bis eſt innata, non itidem Philologia, Philoſo-

phia ſola ratiocinatione, Philologia & ratiocina-
tione, & regulis fere infinitis, inprimis frequen-
ti collatione & obſervatione acquiritur, hinc ut
judicium, ita experientiam & ipſam adeo me-
moriam requirit, inde per illam potius, quam
Philoſophiam incipere debere Theologum exi-
ſtumem, nam ut rectè Ariſtoteles, adoleſcentes
Philoſophiæ minus Pr;, Juia & authoritate fa-

cilius flectuntur, & paſſionibus reguntur, hinc

deceptioni & præcipitantiæ expoſiti, libertatem
& regimen Philoſophorum difficilius aſſequun-
tur, cum verò illa ætate vires memoriæ valeant,
præſtat ipſos his excolendis & nutriendis in tan-

tum ſe dare, donec ad Philoſophiam, & per eam

ad ipſam ſacro ſanctam diſciplinam ire queant.
Hoc 0 minimum *ס‎ dictis evidentiſſimum

eſt, Philologiæ non minimas in Theologia partes

eſſe, atque ut jam non dicam de neceſſitate ſpu-

(a) 3 105

410 ק תק א ע .

105 5. S. Codices à veris, 87 veras etiam lectiones
à falſis diſcernendi, quam Criticam vocant,
Theologus minime Theologus 61ו0‎ debet, ſi 4-
gnificationem vocabulorum Biblicorum מסם‎
cognoſcat, atque hæc non levis eſt momenti, &
meo quidem judicio, ex his fontibus peti poteſt,
J. Natura radicis, vel Etymologia,
II. Conceptu illius Philoſophico,
III. Collatione locorum 5.5. ubi eadem 4
vox invenitur,
IV. Vel Talmudis aut Rabbinorum ſiinS.S.
non inveniatur,
V. Denique Antiquitate ad quam alluditur.
Et quod ſi unius Thematis ſignificatio innotue-
rit, an non compoſitum Thema, ſæpius eſt
Phraſis, אס‎ genio Linguæ petenda: qui par-
tim א6‎ S. S., partim ubi exempla מ1‎ ſacro 6
deſunt ex Rabbinorum ſimili cognoſcitur, aut
ex cognatis linguis hauriri debet.
In his ergo an non Talmud, & qui pari cum
ן\?}גכ& סוקו‎ ambulant Rabbini uſum habent ma-
nifeſtiſſimum. .
Adde פות‎ Talmud, Rabbinosque præcipu-
um minimè carendarum Antiq. Hebraicarum
fundamentum eſſe, ut doceo in Ep. ad Illuſt. von

Prinzen de In honorem R Majeſt. Boruſſiæ &

Soc. ejus Scientiarum Berolinenſis edendo 5

ול
0
ה
א חח
]

ום
15

סט
nnotue⸗‏
pius eſt‏
ה
Coclice‏
]

ו
+ס

י
;
uſt. von‏
י
'%}16057
3

ד 0 2 תפ3

Antiquit. Hebraicarum, 40 Antitypum confe-
rendo. - :
Cogita denique Adagia, Parabolas, ſimili-
tudines, & phraſeologias inde in N. 1. traducta
etſi enim alii Hebraiſmos negaverint, tamen res
eſt hodie apud Doctiores in confeſſo, non tantum
hos, ſed etiam Chaldaiſmos, Syriasmosque 6
in N. T. inveniri, quâà 06 re qui plura cupit, les at
Epiſtolam, Juvenis ad Cathedram A Gadcmicam
טן) 2 , וזגת‎ 15 me ante paucos menſes hortatus
eſt, ut non obſtante ſubſctiptorum paucitate ob
rei dignitatem ad promiſſam, Clavem Talmu-
dicam accedam , quam de verbo 48 verbum
huc adſcribam, ut Tyronibus L. S. calcaria ad-
dam, in ſtadio hoc feliciter decurrendo.

Viro Clariſſimo Doctiſſimoque Domin NRICO
que Domino HENRICO
JACOBO van BASHUYSEN, , 5. 5. Theologiæ Doctori
Profeſſori longe Celeberrimo Fautori ac Patrono nullo ho-
noris cultu non proſequendo ſalutem plurimam dicit & eX-
optat Iſaac Pels 5.5- Theologiæ Cultor.-

.. Biennium jam labitur Vir Cl. אס‎ quo publicata 6
. 1 in meum quoque conſpectum venit plagula, qua Orbi
iterario elegantis ſimul ac correctæ editionis trium celebrio-
rum inter Rabbinos tractatuum, quos uno nomine ad Cele-
berrimi

4 Jam ab eo tempore quo סאת‎ ſub prelo ſu. > 1 ס‎ Pro-
ab 60 tem ; prelo ſudant ex ſuo merito Pro-
Eegecluttr Sn. D. Iſaaci Pels Hanovienſis, Beunlitotts
ם‎ illam Epiſtolam ſcriberet dilectiſſimi jam Collegæ האס‎

3 PREEATIO.

perrimi L'Empereur exemplum clavem ſtudii Talmudiciap-
pellas, quo nefcis utplurimum bonæ methodi Tyronibus
januam quaſi ad latiſſimum ſcientiæ illius campum aperiant,
ſpem hoc gratiorem injicis, quo pauciora eorum nunc pro-
מ4.‎ excmplaria, neque tamen illos curioſeæ minus com-
mendant Antiquitates, quam eruditæ illuſtrant Doctiſſimo-
rum Virorum interpretationes. Conſilium meo quidem &
aliorum, judicio, ut ſalutare, ita Scholæ imprimis noſtræ
adeo honorificum ut nihil ſupra. Etenim cum jam longo
abhinc tempore iſtiusmodi, Clavis 3 Viris ס6 מ1‎ literarum
genere verſatiſſimis ad ſaguntinam famem usque deſiderata
ſit, gloriæ itaque hoc & magno ceſſurum Ornamento, ſi
tam ſollicitis Eruditorum votis noſtra ſatisfaciat & quicquid
pretioſi illius eſt fœtus enixatur ſchola, nemo eſt, qui cum *ז‎
tione ambigit.
Quod cum ita ſe habeat, dici certe non poteſt, quæ
meumque undique pectus perfuſeris lætitia, cum inſtitutum
iſthoc tuum inter millenas etiam quæ 16 captivum quaſi te-
nent occupationes, intelligerem. Namque cum fidum me
quoque & ſtudioſum patrii Athenæi, cujus amicus tamdiu
me nutrivit ac זט‎ ſpero aliquando recreabit ſinus, profitear
Civem, nihil certe huic quod ſcio accidit glorioſum, quin
ſuave ſimul idem mihi & jucundum. Verum enim vero
quanta etiam hæc mea tum fuerit exultatio, tantam tamen

