(quod habetur in illo loco:) quando dicent tibi
filii populi tui: nonne indicabis nobis, quid iſta
ſibi velint? reſponde eis: ſic dicit (Dominus:)
ecce ego accipio &c. (Ezech. . 24. verſ. 19. &
Ezech. cap 27. v. 2 I.) ſimile huic (habetur) in
Haggai, (de quo dicitur:) interroga jam ſacer-
dotes &c. (Hagg. c. 2. V. 11.) nam omnis tex-
tus (ibidem eò collimat, ut) ſi interrogaverit il-
los (propheta:) an, ſi quis immundus ex cadavere
tetigerit quidquam ex illis, ipſe immundus fiat
atque illi dixerint: erit immundus, ipſe reſpon-
deat eis: ita eſt populus iſte dc. (Hagg. d, e, 2.
v. 1 3. 14.) ſice quoque de Hiskia ille (propheta)
dicit: quinam ſunt viri iſti & unde veniunt ad te
& quidnam viderunt in domo tua? (vid. 2.
Reg. c, 20. V. 14. & ſeq. it. Eſai. r. 39. v. 3.
ſequ. idque propheta ideò interrogavit,) ut dice-
ret (rex Hiskias:) quicquid eſt in domo mea, vi-
derunt (2. Reg. d. e. 20. v. 1 5. & Eſai. c. 39. V.
4.) & ut illum (propheta) penhoc verbum cape-
ret; ſie hoe quoque loco (interrogatio ideò fa-
cta eſt,) ut diceret (Bileamus:) Balac, Ziporis
filius, ad me milſit, ut maledicerem, & ut (Deus)
ei reſponderet: non ibis nec maledices (v. 10.
& v. 12. h. cap.) exſecrare &c. videtur hæc addi-
tio eſſe R. Joſephi R. Simeonis filii, qui notas
Raſchianas non uno in loco interpolavit, de quo
vid. ſuprà Num. c. 1 . v. 3 0. Sign. * & cap. ſeqj.
2 3. V. 9. Sign. *

interpretor, non quidem Dei propoſitum cerat
ut illum errare faceret, Deus enim —yvp 1
S a i e. non in errorem inducit ullum
hominem; (uri in Gur Arjeh foel. 186. col. 2,
fin. habetur, ſed propoſitum Dei erst naph
Hn

1198

NüuMERORUM.

CAf. XXII.

etiam ego diſpiciam tempus,

Ilo (Deo) ſunt manifeſta, 40. ſcientia ejus non eſt in eo æqualis, 41.
quò poſſim maledicere (Iſraèlitis,) nec ipſe

(Deus id) intelliget. 42 Verſ. 10. Balac „ Ffilius Zipor] Quamvis ego non

ſim æſtimatus

in oculis tuis; (dixit B

ileamus ad Deum; tamen) æſtimatus

ſum in oculis regum. ⁸3. Verſ. I1I. BExecrare mihi Iſtud (verbum 2 P) gravius
eſt, quàm — —Ni. e. maledic 44. mihi, quia illud exprimit 45. & exponit. D
Eod. verſ. I1. E- expellere eum] Ex hoc mundo; 47. Balac autem non dixerat, niſi:
& expellam eum de terra, (ac ſi diceret:) non ege aliud quæro, quàm ut illos (lſraeëli-
tas) removeam à me; ſed Bileam illos majori odio proſequebatur, quàm Balac, 48.
Verſ. I 2. Non ibis cum eis] Dixit ei“ (Deo Bileamus:) quandoquidem ita (vis, ne-

.

cum illis eam,) maledicam ei

sin loco meo, reſpondit ei (Deus:) non maledices po-

ulo ili, reſpondit ei (Bileamus:) ſi ita (res ſe habet,) benedicam eis, reſponditei
Deus:) illi non opus habent benedictione tua, quia benedictus eſt (populus) iſte,
Proverbi6 * dicunt de crabrone: nec de melle tuo nec de punctionibus tois. 49.
Verſ. 13. Iu eam vobicum] Sed (ibo) cum principibus m ajoris dignitatis, quàm vos
eſtis, 5o. hinc diſcimus, quòd animus illius (Bileami fuerit) elatus nec voluerit ma-

—

nife-⸗

n Dnn i. e. in bonum, ut anſam lo-

uendi cum illo quæreret, (Gcuti R. Salomo
à4 Genel. dickt. c. 3. v. 9. exponit „) quoniam au-
tem NyO Nπ i. e. ipſe (Bileamus) erravit, ideò
venit Deus yv y i. e. ad Bileamum,
ut eum errare faceret, locum enim hice habet di-
Qum Hoſeæ c. 14. v. 10. fectæ ſunt viæ Domini

& juſti ambulabunt in eis; defectores autem im:

pingunt in eis, ſic benè additur in notis Raſchia-
nis editionis e h. loc, ubi vide ſis
Hebræa. S .
o. Nam, ſi Beus omnia ſciret, (inquiebat ille vel
ſecum cogitabat ) cur me interrogsret: quinam
ſunt viri iſti? eſt iraque tempus, quo Deus non
om nia ſcit, hæ quidem impiæ erant Bileami co
nitationes, juxtà Rabbinorum ſententiam; ſed
Heus id ideò fecit, ut illum in errorem induce-
ret &c. ſicuti num. antec. 3 9⸗ dictum eſt. .
41. Id eſt: non aquè omnia ſcit Deus omni tem-
pore, nonaulla illum latent, ſic negavit vel indu-
bium vocavit Bileamus omniſcientiam Dei, con
fer. num. ſequ. 42:. & Jalkut Part, 1. fol. 242.
col. 2. med. . . G
42. ld eſt: Sciet, ſentiet & animadvertet, confer.
num. antec. 40. & 41.

43. Conler. hic Raſchi not. ad Ecclel. c. 10. Vv. 13.

item Gar Arjeh fol. 1 86. col. 3, princ. ac not in

N PDW h. loc.

