CiVII57_qt_2
author: Sennert, AndreasandOelreich, Johann

N12«4509894148 021

LUILLLLELUELTEEU EO

uB Tübíingen

eamwertmgeernier du cmREEN D CC El EL MM A C MR AOT D MM RC LO —— Ó TE T " — " — — — ——
TAE FTET *,Tl' R s u RE - n EEDANNUOEIN v T TMEUN ia rv Md ,. db DCR Q U L D A CM VM T FU T .,.—. TW : '.'." M ENANEE ,'-,, 3,- TTE
D » i E * ; «,'- " : : 3 3
— : D Y z 4
: 41 EU E ..
, Y*

ATC DISSERTATIO PHILOLOGICA.
PRIOR,
" Qs w UL SUB PRJESIDIO ! i
i ( VIRI AMPLISSIMI & EXCELLEN TISSIMI

SENNERTI,

m 1001 ngv Oncntal Profesfons Publ. celeberrimi,
j i Q E. &AcadcmlæSENIORIS

venerandi,

2 0 05 2 INCETTE. LEUCOREA

fdem a. Bo : Pubhcaz FU QiAoAoy Syswv BEeTÓ od
0 * aE fubmittit

]OHANWES De te[ä/ Scanus,

il TE : Plb Indæd;torm Md]ürl d
UM . | cAd Diem V1. Octobr. .JM. DC. LXXVII

As ææzægæzmmm BONUEOG BCUOOQG BEOUOUOCU DCOUOOUIE B
fs | ! ii/lTTEþEKG.»E, |
uD . Literis MATTH/SI HENCKELII , Acad. Typogr.

PB^

á jf";fä ; r ;.5 ;7;
: | L L^ WUH !

"Mug. Qs5

okdia AO Y m mer «r s . :
-,- 3 Cite profe&tó dixit, qvicunqve
*'X'. 7445 fuit, veaxsma u xoA d. Diffcilia, qve pul-

cbm. Qvippe ea rerum optimarum indo-

à (X n t5 [es, ut, qvicqvid habeanteximii, minus in
A J 2N Y.05 confpicuo effe patiantur.Qvicqvid fitmul-
| h' ?fg-& $7 ta tamen, foló , ut italoqvamur, nomine
(OTSSSSETRBRÉÁARERSA 1 inantur, & occultá qvádam naturze vi-
VN C'].-ij enocina j« tà qvà« ature vi

, ad eainqvirenda propellimur: Scilicetin-
qvietos nos agit Venuftatis Amor , nec qvicqvam rectius noftro
mederi defiderio; qvàm rerum pulchritudo poteít ; imó nonae-
qviefcimus ante; qvàm in folidam, fi modó fieri posfit, earundem
cognitionem pervenerimus ; 5 9d2 Aayüaver m xeeii]oy 80v , in-
qvit Nazianzenus, De profanis non eftl,qvod dicamus;qvis,qvafo,
nefcit , innumeta in facris reperiri Venutatis exempla , eadem ve-
ró noftri refpectu in altisfimis myfteriorum latebris recondi, ne-
mo eft ; qvi ignoret; fcilicet nominafcimus, rerum veró ipfarum
confufám, ne dicam accuratam, habere cognitionem, tam c(t diffi-
cile, qvàm qvod difficillimum, Aharonem maximum Gentis Ju-
daice facerdotem fummi illius & veré maximi, melioris utpote
teftamenti Mediatoris & Pontificis,Jefu Chrifti Typumillam cla-
risfimum contemplamini. | Qvanta , qvafo, Perfonz Majeftas;
qvanta officii dignitas! qvantus in veftitu decor , qvantusinor-
natu nitor! Verüm: qvot ibi myfteria? qvot abítrufa? qvot oc-
culta? qvot indagatu difficilia? Omnia excutere tenuitatis no-
ftrz memores nec volumus nec poffumus, Unicum faltem Aharo-
nitici pectoralis Infigne veré infigne 35f* myv3y "55 w --
qvuntur. Hebrai , confiderare ftatuimus. Certé profectó, (i qvod
res e(t , nobishac dere dicendum , idem fateamur neceffe eft,
! " À 2 . qvod

qvod de fe&ione Num. XIX, z, inlibro Jalkut ; fol187. col; r.: ^his
":,;,atum verbis. leg:mus : xz*': MDÓSHA3 iO n Hb*
"u qvoYr m5rcnmaow woc c*5w3 neon m
—äPjnï N'S nppnx. TYQ0N. "myoUN m DW"!E)"!
' A3oim. | Onmne boc tentavi in fapientia ,. € nibil inmundo reli-
gwm feci de fapientia, qvod non dixerim , at poflqvam perueni ad
féctionem s de vacta rufa (Num XIX. z. ) dixi , nunc acqviram [a-

confi

pientiam y & illa longius à me vecesfit, Imóipfe etiam Buxtorfius

tant eruditionis Vir in Exercit. Exercit.j. c. r. p. 269. rotundé fa-
tetur, feobi ingenii fui tenuitatem & rei dszcuitatem nibil folidi
ac certi poffe polliceri. /Grave igitur, & noftris plané impar hu-
meris negotium füfcipimus , cum juxta dictum Thalmudiftarum
in Masfechet Joma, fol.19. column. 1. "NJ'P thhy: 95335
J 'Nh'ïr'm Difcere antiqpum äzfcz/wf fft , qpam novum.. Sacrd -
itaqve antiqvitatis amore du&ti negotium lüud aggredxmur ; pi-
&orum filios imitati , qvi , cum aliqvid vivis exprimere coloribus
neqveant, dudlislineis, & tenui id ipfum penicilló adumbrant,
nos;ficubi erraverimus,folati iffóRegum fapientisfimi,r.Reg.1IX..
v.46. N'OT N"? ""DN ODQUM ïm Non est. boma,qvmanpecæt.,.
fcilicet errare humanum! Sit i igitur evw Ocd «

