אני אביא'שאר יהובל דממון & judices qui plagas infigunt.‏ מתות
משלם ול+ת מלקךה יש ספס ; ס! iſti nihil‏ בןמ6]*ס`1`1;!,;;ף־ס&וֹ)מ&םף
=ור הקש הל ש 8 etiam lereliquis vitiantibus proferam,‏
י 902 eos pecuniam ſowere, non plagas 52 7 KN‏
שהשבו רביםם מה לחובל" Huere. Atque 80004 ilud, Agene-‏
בחברו וכו' לפי דקיםוי לן Nec hoc ſibi vult,‏ ;צשוֹ%&ז;;;% -
ב שש 6א הום סשי מםז exiſtimant‏ הסס יא דם
שהפםו. ק proximum vitiat Ds 5 D‏ קו. eum‏ הם Ouid hoe‏
להבותו במלקו ת אלא לס dicatur quia ratum eſt penes nos,‏ -5:0
ור"ל מה לחובל שכן הותר Pergant cæ-‏ *6תאָ:,;עס*1*')11?]`מ.3`.['1 .?2.־]%66
- ה+ ,שאשירי עשות מל מומי. =0 חה ₪6 .39 eum plagis, niſi‏ 6010
מ,,ב) לו שאע ־פי. ש,יחזמלקות 6 Quid hoc vitiantem: quum‏ 8 1')?)
מ' אינו \ הייב' בלוםם 97 à genere ſuo excipiatur? ſenlus‏ מו.

20
- 06 quod etſi ס4‎ plagas infligat, nihil
debeats quia dum סוקומ1‎ 6
ſiquidem omnind non fentit, an 40,
an vero 39. קנת1‎ - Hoc omninò
מסם‎ admittendum: nam qui plagas
infligit, cum intentione infiigit, quot-
סט‎ lint cognoſcit. Hæc 3 Sapiente
Pomino meo, quem ſervet milſeri-
cors & redimat.
6. 279. Ex 0 quod ad duos mo-
dor æqualiter ſe habet, cuique tu vim,
uæ in ambobur praſtat, attribuis, ו‎
P(al.92. 13. Juſtus ut palma germina-
bit. Dici poterat; Quemadmodum
alma umbram non facit, neque %ס‎
ea vaſa conficiunt; ſimiliter ſe habent
juſti. Doctrinam proponendam ſup-
peditat, ut cedrus: ut cedrus um-
Prem facit, indeque vaſa conficiunt;
talis eſt juſtus. 1 dicas, Quemadmo-
dum cedrus fructus non profert; 0
juſti; doctrinam ſuppeditat, ut palma
nam palma fructum 161 2
: 9? 280. Ex eo 848 compari 1-
ve ex adjuncto arguitur; quomodo?
Prov. 21. 14. Donum in abdito evertit
iram &c. Huic ſimile Eſa. 42. 8. Ego
ſum Jehova, hoc eſt nomen למפמ‎
gloriam meam alteri non dabo, & lau-
וש₪‎ meam &c. ſenſus eſt, nec laudem
meam ſculptilibus.
6. 281. את‎ 0 4 adjunctum
ſuum arguit, quò? 901 29- vſ. 8. Vox
Jehovæ trepidare facit deſertum, mebi-
dare facit Jehova deſertum Kadeſchi.
Quid? deſertum Kadeſchi tantum
trepidat? annon omnia deſerta tre-
pidant ? ום‎ ia eſt, quare dicitur

< הליכות עולם

שכשנותן הותר ואינו מרגיש

כלל אם נותן מ' או לט"וזה.

אינו כלל" שמי שנותן
המלקות נותנו בכונה ויורע
כמה הוו * מהחכםם מוַרי
< (רעם) מדבר שהוקש
לשתי מרות ואתה נותן לו

| כח יפרה שבשתיה] כיצד

צדיק כתמר יפרח * יכול
כשכ] שהתמר אין לו צל
ואין עושין ממנו כלים כך

הצריקים ת'"ל כארו מה ארז

ישלו צל ועושין ממנו כלים
אף הצדיק כן אי מה. ארו
אינו עושה פירות הצדיקים
כך תלמוד לומר כתמר
והתמר עושה פרי ' -
| (רפ) מרכר שחבירו
מוביח עליו ביצד מתן בסתר
יכפה אף וכו כיוצא בו אני

** הוא שמי וכבורי לאחר 0

לא אתן ותהלתי וכו'משמע
ולא תהלתי לפסילים *
| (רפא) מרבר שחונת
מוכיח על חבירו כיצד. קול
י" יחיל מרבר יחיל י" מדבר

, - קדש. וכי מרבר קרש חל

לכדו והלא כל המרברורת
vſ. 9.‏ 1 |

חח -

י
, י8 1 '3

curaurun.

[ תמו
1
11
inſpicite 8‏
At)erich‏
netur: 4‏
ת
ק bem‏

.9

4 ול .

runpuri a.
1ו‎ [
זך‎ [

n‏ וום

.- 7

ה
tur 10‏

Ponitur

` —

*Hc m
.
ה ז**
א
106
מל
י
ד
ה
Pidar‏
ו

שש
נלל אס \
W‏ נל
המלקותג
כמה הו.
י
וש
ת' מרוי
כח ר /

- ע"

כלם שו
א) עע
הקס ת
'לל לו
ף הל
נו עיעה ,
כך תלמו
והתמר ג
ר ,
לה אף וכו
pe⸗ N 1‏
ם
\6א ההלתוּ /

רא .

. לת

: חיל מוכ

-

7
, לול

0710 ש0ס -

ces. Hujus וסע‎ argumentum Habac.

6. 282. סאת‎ quod in genere con-

א השער הרביעי פרק ג
- הלו* 2 למה נאמראילות cervæ? Quia ſunt curſu velo-‏ -ס ח -

מפני שהן קלןח בריצרה Diſponit peder meos tangquam‏ .19 .3
וראידה לדבר משוה רגלי 0 .

באילות * -

tentum, ſeor ſum ₪7 eorepetitur, üt de ſe (רפב) מרבר שהו‎

aliquid doceat, quomodo? Jol. 2. ץ‎

1. Miſerat autein Joſua fhur Nuni: בכלל ויצא מן הכלל ללמ‎

inſpicite terram iſtam & Jerichuntem.
At Jericho מ1‎ complexu terræ conti-

netur: quare ergo ſeorfſum ס ג‎

repetitur? Ad docendum iſtam ur-
bem oρbταοαν Univerſæ terræ.
6. 283. Ex eo 0104 ingenere con-
tentum, ab eo ſeorſum collocatur, ut de
ווס‎ puri aliquid doreat, נסף‎ ? Num. 3 5.
vVl. 3 1. Et ס7‎ accipitote redemptionis
pretium pro ullo occiſore, qui ſon? 5
dignus morte. Annon capitale occi-

Pris ſupplicium ſub genere omnium

pœnarum continetur; quum dici-
tur Lev. 24- 19. Quemadmodum fe-

- ז₪‎ , ſic fiat ei? quare igitur ſeorſum

7 .

ponitur? Ad docendum 06 reliquis

| עלעצמוכיצר וישלח יהושע
בן נון וכר ראו ארת הארץ
וארת יריחו ויריחו בכללד

הארץ היתה ולמה יצתרק.

