tur, ad minimum hic de duabus aromatum ſpe-
ciebus Moſi ſermonem eſſe, confer. tractat. Tal-
mud. Kcritut. fol. 78. b. al. fol. 5. b. ſicuti in
DR HD b. loc allegatur ad marginem.

13 5. Nempè ſi duobus prioribus jungantur, effi⸗

ciunt quinque, confer. hic Buxtorf. Lex. Talm.
fol. 202 3. ubi plura.
136. Vel: quot priori membre indicavit S. Scri-
ptura, nimirùm quinque aliæ aromatum ſpecies
quas dictione inn, quæ in hoc verſu 34. ite-
ratur, hic intelligi volunt Rabbini, confer. Da-
niel. Weymari Diſſertat. de ſuffitu Aromatico,
habita Jenæ 1679. vide & not. in n
hb. loc.
137. Hebr. , duæ quidem ſunt voces;
ſed hiſce una notatur aromatis ſpecies.
138. Sive: coſtum, ſic communiter dictio vepn,
quæ hic habetur, verti ſolet, vid. Dan. Weyma
ri Diſſert. loc. alleg. n. 102. & Buxt. Lex. Talm.
fol. 202 3. & fol. 2159.
139. Hebr. —7., eſt genus aromatis ſive cor-
dex odoratas, cujus uſus etiam fuit in confecti-

one ſuffitus ſacri, de quo Kerithut fol. 6. I. al.- J.

leg. Buxtorf. in Lex. Talm. fol. 202 3. 6 fol.

2050.
140. Hebr. Qaon], in mixtura ſeu confectura aro-
matica, Hebræis —☚bς hdn, dicta, quæ
in tractatu Talmudico irwon habetur (cujus
num. antec, 139. ut & in libro Precum Jud.
part. 1I. p. 74. a. fin. & b. princ. fit mentio) non
refertur pn inter undecim ſpecies aromaticas,
ſicuti nec in utroque MSto hic habetur, ac vide-
tur delenda iſta dictio, alioquin non undecim, ſed
duodecim eſſent ſpecies aromatum, Buztorſfius
tamen in Lex. Talm. fol. 202 3. Ja i. e. cala-
mum odoratum, tanquàm ſeparatam aromatis
ſpeciem poſuit & tàm in editione Hebraica, quãâ
uſus ſum, quàm in Bibliis Buxtorf. hic legitur
cum eopula Vau, hoc modo: ae i. e. & cala-
mus aromaticus.
141. Ita hie verto: ν—ha idque in notis
ad librum Prec. Jud. part. I. p. 74. b. princ. ex-
ponitur: quod nomen habeat 4 loco &enmen
dicto, confer, Raſchi not. ad Jerem. C. 2. v. 22.
& ad Malach. C. 3. v. 2. it. Buxt. Lex. Chald.
fol. 209 . .
142. Poliebant, purificabant, macerabant, Hebt.
Dry, vide Buxt. Lex. Talm. fol. 249 1.
143. Sic fere & Vulgata haber: æqualis ponderis
erunt, cui & LXX. conſentiunt, qui verterunt:
Tos ic& s, 5alii aliter exponunt, conſer. P. Fa-
gii not. ad Paraphr. Chald. ut & Junii ac Tre-

mell. not., ac Gur Arjeh fol, 114. col. 2. m. it.
Ceritut, fol. 5. 2.
XXXXY

EKODI.

720

uniuscujusque ſeptuaginta librarum; 144. dictio autem videtur mihi, X quòd ſi-
gnificet ρ⅓11. e. ſolum (ſeu unicum) à π unum in uno, i. e. ſieuti unum,
ita & alterum. Verſ. 3 5. Salitum] (Iſtud: mD) juxtà Targum ejus (ſignificat)
mixtum, 14. (nempè) ut commiſceat (ſacerdos aromata iſta)comminuta inter ſeſe pro-
bè admodùm, ac videtur mihi, quòd (MνQρ5¾â) ſimile ſit (quoad ſignificationem)ei (vo-
ci, quæ habetur in illo loco:) & timuerunt D i. e. nautæ, 146.item: (inillo loco:)

PrDi. e. nautæ tui 147. & gubernatroes tui, ( ρideèò dicti,) qui vertuntà uam

remis, dum gubernant navem, † ſicuti aliquis, qui ſpathâà vertit ova, hinc inde rapta **

& percuſſa, ut illa aquæ commiſceat ac quodcunque aliquis vult probè commiſcere, iid
ipſe verſat digitô aut ſcutulà. Eod. verſ. 3 ⅝. Mixtum, purum, ſanäétum] i. e. Mixtum
erit & purum erit & ſanctum erit. * Verſ. 36. & dabis ex eo & .] Hoc eſt illud ſuf.

fimentum, quod (fit) quotidiè ſuper altari interiori, 148. quod eſt in tabernaculo te-
ſtimonii. Eod. verſ. 36. UMbi conveniam tetum] Omnia colloquia, * quæ conſtitu-

am tibi, ego in eo ipſo loco præfigo. 149. Verſ. 37. Juxtà menſunam ejus] i. e. juxta

ſummam (ſeu numerum) aromatum ejus. 156. Eod. verſ. 37. Sanäctum erit tibi Do-
mino] Ne facias illud (thymiama,) niſi nomini meo. Verſ. 3 8. Uer odore ejus peifru-
atur]

CAP. XxX.
rius, atque ſic diſcimus, ſtactes & onychis atque galbani ut & thuris pondus (fuiſſe)

144. Hebr. —0, mina, pondo, vid. Ar. Montani
Thubal Cain ſive de Menſuris Sacr. fol. m. 16.
ut & P. Fagii not. ad Paraphy. Chald. h. loc. it.
notæ ad librum Prec. ud part. 1. p. 74. b. med.
* Hebr. yn N5, in MSto 2. poſteà hic addi-
tur: α an j. e. doctoris noſtri Salomonis.
145. Ita & LXX. eeαιιν, quibus etiam Vul-
gata conſentit, ubi: miſtum diligenter, confer.
S& Gur Arjeh fol. 114. col. 2, med. cujus verba
etiam in notis ad librum Prec. Jud. part. 2. p.
2 19. a. med. allegantur; nonnuſli ex Rabbinis
rinn ideò hic dici putant, quia in mixtura iſta
aromatum fuit etiam p ri/in i. e. Sal So-
domiticum, uti in notis ad librum Prec. Jud.
dict. p. 219. a. med. habetur, idem & in Tracta-
tu Talmudico: kiren, cujus in libro Prec.
Jud. part. I. p. 74. b. med. fit mentio, habetur,
confer. & Ligtfoot. Centur. Chorogr. c. 5. pag.
15. edit. Lipf. ubi ipſe o tin rectius verti
putat: bitumen Sodomiticum, quod cum cœte-
ris aromatibus, thymiama conficientibus, com-
mixtum fuerit, confer. & Michlol Jophi . loc.
ac Keritut, fol. 5e b.

