quod jam anteà quidem conveniens (ſeu idoneum vel legitimum)ei viſum; *ſed quod
(poſteà) profanum factum eſt, ex quo illud venit in atrium, 109. veluti id, quod,
pernoctat 110. quodque egreditur 1II, ac quod immundum eſt, 112. item id
quod mactatur in cogitatione extrà tempus ſuum 113. & extrà locum 114, ſuum

atque his ſimilia. 115. Verſ. 40. Decimam partem ſimile] i. e. Decimam Ephæ,

116. quadraginta tria ova. 117. & quintam ovi partem. Eod. verſ. 40. Oles con-
tuſs] Non dicitur (hic) contuſum, ut (adhiberi) debeat; 118. ſed quòd iſtud rectè

(ac legitimè) adhiberi poſſit, u119. nam dum dicitur: contuſum (ſcil. oleum accipia-

tur)

108. Vel: legitimum, aptum eſt, vide, quæ pau-
Iô antè n. 100. notataſunt, confer. & Torat Co
hanim, ad Sectionem x, ſicuti ad marginem al-
legatur in hon h. loc.
* Hebr. ANen, in MSto z. pro his legitur:
9 MNW 1i. e. quod fſcil. ei conveniens (ſive ido-
neum eſt,) quæ lectio alteri præferenda videtur.
109. Confer. ſuprà n. 10 1. hoc v. 37. & Levit. c.
6. v. 2. n. 8. ut & c. ſequ. 30. V. 29. n. 102. G
n. 110.
110. In notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 212.
b. med. ita habetur: Wna ee, en ie
7921 7 d i. e, omnis res, quæ ſanctiſicatur
per vas miniſtratorium (quo cultus ſacer peragi-
tur,) fit profana, ſi illa pernoctaverit, idem de
ſanguine animalis, quod interdiu mactatum eſt
nec ſanguis ejus illo die ſparſus eſt, vel de ejusdem
animalis carne & partibus ſacrificii, ſentiendum
eſt, ſicuti in notis mpon ne b. loc. exponitur,
id quod ad illuſtrationem hujus loci, ſatis ob.
ſcuri, facit, confer. Raſchi not. ad c. ſequ. 3 0. v.
29. n. 10 I. & n. 10 5. & ad Exod. c. 34. V. 2 5.
n. 76. it. Levit. c. 6. v. 2 1. n. 77.
III. Sermo hic eſt de illo animali, cujus ſanguis
vel caro aut partes faczificii egreſſa ſunt extrà atri-
um & tapetes ocellatos, confer, not. in o
DD, h. loc. & Levit. c. 7. v. I 3. num. 4 5. it.
Levit. c. IO. V. I4. n. 3 5. & V. I7. n. 52. & n.

ut die tertio de illo comederet, quod eſt prohibi-
tum, vid. Levit. C. 7. V. I S. n. 64. unde lumen huic
loco ſatis obſcuro accedet, confer. & c. antec. 2
v., 3 L. n. 1 82. it. Levit. c. 19. v. 5. n. 17. & v.
7. in noris Raſchi n. 20. & n. 30. vide & not. in
SMN ND bh. loc,
114. Id eſt: exttà tapetes ocellatos, vid. Lev. C.
19. V. 7. n. 30. Z
115. Concluſio itaque Commentatoris noſtri eſt,
quòd iſta, quæ paulò ant hic adducta ſunt, at-
que his ſimilia, ſanctificentur, ſi altare tetigerint;
ſecùs verò ſit in illis, de quibus ſuprà dictum eſt,
quæ non ſunt convenientia animalia, videlicèe
id, quod coivit cum homine, item, quod cultu
idololatrico deſtinatum eſt &c. confer. tractat.
Talmud. Sevachim, fol. 56. uti in em
h. loc. allegatur ad marginem.
116. In notis Junii ac Tremellii explicatur, quòd
decima illa fuerit Homer, de quo ſuprà Exod. c.
16. v. 37. fuit autem iſtud præceptum tempo-
rarium, quod poſteà repetitum ac perpetuum
factum eſt, vid. Numer. c. 29,. v. 4. D. 19.
117. Id eſt: quantum capiunt quadraginta trium
ovorum teſtæ, vide not, in mon ne h. loc.
II9. Vel: ut neceſſe ſit 2G oblationes, Hebf.
a i, e per modum debiti ſive oblhigationis,
de quo vide, quæ ſuprà ad Exod. c. 20. v. 2 §. n.

53. it. Deuter. c. 15. V. 23. 1. Q2. & c. ſeq. 30.
V. 29. n. 104.
112. Conkfer. dict, c. ſequ. 30. verſ. 29, n. 104. G
n. 105. .

10 9. G& n. 110. it. ad Exod. c. 22. v. 30. n. 109.
notata ſunt, confer. & num. ſequ. 119.
119. Nempéè, ut ſimila cum illò oleo contuſo com-
miſceatur, in arbitrio offerentis poſitum eſt, nam
etiam molitum aut torculari expreſſum oleum
poterit adhiberi, confer. n. antec. 1I1 8. b. verſ.

ſpontaneum obtulit, illud eo animò mactayerit,

Tttt

„ 04 EXODI.

