החכמים המפלפלי/
בחכמדה ויקר4ת ויקראו כ'

| שםשייך ג'כהפוג" גבי יעקב
נאמר ויקרגת שמו יְִעקב '.

וגבי עשו כתיב ויקראו שמו
עשוי ופ" רשי ז"ל גבי יעקב
הק"בה קראלו יעקב משמע
דקשהה לרש! ז"ל למרה לצת

\ כתיב ויקראומשמע אם היה

——

() Su& Notat primum caſum Miſna, ut ultimus פיפא‎ &
medius מציתא‎ vocatur. סמו1‎ interdum etiam occurrit מצית+ת‎
רמצית4גת‎ medius wedii 048 . 5 ל יא סיפצת רסיפצעל‎ , &
וה רישא רראשגת‎ initi, quo tempore res 61 difficillima.

(n) איידי ראיירי‎ in T. Orig. habet propter propter, verto
ut ad Latinismum perducam unum propter alterum:
non habet, in ſtudio Gemarico ſed nimis longe petitum 6166 , es
ginge zu hoch / dicunt noſtri Judæi.

Quod locum

₪
%:־5/;2‎ 00
0 1 (
ת‎ die
[;1}06; 1
ו‎
Ucabent i
ſi dicereti
ſtioni Oen
dicit Rale
ז‎ non 1
ף‎ pote

- 90

00
&6־1 מסס‎
100 00
Datur aniane

0 [2?050 4

, 21[([”7;3 27
man‏ ז
החש 1[&1}1
נלע'װ?[װ& : ט,]
%%
י

1 גז

ולמעלהא
שעלה \
להקשות ֶ
הפפ נקס
אני לממ

] לרעלו

דיל א"ד
מוחא כ
ה' א
במצ/תארו
ואיחו.

ס'א א
` את
נהכמה ול

| ששיגג

] אדוקיא

גגעשי כתי
- ש'פ ר
חלכה קא
ה לרטי

* ? אומון
curtit RN‏
ל וק ע
cilima.

| 0
locum‏ }}(}ש
-ו

66 תוו.

/

Raſchi dicit, Deus eum vocavit
Jacob, nam Raſchi quæſivit de
hoc verſu, cur מסם‎ dicatur,
vocabant illum, explicatio eſt,
ſi diceretur votabant nullus quæ-
ſtioni locus fuiſſet, & 6 7
01016 Raſchi, omnes eum voca-

- קאס‎ Eſau, ham Raſchi quærit
cur non dicatur vocavit. Hinc
quæri poteſt Raſchi uno tantum

loco quæſtionem illam movere
debuiſſet, quia neceſſario alter.

utrum recte ſe habere debet, ſo.
lutio duplex eſt: Primo ut di-

catur ationem (o) docere, quod
de Jacobo dici debuiſſet, vora-
bant ipſum, quia enim omnes vi-
derunt manum ejus calcaneum

- 4מ.‎ tenuiſſe, hinc Raſchio dici-

tur & vocavit eum, & de Eſauo,

docet ratio quod poni debuiſſet,
. vocavit, quia nomen Eſaui,
nullam habet rationem cur ita
voce-

ü
Jacob, (Gen. XXV. 26.) ₪ 6
Eſauo dicitur, vocabant nomen

4 - פמש‎ Eſan, (Gen. XXV. 25.) Ubi

כתיב ויקראו לא היה קשה
מירי* וגבי עשו פי' רש"י ז'ל
הכלד קראו לו עשו משמע
| דקשרה לרש"יז'"ללמה לאל
כתיב ויקרא : משמע אכז
הידה כתיב ויקרגת לא הירק
קשה מירי '* וקשה ממהנפשך
לא היה לרשיי ז'ל לפרש אא
אחד והשניכתיב בררך כלל
< \ הארץ וההיקש בזרה ברבון
ומיעוט בתורה יוהתירוץ על
זה הוא בשני פניםם הפן הא'

הו די"ל שהסבר' נותנר.

אצל יעקב הוה ליה למכתב
ויקראו כיהכל" ראו שידו
אוחזת בעקב עשו וצרי" רש'י
לתרץ למו כתיב ויקרגפ *
ואצל עשו הסבר4ת נותנרת

דהורק ליה למיכתב ויקרנת
כי אין לו שוםזטעםם למרה
נקראשמו עשו בי אכם מרז
שכיוון אביו בלבו ולכן צריך
רש" ז'ל לפרש למדה כתים.

ויקראו

(n) ויקרא ויקראו‎ vocavit, vocabant, id eſt, uſus hic concer-

nit loca contradictionis ſuſpecta.

—

)9( אקומקז םברצס‎ verto, ad quam ſæpe provocare ſo-
lent, quæ enim ex illa fluunt ſunt faciliora, & hinc explicatione

vix opus habent, ſecundum ipſos.

Ccc 2

02(

סוגות התלמר ז ה 38
ויקראו י והפן השני הוז

vocetur, ſed pater ipſum ſine
ratione ita appellavit, quare Ra-
ſchi debet exponere cur dicatur
& vocabant eum. Secundo 0
cere poſſum rationem docere,

ſccibi debuiſſe medium, nec vuo-

cavit nec 0740007ס‎ ſed 05R

vocabatur, ט‎ dicitur de Rubene

vocabatur Raben, (Gen. XXIX.
22.( hinc סקוס‎ Raſchi duobus
locis & occaſione Jacobi & הגססם‎
ſione Haui reſpondere debuit.

9.

VlIII. ס‎ 75 , ſæpe in Talmude

invenitur, eundem ſi-
mul quærere & reſpon-
dere, hinc quæritur cur prius
quærat ? An ergo reſponſio הקו‎
momento incidit, dicere חס‎
ſumus eum reſponſum quidem
ſciviſſe, ſed voluiſſe ad eandem
reſponſionem aliam quæſtionem
movere, quia enim vidit Sapi-
entes illi non reſpondiſſe ad quæ-
ſlionem, nolait cum ipſis diſputa-
re ,(ק)‎ & hinc oſtendit 16 ipſum
gqauæſtionem expedire poſſe. At-

que

די"לדהסבר4ת נותנרת דבר

ממוצע לאויקרא ולא ויקראו.
אלאותקרא שמו עיד משל
-ותקר+ת שמו ראובן ולכך

צריך רש" זיל. לתרץ בשני
המקומו' ביעקב ובעשו וק'ל:

סוניא וו פעמיםם רבורת
נמצאת בתתלמור.

