מנייהו סגי כי ההיא דפ"ק
דקידושין ואין ייעוד אלגת.
מדערת ואין ייעוד אלנת
בגדול ומקשין תרתי כלומר
תרוייהו חדא מילתא נינהו :
וְתרתִי למה ליי וכן בסוכה
פרק הישן עד שיאורויעלה
עמוד השהר הרתי אלג4ת
אימא וכורי

(צב) הא דאמרינן
בהרבה מקומותי בגמר4ת
תני פלוני בשאר*ספר דבי
רב ' הינו ספר וידבר
מוישלחו מן המחנרה עד
סוף הספר כולהו מקרו
שאר ספרי דכי רב וספרי
דרב גופירה היינו תורר]
בשמו ו ה -ב

(צב) כל" מיהא ברייתא:
כנוו תפשום מהנת וכיוצא
בו וכרד מהכא. שמעת4ת:
(צר) כ היכא דאיכא
גמירי . רוצה לומר מסורת
בידינו. ממשרה בפיגי -וכן
הלכתא גמירי לה'| --

(צה) דבר תורה בגמרא
Vbi-‏ 697 | * ספר |

הליכות עולם 7

משמש בשני פניםם דבר Vbicunque dicimus; Quid‏ .97 .§
תורה ממש כמו רבר תורה -טוסל סס docemur? Legimns in Miſna,‏
מעות קונות + דבר תורה iſte Gema-‏ 6 פסת mus, Quid novi‏
ארוסה בת ישראל אוכלת ricus Doctor ? 6006 eſt ipſa Miſna.‏
בתרומה \ ומשמע הלכד docere‏ 5ס Quid ? ipſamne Miſnam‏
למשה מסיני פ'ק דעירובין aggreditur. Hic regulæ diverſæ ſunt,‏
דבר תוררה ‏ מקפיר עלין perſcribam faven-‏ שוֹקגסוֹ:תכ)טףס]%םף
א . te Domino.‏
§. 98. Quum in Gemara ſæpiſſimè חוצ'ץ וכן פרש " ז'ל שכם‎
occurrit, Dicendumne eſt +ס‎ Doctores
cum illis Doctoribus eie⸗ eadem? hic p (צך) סתבש‎
ſenſus 61+ , Quid dicemus, controver- בכך?לח גמראת '. היינו‎
ſiam horum Doctorum cum illorum מחלןקת הכמים ובמקומות‎
Doctorum controverſia eandem eſſe? 'חיריםם לשון חלוקה בבבא‎
Atque hoc Gemaræ difficultatem mo- מציעי מחלוקרח בששניהם‎
vet, eandem planè controverſiam duo- אר#יקים בתורף . ופרש"‎
bus locis & duabus periodis tradi. מחלוקרז רהאי \ יחלוקו‎
Quinetiam qui Miſnajoth & Baraitoth po דקאמרר'שטרמשמע‎

poſuit, utramque fimul tradere de- : בשוה וכו‎
puiſſet: & hoc modo dicere, Hic & 6
&c.ita ſentiunt. (צן) ככט היכא ראמרינן‎

6-99- Vbicunque רזנינא + ר' = 5װװ146857ו5ט1ח11#1&‎ —pp מאי‎
מאו %* הךןשא אשמעוּנז ;!!](]%ץװ?וֹ סש?װװסװןססװוּךחז%&&%!װ!שװ‎
Gemaræ hoc ſcrupulum movet, quod ון‎
Miſna abſolutè aliquid doceat, quod ab W⸗
ֶ ..

omnibus non probatur: itaque ſic lo- ל‎ 0
quitur, An dicendum eſt nos quidpi- . אשמוֹעינוֹ ויש בזה כ‎
am abſolutè poſitum invenire, quod אכתבכם בפרק הבא בע'ה‎

nonnemo improbat? & occurrit Miſ-
na quæ ab omnibus מסת‎ probatur? (צ'ח) מה שאומרבהרבה‎

Quæ in hac Grmula diſtinctius obſer- מקומורת בגמר4ת לוממק‎
vanda ſunt, poſtea Dei auxilio perſcri- *6 ' הני תנאי כהני תנאי‎
bam. מי נימז רפלוגתצת דהני‎
22 100. Ecce quum paſſim in Gema- חנאי כפלונתא רהני תנאי‎
ב+‎ dicimus, Sedit hic coram illo N. ſedit ודחיקא ליה מילתא לגמרא‎
ש,ב*} מחלוקרת ‏ אחד ־%אָז;שוח1`װףס1מוֹ)%וּ!8ס`%1:!וֹ>כוֹ61־פ);װםװוּ%
cum vel alter ipſi refragatur; vel 176 י ך‎ ,
ea ratione loquens introducitur. Ve- כהלרן =כ' מקומורק ובתר‎
rum‏ "הירושא | -ו

ייו
תור
מעור
ארוס
נחו
לה
ויו
הוצץ.

₪
נור
מלוק
מ' נ
דול
מחוק
סר
מוח וכ

₪
חא אמן
הא
לאשמושן
אנתנם

ג
2קמורן
תנאי ללו
װ'הוקא לו
1א
נעצמן ככו

0

ד \₪ שער השיפרקא

ipſi‏ זגוג nihil pronuntiet;‏ 8!ין: 4 וע
non‏ נגוף ס! nulla in re contradicatur, ita‏
ſolemus. Sic ſcriptum reliquit D. Sam-‏
ſon filius Abrahami !. m. in obſerva-‏
."במות.00:) tionibus ad‏
Vbi ſic loquimur, Rabus &‏ .1ס6.1
Doct. Iohannes, D. Hanina, ac D. Habi-‏

ba docent, in מועד .1ס ל סססז‎ , paſſim *

hac combinatione permutant D. Jo-‏ ה1
hannem: fubſtituunt enim D. Jona-‏
thanem. hæc inquam ita exponuntur:‏
Rabus, & D. Johannes, & D. Hanina,‏
ac D. Habiba docent, nimirum iſtam‏
legalem conſtitutionem quæ in ſe-‏
quentibus traditur; jam verò eorum‏
verba Gemara authoribus ſuis aſcribit,‏
paſſim in‏ מועד.00) inquit, in toto‏ &
hac combinatione permutari D. Johan-‏
nem, D. enim Jonathanem ſubſtitui.‏
In hunc modum iſta enarrant additio-‏
nes ad Cod. Schabbath capite Iumen-‏
tum cum quo.‏
6. 102. Vbicunque dicitur, , 6
Doctoris, ut D. Simeon füius D. & 1-
milia; excellentia & præſtantia deno-
tatur. Ita hoc explicat D. S. Jarchi l. m.
קידשין.08:)‎ ad verba, lodan filius Do-
Roris. Jodan erat nomen ejus, qui ſe-
culo ſuo antecellebat: & ubicunquele-
gitur f. Doctoris, ſapientia & acumen
exprimitur. Hucuſque illius verba.
G. 103. Vbicunque dicimus, Magi-
ſtri familiæ Dobctoris, ſenſus eſt, qui in
ſchola literis incumbunt. Vbi verò di-
citur Familia Magiſtri, non ſingularis
aliquis Magiſter denotatur; ſed ſchola
ſive diſſerendi locus. Sic 114 explicant
Cod. eynp.
= a

לישני' ועור מי שסרר
המשנה והברייתצת הורז
ליה למיתני נהו גבי הדרי
ולימת פלוניופלוני אומרים
(ש8) כל היכא ראמרינן
תנו סתמא דלא כפלוני
דחיקא ליה מילתא לגמרא
דתני* משנה סתמא דלא
ככ"ע. וה'ק לימא תנןסתמא
דלא כפלוני ואתיא מתנ"
רלא ככ"עיומה שיש לרקרק
בשיטה זו אכתבנו בעיה .

