12. & n. 9. pe 3 l. ac n. 9. p. 32. edit. Amſtel.
item tract. Talm. Sanhedrin, ol. 7 g. b. uti in
DCT H hie allegstur ad marginem.

Kidduſchin, fol. 3 0. b. it. Sanhedrin, fol. 57. 2.
& Schevuot, fol. 3 6. a. & Peſachim, fol. 9 3. b.
46. De hac exterminii ſive exciſionis pœena vide
ſuprà Levit. c. 4. V. 2. n. 3.
47. Confer. R. Salom. ad Exod. cap. 2 I. verſ. 29.
num. 19 8. & ad Numer. c. 5. v. 14. num. 54.
it. ad Numer. cap. 15. v. 33. num. 5 8. vide &
not. in e D h. loc. UM
A8. Vide, quæ ſuprà ad v. 11. h. cap. D. 3 5. & n. 3 6.

A3. Uti Numeror. alleg. cap. I 5. v. 34. habetur,

XXW Hebr. 3r, deeſt hic vox iſta in MSto z.
vxæ Confer. hic tract. Talmud. Sota, fol. 23. 5. &
Sanhedrin, fol. 42. a. b. & fol. 43. a. it. fol. 45.
a. & fol. 56. .
44. Vid. Ijuprà Levit. cap. 20. verſ. 9. ibique not.
Sign. ** confer. Gur Arjeh fol. 156. col. 2. princ.
ubi prolixé exponitur, Gur verba iſta: ſanguis

tuus ſit ſuper capite tuo, fuerint uſurpata, vide

. not. in nan no . loc.
45. Vel: in corona univerſi coetus, ſic verto hic
eyDa, ubi locum habet iſtud ICtorum dictum:
quod quis per alium facit, ipie feciſſe videtur,
confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 162 2. item To-

tat Cohanim, prout in Eon- i hic allega-

notata ſunt, confer. & Numer. cap. 22. verſ. 11.
n. 4 5. ac Deuter. cap. 2 1. Verſ. 22, . 5 3: it. San-=
hedrin, fol. 56. a. b. & Schevuot, fol. 36. 9.
49. Vel: per illius attributum, ſive epitheton,
ſi ſcil. aliquis aliud Dei nomen ſive attributum
ex preſſerit, quod non eſt nomen Dei tetragram-
matum ſive *ρhnhας , confer. ſupraà v. 11.
h. cap. num. 3 5. & num. 36. vide & Selden. de
Synedr. 1. 2. c. I. num. 2. p. 12. & num. 9. pag.
31., ac num. 9. p. 3 2. edit. Amſtelod.
†ſ Hebr. o) iſtud & ſequentia usque ad: 'N&
i. e. & quisquis &c. ablun ab utroque MSto.
50. Sicuti Numer. c, 2 3. v. 9. habeturx, ubi vide

notas, confer. & Sanhedrin, fol. 66. a.
* Hebr, DN 97, abſunt illa 4 MSt 2.

983 LEVITICI. .

muliere & parvulo, unde (probatur, etiam hos includi? nimirum) lex (hic) dicit:

omnem animam hominis. 52. Verfſ. 20. la inferatur ei] Explicant Rabblni no-

ſtri, quòd hæc (porna) non ſit illatio maculæ (ſive labis corporis) ipſa; ſed reparatio
pecuniaria, ponunt (enim ſive æſtimant 53. judices) illum, (cui labes illata eſt,.) tan-
quàm ſetvum, 54. ideò ſcripta eſt de illo dictio H Ni. e. res, * quæ datur de ma-
nu in manum. 55. Vetſ. 2 I. Et qui percutit jumentum, reſarciet ülud] Supra 56.
loquitur (Scriptura) de illo, qui occidit jumentum, † hic autem loquitur de eo, qui in-
Qigit ei (jumento) plagam. 57. Eod. verſ. 2 I. Et qui percuſſerit hominem, moriatur]
Etiamſi non occiderit illum; ſed ei plagam 5⁸˖. inflixerit, non enim dicitur hic: a-
nimam; 59. loquitur autem (hic) Scriptura de illo, qui percutit patrem ſuum & ma-
trem ſuam, ⁶0. & venit, ut comparet eum cum illo, qui percutit jumentum, quem-
admodùm (igitur) is, qui jumentum percutit, (id intelligendum eſt) de vivo; 67. ita
& percutiens patrem, de vivo (patre id intelligendum eſt,) excipitur (igitur) poſt mor-
tem,

21. a. & Ketubot, Jol. 3 . a. it. Naſir, Fol.
4 8. a. & Bava kama, fol. 10. b. & fol. 8 3. b.
† In utroque MSto hic additur: "9 dnnd e
52. Vide Exod. dict. c. 2 1. V, 12, ibique not. num. ni nn i. e. dicitur enim (luprà v. 1 8. H.
380. . cap.) & qui percuſſerit animam jumenti, rependi-
53. Hebr. Poy, confer. de hoc verbo Exod. al- to illam. .
leg. c. 2 1. v. 22. num, 16 3. & Deuter. c. 19. V. 157. Vibicem, tumorem liventem, Hebr. han,
2 1. num. 4 6. confer. de hac voc. Buxtort. Lex. Hebr. vi de &
54. Id eſſ: æſtimant illum judices ſecundùm exem. num. ſequ. 58. ac not. in Sma r h. loe.
plum venundati ſervi, computantes, quantô pre. 58. Hebr. — an, de qua num. antec. 57. vide
1i6 veniret, ſi non eſſet mancus ac quanto mino- & infrà num. 67. h. verſ. 2 1. ac lalkut Part. I.
ti, cùm jam mancus ſit, &c. ſic ex Bava kama fol. 190. col. 3. med. it. Ketubot, 70l. 3 8. a.
c, 8. adducit Lightloot. ad Matth. c. 5. verſ. 3 8.) & Bava kama, fol. 10. b. & fol. 3 5. a2.
p. 2, 2. edit. Lipſienf. vid. Bava kama, fol. 26. 59. Scilicèt: qui percuſſerit animam, ſicuti habe-
a, confer. & Exod. dict. c. 2 1. V. 2 3. num- 170. tur Iuprà veri. I7. h. cap. confer. hic Bava kama,
ae not. in an Mew b, loc. it. Ketuhot, fol. 1 Fol. 83. 5. & ſol. 94. a. it. Sanhedtin, fol. 3. a.
3 5½. a. & Bava kama, fol. 3 3. a. & fol. 83. b. S fol. 2 9. a. it. ol. 32. a. b.
S& fol. 84. a. V 60. Hebr. D), abeſt iſtud hic ab utroque MsSto,
.*½ Hebr. 7 Pre ne, abſunt iſta ab utroque
MsSto. . . .
75. Confer. Gur Arjeh fol. 156. col. 3. princ. ubi
ratio habetur;, cur S. Scriptura non uſurpaverit
verbum ν i. e. rependet; ſed Na) i. e.
Baty (prout verſ. antec. 19. habetur) item cur
u'a ſit verbõ Imm i. e. dabiturx, uti h. veri. 20.
habetur; confer. Costi Part. 3. num. 46. p. 220.
& ſequ. ubi hac de re contrà Karæos diſputatur.
56. Nin irum V. 1 s h. cap. conter. hic Beza, ol.