146. Uti Jonæ c. 1, v. 5. habetur.
147. Ita apud Ezech. c. 27. v. 26, legitur.

X Hebr. 2: , ſic enim juxta Baſil, edit. ut

& utrumque MStum eſt legendum; non veròô
RDeD, uti mendoſè in Amſtel. edit habetur.
† Hebr. 2o, in utroque MSto poſteà additur:
Paum dan i. e. dum illi ſedent.
XX Hebr. —◻° N abeſt iſtud ab utroque MSto.
* Explicationis iſtius ratiogem vide in not.
nnr Pewh. loc. confer. bic tract. Talm. Jo-
ma, fol. 45. a. & Keritut, fol. 6, b.

148. De quo ſuprà in principio hujus capitis 30.

vide v. 6. h. c. n. 8. & v. 7. in iplio textu ſacto ac
V. 8. n. 12.

*X Secundam Hebræum itae omnia ſtatuta ſeu
condicta tempora ſermonis, quem ſcil. teeum

habebo,
149. Vel: ad illum ipſum locum determino,
confer. hic cap. antec, 29, v. 43. ibique not.
n. 136.
150. Vide, quæ ſuprà ad verſ. 32. h. cap. n. 12 47

notata ſunt, confer, & tract, Talm, Ceritut, fool,. X
2 AMabbini oa

5‧3. =ð

A. M.

tu/ erum
rendele ilusa

El2.
jen
el
mo ſuo e
gui implem
Pu W 1,
uddie.
kelos ictio⸗
tur bic abin
berlignarius
Pretiolomit
lapidis prei
Preterei co
zmn, hi facian
Oput 4 tib

—
1n Hebr.
bonisat kacl
n egitr
el, ut lenlu
nem ſit!: e
enim inutre
exeo, quod
bus uis.
I51. Vel: u
(Hiracliico,) i
Animatua ?
Conſer. hie
Zanheckrin,
Pel: per le
ſie n hi⸗
i e, ſehient
Alis, utipan
Ie noſtto.

dus teztot

CA N.

mihi F no ſ
le ſeni unum,
eſus (griſer)
ta nter eſe bto.
ationem)eil,.

m: nilloloco) 3.

Tertuntstagam
ne inde tapta is
Lcommitereic
] ie. Mium
loc eſtilluc ſat.
Uabernachlote⸗
rqur conſtitd.
n gu ie ugt
un eyit tihi Dy.
Cone iu zejßt.
n/

.
16, egitur,

unta Ball edit, ut
endum; non verd

lel, edit habetur,

eto pollei additt :.

gent.

Habutroque Ato.

nem dide in not.

bie tack, Talmn Jo⸗

1 6, b.

0 hujus erpilis 30

higlo tertu ſacto a

Omnis ſatunn ſen
, quem ſall lerum

locum determino,
,V 43, iique not⸗

l z1. cap. h 114,
Tln Ceiut 0o,

ChAbp. XXXI.

—

ExOD I.

aiur] Verùm poteris facere iſtud (thymiama) juxtà ſummam ex rebus tuis, 151. ac
vendere illud 152. cœtui (Ifraelitico.) ðèððð

CAT. XXXI.

Erſ. 2. Vocavi † nominatim] Ut faciat opus meum, Bezaleelem. Verſ 3. Sa-
pientiâ] (RDondicitur) id, quod aliquis audivit ab aliis ac didicit. Eod.
V verſ. 3. Intelligentia] (N) dicitur, quando quis) intelligit aliquid in ani-
mo ſuo ? ex rebus, quas ipſe didicit. Eod. verſ. 3. Notitiâ] (— dicitur de illo,
qui impletur) Spiritu ſancto. Verſ. 4. Ad cogizandum cogitationes] Textura (eſt) o-
pus 2τι i. e. cogitantis. 1. Verſ. 5. Et in artiſicioe] (Iſtud: A ) ſignificat.
RDNRi. e. artificium, veluti (in illo loco:) DON MNi. e. artifex ſapiens; 2. On-
kelos (dictionem) illam 3. diverſimodè interpretatus eſt, nam artifeæ lapidum voca-
tur (hic ab illo:) D); artifex verò lignarius appellatur (hic ab eodem) ) i. e. fa-
ber lignarius. Eod. verſ. 5. Ad implendum] i. e. Ad collocandum illum (lapidem-

pretioſum) in pala ſua, ut ea impleatur, ut faciat collocationem ** pro menſura ſedis

lapidis (pretioſi) ejusque denſitatis. Verſ. 6. Et in corde omnis ſapientis t animo & .]
Prætereà cœteri ſapientes corde, qui ſunt inter vos atque omnis, cui indidi ſapienti-
am, hi faciant cuncta, quæ præcepi tibi. Verſ. 7. Et arcam ad teſtimonium] i. e. Ad
opus 4. tabularum teſtimonii. 5. Verſ. 8. Purum] (Purum dicitur candelabrum)
XXxXXx 2 pro-

151. Hebr. T7' i. e. ex eo, quod tuum eſt, ex
bonis ac facultatibus tuis, in utroque MSoto pro:
v legitnr: Wn i. e, ex eo, quod ipfius
eſt, ut ſenſus hujus loci ſecundùm illam lectio-
nem ſit: ſed poterit facere Ar& i. e. illud (lic
enim in utroque MSto pro n& i, e. tu legitur,)
ex eo, quod ipſius eſt, i, e. ex bonis ac facultati
bus ſuis.

