CiVII50_qt

מפתח התלמוד הגדול ף

ו

CLAVIS

TALMUDICA
MAXIMA.

Conſtans

Fx R. JOSUE LEVIITE LIBRO א הליכות עולם‎ . SAMUELIS

[ מבוג-= הנמרג-ת‎
. Cum Verſione & Præfatione L'EMWFPEREURII ſub nomine

CLAVIS TALMUDICXE,
דפ‎ R. ELIAKIM PANZI KM-r המפתחת‎
ל‎
CLAVI GEMARICA,
Cum Verſione & notis 1 IMEIE א‎ 1 ,

כ Edente‏ ב₪
BASHUVYSEN,‏ א 46080] HENRICO‏
Hanov. 5. 5, Theol. D. Ejusdemque 86 Phil. 5. in 111001 Patriæ‏

Gymnaſio Prof. Ord. & h. t. Rectore Magnifico, Reg. Maj.
Boruſſiæ Soc. Scientiaarum Berol. Socio.

אס = 0
סוניות התלםו,;ך 8 R.‏ ו

TALMUVDICOS,‏ 5ספס
Et Diſſertationem de Talmude é 6 Ffudao-‏

rum adjecit;
Opus ad Studium Talmudicum & Antiquitatum ſumme neceſſarium.

HANoVIE, מז‎ Typegraphia Orientali, Sumtibus Audtoris.
Proſtat Francofurti 24 Moenum

Apud JOH. FRIED. FLEISCHER, Anno MDCCXL.

ה6

DEDICAYIO

MAXIME REVERENDIS CLARISSI.
MIS & CELEBERRIMIS,

Dn. OHANNI MEYERO, S. S. Theol. Doct.

ejusdemque & Ling. Orient. in Academia Harderovicena,

Profeſſori Ordinario.

JOHANNI HEYMANNO, Linguarum‏ .חכז

Orientalium in Academia Lugduno-Batava, Profeſſori
Ordinario.

Dn. ADRIANO RELANDO, Linguarum

Orientalium, & Antiquitatum Sacrarum מ1‎ Academia
Ultrajectina Profeſſori Ordinario.

Dn. ALBERTO SCHULTENS, Linguarum
Orientalium in Academia Franequerana Profeſſori Or-
dinario.

GUILIELMO SURENHUSIO, Lingua-‏ .וכ

rum Orientalium, in Illuſtri Gymnaſio Amſtelædamenſi,
Profeſſori Ordinario.

ש ר/
Salutem & felicitatem‏
precatur‏
Henricus Jacobus van Bashuyſen, D.‏

". DE-

: ₪ כס) ₪
ו כ י

למלאתאצאצאו אאאא+אא6א44>
לללפלללללרלישצבצרןצלללצנל
הלא הק ססנו הוסה קר ימוס

.

DEDICATIO.

Andem aliquando foœtum meum ex-‏ הקוב
in dias luminis auras Pro-‏ מקלות; ]

= הו‎ nus beriti, 5 aſfectuum Imberio ni-
mis ſubjecti, quale vulgus Eruditorum eſſe ſolet,
aliorum labores fœtum tuum vocare ſuſtines?
Atq; ita ipſe pronunciarem, niſi cum Magnorum
Vivorum exemplo, tum etiam propria experien-
tia didiciſſemx non minorem laborem inſumi,
Veterum rectò dictis, in uſum revocandis, 5
accuratè edendis, quam propriis elucubrandis.
Ne jam dicam, deuſu longe majore, ג‎ % 77

publico praſtant: qui vetera nitide exprimi cu-
rant,

duco; Sed quid, dicent rerum mi-

פ = כ+ >עט ולל

*
]0

כ7/

2
1
ו
1
7

ו
| !]]2 /

- . 2 —,—

DEDICA TIO.

rant, & ſeparata conjungunt, quam qui cram-
ben millies coctam, recoquunt, 4 orumque

plumis nimium quantum ſuperbiunt, quod iis

inprimis in uſu eſt, qui craſſam ignorantiam,

[1074 ſanctitatis peplo involvunt, Commenta-

riosque in Sac ram Scripturam ſine ſolido intelle-
ל₪1‎ literæ ſcri bere ſuſtinent, contenti veterumet-
ſi ] 8 סק‎ incerta explicatione, quam verborum am-
Pullis amplificare ſolent, quaſi ſenſus ſacrorum

ſeriptorum baucis aperiri 7ס‎ posſit, & Eruditi

tam ſtupidi ſint, ut prolixam illam farraginem

Practicam, proprio judicio, fundamento ſoli-
dæ explicationis ſuperſtruere non posſint, ita ſci-
licet chartæ venduntur, 65 Orbis nimia libro-
rum copia magis obruitur, quam res literaria
facilitatur.
Vnde tot plauſtra inutilium librorum, me-
diocriter doctos 11 4 enervant, ut ſolidioribus coe-
mendis inepti ſint, atque ita dum pigritiæ pul-
vinaria ſatis multa, exponuntur, de intrandis
rerum penetralibus, parum ſoliciti ſunt, & ſic
ubi Eruditionem aſeendere putamus, illa 4
librorum potius ſupprimitur, atq; revocata Bar-
bariein exilium agitur, & perſonati ex Coma dia
in ſuggeſtumprotruduntur, dum vulgus inter
declamatorem é Hermeneuten neutiquam
diſtinguere poteſt, illumque doctiorem exiſtu-
+4 3

7

.0 10 ת

mat qui ſape declamat, , qui rars ſed be-
ne, ]0 bproprio penu E&s convictione dicit, ut
ſanctiorem eum credit, quem defectus Erudi-
tionis in rabiem agit, quod ridiculum prajudi-
cium facile deponeret, ſi Magni Erasmi Eccle-
ſiaſten, , 6 ſeripta legiſſet. 7 ipſi Bi-
bliopola ſi ſuperfictaria 4 ſolidis interſtinguere
oſſent, & non ſola auri ſjama regerent ur, miſ-
ſis poſtillis (iceat, אז‎ podierno vocabuli uſu,
ita appellare, Pontes aſinorum, Commenta-
rios eſeriptos, 69 verbis mneptis auctos) 14 au-
rempraberent, qui ſolida 05 ſucci plena in lu-
cem revocare, aut literis ipſis ſacræ ſeripturæ
& Analyſi heologicæ, laborandis, ſeſe tra-
Junt, aut ſubſidia Hermeneutica ſuppedita-
re cupiunt. Quales autem ſaltem apud nos dif-
cillius, quam Illi auram eorum inventunt. Quod

niſi expertus ſſem nunquam depropria l Ppogra-

hia cogitaſſem, aut pocultimum illorumoperum,
quæ proprio periculo 06 conſtitui, propriis
ſumtibus recenſuiſſem. Licet etiam deliciæ illæ,
uihus innocens Typograhbhia animum meum
aſſiciebat, centenis effectis invidiæ comitatæ 66
erturbata fuerint, ita ut coactus ecandem alit,

