0000
in ertore

ט}קוֹ מו
110 00;

/ ה

oſtro An-
זסס הו‎

וא

תו

0ן01 ₪

0 ל/}}ן]?

ת וום

%6)8]0?'%”?!

ca, vide id

ומסה
7

—

.

DISSERTYATIO זך‎ 99

44 Matt. XI 1. aliosque, & lege plures quia
hic chartarum anguſtia premimur, in diſ-
ſertatione noſtra, quæ Libri II. Obſervat.

Sacrarum partem faciet, de Hebraiſmis N.

Teſt. lä
Nec minor ratio peti poteſt ab Adagiis
N. T. quorum pars bene multa אס‎ Talmu-

Ratio G

6 Ada-
giis M.

de, & Libris Judaicis petita eſt 3 616 jam? =ĩ.

de parabolis ipſis nihii dicam, quia de iis jſam

aliquid Buxtorfius a, aliique 2 protulerunt.
Nec valet objectio, talia udæos אס‎ N. T.
ſumſiſſe, quia utique ante N. T. res judæo-
rum 1 ſummo סעס‎ erant, ut ita judæi ex

hoſtium & A poſtatarum Libris quales ipſis

erant Chriſtiani nihil in ſua ſacra transferre
videri debeant.

Quicquid ſit, Adagia אס‎ Talmude pe-

tita ſunt centena, vide 15 Matth. 1א א‎
ubiad Phariſæos dicitur, duces 0001 exco-
lantes oculicem, 09 deglutientes camelum,
XXVII.

מ סװףבװג»' 4

eleganter exponit‏ סנן Buxtorf. voce‏ הסטף
extrito Iudæorum in Schabb. collato Mai-‏
המסנין ארת היין mon. in Tr. de cibis vetitis πα¾‏
את החומץ או את השכר ואכָל את היבחוסין או &
percolat vi-‏ 427 היתושין והתולעות שסנניז לוקח!

num aut acetum, aut ſiceram, és 7

(n) 2 uli-
₪ מ1‎ Theſ. Gram. Pfeif. מו‎ Lh. Jud. de Talm.

N

106 DiISSERTYATo 3
culices aut muſcas, & vermes, , percola-
vit, vapulat. »Quoniam igitur apud Judæos
moris fuit, זט‎ viaum propriè colarent; ס‎
ſcilicet animalcula ci mixta, id eſt, culices vi-
„ narios, ſimul deglutirent; 6 adeo 5
2 quoque culices vmnarios colarent ,10 eſt, colan-
„ do vinum ab hoc 605 fepararemt: factum eſt
-6 phraſis illa >השיפה =4 סנן יבחוסין.‎ 00/276 00
licem vinarium, & figurate acciperetur; &
uidem ita סם‎ 6 à peccatis levioribus
cavere, ut interim graviora admirtere non du-
„ bites . „ Sane 0 Phariſæi, erat pec-
catum illotis manibus edere, die Sabbathi ullum
iter facere aut accendere candelam, &c. quæ
Præcepta tamen nullibi apud Moſen mandata
erant, niſi duo ultima ratione itinerum Taber-
naculi, ſed non erat peccatum Meſliam tradere
Gentibus, confilia contra ipſum habere, ut tru-

22

ככ

29

23

-לכ

cidetur, ha 6 nemo videbat, hinc peccata non -

debantur. Matth. VII. Chriſtus vult, ut antequam
85 car panct, ſe ip 05 introſpiciant, his verbis 7
quo modo diees Fratr! 20 ſine eitciam feſtacam
x סוו סוקס‎ - &s ecce trabs in oculo, v.4. vid. & ſeq.
„ Ita in Cod. Erachin fol. 16. Col. 2. R. Tar-

4 phon inducitur dicens, mirari ſe, ſi quis in 6
gene⸗

Plura vid apud ohannem Vorſtium in diatriba de את‎ N. T.

p. 493. ed. Syntagm. Diſſ. ad Stylum N. T. pertinentium eden- ,

66 01 Khenferdio-

gene
ו‎
?0/16 |
0
0
ו‎
חס‎
ת‎
-
י‎
}סםזס&‎
Vide
סת‎

mo,

דו
udxos‏ 0
tent; ne‏
-ו Nlices‏
0

00 -

ת
וה וום
& ;ז
ſevioribus‏
enonca-‏
0

שסה

00 qu?x

ם
1 וו
ה
וו6

הומתו

וֹמ%טףט)טב
ס
2”2/]%/2/ /
ך י

4
DIS SERYATIO 1 101
ב‎ .
generatione redargui ſe ab alio pa tiatur, .
quia, ſi quis 01626 , טולל קיסם מבין עיניך‎ .
tolle vel exime feſtucam % oculis tuls, „„»
ei dici viciſſim poſſit, מול קיררק מבין עיניך‎ <
tolle ſeu exime trabem ex oculis tuls d.»,»
Et ſic alia centena requiri, quis poſt Do-
Qiſſimum Vorſtium dubitabit am plius, op-
tandum autem eſſet, ommia Adagiaex Tal-
mude excerpi & cum 5 N. T. confer-
ri, ut id incepit Buxtorf. in Florilegio ſuo.
Sed etiam utile 61 1 Talmud propter 60- את‎

noſcenda penitius Judæorum dogmata, dd N-

Vide 14 probantem סט‎ dixi Lemp. in præfa- Elench;

tione Sow הליכות.‎ Müllerum in ſuo udaiſ- aum.

mo, Coccejum paſſim aliosque.

