ſiabilirem, id vero eſſet- 10610 , tua abuti patientia: ! 0 nonnulla in
medium proferam,è quibur, tanquam ד5? ולד םום ל1‎ X unguibus leo-
nem, (Necundum proverbium,) æſtimes cætera. Novi Teſtamentiocripto-
ס-ו‎ multa Veterir teſtimonia ad Chriſtum derivant: atque in eo duétum &.
Sanbti ) סוו‎ 6 ab errore immunes ſunt) ubique ſequuntur. Evangelii
hoſter tamen ipſov um faëtum pabſim ſugillare non deſinunt. Hic obſervan-
dum, multis V. T. locir uſos ſanctos Dei homines, cum 46 Chriſto, 91=
ue doctrina agerent; quia loca iſta eò pertinere, Puta ad Meſſam eſſe refe-
renda, apud auditores in confeſſo erat: licet ex ipſo contextu non ſemper
manifeſtè id evinci poſſet. Cum vuleò nihilominut, ut revera לס‎ ſpectantia,
in iſium ſenſum reciperentur; meritò adconfirmationem rei probandæ adhi-
Zebantur. Quando igitur ?סק‎ ſecula Ma in dubium vocantur, 4 archi-
va conſulenda, quorum authoritatem defugere non audent, quiburcum לס‎
סץ‎ eſt. Quamvis enim ל‎ Chriſti reſurrectione, miraculis ipfius & Apoſtolo-
- הודו‎ , dotrina ſanctitate, & miranda efficacia, aliicque ſimilibu documen-
tir, quod intendimus in locis iſtis applicandiæ, affatim probari polſit; nec
non ex ipſit 7 1- paragraphit, ך‎ id ipſum ſuis circumſtantiir non rarò
oſtendunt : adrefellendor Evangelii 16ס‎ + oraqueipfis obthuran-

zver habeat veterum Iudæorum authoritas⸗ gquibus

da, mirum, quantas וש‎
tantopere gloriantur. Ecce citatur ad Chriſti Deitatem demonſtrandam

Pſalmus ſecundus; uti ex authore ad Ebræor liquet. Convenienter citari
שתול‎ ₪ < 7 Jalomon Iarchisqui veterum ſententür lubens adhæret, ni ſi Chri-
ſtianie patrocinentur, quamvis myſticè, ipſos tamen ex poſuiſſe hunc Pſal-
mum d Meſza, hir verbir agnoſcit, 2 רבותיני דרשו את הענין על‎
חהחמשיה‎ noſtri myſticè expoſuerunt hanc rem de rege Meſ-

ſia. De Meſſa conſeriptum fuiſſe Pſalmum, diu exiſtimarunt Iudæi; ; 4

mmentaria, quaæ, הזסטטגע רבות‎ , dicuntur, ſatis

.

vetuſta quoque 0
oſtendunt. Iſtic ad ſectionem Gen. 4. 4. annotatum fuit an. circi

thanem poſtremum ס‎ Pſal

ה 71

ter 300. 4

nato Chriſto: olſervaſſe Doctorem Jonathanem, de tribur d'tum fuilſe, Pe-
te; Jalomone, Achazxo, & rege Meſſza. Atque eodem loco author⸗ Ionu-
.2. oſtendiſe, refert: מלך המשיח דכתיב‎
שאל ממני ואתנה גויםם נחלוזך‎ in rege Meſſia, ſeilicet id proba-

י
1
lilen‏
זך
000
mnt‏ 0
ש
1ו
gue hau‏

לד-

ך
ת
ד
נאמר
אד
חלתך
עס
ף
2
57
ת
וו
חום
0
10
ג
7
710
שול
] ג
1
ף
ו?
Ment‏
ים
ידכ 3
לנר
טוות
חום
ל

ץ וו
המ0ז וו
viam‏ וש. ו
מש 7
ו ל
וו a‏ ו
Meuft‏ וו
in‏ 0 י
א הה
וה וום
ים ידד
הוד. וו
־7/&71*'&/%!#60[
וף, הומם
0 דו
הפוק וו ₪
;םוֹזװם&טץ] 0
10 004
0, וו
ו lumum‏
לו סוו
וום זווון;
והו
שד
'”056514?}0 2
שוו
ו
ltart‏ וו
יוֹזוֹםוֹ]וֹװ, 6
. ז טען`װ`
־]%%6%6] 6& 0
t Iulai, hu‏
1 :
.2”:6."?”#!61'?'6 7

ת ח 0

AD LECTOREM‏ : י
tur quia de ipſo ſcriptum exſtat (Pſal. 2.8. à me & dal 17
hæreditatem tuam. Nonne e hunc Nn d SS Sentes -
9#2467?3 propriè ? ficuti אס‎ aliis duobus magis conſtut e dk: .
Propriè accepta ſerie eâdem accommodat. Aſcen ;־;5 ייו‎ H
Cege 12 Dve defeſto tabernaculorum, fol. 52. pag. I. re . %”6}0
adeò manifeſtè Chriſtianorum ſententia proponitur, ut ex r . zant /enr W

- .13(1!0;]1!61'482 17\/.]8#;% Vingunt, unum מול דום‎ Toſephi, סש?‎ &
Patriarcha Ioſephooriundum, alterum filium five ג‎ proſapia Davi ר‎
, 9. 1-

que hac 00 cauſa, quod mortem alia 100 ; [ י‎
7 ague und cum regni & imperii gloria, .