ſed dignisſimo Typographo Beauſangio tradere

debuerim, qui aüutem 0 agendi 7

tenet, 21 plus jucunditatis & הקס‎ ipſe mihi
ad-

DEDICATIO.

adferat, quam antea baurire poteram. 6
Deus omnibus rebus moderator adeſt, 0
adverſa potentisſima Providentiæ manu, in ho-
num ſuorum vertere poteſt, ſecundum dicta-
men rationis, 69 divi Apoſtolt Canonem (a).
Sed quid attinet, plura dicere? vos קק‎
VIRI MAXIME REVERENDI, CLARIS-
SIMI, & CELEBERRIMI, noſtis, quam 06
illæ horæ collocentur, quæ, laboribus eorum impen-
duntur qui morſibus Momi ſunt erepti, quoniam
raroruditiante mortem applauſum inveniunt,
ſecundum illud vivit poſt funera virtus; 2
quid utilius eſſe poteſt, quam ſi id in omni-
? manus veniat, quod jam applauſum Do-
ctorum meruit à Et ſi hominum notitiam fu-
giat, iis commendetur, quod qui non factunt
Fraudis rei ſunt- Vnde nunquam obliviſce-
tur Orbis literatus meritorum Gronovii 66
Grævii, Virorum Clarisſimorum, qui rariores
Tractatus rei Antiquaria Gracæ 69 Romanæ col-
legerunt, 09 ſic ab oblivione vindicarunt, quo-
rum exemplo utinam rariores de re Antiqua-

ria Hebraorum libri, in unum Volumen conge-

rerentar, quod 0702050746 nondum factum fuerit-
nemo mihi agre feret, quod verbis quantum fie-
77 poterit fontium, laudatis ſceriptoribus Chri-

ſia-

———

DEDICATIO.

ſtianis, quorum סקס‎ utar, editurus ſim Novum
Syſtema Antiquitatum Hebraicarum, Typis 1-
mul ad Antitypum collatis & fundamentis
Spenceri funditus oerſie, quali opere adpuc care-
mus, licet quoad Typos tale quid pra ſtiterit, Do-
KAisſimus Tranſylvanus, Dominus Nemethi (a),
6 Cl. Biermannus )0(, ſed cum ad fontes non
ſemper ducant, videntur meæ induſtria aliquid
reliquiſſe, ad quod autem propius accedere nolui,
quam hanc Clavem Talmudicam Maximam, , /4-
סק‎ 4 Viris doctis 65 ipſo Celeberrimo Biermanno
efflagitatam, pramiſerim, 7 ſic portam prius
apperirem ad fontes, deinde ex fontibus hauſta
propinarem, ut 114 Lector præaparatls ſciat quo-
modo veſtigia mea legere .ק‎ e. teſtimonia produ-
cenda probare queat.
Yudniam autem rarisſimi ſunt, qui de 06
ſimilique labore judicare poſſunt, non videbar
mepte agere, ] vohis Primitias bujus laboris,
id eſt, prima Exemplaria offerrem, ut ei vohis
aquis Iudicibus janla apperiatur, per quam vo-

litet per ora Virům; Vos enim eſtis, qui hodier-

nam ſoenam Belgii Fruditi ornatis: Vos eſtis,
Jui Doctisſimi AMAMZE, COCCEII, Dien-
/

3

)2( ה1‎ Moſe cum Chriſto collato in (ל) .סץ8‎ 0 86 6
Medioburgenſis in Seelandia, מ3‎ Moſe & Chriſto, etiam in Lin-
guam Germanicam verſo, quales libros non vero quicquid caſu
ה1‎ manus incidit Bib liopolæ noſtri Germani, vertere deberent.

14

ל
%1'01?
17

0

.0 51047 ם

511 ERPENII, GOIII, & ipſius 2200 etiz LEm-
pereurii, aliorumq; Anteceſſorum ! eſtrorum, me-
moriam incorruptam ſervatis, quorum olim ſimu-
lachra, me ad qualemcunque imitationem rapue-
runt, nam in magnis etiam voluiſſe 146 eſt, & ubi
vires deſunt tamen eſt laudanda voluntas: Vi-
vunt ſanè Magni Defenſores & Cultores ſtudio-
rum noſtrorum in vaſtiſſimo Germaniæ noſtræ
corpore, quibus eandem quam vobis debeo vene-
rationem, quod eorum nominibus meam agendi
rationem, a nota temerariorum non raro uttus
fuerim, ſed per Vos vivunt, quia im nobis Ger-
mania occaſſonem negat, per os habere poſſumus,
gaudemus, hin- Vosmirantur, Vos amant, adeo-
que inſtitutum meum ſuo calculo approbare 41-
gnabuntur, quando hac Dedicatione, vinculo &
quaſi ſtabili connubio ſuperiorem 69 inferiorem
Rheni partem, Belgium & Germaniam junge-
re conor. Et quis rerum mearum vel aliqualem
cognitionem habens, mihi vitio vertet, quod quem
Patrem Philologorum Batavorumagnoſco, hic
primo loco alloqui auſim, Virum Maxime Reve-
rendum, Dn. OH. MEYERIIM, quem in iti-
nere bonarum literarum cauſa anté luſt rum ſu-
ſcepto,quando neſoioqua Divina providentia Rei
Ref. Batriæ Procerées, cum munere Eccleſiaſtico,

Profeſſionem Theol. && Phil. (inviti & reluctan-
tus quaſi humeris, non adeo validis, impoſuerunt,

ctr⸗-

DEDICATIO.