מן הכלל ללמר שהיצת
= שקולה כנגר בל הארץי|
( רפ3ג) מדבר שהירק
בכלל ויצא מן הכלל ללמר
על חברו כיצר ול4 תקחו
כופר לנפש רוצח אשר הוא
רשע למות והל4ת הריגרת
רוצח בכלל" כל העונשין

* Hic במ%&מ‎ occurrit Varians Lectio, quæ ſenſum turbat Ed. in

| .]אזק‎ adducta fic Legit.

** Latine: Ideo ſolum deſertum
Kadeſchi memoratur; Quia eſt
fortiſſimum inter omnia deſerta.
Siiiliter vox Dei trepidare facit
cervar,, vel ut Jun.: & Trem.
vertunt, /400 ut pariant cervæ,
verſu 0. An ergo ſolæ cervæ tre-
pPidant Etiam reliquæ creaturæ
trepidabunt.

4 אלא מדבר 5H‏
כיוצאבו כול יחולל אילות
וכי האילור כלבר חלו
והלות כל הנפשית הלו

4 11 pœnis,

ה

poenis. (Wid 06 ipfis docet? Pro
occiſore quidem non accipi redem-
ptionis pretium; ſed pretium aceipi
pro dente & oculo,reliquisque illa-

8. 284. Sparabola; quomedo?

Iud. 9. 8. Aliquando iverunt arborer ut

ungerent ſibi regem. quæ nonniſi pa-
rabola eſt, deſignans IHraèlitas: qui
Otnieli, Deboræ, & Gideoni 0146
runt- סט‎ ſibi imperarent. -

6-. 28 Unde ]06 , quod ]6=
tum ex antecedenti ſive ſuperiori -אס‎
ponunt in populari ſermone? 601
dicitur 2. RKeg: סע‎ 30. Dixit autem
Jehova ה0‎ Iehu, eò 0404 bene feciſti

guod rebtum videtur in oculis mein, &
guod erat in animo meo [06172 &c. 09-

nepoter 1. Hüreſpondent quatuor
generationibus „ quibus poſtquam
regnum Achabi ſtetiſſet, illius opera
excllum fuit. iſtæ ſunt, Omri, Acha-
bi, Jorami, ejusque filiorum Sed un-
06 conſtat, oramum habuiſſe liberos?
Ex ס6‎ quod dicatur 2, ₪09- 10. nmz.
Deſcendimus autem ad ſalutundum ſir
lian Regis & filioz Auguſta:

C. 286. Unde etiam, quod inpo-

pulari ſermone rem 2 pari enarrant?
Ex ec quod dicatur Num. 14. 34.

numero dienum &c. Huic ſimile ex-‏ ס'יק
erem. 23. 1 8: 40 1. oneroſam‏ א
PFrophetiam Iehovardicitis. , 10010006‏

ferativ. Sic idem inquit Eſa.‏ ומוקס א
Sed diaidr, nen gzuam, 1‏ .16 .50

הליכות עולם

יהיתה שנאמר באשר עשה
כן יעשה לו ולמה יצארק
ללמר על שאר העונשין

וומה היא מלמדרק עליה]

לרוצח אין לוקֶחין בופר אבל
לוקין לשן וען ושאר
וחבלות * 5
(רפר) ממשל ביצר הלו
הלכו העצים למשוה עליהם
מלך ואץ זה בי אםם משל
ילישראל -שאמהו לעתניאל
ולרבוהה וולגדעון שימלבו
ערפה) מנין ‏ שרורשין
:ממעל בהגדהשנאמרזיאמר
יי"-אל יהו יען אשר המיבות

< \ לעשות הישרוובלבי עשירת

יוב בניםם , הבעינם כמר
ארבערק הוהורע שעמדרק
מלבות אחאב ונקרעה על

ירו ואלו הן עמרי ואחאב.
ויורכם ובניו ומנץ ישתיו לו .

בנים: ליורםם שנאמר:ונהר
לשלוםם - בני המלך וובני
הגפיהתאש + |
(דפו) ומנין ישרורשין

בוומשא י* תאמרו ילכן הנני

מכנגד באגדרק ש lehe‏ תו
במספר הימיםם ובו' בווצסם 400 4ל₪ ce me, gqui obliturur ſum‏

י
ommnes.‏
והו
כ
ſermone‏
terg expe‏
ו
1
ו
9ו
פו
ו
ה
0
1 77
iugtur?‏
0087
ד
ד
1 20
ו
נמפו
ק וה
.:}שװװוֹןסוֹוֹם
וו
ג
ף

;]3 ס]?װזאב ,

ו

,,ז%ץ;װוֹ&

כן ושהל
למר על
מח ה'א
לחח א'
לקחן ה
חנלות'
רס :
הלכוהע'ם
מך וה
לשיאל ש
ולרמותת ול
ערהתי
פח
מנל כהנרו
"ארהייץ
לת היו
תי מם
אוגעה דו
נלכות וח

| "חוק

ים ויו
י
הכ'רת"

ד ו
ננו" כאו
י המי
תה
1

unſidenter equo Jugiemur, ideo fu ט‎

Quo ſermone peccarunt, eo-‏ .65תתוסי
dem judicati fuere.‏
- 6-. 287. Unde, quod adhibent in
ſermone populari formulam gua Ii-
teræ expenduntur? 51 numerum iis de-
ſignatum ſpectes; ecce jam olim di-
ב סי‎ eſt, numerum trecentorum &

X :

octodecim aſſurgere & 008 Eliezer:

ſi verò literarum permutationem ec-
ce jam olim obſervatum fuit, Hebræa
ꝗquibus Jer. 6 1. צ‎ . ſigniſicatur, Cor in-
ſurgentium in me; per literarum per-
mutationem denotare Chaldæos.
.. 288. Unde habent, quod in
Expoſitione populari adhileant formu-
dam qua literæ fermè pro vocibur acci-
Piuntur? Doctrinam hanc ſuppeditat

Gen. 17. 6 . Abraham... pater multitu-

gentium. Sic Carmel, veluti rach‏ נול
quæ teneraeſt & manu‏ 5ס mal, id eſt,‏
male-‏ ל teritur. Item 4 Reg. a. 8. Er‏
dixit mihi maledictione acerrima. Hebr.‏

Nimretſet, quaſi dicas, adulter, Moa-
pita, homicida, hoſtis, abominatio. Ita

Num-22. 32. vox Hebr. . 5

divertit æ& quivalet verbis, metuit, vidit,

declinavit. י‎

40 quod in eudem סץ‎ occurrit, qu?? 1.

