tubot c. 2. quique adducitur in libro Piec. Jud.
part. 2. p. 244. a. prine. traditur, quòd omnis
Iſiaëlita, qui extrà terram Iſraeliticam degit, ſi-
milis ſit ei,- qui non habet Deum, conſer. etiam
Gur Arjeh fol, 159. col. I. fin. ut & Torat Co-
hanim, prout in pe M hic ad margine
allegatur, ubi vide ſis etiam notas, confer. & Jal-
kur Part. I. Fol. 194. col. 4 med.
12 8. Calceos quippe ſolvere & vaſa dominorum
ad balnea portare inter ſervilia opeca refertur,
confer. hie Kidduſchin, fol. 20. 2. & Bava
3060 .

1004 LE VITICI. CAP. XXV.

nu] i. e. Culturam terræ atque opus artificii, ſicuti cœteris mercenariis, ei impone,
Eod. verſ. 40. Urquead annum Jubileum] Si inciderit annus jubilæus antè ſex annos,
129. Jubilæus illum efficit liberum. Verſ 41. Et liberi eus cum ipſo] Dixit R. Si-
meon: ſi ipſe venditus fuit, quisnam liberos ejus vendidit? (ipſe ſanè illos non 130.
Potuit vendere;) ſed hinc (probatur,) quòd dominus ejus teneatur alimenta præſta-
re ipſius liberis. ?“ Eod. verſ. 41. Ad poſſiſtonem patrum ſuorum] Ad honorem pa-
trum ſuorum, ne ipſe proptereà vilipendatur, 131. Q& (hic ſignificat:) Opii. e.
robur. Verſ. 42. Nam ſervi τ mei ſunt] Obligatio mea prior eſt. 132, Eod. verſ-
4A2. Non pvendantur venditione ſervili] (Scilicèt) voce præconis, (dicentis:) hic eſt
ſervus venalis, nec illum conſtituat ſuper lapidem venditionis. 133. Verſ. 43. Ne
domineris in eo duriter] i. e. Opus, quod non eſt neceſſarium, (ne ei imponas,) ut il-
lum affligas, ne dicas: calidum mihi fac * poculum iſtud; quod tamen non eſt opus,
ſarculò fode ſub vinea iſta, donec veniam; (ſed) forſitan dices: non eſt, qui cogno-
ſcat rem, utrùm illa ſit neceſſaria nec ne; ego verò id impero ei, quia neceſſarium
eſt, ecce res iſta tradita eſt cordi 134. cjus, idcircò (hic) dicitur: & timebis, Verſ.
44. Servus autemtuns & ancilla tua, qui erunt tibi] Si-dixeris, quoniam res ita ſeſe-
habet, cujusnam ego miniſterié utar? in ſervos ** meos (Judæos) non eſt mihi con-
ceſſum imperium, populi (alienigenæ) in poſſeſſionem mihi non ſunt traditi, nam ec-
ce
mihi prius ſunt obligati, confer. inirà v. 5 5. 5.
cap, num. 163⸗ vide & Torat Cohanim ac dict.
tractat. Talmud. Maccot, ol. 13q. a. uti in
S , h. loc., ad marginem allegantur,
confer. & tract, Taim. Sanhedrin, fol. 86. a.
133. Hinc difcis, quod apud Judæos moris fuerit,

ut ſervi venales publice ſuper lapide conſtitue-
rentur, qui lapis mτ ax hic dicitur, Latinis

129. Stilicèt: tervitutis, de quibus ſex annis vide
Exod. c, 2 1. v. 2. n. 22. confer, etiam Gur Arf
jeh fol. 159,: col. 2. princ. ac not, in enarn nopv-
ubi etiam tract, Talm. Kiddulſchin, ſol. 20. a. b.
allegatur.
130. Quoniam ipſe, tanquam ſervus, in alterius
fuit poteſtate, confer. hic tract. Talm. Kiddu
ſchin, ol. 22. a.
* Nimirum eo dn e i. e, donec

adoleverint, ſic in not. ma no b. loc. ſervi venales collocabantur, huic ferè ſimilis fumt

dicitur: cataſta, nempè pegma illud, in quo

1 31. Id eſt: ne ideò ignominiæ & cçontęmptui ex
ponatur, quia ipſe aliquando iervivit alii Iſaeli
tæ propter inopiam rei familiaris, confer. & hi.
Gur Arjeh ol. 15 9. col, 2. med. ac Torat Coha
nim, uti in o m h. loc. allegatur ad mar
ginem, ubi vide etiam notas, vid. & tract. Talm.
Maccot, fol. 13. a. & Kidduſchin, fol, 15. a.
& fol. 2 1. 6. it, Bava mezia, ol. 71,a.
** Hebr. Way iſta & ſequentia, usque ad
&& i, e, ne domineris, abſunt hic 4 MSto
2⸗
132. Hebr. o , i. e., chirographum me
um antiquius eſt, potiori utor jure, Judæi enim

Sy aR i. e. lapis errantium ſive deperdito-
1um, in quo publicatum fuit de re quavis perdita

vel amiſſa, vide Lightfoot. Centur. Chorogr. c.

3 6, H. 11. pag. 70, edit. Lipi, confer. etiam Bux-
torf. Lex. Talm, fol, 14. .

* Hebr. V T iſta & ſequentia,'usque ad: y

i. e. ſarculò fode, abſunt à MSto z.
134. Animo ſive conſcientiæ ejus relinquitur, con-
fer. ſuprà v. 3 6, F. cap. n. 123.
** Hebr. aya iſtus & ſequentia, usque ad:

=N Hdn i. e, de gentibus, abſunt hie ab

utroque Mste.

CAWV.

