i. e. quod fixum eſt & c. v. 16. h. c. abſunt hic 4

MSto 2.

3 3. Confer. ſuprà Verſ. 411. h. cap. n. 27. vide S
tractat. Talmud. Schevuot „ Jol. 80. uti in
SDSTI MYW'h. loc, habetur in margine, ac Jal-

kut Part. 1. ol. 16 5. col. 3. med.
XX Si enim illis poſteà innotuit, tunc offerendum
eit ſaerificium pro peccato, de quo ſuprà Levir.
c. 4. V. 14. dictum eſt. .
4. Sive: error, confer. quæ ad Levit. e. 4. v. 2.
n. 4. & n. §S. notata fant, vide & not. in

heW . loc. confer. Sign. ſeq. *H. v. 16.

22 Vel: ex propoſito . Hebr. d ex ſupe bia ac

contemptu, cui opponitur M i. e. error, igno-

rantia, confer. num. præc. 34. h. verſ. it. tract.

Talm. Maccot, fol. 7. a. b. & ol. 8. a, b. it. fol.]

12. b. & Keritut, Ol. 2 5. b.

35. Nempè: de juvenci ac de hirci ſanguine, de

quo paulò ante dictum, vid. hic Torat Ccha-
nim ac tract. Talm. Joma. 60]. 57. a. uti in
DSDiT PDW' h. loc., allegantur ad marginem.

loc. ac Jalkut fol. 165. col. 2. fin. ac col. 3. f

36. Nimirum: intrà velum ſive intraà ſanctum ſan-

Verſ. 1 8. h. cap, n. 39. confer. & Levit. cap. 1.
v. F. n. 66. & ihfraà Verſ. 2 3, h. c. h. 48. & n. 52.
37. Vide, quæ verſu antec. 14. h. cap. n. 30. no⸗
tata ſunt, confer. & tract. Talm. Joma, fol. 4 3.
2. b. & Jol. 53. a. & fol. 56. b. & fol. 5 7. a. it,
Schevuot, Ol. 8. 2. & Sevachim, fol. 57. b. it.
Horajot, fol. 13. a2.
Hebr. a, in MSto I. poſtea funt addita i-
ſtia: w a ee ene yne nn en
90 ineen ene ene en n ee
den naee d e n e deen en een

ar en ee ee rene Dnn re
ene e ennne rnenn nen re
Dn DR e een enee dee de ne e
DSrn i. e. Ego autem Joſephus, Simeonis

ciet tabernaculo teſtimonii (uti veriu 16. b.
cap. habetur, nimirum, ) ſicuti (Aaron) expia.
tionem fecit antè & in conſpectt (i. e, inttà San-
cKtum Sanctorum;) ita etiam expiationem faciet
in tabetnaculo teſtimonii in templo (i. e. in a-
trio, ubi altare aureum erat, vid. verſ. 18. . cap.
Sign.*) ut ſcil. ſpargat de ſanguine ſuper velume
ſicuti ſpatſerat intra (velum) atque expiatio eis
fiet pro tabernaculo teſtimonii quod fizum eſt
3pud illos inter eorum immunduias, quas ipſi
cauſati erant (ſeu conciliaverant vel intulerant )

tabernaculo teſtimonii, quod apud illos reſide-

dorum, vide fuprà verſ. 4. h. cap. n. 6. & infr à

.ẽò⁴

filius, (ſic) explico (verba iſta:) atque ita fa-

bak

2

908 LEVITICI. CAbF. XVI
prà & ſepties infrà. Eod. verſ. 16. Quod fixum eſt apud illos inter immunditias eorum]
i. e. Etiamſi illi (Iſtaêlitæ) ſint immundi; (tamen) præſentia Divina eſt inter eos. **

Verſ. 18. Ad altare, quod eſt coràm Domino] Hoc eſt altare aureum, 38, quod eſt co-
ràm Domino in templo; * cur autem dicit lex: & egrediatur? (nimirùm hoc ita di-

2

citur,) quia ſparſerat (Aaron) ſparſiones ſuper velum & ſteterat (remotus) ab altari (au-

reo) & intrà 39. atque (ita) ſparſerat; in dationibus autem 40. altaris opus erat,
ut ipſe egrederetur de altari & extrà, atque incipiebat à cornu (altaris) orientali † ver-
sàùs ſeptentrionale. 4. Eod. verſ. 18. Et expiationem faciat pro eg] Quænam hæc
fuit ejus (altaris) expiatio? (nimirùm hæc ſtatim hic ſubjicitur, dum dicitur:) & acci-
piat de ſanguine juvenci & de ſanguine hirci, qui (ſanguines) inter ſe † commiſceban-
tur. Verſ. 19. Er ſpargat ſuper illud de ſanguine] Poſteaquâm dederat digitô ſuò da-
tiones 42. ſuper cornua ejus (altaris) ſpargebat (ſacerdos) ſeptem ſparſiones 43. ſu-

per tectum ejus.

.

Eod. verſ. 19. Et mundabit ipſum] De eo, quod præterierat. **
Eod. verſ. 19. Et ſanctificabit illud] In futurum. *** Verſ. 2 1. Viri opportuni]

i. e.

. s

bat inter eorum immunditias, dum illud ipſi
immundi intraverant „ cùm tamen illi ſemet
ſeparare debuiſſent, ne tabernaculum teſtimonii
apud illos inter eorum immunditias reſideret,
tid. not. ad Numer. c. 5. v. 2. n. 11. Coterum
de hoc oſepho, Simeonis filio, confer. not. ad
ExOd. c. 3 2. v. F. Sign. † & infra not. ad Levit.
c. 26. V. 4 ¾. Sign. „“ .
38. Nempè: altare ſuffitus, de quo vide Exod. e.
30. v. 1. & ſeqq. confer. & Junii ac Tremellii
not. h. loc. ut & Jalkut Part. 1. Fol. 165. col. 3.
princ. & col. 4. circâ fin, it. tract. Talm. Joma,
ol. 5. a. b. 1 e
x* Hebr. 72 a, quo nomine hic intelligi puto atri-
um, ubi altare aureum erat, confer. Iuprà v. 16.
h. cap. Sign. X & infrà v. 24 b. cap. Sign. **
39. Videlicèt: inter altare aureum & velum, con-
fer, not. in = - Pv h. loc. “
40. Nempéè: ſanguinis, ſci icèt quando digitõ ſudò
dabat ſanguinem ſuper cornua altaris aurei, hæt
ſanguinis impoſitio dicitur in ſpecie n ad dif-
ferentiam ſparſionis, quæ 4 Rabbinis vocatur
Ni, eaque alio etiam inſtrumentô, quam digi-
16, fieri poterat, confer. Levit. c. 3. v. S. n. 20.
& n. 2 1. Vide & Verſ. ſeq. 19. n. 4ꝛ.
† Hebr. trenn, in MSto 2. huic præmittitur:
roDNNi. e. ( cornu altaris) meridionali.
41. Vel: 4 cornu (altaris) quod orientem d a-