pictoris, Confer. ſupra Exod. c. 26. v. 1. n. 3.
vide & Junii ac Tremellii verſionem Latinam
eorumque notas ibidem.
2. Uti Eſaiæ c. 40. v. 20. habetur.
3. Nempè: —“π, quæ dictio bis in hoc com-
mate reperitur.
* Quaſi ſtratum aut cubile, Hebr. aavne, inm
utroque MSto pro eo legitur: eau i. e. pa=

152. Vel: ut vendas illud eccleſiæ ſeu coœtui

(Iſraelitico,) idque permiſſum eſt, nec exſeindetur

anima tua populo tuo.
† Conſfer. hic tract. Talm. Berachot, fol. 55. a. &
Sanhedrin, fol. 69. b. W
* Vel: per ſeipſum aut 4 ſeipſo, non verò ab aliis,
ſic ayn hic interpretor, ut opponatur =7 m-

i., e. ſapientiæ, quæ percipitut ren i. e. ab
aliis, uti paulò antè dictum eſt 4 Commentato-

re noſtro.
1. Rabbini communiter avs nwyn dicunt eſſe

opus textoris, aſt =o Wyn eſſe opus, acu-

lam, res ea dem eſt, nam pala eſt ſedes & quaſi le-
ctùs gemmæ.

† Confer. hic track. Talm. Berachot, fol. 5 F. 2. it.

Erachin, fol. 15. b.
4. Sive ad uſum vel neceſſitatem tabularum, prout
illæ id requirunt, ita † v hic cxplico, confer.
infrà Exod. C. 40. v. 20. n. 3.
5. Id eſt: ad librum legis, quæ eſt teſtimonium
ſœderis, vobiſcum initi, in arca illa regonendum,
confer. infrà verſ. ult. H. eap. & ſuprà Exod. c, 25.

V. 16.9, 43

7222 Exo bDD. CQCAXXXI.
propter aurum *purum. Verfſ. 10. Et veſtes miniſterii] Exiſtimo ego * juxtà ſenſum
literalem Scripturæ, quòd non poſſit dici, ſermonem hic eſſe de veſtibus ſacerdotii,

quoniam ſtatim (hoc verſu) ſequitur: & veſtes ſanctas Aaroni ſacerdoti atque veſtes

Kliorum ejus, ad miniſtrandum ſacerdotio; ſed- veſtes iſtæ fuerunt veſtimenta illa-
hyacinthina & purpurea atque coccinea dibapha, de quibus dictum eſt † in textu ſa-
cro, (ubi agitur) de profectionibus, 6. & dederunt deſuper veſtem coccineam & de-

derunt deſuper veſtem hyacinthinam & dederunt defuper veſtem purpuream & dede-
runt ſuper illa veſtem coccineam dibapham; 7. probari autem poſiſunt verba mea-

ex eo, quod dicitur: & de hyacintho ac purpura atque cocco bis tincto fecerunt ve-
ſtes miniſterii ad miniſirandum in Sanctuario . nec facta eſt (ibi) ſimul cum illis
mentio byſſi; jam verò quando (S. Scriptura) loquitur de veſtibus facerdotii, non-
reperimus, quòd in una ex iſtis (veſtibus) purpura auf coccum bis tinctum (memore-
tur) ſine byſlo. † Eod. verſ. 10. Veſtes miniſterii] (Dictionem .) nonnulli ex-
ponunt, quòd ſignificet 11 i. e. culrtum & τπ i. e, miniſterium, *ſicuti &
Targum ejus (habet:) veſtes & Oà i. e. miniſterii, nee ei ſimilis (dictio reperitur)
in Scriptura; ego autem exiſtimo, quòd illa dictio ( O) ſit Syriaca, ſicuti (illa ha-
betur in) verſione Chaldaica (vocis Hebrææ) D' 9. & in verſione Chaldaica (vo⸗-
cis Hebraicæ:) 2 2D, 10. quia fuerunt (veſtimenta illa miniſterii) texta, acu * pi⸗
cta, plena foraminibus, 11. linguâ vernaculâ: lacets, 12, Verl. I1. & thymiama

———

—

* Confer. hic tractaf. Talmud. Menachot, fol. 29, † Sed byſſus ſemper conjungitur pur uræ ac coceo

2. Iicuti in m-af Ne h. loc, ad marginem al- bis tindto, quando ſermo eſt de veſtibus ſacerdo-
legatur, ubi vide etiam notas. talibus.

miſſa ſunt iſta: a rriν i. e., ad miniſtran- tata fant.

dum in Sanctuario, vid. infrà Exod. c. 39. V. 41. 1 9. Quæ habetur ſuprà Exod. c. 2 7. V. 9- ubi ryd

5 Hebr. C& iſtud, ut & ſequentia, usque ad: † Chaldæus vertit: , vid. not. ibidem n. 83.
n W ee, fecerunt veſtes, &c. abſunt 4 10. Quæ reperitur Exod. dict. c, 27. v. 4. ubi
MSto I. . ann Chaldæus vertit; No, vid. Dot, ibid,
6. Vide Numer. c. 4. v, 6. & ſeq. confer. & P. Fa- n. 3 5. confer. & not. in am D h. 10c.
gii not. ad Paraphr. Chald. ut & Junii ac Tte. *X Hebr, urma, fortè legendum negat’&: &
mellii obſervat. h. loc. ubi perinde, ac Com- Prina i. e. non verò acupicka ; (ſed texta,) nem
mentator noſter, exiſtimant, per veſtes miniſteri textum opponitur acupicto, prout inter alia mul⸗
hic intelligi ſtragulas, hoc eſt, aulæa & vela, ta- ta 5. Scripturæ loca apparet ex deſcriptione fæ-
bernaculum veſtientia, de quibe ſuprà?xod. c. 2 6 Guræ Ephodi & pectoralis, de quibus vide ſuprà
S infrà Exod. c. 3 6. ut & involucra, quibus tege. Exod. c, 2 9. v. 6. Gc in fine capitis 40.

