ורבא אמר במיל גימא י מ'ם
מומר בפרק דיני ממונורז
מומר לאכול נבלות לתיאבון
בבר י
( שיב ) בכ התורדק
כולרה רפליגי רב אחאת
ורבינא דב אחא לחומר4?
ורבינא לקולא וסימנין חח
ה ררב אחא חומרא' הלכת'
LI 3 .-‏

uibus Magiſter Aha mitiorem; Rab- בר מתלת‎ hn ברבינאי‎
המ1‎ duriorem partem tenet, 8:008- נחא לקולאי ורביוצק‎ ,
ſtitutio ſecundum M. Aham mitior Kena ede r
decernitur. Horum ſignum, Cruda, י, - י‎
ום‎ , venæ jugulares: quæ omnia ] אחא לקולא ם. וס'מגדוו‎
conſtitucionibus definita ſunt in אומצ א ביע'י ומזירקי וכול]‎
הלכות קָבועות הן בחולין \ ”?}63.?11161\7”7!”!106?7”0 -חולין‎
deatur locus?: nec 60 ea 1001 1
bere. Iſta porro intelligenda ſunt, יעויין שם‎ Po
quum inter 6 diſſentiunt; atubi cum ואין צורך לכותבם (ווש=‎
כשחולקים הם בפני עצמם.‎
אבל כשאחריםם חולקיםז‎

מסת 1000016 fic‏ , הו2 pugnant‏ 215
additamen-‏ ם1 convenit. Ita inveni‏
; ו ק , י 5
עמהם לא שייך למימר הכי
כ דייתי בתוספות :
לש'ג) הלכתא כמר

Ma-‏ ו
6ומנו filium Magiſtri Afſis in‏ מוגוץ
בר רב אשי בכוליה גמרצת
בר ממיפך שבוערז פרק

סר

-

Gemara-excepta juramentorum per-
mutatione (capite Iuramentum juüdi-
rium) & albis (capite 04 guum
difficulter parit) סט‎ 06 junctura ner-
vorum agltur: ſigna habes Lev. 13.
ב‎ mutatus eſt in album. Ita definivit
D. Hananeel, ſimiliterque ſcripſit
Mag. Alpheſi: & magnus Doct no-
ſter Aſcher l. m. 14 produxit in ſuis
deciſionibus capite Beſtia quæ dificul-
Zer parit; atque videtur etiam, hanc
fuiſſe ejus opinionem. Sunt autem
opiniones differentes נמ‎ 58 aſſcri⸗
bere gravatus fui. quod verò defini-
vit D. Hananeel à plurimis proba-
tur & firmiſſimum eſt.

בהמה המקשה בענין צומת'
הגיריז וסימניך הפך לבן כך

| אלפאסי והרב. רבינו אשר
ולד הניאו בפסקיו פרק
\ בהמה המקשה ונראה ג"כ
שזי היא סברתו ויש סברות
חלוקות ונלאיתי. לבותבן +

- 6.11 Scito omnes iſtas regulas in ; מהרוב ועיקר.‎
Gemara, exempli gratia, Si hic & ille
diſſentiant, ſecundum N. ſtatuitur,
& ſimiles regulas quarum memini-
mus, omnes inquam iſtas ita nobis ab-
פונוס‎ ratas elle: niſi ubi exprellè 66

ולל שבגמרא כגון פלוני
ופלוני הלכהכפלוני וכיוצא

48 la- .

| שבוערת הרייגין וחיורי פרק

. פסק...ר'ה וכן. כרחב רב

- -ומה שפסק ר"ח. המוסכבם

הלשר) הויודע שכל.

1ם
Cen‏ פו
habe‏ חפת
ס מ
]
rebus‏ ל
סמתו
ה
ו
ה

סאת ||

א |
אל \ .
ו
0]
6
אס ססל
;!;?ג!&װ&”ן
| ש -
ט}פס}ק סם
600
ה
ש]וֹ%װש\"
7
מ)וֹ)װ%\װװ[

9 ſernn

לדם
א ו

0 מס?

נונ
דום אח
לחימרא
2
הלכות ;
בירק .
י
כ

נל כ

י

שו

גרת וע

י
קר

| ק ון
7 תי
גז ע

| ע"

ח ך
להול ןטוּק
ש
י
ו

intelligitur Doctores illorum magi-

[ לת

1 שד פך;שער החמוֹשי פרק‎
claratur, aut probatur è ſtilo ac phraſi חו מהכללינט | שההזכרנו‎
ipſius Gemarzæ, conſtitutionem ita ſe d כולהו קימא לן‎

נב ס ב ה rebus Gema-‏ תו habere. Multis‏ מסם
אָמכתמוּ? מ . 58 ra conſtitutionem contra hujusmodi‏
בהדיא או מוכה מסוניירת regulam generalem definit: in qu-‏
הגמרא רלות הלכתאיכהני+ מסם Bus rebus & ſimilibus, regulæ‏
יבכמה דברים פסיק הגמרא ה9* innituntur, nec ad ſecundariam‏
י , 6 cem divinam attendunt. Atque‏
הלכתא נגר 'ה.בל”( ובאותן loquitur Magiſter noſter Samfon f.‏
הדברים6 וכיוצא בהן א'[ ,קגס Abrahami in ſuis enarrationibus‏
שומכין על הבלל Sunt hæreder. W pR‏
משגיחין בכת ‏ קול" * וכן ש
ופרק יש.נוחלין ז+ 3= י י

הפרק השלישי . ם
; אם cap.‏ 61 פופסת Atum‏

משטר) ◻9 Misna abſoluta eſt, PmeP‏ סגוףתטסוסט ו
ſecundum abſolutam ſtatui; ubi p - 0 .‏
א= abſolutam movetur controverfz.‏ 1סס
ומשנה הלב בסתם ' ואה כ ſecundum abſolutam non ſtatui; ubi‏

verò poſt controverſiam abſoluts ' ומחלוקת אין הלכה כסתם‎

Misna ſequitur, ſecundum abſolutam ומחלוקרת ואחר כך סתם‎
judicari. Quandoquidem enim ini- G

tio producit author quorundam יהלכה ג־כטהם»־מ*שךם דכביון-‎
controverſiam, & rediens nobis ₪- ברישאת.‎ —PD ידמייתי‎
cundum unum abſolutè rem definit, יוהרר סתם לן כחד משמע‎