44. Sicuti verbum iſtud: —ι verſu antec. 6. H.

cap. habetur, quo verbo uſus eſt Balak.
45. Hebr. 2, reſpicitur hac expoſitione ad
verbum: ap, confer. Levit. c. 24. verſ. 16. n.
48. item Gur Arjeh fol. 186. col. 3. princ. ac
not. in an noe, ubi Bemidbar rabba ad
marginem allegatur. ”J”ZÿM
46. Videlicèt: Ann is i. e., maledictionem
magis exprimir verbum iſtud: inp, quàm ver-

bum R½5 ſic in notis inan ino hic exponitur.

47. Confer. hic Gur Arjeb fol. 186. col. 3. med.
4 8. Conkfer. hic not. in enan inon, ubi etiam Be-
midbar rabba ad marginem allegatur.
* Hebr. Ww ap&, abſunt iſta 4 MSto z. confer.
tract. Talm. Sanhedrin, fol. 105. a. & Maccot,

fol. 10. 5.

5*Hebr. vwn, iſlud & ſequentia,usque ad: TNy

i. e. ut eam (v. 13. h. c.) abſunt ab utroq; MSto.

49. Sive: de aculeo tuo, ſcilicèt: aliquid deſidero

vel habere volo, confer. Gur Arjeh fol. 196.
col. 3. med. ac not. in a M h, oc. ubi etiam
Bemidbar rabba ad marginen allegatur.
50. Confer, quæ ſuprà ad v. 8. . cap. n. 37. nota-
aaaa ſunt,

6Ar. W.

—

nikeſtare, g
zus Balac.
to temnpore⸗
d] Diſei

ees conchhi

aurumſuum
ſitan vincet
anſgred
eſt hie, ud⸗
Alltaclitarun
57. fecit il

perinceatgt

(Deus)verb⸗

eere, 59, hi

benedickione

—

ti lunt, vide

WMWWW
—

“

1. P. I13. ¹.
wed. not.
midbar rabd
hie act. Ta
P1. Quinojeb

legatis illis,

not. in N
ſol. :41. 00.

ſ. Seilickt: in

liotes c, un
iam in unro
2 gebr
d Nn üe,
Uuroque Mt⸗

6 Nempe, r

ſi in noris e
ietiain ben
tur, confer, G
14. Confen ca
Atenſol 189
,loc item ne
1131 ¾ o,

Hebr. nde
diie eti

Azr

gualis, A1,
nee ile
e90 non
Ellimatus
3) grarict
Pponit, 46,
irerat niſt;

lolllei.
n Balac, 48.

ita vi,ne
Alecices o.
telponditei
pulos iſte,
s this, A
s guamn dr
Voluerit ma-
nike⸗

——

princ⸗ c Dot. in

rla antet, b. h⸗ F

Balak.

epoliione d

114. Vell 16, n,
ol. 3. princ,

dbat kabba ad

maledicdtiotem

nen, goann det⸗
hic exponitut
,col. 3, wel⸗

9, ubietienn d.⸗

gatur.

ASto ¹. conter⸗

o5,4. & Maccots

usque ae:
ab utjoq 1510.

Atjen ,ol. 1.

9,0 ubietiamn
legatur,

(a⸗ , 37 nott⸗
talunt,

.

CAbP. XXII. NuMERORUM. 1199

nifeſtare, quò ipſe eſſet in poteſtate Dei, 51. niſi linguâ ſuperbàâ, ideò perrexit rur-
sùs Balac. 52. Verſ. 17. Nam honorando honorabo *te valadò] Plura, quâm præteri-
to tempore abſtuliſti, 53. ego tibi dabo. Verſ. 18. Plenam domum ſuam argentö &
aurò] Diſcimus (inde,) quòd animus ejus (Bileami) fuerit avarus 54. & aliorum o-
pes concupiverit, dixerat (ipſe ſecum:) convenit ei (Balaco,) ut omne argentum &
aurum ſuum mihi det, nam ecce opus habet, ut mercede conducat copias multas, for-
ſitàn vincet, forſitàn haud vincet, ego profectò vincam. Eod. verſ, I8. Non poſſum
**transgredi] Invitus 55, detexit, quòd ipſe in aliena eſſet poteſtate ac vaticinatus
eſt hic, quòd ipſe non poſſet impedire benedictiones, quibus cumulati fuerunt patres
(Iſraëlitarum) ex ore Majeſtatis Divinæ. 56. Verſ. 19. Etiam pvos] Os ejus cadere
57. fecit illum, (ac ſi diceret:) etiam vos tandem abibitis cum mœrore animi, 58.

perinde atque priores (legati.) Eod. verſ. 19. Quid additurus ſit] Non mutabit

(Deus) verba ſua à benedictione ad maledictionem, modò non etiam addat benedi=
cere, 59. hic vaticinatus eſt † (Bileamus,) fore, ut per ipſum addantur eis (Iſraelitis)
benedictiones. Verſ. 20. Si ad vocandum te] i. e. Si vocatio iſta fuerit tua, 6o. &

cu

ta ſunt, vide & not. ad librum Prec. Jud. part.
1. p. II 3. 2a. fin. ac Gur Arjeh fol. 186. col. 3.
med. & not. in amt ne h. loc. ubi etiam Be-
midbaz rabba ad marginem allegatur, confer.
hic tract. Talm. Kidduſchin, fol.4. a.
51. Qui nalebat permittere, ut Bileamus iret cum
legatis iſtis, confer. infrà v. I 9. h. cap. n. 55., ac
not. in a r h. loc, item Jalkut Part. 1.
Jol. 2 42. col. 2. circà fin-.
52. Scilicèt: mittere principes plures & honora-
tiores &c, uti verſu 15, b, cap. habetur, ſic et-
iam in utroque MSto hic additum reperitur.
X Hebr. Anè T n, iſta & ſequentia, usque ad:
NTN ie e, plenam domum ſuam, ablſunt ab
utroque MSto.
53. Nempè: DD riria i, e. in bello Sichonis,
ſic in notis Raſchianis additur in Spnm ni,u⸗
bi etiam Bemidbar rabba ad marginem allega-
tur, confer. Gur Arjeh fol. 186. col. 4. princ.
54. Confer. cap. ſequ. 24. Verl. 2. num. 8. ac Gur

Arjeh fol. 1 86. cOl. 4. princ. & not. in non ne

h. loc. item not. ad librum Prec. Jud. part. I. p.
113. s. fin.
"x Hebr. 7 N7, iſta, ut & ſequentia, usque ad:
ne DAi. c. etiam Vos, abſunt à MSto 1.