batur menſa, arca & altare ac reliqua Vaſa, quum F'II. Ad inſtar 'yyp i, e. tapetum ocellatorum,

Ala deportanda erant, vid. infrà Exod. c, 3 ½. v. de quibus ſuprà Exod. dict. c. 27. V. 9: ubi vide

19. Zign.“ & c. 39. V. 1. ibique not, n. ĩ .. notas num. 827& n. 93. «conler. 8& Michlol Jophi
7. Confer. Numer. dict. c, 4, v. 6. & ſeqq. it. Buxt, b. loc. .⸗ =
Diction. Hebr. voc. . 12., ſta hic reddo ppxy (ſie enim pro Pyg' vel:
. Confer, infrà Exod, dict. c. 39. v. I. ny Y. Pnh,

** Hebr. NX ie, in utroque MSto hiſce præ-“ Confer. quæ ſuprà ad Exod, c. 2 §. V. I. n. 1. no⸗

C1 MI
tarumatunn
.ſtſanckum.
te, ut iojung
hum btillu
daum ſeni
euli;) tamen
N,
16, Pod, Ter
tetnosg
eneo)tiel
ſim Dominn
19, & Pren
nonkacta en
ſignificat ill
ejus, 21,

7, uül
ltali: Lace
ablunt aut
MSto 1.
4 Conlerebie
ac Tremelli
Chald. /, lo⸗
Vit. c. I. .
col. 3. wech.
conlervatio
fer, & got.
omma, fol.
die febr.

euuur:

i Hedr. O
. Quxr bar
1,. Diye: ex⸗
ſhinot, 24
v. 1. . 1
160, Videlicet
10, mi ſun
Not in
r Hedr.
te. in Ocul

n M.

—
ejuniſenſin

renchti,
otiatgne vele
elinenn ilk,

eltin texta ſae.
occineamn & ge.

Puream Adede.
unt neiba mez,
o feeetunt ve
)fmil cum ilis
Acerdotii non.
lcum (memote⸗
„ nonnulkiex-

ibn, ſienti E

ſiio reperitur)
lienti (illaha⸗

eChalcaica 0⸗.

texta acu d Pi⸗
1. 6 tymine
1ayhe

—W.i—
ur pur urx ac coce
Es vellidus ſacero⸗

27, . 9,Lbi O)
õ

g. c, 17. N 4. ubt

, wid. not, idic,
„ ev . 10⸗
Lum negatke: W
1; es tenta, nem

Ptout intet lirmpl⸗

ter gelenigtione be⸗
he guidee ſide ſuptt
capitis40,
un Ocelatorum,
,1 7eg g lbi ice
er & Mrb.ol oybi

1
õ
o n,

CA. XXXI.

4

EXODDOD. 13

₰△

tfaromatum roSandtaario] . i. e. XAA uſum ſuſſimenti templi (ſeu tabernaculi) quod

eſt ſanctum. Verſ. 13. Tꝝ verò dic filiis Irasl] i. e. Tu verò, quamvis conſtituerim

te, ut injungeres illis (lſraelitis) fabricationem tabernaculi, non leve reputes Sabba-

thum, ut illud repellas 13. propter iſtud opus. Eod. verſ. 13. Veruntamen Sabba⸗

tha mea ſervate] i. e. Quamvis ſitis ſeduli * & alacres in conficiendo opere (taberna-
eculi;) tamen Sabbathum ** propter illud (opus) non repellatur, omnes (dictiones)

14. &†ρα funt excluſivæ, 15. ut ſeil. excipiatur Sabbathum ab opere tabernaculi.
16. Eod. verſ. 13. OQuia illud ſinum eſt inter me & vos] Magnum illud ſignum eſt in⸗
ter nos*** quòd elegerim vos, dum poſſidendum vobis tradidi diem quietis meæ, ut
(in eo) quieſcatis. Eod. verſ. I 3. 1le cognoeſcant] Populi ex illo (Sabbatho,) quòd ego
ſim Dominus, qui vos ſanctificat. 17. Verſ. 14. Morte moriatur] Si adſunt teſtes
18. & præmonitio 19. facta eſt. Eod. verſ. 14. Exſiindetur] (Nempè) quando
non facta eſt præmonitio. 2 % Eod. verf. 14. Qui profanat illad (Iſtud eenm

Conkfer. hic tract. Talm. Menachot. fol, 50. b .
13. Vel: poſtponas, contemnas, confer. hic Tunii

s* Hebr. a, iſtud uf & ea, quæ ſequuntur, us-

I6, Videlicèt: née opus tabernaculi fiat in Sabba

ſignificat illum,) qui exercet in illo (Sabbatho)
ejus. 21,

—

WTMi. e. rem profanam in ſanctitate

Verlſ. 15. Ssabbatbum requies tſt) Requies ex propoſito, 22. non verò

XXXX 3

e, uti in MSto I. habetur, legendum puto) †
Itali: Lacetti, Latinè: laqueoli, tranſennæ;
abſunt autem iſta yya e e ee
MsSto z.

ac Tremellii not- ut & P. Fagius ad Paraphr. †
Chald. h. log. vide S& infrà c: 35. V. z. n, 2ac Le-
vit. c. T9. v. 3 0O. R. 14.§. it. Gur Arjeh fol. 114.
col. 3. med. ubi ſcribitur, quòôd wo ee i. e.
conſervatio vitæ ſolum repellat Sabbathum, con-
fer. & not. in e H h. locait,tract. Talm.
om, fol. 9 5. b.
* Sic Hebr. 2, hic verto in MSt/ 2. pro eo le-
gitur: i. e. acuti, prompti.

que ad: & e i, e. quia illud Signum eſt,
abſunt 4 MStoꝛ.
14. Quæ particula etiam in hoc verſu 1. habctur.
157. Sive: exceptivæ, Hebr, myn, confer. Ra-
ſchi not. ad Numer. c. 7. verl. ult. & ad Levit. c.
F. V. 1. I. 13.

to, uti ſuprà n. 13,, veri. dictum eſt, confer.
not, in aN ND h. loc.
XX Hecbr. Aa, in MSto 2, pro eo legitur: wyn .
i. e, in oculis meis.
„ Hebr- rPRO in MStO 2, pro his ſe legi. .

tur HWa i. e. quod en in zgenerationibus
veſtris.