הוא מותיב לה והוא מפרק

וישלתמוה מה שאלמתחלה

ורוחק-לונזרישברג' זו נפתרה

| \ לוהתירץ לפי הפשומה *'ל
דידע התירוץ אלא שכוונתו.
הירה להקשורז מכח זרק

התירוץ עור קושיא אחר' י

| וכיון שרא'שכניבית המדרש

ל' השיבו לו על קושיצע
זארת ל4 רצרה לילך אתכם

= בגרולות ובנפלאותיאך שלא

יאמרו שגם לו אין שום תירץ

| על קושיא זאת לכך הירק

| מפרק

לצ רצרה לילך אתם6 בגדולורת ובנפלאוות : (ק)
verto propter Latismum, noluit cumipfir diſputare, ſed ut Hebraiſmi‏

Elegantiam Tyrones ſtudi Talmudici percipiant, iſtiusmodi dhia. “

ה

0 10
clliora, !
ח‎ 40 r

סף -.

Alius 0‏
6]
סת Wara‏
סמ0
סת ₪ס

ת -

ד
] ק rens‏
Etiam alian‏
0 0 %
ץ ,(א]וֹג
ſe‏ וסו
ו כןס;סחטת
, סלו
qurten‏ 5
א סט
7 ה
ה1
fionem 8‏
לא )9 [ ןז.!!

% ו‎
א‎ ubi ſe
lc idus 1

וקאי' ו
ד'לדהננו
ממועלאו
אלאותקרא
תקוא ?

| יו

ו

מגא ו.
ג
הא מתיכי
ו"שלהמוחמ

| ההןלנרת

לוהתווץ לכ
ד'ד התירי!
חה לקץ
הת'רוץ שר (
שו'ו
י
את וא 2

גנדולות נם

מי לשרי.
0 לא את

//; |

א חח נ
hrilni‏ 1
ſinwaſte,‏

4 0

que ססם‎ facilius, jam ad 041

ciliora, hoc ipſa Gemara dicit,

quia ad verba Doctoris Miſnici

quæſtio nova moveri poteſt, &
alius Doctor Gemaricus unam
quæſtionem movet, ubi dicit Ge-
mara non tantum illam quæ-
ſtionem quam Doctor Gemari-

cus movet ſed הםס‎ alteram

nullam ccc. לב‎

Tertio modo, quando quæ-

rens ipſe feſponſum ſcivit, ſed

etiam aliam reſponſionem novit⸗-
& duæ reſponſiones ſint contra-
riæ, ut ex. gr. una quæſtio rem
licitam, ſed altera illicitam pro-
nunciet, verum una reſponſio
ſit facilis, atque altera difficilis

& quærens ſcire velit quæ re-

ſponſio recte ſe habeat, cum
quærens vidiſlet Doctores Ge-
maricos nihil reſpondiſſe ad quæ-
ſtionem ſuam, cogitat ſi faci-

lis )0( reſponſio vera efſet, cur

--

סוגיות התלמור ח מ-

פמר
מפרקי (וחפוש אחר קושיצת

|> תמצא) ועל פי החירור יש

לומר שסתם הגמרא קאמר
זאת באשר שהיה קשה על
התנא עוד קושיו אהררת
וה'מרהקשה קושיפת זאר?
וקאמר. הגמרא לא מבעיא
שקושיאזאת אינו קשה כלום
אלאאף קושיא אחרת שהיה
כשה בלא זארת על התנות

| עכשיובשהקש' קושיא זאתת
מתורצ' גם קושיא האחררת.

לפ" שהאיי עינינו בסברצת
מכח הקושיא זאר:
זכררך השלישי 0
: - לומר
שהמקשן ירע התירץ זה אא
| שידע גםם תירץ אחר וב' ה

< התירוציםהם שני הפכיםלפי

תירוץ א' יהירה ע'ר משלל

מותר ולפי התירוץ השני.

יהירז עיר משל" אסור אך
תירץ א! הירק עם פשומו
ותירוץ הבי היה עמוק ולכך
- היה

]65 reducendæ ſunt 24 Hebraicorum verborum ſimpliciorem verſio-

nem ubi ſic ſonant, noluit ire cum ipfir in magnitudiner & mirabilia,
ſic auribus Latinis & Germanicis ſunt inaſſueta & dura videntur, quæ

Hebraice elegantem ſonum efficiunt, atque talia in hoc Tractatu

ſexcenta ſunt, quæ probant altifimum hujus libelli ſtylum. 0
: (7 ) אמת‎ In T. Orig. invenitur hinc de verbo ad verbum veræ
Ccc 3 היש‎

| פפר
afferunt, 10111006 tum‏ מסם eam‏
altera difficilis reſponſio vera eſſe‏
debet, & hinc alterum reſponſum‏
ipſe dixit, & idcirco alterum‏
reſponſum dare non potuerunt,‏
quia admodum dkfficile fuit.‏

6.

1%.* 7105 nonus 68 , quando
פמסז&טףן\‎ fundat obje-
ctionem ſuam ſuper Exo.
tica & tamen verba r) Exoticorum,
ſuper quæ fundata ſit quæſtio ſua
(N) מסם‎ producit ſed alia pla-
סת‎ ; Aperi oculos intellectus
tui, &ñ attende quam bene hic
uſus explicetur à Rabbino doctiſ-
ſimo Ephraim Pragenſe p. m.
Quando dicit, quod quærens
quærat ex Exoticis aliis, & ſi quæ-
ras cur quæſiverit & non addu-
6א+‎

סוגיות התלמור ח ם

לעמור עלל עמקו.

היה מקשה לירע איזה תירץ
הוא אמת וכאשרראה שבני

- הישיבדה לאהשיבו לו כלום

א'כ היה קשה לו אם תירוץ

הראשון היה אמת למה לא

רחשיבו אותו דהאפ הואע
פשוטה אלאצ"ל שהדיןהוא
היפך סבר' התירוץ הראשון
ולכך השיב בעצמו הב'ואין

- להקשות כיון שהתירץ השגי
|אמת למה לא השיכו לו

התירץהשני דישלומר שלא
יכלו
בלמודם וקל להבין:

סוגיא. המקשן הקשהעל
| איזה מ"ר מברייתאי

ואינו מביא הברייתא שהונצת

עיקר הקושיא ומביא אחרת
פתה עיני שכלך וראה איך

- המציאוהגאו]ְהנדול מהו"רר

אפרים ז'ל מפראג * המקשן

reddere debuifſſem, 160 propter ſenſum, נטף‎ in hoc libro obſcuriſſi-
mis ſæpe verbis ſtylo Gemarico proponitur, hincque Interpretis 41-
luſtratione opus habet, אס‎ natura rer reddo, faciliæ, quia prior re-

ſponſio antea à facilitate deſcribe batur-

(r) Abbreviatio, legitur hic plene מאן דאמר‎ nam quæ
aliæ ipfius ſint Lectiones videri poteſt apud Buxt. p. 13 5. Abbrev. edit.
mexæ ſupra nominatæ, verbainterpretof, nam 11 verterem 40 literam,

- .. 2
qui dicit nullum auribus Latinis haberet ſenſum.

