mox apud autorem noſtrum.

21. Vide Genel. cap. 50. V. 2 ubi verba iſta non

Jacobo , ſed Joſepho attribuuntur, vide num.
ſequ. 22. it. tract. Talm. Roſch haſchana, fol. 32.
b

* Hebr. & n hæc & ſequentia, usque ad:
„y e i. e. occurrit nobis, abſunt à MSto
I. ſed malè-
22. Vide Geneſ. dict. cap. 50. v. 2 5. quo verſu, ut
& antecedenti verſu 24. dict. c. 5o. atque ſic u-
troque in loco verba iſta ad Joſephum referun-
tur, vide num. antec. 2 I. h. cap. in notis *
"rnn ſcribitur, quoniam verba iſta: viſitando
viſitabit, bis poſita ſunt in textu ſacro, (nempe
verſu 24. & verſu 2 5. capitis 50. Geneſ.) ideò
poſſet dici, quòd Joſephus iſta dix erit primoò
ſuo nomine, dein aè& 2o) WNi. e. nomine
Jacobi patris ſui, à quo ille verba iſta acceperit.
vide plura in dictis notis.
2 3. Hinc etiam Junii ac Tremellii verſio hic ha-
bet: obviam factus eſt nobis, ubi vide eorun-
dem notas. .
24. Prout Numer. c. 2 3. v. 4. habetur, confer. &
Levit. c. I. V. I. ibique Raſchi not. n. 6.
2 5. Vide Numer. dict. cap. 23.v. 15. & not. in
Dn r h. loc.
26. Hebr. dnna dει ſic autor noſter verba, quæ
Numer. dict. c. 2 3. v. 15: habentur, hic expo-
nit, vide ejusdem not. ibid. num. 44. confer.
& not. in pa ne h. loc. cœterum verba i-
ſta: ν CNe& i. e. ero obvius &c. usque ad:
Ir & i, e. nonſinet, abſunt à MSto z.

CA. I.

Eghui die
guamgluee
i. Eod. r
ropteteane
i Nr D
—e
Rocmodo:
lempotethi
Rabet: neq
31, K. ſeco
iunus ſue
abiti eb.
ſaan
co⸗ 1.
lolvetbo)fi
decum (iis
trisveltri,3)

e quamablt

natn, niſi

(aur eſtfon

——
*7 Hebr. 5N
ie, non dab
27. Kre: no
Ut autornol
loll hic exp
2 6. Sicuti 6
19. Proutha
30. Qua verb
† Hebr. .
in MSto
wanusmes
31. HFicuti ver
kur, eonle
plicatio ha
31. Kie cum
yn dn
leonur, el
ſentit,) in
5opn Ihr
ſie manlul
ſice iun

CM..
—

—
atlin gens⸗
ecigliteroh.
lenioten im⸗
Drummillium
esgeilliae.
tudin ilorum
k (nam) ico⸗
E(etiam) ills
d. Oecuryi no.
loloco)
Oecurtam hic
nſun dot rey

Gt

imut, Figenuc,
huſchana,ſol z:.

ntin, vegue a0:
3, ablant à Möto

15. guo verſu, ut
So. Nue ſic h.
olephum jeferun⸗
cap. in nolis no
d2 illa: iltando
Nuſicto, (nenpe
60. Genel.) ided
iſta izerit prind
O ne, noſhine
etba l acceperi⸗

elii verſio hic ha-
ñbi vide eorun-

abetut, eonlet &
Unot, n. b.
, 15. & not in

olter verba, quæ
bentut, hicenpo⸗
.P num. 44. coner.
(Gretumn veibz i⸗
lus ac. sq ures⸗

.

CAP. I. EXxODI. 417

Pgypti abire] Niſi ego ** (prius) oſtendero ei manum meam fortem, ac ſi diceret:
quamdiu ego non oſtendero ei manum meam fortem, ille non permittet, ut vos abea-
tis. Eod. verſ. 19. Non dabit] Id eſt: non ſinet, 27. veluti (accipitur in illo loco:)
proptereà non dedi te, i. e. non ſivi te,28. ſic (alio in loco:) non dedit illum, i. e. non ſi-
vit illum Deus malum inferre mihi, 29. atque hæc omnia habent ſignificationem
)N)) i. e. dationis; ſunt, qui interpretentur (verba iſta:) Pp 30.
hoc modo: & non proptereà, quod manus ejus † (Pharaonis) valida ſit, nam ab hoc
tempore mittam manum meam & percutiam Ægyptios &c. 31. Chaldæa Paraphraſis ſic
habet: neque etiam propter præſentiam ejus (Pharaonis,) cujus virtus fortiſſima eſt
32. à R. Jacobo, filio R. Menachemi, iſtud mihi dictum eſt. Verſ. 22. Et ab hoſpita-=
domus ſuæ] i. e. Ab illa, apud quam ipſa hoſpitatur in domo. Eod. verſ. 22. Et ſo-
liabitis (Hebr. ☚ X)) juxtà Targum ejus: oppNi. e. & evacuabitis, ſic quo-
que (accipitur in illo loco:) Wi. e. & ſpoliaverunt Egyptios, 33. item (alio in lo-
co: uvNi. e. & ſpoliaverunt ſe 34. fili Iſraelis ornamentis ſuis, eſt autem Nun inil-
lo(verbo) fundamentum; aſt Menachemus conjunxit illud conjunctioni (literæ) Tza-
de cum (iis, quæ in illo loco habentur, nempè:) — i. e. & abſtulit Deus pecus pa-
tris veſtri, 35. item (cum illis, quæ alio in loco habentur, nimirum:) — WN i.
e quam abſtulit Deus à patre noſtro; 36. ſed non ſunt vera verba ejus (Menachemi,)
nam, niſi Nun eſſet fundamentum ac punctum haberet Chirek, non ſerviret linguæ
(quæ eſt formæ:) SNVD); ſed linguæ — EEE veluti O) i. e. & evel-
Fff 3 lemini

cum, confer. & not. in anm mnow h. loc.