17. Confer. hic notæ 2 librum Prec. Jud. part. 2.

p. 2 6 ¾. a. fin. it. tract. Talm. Schabbat, fol, 10.
. b. it. Beza, fol. 16. a. & Chagiga, fol. II. b.
1I8, Nempè: illi, qui teſtentur, Sabbathum fuiſſe
profanatum.

19. Vel: broteſtatio, dehortatio, Hebr. NETI

Germ. Warnung / vide R. Salom. ad Exod. cap.
2 I. V, 29. & ad Numer., c,. 5. v. I 4. item ad Joël.
c. 2. V. 1 §. confer. & not. in a PW h. loc,
ubi ſcribitur, quòd nemo mortis ſupplicio affici⸗
atur ab homine, niſi Sene —rn i. e. per te-
ſtes & facta præmonitione.
20. Tunc exſeindetur anima, nempe morte, nonju-
dicio humanô, ſed divinitus infligenda;, vide,
quæ ſupraà ad Exod gap. 2 S. v. 3 5.: B. 162. no⸗
tata ſunt, confer, hic 'oma, fol. 8 5. b. & Cetub-
bot, fol. 34. a. it. Bava batra, fol. I19. a,& San-
hedein, fol. 3 , /b. & fol. 7 8. v. it. Schabbat. fol-.
z1. b. S fol. 70. a. it. fol. 1 1 5. b.
. Id eſt: dum illud Sabbarum lanctðᷣ col lendumz
en, Eonfer. hig Bava kama, fol. 77. a. & Chub-
lin, fol. 113.a. it. Schabbat, foj 3 3¾. 2. & foh.
70. a. & fol. 132. a. it. Jevammot, fol. 6. b.-S&
fol. 7. a.

122. Sic dictionem Nin hie Vertere volui, quæ

Alias

1

5

7²⁴

EXODI.

CAbP. XxXXI.

requies fortuita. Eod. verſ. I5. Sanétum Domino] i. e. Obſervatio ſanctificata no-

mini meo & per mandatum meum. Verſ. I7. & recreavit ſe] (Iſtud: U )) juxta
Targum cjus eſt: Da) *i. e. & quievit, omne verbum ſignificat ) i. e. ani-
mam, quoniam (homo) recreat animam & ſpiritum ſuum, dum quieſcit à labore ope-
ris; is autem, de quo ſcriptum eſt: non defetiſcitur nec defatigatur, 23. & cujus o-
mnis actio (conſiſtit) in verbo (ſolùm,) de ſeipſo ſcribendam curavit quietem, ut fran-
gat aurem, 24. quantum illa percipere poteſt. 25. Verſ. 18. Et dedit Moſi &c.]
Non eſt prius & poſterius in lege, * opus vituli (conflatilis factum eſt) multis die-
bus antè mandatum fabricationis † tabernaculi, nam ecce decimo ſeptimo (die men-

ſis) junii 26. confractæ ſunt tabulæ 27. & in die expiationis 28. placatus fuit Do-
minus lſraêlitis ac poſtero die 29. coœperunt (offerre) ſpontanea munera ad taberna-

culum (exſtruendum,) quod erectum fuit die primo Martii. 30. Eod. verſ. 18. Cuàm
finiſſet] (Iſtud: 29) ſeriptum eſt defectivè, 31. quia tradita fuit ei (Moſi)lex do-
no tanquam i. e. ſponſa ſponſo, non enim poterat (Moſes ) totam illam (le-

gem)

alias etiem quietem ſignificat, uti R. Salomo ad
Jerem. c. 6. V. 16. notavit; vertere autem volui:
ex propoſito, ut opponeretur dictioni ρ), quæ
hic apud autorem noſtrum habetur; cœteran
de voce ya, quæ Efai. c. 2 8. Vv. 12, habetur,
vide etiam Michlol Jophi ibidem, in not. αα
Syan ſuper Commentarium Raſchi p. loc. ex
exponitur ', quòd ſignificet nan i. e. co.
itatam ſive mente conceptam (quietem.)
* Abeſt iſtud e ma) hoc loco ab utroque MSto, con
fer. hic tract. Talm. Betza, fol. 16. a, & Taanit,
fol. 2 7. b. .
2 3. Proùt Eſai. c. 40. v. 2 8. habetur, confer. hic
Buxt. Synag. Jud. c. 16. p. 346. ubi contorta
quædam Rabbinorum de iſto: O9an habetur
expoſitio, vid. & t. ad librum Prec. Jud. part.
2. p. 25 §. b. med.
24. Confer. quæ ſuprà ad Exod. cap. 19. V. 18.
n. 48. notata ſunt de hac phraſi. .
25. Senlus eſt: Scriptura de Deo zαα αεονςα
Asia, & humano more interdum loquitur,
Pyn en PEH i. e. ſecundum linguam,
quam auris aucte, uti in notis R. Salomonis ad
Pſalm 9 8. v. 9. habetur, confer. Deuteron. c. 29.
v. 19. n. 53. & not. in nan movh. loc.
xXX Hebr. — a, abeſt iſftud hie à4 MSto 2. confer
bic tract. Talm,. Nedarim, fol. 3 8. a, ir. Eruvin,

† Hebr. — ;9 x" abſunt hæc à MSto 2. ſed in
MSt I. deeſt vox e" i. e. fabricationis.

26. Hebr. ön, qui menſis junio noſtro ferè re-

ſpondet, confer. ſuprà Exod. cap. 1 9. v. 13.

n. 46. vide & Exod. cap. ſequ. 3 2. verſ. I. n. 6.

& c. 3 3. vV. I I. n. 2 8.
27. Confer. Exod, dict. cap. 19. verſ. 13. n. 47.
& not. in am noew h. loc.

