i. e. contemplabantur illius (Saræ) pulchritudinem, * præt ereà ſignificationem habet

94 GENESEOS.

80

29. Eandem fabulam, licèt aliis circumſtantiis, vi-
de apud D. Wagenſeil in Sot. p. m. 19 2. & ſeq.
confer. & Joh. Lightfoot in Act. Apoſtol. c. 7.
v. 4. it. li b. Prec. Jud. part. I. p. 10 1. b. med. &
p. 133. b. med. it. Gur. Arjeh dict. fol. 10. col, 3.
med. & Martini Pug. Fid. Part. 3. Diſt. 2. c. 7.
n. 8.
30. Id eſt: illum ſequar, ab ejus parte ſtabo, ipſius
religionem ac cultum Divinum amplectar, con-
fer. hic Jalkut, Part. I. fol. 2 0, col. 4. fol. 142. coj.
4. Rabboth. fol. 42. col. 2. & R. Bechai fol. 22.
col. 1.
31. Hebr. &ο Id eſt: ignis; plerique tamen inter-
pretum & Ur, ut nomen proprium exponunt
oppidi in Chaldæa ſiti, cujus etiam Ammianus lib.
2 5. meminit, vid. Junii ac Ttemellii not. h. loc.
confer. infià Genel. c. 14. v. 10. ibique nof. n. 22.
& Exod. c. 2 3. v. 13. ac not. ibid. num 63.
Eupolemus apud ſebium de Præparat. Evang. I.
9. c. 4. teſtatur, Abrahamum natum eſſe in Came
rina, urbe Baby'oniæ, quæ aliàs Ur ſeu Chalda o-
polis dicta fuit, confer. Mornæi de Verit. Kelig.
Chriſt. e. 2 6. p·457. edition. Hetborn. aſt p. 55 8.
edition. Isnac.
† Hebr. a, in MSto Erff. I. hic additur:

„ö i. e. filius Seruki.
* Hebr. dypa in MStoErff. I. hic legitur: bm .
α Hypa i. e. Ur Chaldæorum, convallis
Chaldæorum, MSt. Erff. 2. habet bn
drn Dy Dwen i. e. UrChaldæorum, caver-
na Chaldæorum, convallis Chaldgæorum.

32. Sic ex mente R. Menachemi hic vertere volui

quod legitur Eſai. c. 24. v. 15. in Vulgata eſt in
doctrinis glorificate &c. Junius ac Tremellius
verterunt: in ignibus glorificate i. e. in mediis
tribulationibus, uti in notis ibidem exponitur.
133. Vid. Eſai c. I1. v. 8. ubi Vulgata habet: fora-
men aſpidis, LXX. juxts editionem Complut.
verterunt: 5αν„αα αι₰τ ν 1. e. foramen aſpi-
dum; in Romana editione habetur pluralis: z5a-
Xν1. e. toraminum
34. Conſentit Joſephus Antiq. I. I. c 7. alleg. Joh.
Lightfoot in Act. Apoſt. c 7. v. 4. p. m. 62. vi-
de & not. ad librum Prec. Iud. p. I. p. 146. b.
confer & Gur Arjeh h. loc. fol. 19. col. 4. princ.
ig Baal Hatturim legitur, quòd nomen α Sa-
ra per ſpeciem Kabbalæ, quæ Athbaſch dicitur,

efficiat Na, quod per Gematriam eſt ab Jiska,
confer. Megilla, fol. 14. a. & Seder Olam majus
cap. 2. ibique not.
35. Intuebatur, ſpeculabatur, i. e. proſpiciebat fu-=
tura, confer. Buxt. Lex. Talm. fol. 147 I. & Gur
Arjeh dict. fol. 19. col. 4. princ. ubi dicitur, quod
Sara ita vocata ſit Mhadann b y i. e. propter
prophetiam, nam Rabbinis prophetia dicitur
Spiritus Sanctus.

* In editione Berolin. & in as n verba iſta
uncinulis incluſa hic habentur α* ai e de
HDn en nne e, rR i. e. aliud
exemplar (habet:) veluti dicitur: & viderunt il-
lam principes Pharaonis (Geneſ. c. 12. v. 15. am-
plius

CA. I.

11007
Evenetat
ſaiiptunel
tanz356.le
centum, gu

Chatanfft

cur memnol

glins d ſi
in Samhedrir
dNN
* Qux dicli
Iam ſeu prin
tietim D.)
1 0 kerlihet
c. 13. V. 21.
2 6. V z.h l
it. Megilal
3.,8& Dan. 2,
N In MtoE
in MSt. brff
† Hebr. w in
—wl e, e
* Hebr. rn
Verba non
d:

2Ddluntadutre

d ge

Gitur :do
60. e.)
36. Kicutiea..
e

„

7. Ulti ſoprd e

2
Hebr. w, i

tur: Wie,

CAX..
irei ilum
tanum au-
imrodusſi.
int Harano.
cerunt eum
Menache⸗
lilam N
iſe Juoque
Wwernamhac
nomenexin.

nnese

lonem haber

d)

—

c penete volui
Vuloata eſt in
AK Teemellius
ei. ein mediis
en expoditu.
dta habet: fora⸗
em Complut.
foramen Adbi-
pPlurdlis ss.

e7. alleg. oh.
..p. m. 62. di.
P 1. . I46,b,
9.tol. 4. Princ.
noen 5a⸗
inbaſch cicitut,
nelt öle,
der Olam majus

grohiciebꝛt fu⸗
1 ,6
l. 147 1, & Cur
bidicitunguo
i,e propter
topheti⸗ Cicitur

ee rerbe ile

„mi, e,aliu
. igerunt i⸗
Plus

CAP. XI. GENESEOS. 9 5

NDO *%7 ſicuti (nomen) ſigniſicat αανπ i. e. brinciparunn⸗ Weni 1·
Ee egreſi ſunt cum illis] i. e. & egreſli ſunt Therach & Abraham cum Ler 4 D
Verfſ. 3 2. Et mortuus eſt Terachin Charan] Poſtquàm egreſſus erat A ram de Charan
& venerat * in terram Cenahan, *** blures, quam leraginta, eranranni nam Sner
ſcriptum eſt: & Abram quinque & ſeptuaginta annorum tai⸗ Anndc eurit e Cha-
ran; 36. Terach autem ſeptuaginta annos natus erat, cum na ererur Abram 7. Eece
centum, quadraginta & quinque anni (vitæ) Terachi „ quando A raln egreſ us e 3
Charan, † tunc temporis igitur multi de annis ejus (Terachi) ſuperfuerunt; 38. ſe