3 1. Prout habet ur Exod. c. 2 I. V. I 2. confer. hic
Bava Eama, fol. 8 3. b. & Sanhedrin, ol. 7 8. a.
b. & Nidda, ol. 44. b.

G& v. 17. num. 12 8. notata ſunt, vide & not. in
Synar ine . loc. ac Sanhedrin, fol. 84. .
& ⁸⅝ 5. 5.
61. Scil. jumento; non verò de mertuo jumento,
ſic iſtud: vme hic interpretor, magis perſpi-
cuè habetur in Jslkut Part. 1. Fol. 190. col. 4.
princ. ubi legitur: —na i. e. dum vivit ſcil,
jumentum, conſer. Sanhedtin;, 0l. 85, 6,

rit virum &c. 51. non mihi (alius in mentem venit, niſi is, qui occidit virum, de-

confer. quæ ad Exod. c. 21. vetſ. 1 5. num. 11 5.

.

emm, nany quon
tein, W. leusl
tut, 64. K, ſieu
ri, 65. halhi
nrem ſaum peren
no 68, nomen!
Verl 13. 6/li
dio in loco,(lin

Erl. 1. .
nai! no

lia, tut Aaccu⸗

H

——
3lunt b uttogde⸗
64). 20. .9. l
63. Nempe: paten
er eumtantum m
tem waledizit p⸗⸗
Percuſſteum poſt
64. HHel: 4)
oo &* interpre
Aum percuſht me
Hedt. an
gitur. hann

cutiens iumentum
ec.) in Mdin .
) Ser yn
netur erclriens

intulerlt, dam in

ðð
Eecqmavote ſihe
coner, 8& Lxod,e
Seilllori⸗
Mekunig lolgtion

r hie)dlieit⸗

edlla . tur, 64. &, ſicuti, quoad jumentum ** (aliquis ſuſtinet mulétam,) ſi ipſe illud læſe-

ſ
d epattid rit, 65. nam, ſi nulla fuerit ælo, non (erit locus) retributionibus; 66. ita & qui pa-

latz ell) tan⸗
atur de ma-
4 Supri 56,

CA NI. .

1Itum, de,

deeo, gui i.

em npriatt/

ieitut hie: Aa.
nſuun Am.
entum, gnem.

rivo; 61, its

tar)poſtmor.
n.

a

Nn n
1..
fumeati,leendi.

w, Bebr. inmn,

Lex. Heby, ſide
wr ,. o.
n. antee. 57, dide
1e ſaln Part. I.
abot, ſ0l 39r4

l.3,

n,lai labe.
ſen bie Para kamn,;

n

hedhtin, ſol 3, 4

Abuttoque Moͤro,

ell 15, nuun. 11,

at, Nige& not. S

hin, l le

eortio ument, 38;. Vel: læſionem attulerit, pereutiendo, vulne

gor, hegi helſ⸗
ſol. 1g0, e0, ,
1. n ii ſl.

tn6

nebr. nend iſta, ut & ſequentia, usque ad:

1

CAp. XXV. LEVITICI. 989

tem, nam, quoniam reperimts, Juéd! is, qui maledixit ei (Patri o) poſt mor-
tem, 6* reus ſit, (ideò) neceſſe eſt, dicere de eo, qui percutit, 63. quòd is dimitta-

trem ſuum percutit, non fit reus, niſi ei inflixerit plagam, cui ineſt tumor livens. 67.
Verſ. 22. Ego ſum Dominus, Deus veſter] Deus omnium veſtrorum, *ſicuti ego adu-
no 68. nomen meum vobis (Ifraëlitis;) ita & illud (nomen meum) aduno proſelytis.
Verſ. 23. & ſilii zazlis fücerunt] Omne præceptum de lapidatione, quod dictum eſt⸗
alioi in locozlſieut eſt dehulk ſio, 69. lapidatio & ſalpenſio.

CAP. XXV.

Prl. 1. In monte Sinai] Ecquid rei eſt anno intermiſſionis I. cum monte Si-
nai? nonne omnia præcepta dicta fuerunt de monte Zinai ² (ita quidem
eſt;) ſed (id ideò hic fit, quia) ſicuti anni remiſſionis generalia atque ſpecia-
na, *ut & accuratæ illius expoſitiones dictæ ſunt de monte Sinai, ita & omnium (præ-
cepto⸗

