i 1676, Mhoäii
Veltetum: ii

ehus Antiqa. l.

habets nuces t.

11:

b initi in Ko.
Ncoparandu,
col 3,cafn.

P. 1), lnh l

n e h e.
amiates & AMl⸗

eeuta ſit.

icclis dinne
findus tenet in

.

(Verba iſta: ſ21 DaO Hi

CAP. XLIII. GENESEOS. 341

dimittatillum liberum ex vinculis, (verbum autem M'tu hic) ſignificationem habet/
(ſicuti in illo loco:) liberum Hi. e. dimittat illum 28, nec cadit in Targum ? ſi-
gnificatio (verbi:) ReWEP i. e. & mittat, nam ecce illi (fratres oſephi) eò ibant ad i-
pſum. 29. Eod. verſ. 13. FKratrem veſtrum) Nempè: Simeonem. Eod. verſ. 13.
Alium) Spiritus Sanctus illum (Jacobum tunc) impulerat, 30. ut (per verbum iſtud:
Ni. e. alium vel alterum) includeretur Joſephus. 31. Eod. verſ. 13. Egorer?) Do-
nec redieritis, ero orbatus propter dubitationem. 32. Eod. veri. 13. Scuti orbatus
ſum) Joſepho ac Simeone. Eod. verſ. 13. Orbatus ero) Benjamino. Verſ. 14. &
Benjaminum) Targum (adjectô verbô) habet: & duxerunt ** Benjaminum, quoniam
acceptio pecuniæ & acceptio hominis non pari modo ſe habentin linguàâ Syriaca, (nam)
in re, quæ manu prehenditur (Syri) utuntur verbô 2O; aſt quando aliquis verbis
ducitur, uſurpant verbum . 3 3. Verl. 15. &t macta malationem ac præpara-)
hic idem ſignificant) ac 120 Q road
i. e. & ad mactandum mactationem & ad præparandum, 34. nec iſtud: Hο ſignifi-
cat imperativum, aliàs ei dicendum fuiſſet: 712 01 j. e. & macta. 35˙. Eod. verſ. 15.
Meridie) Iſta (dictio hXπ) Chaldaicè translata eſt: NNDW., 36. quod ſigni-
ficat prandium primum linguàâ Syriacàâ; ac linguâ vernaculâ: diſner; * ſæpè autem-
(dictio & ) A νπ) occurrit in Gemara, (ſic ibidem legitur:) prejecit cani MMWωä
eſcam ſuam, item: ſcidit cibum Wi. e. convivii ejus; aſt omnis dictio DiNeE
37. Chaldaicè transfertur &ε O i. e. meridies. Verſ. 17. Er timuerunt viri iſti]
Scri-

in hnon ne h. loc.
X Chald. Ma), ſic etiam in MSto Erff. 2. habetue
Hebraicè: Mo*αC1, e. & acceperunt.
33. Eodem fere modo etiam exponit atque diſtin-
guit Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 49 5.
34. Scilict: præcepit oſephus diſpenſatori domùs
ſuæ, confer. hic tract. Talm. Cholin, fol. 85. a.
& fol. 9 1. a.
35. Ita, ut litera Beth inverbo man haberet accen-

2 8. Prout Exod. cap. 2 I« v. 27. haberur.
*K Hebr. Nna, MStum Erff. 1. habet: X
cum 3 ab initio, i. e. juxta Largum, in MSto 2.
habetur: i. e. juxtà Targum ejus.
29. Nempè: Simeonem, ergò non opus fuit miſſio⸗
ne ejus; ſed dimiſſione ac liberatione à vineulis
ac carcere, ex mente igitur autoris noſtri verbum
iv hic non habet ſignificationem mittendi;
ſed dimittendi ac relaxandi.

30. Ita hic verbum απ‚. e. ſparſus fuit, vertere
volui, confer. ſuprà Geneſ. c. 27. V. 4. n. 63.
ubi idem verbum uſurpatur.

31. Nam, uti Rabbini tradunt, non opus fuiſſet,
adjicere voculam αι, ſi Simeonem ſolum in-
telligere voluiſſet Jacobus, quia ſatis fuiſſet, di-
cere: & dimittat vobis fratrem veſtrum, confer.
hic Bereſchit rabba, uti in nanm new ad mar-
ginem allegatur.
2. Dum dubius, inter ſpem ac metum hærens vi-

vo, ſic papn hie interpretor & expono, confer.not.

tum Patach, ynv oνν "y i. e. eadem pun-
ctatione ſeu forma, quam habet imperativus ver=
bi ꝗDU i. e. audi &c. ita in Gur Arjch fol. 57.
col. 3. fin. confer. & not. in nam nelh. loc.
36. Id eſt: in prandio, ita P. Fagius & cum eo ali
vocem Chaldaicam verterunt, vide not. in nouæ
h. loc.

* die exprimo m, utrumque MStum Erff. habet
TWV1, res eadem eſt.

37. Nempè, quando merum diei vel meridiem ſi-
gniſigçat, non prandium, utui hox. loco.
du

342

Scriptum eſt (verbum π½ ) duplici Jod ac Targum ejus eſt: „ H] i. e. & timue-
runt. Eod. verſ. I17. Ducti ſunt in domum Joſephi] Nec mos erat cœterorum (homi-

num,) qui ad emendum frumentum venerant, ut diverterent in domum Joſephi; ſed

in Pandochea urbis. 3³. Eod. verſ. 17. Et timaerunt] (Exiſtimantes,) quòd illud

(non fieret ob rem aliam,) niſi ut ipſi deducerentur in cuſtodiam. Eod. verſ. 17. Nor
dulcti ſumus] In medium domus iſtius. 39. Eod. verſ. 17. l volutet ſe ſupraà nos] i. c.
Ut devolvatur ſuper nos occaſio pecuniæ, & ut illa cadat ſuper nos, 40. Onkelos inter-

pretatus elt: ' PNN) i. e. ut machinetur contrà nos, iſtud (verbum-
NRBPNOLE9) ſignificat: HvN i. e. ad agitandum, 41. ſicuti Chaldæi (verba il-
la:) H) Wen verterunt: ſhn )PONi. e. machinationes (ſive occaſiones,

prætextus) verberum, 42. nec Targum ejus ſéeutum eſt linguam S. Scripturæ, 43. (ubi

habetur:) HHe, quod hie Chaldaicè translatum eſt: & NN&) i. e. ut do-
minetur, iſtud enim ſignificat (idem, atque in illo loco:) Nhq i. e. lecythus auri, 44. i-
tem: & Huſſab (regina) &. aſcendere juſſa eſt, 45. notat enim iſtud (verbum) re-

gnum.* Verſ. 19. Qusſumm, domine] (Vocula:) ſignificat rogationem & ſup.

