ſtis immiſſa fuit ac poſtquàm illa ceſſavit, dixit ipſe paſtori ſuo: numera quæsò oves

meas, ut ſcias, quotnam exillis ſuperſint, (idque ideò factum eſt,) ut ei (paſtori domi-

nus gregis) indicaret, ſe gregem illum diligere; dici autem non poteſt, quod nume-
ratio iſta 44, fuerit illa, quæ refertur in quintana recenſionum, 45. nam ecce (ibi⸗
dem) dicitur: die primo menſisſecundi; 46, atqui tabernaculum erectum fuit⸗

(die) primo menſis primi dicitur enim:

die primo menſis primi 47. eri-

ges &c. & ab hac numeratione factæ ſunt baſes 48. ex ſielis in illa (nu-
meratione collectis,) nam dicitur: & erunt centum talenta argenti ad funden-

dum &c. 49. ecce diſcis (hinc, quòd) duæ fuerint (numerationes,) una in-⸗

principio oblationis ſpontaneæ (populi Ifraelitici,) poſt diem expiationis o. anno
primé; altera annô ſecundo, menſe Aprili, 51. poſtquàm erectum fuit tabernacu-
lum, 52. quòd ſi fortè dixeris: 53. quomodo poſſibile eſt, ut in duabus (iſtis nume-
rationibus) Iſraelitarum numerus fuerit æqualis, nempè: 6035 50 nam ecce de pe-
cunia numeratorum ccœtus dicitur ita, 54. & in quintana recenſionum 55. etiam

dicitur ita: & erant omnes numerati 603 5 50. 55. nonne in duobus annis fuerunt

(iſtæ numerationes?) & quomodo fieri potuit, ut non fuerint tempore numerationis
primæ aliqui novendecim annos nati, qui non fuerunt numerati atque in ſecunda (nu-
meratione) annum vigeſimum attigerunt? reſponſio 57. ad objectionem (hæc eſt:)

quoad

4 1. Id eſt: poſtquàm vitulus Conflatilis erat fa:
ctus, quem Iiraelitæ cultu idololatrico ven erati
ſunt, confer. not. in . an Dh. loc, it. tract.
Talm. Berachot, fol. 562. b.
42. Proht infrà Exod. c. 32. v. 3 5. habetur.
43. Confer, hic Numer, cap. I. V. I. ibique Ra-
ſfſchi not. n. 1I.
Nempè: illa, de qua hie ſermo eſt & de qua
in hoc verſu 16. agitur. B

45. De qua verſu antec. 15. h. cap. n. 36. dictum

eſt, confer. paulò poſt n. 5 5, bh. verſ.
46. Sicuti Numer. cap. I. v. 1. habei ur, ubi vide
not. n. 3e & n,. 4. M
47. Vide infta Exod. cap: 40. V. 2. & Numer. cap-
1 vV. I. N. 3. confer. & Lighifoot. in Johann-
cCcCap. 10. vV. 2 2. Pag. 1065. edit. Lipſi.

498. Contfer. quæ infrâ ad h. verſ, 16. n. 64. no-

tata ſunt.

49. Proùt Exod. cap. 3 8. v. 2 6. al. 27. habetur.
50. Vide cap. ſequ. 3 I. V. I 8. ibique not. n. 2 g-
& n. 29
51. Hebr. , vide infra h. verſ, 16. n. 6 3. it. Nu-
mer. C. I. V. I. n. 4.
52. Quæ eredtlio facta eſt die primo menſis Marti?,
ſicuti infra dicitur ab autore noſiro in notis ad
cap. ſequ. 3 I. V. 1 . n. 30. —
F3: Habetur hic ob jectio, cui poſteà reſpon detur⸗
vide num, ſequ. 5 7. h. verſ. 16.
54. Nempè: quod fuerint 603550, uti Ex od. c-
3 9. V. 2 5. àal. 2 6. habetur.
55: Sive: in libro Numerorum, vide paulò an te 6.
verſ. 16. n. 4 5.
56. Sicuti Numer. cap. I. v. 46. habetur, conſer.
infra Exod. C. 3 8. v. 2 6. n. 26.

57. Hic habetur reſponſio ad objectionem ,„de

qua ſuprà he veri. 16. n. 53.
eUnnuu

EXODI.

quoad annos virorum *uno in anno 58. fuerunt numerati (viri Iſraelitæ;) ſed
quoad numerationem egreſſus ex Egypto fuerunt duo anni, nam egreſſum ex Æägy-
pto quod attinet, numerabant à menſe Martio, ſicuti diſcimus in tractatu Talmudico,

712

1

(cujus inſcriptio eſt:) principium anni; 59. ædificatum autem fuit tabernaculum
(anno) primo; ſed erectum fuit (anno) ſecundo & renovatus fuit annus primo (die)

Martii; aſt anni virorum (lſraelitarum) numerati fuerunt juxtà numerationem an-
norum mundi, éo. qui incipiunt à menſe Septembri, 61. reperiuntur (itaque hoc
modo) duæ numerationes (factæ) in anno uno, 6⁶2. prima numeratio fuit in Septem-
bri poſt diem expiationis, quando placatus fuit Deus Iſraelitis, ut illis (peccatum vituli
conflatilis) condonàret eisque præceptum fuit datum deſexſtruendo) tabernaculo; ſe-
cunda verò (numeratio facta eſt) primo die menſis Aprilis. 63. Eod. verſ. 16. Ad
miniſterium tabernaculi conventus] Hæ ſunt baſes, ég. quæ ex illo (argento) factæ
ſunt. Verſ. 18. Labrum] ()à factum fuit) inſtar 1T1i. e. aheni 65. magni, cui
fuerunt epiſtomia, 66. quæ ore ſuo aquam emittebant. Eod. verl. 18. Et baſin e-
jus] Sic etiam (habet) ejusdem Targum: 14 O l. e. baſin ejus, (nempè) ſedem la-

bro paratam. Eod. verſ. 1 8. Ad lavandum] Refert (hoc Sctiptura) ad labrum. 67.
n)] (Nempe:
nio. Ve⸗

Eod. verſ. 1 8. & inter almre] (Nempè inter) altare holocauſti, de quo ſcriptum

CAbP. XXX.

