revolutiones 3. cauſæ earum, * quoniam illæ æſtimatæ ſunt coràm Deo, ut prolixior
de illis enarratio fiat, ſic quoque deprehendis in decem generationibus „quæ fuerunt-
ab Adamo*usque ad Noachum, (nam compendiò narratur :) iſte generavit illum;
ſed dum venit (Moſes) ad Noachum, prolixiorem de illo inſtituit narrationem, eo-
dem modo quoad decem generationes, quæ fuerunt à Noacho uſque ad Abrahamum,
abbreviavit in illis *** (Moſes narrationem;) ſed quando ad Abrahamum venit, fu⸗
ſius de illo egit; ſimilis eſt res iſta margaritæ, quæ in arenam cecidit, perſcrutatur,
aliquis arenam eamque vannô cribrat, donec margaritam inveniat; ſed poſtquàm il-
lam invenit, abjicit ſerupulos 4. & manu ſua & aufert margaritam. Verſ. 2. Haæ ſunt
generationes Jacobi] i. e. Atque hæ ſunt generationum Jacobi habitationes earumque
revo-

1. Bpapveviz., ecompendiô & per modum epito⸗ † Confer. hic not. ad 1. Paralipom. cap. I. verſ. I:
mæ, id enim αορ n ſignificat, confer. not. Sign. * 4
in nar NW h. loc. it. tract. Talm. Sanhedrin,

2. Hebr. 50, uti hic habetur, de quo voca- loc. ubi in notis Rafchianis ſatis multa aneinulis
bulo vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 152 8. incluſa reperiuntur, quæ in veteri Cammenta-
3. Vel: caſus ſive eventus && oberrationes, quibus rio Raſchiano babentur, uti ibidem dicitur, quæ
Jacobus ejusque filii hine inde vagati ſunt, con- brevitatis ſtudie huc transſeribere ſuperiedeo-
fer. verſ. 2. h. cap. n. 5. & Gur Arjeh fol. 49. col. Hebr. a D poſt verba iſta in edi io-
4. med. ne 'nan no ut & in Berolinenſi hæc ſunt ad-

* Sive: negotii earum, enerationum ſei .ſe =èU .
3 um, 2 l. ſeu ha- qita & parentheſi incluſa: nvS npy aV N

bitationum, id eſt: rei, quæ ad illas ſpectat eas. a inn ren ſren n pDA P
que concernit, id enim Snab hic ſignificat een eWen e n 5 e dr
Xk Hebr. RS iſtud & quæ ſequuntur usque ad: 5 AL n „5 005. 2 Hi
4 4 2509 3 172 e mDDD NH e

n a i. e. eodem m 1¹
i. e. eodem modo quoad decem „ -pte nn b ennen ee den d een

s ere e abſunt S Erff. 1. en & ne enn de enn me nene ee
Hebr. Sin dup pro iſtis & ſequentibus, us bp te e egn n en nnn 2

que ad: 7 18 1 fuſius de illo agit, in heni n N Pn v y Hn è257
MSto Erff. 1. ita legitur: 12 *ε Haie en * . ”ò”ẽM
Wne inn De en i. e. alia explicatio

dn ee en en i. e. quando venit ad - , . ₰„
(verborum iſtorum:) & habitavit Jacobus, (ni-

Noachum, prolongavit in eo ( narrationem;) ſimilis eſt linario cui )7
in ſuperiotibus autem omnibus abbreviavit (nar- mirum res ſimilis eſt) linario cuidam (ſinum tra-

rationem.)

CGENESEDOD0OCLs. GCAT. XXXVII.

ſcircum

4. Sive: lapillos, Hebr. α αbu, confer., Baxtorf.
ol. 106. 2. Lex. Talm. foi. 1946. vide & n D,h.

Ctanti,

CALXNXVI

crolutiones,
Ction

4 7
ſtumn circuln

jugta veruln

eſtautein enp

ſolepho prof

banein non-

cccbo) fne

(nimirum 1
lum fatet
mocl mullal
Khabitavit,

Qanti,) eu

hamtuh cade

cumondeif
dam puden
folle tuo es
net; ſic arl
qbibus eip
40. ſegg
iit ompezillo
ell infia? (
tur:) be
ſcliptam gni
Adomus
in ſipolam,
egredietut e
met 8 comd
tuſto exem
. Circumyag
Bebr. en
Vell lh. ce
6, ld : ad
lebinaen,
tur.
1† Hebr ow
que 30:
juxta verun
7. oſephes
ſtarum cire
Ro dadi
Uti in Gur
Uurcontef.

tationes E.
Ate 1, & X.
atr aidue
Pulerint,
tKomne
ut prolirior
1e fuerunt.
tarit illum;

tionem, eo.

brahamum,
in venit fu⸗
etlerutatur.
poltqnäm il.
1. Heſint
6s eatumque
teyo⸗

—

,Cap. le Ferke l

onter, Buttotk.
SN Woh.
ülka uncinulis
eri Commenta⸗
en Cicitur, guæ
e upetledeo,

ba iſa in edi 0⸗
enſt hæc ſuntZld
V .
n e

WN Wn
poN. )

DoN N
DDVN en
1 NN MNN
IN N e

e

a erlieli
vit lneohusſ ni⸗
igamn (inumntts⸗
Ganti,

CAP.xXNXVII.

GENESEOS. 295

revolutiones, . uſque dum venerunt ad conſummationem habitationis, 6. prima †
(circumactionis) cauſa 7. fuit Joſephus ſeptendecim annos natus &c. 8. propter i-
ſtum circumacti ſunt (filii jacobi) ac deſcenderunt in gyptum, hæc eſt (expoſitio)
juxtà verum ac genuinum S. Scripturæ ſenſum literalem, ut ſit verbum aptè 9. dictum ;

eſt autem expoſitio my ſtica (iſta, nempè:) ſuſpendit Scriptura generationes Jacobi in

Joſepho propter res multas, (quarum) una eſt, quòd omnis Jacobi ſervitus penes La-
banem non niſi propter Rachelem fuerit, & quòd 10. ſplendor imaginis 11. Joſephi ei

(Jacobo) fuerit ſimilis & quòd 12, omne, quod evenit jacobo, evenerit etiam Joſepho;
(nimirùm) ille odio fuit habitus (à fratre Eſauo,ä etiam hunc oderunt (fratres ejus,) il-
lum frater ejus interficere voluit, etiam hunc fratres ejus interficere voluerunt, hujus-
modi multa ſunt in Bereſchit Rabba; prætereà (a.)ibidem (in Sectione iſta:) )i. e.

