an ne k,
loc. exponitur.

62 GENESEOS. CAP. XI.

† (iſta ſunt explicanda,) ½ hic ſignificationem habet οO i. e. prohibitionis
16. juxtà Targum ejus, ** huic ſimile eſt, (quod in illo loco habetur :) A X½ας ‚. e. co-
hibebit 17 ſpiritum principum. Verſ. 7. Agite deſeendamus] Cum domo † judicii ſui
conſultavit (Deuꝰ) ob abundantem ſuam humilitatem. 1 8. Eod. verſ. 7. Agite] Men-
ſura pro menſura, 19. ipſi dixerant: .e. agite, ædificemus, 20. ille quoque (De-
us) contrà illos eadem menſurà uſus eſt, dicens: agite, deſcendamus. Eod. verſ.

7,- Et confundamus? Iſtud: ) ſumitur pro:) **, e. & confundamus, Nun

(in verbo: ) inſervit numero plurali & litera He in fine abundans eſt, perinde
atque He in (verbo) 2 I. Eod. verſ. 7. Ne audiant] Iſte † petebat laterem; al-
ter verò afferebat lutum, hic itaque ſtabat contrà illum ejusque vulnerabat cranium.

** Verſ. 8. Et diſperſit illos Dominus exinde] In hoc mundo, quod illi dixerant: ne

diſpergamur, 22. id ipſum illis evenit, & hoc eſt, * quod dixit Salomo: quod timet
impius, id ei eveniet. 23. Verſ. 9. Et inde ** diſperſit eos] Docet hic ſcriptura,) quòd

20. Sicuti ſuprà verſ. 4. h. cap. habetur.
* Bebr. — 7a) in MSt. Erff. 2. pro eo legitur:

† Hebr. — pna, abeſt iſtud à MSt. Erff. 1. aſt
MsSt, 2. pro eo habet: nn iyn ac ſi diceret

nulla

expoſitiovis gratia ſeu perſpicuè.
16. Vel: coëtcitionis, interdictionis, inhibitio-
nis, ſic & in Michlol Jophi h. loc. explicatur,
confer. not. ad Hiobe c. 42. v. 2. D. 2.
XXx Hebr. aaenn in MsSt. Erff. 2. hic additur
yapr' N i. e. non cohibebitur, ſic habet Tar-
gum Onkeloſi.
17. Sic verbum Muay, quod Pſalmo 76. v. 13.
habetur, ex mente Raſchi hic vertere volui;
in Targum habetur: non intermittetur ab eis,
juxtà P. Fagii verſionem, Junius ac Tremellius
transtulerunt: vindemiat ſpiritum anteceſſo
rum, ſatis obſcurè; in Vulgata eſt: aufert ſpi-
ritum principum, idqne juxta LXX. verſionem,
ubi verbum αααιιοιαπαα habetur, in MSt. Erff. 2.
poſt vpaa i. e. principum, additur: yap' i. e.
cohibebit.
† Hebr. Hnan hæc & quæ ſequuntur, usque
ad: moaa) i. e. & confundamus, abſunt à
MsSt. Erff. 1.
18. Vel- demiſſionem, manſvetudinem, Hebr
tarmay, confer. ſupra Geneſ. c. I. v. 26. ibique
not. n. 129. & n. 141. it. Gur Arjeh fo l. 19. col.
3. fin. ac Megilla fol. 9. a. Sanhedrin, fol. 3 8.
b. Jalkut Part. I. fol. 4. col. 3. & Part. 2. fol.
7. col. 4. Bechai. fol. 8. col. 2.
19. Sive: par pari retulit Deus, de hoc proverbio
vid. Joh. Druſi Adag. Hebr. it. not. ad Habac. c.
3.‧ V.⸗ 6. u. 17*

die i. e. & veniamus eo ſive ad illum lo-
cum.
XX poſt n in MSto Erff. 2. additur, don
—v. i. e. brevis dictio.
21. Id eſt: deſcendanmzus; ſicuti paulò amtè in prin-
cipio hujus verſiculi habetur, confer. not. in
mde h. loc.
† Hebr. 1, in MSt. Erff. 2. huic præmiſſa ſunt i-
ſta: byw (fortè legendum yany) b'y
y Syaha .ο weynn i. e. viderunt
(vidit Deus) ſeptuaginta principes (loquentes)

