vivâ voce % ſeriptis digna Philologiæ momenta tractare poſ-
ſint. Salveat תו‎ his 0/07/. noſter Ritmeierus. Qui מסם‎ ſo-
lum ante plures annos in hac Academia inter alia ſtudia Phi-
lologiæ operam dedit, ſed & in 145 Germaniæ Academiis
has opes locupletavit. Quique non intra Germaniæ limites
ſubſtitit, verum & exteros inclytos Philologos Batavos ſalu-
tavit. Ex quorum frequenu commercio גמנוס‎ 001169116 gau-
det thelaurum, quem futuris Eccleſiæ uſibus jure meritoque
aſſervet. Quidni rumpat in hoc ampliſſimo theatro filen-
tium Vir Clariſſ. editisque primum doctoris Judaici parvis
de difficili Talmudis negotio meletematibus, concinna ver-
ſione Latio donatis, majoribus ſecuturis viam ſternat, inſimul
monſtret, quam viam iniverit, quam operam Eccleſiæ
ſpondeat, quam opem Academiæ promittat, 6 quam eru-
diendæ Studioſorum coronæ aptum paratumque ſe publice
ſiſtat. Applaudant merito boni bonis ſtudiis, 6 Ce eber-

rimi Philologi Conſtantini E'Empereur, quocum autoris צס‎

matre avus, inclytus SCHRADERUS, Eloquentiæ nuper in ha
Academia Profeſſor optime merimus, familiariſſime vixit, felici
amulo, Clar. Ritmeiero, eruditi gratulentur. .

את
חז 00

ת
0 %\'\פ\צ:?
gel‏ ת
ו
gelect‏ 010
4 װף ס!ם\ן!
א \\\ססוֹ[ק
| &}ס]ו]י&']ג;וֹ
ת0ס סךף
ת
7 תו
;ס[פב&ט

ו

ו

-
ה
י0 1006
non *‏ ו
Kudia Dhi-‏ 1
Academiis‏ י

limmites‏ למנו

ו Batavos‏
ת
סתת?
ſllen⸗‏ ה
ק 00
ncinna \6‏
מו tnat,‏
ת ו
ש מו \
0 (\װק 6 1
,8
m אזס‎ en

0 01 in Hac

ne V מו‎ 56110

\1\"'.": 5

\ | 6 4 . 3%% \ 6ל ; &ץ* א‎ \ .4 \ %
0 %\;(% S , S 0 ?%};6;»3%*)»3 DR
S S . 2

? 4 זסט:ל\ 0&\ <.»ו\יוֹ\‎ . 46 K 4 SS
0 ?}% }%&?וֹ%וֹ;;וֹ %וֹ?אָוֹ%וֹ%וּ%*;?‎ 0

CHRISTOPHORI HENRICI RIT MEIERI
Prxfatio 44 Lectorem.

judicia nonnulla, quæ Rabbinorum‏ 17008 א₪
& Talmudis indagatores ſubeunt, attende-
16 & inter ſe conferre velimus; diverſi-
mode illa, & nunc in bonam, nunc in ſini-
ſtram partem ferri, animadvertemus.
Neque enim hodienum deeſſe experi-
mur, qui hoc ſtudiorum genus in univer-‏ "השששצי ים
%ס ſam damnant „ qui illud exploſum & ejectum volunt‏

Chr ſti Eccleſia. Nihil magis certe indignum 6 abſonum

judicant, quam Evangelii luce gaudentes clariſſima tenebri-

. 0005 , frivolis, 40 inanibus judæorum commentis operam

navare: ſordidæ iſtius 66 excæcatæ gentis meletemat bus ac
ſcriptis occupari: quæ nihil ſani, nil מ‎ 11 difficiles & 5
nugas, deliramenta, & putidiffimas fabulas continere credunt.
Præterquam vero quod inexplorate talia proferant; 16
ullo delectu ac ſapientia, cum impetu plerumque & teme-
ritate quadam, res bonas, 48 utilitatem, סטףדמטסטים‎ multi.
plcem maximè aptas, propter admixta aliena, intricata,
falebrofa, ac minus etiarn utilia, prorſus abjiciunt. Quo
סוק‎ contra tot illuſtria, Virorum magnorum 4? Theologo-

rum teſtimonia, 20 exempla nituntur, qui doctifſſimis 40

ſcriptis, permulta אס‎ Antiquitatis Hebraicæ monumentis, ad
uſtrationem, dextram intelligentiam ſolidamque interpre-
catio-

tationem Sacr. Fontium utiliſſima, nabis depoannt. Abe⸗
que illis enim 61וס‎ , multa utusque Teflament. 1 1 qu
harum literarum lumen podulant, obſcuritate inr utn wnan
ſiſſent. Quod מוטוק1‎ plurimis rationibus P ohare⸗ Kro
ductis mille exemplis oſtendere, nufl ngo 10 B an⸗l
ceſſitas, & inſtituti mei ratio, prolixitatem ג‎ S agita et.
Nihilominus id mecum fatebuntur, credo, qui msreum
cc iſtarum ſunt gnari, poſt tantos virorum doctorum in 6 3
cilluſtrandis labores, nihil excogitari poſſe, unde rort oblus
> lucis affulgeat ſacris literis, quam ſi quales quive nei
„lim Eccleliæ Judaicæ mores, ritus atque zura⸗ probond
4 אס‎ Miſchnajoth 6 adjunctis Gemarts. Nam Pa im ger E
4 N. Teſtamento 44 ejusmodi reſpiciunt Serikrares 4 .
Verbis hoc in ססס!‎ utar 6-1 .1 LEmpereurii, אס‎ epiſtola :שף‎

ad B. Avum meum Chriſtoph. Schraderum; qui olim ט ט‎

cæterorumque tunc temporis in Belgio Orenils uiud,
inſtitutioni ac commercio, eximios ſuos מ1‎ hac literatur
bere ו‎ agnovit.
erma ilne rentmnie d ignorantiæ nota negari nequeunt :
גז‎ non minus iniquos hujus negotii xſtimatores, alios uarm
plurimos, moderatius licet paulo ſentientes, reperins י‎
quidem סת‎ omnem fructum, Rabbinica & alnudie in.
ta eruentibus, denegare audent; ſed exiguum, ſed rarum,

vix dignum, quem tanto pretio, tanto labore acquiras. Unde

peſſime rebus ſuis conſulere arbitrantur 605 , 91;1 ?װ%}נץ‎
obſcurum Talmudis opus aggrediuntur ק}ש י‎ Ehereu
tuum, cum jactura temporis pretioſi, cum labore ferme laboti
leo. Etſi vero omnino fatendum lin non rane . unde
ſuſtinendo, tantis difficultatibus ſuperandis 0 64?:1»\11;5 ששמב;‎
etjam nemo ſanus, cuilibet ſacris literis oberam and ein 3
oneris imponet: neutiquam tamen elreinlien 5 uibus præ
rumn curfüusel 1 ahibendus, vel ardor rebeimended, d a. dener.
reliquis ingenio, valetudine, Otio, ceterisqu אם ה-‎