Vam. 4 .. 3. Et quum nondum lucerna

Dei exſtingueretur Samuel cubabat, מל‎

templo Jehovæ. At nonne illicitum
erat ſedere in templo Dei? quanto

magis cubare? Quin etiam in atrio
ſedere non licebat, niſi regibus fami-

liæ Davidis: nam dicitur 2. Sam. 7. 18.

Eringreſſur eſt rex David, & ſedit (ce-

243 שר
ונשאתי אתכם Re‏ וכן

הואת אומר ותאמרר לא כי
על פוס ננוס על כ תנוסו]
כלם בלשון שמטאו ברנרונוי
(רפו) ומנין שרורשין
גימטריא בהגדהיאם לתשבו!.
הרי כבר נאמר י"ח ושלש
מאות רעולה: למנין אליעזת
ואם לתמורה האותיות הרי
כבר נאמר לב קמי בחלוף
* אותיות כשדים *
(רפח) ומנין שדורשים
נוטריקון באגרה תלמור
לומר אברהם אב המון גוים
כרמל רך מל דבר שהונת
רדיונמלל ביר* וחוא קללני
קללה נמרצת* נואף מואבי
רוצח צורר תועבה * ויהמ
יראה ראתה נטתה *
(רפם) מוקדםומאוחר
שהו? בענין אחר * ביצד.
וגר אלהים) מרכ6 יכבק
ושמואלל* שוככ בהיכל י"
והלאָ אין ישיבה. בהיכל י"
יש שכיבה ואפי" בעזרוק
אין ישיבה אלא למלכי בית
דור שנאמר ויבואע המלך
דוד וישב בהיכל ה' ומוה.
* אית כיש
אאל ב 118

הליבות עולם 4

ram lova) id eſt, in templo Jovæ.
Quid ergo ſibi vult cubabat; niſi
quod præpoſitum fuerit? quaſi di-
cas, Et quum nondum lucerna Dei
exſtingueretur in templo Jovæ; 52
muel cubabat.
(Sequitur )arguendimo-‏ .290 ו
dus, quo principium ſtatuitur in lebtio-‏
vel traditio cenſetur principium.‏ 16
Exponitur principium in lectione, quod‏
lectione 601=‏ מ1 radicem & principium‏
locent, ut exponatur ſecundum ver-‏
ba lecta. Principium in waditione, hunc‏
habet ſenſum, ut expoſitio fiat ſecun-‏
dum ſcripturam. Unde paſſim con-‏
troverſia naſeitur: ut exempli gratia‏
capite, Quomodo aſſant, ad verba Exocd-.‏
In una domo comedetur. Doctor‏ .12.·46
Judas opinatur principium eſſe tradi-‏
tionis, ſcribi enim comedet: adeoque‏
Miſericorde,‏ ג edentem commoneri‏
illud niſi uno loco edat; non au-‏ סם
tem duobus. At D. Simeon exiſtimat‏
in lectione eiſe fundamentum, legi‏
enim comedetur: adeoque de 6‏
monere Deum, ut uno in cœtu eda-
tur; non vero duobus cœtibus: ve-
rum cœtui uno licitum eſſe, ut duo-

bus locis edat. Huic ſimile exſtat cap.

I1. Cod. סרכה‎ ₪ Levit. 23. Zuguria, Tu-
gurinm. Hic magiſtri cenſuerunt, ex-
poſitionis fundamentum eſſe תו‎ tradi-
tione., quandoquidem ergo vox iſta

bis defectivè & ſemel plene ſcribitur,
ipſas enarramus pro laterum numero

ב מלה- סאת סה ג - לא - : . ..
opinatur in‏ & , כזז uno tugurio.‏ מו '

le ctione elle fundamentum &c. quæ
ibi ſequuntur. Sed quæſtio inſtitui
* Hic deberet incipere Cap. 6

תי שוכ אלואת מוקדכם

הוא ונר אלהים מרם יככרק
בהיכל י" ושמואל שוכב *
-(ר4) ד אם למקרות
דר] אכם למסוררת פי אם
למקרא שעושין עיקר ואכם
מהקריאוה ‏ לדרוש כפי
הדיכור הקרוי ואם למסורת
פ"לררוש ע'פם הכתב '
ופלונתא היא בכל דוכתנת
בגון בפרק כיצר צולין גבי
בכיר] אחר ואכלל רבי
יהורה םבר יש אם למסורת
דיאכל כתיב ולאוכל קזת
מזהיר רחמנא שלא יאכלל
אותו אלא במקום אחר ולא
בב ור"ש סבר יש אם למקרא

ויאכל קרי ועל הפסה ק?ת
ימזהיר שיאכל בחבורה אחת.
ולז בשתי הבורורת אבל.

וחבורה אחות בב' מקומור]
ירשאי ורכוותה פ'ק דסובה
יסוכות סובת רבנן סברי /יש
אם למסורת זכוון שנכתבו
ב' חסרים וא מלצת דרשינן

ולהו למני] הדפנות בסוכרק
| \ למקרא ובו כדאיתא התכס.

יייש לשאול דר"ש :דקאמר
ייש אם למקרא הוא נגופירק
infme Cap. quæ adſcribam.‏

xo ]

1 »:&0;8?
lectionen‏
inexpon‏
0
x‏ ו
\ .₪
cum‏ ת
ה
מא
ו
ו
ל
ר
ת1
cem cont‏
dum lun‏
lem nequ‏
Magiſter‏
alter‏ ז
Puam jud‏
₪ סינה
הו
י
ו
ו
timentisc‏
)]?&}8 חסת
%ןץ 9
\צ&ם מוס
d‏ ף
נסםססוּ)מךוּ
וחס היו

-

הא ונרא
בהכל י\
4-
ודן אם י
לקר ש
מהקראה
הו'ר הק
צ'לרחש
לנתו הי
כנון מוק
כת את
י
"אכל בסי
מהיד וחינו
את אלא כ
ככ ו" מי
לייו
שוּאכוו
ליל'צ תי |
חםךך אחח
'ל ודגות
ק ת
ס "ס למסוו ו
1 ח?\'יס א

'ור

poteſt: nam D. Simdon qui ſtatuit
lectionem eſſe præeipuam, idem ipſe
מו‎ exponendo adhibet eap. קרושין.1‎
lectionem & traditionem ſimul , ad

verba Exod. 2 1. 8. per fide agendo ום‎

כרמפרש התם לכך אומר.
=סץ nit cum iſta perndè agendi, tum‏

en. quæ (verba in Hebr. textu) expo-

ſtimenti ſignifcatione; quibus lectio-
nem & traditionem complectitur: ſic-
uti ibidem explicatur. Ldeoque D. 5

eodem loco: quod ubicunque am-

bas ſtatuere licet, exponant lectionem
& traditionem, fatentibus id omnibus;
quia fruſtra conſcriptæ non ſunt: ut
in illo .קדושין-00-)‎ ſed ubi ſibi invi-
cem contradicunt, & ſi textus ſecun-
dum hanc (exponatur;) ſecundum il-

-. מוג!‎ nequeat, tum diſſentiant: & 6

Ohsilter lectionem præcipuam cen-

feat; alter verò traditionem præci-

puam judicet. ס1 ח1‎ autem 05
סוכה‎ ſecum invicem pugnant: nam

- . ועז י‎ latera approbes, lectionem non
expones; ſi verò improbes, סת‎ expo-
nes traditionem. Eſt Prætetea aliarum

rerum accurata conſideratio תו‎ addi-

tamentis cap. r. 2)D: videas iſtic; hic
non eſt protr ahendi locus.