tur) ad lucernam, 120., juxtà ſenſum literalem intelligi poſſet (illud ſolummodò ac.-
cipiendum eſſe) ad lucernam; non verò ad oblationes, ita, ut forſitàn * iſtud (oleum
contuſum) profanum (ſeu illegitimum) ſit ad oblationes, lex (itaque) hic dicit: con-
tuſum; non dicitur autem contuſum ad lucernam, niſi ut excipiantur 121. oblatio-
nes, in quibus non neceſſariò requiritur (oleum) contuſum; ſed etiam molitum in-
molis legirimum erit in illis (oblationibus.) Eod. verſ. A0. uartmm partem Hin]
i. e. Tres ſextarios. 122. Eod. verſ. 40. Er libameén] Pro phialis, 123. ſicuti diſci-
mus in tractatu Talmudico, (qui inſcribitur:) Sukka, 124. duæ phialæ argenteæ e⸗
rant in ſummitate altaris eæque perforatæ ad inſtar binarum narium 125. minuta-
rum, vinum dabat (ſacerdos) in illam (phialam) idque emanabat & effluebat per nares
illas atque cadebat ſuper tectum ** altaris, exinde deſcendebat †ad fundamenta 126.
altaris templi; 127. in altari verò æneo 128. deſcendebat (vinum) ab altari in terram.
Verſ. 41. In odorem gratum] De oblatione 129. hic eſt ſermo, quia oblatio libaminum
tota igne conſumebatur; 130, ordo autem oblationis (hie fuit, nempè:) ab initio
membra (hoſtiæ offerebantur) ac poſteà munus, 131. dicitur enim (primò) holo-
cauſtum ac (deinde) oblatio. 132. Verſ. 42. Juge] i. e. Singulis diebus, nullus dies
intermittatur. 133. Eod. verſ 42. Mbi conveniam vobiſeum] Quando conſtituam
. = cer-

† Hebr. 1, in MSto

120. Uti ſuprà Exod. c. 27. v. 20. habetur, vid.
U egrediebatur.

Atl 2. Ppro eo legitur: & i. e.
not⸗ ibid. n. 116.

tetininat

x* Hebr. 21, iſtud, ut & ſequentia, usque ad:
1n i. e. lex (itaque) hic dicit, abſunt 4 MStoz.
121. Excludantur, removeantur, Hebr. vyn, de
qua ſignificatione vide & R. Salom. not. ad Nu.
c. 7. v. urr. .
122. Hebr. Py; eſt autem A menſura liquido

rum minima, continens ſex ova, confer. Junii acd

Tremellii obſervat. b. loc. ut & P. Fag. ad Pa-
raphr. Chald. item tractat. Talmud. Menachot,
fol. 5 1. a. prout in nan rnu h. loc. allega-
tur ad marginem.
123. Hebr. , uti hic habetur, quod non-
nulli vertunt: pelves vel ſimpula, vide Buxt. Lex.

Talm. fol. 1 526. in not. .„ R exponi-
tur dictio =sd quaod ſignificet: n i. e.

crateres.

124. Hebr. —–h, i. e. tabernaculum, eſt is liber

ſextus partis ſecundæ operis Talmudici, tractans
de tabernaculorum ſeu ſcenarum feſto.

12 5. Ita Hebr. Pmt, hic interpretor, conſer.

Bux. Lex. Talm. fol. 740.
7 Hebr. M 7) 722n, ablunt iſta à MStaz.

126. Hebr. rw, quæ dictio hic habetur, nam in
fundamento altaris erat cavitas rotunda, in quam
deſcendebant affuſa libamina, vid. Buxtorf-
Lex. Talm. fol. 2384. & ſeq. confer. & ſuprà V.
12. h. c. n. 2 3. ac not. in a PD b, loc.
127. Ita hic interpretor eiy ryn vide quzæz
ſuptà ad Exod. c. 2 5. v. 9. n. 2 9. notsta ſlant.
12 §. Quod ſcil. ⅛ Moſe in delerto facum erat
quodque hic altari templi opponitur. OðOð
129. Sive: munere, Hebr. inan, de qua voce Vi⸗
de plura apud Buxt. in Lex. Hebr. hac voc.
130. Ita hic yin vertere volui, quæ dictio notat
holocauſtum, i. e. ſacrificium totum igne abſu-
mendum, confer. not. in panm mow b. loc.
1 3q1. Vide, quæ paulò antè de voce niun, quæ &
hic habetur, notata ſunt, n. 129. it. c. ſeq. 30.

132. Sive: munus, ita habetur c. ſequ. 3 o. v. 9.
cCconkfer. hic Menachot, fol. 29. a. & fol. 96. b. &

Sanhedrin, fol. 34. b. it. Sevachim, fol. 93. b. G
Peſachim, fol. 5. a, it. Tamid, fol, 3 1. b.
133, Quô minus ſacrificium iſtud juge offeratur,

confer.

CN. WI..

nulle Rabbinisn

Penedickus cum

4 d Deus locut
delaper gopiting

habentur, non r

ftmentio. Vell⸗
ocum ee

ifetm (det

ſa 138. in eofege

legas: 140, .7
c. in honotatis met

onis in lie, uo
c(, quod lo
Namautend üäluch

ſocutus

——
conket⸗ bevit. 6.
Exod. c. 27 V. 10
Hebreum: pon ce
8 Hebt. a), in uno⸗
i e. toldin, conler.
ut upra xod, e.
134. Hebr. N.

„ 17. 1,44, dictun
Bebr. DN M

N ie Kqudal⸗

I.
13 . Ptonn haberit ,
Abi vide not. n. 0
jehfol, 11 col 4,.
116. Confer. c,ſegn.
oe
II5. b.
137. Autor Vugatr.
fert ad altare, dum
1nte, uninsse Ite
in ſupplent: ſan
que; LXX. pentet
/adhiena,
Onßelolihaber, ub

: lentoriu i

Prrſentiam gloriol.
erplicit icen ditit

in dige
e)bie die
tur I11. obl

m garten, hin
13. ſeuli dici⸗
ſale atgeller e⸗
Imn I1 . inutz.
kuebethen lares
fundament nt,
altatlin tertam.
blatio libaminum
empe:) ab inito
in (primo) kolo.
diebas nulluscies
laüdo conſtinam

(el⸗
——
eolegitur: Nen ie,

ohie habetun mmin
ſitusrotuncs, inglam
hina, vid. Dauorf.
õ
D Vo el.
wp da vige, guæ
0.1 9. otata unt,

Gelerto tactumn erat

pponltur.

ih, Ge qua eſi.

Hebt. hat vot,
lui, quæ dictionotat

ium totum igneiſdl.

S wt. loe.
levoce tub, gr &

etur c. leqt 30,7,9
9,2, lol. gb. 8
vachim, fol. 9),b. de
id, fo), 31,b.
ilud jageoffanetn

Cin e.
0lummoddas.
(Aleum
R con⸗

to.