*X Hebr. N N hæc & ſequentia usque ad: rd &

i. e. non dabit, abſunt à MSto 2.
27. Sive: non permittet, Chald. p'ae) &, pro-
ut autor noſter Chaldaica iſta ex Targum Onke-
loſi hic explieationis gratia adduxit.
28. Sicuti Geneſ. cap. 20. verſ. 6. habetur.
29. Prout habetur Geneſ. cap. 3 I. vVerſ. 7.
30. Qua verba hoc verſu 19. habentur.
½ Hebr. , ſic in Vulgatis exemplaribus, ut &
in MsSto 2. ſed MStum 1. habet i, e. quòd
manus mea, minus rectè, ut puto.
31. Sicuri verba iſia verſu ſequ. 20. h. cap. haben-
tur, confer. not. in on o ubi loci iſtius ex-
plicatio habetur. ..
32. Sic cum P. Fagio Chaldaica iſta: io NN.
pen (prout in exemplari, quo uſus,
legitur, cui etiam R. Salomo hic in notis con
ſentit,) in Compſutenſi ſic legitur, n &
Sepn N quzæz autor dictæ editionis
ſic tranſtulit: niſi propter timorem fortem,

vide plura in notis ejusd, Fagii ad hunc lo-

33. Vel: evacuaverunt Ægyptios, ſic juxtà men-
tem Commentatoris noſtri explicandum erit
quod Exod. cap. 12. v. 36. habetur; ubi vide
not. Sign. * ad iſtud verbum ryva, quod hie
habetur, reſpexerunt Rabbini, quando ſcri-
bunt, quod Pharao (Genel. c. 45. v. 18.) va-
ticinatus ſit, fore, ut Ifraelitæ aliquando face=
rent terram Ægyptiacam wpy i. e. tanquàm
profunditatem ſtagni, eui nulli inſunt piſces, vi-
de not. ad Genel. dict. c. 45. v. 1 8. Sign. ** it.
not. in am S ad Exod. c. 15. v. 22. ubi i⸗
ſtud exponitur de anbn i e. theſauris, quos
Iſraelitæ «Ægyptiis ſubmerſis abſtulerant.
34. Vel: evacuaverunt ſive privaàrunt ſeſe, vide Ex=
od. cap. 33. verl. 6.
35. Sicuti habetur Geneſ. cap. 31. verſ. 9. juxt
Menachemi ſententiam verbum iſtud: ryz
erit à radice: 72, cujus litera initialis eſt Tzades
ſic in not. .‿* an rP h. loc.
36. Vide Genelſ. dict, gap. 31. V, 16.

418⁸ Ex ODI. CAP. W.

lemini è terra, 37. item RRN) i. e. & trademini in manum hofſtis, 38. item:
R29) i. e. & percutiemini coràm inimicis veſtris, 39. item: —3 i e. &
fundemini in medio ejus, 40. item, & dicitis: 9 h eripimur, 41. ita (ut habeant) ſigni-
ficationem (formæ:) bD; & omnis (litera) Nun, quæ verbum quandoque ingre-

ditur & interdum ab eo abjicitur, veluti Nun in - No., [* & qnan

do illud (verbum) loquitur linguàâ (formæ:) =—Ü2 ⁷pe, punctum habet Scheva in
Chateph 42. veluti (in illo loco loco:) d 1 i, e. & deportabitis patrem veſtrum,
43. item: D31 i. e. & dabitis eis terram Gilead, 44. item: — 2 B i, e. & circum-
cidetis carnem præputii veſtri, 45. quocircà ego dico, quòd iſta (litera, Nun) quæ
punctum habet Chirek (in verbo Dr) ſit de fundamento & quòd fundamentum
ſitnomen verbi?X, idque ſit de linguis gravibus, 46. veluti 192, 12 , 82, quan-
do illud ſigniſicationem habet formæ: E, punctum habet Chirek, veluti:
SN i. e. & loquemini ad petram, 47. item: i. e. & expiabitis domum,
48⁸. item: ?1 i. c. & docebitis ga filios veſtros. 49.

Etſ. 2. Quidnam eſt in manu tua] Ideò (hic) ſeriptum eſt una 1. voce, ut allego-
ricè exponatur: per iſtud,* quod inmmanu tua eſt, tureus es, ut percutiaris, 0
. quo-

37. Prout Deuteron. cap. 2 8. v. 63. habetur. tee ire hic exponitur.

3%. Vide Levit. cap. 2,6. V. 2 .
39. Sicuti Levit. dict, c. 26. v. 17. habetur.
40. Vide Ezech. cap. 2 2. Verſ. 21.
41. Prout Jerem. cap. 7. verſ. 10. habetur,
WHæc & quæ ſequuntur, usque ad an? Dnn
V rhe i. e. & dabitis eis terram (Gilead) ab-
ſunt à MSto1.
a:. Id eſt: Scheva celeriter inpronunciations ra-
piens, vid. Buxt. Lex. Talm. fol. 741.
43. Sicuti Geneſ. cap. 45. V. 19. habetur, pun-
Cts initialia, quia de his autori noſtro ſermo eſt,
huic verbo ut & ſequentibus, adjicere volui.
44. Vide Numer. cap. 3 2. V. 29⸗
45. Prout Geneſ. cap. 17. V. I1. habetur; ſecun-
dum, Menachemi ſententiam itaque verbum
nx3 punctandum fuillet per Scheva & ſic
litera Nun mn m n i. e. penitus caderej vel
abjiceretur; ſed quaniam verbum iſtud QmX

punctum habet Chirek, idcircò ego dico, quòd

46. Hebr. nse iin, quibus Grammatici

notant conjugationem dageſſatam Pihel vel Hi-
phil vel nomen dageſſatum, vid. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. Q004. gonfer. & Gur Arjeh fol. 70.
col. 1. princ.
47. Vide Numeror. cap. 20. v. 8.
4⁹%. Prout Ezech. cap. 45. v. 20. habetur.
49. Vide Deuteron. cap. 11. V. 19.

i. Nempe: conjunctim, ſcriptum eſt, cum

legendum ſit: nh, ſeparatim, duabus vo-
cibus, confer. Schemot rabba h. loc. proutin
Ena ine admarginem allegatur.
* Vel: ab iſto, Hebr., ſic enim juxta ſen-
ſum allegoricum puncta ſunt ponenda, cum in
Hebræolegatur: D, conf. Jalkut Part. 1. fol.
53. col. 4. circà fin. it. tract. Talm. Schabbat,
fol. 97. a. ut & Bava batra, fol. 110. a.
2. L.e. Gignus es, qui baculò ſeu virga, quamma-

&c. vide cœtera ſuprà in ipſo textu, ſic in notis

CAL. IV.

vonialn lu
euplicati e
ſtlapis elx
. Verl. 3
cutus ſt quo
bum pfri)

nuuulloloco.