6- 291. Modus, quo duo ſeripta,

S, eodem recidentiu aliud docent. Con-
troverſia hic eſt, per totam Gemaram.
quidam dicit, Allud non docent; alter
dicit, Docent: ſed tria ſcripta quæ eo-

dem recidunt, quorum unum ex al-
בכנין אב. בלו.‎ קרירבחמ‎

tero omninò addiſei poteſt per conſti-
tzutionem principii (aliud תסם‎ docent)
quaſi dicas, Milericordem eorum -
num ſcribere potuiſſe, adeoque סג ג‎

דריש בפ' 1 ,,ד־ושי)
מקדא ומסו' ביחד נכי בבנדו

בה דרריש לשון בנידה ובגר.

והיינו ‏ מקרנא ומסוררת
רש'ילשםרהיבאריש לכיים
שניהםש דורשיכם מקרא
ומסוררת לכיע דלא לחנכס
נכתבו כי ההיאא דקדושין
אכל היכא רמכחישי להרדי
ואי איתיה להאי ליתיה להא'
בהא פליגי מר סבר מקר+ת
עיקר ומר סבר מסורת עיקר
וההוא רסוכה מכחישין הם
אם ג' רפנות הכשרת ל4צע
תררוש מקרא ואם תפסול
לא תהרוש מסירת' ויש עוד

דקדוק דברים בתוספות פק.

רסוכה עיין שבס ובאן אין
מקום להאריף " ,
פ"'צא) דין שני כתובים
הבאין -כאחד. ומלמדרין ו
פלונתא :השת בכוליה גמר'

איבא. מ'ד א מלמדין ואיבא

מיד מלמדין אבל ג' בתובים
*הבאץ באחר:דמצי גמיר חר

דליכתוב רחמנא חֶד מניהו
מני ומראצטרי.
סר ו 131113 0

5
סס‎ perdiſcenda- quia a neceſſe fuit

למכתב תרויהו גלי לך

zinſuper ambo ſcribere, patefeciſſe tibi קראאררוקא חניאבל אחרינ4‎

iſta intelligenda,

Scripturam Præciſe
deo cum labore

mon item alia: nami

לא * שלכך מרח וכתב את

duo 1112 ſcripta fuiſſe: ideoque aliud ppbp שניהבם הול*כךי אין‎

inde non addiſcinimirum ne unum
uidem. Verum duo aliud docere iſti
N. videntur: quia lcetalterum com-
Pari ſuo ffuat; nihilo ſecius id 4
Per conſtitutionem principii promanat,
ש‎ n moleſtia conſignavit Scriptura.
Quemadmodum dicitur סמום‎
.קרו שין‎ ubi Occurrit argumentum
ab impari, Id quod argumento סג‎
impari conſtat, cum moleſtia conſig-
navit Scriptura: itaque concinnum
eſſe ut aliud doceant, illi reſpondit.
At tria Iccipta quæ eodem recidunt
(Scriptura enim adeo non laborat
mnium conlſenſu) 2110 non docent:
manitfeſt enim 1ם‎ Scriptura pate-
facit tribus iſtis, Omnia alia quæ ulli-
Pi reperiuntur, excludenda: Hujus-
modi atio in Hibro -כריתות‎ %
autem oportet, neceiſe non eſſe ut 1-
numquodque ex ambobus iſtis fuper-
fuum ſit, & ex compari סת‎ perdiſca-
יו‎ ; ſed etiamſi unum tantum ſit ſu-
perfluum, alterum verò neceſſarium,
& compari addiſei nequeat; er-
lam ס6‎ modo concinnè cenſeri duo
ſcripta eodem recidentia. Etenim huc
tandem res evadet, ſcribendum ת‎
16 neceſſarium, & compar ejus ex
60 deducendum. . 4 aArguitur cap.
קרושי",:‎ 40 verba, Deſponſans 41-
borum præputio 6 heterogeneis 1-

quod

פי' לעלמא- וב'מלמרים ט'ל
דאעיג דאתיא הר מהברירק
כ'מ מילתא דאתיא: בבנין
אב מרהוכתב להקראכמ"ש
בריש קדושין גבי ק'ו מילתא
דאהיא בק'ו טרח וכתב לה
קרגצע הילכך שפיר אל=
דמלמדי * אבל ג' כתוביב
הבאין כאחר דכל האי לא
מרח קר לרברי הכל אין
מלמדין דודאי גלי לך קראת
בהניג'לאפוקיכולהו אחריני
דעלמא כך המעם בכהיתותו
ויש לך לרערת דאין צורך
דאיוָה משניהם יהיה מיותר
וגמיר מחבריה אלצת אפילו
אלבר מיותר והא: צריךואין
יכול ללמור: מהבירו אפ"ת
שפיר חשיב שני כתוביו
הנאין כאחר משוםם דסוף
סוף ליכתוב הצריך וליתו
הכרירה מניה והכי מוכח
בפרק שני רקדושין -גבי
המקרש בערלרז וכלאי
הכרכז דקתני מכרן וקרש

46< Ubi legitur, Si quis ea vendide-
0

4
ה
וסוס
י
ו
1
ו
2
ק סף
&a‏ מח
00
קא
ת
Gilcatar‏
ום
600
ו
ום
ammi lept‏
ם
]ןװףסן 0
r.‏ 0000
ו
ש סף
.
i,‏ את
ind‏ ם
056*8&%}
Eten‏ ת
ול
םנ)ס] .
זךמם) ג
י
מו Ver‏
0 :.11?115
Ce‏ ו
--
%

ְאוו
עיהם !
לל
האה
אלמרחוו
ג" קו
וא ז
למד י
הו כא
דח קרא
מלוֹזר? ח
מ' לא
למאכ
ש
היו סשו