—
ce dehortatuse
animam, 1339.

miunes etunt

ſont intratenm
ullam animam
niayeſtra, 37
lius ſequitut p
nontelinques
ſemum. Bod.
ilot bareditari⸗
tem, 140, ad e
(vetdumdd
flüisyelttis, nan

taditeillos flli,

Kconfirmetis
Seriptura,) ad

—
13 . Fiemi Deuten
not, in vn
136. Mout Deuten
(Onfer. GCur Arje
137. Vel:e fiii
clitu veſtro, ſic
Pretor, conlet.
67. 6 grolt in
2d marginem.
13 e Id eſ: ejuss
dis, cujusell ej
uoque erit lery
460.41, à0, 79,
1
39. Cueeredi
V. 16,
¹ Hch. dn i
Orinnn ie,
2Düinta MIGton,
lunm ſel& legue
1e gudaſtinral
14 MRo ad
diteillor de i
n Lodem MKo
Abi Vic. not, num
el ntinee

ANVY. CAb. XxxV. LEVITICI. 1005
po, ce dehortatus es me, (iſſtud injungens præceptum:) non conſervabis in vita omnem
er aunoe, animam, 135. quisnam igitur mihi ſerviet? Eod. verſ. 44. De gentibus] Iſti (ho-=
DatS. mines, erunt tibi ſervi. Eod. verſ.- 44. Quz ſunt in circuitu veſtro] Non verò, quæ
s non 10, ſunt intrà terminos terræ veſtræ, nam ecce de illis dixi tibi: non ſuperſtitem ſervabis
ens elg. ullam animam. 136. Verſ. 4 5. Etiam de filiis inquilinorum] Qui veniunt è vici-
honoren a. nia veſtra, 137. ut ducant uxores in terra veſtra, ſi illi ſibi procreaverint (liberos,) fi-
Dphle, lius ſequitur patrem 138. nec ipſe comprehenditur ſub regula (illa, quâ dicitur:)
od el. non relinques ſuperſtitem; 139. ſed tibi Permiſſum eſt, ut poſſideas illum, tanquàm
nti:)iee ſervum. Eod. verſ. 45. De illi * comparabiti] Illos poſſidebitis. Verſ 46. Atque
Nell g. N illos hareditario jure transmittetis ad ſilios peſtros] Apprehendite * illos in hæredita-
Pona. tem, 140. ad opus filiorum veſtrorum, qui vobis ſuccedent nec convenit, explicare
noneteo ; (verbum DRD, ut idem ſignificet, ac:) HNi. e. poſſidendos tradite illos
hqui cogno. filiis veſtris, nam ſi ita eſſet, 141. ſcribendum fuiſſet: Ddori. e. & poſſidendos
Anecellaum radite illos filiis veſtris; 142, aſt DHNN) 143. perinde eſt, ac Dnpirnni. e.
nebis. Nell. SS& confirmetis vos. 144. Eod. verſ. 46. Ilnus quisque † in fratrem ſuum] (Id dicit hic
ttsi ſd Scriptura,) ad includendum eum, 145. qui princeps eſt in populo ſuo, ut & regem,
eſt mini con⸗ qui
alit, nam ee. 135. Sicuti Deuteron. e. 20. v. 16. habetur, conſer. ſequentia, usque ad rwraren i. e. & poſſeſſores
e not. in pan nesm . loc. eorum vosmet conſtituetis, ahlunt MSto 2, con-
— 136. Prout Deuteron. dict. c. 20. v. 16. habetur, fer. hic Mlegille. fol. 2 3. b. & Ketubot, ol. 4 ¾.
t Initi Ileh confer. Gur Arjeh fol. 159. col. 2. med. a. . it. Naſir, fol. 6 1. b. & Gittin, Jol. 39. a. it.
õ 137. Vel: & finitimis nationibus, quæ ſunt in cin. Kidduichin, fFol. 16. a. 6, & fol. 2 2.b, it. Bava
13. nuli in cuitu veſtro, ſic Hebr. aAHA'nn hie inter- batra, fol. 110. b. & Bechorot, fol. 13. a. it. So-
gen egemun, pretor, confer. & tract. Talm. Kidduſchin, fol. ta, fol. 3. a, b. & Berachot, ſol. 47. b. & Gittin.
in, ol l,½ 67. 5. prout in D'pan no h. loc. allegatur fol. 3 8. 5. & Nidda, fol. 47. a.
e0s noſis fuetih ad marginem. 140. Vel: apprehendite in illis poſſeſſionem,
ie nlie. 13 . Id eſt: ejusdem erit ſtatus atque conditio. tanquam jus hæreditarium, quod ad liberos
iciut, Larims nis, cujus eſi ejus pater, ſi is fuerit ſervus, filius transmittitur, confer. num. 143. b. verſ.
ma illud, in gu⸗ quoque erit ſervus; confer., hic jevammot, ol. 141. Id eſt: ſi verbum iſtud hanc haberet ſignifi⸗
iefer ſmiliz fii 46. 2. & †). 7 8. . it. Sota, fol. 3. b. & Gittin, cationem.
n ſie deyereit⸗ Jol. 37. b. 142. Vide 1. Chronic. c. 29. v. 8.
e guanispedn 139. Qua dere dictum eſt Deuteron. alleg. c. 20. 143. Id eſt: & poſſeſſores eorum vosmet conſti-
gtut. Chorog,e⸗ V. 16. tuetis, vel: hæreditatio jure transmittetis il.
tonker etiam P. Hebr. , iſtud & ſequentia usque ad: los (ad liberos veſtros,) confer. hic præ aliis

Prurun-n i., e. atque illos hæreditario jure &c,
abſunt MStoz. aſt in MSto I. non ſolum hæc de-
ſumtz ſed & ſequentia, usque ade awn 22
i. e. quoòd ſi invaluerit manus peregrini, abſunt
hict 4 MSto I. addita autem ſunt iſta: apprehen-
dite illos &c. usque ad: perinde eſt ac omre
in eodem MSto I. poſt verſum I. cap. ſequ. 2 6.
ubi vid. not. num. 17.

