65. Vide Exod. c. 16. v. 4. huc facit libri Sapien-
tiæ caput 16. per tot. inprimis verſ. 20. ejusd.
cap.

ſtatuunt, quoniam in textu Sacro habetur ver-

feriorem dejicere, confer. Gur Arjeh fol. 30.
col. I. med. vide ferè ſimile ſuprà QGeneſ. c. 15.
V. 5. n. 22.

64. Sicuti Hiob- c. 36. v. 31. habetur, confer.

66. Idque Judæorum magiſtri inde concludunt ac

bum: m, quod notat ex loco ſuperiori in in-

67. Vide Hiob. c. 2 8. v. 9, ibique Raſchi not. con-·

princ. & not. in 'nar h. loc. ubi Mechil-
ta in Section. rv, ad marginem allegatur.
xX Hebr. oτTρπiͤ MsSt. Erff. I. his præmittit:
n N& &τ1i. e. nec dixit (Deus:) à me (ſcil.

demittam pluviam &c.) V. n. 63.

fer. & not, in Sa e h. loc. ubi Bereſchit

rabba allegatur. vid. & tract. Talm. Bava mezia,

tol. 86. b.

N. W.
—
ait, edizen
Pondit: ein

22 Fumu
ſeu columna
cio
mmis (dickil
Abraban
revoCτρá
tat, gaolihr

manikeladi
ei (Lotko'pe
Socdomz, V

mus)eclvane
Eod. ſet31.
deſolins icu
Bereſdithab
76, etzinſelr
33. ncubt

—
69. Nam Lomhu
ret, dile uni
Arjehfol. 30.
h. loc i. Rer

4 Nemperund

fuiſſe radunt
h. loc. ſicuti

lzlll.
er Hebr r

ſunt iſta.
70. dicun dlibi
ſibimeligend
exemplom Ab

ſolebet, ikſt
(onker Hicni

71. Ia hic enn
iſt comupta,
quod exprim
Ptiorem lecki
lAckiue

CA M.

maltemaſcen.

bru] Ab .
24,4 Ming

ores Lamecli,

elerni ſomini
mineregig, r,
63. Bod rell,
it popplos &e,
calo, ſentite⸗

kcit Manna ſe
crl. 26. ſ.
NertitilasDe.
imextenditma.
pe:) poſt lo.

thum.

1 , habetut,
ker. & 2. Jamuel.

Sto Erff habetut:
er il Sut

D. Wegeclei. Tel,

facitlibri Sapien⸗ D
lis ſetl⸗ 10, ezd,

inde coneludunt e

Sacto labetur ver⸗
dco fpetiori ini⸗

Bur Atſeh fol. 30.

upra Genel.c, 1).

he Raſehinot on.
e. vbi Pereſchit
Talan Para Mezi

ſolebat, vide ſupraà verſ. I. h. cap. Sign. 7* thi excuſant judæorum magiſtri.

CAbP. AIX. . GENESEOS. 16r

thum. 6. Eod. verſ 26. & alttæ eſt ſlatua ſalis] Sale peccaverat 69. & ſale punita-
fuit, * dixerat (enim) ei (Lothus:) da paululum ſalis viatoribus iſtis; (aſt illa) ei re-
ſpondit: etiamne tu morem iſtum perverſum hoc in loco 70. introducere vis? Verſ.
28. Eamas] (Diéio: ) ρſignificag w e eNi. e. vaporem (elationem
ſeu columnam) fumi, *linguâ vernaculâ: torche. 71. Eod. verſ. 28. Fornacis] (Di-
ctio ſ ſignificat) foſſam, in qua comburuntur lapides in calcem 72. atque ita o-
mnis (dictio) ., quæ eſt in lege, † (accipitur.) Verſ. 29. Et recordatus eßt Deus
Abrabami] Quænam fuit iſta recordatio Abrahami? (nimirùm Deus) in memoriam
revocaverat (factum) Lothi, qui noverat, quòd Sara eſſet uxor Abrahami & audive-
rat, quò d Abrahamus dixerat in Egypto de Sara: Soror mea eſt, 73. nec (Lothus) rem
manifeſtavit, pepercerat enim ei (Abrahamo,) & ideò Sanctus ille B enedictus etiam
ei (Lotho) pepercit. Verſ. 30. Nam timuit manere in Zoar] Quia propinqua erae
Sodomæ. Verſ. 3 . Paler noſter ſenex eſt] Et ſi non nunc (ex illo liberos ſuſceperi-
mus,) ecquando (id fiet?) forſitàn morietur (pater noſter) aut deſinet generare. 74.
Eod. verſ. 3 I. Er vir non eſt interm] Cogitabant (ſiliæ Lothi,) quòd totus orbis eſſet
deſolatus, ſicuti (acciderat) in hominibus ante diluvianis, (ita ſcriptum reperitur in)
Bereſchit Rabba.?75. Verl. 33. Et potam prebuerunt] Vinum præparatum fuerat
76. eis in ſpelunca, ut naſcerentur ex illis (duabus filiabus )duo populi. Eod. verſ.
33. E concubuit cum patre ſao] (Scriptum hic eſt:) & dormivit ☚ N& j. e. cum
patre

Pra

6 8⁸. Nam Lothus mulieres ſequebatur, ut eas urge- † Hebr. nav MSt. Erff I. pro eo hsbet &
ret, vide Junii ac Tremellii not. h. loc. ir. Gur i. e. quæ in S. Scriptura (habetur.M.)
Arjeh fol. 30. Col. 1. fin. ac not. in 'pan m 73. Sicuti ſuprà Geneſ. c. 12. v. 1 3ò:. habetur, con-
h. loc. it. Berachot, fol. 54. b. fer. & hic Bereſchit Rabba, prout in naw
69. Nempe: uxor Lothi, cujus nomen od'y, Hirot non ad marginem allegatur, ubi vide etiam no-
fuiſſe tradunt Rabbini, confer. Bereſchit Rabha] tas, confer. & tract. Talm. Berachot, fol 54. b.
h. loc. ſicuti in Sπ r ad marginem al- 74. Nempe: liberos, quoniam filiæ Lothi exiki-
legstur. mabant, totum mundum igne conflagraſſe, ſi⸗
XXX Hebr. An n), in utroque MSto Erff. de cuti jlam anteàa univerſus orbis diluviò erat inun-
ſunt iſta. datus ; ſe autem ſolummodò cum patre ſuo eſſe
70. Sicuti alibi facere conſueviſti, hæc enim hic fuperſtites, ideò de ſobole procreanda erant ſo-
ſubintelligenda vel ſupplenda ſunt nam Lothus licitæ, quò genus humanum conſervar etur
exemplum Abrahami imitatus viatores recipere nec penitus interiret, ſic inceſtum filiarum Lo-