quilonem pectat, conſer. Levit. c. 2, V. 8. n. 39.
it. Torat Cohanim ae tract. Talm. Joma, fol.
58. b. uti in Snan e ad marginem b. loc.

allegantur, confer. Jalkut Part. 1. fol. 166. col,

1 med,

†
57. b. & fol. 5 8. a. b. & Bechorot, fol, 3 9. b. it.

Confer. hic tract. Talm. Joma, Fol. 48. a. & fol.

Ejus,

Sevachim, fol. & 1. a. b. & Menachot, fol. 22.

b. it. Chulin, fol. 9 8. b. & Temurah, fol. 5. a.

b. vid. & not, in Snan nev h. loc. ubi loci i-

ſtius explicatio & ratio expoſitioris habetur.
42. Hebr. rann, quo nomine intelliguntur impo-
ſitiones ſanguinis ſuper cornua altaris aurei, quæ
nonniſi digitò peragebantur, confer. verſ. antec.

18. n. 40, it. tract. Talm. Joma, fol. 59. a.

43²,. De& dicto verſu antec. 18. n. 40. aliquid

didum eſt, confer. & not. in S'nan mne 5.

loc,
X„ Nempè: naye en n

ditie, quæ præteriit, ſic in not. a m hic

exponitur.
XX ⅓ Confer. hic tract. Talm. oma, fol. 36. b.
& fol. 40. b. & Fol. 57. a. it. ol. 60. b. & ſol.
61. a. it. Sevachim, Jol. 40. b. & fol. 5 2. a. b.
it. Menachot, Fol. 92 a. b. & fol. 9 3. b. & Ke-
ritut fol. 25. a. b. & fol. 26. a. b.

7

mMa, 4 4
cultus ſacti)pr

crI
uadi

alulun leßim
ente hic fi pol
6. ac bie

olt heradum
Aque hitcin 4
ſantiftcatione
10. inducbat.
bulum, 51. 4
Et audl lßen

(oferendum)
(nimitüm Aare

teis; iniſten
tumthutibali

† Copker tmatt,
67.b. à Kerin
b,
die Hebr.
n N ,,
ud. pan .,.
cuntur yerba e
Giepopitiatiot
Pulasac ſacere
ſpondeript, gi
ſlucio hic 20
Cohanim,
matpinem alte

4

4 ſ. Conter. Lel

udexemplum.
citur, vide &

A. ARislber
i. e, de immun-

mudici, mec
feperltur auten
z1.b. prout in

AAlegalr,

0l. 70. d,
4 Hebr,nn,

eperitur.

47 Kie: hate
(e pige ſopra 1
1),blap n,

A ſ

* 4
nundliriat orn

kinter es, 11
31, gvod eleo.
irüm hocita di.
usſab altai a.

ltais)is erat
Donientali tyet⸗

Qeun hece

cicitut:) Kacdi.

Tcommilecban.
ir digit ſud da.

atliones 43, ſd.
Ipretenierat, ?25
rieppenuni i.e,

Ejus;

Leylt,6, 11 . en 3
1.Talm, ſoma, fol.
d marpinemn .lc,
han., 1. ol. 166. col,

ne, ,0l 49.2,8fol.
echorot, ,ol, 39 d l.
& Menachot, fol. 21.
& Temuralv fol, ſ. A
noy, loe. ubi loci i.

oſitioris habetur.

deintelligunturim.
nua altari autei uA

ut, conket, Tetl, antet: 8.
n toce de den 4A5. Confer. Levit. cap. 14. vV. 44. n. 50. ubi ali-

ſoma, ſo. h,,

tec, 19. 0.40,. Aiguid
Dem WeUh,

ot. in

. ol. Go,b. & h.
40, b, & olſneud

b. fſol hzeb le⸗
16,ub.

2

CAP. XVI. LEVITICI. 909

Ejus, qui ad id heſterno † die paratus erat. 44. Verſ. 23. &t veniat Aaron ad aber-
naculum teftimonii] Dicunt Rabbini noſtri, quòd textus iſte 45. loco non conveni-
ente hic ſit poſitus ac verborum ſuorum dant rationem in tractatu Talmudico: Jo-
ma, 46. ac dicunt: tota iſta ſectio per omnia dicta eſt juxtà ſeriem (miniſterii † ſive

cultus ſacti) præter hunc adventum (Aaronis ad tabernaculum,) quoniam is factus eſt,

poſt peradum holocauſtum populi & poſtquàm adoleverat ſacrificium 47. juvenci

atque hirci, quod peractum erat extrà 48. in veſtibus aureis & poſt ablutionem &
ſanctificationem, 4
So. induebat.

9. atque ipſe illas (veſtes aureas poſteà) exuebat & veſtes albas
Eod. verſ. 2 3. Et veniat ad tabernaculum teſtimonii] Ut efferat aceta-

bulum, 51. quòô ipſe adoleverat fumitum antè & in conſpectu. 52. Eod. verſ 23.

