כשר \ בשחיטוה \ פסולל
במליקרק מרקדק הגמרא
נמצא למעוטי מחזר סימנים

אחורי העורף < וגבי נמצא

כשר בתורים פסול" בכני
יונה וכו'באותו הפרק עצמו
לא מדקרק נמצא למעוטי

מאי והכריתות אומר רכל

היכא ראיכא לדקרק דייקינן
ואי ליכא לרקרק לא דייקינן
דאורחא דמשנה בכל דבר
שיש שני הפכים לומר נמצא

|כרישלא נשכח אחר מן

אותם ההפכים שיש בכולם
ק"ו לכאן ולכאן לומר שאין

אחד מן ההפכים ראוי אך.

בתוספות ראיתי מעם למה

| אינו מרקדק בכאן כמו

שמרקרק בכאן יעויין שםם
פירקא קמא דהולין וכאן
איו מקוםט. להאריך ונבון

יתכונן בכל המקומות למה

איו הגמרא מרקרק בכאן
כמו בכאן : א₪

1 3

-

ratio;

הליכות . עולם י

rato: hic non eſt ſermonem produ- פעמים בשמקשה‎ (0ρ)
cendi locus; intelligens ubique ליפלוג וליתני בדידה מת ה -תוותג‎
advertet, quare Gemara סום‎ anxi כולו ברידרה. קא מוובן‎
תו‎ rem non inquirat, quemadmodum כלומר לות בעי! התננת‎
alibi tamen inquirit. 2 — 6, אשמוטיו‎
מ - ום המיו -ות‎ rs De N
citur, Rem diſtinguere 0000086 & — : -
3&?2 ad cam perthebant. edocere; 5 Pi „
reſpondetur, Totum illudin סס‎ quod עינן וקיוּ '" וכולא‎ 4 -
iſtam rem concernitpertractat? רחי הוא כ' הא דפרק =0.ף‎ 4
Doctor ס1ו1‎ hujus 40 eam rem ſpe- למא דבבא קמא גבי ניזקא‎
Gantis diſtincta membra, quemad- כלומר חצי נזק שהתורדה‎
modum tu dicis, nos 6000086 חייכה בשור תם רב פפא מסם‎
אטץ‎ ; ſed quandoque datur quod אמר ממונא ורב הונא בריה‎
40 eam pertinet, cujus diſtincta mem- |דרב יהושע אמר נא‎
bra nos docere vult Doctor ille. At- by ונפקא מינה אם משלם‎
que facere utrumque ſoler Quem- pon פי עצמו רק'ל מודה‎
admodum illud .קוס‎ 1. Babæ primæ, פטור' ואקשינן למאן ד-‎
24 verba, Dimidium amni, gd. קנסא מרתנן המירת שורי‎
Damni dimidium 80 quod lex, ₪ M. את פלוני או המית שורו‎
cornupeta מסת‎ 16. obigar. M. של פלו את שורי הרו/ה‎

. cuniam eſſe cenſet; at
Neperuc M. Joſuæ poœnæ luitio- משלם על פי עצמו מאי לאו‎

nem eſſe exiſtimat. Unde dependet, בתם כלומר ** וקשא למאן‎
an ſolvere teneatur, ſi ipſe culpam fa- דאמר קנסא. ורחינן לאס‎
teatur ב‎ quia nobis hoc conſtitu- במוער . והדר מקשה אבל‎

cum eſt, eum qui ipſe luendam cul- פי‎ dy תם מאי אינו משלם‎ -

עצמו א'ה מרתני מיפא pam fatetur, abſolvi. Porrò adver-‏
המית שורי עבדן של פלון, cen-‏ 19ס גמסתסטוט! fus eum, quipœznæ‏
הרי זהאינו משלם ע'ם עצמ. 5 objicimus quod legimus,‏ סם אס ſet,‏
ליפלוג וליתניברידה כלומ=. 000096 bos meus alterius bovem‏

aut alterius bos meum Decideri 66 הא דלא אשכח פטור עיפ.‎
iamſi culpam ultro fateatur, (, 6 l
tenetur. quid? nonne in bove inno- וכולו *' וקשיא‎ *
סטס‎ hoc obtinet? 0.0- 1100 cum 0 .
pu nat qui pœnæ luitionem pon. At ſic ſolvimus: nequaquam;
Rc in סס‎ valet, de quo cornupetam eſſe conſtet. Iterumque objicitur:

Pertine

ם%]םסש .

innocuo quid dicendum? an poſſeſſor, culpam faſſus, mul.‏ 46 הומחאשש
מ 201 מסק 4 verumde innocuo quid dicendum?‏

מו

חום
וום
ך
etur‏
bebat‏
00
Ultro‏
ם
0
lere‏
ס
ו
0
h‏ ג
0ס
01
04
) ווד
ו
046
homin‏
pponq‏
יו
0
0 105
0

)181!1 0
00
]6

\\\\־.&?

ז!

]81\]1\111]

לס
לפלו
נולוה
כלומי
ורה -
דיוה
ללמו
אוחי |
א רג
נומר
ח'כה ו
אמר מ
דונ ית
ח
' פנו
פור וא

ו קא 0

אז פ
ע פ

נתם כ

וא* 0

מו.