* Confer. hic tract. Talm. Menachot, fol. 26. b. 75. De hoc libro vide mb nor S& Buxtorf. Bi-

7 1I. Ita hic expono: Nro,ſi quidem dictio'nor bliothec. Rabbin. conſer. etiam, quæ num. antec.

A4 . annotata ſunt; abſunt autem iſta: uoNn
ſt corrupta, MSt. Erff. 2. pro eo habet: oαρheb, 74 e
guod exprimere poſſis: ſorque velſourche; ſed 2 Bereſchit rabba, ab utroque MSto Erff.
priorem lectionem præferendam puto. 76. Tradunt Rabbini, quòd Deus vinum in ſpe⸗
72; Id eſt: ut ex lapidibus combuſtis fiat calx lun.

X

.

162 GENESEOS. CAbP. XISI. —
patre ſuo; aſt de minore (filia) ſcriptum eſt: & dormivit Py i. e. cum illo, 77. quo- ę E iiu
niam minor (filia) non fecerat initium ſcortandi; ſed illius ſoror id eam docuerat, W
(ideò) pepercit * ei Scriptura nec turpitudinem ejus expoſuit; aſt de majore natu ( fi- amtilos
lia,) quæ ſcortandi inipium fecerat, Scriptura expreſsè manifeſtavit. 78. Eod. veri.
33. Et dum ſurrexit] (Verbum †) quoad majorem natu (filiam) punctatum eſt,
79. ad indicandum, quòd, dum illa (major natu filia) ſurgebat, ipſe (Lothus) nove-
rit; 806. & tamen ne ſic quidem ſibi caverit, quò minus alterâ nocte biberet (vinum.**) et
5 . .7 . .2 . . . I
Verſ. 36. Etfalte ſunt gavide] Quamvis fœmina non ſoleat gravida fieri primo con- el
cubitu; (tamen) iſtæ vim ſibi adhibentes extraxerant (vel eruerant ſibi) virginitates, i
. . . TTr . . I.
31. ita, ut primo (ſtatim) concubitu*** conceperint. Verſ. 37. Moab] Iſta, (major keufim
natu filia,) quæ non erat verecunda, manifeſtavit, quèd ille (infans natus eſſet) ex pa- milze .“
tre ſuo; aſt minor natu (ſfilia) nominavit illum (ex patre conceptum filium) linguàâ Rku
honeſtâà; 82. acceperunt autem (filiæ Lothi) mercedem tempore Moſis, nam dicitur anee
de plaſemeun
. . —,— — . — . Dedan, More.
luncam miſerit, ut filiæ Lothi illud largiter ei] MsSto Erff. 2. in Berolinenſi editione & in re ſue nuiel
pibendum darent isque ebrius fieret nec ſciret, pan hic addita ſunt iſta: Nan de * 4.ien: N
quod cum filiabus ſuis concumberet, vide Gur . ne e e dn N byi , tel
Arjeh fol. 30. col. 2. med. & not. in asα nDe wWwan D i. e. dixit R. Levi, quicumque arded lcſe
h. loc. poſt famem (ſeu concupiſcentiam) libidinum, veluliciänn:
77. Sicuti infrà verſ. 3 5. h. cap. habetur. tandem comedendam ei dant propriam carnem iigfar int ſi
* Hebr. Jd' i. e. ſubraxit, imminuit, in MSto Erff. ſuam, nam Lothus filiarum ſuarum ſcortatione iz elt noztuns
2. pro eo habetur i. e. obtexit, in Beroli- ſe explevit; filiæ autem dicuntur caro paren-
nenſi editione legitur † i. e. texit. tum, confer. Buxtorf. Lex. Chald. fol. 311.
78³. Nempe: turpitudinem ejus, quòd cum patre 81. I eſt: ſigna virginitatis, quæ Hebr. D NhͤN n —
ſuo dormiverit. dicuntur, vide Deuteron. c. 22. v. 14. & 1 5. ita Seal erelc⸗
79. Videlicèt: punctum eſt ſuper litera Vau „quæ cum Rabbinis vocem hic expono, in edi- teo, rei
in h) habetur, & in medio plenè ſcripta eſt; aſt tione =pam nee, ut & in Gur Adeh fol. 30. Tiin kiila
quoad minorem natu filiam iſtud mppa de quo col. 3. princ. ſcribitur, quòd pro irony nonnul- “R
verſ. 3 5. h. cap. nullum habet punctum ac defe li legant: iry per Dalech, quia = nnn 83. Fauher⸗
Givè ſeriptum eſt, rationem hic allegat autor no- — n Ni & O TH) i. e. quia virginitates 84. Laiſt,
ſter, in Berolinenſi editione & in ν n. poſt ſunt ry teſtimonia ſœminæ, quòd non ſcorta- dat Adar
Pa i. e. punctatum eſt, hæc ſunt addita: α ta fit, atque iſta lectio alteri præferenda videtur, jge:
rad arn Wn i. e. & ecce idem eſt, ac ſi confer. infrà Geneſ. c. 24. v. 16. n. 34. vide E rdiren ube
ſeriptum eſſet: 1επ11. e. & dum ſurrexit, in nor. in 'nar e h. loc. uti fcribitur: qus d (nler, on
utroque MSto Erff. locus iſte ſie habetur: hy Drn & e eey e Wa i. e. illæ in- Bereſchitund
A 2e Nο een deen Vn i.e. ac ſi diceret: ecce ter ſeſe coiverint (hoc modo) egredi fecerint , I el 1
iſtud perinde eſt, quaſi non ſeriptum ſit (mpa), vel extraxerint virginitates vel ſigna ac notas vir- eaqe gn
nam dum illa ſurgebat &c.) . ginitatis ſuiz. . Eick : de
80. Nempè, quòd illa cum ipſo concubuerit, con- *X Hebr. wν‿ο RHn, in utroque MSt. Erff hie conenbuilet
fer. not. in an D, ubi ad quandam obje habetur αν en Prn j. e, ac ſi ſegundo con- Nemn
Rionem nabetur reſponſio, vid. & Naſir, fol. 23.eubitu concepiſſent. F Anß: ut
9. & Horajot, fol. 10. b. 82. Vide, quæ ſupra ad Geneſ. c. 17. V. 22. n. 60. ine ob rar
N Hebr. , ſic quoque additum reperitur in && ad ſum.

