aliis in puncto laudis rationis, negati F. Operum
in Paradiſo, creditæ Divinitatis Melchiſedeci &c.
contigerit, enarrarem, hac ſpreta vileſcunt, in-
quit Seneca. ה ה‎
Abſit tamen ut mihi illam ſententiã cum ſti-

pulis conferri patiar, qui eam alias pluribusà con-

tradictionibus vindicabo, ſane enim videtur eſſe
fundata מז‎ S. S. vel ipſum locum ſupra generalius
explicatum & applicatum huc ſpecialiſſime ap-
plicat niz noſter Meyerus in Libro jam laudato +
Non vult eam מז‎ rem allegare Gen. XV. 15. .

18. Cap. NXVII. 7. 8. Exod. XXIIIL. 23. Lev. XXVI.

-ס4 |

Cor IV. 12 — 15. 6 pag. 83. 1i, e. Sect. IV. Cap. 1‏ ד? .10 Apoc-VI.‏ א
H 3- 4 ſic loquitur ibid, pag, 82.‏

י
ח loca‏
chariſtu‏
ו
0
Centie‏
הושו
ה
rationt‏
ה
א וו
dem,‏
Cu.‏ 1
2
ף
Proph‏
C 0‏
1
]!'11) 0

ת

me ag⸗
\
7
%

—
10
;#וֹש

ל
96
0
0
דו
1
-
-
dilli‏
-
6
&1\11)
!
0

, ₪

ſti⸗
con-
00
0
0
0
ו‎
9

DISSERYATIO II. -

40--4 . Deut. Xl. 2-24. Cap. XIX. 9. Sed illa
1004 maxime merentur evolvi quia id docent
clariſſime. Legatur Pſalmus XXXVI. cum hac
hypotheſi fundata in regulis Hermeneuticis,
quodhareditas mundi bonum generale ſit totius
Eccleſiæ N. T. nempe hæreditas Gentium, gui
centies diounturmunadur, 6 bereditasterreho-
num paniculare fpeéctans femen Abrahami car-
nale fed convertlum, ומס‎ Deus in millenas gene-
rationes benecdlicturus erat 2 terra & falute pu-
בז‎ latiſſimo ſenſu omnibhus benedictionibus Pa-

tris, adeoque F. G. i. e. ſalute & confequente 60-

dem, quod promittebatur ſemini Abrahamiter-
ræ Canaan poſſeſſione.
Promiſſiones à Prophetis ſequentibus mmagis
explicari novimus ‚adeoque & hæ illuſtranturà
Prophetis סמסק‎ omnibus, legatur modo Jeſaias
Cap. ultimo aliique. Sed ut meam hypotheſin,
de reductione Iſfraelitarum in terram Sanctam א6‎ -
tra diſputationis periculum collocem ‚quomodo
negari poteſt ſeremiæ Cap. XXXI ₪6 illa clariſſi-
me agi? סט אס‎ Cap. Converſionem judaorum,
à nonnullis negatam, rectius ex Ref. Coccejo, Al-
tingio, Burmanno, Braunio, & plerisque aliis ſen-
tientibus, atque Aug. Conteſſ. Theologis iis pene
(ש)‎ 3 omnibus

2 Exod. XX. 6. Cap. XXXIV. 7., Deut- ,16, Jun. % Trem. in
milleſimos d patribur.

126 DIS SERYATIO מ1‎
omnibus qui Philologi fuerunt, præcipue ſtre-
nuo propugnatore incomparabili Wagenſeilio 2
candem defendentibus probavi b.

Pergo itaque ubi antea ſubſtiti, & in commo-
dum lectoris locum ipſum adſcribo 0 ; 570477 |

Jehova, ſi poterant menſurari cœli ſuperne, aut
perveſtigari fundamenta terræ inferne; etiam
סק₪‎ ſpernam totum ſemen Iſraelis, propter omnia
qua fecerlnt, dictum Jehovaæ. Ecce dies venturi
ſunt, dictum ſehovaæ; quum adiſicabitur וס‎
civitas hac 2 turri Cbananeelis uſq; ad portam
anguli : ז1‎ procedet adhuc linea menſoria 2
Reégione illius, verſus collem ]040007 ; ac defle-
- 070 Goham verſus : Ettota convallizs cadave-
rum ac cineris, cum omnibus agris illis, usque
ad torrentem Kidronis, ad angulum usque por-

? equorum Orientem verſus, erit ſancta [000-

væ: non exſtirpabitur, neque deſtruetur am-
ה6תוק‎ 0 .
Nolo jam excurrere in Geographicam deſcri-
ptionem turris Chananeelis, aut 4 Anguli :
collis ſeabioſi & anguli portæ equorum, quia hæc
doctiores ſciunt, & Auditores mei quibus hac
diſſertatione præcipue uſum Clavis >[
commendare, cosque unà opera incitare volui ad
dile-
2 In der Hoffnung Iſraels / סוסו‎ Germanico elegantiſſimo. ? ) .5 .
hujus Diſſ. II. cverſu 37-40. .

ו 2 -

,

סק 86]6

ו
ו
in‏ וה

א
cumich‏
| גוטף
Ultimi‏

ו חסת <-

%ג\טסק

16

pu‏ א
0

4 )
ל
600
[מוסת
1
0
di,‏
0ס
5
וש
banter‏
וד
מא
Gum‏
1706

ו

lio⸗

-1ו1
ו4

77
ו
1
ה
0
7
4 4ו
ו
0
ם
-ו )
-660[ ,

ו.

elcti⸗
1
ל‎
וו‎
0

—

oeb.