,iusguend:
on.
relinquituncon⸗

6, idlagt nis

34 Vel; retinete illos, Hebr. iia eC‚iſta &

Michlol Jophi, ac ſuprà num. 140.0 h. verſ. it.
not. ad Eſai. cap. 14. V. 2. n. 4.
144. Sieuti Numeror. cap. 13. Vv. 2 1. habetur, ubi
verbum eſt formæ: Hithpael.
† Hebr. &α iſta & ſequentia, usque ad:
P MEPEN ) i. e. quòd ſi invaluerit manus, ab-
ſunt hic ab utroque MSto.
145. Senſus eſt: per verba iſta: uausquisque in
ta⸗

17006

LEVITICI.

CAP. XRV.

qui eſt inter miniſtros ſuos, ne illi dominatum (in eos) exerceant aſperè. Verſ. 47.
Manus peregrini & inquilini] i. e. (Manus) peregrini, qui eſt inquilinus, juxtà TIargum

ejus (hæc eſt interpretatio: manus) incircumciſi inquilini; 146, finis autem hujus
(verſiculi) arguit, (ſic explicandum eſſe, nam paulò poſt hic legitur:) & venditus fue=-

rit peregrino, inquilino. 147. Eod. verſ. 47. Quòd ſi invaluerit manus peregrini &

inquilini apud te] Quisnam anſam ei præbuit, ut ille dives evaderet? (nempè, quia-
ipie) tibi adhæret. Eod. verſ. 47. Et attenuatus fuerit frater tuns apud illum] Quis=
nam in cauſa ei fuit, ut attenuaretur? (nimirùm, quoniam ipſe) ei conjunctus fuit⸗
dum opera ejus didicit (udæus. ) Eod. verſ. 47. J Familia pertgrini] Is eſt Aramæuss
148. dum illa (Scriptura hic) dicit: Pi. e. ſtirpi, 149. intelligitur ille, qui ven-
ditus fuit ipſiꝰ cultui idololatrico, ut ei miniſtraret, non quidem ipſi numini Divino;
15%, ſed ut cædat ligna & ut hauriat aquam. Verſ, 48. Jus redimendi erit ei] Sta-
tim, 151. ne ſinas eum immergi 15. usque ad annum Jubilæum, nam ecce (ethni⸗-
cus) illum totum non comparayit; 153. ſed, ut ei ſerviret usque ad annum Jubilæum,

etenim

—

frairem ſunm, comprehenditur etiam princeps
ac rex, ne illi erga ſubditos ac miniſtros ſuos ni-
mis ſeverè atque aſperè dominationem exerce-
ant. ⸗
46. Chald. aren p, ita quidem legit hie Com-
maentator noſier; ſed in exemplaribus hactenus
vulgatis ab initio hujus verſiculi legitur cepulaà

interjectà 3r Ty i. e. incircumciſi (homi-
nis) & inquilini, confer. hic P, Fagii not. ad Pa:
raphr. Chald. . loc. vide & num. ſeq. 147 it.

147. Vel: peregrino, ſive: alienigenæ, qui habi-
tat apud te, qui eſt inquilinus, ſic paulo poſt hoe
verſu 47. habetur: aeN M7 i. e. peregrino,
qui habitat apud te, Chald. arnr v, ſine co-
pula interpoſita, atque hanc lectionem probat
hie gutor noſier, coônfer. num. antec, 146. &£

Gür Arſeh fol. 159. col. 3. princ.

eive: Syrus, Hebr. Mρο, ſic in exemplari
Hebraico, quo uſus ſum, hic legitur, cui & Tar
gum Onkeloſi eonientit, ubi habetur: „απ 77.

2. Syro; in Bibliis Buxtorf. & in utroque MSto
pro“n Nlegitur i. e. ethnicus ſive gentilis,
confer. quæ ſupra ad Levit. 6. 22. v. 2 5. n. 82.
notata ſunt, vide & veri, 3 6. . cap. n. 122. & c.
ſequ. 26. v. I num. 1. & ttact. Talm. Kidduſchin,
ol. 20. a. 5. ac Bava megia, Jol. 71. a. uti in
PW Se h. loc. allegantur.

149. Vel: indigenæ, e fa milia peregrini, ſicuti u.

nius ac Tremellius hic verterunt; dicitur autem
y,quoniam o)a i., e. eradicatus eſt ab omnibus
aliis negotiis ſuis, ut cuitui idoio atrico ſervirer,
prout habetur in Michlol Jophi . loc, ubi vide
ſis Hebræa, confer. Kidduſchin, ol. 20. a. &G

Bava kama, fol, 113. 5, & Bava mezia, ol. 7 I. ůA

it. Jevammot, ol. 46. à.

* Hebr. Anvy, deeit iſta vox hic in utroque MSto.

156. Nempz, nt lpſi cnuitui idololatrico immedia-⸗
te ſervitet; ſed ut eæderet ligas quanuue haku⸗

tiret, quæ in Cultu idololatrico uſurpantur; vide

Michlol! Jophi /. loc, confer. & not. ad Deuter,
c. 4. V. 2 9. n. 2, , B
15 I. Scilicèt: redimi poterit, id enim ex antece-
dentibus repetendum vel ſupplendum eſt, con-
fer. & Bava kama, ol 113. a. & Erachin, fol.
30. a. & Kidduſchin fol. 21. a. 5. it, evammot,
fol; 54. ..
152. Vel: defigi, ne quaſi defixus hæreat, id enim
verbum ypu, quod hicç habetur, ſignifieat, in
not. 'pen exponitur verbum iſtad ynud

quod ſignificet?: p i. e., abſconditum, ut ſen-

ſus ſit, ne permittas α en en ee
i. e. ut occultetur vel abſeondatur in cultu ido-
lolatrico, ſic ibi dem.
153. Id eſt: ipſum corpus ejus non comparayit,
prout alibi dicitur, vide ſuprà Levit. g. 22. 7, 1 0
n. 41. & n. 43.