— NI.

um lon n.

lean Goelet,

miſrenatub.

I. Lod. rer.

)punchunme,
(Cothug) nove.
ret inum )

ſbirigerigtes
4l ie

useſſet) en
n flium) lingn i
s, nam dititur

—

editione KN in nd

dm e
Vn quicumnque ardt

CAbP. xXK. ENESEOW8s. —
de filis Ammon: ne bellum contrà illos omninò geras; 33,. & quoad Moabitas non
dehortatus eſt (Deus Moſen) niſi, ut contrà illos bellum non gerat; permiſit autem
ei, ut illos premat. 34. HZ

163

Erſ. I. Et profelctus eſt inde Abrabamus] Dum videbat, quòd urbes eſſent deſo-
latæ & tranſeuntes atque redeuntes ceſſarent, * profectus eſt inde; alia expli-
catio: (nempe, ideò profectus eſt inde,) ut procùl recederet à Lotho, de quo
mala exiſtimatio exierat, quòd is ad filias ſuas veniſſet. I. Verſ. 2. Er dixit Abrabam
Hic non impetraverat (Abrahamus ab uxore ſua) facultatem; 2. ſed eâ invitàâà (dixit,
Saram eſſe ſororem ſuam,) quia non in bonum ejus (Saræ res illa ceſſerat,) quoniam i-
pſa jam anteà propter id ipſum 3. ducta fuerat in domum Pharaonis, Eod. verſ. 2.
De Sam, uxore ſua] (Particula ponitur hic pro:) H i. e. ſuper (vel: de) Sara uxo-
re ſua; huic ſimile eſt, (quod habetur in illo loco:) Ni. e. ſuper capturam arcæ &c.
4. item: )NNi. e. & ſuper morte ſoceri ſui, 5, (ubi) duæ illæ (particulæ Nà) ſignificant
Hy i. e. ſuper. Verf. 4. Non acctſſerat ad eam] Angelus (enim) prohibuerat illum,

mam)Idum, Veluti dicitur: non permiſi tibi, ut eam tangeres. 6. Eod. verſ. 4. An gentem etiam
ͤnohrim canen jgſzam interſicies?] Quamvis illa * (gens) ſit juſta; (tamen) interficies illam, forſitàn
is eſt mos tuus, ut gentes fcuſtrà (ae ſine cauſa) perdas, ſic feciſti generationi diluvii 7.

ſuarumm ſcottatione

tur cio paten.

hald. bolz11,

Juæ Heb’. Nn
zn g 14, 1 . ia
ie erpono, in ecl

1Gur Adeh fol. 3j0,
Iro ony nonnl.

quin n n
e, gbis pirginitstes
e, gudc nonſtotta⸗

afetenda vigetir,

16. h. 34. Vice
ii ſcribiim: gnödd
V i t ilein
do) egedi ftim
llgra ae notas i

ogne Mo. fllie
2e ſ Exundo ol

,17. .2 0,
&Hα$

2 & ho-

& ad Genel. c. 1 8. v. 2, n. 15. notata ſunt de vo-
ce v, quæ etiam hic habetur, confer. hie tract
Talm. Bava kama, fol. 3 8. b. & Horajot, fol. 11.
2

83. Sicuti Deuter. c, 2. v. I9. al. 20., habetur.
94. Laceſſat, terrorem eis injiciat, vide Raſchi
not ad Deuter. dict, c. 2. v. 9., n. 21
* Ideſt: quòd non amplius eſſent, qui irent &
redirent urbesque jam deſolatas frequentarent,
confer. not. in hon ho h. loc. ubi etiam
Bereſchit rabba ad marginem allegatur.
1. Id eſt: quod is cum filiabus ſuis concubuiſſet

easque gravidas feciſſet, ſic quoque in MSto-

Erff. 2. habetur: roaa 7X aaν i, e, quod
concubuiſſet cum filiabus ſuis,
2. Nempè; ut is diceret, Saram eſſe ſororem ſuam
idque ob
Ram.

3. Videlicet: quoniam Abrahamus dixerat, Saram
eſſe ſororem ſuam. =ð
4. Id eſt: proptereà quod capta eſſet arca, vide
1, Samuel, c. 4. v,. 2 1. it, infrà Geneſ. cap. 24.
v. 7. n. 13. & ad Jud. c. 9. v. 54. n. 17.
5, Sicuti I. Samuel. dict, cap. 4. v. 2 1. habetur,
conter. not. ad Pſalm. 40. verſ. 16. num. 33.
6. Quemadmodùm verſu. 6. h. cap. habetur, ubi
vide not. n. 9. confer. hic tract. Talm. Maccot, fol.
9. a. & Cetubbot fol. 6 1, a. & Kidduſchin, fol.9.
b. & fol. 10. a.
X Hebr. die te, hæc & ſequentia, usque ad:
M i. e. interficies illam, abſunt ab utroque
MSto Erff.
147. Vel: hominibus antediluvianis, confer. quæ ſu-
prà Geneſ. c. 1 8. v. 2 5. n. 104. notata ſunt it.

rationem ab autore noſtro hic addu-

tract. Talm. Bava kama, fol. 92. a. & Maccot,
fol. 9‧3. &&α b.

