Prec. Jud. part. 2. p. 2 50. 6. princ. ac not, in
nsf De ubi tract. Talm., Sota, fol. 42. a. ad
marginem allegatur.

torum, prout D. W'agenſeilius ibidem vertit,

Pey

(Ar. .

—

hyun Ob hi

Onem ſcutofum

tum) od, ve
is Dorin
ſtreti) toboree
demn exenit? cee
liſuu] Hæc

haubitayit eatn,

initit.] Qual.

lit omnunem

gebebant comhee

nis ſolut,) g.

1] Cur cicitu

cerdotis, namm l
lrael Ac. 23. 1
iterum & tertio

—

15, Contineturhie
ilarumqunuor:
(tam faid eonler
16. Sie: men
genleilüiverlione

17. Vele comitatn

ſerdaiſta ſn
itcceterun gete
e aAlerin e
1a ſunt.
1 8. Conlet ie d.
helot. ae . W.
non ad lobmun
Mnc ac fin it.
med,Kad T2
441 1 0 Slen
19. Conler, die De
ur Aeet
he oe vi⸗
1 nſeg, it. P
Renin: perte
1a,Ol;, . 4
13,5,.
381 Conlen ). lig

(A. Xx.
un Lingui ſan.
ſire meiinm)
en)cigni erinis ut
lunt kattes Veltni,
n exhidebunt, 12,
bbi: &lanenetunt
tudinem illam ca-
runt eos N calcei⸗
Wwerunt aſinis om⸗
n palmarum jutt
ſec conttaholtes
m. LBod. rerl3.

Quatuoradro.

lorum in prelio)

Hidantar ad ſonum

gianhpretetel cal.
um lonitum ltrepi⸗
ce ſua atque inkant

3. Me nelſt ke

Ve⸗
—..—

eseotur, trlunt bie

/
ad erpidun) öchom⸗
.
.18.7. 13, Mbeiu.
Ih, ſcin noli Com.
oc, in Michna leoilur:
roptet coliſionein ſeu⸗
geoleilig ibigenn vertit,
õõ
vide not. 1) ituin
0. b,hrinc NX 00, in

Aln, Sot ,Of, 14

1e Asto oes keu
m imeutiatt, 1es ln
Sto 1 po ed hiu⸗
npuio; beltatenn du

15. Continetur hie, ut & in ſequentibus τρα‿ Aν

QKaanm fuit, confer. D. Wagenſ. Sot. p. 940.

17. Vel: comitatus arcæ, uti D. Wagenſeilius

CAP. XK. DEUTERONOMII. 1419

veſerum Ob hinnitum equorum. 15. Eod. verſ. 3. Ne limeatie] Propter calliſi-

onem ſcutorum. Eod. verſ. 3. Nec trepideti] Ob ſonitum cornuum (ſive tuba-
rum.) Eod. verſ. 3. Neque expaveſcatis] Propter clamorem (hoſtium.) Verſ 4.
Quia Dotinus, Deus veſter &.] IIliveniunt robore 16. ſuo humano; aſt vos venitis
(fceti) robore Dei, Phi iſthæi venerant (olim) cum robore Goliath, quidnam illi tan-

dem evenit? cecidit ipſe & illi ſimùl cum eo ceciderunt. Eod. verſ. 4. Qui ambulat

vobiſeum] Hæc ſunt caſtra arcæ. 17. Verſ. 5. Et non initiavit eam] i. e. Non in-

habitavit eam, 18. O ſignificat initiationem. Eod. verſ. 5. Et alius vir illam

initiet.] Quæ ſanè res eſt, per quam contriſtatur animus. 19. Verſ. 6. Nec leam fe-

cit communem] i. e. Non redemit eam annéô quartô, 20. quia fructus (illius anni)
debebant comedi in (urbe) Hieroſolyma aut communes fieri? 1. pretiò (redemptio-
nis ſolutò⁰,) quod Hieroſolymis conſumi debebat. Verſ. 8. Et addent modcrato-
res] Gur dicitur hic: & addent? (nimirùm moderatores) addebant iſtud verbis ſa-
cerdotis, nam ſacerdos loquebatur & pronunciabat 22. (incipiens) à verbis: audi

Israël &c. 23. usque ad: ut ſervet vos, 24. (Sed verba iſta:) & quis eſt vir, id, quod

iteruùm & tertiò repetitur, 255. ſacerdos loquebatur & moderator illa audire faciebat;

QAQAQAQdq qdq dq 3 1266,. ſed

loc. & D. Wagenſ. Sot. p. 956. n. 9. it. not. ad
Jerem. c. 3 I. V. 5. n. 4. & Sota,fol. 43. a. & ol.
44. a.
21. Vel: ſacris ſolvi, ut alii vertunt, Hebr.
ad literam eſt: profanare illos (fructus,) reſpi-
citur autem hic ad Levit. c. 19. V. 23,:& 24. ubi
vide not, num. 12 5., omnes enim arbores recens
plantatæ tribus prioribus annis præputiatæ ha-
bebantur; quarto autem anno fructus erant
Deo ſacri & quintò demum annòô promiſeuus
fructuum uſus concedebatur, vide P. Fagii not.
ad Paraphr. Chaldaic. b. loc. ut & D. Wagenſ.
Sot. dict. p. 85 6. n. 9. conter. & Deuteron. cap.
24. V. §. n. 10. & c. 2 9. V. 30. n. 40. it. Selden,
uxor Ebraica, lib. 3. c. èz H
22. Vel: divulgabat, prout D. W'agenſ. in Sota,
p. 96 g. n. I1. vertit Hebræzum: y'nvn i, e. au-
dire faciebat, confer. num, ſequ. 2 6.S n. 2 S. it.
Sota, fol. 43. a. & fol. 44. a. 5.
23. Quæ ſupr v. 3. h. cap. habentur.
24. Uti in fine verſus quarti h. eap. habetur.

