CiVII57_qt_3
author: Oelreich, JohannandHauffe, Christian

N12«4509894148 021

LUILLLLELUELTEEU EO

uB Tübíingen

E ^ — o iYvoy -mf

n**mm m-m-:

P U.rlm Tummlm

L"ff DISSERTATIO PHILOLOGICA
EC 1255 . OC IPORYRRIGR. :

B — dio o u NE
p jf E ïDEo.ANNUENTE U M
M. 2l BINCETTA: LEUCOREA -

'Mtjl); *IN C A C Pubhcæwyæääoxoy&'mvDlsqvufnom "Y
E : | fubmittunt

a w "] ;PRæsEs
"ME u
". M. JOHANNE E.
þ,fïx | * f Scanu& t
N'aS u- L T -
amo | XRESP.NDENS
L R CHRISTIANUS S)aüfïe/ Gorhcm-
W[a/ E .^ ; bufatus,
L / In Auditorio Minori, —— - W : A ss
W. — eAd Diem Xilt. Odobr. oX DC LXXVII

; t*[rtld)/

us W WITTEBERGA?, m
Typls MATTHZEI HENCKELII , Academ Typogr.

Aur

duni
dph
fl
IT
EL
nt,ü
futti
E
Tunn
futu

BQ NU EM IOR MM :
N 3

- Gpiftepii fententia. Ab izädefn.adixfmþ:m. Qrare. Jofua an ipfe in-
E. terragzwerit,.. Qv eratulum iflud mnþdere-debuerit. De qpare. R.
! — — Marbaneltitatus. Qvomodo interrogauerit Sacerdos fammus. Mos- - R
( us refhondendi per iim &F Tummim. |Éeffio von fuit ivfertà —— — -
& — oduple pettoralis.. ZN.on fuit refhonfam per Teraphim fcidola. Chri- —— :
( flopheri à Ca(lvo & Spencert fententia rejetla. .. Serrarit, Ribera$ ——
* - "aliorum fententia. Rabbi Abrabam Seba & Abarbanel citati. V'eva
— seevelaudi ratio ignoratur. D ramdiu boc revelationia genus durá-: —
—— pit € qvando defecerit. A,4-.Fr4ntzia,D£arþhæ.o,*'Qz;/iwpw 7 ROE
E aue disfenfum. Scbicbardi & Schertzeri þ-n:t;e.mm 4-??:*364:4: D
U. jietur locus ex Nebem.7. 65. 1—73? m2 m ocum &v Unm;f
— - "Tummim /uccesfit : Qvid fuerit. — F'aria fententie allate, Ligt-
footus laudatud , & ejus féntentia approbata.. :

Y : k " :

;* " 7
i 3 à -*
- : : 4 ——
i ho s od ; *
; * : e ' 34
: à | d
p

^ AAterlam itaqve vay Urim & Tummim qvod concernit, illam
nihil aliud fuiffe ftatuimus,qvam materiam duodecim gem-
N w z marum .

H
»
-
B- *

s æ : s

materiam tut vellimentrorüm lacrorüm:, tüm aliaróm rerum a& i
| fa crapert inentium, juffa Divinóà papulo collatim & Mo & obis. -
tam dicimus ; qvenam veró i(ta germma fucrint,expoüitórExod.
XXIIX. 17. feq. qvales autem refpectu noftrarum fuerin*t,"äs:erf :
j minare difficilmum: Ipfe Rabbi Hannafi in SchileeHaggeborim,
EEE — 'eit.Athan.Kirchero in Mundo fubterraneo Tom.Lp.8s.itainqvit: —
-5 cn qunas lN cyD 523 ——5 con532 *"M
iT7MbB Mil n5 D^55 Bvw nn05 mouy2lonymto
Ego dubita deomnibis generibus lapidusm rationali , qvia neftioin — —
fabflantia, qvid fit bac Odem , qvid fitbac Peteda. Hiautemlapi- — —
. des inqvatuorordines fuére dispofiti, utexloc.cit, Exod.liqvet;. — |
. inqvolibet ordine tres füére lapides, & cuilibetlapidiinfetiprum ——
fuitnomen tribus I(raéfis: Rabbini veró , utfolent, fabularum —— | »
| UE amantisfimi , augantur cuil:bet lapidi fex fuiffe literas infcalptas, habl
D. . . &fi nomen tribus tot forta(fe literís non conftaret,tot, qvotad- ^ — |
E 1 huc deerant; adjectas fuilfe; usqve düum omnes iftz litere conjun- ..
91 m fumptz efficerent nv merüm feptuaginta düarum literarum,
totidem qvippe, ut comminifcuaturilli, nomenillud incffabile
- - . . *ohflabat. Iffe surem literz adjectitie fueruntfumpte ex nomie
o o . s Bbus Patriarcharum Abrabami, Ifaaci & Jacobi, qvibusadjedm — .
^s . 0 füerunt voces SO2ID & iU , atqve ficómnes ibi Alphabeti — |
Jf;.-iftje'f'æ"ïfü*er'unc. De varusautemherum làpidum Nominibus vid. -
;Klrcherus locm qv:etiam :b:dem 'c!'ää'vï-f'rfä'—s Autorüm f*el*'n'teni-» :
dasadducit, / Qveveró de difpofitioneillorum ex RabbiBechai —— |
& Hifeuniloc, cit, differat loc. cit, Rabbi Hannafi ;eàprolixéci- — !
tata videti poffünt apud Clarísimurm Vagrüfeilium i Sota, pa- — ]. ^
: : gin. 967.feq. "'Nósneuobissliqvain pdrte deeffe vidvamur,fche- — ] W
uU 0. 0 madiípofitionis illorum ex meate Rabbinorüm, undàcum Nomi- ^ . | i
nibus & interpretatione eorundem latina, qvam tradit Kircherus E .