תמרמחם

לל ללמו
ע" חו
41 לאח
ף לתו

נר מי
] עי

| ו

2 השער הרביעי פרק ג
ובדמיהן מקורשרת ופריך rit & deſponſaverit pretio ipſorum.‏
N‏ מע'א דתוםס' deſponſata cenſetur: & in Gemara‏
poterat ex ido — —‏ סס objicitur, At diſci‏
;ךמ,א וכ " ומשני משור+ lolatria quæ pretia retinet, &c: verum‏
דהוי ע"₪ ושביעירז "שני reſpondetur, Quia hoc 06 idololatria‏
כתובים הבאים כאחד ואין illud 06 anni ſeptimi proventu ſunt‏ &
. א ש. טף duo ſcripta eodem recidentia,‏
docent. quaſi dicas, ex eo 5 P 1o‏ מסם aliud‏
רחמנאם בע א ושביעי\ ד quod patefecit Miſericors in idolola-‏
כמבלן־יי' ודבכלל איסורין tria & anni ſeptimi proventu, econclu-‏
omnibus interdictis — .‏ ימ1 deretur quod‏
legalibus pretia ſint licita. At quam- — 5 Pae‏
ואעיג רשביעירת לת vis illud 06 anni ſeptimi proventu non dr‏
ימע'א דאיכא למיפרך ימק diſcatur ex idololatriæ conditione‏
4 2 ע dololatria, ubi etiam interdictum eſt‏
אפה בון רעאא "ליף nihilominus quandoqui-‏ ( ? מנטץסט1
ומשביעירת \ חשיב * \ שני >ס dem iſtud de idololatria diſcitur‏
בתובים הבאיםם כאחר וכז cenſentur duo‏ ;זװמס־זוֹס'ןק?מזוֹ;זקס'}?;־וֹמךאָ?
; י Eripta quæ eodem recidunt. Atque‏
ארמר ו הרנם loquitur Gemara manifeſte illo lo-‏ 162
8 קנבי מצה cap. r. ad verba, jurgium & cœtur: mDNEr‏ סם
בכ הג חשים שני בתוביםם quod etiam in iſtiusmodi reputentur‏
duo ſcripta quæ eodem recidunt. „‏
Modus, quo priur & po- R⸗ dan‏ .292 .6
—( דיןאין מוקדם Keriur in lege non eſſe ſiatuitur: nimi-‏
זמאוחר בתורה דוקא בכ rum in duabus ſectionibus. ſed imuna‏

ſectione agnoſcitur prius, ut 87 poſte- מרשיו אבל בחד .פרשה יש‎

rius. Etenim niita eflet, Generale cum . ה ש הל‎
מוקרב= ויש מאיחר דא לכ ſpeciali 6406 forte Speciale‏ ממסטף16
בללופהם דילמא פרם וכלל =506 cum ſequenti generali: viciſſim‏
הוא ופרטוב ללידילמא 502 ciale cum ſequenti generali eſlet for-‏
ווס ה ח — ודו [מססק) v& Generale cum ſequenti‏
זפרט הוא אלאודאיכדאמר] Verum manifeſtè ita eſt, uri dixi-‏
mara Godt. Oe - 1)'})[;16\ quemad- 99 v V‏

modumſupradiximus im argumento . דופרס"‎
Ecnernle cum ſpeciali. שבפיר‎ *

+29

! < הליכות עולם -

(J - „‏ - דיץ יעירוב ;?;161) %9;21;?]}1%.) 3;1%&115 *35.;93}
rvonfſunduntu! 0014071627 - .5 ₪ אַ 5 ב י לול ו‎ 7
Textum, qui 5 Alerius ſeckionis, & R - פףשיות . ב‎ .
hic commilcetur, ubi locum non ha- מפרשרה אהררז ונתערב‎

בכאן שאינו מקומו עוקרון extirpant 80 1000 proprio‏ סמום het,‏
אותו מזו . ונותנין אותו. 31:2*?}8%1:32;';2 - '?”31300;;*־"
וה המו < קב ים שר" ל --מו Ecce di-‏ ל Babæ primæ, ad‏
Qui arguitur furti 092 DR 1 -‏ ,1:'!}0}3011%]311138
הגוזל קמא גבי הא דאמר 06 donec‏ 1 מפת in depoſto-‏
רבי יוחנן הטוען טענת גנב parte fateatur. Et diſcrepat ud‏
ןבפקדרז[ אינו הייב עד שיורה Doctor Hija dicit, . Doctoris Joſe-‏
2 הה ה 7 ה\ - סום confuſionem ſectionum‏ וטף phi:‏
וֹ;:מוּװץ;צח־וֹפליגא הר חייא effe at; nam quum ſcribitur Exod.‏
ברבי יוסף. דאמר - עירוב ש%]כ[וֹ.ש%//וֹ.פגווֹ,זסק)צ# 8 1.9
וא י מר -ו. נותו 0 eſſe. Senſus eſt,‏
נ:והװי זה אַלנה הוא רכתיב Exod. 22. 7ui dix erit itud eſe, (qui eſt‏
פ האי קרא ראשר ואמר partem confitens) 11 debuiſſe‏ 6
כ* רואש נרת ההיינר מודהק ותוא פ- ubi Exod- 22.25 legimu‏
במקצת ה'ל למכתביה באם ־ש%%24:;126}1%2;33*:;”}”ש 7
מסה הי- -. 7 י דרם - 2 ל 110 admodum‏
כסף תלווה רהתםם א' in iſta 06 0 ſectione,‏ 6006
כרמפרש טעמא התם ואלן reus quamvis de parte non fatea-‏
הודה במקצרת נמי חייב וזו num. 814 ſic enarrant modum,‏
ואהרים פירשו non omninò textum extirpart > ſe 1‏
פרשיורת אינו עו !;ג 2 ד4 Giene in qua ſcribiuur: duia‏
ו . קר ſectionum confu-‏ 7 מסם eſſet,‏
הפסוק מהפרשורה שנפתב ſed extirpatio. verum hunc‏ ; סת.
ברז דאיכ אן זדה עירוב illuc‏ % %:־11\}1 6 ſenſum,‏ 60
פרשיו' כיאם עי ורפפע.. ütum mo-‏ 00ף26 textus referatur:‏
ם עיקורפרשיות dum eſſe ſectionum mixtionem-‏
quo miſcentur ſectiones:‏
והיינו עירובפרשיות שמערם ambabus locum ha-‏ וק in‏ 05*

הפרשיות ועומר בשניהם ' . bet‏

—

דעת רש" בעירוב פרשיות 0 - ſectiones confunduntur‏ 0

-- .
4 7 ה D‏ \ י
—

אלא ריל רקאי הכאוהכא ' tex-‏ %

63940 |

0

0

eſth‏ מ
ו
dem 20‏
pomunt‏
ו
כ
ץ ף
פו
8 ת0
נחלתו
00
ל
1 ₪
necellar‏
ך
Piendun
א‎ ſt,
nonin
םס‎
ſectad
7
ſape‏ ול
acl‏ ו
וום
0
את
ו
;וֹי&%\װ
ה
\\ןףמ,וֹ\מ
1ת
net.‏
שוסד
ה

לה
פרשיות
נר

נכאן שו
אתו (
נקמו
הול ק
ניותנן
חא
גרני
פרסות כ
כ'חואזח
0 הא (
וא ו
נמק,נ'ח 4
כקף תלו
כרמפרע ם

הודח ב

פרעיורן :
| ללק מת;

ה.