2

EXODI.

CAbP. XXIX.

70⁰⁵

certum tempus, quo tecum loquar, ibi præfigam illud, ut eò venias, *ſunt autem non-

nulli ex Rabbinis noſtris, qui ex iſto loco docent, quòd ſuper altari æneo Sanctus ille-
Benedictus cum Moſe locutus ſit, ex quo erectum fuit tabernaculum, alii verò dicunt,
(quòd Deus locutus ſit) ſuper propitiatorio, 134. veluti dicitur: * & loquar tecum
deſuper propitiatorio 1355. & quèd (verba iſta:) ubi conveniam vobiscum, quæ hic
habentur, non dicantur de altari; ſed de tabernaculo teſtimonii, cujus in Scriptura

ſit mentio. Verl. 43. Et conveniam ibi] Colloquar (ibi) cum illis, ſicuti rex, qui de-

terminat locum certum, 136. utibi cum ſervis ſuis loquatur. Eod. verl. 43. Et ſan-
Stificabitur] (Nempè) tabernaculum 137. in gloria mea, quia præſentia mea glorio-
ſa 138. in eo requieſcet, eſt etiam (hujus loci) expoſitio 139. myſtica, (nempè:) ne,
legas: 140. 222 †i. e. in gloria mea; ſed'22 (ac ſi diceret:) pni.
e. in honoratis meis; 141., indicavit (autem Deus) hic ei (Moſi) mortem filiorum Aa-
ronis in die, quo erectum fuit (tabernaculum,) atque hoc eſt, quod dixit Moſes: iſtud
eſt, quod locutus eſt Dominus, dicens: ſanctificabor in propinquis meis; 142. ubi-

nam autem (illud) locutus eſt ( Dominus? nempè:) & ſanctificabor'2292, 143.

Verſ.

Ttrt 2 46.

confer. Levit. G. 24. v. 2. n. 6. vid. & ſuprà

Exod. c. 27. v. 20. ibique not. n. 11 9. juxtà

Hebræum: non ceſſet dies intermediè.
* Hebt. ag, in utroque MSto pro eo legitur ay
i. e. ſolàm, confer. not. in Snon new h. loc.
ut & fſuprà Exod. c. 2 5§. V. 22. n. 63.
134. Hebr. , de quo ſuprà Exod. c. 25.
v. 17. n. 44. dictum.
Hebr. Mea n hæc & ſequentia, usque ad:

ANR) i. e. & quòd (vVerba iſta &c.) abſunt 4 MSto

1.
135. Prout habetur ſuprà Exod. dict. c. 2 5. v. 22.
ubi vide not. n. 66. & n. 67. confer, & Gur Ar-
jeh fol. 1I1 1. col. 4, fin. & fol. I12, col. 1I. princ.
136. Confer. c. ſequ. 3 0. v. 3 6. n. 149. & not. in
a r h. loc. it. tract. Talm. Sevachim, fol.
115. b.

127. Autor Vulgatæ verbum: ſanctificabitur, re-

fert ad altare, dum vertit: & ſanctiſicabitur al-
tare, Junius ac Tremellius in notis hunc locum
ita ſupplent: & ſanctificabitur Iſraclitarum quis-
que; LXX. verterunt in prima perſona: 22
αäες d.‿ρον & ſanctificabor, ſic & Targum
Onkeloli haber, ubi P. Fagius in notis ita expo-
nit: tentorium illud ſanctificabitur ob meam
præſentiam glorioſam, ſicuti & autor noſter hic

explicat, idem dicitar in not. Na& r* h. loc.

138. Hebr. ow, P. conf. Fagii not. ad Paraphr.
Chaldaic. capitis antec. 2 8. v. 30. & ad v. 3 5. H.
c. ubi plura apu d ipſum reperiuntur.
139. Sive: Commentatio ſeu enarratio myſtica,
Hebr. —& ν% confer. quæ c. antec. 2% v.
30. n. 15 3. notata funt.
140. Verba iſta: on 7&ε i. e. ne legas, nom
geoοραττατπιραα accipienda eſſe; ſed hunc ſenſum
gignere: ſi ita tantiſper legatur, occaſio ſele offe-
ret allegoriæ alicujus elegantem vægse as vel
meditationem ſuppeditantis, ſeriò monet Maimo-
nides, prout ſcribit D. Wagenſeil. in Sot. pag.
6 %. n. 7. quod ſemel monuiſſe ſuffieiat.
† In utroque MSto legitur: Waaa cum duplici
Jod in fine, ut diſtinguatut 4 nana, prout hic
in textu ſacro habetur.

14 1. Sic ferè etiam in notis Raſchi ad Levit. C. 10.

V. 3. habetur, ubi vi de n. 6. confer. not. ad Eſai.
C. 4 5. v. 24. Sign. †
1 42. Ita habetur Levit. did. C. 10. v. 3. confer.
hic tract. Talm. Sevachim fol. 115. b. ſicuti in
e ne .. loc, ad marginem allegatur.
143. Id eſt: in honoratis meis, ita juxtà myſlicarmm
illam Rabbinorum expoſitionem dictio iſta pun-
ctanda atque legen da erit, ſieuti illa habetur Le-
vit. dict. c. 10. . 3. confer. not. ad Ezech. c. 9.
V. 6; U. 7.

706

—

CAP. XxN.

46. Ue habiwrem inter illos i6. Eum in finem (illos Sduxi ex Egypto) ut commora-

rer 144. inter illos.

CAP.

