quæ prius producécta erant. Capite
Hæ puellæ, Si furatus eſt & mactavit
in Sabbatho; furatus eſt & mactavit
idolis ; furatus eſt bovem lapidan-
dum eumque mactavit, quadruphum
vel quintuplum redcdit: uti ſentit
Doct. Meyr; at Sapientes abſolvunt.
41 in Gemara dicunt, illud Sapien-
tum Abſolvere ad partem tantum,
ſenſus eſt, ad mactatum Idolis &
bovem lapidandum, referri. Ita fi-
milia omnia. Quandoque autem
aliquid ſub finem dicitur, cum tamen
non ad מנסמת‎ ſed principium ſpectet.

הליכות - עולם

בברייתא או במתנ" אחררת
וכןמוכיח הגמרא בפסחיםם
פרק אלו עוברי/ ראומ' דאי
שתיק תנא בהדרא מכילת4+ת
איפשר מהדר במכילת4ת
אחריתי הילְכך יש ללמוֹוּ:
הילכך יש ללמוד מזה רכן
היכא דאשכחן הנא מוקשה
מחבירו במשנה ושתיק אין
לומר דמדשתיק הורת וקבל
אלא אף על גב דשתיק הכא
איפשר דמהרר בדובת4ת
אהרינא א'ג מהדר ולא חש
הגמראצת להזכירו וסוגיר
הגמרא בכל" כהג ראומר
מאימהדר ליה פלוני לפלוני
כגון בריש ברכורת שפיר
קאמר ליה רבי יהורה לר'מ
אמר לך ר'מ וכו'וכן בכמה
דוכתי |
כר) מצינו ותכמיכס
אומרים רלא קאי אבל מרה.
ראייתי ברישנע פרק אלי
נערות גנב וטבח בשבת גנב
וטבחלע'א גנב שור הנסקל
וטבחו משלםם תשלומי '
וה' רברי רבי מאיר וחכמים
פוטריםם + ואמרו בגמרצת

התכם כ' קא פטרי רבנן
Capite‏ ;

6
.

ננויית
וכומני
נק אל
אתריחי
הלנך י
ה'נא רא
מו'ר נ
למרדמ
ם
א ו
אחרעא
המס

| שש

'מחד
ט מיו
ר
8 .
8 7
)0
נחו
מ
9 כ 4
פשריט 0

Capite Poſtulang: Si aliquis ſocio
ſuo domum elocet, is qui eam con-
ducit ejusdem poſtibus ſacrum para-
graphum inſcribere tenetur, quem

egrediens non auferet: ſed 11 pere-
grinus 11606021 , illum manu ſua au-

ferens exibit. Exemplum habemus
in quodam, qui illo manu ſua ablato
egreſſus eſt, & poſtea uxorem cum
duobus flius ſepelivit. Hic -1ס‎
tur, An profertur exemplum conſti
tutioni repugnans? id eit, Forte
exiſtimabis id ad finem referendum
eſſe. ſed reſpondetur, ad principium
referri debere. 810 ſimilia omnia.

- 6.201. Hic eſt Baraitharum mos,
ut acutè multa ex uno Scripturæ loco

eliciat : quamvis ex iſto loco Scr. non

niſi unum profluat; ex alio verò aliud.
Verum orationis curſu & impetu

iſta omnia ex uno ſcr. loco author
elicit. Ut ex סום‎ Deut. 22. I. ח0‎
occultabis te: nonnunquam te occul-
tabis, זט‎ ſacerdos cum pecus in ſepul-
chretum audugerit; aut ſenator,
quum illud ejus dignitas non permit-
tet, aut cum ipſius opus præſtat operi
alterius &c. Attamen quod 06 ſacer-
dote, quum pecus in ſepulchretum
aufugerit, dicitur, אס‎ eo proffuit, quod
non detur præceptum affirmans- -מ1‎
fringens interdictum reſpectu ſacer-
dotum. Item, Cum ipfius שקס‎ al-
ואדוסק‎ opere potiut eſt, inde profluit
quod Deut. 15. 4. ſeribitur, Omnino
in te ne eſto egen. Ipſum tuum opus

præcedere 06006 : סט‎ in Baba Metſia

ו השער השלישי פרק ב -

אשארא פי: ע'א ושור הנפקל
וכן כל כיוצא בזה ולפעמים.
אומר מלה בסיםי ולא קיימא
אסיפא אלא ארישגת פרק
השואל" המשכיר ביר]
לחבירו על השוכר לעשות

לו מזוזה וכשיצא לא יטלנה .

ובנכרי יטלנה בידו ויצאת *
ומעשה בא' שנטלרה בידו
ויצא י וקבר את אשתו ושני
בניו ומקשה * מעש' לפתוך
פי רקסיר דאסיפצת קלפ
ומשני אלא ארישא וכן כל
ביוצצת בזה :
| כרא ) דרך הברייתות
למדרש מחר קרא כמרק
דרשות אף על גכ דלא נפקא
ליה מהך קרא אלא הד+ת
ואידך מקרא אחרינא נפקי
אלא אגב ריהסג4ת דריש
כולהו מחד קר4ת כגון הך
והתעלמת ! פעמים שאתת
מתעלם כגון. כהן בביות
| הקכרוות וזק] ואינרק לפי
ככורו או שהיתה מלאכה
שלו מרוכה משל חבירו וכו'
וכהן בבית הקברות נפקאת
דלא אתי עשה ודחי לאע
תעשרה רכהונרק ' ושלו
מרובה משל חבירו נפקא
מרכתיב אפס כי לא יהירק
כך אביון שלך קוד' כראיתא
במציעא אלא רנֶקט כולהו
do⸗‏ * ומעשה

- - אסבת עלם? ₪ . .
בחד קרא אנב ריהטא וכי omnia ex‏ 761'1131])111001 5:־1־41)3);8]11
כמה ברייתוֶת ; -0%% eodem Sc. 1060 deſumat;, 18 fit‏
האיגוונא בכמה ברייתות : pluri-‏ מ1 tionis zmperd. Ejusmodi‏
י פעמ,ם לא רייק : occurrunt.‏ וסזוג זגם . mis‏
6. 202. Aliquando Misnicus in Ln .