X Hebr. Sdes, in MSöSto I. pro eo legitur:
SPNX i. e, primi; ſed hoc mendum eſſe puto.
5 9. Non verò in duobus annis, ſicuti in objectione
habetur, confer. num. 62., bh. verſ. 16.
59. Roſch haſchana, reperitur iſte tractatus in
parté ſecunda operis Taimudici & quidem li-
ber eſt octavus dictæ partis ſecundæ, agens de
novi anni initio ejusque juribus & ſolennitati-
bus. =
S. Innuitur hic duplex computatio anni apud

Judæos, una, quæ incipit menſe wn, qui Se-

ptembri noſtro maximam partem reſpondet,
uo menſe mundum creatum eſſe nonnulli ex
fudæorum magiſtris aſſerunt, qui verba iſta:
n repW i. e., in principio creavit, per Ge-
matriam exponunt: &and een en i. e. in
principio anni (naturalis, qui incipit 4 Septem
dri,) ereatus eſt ſcil. mundus; altera Compu-
tatio incipit à menſe , qui ferè Martio noſtro
reſpondet isque primus fuit ab egreſſu Iſraclita-
rum ex Egypto, vide Genelſ. c. 8. v. 5. ibique
not. n. 29. & n. 30. & v. 13. n. 46. ac Gur Ar-
jch fol. I13. col. I. med. & col. 2.
61. Hebr. n, qui menſis, uii jam num. antec,

1

60. dictum eſt, maxima ex parte Septembri no-⸗ —
868. Couſer in,
69. Abltfactum,
(duſti yel: 20

ſtro reſpondet, vide not. in am rov' h. loc.
62. Vide, quæ ſuprà num. 5§5 8. b. verſ. notata ſunt.
63. Hebr. *ι, qui menſis Aprili noſtro maxi-
mam Partem reſpondet, vide ſuprà n. 5 1. H. verf.
64. Vide, quæ ſuprà num. 4 8. b. verſ. 16. notata
ſunt.
65. Vel: lebetis aut pelvis, LXX. hic verterunt:
Sτταα, lavacrum; Latinus interpres ibidem
tranſtulit: pelvim, Vuigata habet: labium, alii
verterunt: concham, confer. hie auter tracta-
tus Gallici, qui inſeribitur: Hifioir. du Cul-
te Levit. part. 2. cap. 5.

66. Hebr. vT, quæ ſunt epiſtomia labri vel alte

rius vaſis, quæ inſtar mammarum muliebrium

facta erant, confer. hic tract. Talm. Megilla,

fol. 30. a. & Sevachim, fol. 22. a.
67. Vel: redit (hie Scriptura) ad lavacrum, nem-
pè&, ut in illo labro, quod inſtar aheni magni
factum erat, lavarentur ſacerdotes, vide not. in
h. l06.

C.N.

llhettradun
on tatnen ol

ſuitadokium
conventus

tu labt um)

Ialenudico,
uni 730 lanc

mudico, gui
nuutm atquep
dextrumac m.

ificabat. 76.
nmund ac relpe
itcotunn cult
etint ſele,me

Preceptorum

Pon dic inte
71.5, verl. 19
vo. Vide Lzod.

jl. Vide, que

tata ſunt.

71, Feſachimel

quinte operi⸗
qux, qualia,
ferti Cebeant,
73. Nonpluri
ac vice una
dr& dn, cor
ſin. gui locus
lec, ud. pa

I d: ah

ferl. 19, ac n
7. De quo nus
inact. Talm.S
ſol. 119,b
Hiebr

—
egrellum XAor.
htn Talmuge .o;
i lemualin
nnne rimodie
utmeradonem an.
Untur laque hoc
tio fuit inden em.

s Peccatum vitai .

Nntenuut,le
Pod verl 16. ℳ4
(atpento) acte
i t5. magni,el
1 18. E aſn t.
nempe) ſedemm ⸗

2) ad hibrum, ,.

ee guo ſerigtun
el,

—.———
eN pante deptemnbti no⸗
NN ed h. ſde,

Reb. verl, notata ut.
5 Aptili noßto nad.

igelupta n. 51, ,, el

41. P erl 16. noria

3, LXNX. bic veterunt:

tinos intetptes dicen
ta habet: abium,u
dnker, die autor tradhi⸗
tur: Hidtoir, du Ol)⸗

epi Komialabri relale
Anmwun muliebnium
Uact. Talm Megile,
1,114,
ma)adhwectumpen
vodinſtar 2benimgri
eregies, ſice or in

58. Coafer. inſia ExOd. cap. 40. V. 6.

70. Vide Exod. dict. cap. 40. V. 29.

74. Id eſt: abluebat, confer. num. ſequ. 76.

* Hebr. 7 ◻☚1 , abſunt iſta hic ab utroque

CAP. XxXX. EXxODI. 713

eſt, quòd illud meri antè GAium n tabernaculi convents; S. fuit autem labrum pau-
liſper tractum 69. & ſtabat & regione ſpatii, quod erat inter alrare ac tabernaculum;
non tamen omninèò diſtiguebat inter duo illa, dicitur enim: & altare holocauſti po-
ſuit ad oſtium tabernaculi conventus, 70. ac ſi diceret: altare ſit antè tabernaculum

conventús; non verò labrum antè tabernaculum conventũs, ecce quomodo, (nimi-
rùm labrum) fuit tradtum paululùm versùs meridiem, 71. ſic docetur in (tractatu
Talmudico, qui agit de) Sacrificiis. 72.
und 73. ſanctificabat 74. manus ſuas ac pedes ſuos & ſic diſcimus in (tractatu Tal-
mudico, qui agit de) Sacrificiis, 75. quomodo (fiebat) ſanctificatio (ſive ablutio) ma-
nuum atque pedum? *(nimirùm) ponebat manum ſuam dextram ſuper pedem ſuum