Porrè diſputaturus cum ס11ב‎ debet ſci- Ratio 8
720

- סע‎ methodũ ipfius diſputandi quæ alia -מוסז‎ 0 -

pore Talmudiſtarum fuit, ac hodie eſt, ubi ſputan-

cultior & artificialior elt Logica noſtra. Et 6 S. 2

ſane ipſe Paulus in Ep. 40 Romanos -ותק -ה1 מסה‎
סץ‎ ipſorum more loquitur & diſputat ה‎
quando omnia 1061 legi nihil deberi pro-
שוו שום‎ randem infi. 04 etko diec-
mus Abraham patrem noſtrum inveniſſe
gcundum carnem ? Rom. ם. ש1‎ Id eſt ni-

6

hil, nam juſtificatus fuit ante circumciſio-

nemz‏ . ] (ם)
,—— — ג .,502 Vorit. ibidem pag.‏ ₪

2 755187ם‎ 4110 Z.

nem, [סץ‎ ante opera ex ]01 806 , &c.
Rario \ Et, quod jam ſuperioribus labiis ſupra
Duczz. attigi, ſi quod ſincere diſpucaturus minime
unden- .—— .. נ1‎
-,ץ.,2‎ negabit, vel maximè ſint nugæ, ridicula,

daorex fabulæ, blasphemiæ, in Talmud, an ideo

Jabuli 1110 מסת‎ legemus, vel concremando refu-

E&blar- . . . :
ppemis. tabimus? Minime, 160 vel 1060 etiam 16-

gendum ut inde adruborem redigamus Ju-

dæos, quàâ malitioſos 4 confundendum,
quâà ingenuos 30 convertendum.
Unde non minus rectè fecerunt Buxtorfü,
Mulleri, Eiſenmengeri, qui nugas & ſicubi
opus Blasphemias Talmudicas detexerunt,
quam Lightfootus aliique qui Antiquitates
ex סס‎ decerpſerunt, quod meorum ſtu-
diorum Philologicorum etiam præcipuum,
quia ut puto cum Theologia Regina m'a,

convenientiſſimum eſt.
Quo- §. 14. Atque ita 06 Talmude ſatis diu

modo commentatus fui, hinc jam paucis etiam
clarum .

dicendum eſt, quomodo illius clariſſimam‏ ושם
præ-‏ סע 06 6 \ ? eptum formare queas Ideam‏
a- . . , 2
קו‎ ter ca quæ Buxt. in Bibl. Rabb. annotavit, le-

- 1ק לתפד‎ meretur Bartoloccius in Bibl. Rabbinica,
pPrlantavitius, aliique, nos breves hic erimus.

Talmud complectitur Miſnam & Gema-

ram. Miſna eſt corpus doctrinæ Judai-
02

-

[
01
tedin
ר‎
0
0

2

ו

guic

מ1

kere,

םם
0

5ה
וּק'ש}
!'!.6617

דה

יו

0
7
-

29

ךוֹץװ

9.
חו
1
01

\ 0

06

lam -

₪ ]= \
Rdum, |

ווס
10
י
101]8]65
ſtu⸗‏ 1ו
puum,‏
11 1ו

ו ך

;
מוגתוו|

ו
סוה
erimus,‏

Genmm-

lidi-

0

eſt Miſna.

D1iERTATIO F 0
cæ Theologicæ 86 Juridicæ, conſtans ex tradi-
tionibus ut putant quas Moſes accepit ex mon-
tesinai, quando per 40. 5 ibidẽ fuit apud Deum,
ubi otioſus eſſe non potuit æ, vel ſapientes ad-

diderunt, & diſputationibus, quæ deinde in
Gemara iterum prolixius ventilantur, , 5
occaſione diſputationum omnibus quæ diſpu-
tariti notabilia adſcribuntur, unde non raro ſen-

ſus turbatur, & Lector methodi expers ignorat
quid dicatur. ו ר‎ |
Sunt tamen Regulæ ex quibus uter docto-
rum palmam præripucrit diſcei poſſit, quales ſunt

fere, quæ in fine noſtri y הליכורת.‎ occurrunt b.

Cæterum datur duplex Talmud. (1) Hie

ſolymitanum & (2) Babylonicum. r. Hicro-
ſolymitanum A. C. 230. ope R. Jochanan, qui non
eſt ille Rabban ochanan Zaccaides, Hillelis di-

ſcipulus, & Simeonis, qui Salvatorem ulnis ex-

cepit, confectum 0 ; 16 Babyplonicum cla-
rius & celebrius illud Ao. Chriſti 0o. fuit perfe-
ctum & Miſiæ junctum.

- וקד‎ Bahylonicum originem debet Raf
dicto, qui fuit diſcipulus R. Judæ, & po-

ſtea 3] Aſe & tandem Maremarejusque colle-

gæ Mar; Atquehorum omniumfundamentum

— — \ Miſna
6. Diſp. I. & III. de Kabbala- ? Vid. Tractatum V.

DISSERTATIO 5
Miſna quidem perfecta eſt, ſecundum alios
Anno וחו‎ 210 «, ſecundum alios .סז‎ l, Span-
hemio 190. c, apparentimagis quam vera contra-
dictione 4 R. chuda, qui vixit tempore Anto-
nini Pi, cujus mater cum cum matti Rabbi je-
hudæ nutriendum daret, eum factum fuiſſe cum
omnium Judæorum, tum præcipue R. Jehudæ
Patronum, atque hinc operi tanto colligendis ſc.

4ס

Patrum ſchedis, & in unum Syſtema compilan-

dis facilius Authoritatem accepiſſe.
Quantis eum elogiis afficiant dici מסם‎ po-
teſt, ſatis encomii quod ab aliis Jehuda dictis di-
ſtinctus = הקדוש 52720704 ייאילי‎ 400186 :
autem 170600805 5 diſtinguere in תנאיםם‎ qui
ſunt diſputatores Miſnici, & אמוראיםז‎ Gema-
ricos, quos ſequuntur סכוראיםם‎ Opiniſtaæ &

Excellentes Vid. Pfeif. Th. Jud. Ex. I. dictæ edit.p.

13. 6 .הליכות עולם)‎ < | |
Diſtinguitur autem Talmud Babylonicum
de quo præcipue loquimur, quia alterum minus
tritum & uſitatum eſt in VI. partes unde id
ששה סרריםם‎ vocare ſolent, ſunt autem
זרעים .ז‎ 6 Neminibus,
₪. de Feſtis;
רשים -דוו‎ 6 Mulieribus,

2 5ס‎ Theol. Judaica p. 10. ed. Lipſ. 1587. Guiliel. Henr. Vorit. Obſ.
in Zemach. David. p. 292. & ipſum R. Ganz. in 1.- Zemach p.
108. ed. Lugd. B. 1644. 9 Hiitor. Eccl. Sec. II. Art. 270.

7
guxj

ת

.