GENESEOS. CAbP. XX.
& hominibus, qui tempore diviſionis 8. vixerunt, ego quoque exiſtimo', * quòd illos
interfeceris ſine cauſa, quemadmodum tu me (jam) interficere † cogitas. Verſ. 5.
Etiam ipſa] (Particula ideò hic uſurpata eſt,) ut includantur ſervi & camelarii
atque agaſones ejus * (Saræ,) eos omnes interrogavi (inquit Abimelechus,) ac dixe-
runt mihi: ipſe (Abrahamus) eſt frater ejus. Eod. verſ. S. In ſimplicitate cordis mei]
Dum non exiſtimavi, me (hac in re) peccare. Eod. verſ. 5. Et in munditia manuum
mearum] i. e. Purus (vel inſons) ego ſum à peccato, quia non tetigi eam. Verſ. 6.
Novi, quòd in ſimplicitate cordis tui &c.] i. e. Verum eſt, quòd non putaveris ab initio,
te peccare; ſed puritas manuum non (eſt) hic, quoniam per te non ſtetit, quò minus
illam tangeres; ſed ego cohibui te, ne peccares. 9. Eod. verſ. 6. Non tradidi tibi]
i. e. Non dedi tibi facultatem; ſic quoque (accipitur in illo loco:) non dedit eum 10.
Deus, ita etiam (accipitur in illo loco:) non dedit eum pater ejus, ut veniret. 11.
Verſ. 7. Redde uxorem viro] Nec exiſtima, quòd illa (Sara) turpis ſit futura coràm *
ipſo (Abrahamo,) aut quò d is te odio ſit habiturus ac quòd pro te non ſit oraturus. *
Eod. verſ. 7. Quia prophet eſt] Ac ſcit, quòd tu illam non tetigeris, proptereà etiam
orabit pro te. Verſ. 9. Opem, quæ nonſunt facienda] i. e. Plaga, quæ non ſolet veni-

164

r6 ſuper homines, evenit nobis propterte, (videlicèt) obſtructio omnium meatuum

ſemi-

8. Nempè: quando orbis terrarum inter populos
fuit diviſus, confer. Geneſ. dict. c. 1 8. v. 2 5. n. 10 5.
XXX Hebr. Ni e, Mst. Erff I. pro eo habet:
DN RN& i. e. ipſi dicunt vel putant, MSt. 2.
habet: h& απ. e. ipſi dixerunt, vel exiſtima-
runt. .
† Hebr. , in MSto Erff. 2. hic addita ſunt iſta:
l
que ſic loqui ſolet S. Scriptura: an etiam tu gen-
tem juſtam interficis?
X Hebr. ε, in Berolinenſi editione & in mov
pan hic addita ſunt iſta: mnn νhbi
i. e. cuſiodes camelorum & paſtores aſinorum,
puto verbis iſtis contineri explicationem vocum
SyNT WH“, quæ paulo antè in notis Ra-
ſchianis habentur, nimirum non ipſos camelos
& aſinos hiſee dictionibus ſignificari, (non enim
aliquis bruta iſta interrogare poteſt;) ſed came-
larios & agaſones intelligi, prout etiam tranſtu-
li, confer. cap. ſeq 2 I. v. 20. Sign. *
½£ Hebr. Nn in Berolinenſi editione & inbdn ,
hic addita ſunt iſta &n νhe enen ee
i. e. illa dixit: contrectatio manuum eſt hic.) (ac

proinde non eſt hic puritas manuum,) in iis dem

editionibus hic ſiatim, ſubjicitur: Prinn &

i. e. non tradidi tibi, & poſteà adjicitur explica-
tio: Jan i, e. non fuit à te, (ſcil. per te non
ſtetit, quo minùs illam tangeres &cc.)
9. Confer. quæ ſuprà v. 4. h. cap. n. 6. notata ſunt.
vid. & not. in rpan mnev h. loc.
1o. Id eſt: non ſivit eum, non permiſit ei, vide

Geneſ. cap. 3 I. v. 7. confer. hic tract. Talm. Mac.-

cot, fol. 9. a.
11. Vide Judic. cap. 15. V. I. ubi Vulgata habet:
prohibuit illum pater ejus.
* In notis Raſchianis editionis pam D poſt
illud: 'yn i. e. coràm ipſo, additum eſt:
Dhnn, i. e. S ( quòd) illam non ſit (ampliùs)
recepturus.
* In iisdem notis Raſchianis editionis non
poſt verba illa: †7y vvorni e. pro te ſit oraturus,
uncinulis incluſa & addita ſunt iſta: n x
) Na; i e da nynn di n n i. e.
dixit ei (Deo) Abimelechus: ecquis verò ei (A-
brahamo) notum faciet, quòd illam (Saram)
non tetigerim? reſpondit ei (Deus:) quia pro-
pheta eſt &c. prout mox eodem hoc verſu ſequi-

tur, confer. tract. Talm. Bava Kama fol. 92. 4.6
Maccot, fol. 9* a. b.

ains Auf
DSiror eſti

ncibum ae

wot toa aut

miſſa fuit 14
hoc mocol
uod ſideer

Tatachilegl
20, Me

—
11 Irotauta 0
iigent, ut ne
ſa, ui habl
inniverl. 17.
Norn
16,01 3,
nuimnabeſt
13. Carter. hic
adn lalmn. l
nnn d loc.
14. I: fut
Xoen bucere
r0 genanarn
—
.* Hebe „
WWi
15. M l is
ſanglininis,
torum Utnin
hinc A ſohan
divortiſed
que ſokeriat
1. v. Inh 5
7, V. Ioh 19
20. F. I d
dam.t. 1.
16. Hive: Dii
nam Rabbi
Noachi Pra
ptohibitum,
10 gertnanan
0 Genen
N
nen onlange

— ON.