ſtrorum rationes expendiſſe „eisqu 4 %»ך'קמן ךבבז בט*.;מװהן* ך'הך‎
illius rationem probatam fuiſſe; ideo- ירבנן ומסתבר להו מעמאת‎
Misna abſolutè tradidiſſe. ergo con הוהחר הלרדה האו-ו‎
ישמס‎ ſecundum iſtam abiolutam Di הלכה כאות!‎ 155,5
obtinet. 1140 dicta de uno יוה'מ בהדא מסכתא אכל 0108 י‎

non verò 06 duobus codicibus intel- —pn. בתרתי מסכתא לא‎

ligenda ſunt: nam penes יפסת‎ ratum הול . = ש‎
Nt, in Misna ordinem מסם‎ ſervaci; אין סדר למשנה כלו שר*‎

quaſii

272 OoV הליכות‎

quaſi 01645 , ordinem Misnarum præ-
ciſum non eſſe. Fortè enim Misna
poſterior ת1‎ ſchola prius legebatur:
atque ita præmiſſa abſolutà Misnâ,
oſtea ſequebatur controverſia. Cæ-
terum quum dicunt in Misna non
ſervari ordinem, hæc verba de hoc
caſu accipienda ſunt, quum poſit
controverſiâ ſequitur abſoluta Misna:
quia Ribbi non docebat diſcipulos
ſuos, חות‎ in 45 quò ipſorum animus
ferebat. At quum Ribbi codices di-
ſponeret, ordine eos diſpoſuit: & ra-
tio in ſin gulis codicibus requirebatur;
ob quam traderentur poſt præce-
dentes: quemadmodum dixi tracta-
m primo Dei auxilio fretus. Atque Co-
dices de damno-unus Codex cenſen-
ום‎ : ſicuti nobis ſtatutum eſt cap. +ז‎
de idololatria; & ſimiliter cap. Rapien⸗
ligna. (per Codices 06 damnis intel-
Uguntur tres Babæ.) Si in Misna 5
abſolutè decidatur, & controverſia
in Baraitha proponatur, ſecundum
abſolutam Misnam ſtatuitur; verum
ſi controverſia ſit in Misna & res -ס4‎
ſolutè in Baraitha proponatur, ( 5
fit: nam ſi Ribbi eam non 000
unde Doctor Hija eam habuit ? Ah-
quando Gemara ſecundum abſolu-
tam Baraicham definit; quamvis et-
jam abſoluta Misna ab illa diſſentiat.

idque exempli gratia, quum inve-

nitur in iſtiusmodi Baraitha;, & 06
quod in Misnico ſtilo legimus, unius
nomine proponi. Sicuti ilud capi-
.4 1. סוברה‎ : Abæus deprehendens
Magiſtrum Joſephum fub ſponſali

רמתניתין לאו דוקא Rpæn‏
המשנה האחרונרה נשנירת
ראשונה בבית המררש והוי

ואח'כ מחלוקרת וכי אמר'י
אין סרר למשנה ה'מ לענין

מחלוקת ואח'ב סתב מפני
שרבי לאת הירז שונדק
לתלמיריו אא במקום שלבם

חפץ אנלל רבי כשסדר

המסכתות על הסדר סיררן
וצריך טעם בכל מסכת+ת

ומסכתא למה נשנית אחר

שלפנירה כמ'ש בשער \ ה
הראשון בס'ר ' וכלה נזיקין
חדא מסכתא כרק'ל פ'ק
דע'א וכןבפרק הגוזל עציםם
פי נזיקין תלתא בבי * סתם
במשנה ומחלוקת בבריתא
הלכה כסתם משנה אכל
מחלוקר] במתנ" וסתבם
בבריתא לא ראם רבי לנת
שנאי רבי חייאת מנין לירק
ופעמים) פוסק הגמר:ת
כסתם בריתא ואע'ג דסתם

משנה פליג עליה וכגון

ראשתכחבבריתא האי דתנן
בלשון המשנה בשם יחיר
כי הא דפ'ק רסוכרה אביי

. י!#'#!3,*!1:51"־3 לרב יוסף רגני
ּ יוֹוֹ;בנ;י ]

: של שש ש י מפה ל ש הדו סח

סװסוֹװקװ;

dormient

מו
,on‏ ח
Baraichan‏
1ו Miſna‏
At‏ 80
dilcunde‏
lus eſt,‏
mus, Et‏
obtine‏ 3ל
ו nes‏
ה

א

cll‏ וע
ſam \‏
מוח in‏
[ 911608
סך
tus imm‏
מס

MMaradix

אאשס -

ותו1 2־1'1}
ſteæ abſo⸗‏
Ppere pr‏

ש?]קיש} 3

00

4
']ששתסך*‎
0
ת‎ con
ת‎
tionem
Ger „Cer
Were,
ו‎

המתג'הי
המענה !
שה.
אכ מ
אין סלר
מלוק
שני (
לתלמיריו

ץ אג

הממכתות
גיך מ
ומפכתא
טלנגירן
הואשן ג
חרא מס
הלא נ
ל'ניקן ת
ו
דלכה כס

נמלק

ב”בריהא ל
שא וו
ים
ם י

|‏ שא ללין

| לחו
חה ,

7

השער החמישי פרק ג

Papilione ipſo tabernaculorum feſto
dormientem, ei dicebat, Secundum
quem &c. ad hæc uſque verba, Dice-
bat ei, omiſiſti Miſnam, & ſecundum
Baraitham feciſti. Cuialter regeſſit,

Miſna ſingularis eſt: Nam traditur,

&c. Atque ſimilia alibi paſſim. Non
diſcunt conſtitutionem אס‎ Miſna: ſen-
ſus eſt, ubieunque מו‎ Miſna inveni-

mus,- Et conſtitutio ſecundum ejns ver-
ba obtinet, inde non addiſcere homi-

nes ut ejus authoritate opus faciant;
quin etiam nunquam inniti Miſnæ de-

finitioni, donec Gemarici affirment,

iſtam eſſe conſtitutionem, & per ip-
ſam Miſnam doceant. Vtiillud quod
מו‎ ◻ n'legimus: Quis eſt ſpurius?

Simeon Temanita reſpondet, Ob cu-

juscunque generationem morte cœli-

tus immiſia tenentur: & ſecundum
ipſum ſtatuitur. Niſi autem ת1‎ Ge-

mara dixiſſent, ſecundum ipſum ſta-

tui, Miſnæ deciſioni non inniteremur,

(ita ſimilia omnia;) ſed Gemaræ no-

itræ abſoluta deciſio, eſt conſtitutio

opere præitanda : Ecce enim illam
ſcripſerunt, ut per eam ſuum Miſnæ
Pondus aſſignarent.

G. 3 16. Quodcunque legitur apud

cConſtitutionem deciſam, eſt conſtitu-

tio: quaſi dicas, quicquid docetur a-
pud conſtitutionem definitam, cum
tamen id המק1‎ apud iſtam conſtitu-

tionem non quadret, nec ad eam ſpe-
cCtet, certum eſt, id authorem unà non
tradere, niſi propter deciſionem con-

ſtitutionis quam definit: qui iſta omnia

24
בכילת חתנים בסוכה א
במאן וכו' עד. א'ל שבק.יךוֹו
מתני" ועברת כבריתא א7
מתני" יחירארה היא רתניצת
וכו' וכה"ג במקומות אחר'טי
אין למדין הלכה מפי משנה
פ" כל מקום שאנו מוצאים
במשנה והלכה כדבריו אין
למרין ממנה לעשורת ברק
מעשה ולעולם אין סומכין
עלפסק המשנה עד שיאמרו
אנשי הגמרא שהיא הלכרק
ויורו ברה כגון ה₪ דתמ
ביבמות איזהו ממזר שמעון
התימני אומר בל שחייבין
עליו מיתרק בודי שמיכם