ו
1
#/1170[
ו4
ו
8
2
7 [
14
00
[ך&וֹ?
001
Jora‏
lob!‏
.-

שכ —

m alios

,
000
ל‎
bbi +

מווס\)

[6\\\1&2 |

;.61[)11'5 -

ְ -ש;!וֹקװװ

von po
ו‎
50
וֹן\ף תא
.
נאניסץ
ו

-ו '&ןװש/ץ

5ותו
id‏ ו

00 00
י

1
1

Jor cum quid ſit Talmud, tum etiam, qua/

DISSERTYATIUO I
IV. נזקין‎ de Damnis,
v. קרישים‎ 46 Sanctitatibus,
vI. בזהרות‎ 26 Purißcattonibus.
Cujus memorialeeſt, more ממן נקט,00ו04ט]‎
quæ jam ſub his Titulis generalibus conti-

neantur vide apud Buxtorf. in Bibl. Rabb.
& אס‎ fonte ם1‎ fronte noſtri הליכורת עולםס‎ 0

Ut de Hiſtoria Baraithæ, quod vocabulum
Lemp. Exotica vertere ſoſet 6 & de Toſe-
photh 4. nihil dicam ubi & recenſetur 0ס‎
Miſnicorum e & Gemaricorum f. Quæ
ſcire utique intereſteum qui aliquando cum
fructu Talmud tractare vult.
Hoc autem Talmud præcipue illuſtra-
vit R. Obadia de Bartenora, & Moſes
Maimonides, & tandem R. Salomon
Jarchi, vel Iaacides, Gallus, quem Ju-
dæi Wormatiæ, nos in Galliis mortuum eſſe
credimus g, quorſum exul reverſus crat.
6. I5. Intelligit jam ſatis Lector ni fal- A

Cbri-
Idea ejus compoſitio comprehendi poſ-Talmu-‏ ס!
ſit. Hinc hic claudere poſſem hanc diſſertio- pden‏
47; תעסם (0)

4 .ק‎ 247. 00 ſæpe laudatæ. ? Tract. I. Cap. 2. p. noſtræ
editionis 44. 6 noſtræ Edit. J. 9. 4 190 . 14-
FO. 15. 2 Vid. poit R elandi Anal. Rabb. Cl. Schudt טוף‎
diſche Merckwuͤrdigkeiten. Libro V. Cap. XI. J. 231.

ז 4770 2158287 46

quidem contem-‏ הסם Niſi curioſioribus,‏ : נחסם
toribus, ſed nec fatis convictis de fundamento,‏

certitudinis rerum Talmudicarum, in quæſtione

curioſa ſatisfacere velimus, qua dubitant תה‎ ve-
ſtigia egis oralis in סס‎ ſint, vele jus Antiquitatibus
ſidem habere queat Chriſtianus? Reſpondeomea
parum intereſt ſive Talmud 46 א‎ oralis vel
non, modo verahabeat, nec nos omnem Oralem
traditionem ſpernere poſle ſæpe alibi diximus 2
& placent nobis verba doctiſſimi Reizii in notis
ad Godw. M. & Ah. 7 Superius jam annotavi-
„ Mus, non penitus negari poſſe Moſen aliquam
„ לתא‎ Sdacäeze, oralem ſicut Patres an-
צ‎ te Moſen filiis ſuis verbum Dei oretenus tradi-
„ derunt, usque dum Deus authentiam ſcriptis
„ daret 6 obſcurioribus Typis, ſacrificiis, ri-

„ tibus, aliisque ה4ק‎ placitis, Senioribus ac

Sacerdotibus inſinuaſſe, ut per eam rudem‏ ע
populum fign iſicationes Ceremoniarum do-‏ „
cere poſſent. Sed ſime dubio illam legem ora-‏ ע
fuis hariolationibus adeo obmibilarumt, ut‏ הו16 „
Prophetis querelarum occaſionem darent.‏ „
Nam dum Synedrio poteſtas erat legem po-‏ „
„hendi, decretaque condendi, quæ vocabant‏
Tb'ſéßimentum legie, quo populus à trans-‏ „

כ

greſſio-

יס 5p. Sr. Eddit.‏ מום & I. II, II. 06 Kabbala vera‏ שווכ
waject. 1698. . - :‏

₪
זך‎
claye
00
erun
1
1
1
dam

0
merit‏
0 0
אס
ו
1

01
0
16
- ז
ו
2
4ו
1Oralem‏
4 וו
notis‏ !
-1ס

Ares an-
ו‎ tradi-
nſcriptis
0 ac
ם‎ 0
תוז‎ )0-
ת‎
זטז‎
=
הו‎

! '־?)8]6%

—

DISSERYAYTIO 1 -
greſſioneſlegis abſtineretur; & quoque ſcri-
Ptam legem acceptâ ג‎ 0 clave reſerandi, »„
clavem iſtam cognitionis mole decretorum 7 4
obſcurà traditionum frigidarum nube abſcon 04
derunt 800 4. „ : ,
Hæc ita Auditoribus inculcavi antequam
Lectionem harum notarum in adolefcentia ſæpe
lectarum iterarem, & ſane 3 aliis hiſtoriis -ס‎
damus, cur non huic⸗ Deum Moſen, hunc ſenio-
res, hos alios de ritibus in Bibliis præſcriptis eru-
diviſſe, סהסם‎ digna ſunt hic verba Clar. & 0
merito Celeberrimi Sutenhuſii Ling. Hebr. & Gr.
in Gymn. Amſt. Prof. digniſſimi, cujus ex mani-
bus venit id exemplũ Cfavis Talmudicæ Lem pe-
reurii, quo uſus ſum quod cum gratiarũ actione
recolendum, & hic memorandũ adhuc veniebat,
ſic ille ad Coſmum III. MagniHetruriæ Duceméh:
Nam& Hiſtoriæ veritati && 7/ק?‎ rattont 26
conſentanenmeſt, Deum nulluumn של סס4וק‎ Wo-

22

[7 tradidiſſe in ſoriptix, vel ſoribendum man-

daſſe, quin illius guogue mentem ק‎ aperuerit,
7 Moſis non tantum vulgaris gui dam ſcriba,
2 optimux legum Aivienarnm, interpres eſſet 04-

bendur. 0 enim alind Reniſicare volunt il-
(o) 2 2

Confer quæ habet fupra ad L. I. C. VI. §. 9. p. edit. dictæ 56.
* מ1‎ Dedic. ad P. alteram Misnæ dictam.