55 Nempè: Bileamus, etiam invitus, debuit fa-
teri, quòd ipſe in alterius (ſcilicèt: Dei,) pote-
ſtate eſſet conſtitutus, vide ſuprà verſ. 1 3. H. cap.
n. 5§ 1. confer. & Gur Arjeh fol. 1%6, col 4, med.
56. Hebr. auee on, in MSto 2. pro co legituce:
nn Wn i. e. ex ore poteſtatis Divinæ, Con-
fer. etiam hic Gur Arjeh fol. 186. col. 4. med.
ac not. in Spon r h. loc.
57. Hebr. ν☛α ſicuti bie habetur, ſeſ ſus eſt: eex
ipſius ore profluxit vaticinium, quod poſterio-
res legati perinde ac priores, fruſtrà ſint futuri,
nee eventum, quem optaverant, ſint conſecutmi.
58. Cum ſuſpitio animoque moeſto, ſic vn Nba
hic interpretor, juxtàâ notas in b’pan nee, abi
exponitur: vSa Pina i. e in moerore animi,
confer. Buxtorf. Lex. Chald. ol. 1704.
59.‧ Confer. hic Gur Arjeh fol. 186. col. 4. med.
ac nort. in Nan new / loc.
† Hebr. aarn n iſta & ſequentia, usque ad:
Nν7 nè i. e. ſi ad vocandum, ablunt hic à MSto

1.
60. Senſus eſt: ſi tuâ cauſa facta eſt vocatio iſta
& in commodum tuum, confer. ſuprà verſ. 5,
b. cap. n. 18.

Mmmmmmm

aacd UMERORIIM. CAb. xXII.

tu putas, quòd propter illam accepturus ſis mercedem. Eod. verſ. 20. Surge vade
cum illi; peruntamen] Etiam invitus, quicquid tibi dixero, id facies ac nihilominus
ſic quoque abiit Bileamus, dixerat (enim ſecum :) forſitàn perſuadebo ei (Deo,) ipſe-
que gratum habebit. 61. Verſ. 2I. Et ſiravit * aſinam ſicam] Hin= (diſeimus,) quòd
odium ſpernat 62. lincam, nam ipſe per ſe ſtravit (aſinam,) dixit * Sanctus ille Bene-
dictus, ò improbe! jam anteà prævertitte 63. Abrahamus, pater eorum (Iſraélita-
rum,) dicitur enim: & ſurrexit Abraham manè & ſtravit aſinum ſuum. 64. Eod.
verſ. 2 I. Cum principibus Moab] Idem erat ipſius atque illorum animus. 65. Verſ.

.

22. Qudadι ile iret] Viderat (Bileamus,) quòd res iſta diſpliceret in oculis Dei, 66. &£

(nihilominus) eundi deſideriô tenebatur. 67. Eod. verſ. 22. Ue ei adverſaretur]
Angelus miſericors 68. erat, qui illum (Bileamum) prohibere volebat, ne peccaret-⸗
ac peccando periret. 69. Eod. verſ. 22. Et duo pueri ejus cum ipſo erant] Hinc eſt,
quòd aliquis, in dignitate conſtitutus, qui iter ſuſcipit, duos viros ſecùm ducere debe-
at comites & ſubinde alter alteri ſit ſublevationi & auxilio. 70. Verſ. 23. Et vidit
aſina] Ipſe autem (Bileamus) non viderat, etenim Sanctus ille Benedictus dedit ju-
mento facultatem, † ut magis videret, quàm homo, nam, quoniam ei (homini) ineſt
intellectus, 71. illius mens abripitur, quando videt d'mones. 72., Eod. v. 2 3. Etgladius
cejus

61. Sive: acceptum & ratum habebit, nempè id, vit, donec illi ſternerent aſinam, ſicuti in net.
quod facio, vel: iter, quod ſuſeipio, confer. hie a h. loc. habetur, Confer. infrà veri,
Gur Arjeh fol. 186. col, 4. princ. it. traét. Talm. 32. h. cap. n. 93. òM.
Sanhedrin, fol. 10 5. a. & Maccot, fol. 10. 5. 6. Quoniam hic ſcriptum eſt: angelus: i. e.
* Hebr. ar, iſtud & ſequentia, usquead:. 2 Domini, quod eſt nomen miſericordiæ; non
7) i. e. quod ille iret, abſunt hic à½ MSto I. Verò angelus d i. e. Dei, quod eſt nomen ju-
6:. Hebr. H7 i. e. vilipendat „ non curet re- qicii ſeu uſtitiæ, hinc nata eſt iſta Rabbinica ex-
gulam, nam odium & inimicitia ſæpè ſaciunt, poſitio, confer. quæ ad Genel. c. 1. v. 1. n. 38.
quæ communis uius & ordo vel non patitur ve notata ſunt, vide & Gur Arjeh fol. 197. col. 1.
dilſuadet, eonfer. Buxtorf. Lex. Chald. dl. 2354. princ. ac not. in dap ro h. loc.
it. dict. tract. Talm. Sanhedrin, Ol. 105. 5. (669. Deus enim inamoy bynrra py A i. e. egit
XX Hoc & ſequentia, usque ad: cum principibus cum ipſo clementer, in ipſius (Bileami) bonum,
Moab, abfunt in Hebræo à½ MSto z. prout in notis n nSh, loc. habetur.