Misna 24 quantitatem סע ת3‎ parvaac-.
curate מסת‎ attendit. Initio Bavæ po- מוטם בריש בבא בתרה‎
ſtremæ in Misna: Ubi diſſectis late- במשנת שנהגו לעשות‎

ribus ſtruere ſolent &c. dicitur in Ge- פסיםם לביניכס וכר אומר‎
mara, Quum 24 palmi quantitatem בגמרא כיון רלא ח,` ספח‎
. /

non pertingant, author quantitatem
non =-תוא‎ Similiter מו‎ "6 quæ 2 לא חשיב וכו בענין התלוי‎

numero dependet, author de errore בחשכון לא דייק כבשהיה‎
מז‎ 6 aggravanda ſollicitus non eſt. Ut הטעורת \ לחומרנת * פ'ק‎
סוכה 2 .ק62‎ : Tugurium fornacis 2/222 דסוכה סוכה העשויי‎
quaniitate ſtrudum. Hic diciur, קאמר התםם לחומרא לא‎
Ad quantitatem in ססמ4ג91.קה‎ 2 hi-. . .
bitam anxie non attendit. Hujus- ; רק ורכוותיהו טובא‎
modi multa ſunt. רג) אין למרין‎ ,
6.203. Ex univerſali particula, ubi הכללורז . אפילו כמקוכם‎
etiam additur Præter, iſtiusmodi quid
colligere non licet. שנאמר בהכם חוץ בקחשץ 8 : קידושי ם1‎
omnibus præceptis affirmativis, quæ מן גרמא‎ '
à tempore dependent, liberæ ſunt נשים פטורות וכו ומקשרק‎
mulieres &c. 1ם1‎ objicitur: Hacc וכללא הוי בתמירז - והוי‎
סת‎ eſt generalis regula! cum 2 ₪- מצות שמחוה והקהל מצות‎

ratione. Atqui præcepta 6 lætitia
& conveniendo ad audiendum [69 ונשיכם לנמס‎ 8 E

חייבות ' ומשני אמר רבי tempore dependent; & nihilomi-‏ ג
יותאי אין למדין וכוי וכן nus mulieres tenentur- Atque re-‏

ſpondetur, dixiſſe D. Joheum, Non z,.
9 ] מייתי בפרק בכל מערבין‎
וא'ת סוף סוף מאי כל רקאמ'‎

colligunt &c. Simile producitur ca-
pite, Omnia miſcent ac conjungunt.

uod ſi dicas, Quid tandem illud דכיון דאינו כולל אין זת‎
Omne quod legitur? Nam ל ' הקצת הו. - -פמתטטף‎
mwa תסם‎ complectitur, מסת‎ eſt :'?:חי הומתע . ותט‎ 2 e 3
verſale Reſpondendum: partem 1- : כל בערך אל עצמו‎
lam eſſe totum, reſpectu ſui ipſius.

P92 *

כל מצו עשה שהז

0.104-

נחד
הא'ג

(ר
תנא ‏
מיוס
[
גלם
בגמוא
לא חו
כתשכו
הסנ"
וטה
קָאמר
\
(רג
דוֹכללװ'
מר
י
נשס נ
וכולן !
ת ט
ש\'ן\כזן ]
ח"בװ'ג /
חא א
בפאָ
את סף
ךכץן 4
⸗

7 מ.

0

2

9, 104'

6. 204. Ubicunque numerus ap-
ponitur; id fit quò inde aliquid eli-
ciatur: סט‎ Præcipua opera ſunt 6.
סט‎ minus. 1110 in Gemara riman-
tur, quare exprimatur ejus nume-

rus: ,0.ף‎ quorſum hic numerum

1680 ? 1 opera tantum propone-
106 : 86 סקס‎ ſatis cognoſcerem eſſe
triginta novem. Similiter rimamur
apud verba, Quatuor ſunt damno-
rum fontes. Sic ſimilia.
- 6- 205. Ubicunque 1 Misna dici-
tur, Magna regula, ita loquuntur,
quia res illa gravis eſt. ut in 6
06 Sabbatho, Regula magna: ſimili-
terque alibi, ubi res gravis proponi-
tur: quemadmodum ibi in שבת‎ ,
capite, Regula magaa. ל‎
| 6. 206. Aliquando מו‎ Misna &
Baraitha author Scripturam produ-

cit: quum tamen ipfum quod tracta-

tur non ſit legis; ſed Doctorum po-
tius; Scriptura autem 65 applicetur.
יבמורת ם1‎ : Dimiſſam uxorem non
ducent Sacerdotes. Hic nonniſi 01-
miſſam invenio: unde illud 66 mu-
liere excalceata? Docetur quod re-
ſpondeas Levit. 21. 7. Et mulierem.
1060 concludit 1ס1‎ author; illud 64
Excalceata Doctorum eſſe; Scri-
pturam verèò vulgari quadam ratione
20 modo eò applicari. Similia paſim
occurrunt-
| .ך6-20‎ Invenimus etiam in Misna
diſcipulos à ſuo magiſtro diſſentire,
& priori loco commemorari ante

magiſtrum ſuum. cap. 1. עדויות‎ . Di-

ſeipuli Schammæi dicunt, Quadran-

3 ; השער השלישי פרק ב

(רף) כל היכא רדתני
מניינא לדרשא כמו אבורת
מלאכות חסר אחת דייק.
בגמר מנינה למה לי כלומר
- למהלילמיתנימניןליתנינהו
ואנא ידענא דארבעים חסר
א' נינהו * והכי דייקינן גבי
ד' אבות נזיקין וכן בה'ג :
(כרה) כל מקום שאומר
במשנה כלל. גרול משוםם
חומראדאותו דברהוא כמו
כלל" . גדול* . משברת וכן
במקומורת אחרים דהמירא
בראיתא התם בשבת פרק
בכל גרול ;
(רן) פעמים במשנרק
ובבריתא מייתי קרא. ואינו
דבר תורה ממש רק מדרבנן
וקרא אסמכת'*הוא ביבמות
גרושה לא יקחו אין לי אלא
גרושה חלוצה מנין ת"לד
ואשה ואסיק התם דחלוצה
דרבנן וקרא אסמכת! בעלמ/
הוא וכה"ג בכמה רוכתי* !
גרון) מצינו במשנרק
תלמירים חולקים על רככם
והתלמידים נזכרו בתחלה
לפני רבם בפ'ק דערויורת
* בעלמא.

1

tal plenum ofſibus diverſorum; at
diſcipuli Hillelis ajunt, Quadrantal
lenum ofſibus unius cadaveris:
Schammæus inquit, Etiam 05 unum,
. 80 Sic alibi. Rationem reddit au-
thor כריתות‎ : diſcipulos initio ſic
edoctos à magiſtro ſuo in adoleſcen-
tia ipſius; quipoſtea in ſenectute ſua
ſe ipſum correxerit: nihilominus
priorem Misnam loco motam non
fuiſſe.

6. 208. Invenimus quoque mu-
herem à Doctoribus Misnicis מ1‎ jure
diſſentire, inſtar Misnici alicujus.
Quemadmodum author מו כריתורת‎
additionibus invenit initio Codic.
כלאים‎ cap. 11. D. Tarphon immun-
dum pronuntiat ; Japientes mun-
dum; at Berouria inquit &c. quum
hæc coram D. Joſua narrarentur,

pro ave pecudem poni cap. 1- חולין‎

perius,

הליכות. עולם - 7

dixit, 6 reſpondit Berouria, 6.
6. 209. Invenimus in Baraitha

Sive pecudis collum ſuperius סת‎ cul-
ter verd inferior &c. Hoc M. Papa
conſtituit in ave, quæ parva eſt;
quod autem legitur 270007 י‎ id pro-
prie accipiendum non eſt. Sunt et-
Tam illic exemplaria ubi non legimus
Pecudie , ſed ſimpliciter Colum ſu-

בשארובע עצמו'מן העצמי'
ובה'א רובע עצמו' מןהגויה
שמאיאומר אפילו עצם אחר

וכו וכן במקומות אחרים .