muvn, iqe Exod., dict, c. 2 I. V. 15. num.
rs confer. hictractat. Talm. Bava kama, fol.
93. 2. & l. 94. a. it. Ketubot, fol. 3 2. ö. &
r. 3 8. 2 Sanhedrin, fol. 84. b. & Jevammot,
Ol. 122. b.
67. Hebr. an, vide quæ ſuprà ad hunc verſ.
2 I. num. 58. notata ſunt, confer. & Exod. alleg.
c. 2 I. V. I 5. num. II4.
* Hebr. baon be, abſunt iſta 4 MSto 2.
69%. Aſocio, propriè aſſigno, peculiariter attribuo,
id enim Hebræum , quod hie habetur,
ſigniſicat.
69. Syel: . dejectio, ſie Hebr. hic interpretor,
nam is, qui lapidandus erat, ex ſuperiori loco
depellebatur vel de'ciebatur, confer. Exod. cap.
19. v. 13. num. 32. deeſt autem iſta vox or
in MSto 2. confer. & tract. Talmud. Sanhedrin,
Jol. 42. b. & ol. 4 3. a.
I. Hebr. ab'nw, de que remiſſionis anno plura
boc capite, ut Deuteron. c. 15. & v. 3 I. v. 10.
habentur, cohfer. & Exod. cap. 2 3. V. 10. it. verſ.
2. h. cap. num. 6. ac v. 8. . cap. num. 2 l. it.
Jalkut Part. I. Fol. 19 1. col. 1. princ.
X Uebr. AO, abeſt iſtud hie ab utroque MStO.
conſer hic tract. Talm- Nedarim, fol. 6. a.

Dnn d. e. & ſicuti quoad jumentum c.
bſunt ab utroque MSto.
62. Vide Exod. Zict. c. 2 1. V., 17. & ſupr Levit.
cap. 20. V. 9. n. 12. & Sanhedrin dict. ol. 9 5. b.
63. Nempè: pattem ſuum poſt mortem, etenim
lex eum tantum mod facit reum, qui poſt mor-
tem maledixit patri ſuo non autem illum „ qui
percuſſit eum poſt mortem.
64. Id eſt. 4 pœa mottis liberetur, ita hic intel-
ligo & interpretor , quoniam parentem
ſuum percuſſit mortuum, non vivum. .
IX Hebr. aran aa am, in MSto I. pro his le-
gitur. —yanp Wn der n i. e. & ficuti per-
cutiens jumentum, illud lædit (nam, ſi nulla
Sec.) in MSto z. ſic habetur: y Wmaca an
à De ee n Ww 1 e. & ſi cuti (non te
netur percutiens) jumentum, donec ei plagam
intulerit, nam ſi nulla & c.)

rando, mutilando & c. ſic interpretor hic ana,
de qua voce vide Buxtorf. Lex. Talm. fol. 699.

confer. & Exod. g. 2 I. V. I 5. num. II2.
66. Satisfactionibus ſeu reparationibus, quæ fiunt
pecuniæ ſolutione, ita Mi accipitur dictio

2 LEVITICI. CAb. XXV. —1
od. vetl . 4
iti Alegrezi
Terl . MyNe
. Kerit

ceptorum) generalia atque accuratæ eorundem expoſitiones dictæ ſunt de monte Si-
nai, ſic docetur in lege Sacerdotum; 2. videtur autem mihi, quòd hæc ſit ejus (tex-
tus) explicatio: quoniam non reperimus, quòd annus remiſſionis rerum immobili-
um, 3. de quo docetur in campeſtribus Moab, 4. (habeamr) in repetitione legis, 5.

hinc diſcimus, quòd generalia illius (anni remiſſionis,) ac ſpecialia ejusdem * omnia mepfigiblil
dicta ſint de monte Sinai; venit autem Scriptura ac docet hic de ſingulis dictis, quæ capias; dlil
Moſi fuerunt dicta, quòd omnia corum generalia, ut & ſpeciales eorundem explica- Comus 16, gerss
tiones fuerint de (monte) Sinai eaque iterùm declarata fuerint in campeſtribus Moab. tun Einguſli
Verſ. 2. Sabbathum Domino] i. e. Nomini Domini, ſicuti dicitur de Sabbatho crena- ne? comeles;
tionis. 6. Verſ. 4. Erit terræ] i. e. Agris ac vineis. 7. Eod. verſ. 4. Non putabis] oG antile tu⸗
Nam (agricolæ) amputant palmites ejus (vineæ,) Largum ejus eſt : † pOeN &N& crunt Aucdtus
ſetro tuo anci

j. e. non ſuccides, cui ſimile eſt, (quod in illo loco habetur:) ſpinæ 'Hi. e. ſue-
ciſæ, 8. (ſic alio in loco:) combuſta igne, ρ29âà i. e. ſucciſa eſt. 9. Verſ. 5. Hon⸗ Vetl.6. mere.
,4à natum ex meſſe tua] Quamvis non ſeminata fuerit (terra;) ſed germinet ex ſemine, uo befie] Fil
quod in illam cecidit tempore meffis, iſtud vocatur: PO. 10. Eod. verſ. . Non iillad alas ec
metes] Utiſtud tractetur 11. ſicuti cœteræ meſſes; ſed commune 12. erit omnibus.

Eocd. —
— . . . — .- fledr. not
2. De hoc libro Iupràc. 23.v. n. 16. & infrav. 1II.] ſervandum erit, ac Sabbathum creationis, hæz ü
p. cap, num. 3 8⸗& cap. feq. 2,6. V. 9. num. 3 I.]eſt autoris noſiri mens. ken nun lſe