63. Confer. hic Gur Arjeh f. 186. C0. 4. circà fin, 70. Confer. hic Genel. c. 22. V. 3. Sign.* & Gur

64. Prout Genel. c. 22. V, 3. habetur, ubi vide Ra- Arjeh fol. 196. cOl. 4. med.ac not, in „per r
ſchi not. n. 15. . h inus le ieure my h. loc.
6 5. Hebr. r —2 72 in MSto 2. legitur: ° .
mipn i. e. illorum omnium onimus idem 1 iebr. nin 23 n; n utroque Msto pro
erat. Vide hic Siphre, ſieuti in pan now ad i⸗ Bu 1. 6. Dam ſæpè datur
marginem . loc. allegatur, confer. & infrà v. aca tas (jumento gc. .
35. b. cap. n. 113. (1. Ratio, anima rationalis, mens, ſic dictionem
66. Confer. & hic Gur Arjeh fol. 196. col. 4. ſfin. D hic interpretor. 8
ac Jalkut Part. I. Fol. 242. col. 3. med. 72. Sic vocem pun, quæ bic habetur juxtà com-
47. Dum ipfſe ſurrexit manè ya e i.. munem Rapbinorum explicationem verto, con-
e. priusquam ſurgerent ipſius ſetvi, nec expecta-] fen Buxtorf. Lex, Chald. Fol. 132 5.

—

LYI

iu richu
zj,naminult
ri llos In
2pprehendt
tandem eil
glidi.7,
ignifcr
Samartiæ ⸗
ducm, quane
Wde
ſiper ilin)
Vetl. 25. )
(nempe.)p
tranlite ulte
(ccipitut in
Tanchuma;
detur: ang
u] Indica
lebrat tkibus

—
73. Nempe:
fer. Gur Ari
Wn do/
wer,e l. P
74. Conſet. g
tata lant,
75. Id el: u
Ri: glacio,
is ſit inſtrume
mundi mi ſo)
76. Uti inkta)
ige Raſchin
77. Kie funta n
Ventere polui
10,V. 10, hl
Rumm. ſeg. 73.
7 0 Alü verte
6,40, . Iz h
N num anlec⸗

. Dicitur enicr

Melht
WNdN d

—

Dyge ale
nihilominns

(deo,) ibe.

ind, Jnöd

us lle hene.
umklltelita.

u 64. Pod.

„eſ. Verl.

Dei, 66, K&

Adrerſuretu
ne percaret⸗
.] Hinceſt,

Cucere debe.

113. H vidit
dus declit ju.
homini) ineſt
13. Rtglidiu
qju
Conler infta vert⸗

Angelus Wie

ſericorbiæe, non
d elt nomen u⸗
Ra Nabdinics en⸗
t. I. V. I. 30⸗
fol 1,. col. 1.
.loc. .
wy i eegit
Bileam) bonum,
loc, hebetll,

90t, I

moglt Mtopto
e., nam ſepeallt

eis,ſcilionen

betut,junta om⸗

onenn ert,lol⸗
132*

CGNNI. QA. xxlI.

*

NIMERORUIM. 1201
ejas ſtricétus erat in mani ejus Dixit (Deus: )impius iſte reliquit inſtrumenta artiſicii ſui .
73. nam inſtrumenta bellica populorum hujus mundi ſunt gladii; iſte autem venit con-
trà illos (Iſraelitas) ore ſuo, quod eſt ipſorum (Iſraêlitarum) artiſicium, 74. ego ꝗ 0q:
apprehendam id, quod ipſius eſt ac veniam contrà illum cum attificio ejus, 75. & ſic
tandem ei (Bileamo) evenit, (dicitur enim:) & Bileamum, filium Beor, interfecèrunt

gladiô. 76. Verſ. 24. In ſemita (Hebr. vD) juxtà Chaldaicam ejus Para phraſin:

(lignificat) W i. e. in tramite, ſic quoq; (accipitur in illo loco:) ſi ſufficiet pulvis
Samariæ .OV .. . e. plantis pedum, 77. i. e. pulvis, qui adhæret plantis pe-
dum, quando ambulant, ſic etiam (accipitur in illo loco:) quisnam menſus eſt aquas

U1 . e. plantâ pedis 78. & ambulatione ſua? Eod. verſ. 24. Sepes hinc atque

lLepes illin] (Dictio ) abſolutè poſita (ſignificat:) ſepimentum ex lapidibus. 79.

Verſ. 2 5§. &t attrivit] Illa (aſina) ſeipfam. Eod. verſ. 2 5. t compreſit] Alios,
(nempè:) Pedes Bileami. Verſ. 26. Etperrexit angelus Domini ranfre] (Videlicèt)

tranſire ulteriùs 8o. antè illum (Bileamum,) ut eum præcederet alio in loco, veluti
(accipitur in illo loco:) & ipſe tranſiit antè illos, &1. eſt etiam expoſitio myſtica * in

. „

n

Tanchuma, (nimirùm iſta:) ecquid viderat (aſina,) ut ſtaret tribus in locis? (reſpon-
detur: angelus) oſtenderat ei (aſinæ) ſigna patrum. 82.

Verſ. 29. Jam trilbus vici-

ua] Indicat (iſtud) ei (Bileamo,) quod ipſe quærat extirpare populum, qui feſta ce-

lebrat tribus vicibus 83. in anno. Eod. verſ. 29. Quia laſiſti] (Verbum: NNH)

Mmmmmmm 2 juxtà

73. Nempéè:: gladium, uti mox exponitur, con-

fer. Gur Arjeh fol. I 87. col, I. princ. ac not. in

por Hoh. joc. vide & num. Iequ. 7 5. 2c Nu-
mer. é. 3 I. v. 8. n. z3..
74. Conſer. quæ ſuprà ad verſ. 4. h. cap. n. 6. no-
tata luurnr.
75. Id eſt: utar contrà illum artificio ejus, nem-
pè: gladio, de quo jam anté dictum eit, qaòd
is ſit inſtrumentum artificii, quo populi hujus
mundi uti ſolent.
76. Uti infraà Numer,: c. 3 1I. verſ. 9. habetur, ubi
vige Raſchi not. n. 3 ,z W
77. Sic juxtà mentem Commentatoris noſri hic
vertere volui dictionem bwyw, quæ I. Reg. c.
20. V. 10. habetur; alii alitertranſtulerunt, vid.
num. ſeq: 8. H

7 8. Alii vertunt:; pugillo ſuo id, quod Riaj.