והטעכם אומר הכריתורת
שהתלמידי קבלו כך מרבם
תחלה בילדותו ושוב חזר
בו בזקנתו ואפ'רה משנרק

| ראשונה לא זוה ממקומה :

= (רח) מצינו אשה חולקת
עם התנאים בדין כמו חנא
כמו שמצצסל הכריתורז
בתוספתגת רריש כלאיםם
בלאי/ פי א רבי טרפון מטמא
וחכמים מטהרים וברוריר;

אמרה וכו וכשנאמרו דברים
לפני רבי יהושע אמר יפרק
אמרה ברוריה וכו' :

(רם) מצינו בברות4ת
בפ'ק

בהמה במקוםם עוף
רחולין בין שצואר הבהמה
. למעלה והסבין לממה וכו' .
ואוקמה ירב פפא: בעופנת
רקליל והאי דקתני בהמרה |
לאו רוקא וישנוםחאות התם.
דלא גרסינן בהמרה אלנת
צואר למעלח סתם ; -

TIRA-

נא
וכה'א
שמא
ונונ
י
חתו
תחלה
גימן
"אטנו

(רח
₪ הת
מו |
מתו
כראו/ ,
\הנטיט
והו
ל ום

| אמרחן

וש
כומה [

לה |
מה.
ללו
ראָ\\\אָצאָ
לא י
לאר למ

ך

Capita

20 בעה
TRACTATUS .‏

De variis modis, quibus lex ex-
plicatur: סטן110‎ qui illis affines
ſunt, cum ex modis allegoriarum
Sapientum; tum ex alluſionum
locis. Quem in quatuor diviſi
: ubi dicta perpetua 6
firma inſtar ſpeculi fuſi.

Caput primum de omnium modorum nu-
mero, calculique ordine ſuccelſivo ad
numerum inveniendum: etſi cogno-
ſcam, quod ſi ilor enumerem, arenam
numero ſuperaturos.

Caput ſecundum de conditione tredecim

modorum pervulgatorum, qui D. I-
maeliz ſigillo obſignati ſunt.
Caput tertium de ך‎ 2. modir D. Eliezeris
1. Doctoriz Joſer Galilæi: ſive 32.
viis ſermonum popularium, quibus
aquæ perennes èà machinis emanant.

Caput quartum de allegoriorum & allu-

fionum modir ſecundum ſuar origines,
Ppraæter receptos modos eorumque ra-
dicers.

CAPUTY I.
Ta infit D. Abr. f. Davidis præfa-
. ] סמס‎ commentariorum ſuorum in
Leviticum. Ubicunque Sapien-
tes l. m. numerum expreſſerunt, nu-

% השער הרבעי פרק א

לה . . שצ. \ ,אי. \ \ 3*4 \ ל \ -4* \ צ'י5ם \ וום \ \ %
א ו סט פכל\ בל ל י סי פסו יב פס" לס" יכ לסל
: 287 24208 2028 \ל 6 ק6ר
Be‏ ים מם ים ש מ1 2 ד9.

השער הרביעי

בדרכי המדור שהתוררה.

נדרשת בהם וכל הגלורק
אליהםם מררכי מדרשורת

החכמיםם ואסמכתותיהם ו

וחלקתיו לדיפרקים והדבר"
עתיקים כראי מוצק חזקים :

מפרק סרסטון כטכין סוודות כווס וסדר
ססנוכם ꝓpp) pppᷣ‏ (סכום קםפו}
ווס ידעתי כי קס 6םמפרס עקו
ורבון :

לפר ססנו כדוכו סטטס פסרת 19 פ.
| סטפורסעות בפותס רני יסטעףל
סתוטות - :
לפר סטניפי כל"ב לדות דרבי פליעור
ברבי חפי הנגגי ג כ כתיכות *
ססבך פוס חווס כוכעין זכני' :

ופלק פיניעו נדרכי \ הודרסות
| וס0במסת (פ ‏ נטונסוסס מכד הלדות
מפקוכפות ופריסס : .
* ססנדס.

הפרקן הראשון

2 . בפתיחת
פירושו לת'כ כל מקוםם
שמנו חו'ל מניז צריך מנין
me⸗-‏ ט ,

4

mero 0ו[2‎ 20 eorum numeros פטקס‎
eſt; & in quavis eorum quantitate,
quantitate ad eorum quantitatem
opus eſt; eorumque generales regu-
12 ſpecialiſſimis egent. Etenim ecce
Sapientes l. m. in Baraitha 1. Iſmae-
15 ז‎ numerarunt modos: quum
autem 605 ſpeciatim recenſent, 16 eſſe
videntur attende & invenies. Hanc
verò regulam teneas, quemvis mo-
dum cujus conditio ג‎ compari ſuo
diverſa non eſt, cum ס6‎ cenſeri eun-
dem. Et ecce tibi numeri eorum
ordinem ſecundum literarum ſeriem.
4 Ab impari; 78 vocum convenien-
tia; 6 Principii conſtitutio ex uno Scr.
loco, & principii conſtitutio è duobus
100 ; d Generale cum ſpeciali; e Spe-
ciale cum generali; ] Duo generalia
cum interpoſito ſpeciali; g Generale
egens ſpeciali, & ſpeciale quod ge-
nerali eget; b Quum res in genere
contenta, à genere ſeparatim expri-
mitur, , 6 aliquid 000626 ;
Quum aliquid in genere contentum
ſeparatim ponitur ad onus aliud im-
ponendum, quod cum illo convenit,
-.6 Aut ſeparatim ponitur, ad diverſum
quid imponendum; quod cum סו1‎

non convenit: Separatim colloca-

tur, ut 06 eo novi quid ſtatuatur &c.
Res quæ 6 ſubjecto diſcitur 5
quæ 8 סתם‎ diſcitur; א‎ Duæ Scriptu-
א‎ fibi invicem contradicentes. Hi
ſunt 13 modi ſpeciatim ſuis numeris
46 generatim propoſiti. Hic autem
inquirendum eſt, quid D. Iſmae li vi-
ſum fuerit; ו‎ ſpeciatim quorundam