Et exuat veſtes lineas] Poſtquàm extulerat illud, 53. induebat ipſe veſtes aureas ad
(offerendum) juge ſacrificium veſpertinum; erat autem ordo miniſteriorum iſte:
(nimirùm Aaron adminiſtrabat) juge ſacrificium matutinum (indutus) veſtibus au-

reis; miniſterium veròô juvenci atque hirci, interiorum (ſacrificiorum,) ac ſuffimen-

tum thuribuli (peragebat indutus) veſtibus albis, 54. hircum pro ſe atque hircum pro

4

po-

† Confer tract. Talm. oma, Jol. 66, a. & ol.
67. b. & Kerirut, fol. 14. it, jevammot, ol. 13
d,
44. Sic Hebr. Dy hic exponitur, vide not, in
Rp- W b. loc. confer. etiam liber Precum
Jud. part 2. p. 237. b. med. ubi ex Joma addu-
cuntur verba expiationis 4 ſummo ſacerdote in
die propitiationis pronunciari ſolita & quid po-
pulus ac ſacerdotes, in atrio ſtantes, ad hæc re-
ſponderint, quæ, quia prolixa ſunt, brevitatis
QAludio hic adducere ſuperſedeo, confer. Torat
Cohanim, prout in Qpafi ne h. loc. ad
marginem allegatur, ubi vide ſis etiam notas.

ud exemplum loci, minus congruè poſiti, addu
citur, vide & infra b. verſ. 23. n. 5 89.

46. Efſt is liber quintus partis ſecundæ operis Tal-

te, immm mudici, tractans de die expiationis peccatorum;
ove,

nnot n wohie

rep eritur autern locus hic allegatus in Joma/ ol.
32. b. prout in 'pnn npv Z.loc, ad mar ginem
allegatur, ubi vide etiam notas, vid. & Joma,
Jol. 70. b.
† Hebr. Day, ſie in
reperitur.

utroque MsSto hic additum

47. Sive: partes ſacrifieii, Hebr. )&, de qua vo-

ce vide ſupra Levit. c, 3. V. 7. n. 1 6. confer. & v.
23z. H. Ca P. D. 6 0.

48. Nempéê: extraà velum five extrâ ſanctum ſan-
ctorum, confer. ſuprà verſ. 16. h. cap. n. 36.
49. Id eſt: lotionem manuum ac pedum, confer-
ſupra verſ. 4. H. cap. n. 13.
50. Sive: lineas, byſſinas, de quibus ſuprà verſu
A. hb. eap. ubi vide Raſchi notas, confen & n. 54.
h, verſ. 2 3.
51 Vide infrà n. 53. hoc verſ. 2 3. ubi etiam de
thuribulo, confer. & Jalkut Part. I. ol. 166, c0l.
2. circa fin. Er⸗
52. Id eſt: intrà velum ſive intra ſanctum ſancto-
rum, id enim ſignificant verba iſta maoi ,
confer:. Exod. cap. 24. V. 16. n. 42, & ſuprà v.
4. h. cap. n. 12. & verſ. 16, n. 36. it, verſ. 27.
h. cap. n. 69. vide & notas ad librum Prec. Jud.
part. 1. p. 13 15b. circà fin. & p. 13 3. b. med. ac
part, 2. P. 2 5A.: b. med. it. D. Wagenſeil. Sot.
pag. 90. princ. & not. ad Ezech. cap. 44. V. 17.
n. 20. & ad 2. Chron. cap. 3. v. 14. num. 30.
it. ad 2. Rege c. 15. v. 5. Sign. *
53. Nempè: acetabulum, ut & thuribulum, de
quibus panlò antè & poſteà h. verſu, n. 56. in
MSto 2. pro NR6 S„Mααπαν i&ες legitur: e
i. e. poſiqum extulerat illa, ſcil. acetabulum &
thuribulum, vid. Joma, ol. 7 1. a. b.
54. De his vide, quæ ſuprà n. 50. , V. 2 3. nota-

ta ſunt.

? . X

L.EVITICI. LAb. XVr.
populo & nonnullas additiones 55. veſtibus aureis (indutus peragebat;) eductio-
nem autem acetabuli atque thuribuli 56. veſtibus albis (indutus peragebat;) reliqui-

910

as verò additionum, 57. ut & juge ſacrificium veſpertinum ac ſuffimentum templi,

uod erat ſuper altari interiori (adminiſtrabat indutus) veſtibus aureis; ſeries autem
verſuum, reſpecta miniſteriorum, talis eſt: 58. & mitrat hircum in deſertum (verſ.
22.) & lavet carnem ſuam aquâ &c. (verſ. 24.) & egreſſus faciat holocauſtum ſuum-
(eod. verſ. 24.) & adipem ſacrificii pro peccato &c. (verſ. 25.) & totus textus us que
ad (verba illa:) deinde ingredietur in caſtra (verſ. 26.) poſteàâ (ſequitur:) & veniat-
Aaron &c. (verſ.23.) Eod. verſ 23. Et reponat eas ibidem] Docet (hic Scriptura,)
quòd (eſtes illæ) recondi debeant † nec (Summus ſacerdos) miniſterium peragat iis-
dem quatuor veſtibus (indutus) alio expiationis die. 59. Verſ. 24. Et lavet carnem
ſuam &c.] Suprà 6. didicimus, quomodo(Aaron) carnem ſuam laverit & veſtes indu-
erit, nam, dum ille veſtes aureas mutabat cum veſtibus albis, opus habebat ablutione
uia in eadem ablutiene ipſe exuebat veſtes aureas, quibus (indutus) peregerat mini-

ſterium ſacrificii jugis matutini & induebat veſtes albas ad miniſterium diurnum; hic
autem diſcimus, quò d, dum ille veſtes albas cum veſtibus aureis mutavit, opus habuerit
ablutione. Eod. v. 2 4. In loco ſancto] Qui ſanctificatus eſt in ſanctitate atrii, atque is
(locus) erat in tecto domus HO &1. atque ita (fiebant) qu atuor lotiones, quæ toto

die

55. De quibus Numer. c. 2 8. v. 9. & ſeqq. Hebr.] uti in Gur Arjeh fol. 143. col. 4. med. habetur,

PSD i. e. additamenta, aucta:ia, Judæi etiam
eam temporis partem, quæ eſt inter hw i. e.
matutinum tempus & meridiem ſolent feſtis ſuis

addere idque appellant in Hibris precum π,,
60ο. Nempè: verſu 4. h. cap. ubi vide not. n. 11.
confer. & hic tractat. Talm. Joma, Jol. 32. b.