AYOW i

E

-

$w

NG

. "L^ Tac.cit. hïc!fiüereupcræpretiumAäuxämus.

í
t

d.
KOR j

l.Or-

z as RORURU MIRE: E LL M C pE u
1 : ? i
t -

"

vfirit

3 lipl

ligitl

pum
hrüm
llþm,
Qtade

jnjtte .

"du -

Rb - |
nOmi, * NU
dde. —

habeti

"M

'nten-
fechai
ye d
|, ph
íche-
otti-
yets

)r

g(

m*m Sardms. : '1"1?99 Topazms.

x..

" Sed: an ha pracíse & non alzæ gemma fucr:nt, & an eó, qvo híe !

N

habentur ; ordine difpofita fuerint, nosnon dxfputamus,fuæcxat

.. fcire, fuiffelapides pfenofisfmos Íplendore pariteracvalorefuo .
'«on! p:cuos : & certé Lap:des fui ffe pe&oräh maxtos,usq, infcri* —

pta fuilfe nomina qöumagzæv certó eredimus, teffe Scmpwra $s. &

— Jofepho Lib.3. Antiqvit. Judaic. c.9. fuiffs aütem pracise fex lite» -
.tas cuilibet Lapidiinfcriptas , & defectum compleviffe nominá
| 'fPamarcharum ; cum ne gry qvidem hac de re in fcriptüra habea-
tur, meritó dubrtamus ; &íua Authoribus delma rehnqvnmz.s*æ

Vzd ercherus & Vagenfexl.loc. cit. Hac de mafcnae at
o TR Q n xv o
- Ufum: TÀV llrzm & Tummim qvod concernit , fuit ille , ut per

L Ordo^ .

II.- Ordo.

E I 1'." Ordo.-

IVe Ordo.

* ;'*h'D'ï:J Ceraunus.|-
HUG hs suow. L. Bu A
E Ruben. QUSMR QUUE Sämeon : Levn. | "s
'ïaJ -Carbuncul*uäf.. L "Päb Sapph:rus:. | mt'm Adamas. ] -
^ PTO U p NU ä Nitomor
spehudu -- p Ifafchar coTs Zebuloa. —
| Mwäg, Turf**äoüae wu Hyacmthus. ,-173*'71-::4 Onyx.f'
ms m i "n ,( wSg. 4
p Dan Tispeur NES Wapnthalr. 5 Gac* !
W'S'»U'ïh Chd"y.ohth*us. mnwSmaragdus. 1 ; 'm'(U'ï ]afpxs.r
www o NEN A Pos ï*ï F]DV n PD*J"'
Asfer.w;' x fofsph ] Bemamm E

: hæc 1pïa püpu!o con(ulc nti medlante Pont: Hu, Maximo volüns -

tasDei de chus dubns ambiguis € &i mccrtls tevelatctur. Deéhoc -

dta loqvxturAbarbanel. NS Tïïï"ï Z'WD ïDïN"NJ "

r—»euom D5 x5 mv vv mOenm mmn od

rOWv BvvNDnO D "eyen W"KHN'W "um
Ql—-X ysno 2 ny4^ 2* r 223w "2

h e. Lf popu/w urgänte neæ:f tate non deflttwremr zagmuone fu-
turarum ideo Wdzm*vu Providefitiadivina Urim& T oelimim. o
: ) ; | jfmper

- " um

M us fémpev cognofcere poffent , qvid f'atueret Deus. ,,Fu*ïcfïga'qavegvædam n E
— 00 07 1. fzevelationis diving fpecies ; multos a;utgm.da-rjlfifev.elar.)ä-;l.a:mdgg (OM 7H
| certisfimum, cum geAuueeac & zvAUTeómuc, ut loqvitürAutot — — | — jj
Epiftolz ad Ebrzos , locutus (it Deus Patribns. V;:lsïon,ng;l.h'em;g;, um E
( ut de his obiter & gg &y mgääga loqvamw) qvinqve regeglaffc;.o;w — M.
num modos fáciunt. vid. Glafs. Pbil. S. lib.t.tract.4. feQt p.20.— ] p
Judai nonnulli tres revelationis Ípecies conflituunt;conf. Abat» — - 3 u
banelin Comment. adlib. 1. Sam.c.IIT.. Aliiex qa(p.iteNum;XIL E -
| V. 6. tres tevelationis fpecies faciunt; nempe riN'Yy2 Ziffontm, — — dici
pmysn fomnium , & tertiam qvam vocant rIn '7:: na&íoliMofi - d us
tribuunt ; Arabes etiam tria revelationum generahabent,qva ad-
duda vid. à Clarifs. Warnero in.Compend.Muhammedan. p.1g. |
151 h -& 19. Judzi etiam aliam habent diftin&ionem, qvà diftingvunt .
—5 — 2 $ntertevelationem factam perSpiritum Sanctum , & Revelatio- :
( r : ngmfa&am perjpfo;phe.t'ia-mgï: vid.jïifm.cffhi'inlpræfaf.:l(;ïotinfmpn;tg SEY
- — — .$nPfalm. Plura de modis revelandi vid. apud Maimonidemin "n h
T . - A More part.2. c. 41. feq. & in rv vmoh f fundamentis legis ^. — "y
— . Kdit. Vorft. p.92. feq. & Vorft.in Not. adeund. Dn.D.Calovium —— | ,
in Syft.Theol. p.289. & in lfagog. c.5. p.1oz. feq. Hotting.in The- —
faur. Philol. liB.gEz.;'ci. 3. fe&. 4 p.572.feq. Frifchm uth.in Differt. de iit
. Script. divifion. Qvalis autem revelationis modus(utadremre- — — dignitä
deamus) fuerit revelatio per Uris & Tummim, nonliqvet. Non- — , ii
nulli qvidem referunt ad revelationem fadiam per Spiritum San-.— '—
&um; ita R. Bechai ad Deut. XXXIIL.8. dicit: pvoY nvwvw "
: /,þ,gryd:þg; &piritus $. vid. Maimonides in More part.2. c.45. & —— li
Autorlibri Cosri part. 4. $.15.. Aliialiterfentiunt. Qvicqvidfit, — j
reyelationis fpeciem fuiffe certisfimum , qvod colligiturexl.Sa- . —
muel, XXIIX, 6. ubi dicitue, Deum neg, per Somuianeg, pertim —— —
peg, per Propbetas Saulivefhondiff? , ubi modus qvidem à reliqvis
omnibus dillindusfuiflealleritur. — — — — - — .
.. Confideranda autem hicnobis veniunt , tum interrogandi -
Methodus & tatio, tum revelandi modus. Qvod primum attinet,
Íciendum primó, non cuilibet licitum fuiffe interrogare per Zrigs —
& Tumtnim ; Íed foli Pontifici maximo, qvippe cui foli licebat fa-
! E | erum