ע 45
unum eundemque non quadrare cenſe
Iam verò de fili -‏ 1ם
Davidis 02‏ 70 ו rdah‏ ה שש ש
veniſſe credimur) & ) 9907 obſervandum, ut veniſſe conſtet) A‏ 3ס[

תיר שיה בן דור שעתידר להגלורת שפ וו ח ע ו
, ?יז;ר?זלכ;יברז אומר לו הב"ה שאל ממני רבר ווֹ;י?;רלך שולל
אספרה אל הק י" אמר אלי ג ל ה נחלתף
Davidis, qui reveélandus eſt brevi ſee⸗ ee Kune. di Meſſiæ‏ 2119
dicl en⸗‏ י tibi: quia‏ ס04 & s audhanains Pete à me aliquid,‏
errerum eHarzaturii ſum; Dominus dixit mili hlur in al.‏ „ 1 ..
hæreditatem mam.‏ ת1 dabo gentes‏ * ;;3;2 36&1:5]2 ס*%;ז;%ן}ץ 2% 3 E‏
quam ipſe Baulus in Epiſt. ad Ein r,ve z, . a e Nlis .‏ סיו E‏
Me lam reſpexiſſe arbitratur. Antequam oeeſin⸗ Ste verl‏ װוװ!ו/:ץ :
Bag,„ 13 rrzr EeM. obſervemur, guæſo: ſiguide 1 Na „„‏
Halichoth, hanc ra‏ -/ !9&![;4/ .9ק 09 Re, Vle . Sub‏ 0
ſignificatur Baraita: unde B‏ כ”]/נ?&””ן']””%*],י?מ ל - „ ל0 raitam‏
Atqui cum Baraita 77 controverſiam non vocatur, 1‏ %װשש־.סץ”ש]ש[ .
iet vigere eſt P. 224. Jub mnitium. Plura quidem in ag 4‏ ה
-4? : 2 / ־0”” 4 tcd 7 Rabbinorum ſoriptis producere poſſem‏ ו
De-‏ . שאָט;}]/ 0 לשסה alteram‏ הנדק : סוום ;!;7:;:[12:672]2 ןש/ץ 0
D‏ יע[; 7 2 antiquorum‏ 12192]8;:וֹ//ץ]:&#ןי%%![ס,ןץ 0 ,?#]־6}2}7#3 .0
licet triplicem ſenſum conjungat. In rejiciendis Neecra h “D‏ , 1

- מיש‎ inter י ום סוק‎
Ppretibus prolixus 07 tantum nonnulla excerpam, in quibur ipſiu
2 2

ו המפרשי לםרש, י ששמלקוש mentem dilucidd hac in parte‏
תרלו המפרשילפרש, שם וישמשף פלשתיץ
זה המומורעל דוד בתחלת מלכותו ללהר שכ?מב;־צ;ב;??%;?}% כי
וכו'אבל אי אפשר לפרש כל המזמורעל הש ג ריאם ממלפה
למהיקראו סרני פלשתים מלכי ארץ װװ? ט היועליהם מוסרות
שפלהוכן בנתקה את מסה סים ים הול והרילג. =
כי אחר כך נתנםם ית'ביר דוד וכן שאלל ממניוכו וח בלתעולם
בולםביר רור כי לשון ואחוזתך אפסיארץ יורהבייכבוש בל חע
Multum‏ 0 |

- DISSERTATIO
Multum occupati fuere interpretes, ut hunc Pſalmum 06 6
exponerent, quum regnare inciperet: etenim ſcriptum eſt (2 Sam.

5. 17.) Audiverant autem Peliſtæi, &c. Sed non 61 poſſibile, ut

totum Pſalmum perfectè hac via exponamus. Nam quare ſatrapæ Pe-
liſtæorum vocarentur (v. 2.) reges terræ & Principes;, cum nonniſi hu-
mileregnum conſtituerent? Idem ſibi vult (v. 3.) Diſrumpamur 6
iſtorum quia nondum ipſis incumbebant lora; nam poſtea demum ip-
105 D. Laudandus in manum Darvidis tradidit. Similiter (-.8.ץ)‎ 4
me &c. ecce enim ipſos omnes non tradidit in manum Davidis; quum

phraſis (v. S.) & poſſelſtonem tuam fines terræ, oſtendat ſubjugaturum

univerſum mundum. Zalia multa ex iſto autorum genere obſervavi, , 6
סופ?‎ non congeram, ne modum excedam in hac diſſertutione obſervandam:
unum hoc exemplum, quid ex illis ſeriptir in &criptura Chriſto applicanda
ſperandum ſit, oculis noſtriæ ſubjicit. Plurima etiam moveri ſolent dubia in
Jacrir literir: quæ י‎ codicibus feliciſimè expe-
diuntur. Hoc liberè dicos tametſi alioqui Rabbini in Chronologicis exiguam
merentur laudem, nihilominur omner pene difcultater in Chronologia Vete-

rir teſtamenti ) [[ excipiar quæ 44 finem Chaldaici imperii & Perſicam mo-

narchium pertinent) vel tollere, vel viam ſaltem indicare, qua cripturæ
dubiir occurramus. Ampliſſimur hic mihi ſeſe campur pandit: ſingula non
attingam, unum tantum, & quia 01 commodum ſuccurrit, licet minutum
fortalſir videatur, hoc depromere non verebor: ſcilicet quod in Exech. c. 3 3.
v. 21. examinando ſcrupulum movebat. Deus Exechielic. 24. ₪. 26. nun-
cium de vuſtata urbe venturum dixerat eodem die, quo cladem iſtam paſſa
eſſet, idett, quam brevilſimo intercedente סקק[‎ - cui non conſentit, ſi nude
verba ſpecter Prophetac. 33. ב .ש‎ . quum nuncium ad ſe veniſſe narrat an-
no 12. menſe 10. idque die quinto. Etenim vaſtata & combuſta fuerat civi-
tas an. II. menſ. 5. die 7. (2. Reg. 25.2. cum 8.) ubi intervallum eſt integri an-
ni & fermè menſium ₪ . Hoccine eſt edem tempore & ſtatim cladem nuncia-
re? Interpreter, etiam Hieronymur, contradiéctionem hanc apparentem pra-
tzerire conſuevere.-Reſponſum ſuppeditare videtur . codicis Talmudici Koſch
Haſſchana c. I. par. I. בניסו ראש השנרה למלכיבם‎ R, גז‎ pri-
mum diem Niſan incidit initium anni pro regibus: quod Zalmudici
in Gemara pluribur confrmant: & 6ס‎ ſibi volunt, annor cum 44 Iſra-
elitarum reges referuntur, principium ſuum in Niſan habuiſſe, etſi re-
ger post iſtum menſem demum regnare inciperent. Ex hac bhypotheſi,
numerns menſium in an. 2. Reg. 25. Miſan inchoandis eſt: ₪2 menſir
Tuintus, fit quintus à menſe Paſchali. Jam Exechiel inde à deportatio-
06

ו

/

חו וא
וֹט#װסץ[;ז
וא ה
0 ת
וו"
ווד
Exechie‏
annotati‏
dn‏ לו

ו

.. 0

| ה
ול
עה
115
1ל
ו
₪
פו
0
ו
ſonen.‏
ול
hoe in‏
4
0
0
det in‏
ה
אףל

חר
]
היר
ליה
ועס
ד

את 06
נו6.
תי
Pe-‏ ם
הו
lora‏ וקו
060 ג
Lend‏ ו
quum‏ , סוו
הקו
glus‏ ו
ול וו
11
exye-‏ ]
eriguan‏ ו
0000
-וח Derſcun‏
ההמקולטמון
וק .