N
6 i uddillor
Slgt, Verb f,
ni & eanelatij

Echis) e die.

mate ordhirnej
Anditie arm

tayetis ab inio,

Non tyagid tini]

ndedit eum .
Ut veniret. 1I,
tfurnta corim *
n ſt oratunis,¹*
Propterel etim
enon ſolet veni.
ninm mestuum
ſemi.

— — 4
i acſicitur elpli⸗
e, (Cil her ie naa

eres e.)
1). n 6, nteta At.
hloc.

on permiſt ei, ie

dictract Talm. la⸗

ubi Vulgana habet :

den v eſt
idditum eſt: NN

nnon ſt (amplin)

itionis On vd
e, pro te ſitolatutus:
. 7.
ntiſa: Wee
d o d i. e..
ecqbis erdei (A⸗
nuod illem (an)

(Deus) quii pfo.

en hoc verſu ſe ui.

1Kamaſol ,2&

ſeminis & urinæ atque excrementorum, ut & aurium ac narium. 12.
iitan non eſt timor Dei] Hoſpitem, qui venit in urbem, interrogare ſolent (homines

Verſ. 11. Eor)

9

an cibum ac potum (emere velit,) aut illum de uxore ejus interrogare ſolent, an iſta eſt

uxor tua aut ſoror tua? 13. Verſ. I2. Soror meaæ, lia patris mei] Filia autem patris per-
miſſa fuit 14. filio Noachi, quia non eſt paternitas 15. gentili; 16. reſpondit autem
hoc modo (Abrahamus Abimelecho,) ut verbis ſuis veritatem (ac fidem) adſtrueret/

quòd ſi dicere velis: annon* (Sara) filia fuit fratris ejus, 17, Chuic objectioni reſpon-

detur,) quòd filii filiorum ſint inſtar filiorum,

& ecce illa (Sara hoc modo 18. fuit) filia

Tarachi, ſic quoque ille (Abrahamus) dicit Lotho: quoniam viri fratres 19, ſumus.

20. Eod. verſ. 12. Sed non filia matris meæ«] Haran

enim) ex alia fuit matre. 21.
X 3 Verſ.

12. Imô tanta obſtructio etiam in animalibus con-

tigerat, ut ne gallina quidem ovum parere pos-
ſet, uti Rabbini tradunt vel delirant, confer.
infrà verſ. 17. h. cap. ibique not. n. 52. vide &
not. in Da e h. loc. ac Jalkut Part. 1. fol.
2 6. col. 3. ciccà med. cœteruüm vox e i. e.
narium, abeſt hic ab utroque MSto Erff.
13. Confer. hic Gur Arjeh fol. 30. col. 3. med. ac
tract. Talm. Bava kama, fol.
"pr h. loc. allegatur.
14. Id eſt: frater ex filiis Noachi licitè potuit u-
xorem ducere ſororem conſanguineam; non ve-
rò germanam; ita hic autor noſter & cum illo
Rabbinorum plerique, vide num. ſeq. 16.
† Hebr. pe, in MSt. Erff. I: huic præmittitur:
N Rn i. e., hinc dicitur.

15. Id eſt: jus paternitatis, ratione graduum con

ſanguinitatis, in nuptiis contrahendis prohibi-
torum, id enim dictione rmaz hic intelligi puto,
hinc R. jochanan dicit: filii Noachi non habent

divortia; ſed ſeſe mutuo dimittunt, videlicèt abs-

que ſolennitatibus juris, vid. not. ad Ruth. cap.
1. V. I 2. n. 1 9-& Lightfoot. in 1. ad Corinth. c.
7. V. 19. p. 19 2. edit. Lipſ. confer. & Leyit. c-
20. V. 10,: ibique not. num. 2 1. it. not. ad 2.
Sam. c. 13. v. 13. Sign. †

16. Sive: Ethnico, qui non eſt de gente Judaica,

nam Rabbini exiſtimant, Ethaicis, qui ſeptem
Noachi precepta ſervare tenentur, non elſle
prohibitum, fororeèm conſanguineam, (non ve-
10 germanam) ducere uxorem, ſic in notis Rev
aniad Geneſ. c, 37. v. 3 5. ſcribitur: mn 3a
Dy N adN ih tPN i. e. fillis Noæ ſoro-

zem conſanguineam ducere non fuit turpitudo

92. a. uti in DHy

— —

ſive concubitus illicitus; cœterum de ſeptem
pPræceptis Noachicis vide præ aliis Hobrnbeck
contrà Jud. 1. 7,. c. 1. pag. m. 447. & l. 8. c. 4.
P. 552. confer. & lib. Prec. Jud. in not. part. 1.
p. 9 8. b. kn. it. D. Wagenieil. Sot. p. 75 1. &
12 19. & GurArjeh h. loc. fol. 30. col. 3. fin. &&
col. 4. princ. in editione Hebraica, qua uſus ſum,
poſt vocem y additur: y i. e. n day amy,
ui cultui idololatrico deditus eſt; ſed abſunt i=
a Biblis Buxtorf.
* Hebr. &, in exemplari Hebræo, quo uſus
ſum, habetur an i. e. & ecce.
17. Nempè: Abrahami, confer. Raſchi not. ad
Genel. c. 11. v. 29. ubi dicitur, quòd Sara fue-
rit filia Haranis, qui extitit fiater Abrahami, vi-=
de & Junii ac Tremellii not. ad dict. c. 1I. v.
29. & Sanhedrin, fol. 5 8. b.
19. Nempè: hac latiori acceptione vocis 6lioium,
de qua paulò antè ab autore noſtro dictum fuit .
propriè autem loquendo fuit filia Haranis, ſicuti
num. antec. 17. h. cap. notatum, confer. Gut
Arjeh fol. 30. col. 4. priac. & Junii atque Tre-
mellii not. ut & not. in ns mev h. loc.
9, Cùm tamen Lothus non frater Abrahami 3¾