Aapprehen
6. Leprhal⸗
alba ſt, 9: 6
(Noles) dur
Punilafuit
ſuutica/
mmenſurapee

nerlo ſoniſe⸗

—
nu tenes,
à Comment
1. Vel: guia
es, dixerat
cece nontte
Iltaelitas vo⸗
Propteres u
cOnker verl.
4. Na: Deus
manu tage
Gittin, tol,
loe. ad mart
4. Vel appre
Pens ile an
Deolocutus
habetur, cc
ſequ. 6.e
6. Pfout Gene
20d Eſai e
Verl. 23.
7. Vige Deute
ExOGd. c. 9,
3. Keuti 1, 5
ſer not, 4d
Hiob, c. 1
* Hebr

N. .
—

3e item,
N ie, &
beant) lgni.
oque ingre.
d qun.
bet heya in
em veltrum,
e & citcum.
1 Nun) Je
Undamentum
„3), qual⸗
hitek, veloti:
bitisdomum,

Nee, Ntallego⸗
Dercutiaris,¹
quo-⸗

—

bus Gfammatidt
Stam Lihel veli⸗
Vid. Bortork.Lex.
zar Alſen fol 7.

habetut,
190
iptum elt, elm
Nim, Auabus -o⸗
bah lor. proltin
egatr.
e enimn juntz len.
onenda, cummin
2 Lut Patt. 1 fl.
Talm. Schabbat,
l. 110,,.
zügi „quamm⸗

CAP. IV. EXODl. 419

quoniam homines probos in ſuſpicionem vocaſti; 3. ſed literalis hujus (loci)
explicatio eſt: ſicuti aliquis, qui ſocio ſuo dicit: tune fateris, quòd iſtud, quod antè te eſt
ſit lapis? reſpondit ei: ita, (deinde alter)ei dicit: ecce ego (lapidem) iſtumfacio lignum.

4. Verſ. 3. Et fabfus eſt ſirpens] Indicavit ei (Moſi Deus.) quòd is malè de Iſraelitis lo-

cutus ſit quodque ſerpentis artificium imitatus ſit. F5. Verſ. 4. Et prehendit illum] (Ver-
bum Pi) ſignificat apprehenſionem, & ejusmodi multa ſunt in S. Scriptura, (veluti
in illo loco:) P E) i. e. & apprehenderunt viri manum ejus 6. item: P NNH i. e.
& apprehenderit pudenda ejus, 7. item: PTHN) i. e. & apprehendi barbam ejus, g.
omnis dictio * P, quæ conjungitur (literæ) Beth, ſignificat apprehenſionem. Verſ.
6. Leproſa (alba) ſicuti niæ] Lepra ſolet eſſe alba (prout habetur in illo loco:) ſi papula
alba ſit, 9. etiam per iſtud ſignum indicat (Scriptura) quòd maledicà linguàâ uſus ſit
(Moſes,) dum dixit: non credent mihi, 1o. proptereà punivit illum (Deus) leprà, ſicuti
punita fuit Mirjam propter linguam maledicam. 11. Verf. 7. Eſinuſuo, reverſa eſt,
ſicuti caro ejus] Hinc (diſcimus,) quòd menſura benignitatis 12. citiũs veniat, quàm
menſura pœnæ, nam ecce ab initio 13, non dicitur: & ſinu fuo.* Verſ. 8. Et eredent
verbo ſgni ſequentis] Quando dices eis: propter vos punitus fum, quia de vobis malè lo-

cutus

———

nu tenes, percutiaris, ob rationem, quæ mox

à Commentatore noſtro adducitur.
3. Vel: quia de hominibus probis malè ſuſpicatus
es, dixerat enim Moſis verſu anteted. 1. h. cap.
ecce non credent mihi &c. quibus verbis Moſes
Iſraelitas vocavit in ſuſpicionem incredulitatis, ac
proptereà juxtà Rabbinos, pœnäâ dignus fuit,
confer. verl. ſeq. 3. n. 5.
4. a: Deus ad Moſen: en baculus iſte, quem
manu tua geris, fiet ſerpens, confer. tractat. Talm.
Gittin, fol. 57. uti allegatur in αυree h.
loc. ad marginem.

5. Vel: apprehenderit ſive executus ſit, ſicuti ſer-

pens ille antiquus apud Protoplaſtos malè de

Deo locutus eſt, uti Geneſ. cap. 3. v. 4. & ſequ.

habetur, confer. verſ. antec. 2. n. 3. ac verlſ.
ſequ. 6. n. 10. & v. 8. n. 1 3.

6. Prout Geneſ. c. 19. v. 16. habetur, confer. not.

ad Eſai. c. 41. verſ. 9. num. 27. & ad Jerem. c. 6.
verſ. 23.
y. Vide Deuteron, cap. 25. v. 11, confer, infrà
Exod. c. 9. Vv. 2. n. 1.
3. Sicuti 1., Samuel. c. 17. v. 35. habetur, con-
fer. not. ad Proverb. cap. 3. V. I 8. num. 1 0. & 20
Hiob. c. 2. V. 3. n. I.
* Hebr. ) hæc & quæ ſequuntur, usque

ad vert. 6. abſunt ab utroque MSto Erff.
9. Vide Levit. cap. 13V. 4. confer. & Numer. cape
12. V. 10. it. tract. Talm. Schabbat, fol. 97. a.
& Sanhedrin, fol. H Io. a.