plicationem, linguâ Syriacà: & N . 46. Verſ. 19. Deſeendendo deſcendimus]

Deſcenſio iſta nobis eſt, 47. conſveveramus (anteà) ſublevare (vel ſuſtentare) alios,

nunc tuò indigemus auxilié. Verſ. 22. Deus peſter] Propter juſtitiam veſtram & ſi
juſtitia veſtra non ſufficit, Deus patris veſtri, 48. i. e. propter Juſtitiam (ſeu merita) pa-

tris

3. Timuerunt itaque fratres Joſephi, cum vide-

rent, ſe præter morem ac conſuetudinem alio-
rum in domum ejus introduei.
39. Confer. Gur. Arjeh fol. 57. col. 3. fin. ubi ra-
tio adducitur, cur autor noſter expoſuerit: in me-
dium domus iſtius vel intrà domum iſtam, vide
& not. in Man rν h. loc.
40. Id eſt: ut ratione pecuniæ, quæ nobis reſtituta
fuit, anſa quæratur & occaſio, ut in ſervitutem
abducamur.
41. Vel: ad machinandum, alii: ad illudendum,
conſer. Pſalm. 141. v. 4. ubi aρ LXX. ver-
terunt: zS ρ⁵%οιοιιι ad quærendum præ
textum ſive oecaſionem, confer. quæ ad cap.
præced. 42. V. 2 8. n. 37. S ad. Deuteron. c. 33.
vV. g. n. 60. notata ſunt, ut & ad Hiob. c. 2 3. v. 6. n. 3.
42. Uti Deuteron. cap. 22. v. 14. habetur, confer
not. in Snon ne h. loc.
43. Id eſt: Targum hic non ſecutum eſt proprieta:
tem ſignificationis verborum textus cripturæ ſa-
Lxæ.

44. VideEccleſiaſt. cap. 12. V. 6. ibique Raſchi not.
45. Ita ex mente Commentatoris noſtri locum il-
lum, qui Nachum. c. 2. v. 7. habetur, vertere
volui, alii aliter tranſtulerunt.
* Sive: Mma& i. e. dominationem, prout in not.
pam ne h. loc. exponitur, ubi vide ſis.
46. Id eſt: ah, ah, confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol.
294. ut & Bereſchit Rabba h. loc. ſicuti in mov
DSn ad marginem allegatur.
47. Ac ſi dicerent: ex priſtina abundantia ac gloria
jam ad inopiam & egeſtatem redacti ſumus, con-

I1. fol. 47. col. 1. fin.

4 8. Sicuti mox in eodem hoc verſu verba iſta ſe-
quuntur; reſpicitur autem hac expoſitione ad di-
ctionem εS, quæ hoc verſu in textu ſacto
habetur, quod nomen continet απα Hm i. e. men-
ſuram ſeu qualitatem judicii five juſtitiæ, de que
vide Genel., c. 1. V. 1. n. 39

elt dedit
rvirumn, 7, gud
zeclogberentun
Uli eusdenn ſee
cr.) Woſt.
proſrave,
(apenſio ſeu
61] Decetettt
cutihabetnr inil
mun avkenmn tuuc
ſ cotdiam Del.
Interogavit ill
(Benſemin) tit
4 1oganco, icens:
Uteiſſolephus
cher Ec. diuitei
). Hedx. wun hr
lu, àtad. w ie,
Po. Ich ell,: dd inlio
onlet e 1 l
ii. Nempè: fattes
is conſtituti du;
Aim usque ad Ofi
Afugituti, donet
linlis elle meruen
1. Veh in vaſa der
Tendum, impoſue
eller.

t. edt ,

Talm kol.,11. id
Nz indepfoftuniſe,
mtez introdneiie

erl. 16. h. ca).)

Alerintmunius in
ponitur, qaddl
Eint illad munus,
DuN d hie
egitione, ubi get
De W N

n o n we

CNn.
— CH
. tris veſtri dedit vobis theſaurum. 49. Verſ. 23. Er introduxit vir] Introitus poſt in-

terorum homi⸗

cat:) ON1i. e. paraverunt, (nimirùm) coronârunt illud (munus) vaſis decoris. 52.

unt Arimilie,
40. Onkelotinter.
r, iſtuc rerbunt,
i Chaldei retbail.
Seriptute, 4,, lti
Wie, u⸗
kechihus un, 44,1
nikucd verdum)te.
topationem Ki.

ChAr.XLIII.

nldench ſeentimi
el ſahentare) lios
lliiam veltram &

rum (du menla) e.
tis

—
1. . be ibiquelalchi not.

ntatoris noſtri locum i.
1, V.7. habetur, vere

ferunt,

aionem, pront in not.

onitun, ubi idelts,

Boxtort Lex, Talm ſol.
Abbah. loc, ſcuti in rde

allegatur.

hina ꝛbundmtinac glotii
aem fedatli ſumus (n -.
V. L.Ml, Tid. alkut art.

n hoc verſu verba iſt e⸗
tem hac ezpoſttione :d di⸗
e hoc veriu in leit ſicetto.

ominet e bie, men⸗

dicii ihe ulltie, dt de

n 39.