(M. MV.
..
etenitn in ubila
leo; . logn
Eilominus etiam
gem 15t. nolni
taccutate ſecut
Gdepretio eſul
fuit,veguea ſul
nis deprehenit
fuetit lleſlenm
let ei guinge
elh (guod dicitn
Verl. ſo. Vilui
Iue anno, inſtito
mercenarius, (co
eiſgentiki)detta
ubilzum. Bo
n) prout paule

innn ecu ue

—
154, Poit habetur
Kiddutchin ol.
13. enim gentili
ica, r W i,e,
drum dimitzt ü-
habeturin Gur At
1ot, 1n CrN W
156. ldeſt: ne nom
iſi udaus lien
geciatur ecipi
B464 kama, ſol.
be. legaturad c,
1)7. Id eſke urt ur
10c0nenit, ficutt
bjutque annirat
not, Proutſegue
0.6. ap. n. 159.
Scil. ve ſerwus ioſe
Poſſitpel alius uc.
etelhnico . cont

. l. 15,5, & eran

kont hadeu .

e W.
—
t. Verl 4,,
uxti largum
autem hujus
Vencditusfue⸗
peregrini
nempe, guia.
tilun it⸗
njunckus fuit,
eſt Arameu;
flle, gri ven⸗
miniDirino;
Reritei) Se⸗
necceethni⸗
um obileum
Atenitn

——
1t; Gicitur autem
seltab ownibus
dioltrico erſiret,
i b. oc, ubi vioe
in, fol 10, 16

werin ſol 7l.

in utroq ue Mot
latrico immedla⸗
11 aqdamue au:⸗

O ulurpentun; ſide
& not. ad Deulti,

denim en anters⸗
lendumm el, con⸗
1,8 Hrachin, ol
brit, elammol,

us belemid enin
eur, ſgniitan in

CAP. XXV. LEVITICI. 1007

etenim in Jubilæo egreditur (liber,) dicitur quippe infrà: & egredietur in anno ſubi-
læo; 154. loquitur autem Scriptura de gentili, qui eſt ſub potefſtate tua, 155. & ni-
kilominus etiam hoc modo non venias ad illum per calliditates propter profanatio-
nem 156., nominis (Divini;) ſed quando is venit, ut redimatur, ſupputationem faci-
ataccuratè ſecundùm contingentiam 157. in unoquoque annéô detrahat ei gentilis
de pretio ejus, (ſervi ſcil. Judæi, verbi gratia:) ſi fuerint viginti anni, ex quo venditus
fuit, usque ad jubilæum & (gentilis) comparaverit illum (Judæum ſervum) viginti mi-
nis, deprehenditur, quòd comparaverit gentilis ſervitium anni unâ minâ & ſi moratus
fuerit ille (ſervus judæus) apud eum quinque annis isque venerit, ut redimatur, detra-
het**âi quinque minas ac dabit illi (gentili) ſervus (ſudæus) quindecim minas & hoc
eſt, (quod dicitur:) & erit pecunia venditionis ejus juxtà numerum annorum. 158¾.
Verſ. 50. Veluti dies mercenarii erit cum eo] Supputatio, quæ convenit 159. unicui-
que anno, inſtituatur, perinde ac ſi ille (ſervus judæus) apud eum (gentilem) fuiſſet
mercenarius, (computatà) in quemlibet annum unâ 160. min, atque illa (pecunia)
ei (gentili) detrahatur. Verlſ. 5 I. Si adbue multi ſauerint anni] (Nempè:) usque ad
Iubilæum. Eod. verſ. 5 I. Pro ratione illorum] Omnia (ſic hoc loco ſunt intelligen-
da,) prout (paulò antè) expoſui. * Verſ. 53. Non dominabitur in eum per ſævitiam
in conſpectu tuo] Ac ſi diceret: te vidente. 161. Verſ. 54. S verò non † redemptus

fue-

Kidduſchin, ol. 17. b. & fol. I8:a. & Fol. 2 I.
a. b. it. Bava Kama; fol. 113. b.
159. Vel: in quam incidit unusquisque annus;
ſive: quæ cuilibet anno contingit, vide, quæ pau-
lo antè ad verſ. 48. H. cap. n. 15 7. notata ſunt.
160. Hoc verbi gratiaâ hie poſitum eſt, dum au-
toer noſterviginti minas in viginti annos compu-
tavit, de quo exemplo verſu 48. h. cap. dictum eſt,
confer. hie tract. Talm. Kidduſchin, fol. 20. a.
& ol. 2 I. a. it. Erachino fol. 30. b,

154. Preht habetur verſu 54. b. cap. confer. hic
Kiddufchin, fol. 15. b.
15 5. Si enim gentilis non ſit ſub poteſtate Iſraeli-
tica, οz i. e., quisnam coget illum, ut Ju-
dæum dimittat ſiberum in anno Jubilæo? uti
habetur in Gur Arjeh fol. 159. col. 3. med. ac
not. in ane DS b. Joc,
156. Id eſt: ne nomen Dei profanetur, id, quod
ſit, ſi judæus alienigenam ſive gentilem dolo ag
grediatur ac decipiat, confer, hic tract. Talmud.

erbummiitsd
ſcondltomn, ut Er⸗
non d n Go
urin cultid igo⸗

s non commpalayit,

** Scil. vel ſervus ipſe judæus, ſi ille ſeſe redimere

158. Prout habetur verſu ſequ, 50. b. cap, confer.

Bava kama, Yol. I13. 6. uti in mnnn , 6.

XX Conſer. hic tract. Talm. Kidduſchin, fol. g. a.

loc. allegatur ad marginem.
157. Id eſt: juxtà lupputationem, quæ euivis an-
no convenit, ſicuti contingit & sceidit, habita
cujusque anni ratione, id enim ne 19)9 hic
notat, prout ſequentia hec evincunt, vide verſ.
50. h. cap. I. 159.

poſſit, vel alius udæus,illius propinquus, detra-
het ethnico & c. confer. tract. Talm. Kidduſchin,
Jol. 15. b. & evammot, fol. 54. b.