iſte, (peteret laterem &c.)
† Hebr. y my MsSt. Erff, z. pro his legit:

illum.
Xx Idque ideò, an ben e i. e. quia lis ac
rixa inter illos exorta erat, ſic in notis nov
DpPD h. loc. in MSt. Erff. 2. poſt yn i. e. crani-
um ejus, additur M i, e. & interficiebat
eum.
12. Sicuti ſupra verſ. 4. h. cap. habetur.
* Hebr. &α iſtud & ſequentia, usque ad: Nan
i. e. eveniet ei, abſunt ab utroque MSt. Erff.
23. Vide Proverb. c. 10. v. 24. ibique nor. num.
3 3. & n. 24. confer. & Sanhedrin, fol. 106.

** Hebr. b, hæc & quæ ſequuntur, us-

que

ſeptuaginta linguis eosque confudit, aded, ut

— 7 W y* y i. e. donee ſtaret iſte contra

NX

—
nula es
fuitpecc
gvo ter⸗
num con
contrii!
mundo;!
0s exlitt;

um onumn

(bopun)
phaultun
Patre ſuo:
Perhnund

wrrrr
Uead )
Eifk Mot
ſa: don
nus illos
ſol.107.
de hebr.
300ita:
MI!
18,) Cici
labium p

9.
† Hebr.)
ſequenti⸗
ſunt: .
n
don W
wodn
) da
Dum eoru
yerd eor
ines ann
35 (Ont
tra illud
nec Gaei
diluyiant
inter eos
autem, a
eyxtendera
mentum
Ae.
14, Hebr.

OnN.

ſohibitong
Mie eo.
indiciiſſ
Kite] Men.
uoque (De.
. Bod verl.
damns Nun
elt, perinde
laterem;al-
batctanium.
direrant: ne.
quoctimet
Ntura,) nod
nulla

———

etur.

bo eo legitu:
Ifead illum lo.

dditar, n

damkin Nin.
cnfer, nOt. in

Premiſſa ſunti.
) dyb Nn
d i. e. viderunt
pes (loquente.)
fudit, aded, ut.

1. poo hi kgit.
ftaretiſte conimri?

ie guin lis ae
ſe in nonis hO
ie crani ⸗
& interkiciebat

betur.

bique no nu
ecrin, fol, 105,

eſequuntut, u

gle

ouezad: WMIn

CaA. XI. GENESEOS. 95

—

. — . . — — . . .
nulla eis (improbis illius ætatis) fuerit pars in ſeculo futuro; ** ſed quodnam gravius
fuit (peccatum,) num hominum f antediluvianorum; an verò eorum, qui eo tempore,

qvuo terra diviſa eſt, vixerunt? illi (homines ſcil. antediluviani) non extenderunt ma-

num contrà fundamentum; 24. aſt iſti extenderunt manum contrà fundamentum, ut
contrà illud rebellarent & illi quidem judicati ſunt; 25,. hi verò non deleti ſunt de
mundo; ſed, quoniam homines antediluviani fuerunt raptores ac diſcordia inter e-
Os extitit; * hi verò caritatem ac ſocietatem inter ſeſe coluerunt, dicitur enim: labi-
um unum & ſermo unus, 26 hinc diſcis, quòd res exoſa ſit diſcordia, magnum verò
(bonum) pax. Verſ. 10. Schemus flius centum annorum] Erat, quando genuit Ar-
phaxadum biennié poſt diluvium. 27. Verſ. 2 8. In conſpectu Therachi, patris ſui li. e.
Patre ſuo adhuc vivé, eſt & expoſitio Aggadæ, * (nempe:) dicunt (Kabbini,) quôd
per manus patris ſui 28. mortuus ſit (Haranus) nam Terachum de Abrahamo, filio ſuo.