2

GENESEOS. 34 ½

troitum, 5o0. quoniam illi 51. propellebant eum (virum 5Ægyptium) extrà, eo uſque do-
nec loquerentur cum ipſo in oſtio domus; poſtquâm verò ille dixerat eis: pax vobis,

illi eundem ſecuti introierunt. Verſ. 24. Er paraverunt] (Verbum 1)) ſignifi⸗

Verſ. 2 5§. In domum] E veſtibulo in triclinium. 53. Verſ. 27. & inclinaverunt ſeſe
Xv ac proſtraverunt ſe] Salutandi cauſa, p eſt incurvatio capitis, H NNNU eſt
expanſio (ſeu protenſio corporis) in terram. 34. Verſ. 2 8. Deus miſereatur tui, mi fi-

nes (Ge ccaſone. 2] De cœteris tribubus 55. audivimus miſericordiam (à Deo illis fuiſſe exhibitam, ſi-
9

cuti habetur in illo loco:) quos miſericorditer largitus eſt Deus ſervo tuo; 56. Benja-
min autem tunc nondum erat natus, quocircà benedixit ei joſephus, gratiam (ſive mi-
ſericordiam Dei eidem apprecans.) Verſ. 29. Quoniam commota erant viſtera ejus]

Interrogavit illum (Benjaminum Joſephus:) eſtne tibi frater uterinus? reſpondit ei

(Benjamin:) frater fuit mihi; ſed haud ſcio, ubinam ille ſit, (pergebat Joſephus inter-
rogando, dicens:) ſuntne tibi fili? reſpondit ei (Benjamin:) ſunt mihi decem, 57. di-
xit ei (loſephus:) quænam ſunt eorum nomina? reſpondit ei (Benjamin:) Bela & Be-

cher &c. dixit eiꝰ* (oſephus:) quid nomina iſta ſibi volunt? reſpondit ei (Benjamin:)

Uu z omnia

49. Hebr. mun prout diétio iſta hoc verſu habe-
tur, à rad. Tu i. e. abſcondit-
5. Id eſt.: ab introitu domugad illius interiora,
confer. v. 25. n. 53z3z.—
5I. Nempe: fratres Joſephi, qui intra domum e-
jus conſtituti datâ operâ propellehant virum il-
lum usque ad oſtium domus, exinde abituri vel
aufugituri, donec certiores eſſent facti, nihil ma
li ipſis eſſe metuendum.
J2. Vel: in vaſa decora munus illud, Joſepho offe⸗
rendum, impoſuerunt, ut eo magis ei gratum
eſſer.
33. Hebr. ννρ, de qua voce vide Buxtorf. Lev.
Talm. fol. 92 2. videtur interpretatio iſta Raſchia
na inde profluxiſſe, quoniamfratres Joſephi jam
anteà introducti erant in domum Joſephi (vide
verſ. 16. h. cap.) & tamen hic dicitur, quod at-
tulerint munus in domum Joſephi, ideò hic ex-
ponitur, quòd & veſtibulo in triclinium attule-
rint illud munus, ſic in notis Raſchianis editionis
non v hic exponitur, ut & in Berolinenſi
editione, ubi Hebræa ita habentur: 0 —

. *△
DRe AT L . n eenn dreen ee

rov V rN Ue n en eeen en

bn pe ennen dehre i. e. videtura-
nimadverſio iſta Raſchiana eſſe, (quòd munas
iſtud tulerint) ex anteriori dome ad poſteriorem,
idque facilè intelligi poteſt, nonne (enim) jam
anteà (munus) iſtud allatum erat in domum Jo-
ſephi? ſed id innuit (dictio Aran, quod munus i-
ſtud allatum fuerit) ex veſtibulo in triclinium,
idque aceuratẽe (ex poſitum eſt.)
** Hebr. *² iſtud & quæ ſequuntur, usque ad:
PxX i. e. in terram, abſunt à MSto Erff. 2.
54. Vide, quæ cap. antec. 42. V. 6. n. 12. notata
ſunt, confer. & not. in pom rn h. loc.
55. Id eſt: de principibus ſive capitibus tribuum,
vide ſuprà Genelſ. e. 3 5. V. 17. n. 29. confer. &
Exod. cap. 2 8. V. I2. num. 9.
56. Sicuti ſuprà Geneſ. cap. 3 3. v. 5. habetur; Ben-
jamin autem tunc temporis nondum erat natus,
confer. hic tract. Talm. Bava batra, fol. 12 3. b.

57. De hiſce vide & infrà Geneſ. cap. 46. v. 21.

ibique not.

* Hebr. — N iſtud, ut & ſequentia, usque ad: Apè

rxn i. e. quæ ipfſi evenerunt, abiunt à MSte

. GENESEGS. ChAbP. XLIII
344

omnia (iſta nomina illis ſunt impoſita) propter fratrem meum ejusque calamitates, quæ
ipfi evenerunt, (nimirùm) ' Bela * (ideò nominatus eſt,) quia 92 i. e, abſor-

ptus fuerat (Joſephus) inter gentes ·8. Becher, quia ille fuit i. e. primoge-
nitus matris meæ 59. N& Aſchbel, quia 7 & N . e. Deus captivum eum red-
didit, & Gera, quia i. e. peregrinus factus eſt in hoſpitio, éo. & E Naha-⸗

man, quia admodum Hi. e. formoſus fuit, & Achi & “&) Roſch, (quoniam-)
.Ni. e. frater meus & νρι i. e, caput meum fuit, ODD Muppim, (quia) i. e.
ex ore patris mei didicit, 61. & DO)1 Chuppim, quia ille non vidit Ti., e. nu-
ptias meas, nec ego vidi i. e. nuptias ejus & N&Ard, quia 1 i. e. deſcendirt
inter gentes, 61 ͤſicuti habetur in tractatu Talmudico, (qui inſcribitur:) Sota, 63. &ve- 8
ſtigio commota ſunt viſcera ejus (Joſephi.) Eod. verſ. 29. Commota ſunt] (Verbum
2 25 ſignificat:) POHN i. e. incaluerunt, linguàâ etiam Talmudicâ (uſurpatur·

verbum iſtud) de calefactione 64. olivarum, atque linguâà Syriacâà (reperitur ſcriptum:)
propter DDi. e. calefactionem carnis, itidem in S. Scriptura (ita reperitur:) cutes

noſtræ inſtar furni DQ i. e. incaluerunt, 6⁶5. (ac ſi diceret:) OHN i. e. calefactæ