jdeo
fud

r À

lümq
lint,t

iferr
Adduc

fit, vel
| pustt
- t
| Poni
]. hu
EE
44b . Dhi
Totà
Sunt
Tun

—

N
'i—d-üü
L.j
Urim
jiqri

;&ndï
laey — L
m ol
atf
r

-1$

éram péctoraleinduere ; & qvi étiamfolusfanctus fanctorum ín- .

gredi; & coram Arca Miniftrare debebat ; atqve hocipfumoppi-

. . dóliqvetex Devt, XXXIII.8; ubi decus & honor ifte ad folam tri^
bumLevi reffringitur: Vid. Abarbanelad h: 1, & ex Syracid.c.45«

16. ubi hic ipfe honos folis Pontificibus maximis tri buitur: Vos

luntautem Rabbini non femper potuiffe fummum Sacerdotem.,

.. interfogareper Urim & Tummim ; fed faltem eo tempore "'UND

Uv myS voN m eum babitaret fuper illum Spiritus $.Hinc
dicunt etiam Abiatharum' ideo ab officio remotum , eó qvod in-

* tefrogans nullum refponfum acciperet: qvod ex mente illorum.;
ádeo fadum; qvianon habitabat fuper illumSpiritus S. vid. Tal^ ..

mud:loma.c. 7. in fine & RabbiLevi Ben Gerfom, .

. .. Huicautem fe eppofuerurit fententiz Vir-i,N;obi"*li»isfï;üi';c*?cf-'
Dodctisfimi Hugo Grotius de Jure S. & pag. 6. & P. Cunzus libr.t?
de Rep. Ebr. c/14. & Epifcopius Arminian. libr. 1. Inftitut. Theol,-
fect. 4. c. 17* fol. 196. qvi honorem hunc etiam Regi deberi ; il-

/ fümq;-e-tiam interrogare potuiH»'c contendunr; cauía c»üäuc illivos
lünt, magnificentia & fumma poteftas, qvà pollebant Reges. Ve-

fum enimveró qvanqvam inficiari non posfimus, raximam Regis

dignitatem fuifle, & fummo etiam in Sacerdotesimperio polluif»

fe, il[i tamen facra curare; & pet confeqvers per Urim & Tummim
intertogare rion licuiffe;patet ex exem plo U z"'iiaä'II.P*'aral.X:XVLIöï:
Adducunt qvidem fententia hujus Patroni fo;üm.I;jSam".XXX.j.*-
übi dicitur, Davidem dixiffe Abiarhari , tYENTI D ornuun,

colligunt inde Davidem ipfum amiculo indátum Deum confue

.Juife. . Verüm voces illas *5 n* non applica mibi , fed pro
que, velin mei gratianm, intérpretandas effe, maxima In terpretumL»

pars ffatuit: nec verifimile eff, qvod Rex pius & optimusliocfez
erit, prefertim cum non fucfit nefcius, hanc ve(term foli fummo .
Pontifici propriam fuiffe, adeó ut ne ipfi qvidem Sacerdotes alii

"hacuti debuerint. vid. Buxtorff, Exercit. de Urim & Tummimps —

/69, ubi hoc ipfum contra Cunzum pluribus demonftrat. Conf..
D p. Calov. in Syftem. Theol, Tom. L, p. 29r. & inBibl.Ilufr. —
Tom. ]. p. 257« & Waltherusin Harmon- Biblie. ad Num. c27.1e —
Sunt etiam cx Judais; qvi Jofüam ipfum interrogafle per Urim &&
Tumiim flatuunt; atqve illud eliciuns ex Loeo Nomycitat ubi

e

E

h

Es

ita habetur Et/ï*abzt( 79]2:4 ) coram. Elmzzmc Sm:erdatg 3'-, Hw

/

& ( f(cil.ex men:e illorum ) mterroga&zt /'b;. Ita Rabbi Aharon.,
Aben Chaim, cujus verba fatis prohxa xecenfcn»tur AClar. BuxrenF

]oc.cit.nos pauculamdc cxfurrbcmus yïfm 5395 450 NYM
nmna w3 vosv tUX DniDN ms Yoxy*? 4235 Hz—zww

—-Dw;n-x Et ipft ( Jofia ) fl'abat coram Eleazare, 67 interroga-

bat rem, qpam volebat pro fe ipfo, ut zpfe feives , gpidfaciendum ey'fä»t EC
! ff»zpfq'voqvefalz datum fuit refponfum.N ult fc, pa rticulam *;Ly non