Verſ. 19. Manus ſuas & bedes ſuos] Vice

dextrum ac manum ſuam ſiniſtram ſuper pedem ſuum ſiniſtrum & (hoc modo) ſan-
ctificabat. 76. Verſ. 20. Qgando veniunt ad mbernaculum eonventùr] Ut adoleant

manè ac veſpere ſuffimentum * vel ut ſacerdos unctus ſpargat de ſanguine juvenci &

hircorum cultus idololatrici. 77. Eod. verſ. 20. Ult non moriantur] Ecce ſi non la-
verint ſeſe, morientur, nam in lege (Moſis) dicuntur regulæ (generales) ac de regula
Præceptorum negativorum 7⁸. intelligis affirmativa. 79. Eod. verſ. 20. Ad alm-

te] (Nempè:) exterius, nam non eſt hic adventus ad tabernaculum conventus, niſi in

atrio. ** Verf. 21. Ne noriantar) (Hoc dicitur) ut reus fiat mortis ille,
Uuuu z.

MSto.
69. Abſtractum, remotum, nempè ab altari holo- 76. Id eſt: ebluchat, nam quod verſu præced. 1.
cauſti vel: ab oſtio tabernaculi, ſic verbum h. cap. dicitur: ad Tavandum, id Chaldæusin-
Tn hic interpretor confer. Paulò poſt n. terpres vertit: ad ſanclificandum, confer. P,
7 1. h. Vverſ. 18. Fagii not. ad dict. verl. 18. h. cap. vide & num.
antec. 74.
71. Vide, quæ paulò antè n. 69. b. verfſ. 19. no-* Loci iſtius erpoſtionem wide innot. nn
tata ſunt. h. loc.

72. Sevachim, eſtis liber primus pattis ſi ſive Sectionis 77. Nempè: ad expiandum cultum idololatri=

quintæ operis Taimudici, tractans de ſacrificiis,
quæ, qualia, quo tempore mactari, parari && of⸗
ferti debeant, vide num. ſeq. 75. verſ. 19.
73. Non pluribus ſive iteratis vicibus; ſed ſeme!
ac vice una, Germ. auff ein mahl / Hebr.
rN Qan, confer. hie Gur Arjeh fol. 113. col. z.
ſn. qui locus ex ipſo etiam in notis ad librum
Prec. Jud. part. 2. p. 229. b. med. adducitur.

cum, quem in finem mactabantur hirci, vide
Numer. cap. 1 5. v. 24. ibique net. .n. 43. confer.
& Raſchi not. ad Levit. c. 4. V. S. n. 1 9. & not.
ad librum Prec. Jud. part. 1. p. 8. item Torat
Coharim, ad Sectionem: ar'nv ſicuti in new
San . lor. allegatur; incipit autem Sectie
illa: aν Levit. c. 9. V. I.
78. Hebr. e 9a, canter. not. in 'nan mnew
h. loc. ubi & tract. Talm. Sevachim fol. 19: b. ad
marginem allegatur.
79. Confer. quæ Tupra ad Exod. cap. 28. v. 3 5.
n. I6 I. notata ſunt.
X Vide hic not. in a erW, ubi loei iſtias e-
plicatio habetur.

verſ. 19. ac not, in hnmt re b, loc.
7 5. De quo numer. antec. 72. dictum eſt, vid.
tract. Talm. Sevachim, fol. 19. b. & fol. 21. 2.
& fol. 119. b. it. Sanhedrin, fol. 8 3. b.

80, qui

7714

80. qui miniſtravit altari ?ynec tamen lavit manus ac pedes (ſuos,) nam mortem primam
31. non intelligimus, niſi de eo, qui ingreditur templum. * Verſ. 2 3. Aromata præci-

yua] (Verba iſta N = P hic ſignificant) aromata præſtantia. 82. Eod.

verſ. 23. Et einamomum aromaticum Quoniam Dopi. e, cinamomum eſt cortez
11 n 20
Hv., illas in 20

lod odorem

arboris, & aliud bonum eſt odorisque ac ſaporis boni; aliud vero non eſt, niſi arboris

ſpecies, ideò neceſſe fuit, dicere: cinamomum aromaticum, i. e. ſpecies † bona (cina-
momi.) Eod. verſ. 23. Dimidium ejus; ducentos duingquaginta] Dimidium acce-

ingenuæ, S84. ſi ita eſt, cur dicitur de eo: dimidinum: (nimirum) decretum eſt iſtud
S. Scripturæ, ut iſtud (aroma) adducatur per partes dimidias, ad includendum duas

ponderationes * in iſto (aromate,) quoniam non ponderant ad oculum, 85. ſic doce-

zur in (tractatu Talmudico, qui agit de) excidio. 386. Eod. verf. 23. Et salamam Arg-
maticum] Calamus aromaticus (hic inteiligitur) quia ſunt calami non aromatici, Cid-
2) opus fuit dicere: aromaticus. Eod. verſ. 2 3. Ducenti &guinquaginta] Summa
(fuit iſta) totius ponderis * illius (calami aromatici.) Verſ. 2 4. Et caſia] (— —)
. . S =Z