.

%

2
-
*

- ₪..

1 Exri
ſponlum h
tam bene
quæaddux
Et ſi dicas
ח‎ Alati
Aiorum 0
ש‎
guam קו‎
Plene addr
Allera Ern,
Mentionen
bet סת‎
ך וחו‎ rotia
Eronca 0
bito loco,
Weinoratur
. Atero loco
את‎
חששגוֹ\מט‎
1
2 4000
ש‎
Alter⸗
atuian.
06
0 וּמ]!]}תסס‎

—
א ) /) "

י

הה
] האאנתו

א'כהה י
הואטין ה'
השנו אוו
מש טהאלא
הכך קנדו
לנן הב
להקיטותכיו
אמח למה
י

כל לש

נלמורםוקל

ס'א ת
א
א'נו סיא ו
עיקר הקישי

חמצאדנא
| ארפולמ

—

י` ־\.»\#ש}ס\ס 0

1 ו
le⸗‏ ו ס

0-

שול.
ת

0

rum Erxoticorum, quia ubi altera

memoratur robur accepit, quia תירוץ על קושיתת .המקשן‎

ſum accepit per altera illa tan-
tum memorata Exotica, ſed per
altera memorata שם‎ 4 , cum

- סח6"‎ more judaico; Et

xerit Exotica altera clare - re-
ſponſum habe illam quæſtionem
tam ססם‎ oriri >ס‎ 7 illis,

quæ adduxit, quam ex aliis illis.

Et ſi dicas, ſi ſic, cur ſi ex Exo-
71072 allatis ſequitur memorat

aliorum quod מסם‎ opus 64 ל‎
Relpondeo, veritas quæſtio
dquam quæxrit 06 Exoticis, quæ

plene adducit, eſt expoſita, per

alcera Exotica , cujus tantum

mentionem facit, ideoque de-
bet mentionem injicere altero-

Erotica plene enarrata ſunt de-
bito loco, illa quæſtio quæ hic

altero loco altera Exotira 6-.

bant aliud argumentum, ſed hic
fundamentum eſt, plene addu-

0 PExotiea; Hinc quæſtio reſpon-

explicatione in altero loco, quæ-
ſtio confirmata eſt (2). Jam er-

סוגיות התלמור ם

ג

מקשה מברייתא אחרת וא'ת
למהלא מקשהה ומבינת ה
הברייתא האחרת בהדי+ת'
ו"ל שקושיא זו עולה יפרד
מברייתא זו שמביא במו'
| מברייתא האחררת > וא'ת
א'כ למה לילמימר שמקשה
| מבריית' האחרת ולא בקיצו"
מברייתא זן שמביא ו"ל
דבאמ' הקושיא שהקשה
מברייתא זו מתורצרת עם
הברייתא האהר *לכך צריך

- אני לומר שמקשה מברייתא .

האחרתושם אינו מתורצת
| אףעל פישמברייתאזויעלה

מברייתא המביא בגמהאוי"ל
שע'יאחרת נשמע שברייתא
המכיא פי' בדרך אחרת *

וא"כ אינו קשה קושירז.

המקשן מברייתנת המבטוע
י מ'מ בבריית4את האחררז
הקושיא של המקשן חוקרז
ואין ל. שוכז תירץ: ואת

)/ ( קושיא‎ proprie eſt שש₪‎ \ K. קשרק‎ 4

quid quæſtio ſit fupra jam expoſui, nem-

Pe oppoſitio, סטף‎ genere opponendi videmus Apoſtoli Pauli ævo
adhuc uſos fuiſſe judæos, Vid. ſupra Diſſ. meam 1.

(2) קשרה‎ Judæi vertunt, ſie wird bekraͤfftiget/ -ז8מס6 סקס‎
: mata eſt, i, e, valorem accipit, vel

ut noſtra Logica exprimit urgetur.

prima iterum confir-‏ סט ס=
aliter‏ מסם mata eſt, quia quæſtio‏
urget ( /( quam per explicatio-‏
nem alterotum Eoticorumn,‏
quare neceſſum eſt, ut altera 1‏
adducantur ;‏ סנסק la Exotica‏
שם Relponſio eſt, quærentem‏
quem interroga-‏ הה bium eſſe,‏
vit ſciat cxplicationem alterorum‏
Exoticerum vel non, hinc per‏
illa Eotica clare adducta] & 2‏
tota proponit, & alterorum il-‏
lorum Eaticorum ſine explica-‏
tione mentionem injicit, , 6‏
ita quæſtio ejus plenam ſemper‏

habet vim, quia quæſtionem for-

—. 54 5 4
mat אס‎ plene adductis Exoticis,
ſed quia timet ſe accepturum re-

ſponſum per explicationem al-

terorum Exoticorum quæſtio vim
amiſit, hinc & ille ſciet, quod quæ-
ſio per altera Exetica (ſc non cla-
re adducta) adhuc מו‎ loco ſuol vel
vi ſlua] maneat, ita ut ſi nihil
ſciat explicationis alterorum Exo-
zicorum quæſtio per prima Exo-
zica maneat, hine non opus ha-
bet, prima 80000 plene addu-
cere, & [ tantum proferre.
Ita audivi סעס אס‎ Magni Rabbini
Menachem Vendel, patris Se-
: . . (פטזהת‎

סוגיות התלמור ם

אכתי קשה למה איגו מביא

הברייתא האחרת בהדינת

מאחר שמוכרה לז?קשוח

משם * וי"ל דהמקשן אמר !

בלבו ממ'ג אם לא תדע
בריית'האחר הרי הקושי'מוב

מברייתא שלפנינו ואם תרע

הכרייתא האחרת הרי א"כ

| א'נו קשה מברייתא שלפנינו

כלוםם שהיא מתורצת עםם

. הבריית' האהרת אזי תראה
הקושיצע בעצמך בברייתא

האחרת וא'כ ממ'נ קשרק
קושיות המקשן ורוק כך

\ שמעתי מפי הרב הגרולל

הומהו' ממחם נענדל אנ"ר
רקק סטניםלאב שאמ'משם
הנ'ל וורז הסוגיא
דלממה הופיף הרב הנ"ל

ל

| וא'ת למחלידה להמקשן

לסמוך על הבנרת

התרצן והיה לור להבי
| בהדיא מכרייתא האחררין *
ויש לומר אלו הביא ברייתא

אחררת אז הייתי אומר
שהמקשן מקשרה כפשוטה

-

- אצא הוקה 0 ח‎ veladftringitur.