2 הא דאמרינן בכוליה

גמרא יתיב פלוני קמירק
דפלוני ויתיב וקאמר לא
אמהונן הכ אלא במקונם
שחולק עלו או שהירק
הוא האומר! אכל אכ לא
אמר איהו כלוםם ולאנחלק
עליו בכלוכם לא אמרינן
הכיי כן כתב הרש'בא ז"ל
בהירושיו במסכרת יבמור'

(קא) כל היכא ראמרינן

רב ורכי יוחנן ורבי הנינא
ורבי חכיבא מתנו בכל סדר
מועד כל כי האי זוגא חלופי
רבייוחנן. ומעייל רבי יונתן
היפ רב ורבי יוחנן ורבי
הנינא ורכי חביבא מתנו
כלדומררקך \ שמעתרח4ת

76 הלכות עולם‎
, 6.104- Vbicunque dicunt, Conſti- שאומר \ בסמוך . והשתא‎
zutio 047 ex mente cujuſdam N iſtam pa- פסיק הגמרנת למילתייהו‎
וסאמר בכל סדר מועד כל !ס]/\[,פטמזוֹ:)&כ?עס/\וֹ(ןט;8111115־81116119.1”1!.‎
ecundum quendam Nobtinet, eum non האי זוגא שמחליפין ף‎
enarramus palam (palam, id eſt, coram יוחנן ) ה' יונתן וֶכ‎

multis) ,60 quum nos pauci conveni- פירשו התוספורת בשברת‎
unt-hosillum docemus. Vbi denique : בפרק במה בהמה‎
ita loquuntur, 4420071402 ; morem נוח אוישיו‎
, huncne quidem docemus ullo modo: בל 8 דאיתמר‎
ſi tamen eum obſervant, non prolube-
mus. Totum 6 מו‎ Codice ערוכ!‎ in- ברב: כמו ר"ש ברבי וכיוצא‎
venies, capite ,7 habitat. Refert M. בו י;ישװ נדולה ותשיבורת‎
]05 Samuelem, Eſt conſtitu- הוא ובן פרש"י ז'ל בקירושין‎
tio iſta ex ſententia D. Eliezerisf. Jaco- גבי יודן ברבי יודן הדה‎
bi; & M. Houna, Mos obtinet juxta שמו וגדול בדורו וכל היכא‎
mentem Eliezeris f Jacobi; D. Johan- רקרי ברבי לשון הכמדה‎
nes denique ait, 6 aſſuevit populus ſe- + ןח%.יפרח הו ע"פ‎
qui Eliezerem f. Jacobi Ita alibipaſſim-
eorumque expolitionem videre eſt ca- ל היכא דאמרינן‎ (1.☚2
שאס‎ de Iejunus.
6. 105. Vbicunque dicitur;, Docet רבנן רבי*רבי ר"ל התלמיור"‎

בני הישיברה - וכל היכנת 4וס .טטסססם,](}ספט}מס];6.446680װ%

quod meam ſententiam confirmat. dic דאיתמר בי רב לאו רב‎
iſta Seccn. Sal. Jarchi initio Babæ המדרש הא‎ 2 Ron
mediæ.- ; ישיר. ג‎ / :
+ 6 eſt generalis regula in והכי מפרשיי בקרושין‎
)000- עירוביי‎ ſive de Commiotionibus: הה החו‎
Vhicynque legimus, As edende —pN כל היכא‎
210 vaut Ad edendum 0 הלכה כפלוני דרשינן לרה וּ%}?#ין%[ת-:**נ&קן‎
niſi ad edendum 06 100 cum 6088= בפרקא וכל היכא ראמרינן‎
mento ſuo, Jenednedun nt ar מנהג כפלוני ל+ ררשינן‎
intingens edit quidpiam. quod fit 68= ם‎ "
n. 2‏ ג (nam intingens‏ ;ס.)&)וֹװמ&װ?) י
יחידי" מורינן. להֶ הה Fucelas ſumit) Sedubi legimus, Ad‏
י וא edendum ex iſto; vel 0 edendum ex‏
5 מ.װיימ' י ipſis duo ſu- ar N‏ 1185 צס iſtis, nihul eſt niſi‏

mere edulia, ita ut cum iis nihil come-

לא מחינובהו וכל זהתמצא D. noſtei Ger-‏ סם1 סקאס datur. Hæc eſt‏
ſchom,‏ * רב 4 2 2 מ -

0
0
0
ו
ו
ת
7
ל
ו
doce‏
1
igen‏
0
ת
Circo‏
ו
0
זט
מל
linc‏
.ס
0
.
%”!וֹש]
Ceretu‏
10
ץ'ונות
tiam ),‏
itaeſt‏
מ) 1
ל
8
ו
היה.
præc‏
י
מ

600
וקג:
ניה
וח
פורס

P
נוניכ
מו
לאוכן
ג י
שמון
רך\רו
\חרשי

עֶ
רכנן ל
מי ח'
ואיתמף
מא
והמ מם

ק
הלכת.
כ'ג?\'?'\;יי
לה נמר
נרב.יט :
1
דאמףיי ק
ל ען
י

ſchom, ת1‎ enarratione ſua C. עירום‎
cap. Omnia in commixtionibis adhibent.
6. 107. Vbicunque dicimus, Atoſten-
dendam vim alicujus, veluti, Vt oſtenda-
tur tibi vis Doctoris judæ, utoſtenda-
tur vis Doctoris Joſis, hiſque ſimilia in
tota Gemara; denotatur vis & efficacia
ipſius, qui rem judicat licitam. Quia
licentiæ robur & efficacia prævalet 0
docendum: ſicuti vulgò dicimus, vim
licentiæ eſſe efficaciorem. nam qui
agendi veniam concedit, ſuo nititur au-
ditu; qui prohibet, non item: quia -ם‎
nuſquiſque rem aggravare poteſt. Id-
circo ubique vim ejus qui rem licitam
facit docemur: ac ſi dicas, Doctor qui
ſic docet, præciſè loqui non intelligi-
tur, (nam alio modo 1ק1‎ loquendum
fuiſlet;) ſed זט‎ nos efficaciam doceat:
hinc quod 40066 præciſè non intelligi-
tur. Hac תו‎ re ſunt modi diverſi, quos
capite ſequente, Deo favente, deſcri-
bam. 9 -
6. 108. Quum occurrit, Id quod di-
cere poſſes, ſic non relinquitur. ס‎ 11 di-
ceretur, Si ita non ſit; tum hoc 110
modo ſe rem habere dicam. 164 doce-
mur rem ſecus 16 habere, Occurrit e-
tiam, Id quod dicere poſſer, quum res
ita 61 נדריבם.1.0000.קג0,‎ ſive de vo-
tis: Quod autem dicere poſſes; ut 98
ipſius cum corde conveniat, nos requi-
rere, id docet nos. Atqui revera, ut
verba cum animo conveniant, requi-
Ximus. At author libri כריתות‎ 0
præcedentem regulam accomdat: &
ſic dicit, Quod objicere poſſes, nos re-
vera animum cum verbis convenien-
5 3 :
,