10. Sicuti verſu I. h. cap. habetur, confer. quæ ſu-⸗

PFrä ad verſ. 2. h. cap. n. 3. & verlſ. 3. n. 5. no-
tata ſunt, vide & verfſ. ſeq-. 8. n. 14.
1I. Vide Numer. cap. 12. v. I0. confer. & R. Sa-
lom. ad Levit. cap. 14. V. 4. ubi vide not. n. 3.
12. Vel: menſura bonitatis aut beneficentiæ „
Hebr. — aρ — m, cujus oppoſitum eſt: en
Hy . i e., menfura uktriv, prout D. Wagenſeil-
tranſtulit in Sota pag. 225.
I13. Nempè: verſu antec. 6. ubi poſt: MNXαν αοπ Cnom
additur? π1. e. & ſinu ſuo, ſicuti hic habetur.
confer. Gur Atjeh fol. 70. col. I. med. & D. Wa-
genſeil. loc. alleg. ubi dict. pag. 22 5. n. I. ſeribi-
tur, quod in ipſo ſinu convaluerit manus.

* poſt bæc in MSto I. iſta ſunt addira: en

cää
— — ene ene ee nen ene
— E i. e. (quoad) menſuram pœnæ ſcri-
ptum eſt: & eduxit illam (manum ſcil. prout ver-
ſu præc. 6. hàbetur,) non enim illa facta eſt le-
proia, priusquàm (Moſes) eam eduxit; menſura
autem

4²⁰

EPXODI.

CAbP. IV.

cutus ſum, 14. illi credent tibi, nam jam anteà ſic edocti ſant, quòd illi ‚ qui ſe cum illis
(ſraelitis) copulant, * puniantur plagis, veluti (accidit) Pharaoni & Abimelecho pro-

pter Saram. 15.

X

Verſ. 9. Et erunt aquæ] Et erunt & erunt, bis (dicitur hoc verſu) ac

videtur mihi (hoc ideò factum eſſe, quia,) ſi dictum fuiſſet: & erunt aquæ, quas acci-
jes de fluvio, in ſanguinem in arida, poſſem ego intelligere, quòd illæ (aquæ) in manu
ejus (Moſis) vertantur in ſanguinem & quando illæ ad terram venient, eſſentiam ſuam-
recipiant; 16, ſed nunc docemur, 17. quòd (aquæ) non futuræ ſint ſanguis donec fue-
rint in arida † (terrà.) Verſ. 10. Etiam ab beri Oc.] Diſcimus (inde,) quòd ſeptem
diebus Sanctus ille Benedictus pellexerit Moſen in rubo, ut vaderet perfuncturus lega-
tione ſua, (nempe:) heri, nudius tertius & ex quo locutus es, eece tres ( dies,) quibus ac-
cedunttria i. e, etiam, quæ multiplicant, 18. ecce ſex (dies,) atque ipſe (Moſes)
ſtabat die ſeptimo, quando ei (Deo) iſtud ampliùs dixit: mitte quæso per eum, quem-
miſſurus es, 19. donec (Deus) irà accenderetur contra illum (Moſen) atque in eum in-
vcheretur, * hoc autem omne (ideò fecit Moſes:) quia noluitprærogativam ſibi attri⸗

buere *præ Aarone;, fratre ſuo, qui natu major fuit, quàm i pſe quique propheta † exti-

tit,

zutem bona abundantior eſt, quoniam e ſinu e⸗

jus (Moſis,) in quo illa (extitit) ſanata fuit, an-
tequaàm ipie eam eduxit, confere num. præced.
130
14 Tofer. quæ ſuprà ad vetſ. 6. h. cap. n.t 0. no-
tata ſunt.
er Nempè: e 7i. e. ut illos malo afficiant,
ſic in editione 'namn new hic additur, ſed ab-
ſunt iſta tam in Bibliis Buxtorf. quam in exempla-
ti Hebræe, quo uſus ſum; ut & in utroqꝗ; MSto,
ſenſus iamen illa requirit.
155. De quibus vide Geneſ. cap. 11. v. 17. & cap.
20. verſ. 17. & 19. in notis Raſchianis editionis
= nan mne poſt: e aa i. e. propterSa-
ram, uncinulis incluſa & addita ſunt iſta:
aN& Re õ Re een
PRER ene wnen n. P2en yn
p ennh ee renn Srneten .
z2 — e Wrne r 1. c. verſ.
9. Et accipies de aquis fluvii] Indicat eis (Scri⸗

ptura,) quòd primà plagâ (Deus) puniverit illo⸗

rum (.gypüorum) numina, ut ſenſus ſit: quan-
do Deus gentes (idololatras) punire vult, quòd
primò illarum numina puniat, nam (TPgyptii)
colebant Nilum numinis loco, quoniam ipſi ab
eo ſuſtentabantur, idcircò (gquæ ejus) in ſangui-
nem verſæ ſunt, in veteri exemplari KRalchiano

(ita criptum eſt) vid. infr. c. 7. v. 17. n. 19.
16. Vel: ad priſtinam ſuam natur am redeant;
nempè, uèciterhm aquæ fiant nec maneant ſan-
guis, in MSο 1. poſteae i. e. juxtà eflentiam
ſuam, vel⸗ edentiam ſuam recipiant, additum eſt:
& N Ware i, g£. & abeant de gente ad
gentem.
I7. Nempeè, ex eo, quòd verbumiſtud? An in hoe
verſu bis ſit poſitum, confer. not. in am nee
h. loc.
† Hebr. wads we, ey, pro his in utroque MSto
legitur: nwad * i. e. donec attingerent
(terram) aridam, res eodem redit- .
18. Quæ tres particulæ Ain hec verſu habentur,
nam juxtà R. David. Kimchium ad ſoſu. cap. 7.
V. I I. Ha — — i. e. omnis (particula) bax
(venit) ad augendum, vel auget & multiplicat
rem, confer R. Salom. ad Geneſ. c. 42. v. 22.
n. 29. & ad Deuteron. c. 12. v. 3 I. n. 115.
19. Proht verſu ſeꝗ. 13. h. cap. habetur.
X„ Conttà enm ſtomacharetur, indignaretur, ide-
nim phraſis yy —a, proutin utroque MSto
legitur, hic ſignificat, confer. cap. ſeqꝗ. 5. Vv. 22.n.