הליכות עולם

למנייניהם | ובשיעוריהכם
צריך שיעור לשיעוריהםם *
וכללותיהם * הם צריכיכם
פרמי פרטות שהרי מני חז'ל
בברית4 דרי ישמעאל נ
מרות וכשבאו לפרם נרא"
וו מרות דוק ותשכח וכלל
זהיהיה בירך שכל מרוה
שאין רינה משתניי מחבירת'
נחשבת עמה מדה אחרז
והרי לך פרר חשבונם על
פי האותיות + א'קל וחומר'
ב גזירה שוה * ג בנין אב
וכתוב א' בנין אב ושני
כתובים + ד' כלל ופרמ: הי
פרם וכללל * ו' כלל ופרט
וכלל' ז'כלל שצריך לפרט
ופרט שצריך לכלל- ח'דבר
שהיה בכלל ויצא מן הכלל

ללמר על הכלליט'רבר שה'

בכלל" ויצא למעון מעכם
אחר שהוא כעניינו * * יצא

למעון מען אחר שלנתל

כעניינו' יא'יצא לירון בדבר
החדש * יב' דְבר הלמד
מעניינו ורבר הלמד מסופו*
ג שני כתובים המכחישין
זה את זה ' אלו הן יג'מרות

בפרמן ובמניינכס ובכללם*י

omittitur.‏ הם.80 415 הז*
modo⸗‏

4
0
וו
ſecun‏
Leler‏
0
0
nem‏
ו
pit,‏
0
ו
קא
mem‏
0
gunt‏
11
tur,‏
ת
quocd‏
י 00
י
ו
וח
חוס
ו
108
ciale‏
cepit‏
ות1
ת
4
0 ף
(\10?
ל
ומס
Dein‏
חס

למנו
צויך ?
וכללוה
פ
בנריה)
מרת \
מו
וחיתיה
שא רין
חת.

'האתי
73/ י
וכתל .

תסי
ב סול

וכול' ו
ופרט ש
שהיה בכ

לעדע

לד ו
אחד קדו

: לטעון /

לי.
הח"ץ.,
מעינין-
וצ'נ
החותו

ו

genere contenta ſpeciatim exprimitur ut

Ex. gr. Duo geueralia eum inter poſi-
to ſpeciali, ubi dicit judicanda eſſe
ſecundum ſpeciale: ſimiliter, 264 in
de genere aliquid 000042 ; & ſic 14.
Iterum ecce quorundam conditio-
nem cum ſpeciebus non expoſuit.
Quin etiam poſtquam exponere ince-
pit, abrumpit in modo, g Generale
egen? ſpeciali; & ſpeciale quod gene-
rali eget: ubi nihil explicat. Verum
reſpondet D. Abr. f. D. l. m. Quia
meminerat korum, ſc. Generalieæ, ſpe-
ciali?, & generalir, ubi duo iſta negli-

gyunt, nimirum generalem & ſpecia-

lem conditionem; (nam cum dici-
tur, Generale cum ſpeciali, non con-
tinetur quicquam in generali niſi
quod in ſpeciali eſt; & in, Tyeciale
eum generali, ſtatuitur generale ali-
quid addere ſpeciali, quemadmodum
capite ſequenti favente Deo expone-

tur) redit ac dieit ad, Duo generalia

cum interpoſito ſpeciali, non aliter ju-
dicas quam ſecundum ſpeciale, q. d.
nos judicare generale ſecundum ſpe-
ciale: & poſtquam hic explicare in-
cepit, omnium conditionem ad ulti-
mum modum usque enarrat. Quod
autem abrumpat in, Generale egen-

Peciali, G& TWpeciale quod generali eget;

in ſua expoſitione eo nititur quod
propoſuerat in, Duo generalia cum
interpoſito ſpeciali : - quo etiam ex-
ponunt omne Generale & Speciale.
Deinde redit, numerat, & exponit
omnia ad finem usque. Sunt præ-

י השער הרביעי פרק א

modoerum conditionem exponeret.

זבבאן 'ל מה. ראד] רב'
ישמעאל לפרש בפרמן די.
מקצתן כגון כלל ופרט וכלל

רקאמר אתהרן כעי הפרט *

וכן יצא מן הכלל ללמד על
הכלל וזולתםם ואלו דין
מקצתם לא פי/"עם הפרטים
ועוד משהתהיל" לפרש
הפסיק בכלל הצריך לפרמ
ופרט הצריך לכלל * ולא
פורש בו כלוםם ' ומשיב
הראביר ז'ל מפני שהזכיר
כללופרט וכללשאיןדורשין
את שניהם ר"ל הכללורת
והפרטות דכלל ופרט אין
בכלל אלא מה שבפרט ופרט
וכלל נעשה כלל מוסף על
הפרט כמו שיתבאר פרק
הבאבע'ה* חזרואמרבכלל
ופרט וכלל אי אתה דן אלא

יבעין הפרט כלומר שאנו
דנין את הכלל כעין הפרט.

ומשהתחילל לפרש בזרק
פירש דין כולם ער לבפוף:
ומה שהפסיק בכלל הצריך
לפרס ופרט הצריך לכללל
סמך בפירושו עליוֹאַמח שפ"
בכלל ופרט וכלל. שדֶורשין
* ג ם1‎ Ed. עם‎ omittitur.
: ע‎ 2 | 83

הליכות עולם . 156
את * הכלח הכלל" והפרם nume-‏ מסם terea duo 214 modi, quos‏
ושוב חור ומנה וכ" ע ravit D. Imaèel: eorumque unum‏

capite . 7‏ .נ* commemorarunt Codic.‏
הכוף י עוד יש שתי מד\ cum‏ 4 סטכ1 Tres ſpecies, ſc.‏

< אחרות שלא ** מנה איתם generali: ſecundus com-‏ |4:0סק וסו
רכי ישמעאל דא' הזכירוָה memoratu' inter ſeptem modos, quos‏

expoſuit Hillel coram ſenacoribus —‏
מ;;ר בפיג מיניכס והיא פרט Bethiræ: qui modus dicitur, Huic‏
וכלל ופרם והבי נזכרת בזה ססק autem‏ סקם ₪79009 fmilia‏
מרות שררש הלל לכפני זקני 108 rationem memorabo, quare‏
השו י יא הים ש מיו" א" ואא והקס ס לת
unt .‏ 1ך 46 4
ליוצים כו במקוכ אהר modi, quibus ſermones populares‏ 92
ועתיד אני לזכור טעםם erutentur : nam traditio talis eſt, Do-‏
שהשמימן רבי ישמעאכל= ג Joſis Galilæi‏ .כ1 liezer flius‏ זסל)

inquit. 2 modis ſermo popularis erui- במקוּם המיוחד בכ'ר* ואלו‎

Auxeſi. 2 Diminutione. 3 Au- :‏ צ .זגה
חס לב' מדורת שההגדדק xeſi poſt auxeſin. 4 Diminutione‏
נררשרת . בהן דתניאן רבי poſt diminutionem. 5 Implicito ar-‏
אליעזר ברבי יוסי הגלילו -4 5;1311)):11:0 6 .'11;?3]1־5\;!118!1:08\83
umento ab impari. 7 Ab eadem o-
Egine. 8 A etirmeione principii. כלבןי מ:־ןח ההגררק‎ 321:
9 Compendio. 10 Ere immutata. שת בריבוי + ובמיעוט‎
\כריכריאחך ריבוייובמיעומ 8סטף ס6 את 12 Ex ordine diviſo.‏ 1צ

cum 40 illuſtrandum adductum eſſet, אחר מיעום .*ןבק־ן'/ סתובם]‎

deprehenditur illuſtratum. 13 Ge- „ . ם‎
nerali וטס‎ ſuccedit factum, quod ſit * ובק'ו מפורש * **** מגש‎
prioris determinatio. 14. E magno ' מבנין אכ * מדרך קצרדק‎

quod à minori dependet, inſonando מדבר שהוא שנוי '* מסרור‎

auribus prout audire afſueverunt. . ,
46 E duabus Scripturis, quæ ſibi in- שנחלק * מדבר שהוא בל‎