28. Nempè, poſtquàm Moſes octoginta diebus

in monte Sinai moratus eſt, vide ſuprà Exod.
alleg. cap. 1 8. v. 13. n. 4 8̊. it. Exod. cap. 30. vV.
16. n. 50. =
29. Nempè: poſt diem expiationis, vide cap. an-
tec. 3 0. verſ. I16. n. 50.
30. Confer. dict. cap. præced. 30. v. 16. n. 52.
vide & infrà cap. 3 3. V. 11. n. 37. ac Levit. c.

9⁹

verſ. 2. num. 1. & Numer. cap. I. v. 1. num. 3

vide & not. in an nev b. loc, ubi quoad

loci iſtius expoſitionem ſatis multa in notis
Raſchianis uncinulis incluſa & addita ſunt, quz
hic brevitatis ſtudio, omiſi; locus autem iſie Ra.

ſchianus ibidem ſub cenſuram vocatur.

31. Nam plen? ſcribitur: rhnn interjectà ijn

medio literà Vau, confer. Numer, c 7. V. I. n.
. . T⸗ ., 1I.
I. & n. 2. it. ſuprà Exod. c. 19, v. 17.

* In MSto 2. hic addita eſt vox —. πι1. e. hom O.

I

Sign. *

gem) Aſcete

ſonlaſcſ

cileipulus

rerl.19. e

eipit:) Eile
Giebat 37,
Aube tabu⸗

Erl. 1
ſicat
i eege
iplellisü⸗
illi autem e⸗

—

1, ldeo opus
ſeniptam tat
nacu temp
wd⸗
3, Vige Llai

34. Hebr. .
in exemplar
expnO, qu.
lophus,ſapi
3). ldeſ: in
ſamenti, gu
ent.
156. Uicuti hab
ilha incipit5
ſimum que
Pn rdr
37. Nempè:
6a dectio
h, loe,
139. Hebr. ddr
inteligun .
teaus adita

Cuar Aeh

— NN. CAP.XXXII.

0 lanckiſcat⸗ o.

e ſponſa ſeſe ornat viginti quatuor ornamentis, quæ dicuntur in libro Eſaiæ; 33. ita-

tend ie .
leiti labore 0de.
in,
4 gbietem, Ur fran
Et deti⸗ MiG.
n el) mulit gie⸗
Eeptimo diemen.

Placatus fiitho.

luneraad tabernz.
Loc Ferl 19. Cie
itei Moh)lexdo.
)totam llam e.

En)

——
mnthec MStO nledin
l e kabricationis,

s unio nollro feſe ter

Lxod. ,. 19, 7. 13.
ſequ. zu Fetl l. n6

loe,
loles odtogint giebus
ell, vige ſuprd od.
tlrit kod, ca). 3z0,.

hiationis, ſide capein⸗

led, j0. k. 16, (, ſ1

II. n, 17 3t Leyit. (.9.
t.ca. 1. . 1. Dufn. 3

1 /, loc, ubi guoad
1ſatis multa in hotis
Aul 8& addita ſunt, gue
iſizlocusautem iſte Ra.
Huram pOcatut.
1: Mn) interſelti in
er. Numer, c,7, V. leſ-
o c. 19, 7. 17, Dign.

Pvor 2Ni, e Dol

illi autem exiſtimaärunt, quòd ille dies, quò aſcendit (Moſes,) eſſet de numero;

N. I9. Verl 1I3. n 47,

Aamenti, quæ à Judæis yan& —ο„„yvov́qvvocari ſo-

39. Hebr. d, quo nomine Rabbini imprimis

gem) diſcere tàm brevi tempore; 32. alia expoſitio: quemadmodum ——9 i. e.

& diſcipulus ſapientis 34. debet eſſe exercitatus in viginti quatuor libris. 3⁵. Eod.
verſ. 1 8. Loqui cum illo] De ſtatutis & judiciis, quæ (continentur in Sectione, quæ in-
eipit:) & iſta ſunt judicia. 36. Eod. verſ. 18. Loqui cum illo] Nimirùm Moſes au-

diebat 37. ex ore Majeſtatis Divinæ; repetebant autem & iterabant lectionem 38.

ambo ſimùl. 39. Eod. verſ. 18. Tabulas] (— 1)9) ſcriptum eſt, 40. quoniam
ambæ (tabulæ) fuerunt æquales. 41.

CAP. XXXII.

Erſ. I. Quòdmoram ſaceret Moſes] (Verbum ν¾⁄) juxtà Targum ejus ſigni-
/ficat )Hďr i. e., retardationem (ſive moram) ſic etiam (ſumitur in illo loco:)
NOUOOi. e. tardat currus ejus, 1. item (in illo loco:) & expectârunt à 2
i. e. usque ad tarditatem, 2. nam, quando aſcendit Moſes in montem (Sinai,) dixit
ipſe illis (Iſraelitis:) ſub finem quadraginta dierum ego revertar intrà *ſex horas; 3.

4. aſt
quòd ep y d n en en en i. ee.
Sanctus ille Benedictus per ſeipſum repetebat
lectionem (ſive traditionem legis) cum Moſe.
40. Videlicèt: defective; plenè autem ſeribitur
ryrmy, ratio, cur defectivè ſcriptum ſit, 4 Com-
mentatore noſtro hic adducitur, confer. num.
ſeq. 41. it. tract. Talmud. Eruvin, fol. 54. a.
41. Ac ſi una eſſet tabula, hine Ni, perinde, quaſi
ſingularis eſſer numerus, ſcriptum eſt, ac ſi di-
ceretur, quòd illæ ambæ non fuerint ε i.
e. niſi una (tabula) ſic in not. pam re'hic ex-
ponitur.
1. Proùt Judic. cap. 5. v. 2 8. habetur, confer.
hic tract. Talm. Schabbat, fol. 89. a.
2. Id eſt: diu vel dudum, uti Junius ac Tremelli=

32. Ideo opus fuit, ut Deus Moli traderet legem
ſcriptam tanquam ſponſam ſponſo, quò illam
tractu remporis addiſcere poſſet, vide not. in
PD NRD h. loe.