ſunt & multas rugas contraxerunt propter graviſſimam 66. famem, ſic omnis cutis,

quando aduritur, *** rugas contrahere atque conſtringi ſolet. Verſ. 30. Et continuit

ſe] (Verbum p&N )) hic ſignificat VDNN) . e. roboratus eſt (vel obfirmavit ſe;) no-

tat autem iſtud (verbum PSNidem, quod in illo loco:) P'N i. e. robuſta ſcutorum

67,

Hæc & quæ ſequuntur, usque ad: m pn
j. e. deſcendit inter gentes, abſunt ab utroꝗq; M St
Erff. vid. infrà n. 62. h. ver.
58. Confer. hic D. W'agenſeil. Sot. p. 774.
79. Hebr. Pd, ita hic apud autorem noſtrum, apud
D. Wagenlſcil. dict. p. 774.legitur: Me, unde ipſe
vertit? matris ſuæ. . .
60. Nempè: prochlà patria, in terta peregrina, a-
pud Commentatorem noſtrum hic legitur:
MARn W—; aſt apud D. Wagenleil. loc.
alleg. habetur: ONa Ai i. e. quia degebat
hoſpes, prout Wagenſeil. ibidem tranſtulit.
61. Hebr. N 1, ita hic apud autorem no
KArum; ſed abſunt iſta à Gemara, quæ apud D.
Wagenſeil. dict. p. 774, habetur ; quomodo au-
tem ille nomen iſiud Muopim exponat, vide ibic.
.7 1. n. 25:conter. & Num. c. 26 v. 39. n. 56.
6z. Sic nonnulli inter Rabbinos expoſuerunt, alii
appel lationis iffius hanc attulerunt cauſam „quia
vultus ejus ſimilis erat h i. e. roiæ, ita in Ge
mara, quæ apud D. Wagenſeil. dict. pag. 774.
kabetur; terumd e gennina fignifcatione vo-

vTTinterpretatur: ficus, confer. ſuprà Sign.
X*X h. verſ.

mudici, tractans de muliere declinante &c. vid.

garus eſt à D. Wagenſeil. p. 774.
64. Hebr. i „, confer. Buxtorf. Lex. Talm.

6.
6 5. Vel: ut alii: exuſiæ ſunt, vid. Thren. cap. 5.

hbic, ſeripta reperiuntur.

gravitas alieujus rei deſcribitur.
WXX In MSto Erff. 1. hic additur ra i. e, nimi-
um, in MSto z. additum eſt: 1Rh i: e. valdè,

cis n vid. Jd. Wagenſeil. in Sot. p. 2 74: n. 14.
& Buxtorf. Lex. Talm. fol. 639. Joh. Lighifoot.
Centur. Chorogr. eap. 40. p. 80. edit. Lipſ.

63. Eſt is liber ſeptimus partis tertiæ Operis Tae zr i.oruh
ſuprà n. 6 1. h. veff. ubi locus Talmudicus alle-

fol. 10 52, it. not. ad Thren. cap. 5. v. 10, num.

v. 10., ibique Raſchi not, ubi ferè eadem, quz

56. Hebr. 19", i. e. procellæ, uti Thren did.
c. F. v. 106. habetur, quäâ voce vehementia vel

CAM.XIIV.

—
6,. ne pn
DpENle ror
iſtaodioſa elt g
tonem. 69. Vet
olephus)ſcyphu
Zebulon, Klii unin
tinitatis veltræ, al
iſte nullam habet
me. Verl.33.
retl 33. Qungt
cum cceteris)ftat
(uronis ſolephi)t
verl. 33. R iuk,
iberuntvinum n
iunt,73,

S

Url.1. .

1

longum,

EE

“

e 4elbitenn
41. beit not:

. dihe: infirmat,
iilN. igteſpret
H ieni Maſoreihic
i Nimiüm;

ui
lum, Hebtei com
d. Conler Beieſch
Anemin Sng
71. Loci iſing erol
D loe
71, Coher doe 3
1 tiack. Taln.
mezig, g.d
3.. Conſer hie 1
1Rcol. 1. Pkine
Gebbteinknin
Gneart inen ſ
Uter ſeſe

4. TII

CAb. XLIV.

GENESEOS.

34 5
Namiten 67. j. e. Pp ) firmitas (ſive robur ſcutorum) ſic quoque (in illo loco:) & Zonam-
ie, abr. DDNI. e. robuſtorum deſtituit. 68. Verſ. 3 1. Quia iſtud eſt abominatio] i. e. Res
ie, pimog. iſta odioſa eſt EÆgyptiis, ut cum Hebræis comedant, Onkelos etiam iſtius rei adfert ra-
um eum el. tionem. 69. Verſ. 32. Primogenitus ſecundum primogenituram ſuam] Percutiebat-
& or Na. (Joſephus) ſcyphum ſuum 70. & vocabat: Ruben, Simeon, Levi, Jehuda, Iſſaſchar &
1 (Guoniam.) Zebulon, filii unius matris, accumbite juxtà ordinem iſtum, quoniam ille eſt ordo na-
(guia) hie. tivitatis veſtræ, atque ita omnes (vocavit:) quando (verò) ad Benjaminum venit, dixit:
Dpie, m. iſte nullam habet matrem, 71. ego itidem nullam habeo matrem, ſedeat (ergò) juxtà
i e, deſcenet me. Verſ. 33. Fercula] (Dictio H&τ ſignificat) H Hi. e, portiones. 72. Eod.
ore, ee. verſ. 3 3. Quinque portionibus] (Nimirùm accipiebat Benjamin) portionem ſuam unà
mn] (Vebbin cum (cœteris) fratribus ſuis, prætereà (accipiebat etiam) portiones Joſephi & Aſnathæ
(Ar, (uxoris Joſephi) ut & (filiorum Joſephi, nempe:) Menaſſis atque Ephraimi. Eod.
riturſeriptum) verſ. 33. Et inebriati ſunt cum illo] Ex quo enim die illi vendiderant Joſephum, non
peritur:) cutes biberunt vinum nec ipſe quoque ( Joſephus) biberat vinum; illo autem die bibe-
ie, calehe. runt. 73.
ſic omnis euti