-

Quemadmodum autem iſta

15 huic!
01 ne

| ת‎ exiſt

ו
ו
Rabbinico‏
lud varus‏
לתקוס
ם
}& ,\'&4:1\10
Cum 0‏
conſund‏ 0ז
ſeribet, &n‏
hominum,‏
| 0&1[1& סת
e‏ & ו
מוחס 1
0
lecenſe‏ 16
ג וחוס
ל
won‏ ו
dulam e⸗‏
נס חו
/ אן[)?ת 4
ם) ט
י ג
חןןװשמסס
Ke, zg‏
0 ץ ד
1 \\\ךטם 1
ק ל
י

ג 06
2, 001
המ
pro.‏ ו
1 מו0
ופו ג
Alingyarum‏
kum 18‏
קסחס e‏
flerint‏ סוו
proponatut,‏
in Vet &‏ מו
es ſicti: Ut‏
Kolaquadam‏
huus,‏ 10
Iuminum,‏ +
6 ק.
i‏ סג ו
ו
ו Ai08‏ ,8
ב
ו
סשוֹכת]ט],[ך} })6
ו .%וֹ\?ג\ןסס;
י שף
מ0 ההס
;שאַש&%וֹ:
bol‏ סוחו -
סץ
שששווֹ']װג}:װ

ג ,

dos, Gibrehet
2 ףאַןמ‎ 5
ned ſiu, -

1
1
-
.
ו

- סע‎ reprimere, vel etipere ſuo exemplo voluerunt.

E‏ 306 ל
Et metuen-‏ = .וש1 מסס ſitis, huic negotio neceflariis, gaudere‏
ל . : 7 - 5 . . 0 . d 3 ſt IlIi‏
um 616 סם‎ illi, qui arduum nimis 20 difficile hoc ſtudiorum

genus exiſtimant, deſidia libentius & ſocordia otium conte-

rant, laboremque fugiant. Nam facile, זט‎ 116 ait, difficul-
tatis Patrocinia prætcximus ſegnitic. סע:90‎ multi ג‎ Studio
Rabbinico abhorrent, & alios ſerio dehortantur , ססטף‎ il-
104 varias credunt ם‎ gnere opiniones, פגץסת‎ ſententias &
Scripturæ S. interpretationes, indeq; evemire, ut ejus cultores in
ertores ſæpe prolabantur, Novatores fiant, Judaizantes, Sad-
ducxi, &c. Sed quis quæſo prudens turpem hunc abulum,
cum innocenti 5 præclaro סו‎ ſtudiorum genere in ſe ſpecta-
ס?‎ confundet ; quis peſſimum ejusmodi effectum 0 ad.
ſeribet, & non potius perveræ menti & modo tractandi iſtorum
hominum „ qui circa illud adeo infeliciter verſantur: ][6
non dicam, perperam ſæpe & injurioſe iſtiusmodi imputa-
tiones & crimina impingi ſolere. Nimis vero prolixum fo-
*. omnem judiciorum, circa ſtudium Gemaricum, dil-
ſenſionem, omnes, tot capitum, tot ſenſuum, diverſitates,
hic recenſere atque ponderare. Illorum tamen ratio atqueæ
ſententia adhuc expendi merctur, qui Antiquitatis judaicæ
ſerutatores oleum & Operam perdere exiſtimant; cum nihil
ejus monumentis ſupereſſe credunt excutiendum, poſt ſe-‏ מ1
dulam adeo inquiſitionem, exantlatos labores, & accura-‏
tum ſcrutamen, quod ſummi Viri hucusque ſuſceperunt
Sed neque ſic ſentientes digne hoc negotium æſtimare didi.
cerunt. Quanquam תומס‎ pra ſtitum nobis כ‎ ipſis laborem
grata mente agnocamus, coque quantum fieri poteſt, lu-
bentiſſime utamur; haud tamen ea propter hic pedem fi-
gere, & à ſtudio deſiſtere debemus, ſed pergere ubi illi deſie
runt, & סט‎ inchoarunt ulterius perſequi, noſirarum erit
partium. Exſtimulare enim noſtram diligentiam, haud ve.
Judæorum Magiſtros audire velimus, nemo illorum, al .

cem‏ י

) 306 |)6ף

cem Gemarici ſtadii, quod %%% 5ק1‎ eſt eruditio, decur-

ri poſſe, unquam præſumet: סע7‎ inſuperabili namque 145
סעס‎ ducunt, perceptas penitus & pertractatas habere res
Talmudicas. מ1‎ quibus tamen probe verſandi, tantam
ſuis imponunt neceſſitatem, זט‎ ſine eo indocti & rudes ma-
neant, ac plebejis hominibus haud digniores habeantur,
etiamſi Legem Moſis & Miſchnam exacte calleant. .4ם1‎
num foret ſi quis סאת‎ ad Chriſtianos transferre, eosque

adeo dura lege adſtringere vellet, cum eò tantum 3 me di-

cantur, ut intelligamus, nondum ſummam manum Talmu-
dico operi ede adjectam ,„ & monumenta ejus recondita

prorſus exhauſta atque evacuata. Quid enim de noſtris ſpe-

remus, ſi illos, qui \ teneris מו 6סומט‎ his literis verſantur,
& poſtea ætate provecti penitus 115 ſe immergunt, animum-
hic deſpondere videamus? Quapropter Viri doctiſſimi 6
Philologi eximii fuos aliorumque in hoc genere defectus:
ultro ſateri non dubitant. Longiſſime tamen abſunt ab il.
oum more, qui alio ſupercilio contemnunt 0 deſpiciunt,
euicquid lucubrationum, commentationum, ac laborum,
34 illuſtrandas cx Antiquitate res ſacras, ab aliis congeftum
eſt. Quare ſine dubio -imprudenter non minus quam am-
birioſe pronunciatur; nec Galatinum, , ס‎ Reuchlinum,
mu סז‎ minus Buxtorfium Talmudis eognitionem habuiſſe: &
eundem in modum de aliis ſummis Viris. Maximo potius
cum rei literariæ commodo conjunctum fuiſſe arbitramur,
quedBuxtorfius, Druſius, Coccejus, Seldenus, Lightfootus
aliique celeberrimi Viri, quorum nomina eruditus orbis ve-
neratur, animum ad iſta applicarint. Non merentur ſumma

illa ingenia, eorumque מו‎ nos beneficia, altam ejusmodi de-

ſpectionem. Neque deterrendi ſunt ab improbo conatu,

quotquot eorum æmuli atque imitatores exiſtunt, etſi mul.