CAD L
| f I Nde incipiendum. Sczzlzgerz, Piatonw, Y

il Tbeodoreti féntentia, Spenceri opinio contraria, — INomina.

lm explicatz Qve. Urim & Tummim Owgmäno. Qvare fre di-..-
cantur.. CaftellusBuxtarfiutySchindlerus aliid, citati, Bellarmim de-
riv4tio monf[irofa t tmpugmmr Urim & Tummim /azr pluralis Nu- -

meri. Cur. Cornclii à Lap.&8 Hachjbanii opinio. Habent prafixum He
&mpbaticum. Madó conjuntlim , modà fejuntlim famthtur.. Bechai

citatur. Verfionibus quid tribuendum. Onkelos nomvertit. Cur Non..

deptuaginta G alii qvomodo verterunt.. Latini qvomodo vertant,
Ariemostani 6 Tremellii fententia. WJH unde derivetur.. Forflers
- derivatio. Gracoruim verfio. Dicitur Xoytoy. Cur.. of phus qvomo-

do verttt. Dm/ïz jämentm. Dicitur Rationale. Gentiles Chriffiano-.

Yu

/

i

- No

m
bus,
Id P

d

C

m

"
reli-
tidd
T fie
orf
felidi
tht
hm
p

SM |

, Pi'
tibus
)f
g,lIX. :
TM

ent
pjn
qvamm
;jäïw-
nl

À

»um ritust imitantur. Spen;-'erw notatus. Fab)fz'ciiu--lgudang;; :
vawmn Qoid : Veflés Sacerdotales qvot. & quales. Defiriptio &
confeclio: q8 ïwn ss Epbod Originatio: & Homonytnia y LE gvid»i
fuerit.- | i h.. E

.A B ovo; qvod ajunt, utordiamar; pr&mittenda omninó ovouiae
- Y gocxexpia: f nomi pom-evolutio-, qvippe à nominibus inci-
piendum docet fübtilitatum Magifter Scaliger Exercitat. ]. fect.1-
joxta illud Platonis in Gorgia : g v ovoppa(a Q1de , 0i2 104 Kal
a2 aecyuaa: Qui novit nomina , novitetiam res, Hlis gemella
habet, cit. Clar. Hotting. Exercit. AntiMorin. th.3. p.z; Theodo-
retus. Kaj fya gMaiaefic 2orXU uG eto[daivn «g) "TP oZMQDAtQEaæf*'

— Aopfijev uesaEo Cavspdpor 2Jjaxózin vtv A0y0y » de éUxcivelC 9A*

pecüy vuv ovowei vv vac oyuaciag ; l. 6« ur diftuvfus fine impedi-
smento procedat, & mulla dmäzfgz»zita&?:äxpli*mfiäniint?r*'jeää" fermas
pem vetardet ,oportet iominum frgnifitationes platas fieri. Atqve
hzc fententia contraria omniró ,.& & diaraetro oppofita eft fen«
rentiz Joh. Spenceri » qvippe qvi priusde re» qvàm de nomine.

L)

agendum cenfet , cum minus ne gotii faceffat natura rerum , qv àm.

origo fiominum , ind; noinisfcientiat pefrei.cognitionem n
licius dirigamur: vid:cap.$. fect, 5. pag.257- fed hanc fententiamy,

tanqvam abfurdam & veritati minüs congruam recitando refu-

tavit Clar. Carpzovius in Notis ad 5 chic: Jus Regium p.32

Qvatuor igitur hic con (ideranda nobis veniunt nomina,tutm
ipfius Infignis Aharonitici,tum rerum;qvibus iftud infertnm fuit z

- Nos de omnibus ita ag'emus*,!ut*pri—möfde-"Etymolbg'j—ä: ,adjundià,

fi qvz fuerit , homonymiá ; & deinde de qvamplurimis Verfioni-
bus,aliisqve, qv& huc pertinere po sfint, pro infti tuti noftri ratio«
ne paucis disferamus. d : :

: | 1 ./ : ' lr E 1 P x
Qvod itaqve attinet voces CUM & DUMNL, (nam has
duas ; cum in fcr iptura conjundta reperiantur ». hicetiam conjune.

A 3 : gere

.E;wciï."z $*9 Mi

iA Ó————ÁÁááÁ
L CCHMNA" -. ^s l
l

gere, nonadeó 1 mprobabile erit.) funtvoces origine Hebrzz &

qvidem pluralis numeri, 1 Hájedia f. demonflrativó affz&te : &
derivatur altera qvidem à tadice "yw h. e. lucere , alteraáradice
ATOQOR h.e.perfectumeffe. — Rationem hujus derivationishaud
«erté incongruam reddunt ipfi Thalmudifte in Mafs. Joma. c.7.

— folg.z pwWDU DN DuoY DSN pO NUl n5

;jmmn r O pov5unmu mom g rwWo
«Qrare vocatur nomen illorum Qrimn & Tummim : Urim, gría illu-

aminabant verba ipforum. Tummim, eria perficiebant verba illo-
zum, Vid. Clar. B;.-uxtorf.,Patefr:in;.Lï,exïlfchebx:. p.3. .& Filiusin Ex-
«rcit. Philolog.III. p.277. qvi etiamaliud tetimonium ex Thal-
. auude Hierofolymit, & Thargum Jonath:affert , cujus pofterio-

zis verba , utpotepriora pauló latíus expli cantianos Qixevao -
xoyAoT]íaz Éxa, huc transfcribere operz pretium ducimus , qvz

Ma habent,. ; j"43353 N'YN f r-D um2 p

T-bDvY n « 5NUY cv23 qoo poo€ec) ne55

T-ÓEyWN yam"n N23 x5 pmumea poUue4
r 4M X g v z P s :
41na BD"p [9 Er I»des pectorili Utim, qpe& illuminant
verba illorum &5 revelant.occultz damw ïïþ-äälif, &' Tummim, qve
. perficiunt operibus fuis faceydotem magnum.» , qvi qverit doclri.
sam 4 Domino per ea.. Relinqvitar ergó vob Ulrim & Tummim à
luce & perfectione ita dici , -qvalis veró illa fuerit, non liqvet.; :
vid. Buxtorf. loc. cit. P M i u

| ;Atq*vlex has ';h,arum. äocufm ta—&iees effe , conílans Philologo—
rum & Lexicographorum e(Lfententia, vid. Pagnin. in Lexic. in
radic. N & D5n. Schindlerusin Lexic.Pentaglott. col.42. Bux-

. : torf. Lexic. Hebr. pag. . & 64. .& in Lexic. Chaldaic. Thalmud.