quaſi epimetron, auctarium, vide Buxtorf. Lex.
Talm. Fol. 96 4. confer. & n. 57. H. Vverſ. ac Nu-

mer. dict. c. 2 8. v. 1 5. ibique Raſchi not. it. in.

frâ Levit. C. 2. 3. v. 8. n. I 1. & v. 19. H. 49.
76. De quo paulo antè n. 53. . verſu, confer. hic
tract. Talm. oma, fol, 7 1, a. b.
5 7. De quibus num., antec. 55. b. verſu 23. di-
Qum eſt.
58. Conkfer. quæ ſupfâ ad yerſum 23. H. cap. num.
45. notata ſunt. ðèò
† Confer. hic tract. Talm. Peſachim, fol. 2 6. a. &
Joma, ol. 12. . it. Fol. 24. a. Sevachim. fol-

46. 2. & Chulin, ol. 117. 3u. it. Keritut „Jol. 6.
a. & Mehila, fol. I1. b. .

59. Veſtes enim, quibus ſummus ſacerdos anno

præterito in die expiationis erat indutus, tecon-
debantur a na nE) ) i. e, nec unquam
ſacrum miniſterium in illis (veſtibun) geraget,

vid. Torat Cohanim ac tract. Talm. Joma, Fol.

24. a. uti in enan mnow ad marginem b. loc.

allegantur, confer. jalkut Part. 1. 7ol. 166. col.

3. med. it. Ioma, ot. 71. a. b.

prouth. loc. ad marginem allegatur, ubi vide
& notas, confer. etiam Spenceri de Legib. He-
bzæor. ritual. lib. 3. Diſſertat. 3. c. 6.

61. Ubi ſummus ſacerdos ſe lavabat die expiatio-⸗

nis, vid. Abarben. ad I. Reg. e. 8. †ol. 2 30. col.

1. princ. edif. Lipſ. & Tract. Gall. Hiſtoir.

Crit. des Dogmes & e. Part. 2. . 6., n. 4, p. 2 2 5⸗

erat autem Parva, hominis cujusdam Magi
nomen, qui ad ſtructuram templi Hieroſolymi-

tani ædificaverat conclave, à nomine ſuo di-

Rtum 'e ta, vide Buxtorf. Lex. Talm. ol.

1805. & not in me e ac Gur Arjeh fol.
143. col. 4, Med. it. Torat Cohanim ac tract.

TLaim. Jocna, ol. 32. b. uti in ane neWhe. loc.

allegantur ad marginem-

„

CALNI.
Tatencede

s ufſu
emplo ttin a
n, niel
in hoc reniet!
eum Ge guo ch

lo ttjn at

teerl.15. 4
. ſengtumek:
tebe munds,
mn ame a
S] beian

—

3 die vend dit d
Ut oͤ in edit.
MSoorilli
(eil gropitiat
61. Vel: in inte
ſcnibit, ſuille l
tem domus &
ler. Talq.
TIactar. ge
ſole r1 ſe
Snot. in Or
Galico, gui
Dogmes Ac.
quod fumm
mam oblmiot
mo leu conc

ler Chil,

ul. 4..
6,Can
ſunt ice nn
Talm. omma,
r Conker. gu⸗
A verl. 1
o. .o. f.
tare auteum
klebr. x R
ſ dnd ie
(d wle,

—
batz) edudio.
bat)teliti.
Hentum temhli,
8) ſeties aten
cauſtum ſuum.
1 tennng ude
ur:)Krenit.

ie enptun)
tum peragat it.

t lavet carnem

dedet ablutione
petegeratmini.

m diurnom;hkic

litopos habgetit

teatrii, atge
tiones, gur tolo
dle

—¶—¶——

ol. 4. med. habett,;

. Taln. ſoma, fol.

d matgidem ), t.

N.1. ol 166, cl.
156,

Ubi Fide not. , 1I.

Jom, folzub.

Alegalut , ubi vice
emetige Legib. ke·

11,3,c, b.

hiabat die expigi.

.e. §. ol, 130,00),

Tiniscujasdemn Aagi

temoli Hienofolyni.

,noſpine Iud di⸗
tolt Len. Taim ol
Cchunim c nitt.

die fieri debebant; aſt prima (ablutio) facta eſt in antemurali. 62. Eod. v. 24. &r in-
Mu⸗at veſtes ſuas] (Videlicèt:) octo veſtes, 63. quibus ipſe (ſummus ſacerdos indutus)
omnibus anni diebus miniſterium peragebat. Eod. verſ. 24. Et egrediatur] De-

ad. Call Hiſtin.
11,t. 6,,0. 4,,⸗2k1ſ.

An Wv,, e.

CaAp. xyVI. IDLEVITICI.

911

templo ** in atrium, ubi altare holocauſti erat. Eod. verſ. 2 4. Et faciat holocauſtum
Juum] (Videlicèt:) hircum in holocauſtum, de quo ſuprà dictum eſt, (hiſce verbis:)

in hoc veniat † Aaron &c. 64. Eod. v. 24, Et bolotauſtum populi] (Nempè:) hir-
cum, de quo dictum eſt ſuprà: & à cœtu filiorum Iſraélis &c. 65.