& 0l. 14. b. it. ol. 16. a. & fol. 20. a. 6 it. Be-
chorot; ſol. 13. àa. & Erachin, fol. 30. a. 5.
16 1. Senſus eſt: non ſiner, Iſraelita, ν de
re n i. e. ut alienigena ſive gentilis
illum (ſervum judæum) duriter tractet ipſo (Ii-
raélita) inſpiciente, ſic in Gur Arjeh fol. 159.
col. 3, med. confer. & not, in on re
h. loc.
† Hebr. d &, hæc & ſequentis, usque ad:
7 i. e. mei enim ſunt, abſunt hic ab uiroque

MS10.
LIIIII

—

1008

LEVITIICEI.

fuerit per iſta] Per iſta ille redimiur; non verèò liber fit elapsò ſexenniô. 162. Verf.
5„5§. Mei enim ſunt ſervi Iraëlitæ] Chirographum meum antiquius eſt. 163. Eod.
verf. 5 5. Ego ſum Dominus, Deus veſter] Quicunque illos ſervitute opprimit infrà,
164, perinde habetur, ac ſi illos ſervitute premeret ſuprà. 165.

CATL.

XXVI.

Erſ. I. Non facieti voli⸗ idola] (Id dicitur“ hic) reſpecétu ejus, qui venditus

fuit alienigenæ, ¹. ne is dicat: quoniam dominus meus revelat nuditatem, 2.

ego quoque illum imitabor, quoniam dominus meus cultui idololatrico ſer-

vit, ego quoque idem, ut ipſe, faciam, quoniam dominus meus profanat Sabbathum,

ego perinde, * ac ipſe, agam, ideò dicuntur (hic) verſus iſti, prætereâ etiam textus illi
dicuntur juxtà ſeriemScripturæ, nempè) ab initio dehortatur (illa) de (non violando)
ſeptimo annòô; 3. ſi verò (aliquis) divitiarum eupiditate ductus † in ſuſpicionem venit
(violati) anni ſeptimi, tandem eveniet, ut & ipſe vendat ſupellectilia ſua, ideò conjun-
gitur ei: 4. cùm vendideritis aliquid venale, 5. ſi verò ille ſeſe non converterit, 6, eve-
niet tandem, ut vendat poſſeſſionem ſuam, 7. ſi ille ne ſic quidem reſipuerit, tandem

*

Ven-

162. Sicuti deſervo Hebræo, qui etiam Hebræo
ſervit, dicitur Exodi c. 2 I. v. 2. ubi vide notas,
ſermo enim hic eſt de ſervo Judæo, qut ethnico
ſervit.

163. Vide, quæ ſuprà ad v. 42. . cap. num. 132.

notata ſunt, confer. & Kidduſchin, Jol. 22
a. b. & Bava kamea, ol. I1 6. 5. & Bava mezia,
Jol 10. a. & Bava batra, fol. 10. a.
* Hebr. mayena, in utroque MSto legitur:
na daye., res eadem eſt.
164. Id eſt: in hac terra inferiore, in hoc mundo.
165. Nempè: in cœlo, apud Deum, in mundo
ſuperiori.
xX Vel: (Scriptura hic) dehortatur, Hebr. α.,
ſic in MSto 2., hoc loco additum reperitur.
1. Hebr. a, ſic in editione as Wν☚☛, ut &
in exemplari Hebraico, quò uſus ſum, legitur,
in Bibliis Buxtorf. habetur: ̈ i. e. gentili,
res eo dem redit, vide quæ cap. antec. 2 5. V. 36.

n. 122., notata ſunt, confer hic Torat Coha-

nim, uti in pan inom h. loc. allegatur ad
marginem. ..
2, Id eſt: ſcortatur, rem habet cum meretricibus,

cant, confer. not. in non rneow b. loc. cœte
rùm iſta: quoniam dominus meus revelat nudi-
tatem, ego quoque illum imitab or, abſunt 4
MSto I, 1

mrav ir i. e. profana bo Sabbatha.
3. Vide cap. antec. 2 5. v. 7.

MSto 2. pio his ſic legitur: D n enn e
1) i. e. dehortationi locum dare renuit quoad
hanc rem, tandem ipſe vendet ſupellectilia & c.
4. Videlicèt: textui iſti, qui dict. cap. antec. 2 5.
v. 7. habetur. “
5. Sicuti dict. cap. antec. 2 5. v. 16. habetur.
6, Vel: ſi non reſipuerit & ad ſaniorem mentem
redierit, ſic verbum , quod hic habetur, in-
terpretor, confer. D. Wagenſeil. Sot. p. 589.
p. 1041. vide & Buxtorf. Lex. Talm. fol. 733.
atque Deuter. c. 1 5. v. 2 I. n. 79. it, not. ad 2.
Samuel. c. 14. v. 15. n. 7. it. ad Eſai, c. 57. v.
20. n. 33.

7. Prout alleg. cap. antec. 2 5. V. 2 5. habetur.

CAh. XXVI.

id enim Hebræa illa: Qy H2bhic ſignifi-

X½ Hebr. rDn, in utroque MSto pro eo legitur:

† Hebr. yinN y e en en en in

—
vendet etiatn
ccipietſub ſoe
ſe guiden el

ettetit,“ nn

Pod. Vetl I. .

veluti accipitu

enim gentles)
ipliDeo, 1ſ.
1e peibusz en
lo ſin lanin
Ambulareritu]
& feceritisea?

, inlelligi pe

4. Qemadmodn
habetur; c(ceten
etiam Comnum 4
Cem ſeipſum pene
ge Zicuti alleg, ca
10, Probt eod, cap.
Hebr. u n d
MSo.
11. Keilickt: lemen
1 V.47, habetu
5 ripture, dequ
tipio hujus verlus
11, Vel kpidemin
tum, confer. P.
9, No.
13. h Michlol )o
ie, ſgoratln
Pkoperb.e, 19,
gile, ſol. 21,0,
14. Kcuti Exod ca
Nurer,e, 3 .