ותלכדה ‏ כרברו ולולזת
שאמרו בגמר שהלכרק

במותו לא סמכנו על פסק
המשנה ובן כל כה'ג * אבל
הגמר' שלנו סתמו הלכ
למעש' הוא שהרי להכריע
המשנ' בו כתבוהו*
(שין) כ דתני לרק
נבי הלכתא פסיקת' הלכה
היא כלומר כל דבר ששונה
גבי הלכרה פמוקדה ואותו
דבר לא שייך גבי אותוה
הלכה ואינו ענין לה ודאי
adducit,‏ מוז

הליכות עולם 24
לא תניא בהדא אלא משום adducit, ut doceat, conſtituionem‏

ut מו‎ hoc; ס8611‎ ratam eſſe. QCuem- היחוה הלרה שפומם ההו‎
admodum illud quod in Baba media daN Pa nmaon o⸗ 2
legimus, capite Mercede 00104645 והו ך עס כ אלו לומר‎
Quicunque pactum immutat, ejus שהלכה בזה כמו בזה באותה‎
manus deprimitur, (id eſt ejus condi- ששנינו במציעא בר השובר‎

deterior;) &quemcunque (facti) 04‏ סם
בלהמשנה ידו על התתתונה pœnitet; ejus Conditio dererior- At-‏

qui hoc Quicunque immutat; non qua- וכל= החוזר בוירו ע‎ -
drat זט‎ ibt legatur ullo modo: quia התחתזנה והך רכל המשנה‎

6006 non tractarur 1110 capite de im-
ctarur 1100 02 לא שייכא למיתגייה הר‎
mutatione; fed depœnitentia. verum והתכ=‎ -

כלל דהא לא איירי בההוא author conſtitutionem de-‏ גוטף, ת id‏
פירקא בשינוי אלא בחזרודק Gemara exponit‏ סט cidens pergit:‏

Pprimæ Babæ capite Rapiene. Ita etiam אלא דהלכתא קא פסיק פ‎ |

ואזיל בדפרש גמרא בבבא - ₪

F. 317. Secundum omnem qui בהג' וו‎ 2n קמא בפרק‎

electa Misna docet, ſtatuitur. Ele ccta =יא‎ 4-

הלכוה בוותיה ' ובחירת>8 teſtimonium ſive‏ סתמוס גוטף catur,‏
היא מסכת ערויות ונקראת omnisſententia, quam ibi teſtantur;,‏
[ משוות ררל דוח ש,ה,וו=. סטף vera 616 & res clara. Cæterum‏
ממשש *ך}בל\ ץר*גת שהעח -ם præfecerunt 12006 Eleazarum‏ 016
לשם אמת ורבר ברור וביום ‏ 0068050 lium Azariæ, codex iſte‏
שמינו רבי אלעזר בן עזריה Vt aflerimus capite Precatio matutina.‏
בראמרען פרק תפל השחר la erat conſtitutio, quam non expone-‏

תאנא עדויות בו ביוםתקנום . rent, &c.‏
6.118. Teſtimonium eſt conſtitu- 6 0 4
- ₪0. Vt, Teſtatuseſt Doctor Hani המדרש שלא פ'רשוה וכו'‎
na filius Antigoni, capite 1. (שיח). עדורז הלברק : חולי/‎

& ſfimilia paſſim. Nonnemo aſſeve- Qanf היא בגון העיד רבי‎

rat, præciſè 11 teſtimomuur quod -מס0‎

trover ſiæ ordine ſubj'icitur: non הצס‎ EE 52 בז אנטיגנום‎ =

?בי\'צץ בו בהרבה מקומורק' omni,‏ צס14110 teſtimonium fimplex,‏

Verè

\ ולאת היתה. הלכה בבירן

7 3. 4 5 2
י א מל ה סל א קמ הקר ף

ול -

tur.
%
4 in

10 ק

ו נס
סו
10
ג ף
[ פול

. )₪,

| ההל
וומו Et‏
CUnqae )‏
0 גואות

; מם -

מוח 6
non‏ ה

]
00 חו
י
ת19
]
ת
Monnemo‏
no‏ ש

-

8 311?1101%8
ו ול
אא
03`]ק1 4ל
ף
ח
%8'}111']1} מס'ת
1

לא תנו
ו
וחלך !
שלכת \
שענני
בלתמש

| ודת
| | חתתתעו

לא ש"כ
כלל דהא
לא

- אלאותל

ול כד
קמ הר
שו
החוח כ
י
י
ל₪ אנת
שמנו „—
תה א
לאטיען
האאעדו
לא דון
המררש ץ
שז
לו כן ה
ל ננו
ךכיוצ,מ ק

ſeriem conſentientium. ſenſus 616
Ubicunque מ‎ Gemara dicitur, Huic R& ר'ישמעאל" תאנצת‎

mus 05)קו‎ pauciores eſſe qui ſic 10

rium videtur ſunt plures: atqui uno

וא השער החמישייפדק ג

Verè diverunt, Conſtitutio exprimi- ויש מישאומרדרוקא עדות‎

6. 319. Traditio ₪7 in manibus no- דלבתר מחלןקח־ אבל ערות‎

גרידצת לאי וכן כל manu omnium fapientiæ‏ מג & ſtris‏

ſtudioſorum, quod, ubicunque initio אמרוהלכה היאי.‎

capitis legimus, Dixit Doctor N.uti, הלו | בודונגו‎
Dixit Doctor AkKiba, Vndehoc ldo- |(שיט) מסורר! בכ‎

וביר כל תיח שכל= מקוכ) lolatriæ, 800-?( ita ſtatuatur. Adhæc,‏

ששנינו בראש הפרק אפר מו capitis‏ סםומ1 quod ubicunque‏
רבי פלוני כגון אמר רבי 006 Misna legimus, Doctor N.‏

(ut, Doctor Eliezer inquit, Sab- עקוּבא מנין לע'4>ס כך הוא‎

bathum &c.) מסת‎ ita ſtatuatur.

Et fimiliter in Gemara, quod ubi- הלכה \ וכל מקוכם ששנ'נ!‎

cunque dicitur, Tradit qui אס‎ fa- בראש הפרקרבי פלוניאומר‎

milia Doctoris Iſmaeèlis 61 ; ita ſta- כגון רבי אליעזר אומר דשבת‎
tuatur: 26 ubicunque dicitur, Qui 4 ,
ex familia Doctoris 10281804 , ₪4- ! אינה הלכה וכיוצצס כ‎

בגמרא שכל מקום שאומר - ſtatuatur.‏ מסת dit, ita‏
הנא לבי .בבי ישמעאל.כר . - י החש |
הלכה וכל מקום שאומר דֶבי. Non ſtatuitur ſecundum‏ .6.320
הלכה * illi, ipſixita videtur, eſt ſeries con-‏ &