-.
אלא ףל ת /
ְ וין

לרכם

הפךשץח וע

,

6. -94ב‎ Modus, quo auferunt &
addunt. Senſus 61+ , quod cum fſcri-
גז‎ eſt litera חו‎ voce quadam⸗eam au-
ferunt אס‎ hac voce, & ח1‎ 2118 voce ean-
dem addunt; adeoque textum ſicex-
ponunt. Sicut illud cap. 544 6
poſſeſſorer fiunt, ad verba Num. 271
zunc tradetir poſeæſtonem ejus neceſſaris
ejur. Quod ita enarratur, tum tra-
detis poſſeſſionem neceflari ejus 61
ut doceatur, maritum uxoris hære-
מוס‎ eſſe, quaſi dicas, auferri vau ex
בחלתר‎ poſſelſonem ejur, addique ipſi
2404068 ל"שאורך‎ neceſſarioejus, at-
que exponi vau & lamed לו‎ ₪: 0
סם‎ ſiat „ Tum tradetis poſſleſſionem
necefſarii ejus (ſive carnis ejus) ei. 4
paſſim. Verum hoc 1001616 ita acci-
piendum, ם1 זט‎ vocis principio aut
סמת‎ ſit, quod auferunt & addunt; ſed
non םו‎ medio. Quemadmodum 01-
cit D. S. J. capite Aurum, ubi 06 con-
ſecrato, quum citatur Lev. 27. .1ז‎
& addet quintam pecuniæ 08
סמל‎ ſiper eam. dicit inquam, quod
ubi ſumis vau ex Hebr. & addet, id-
que adjicis ad quintam; inde exur-
git quintam ejur. Amplius ſcribit D.
5. [. Quod vero non adjicimus 4
Hebraicorum & addet voci quintam,
inter duas ultimas literas, ut inde ex-
urgat quintas, quaſi dicas, quintas
multas; id fit quia מ1‎ medio vocis
nunquam addunt, ſed ipſius initio aut
46 + verum מו‎ medio uti eſt, ita ma-
net. Atque inſuper D. S. jJ. מו‎ de-
monſtratione prolixus eſt: vide lo-
cum in commentario. Nec quadrat

- השער הרביעי פרק ב

(רצר) דין גורעין ומוסיפין
פי דאותת כתובה בתיבורה
שגורעין אותרה מתיבה זו
זמוסיפי אותהבתיבה אחרת
ודורשין הכתוב בכך כי הא
רפיש נוחלין גביונתתם את
נחלתו לשארו רדריש הכי
ונתתסש את נחלת שארו לו
מלמר שהבעל יורש ארת

אשתו-כלומ"גורעין ואז *מ"ה.

דנחלתו ומוסיפין על למד
דלשארו ודורשין וו" למ"ר
לו * והוה ליה ונתתם את
גחלת שארו לו וכן בכלז
דוכתא ודוקא בריש התיכא
או בסופרק הואת דגורעין
ומוסיפין אבל באמצע לא '
כמ"ש רש'י בפרק הזהב גבי
הקרש כתיב ויסף חמישית
בכסף ערכך עליו דבי שקלת
וו דויסף ושדירת ליה ‏ א
אחמישירת ה'לד המישיתו
וכתב רש"י הא דלא שדינ'
וו' דויסף אחמישית בין יור
לתיו והוה ליה חמישיורת
כלומר חמישיורת הרברק
משוםם דרבאמצע התיברק
לעולם אין מוסיפין אלנת
בראשה או בסופרה אבד=
Abbr. in al. Ed. omittis.‏ ס *
א ג

20

6 הו‎ hujusmodi objiciamus, Culter
acutus diſſecat ipſos paragraphos,
uti paſſim in enarrando dicitur: quia
ימס‎ vocatur diſſectio, niſi præcisè ו1‎
vocibus, quò hæc סלסל‎ 111 præpona-
tur < ſed in literis nom eſt diilectio.
Quemadmodum illic dicunt initio, 44
טמנו!‎ paragraphum Num. 27. .
Züm t adetir poſſeſfonem עטט .ל‎
Abæus ſolmionem apponere cogi-
15ז‎ ſic diſponit, Tum tradetis poſ-
Geſſionem ejus ei qui proximus eſtne-
ceſlario ejus, & poſſidebit מו6‎ .- 1
regerit Rabba; Culterne acutus 01
ſecat ipſos paragraphos ?' ſenſus 616
Culterne acutus ſecat & diſcindit Scri-
pturam? & facit neceſarium ur
qui præcedit, fequi; & propinqaum
ejas qui ſequitur, præcedere facit?
Ita ſimilia omnia paſſim. Eſt etiam
Doctor Milſnicus, qui in exponen-
do non adhibet modum, quoaufe-
runt. & addunt: ſicuui illic habetur.
G 295. De modo invertendi
Scripturam paſſim ita loquimur, 20
verte Seripturum & שקסק סכס‎ enm. שש‎
סטווג‎ Pſalm. r19. ₪16, Tempur eſt co-
Eendi Deum, irritam facinnt legem tuam;
ſic enarramus, Irritam faciunt egem
mam, quianerunttempus eſſe colen-
di Deum. (ſc. præter ordinem.) 6ו‎
KAmilia.
..06.כ-6‎ Modus, quo Scoriptura ex
antecedentibus, & anteedentium ante-

דרשי הפהו יתורחך משום] דערק

לפנו יאו למני פנו פלונת היסא

יבאמצע כדקאי קאי ". ועור
האריך רש"י בראיה עיין שם
בפי" ולא שיוך ולא למיפהך
ובכה"ג סכיג4ת הריפוח ‏ מ
מפסקינהו לקראי כרפריש
בכלל דוכת' משוםם דלאת
ימיקר" הפסקה אלא דוק
בתיבות להקרים תיברה 7
לזו אכל באותיורת לא הוי
יהפסק בראמרי"התםמעיקר,
נבי הך יקרא דונתתם ארת
נחלתד דסבר אביי למימר
ותירוץ ואומד הכי ונתהםם

את נחלתו לקרוב.אל שארו.

