unculæ Authorem, hinccam מסם פסת‎ ſpectare.
Hæc quidem occaſione nominis ven, blas-

phe-

Phemi
Kalla 0
ז ראשי‎
מו ר‎
מרבן‎
עך‎
ה א‎
ווארח‎
אנו‎ '
שאלך‎

=ל

שנתי

צ' -

רס
מ ה
אמרו
את

4

alter

]
מול |
0
ו ngit‏
עלנו צו
in‏ ,שוץ
lum, ur‏
המ/תחו

ה ₪7

7
01
0 ף
gue 1-‏
ת
ו

ש ₪6
מו
0 ו
, ₪(₪© 8

vel no,

;
gere vo⸗
prrci.
peblate
7 ]([35”
ון

ל ב . DISSEKRTYATIO‏
phemiam priorem excipiat alia, quæ extat, Cod.‏
פעם ואחת הוי זקניםם Kalla fol. . Col.2. med.‏
יושבין בשער ועברו לפניהם שתי תינוקוו"ת
אחר כסרה את ראשו ואחר גילה . את ראשו
זה ושגילרה \ את ראשו רא ואומר ממזר ר
יהושע אומר בן הנררה רע אומר ממזר בן
הנררה אמרו לו לרע היאך מלאך לבך
לעבור ערה רברי חבירך אמר להן זה אני
אקימנו * הלך אצל אמו של תינוק ורארה
- שהיתה יושבת ומוכרת קיטנית בשוק ' אמר
| לה בתי אם את אומרת לו. רבר שאני שואלך
אני מביאך לחיי עולםם הבא אמררה לו
השבע לי הירה ר' עקיבנת נשבע בשפתיו
| ומבטל בלבו אמר לה בנך מה זה מיבו'
אמרה לו כשנכנסתי לחופה נרה הייתי ופירש
ממני בעלי ובא עלי שושביני :והיה ליבן זה
נמצגם התינוק ממור ובן הנדרה ' אמרו
גרור" הירח ר' עקיבגה כשה כחיש את
= הפותה 1= -. ם
libri,‏ 140048 .279 .ק Clar. Edzardi ita vertit,‏
Cum aliquando ſeniores ſederent in porta (ur-‏
bis) praterierunt ante ipſos duo pueri, quorum‏
alter caput texerat, alter retexerat. Et de‏

(k) 2

2

quidem qui 0 (bProterve & contra bonos

PDISSERYATIO 5

mores) retexerat, pronuntiavit R. Elieſer,

quod eſſet ſpurius. R. Joſua autem Aixit, eum

eſſe 4 muliere menſtruata conceptum. At R.

Abifa ſubhjecit, eſſe 77 695 ſpurium 9 וֹשװ/#‎

menſtruata. Vnde cateri interrogarunt K. A-
kifam, quomodo tamaudacter collegis ſuis con-
tradiceret. Sed ille regeſſit, ſe dicta ſua eſſe con-
firmaturum. Abiit ergo ad matrem pueri iſtius,

quam cum videret ſedentem in foro 09 venden-

tem legumina, Aixit 44 illam, ſilia mea, ſi אז‎
mihi ingenue indicaveris id quod ſum interro-
aturus, eſiciam ego ut potiaris vita ſoculi
Iuturi. Ipſa autem poſtuelante, ut jurejuran-
do aſertum ſuum roboraret, juravit R. Akifa
labiis ſuis, ſed ocorde ס]‎ jusjurandum hoc ſta-
tim reddidit irritum. Tum . 1074 : 6
inquit) mihi, qualis ſit hic ſilius tauuL. Ad
04 774 ; Quando ego 4 celebrarem, /4-
וסו‎ 20400 a menſtruts, ideoq; ſeceßit a me mari-
tus:paranymphus autem meus occaſione arre-
a wgtegle meum 6 t ,2707/6 60 éo 00700=
מלוק‎ erſtitit mihi filius .סק‎ Vnde apparuit,
puerum iſtum eſſe non modo ſpurium, ſed &&
menſtruatæ flium, cumque id percepiiſſent, cæ-
teri aſſſores, dixerunt; Magnus fuit R. A-
lifa, quando correxit doctores ſuos. 2
4

א
0 ו
גס
!יטעס;םק
װמ01}ץ1
0 ת
מוס
/ ן;]'װ%
ו
ו
217
ת
ט
ſed reſe‏
in tem‏
ל
ו
)56
cere kal‏
הא
6
quame‏
Libro 0‏
7 ה
ק
.) וס

הה
ו
eon-‏ ₪
סף
ו
000

4, ſitu

interro⸗

לװװ*# 4

DISSERYATIO T. 77
Nolo ex hoc dicto jam Chriſtianis quibus
hæc ſcribo demonſtrare, qua fide ipſi Jurare
ſoleant, ſi enim R. Akiſa Profeſſor 24000. diſci-
pulorum;, ita dives reſervationibus fuerit, quid
ipſo minores facient, lege pluribus Buxtorfi Sy-

nag. Jud. cap. de die expiationis, 6 invenies

quomodo 6 expiationis Vota facta vel facienda
irrita facere ſoleant, qualem formulam etiam אס‎
Machſor Pragæ in .[ס)‎ edito exhibet, laudatus
Edzardi .ק‎ 281. qui etiam אס‎ Moſe Kozenſi
in Sepher Mizvoth Gadol præc. neg. 240. & 24

P. 1. fol. 6o. . med. & Maim. Hilch. ſchevuoth pro-

bat, eorum Juramentum non אס‎ externis verbis,
ſed reſervatione mentali valere, conf. ctiam hanc
in rem Eiſenmengeri Entdecktes Judenthum / & .כז‎
Schudtii Fautoris & Amici noſtri judæus Chri-
ſticida, Dieffenbach [5 convertendus, 6.
Sed hoc tantum obſervari velim, hæc reſpi-
cere fabulam, quam fingunt de innocentiſſimo
Jeſu noſtro, quem ex iſtiusmodi nuptiis conce-
ptum eſſe iidem dicunt in virulentiſſima charta,
quam edidit & refutavit Cl. Vagenſeilius, in
Libro cui Tit. Tela ignea 541404 , confer Buxt.
Syn. Jud. C. 7. ו.ק‎ & Doctiſſ. Dn. Edzardi l. c.
P. 280. \
Quod ſi enim Chronolegia non concordat
cum Chronol. conſueta id mirari nolis, hoc enim