certo teſtimonio me ante ſtationem Steinovien-
ſem, (ucundiſſimum illum ſeceſſum) iisdem

muneribus non adeo infeliciter defunctum ſuiſ-

< , in oſtio maris quaſiviſſem, ut, quod cum
Beatiſſimo SALOMONE Van TILL, diligenter
factum fuiſſe, me nunquam pœnitebit, 16 4
docendi Methodo, cum Optimol iro conferrem,
quo Patrialabore meo magis proficeret, niſi con-
Junctiſſimæ itineris comitis, uxoris lectiſſimaæ,
adverſa valetudo, reditum quam celerrimum
in. Germaniam ſuaſiſſet, quocd etiam reverſus
ex Patria ad Te VIRUM TUO MERITO
CELEBERRIMUM, & incomparabilem

Rhenferdium noſtrum, de quo idem ק‎ me

ſtatueram, ſtatim ſeripſiſe memini. '10 qui
ſimilia vetera revocaßti in uſum, 09 nitidiora,
atque aulta, emiſiſti, de hoo labore, feliciſime
judicare potes.
Clariſ. Dn. HEY-‏ ל6 verò Doctißime‏ ולד
pratereundur, cum‏ סקק eras‏ מסמ MANNE,‏
quia LEmpereurii cathedram exornas, E& in‏
o loco es, cui prima altiorum ſtudiorum fun-‏
damenta accepta habeo, tum etiam quia inaugti-‏

rali Oratione aliisque ſive editis, ס]‎

prodis m charæ Tibi ſint literæ Orientis, G
quomodo ex Hebraa ad cognatas quoque Linguas
utilis 09' neceſarius tranaſitus fieri debeat.

.

1

%

/

1
7

.0 0זם פ ם |
Atque quod 4477 attinet, Clariſſime RE-
LANDE, Ta me tantum amas, ut apud te
nulla excuſatione opus habeam, ſimul enim cum
vaſtiſima Eruditione & indefeſſo labore, Eru-
dito orbi etiam innotuit ſingularis Tua huma-
nitas, quas ſam prodebat illa atas, quæ 0
carere ſolet, אאף‎ Te Clarißimi Triglandii

noſtri, aliorumque Doctoruni communium 0
tempore, ſtudliorum matris Almaæ Lugduno Ba-

tavæ Academiæ, amore digniſſimum Civem

Tidi diſputantemque cum admiratione audivi,

69 cum praterea hbonoratiſmis literis 2 me
datis, atque honoribus indigniſimo, in tranſi-
וד‎ per Civitatem eſtram, quando Veſiræ
Academiæ quorundam Doctorum & inter eos
Tuum, de Ilorde meis judicia excipere, 09

ſdelißimum Praæceptorem (a) viſitare vole-
hbham, exhibiti, ſatis declaraveris, quo loco

Tibi ſim, non agre feres, quod ſaltem gratum

animum hac dedicatione vicißim declarem.

Et 4 memorem cauſas cur & Tu Qarill.
SCHULTENS ,hiccompareas? Tucum virilia
ש ה אא‎

)4( Clariſſimum Virum Herm. Alex. Roellium, quem cum Cla-
riſſ. Wayenio patre, Doctiſſimo Vitringa & Rhenferdio,
Coetieroque, olim Franequeræ audiviſſe, me nondum pœ-
nitet. ₪ 94

.

pDEDICATIO.
Juwvenilibus annis geſſeris (a) 69 jam Magni 9
cſtimatiſimi Praceptoris cathedram occupave-
ris, in Academia, cujus nulla atas, nullæ ] 270
injuriæ, memoriam apud me delere poterunt, Tu
pro jure in me Academiæ cujus uſibus deſtinatlus
es, Tibi hocce opus conſecrari quaæſo patere.
Nec 1 0 fugit ratio inſtituti mei, animæ
pars altera meæ, Celeberrime SIRENHUSI, Te
enim pro natura materiaæ, ut alibi 1669 hic ſæpiu-
ſcule allegare debui Tu ת‎ es, quem Candida-
tum, ſub feriarum Lugduno-Batavarum, 5
Franequeranarum, intervallo, in exoptatiſſimo

otio Academico, , ubera cognatione ſan-

Si & Spiritus, junctorum IIeroum, Ger-
randi van Leeuwen, 69 Simonis ab Alphen, Cla-
riſſimorum eruditionis &s bonarum literarum in

obulentiſſmo emporio Amfeladamenſi, Docto-

rum,ductorum meorum, ſimul viſitare ſolebam,
ut ex are Tuo doctißima contilia excerperem. Et
quam jucundum 67 , homini grato referre, Tuin-
quaml. Empereurii הליכורת עולםם‎ 22107 primo com-
mendaſti 69 cum accipere non poſſem, idem me-
24 uſibus deſtinaſti )2( . Tu 15 6. qui in veterum
ſeriptis edendis operam jam collocaſti maximam,
7% לה‎ Thefaurum Antiquitatum Hebraicarum,
illum edidiſti, אס‎ quo non pauca uſibus meis de-

Kina-

Teſtis eſt Com. in jobum 6 Animadv. in quædam loca V. &

N. T. (b) Vid. Diſſ. I. de Conſt. Op. Talm. . 15. P. 107.

DEDICATIO.
ſtinav', Misnam puto, cum commentariis doctiſ-

ſimori Kablinorum, 0 opere nemo (niſi Mo-

mus ſit,) non optime loquetur la); 74 סים‎ non

uno nomine Tibi 6 inſeriptionz deberi. Sic re-
dit ad Dominum, ]69 quidem cum fænore quod

fuit ante ſuum, Clavis LEmpereurii⸗: T aser ma-

nibus Amſteladamo Hanoviam dAelataeſt, redit

in Belgium, aucta Clave Gemarica Ritmeieri,
4 generales conceptus noſtri ſtudit oontinet, &
ſic Clavi LEmpereurii ante ponenda fulſſet, ve-

rum quia duplici reſpectu b) huic poſt erior eſt, ſe-

cundo loco ponitur, ſuccedente Libro parva mo-
+ 7 ut noſti, 0 6!}#? 0110022 indte non mirum,

quod extiterint, qui eum non intellexenint, imo

anemine niſi ducti Rablini intelligilbilem puta-

rint ): modonon fe intelligere putalſent, aut ho-

tius finxiſſent, ſed utiliſſimi, ut Vos aliique VEiri
docti ſeitis, & in opere ipſo, non ſolum eſfectuipſo,

(optimo Argumento) ſed etiam more noſtri tem-

: poris, Authoritate 40000 (1).