]

in 200‏
Mul-‏ .7.20 144
ו , וו
ל₪ דמו
תשקוק
ו וה ),
וומו ladem‏
-};:וֹ//#//!/ץ/!//ה
י
\»צ*ן#*\ג\\ וכאו
1ו
₪ וו ו
וו ו
,#:*:#זג!ץק:! ו
!#ח־#ש וו
;2!;'!,00';'10:;01 0

AD LECTOREM. פז‎
76 ſua menſes computat c. 3 3. v. 21I. Juæ in Ciſteum (Novembri ex parte
reſpondentem) incidiſſe cenſetur: ita ut decimns ille menfir Exechielis ſit

à Niſan ſextis. Hoc pacëto dies ſeptimur menſis 5 . in Anno 207 2 re-

dier quintus menſir 10. in anno Exechielis, nondum uno intergro‏ & ; אס
menſe diſtant: quod ſpatium ſatis contractum ad iter in Babyloniam in‏
motibus & turbis bellicis reguirebatur. At dicer nondum ]3 ]61 uia‏
Exechiel anni duodecimi meminit. Imo quod de regiorum annorum initiis‏
annotatum, reſponſum continet. Anno und cimo 4 primo Niſan Zedekiæ,‏
urbi diruebatur: praceſſerat primum Niſan deportatio Jechoniæ. 6‏
Praæcedens tempus anno alicui alzgnandum erat, puta Jechoniæ regis:‏

- ל.‎ quo clader obvenerat, & quo 0704010 motur (ut tali caſu fieri ſolet)

regem ſequentem in ſolum ante Niſan proximum aſcendere non permiſe-
runt. Hinc quia ſecundum Talmudiborum ſententiam, יום אחד בש:ה‎
חשוב שנרה‎ dies unus מ1‎ anno (bujurmodi in computo) cenſetur an-
nus; Exechiel Jechoniæ tempora conſideranr, annum unum anno Zede-
kiæ primo præmittit: ut Exechielir duodecimur ſit Zedekiæ undecimur:

ſervato tamen menſium iſto calculo, quo à deportatione ipſors ſibi numerari

diſertèò ſeribit. Hoc tantum 4 illuſtrandum iſtum Judæorum canonem,
ut ipfius uſus declaretur: cum alioqui conſtet in Judæorum annis in 77
diſponendis ipſiur utilitatem eſſe magnam. S ad religionisz dogmata pro-
gredi libeat, quam præclara apud veteres invenimus teſtimonia! & paſ-
Kionem Melſiæ probatam velimur, veterum ſententiam in refutatione Abra-
banielis 04 Eſ. 53. Pluribus oſtendi: multa addi poſſunt. Talmudiſtæ
hoc in dogmate nobis non deſunt. In Sanedrin Babyl. edit. Ven. f. 98. p. I.

C(Culi de Meſta Davidis fil. ſermonem ₪< docent, quæ ſub finem pag. le-

guntur) hæc exſtant, משיח יתיב ביני עניי סובלי חלאיםם ובולן‎
שרו ואסירי בחר זימנצת איהו שרי חר ואתיר חר*‎ Meſſias 6-
006 inter miſeros, qui ægritudines (ve plagas) ſuſtinent. Hiomnes
ſolvunt & obligant ſimul סט‎ tempore; ille autem ſolvit unam, uni-

uſque ſaniem exprimit. Quæ in hanc ſententiam enarrat .5 Jarchi:

כולהו מי שיש לו חמש וארבע נגעיםם אפרי להו ושרו בחדא
זימנא מתירין כל נגיעתן ביחד ומקנחין אותן ותוזרין וקושרין
אותן ואיהו משיח שרי החד נגע ומקנחו וקושרו ואח'ב מתיר
האחר ועושה כן ואינו מתיר שנים נגעין יהר רסבר אי בעי ליה

לצאת וליגאל את ישראל לא איתעכב בדי קשירת שנים נגעים

Illorum ſinguli, qui quinque, quatuorve plagis affecti ſunt (plagas

20 ס4-‎ LECTOREM.
ſwve uleera lebræ intelligunt, לס‎ referentes caput 53. Eſa. v. 4.) ipſas 1סס‎
gant & ſolvunt סנם‎ tempore, ſive denudant omnes plagas ſuas ſimul-
easque abſtergunt, atque denuò alligant easdem: 6 ille Meſſias diſſol=
vit unius plagæ faſcias, eamque abſtergit, deinde obligat; poſtea aliam
ſolvit, facitque ſimiliter; neque ſolvit duas plagas ſimul: quia conſide-
rat, ſi opus ipſi eſſet progredi & redimere Ifraèlem, מסם‎ retardatum
iri, interea dum obligaret duas plagas ve ulcera. Hic in tenebris ig-
nem micare & ſcintillare, id est, ſub involucro errorum veritatem contine-
ri videmms. Meſſtum ופדורסשותל‎ hic diſerte proßitentur, ילס‎ quidem è c. 53.
Eſa. uti contra Abrab. demonſtravi. Hoc dogma duplici errore involvunt-
Meſſam paſſum antequam mundo exhiberetur, idque in iſto Edenis latere
quod Romæ ſive Occidenti objacet. Hanc enim Talmudicorum fuiſſe men-
tem, אפיתחתא דרומי עעס‎ 0 portam Romæ ſedere dicerent, veteres
Iudæi obſervarunt. Alter error in palſionir genere confiſtit, guod lepram
ipſi aſcribant. Quæcunque illa ſint, quæ veritati aſſuunt. palſionem pro-
84070 loco agnoſeunt. ושז פ.‎ paſſurum fuiſſe Melſtam fatentur 2
Succa f. 52. P. I. ſub initium, ד‎ um ₪7 planctuè Zach. diſſerunt הספירא‎
מאי עביהתירק פלוני ברק רבי דוסנע ורבנן חד אמר עלל‎