21555887 4710 II. - 127

diligentiorem Tractationem Philologiæ Sacræ,
& nobilioris ejus partis ſtudii Gemarici a, ea
alibi in Comentariis & 4 nobis ipſis explicatale-
gere poterunt.
Nec volupe eſt plura dicere, quam eum lo-
cum ideo 06 Myſtica Hieroſ. explicari non poſſe,
quia jam præceſſerat ſpiritualis ſtatus judæorum
ultimi temporis, quando ad N. Foœdus invitati,
non ut initio 1. T. negligent nuprtias agni, ſed
potius 115 ſe adzungent, quid ergo abſurdi ſta-
tuere, jam ſequi in reliquis verſibus vocatorum
& parentium ſtatum externum corporalem, re-
duétionem in Canaan? atque 4060 præcipue - .
\ roſo-

6 Quod מו‎ mukis Academiis, una cum Antiquitatibus Hebr. vitio
forte ſtudioſorum incultum jaciens, hic per Dei gratiam ſtrenue
excolitur & floret, 164 ut etiam quidam Auditores Doctiores, alibi
nominandi 86 Erudito orbi commendandi, non quieverint donec
hanc Clavem abſolverim qua igitur ut jam diligenter utantur hor-
tor rogoque. Aſinos enim neglectæ opportunitatis per 16 pœnite-
bit, dum diligentiores, ex eventu melius, quam mea demonſtra-
tione 06 uſu noſtri laboris in excolendo ſtud'o Ling. & Antiquitatũ
S. judicabunt, quando illis in concionando nulla unquam deerit ma-
teria, atque cinctos ſe experientur ad bella jehovæ, vide id pro-
bantem Magnum Lutherum ה1‎ Epiſt. ad Magiſtratus Germaniæ
Tomo 2. Op. Germ., & ex illa compendium in Panegyrico meo
Hebraico in laudem Sereniſſ. Com. & Domini mei Clem. סס‎ introdu-
ctum ſtudium Ling. Hebr. מ1‎ Scholam Solit. recitante J. M. Rauw.
1706. ,49.8ק‎ & fidele monitum Clar. Franckii Profeſſ. Hall. Ce-
leberrimi in Programmate primum ordinem occupante in nova
Ed. programmatum, 1105006 ; & converſionem judæorum. O
quantum bonum! Quo autem multi Theologi proh dolor] מ0‎

4 .

128 DISSERYATTIO 10

roſolymam, nam quibus tota terra, זטס‎ non
etiam metropolis daretur? Sic Cap. ſeq. videtur
proponi, duplex converſio & reductio, una an-
6ז‎ 2 Captivitatem Babylonicam, altera poſt

eam b. Exechielem טס‎ ſupra dictas rationes hi
iterum omitto, & pergo ad Hoſeam cujus ver-
ſus 4. Cap. III. conferatur cum ſupra adducto 6
Clariſſimus iterum eſt Amos 2 , Tempore illo
erigam tugurium Davidis quod decidit; 9
ſepiam rupturas earum, 40 demolitiones פ6‎

reſtituam, 69 readificabo illud, ſicut שלוס‎ < 7
heredes ſint cum reliquiis Eldomi, ₪" omnibus
Gentibus quæ wvocantur denomine meo; dictum

Jehovaæ qui facit iſtud. Ecce dies venturi ſunt,
Täen, J ehovæ, quibus attinget arator meſſo-
rem, 09 calcator uvarum ſatorem: 69 ſtilla-
bunt montes muſtum, 09 omnes colles collique-

Et reducam Captivam multitudinem‏ : זמססן

populi mei Iſraelis, qui adificabunt civitates de-
ſolatas ut inhabitent, & conſerent vineâs ut
bibant vinum earum: facientque hortos ut co-
medant fructum eorum. Et blantabo סץ‎ in
terra ipſorum : 4002002 evellentun ampliuz 2
terra ſua quam dedero ipfis; ditit Jehova Deus
7002 ` Et
2 Verlſ. 7. namreducam &c. verſ. 26, cnempe ſequente 5. d Cap.
IX. 11-.15. conf. vſ. 9. & videbis id futurum poſtq. Iſrael per

omnes Gentes fuerit agitatus, adeoque fine N. T. quod vocant
סט עולסם הבצק‎ poſt Cl. Rhenf. alibi probavimus.

-

. .

ה-יאב א ההו ה סדל ו
אא .‏ נםל לב ל כ 9הא המ

.3
ף‎ tef

netalen

דו
ת
מול
porta‏
710
ק
thema‏
ſeruſa‏
l‏ ג
Reger‏
clo,‏
11
ף
1, גות
lublat‏
tiam ]‏
גס
00
ceſſann‏
ו

6

1
nam
1
7

0
lerur

. 41-

6
vel-‏
ו
ול

"7

7

ו

unt,
7
-ות‎
ו‎
7
7
ז;‎
[
0 7
7
Deus
Et
1
ו‎
ס‎

, DISSERIATIO ח‎ --
Et ut iterum multa omittamus, ס6‎ non pu-

det referre Zachariæ ultima 2 , quorum ge-
neralem jam ſupra feci mentionem, Redigetur

tota סת‎ terra quaſi campeſtria; 2 Gebabo, 42
Rimmonem in Auſtrali parte Jeruſchalaimo-
rum : 09 exaltata urbs manebit in loco ſuo à
porta Binjaminis, aſque ad portam angulo-
rum, 09 4 ;;”שז‎ Chananeelis uſeue ad lacus tor-
cularium Regis: Elhabitabunt in en, & ana-
thema non erit amplius [ nam reſidebit urbs
Jeruſchalaimorum ſecure. Si ergo ideo terra Ca-
naan fuit maledicta ? , quia Judæi גס‎ abuſi &
Regem illius occidentes 0 , ut סע‎ ſignificata, i. e.
coœlo, ita quoque ſigno carere debuerunt, ex-
pulſi inde ם1‎ totum qua late patet orbem, ſecun-
dum notiſſima Prophetarum & Chriſti vatici-
nia, initio facto 40. anno poſt Chriſtum ב‎ 5
ſublatum, ne putarent eventu carituram Prophe-
tiam Regis ab ipſis tantopere contemti; ſequitur
etiam maledictionem ſeu anathema, quod ססחו‎
conſiſtit quod terra exſpuat habitatores ſuos,
ceſſante impietate, cordibus filiorum revocatis
4 corda patrum 2 deſitura per adhæſionem
Fœderis Gratiæ, quod eſt fæ dus patrum e, æter-
(r) num
4 Cap. XIV. 10. II. ? vel anathemate percuſſa Mal. IV. 5. vid. 4צקט)‎
6 nam erat terra Immanuelis, Jeſ. VIII. 9. J Mal. IV. 6. vel Sec.