. 40, V. I2: habetur, confer. Raſchi not, ibidem
ac num. antec, 77. b. verr.
79. Dicitur enim verſuſequ. 25. b. cap. & com-
preſſit 7&ιà. e. ad parietem; omnis autem

ficat parietem, ſic in notis bne mo h. loc.

confer. & Gur Arjeh fol. I 97. col. I. princ.
80. Conler. etiamn hic Gur Arſeh ol. 1 97. col. 1.
ptrinc. ac-not. In aτ * bp. eòà r r
§1. Id eſt: præceſlit, progreſſus eſt antè illos, u-
ti Geneſ c. 3 3. v. 3. habetur. D
*Hebr. & ), iſta, ut & ſequentia, usque ad:
r ) . i. e. utinam eſſet gladius, abſunt hic
ab utroque MSto.
S2. Nempe- Abrzahami, INaaci & Jacobi, trium
patriarcharum, confer. hic Gur Arſeh fol.

1987. cOl. 1. med. ac not. in on Mmov, ubi locc

iſtins roligior habetur expolitio, confer. &
Sanhedtin, fol. 10 5.6. & Avoda ſara, fol. 4. b.

33. Hehbr. n ee, hæc triaà feſta lſolenpia

ſunt Paſchetis, tabernaculorum & ſeptimana-
rum, quæ feſta a judæis dicuntur b) 1, e.
Pedes, quod om nes IfHraelitæ malculi teneantur
ad illa aſcendere pedibus ſuis, confer. Buxtcif.
Lex. Chald. ſol. 2204. item infrà Numcr. cap-

bnde i. e. dictio lapideum ſigni-

1

222. verl. 39. n. 34. vide & Gur Arjeh fol. 187.

1202 NüuMERORIM. CAbP. XXII.

juxtà Targum ejus notat ignominam & contemptum. Eod. verſ. 29. Ueinam eſſet
ladius in manu mea?] Magnæ fuit turpitudini res iſta ei (Bilesmo) coràm principi-
bus (Moabitarum, * ſecum cogitantibus:) iſte vadit, ut totum populum ore ſuo in-
terimat & circà aſinam iſtam opus habet inſtrumentéô bellicô. 84. Verſ. 30. Num
conſueſcendo conſuevi] Iuxtàâ Targum ejus (erit expoſitio 85. verbi 2,) ſic etiam-
(ſumitur in illo loco:) num Deo ſ2) i. e. conſueſcet 86. vir? Rabbini autem no-
Rri allegoricè expoſuerunt ** iſtum (locum) Scripturæ in Gemara (hoc modo:) di-
xerunt ei (principes Moabitarum:) propter quamnam rationem non inſides equo?
reſpondit eis (Bileamus:) in viridarium 87. emiſi illum &c. ſicuti habetur in Avo-
da ſara. 88. Verſ. 3 2. Qui« declinavit via coràm me] Rabbini noſtri, † ſapientes
Miſchnæ (verbum ) allegoricè exponunt per notaricum 89. ita, (ut ſingulæ li-
teræ verbi O ſignificent ſingula verba, hoc modo:) N&i, e. timuit, N ο. e.

ret: ad æmulationem & irritationem mei; 91. juxtà ſenſum autem literalem (hæc erit
explicatio )) quoniam (O))), quod notat:) i. e. trepidavit via coràm me, (ita, ur

col. 1. med. ac not. in paon n b. loc., reſpi- locus, ad quem hic reſpititur, in dicto tractatu
citur autem hac expoſitione ad verba iſta: v fol. 4. 6. mti in arn e ad marginem allega-
bA i. e, tribus vicibus, quæ hic in textu ſa- tur, confer. Jalkut Part. 1. fol. 242. col. 3. fin
cro habentur. ac col. 4. princ. .
NX Hebr. a&m, ſic in MSto 2. hic additum eſi; in † Hebr. prm), in MSto z. his præmiſſa ſunt iſta,
MSto I. pro: AN legitur: a Balac. ro en den ene ee e eeden ee
24. Confer. etiam bie not. in unn m h. loc. wa SrDn i. e. Onkelos interpretatus eſt:
3*. In Targum habetur N N n i. e. num- quia maniteſtum eſt coràm me, quòd tu vis ire in
quid comiuetudine conſuevi? uti in Complu- viam contràme.
tenſitranslatione Latina habetur, P. Fagius ver- 89. Eſt autem Notaricum Cabbalæ ſpecies, quà ſin-
tit: anne confuetudinis meæ fuit? gulæ literæ alicujus verbi vel vocis ſignifiestivæ
26. Sic juxtà mentem Commentatoris noſtri ver- denotant ſingulas alias dictiones, ex emplum eius
bum iſtud, quod Hiob. c, 22. V. 2. habaur,ver⸗ hic habetur, alia vide apud Buxtorf. in Abbre.
tere volui, vide Raſchi notas ibidem; alii tran- viat. & in Ejusd. Lex. Talm. fol. 1339.
Rulerunt: num Deo proderit &c. confer. bic 9o. Nam aſina JNyn ne Sen erre en
tract. Talm. Sanhedrin, Jol. 105. 5. & Avoda? rwn Ze) i. e, timuit ab initi e
ſara, Fol. 4. b. lan e. imuie ab initio ac poſteà vidit
— Hebr. 'ri mprhæn ifla & ſequentia, usque Aeh fol 187, col. „ vi ſic exponitur in Gur
„ . navj . Arſeh fol. 187. col. 2. princ. confer. & hot. in
ad: vN Wi. e. quia declinavit, abſunt hic ab „nor new . loc. ac lakut bare. 1 Jol
utroque MSto. col. 4. med. confer. hic Sota, ol. II. a. & JZetab.

17. Sive: in pratum vel virens paſeuum, id enim ‚10. a
7 G Ggnificat, confer. Buxtorf. Lex. Chald. bat, ſol. 105. a. it. Menachot, fol. 66.5.