tum inferiores ſe tantis Viris non poſſint non agnoſcere.
Igitur, cum tanta judiciorum & ſententiarum 2 de re ſit 0
verſitas,

& 4ז
6 מן 0

& זך
pia tute‏ גנף -

ס6 4
סם 0090
ſcut‏ נת1 .
ver‏ ף 24
Ommia 7‏
lumentmm.‏
Klur‏ גממת
ו ת
illam nahu:‏
ו & ergo‏
ח verum‏ %
0 ת / ו5וֹ]וּ
indiget hac‏
nem hic ven‏
דש
ntem‏ וח
ף ח0ס
geb⸗‏ 10
החו
Omninoeſt 7‏
מ
וו
10 לל
מס מו
א , %"
lleb.‏ \”מ(;}
\ ו

של

"

la-‏ שווס.
habete res:
tantam‏ , וו
mi-‏ 68 א
ת
leant. Inſa.
te, , 6
um ג‎ me di⸗
gum Talmu-
ת‎
? סת‎
ris verſantur,
זת‎ , animum
המ‎ &
ס‎ 8
2lunt b .
) ס06‎
ו‎
י‎ congeſuum
0 "*ש%שבװף‎
Reuchlinum,
m babaiſe .
avimo votlus

Abittarhut,

1
(&!ח%ע,

₪7

ſumm‏ מסי

: 0 &סש&ט'נס נ

ושגםסכ) ססש(

-.

ו
ו

Verfitas, & cum valde inurius foret in veritatem ipfam, quis.

quis in earum unam concedetet, quas brevibus סת‎ 6
placuit & coargucre: merito in ampliſſimo hoc campo,
qua via tuto incedendum, paucis mentem 40 ſententiam me-
am expono. IIlud autem cumprimis exploratum nobis effe
debet, neminem recte & debito cum fructu ſacra hac Philo-

. .בוקס1‎ ſicut nec omnibus aliis artibus פומו קו01/0 סה‎ uti poſſe;

hiſi qui vera pœnitentia & fide Deo reconcihiatus vivat, 6
omnia ad gloriam Dei, & agnitionem J. Chriſti atque emo-
lumentnm Eccleſiæ referre ſtudeat. Hæc enim cura, , 8
prima & ſumma maneat, omnis ſcientia 6 noxia, vana, imo
nulla, fi verbo Dei & Apoſtoli fidem adhibere velimus, quod
illam naturaliter nos inflare & corrumpere teſtatur. Quid
ergo 66 hæc peritia magnopere 16 juvabit, ſi illa ad ſanctum
& verum מסה‎ uti neſcias? Quid 10015 ſenties מ1‎ rebus 14-
oris, ſi in cœcitate אס‎ peccato permanere velis? 500 non
indiget hæc res multa probatione. 11180 magis מ1‎ quæſtio-
nem hic venire poteſt, quousque 14 ſtudia perſequi debeſnt
illi, qui 44 S. Theologiam animum adjecerunt. Non deſunt
Eeam תו‎ rem plurimorum ſalutaria ac ſapientiffima monita &
Conſilia, quæ eligere pro captu ſuo, genio, indole סג‎ 5
quisque debet, vel ג‎ Præceptoribus ſuis, ſpectatæ fidei % dex-
teritatis, petere. Debita enim circumſpectio in hoc negotio
omnino eſt adhibenda. Neque eſſe omnium, huic Oceano ſe
committere, facile apparet. Maxima etiam ingenia, quæ non

vulgarem, fed exquiſitam harum literarum quærunt cogni-

tionem, tota pene in illas ſe abdere coguntur. 4
מום ק‎ cum omnibus S. Theol. Cultoribus injungi haud
Poſſit, ſatis סהסם‎ cum iis agi exiſtimarunt Viri prudentes,
ſi eam Heb. lingvæ notitiam aſſequantur, qua V. Teſtam.
absque Verſione legere ac intelligere cxactè poſſint. Hanc
autem facultatem סה‎ omnibus, qui 55. Literis operam

4P HhHuam addixerunt, jure meritoque requiri, nequaquam eſt

infi‏ ; י

א 5ס3 ) ה0
inficiandum. Agnoverunt ſummam ejius neceſſitatem ex‏
י69 ipſis Pontificiis nonnulli, qui illa deſtitutos, matilos‏
dubitarunt.‏ מסם Theologos appellare‏
probe perſpiciant Studioſi Juvenes, ſacris literis operam‏
dantes, magis magisque fancta hæc lingvarum ſtudia efflo⸗.‏
reſcere ſinunt, & non tam excitari multis, quam laudari‏
eadem hodie fe-‏ מ1 corum meretur induſtria ac zelus, quo‏
Chaldaica 66 Syriaca addan-‏ סשסס 15 runtur. Quodſi ab‏
his velmediocre exercitium accedat, quosdam eti-‏ הז & tur,‏
am Rabbinos, Kimchium, Abarbanelem, Aben Eſram, Mai-‏
monidem, Gerſonidem, Nachuzanidem, aliosque haud difficulter‏
poterunt evolvere. Utmanrv multi hanc ſtudiorum ratio-‏
ſine ulla temporis jactura, ſine 1‏ סנו nem ingrederentur,‏
mento reliquorum ſtudiorum, cum uberrimo Theologicæ‏
eruditionis fructu, conjuncta foret. Si qui vero his non‏
co tenti, neceſſariis requiſitis omnibus infſtructi & parati,‏
ulterips tendant, & Gemaram quoque, vaſtum illud Juris‏
Jugaici corpus, inſpicere 6 pervolutare non recuſent, , 8‏
ſiuctum laborum ſuorum, & emolumentum longe maxi:‏