וידש אותה ואמר ליהירבה
יסכנא הריפרק מפסקינהו
ילקראי פי" סכין חד חותך
וומפסיק | הכרזוב דעושרק
ישאהו |המוקרכם ‏ מאוחר
והקרוב ‏ אליו ‏ המאוהר
עושהו מוקדם ובן בל בה'ג
בכל הוכתאוואית הנא :רלא
ידריש נורעין ומוסיפין <
כדאיתא התם !
לרצה) רין סקוים המקרא
יבכוליה רובתא אמרען סרס
המקרא ורורשהו כמו ערן
ילעשות לייי הפהו . תורתך
לעשות ליי וה <

ְ 000

ו
ך
gimus,‏
]
ששפ\ש־.
1
110
ה

-

סך
ו
ו
חז
ו
6 יאס
piuram.‏
dentis an‏
Cmle 0‏
וחוס ז
Auum xo⸗,‏
חא שא
י
%
ת.3

”%'112]/}5”!'/!&',
ſus eſt 7
ף‎

0

`\%\\\\\]װ) י
י

ם
ף

צ

הארדו
נמול
ו
ת
מי ו
בתינות
לו נל
ים
מח
נחלת' ו
חרץ ה
את סל
ור אות
סנ ו
קא
לור ח
הקם -
ש מ
ל הות.
להשו
לוהא|
וה
כמך”הח
קו ו
לשו ה
ו

ח

cedentibus exponitur, controverfiam
Parit capite- Quo accendunt 3 ubile-
gimus, Obiniquitatem omittendi le-
gem moriuntur liberi; alii dicunt, ob
migquitatem circa poſtes. Et eorum
diſcrepantia in סם.‎ eſt, quod Scriptu-
ra exponatur ex antecedenti, non
antecedentis antecedenti. Senſus eſt.
paragraphus Deut. II. 21. .11 multi-

Plicentur dier veſtri, ס.‎ antecedentis
antecedenti exponitur „& ad Scri-

pturam priorem refertur, quæ agit
de verbis legis, quum ſcribitur vſ.9.
ρ doceébitis ea klios veſtrot., 100 qui
dicit, ob iniquitatem circa poſter, SCri-
pruram ex antecedenti, aut antece-
dentis antecedente exponi opinatur.
Simile occurrit in Baba media, capi-
te Commodato accipiene, . Et

paſſim.‏ גז1 commodatò accipit.‏ ומשדס
variæ funt opiniones, an Scri-‏ סומ

ptura 6 ſequentibus exponenda; an
werò non exponatur 6 ſequentibus, c.
34- .מנהות.‎ Conſulatur ibi Gemara.

%. .רֶ3‎ Modus, quo in ſubtil
indagine, prima attendunt, controver-
5ס1‎ eſt apud Doctores Miſnicos. ת‎
qui aſſerit, prima in ſubtili indagine
negligi; eſtetiam qui affirmat, in in-
dagine ad prima attendi. Exponi-
tur prima de prima Scriptura: de qua
dicimus, Pro 6 ipſa requiritur; non

verò 0 fubtilem indaginem. Quem-

admodum initio Sanhedrin. (uum
ק ו" ימ -ב את וו‎
minus 270 Uons coram ipfir magiſtra-
לפ‎ .. end iſos magiſtratus. gquem

.- השער הרביעי פרקן ג

בפרק: במרזימרליקון גבי
בעון ביטול" תולד כניכם
מתיםם ו"א: בעון מזוזרה !
ופלוגתייהו במקרא: נדרש:
לפניו ולא. לבניי פניו + פ"
קרא רלמען יב ימיכבס
נדרש. לפני פניוי ואקראת
דלקמיר קאיי רמשרנעי
בדברי תור דכתיב ולמדתם
אותם6 את: בניכם> י ומ'דר
בעון מווזה: קמםב מקראת
גדרש. לפניני ולפני פניו
ורכוותירה. במציעאת פרק
השואל גבי וכ ישאלל וכו
בכל רוכתא י וכן יש רעות
רבות. אם המקרא: נדרש
לאחריו או אין נררש לאחריו
בפרק כ'ררמנחות יעַוין שם
בנמרא +
(רצד) רין רורשיןתחלוי
פלוגתא היא דתנאי י* איכא
מ'ר אין רורשין תחלות !

ואיכ'מ"ר רורשין פי' תחלות:

המקרא הראשון ראמרינן
לנופי'איצטריך ולא:לדרשא.
כנו] כריש. סנהדרין ונקרב.

בעל הכית. אל האלהים עד.
האלהיםם+ שר ירשיעון

אלהים. הרי כאן ג ואיכזת

הליכות עולם : -

condemnabunt magiſtratur. Ecee hic
tria: & poſſunt in ſubtili enarratione
omnia iſta illic ad numerum referri,
ſed concluditur, non attend ad prima
verba. quaſi dicas, prima Scriptura,
quia pro ſe ipſa eſt neceſſaria , adnu-
merum non pertinet. Ita fimilia
omnia. 2
F. 29 8. De arguendi modo, Au-
xeſin poſt auweſin, & diminutio Poſt di-
minutionem ; paſſim dicere ſolemus,
Non 61 augmentum poſt augmen-
tum niſi ad mmuendum; necd eſt di-
minutio poſt diminutionem niſi 0
augendum. Qui modus conſidera-
tione opus habet: nam multis locis
invenimus diminutionent poſt dimi-
nutionem, ubi totum illud תו‎ expo-
nendoad minuendum referrur. ש‎
in hoc, quum dicimus 40 Levit. I. 2-
ex jumentis, ex 00004 ,ezx ovibus ſive ca-
Prir: illud ex jumentis ad excluden-
dum quod ad idololatriam fuir adhi-
bitum iſtud ex bobur, ad excluden-
dum quod idololatriæ deſtinatum fuit;
hoc ex ovibzs ?6 6 capris ,20 exclu-
dendum quæ nefarié coierunt, 51
milia paſſim. Ita etiam augmentum
poſt augmentum exponitur in exoti-
cis Doctoris Eliezeris f. Doct. 858
Galilæi, uti dictum fuit ſupra. Quo-
eirca eſt qui aſſerit, quod cum dici-
mus augmentum poſt augmentum
nonniſi ad diminuendum facere, pa-
ruer que diminutionem poſt diminu-
smionem nonniſi adaugendum, id =4צק‎
ciſe accipiendum, quum non pofſu-
mus exponere 06 ſtatuere augmerlta

למררשינהו כולהו ההכט
למניינא ואסיק דאין דורשין
תחלורת כלומר המקר)4ת
הראשון משוםם דלגופידק
איצסריך ולא למניינא וכן
כל פקעי:
(רצחה) רז רינוי אחר
דיבוי ומיעום אהר מיעום
בכל" דוכתגת אמרינן אין
ריבו*אחר ריבוי אלא למעט
ואין מיעום אחר מיעום אא
לרבות- ודיןזח צ'ע דבכמה
דוכתין אשכחן מיעום אחר
מיעום והריש בולהו למעט
בגון הך דקאמרי. מן הבהמה
מן הבקר ‏ ומן הצאן י מן
הבהמילהוציא את הנער מן
הבקר להוציא את המוקצה
ומן הצאן להוצ'י4ת דובע
ונרבע וכיוצאו בו בכמרק
דוכתי וכן ריבוי אחר ריבוי
דריש להו בבריתאא הרבי
אלישר ברבי. סי הגלילי
במ'ש למעלה ילכך יש מי
שאזמר דביאמרינן איןרישו
אחר ריבוי אלא למעט ואין
מיעום אחר מיעום אל4צס
לרבות * דוקצא שאין לנו
לדרוש ולקייכם הריבוי" או
המיעוטי ראז אמרינן וראי