Rabb. num. 45. Caftellus in Lexic, Heptaglott. n. 6s. Ravanell.

. Biblioth. $. Tom.2. p:1522.. Martinius in Lexic. Etymolog. in vo- -

€e Urim. Sixtin.Amamaiin Antibarb. Bibl, lib.2, p-$66. &in Cen-
K AT : j | fur.

At

qvamplurimi, adeó uthaud immeritó ad omnia Lexica Ebrzo-
ram, Chriftianorum; Proteítantium & Pontificiorum provo*

eet Amama L.o.. — -..3. [

"Magnius autem ille Pontificiorum Promachus Cardinalis

h

Meifner. Phil, Sobr. part.2. c.3. qv.3. fect.r. hec funt : Ner o5-
flat ; qvod Judai & judaizantes dicant , CY non franificare
dotirinam, fed fplendorem 4 radice "nN u ::3573131 non figni-
ficare veritatem, fed perfeclionem 4 radie QOT , nam magie
eredendum esf Hieronymó , ávi Vertit doHrinam & veritatem , 69

£

— LXX, qvi vertérunt QfAmow qug) aÀn(eumy qvAm omnibus Rab-
binis €$ binc dicendum esl : VEAYÀNN. deduci 4 Y7y5, qvod esf

docuit , & EXONDYY d. Rad. DN , qvod esferedidit. — Egregia
certé & digna tanto viro fentehtia! fed qvid mirum ? cumaü-

toritatem Pontificis propugnaturi nefcio qvid non afferete-
foleant Papicola: fcilicet, qvot hic verba, tot feré (poelixd
J axdcuag , caautem ad exarninis incüdern revocare noluimus .
omnia , aliis eadem relinqventes, Egregiam huicrei naváruütt -

operat B. Meifn. loc. cit. & Chamier Pariftrat. Cath. T. 1. 1.3.
c3.6 $. Eaautem,qva fcopó noftro inferviurtit, in compen-
dium ita redegir Epitómator Bellarmini. F. I. Baptifta De Seois

Tom,r p.zij.. fwsfir. inqvit, Dominu poni in rationale Pontifi-
ei5 CRRRINA & CmwN Urim & Tummim , ( vicgvid dicant

Rabbini ( 0 Adow «9) qZA;y'egow , juxta feptuaginta , Doclrinam

fut. Vulg'.VerE— pag. n3.. Delrio Difqvifit. Magic. f"iB.4'. c. F |
|.qv. fedt2, Momma de Oeconom. Eccl, c.9. pag. 367. aliidve:

. Bellarminus authoritatern Vulgatz Verfionis, & infallibilita- -
tem Romani Pontificis afferturus novam his vocibus originem
affingerenon'erubuit. : Verbaillius ex lib. 4. de P. R. cit. B.

1

£5 veritatem juxta Hiefonymum , nempe ; (utin margine fcri--

ptum) 2 5 Jarab docuit , & N Aman credidit. - Nerüm

moníftrofa adiodüm & abfarda haceft derivatio, & (ut ver-

bis utar Clar. Diiherri. lib. 1. Eledt. p.36.) omnia Grammatico-
rum tribunalia perfringit ; ipfid; analogie Grammatica repu-
| .. gnaty

E
; LI

"pnat, qvippenunqvam ita mutari , nédum abjici folent litere
radicales, qvinaliqvod earundem fignum autindicium relin-
"qvatur, nam'ex qviefcentibus Pe Jod f. primá radicali derivata

vel Jod nudunrabjiciunt, vel à fronte tegeridum in Vau Cho-

lem mutant: vid. Schich. Horol. Hebr. p. m.30o. & à qvicfcen-
tibus Pe Aleph orta, regularia plerumqve funt , nec primam
fadicalem amittere folent,. Qvod ipfum agnovit Clar. Hach.
Ápan.in Not. Phil. parta. p.82-qvi; 4«; inqvit, Zerivariones fal-
Jfa fünt & vidicule , fi enim CR N ab Pt docuit , unde N
— dinilludirrepfit,67 ff m ab YONG cur Alepb abjettum, Mem
erà dageffatum. — Egregia certé eft fimilirudo, qvam affert:
àn Cenfur. Vulg.Verf. loc. cit. Amama. Balbur , inqvit, apud
.Ciceronem lib.z.de.Nat. Deor. Neptunum 4 nando deriuabat, uni-