- שער השני פרק א

בערובין פרק הדר. אמר.רב
יהורה אמר שמואל הלכה
ברבי אליעזר בן יעקב> ורב

בן יעקב + ורבי יוחנן אמר .

נהגו העכש6 כרבי אליעזר

ב[ִיעקכ וכן בהרבה מקומות.

ופירושםם בפרק תעניותת +
(קה) כ היכא ראמר
תנא תונא ר"ל תנא תננת
דירןֶסייעתאלרירי וכ;פרש"י
בריש מציעא . -
(קך) כלל זרה בעירובין

בלמקוםששנינו כדי לאכול

או לאכול בהם אינו אלצפי

כדי לאכול בובליפתן כאדם
שטובל ואוכל דהיינו שיעור
ברי לאכולל הימנו או כרי
לאוכל מהםם אינואלא מהן
עצמן שתי סעודורת ואין
אכילת דבר אחר עמהם .
לשון רבינו נרשום בפי"
< ערוביןשלו פרק בכל מערבין.

(קז) כל היכא ראמרינן

להוריעך כחו דפלוני - כמו
להודיעך כחו דרבי יהודרק
ל"הודיעך כחו דרבי יוסי
וכיוצא בהן בכולירה גמרא
רילכחו וחדושו של המתיר
משוםם דרבותא וחרושגת
דדקית'ר4א \ עריף | מפי
em‏

8 הליכות עולם‎
tem exigimus; ſed hic verba & animus לאש מועינן כדאמריבעלמא‎
non conveniunt: verba cum כהא דהיתראת עריף לירק סמום‎
conveénire docemur. Sic 1112 alii etiam שהסתיר סומך על שמועתן‎
סג‎ ratione accommodant. מה שאין כן האוסר שכל\‎
7 ”.123”1/1?1־109‎ Codice ארם יכול להחמי ומשוםם =יונו שבת‎
licitur Liber 67 ,5 4 pœna 0 vitur; . ן‎
ſed tamen actio interdicitur ſi tria ex- ern vnee
cipias: tibi ſenſus eſt perſonam non - דקת ב: הכיל‎
neri & rem eſſe licitam: ſunt autem 16 ל * : "ליז‎ 9
quentia-Hinnulus qui ædes ingreditur אחר הוה ליה למיתני אלא‎
Ecc. aliud, Qui 66 ſabbathico ſerpen- לאשמןעוּנז חדושא ומיהו‎
tem venatur. almd, Qui ulcus mulcet מאי דקתני לאו דוקא ("ש‎
abbathi 006 , ſi id quò ſaniem exprimat בזה דרכיםם אכתכםיבפרק‎
. הבא בעזרת השם‎

facit, non tenetur. 0
110. Cum מ1‎ Gemara abſolutè
xreclicitor⸗ idem eſt atque Ergo, (קח) בל מהו רתימצת‎
five, Hinc diſcas. Occurrit tamen אי לאו‎ Pern לא נשאר כן‎
סטק אלמא‎ Quare: )708. גיטיי‎ cap. הכי-הא' כך וכך סמ"לדלא! י1‎
קו‎ dominus etiam, quorſum traditio ויש מה'ר שכך האמרין‎
500 ? Ibi & plurimis locis ſunt exem- בפרכ;א כמא דנררי מה"ך‎
pla alia. Ita iludexplicat D. Salomon בעינן יס‎ — v
Jarchi 1. memoriæ ר*מח 4 וןװ\ל 4, ברכות.008)‎ -
verba, Si ſic ſe res habeat, quum navis בו‎ . e .
ejus mari mergitur;, ita quoque erit: 560— שוים6 בעינן . והכר‎
quod ſi hoc 01645 ,00 % caſurem † מישבו כפי השיטרה‎
non mutari, quaredixit M. Zabid id &c: מה ר אנן לפי האמת בעינן‎

פיו ולבו שויםם והכא לצת in Gemara‏ אלמלא אס \ .11ן .6
הוי פי ולבו שויםם .קנת uſitata, duobus modis uſurpatur- idem‏
משמע לן דהוי פיו ולכבו ה6ל ,& laliquando valet cum particula,‏
שוים וכן אחרים מתישבים Si extraherent Chananiam, Mi-‏ , סט
על זה הררך: & ſchaèlem, & Azariam ubi dicitur‏
extraherent. Dicit autem Magiſter‏
noſter Tham ם1‎ additamentis Cod. כלפטורים בי‎
(קט) ם בשבת illa vox ſignificat \ Niſi‏ וסט: מגילה
פ*טוֹוֹן'ר אבל אסור לבך מתלת cum aleph, ubi verò de-‏ אלמלא (ribi‏
דר"ל פטור ומותר ואלו ה]. cum jod fmali plerum-‏ אלמלי 4 notat‏
צבי שנכנס לבית וכו' ואיר que pingi.‏

הצד נחש ב י ו ל% 3
-₪ יהש בשכרת * ואירך .\ in magiſtrorum‏ כביכול ינז+.6

ו
ו
ת
ו
0
ה
uem‏
וא
וק
0
Utun‏
guun‏
77
ל
ו
ק אן
1)
ול
1
"ן[קתטז
loqun‏
ת
של
dam‏
ו
0
ח
זט
גז
מול