Er I. Thymiatherium ſaßfrds] P) i, e. thymiaterium ſufſimen-
ti, (ideò dicitur,) ut offeratur in iſto (altari) i. e. fuffimentum fumi aro-
matum. * Verlſ. 3. Tectum ejus] Huic (altari thymiamatis) fuit tectum;

1. altari verô holocauſti non fuit teéctum; ſed illius vacuum implebataur terrà 2. in
omnibus ipſorum (Iſraelitarum) manfſionibus. 3. Eod. verſ. 3. Coronam auream
(Hoc fuit) ſignum coronæ ſacerdotalis. 4. Verſ. 4. Latens ejus] (Dictio NpD)
hic ſignificat ) i. e. angulos, ſicuti etiam Targum ejus habet, dicitur enim: ad
duo latera 5. ejus, (quocircà hic intelliguntur) duo anguli ejus, qui fuerunt in duo-

bus lateribus ejus. Eod. verſ. 4. Et erit]

(Nempè ) fabricatio annulorum iſtorum.

Eod. verſ. 4. In ſedes veltibus] i. e. Sedes 6. erit annulus vecti. Verſ. 6. Antè velum
Fortè dices, quòd tractum fuerit ** (altare iſtud thymiamatis) ab ea parte, quæ eſt è re-
gione arcæ (foœderis) versùs aquilonem ad meridiem; (fed) lex dicit: ante propitia-
torium, 7. directum fuit (ſcilicèt altare iſtud) êregione arcæ (fœderis) forinſecùs. 9.

2

Verſ.

144. Confer. hic Gur Arjeh fol. I12. coOl. I. princ.

ubi hac de re plura.

2* Nam verborum iſtorum: Sid „5 W ſen-

ſus eſt, quòd ſignificent S'nd w .

i. e., ſuffimentum fumi aromatum, ſic in not.
„pf hic exponitur, confer. hic Megilla,

fol. 30. a. & Sevachim, fol. 59. b.

1. Id eſt: area ſive ſumma ejus pars, prout hic in
Junii ac Tremellii notis exponitur, confer. not.

ad Ezech. c. 43. v. 13. n. 25.

2. Conſer. ſupraà Exod.c. 20. V. 24, ibique not. n.

7.

96. vid. hic autor tractatus Gallici, qui inſeribi-

tur: Hiſtoir. du Culte Levit. part. 2. c. 3.
3. Sive: caſtrametationibus, ſic Hebr. ran hic

vertere poſſis, confer. ſuprà Exod, dict. c. 20. v.

24. Sign. *

4. Confer. quæ ſupra ad Exod, c. 25. V. II,num. D ę
8. Id eſt: antè velum iſtud, quod areæ fœderis pr⸗o-.

36. & dict. cap. 2 5. verſ. 2 4. num. 72. notata
ſunt.

5. Uti habetur in proximè ſequentibus hujus verſi-

culi, confer, not. in nan Nv h. loc.

6. Vel: locus, ſeu receptaculum Hebr. a i. e.
domus, confer. ſuꝑtà Exod- c. 252 V. 27 . ibique

not. n. 76. & not. in han h. loc.
Hebr. n in utroque MSto locus iſte poſt
Tnaliter & quidem ſic legitur: TnH
PH n e nn nnne e n enen
n nn i. e. (quod) tractum fuerit (altare
iſtud) multum deforaàs (vel forinſecus;) ex hic)

deeſt iſta vox in MSto z.) velum 4 tertia ſcil.
parte domus (ſeu tabernaculi, Hebr. 'nq, abeſtk

adornaverit.
7. Sic mox ſequitur hic in iſto verſu ſexto, confer.
not. in nat ne h. loc. in utroque MSto
pro: H 199 i. e, antè propitiatorium, le-
gitur: Qe-. 9) i. e. antè velum.

tenſum erat, ſicuti in antecedentibus hujus verſus
habetur, confer. & infrà Exod. c. 40. V. 22. &G
v. 2 6. & Levit. c. 16. v. 1 8§. verb. &X* it. not. ad

librum Ptec. Jud. part. I. p. 8. b. med. & Ligt-

dicit: antè velum, i. e. propè ante (Hebr. 59,

& hæc dictio 4 MSto z.) & intrinſecùs, ſequi-
tur mox in utroque MSto id, quod verſu ſequ, 7.
6. cap. habetur, nempè: o'la i. e. quando gecdl

⸗ &
nen Meut
lehant Eler
cion len
Gione⸗ W.
raloſe
o Aenavern
mas. S
Ximidiums,
1Pod. 79, 5
Omnia ſia lun
nen] ne. N

foot, ad Loc.
Lil. hehiuin
tryctatu de ſe
altare, Cich
zeftumante⸗
(.16, V. 31. .
, Conlereinft
16, habeuur h
vvh in st
10, Ilelt: ad
Gerw. Das
ſupra Hxoce
Vl. 3.
II. Nam N
accenſionem
hic trackat.
2, b. it, beſt
11,2 b.,
kior
ce: i.
Gusoingu⸗
Momanusin
Cpi.
N
(Gre drach
50. Genarit
uns veſper
WMi a

triumlüſßmen.

entumfumiaro.
e) tuit tecum;
datut terti:, in
Noham Aure, “
Dicdio de,
teitue enim: a0
ifnenuntin auo⸗
hlorum iklotum,
.6. Aut relum
Ate, gue eſt ere⸗
ante Propitia⸗
e)torinſecig, 4.
Verl.

————

1 M hloc,

do locus iſte volt

egi: n don
n n nn
nadhumm fueri (Aare
Coriaſechs,) er bic).
Rant (Hebr. .),
)velum teitiaſcil.

li Mebr. , belt

imtigletik, ſeqni⸗

,gnod rerl ſegtn
i e., qando⸗

verſaſento, colſef.

e, in utroque Aöto
eropiinotiun, e
epelum.