משלו :

4

natus, 9
ex ]
ת‎
1016 R.
ת‎

וור.%
ול\

(
ו גסז‎
bitat, nurnn
0
1 non
ג הסנס‎
tum memit
000
ו‎
ו‎ Aa
מ ול‎ n⸗
טש;‎ der e

7
0

in 0‏ י
7 `ן
1
;}'”8#0 ג
א סוֹ?
וה ו1 .
- שבזצג
2 5#0”]4

אכתי לה
הגריתא ו
| מאחו מ
מסי ול
ננו מ
נריית האה
מכריתא של
הגרייתא הא
נו שהמ

| (לם ע

הגרית הא

| האחות 0

שות הג
ת' מס
הו מח מ
לוניו
האן היל
װמטה הןסוּי
;

ןא”ת 1
למ

1 וו הו
| וש
| אחררן א |

\
4 5 י ו 2

- סהום‎ numne quæſitus, ב‎

;

natus, Synagogæ Stanislavienſis,
אס‎ quo audivit Magnus ſupra me-
moratus, & hunc uſum ex ſuo
adiiecit R. Mandel, cujus modo
mentionem feccd.

X. Uæſtio eſt סנא‎ diſcur-
3 Q ſum allatum, quod nem-
Pe Quæxrens Exotica al-
tera ideò plene curie Auia du
Itera Exo-
222 , ubi plene adducuntur, ſciat,

vel non ; Atque ideo interro-

gantem aliorum Exozicorum -ובז‎
tum meminiſſe, ſed non plenè

Adduxiſſe. Quod ſi igitur quæ-

ſitus ſciverit altera illa Exotica

plene adducta, ſciverit quoque

ubi jam quæſtio prima vim ami-

ferit per altéra Evotica, tamen
altera quæſtio manet ad -קאס‎

cationem alterorum illorum

Evoticarum. Ad minimum non

Opus fuiſſet, quærentem accquie-
ſcere in cognitione interrogan-

atquc ita præſtitiſſet eum al-‏ ם
tera Exoticz plene attuliſſe quoô-‏
modo quæzſtionem co majori‏

fiducia quærere potuiſſet. Ad

quam quæſtionem reſpondeo, ſi

התלמור ז

שמקכשה כפשוטהקשתלמה ..
- מכיא ברייתא. האוזרת דהא: ..
מברייתא ראשונות "שפיר,, >

ואית היאף נ'ד שמקשר.

בפשוטה א'כ קשה קושיות.

הוא תירוץ על השנו' אלו
לא הביא. ברייתא האחרת:
אזי הייתי: מקשה: קושיאל.
האחרת מתורצתי וא'ת אם
כך שהקושיאת. הראשונוה.
מתורצרת' עםם. הבריותאת
האחר מיל לְמימר שהמקשן
מקשה בדרך אחרת ודילמא.
\ הוא כפשוט'וקושי' הראשונ'
מתורצת בברייתא האחרת '.
ו"ל דא"כ שקושיתו והי.
מחזיק בריית4ה האחררת
למרה לא מביא האחררת.
בקושיותו * וא'ת א'כ למה.
לי אריכו' הפילפול רלעיל.
ולמוה אינו אומר בקיצור
המקשן מקשוה מכרייתאת
האחרת * ורקשיא לך למה.
לה- 6ש היה. הש

4
tum 016606 potuiſſem, quærens

quaſtionem ſuam eomodo pro-
fert, ut eam clare adduxit, י‎

conccepit, & non exiſtimat eum
aliam qua ſtionem per altera
Exotica in mente habere. Quod
ſi quis inſtaret, impoſſibile eſſe

quærentem ita interrogare poſ-

ſe, quia ad alteram quæxſtionem
nihll novi addit, ſed primam
tantum quæſtionem denuo ex-
ponit, quæ tamen per קאס‎

tionem ad altera Exotica ceſſat 0

Adhuc opponi poteſt , ut ſi di-

80 mode quærere deberet, non
opus fuiſſet mentionem injicere

alterorum Exeticorum, quia 16
cundum eam Opinionem de -וק‎
mis Exoticis quæſtionem ſuam
rectè expoſuit 7
deo quæſtionem illam cum alte-
ra demum ccſſaſſe, atque inde
eum opus habere adducere altera
Eotica, alias Primam quæſtio-
nem propoſuiſſe, quæ autem al-

latis alteris Exotacis, epeduta ]

(X) Quod ſi quis verò-adhuc
quærcre vellet, ſi ergo quæſtio

Pima reſponſum accepit Per

productionem alterorum Exo-
icoerum, atque ita ſecunda quæ-
סת‎

לא ימביא הברייתא ישלומר:..

560 16 pon-

מוגיות

שהייתי " אומ' *י*”ש־מק*טר־י

בפשומה בדלע!ל * ויילדא'כ.

ןשהרילמ לריפך שרמכ־ש\
מקשה כפשומה וקושיצס

| הראשונדה מתורצת Sy‏

הכרייתא האחרת מ'מאמאי
לא מביא הברייתא "ל רא'כ
הוה אמינ שמקשה בד'א

אך עתה שאמרתי לעיל
שקושיא ‏ אחרת קשה ג'כ
מהברייתא שלפנינו ‏ וא'כ.
א'א לומר להיפך. שבאמרת
מקשרה בפשוטו . וקושיא
החאשונרקי.מתוהצתת. עםם:.

הברייתא האחררת ולמרק

אינו מביָא המקשן הברייתא.
האחר'מאי. אמרת אלו הביא .

הייתי אומ' שמקשן מקשרק

בד"א ולכך \וּנו -מביאליו

הא'כ הא לא תיקון כלוכם

\ דעריץ גובל לומר שמקשרה
בדרך. אחר' וְהִיה להביאת.
ברייתא אחרח אלא מדל”"

הביא שמ שמקשה בררן
%

C(((x) Ehecht⸗ fuit, noc eſ rfonſim 2 accepit

2

10 prim
08 ckt,

ם 060
ף ו
primum e
ſtionem ad
0 modo,
nem 16
תכ‎
076 0
hocyerum
ſtio ipſins 2
] מו. -
ח6 men‏
ת
ſtione 1 )1\11‏ ;
סום 8416
ſe‏ י
ואא סמם
teris Emm,,‏

שד |

ף קו

7 סם\??טק ..