& habitavit, 13. exponitur (hoc modo:) acobus volebat quietè habitare; ſed inſiliit

In

Qanti,) cuſus cameli, linò onuſti, ingredie-
bantur, carbonarius admiratuseſt, quem in lo
cum omne iſtud linum intrare poſſet, vir qui-
dam prudens ei teſpondebat: ſcintilla una ex
folle tuo egredietur, quæ omne iſtud combu-
ret; ſic jacobus vidit omnes iſtos principes, de
quibus (criptum eit ſuprà (cap-. præced. 36. V.
40. & ſeqq.) admiratus eſt ac dixit: quis pote
zit omnes iſios ſibigere? (ſed) quid ſcriptum
eſt infra? (nempe veri. 2. h. cap. ubi ſic habe
tur:) hæ ſunt generationes Jacobi, Joſeph,
ſcriptum quippe eſt: & erit domus Jacobi ignis
& domus loſephi flamma; domus autem Eſavi
in ſtipulam, (vid. Obad. c. 1. v. 18. ) (cintilla
egredietur ex ſoſepho, quæ iſtos omnes conſu-
met & comburet, (ſic ſcriprum reperitur) in ve-
tuſto (exemplari) Raſchiano.
. Circumvagationes, quaſ circumrotationes,
Hebr. hn A circumactiones, vid. ſuprà
verſ. 1. h. cap. n. 3. & not. in an h. loc.
6. Id eſt: ad fixam aliquam certamque ſedem, ubi
habitarent, nempe in Ægypto, uti mox ſequi-
† Hebr. N) ab, hæc & quæ ſequuntur, us-
que ad: „*“ Ane i. e. hæc eſt (expoſitio)
juxtà verum &c. abſunt à M Sto Erff. 1.
7. Joſephus enim fuit Ny) i. e. fundamentum i-
ſtarum circumactionum, nam Jacobo evenerat

b. & Sota, fol. 36. b. it. Bava batra, fol. 1232
a.
g. Uti hoc verſu 2. in textu ſacro refertur.
9. Convenienter, commodè, Hebt. aee 7) i. es
juxtà modos ſuos, reſpicitur autem ad Proverb.
c. 2 5. V. II. unde autor noſter verba iſta de-
ſump ſit.
10. Hæc eſt ſecunda res ſive cauſa, cur S. Scriptu⸗
ra generationes Jacobi in Joſepho ſuſpenderit,
vide num. ſeq. 12, confer. & not. in aaν R
Hh. loc.
I1. Sive: effigiei, ſpeciei, Hebr. "& à Græco:
2i, sen wyter, vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
205. confer. & verſ. ſeq. 3. h. cap. D. 19. it. u⸗
prà Geneſ. c. 1. v. 27. n. 156. & Geneſ. c. 29. v.
17. n. 2 5. it. in frà Genelſ. c. 39. V. I1. n. 1 5
ac cap. 49. v. 2 6. n. 226. vide & Geneſ. cap. 2 1.
v. 2. Sign. *X confer. etiam not. in na N
h. loc.
I12. Hæc eſt tertia res ſive cauſa, propter quam S.
Scriptura generationes Jacobi in Joſepho ſuſpen-
derit, vid. num. antec. 10. alia traditio extat in
Gemara, quam vide ſis apud D. Wagenſeil. in
Sot. p. 77 3. confer. & hic nor. in '-
h. loc.
(a.) Hebr. Py iſtud & ſequentia: usque ad?
ya i., e. in hoc ſeculo, abſunmt ab utroque
MSto Erff.

DyD Nabi. e. cauſa (revolutionum) à ſoſepho-
uti in Gur Arjeh fol. 49. col. 4. circa fin. habe-

13. Ab iſto verbo incipit Sectio iſta, eujus initium
eſt hoc ipſum caput Geneleos trigelimum ĩepti-

tur, conter. hic tract. Talm. Berachot, fol. 55l mum.

296 GENESBEOS.

in ipſum perturbatio iſta * circà Joſephum, juſti volunt quiete degere; (ſed) dicit San-

QGus ille Benedictus: non ſufſcit juſtis id, quod eis in futuro ſeculo præparatum eſt;
ſed volunt etiam quietè vivere in hoc ſeculo. Eod. verſ. 2. & isſe erat puer] Actio-

nes enim pueriles perpetrabat, capillos ſuos criſpabat velezornabat, oculos ſuos pal-
perp 11P hbat,

pabat, * ut pulchrior videretur. Eod. verſ. 2. Cuss iliis Bilbæ] Ac ſi diceret (Scri-

ptura,) conſveverat (Joſephus) eſſe penès filios Bilhæ, quoniam iſti à frattibus ſuis de-
piciebantur Ganquàm filii ancillæ;) aſt ipſe (Joſephus juſtus & humilis) ſemet illis

aſſociavit. Eod. verſ 2. Famam eorum malam] i. e. Quicquid mali videbat (Joſe-
phus) apud fratres ſuos, filios Leæ, iſtud ad patrem ſuum deferebat, (nempè:) quòd

comederent membrum de animali vivo 14. & quòd filios ancillarum vilipenderent
cosque vocarent ſervos, in ſuſpicionem quoque ſcortationis adducebat eos (Joſephus
apud patrem ſuum;) atque in tribus iſtis ipſe (loſephus poſteàâ) punitus fuit, (videli-

cèt) mactârunt hircum caprarum, dum illum (Joſephum) vendiderunt nec illum (hir-
cum) comederunt vivum, 5. & propter criminationem, quà illos detulerat (Joſephus

apud patrem ſuum,) quòd fratres ſuos appellaverint ſervos, ipſe pro ſervo venditus
fuit & quoad ſcortationem, quam ille detulerat (de fratribus ſuis apud patrem, ipſe-

ad illicitum concubitum ſolicitatus fuit, nam ſeriptum eſt:) & tulit uxor domini ejus

&c. 16. HEod. verſ. 2. Famam eorum] Omnis dictio R"linguâ vernaculà (ſignifi-

cat) parleries, ** quicquid mali de illis dicere poterat (Joſephus) id narrabat ipſe.