(k) 3 ſtuodio

28 DISSERYATIO 1

ſtudio faciunt, סם‎ Chriſtiani ſciant quid
ſcribant, vel ſaltem contra quem.
Iſtiusmodi plura adhuc annotare poſ-
ſem, ſed nolo prolixior eſſe, conſulatur in-
terim Talmud Bab. fol. or. col. 2. ſin. Schabbath
fol. 166. Col. I. fin. Sota fol. 47. Col.. med. San-
hedrin fol. 43. Col. I. fol. 103. Col. . fin. & fol.
107. 001.2. Gittin fol. 77 col. I. med. & per
compendium Eiſenmengerus libro jam re-
cenſito, & Nigrini Juden Feind / ut & ami-
ciſſimus noſter Schudtius, in Libro novo
cui Titulus Judiſche Merckwuͤrdigkeiten / qui סט‎ &
VVagenſeilii Varia, Judæos ſane 66 Tal-
mud ſatis dep lumarunt.

Cur etſ. §S. . Pergo itaque à contemtu Talmu-

2 [”””." 0115 , ad meritas quæ 01 debentur 180065 , 6
01 .—₰☚.. .
- propter 08 4 Chriſtiano legi meretur;

tur ta- [ 1006 recte alicubi monente Cocceo etiam
vat inde legi mereatur, זט‎ Judæis malitiam 60-
. rum & perverſitatem oſtendere valeas, nam
ſi ex ipſorum ſcriptis non legeris quæ obji-
cies, tui ridebunt.
RanioJ. Meretur igitur legi 1. Ut dogmata גטף‎
₪:₪- vetera quâ nova explores, atque ſcias ante-

Facſ quam cum ipſis committaris, quà 06 סץ‎ præ-

amus. וסז‎ ipſum ſæpe laudatum Coccejum, Edzar-
di „ Schudtium 2 aliosque legas ipſum II-=

Coln-

compal
Prekunt
0
ſtrasin
imnltatie
ג‎
derunt.
Num.
י‎
expone
שו‎
ה‎
לה‎
1ת‎ init
\פ\ז\סך‎
י‎
%
ו‎
ת‎
סל‎

16%611111

ſic
ט‎
0

e⸗‏ ת
ג

8 ז

וו 1
ז1
ו
ה

& 0

. ךםק&י.וֹ

] -
] ami-
10 0
וו‎ ut &
א‎ 14-

Tam ll⸗
64ו‎ &
getetur;
0 ו‎
tum )0-
הל‎

ata glu
ciasante-
ר‎
וֹ]ב&םנש‎
ו‎ in⸗
oln-

DISSERTYATIO ם‎ 79
comparabilem noſtrum Lempereurium in
prætfatione ad Librum hunc.
Sic ex. gr. aliter 5 Pſalm 2. nem-
= de Meſſia & hoſtibus ſuis, vid. notas no-
ſtras in Plalmmos Davidicos Hebraicas, ad
imitationem eorum ſcriptorum qui Aucto-
res Claſſicos Lat. cum notis variorum edi-
derunt. II. In vocibus ena Nevenerae, ut Ratio 3
Num. XXIV. ry. quod alii male deſt ruet k4
rectius ex Talmud. congregabit. III. Ad -
exponendas phrafes varias difficiliores Vet. ,
Teſt. IV. Diſcendos ritus, vel סם‎ nos adex-
alibi vocamus, quatenus ]1 effici- benen-
unt, illud magnum fœderi operum ad Si- Piraßr
nai inito accedens, CEREMONIAS: 7
Templum melius deſcribet, quam illi סף‎ Manea
id viderunt? Sacerdotium, quam qui exrimda)
Sacerdotali ſtirpe deſcenderunt, 1060125
Patrum hac 06 16 habuerunt &c.? 5
ſacrificiorum naturam, quam qui illis vel
operam dederunt, vel eorum ſchedas col-
legerunt, qui iis olim occupatiſſimi erant?
Et ſic 06 centenis aliis Ceremoniis, quas
ſcire Theologum non tantum politum &
ornatum, ſed etiam folidum efficit,
hinc earum ſcientiam non tantum jucun-

Sed

dam.

/
.

80 bISSERTATIO 1

Sed & propter [11 Typos cognoſcen-

₪ = 005, |2| ס6 ססקס‎ perpetuo alluden-
ti, 605 , [3] Varias phraſes inde deſumtas -סם‎

2 *ceſſarium 616 exiſtumo, & probavi etiam

cptτοin ea Orat. Inaug. quam o. habui, cum

Reraler Profeſſ. Theol. ſecundo Inauguratus fui.

red petitã ergo inde illuſtrandam eſſe quam ad-
7= 6סו‎ ipſé Chriſtus Matth. XKV. -א ד.‎

אס של
918 92 ע₪ -ם /וסאָשמ 2 ו?ךוּג// וד ו וקָדאחי סד וחו? עש 06 . 5ד4 Phraſi-‏

שד₪0 מנפדוען חוד ת , שדעש הדש עסד ושקוד ואן סם שא N. “ρ„,‏ /שת

דופ עס |,6ד9ל5א %₪ 5 „ ex- PO guo Marcus habet‏ .7 .
ע 0 ( וק"ס , ו%6 ם ) ע=0קָסא Anrt.‏ וד ו גןדאדי שד השיו₪ Plica-‏

7 . .ב | יס א‎ & Trem. ultimum locum
הסו‎ vertunt, vos autem 270777 , ſi dixerit
quispiam patri vel matri, Corban i. 6. do-
num] eſt quocunque a me uvari poſſes, 1-
ſons erit. Marc. VII. u. adde illuſtrationis
cauſa, ex eodem Marc. VII. 9. Neæc per-

mittitis amplius eum quicquam praſtare

patri ſuo aut matri ]44 : quod ibid verſ. .
vocat, Irritum facere ſermonem Dei tra-
ditione veſtra, quamtradidiftis, conf Matt.
XV. 6. quale quid non dicit de lotione ma-
nuum, quæ etiam erat traditio patrum,
quamque ס6‎ magis poſſet præcepto Dei ad-
verſam dicere, quod eam ab סוקו‎ poſtula-
bant & diſcipulis ſuis, Matt. 4 .. 6

Aiſci-

Sic quis negaverit, phraſin ex Talmude

ו
| 000
לת
Chriſtu‏
tratiarr‏

quod

י

ו
intelli‏
ט[ ה
לה
fundan‏
0
הה
י
4
1
0
0
גס
ה
ה
את
הה
regul
17

oſcen-
116
1 -
ה‎
! 1ס‎
ו‎
]6
amad.
פוד‎ Je NM.