ללמד ונמצא למד * מכלל 90 את 16 vicem contradicunt, &c.‏
שאחריו מעשה והוא פרמו ” | ,
של ראש"[: מרבר גדול שהואנתלה בדבר קטן המנו י להשמיע
לאיזן כררך שה'א שומעת * משני כתובים המכחישין זה את זה
₪ מומגש **** מרות *** הנא** omttitur.‏ הכל.80 Inal‏
Ed. omitticur. quod‏ - -

סת
0
0

0

סף
6
-
0
20

'
ול‎
2
ום‎
0
inge
0
ceat.
05
1
6
ו‎
ז‎
wert
dum
iſtos
חוס‎
631?1
zures

-.3

ף

ו

וק

-.

את'ו
ושם
*הסוף `
אחות
רני יש
וש"
וכולות
מוח ש
נהיואן
מוצא |
תוד -
יס
002 .
חס ה'
(רושרן
אליער |
ומר ם-
נךרשת נ
י
אחף ע
ונק!?'מיפ[ך
י
דק קק
י
ללמו ש
שאָחרין 0
ל ראשןן ,
לא
.\נת\' מנש /
&סװן)

.
2

לו השער הרביעיפרק א.

quod ſuo ס100‎ ſingulare eſt. סךז‎

quod ſuo loco non explicatur loco
alio. 19 ס6 אם‎ quod cum reſtricte

dicatur, in omnibus obtinet. פז‎ 0

quod cum 06 0 dicatur, in compa-

. וע‎ etiam locum habet. 20 Eo quod

etſi de hoc dicatur, huc non pertinet;
ſed compari competit. 21 Ex eo quod

ad duos modos æ qualiter ſe habet, cui-
que tu vim, quæ in ambobus præſtat,

attribuis. 22 Eo quod ג‎ compari ar-
guitur. 23 Eo quod compar ſuum
arguit. 24 Ex 0 quod in genere
contentum ſeorſim ab ס6‎ collocatur,
ut de ſe aliquid doceat. ; quod
in genere contentum ſeorſim ab eo
collocatur, ut 06 compari aliquid do-
ceat. 26 Parabolâ. 27 אם‎ ſuperio-
ri. 28 A pari. ?9 Ex præpoſito &
poſtpoſito, quod rei inſit. 30 Epræ-

cedenti & ſequenti מ1‎ ſectionibus.

E formula qua literæ pro vocibus‏ ז ג
lite-‏ גטף accipiuntur. 32 Formula‏
ræ expenduntur, vel ſecundum nu-‏
merum iis deſignatum; vel ſecun-‏

dum earum permutationem. En

iſtos 32 modos. Hinc dicunt: ubi-
cunque verba D. Eliezeris fil. D. Joſis

Calilæi invenis in ſermone populari;
aures tuas diſpone inſtar harpagii

perforati, & verba illius attende:
quemadmodum dicitur, Inclina ad
ſapientiam aurer tuar. Cætérum 64-

וכו' . מרבר שהו:ת מיותר
במקומו ' ומדבר שאינו
מתפרש במקומו ומתפרש

במקום אחר* ומדבר שנאמר.

בקצרת והוא נוהג בכל' *
ומדבר שנאמר בזרק וה'ה
בחכירו : ומרבר שנאמר
בזה ואינו ענין לו אבל הוא
עניו לחבירו *מרבר שהוקש

* \ לשתי מדות ואתה נות] לו

הכח היפה שבשתיה;. ומדב'
שחבירו מוכיח עליו ' ומרבר
שהו' מוכיח על חבירוי 'מר'
שהי בכלל ויצא מן הכלל
ללמר עלל עצמו ' ומרבר
שהיה בכלל ויצא מן הכלל
ללמד על חבירו ' וממשל!
וממעל' ומננד * וממוקרם
וממאוחר שהו4ת בענין *
וממוקדם וממאוחר שהונת
בפרשיות ' מלשון נומריקון'
מלשון גמ"ט ' אם לחשבון
האותיות * אםם לחילוף זו
בזויהריאלו לב'מרות מכאן
| אמרוכלמקום שאתה מוצא
דבריו של רבי אליעזר ברבי

יוסי הגלילי בהגרה עשרת ‏ | \ השא
אזניך באפרכבסרת ושמע דבריו שנאמר הט לחכמה אזניך ובפרק
המיוחד להםבס'ראכתוב טעם בכל מרה ומרה אמאי לא חשיב

* Al. Ed. omitt. עצמו :ספט מד‎ .

סצע 3 ס

4 *הל”כ;!.'ת עולם . 158

לה רבי ישמעאל" כלשון deſtinato ‚Deo dante, ad ſin-‏ 5ו סוק

gulos modos rationem ſcribam, qua- — 2
?813198 D. Iſmaeèl neglexerit: formu- רבינו שמשון ד'ל" בספר‎
lam D. noſtri פנמסותווף‎ l. m. in libro כריתורת לא אטרה 'מ'[‎
כריתות‎ ſequutus; nec 20 dextram .. - 4 ושמאל‎

vel ſiniſtram declinabo. וו.‎
9;121,& Ulterius autem fli mi ad- (ר'א) ויותר מהמה בנ'‎

monitus eſto de modis Sapientum Ge- הזהר כמדות הכמי הגמרא‎ \

alluſionibus atque Scripturarum ci- : —
tationibus: modi enim iſti magnas —11iO ובמקראותיהן כ'‎

radices habent, 5 פגוטוטף‎ quam plurimi שרשיםם גדוליםם שמהכם‎

rami in legis divinæ juribus ſuccre- מסתעפים כמה ענפים בדיני‎

ſcunt. gnnt autem hi; Frincipium le- xX pd התורה ואלו הואם‎
2 א לו ותמ "= ineſt; Principium traditioni‏ ומסוף)
ואם לממורת * שני כתובים ineſt: Eduabus Scripturis, quæ unum‏
הבאים באחד אין מלמדיןי. idemque docent, nihil eruunt, Non‏
איומוקרם ומאותה - eſt prius & poſterius in 1696 ; Con-‏
הור Auferunt, addunt, Wn Sl‏ 3 6&101”1%1111;} 11}%0:}
וי- י שירת ' גורעי] ' -ק96 exponunt; Inverte‏ ג ₪0 -

ram ac deinde expone eandem, Scri- ומוסיפין ' ורורשין ' סרם‎
ptura אס‎ antecedentibus & המקראַ וררשהו * '־מקרא -6)מס0‎