שער השני פרק א

m. ermone frequentiſſimum סס‎ 1
vult, legem quæ 22. literis tradita eſt,
hanc rem dicere poſſe; ſed nobis ean-
dem dicere conceſſum non eſſe. Aut
ſi etiam mavis, כ ב‎ 61 dictionum con-
tractio, denotans in lege ſcriptum eſſe:

quemadmodum plurimis 0615 dicunt,

Niſi in lege iſcriptum eſſet, nullius ore
idproferri poſſet. Sic in additamentis
מגלה.004)‎ reperi. Hac phraſi 6
utuntur in ſermonibus popularibus;
quum 64 proponuntur, quæ Altiſſimi
reſpectu gloriam minimè continent:
veluti ad iſtud Num. 13. 3 2. quia for-
tior eſt nobis, Altiſſimi reſpectu, ſi dicere
Tas ſit, dixerunt. ס51.‎ multa ſimilia.
G 113. Vbicunque dicitur, Rriptu-
הל‎ à ſimplici ſenſu non abducitur, nihil
aliud intenditur, quam Scripturam à
ſimplici ſenſu non omninò abduci. 6
loquuntur, Scriptura à ſimplici ſenſu
non abduciur; non verò dicunt, Scri-
pturam nonniſi ſimplici ſenſu accipien-
dam eſſe: ſed unà cum ſenſu ſimplici al-
legoricum habet. nec ab horum ullo
abducitur; ſed Scriptura utrumque ſu-
ſtinet, & ambo cum veritate conſen-
tiunt. Ita loquitur D. Moſes f. Nach-
manis 1. m. in ſuis ad præceptorum li-
brum obſervationibus.
G. 114. Illud autem quod multis lo-
cis uſurpamus, 1700 eſt correctio ſeriba-
rum, hoc ſibi non vult (abſit) eos מ1‎ le-
ge ſcriptis adjunxiſſe aut addidiſſe vel
unam literam. ſed per ſceribarum corre-
SRionem hoc denotatur, eos habito exa-
mine ex mente ſingulorum iſtorum
Hcorum obſervaſſe, non eſſe hanc præ-

לד
המפיס מורסא בשברה אם
להוציא ליחה פטור *

(קי סתם אלמא שכגמרא

הוג< כמו ש"מ ויש אלמאָ
שהוא כמו למה בגיטין פ ק
א"ה בעל נמי אלמא תניא
וכוי ואחריכםם לשם ובהרבה
מקומורת וכן פרש"י ז"ל
בברכורת גבי א"ה 4עפילו
טבעה ספינתו ביבס נמייוכ"ת
ה נאלמא אמר רב זביד וכו

(קיא) לשון אלמלגצת

המורגל בגמרא משמש בשני
פניםיש אלמלא שהוא כמו
אלו כמו אלמלא . נגדור;
לחננירה מישאל ועזרירק
שהוא כמו אלונגדוה ואומר
ר חת. בתוספורת . מגילרק
שבמקום שהוא כמו אלולא
כתוב אלמלא באל"ף ובמקוי
שהוא כמו אלו כתוב אלמלי
ווד בסוף .

(קיב) כביכול בלשונםס

ז'ל בהרבה מקומורתירוצה
* לאמר התוררה שניתנרק
בכ"ב אותיות יכולרה לומר
דבר זרה אכלל לדנו א"א
לאומרו - א"נ כ"ב נומריקין
כתוב בתורה כענין אומרם
בהרבה מקומורז אלמלא
מקרא כתוב אין הפהיכולה

cipuam‏ * לומר

הליכרת עדלם : ס

cipuam intentionem, quæ ex eo quod לאומרו וכן ראיתי בתוספות‎
in libro ſcriptum eſt fluere videtur; משתמשין‎ v25 מִגֶלה וזה‎
verum 21010 quid ſpectari: ססת‎ tamen בו הרבה בהגדורז ברברים‎
hoc, ſed סוו‎ modo ſcribendum fuiſſe. שאינם דרך כבוד כלפי‎
Quemadmodum Gen. 19. 22.. Ipſe מעלר; כמו כי חזק הוא‎
והוקם ו41‎ ſietit adhuc (coram Domino ) ממנו כביכול. כלפי מעלות‎
ubi dicendum erat, Ipſe Dominus 34- אמרו וכז הרבה כיוצא בו'‎
huc ſtetit; ſed Scriptura t gnuls, a n⸗ הרבה‎ ]
buit. Itaque illa non vocarunt ſcriba- נ‎
Hum corractionem, niſi quia poſt inve- (קיג) בל וק וו‎
ſtigationem declararunt iſta 1004 אין המקרא יוצאמידי פשומו ש‎
qn aοανο continere. Ita exponit D. noſter אין הכונרק אלא שלא‎
Samſon f. Abrahami . memoriæ. יוציאוהו מפשומו לגמרי‎
F. 1I15. Vbicunque dicimus, Eo ipſe והוא לשונם איז מקרא יוצא‎
die dixerunt, 18 dies deſignatur, quo 1- מירי פשומו א'מח. אין‎
bi præfecerunt D. Eleazarum f- Aza-
2 מקרא אלא כפשומו אבל- סוה‎
riæ: quemadmodum commemoratur יש לו פשומו עם מךרען‎
Cod. .קֶס ברכות‎ Preces matuting. ואינו יוצא מידי כלל אהה‎
.126. Vbicunque occurit, Quum — ג 'ה לוק-וטית:‎
aſeendiſſet Doctor quidam, hic ſenſus eſt, Pen rre e
0 ,

Babylonia aſcendiſſe מו‎ Iſraeliticam * ל'‎ 07
regionem: ubi verd dicitur, Quum ve- לשון הרמב"ן ז"ל בהשגותיו‎

niſſet Docëtor quidam, ex Iſrae litica re- . לספר המצוורת‎
gione in Babyloniam deſcendiſſe intel- . .
ligitur. Sicuti, Magiſtrorum ille diſci- 71922 והא דאמרינ‎ ( „◻
ulus magni acuminis, qui venit ex )0001-
58!1;*8 : ץ%ץ‎ 06):1&}611)69111 Iſraèlitica re- oS 10 PoEE
gio intelligitur , סט‎ 0 Babyloniæ ז.ה + אין הכוונדה הלילרה‎
ccidentem ſita 611 Similiter intelli- —ú שהוסיפו א שהותִירו‎
genda iſta, 7 ſurſum aſcendunt, Qui מה. שכתוב בתורה אפילו‎
Terſum deſcendunt Cod. אות, אחֶת אלא, עניז תקון בבא בתרמת‎
9. 117. Vbicunque dicimus, Corpus, 5e סופרים. הוא.‎
hoc fit ad ſermonis redintegrationem. ומצאו לפי ענין 2 — אחד.‎
Hæc eſt paſſim Gemaræ conſuetudo, ואחד מן הכתוכים ההם‎
ut quum dictum aliquod aut Baraitham שעוקךאַ הכוונה לא היתרק‎
rum nonnihil 6ז‎ are vult, expli- = |
cando 6 0\(310161(&0,%86\11\)18 ב' ספר אלא צר כוונה אחרת, רוֹ\ס?נססוֹ)י‎

0
lcat,‏
ו
1
0
ול
pum‏
0
0
את
סת
war⸗‏
ה
ף
ים
ל
ותמס
kterur‏
lem‏
4
| ששק
וס
ת
א
enhten‏
ו
6
0
ה
י
1
וגנוף
0
200
52 00
%
י

לאומר
מלה
נו היו
שם
מעלר
ממנו נ
מר ו
לקיג)
א המק
ץ הג
ומ'אות
והוא ל
מריפץ
מא
'ק ף
אנו י
מהסאני
הכד |