Jun. & Trem C. 3. 24. e Deut. V. 9. vel juventutir, quod idem,
55 dicitur æternum oppoſite 44 fædur tuum, Ezech. % VI. 60-—-62.

40 | | 0 .. 255 51%7211? 0. 16
num nunquam abolendum, diſſimile fœderi

Kin iricde quo generavit ad ſervitutemæ, & ab-

ſorbuiſſet/ F. G. patrum illud falutare pactum, cu-
jus vi ſemen benedicens 6 ex Abrahamo naſci de-
buit, niſi Dei gratia F. Operum acceſſiſſet, qui
fideles quidem duriter habuit, ut ſentirent pec-
eaſſe patres qui ad montem Sinai ſteterant 2
oſtenſurus graxiam ſuam 606217%ק‎ ipſorum eſſe
majiorem e & F. G. nunquam deleri poſſe, ſed
Deum Electos ſuosnoſſe, & אס‎ omni lapſu per
reſipiſcentiam eripere, emendare, corrigere, &
& ſanctificatos beare poſſe.
]16 jam plura 1064 præteream, quæ alii Viri
Docti annotarunt unum adhuc אס‎ codem Zach.

notare juvat, ubi non tantum reduéctio, & Hie-

roſ. reædificatio arctiſſime ut plurimis locis con-
junguntur, ſed etiam emphaſeos cauſa additur,
eam ædificandam eſſe in loco ſuo, quo hodie non
eſt reædificata, ſed in alio loco ut ex ſeptilchre
Chriſti probari poteſt / ut מ1 2ז‎ hod erna ſtru-
ctura hæc vaticinia nondum impleta ſint, atque
adeo adhuc impleri debcant. Sic Propheta 72

2Gal. V.24. 25. Gal III. 1 92. 6 verſuié6. d Gal III. גס‎ 21 &
Deut. V. 35. 6 Kom. V. 20. 06 quibus per comp. videatur 01
Meyerus מו‎ L. ſæpius alleg. Cap. I. Sect. 4- 6- XII. Abarb. ad
Zach XII. 6. ₪ Za ch. *1.- 6 notabiles duos verſus ſequen-
9פו‎ , 66 vid. Meyeruml. c. &. VIII. C. 2. p. 97.

מו0
ור
08
ו-
0
mum,‏
ו ita‏
recipie‏
וו
חוד
ui‏ 00
חו
400
16
[13}28}”6
ו
0
סו
הה
8
ת

—
א

ו

ederi

tper-
ז‎ 4,
ח‎

א

-ות

ו
01;
וה

0,
ו

, Præceptor

ſcribo, idque ex I LXVI. alisque S. S. Lo-

DISSERZATLO הש‎ --
ץ/7‎ permaneant ſeruſchalzima 2276 loco ſus

Jeruſchalaimir.

Atque hæc hac vice ſufficiant, ad proban-
dam reductionem, & poſſibilem etiam Hieroſ.
reædificationem; ſed dices cum templo, vel ſine
סס‎ ? Reſpondeo & an Chriſtiani ibi agentes non
exſtruerent templum: Cur ergo non ſudæi,
ſed non corporale verum ſpirituale, Chriſtia-
num, nam erunt naturaâ Judæi, ſed Chriſtiani
facti & ſic ſimul naturales & ſpirituales Judæi,
הס1‎ intelligo Coccejum 2 quando dicit, Judæos,
recipiendos in gratiam, és quidem cum tran-
guillitate terræ eorum, ita tamen ut nullum
emplum carnale reædifcandum ſit, ſed Ju-
dai ut Chriſtiani terram ſuam 6 ſervitute
elementorum mundi oltenturi ſint, ſicut olim

- 2 Chriſtianis poſſeſſa. Quæris an ſacrificaturi

ſint כ‎ Re⸗ credidit hoc magnus quidam
הסם סקס .ק‎ . qui libere ſentio, &

cis. Hinc & ceſſabit circumciſio, nam à con-
verſione judæorum, totus mundus inci piet fie-
11 unius labii 0 , parum valitura inpoſterum poſt
Poſſeſſionem illam Judæorum diſtinctione po-
pulorum, vitam er morte 2.-
4 24 Deut. * ז1* א‎ fin. Vid. Guil. Erneſti Tentzelii Monatliche
Unterredung. Nov. 1694. p. 895 — 92 3. c Jeſ. X X. 18. J Rom. X | 4-

132 DISSERYATIO II.
-חס‎ 8 Si igitur Judæei convertendi ſunt,

um Cxrri imo & reducendi in Canaan 69 6. quid ?
bacecine veritas minus erit practica, quam

Niano-
rum ria- . 2 20 / .
ג‎ 79/974 ? 51010016 110060000 verum, eam
50 Lheoretice multi norunt, 100 tantum ab-
.א‎ eſt ut in praxin reducant, ut omnia potius

contraria agant.

1. Nonne inde diſcimus, Judæos in ſe
ut hoſtes Chriſti fugiendos, &c. ſed ut con-

vertendos, mutandos, noſtram oleam, ex
quibus habemus fœdera, teſtamenta, pa-
tres, S. S. amandos, & quidem ſpiritualiter,
ergo convertenclos. Pauci autem de con-
verſione ipforum vel per fſomnium cogitant,
diſputant an in Rep. tolerari- & non ut
fatali Sec. VI. & XIV. trucidandi ſint?: Cre-
fſſcat zizvanium cum herba a, nullus ſan-
guis effundatur b. Annon multis fabula
eſt converſio Judaorum ? An non mitius
Athæos quam Judæos tractari videmus 3
Inania illa terræ pondera.
II. Verum tamen quia adhuc dum וז‎
duritia cordis ſuiambulant, quis non 1-
der, ut alteros illos in defectu, ita hic ם1‎ ex-
ceſſu peccare eos, qui eorum fuperſtitioni
pabulum præbent, eosque ſupra Chriſtia-
ו‎

6 ת
Chriſt‏
bile 0‏
0
Germ⸗‏
?