- referri poífe ad Eleazarum duas ob caufas: primó enim, fiita effer,

dicendum efTtt43/52 ex /o.. & deinde, qvia tunc fuperfluaforent, -

- xetba illa: Etjizzäztcomm Eleazare Sacerdote: Verüm ahenam... o
& contortameffe lianc interpretationem , & contrariam potius. .
loc cit. afïcr!, mamfeüum eG fuami ;gïmr Gbx habeat fentennam. |

m V; À
Scxendum f'ccundo non pro qvovis, nec de qvaï het re lici-

- éum fuiffe confulere. hoc oraculum. 1llud foli Regi aut Prafidi .
| Synedrn, aliive perfonæ infummoloco conftitutz competebàt.z.
- kaenim Talmudi(tz in Maffechet]oma c.7. fol. 71, »N1U2. PiN

napnox vaunmu ob m5 a 3505 NHwawH NP -
— h.e. »on canjz'deb.amurzlla pro bomine privatosféd pro Rege aut Pa-——
— atre Synedrüi, aut epusmodi bomine, 4vo opus babebat Ecclefia. Conf-
(- Beth Ifrael. Fol 109- Col.4. & Clarifs. Buxtorf. loc. cit. Hoc de-
bebat e(fe resmagni momenti, qva bonüm publicum rcfp:cxebar ;
& ad.totam B,cmpubllgam attinebat, qvales fuere bella,exercitüs -
ánftru&tio,fames, &e)usqux,utl exempla exf*rant qvim plurima.
Jud. T r. Jud. XX.18. l. Sam, XXIIT. 6. L. Sam. XXX. 6. Etdehocita -
Abarbancl in Comment. ad Cap.28. Exod. PaNtwr mv p"u

jb v"wh w3b 323 by 5yu5 w prn 525 555 nv
:twUDINMD OPWIN, ut q*wþzo fit res. qvædam, 1n QUA totim populz,

( fortuna pofita fft , nou primati , aut particularis m]zwlam Bominis. —— b
Conf, Rabbi Levi Ben Gerfom apud Buxtorff. loc. cn Etcredibile -

omninoeft, etiam hanc ob caufam, qvod fcilicet pro Davide &in -

illius tanqvam hominpis privati gratiam Deum confuluiffzt , cae-

|pitis poenam luiffe accufatura d Doégo Ach:melechum ut fg-
- fpicatur Clar. Reiner. Vogclfang in Exercit. Theel. P. 43.? Nec de-
bcbat:s, qvi höc m,aculum confulcrct, magns, qvam deunarefG- —

; | ; U WVT . mul

u &
LT
? nihil ha

Z n n
' ei'?ïoösv

| m

: /j&uh
| [POHI

'? | q.vim

ul

| fatef

tam P

- Dusto

Jomi.
ov
YYUN

4 w

put di

fem t

Afequt

M

mut.Tr,

"y

34 x

W

n
figit [
[277
[071]
difiter

,. | cog;'u

Cofai
que

| hish

. mulqvétete & fi vel thaximé id fieret; nán támen nifiad unam tez

fp?ndebgtu ^»ità Rabbini - verim exempló Davidis ali ud edocti »
qvi non faltem duo qverebat; fedetiam duplicém, imó utnon-.
nulli volunt; triplicem tefpenfionem accepit, id urgente necesfi-

. fate fieri potuiffeflatuint, |^"Werbaillorum ex utroqve Talmude -

tam Babylonico, qvàm Hierofolymitano, citata vid. apud Clar.

—^ Buxtorf. l. c, nobis priora adduxiffe fufficiat, qve ex Maffechet.,
( Joma. c. 7.fol. 75.1.hec (ünt; p 1N2 D2 2 PONYU DN
ww pomomuuh O£2 g DMSCYUN NN mb

*NUNM TO 333 *nN qu0NA cCOoNS 1 5NUSCAIS

n burh um yon coopnn v^N m YDNU»; Nos interro-

gant duas res conjuntlim, nec refpondetur nifi ad unam: QQuod fi au-
tem necesfitas requirat duo re[pondetur ad duo, quemadmodum dicis

cturi Ej iuterrogavit David dicendo, an perfequar turmam iflam , ac

Affequar illam : refpondit illi Dominus, perfeqvere, affeqvendo affeqve-
rís & liberando liberaberis. —— Wcn at i
| s VI. | x X N
Modum confulendi qvod attinet, de eo qvidem in Scriptura

t nihil hab:tur, qvia aurem « ut monet Eufebius L.1.c. 7. de Przpa-

: M ^ " E s 4 »vooq - ^. E :
rat: Evang Já sz ca» &Dgaíov &a vv ag EDgeuv Aó*y uv oX o*

- Béaroüsy Somdé d a » eundem ex (lorum fcriptis afferre conabi-

mur,;[ta igituf hac de re Talmud:?ræ in MafRChCI ]oma.c.7.£7;.z.

00 —»ou u92 wun oweam osU2 von 5xvon posto 0i5

—])» mumoN n2 o NU2 RYNO -ow NY
U 1253 nb wOv5 NU sU pà posyo p mosm

U nmnbena m mcwU q72 NON Dün wp^ Y 5NUY
n22) by n4232 w nim Qvsmodo interrogant: confulens posm

rigit faciem fuam per[ius interrogatum , & tnterrogatus verfus Majes.