& literá vetentá, at bócin perfona Cotta falsé ridet Civero , aitd,
Balbum fibi ineaoriginatione magiís vifum nat4/fe , qvàm Nepta-

num ; Nam ftanteBellarmini fententià poft abjectas literas fer-

;vilesunica tantüm in qvalibetvoce literaremanet; qvod in hac -

dingva ; (nulló fcil.fignó remanente ) prorfus infolens & inufi-
itatum. — Argumenta illius.qvod attinet , fatemur qvidem Se-
ptuaginta imhis;utinaliisfenfum potiüs, qvàm verba vertilfe,
Andetamencerti.qvid ftatuere velle abfurdum eft,.nam de vo-
; cibus Hebrzis, non ex ve'rïicp:ïhusg*ïfed:»c-i(ffom»äe ipfo dijudican-
.,dum, &.Hieronymus, licétEbr&z lingva peritisfimus , in mul-
:tis tamen fe verborum ambiguitate deceptum & in transferen-
;do hallucinatum fuiffe; ipfein Commentario ad cap.XIX.Efaiz
fatetur ; éjuságitur verfioni omnimodam fidem habendam effe,
"ftultus eft , .qvi dixerit.. vid. Sixtin. Amama l.c. atqve hinc
- setiam ipfe Bellarminus à fociennis fuis deferitur , qvippe qvi
24
.nondubitárunt: Unus pro omnibus eri t Arias Montanus , is, in
. libro fuo de Aharone In(igne. illud ex ufu & natura fua. Uriz
& Tummim dici , & ex verbo per inflammationes, & perfcctio-
.nes reddi poffe afferit : Conf. Cornel. à Lapid. in Exod. p. 548.

.SDelriobeccit, ; .. . 0. n

BN VRM R

lingva:hujus illó peritiores communem arpledti fententiam, -

A— MO — L

à Diximus paregr.III. Nominahzc effe pluralis.numeri, -
B * : * » D : : à ] : : u9 d dAais
"E p atqve hoc ipfam liqvet ex terminatione EE , qvam pluralis
E | Numeri effe largiuntur omnes, qvotqvot Grammaticorum
" fe profiterifilios volunt, qvanqvam negari non poteft , multa

, reperiri nomina , qve terainationem qvidem pluralem, fed
E. | fignificationem fingularem habent. Caufz autem , curjita,
N | adhibita funt, varia afferuntur.. Nonnulli fecuti Corne-.
B lium à Lapide loc. cit. dicunt, hic effe Enallagen Numeri plu-
B - . talis pro fingulari,qvam c:rté in ícriptura ufitatisfimam e[le ad
Á denotandam rei excellentiam & magnitudinem teflatur B.
. . Glas(ius Philol, S. lib.3. tract;1. can.24. pág.88- & exillo Her« :
L : — vart;in Sctutin. Philoel. pág. 14. . INec forfan aliena Hachfpa-
,F E - nii opinio , qvi loc. cit. pluralem numerum ad exhibendany
* | peï'rïfc-&ïoaem!*adhiöi tum fui(fe.affetit.. . :Nos gemmas illasdue
K ob .. plo pedtoralis infertas, qvas «a llrim & Tummim fuiffe in- -
- — ferius probabimus , duodecim adeodve numero plures fuiffe
PL dicimus , ideodve ad denotandam hancpluralitatemNumes —
l | - rum pluralem , qvippe qvi v vocis plura importat, adhibitum
, B. 1 o5 t b . M r v orr m
E BitTper um amina n 4 : |
3 0 Em —— NI —
Eæ .. Diximus pretereà effe * demonflrativó affectas : Non
, autem pdfï*um(qsillis ä[Tgn't**ïn, qvi cum R. Bechai, Nachma- -
Á pide; aliisqve faciunt, &ideó f illud'adhibitum dicunt; ut
gf denotetur cyeeimounsov m elfe, nàam hanc fententiam veris

u tati minus conpruam eífe, inferitis probabitur : fed nos affe:

ï rimus, riillud 'a*dfxi"Bbri";wh PTH'*? ad confortatiónem feine
Á (us, ut logvuptur Hebrai , h. e. ob fingularem Emphafin , ut
L. nggn,[imp/].iqi;e.r,fed cum addità notatione, adhibeantur , ut

digito qvafi mon(lretur, dicendo iftasilluminationes , iffas
peifectiones. 1ta Arías Montanus. Conf. Corhel. à Lspide
L.c. nam hoc proprium illius officium effe, velex folo capite
feptimo Efa. verf, 14. liqvet : vid, Deuteron.3.25. Qvanqvám
| p Ri B | .non

non negemus, ."1 -llud cveu eu.(þæææc plunmnsxn 3005 adhi- P.
beri : vid. Glasfius Philof. S. hb 4. tract. r. pag. 642 Hervart.

mfcru: Phxlolog. pag :46
IIX

Diximus demqve liasvoces haud mcommode conjungi.-
poH'c, notandumi veró , eás non folüm conjungi , fedetiam. —
fynechdochxce lrim ponifolüm; v.g. Numer. XXVIL 2r. &.
I. Sam. XXVIII 6. Cau(am hujus reddit R. Bechal apud Bux-

torf. Exercit. cit. pag 277. his verbis : t:::ïmh—: 15:7—1 N5
1 rnobu moun 0py mownoco mm m
OrTDeA n»v ;mw *WH fTO DuvND
M Em mwmw :mb OM 0 wO Ym
55 nv us munma Qqun3 DW wenmo
Tmüs no €vom p w ;mw:: mwon qnon
»n É5 n5w5 b52N mown p opno pE
DiTow) "N 523 moo0 o5 m cnb3 nuw

: ;uy—y ümwäw h e. UNon nomtnat bic Tummim , qviA
Unm fuemnt M0THIHA Przmz/m/m, qvorum v:rtute litera Iurem :

emzt:ebant in oculos þcerdatum Tummim , non alió mþrvze-
bant ,. niff ad combinendas inter fà literas , v« lucebant,ad per-
fettos inde elzc:mdm' voces ut pzcerda: ín animo [uo de ills certus
effét s ideà mentionem facit tantim principalis , 69 reticet minus
prmczpa/e szqvam tAmen erant Qrim ffze Tammim , strag,
enim rem eandem & unam conficiebant & perf ciebant.. Hadte-
nus Bechal, qvi recté qvxdem ftatuit, za llrzm & Tummim eITe,
cau(as focias, f. ad unam eandemqve rem fimul concurrete;
fed an Principalellrim fuerit, Tummim veró minus princi-

gale, de hoc meritó dubitamus , præfemm, cum , ( qvod
etiam

Weco. AU — —

—

'elato.-

vd Tummim praponantur , hinc enim zqvalitasillorum vel
maxim$ patcfcit.: Satis déhis nouiinibusipls.:

-« . Verfionesqvod attinet ; de earum praftantia & utili--
tate disferere noftri non e& inftituti, . Illas certé non negli-
gendas effe cenfemus cum Magno Heinfio , cujus verba in.—
Prolegom. Ariftarchi S. p.m. 665. contra contemptores »
larum hac funt : Qvid Thargunitfla vere eruditis(mi ,. qvid
Septuaginza , qvos Apoftoli non femelexprimunty qvid Symma-
cbus , qvid Agvila , qvid Tbeodotion , qvid 4l ad veram ver-
bi D E L explicationem conferant, non magis forjan fatagi-
zi , qvàm utrut E smpedocles an fiertintum deiret dacumemsas
Omnes autem à nobis ut hic afferantur verfiones, non eff,

-qvod à nobis qvis exípedet ; praftantiores adduxiffe fuffi-

; X. !

Primas itaqve Orientialibus tribuimus , & Syrus, Arabs
& Samaritanus nomina ita recté verterunt per voces, ean-

dem,qvam Ebraz.fignificationem habentes , nam;utloqvi-

turAben Efra: tv riN D'Y271. "ITIN nBw , labium
aunum €f. verba diverfa , h.e. ut explicat Celeberr. Pocho-
kiusin Not. Mifcell. ad Port. Mof. p.5. Uoius lingve Diale-
Givariz, qvarum Hebraza Mater , reliqva autem filiz Matri
non ab(miles. Vid, Hotting.in Smegmat.Orient, Paraphra-

4

! ftes veró Chaldeus Onkelos voces Ebreas retinuit , termi-

natione faltem Ebraicà pz9^ in Chaldaicam N^. mutatà.
Atqve hoc ipfum nonnulli fadum putant ex ogi—io in Chri-
flianos, qvod qvidem longé maximum efle vel ex hoc Thal-
mudiítarum liqvet , in Masíechet Sanhedrim : c. 7. fol.59. 1.

M* nwm mows powu w p us sew

rb v5 muwb nuo v5,T n 34
;rm N5 h.e. ut vertit Clar. Cocceus in Excerpt.-

ad Gemar. Sanhedrin. pag.274. Dixit Rabbi Jocbanan, Gen-
il , fí operam det legi , veus mortis , qvia dicitur , Legemtu-
lit nobis Mofes bareditatem ; Noffra flitet hereditas e$? ,non
iorum-,. vid. hac de re plura apud Hachfpan. ad librum;
Nizzachon, p.278. Gerfonin Thalmud. pag.67. & Pfeiffer.
An Not.Philol. ad libr. z«5 ^O : Nos autem illum ideó

illud feciffe non credimus, cum tituló iftó; ( Chriftianorum -
- feilicet ) utaitSchichardusin Bechi natHapper ufch.:pag.a4.
Torigé fueritantiqvior ; fed potiüs afferimus illum.ex iguo- -

antia fécilfe : qvandoqvidem.enim fub-templo fecando vi-
xit;:d qvoexmenteHebrzorum, ut Di [putat«(eqvente au-
dietur , abfuere 74 Urim: G Tummim, veram harum vocum
vim & fignificationem ignoravit ; noluit.itaqve Paraphrafin

fuam malá & incongruá harum vocum translatione defzda-

16 ratus forfan melius effe tacere , qvàm malé loqvi.

.. . Graras verfionesqvod concernit, necillz conveniunt:
Optima, & qve ad veritatem Ebraicam qvàm proximéacs-
cedit, éft Aqvila , qvi vertit Qufiruac-rna) TRÀeuic erc s hi.
Miuminationes 65* perfeBHiones. .L ngius veró'ab-eadem.re-
€edit DXX viralis , qvatper 0 Away g aA düew , h.e. declae
Fitionem & veritatem tran(tulit./ Acqvehac verfio »qvàvoe
€es qvidem planéincongrua, qvà fenfum veró non adeó.eft. -
incommoda , ideodve,, ut redié monet Buxtorf, in Exercit.
:€it. ;non fimpliciter rejicien da.,.ancexagitanda , nam (i rem
ipfam fpectemus »'ea omninó:ex ordinatione:d ivina-virtü- -
tem ó«Xccsuc & docendz a 10ag habuit , atqve expecto-
tali, cuiinfertaerant Urim & Tummim , omnisdivinz veri-
«adis.cognitio, & voluntatis Dei populo communicata fuit,
| : | ( . ut

^^ —-4

qut loqvitut Clatisf. ;Heinfius. ifting'xg rcit. f,ad:N.';Tr.. pe 537 ! Ex eo
autem,qvad tum Aqvila, tun LXX. vocem Theraphim, iisdem

qvibus Urim & Tummi m, vocibus transtulere;ortum fufpicor,
qvod nonnulli Uríps & Tummim Yheraphim fuiffe arbitrenturs
vid Clarifs. Seldenus de DiisSyrisSyntagm, r.p. m. 102«

"Ex Latinis Vulgatus & Hicronymus (nam has duas divet-

! fas effe verfiones notisfimum ) Septuaginta fecuti , Dodfrinam

E veritatenr verterunt de qvibus cum idem fit ; ac.de Septua-
:gifita judiciums,nolum usidem hic repetere, neactum agamus,

"Paucist fenfüm potius,qvany verbar efpexerunt ; & ineptum,

*

'efs inde defümptam Bellarmini argumentum: füpta par. $. de-

"mon(ílravimus, " AriasMontanus.veró;necnon Tremellius ac

Junius,lingve Hebra peritis(imi;.cur non verterint, caufam.
"video nullam, nifi qvod ille idcofecerit, ne aemulis: fuis'Vulga-
tz verfionis Patronis anfam calumniandi relinqveret; àqvo ta-
'men fe non fuiffe immurem ipíe.conqveritur in.prafat. Bibl.
'fnterlin. & ( cit: KivetoinIfagog.pag.147- ) in peculiori Ope-
're de Liter. Hebraic: Scriptione. :Hosveró non aliam.habuif- -
'fe caufamatbitror, qvàm qvod', ut ipfi;in Not. Marginal.ad E-
xod: XXIIX. 36-fatentur , qva-& qvalia fuesint , nen conftet,
Satisde hisvocibus, Pergimusadalias. |.|..|(ón( 0555

XIIL.