-

Rev.
0
ת
( סלזןכ}
.
ptimo‏
c. &‏

7

%#וֹ%ק
cam‏
-4 וו
;צטוֹ]סק

6ו
(oll⸗‏
x‏ 1
ל
litet,‏
=סס.
itant,‏
ת

DISSERTYATIO ח1‎ 133

- פסת‎ evehere ſolent? Sabbatho eis inſervire
Chriſtianas fœminas, ſœæpe meretrices, intolera-

bile crimen eſt, זט‎ alibi rectè annotavit Magnus
Doctor noſter 7. V. der VVayen pater a, 6
Germanorum Exegetarum non infimus pl. Rev.
Paſtor & Scholarcha Heilbronnenſis Clarifſ. M.
Storrius 2 fautor & amicus noſter, qui cum pl.

Rev. S. S. Theol. Lic. Paſtore & Prof. ſimiliter

Patrono & Amico Dn. Heuniſchio, & quem
primo nominare dedebam maxime Reyv. 66 toto
ספוס‎ Celeberrimo Dn. Dan. Erneſto ſablonskio
5. 5. Th. D. & R. M. Boruſſiæ paſtore 0

primo, Reg. Soc. Scient. Berol. Vicario Præſide

&c. &c. digniſſimo, & FFr. Unit. per Pol. Senio-
re, Viro cum vaſta Fruditione integerrimo, hu-
maniſſimo, ex primis ſubſcriptoribus Clavis
noſtræ Talmudica maximæ extitit, quod vel
ideo memorandum hic, quia ſine Virorum illo-
rum curioſiſſimorum & מ1‎ vinea Dei attento-
rum, vigilum circumſpicientium quo neceſſita-
ti Eccleſiæ Dei, agri illius pulcherrimi opes au-
gere, hoſtesque avertere queant, aliorumque Ma-
gnorum Virorum monitionibus quos alibi me-
morabo, & סומ‎ ob ſolidas rationes prætereo, vel

7 In Theſibus de Iudæis. Vin Libro Vernaculo quem jam cum
Franeq, ſtudiorum cauſaagerem admiratus ſum, der Ungerech⸗
4 Schabbas Goi.

4 155187 מ ס1ד4‎
jam in Præf. aut Diſſ I. memoravi, hæc ipſa Cla-

vis nunquam prodiiſſet, fuit enim labor major,
quam externa frons prodit, ſumtusque ſimulame
ferendi nonleves, & multa evenerunt quæ alior-
ſum potirs, quam huc animum impellebant, זט‎
taceam, officium operoſum, mihi ſaltem ſi aliis
minus videri poſſet, quia fidelis 0106 cupio, at-
fluenti uventuti, cujus adhuc major adef-
ſet copia, ſi non ab 41115 סט‎ fama fert, in alia omnia
abire juberentur, cogerentur, 06 quo ſuo tem-
poreplura.
Inconfeſſo apud Eruditos eſt, Judaicam Gen-

tem eſſe ſuperbißimam & doloſiſſimam, unde can-

cellis ſuis ſunt includendi, סם‎ ſaltem aliquo mo-
do agnoſcant, ס!‎ vivere גלות מז‎ ut loquuntur, 6
exilio, cavendum Magiſtratui neper 005 eorum-
que cauſa Chriſtiani ſupprimantur, ſunt ]8
ad corrumpendos & occœcandos Judices, in-
primis ſi lites coram Judice (proceſſus vocant)
contra Chriſtianum habeant, unde Chriſtiani
ipſi multis locis Proverb. habent, cavendum eſſe
Chritiano סט‎ cum ] 0450 in foro litiget, man muß
fich huͤten das man mit keinem Juden einen Proceß fuhre/ Judex
deberet citra ullum reſpectum perſonarum judi-
care, nec unum propter alterum ſupprimere:
Hic ſi nevos multarum Rerumpublicarum no-
tare vellem, menſuram diſſertationis 6

debe-

debere
ſtimo
ת‎
2
%
ו‎
ה‎

ו
מ
₪ ס
) וס
ם
/
ה
ה
ץ
menc‏

ה

` 13\5661

.5 0

—
1

0

.0
4jor,‏
?
ו
וו
1
(
ה

וו
1]

00
גס
10
6
0]
ח
in-‏
ה
6
#»”ט} 7
ת
*-&1\\'
nele:‏
10 1
0

ebe⸗

PISShERYATTO II. 5

deberem. Er ſic in negotiationibus cur Chri-
ſtiano j. udæis S8. ex centum uſuræ permit-
tuntur, imo plura? vid. L. Germ. Wucher Feind /
nam non funt hæc mei fori, ad graviora per-
go. Credit vulgus Chriſtianorum, 5
uti Chriſtianorum ſanguine, cum tamen
945 æque Chriſtianorum סה‎ ſuæ Gentis ſan-
guis interdictus ſit, Gen. X. 6. ſed ſi = quod
& ſangiinem & pecuniam, (quæ æque 6
fanguiseſt vita hominum) poſteriore ſen-
ſu ſumatur, הוסה‎ negaverim, exprimunt,
exſuguntque Chriſtianos, imò ſibi gratu-
lantur, ſi Chriſtianum planè Exſugant, ut
pro nobis probavit Schudtius 2 & ante
eum Gerſon 0 „hæc enim non ſunt mei
inſtituti. .
6- 9- Feſtinemus 41 acropolin, ſi con- Modun
vertendi, quomodo convertendi ſint ſcire qnen
cupis? Recte facis, nam 611ס‎ Deus hic tem- -ל‎
pus ejusque opportunitatem ſolus ſciat, י -בז‎
men cum rem ipſam determinaverit, etiam ל‎
ſine dubio vult media quantum permittit

imbecillitas humana adhiberi. Diximus

alibie eos ad iram provocare, & Chriſtia-
nis exoſos reddere, medium converſionis
dire-

a4 Libroſùpra allegato. Im Judiſchen Talmud / i. e. ejus
compendio. 6 Diſſ. II. 06 Kabbala G. ultimo:-