0. H Ainui

Urmayitle;) 10⸗

bulta feutorun
j,
Sl. . 1 64, 1l 14,0
19. loh lignſoot
p. So. ecl⸗ Lipl
conletupts dign⸗

leniz Opei Ti-

declinante &c, d⸗

5Talmsdicus lle⸗

zuntotk⸗ er. Tolr.

cap 5 10,ninl

id TIhren ca),
bitend eadem, qua

tl nen did,

5
dee Fehemenli ſel
t⸗
tun ar. e
1: N0. e⸗ ſalde,
5

imi⸗

7 1. Loci iſtius explicationem vide in notis 1oe

CAP. XLIV.

Erſ. 2. Sepphum meum] (Dictio 7 ſigniſicat) 872 i. e. poculum ob-
longum, t. quod vocant medirno.2. Verſ. 7. Alſit à ſervis tuis?] (Dictio
nidem ſignificat, ac) i. e. profanum iſtud nobis eſt, ſignificans tur-
U u 3 pitu⸗

largiorem vini potum Joſephus aliquid arcani
ex nobis cogitat expiſcari, nam juxtà proverbi-
um Ne Da i. e. ingreditur vinum, e-
greditur arcanum, ideò, ut omnem à nobis ſu-
ſpicionem amoliamur, quaſi aliquid mali con-
trà ipſum vel Ægyptios machinemur, bibamus
affatim vini &c. vide & not. in pa h.
loc. ubi etiam Bereſchit rabba ad marginem al-
legatur, confer. & tract. Talm. Schabbat fol.
139. 3.
1. Quoniam jllud eſt a3ys ad i. e, altum
veluti collis, ita in Gur Arjeh fol, 5 g. col. I1.
princ. exponitur confer. & not. in ar *
h. loc. & Pefachim, fol. 20. a. & Taanit „ fol-

1 . b. .
24 Vel: mederno, ita hié expfimere poſſis: e⸗

67. Ac ſi diceret: firmiſſima ſcuta, vid. Hiob. eap.
41. v. 6. it. mot. ad Efai. cap. 6 3. verſ. 1 5, num.
3 I. it. not. ad Dan. cap. 8. v. 27. n. 72.
6 §. Sive: infirmat, vide Hiob. cap. 12. v. 21. u.
bi LXX. interpretes astque Vulgata ab hodierno
textu Maſorethico valdè recedunt.
69. Nimitum: quia pecus, quod .gyptii gc0-
lunt, Hebræi comedunt.
70. Contfer. Bereſchit Rabba h. Ioc. prout ad mar-
ginem in neri ne hic allegatur.

R1 h. loc.
72. Confer. not. ad Hoſe. cap. 1. verſ. éenum. 26.
it. traéct. Talm. FPeſachim, fol. 36. b. & Bava
mezia, fol. 533. b. it. Maccot, fol. 19. b.
73.: Confer. hic Tanchuma, ut & Gur Arjeh ſol.

5g. col. I. princ. ubi ratio adducitur, cur illo
die biberint vinum una cum Joſepho, nimirum

dixerant inter ſele fratres Joſephi, forſitan per

proht h. loe, habetur, MStum Erff, 1. habet
93)

346

GENESEOS. CAbP. XLIV,

pitudinem 3. Targum habet: ONi. e. abſit à ſervis tuis, (ac ſi dicerent:) prohibeat
Deus à nobis, ne id faciamus; ſæpè autem habetur in Gemara: 4. — w O. .
Verſ. 8. Ecce pecuniam, quam reperimus] Hoc unum eſt ex decem argumentis à majo-
ri ad minus, é. quæ habentur in lege (Moſaica,) omnia autem recenſentur in Bereſchit
Rabba. Verlſ. 10. Etiam nunc] Etiam iſtud juſtum eſt, juxtà verba * veſtra ita eſt,

(nempè:) quòd vos omnes in iſto negotio ſitis rei, nam decem, ſi in manu unius ex il⸗

lis reperiatur res furtiva, omnes comprehenduntur; 7. ſed ego faciam vobis extrà line-
am 8. judicii, apud quem inventus fuerit (ſcyphus, ) is meus ſit ſervus. Verſ. 12. ₰
majori incepit] (Hoc ideò fecit diſpenſator domus,) ne ſentirent** (fratres Joſephi,)
nam ipſe probè ſciebat, ubinam ille (ſcyphus lateret.) Verſ. 13. Ee oneravit unus-
uisque aſinum ſuum] Robuſti fuerunt brachiis nec opus habuerunt, ut alter alteri au-
zilium ferret ad onerandos (aſinos.) Eod. verſ. 13. Er reverſi ſunt in urbem] Metro-

polis fuit, & (tamen) illa (Scriptura) dicit:

Ri. e. in urbem, (ac ſi diceret:) uni.

verſa urbs, quanta quanta erat, non erat reputata in oculis eorum (fratrum Joſephi,)
niſi urbs mediocris, quam decem (ſolùm) homines incolunt, reſpectu helli.9. Verſ.
14. Adhbüuc erat ibi] Nam ipſe (Joſephus) illos præſtolabatur. Verſ. 1 5. Nonne ſti-
tu, * qudd augurando augurabitur &c.] i, e, Nonne nôſtis, quòd vir reputatus, qualis

80

ND, quod exprimere poſſis: medrine⸗
MStum 2, habet: viih, quod reddere queas?:
medlins, Exod, c. 2 §. V. 3 1. legitur in notis Ra
ſchi wien, quod reddere poſſis: medirns, vel:
mederns, ſi quidem vocabulum non eſt corru-
ptum; exiſtimo autem vocem illam ab hodier-
no Gallorum uſa loquendi receſſiſſe, vid. Exod.
dict. c. 2 5. V. 31. n. 12 3.
3. Confer. quæ ſuprà ad Genel, c. 18. V. 25. n.
102. notata ſunt.