mum percipere poſſe, certum eſt. Quis enim neget Chri-

ſtianum Theologum operæ pretium facturum, ſi perdiscat
& intelligat ſtylum Talmudicum, dialectum Hebræo- --10ץ5‎
Chaldaicam, fſormulas, Rhetoricam & Dialecticam priſcorum
apud Judæos Magiſtrorum, 5 omnium 6 ſingularum con-
ſtitutionum fundamenta? quibus ſane, cum 44 alia multa,
tum ad Novi Teſtamenti phraſin 66 hiſtoriam haud ſcio an
aliquid magis utile cenſeri queat. Quæ cum ita ſint; du⸗
dum mihi ingens erga iſtas Hiteras enatum eſſe deſiderium=
lubens confiteor. Et in divinis merito beneficiis pono, exo-
ptatam ejus explendi occaſionem, hactenus mihi haud de-

fuiſſe. Non ſolum enim מו‎ patria, aliisque Germaniæ,

ſed & Belgii Academiis, & locis illuſtribus, מ1‎ quibus com-
סרש‎ 1 aliquamdiu licuit, Virorum doctiſſimorum & 6

Quod ipſum, cum

berrimorun
000
ו‎
Theologici
potui, ₪
quam ergo
ceperum [
derunt,
Corum
ץ סוסו‎
ו1‎ 0
1 Mpenn
הד , ו‎
Krati exten
Pereſſe וק‎

Magnutm ת‎

תם , וו
B‏ שסן}ס[]!סץ
, י
1 ₪0
0
שיים 5
י
-
םסת\ח?שטס
monis ae‏
ו
כש©\גצ%`װ)6
ש מ
Verſionem‏
לה

er‏ וו
maxto‏ יס וו
cum‏ , מנל
ה
eſſto⸗‏ ו

landari‏ המגנן

ſe⸗‏ ו

ו
ei,⸗‏ ת סוו
Mii-‏ ת
0 נו
ת
תו ג
1 (
מסם ת סוש
שמ א i‏
;1115\־['!)1[1]1' ו
8 00
longe Wani-‏
peget Chri-‏ 0
n; ſt perdicat‏
לול Hebrxo.‏
ששסס}(]ץ 00
תם שװשעאָװ
ם alia‏ ;
huud ſcio a0‏
. ;
ו 0
00 ,סםסק 60[5
mihi haudce:‏

ו”!?31מ1ז66 0

*) 309 *

Letrimorüm Philologorum opera, conſilis, סה‎ 6
fideliſſima gaudere potui: ſed adhibere quoque doctiores
אס‎ Judæorum Magiſtris. Quamobrem illas horas, quas

Theologicis ac Philoſophicis ſtudiis commode ſubtrahere

potui, huic literaturæ impendere nullus dubitavi. Poſt-

quam ergo, 46 meis in ea profectibus, ſpem quandam con-

ceperunt Patroni & Fautores, id mihi pridem negotii 80
derunt, זט‎ aliquo ſaltem ſpecimine eosdem approbarem.

Qaorum amaniſſi. imis monitis atque conſiliis, סת‎ ulterius

refragari viderer . conſtitueram initio Tractatum quen-
dam Milchnicum in Latinum convertere. Quam vis enim
-ב‎ Viris doctiſſimis ac Excellentiſſimis, Scheringhamio „

L Empereurio, Coccejo „ תק6ד‎ „ Teusdnis „ Uman-
0 Peringero . 12/7672/676!20 80 aliis, quidam eofum illu-

ſirati extent, pl urimos tamen nondum translatos ſu-
pereſſe novimus. Quohiam vero ClI. Dn. Suringhuſßt 24
מ]טט11128‎ hunc laborem ſuſcepit, ut univerſi corporis Miſch-
nici, una cum Maimonidis & Bartenoræ Commentariis,
verſic ionem paret, ejusque editum aliquod ſpecimen mihi
tradidit, ab inſtituto hoc meo deſiſtere malui, quam 11 ar-
duo iſto opere, aliquam Partem ipſi præripere. Itaque wibi
06 alio quodam ס64060010‎ diſpiciendum duxi. Quem erg
in ספר תמת. ישריכם‎ (impreff Venetiis An. 1622. in Fol, 7
reperiebam tractatum perbrevem: 2 inſcriptum ימפתח הגמרא‎
ſeu Clavis Gemarica, inter legendum exercitii cauſa 6
reddidi, & nunc eum in finem emittere volui. Cui quidem
eundem non ineptum fore credidi, cum, quod propter ſer-
monis 20 ſtyli, talmmudicis & philoſophicis terminis referti,
obſcuritatem, tum propter argumenti, quod tractat, dif-
ficultatem, interpretem non modo exercere, ſed & Lecto-
rem de multis ad Gemaram ſpectantibus inſtruere ſatis poſſet.
Verſionem textui Hebraico jungere volui, quo facilius de
0 9;41}”]11*1:2\!8 periti poſſent. Breves etiam ſubjungere pla-

1ס 2 04

) סך‎ ( ane omittit Autor, vel
פהוס‎ , cirea ea præſertim, quæ vel p Omnia autem quæ ab
ב ל מם וו‎ obleure dicit. vocare, juxta veriora
innuit tantum, ve ſub examen & cenſuram Hac vicc ab in tituto
Autore zleruntat, u Theologica princip ſaltem documenti 0
ſive Plulofophica ם‎ Contentus ero kc kia valde סמס קנר‎
meo fuit alenam i enim vertendi leni⸗ ac hingvæ peritiam,
ת‎ . Hujus ſermonis alicujus - mam
exhibuiſſe. ibuunt, quod ſern ri poſle norunt.
0 כנם. מוט)וטו‎ quiri & מסם & . ] - 1 מו מסס‎
ו‎ moptime cxihde acquiri ל‎ 400 neglexi, ,
omnium optime 10. 16 continuo inſtituere hau ſed& Græca, vel
ob caun n dn ſdninta in latinum ſernonem⸗ transterenda ſumſi.
106 , 1: 1 ־1:(1”0 ו 5 ` סן‎
modo Ra : 1 , aliaque מ1‎ 7 dixi , טמ‎
Latina, Entem eum in änem aüi ilis omnibus futu
Hunc tamen ue inſuper haud Eie u dedui, däâque delectan-
duco; ncen ucin huie literaturæ ſcire non ſolum quæ de
rum ſpero, n jn fructu carere Pore u loco eandem habeant,
Jeque 6 : dæi 5 etiam in
tur. Neque + ſentiunt Judæi, ere: verum מס‎
Gemara ſua ipſmer ſcriptis לסס‎ cogholcer genere, adjumento
ex mente r n in difficili ספ1‎ ſtudio
tu habere:
prom

ibus namque ſine
t. In omnibus namd ו‎
% חט)סל ז‎ . dus: ad u
quodam & nmns wiie potiſſimum eſt ſpectandus: 2
dubio . quæ trac