ſed fratris filius fuerit, vide ſuprà Geneſ. c. 11.
v. 29. Confer. & infr. Geneſ. c. 3 1. v. 23. n. 17.
& Genel. c. 37: v. 3 5. ibique Kalchi nor. anum
86
20. Sicuri ſuprà Geneſ. c. 13, v. 8. habetur, confer.
S. Hieron. adverſus Helvid. Tom. 2. fol. m. 12
editionis Baſileenſ. 1553.
21. Vide Gur Arjch alleg. fol. 30. col. 4, prine. 8
. Junii

156 GENESEOS. . CAP. XX.

Verſ. 13. Etfuit, cüm ernre me faceret Deus] Onkelos interpretatus eſt, quod in-
terpretatus eſt, 22. ac poterit amplius (locus iſte) explicari juxtà ſenſum literalem 23
verbò commodè 24. dictò (nempe hoc modo:) quando eduxit me Sanctus ille Bene-
dictus è domo patris mei, ut eſſem vagus & errans è loco ad locum, ac probe cognovi
quòd per impiorum loca eſſem tranſiturus, dicebam ei (Saræ:) hæc (ſit) miſericordia-
tua &c. 25. Eod. verſ. 13. Cum errare facerent] (Verbum Nhic eſt) numerĩi
pluralis; (cùm tamen ſingularis eſſe debeat;) ſed noli mirari, nam multis in locis
(Scripturæ) vocabulum NANi. e. Divinitatis & dictio âhz. e. deminationis u-
ſurpantur linguàâ numeri pluralis, (ſic in illo loco:) HN 9 W i. e. pro-
pter quem venerunt Dii, 26. (codem modo etiam illo in loco:] ☚ W = o&
i. e. Dii vivi, 27. item (in illo loco:) = =i& Dii ſancti; 28., omnis au-
tem dictio Dr eſt numeri pluralis; ſic quoque (dictio: 1⅝, quæ eſt numeri
pluralis, pro ſingulari accipitur, veluti in illo loco:) & accepit 9& domini (i. e. do-
minus) oſephi, 29. item (in illo loco:) 9 & domini ſi. e, dominus) dominantium,
30. ſic: Ndomini (i. e, dominus) terræ, 31, eodem quoque modo (dictio: hyn,
quæ pluralis numeri eſt, pro ſingulari accipitur in illo loco: domini ejus (i. e.
dominus ejus) cum ipſo, 32, item: & teſtatò conyentus ſit) — domini (i. e. domi-
nus) ejus, 33. ſi dixeris: quid (igitur) ſignificat N? (reſpondeo:) omnis, qui mi-
grat è loco ſuo nec fixam habet ſedem, dicitur † v i, e, errans, ſicuti (accipitur in
illo loco:) & abibat & N1. e. errabat, 34, item: N)N. e. erravi ſicuti ovis, quæ
perit, 35. item: 1N errant ſine cibo, 36. id eſt; egrediuntur & errant, ut uum
Lcibum

Junii ac Tremellii not. h. loc. & ad Geneſ. dict. wmuel. c. 7. v. 23. ubi tamen autor noſter aliter
c. 11. V. 29. exponit, confer. infrà Geneſ. c. 3 5. v. 7. n. 10.
Hebr. hHhα, hæc & ſequentia, usque 27. Id eſt: Deus vivus, ſic Deuter. c. 5. v. 26.
ad: & y MaNi. e. verbò commod? dicto, ab- /28. Id eſt: Deus Sanctus., vide Joſu c, 24. V. 19.
ſunt àb utroque MSto Erff, ibique not. num, 3. confer. & infrà Geneſ. c. 3 5.
22. Id eſt: Onkeloſi interpretationem ſuo relin- v. 7. num. 7, it, ad Eſai. c. 19. V, 4. n. 7. it. ad E=
quo loco, is autem ſię interpretatus eſt: & acci- ſai. c. 19. v. 4. n, 7.
dit, quando erraverunt populi poſt opera manu- 29. Sicuti infrà Geneſ. c. 39. v. 20. habetur.
um ſuarum applicuiſſetque me Dominus ad ti-30. Vide Deuteron. c. 10. v. 1.7.
morem ſuum, de domo patris &c, ita P. Fsgius 3 1. Prout Geneſ. c. 42. v. 30. habetur.
tranſtulit, ubi vide ejusdem notas, confer. & 32. Vide Exod. c, 22. V. 14, & 15.
Thren. Jerem. c. 1. v. 15. Sign. 33. Vide Exod. c. 21. Vv. 29. S=
23. Ita hic paulo prolixins explicare volui verbum † Hebr. My, ſic Baſileenſis, in Berolinenſi editione
2 , quod hic habetur, confer. quæ cap. anz ut & in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, habe-
tec. 19. v. 15. n. 2 5. notata ſunt tur &p i. c. vocat (ſcil. illum S. Scriptura ey'n)
24. Juxtà modos ſuos, ita ſecundum Hebræum ;re- E.
fſpicitur autem ad broverb. cap. 2 5. v. 11. 34. Sicuti Geneſ. 2 I. v. 14. habetur,
2 5. Sicuti paulò poſt sodem hoc verſu ſequitur. 35. Vide Pſam. 119. v. 176.
26. Id eſt: propter quem venit Deus, vid. 2. Sa- 36. Prout Hiob. c. 39. Vv. 3. habetur.

Chumudnt
(oque (atc
Rdem
—n
(d el
in finem ,it
Aſt Pharwdl

no denhtt⸗

autemin
ehibuiii
ſet, ectelinil
bus, ſiltun,
ſillen wtil
nuncaltenn,6
uor invit⸗
mii lod:
mundan 46,
& oſenen ve
gnißtceſtecle
ver; u oke

nn
37. Idch byern
c. 24. 1l, i

Dot.
40. Sient udie
† Loc ſſtis
ON L.
41. Vide hn
num. 34.
41. Vide, guen
19, h. 3f. dd
*Confer, hic nho-
betur explicit
15.3, fol
N Hebr.)o
lum, habetun,

Mn ediuone —

(n. x.
e ol.
n lterelemr.
nctarille Bene.
probe cognori
miſetieotlia,
ic el) uumeti

multizin lcit

ominstionis . 1

Wie. Pro.
W O
111, Olnnisal.
Gue eſt numeti
ſominiſie⸗ (0.
dominantium
(didto: dyg
ominiejs .
iniie. doni .
Ommnis, uint .