Vir Cl. reputare noli, quanta nunc ex eo me pungit & di-

ſeruciat ſollicitudo, ubi ne manum quidem operi hactenus
admotam video. Quanquam enim ססם‎ 3 priori 6ז‎ diligen-
tia, nec ab inſerviendi, quo olim ferebaris ſtudio te defeciſſe
ſciam ; tamen quod aliæ atque aliæ laudabiliſſimos ſæpe
doctorum conatus ſuflaminent tempeſtates, סת‎ ſimile forſi-
tan huic etiam clavi tuæ contigerit fatum, mirum in modum
vereor. Atque hæc 6 Vir Cl. quæ me potiſſimum induxit
ratio cur literis tibi meis, quarum poteſtatem à plurimis hinc
annis

ו
9}:8}6111
ו

זגסות
ת
0ס
mePhi‏
Cluſorn‏
ת
6 ו
ו
ול
nquam‏
ף
גס
ת
גס
ו
ה
ו
א \\\ג(י
hoe a‏
ſt jan‏
0 חום
)& 90
ה
[ ₪4
תתו
א
ו
וס
ו 1

7

ל
Tyromibus‏
napernnt,‏
010 וה
ה
000
5 סף
סה נא
ו
literarum‏ 0
מ0 :
mehto, ſi‏
8
י נס ך

(}6& , :ג\ף‎
ה‎ inſtitutum
um וו‎ te⸗
fidum 6
ס‎
7 !%'ס]וֹ}ס!ק‎
um, gunn
ה‎
גז
י וו
ג .
te dlgen‏ -
5־\}\66&6 00
lrpe‏ ו
וסו ת .
ו
ו מו
lurims dme‏
8

annis humanitate mihi גגם‎ videor nactus 61 , 20030105 מז‎
præſentia obſtrepam. 50106 ubi tam utilem & honeiſtum
ſuffocari laborem nefas ac injurium putarem, operam 4
meam non male credidi collocatum iri, ſin ad illum 5 veſti⸗
סוק‎ ſuſcipiendum 6ז‎ provirili meo adhortarer. Quod certe
סס‎ libentius ingredior vadum, quo celebriores haud ita pridem
me Philologi quidam, qui aditum mihi tuum non facile inter-
cluſum noverunt, rogâre obteſtatique ſunt, ut quanta poſſem
induſtria ne opuſculum ſibi adeo probatum fruſtra diutius pa-
tiaris expetitum iri dies noctesque incitarem. Atque hæc ſola
Virorum Cl. petitio, quibus nullum סקס‎ non, cum inumera-
bilia illorum in me exſtent merita, obſequium debeo, ut illa
inquam ſtimuli ſatis ad negotium hoc & irritamenti poteſt
eſſe ita ſi vel unicam ejus quam Viri Cl. reddunt ſubjunxero
cauſam officio quidem me meo adeo defunctum arbitror, ut
melius haud poſſim. Noſti Vir Clar. quam pauci inter Sa-
crarum Literarum Cultores ſint qui 44 ſtudium Talmudicum
vel obiter animum adjiciunt, ſed 6ז ססם‎ fugit pauciores eſſe,
qui quo id commode tractari poſſit perſpectum habent, pau-
ciſſimos vero 605 eſſe qui ſubfidiis סס‎ neceſſariis מסם‎ deſtituti
jam per longum inde temporis ſpatium expertus es. 6
hoc cum univerſale in Scholis præcipue Germanicis malum
ſit, jam diu Viri Incomparabiles de medio aliquo cogitan-
dum cenſuerunt, quod rariorum diſciplinæ hujus ſalutato-
rum & diligentiam exacueret % imperitiam ſublevaret, ac 1
tandem domi anguſtæ obviam iret. Tale autem ubi inter
alias aliorum contentiones clavem etiam tuam (quod 5ז‎
complexura 6 tractatus qui cum viam Tyronibus ad dulciſſi
mos ſtudii illius fontes ſternent, neque tamen ita magno jun-
Ctim editi conſtabunt pretio animum certe juvenum ad curam
ejus mirifice provocabunt) ex ea quam feciſti deſcriptione fu-
turam judicent, mirum itaque non eſt cur tam acriter illam
& ſollicite expecent. Quod cum ita ſit age itaque Vir Clar.
סקס . לד וה‎

- : PREFATO.

operi סמ0‎ mora ]6 accinge, nec ſpem illuſtrium doctrina &
pietate Virorum diutius committe fruſtratum iri. Malevoli ſi
qui ſunt qui inſtitutum forte tuum damnabunt, qui laborem
cavillabuntur ac induſtriam in co tuam contemtui habebunt,
qualis olim fuit Montacutius qui Rabbinico Euthuſiaſmate
afflatos vocabat quotquot aliquam huic literarum generi ope-
ram adhibebant, ut סת‎ exigua quidem illorum 01 multitudo,
qui totum fere ſtudium extinctum cuperent, nihil eſt quod eos
timeas. Satis illud hominum genus depexum ב‎ Celeberr.
Ritmeiero, cui communes tecum querelæ ſunt in Doctiſſimo
20 מפתת הגמרא‎ ſeu Clavem Gemaricam (quæ Clavis טז‎
ſecundam conſtituet partem) proëmio, ubi frigidas 6 ridi=
culas iniquiorum ſtudii Talmudici Judicum objectiones ſo-
lide non minus quam crudite refellit. Aliter de inſtituto
hoc סנוז‎ ſentient Vir Clar. qui זט‎ " Magni Buxtorfii mea nunc
faciam verba, non ignorant, quam multa 40716 in Talmade
Fint Theologica ſana, quam vis plurimis inutilibus cortieibus, ut
Majemon alicubi loquitur involuta quam nulta ſint fda Antiqui-
14705 Jadaicæ collapſæ veluti rudera & veſtigia ad conv 70
poſterorum perfidiam & illuſtrandam utriusque Teſtamenti hiſtori-
am ad recte explicandos ritus, leges conſaetudines pepuli Ebrai
priſci plurimum conducentia, quam multa porro in eo ſint vocum
meyriades quæ vel voces in Scripturæ Sacræ uſu illuſtrant & native
explicant vel totius Linguaæ Ebrææ & Chaldeæ uſam inſigniter com-
plent & perficiunt, qui alioquin in defectu maximo mutilus &
mancus jaceret, Quam denique in eo multa ſint & inénita N. T.
loca quoad voces, phraſes, & biſtoriam inſieniter illuſtrandam
maximum momentum habentia. Certe qui hoc æqua mentis
ponderabit lance, etiamſi non paucas in Talmude nugas, in-
jurioſas in legem & Prophetas expreſſiones, fabulas 166 infi-
nitas, quin & manifellas in Deum T. O. ! blasphemias, qua-
lis