( flatem dvinam ( Arcam ) & confulens, dicit : perfequav: & tmterro-

garus refpondet : Sic dicit Dominus: afrende & profperaberis : Non
interregant voce, qvemadmadam dmtur,. & mtergogaþ:t xi-lpm ntá,
cogitando in corde ff2 quemadmodum di.ttur,& m,terrogab.)r illum
coram Domino; fed eó modó, qvó Hanna locuta eff in precattone fuay .
vemadmodum dicitur, & Hanna loqvebatur in cerde tuo.. Pa: lao
his habet R. Bechai in Commenr. ad Pe;;tat;u;h. fól. q06, 1 nec.-
| : o : : non

x

tir & qvz illisope Demonum refpondebant ; de diffz Ifraelitas

s

non Malmomdes in H lchot '(U"TFD"'Q 'hyg& Autbml:;*

ad Arcam convertere; qvxa Mi ssrhu a TA b æäfzwäyzmä»z Majes
— flas dipina, hoc eft : qvia Deus fingulari fuá gratià ; & virtute ibi -
prafens effe credebatur, Hinc (cribit K:mchx in Comment. ad Pf.
321 No25 nbonnn m^r* mv 53pov evwa!!om illius fue:
sitinflar ftalas pev qvam precatto aftendebat ad folium gloria: (DEL 22
vid: Aumrhbr Colzi part. 2 $. 8, & 26. & conf. Buxtorf. Exercit;
de Arca focderis. Hancautem revelationem non faltem e& arca.
factam fuifle, fed etiam alibi exínde lxqvetyqvod David.LSamuel,
XXX. 8, dicatur confuliffs llrim & Tummim in caffris,ubi tamen
-arca præfens non Fmr. Atqve inde patethanc revelationem non;
fuiffe, (qvod (tataunt nonnulli ) candem cum revelatione facta,
ex propitiatorio , hec enim foli Mofi v promisfionis diving E-
xod, XXV.r. contmgebat, illa veró fummo Sacerdoti , non enim.
licebat, nifi femel qvotannis in fandtam faactorum ingredi, reve-

lationem autem pet llrzm G Tümmim fæpxus contigiff? notis-

fimum... OUU CCITUME

Madum revelaæd: qvod atunet, hic metità mgem inamus

tntumz&nd QDuor capita, tot [eafur, fcil; nonnulli; ut refért e r
rifs: Reinet. Vogclfang. in Exercit. Theol. p. 42. qv& ftionem, de,
qva conful lébatur, chartze infcriptam duplo pedtoralisinfertam, ,-
&cum f*efponf'o Dei turfus eductam faifTe afetunt , fed merasnü.
gas &ï*'Fïmms elfsjnemo non videt.& fimilis$qvod; farinz eftillo;
rüámententiaqvi ffaraantDsum'pro idolis,qvib?ge ntiles uteban--

lrim & Tammim, & qvotiesa :qvxd interrogandu.m erat, velDe.
um, vel chl im fiomine Dei claré & perfpicue, qvidagendum,

- vel quid ,ma agéddum fuerit, refpondi(fe, Atque hzc feritentia,,
313 ':þ: I "m"jg fndita eft fper lapide in. szzz!zfgnempe fen-

. abfardam e(f: difpatat: prioc: diximus. Vid. Rivetus Tom.I. Oper, -

teatià il la5 qvi ftiráit lcim & Tummm eff: Terephim, qvam,

Thzol. p. r(48. & D1 D. Calov in Syt. Thsol. Tom.L p. 290, fci-

.lieet Dzam idoloram h5ttemn tafei zf'sfi:'mfn effe patecex Exod.

X"( 154 L(**m XIX. 4. aj qvemlocum vid.MaimonidesinHils ^

chot .

üijalkaey
"epud RustefoLexdiei E DADMO TU Sacsmüoscón(uleurusfáciem — —

| : ftad

( 701'4'677

] COn]u

chot
oni
fuilfe
prohi

flaur

cont
mani
fürus
flatu
to V.
mf.fff;

hf

od

qvi "t

^ flone

potu.
dil.n
m
093

P

Honen
p ol;j

bula,
QUN
KM
batb

- Qu

pïm
j 'm.

du

- flatuere impium & blafphemum.

. €hot 2515 ov c. x 7$.1 Nón xt:q,creäbdfäüDeum, cum

nonignoraverit populum Ifraeliticum ad idololatr'an proclivem .
. fuifle, idola pectorali inferuiffe, hac enim ratione ipfcejus, qvod -

prohibuerat,peccati anfam & c,.Ccanncm dedifiet, qvodde Deo. —

C UIET u
Sunt étam , qvi per internam revelattóném contigiffe ,

contendunr , &ítatuunt fümmum Pontificem per internam

manifeftationem certisfimé & perlpicué cognovifle, qvid refpon-
furus effec iliis, qvi Deum per Uriz» € Tummim confulebant. ita;
ftatuunt Delrio, Serarius, Ribera, Rivetus aliid;. Alii cum Reine-
ro Vogelfangio loc.cit. aliam fovent fententiam: Urim65 Tum- —
mim,iuqvit ille, gvod attinet 12eó qvidem judició , vix dubitandum.
eff, quin ifls Deus articulatá voce ad quefrta refponderit , gved mibi
7widem Spir. 8, claré infimuare videtur , quod Deum legious ad bunc
modum rité coufultum. vid. plura apud eundeml. c. Sunt deniqve.,
qvirevelationem banc per extra ordinariam lixteräru,m coruíca-
tionem factam putant, ita ut ex illarum combinatione colligere -
potuerit Pontifex, qvid faciendum effet. Audiamushac de reita,

- diffzrentem Rabbi Abraham Zebain Seror. Hammor. 173* n5

nnmwqn2n nbNvb 2 1N m533no E2 nibpea 51 e'eon

B'2wajoi mma vnu NU C22 mb DYOND nym3

myYpBm ww DnvvyWNDÓ vmw:Jsxta J/fäm*mftzj'.arm qubinorum'
p. . pluribus-in locts evidenter baberur. qvodflatueriut interroga-
Honem Sacerdotis notam fattam effe per l'iteras nominum filiorum I-

|frael, qve prominebant tum, €7 quidem per Lapides, qpivel lucebant

vel obfcuri erant. Qu)diam autem iflz, qvz elucebanr, literz varié
conjungi poterant , atd; diverfailla , qvz inde oriri poffent vocae
bula, fufpenfüm reddere Pontificem poterant , ideÓ, ut no- .
tat Nobilifs. Conftantinus L' Empereur in Notis ad cocizregiau
R. Mofis Kimchi,].2. c, 7. & ex eo Clar. Dilher. in Eledt. p. 58. A-

- barbanel difficultati huic medicaturus ait, literas ex Nominibus.