8 DISSERYATYIO 5 :
]1 in libris Moſis tam clara teſtimonia 2
: וידבר יהוה אל משה פניםז אל" פניכ כאשר איש על רעהו‎
loquebatur autem Pominus 44 Moyſenfaciead
Ijaciem ſicut ſolet loqui 0 ad amicum ſuum.]
11 alio מז‎ loco vel 121:00 tpſo teſtante
—e‏ אל . פרה אדבר בו ומרארק ולצת בחררת ותמוגרת יביט
(ore enim ad 05 loquor 61 - 69 palam, & non per‏
agnigmata & figurazs, Dominum videt.) Non-‏
ne ex his ſatis patett Deum in praceptis erudi-‏

viſſe Moſem, diſſieilia explanaſſe, obſcura illu-

ſtraſſe, brevia Fiheesrin, amplißcaſſe, 60

Lingulis legibus ſingulas declarationes addi-
2470696 8 ־י ו‎
- סאת‎ quod ſtatuam totum Talmud 616 illam
legem iafernn, quia ipſi centies diſtinguunt inter

traditionem Moſis in Sinai-‏ הלבר למשרק מסיני

Miſnam & Baraitham, ut ex his ſatis pateat Tal-

mud eſſe compoſitum אס‎ doctrina divina & -טם‎

mana; Valeat ergo ubi S. S. non contradicit,
ritus illuſtrat & c. lege verſionem Scheringha-
mii in Codic. oma aliosque ſelectos tractatus/
quos inter ססס‎ noſtri LEmpereurii quem סט‎

emnes 2 Eruditi, 16 Surenhuſius ſuo merito

laudat ק‎ verſio Tr. utiliſſimi מהות‎ ſive de men-
ſuris templi, & nonamplius dubitabis.

Vid. Pfeif Theol. Jud. Exerc. I. In Dedic. 24 D. Curat. Acad.
Lugd. Bal. גאתשזק‎ Tomo/V. Op: Miſni ſwe סרר קדשיםם]‎ =

ו
ו
00
אחוסן
lingu⸗‏
quam‏
Launa‏
ne ben‏

י
ו

ו
וודכר יו
factad‏
ſuun‏

]

כ
ז חוד
1\[0717 0

ie rudi-

וו

161
הה‎
₪]14
na & hu-
ו‎
;
י‎
-ח‎
de men-

.
Quamn

Cirt Aid. :
לוסץ‎ ' ₪

nISSERTYATIGO I. 9
Quam fidem Corn. Nepos, Curtius,

Juſtinus & c. habent cur non habeat Tal-

mud ꝛ ſed ſatis hac de re.
6.16. Sed dices, quis hunc librum in- Mdis

telligat? Reſpondeo volenti nihil eſt ar- Lutin-
duum, diſcas ordine, elige Præceptorem gendi.

peritum & fidelem, incipe 4 Tr. verſis in

linguam Lat. quales in Miſnam plures,
quam jam curaà laudati Surenhuſii totam
Latina veſte indutam habemus, ſingulari ſa-

ne beneficio Dei. De translatis Operibus

Maimonidis alibi 2 %ס‎ profeſſo dixi.
Sed ex Gemara parum translatum eſt,
præter Cocc. Excerpta enim Sanhedr. &
Maccoth, Edzardi Avodæ Saræ Cap. I. Kœ-
nig, Initium Tr. Berachoth paucosque alios
nihil habemus, & optandum 6106 proce-
dere inſtitutum Clariſſ. Læſcheri quo cupit
Societatem coire quæ conjunctis viribus
transferat Gemaram, cui hiſce meam ope-
ram quantulamcumque in gloriam Dei
& decus horum ſtudiorum addico.
Portò præcipue ס1ת‎ uſu venit cognitio
Doctorum Miſn. & Gem. quæ cum exno-
ſtra Clavi Talmud. tum etiam Otton. Hiſt.
Miſnicorum, cujus ſupplem: per Gema-
₪ In Præf. ad Obſ. S. L. L.

PDISSERDIATIO 7‏ ס1צ

11005 apud 58 Paratum eſt, & Typothe-
tam סקאס‎ 6 hauriri poteſt, præcipue for-
mularum diſputandi, quas vides perfectif-
ſimc in Tr. noſtris III. tradi, quarumque
ignorantia quos pepererit in maximis Viris
erfores, parcens corum honori סום‎
nolo.
Quæ cum ita ſint vides nos quantum
in nobis eſt non ceſſaſſe has utiles artes il-
luſtrare, ut eas domi docuimus ſedulo ad
multorum invidiam „& hoc ad gloriam
Dei, quæ omnis laboris eſt, Finis.

Seribeb. Hanowv.

Ante diem 20. Sept. MD CC XI V.

4 Plilenn

ג

אס

ס

0
0
10
0
2
Nomen‏
ו
לו
ſee‏ וו

\

ום 1.
0]

17

ה
0 6ו
ל
| החא
השא

quantum
+ 1
edulo ad
מת.‎

ל( rTr‏ *
הוד דלדדויי י ודוויוויייי.
צרצ ש שיצישישושיששיט שש קיפישישיטישישישישיע ש
אטתסם סטז NVERSIONE‏

יס USUM HIC TALMUD SIT‏ זטס
BITURUM.‏ .

6.

Romiſimus ſæpe tractatum de Conver- Orcafo
ſione udzorum, materia difficillima
ſed nec minusutili, & neceſſaria, quam
inde in diſſertatione Academica, de Alpha-
betho Converſionis Judæorum, prælibavi,
& jam אס‎ profeſſo illuſtrare aggredior.
6. 2. Suppono notum eſſe judæorum pe ש‎
nomen, Poll captivitatem Babylonicamvine
maximè innotuiſſe, etſi ſub ſciſſione * ו ג‎
tribubus introductum fuerit, nomen bonüerigine:
olim, ſed jam mali ominis.
Notabat enim à R. הודה‎ uſitata in Hi-
Philconfdentem, laudantem, notum autem,

ita quartum Jacobi filium, ex Lea natunm-

pio utique conſilio à matre vocatum fuiſſe . .
00 concepit denuo, parienqueflium divxit,
ה‎ cele-

X12 PDISSERTYATIO II.