7

odates feederit l

4

Kemtibushufus ſeln
o, e. 40. 7,11,
eib. N) it not0

Verſ. 7. Quand Wornaverir (Verbum A O'hic) ſignificat P i. e. mundatio-
nem (ſive purgationem) phialarum candelabri à cinere ellychniorum, quæ noctu ar-
debant & repurgabat illa (ſlacerdos) quolibet mane. Eod. verſ. 7. Lucernas] (Di-

. =

Rio ) ſignificat) linguàâ vernaculâ: luces 9. & ſic (intelligendæ ſunt) omnes (di-
Gtiones) H) , quæ dicuntur de candelabro, exceptô illò locò, ubi (de illis) uſurpa-
tur dictio Sev, hæc enim notat 55* Ni. e. accenſionem. ro. Verſ. 8. & quar=

do elevaverit] i. e. Quando accenderit 11. eas (lucernas,) ut elevaret illarum flam-

mas. Eod. verſ. 8. Adolebit illud] Unoquoque die dimidium I2. adolebat manè

& dimidium veſpere. † Verſ. 9. Non offeretis ſuper ee] (Nempè:) fuper altari iſto-

2*ͤEOd. v. 9. Suſßimentum extraneum] i. e. Aliud quodlibet ſuſffimentum ſpontaneum,
omnia iſſa ſunt extranea præter iſtud. 13. Eod. verſ. 9. Et holocauſßtum & oblatio-
nem] i. e. Nec 14. holocauſtum (offeres) nec oblationem, 15. holocauſtum eſt ju-

. foot. ad Luc. c. I. v. 9. p. 71 5,& ſequ. edition.
Lipfſ. hallucinatus itaque eſt Ar. Montanus in

vide & e r ſuper Commentarium Ra-

tractatu de Fabric. Sacr. fol. 9. ubi ſeribit, quod
altare, dictum thymiamatis ſive incenſi, intra
adytum antè arcam ipſam collocatum fuerit, vi-.
de inftà v. 36. F. c. n. 48⁸. conſer, & ſupraà Exod.

*

9. Confer. infrà Exod. c. 35. v. 14. ibique not. n.

16. habetur hic vox Gallica PH in MSto I.

va in MSto 2. v& res eadem eſt.

10. Id eſt: actum ipſum quò luçerna accenditur,
Germ. Das Anzunden/ conſer. n. ſequ. II. & x

ſuprà Exod. cap. 25. Verſ. 37. 320 Numer. cap. 8.

11. Nam fidya hic idem notat, ac i. e.

accenſionem, uti n. antec. 10. dictum eſt, confer.

hic tractat. Talmud, Joma, fol. 15. a. & fol. 33.
2. b. it, Peſachim, fol. 59. a. & Sevachim, fol.

12. a. be .
12. Sic dictionem hic interpretor, ut fignifi-

cet: un i. e. dimidiam, ſcil, minæ, id eſt: pon-
dus quinquaginta drachma:um, uti notavit Ar.

Montanus in Thubal Cain fol. 17. nam iy

ſchi h. loc. it. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1827. &
ſequ. in genere vox D notat partem, vide R=-

Salom. ad Deuter. c. 10. v. 9 ſS ad Jerem. cap.

ult. veris ult. confer. & Lightfoot, in johann. c-
6. verſ. 4. pag. 101 5. & in Act. Apoſt. Cape I.
verſ. 4. pag. 7. edit. L.ipſ. it. Levit. cap. 14. verſ.
4 6. v. 86. .
In MSto z. iſla ſolammodo hie leguntur:
pady D9 O i. e. dimidium manè, dimidi-
um veſpere, confer. not. ad Deuter, c. 10. V. 9.
Aſt a‚n an Hete W , i. e. ſuper altari
autem æneo offerre poteris, ſic in not. new
—MT b. loc. òUMWG
3. Nimiràùm: quodcunque ſuffimentum aliun-
de fuerit prolatum aut quovis modo diverſum
ab eo, quod ½ Deo imperaum eſt, (dequo in-
fra verſ. 34. & ſequ. hcap.) vel: ſi ſuffimen-
tum fuerit alterius compolſitionis (ſicuti in Vul-
gata Latina hic habetur,) illud pro extraneo ſeu
peregrino habetur, adeoque illieitum ſeu prohi-
bitum eſt, confer. Menachot, fol. 5o. a. b.

ariz i. e. menfura unius dici fuit voi 14. Nam parcdicula copulata 1 Vau, hic pro ne
Pinn dn i,e. pondus eentum denariorum,
(ſive drachmarum,) cujus dimidia pars i. e.
Seo. denariorum ſeu drachmarum manè; altera

gativa uſurpatur, quia ad negativam &, quæ
in principie hujus verfirs habetur, reſertur, ſic
etiam in not. an M b. loc. exponitur.

õ 15§. Sive: munus, Hebr. WTnn, de qua voce vide
pars veſperè adolebatur, vide Maimon. Hal. Ta- 4

mid. C. 3. idem tradit. R. Miſrachi, allegatus in

notis ad librum Prec. Jud, part. 2.P. 2 19. a. med,.

cap. antec. 2 9. v. 41. n. 13 1. & not. P. Fagis
ad Paraphr. Chald. . loc.

70⁰8

EKODI.

menti ac volucris; oblatio verò eſt de ſpecie panis. Verſ. 10. & expiationem ſacist
Aaron] (Nempè:) datione * ſanguinis (ſuper cornua altaris.) Eod. verſ. 10. Semel
in anno] (Videlicèt) in die expiationis & hoc eſt, quod dicitur (in Sectione legis, quæ
incipit à verbis iſtis:) poſt mortem, 16. & exibit ad altare, quod eſt coràm Domino
& expiationem faciat ſuper eo. 17. Eod. verſ. 10. Sacrificii pro peccato expiatorii]
Hæc (ſacrificia) ſunt juvencus & hircus diei expiationis, quæ expiant impuritates San-
Quarii & rerum illius ſacrarum. ** Eod. verſ. 10. Santctum ſanctorum] Altare (i-
ſtud) ſanctificatum ſit ſolummodò rebus iſtis; non verò alii cultui (ſive miniſterio.)
OQuando capies] (VYerbum ε hic) ſignificat doap i. e. acceptionem, juxtà Tar-
gum ejus, (ut ſenſus ſit:) cùm volueris capere ſummam numeri corum, ut ſcias, †
quotnam ſint, ne numeres illos per capita; ſed unusquisque det dimidium ſicli & nu-
merabis ſiclos atque (hoc modo) ſcies numerum eorum. *
in eis plaga] Nam in numeratione oculus malignus 18. dominatur & peſtis venit ad
illos, ſicuti reperimus in diebus Davidis. 19. Verſ. 13. Hoc dabunt] Oſtendit ci
(Moſi Deus) monetam igneam, 20. cujus pondus (æquavit) dimidium ſicli
ac dixit ei: iſtiusmodi dabunt * (Iſraelitæz.) Eod. verſ. 13.