Jol. 2249. & R. Salomonis Gloſſ. ad Avoda Sa- Fr. Selike; via iſta ſuſcepta eſt, ideoque contrà
ra, fol. 4. b. me „i. e, mihi non placet, quògd iter iſtud in-
38. Hebr. — dWn i. e. cultus alienus, idolo- greſſus ſis, confer, not, in a , ubi hae
latria, eſt autem is liber nonus partis quartæ ope- de re pluta.
Iis Talmudici, agens de idololatria, & habetur

(M. MI.

DN Ggniß
91, guitkep
dum (id fece
in illo loc
gniſcat *
nus impior,
nus improb
ſe) (Dicke
ſgniftcat:
vekſas eſt,
te, 99. 40
intetkectio.
niamlocutae

——
97. Keu! eumn
dominum 1
lem Bileama
andente, p
ponitur conn

. Iuel: qa

iter, del: qu
nam, quod
datio eſt, s
ſidifcat: t
Aeteleratit,
ülm. 104.)
5 cap. N. 67.
954. Abelt enim
Premittend3.
Dolti, en
tohter nom.
not, in w.
Bebr. d
ſunt ica: vy
ie cvjt er
miginta d
R. Pliereris
1, ſ. N. II, d.

l. Nin dn,

1. 14. V. n

n Aeanin

AL. XNI.

linam ir
npuincipi.
re ſab in.
30. Nunm

ſi eiam

nodo:) di.
ides eguo ?

tut inAvo.
ſyientes
Ungole li
NWie,
ac ſi bice⸗
n hecerit

me, (ta, at
N)

dido actatu
ginem lege
411 col. 3. n.

emilli ſunt iſta,

wmon d
enptetatus et:

odtu pis e in

Peets guala

is ſgnifiehine

eremplumeids
kot in Abbre⸗

1339.

SZ en

ic polte ſicht

pogitur in Cut

haket. à bot in
tt. 1. 5. 1414
11. , Schab⸗
bl 60.5.
eogue conttd
gin iludin
wo, Wih

CA. XXII.

NUMERORUM. 1203

) ſignificet: OOi. e. contremuit, (ac ſi diceret Deus:) quoniam vidi viatorem⸗
92, qui trepidavit ac feſtinavit viam, 93. quòd ille ad me irritandum & exacerban-
dum (id fecerit;) textus autem iſte brevitate (ſermonis) utitur, 94. veluti (habetur
in illo loco:) & ſolicitè expetivit * David; 95. alia expoſitio: O) fi-
gnificat 2 i. e. voluntatem 96. & ſic (accipitur in illo loco:) per ma-
nus impiorum 05 id eſt: contentum me reddit & conſolatur me per ma-
nus improborum, 97. quia illi non niſi irritantes ſunt. Verſ. 33. Nißi declinaſ-

lſei] (Dictio & hic idem ſignificat,) atque: h i. e. niſi, interdum enim &

ſignificat: . Eod. verſ. 33. Etiam te interfeciſſem] Ecce hic Scripturæ ordo in-
verſus: eſt, 98. atq; ille ſic (ponendus:) ) N NA D i. e. etiam interfeciſſem

te, 99. ac ſi diceret: non remora ſolùm tibi eveniſſet 100. perme; ſed etiam (tui)

interfectio. 101. Eod. verſ. 33. Mlam verò vivam conſervâſem] Nunc autem, quo-

niam locuta eſt (aſina) & objurgavit te, nec tu potuiſti conſiſtere in illius objurgatio-

Mmmmmmm 3 ne,

92. Seu; eum, qui iter facit, ſic † τ vya i. e.
dominum viæ hic interpretor; inrelligitur au-
tem Bileamus, qui iter iſtud ſuſceperat, Deo non
annuente, prout in notis an n h. loc, ex-
ponitur, confer. num. ſequ. 94 & n. 9 5.

93. Id eſt: quod feſtinans ac trepidans ſuſceperit

iter, vel: quod viam acceleraverit cum tremore,
nam, quod quis feſtinanter peragit, in eo trepi
datio eſt, ac verbum io9n Hebfæis non ſolùm
ſignificat: trepidavit, contremuit; ſed etiam:
acceleravit, confer. 1. Samuel. c. 23. v 16. 8
Pfſalm. 104. verſ. 7. vide, quæ ſuprà ad verſ. 22.
h. cap. n. 67. notata ſunt.

54. Abeſt enim dictio 7ya, quæ voci: †n

præmittenda eſt, juxtà mentem Commentatoris
noſtri, nempè hoc modo: 7a i. e. viator,
confer. num. anter. 92. h. vetſ. & num. ſeq. 9 5.
ac not. in pon rne b. oc 7c./
* Hebr. & ern, in MSto 1. poſteà addita
ſunt iſta: vpyp NN 1 e en n e
Piny za nee e eenn eee ehen
i, e., cujus explicatio eſt 2r i. e. & ſoli
citè expetivit animza Davidis, & ſic exponitur in
triginta ac duohus modis (explicandi legem,)
R. Eliezeris, filii AzZariæ, «onfer. not. ad 1. Sam.
c. §. v. 1 I. n. 5. ad 2. Reg. c. 3. V. 1. n. 3
95. Nam 730, quod 2, Samuel. c. 13. V. 39. al.
c. 14. v. 2 habetuf,) ponitur pro: nn, quod
eſt fœmininum, & fſubintelligenda eſt dictio:
uH, i. e. anima, conſer. R. Salom, ad 2. Samuel.