celebrabo 040 vice ſehovam, idcirco voca-
vit eius nomen Jehudam 2 . verba ſunt
Moſis. Exillo nati feliciſſimi cenſebantur,
ex vaticinio acobi patris, quod Levi Sacer-
dotium, & 2סט|‎ Regnum, imo ipſum Meſ-
ſiam promittebatꝭ; Quæ Ruben primoge-
nitus accepiſſet, niſi patris lectum violan-
do, hoc beneficio 15 indignum geſſiſſet >.
Ut ergo [04 tantopere reliquis emine-
bat, ita non mirum, ex ipſius nomine pri-
mo univerſam Gentemut antea ex nomine
Sethi & Heberi, deinde tantum eas tribus,
quæ Iſiaeli oponebantur, quo nomine illi
veniebant, qui Jeroboamum ſunt ſecuti,
quæ duæ tantum erant, ſc. udam & Benja-
minum, denominatas fuiſſe.
Quo Prophetæ non raro alludunt, licet
etiam Iſrael præcipue totam Gentem notet,
de quo videndi ſunt Commentatores.
Atque hactenus bonum eſt id nomen 5
oibus, Idolola-

degenerantibus Jacobi ne
tris, & Schiſmaricis ac rebellibus oppoſitum.

uamdiu enim Religionem avitam cole-
bant, tam diuid nomen bene audiit.

Dege- ל י‎ 2
0 Sed poſtquam deficere cœperunt 3

Reli-

4 Gen. XXIX. 35. Gen. XLIX. 7. coll. cum verſu 0--4
6 Ibid. verſ. 3. 4.

ם

nome
ganre
1

ו
6
ו
של
M ter‏
דח
77
4 ף
0
20
ל
07
א4ז
0
-
ה

ת
lba ſunt‏
הסס
19
\ וו
]
m 10‏
1 e.
1 01116
mine pi⸗
XNomine
6 tribus,
סתותו‎ 11
nt 60

חא

]11):6 ) ]תט,פ

₪1000

0
& ת

D‏ ־60\0\3\,

כס וו

00

0

ש
Reli-‏ י

צ ד. 4710 5.5287 DS‏

R gione patrum quidem Judæi appella-Jadao-
ti ſunt, rectius Eſauitæ dicendi, atque adeo'*en.

nomen retinentes, fidemque Parrum abne-
gantes, omine vel re ſignificata carebant,
indigna Abrahami & ipfius judæ ſoboles.

„6

₪. 4. Licet iplis hic nihil contigerit, Præd

quod non ſacræ paginæ prædi verint, adeo-ione
י . : י‎

3\16 Dem pſe decreverit, ſic ipſe Moſes Ju-
daicæ gloria gentis : (COuandoguaiden.
0 ,;?*;!.6!%%%;%5&, ?%0%96%'0 %9)52;3%5:;%%%;:
in terra WRoypti, & 0 tranſiveri-
mus per iſtas Gentes, quaspertranſiviſtis ..
Er vidiſtis ahbominandosts ſercoreos Deos
zllorum, ligna 09 lapides, argentum 09 au-

rum, qua ſunt 4לק‎ vos.) Ne ſit in vobis

vir, att multer, aut fjamilita, aut tribus,

cujux animuz avertat ſe hodie 2 Jehowa
Deo noſtro, ut eat ad colendum Deor gen-
7 Marum: Ne ſit in vobis radixpro-
Jerens cicutam, aut abſinthium Neve מ‎
quumaudiverit, verba adjurationir hujnz,
ut benedicat ſibi cum animo ſuo, 1
;כ#כ[;;‎ erit miht, 0 er. ſententia animi mer
ambhulabo, quo addat ebriam ſitienti. 4 |
: Unde ſequitur במססק‎ reliquis verſibus ad
finem capitis; 111 notum ſuppono more
(P) Pro-
a Deut. XXIX. 16-— 19.

114 DISSERZYATTO 1
Prophetarum hic conditionate imo liceat ita lo-
qui cum præcautione proponi 64 quæ certo fu-
tura erant. Et ſic jam Lev. XXVIL. a ſtylo Prophe-

tarum Moſes prædixcrat inſignem illam defe-

ctionem Iſraelis ב‎ jchova, Quod 7 מסק‎ auſcul-

tabitis mihi, שדסק‎ facietis, omnia mandata
2/74 ; Si inquam ſtatuta mea ſpernetir; & ]7 -א‎
dicta mea faſtidiet anima veſtra ut מסק‎ fa-
ciatisomnia mandata mea, ſed faciatis irritum
fadusmenm. Etiamego hoc factam vobis, pra-

Prophetia, eventu id comprobante, & ſic iterum
: % : 2 1 oD . : 0 :
eodem capite 0 Quod ſiiſtis non erndiemini ut

redeatis ad me, ſed amliulabitis mecum temere:

Vtiq, 29010 000 voliſeum temere; Et

Percutiam ego vos quoque ſeptuplo, pro bterpec-
cata veſtra, nam induxam contra vos gladium

aleiſeentem ultionem f& deris tumimmittam pe-

ſtem inter vos, & trademini inmanum inimeci.
Et ſie reliqui verſus omnes pleni ſunt, commi-
nationum in duræ cervicis Gentem, quæ ibidem
legi poſſunt. Quis non ex gladio ulciſcente, 7
hic agi de Excidio per Romanes, adeoque innui
candem quam אס‎ Deuteronomio vidimus ulti-
mam Judæorum Apoſtaſiam.

—

4 וסו‎ 4-6 ? Lev, XXVI. 23 — 2.

ſicianz volis terrorem cum 1220 & לוס‎ äaſtnan-
te morbo, & 0. 65%%. Ubi ſublata conditione fit

(K.
Mis
fatit⸗
מו‎
ל‎
mee,
7
7
7
ו‎
ו?‎
7
ול‎ a⸗/
[()ת&סע‎

ד
/ 7
20
ו
ו
מסי
ו
ו

——

1 p.