Verſ. 2 5. Et adi=-
pem ſacrißicii pro pectato] i. e. Partes ſacrificiorum 66. juvenci atque hirci. Eod.
verſ. 25. Asdelebit in aluri] (Videlicèt) ſuper altari exteriori, nam ecce de interiori
ſcriptum eſt: non offeretis ſuper illud ſuffimentum peregrinum 67. & holocauſtum

atque munus. 68. Verſ. 27. Quorum ſanguis illatus ſuit] (Scilicèt) in templum, *
1& Feſtet inda.

ur & antè atque in conſpectu. 69. Verſ. 32. Eit expiabit ſacerdos, qui unctus fuerit

Sc.] Expiatio iſta diei propitiationis non rectè peragitur, niſi à ſummo ſacerdote, **

a0

* Sic verto bic . 727, uti in Amſtel. editione, 64. Uti ſupra verſ. 3. h. cap. habetur, confer. hic
ut & in edit. Pari mnepv habetur, at in utroque tract. Talm. Joma, fol. 70. b. & fol. 7 I. a. b.
MsSto omiſſaà particulà 729 legitur y i. e, die 65. Prout fuprà verſu 5. b. cap. habetur, confer-
(tcil. propitiationis.) tractat. Talm. Joma, ol. 73. uti in bam np
6. Vel: in intermurali, Hebr. 7, Baal Aruch! . loc, allegatur ad marginem, ubi vide etiam
ſcribit, fuiſſe lIlocum, muro cinctum, inter mon- notas. ́ßMB
tem domus & atrium mulierum, alleg. Buxt. in 66. Hebr. N&, vide, quæ ſuprà ad verſ. 2 3. . cap.
Lex. Talm. ol. 747. confer. & Ar. Montani n. 47. notata ſunt. Confer. & not. in dpam np*
Tractat. de ſacris Fabric. five de Templi fabriea h. 10oc. it. tract. Talm. Joma, fol. 67. a. b. & Jol.
fol. I1. & ſeq. vide & Num. c. 19. v. 9. D. I 9. 7 1. a.
& not. in 'non e h. loc. in dict. Tractatu 67. Id eſt: tale ſuſſimentum, quod non compo-
Gallico, qui inſcribitur: Hiſtoire Crir. des ſitum eſt ex illis aromatum ſpeciebus, quæ refe-
Dogmes &c. part. 2. cap. 6. pag. 22 5. 1efertur, runtur ExOd. c. 30. v. 34 2
quòôd ſummus ſacerdos in die expiatmnis pri- 68. Prout habetur Exod. dict. c. 30. V. 9. ubi vi=
mam ablutionem fecerit DPamnèe rraa i. e. in do. de ſis Junii ac Tremellii norass
mo (ſeu conclavi) Aftines, de quo vid. Buxtorf, * Conſer. ſuprà verlſ. 18. b. c. Sign. * & v. 24. b.
1Lex. Chald. Fol. 1I1. & dict. Tract. Gall. part. cap. Sign. E ð W
2. c. 14. P. 33 9: 69. Id eſt: in adyta ſive in ſantum ſanctorum,
ſuprà ad v. 4. h. cap. n. 7. notata confer. ſuprà verſ. 2 3. b. cap. n. 52. it. ad He-
fſunt, vide & not in n-r r h. loc, it. tract. bræ. c. 1 3. verſ. 1I. vide & not. in nor
Talm. Joma, fol. 7 1. a, b. h. loc. ac Ja kut Part. 1. Fol. 166. col. 3. circà
*X Confer. quæ ſuprà ad verſ. 16. . cap. Sign X X fin. it. Joma, Fol. 50. à, & fol. 7 I. a. & Seva-
SSc ad verſ. 19. . cap. Sign.“ notata ſunt, it. Ex- chim, ſol. 83. 2. b. —
QOd. c. 30. v. 6. ubi agitur de loco, in quo al. ** Confer. Ro lane, Jol. 5. a. & fol. 67. b. & f-
tare aureum poni debebat. 83. a. b. Se ſol, 74. a. b. it. Fol. 76, a. it. Torat
† Hebr. &a Ria hæc & ſequentia, usque ad: Cohanim, prout in San R h. loc. ad mar-
y nN i. e. & 4 (Gt &c, abſunt 4 MSto 1, ginem allegatur „ubi vide etiam notas, gonfer.
ſed malè. & Sevachim, fol. 10 5. b.

Yyyyy

–

2

9212 LLLEVITICI.

cere de ſacerdote, qui perinde atque ipſe, ſummus eſt, qui ei ſuccedit quique ei ſimilis
eſt. Eod. verſ. 32. Et cujus impleverit manum] Non mihi (ſubit hic intelligere-
juxtà ſenſum literalem 70. verborum,) niſi de illo (ſacerdote,) qui oleò ſacrò 71.
unctus eſt; qui verò auctus eſt veſtibus 72. undenam (probas etiam, hunc eſſe intel-
ligendum?) lex (hic) dicit: & cujus impleverit manum &c. cujusmodi fuerunt o-
mnes ſummi ſacerdotes, qui ſteterunt 73. à temporibus Joſiæ ac ultrà †a deinceps,
nam ipſius tempore fuit recondita ampulla olei 74. undtionis (ſacræ.) Eod. v.
32. 1t Cſammé) ſacerdotiés fungatur loco palris ſui] (Hoc dicit Scriptura,) ut doceat,

quòd, ſi filius ejus ei ſucceſſerit, ipſe omnibus hominibus præferendus ſit. 75. Verſ.

34. Et fecit, ſicuti præceperat &c. Quando venit dies expiationis, fecitAaron) juxtà or-
dinem (ſive ritum) iſtum, (hoc ideò hic adducit Scriptura,) ut narret laudem Aaronis,

ac, quoniam totus textus (Scripturæ) loquitur de Aarone, (ideò) neceſſe fuit (hic) di-

uòd ſcilicèt veſtes illas non ad magnificentiam (ſive oſtentationem) ſuam induerit;
ſed ut adimpleret 76. decretum regis (ſupremi, i. e. Dei.) .

† Hebr. px, in MSto I. bis præmittitur:

W, ut ſenſas ſi: forfitàn non mihi ſubit hic

intelligere Gec. Gterum in MSto 2. verba iſta:
px usque ad: 72 d i. e. cujusmodi fuerunt
x Hebr. 7R&) i. e. poſt regis Joæ ætatem, con-:

omnes &c. deſunt.

70. Nempè: dum hic dicitur: qui unctus fuerit, †
74. Idem ſtatuunt Rabbini etiam circa arcam fœ-
deris, quòd ſcilicèt illa 4 Joſia, rege, fuerit re-
condita, confer. præ aliis R. Ila. Abarbenelad

poſſet aliquis ſolùm intelligere eum, qui oleò
ſacrê unctus eſt; non verò illum, qui ſacris veſti-

bus, ſummo ſacerdoti eonvenientibus, (qua
rum cG+- erant ſpecies, de quibus verſu 24. h.

cap. dictum eſt,) indutus eſt, huic dubio hic

occurrit autor noſter, confer. num. ſequ. 72. vid.

& Torat Cohanim, uti in nan re hic alle-

gatur ad marginem. ð ——
71. Hebr. ννπα rw, i. e. oleò unctionis, ſcil.

ſacræ, de quo vide Exod. c. 30. v. 2 3. G& v. 29.

fol. 60. a. Se fol. 7 6. a. it. Kidduichin, fol. 14.

ibique Raſchi not. confer. & R. Iſaac. Abatbe-
nel. ad 1. Samuel. c. 10. v. I. & ſeqq. ubi plura

de oleo ſacro & unctione regum, confer. & Se-
vachim, fol. 83. 2. & Nedarim, Fol. 80. b. it.
[76. Confer. etiam hic notæ in Qopon ne
Torat Cohanim, uti ibidem ad marginem allo-

Joma, ſol. 3 5. b. & Fol. 41. b. & fol. 86. a.
72. Id eſt:

qui octo veſtibus indutus eſt, qua
lis veſtitus ſoli competit ſummo ſacerdoti, pro-

D D T'h. loc. & Chulin- fol. 10 1. b.
73. Id eſt: qui ſummo ſacerdotio functi ſunt,
confer. Joma, ol. 6 I. a. & Schevuct, ol. 13.
bait. Menachot, fol. 27. b. & al. 92. a.

fer. bic Chulin, fol. 13 1. b.

2. Reg. c. 2 3. V. 3. 6 D. Meyeri Prolegom. in
Seder Olam majus Diſſertat. fecund. n. 5. P. 15 1.
ecdit. Amſtelod. .
75. Nempès, quoad ſucceſſionem in Sacerdotio,
confer. hic notæ in Span meow, ubietiam To-
rat Cohanim ad marginem allegatur, cont. etiam
tract. Talm. Schevuot, Jol. 1 3. b. & Horajot,

a. & Sevachim, ſol. 40. a. & fol. 109. b. it.

„

gatur.

ut num. antec. 70. notatum eſt, contfer. not. in

Cicienn
triom
hominis, nam

(Hoc⸗ dicit S

3. Verl. 5. Q
Demonitu I

ti ickio ſa

Qigfenrttah
cxttch er guam
zmbo erudt kel
tut.7. Vetl. 10

— ——

i dic velu ſen

pon Ge gozlibet

ir lic elſe ſer

inde ſacliciun
Tiemellii nor.,
c9). h gehuf
10 ¼ 21 uti ind
legatun, ubi rie
Part. leel
floci Aiusexhli
h. loc conter.
ab. follit
vabata, ſol.
2. Conler, hie
taphr. Chaid,
temn ſalken Pan
* Conler. bie n
fol, 72. d.

(ſchin, ſol 4

3. Nempe: extt
Uide verl. 3,9.
nin, prout int

leoalur i

IIieb ol.

7

AI.

—
leitt.

luignue eiſiuli
die inteſigete⸗
oles ſicti j,
hunceſe int,.

nodi erunt 9.

tae beincee
cre.) Hod. .
Mras) ut doten,

lus n. 75, Vetl.

(Aatonpumdor-
kudem Astonis
)lum indueti;

hlig, ſol. 101,,
terdono funcki ſunt,

8 K heruot; fel. 13.

fol g1,
lote zeiatem, con-
b.
liam cilca atcamn fe⸗

oha, tege, tveritle.

R. Da. Abatbenel 2d
Meyeri Pyoleoommin

EKund . ,Pe 11.

Konemin eergotio,
ho, ubieliim I0
dalegalut, 0l tian
0l. 13.b. Horaion

1,b, 8 5ol. 41, .
Nidduicbin, l. 4

1 2.8 ol loebit.

e2 in &
mal nagicenele⸗

CA.

213

CAP. XVII. LIHEVITICIL.

VYErſ. 3. Qui maltaverit levem ant ovem] De ſanctificatis loquitur Scriptura,
dicitur enim: ut offerat oblationem. 1. Eod. verſ. 3. In caſtris] Extrà a-
V ttrium. † Verſ. 4. Sanguis reputabitur] i. e. Quaſi ſanguinem effudiſſet
hominis, nam animam ſuam reatu obſtrinxit. ². Eod. verſ. 4. Singuinem effudit]
(Hoc dicit Scriptura,) ut includatur * etiam ille, qui ſparſit ſanguinem extrà.
3. Verſ. 5. Quæ illi ſacriftant] i. e. Quæ illi ſacrificare conſueverant. 4. Verſ. 7.
Demonibus (Iſtud: ) V hic idem ſignificat, ac:) N i. e. deæmonibus, vel-

uti(dictio iſta accipitur in illo loco:) D )i. e. & dæmones ſaltabunt ibi. 5 Verſ. 8.

Qui oferet holocauſtum] (Hæc dicit lex,) ut æ què reum faciat illum, qui adolet membra
extrà, 6. quàm eum, qui mactat extrà, nam ſi mactaverit unus & ſocius ejus obtulerit,
ambo erunt rei. Verſ. 9. Exſtindetur Poſteri ejus exſcindentu P & dies ipſius exſcinden-
tur. 7. Verſ. 10. Omnem ſanguinem] Quoniam dicitur: pro anima expiationem faciet, 9.
— ryyYy2 for-