Eod. verſ. 2. Fama] (Dictio H) ſignificationem illam habet, (quæ eſt in illo lo-
co:) 22 i. e. loquens labiis dormientium. 17. Verſ. 3. EFilius ſenectutis] Natus e-

nim erat ei tempore ſenectutis ſuæ; Onkelos autem interpretatus eſt: filius ſapiens

fuit ei, (nimirùm) quicquid didicerat (Jacobus) à Schemo & Hebero, 18. id tradiderat
ei (Ioſepho;) alia expoſitio (verborum iſtorum: filius ſenectutis, nempè ideò dictus

2

ChgAAbPXXXVII.

* Vel: diſcordia atque dididium iſtud nempèfra-
trum Joſephi, à quibus ille odio habebatur;

unde poſimodum tot revolutiones evenerunt, †

ſic dictio ?' in notis nos now hic exponitur,
quòd ſigniſicet arn npoyraess i. e, dillidium &
contentionem. .
*X Vel: fopercilia ſaa avellebat, prout nonnulli
Rabbini verba ifla: a n exponunt;
abſunt autem hæc à MSto Erff. .
14. Quod prohibäum erat Noachi poſteris, vide,

quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 9. v. 4. n. 7. notata
ſunt, conſer. & not. in ρααπ Hev h. loc. ut l
not. ad Proverb. cap. 19. V. 7. n. 7. it, tra ct. Talm.
Sanhedtin, fol. 10 6. . 2
15. Sicuti Joſephus illos apud patrem ſuum detu-

/

lerat, proùt paulò antè dictum, confer. hic Bere-
ſchit Rabba, prout in d'nan mnev ad marginem
allegatur, ubi vide etiam notas, in quibus fu-
ſius declaratur, cur Joſephus propter malam fra-
trum ſuorum famam, quam ad patrem detulit,
fuerit punitus.
I6. Sieuti Gentſ. cap. 39. V. 7. habetur.

*X Conler. not. ad Numer. e. 14. vVerſ. 3 6. Sign. *

& ad Eſai cap. 53. v. 7. Rum. 1 I. & ad Ezech. c.
36. v. 3. num. I. = .
17. Vid. Cantic. cap. 7. verſ. 9. ibique Raſchi not.
18. Hebr. Aay), in MSto Erff. 2. pro eo habeter,
ny ran i. e. à domo Heberi, confer. ſuprà Ge-
neſ. cap. 3 5. verſ. 29. n. 57. vide & uot. in 1e
N- h. loc.

ð
ictiod de
tllus,¹1,4 Ve
Atmnon ermnd
Noptetallie
tsatgbe Nidi
glorum ſkran

Etl non Aliud
umel (Verh

7. Clyden

(cefpiurinil

gne llchne:
uir anipula

fſetl . Hrian

ju] ie Propi
tat ad pattemn

Audfkamihus

—

1. e, imegin

ADtec. 2,. 11.

1line.

t. Zine: lane:

Hebr, Myy, 6
ſer. Ralchinot.
Duort. Lex.
gir lie cictie
Dii 1r Ttemel
ſert LM.zue
Michool ſophi⸗
uat: teſſellata
Ton. Tladit. H
Mat in Genel
51, atqus ad
cuti in O
tur, confer. 8
21. Pout ſher.
21. Vel melote
noſtri, vid. ¹.
Vulgate vertit
2). Nempe: ſon-

Nayn.
—
dicit gan.
tatum eſt;
e“] Adio.
8ſuos dal.
elet (deti⸗
butſiis de.
lemertillis
ebat ole
npe:) uod
denderent
(oſephas
it, (Videli
zillumkhur.
olephus
70 venditus

trem ipſe.

domini ejus
culiſiguih⸗
rabatiple
ſt in illo lo⸗
ic] Natuse⸗
glius ſapiens
id tradiderat
Lideô dictus
fuit
wad argine
,in quibus fa⸗
permalam fia⸗
Pittein geiblit,

betur.
erl. 0, Sign
d Lzechet.

igne Aaſchi not,
roeo habelat,
onler. upta 6e⸗

CAP. XXXVII. GENESEOS. 297

fuit,) quia ſalendor vultus ejus 19, ſimilis erat Iacobo. Eod. verſ. 3. Sericorum:]
(Dictio Op) ſignificat veſtem melotæ, 2wο. ſicuti (in illo loco:) carbaſus & hyacin-
thus, 21. ac veluti (in illo loco:) tunica DOi. e. verſicolor, 22, ubi de Thamar &
Amnon (ſermo eſt;) eſt & expoſitio myſtica (vocis DH Oo, quòd ſcil. illa hic uſurpetur)
propter afflictiones ejus, 23. quia venditus fuit Potiphari & negotiatoribus & Iſmaèli-
tis atque Midianitis. Verſ. 4. Nec poterant loqui cum eo pacificè] Ex eo, quod hic in
ipſorum (fratrum Joſephi) opprobrium dicitur, diſcimus eorundem laudem, quòd
ſcil non aliud ore locuti ſint; aliud (verò cogitârint) corde. Eod. verſ. 4. Loqui
cum eo] (Verbum )σponitur hic pro:) PvV ) i. e. loqui cum eo. 24. Verſ.
7. Colligabamus manipulos] Juxtà Targum (quoque eſt:) ligabamus manipulos, ſic
(accipitur in illo loco:) portans N i. e. manipulos ſuos; 25. ita quoque in lin-
gua Miſchnæ: NDPDNTi. e. &manipulos aufert atque proclamat. Verſ. 7. Sur-
rexit manipulus meus] (Verbum p hic ponitur pro:) P i. e. elevatus fuit. Eod.
verſ. 7. Etiam ſtetit] Ut ſtaret in loco ſuo erectus.“ Verſ. 8. Et propter verba** e-
jus] i. e. Propter malam famam, quam ipfſe (Joſephus) de illis (fratribus ſuis) detule-
rat ad patrem eorum. 26. Verſ. 10. Et narravit patri ſuo ac fratribus ſuis] Poſtquàm
illud fratribus ſuis (priùs) narraverat, (dein) patri ſuo iſtud etiam narravit illis præſen-

tibus.