—

0. Scilicet: divinitus immittendæ, Hebr. a,
=np uti hic habetur in Gur Arjeh fol. 113.
col. 4. princ. confer. & ſuprà Exod. c. 2 9. V. 3 5.
n. 162.
* Hebr. npa in MSto I. hic additum eſt: xvnm
i. e. extexiore; ſed abeſt utrumque à MSto z.
1. Id eſl: eam, de qua verſu præc. 20. h. cap. di
citur.
** Non verdò de illo, qui illotis manibus ac pedi-
bus miniſtrat; per vocem 72 hic intelligitur
tabernaculum. .
32. Sive: excellentia, fic etiam P. Fagius in no-
tis ad Paraphraſin Chald. hic exponit, cenfer.
& Junii ac Tremellii not. b. loc. it. tract. Talm.
Megilla, fol. 10. b. & Chullin, fol. 139. b.
it. Cerithut, fol. 5. a. .
† Vel: de bone (ſcil. accipies,) nam iſtad: u-
trum que & ſpeciem & particulam: de, fignificat,
confer. Nedarim, fol. 10. b. & Ceritut, fol- 5. a.
„ Vel: Oblaionis ſive adduckionis ejus, id enim
Hn, quod hic kaberur: ſignificat. SDAI!
23. Scilicet: ſiclorum, ſic nonnulli ſupplendum eſt autem is liber octavus Partis quintæ operis
putabi, ſicuti etiam Vulgata habet ſiclos & LXX. Talmudici, tractans de exciſione animarum.
RXαE Junius verò ac Tremellius ſupplent: * MNe fortè dicas, quod ducentoyrum & quinqua-
pondo, confer. not. in Sma nh. loc. Zinla
34. Hebr. Wi, e. liberæ, nempè, quæ non eſt a- 1

duherina 3 ſed præſtantiffima, ficuti Paraphra-
ſtes Chaldæus verrit, ubi vide P. Fagiinot.
* Vel: præponderationes, ponderis additiones.,
German. Ubergewicht / Ausſchlag/id enim kebt.
y hie ſighificat.
8 5. Id eſt: accurate & exzctiſſimè, ſic int erpre=
tor hic Pya pPy i, e. oculus ad oculum, ad i-
ſtius loci illuſirationem facit, quod dieum: Rab-
bini Pyeee enn enen dee i, e. non ad o-
culum (i. e aceuratiſſimè) vendunt in oco, ubi
Piæ ponderant vel ponderi aliquid addunt, vi-
de Buxtorf. Lex. Chald. fol, 1602%⁄. explicatic'i=
taque hujus loci juxta noras in mo ne hze
eſt: ynne en en een en P i. e-
qnòd non poſſit ponderari æqualiter, German-

Gewicht vor Gewicht / ſine præponderatione,

Lex. Chald. fol. 10908.
86, Hebr. † πſ..Mà , locus, ad quem hic reſpic itur, re-

peritur in dicto tractatu fol. 79. b. al. fol. 5. b.

Germ ohne einen Ausſchlag / vid, Buxt. dict.

bti in —„ on nb hic ad marginem allegatur 3

(ronente
od. etl 24.

0 ſcientesl

ehuda: auni

tionis iſtius* (cinamomi aromatici) erit ducentorum & quinquaginta, 83. reperitur
totum illud (compoſitum) quingentorum (eſte ſicloram,) ſicuti quantitas eſt myrrhæ

giamillelupr⸗

Enniin do
ie expangen
ies guc mie

uredd.
eſtartitflciose

ie)eltnomer

bamt) ögara d

—
ginta Peloru
mi aromatict
Ponitut.

9,. ldel: cal

kelos 5 loe.
0. nonnulli
Ingber / ve
eliath in
P. 157. 1 li
Vellio 4 non
fejicitut 1c
Pam Am
89. Hebr.
Aliis Ar. Mo⸗

dIect. fol. te.

N, I1 9. 8
8 tractat. T.
Ceritut ſol.
Batur ad ni

, ſicutt

verbum —
ſet Bunt
geram d,
Veldam Iſtoc
QOron nem

Detationen

Umortem nimam

Rechonmna raci
ltig, d1. Pod.
omutn elt cortex
dn nillatbore⸗
11s ſdone ein.

imidinm cce.
ma, 83, reperitut
ntitas eſt myrhe

dectetumm Kilua

neludendum las

um 11. ſedoce.†
. Modlanun a,l.
On Tromatici, ig.

cgiume] Summ

—.0§0 e q—
ſina ſeuti dareghi⸗
i vige d. Pagiinot,
ponderis adcitiones,

sſchlaged eninkickt.

Giſſimnd, ſie intele⸗
hlus ad oculum, ad i.
cit, guod dieunn Aaib.

Wi,e. non 0d o⸗

)vendunt in eo , udi
ei Aiquii 2Gdunt, 1„
4

1,1601, Opicili ⸗

1 in L D ee

n Pab ie,
i aqua iter, Geimape
ſine præponcdetalione,

lag/ zic, gunt dlt .

guem hie teſpichut e⸗
lol. 79,b. al, ol. , b,
arpinem leganur ;
8 pariis Ouinte oelis
cilone animmarunn.
nigiuc Auingna⸗
Unn⸗

CAP. NXX.

EXODI.

eſt nomen radicis plantæ, quæ linguàâ ſapientum (Rabbinorum) vocatur H. 87.
Eod. verl. 24. Hin] (*Ncontinebat) duodecim Logim;
eo ſapientes Iſraelis; K. Meir dicit de iſta re, quòd accipiant radices; 89. dixit ei R.
Jehuda: annon ad imbuendas oleô radices haud ſufficit illud (Hin?) ſed humectant

88. diſſentiunt autem in-

90. illas in aqua, ne abſorbeant oleum & poſteâ funditur ſuper illas oleum, donec il-

lud odorem recipiat, 91. tunc auferunt * oleum à radicibus. Verſ. 2 5. 1lnguentum

rigmenti] (Dictio Hp hic) eſt nomen rei (lubſtantivum) & aceentus id probat, quo-

niam ille ſuprà eſt, 2 ½. & ccce illud (o) eſt* veluti P ** & ", 93. non vero
ſicuti (in illo loco:) ?2 i. e. disrumpens mare, 94. nec eſt veluti (in illo loco:) 20

i. e, expandens terram, 95. quia (in illis verbis) accentus eſt infrà; 96. omnis autem
res, quæ miſcetur cum altera, usq; dum illa auferat ab altera odorem vel ſaporem, dici-
tur RpPD. Eod. verſ. 25. Unguentum - pigwmenti] i. e. Unguentum, quod factum
eſt artificiosè & per commixtionem. Eod. verſ. 2 . Opere pigmentarii) (Iſtud 5
hic) eſt nomen artificis in re. 97. Verſ. 2 6. Et ungues ilo] Omnes unctiones (ſie-

bant) figurà 22, 98. exceptis unctionibus regum, quæ fiebant ad inſtar coronæ. Verſ.