לו תי
ז 1

קדו
מכ/ןמוח\
ה.
י
של
פא 1
וד ק
לקו ת
72

י
ו

Cta reſumens præmittat, Corpus: 40 ſi
dicat, initio הקש י0‎ mentio facta;
hic vero corpus & fundamentum rei
tractatur. Verum enim verò demiror
quod legitur capite Hæc pro diſcerptis
habentur, ad hæc verba, Dixit Kaba,
Pulme cujus pellicula colorem allüru⸗
kr contraxit &c. quandoquidem ibi
ſic loquimur, Corpus dixit Rabba 6
quum tamen in re propoſita nihilin-
novetur. Hæc מסת‎ eſt ullo in loco Ge-
maræ formula. -. ,
. 6. 119. סטת6כ1‎ conſului Doctoris
Niſin annotationes ת1‎ ſtatuta, ubi 6
loquitur: Ecce quod dicamus Corpis,
etſi in סץ‎ propoſita nihul immutemus;
hac fit oecaſione, quod cum author

omnia iſta Rabæ vVerba adducere velit, —

iterum etiam illud adducat. Sunt au-
tem loca ubi Gemara conciſè loquitur,
166 dicit Crpus: quemadmodum ſcri-
Ptum exſtat in additamentis מו‎ caput
Quicungue jurunt, ad hæc verba, Vide-

vunt eum vaſa occultantem ſub veſti-

mentis ſinuoſis, atque deinde egredi-
entem &c. ſecundum lectionem Do-
toris noſtri Hananelis, qui ſic non 16-
git, Dixit M. Judas, 51 viderunt eum
vaſa occultantem &c. ut ſententia in ſe
1ס1ס‎ proponatur; ſed quod dixit

D. Judas &c. Hoc autem in tranſeurſu

occaſione Miſnæ arripiebatur. Poſt-
quam hanc ſententiam D. Judæ pro-
duxit, redit Gemara & eam explicat
26 dicit, Nos ſic non ſtatuimus, niſi 6
סס‎ paterfamilias qui ad vaſa ſua ven-
denda comparatus non eſt &c. Hic in

additamentis ita ſcribitur: conveniens
0

7 השער השני פחק א

ולא.חיה לו לכתוב כן אלא
כן כמו ואברהםם עודנו
עומד וייי עודנו עומר הירה
לו לומר אלא שכינה הכתוב
ולא קראיםם תִיקון סופריס
אלא שהםם דקרקו יופירשו.
ש;־.ם־ כינויים- לשון הרש'כא
זיל .

(קךט) כל היכא ראמרינן
בו \ביוםם אמרו יוס שמינו
לרכי אלעזר בן עזריה הוא
יבמו שנזכר בברכורת פרק
תפלת השחר > ,

(קי") כל היכא דאיכאת
כי " סליק -רבי פלוני י רל
מככל לארץ ישראלל וכו
אתא ר' פלו" מארץ ישראל
לבבל כמווהאי צורבא מרבנן
ראתא ממערבא. ומערבות
ר"ל ארץ וישראָל" ושהיגת
במערב! שלבבל וכן הסלקיז.
לעילא רנחתין לתתא בבא
בתר . |
ל(קיז) כל היכא ראמרינן.
גופא לחדש דבר וזו-שימת.
הגמר' בכל מקוםם שמב'צת
מימרא או בריית4ת אנב
גררא והדר בעי לחרושי בה
מירי לפרושי או לאקשו".
עלרה מהדר . לה זימנף?,,
אחרינא ואומר גופא כלומך.

]

2 הליכות עולם‎
fuiſſe, ut poſtquam ſententiamès 78- מע,קראי אנב נךך'א הוג‎
?6&?361)1&.%1}]6:,!6)111'6] & diceret r- +הכא גופא ועיקרא' והורן‎
pus, dixit D. Iudas *0. poſteaque ſub- המה לי בפרק אלו מרפות‎
jungeret, nos ſic non ſtatuimus &c. ſe- גביאמררבאריאה דאיגליד'‎
cundum formulampaſſim מו‎ Gemara כאהינא סומקא וכודאמרינן.‎
receptam; ſed loca 66 ubi Gemara d40) פא אמר רכא וכ‎
conciſè loquitur. Ethuic rationi ac- קא מחדשינן בה מירי ואן‎
quieſco כתובות.1.קג6‎ ubi objicitur, זו שיטת הגמרא בכל.‎
Et quid? Eſtne demonſtratio ק1‎ in-
0 &&?]1?0"4;3;” ca est (קיח) מקוים שוב ראיתי‎
tur, Spinæ dorſi medulla, quæ בפי" הירי ל-לר‎
- ?85)6 eſt inciſa, licita 611 ex ſenten- o N 793
tia Ribbi; at D. Jacob inquit, Licet 5 בהפא -ואף על נב דל‎
erforata fit: Ribbi id demonſtrat . 2* .,3 — RA
B. Iacob, ſed Magiſter Houna inquit, דיו 5 ה לשב‎
Conſtitutio מסת‎ eſt ex mente D. Jaco- 5 8 — on
bi. Porrò præceptor meusquem con- 33. י‎
ſervet miſericors 116( hic proponit םל,ן עי נמי הא+ ויש‎
kanc olutionem. quia objicienti, qui ſic *וֹןא! מות שהג }זךא מקצר‎
objicit, 7 Cadimne demonſtrationis פינו אומר גופא כמו שכתבן‎
nomen in interdictumè reſponderipo- ;ה?רסטת פרק כל חנשבעין‎
eſt, Quod ſi demonſtratio ſufficieni גבי ראוהו שהפמין כלים‎
ratione nitatur, quidni demonſtrandi רזחר כנפיו ויצא כו" לפי‎
אס‎ in interdictum cadat? ideo cum גירסרק רבינו הננאלה דל‎

. גריס אמר רב יהודה ראוהו objicit, & quid? Eſtne demon-‏ 5ו

ſtratio interdicto? reſpondetur Etiam, שהטמין כלים 2 דתיהון‎
nam ecte legunt &c. id eſt, quum מילתא באנפיה נפשח אלא סגז‎
additur, quare תסם‎ adhiberetur de- דאמר רכ יהודה וכןי ואנב‎
monſtrarionis סט‎ 71106 quod di- גררא רמתנות יזנקט ואחר‎
eitur, 1006 8 ,demonſtrant 4 שהביא הך מילתא ר‎
manifeſtè &c. Aut etiam ſecundum il- הורה חזר הגמרא ופירש‎
lud quod legitur: ideſt, non hoc tan- ואמר לא אמרו אלא בבעל‎
cum dicunt; ſed etiam abſque ratione 3, הביה שאינו . צשוי‎
demonſtrandi vocem 06 interdicto 7 את כליו וכה - וכתבו‎
aſurpari: e. g. 0 ש ב הה שם את ה‎
&cc. at dixit 1ת‎ Houna &c. conſtitutio. R ה . הראו"‎
השו‎ cum סוקו‎ facere מסת‎ videtur: זביא המימרא אגב גררא‎
quumque demonſtrat ipſe ſufcientt J ם‎