35.
*XX Confer hic Schemot rabba, prout ad marginem
in bnan nD h. loc. allegatur.

† Hebr. &aw h Nnn abfant iſta à MSto 1.

; Licit et

† ,DtO 10, ifa

Autetn propt

ego loquot,
docvitte log
intetkeckumi
itc utezecun
ſros eus ſut
Kgnizmaml
fugiligettt
Omniailla!
nelnpe: Aat.
nimſego ali

turum ero eo

tu 6 fuer
NſPni⸗

tanectepelt

t 1 Ia notis R
ſtude nwe
lis incluſa o’
N
luus Ke. (u
didum fuir
Vide infray.
30, Pfout 1.
vide Ralſchie
21. Newpe.
11. Vide bzee
ſehi not.
Hebr.
23. Hebr.
lii verſio ha
ditiotis iin⸗

1. die ede

cunt: beon

gaac eypt
dutire,

CANN.

lecnmilli
lecko Pto.
Cvetlu) ae
gasacci⸗

ejinnan

am ſdam.
Gonec ſue⸗
uöd ſeptem
Curus lege⸗
)guibosac⸗
Ne (Noles)
im, guem.
in eumin⸗
n ſtbi adttti⸗
hetij eti⸗
tit,
—
I7, ne 19.

amn ledeant,

manesntlan⸗
Ct eßentiam
tadeitum elt:
nt de genls 20

6: MWinhoe
in AMan W

togque Mö1o
nee atingetent
9
jerſuhabentat,
d ſoln. cap.
(vanticula hi
& wultiplicnt
el. c.41. 11
lenl liſ.
petur.
leenetnn ihe⸗
n utroue Moro
ſeg ſel t

ked marginenn

MSto !.

tit, dicitur enim: ** num revelans revelatus ſum domui patris tui, quùm eſlet in gy⸗

ptoꝛ? 20. is fuit Aaron, 21, ſic quoque apud Ezechielem: & notum me feci vobis in terra-

EÆ.gypti ac dixi vobis: unusquisque deteſtationes oculorum ſuorumabjicite; 22., hæc

autem prophetia Aaroni † dicta fuit. Eod. verſ. I0. Gravis are] i. e. Difficulter 23.

ego loquor, linguàâ vernacula (dicitur is) balbo. 24. Verl. I1. Quis poſiit or α Quis
docuit te loqui, dum in judicium vocabaris coràm Pharaone propter Ægyptium, (à te
interfectum?) Eod. verſ. I I. Aut quis poſuit mutum?] Quis fecit Pharaonem mutum.
ita, ut executioni haud mandaret præceptum de te interficiendo? & (quis fecit) mini-
ſtros ejus ſurdos, ne audirent id, quod ille (Pharao) præceperat dete (interficiendo?)
& quisnam ſpiculatores, 25. qui interficiunt, fecit cœcos, ne viderent, quando tu au-
fugiſti de tribunali 26. & incolumis evaſiſti? nonne ego, cujus nomen eſt jehova, feci
omnia iſta? Verlſ. I3. Per eum, quem miſſurus es] i. e. Per eum, quem tu mittere ſoles,
nempe: Aaronem; * alia expoſitio: per alium, quemcunque volueris mittere, non (e-
nim) ego aliquando introducturus ſum illos (Iſrałlitas) in terram (Canaan) nec in fu-
turum ero eorundem redemptor, ſunt tibi multi, quos mittere poſſis. Verſ. 14 Etira-
tus eſt furor] R. Jehoſua, filius Karchæ, dicit: ubicunque in lege (reperitur ſcriptum:)
Hde i. e. æſtus iræ, ibi lex facit notam; e ſed de hoc (Moſe hic) non dicitur no⸗
ta, nec reperimus, quòd punitus fuerit propter illam iram, reſpondit ei R. Joſe: imò et⸗
iam

„*

XX In notis Raſchianis editionis pan mnom poſt i-* Vid. hic Tanchuma, fſicuti ad marginem in nowu
Ktude: inaw i. e. dicitur enim, ſequentia uncinu- sn he loc. allegatur.
lis incluſa & addita ſunt: N T e een 5. Sic reddo hic Hebr. wmmoobn vel:
23 Wyi en D ¹) i. e. nonne Aaron frater Peo Pprout in MSto z. habetur „ in MSto
tuus &c. (uti verſ. 14. h. cap. habetur,) prætere I. ſolum legitur: pep, fortè per ignorantiam
dictum fuit Sacerdoti, Eli, num revelans &c. iſtius vocis, vid. Exod. cap. 2. V. 1 5. n. 5 5. ubi
vide infrà v. I4. h. cap. n. 27. ſpiculator ſeu carnifex dicitur rubhp, vide not.
20. Prout 1. Samuel. cap. 2. verſ. 27. habetur, ubi idbid, dict, num. 55. confer. & Marci cap. 6. v.
vide Raſchi not. 27 ibique Commentatores ac Buxtorf. Lex. Talcne

21. Nempè : cui ſeſe Deus in Egypto revelavit.
22. Vide EzZech. cap. 20. verſ. 5- G& Vv. 7. ibique Ra-
ſchi net. .
† Hebr. i& in MSto I. proeo legitur: Wwn
23. Hebr. HMMaan, i. e. graviter, Junii ac Tremel-
lii verſio habet: impedito ore, Valgata: impe
ditioris linguæ.
24. Sic redda: 1a, balbo, Italicè, Galli di.
cunt: begue, in MSto I. pro ina, prout in

. R
Vulgatis exemplaribus habetur, legitur: Waya,

qued exprimere poſſis: balbier, Latinè: bal-
butire,

Ffol. 153 3. confer. & tractat. Talm. nawfol. 10 8. 22
ſicuti allegatur in pan new ſuper Commen-
tar. Raicht h. loe.
16. Sive: de loco judicii, ſie an quæ dictio hie
habetur, interpreter', à Græco 6αα 1. e, tri⸗=
bunal, ſuggeſtum judicis; exiſtimo autem, hoc
nomine hie intelligi pegma ferale, ubi rei mor-
tis ſuppliciò affieiumur, Gall. eſchaffaut, eon-
fer. Einsd. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 295. it. note
in nan ro, h. loc.
* Lor iſtius expoſitionem vide in not. bnam nam
Iloc.