. . . . . Q .
ami? (nimirùm ideo,) ne res
cur memorat Scriptura mortem Terachi antê exitum Abrami? ( „)

iſta omnibus innoteſceret* ac dicerent (homines,) non exhibuit Abraham 39. hono-
rem patri ſuo, † quia illum ſenem reliquit & (abiilo) diſceſſit, proptereà vocavit illum

(Terachum) Scriptura mortuum, † quoniam improbi etiamnum vivi dicun ur mor-
tui; 40. juſti autem, quamvis (jam) demortui, vocantur vivi, *“ dicitur enim: & Be-
₰

naja-

plius nb ſignificationem habet mh'ba &c. ſicuti) * Hebr. y, iſtud in utroque MSto Erff. omiſſum

in Sanhedrin fol. 99. habetur, prout ibidem in
tpn D allegatur ad marginem.
** Quæ dictio u“ w"‚i. e. ſignificat præfectu-
ram ſeu principatum, ſic in notis a e, i⸗
ta etiam D. Mejerus in not. ad Seder Olam c. 2. p.
2 80. vertit, conf. quoad hanc ſignificationem Joſu.
c. 13. v. 2 1. & Pſalm. 83. V. I2. Vide & Exod. c.
2 §. V. J. n. 1. & not. ad Eſai. c. 2 5. V. 7. num. 13.
it. Megilla fol. 14. a. Jalkut part. 1. fol. 17. col.
3. & Part. 2. fol. 9. col. .
XXX In MSto Erff. 1. habetur HWπ%⁰1 1. e. principatus
in MSt. Erff. 2. MνονοNidem eſt.
† Hebr. w] in MSto Erff. 2. additum eſt ypay
— i e. ex convalle Chaldæorum.

1* Hebr. Im ne e, TRey, in MStoO Erff. 2. hæc

verba non leguntur.
x Hebr. Ne &a) hæc & quz ſequuntur usque
ad: Prnn ruern i. e. quando exivit de Charan
abſunt ab utroque M Sto Erff. .
KNXX Hebr. 3 in Berolinenſi edit ĩone hic ad-
ditur : bv“ i. e. & fuit ibi (pluribus, quàm
60. r.)
36. Sicuti cap. ſeq. 12. v. 4. habetur, confer, not. in
r DV,. h. loc.

N.H 7. Uti ſuprà verſ. 26. h. cap. legitur.

1 Hebr. Pfin, in utroque MSto Erff. pro so legi-
tur: a i. e. de illo.

eſt. .
3 §. Superfuerunt autem, ſeeundum hos caleulos
ſexaginta anni, ita Joh. Lightfoot in Act. Apoſt.
c. 7 v. 4. p. m. 6 I. edit. Lipſ.
*X„ Fuſiorem iſtius loci explicationem vide in notis
D DO h. l1oc.
39.: Sed hic falli R. Salomonem ſcribit Joh. Light-
foot in not. ad dict. e. 7. v. 4 p. 62. confer. infrâà
Geneſ. c. I F. Vv. 1 5. n. 5 G.
† Hebr. vad, in MSto Erff. 2. habetur : die AN i. e.
patri ac matri.
* Hebr. nin, in MSto Erff. 2. hic additum eſt: vy
negi.e, quoniam ab eo ſeparatus eſt
neceſſatiò, in editiose Berolinenſi poſteà paren-
theſi incluſa ſunt iſta: y N i. e. alius liber
(habet:) & inſuper (ſive amplius Tarach ideò
dicitur mortuus, quoniam improbi etiamnum
viventes &c.)
40. Confer. D. Maji Theol. Jud. loc. 9. G. 7 & Joh.
Druſi Adag. Hebr. 13. 3. it. not. ad Plalm. 99.
V. II. n. 12.
XXX Sic & R. Dav. Kimchi in Præfat. Commentarii
in joſuam ſeribit: Nν rrenn ee neen
TPi i. e. juſti etiam in morte ſua dicuntur vivi;
abſunt autem iſta: .ν1â. e dicitur enim & ſe-
quentia, usque ad: π ws i. e. viri viventis, à
MsSt. Erff, I8 .

GENESEOS.

najshu, filius Jehojadæ, filius extitit viri viventis 41. Eod. verſ. 32. I Cbaran 1
(Hebr. Cνπ litera) Nun eſt inverſa, ad indicandum tibi, quòd usque ad Abramum
TI. e. æſtus 42. iræ Dei fu erit.

CAP. XII.

Erſ. I. Vade tili] (Pronomen i. e, tibi, hic ſignificat:) ad commodum tu-
um & in bonum tuum atque ibi faciam te in gentem magnam; I. hic verò non
* mereris, ut liberos ſuſcipias, prætereà quoque famam tuam 2. notam faciam
** mundo. Verſ. 2. &: faciam te in gentem magnam Quoniam profectio tribus rebus
cauſam ſolet præbere, ** (nimirùm) imminuit ſobolis procreationem ejusque mul-
tipli cationem, facultatibus † quoq; detrimento eſt ac nominis celebritatem reddit exi-
guam:ideèò tribus iſtis benedictionibus 3. opus fuit, nam (Deus) Abrahamo promiſſum
fecit de liberis, de divitiis ac de celebritate nominis. 4. Eod. verſ. 2. Et benedicam
tibi] Divitias (largiendo, ſic ſcriptum eſtin) Bereſchit Rabba. Eod. verſ. Et eſto bene-
diltio]
de uzrorl Lex. Talm. fol. 852. & 859. conler.
& verſ. 2. h. cap. ibique not. n, 4.
Xx Hebr. MMe. , in utroque MStO Erff. pro eo le-
gitur yνH. e. ut nota fiat ſeu innoteſcat (lcil.
ama tua.)
*X Hebr. M,in MSt. Erff. 1. pro eo habetur:
yn i. e. abſcindit, in MSto z2. Coynh i. e.
imminuit.
† Hebr. pnne MSt. Erff. I. pro eo habet —i.

e. impenſas, MSt. 2. N *ν Uy pnN i. e. facul-
tates propter ſumptus.