נדרש לפניו - ולאמ-. , - quentibus exponitur; In fubtili‏
ה ה ל -ש dagine principia connumerant; Au-‏
תחלוח 3 אי] ריכו! -מסטמומוום 40 3\?()65!;?1101(1135 5586%5
אחר ריבוי אלא R DVD‏ -מסת dum ſequitur; Diminutionem‏
מיעוט. אחר מיעוט אל4ת 5609 niſi 44 augendum ſequitur;‏

quæ cum immutatione proponitur, ——
Autarur propter id, quod in ipſa לרבורת \פרשי שנאמררה. -מ1‎

novatur; Rem diſtinguere; Occa- ונשנ" בשביל דבר שנתחדש‎

בה י הפסיק י־הענ,ן * איידי מטזאסטטחו ſio in Scripturis; Ob‏

uod in generali continetur מסת‎ va-
puian „Interdictum quod ad præ- במקראות ' לאו שבכללות‎

ceptum transfertur; Præceptum de- איו לוקי[עליו ' לאו הניתק‎
pellit interdictum; Prohibitio com- לעשהועשה רחילאתעשה'‎

plectens, & prohibitio addens; 1,0- איפורכולל * איסור מוסיף'‎ :

ברהתורה כלשו בניאָרם; len Phraſibus fliorum homi:‏ י

CA

ל.
8
.
4 ח1
0
eſt ad‏
ווס
1
ם
הם
ו
מ1

מסגת -

Verunm
ו‎
ה‎
]00 [

את '

0 ms
-
0
--
ה0‎
ל‎
ט‎
ת‎
ם‎
&\\\\ \
0
ו‎
תטינסוֹ]י‎
(\11'6/6%
ל‎
%

ה ני '
ננו ?נ
נוחות.

ועמאל \
(N‏
הוחר גמרן
מוישתיה
כמקיאותיו
שם 7
ללתענים כ
התורה ואל
וה עטרת
נם כ

4- אַץט\(ך\'\\;

('רג פרקין
הלא ו""
רש ו
ללו תחלן
ת וו ,
לת י
נע'יבעניף
ה' הפמק \
כמקראוֹת ול
אז לו.
לה הר
ל כללי ץ

. אַ ךוּ,]\) *כלן

ad aggravandum. .

9 השער הרביעי פרק ב -
}הפך־'ק הש" \ - 10 6150
- 4 2 .-6

] 800 argumentandi ab impari (ריב) ריני‎
eſt modus conſcriptus in 696: י מרה כתובה‎
ubi depronumtargimentäig- בתורה שדורשין קל וחומר‎
nſiem % minori ad י | ה= ג א 10086 ; פט[2גת‎
quod gravius eſt ab סס‎ quod levius vnn 2d Nns n
eſt ad aggravandum. Et ratio hoc —◻ והדעת תחייב זה שאם‎
exigit: nani ſiin eo quod levius 68 הקלבמצאתבוֹ זאת ההומף'‎
סאת‎ (ut ita dicam) gravitas feperia זה - החמור לא כיש שרבוה‎ -
40 מו סהה.‎ hoc quod ב יו ש שד ההוס" '* - (604נוטגדם‎
multo magis convenit, utiſta gravi- אותר? החומראת והיה‎ 12
tas inhæreat. Atque סאת‎ ratio etiam 25 איפכא קל מהחמור‎
invertitur, ut leve 6 gravi (minus 6 אלא שהתנא 650 בלשונו‎
majori colligamus) 40 allevandum. היותר נהוג א'נ אורחירה‎
Verum Doctores ſuo ſermone qual ב‎
frequentius eſt accipiunt, vel etiam וֹקףא נם רכתיב ואביה‎
Scripturæ viam inſiſtunt: quia ſcri- . ירוק ירק בפניר] זכ‎
Ptum Num. 12.14- 7 ]2,]1}87: 2 [2?%4 לשכוּנה, ומשם אנו ל\מדאָז‎ .

tum inſpuiſſet in faciem ejur & c. quan- .

to magis Deitas &c. Inde diſcimus — e 1.
armgumentum ג‎ minori Scripturâ ni- 2 חמור *מקל להחמיר‎
ti, hoc eſt, Gravius al eo quod leviurefſt“
(ריג) הקל וחומרנעשה |

מסברא כלומר מחשיבורת impari‏ סג Argumentum‏ .213 .8 -

סברגת בעלמצת ולא מכ communi‏ .0 גטף ratioeinatione nt:‏

ratiocinationis æſtimatione, non ve- ש לתו י₪ ע₪ הוש ימ וא‎
ע‎ per ipſam Scripturæ vim. Quem- 8 n i 155
admodum illud in damnis fundamen- וֹ;זיקין ומה שו שאין כוונתה‎

ralibus: Sieuti dens, qui 48 nocen- חייב קר שכוונתו‎ P 2

dum תסת‎ collimat, reum facit, cornu

בל | ב ם. י -
להזיק לא בש יוכ כ כי tendit, annon multo magis?‏ ס6 quod‏

האוּ וֹ'וֹוֹבאַ!וֹפ עמיםם צעשרק Aliquan-‏ .גו[מות omnia‏ זמססגת Ita ſe‏
מרין כלומר מדין התורדה , סוסץ dojure quoddam nititur: hoc‏
וממעלר שנתן הכתוב בדבר legis divinæ & præregativis, quas‏ 5&11'6 |
בז להטל ביז להחמור ב+, collocat: idque cum‏ סע criptura in‏
441 allevandum,tum adaggravandum- S

V iuna roe erg⸗ H הנהו דפרק קמא רקירושין‎
סזס‎ , chirograpio » 8 גכי כסף שטר וביאה מה‎
Quemadmodum an lla Hebræa, quæ .
אמה העבריה שאין נהנירק 8 ר הלסי 4 סנו Qemadmodum‏

