האומרת. פלפל
הגלת רגר מר
ש הת דמי
ר' נםיתכא
הו מכם כהצע
סול כל [
נח דגד נשס
ואז וע |
לל הונס
להופדס י

yituteſn anſfr
N d ugt.

tur unicèé nomen ſeient iæ 6ה‎ ſapi.

ſequitur,

ו מפתח הגמרא פרק ה

מכל הרברים הקודמים אשר Seminun ; hæc au-‏ 02 1]
נאמרו לו זתר הספק הנ" tem ſunt verba [85 Luzxlibet‏

04746740 , in qua occurrit aliquid שבכל הסוירים. הששה יש‎

de inmzitztio, purificatione, in 5
”וֹ””ץ‎ 0(”/86%;%/0 gradu, מהלמירה והחשכל' והעמק י0‎

מה של”וּוּ*? יעלם וֹשעל כן 007 190005 0 magnls‏ %[6
הקראָם כולם בשות בשם Magis yronibus. Igitur appa-‏ 0

הכמרה ודערה אמנם הב , 101 28 quæ diximus‏ , 115 צס 106
י פוא ה₪ 48 vendum dubium noſtrum,‏
וני מצר מררגתם= cunctis 11145 ſex Ordi-‏ מ1 quidem‏
חעליונה בהישרתםם האדם nibus ſit multum ſapientiæ, do-‏

אל התכלית הרוחני סביב -סוק profunditatis‏ & , שפס |

ptrea 8 qualiter appellari - להשגחו יתי . ראוי שיוחדו‎
mereantur nomine ſap'entiæ ad -
שם הסוס"‎ ; 150 tamen quod duobus 7 לבר בשם הבמדה ורע‎
poſteriorib', 1060 quod obtinent בחם‎ — n ומצה ערך‎
gradu altiorem, & dir gunt homi- DH RE פךח'וב אים‎
nem 24 finem ſpiritualem circa השבה ןההלךל לארםם על‎
cognitionem Dei, merito tribua- - לי.‎
ילמידתו הד' ראשוניכם רק

”ע”ל למירתו הבי אחרונ" סה1 cntiæ. [1806 ratioòne finis‏
חה הענין יראון לנו שרמזהן -סם minime aliquem‏
reri laudem ac. celcbritatenh -
propterea quod diſcat quatuor 5 ם ן.‎ Rnn רמ2‎
priores, ſed מוטותגז‎ quod יתהלל הככם בחכמתו כ' -ם6‎

אם וגו השכל. וידוע אות' gnitos habeat duos poſtremos.‏

רצה בזוק מהישבה יגיע מצר Qua 06 6 intélligo, quod Jere‏

mias P ropheta ait: ת‎ Lloriator .
Japiens מל‎ ſapientia 04 &. ſed in למיהרת החכםם הר סדרים‎

006 glorietur, [? intelligere & to- õ

gvyoſcere של‎ ; quaſi 01006 ; !־'־נכ/(')יו'"]` נופני‎ Snp
qualem gloriam inde reportabit 595 5 *אשך הרל הואל‎

116 . ף‎ diſcit priores quatuor
ונפסר אמנס ראוי לרולל י‎

מפתה הגמרא פרק 3 332

ordines, cum מסם‎ alium hinc
obtineat finem, quam corpora-
lem, qui eſt vanus, res levis ac
damnoſa? illud vero meretur
gloriam ſolummodo, cum 1-
65 duos poſtremos, qui innuun-
tur per intelligere & cognoſcere,
& referuntur ad ג דעע. & פכפה‎
quoniam finis ceorum !ס‎ 5 ſpi

ritualis ac æterna, ſcilicet Cogni-

tio Dei.
CAPUIT VI.
oOſtquam proximis capitibus
Pcturn eſt, de iis quæ ſele-
Ctiora nobis viſa ſunt circa
Gemaram, in explicatione defi-
nitionis ejus, objecti, cauſarunm,
nominis, & dubii occurrentis in
applicatione illa, pro ratione

inſtituti noſtri: nunc afferre-

mus alluſiones quasdam circa
difficultatem in addiſcenda illa,

לבד בלמירת הד' אחרונים

\ הנרמזים בהשכל וידוע ו

ומיוחסים אל חכמה ורערד

- מצד היור תכליתםם ענין

רוחני ונצחי ר"ל ההשגתו
. - י
(1) אחרי זכרנו בפרקים

הקורמיםם מה שביררנו על
הגמרות מצד. באור גדרו

ונושאו וסבותיו ושמו וספק.

יקררה על יחסו אשר היתה
כונתינו הל* זרה בעצבם
נזכור רמזיכם מרה על קושי
למידתו ואופן השגתו ויהיו
הרבריםם האלרה חתימרת

< מאמרנו זרה הקצר והיו

* כמילי דבריחותה להשיב
רוח .

. במילי רבריחות?‎ ( * Hoc סהס‎ loquendi alludit Autor ad illa quc
in Gemara leguntur in Peſachin fol. 117. Initio ſermoni: benevolen-

tiam eſſe captandam & verba læta סוה6‎ ; uti exemplo quodam ibi
confirmatur:: כסוועת ם סמר ברפס ספו רבדוסות8‎ pppp) כו ס? דנכה כי הוס כעו‎
1106 conferri merentur, quæ dixit Rab Hammenunah in כלכות,‎ fol. h.

cum poſtularent ab ipſo verba læ ta, qualia ſolebunt canere in convivii: 1
ן לחתכן וי לז לסיתכן \ קי תורס ו?י טנוס דסעפי װכ;\:‎

æ nobis quibus mors imminet! ) 2204 illum ingeminaſſe volunt,

ad innuendam utramque mortem & animæ "כס‎ corporix) Ubi lex? ubi
præceptum? quæ obſoleta ſunt apud nos. = תשס‎

ה פסר (סו ע 0

י
autem hæc ce‏
סת hoc‏ וז
verba lxtiti⸗‏
ת0 Ppiritum‏
ſuntammi &n‏
Vn‏ 6 14
we‏ ף 0
האה
luos,‏ 8108
moribus; ))‏
08 6]

מום (ז.\!.

2 koo
bam: 0
סז בוֹ'װ]!”ץ‎
10
. 0 0
את‎ .
Tunc legen
י‎ 5
א4 ג‎
2 7
46676 װ%;)‎
₪0

—
א תימ
ו) לת
ש;,/;ך,וקסוֹפ
7-
ור

2”'””%0&

ערנטה

חנרמויס נו

- מותוםא

רותני תי
וה

ר

() אחףי
הקורמים מ
המרא מר
נושאו פכ
לה ול י
ננחעו אף
ונור מום
פדח ואקן

הדבךים הא

& (1מ6נקוספססן‎ modum. Erunt
autem hæc coronidis loco, in bre-
vi hoc noſtro tractatu, & ficut
verba lætiti?, ad recreandum
ſpiritum oppreſſum. Viginti
ſunt anni & ultra, cum interroga-
166 me VIm magnus & honora-
tus, qui me conducebat in ædi-
bus ſuis, ut inſtituerem binos
filios ſuos, in literis & bonis
moribus; (habitabat autem pro-
סק‎ Caſtellum in confinio Hetru-
riæx) Quomodo verſatus 05 in Ge-
mara? Ego vero ita reſponde-
ותבט‎ : GEMARAM poſſam inter-
pretari. PERuscCR autem legere.

TosAPHOTRIantummodopunctart;

66 iſta quidem non ſine difficultate.
Ille hæc miratus. Non intelligs,

inquit, iſtam reſponſionem tuam.

Tunc regerebam 61 juxta illud

quod dici ſolet, Rem aliam ſi-

mul indicat nobis: Hac reſpon-
ſione Te certiorem reddere 6
habere Gemaram pro filo triplicato,

guæ tota perceptu ſit diffrilis; 4

tamen

וא 0 מפתח הנמרא פרק ו

רוח נכאה * * זרה לי יתר

< = מעשריםם שנה שאלני איש .

נכברגביר ליאשר השכירני

| צביתו ללמודב' בניו תורה
ומוסר היה דר בצר שערי.

קאסטילו בתחוכם טופקאנה

איך אתדה יורע בגמרזת '.

ואני השבתיהו כך הגמרא
אני יורע לפתור אותה ר'ל
אינטראפיטארי בלעז' הפ"
לקר+ אותו התוספו' לנקוד
אותם6 רילפונטארי בלעז'
וכל זה בקוש" תמה ואמר
איני מביז תשובתך זארז *
- אמרתי לו על ררך אמרם
** מלתא אגם אורחין קנת
משמ' לן בזארז התשוברק
הורעתיך ארם כי אני מכיר
בנמר' היותו חוט משלש
כלו קשה ההשגה אמנםם
הואא בזרה רהקושי בשלש
ו מררנות.

סלאס * (וה לי יתר מעשי

. פירום‎ eſt 094 44 Miſchnæ calcem occurrit, Gc. vid. Hal. Ol. pag. 224.
תוספופ‎ ſunt additiones 44 Miſchnam, quas Rabbini poſt R. Judam
adjecerunt, in ſupplementum & declarationem illiur.

| מלתא אגב אורחין‎ (** eſt formula Talmudica, ſæpius occurrens.
Quemadmodum videmus ſtetim ſub init: in נדפק ] לד-ברכות‎ autem qua

4-
Ny . 4.

.4 -
tamen in tanta ejus aifficultate 0
tres gradus, qui diſferant ſicut ma-
jus & minus, ſcilicet boc modo:
GEMARA 037 pars minus Aiffcilis
quam reliquæ 6 , 4000 7 וק‎
שסז/ג]י־-ץװצע?;}#יאַי:?‎ 41 interpretatio-

tionem éjaus. נספטתטע‎ est pars
| 4270 dißficilior illa, adeo ut non

poßim eam interpretari, ſed legere

tantuim. TosAPHOTHautem ſant
pars omnium dißficillina, ita ut
illas neque interpretari, neque le-
gere poſſim, ſed tantummodopaunctis
notare, tanquu puerulus, qui pergit
4 literis 44 vocales & vix poteſt
combinare ſyllabas. Quando ve-

0 6 circumſpicio, , 6
poſſim reperire, quoad diffieul-

tatem ejus & modum diſcendi,
alluſionem quandam elegantem,
אס‎ alquo verſiculo Scripturæ,
non ſine labore tandem invedi
hanc 6 impingas in lapidem

pede tuo, ) פנף‎ eſt סת0‎ . juxta

Maſoram) ſuper leenem & aſpi-

7

מררגורת מתחלפות בפחית
ויתר על זה האופן* הגמרא
יא החלק המעט. קשרה

- מהשניכם) האהריכם) ער
שאוכל" ל"השיג לפחורת
אל פתרונ'י הפ" הוא החלק.

היותר קשה ממנה ער שאי
אפשר לבונת אלל פתרונו
ואוכל" לקראת' לבדיהתוס'
ה= החלק רקיותר קשרק
מהשנים הנ" עד שאי א פשר
לי לבאת בהם אל7 פתרונס

ולנת לקריאתם רק —
נקורם כנער קטן רהנעתק

מהאותיורז נל הנקודורת
אשר בקושי ירכיב הגררים
מהם \ר'ל סילאבי' בלעו'

ובחפשי עתרה ברעיוני אם :

אוכל למצצת על ענין קשיו
ואופן למירתו רמז מה על
צר הצחורת באיזרה פסוק
מן המקרות *יגעתיומצאתי
זה '* תגף באבן רגליך בלי
הח י וי"ו

do in fermone 04 duas rer fimul reſpiciunt, & unäm primariò alteram vero

סלס? 1471 סשיק ססקוסתח ש? & ſecundariò‏

..

ור ר" Jizchac ait in Megillah, Cap. I.‏ .3 14 * ( יגעתי ומצאתי.
ם סר \ך פדס יגעתו ו(6 פנסקו 16 תסלון - סכפתו ו(6 יצעתי 36 תפפין י ינעתי.
Quodſi aliquis dicat, laboravi & tamen non inveni,‏ ומנסתי .pnb p‏
ne credas. Inveni & non laboravi, neque ſic credas. Aſt ת‎ di-
cat, lahoravi & inveni, meretur fidem. 2 -. .

ר ו9ק .12 .₪ 867 ./9 ** ( תגף באבן 6

ל|

ו
tem per /‏
וום les,‏
cicatur‏ ף
beris in illis tr‏
השום
% ש 0
נמו % א
etlam hoc vu‏
tri⸗‏ ג taris‏
lento gradu &‏
Obacnbe‏ 46 05
ת6 ג quod‏
םקם} )83”66&!1
) א חח
ו י

מו ואס |

ף ו
אא per‏ %
Cat!: Cautela,‏
חסז dellcer in‏
1ig anendete 0‏
מז 40 Clcit‏
11}6611) ף 8
ו 00
botunpre‏ 4

—

עֶ אנ! ו
.
an Fii 00‏

וינו מ
וחו עלה
הא הק
מחעים |
שונר ר
אל פתרג'י
הותר קזה
אפזר לנוא
אכד ל
הם הלל .
מהענש ר"
ל לנא ת
וא לקו
קם זך

מהאותיךה 0
שר בקוֹ”,}י 1

מם ול |
נחפשי ת-
*כל למצאן
ואןפ! למ*רתן

0 הנחירן (

0 דוֹםקרא זוּ\
7* נ
—
deſ‏ לו

ווֹמװתוֹ 1

21

006 valde difficilia; ומבת‎ ,
7272 pes taus, 18 eſt, prog eſſus
tuus & inquiſitio מו‎ 15' 6

etiam hoc vult; quando medi-

taris iſta tria jam memorata,

lento gradu & regio more ince-

des ac obambulabis, & innuit,
quod illa eminentiâ 26 dominio

gaudeant ſuper omnes reliquas

ſcientias ac diſciplinas, & tunc

ſign ficatio ppto (in lapipe) 00-

incidit cum illo: Paſior & lapis

Wraels. Super 5ס'3‎ (leonem)

&c. per abbreviaturam ſignifi-

cat: Cautela, Neceſſitas, Doctrina.

Scilicet in verbis Raſchi ad hæc

tria attendere debes, ad id quod

dicit ad præcavendum errorem.
in quem diſcens prolabi poteſt,

& quod dicit אס‎ neceſſitate &
haud potuit prætermittere, quod
deni.

1 5 מפתח הגמרא‎ -
dem ambulabis. Denotatur au-
tem זסכ‎ quoad literas initia-
les, Toſaphoth, Gemara, Peruſch,
quaſi dicatur, quando medita-
beris in illis tribus, reperies iſta

וי"ג כפי. המסור' על ræ‏
ופתן תדרוך ר'ל תגף בר"ת

התוספו' נמרצה פירוש יאמר .

בשתעיין באלו הג' תמצ:ת
שהםם רבר קשרה לך באכן
וחקירתך בהם * אן יאמר
בשתעייז בג' הנז' באריכורת

ומלוכה יהיה יסודך והלוכך .

כלו' שהם מעולים ומושלים
על כל הזולרת מהיריעוות
והחכמורת ויהירה פי באבן

מן * רוערה אבן ישראלל *

על שח"ל וגו" בר'ת שמירה
חיוב. למיררה ‏ ר'ל ברברי
רש" . צריך . שתרקדק בו,

ענינים אלו ר'ל מדה שאמר
להשמר מאיזרה מעות נופל.
ברערת המעיין ומרה שאמר .
שהוא מחוייב והברח שלצת

הי4 יכול להשמט ממנו

ומ'שאמרדרד כאור להסבו'.

אותו למתלמר באופן שלא
ימצצא ברבריו כפל ומותר'
: . ופתן

vocans Ben Joſeph.

\מװן!ג]ס}ס[יוֹ.שװוֹ# jacobus Patriarcha‏ 14. * רועה אכן ישראל

ideo quod victum ]5 ſuppeditaverit &‏ .4ב Appellat Gen. 8112 v.‏ \ א .-- ן
8 [וחסע

סת ו
4

lapir refugii fuerit. Judai hoc explicant 45 primo 0 Meſſia, quen:

Tra.

מפתת הגמרא פרק [ 356
ופתן דהוא מענין פתורת

denique ſceribit explicationis gra-
tia , & זט‎ rationem reddat le-
QGKori. Ita זט‎ non reperias, מ1‎
verbis ejus eſſe tautologias vel

aliquid ſuperflui. vero de-

rivari poteſt פופ ג‎ frangendo,

in fruſta, 66 autem Nun ad-

ditum. Sic enim dicitur 0
tribus iſtis percipiendis, quæ in-
dicantur per =ססל‎ (Leo). 6
poſtea ſedulo meditari oportet

tam in Gemara quam in Toſa-

photh. Præſertim vero in illis
attendendum eſt, ad rationem
fiyli ejus, ad objectiones & ha-
rum ſolutiones, premendo vi-
am, ſi perfectionem velis at-
tingere. Quodſi vero fumatur
מו פתן & |ק!‎ propria ſua ſigni-

ficatione, ſenſus erit per com-

parationem, in percipiendis iſtis

mdicantur, eſto ſtrenuus 0
Impiger ſicut 1600 ,„ (nam h. I.
fignifieatur ex ſpecie leomim
fortiſſimus 6 ferociſſimus); &
intellige pariter, id quod deno-
mtur פנף עס‎ , ſicut e, quod

י

אותה פיתים והנון נוספרת
זיאמר על השגת הג'ענינים
הנרמזים בשחל ואה"כ לערר
ולדקד' בין בגמרא בין בתוס
ובפר' בהם בררך מוגיית'

בקושיו' ותרוצין בררוך ה.
\ הררך אם תרצרה להשיג

שלימותם * ואם יהיה שחל
ופרתן כמשמעו ועל צר
הרמיון יאמר על השנת
הב' ענינים הנרמז" בשה'ל
תהיה זריז ובלתי מתעצל
במו והקשחל שהוא מין
מרקארי -חזק וזריז וגם כן
השכל בכלל ,מה = שגרמז
בתגף כמו הפתןשהוא הנחש
הנקרא. צפעוני שוזוא .רק
הראותבחוש עינו כן תררוך

דרכך בהם תמיר ואזתשכיל:.

ויהיה שעור הכתוב כפי זה

| \ הפי כאלויאמר על שח'ל
|| כמושחל וכמו פתן תדרוך

הגף ומאשר התפרסם היות
דיני רקנמרא ‏ ושרשרק
מיוסדים על * הי"ג מרות
הירועות שהתורה גדרשת
— בהם

Traduntur ! Kegulæ ſ. r3, modi interpretandi‏ * ( הי'ג מרות
כ' Commentario quodam in LEeviticum, ßpyt‏ , ספלי Legem in‏

& ex profeſſo explicäntun 4 R. Aharen Ben Chaim in עלות. פקרון‎ *

Conf. L. Talm. Buxt. ה - 0 .1042 .318 .ק‎

e‏ ספותו
ui vocate‏
habet accut‏
ſus & acien‏
quoque in‏
6 ו
Erit‏ .6
ha‏ וו
ו
(Leo)‏ ול
ק הממז
0 ל ו
נמנומס
, ]6 ח
Principin )‏
XIII.‏ א
ſecundum‏
tanda yenit‏
ו
י
)”[)1[)}6־1 00
ו
damillam,‏

—
י

ולל

64#4 אװ&ן\װוּ

[&װוֹ וװז”ן

””#1'(;;2”%
לד.

איתה פחס
ואמר ל ה
הגומיס נח

- ור נים
ל ננו נתם (

נקשיו' ותרו
הררן אם ת
שלמוקס * וא

[ תח כ
\ \ הרמון יאמך
[ ג עעם ת
4 תלה וו ע
| כמ הל
[ מהא"י חו

המכר בכל
כלנף כמ הפ
הק" צפעיע
הואתכחשעי
"רכך כהם תמין
חה קעיר הב
ו' כאלן יא

כ של וכמו ,

ת ומאשרהה
"' המר

*

| לחעת הקר

qui vocatur baſiliscus, quoniam
habet accutiſſimum ſenſum vi-

ſus & aciem oculorum, ita tu

quoque in illis progrediaris ju-

giter, ſic enim ſapient am acqui-
res. סוע‎ itaque ſenfus ſeriptu-

ræ juxta hanc expoſitionem, 6
ſi dicat; in iis quæ ſignificat
6ו‎ (Leo) eſto ſicut ]60 , 6

tanquam פקן‎ (baſiliſeus) 180606
in פנף‎ (Teſaph. Gem. Peruſch.)
Quoniam autem palam -ס‎
tum eſt, quod leges 6
principia Gemaræ 4מה1‎ ſint
יא1‎ XIII. regulis ſatis notis,

ſfecundum quas lex interpre-
tanda venit ; quia illam com-
plectuntur & in unumquemque
tractatum ſeſe diffundunt: ſequi-

tur inde quoque, Ilongum requi-

temporis ſpatium ad perdiſcen-‏ וע
dam illam, & haud fufficere uni-‏
us hominisætatem à pueritia us-‏

que

ל \ מפתה הגמוא פרק ו

fignificat ex ſerpentibus illum,

בהם כי הם מקיפות אותם
ומתערבות בה בכל מסכתא
ממנה הנרז יתחיים מורק
- הצמרוכות ארך הזמן ל
להשנתה לא יספיקו כלימי

חלד האדם מהנגערות וער.

הישישות אשר על כן אמרו
במשנה במסכת אכות וסיב

| ובלה בה ומינה לא הזוע וכו'

* וגם לזרק הענין מצאתי
רמז בפסוק אחר |משיר
דחשירים סמכוני באשישו"
רפרוני בתפוחיםם כי.חולרת

4תהברה אאני י הו הבר.

החכמרק התלמודי"המעירה
האנשים) על* ההחקיררק
והלמירה בה תמיד בכלל
ימי חייהכם בהיותה ארוכה
ועמוקה מצר |הי'ג מדווק
אשר. הם יסודותירה :ה
המקיפורת אותה בכדל צד:
וההצון באשישורת ‏ כמו
בישישו

— וש ". שב - —

Ex omnibus Ulir elucet mor Judaorum. Nulla:‏ * ) וגם לזה וב"

enim re alia in ſerihendo eos magir delectari videmus, quam vario 7
cum vocabuliæ & literiz, earvum immutatione, metatheſi Gcec. Quod
guidem haud raro oſtendit iugenium & artem, invenitque ſuos aſtima-
10761 , quibus talia leétu ſunt jucunda: fatendum tamen eſt, ſæpius

iſta nimium ל6‎ longe petita, & meras nugas, præſertim in rebur

XY3

que ad ſenectutem Quapropter

dicunt in Miſchnah, in Cod.
Aboth Senex ſias & decrepitus ſu-
per ülÄam, & nunquam ab ea dimo-
vearis &c. Qua de re pariter in-
veni alluſionem, in hoc verſiculo
ex Cantico Canticorum: : 62
סמל‎ lagenis, ſuſtentate me malis ſtis⸗,
quia amore langveg. 06 dicit
ſcientia Gemarica, quæ excitat

homines, ad inquirendum & di-

ſcendum jugiter, סנוהמס עסכן‎ tem-
pus vitæ, quia eſt lata & profun-

da, propter regulas iſtas XIII. quæ

ſunt fundamenta, illam undique
comprehendentia. Senſus au-
tem לפיסות תו‎ eſt idem qui in יסיפות‎ (
ſi mutetur Alephin Jod , 6
Cholem מז‎ Schureckjuxta illud:
Et canus & decrepitus inter nos.
16 )ס,תפוקיס‎ idem 46 טפוקיס‎ mutan-
,ט מו ת ס]‎ ex illo loco: parvuli pal-

mares, 1. 6. pueri, parum adhuc 4-

tate provecti. Itaque ſenſus וס‎
: ſapien-

כִיש שר * בחלוף א ביוד

וחולם בשורק מ **גסישיש

בנו ובתפוחי" כמו מפוחיכס
בחלוף תיו בטית מן**עוללי
מפוחיכם ר"ל בחוריכם מעטי
הזמ,יוהטעס קראה ההכמה
הנז אל האנשיכם ואומרר]
סמכוני של אפול" מכם
בימי הישישות מצר חולשת
העיון אז רק רזתמירו כי
רפרוני בטפוחי ר"ל תציעו
מצע שבלכבם ותעמיקו בי
בהיותככם נעריכם ובחורים
שאו הכחורת הזקות לסבול

מורח חעיון וְתְהזק ההבנה

באופן של4ת תניחוני 2—
ימי חלדכם וזרה מההכרה
לכם לעשותו אכם תרצו
לבא ער תכונתי'כי חולת
אהכרה אני ר'ל אני מוקפת
ומוכללת בי"ג מרות הידועות
קשות

. בחלוה א' בי‎ -- Apud Hebraæos levis eſt harum literarum, immu-
72,. i nil niſi ſpiritur, qui facile inter ſe alternant. vid. Dn.
Prof Herm. von der Hardt / Præceptori- mei in his literis per petus
honorandi. Fundamenta Heb. L. pag. 7.

** ( גם יסיב בנו

Job. e. 1- 10.

Lament. Jerem. c. II. v. 20. ſunt parvuli, qui‏ א*** ( עוללי טפוחים

in manibus geſtari debent.

Com⸗=

6 תגוהאקת
liſte⸗‏ 10

à vodis 0

ת סק |

nunc ſolum
kueme⸗
temihi 0
80000
211 ו6ו‎
ה‎
סת‎
Peromnemy
neceſſe eſt n

ineorcom
6 ו‎
תו‎ „phe
0
ם‎
ו‎
ל‎

1 ]/ג ו
””9”?”70471104'

4
װ)װ שםוֹ - \

תוס ומו'
ןומ; ה
ו"

ג

וחולם נור
ו ונתגוח
ו
נוחיםו'ל
המ'והטעס
הו אל האני
ממכוני שלא
ג'מי השישוו
עיון אז ר
רפרוג' כספי
1 ענלכס
נהוחנם ני
שו המחיר
טורח ו
נאפן קלא
לו חלדכם ו
לכס לעשװ;ן'
לכא ר תכון
אתכר] אני ר
מ כללתגינמ

—
הלדתוז
ץ ט ,

₪ ח

| \ < 78 mutilata ab Autore adducuntur.

פו מפתת: הנמיא".

ל

קשורת ההשנה שבה * עולה = ſapientiam exclamare homines,‏
אהבת נגים * והולרץ-"מד faſtemate menerecedam‏ ; 61000 -
תו ומחול ופאמרם יוצאות tcmporc, ſenectutis,‏ פלסץ 8 -
וחולוות \ בכרמיםם ‏ מש Propter indil gentiam veſtram;‏
. — „ ו nunc ſolummodo perieverate,‏

& gefate me inpalens; h-c ſterni- סכוב * ואחרי. שוברנו מחול‎
16 mihi ſtratum mentis veſtræ, נשליםם רב?ךבר בו היאע מה‎
& 05ז60‎ vos tradie mihi, מו‎ flore . שאמרו ז'ל""*בסוף מסכת‎
ætatis veſtræ, quia tum adluuc תענית‎ -
viribus valetis, & ferre poteſtis א‎
meditandi laborem, vigerque 10361405 Ft qu'dem ita, ut
Per omnem vitam veſtram me nunquam derelinquatis: quod
neceſſe eſt ut faciatis, 11 me comprehendere velitis. Porro
additur : Quogniam amore langveo- Hoc denotat: Fgo con-
tineor & comprehendor in Regulis illis XIII. quæ ſunt diffici-
les intellectu, & quarum numerus 020052 1402 )קכס צס‎ col-
ligiiur. pp vero, ſicut לסל‎ ympano & chorea ; & סט‎ legi-
mus: exeuntes, & iripudiantes in vineis „Ubi chorum denotat
ס1ק1 סם‎ autem quo mentionem facimus cheri, tractationi hu'c

noſtræ coronidem imponemus. Hoc eſt quod dixerunt Sapi-

entes Gemarici p. m. in fine Tract. תעכית‎ : pPuturum eſt, ut Deus

iſta literarum, ex qua ſurgit nu-‏ 03”11?'1}211156 * \( עולה אהבה כגים".

merus XIII. ſit juxta regulam quandam Cabbaliſticam, ג ומטרות.‎ distam.
Quemadmodum enim Talmudici WII. habent canoner, de quibus ſu-
Pra .ק‎ 62. diximur, ita & Cabbaliſtæ totidem habent modos ſeu regu-
Uaa, quas recenfitas vid. in D. Aug. Pfeiff. Git. &. p. 20 8. ſeqqg.

Pſ. CL. v. .‏ א4 Depromtum eſt‏ **( מן תומ ומחול
Cæterum verba‏ .9 .ס XXV.‏ ים יש פו Pol.‏ * ( בסופ מס תענית
Integra vero ſunt 6‏ :
סער כ' פנעול עתיל סקנית pjnyl‏ מקו5 נכליקיס כגך עלן וסו סב ביכיקס וכל
6חל ואתל מלקת עפװ כעכב..חיסכ,ז;”- (אתל כיוס סו;ו,} הנס ול \ל}ל.,ר\כו קי(יכו 13

כבלס וכסעחס כיטועתו -

מפתח הגמרא פרק 1
וגמרא פרק ו 360

ג תענית עתיר הקב'ה (
] מחול ה לעשות choream jaſtis in altero‏ ;
שא' הנ vnpde‏ לבא didum eſte,‏ מזבוֹמסגן#ש};ע 5
ננילר: :": זה ה' קיוינו לו Deus, expectemus Wn:‏ 62;:/ ל
; ונשמחה בישועתו mus aclætemur in ſalute BHus!‏
' 6 .

ש |
6 | ת' קמ לעולמי להש כוי in‏ 5תס 8סהוב ס1ו1 גס
ſecula.‏

7.- ו . “
החד | 8 1 .§ I‏ ₪ ]ז F‏
7;/#7/8”72]6אַי
ו |

א
0
זט

6}}1111 שוֹ&&!ס? וֹ
con‏ סול |

0

תס ]
6 0 6

תי שר
מול ערק
ל 1'. PEimnhereur,‏ .1 המווק 60 592270 || הה
D.& Controverſiarum 01202 uondam‏
Profſeſſoris in Academta Lugdunenſt, epiſtola‏
data. Quam nuper in-‏ עס B. Avum‏ 24 - \
20 סללק er alia ejns 211074 repertam, utpote‏
dumento optime convententem, & in Erkf.‏

quoque adduct am, סול‎ placet ſuljungere.
DCHRISTOFPHORO SCHRADER,
חר י--‎ Acad. Jul. Profeſſꝛon,
פ =יש השפ‎ ,

הולקקוק וה ו-

-
/
4
4
8

. ך‎ 18 clariſſime. Quas ad me dediſti literas Kal. Oct. anni præ-
eedentis, accepi cum סמס4‎ longe gratiſſimo. Etenim exem-
plar ror PL.: à liberalitate tua transmiſſum, multe
perfectius eſt meo, quo uti ſoleo: quin & plura continet. Gaudeo, tan-
tam veteris conſvetudinis & amicitiæ inhæſiſſe memoriam, quæ 4
hoc munus etiam erumpere ſatagit. N ec non inter paucos, ſtare tibi
aadhuc illam ſententiam ſubeiftzis horis Hlebralca & Rabbinica tra-
RGea-2re ſtudia: id plurima oſtendunt in Misnis loca, inter legendum ru-
bPricà notata. Quam pauci hodie tui ſimiles! quæ cauſa eſt cur typo-
lhur. graphiadeo ſint ſegnes, & tardi מ1‎ id genus ſcriptis typo vulgandis;
quod emptores rari ſint. Hinc labores mei, 1. codices nonnulii

rpͤdyd ee

. ר ל . 7%

72

minus id mecum fatebuntur, credo quilingvarum iſtarum ſunt gna-
ri, poſt tantos מורס וו‎ doctorum in ſacris illuftrandis labores, ום‎
סססס‎ poſle, undeporroplus kucis affulgeat ſacris Iiteris, quam ſi
quales quive fuerint olm Pcclefiæ Judaicæ mores, ritus atque jura,
proponatur ex Miſchnajoth & adjunctis Gemaris Nampafum in V.

—

& N. teſtamento ad ejusmodi refpiciunt (criptores ſacri. Neque mi-
rum: quandoquidem 1ו.‎ iſtorum temporibus, iſtiusmodi in Eceleſia
obtinebant. Perge itaque mi SCHRALDERE, ſtudiis iſtis nonnihit
temporisimpendere. Jam diu viditi meam Clavem Lalmudicam,
quæ viam monſtrare poterit. Poſt editum codicem primum 06 Le-
gibus, nihil feci publicum. Parati tamen ſumt Code æ Berachoth cum
Gemara primi capitis;, item Zebachim. Deinde ſecundus & tertius
codex de legibus forenfibus, i. Neſfikim (nam primus jam diu factus

eſt juris publici) ☚◻◻ , aliaque aflecta, non perfecta-

Sed quid agas, ſi typographi lucro ſemper inhient: & grammaticas
ac autores vulgâtos edere magis cupiant. Sed Deo dante brevi aliam
inibo viam. Samuelem Bohl de Accentibus habe ab ipſo transmiſ-
ſum; fed nondum legi, taque nec judicare queo. Deinde quæris,
num Tacitus & Diodorus integri extent Arabicè. Negat Golius.
Vale, Vir Eximie, & Tuum amiéum amare perge. Lugd. Bar.
&2:־1}3[%56;?&8,&?&1 הום‎ ſalutis (640,.

לק לדל ל ל-פופ " ש * ש' 2
4ו1 - : } 4

שוו1

אתעל[ק/קת ש' קם 58 | 5 8 ₪:

C. LEmpcfcur פ‎ Oppyck.

.„

&illuſtrat jicent, nec jucem aſpicinnt. Nihilo-‏ וס דשיר"

נול ע מש |.
ופנס הנ ד -

ספונו וסו פנית
דתו 8 ג תי
פס 9\ תסוסו

יאו" פ'נטנן
תס לי.

-.2

Inquo וו‎

ד

תו שו ת
an‏ סיוו , 18 ,

מאות|

| הוחם‎ Nal

הו וו?
י ו
d widendum Kh⸗‏
Domibitibhah‏

א ום

את |
| 1

.

ל „
ה ול

וא

| ההה
] = | מגון ‏ ש

4

אא ה
ארה ו
-₪ .\
ש יוו

מוות1
ו
ה
tertius‏ ת
factus‏ ו
petſethe⸗‏ מסם,.
נמום -+
aliam‏ וסו את

וום 0ס b‏

Deinde queris,

Negat Golius,

unſmm

מ0 1 5

סוגיורם. התלמורו ..

שו תטנסו םוגיות ודרכיס הי"ך נישכ דכל דככ על ספנו וכו תרוס כר פ69וככטי
טוֹזוּ פװ”. ססוניס נס!ל,קאַ װכק והבחורל י כק:ובו װװװפ!גיסג ועכסו פל!ק,
.;,,}ן ליסכ ק,;;ר;) מסוץ כ סת ווֹך (כ7רוֹןברנלכ)פ< 6ו. „ רפניפספורנר. ו66ב סתיות.
פרפ"ו וסי" כ עבקס 3) 6ו ספול + פתס הסערופס בסקלטתו סכ! כוכתי
פוס ר לוכות פת מלכיס וככן פופר וסו סומר וקכו ו? כספכס 9 תסופו .
-. : < כרסנס כתעל נ','.־'סוד,יי'ור:\` וום Reta‏ 2 ' `

לש

פס פרת קיק זאלקווי ברפוס המשובח. החר אורי פייבש בן
- כהרר אהרן הלוי p'ipypp pnp 'x‏ פדיך ס?ךץכ יאהנם: יפיל נ -
סשואאד 5שפם 11098 -.

In סגוף‎ inveniuntur formulæ 86 modi, diſputationes Lalmudicas

recte intelligendi, quo levabitur ſitis Lectoris, uit diſcat quomodo uſus J
ſint intelligendi, in diſputationibus Doctorum, & diſcipuli prudentio-
res, invenmient januam quomodo pofint reſpondere ad quæſtionem
(in ſuper fluo &abundanti) (Nurnberger) vel (Ke-‏ בלא זאררפסת
genſpurger) & alios uſus, in Raſchi, & qui ſcrutabitur videat Indicem‏
Capitum, & prætationem, nam conſuetudo fuit docere homines; Em-‏

tores, feſtinent, & pecuniæ non parcant, nam hic liber eſt deſiderabilis
ad videndum & bonus 40 intelligendum. impreſfſus Salonki מו‎ Typ.

Domini מם‎ Phaibes .ום‎ R. Aharonis Levitæ, p. m. ſub פס‎ . Magni

KRegis Johannis gl. mem.

Extenebris in lucem produxit & Latina veſte induit, & notis illuſtravit

HENRICLIS TACOBLIS van BASHLIIVSEN.

5. 1. Doct. & Profefſlor.

-- י הסוס מלקהותט =יו‎
. י‎ 4 In Vypographia Orientali Jumtibus Auktoris,
- אקנל‎ evulgavit Johannes Jacobus Beauſang, Lypographus
Anno MLDCCXIV. n, - 8 :

= 4

| 6ה ה3. & E‏ ה ה הם תה ת ההה g K & & S‏

לל

פצצצפמשששטמפפפפשפפשששטשטשצשצשששל

?*\: הקךמח ;-־ך'־,מך,־'[בר' 8 סוד RF‏ .

Editor brevibus 10-‏ וא א
ſum vir‏ מסתנמגת,זגטף %
multorum verborum.‏ ק
Sed ivi in ſemitis Paſto-‏
rum:, ut pascam in hortis ad col-‏

ligendas 50025 Dulces fructus.
Crocum cum Nardo. Ex ore
Doctorum 6 librorum. Et %ס‎
ore Doctorum terræ, qui ſunt in
fiſſura, & in ſepimento. Et
multos novi hac de re jam Scri-
pſiſſe. Multi jam hanc materiam

tractarunt. Secundum altitudi-

nem ſapientiæ ſuæ, & latitudinem
FEruditionis ſuæ. Et quia ſapientia
. ותטטסוקו‎ longior mundo. Ipſo-
rum verba ſunt adinſtar menſæ
inſtrucæ. Et hoc tempore de-
ficit Eruditio & ſapientia. Et me-
moria ſimiliter atque inquiſitio
defecit. Et qui novit regulam

unicam Talmudis, admirationi

eſt. Et hinc vel unica regula
quam accepi à Rabbino meo. 6

quæ audivi à ſapiemibus. Et quod
ſcriptum legi ab uno, Et quod
Deus pro bonitate ſua mnihi ipſi
impertiit. Omnia contuli & in

unam

יאמר המחבר * באתי
- בלשוני רהקצררק

ילרבר.: בי לא איש:דברי
||>פתנכי ** רק בעקבי יזהרוע,
ללקוט שושנים* פרי מגדים
כפריםז עב6.נרדיםם * .מפי
סופריםם יומפי יספריםם י*

-לרעורת ‏ בגגיכם

ומפי גאוני >תרץ עומריםם

בל דם ננרריי.י . ורבו
< המחכרי בזה: הענין * רְבו
- חמנין חברו לנפשותםי כפי

גורלל שכלםם ורוחב דעתם:
ועס היותרה מארץ מדר:

ארוכרה . * הירה לפגיהםם.
בשולחן ערוכה * ובזמנינו.

זדה הרזרה והרל" * נתמעט
ההרגל? וחזיכרין חרלד וגם
אכד הבקיאורת * וכל היורע
כלל מהתלמוד הואת אצלו
למופז ולאורז ולכן כלל
סוגיאא שמרבותי קבלתי
ומשםם איזרה גאון שמעתי *

|ומרה שבארה לירי בבתב

, משבם

unam ותט!‎
ומוק‎
סו‎ ejus me
Deus me 6
Weis, Ve.
urbem plen⸗
barum 6
שמס‎
1ומו‎
devincirem
Eenporis à
מוס‎ 404
שו .לז‎
non וא‎
ה‎
1]360*7030 0
De putent me
unemn, dn

ו מחס -

4 ם
א, ד

5] 108 }60 8[

ה ם
ח0
humlline ee‏
dorhinntdn‏
0
י
ו
ג* temus,‏
1

וּמװ&ז %װ.װ]ס]

.
:

-ד

#”##”””*אָ"

אמר המ
. לש
לונר+ כ לא
אגי' תקנ

י' לת

vn‏ י
כפוים עם נ
סים וע

- תפל אלי א

נפר דר נו
המחכרי כות"]
חמ חגרו ל
ודל ענלםו
ש הוחרז ,
לכה * ה-
שלו דנק
ה חה והר
ךרתר)\ח\יברו
ל ”רחלמװי ו
לת לא

| לא ו
י "חנאן

ח ש

סר -

tenmporis

ſemitas Talmudicas.

ſeripſi mihi in memoriale, ne ob-

livio ejus me caperet. Et quando ,
Deus me eripuit à parentibus
Veni מו‎ magnam hanc

urbem Plenam ſapientum & ſcri-
barum. Oſtendique multis his Do-
ctoribus quæ ſcripſi: Qi deſide-

rarunt 16 04 Typis evul Sem, %
quia
auguſtia Drrins fui,

devincirem multos.

dum alios informavi, in Lege
vitæ. Ethæc eſt illa Lex, quam

dedit Mſes Doctor filiislſrael. Hinc

non licet quemlibet adire ut det
Privilegium, his verbis meis.

Ideo rogo Maſes < .11 Domini,

putent me eſſe virum rebel.‏ סת
lantem, contra Dominum Et‏

ctiam ex his verbis non fit Judici-
um. Sed tantum docentut uſus
Talmudici, & ejus conſuetudines:

Et non feci gloriæ cauſa, ſed tan:

tum exſcribo ut diſcipulus verba
genua flecto
humillime coram omnibus Le-
ctoribus, ut qui inveniant errorem
condonent, & eum Corrigant.
Et Deus nos doceat Legem ſuam

Doctorum. Et

porro ut eam intelligamus, ne er-
remus, & nominavi illum 4
Talmudicos. Quia docet vias &
In Omni-

272 3 bus

₪0 סוית התלמר

unam ſummam, congeſſi. Et

מש תנאון רקאחד ומרק
שחנני אלקיכס הבררתי הכל
להיורת אוהלד א והעליתי
לי לוכרון ולמשמרת לבלד
ההיה נעררת ובאשר התעו
אלקיכם מבירת :אבי אותי'
ופרה עיר גדולרה של.חבמי
ושל" סופריכם ית'לו.באתי'
יאותו בפני -כמרה
לומריםם מופלגי' יוכקשו
מאיתי שאביגת לבית הדפוס
\ לזכורז את הרביםם ומאפס
הפנאי כאשר שעוסק אני
| במלאכר שמים* בתורות
חייםם ' וזארת התורה אשר .
שם : משרה מלמר
לבני ישראל" לאע אוכלל
-לצאת ולבא ולבקש מגאוני
ארץ שיסכימו לי־ב רי האל

ע"כ ויחלל משרה אתת יפני

אדוניו שאל-יחשדוני להיות
כעבד מורר על אדבניו ומה
שגכם מדברי אלה לדונצת
בללאינו יוצאי רק להורות
סוגיות התלמור ורנרגןתיו
אני רוצה * ולא עשיתי ה'ו
להתנדרבו רק אני כתלמיר
< המעתיק מה ששומע מרבו'
ואני כזרע ומשתחורה ער
.. שיתפקקו .

הראיתי

סוגיות. התלמור 14
שיתפקקו כל החוליות 52 pus ordinibus 6 modis ſuis. Et‏
כל מי שמצמת בהבורי זדה 20105 feci ei ſigna 40. Secundum‏

| הקטן שגגור]. או טעיורת' בטשסץ ſap entiæ. Ut intelligantur‏

שידיניני לבף זכורת ויתקן -₪ק 1 ſapientum & æznigmata‏
2 % 41 ץ ' :
הטעורת * ואלהיםם יראנו ₪5 6 ::1:01\1?11:1:;31 ו
מתורתו הקדושה נפלאורת - ל ם י

am ſuumreferre. 600 quilibet
liat uſus. lcofeſtinate Re emi- ויצילני משגיאורת וקראת'‎
te parvum libellum, ſed utilem. בשם סוניות התלמור‎
Hæc 7 verba humillimi brecan. ללהיורת מוררק דרך ת‎
7 3!0#';31% ל‎ / R. aniel die⸗ התלמור ורהלכותיו * בכלד‎
משפטיו וכבל" \ חוקותיו - מיות- ל‎
-. ועשיתי לו סימנים ארבעים | | י‎
1. Si quærens 14 quod 685 ע'ר ארבעים לבינה להבין‎
. ;ית,}וֹ־ן&;־םף‎ ſequentibus ſe ſcire משל ומליצרק רברי חכמים‎
וחידותיו כדי שלא יצטרך ה % 0סעק‎
II. Nurenberger ſi duo oppoſita כל אחר להרר אחף סונו:‎
1*1(&013):&},1,:)7 ex 11115 forme- —y האיך לישב רבר ורבור‎
III. 1 ratzocinia oppoſita viden- SaN 15R
tur מו‎ uno eodemque oco? ומזומן ביד כל י ע'כ ערשו‎
ץז‎ . Quid ſit, מסת‎ hoc ſolum, ſed

etiam illud? ו‎ —
.ץי‎ A Minori ad majus, dividi- להשכיל' כה דבריאסקופה‎
tur in quatuor ſpecies. הנדרסרת כויחל משה ב'אא‎

—

מהרר דניאל שי מראהטין VI Quæ-‏
מלמרפהק'קזאלקווי לע'ע';

א כשמקשן ידע מבריית' למה:הוא מקשהב':חה־לנ;־. 4

. אהרחט6:) ,
ג כשהדיוקיז סותרורת אהררי ;
ד לאצאף ור:

ב (נירו] כרגיר) והונת כשהמקשן מבימתב' ברייתות הסותרות

ה קל -

נושו חושו וקנו זה כרך קטן
הנחמד למראדה ומוב ל

ול
ſra, quam |‏
ר
אסחט
ו
ו
deat?‏
0 1
ו
tantun‏ ” ז
ף 8
א Duum‏
Kmmmas 6‏
ה 0/
וו₪
ige‏ 115
ine nece‏ 88
% חא
ה
ום
ם
א לג

ו
מתי]!)מסק}
אז WI.‏ :
)וֹ)ו!סק!אָע -.
.--
.}-%*&שמ 0

נלמ ו

הקטן שנל
שדנו ג
ולהו חק
"צילני מש

מם סנו
דחות מ
התלמוו ור
ven‏
DN‏ 5
ער .
מל ומר
וחידותין כד
כלאחר לחו
ראךליעב ז
N dn‏ 55
מ נד
נויטו השו
החמר למרא
ה

א כשמקש |
נירתכרגיך!
אה\'רו

ו

86 minus neceſſarium proferat?

6. םסמןטף,אַט]‎ ſunt neceſſarii:

fine neceſſitate proferat:

ſpondentes ?

tuor 7

ci modo proponantur?

367 | םךגיךת התלמור
ה קל וחומר נהפך לד' פנים;-ם1 VI. Quæſtionem ſi formet‏
קןעוא שמקשה לממה fra, quam fübra formare Potuilſ- Nn‏

. | ! קשהנגם בן למעלה‎ |
,
- .תל‎ IIſus qui dicitur vocat & n ז סוגיות זו נקראת‎
vocant 2 . n
VIII. Si quærens 1 mul reſpon-
deat? ה הואמותיבלהוהוא מפרק‎
1%. 51 quærens לתו - \ צתטשקוסאץתן‎

ſundamentum quæſtionis omit- כשהמקשן נאינו מביאת‎ „

tat, & tantum aliquid proponat? הברייתגס והו עיקר‎
X. Si quærens omittat הקושיא ; וסעפק‎

puum quæſtionis fundamenrutn l
הבריית שהיא עיקר ומבוא‎
: אחרת שלא לצורך‎
XII. 51 idem proferat tres ca- "א בשהמקשן מביאת שני‎
485 , ſine neceſſitate“ , בבות שלא לצ'\'ר'ך‎
לב בשהמקשן מביא ;&ר' שה XIII. 51 idem quinque caſus‏
בבות שלא לטורך +
ג בשהמקשין מכיא יחמשה .

XI Srquærens proferat 05

XIV. Unus Aurans; & unus
reſpondens?

8
בכות שלא לצורך : XV. Uaus. quære 5 - & multi‏
יד מקשן אחר ותרצן 5 unus ut alter?‏ 65ז0 מסק)סז

XVI. Duo quærentes & duo re. —20 vhyz מו מקשין א'‎
תרצבים זה כזה + ..
שן ב'.מקשנים וב' . :D, X‏ -מסז & XVII. Tres quærentes‏
ט ג מקש נים ו. תרצנים : dein reſpondentes‏

XVIII. i Juæri poteſt qua- de meP r,, ג‎

'אחר בארבע מל ןוּןןת . וו
ימ ' יאיבעית עלל ךרב,ם. 0 XIX. Tres quæſtiones ſi G dupf‏

XxX. Duz quæſtiones? e e e wnad ב שני‎
213}1 Si בא בשא ימקש הקש ף‎
quæro idem cum T- 0 גתןםפוח‎

368

xXlI. Si Taſesbot idem quæ-
rat, quod Raſchi & reſpondet

etiam?
XXIII. Si quærens indicat Miſ-
nam & reſpondet etiam ſimul?

reſpondentes?
XXV. Si Kaſchi infra quærat
quæſtionem, quæ prius debuiſſet
proponi?

XXVI- 6 occulto legis ſen-

ſu, quando Lex vulgare & notiſ-
ſimum proponens aliud includit
ה1‎ ſenſu ſuo, quæ res ſunt pro-
- הח‎ ?

XXVII. Si Toſephoth quærit

? תימא ויש לומר‎
XXVIII. Quid vocabulum
תימא‎ ſignificet?
XXIX. Miſna docet caſum 6
quo duo Doctores diſputant?
XXX. Quando Miſna poteſt
in uno caſu manere, & tamen
diſcrimen facere?
XXXI. Reſpondens, multas
quæſtiones ſolvit, & habet re-

ſponſionem meliorem, quam

non producit?

וגיות: התלמורי .

XXIV- Unus quærens & duo מקשן א וב'תרצני"‎

כב כשההוספות הקשה מה
שהקשה רש" ומתרץ :
כג כשהמקשורושם המשנה.
ומתרץעליו. - |

כר כשיש
כה רש" שהקשה. קושי:תי
והיא קשה נםכןלמעלה:.
| כו מדאיצטריך' והוּא: עמוק:
עמוק מיימצאנו :
כז תימה ויש לומר :
| כח באיזה תימה שייך :
- כט לימסת כתנאי !
ל ליפלוג וליתניבדידיה :
לא התרצן השיב תירוציםם:
| ויש תירוץ היותר טוב :
| \ לב המקשן שואל מבריית4ת.
| יש בהרישות וסים:ת
\ ומציעתא ואינו מביא כלום
לג לימא מסייע ליה +
לד כשהתוספורת מפרש
פירוש אחר נגד רש"
לה במאי קמיפלגי

XXXII. Quærens אס‎ Baraitha quæ tres partes habet quæ-

rit, & eam tamen non adducit?
xXxXXIII. ו5‎ unus rem dicit & alter 01 veniat auxilio ?

XxXXIV. Si Toſephoth aliam Raſehio oppoſitam explicatio-

nem facit ?

0 וו
XXXVI.‏
hoc Kriptur
XXXVII.
pendium dic
XXVIII
=
וו‎
% U

סאד1
Taln‏ 3
tertoget‏
d‏ ם
Geinde iterun‏
ג ס6 )0

\`

( ל7). .

ס? מסת |

הא (0
0
| &ש) ו

7 ednon %

ף
פהנממנלת
תלמ ט
וא לת
פור 3
ו ושלל

מו ד
ו

ג3 נלההו
לה \
ג מתמ
- מזון/ל
ד נשישמל
שו
כה רש" שי
היא לה
כו מ"איעמרי
וקמיו
, תמהח וק
כז כאיוה תי
כ למא נו
ר ללו ולין
ו

| \חתחץה

ע המקטן שו
י בהרושפ
לתא ואי
ל לנאמסין
7 כטהתוכמו

5N‏ ת
ל מא קמ

hbet ir.‏ ו

Auwilio י‎ .

למררשו שלל רבי וכתב מהר'י קארו בכללי גמרת שלו ומים -.

tan en

ו

XXXV. Quà 0616 diſputant?

compendioſius loqui ?

reſpondens dicit, licitum סם‎ eſt,

(2) a zN hic verto ut &e Ouaæſtio, quæ eſt objectio -וק‎

165 סוגיות התלמוד ‏ א
לו סוגיא מאי רכתים : -
לז סוניא סיצור בגמרגת !-> . ואא
לז - ק 2 ל6. =ו 61 hoc (criptum‏
. למ סוניא רשי בסות'גמרא 4 pPendium dici potuiſſet ingemarz?‏
מסוניאברש'"מהררי נמרים; XRXVIII. 5 840 potuiſſet‏

XXXIX. UIſus in Raſchi, contra Gemaram ? -
XL. 11 מהררי נמריםז 4ת מו‎ 3

הא "

XXXVI. Uſus מאי וכתיב‎ ubi

L DRimus ufus Ixpe invenitur סוגיא \ פעמיםם רבור]‎

- ששראל א*נע" ליה על ענין , ו4 ) terroget, quæſtiones‏

deinde iterum quærit ex Baraitha אהד והפשמן דהשיב . לדו‎

\ מותר * ושואלל חר כ[ qua pateteum‏ אס (b) contraria,‏

--

ra talia vocabula vid. Clave Gem. Ritmeieri מז‎ notis 9. 3. p. mex ed. 6.
)7( ברית4ס‎ Baraitha סות‎ malui retinere, quam vertere, מ1‎ ſe⸗
quentibus autem ordinario reddo Exotica, ſequens verſionem Lem

V Fereurij „Quid illa ſit dicit verbo R. Juda in מבוצק הגמראת‎ 6.16,

60 non ſatis clare, clariora habes in כריתור‎ præfatione, dy⸗-
עץ חייכם‎ qui eſt K. Jacob Hagis, fol. 4. Col. 1. his verbis