96

41. Hebt. Uν‧Fic in 2 Samuel. c. 2 3. v. 20. ubi
ſcriptum quidem eſt ſed legendum y i. e.
fortis, no nulli ut nomen proprium verterunt:
lIschchail, vid. D. Lutheri verſio German. R. IIa.
Abarbenel ibidem exponit: Nn n dee
i. e. homo excellens et ſtrenuus fortitudine ſeu ro
bore valens, confer Lighfoot. ad Matth. c. 22.
V. 3 2. p. 42 3. edit. Lipfſ-
* Hebr. Pna iſtud & ſequentia usque ad: 7 &*
Dpn i. e. iræ Dei, ab utroque MSto Erff. ab
ſunt.
42. Voce iſta h alluditur ad nomen Charan,
ubi litera Nun in fine eſt inverſa, cujus ratio hic
ab autore noſtroredditur.
I. Noratur hic in Baal Hatturim, quòd verba illa:
„ 2 efficiant numerum: centum, ad indi
candum, ſi Abrahamus centum annorum fuerit,
tunc evaſurus ſit in gentem magnam, nam ſi ad
illam pervenerit ætatem, Iſascum ex illo naſci
turum eſſe, confer. & Gur Arjeh h. loc. fol. 20.
col. 2. med. ac not. in an e h. loc. it.
Roſch halchana, fol. 16. b.
X Hebr. *½, in MSto Erff. 2. pro eo habetur &*πi.
e. non.
2. Nam in hac quoque ſignificatione interdum ac-
cipitur vox yawD, quæ hic habetur, vi⸗-

bi & magnificabo nomen tuum, conker. not. in
oN O h. loc.

Raſchianis editionis am ne ut & in Bero-
linenſi poſt verba: v vy) i. e. & de celebri-
tate nominis hic iſta uncinulis incluſa & addita
reperiuntur, nempe: απHn ine n
Snde ne wn he e inee en
aene n ene dene iee en
n bN nde i. e. alius liber (hic ha.
bet:) & hoc eſt, (quod hoc verſu 2. h. cap. di-
citur:)

CAbP. XII.

3. Quæ ſcil. hoc verſu 2. continentur hiſee verbise
& faciam te in gentem magnam & benedicam ti-

4. Vide not. ad verſ. antec. 1. h. cap. n. 2. in notis

C41. AI.
o ened
benedii
(ititeperitut
dLentemn mapr

uin(tribos iſit

gnate gerun
inted indeeg

tie diciteiber

munſtrilt iui
utilliugteme
dico, thuicl
Cnile guogue
II.prædiczti
cxexpliczion

lanis fllio ſut

—
citur:) m⸗
(inquit Deus,
nam hactendn
hinc ac eincene
(nomen autem
in ingua Hebe
tum homini,
ſtatuunt Rabbi
ſchiano, con
ſ. Conler, infti
6.7. vic i
(ol. ſ. 3, 0
² Heht, )) in
In ie, ti
3 Hebr TnN
numeii plunalis
le. deonidus,
us IItaclinmm,
bræorum de
en , id
ciam ſein ge
tanq
S i,
doaltur,

—
1, Cbermn

Immodum u.
Me verd non
notam faciam
o tmidus tebu
geſusque mul.
tem redditexi-
mo promiſſum
Rtbeneceam
11. Refolere.
Ailli
—
1.8 69. Conlet.
4.
o Ett. proeoe.
uinnoteſenl (li.

o eo habetur:
9 2. Mri ie,

eohabet wri
Pmn ie laell⸗

entur hiſee verbis:
n benedicam ti⸗

w, conker., aot, in

,cap. n 1e innotis

ChAb. XII. GENESEOS. 97
Likctio Benedictiones datæ ſunt in manum tuam, 5. hactenus (illæ) fueruntin manu me-
à, benedixi Adamo & Noacho; * aſt ab hoc tempore tu benedices cuicunque volueris,
(ita reperitur in) Bereſchit Rabba; alia explicatio (verborum iſtorum: ) & faciam te in
gentem magnam, (nempe:) hoc eſt, quod dicunt: Deus Abrahami, * & benedicam
tibi, (ſcilicèt) hoc eſt, quod dicunt: Deus Iſaaci; & magniſicabo nomen tuum, (vide-
licet) hoc eſt, quod dicunt: Deus Jacobi, forſitàn erunt (benedictiones illæ) ſignatæ 6.
in (tribus) iſtis omnibus? 7. textus (hic) dicit: & eſto benedictio, (nimiràùm )in te obſi-
gnatæ 8. erunt; non verò in illis. Verſ. I. E erra tua] Annon verò (Abrahamus) jam
anteà inde egreſſus erat cum patre ſuo & venit in Charan? (ita quidem ſe res habet;) ſed
ſic dicit ei(Deus: )adhùc longius recede & egredere e domo patris tui. Eod. v. I. OQuam
monſtrabo tibi Non ſtatim (Deus) detexit ei (àbrahamo) terram (idq; Deus ideò fecit,)
ut illius terræ) deſideriòAbrahamus) afficeretur, & ut daret ei mercedem pro unoquoq;
dicto, ***huic ſimile eſt, (quod habetur in illo loco:)filium tuum unicum, quem amas, 9.
ſimile quoque eſt (iſtud:) ſuper unum montium, I0. ſic etiam & prædica ſuper eam
II.prædicationem ſcil. quam ego tibi dico. Verſ. 3. Et henedicentur in te] Sunt myſti-
cæ explicationes hujus loci) multæ; ſed hic eſt ſenſus ejus literalis, (nimirum)diceta-
liquis filio ſuo: ſis (benedictus) ſicuti Abraham, eodem modo (accipienda & ex-
pli-

citur: ) & magnificabo nomen tuum, ecce ego
nam hactenùs nomen tuum fuit Abram; aſt de-