0 2195587 4710 1
directum nunquam viſum fuiſſe, 11606 non ne-

gem utile eſſe ad ipſos humiliandos, ut ipſis

oſtendatur, qualibus artibus utantur, blasphe-
mi ſint erga [. C. conſequenter Deum ipium,
צס eſt unum cum ipſo, & c. Præſtat tamen‏ ום
Spiritu Chriſti cum ipſis agere, priora omnia con-‏
donare, & rem ipſam urgere, ergo ſciendum quid‏
doceant, quæque ipſorum ſint Prota Pſeude,‏
ſed unde id melius quam Talmude, aliisque‏
ipſorum ſcriptis, ſtylo utplurimum Rabbinico‏
ſcriptis & in Talmude fundatis, nam vel ſolus Tr.‏
noſtri LPEmper. quem primo loco poſuimus do-‏
cet, quomodo [. & iterum ʒ32. iterum aliis modis‏
ſcripturam exponant, qui autem fundantur in‏
Talmude. Doctor ergo requiritur hic in Tal-‏
mude probe verſatus, nec curabunt alium, ta-‏
ceo quod in ipſorum Libris & ipſo Talmude‏
pro noſtra religionc multa ſint, propter quæ‏
ſola requiritur in Converſuro multa Lectio Kahb-
baliſtarum, Talmudis, aliorumque librorum,
quos occultare, imo אס‎ quibus quæ iis diſplicent
eradere ſolent, quod fatum expertus eſt Com-
ment. R. Menachem in Pentat. ex Edit. Venet.
uem poſſideo, ut multis Viris Doctis qui ſup-
pellectilem meam Antiquariam viderunt, ad
oculum oſtendi.

6.10- At-

י

`5.10
10
ת
ב
Paulin‏
ת

ו 105

Chu

וו
ו
eyicin‏
ה

ו .

venti
--
ו‎
010
₪
ו‎
opti.
ס‎
-

n -‏
.
Pphe-‏
, 1ל
ו
100
ו
0
ו
וום
א
-00 6
ו
tur in‏
-4
גז m,‏
mue‏
]
0]
ט
licent‏
Com-‏
enet.‏
־קס] 1

-

-.

DISSERZATIO ₪00 פ‎
ס6.1‎ Atque jam ubi hæ paginæ deſinunt, וס‎

novæ incipiunt, agendum enim eſſet de oee
— : dendi
ordine, quo procedendumeſt, in convcr- dun

ſione hominis Judæi, ſed cum eum אס‎ lege con-
Vertelkt-⸗

Paulina alibi 2 propoſuerimus, hic tuto ;

abrumpere poſſumus, 6 ſane converſu-

rus non opus habet Regulis noſtris, modo
enim Soeripturarius, 66 ut ad hominem ar-
gumentari poſſit, T almudicus & Kabba-
liſta ſit, talem enim eſſe debere alibi jam
evicimus = per ſe ſciet quo ordine incho-
andum ſit tanti moliminis opus, 6 probat
exemplum Clariſſ. Edzardi patris, hodie vi-
ventis Viri Clariſſimi, & Magni Juſti So-

lani, Amaliæ Eliſabetha Sereniſßsimi Prin-

cipis Haſſo Caſſellani Princeps coniux אס‎
domo Hanovica, concionatoris ſuperiori ſe-
culo ad id operis electi 6 , licet fama ferat
Judæos optimis conſiliis aurium obturatio-
ne reſtitiſſe, ſic autem vitium non fuit in
optimo conſilio & mediis legitimis, ſed ob-
jecti udæorum) malitia, hic enim vis nul-
la externa locum habet, ſed ſola media pa-
)5( 018-

Diſp. 66 Alphabetho Converſionis Judæorum. Diſp.‏ מ1
II. 06 Kabbala. «Cujus etiam hac de re Conciones Germ.‏
doctiſſimæ impreſſæ ſunt Caſſellis 1650. in 40 dignæ quæ‏
denuo imprimantur. , '‏

cifica & rationalia putem adhiberi, & ex iis ex pe-
riri debere, an tempus ſit Converſionis Judao-
rum velnon, quorum unum qui negligit, à rea-
tu mihi non abſolvitur, quilibet quantum in ſe
eſt, Profeſor, Paſtor, imo quilibet Chriſtianus,

Principi ſuadendo, quod ſæ pe Principibus ſui ſe-

culi ſuaſit Magnus Lutherus 2-, auxilium of-

ferendo , & ſi deſideretur præſtando, Reg 5

| סנסש‎ & Principes audiendo, ſalaria laboraturis
dando, & authoritatem, nam ſumtus hic requi-
נז‎ non niſi is negabit, qui avarus eſt, vel ſtupidus,
hunc in finem Soctetates inſtitui laudabile 61

modo etiam ſit unde tantæ molis 5קס‎ quales ſunt

iſtiusmodi Societates promoveri poſſint, qualem
autem Societatem præter Philadelphicam in An-
glia, & noſtram ſub Auſpiciis Magni Regis Fri-
dericit I. Glorioſiſſimæ memoriæ Regis Boruſſiæ
Electoris Brandenburgici erectam, & à ſan-
ctiſſima Majeſtate Friderico 77 Vilhelmo, Magni

parentis non minore ſanguinis & Virtutis hære-

de, & utinam propagatore, propagatam, conti-

nuandamque, nullam eſſe novi, סט‎ enim aliæ ſo-
115 literis contentæ, ita hæ Pietati, & converſio-
„ . /\ : 3 , / +. - :
ni inconverſorum בטן6‎ judæorum quâ Gentium

ſunt

7 V. T. . Jenenl & Theol. Bedencken / wie und welcher geſtalt

Chriſtlicher Obrigkeiten den Juden unter Chriſten zu wohnen

geſtatten koͤnnen ꝛc. ſamt einer Vorrede der 1 1סס‎ Facultqt zu

ſunti

-

ג

(

4ס

dicat
0

.
0
הה
4
ſunt‏
חום
ף
cum‏
0
0
וד.
00
סס
3
Ctan‏

0

.4 ]

0
-
1ו
7

-6ש

1

4

ג

60
idus,‏
20
ו.
סג

DISSERYATTO . - 9ו‎ -

ſunt intentæ, ea tamen differentia זט‎ dum Angli-
cana illa uni horum, hæc utrisqueex inſtinctu
M. fundatoris invigilet.