—

Uuuu 3 29.

ginta ſielorum pondus ſit dimidium iſtins cala
mi aromatici, ſic in not. Ppan no h, loç. ex-
ponitur.
97. Id eſt: caſia, ſic etiam interpretatus eſt On.
kelos b. log. confer. R. Salom, ad Plalm. 4 5. v.
o. neonnulli dictionem 3gy'e exponunt Germ.

Ingber / udd Latinis eſt Zingiber vel gingiber,

IiK eliatn in notis ad ibrum Prec. Jud. part. 1.
p. 1 5 7. 2. princ. explicatur 3 ſed Germanioca iſta
verſio 4 nonnullis Rabbinis tanquàm errones
rejicitur ac v7 Ingber vertendum ac legendum
putant Amber/ Gall. am bre, Ital. am bra.
28. Hebr. 17, vide quoad hane menſuram præ
Aliis Ar. Montani Thubal Cain ſive de Menſuris
Sacr. fol. 10. & ſeq. confer. Se verſ. 3 1. H. cap.

n.ß11 9. ac Buxtorf, Diction. Hebr. hac voc, vide

& tractat. Talmud. Menachot, fol. 99, a. it
Geritut fol. 5. b. ſicuti in nori mnew hic alle-
Zatur ad margiuem.
89. Vel; ſtirpes, ſcil aromatum iſtorum; Hebr.
Py., ſicuti hic habetur.

90. Sive: macerant, reſolvunt illas, id enim!

verbum = S,, quod hic habetur, notat, con-
fer. Buxforf. Lex. Talm. fol, 2526. ſic etiam
verbum iſtud NX, exponitur in not. npv
ne nempè: quod ſignificet mwj, e. hu-

meétationem, macerationem,

91. Vel: contrahat, colligat, id quippe ſignificat
verbum yo, quod hic habetur.
* Nimirum ine en ee i. c. effundunt S&
abſtergunt oleum à ſiirpibus, ſic in not. mov
o hic exponitur.
97. Id eſt: accentus eſt in ſyllaba penultima, id
dicitur Grammatitis , vide paulo poſt n.
9 6. h. verſ. 2 5. it. Geneſ. c. 1 . v. 20. n. 94.
* Nempéè ſimile eſt quoad dyp ſive formam Gram-
maticam ratione punctorum vel aceentus, con-
fer. inft verlſ. 3 2. h. cap. n. 120.
KX Slcuti Cantic. cap. 8. v. 2, habetur.
93. Sicuti Hiob, cap. 7. verſ. 5. habetur.
94. Vide Eſai. cap. 5 I. Vv. 15, & Jerem. c. 31, V.
3 5. Confer. & Hiob. c, 2 6. v. I2.
95. Prout Eſai. cap. 42. V. 5. habetur.
96. Nempé: in ultima (yllaba vocis, id quod
Grammaticis vocatur yn, à Commentatore
noſtro hic dicitur ynnꝰ, vide paulò antè n. 92.
h. verſ. 2 5. & Buxtorf. Lex. Talmr, fol. 16 12.
† Hebr. o) iſtud, ut & ſequentia, usque ad: — P
ReTI i. e. nomen artificis, ablunt ab utroques
MSto.
97. Confer. quæ ſuprà ad, Exod. cap. 2 6. V. 36
ZSign. notata ſunt.
ss. Vel, uti nonnulli: literd Græcâ: Zei, vide ea p.

716

EXODI.

29. Er ſanbétificabis illa] Unctio iſta ſanctificat illas res, ut ſint Sanctum ſanctorum
quænam autem eſt illarum ſanctitas? (nempè:) quicquid 99. tetigerit Ac. i. c. Oomne;
quod conveniens eſt 100, inſtrumentis miniſterii, 101. poſtquàm ingreſſum eft il-
lud, 102. fit ſanctum ſanctitate corporis, 103, ita, ut profanum evadat egreſſu 104.
& pernoctatione 1o;. ac lotione diurna 106. nec illud redimitur, ut egrediatur
ad res profanas; * aſt rem, quæ non convenit illis, 1o7. non ſanctificant iſta (vaſa-
miniſtratoria;) adducka autem fuit doctrina illa Talmudica integra juxtà (textum, qui
agit de) altari. 108, quoniam (ibidem) dicitur: quicquid tetigerit altare, ſanctum.-
eiſto, 199, ego (quoad ſenſum literalem) intelligere poſſem tàm id, quod conveniens
(Kve idoneum) eſt, quàm quod non conveniens eſt, lex (igitur) dicit: agni, 11o.

quemadmodum (itaque) agni convenientes (ſve idonei) ſunt; ita (etiam hic intelli-

genda eſt) omnis res conveniens, (ſive idonea,) omnis unctio tabernaculi & ſacerdo-
tum atque regum vertitur Chaldaicè voce ), 111. quia non neceſſaria eſt illorum
unctio, niſi ad magnificentiam, 112. ſic enim conſtituit reæ (nempè Deus,) quoniam

iſta (unctio) eſt initiatio magnitudinis eorum; in cœteris autem unctionibus, veluti
. . laga-