4 ? ו1ל-ם ס7סס ם שהקו Voßrum‏

XIME RHERENDI, C ARLSSIMI, DO-

MI, 46 hoc opere 174 judicare, ut pareſt, eumque

fawore VESTRO Preſaui, quod ſerreo hoc no-

(a) plura hac 46 re cum dicta ſint, Diſſ. noſtra I. O.i 5.p. 107. hic abrum-

01 1581211012 , פס‎ toto orbe CELEBERRIL

הו-ר

po. (?) & verſionis & compoſitionis. סוג'ות התלמוד(?)‎ 06 quo

alias. (4) Pag. 24. Præfationis, donec plura alibi.

.041770 1 ם
Zro Seculo ) 4 ( inprimis opus eſt, de quo idem di-‏
poteſt, ae, eoe G i Lovits ,‏ .1
ובזמנינו זר= הרלח והתוררה נתמעט ההרגל
ואבר הבקיאות וכל היורע כלרח מהגמרגנת
הוא אצלו למופת ולאות ורפה העיון והשק ירה
ואין כרח בלתי מצורת אנשיםם מלומררה *
vertente VEmpereurionoſtro: ſed hoc noſtrotem-‏

pore inopi & macilento, conſuetudo decrevit &

periit peritia, quicunque verò regulam 0 Gemara
novit, is huic tempori prodigio & portento eſt.
Adeo contemplatio & vigilantia remittitur. Nihil
eſt præter præceptũ ab hoôminibus doctum. Quod
ſi enim id de Judais dictum, longe לל 4ל‎ jure 7
Chriſtianis aſſeverarem; Nam rari ſunt qui
ſciunt quid ſit Misna, Talmud 66 6. multo ma-
gis ignorabunt, quid ſit Gemara ; Vnde cum
vonnulli audirent me Gemaricis operam dare pu-
tabant in Judaorum caſtra deſeendiſſe, duo-
rum abſurditatem ſatis reprimo in 1.09.//כ7‎
II. in quibus me ita Philologiam didiciſſe & jam
docere probo, ut ſimul Reginæ '1 veologiæ obli-
tus non fuerim, & 11102824 0 reli-

-- + 4 obſtetrices conjunxerim, quaæ

] 7

)4( Eſt enim quidem Eruditum ‚ſed quia Eruditio apud pauciores
recondita eſt, ferreum 061 poteſt, nam ג‎ potiori fit denomi-
natio. Vide .ק‎ noſtræ Editionis. Quale quid etiam R.
משה‎ in מוגיות התלמוד 6 אז‎

ו

7
li-
-
4
7

jores
יו‎

ak.

DEDTCAYIO.
omnia prolixius õ iſſem, niſi pretioſi
temporis, corporis laboribus attriti 69 chartarum
parcere debuiſſem. Quos igitur quam Vos mihi
promitterem ſudices, aut defenſores, qui מולס‎
ſoli inter 60+ nomen habeatis, qui juſtum Philo-
logk ſucræ pretium triluunt, 69 Judæorum,
aliorumque Orientalium Scripta ad Gemaram 9
Kabbalam usque aßidue legiſtis, tractaſtis, &
fructum quem ex illis œpiftis, innumeris & non
intermorituris chartis, declaraveritis; ſolt ſoli-
de pronunciare, & quia optimi, commendare va-
letis. UVnde vos quinque columnas (a) 6/6 vo-
lui quaæ ſuſtentent adiſicium hoc, a me renovatium,
69 ס41יוק‎ ac duabus dAiſſertationibus, Ope-
ris utilitatem exponentibur, 69 verſione utiliſ-
ſimi סוגיות התלמור‎ 26 notis, auctum, quaæ Pa-
ralipomenorum adinſtar ſunt, & ea quæ reliquis
libris é; diſſertationilis deſunt, ita complent, ut
neſciam qud 24 ſtudium Gemarico-Talmudi-
cum, poſt hunc laborem jure adhuc requiri poſ-

ſit.
-- אאס‎ itaque VIRI MAXxIME RlIE-
RENDI, CLARISSIMI & CEIlEBER-
RIMI ססק‎ dicta eam apud 7 05 fidem meri-

tura 66 , ut libertatem qua in hac Dedicatione

)4( Alludo 44 quinque columnas, quæ ſub introitum Tabernaculſum
ſuſtentabant, Exod. XXXVI. 38.

pEDICATIO.
uſus ſum, dtemeritatis nota vindicent, & 4
vixero, & etiam poſt fata ultima, abulæ ſuſpen-

ſæ adinſtar futura, טס‎ 4 venerationẽ laborum c&

meritorum!l ehrorum, meam, quilibet legere poſtit;
Det קסש‎ Deus 64 omnia 0104 Vobis, aliisq; in Bel-
gio & Germania, Theologis cum Theologia Philo-

logiam/ ungentilus ſincers apprecor, qui invidiam

(notam illam Idiotarumut poſt Fraſinum Rotero-

damum credo(a)) nullam apud me lo-um habere

noſtis 05 ſincerus ile Batava Pbietatis ſanguis, éx
quoconceretime eſſe 0 abhorret, ut per
1 שר‎ gratiam ח לת ת‎ mea atas vel ſcintillam,
norbi illius propter bonum alienum, quipatien-
tes ſibe inſciis in rabiem, imo perniciem agit, tan-
demnq, הל‎ ſertoreſipiſeant, aterno cruciatu afßßcit,
ſenſerit. Farit T. .- ille Deus ut per Vos, aliosq;

7
0

Cerdatos Theoleazos Ignorantia Porro proſtituatur,

& Fruditio, נלפוס‎ pietatejuncta, creſeat indies „

ſordes ſuperſictäria ſoientiæ, ) 0 ibi neceſſario
invenitur, ubhi exislat Philologia deponat, & ſic

02

Eruditione 69 Amore veræ Eccleſiæ, udæ-‏ וקמ14

orum és Gentium converſio promoveatur, & gra-
4מי]:;‎ Eocleſta Halcyonia appropiuqquelt, Al ita
tanden, Chriſtus ſit omnia in omnibus, Valete

PPIRIlande dwnißimi, 69 me porroamate, ac con-

tra malorum Iniurtam protegite.
Dabam Hanoviæ, Ex Muſæo meo.
Ante diem 20. Jpt. M DCCXI.