7
5ת
ו
7
6
ment‏
0
ל
Bara‏
ſerit‏
merl‏
₪
0
\
של
1 *61]
0
4
ש
ſuum‏
ל
186
אס
ט
ק
come‏
ה
ו
0
סת
ו
סל
06
ו
0
/ ק װ\

השער השני פָּרק א

ratione מסת‎ demonſtrat. itaque velis
nolis, demonſtratio vocatur. Hucuſque
illius ſunt verba. Neceſſe מעסץ‎ non
erat, ut iſtud M. Hounæ ullo modo 40-
duceretur: quia אס‎ ſola Baraitha argu-
mentum deſumitur, quo, in interdicto
demonſtrationis vocem adhiberi, pro-
betur. Sed id addit author, quia זט‎ in
Baraitha aliquid innovet, eo modo diſ-
ſerit, quo adhiberi ſolet Corpur. Itaque
meritò ipſi præmittendum fuiſſet, Cor-
Pur deinde flum ſive medulla ſpinæ
dorſi, &c. poſteaque addendum illud
Magiſtri Hounx. Verum Gemara

brevitati conſuluit. Cæterum 650 hunc ]

ſermonem in alia formula exponam ſc.
capite ſequenti, favente Domino.
G. 119. Vbicunque dicimus, Rem
aliquam ſua סה‎ docendi ratione docet,
.סל‎ , hic eſt ſenſus, Secundum modum
ſuum, quo nos hanc rem docere vult,
verbis ſuis indicium impreſſit, ut ex 0
indicio aliud præterea diſceremus.
Quemadmodum illud מו‎ initio ברכות‎
ubilegitur, Ab hora, qua ſacerdotes
ingrediuntur, quò ſuam oblationem
comedant. Hic non legitur manifeſtè,
Atempore quo ſtellæ oriuntur: ut 5
hac ſua ratione 46 modo, quem ſervat,
doceat aliquid; ſcilicet, expiationem
non obſtare, quo minus illud fiat. Sic
ſimilia omnia-
G. 120. Ecce cum Ribbi paſſim dicit,
Verba le gis & verbis traditionum non
diſcimus; hoc ſibi vult quum verbum
legis dicit, legem Moſis vocari legem,
quòd ſeculis omnibus data ſit. Sed ver-
ba prophetarum nonniſi traditionis
ג .1

%

היה לו להזור ולומר גופא
אמר רביהורה וכו'ולמימר
עלה לא אמרן כו' כשיטר]
הגמרא בכל מקוםם אלגת
שיש מקומורז] שהגמרנת
מקצר ומטעםם זה ניחא לי
פ'ק דכתוכורת דפריך ומי
איכא הוראה לאיסור- ומשני
אין רתני חוט \ השרררק
שנפסק ברובו רברי רבי.
רבי יעקב אומר אפילו נקבי
הורה רביכרבי יעקב אמר
רב הונא אין הלכה כרבי
יעקב . ומורי * וג'ר \ תיר
בכאן לפי שי"לולמקשרה
שמקשה ומי איכא הוראה
לאיסורא דאכם ההוראדק
היא בטעמי" מספיקי" למרק
לא יהיה ההוראה לאיסור
ולזה כשהקשה ומי איכות
הוראהלאיסור א'ל אין והא
תנז וכוי ר"ל וכשנותן טעם
אמאילא יהיה הוראה וו'ש
והתנן הורורה ביה וכו' ואי
נמי כי הא רתניא ר"ל לא
זו בלבד אמרו אלות אף
בלתיטעמ:ק יש הורארק
לאיסור כי הא רתניא וכוי
ואמר רכ הונא ובו' ונרארה
שאין הלכה כמותווכשהוא
מוררה אינו מוררה בטעכם
מספיק ועיכ הוראה מיקרי
ע'כ - ולאהיה צריך לאיתויי
הך דרב הונא כלל כי מן
הברית4ת לחור יש ראירק
verba‏
* כרל

הליכות עולם 4

verba vocantur: quia ג‎ Spiritu Sancto ד‎ d.8
traditas acceperunt ſingulas prophe- י:;ח דא"ל רלחדש דבר‎ 6
,)ס.עפ%)וֹ)כס&טץמזס)םטסעץ,185')‎ aut feculi בב - קא. מיירי. בדרך‎
iſtius homines, aut denique ובדין הואע דה'ל" מו6‎
aliquod. Quod סט‎ huic formulæ 48- למ ?ך גופא הוטהשררהוכו'‎ ּ
dendum eſlet, ſequenti capite, Deo מימר עלה הך דרב הונא‎

אלא שקצר הגמרא ועתיר ibam.‏ |
אני לפר הך מל בשיפה .
אחרת בפרק הבא בע'ה: CAPVTII.‏
(ק'ט) כל היכא דאמרינן זגן.6

ה % תמ 7 ..
uno parzgrarh n di. o ⸗ i 7‏ מו eſt, ut‏
י cit ſemper unus, ſit: quemadmo-‏ -"
En. Pnod 3‏ סימן dum vides addiwamrentorum & ani-‏
הא הדוש לר בר אחר כי madverſionum authores ubique occu-‏
0 כויח דקתני -09 pari ‚conferentes & examinantes‏
* . ב,כהב בז נכנסין ב};ף 6 aliis:‏ אס alia‏ ג 1ס ponentis‏
0 בכתרומתם ולצת Magiſter qui objicit, unus tantum eſt,‏
den 5‏ משעת צא duo. Hoc eſt artis principium, per-‏ תסת
א,ו,: : אברםי א}טמןעען מילתא vulgatum & manifeſtum, cui non con-‏
חיה *דכפרגת. ל4ק tradlicitur. Verum enim verò alen‏
מיעכבא וכן כל כהנך. ז .. da edcompelumur:ur e d‏
2 2 1 פסת Gemaræ author,‏ 4
(קכ) הא*ראמר רבי בכל magnam necen‏ כ\סטוֹוֹ&סג\ף::בלסוֹסעכ\כ:
דוכתא רברי תורה מדבה, 3% dextram nec‏ 44 ססת ſitatem, quia‏
קכלה לא ילפינן י ר'ל. דבר finiſtram declinari poteſt.‏
תוררק תוררת משה קרויר; G. 122. Eſt Gemaræ conſuetudo/‏
תורה לפי שנתנדה לרורות:. - ס הם יוו 2 quum‏
ושל נכיאיםם לאמיקרי אלא י י פ סק סחסס הוק
רברי קבלד?- שקבלו מרוח. הו פו קאס
הקדש כל נכואה quamvis nihilôminus obj'icere 5 nn‏
לפ צורך השעד: והרור hæc eſt, ne diceretur Contt‏ סתה ſet.‏
ההוש מת עיש ſum dictum eſt, non Baraitha D. 11 n‏
בשיטה זו אכתבנו ב "ךם 4 = שו פכרג הישהוישרדאת " <
פ' הבא Kolemus, Quamcunque Baraitham in‏
-16 מסם Kmiuia D. Hij'æ & D. Oſchaiæ‏