14

- ג
eno 1-‏
0
- ]
-וח
7
4
ל
ו1
7]
fit‏ 0
ה
ו
temere:‏
;
-וו
]
ק
ו
חתוק
uln⸗‏ ו

"""ס

2

DIS SERZ 47 10 I. ש*‎

| Et ſic 46 eodem negotio totus 016 Pſalmus
6 14. ſine hac hypotheſi inexplicabilis. Inpri-
mis autem evolvendus eſt Jeſaias, 110111= 4
faciendum amplins vineæ mez, 07407 non fece-
rim 064 2 LQuamobremquum erxpelctaſſem ut
ederet uxas, edtdit labruſcas?“ Zam itaque, no-
םאול 407200 [ לשלל‎ vobis quid facturuns ſim vines
meæ, amovendo ſepem ולפ לש‎ ] depaſtiont, Aiſ-
rumpendo macertam וס‎ 147 ſit coneulxoattont:
Exponameam deſolationi; non putabitur, neq;
reſarcietur, ]22 aſſurget ſentis & vepres, 1-
ſuper nubibus interdic-am, ne demittant in cam
Pluvtam. Et Cap. ſequenti clarius 7 , Tum
dixit, i, ut dicas populo iſti: audite indeſinen-
ter, at ne intelligatis & videte indeſinenter, 20
cognoſeatis. Facut pingueſcat cor populi 7
09 7065 6ו6‎ fac ingraveſeant; oculiq, צוס‎
Jacconniveant ne videat oculis ſiie, 09 4-
ribus ] פ6, 22000727 ת0‎ corde ſuo intelligat, ſoque
convertat, & ſanitasolveniat ei.
Locus 0ס‎ magis notabilis, quod mutatis
mutandis quinquies, quale quid locis V. T. 5
continget, in N. T. repetatur & in Judæis imple-
tus oſtendatur 0 אס‎ quo ergo manifeſto Ppatet in
æterno Dei decreto udæorum indurationem, &
.ב 2 נ‎ ſimul
- 4.4. V. 4 — 6. 9 cap. VI. 9. 10. & Matth. XIII. 15. Marc. IWV. 12.
Luc. VIII. 10. Joh. XII. 40, Act. XXVI, 26. 77. Rom. %

Prate
eipua

VW.‏ עע ע לל ו

ſimul Judicia infligenda prædeterminata,
& ג‎ Prophetis prædicla 16
Atque ita apud cundem Prophetam a;
Vos vero deſertores Jehoa, ף‎ oblianſoi-
mini montis ſanctitatis mea, qut inſiru-
itis turmæ illi menſam, quique impletis nu-
merizillislibamen. Tradam quoque nu-
meros veſtros gladio, &omnes vos macta-
tioni ſuccumletis, eo quod clamanti mihi
reſpondiſtis, 09 malum videtur in 5
meir, ל0‎ id quonon delector elegiſtir. W-.
circozit Dominus Jetoczi, ecce ſervi mei
comedent, vorautem eſurietis ; ecce ſervi
mei bibent, vos autem ſitietis : 6000 ſervi
mei latabuntur; vos autem erubeſeetis:.
Ecce ſerzi mei canent præa hilarnitate ani-
mi, vos autem eclamabitis præ dolore ani-
mi, & præ contritione spiritus ejulabitis:
Et dimittetisnomen veſtrum ut ſit execra-
tioni elecltis meis, quum morte affecerit te
Dominus Iehovi ; ſervis vero ] indet
nomen aliud. .
Ubi iterum peccatum, indurationem, &
poenas infequentes temporales & æternas
conjunctas videmus. .
. y. Inter pœnas autem præcipua futura
7 , erat

]0
ter 4

..

ל
.4 0
77
ץ
!#!וֹװ?#
ו
חו
Deum‏
lenit a‏
ד
/ !%ל?!
ו
0
)5]'”;2
-
לדו
9

—
aDen

מול

a;‏ גז
-

וו 2”1%6
ו
וו ו
ד
mei‏ ויו
שו וום
,;'66)66623;
לה
ו וו
ו
-
te‏ וו

6 ו

ו
erat‏

PDSSERYATYO M. ל‎

erat aſſumtio Gentium, Ad Zelotypiam pana

onoono verlnt 070002 pProßtenretraneos; Pro-uer,

pter abominationes provocarunt eum. 1ק4‎ conver-
. ſio Gen-
7

ummovenunt me 42 Zelotypiam per ea
qua non ſunt Meus fortis, provoca verant
me vanitatibus ſuts Ego quoguean ZLe-
lotypiam commoveboeos per eum qui non eſt
popilus, per Gentem ſtultam provocalv
005 a. Et ſic apud Jeſaiam iterumb, Di-
xit mihi, ſervus meus es, Iſrael eſt de 0
per ש?‎ glortatus ſam; Ego, vero dixi, fru-
tralaboro, inaniten & vane vires meas
conſumo : Verum tamen oſſtecinum meum
penes Jehovam eſt, 09 5מקס‎ meum penes
Deummeunm., Dicit inqzam, lemor -1ד‎
deris quam ut ſis mihi ſervus ad erigen-
dum tribum ſahakoli, & cuſtoditas Iſrae-
4?ו?‎ reducendum: Ergoconſtituo te in-
lucem Gentium, ut ſis ſalus mea uſqne ad
extrenntatemterræ Atque apud Hoſcam c.
Et miſerebor Loruchamæ; & dicam ipſi
Lo-ammi, populus meus ess Et ipſe dicet-
Deus mi.
Licetmale ſibiconſuluerint quod Gen-
tibus gloriam converſionis inviderint, nam
per Gentesſuo cempore Iſrael %ס‎ Semo Cha-
a Deut. XXXII. 16:. 21. וק‎ XLH. 3— 6. 601

7 DISSERTATYIO. 1. .
9ותו‎ factus, crat revocandus 40 tentoria Ja-
phet, qui Schemo adjunctus & unum cum
eo factus, Myſticè Sem dici meretur, quem
ſpiritualẽ ſenſum eſſe vaticinii Noachici a,
cum diu obſervaverint occulatiores Inter-
pretes, ego hanc materiam miſlam faciam.
gudæis