ſentientium. Traditum autem eſt י‎
per manus Illuſtrium, ſecundum ejus- di⸗ ץ שכ) אין הלכה‎ :
modi ſeriem מסם‎ ſtatui. Rationem |פל כל היכא שאומר בגמרא‎

nonnemo hanc reddit, quod Sapien- פלוני ופלוני סבירא כך‎

tibus מו‎ more poſitum ſit, ut brevi- הויא שיטה וסבלה היא ביר‎
tati ſtudeant: ideoque quia videmus -
authores exponere, quibusnam talis 507

הגאוניכם. דלירת ול
> בשיטה והטעם יש מי שאומר probetur, & dicere, hic N.‏ סומוקס
מפני שדרך הכמים לאחוז cognoſca-‏ , +טזמטטףס! ille N. ita‏ &

quuntur; plurimis verò contrarium Op )99) נךרך הו.‎
videri: 1000 enim eorum nomina חזינאדקא מפרשי מאן דס'‎

exprimere. Itaque ſecundum ilam האי סכר6ת ואמרי פלונ‎

non ſtatuitur; nam quibus contra- eyrn ופלוני \ אמרי - כך.‎

M m 2

65 הליכות עולם‎ ,
& pluribus diſſentientibus, ſecundum דמיעום הם האומריר)‎
olures ſtatuitur. Cæterum hanc הק הלו ב . הגע‎ .
&!61&־501‎ ex 60 didicerunt, quod D. 530 בך והבא איפכא‎
Meir dixiſle feratur, Clarum 40 notum להו ואממול" הכי מפרשי‎

coram 60 , cujus dicto mundus con- — PR NPDY

הלכתא כוותיה ידמאןדס'ל %;?&?&?\&?צ?%י-ש;וּ 181?}? ום
והר הר =חוח וב₪ ססףס ₪ ; Coplotiorem elle munda‏
איפכות הם הרבים . 2216 ſcriptura 06 munda ſpeciatim‏
ורבים ה?\כת כרביםם וילפו quia autem 2905 mund plures ſunt‏
האי מעמ' מר אמרר'מ אומר 6 quam nnmunde ; ideo Scriptura‏
גלוי וידוע - לפני מי ש.- -סת immundis ſpeciatim agit, Quid‏
bis hic traditur? Semper hominem BDu 9 33 3 4. 1‏
דה ה העולם שכהמה =לל docturum ſuos diſcipules compen-‏
מרובה מהמהורה לפי' פרם rationem‏ סתגת dio. Perrò ſecundum‏
הכתוב בטהורה ושעופורן <6 %₪ difſerenti eiſe videtur,‏ גוונות
המהורים ₪ ש. camus, Quod hunc & illum attinet‏
iſtis omnibus hoc vel ilo modo vide- o'RPODDP'‏
99 פרם הכתובם בטמאיטי ſive dicamus, hic & ille eandem‏ ; ענת

מאי קאמר לן לעולם ישנה aſſerunt: quod indicatur, hos in‏ מוס+

. 5 י. =שמם . -ם 06ף40 convenire ommimodè,‏ 16
numquemque verbis 011 8 aſſen- vpin⸗ DS‏
ולפי זה הסעבז נראח דאי] tamen ejusmodi non cenſetur‏ וום
&%קיל־וק בין היבצע ראמרינן 6 claſſis ſive ſeries conſentientium;‏
להו כך לקר פבקי הופנל קאפו, קק & שמ1 מו. תס הוים
דאמרעען פלוני ופלוני אמרו videtur: quiaetſi una ſerie incedant,‏
דבר אחר דר'ל שו הכ] eorum verba con-‏ הותמוס tamen‏ תסם
veniunt, nec alter alteri ſuffragatur:‏
Quemadmodum illud, quod legitur‏
מודה לדברי חכרו ובהיג Familiam Schammæi‏ < סוכה..+.קג6

& Doctorem Joſiam & Doctorem לא חשיבא שיטה ואיפשר‎
Ameonem & Doéterem Judam quod דהויחלכת4פ כוותיהויואד‎

שיטה היינו כגין פלוני ופלוניסבירא להו כך מפני שאע'פי שהולכ .
בשיטה אח אין כלרבריהם שוץ ואין מורץ זה לוה כאותה שבפיק

| דסוכרק ב'ש ורבי יאשיה ור'ש ורבי יהרות כולהו סְבירא להו

₪0ז -

ברברים ההםלגמר?+וכל אחדה

תשוֹש%

ההל

Vicem 1‏
ס וום
מו ום
וה
0 ו +)
Partem‏
0
ה
סף
ה
Aren‏ סף
COntra 1‏
unt Mag‏
ſtra eſt,‏
תוז מול
ſres die
conſentie

1
Nahman‏
% מס
Kmeone‏
ה
ו
ה
dum fuill‏
, ]
ום
י

ו

אטוש .

ההו
סץ ג

מח |

אא

י
כך ווכ
להו \אמ
שמות'יהי
הלכתא כ
א פכא ו
ולניס הל
הא' סע
We‏ י
חה העל
מרוכה מו
החו כ
;הטהוֹךוֹםמ
| 5 ת
כ קמ
ארסלתלמי

- ?לפיוֹוֹחהט
| ללק
ל תלג
ו לת ך וק

?ראסרי.ץן פל'ן
דכר אחר |

| ל מ"סההת
|| לא הסכ
\ ; "ה'חלכתא

ז

tine

mæi familiam quod attinet, ipſa legi-
timum tugurium cenlſet, quum fuſſi-

החמישי פרק ג
attinet, ommibus iſtis videtur, ut ta-‏
gurium cenſeatur, nos habitationem‏

. תגאת‎ requirere. Attamen 4 ſe -מו‎

vicem diſſident, מו ססם‎ ipſa re conve-
niunt omnimodèe : nam ad Scham-

cit ut hominis caput, majoremque
partem „& menſam capiat; ; 1
Joſias quatuor cubitos exigit, Do-
Gtor Simeon tria latera requirit, & דם‎
quarto ſaltem palmum : ita omnes

diſſident; סם‎ 116 videre eſt: ideo-

que alter 4161 non aſſentitur. 6
contra illorum unumquemque -ות6‎
unt Magiſtri: itaque ille unus & fru-
ſtra eſt, ob ſuam paucitatem. Cæte-

rum principii conſtitutio, unde Illu-

ſtres didicerunt, ſecundum ſeriem
conſentientium non ſtatui, extat ca-
pite, Quæ eſt uſura? Dixit Magifſter
Nahman, ſecundum Doctorem [-
dam ſtatuirur; ſecundum Dectorem
Simeonemf. Gamalielis ſtatuitur. Re-
ſpondit alius, Vocatur ſeries conſen-
tientium: ni enim 164 dixeris, quid
mihi cum ſtutuitur, ſtatuitur? dicen-

Aum fuiſſet, Statuitur ſecundum Doct.

Judam, qui in iſtis omnibus mitius
ſentit, ſed hinc diſcas, eam vocari con-
ſentientium ſeriem; atque 116 etiam
ſibi invicem סת16 ימס‎ 164 in ſi-
milibus abſolutè ſecundum illorum
unum תסה‎ ſtatuitur; niſi ubi Gema-

ra perſpicuè decidit ſecundum illo-

rum unum, aut ubi ſic arguitur, 6
₪ ſerie ita eruitur. Quemadmodum

tugurio: ubi Kaba conſtitu-‏ 06 ואא

מא \ השער

סוכה דירת קבע בעינן ופליני

אהרדי ואינן שוין בדבר
לגמרי דלב'ש הכשר סוברק
בכרי ראשו ורודו ושלחנו '

רבי יאשיה בעי ד' אמותת !