.9ק Vide Diſl. I. de Conſt. Op. Talm. 9.5. & cont. Præfat. euam‏ וה

א

— „ ☛ f . .M .

8
84&];

ה

)0 לה‎
GRATULATIO SUBMISSA
Ad
Clariſimum 66 Maxime LVenerandum

Editorem

CLAVIS TALMVDI
CAE MANIMAE,

addita Clave propria, Verſione & notis utilifſimi Sugioth Hatalmud

Rabli Moſche, ſingulis in paragraphos diviſis, in commodum
Amatorum NoOBILISSIMII ST UDII GEMARklCI.
HENRICCHMACOBUMVan BASHUVSEN

Theologum & Philologum Hanovienſem.

),022,8021 GEMAKRkICO-MISNCI.

Andem, Vir Clariſſjme, defunctus es 14-
\ bore difficili Editionis Caollectaneorum
Rabbinicorum & Talmudicorum, ſie
enim primùm Clavim Tuam vocare
☛ vwvoluiſti, ſed mutato conſilio rectius,
ס6‎ nomine eandem ornare conſtitui-
ſti, quod jam gerit; Eſt enim Maxima,
gquia reſtituit librum maximum, illam
Clavim, quam ſolam ad ſtudium Tal-
mudicum ſufficere, arbitrati ſunt, Johannes Coccejus, Jacobus 1-
zingius, Johbannes Leusdenus, Robbertussheringhamius, Auguſtus Pfei-
ferus, % qui plures, de ſtudio Ral'linico 5 Talmudico recte inſſitu-
endo cum laude ſeripſerunt L'emperenrii: Ita ut etiam ipſe ץ‎
| - ק-6‎

%%) )סו‎ e

Chriſtopherus Henricus Ritmeierus, Theologus & Philologus Ce-
leberrimus, in Præf. Clavis Gemaricæ, ad illam ſerio provocave-
rit, & ſtudii Gemarici uſum ſola authoritate ſummi hujus Viri
ex epiſtola ad Beatum Avum, Chriſtophorum schraderum tuitus
fit; En Authoritatem in foroRabbinico Dictatoris L'Empereurii.
uodſi itaque bené meretur, qui 2 Empereurium reſtituit, lon-
95 melius merebitur, qui & ipſum laborem Doctiſſimi Schra-
deriani nepotis, 106747077 rerum Talmudicarum felici connu-
bio jungit, & 06 ſimul revocat in uſum, notabilem ] Empereurii
adchraderum epiſtolam (quam vide p. 36I. Clavis Talm. Max.)
quæ uſum & raritatem ſtudii Talmudici ſatis declarat, & hodie-
dum veritate non deſtituitur, atque Doctiſſimi Hermanni von
der Hardt / Theologi מ1‎ Acad. Julia graviſſimi, & Philologi ſub-
nliſſimi doctiſſimam ſtudii noſtri commendationem, cum en-
comiis Ritmeieri, Auditoris ſui 4 degeneris.
Tibi verò Vir Cl. non ſufficit, tantorum heroum, tantos
libellos, in lucem protrahere, & notis Criticis emendare, & in
paragraphos ex monito Magni Rhenferdii , ad imitationem
Præſtantiſſimæ Grammaticæ ה‎ 4 diſtinguere, ſed etiam
Tua addere cupis, uſus 8 addens, quibus priores illi libri,
Vel carebant, vel obiter tantum ſalutabant, editione libelli in
memoria virorum doctorum, non ſolùm Chriſticolarum, ſed
ctiam recutitorum extincti, quem induſtriæ & ſingulari rerum
Talmudicarum perĩtiæ Celebris Rabbi Moſche debemus, qui li
per cum olim ג‎ nobis viſus fuerit מ1‎ ſua paupertate, jam vero
novo veſmento Phrygiani operis compareat, non amplius
agnoſcererur oculis noſtris, miſi ſuperbus ſtylus Gemaricus, &
Uſus Generales, (de quibus vide pag. 404.) hoc eſt Dialectieæ
Judaicæ ſuccincta explicatio, & verſio ac notæ nobis ex Colle-
Gemarico, non ignotæ, eundem eſſe, ſed nitidius, literis non‏ ס]
amplius Italicis, verum Ahriacis, evulgatum declararent, quâ in‏
parte imples doctifſimi Olerici ( videatur Bibl. Choiſie Tom. XXI.‏
P. I. p. 199.) votum, & comodo multorum inſervis; Licet eo‏

anniti deberet omnis Theologus, ut ad !כ ת6אס‎ Tuum V. Cl. e
6)1 06

7
וו
4
ſti, ut‏
ו
וומוס
Mirut‏
1
חום
ו
מו
bernea‏
106
נלה
ſtui⸗‏
סת
סך
את
idem‏
ך
סמ
7
וס
77
0
וק
7
וה
ſtem

de⸗
לו‎
ל‎

00
0
: מ\‎
tuitus
euxii.
, יס‎
ו‎
ו‎
ו‎
Max.)
hodie⸗
ni von
ו‎
um ea.

tantos
60 Kin
tionemm
etiam
ט ו‎
ו‎ in
ה‎ 0
י‎
| !'טף‎ 1'1:
m 0
amplius
ו‎
zaleltie⸗
ז‎ Colle⸗
ה‎
ז‎ \[3”1
0;(0)1.
]0
\;')[\. אס‎
ו‎