.. Tertia.voxeft um feu pe&orale , vcl , utalii , Rationale.ss.
Qvanam autem vera & genuina ejus fit origo nonadeó facile-

eff expifcari: Ipfe Kimchius;& qvi'eumfeqvuntur; Lexicogra-

phorum qvamrpfüjrimf; Pa gnïüu's.ufpgte'. AvenariusySchindle-

.rus,Buxtorffius, Caflellus, aliid; nullam h ujus vocis radicemi-

ponunt, Forfferus vel ex odío in fudaos; qv Ó ipfum flagraffe;
teftis eft Clarifs, Schichard. in Bechinat. Happerusch: pag.108-
. vel qvod forfan verius , ufttatam niominum formationenmi fpö-
&ando, Nun illud fervile facit , & à radice P** TUTT, h. e fHlie v
derivari affsrit; ideo qvia tacita Dei voluntasin co cornprehent
-' P ! derse

-

N

! Geretur.vid. Mercer, ad Lex: Pagnin. Aliis placet hanc vocem
— 8'Un3,; qvod eugurari vel divinare figuificat;deductam elffe,fed

cum longius petita fit ifta derivatio, eam non ita magni mo-
"iéHtridüicamus, o 06 155 (RuELSLTE IOT o
ATv
Verfiones qvod concernit; à variis varié vertitur. Ex Grz-
cis Svidas per Aoyeioy vettit, qvod ita defcribit: Aoyeior qo pav-
av , ómrsp &Qoger 0 Mgsües Go Q nious Ey EO CL uénon. 0i ( Xi-
ÜBoi:hoc eft: Oraculum, qvod geflabat Sacerdos , in qvo ivfiulpti
erant duodecim Lapides, . Septuaginta modó Aoyetor, modó ,

. ( qvod rectius ) Adyiov:- Aó940y veró non incommodeé dici pof-
/ fc patetex definitione vGy Aé6yu , qvam habetSvidas, L.c. Aó-

9imjinqvit, u «b 78 €s8 Asgópeva — Oracula funt divina-s
xefponfa. Hincetiam Judais dicuntur concredita (g Adyia 13

- s; Dei eloqvia vel refponfas hoceft , (andtisfima illa facta-

rumliteratum oracula.. Jofephus voce Ebrea rerentá qvidem,

- fed paululum immutatá, Effea appellat. . Éeev uev x2 626

guuajve: dà ware v &XXaitov tyAimedy. Aoytov, Effen vocatur,

fanificat autem Gracorum linguá Rattenale Li b.3. Antiqvit, Jud.

cap. 8. p. m, 85. Phil. Libr.3. de Vit. Mof. etiam A dyiov appellat -

Drufius veró : Ad Loc. difficil. Exod. cap.50.. afacz(or di-
ci mavult, , & mendum in loco citato Jofephi eflc aibitra-

für. iE du :
XV.' : 2 " $-'w'

-0 Exlatinis Vulgatus & HieronymusitidemSeptuaginta,,

DI £ o€-X— —

"a - d à uicinddli- du MK - ob Maas

»

*
F
k
u
i

hi

nes fcu con(ilia certa & perfecta redderentur: Rationem enini

& confilium teuteritati.& cafui contraria effe, teftiseft Cicero

lib, 2 deDivinit. cap.X. &alibi, Ex Germanicis Pifcator reddit
ein ruft^udy/ reípiciens fortaífead illos , qvi pectorale vet-

tunt, Lutherus vertit ein Cdilbfein) idqve forfan ab externas .
forma, qvà ; ut multis placet, clypeum feu fcutum referebat...

Atqve hinc non inepté füfpicantur nonnulli originem traxiíle

gentilium morem, qvi Sacerdotes fuos, qvos Marti. confecta-- |
tos, Salios dixere; eneoqvodam pe&o.ris..;cg,umentögaudegu f
caleftiad; habere arma jufferunt, qve Ancilia dicta calitus de-. -

lapfa fingebat maximus fuperftitionis Autor Numa Pompilius;
ut refert Livius Decad. 1. Libr. r pag. r, 64. & ex eo Dionyf.

Halicarnaff. Lib. . Scilicethoc certum, imÓ certisfimum,Gen- -
tiles multa, tam qvà facra, tam qvà profana , ex Judais haufiffe .

eademqve minus bene intellecta in fup*crüïtïo*nemtt'a,xïH'e...;:?
Pulchré Taubmannus in prafat, ad Cirin Virgilii : z2 facris , in-

qvit, Jiteris paucas. biffortas effe arbitror , miraculis prefertim aut —

sayfteriis infignes, qvas Diabolus , cujta fumt. partes intervertendi
veritatem,non emulanter, ut Tertulliaums loqvitur ffeilarit ex-
prümere. . Sic Sacerdotes Zgyptiorum auream imaginem, cut
nomen a A/fea feu veritas collo geftaffe, teftis eft /Elianus lib.
14. Var, Hifter. cap. 14. & Diodor. Sicul. Lib. z. Rer. ZEgyptiac.
Vid. hac dere. Scaliger libt, 7: de Emendar. Tempor. p. m.654..
Grotiusin Not, ad Exod, 28. ;o. Dn.D.Calovius in Bibl. llluftr.
ad Eund, loc. Qviftorp. ad Eund. loc. Dilherr. in Elect. Libr, 1.
pag. 36. Martinus in Lex, Erymol. in voce lrim. Spencerus inz
trac. de Urim & Tummim, aliiqs. Caterumde gentilium ifL,
imitandisEbrzotum ï»ritibus*xanofnkia qvzdam habet M. Kips
ping. Antiqvit. Rom. libr. r. cap. ro & 12. & multó plura B. Fa-
briciusin prolixa illa & veré erudita fub prafidio Clarifs. Dil-
herri Jenz olim babita Difputatione , cui nomen SIMIA DEÉ