* בתרומתן * רכפרה * ראמרנן

מילתא אגם אורחירה קמ ל hæc Gemaræ perpetua‏ גןװמחסץ

.9
38 0
nem
4 e
ת‎
0
batze
0
eſtob
6
ג‎
06
מ‎
7
וה‎
eſt ob
jcere
ו‎
%
lomin
Cihhon

סו

א חס
ו
וס
etlam‏
1 מסם
ף

”26 0

שער השני פרק ב

gerunt, eonſuſa ſententia eſt; nec in-
de objiciunt מ1‎ ſchola, vel objectio-
nem ſolvunt. Quemadmodum 1-
lud eap. legebat, ad verba, Rabus
manus fuas lavabat & legebat ſect. Au-
di; deinde phylacteria alligabat & ora-
bat; exeipiunt &c. usque ad verba, Ec-
06 ipſum illud repugnat ₪6. Ecce non

5
הפרי'ק חשני
וקכא )שימת הגמר'לעולם
בסוניא * אחד הוא
מקשה אחר כאשר תרארק
בעלי התוספות והחירושים

משתרליםם בבל" מקום
לישא וליתן בדברי המקשה

eſt objectio, usque ad verba, Nihilomi- מדיריה לרידידה וזה מפני‎
nus eſt objectio. Quaſi dicatur, Quod שהרב המקשה חוא אחד‎
tu objicis non eſt objectio; attamen eſt + ול+ שניםם וו פנד‎

objectio contra Rabum. UÜbi autem תלמורית מפורסמת וננלית‎

in Gemara dicitur, Ecce מסת‎ eſt obje-
Ctio, talem admittit explicationem; ſi
nulla eſt objectio præter hanc, hæc non
61 objectio. Eece, quamvis Rabo -מס‎
jicere potuiſſet, rem ita 6 non habere,
idque ex fine, ubi legitur, Alligarphy-
lacteria & legit ſectionem Audi; nihi-
lominus illam Baraitcham primò aptè
di ſponit, poſteaque redit ac dicit,. Ob-
jicitur Rabo. ſic per univerſam Ge-
maram.
F. 123. Quum Gemara ſolutionem
quandam proponit, quam rejieimus,
atque redit allamque ſolutionem quæ-
מ1 ; ץ‎ ſecunda ſolutione utimur 27 :
quæ vocula ſed priorem ſolutionem
in perpetuum rejici docet. Ita enim
docetur q. d. non hoc, ſed illo modo.
Tamen hoc tum demum locum habet,

אין הרהור בה! ואולכם
לפעמיבם דוהקי" לומר בעל
הגמרצת הוגצת זרק ולצת
המקשה הראשון וזה מתוך
דוחק נדול שאין* לנמורז
ימין ושמאל'.
(קכב) ררך. חגמרנת
כשמקשרה מבריית. מתקן
לה ברישא והרר פריך מינה
ואף על פי שהירה יכולל
להקשורת מ'מ ומעמגת כי
היכי דלא לימא משבשתה
היא ולא מתנית! רבי הייא
ורבי ‏ אושעיא ‏ ואמרינן
בעלמא כל בריית4ת רלא
ממני: בי* ר5י - ימייא 1חו
אושעיא משבשתא היא ולא

מותבינן בה בי מדרשא ולא. -מס eſt idem cum‏ תסמ cum 35 qui ſolvit‏
מפרקינן מינה כי הא דפרק jiciente: verum quum M. ſolvens cum‏
היה קורא גכי רב משי יריה objiciente omnino idem eſt, quadrat‏
וקרי ק'ש ומנח תפילי ומצלי etiam ut dicamus Jed; etſi 414 ſolutio‏
מתיבי וכ' ער הא גופא capite, Cum‏ שבת ם1 præcedit.‏ מסת
קשיא וכו" הא לא קשיא ע mulier egreditur? &c. ad verba‏ סץ ם ל
כ&*#%װקעא כלומר מהשאתה Hllac dividunt. Impugnat eam rem‏
* אחר * למודית * דרך

" ושל 68 %.
☛

הליכות עולם 96

Mag. Joſe ₪6. Ubi in additamentis מקשח אינה קושיא מכל+‎
ſcriptum: Quia ipſe 1- 6 objicit, מקוש קשיא לרב וכל הא‎
quadrat vocula Sed. Sic 415 multis 12 קשינת שבגמרצת‎
0 - - פירושה אםם אין קושיצש‎
g. 124. Omne 2 Fe, quod in Gemara אחררז אלגת זו זו אינרק‎
oceurrit,ita explicatur; ₪ 5 quod קושיא הנה אף על פי שהיה‎
conſentiat: nam formula, ]6 , hoc הקשורז לרב בלאו‎ -
נסה‎ vult, Tuæ ſententiæ reſpectu eſt הכי מסיפנת דקתני מניח‎
quædam difſicultas; 26 meæ reſpectu תפילין וקורות ק'ש אפילו‎
המס‎ habent omnia. 58 verèillud; הכי תקז לה ברישא והרר‎
.51 dicas quod conſentit, hoc modo adhi- אמר קשיות לרב וכן בכולו‎
bere ſolemus. Si 01625 quod meo dicto
conſentiat, non habet difficultatem
uod jam objicio; uamvis prior 2
bzecklo ſuo oeo onſiſtar : ſed jam אףר וסתרינן ליחה‎ /
cum reſpondiſti ac dixiſti hoc velillo בע 9 יפירוקא‎ 1
modo,difficultas oritur. Quemadmo- אהרינא אמרינז בתירוצנת‎
dum initio כתובות‎ ,28 verba, Ab eo בתרא אלא שלשון אלזת‎
tempore quo exortum eſt periculam מוררק שהחוךןץ הראשון‎
20 deinceps, populus feria tertia uxo- לעולם דחוי שכךמשמע לא‎
res 00676 conſuevit &c. ubi obſci- אל:ס כך ודוקאת‎ ךכ‎
mus, Si ſic dicas, tertio 006 etiam 6- כשהמתרץ אינו המקשרה‎
niet & concumbet &c. atque ejusdem אבל כשהרב המתרץ הו‎
dicto etiam ſimile adverſatur, ſc. Ter- הית אָהמקשה בעצמו שייך‎
6ו0 סם‎ etiam metuendum eſt ne occi- ומר אלא ואף על פי שלא‎
datur. Verum id per, Si dicas quod קדם לו תירוץ אחר .יבשבת‎
non conſentiat, explicamus hoc modo: פרק במה * אשה יוצאך-‎
51 dicas quod mihi conſentiat, qui di- ומ;י . גבי אלו חוצצין‎
co, Quod excipiant- virgo ! 5%% מתקיף לרה רב יוסף וכָן,‎
quarta nubat, occidet 6 iplam; non ןכחנ\: הא ההמחחית למ‎

eit metuendum feria tertia, quum non
niſi legis transgreſſionem intendant, & יוסף עצמו היהכק שו‎ 2