-משירה בן "וסף שנהרג וחר אמר על" יצר הרע שנהרג

בשלמאת למאן דאמר עלדו משיחבן יוס שנהרג היינו דכתיב
eſt conditio? 18‏ אגוף bPlanctus illius‏ והביטו אליו את אשר 'ז”"קר”וֹ
diſſentiunt Doctor Doſa, & 19000108 veteres: hæc ſententia il-‏ 50
um de Mefſia Joſephi filio accipit, quod occiſus eſſet; altera verò‏
de peccato originali, quum abolitum eſſet, (Nilicet, ex recordatione‏

miſeriæ, cui ante Meſſæ aduentum obnoxii, cum iſto hoſte confitati erant ב‎

& negligentiæ ſuæ, quod 66070 non reſtitiſſent. uti exponitur ilbideme)
ſuffragatur ipſi, qui de Meſſia Joſephi סוות‎ , cum occiſus eſſet, illum in-
telligit; quod ſcriptum extat (Zach. T2. 10.) KReſpicientque ad illum
) תס‎ me) quem transfxerint. Ouin 5 loco non videt Chriſtum, id
ſ, Meſſam tranifxum? Verum orthodoxa ſententia errori involvitur
ne Melyza exaltando mortem ab hoſtibur itatam tribuant, ingunt Melſam.,
ſive Chriſtum Patriarchu Joſepho oriundum. Quamvis 3 veritate abire

conati, in eam quoque inciderint: nempe cum Meſſzam occidendum Joſephi

Klium cehſuerunt, qui talis exiſtimatu (Luc. 3. ך י‎ vel etiam Joſephi
הס.‎ revera Jfuit non ex ipſagenitus, ſed Recundum matrimonii ו‎
ipfi aſeriptis. Neque hoc pratereundum, uli peccatum originale agnoſeunt;

7

dque ,2/10/0 44 adventu abolendum alſerunt. Convenienter Ioſepho lIabetæz3,

7 7
דק

שחה'
pomam‏
ה
) מסק
הת
comme‏
וו
ג Cient‏
וום
7
non 7‏
M‏ ף
ח חוד
י
| א₪
ום
ב ו
0
in N‏
תו"

ונקן

%%
)ט}) . 113
ו
סף
ף
ְ 914113*»5
ת
ש
א
%

י

5 ₪

010 4
Pehen aliam‏
הדו
ה
.%ן שו.
ten 0‏
d53.‏ וה
::%[82”1!02'1
ם
-ו ש”# ,
Veteret‏ וו
ו 1”04
שום
געיה ם
Ntd⸗‏
In‏ ת
ſententin i⸗‏
1 מ.
ו
ם
(/%%/////%!
11 הושו ]
e ad Uum.‏
ת
ו
'??12171 ו
ו
תי

) 1
%;;!0

DISSERTATIO

כתיב!אתיירוחי אתן בקירבכם וכתיב loguitu,‏ א₪ .2 ad Pf‏ של
ואת רוח המומאה אעביר מן הארץ והנה יהיה כלזה על ידי בן

(Ezxech. 36. 27.) Spiritum meum‏ מהתקוופ. בנו של דור משיח ה'.
ponam in medio veſtri, &c. iterumque )2007. 13. 2. ( Spiritum‏
impuritatis amoturus ſum è terra. Ecce totum hoc fiet opera ne-‏
potis (ideſt, alicujus àpoſteriz) Davidis, ſcil. Meſſiæ ſive Chriſti Do-‏
mini. Ad impoſturam etiam attendamur., Iudai, ₪1 ex ipſorum‏
ק commentariir apparet, ſeſe ex illo Zach. loco extricare nequeunt‏
quandoquidem verus 276 Deur Iehova dittus de ſeſe loquitur, reſpi‏
cient ad me quem transfixerint. Hinc enim habemur aliquem 2‏
ſola transfigi poteſt.‏ של creatura‏ שש[ tantfixus,‏ לס Deus ſit,‏
ibi 61 edygen α Deus & homo in eadem perſona. Eapropter,‏
non quidem in textu ſacro; ſed in iſto teſtimonio citando mutarunt‏
illum: ne Deus tranrfeur qicatur, adeo-‏ 0 אליו 4 סםו ad‏ אלי
que Melſtæ divinitas hinc probetur;: 06 qua nonnulla ? Ebraæo-‏
rum monumentir dixi in notir meir ad Danielem. Progrediamur 1‏
Ceremoniarum abolitionem : à qua tantopere jam abbhorrent Iudæi.‏
atque 0 etiam in dogmate Talmudis uſum conſideremur. Vulgò an-‏
ziquum ditctum ſententiæ noſtræ de abrogatione accommodum proferri‏
adverſarür in authentico aliquo codice oſtendi‏ 1ו Jolet : quare ubi‏
queat, ſpectemur. occurrit etiam, ut alia Talmudies loca prateream,‏
תנא circa medium‏ .1 .ק .9 Idololatria f.‏ 46 6ש Aboda Zara,‏ 21

דביאליהו ששת אלפי שנההוי העול' שניאלפי"תוהו שני אלפי'תור'

שני אלפי' ימות המשיחובעוונותינו שרבו יצאו מהן מה שיצאו מהן .