,

congreſſu non acquiritur, acquiritur
argento; ; mulier quæ congreſſu NeaPae*H2 0 בביאה‎
בביארה אינו רין שנקנירת -41 ס₪ acquiritur, annon æquum eſt‏
gento acquiratur ? Ita ſimilia omnia. : כח'ן‎ | \
0 4- מס אן‎ argumentantur à mi- בכסף ךכז כלכה'ג‎
nori ad majus, niſi ut ſuper id quod (ריר) איז דנין ק'ו אלא‎

decetur eam tantum gravitatem [4-
ciant, quæ ס6 מ1‎ 6 docet inveni- להט,לוּ, עלל הלמר אותרק‎
tur, ſed תסת‎ adeo, ut iſtam magis in חומרא שנמצארת במלמד‎
הצגנוף, סו‎ in hoc augeant: daamru בלבד ¾ 2— להעךוף עליו‎
etiam quod docetur tantam habeat .
gravitatem,illius quod docet reſpectu. eRn „5 ותר מהמלמד‎
Atque hocillud eſt quod paſſim dici- על פי שהלמר כ'כ חמור‎
ב עגס‎ Jufficit ei quod ex argumen- בערך המלמד והיינו דקאמר‎
tatione provemitut ei unde argumen- בכל רוכתא דיו לבא מן הו=ין‎
cum ducitur, ſit X quale: ideit, ſuffi- פי"דיו לל‎ * \ -
cit, ei quod docetur, ut docenti æ que- היות כבר? פ`רר מר‎
tur. Quemadmodum 8 Scriptura להיורת כמלמר כדגמרינן‎
diſcimus: nam ſcribitur Num. 12. 14- מקרא דכתים תסגר שבעת‎
JSecluditor ſeptem etſi nullo Dei- 02 ., .
tatis cum illo patre ſit comparatio: ימים ואף על פי שאיו ערך‎
quot enim Deo ſupra 8 præſtantiſ- 7 לשכינרה עם האב וכמ‎
ſimi gradus competunt! Cauſa con- vy מעלות טובות למקום‎

troverſa inter Doct. Tarphonem & ודיו פלוגתנת דרבי טרפון‎

Sapientes proponitur Babæ primæ ,‏
< ורבנן בקמא פ' כיצד הרגל 2 2

capite, Qui pes: ubi concludimus,
Quod ubicunque מסת‎ infringitur - ומסקנא התם דהיכא רלא‎
gumentum ab impari, omnes fate an- == --. ב'י ב-ש‎ .
tur illud Suficere: nam 46 60 diſſen- מפריך קו כיע אית להי ך:ו‎
- 6מש‎ ubi argumentum abimpari in- כי פליגי היכא רמיפרך ק'ו‎
6]10%3:\1;. גזג סטל)‎ intelligendum, פ" לא מיפריך היכגת דא ג‎
Non infringitur, ubi etiamſ dicamus ו לו‎ 7
ſuſficere, omnino tamen nobis prod- אמרי/ רץ םוףי פו מ;'\ב לן‎
eſt argumentum ab impari, indeque הקו וֹ-?;מר'ב[ ביה מילתנת‎
זר‎

rem non ſeriptam 16 Veluti

in

החו ר
נני כן
אמה ה'
נמאח |
יאר
ננסף ו
ש
להגול (
חהו ו
כלנו א
חר מח
ע
בנררה
נלכ
להיות כ
לחו |
מקוא דכ
י ף
וה
לת מו
דו לו
.
ו
מוק
לת
אגוו דונ
”מרו;
צ

. 0

8 השער הרביעי ב

impari qued 120806 6‏ ס4 סוחו
proferebat & Num. 1. .5 pater ejus‏
utum inſpuißſet in faciem tjus: quan-‏
ת0 magis quod 26 Deitatem‏ סז
quatuordecim 4165 7 560 ſufficit ei‏
&c. id eſt, ſeptem 0105 qui Divinita-‏
ſpectant nullo modo conſcripti‏ מוס
impari & in-‏ ג ſunt: 450 venit arg.‏
fert dies quatuordecim : & 6‏
illud Suffcit, quod ſeptem aufert &‏
ſeptem conſtituir. Arque in omni-‏
parte fimilibus fatentur‏ מ3 bus hac‏
omnes nos dicere, ſuſfſicit. Verum‏
ubi ſi dicamus ſufficit, argumentum‏
quicquam‏ 6סם A minori infringitur,‏
Atilitatis affert, exiſtimat D. Tarphon‏
nos non dicere ſufficit; at Sapien-‏
tes cenſent, etiam eo caſu nos di-‏
cere Jufficit. Licuti illud capitis,‏
Qui per. De bove damnum infe-‏
rente in loco patientis damnum‏
D. Tarphon exgit totum damnum;‏
at Sapientes dimidium. Quibus 1-‏
Tarphon, Et quid? ubi levius quid‏
Scriptura de dente & pede ſtatuit,‏
(quorum ſc. damnum in loco publi-‏
non obſtringit) de iisdem gravius‏ סס
quid ſtatuit in privato damnum pa-‏
tientis loco, ſc. ut integrum damnum‏
præſtetur? ergo ubi gravem multam‏
ſtatuit, ut cornuin loco publico da-‏
mnum inferente, damni dimidium‏
præſtetur: nonne æquum eſt ut de 0‏
gravidrem mulctam ſtatuat in loco‏
læſi privato, ut ſoatur damnum to-‏
tum? Cui reſpondent, Sufficit ei 4‏

0

דלס כתומות כגון הקץ
שהביא התנא ואבית ירוק
*רק בפגירה ק'ו לשכיגרק
ארביפר יוםם אלא דיו וכ"
פי' ז'רשכינה לא כתיבי כל\
שיקאהאק"ו ואייתי ארביסר
אתא דיו אפיקזואוקי ז'-ובל
כיוצא בזה בהא הכל מודים
דאמרינן ריו אבל היכא דאי
אמרינן דיו מיפריך. הקיו
ולא יועל דבר * רבי טרפון
סבר דלא אמרינן דיו ורבנן
סברי דאפיה אמרי. דיו כגו
ההיא רפרק כיצר הרג
שור המזיק ברשורת הנזיק
רבי טרפון אומר נזק שלם
וחכמיםם אומריםס חצי גזק
אמר להם רבי טרפון ומר
במקים שהקל על שן ורגל
רברשורה ההרביםם פמור
החמיר עליהם ברשות הניזק
לשלםם נזק: שלב6 מקוכם
שהחמיר על הקרן ברשורת
הרביםס חצי נזק אינו רין
שמחמי עליו ברשות הניזק
לשל נזק שלם ואמרו לו
ריו לבא מן הרין להיורת
כנרון מה רשות הרביםחצי
ק אף רשות הניזק חצי

ex argumentatione provenit, ut נס‎ unde argumentu ducitur ſit æ quale.

.-

Quemadmodum locus publicus סס‎ caſu dimidium damniexigit. טס‎
. ר א כ וה..‎

”א?ץ\.צ?