(nomen autem iſtud:) bermaè (quoad numeros
in lingua Hebræa) efficit 2 84. intuitu membro-
rum hominis, (nam tot membra eſſe in homine
ſtatuunt Rabbini, ſic legitur) in veteri codice Ra-
ſchiano, confer. hic Peſachim, fol. 117. b.
5. Confer. infrà Geneſ. c. 25. v. 5. ibique not, n.
6.. 8& 7. vid. & infrà n. g. h. verſ. 2. it. Berachot,
fol. 55. a, & Sota, fol. 38. b.
* Hebr. mimn in MSt. Erff- 2. poſt id additur:
rNR) i. e. & tibi.

noy ut in Pero⸗
i. e. & decelebi⸗
is inclala al dita
WN
„ h n n
N ſen

Ausͤiber icha⸗
erla 1. h ap. gi⸗
cltur:)

numeri pluralis nec dicunt , niſi
i. e. de pluribus, nempe: 7ν απh i. e. De-
us Ifraclitarum, y ihn i. e. Deus He-
bræorum &c. nec de uno homine uſurpatur no-
men , idcircò dixit ei (Abrahamo) Deus:
faciam te in gentem magnam, i. e. tu eris

Pa i&., ſic in not. "Da M—'h. loc. ex-
pvonitur.

(inquit Deus) addam literam nomini tuo,

hinc ac deinceps (nomen tuum erit) Abraham;

XX Hebr. Wπαα d „ quoniam nomen * eſt

Eh tanquàm gens magna ac dicent de te

6. Concluiæ, obſignatæ, confirmatæ, id enim
nmn, quod hie habetur, ſignificat.
7. Nempe: non ſolùm in Abrahamo; ſed & in
lſaaco & Jacobo.
8. Quaſi per teſtamentum roboratæ & confirmatæ
erunt, huic loco illuſtrando faciunt, quæ R. Sa-
lomo ad Geneſ. dict. c. 2 5. v. 5. notavit & ex

R Nechemja adduxit, vid. not. ibid. n. 6. & n.

7.
XX Loci iſtius explicationem vide in notis new
h. loc.
9. Uri Genel, c. 22. v. 2. habetur, ubi vid. Raſchi
not.
10. In Berolinenſi editione hic addita ſunt iſta:
& N e i, e. quem tibi dicam, vide Geneſ.
dict. c. 22. V. 2. .
II. Nempe: urbem Ninive, vid. Jonæ e. 1I. v. 2.
ibique Raſchi not. in hiſce ab autore noſtro ad-
ductis exemplis non ſtatim res ipſa manifeſtatur;
ſed quaſi per ambages deſcribitur, donec ad rem
ipſam deveniatur.
† Hebr. Hha Qn, in MSto Erff. I.
habetur ade wn i. e.
ticæ muhæ, res eadem eſt,

pro eo
explicationes allego-

98 GENESEOS. CAP. XII.

plicanda ſunt) omnia (loca:?) &benedicentur in te, quæ ins. Scriptura (habentur,) idque
Pꝓrobat (iſte locus:) in te benedicetur Israel atq; dicetur: ponat te Deus, ſicuti Ephraim
& ſicuti Menaſſe. I2. Verſ. . Quas fecerant in Charan] Nam ingredi fecerant * illas (ani-

mas) ſubter alas præſentiæ Divinæ, 13. Abrahamus quidem viros fecerat proſelytos;

Sara vero fœminas reddiderat proſelytas, ac S. Scriptura eis attribuit, perinde quaſi ipſi
eas?*feciſſent (animas;)ſenſus autem literalisScripturæ eſt, (quòd hic) per verba: quas fe-
cerant, intelligantur ſervi &ancillæ, quas ſibi comparaverant, veluti (verbũ νν1½. . fe-
cit, accipitur in illo loco:)fecit omnem copis iſtam, † item (in illo loco:) Israel faciens
fortitudinem, I 4ita ut (verbum νſignificet: comparare & colligere. 1 5. Verſ. 6. 6t
pertranſivit Abram terram Intravit in medium *:r illius (terræ.) Eod. v. 6. Il1; ad locum
Scbechem] (Videlicèt) ut (ibi) oraret pro filiis Jacobi, quando illi venient, ut bellum

Schichemo inferant. 16. Eod. verſ. 6. Quercum 17. Moreb] Hæc eſt (urbs) Sichem †

oſtenderat ei (Deus) montem Gerizim & montem Ebal, nam ibi ſuſceperunt Iſrae-
litæ juramentum* legis I1 8. Eod. verſ. 6. Cenaban autem tunc (erat) in terra] Is ipſe

(Ce-

12. Prout Geneſ. c. 4 8. v. 20. habetur, confer. hic
Jevammor, fol. 63. a. & Cholin, foſ. 49. a.
* Hebr. znne, in MSto Erff. 2. huic præmiſſa
ſunt iſta: rpNνν ayeEen e i. e. Tar-
gum eius (eſt:) quas ſubjecerant legi.
13. Id eſt: fecerant proſelytos, confer. hic not. ad
lib. Prec. jud. part. I. p. 1III. a. fin. ubi locus
iſte Raſchianus adducitur, vide & D. Maji Theol.
lud. Loc. 10. SG. 3. p. 17 3. it. Sanhedrin, fol. 99.
b. & Avû âaà Sara, fol. 9. a.
XX In notis Raſchianis editionis o poſt il-
lud S'&wy hæc uncinulis incluſa & addita ſunt:
wy X LD 77 i. e. proptereà (hic) ſeri-
ptum eſt: quas fecerant, confer. & not. ibid. in
MSto Erff. 2. poſt dy i. e. feciſſent eas, ad-
ditum eſt: νααπ i. e, hæc eſt ejus expoſitio
allegorica.
†. Sicuti Geneſ. c. 3 1. v. I. habetur, ubi verbum
wy eſt ad i. e. ſignificat: comparatio-
nem ſive acquiſitionem, ſic in notis Raſchianis
editionis νανν ρονρ.âq ut & in Berolinenſi edit., hic
uncinulis incluſum & additum reperitur.
14. Vel: ſtrenuè agens vide Numer. g. 24 v.
18.
15. Vel: verbum oy i. e, faciens, (quod
Num. dict. c. 24. v. 18. habetur,) ſignificat:
Ar i. e., comparans& Pal i. e. colligens.
2XX Loci iſtius expoſitionem vide in notis nov
—MNRh. loc.