19. Sive- imaginis, effigiei ejus, vide, quæ veriu
antec. 2. n. 11. notata ſunt, confer. & D. Wa-
genſeil. Sot. p. 77 8. n. I2,it. GurArjeh fol. 50.0ol.
1. princ. Z
20. Sive: lanæ agninæ puriſſimæ & molliſſimæ,
Hebr. Hiyn, Græcè usMarâ i e. ovina pellis, con-
fer. Raſchi not. ad Ezeh. c. 27. V. 17. al. 19. &
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 12 15. & ſeq. autor Vul-
gatæ hic dictionem 'D?) vertit: polymitam, Ju
nii ac Tremellii verſio habet: verſicolorem, ſic
ferè LXX. osτι⅝ſℳον Variam (tunicam) quibus &
Michlol Jophi adſtipulatur, nonnulli tranſtule
unt: teſſellatam ſive clavatam „coônfer. S. Hie-
ron. Tradit. Hebr. h. loc. & Jac. Cappelli Obſer-
Vat. in Geneſ. h. loc. vid. & infr. V. 2 3. h. cap. n.
51. atque tra ſat. Talt. Schabbat, fol. 10. b. ſi-
cuti in Snan h. loc. ad marginem allega-
tur, confer. & Talkut. Part. 1. fol. 43. col. I.
2 1. Prout Eſther. cap. I. v. 6. habetur.

per Notaricum ſingulæ literæ in dictione pgy
integras voces notant, nempè litera 9 notat
2WN9 Potiphar, cui ſoſephus fuit venditus, li-
tera p indicat i. e. negotiatores, per quos
Joſephus venditus fuit, litera 'notat SyDVYN
Ismaelitas & litera nindicat a Midianitas„»
qui mercatores iſti fuerunt, atque eò autor no-
ſter in explicatione ſua reſpicit, confer. & not. in
- inSw h. loc.
24. Idem Raſchi noſter notavit adpſalm. 42. verſ. 5.
in voce & ubi vide, sis, confer. & not. ad Je=
rem. cap. 20. V. 10. R. 1 %.
25. Vid. Pſalm. 126. v. 6 ubi in Targum eadem,
quæ hic in paraphraſi Chaldaica, habetur dictio
nempe: rbN.
* Lociiſtius explicationem vide in notis pan rm
h. loc, conf. & Berachot, fol. 34. b. & Megilla;
fol. 22. b. it. Schevaot, fol. 16. b.
„X Hebr. Wa] 9,) hæc & ſequentia, usque ad:

22. Velz melotæ, juxtà mentem Commentatoris
noſtri, vid. 2. Samuel. cap. 13. V. 1 8. ubi autor
Vulgatæ vertit: tunicam talarem. .
2 3. Nempè: Joſephi, nam, uti Rabbini exponunt,

Aate i. e. ad patrem eorum, abſunt à MSte
Erff. 2.

26. De qua ſuprà verſu 2. h. cap

Pp

298 GENESEOS. CAbP. XXXVII.

tibus. * Eod. verſ. 10. ét objurgavit eum] Quia (Joſephus) odium (ratrum) ad-
versuùs ſe concitaverat. 27. Eod. verſ. 10. Num reniendo veniemus] Nonne mater-
tua jam anteà mortua eſt? aſt ipſe (acobus) haud ſciebat, quòd verba 28. ad Bilham-
pertinerent, quæ illum (Joſephum) matris loco educaverat, Rabbini noſtri ex iſta re
docent, quòd nullum ſomnium ſit ſine rebus vanis; 29. Jacobi autem propoſitum e-
rat, ut rem iſtam ex animis filiorum ſuorum evelleret, ne adversùs illum (Joſephum)
æmulationem conciperent, 30. idcircò dixit ei: num veniendo veniemus &c. (ac ſi
diceret jacobus loſepho:) ſicuti impoſſibile eſt (ſomnium) in matre tua (quæ jam-
mortua eſt, verum fore;) ita cœtera (quoque iſtius ſomnii) erunt vana. Verſ. I1.

Obſervabat rem] i. e. Expectabat & præſtolabatur, quando (res illa) eventura eſſet,

ſic (verbum P i. e. obſervavit, accipitur in illo loco:) P i. e. obſervans 3 1. ve⸗-
ritates, ita quoque (accipitur in illo loco?) non ) ρν obſervabis 32. id eſt: non-
expectabis (vel differes) peccatum meum. Verſ. 12. Ut gaſcerent pecudes] Puncta-
ſunt ſuper (particulam) &, quoniam non abierant (fratres Joſephi,) niſi, ut ſe-
met ipſos paſcerent. 33. Verl. 13. Ecce me †] Significat (particula : ) humilita-
tem & promptitudinem, paratus fuit (Ioſephus) ad mandata patris ſui (perficienda,)
quamvis ei probè notum fuerit, quòd ipſe apud fratres ſuos odioſus eſſet. Verſ. 14.