DIABOLUS,qvodcffatum à Clar. Schich. in Jure Regio -

pag.m.26. adhibitum immeritó fuggillat Spencerus loc. cit,di-
gnus , qvi ideo notetur à.Clarisf, Carpzovio ad loc. cit.
Schichard. — . i g o D

eranstulerunt. — Aliirationale didtum putant,qvod iride ratio-

XVL

.. "Hocatutem, qvod dizimus pectorale, non faltem dicitue.,
fimpliciter rprt; fed cum addito Dxpi5n Turt Pedtorale judi-

cii, ideo qvodin eoerantUrim & Tummim, perqva Pontifex

. Judicia Dei abfcondita revelare poterat. — Judeihacderenon
confentiunt. AbenEfra in Comment. ad Exod. 29. 3o. ait fi-

gnificare :fv IY D'UM 02v Jadicia Dei & de-

ereta ejus futura. .Kabb"ï Salomo Bzn Mölcch"in Michlol Jophi - |
dicit ita vocari , Qwvoynm mwNn W m b
: mnma m5NU WwUÓ m9NM v5vD DW QQuiac

$5 £0 erant Virim & Tummim,;2va Zocebant , qvomodo fé gereret

bomo, cum interrogarer éa. Qva reliqvorum (int fenventiz,cum -

allata fintà Drufio loc.cit. , nolumushic easdem adducere...
Tremellius verà & Tüniusforfan non incommodé vertetunt.,

peilorale juris , qvia eo induebatur fummus Sacerdos confu«
lentibus Deum dejure tefponfurus. Nec certé rejiciendaillo- -
rum opinio qviEnallagen;ut italoqvar.fübftantivi pro adjecti--
voeílevolunt, ut fcilicet pofterius fubftantivum lócoadje- -
&ivi fit, qvod infactisadmodum ufitatum multis exemplis ex-
utroqve foedére probat Glasfius Phil. S. lib. 3. tractat. x, cap. 8.

m.2.p. 34. Íeq. & ex .cl;ofH"erv. Scrut, Philol.p.6. -

XVIL..—

Reüat;ut,sqvïd faerit, & qvomodo confectum fueritiftud

pectorale, disqviramus. — Veflem Sacerdotalem fuiffe notis(i-
mum eft, nec eft, qvi ipfum negare audeat, cum exprefse illius

in fcriprura fiat mentio, Fuere autem ( ut dehis gc &s Tacó0g

agamus ) veftimenta Sacerdotalia duplicis generís, alia Sacer-
doti vulgaricum Pontifice communia, alii Pontifici propria ..
Illa fuerunt qvatuor, fcil. 7552 indufium , $03272 fcmo.
ralia. y 332 Tiara & 323N Baltheus. Hac fuerunt qvatuor

feqventia. 1'7'13))3 Pallioluc, *32N humerale, TUrt Pedtorale, &

yu Cidarisfive corona: Veftium autem Pontificis, alie vo-
cabantur 3ry? *9n32 feu aurez, aliz ï:ï"y *132 feualbz, dv ex

filo (exduplicato & lino tenuisfimo folo confe&z erant , atáve.
| | hinc -

hincetiam Pontifex «55 r multis veftib? amictus dicttur:
Vid. Sigonius de Republ. Ebraor. l. 2.c, 81. Cunzus de Republ E-
br&or. lib. z c. 1. Seldenus deSuccefs. in Pontific,lib. ». cap. 7.&
Maimonides in Hilchot Kele Hammichdafch. cap. io. Fuit itaqve
veftis Sacerdotalis ex ferico & auro confecta , fpithamz unius
— longitudinem & latitudinem habens, cujustalem ex Maimonide -
defcriptionem habemus. — Qve ratio eraz tpféus operis Cofthen:
contexebatur vefiis quadvm 2xo r PUv opere ingeniosó polymitó,
| ex Anro, Hyacintbino & cocctneo dibapbo , purpura &Y Byffo vigtn-
! £i octo ficlis: /ogzgimda erat cubitur, latitudo f[pitbama, ita ut quAdrAs.
tum effet & undiqvaque [pithamale , ffeut. dicitur: qvadratum erit
€j duplicatum. Exod. 28.. Plura vid. apud Maimoniden. locó

citató, Wab |
t al us d

A Qvartum deniqve & ultimum vocabulum eft **5N feu hu-.
' merale qvod derivaturà radice 4BN ; qva idem fignificat, ac
"r ligare, conftringere. — Ethocipfum varié in facris adhiberi
Íolet.modo enim accipitur pro tenui illo, & élino confedto ami-
| . ceulo "n T2 feu Sacerdotis vulgaris & levitz, ut videre eft ex
J Samuel,IL.18.ubi de Samuele é tribulevi oriundó & qvidem ad-
huc puero dicitur, qvod fuerit amictus Ephod lineo,in fignum, ut
- annotant Rabbi Levi Ben Gerfom, David Kimchi & Aberbanel
: um ma»5 5422 wv mb Qvodeffet feparatus ad mini-
p o flerium'Domini, Ó3n2n 52 ss epyab v *5 : nam. ve-
fiti eo erant omnes in univer[um Sacerdotes. — Deinde fignificat.,
veftem fivelongam, five brevem, five Regum , fiveSacerdotum, ,
vid. Kimchi ad loc.cit. Samuel, fumitur etiam collectivé , ut com-
prehendat, tum Amiculum, tum llrim & Tummim, ac pectorale,
| — ( vid.LSam. XXXVI, 7. Propriédeniqve & fpecialiter accipitur.,
pro veítefummiSacerdotis, h. e. amiculo fuperhumerali ex coc-
cino, hyacintho & byíTo contexto, cujus prolixam defcriptionem
vide apud Maimoniden loc. cit. & Jofeph. lib. 3. Antiqvit. Jud.c.
8. conf. Rabbi Salomo,& Aberbanel ad Loc: cit. Exod. Atqve hac
de evolutione nominum feu ovyoua(gexsw,ía fufficiant: nos brevis .
fatisStudiofiadalia progredimur. —— . . . |

.CAP.