16. De quo vide Geneſ c. 34. v. 2 §. Sign. * con-
fer. nor. in a h. loc. it. Sota, fol. 32.
a. & 3 3. b.
17. Junii ac Tremellii verſio habet: convallem
Moræ, Vulgata: convallem illuſtrem, LXX.
y, 7ναννh, quercum altam, confer. Joh.
Lightfoot. Hor. Hebr. in Act. Apoſtol, c. 7. v.
16. pag. m. 67. & ſeq: edit. Lipſ. ubi plura.
† Hebr. ow, poſt iſtud in MSto Erff. 2z. ita le-
gitur ναπα jn i. e. docet, quod oſtende-
rit ei.
* Hebr. Dynv in MSto Erff 2. pro eo habetur:
vrv iy ya i. e. duo juramenta pro-
pter (id, quod Deuter. c. 12, v. 2 habetur,
nempe:) Mw i. e. cuſtodi ſeu obſerva, vid.
Raſchi not. ad Deurer. dict. c. 12. v. 2 8.
19. De quo vide Deuteron. c. 11I. v. 29. & 30. &
Deut. c. 27. v. 12. & ſeqq. confer. & D. Wa-
genſeil Sot. pag. m. 664. reſpicitur hic ad vo-
cem Xo „. e. quercus, quæ eſt: h i. c. ſi⸗
gnificat jus jurandum & απ i. e. Moreh eſt ν
— W☚ i. e. ſignificat doctinam, nempe pn
i. e. legem, ſic in notis or hic ex-
ponitur, confer. Geneſ. c. 2 2. v. 2. Sign.* poſt vo-
cem ρππ i. e. legis, in MSto Erff. 2. additur:
nd e dede ddrn de i. e. & ſic ſcriptum
eſt juxtà planitiem Mamræ, vid. Deuter. c. I1.
v. 30. ubi habetur: aAh e X vid. not.
ibid. n. 105.

Cab. Al.

—
(Cenehan
In paltemn 8
es dwiſeta
elt) Cini
Cituamil⸗
. . —
ibi alean]
tionem1.
1
vetl. 8 4/
hendetürin
occidente
(enim) in
ſuum (tak
Per proßnet
peccanim4
vices: tem
exinge profi
nes erant il
juntd Urbe
ræ lſtaelini
donn ie.
19. Uni Gene
iſte Malchu
dunt, vidt
Sto Lick:
Iex ſeruſehe
10. Mout ver
nel.c. I . V.
21. Nenpe:
factin, de
poſeris dand
loe.

i e. deſidera

Conler, nol

Plicatio hab

in dec legena

noſtro hic a
h. loe.
39 Febr, dun

CAL. .
— A
ntur) icee
uti Pphraim
tilligeni.
tproſelyios;
deqnaiii
ttduguate.
ie ſe⸗
braelficiens
1)cVerl
lq; ad luum
intutbellam
bde) ichemt.
perunt Iſtae.
lena] H ihſe
(Ce.

1). Agn. on⸗
ie Sotn, ol.31.

bet: conyallem
luſtrem, LXX.
mn, Confer Joh.
Apoktol c. .
ubi plurz.
O Erkk. 1. itn e⸗
quoc oſtenge.

Pio eo habetun:
imamenta pfo⸗
V. -9 babelun,
Oberva, Jid.
1. .29.
.5,19.8 30, &
gker. & D. Wa⸗
atur hic ad vo⸗
d woh iee ſ⸗
Morehel ib,
m, nempe Iin
m w bie e
Fgns olt w.
iff 1, addltur:
§ lie clihtum
4. Deuter, c,I1.
u Nid. net.

.

CAp. XII. GENESEOS. 95

(Cenahan) abierat & per vim abſtulerat ** terram Iſraeliticam à poſteris Schemi, nam

in partem Schemi illa (terra ſorte) obvenerat, quando Noachus terram inter filios ſu-
es diviſerat, dicitur enim: & Malchizedek, rex Schalem, 19. quocircà (ſcriptum
eſt:) & dixit (Deus) Abramo: ſemini tuo dabo terram iſtam, 20. (ac ſi diceret:) ego re-
ſtituam illam filiis tuis, quoniam ipſi ſunt de ſemine Schemi. Verſ. 7. Et ædificavit
ibi altare] Propter lætum nuncium ſeminis (Abramo factum) & ob lætam annuncia-
tionem 2 I. terræ Iſraéliticæ. † Verſ. 8. Et tranſtulit inde] Tentorium ſuum. Eod.
verſ. & Ab oriente Bethelis] i. e. In plaga orientali Bethelis, (atque ita) Bethel depre-
hendeturin occidente ejus (plagæ orientalis,) & hoc eſt, quod (hic) dicitur: Bethel ab
occidente-* Eod, verſ. 8. Tentorium ſuum] Scriptum (hic) eſt N 22. ab initio
(enim) fixerat * (Abrahamus) tentorium uxoris ſuæ; poſteà verò (fixit)
ſuum, (ita ſcriptum reperitur in) Bereſchit Rabba. Eod. verſ. 8. Et extruxit ibi aram]
Per prophetiam ei revelatum erat, *** quòd ipſius poſteri ibidem ſint caſuri propter
peccatum Achan, quapropter oravit † pro illis. Verſ. 9. Vadens & preficiscens] Per

vices † (temporum & locorum) manebat modè in iſto loco per menſem aut amplius,

exinde proficiſcebatur & tentorium ſuum alibi figebat; omnes autem illius profectio-
nes erant meridiem verſùs, * ut iret ad plagam Auſtralem terræ Iſraêliticæ, quæ eſt
juxtà (urbem) Jeruſalem, ** in parte jehudæ ſitam, quam ille abſtulit in meridie ter-
ræ Iſraeliticæ verſus montem Moriæ, quæ (fuit) hæreditas ejus, ** (ita reperitur) in
2 Bere-

—

yon i. e. fixerat , res eadem

X Hebr. Wann), in MSt. Erff. I. pro eo habetur:
Denn i. e. & occupaverat.

pro eo habet:
eſt.