25. In textu ſacro, nempè: verſu 5. verſu 6, & ver-
ſu 7. h. cap.

illarum quatuor rerum, de quibus paulò antè di-

16. Sie: na hic interpretor, ſecutus D. Wa-
genſeilii verſionem in Sota dict. p. 84 0

verbaiſta e& —ari in Sota p. 886. tranſtu-
flit, cœtterum deternis Iſraëlitarum caſtris confer.
gquæ ad Levit. cap. 13. verſ. 46. num. 74. nota-
ta ſunt.
19. Confer. hic P. Fagii not, ad Paraphraſ. Chald.
b. loc. ac D. Wagenſ. Sot. p. 8 53. & ſeqq. vide
d&ρ not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 250. 6.
prine. ac fin. it. Jalkut Part. 1 Jol. 288. col. 3.
med. & tract. Talmud. Sota, fol. 43. a. & fol.
44. . it. Seldeni uxor Ebraica, l. 3. c. 3.
19. Confer. hic Deuteron. c. 24. v. 5. num. 10. &
Gur Atjeh 217. col. I. med. ac not. in nhor
Ma b. loc. vide & D. Wagenl. Sof. dict. pag.
95 3. & ſeq. it. pag. 85 8. n. 1 3. ubi: wa re
ipfe vertit: perturbationem mentis, confer. 80
al. 43, a. & fol. 44. a. it. Kidduſchin, fol.
13. b.

36. Conler. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. I

1420 DEUITERONOMII. CAF. XX.

76. ſed iſtud 27. moderator † (quidam) loquebatur ;(alius) autem moderator audire
faciebat, 2 8. Eod. verſ. 8. Timidus & mollis corde] R. Akiva dicit (& exponit ver-
ba iſta) juxtà ſenſum literalem, (nempè de illo,) qui non poteſt conſiſtere in confer:
t0 agmine 29. & aſpicere ſtrictum gladium; aſt R. Joſe, Galilæus, dicit, (verbis iſtis
ſignificari eum,) qui timet propter peccata à ſe commiſſa ac proptereâ lex ei permittit,
30, ut revertatur ad domum & ad vineam atque uxorem ſuam, quò occultet 31. eos,
qui revertantur propter peccata, ab ipſis commiſſa, ne intelligant (homines,) quòd
iſti peccatum commiſerint & ut is, qui talem videt redeuntem, dicat: forſitàn ille
ædificavit domum autplantavit vineam aut ſibi deſponſavit feminam. Verſ. 7. Ne
fortèò moriatur in bello] Revertatur (itaque) ne forte (in prælio) moriatur, nam ſi is
non auſcultaverit verbis ſacerdotis, dignus erit, qui moriatur.* Verſ. 9. Principes

exercituum] Qui conſtituebant viros robuſtiſſimos 32. antéè illos (milites Israeli-

tas) & poſt illos, 33. iſti (viri robuſtiſſimi) ferratas dipennes 34. in manibus ſuis
habebant & quicunque reverti volebat, ** ejus crura poterat (robuſtiſſimus iſte) ſuc⸗
cidere; † (erant autem) opĩ homines, qui ſtabant in extrema acie, P 1. e.
ut ſuſtollerent (vel erigerent) illos, qui ceciderant eosque hiſce verbis confirmarent:
revertimini ad prælium nec fugam capeſſite, naminitium cladis eſt fuga. 3 5. Verſ. 10.

Si quando acceſſeris adurbem] De bello arbitrario 36. loquitur (hie) Scriptura, ſicuti
in

Exod. c. 22. v. 1. n. 2. ac Numer. c. 22, V. 3 3.
n. 106. vide & Gur Arjeh fol. 2 17, col. 1. circà
fin. ac not. in 'nan me h. lec. it. D. Wa-
genſeil. Sot. p. 869. n. 3.
* Confer. hic Jalkut Part- 1. fol. 2 89. col. 4.
circà fin.
32. Sic Hebr. P7 cum D. Wagenſeilio in Sota
p. 870. hic vertere volui, confer. tractat. Talm.
Sota, fol. 44. a.

26. Vel: proclamabat ſive divulgabat, conter.
num. antec. 22. h. verſ. & num. ſequ. 2 8.
27, Nempè: quod hoc verſu 8. habetur, videlicèt:
quis eſt vit timidus &.
† Verba iſta; ſed iſtud moderator &c. usque ad:
timidus & mollis, abſunt in Hebræo 4 MSto z. j
2⸗Vel: divulgabat, vid. num. antec. 2 6. ac D. Wa-
genſ. Sot. p. 86 8: n. 1. vid. tract. Talm. or fol 43.
2, uri in Sn re ad merginen a3 egeren⸗ 33. Id eſt: 4 fronte & 4 tergo militum Ifraëlita-
29. Hebr, nn a i. e, in ordine ſive acie?''rum conſtituebantur iſti y i. e, viri robuſti.
belli, confer. D. W agenſeil, Sot, p. 867, & ſeq. :4. Hebr. Ppuwa, ſecures, uti nonnulli vertunt,
& tract. Talm. Sota, fol, 43,a. & fol. 44,. 2. confer. Buxtotf. Lex. Chald. fol. 1102. & D.
30. In Miſchna tradatus Talmudici: Sota, locus Wagenſeil- Sot. p. 870.
ide ſic legitur: 79 Pè rR ren ne en Hebr. X ), in utroque MSto pro
7n rL yx, quæ D. Wagenſeilius in Sot. his legitur: ai vae ed i. e. & quicun-
p. 86 8. ſic vertit: hacque de cauſa lex cœteros que fugere volebat.
conjunxit, ut cum iis ſiml ſecedere poſſet. † Hebr. H1909, in MSto I. pro eo legitur: De07
31. Vel; cglet ac latere faciat lex Divina, ne illi i. e. inſilire. .
divulgentur & ob peccata ſua publicè proſtitu. 35. Confer. hic not. in non n & D. Wa⸗
antur, nam, ut R. Jochanan, Saccai filius, in genſ. Sot. p. 970. n. 2.

Siphre ol. 47. col. I. ait: Deus hominum ho. 36, Sic m rimn cum D. Wagenſeilio in So-

nori parcit, nęæ peccata divulgentur, contfer. ta

(N.XX.