De valle Hebron] Sed nonne Hebron in monte (ſita fuit,) dictum quippe eſt: & aſcen-

derunt

xX Confer & hie not. in pn D ubi loci iſtius
explicatio haberur.
27. Ideo objurgavit eum pater ejus, non quod baud
crederet ſomnium ejus eſſe verum; (dicitur enim
verſu ſequenti, quòd pater ejus rem obſervaverit;)
ſed ut odium fratrum ab illo oſepho temoveret,
ita in Gur Arjeh fol. 51. col. I. circà fin. confer

& not. ad librum Prec. Jud. part. 2. p. 214. a.

princ. item num 30. h. verſ. 10. ac not. in ov
h. loc.
2 8. Sive: quod res iſtæ de ſomnio, (quòd nempè ma

ter ejus etiam ſit adoratura Joſephum.) id Bilhham

ſpectarent, confer. hic Gur Arjeh fol. 5 I. col. I.
fin. & col 2. princ. ubi traditur, quòd Jacobus ³
Schemo & Hebero didicerit, rem iſtam ad Bilham

pertinere ac quòd ſciverit Iacobus, eventum ſom-

nii verè ſecuturum efſle, confer. hic Bereſchit Rab-
ba, uti in Snan Pew ad marginem allegatur,
ubi vide etiam notas.
29. Vel: quòd ſemper quædam vanitas ſive falſitas
inſit ſomniis, hine Gallicum proverbium; ſonges
ſont menſonges i. e. ſomnia ſunt mendacia ſive
fallaeia, confer. & hic Bereſchit Rabba, ut & tra-

ctat. Talm. Berachot, fol. 5 5. b. ſicuti in o
N h. loc. admarginem allegantur, ubi etiam
vide notas
30. Confer. quæ ſuprà num. 27. h. verſ. 10. nota-
ta ſunt.
31. Vel exſpectans, juxtà mentem autoris noſtri,
vid. Eſai. c. 2 6. v. 2. ibique Raſchi not. it. not.ad
1.. Saruel. c. I. V. 12.-n. 2 2. & 2 3.
32. Vid. Hliob. c. 14. v. 16. ubi nonnulli erterunt:
non differes eccati mei (pœnam, alii aliter, vide
ibidem Raſchi notas, ubi ipſe verbum mvneo-
dem, quô hic, modo exponit, contfer. n. 9. ad
Hiob. d. c. 14. V. 16.
33. Nempè: ut ederent ac biberent; quando verò
aliquis huic rei deditus eſt N i. e. prava
cogitatio eum impellit o i. e. & tan-
dem peccat, uti habetur in Gur Arjeh fol. 5 I. col.
2. med. confer. & hic Bereſchith rabba, prout
ad marginem allegatur in 'pan moe ſuper
Commentarium Raſch. h. loc. ubi vide etiam no=-
tas.

† Confer. hic tract. Talm. Chulin fol. 9 1. b.

CA. .

Getuntadm
indicandum
li Hebron
inter parles
zitin Gbech
rete epetui
Daridis dic
un Ni
17. Pifel,
Pamu in M
ſec unti ſe
ex ſenlu luo⸗
zZedolis. 5
oyeldie

—
ſer, not. 1n
4 14.‧¹
3)e latliun
Pultus kült,
K 3ſ,V.
gui Gemmalan
Aaucit, ige
Lonter & bei

6. Uti ſapra

fer, hie ttactat

hel: qui delii

ſoot, in Hol,
graph P. 107

SrN W

3. ldel kacde

mitas imetke
Pretot, codlen
h. loc. ad m⸗

6S. Iekepit

fliü acobi,
29, ialta

39. Uti 1.Reg.

40. Pout Dani
Tauchuma,
h. loc. allege
eNi

Dilham,
e
lltatn e.
e (ae lt
guc ſatn
Verl.I1.
raellet,
ins 31. ve,
K: non-
Dunda-
iſt, ut le⸗
humilita-
Keienda)
Verl. 14.
Kalcen⸗
Gerunt
ur, ubi etiam

ſ. 10. nota-

Ntorisnoſtn,
t. i, notad

hlli enenunt:
lii lirerwide
m Woneo⸗
ler, n 9,4

gllando ver
W i e Praya
i. e, tan⸗
lfal. 5lcol.
labba, prout
anp ſoher
ide etumno⸗

Ynb.

34. Sicuti Numer. cap. 13. Vverſ. 2 3. habetur, con-
fer. not. in a h. loc. it. Sota, fol. 11.

& Vel: qui deſtinatus erat vindictis, uti Joh. Light-

DODSpen rew h. loc.
37. ld eſt: factum infame perpeträrunt, dum Siche-

39. Uti 1. Reg. cap. 1I2. v. I. habetur.
40. Prout Daniel. eap. 9. v. 2 1. habetur, confer. hic

CAP. XXXVII.

GENESEOS.

299

derunt ad meridiem & venit uſque ad Hebron? 34. ſed (dictio Pev hic poſita eſt, ad

indicandum, quòd iſtud acciderit) ex conſilio PD i. e. profundo illius juſti (viri,)
gui Hebrone ſepultus fuit, 35. ut eventum ſortiretur id, quod dictum fuit Abrahamo
inter partes diſſectas: quia peregrinum erit ſemen tuum. 36. Eod. verſ. 14. Et ve-
nit in Schechem] (Nempe ad) locum, qui paratus erat ad pœnam, * ibi (enim) per-
versè egerunt 37. tribus, 3 8. ibi compreſſa fuit Dina, ibi diviſum fuit regnum domus
Davidis, dicitur enim: & abiit Rechabeam in Sichem. 39. Verſ. I1 5. Et invenit il-

lIum ONi. e. vir] Is fuit Gabriel, nam dicitur: UNNπ1 i. e. & vir Gabriel. 40.

Verlſ.

17. Profecti ſunt hine] Separaverunt 41. ſemetipſos à fraternitate. * Eod. verſ. 17.
Eamus in Dothain] Ut quærant contrà te prætextus legitimos, 42. quò te interſiciant;
ſed juxtà ſenſum literalem (R Dothain) eſt nomen loci, nec Scriptura egreditur

ex ſenſu ſuo literali.