dict. c. 13, v, 39. ſic hoc quoque loco poſt ver-
bum "“)), quod refertur ad genus maſculinum,
ponenda eſt dictio generis maſculini, ſcil. vya,
aliàs verbum illud non conveniret voci *,
quæ eſt ſœminini generis ac ſcribendum fuiſſet:
o vel on, non verò ', prout in textu ſa-
ero habetur, elliptica igitur hic eſt locutio, jux-
tà mentem Commentatoris noſtri, vide num.
antec. 94. ””
96. Sive: beneplacitum, ut ſenſus ſit: vyn en n
n Nen nee rn i. e. quia voluit
viator (Bileamus) ire viam, quæ mihi contraria
eſt, ſic exponitur in Gur Arjeh fol. 187. col. 2.
meg.
97. Sic quidem Commentator noſter locum fHiobi
c. 16. v. 11. exponit, ubi vide ſis ejusdem notas,
alii aliter interpretantur, confer. Michlol Jophi
ibid. .
99. Confer. hic Gur Arjeh fol. 187. col. 2. princ.
ac not. in asm rb h, loc.
99,. In textu autem ſacro hic eſt verborum ordo:
N rde ., vide & hic Gur Arjeh ol. 187.
col. 2. princ.
100. Sic Jru hic interpretor juxtà notas neu
n, ubi exponitur: y'py i. e. accidiſſet tibi.
101. Senſus eſt: non ſolum moram tibi attuliſ-
ſem in itinere; fed etiam te interfeciſlem m-
r e ee, i. e. ſicuti interfeci afinam,
prout in notis ar ru ,, loc, habetur, con-
fet. num. ſequ. 104

1294

NüuMERORUIM.

CAP. XXII.

ne, 102. veluti ſcriptum eſt: & dixit (Bileam:) non, 103. tdeò interfeci illam,
104. ne dicant (homines:) hæc fuit (aſina.) quæ ſilere fecit i105. Bileamum objurga-
tione ſua nec ipſe?* potuit reſpondere, parcit 1. enim Sanctus ille Benedictus ho-
nori hominum, 107. atque ita (teperitur in illo loco:) & interficies fœminam &

jumentum, 1o&. ſic quoque (in illo loco

:) & jumentum interficietis. 109. Verſ.

34. Quia neſciebain] Etiam hoc dedecori fuit (Bileamo,) & invituùs confitebatur *
(ſe neſcire,) ipſe gloriabatur, quòd nôͤſſet ſcientiam altiſſimi; Iro. ſed os ejus (hic)
teſtatur, (dicens:) neſciebam. Eod verſ. 34. Si diaplicet in oculis tus, revertar] Ad
armandum 14 ι ſeſe contrà Deum reſponſio iſta (facta fuit,) dixit ei (angelo Bilea
mus,) ipſe (Deus) per ſe præegepit mihi, ut irem; u 12. tu veròô, qui angelus es, irrita
facis verba ejus, conſuevit ipſe (Deus) ſic facere, ut aliquid loquatur; angelus autem
illud revocet, 1I13., dixit (quippe Deus) Abrahamo: accipe filium tuum &c. 114. &
per angelum revocavit 115. verbum ſuum, ſic & ego. ſi displicet in oculis tuis, o-

pus habeo, ut revertar. Verſ. 3 . ade cum viris] In via, quà quis

ire vult, homi-
nes

302. Id eſt: nihil potuiſti reſpondere objurgatio-
ni aſinæ, ſicuti mox ſequitur, atque ita pudore

ſuffuſus tuiſti, quoniam tu homo idemque vate⸗

non potuiſti bruto reſpondere, confer. not. in

Rpem PHew b. loc. ubi etiam Bemidbar rabba ad
marginem allegatur.
183. Sicuti fuptà V. 3 0. 5. eap, habetur.
104. Confer. quæ pauloò antèe num. 101. h. verſ.
3 3. notata ſun. . .
105. Sic —*b bic interpretor, in exemplari

Hebræo, quo uſus ſum, habetur :— ee; ſed
errorem typographorum ibi interveniſle puto, †
confer. Ja kut Part. 1. fOl. 242. col. 4. princ. in

MSto i. pro: 7" legitur: 'd*, men-

dose, ut puto; in MSto z. habetur: o

na ya i. e. cujus objurgatione punitus fuit
Bileam.
* Hec verba: nec ipſe potuit reſpondere, abſunt in
Hebiæo à½ MSto t.
19 6. Conter. quæ ad ExOd. c. 22. V. I. n. 2. no-
tata lunt, vide & Deuteron. c. 20. V. 8. n. 3 1. &
not. ad Michæ c. 6. v. 8. n. 3.
107. Dictio Hmag, quæ hic habetur quæque
communiter ſighificat: creaturas, 4 Rabbinis de
hominibus hiurpari lolet, confer. R. Salomo ad
Geneſ. c. 9. Verſ. 1O. & Genef. c. 10. V. 9 item
ad Genel. c. 24. verl. 7. atque alibi.
108. Proht Levit. c. 20. v. 16. habetur, confer. &

not. in am n, ubi Bemidbar tabba ad mar-
ginem allegatur.
109. Vide Levit. dict, c. 20. v. 1 5. locus iſte, qui
hic ex Levit. cap. 20. verſ. I5. allegatur, abeſt in
Hebræo“ MSto z. 6
*„ Hebr. Ne &e, iſta, ué & ſequentia, usque
ad: y N i, e ſi diſplicet, abſunt ab utroque
Msto. *
110. Prodt infrà Numer. c. 24. v. 16. habetur.
III. Vel: ad reſiſtendum ſeu repugnandum, id
enim verbum dmne, quod hic habetur, ſignifi-

ſenſus ſit? quamvis Deus mihi præceperit, ue
eam cum viris illis; tamen, ſi tibi, angelo, aliud
vGetur, revertar, ſic exponitur in Gur Arjeh

h. loc.

hic Petr. Galatin. de Arcan. Cath. Verit, lib. 11.
c. 4. ol. m. 40 5. ubi locus iſte ex Medraſch ad-
ductus eſt.
113. Vel: retractet, irritum faciat, ſic verbum:
P hic interpretor, confer. paulò poſt n. 115.
b. verſ.
114. Prout Geneſ. cap. 22. verſ. 2. habetur.
115. Vel: irritum fecit, ceſſare fecit, Hebr. 702,
vide paulò antè n, 113. h. verſ.

cat, confer. Buxtorf. Lex. Chald. fol. 2655. ur

ol. 1 87. col. 2. med. conf. & not. in non ne

1I12. Proùt ſuprà v. 20. h. cap. habetur, confer.