19. Uti Geneſ. c. 14. v. 18. habetur; eſt autem
iſte Malchi Zedek ipſe Schem, prout Rabbiai tra-
dunt, vide not. in D-on nom h. loc. in
MSto Erff. 2. poſt i. e. Schalem, additur
ben NeTVi een i. e. Targum ejus eſt:
rex Jeruſchalem.
20. Prout verſu ſeq. 7. h. cap. habetur, vid. & Ge-
neſ. c. 1 5. V. 18.

21. Nempe: Fromiſſionem ſive ſpem, Abrahamo

factam, de poſſeſſione terræ Cananææ, ipſius
poſteris dandæ, confer. not. in on nev h.
loc.

† Hebr. N, MSt. Erff. 2. pro eo habet: dann

i. e. deſiderabilis (ſcil. teræ.)
X Confer. not. in an 'e, ubi loci iſtius ex-
plicatio habetur.
22. Sed legendum: 71, ratio ejus ab autore
noſtro hic adducitur, confer. not. in han inee
be loc.

zx Hebr. Wwa i. e. plantaverat, MSt. Erff. 2.

KX Nam Deus 7 e e i. e. monſtrave-
rat ei hanc calamitatem, uti in notis bnn mnpv*
h. loc. habetur, in utroque MSto Erff. iſtud:
Naaru i. e. per prophetiam ei revelatum erat, o-
wittitur,
† Hebr. boonen in Berolinenſi editione hic addi-
tur: i. e. ibi.
† Hebr. ') iſtud ac ſequentia usque ad: ada
i. e. meridiem verſus, abſunt à MSto Erff. 2.
* Confer. cap. ſeqv. 1 3. v. I. n. 1. & infrà Geneſ.
c. 3 5. V. 1 8. ibique not. n. 34. vide & not. in
non ov h. loc.
*x In Berolinenſi editione poſt: =bwd hæc un-
cinulis incluſa reperiuntur *α d e
yn ee ee ee ngn penden i.
e. expoſitio eſt, Jeruſchalem (ſita) fuit in me-
dio (ſive centro) mundi ac finis terræ Iſraeliti-
. cæ, ſic exponitur in Eſaia.
** Hebr. rbr i, ablunt iſta ab utroque
MSto Erff. M

5 I.

ð

Bereſchit Kabb
ded,) ut cum Tentaret(Denoyane in terra] In terra illa ſolùm (erat fames, idque i
„an curioſè ſcrutaturus eſſet 2 3. verba ſa dil idque i-
ncti illius Bene-

. . . . . * . .

impulerat, 24. ut ex i
illa egrederetu
at; . T. Verſ. I E.
plicatio myſtica, (nempe)! .II. Ecce nunc novi] (Eſt huj
Pter verecundia m ( ni merilior non crorefat Ahraltamna.) gen ESlrr ex-
poſtio: fieri rzg ar interi os erat; aſt nunc agnovit eam ipfſò factò aram⸗) pro-⸗
ndo, ut propter itineris defatigationem aliquis . 5 alia er-
eformis e-

U .

tem literalis hujus textus (eſt iſte:) —
nem tuam mihi . eece jain inſtat tempus, quò pro en
ue haud aſſueti venimus nigros ac deformes 5Æthiopur 1
ni, recedite quæſò. Vlrf abetur in iſto loco:) & i. e. ecce nun (aduend
Verſ. 14. Et falctum eſt, en 13.U1 bene ſit mihi propter te] Ut mihi dent Domi
cum veniſſent; 27. erm ven ſet Abram in Toyptum] Dicendum fuilſletci (N õ
arca & quòd (Egyptii ddorer i le,) quòd (Abramus) illam (Saram) ableg Qabe)
derintcam Saranv) vectigal 28. exegerunt, aperuerint (ill onderit in
erſ. I1 5. Et laudarunt illam apud laruolim] Lauda nt u.
.⸗ udarunt il-

lam

23. Ita hic interpretor verbum
um , de quo vi- [*
de Buxtorf- . 7 quo vr * Hebr. — U
Buxtorf. Lex. Talm. fol. 63 3. confer. & Ra- ' ny”m in Beroli iti
a. poſt —N' additur: n olinenſi cdiuone
) at in utroque MS
10

ſchi not. ad Num
. er⸗ c. 19. V. 2. U & ad
cleſiaſt. c. 7. V. 1 V. 2. n. 5. & ad Ec- Erff. hic i
. c. 7. V. 14. Confer. . ta habetur: 4
60. b. F. hic Baba kama, fol. — ☚ (Mst . nidit. d π nen
. * S KAalt?: O 1 . .
my eee drn n Ni.e nt ) e n
c. & etit, quandovidebunt

40 aera ahen coẽgerat, per famem illam, te £⁊ ——
duog hie ncene nreeben e verbum deiwn, taan g, ilui interficient me (propter pu'chri
25. Hebr. — vNN vy, per ipſu heiun à multo reme 1al expiicatio: iſtud . inde
quodnam fuit ĩſtud factum õ ſed 26. Sic ex mens antoris l
bini fabulantur, cum Sara in itinere gumentr ab. mellio hic verba iſta r neſe eum Junio ac Tre-
eundo veſtes ſublevaſſet ac fortè nudos vedes E. 9. v. 2. habentur, tanier. volui⸗ Aa Geneſ.
Joc. . N& Re

conſpiciendos ræ buiſſet b vi
P „ A rahamus iderat, XXX I ci iſti 5 ſ, .
expo 1110 em vide in

uis color ac nitor i
n a eſſet corporis Saræ, vide D. .
tis ND h. loc. confer. Baba batra, fol. 16 additur: Xα na DI Kn iae e⸗
a. in MSto Erff. 1. pr .ſ vipet ani ne imterheinn.
1I. pro wyD ) hab Vat anima mea propter inteſcjane. .
etur hnh 27. Videlicèt: nuner nen ne we nterſelnr.
elo k „non ſingulasri, uti
gulari, uti

wyn i. e. ex ipſo ejr
† Hebr. —. homo, in MS hic hab iſti .
in MSto Erff. 1. etur, iſtius ratio
tur: Xπι i. e. mulier pro eo habe- co adducit, confer. not tin rr noler hoc lo-
. . .* * ◻
2 8. Telonium, Hebr. Doy comter, Num, h. loc.
5 —NwVGNIWer. c. 31

X Hebr. Qiann i. e. vili .
e. vilis & contemptibilis evad
12. adait tnii. c, &à deſormis ſiat. beiur 6aikicatio n. 11 5. ubi alia iſtius vocis ha-

(A. l.
— .