Eod. verſ. I2. Et non erit

Dui tranſit

in

X Conter. quæ cap. præced, 29. verſ. 3 6. n. 94.
& Sign. † notata ſunt.
16. Sectio iſta legis incipit 4 Levit. cap⸗ 16. &
continnaturusque ad cap. 19.
17. Uti Levit. cap. 16. v. 18. habetur, confer. hic
tract. Talm. Joma, fol. 5 §. a. & fol. 6 1. a. it.
Schevuot, fol. 8. a. b. & fol. 10. a. b.
XXX Quomodo iſta ſint intelligenda, vide not. in
DD n b. Doc.
† Hebr. ny, in MSto z2. pro hoc legitur: nn
1. e. ut numeres, confer. hic tract. Talm. Bera-

a. it. Bava batra, fol. 10. b.
bh. loc. confer. & Iſaac. Abarbenel. ad 2. Samu-

I. Samuel. c. 11. v. 8. n. 4.
18. Sive: invidus, Hebr. y Py, de quo vide, quæ
ad Geneſ. cap. 48. v. 16. n. 40. notata ſunt, con-
fer. & D. Wagenſeil. Sot. p. 744. & 76 I. ac
ſequ.
19. Vide z. Samuel. cap. 24. v. 1 5. confer. & verſ.
ſequ. 1 5. . cap. n. 31. ac not. in pa Po,h.
loc. .
20. Confer. hic Gur Arjeh fol. 1I12. col. 2. med.
In eodem Gur Arjeh fol, 77. col. 3. prine tres ad

chot, fol. 62, b. & Megilla, fol. 29. b. & fol. 39.
X Loci ĩſtius expoſitionem vide in not. „pepn nev

el. c. 24. fol. 1 93. & 1 84. edit. Lipſ. it. not. ad

ducuntur res, quas Moſes intelligere non potuit,
antequàm ei Deus illas oſtenderet, vide etiam
nof. in pan nev b. loc. ubi ſcribitur, quòd
expoſitio iſta inde nata ſit, quia in textu ſacro hic
habetur particula demonfſtrativa i. e. hoc,
confer. Menachot fol. 29. a.

* Hebr. urd on, in MSto 1. poſt verba iſta hæc

ſunt addita: 7de e pynv 1 o ne
rE eee enee een n eenn en e
vD n en e ee nnn en nde enn
r& ia) n e ne ee anen e
mayna y awyn de ie ee enee wn
H Nn & i. e. Ego autem Joſeph, filius Si-
meonis, ſic exiſtimo eam eſſe conſuetudinem
linguæ Sacræ Sctipturæ, ut de re, quæ non (ſta-
tim) exponitur, dicatur: Mσ i. e, hæc eſt res,
quam ego præcipie poſtea vetò illam exponit
(Scriptura:) exempli gratia (ſit ille locus, ubi
dicitur:) a i. e. hæc eſt res, quam præcepit Do⸗
minus: colligire de illo, (vid. ſupra Exod.
cap. 16, v. 16.) ſic quoque (in illo loco:) dn
i. e. atque hæc (eſt forma,) qu facies illam, tre-
centorum &c. (Geneſ. cap. 6. v. 15) item (in
illo loco:?) i. e. & hoc eſt, quod facies ſuper
iſto altati (uti Exod. cap. antec. 29. v. 3. ha-

betur.)

7 in numer. 11]

Ahum poltalu

guoqhe (ail⸗
Pimidun ſel
bi, in eo pon⸗
1gtce)eline
, bie ſllu
ſgnifcet o
ſer otetillum
Viiniohunl,
temn abinitiol,
erunt ilum
ſeli Pariem, u

14. Aengui

—
beiur,) ſic hoee
dabunt. Cete
cliamn upt⸗ me
1. V. 16, l.
1 il iafia rod
7. . Sigd. † c0
14 . 7. Sign.
4 Hebr. Inye in
Hn der
ie. Quicungue
het eli dano-
ſequuntur er,
nemſe: quin
21. Kicuti Leyi,
12. Vide ſerem,
6.11. V. 4, hl
3 Hebr. wo, i
e. anctuarii.
13. Dund bie fel
iam iiber guin
operis Talmu-
de æellimatione
ſer not, in
14, Vice Lerit
10:. Conler,
b. loe ubi plu
15. Die icione
uer exponunn

.

pialionen ſair

ctione keggle

orüm Domino
eecat erigt ni
Limporitgtesan.

fnn alareſ.

ſlee miniſteno)
1onem, jarti Tar.

eOrumn t ſciz

niciumſeli Enn.
1l.12. Nrnor ertt
K eltis penit al

unt] Ofendit 4

) dimidium ſdli

13. LBimaſe

in
inellioere nonpotui,
lendetet, dide etiamn
ubiſcniditur, gad
quiinlextu ſactohic
Craeifa dd be, hor,
1.

Dõ
P ſn
N N ve,

e en

N v a drjn
tem ſoſeph, flinshi⸗
n elle conſuetudigem
Ce re, gur non (ſa⸗
ni. e. bac el les,

e4 ved ülam enponit

ia ſrile oens bi
quam peleit 00.

(nid ſupre 10d.

e milio loro:)an
)guü laies lamte⸗
,6.7. 15 ) ilem (in
el, uoc aies iupet
nle⸗19. 1 31, nl.

l polltebaililer

CAFP. XXX. FXODI. 709
† in numeratos] Conſuetudo eſt eorum, qui numerant, ut tranſire faciant numerandos,
alium poſt alium, ſic (dicitur in illo loco:) quicquid tranſiverit ſub virgam, 21. ſic
quoque (in illo loco:) tranſibunt greges 22., per manus numerantis. Eod. verſ. 13.