י
ה tur,‏ הים

- ם

ף |

6 נ]ג]ס]כק‎
otüſet,

e‏ ל

| שיו

שלרלם
| ה כ
| האענה
| ונריתאה)
לו נא ה

הת א

| קעאאת

מהנרייחא -
ימו

- סום‎ primam teſſare facit, non

מסה ע
הלא?וניק:,
הג"יתא הא
י פג'אהם
לוחמ א

רא ול
- "תקוהא

י נכלל

ut ſciatur eum quæſtionem ſuam‏ 40000686 מסת Erotica plene‏ לחו

לוס ע

א ! 0סוית התקמת ייא -
אחרת וא'ת עדיין לא והענו
אםמקשה כפשוטו אובדרך
אחרת הא כבר אמרנו אםס
מקשרה בדרך אחֶררת ,אין
צריך להביא רמקשה ממיג.
- אם לא תדע - מבריות4ת
הַאחררן קשה מו ואכט

opus זט , 6ס‎ dictum 6. 9. -אטף‎
rentem, ס411‎ modo quærere in
alteris Exoticis ſed ſufficere poſ-
ſot, ſi quæſtionem ſuam àd modũ
pPrimum omitteret, 6 per quæ-
ſtionem ad altera Exotica ſine no-
vo modo, ad primam queæſtio-
nem reipondiſſet, & quæſtio ו-‎ .
manſiſſet ad altera Reiti. Hæc. תדע מבחוותא האחרת אז‎
forté objicienti reſpondeo, ſi לא קשהי -קרש"א1-' זו קשרהי‎
hoc verum cſſet, quod 641 09- ." ; מכרייתא האחרת ורוק‎
ſtio ipſius prima per quæſtionem 8%
ad altera Exozica vim amiſerit, ta "* \ ה ה0‎ 3
men eadem quæſtio vim novam per altera Exoriez accepit,

non debuiſſet plura afferre, quod altera Ewotica cum quæ.

ſtione in quibus nihil contra ipſum fuifſet, ideo debet conti-
nuare, diſcurſum ſuum 6.0. alio modo. Quod ſi quis vero

q quuæreret ſecundum 64 quæ hactenus dicta ſunt, 6א‎ diſpu-

tatio brevibus abſolvi poſſet, quia quærens interrogat de al-
teris Exolicis, & ſi opponens vVelit interrogare, cur ergo 1ה‎
tera Exotica non plene adducantar: reſponderi poteſt; ut

fupra dictum eſt, eum neſciviſſe, cum alio modo interrogare,
ח"ל א‎ | -
modo refutari poteſt, etiamſi altera Exotica non plene pro-

ſed putaſſe eum priſtinæ quæſtioni inhærere. Quod autem hoc

ducantur, tamen poſſibile eſſe interrogantem non agere alio

modo 66 hanc quæſtionem cum alteris Exoticis ceſſare, 4

quæſtionem cur non plene adduxerit altera Exotica, reſpon-
deri poteſt, quod ſi altera Exotica plene adduxiſſet, putari
Ppotuiſſet, eum alio modo quærere, hinc סקוס‎ eum altera

in genere proponere. Quod ſi vero ut antea concluſimus adhuc

alia quæſtio ת‎ ex alteris Exoticis, im poſſibile oſt credi quæren-

4 2

סךי*רת התלמות "א> „

tem in genere quærere, Rrdus -ותק‎
mam quæſtionem per altera Exo-
tica ſolutam eſſe.
altera Exotica מסם‎ producit cla-

re, fit ut probetur, eum non quæ-
hoc enim
. סטף‎ minus,
interroget .60
enim non obſſante etſi potuiſſet
quæ ere alio modo, tamen alte-

rere alio modo,
non impedit,
alio modo

ra Exotica 000014 6 clare propo-

nere, quod verò quia factum non
eum ad altera
Exotica alio modo quærere 080 |
ſi autem quis adhuc inſtet, & di-
cat, ex diſputatione tamen nihil
certi ſumi poſſe, an communi
vel alio modo argumentetur?
Reſpondeo manere coneluſio⸗
nem (K. 9.) allatam, nempe

eſt, certum eſt,

ſi interrogatus nihil )0146 de alteris
Exoticis 1מסמס מסק סץ‎ valere,

ל י
כשהמקשז מביאז:י&סםף ת

< שני בבות שלאת לצורך אזי.
יש לתרץ בסיגנון הזה אלו..

לא הביאת בבא א' הייתי

| מתרץ קושיו' המקש] * לכך

הביא בכא א' לסתור לזרק
התירוץ ' ואלו לא הביאת

בבא שניה אז הייתי תמרק

עלל המקשן למה הביא בבא
ראשונה ומאי אמררת דאלו

לא הביא בבא א'הייתיאומר.

תירץ על" הקושינת הל4ס
התירץזה בלזנסתר מבחוץי

לכך הביא בבא שניה ועבז
ז מהורץ הפתירה. שבחוץ»

וֹאכ

quod ſi verò illorum aliquid ſciat, pr imam qurſtionem -
16. סטף‎ facto vero alteram Nduliasm ex alteris Exoliots

corroborati.

X.. 1ה‎ quærens Proforat duo Iuorumn unum ſitn non neccſh⸗-
Gl a hoc modo reſponderi poteſt, ſi primum, non
prOοlucat, quæſtio ejus reſponſum jam haberet, ideoque
& alterum profert, ut reſponſio illa refutata ſit; ſiunum non
at uliſet, zaniratus fuiſſem, quare quærens primum proferat,

- 60 enim \)סװן), ןצםת]תס)טוֹ%םן'.נק‎ 1 non adduxiſſet Prius, refu⸗

tata

fuiſt⸗‏ מ
prius ad‏
elt;‏ גס
refutata e‏
mum 0‏
na‏ לול
1
ferre, ut 1‏
1004 61
הסם da‏
וו prius,‏
ז ie‏ %

מסס ה |

interrogar
ו‎
!»:790%03
ה‎
מס‎ far
Doteſt,
(?) hocè
160 0
3')}46 ו-‎
ךס\ןס\גתסלװ
gun,‏ 1
nohpaſet,n‏
-

0

יש לחרץ (

1< לא תניא
| מר קש

זג'א בכ \
התיחץ \
ננא שיה !

ראשונה ומא
לא תניא כגו
ור ו" ה
הת'רץ ה נל
לקן תג'א ב

ה ו
1

04 [
-₪ 7 /מנמה
.-
ו
- %\ש]ץ 6

סלא נ

| ש

אם 0

((aa) Quicquid ממ'נ‎ plene

tata fuiſſet quæſtio, & ſic quia

prius adducit quæſtio מסם‎ refu-
tata 66 ;. ſed reſpondeo tamen
refutata eſt reſponſio, etſi יוו‎
mum non proferat, ex aliis re-

bus hic non relatis (9) ideoque
neceſſum eſt, eum alterum pro-
ferre, זט‎ reſponſio valeat, & ita
אס‎ rebus hic non relatis produ-
da non valeant, Hinc profertur
prius, זט‎ reſponſio, non valeat',
- 8 .הו‎ prior quæſtio, mancat:
Sciendum hinc quærentem recte
interrogare, quia primum pro-
fert, סט‎ refutata ſit quæſtio, nam
re ponſio ad illa quæ non profert,

refutata eſt, per ea quæ ſupra me-
morata ſunt.

aliis rebus, non‏ אס fefutatio‏ ססם

alla-

Atque hic quæri:
(*X) hoc 61 quærentem nec prius
nec poſterius proferre debere,
atque etſi dixeris habemus re.
ſponſionem ad quæſtionem, di-
-- סומוש‎ quicquid ק‎ Laa) reſponſio
non valet, nam .1 reſpondens -סם‎
ſciat duo fundamenta quæſtionis,

ע =\ מוגות התלמור: N‏

וא"כ אז תבין שיפה עשרק
המקשן במה שהביא: בבא
אי פדי לסתור עמה התירץ

בי חסתירה שמבחוץ אינרה.