diaum eſt, confer. & not. in 'p no 5. loc.7. De uis enim ſermo hic eſt, am fodere terram e 1). Lled: bomine
3. Hebr. y, notanter autem hic dicitur: foſſas ducere in anno illo è a i. e, non pro. lit wi ſegeeil
rerum ſive bonorum immobilium, nam quoad hbibitum eſt, ſicuti habetur in Gur Atjeh fol. 157. 14 Geanm Du
res mobiles docetur in Deuteron. c. 15. ubi vide col. I. med. ita etiam in noft, 'pan no (kuiiei ſu
1 Il lolet in
v. I. num 3. . . . loc. confer. Jalkut Part. 1. Fol. 19 1. col, 2. t. agiinot, ad Path
4. Nam ibi facta eſt repetitio legis, uti videre eſt tract. Talm. Roſch haſchana ,Fol. 8. 6. & Mοσ dD .. Müne⸗At
Deuteron. c, I, V. I, num. 8. confer. & Gur Ar. katon, fol. 3. a. R cht
jeh /ol. 156. rol d: mes. e; I Hebr. mu'rn, abeſt iſtud hic ab utroque MSsSto. H
5§. Hebr. — d ſic dicitur Deuteronomi- 8. Uti Eſai. e. 3 3. V. 12. habetur, confer. not. in et, 11,9.) 4
um ideò autem vocatur repetitio legis, quoni· N h. loc. uue⸗ nt
am Molſes præcedentem legis doctrinam io illo 9. Sic habetur, Pſ. 80. verſ. 17. vid. & hic not. in Wter dun.
6, . . ee. vel? tanga
reperit, . = bn AW b, loc. ut & tract. Talm. Roſch hao-: nino dei lob
* Hebr. wrnw, in utroque MSto pro eo legi ſchana, fol. 9. a. 6, MOëd katon, ol, 3, a. 4, Me lzim giſſe
tur —S) i. e. & expoſitiones ejus. Maccot, fol. 8. b. 2 ½* KWð”ðZ im grippe
6. Sabbatum creationis dicitur dies ſeptimus à cre- 10. Id eſt: ſpontè creſcens, ſpontè natum, Chald. n
atione mundi eni Heus beocdiri⸗ Geneſ. cap. nn, quod P. Fagius tranſtulit: cadiva, vid. Cücphanen
2. v. 3. præter hunc ſeptimum diem, in creatione Ejusd. not. ibid. it. Gur Arjeh fo Auucateymere⸗
1 ur Arjeh ol. 157. col. I. Gerimentoliz elt,

ſanctifieatum, qui hic vocatur ναa nan, circà fin. & Buxtorf. Lex. Chald. fol. 1i „T:
ſunt & alia Sabbata, quorum è numero eſt Sab- 11. Vel: ut illud elele C pochdeatur: . unarard
batum iſtud, de quo hic dicitur, nimirum annus & circà illud ita agatur, prout in cœteris meſſi DPꝰ Nn bel
ſeptimus, qui appeliatur uν, vide ſuprà verſ. bus fieri ſolet, ſenſus eſt: non te tanquàm domi⸗= . . . Nocok⸗
1. F. cap. num 1. &α Levit. cap. 23. v. 11. num num circà illas geras, conf. v. ſequ. 6. H. c. n, 16. lice ne ge
24. ac P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. b. loc. 12. Id eſt: publicè proſtabit omnibus, id cnim we
atque iſtud Sabbathum anni ſeptimi perinde ob-. . 15 Hebr,.,

CALNV. 1 CAp. XXV.
—

de monte .
ſt ejus (er.
um immobili⸗
fione legis, f.

dem omma

lis licis, quæ
ncdem eiplices.
elnbus Moꝛb
abbatho crer
Mn zunbii
1NDNN
Doie, ſue.
Verl ſe Ger.
inet er ſemine,
retl. . Ng
etit omnib.
Bod.

n eationis,ne

D

mnſoder tettin e
MR 1. e, non pko⸗ D

Gut Atjeh fol ,.
, iN oh
91, 191. co) 1. .

ſol 9,4, Mel

tbunoqe dto.

1) cOnfer, not. in

id. 8 hie not. i

Tin Nolnk. mino gerit, confer. v. antec, 5. . cap. num. 11,
1n, Fh 1 5, “ illicitum quippe lucrum eſt ex mercatura anni:
feptimi & —av pads i e. pulvis anni ſepti-
onenanun, Chiſl mi (lic dicitur Rabbinis quæſius ille, guem
lit: cadits, ſil Aguis Capit Ex mercatura fructuum anni ſeptimi, )
tultt: ol. . Qetrimentolus eſt, vide Buxtorf. Lex. Talm. ol.
ie. 17. & not. in e ., h. oor.
id ri u, Hebr. t, abeſt iſta dictio 4 MSto 2. S in
Lage ollie⸗ 8 . MStO I. pro eo legitur: Ne ‚mendoſè.
unicen ni⸗ * Id eſt: de eo, quod permiflum eſt, nam a
eae e hiec eſt . i, e. ſignificat licentiam ſeu
„ſequ. c. 1 . . .
ahu, d enim

wmwas gemein / was preiß iſt / de quo vide num.

LEVITICI. 991
Eod. verſ. 5. Separationum tuarum] (D) 1âο ideè dicuntur,) quia τ i. e. ſepa-
raàſti & ſegregâſti homines ab (uvis) illis, 13. nec illas feciſti communes., 14. Eod.
verſ. 5. Nen vindemiabis] IHas (uvas) non vindemiabis, niſi de communi. 15. Verſ.
6. Et erit ceſſatio terræ] Etiamlſi ego illos (fructus terræ) tibi prohibuerim; non ta-
men prohibui illos tibi, quò minus eosdem comedas aut utilitatem aliquam exinde-
capias; ſed (illud prohibui tibi,) ne te quoad illos (fructus terræ) tanquam dominum
domus 16. geras; ſed omnes (quoad fructus iſtos) erunt æquales, tu † & mercenarius
tuus & inquilinus tuus. Eod. verſ. 6. Cefatio terre erit vobis in cibum] De ceſſatio-

ne* comedes; non verò de eo, quod ſervatum eſt. 17. Eod. verſ. 6. Zibi & ſervs

euo & ancillæ tuæ] Quoniam dicitur: & comedant pauperes populi tui, 18. forſitàn
erunt (fructus terræ) prohibiti divitibus, ne illos comedant? lex (hic) dicit: tibi &
ſervo tuo & ancillæ tuæ, ecce domini & ſervi atque ancillæ dicuntur hic. 19. Eod.
verſ. 6. Et mercenario tuo & inguilino tuo] Etiam ethnicis. * Verſ. 7. Et jumente
tuo & beſtiæ] Si beſtia comedit, nonne multo magis jumentum? tibi enim incumbit.
ut illud alas, ecquid lex (hic) dicit: & jumento tuo? (nimirùm) aſſimilat (Scriptura)
. jumen-
pecmiſlionem, ſic in not. 'pan inov hic ex-
ponitur, in MSte z. pro roawe in i, c. de ceſ-
ſatione, legitur: Nad rii in i, e. de ag⸗
tis, qui ſunt in terra (comedes &c.)
17. Hebr. , ſenſuseſt: quèd quis non ce-
medere debeat de fructibus anni ſeptimi illud,
229 PSn wey ne i. e. quod ipſe ſibi
re Eryavit nec omnibus commune fecit, ſic in
not. nan ne hic exponitur, confer. verlſ.
præced, 5. num. 13. & num. 14. it. infrà v. 11.
h. cap. num. 39. in MStE 2. poſt: nv i. e.
quod ſervatum eſt, additur- waya Qvym
i. e. ne occludasillos occluſione.