560460105 Eliæ ita tradiderunt, Mundus ſubſiſtit ad ſex annorum mil-
lia: duobus millibus fuit inanitas,(ſeil. ut בלא תורה,2//ק42‎ ſine le-
ge;) duobus millibus, lex; duobus millibus, dies Meſſix: & ס‎ ini-
quitates noſtras, quæ auctæ ſunt, excipiuntur ex ipſis, quotquot inde
excipiuntur. Quæ poſtrema verba hactenur mald verſa fuerunt עע תם‎ ,
guibus cum menr autoriv, tum dictionir וצ א‎ in Talmude uſus, minurinno-
tuerat. Vox iſta palſim in excipiendi ſignificatu occurrit < mentem autem
6ו6‎ GloſÄa. יצאו משני אלפיםם אהרוניםם מר שיצצת‎
ומשיה לא ב4אל‎ Excipiuntur 8 duobus millibus poſtremis -'
otquot excipiuntur; dum Meſſias non |.אתסץ‎
3 . Quaß

22 DISSERTATIO

Quaſi dicas Meffas qui per duo ultima annorum 1קתו‎ regnare debebat,
multos ex hir millibus annor effluere finit, quibus 4 Deo nondum mit-
titur, & fortaſſir longe diutiur morabitur: fuerint iſti anni, quotquot
futuri ſunt (ſpatium nos latet;) id conſtat, quotquot anni labuntur an-
tequam Melſtas veniat hoc ſtatuto duorum millium ſpatio, iſtos annos à
felicitate iſta excludi propter peccata noſtra. In 5וקל‎ verbis, niſi detor-
queantur, ceremoniarum finem ac terminum habemus in 6סם‎
uum ſingulis periodis maniſeſtè ac diſtinctè "כס‎ ſeparatim ſua aſſignetur
conditio, ut ſine legum Moſeicarum onere vitam agere, tantum ad duo
millia annorum extendatur; pariter eadem lex ad duo millia ſequentia
aſtringatur, ; 06 Meſſæ ſecula omnia in ipſo acquieſcant, iſto onere
Jevata, & contenta morali lege quæ jugum ipfius non aggravat. Cui
doctrinæ ſic fatis conſentit R. Jabetæ ad 1/. לעתיר לבוצא 2 — .ס4‎
הקרבנות עתידיםם ליבטלד חוץ מקורבן תוררק‎ , Tempore futu-
ס+‎ omnes oblationes ceſſabunt, præter oblationem gratiarum actio-
nis. Won 06 agitur, ut quicquid credimus & profttemur, 0 Talmude
aliiſque Ebræorum monumentis confirmemur: quorſum introductio 7
Talmudica ſimiliaque ſeripta evolvenda, tandem reſpiciat, id oſtendere
volo- neceſſarium <ס‎ hanc z goττορααςσανπ 4 ſaltem utiliſſzmam 2 ־1(?([2}22‎
dere eſt animur. Ideoque in hoc dogmatum genere unum adjiciam. Gra-
וש‎ < admodum est quaſtio, an SKriptura ſecundum literam, uti loquuntur.
exponenda fit; an vero alium etiam & ulteriorem ſenſum admittat. An-
liquiſſimis etiam in iſta gente hoc probatum experimur, Nripturam my-
ſticum etiam quid continere: cujus inveſtigatio ſparſim Talmudieis curæ
fuit. Hinc ista verba pPag. 115. hujur libri, ex iſtis myſticis plurimos
ramos in legis divinæ juribus ſuccreſcere. Spiritualie ſenſus etiam à&
Chaldaica paraphrafi confermari pote?t: quum exponendi rationem in iſta
Chaldaica verſione uſitatam probant verba Cod. Kiddouſchin, ſive de ſpon-
ſalibur f. 49. p. I. ſub finem, המתרגם פסוק כצורתו הרי זה בראי‎
Qui ₪/אפֶקעפיםי‎ Paragraphum ſecundum formam ſuam. (id 647 , ut
ſonat,) ecce 5 eſt futilis, vel, mendax. Quo 0 de Chaldaica 06
agitur, ubi à literali ſenſu, ut vocant, recedit. & ergo Chaldæus inter-
prer cum teſtimonio iſto Tualmudico collatur arbiter ſit in hac controver ſia,
ſecundum סול‎ judicabitur: quia ipfius opera iſtic probatur. 96
autem ad ſpiritualem ſenſum nos revocat: quod nonnifi imperitus nega-
.ל‎ Conferamus tantummodo, Eſ. 4. 2. צכח יהודק שוס 0 סו1‎
germen Jovæ, cum Chald textu, ubi משיה4את ריי , א‎ [%11}3?.)\1.3
omini.

Dom
'חא‎

1

וו
ך
ת
ת
numer‏
₪ ₪
ש1

מים
4
tinge‏
1ו
רכל

גמרו
0
8
ווד
ו
6
0
1 שו
יו
m.‏ ת
0
[4&*1#6
וז
0
ו;ו]?י.־!י'[
ו
Den‏
יעונו
םוֹ 0

dehehat,‏ א
ו 1ו
0ס \
-211}#:61;313'
הדו
lann-‏ ,
תי
המו וו
0 ו
ת
oefe‏ ו1
( 1

ועתר לו
ססמא
480 71
ו1 י.
o0‏ ומסה
וו ,
הל19
0 וו
ו
4 =וו
-1 והסז
a‏ + !
?91:\1]111\0 0
וו
Fveceſl⸗‏
המחרם (
.
0”8/"”*” 1/2%&/!

ו וו

וו
- שי 0
ו

.װװ}ןןסס

| סקו

LECTOREM.‏ םא

0 . » , 9.--
Domin'. eodem verſu in Ebrao, פרי הארץ‎ , fructus terræ, in 2

legem. Quis hujuzmodi omnia‏ %]ת%צק 0 facientes‏ עבדי אורית+צת

enumeret? Gemara quidem monet, nibil temerè addendum, regero, quæcun-
que nos Tpirituali ſenſu ecponimur, firmius probari & majori probabilitate
perſuaderi poſſe, quam Judai Chaldaicam ושימ קהיוק‎ unquam defendent.
Neque poſteriorer Judæos hoc fugit, utut Peritſol in hac exponendi ratione
nobir obloquatur: Junt ali, quorum autoritas nobir favet. 7 quorum
numero Abrabanielem, Alviladam, Jabetz, alioſque ſimiler cenſeo. Jed
de ſenſu duplici in Middoth plura: unum Joſephi Jabetr addam judicium.
14. 22. ₪4 hunc modum ſeribit, אחשוב כי כל מה שקררה באותו‎
הזמן סימן למדה שיקרה לנו באחרירת הימיכם‎ Arbitror, -אטף‎ |
quid iſto tempore (Ekeræ) contigit, ſignum 616 ejus quod nobis -מס‎
tinget ultimis diebus. Quo factum, ut multir P »ſalmis non ſit una &
Iſimplici explicatione contentur. Non diſſentit Midras Thillim, uli ejmsmodi
Japius occurrunt. Exempli gratia, Pſal. 18. בשם רבי יהודה‎