Verſ. I18. Et machinati ſunt] Repleti fuerunt machinationibus

ac dolis. Eod. verſ. 18. Contra illum] (Pronomen N hic ponitur pro) inte i, c.
Dy ac ſi diceret: N i. e, adversus illum. * Verſ. 20. ℳe videbimui, quid futura

Pp 2 ſint

pultus fuit, de quo vide ſuprà Genelſ. c. 2 5. v. 9.
S& c. 3 5. v. 27. confer. D. Wagenſeil. Sot. p. 211.
qui Gemaram, unde locus iſie deſumptus eſt,
adducit, vide Ejusd. not. ibid num. 18, p. 223.
contfer. & Bereſchit Rabba h. loc.
36. Uti ſupraà Genel. cap. I 5. Vv. 13-habetur, con-
fer. hic tractat. Talm. Sota. fol. I1. a.

foot. in Hor. Talm. cap. 56. Centur. Choro
graph. p. 10¾. edit. Lipf. tranſtulit, vide not. in

mitas interfecerunt, ita vebum νο hic inter-
pretor, confer. hie Tanchuma, uti in nan n
h. loc. ad marginem allegatur.
g. Id eſt: principes ſive capita tribuum, nimirum
filii Iacobi, confer. ſuprà Geneſ. c. 3 5. V. 17. n.
29. & infrà verſ. 3 5. h. cap. n. 94.

Tanchuma, ſicuti ad marginem in 'nan nb
h. loc. allegatur, ubi vide etiam notas; iſta? e

3 5. Intelligitur hic Abrahamus, qui Hebrone ſe-

X

"ra Wer) ise, nam dicitur;: & vir Gabriel, ab-

ſunt ab utroque MSto Erff. & à Baſileenii editio-
ne.
41. Quoniam in textu ſacro hic habetur verbum
yDA j. e. profecti ſunt, ideò ab autote noſtro u-
ſurpatur idem verbum e- emphaticè, idque
ſignificat: amoverunt, ſeparärunt, confer. hic
Gloſſa marginalis Hebraica, editioni Amſlel
ua uſus ſum, adjecta.

** Contfer. hic not. in 'porn mnow ubietiam Tan-

chuma & Bereſchit rabba ad marginem allegan-
tur, vid. & tract. Talm. Bava batra, fol. 15. a.

42: Ita hic interpretor rorm Wan i., e, machinatio-

nes, juris ſppeciem referentes; alluditur autem
hiſce ad illa verba: nr ehe i. e. eamus in
Dothain; tradunt Rabbini, oſep hi fratres conſili-
um iniiſſe ut mo rdaces ac ſævos canes in Jole-
phum Immitteren t, qui eum dilacerarene, ne i-
pſi fratres illum manibus ſuis interficerent &
hæc fuit machinatio iſta, quæ aliquem prætex-
tum juris habuit, quò ſemet ap ud patrem Jaco-⸗
bum excuſare poſſent, confer. Bereſchit Rabba
h. logç. uti in nanm mnby ad m arginem allega-
tur, ubi vide etiam notas.
Loci iſtius expoſitione m vide in notis neu
PD h. loc. omiſſa autem ſunt iſt a à ma Pee
i. e. contrà illum & cœtera usque ad: &i, e. ad-
Verſus illum, in MSto Erff. 2.

300 SENESEOS. CAbP. XXXVII.

fint ſomnia éjus] Dixit R. Iſaac. 43. verſus iſte Biblicus indicat expoſitionem allegori-
cam, 44. (nimirùm) Spiritus ſanctus dicit ita, 45. illi (fratres Ioſephi) dicunt: inter-
ficiamus illum; ſed Scriptura (finem hujus verſus ita) claudit: & videbimus, ** quid
futura ſint ſomnia ejus, (nempe) videbimus, cujusnam verbum ſit perſtiturum, utrum
veſtrum, an meum:? fieri enim non potuit, ut illi (fratres oſephi) dicerent (verba i-
ſta:) videbimus, quid futura ſint ſomnia ejus, nam ſimul ac interficient eum, ceſſa⸗
bunt ſomnia ejus. 46. Verſ. 2 I. Non percutiamas eum anima] Percuſſio animæ eſt
interfectio. 47. Verſ. 22. 0At ſervaret ilum Spiritus Sanctus teſtatur (hic) de Rube-
no, quòd iſte non (alium in finem) hoc dixerit, niſi ut eum (Joſephum) ſervaret, 48.
(nempèé) quòdille (Kuben) venturus eumque (Joſephum) inde extracturus eſſet, co-
gZitaverat (enim ſecum:) ego primogenitus & inter omnes (fratres meos) major natu

ſum, non hærebit peccatum iſtud, niſi in me. 49. Verſ. 23. Zunicam ejus] (Dictio

52 hic) ſignificat PDTi. e. tunicam interiorem. 5o. Eod. verſ. 23. Zunicam
ſericam] Hæc fuit illa (tunica,) quam ei (Joſepho) pater ejus præ (cœteris) fratribus
ejus addiderat. 51. Verſ. 24. Et ciſterna erat vacua, non erant aquæ in illa] Ex verbis
iſtis: & ciſterna erat vacua, non intelligo, quòd nullæ in illa fuerint aquæ, textus
(igitur) quidnam dicit? non erant aquæ in illa; aſt ſerpentes & ſcorpiones erant in-
illa. * Verſ. 2 5. Iurma] (Dictio AN&ι) juxtà Targum ejus (ſignificat) Mi. e.
cater-

43. Videtur is R. Iſaac idem eſſe cum eo, cujus me-faerit joſephus, quàm vana fuerint illius ſo-

minit Gommentator noſter ad Geneſ. cap. I. V. I.
n. z.
44. Hebr. “ MSt. Erff. 1. habet: *ναι, MSt.

2. να& vide, quæ ſauprä ad Genef. dict. cap.