QuAaex av cÓ ordine, qvódifponende & conjungendeforent.; -
promiau!ffe & eluxiffezatd; hac ratione.ut ipfeait NU 2wnmm

fmoo n2yonn , ordmatum omnino vefpavfum prodive oporte-

&at, Verba Abarbanclis fatis prolixa. à nobis brevitatis ergo hic
$. : g Bo omiífa

.omi(Ta videri poffunt apud Buxtorf, Exercit.eit. Etinhacfenten- —
" tia funt Jofephus;Philo, & Patrum dvamplurimi, qvorum verbas, ——

cum ab eodem Clar. Buxtorf.l. c. allegata fint , os €ó , velut fu-
pervacaneó, háe vice fuperfedemus, bencvolum Lectorem eó re-

mittentes : vid. etiam Schich. in MifchpatHammelech , & Sche- -

,ringhamius-ad lib. Joma. Nos autem falvà tantorum Virorum o-.-

" mnium autotitate, qvandoqvidé hic certi nihil definiri posfit; fed.

- qvicqvid alferitur, meris nitatur conjecturis ; non malénosagete -

; : ^ Ó . , à , d E 209 A ET ; ; (* WE
arbitramur, fiillorum legamus veftigia, qvi o £zéyen eliguut, & —

modum revelandi plané ignotum effe afferunt.

.. *- Hadtenusde modo revelandi; Confeqvens eff, ut qvando. —— .
. .. defecerit, & qvidinlocar illius fucceflerit;paucis dicamus.lllud .
qvod attinct, ftatuunt communiter cüm templo primo defecifles

hoc oraculum, idd; ex trita illa traditione, qv& habetur injTal-

mud Babyl. Maffechet Joma. c. 2. fol. 21. 2. & Talmud Hierofo- T
. — ]ymitan. Mallcchet: Taanisc. z. his verbis, 1N 2Y321 "NI
mubnmoN Nm YOMT NiU MÓ mu22N) qp$p 722N103 —
dvw mbcoN U wopoo quuNOCUTpO pOv c023 ——

" fmÓYm DN CUMpnm mon neowi UN avwle m
Quid efl, qvodferiptum efH, & complacebo in ea & glorificabor , qvod

E Jeribitur in textu Fïæ»n £5 legitur (um Yi : quid docet, qvod He deficiat: -

L. ïz'n b;fz: voce 2 docet, de qwirzg-*ae ïf??ü'; qviäw dif?æäzzt f.ämp[zzm pri-ï
um à [ecundo: H autew funtz Arca eum propitiatorio , Lanis facer y

Prefentia Divina, Spivitus S,€9 llrira ac Tunzntm. . Locum antemo ——
Haggzi qvod concernit, dicimusinde folidum & apodi&icum. —
pro defe&tu qvinqveharunirerum peti argumentum non pofles,. — —

fed hunc faliem allegoricé inde probari. vid.Schichard.in Mifch -;

pat Hammelech, p.29. & Clar.Carpz.in Not.ad eund.loc, & Dn..—

D. Scherzer, in Specim. Theol. Myth, Ebr. p. 175. nam, ut recté ait

Vorltius in Prafat. ad Pirche Rabbi Eliezer, hec & ialianonfunt./-

MD5y3 Nh209N 92N w5 nub5 nz53n«enffitutio Mofis &
Sinai, [ed levis vel Allegovica (couje&uralem dici mavult Scherz.l.c.)
v probatio uulgé recepta, Hic enim valet groAvQeU2A aov illud Rabbi-
norum T3N2 PPUD DN U0 b DOWUD DN Non faciunt
folidum fenfam ex myfliea suterpretatione, ned, arguimentantur ex bi-.
florianarratione, —— — 0 07 - X. De-

« Z

di

PNOMONC OE UH UM U N OPRIAOSRATS E
HSSNUSOS QUE «yf QU RRPSUS qUBMN RVM NY ROPIUASDPNONSIENCRNS

: 'Exqvwa devaflatum est primum templum , fablata fant fiburbia, & .

- Defeciffe a. in templo fecundo Zrim & Tummitoteltantut 'Yal- -
mudi(lz inSota f.48.2.ubiita dicitur; 3Q Dhwh22 080v —

X mow m Y903. £xqvo mortui funt Propbeta priores , cefid-

rupt Urim t* TW??WW? Et in Gemar. pDwNY W"'IPZ.) "unws
i mao -55 pon mcww DN pon| v2 "w v63

ceffapit Orsculum pectorale , €& defit Rex à domo David: Coníentit.

Jofephus Gorionides , cujus verba citante Clar. Carpzov.loc.cit. --
hacíünt: mE"WW o5 Yw5vy3 533 m5 nmm mb5 ov

pO 4 die exfilii bujw, & exfilii Babylonici ab[candirm fünt à na*
b lirim €& Tummim : conf. hac de re Rafchi & Kimchi ad cap.1.
Hagg.Rambam in More p.2. c.4.41. Abarbanel ad Pircke Ablioth..
. 4 Petrus Galatin.de Arcan.Cathol.Veritat.c.9.Genebrard.lib.r. -

^ Chtonol.ad A.3640. Arias Montanusin Ahárone. Buxtorf.in Le-
xic. Chald.Thalinud-Rabbinic. n.2597. L'Empereur ad libr. Mid--
; dotb.p.1oj. Coccejus ad Sanhedrin.cap.r. Morneus de Veritat.Res —
. lig Chrift. c.29. Schichard.in Mifclipat.Hammelech.1.cit. Reinol4

dusin Cenflib. Apocryph.c.z.przlect.jj. Rationes hujus defedtus
alfert Abarbauel duas: Verbaillius admodàm prolixa nosangu-