HIebr. ρπ notat, unde & lupanar, ubi publi-
ca ſunt proſtibula „Hebræi⸗ dicitur 9, con-†
fer. num. ſequ. 15. H. v. 5.
13. Ieft: homines alios, qui non ſunt domini, ab
illis uvis ſegtegaſti ac prohibuiſti. D
14, German. Du haſt ſie nicht preiß gemacht/
ſicuti fieli ſolet in anno etnititonis, contfer. P.
Fegii not. ad Parapht. Chald b. loc, vide & in-
fra v. I 1. h. càp. num. 39.
15. Hebr. wνανnοαν, quod bublicè proſtat, Germ.

antec. 12. . verl. 5. conter. & infra v. 1 1. F. cap.
num. 40. & Buxt. I ex. Talm. ol. 1794.

16. Vel: tanquäm patrem familias, qui ſe pro do

19. Prout Exod. cap. 2 3. Verſ. I1, habetur, confer.
hic Bava kama, ol. 102. a. & Peſachim, ſol.
52 b. it. Succa, Fol, 40. a. ?. & Bava kama „Fol.
101. 6. & fol. 102. a. it. Avoda Sara, ol. 2 2. .
8& Menachot, fol. 84. a.
19. Id eſt: commemorantur hie non ſolùm ſer-
tvi & ancillæ, tanquàm pauperes, ſed etiam do-
mini, utpote divites, vide not. in porm nee,
, loc. Confer. & tract. Talm. Bechorot, o

in dens n

wi vide & notas,

LEVITICI.

— .

992 CAF. xxv.

jumentum beſtiæ, quamdiu (igitur) beſtia comedit de agro, tamdiu cibum præbe ju-

mento tuo è domo, ** ſi defit (alimentum) beſtiæ de agro, deerit etiam jumento tuo

(alimentum) de domo. 20. Verſ. 8. Sabbatha annorum] i. e. Intermiſſiones 2r.
annorum, num faciet (aliquis) per ſeptem annos continuos intermiſſionem ac poſt il-
los faciet jubilæum? lex (hic) dicit: ſeptem annos ſeptem vicibus, dic (itaque:) una-
quæque intermiſſio (fiat -) in tempore ſuo. 22. Eod. verſ. 8. Et erunt tibi dies ſe-

ptem &c.) Narrat tibi (hic Scriptura,) quòd, etiamſi non feceris intermiſſiones; 23

facies (tamen) Jubilæum poſt finem quadraginta novem annorum; eſt autem fenſus
ſimplex*Scripturæ: aſcendat tibi ſumma annorum intermiſſionum 24. ad nume-
rum quadraginta novem (annorum.) Verſ. 9. Et tranſire facias] (Verbum NNv1
hic idem ſignificat, atque in illo loco:) MapNi. e. & tranſire fecerunt vocem in ca-
ſtris, 25. notans: proclamationem. 26. Eod. verſ. 9. Die expiationum] Juxtà ſen-
ſum literalem, ** dum dicitur (hic) die expiationum, nonne ego intelligere poſſum,
uòd is ſit (dies) decimus menſis? quòd ſi ita eſt, cur (hic) dicitur: decimo (die) men-
ſis? ſed (hoc ideò fit,) ut tibi indicet (Scriptura, quòd) clangor (buccinæ, qui fiebat)
decimo die menſis, pellat Sabbathum in omnibus regionibus veſtris; clangor autem
(buccinæ, qui fiebat in) principio anni non pellat Sabbathum in omnibus regioni-
bus veſtris; ſed ſolùm in domo judicii. 27. Verſ. 10. Et ſanctificabitis] In introitu
. ſuo

XXX Hebr. Qan n, in utroque MSto pro his legi-
tur: 'na noozee n i. c. ex eo, quod colle-
giſti in domo.
20. Confer. not. in an ev h loc. it. tractat.
Talm. Peſachim, fol. 52. . vid. & ea, quæ infrà
ad verſ. 12. . cap. num. 45. & num. 46. notata
ſunt, unde lux quædam huc loco accedet, confer.
& Nidda, fol. 5 I. ⁶. & Bava kama, Jol. 10 1. a.
it. GutArjeh fol. 157. col. 2. med. it. Torat Co-
hanim ac tract. Talm. Taanit, fol. 6. . uti in
Spon b. loc. allegatur ad marginem.
21. Hebr. opw, confer. quæ ſuprà ad v. 1.
b. cap. num. 1. & ad v. 2. num. 6. notata ſunt,
it. P. Fag.ad Paraphr. Chald. ac junii & Tre-
mellii not. ut & not, in a e h. loc.
† Hebr. Rnn, ſic in MSto 2. hic habetur. .
22. Confer. paulò poſt num. ſeq. 23. b. verſ. it.
Torat Cohanim, uti in mhan Mmow b. loc. al-
legatur ad marginem.
23. Videlicèt: in tempore ſuo, dequo num. an-
tec. 22. b. verſ. confer., hic Jalkut Part. 1. Jol.
19 14 col. 3.
* Hebr. mum iſtud & ſequentia, usque ad;]

24. Confer. quæ ſuprà ad Levit. c. 2 3. v. 16. num.
32. notata ſunt, it. Gur Arjeh fol. 157. col. 2.

tra fol. 3 3. allegatur.“

a. allegatur.
26. Promulgationem, præconium, Hebr. α,

Ffol. 3 3. b. it. ol. 34. a. 5.

Schabbat, fol. 131. ⁶. & Roſch haſchana, fol.

28.5.

legatur.

May i. e. & tranſire facies, abſunt ½ MSto ꝛ.

25. Sicuti Exod. cap. 36. v. 6. habetur, confer. hic
not. in parm ov, ubi Roſch haſchana, fol. 34.

prout hie habetur, confer. hic tract. Talm. Schab-
dat, fol. 9 6. ⁶ & Roſch haſchana, fol. 27. 5. c&

** Hebr. ynwpn, iſtud, ut. & ſequentia, usque adeæ
eN n Xe. in omnibus terris veſtris, ablunt
hic ab utroque MsSto, confer. hic tract. Talm.

17. Id eſt: in concilio ſive Synedrio, confer. hic
Gur Arjeh ol. 157. col. 2. fin. & col. 3. princ.
ubi hac de re plura, vide & Torat Cohanim,
prout in Sn re b. loc, ad marginem al-

—

onne andliſci
ſandificatus eke
cojus zuriperto
ergoo iplexenc

triaor,)
(uorisloco ubit

leu bieeß] Aun-
lellum elt; 33.
erclangotemd

A(am) Nam asri
nuguut ulßi
Aum etiam illum,

grinu] l

bits Kc. 36, om
biuun) olch hale

——

õ

8,5 l. 14. 2 t
Grin, kol. 10,,
4 Conlter hie not in
Mum act, Talcn.
Cohanim d ma,

tiie De quo vide re

med. ar not. in has NnS b, loc. ubi Bava ba-

. 10. num. 39,00
in MNO 2, polt: )
lis penfonta elt
guam ei, cöjas au
19. De guiduside
& Lexit. 6110 .

3t Hebr Duw a

hietract, Talm, do
duſchin ,bl. 33.5
do el: idenu,
muditi, ſaniſien
Jalkun bar. 1.
I. Kecum Punton
ere volui, addu
ſchana ſol g. 4, i
NAgiged h oe.
1ad, Confet, K Pro
4.

i. Conſer, hicint

Banaphr Chalc⸗ 5

CA.N.

—
dun prebe ſ.
n jumento tag
tmilſlionez 11, 3
nemae polt l.
(tague:) nz.
nr ihi die D—
miſſonnes; 1.
ſt autem lenlis
14, ad nume.
ebam
int vocem ine.
un] uxtiſen.
llgere pollun,
cimoCie)men.
cine, gui hebaſ)
cdangor antem
mnibig fegioni.
bite] In introin
it, c. 13, V.16, num.
eb ol. 157. (01. 2.
H. loc ubi Bari ba.

habetureonfer.ie
chhuſchana 0l 34,

gium Hebt n
ic trach Talm. Schad. .
Cchans, ſol 17,5. &

ſegnentis uegnenn:

lenmis ſelhii, dliut

ler, bie nack, Lalm.
Rolch huſchane, ol.

Cmnectio, coblet⸗ lie
fn. § col. 3. Priat,
e & Torat Cobanim,

e, ad malginenn 1.

LEVITICI.

CAFP. XXV. 993
ſuo * ſanctificabant illum (annum quinquageſimum) in domo judicii ac dicebant:
ſanctificatus eſt annus. * Eod. verſ. 10. Et proclamabitis libertatem] Servis, tàm ei,
cujus auris perforata eſt ſubulà, 28. quàâm ei, cui non completi fuerunt ſex anni, 29.
ex quo ipſe venditus fuit, * dixit R. jehuda: ecquid ſignificat 7)? 30. res ſimilis
sſt (viatori,.) π. hi. e., qui divertit, quocunque vult &c. 31¼. qui i. e. divertit in
quovis loco, ubicunque vult nec ipſe in aliorum eſt poteſtate. Eod. verſ. 10. Jubi-
lIæus hic eſt] Annus iſte diſtinctus eſt à cœteris annis, 32, dum ei peculiare nomen ex-
preſſum eſt; 33. quodnam verò eſt nomen ejus? (nempè) Iobel eſt nomen ejus, pro-
pter clangorem buccinæ. 34. Eod. verſ. 10. Et revertemini quisque ad poſeſtionem
ſuam] Nam agri revertebantur ad (priores) dominos ſuos. ** Eod. verſ. 10. Ee
unusquisque ad ſamiliam ſitam (priſtinam) revertetur] (Iſta hic dicuntur) ad includen-
dum etiam illum, qui ſubulà perforatus eſt. 35⁵. Verſ. 11. Jubilæus eſt hic annus quin-
quageſimus] Quid lex (hic) vult dicere? (nempè,) quoniam dictum eſt: & ſanctifica-
bitis &c. 36, omnia ſecundùm illa, quæ habentur (in tractatu Talmudico, qui inſcri-
bitur) Roſch haſchana, 37. & in lege Sacerdotum. 38., Eod. v. II. Separationes eius]
.—.— (Di-

33. Vel: per expreſſionem nominis, quod ei ſoli

Confer. tract. Talm. Roſch haſchana; fbl. 8.

p. S& fol. 24. a. it. Nedarim, fol, 5 I. a, & Sanhe- Competit, ſic juxtà Hebiæum vertere poſlis,
Arin, fol. 10. 5. 34. Nam cornu arietis, qui an dicitur, infl, batue
* Confer. hic not. in pam ns ubi caput prl. S annus jubilæus illõ manifeſtabatur, vide ?.
mum tract. Talm. Roſch haſchana, ut & Torat] Fag. loc. alleg, confer. & Buxtorf. Lex. Hebr.
Cohanim ad marginem allegatur. voc, ay ubi plura.
2 8. De quo vide Exod. c. 2 . v. 6, ac Levit c. 22.**X Confer., hig tract. Talm. Kidduſchin, fol. 15.

a. b.
3 5. De quo num. antec. 2 8. h. verſ. confer. &
Gur Arjeb, fol 157. col. 3. med. ac not. in
pi b, loc. ubi Torat Cohanim & tra-

v. 10. num. 39. confer. & infrà num. 3 5. h. verſ.
in MSto 2. poſt: yx) Pa i, e. tàm ei, cujus au-
ris penforata eſt, additur: yxa ee da i. e.
quam ei, cujus auris non eſt perforata.