1I. V. I. H. 1O. & n. 1 3. & ad Geneſ. c. 2 5. V. 22.
D. 50. notata ſunt.
4 5. Videlicét: verba iſta: videbimus, quid futura
ſint ſomnia eius, protulit Spiritus Sanctus, es
mente R. Haaci.
XX Hebr. Na), ſic in Bibliis Buxterf. aliisque
exemplaribus habetur, prout etiam in textu ſacro,
aſt in editione Hebræa, qua uſus ſum, verbum
illud omiftum eſt; ſed malèé.
4 6. Ac proinde ex mente iſtius R. Iſaaci impoſlibi⸗

le ſi nul & abſurdum foret, verba idta reierre ad
fratzes Joſephi, quòôd fcilicèt fratres Joſephi di-

Xetint: videbimus, quid ſomnia ejus futura ſint,
quapronpter verba iſta ad Spiritum Sanctum refe
renda efle putat Kabbi iſte; ſed poſſet dici, ver-
ba illa ironicè& & per irriſionem ac ſarcaſmum à
fratribus Joſephi fuiſſe prolata, quaſi dicere vo
Iuer ini: Videbimus tunc „cum à nobis interfectus

mnia, confer. hic liber ö2 — Nn Part. I
Sign. ſeu cap. 7. pag. 9 5. 2.

runt: non percutiemus eum lethaliter i. e, ne adi-=

h. loc. it. tract. Talm. Berachot, fol. 7. b.
4 . Confer. ſuprà Geneſ. c. 29. V. 32: ibique not.-
n. 46. vid. & infrà Geneſ. 49. V. §. ibique not. n.
2 7. it. not. in e ND. h. loc.

Wilu,qui ſum primogenitus & alios à crimine
iſto prohibere debuiſiemm, confer. etiam hic not.
in pan mnSe h loc.
5o. Internlam, induſium, confer. Buxtorf. Lex.
Talm. fol. 776. vid. & Raſchi not. ad z. Sa-
muel. c. 10. v. 4. & ad Exod. c. 2 . V. 4. n. 2 2.
it. ad Levit. C. 8. v. 2 G. n. 20.
5I. De qua vide ſuptà verſ. 3. h. cap. ibique not.
n. 2 0. confer. Bereſchit Rabba h. loc. ſicuti in
n D ad marginem allegatur.
Vide etiam kie Bereſchit Rabba, ſicuti in mo m

47. Hinc Junius ac Tremellius hie benè transtale.

mamus ei witam, confer. & not. in ri RDe

49. Vel: non imputabitur alii peccatum iſtud, niſi

k. loc.

CA.XXS
—
catervam
nerl. 25. .
camelorun
liis ſolebe
ſpirgant 0
tur.
580,0
theca a10
Lod. verl
mi,19,⸗
Lalut El
61, bbir

amsr
h.loc⸗d
it, ract.
ol. 21.
81. Hine
1es, un
temn en
Pulis,
Crotius
eos voe⸗
, con
kackat.
N N
fer. e
5F. Iia hie
Ii puran
toll. Le
56, Hebr.
gielsy
(dler.
ſunt.
PFe Hine
aria,)
Cenel.
b. Vid.
not
Fy. Jon
nbnn
Dadey

allegori.
in: intet.
rn lid
Tutn, utrun
1t(Netba i⸗
Lum, ceſla⸗
0 anitng elt
de hube.
elwaret, 49.
us ellet, eo⸗
major natu
4] (Dickio
3. Tunieate
tis) kratribus
1] Ex vetbis
, textus

nes erant ig ,

Nwwie.
Caker⸗

catervam; (QN autem) dieitur de illis,

tur. *

Gerint illius o.

8 h bart, ke

end Innntle⸗.
Ateri,6, nedi⸗

i D
lol. eb.

zZ1, ibicßle not.

er

Alios à erimine
et, etlam hie not⸗

er. Buxtor, bey,

hi not, 1d 1, a
6.29. F. k. 110

(ca0. bbigue not,
ba hloc. cuttl.

att.

catund idtud, ist

bigus not .

r r. .

K loe,

CAP. XXXVII.

GENESEOS.

2or

—

verſ. 2 5.

qui ambulant H)N i. e. viam. 52. Eod.
Et cameli eorum portabant & .] Cur manifeſtavit Scriptura onera illorum-

(camelorum? videlicèt,)]) ut notum faceret donum mercedis juſtorum, non enim (a-
lias) ſolebant Arabes onerare (camelos ſuos,) niſi bitumine 3. & pice, 54. quæ malum

ſpargunt odorem; aſt huic (Joſepho) obtigerunt aromata, ne is
Eod. verſ. 2 5. Aromata] Omnis congregatio aromatum multorum dicitur-⸗

tetro odore lædere-

NN, 55. ſic (accipitur in illo loco .) & oſtendit eis omnem domum i. e. apo-=

raiur. 61. Eod. verſ. 25. Et ſtacten] (Hebr.

thecæ aromatum ſuorum; 56. Onkelos autem interpretatus eſt NyU j. e. ceram. 57.

Eod. verſ. 25. Refſinam] (X eſt) ◻ρ i. e.
mi, 59. eſtque iſtad i- e. gummi, 60. quod inter aromata ſuffimenti

humor 5§. deſtillans ex arboribus balſa-
(ſacri) nume⸗
) linguâ Miſchnæ vocatur Ne;

catuv

62, Rabbini autem noſtri exponunt (dictionem , quòôd ſit) radix herbæ, quæ vo-

1 3

h. loc. ad marginem allegatur, ut & notas ibidem
it. tract. Talm. Chagiga, fol. 3. a & Schabbat,
fol. 22. a.
52. Hinc & LXX. verterunt: oορ% ViaO
res, quibus eiilam Vulgata conſentit; erat al
tem aνaoνοοριι en Caravana ex variis Arabum po-
pulis, unde mox Midianitæ vocantur; ita H.
Gretius in not. h. loc. Joſephus Antiq. 1. 2. c. 3.
eos vocat negotiatores Arabas Imaelitici gene-
ris, conlſer. infr. verſ. 2 8. h. cap. n. 7 I. vide &
tractat. Talmud. Schabbat, fol. 22. a. prout in
opf PDvY' h. loc. ad marginem allegatur, con-
fer. & Jalkut Part. I. fOl. 43. col. 2 m.
53. Ita hic verto dictionem: O, quam nonnul-
li putant eiſe eοαορaν, alii petroleum, vid. Bux-
torf. Lex. Lalm. fol. 136 5.
54. Hebr. Dy, aii telinam vertunt vel: fecem
picis, confer. id. Buxtorf. fol. 1599.