—
in tertn iloer
ſünt Ac. 37.
nohnullos es ſ
eos hoteri (vin
tecipiant in ſet
ſit ontrè te he⸗
cem tecum non
Iit, 41. FEod.
mistamqueme
Minue, Deuu tut
tandem exenien
Puam pamulos
bailla:)pere

Sauti rellyit

Verl. 18. Nere
in poterisillasr
ie Irbus, hi
ciore, guamtne

ſee hollt depe

———
12 p. 570. verte
1ey Maimonidl
fhiiut, ele illud
drorum extend⸗
Palet, (Onler int
kut Part, 1, ſol.
37. Pfoht vetll
Niſe ol ri7.4
. ſoe.
11. De quidus vi
39. Nec jenejig
piem illzs gente
la, ogainur lex
Proüt infta ver,
tem de ſingulh
Nulis, coner e⸗
. in e e
egunr,
40, Corſenetiam
d margjnem 31
mer
Loci iſlins
d w;
de
4

CA.XX.
—
oderator audite
Cexponiyer⸗
lltere in contet⸗
icit, Erbisiltis
ller ei perwittit,
clltet 31, eos,
hommints,) gade
cat: forlitͤnille
mn. Vell.n. Ne
riatue, nam ſ is
etl.9. Nintiper
(cilites Kratli⸗
in wanibus ſuis
lilimusiſte) ſuc⸗
Cle, ik⸗
bisconkimafent:
nga dell 10,
eriptuneſeuti

—

—
Numer⸗ l. 1. 3 4.
col. 1, circà
ſol. 117,0 V.
bh. loc, i D. Ni⸗

,ol N. ol

Vgenlelio in dd

conler. tnalkat⸗ Talm.

100 wilitu 1
nie ſi huſi

ni nonnulli ſeftun,

N.
er w &b.

Yigenleli,.0.
P. Wagenſelil 8

4

n Maelitt
329. Nec feneiis illos interficere, nam quoad ſe-
l ,g non à. ⸗

utogve Mato O
w i e guic

ro ed legitu: 1

CAP. XX.

DEUTERONOMII. 1421

in textu ipſo exponitur (hiſce verbis:) ſic facies omnibus urbibus, quæ longinquæ
ſunt & c. 37. Verſ. II. Omnis populus, qui in ea reperitur] Etiarnſi tu in ea reperias
nonnullos ex ſeptem populis, quos internecione delere tibi præceptum eſt: 38. tu
eos poteris (vivos) ſervare. 39. Eod. verſ. II. In tributum & ſervient tibi] Donec
recipiant in ſe tributa & ſervitutem. 40. Verſ. 12. QuôàN ſi non ineat tecum pacem;
ſed conerà te bellum gerat] Scriptura (hic) tibi commemorat, quòd, ſi (urbs illa) pa-
cem tecum non ineat, tandem ipſa contrà te bellum geret, ſi illam reliqueris & abive-
ris. 41. Ecd. verſ. 12. Tunc oppugnabis eam] Adeò, ut etiam fame ac ſiti illam pre-
mas eamque morte ægerrimàâ 42, interimas. Verſ. 13. Cumque tradiderit eam Do-
minus, Deus tuus, in manum tuam] Si feceris omne iſtud, quod in textu dictum eſt,
tandem eveniet, ut Dominus eam in manum tuam tradat. Verſ. 14. Et parvulos]
Etiam parvulos, qui ſunt maſculi; 43. ſed quidnam ego ſtabilire volo? (nempe ver-
ba illa:) & percuties omnem maſculum, 44. de adultis * (eſſe intelligenda.) Verſ. 17.
dicuti præcepit tibi] (Id dicit hic Scriptura,) ut includat (etiam) Gergeſæos. 45.
Verſ. I 8. Ne vos doceant] Ecce ſi fecerint (gentes iſtæ) pœnitentiam & proſelyti fiant,
tu poteris illas recipere. 46. Verſ. 19. Diebus] Duobus. Eod. verſ. 19. Multa]
i, e. Iribus, hinc dicunt, quòd non oppugnent (Judæi) urbes alienigenarum pau-
ciore, quâm tridui, tempore antè Sabbathum 47. ac docet (Scriptura) quòd initium
fieri poſſit de pace (offerenda,) biduòô aut triduò atque ita illa dicit: & ſedit David in
(urbe)

ia p. 870. vertere volui, ubi pag. ſeq. 87 1. n. 142. Sic 'N i nr'n hic interpretor; refpicitur
1I. ex Maimoenide bellum iſtud arbitrarium de-] autem hæc phraſi ad Jer. c. 4. 16. v. confer. hic
finitur, eſſe illud, quod rex ſuſcipit, ut fines Ju Jalkut Part. I. fol. 28 §. col. 4. circà fin.
dæorum extendat ſibique honorem ac famam 43. Scilicèt: diripiendi vel auferendi non autem
paret, confer. infrà v. 19. h. cap. n. 49. ac Jal- interficiendi ſunt, confer. D. Wagenſ. Sota, p-
kut Part. I. fol, 2 88. col. 4. circà fin. 844. n. 6.
27. Proht verſ. 1 5. b. cap. habetur, confer. Gur 44. Prout verſu præced. 13. h. cap. habetur.
Arjeh fol. 2 17. col. 2. circà fin. ac not. in Dà * Vel: qui eſt inter adultos, nam & ſic iſtud:
Pon b. loc. haà vertere poſſis.
39. De quibus vide Deut. c. 7. v. 1. & 2. 4 5. De qua gente vide ſuprà Deut. c. 7. v. I. ubi
3 illa inter ſeptem populos, internecione delen-
dos, numeratur, confer- not. in an .
loc. it. tract. Talm. Sota, fol. 3. 5. & Sanhedrin,
Jol. 67. a.
46. Confer. hic Gur Arjeh fol. 217. col. 4. fin.
ac not. in ar M . loc. it. D. Wagenſeil.
Sot. p. 750. & p. 754. n. 5. vid. Sota, fol 3 5. 5.
47. Idque ideò, ne pacificatio fiat in Sabbatho,

ptem illas gentes, quæ internec ioni erant devo-
tæ, loquitur lex de urbibus ſive univerſitatibus,
proùt infrà verſ. 16. b. cap. habetur; non au-
tem de ſingulis ſive nonnullis ex ſeptem illis po.
pulis, confer. cap. ſequ. 2 1. V. 10. n. 15. vide &
not. in Dan e, ubi Siphre ad marginem al
legatur.