ſamintet ſe
n0 groptet
ſas fuitſhe
(le ſenut
1. gordie

(Cixtt hiekl

—
† Herr n-
e
x Codler hie
19. iction
Minterpreta
ſcabien,con
torkler. Ta
tant, harat
Hiob. c.2.
yon
gd cumd
efkloruitin
P.46 ben
pre nobul.
Princpes eſt
dunt atq; ea
4;6. V 1 , 0
ſtorum tuor
Duntili, ni
V. 1. tumor
conlet inft
Erachinfol,
incuto krh
1is ſegger
ſchittabba,
bentur: O
e, in nocte
inilpercu
conlet,intta
30. Nacn Wi
tur: nulla
quam WN
Lex. Talm.
fol.2 1.col

oIn notis

Veiba iſta:
ſa & addita
W

CA.I.

lehicgne i.

iliuehene.

wetdigun

usloc) ex.
aram) o.
2 . alia ex.
Geſormnis e⸗
)lenſinan.
Pulchrituci

Apulehraſt

C (loqendi

26. Domi⸗

nünera. *is

tei (Mol)
Mconderit in
ream) 1c Ni .

Audarunt il
lam

—

enſi editone

utfoque MSr

RNꝑqNRN N

y) v urI

Auandoridebnt
Propter puichti .

iltud iam inde

m unio 1c Tr. ·

ei, qur enel.

indmn e

not d n
rhi. e. munea
rn i e. &

e interktciant.
on neulani, ui
ornoſterhoc lo⸗

wod h. loo.

. Nuwer.c. 31.
ins ſoeizhe⸗

CAb. XII.

GENESEOS.

101

lam inter ſe dicentes: hæc convenit regi. † Verſ. 16. Et benefecit * Abrahamo] Pha-

rao propter illam (Saram.) Verſ. 17. Et percuſit] Plagâ ulceris maligni 29. percus-
ſus fuit Pharao,) quò concubitus ei difficilis fuit redditus, 30. in Bereſchit Kabba**

(ſic ſcriptum legitur.) Eod. v. 17. Propter 3 I. Saram] i. e. Per os (Saræ) loquentis,

32. quæ dicebat angelo: percute, & ipſe percu
(dixit hic Pharao Abrahamo) ſicuti Abimelech, qui Abrahamum (ita) allocutus eſt:

ſſit 33. Verſ. 19. Accipe † & vade] Non

N 3 ecce

† Hebr. n, MStum Erff. 2. hic addit: vya or
i. e. & auferatur illa etiam invita.
xX Confer. hic tract. Talm. Bava mezia, fol. 59. a.
29. Sic dictionem n&), quæ hic habetur, nonnul-
interpretantur; alii morbum in capite, quidam:
ſcabiem, conf. not. ad Lev. c. 26.v. 16. Sign.*& Bux-
torf. Lex. Talm. fol.2 170. Rabbinorumpleriq; pu-
tant, Pharaonem leprà percuſſũ fuiſſe, vid. not. ad
Hiob. c. 2. v. 13. n. 1 3. nam cum veniſſet Pharao,
myan ivh i. e, ut exueret calceum ejus ſcil. Saræ
(quò cum illa concumberet) nyox y le
efſloruit in eo lepra, ſicuti in lib. Prec. Jud. part. I.
p. 146. b. m. in notis habetur, atque iſtà plaga le-
præ nonſolum Pharaonem ; ſed & PNRi. e.
prineipes ejus fuiſſe percuſſos, iidem Rabbinitra-
dunt atq; eam in rem adducunt illud Jeremiæ c.
46. v. 15. cur aii. e. everritur quisque robu-
ſlorum tuorum? &c. non eſſe autem ʒ ſcri.
bunt illi, nili lepram, dicitur enim Levit c. 13.
v. 2. tumor aut i. e. ſcabies (lepra,) &c,
confer. infrà Geneſ. c. 44. V. 18. n. 2 3. vide &
Erachin fol. 16. a. & not, in nas h. loc.
in MSto Erff. 1. iſta nν Pohn i. e. plaga ulce
ris & ſequentia usque ad: Jad α i. e. Bere-
ſchit rabba, omiſſa ſunt I ſed in M to 2. hæc ha-
bentur: Da een e de hwa j.
e. in nocte Paſchatis, quoniam futurum erat, ut
in illa percuterentur primogenita (Sgyptiorum.)

conter. infrà num. 3 3. h. verſ.
30. Nam uti in Vajikra Rabba Sect. 16. reperi-

tur: nulla res difficiliorem reddit concubitum,
quam irne i. e. ulcus iſtud malignum, vid. Buxt.
Lex. Talm. dict. fol. 2 170. conter. & Gur Arjeh

fol. 2 I. col. 3. fin.

x In notis Raſchianis editionis ι d poſt

Verba iſta: Bereſchit rabba, hæc uncinulis inclu-
ſa & addita ſunt nempe: n en en

WN en wenn enee e R

. . . 8 .
WN i e. Et domumej'9 Jjuxt à Targum ejus (eſt
interpratatio:) & ſuper homines domus ejus ; al⸗
legorica autem ejus explicatio eſt: ut includan-

tur parietes ejus (domus Pharaonis) & columnæ
ejus ac vaſa ejus, nempe, quòd etiam illa fue-
rint percuſſa leprà, vide num. antec. 29. h. verſ.
ſic ſcriptum eſt) in veteri Raſchiano exemplari.