2
₪ 4

8 737?;1./'
ודטש וד ,
9 ףאָג;!?
00 וה
ל
. 5
וו 7[65
1
Ne jer-‏
|
ום
וה
ו
כןװש]”ן;ק
ו
1 [ש}סץ

ו

DISSERYAZTO L. 58

diſoipuli tui transgrediuntur traditionem ſenio-
rum Non enim lavant manus ſuas quum
edunt panem. Cconf. verſ. 20. Illotis autem -4ל‎
nibus veſei, non polluit hominem. Unde eam
Chriſtus quidem inutilem, ſed tamen legi con-
trariam non vocat, confer Marc. Cap. VII. 1—-9.
quod quidem dicit de illa traditione qua 4-

rentibus cum ſuccurrere deberet ipſis dicit,

Corban es quo 4 me jſuvari poſſes ſic enim verba
intelligenda putem, quare utique diſputaturus
cum Judæo, vel Auditorem Chriſtianum convi-
cturus, hanc phraſin recte exponere debet, quæ
fundamentum eſt diſputationis, licet Theologis
aliquando etiam in uſu ſit diſputare de re, in qua
idem ſentirent, 41 unus alterius terminos intelli-
geret, quale totum fere eſt, quod inter nonnul-
105 diſputatum fuit, 06 Criterio veri, clara & di-
ſtincta perceptione, infallibilitate rationis, pare-
ſi & Apheſi, de numero Sacramentorum, an
ex. gr. Iris, conjugium, & Sabbathum ſint Sa-
cramenta vel non: Aliaque גז שמז סמסם‎ ſed
tollatur hic abuſus, & maneat uſus, nam ex ab-
uſu Theologorum ad abrogationem Regularum
Hermeneuticarum non valet \ rgumentum, po-
tius maneat Canon explicationis & diſputationis,
regula amoris plena, propter verba non eſt diſpu-

tandium, aut diſorepandum, modo de re ipſa

(1) con-

TI.‏ 4710 דתתפ9פנפי | ל ל

conſtet, nec verba faciunt Hæreticum, ut ali-

quisait, ſed malus animus, non pugna verbi ſed
fenſus verborum.
Ergo antequam poſſis judicare, utrum Chri-
ſtus hanc traditionem recte culpare ſuſcipiat,
hincque defendere diſcipulos ſuos, quod mino-
rem illam non obſervaverint de Lotione manu-
um, vide Connexionem hancapud Marcum in-
primis Cap. VII.
Sciendum tibi eſt, quid ſit י4‎ ſive donum
deinde quomodotale aliquod donum, ex tradi-
tione mandatum, potuerit abſolvere à lege im-
mutabili amoris, quam ב‎ ppellare, con-
ſueverunt, rectius ut puto & clarius dicendam
Legem 22704 , vel amoris Dei & proximi,
quamque Deo auctore, erecturo fœdus gratiæ in
Sinai acceperant, & illius præcepto ordine quinto,
& primo quod promiſſionem adjunctam habet:
Unde verèò illud (ſive explicatio vocis aseer) ? %ס‎
ritu ſacrificiorum, & pecuniæ ſacræ, dicit quidem
aliquid hic Ligtfootus, ſed claritatem majorem
deſidero.
0 501006 aaes fuit formula voti, quales pluri-
mæ erant vide Tractatus Talmudicos Nedarim
& Nazir, ad quos etiam provocat Ligtfootus,
Hor. Hebr. in Matth. Cap. XV. 6. inter quas ita-
que etiam legas hanc formulam קרבן שאני נהגה. לך‎
quod

—

שחו -

װס&וֹ&סװף

ו -

.0
tumn 6
non polliu
currit in
ו שא‎
! גר‎
]9 aua,

את
וחסד
Comume‏
tumer‏
ſoc loco‏

הש.

ſeryo qui
י‎
ו‎
ץ חו‎
N
ה ע‎

- ש.

- 64ו

. -1ו1

ס

-0ת0001
| -ות1 6
\ -1001111

edonum
ץ‎ tradi-
0 --
סס‎

cendam

Vorimi,
glatirin

eqinto, .
0 habet: .

0 (/#וֹ;(ןמ
וּת&\\\'סף]
ה

וק
Nedarum‏
cootus,‏
ita⸗‏ ו
קר שוני
10

D 18SSERYATIO מ‎ 7

quod idem ac noſtrum קונם 8 , וסס ופ. 67 964 , וםחֶ‎
muanus ertt.
Hoc autem nempe quod per hoc juramen-
tum parentes ipſius facultatibus devotis potiri
non poſſint petendum eſt, ex ſimili caſu, qui oc-
currit in Miſna —☚ Cap. XI. 4. קונכם שאינן‎

עושרה על.פי אבא ועל פי אביך ועל פי

אחי וערה פי אחיך .אינו יכורח להפר שאני
עושרה ערה פך אינו צריך להפר :
) /פ,‎ qua maritata dixerit) Munus erit, quic-
quid praparavero ori patris mei, & ori patris
tui, & ori fratris met, & ori fratris tui, tum
ille (maritus) non poterit irritum reddere.
Hæc ſolutio quoque placuit Clariſſimo Salo-

moni van Till, סט‎ his jam ſcriptis obſervo in ejus

Commentariis 40 Matth. XV. Verum mihi tan-
tum ex parte ſatisfacit, nam, video quidem ex
hoc loco formulam jurandi ſeu devovendi, ita
6 votum cedat in detrimentum parentum, ob-
ſervo quoque diſputari 06 hoc caſu, ſed etiam at-
tendenda venit deciſio, quæ non eſt ſecundum
Doctorẽ, qui ira pronunciat, ſtatim enim ſequirur,