סתירה .מכה בבא ישנירק *
אך קשה על זה לא נכתוב
לא הא'ולא ויו ר'ל ילאייביא
המקשן לא בבא ראשונה
ולא בבא שניה ומאייאמררת
הא יש תירץ על -הקוששת
ממינ אםם אינו יורע יהתהצן
| מהבבויא"כ-לא יוכלללתרץ
התירץ כיון שנסת'.מבחוץ '
יואם יורע הבבות וא"ב מתוו'
הסתירה:מבחוץ מכח :בבא
שניה וא'כ התירץטובאבתי
< אם יורע התרצן בבא 3
| ווחע ג"כ.בבא א' ועם בבא
יראשונה נסתר התירץ אשר

-אין פה להשיב . וא'כ . מָמ'ן.

לא יוכל לתרץ התירץ וא'כ
ילמה ליה להמקשן להביא
יהבבות

(y) ופו ושם‎ hic non relatir. בל"‎ i. c. בלא זאת‎ .=

לא נתוב לא הי ורא ו (*)

Argumentum 4 ſuperflao.
מת נפ'טך‎ unde deſiderium

tuum, hoc dicas quicquid velis refutare poſſum.

0

י ה ה ה כ נוסע

סוגיות התלמוד 'א . 6

allatis valere non poteſt )00( quia
refutatio illa צס‎ rebus memora-
tis non valet.
fundamenta, teſponſio ad quæ-
ſtionem ex 1605 non allatis re-
ſutata eſt, per alterum funda-
mentum quæſtionis „ & ita re-
ponſio valet. Tamen ſi reſpon-
dens 1012 ſecundum fundamen-
tum quæſtionis etiam primum
ſcit, & per prius, ut ſupra di-
ctum reſponſio refutata eſt, ut
nemo contradicere poſſit, quic-

quid ſit five ſciat fundamenta

duo vel non reſponſio dari non
poteſt, & manet quæſtio, nec
quærens neceſſe habuit duo fun-
damenta quæſtionis proferre. Re-

ſpondemus altero fundamento
quæſtionis reſponſum accepit

refutatio אס‎ non relatis prolata
reſponſionis quæſtionis per Exo-
//04 perfecte adducta, ſed primo
fundameunto quæſtionis, non cla-
re reſutata eſt reſponſio ad quæ-

ſtionem in verbis Exoticerum, ut

prudentigimus (c) in cam‏ סות.
101

Quod ſi ſciat 0

הבבות. 4. 'ל עכ] בכאע.
שני"מיושב ומתור' הסתירה
שמבחוץ בלשון הבריית4את
בהריא אבל עם כבא ראשונ'
אינו נסתר התירץ בלשון

הברייתא בהריא . א ע"

הבנת דבר מתוך רבר וא'כ
אני ירא פן יבין התרצן איך
מיושב הסתיר' שמבחוץ עם
התירץ עם בבא שניה אבלל

בבא ראשונ' התירץ * לפיכך

הביא בקושיותו וע'י זה תבין.
שנסתר התיר בבבא ראשונ'.
\ ע" שהיה קשה לך למדק
הביא המקשן אלא בווראי

לסתור וס'ל :

סוגיא זה הפלפול עמוק

מאד כשהמקשו
מכיא ג' בבות שלא לצורך
ּ והדרך

rumpendo derivari debet.

(cc) Prudentiſimur דבה‎ Pnn n qui poſſit unum ex

altero deducere, hoc eſt ratiocinari,
ignotius ex notiori deducere.

)0( Valere non poteſt alias abſconditu- fuit „hic vero à

nam quid eſt ratiocinari, quam

)4(

לא יבין איך אה'כ נסתר עם

04 |
icoque
06
ה‎
reſpontſio
damentun
6
per pricxn
השו‎
10000
damenta
rat, ut ג‎
ה‎
ה‎
וס‎ |

נוח \
'מוב
שמבחיץ ג
נהד'א אג'
א'נ נכהר
הנר'יתא ג
הננת דנר
איירא כן
מושב הסה
התירץ עס
א ך

| כ ראע

הנאבהיט
שנסתר תי
ל' ה
לכת

|

לא „

intelliget. - .‏ מסם refutata ſit‏ סחתסכת.
אמרת הלא הביא המק ! Ideoque necefſum 6 ut duo fun-‏
בבא א' למתוה ההתירץ ſua profe-‏ סתס damenta in quæſt‏
המקשן ירא פן ‏ לא rat, ut ita intelligi poſſit reſpon- PDN‏
ſum quæſtionis, per primum‏

damenta illa proferre.

3. סוגיות התלמור --

והרהך כן הוא .אלו לא incidat non intellecturus ſit,‏

ideoque timeo ne forte reſpon- הביא. :בבא ראשונה הייתי‎

dens putet illam refutationem ex מתרץ לו תירץ על הקוש"‎

: הכ .' conſiſtere, cum‏ 2114115 מסת rebus‏
לכך מביא בכא א' לסתור reſponſione, per alterum fun-‏
התירץ עמרה ' ואלו לא damentum, hoc enim intelliget‏
הב" בבא שניה הייתיאומר reſpondens, 160 alterum quod‏

per primum fundamentum re- ־לעןלם'י־תווֹךץ הראשון ומאי‎

: ארעת" דהתרצן שבבא א .. ו‎
fundamentum refutatũ eſſe, , 5 , י שב‎
quærens 5טקס-תסם‎ habuiſſet fun. סותר התירץ ' וא ת א[‎
יאמר כזה . ראיכ היאך ובין.‎
; , - על.מה הביא המקשן בכא|‎
F. 2. \ .א'ו"ל שהואיבין אלו לא‎
XII. סא ך ך‎ diſputatio 01101115 eſt, 1 quærens quæſtionem ex
. apnict fundamento inſtituat, quæ non opus habet,
ſolutio 61 quod niſi adduxſſet primum fundamen.
tum, potuiſſem reſpondere ad quæſtionem, ideoque pro-

fert primum fundamentum, quo reſponſio non valet, niſi

etiam alterum protuliſſet, reſponſio ad quæſtionem conſti-
tiffet ctiamſi antea dixerimus quod quærens ideo adducat
Primum fundamentum:, ut reſponſio ad quæſtionermn non

rvaleat: Timet autem quærens, reſpondentem הסם‎ captu-

rum quod per primum (fundamentum) non valeat reſpon-

fieri poreſt ut dicto‏ ססם ipſius. Et ſi quæ as quomodo‏ סת

modo non intelligat, cum tamen quærens primum afferat

KReſpondeo reſpondentem for 6 ס311‎ modo intelligere, nam
ſi quærens הסמ‎ adduxiliet primmmn, alia גס‎ 4 quæſtionem