Quare Deum Opt. Max. præcor ut hoſtes
ejus avertat, convertatque, Patronis veròbene-
dicat domi forisque, ad 5.5, fui nominis gloriam
& decus bonarum literarum.
Ut tamen aliquid addam, dico incipiendum

eſſe 4 dogmate Corruptionis univerſalis gene-

ris humani, methodo Pauli מו‎ Ep. ad Romanos,
06 quà omnes operarii, quorum caput & Radix
ſunt judæi, utalibi doceo 2, nimis leviter ſen-
tiunt, inde ad Frzdus Gratiaæ bpergendum,
quid enim ſani ס1ת‎ ſibi quis promiſerit à judæis,

cum סמ‎ ipſam quidem diſtinctionem in F. G. &

operum vulgo ſciant, quæ igitur docenda ipſis
eſt, licet ſi ex verò loqui liceret, dicerem paucos

Theologos Ohriſtianos hæc recte concepiſſe, con-
fundentes Legem & Fædus, quæ etſi in multis

conveniant, in ſumma tamen differunt, cur hæc
ignorant? quia multi neglectim Philologiam -ב₪‎
ctant, mature nimis cruda ſtudia in ſuggeſtum
propellunt “, exempla ſuntodioſa.

- ס9ד Theol. Elench. Sciagr. dehneata diſp. I. & II. 7 Wid.‏ ח₪1
סץ & ſimi Schrammi Fautoris & Amici, 6. S. Theol. D.‏
ת aghi per‏ 1 מו Herborn. Orationem lectione dignam‏
Theologi Crameri Tigurini, Prof., autem Herbornenfis.‏

140 - ISJE ₪7 4770. II.
Pergendum 41 perſonam naturas, 69 -קס‎
614 , ס4‎ ſtatus Meſa, 06 quibus omnibus quid
patres ſenſerint docet S. S. & Kabbhbala, 46 מסם‎

rarò Talmud ipfum, hæc ergo duplici ex loco

oſtendere neceſſum eſt, Adverſarios facilius per-
ſuadet, & Converſuro facilitatem quoque מסם‎
parvam parit.
Et ſic dabitur anſa ſermocinandi de Conſilio
Gratiæ & Trinitate, quæ 11 recte explicentur,
cur non caperentur 4 Judæis, quando conver-
tens etiam oſtendere poterit in Kabbala pro Con-
סלו‎ Gratia & 5ס‎ fundamento Trinitate egre-
gia inveniri argumenta 4. Sed abeſſe tum de-
bent termini Scholaſtici, & non de verbis, ſed 6
diſputandum, æque enim mirum Judæo erit, nos
de perfonis, quam illos de Sephiroth loqui, & ita
explicanda trinitas, ut non repugnet unitati &
ita unitas זם‎ non repugnet trinitati, verum alio
ſenſu Deum unum alio tres dici demonſtrandum
Hinc loquendum de fde, bonis operibus,
Decalogo ſub Meſſia norma סת‎ juſtificationis,
ſed ſanctificationis noſtræ. Et ita 006 5
Argu-

- . Vid. Diſſ, noſtram 6 Kabbala „quam vocavimus Teſtimonium
Jeſu ex Rabb, quia doctrinam gratiæ & Trinitatis creditam
fuiſſe Antiquis & quomodo ex Kabbala erui poſſit oſtendimus.

DDe quo pluribus egi Theol. Didac, ociagr. Del, P, 161

—

0
ת
conat‏
ſtrane‏
7
ה
latur‏
ה
נחוס
ת
ץ₪
.9
guen‏
mum‏
expon‏
וו
ת
10
)װ?!]ע
-

..

Adhib
ori

ה
את \
Kit‏
Mei‏
-

ף
הסם .

+ 0

5?3*

5000 |

ו
ו
0)
60
-ס&%ת
0
6
0
ו
ו
ו

1ה

5
ש
—
וו
1
מו

DISSERYATIO 7 141
Argumenta 44 hominem hic iterum ite-
rumque commendo, & ſic concludo omnes
conatus converſionis hujus Gentis eſſe fru-
ſtraneos, niſi reducantur corda patrum
4 filios, & ſiliorum 44 patres a, h. eſt,
illud ab Eccleſia Chriſtiana ſcandalum tol-
latur, quo credunt aliud ſyſtema noſtrum
eſſe 4 patrum ſuorum doctrina, 605 06
cum patribus idem ſentire, quam ſententiam
ipſorum rudem Cl. Ellzardi pater, refu-
tare voluit, ם1‎ 6 Commentario ad Pſalmum

CX. cujus aliquod folium ad noſtras quo-

que manus pervenit, in n totum Pſal-
mum ex antiquis Doctoribus Judaicis 1

exponit, ut nos in noſtris explicationibus;

ua 06 cauſa optandum eſſet integrum edi

ſyſtema Theol. Chriſtianæ collatum cum

Kabbala & Doctrina Jud. Antiqua quæ
utique omnis ex Talmude manavit 0.