ור"ש בעי ג' רפנות ורביעית
אפילו מפחת וכן כולהו
כראיתא התם ולפי זה אין
מורין זה לור * ובכלל הר

מניהו פליגי רבנן עליה והוי
< יחיד. ובטלד במיעומו ובנין

אב שממנו למדו הגאוניכם
שאץ הלכרק בשיטה בפרק
אי זהו נשך ' אמר רב נחמן
הלכה כרבי יהורה והלכה
כרבי יופי והלכדה ברש'בג
א"ל שימה איתמר דראי לא

הימאת הכי הלכה הלכרק

למה לי לימא הלכה כרבי
יהודה דמיקל בכולהו אלא
שימ שיטרק איתמר והתבם
נמי ל4 מודו אהדרי וכן

כה'ג מסתמ' לירז הלכתא

כחר מנייהו אלא היכצת
דפסיק הגמרא בהריא כחר
מניהו \ או דמוכח הכי
ומפרק לה הכי משיטה כי
ההיא דסוכרק דפסיק רבא.
הלכה בר'ש וכל כיוצא בזה
Mm 3 nionem‏

0

gzionem ſecundum כ1‎ . Simeonem de-
nmit. & ſimilia omnia- Ita ſcripſit
D. Niſſin l. m. in ſuarum conſtitutio-
num expoſitione .פוכה.6.1‎
. 16 duo diſſident;
unus 0 determinat, ſecundum de-
terminantisverba ſtaruitur. Quæ di-
cuntur de Misna; non verò de Ba-
Taitha. Ita definiunt luſtres, ſimili-
terque D. Joſeph Alpheſil. m. capite .
קדושי‎ : ubi dubium occurrit 6

Sabbatho, & capite Teſtur, nec ſowitur. ['
כירה ולא איפשימה ההכרע‎

Quod 0 determinationem attinet,
quidameam eſſe dicit, quum tertio ſe-
cundum alterutrum omninò videtur;
aut ſecundum alterutrum מ1‎ re qua-
dam: quod in iſta re duo ₪₪ 6
unius appendat, ! 5 determina-
ס‎ ſe habeat quemadmodum in bilan-
ce, ubi due unum deprimunt. Sicuti
illud quod in ברכות‎ legimus: Fa-
milia Schammæi ſtatuit, benedicen-
dum eſſe oleo, poſtea verò myrto,
at Hillelis familia aſſerit, benedicen-
dum eſſe myrto, poſtea demum oleo-
ſubdit Doct. Akiba, ego dete rminabo.
oleum obtinemus obodorem ſuum,

pariterque ob unctionem ſuam; myr-

tum ob odorem ſuum, non verò ס‎
unctionem ſuam acquirimus. ubi con-
venit Doctori Akibæ planè cum !
milia Schammæi. Et omnia ſimilia
continent determinationem per uni-
מוב" וס‎ Gemaram. Verum ubi ter-
tius rem novamprofert, nec ſecun-
dum סמטת‎ nec ſecundum hunce, nec
ilum magiſtrum (quemadmodum
dicitur pluribus locis, 116 N. nec ſe-

. הכוֹכךת ענלם 4 5
כן כתם הרץ ז"ל" בפירוש

הלכותיו פ'ק רפוכה * .
(שכא) כ מקוכם

ששניםחולקיסוּאחדמכרדע ,

הלכי כדברי המכריע וה'מ
במתנ" אבל בבריתא לא כן
פוסקים הגאונים וכן הר"ה
לד בפ'ק חקדושין רה4ת
ספיקא הויא בשברת פרק

יש מי שאומר דהיינו

כשהשלישיסבירא ליה כחר

מניהו לגמרי או כחר מניהו

כַּרְבר אחר רהוה לירק
| מכריע מאותו רבר . שני"

כנגד-אחד והויא ההכרעה

כמו בכף מאזנים שהשניםם -

מכריעין את האחר באותה

| ששנינו בכרכות בש'א מברך
על השמן ואח"כ על ההרס

ובה'4 מברך. על" ההרס
ואח'כ על השמן אמר ו'
עקיבא אני אכריע שמן זכינו

לריחו וזכינו לסיכתו הרס
| לריחו זכינו לסיכתו ל4ק

זכינו וה'ל רבייעקיבא לגמרו

כב'שוכל כה"ג הוּיָא הכרעה

בכל הגמרא * אבל כשהג'.
אומר יחבר חדש לא כְמַר.

| -מםס

cuhdum
₪ ,( 4

tum verd⸗

ההה -
י

08 תו
Cin‏ וום
| 00
nem; led‏

fuerit diſti

וש -

0 מוק
0

omo ו‎

0
ה‎
Ctor ſudas

| ; סםל

אחאש 1

מי פות

0 HMedins

ן ף
₪ %\&ת?
י

0 װןןןװסם :

פוֹוֹוֹמוֹ&ז]ש |
להו

ם ו-

ו
תלכות'ו |

שא
עשיסחו
הלכי כרל
מ' א
נסקס ה
וד נק
פיקא ה""
וה לא
.-
כטהשליש
מי למו
מר א
מכרין מ
נד אחר
מו נןף ;
מכריעין א
שיו ככ
7 הען ו
בחא מם
אחכ ל
„
ולעווחל 7
נלכ
ל המרא
ל ו-

ווס

חהמישי פרק ג
cundum hujus, סמ‎ illius verba loqui-
tur;) eſt determinatio tertia, ſtatu-
tum verò apud nos, determinatio-
nem tertiam non cènſeri determina-
tionem. Additamenta verò inqui-
unt, non eſſe determinationem , סת‎
quum diſſidentes expreſſè verbis 5
indicant ſubeſſe diſtinguendi ratio-
nem; ſed quod tandem viſum non
fuerit diſtinguere: ubi tum acceſſerit
tertius & inter eos diſtinxcrit, eſſe 1-
pſum ſequeſtrum. Quemadmodum
illud capitis Zeſtus, Non immerger
homo totum corpus ſuum 6ש‎ cali-
dis, ſive frigidis, aquis, ait D. Meir;
at Doctor Simeon permittit: Do-
עס+‎ Judas inquit, calidis immergere
vetitum; frigidis, licitum. Ecce-
Doctor Meir & & Doctor Simeon
diſſidentes, verbis ſuis meminerunt
calidarum & frigidarum, ſubeſle di-
ſtinguendi rationem; ſed nihilomi-
nus viſum ſibi non fuiſſe diſtingue-
re. Itaque ubi acceſſit Doctor [
& diſtinxit, factus eſt ſequeſter. Ita
ſimilia omnia. Sed quando diſſiden-
tes non declarant de mente ſua, ibi
fuiſſe diſtinguendi rationem, atque
venit tertius qui diſtinguit; factus
is medius eſt inter ambos iſtos: &
quamvis nihil novi dicat, eſt deter-
minatio tertia, quæ non cenſetur
determinatio. Ut illud c. r. פסה"‎ :
Dolium oblationis quæ contaminata
fuit, familia Schammæipræcipit effun-
di totum, 11 eſt, e veſtigiò propter
ſcandalum; ; 46 familia Hillelis vult 6
rirejectaneum, nempe ut paulatim et-