6

06 | :
reſponſio dari petuiſſet, ideo-
que primum affert ad proban-

dum ſecundam rel Ponſionem
aullius valoris eſſe, .11 primam

cogitaviſſet; ſi hoc quæſitus
primo reſponſo reſpondere poſ-

סוגיות. התלמור. יב
הביאי המקשן בבא א הייתו
אומר!לו \ תירץ" שני: עכ
קושיותו לכך מביא בבות

reſponſionem quærens non ex- bed לסהרר' התור‎ 6

הראשון. לא עלה על רעת.י

adduxiſſe ut ſecundum reſpon- *

ſum annihilaret, nam ſecunda re-

ſponſio prima refutari מסתר‎ po-

teſt, quia omne quod ex primo

fundamento ſecũda reſponſio 1112

nihilaret, ſecundo fundamento re-
ſtituitur. Si ergo ita, ſequitur quod

primo noluerit deſtruere alterum

reſponſum, ,08 ſecundum eum at-

tuliſſe ut annihilaret primum re-

ſponſum, ſed 02 reſponſio nulla
refutatione opus habet, quia 11
reſponſio מסם‎ habet verũ funda-
mentum & per ſe nihil valet. Et
ille ſtylus vocatur יסוד הנופל‎ (c)

Niſi quærens adduxiſſet tertium

—

fundamentum, reſpondens ejus
iterum quæſtione prima reſbon.
ſioncm anmihilaſſet, atque etiamſi

.אך ובין .

dicas

-5

המקשן * וא'כ אכתי יתרץ
ſet, hine quærens ſecundum pro-‏

.
fert, ut probet ſe primum non לו התרל\ תיר ”! א לבך מביא.‎

בבא ב' להודיע שלא הביא

בבא א' לסתורתירץב'ראכן
אכתי לא' נסתר הירץכ כ
כלמה שםוחר בבא א תיר) .

ב' ומתורץ הכלל בבכא. ב'

וא'ב ע'כ לא סתרתי עם בבא.
א' תירץ בן אך ורק הבאתו
לך לסתור תירץ א'* אבל.
- תירץ ב'אין צריך לי לסתור

לפי שהוא יסור וּ'י;בוכרין

מאליו ואלו לא הביא בבאת
ג'היה משים לו וקתרצן אכתי
< \ תירץ הראשון ומאי אמררת:
הא נסתר בכבא א' זה לו
יסיק אדעתיו. '..
: שהמקש\ הביאת בבא א'

לסתור

)61&1 ( יסוד הנופל‎ ₪ ſi fundamentum non recte poſttum -ס‎
tum ædificium collabitur, ſic ſecunda reſponſio . quia enim ill à ber

ſe fundata non eſt, etiam per ſe annifulatur.

4

0 prim
1נ ומס‎
fundamentt

השמסס ₪

6 |
ה

ſecundam
mat, ſi n
00
000 jam d
Primum fun
dere 4
ה‎
ם‎
furatum ץ‎
fundamentan

. ₪ 01 p

1 ה

ך את מגן ץס .'

- &ג\[ש.צ
וֹזליס]'\ט\]וֹ 2
. ,כ}י*&וֹ}תשװ1
וא וח1
ſonen, Kin
mumolt
NNu tet⸗

0

הא המו
מל
וה
תה
הראטון לא
הנקש י \
ל הת
נא ' להו
גנאא לסז
אנתילא [
כלמה שסה
בפתרן ו
ג עכ
א תרץ כ
\

|תדןגאן)

ל וא
מאלי ול ל
ג זהנשכה

, הוחדוק

הא נתו גן
ך ת

eſtw⸗
epol *RZ א‎

ה

סוניות התלמור יב

- 01045 , primam illam reſponſio.

nem vim עסק ס1נמ‎ primum

fundamentum, reſpondeo, re-

ſpondentem forte 1א‎ non 14 in-
telligere, ſed putare quærentem

ideo primum illud proferre, ut
ſecundam reſponſionem repri-

mat, 11 quæras, cur quaærens ſe-
cundum adducit (ce) + Reſpon-
deo jam diximus nos judicaſſe

primum fundamentum vim ad-

dere ſecundæ reſponſioni, nam
omne quod אס‎ primo ſecundam

reſponſionem deſtruere vult, re-

futatum videas per ſecundum
fundamentum, quæſi ita ſe habe-

ant, non poteft quin 5
ideo primum produxerit, ut
primum reſponſum deſtrueret:

ut jam hac ipſa diſputatione di-
ximus. Et ſic volebat adverſa-

riuius interrogare, ut dictum. Re-
ſpondeo, Quæſitus putabit quæ-
rentem neſcire primam reſpon

ſionem, & interrogans 1000 pri-

mum producit, זט‎ deſtrueret ſe
eundum reſponſum, atque etſi

לסתור תירץ 2 וא'ת איך
יבין למה מביא המקשן בכא
ב' אלא להורות שלא פתר
עםם בבא א' תירץ ב'כי בל
< מה שסותר בבא אי לת'רץ

ב'מיושב עם בבא ב'. וא'כ.

ע'כ צ'ל לא הביא בבא א'
כ'א לסתור תירץ א' * ו"ל
שהתרצן יבין שהמקשן לא
אסיק אדעתירק אתירץ \ ר

ראשון * אך באמרת מביא

בבא א' לסתור תירץ ב''

ומה שמיישב בבא ב'הסתיר'

של בבא א' לתירץב' זה לא

יבין התרצןיארייבין שלפיכך

מביגא המקשן בבת ב

דאלולי כן הייתי נומר לו
תירץ ב' י ומאי אמררת הא

נסתר תירץ ב'בכבא א' דהא

שאינו נסתר אך המקשן מבי'

בבא א'לפי שהוא ירא מתיר!
ג'לפיכך הביא לסתור תירץ

(ee) Cur quaærens ſeundum 4

0 מועקספק מביא המקשן בבא בי

dducit Hebr. — 0 1
modo ſubſiſtit ההל 5 קנל‎
]0 | vel quir ejur ſenfur quod ſecundum l 1tte ees . [ש].‎ 4
% ה - שד‎ .-