1), Kilickt: vero
Sv ſenigcan,

l. e, ktizmipſt Der

16, Confer N. Sa,
Numeree,
N r h loe,
17. ſite, lr ſihti
notalaſant,in MS

—
161. Verl.
163, Rod,
imit tintti,

gni venditun
uditztenn, 1,
olatrico let⸗
Labbathum,
in textusllli
dnViolando)
cionem venit
ided conjun⸗
lterit, b, ee⸗
erit, tandem
Ven⸗
b b. loc. (te⸗
us ferelat nodi⸗
abor, ablunt

o pto kolegitur:

Dbathe.

De, i
DD
4 .
Ue tenunt uOid
elleltli ue⸗
1. ca. anlet⸗ 15

. habetuf,
niotem mentemm
tic habetun in.
1 Sot.,. 199,
Taln. ,ol 733.
geit hot. 1d 1¹.

4 llaiee. 37

1 . abetur.

CAb. XXV. LEVITICI. 1009

—

. — ——
vendet etiam domum ſuam, 8. ſi ne ita quidem ille ſeſe converterit, tandem mutuo

accipiet ſub foenore, 9. omnia iſta poſteriora graviora ſunt, quàm priora; ſi verò ne
ſic quidem reſipuerit, tandem ſeipſum vendet, 10. quod ſi ne ita quidem ſeſe con-
verterit, *non ſatis ei erit, ut (ſemet vendat) Iſraëlitæ; ſed etiam alienigenæ. 11.
Eod. verſ. I. Eapidem 12., efzgiei] (Dictio MDD) ſigniſicat )D i. e. tectum, 13.
veluti (accipitur in illo loco:) )D i. e. & obtegam te manu mea, 14. tegebant
enim (gentiles) ſolum pavimentôò lapideé. Eod. verſ. I. Ilt adoretis ſuper eo] Etiam
ipſi Deo, 15. quoniam iſta eſt &NeDNW i. e. adoratio, quæ fit protenſis manibus
ac pedibus; lex autem prohibuit, ita facere extrà Sanctuarium. 16. Eod. verſ. I.
Ego ſum Dominus] Fidelis, ut rependam mercedem. 17. Verſ. 3. K in. ſtatutis meis
ambulaveritis] Forſitän hæc eſt impletio 1. præceptorum, quando illa (lex) dicit: *
& feceritis ea? 19. ecce de impletione præceptorum eſt ſermo, en quid ego ſtabilio
20. (intelligi per verba iſta:) ſi in ſtatutis meis ambulaveritis? (nempè,) ut ſitis dili-
LIIIII z gen.
8. Quemadmodùm dict. cap, antec. 2 5. verſ. 29. cap. antec. 25. v. 46. habentur, 4 verbis: 2p-

habetur; cœterùm verba iſta?s tandem vendet prehendite illos & c. usque ad: perinde eſt, ae
etiam domum ſuam, & ſequentia usque ad tan- roinre), vid. ibid. net. Sign. * & Sign. **

dem ſeipſum vender, ablunt 4 MSto z. I18. Sive: obſfervatio, Hebr. — 5, quaſi dicas?
9. Sicuti alleg, cap. præced. 25. v. 36. habetur. erectio, ſtabilitas, confer. Gur Arjeh fol. 159.
10. Prout eod. cap. antec. 2 5. v. 3 9. habetur. col. 3. med. & infrà v. 14. h. cap. n. 41. vide
* Hebr. n im &, abſunt iſta hic ab utroque Torat Cohanim, uti in adei rr, h. loc.
MSto. allegatur ad marginem, it. tract. Talm. Kiddu-

I1. Scilicèt: ſemet vendet, uti dict. cap. antec. ſchin, fol. 6 1. b. & Bava batra, ol. & 8§. 5. it. A-
2 5§. V. 47. habetr, & hæc eſt ſeries verſuum S.) voda, Sara, fol. 5. a.
S riptueæ, de qua Commentator noſter in prin-[* Hebr. DN N, in utroque MSto poſt verba
cipio hujus verſus primi mentionem fecit. iſta locus hic ſi legitur: α en en e
12. Vel: lapidem imaginis, ſive: lapidem figura. nona —.☚ n n DDN nne Sre
tum, confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. MSt. 2. vnn) n nn nn eren n
bh. loc. Dy y i. e. &mandata mea cuſtodiveritis
13. In Michlol Jophi p. loc. nh exponitur: (h. verſ. 3.) ecce im pletio (ſeu obſervatio) præ-
” i. e, ſiguratum, formatum, confer. not. ad ceptorum dicitur, en quid ego ſtabilio intelligi
Proverb. c. I 8. V. II. n. 5. it. tractat. Talm. Me- (per verba iſta:) ſi in ſtatutis meis ambulaveritis?
gilla, fol. 22.bh. (aempè:) quando eritis diligentes (vel laborioſi)
14. Sicuti Exod, cap. 33. v. 22., habetur, confer. & in lege, ſitis ſeduli (vel laborioſi) eum in finem,
Num er. c. 3 3. V. 52. n. 27. & not. ad Eſai. c. 2, (ut cuſtodiatis &c.)
V. 16. n. 18. 19. Sicuti habetur in fine hujus verſiculi tertii,
15 Scilicèt: vero ſive numini Divino, id enim confer. intià dict. verſ-. 14. h. cap. num, 4 1. &
Synv ſignifcat, cœteruùm iſta: pe e num. 42.
i. e. etiam ipſi Deo, abſunt ab utroque MSto, [z0. Vel: ſtatuo, ecquid inde probo, aut concludo?