antec. 29. v, 36. n. 9 5§. & not. in Han m
h. loc. it. not. ad 1. Reg. cap. I. verſ. 34. num.
18. in MSto z. pro legitur. 2, confer. dict.
cap. piæced. 29. v. 36. H. 9 5.
99. Sicuti paulò poſt eodem hoc verſu ſequitur,
conlfer. cap, antec. 29. v. 37. ibique not. n. 96.
& n. 106. Vide S& not. in -I S hH. loc.
100. Vel: qued aptum ſive idoneum eſt, vide, quæ
ad dict. cap. antec, 29. V. 37. n. 100. & n. 163.
notata ſunt, confer. & infraà n. 107. . verſ.
I01I,. Scilicèt: ſacri, quò ſacrum miniſterium pera-
gitur, vide dict, cap. antec. 29. Ve 37: n. 100.
& 110.
102. Videlicèt: in atrium ſive tabernaculum,
quod oleò ſacrô unctum eſt, confer. alleg. cap-
29. V⸗ . U. 109.
103. Nenpe: ſtcurt ipſum ſactificium Sanctum
eſt; ita & inſirumentum iſtud fit Sancum, con-
fer. Levit. e. 7. V. 1 3. n. 44:
184. Nimirum: extrà atrium & tapetes ocella-
tos, vide dict. c. antec- 29. V. 37. H. I1II.
105. Confer. alleg. cap. antec. 29. V. 37. n. 110.
106. Id eſt: ed immunditie, quæ opus habet lIo⸗=⸗
tione diurnà, Hebr. ) va, hæc lotio ſiebat
die adhuc lucente & peragebatur ab illo, qui
immunditiam contraxerat, eodem die abluen-
dam, vide Lighufoot. Centur. Chorogr. c. 29

.

p. 6 I. fiebat autem lotio iſta immerſione totius

7. v. 4. p. 6 19. edit. Lipfſ. it, not. ad librum
Prec. Jud. part. 2. p. 211. b. med. & Buxtorf-
Lex. Talm. fol. &S 50. vide & Levit. C. 6. v. 19. n.
6%.
* Id eſt: ut fiat res profana, confer. nor. in nee
p-n b. oo. S
107. Nempè: vaſis miniſtratoriis, de quibus pau-
18 anté dictum, vid. n. 101. h. verſ.

ſum 37. ubi vide Raſchi not.

109. Uti allegat. cap. præced, 29. V. 37. habetur,
confer. hic tract. Talm. Sevachim, fol. 87. a. it.

Ceritut, fol. y. b.
110. Sic dicti capitis antec. 29. verſus 3 8. habet,

29. V. 37.

S& alibi.
112. Vel: magnitudinem ſive principatum, idque
didione illa Chaldaica an innuitur, confer.
cap. antec. 29. v. 29. n. 77. & n. 78.

corporis, confer. idem Lighifoot. ad Marc. C.

108. Nimirùm in notis ad dicti Ccapitis 29. ver-

Horajot, fol. 11. a. b. & Menachot, fol. 89. a. itt.

vide notas B. 10 §. & n. 109. ad dict. c, præced.

111. Hoc ſenſu uſurpatur dictio iſta in TCargum
Onkeloſi tàm hic, quàm verſu præced, 26. b, c.

2

G.
CAN.

ſnorun
Ungont ſe
(4, 110
ladlleun
er Genatn
erl.32. 5
„Die. H
gelicei) en
lal ieel
i ancadß
Aarommatib
imdetiam 4
(blei)nons
uman .
uiiinilo
iſta in illo
t. 114.
jer lienui

—
113. Hebe.
. 1. Ubi (
ſed eädem.
tut, uſus e
114. Moit
tiactat. 1
in Oon
11 . Et ean
ſeq 116.
IIb. Nimir
Cictionem
Vit, quam
No, ſig
117. Videli
Pie lis
3.P l.
ſol. .be
In. De hi
not. in

ng. Nam

darocha
wea men

. .

din lenchorun

ngreſlum ell .

4 .
atepreſſe 10 4.

bt egrediant
lent la ra.
8 (ertun gui
Arate, ſancium.
nod Cohyenien

elt agti, 1I.
klam hic intelli.

Kuli Kſicer.

Grizektilloru

Deus)quoniam
Gionibus veluti

lagi.

— 6

immnerſione totiue
atkoot, ad Mare, c.
. it, not, 20 lbtum
b. med. & Duxtotkt.
Lefit, 0.. V. 19, d.

Conket, ot, in ö

oriis gequibuspau⸗
1.) verl.
li Capitis 19. vet⸗
119. 5. 37, Mbetun
achim, f0. 97. Ail.
nachot, fol. 99. ait,

19. Feiſis 8, habetn
a0d ick, e, pleced⸗

to iſa in Targum
lupreced, 10,1, I.

eMincihetum, e

innuitut, colet,
,Kn71.

CALNI NI CAb. XXX.

„ 1

EXODHHDH..

717

laganorum unctorum,

ungunt ſe, 114. in hisce (unctionibus) dictio Syriaca eadem eſt,
Verſ. 3 1. In generationei veſtras] Hinc docent Rabbini noſtri, quòd totum

ca. 116,

illud (oleum) permanſurum ſit in tempus futurum. 117.

113. item (in illo loco, ubi dicitur:) primitiis unguentorum

1I5. quæ Hebrai-

Eod. verſ. 3 I. Hoc] ()

per Gematriam ſignificat duodecim (nam duodecim) Logim 118. fuerunt. 119.
Verſ. 32. Non illinatut (Verbum O) habet) duo Jod & ejusdem eſt formæ, 120.

cujus eſt (verbum) 7) 121, veluti (cadem forma etiam in illo habetur loco:) ut

—Pdi. e. benéè ſit tibi. 122. Eod. verl- 32. Saper earnem hominis non illinatur] (Vi⸗
delicèt) de iſto ipſo oleo. Eod. verſ. 32. & ſecundum menſuram ejus non facietis ſimi-
le ei] i. e. Juxtà ſummam aromatum ejus non facietis aliud (oleum,) quod ſimile ſit

ei, quoad pondus aromatum iſtorum, juxtaà

menſuram Hin olei; aft ſi minus aut plus

ex aromatibus (iſtis ſumptum fuerit) juxtä menſuram * Hin olei, illud permiſſum eſt,

imò etiam quoad illud (oleum,) quod factum eſt juxtà menſuram (five ſummam) iſtius

(olei,) non eſt reus is, qui ſeſe ex illo ungit;

ſed qui illud conficit. ** Eod. verſ. 32.