ת

ס

dixerimus antea, illud refutari
עס‎ ſecundum fundamentum,
atque per idem confirmari re-
ſponſionem ſecundam, -סץ ססם‎
10 non capiet quæſitus, ſed pu-
tabit, ideo quærentem afferre fe-
cundum fündamentum, nam ſi
id non adduxziſſt, ſecundum
reſponſum confirmatum fuiſſet,
atque etſi antea dixerimus, alte-
ram reſponſionem enervatam
fu ſle per primum fundamentum,

tamen dico, hanc fuiſſe ſenten-

tiam per alium ſenſum, quod
per primum ſecundum reſpon-
ſum מסם‎ refutatum ſit, ſed pu-
taſſe alterum, quærentem pri-
mum fundamentum proferre,
quia ſe munit contra tertium ali-
quod reſponſum, ideoque pro-
fert primum fundamentum, ut
probet tertiam reſponſionem
non valere, ſed de ſecunda re-
ſponſione non cogitavit quærens,
queæſi ita ſint, accipit 3 quæſito
ſecundum reſpontum ad quæ-
ſtionem ſuam, hincque adducit
ſecundum, ut exponat & doceat,
quod primo nolit tertium re-
fponſum deſtruere, nam 1 6
eſſet, & reſpondens vellet de-
ſtruere tertium reſponſum, quod
illam opinionem evertit, quia

סוג'ות התלמור יב

ג'' אבל תירץ ב לא אפיק
אדעתיה דהמקשן א'כ יתן

| \ לוהתרצןתשובה לקושיותו
| תירץב' לכך מביא בבאב

להורות שלא סתר עם בכא
א' תירץ ג' רא'ב לא סתר
כלוסכי כל מה שסותר בבא
א' לתירץ ג' מיושב בבבזת
ב'י וא"כ ע"כ הביא בבא א'

= לסתור תירץ ב'כך היה ירא
המקש; שיבין בן התרצןאלו

לא הביא בבא ג' וא'כ ישיב
התרצן תירוץ הראשון בהיו'
כז לפי שיט' הבנתו במקשן
לא ירע המקשן מתירץ א''
בבא ג'
לחורות שלא הביא בבא בי
להוריע שלא סתר עם בבא

< \ איתירץ ג'אלא כ'א תירץבו

ואיך מראה עם בבא גי את
זה רא'כ שהביא בבא בי

- ליישב הסתירוי אשר יוצצת

מכבא אי לתירץ גי א'כ לא
עשה כלום בבבא ב' כי כל=
שרקבב4ת ב' מיישב
הסתירה של בבא א' * הגדק
. הא

| לבך הביא המקשן

primumn !
lt hinc re
dumfunda
italit, que
Primum fu
ושו1‎ 6
ף‎ ita g
ſpondens

ret, ut

ת
ומו?
ו
ה
ה
Nihil ]‏
0 1)160)1116
fert tertium‏
) 6 שסו
te‏ 400
ה
non fuernit‏
R

E o 1d 0

7 6 נ()ןף 2) 00
א ?

] ץ ול

. . ) yn

װש | מר

\] 6011] 6?6 י

'' אנל לר
ארעתיה דה:
לוהתרגןת?
1 תו לכן
] ותרת?לא
א תירן ג דא
כלוסגי נלמ
א תרן ג' נ
'ונ נ
למקורתירץ כ
הקק שין
לא תא כנא
ךוּתךצן תיװץ\
נולי שש ך
לא'רע ך,מקן;ק
הא ה
חוח ץוא.
להור'ע לונ
ו
וא'ך מיאה ע
0 ל עה
[ 'המי

| שוצה
- הסתירח -

ita ſit, quæſitus neceſſario profert
primum fundamentum, ut de-
ſtruat reſponſum ſecundum. At-
que ita quærens timuit ne re-

ſpondens 06 ipſo ita præſume-

ret, ut dictum eſt, niſi aduce-
ret tettium fundamentum, quæ-

ſitum illum ita reſponſurum ut de
quærente præſumit, nempe per
reſiponſum primum, quia in
quæſiti reſponſo judicio quærens
nihil ſcit de primo reſponſo,
ideoque quærens neceſſario pro-
fert tertium fundamentum, סט‎

probet & doceat, quod non
adduxerit tertiuum, ut refutet,
quod primo reſponſum tertium

non fuerit refutatum, ſed Potius
ſecundum reſponſum enerva-
tum. Quomodo ספוס‎ tertio fun-

daſmento poteſt probari id verum
eſſe quod diximus, an hoc mo-

do, quod ſi verum ſit quærentem

proferre ſecundum fundamen-

tum ut refutet refutationem,
(vel אס אטף ( סתירות‎ primo
fundamento oritur, 30 tertium
reſponſum; quod 8 ב‎ eſſet,
תסם‎ opus fuiſſet quærenti addu-
cere ſecundum fundamentum, 5
1*266 2

= סוגלת חתלמות: יב‎ >
; primum tertium reſponſum tol-

lit, hinc refutatum eſt per ſecun-
dum fundamentum, quod ſi 0

quia

% כ
בבא ג'הכל סותר כל היישוב
של בבא ב'וא"כבבא ג'מלמד

עלל בבאב'שלאת הביארק.
לסתורשלא סתר עם בבא א

אך ורקהביא בבא ב' לללמר.
שלא הביא בבא א' ללסתור
תירץ שני אך ורק הביאבבא
א' לסתור תירץ א ותירץ ב'
>ותירץ ג' המה יסודו'הנופלי'
מאליהם לרעת המקשן ואין
צריך סתירה עליהם. כללל

הסוגיאזו על קושיותהמקשן.
= ושג'תירוצים עםבכ+ת אחד

נסתרו כולם בבא ב' מיישב
סתירה ב'תירוצים לבר ממה
שסתר בבא ראשון בבאהג'
יישוב ראשון מכלד ישוביכם
שיישב בבא שניה וקללהבין:

* כ־שה רישלהקשנ;

בזו
הםוניא למה לי י תירוצים
והלי בשני תירוציםם סגי
בתירוץ שני ושלישי . ובזה

הסגנון כוונת המקשן כבבא .

א לסתור תירץ ג ואולו לאת
הביאבבאביהיה מבין התרצן
- שלא

404 התלמוה: יב‎
quia eo nullam vim producete
poteſt, quia enim ſecundo de-
ſtruere vult refutationem primi
per fundamentum tertium ſecun-
dum deſtruitur, quod 1ים‎ terti-
um docet 06 ſecundo, eum id non

adduxiſſe זט‎ deſtruat refutatio-

nem primi, per reſponſionem ad
primum minuit ) // ( ſecundum,
ut doceat quod non attulerit pri-
mum ad annihilandum 16 -מסכן‎