* ג )ס(‎
utroq; Ceſar, h. e.æque exercitatus ſit in Lectione literarum Rabbi-
nicarum quam quadratarum, quare ſine dubio הכדמרה‎ (p. 31. &
leqq.) R. JoſuæzLevitæ, 5 nonnulla alia illis literis ſilere decrevi-
ſti, ut Tuos ת1‎ omni legendi ratione exerceres, etſi in Abarbanele
Tuo & cjus Compendio, reliquisque ſcriptis Tuis reperiamus
omnium literaturæ Rabbinice typorum exercitia. 114 זט‎ non
mirum ſit brevi temporis Articulo, plurimos noſtrùm, pro-
lixos eosque feciſſe progreſſus, זט‎ non tantum primum gra-
dum Studioſi judaici, ſed etiam ſecundum, tertium imo etiam
quartum tentarint, (videatur ,9(/7 . Antiq. minus noſtris uſibus -ש‎
ptum 6 XVIII. Diſputationibus ססם‎ ipſo elapſo ſemeſtri Hy-
berno defenſum L. I.S. II. Cap. I. Q10 pag. 279.] h. e. & „ לשון‎
Biblicum ſtylum, משנר‎ Deuteroſee , וגמרנת‎ Gemaricum &
הקבלרת‎ Miticum deguſtaverint, & cum ſpecimina eorundem
ſtudiorum ediderint, tum etiam 3 1 6 V. Cl. & aliis tentati fue-
rint, & hinc non indigni ſint, quibus tenera ætate id concredi
poſſit, quod adultioribus leges Illuſtr. Gymnaſii, 6 Præfatio-
nis Tuæ ad hanc Clavim pag. 18. negat, quia duo cum faciunt
idem non ſunt iidem, hinc V. D. M. dicuntur Seniores, rectè ex
Judæis obſervantibus Apoſtolis, non à mento barbato, ſed ani-
mo ſtudiisque virilibus, quibus annis carens, non carebat
Timotheus ut מו‎ Dedicatione Practicæ Chriſtianismipag. 7. doces)
uibus omnibus זט‎ adijeciſti Prefationem de ] Rabbinorum, in
genere, ad ſtudium, Hermeneuticum ſine quo applicationes (ut vo-
eant uſum 20 pietatem) ſucco & vero uſu deſtituuntur, nam ex-
plicatio difficilis eſt, applicatio autem nihil aliud eſſe debet, quam
inverſa explicatio, cujus ſi limites tranſilit, vel manca eſt, vel
effectum humanæ ſapientiæ & affectuum, non animum cœle-
ſtem, prodit.
Et Diſſertationem 06 ſpeciali Talmuda, Miſuæ & Gemaræ
utilitate גטף‎ occaſione modeſte & Chriſtianè ſententiam Tuam
de Talmude prodis, ac alia in præcedentibus dicta, applicas ad
Converſionem udæorum, quæ omnia & ſingula ſubmittis cenſuræ
22618 Societatis Scientiarum Berolinenſis, quam meritò ad ſydera
. usque

ל סל ₪6

usque evehis, tandemque copiofiſſimis & accuratiſſimis indici-

bus, Tuam reliquis clavibus copulas, ita Tibi Eruditorum ho-

minum, quos non amas, ſed veneraris, favorem ſine dubio

conciliaſti.

- סמו‎ patere, quod & nos qui Clavis huius Maximz fructus
præ guſtavimus, in Collegiis, Biblico, Miſnito, & Gemarico, ac non

minus ex ore Tuo Theoriam & Praxin Theologicam excerpfi-

mus, in publicas etiam erumpamus laudes, vel potius quia
eas faſtidis, fidelitatem Tuam , & novam Rabbinica docendi me-
thodum, Illuſtr. Gymnaſio, Tibi, nobis imprimis, gratulemur-

Dum Philologorum quidam, Philoſophiam fugiunt, & Phi-

loſophorum multi Philologiam, nauſeant , & Theologi aliqui

utramque proſcribunt, tanquam Hereſeun parentes, Tuo con-
ſilio, utramque conjungemus, & Chriſto ſubordinabimus, quia
videmus Te per Philologiam copioſum, & rationis exercitium
utilem evaſiſſe, & quodlibet ſuo loco collocare didiciſſe, ſe-
cundum illud Joanis Ovveni (lib. 32. Ep. 72, 73.)
Rerum Regina eſt ratio, naturaque mater:
Num natura parit res, ratioque regit.
Natura ingenuit rationem provida nobiss
Naturum ratio nos jubet Ergo ſequi.
Vale itaque longum, ſtudium Gemaricum, ג‎ paucis cultum, -מלס‎
nibus,- ut nobis facilita, cum Meyeris, Majis, Danziiz, Daſſoviiz .=
Iandir, Surenhufiis & Hottingerir Tuis; Tu Gemaræ uſum noſti, nos

percepimus lectione omnium eorum qui ה1‎ Antiquitatibus ſtatim 81

Gemaram confugiunt, & regula Tua vera eſt, quam habes in Præfatio-
ne Syſtematis Antiquitatum Hebraicarum minoris, neminem rectè intel-
ligere Commentarios Judaicor, ſine cognitione regularum Gemarica-
rum, & hinc optimo conſilio ex Miſna per Gemaram compendio nos de-
ducis ad omnem Rablinismum, & ſine KRabbinir Scriptura interpretem

in multis ceſpitare debere, ſemeſtri æſtivo hujus Anni demonſtrare

decreviſti, quam in rem Deus 061 vires corporis & animi, & לוץ'נסק‎ 6
omnibus conatibus Tuis, propter eum quem omnium rerum fun-
damentum ponimus, Chriſtum jeſum Dominum noſtrum, Amen.

ripfimm Hanoviæ, ול‎ 0 Gemarico,
Zi.i. J. 1. Maji, MCCXV.
הה.‎

:
27
ל

נוד
ע וס
ים
ף
? נול
שו יו
\ יוו
pyn‏
ח"ץ'
ננמןי
ו נול
ז ץ

1

90

| את

סת'
ו

ג

1
mur⸗‏
ווד
ו
5)
ף
itium‏

ו

ו
in d‏
]
התו
י!!וֹזבם
0
retem‏

ſtrare

ו
ſun⸗‏ 1
התו

5 הה אא )א)₪ 0 - ,
%&%&%&%&%&%&&%»&%&&%&%&%&&%
ש?װ%?ש?*%”%?%% פ שש??