* Vel; ſigaum, Hebr. νο qua voce hic in-

6gg

CAbP. IV.

4²² EXODDI.
lam de hoc (Moſe) dicitur hic nota, (nam ſcriptum eſt:) nonne Aaron, frater tuus Le-
vita, 27. qui (ſcilicèt) futurus erat Levita, non ſacerdos, animus quippe meus erat, ut
ſacerdotium ex te egrederetur; ſed ab hoc tempore non erit ſic, verùm ipſe (Aaron) e-
rit ſacerdos; tu autem Levita, nam dicitur: & Moſis, viri Dei, fili annumerabuntur tri-
bui Levi. 2 8. Eod. verſ. 14. Ecce ipſe egreditur in occurſum tuum] Quando abibis in
Fgyptum. Eod. verſ. 14. V. idens que e lætabitur corde ſuo] Non (faciet Aaron,) ſicuti
tu exiſtimas, (nempè,) quòd tibi iraſcetur, quia tu ad dignitatem aſcendis; (ſed ipſe læ-
tabitur corde ſuo.) atque hinc meritus eſt Aaron ornamentum pectoralis, 29. quod da-
tum erat ſuper cor. Verſ. 16. Er ipſe loquetur tibi] (Particula i.e. tibi, notat hic:
i e. pro te (vel propter, te) loquetur ad populum & hoc probabit( eandem-
ſignificationem eſſe) omnibus (iſtis particulis:) & ¹ ac& —2 ac — ,
quando conjunguntur(verbo) )nempè omnes iſtas (parti culas) ſignificare drv
j. e. propter illos. 30. Eod. verſ. 16. Erit tibi vice oris] i. e. Interpretis loco (erit.)
quoniam tu difficulter loqueris. Eod. verſ. 16. Dei loco] i. e. Doctoris ac principis
loco. Verſ. 1 8. Et reverſus eſt ad Jethronem, ſocerum ſuum] Ut ab eo facultatem pe-
teret (abeundi) nam ecce (Moſes) ei juraverat; 31. fuerunt autem ſeptem nomina ei (Je-

throni, nempe:) Rehuel, Jether, Jethro, Keni &c. 32. Verſ. 19. Quia mortui ſunt

omnes viri] Quinam fuerunt iſti? (nempè:) Dathan & Abiram, qui quidem vivi erant;
ſed

——

telligitur =ν ſive exemplum aliquod notabi-
le iræ Divinæ, cujusmodi factum eſt in Mirjam,
Moſis & Aaronis ſorore, quæ à Domino irato
lepra fuit percuſſa, uti Numer. c. 12. v. 9. & 10.
havetur, confer. & Geneſ. c. 2 8. v. 10. n. 23.
locus autem iſte de R. ehoſfua hic adductus, re
peritur in tractatu Talmudico: ma fol. 102.
2. prout allegatur in π Hνυρ ſuper Commen-
tar. Raſchi h. loe.
27. Zic ſcriptum reperitur hoc verſu 14. confer. ſu⸗
prà verſ. 10. h. cap. Sign. * vide & not. in à*
man h. loc. it. tract. Talm. Sevacbim, dict.
fol. 102. a.
28. Prout I. Paralipom. cap. 23. verſ. 14. habe-
tur.
29. Hebr. nn, quod ornamentum fuit ſummi
ſacerdotis, èegione cordis appoſitum, de quo
vide Exod. cap. 28. v. 4. confer. & not. in αν
Dpan h. loc. ut & tract. Talm. Schabbat, fol.
139. a.
6. Vel: pro illis, quando nempè ſcriptum eſt
nay, in utroque MSto proé nrphy legitur 7)
i. e. pro vel propter te illæ (ſigniſicant bar⸗

ticulæ) idem eit in particulis illis: 71, , Sa,
nempè, ut ſignificent: y, 7. y,'y, con-
fer. Geneſ. c. 24. V. 7. ibique Raſchi not. n. 17.
vide S not. in Dem Dh. loc. ubi exponi-
tur, quòd iſta ſit una ex probationibus, unde
evinci poſſit, quòd omnes iſtæ particulæ ſigni⸗
fieent awa i. e. propter vel pro, Hebr.
pa.

31. Nempè, quòd eitrà ejus conſenſum ac volun-

tatem non eſſet abiturus ex terra Midianitica, vi-
de ſuptà Exod. c. 2. v. 21. n. 6 5. & n. 66. ſic et-
jam in notis Raſchianis editionis 'pa
hic additum reperitur, nempè' n N—i
e X i. e. quòd ipſe non receſſurus eſſet
ex Midian, niſi ipſius licentiã, confer. hic tract.
Talm. Berachot, fol. 64. a. it. Moëd katon,
fol. 29. a.

32. Item: Cheber, Putiel & Chobab, ſic habetur

in Mechilta, prout allegatur ad marginem in
ar ne ſuper Commentar. Raſchi h. loc.
confer. & infrà Exod. c. 1 8. V. I. n. 2. & ſeq. ea-
dem nomina, nempè: Chobab, Cheber, Pu⸗=
thiel, exprimuntur in MSto I.