4. Hebr. Nhns, ſic in editioneg Hebr. quà uſus
ſum, in Bibliis Buxtorf. legitur: Phna i. e. in

Talmud, res eadem eſt.
F. Id eſt: abſit, pax ſit! prohibeat Deus, eſt de
precandi & averſandi formula, vide Buxt. Lex.
Talm. fol. 722.
6. Et vice verſa: à minori ad majus; de quo vide
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 789.
* Hebr. Saa, in editione ne ene huic
præmittitur: Dnè i. e. veritas, ut juxtà hanc le
Kionem iſte ſit hujus loci ſenſus: verum eſt jux-
tà verba veſtra, ita res ſeſe habet.

7. Atque rei ſunt dignique exiſtunt, qui in ſervi-

tutem abducantur, confer. not. in =nan n,
ubi res eodem, quo hic, modo explicatur.
g. Sive: ordinem judicii, id eſt: non ſtrico jure;
ſed ex æquo vobiscum agam, non vos omnes
in ſervitutem abducam, quamvis jure id facere
posſim; ſed is, penes quem ſeyphus fuerit in-
ventus, in ſeryitutem abducatur, confer. Bux-
torf. Lex. Talm, fol. 2354. vide & Raſchi not.
ad Deuter. c. 6. y. I 8. n. 42. ac not. in Ma nD
h. loc.
*X Vel: ne animadverterent, Germ. damit ſie es
nicht mercken moͤchten/ ita hic verbum waNN
interpreror, contfer. tract. Talm, Peſachim, fol,
9. 14 eſt: ſi oppugnare voluiſſent fratres Joſephi
urbem illam magnam ac palidam, utpote me-
tropolim, totam illam, quanta quanta erat, non
niſi mediocrem urbem, à decem ſolùm homini⸗
bus inhabitatam, reputäſſent, nimirum cum
Plauti milite glorioſo legiones difflaſſent ſpiritu,
quaſi ventus folia aut peniculum tectorium.
* Hebr. ny Nα hæc & ſequentia, usque ad
n an i. e. furati ſitis ſcyphum, abſunt ab
utroqus MSto Erff.

CNM.)
—
ego ſun
ros fut⸗
(kuaf
immitte
rmuis
balum,
nem 11,
ptümann
veluti
W
l e/con.
doadlun
dicis,
nd
oblerrat
i,e ſal
nisque
Rwoe
illo loce
Intrent

—
10. Vel
ter. ſu
45. V.
Talm.
1I. Hive
quuntn
not.
N. n urn
it aut
11 Uuh⸗
† ldel:
Eiſt bi
mibos
n.9.
13. Pid.
polu. e
Hehr.
uſus ſun
tort. ut
tditione
14. Dolu

A.. Ur.
Rd.f.
ils lnujo.
bereſenin
ki ita et,
nius ex il
ertti line.
etl. 12. 4

olephi)

radit unu⸗
talteri an.
1] Metro.
deret:)uni.
nPoſephi)
g.e Verl.
Wnne ſii.
ius, qualis
eto
Son w,
catur,
ictio ue;
n vos ommnes
ure ig facere
hus foerit in⸗
confer. Bux-
& Kalchinot.
in WM n

dammit ſtees

eldum Wan
Peſachim, tol,

tates ſoſephi
ny upote me⸗
nta erat, non
olumhomini⸗
himirim cum
lileor ſpiritu,
eCiorium,
1, gue d
, ablunt a5

CAP. XLIV. GENESEO0W8. 347

ego ſum, ſciat augurari ac cognoſcere poſſit animòô, conjecturàâ atque prudentiâ, quòd

vos furati ſitis ſcyphum? Verſ. 16. Deus invenit] Scimus (quidem,) quòd peccatum

(iſtud furti) non commiſerimus; ſed à Deo factum eſt, ut iſtam (calamitatem) nobis
immitteret, locum invenit creditor, quò obligationem ſuam 10. exigat. Verſ. 16.

Ecquid nos juſtißcemus?] (Verbum POXn) notat pXi. e. juſtificari, ſic omne voca-

bulum, cujus fundamentum (ſive radix) incipit à Tzade, quando aſſumit ſignificatio-
nem 11. DRD * aut ?ph, mutat Tau in Deth, nec illam (literam) ponit antè
rimam literam fundamenti (ſive radicis) verbi; ſed in medio literarum radicalium-,

veluti (hoc loco:) POXοàε derivatione Pæ „item: ?2OX à radice ?X, item-:

4DX)) à derivatione A) Xi. e. legatus fidelis, 12., it. ) Tà derivatione †

i. e, commeatus ad viam; 13. aſt in verbo, quod incipità Samech aut Schin, * quan-

do adſumit formam ?Np, (litera) Tau interponitur inter literas fundamenti (ſive-
radicis,) veluti. HDAORi. e. & onuſtam ſe reddit locuſta, 14. à radicè nd item:
DNWDi. e. conſiderabam cornua, 15. à derivatione O 16. item: Nνi. e. &
obſervata ſunt ſtatuta Amri, 17. à radice , * item: & qui recedit à malo, WD,

i. e. ſtultus habetur, 18. à derivatione, (quæ habetur in illo loco:) qui facit, ut (vnus-

quisque) conſiliariorum H' i. e. amens (ſive ſtultus) fiat, 9. item: adhùc tu
ODi. e. temet extollis contrà populum meum, 20. à derivatione (quæ habetur in
illo loco:) via non .H—.Ee. aggeſta. 21. Verſ. 18. Verbum in duribus domini mei]
Intrent verba mea in aures tuas. * Eod. verſ. I 8. Nec accendatur ira tua] Hinc di-
ſcis,

s In utroque MSto Erff. hic additur: ySrD .