((AL. WI

nes illum 0
bum quod
etit & tand⸗
elBleam
lie gaugeb⸗
cios giei
cinatuseetl
nia. 110,
celebtemgt
me,)quidn⸗
nmm Urbe
bat balacu⸗
Rem partran

Plicatio:)ad

—
116. Vel: in
niim itage
ded nolait a
hibere ülum
ol. 1, col
innn
non appred

II. Conter.

3 not, in
† Verba ig:
urbenn Morbi
Hebræo a9
1Ih byplicaii
niam pattieil
ſaerohabetun
wentatorene
cum lis, ſe
ſeg 119. §
UIY. Particula
in tenu here
Vi enola
Commentato
1 num ate
110. Conſer h
Afin e not,
U Vide biep

Gur Arſeb 50

CNI.

—
theci ilan,
UI objurge.
ledidusho.
feminamn &
109, Verſ.
tebatur
os ejun bic)
eertar] Ad
Ungelo hile

elus es ittita
gelus autem
Kc. 114, C

rulisthis, 0.
Volt, homi-

—

4r fabbaad ma--

locus iſte, gui
legztun sbektin

glentiz, Veqie
lunt a uttoge

16, habetur.
ugnunduln, id
Nederur, ngni⸗
0. 16 ſ
Mieceheltt, u
bi angelo, alit

ur in Cut Alhn

ot in n r

betnt, (Onlet

h. Verit, lb. I1.
er Mednaſch ad

lenbn
uopolt 1II .

1, habetur.

i en ,

CdAb. XXII.

NNUMERORUM. 1265
nes illum deducunt. 116. Eod. verf. 3 5§. Veruntamen] Etiam invitus 117, ver-
bum, quod dixero &c. Eod. verſ. 3 5. Vade cum † viris] Quia pars tua cum illis 118.
erit & tandem de mundo peribis. Eod. verſ. 3 5. Cum principibus Balac] Gaviſus
eſt (Bileam) maledicere eis (Iſraélitis,) perinde 119. atque ipfſi (principes regis Ba-
lac gaudebant maledicere.) Verſ. 36. Et audivit Balac] Miſerat (Bileamus) nun-
cios, qui ei (Balaco) nunciarent. Verſ. 37. An ceriè non poſſum te honorare 7] Vati-
cinatus eſt (Balac,) quòd tandem ipſe (Bileamus) ab illo egreſſurus ſit cum ignomi⸗-
nia. 120. Vetſ. 36. Adurbem Moabitarum] Ad metropolim ſuam, 121, ad urbem
celebrem, quæ ad ipſum (Balacum) pertinebat, ac ſi diceret *Balacus:) vide (6 Bilea-
me,) quidnam 122. illi (Iſraélitæ) quærant exſtirpare? Verſ. 39. Ia urlem platez-
rum] Urbs plena erat plateis, viri & mulieres 123. atque parvuli in vicis erant, dice-

bat (Balacus:) vide ac miſerere, ** ne iſti exſtirpentur. 124. Verſ. 40. Boves & oves
P 4

Rem parvam. 125. Verl. 4I. Ad excelſa Baal] Juxtà Targum ejus † (hæc eſt ex-

plicatio:) ad excelſa timoris ſui, 126, nomen idoli (fuit Baal.)

"nar h. loc. ubi Bemidbar rabba ad marginem
allegatur. .

116. Vel: ire faciunt, ſic juxtà Hebræum, quo-
ni am itaque Bileamus cum viris illis ire voluit, i-

des noluit angelus ie in rn ai., e. pro-
hibere illum, quò minus iret, ſic in Gur Arjeh
ol. 187., col. 2. med. exponitur, confer. & not.

in ar. n h. loc. permiſſio igitur hic habetur,

non apprebatio ſive mandatum.

117. Confer. hic Gur Arjeh jol, 187. col. 2. med.

ac not. in ha nbw b, loc.

† Verba iſta: vade cum viris &c. usque ad: ad

urbem Moabitarum (verſ. 3 6. . cap.) abſunt in
Hebræo ab utroque MSto.
1I1 g. Explicatio iſta Raſchiana exinde orta eſt, quo-
niam particula: Sy i. e. cum, quæ hie in textu
ſaero habetur, eſt emphaticè poſita, ideò 4 Com-
mentatore noſtro illa hic exponitur;: ny i. e.
cum illis, ſcilicèt erit pars tua &c. confer. num.
ſeq. 119. & ſuprà verſ. 2 I. h. cap. n. 6 5.

* Hebr. m7, iſtud S& ſequentia, usque ad: tpa
Hyn i e. ad excelſa Baal, abſunt hic 4 MSto 1.
122: Id eſt: quamnam urbem, quàâm celebrem,
quàm populoſam, quàm divitem atque bonis
omnibus refertam illi Iſraeëlitæ evertere velint,
confer. paulo poſt verſ. 39. H, cap. n, 124.
12 3. Confer. hic P. Fagii not. ad Paraphr. Chald.
h. loc. ů
IGerum, Hebr. 7α ),ſic in MSto z. hic addi-
tum reperitur. “
124. Vide, quæ paulò antè verſ. 36. h. cap. n.
122. notata ſunt.
12 5. Expoſitionis iſtius rationem vide in Gur Ar-
jeh †ol. 187. col. 2. fin. ac not. in ar h,
loo. 12

*

Hæco verba & ſequentia, usque ad finem hujus
119. Particula enim yi. e. cum, quæ etiam hic

capitis abſunt in Hebræo a4 MSt10ο 1. & iſtorum

in textu ſacro habetur, eſt conjunctivs ae pwh
B i. e. notanter & emphat icè poſita, unde iſta
Commentatoris noſtri expoſitio profluxit, con
fer num. antec. 11 8. .
120. Confer, hic Gur Arjeh fol. 197. col. z. cir-
caà fin. ae not. in an rnew h. ſog.