(acipitut in .

ſuutioris ue
nt, ut gueraat
Cibum

utor noſter aliler

0 3. V7. l. 1,

Uter erſ ⸗ 6,
olu e, 24, 1, 19,
inffi Genel, 1.
e eit 1d .

10. habetur.

zbeiur,
Iſ,

rolinenſi editioe
o uſus ſum, habe⸗
5 Seriptura )

etut,

ell

tium, habetur, quod hie in vertendo ſecutus ſum, tur PaDX in MStO 2, Dalie i. e. approuver-

CAP. xxXx. CBNESBEOS. 167

cibum ſuum. Eod. verl. I 3. Die de me] (Particula hic ponitur) pro hy, 37, ſic
quoque (accipitur in illo loco:) & interrogaverunt viri loci N d eſt: —

NNN de uxore ejus, 3 8. ita etiam (in ille loco:) & dixit Pharao Nν ihideſt:

— Uν 3 V ſuper (vel de) filiis Iſrael, 39. item (in illo loco:) ne dicant
(id eſt p) de me, fœmina interfecit illum. 40. Verſ. 14. Et dedit Abrabamo] (Eum
in finem,) ut is placaretur † & pro ſe oraret. Verlſ. 1 5, Ecce terræ mea coràm te eft]
Aſt Pharao dixit ei: en uxorem tuam, accipe (eam) & abi, 41. nam ſolicitus erat (Pha-
rao de Abrahamo,) quoniam Ægyptii libidinibus erant dediti. 42. Verſ. 16. Saræe
autem dixit] Abimelechus in honorem ejus (Saræ, nempe,) ut illam * placaret: en
exhibui tibi honorem iſtum, dedi divitias fratri tuo, de quo dixifti, quòd frater tuus eſ-
ſet, ecce divitiæ & honor iſte (erunt) tibi velamen oculorum. Eod. verſ. 16. Omni-
bua, qui tétum ſunt] Hi velent oculos ſuos, ne te vilipendant, nam ſi te inanem remi-

ſiſſem, potuiſſent illi dicere: poſtquàm illuſit ei (Saræ Abimelechus,) remiſit illam;

nunc autem, dum opus habui, expendere pecuniam ac temet placare, * cognoſcent,
quòd te in vitus remiſerim & per modum miraculi. 43, Eod. verſ. I 6. Et cum 44. 0-

mni] (Iſtud: & hic ſignifieat:) i. e. & cum 45. omnibus, qui veniunt in-

mundum. 46. Eod. verſ. 16. Et erudim ſis] i. e. Sit tibi apertio oris, 47. ut coarguas
& oſtendas verba iſta 48. cognita; dictio autem ρ in omni loco (Scripturæ ſi-
gnificat) declarationem (ſeu manifeſtationem) verborum, linguà vernaculâ: eſprou-
ver; ** Onkelos autem aliter interpretatus eſt, ac ſenſus Scripturæ juxtà Targum talis
H eſt:

—

37. Id cg: ſuper me vel de me, confer. infrà Geneſ. placare illam (ſcil. Saram,) in Bibliis Buxtorf.

c. 24. V. 21. ibique not. h. 55. & Genefſ. c. 26. habetur ſimpliciter: Dvpi) i. e. & placare.

v. 7. n. 19. 43. Quoniam Deus ad interceſſionem ſive preces
3 %. Quemadmodam Geneſ. c. 26. v. 7. habetur, Abrahami plagam, domui Abimelechi miraculo-
confer. Raſchi not. ad Pſalm. 110. v. I1. ſè illatam, amoverat, ſicuti verſu ſeq. 17. & 18.
39. Vide Exod. cap. 14. V. 3. ibique R. Salom.] habetur, confer. & ſupraà verſ. 9. h. cap. ibique
nor. . H not. n. 12. .
40. Sicuti Tudic. cap. 9. v. 54. habetur. 4 4. Ita hic particulam R& ex mente antoris naſtri
† Loci iſtius expoſitionem vide in not. hν vertere volui, alii aliter interpretati ſunt.
— Mon h. loc. 45: Hoc ſenſu interdum particula D& accipitur, vi-
41. Vide ſuprà Geneſ. cap. 12. V. 19. ibique not. de ſuprà Geneſ. c. 4. v. I. ibique nor. n. 3.
num. 34. B 46. Id eſt: etiam iis, qui poſtea naſcentur, quique

42. Vide, quæ ſuprà ad Geneſ. dict. cap. 12. v. jam non ſunt tecum.
19. n. 3 5. notata ſunt. H 47. Id eſt audacte & in trepidè loquaris vel reſpon-

x* Conter. hic not. in Sa Povubi loci iſtius ha. deas, confer. Ezech. c. 29. veri. 2 I. ibique Ra-
betur explicatio. vid. & tract. Talm. Megilla, fol. ſchi not.
15. J. & f0l. 2 9. a it. Bava karna, fol. 9 3. a. 48. Zive res iſtas cognitas ac manifeſtas.

. . . . . . .
N Hebr. 8)) ſic in exem plari Hebræo, quo uſus ** Ita hic exprimo aρππ⏑ MSt. Erff, I. habe-

imn editione Do legitur: 5 h i. e. &

368 GENESEOS. CAbP. XxXf.
eſt: ecce (hoc) tibi erit velamen honoris 49. propter oculos meos, quòd aſpexerint
So. te atque omnes, qui tecum ſunt, & idcircò interpretatus eſt (Onkelos) — R
2 929 R* P i, e. & vidi te omnesque, qui tecum ſunt, eſt etiam expoſitio
allegorica; ſed ego genuinum ac proprium Scripturæ ſenſum explicui. Verſ. 17.
Et pepererunt] Juxtà Targum ejus (hæc eſt explicatio:) & relaxati ſunt, 51. aperti ſcil.
ſunt eorum meatus 52, & pepererunt, * & hæc eſt illorum genitura. 73. Verl. 18. Su-

Per omuem vulvam] i. e. Circà 54. omnem aperturam. 55, Eod. veri. 18. Propter s⸗

ram] i. e. Propter dictum 56. Saræ.