4 m non multum
ססותק,‎ lingvarum non ת‎
ferenda Sola cognitio nimur ; niſi מ1‎ exe-
cuncta ſunt 8 e יא‎ Verum fnem rede dignos inde capiamus.
oderit, גות‎ 204 46 fructe hæ quoque
roderit , im commoda . bemus, ?ט‎ hæ quo
eſi ſacra Prrlatim optare quam maxime debem
ס ץ
Quapropte

cultores

. carum
; זט‎ omnes ea
. provenlant, berrimos
remento = 105ת11זסקוו 0 6ק‎
literæ majore Enbenn ſucceſſu in iis . Arinmaue
cäcinmo ad propagationem gloriæ
. י‎ us 6 , י‎
ססתו‎ fruct

icæ veritatis atque
am intelligentiam, & nntam.
ל ה‎

. (ךןח הםפאַ?

0
ו
את quando‏
queſ.‏ ח

הה

libri ler‏ זס
e‏ ף ל
}.יןסםן&) 0];1671

(וֹ/־;?/װ/'וֹ#וֹ!/
enin [‏ ויו
[ ל1
ץ/ 0
שןןװשחװכ/וֹ
7 ;8־6!17?[
7 ום
0 4”7”?5%

Auor, v
קו מם‎ a
ה‎
ו‎
ה‎
ו‎ }1}(?}4,”
ל‎
הו‎
תי‎ , non
ה‎
וו סו?‎
| , munc ]0
ההה‎
ו סטףוֹ‎
מנוס)‎ gur de
ndemm ubeant,
נו‎ etiam In
e, acumento
ם‎ Ine
ע‎ ;
: ת‎ in exe⸗
ה‎
ו‎
&סשמאָסט ז‎
ם‎
ע‎ add

בהיותת תמונורת .

4ז מפתח הנמראי

ה היו וא י

י

ו
ג

6.1 פול‎ GEMARICA.

- טמסו סום ו6ו0 40 ח
.|ת tate ſua Salomo,‏
Elia»c„ſm Panzi f.‏ .0 |
m. Rhodiginus. In.
gens dubium mihi occurrit,
quando menti meæ obverſan-
tur 64 quæ ſeripſerunt iſta duo

maagna lumina, ל9.‎ Au-

Joſua Ee-‏ .א & libri Keritut‏ וסו
vita qui compoſuit Halichot‏

lan (quorum qlueida verba

11

3%#%%3»##3%3% * הצעיר בכזר

= 8 השפטים
“ אמר משולל המרע
וו של"מה 5
| לארוני אכי .כמה'ר גאליקיכם
- פנצי מרווונו זלה'תה * ** רוח
הספק על פני יחלוף **יבהיות
תמונורז דברי שני המאורות
:הגהוליכם הגאוניםם לנגר עיני
הלא? המה הרב****רי שמשון
. . בעל

ejurmodi plura ſtricte & verboten‏ & 1120 * יך הצעיר בכור השפליכ\
nius in ver ſione exprimere neque opus fuit, neque etiam licuit. Plane
alins enim eſt genins atque moz ſcribendi Judæorum & Orientalium
gentium, quam noſter qui Occidentis oras incolimns. IIlis Jolenne eſt.
ob naturæ fervorem & affectuum vehementiam ſeylo ſublimiore uti, epi-
theta accumulare, figuratis diétionibus סם‎ phraſeologiis ſermonem ampli-
Ecare 2 9ל‎ nobis [ niſi tautologiæ & hyperbolicæ locutioner eſſe -.
dentur. Unde etiam in Sacris Sriptoribns illud ip ſum ſæpius obſervan-
dum eſſe docent Lutherus, Hacius, aliique. - ` :

55 רוח‎ ( ** Exprimere conatur Aut or vehementiam dubii iſtiur, aH

Stam ex conſideratione autoritatir ac eruditionis horum Jeriptorum, 0
tanquam turbulentiſſemo vento circumaöäötus & buc illuc compulſns 4.
Deſumſit vero hanc phrafin ex Joli Cap. 777 15.

- מטוכס לכנל פונו

1 ****(ר' שמשון בעל נְגר‎ Hi Autore 1ſunt ſati noti, & magno adminiculo

( *** הת‎ reperitur eodem Cap. 17 Jobi v. 16.

ג

illuſtrant mentem illorum 1טף‎

ſedulo operam dant ut attin-

gant aliquid 06 ſcientia Gema.
rica, ſiquidem docent & pla-
nas reddunt vias, ut in ca
recto tram te poſſis incedere,
nihilque ſuperiit tortuoſi vel
perverſi) quare inquam illi,
cum adeo perfecti ſint מ1‎ Ge-
mara, non præmiſerint ma-
jor 5 illuſtrationis ergo, decla-
rationem conſtitution's 66 -ם‎
turæ ejus, per modum Defi-
nitionis, Objecti generalis 0
non quatuor Cauſarum ejus,
unã cum reliquis סס‎ pertinen-
tibus: prout convenit cuili-
bet tradenti aliquam fſcienti-
am

מפתה הנמרא

בעל" ספר. כריתורת -והרב

רבינו ישועה הלוי בעל" ספר

הליכורז עולםם אשר *האירו

ברקימאמריר' עיני המתלמדים.

גם משתדליכם בהשג' רבר
מה מחכמרת הגמרצת באשר
הורו דרכיה ונכם הישורו

נְתיבותוה ללכות בה בדרך

מישור \ אין בהםם ** נפתלל
ועקש מדוע לצ קדמו עםם

שלמתם בה למען יפקחו יותר

ע'ני העורים6 והסכליםם בה
בהודערת \ עניניםם . ומהותה
מררך הגרר ונושאה הכולל
וסבותיה \ הד' ויתר . עניניכס
מתחייביםם לה כאשר יתהייב

.זה בחק כל מחנר בחכמה ‏

מהחכמות

in ſtudio Gemarice.
gendus ſit, Autor ipſe monet ſub

Qua ratione hic tractatus noſter cum illis conjun-

finem hujuns Præfationis. Cæterum

latine reddidit 0. Conſtantinus L'Empereur Lugd. Ba-‏ סליכות. כווס
tav. 1634. Obſervamus autem omiſſum eſſe ab Ipſo integrum Caput 4-‏
Tractatur 177 agenr, ut inſeriptio monſtrat, De allegoriis‏ .