אמר כל מה שאמר דוד בספרו כנגדו וכנגר כל ישראל וכנגר כל

Judæ pronuntiavit, omnia quæ‏ .כ1 Jodan nomine‏ .כווהעתים אמרו

dixit David מו‎ libro ſuo, reſpectu ſui, & reſpectu totius Iſraêlis, & re-
ſpectu omnium temporum ea dixit. Hoc modo contra Iudaæos אס‎ ipſo-
rum librir (inprimir Talmudicir) pugnare tantum couceditur är, qui libros
iſtor intelligunt: qui enim ab aliiz citata profert, facile exceptione ſæpe fi-
61 & falſa eluditur. Vbi verd 77 incumbere volumur, pracognita minime
negligenda ſunte in quorum cenſum Halichoth Olam meritò referemur, ut-
pote quo 710970670 , in Talmude præſertim, unde præcipua depromuntur,
progredi non dabitur. Att amen Talmudis 06220 vel hoc ſolo nomine, ut alia
Jam mittam, nobis placere & arridere deberet, quod infinitor ferme errores
& ridicular nugas detegat s quibus cognitir & attente obſervatis, facillime
adverſarios compeſcemur: gquibus volupe eſt, argumenta quaædamè N. 7
Jeligere, quorum vim elevent & apud imperitiores traducant. O quot quir-
quiliar, ridiculaſque argumentationer, gquibus ipſorum libri referti ſunt, ip-
ERir reponere quimus! Paucis defungamur indicaſſe iſtar, ipſorumque Logi-
cam, ſat erit. Quum in Evangelio Chriſti querimoniam deprehendunt,
Deus mi Deus mi, quare me deſeruiſti ? אם היה אלוה למה. שש//‎
fuit Deus, qua-‏ ו5 קרא כן והלא כל הצרות כלן באות לו מרצונו
adverſa obvenerunt ipſi, voluntate ſua?‏ גותנתס clamavit? nonne‏ 14 סע
Arqui nonne ipfi ſimilia Deo tribuunt, Cod. Berach. ſive de precibur [.3 P. 1-

שלש

DISSERTATIO 7‏ 2
שלש משמרות הוי לילה ועל קל משמר ומשמר יושב. הג'רק
ושואג כאריואומר אוי שהחרבתי את ביתי ושרפתי את היכלי

Tribus vigiliis definitur nox:‏ וֹהנלי\:!»י את בני לכיך אומות העןלם.
ſingulisque præſidens Deus leonis inſtar rugit: atque hæc loquitur,‏
Hei mihi quod domum meam devaſtaverim, & templum meum com-‏
buſſerim; atque filios meos inter mundi nationes in exilium mulerim.‏
Hic ego eodem modo ex ipfir quæro, Quare Deur iſto rugitu ſingulis nocti-‏
ur ter clamare non deſinit? Nonne hæc omnia ſecundum voluntatem ſuam‏
ipſi obvenerunt? Imo non tantum per Prophetas hanc voluntatem 285‏
indicavit, ſed ſe iſta omnia ſua providentia facturum fuiſſe non uno 0‏
delineavit. Quodrugiens ille, Deus ſit, non impedit 2 2 intermiſſio-‏
ne ſingulis nobctibur repetitas querelas, & vociferationer: quidni ergo Chri⸗‏
ſtus fuerit Deuxr, licet ibi ſemel lamentatus perhibeatur? Praæſertim cum har‏
zura humana ſuas paſſones iſto clamore expreſſerit; Deus vero pater non-‏
niſt in natura divina rugire Iudæir cenſeatur. Spiur reprehendunt., quod‏

àteſtimoniis V-Targumentemur; cum iic eadem non tattentur; uti unt.

Hic expendendum venit, quam 7672 ipfi rationer ſuar ל‎ libris 77 7- depro-
mant. Eodem cod. תשע מאות ושלשה מיני מיתה נבראו.ז.ץ.8./‎

בעולם שנאמר ולמות תוצאות תוצאורת בגימטרינת הכי הוו

Nongenta & tria mortis genera מו‎ hoc mundo creata fuere: nam di-
citur (Pſ. 68. ד כ‎ \ Exituque סכס‎ ipſa morte; exitus autem Ebr. per arith-
meticam totidem conficit. An qui ratione uti conſuevit, unguam 114 41-
ſuaniet, ut Duvidi de numero agere, ad quem mortis genera exc! eſcunt, Eo-
poſitum fuiſſe, credat? ו4.‎ ex numero, guem literæ in quodam voc 4
poſitæ conficiunt, pari modo paſſim progredi iſtos Doct. videas. Belk etiam
nonnulli modi infra p. .-6ר1‎ & ſeq. & 183. leguntur. Hujurmodi in Prom-
ודל‎ habere ubi iſti hominum gener: reſpondere volumus, admodum ex pedit.
Et quia ex ilis antiquis ipſorum voluminibus deſumuntur, etiam hoc ]0
hanc introductionem, qua הם‎ iſta evolvenda præparamur, utiliſimam ל6‎
oſtenditur. Multa non addam de argumentorum clalibur; guas perſpectas
babere diſputantis quam maxime intereſt“ non tantum, ut voces ac bhraſes
intelligat (qua de re in ſuperioribur, ) ſed inprimis, סנל‎ fundamenta ratio-
num apud eos igoret, quorum rationibus reſpondere debet. Verum enim ve-
לל‎ quum in epiſtola dedicatoria hæc utilitas plenius fuerit propoſita, 6
hoc loco ea tantum latius wactare animus fuerit, qua prolixius deduci non
ſinebat epiſtolaæ ratio; jam prioriv membri hujus diſſertationis finem facio
204

ום
ו
וו
0
ול
0
08
hareren‏
guane‏
tum etia‏
ו
0
ו
ו
שו
berentu‏
וה
ו
00
ת
וום
entema‏
3 מ
0
alltibit
ו‎
ך
,יסןןו 0
וו
ו
ו
י
6
ל
latet‏