40. Confer. etiam hic Siphre, ſicuti in nan noe
ad marginem allegatur.
41. Loci iſtius expoſitionem vide in notis
Dnan No h. log.

ſic in not. nar PD h. loc. exponitur, con-
fer. & Gur Arjeh fol. 2 17. col. 4. fin. ac fol.
21 g. col. I. princ. ac. Fad. Talm. Schabbat,

ol. 19. a.

142²²

DEuTERONOMiII.

N

–

CAbP. XXI.

(urbe) Ziklag duobus diebus; 48. loquitur autem (bic) SCriptura de bello arbitra-

1I0, 49.
hic uſurpatur pro: No'ir e.

Eod. verſ. 19. Nam an eſt homo 5o. arbor agri] Ecce (particula:)
forſitàn (ut ſenſus ſit:) forſitàn (vel: num) arbor

agri eſt hom, out ingrediaturin obſidionem coràm te, ut puniatur pœnis famis ac ſitis,

ſicuti viti urbis
igæs] (Verbum
iſta) ſe tibi incurvet.

CA.

Verſ. 4. Ad vallem aſeram] i. e.

7

(obſeſſæ?) cur perdes (arboren illam? Verſ. 20. Donec illam ſub-
)) ſignificat i. e.

ſubjectionem, 51. ut (ſcilicèt urbs

Erſ. 2. Et egredientur † ſeniores tui] (Nempè;) peculiares, 1. qui ſunt in-
ter ſeniores tuos (videlicèt aſſeſſores) Synedrii magni. Eod. verſ. 2. Et me-
tientur] (Incipientes) à loco, ubi interfectus 2. jacet. Eod. verſ. 2. Ad
urbes, quæ ſunt in lircuitu] Ad omne latus, ut innoteſcat, quænam urbs ſit proxima. 3.
Duram, quæ cultu non eſt ſubacta. 4. Eod. verſ. 4.

4¾. Sicuti 2. Samuel. c. 1, v. 1. habetur, confer.
hie Siphre, prout in a n, ad marginem al-
legatur. .
49. De hoc ſuprà v. 10. h. cap. n. 3 6. aliquid no-
tatum eſt, confer. & cap. ſeq; 21. V. 10. n. I1.
ac Gur Arjeh fol. 218. col. I. princ. atque
not. in a . loc. ubi & Siphre ad mar-
ginem allegatu.
5So. Locum GHum alii aliter interpretati ſunt, vide
P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. & Joſe-
phi Antiqu. l. 4. cap. ult. atque tractat. Gallic.
cujus inſeriplio eſt?« Defſence des Sentimens

ſur!“ Bidoite Crit. Lettre 17. pag. m. 42 8. vi·

de & Gur Arjeb fol. 1 8. col, 2. med. & fol. 21 8.
col. I1. med. it. not. in d'p-en ne b. loc. ac
Jalkut Part. 1. Fol. 2 89. col. 1. med. it. Sanhe-
Qiin, ſol. 100. 6. & Taanit, Fol. 7. a. it. Maccot
fol. 22. a. Bava kama, Ol. 9 1. . B

. — ſigniſicat dominati, interdum & caſtigate,

u0 poſteriori ſenſu accepit R. Salomo in notis

Numeror. cap- 12.V. 10. COnfer. & not. in
wen nw b. loc. it. tract. Talm- Schabbat. Jol.
† Contfer. hic tract. Talm. Joma, ſol. 2 3. a. 5, &
SoOta, Fol. 44. a 6, & fol. 47. b. it. Bava kama,

uà quis alterius dominio ſubjicitur, nam

Jol. 82. 5b. “
1. Speciales, electi, Hebr. H. confer. hic
Gur Arjeh fol. 218. col- I. fin. ac not. in
parm r ubi tract. Lalm. Sota ol. 45. a. &

p. 896. & ſeq. n. I. it. p. 90 3. cœterum verba
abſunt hic in Hebræo ab utroque MSto.

à loco cadaveris, confer. P. Fagii not. ad Paraphr.
Chald. b. loc. & Gur Arjeh fol. 21. col. 1.
ſin. ac not. in pam rnew b. loc. ubi etiam dict.
tractat. Talm. Sota, fol. 45. a. 6. ad marginem
Aallegatur, vide & D. Wagenſeil. Sot. p. 904.
S& p. 10 15. ac Jalkut Part. 1I. ol. 289. col. 2.
med. .
3. Vide & hic Gur Arjeh /ol. 2 1 8, col. 1.fin- ac not.
in man ne h, loc.
4. Confer. etiam hic Gur Arjeh fol. 218. col. 1.
fin. ac not. in nan mà ut & D. Wagenſ. Sot.
p. 90 5. & 907. n. 5. & n. 6. Vvid. Sota, fol. 45.
5b. 5 Maccot. Fol. 10. b, it. Peſaſchim, fol. 26.
2. & Bava mezia, fol. 30, a. it. 5ota, fol. 46.
a, & Maccot, l, 22. a.

Sanhedrin fol. 14. a. b. ad marginem allegantur,
vide & D, Wagenſeil. Sot. p. 89 3. & ſeqq ac

iſta: peculiares, qui ſunt inter ſeniores tuos,

2. Sive: cadaver interfecti, ſic & autor Vulgatæ:

N WI.