הנה נספקפס ל?טונס ?ה ל?יתי ץסת ופתיס וםפם לפיות סכולן עולות. בסגכון 6פד
" העפס ע נכי מענס 9סלהן הנס פבכי שכ?3 פוור?ית תען + עץ כ! פדס
יפגי? לעסות פסכיע כעוכי סקול' 9, בספליס 59ו 9סל כקכו גמזותס הליכות עולבם
מפתההגמרא יסוגיות התלמודו ספס פפליס 16 סוום פולס דרך לסכין דבר וװןן!י
דכר ופילד פעוק? 6 הפכס . וו מסכן ם" דעת ופבוכם הסנ ופעיין ככס יעג? נוד
תוע!תס 6ל פין לעעלם פפכו . ועתס סעיל ל' סקס סכס קסד מסכקי ס וחות ססל ינע
כעס יגיעות כספליכו. הקלופיס מכעוכיו עד סיוס סוס 793 וגיעד מלביס. מת?סידיו יותל
מכופסיעדפפניע לכפכיס סככבליס מכוכליס ו6חל עיון סטיב 6סל סתכוכן בסס (עחד ע% תועלתן.
ס? הוס ססדו תתורכי ד6קטיל ופל?פעס'ל העבריקוֹס יאקאבוס מבאפסטהויזןי
פו עס ע לעיונו פתדפיסן כוכן כ?ח7 - בגסון עכלי בכתב פמורית כסות פסן כעכון .
וכלי פסכני! גוד: תוצפתן גס מכ! ב?י פונס 5פ 6% פְבָי עסינו + עפס ספדון הכוכר
פירוסן כפפון פטיכ? + ו?וי כ קסד ימ5? ערגוע. 1כפסו < וו ברסופי כפלון מעפת ס)דון
לסרקות סעטליס והפיס תכעת סליוול + עלס תווסכס בדעתי לעסות. סיל
פכבוד הפדון 9סל סוכי? %?וכס + כסול סמפס ספריס הכ'!. 6מר
- יד' כן יכנס פסדרי סתוס :

בשם ה
שיר \ גאה ומשובח עשיתי לכבור הארון התורגי בחכמת
שונורת * ובפרם בלשון הקודש האברך רבי
העבר*'קרס 'אקאבוס מבאסמטהויון ושמו יאקאבוס
נחרז אות אחר. בראש כל" חרוזה באותיורת גדולורת י ושםס
לווי שלו מבאסטהויזן כמו כן נחרז בראש חרוזה. שנייה באמצע
שטה באותיות גדולות * והקורא. חביב עיניו = -
יחזינה משרים הטיב !

ראו

)0 )

*מ-או אתםוהדור ; *מדן מופלג בתורה שיר ושבח
ב-קרבו לבוסועף: . ביים ולילהכאש בוער : .

יצר מחשבתו בקרית ספר: ‏ |\אימרותיו | טהורורת וגתמרי
| שפר:
*יהימן -ונ *מצא ריצון פאר:"שיג "ק־רושה ן-מגלה יורמבאר:
:װ"»צוץ ויפרח בתורהאור: כ!.:־ומךי' תורת אדני לתלמירים
| 9 ועיניהם יאיר :
א-ב בחכמה"הליכות עולם . מוב לי תורתפיך מהוןועושר:
> לו כמישור : 77
יבץ ואסף מן כמה ספרים ו לו איחל שמחשבתו יצנ<
לבכל *סוגיות התלמור מכח אל הפועל וגמר ;
הטיב באר: ו `־
אית עתה ברוך ירוההמרקדק ו"באותיור] איבאשר המה דב -
בחסר ויתיר ! במספר :
ב-מהרה הרץ והגיונך תישר + = וערב עליו שיחת המרבר בער
ם : בלב נבר:
ךתרוה נפשך בחכמת הדקדוק ]אתהברכהאשרבירך יששכר
*מפתההגמרא והתורה יודע בינרת הארון אשר
לכל איש בער! - סתומות מבאר ;

5
.

סיוף כל ראיתי שהוא אדמוני. [-צבה וגם קמה של. מן דיןמן

עםיפה עינים עליהו לתרופה \ הראוילעשות שירה חרשה
ועשר: | לתפארת ונזר ; |
* דין פתגמיא זעירא דמן חברייא : יתיב וטשא בעליתא
להחכים שריקורת התלמודיות +
יששכר בערמן פראנקיל דיין בקיק האנווה:

+רבי " הענריקוס * הליכורת עולבם * סוגיותהתלמוד *יאקאבוס

* מפתח הגמרגת * מבאסטהויזן * לשון תרגוםם ;

„

.
2
0

ה
/
ו

.4

6

ת

: ל שש לור ע שלו וו
ל 5לל 5ל >אעל ס=מל על: סמל > לסל ל4 י

% (ו)‎ α

שו. \ 4ו. \ י4. \ י. \ פ4. \ -ל4 \ \ \ %
ל\ י\ 9ו פו *#%'וּי אָ:;
2 \© ; סי ל־ 8 ס < ךסו2 / -
הא ה-א סהל" שהיר הל-ש הול- =
א" 7
292274 91ק

ל -
/ \ן}\סן א יא" ית7/גי78'2/8/.
--

ות? סול בס וו וה 39; 00 הרוה> -וס - סוה 00 88

09788
ב ם קד 297 שק - -ו‎
HENRICI JACO van BASHIIYSEN.
VTILITATEF
CLAVIS
TALMVYDICAE

I. B. §.

\ ם);‎ 2006 miratus ſum hominum il-
*lorum levitatem, qui quod non
intelligunt, ideo averſantur,
55 odio habent, imò quod
longe peſſimum una cum ipſius
ל‎ Fautoribus & 56001005 cavil-
lantur, non jam, hic loquar 06 hoſtibus pu-