Summam ejus] (Dictio 552P) ſignifſicat T i. e. numerum (ſeu ſummam) vel-
uti (in illo loco ) HeNDi. e. ſummam laterum, 123. ſic quoque (accipitur dictio
iſta in illo loco, ubi habetur:;) Q2 1. E.
ti. 124. Verſ. 33. Et qui delterit de illo.]
per alienum] (Nempè eum,

) qui non opus habet Sacerdotio † & regno.

ſumma (ſive quantitas ſuffimen-
De illo Moſis (oleo.) Eod. verl. 33. Su-

113. Hebr. nwH, ſicuti habetur cap. antecç. 29.
vV. 2. ubi Chaldæus non voce a* , uti hic;
ſed eädem, quæ etiam in lingua Hiebræa reperi-
tur, uſus eſt. 1èͤ
114. Prout Amos c, 6. V. 6, habetur, confer. hic
tractat. Talmud. Horajot fol. 1I1. b. prout in
in Dari Ne hic allegatur ad marginem.
115. Et eandem habet ſignificationem, vide num,
ſequ. 116. b. verl.
116. Nimirum utroque in loco allegato Chaldæus
dictionem illam in eadem ſignificatione uſurpa-

vit, quamm etiam Hebræa liagua habet, nempè ut

mn, ſignificet: ungere, oleo illinere.
117. Videlicèt: in diebus Meſſiæ, qua de re vide

Logim, uti autor noſter ibidem exponit, confer.
Keritut fol. 5. b. al. fol. 7 8. b-
120. Sive: figuræ, 4 Grammaticis diei ſolet 579,
id quod Commentator noſter hic vocat ,
contfer. Michlol Jophi h. loc. & ſuprà v. 2 5. h. c.
Sign. * “ .
12 1. Confer- quæ num. antec. 120. hac dere no-
tata lunt.
122. Sicuti Deuter. C. 5§. v. 16. habetur, confer.
hic Ceritut, fol. 6. a. b. & fol. 7. a. b.
„ Hebr. , huic voci in utroque MSto præmilſ-
ſa eſt didio Pavn i. e. ſumma, ut ſenſus ſit:
juxtà ſummam ſeu quantitatem menſuræ Hin, &c.
confer. hic tract. Talm. Ceritut, fol. 5. a. & fol.
73. b.

præ aliis D. Maji Theol. Jud. Loc. 2 3. §. 2, &£

p. 22 1. & ſequ. confer. tract. Talm. Keritut,

fol. 5. b. uti in M rW h. loc. Habetur.
118. De his confer. ſuprà v. 24. , c. n. 8 8. vide &
not. in . h. locd.

119. Nam ſuprà dict. v. 24.: h. cap. dicitur, quòd

d aromata iſla ſumendum fit tantum olei, quan-

tum menfura Hin gontinet, nempè duodecim

Loci iſtius explicationem vide in not. m
pnn bh. loe.
123. Sicuti ſuprà Exod. c. 5. v. 8. habetur.
124. Vide infrà v. 37. H. c. ibique not. n. 150.
† Nempè: magno, Hebr. —, ſic additum re-
peritur in MStO 2. & quidem recte, confer. hie

tra KN.

718

EXODI.

1 Verſ. 3 4. Satten (Nρ1ιπ α

2 1i. e. ſtillat ex arboribuas!

radix aromatis lævis ac lucens, tanquam

mWniam illud non eſt, niſi gummi, 127. quod

reſinæ, 12%. ideo vocatur Do, linguâ vernacula: gum-
mi; 19, vocant autem 2& theriaque. *

Eod. verſ. 34. Onyebem] (Niyri eſt)

unguis ac linguâ Miſchnæ vocatur [DXi. s.

unguis, 130. atque hoc eſt, quod interpretatur Onkelos : RO i. e, onyx (ſeu un-

*) Eod. verſ. 34. Galbanam] (55eb eſt) aroma, cujus odor malus eſt ac vo-
cant illud Galbana; 131, retulit autem illud Scriptura inter aromata ſuſfitus, ut do-

ceat nos, quòd non vile (ſeu leve) reputari debeat in cculis noſtris, conjungere nobis-
cum in conſortium 132. jejuniorum noſtrorum atque precum noſtrarum peccatores

Iſraelitas, ut illi numerentur nobiscum. Eod. verlſ.

34. Aromata] Aha. 133. Eod.

verſ. 34. Thus Purum] Hinc docuerunt † Rabbini noſtri quòd undecim (ſpecies) aro-

matum

tract. Talm. Ceritut, fol. 6. a. b. & Meilla,
fol. 19. a. SW
12 5. Imòô etiam rex & ſummus acerdos; poſtiquàm
uncti ſunt, non poterunt illò oleò amplius uti,
ſic in nor. papi H habetur, autor igitur no-

ſter dictionem i, e. alienus, ſen peregriniis, †

bic ad perſonam refert, nonnulli illam non ad
perſonam ſoluùm; ſed etiam ad rem referunt, ſic
Junij ac Tremellii verſio hie habet: rei exteræ;
alii ad illum referunt, qui non eſt de familia Aa-
ronis, quam ſententism & Aben Efra hic appro-
bat, vide P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. Z. loc.
it. Gur Arieh fol. I14. Col. I. med. confer. &
tract. Talm. Keritut fol, 7 8, b. al. fol. 5. b.
12 6. Id eſt: reſina ſive ſtacte, confer. hic ejusd. P.
Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ubi plura
de hac voce.
127. Hebr. i. e. combuſtibile, confer. Ge-
nef. c. 37. V. 2 5. n. 5 8. & 5 9. it. not. ad librum
Prec. Jud. part. I. P. 74.: 2. fin. & Part. 2., P, 219.
a. princ.
12 §. Vel: ex arbozibus balſami, prout nonnulli
vertunt, , ſic in notis ad librum Pfer. Jud.
part. 2. pag: 219. a. princ. habetur: &&
mP'Nn i. e. Cetaph eſt ballamum, canfer. R.
David Kimchi in libr. Radic, alleg. P. Fag. in
not. ad Paraphr. Chald. b. loc. vid. & Buxt. Lex.
Talm. fol. 202 1,
129. Confer. quæ ad Genef. dict. c. 37. v. 25. n.
5S59. notata ſunt. G V

h i. e triacle, ſic etiamnum hodiè vulgò
vocant Galli theriacam, confer. hic tract. Talm.
Joma, fol. 3, b. & Keritnut, fol. 6. b.
130. Vide & hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chalgd.
h. loc. Tunius ac Tremellius in notis h. loc. ſcri-
bunt, onychem vulgè blatiam Byzantiam dici.
13 1. Ita hic reddo is , prout in plerisque edi-