—

* In Lexico Talm. præfat,

וא

ſole חום‎

הרז

offerte ſ⸗
notem te
tantumt
ו‎
60 con
Clar i
.
סך‎ t
ו‎
ת‎
ו‎
quatnut
udaicar
ום‎
ה‎
ו‎
ר‎
ג ו‎
מו ח‎
ק סת‎
במ]מ[־!װץ‎
ו‎ 00 |
ם‎
?”װ[‎ 4
-

—
In

docktina &‏
Maleroli ſi‏
ה
habebund‏
ו
06 וסו
ם.
el guod eos‏
à Cejcberr.‏
ו
tuæ‏ ) י
icas & 11‏
י 810
ותומו ;
ום סת
וד.
it‏ תו
00 ו₪
סו
שוו וו
שום #!#(]9; |
ול נו ,
ת 7
וום ///”/#}]
"ס פו.
0 ו
קו.
'שץשש ף
סום 6
ב
4

—ꝑð

PREFATTO. ח‎

115 mihi ſemper viſa illa Lunæ cum ססכ‎ expoſtulatio, 6
ſole minor וו.‎ facta, ita זם‎ Deus in hæc tandem eruperit verba

הביאו כפרה עלי ערח שמעטתי יאת הירת

offerte ſacrificium expiatorium סע‎ Me 60 quod lunam mi-
norem feci, etiamſi talia inquam reperiat innumerabilia,

tantum tamen abeſt ut occupationes circa ſtudium illud 5
traducat, quin potius cum maximo rei literariæ commo-
do conjunctas gratiſſima mente agniturus ſit. Tu itaque Vir
Clar. 11 quid meæ apud te preces, ſi quid tot do corum valent
applauſus, nihil tam difficile ac moleſtum eſſe, quod à pro-
poſito te iſthoc abducat brevi fac ut reſciam. Conſilium
ſequeris toto Orbe Celeberrimi Loeſcheri Reg. Maj. Polon.
& Elect. Saxoniæ Concionatoris Aulici & Conlil. Conſiſt.
Dresdenſis maxime meriti, qui זט‎ nihil magis in votis habuit,
quam ut totum aliquando Talmud vaſtiſſimum illud rerum
Judaicarum corpus ſtudiis Chriſtianorum accommodatum
Ppiodeat, ita זט‎ unusquisque in hoc Muſarum genere bene
verſatus partem ſibi aliquam notis ac verſionibus illuſtrandam
ſumeret, per totum vitæ ſuæ ſpatium & ſuaſit & hortatus eſt.
Veſtigia vero premis Celeberr. Cocceñ, Buxtorfü, Hottingeri,

Edzardi, Liglitfootii aliorumque hoc 46 ſuperiori ſeculo lumi-

num, quorum vel ſola 6ז‎ nomina contra omnem ſemidocto-⸗

rum invidiam & cavillationem defendent propugnabuntque.

Meam ſi forte חו‎ hac סץ‎ deſideres operam, equidem 14 mihi
negotii ſerio daturus ſum, ut nunquam Tibi non quam pa-

ratiſſima conſtet. Quanquam enim vix mediocres ſunt quos

in hoc ſcibili profectus feci nihilominus tamen officia Viris
in eodem exercitatis mea hoc lubentius, præſto, quo majora
hinc redundare commoda apud omnes in confeſſo eſt.
Ceterum ut una quaſi fidelia duos parietes nunc dealbem,
ad objedtones ſimul de phraſiologiis מ1‎ libris א[‎ .1 . Talmudi-

cap. 1.‏ שבועות & Maſſech.]) cap. III.‏ מ1*

—

PREFATIO.‏ גז

cis breviter reſpondeo : Talmud opus quidem eſſe ali-

quod ſeculis poſtea conſarcinatunn, quam Evangeliſtæ 6
Apoſtoli vixerunt, ſed cujus materia jam ante (hriſtum &
non multo poſt eum in Clarioribus Babyloniæ Scholis Sora
Nahardea & Pompedita tractata & in ſchedas 110 rosque con-
geſta fuit, Novum Teſtamentum vero quamvis Græco 6
6ה=סוסו‎ Conſciptum, quæ ut latina hodie comm unis 60 tem-
pore Nationibus fuit lingua, tamen quod Sacri illius Aucto-
res origine Hebræi fuerunt זט סה‎ amicam utriusque Teſtamen-
ti conſpirationem oſtenderent, phraſi ſæpius Hebraica uſi
ſunt, accuratiorem ergo illius ſenſum ab intima linguarum

Heb. Chald. & Rabb. cognitione petendum eſſe. Idque hoc

magis quo plura ם1‎ N. T. ſunt in quibus, זט‎ Capelli“ verbis
utar, Sacri riptores tacite alludunt 44 64 quæ ſunt in Veteri, quo
plura item in quibus tum Chriſtus tum ejus Apeſtoli reſpexerunt 7
mores, placita, dogmata, uſum, confuetudinem, ſententias,
proverbia, parabolas, gnomas Veterum ſui temporis Judæorum in-
ter quos vixerunt & docuerunt. Talia autem reperiri מו‎ N.
T. laborem profecto ſupervacaneum caperem, ſi multa qui-
dem proferre exempla adniterer, cum tantam illorum ſe-
getem congeſſerit Cl. Hackſpanius "" quanta neminem non
convincent, niſi qui ſuis potius 6 Magiſtrorum quam veri-
tati indulget affectibus.
Paucula tamen Vir Clar. non poſſum quin ad ſententiæ
hujus illuſtrationem adducam de quibus Judicium mihi tuum
ut proxime transſcribas 64 quà fieri poteſt contentione rogo
Matth. XXVI. 24. de Juda ſervatoris noſtri proditore dicitur:
KaXer ny י דסקיסיעש ס לומל אט ו9 שדטש‎ 666066 phraſin illam Rab-
binicam eſſe, dubium non eſt, cum eadem locutio ſæpius 00=
currat apud Talmudiſtas quibus nihil frequentius quam hoe

Lib. de Uſu Scriotorum Judaicorum‏ ת1 ** In præfat. Spicilegii fui.‏ ל
in explicat, N. 1,‏

-

וו le‏
,/ 10
1]1'11\43]12)
ל
gen cuji‏
ה
ותעלת
ex‏ 140
Ca‏ 08
circumt‏
| ג וו
0 ת
ז מגסגות
Hebreos‏
א cum‏
catur Irt‏
הו
ט
ג ita‏ וז
ץאַםוֹפ\ס\\נ\
; זוחוף
וש ויו
ט 00

1
2
1
ל‎ etia
0

-.--

4 צֶ
ש.
ל

aii⸗‏ ל ת
6 ו
א nriſtum‏
nolis 0‏

06 00
סאם‎ ſit
6ו‎ eotem⸗
ius 0
Teſtamen-
ebraica uſi
ו‎
ו‎ hoc
\ " verbis
ולדו‎
,6!#8/!/”!44}
]
שוקתו‎ !
eriri in יא‎
mmulta יו‎
Porum ſe⸗
minem non
ף‎ ]

1
mihi וז‎
one 7
ה‎
ilam Rab-
וחום‎ "

hoc‏ ו
0 5

—

PREFATIO. -‏
נוח לו לארם שלא נברא * impio homine pronuntiatum‏ 46

Melius eſſet homini, ut non ſit creatus. Lucæ 1.19. Angelus

qui Mariæ apparet vocatur 6שו 066שז7 ס‎ ρονον שד‎ 6064 ( phraſis cer-
te Hebraica. Præterquam enim quod apud Eſaiam“ An-
geli cujusdam mentio fiat, qui dicitur מלאך פניכם‎ , Rabbi-
nis etiam notus eſt Angelus quem nominant המלאך הרוארה‎

- תמיר בני המלך יתעליח‎ Angelum 7 ſemper intuelur faciem
Regis excelt,*"* quin imo Talmudiſtæ per Angelum illum fa-

ciei Gabrielem intelligunt, dum eum perpetuo Thronum
circumſtare divinum aſſerunt. Quæ porro in Oratione Do-
minica occurrit locutio ח6? ץ60ד ל0ס שד וו ₪006 ואא‎
mitte nobis debita, ססם‎ eſt 6022004 nobis peccata noſtra quis Sy-
riacam negabit eſſe, cum nec apud Græcos, nec Latinos, 0
Hebræos etiam in uſu, Syris autem familiariſſima ſit 2 Ita
cum peccatum apud 1160905 & Græcos zænagris 017
catur Syri illud per vocabulum וובא‎ debitum exprimunt, cu-
jus remiſſionem quando Hebræi per סלח‎ vel נשא עון‎ 1
ושו0 דא‎ aut יואפאועעס‎ denotant, Syri voce שבכ‎ utun-
tur ita אדששולווסס אד שו₪0‎ Syriacum שבק לחןביז‎ ſit. ,0
ulterius per 2909ס‎ 8 Tim. \.6. 66 vidua 06110115 prona
dicitur אושספד 74 וד‎ & contra 46 8110 prodigo, Luc. XV. 32.
ודס‎ aεραα ο veng ne שא‎ ₪6006 phraſiologias Talmu-
dicas 616 nemo inficias ibit, qui illum R. Salamonis locum

הרשעיכם אף בחייהכ= . — מתים inſpexit‏
והצרוקים= אף במיתתן קרויכם חיים= ;
etiam dum vivunt adhuc mortui vocantur, juſti au-‏ 1וכ מוד
tem etiam in morte vivere dicuntur; Similem in modum‏

quando Act. XIV. 22. reperitur, ודס‎ α עמארסה‎ eo“ ו %ס‎
. (b) 3 ₪06

xv. gr. in Maſſ. y cap. I. & 14. ברכות‎ cap. H. ** cap. LXIII.

9. *** Vide Targum Chald-in 1 Reg, VIII. 34. Gen & V. 17.

14 pREFATIO.
zigeX der 66 שוד‎ Naciete, שד‎ 0 quis non alludi videt ad illud'
Talmudis“ שלש מתנות נתן הקביה לישראל‎
וכולם לא נתנן אלגת על ירי "יבורין ואלו‎
הן תוררה וארץ ישראר= והעולםם הבא:‎
Tria dona 06046 Deus S. B. 116 105 , nullum tamen corum

ſine tribulatione vel afflictione quadam nempe hæc ipla, le-
gem, terram Iſrael, & futurum ſeculum.

Ita quoque cum paſſim מ1‎ Talmude duplicis Hieroſoly-
mæ mentio fiat unius quæ ſuperior, alterius quæ inferior eſt

ירושלים של מעלרה ירושליםם v‏ מטרה

huc certe reſpicit Paulus 48 Gal. IV. 26. quando in Allegoria
Hagaris & Saræ, Hieroſolymam 04 nunc 07 & cum ſiliis מו‎
ſervit ei opponit quæ ſurſum libera ac noſtrum omenium mater. Sic
ctiam quod Apoſtolus de Abrahamo prædicat, quod ſignum
circumciſionis acceperit“ 10 עסז 4דד ₪070 [6ו9‎ 10 , 77169000=
י-‎ phraſin eſſe Rabbinicam facile concedet, qui 1114 מו‎

Michlal Jophi““ notabit dicum אברהס היה אב‎
לכל הבאים אחריו באמונתו‎ Abraham fuit Pater

omnium qui eum ſecuti ſunt in fide.
Majorem adhuc ex Talmude lucem inſignis mihi ſemper
Judæ locus de pugna inter Diabolum & Michaelem accipere
viſas. Quod enim in גתטסכ1, וטו169 ""* דברים רבה‎ ſicut Ga-
brieli ita etiam Michaeli præcepiſſe ut animam Moſis appor-
tarent, quod vero officium cum ambo ſubmiſſe renuerent, im-
pium Sammaelem quem alibi הקרמוני‎ „ντ ו "9ד ו9‎
Vacant] acceſſiſſe זט‎ animam Servi Dei aufferret, quo vero
repulſam paſſo, ipſum Jehovam tribus Angelis comitatum

ani-

—

*In Talmud. Maſech. H)2 cap. IL. ** Ad cap. II. Malach. ** Se-
מסם‎ ult. .

ת
0*
ח טז
שחו

Dientian
זונת‎ cert
0
6113 (
wone
1
וו‎
6
סה
men ₪‏
הה
tucdinem‏
ſibi 8‏
men \)‏
Pluribus‏

ו .10

אא

מאץ -

3ו
Catus
chriu
utium
גז חל‎
Win⸗
ת‎ 0

—
7

)

ע
וכולם
ק תו

הס ת
6

100
ה

י

Mlegoria
1ל‎
ו‎ die
Od ſonum
4/ 7
ו‎ in

נותם

fuit ך‎

ו
+
סא
Mo..‏ וו
י
”!6%)2& ודו
ץ quo‏ ,

comitatum
ת‎

מ

FPREFATYIOCO. -

animam petüſſe, 0ט11‎ ſi comparabimus cum Apoſtolo ?
* ם‎ 26 MXανπ αεαανσσ½„ סד‎ αϑQaàê,NMsο יסדפ6 162ס =4660 סווסאשו ש‎
6הו ו6שכ לפוקס עוסוסא 006ע(סד6 אש 6046 0506ש1ן שסד וסו‎ ₪78
'6פֶ ו60 [0וודושים | ,והו5‎ Magnam 0010 reperiemus conve-
nientiam præter quod Talmud 06 anima Moſis quicquid hujus
fuit certaminis commemoret cum Apoſtolus illud de corpo-
re dicat. Atque ש 66 סום‎ 7999 ſimul obſervo quod egregie
צס‎ illa, quam Talmudiſtæ Angelis & Diabolo in hominum
morte functionem adicribunt pateſcat, quorſum Lucus cap.
XII. 20. tendat quando dicit 8000 , שסש עועפט|ר ץוד ודאטץ וד ודטסד‎

anarrovoa סתש‎ 6 , Deſipiens hac nocte animam tuam repetunt
abs te. Quod denique 1 ad Cor. III. 14. dicitur ſi cujus opus

arſerit, detrimentum patietur, ipſe autem ſervabitur ita =גז‎

men ₪6 4ס‎ oρ, Rabbinicam certe cxplicationem requirit,
alludente illic Apoſtolo ad antiquiſſimam Gentilium conſue-

tudinem; qua Parentes traditos Sacerdotibus liberos eosque
ſibi ab his reſtitutos, ne vivos comburerent, in honorem ta-
men Molochi per ignem traducebant, quod ſacrificii genus
pluribusdeſcribit Maimon. ** Deus autem 1. O. M. Deut. 18.

לא ימצא בך מעביר בנו ובתן באש וא .ו
Ne invenitor in te, qui traducat filium aut filiam ſuam per
ignem.
16 circumciſo autem quod Apoſtolus ז‎ Cor. VII. 18. ſcri-
-סץ Circumeiſus qui‏ , שכפשדסות67 וש enXn‏ סוד י69שו סדוסח 2? bit‏

04035 ne præputium attrahat, גז‎ comparatum, סת זט‎

clarius quam ex Rabbinis intelligi poſſit. Quid enim 68 præ-
putium 4202404457 Talmud inquit, pelliculam artificio quo-
dam ita retrahere סט‎ videatur haud quaquam circumciſus.
Quod inter Judæos qui facit, fœderis divini cum Abrahamo
initi contemptor audit nec habet partem מ1‎ ſuturo ſeculo
| משך

*v. 9. * Hikot עכוםם‎ ſeu 46 1800018 cap. 6. . 3. ה‎

16 PREFATIO.
משך ערלתו לבסות המילרה המסר. בריתו‎

של אברהםם אין לא חלק לעהב ; *

Qui attrahit præputium ad tegendam circumciſionem irri-
tum reddit 100705 cum Abrahamo percuſſum nec pars 61 in fu-
turo ſeculo.
Quod tandem Matth. XII. 32. de peccato in Spiritum San-
Rum legimus סד ע₪ פדט (שד04ול₪06 ש ודס‎ vν סיד 6 מדטס וושוש‎ 457
Talmudicum loquendi modum eſſe, neminem qui vel 3 li-=
mine Rabbinos ſalutavit fugere poteſt. Eadem reperis ver-
ba in hiſtoria ægroti alicujus, * qui filium ſuum ita allo-

quitur, da mihi panem & cibum illum interdictum ſin minus,

לא אמרול לך לא בעולם הזה ולא בעולם הבא

Non condonabo tibi neque in hoc neque in futuro ſeculo.
Atque hæc Vir Cl. ſufficiant, ſatisjam quanta Talmudis

ſit in expoſitione N. T. utiliras manifeſtum arbitror. Novi

non defuturos, qui barbarum reddi N. Teſt. ι°ναα tot Rab-
binicis in eo phraſiologiis objurgabunt, ſed ad objectionis
quicquid hujus eſt illa mihi in promtu reſponſio quidem red-
di natione Græcis, quibus ignotæ hujusmodi locutiones,
ſed purum tamen Eccleſiæ, quam non tantum Gentiles, ſed &
conſtituere 021ט]‎ , quorum Doctrinam Chriſti & Apoſtolo-
rum interfuit ſcire, ut Gentilium erat Moſis & Prophetarum
ſcripta non ignorare. Unde quæ eſt Dei circa verbum ſuum
providentia, tali ſermonis genere conſcribi voluit, quod cum
Græca ſimul & Hebraica ac illius affinibus convenientiam ha-
beat, ita ut nec peregrini Gentiles diverſitatem ſuſpectare
nec domeſtici Jjudæi Novitatem adſpernari poſſent. Neque
tamen hic Druſio alisque meum adjicio calculum qui illud

Evangeliſtarum 6 Apoſtolorum ſcribendi genus tanquam pe-
culia-

* פרקי אבות‎ cap.II. ** In Lib. O'r.

006
0 ho
201000
1
ה‎
ubi ſuifa
ו‎
füſenten
0
ת11‎
ת‎ 1
ludabiler
Vel ſole c
ה‎ c
qux Attic⸗
0 0
01 סט‎ |
005 ac
00 ץ‎
130%]1\ (
%םףימ\\\ת‎
לת‎ 40
ף‎ ſe
!וֹ(ןט&נ?וֹ&ס‎

ל 2
א %%
ctiam ibi‏
n‏ ג
ג

—
"

מן!
של אנ
irti.‏ סול
fo⸗‏ 10

ititucn dan⸗
מו וד י‎
ה‎ li⸗
1 er.
חו‎ 3 allo⸗

[ אאו

0
1
0. Nori
6 tot Rab⸗
Ojectioris
guidem 0
]06
1 04
? 00
ש\\)'.טסןןקסן‎
י‎
quod cum
ו‎
ס}ג&סס}ט)מ‎

.- ; סז 47 ק ת

culiarem Lingux Græcæ Dialectum, à Græca communi ut
Gallica hodie à Latina & Chaldæa olim ab Hebraica diverſam
ac neſcio quibus Judæis inter Gentes habitantibus uſitatam

exiſtumant. Præterquam enim quod nemo veterum vel

tralatitiam iſtius modi Dialecti mentionem faciat, ססת‎ certa,
ubi uſui fuerit, regio oſtendi poteſt. Sed qui plura hujus 1
1010 cupit Cl. Salmaſium " conſulat, qui ſoſidis hanc Dru-

ſii ſententiam refutavit argumentis.

Quod 44 eruditam vero aliquorum hujus ſeculi operam
attinet, qui multa N. T. loca צס‎ aliis atque 115 Profanorum
ſcriptis illuſtrant, operam certe non proficuam mmus quam
laudabilem judico, modo ne Hebraiſmis in N. Teſtamento
vel ſole clarioribus locum diſputent. Ut enim magnus illo-

rum ibi cumulus eſt, ita nec inumeras inveniri locutiones
quæ Atticam ſapiunt eloquentiam infitior. Conſpectui Vir

Cl. ס1ת‎ ipſe nonnullas ſiſterem, quas מ1‎ proprium hic & ali-
bi uſum notavi, 100 quia patientia mihi tua jam abuſus -וץ‎
deor, ad aliam igitur quicquid hujus rei eſt occaſionem reji-
cio. Verbulum de voce שופ"‎ pro congredi non
Poſfum quin addam, atque cur Hebraiſmum גס 1ו1‎ non-

nulli quærant ratonem non video. Quamvis enim Heb-

ad amuſſim reſpondeat, tamen quod ſæpius in 0‏ ידע
quoque ſenſu apud Claſſicos occurrat phraſin ergo Græcam‏
=גא שא Alexand.‏ מז eſſe, dubium non eſt. Ita certe Plutarchus‏
% יד' 149"010 עשד Et alibi‏ .מעטחקשת טסקשע ס70 אאושוט =νο‏ שהל
incongrue colligo multos‏ מס סטף Ex‏ וע יאו טס ים ו9

etiam ibi Hebraiſmos צס‎ ignorantia Linguæ Græcæ ſtatui, ubi
revera מסם‎ ſunt.

Vale Vir Clar. & amore ut ſoles tuo me complecti perge.

25 Muſeo 13. Calend. Aprilis.
ססכ כזס‎

C(c) Vides
* De Helleniſta.

18 PREFATIO.

Vides itaque B. L. quomodo ſacer Codex, à
Theologo diurna nocturnaque manu tractan-
dus, plenus ſit phraſibus à genio noſtrarum Lin-
guarum Europæarum diverſiſſimus, ut ille
demum obſervabit, qui textum Originalem
Bibliorum Sacrorum, à Capite ad calcem per-
legit, quod qui non fecit illotis manibus, pro
ſacris roſtris dicit, & nunquam ad ſolidam eru-
ditionem Theologicam perveniet, indignus

itaque cui vices ſuas committant Paſtores, aut

quibus manus imponantur, quod tamen non

raro fit, in detrimentum Eccleſiæ Jeſu Chriſti,

quando enim tales porci 86 ſimiæ, qui verba
tantum poſtillarum exſcribunt, per Genitivum

aut Dativum, סט‎ cenſor doctus loquitur, in-

trant in Eccleſiam, nihil credunt, quam quod
ex Scholaſtico ſæpe Syſtemate hauſerunt, ita
ut etiam vitia typographica memoriæ mandata,
pro veritatibus vendant, & contradicentes non
audiant, contemnant, fugiant, & cane pejus
& angue fugiendos doccant, ne ſuas Hypothe-
ſes corrigere, & errorem agnoſcere cogantur,
qui tamen facile deprehenduntur, quando in
contrarios commentatores incidentes, non raro
contraria docent, cum ſemel Scholaſticum
Syſtema egredi, & in graviora ſe intromittere
cupiunt, licet vulgo contenti ſint, 11 ſuas con-
010

00
ſempet‏
0
ו
olloca.‏
fortun‏
ר
חו
ו
0
ו
ח in‏
שסו
Krum!‏
4
\ חו
Vertit.‏
10
0 א&})
ת
ſ‏ 04

0

—
וֹמ\)וֹץ .
bitum‏
ק וו
ף
0 2

0
1
umlin-‏
ut 6‏
ה
ו
סך , ו
dameru-‏
ו
aut‏ , ₪
non‏ סה
א ההתו
&לזסץ "1\11
שמוחס
in-‏ ה
&?}ג\ף ג
, וז
ת
0 ם
me Peſes‏
one-‏
Walllll‏
00
0 0
י
61'6]]}ש160

.- . .0 ת ת

ciones ſingulis' annis repetant, & ita circulum
ſemper eundem volvant; Ne jam dicam
36 tribunali, quem ſibi crigunt, quando ipſos
fortuna, cœca סט‎ plurimum, in altiore 0
collocat, nam ignorantia pertinaciam, &
fortuna favens ſuperbiam pariunt, taceo quod
ſubtiliſſimus ille Eraſmus Roterodamus, Humi-
litatem & humanitatem, Eruditionis, ſed Su-
perbiam & moroſitatem Ignorantiæ comites
eſſe doceat, in illo Libro ex quo nonnulla ex-
cerpemus, & quia memoriam ſeculi fugiunt,
in apricum producemus, & ad finem noſtrum
propius accomodabimus, 0 quo Lectorem -סם‎
ſtrum remittimus. -
Allrliam mentem 10160116 Doctiſſimo Scri-
ptori hujus Epiſtolæ, facile quilibet animad-
vertit.
Sic noſtris Auditoribus ſolemus commen-
dare, non nudam Syſtematis Theologiæ Lectio-
nem, & acquieſcentiam in puerili punctatione,
ſed ſtudium Exegeticum, quod Linguarum
ope acquiritur, adhibito judicio ſano, & pia fi-
)0 2 dei

Videatur 06 hoc luporum genere Doctiſſimi Grævii Oratio in O-‏ א
bitum, Incomparabilis Theologi Scripturarü, Præceptoris Opti-‏
mi Parentes mei, Franciſci Burmanni, S. S. Theol. Doct. & Prof‏
Academia Celeberrima Ultrajectina. ? Vide Diſſert. IL. quæ‏ מו
Agit De Conſtitutione Talmudis.‏

- , pREFATIO.

dei Analogia, ut iterum hæc requirunt, lectio-
nem non unius Scripturæ Capitis, ſed totius Sa-
cræ Scripturæ, quod quam raro fiat in Acade-
miis, nemo 61 qui ignoret, quod quomodo in
Gymnaſio per Dei Gratiam correxerimus, eru-
diti nonnulli Auditores, teſtantur, & nos plu-
ribus declarabimus, in fine hujus Præfationis,
non oſtentandi cauſa, ſed quia per ſecutiones -טן‎
ſtum dolorem exprimunt, & Apologiam ex-

torquent , 6 Profeſſor diligens & 0615 |

cavillis Vulgi altior eſſe deberet, ſed veritatis &
fidelitatis comes eſſe ſolet invidia, סט‎ dici-

tur, Veritas alapam parit; quæ autem nos

confirmandæ Epiſtolæ ergo ſumus ſuperaddi-
turi, videri poſſunt , quando non ut criptor,
Rabbinos cum Talmude, ſed ſolum Talmud
his ſuppoſitis & approbatis, Chriſtiano modo,
aliter enim à Theologo exſpectari non debet,
commendabimus. Cum itaque ſanum conſi-
lium Auditoribus noſtris, quibus præcipue ſcri-
bimus, hæc Epiſtola præbeat, non mirum eſt nos,
virorum doctorum vellicatione accedente, pe-
tito ipſius qui eam ſcripſit, noſtram volunta-
tem adjeciſſe, atque ad Clavem hanc eden-
dam, acceſſiſſe.
Et 06 tandem parata 6 Clavis Talmudi-
ca Maxima, qualis inter Chriſtianos nondum
0ס הש ת 7 0

!וֹ%!)טזץ
ו
וו
[ס
)?1\/13%1
0
6סם

/
7
ו
eſtaur‏
ו
001
ו
11
וו
n‏ ת
Go‏ ת
ו1
וום
ש
אָל;/ 0
ו
וא
7
7

ת
Acade-‏
nodo in‏

-
:\&\ק ו
ה
ש 06
6 ג

₪. |

N.‏ סגז
00 ז

105 תוסז

»26)11־81?
ך
modo,‏ ם
n ebet,‏
0 1
ne ſcri⸗‏
meſt 5‏
ente, be-‏
Volunta-‏
0

ווז
ת
ש.

צ ה ג השס ד4תע P R‏

prodiit; Conſtabit autem ex III. Tractatibus,

rariſſimis hinc nonniſi Eruditiſlimis cognitis,
utiliſſimisque, 44 Dialecticam udaicam, ſine
cujus Lectione fruſtra Talmud legis, Judaico
Magiſtro uteris, aut cum Judæo diſputas ri-
te cognoſcendam & II. Diſſertationibus & Præfa-
tione noſtra ס6‎ facientibus, de quo ſtatim plura.
Primus eſt, doctiſſimi quondam udæi, R.

4 , 66 ססם הליכות עולם Joſuaæ Levite‏

mundi dictus, quem cum non parvi nominis
reſtaurator, ſtudii Talmudici, Celeberrimus ille
Conſtantinus; conſtantiſſimus ſtudii Talmudi-
ci cum Theologia amator, EEmpereurius, -סד‎
₪5 & verſione illuſtraſſet ſub nomine ClAVIS
TWAl MVDICDXE 1634. in 0ז‎ elegantiſſimis
Typis Elzevirianis edidit; De quo ita Buxtor-
fius in Bibliotheca Rabb. p. .ק‎ ed. Franeq. 1696.
in סשם‎ Taber eſt introductionem facilem in Tal-
mud prabens, explicans rationes loquendi Do-
Ktorum Talmudicorum, modum diſputandt, ob-
jectionum & reſponſionum, 65 ſimilta plurima,
quæ ſpecialem habent uſum apud Talmndicos.
Mantux in 470 Anno .נו שמח'ה‎ Chriſti 1593. 66
Savionetaæ Anno 3z. Chriſti S. Author ejus
R. Jeſchua Hallevi Hiſpanus, qui Toleti vixit,
Anno Chriſtiidév. Librumhunc de novo nuper
recenſuit 09 verſione Latinad Doctiſſmailtlußtra-

21 PRMFATIO.
it, Amicus noſter Magnu, D. Conſtantinus

LEmpereur, Accademia Leydenſis, Profeſſor

Celelerrimus, ſub Titulo Clavis Talmudica,
complectens Formulas, loca Dialecticaé& Retho-
rica, priſoorum Judaorum, NB. qua nulli ca-
rere debent, nec poſſunt, quicunque feliciter in
Talmudicorum criptorum Lectione progredi
69 verſari cubiunt.
Secundus Clariſſimo Chriſt. Henrico Rit-

meiero vitam & lucem debet, , 6 Celebris

Rabbini Eliakim Panzi 1408770777 מפתח הגמרא,‎
ſive Clavis Gemarica, quo nomine illum etiam
à priore libro dictus Cl. editor & commentator

diſtinguere voluit: Quæ prodiit Helmſtadii

1697. in forma eadem Quarta.
Tertius priorum ſupplementum vel viæ dux
& ad eos gradus eſt, & R. Moſche & clarius
אס‎ præf. משה בא'א מהריר דניאל ש'מר אהטן מלמר פק'ק.‎

: זאלקון‎ auctorem agnoſcit, quem mea verſione

& notis illuſtrandum ſumſi, quia hac veſte ad-
huc carebat, & ſine hac mea ope ad æternas te-

nebrasrelegatus fuiſſet, Chriſtianis זט‎ plurimum

in rebus Judacis negligentioribus, eum ignoran-
tibus, Judæis verò non æſtimantibus, qui proli-
xioribus potius explicatonibus Talmudis gau-
dent, & propter quotidianã oralem traditionem

Talmudicarum explicationum, hoc compen-

00 no
0 qua
edit fu⸗
ui
4,|
iderm
מתוס‎
1
1
י‎
0
0600[
imptel
אס‎
ס0‎
intorn
ף‎
ול‎
0
preſtit
ו‎
ſum \
.ז־?)טף‎
וו‎
-5
0
1!1311;,);

7
0
0
Retho-‏
-4ו
in‏ ווס
%&װ;)סזל

Nit-‏ ה
elebris‏
ננחח הו
metiam‏
nentator‏

mſtadi

י
י
מש כא'א
0
eſte 1.‏
ה
urimurn.‏
gnoral⸗‏
i Prol⸗‏
ג 06
סו

compeh-
00

. 770 2 מ ת ,
"כז שלמרה egentibus hinc amantibus‏ מסם ס1ם

16 quo ita Buxtorfius Bibl. Rabbinica p. m. 7i. ex

edit. ſupra dicta, continet varias diſputationes
Talmudicas Author chlomo vel Salomon .4=
ria, ſoriptus recens, ſuper בבא קמא חולין ביצה‎ ,
idem Auctor etiam ſcripſit חכמורת שלמה‎ ſuper
omnes Miſnas.
Et R.Jonæ קיקיון דיונה‎ quẽ ante paucos Años hic

recudi curavi, ſumtibus R. Siskind, eſtque Com-

mentarius Talmudicus, ſuper tractatus Talmu-

dicos ביצרה חולין בבא קמא‎ quod 1060 refero quia

16 ס6‎ Buxtorfius in Bibliotheca Rabbinica nihil,
impreſſus autẽ in Typographia mea שבת תכע ל'ק‎
cujus compendium exhibet תחילת חכמה‎ Liber
optimæ notæ impreſſus non adeo pridem Amſt.

in forma quæ Octava dici conſuevit. Et neſcio

quot Libris majoris molis, Chriſtianis inuti-
libus.
Quãa in סז‎ 11 quid publico dignum & utile
præſtitero, Deo gratiæ non mihi habendæ erunt,
qui ס4‎ ineunte ætate ſenſi inſtinctum & impul-

ſum ſingularem literas Orientis & in iis præci-
pue Talmudica penitius intelligendi & eruendi,
lam vero docendi & exponendi.

Cum autem præterea obſervarem, vel ideo
ſtudium Talmudicum contemtum jacere, quod
malignius quamoportet de Talmude vulgo ju-
iecc-

24 . P RW FATZO.
dicetur, & Gente Judaica, de hac quidem quia

converſio ipſorum vel negatur vel ignoratur, aut

etiam quia Officium hac in parte Chriſtianorum
non ſatis perpenditur, de illo verò cum quia 1-
pe ſimpliciter Talmud condemnatum eſt, tum
etiam quia pauciſſimi ſciunt, quid ſit Talmud,
ubi benè vel malé, vel an מ1‎ totum malum &
ad orcum ablegandum, placuit geminam adji-
cere vel potius præfigere diſſertationem unam
de Talmude, alteram de Converſione Judao-
rum, ut Lector noſter סס‎ magis 06 5 quod
præ manibus eſt, utilitate inſtituatur, alium-
סט‎ adhuc præjudicioſum informare poſſit.
Tandem quia de intentione noſtra Librum
סוניות התלמוב‎ edendi, vertendi & notis illuſtran-
dò aliquis malè ſenſit, judicavi me non inepte
agere, ſi contra malevolum illud judicium,

verba Magni May apponerem אס‎ Ep. o. d. z3.

Martii ad me data: Ubi ſic Vir Doctiſſimus;
Libellum מוגיורת | התלמור‎ dignum omninocenſeo,
qui & recudatur 9 Latinè transferatur, ut
Talmud rectius intelligatur, 5 phraſes N. T.
סוהס‎ 6 explicentur, 060 Lightfootus alii-
que Doctiſſmi Viri ad oculum monſtrarunt.
Trilem nobis operam navavit Conſtantinus

LEmpereur in procurata Clave *1 41009000

Chriſtophorus Henricus 107‏ 69. הליבורז עולב)
0606 -

| 00

17
10
ים

סו

התלמול
לו

]
0 8

ת -

01
ת
90
י
mine ₪‏
, ת
0
ןװ[ 1
להו
Virisdo⸗‏
ות?
10 &װט

חש&]ג » /

)}66.]15 |

guia‏ ח1
דא
norum‏
-נו
tum‏ ,
Amud,‏
Alumm &‏
un 44‏
מוגחם |
»0&!#%[
8 +
- ,
.*