31. Hebr. Aa Yy i. e. ſuper vel ob verbum, quod

anſam dedit expoſitioni iſti: 0 vy i. e. ſuper vel
per os, quæ hic ab autore noſtro adducta eſt,
confer. infrà Geneſ. c. 20. V. 1 8. n. 56. Vide &
not. in p r h. loc. .

32. Tradunt Rabbini, quòd Sara tota illa nocte,

quà apud Pharaonem erat, ad Deum preces fu-
derit & quòd angelus ab illo miſſus ſit, qui Pha-
raonem percuſſerit, confer. & hie not. in ov
ppon ad hunc locum.

† Hebr. 7 no hac & ſequentia, usque ad :bnys

i. e. fluxus eorum, abſunt ab utroque MSt. Erff.

33. Nempe: Pharaonem leprà ſive ulcere malignò

de quo num. antec. 29. & 30. h.v. 17. in MStoErff.
1. poſt: M i. e. percuſſit, addita ſunt à“ H& yAN
iſta (videtur legendum N) den in
Na an in eej. e. & percuſſit Phara-
onem, (nimirum) per Sydus (ſeu conſtellatio-
nem) ulceris maligniille percuſſus fuit, (nam
concubitus ejus ei difficilis fuit ſic ſcriptum
repertitur) in Bereſchit rabba, at MSt. 2. ad-
dit: wonwe en nn een e eeen
V n nen men e e n
n i. e. & percuſſit Dominus Pharaonem, (ſci-
licèt) per ſpecies plagæ, nam concubitus ejus ei

difficilis fuit, quoniam pereuſſit eum (Deus)

plagà ulceris maligni ‚(InX⅓⅞) ſpecies fuit reptilis
ejusmodi, confer. ſuprà num. 29. & 3 0. h. verſ.
it. not. ad Levit. c. 26. v. 16. Sign. * in expoſi⸗
tione Myſtica ſive allegorica.

10² GENESEOS. CAb. XIII.

ecceterra meacoràm te eſt; 34. ſed (Pharao) ei dixite vade nec ſubſiſte, nam £gyptii
libidinibus dediti ſunt, 35 dicitur enim: & fluxus equorum (eſt) fluxus eorum. 36.

Verſ. 20. Et præcepit ſuper eo] i. e., propter illum (Abrahamum) ut eum deducerent &

cuſtodirent. 37. Eod. verl. 20. &t deduxerunt] Juxtà Targum ejus: & comitati ſunt
cum. 38.

CAP. XIII.

Erſ. 2. Gravis valdè] i. e. Onuſtus muneribus. Verſ. I. Et aſtendit Abram & c.
adauſtralem plagam] Ut veniret ad tractum meridianum terræ Iſraeliticæ, ſicut
(Moſes) dixit ſuprà: vadendo & proficiſcendo meridiem verſùs, I. ad montem
Moriæ; ex omni autem loco, quando ipſe (Abrahamus) proficiſcebatur ex Ægypto in
terram Cenahan, de plaga meridionali verſus Septentrionalem ibat, nam terra Ægypti
in tractu meridionali terræ Israeliticæ (ſita eſt,) veluti id patet ex profectionibus &
ſinibus terræ. 2. Verſ. 3. Et ivit perprofectiones ſuas] Poſtquàm reverſus eſt (Abraha-
mus) ex Ægypto in terram Cenahan. ipſe ibat & pernoctabat in itineribus & hoſpitiis,
*Xin quibus (anteà) pernoctaverat, càùm in Ægyptum proficiſceretur; 3. docet (autem
Scriptura) te conſuetudinem hominum, quòd nemo (facilé) mutare debeat hoſpiti-
um ſuum; alia explicatio (verborum iſtorum: & ivit profectionibus ſuis, nempe?) dum
reverſus eſt (Abrahamus,] ſolvit ea, quæ ſibi credita erant 4. Eod. verſ. 3. A meridie]
Terra

34. Uti Geneſ. c. 20. v. 15. habetur. ubi vid. not. ** Hebr. —a-de), in MSto Erff. 2. hic additur:
n. 4 1. bpunn N, de 11, j. c. terræ Iraeliticæ
5. Scortationi indulgent, pravis eoncupiſcentiis S& in diverſoriis.
oppleti ſunt, id enim verba illa: — nννο hic 3. Tradunt Rabbini, qnod Abrahamus „dum in
ſignifieant, confer. cap. ſequ. 13. V. 10. ibique] Fgyptum profectus eſt, ab hoſpitibus mutuo
not. n. 16. it. 2. Samuel. c. 19. v. 36. ibique not. acceperit pecuniam, quam poſteà ipſe ex ÆFey-
n. 13. & infraà Genel.c. 20. v. 1 5. n. 42. to reverſus. perſolverit, vide num. ſeq:4. h. verſ. 3.
36. Sicuti Ezech. c. 23. v. 20. habetur, vid. Raſchi confer. & not. in "a h. loc. it. tract. Talm.
not. ibid. Erachin. fol. 16. b.
37. Loci iſtus explicationem vide in not. o4. Vel: debita ſua, Hebr. oo ſic enim per
N h. loc. confer. & Sota, fol. 46. b. legendum juxtà editionem an n
38. Conker. D. Wagenſ.Sot. p. 1022. & p- 1026. editionem Berolinenſem pro: Pr'epè uti cor-
ruptè tam in Bibliis Buxtorf. quam in codice He-

1. vl cap. antec. 12. v. 9. ibique not. Sign. * bræo, quo uſus ſum, legitur. nam bn ſigni-
* Hebr. 7 , Mst. Erff. 2. pro eo habet aa i, gen / vid. Buxt. Lex. Talm. fol. 977. confer. &
e. Canaan. Gur Arjeh fol. 2 1. col. 4. med. ubi ſcribitur,
2. Scil. Cananææ, confer. verſ. ſequ. 3. h. cap. ibi- quòd Abrahamo, dum in ägyptum profectus