Ann ,„ Latinè galbanum, confer. & hic P. FPagii
not. ad Paraphr. Chald. h. loc. ubi D. Kimchi lo-

132. Coœtum, communionem ſive eceleliam, Hebr.
H 5& i. e. faſciculum, alluditur autem hac voce
ad faiciculum,, quem Judæi communiter vocant
Lulaf, ad quem non ſolum ſpatula palmæ &
ramus citreus atque rami myrti adhibentur; ſed
etiam ſalices, quæ ſunt viles, quibus improbi
comparantur, confer. Buxtorf, Synag. Jud. c. 21.
p. mihi455. & ſequ. it. c. 2,6. P. 5 30. & Gar
Arjeh fol. 114. col. I. fin. ubi ſcribitur: b
P N N de e Peer r ayn i. e.
omnée ſejunium, ubi non uat peccatores liraéli-
tæ, pro jejunio non eſt habendum, vide & nat.
in 'pam npw b. loc.
13 3â. Nempè&: præter illa, quæ ſuprà dicta ſunt,
confer. hic Junii sc Tremellii notæ, ubi dictio-
nem b i, e, aromata, tiibus modis exponi
ſeribunt, quos vide ibid.

4 . H . . —
* Sic exprimo —5ρν, in utroque MSto legitur:

—

† Hebr. ny, in MStO 2, pro e0 legitur:
i. e. dixerunt.

tionibus habetur; in utroque MSto legitur:

cus adducitur, qui dictionem illam explicar.

ma

–

mat 134.

ſade Konſ⸗

uc:) aromnat
eece deceln
ony galban
natci 37.

(cordex 0dt

cim (aromatt
mentum; 1

Eod verl 34

mentio, etun

Uebe. Wn
rn ie.
ſuſfitv.
134, Nenim,
tut, 23 mini
(iebus Moſi
mud. Kenitu
VW we
13. Nemen
ciunt quinqn
ſol. 102 , u
136. Felt quu
htur, nimin
uus gicion
Tatur, hic in
niel. Weym
habita jenæ
b, loe.

17. kebr. P

ſed hiſce una
139g. Sive: cot
ue hic habe
ſi Dillen. oe
o. 102 3. 8
1)9, Hebe. dr
dexodoratas
dne lutitus l
leg, Dukott.

(A. yp.

. . —
Sumniu, n .

.
ean rie .

drmains eſtze. 1

Ptn uſkine t gn D’MD
ſonjungere nobi. .
latuim peccatetg

Ala, 133, Bodk

dein (heries) 1.

amnumn hocid rule,
Onlen hic tech, Teſn,
t,fol. 6.b.
Nt,ad barapſn, Chal
us In notlsh loe ſi,
fam byzantismcic.
Ptontinplenisgueel⸗
oque Ndto legill.

”

locObi, Kimctikd. 1

nemillam en licgt.

n ſiſeecgeliam kleh. 8

iitut autenn nie ſodt
EZi commuditet vocadt
Clan oatllapalneA
nyntiadhibentur; ſel
iles, gibus imilti.
ll. Synng. ud,c,11.
e, 26. P. 30. Cl
n. obi letibitat:
b Wo rnie.
at peccetores iltzel⸗

bendum, vide N nlt. 4

gur ſaprd dica ſant,
lü norz, ubi didtio⸗
,tnibus wodis expOni

M

CAP. XXX.

7

719

matum dictæ fuerint (à Deo) Moſi in (monte) Sinai,*(nimirùm dictione iſta:) aro.
mata 134. ad minimùm duæ (comprehenduntur aromatum ſpecies, dein dicitur:)
ſtacte & onyx atque galbanum, (iſta) tria, 135, ecce quinque, (poſteà iterùm dicitur
hic:) aromata, ut comprehendantur tot ſpecies (aliæ aromatum,) quot ſunt iſtæ, 136.
ecce decem atque thus, en undecim (aromatum ſpecies;) ſunt autem iſtæ: ſtacte &
onyx, galbanum ac thus, myrrha & caſia, ſpica nardi & crocus, ecce octo, nam ſpica
nardi 137. eſt una (aromatis ſpecies) quia nardus ſimilis eſt ipicæ, item: coſtus, 138.
cordex odoratus 139, atque calamus aromaticus 140. & cinamomum, ecce unde-
cim (aromatum ſpecies;) ſmegma autem Carſinenſe 141. non fauit incenſum in ſuſſi-
mentum; fſed illô fricabant 142. onychem aromaticam, ut ea alba fieret ac pulchra.
Eod. verſ. 34., Solum cum ſolo erit] Iiſtæ quatuor (aromatum ſpecies) quarum hic fit

fnatun —

mentio, erunt æquales pondere, 143. ſicuti pondus eſt unius, ita erit & pondus

alte-
rius,

„ Hebr. nn, in utroque MSto legitur bn i. e.
de(monte) Sinai, poſleà in uiroque additum eſt:
aà i. e. in ſuſfitum vel circà fuffitum, de
134. Etenim, dum in plurali dicitur hic: accipe

ttibi nb i. s. aromata;, Rabbini interpretan-