34. Hebr. hn, ſic abbreviaturam n, quæ
in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, habetur,
expono, quà notatur ſapientiæ ſtudioſus, philo-
ſophus, ſapiens, conf. Buxt. Lex. Talm. f. 1146.
35. Id eſit: in S. Scriprura ſive Bibliis veteris te

lent.
36. Zicuti habetur Exod. cap. 2 I. V. I. ubi Sectio
iſta incipit & continuatur usque ad caput vige-
ſimum quartum, eò inclusò, confer. not. in
h h. loc. . . us in Judic. Cap. 3. v. 2 5. tranſtulerunt.
37. Nempè: illa ſtatuta & judicia, de quibus di. * Hebr. TPha, in utroque MSto pro eo legitur:
Aa Sectio Biblica agit, vide not. in aom neH n i. e. in fine (horæ ſextæ.)
b. loe. 3. Vel: intrà ſextam horam, id eſt: versùs meri-
diem, confer. hic dict. tractat. Talm. Schabbat
fol. 89. a. uti in 'ha DWh. loc. allegatur ad
marginem, confer. num. 7. h. verſ. 1. & Jalkut
Part. 1. fol. 108. col. I.

intelligunt expoſitionem legis, quæ Moſi ore-
tenus tradita fuit.
39. Nempè: Deus ac Moſes, ſic explicatur in
Gur Arjeh fol. 114. col. 4. med. ubi ſcribitur,

illo (die;) dies verò aſcenſionis ejus ſin montem) non ſimùl comprehendebat noctem
ejus, ſeptimo (quippe) die Maji z5. aſcenderat (in montem) reperitur (itaque) dies

quadrageſimus in decimo ſeptimo die menſis Junii, é. die decimo ſexto (iſtius junii)

venit Satanas & turbavit mundum atque oſtendit ſimilitudinem tenebrarum & ca-

liginis atque confuſionem, ut dicerent (Iſracélitæ:) certè mortuus eſt Moſes, ideò †
confaſio iſta evenit mundo, dixit illis (Iſraêlitis Satanas:) mortuus eſt Moſes, quia-
jam anteà venerunt ſex * horæ nec ille reverſus eſt &c. ſicuti reperitur in tractatu Tal-
mudico, (qui agit de) Sabbatho; 7. impoſſibile autem eſt dicere, quòd (Iſraclitæ)
non erraverint, niſi in die nubiloſo g. inter tempus, quod eſt antè † dimidium (diei,)
& inter id, quod eſt poſt dimidium (ejus) nam ecce non deſcendit Moſes usque ad di-
em craſtinum, 9. dicitur enim: & ſurrexerunt manè atque obtulerunt holocauſta.

10. Eod. verſ. 1. Qui præcedant nos] Deos multos deſideraverunt ſibi (Iraelitæ.)

Eod. verſ. I. Nam buic Moſi viro] Figuram ſimilitudinis 11. Moſis * oſtenderat il-
lis (Iſfralitis) Satan, nam portabant illum (Moſen in feretro)per aerem firmamenti cce-
li. Eod. v. I. Qui eduxit nos è terra ρvpti] Et docuit nos viam, per quam aſcendere-
mus (in terrampromiſſam;) nunc, (quoniam neſcimus, quid acciderit huic Moſi,) o-
pus habemus Diis, qui nos præcedant. * Verſ. 2. In auribus uxorum veſtrarum

Cogi-
4. Id eſt: quod ille incluſus ſeu comprehenius rir. lib. 11. cap. 13. circà fin.
eſſet ſub iſtis quadraginta diebus. † Hebr. um en end Pn ſic in utroque
5§. Hebr. ꝓpn, qui fere? Majo noſtro reſpondet. MSto habetur, quam lectionem hic in verten-

6. Hebr. Dnn, de quo vide cap. antec, 3 I. v. 18. do ſecutus ſum, per xvm autem i. e, dimidium
n. 2 5. . (digi) intelligitur meridies.
* Id eſt: induxit tempeſtatem maximam in aére, 9. Nempè: donec dies craſtinus veniret, i. e. non,
proòt 4 Raym. Martini in Pug. Fid. Part. 3. Diſt. niſi die craſtino deſc endit Molſes.
3. cap. II. n. 23, exponitur. io. Pront habetur verſu 6. h. cap.

Hebr. 2), iſtud, ut & ſequentia, usque ad : 11. Quærunt enim Rabbini, quid ſibi velint

Nen nn i. e. quia jam anteà venerunt &G, ab- pleonaſtiea iſta verba: quoniam iſti viro, Moſi?
ſunt ½ MSto . . nam ſimpliciter dicendum erat: neſcimus,
XXW Hebr. ν ea, alluditur hisce verbis ad verbum quid Molſi factum ſit, non enim fuerat ibi alius,
wn i. e. moram faciebat „Ati in textu facro quàm Moles unicus, nimiram hinc elici dicunt,
habetur, vige not. in n h. loc, ut & quòôd Satanas oſtenderit lſtaélitis phantasma
Raym. Martini loc. alleg. humanun, quod Molis habebat ſimilitudinem,
7. Et quidem fol. 89. a. confer, num. 3. h. verſ. 1. ita apud D. W'agenſeil. in Tel. ign. Nizzach.
tracta tus autem iſte Talmudicus continetur libro p. 3 8. & ſeq. vid Ja kut Part. 1. fol 1 O8. col. I.
primo partis ſecundæ Operis Talmudici. * Hebr. n, in utroque MSto pro eo legitur wn
8. Nempè: in die, qui Satanæ præſtigiis erat tur- ] i. e. lecti ſeu feretri (ſimilitudinem,) confer.
batus, de quo paulo anté, ita hic verto an dAic Schabbat, fol, §9. a. & Menachet, fol. 53.
DHE confer. Buxtorf. Lex. Talm. fol. 1634. b. .
Ubi tractatus Talmudicus: Joma, fol. 2 8. 2, al-X Loci iſtius expoſitionem vide in not. Du
egatur, confer, Galatin, de Arcaa. Cathol. Ve

7 — — KODI. CAr. xXXI. A
4. alt ipſe dixerat eis quadraginta dies integros (ſeu plenos) & noctem ejus ſimul eum dga
morell 40
ſed wumpene
ie benelic

cud i
Parroli 1b
3b inautibu

—
NN b. lot
1 DV
ila: n
bnN
W)
m
wI
NNden
O on

ſocutio plun

qguume

tedimant

13.) ubidl
Merielt hat
ie, Dii lene
iam paltitn
i e, iple, he

ſic quoque

uti (in lo
numnero)
koc etiam!
e, Deos, qu
dicitur enit
23, % .
Salomo) ſu
gui preced
tur,) ünd

¹ ſenlum!