2 (Conker. quæ ad Exod. c. 2. v. 3. H. 16. nOtata

ſünt.

5H§. Hinc & Junii ac Tremellii verſio habet: my-
Xaria, vid eorundem not. h. loc. confer. & infrà

Geneſ. c. 43. V. O. D. 2 1.

56. Vid. zZ. Reg. cap. 20. V. 13. ibique Raſchi

not,

nohnuhi vertunt: Weſinam balfami, alii: aro-

61. Vid. Exod. dict. cap. 30. V. 34. ibique Raſch

V. Jonathan habet: Ny, alii codices: vye

fer. & infr. Geneſ. Gap. 435 V. IO. al. 1I., ibique
5§. Seu gummi aut pinguedo aut refina, vid. Buxt.
Lex. Chald. fol. 2 53 1. qAo nomine proprieé verit
omne combuſtibile, conf. Exod. cap. 30. V. 36*
ibiq; not. n. 127.
59. Hinc & Junii ac Tremellii verſio habet: opo-
balſamum, nonnulli udæi verterunt: theria-
cam, LXX. berhnz, reſinam, ſic & Vulgata;-
quam verſionem & ego retinui.
60. Alüs eſt: ſtacte, nonnullis: balſamum, R.
Salomo ad Exod. cap. 30. v. 34. Vertit: gummi,
quam dictionem & ego retinui.

not. n. 129.
62. LXX. hie verterunt: zaziey, ſlacten, ſic &
Vulgata, quam verſionem & ego retinui, Ju-
nius ac Tremellius tranſinlerunt: Ladanum, a=
lii babent: Ledum, ſic in Paraphraſi Chald.
, Græcè Xr, àa&Üν ν , in Verſione
quadam Germanica;, à Judæis concinnata, tres
iſtæ ſpecies, quæ hic in textu ſacro habentur,
ita translatæ reperiuntur: Wachs/ Triacks und
Alten (al. Alant) Wein i. e. cera, theriaca &
vinum vetus (al. belenites,) in uttoque MSte
Erff. pro &rpm habetur ah.

MWatay vid. Buxtorf. Lex. Talm. fol, 2487. coh-

302 GENESEOS.

Quæ utilitas? (Hebr. ?X P) juxtà Targum ejus (eſt:) NDie. quid lucri? †
Eod. verſ. 2 6G. Et celaverimus ſanguinem ejus] i. e. Et occultaverimus mortem ejus.
Verſ. 27. Et auſeultaverunt] (Chaldaica Paraphraſis habet:) 0 ρ p i. e. &
obediverunt ei, omnis autem (dictio) D, quæ obedientiam ſignificat, veluti hic,
ut & (in illo loco:) ?P1. e. & obedivit Iacobus patri ſuo, 65, item (in illo loco:)
faciemus ?D) & obediemus, 66, Chaldaicè translata eſt: dops i. e. obtemperabi-
mus; ſed quæcunque (dictio Hy ν ſignificat auditum, qui auribus percipitur, ve-
lut (in illo loco:) P1ä. e. & audiverunt vocem Domini Dei ambulantis in horto,
67. item (in illo locò:) & Rebecca N) υο. e. audiebat, 68. item: YODν i. e. & au-
divit Iſrael, ⁶9. item: NVDNWi. e. audivi murmurationes, 70. eas omnes (dictiones)
tranſtulit Chaldæus: PWi. e. & audiverunt, it. Qqpν & audiebat, it. ?DE &
audivit, it. P Wi. e. auditus (rumor) eſt coràm me. Verſ. 2,8. Er præterie-
runt viri Midianitæ] Hæc alia erat caterva, 7, & indicat tibi S. Scriptura, quòd (Jo-
ſephus) multoties fuerit venditus. 72. Eod. verſ. 2 8. Et extraxerunt] (Nempè:) fi-
lii jacobi Joſephum de ciſterna & vendiderunt eum Iſmaèlitis; Iſmaèlitæ autem Mi-
dianitis ac (tandem) Midianitæ Ægyptiis. *½ Verſ. 29. & reverſus eſt Ruben] Nam-
dum venditus fuit Ioſephus, (Ruben) non fuerat præſens, advenerat enim dies ejus,
73. ut abiret ac patri ſuo miniſtraret, alia explicatio: occupatus erat (Kuben illo tem-
pore

63. Vel: Aſturuſia, eX, uti in Bibliis [65. Uti Geneſ. cap. 2 8. v. 7. habetur, confer. infrà
Buxtorf. habetur, in exemplari Hebraico, quo u- Genel. c. 41. v. 15. n. 22.
ſus ſum, ut & in edi ione =nan enev & in Be-⁶5. Vid. Exod. cap. 24. v, 7.
rolinenſi legitur ree ſed corruptam 68. Pra mn En . v 8. habetur.
puto eſſe d'ctionem, nec eam in Buxtorfũ Le. „. Veluti g E c. 27. V. F.
xico Talmudico aut in Dictionario Syro-Chal= 9. Vid. E r ceK - 3 . v. 2 22 habetur.
daico, quod à Gvid. Fabricio Boderiano colle- „1. præt . ral⸗ 16 1 12.
Rum & Operi Biblico Ar. Montani annexum eſt, 7 de S n A “ verſ. 2 5§. h. cap. vi-
reperire potui, fotſitàn naſturtium intelligit autor 4 Conier hkic Gur Ari for⸗
noſter, Joh. Druſius in notis majoribus putat es- 7 hot. i . e rieh fol. 51. col. 4. med. ac
ſe: ariſtolochiam, quæ Germanis Oſterlucey 4 . 5 daen h. loc.
dicitur, cujus radix odorata, in MSto Erff. 1. Pa Scil. Vendiderunt eum, Hebr.) nn prout in