Aopibus ſuis

20 Aper
Aaretitabtel
ſus ſcletelci
30. M ronſ’
rantutin 5.50
i htun
mmeate foriite
Eod,verl 21.

ſermo eh)ia⸗
ed cotanflis

cotim eoſha
gyptolilatrei
ſenptumſtrcl
ne, jam antea
oaudies gud
Pod. verl. 22.
Preſagtiam)
lam elkciam,3

n
33, Vel: g10 mo
Pelitut inttact⸗
ſ. A ti l epet
fet. & Genel e.
N he loc⸗ i
& fol 64, b

ſ.2.
34. Fingularem
hanc Rabbino
10, guia hie
n cum H
quandoque ant
Uti ſohanne.2
Prophetaille,
chim, ſol. 1,
15. De quo vie
Gur Arſeh tol.
36. Vide Zachz
ſeiu, gerſat
Matth. c, 11,
tur, hunc aſin
tuminter crep

(. .

fatertulsle.
mengerat, un
ſe (Aaron) e.
netabuntur tii⸗
lando abibisin
tdaron)) ſieuti
is; (Ediplele.
1,19, godde⸗
ibi,nouuhie)
dabit candem,
e ,
niſcate Drpn
is locd (eit)
otisacptincipis
ficultatempe⸗
m nominaeiſſe⸗
Wis nonuiſint
idem vini etant,
ſed

lis N ,
7) , con⸗
1e Naſchinot, h 17.
b loe. ubi ezponi⸗
vobatiomibus, unde
ile paniculeſigni⸗
1 el gro, kebt⸗

conſenſum at volun-
teſra Midianilica, ii⸗
6f. n. 66, ſie el⸗
litionis Dn dr
dpen n i N
ſenon kecellurus eſſet
, conet. hic tnac.
2 it. Moéd Halon,

(hobeb, ſc habetu
tur ad marpinem in
entir. Rulebt h. loe⸗
õ
hobeb, Cheber, zu

ol

CAbL. IV.

ExODI. 423

ſed opibus ſuis exciderant; pauper autem perinde, ac mortuus reputatur. 33. Verſ.
20. Super afinum illum] (Nempè fuper) aſinum peculiarem, 34. is fuit aſinus, quem in-
ſtraverat Abrahamus, cùm ligare vellet Iſaacum, 3 5. atque is ipſe eſt, ſuper quo rex Meſ-
ſias ſeſe revelaturus eſt, dicitur enim: pauper & equitans ſuper aſinum. 36. Eod. verſ.
20. Et reverſus est interram Egypti & accepit Moſes baculum] Non accuratè conſide-
rantur in S. Scriptura * prius & poſterius. 37. Verſ. 2 1. Cum abieris, * ut revertaru
in Eopptum &c.] i. e. Scias, quòd ideò profecturus ſis (in 5Ægyptum,) ut in legatione
mea te fortiter geras atque omnia oftenta facias coràm Pharaone nec illum metuas.
Eod. verſ. 2 I. Quæ poſui in mann tua] Non de tribus ſignis, quæ ſuprà dicta ſunt, (hic
ſermo eſt,) nam ecce non coràmPharaone præceperat (Deus,) ut illa faceret (Moſes;)
ſed coràm filiis Iſraelis, ut ei crederent, nec reperimus, quòd (Moſes)fecerit illa(ſigna)
coràm eo (Pharaone;) ſed oſtenta illa, quæ ego (inquit Deus,) ponamin manu tua in E-
gyptoſ(iſta facies,) ſicuti (ſcribitur:) quando dicet vobis Pharao &c. 38. nec mireris, quòd
Icriptum ſit: quæ poſui, hic eſt (verbiiſtius) ſenſus: quando loqueris cum illo (Pharao-
ne, jam anteà poſui iſta (oſtenta) in manu tua. Verlſ. 22. & dices Phargoni] Quan-
do audies, quòd cor ejus induratum ſit atqueipſe (vos) dimittere reculabit, dic ei ita.
Eod. verſ. 2 2. Eilius meus primogenitus] (Dictio ρ hic) notat magnitudinem, (ſiyve
præſtantiam) ſicuti (in illo loco:) etiam ego primogenitum (i. e. magnum] il-
luam efficiam, 39. atque hæc eſt literalis expoſitio; ſed allegorica explicatio eſt, (quòd)
Egg 2 San-

33. Vel: pro mortuo habetur, ſicuti ſcriptum re-
peritur in tractatu Talmudico: Avoda Sara fol.

cedit Sabbathum, vide infrà Exod, c. 16. v. 15.
n. 5 I. confer. & Gur Arjch dict. fol. 7 I. col. 2.

5.: a. uti allegatur in nam n dict. loc. con med.
fer. & Geneſ. c. 2 8. V. 13. Sign. ac not. in noe * Hebr. Npps, in MSto I. habetur ra i. e. in
N h. loc. it. tract. Talm. Nedarim, fol. 7. b. lege.

& fol. 64. a. b. & fol. 65. a. & Avoda Sara, fol. 37. Id eſt? verborum ac temporis ordo non ſem-
per accuratè obſervatur in S. Scriptura & in pri-
mis in lege Moſaica, ſicuti hoc loco, nam, uti
Commentator noſter & cum illo Rabbini exi-
ſtimant, Moſes prius accepit baculum ac deinde
reverſus eſt in gyptum, confer. Geneſ. c. 3 5.v.
29. n. 52. vide & not. in mon Mneaw h. loc.
*N Hebr. a Irnia hæc & quæ ſequuntur, us-
ue ad verſ. 22. h. cap. abſunt ab utroque MSte
1tt.
39. Prout infrà Exod. cap. 7: verſ. 9. habetur.
39. Uti Pſalm. 89. v. 2 8. habetur, ubi vide Ra⸗
ſchi not. confer. & Deuter. c. 33. v. 17. ibique
not. n. 94. & n. 9 5. vide & infra Exod. c. 12. v.
30. n. 146., ac not. in byonn mow h. loc, confer.
tract. Talm. Schabbat, fol. 31. a. & Sanhedtis,
fol. 4 3. a, it. Avoda Sara, fol. 3. 2.