6006 transgrediuntur conſtitutionem שייך לומ' צא וכן בהרברק‎
quartæ feriæx, quæ primaria erat: . מקומורז‎
quamvis nihilominus prior objectio, (?;כר) -בס אי הכי‎
004 ſic omnind conſueverit, evertitur, W½ וכה ובנמרא מתפרש‎
סאת‎ objectio inquam loco ſuo maneat. אמרר בשלמא דלשון אן‎

(קכנ) כשהגמרא מתרץ

' icas, 104 aj rimò ג‎ Præ- נא‎
Sed ſi dicas, Ita ajunt, משמע לןיךר קשישת ם‎ ];%;

' בהפת

\ שבנ

00
1
6
demn

ו
1
6]
dam‏
ת
77
ס'
And‏
0
ף
1
ס
ת
dam‏
4
%& 4
ו
ו
10
non e‏
י
ח1
,ג&סק]
1
ח?
ו
צןןןח\)\י\)
ז סת
ת
ceret‏
ו

נו
מר
לא
'ר
אחור
ט
ל
הכ מ
תפל
ה תת
נר
גמוא.
7
י
הדד ג
אחיע)
נחר\ ,
וה /
ללו
ל א
לנתו
ו
י
n‏ י
917 לות
וק נ
וכו -
מספו |
לך לס
קמ.
?כר).
לו ו
ו

כ
2 ו

2 השער השני פרק ב
הא לדירי ניחא (אנו רגילין - etiam‏ 3וס ; fecte eemprimezur;‏
לומר אי אמרת * בשלמדה niet & comprimet, quandoquidem id‏

ſtudent ut ſibi lpſis commodent. Eo-
dem modo hoc ſit in univerſa Gemars.
§.125-Aliquando objiciunt, quid docet
5סם‎ ? jam 14 in Miſna legimus: nempe
per conſequentiam. Et reſpondet qui-
dam: quod ex Miſna conſequitur,
nos docere aggreditur. Ut capite, Fæ-
mina, dicit M. Houna, Non arripiunt
facultates junioris &c. Hic objicimus,
An M. Houna nos Miſnam docere ag-
greditur; atq; reſpondemus, M. Houna
quod & Miſna eruitur nos docere in-
tendit. Itaque quum fſic è Miſna con-
ſectarium eruentes dicimus, Hæc re-
gula Senerali ad quam rem docen-
dam ſpectat? R. ut doceamur quod
N. dicit: ſicut illud capitis, Qui rapit.
Hac generalis regula, Omnes rapto-
res &c. hoc generale dictum quam
rem docet? ut producat ſive doceat
illud D. Eleazaris: quum inquam ſic
loquimur, in hoc dicto & ſimilibus
non eſt quod objiciatur, An D. Elea-

Miſna non erat penitus ac palam per-
ſpecta, & absque D. Eleazare fuiſſet,

על זה הדרך א"א בשלמנת
לרירי לא קשה מה שאני
מקשה עתה נהי רקושייתי
הראשונה במקומה עומדרת
אלגצת השתצאת רתירצרת
ואמרת כך וכך קשיא כגון
בריש כתובות ‏ נב' מן
הסכנרה ואילך נהגו העכם
לכנוס בגי וכו' דאקשינן אי
הכי ב3 נמי אתי ובעילל
וכו' ולרירירה קשה ג'כ בג'
גמי איכצט למיחש דתהרג
אלא דמפרשינז ליה בא'את
בשלמא הכי א'א בשלמא
לרירי ראמינא \ ראמרי
בתולרה נשארת בדי תהרג
ליכא למיחש בנ: דלא סוונו
אלא להעביר על רת וה4ת
עברו על" תקנת ד' שהינת
עיקר נהי דמ"מ קושייתי
הראשונרה נהגו לנמרי

געקרה במקומדה עומרר] . : -
אי אמרת דאמרי תבעל zar nos Miſnam docere intendit? nam‏

א

להגמון תחלרה בג' נמי אתי
ובעיל כיון רלהנאת עצמבם

*כוונו ועל זה הררךב 0 -00 מסת iſtud generale pronuntiatum‏

5 . . - . .
gnoviſſemus. Attamen videtur mihi

id conſideratione dignum, ubicunque (סכה) פעמים מקשרק‎

dicimus, Quidam Miſnæ 5
nos docere mtendit. Si ita eſſet, ad
Miſnam verba ſua apponerer, 0 di-
ceret , 1140 Miſna dicit. Sic alia ſi-

גמרא.

.

מאי קמל" תנינא מדיוקא
פלוני | דיוקצת
רמתניתין אתא לאשמועינן
פרק האשה אמר רב הונא
אין מחזיקין בנכסי קטן וכו

ומתרץ

ואקשינן ורב הונא מהניתין autem convenit, nosnon niſi‏ סצסס -

»ין]:/;פ\לאשמועינ,ן ומהדרינן

-

* בשלמא * מיונו * ביונו

- הליכות עולם . 88
4 הונא ריוקא דמחניתין 0066 Miſnajoth ſic objcere, Quid‏ <
אתא לאשמועינ 52 nos? atqui jam legimus: idque quia‏
היכאררייקינן עלהמיוּ::;ב הזה זמטוסצס 1חס וסהאלטק ל שכסק Miſnajoth‏
הכלל לאיתויי מאי לאיתוי omnibus. E Baraitha verò eo modo‏
הת ךפ(.רוב,וֹי כי האי דפרק non objicimus, quia Baraithothinore‏
הגוזל זה הכלל 92 הנזלנים' omnium Xαπ+ι non ſunt. Imo‏
וכו' זה הכלל לאיתויי מאי -סת19 multi Gemarici D. Baraithoth‏
לאיתויי הא דר" אלעזר , rant: quemadmodum dicimus, Iſte vir‏
Baraicham nunguam audivit. Atamen בזדה וכיצא בז‎ Pr
author הכריתות‎ invenit cap. 1096- רבי אלטור מתניתין אתא‎
1\105וֹ)ג!\יסי,צטןנןאָןנךןס\)קװף,מבחךת‎ do- לאשמועעז דהא מתניתי!‎
cet? atqui jam legimus; idque? Barai- לא מיפרשא בהריא ולא‎
toth 16 5 ידעינן זח הבלל אי לאו דרבי ו‎
iſtius hanc eſſe rationem, quod Gema- אלעזר ומיהו ישלי עיוןבכל‎
indubium ſit, iſtam Baraitham -סת‎ 2 1
היבא דאמרינן פלוני דיוקא. ו

tam 61 , omniumque ore ita ferri, ac ſi - תא‎
Müiſna eſſet. Similiter, Quid docet nos? ey 153 85. drr
jam legimus; ita inquam Gemaricum י זכ . וע שנה.‎
contra Gemaricum D. proferri inve- את אומרת וכיוצצת‎ ..
nimus, capite, Qui 6020641 : ubi impu- 2 זוה‎
gnamus ſermonem M. Hounæ f. M. װיייאַן` :ך&רפךע דלא פרכינן‎ .
Joſuæ, Quid docemur? iſtud jam dε77π תניננק‎
aliquando Rabba dixit &c. Ratio ממישב לפי שהיא שגוררק‎