M 3è3 coràm
que ad dn i. e. pars, abſunt ab utroque MSto loci iſtius ſenſus ſit: non data operâ & manife-
Erfl, MStum 2. tamen eorum loco ſubſtituit i. ſtè contrãà Deum rebellarunt, ſicuti homines,

ſtia: dwn brte i. e. & diſperſit Domi- qui tempore diviſionis terræ vixerunt.
nus illos exinde, confer. Sanhedrin, fol. 24. a. 25. Nempe: diluvii pœznaâ, qua Deus in illos ani-
fol. 107. b. & fol. 109. a. madverterat, confer. ſupra Geneſ. c. 8. V. 14.
XxX Hebr. Nac bhyyy, in MSt. Erff. 2. hæc ſunt num. 5§1.
addita: dpv b'py 7 & N , benN ny X Ideò perierunt, Hebr. Madn 7“, ſic in editio-
dn i. e, congregaturus eſt illos (De- ne Berolin. & in bpon nov h. loe. additum
us,) dicitur enim: mutabo in populis, (ut ſit.) reperitur; ſed abſunt iſta tam à Bibliis Buxtorf.
labium purum ſimul, vid. Sophon. c. 3. v. quam ab exemplari Hebræo, quò uſus ſum, ut &
9. à MSto Erff. 1.
† Hebr. N iw, in MSto Erff. 2. verba iſta & 26. Uti ſuprà verſ. 1. h. cap. habetur, proptereà
ſequentia hoc ordine & tali mutatione poſita hi non perierunt, ſicuti illi, hæc enim hic ſup-
ſunt: ☚ hann en eee e in ee plenda vel ſubintelligenda ſunt, confer. Sign.
ee n deee hn een en enen præced.* ut & Sanhedrin fôl. 24. a. & fol. 107.
bab ane ee dee ween ne enn b. fol. 109. a. Ja kut Part. I. fol. 17. col. I. fol.
oHν een dnen e ae bebnen nnen ne § col. 3. R. Bechai foOl. 2 1. col. 2. in MSto

N Sas ere n enn deen i. e. num homi Erff. 2. etiam hic poſt& n i. e. ſermo u-
num eorum, quorum ætate diviſa eſt terra; an nus, additur ya DNν i. e. ſuperſtites man-
verò eorum, qui diluvii tempore vixerunt? ho-ſerunmt in mundo.
mines antediluviani non extenderunt manus ſu- 27. Vide, quæ cap. antec. 10., v. 21. n. 10. & n.
as contrà fundamentum (i. e. Deum,) ut con- 14. notata ſunt, confer. & not, in nan me

tra illud rebellarent; atque illi quidem diſperſi h. loc. it. Sanhedrin, fol, 69. b.
nec deleti ſunt de mundo; homines verô ante ** Hebr. h& νανu hæc ut & ſequentia, usque
diluviani fuerunt raptores, & diſcordia (ſeu rixa) ad: ν i. e. ipſeque combuſtus eſt, abſunt à
inter eos extitit, ideò perierunt de mundo; iſtis MSt. Erff. confer.hic Sanhedrin, fol. 69. b.
autem, (quorum ætate ſcil. diviſa fuit terra,) qui 2; 8. Vel: quòd propter patrem ſuum mors ei eve-
extenderant manus ſuas, ut contrà illud (funda nerit, vide Gur Arjeh fol. 10. col. 3, med. ac Be-
mentum i. e. Deum) Iebellarent, fuit caritas reſchit Rabba h. loc. uri in pe N ad mar-
ginem allegatur, ubi vide etiam notas.

24. Hebr. “y, quo nomine hie venit Deus, ut

CAb. XI.
coràm Nimrodo conqueſtum eſſe, quòd is idola ſua confregerit, 29. quocircâà illum
(Abrahamum) in fornacem ignis conjectum eſſe (mandatò Nimrodi;) Haranum au-
tem ſedentem ſeeum dixiſſe: ſi Arahamus vicerit, ego illius ero; 30. aſt ſi Nimrodus ſu-
erior fuerit, ego illius ero; ſed poſtquàm ſervatus fuit Abrahamus, dixerunt Harano:
cujusnam tu (jam)es? reſpondit eis Haranus: Abrahami, (his dictis) conjecerunt eum
in fornacem ignis ipſeque combuſtus eſt atque hoc eſt Ur 3 1. Chaldæorum; Menache-
mus †autem explicat Ur, (quòd ϑdſignificet:) convallem, * ſic (dictionem illam
accipi in illo loco:) .) && i. e. in vallibus 32. glorificate Dominum; ſic quoque
(ſumi in illo loco:; Q& i. e. ſpecus viperæ, 3 3. omne foramen (ſeu cavernam) ac
vallem profundam dici: N. Verſ. 2 9. Jiscka] 5O) Hæc eſt Sara, 34. nomen exin-
de adepta, quia à ν i: ecomtemplabatur 3 5. in Spiritusancto & quòd omnes