- ה‎ 6. Sed quis non אס‎ dictis ſua ſponte col- Rnrus
r⸗ ל 7 'ס" : ] - - . ו ה‎
1131\: , מסת‎ quemlibet ſtatim huic operi 616 cn,
40

hibendum, ſed probatum מ1‎ Bibliorum kni-
T. originali, & Talmude 46 Kabbala סץ‎ -?'
) - ſatum,
4 Mal. IV. verſ. ult. ? Vid. de eo plura in Diſſ. n. II. de Kab-
bala vera & falſa, & donec 16ז‎ quid elaboratum 6 utere
Kittangelii Sepher סל‎ 0 & Dem. Trin. ex Rabb. Clariff.
Meieri eodem Anno editam quo nos 06 Kabb. ſeripſimus,
de quo conſenſu cogitationum mihi gratulor ætorque,

DISSERTYATIO II.‏ | כ

ſatum, præcipue ctiam כס‎ præjudicium ipſo-
rum, quo in Gemara non exercitatum etiamſi

Biblia & Misnam legerit pro עם הארץ‎ plebeioha-

bent. Nam Talmudis Auctoritas, תסם‎ niſi tum

erit deſtruenda 16. מ1‎ 115 ubi cum S. S. non con-
venit quum ס4ה‎ opinione Fœderis operum, 24

Doctrinæ
cum 5
Porrò Chriſtiani omnes eis prælucere debent
vitæ ſanctitate, ne id de ipſis dicere cogantu r, quod
Barbari 2 de Europæis: Qualis 16 iſté ס‎
qui tam impuros ev ſe hilios, & ſceleratos homi-
nes progenuit?; Si pater quidem ille filiorum ſimi-
lis eſt, minime bonum eum eſſe oportet. Et טס‎
Impii iſti, ſcelerati ac perſidi Chriſtiani pere-
ant, indigni quos terra vivos ſuſtineat. 16 ſic
maxime qui Baſtores ipſorum eſſe cupiunt. Feſta
noſtra pie celebrare debemus præcipue Sabba-
thum, oſtendendo ſimul ex genuinis Judaismi

gratiæ Antiquitatem deventum eſt

principiis ſequi iter ſabbatho facere, candelam

& ignem accendere, ariſtas evellere & c. non eſ-
ſe contra Religionem ſablathi, ſed compotatio-
nes & commeſſationes, quæ proh dolor! à
Chriſtianis ſæpe in diem Dominicam rejiciuntur,
narratum mihi eſt, fuiſſe qui fratrem dammerer,
quod‏ | י

—, Indi Occidentales wid. Benzo Iuſt. nov. orb. L. I. C. 13. “ibid.

Cap. 23.

.ס}קוֹ 1
01

0 4-

סת
00 01

ההה

eſt‏ ווז

הויד
וֹ)סטף,זש
ו
- ז
וו
הה
ו ni‏
ו
e bla.‏

fudaumi

וו

ם. >
-ק
. 001
;?שםג\לס\;
נ]?]?\ח\חג!
&ס!]ף'

/' 2

. 2

142 ת1 4770 29185887

quod die Dominica excucurriſſet extra civita-

tem concionem in pago auditurus, dum interim

ræprehendens imo damnans 4110 tem pore die Do-
minica concionem negligens, convivio inter-

fuerit, quaſi ſanctius ſit eo ipſo tempore quo ſa-
cræ conciones funduntur convivari, nugis tem-
pus tranſigere, imo forte etiam conſpiratione
contra alios, jocis etiam qui raro à Chriſtianorum

conviviis abeſſe ſolent, quam iter ideo inſtituere,
ut audiatur paſtor, 66 ita obſervetur, quomo-

do Deus variis modis & Linguis colatur, ita ſui
obliviſcuntur ſæpe Chriſtiani. Interna ſanctifi-
catio eſt optima, qua cum quæ non pugnant lici-
ta, quæ verò ei repugnant illicita ſunt. Tan-
dem 11 udæos convertere velimus utique de-
סמסם‎ ſcire quid credamus, ססם‎ per auditum ſo-

lum fieri poteſt, ut ad noſtras conciones, ſed mo-

deſtas, bile carentes, plenas demonſtratione ve-
ritatis ad conſcientias invitentur, quæ iterum
optimæ ſi conſtent collatione veri ſenſus S. S. cum
Talmude & Kabbala quatenus vera ſunt, quales
ſfunt Soldani ſupra laudati, ſed etiam ev ulgatio-
סת‎ quæ hodie impreſſione commode fieri סק‎

noſtræ confeßtonts, quam dum curioſitatis cauſa

legent, puncti Sp. Dei quem ſemper ſupponi-
mus, ſimul veritatis viribus compulſi eandẽ porrò
inveſtigabunt, ſciſcitabuntur 6 diſpurabunt,
- א חתור‎

4 DISSERTYATIO ח‎
ut plura ſciant, quam ſitim qui in 115 excitat ille
multum profecit, cum in ס6‎ maxime peccent,
quod noſtra dogmata ita nauſeent, ut ea nullo
modo inveſtigent. Quando autem Linguam
Latinam fugiunt, & reliquas etiam non recte in-
telligunt, ſoli Linguæ ſanctæ intenti, ea via com-
modiſſima eſt, qua noſtra dogmata, quæ מסם‎ fu-

giunt lucem ut Alcoranus, ideo Religione Ma-

humedana non evulgandus, imo obſcure ſcri-
ptus ut non intelligatur ab omnibus, ſed lectu
digniſſima ſunt & clare, ſine reſervationibus

mentalibus ut 165ג ס1ז1‎ ſcriptores decet propo-

nuntur, evulgemus, quod quousque non agi-
mus, in caſſum laboramus, imo nihil agimus )2( ,

ו

quã de cauſa recte illi egerunt, qui N. T. & Cate-

cheſin

) >( Vide hc de סצ‎ Clariſſimi Angli Hugonis Broughtonii Epiſto-
lam ad Reges, Principes & Politarchas aliosque præſtantes opibus
de auxilio pro Hebræis ſua Lingua erudiendis A. 16 10. editam quæ
quia rariſſima evaſit, & de rebus quoque Hanovienſibus loquitur,
tota ſequitur, vi argumenti mei per NB. à me notato, nam סת‎ omnia
approbo : D. Paulus docet quanto 0 proſequenda eſt gen Jadaica:
quorum ſunt patres: & legir donum, & quorum Chriſtur eſt ſecundum
carnem. Deſlet eorum rejectionem: Jed ait fore denuo receptum in
gratiam. Hoc poſtremum mirabiliter [6 aperuit, ad magnam ſpem
paulorecentiur. Brevi narrabitur. Euit igitur in urbe Conſtantini ora-
tor ſereniſzmæ Reginæ Angliæ dittue D. Edouardus Bartonus אז וק‎ -
moriæ, theologus ſtudio & cognitionis præſtantia, qui ſcientiſimus Lin-
guæ Arabicæ tum docuit principer aulæ Turcieæ formam & ſpeciem ſa-
lutiferi Evangelii: tum maxime quendam Rablinum, primarium in -
: ₪14141