XXI.

Erſ. I. Et viſvit Dominus Saram] Conjunxit (Scriptura capiti antecedenti)
textum 1. iſtum, ut doceat te, quòd, quicunque (à Deo) miſericordiam petit
pro ſocio ſuo; ipſe autem eadem re opus habet, is prius exaudiatur, dicitur e-
nim: & oravit &c. 2. huic autem cohæret: & viſitavit Dominus, (nempe:) anteàâ

* (Sa-

49. Hot ferè ſenſu etiam LXX. interpretes verte- quod opus KSagam educere, (ſcil. partus, ex-

runt: æcννα ς οαα ειας ααα1τροοανα
& +, hæc erunt tibi in honorem faciei tuæ-
50. In Hebræo eſt: 2 ννν., quòd in te domi-
nati ſint, quòd oculis meis te quaſi delibaverim,
mos enim erat populis orientalibus, isque ad-
huc durat, ut honeſtæ fœminæ non niſi velatâ
facie in publicum ptocederent nec apertum vul-
tum extraneis oſtenderent. .
† Hebr. Mννν ν hæc & ſequentia, usque ad:
ru i. e. explicui, abſunt ab utroque MSt. Erff
51. In Chaldæa Paraphraſi eſt: NN i. e, & dila-
tati ſunt, ſicuti P. Fagius tranſtulit, alii: refri-
gerati ſunt.
52⸗ Vel: foramina, quæ anteà erant occluſa, pro
pter Saram, confer. Taanit, fol. 8. b. & Bava ka
ma, fol. 92. a. b. vide & ſupr. verſ. 9. h. cap. ibi
que not. num. I2.
* Hebr. , ſic tàm in Bibliis Buxtorf. quàm
in exemplari Hebræo, quo uſus ſum, habetur,
quæ etiam hic ſecutus ſum in vertendo; aſt in e-
ditione legitur: NX i. e. & edu-
xerunt, ejecerunt (exerementa ſcil. aliasque res

ex corporibus ſuis) MSt. Erff 1. poſt αν *παααπι addit

NÜ den n i. e. id, quod eis educe-
re opus fuit 3I MSt. 2. ita; &ααα nνυℳedni, e.

crementa &c.)
53 Sive: generatio, partus, Hebr., procrea-
tio ſobolis. —
54. Vel: intuitu, contrà, id enim dictio an, quæ
hic habetur, ſignificat, vid. R. Salom. ad Geneſ.
c. 7. V 16. n. 2 5.
55. Sive oftium, foramen aut meatum, id enim
dicio nino, quæ hic habetur, ſigniſteat, confer.
ſupr. verſ. 9. h. cap. jn. 12. & Joh. Lightfoot Hor
Hebr. in Appendice c. 9, p. m. 279. edit. Lipf.
56. Id eſt: Quoniam Sara ita dixcrat & proptere
preces ad Deum fuderat, confer. Gur Arjeh fol.
30. col. 4. circà fin. it. ſuprà Geneſ. c. 12. v. 15.
n. 31. & not. in "νν h. loc. reſpicitur hac
expoſitione ad vocem Oan, quæ hic in textu ſa-
cro habetur.
1. Vel: caput iſtud, ſectionem iſtam, Hebr.
v, quæ dictio & verſum Biblicum interdum
ſigniſicat, quò ſenſu & hic accipi poſſit, confer,
tract. Talm. Roſch haſehana; fol. 32. b. & Taa-

2

nit, fol. 8, b. it. Megilla fol. 3 1. a.

in τ n h. loc, ubi hæc paulò fuſias ex-

plicantur, vid. & Bava kama fol. 92. a. it. Roſ.
haſchana, fol. 11, a. 92². Noſeh

2. Sicuti cap. antec. 2. v. 17. habetur, conſer. not.

a M.

Vram riit
Ulferet grant
N (eh
(aen
4. de kedent
itaque en)
cilicehzdhe
Oakelolfebe

tat Der)idg
Vettirl le,

anihol a

lzabitur
mlamilla

ptees ſul e⸗

—
14 Eir. hot
is Abimelee

3. ſer inſia

14
ſe: circ p⸗
lcbnſet
. Uubie ns
qleni d qu
ſegeb5.
6. Sie: locutie
hifufefſush⸗
ejunen rerſu
tut kit d aute
& N kyeri⸗
7. Kliira
8. Prou Genel,
Anjeh 1.
9. De quoſie
10. Nemper il

dikt. c. 1

i. Nicnirum

ac ſœ dus,
tet, conſet.n

i In notis Ral

ſetba iſta

Nrehrum, 4

r

erint
a
tam expoſti
d Verl 17,
lnr apertiſel.
etl1g. .
Drcpter ⸗

imntececent)

btdian peti⸗

ttur Cicitur

tempe.) antes
(.
—
(il pattun er⸗

„h, Nocter.

lcio dn, que

Dalom d Gent.

neztum, ic enim
igniſtent, confet,

4

CAP. xMlI. CGHENESEOS. 169

NMnn

* (Saram viſitavit,) priusquàm ſanaret Abimelechum. Eod. verſ. I. Viſitavit Saram
Ut fieret gravida. 3. Eod. verſ. I. Seuti dixerat] De partu; 4. ſed quænam eſt iſta

NnDNi. e. dictio? 5. & ubinam eſt (vel reperitur) ) i, e. verbum? 6. (nimirùm)
LDNR (reperitur in illo loco:) N&i. e. & dixit Deus: aſt Sara, uxor tua &c. 7.

(autem reperitur in illo loco:) fuit πi. e. verbum Domini ad Abrahamum,

38. de fœdere inter partes diſſectas, 9. ibi dicitur: non iſte hæres tuus erit, 10. adduxit

itaque (Deus) hæredem de Sara. 11. Eod. verſ. I. Er fecit Dominus Saræ, ſicuti dixerat]