16. Confer. R. Salom. ad Geneſ. e. 42. v. 6. n. 12. id enim phraſis illa, Rabbinis uſitata, te

& ad Numer. c. 3 3. V. 52. n. 2 8. vid. & not. in pvpon ſignificat, conf. infrà'v. 14. h, c. n. 43. &v.
N ND h. loc. 3 1. h. cap. n. I19. & Ligtfoot. ad Luc. cap. 12.
17. Vide, quæ ſuprà ad Levit. c. 23. v. 22, n. 56. † y. 49. p. 82 3, edit. Lipſienſ.
7 . . V 49. P. 823
notata ſunt, in MSto 1. hic addita tunt illa, quæ

2010 LEVITICI. CAP. XXVI.

nn

gentes in lege. 217. Eod. verſ. 3. & mandata mea cuſtodiveritis] Sitis ſeduli in lege

eum in finem, ut cuſtodiatis & obſervetis, (ſeu ſtabiliatis) veluti dicitur: ** & diſca-

tis illa atque euſtodiatis, ut faciatis ea. 22. Verſ. 4. Tempore fuo] i. e. Illo tempore,

quo non ſolent homines egredi, nempè noctibus Sabbathorum. * Eod. verſ. 4. Et

arbor agri] Iſtæ funt arbores ſteriles; 23. quæ & i pſæ † proferent fructus. Verſ. 5.

Et attinget vobis tritura vindemiam] Nam erit tritura copioſa 24. vosque in illa oc-
cupati eritis usque ad vindemiam & in vindemia eritis occupati usque ad tempus ſa-=
tionis. Eod. verſ. 5. Et comedetis ad ſatietatem] Cibus modieus 25, erit benedi-

tus in viſceribus ejus (comedentis.) Verſ. 6. Et dabopacem] Ne fortè dieatis: ec-

ce cibus & ecce potus, ſi non adeſt pax, omnia nihil ſunt, lex (itaque hic) dicit: poſt

hæc omnia etiam dabo pacem in terra, *† hinc eſt, quòd pax coœteris omnibus æquipa-

retur, ſic quoque illa (Scriptura) dicit: qui facit pacem & creat omnia. 26. Eod. verſ.
6. Et gladius non tranſibit per terram veſtram] Non opus fuit, dicere, quòd non ve-

nient (hoſtes) ad bellum (inferendum,) ſed etiam ne quidem tranſibunt per viam ter-
ræE&

2XI. Vel: ut ſedulà ac diligenter ſtudeatis in le-
ge, vige infrà verſ. 14. 6. cap. n. 39. nam quia
Snyy ape n e eeenen i. e. in ambulatione
eſt labor & defatigatio, ideò S. Scriptura hic uſa

eſt verbo: Ori. e, ambulaveritis, uti habetur
in Gur Arjeh ol. 159. col. 3. circà fin. it. in Pir-
ke Avoth cap. 4. alleg. in libro Prec. Jud. part.

T. pag. 109. b. med. vide & infrà dict- verſ. 14.†

b. cap. n. 44. ac not. in 'n- rh. loc.

Hebr. Nν* - iſta & ſequentia, usque ad:
ry i. e. in tempore ſuo, abſunt ab utroque

MsSto.
22, Sicuti Deuter. cap. 5. V. T. habetur, confer,

D. Wagenſeil. Sot. p. 797. & p. 800. n. 4. 8&
it. not. mn

ſuprà Levit. cap. 22. V. 31, h. 103.
Par W' h. 100.

* Hebr. ria uin, in MSto I. poſteàâ additur ?

in margine: nO n dnen i. e. & in noctibus

feſtorum, in editione DW inſuper in notis

Raſchianis hæc additio uncinulis incluſa reperi

tur: n een ie e i. e. innoctibus quar-
talium (ſic habetur ) in Raſchi vetere (exempla-
26. Sic Eſai. c. 4 5 v. 7. Habetur, idcque ided,

ri,) allegantur etiam ibidem ad marginem To-

rat cohanim ac tract. Talm. Taanit, fol. 22.

vid. & Buxt. Lex. Talm. fol. 21972.

23. Sive: inanes, ſic interpretor hic: α N,
confer. R. Salom. ad Eſai. «, 41. V. 19 num,

42. ac Buxtorf Lex. Talrn. ol. 1556. vide & Gut
Arjeh fol. 159. col. 4. mede ac Torat Cohanim,

gatur, ubi vide etiam notas.

bhic in verſione ſecutus fſum.
24. Id eſt: tanta erit meſſis copia, ut non anrè
bſolvatur ſegetum tritura, quàm vindemiæ tem-
pus advenerit & propter uvarum copiam tempus
vindemiæ usque ad ſementem producetur, vide
not. in S'I TDO ac Junii atque T emellii not.
h, loc. ut & P. Fag. ad Paraphr. Chald. , loc.
125. Vel ita: qui parum comednt, benedictus erit

mi in pnr ri achmarginem hic allegatur,
vinde 6.e Gur Arjeh ſol- 159: Col. 4. med. ir. in-
frà verſ. 26. h. cap. n. 109. . l
X Hebr. (& VNen in MSto r. pro his legitur:
un i. e. narrat (quòd pax &c.) in MSto 2. ab=
ſunt iſta & ſequentia, usque ad: 1x Pe
i. e. non opus fuit digçere & c. confer, tract. Talmz.
Taanit, Fol. 22. 2. ”

HX TDyr j. c. quia pax ſtabilit
aec firmat omnia, uti in Gur Arjeh fol. 159. Col.

loc. ut & not. ad Michæ cap. 4. v. 4. nume 3.

„

prout in a Pià* . loc, ad marginem allez

† Hebr. rryw, ſic in MSto z. quam lectionem

in viſceribus ejus cibus, confer. Torat cohanim,

4. med. habetur, vide & not, in ar h. 3

CA W.

—
1s vellte f bept
gue in gladium
inter vos ſunt;

antun G Centun

Uod centum es
1, Jponiam)ilk

“ legem. 1, Eo
on Vlgali. 9

li)occupatione
laempe.)eegig
Lod. verl. 9. M.
gelo os] Ftatu
neun volien
num keciltisz ſec
Gomo litaelis &
Verſ. 10. Rum
inpetetalcendam

*
88B9m4u2——

Hebr. Trn a
Conter, hie Torat
1lor aCmapine
lalipom. cad .
Talm. Taanit fol,
Jol, 196. col. 5.
Hebr. n iſt
Wie,ſec 1id
37, Namn ſuxs Pro⸗
tuliſe hrbent gu
benkach dro mi
„ conker, &
Hebt In 8 L
s Nn woy
io) egis.

i Kenſuseſt: ai⸗

ter aucos, legem
quiillamoblerran
que potior haberun
139, , citi
299 Ked inuſtato 1

AXxyVI.