.3.
34. Singularem, ſpecialem, Hebr. pR n,
hanc Rabbinorum expoſitionem inde natam pu-
to, quia hic in textu ſacro ſcriptum reperitur
r cum Heh emphatieo, cui reſpondet
quandoque articulus Græcorum emphaticus;: 6,
uti Johann c. 2 I. v. 2 1. habetur, ubie eρτπα
prophetaille, confer. hic tract. Talm. Peſa-
chim, fol. 3. a. & Megilla, fol. 9⸗a2.b
35. De quo vide Genei. cap. 22. V. 3: confer. &&
Gur Arjeh fol. 7I. col. 2. med. .
36. Vide Zachar. cap. 9. V. 9. idque vaticinium in
Jeſu, Servatore noſtro, impletum eſt, uti
Matth. c. 2 I. v. 5. & Johann. c. 12. V. 15. habe-
tur, hunc aſinum, Rabbini tradunt, fuiſſe crea-
tum inter crepuſculum veſpertinum, quod præ-

4²⁴

CAP. IV.

Sanctus ille Benedictus obſignaverit (ſive confirmaverit) venditionem primogenituræ,

quam acceperat lacobus ab Eſauo. 40.
41, dimitte filium meum.
tima; ſed per illam primòè præmonuit illum

Verſ. 23.
Eod. verſ. 2 3. Ecce zego interficiam &c.] Hæc fuit plaga ul⸗

Et dico tili] Per legationem Dei,

(Pharaonem Moſes Dei nomine,) quia

fuit graviſſima atque hoc eſt, quod dixit (S. Scriptura) in Hiob: ecce Deus extollit vir-

tute ſua, quis, ſieuti ipſe,* docet ? 470 caro & ſanguis, 43.

quando ultionem de aliquo

ſumere cupit, occultum habet negotium ſuum, ne alter ille iſtud effugere quærat; ſed
Sanctus ille Benedictus eſt excelſus robore ſuo 44. nec facultas datur effugiendi à manu

ejus, niſi quis (perpœnitentiam) ad illum converſus fuerit, quocircà ipſe (Deus) docet
illum (Pharaonem) eumque præmonet, ut ſeſe convertat (ac pœnitentiam agat.) Verſ.

24 Et fuit] 6 Nempè:) Moſes.

Eod. verſ. 24. itinere, in diverſorio & voluit occi-

dere eum] Quia ( Moſes) non circumciderat Eliezerum, filium ſuum, 45. & quia diſtu-
lerat?** (Moſes circumciſionem, ideò) morte dignus habitus eſt, 46. doctrina eſt Tal-
mudica: 47. dixit R. Joſe: abſit quàm longiſſimè, 48. non diſtulerat (Moſes circumci⸗
ſionem;) ſed dixerat: 49. ſi circumcidam (filium meum) atque iter aggrediar, id peri-
culoſum (erit) infanti, tertio die circumeidam (eum, ) triduum morabor, Sancétus ille

Benedictus præcepit mihi

(dicens:) abi, reverterein gyptum; ſed cur punitus fuit?

70. quia (ſcilicèt) primò occupatus erat in diverſorio,* (ſic ſcriptum reperitur) in Maſ-

ſechet Nedarim ; §I. angelus 5=.

induerat ſpeciem ſerpentis & deglutiebat eum

à capite usque ad femora, dein iterùm deglutiebat eum àpedibus usque ad eundem-

locum

40. De quo vide Genelſ. cap. 25. verſ. 33.
41. Vel: tanquàm legatus Dei, Dei nomine tibi
dico: dimitte &εe..

* Hebr. n n, hæc S& ſequentia, usque ad : f
i Pae) i. e. nec facultas datur &c. abſunt a

MSeoO z. . .
42. Vide Hiob. cap. 36. verſ. 22. ibique Raſchi
not.
Id eſt: homo vel aliquis ex hominibus, eſt
phra ſis Pebralca, Rabbinis uſitata.

44. Sic uti Hiob. dict. cap. 36. v. 22. habetur, con-

fer., hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 43. a.
45. De quo vide ſuprà Exod. cap. 2. verf. 22. con-
fer. Nedarim, fol. 32. a-

XX Hebr. 7*, in MSto 1. pro eo legitur: ?yn

i. e. piger fuit, res eodem redit.
46. Sie verteré volui verba iſta ire Poy I. e, puni-

tus fuit morte, quæ exponumur in Paraphraſi
Chaldaica ad verſ. 26. b. cap. nempé: reus

mortis factus eiſet ſponſus meus, confer- n. 50.
b. verie

17. Vide tractat. Talm. Nedarim fol. 3 . b.
Na] rorw i. e. Gloſſam magnam in Exodum, qui
tractatus allegantur in 'pa De fuper Com-
mentar. Raſchi h. loc. «confer. & num. 5 1. b. verſ.
it. Avoda Zara, fol. 27. a.
48. Nempè, ut Moſi imputetur peccatum ſud;,
ac ſi ipſe diſtulerit circumciſionem filii ſur.
49. Icheſt: ſecum cogitaverat, vide, quæ fuprâ ad
Exod. cap. 2. V. 14. Dn. 51. nofata funt,
5o. Nempè: Moſes, vel: cur pœnà dignus habi-=
tus eſt Moſes? vide, quæ num, antec. 46. h.
verſ. & infrà n. 54. verf. 25. h. cap. notata ſunt.
* Iq eſt: in rebus five negotiis diverſoriè, confer.
Na renv & tract. Talm. Nedarim fol. 31. b.
ſicuti allegantur in dha mYſuper Commen-
tar. Ralſchi h. loc. ubi vide & notas.
F5I1. Eſt hic liber quintus partis tertiæ operis Tal-
mndki „ tractans de votis, eonfer. & n. 47. h.
verſ.

2. Videlicèt? qui wiſſus erat à Deo, ut Moſen
inter-

– —
locum,)

3, tun

te edes Mols
num 14 nihi 65
tethciendusell
45 colMole
tulergele,)
pter r. um
millam.) 50
91on
VumLamed
ivit Phatao
tuseltſanguine
„* .
terbceren die
de gao⸗ vide
it not. allbtn
art. 2..
64. Talmn. tol
3. thed,
.Nimiuem: 1
nic indicatut
dendum etat;
muillet Mellig
cumciſionem
ſetd ſic in not
N pel: ſipet,
Aia utroque
puto, quam
ſum, ubihat