. ftià chartz prohibiti hic omirtimus. Caufas qvod attinet,Primnamy:

qvam adfert , non omninó rejiciendam putamus ; cüm probabile
fit, oraculum hoc defeciffe poft abdudtos in captivitatem Ifraeli- —

tàs, Qvippe ad qvosfolüm pertinebat ifta revelatio, & illis folàóm.

indultum erat hoc beneficium, ac proinde etiam illorum nomina

Japidibus Fuereinfc""ulpt-a-, ut ex Abarbanele refert Clat. Buxtorf.
-Esercit, cit, — Alteram veró de fcriptura nominis tetragrammatt.

plané rejicimus;nam hanc infirmo niti fundamento anteá demon.
flravimus. Etcerté fi veram hujus rei caufam fcire velimus; nori
malénos diceremusfactum , ut populus Dei fanctiorum jam re^.—
rum, & lucidiorum ac perfectiorum Urim acTummim exadventu —
Mesfiz defiderio & expe&tatione tangeretur; —— — — -
Qvanqvam autem ex templo fecundo abfuifle zz Uripr &
Tummim apud plerosqve in confeffo bit ; fäm tamen, qvi etíam ex
UE Wsb Qu n M i Ls

e i

b

(( parteibidem adfaiffe afferant, vid.Torniellus in Aonol, Vet,Teft. -
. Tom.r. pag.227. feq. Franzius in fchol.facrific. difput.s. & r; Dor- —

fchzus part.r, Theol; Zachar. qv.27. & part.2/qv.79.feq. Qvilorp. —
- Aanot. Biblic, p.773. atqve hi ipfi nitunturlocis Ef,dr.I)Ij. 6:5: & Ne-.—
hem.VII 65. ubi ita habetur:. £t dixit Harivfata , ue comederent de
fanttitate [antlitatum , donec flares facerdos cum Urim € Tummim, -
— Verümenimveró noa negamus poft reduces ex captivitate Babye

lonica líraélitas gydAo9oy qvid , aut fimulachrum qvoddam ad

imitationem prioris pectoralis confe&umfuiffä, ut (cilicet egre-

gius ifte fummi Pontificis ornatus omni ex parte inreger & perfe-

&us e(f«c, vid. Cunzus de Republ. Hebr. lib.r. c.I4. & Hagh!pan.«-- d

Not. Mifcell. p.374. nullam tamen ex eodem datam fuiff- refpon-
fionem cercisfimum. [Iraenim ip(i T4lmudi(ta ín Tofephos f. ad-

dit. ad loc.Germar. cit. $.t0. F'' [2 N5 DNU "^ ZoY DN

.jna povwvo n Nb NbN mui3 $n 23 Üdm& Tu-

mim fuerunt ,( fctl. n templ ov—/äru,ndo) ff enim boc non .:j?:, drf(föh:m

palfea fuiffet , ( þäzmzü?omïe;) in ve[flibus fuis , fed tamen non da«

bant refhonfa interrogantibus ; 1dem qvoqve ftatuiít Maimonides:

qvi; ut przcipuis literatix Reipubl, Antiftibus vifum, nugari non

Ífolet, !n Hilchor nmoan mo. cap.4. $.. & Hilihot 3
: 1lwv')-PDn cap.Io. $.10. conf. Abarbanel , & vid, Clar.Vagenfeilius.
in Sota: p.ro7o. Et recté qvidem Nehemias fperabat fore , ut ali-
-qvando rediret lacerdos cum Urim & Tummim , per qve Deus in

rebus dubiis confuli folebat, utinde eriam (cirent, anne deberent
filii Barzillai de fanctitateilla comedere, an non.- Verüm illum

voti nunqvam compotem fuilfe certis(imum eft, qvodipfum vel -
ex particula 4p evincitur,qvam in hoc & ejusmodi locis ex phra--
. fi lingva perpetuitatem & infiaitatem fignificareannotant Mer- -

cerus & Cevallecius ad Lexic. Pagain. Conf. Schindler. in Lexic,
Pentaglott. in voce 3y . Heinfius in Eszercir. S. ad N.T. Exeicit.t,

p.4- Qvi(torp.ad c.aþ.g.Macth'.Hinc etiam diciturin MaffecherSo- -
afol49.2. Bo NhUYn3 3eN" SoNb vwN "uno n
Dvwwb jon mor as mUrph Uwmpa d2* x5 $UM
Mv5 w* BMYo U "uoam^ 3oNU nDND B.

»

iqm q3 h. ecut vertic Clar.V agenfeil. f.1069. 5; veró qvis contras —

/ 0 viuta

" m

" d

rium tvintere eonétur ex Mo (Nebém! VIT. 65. Et dixit ii Hatipfara, —

ne cov: edévent de fatroJuntlis , donee éxifterei facerdoytum tim &&

Taümmim.)refondebisbunc modum /oqundi"wfæi!eæi!lt,?,äöäïbäi |
90 focio fuo dicit : Qvando mortui refurgent,. Mesffas Filiuas David —

aderit um bac euenient : Conf. Hachfpan, in Not. Mifcellan.
IOGNE C C ER XII. CR pR A Rn

Deficientibus àütem in tere plo fecundo qoj; Hrim & Tum-

simfuccesfit nóvum qvoddam revelationisgenus, qvod L?TP s

Í.Filiam vocis vocant. De eo ita habetuür in Maffechet Sota. c.9.

fol4g.2 nphhol D'3TN D'NSO WbUD pn33 v

. : : T h. 6s "M
:o—»p n23 punhub j5 EvM| bNwWeD veSpR m
Tradurt Rabbinino(lri. Éx qvo mortui funt Prophbete poffertores,
recesfit Sptritus S.2 Tudeis adbuc tamen celefli tote fruébanttr. At-
qve hzctraditio defumpta eft ex Maffechet Sanhedrin. cap. t. in

Edit. Cocceji pag.156. ubi eadem verba fïabentur:" Conf, hac dere

Fagius ad cap.6. Pirke Aboth. p.152. . Hotting.Thefaur. Philolog.
part.2, c.L. p.518. Cregutus in Revelat, Árcan. c.24. p.824. Kipping.

in Exercit.S. p.roz. Qvid veró fuetit iftud Oraculi genus;de eoin-
tct íe non confentiunteruditi : Suntqvi diferté negant , tale un-
qvam exftitiffe : ita Reiner.Vogel(ang. Exercit. Theol. p.46. & P. -
" Molinzus in Vate. lib.r. c.26. Alii dicunt;faiffe gradum qvendam -
prophetiz inferiorem Spiritu S. vid. Autor lib.Cofri. part.j. p.170.