b. it. Sevachim, fol. 26. a. b. & fol. 4 5. b. it.
Jol. 10 8. b. & fol. I18. 2. & fol. 1I19. b. it. Pe-
ſachim, fol. 70. a.
4. Vide præ aliis Junii ac Tremellii obſervat. ad
hunc loc. & not. in am ne h. loc.
5. Uti Eſai. c. 1 3. v. 2 1. habetur, ubi vide Raſchi
not. confer. & Sanhedtin, fol. 6 1. a. & Avoda
Sara; fol-s5 iI. a. b. & Sevachim, Jol. 106, a. b.
&M Bava batra, ol. 120, a.
6. Id eſt: extrà atrium, vel qui non adduxit ad o.
ſtium tabernaculi, vide fuprà verſ. 4. b. cap. n.
3. confer. & Torat Cohanim, ac tract, TLalm.
Scvachim, fol. 10 9. 2. b. & 0l. 109. uti in
E PPE h. loc. allegantur ad marginem .
vid. & Sevachim, fol. 107. a. b. & 115, b.
7. Id eſt: mortem præma uram obibunt, German.
Sie ſollen jung ſterben/ uti Rabbini exponunt.
Vide, quæ ſupra ad Levit. 6. 4. V. 2. h. J. nota-
ta ſunt, confer. & P. Fagius in not. ad Paraphr.
Chald. b. loc. n. 8, it. infrà verſ. 16, h. cap. n.
2 4. 20C l, evit. c, 19. V. 7. n. 27. vide & Gur Ar-
jeh fol. 144. col. I. hin. ac not. in 'paf nb
. loc. it. Sevachim, fol. Iof. a. & fol. 107. a⸗
b. & fol. 109. a. & Temurah /ol. 6. b.
8. Uti verfu ſequ. 1I. F. cap. habetur, confer. To-

I1. Sic verſu ſequ. 4. . cap. habetur, ſenſus eſt,
pon de qualibet mactatione bovis, ovis aut ca-
opræ hic eſſe ſermonem; ſed de illa, quæ fit, ut
inde ſacrificium offeratur Deo, confer, Junii ac
FTremellii not. h. loc, vide & infra verlſ. 10, h.
csap. n. 9. confer. & tract. Talm Sevachim, ol.
107. a. uti in a ad marginem hic al-†
legatur, ubi vide etiam notas, confer. & Jalkut
Part. I. ol. 107. col. 3, S 4.
† oci iſtius explicationem vide in not. D ho m
„ loc. confer. & tract. Talm. Sevachim, fol. 10 8.
2. b. & fol. 1 16.b. & Nedarim, ol.7 8. a. b. it. Ba-
ya batra, fol. 17. a. b. & Joma, fol. 63: 2.
2. Confer. hic præ aliis P. Fagius in not. ad Pa-
raphr. Chald, ac not. in 'nan mh. loc. i-
tem jalkut Part. I. Ol. 16 9. col. n.
* Conler. hic tract. Talm. Sevachim, ſol. 7 1. b.
fol. 72. b. it. Ioma, fol. 6 3, a. b. & Kiddu
ſchin, fol, 43. a. & fol. 57. b. it. Avoda Sara,
pol. 51. b. & Menachot, fol. 2 6. a.
3. Nempè: extra atrium ſive oſtiumtabernaculi,
vide verſ. 8. h. cap. n. 6. confer. & Torat Coha-
nim, prout in Ee'nam Du, h. loc. ad marginem
allegatur, it. Sevachim, fol. 106. a. b. & fol.
1 12. b. & fol. 113. b. it. fol. I15. a. & Lemu⸗
rab, fol. 6. b. & fel. 13. a, it, Sanhedrin, fol. 34.]

914 LEVITICI.

Forſitàn non erit ille reus, niſi quoad ſanguinem (animalium,) quæ ſanctificata ſunt? ve

9. lex dicit: omnem ſanguinem 10. Eod. v. 10. Et ponam faciem meam] (Dictio 4
hic notat:) ν Neh i. e. otium meum, (ac ſi diceret:) † i. e. averto ego .r
memet ab omni (alio) ſtudio meo atque huic rei operam do. 11. Verſ. II. Quias
eminini⸗ Vel.
Poptackin lo⸗
vollust comhet
ſiad alegoric
numavis immm
ri,)incvjus

anima carnis] i. e. Omnis creaturæ (anima) à ſanguine dependet ac proptereà dedi

illum in expiationem pro anima hominis, veniat anima & expiationem faciat pro ani-
ma. 12. Verſ. I12. Omnis anima inter vos] (Hoc dicit Scriptura, yut admoneat
adultos de parvulis. 13. Verf. 13. Qui venatus fuerit] Non mihi (venit hic in men-

tem, ut aliud intelligam quoad ſenſum literalem,) quàm venationem, 14. quoad an-

ſeres & gallos unde probatur, (etiam hos hic intelligi?) lex (hic) dicit: venatus fue-
rit (nempè:) ex quovis † loco, 15. ſi (igitur) ita eſt, cur (hic) dicitur: qui venatus
Eod.

fuerit? (nimirùm) ne quis comedat carnem, niſi per hanc præparationem. 16.

rat Cohanim, uti in 'naR n h. loc. allega-
tur ad marginem.
9. Id eſt: de quibus fit oblatio in ſacrificium,
confer. ſuprà verſ. 3. h. cap. n. 1. re: ut adulti dehortentur parvulos, ne fcil. illi
10. Nempè: eorutn quoque animalium, quæ ſanguinem comedant. =
non ſanctificata ſunt vel de quibus non fit obla- †I4. Propriè ſic dictam, quæ eſt beſtiæ ſive ſeræ ſyl-

ſanguinem comedant, confer. Jalkut part. 1, fol.
16 . col. 3. & infrà Levit. c. 21. v. I. num. —
1. it. Exod. c. 20. v. I0. n. 50. poſſes & ſic verte- 17. Niltet: ken

tio, ſanguis enim eorum pulvere eſt cooperien-
dus, ut & fanguis æS α naè i. e. membri beſtiæ

adhuc viventis unn .☚1 i. e. & ſanguis expres-

ſus, ſcil. per phlebotomiam aut aliter, ſic in Che-

rithuth fol. 76 b. alleg. Ligtſoot. ad Act. Apo-
fKol. c. 15. v. 20. p. 1 17. edit. Lipſ. eonfer. &

Deuter, c. 1I 2. V. 16. n. 62. & n. 6 3. it. D. Wa
genſeil. Sot. p. 39 3. & Chulin, Jol. 30. b. &

Vol. 83. b. it. †ol. 84. a. & 87. a.
† Conkfer. hic tract. Talm. Chulin, ol. 74. b. &

Jol. 1 17. a. it. Fol. 120. a. & Peſachim, fol. 22.
a. & fol. 65. a. & evammot, fol. 114. a. & Jo-

ma, fol. 5. a. & fol. 59. 6. it. Sevachim, Ol. 6. a.