72

conver. & ] ₪016015 inde ſequentibus ſcripſerunt, , 6
Ffonem Moſes ? , En autem conftebuntur iniquitatem patrum
revo- ſuorum, cum prævaricatione ſua qua pravaricati ſunt in
candie we : & tum [2 ambulaſſe temere : Tum me quoque

inſfinum hulantem cum ipſis temere, induxiſſe ipſos in terram ini-

6646=

2

micorum ſuorum : ſi tunc abjiciatur cor iſtud eorum præpu-
tiatum, & tunc acquieſcant in pœna iniquitatis ſuæ Dri-
que recordabor federis mei cum Jitzchako, atque federis
mei cum Abrabhamo recordabor, 46 terræ ipſius recordabor.
Et clarius «, Erit tamen quum obvenerint tibi omnes 5
274 , benedictios & 410070770 hæc, quam propoſui tibi: ק‎
revocabis animum tuum apud omnes Gentes que depulerit te
Jehova Deus tuus : 11 converſus uſque 44 Jehovam
Deum tuum auſcultabis voci ejus ſecundum omnia quæ 0
2201 præcipis hodie; tu & filü ? ex toto corde tug, & X́
toto animo 0 ; 77 redacat Jehova Deus tuus multitudi-
nem captivorum tuorum miſertus tui ; & te convertens
colligat te ex emnibus populis quo diſperſerat te Jehova Deus
tuus. Etiamſi quis de tuls 0 eſſet ad extremitatem
cæli, inde colliget 16 Jehova Deus tuus, & inde recipiet
76 : Reducetq; te ehova Deus tuus in eam terram quam hæ-
reditario jure poſſederant majores tui, ut hæreditario jure

poſſt-

4 Gen, IX. 25.26. b Lev. XN VI, 40-42. Deut. XXN. ,1-6,

6-6. Eos תומס‎ certo revocandos fuiſſe
297 - docent ordinario iidem qui de Induratione

iſinea B
1
₪
04 0
ת
1ת
א
&?;&וּפף
& לו
ſoonem‏
ו
nem &‏

hocopn,

ג ſunt‏
2000
לדת

6[!4 ו
01
1
06/6?/ 2
ו
1ו
0 /50

—

0

Rrorin

| 011 ה

ת!?טף 00
008
ל
ה

חה
duratione‏

ſerunt, ſi⸗
ך וו‎
ווס‎ ſint in
ת‎

-

וז וו
Vi.‏ וו
וחו 0
0 |
rer‏ וו
ו וא
וקו
הומו ן
0 ש!'ג//ו?;
0 וו
ויו
ו
0
ו
וע
לחו וו
עע"
ו

7
ו

275518287 47707 I.„ 119
poſſdleas eam : Et benefaciet tibi, augebit te ſupra majores tuos.
Ei cireumcidet ſehova Deus tuns animum tunm & animum ſominis
zui | ad diligendum Jehovam Deum tuum ex toto corde tuo ex tota
4227722 704 י 77 צ‎ :
En ſigna temporum I. Benedictionem ח1‎ Ca-
naan, II. Maledectionem in Captiv. Babylonica
& Aſſyriaca, converſionem generalem apud
quaſcunq; Gentes, verf. . III. In Babylonia verſ.
2. re ucttonem 09 mualtiplicationem, verſ. 3. ol-
lectionem ex omnibus populis, vſ.3.4. Reducktio-
nem & multiplicationem, hinc IV. Circ-aumci-
ſionem cordis, i. e. bona N. 1. Facile ſoret hæc
prolixius exponere & ad hodiernam diſperſio-
nem & ſequuturam converſionem cxtendere, ſed
hoc opus מסת‎ eſt, cum nonobſcura hac 06 16 ad-
ſint vaticinia; Et ס]‎ 4, Et advenerit
Lioni vindex, 69 converſis 4 defebtione in Ja-
hahbobo, dictum ſehovæ; de me autem, hocerit
fedus meum cum iſtis, ait ſehova, piritus

mnmens qui eſt in te, 09 verba mea; 04 poſui 2

ore 170 : non recedent ex oretuo, aut ex ore ſemi-
nis tui, aut ex ore ſeminis ſeminirtui, ait Jehoede,
ex hoc tempore nsq; in ſeculum. Et toto Cap. ſe-
quenti, ex quo brevitatis cauſa ſolos ſufficiat alle-
gare verſus penultimos 0 ,, Non oœidet amplius
Sol ? & Luna tua non recipiet ]0 - nan Je-
7

Cap, LIX, 20, 21. 9‏ ה

30 D ; 1 5 512 RZTA T170 1I. 0

hovatibierit luci perpetux, 09 compleri erunt dies
luctus tut: Et poß alar 077 7%0#־%2‎ 01007 erunt -מן‎
ſti, in ſeculum hareditario Jure poſſzdelunt ter-
ram ; ut ſurculus plantarum eſus, opere ma-
nuum mearum glortetur. Et alio inſequente 2
Non diceris amplius derelicta, & terra tua non
dicetur amplius deſolata, ſedtu vocaberis ֶ
meæ; & terra tuamaritata, quia delectabitier

Jehovate, 09' terra tua maritabitur. Confer

Capitis LXIII. 9---14. & tota LXIV. LXV.
LXVI. Capita. Huc pertinet feœdus א‎ Je-

remiæ 7 , 6 promiſſio de recollectione poſt ca- .
ptivitatem Babylon. & ex omnibus Gentibus,
quæ nonraroconjungi ſolent 0 01000 gocongre-

. 7
gaturus ſun, ;70 ex omnibus Regionilus, quo
depulero ipſos ira mea, & excandeſcentia mea,

a fervore magno; Et reducens eos in locCqumz 1

hunc falturus ſum ut habitent ſecure. 10
erunt mihi populus, & .600 סום‎ ipſis Deus. 1-

dJam enim liscor unum 09 viamanam, 22 76- |

verendummeomnibus diebus, ad bonum ipſorum
E& filiorm poſt ipſos. Et pangam ipſis fedus per-
petuum, fore ut non avertam me a ק‎
ipſie, benefaciendo ipſis: 09 reverentiam mei
indam animo ipſorum, 7 non recedant 4 Ne.

Cap. LXII. 6. Sec. Diviſ. Cap. Jun. % Trem. ? XXXI. 41-

6 XXXII. --ר‎

ול
ritie tu⸗‏
7
ו4ו
ת
ת
ח וק
מו
ום

luit tott
ſionem
א‎
000
גס‎
לא‎
Acad G
הה‎

ן\ש&
0.-
-
0

מסת
ſtra⸗‏

י
- וו
21
-14 7
000

-1
| שם .