—
olent
(icus: veniat

goinullumpr
(nomicice, ¹
num alicui in!
tlat ſangainen
non vidimus
ſacerdotes aute
ethubiureult
eisetpiabitur.

veniatut hom

Aum erit inoe
bello atbittarie

—
² Vid tractat, Ia
dana, fol, 19 b
Tot, fol. 10. ,.
he Vel: ſeeeſpi⸗
. goſ. pocem
909, h, 9,
Hedt n,
Wn ie. mann
Möto .
6. Id el: ut libe
( Uuliles aboren
onis operibus
ſeil. Sot.. lol
r laltit bant
Contet, hiett
it. Bechorot,

eſadim, ſoh⸗

Cholin fo, 11.
It. Kerinut, 0l
44, 6. & ol. 4

7. Corſen hied

eit. 911
10 Nige & 1
1t. dola,ſol. 4
1. Kemi veſſſe
On non 4

— —
e bello atbita.
(particula:))
el: num) atbor
nislamis ac ſiti
Douer ilan ſuß⸗
un (cilicet ne

11. Jui ſünt in
I. vetl, 2. E me-
od. Fell.2. 4 R
beltptorigna. z.
1,4. Pod Tel.4,
——— M
np, conſen lie
1. fin. ae not. in
n. Sols ſol 4),4, G
malginemalegigte
p. 93. & keg 14
03. (teruin Eba
inter leniotes tllO,
moce Mo.
ſie & aulor Vulgale :
Fagiinot ad ait
eh fol 119, l. l
,oe ubi eiumeic
.,20. 20 Melgiem

genlei Sot. . 904 .R

t. 1.0. 190. Gol 1.

213

, ol. 219. cll
giel dot
16. i0 Stn dt
it Pelachin, 0l:
zoenin ſotn h 40

CAP. XXI. DEUTERONOMII. r41

Et * decollent] Amputata fuit cervix ejus (vitulæ) ſecuri, 5. dixit Sanctus ille Bene-
dictus: veniat vitula unius anni, quæ non produxit fructum & decolletur * in loco,
qui nullum profert fructum, ut expiatio fiat cædis (hominis) iſtius, quem non ſiverunt
(homicidæ,) ut faceret fructus. 6. Verſ. 7. Manus noſtræ non effuderunt & .] Sed
num alicui in mentem veniet (ac cogitabit,) quòd ſeniores ** domus judicii effude-
rint ſanguinem? (non certè;) ſed (hæc iſtius loci mens eſt, ac ſi dicerent ſeniores:)
non vidimus iſtum (interemptum) nec dimiſimus eum ſine alimentis & comitatu; 7.
ſacerdotes autem dicebant: propitius ſis (Deus,) populo tuo Israel. 8. Verſ. 8. Ee
expiabitur eis freatus) ſanguinis] Scriptura indicat eis, quòd, ſi ita fecerint, iniquitas
eis expiabitur. 9. Verſ. 9. Tu verò remevelbis] Indicat (hic Scriptura) quòd, ſi in-
veniatur homicida, poſteâà, quàm vitula decollata fuit, ecce is interficiatur idque re-
ctum erit in oculis † Domini. 10. Verſ. 10. Qudm egreſſiu fuerius in prælium] De

20. nſioaenol⸗

bello arbitrario 11. loquitur (hic) Scriptura, nam de bello terræ Israëliticæ 12. non

poteſt

* Vid. tractat. Talm. Taanit, Fol. 7. a. & Avoda
Sara, fol. 29. b. it. Cholin, fol. 24. a. & Becho-
rot, fol. 10. b. & Kerit ut, fol. 6. a.
5. Vel: ſeceſpita, uti D. W agenſeil. in Sota dict.
p. 905. vocem P† o tranſtulit, vide Ejusd- p.
09. n. 9.
½ Hebr. Pym, iſtud & fequentia, usque ad:
WRi. e. manus noſtræ (v. 7. b. c.) abſunt
MSto I.
6. Id eſt: ut liberos procrearet vel alios reipubli-
cæ utiles labores, qui quaſi fructus ſunt, perage
ret, Rabbini dictionem Qv'9 i. e. fructus de
bonis operibus hic exponunt, vide D. Wagen-
ſeil. Sot. p. 10 19. & not. in "nan ne h. loc.
ac Jalkut Part. 1. fol 2 99. col. 3. med.
WXX Confer. hic tract. Talm. Sanhedrin, fol. 34. b.
it. Bechorot, fol. 3 5. b. & Nidda, Fol. 50. b. it.
Peſachim, foſ. 2 9. a. & Sevachim, fol. 46. a. &
Cholin, ol. 11. a. it. fol. 24. a. & fol- 117. 6.
it. Keritut, fol. 6, a. & Sota, fol. 3 8. b. & fol.
44. b. & fol. 4 5. b. & fol. 47. b.
7. Confer. hie D. Wagenſeil. Sot. p. 809. & pag.

909. it. p. 9 II. num. 3. ac 9 1 4. 9 16. 102 1. &

1030. vide & not. ad Geneſ. c. 4 5. v. 27. n. 25.
it. Sota, fol. 46. a. & Gittin, fol. 59. b.
2., Sicuti verſu ſequ. S8. b. cap. habetur, confer.
Gur Arjeh fol. 218. col. I. fin. ac not. in
a ne, loc., it. Horajot, fol. 7, a.

9. Nam expiatione hoc in caſu opus habebant I⸗
ſraëlitæ, quoniam omnes Iſraclitz q Crady
Aga i. e. alter pro altero fidejuſſerunt, ſicuti in
Gur Arjeb fol. 218. col. I. fin, habetur, confer.
& not. in a h. legç. de hac fidejuſſione
vide plura apud D. Wagenſeil. in Sot. p. 803.
n. I8. confer. & not, ad jibrum Prec. Jud. part.
1. p. 10 8. b. circà med. G p. 119. 3. princ. &
infrà Deuter. c, 29. V. 2 8. n. 7 2. it. not. ad Hi-
ob. c. 34. v. 3 7. n. 31.
† Hebr. ya, in MSto 2., poſteà additur
an nnn wen i. e, & ſic exponitur in
Talmud. Hieroſolymitano.
10. Confer. hic tractat. Talm. Cetubot, Jol. 37.
b. uti in ar nep ad marginem allegatur, it.
Keritut, fol. 256, a. & Sanhedrin, Fol. 52, b.
quando autem detruncatio vitulæ ceſſaverit, vi-
de apud D. Wagenſeil in Sota p. 919.
I1. Confer, hic, quæ ad cap. præced. 20. v. 10
n. 36, & eod. c. 20. V. 19. n. 49. notata ſunt,
vide etiam Gur Arjeh fol. 219, col. 2. princ.
ac not. in bpar P' h. loc. it. D. Wagenleil.
Sot. p. 870. & Jalkut Part. 1. fol. 2 89. col. 4.
med.
12. Quam ſeptem gentes inooluerant, quæ inter-
necioni 4 Deo deſtinatæ erant, de quibus vide
ſuprà Deuteron. c. 7. V. I.

Rrrr-r rr

1424 DEUITERONOMII. CAbP. XXI.
poteſt dici: & captivos duxeris captivos ejus, 13. quia ecce ** jam anteà dictum eſt:
non vivam ſervabis omnem animam 14. Eod. verſ. 10. Et captivos duxeris capti-
vos éjus] (Hoc dicit Scriptura,) ut includat Cananæos, qui in illa (urbe) ſunt, quam-
vis illi ſint ex ſeptem populis. 15. Verſ. I1. Et acceperis eam tibi uxorem] Non
loquitur (hic) lex, niſi intuitu pravæ concupiſcentiæ, 16, nam ſi San ctus ille Bene-

dicus ei illam (ſoœminam) non conceſſiſſet, ipſe etiam contrâà præceptum (Divinum)

cam ſibi uxorem duxiſſet; ſed ſi duxerit eam, tandem illam odio habebit, nam dicitur
poſteà: ſi fuerint marito & c. 17. ac tandem ipſe ex ea procreabit filium contumacem
& rebellem, 18⅛. ideò conjunguntur textus iſti. 19. Eod. verſ. I1. Mulierem] E-

tiam maritatam. 20. Verſ. 12. Et faciat ungves ſuos] i. e. Creſcere faciat eos, 21.

ut deformis fiat. 22.

Verlſ. 13. Et removeat veſtem captivitati ſuz] Quoniam illæ

(veſtes) ſolent eſſe pulchræ, nam alienigenarum † filiæ ſeſe ornabant in bello, * ut

alios ad ſcortandum ſecum incitarent. 23.

domo, in qua ille habitat 24. (ut ſi ille domum iſtam) ingrediatur, offendatur 25.

Eod. verſ. 13. Ert ſedeat in demo tua] In

in

13. Prout in fine hujus verſus babetur.
N Hebr. 22;2 r iſta & ſequentis, usque ad:
rwavn i. e. & captivos duxeris, abſunt hic ab u-
troque MSto.
14. Sicuti e. antec. 20. V. 1 6. habetur „conſer. hic
Gur Arjeh fol. 218. col. 2. ptinc. ac not. in
„pan PDW h. loc.

15. Qui internecioni erant devoti, de quibus Deu-

teron. c. 7. «onfer. & c. antec. 20. v. 11. n. 39.
it. tract. Talm. Sota, fol. 3 5. b.
16. Hebr. π i. e, mala cogitatio, propter
pravam itaque concupiſcentiam & c„ꝝ̈uo„⅓αρσ
a udæorum permiſit eis Deus, ut captivam du-
cere poſſent uxorem, confer. Matth. c. 19. v. 8.

Se-Gur Arjieh Jol. 218. col. 2. fin. se not. in

— mom DU h. loc. it. tract. Talm. Kidduſchin,
fFol, 2 1. a. b. & fol. 22. a it. Fol. 68, b.
17. Prout v. 15. h. c, habetur-
18. De que paulò poſt verſ. 18. b. .
19. Qui ſcil. habentur hoc verſu 11. & dict. verſ.
15: ae v. 1 g. h. c.
20. Confer. bic Gur Arjeh fol. 218. col. 3. fin. ac
not. in Dam N h. loc. item tract. Talm. Kiddu-

ſcbin fol. 2 I. 6. & 22. a. vid. & Jalkut Part. 1.

Jol. 289. col. 4.
21. Vel: alat illos ungues, ſicuti Junius ac Ire-

mellius hic verterunt, confer. P. Fagii not. ad ſ

Paraphr. Chald. h. loc. item Raſchi not, ad Ge-

22. Scili et: mulier ifia captiva, conter. noc. in
ppn nSh loc. ubi Siphre & tractat. Talm.
Jevammot fol. 48. a. ad marginem alleganter,
conter. & jalkut Part. 1. Fol. 2,89. col. 4. cite4
fin.
† Hebr. ., in utroque MSto pro eo legitur
yN i. e. gentium, & in utroque etiam additur:
— N& i. e,. maledictarum, ſed νae

* Hebr. Aprpa, abeſt iſtud hic ab utroque MSto.
23. Confer., hic præ aliis P. Pagii not. ad Paraphr.
Chald. h. loc.
24. Vel: in domo, quæ uſui ejus ac habitationi
inſervit ac deſtinata eſt, in qua quis res ſuas do-
meſticas peragit, id enim verba iſta: H'nn
vbrwu hic ſignificant, poſſunt enim ali-
cui duæ pluresque eſſe domus; ſed quas ipſe
non inhabitat, ſermo itaque bie eſt de domo,
quam quis inhabitat n ααπς dg i. e. in qua
(domo) fundamentum inhabitationis ejus eſt,

8S Gur Arjch ol. 21 8. col. 4 med.
2 5. Scandalum patiatur, ita, ut mulier iſta ei ſi
offrendiculo & ipſe in illa pudefiat, quòd capti-
vam iſtam mulierem duxerit uxorem, nam bæc
omnia, juxtaà Rabbinorum mentem, ideò ſunt
4 lege introducta, ut quis abſterreatur, ne capti-
vam mulierem ducat uxorem, confer. Jalkut

Fart. 1. fol. 289. col. 4. circà fin.

nea malè perieris Judæ, qui iſtud ſcribis.

uti in notis pam ev h. loc. habetur, confer.

(A.MI.