(Qdictionem
lis (numer

Pbi, flii Si
(4). 1 . der

13. Fign *
11. Coaler.

⸗

(A. Wn.
meſus ſnil en.
frur (tagte)tie⸗
erto (kiusni)
lenebranm 8. (1.
8 eſt Moles ided
l Moles, guiz.
turin tractatu Ta.
g (ltarlitr
fainiciun (iei))
loſes Uuque 2l di⸗
erunt holocaultz,
n ſdi aelie.)
iis 10ſtenderztil⸗
emfirmatenti cc⸗
r quam aſtendete⸗
erit huic lol,) .

xorum lſrarin

Cogi⸗

ſ ſe in uoge

ctiogem hic in venten⸗
raltemi,e, diniidium
les.
linns venitet,i e, don,
Moles.
h. (a.
ini, guid ſibi relint
oniam iſli viro, Moſi!
in erat: helcimus,
Nenim fwetat idi Aius,
irüm bincelicdi dicunt,
Haclitis phabtasina
zbebat finmhitudinen,
in Tel ign. Nizzich
it, 1.fol. 103, c0l.1
Sto o eo egitalilun
pilitucdinem,) confen⸗
& Menachot, tol 53.

ſide in no

CAP. XXXII.

ExODLI

717

Cogitaverat ſecum Aaron: 12. fœminæ ac pueruli parcunt ornamentis ſuis, forſitan

moram adteret res (iſta) & intereâ veniet Moſes; aſt illi (Iſraelitæ) non diſtulerunt;

ſed rumpendo detraxerunt ſibi † (inaures.) Eod. verſ. 2. Rumpite] (Verbum P)

eſt modi imperativi à radice P ſingularis numeri, veluti (eſt iſtud verbum:)
i. e. benedicite, à radice . Verſ. 3. Et abruperunt] (Verbum 5 ) fignifi-

cat P) i. e, abruptionem (ſeu evacuationem) oneris, dum abſtulerunt (mulieres ac

parvuli) ab auribus ſuis illas (inaures) reperiebantur ipſi DP5Di. e. abrupti 13.

ab inauribus ſuis, (5P5 ſignificat) linguâ vernaculà: deſchirer. 14. Eod. verſ. 3.

9

Inalt-

DSn Wn i. e. omnis (dictio) ma eſi
locutio pluralis, ſicuti (habetur in illo loco:)
ad quam (gentem) iverint & i. e. Dii, ut

qui præcedant nos (prout verl. 1I. . cap. habe.
(dictionem) Mπ1ꝶ enunciare locutione plura-

cap. 15. Verſ. 26. Sign. **& ad Exod. c. 30. V.
13. §Sign. ** it. ad veri. 5. G. cap. Sign. †.

I2. Confer. P. Fagii not. ad Paraphr. Chald. 6.]

Dpr h. loc. cœterum in MSto I. poſt:
„297 1 i. e. qui nos præcedant, addita ſunt
iſta⸗ Wee ie. een
N n e e eeee en e ene eee
& n enn en weee e dee een
DN d ee eenee n en en e e
p s Neà ne ie deee
e en e ee e wen e
LN b enn deee n eeen iade

redimant fibi in populum (2. Samuel. c. 7. v.
23.) ubi dictio 77 i. e. ſibi (quæ ſingularis nu-
meri eſt, habetur, ſic alio in loco:) quia m&
i. e. Dii ſancti ipſe eſt (Joſ. c. 24, v. 19. ubi et-
iam particula ſingularis numeri, nempè: &

i. e, ipſe, habetur, vid. not. ibid. n. 3. & n. 5.)

ſic quoque (vox:) Ma& eſt locutio pluralis,
uti (in illo loco:) & i. e. domini (plurali
numero) Joſeph (vid. Genel. c. 39. v. 20.) ita
koc etiam loco (dicitur:) fac nobis m& i.
e. Deos, qui eant, nec reperis (hic,) niſi unum,
dicitur enim: & exiit vitulus iſte (infrà verf.
2. h. cap.) quod autem dodor noſter (cil. R.
Salomo) ſupra expoſuit (quoad verba iſta:)

tur,) iſtud eſt expoſiiio ejus allegorica; ſed jux⸗
tà ſenſum literalem ſolent ſacræ literæ omnem

lis (numeri,) videtur hæc eſſe additio R. Joſe-
phi, filii Sirneonis, de quo vid. not. ad Exod.

ie he

loc. ubi multas adducit Rabbinorum exculatio-
nes, quibus peccatum iſtud vituli conflatilis ab
Aarone atque populo Iſtaëlitico amoliti alla-
borant; ſed fruſtrà, ſicuti ibidem fuſiùs adduci-
tur. D
† Hebr. mxy yN MH i. e. ruperunt de corpori-
bus ſuis, vel de ſeipſis; non autem de mulierum
ſuarum auribus, in utroque MStolegitur: nè&
mxy i. e, ſuas ipſorum (inaures,) in MSto 2.
poſteà additur: hn Se e een en ee
Iney 7 DN 1) In en hn e ne
i. e. alia explicatio: iverunt (Iaelitæ) ad fo-
minas, ſicuti dixerat Aaron; ſed illæ noluerunt
dare (illas inaures,) quocircà ruperunt ipſi
ſuas (inaures,) dicitur enim (verlu lequ. 3. h.
cap.) rumpentes detraxerunt ſibi totus ille po-
pulus inaures aureas, quæ erant enen i, e. in
auribus ſuis pv' ISa DNen & i. e. nec di-
citur (ibi: quæ erant) in auribus mulierum ſua-