& Jol. 26. b. & ol. 46. a. & Mehila, fol. 11. a.

it. Menachot, fol. 9 3. 5. & Keritut, fol. 22. a.

II. Nempè, ut hominem iſtum populo ſuo ex-
ſcindam, Confer. infrà Levit c. 20. v. 3. num. 2.

vide & not. in a h. loc.

12. Confer. hic præ aliis D. Maji Theol. Jud. Loc.
8. §. 10. p. mih. 147: ac not. in 'pa h.

loc. item Jalkut Part. I. ol. 16 8. Col. 3.

MSto r. . .
13, Scilicèt: inſtruendis & informandis, ne illi

h. loc allegantur ad marginem.

S) WX& i. e. quæ comeditur, abſunt ab utro-

15. Vel: quovis modo, omninòô, confer. hic Gur
* vocetur & da eee de e i. e. eti-

ſit.

tur isq; terrà contegatur, id enim dictione manè
hic intelligi puto, confer. D. W a genſ. Sot. dict.
p. 39 I. n. 6. uhi hac de te plura, in notis meopg
tn locus iſte aliter exponitur, nempè, id eſſe

animal, quod ei non eſt præparatum, ac ſi diceret

veſtris majoris, confer. hic D. Wagenſeil. dot.
P. 329 1. num. 6. & p. 39 3, it. Torat Cohanim ac
tract. Talm. Chullin, ol. &4. a. uti in b'nos De

† Hebr. p 22, hæc & ſequentia, usque ad:
que MSto, confer. Chulin, fol. 27. b. & fol. 9 4.
a. & ſol. 96. 6. S& fol. 87. a. 6. it. Schabbat, fol.
22. a. & Beza, l. 7. . & Bava kama, fol. 9 1. .

Arjeh fol. 144. col. 2. princ. ubi ſetibitur, quòd
amſtiſtud (animal) jam antè venatione captum D

Hebr. émnm ſenſus eſt: niſi animal iſtud ita prz
paretur ad cibum, ut priùs ſanguis ejus effunda.

. hic imelligendum, ac ſi aliquis venatetur iſtucd
* Hebr. oa 72, iſta, ut & ſequentia, usque ad
N&& i. e. qui venatus fuerit, abſunt 4

e n en ede i, i, c. ut non ſeme:
per carnem comedat, ne ad paupertatem rediga- D
E tur; ſed nimis remota eſt hæc explicatio,:

ſanclamaut in

,—
—

mo, confet, 50
att. 1.5o) 16
11 Se eliam unin
guis eius to⸗

faalm. Chulin,
D
Hebr. ve

hv i e, d

19, Confer hiept

ciones, ut &

loc vbiigſen⸗
tm ſertte fue

pN Ndd h.

20, Heby n
Alligunt Gern
ſopra ad leyit,
vige Gin A
ubi dicitur,
DPNMV
ſortionis, co
S mCn. Tal
DI de
18, zide 8
70, u5,

2. Id eſt: epe

nempe ey
illa (ie)ine

CNLNI

—
ctiftcar „R

nean (Dicio .
1 e. awertd en
rr. duie
Dropterei ded

Alicietptoenie

Jut idmonet
enit hic in men.
14, uoad n.

t: venatus de

Ur: ggirenate
nem, 16, Lod,
yetl.

—
.. 11, F. l. ld.
d polles li ett.

arrulos, ne lcl ili .

beſtie ſye erg l.
D. Wagenleil. d0t.

1.Torat Cohanim ac 1

2. Bt in d d
dem.
quentia, ate a:
tur, ablunt ab uno⸗
ſol el.8& fol. g4.
16. i. Schaddat, ſl
Bara kamna, fl gl. .
lind, conler, hic Gur
. ubi ſcubirur, gudcd
2) h Wie. ei.

1e venatione cagtuan.

ſtanimaliſtudita ræx
laaguis ejus ekſunda.
enim cictione un
. V genl. do. Gic,
Plura, in notis Non
icut, nemhe,idell
ſguis Fenzielut Aud
thantum ,e ſ dieeet
v ie, non ſem⸗
aupentalemn redlgi⸗
hac epllcati,

CAP. XVII. LEVTTIICIT. A15

verſ. 13. Quæ comeditur] Exceptis immundis. 17. Verſ. 14. Sanguts ejus in anima
ejus] i. e. Sanguis ejus eſt ei loco animæ, 18. quia anima * dependet ab illo. Eod.
veri. 14. Quia anima omnis carnis ſt ſangnis ejus] i. e. Anima eſt ſanguis, 19. =—
& τε (dictiones iſtæ) ſunt generis maſculini; (dictio autem) O Do eſt generis foe-
minini. Verſ. 1 5. Quz comederit mortieinup & Wierytum De morticino arvis
mundæ loquitur (hic) Scriptura, cui non adeſt immundities, niſi eo tempore, quò ab⸗
forpta eſt in loco abſorptionis, 20. & docet te hic (Scriptura,) quôd (morticinum)
polluat comeſtione; diſcerptum autem, de quo hic dicitur, non (hic) ſcriptum eſt, ni⸗
ſi ad allegoricè exponendum, 21. atque ſic diſcimus (ex Talmud:) forſitan mortici-
num avis immundæ polluit in loco abſorptionis? lex dicit: diſcerptum, i. e. (ea a-
vis,) in cujus ſpecie eſt 1 O, 22. excipitur avis immunda, in cujus ſpecie non eſt
5WH. 23. Verſ. 16. Portabit iniquitatem ſuam] Si (ſcilicèt talis) come derit rem

ſanctam aut ingreſſus ſit in Sanctuarium, reus erit“ propter immunditiem iſtam; ſic.

„

IVVVVY 3 uti

17. Scilicet: feris & avibus, de quibus hie eſſt ſer-

mo, confer. not- in ohon e h. loc. & Jalkut

Part. 1. Fol. 16 8. col. 4. princ.

19. Sic etiam junius ac Tremellius hic verterunt: ſan-