29. De quibus vide Exod, dict. c. 2 1, v. 2. Confer.
S Levit. c. 2 2. V. 10. num. 40.
X Hebr. DiH, abeſt iſtud hic 4 MSto 1. confer,
hic tract. Talm., Roſch haſchana, fol. 9. b. it. Kid-
duſchin, fol. 3 8. 5. & Erachin ſol. 32.4.

mudici, ſignificat Qyn i, e. libertatem, vid.
Jalkut Part. 1, l. 19 1. col. 4.
31. Sic cum Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 5 92. ver-
tere volui, adducitur autem iſtud ex Roſch ha-
ſchana fol. 9. b. prout etiam in ypnt 'new ad

4. S 5.
Paraphr. Chald. , loc.

30, Id eſt: libertas, nam , uti docent Tal]

marginec h. loc. allegatur, ubi vide etiam no-
tas, Confer, & Proverb. cap. 26. verſ. 2, num.

ctat. Talm. Kidduſchin fol. 15. a. allegatur.
36. Proht habetur verſu antec. 10. b. cap.
37. Hebr. awn P&α, eſt is liber octavus partis
ſecundæ operis Talmudici, tractans de novi anni
initio, ejus jutibus & ſolennitatibus, confer.
not. in pa n b. loc. & Ralch haſchana,
fol. 8. b. & fol. 9. a. 5.
3 %. De quo libro ſuprà Levit. c. 2 3. v. 8. n. 16. G&£
verſ. 1. h. cap. num, 2. confer. & Gur Arjeh fol.
157. col. 3. fin. ubi locus iſte, cujus hic fit
mentio, amplius declaratur;, confer. tractat.
Talm. Succa, fol. 40. a. 6. & Kidduſchin, Fol.
20. a. & fol. 3 9. b. it. fol. 5 3. a. & fol. 5 8. a. &
Avoda Sara, ſol. 54. 6. it, Bechorot, fol. 52.5. &
Erachin, ol. 30. b. & fol. 3 1. b. “

32. Confer. hic inter alios P., Fagius in not, ad

994 LEVITICI. CAbP. XXv.

(Didio H) ) hic notat) uvas, quæ cuſtodiuntur, 39. (has non vindemiabis;) ſed il-
las, quæ communes ſunt, 40. vindemiabis; ſicuti (enim) ſuprà dicitur de ſeptuno
anno; 41. ita & (hic) de Jubilæo dicitur, reperiuntur (itaque) duo anni ſanctificati
fibi cohærentes, (videlicèt) annus quadrageſimus nonus remiſſionis & annus quin-
quageſimus Jubilæus. Verſ. 12. Sanctus erit vobie] Apprehenſio 42. pretii ejus e-
rit inſtar rei ſanctæ, forſtàn egredietur illud 43. ad res profanas? lex (hic) dicit: erit,
j. c. in exiſtentia 44. ſua erit. Eod. verſ. I2. De agro comedetis] Propter agrum * tu
comedis de (fructibus) doms, nam ſi defit beſtiæ (fructus) de agro, tu opus habebis
removere 45. de domo (fructus,) quemadmodùm (ſuprà) dicitur de (anno) ſepti-
mo; 46. ita'etiam dicitur (hic) de jubilæo. Verſ. 13. Revertemini unusquisque ad
peſſeſfonem ſuam] Ecce verò ſam anteà dictum eſt: & revertemini unusquisque ad
poſleſſionem fuam; 47. ſed (hoc idcircò hic repetitur,] ut inclu datur is, qui vendidit
agrum ſuum; ſed filius ejus illum redemit, tunc redit (ager ille) ad patrem ejus in Ju-
bilæo. Verf. 14. Er quando vendetis &c.] Juxtà ſimplicem ejus fenfum literalem (e-
rit explicatio ejus,) eſt & alia expoſitio allegorica, (quæ ſic habet:) unde probatur,
quòd, ſi aliquid vendere vis, iſtud vendere debeas Iſraeêlitæ, ſocio tuo? lex (hic) dicit:
& quando vendetis * rem venalem, proximo tuo (illam) vende; unde autem probes,

quòͤd, ſi aliquid comparare velis, iſtud ab lſraelita, ſocio tuo, emere debeas? lex (hic)

di-

39. Conter. quæ ſuprà ad v. 5. G. cap. num. 13. G
& n. 14. & v. 6. n. 17. notara ſunt,
40: Vide, quæ ad dict, verf. 5., E. cap. n. 15notata

ſunt.
41. Vide ſuprà dict. verf. 5§. . cap. confer. & verſ.

ſeq. 12. . cap. num. 46. nam annus remifſionis

& annus Jubilæus Tan we i. e. in omni re
æquiparantur, fie in not. an Mor b. loc.
41. Hebr. omr, de qua voce vide plura apud
Buxtorf. in Lex. Talm. ol. 2622, ſenſus eſt:
etiam pretium ejus erit ſanctum vel inſtar rei ſan-
Aæ erk. .
43. Scilicèt pretium, confer. hic Gur Arjeh fol.
157. col. 4. princ. unde huic loco lux quædam

accedet, confer. & Torat Cohanim, uri in

mnr W hic allegatur ad marginem, ubi vide
& notas.
44. Siverin eſſentia, Hebr. “ναπi. e, quandiu
erit, quousque exiſtet „erit res ſancta, vide ſuprà
Levit. c. 19-V. 23. num. 122. confer. & Jalkut
Part. I. ol. 19 1, col. 4. circà fin.
„ Vel: mediante agro, ſis ſtud: Tw vp y hie
vertere poſhis,

45. Ita dyay, quod hic habetur, interpretor, Rabbi-
norum quippe doctrina eſt, ſi quis anno ſeptimo
(idem in Jubilæo) ex fructibus terræ aliquid col-
legerit & in domum fuam deportaverit, tunc po-
terat de illo comedere tamdiu, quamdiu reperie-
batur in terra de illo frn du; quando verò defe-
cit in terra, tum cogebatur, illos fructus, quos
collegerat, è domo fua removere aut ſtatim (ſi
potetat) comedere ant publicè exponere, vide

157. col. 4. princ. it. Torat Cohanim, uti in
S WMS hic allegatur ad marginem.

bp. cap. n. 41.

in Smae nb . loc.