* W . 4 –
XNXX Hebr. Pν N*½, ſic in exemplari Hebræo, quo

10. Vele literas debiti iui, Hebr. an ww, con-

ter. ſuprà Geneſ. cap. 4. v. 24. n. 84. & Eſai. c.
45. V. I5. ibique Raſchi not. confer. hic tract.
Talm. Schabbat, fol. 105. a.
11. Sive: formam Hithpahel, uti Grammatici lo-
quuntur, confer, Exod. cap. 9. verſ. 17. n. 15.
& not. ad Hiob. cap. 33. v. 2 5. num- 17.

i. * aut 7Drv.
12, Uti habetur Proverb. cap. 13. v. 17.
1 Id eſt: in viaticum accepimus, in utroque Meto
Erff. hic additur? pnan irez i. e, illum ex do
mibus noſtris, vid. Joſ. c. 9. v. 12. ibique not.
13. Vid. Geneſ. cap. 42. V. 25. & c 45. V. 21. it.
Joſu. cap. 9. V. I1⸗

uſus ſum, habetut; ſed abſunt iſta à Bibli is Bux-
torf. ut & ab editione pam rh. loc. & ab
editione Berolinenfi. U

14. Prout Eccleſiaſt. cap. 12. v. 5. al. 7. habetur.

15. Vid. Daniel. cap. 7. V. 8.
16. Hebr. 22 rriTL, fic (lupplenda vel adjicienda
ſunt verba iſta, quæ nec in editione Berolinenſi
nec in Hebraico exemplari, quò uſus ſum, nes
in Bibliis Buxtorf. habentur.
17. Sicuti Mich. cap. 6. v. 16. habetur. .
* Henr. Wo, n, abſunt iſta ab utroque MSto
18. Sic verbum iſtud ex mente Commentatoris no-
ſtri hic vertere volui, quod Eſai. c. 59. V. 1 5⸗
habetur, alii vertunt: prædæ ſe exponit, vel?

praædæ patuit, ſicuti autor Vulgatæ tranſtulit.

19. Sicuti Hiob. cap. 12. V. 17. habetur, ubi vide
LXX. interpretes, qui aliter verbum iſtud inter=
pretati ſunt. H MUdẽ
20. Vide Exod. cap. 9, v. 17. ibique Raſchi not.
21. Sive: ſtrata, vid. Jerem. cap. 1 8. v. 15. ibique
Raſchi not. atque Michlol ophbi.
* aei iſtius explicationem vide in not. e e
l0e, W HS

248

GENESEOS.

CAbP. XLIV.

e,quehuda) dura“- cumillo (Joſepho) locutus ſit. Eod. verſ. 18. Dueoniam

tu es, ſicuti Pharao] Reputatus es in oculis meis, ſicuti rex, hic eſt ſenſus literalis; ex⸗

poſitio autem ejus allegorica eſt: futurum eſt, ut & tu propter illum (Benjaminum-)
percutiaris leprâ, 22. ſicuti percuſſus eſt Pharao ob proaviam meam, 23. Saram, quam-
nocte una cunctatus erat (Pharao reſtituere Abrahamo;) alia explicatio: ſicuti Pha-
rao (aliquid) decernit; nec in effectum deducit, promittit nec ſervat; ** ita & tu; 24.

an hæc eſt illa poſitio oculi, 25. dum dixiſti,

te poſiturum oculum tuum ſuper illum?

26, alia expoſitio (verborum iſtorum:) quoniam tu es, ſicuti Pharao, (nempe:) ſi me⸗
irritaveris, ego & te & dominum tuum interficiam. 27. Verſ. 19. Dominus meus in-
terrogavit ſervos ſuos] Jam inde ab initio occaſionem contrà nos quæſiviſti, (nam) cur

omnia iſta àte exquirenda fuerunt?
tu (fortè) ſororem noſtram ducere volebas?

an nos filiam tuam petebamus (in uxorem?) aut

& tamen etiam ſic diximus (omnia iſta-)

domino noſtro, non celavimus te quicquam. Verſ. 20. &t frater ejus mortuus e] Pro-
pter metum proferebat (Jehuda) ore ſuo mendacium, cogitabat (enim.) ſi dixero ei.
quèd etiamnum ſuperſtes ſit (frater noſter,) reſpondebit (fortè:) adducite illum ad me.

*Fod. verſ. 20. Solus matri ſuæ] Exiſta

pſa matre non eſt ei amplius frater. Verſ.

22. Si reliquerit patrem ſuum., morietur] Si reliquerit (Benjamin) patrem ſuum, metui-
mus, ne is moriatur in via, nam ecce mater ejus 2 8. mortua eſt in via. Verſ. 29. Et ac-
ciderit ei exitium] Satanas enim accuſat (hominem apud Deum) tempore periculi. 29.
Eod. verſ. 2 9. Et deducetis canitiem weam] (Ac ſi diceret Iacobus:) nunc, dum ille(Ben-

X Non verba blanda ac mollia, ſicuti mos eſt eo-
rum Junn =y nn i. e qui loquuntur cum
rege vel viro principe, ſic in notis mam 'nv hic
exponitur. .
22. Conlſer. Exod. c. 2. v. 23. ibique not. num. 67.
it. not- ad Hiob. cap. 2. v, 1 3. n. 13. vide & Gur
Arjeh fol. 58: col. 2. med. ubi diverſæ Rabbino-
rum ſententiæ hac de re adducuntur, confer. &
not. in om e) h. loc.
23. Hebr. m, Vel nam, uti in utroque MSto
Erff. habetur, Rabbini tradunt, quod Pharao
propter Saram, quam nocte una ipſe ſecum reti-
nuerat neç illum Abrahamo reſtituerat, leprà fu-
erit percuſſus, vide, quæ ſuprà ad Genelſ. g. 12. V.
17. n. 29. notata ſunt, confer. Bereſchit Rabba,
ſicuti in an mv ad marginem h. loc. allega-
tur.
XxXX Loci iſtius explicationem prolixioremvide in
notis am h. loc.
14. Scil. promittis, nec ſervas, vid. paulò poſt