ל

סת וחוס
ו

milerim.‏ תו

- וח
וו
4 4?2 ] תה
uno odh‏ וו
.”ק/%שןןוֹוֹ 7
0 ת
מוס הת
נל
הא"
הותגוו; וו
ת1 מאוך

מוש ש

0 ח ere:‏
br per aihr⸗‏
ו וו
27 ה
שוֹ%#/#ש 7
8
ץ הו
expell⸗‏ מו
7 צ!///מ///////וֹ
iran eſe⸗‏
ש'ז?&ץ[*ו*%ץ [
;17/1”/!1]8 ו
tnd.‏ וקו
7 ו

ו

לו ] 7

נ;;#[ש#/וֹ/ /

DISSERTATIO 0 סה‎
unde מלוק‎ libri uſur, ]7 non 0 conſtare, ni fallor, נל יס‎
Maderi 016 7 ; quandoquidem tanta eorum ſeriptorum eſt utilitas 5 ת‎
שלו2‎ nor dirigit, & affatim Præparat,s ſi lexica, uti in 0 Bresworihne
evolvendis obſervatur, adhbibeamur. Acd poſterius membrum ל‎ comhfero
bPrevibur guid hic præſtiterim exhibebo, quò omnia Venitius percipiantur .
guidque lectori expectandum ſit, facilius innoteſcat. Id operam dedi .
omnia perſpicuè redderem: qua de cauſa, licet ubique vocibus religiosd ac.
barerem Jubinde ם‎ iſdem non nihil rece endum ſuit . tum guoc nonnuc⸗
7uam eveniret, ut מסד השא‎ vedditæ alium ſenfum exlibituræ fui ent
tum etian: הם‎ obſcuritatem dectinandam, in opere intricatiſzmo. Dun 7
effugerem diſtintione, Nerupulosè & multo accuratius, quam vulod 7 ייװ‎
261 obſervandæ erant : cujuns neſciur non erit, 01 vel paginam A5 7 ]0»'
Texerit. Eòdem ſpettanr, uli eædem vocer, & bbhbraſer H 1
guando diver ſam, aliamque ver fionem adhibui ;77 eſt, duabur mihurve
Jormir reddidi- quò ir inter Je collatis, Ebræa 6ה‎ Talmudica facfis ere⸗ :
Perentur. Exempli gratiap. מו.1‎ vertitur Quemadmodum . at
- 8. Et quid ? Haæc interpretamenta admodum inter ſe diſtare vicanue, .
R quis iſtorum locorum ſenſum expendat, ebdem in 2 ;טוֹסוֹ]?}ץ װ%וֹ/;װכ/ץ‎ '
adeoque ſeſe iuvicem explicare, deprehendet. Eadem ratione p. G. ולס‎ 82.
traduntur. Rmilia, gquæ tamen diſſimiliter verti. 0 adbibenda ⸗ Gicdin
₪9 Jer mo erat at propter repetitum altero דוריה ס‎ , ſenſum conveni-
entem diſcrepanti formula exprelſ, ibi, legenda erant ſingula in ſe ſeor
ſum ; סול‎ verò, quæ ad eam pertinebant edocere. Id volehut author cun
diſtinctione membra omnia ſpectantia rem (qua de agebatur) proponend'
Fuiſſe. Wwumque requirebatur ut docerentur ת . הולס‎ 77 /6% 121}1 7 2
adbibita Aivißione traderentur. Ne quidemiſto modo 7 &'/;מוֹץ[?קק%₪&ז&2ס01‎
tatis metam pervenire potui. 7 tagqueſt ubinde quazdaminſerenqa erunt . 2:
barentheſi lucem mutuar entur reliqgua. Hoc ita intelligas cave uaßt 4
ner parenthefir notæ verba præter textum inſerta contineant; ſc non . 2
`;2'/7%2! 7164 , non authoriz dicta, eſſe incluſa. Imo etiam ubiin ſententia I -
nè reddenda & exprimenda non Suſßcerent, qua poſuiſſet 7 8 ”#ש]לס]‎
nonnulla 710000777 parentheſeos 07 (uarum tum nulfus uſue) “ 44
Juere ! 0 !וֹ*;]וֹ‎ de cau ſis ab authore abeundum. Aliliautemn H an, .
la occurrunt,ubi omnind non tantum dictioner, ſedetiam ipſarum ord, / -
religione Nervari debebat Id aliquando vel inſpicienti liguet, aliguctcd, adeo
latet, ut & ſeriptorir vitium arguere videatur. Exemplum halemur P. 20 5.

Waknae, ot. 206. 7 6. utrobigue Rabur Hounæ . diverſo
Torum adhibito ordine, præſertur idque cum tautologia ſuſpicione.
Verum

26 סג‎ LECTOREM.