29 השער
ולא במרכמ'ש בכמה רובת"
פלוני אומר לא בדברי זֶרק
זלא כרבריזה הוי הברעוק
שלישית וקימא לן דהברעה
שלישירת אינה הברערק
והתוספורת אומריםם דל4ק
הושס הכרעה אלא כגון
שהחולקין הזכירו בפירוש
בדבריה' שיש סבר' לחלק
אלא שסוף סוף אץ נרארק
לחלק אז כשיבאפ השלישי
ויחלוק ביניהםס הוי מכריע
באותה שבפרק כירה ל4ת
*שסף אדםם כל גופו בין
בחמין בין בצונן דברי ר'מ
ורבי שמעון מתיר * רבי
יהוררה אומר בחמין אסור
כצונןמותרי הנה דרבי מאיר
זרבי שמעון החולקין הזכירו
ברבריהם6 המין וצונן שיש
סברא לחלק אלא דמכל<
מקום לא גראה להם לחלק
וכשבא רבי יהורה וחילק
הוי מכריע * וכן בל" בהא י
אכל כשההולקי" לא גילו
בדעתםם שיש סברא לחלק
ובא הג' וחילק הוי הואת
אמצעי ביניהם ואפילו שאינו
אופר דכר חדש הותק
fun⸗‏

הליכות עולם 2

הכרעה שלישירת וא'נרק
הכרעה כי |
דפסהים חבית של תרומר]
שנטמאה בש"א תשפך הכל
|\פי'מיר משום תקלהיוב'הא
= תעשה זיוף פי' מעט מעט *
- אמר רכי ישמעאל בר יוסי
אני אכריע בשרה תשפף
הכל ובבירז תעשה זיוף
אמרולואין הברעה שלישית
מכרערת פ" משוםם דל4ת
הוכירו ב'ש וב'ה בדבריהבם
בית ושרה ולא גילו רעתכם
שיש סברא לחלק בין בירז
\ \ לשרה לכך לת חשיב רבי
!שמעאלל בר' יוסי מכריע
| \ וכן כל כה'ג הויא הכרערק
| = \ שלישית ואינה הכרעה *

fundatur. dicit 60 Iſmael 5

Joſes, Ego determinabo. In agro to-

tum effundatur; domi verò rejecta-
neum fiat. Ei regellerunt, Deter-
minationem tertiam non verè deter-
minare. Senſus eſt: quia familiæ
Schammæxi & Hillelis verbis ſuis non

meminerunt domus & agri, neque

mentem ſuam expreſſerunt, , 6
ſubeſſe rationem diſtinguendi inter
domum & agrum, ; 0 Doctorem
Iſmaelem flium D. Joſes non cenſeri
ſequeſtrum, ſive determinaſſe. Ita
ſimilia omnia continent determina-
tionem tertiam, quæ מסת‎ cenſetur de-
terminatio. -
6. 322. Invenimus, Miſnicum Do-
וסוס‎ ſui collegæ ſecum diſſidentis
verba laudare; cum tamen ſecun-
dum laudati verba מסת‎ ſtatuatur. Sub
finem cap. Simplex repudii libellus:

Dicit D. Iſmael, Qui vult aliis ſapere,
5 (שכב) מצינותנאמשבה‎ |
דברי חבירו החולק. עליו‎
ואע'פכ אין הלכה כדברי‎
המשובח שלהי גט . פשוט‎
א'רישמעאל הרוצה שיחכו.‎
יעסוק בריני ממונות והרוצה‎
לעסוק בדיני ממונות ישמש‎
שמעון בן ננסיואומרבנמרא.‎
אע'ג רקלסיה רבי ישמעאל‎
לבן ננס הלכה כרבי ישמע‎
ה'ג אשכחן גבִי אמוראים‎

occupetur in ſtatutis pecuniariis:
occupari vult in ſtatutis pecunia-‏ 1נו
riis, miniſtret Simeoni filio Nenaſi.‏
Hic dicitur in Gemara; Quamvis‏
-ם ſcilicet‏ ; מ1 eum laudet Doctor‏
lium Nenaſi; ſecundum D. Iſmaelem‏
ſtatuitur. Hoc 0 invenimus a-‏
pud Gemaricos cap. Quomodo benedi-‏

cunt? ad verbum legit: Magiſter Ju-

das dicendum cenſet Creans fru-
Kum terræ; 26 Samuel arbitratur,
Cujus manu omnia; c. at que Sa-
muel dicit Magiſtro Judæ, Jubtiliſ⸗
- ,סמו)‎ ſecundum ס‎ ſentiendum. 8

ca de סצ‎ in Gemara dicitur, Quam-

ם
ה
6
moratur.‏
.
0
tum 4‏
ת
dum d‏
וד
וה
1 סװף\ש} כ
Gcunt,‏
ע verba‏
ס -
שא
ת
ſuiler p‏
סוומו in‏
סמו א
מ .
סף . | -
0 ו?
ele eum‏
ad derib‏
1..
)סם[)נזיגל .
ם
ת
אתס -
pie⸗‏ 1
נו ת

20

נויו /
הגרעה \
הגסתים ת
שממאה ג

- ג'מהמק

הלשה ף
נר תנו י
א' אכרין
הגל ונגיר
אמרולואין

| ה נניות ג

הכר\ 'קו
ג'ת ועדה ו
שש סברא.
לערה נן
'מא 1
ו כלנתע
לת ויו

ם ט

\ זכ חלו
הא

המשכז ע

ארישעול
קם

ע ק סו

, נןנכסהלכך,,

\

0

| additamentis.

deſniebat, ubicunque exſtaret, Sunt

elſe eum qui aggravat; at in eis quæ

השער החמישי מסק =

-.-

בכ,ךק/ן כיצר מברכין קורא Samuel Magiſtrum Judam lau-‏ 5וש
רב יהורה אמר בורא מר det, ſecundum Samuelem ſtatuitur.‏

Ita alibi Gemara laudantis verba non
האדמה * ושמואלל אמר ב‎

moratur. .