Iæ Latinitatis, quos ſane depexos dedit, fub-

(a) 1ם‎

5 ת ס‎ 7 0.
tiliſſimus, ille Criticus , Roterodamus Eraſ-
mus, 2 aut Græcæ dictionis, quorum in-
ſian ſatis repreſſ-runt, Picus Mirandulanus

omes, Melanchton, Pricæus, Salmaſius, Thy-

ſius, Gronovii, Perizonius, aliique numero in-
finiti, nec ad juſtam cenfuram vocabo He-
braici Textus oſores, quos ſatis proſtituere, poſt
Lyram, Lutherum, Sixtinus Amama, / Buxtor-
fius, Lightfootus, Cocceus, Tacobus Ahlingius
aliique, aut aliarum Linguarum Orientis, quo-
rum temeritatem juſta talione affecerunt &
Authores proſtituerunt Hottingerus, Ludol-

phus „May, Pfeifferus, Relandius, & qui plures

apud hos allegantur, & merita laude afficiuntur;
Sed 05 mihi erit hac vice cum contemtoribus
Studii Talmudici & quod æqualis cum כס‎ ordi-
nis eſt Rabbinici, quod cum ſatis ab injuria vin-
dicaverint, Schmidius, Cocceus, Hackſpanius,
Lightfootus, Ezhardus, Daſſovius, Danzius, Gui-
ſius, & nuperius Surenhuſius, & Locſcherus, &
quos primo nominare debebam Buxtorfi, 6
ipſo uſu declaraverint, quantum illius ope im-
petum fecerint in S. S., hoc eſt quot loca aliis inac-
ceſſa clauſaque aperuerint, & reſeraverint, mi-
rum

Antibarbaro, de quo vid. Diſſ.. Amama vel potius 4902‏ ת41

vel Amamma Barbarlei & Mamma ſolidioris Eruditionis in Anti

barbaro Biblico⸗

rrr

ת

in-‏ חו

1

Thy-
10 1-
0 -
e, polt
0
tingius
,quo⸗
WN N
Ludol-
6ו‎
luntur;
toribus
60 otdi⸗
ג‎ vin⸗
Ppanius,
1,Gi⸗
0
₪ &
6
־װף ז‎
ום
/

6 ו

. PREFATIO. 7

rumtamen eſt, adhuc ſi מסם‎ 4 plerisque contem-
ni, ſaltem intactum relinqui, ut quod ſi mitius
adhuc ſentiant, putant ornamentis, ſednon ne-
פוו1 6ס‎ ſtudii Theologici inſtrumentis accenſe-
ri debere : Quibus Ergo dicam his pagellis
ſcribere conſtitui, priusquam Tractatus ab aliis
editos à me collectos & in aragraphos diſtin-
ctos, novoque additamento 4 me auctos obocu-
105 tuos ſiſtam B. L. -
Atque quidem velim hos cogitare quid ſit
Theologus ? Moraliſta, an rmen utes 2
Petrus 2 cum introducit tanquam loquentem
*+ אד =ולל‎ ₪ , hoc eſt, ex ſoèriptura & per ſeriptu-
"270 , Paulus inſtructum in Lege, ? 5
ſoribam doctumm Regno cœlorum ב‎ ppellat, 6
& laudatur Apollos quia potens in ſoripturiz
2 & Timotheus, quia <= סינק‎ 7 ſeri-
Pt 7 5 6 & W τνονυς8ẽZ νοαν,ν†ονα ץ20%0‎ ) aſtodielbat פ‎
7 אטף‎ verba fidei appellantur; g Unde me-
ritò contra aliter docentes, ita intonat pruden-
tiſſimus Titi Præceptor: FSi quis aliter docet,
09 non accedit ſanis Sermonibus Domini noſtri
Jeſu Chriſti, 69 ei 4 ſecundum pietatem do-
Arinæ, turget nihil ſeiens, ſed languens circa

(a) 2 quaæ-

4 1 Petr. IV. rI. b Rom. II. 18. e Matth. XIII. 52. dAct. X VIII. 24.
6 כ‎ Tim. III. 15. f 2 Tim. I. 13. 2 ז‎ Tim. IV. 6.

4 PREFATIO.

quaſtiones 09' verborum pugnas, exquilbusna-
ſeitur invidia, contentio, blasphemiæ, ſuſpi-
ciones mala, perverſæ exercitationes corrupto-
rum hominum mentem, 69 privatorum verita-
te, exiſtimantium quaſtum 66 pietatem : ab-
ſcede abhujusmodi a; Verba Theologis omni-
bus probe obſervanda. Theologia certe, cum
ſit SGrmode Deo, & naturalis ille non ſufficiat ad
ſalutem, oportet Theologum revelatam in
verho rectè tenere, adeoque ſcripturarium eſſe.
dNoripturarius autem is eſt, non qui ſcriptu-
ram ſolum legit, ſed ſenſum ipſius ieuru, juxXta di-
Rum ſummi doctoris, egvrare ף 7 24405 פוד‎
quemadmodum metalli foſſores ſtylo ſcrutan-
tur nervos terræ metalliferos, ita Theologum

pariter vult perveſtigare, ſuccum, hoc eſt ſen-

ſum ſacræ ſcripturæ, unde demum evadit
-לאדוסאען הגואוסזי . 8 6 , 09אודאציקוש‎ 084 7 quidem
סאא‎ Pulcher ſive bonus Oeconomus, vel diſpen-
ſator gratiæ Dei, 2 Quamis verò hic opus ſit
ſubſidiis, cum apud omnes illos ſcriptores legi
poteſt, qui de Hermeneutica ſacra ſcripſerunt,
tum præcipue in Oratione mea ante quadrien-
nium contra præcipitantiam ſtudiorum habita
& prelo parata, de Studio Theologico methodi-
ce inſtituendo, ubi Theologo à me formando
6 תוו1 ג‎ VI. 3-5. b IJoh. V. 39. 6 2 Tim. II. 24. 1 1 Petr. IV. 10.

]
ת
-4

י

00 :
e,Cum‏
hciatad‏
tam in‏
.0
-זקוםו
01 גזגן
.
1]
ה
חס י
|
ו
0
?\) 08
-
₪
ת
ו ה
'!}016]}406
ת
in-‏

7 .0 41תפ

injunxi præguſtum omnium ferè diſciplinarum

& artium, ſignatè Pheiloſophiæ & Philologiæ,
quia ſane Theologo ſi demas Philoſophiam &

Bhilologiam, hominem habes Platonicum, hoc

eſt verè implumem, ex quibus utra præſtet vix
dici poteſt, ſaltem hæc majorem operam cum
poſtulet, ei maximè & præ illa operam dan-
dam eſſe exiſtumem ? Scilicet Philoſophia no-