Privatus damnum patientis locus, da- נזק וכו'ו והתם מפריך הק"ו‎

mni dimidium 8:6. At hic infringi- ום‎ -
tur argumnentum ג‎ minori; quia שהרי חצי נזק כתיב בקרא‎

| כלומר ומסתמא משמענמי Scriptura‏ ם1 dimidium damni‏ 6006

ארשותת הניזק זאתצת ק'ו =6 id abſolute dictum‏ .4 .ף exitat:‏
צאייתי נזק 'שלם ואי אמרת 10604 161 iam intelligitur 46 privato‏
ו 86 , 1צסמומע ſed venit argumentum à‏
: ו 4יידץ הו ה7 7 שגטוסק damnum totum refundr‏
12 לא גמרינו ביה טידיוכן -1 Quod ſi 01025 , ſuſßficit, infringitur‏

100 à minori, nec nobis prodeſt, nec הוכל כהג כך המסקנא התם‎

בפרס ביצד הרגל ובמציעא quicquam diſcimus: 16 ſimilia‏ 46ח1
cap. Qui per, con- -‏ 11 5ו[ 1' omnia.‏
י cluſio: Et in Baba media, Capite Com-‏
היבא *&% P9‏ קואיכא modato accipient, docetur, quod ubi‏
תנא דלית ליה ריו דיליף etiam non infringitur argumentum‏
admittat. „ 7 .‏ מסת cus, qui illud Sufficit‏
מקן רשומר שכר Quo loco diſcitur, rem furto ablatam‏
דיו מה שומר שכר בבעלים amiſſam, quam quis commodatò‏ &
פטור אף שואסט כן זפריך -41 acceperat, Dbligate ₪6 quidem‏
2 . =- מו gumento à minori, ab 60 quipro mer‏
הניהא למ'א* ךאַ ת 2וה דיו cuſtodit. quod acutè explicatur‏ 0
אלא למאן דלית ליה דיו mercede ſer-‏ סעק bona‏ זט, הסו[ per‏
מאי איכא למימר זהתם לא vans proprietaris præſentibus liber‏
מיפריד הכ"ו רהא לא כחוף pariter & commodatò accipiens.‏ ; 616
=הו רהא לאכתיב qui‏ 1ס Et objicitur, 18 6006 ſatisfacit‏

, &:ניבה ואכירה בשואל 2— id non‏ 1ף61 admittit illud ſufſicit, ſed‏
עיקר לא לפמור ולא להיוב admittit quid dicendum 6 ? Atqui‏
ךןק ותשכח ויש שאומריכם non infringitur argumentum‏ 1100
שמא יש אמורא שהיה סבור .

ab impari: quia nihil omnino ſcri-
ptum eſt de re furto ablata aut amiſ- . י‎ 4
74 ab accipiente commodatum; *וֹל»ןמר: כן ימע'*ק*רא דאיכא -סת‎
que abſolvendum, neque 48 conde- הנא דלית ליה דיו אפילו‎
דיכות דלא מיפרך 7ק" " סוום אוצי ייו ף ה שינות‎
Gemaricum, שום‎ intio, uritaloque- לרעהו צריך. הניה4? לא‎
retur, conſuerit, eſſe Misnicum qui על גב רמסקנא 9 קיימ>?‎
Alud ſußſicit, non admittat, ubi etiam ו‎

זריו יפריך ליה קו ולא מהג' .

פרק השואל משמע דאפ'לו .

õä .ùẽZẽB³ͤ

ח
ץ
6
פז
0

quam
ף‎
6.
Cum
ת‎
ף‎
ום‎
0
מסם‎
9
(gaie
א‎
0.
ו‎
finem
docer
ו‎
]
tur,
6
7
וס‎
}?צס&%‎
0
סג‎
dum
י‎
1
ment
ץ‎
0 e
מ‎
ו‎

י
שהי
כלומ

ארש
את
הת
ל\"
כלכה
ננוק
מוק
הכ
נא ו
נינה
מרֶ
דמו
שר
התס
אלן י
מאוּ א
מיפר'ן
ג'כת
ק
דקו
א
למר
הנאו
דכ
וֹלרעך,
ל

0

pari: גטס‎ ſecundum ſententiam ſuam,
Ecce Satigfacit opus fuerit; quam-
vis גז‎ non habeat concluſio. Conſue-
tudo autem Gemaræ hacin parte elit,
quam Dei gratia capite ſecundo ſecun-
di tractatus propoſui. Locum con-
ſule. Quod jam dictum fuit, quadrat

Cum in argumenti principium; tum

finem: ubi per principium argumen-

ti notatur id, quod docet argumen-

initio poſitum. Quemadmodum‏ ם
illud, ubi Scriptura argumento 8 mi-‏

nori pro Deitate 14. dies infert; ſed

&c. quaſi 01045 , 176 patre‏ זוסתוטל
(qui 61 docens) concluditur 7 dierum‏
diebus conten-‏ ך ſpatium; ſic Deitas‏
eſt. Ita paſſim. Per fmnem argu-‏ גז
menti deſignatur id, quod 00086 ſub‏
מ1 finem collocatum: q. 0. id quod‏
docente invenitur, cujus vi diſcens‏
diſcit, eidem aliquid ſuperaddens ar-‏
gumento ab impari: ut quum dici-‏

tur, Id quod hoc vel illo modo grave

eſt, nonne æquum eſt, ut fit multo
gravius מ1‎ hac vel illa ס‎ ? Ut illud 6.
Qui per. ubi diſcitur de cornu aliquid
6 dente ac pede. Nonne æquumeſt,
ut cornu quod in loco publico aggra-
vatur ad dimidium damnumpræſtan-
dum; magis in loco læſi privato 9
Sravemus ad totum præſtandum da-
mnum. Ubi dicitur ſifficit ad argu-
mentationis finem, nimirum ad locum
pùblicum: quemadmodum cumlo-
cus eſt publicus, ſequitur dimidium
damni; etiam locus damnum paſſi
privatus dimidium tantum damniexi-

- השער הרביעי פרק ב

non infringitur argumentum ab im-

הכי וררך הגמרא בכך כמו
שאמרתיפברק שני מהשער
השני בסיר עיין שם ! חרז
שייך בין אתתלת רינא בין
אסוף דינא פי. תחלת דינא
המלמר שבתחלות. הדין
כנון ההוא, דמייתי קרא ק"ו
לשבינה י"ר יום אלא יו וכו'
כלומ'מהאב דהיינוהמלמר
' אף שכינרה ז וכן בכל
דוכת4ת י וסוף דינגת פ"
המלמר שבסוף דינא כלומר
אותו והנמצא במלמד שמכחו
הואלומד ומוסיף. עליו מק'ו
כגון שאומר זה שחמור כך
וכך אינו דין שחמור יותר
בדבר פלוני . כאותו דכיצר
הרגל דיליף קרן שמן ורגל
קרן שהחמיר: עליו: ברשות
הרבים לשלם חצי נזק אינו
רין שנחמיר עליו ברשורת
הניזק לשלכ נזק שלכם
וקאמ: דיו אסוף דינא דהיינו
רשות הרבים מה רשורז
הרבים חצי נזק אף רשורז

הניזק חצי נזק וכן בל בה'ג'

ויש לרקרק בכמה רוכתי
שחורש ק'ו ואונו אומר דיו