רבי עקיבא:אומר יפר שמא תרעוף עליו יותר

| .א יגרשנרה ותהי .אסורה עלו‎ 4672 inquit,

% ה‎ irri-

34 DIS SERTYATIO .

irritum reddat: fortaſſs enim pblus laborabit,
quam ipſi obligata eſt. K. Juchanan Ben-Nuri
ait; irritum reddat, quia fortaſſts expellet
eam, & erit ipſi prohibita. Etdeciſio eſt ſecun-
dum R. Jochanan filium Nury, ut docet R. Ob.
de Bartenora & R. Moſche fil. Maim. Ergo tale
votum cum irritum fieri potuerit, non facit ad
caſum noſtrum, in quo proponitur votum quod
ſolvi, vel irritum fieri nequit. Hinc abeundum
ad ejusdem Tr. Cap. 9. S. 2. ſed plenius caſus 6
exhibetur Cap. 9. S. I. Rabli Elieſer dicit; Ja-
nuam ad pœnitentiam) aperiunt homini, ra-
tione ſumtaà) abhonore patriz & matris זס‎
ſed ſapientes brohibent. Dixit . Ladok; an-
tequam aperiant illi 40 honore patris 69 matris,
aperiunt illi ab honore Loci (i. e. Dei) At 7 ſic;
non erunt vota ) 14 amplius, propter quæ ro-
gentur ſapientes) Interim confeſſ ſunt ſapientes
R. Elieſeri, quod in re, quæ vertatur inter
ipſum, 69 patrem ejns, matremque ejus aperi-
ant illi ratione] 40 honore patris ejur, 6 -4נ‎
ere 0 \
Vides enim .ם תוגן‎ 1. votum, quo quis 2
bona, in honorem Templi maxime rLactt
ciorum לקורש‎ appellant judæi, devoviſſet, quod

illa parentum uſui negata fuerint, etiamſi à

tempore voti in ſumam cecidiſſent paupertatem.

00

0
10
X R.)
הת‎
conced

6

conſin
ciant
דה‎
ול‎
וו‎
וו‎
non er
ום‎
א‎
מול‎
00

000

)ק סת

. 0

tiores.
י‎
מל‎
ול‎
ו‎ an
7 0

1
ו-
relet‏
ה
\
gotale‏
6
mquod‏
י
סהו
י
ni, ra-‏
0
7
*ןש 04
ו
ו.
ו
7 ק
ו

ג%”וֹ)נכ

0 &}װף

־#וֹ”ו%&]ן?
6},)[1104־ ,,
;
aem.‏ 2

0

D ISSERTYATIO ת‎ %
Sed ס0106506014‎ noneſt juxta R. Elieſer, ſed ſe-
cundum ſapientes, ut docet R. Ob. de Bartenora,
& R. M. fil. Maim. qui dicunt tale votum irritum
fieri potuiſſe: Objectio non valet, quia tamen
concedunt, duo requiri ut hoc votum irritum
“ 8
- ם‎ Voluntas voventis, 11 Quod ille
conſulere debeat ſapientes qui tum irritum fa-
ciant votum, ſic enim ſubiungit Maimonides,
verum ſapientes dicunt, quod omnino neceſſa
rium eſt conſulere ſapientem aliquem 7 ſol vat
illi votum ; Qui ſenſus etiam eſt verborum
Miſnæ, אם כן אין נרריםם מוריכם חכמיםם‎ .7 ſi ſic;
non erunt vota (ulla amplius, propter qua ro-
gentur ſapientes) ac ſi dicat illorum honori con-
ſulendũ eſt, ſine his nihil fieri poteſt, En Pontificio-
rum confeſſionem auricularem, en bona Eccleſiæ
devota, quod ſi enim filius dives ſua bona ex tæ-

- סום‎ ſeculi Eccleſiæ devoveat, & cuculum induat,
non poteſt ipſeen poænitentia parentum gremio,
& bona ipſius corum uſui reſtituere, ut hic mi-

tiores ſint prioris ævi Phariſæi, quam hodierni;
Chriſtus ergo ſupponit, filium nequam, quem
voti non pœnitet impii, quique id revocare non
vult; Atque is ex gloſſa noſtra poteſt renuncia-
סי‎ amori paterno, Gitaque impiam traditionem
Præcepto V. non minus contrariam, quamilla VI.

(1) ; eſt

% DISSERYALIIO ת‎

eſt adverſa, qua Chriſtianum interficere, 11066 ,
arque animal brutum quidem 016 ſabbatho אס‎
puteo extrahendum putant, non vero Chriſtia-
num, de quo caſu videatur Gerſon Judiſcher 1 1-
mud, Ezardi in Cap. ם‎ Avodæ Zaræ, aliique.
Juſte itaque hane fictam Sanctitatem improbat
optimus Servator, ſed quis ſic Chriſti actum
defendere poſteſt, niſi cui datum eſt adire Tal-
mud ipſum. Voſne vultis hominem impunitum
relinquere, qui quia ita reverentiæ paternæ prodi-
gus fuit, puniendus eſſet, ſine ſenatu ſapientũ, ſine

iſtiusmodi Votum reſcindere debuiſſet‏ שווכ

udæorum Synedrium, aliter autem multo eve-
niſſe, docet gloſſa, & exgloſſa ſervator, quantæ
ambagesut homo ad 16 rediens votum revocet,
quotus quisque malus filius, hos labyrinthosin-
trare voluit? recte igitur inquam Chriſtus, אס‎

hoc fonte Legum Phariſaico ex cerebro fuentiũ

abuſum, copiam, irrationabilitatem, ad cen-
ſuram vocat, cum ipſum ſuosque ob leviſſimum
negotium manuum non lotarum, vel aſperſarum
cufpcnt, extrahant prius trabem ex oculis ſuis,
antequam hanc feſtucam, imo ne quidem fe-

ſtucam obſervent inoculo Meſſiæ, & Audito-

rum ſuorum.
Sed ad alia, pauca nam quis omnia huc
tranſcriberet, unde ſcis quid ſit, parare paſcha
Matth.

Matth
1ו‎
ד‎
9

ſtorian

pugn⸗
1
וה
נחוֹ!וֹח

tes, G

0
שש

07 567!

400
ו
tium‏
ו
הה

1&1\%\\\

-
11.)%

1

licet,
0.
ל
וו
זפטון
ג
1
הה
-וֹוֹ)ס]ק:
ה
טס
ה
זתגזוך
+
ו
(X‏ ו
ה
ה
מו.
i,‏ ]
em 6‏
\

1/:16[/ ום
ו
.\%]131/}

DISSERTATIO I. 67
Matth. XXVI. . quam ex Talmude, de quo
vid. Ligtfootum. Et ſic quid ſit qui intingit
mecum in catino, ibid. verſ. 23.
Sed ne vulgaribus inhæream, videamus Hi-
ſtoriam poœnitentiæ Judæ אס‎ Talmude utique
illuſtrandam, ſi velis eam tendere ad gloriam
Dei, & confirmandam Doctrinam ſatizſacttio-
1 ך[‎ ). , prout in utraque Proteſtantium
Schola, contra Socinianos hactenus ſtrenue pro-
pugnataeſt, Matth. XXVIII. 3-— 6.
Tunc Judas qui eum prodiderat, quum
vidiſſet eum damnatum eſſe pœnitens, retulit
triginta argenteos ל+‎ ad primarios ſacerdo-
tes, & ſeniores. Dicens, Peccavi prodito ſan-
guine innoxio. Atilli dixerunt, quid ad nos?
Tz, videris. Ipſe verò projectis, llis nummis
argenteis in templum ſeceſtit: 09 profeltus
Krangulavit ſeſe. Primarii autem ſacerdotes
acceptis, nummis llis urgenteis dixerunt, non
licet eos immittere in 6 anan , guoniam pre-
tium ſanguinis éſt. Reliqua quæ ſequuntur
verſu .סד--7‎ & ipſa quidem notabilia ſunt,
ſed quia Argumentum noſtrum non immediate
tangunt huc non adſcribuntur.
I. Quorſum ſeceſſit, quando dicitur ſeceſſiſſe in
templum:
1. Quid 61 Corbanan? הת-‎
III. Cur

88 DISSERYATYITO TI. —

III. Cur מסם‎ licuit pecuniam illam immittere in
Corbanan?ꝰ
Si Hiſtoria cum conſtitutione Templi non
conveniret, qui illam non jam dicam סם‎ Judæis,
ſed Chriſtiano perſuadere velles:

1. Quod 44 primum Græca vox ad Hebrai-
cam manudicit, illa 64 , יסיי‎ quæ differt ab 6*“

ſic ייפיי סט‎ notet templum cum atrüs, ſed *6א'‎

ſolam ædem ſacram quæ ſtricte dicitur מקדש‎ 6
conſtabat ex duplici ſancto & veſtibulo, quod
vocatur היכל‎ quam diſtinctionem præbet natu-

ra rei & locus Apoc. XI. r. ubi = =י‎ OPponitur,

Afrio exteriori, verſ. 2. quod con-‏ שלו ויד ואט= ו
ſtabat ſola area ſubdiali & porticubus, diſtinctio‏
inſervit illuſtrationi loci Joh. II. 4. . Et inve-‏
תסיס 69 vendentes boves,‏ יפיי ויד + nit in templo‏
columbas, & numularios ſedentes ; Et fa-‏ &
ciens flagellum ex funiculis, omnes ejecit er‏
nes 09 5 boves, & numulario-‏ ודש templo,‏
rum effudit monetam, & menſas ſubvertit,‏
non poteſt‏ יפיי Arias Montanus. Ubi per‏ סם
aliud quam Atrium exterius, vel area ſubdialis‏
cum ipſo Atrium mulierum intelligi, 3‏ &
utique illi non ſedebant in templo proprie dicto,‏
ſed prope illud, numularii quidem in atrio mu-‏
lierum- & vendentes boves in Atrio exteriore‏
ad portam primitiarum, ut vocat‏ הר הבית vel‏
Lighi-‏

ligltt.
ו‎
ההוד‎
ת‎
8
ſtitit A
₪0 וחו‎
docte
סנו‎
batar a
7
הו‎
וה‎
9118111)
וה‎
ס ש‎
boum
0
,ש/!‎
ו‎
76
fcium
ג‎
ו\\\ג}.‎ (
ות1‎
י‎
ג‎ 0

tterein

-1
0 (ןב 0
של
& מקךש
ו
ו
י,)ג\ן\ו\וֹס?
נס וסו
1
inwe-‏ ו
ו
6% ”6['66
7
Gvertit,‏
%']016? 9
ſubclal‏
-.
ת סו
/?6%]6]1'01/(
]063/} ש

9 : ז סדד1 99887[

Lightfootus, rectius appellarem Primogenitorum
quæ erat ad latus Templi meridionale . dicitur
autem primogenitorum, quia primogenita ani-
mantiũ, per illam inferebantur in i pſum Atrium
Sacerdotum, unde & ipſa ad hanc portam ſub-
ſtitit Maria quando . 5 סקק‎ primogenito
ſuo intulit in Tem חנק‎ Luc. II. ex Num. XVIII. ut
docte obſervat doctiſſimus Lightfootus ad hanc
quoque accedebant mulieres purificandæ, voca-
batur autem etiam porta שער הקרבה י קרבן‎ bor-
ta oblationum, quia per illam ſacrificia minus
ſancta ſolebantintroduci in Atrium Sacerdotum.
Hunc uſum habet diſtinctio inter ו & פא‎
quam qui ex veteribus non obſervarunt pinxe-
runt nobis Chriſtum ex ipſa Æde ſacra ejicien-
tem non tantum collybiſtas ſed etiam venditores
boum & ovium.
II. Sed longe majori difficultati ſubeſt Cor-
banan, audivimus enim jam hanc ipſam portam
dictam fuiſſe Corbanan, verum quid Judæ cum
venditoribus boum & ovium, non legitur ſacri-
ficium obtuliſſe, ergo huc non quadrat illa
Porta, pergerem ego ad aliam 61 directe oppoſi-
tam, quæ dicitur נשיםם‎ & etiam Corban, cur
inveſtigavit ſedulo Lightfootus, propter 61 adje-
ctum conclave Corbanan dictum, conjici poſſet
cam dici Corban quia mulieres ג‎ quibus etiam
(m) deno-

4

90909 DISSERYAATITITO מ‎

denominabatur, quando oblationes ſuas alias

ab iis 2 diximus offerrent per eam intrarent, ut
viderentearum oblationem qvia ſimul נשיםם‎ di-
citur, ſed quia id nominis ſatis eam ab inconſue-
- ס‎ hinc raro & ab omnibus obſervato mulierum
acceſſu diſtinguit & denominat nullus dubito
cam alterum nomen ab 4000 conclavi nactam
eſſe, de quo vide Middoth. Cap. I. §. I.
Unde ſolum reſtat quæri cur illud conclave vel
ootius conclavia dicuntur Corbanan ? Sine du-
hio ג‎ diclis in illa incluſis, ex quibus emebant ne-
ceſſal 14 cultus, agnos ſacrificii quotidiani 6
res tam late patet ut etiam alteri portæ Sept. quæ-
magis 40600010 eſt idem nomen dederit, vide plu-
ribus in Diſp. noſtra 06 2 publico Judæorum,
qui Siclo fiebat Typo pretioſæ ſatisfactionis Jeſu

-
7 - .

Chriſti, ad illuſtrationem illorum locorum qui
Chriſti ſinguinem pretioſum vocant a, quibus
1004 ad Stclam illum alludi tum probabo, ut =סת‎
peris diebus 06 Sanguine in genere egi b. Vide in
illud Judas invitis face rdotibus imittit pecuniam,
ומס‎ ? Quia novcrat unde acceperat, & ſic con-
ſequitur ad confundendos utique Judæos, & con-
fimandos vere credentes in Articulo ſatisfa-
י

כ

,1)006.71.10. inprimis. צ‎ Pet. I. 18. 19. ? Quam defendit Or-

Adamus Uberus, Eſenheima Palat. do-‏ מס[ uvenis Dn.‏ סת

mefſticus & Auditor dilectiſſimus-

וה

פ?]וֹ!וֹס!?

n‏ ה
ם
ו
0
]
גז
clleet‏
/
1ו
lant in‏
deceba‏
hane‏
con‏ 06
0
0 7
77
10
ש;אַוֹ/;
( צשוּ}}
וק
:
ו
1
10
ת

תה
סו
di⸗‏ שכ
conſue⸗‏
Hierum‏
ם ,
ה

lwe vel
סוו‎ 01
antne-
.
0
אס‎ =
ו‎
ת‎
ס.‎
%ש&'\;?\\):‎
]
.
ו‎

. 00

: /

Tionis I. C., ſic enim jam conſtat Chriſtumim-
pleviſſe egregium 1 גמטקץ‎ hoſtiarum pro toto
cotu mactatarum, quæ ex 6 publico debebant
emi, & adumbrabant paſſiones J.C. quibus à patre
ſalutem emimus, ſolvimus, ſic certe Chriſtus
ſolvit pro nobis reipſa, ut illa ſacrificia in Typo.
En uſum Talmudis ita deſcribentem hanc por-
tam, hoc conclave, quibus reliqua addere fa-
III. Hinc verò facile liquet cur non licuerit

- ק1‎ inſĩcere hanc pecuniam qua Chriſtum eme-
rant in Gazoplyplacium ſive Corban, quia non

decebat מ1‎ ſacrum uſum convertere pecuniam
hanc Judæ manibus profanatam, hinc ergo uni-
tis conſilis, emerunt ex ea agrum illum ſiguli,
ad ſepulturam hoſpitum, quapropter סי‎
eſt ager ille, ager ſangnintis, uſque in hodier-
num diem, Matth. X XVII. 7. 8. Ad quæ verba
Lightfootus, Hor. Hebr. in Act. I. 9. d —,
Ager ſanguinis. Sic dictus, eſt quod cœm- „
ptus eſlet pretio ſanguinis, & quod rigatus „
ſanguine proditoris: nam huc judam à Dia- »„
bolo præcipitatum ego conceperim, atque ex
iſto eventu ſacerdotes eò magis motos, ut in <
iſtius agri emptionem oculos dirigerent. Et ג‎
ſic Pr oditor lupliciter נול סד סהאסוודאו‎ 01 87

20

. ר ל‎ : 24
nummis ejus 5טסק רסס 6 1186ס‎ , 0 ejus con- „
(m) 2 „ligna-

ת 4770 2756486287 | 92

ſignatus. „ Quod 40 rem ipſam attinet Ju-‏ (כ
dam ſeipſum laqueo ſuſpendiſſe, & projectum ex‏
petra, ſicque crepuiſſe, & inſepultum manſiſſe,‏
credo, poſteruditiſſimas Clariflimi Præce ptoris‏
Dr ſac⸗ Gronovii demonſtrationes in Eruditiſſi-‏

mis Exercitationibus de caſu Judæ ( 06 pecuni-

am hanc ideo סוק‎ nomen dediſſe, quia emtus

ex pecuniailla qua innocens Jeſus ut agnus‏ ובס
ad id deſtinatus ab æterno 176 19.20. erat em-
tus ; De pretio quibus Chriſtum emerant Siclis
XXX. prædictis à Zach. Cap. XI. n. 1. plura di-
cere poſſem, qui ſine Talmud fruſtra explican-
tur, ſed illud Thema prolixius occupabimus, in
Diſſ. de Cenſu publico & Annuo Judaorum,
vid. Cl. & Doctiſl. Surenhuſius in הו ספר המשוה‎
quo ſecundum veterum Theologorum formu-
allegandi, & modos interpretandi concili-‏ פמ1
antur loca ex Vet. in N. Teſt. allegata Amſt. mq.‏
p. 2 80. & ſeq. & noſtrar. Obſ. L.r. P. 67-—3.‏ ס40 in‏
Taliseſt etiam phraſis, oh. XVI. 2. Anerwa-
סי 1 07 Mont. abgue Onag‏ . , ט שספפווסת עשל
.

Talmude utique diſcendum eſt, de quibus vid.
Fulleri Miſc., Vitringa 46 Rhenf. 6 , nags⸗ .
aliique. Ea .מס]‎ Henr. Hott. p. 406. Synt. Clar.
. ו‎ Rhenf.

Rectius un. & Trem. movebunt vos
Dpnagogis, ubi quid Judæi per ſynagogam intel-

Iexerint, 7 quid eorum excommunicatio; ex

א
ו מוגון
ה
ו
77
וה
גס
לחו
פ
7
₪ 0001
ה
\ ם
6
elleade‏
8 0
ה
ף
ו
4
:\םט'װ?ק
0 9
0
88
1

17

₪ 01
וו
ת
נס
5
י'שטספץי
emtus‏ גו
ת ו
ekat 61‏
18
di-‏ וו
'?ןב)וֹ\נ\
הת
לדו
ו פו הו
ווז |
0000 -
\
-ק
-וח !
7 15־0%;
וה

ס
bus vid,‏
ת
ת

DIS SERYATIO 1
Rhenf. Olara loco huic accedit lux אס‎ Judæo-
rum monumentis, in quibus triplex occurrit
Anathernatismus. Initium fit 4 ,נדוי‎ qua 06-

erat ab aliorum conſortio, termi-‏ סווס

nabatreque סך‎ dierum ſpatig „ 61 inte-
rea reus non reſipuit ,»terininus vel duplica-

batur ad dies 6o. aut triplicabatur ad 90. Ta-

lem Druſius putat æmwvsze** Quæſt. Hebr. 1.
.9.ק‎ Sed dubitat Cocc. Comment. in Sanh.
qieia talis doltrina fuit particehs, quod qui-
dem negari non poteſt, alio tamen modo
templum tales debuerunt ingredi, quam coæ-
teri: Vide Lex. Talm. .6ס .ק‎ Camero. Præ-
lect. de Eccl. p. 318. exiſtimat, reſtrictum
eſſe ad eos, qui lege Ceremoniali erant pollu-
ti, cujus modi ſunt leproſi. Sed aliud vult -ט]‎
dæorum ſchola; quæ 24. enarrat cauſas, ob

quas fulmen hujus excommunicationis vibra-

11 ſolebat: 06 quibus Buxt. L. Talm. R. גרה‎

93

פו
ככ
ככ
22
2כ
3
י

2

3
Et ſic miſeret סמו‎ quoties audio Poſtillatores,
parumde fundamento ſollicitos, modo tantum
אס‎ quocunque ſive probato, ſive minus docto
Authore tantum corraſerint, quantum ſufficit
ad aures vulgi implendas, ut probent Paſtoralem
ſuam Authoritatem provocare 40 Matth. XVIII.
1/--18. 57 peccaverit in te frater tuus, /?0 & 4

gué eum inter te 66 7 ſolum 69
1 (m) 3

Ubi

4 DISSERTYATIO ד‎

Ubi ſane non agitur 06 excommunicatione
publica ſed privata, hincnon dicitur 7 4
velut Ethnicus 87 publicanus, 100 7 ſc. priva-
to, quia ſatisfactionem nullam ablati honoris, pe-
cuniæ, tibi reddere vult; Deinde Superbinon
dicitur, citate ipſum per adituum, eſ⸗ enim in-
dignus quem viſitetis, ſed ito & argue קס‎ tu
private, eum ſc. lædentem adito, מסם‎ ille ad te,
ut hodie fere talem citat Presbyterium indignum
quem viſiter, ac ſi jam ſciant, eum dor pecca-
Vit, eétiam imponitentem adeoque indigaum 06
quem adeant, ſalutentque, ut loquar ex 2Joh.
I. 10. Epiſcopalis Authoritas id non patitur, minor
jam תז‎ Eccleſa, ut מ1‎ aulis majorem, non major
minorem adire debet, imò hæc res adhuc feren-
da eſſet, propter Presbyterii dignitatem, ſed etiam
illam ſibi Authoritatem tribuunt membra Eccle-
ſiæ, erga externe peccantem, qui non rarò ipſis
internis peccatis onuſtiſſimis, ſed in cenſuram Ec-

cleſiæ non venientibus, quia de internis nonju-

dicat Eccleſia, melior eſt, hunc non adeunt,
cur? Gaudent adeſſe jam tempus ſupprimen-
di fratrem, quid dico fratrem, hoſtem hactenus
interne odio habitum, jam verò declarandum
publice, imò odio habent eum qui debiliorem fra-
trem reprchendendi ſed deinde etiam erigendi
cauſa adit, quaſi creatura Dei, debeat 01 hæ-
rere

in‏ ח
erie‏
1Cor.‏
0
\
ההה
tem,‏
סלו
7
סו
ו
faciat‏
pri‏ 90
א
אז
6
| /6”!?
77
8
pe adea‏
ם
ו
Kacee‏
Inag‏
חשת
הדס

nicatione
0 נ`.‎
ווק6‎
0 pe.
.
pethinon
הות-‎ 1-
000
אא₪‎ te,
װשמ%%&מ%‎
1 Peccx
ת‎
/
0 1ſoh.
ur,wunor
סת‎ mayor
סט‎ teten⸗
ה‎
bra ת‎
&שששש‎
ו‎ -
וסו‎ "
ו‎ 8

ההתק
00005 1

Jarandumn
iioremtaa.

1 ₪0

-

DISSERTYATIO ת‎ 0 .
rere in peccato, 85001016 , atque deſperationis
ericulo ſubmitti, contra voluntatem Pauli,

2 Cor. II. 6-8. quando hominem peſſimum In-

ceſtuoſum .ק‎ 0. antea reſipiſcere neſcium, hinc
Satana traditum, ad excruciandum ut puto ad
tempus corpus, vide Cor. V. -—5. jam reſipiſcen-
tem, ſtatim vult pro fratre agnoſci & conſolari,
ſußzost inquit] Miusmodi homini iſta increpa-
tio 2 pluribus ilis profecta. Vr contrariopo-
tius vos 01 condonetis, eumque conſolemini, ne
quomodo redundante triftitia abſorbeatur vir
pujusmodli. Quapropter precor vos ut ratam
faciatis in illum charitatem. Officium er-
go privatorum ex hoc loco diſcimus contrari-

etiam exaltero recte intellecto qui occur-‏ & נתם

rit Matt. V. 23. & munus tuum attuleris ad alta-
re, & illic memineris fratrem tuum habere ali-
77 contra te, omitte 24126 munus tuum coram
altari, & 407 : primum reconciliator fratri
tuo, & tunc ubi veneris offer munus tuum nem-
& adeundumeſſe ladentem, & quidem 4 1
& ita optimum eſſe qui primus reconciliatio-
nem quærit, atque adeo non expectari debe-

reacceſſum, poœnitentis forte timidiſſimi fratris,

imaginemus robis occiſorem amici conſangui-
nei noſtri, poœnitet ipſum , ſed an audebit adire
גוארל הרבס‎ vindicem ſanguinis, אס ס!‎ Amti-
qui-

4 DISSERTYATIO 1

quitatibus 110646 appellare proximum cognatum,

vel ſi non adſit amicum, qui corrupto tempore
: 4

cognatis ſæpe 100110165 ſunt, quare ne ſubmerga-
tur triſtitia, ne dolor, verſutia Satanæ in deſpera-
tionem abeat, an non optimo Magiſtro docente,

conducit, imò etiam officium eſt læſi adire læden-
tem מס‎ quidem adulandi cauſa ſed reprehen-

dendi, corrigendique, & ſi te audiat, quid opus
eſt quantum in 66 delictum publicare, & c. Ho-
die verò aliquando aliter fieri docet experientia,
qua caſum conſcientiæ formant, an vinculum
fraternitatis non ruprum ſit, ſi 5 offenda-
tur, aliter putem ſi alter pœniteat, remitti
ſtatim culpam, & ut videas an frater poœniten-

tia affectus ſit, eum adiri debere, aliud qui in-

ducunt Phariſæos imitantur, qui dicebant ,2
tangas me, quta ſanctior te ſum Elaiæ LXV. 5.
coll. Matth. IX. 9. hoc 01615 ל‎ quis ſcit? atque
etſi ſis, tamen dum alter converſationem tuam
deſiderat videtur velle emendari, injuſte סקוס‎ fa-

cis quod ipſum fugias, & cur fugis:ut magis con-

triſtetur, & maneat in peccatis, ut 1 porro in-
ſultare queas.
Raro hæc docentur, & plebi inculcantur,cur:

Præceptum Chriſti humilitatem inculcat, qua

neglecta ססק‎ docet, cujus cordis ſit omnis
reprehenſio, auctoritatis Anti-Chriſtianæ, non
Spiri-

ף
Chriſtus‏
lu‏ י

. מן‎ viſu

7
ו
ת
ו
a‏ ת
1
1
niſtolte‏
Verum‏
ו
ו
חה
rint, (‏
ו

א -
את -

Cciben

ת

—

1ת1 4
1
41

נ ט
חח װבז!
;:4\;1;%&.\1 ,

-
ט

ש

להשו
ם
י
01
ה
010
ה
-ם&]'[ג}י*&ק
-ו 00
cbant, M?‏
atque‏ יֶז
em cuam‏
- 0
י
yono in.‏

וה
גװף כ]5108
ſit 0‏ |
1101,1 ג

־5?111

DTSSERZAIIO 1. ד.‎

Spiritus Chriſti . qui manſuetus 61 Gal. VI.
1 —;. 2 1 1.ת1‎ . & 2 Tim. II. 25. hinc adiit ipſe
Chriſtus lapſos סט‎ erigeret, Matt. IX. 10. licet id

ibid. ſuperbi Phariſæt ferre non poſſent, ut ſu-
pra viſum eſt. - H
Fateor autem poſſe inde per juſtam conſe-
quentiam publicam deduci, pro ut egregie id
demonſtravit magnus Theol. & Philol. Cl. Cam-
pegus Vitringa 2, ſed ita circulum non faciunt
mſieri qui ſine teſtimonio Profeſſorum ad Exa-
men admittuntur imo Candidatorum numero
inſcribuntur, rectius apud פסת‎ ubi אס‎ 6 XIII.
Iluſtr. Gymn. nemo ad examen admitti debet,
niſi oſtenſis prius vitæ & ſtudiorũ teſtimoniis ?.
Verum illis verba allegaſſe ſufficit. Taceo quod
phraſis אס איפיששם‎ Synag. Jud. ritibus & ſic phraſis
ligandi & ſolvendi 1ס4‎ abſolvendi אס‎ Talmude

illuſtrari debeant, quod cum egregie præſtite-

rint: 1. modo productus Vitringa in opere la-
borioſiſſimo 87 doctiſſ. Synag. veteris & magnus
ejus Antagoniſta, Vir in aliis Candidus & ſince-
rus in Archi-Synago ſuo & otioſis, nolo huc ad-
ſcribere, ſufficit qui hæc ſacra ab סלס‎ repetere מסם‎
poſſunt, multa deblatterare ad locum illuſtrem
(n-) pro-
.5 ח1‎ L. de Synag. vet. P. I. L. 3. C. X. p. m. 754. editionis -6ת1‎

1696- הו‎ 4to. Vide leges 1705. denuo Auctoritate publica
200025 & editas. —

98 DISSERZYAYITIO 5

productum, ſed ſine judicio, hinc ſine ti-
more Dei, quia hoc modo id dicunt eſſe, ſen-

fum verborum, quod vel non eſt, vel 66

nunquam probare poterunt, quia nunqua
inveſtigarunt , hinc מסת‎ mirum 605 א6‎
rigido ſed vero Carteſii dicterio peccare con-
tra reg. de clara & diſtincta perceptione,
hinc etiam dum vera Iloquuntur, in 6
loqui. Energo uſus Talmudis, ut in ipſis
Antiquitatibus, ita in phraſibus apud Pro-
phetas 86 ipſos N. T. ſcriptores inde petitas.
Fxempla plura vide in Syſtem. noſtro An-
tiq. Hebraicarum 44 Anti Typum collata-
rum, quod prelum expectat. 1
Rati, | Imo propter ipſos ſtricte 01005 Hebraiſ-
פסוט י‎ N. T. Talmud eſt legendum, vide id
א‎ demon ſtrantem meo loco Cl. Pelſium in il-
la Ep. quam ſupra exhibui æ, 66 ex pro-
feſſo eos A. quos in Syntagmate exhibuit
Cl. Rhenferdius; Dicas quid ſit t ααρρ
7 „ שתוק %% פסשא66סולס מ‎ 7 Matt XXVIII.
"1 עסזש62ףסצ`&?[טג)‎ Jkuregengorer [ VI. 1. aliaque
centena, ſine Talmud: Et ſic אא‎ exerra,

Eph. I. ס1.1‎ ipfiſſimum Regnum elorum, :
Matt. III. 2. eſt Phraſis Talmudica, vide id
3 prolixe demonſtrantem Cl. Doutreinium

ad

4 ת1‎ Præfatione pag. –

ת ף .

הוד 1

hic 4
ſertation
Sacrarun

0
1א‎ c
de, &

ס /

1
Nec val
א‎
ה‎ in
hoſtium
crant Ch
ד‎
..
ג₪ ם‎
ו‎

ו

[ וח₪

ת -

ה אא
ק'

7 4

—
ל

10 16 ti⸗
06ז‎
ו5‎ eſſe

. &ן;סטװט 0

& 606 ם
001 006