שהכלי ואמר לית שמואל Secundum diſcipulum lo-‏ .323 .6
לרב יהודה שיננצת כותך Præceptoris non ſtatuitur; nimi-‏ סי

rum usque 24 Rabam: at dehinc * מסתדבא ואומר בגמרא‎

עלה אע"ג דכלםי" שמוא פ. ſtaturum , fecun-‏ פסם ulterius penes‏
dum Whicipulum loco præceptoris. אעג רק?לסי שמואל‎
Ita Illuſtres judicant; ſimiliterque in ל\"ב יהודה. הילכתא כותיה‎ ,
, . דשמואל אכין תי שהיר‎
5. 324. Admittimus, quod ubi- לא חויש הגמר" לדבף,‎
cunque in Gemara dicitur, Sunt quu המשבח + ב‎
dicunt, ita ſtatuatur. ססם‎ ſequenlna י ב ור‎
verba D. Judæ f. Abrhami l. m. qui לש אין הלכהכתלמיר‎

Adicebat, ſemper, Sunt qui dicunt, cede- במקום הרכ ודוקאי עד רבא‎

י - ואילך- ,— iis qui in priori ſermone memo-‏ סע
rantur: quod Magiſter Aſe diſpo- 12788 22 22
ſuiſſet plurium dictum & principale הלכתא כבתראי ואפילר‎
תלמיר במקו]ו הרב כן initio, & de õ‏ ;;נ
-להל לו. וב=₪. \ ב 077 5842 minoris momenti dixiſſet,‏ &
diount. Sed 76 noſter Tham הגאװים | רכן‎ :
nbicun * בתוספות‎

איכא דאמרי שבנמרא כך ad Scribas pertinent, ſequendum eſſe‏
הלכה ושלא כרברי הרי'בא 1558142;:2;ן;?;ם;ז:;;!וֹ}:%ף ר
| דלל שהיה אומר רכל אזה tria cap. 1. Quum duo pares ſunt in le-‏
הש מר לשו המהפשי ו מו נם ששש יש
וּהעוּקר כתחלה וכל לשון õõ‏ אומר א'דורבינו תם
היה פוסק דכל אר בשל תורה הלך אחרהמחמיר בשל סופריםם
הלך אחר המיקל ורייק לה מהאדאמחין בע'א פ'ק שניהם שוים.
- בשל תורה הלך אחר המחמיר וכו' בתוספו עא עיין שם * -

legalibus, ſequendum —2 Pr;‏ מו dicunt,‏ וק

הליבות שלם . --

לשבה) 5— היכל Ubicunque dicimus Ad‏ .5 32 -
דאמרינן לאפךקוּ ילירת 6\\15 : %;ג;.;!}&מפס;?ס.,מסמ,;וװ;:&װ&;וֹ&מ'*
הלכבתאכי האידמפקי" מניה Ad exclu-‏ %:;ךן?װששאַצסי&סװף&װש
בפרק אלו נעהורם לאפוקי < סת 16 &שוֹמ]%[%}»%וֹ;};%&.
ימהאי תנא דתניא וכ בלוי 0898665 -86. . ttaditur‏ 4?138»
מתני את₪ לאפוקי מהאי nelnncn‏ — ה
. / — : ־?]ןש : 2 1 . . 3- 7
תנא וכן יבבל דובתא" ו"ש =41ם D nicne Mronmenus‏
ימי שאומר שאין זה בולכ= mat, ic generale nom eſſe per totam‏
בבל הגמרא -שוש לְאפוה, ימוגםס Gemaram: quumzeperunr‏
J'excludendium, ubi ita ſtatuitur. 16 וה להר‎ 2
P‏ יהלכה < וכך \ אומר Baruch, libro‏ :5:01?):1 צס&&ס(#:]מאָץ })#־
ירבינו ברוך בספר התרומרק 46 blauotrds „ in conſtitutiomibus‏
liba- 1 Rvy‏ יסמנץ „quum. 1 de‏ 5)}01018]!13[
- בן) כלהיכא האמהנין Vbicumque dicimus Can-‏ .26 .6
יתיובתא דפלוגי \ תיובת:ת =0 M.maner, reſciuntur‏ 41ו fuiatio‏
גרחו לגמריהבדי אותן ולה, מוס מסס mninò verba ilius N,‏
ישבאה עלון הוסה ומ מש הונוס5! ססמ, סמוגוגהמסס ונמס
At ubi 010= 7 - -‏ . 00סמת וס1ט ſKtatuitur‏
- כףא בותית בל nus Difficultas 145 1-. manet, P'‏
ווהיכ ר;%מךנ;%קשוּא :דפלוני omninò rejiciunt verba Mlnla Riz‏ חסן:ינ
יקשיא לא גד ב י =סח1ס עז ſed res ſaſpendmur atque‏
. , הו דבר' אותו verò attendis 20 ibam‏ :?צ&אא»?ב}

difficultatem, סתסם‎ quandoque ſolvi- הדבר‎ —* ⸗ „ -

dum ilum ſtatmatur- èðð
craditio eſt im manibus noſtris a adk ?הילכך איפשר ורהלכת+ת‎
uſtribusl. m. accepta; Kmiliter כותיה כך הוא קבל & -םתו‎
Witameluis % in Aruch ad vocem קבלה בירינ‎ 03
. ימהגאוני" ז"ל וכן בתוס‎
- "ל וכן בתוכחורת .. צ₪‎ \
- כ‎ Dubium ובערוך בערך תעבת . \ -סהגזק ₪₪ א9ס‎
rem vergit partem; magiſtrorum לשכז) סנ‎
%וֹוֹלגװ: - וּמ&ס;[%ז;):"י%־::‎ dubium, כשמ) ס פוקא דאורותא‎

.- מש‎ ipfius legis, ad leviorem. Et a לחומראה וֹ.וםפ,”קא ידרבנן‎ -

Domino meo ſapiemtiffimo (quem יוספק ספיקא אםוט.‎
6סו‎ ac redimat Deus miſericors) אא‎

1 וקו
01 0

- gal

prius ₪‏
ו
108
ו 0 ז
הא
י
סת ת2
kigille‏
5ת
reptibel‏
0
מו0
non‏ יו
dubiume‏
8100
bium, an‏
ſunt dude‏
ה
י
הלהו
an‏ 0
סת נחות
מ
5 ו
ס0
4

, /;6”/2)218!!

ו וו

הובס

לו \

דאגרנן
הלנתכי
מוקא
מחאי תנא
מי אתא
תאקן כ
מ שאמר
כגל המר
ך הלכו
למ כוך,
נחלכות [
שם נ
תונתא רס
נח למדו
שנאת (לוי,
הלכתאז כוו
וחכ אמרע
שא לא נד
פלג' לנמיו
תל' עמרה
י
ל'הקה)