Verum, an hic, vel ille in diſcurſu quodam præponatur, perinde non ס‎
ideoque Rali autoritas iſtic diſtinétè major dicitur, ſive ipſiur ſententia prio-
ri loco collocetur; ſive Hounæ dicto ſubjungatur. Nonnunquam tamen au-
thorem noſtrum erroris Ernkorus ſuſpectum habeo: quod addito aſteriſeo
notatum volui. Adhæc, cum teſtimonia ſacræ Sripturæ ſæpißſime hic pro-
ducantur; curæ mihi fuit, ut indagine adhibita, ſuis quæque lociz, unde de-
prompta erant alſgnarem: quoniam iſta ווס‎ 4 à Iudæisr ſuſcipi non ſolet. Et
quandoquidem, ubi iſta loca in hoc libro reperiantur, cognoſcere in evolven-
da ocriptura nonnunquam expedit, cum ut quomodo iſta Iudæi ex ponant in
promptu habeamus; tum ne modus inde argumentandi lateat (qua ſaltem
commentariis facilius intelligendis inſerviunt:) ſpecialem illorum indicem
Jubjunxi. NRicuti & rerum ac verborum: ne quidem iſtum defugiens laborem-
quo duplicem haberent lectorer. S&uidem ſæpe uſu venit noſtratilus 7
Latinorum facilius recordentur: qua de cauſa indicem Latinum exhibui.
Quia verò ſeripta, quibus intelligendis operam meam non parum collaturam
confido, Rabbinica & Talmudica lingua habemus exarata; idcirco ejus dem
sdiomatis indicem alteri præmiſi. quo magnum levamen ir accedet, quot-
quot iſtorum librorum capiet voluptas; cum obſcuriores vocer ac formulas
lectionis remoras ofendenter, expoſitionem ex indice paratam & obviam
reperient. Quaratione permotur, vocer obſcuras minurque cognitas indici
inſerere contentus uon fui, verum eò collimavi, ne voces etiam notiſſimæ deſi-
derarentur, cum earum ſignificationem quandam minus obviam deprehen-
derem. Etenim hoc vel maximè nor remoratur, quum in vocabula nota in-
cidenter, ſignificationis ſecuri, dificultatem alibi hærere arbitramur: at-
qui ſæpiſſimè uſu venit, vocem notiſſimæ ſignificationir, aliam קוס‎ obſcu-
riorem continere; qua obſervata nihil ſerupuli in ſententiu reſtat. Quit -
norat, cujus fit notionis dictio ל‎ 242 quid nobis deſignet p. 62. norunt pau-
ciſin verbum ſatir notum, at ignotior ipfius uſur, quem haber ק‎
76. & 86. Meitaque hac in parte negligeretur, quo laborantibus ſubveni-
re me poſſe crederem ziſtum vocabulorum uſum oſtendere libuit: ſive author
noſter uſum ex profeſſo enarraret, ſive hujusmodi vocabula tantum inter
diſſerendum adhiberet: ver ſio enim mea tum lexici vicem habet: modò index
4064 oſtendat. Quare in hec genere, ut labor minueretur quaærentibur, paginA
Plerumque in tres partes diſpeſcità, litera m medium pr principium, f -
nem deſignavi. addita etiam vocula bis vel צס‎ ; ? vocabula totier eadem
pagina reperirentur. Neque diverſa ſeriptura neglecta fuit. uti ſuo loco
קדירשי" סתם, קירוש"‎ invenier: ne litera' inſerta, vel omiſſainveſtigatio-
unem impediat. Nequeidtantum in obſcuriori ſigniſicatu factum, ſed etiam

ופוס
ubi ole.
ו‎ ne!
הוזוון,‎
ל‎ ma
הו‎
7

ו

ף
907
praſit‏
0
ו
Faulta‏
alriore‏
irigu‏
2 ו
נול
7 7
0 ;51116
ול
8
ו
.ל
ל
וו
0
וו
Fatian‏
Form‏
0
rore‏
ile,‏
ת

וו וו
ץ לשוו
tumen -‏ וו
וום 7
-וק וז !%1//־}7
locir, -‏
הקשו
000000
iu‏ 1
וו 4וף) ₪
ו1
דו
u‏ דוו
0
0
וחו
ubi⸗‏ 08
וו-

₪ & 08

וו
6וו
וו6 ion‏
ו ו
6 ; מו וו
ו ו ו
ו
וו
ץ₪ ויו
שלו וו
וק
שװװ#װאָ;#/ /
וֹכ?]טװוֹ ;
ך שוו
] 1 והקו
”װ})ש [)}]0; װ]
he‏ ו ,
]

| ;: וו

DISSERTATIO .

Fvex 1030 סמי וודוו , ת‎ ſolito uſurparetur, vel diverſaratione acciperetur:

ubi collationem, ut & alibi, utilem cenſebam. Particuliæ ſollicitè in vigila-
vi, ne Lexicogr ap his prætermiſſæ, hic quoque defiderarentur: cujurmodi

fſunt R ל) ימרוא‎ ſimiler, quum minur uſitata notione uſurpantur. 41-

hæc magiſtrorum nomina omittenda non duxi: quandoquidem an hic, vel
206 quidpiam aſſerat, an ex Miſnicorum, an verò Gemaricorum ſit ordine,
hac inquam digno ſcere magni intereèt. Vii in epiſtola præfixa, ex hoc codice
demonſtravi. Porrò ubi aliir literit in Latino indice voces exprimuntur im-
Perfectam notionem, vel adeo notam ſignare videntur, ut annotandæz non
Fint: ſed eo caſu ferme technolgic 05 eſſe obſervabir. Artirenim termini di-
igenter annotati ſunt. Cæterum eo majori àessiæ in indice pleraque repræ-
ſentanda autumavi, qus facilius lector, uſu ampliorem notitiam nactur, &
guorundam memor, hic forte minus dextrè redditorum eadem denuò hbic in-
venire & corrigere poterit. En vides, benevole lector, guid in toto opere
Praſtiterim, ut quam maximè tuis ſervirem commodir. Hactenur ad Tal-
mudica ſtudia defuit introductio- eam ut haberes allaboravi, etiam לו‎ eſſet
berfectior, hoc modo concinnavi indices, ut ſi cui in evolvendo Talmude dif-
Fcultas oboriatur, ſtatim hujus libri interventu ſeſe ex pedire gqueat. Qut
scriore ſunt judicio gnari quid ſupprimi, quid in publicum produci expediat,
virique boni סה‎ pii, coommodum agnoſcent & wihi ſavebunt. Verum enim
verò, ut aranei ex iirdem floribur, unde apes mel confieiunt, venenum colli-

gunt, ita fortalſir reperientur, qui omnia detorquebunt alid, & hinc tan-

21470 augebunt invidiæ virus: quia verò cui invidemuxr, in eodem laudabile
ה1וד‎ agnoſcere videmur, contemptum potius præ ſe ferent, 7100 omnia de-
Primuntur. Occaſionem ſuppeditabunt loca quædamè Gemara huc citata:
uæ minus rectè à Gemaricorum mente expofita judicabunt. Quamplurima
0 7721#1#616?704#86! ſunt, guorum multa ſuir locis inveſtigavi & examina-
.וש‎ Attamen etiam multa, cum perſpicua viderentur, & prout ſonabant,
regulas ac formulas, (in quarum gratiam accerſebantur, Aatir declarare,
ulteriori indagine in Talmude non quafivi. Quare fieri Poteſt, ut in quibur-
dam vertendir alid quam ipfi authorer, reſpexerim. An factum ſit neſcio:
ויהו.‎ potuiſſe, non eo inficias. .11 fortaſſr inhiabunt, & quem in ipſorum
Fratiam confeci indicem, eò convertent, quò faciliori ſerutinio in vocer &