—

⁶. & Kidduſchin, fol. 20. a. &, fol. 26. a. it. Ba=
va mezia, ſol. 47. 5. & fol. 51. a. & fol. 56.

Jol. 30 5.

Buxtorf. Lex. Talm. fol. 33 6. & Gur Arjeh ol.

4⁶. Vide ſuprà V, 5. & v. 7. 5. cap. n, 20. & v. 117
47. Sicuti fuprà v. 10. b. cap. habetur, confer. not,
* Hebr. anr iſta & ſequentia usque ad æ?

—n W i. e. aut emes, abſunt à₰ MSto I. ſeld
malè, confer. hic tract. Talm. Succa, fol. 40. 2.

& fol. 58. . in Bechorot, Ool. 13. à., & Erachin,

CAL. XV.
Acit: aut emes
WNie cenn
Zbileun ene!
modos 50. ſoo⸗
dmonest, nide
znni ſint usquea
(gerprofente
ns)ell,ut tefkitue
ni(sque a fb
cete defrandadit
ſigro empto )ec
Citci opg ett un
gnod hic icitn
numerum Kil,ar
Geturille ei,hine
beat kcultatem
ad minimum ſte
Prorentusin i⸗

—
4 . Coniam inte
iledejus ſanine⸗
4,21. el. 11. m
Hugii not⸗ad ean⸗
ſeg 49. & num.
Kdl. 1. Ckrcz än.
49, All Exod. did-
Maddin! epplicar
one S irriſone,
At. idig, conle
55J. Gr 17. 4.
1 7,tol. 4. med
Tilmud. Nare
Own h. ſoc.
Vide etiaen 501

en et: g

nins hereihin
A roferd. ca,
11. Hehr do,
41 K 4),co
3 & Mrin

(A..XXV.
—
niabis) lecil.

tut de ſeyinnno
nni ſinctifcati
annus gbin.
Pretii ens e.
Gie)ſcieit:enit,
eragrum tn

n opun habebi
e (anno)lepi.
usul uug e 4
unmgnisgne ad
is qui vendidit
wem ejus in ja.
umlietalem (e7*

unde ptodatut,
ler (ie)cictt:
e autemprobs,
tbeatk ler di)

i.

—

imerpretot, abbi⸗
1quis zund ſeptinl
Isterte aliquid col.
portuſerintune .
1, guamdin feperic
uundo deid deſe ·
ior kuultus, uls
overe aut ſiatin (i.
ied erponete, ie
6. & Gur Atſeb Fal.
1t Cohanim, uti iin

Omaginem,

ta. 1,10,K Il
ibetut, Onſen e

l

ſunt 4 MSro 1 ſe

Zuctn, fol 40,4
ſol 16, rit B.

.u5 fll ſ
l 13. Alnshr,

CAP. XXV. LEVITICI. 92⁷

dicit: aut emes è manu proximi tui. Eod. verſ. 14. Ne fraudem faciatis] Hæc eſt

NNWi. e. defraudatio 48. pecuniæ. 49. Verl. 15. Juxtà numerum annorum poſt
Jubilæum emes] Hic eſt ſimplex hujus (Scripturæ) ſenſus, ut collocetur textus juntà
modos 50. fuos, (nempè:) de (vitanda) defraudatione 51. venit (hic Scriptura,) us
admoneat, (videlicèz,) quando vendes aut emes rem immobilem, ſupputa, 52. quot
anni ſint usque ad Jubilæum & pro ratione annorum ac proventuum agri, quos ille-,

(ager) proferre debet, vendat venditor atque emat emptor, nam ecce finis ejus (empto-

ris) eſt, ut reſtituat illum (agrum) ei (venditori) in anno Jubilæo &, ſi pauci fuerint an-
ni (usque ad Jubilæum) atque iſte (venditor) vendiderit illum (agrum) carô pretié,
ecce defraudabitur emptor; ſi verò anni fuerint multi (usque ad jubilæum) ac de illo
(agro emptor) comedat proventum multum, eece defraudabitur venditor, 13. quo-
circà opus eſt, ut (aliquis) illum (agrum) emat pro ratione temporis, atque hoc eſt,
quod (hic) dieitur: juxtà numerum annorum proventüs vendet ille tibi, 54. juxtà
numerum fſcil. annorum proventüs, quibus (ager iſte) ſtabit in manu accipientis, ven-

detur ille ei, hinc Rabbini noſtri exponunt, quòd is, qui vendit agrum ſuum, non ha-

beat facultatem redimendi (illum) minori, quàm biennii 55. ſpatié; ſed utille (ager)
ad minimum ſtet bienniò in manu accipientis de die in diem, etiamſi ſint tres 56.

—

proventus in iſto biennio, exempli gratia, quando (aliquis) vendit ei (emptori) illum

(agrum)

4 ⁸. Quoniam in textu ſacro verbum ar habetur,

ideò ejus ſignificatio hic exponitur, confer. Exod.

c. 22. verſ. 2 I. num. 7 3. & num. 74: vide & P.
Fagii not- ad Paraphr. Chaldaic. h. loc. it. num.

ſed. 49. & num. 5I. & Jalkut Part. 1. ol. 192.

col. 2. Circà fin.

49, Aſt Exod. dict. cap. 22. v. 20, verbum nD

Rabbini explicant de fubſannatione five vexati-
One & irriſione, quæ fit verbis, vide R. Salom.
not. ibid, confer. & Buxtorf. Lex. Talm. fol.

959⸗ & v. 17. H. cap. n. 60. item Gur Arjeh fol.

157. col. 4. med. ac Torat Cohanim, & tract.
Talmud. Bava mezia, Fol. 5 8. 6. uti in r

pon bh. loc. ad marginem allegantur, ubi