5

Kdinin
וק‎
bolenin:
6 ה‎
Paritergt
ה‎
סט‎ poſft
algmen
ו‎
ה‎
ה‎
ו‎
0

1 ת‎ z

; [וממסת
ו
ו
bereauto‏
Unam, ez‏
0 ם ג
ל Rem.‏
1 וֹת.
% ] סום
augenr‏
otett 5‏
ש
מ Modo‏
fionem‏
exch‏ הה?
40
90
ve‏ 0
ח0ס .\װפ
ו
ההה
א
ים

ו
למינו
החלות
חואש
אעסרך
כל נו
(רצי
מי ומ
נכר דו
רינויאתו
וא מי
לונוחי \
הונח א
מיעום ו
כןקרו
הגקד לת
ען הא
לרכע וכ
דכתיון
דר לה
אליער (
כמט
ומר
אז" י
מם א
להשו
המי

השער הרביעי פרק ג

& diminutiones ipſas: tum enim 5
מוב[‎ aſſeverare, Scripturam hyper-
bolen מו‎ augmentis adhibere, quò in
6א‎ ipſa diminutionem effe innuat,
pariterque in diminutionibus, quò 111=
uat in re ipſa augmentum latere. ſed
ubi poſſibile eit exponere & ſtatuere

augmenta aut diminutiones, nos ex-

ponere & ſtatuere ipſa ſecundum eo-
rum rationes; id eſt augmenta ad au-
gendum, & diminutiones ad diminu-
endum: ut illa quæ ſcripfi. Hic ad-
di poteſt, quod dici זגסטף‎ , cum aſſe-
rimus augmentum poſt augmentum
nonniſi 24 minuendum facere; aut
vice verſa: ſi intentio 666 quum
augmenta ponuntur, minuere; de-

bere autorem proferre diminutionem
unam, eamque 61 ſufficere; aut con-

tra in diminutione poſt diminutio-
nem. Præterea, וטף‎ probabile eſt
in augmentis, 64 ad minuendum ve-
מ1 & ? 6עות‎ diminutionibus, eas ad
augendum procedere? Keſponderi
poteſt: quum autor profert diminu-
tionem poſt diminutionem, eum hoc
modo primam quam dixerat diminu-
tionem augere. Exempli gratia:
cum excluſit quatuor homines ג‎ una
actione, redit ſecunda diminutio &
eorum duos excludit. quum hoc fit,
auget reliquos qui patrabunt actio-
nem commemoratam. Similiter מ1‎
augmento: poiſt augmentum prius,
nimirumaugmentum generale,venit
augmentum ſecundum: ut indicetur,
quod augmentum hoc non cenſeatur

generale ? ſed ſpeciale, סס ת1‎ 4

253
שהכתום \ הפלינ בריבויי
לרמוז שיש ברבר מיעוט
והפליג במיעוטין לרמוז שיש
בדבר ריבוי * אבלל היכא
דאיפשר לדרוש ולקייכס
הריבוי"או המיעומי ררשינן
להו ומוקמינן להו ארינייהו
ריל" < פקריפוי" - לרבורת
והמיעוט" למעמם כבאותן
שכהבתי ויש להוסיף בכאן
דיש לומר רכשאמרינן אין
ריבוי אחר ריבוי אלא למעם
או איפכ ראם הכונה היתה
בשאו' רבויין למעט הל'לז
מיעום אחד וכגיא לירק
או איפכ+ת במיעוטם אהר
מיעום ועוד איך גראוק
בריבויין < דארקו ‏ למעוטי
ובמיעוטין ראתו לרבוי ייל
דכשאומר \ מיעוסם סחר
מיעוט הואת מרברת בזרק
האופן דהמיעום הראשון
שאומ במשל ממעם ארבעה
אנשים מפעולה אהת חוזר
המיעוט השני וממעט השני"
מהם אם כז הווא מרברק
האחרים6 שיעשו הפעולרק
הנזכררת וכן ברבוי. אחה
ריבוי הראשון משמע רבוי
ה -כ 11

2 5

auget ſubſiſtens, non verò in ullo alio.
Ita mihi videtur.
6. 299. De modo, quo Yectis
propoſita mutatur., ſtatutum nobis eſt,
Omnis ſectio quæ proponitur & mu-
tatur, non mutatur niſi ob id 4
in ipſa innovatur. Progredere &in-
venies.
6. 300. 224000 diſtinctionum.
Multæ ſunt in lege diſtinctiones. à ſe
invicem differentes: ne res vel ſe-
ctiones commiſceantur. Plurimæ
autem diſtinctiones ſunt per interſti-
tium, quod inter ſectiones, vel res
ipſas intercedit. ſunt etiam diſtinctio-
nes, quibus interititium non ſufficit;
ſed verſus ſuper פטנות‎ inſeritur, ut ma-
gis duſtinguat cum interſtitio, סמו‎ ſe-
Ktiones confundantur. Quemadmo-
dum ſub finem ſectionis Phineasz Num.
30.1. וב‎ ſcriptum, Hæcretulit Mo-
Jer ad Plios Wraelis ; erundum omnia
quæ præceperat Jehova. Hic verſus ſeri-
ptus fuit ad diſtinguendum inter vo-
tiva aitaris, de quibus antea ſcoriptum
erat cap. 29. 39. voꝛiva veſtra & vo-
Iuntariæ oblationer veſtre ; & vwotiva
interdicti, 06 quibus poſtea ſcribitur
in ſectione , Primores tribuum: id-
que סמ‎ hæc illis aſſimilentur. quem-
admodum ſuo 1960 exponitur. Sunt
etiam commata;, quihus erſi inter 6

habeant pauſas, quæ funt diſtinctio-

05 accentuum, hocnon fufficit; ſed
vox מו‎ commatis סמת‎ leribitur, ne cum
ſubſequenti commiſceatur. Ut Num.
31.17. Omnem quogue mulierem, ל‎
cognovit virum concubitu marit, oceidi-

כללי" בצפ הרכוי הב' לומר
חה הרבוי אינר משמע כללי
אלא פרמי במה: שמרבד
הלא בדבר זולתו כך נ'ל :
(רצמ ) דין פרשרה
שנאמררה ונשנית: ק"ל בל+
פרשרה שנאמררה ונשנירת
לא נשנית אלא בשביל דבר
שנתחדש בה פוק ותשכח:
(V)‏ דין ההפסקות הרבה
הפסקות בתורה חלוקורת
זו מזו בדי שלא: יתערב. ענין
לענין פרשה לפרשה ורוב
ההפסקורת. הכז ע'* הריות
שבין פרשה. לפרשה: או בין
ענין לענין * ויש הפסקורת