25. Ac ſi diceret: hæccine eſt illa benigna tracta-
tio, quäâ te Benjaminum receptmnum eſſe pro-
miſiſti? confer. cap. antec. 42. V. 1 5. & 16. vid.
& num. ſeq. 2,6.
26. Scil. Benjaminum, vid. infrà verſ. 2 1. h. cap-
27. Atque ita tu eodem, quo Pharao, dominus
tuus, eris loco, confer. Bereſchit Rabba h. loc.
uti in 'paon new ad marginem allegatur, ubi
vide etiam notas.
Confer. not. in pam ene h. loc, ubi etiam Be-
reſchit rabba ad marginem allegatur.
* Hebr. xde Nees, MSt. Erfl. I. pro his habet?
ea: res eadem eſt, confer. etiam hic not. in
pnan nev, ubi fuſior iſtius loci explicatio habe-
tur.
2 9. Nempè: Rachel, vide ſuprà Geneſ. cap. 35, Ve
19. confer. & not. in a h. loc.
29. Vide, quæ ſuprà ad Geneſ. cap. 42. v. 4. n. 10.
notata ſunt, confer. & Bereſchit Rabba h, loc.

num. 2 S . Vverl: 18.

prout in N π ad marginem allegatur.

1

ę Codlidl

Kerium ſal

eN. Y
—
jamin) 45
ſente ejusl
mottui.
atet euß
ſpondeo:
Sslumn
Maneat 4
lumlPer

e,
LILEB
ſert
tenn

kyuaoni

nim (dicio
loco.) p
linguvern

—
* Loci iſlius
hloc.
38. Litem in
conler. qu⸗
mentaore
deo ulurp

31. Erluſus,
fer. Pauort
1. Vel. S
ſy⸗
3¹. Nimiin
Mi, e. in
cap. 43.7.
loc.
33. rſtinti
ſire peritian
Ubiexhiben⸗
en me,quam
liae locd i

Quoniatag
eralis; ex.
lam, quam,
ſcut DhA.
itA.
uner ülom
Me,)üme.
us melt g.

,(nam)ct

TCtem) u

omniz ſt)

tuueſ ro.
Adixetoei,
lumadme.
fatet. Vertl,
ſuum metui⸗ .
tl.29, t A.
perichli. 9,

lumille,Ben. 1

zmin)
benignalacte⸗
8
tuum elle io⸗
7 15,8 16, ll.

etl.21, ei.
atao, domins
hit Rabbah. loc.
mallegnur, lbi

de, ubietiam be.
tor. .V
1 geohis hebet
etiam hit not in
i erpliegiolant.

Genel, ca. 3 ,
v h. loe.
P, 41, V. 4, M l0,
Rabba he lol⸗
emallegatu⸗

g* L.oci iſtius explicationem vide in not. aα r

cAT.XLV. GENESEOSZ. 242

jamin) apud me eſt, ego ſolatium exilllo capio ſuper matre ejus (demortua) & ſuper
fratre ejus (Joſepho;) aſt ſi ille moriatur, videbitur iſtud mihi, quaſi tres illi uno die ſint

mortui.* Verſ. 3 I. &e erit, quando ipſe videbit, quöd puer non (ſit nobücum,) morietur]
Pater ejus propter dolorem ſuum. Verſ. 32. Quoniamſervus tuus popondit pro puero]

Quéd fſi dixeris, cur ego audeam contendere 30. magis, quàm cœteri fratres mei? (re-

ſpondeo:) illi omnes ſunt extrà (nexum obligationis;) ego verò vinculé forti conſtri-
Qtus ſum (& in periculo verſor.) utſim ſeparatus 31. in duobus ſeculis. 32 Verſ. 33⸗
Maneat quaſò ſeryus tuus & c.] (Idque eamob cauſam, quoniam,)in re qualibet ego il-
lum (Benjaminum) ſupero 33., tàm quoad fortitudinem, quùm quoad bellum acmini-
Kerium (tibi exhibendumq. .

CAP. XLV.

VErſ. 1. Continere ſe coràm omnibus adſtastibus] i. e. Non poterat (oſephus)
ferre, ut Egyptii ſibi adſtarent & audirent, quòd fratres ejus pudore ſuffunde-
V rentur, dum ille ſe eis agnoſcendum præbebat. *7ꝶe Verſ, 2. Et audivit domus
Pharaonis] Domus Pharaonis, ac ſi diceret: ſervi ejus atque illius domeſtici, non e-
nim (dicétio illa π⅓) ſignificat (hic) domum ipſam; I. ſed (accipitur) veluti (in illo

loco.) Ma domus (ſeu familia, gens) Ifraëlis, 2, item: domus (ſive familia) jehudæ,

linguàâ vernaculà: maiſonade. 3. Verſ. 3. Quoniam perturbati erant] Propter pu-
dorem.

h. loc. ficuti in nan np* ad marginem alle-

h. loc. gatur, ubi vide etiam notas.

36. Litem ſuſcipere, cauſam agere, Hebr. m,

ibi exhibendum, conſideres, quocirtà amplius

confer. quæ ad Eccleſiaſt. cap. 1I. v. 2. à Com
mentatore noſtro notata ſunt, ubi idem verbum
ab eo uſurpatum eſt.
31. Excluſus, excommunicatus, Hebr. νa, con-
fer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1393. & Levit. c.
1. verl. 1. Sign. * atque Exod. cap. 2. V. 17, n.
32. Nimirum: . Sain ſeculo iſto & ⸗
Rnmi. e. in ſeculofuturo, confer. Geneſ. præc.
cap. 43. V. S. n. 14. & not, in 'an PS h.
3. Eræ ſtantior illo ſum, ſive fortitudinem ſpectes
ſive peritiam belli ſive ſervitium ac miniſterium,

* Eadem ratio etiam in notis on r ic ad-
ducitur & fuſius declaratur, conf. hic tract. Talm.
Chagiga, fel. 4. b.