.- 80 alluſionibus. Quem defettum in re gravilzma ac longe utiliſſima

fortalſis operæ precium erit aliquando ſupplere.

P 2 האירו‎ (

* ex Pſal. LXXVII. I5, & 207711 4. Sicuti nam-
6 Judæorum Magiſtri literam Geripturæ 060072 callent, 114 ſæpilſzime
phraſer ejus adbibere & ilas applicare ſolent. Nobis ſufficiet potiores,

Juas Autor hic inſpergit, indiculſe.

Hie finita 01 parentheſit ſatis longa. Quas u ſurpare‏ ** ( נפתרל ועקש
Scrip koribur, ita in cau ſa credimuer‏ מ ſicuti non infrequen- eſi hujus gener‏
poriſimum eſſe ila quæ ſupraſtatim ab init. diximui.‏

וה הלמ ,

!ס'??//ש}%ךוּן ;

In

+ ת |
ת1 cjus‏

plicet hoc ]
deducat hac
ד‎
00ס‎

. ג‎ ute

10tes æc
000
mamifeſtarn

te namque

tes Gemaric
06 וומו‎
ות‎ & !
00
fündamentis
entiam 1
008
0 0 וה‎
ltinam ero
4 חר‎

ת

% חוד‎ veli
לל‎ Nierq,

מהס 1

ש
/ ב אא

" 77

מר מי
י
הל'כות ע
ברקימאמרי
גם משתד
מה מהנמר
הורו. דוכיו
נהכתיה (
מ'שור א
ץ מי
שמם כת.
עע העורים
נחרעת |
מװך הנד
וסמיתיה 1
מתחיכים ה
המס

—,—
um 7 60”['””'‏
ם ת
Br‏ ו1 eteut‏
סוהו
0
וו מו ;

Seclti u.

והו

י ;

. ו
etiam talem vel talem prohibitionem.‏ 6ש \ 2

וו

am 8 ducenti alios campum
cjus ingredi volentes, ut ex.

plicet hoc prælim nariter, &

deducat hac ratione ſcientiam
ſuam à potentia ad actum, in-
ſcribendo ilam chartæ. Ab-
ſit autem ut dicamas iſtos Au-

toces hæc ignoraſſe, hoc enim
contumelioſum ipſis foret 6

manifeſtum opprobrium. Fue-
re namque ſine dubio Auto-
res Gemarici oruati & abun-
de inſtructi omnibus diſcipli-
פות‎ & ſuperſtruxerunt cuncta
accuratiſſimis principiis 6

fundamentis requiſitis 24 ſci-

entiam illam, ne uno quidem
deficiente. Sed fortaſſe ori-
tur סג‎ aliqua cauſa occulta ?
Utinam vero ſcirem qualis
illa ſit, & ג‎ me comprehendi

poſſet. quoniam res mira mi-

hividetur. Eſtne illa Forſitan

cjusdem conditionis cum -2ץ‎ [

tioni-

מפתחת

315
מהחכמוחת ומדריך המעייניםם
בנתיבותי" לבאר כלזה בפתיחת.
דבריו ולהוציצת יריעתו בזה
ן הכה אל הפועל חרורת על
לוחורת המכתבי וחלילה שנא'
היותםם כאולי בלתי יודעיםם
אלה העניניםם בה כי היות זה
מחק הגנור והחסרון בערך.
שלמותםט מה שלא יעלם *
והנה חכמי הנגמראת בלי ספקן

היו מעוטריםם וכלוליםם מכל.

ההכמורת ויניחו דבר דבריהם
על שלמות השרשים והיסודות
הטפליםם בהכמה ההיא O‏
נעדר ער אחר * ואכ באולי
לסכה , מהסיבורת הנעלמורת

מי יתן וארע איזה הוגת ואבאן
ער תכונתרה כז פלוא' היפפ

בעיני י האכ הכז במררגרת

מעמי הורה אשר לצת . נגלוי

אלינו לסבה נזכררת בגמרנת
**בשני מסנהררין ***הלא ה
| | התחלות

אהכ' פנסמות Veneta legebam‏ .ק 76 * ( מהסיבות הנעלמוות |

-

Jed inter reliqua ſphalmata hanc lectionem numerauvi. Eneili,; enim

circa literas initiales hujur vocis talis fuit error.
dum fuiſſe probant ea quæ ſequuntur.
בשני מסנהרר‎ ( ** Quæſtionem movet hoc loco in Gemara R. Jirchak;
= 6כ1 סיוו‎ + O. M. cum Legem promulguret, non ſimul manifeſtuverit

Quem ita corrigen-

rationer eJur ſive cauſas, propter quas hoc vel illud dederit præceptum.

Reſponſio ilidem 60 recurrit,

4 0404

314

tionibus legis, qux non reve-
latæ ſunt nobis ob cauſam cu-

2.. in Sanhedrin? Nequaquam.
Sunt enim elementa & angu-
lares quaſi lapides, illa 11
nent 66 ſtabillunt ipſam Kicn-

- מפתח הגמרא

jus mentio fit in Gemara Cap.

התחלורת \פינורת עליהן נסע
ובהן תקוייםם עצמורת החכמה
האסז נגרע ערבה: אלד. ערך
יהבמרת הגמרא מערך כלל
הזולרת מההכמות אשר. בחן
* יושבות ראשונרה במלכורן