—
bli in kege
* E diſez.
tempore,
verl . Et
„ Verl f.
inilla oc.
lempus ſa
it benedi⸗
lieatis: ee⸗
cicit:pol
ns Aqbipe⸗
od. vert.
d non ve⸗
t Viamn tere
—
,vide & Gut
rar Cohenimn,
Arginem allee.

nand lecliogem

1, ut non amè
vindemiætem⸗
opiam tempus
Oducetur, vide
eTremelünor.
Chalc, /, lor.
benecickus erit
kora cohanim,
h bie allepntuf,
4, med i id

1o bis legitur:
in Mto n ab⸗
„ E
ſn, trick, Tn.

1, Wneide,
in pan ſiebiie
h
1 ,Aumhe

CAP. XXVI. LEVITICI. 10TI

ræ veſtræ † de provincia in provinciam. * Verſ. 7. Antè vos in gladiun Unusquis-
que in gladium proximi ſui. Verſ. 8. Er perſequentur ex vobis] Ex debilibus, qui
inter vos ſunt; non veròô ex robuſtis, qui inter vos exiſtunt. Eod. verfſ. 8. Qüingur
centum & centunm decem millia] An hæc recta eſt computatio, nonne * dici debuiſſet,
quòd centum ex vobis duo millia perſequentur? 27. ſed (iſtud ideò hic dicit Scriptu-
ra, quoniam) illa non æ quiparat paucos, qui faciunt legem, *** multis, qui obſervant
legem. 28. Eod. verſ. S. Et cadent hoſtet veſtri &.] Nam cadent antè vos modé
non vulgari. 29. Verſ. 9. Er reſziciam ad vos] i. e. Avertam me 30. ab omni (a-
lia) occupatione mea, ut rependam mercedem veſtram, cuinam res (iſta) ſimilis eſt? †
(nempè:) regi, qui mercede conduxit operarios &c. ſicuti eſt in lege ſacerdotum. 31.
Eod. verſ. 9. Et ereſeere faciam pos] Multiplicatione prolis. * Eod. verſ. 9. Et au-
gebo vos] Staturàâ * corporis procerà (ſive erectà.) Eod. verſ. 9. &r ſtabiliam fadus
weum vobiecum] (Nempè:) fœdus novum, non ſicuti fœdus primum, quod vos irri-
tum feciſtis; ſed novum foœdus, quod non fiet irritum, dicitur enim: & pangam cum
domo Iſraëlis & cum domo jehudæ novum fœdus, non ſecunduùm pactum &c. 32.
Verſ. 10. Et comedetis vetus *** valde inveteratum] Fructus erunt reconditi ac boni ad
inveteraſcendum, ita, ut vetus inveteratum trium annorum melius ſit ad comeden-

LIIIIF 3 dum,
4 Hebr. abſunt hæc 4 MSto I. entibus procident ar proſternentur, prout acci-
Conter. hie Torat cohanim, uti in mnar rpe dit in facto Gideonis;vide hie not-in pmnan W/,
h. loc. ad marginem allegatur, ir, not. ad 2. Pa-ubi & Torat Cohanim ad marginem allegatur.

ralipom. cap. 3 7. verſ, 20. n. 13. & diét, tractat. 30. Quaſi dicat: otioſus ero vel vacabo ab omna
Falm. Taanit fol. 22. a. . ac Jalkut Part. 1. ½ alia occupatione, confer. quæ ſupra ad Levit.

Jol. 19 6. col. z. princ. 2, 20. V. 3, n. 2, notata ſunt,vide & infrà verſ.
Hebr. Nn) iſtud & ſequentia, usque ad: &7?Sÿ 17. . cap. n. 58. & n. 76. ac n. 77. R. not- ad
r& i. e. ſed (iſtud ideò & c.) abſum % MStoz, keclefiaſt. c. 2. V. 12.n. 27.

27. Nam juxta proportionem Arithmeticam ſi-(† Hebr. Jahyn „ſic abbreviatè in Amſtel. editione,
cuti ſe habent quinque ad centum; ita centum ſe abbreviatura iſta in utroque MSto fic exponitur:
habent ad duo mülia; non verò ad decem mil f nn da ne ern I. e. parabola utun-
lia, confer. & bic Torat Cohanim, ſicuti in' tur (Rabbini,) cuinam res ſimilis eſſ:
e h. loc. allegatur ad marginem. 31. De hoc libro ſuprà Levit. cap. 2 3. v. 9. n. 16.
NXX IIebr. nT L vwnNin MStO z. pro his legi= Qdictum eſt, vide Gur Arjeh fol. 160. col. Ie mede
tur: H.νHio i, e, qui operam dant (GHu- ubiplura de hac parabola, confer. & nOr. in
dio) legis. . . . ORnee , ubi coetera verba, quæ hic omilla
2. Senſus eſt: diverſa eſt ratio ac proportio in- ſunt, ex Torat Cohanim adducuntur.
ter paucos, legem obſervantes, & inter multos, x* Conter. bic quoque Torat Cohenim, prout in
qui illam obſervant, horum major vis eſt eorum- ar rDW bh, loc. ad marginem allegatur, ubu
que potior habetur ratio, confer. Gur Arjeh fol vige etiam notas.
139. col. 4, circà fin, ac not. in eo rD b. xX Confer. infrà not. ad verf. 13. . c, num. 3

„. . . 38.⸗
loc, ubi hac de re plura. 32. Sicuti Jerem. cap. 31. v. 31. & v 12. habetur.

22. Sed inuſitato ac mirabili modo vodis inſyici- Conter,hic tract, Talm, Bava batra,/ol. 9 1.: 2,6

LEVITICI.