הס

ccent,
auullo
ה1‎
016 1-
1001=

-

ו
ne Ma-‏
ſcli⸗‏ 6
ה-0
ול
וו
ו
8
(ae-‏
ה

—
וקס
הקו
ו
ו
:7%4101'64
שװ&װװ»}
1 ו
ח וו
וו
ול
.ו וו
uum 2‏
ו

145 1 10ץ1855374ס

cheſin Lutheri transtulerunt, fertur etiã eſſe qui
Gatech. Palat. Confeſſ. Ref. Religionis typis evul-
gari curaverit, ſed etſi curioſus fuerim in Libris

Hebra-

nagoga Judæorum: cui declaravit NB. utriusque Sancti fœderis con-
venientlam: Ut Græciz Chriſtianix Iſraelita prædicaverit ſe mirari præ-

ſtantiam Evangelii. Hunc Hagareni Principes coegerunt ſua vo-

luntate meam tenuitatem acciere Conſtantini ad urbem: babi-
turam liberam licentiam Gracis concionibus informandi Chriſtianos

accuratiur: & Iudæor erudiendi Chananaiz, & autoritatem religionis
ſanctæ paſſim confrrmandz. Mira hac, ſed qua negari non poſſunt.
Namque prælo propagata eſt epiſtola ab וד‎ Turcis aut 104270 repræ-
מסק‎ Qui non tuliſſent eum talia fingere ſine ſuo magno malo. Por-
rho poſtulavit idem documenta darem ſcriptis uberioribur primum in
Adami lingua: Novum Teſtamentum collatum cum Veteri abſolutiſi-
mam Theologiam conficere : ut traditiones Thalmudicæ verè judicen-
tur ſupervacuæ. Hæc ante annos duodecim geſta ſunt, & סץ‎ fervidè
bactenus perdutctæ. Accitu hoc juiſſem Conſtantino polim, ut uſus Hebræe

0ræcæque Linguæ, NB. quas melius novi quam latinam, mira-
pili ſtudio ab teneris unguiculis præſtaret uſus majores eccleſiæ:

nec ſcopulis hærerem ſemper in iisdem, oculos macerando ſola

lectione ſonorum utriusque teſtamenti. Sedaliter 1 viſum:
- הוקש‎ noluit primo impetu ſuos immane: hoſter fovere. Namque orator
. 976 pralibatus paulo poſt hanc vitam cum aæterna commutavit: unde

columen totius ædificii de itione lapſum eſt. Tantum reſtabat hoc ut
השונל‎ + ſedibus calamo declararem prœlogue non inania locutum oratorem

de ſtudiis Hebrais & Græcis noſtræ Heſperiæ. Teſtix Baſilea hoſpita
- 1-1- literarum: Unde complevi Europam opuſculir de hoc negotio: quo

poſſent profeſſores meditari de auxilio ferendo. 727 Amſteldamum,

unde uberiora cunctic tranzmiſßi. Nec utrimque ſine frutctu. Primum

etenim Pragenſes Judæi cui miſerat apella Baſiliani agri exemplar Epi-
ſtolæ Byzantiacaæ reſeripſerunt hæc: Iudæus noſter '1 brax ]67 7
Chriſtianur ab Anglo. Jecus non petiiſſet ab ilo Chriſtianar inſtitutio-
nes. Eſt autem doctiſimus omnium noſtratium: hinc multaz move-

bit nobis turbas. 1126 Baſileæ retulit Iudæus: qui doctiſimur ipſe

ſuo in genere præfixit provmium in Aruc ſeu dittionarium Thalmudi-

(t) eum

46 DISSERYATIO II.
Hebraicis inquirendis, tamen illam verſionem

nunquam vidi, & hinc aliam paratam habeo, quæ

ut & alia hanc in rem facicntia, qua ſequuru-
4

2

um tum impreſſum 874 < dixitque quod ipſe Rieret Cbriſtianur mo-
do ſtipendiunm haberet unde viveret. . 690 non curavi hanc nimiam
אם הקם‎ Aliug Iudæur par illi ſtudiüär aut ſuperion, eodem tempore venit
Bakileam editurus quædam Thalmudica: Huic etiam dedi Judæi lite-
סף‎ ad me, meaque quæ ex altera arte reſponderent = & alia quæ
40006 extuli ]47 ei grata. Libenter meos ſermones amplexatur 7
& er trer horas audivit Eccleſiaſtæ mentem: Quod ſi omnia ſub ſole-
ſunt vana idgue probavit regnum Iudæ Foſt continuar cladez tandem

. 66017 .. regnum promiſſum 7 Per Chriſtum docet animorum im-

mortalitatem & ſpem inmunda futuro, non reditum in terram Channa-
Ream, uem ſtultà ſomniant Appellæ. NB. Atque in hac vena medullam
Prout potui Novi Teſtamenti virodeclaravi. Tum ille, utinam,
inquit, totum veſtrum N. T. tali orationis filo expromeres quo -6מ‎
affaris: N B. Totam gentem noſtram converteres ad vos. Zum ego,

in me mora nulla erit: ſi principer auxilio .11 45 Tigurum ivi::

zum im petravit à confule ut pen literar oraret ocyus redirem adeum ple-

informandum. 5007 negotia non tulerunt Auxitille 2610 ſuo Wor-‏ ו1
matienſer Eloquentiſſ. Iudæor & Offenburgenfir agris ut ſitienter‏
Xpeerent audire ſummam Danielic,. Nec non Hanoviæ 77 dele
gerunt eundam oratorem, ut .1 demonſtrarem ei totam legem ſpirare Meſ-