CAT. TE db
Autor qG» Ü rim & Tummim 4vifuerit. Eruditorum de e
diffenfus. Becbai,Nachmanidis, & aliorum fententia a xæg*oyzä;mo'g j
flatuentium jeutentia impugnata, Futt. "Yv VAyAWID. feu opus manu f4:
&um. '04 Uriin & Tummim 4»i4 fuerimt. — Autorum. diffenfus,
Rabbi Salomo Ben Melech citatus. . Non fuit [iriptura nominis tetra-
grammati, Cabboliflarum & aliorum opinio rejetta, — Non fuersmt.
Jhberaphim. Theraphim quid. Nec fuerunt ipfum Cofcben feu pecio-
petlorales Cur.. Fuerunt duodecim gemma pectorali inferta, — Katio -

bujue fcntentia adducitur. | :

Rem itaqve ipfam aggreffuri de voy Urim 6* Tummim Effici-
ente , Forma, Materia, ufu & duratione & his annexis paucis dif-

— feremus.

. Qvod primum concernit, qvis przftantisfimi hujus Infignis
Aharoniticiautor fuerit,de eo;ut loqvuntur Hebrai;in Thalmud:
Pefachim fol. i12. & Niddafol66.n. 1. poz r myaxy 52 DN
PU : Nonomnes eruditorum digiti funt eqvales. Multi iiq; do-
ctisfimi Viritam ex Rabbinis, qvam Chriftianis QN2U 7U &
äzggovzäm-zü n dicunt; Deumd; ipfum hujus I*n.(ïg;nisAuthprem.,
faciunt. ta enim Aberbanel Commenrar. in Legem fol. 199.
q—UyD ^" D'OU nUCPD cOYW DUyNDD qoma nynmm
cA2R) 2eb2n 7NUD mv po^ mma us5 wh p5 wn

| | | N :
ph eTpD qpu» wno2) nnoybo y"vn wn2 vv
402 [29 m3p mamon v2 N$» mavmon nN py
:pao0n 2n2w h.e, QQuia.in petforali erant Urim G. Tummim
- epsr devinum. non artificisyut veliqua vafa s veflimenta , non. dicun-
zur fatía cffe, 6 adindicandam excellentiam illorum YA demonflratie

o UUum eccurrit, fieut Gen I ILz4.- in tanan & sulla ejus ante f4tta .

eff mentio, uti Ramban firipfit : Nerba Rambanis, ad qv& provocat
" Aberbanil, utur fatis prolixa, hic tamen afferre nongravabimur, -
ANulla ounino fit mentio say Urim & Tummim inter opera drtificum,
| x : | & qri-

P

*
D*
*
BRX
N x
um
a
E
E
E
ia
m»m

& avidem neque in mandato, neqve in ejus executione, ut exprefie di-
citur. — Et fecit Epbod, & fecit Choschrn , fed non dictttr , 6 fecit
llrim & Tummim : qvod f opus artificis feiffet , fine dubio prolixius

deillis.qvàm de ullo alio diffevuiffet, aut f brevitis de illis logvi voluif-

fets dixiffet faltem: & facres Hyim € Tummims fictit oftlenfum tibieft
án monre, ex auro puro & argento feciesea. — Et poftea.. Nuyqvam
Alius , facit , qvam Mofis folius mentionem , in. pracepto , qvando

dicit;Et indesin pe&orale Urim & Tummim, qvare , qvia fuerunt

opus Artificis, neqve opifrces ad illarum confettionem neque Ecclefía
qvicgvam de fuo contulit, fed fuit fecretum , qvod iraditum fuit Moft
ex ore ipfius Dei, & ilfe feripfit ea cum fumma [antlizate ,fueruntque
opus divinum. Hactenus Ramban ; confentit R. Bechai in Come
ment. ad Loc:cit: Exod. cujus verba eadem ferécum his, allegata
vid. à Clarifs. Hotting. Exercit. AntiMor. p. 88. conf, Arias Mon-
tanusinAharone, Junius in Not. Margin.ad Exod. loc.cit.,Piíca-
tor ad eund. loc. Simlerus ad eund. loc. Calvin.ad Exod. X XXIII.
3.Baumbac-h. ;n tractat. de rim & Tummim: Henr. Alting. Th.
Problemat. Loc. r. probl. 6. Hotting. loc. cit. , qvi ibidem exGrz-
cis Severum pro fua fententia adducito..

111. - | X»»x |

Nos autem pacetantorum virorum , & falvà eorundem au-
&oritate alteram fententiam potiorem ftatuimus , qvà afferitur..
infigne hoc opus Bezaleelis fuiffe. Fatemur eqvidem Deum jus-
- fifle Mofen, ut inderet pectorali Urim & Tummim, exinde tamen
nonfeqvitur,Deum ipfum gémas iftas, qvas llrim & Tummim fuii-
fe inferius patebit, perfeciffe, hasenim à Bezaleele elaboratas ef-

. fenemo facile negaverit; cum expreísé in fcriptura dicatur Exod.

XXXIL 2. Bezaleelem impletum fuiffe Spiritu Dei ac faciendum.,