Dimidium ſicli juxtà ſiclum Sanctuarii Sicuti eſt pondus ſicli, * quod determinavi ti-
bi, ut in eo ponderes ſiclos Sanctuarii, nempè: ſiclos, qui dicuntur in Seclione, (quæ

agit de) æſtimationibus 23. & de agri poſſefſione. 24. Eod. verſ. 13. Eiginti obolos
25. hic ſiclus valet] Nunc exponit tibi (Scriptura,) quantum valeat ille (ſiclus.)

ſignificat i. e. obolum 26. & ſic in Samuele (ſcriptum legitur:) veniet, ut ſup-

plex oret illum pro N N i. e. obolo 27, argenteo & fruſto panis. Eod. verſ. 13.
Viginti obolos (valet) ſiclus] Siclus enim valebat quatuor denarios; 28. denarius au-

tem ab initio (valebat) quinque obolos; 29. ſed poſteà addiderunt ei ſextam partem &

auxerunt illum usque ad (valorem) ſex obolorum argenteorum atque hanc dimidiam
ſicli partem, quam dixi tibi, dabunt (Ifraêlitæ) in oblationem 30. Domino. Verſ.
I4. Ab eo, qui viginti annos & plures natus eſt] Docet te hic (Scriptura,) quòd ille, qui

„

LXX. quoque conſentiunt, vide P. Fag. loc. al-
leg. atque Ar. Montani tractat. Thubal. Cain ſi⸗
etiam ſupra mentio facta eſt, nempè: Exod. c. ve de Menſuris Sacr. fol. m. 1 2. & ſeqq. it. Le-
15. v. 26. & Exod. c. 27. v. 19. ubi vid. Sign. vit. c. 27. v. 2 5. n. §o. ac not. in aπ Mννυο5.
* it. infr? Exod. c. 32. v. I. Sign. ** & d, c. 32. lo. l
v. 5. Sign. † confer. de eodem not. ad Geneſ. c. 26. Sic dictionem illam VD, quam Chaldæus
24. v. 7. Sign. † & v. 60. Sign. Paraphraſtes hic habet, plerique interpretantur,
½T Hebr. Amny in MSto 1I. huic præmiſſa ſunt iſta: vide P. Fag., & Ar. Montan. loc. alleg. fol. m,
ern Re an en erneeen de een n 16. confer. ée num. 29. h. verſ. 13. it. tract.
i. e. Quicunque tranſfit in nuumerum] Quænam Talm. Bechorot, fol. 50. a. b.

betur,) ſic hoc quoque loco (dicitur:) i. e. hoc
dabunt. Coœteruùm iſtius Joſephi, Simeonis filii,

hæc elt datio? dimidium ſicli, deinde ibidem 27. Sic ex mente Raſchi dictionem illam mnè,
ſequuntur ea, quæ hic in textu ſacro habentur, quæ I. Samuel. c. 2. v. 36. habetur, interpre-
nempè: qui tranſit &c. tari volui; alii vertunte nummum, ſicuti au-=
2 1. Sicuti Levit. cap. 27. V. 32: habetur. tor Vulgatæ & Junius ac Tremellius diminuti-
22. Vide Jerem. cap. 3 3. v. 13. it. not. ad 2. Reg. vum ufurpantes tranſtulernnt: nummulum,
c. 12. v. 4. num. §. conter. not. in an nW h. loc.
X Hebr. owH., in MSto I. pro eo legitur &Nπi. 28. Hebr. n, vide, quæ ſupra ad Exod. c. 2 I.
e. Sanctuarii. V. 32. D. 2I 3. notata ſunt, confer. & At. Monta⸗
23. Puto hic reſpici ad Levit. c. 27. v. 25. eſt et- ni alleg. Tractat. fol. m. 16. ac Buxtorf. Lex.
iam liber quintus partis ſive Sectionis quintz Talm. fol. 559 ut & not. in 'na n h.
operis Talmud. qui infcribitur: y, tractans loc.
de æſtimatione rerum, Deo promiſſarum, eon- 29. Hebr. Diyn, de qua voce vide num. antec. 26.
ſfeer. not. in . a D h. loc. h. verſ. & Buxtorf. alleg. fol. 559. & fol. 1236.
24, Vide L evit. dict. cap. 27. V. 25. ibique Raſchij deſunt autem verba iſta hyn p i. e, quinque
obelos, in MSto I.

not. Confer. & P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
30. Hebr. m de quo vocabulo cap. antec. 29.

h. loc, ubi plura de ſiclo Sanctuarii.
25. Sic dictionem , quæ hic babeur, commu- verſ. 2 3. n. 60. aliquid dictum eſt, confer. &

niter exponunt, prout etiam autor Vulgatæ, cui vetſ. ſeq. 15. n. 3 2, ac not. in b, 106.

710

EXxODI.

nondum annum vigeſimum attigit, haud egrediatur ad exercitum nec numeretur in-
ter viros. Verſ. I 5. Ad expiandum animas veſtras] Ne plagâ afficiamini propter nu-
merationem; 31. alia explicatio (verborum iſtorum:) ad expiandum animas ve-
ſtras, nimirùm indicat hic illis (Hraêlitis Scriptura) tres oblationes, ſcribitur enim hic
oblatio 32. Domini tribus vicibus, una fuit oblatio baſium, numeravit quippe illos