— .
jn en (kemin.
laa conſpicitt
uurhis, 1. l
uta!) utſeil
leraelig lele ot
aberu eu
Odio habituru
ſervile minilte
NH3
len hanten

umnniug ha4

cem pattemin
plicem autent

—
r Hebr n donn
16. Hedr. drd
ut & in ute
mo hab
plari Hebtzo,
hee erplicatio
,e & gellent o
betut.
17. Vel: ut ma
que ei ttpituc
fen Fiohre, ict
Linemallegatun
1 . Conſer. Hic .
t not, in
marginemn alie
290. (06, 1, pt
ol , 1. ſo
1 Hebr an
lepeiitur,
19. Cogler, etie
4 wed d not
wargigem ile
30. Vel: nonu
ſer, b. Fagin
Deuteron,,
31. Qanizmn h
daud ied
lac ſigiicet
. J. 17.
1n Kie wenlut

(AN. XII.

——
tei cidumelt:
dureri ayn.
de)lunt guam.
4rn] Non
nus ileBene.
lum (Dixinum)
bit, namn dicitut
n contumacem
Maderen] E.
e faciateos, 11.
(oniam ile
ntin bello, e
irdemgtus) n
Oflendatut .

tiva, conlef. nol- in
1e & mallat. Taln.
atginem aleg'ntul,
l. 199.c0l 4, (ll4

Mgo poe legim
ogue elian additua
ſed NN NnN
Odæ guiiltud ndhe
iabultogle oto.
gitor al aeßhi.

i ejus ac habirationi
qua qri⸗ es ſuas 00.
im Verba iſl: Nan

1, polimt enin d

rus; ſel gs ſe
gebie eſt de d0mo,

habitationis ejus ell,

H. loc⸗habetun conle.
4 med, D
3 u nuleriſteiſi
ubeßet, gudd e
it unoſen , hin ,et
m menlem, Eh unt
abſtenea ecapt
Nem, ANet. MAd

cireii⸗

CAbP. XXI. DEUTERONOMII. 1425

in ea (fœmina captiva, & ſi ipſe domô) egrediatur, in eadem offendatur ** dum il-
lam conſpicit flentem 26., dum eam videt deformatam, ut ipſa ei (marito) reddatur
turpis. 27. Eod. verſ. 13. Et defleat patrem] Hæc omnia cur iſta (hic ſunt conſti-
tuta?) ut ſcil. filia Israelis gaudeat (tempore nuptiarum;) iſta verò triſtis ſit, ut filia
Israelis ſeſe ornet; iſta autem deformis reddatur. 28. Verſ. I14. Er erit, ſi non de-
lelctaberis es] Indicat tibi (hic Scriptura. †) quòd ipſe tandem illam (fœminam)
odio habiturus ſit. 29. Eod. verſ. 14. Non utaris eâ ad quæſtum] Non utaris eâ ad
ſervile miniſterium, 30. linguâ Perſicà ſervitus & ſervile miniſterium vocatur
— & P' 31. ex Jeſod 32. R. Moſis Haddarſchan ita didici. Verſ. 17. Dupli-
cem * partem] i. e. Tantum, quantum accipiunt duo fratres. 33. Eod. verſ. 17. Is
omnibus, quæ apud illum inveninntur] Hinc eſt, quòd primogenitus non auferat dupli-
cem partem in eo, quod convenit ei habere 34. poſt mortem patris, ſicuti (ille du-

plicem aufert partem) in illa re, quæ (à patre mortis tempore) poſſeſſa fuit. *E

Rrr rrrrr 2 Verſ.

—
X Hebr. qa 7o N), abſunt iſta hic à4 MSto 1I.
26. Hebr. anpaa &ε&, ſic in Bibliis Buxtorf.
ut & in utroque MSto atque in editione
nan habetur; abſunt tamen iſta ab exem-
plari Hebræo, quo uſus ſum; reſpicitur autem
hac explicatione ad verba illa: n& n& Ann
i. e. & defleat patrem ſuum, proùt h. v. 1 3. ha-
betur.
17. Vel: ut marſtus eam averſetur ac ſpernat ſit-
que ei turpitudini, ſic mqnanim hic interpretor, con-
fer. Siphre, ſicuti in ='bam pWh. loc, ad mar-
ginem allegatur, .
28. Confer. hic Gur Arieh fol. 2 1 8. col. 4. med.
ac not. in 'non inew h. loc. ubi Siphre ad
marginem alegatur, conf. & Jalkut Part. 1. fol.
290. KOl. I. princ. it. tract. Talm. jevammot,
fol. 47. . & fol. 48. a.

† Hebr. alnn, ſie in utroque MSto hie additum

reperitur.
29. Confer. etiam hie Gur Arjeh fol. 21 8. col.

4. med. ac not. in nan re, ubi Siphresd

marginem allegatur.
30. Vel: non utaris operâà ejus, ut ancillæ, con-
fer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. h. loc. &
Deuteron. 6. 24. v. 7. n. 17.

31. Quoniam hic in Hebræo verbum Mynn ba-

betur, ideo Commentator noſter exponit, quid

illud ſigniſicet, confer. infrà Deuter. dict. c. 24.

V. 7. . 17.
32., Sic vocatur liber R. Moſis Hadarſchan, de

quo vide Numer. c. 26. v. 24. n. 40.
* Confer. hic evammot, fol. 23. a. it. Fol. 47. a.
S& Kidduſchin, fol. 6 8. a. ö. & Bava batra, Fol.
127. 9. & fol. 130. a. . & 142. b. it. Bechorot,
fol. 47. b. & fol. 52. b. & Sanhedrtin, fol. 34. 5.
& Nidda, fol. 2 3. b.
33. Vel: portionem duorum fratrum, uti Juni-
us ac Tremellius hic verterunt, confer. Gur Ar-
jeh ol. 2 1 8. col. 4. med. ac not. in bnom n
h. joc. ubi tract. Talm. Bava batra fol. III. a.
& fol. 12 2, . & ol. 123. a. it. fol. 12 6. a. ad
marginem allegatur, confer. evammot, fol.
62. a. & Genelſ, e. 2 1. v. 9. num. 2 5. & ad o-
ſu. c. 17. V. 5. n. 5. it, Kidduſchin, fol. 29. a.
& fol. 74. a. & 7 8. b.
34. Vel quod debet ei obvenire, poſt mortem
patris, verbi gratia: Paè wyD n
n reD &ε0% i. e. ſi moriatur unus ex hæredi-
bus pattis ejus poſt mortem patris ejus, in iſta
hæeditate, poſt mortem patris obveniente, pri-
mogenitus non aufert duplicem partem, uti ha-
betur in notis om rW he loc. ubi etiam aliud
exemplum adducitur, primogenieus igitur du-
plicem conſequitur partem in illis ſolùm rebus
ac bonis, quæ apud defunctum patrem mortis
tempore reperiuntur & ab illo poſſeſſa fuerunt 5
non autem in illis bonis, quæ hoſt mortem de-
functi patris ebveniunt, confer. Jalkut Part. I.
fol. 290, col. 3. princ.
In utroque MSto locus iſte ſic legitur: 2N22