Edit. Baxtorf. Hotting. loc.cit, Cregutusloccit. Sunt qvi vocem

. articulatam & diftinQam fuifTe afferunt ;-ita Tremellius in Notis —

ad Ad. Apo&ola*cap;XïI,zzr. Sunt deniqve, iid; qvàm »Pl'ju;img,qvi

vocem qvandam 6 medio vocis caeleftis in(tar Echus egredientem -

fuiffe afferunt, Ita dicitur in Tofiptha Sanhedrin cap.r. Edit, Coc-
ceji p.158.Nec non in En Ifraél apud Jofephum deVoifin in obfer-

vat.ad Proorm, Pug. Fidei Reimund. p.1or. Idem ftatuunt Drufius

]ib i. Praeterit. p.6, & in Annotat. ad N.T. p.8. Buxtorf. inLexic.-

.. Chaldaic.Talmud. Rabbin. in'voce $3. Dilherr. in Eclogis Sacr.
. N- T.Syriacis. p.48. Caffellus in Lexic.Heptaglott. p.378. Hotting. —
Thefaur. Phil. lib.z.fect.4. p.sts. Coccejus in Sanhedrin.loc. an
^ Leusdenius in Not. ad Pirke Aboth. aliidve: Verüm, qvanqvam
: iüs.vocem de coclo editam fuiffe, deeó enim -

inficiari non poffumusvocer .
dubitare nos non finunt evidentisfima Sctiptura S.teftimonia,in-

M E w:m tame—n cüm hæc TT f't adeä amb:guaæut memä refem u;te: z
MH fadebeat , qva Eliam faluturumjudæ: a[feraut, nos tunsfmum
g pntamqs infiftere vefhgus fummi illius & in his literis eruditisfie -
.ami VmLungoon, cujus in Hor.Hebr. & Talmud. ad Matth. cap.
J1I. i7. p.m.241. hec funt verba: Sielogvi liceat , qvod fentiam , bi- —
fforias if as innumeras de Batb Kol , qve ubig, occurfant , ego f«b bis
duobus capitibus reduxerimynempe,qvàd plurima fimt mera fabula.ad
Joc inventa ,ut bine dignitas bujus vel illius Rabbini aut Hifloria illa-
| firetur , weliqve mere delufiones Magice & Diabolice. Hac ille:.
—— — — — plura de Bath Kol,qvi (cire defiderat,adeat prater Autores citatos
u Heinfium in Exercit.S.ad N.T.p.266. & in Arillarch.S. p.810. ut.&
Norftium de*Hebraxlmus N T. Part.l C 13 P. 355 Nebxs ulterius pro-
us grcdx non i:cet... : í
D XIIï

"qye hæe funt, qvæ de egregía hac de IHrim & Tummim Ma-
— .feria g;:onemgenu noftri afferre voluimus. $i autem beni«
- woliLe&toris defiderio non ubiqve f fatisfecerimus , in memoriam

fibi revocet ; rogamus, Magnum illum & felicisfimum olim Scri*
prurzinterprecem Sixtinum Amamam umqve&um e(fe L 1. Anti-

barb.Biblic.c.14-p.161. multa fibi in exPl!candaScrxpturaS adhuc — - ,
fubüdia deelTe;nobis igitur facilé condonatum iri fperamus. Plu- —
- sa non addimus ; poffemus qvidem decaufaagere, curícil.Deus — 4

-Spopulo fuo extraordinarium hunc & fi fngularem (ein rebüs dubiis
s .L - Menfdlendi modum dare voluerit: Verüm hac alieni fant fori,nec ivl
El snoünet:am inflituti. Ne:taqveæxwa fepta egresfifaleeminalie- —— ^ 24
— — .. .dmammeffemimmittamus;aut parum reverenter abdita Ícrutemur,. i. MK
ROE mhxc defimmus, aliis eruditione pobis multó majoribusnon. E s
DCONE . N fpxcilegmm aliqvod;fed me(f«m eandemd; uberti-
wongysces ^ . mam demeæendam r*eh&m:. : 3-

mU N Ll

h
1 l

í i 3' *I | f 4" äm er.yH 1W | | Es |

1

M .
W.
T
m
T/^

illt:

o -

M
P
ä.

w,l

( — Ih INCLTTA LEUCOREA]

E CHRISTIANUS Saufft/ Gód

- X ; ;
TR n EM : : : 3 N E &

ps : w::a an

DISSERTATIO PHILOLOGIC
Bs m POSTER!OR, |
A aE . ^ mDEO ANNUENTE

SOCCMEO Publ:cæapyæaoxoy&mvDnsqv:f'nom
| fubmittunt —

OPRARSES.

ijOHANNES

o w — t - J
T v : : | / Cf DN E
E RESPONDENS.

.Lufatus,

In Aud:tarzo Minori, —
aAd Dtem XHI. Oä'obr. Jvz DC. LXXVII

V :
D r» ;i - -T

JIT TEBER Gzï:",
Typls MATTI-UEI HENCKELII Acadcm. Typog

Pa

,ä Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset