dentis reſponſum excogitare
potuiſſe, ſed nunc cum reſpon-
derimus, ad quæſtionem primam,
dicendo ſecundum diſputatorem
plus dicere quam primum, quæ
ſi ita ſunt, & dicere velim diſpu-
tantem etiam habere argumen-
tum,

-

סוגיות התלמור +

Et

421

שנויסברמעמולבדולא טעם
אוא'באי אפשר לתרץ תירץ
של התרצן * \ אבל? עתרק
שאמרתי תירץ על קושיצע
הראשון שמ'ד השני מוסיף
עלהמ'ד הראשון אם כן אי
אמררת שגםם מיד רהראשון
ובר טעםב' ג'ב וא"כ קשרה
במגזסי קמיפלגי בי שניהםם
סוברים השני טעמיםם אלא
ע'ב צ'ל או הא שקר או דה4ת
שקר ואיכ קשרה ממ'נ תו
קושיא אי אוקושיא ביהיאך
נפלעל הקורה * וא'ת א'כ
היאך הבין התרצן שהמקשן
יהקשרה כפשוטו וקשרה או
-קושיא איאו קושיא ב היאך
נפל על הקורה * וישלומר
רהתרצן תיה לו תירץ אחרת
על זו הקושיא היאך נפל על
הקורהשאינונסתר עםתירץ
של

(uu) Vim ואיך נפל על הקוררז , קוק וק‎ ad literam
quomodo impegit in trabem, Judæi er iſt uber ein Balcken gefallen / ut⸗
untur quærens quando vidit reſponſionem & tamen non impreſſit
menti ſuæx, & eſt 6מום‎ deſumtum ab iis qui cum videant ante ſe
trabem, & tamen in illam impingentes labuntur,
ג 55כ‎

| (אא)

התלמור יר 4

tum, ſecundi, quæri poſſet, quæ-
nam ſit diffeentia inter diſputa-

tionem eorum, cum utrique

eadem argumenta habeant ?
FHinc ergo unus debet in errore
verſari, & ſi hoc, iterum quæri
poteſt, quocunque modo ſit,
vel prima vel ſecunda quæ-
ſtio, quomodo quærens cauſa
decidit. : ,
Quod ſi quis טס‎ 106506 hæc ſi
ita ſunt, quomodo reſpondens
putavit, quærentem in genere
quærere, nam vel quæſt ס0‎ pri-

ma vel ſecunda intelligitur, quo-

modo reſpondens præter meri-
tum, cauſa cecidit ? Reſpondeo,
reſpondentem aliam reſponſio-
nem habuiſſe ad, quæſtionem,
proprer quam cauſa cecidit, nem-
pe non refutatus eſt reſponſio-
ne ad quæſtionem primam,
putavit enim quærentem re-
futationem habuiſſ̃e qua de-
ſirueret teſponſionem reſpon-
dentis. Quod ſi quis inſtaret,
hoc ſi ita, cur quæſitus, quæ-
renti re pondet, cum tamen quæ-
rens וס‎ oppoſitionem regerere
potuiſſet, quæ deſtrueret keſion
um

(GxX). Praæter 6אם‎ etiam dici poſſet, 192 pro בלא זאת‎ præter
hæc quæ antea diximus.

כוניות
של" קושינת ראתשון והיינו

שהיה למקשן פתיררה y‏

התירץ של התרצן * וא'ת
א'כ למה השיב לו דהתירץ

מאהר שיש עליו סתיררק *
ג"ל היה להתרצן ישוב y‏

הסתירה ' וא"ת א'כ למה

לא השיב לו מיר היישו/ עם.

התירץ מאח" שהמקשן ידע
התירץכילא נפל על הקורה
אך שקשה לו סתירה אלא

רהמקשן אמר בלבו מתחלה.

אקשהלו הקושיא כפשומה
פן 'תרץ ללי רתירץ אחר
ואםיתרץלי תירץ זרה 4אז
אשאל אותה הסתירה * כן
אמר התרצן מתחלה אתרץ
לך הפשוטרה התירץ ואכס
תקשהלי הסתירה אשיבלך
היישוב וא ת א"כ מננת —
שרהמקשן מקשרה בדרך
אחרת ודלמא כפשומו ומאי
אמרת ודא'כ קשה קושיגת
ראשונה /הא יש לה רזירץ

ומאי אירת לך לחמימר דאי

אפשר

מו .

(שס

funn‏ ו
queſitun‏
rentisret‏
ו
lam 6‏
querere‏
tefütatio‏
ſponſion‏
/ 00
3110\1;03.3
.1
1050
ומס 10
ף 006
הש
ו ף
א
Regero‏
cogit ſſe,‏
inger‏ 17
7 0

ו

ר
qua‏ ו
10 8
Garſtionem‏
dadebe lt‏

ך

ף

rima
Dopfonn
--. ג‎

%
0 7

ע קשא
הה לנקש
חתיר] קלו
אכ לה ה?
'ל הית לת
הפתיות * ו
לא השכ ליג

הק'רץ מאח'
הת'רץכ לא
יך ק לי
הקק אגיר
ae‏
לחו ריך
פול ת
NeN‏ ם
מר מת
0 הפשומרן |

: לדפק לק
. אחית ו'למ
אא
| לה הו וּל\
ſponſionem habebat, quid tu dicis, impofſlibile eſſe ita 61‏

4 - 0 סוית התלמור ר

ſum ſuum ? Cui reſpondeo,
quæſitum 44 objedtionem quæ-

rentis reſpondiſſe, ut oſtenderet

antecedentem oppoſitionem nul-
lam eſſe. Atque ſi quis tamen
quærere vellet, cur non ſtatim

reefutationem quærentis ſua re-

ſponſione ad quæſtionem ſimul
dedit, qula quærens reſponſum
aliquod fcivit, nam 00 cecidit
auſa, ſed זט‎ diximus antca, quæ-
rens ſc vit objectionem contra
reſponſum, ergo ſcivit 16) -מס‎
dens quærentis oppionionem:,
alias repondens cauſa cecidißſet,
quare reſpondens 1ק1‎ utramque
reſponſionem dare debu ſiet?
Regero, oportuit quærentem
cogitaſſe, ſe velle primo quæ-
rere in genere, quia 1ק1‎ reſpon-

dens forte aliam, reſponſionem.

daturus erat, ſi vero ipſi daturus

אפשר לומר כן דא'כ קשדה.
קושוא ב' היאך נפלל עלל
הקורא . ול תירץ שנו
שאינו נסריור ברתירץ שלל
הקושיא הראשון והיינו כ*
זהו שיש לו סתירה על תירץ
התרצן זה אינו ראם בן קשה
אמאי לו הקשרה אורתה
סתירה אח'כ כשתשיב ללו

יישוב ובאשר רהבין המקשן
היישוב אז רארה שקושירתו
אמת שבררך. אחרת מתרץ
ג'כ עם הישוב ולפיכך ל+ת
רצה לשאול אותו הקושיא
התרצן כאשר ראה שאינו
מקשה לו הסתירה אז קשה
לו היאך נפל על" הקוררק
-המקשן

eſſet reſponſionem, tum eum interrogatarum refutationem

ſuam, quam contra illam excogitavit, & ſic docuit quærens,

& reſpondens codem modo docuit, primo reſpondebo 4
quæſtionem quærentis ה1‎ genere, 6 הונ‎ oppoliturus eſt, re.
ſpondebo ita זט‎ oppoſitionem illam refellam. Si quis porro
quæ reret, ſi hoc ita, quo probabo, quærentem alio 0
quærerc, nam poſſet מו‎ genere quærere, & cum dixiſti, ſi
ita, prima quaſtio moveri deberet, nam illa quæſtio re-
nam ſi eſſe deberet, ſecunda quæſtio eſſet proponenda, quo-
modo caufa ecidit .ב‎ Hinc opponi poſſet, ſecundum reſpon-
2ðD ſum:,

| סוגיות התלמור י 4
המקשן אלא ש"ש" לו-סתירי , ססק מסם ſum, quod deſtrui‏
על התירץ וא"כ כדמשני -ק reſponlione ad quxſtionem‏

quæ- 2 ,‏ תו1 1, 80066 nam, & hoc‏
ל' למה לא הקש הסתירה 81 habere reſponſionem‏ ם,]::;?

| אלאת p‏ המקשן בדרך deſtruendam reſponſionem re-‏
אחרי ואכ מכ'ש קשק
`}וֹ?כ'.?א' לא מוכיחאותי ומוד'ע ſententiam . nam quæri poſſe,‏
י קושיותו אלא ע'כ שהבין talem refu-‏ 6 בוסת1 Cur‏

ſpondentis, 41 ita quis quæreret,
reſpondeo , מסם‎ poſſe eſſe illam

tationem, poſtquam וס‎ reſpon- מה שאני הבנתו ושיש לו‎
ſum 06016 , itaque aliter eſſe non
„ eum refutationi oppoli-
Roren⸗ regerere deberere, cum הבין שעם היישוב מתורץ‎
ergo intellexerit quærens oppo- הקושיי שבררך אחרת' ודוק‎
ſittonem, etiam neceſſum eſt eum : היטב‎
vidiſſe quæſtionem ſuam veram 4 |
eſſe, & alio modo etiam reſpon- מו‎ |
ſum accepiſſe, eadem refutatio- :
סמום & , סם‎ noluit eandem quæſtionem movere. Cum er⸗
סק‎ vidiſſet reſpendens, quod quærens 61 objectionem 4
reſponſionem fuam non propoſuerit, idem reſpondens apud
ſe quæſivit, quomodo quærens cauſa ceciderit, 4 didicit ali-
ter eſſe מסם‎ poſſe, quam eum habere oppoſitioneni ad re-

ſponſionem ; Quod ſi ita iterum quæri poteſt.

quæſitus reſpondeat, cur quærens ei non affert objectionem,
contra illam reſponſionem, hinc aliter fieri nequit, quin
interroget alio modo; Et ſi hoc ita, magis quæri poteſt, cur
quærens non probet, % quæſtionem 61466 proponat, unde
enim aliter fieri nequit, quam quærentem & quæſitum eandem
ſententiam habuiſſſe, & quæſitus ſcivit me illam refutatio-

nem refellere poſſe, & ſic ſimul intellexit, quod eadem re- 2

futatione quæſtio 1114 ס40001 וט!מסק1סץ‎ quam propoſuit גוץ‎

alia & debet hæc diſputatio סמס‎ ruminari & meditari. 4 (כע‎ . .

יישוב על= הטתיררה אזי

2

(%%
וּשל ו

00
2
1

הופפז -

ו
100
ſpondec‏
gatus ₪1‏
ם
ſponſion‏

urrat

40 )חװסס]‎
% , reſp
terroga⸗
ſionem

מפס ה |

tiam ₪

ול |

; א א
וס

&0]? ת
4 ה

ס\)מסס)ס\ץ
0 8

—
07

ב
ל הה'רן
הלא
א (כ -
ה
אמא' לאמוכי
' קשותו א

מח שאנ' ת
יש על ו
גין שם הי
הקושי לכררך
הס

0 װשב) ו

- א שסרסג&ס[ל(

ſpondens apu

0 -

1 לו װןסג\ס\}ן}ו
--

0
tobj 00 0\1%111!

1\1* 0 ףו 4

ס&םט )גטסקסץ

86}\1111 6811660\ ;

)16366!11 0

%)וזן

2

meodus 67 hic (zz).

gari debct < per ſecundam re-
futa-

סוֹג"רת התלמרר מו

1

yna quæſtio & quatuor
reſpondentes una ſe-
rie occucrentes; Ut
alti⸗ 5 Rabba, & Rab Aſchi, cujus

reſponſionem Rab Aſcli, & quæ-
ras ex me, cur quæram ad re-

ſponſionem R. Aſchi, & non ad
refponſionem Rabbinæ, cui re-

ſpondeo, ſi ססם‎ ita, tum interro-

gatus fuiſſem, cur non proponis
ſecundam refutationem ad re-
ſponſionem Rablæ, & ſi quis
quærat cur ספוס‎ non opponam

ad ſecundam refutationem Rab-
24, reſpondeo me hac vice in-

terrogatum fuiſſe, cur ad reſpon-
ſionem Abbæ ſecundam refuta-
tionem, & non proponis ter-
tiam refutationem „ quod 4
| - קקר‎ vVerba, magis quam Rab-
inna & Ral, Aſchæ quæri debet;
Et ſi quis inſtaret dicendo, cur

non profers tertiam deſtructio-
nem 24 reſponſionem kabbæ?
Reſpondeo, quia quod interro-

Quæro 4

סוגיא המקשן אחר וד.
| תרצניכם זה אחר
זה ע'ר משלל אביי. ורבצת
| ורבינא ורבאשי וזהו הררך
אני אקשה קושיא על תירץ

| רבאשיי ואית לסרת אני
מקשה בתירץ רב אשי ולא,

בתירץ רבינא ו"ל דאז היו
שואלין אותי למה לא מקשה

= מתירה כ' בתירץ רבא וא'ת

וְבַאמרת למהה לא אעאד*
סתירר: ב' בתירץ רכזת

וי"ל דאז היו שואלין אותי.

למה אתה מקשה בתירץ

רבא סתירה ב' ולא סתירה .

ני שקשרקו ברבריו יותר
מברברי רבינצת ורב אשי
ואית ובאמת למה לא אשאל
סתירה ג' בתירץ רבא ך'””ל
מאחר שקשה עםסתירהב'
וצ'ל= תירץ עליו ואלדו
תירוצים סותרי' זה את זרק
ב לל

( „) Ruminay: & medira,s, Hebr. ורוק היטב‎ ):1181)181}111\18.

(z2) Modur eſt סת‎ , Hebr.

&her eſt via, alias etiam
voeant 77„ exemplum, pro סס‎ 46 nos dicimus exempli gratia.

Hh (aga)

6 התלמור מו‎
futationem, ad 13 mihi reſpon-
dendum eſt, & reſponſiones ſunt
contrariæ, intelligens ſecundam
refutationem ad tertiam refu-
tationem, quæ cum ita fint, im-
poſſibile eſt reſponſionem illic
proponi, adeoque merito oppo-

reſponſionem Rabbæ, quia‏ 0 סמ

quos hoc latet non intelligerent
quæſtionem 646- ad vertba 47004 ,
& ſermonem plus refellere, quam
continetur in verbis Rabbæ, & 6
interrogare 6הס‎ cur non 4
quæſiverim, ad verba Abbiæ, un-
- 06 מות‎ allud quæſvi, quam
quod ad reſponfionem ₪- Aſchæ
proponendum habebam ; 6
ת‎ quis porro quæreret; quid 01
co, quod ſi Oppoſuiſſem ſecun-
do ad verba Rabbæ, quæſitus fuiſ-
ſem cur propoſuerim tertiam re-
futationem ad verba Rabbæ, cum
majora dicenda reltarent | 444 [
proponenda 10111006 refutatio ſe-
ecunda, hinc hac vice non pro-
ducendam eſſe teftiam refutatio-
nem, quia reſponſum adſit, ſed
eſſe refutationem reſponſionis,

רילסתירה ב! ותירץ סתירה
ג וא'כ אי אפשר לומר שם
דהתירץ, וא" . בדין ‏ יש
להקשות בתירץ רבא . אך
שהעלם לא יבינו שמתורץ
הקושיא ברברי אביי יותר
מברברי רבא וישאל אותי
למה לא שאלתי ג'כ בדברי
אביי לכך לא שאלתי ב'א
בתירץ רב אשי וא'ת. איך

| אמרתי אלו הקש?־תנאַבךבךוּ

אותי למהאניהקשה סתירה,
ג' . בדבְרי רבאת גתררברהק

בשקשה סתירה ב/ אז אינו.:

קשה סתירה ג' בי יש עליו.
הירֶץ אך שנסתר התירץ
בתירץ שלל הסתיררק. ב'
ובשאתה תקשה סתירה ב'

לא קשה, סתיררה ג' כי אי -
אפשר

) 004 Cum majora dicenda reſtarent, Hebr. אדרבה‎ dicitur
eum magna arbor multos ramos habens non planè fructu orbetur,
præ copia fructuum, unde Proverbialis ocutio, /7 074 magni habet,;
parvum מס‎ curar, quod 06 115 dicitur, qui præ dicendorum copis
minora capita abſorbent, negliguntque.

(bib)

cum 1
ה‎

ה
eſle ne‏
הופו
poteſt‏
Nam [‏
ו
ה
wetro,‏
] מו
telpone‏
4
4
10
ex‏ וו
ו
0
ל
Kionem‏
re, ſecun‏
מו ת
ח 1
ſint‏ מ 1
reſontan‏
ף
ſonem,‏
00 סת
ת מסה
01 ג
י ו

& ,;:%#א

רלכתירת נ
אכ א \
התיוץ וא
להקשות כת
טהעם לא
השא ברג
מנרגרי ונא
למח לא טאל
אג'י ך לא
מירן רכ אל
אמרת' אלו ת
] האסיותג
אה'למהאני
י כרכרי ר
נ»?ק*טר סקר
לה סתיוה 1

| אא

| הש ש
כטא'גת הקש
לכ וע ה
וה נתו

— /
8 אדרנה .

!12112;[ '01 ו 0
ה הו

.

2
5

4
0

--

ſponſionem, quæ ſi ita ſint,
poteſt tertia refutatio proponi ב‎
Nam impollibile eſt, proferri re-
ſponſionem 44 tertiam refutatio:
nem, quia ſunt oppofitæ è dia-
metro, unde mihi videtur, quæ

Rabba.
Abbia?
reſponſum regerere, & non pe-

| שו הא

refutationem ,| ſi quæras ſe-
cundam refutationem, aliter
eſſe nequit, quam te ignorare re-
non

ſitum Rabbinam quærenti nihil
reſpondiſſe, ſed conſentire cum
Quid verò quæſiviſti אס‎
Deberet ille tibi tuum

tiiſti ex eo, ut mea Ieſponſione

tibi reſponderet, quæ amplior &
melior eſt, unde aliter fieri ne-

quit, quam eum גוטף‎ 0 quæ-

ſtionem meam poteſt interroga-

re, ſecunda objectione ,& illa t בז‎

men in סנו)‎ reſponſo non inveni-
tur, nihil quærere poſſe. Quæ
ſi ita ſint, quid quæſiviſti, ut tibi
reſponſum tuum regereret, hinc
quærendum eſt ad illius reſpon-

ſionem, ſecunda refutatione, &
non propter tertiam refutatio-

nem, nam ad illius reſponſionem

etiam quæri poteſt : Nam non
habetur pro refutatione, & ſic

Aſchi, cum Rabbhina concilium habuit,‏ . ג
ipſum dicit, tu Rabkbina interrogaſti Rab.‏ 44 114 סמגת 6, 1\4%4 :

Hhh

ו
ג

סוגיות. התלמור מו.

cum reſponſione 208 ſecundam

ר3
אפשר לומר התירץ שלל

הסתירהג'כיהם סותרין זה -

את זה אלות נ'ל שהתרצן
רבינ4 ל4 השיב למקשן
בלום אך התווכח עם רבא
מה שאלר] לאביי שישיב
תירוצך ולא שאלרת אותו
שישיב תִירוצי שהוא יותר
מוב אלא ע'כ משוםשקשה
לו עלל תירוצי סתיררה ב'
מש'אכבתירוצו שאיני קשה
כלום וא כן מה שאלרת
אותו שישיב תירוצך ג'כ
מזה המעםז שקשרה עלל
תירוצך סתירה ב'ולא משום
סתירה ג' כי בתירוצי ג'ב
קשרה צתלות שאינו יהשב
לסתירה * והשיב לו רב אשי
דרך וויכוח עכם רבינות
לדהמליץ בעד רכז והכי
קאמר לירה אתדה רבונות
הקשת רבא שישאל" ארז
אביי שישיב תירוצך ול4ת

שאלת אותו שישיב תירוצי.

- שהוא.
ut loquatur loco‏

2 . bam,

% התלמור מו‎
bam, ut interrogaret Abbiam,
qui det tibi proprium tuum re-
ſponſum refutationis 1000 , 6
cur סט 111 ז6קן הסת‎ tibi meo re-
ſponſo reſponderet, quod duo-
bus illis præſtat, & non poteſt
proferri ſecunda refutatio, & ſic
aliter fieri nequit propter pri-
mam refutationem, quæ reſpon-
ת‎ meæ opponi 68]סק‎ , 1 ergo 0
tua eadem quæſtione quæri -סטף‎
que poteſt, הסם‎ mirum Rabbam
מסת‎ interrogaſſe Abbiam, ut tua
reſponſione reſponderet, vel

etiam mea, propter refutationem

primam, & מסם‎ ſecundam, nam
refutationem מסם‎ pergit urgere.
Hoc ſi ita, 24004 recte quæſtio-
ne ſua ſe convertit ad Abbiam, ut

ei ſuo reſponlo non reſponderet,

ſed propter tertiam refutatio-
nem. Quæ ſi ita ſint, quæritur
quid .ם‎ 024 reſponderit, cum
etiam ita tertia refutatio quæri
poſſet ? Clauſula vel con-
cluſio eſt, deſtructio quærenda 7
(bbb) ad בהסמס)תסקוסץ‎ 7
Aſchi & Rabbinaæ, refutatio ſecun-

da quæritur ad reſponſionem Rablinæ, Rabbæ, & tertia refu-

מוגיות
שהוגת יותר מוב משניככם
ואינו קשה סתירה ב' אלצת

ע'כמשום סתירה א'שקשה

על תירוצי וא'כ גם עליך
קשה זרה ומשוםם זדה לאת

ש*אָבי.יי,יי* רבנא אערת . אביי
שישוב ארת תירוצך או ת

תירוצי משוםם סתירה א'ולא

| משוםם פתיררה ב' כי אינו

מחזיק לסתיררה וא'כ יפרה
שאלל רב4= לאביי שישיב

תירוצו אלא משום סתיררה.

ג' אם כן מאי השיב אביי

| \ בתירוצו שקשוה גםם כן
< =\ פתיררה ג! וכלל" הסוגינת

סתירה א' קשרה בתירץ רב
אשי ובתירץ רבינא פתירה

.. ב קשרה בתירץ \ רבינזת
\ |כבתירץרבאי סתירהג'קשה
בתִירץ רבאת בתירץ אבי".
ואחר כך הולך הכל מאליו

וקלי לחבין :

tatio quæritur 40 reſponfionem Rabbæ, & Abiæ & tum omnia

ſponte fluent, & facile intelligitur.

——

) 7 Deſtruttio quarenda eſt, Hebr. e' ואסטן סתירה אחד‎
verterent, ein Verſtoͤrung iſt zu ſrggen. י‎ ;

XVI.

אתז

י

מאס .

ך
י
/ 6
1
901
י
ף
וס
הצ
41 סם
prir‏ ף
quitur )‏
10060
0 י
1 ף
Dedita eß‏
Aliter cog‏
וה
1
כ.!}װ} םװ)
Wareret‏
Pri 0‏

תש]תסק] 1

י

60318, 00

שהוא יותר
וה כ
לכמשס סו
ע תירע' |
קטהוה ומ

] ל תא
ששג את ו

וו' משום
מטים סת'ו
מחוק לסתיר
של תא
תירצו אלא ו
ג ום כ מא
נתרעו. ע

*516

| XVI. Va eſt quando dio |
, ותירץ.‎

interrogantes & duo
reſpondentes occur-
runt & reſponſione ſecunda bre-
vibus reſponderi poteſt, ad -אטף‎
ſtionem primam; Quæ ratio ſæ-
pe occurrit, ita זט‎ 24 ſecundam
reſponſionem objectio proponi
queat, quæ autem prima reſpon-
ſione refelli poſſir.
Secundus modus 61 quando
reſpondens obſervavit ex dictis

quærentis„quod Reſponſionem

.
7 ח י
ו

.ו כהיו'ך \ ב
| א" 'ה

לך
7 לת

| לה 0שא,

7
ו

ſciverit, & tamen cam refiuavit,

nam ſi ita non eſſet, cur hanc &

non aliam quæſlionem proponit,
quæ prima melior 6101 , hinc ſe⸗

quitur dici debere, eum reipon-

ſionem ſecundam ſciviſſe, 6

quod 64 quæſtioni ſatisfactum ſit;

Qux 11 ita ſe habeant, etiam -אס‎
pedita eſt ipſius objectio, hinc
aliter cogitari nequit, quam eum
roefutaſſe reſponſionem, unde hac

reſponſione ejus objectio expe-

dita fuit, ſed eum videret, quod
quæreret ſecunda vice, non
prius, adeoque poſtea.

Hoc ſi

„um omm \ ההות, ג‎ ſcivit, & hac vice re-
י0‎ ſponſum accepit;
— Y,ſalt Ex tertio modo primæ reſpon-
e ſionis, quod illa ſecundum re-
7 Hhh -מס?} ג‎

י סרבירח התלמור .-

סוניא שי מקשבים ושני
רתרצניםם
השני יכול" לתרץ בקיצור
על הקושיא הראשוןי הררך

\פשוט מאד על תירץ השני

קשרה םתיררה ' ובת'רץ
הראשון מתורץ הפתירה ;

הררך השני התוצן
, רצתת
במקשן שע'כ ירע זה התירץ
וסתר אותו רא'לב למרק
מקשה זו ולא קושיא אחרת
השני הטובה הימנה אלצת
ע'כ צ'ל רירע התירץ השני
שמתורץ זאת הקושיא ואם
כן אף קושיותו מתורצרת
סתלגת ע"כ סתר התירץ

לפיכך השיב לו זה התירץ;

אבל כאשר רארה ששואלל
הקושיא השני אחרכך א'כ

| לאירע כלום והשיב לואז:.
| הררךהשלישי תירץ.

; הראשון

;םרתר ארז התירץ השני
ולפיכך אלו הש" בקיצור

התלמוד י
quan-‏ 1 סמום & ſponſum refutet,‏
do 61 brevibus reponderit ex re-‏
ſponſo ſecundo, timeri potuiſ-‏
ſet ne quæreret ex reſponſo pri-‏
mo, unde primo reſponſo re-‏

.

ſpondit. Habuit enim quidem
refutationem, ſed 11 illam attu-
liſſet, reſponſum accepiſſet, re-
ſponſo ſecundo, ſed ſit ſicut ſit
(ccc).

XVII. H' uſus eſt valde ſub-

tilis, unam quæſtio-
nem uno interrogan-
te proponit, & alio modo -אגוף‎
rit multipliciter, quod verò re-
ſpondens in genere intellexit, 6
quærens habebat reſponſio-

nem, ſed revera quæſtio ita intel-

ligi מסם‎ debet, nam 11 ita eſſet,
ſequens quæſtio nihil valeret; Et
quando quærens vidit, reſpon-
dentem non generaliter eum in-

tellexiſſe, quærens cum reſpon-

dente clarius diſputavit ad ſe-
cundam quæſtionem, ut probet
ſe primo non generaliter interro.
gaſſe, & probat etiam ſuam re-
ſponſionem eſſe veram, quem

| 0קסץ

\

| סוגיות
תירץ שני פן ישאל" אותו
מתירץ הראשון לפיפך השיב
לו תירץ ראשון הא שאל

עליו סתיררה אז השיב לו
התירץ השניממרה נפשך :

יו

הסוגיא זו עמוק מאר
בפלפול ובחריפות

גדול פתח עיניך ולבך ותבין

| הכמרת התלמור והקשרק

קושיא במקשן איאלא מקשה

בדרך אחרת בפני' שונורת

התרצן הבין כפשומו ועל<
הקושיא יש לו תירץ אךהאמ'

במקשן אי אפשר לומר כן

דא כאינו מקשה בקושיגת
שאלחריו כלוםם' וכאשר

\ הארק המקשן של4ת הבין
| \ \ אותו רק כפשוטו התווכה

עמו בקושינת השני שלגת

| \ הקשה כפשומו וגם מרארק

אמתיקושיותו * התרצן לא
הבין את המקשן איך שא .

(Cece) אהץ:84‎ At, Hebr. ממהה נפשך‎ \= |

)0(

ו6ו
131156&[)

חס |

dil‏ סו
ſit in ſu‏
rentem‏
ף
il‏ מ
; 00
g‏ ו
₪ 1
4060
ה
ס tius‏
tem ex‏

]

- מ‎ co.

96066
&ס}'ש!ת'נ
א
00

teltium,

ו 618
ו non‏
ס
י
/ ף let‏

&6] [מטוּ) .

ף ו

lto, 6

—

04
1

חויץ '
מתירץהרא?
ל\ תרן וא
ל'ו סתירה
התור הנ

י

הסו'א ו
לה
מי
הכמר. התר
קוש"\\במך\ש) ,
נדו אחית ג

| א שול

- | קא א
ל'ו כלג
מסק ספסוס \₪ "התקון,
fieri enim poſ-‏ , 1601184106 6 סע -
- 166 eum ססתמ‎ primum, nec ſecun-
dum reſpondentem intellexiſſe,
ſfſed quod didicit quærens ף אס‎
üuſitito, eſt veritas ?

verò reſpondens נוס‎ intellexir,
quando quæſtionem ſuam pro-

ferret. Sed tamen vidit eum cum
ipſo diſputare, quia non perman-

ſit ח1‎ ſua 6 quæ-
rentem intellexit tertio modo

quærere, & hac 06 re cum ipſo

jam diſputat, & reſpondit 60 mo-

80 ; Reſpondens הוקו‎ probavit,
ſi in genere ]0 intellexiſſem, il-

lud mihi debuiſſer reſpondere,

adeoque aliter 606 non poleſt,
quin eum ſtatim intellexerit. Ter-
tius quærens putavit reſponden-
tem ex verbis ſuis intellexiſſe
exiſtumaſſe [ 0008 diſcurſaum
ſuum conti nuet, quia eum מו‎
genere intellexit, & revera ipſum
interrogavit modo tertio. Et
reſpondens אדרברת 0ת16400‎

)242( . ur intellexi te ad modum

tertium, & tibi ſtatim reſpondi,
ſed טז‎ me non intellexiſti. ;
non poſſum interrogare, quo
probare poſſum, quæſitum eum
היה. האמרת בתרצן וו'ללי‎

quæ:

43 -\.סומגה
אבל עכיפ ראה והבין שוויכח
עמועל אשרלגאת עמר על<
דעתו לפיכי הבין את המקשן
דרךג' ועל זה התווכח עמו
והשיב לועל זרז הדרך*

דהתרצן הוכיח אותו אלו.

< הכנתיך כפשומו הירה לי
לתרץזאת בקיצור אלא ע"כ
הבנתך מיד המקשןהג' הבין

- שהתרצן הבין בו שהוכי;
אותו על שהביןֶאותו כפשוט'.

ובאמת שאלדרך ג' והתרצן
השיב אררברה אני הבנתך
מיד דרך ג והשבתיך אך
יאתרה לא הבנרת אותי "
ואין להקשורת מנות ילן
רהתרצן הבין אותו ופרק
דלמ לא הבין אותו לנת
התרצן אי ולא ביכ'א כמו
שלמר המקשן בתרצן כך

רהתרצניםם \ מוכית. אות
המקשנים6.ביתור לשונם

שהם] מיד .תירצו לו קושיוי.

intelligi poſſe.

(ddd) אוט אררבדה‎ interpretari poſſum, eſt Gemariciſmus

ſive uſus ſpecialis Gemaricus, notatque magis adhuc in contrarium

רתלמרר 0 וו
probant quærentibus cum‏ ה אטף
reliquis piorum verbis, quod‏
ſtatim eorum queæſtiohibus re-‏
מסם 005 ſponſum dederint, ſed‏
intellexiſſe eam. Atque hoc eſt‏
fundamentum hujus formæ, quod‏
in quærentis pri mi quæſtione tres‏
variationes ſint, & de ſecundo‏
quærente videri probatum 646 ,‏
quæſtone prima non‏ מו quod‏
illa‏ מ1 quæſiverit in genere, ſed‏
eum indicare ſecundam & terti-‏
am quæſtionem.‏
rens indicat ſecundum quæren-‏
tem, quod 61 non tantum oſten-‏
derit tertiam, ſed etiam ſecun-‏
dam quæſtionem. Hincque di-‏
ſputatio eſt inter primum & ul-‏
timum. Verum etiam dici pot-‏

eſt ad quæſitum hoc modo, pri-

mum reſpondentèm reſpondere
. 30 tres quæſtiones, & alterum
etiam ad duas ex his tribus re-
ſponſum dare, nempe reſponſio-
nem 24 ſecundam & tertiam quæ-
ſtionem, & probare quod 61 mo-
do reſponderit ad ſecundam quæ.
ſtionem, & tertium reſponden-
tem probare ad ſecundam re-
ſponſionem clarum eſt, quod ei
nihil probaverit, ſed quod pri-
ma reſponſione ei reſponſum de-

derit ad ſecundam quæſtionem

%

Et tertius quæ-

סוניות
והוא לא הכבון אותםם *

- כלל הסיגנון הזו שבמקשן

הראשון יש ג' פנים6 שונות
בקושיותו ובמקשן שני נראה

| הוכהדה \ שלוק הקשרק

בקו*שיא" ראשװ כפשוטרה
ב'א קרש”'א שני מרומזת בו

וגכם קושיא נ' מרומזת בו
\ ומקשן ג' מוכיח על מקשן

בי שלו הראה לו קושיגת
ג' כ'א קושיא ב ' אבלל
בזה יש חלוק בין העליון

לתחתון שבתחתון צ'ל גכם

כן בתרצניםם בזה הסגנון

שתרצן הראשון מתרץ ג'

קושיות תרצן שני מתרץ 2

= תירוציכש מאלו הג' רהיינו
תירץ קושיא ב' ותירץקושי'

נ' ומוכיח שהשיב מתחלה
עֶל ב' קושיות והתרצן הגי

מוכיח על תירץ הב' שלגת

הוכיח אותו כי אבם שתירץ
בתירץ ראשן קושיות בי

ולוה קושיגת ג' י אך קשה.

בזרה קיצור דלמ4ת המקשן
> בפניםם = שונור]

\ כרקאמרת

ף - .

| \ הקשרק

& non
eſt, cur
ſuum al

המ -

₪ 4
inteller
0
ſitumim
ſum, \
illa opi
ſtonc e
nem, 6
ſtonem
putasne
non ]
lens enin
dit, nem
lexiſſe 0
ו‎
:וֹםוֹ}נסװש‎

1. 88»?1')” 0

5 teſpor
ודוס‎ 06
א‎
שופ‎

09 ]

אס" |0
: חןגט -
08

%(

הא ל
כלל הסננין
הראשון " (
נמשותו ומ
הכחת ו
נקשא רא?
כ קֶשא ע
וום שא (

- תקק ג' מני

' לא וואו
ג כ השא
הש חלק
לתחתן שתו

-4 לנמ'נם,
| ] היאע

לשו הוען /
ים נאלו
תי
פונח שס
לש |
לת
הח א ל)
כתיט וא |
לאקשאג.
המי
¹²⁰

& non tertiam. Sed quæri pot-
eſt, cur non brevibus dilcurſum
ſuum abſolvat? Fieri poſſe quæ.
rentem vario modo quærere ]
הז‎ quæſivifi ? Quætſitus גחטס‎
intellexit & etiam aliquid reſpon-
ſi dedit, & quærens putavit quæ-
ſitum intellexiſie tertium reſpon-
ſum, & 61 reſpondiſſe, אם סמום‎

illa opinione מו‎ ſecunda quæ-
ſtione 61 probat tertiam quæſtio-

nem, 6 indicçat ſecundam quæ-
ſtionem, cui reſpondens probat,
putasne intelligi ſecundam 6
non tertiam quæſtionem, quæ-
rens enim omnia contraria cre-
dit, nempe quæſitum recte intel-
lexiſſe tertiam quæſtionem, 6
quæſitus putavit quærentem in-
tellexiſſe quæſiti ſententiam, eum

agere 06 ſecunda quæſtione, hinc

reſpondens reſpondet, quod‏ 1ס
eum 06 tertia quæſtione diſputa-‏
re putaverit, & ſic non opus eſt‏

geherali quæſtione, nec etiam
reſponſione ad primam genera-

lem quæſtionem ? Cui reſpon-

- 060 , ſi hoc, quod quæſtio quæ-
rentis fuerit ſecunda & in prima

reſponſione reſpondentis puta-

vit eum agere de tertia quæſtio⸗-
ne, & ſecunda reſponſione et-

lam ita ſentit, quod fundamen-
Iii tum

התלמור י.

א -. סננית
כדקאמרת התרצן הבין אותו
ורעירץ לדו רקמקשן סבר
שהתרצןהבין קושיא ג'ותירץ
לו ולפיכך בקושיא בי מוכביה
אותו. עלל דקבנתו קושינת
שלישירת ומרמז לו קושימת
ב התרצן הוכיה אותו אטו
הבנתן קושיאב' ולא קושיא
נהמקשן סבר הכל להיפוך
שהתרצן הבין באמת קושיא
ג'אף התרצןסבר שאני הבנת'
בו שהוא מביןאותו קושיות
ב' ולפיכך השיב לו התרצן
שהוא מבין אותו קושיא ג'
ואין צריך לא קושיא הפשוט'
ולא תירץ קושי4ה הראשון
עלהפשוטהוי"ל דאם באמת
קושיא המקשן היה קושיות
בי ובתרצן רקראשון סבר
שהבין. אותו קושיותג' וכן
בתרצןשני סבר גם כן שהבין
שעיקר קושיא קשיא ב'וא"ב
קשה לשתוק המקשן הל4ת
מכללהדברים יורעלו תירץ
עלקושיותוודוק * ועור יש
לומר פעמים שהמקשן שאל
; 7 = בענם.

התלמור י. 434

tum quæſtionis 06 ſecunda quæ-
סו‎ ſi hoc, ſileat quærens in ma-
teria diſeurſui ſubjecta, & oſten-
det ipſi reſponſionem 24 quæſtio-
nem ſuam יווק‎ ) 666 (,
Atque etiam reſponderi pot-
eſt, ſæpe vario modo interrogat,
ita זט‎ reſpondens 61 ita reſpon-
deat, quemadmodum fieret
0. bis putet ſibi quæſtionem
tertio modo motam fuiſſe, 6
rente interim putante quæſitum
intellexiſſe reſponſionem ſuam,
quarto modo; & intendiſſe illum:
refutare,: & indicaſſe ſecundum
quæſtionis, quod cum obſerva-
rit reſpondens, qui ideo -חס3‎
reſpondebat ut refutaret tertium
modum, hinc patet: tamen: fun-
damentum quæſtionis eſſe ter-
tiam quæſtionem, hincque 61 |
probavit non poſſe fieri, quin
intellexerit non quartam 100 ter-
tiam quæſtionem, eique figni-
. ס‎ quomodo- 40- eam reſpon-
derit

סוניות
כפנים שונו" ר־;תרצן הבין
אותו בפניםם ג והשים לו

- המקשן סבר שהתרצן הבין

אתתו בפנים ד' והוכיח אותו

לסתור פנים ד' ולרמוז ללו

יפניםב'התרצן רארה של4ת

הביןאותו דעם הוכחה זו

אינונסתרפנים ג' לבן עכ'פ

סבר שעיקרקושיותו קושיא
ג'לפיכך הוכיח :אותו:דע'כ
לא הבנתיך קושינם די.ב"א

קושיא גיומרמז לו איך תירץ
לו המקשן הבין אותו עתרק

איך עלרה עלל לבו שהוצת

הקשהבפנים שלישי לפיכך

| \ סתרלו עתהקושיאג' כ'א
| \ קושיצת ביואז הבין התרצן
והשיב לו:

ת

;. Ubi vero quærens quærit quomodo potuerit cogita-

6 eum tertio modo quæſiviſle, hincque jam occultat tertiam

quæſtionem & quærit ſecundam-
& hinc ad eam, quoque reſpondit.

-

, ) 986 ןךןכ־‎ 14 communis eſttclauſula Derorumdue. Uſuum.
im hoc libro.

-.7

1ו
/

beret,
זס‎ 1
י‎
ס1‎
ſecunch
% non
011 0

=

ה
א 01

000 :

ת
tertio ]‏
] גס
ם מאווף
וום
Ne‏ ף
0
0 6?1&]116
ת

-[ ף‎
& ſic intellexit reſpondens,

א
&טך]%)ל%

1 וֹטף
, 2

= ים ש
אותו נפים

] הקשו

אזו בנגיסר
לתור גנים ו
ג'סכ'התיען
הגיןאותו רע

1 אננסתרפנים

מר טלרקי
ג'לפכן הכית
לא הכנתך ה

קושיא נומרמן.
קק הנן
אן לה =
ננס ש
סחרלו חה 6
לא גואוה

1 השנטן

8 הסס

OcCulatteteam .

ו

ד י₪
ß. 198.‏

infra, & eadem quæſtio

etiam ſupra quæri de-
beret, tribus locis, tunc quære,

cur is infra quarto & non tertio

loco quærat? Et ſi quæras, cur

formet quæſtionem tertio & non

ſecundo loco, & iterum fecundo

& מסם‎ primo loco, & quæras
quid convenientiæ eſt inter quæ-
ſtionem primo loco, & illam quæ
ſecundo loco proponitur, & ſta-
tim, interrogare debuiſſet primo

loco: Reſpondeo, recte id

quidem ſe habere ſi quæſtio illa
tertio loco moveri non poſſet,

etiam reſponderi poſſet, etiam

quæri מסם‎ debere ſecundo loco,
dixiſſem ergo quæſtionem ſeeun-
di loci reſponſum habere & ita

quæri non debere quarto loco,
ſed ſi prius quæro tertio loco,

etiamſi omnia illic tamen etiam
reſponderi poteſt id quod 4
quartum locum dicendum non
eſt, & reſponſio ג 700 מס‎ me
obſervata fuit, nam eſt ſermo

qui clare exprimi nequit? 4

ſi ita, hac vice interrogo ſecun-

do loco, propoſuiſſem reſpon-
ſuum ad quæſtionem ſupra dictam,

ס 2 11'

סוגיות חתלמו

interrogans quærat‏ 111.81?צ

סוניא' כשמקשן שואלי
| \ למטה וקשה גכ
כן למעלה בשלשה מקומות.

< מתחדבריך לומרמאיטעמא

שואלהמקשן למטה במקום.
|דיולא במקוםג' וא'ת. למרק'
אני שואל במקוםג'ולא יותר
||במקוםב' וא'תלמהאני שוא.
במקוסב* ולא יותר במקוםם
איוא'ת היאך תליא קושיגת
במקום א' בקושיא. במקוכ
ב'ומיר הירה לו לרה קשורת.
במקוםאי ויש לומרבשלמאו
בלא קושיאת במקום ג' לת
קשה במקום ב' הייתי אומר
במקום ב'ישלו תירץ שאין

שייך במקוםםד'אבל כשאני"

מקשה במקום ג' מקודם ואף
על* פישנכז שב יש לומר
תירץ זרז? מרז שאין שייך
במקוםד'אל4ת התירץ לאל
ישר בעיני כירוחק הוצפאמי
בן אז אני מקשרה למעלרק
במקום בי כך הייתי אומר
תירץעל הבלז הלא גםם כן.
| הוש

45 :

cur מסם‎ quærat primo ססס!‎ , &
etiam dicere poſſem, præceden-
tem reſponſionem tribus locis
commodam eſſe, excepto quarto
1000 unde aliter fieri nequit, quin
- סאם‎ reſponſio accenſeatur iis
quas vocamus (7))יסוד הנופ?"‎
Nec 10 reſpondere voluit, adeo-
que non quærit de interioribus
ſine loco ſecundo, hinc etiam
infra aliud reſponſum dari poteſt,
quod ſolum ſecundo & quarto
1000 commodum eſt, & 10 fa-
cilia hæc, +ט‎ ſupra dictum, ,4
& has duas reſponſiones evitavi,
propter alia non tangenda, ideo-
que quibusdam 10615 debet aliam

reſponſionem dare %ס‎ ſuo inge-

nio, ſed tertio loco quæritur,
cur quærens non antea interro-
gaverit, hinc illic veram teſpon-
ſionem dare debet, ſed inveſti-

ga 14 accurrate (ggg!:
XIX. Tn ססם‎ uſu invenitur ſæ-

pe in Talmude ut Cod.
aliquis duas‏ 4סטף חולין
quæſtiones proponat, 46 unadi-‏
ſpu.‏

התלמוד וח -

| סוגיות
יש לומר תירץ הקורםם כי
תירץ זה שייך בג' מקומורת

חוץ ממקוםד' אלא עיכ ז;
דהתירץ האה יסור הנופל"

|| מאליו ל מ"ר לומר זרק

התירץ אפילו בל'ז א'כ אז

אינו מקשה דלממה ב'לז הבי

< \ לכןיש לומר למטרה ג כן

תירץ אחר השייך במקוכס
ב'ובמקום ד/לבד * ובסגנון
דלעיל וק'לי אבל גֶ אלו
ב'תירוציםם נמנעיםם אצלי

מהמת איזו דוחק לכן. צריף.
לומרכל מקום ומקום תירץ

אחרבפני עצמו אך במקוכם
ני ולמה לא הקשרה המקשן

קורם מזה ולכן צריך לומר .

שםם אמת ר.ירץ מיותר ורוק
הטיב :

סךגלא זו נמצות כמרק

פעמי ברתלמוד
ברהדיי כגון . במסכ' חולדין
האמרראשואלעבי אבעיות
" ומדבר

SIff) Oonn —4: 1. 6. fundamentum per ſe cadens vid. ſu-

Qd, & hh notas noſtras.‏ הוס

)184( 4 :;:ו'שססמ 0 מ&&/;!װװ‎ Hebr. vn Prn.

ſputat
ו‎
ue tu

dum,

% ף‎
hoc a
16
מסק!?ז‎
שו16‎
V alte

m

י
אזס
ז deat‏
Priman‏
habere‏
ה
& %
cellt,‏
א
Mum ]‏
ה
tune no‏
nori‏

]ט&נװ 0
li‏ ו
1 ג 1
ic‏ ף
הש

——

00

למו ת
תירץה?]
ח ממקוסד

] החו הא

מאלו לא
התירץ אפילי
אנ מתר
לכן"ש לומר ו
ה'ר אחר ה'
ב נמקס רל
דלעילתלי
נ ת'רוצים ג
מתמתאין דו
"מרכלמקֶס
אחרכפני עצמו
ג'ולמה לאהק
קם מתולכן
0 =אמתתיך
הטכ:

4 ק

. װמוֹרא ש\אל

ſe cadens ו ש‎

סוגיות. התלמור ים

ſputatione, & omi ille re-
ſpondeat ad quæſtionem.

dum, ut ſi agatur de edendo 0

& quæratur;, an liceat edere vel

hoc agere, vel non; Atque
reſpondeat ut vult, novi tamen

reſponſum ſecundum, nam )

reſpondeat licitum eſſe, tunc no-

vi alteram quæſtionem à minori
4 majus, quod etiam acceperit
reſponſionem, & adhuc magis

licitum pronunciet. ת‎ reſpon-
deat prohibitum eſſe, tunc novi

primum etiam reſponſum ſimul
habere, & adhuc magis prohi-

bitum eſſe, ut dictum. Etſi quæ-
ras & cur מסם‎ alio modo pro-
0 1, h 6. ſecundum quæſivit,

& סה‎ ſimul reſponſurm ad pri-
nam ſi ad ſe-

mum habuiſſet,
cundum reſpondeat Prohibendo,
tune novi per Argument. à mi-

nori ad majus, primum adhuc

magis prohibitum eſſe, & ſi 4

ſecundum reſpondeat

At-
que tunc ſcio reſponſum ſecun-

ומרבר אחד ואיך שישוב לי

על זאר השאלרה * אדע.

מסברא תשובת ב/אם ישיב
< לימותר ק"ו האיבעי השני

\ מותר דנומוה יותר להתיר

ואםם ישיב לדי 4תסור ק'ו

|| הראשוןואם תאמר למה לא .

עשה להיפך ושאל השניוג'כ
ממ'ג האי נפשט אם ישיב לו
ער"השני אסור ק'והראשון
אם ישיב לו על דהבי מותר

ע"כ. רראשוז 4הסורורא'לד.
היהלו להשיב: בריתהאמה

זהמותרק'ו השני מותר יויש
לומרשירא פן לת ישיב לו
בריתחא ותצא מיניה חורבא
לומר כמו שזה אסור גםזרה
אסור וזה לא יהיר] . סכנדק
אמנם להיפוך הוא סכנרה פן

*אמרו כמו שזה מותרבן גם.

השמ מותר מצר הסבר'ואי ב
היה

- ־6):]1]1]

dum licitum 606 , tunc & novi primum prohibitum eſſe, nam
ſi ita non cſſet, ei נקשס‎ auſteris reſponaere debuiſſet (hhh)

„

—

quia dicis alterum licitum eſſe, quod jam ſcimus per Arg.
minori ad majus neinpe quia Primum licitum eſt, ſecun-

dum

n) E verbir auſteris reſpondere AebuiHet , Hebr. בריתחא‎ ; |

11 3

)111( ,

סוגיות התלמור ש כ - 8

dum adhuc magis licitum eſſe,
01 6 debuiſſet, quod ve-
ro, quia factum non eſt, patet
primum prohibitum eſſe? 4

quod reſpondeo, ſperet eumnon 5

rigide reſponfſurum, 1 חורבא מ1‎
deſinat )777( Nam dicent, ז‎
unum, ſic & alterum prohibitum
eſſe, & ססם‎ parum ad rem fa-

ciet, quia nullum pericalum (Ekk) " »‏
\ תמצא לומר זו אסור אכתי :
השני מהווא'ת אמאו לא
שאל אותו בפי רש"י וי"ל דאד

quia 60 nulla 6 transgreſſio,
ſed ordine inverfo adeſt perica-
lum, quia dici poſſet, זט‎ hoc ita 6
illud מסם‎ eſt prohibitum ; Et
revera ſi prohibitum eſt, legem
transgreſſus eſt qui fecerit; Quod
ſi ita, ei rigide reſpondere de-
buüſlet 2 .8& tunc tale bericulum
inde oriri nequit, quod verèò
gquia factum מס‎ eſt, audio illud
revera licitum eſſe, ſive ad eden-
dum ſi de eſu, ſive faciendum,
ſi de faco ſermo ſit.

HF. 20.

הירה לו. להשיב. בריתחנת
ומרלגת רקשיב . לדו ש'מ.
שבאמת מותר : |
סוניא. האמורא שואלל

אמנ'יש לו עוד שאלהבאם

ה'א שאין לדו כ'א אלו בי

שאלהגיוא'ת אמאילא שאל

- אותו בפירש * וי"לראזה'א:

שיש לו עור שאלהד/באת"ל
מותרהיפוך הקורמת שהכם
:וי.ת”ל אסור וא”ת היאך ס'ד
` אלו

XX. iſcipulus )771( quæſtionem Proponit clarè, ſed ha-
bet adhuc aliam quæſtionem, ſi dicere velis hoc
prohibitum eſſe amen reliqua eſt quæſlio ad ſecun-

dum, & 1 quæras „cur in Raſchi ei non quærit explicationem: „

Re-

(1:) קסש חורבא‎ eſt deſtructio.

(k) Nullum periculum סבנה‎ trabem alii verterent, difhcnl- `
ס69 ם!שװסםסץכמזסמ‎ intelligo.

1
| 86]
ף
וה
] סת
nor‏ 8
חסת
ו
]
cedan‏
06
י
ו
modo‏
ל
11
ponere‏
א למו
ןןן]ס ןל)[
beat,‏
7 ו
ה

י

ת
יש
Omnnes‏

Goſin

0

ה

%#ט[ %

הו
מיוא ה
את מות

|

מג'א הא
אמ'יש לו ש
תמצא למרו
העני מחוואו
של אותוכפי
הא שאן ר
שאלות \נאמ
שאלהג'וא'תא
אותו נג'רשי
שש ט ער ש

| אעעייע

ותלאסר'וא

ה %3\#\0;

ho 1‏ ר ו
| א וד-

נו 00007 610
>) ע

-. -.

התלמור כ

Reſpondeo 0 vice 18 dixi pu-

eum non habere niſi duas‏ פתג1
quæſtiones, cum tamen revera‏

adhuc tertiam aliquam quæſtio-

nem habeat. Et ſi quæras, cur
61 מסם‎ clarè propoſuerit quæſtio-
nem? Reſpondeo, hac vice 1
viſſem eum adhuc quartam quæ-
Kionens habere nam etſi tibi con-
cedam licitum eſſe, quod 6
converſio אס‎ antecedenti conce:
do prohibitum eſſe, ad eſum vel
0 factum. Atque etſi dicas, quo-
modo cogitari poteſt ſupereſſe
adhuc quartam quæſtionem, nam

ſi illa ſupereſſet eam clare pro-

ponere deberet? Reſpondeo
אם תמצא לומר‎ non eſſe æqua:
le, cum unmm ad efums prohi:
beat, & alterum loquatur de