(Iſtaelitas Moſes,) quando cœperunt offerre ſpontanea munera ad (exſtruendum) ta-

bernaculum, dum unusquisque corum dedit dimidium ſicli, quæ (ſumma) aſcendit
ad centum talenta, 33. dicitur enim: & argentum numeratorum cœtus (lſraelita-
rum) centum 34. talenta (efficiebat,) ac de his factæ ſunt baſes, nam dicitur: & fue-
runt centum talenta argenti & c. 35. ſecunda blatio) etiamfacta eſt per numeratio-
nem, dum numeravit illos (Iſtaelitas Moſes,) ex quo erectum fuit tabernaculum, hæc
fuit numeratio, quæ dicitur abinitio quintanæ 36. recenſionum die primo menſis ſe-
cundi anno ſecundo 37. dedit unusquisque dimidium ſicli & per hosce (ſiclos) com-
parabanturoblationes congregationis 38. unoquoque anno & quoad iſtos (ſiclos) æ-
quales erant pauperes ac divites & de hac ipſa oblatione dicitur (hic:) ad expiandum
animas veſtras, quia oblationes (iſtæ) ad expiationem adhibentur; tertia autem fuit-
oblatio tabernaculi, 39., veluti dicitur: omnis, qui offert oblationem argenti & æ-
ris, 40. in iſta äutem (oblatione) non erat æqualis omnium datio; ſed unus quisque
(offerebat) id, ad quod ſpontè movebatur animus ejus. Verſ. 16. E& dabis illud ad wi-
nifterium tabernaculi conventàn] Diſcis (hinc) quòd juſſus fuerit(Moſes,) ut numera-
= ret

— *
—–

3 1. Conter. quæ ad verſ. antec. 12. h. cap. n. 19.
notata ſunt, vide & not. in pan ne h. loc.
32. Hebr. n'hn, quæ digtio ter h. cap. habetur,
nempè verſu 13. 14. & 1 5. de hisce tribus obla.
tionibus fuſius agit hice Commemator noſter,
33 Hebr. , confer. quæ ſuprà ad Exod. c. 2 5.
v. 39. n. 175. notata ſunt; cœteruùm de hoc ta-
lenti pondere vide præ aliis Ar. Montani Tra: 173
ctat. Thubal cain ſive de Meniuris Sacgr. ſol. m. 37. Sicuti Numer. cap. 1. v. I. habetur, ubi in no-
13. tis Commentatoris noſtri referuntur numera-
34. Sicuti Exod, cap. 3 8. v. 2 5. al. 26. habetur. tiones.

tuir quintana recenſionum, quo nomine venit
liber Numerorum, confer. Lightfoot. ad Luc. 6.
edit. Lipſ. ac D. Wagenſeil, Sot. p. 759. eo-

dem modo dictio iſta accipitur etiam verſu ſequ.
16. n. 4 5. & n. 5§5 5§5. it. I. evit. c. 2 3. v. 19. ubi

35. Proùt Exod: dict. cap. 3 J. Verſ. 26. al, 27. ha- 3 8. Scil. Iſiaelitarum, Hebr. nx rhaa), quo no-

betur. . 8.
36. Hebr-PpR i. e. quintanæ, ſcilicèt: partis le- I
gies, quæ continèt numerationes ſive recenſiones
populi IIraelitiei eſtque is liber quartus Moſis,

mine intelliguntur oblationes publicæ, conter.
ſunt.
raeliti is, 39. Hebr. Ipn emn, quo nomineintelligan-
nam quinque ſunt τπ i. e. quintanæ legis, tur illæ oblationes ſpontaneæx, quæ ad exſtru-
quintana prima eſt Geneſis, ſecunda quintana endum tabernaculum fiebant.
Exodus, & ſic de cœteris; hig autem memora-] 40. Si cuti infta Exod, c. 3 5. v. 24. habetur.

CAbP. XKX.

4. V. 1 72.-P. 763: G& ad Johann. c. I. V. 4. P. 9,6 1.

vide not, n. 46. confer. & Geneſ. c. 1. vV. 31. H.

quæ ad Levit. g. I. V. 2. n. 3 7⸗ & n. 39. notata

1. N.

—

tet ilosl lſtae

Ullcontatili
opolun, 4.

simmiliifi
neas, ut ſeiss

1ntio ilta 44
dem) Cicitur:

(QGie) primo

ges e⸗ :
meretione c0

Qum &. 4.
principio obl⸗

Ptind; alter
lum, 62. (
tationibus)
cunia numere

icitorita: 6

(ſte numera
Prime aligui⸗
meratione)ar

——

41. II ell: pol

Ous, gueml
ſunt, conket.
Jalm. Perach
41. Pout infti
4. Conker, hi⸗

ſhi not, h.
. .
44. Nempe:

in hoc veriu
6. De qux verl
eſhconfer. p
46, Ficuti Num
Ut . 32 & n
47. Videinkta
I1. v. le h 3.

c). 10. 8.11

1. Coner qu
tata lugt.

CA. Nx.

ec nümeretar il⸗

atnini Propternu.

ndum animnas ve-
ſiblur enim nie
garit gbippe illos
erſtmendum)ta.
(umma)aſtencit
n cetns (lraelig.
n dicitur: & ue.
el Pernumerato.

bethacnlum ze

e timo menſoͤſe⸗
hosetliclos) com.

dadiſtosſlclos)e.

:)ad expiandumn

tertia autemn flit⸗
nein atgenti 2.
ſedunnegnise
Atdabu igdad ni.
ſoles) ut oumeta.
tet

h, quo nomine fenit
Lighiftoot. ad Luc, 6,
hann e, 1, 7,4,,9b1.
neil, SHot. p. 759. ed⸗
ihituretiam veriuſegn.
lexit. c, 23. . 19,bi
Genel.c. len z1 li

1. habetun ubi in no⸗
i Ietetuntur nunmefe

Dt Nar Nqoto⸗ .
ones pbblick, ohter.
N. 37,5 0. 39, notad

uonomineinteligun⸗
1¹
tanee, Jur ad eilttu⸗

da, .
4
V. 14, habetut.

ret illos (Iſraêlitas) in principio ſpontaneæ oblationis tabernaculi poſt opus 41. vi-

EXODI.

7I I

.

tuli (conflatilis,) quoniam plaga illos invaſerat, veluti dicitur: & Dominus percuſſit.
populum, 42. ſimilis eſtres iſta gregi ovium, quem dominus ejus diligit, 43, cui pe-