ג }?16.?0
סר
ד

ח וו
-

2

שד-

M.‏ ז

א
DISSERZATIoO II. 121‏

Et 16 apud Ezethielem d Veruntamen reoorda-

tus סק6‎ federnis mei teum 7 temporibus pue-

ritiæ tuæ, praſtabo tibi fedus perpetuum. Nam
recordata viarum tuarum, budore ſieſfunde-

aſſumendo ſorores tuas majores tecum mi-‏ . 5ק"

nonibus 76 - Et dabo tibi eas in filias, quamvir
non ex federetuo. Sed præſtabo ego fedaäsmrum
erga te, & agnoſces 6ק‎ 6 adam Et ſic
idem prædixit 005 , ex omnibus Gentilus fore
colligendos, & aſpergendos aquis mundis, cor

novum 09 Spiritum novum ipſis dandum 9 6

2 Quod etiam adumbratum fuit oſtlus illiszari-
dis in vitam redeuntibus c. Et quid aliud vo-
luit totum Templum Ezechielis, quam conver-
ſionem Judæorum ultimo tempore, vide id poſt
Coccejum pro more ſuo, id eſt ſolidiſſume &
clariſſime probantem Magnum per Philologiam
Sacram Theologum /00. Meyerum, Profeſſo-

Acad. Geldrorum quæ Harderovicieſt, Celeber-
rimum 2 , ſi quid enim hic adderem, videri
(9) גתסו!סקן‎

4 206 . XVI. 60 — 62. ? Cap. XXXVI. 24-— 27. ם‎ Cap. XXXVIL.
toto præcipue. verſ. 5, 26. d ה1‎ Diſſertatione Theologica qua
Propheticas viſiones Ezechielis 6 Templo, Urbe & Terræ
Iſraelis diſtributiones novum extremis Capitibus con entas;
nondum impletas, ſed olim implendas eſſe perfpicue demon-
ſtratur, Harderov. 1707. in 4t0 J

122 DI-SSERYATYTIO 0

poſſem Iliada poſt Homerum ſcriberc. Ex Eze-
chiele ad Danielem pergentes nec deſtituimur
romiſſionibus converſionis udæorum 2

7 andemque multi ex dormientibus in pulveru-

lenta terra expergiſcentur; hi ad vitam ater-
nam, 77 ad opprobria & contemtum aternum.
Hoſea clarus eſt, cum in ſupra productis, tum

etiam 15 verbis 0: 270/702 reverſi Iſraelitæ qua-

rent ſehovam Deum ſuum, 09 Davidem re-
gem ſuunm; & pavidi accedent ad ſehovam
Deum ſuum, & Davidem Regem ]7 ; 09

pavidi accedent 1 Jehovam 69 ad bonitatem

ejus ultimis temporilus. 166 Joel 6 præcipue
סעס‎ Amos 2 , Tempore illo ertigam tugurium
Davidis, quod decidit ; 69 ſepiam rupturas
earum, ac demolitiones eins reſtituam, 09 re-
42070200 illud ſicut olim. Ut brevis ſim pergo
ad Micham e, ne latator inimica mea & 6=
ſedero in tenebris ſehova illuceſcet me, & à Mi-
cha ad Zach. 127 4מ6‎ ſuper domum Da-
vidis, 09 ſuper habitatores ſeruſohalaimorum

Spiritum gratiæ & deprecaiionum, reſpicientq;

ad me quem transfixerint, clangentq; ſuper 6
. י‎ | tan-
4 Dan. XII. 2. .ל‎ Gulich. in Comp. Fer. Libror. Proph. Vet-
& N. Teſt. .ק‎ 499. ed. Amſt. 1694- ? Cap III. ., c Cap. III⸗
20,21, &c. dCap. IX. II. e Cap. VII. 8. & ſeq. Cap. XII. .

ו
ך

ץ

: -

0
77
זסס

ra in

וחוס

שף
1
0
mo⸗‏
0
tert‏
01
0
0
0

Pze-

11

-ו0/

00
0
מס
י־!וֹ&%וֹ
7 /
7

tem
ipue
וו‎
₪
כ‎
ו
00
וו

כ

וו

2
%06 2
4

.
}]1.;00

:

155287 4110 M. 12 3
tanquam planctu de unigenito; & amare
plangent 46 60 ut amare quis plangit 6
primogenito. Claudat agmen Malachias
2 721 (Elias) convertat cor patrum 24 ]=
lios, 09 שסס‎ ſiliorum ad patres ipſorum, 6
wentens perouttiam terram anathemate,
confer Zach. XIV. I. de quo loco quia plu-
ra infra, hic nihil addo. ה1‎ N. 1 res clara 1
Rom. XI 7 Et ita totus Iſrael ſervabitur:

.. licut ſeriptum eſt, veniet ex 52072 72 libe-

rator, 69 avertet impietates 24 72000. 1
illis paltum, qutem abſtulero peccata‏ ססל
ipſorum. Alia loca ex Act. & Apoc. bre-‏
vitatis cauſa omitto.‏

6. 7. Quandoquidem ergo Judæorum Que-
, ſtio האס‎
rioſa an

converſionem in claram lucem poſuerimus,

quæ enim ס‎ Ref. Tilemannus aliique, & &Xiam

Luth. Reineccius, Viri Clariſſimi oppoſue- ñeducen
di ſint?

runt alibi refutabimus, nunc feſtinamus 1

modum converſionis; jam quæſtio curio-

ſa incidit, an ergo etiam reducendi ſint in
terram Canaan, templum ædificandum, &
cultus Ceremonialis revocandus 1160 Dico

eſſe quæſtionem problematicam non ne-

ceſſariam, סט‎ mirer סואס‎ qui סס‎ banc

ſententiam, & aliam 61 סט‎ plurimum anne-

.4 Cap. IV. 24. verſu 26. 23.

מז 4770 18658887 124

xam 86 millenio glorioſo, ſanê 661 falſæ eſſent,
tamen tolerabiles, modeſtas & amicas, fratres ex-
communicaverint, quorum ſanguinem innoxi-
um 15 vindicabit, quem ſigillo quinto aperto in-
vocant animæ ſub altari, injuſte damnatorum a,
quanta vis eſt IDIOTARIIM confundentium
quæſtiones curioſas, cum fundamentalibus! qui
in his errat ille niſi ad reſipiſcentiam redeat ejici-
enduseſt ex ſinu Eccleſiæ, indignus quem falu-
tent Orthodoxi, vide Diſſert. IL. noſtram, ſed illi
non qui fundamento ſtipulas quasdam ſuperad-
dunt 2, nolo recrudeſcere vulnus, alioquin hæc
obſcura tempora pluribus deſcriberem, & quid