1 tantam fore hominum teme-
ritatem, ut, ſi hoc fieret, non tam ipſas leger, quam earum rationes coram
oculis habituri ſint < eo ipſo autem quo rationem legis reſpiciendam du-
cant, rem vero præceptam negligentius obſervent, eventurum ut tandem
etium contra ipſam legis cauſam agant. Probatio deinde additur & il-
luſtratio ab exemplo Sapientiſſimi Regum alomonis qui in Deut. c. XLVII.
reperiebat jura Regi Iſraelis præſeripta, in quibus erant etiam hæ dua le-
ger, פשורס‎ adjunctam habebant rationem ſeu cauſam prohibitionir. Qua-
ram una eſt hæc, v. סת.1‎ multasduceret uxores, eam ob cauſam ס0 סם‎
ה פוס‎ Dee deflecterent. Altera vero eſt v. 16. ne equorum nimiam
copiam aleret, & quidem propterea סם‎ occaſionem præberet populo-
in 5tgyptum revertendi. Hæc conſiderando Salomonem cogitaſſe, li-
zebit mihi plurer uxores ducere, dummodo invigilem ſedulo & eaveam ne
eor meum à Deo uvertant. 774 queque multos comparare equos quid
nocehit? Ffußieit Ripopulus d petendo rurſur סקק סי1‎ arceatur. Jed
temeritatem Salomonir, qua ſe ſtricte legi conformare recuſavit, hoc effe-
eiſſe, ut transgreſſus praceptum, cauſam eJus pariter non evitarit. Ipſe

enim adhærendo תנש‎ à Deo defecit. 1. Reg. Xl. 2. 3. Et

quorum cauſa Wigyptum adire neceſſe habebant. vide .ז‎ Reg. X.
v. 28. 29. G&. Hinc colligunt quod Deus merito rationer legir nobis re-
velare noluerit, ſed fimpliciter poſtulet obedientium. Verba נמ2 ס]‎
notatu dignal . insanhedr: ſunt סור ריופקק לפכו נוס נ6.כ נמו כס"- .07] 46ל‎

עפקי תורס פסרי סתי עקר?ות. כפנמו -עעוון. ככםל כקס נדו סצולס כתוב ל6 יככס -
פו -כסוס מל סנקס -6כי 6רכס. 69 מור וכתיכ יויסי געת וקְכם סעס כסיו סטו 6
<%פכו ‏ וכתיכ ם ירבס לו סוסוס ופער סנקתה 5גי פלכס 6 סמוב וכתיכ ומכ יורבנם

לעפרום -כסם ר 5

Quoniamuntecedent interrogatio vim negandihabet, majoris‏ **אי*גר הלא הז

- שק‎ ſpicuitutis gratia particula negativu hic inſerenda fuit.
1ש-1 27 * ( יוש' ראשונה במלכות‎

tim. N
ſant in otd
Gemaricam
bus ו‎
bus occurrt
וגקס‎ 0
הלהו‎
% hxe non
illæ, ſed m
poßet⸗ 7
חאו‎ 0
cas סתה‎
סק‎

—
) וש נרל
1
Alfute 7‏
רא מפז -
;7#4/#701 8
tamenex al‏
י
־91399%8 1
2”04?;?”11.'
impoſuitor‏
1
ד1.
7 להֶס ס\ף
er, 0‏
/ 7%”&68”

ד
7

2 2 0

אוחלת \
האם נר '
הנמ הנמ
חולת מהח
*ושכות רא

—

ו ehominun‏
ום וו
0 סויו
וו
ו 10 קו
1ותו
tetunbe duale-‏
-ו שק
col.‏ ו₪ ו

מאוקות מסם

prabent ל‎

| ל[ וו

e‏ וו ל וה
וו ק
דה 4
ו, ההו
eWitcrit. .‏ וו.
4 .1 קק
פו
]
1 ללק לפניוך \
עכק' תורו לו פנו

\ סו את |,

לל כס דם \

. לדס ת כין .
. 7”)9;#/]#(;!}}483];11

1]1]"#'

-. . מפתח הגמראי

tiam. Num minoris pretii
ſunt in ordine ad doctrinam
Gemaricam quam in omni-
bus reliquis ſcientiis? in qui-

bus occurrunt primo & prin-

Cipali 1600 Definitio deinde
Cauſæ 66 quæ inde ſequuntur:
& hæc תסם‎ foret æque felix סג‎
illæ, ſed minus 06 attingere

Poſſet? E contrario hæc -נמוס‎
net inter omnes 6 præcellit

cas antiquitate, dignitate 6

perfectione; lectus ipſius eſt
ferreus,

אגרר והסבות. וכל המתחיים .

לה והיא לא תצלרת בזר]
.באלו ממה ירה מהן + ונהפוך
.הוא כי. היא עלתה על כולנה
וערשרה * ערש ברולל חוק
** כראי מוצק לעמק' והי4ס
ארוכרה מארץ מררק **

| מם שאין להם סוף כמפורסם

וק אצלד המעייניםם בה *
ולמה

modo loquendi valde exaggerare conatur rei magni-‏ * ( ערש ברזל

wudinem. Quem deſumfit ex Deut. c. III. v. 12. ulbi de Og Rege Baſan,
- 0078 ex numero Gigantum, dicitur: סכס ערסו ערם ברו!‎
בראי מוצק‎ (** Hoc legitur מו‎ Job.c. XXII. v. 19. . מוקיס כר?י תעק‎
Er quamvir multi interpreter hoc reddant tanquam ſpeculum fuſum,
ramen ex aliis lociz apparet, alteram ſignificationem hie adhibendam eſſe,
Jua סדוכ‎ denotat durum, robuſtum, conſolidatum, ut eſt medium centri

gerræ. vid. Job, 6. 2020477717 v.

38. c. XL. v. I 5. J6. 6. XI. v. 15.

Ita guoque ו‎ . Jam. II. v. 8. legimus כי גיקוס- פכקי 5ל ווסת ע\יסם תכ‎
Quod ITremell. ſic reddit: Nam Jehovæ ſunt cardines terræ, quibus

impoſuit orbem habitabilem.

do innuere vult profunditatem Ge

Tabitemn.

Loquitur ergo Autor hoc modo quan-
maræ ingentem סם.‎ pene imper veſti-

6ה autor Jecundum omnes vorporis‏ . ***\ מיםם שאין להבס סוף

Roner, ronſiderat ſtudium Gemaricum, quod extollit guantum poteſt,
magnifice ſentiens de hoc Corpore Doctrinæ Judaicæ, tanquam ות?‎

090 780040 ענ6אוט 770 שר י

Et quando exprimere vult latitudinem

617 , quam amplum illud fit utque vaſtum, alludit ₪ iälud guod dicitur

מיס סש נסס כוף פותו עותרת חוס סחון נלס סוף פסוס : fol.‏ וביוות in‏

ſecundum communem Rabb‏ לקד

maritus in aqua‏ 04ס uxot,‏ הסו

20
ק-ת .