מו' ו

accepi, non vocari dubi dubium, niſi 5225) 20 מדאורייתא‎

quod ab utraque parte controverſum, ממורי החכםם נר'ך . שלצת‎

eſt quaſi dicas ,quamcunque partem :
prius ſumas, מ3‎ ipſa dubii dubium נקרא ספק ספ'ק אלות‎
invenis:) at ſi non ſit ita controverſum המתהפכר4 מכ צד0'1=‎
non vocariahnde dubium; & ſer oſe כלומר אי זה צד שתקה‎
ut 10 ipſum graviori parti adjudice- ראשווד: משרחת‎
לותו פותם‎ dubii א %:'־הח - לל -שא3 קמ4‎
pli gratia: זט‎ , dubium ſit teti geritne, ספיקא אבל אכ+ אונרה‎
an מסת‎ tetigerit. ubi 8 0060069088 מתהפכרת לא: מיקרי ספק‎
;;6;1}5;1116;, מפיקא ואיפשר רלהומר' .?[}וֹװףז;ת?וֹװ?\;װ?};)דװ\וֹנ]ם}ס‎
סת3‎ ſit an rana. Quod ſi 41066 85 — ,,
reptile eſſe, dubium eſt tetigeritne, an ףדסנ לה י ססק שוי-‎
ſecus. Ita omnia fimilia ſunt dubä והמשל כנון ספק נגע ספ‎
dubium. Quod verdò סת‎ controver- לא נגע * ואם תמצא לומר'‎
ſum מסת‎ 61 (ita E habet,) נבע םפקשרץ פםק צפררע + ! הנס‎

dubium eſt an ingreſſus ſit, an ה-ב 3 חסת‎ -
& ſi dicere poſſis ingreſſum eſſe, du- יאם תמצא לומר שרץ ספק‎

נגע ספק לא נגע * וכן בלל bium, antetigerit. At vice verla non‏
- כיהאי גוגאהויא ספק ספקא- -1 ſunt duo dubia: nam quum prius‏
ספק נכנס ספק ל4פ נכנס denuè icele, dubin ellingreſtinne‏
ואם תמצ44 לומר נכנם -סגווותוו4 ſit, an non ingrellus. Ita‏
מי ל ה לק ל1 ההה ה
לא יששתי ספקו'שכשתקה * :

Judas f. Simeonis [ , m. authoritate 40-
ditionum. בראשונה ספק נגע ספק לא‎

| ו Ricultater & quæſtiones: quoad inter-—‏
לא — לוֹמן שוב ספק partem gravio-‏ מ1 dicta ceremonialia‏
נכנס ספק לא נכנם וכן כל rem quod pecuniamin leviorem.‏
בי האי גונא לא הוי ספק ספקא וכן אומרבתוספורת הרייבש
ז'ל בשם התוספות *

(שכת) נסימינז תיקו דאיסורא:לחומרא ודממונא לקוֹל* 5
.6 5 תא . ;

- 6.320. ח1‎ omni lubrica conſtitu-
tione quam habes-, prodi & diſpice
quid populus dicat atque ſic aſſueſce.
Ita inquu Jerofolymitanum Talmud.
. 6-3 סך‎ )רטננמ‎ conſuetudinem 01=
cunt irritam reddere conſtitutionem-

conſetudine eum rationali‏ 06 סוע
gorrectione conjuncta accipe Atcon-‏

fuetude argumento & ratione de-
ſtituta, 61 conſuetudoerroris: nec
fecus ſe habet, quam ſi quis mentis
conſideratione erret.

F. 331I. Quicunque rem מ1‎ terra
Canaanallevat, ex ejus mente eſt con-
ſtitutio, extra terram תו‎ oblatione 6
decimis, per univerſa Gemaræ loca:
6. ?32. Dequocunque dicitur, קמ‎
raithaeſtſecundum illum N. ſecun-
dum eum ſtatuitur.
6.33 5. Vbicunque diſſentiuntdue-
Miſnici Doctores de alicujus mente im
quadam Misna, ſecundum poſterio-
rem⸗ Doctorem ſtatuitur: quia prior
in ipſuus juwentute; poſterior in ſene⸗
Gute vixit:; Ita loquitur autor Ceri⸗
thouth cap. 1. כלאיכם‎ :: Ibilegimus,
כז‎ Meir inquit „nomine Doctoris-
Imaelis, Omnes ternæ cucurbiræ
implent ſpatium ſeæ, &c. at D. Joſepli
flius raptoris nomine D. Iſmaè lisait,:
amnes ternas cucurbitas implere ſpa-
uium cori-. Qua de re im lerofolymi-
tanolegimus, dixiſſe Doctorem מ6.‎
flium Boni, Veni; vide, quid D.
I(mas lis initio interſit finis: quia initio
dicebat ſpatium ſeæ; in fine verò co-

Senſus eſtQuod docuit ſecun-‏ ..ו

הליכות עולם

(שבכם) כל הלכה שהיא
רופפרת בירך פוק חזי מרק
עמאדבר ונהוג.כן" בן אומר
הירושרתו *
לשל) המנהנ שאמרו
מבטלד הלבה דוקאפ מנהנ
ותיקון אכל מנהג שאין לו
וראיהזלא טעם מנהנ טעות
הוצפ ואינו אלא כמוערק
בשיקול הדעת *

(שלא) כל' המיקל)

וֹב־אר? הלבה במותו בחוצה
ילארץ נבי תרומה.ומעשרות
יבכל דוכתא בנמרא"
לשלב) בלהיכא דאיתמר
תניא בוותיה רפלוני הלכה
יבמוהו *
ושלנ) בל היכא דפליני
יתרי תנאיאלים רחד במשנה

"שהדאשון הירה \ בנעדותז
והשני.היה.בזקנתו וכן אומר

8הכרותורת בפיק הבלאים`

יחנן הת רבי מאיר אומר
יבשם רכיישמאל כלג'רלועין
:בית סאה וכו רבי יוסף בן
החומ אומר \ בשםם ירבי
"ישמעאל בל שלשה רלועין
יבירע כור * וגרפיגָן עלרק

dumD.!
0 docu
הד‎

נתחלת

4

| אם
8
מום

אמגד
ת
enarrar‏

- 0

ו 115
מ
ת
ה6
ל
Dngrtem‏
Woni. tradl‏
Perire 5‏ *
ו

חר

סף ף -

guam didi

ט -

ל-

ף -

Militer c
א‎

ש
וח נ
עארנר!
הורושר?ו
של
מנטר חו
ותקן א
ואהולו
הא וא
נשקייהד
ש
נארץ הו
לארק נר
בנל רוכת
ל.
יחנ'א כווח
כמותו *

ל

אחן הלבך
וֹשהראשןוֹ'
דכרחוחן
ת התס |
ת
קם א
מל כ
כ לו
-

285 השער חהמישי פרק ג

בירושלמי אמר רבי אסי בר -מו dum D. Meirum, dierum ſuorum‏
בון בוא וראה מה בין החל' docuit; ſecundum D. Joſephum‏ סם
וד' ישמעאל לסופו שתחלתו פמש ה הסם ub‏ ו
בית סאה וסופו בירת בור* פי" מה ששנה לר"מ הור בתחלרז .
למיו ולרבי שסף:בסוף ימיו * |
תםוגשלם תהלה לאל
=-שסי" |
זֶה ספרמבואהנפרא liber eſt Introductio‏ 1110
- לרבי שמואלר ad Gemaram, Doctoris Sa-‏
ה:גיר muelis Præfecti l. m. dg‏
(א) ב אא
SSA‏ רהמהבר Ta infitauthor, Gemara dividitur‏
% אמר הנמר4א in partes duas, Misnam -. Misnæ‏
₪ עגיעף פלקפפריאיה לקלשנ, 6 propriè‏ אטף , enarrauohem‏

AAlſolutum 46 perfectum est-.
Eaus Deo * 0

Goemara. Misna eſt quæ vocatur lex