1426 DEUTERONOMII. CAP. XXI.

Verſ. I8. Contumax (Vox O ſignificat eum,) qui i. e. receſſit à via. 35.
Eod. verſ. I 8. Et rebellis] (Dictio b notat eum,) qui refragatur verbis patris
ſui, ut ſignificet (idem, atque in illo loco:;) ☛☚ Pp i. e. rebelles fuiſtis. 36. Eod.
verſ. I 8. Er caſtigaverint ilum] Præmonent eum (filium rebellem) corâm tribus
(hominibus) illumque flagellant. 37. Eod. verſ. 18. Filius † contumax & rebellis]
Non iſte (filius) fit reus, donec furatus ſit & comederit trientem 38. carnis & biberit
dimidium Logi 39. vini, nam dicitur: commeſſator & potator, 40. dicitur quoque:
ne ſis inter potatores vini & inter eos, qui carnem ſibi commeſſantur; 41. interfici-
tur autem filius contumax & rebellis propter finem 42. ejus, (nam) lex reſpicit finem
animi ejus, (quoniam) eveniet tandem, ut ille conſumens pecuniam patris ſui &
quærens ſatisfacere conſuetudini ſuæ, 43. nec tamen inveniens, 44. ſtet in bivio 45.
& latrocinium exerceat 46. adversùs homines, dixit (itaque) lex, moriatur (iſte filius)

juſtus 47. nec moriatur reus. 48. Verſ. 2 I. Et univerſus lraël audiens pertimeſcat]

Hinc

rnnn en nn nnn er, i. e. hinc eſt,
quòd primogenitus non auferat in eo, quod con-
venit (vel ei debetur,) ſicuti in eo, quod pos-
ſeſſum fuit ſcil. 4 patre; cœtera, quæ hic ha-
bentur, ibidem omiſſa ſunt.
35. Scilicèt: Dei, id eſt: qui exorbitavit, prout
Latini dicunt.
36. Sicut Deut. c. 9. v. 7. habetur.
37. Confer. hic Gur Arjeh fol. 2 1 8. col. 4. fin. &
not. in —„=e DE, it. tract. Talm. Ketubor,
fol. 47. a. & Sanhedrin, ol. 45. 5. & 71. . ir.
Maccot. fol. 10. b.
Confer. tract. Talm. Peſachim, fol. 116. 5. S
Sanhedrin, fol, 70. 5.
38. Ideſt: tertiam partem pecudis totius, ut ho-
diè quartam dicimus, ſic nonnulli exponunt,
vide Buxtorf. Lex. Chald. ol. 264 8. alii inter.
pretantur: libram carnis, uti P. Fagius in notis ad
Paraphbr. Chald h. loc. Hebræum nn, quod
hic habetur „ eſt Græco Tgrτναιιαα 5 Joh.
Lighitfoot. ad Lueæ cap. 1 5. v. 13. p. 94 1. edit
Lipſ. exponit: dimidiam libram carnis, minus
aptè, ut puto, Confer. hie Gur Arjeh fol. 219.
col. 1. princ. ac not in on ro h. loc. it.
tractat. Talm. Sanhedrin, fol. 7 1. . circà fin.
39. Hebr. M, quod communiter vertunt: ſex-
tarium, ſicuti & FP. Fagius dict. Ioc. exponit, con-
fer. hic Jalkut Part. I. fol. 29 1. col. 2. circà fin-
40. Sicuti verſu ſequ. 20. h. cap. habetur,
K&1. Vide Proverb. c. 23. V. 20,

41. Sive: propter eventum ejus, confer, Gur Arjeh
Fal. 219.c0l. I. princ. ac not. in an nov h.
loe.
4 3. Nempè: prawæ & perverſæ, cui hactenus fili=
us ille contumax ac rebellis indulſit, ſcil. po-
tando, commeſſando & α τια vivendo,
44. Scilicèt: quome do perditæ illi conivetudini
ſatisfaciat, ſic eveniet tandem, ut ipſe, conſum-
ptis bonis rebusque deſperatis, animum ſuum
ad latrorinia & homicidia perpetranda applicet
& infami mortis ſupplic iò afficiatur.
4 5. Hebr. .=αα “, vide, quæ ad Deuter.
cap. 19. v. 3. num. I. notata ſunt, coafer. & D.
Wagenſeil. Sot. p. 486. num. 1.
46. Vel: homicidium committat, ſicmi in notis
Snon row h. loc, expenitur.
47. Iuſtus hic dicitur filius, non ratione contu-
maciæ & vitæ peſſimè anteactæ; ſed reſpectu
latrocinii ac homicidii, quæ ille perpetraturus
eſſet, niſi anteà mortis ſuplicio afficiatur, confer.
hic liber de —y Part. 2. cap. 23. pag.
46. b.
4 8%. Nempè: latrocinii vel homicidii, quæ ille
commiſſurus eſſet, lex itaque. ſatius duxit, an-
ſam ejusmodi delictorum, quæ committenda
forent, præcidere & filium iſtum rebellem ac
contumacem mottis ſuppliciò afficere, prius-
quàm ipſe homicidium vel latrocinium commit-
tat ac per judicum ſententiam in parentum op-