inorum ſententiam conſtitutum ם‎

Periit, wurſur nubere 75]ס‎ , dummode
; ,

9מ 2 *

316

ferreus, & quoad profundita-
tem refert ſpeciem centri ſoli-

diſſimi, longior terra eſt men-
ſura ejus & tanquam Oceanus

qui fine caret, prout comper-
tum habent illi, qui operam

ſuam eidem addixerunt. Qua-
re ergo intermitteret peritus

aliquis componere hujusmodi

præfationem ; Certe enim

fructus dulcidimi ſaporis e-

runt verba ejus Lectoribus,
וו.‎ augebuntur ſcientia via fa-
eili, quando ipſis offertur tra-
ctitus סטף צס‎ diſcent formare
Veram ideam de natura rei in
animo

ולטה אם כן תקצר מהתפרש

ברה הפתיחרה הזאות \ מיר
איזה שיהיה שלם בהי כיבוראי
יהירה פרי רבריו מתוק לחיך
המעייניםםאיוסיפו רעת בררך
נקל כהגלורז אליהס מאמר
אשר ממנו ירעו לצייראמתת
מהות הרבר בנפש השואלז *
הגה כלל עור נשמתי בי תחקור

בעוצם חספק הלו ותשתדלל

בהתרו תצלול כמיםז אדירים

* ותעלה חרם בידה * ובהיות

והרע שבדבריםם מי שהונע
.- 5

—

השוח ſeu Oceanur, ſed taler, ut‏ סין (ה' 7 ( illæ infinitæ‏ 4ק1 ſint‏ ולס

ſemper atque termini earum ab omni latere oculir conſpici queant. 5
enim explicatur 01 in Gemara: ווס סים פסס סוף סיכי דיוי סוור ר'קמו כ מעומד‎
וכףה \,".-וחוה ים‎ & additur ום‎ R. Akibu, guod ille, poſtquam naufragium
Palſur eſſet, interrogatus à R. Gamaliele, quomodo ex impetuofi & ]47
vientir pelagi fluétilbur ſalvur evadere potuerit, tale reſponſum dederit:
ſe arripuiſſe tabulam quandam, & inſurgentibur ac ſe invicem excipi-
entibus fuskibur ſemper ט[‎ ſubmiſiſſe & caput incurvaſſe. Ita norge-
vere debemur, Sapientes dixerunt, irruente hoſtium violentia & adver-
ſtta tum tempeſtate. Quanta ergo ſapientia latet in 07670 illo חיס סים‎
.6'ל)‎ .5 aqua habet finem, licitum eſt: ſin vero, prohibitum.

Verba ipſa huc pertinentia ex Gemara ſunt hac :

דף ס3 ספיכס כודון

צ וכ נל ונל פכס עלו כעכעתו לו רפסו מכפן ספרו קכטיס סס יכוחו רספים ע!

6דס ינעכע לו לוססו סוורתי בפותת מעס כס נדופוס דברו תכחיס םערו סים סיס

פסס סוף טותרת טיס ססין נפס סוף 5סוס פי \ \ , .'
locutio, quæ in proverbium tranſit apud‏ 1106 * ( ותערה הרם ביררא

Rabbinos, occurrit in pnp כבת‎ fol. נס‎

pœnæ juſtæ 40 prome-‏ סוו & mulierem quandam inſuriis onerabat,‏ אוף

Quo in loco narratur de illo:

קו

int‏ סמו2
mobrem 1‏
ſort‏ י
tere dubin‏
ſo‏ 1ת0
40 נם
ſi teſtam m.‏
ה
װן[)ועשפב
סלהז
facian‏ ף
r‏ י
mens mezce‏
eutnin inen‏
ה
מס
::}::}18&003 י
סַ .
הש

ſe 77‏ 2
cum alignan‏
ſe 7 1*8/1”;1'‏
6”*1??114%:1'45
7 ט”””
ex tuex‏ װװוֹ'
%
- 8
7 &ש'ך.;)כ! 2
-
ט ת 7 ,
7 4”1] 6”?
וס װװן 3

ל -

וז נ
נה החוח
איוה הה
חה ר ד
המעינים\י
נל נהגלור
אטו ממנו י
מזות חור
חנה כ" ך
מום תפפק
החו הלל
' ות/לה חר

צ שי

—
talet, it ו‎

18 וו הת
. ששששוּ

װוװן;ש}#שװח&װן
2 סוקו
וו
וו ;
Lauld’‏ ק
adue⸗‏ ו
שו ]
שװן\װ\װץ 0
1 |
G‏ 1 ע נח"
: ג ו
]
ו וק
d pPNV *‏
סןװח#װװיו! 1
ן. 1 וו

שו

ו

animo interrogantis. Qua-
mobrem non deſinam quoad

rere dubium :
annitor ſolvere, immergor
quaſi aquis profundis & nil -ם‎

11 teſtam manu mea auffero.

Quia enim peſſime cum ille
agitur, qui multitudine dubio-
rũ laborat, ut ait Philoſophus:

quid faciam ego quo mede

poſſim huic ægritudini &‏ וע
mens mea conquieſcat? Ecce‏
eum in finem, quamvis alias‏
tenuitatis meæ probe ſim me‏

mor, excitavit me animꝰ meus

& dixit: quid agis ſomnolen-

te & cogitabunde! ſimilis 101

..
0..
ש 0

- 2 2

| ג ה‎ qui viribus 46 ſalvandum

deſti⸗

vixero, fortiſſimum hoc inqui-
quod dum

17
דב הספקורת כמו שיאמר
הפילוסוף מה אעשה לרפואת
מחלתה זאות ותנוח דעתי'
על כן הן היום עם בלתי היות
לי קרב איש ולב עמוק אמנם
העריתני נפשי ותאמר לי*מה
לך נררם ונכוך הרעיון כגבור
לאז יוכל להושיע * צאת נצת
לקרארת השפיטרק וההשערה
מרברמה על רבר זולתו **והזי
זנב לאריות * ואם ל4ת הבנת
לאחריתה אולי תבין ותמצזל
ראשיות לראשיתם ואתה תציג
גכול וגררגם סבות אחת לאחת
על הכמרז הגמרות ותבארכם
על

cum aliquando videret

denunciabat.‏ ססק
twum & excuſationem quæſiverit,‏
כידך aquis extulenet.:‏
הוק6 Quæ Raſchi ita‏
מרה לך נררב)
Jon. c. I. v. 6.‏ 66070707

ſententia‏ ת ** ( והוי זנב לאריורע
וכב. גפריות ו תסי מפס 1פופוס ſub ſin.‏
vero caput vulpium. Explicat Bartenora‏