הם מא
שמ א
לת ע
הו
ללדול
חא לא :

לול

0
סום א
–

ſpondet Gemara, Totum iſtud 6
noto cornupeta perſequitur author:

4 השער השני פרק ב
עצמו אל4ת בעבד ליפלוג am ſolvere non tenetar Si ita ſit,‏
uum in ſine legatur, & bor meus ali- ₪‏
“ ſervum iuterfecerit ( ece ת?‎ cul- dn 5 O9123. .
pam ultro faſſur, 44 ſolutionem non ת -א‎ - 4
דאיכא רלא משלםם ע'5 de.‏ -
rem diſtinguere de- 0 ,‏ עסוסטג netur;‏
עצמו וליתני הכי במרק : | 4
eam pertinebant .‏ 40 סטף4טף ebat,‏
ךבך ₪ אמוריםם במועך edocere: q. 0. Ecce quum culpam‏
אבל בתנםז אינו משלם ס; ם ſervi intor-‏ מו גוות מסת ultro faſſum‏
עצמו-' ולמה לי דשבק'נ] סס מו tunio innocentem reperiat,‏
תנא לאורחיה גכי ניזק מכז quodad illam rem pertinebat diſtin-‏
חורין לעבד ומשני כולרק libero homine‏ מ1 guere debebat. q. d.‏
במוער קא מיירי | בלומר : diſtinctionem proponere poterat‏
חיל־*רקי} רמועד בעי תנא quendam 6118 qui propriam culpam‏
לאשמועינן ולא ך;וּ”לךק?;דבן 0 . teneretur.‏ תסת faſſus ſolvere‏
חוריו כדקא אמרת דאזהיה caſu ver-‏ סטף 196 legendum fuit:‏ סת
שבים לאורחירה . דרישא 81069006 ba hæc dicuntur? Reſp.‏
איירי . במועדר וסיפא בהם cornupeta conſtet: ſed 11 115 inno-‏
ודכוותיה . ביבמוותת - כסש- cuus fuerit, poſſeſor ultro culpam fal-‏
בטהרות קא מיירי וח כתי inge Kucur dod‏ ום און את
%ז;י;ביוּ%:וֹכ;?..אר. ותתלבן Doctor nobis morem ſuum derelin-‏
4 ' - סיה. quat; ubi 06 damno agitur: à libero‏
— ? : ו 2 1
,) כל מקים שיש 6 homine 44 ſervum deſcendens?‏
מחלוקת בין החכמים אומר
הגמרצק בחכב6) הא ] cornupeta‏ סוסת 00 diſtinctiones‏ .0 .
ופלו אומר בלומר שמקדים docere Doctor vult; non veròè‏ פסת

שמו לאמירתו ולא 'אמר dictinctiones 4 hominem liberum‏

אמר פלוני וכלל זה יהיה -וטף גס pertinentes, quemadmodum‏

. dem voluiſti. nam hac ratione à more שמור בידך שבכל‎

ſuo diſceſſiſſet: quia initium 06 cornu- שתמצא בגמרא פלוני אומר‎
Peta; finis verò de innocuo ageret. -ג1‎ y EN בירוע שהואצת‎
14 paſſim יבמות מו‎ clarè tractantur. שלפניו ' ואמר פלוני ביהוע‎

Hac in סץ‎ prolixus fui: què iſtaformu- שאינו חולק ולא בא אל+ת‎
14 exactiſſimè explicaretur & liqueret. . לסייע או‎

6. 164- Ubicunque ſapientes diſ- :
ſentiunt, Gemara 06 poſteriori inquit, At quidam dicit, q. d. ejus no-
men ſermonem ſuum præcedere: מס‎ ait, At dicit quidam, Hanc ge-
ו

הליכות עולם

120
neralem regulam mordicus retineas: (ססה) הא דאמרינן‎

.

nam ubicunque in Gemara סקס‎
Quidam dicit, hunc à præcedenti

dillentire certum eſt; ubi verò in- ל‎ ,
venies, Dicit quidam, ] 0 עוּקך הדין אבל גילוי מילתא‎

בעלמ4ה בלומר לגלור] dillentire, & tantum‏ תסם eſt eum‏
שהפסוק מיירי בהכי ילפינן: *ם.ש?וֹקוֹ&%}ג\ף 561)161”5 1&1161 0?3?61112;1:6:)
כדמוכח פ"א מקמידתני ת paſſim in Ge-‏ סטף HMlud‏ י165.
ו ש mara uſurpamus, Verba 8 tra-‏
וכי diſcimus, hunc PPnRR “ lrd N‏ מסת ditionum verbis‏
וכהא ו עש ךן\צר]ק הבן.ם) habet ſenſum. Jus principale‏
כנענה קרני ברזל וכו' ואמר ita diſcimus;) ſed dicti explica-‏ מסם
בכור שורו הדר לו וקרני tionem quandam: veluti,‏

uti, 40 oſten-
dendum Scripturam 06 hac vel illa ראם קרניו - ושואל דגמרא‎
6ץ‎ 6 , 06 diſcimus.

בכולי גמרא רברי תוררק
מרברי קבלה לא ילפינן ה'מ

Quemadmo- מאי ואומר ורצרה להשיב‎
dum arguitur &c. r. Babæ primæ. Ubi שצריך = שפנו שהפסוק‎
traditio exotica ad verba Exod. 21.3 5. הראשון היה קבלך; ולא‎
Et quum Ferierit;, hoc ferire deloni oy N»ú 17909
cornibus 015 accipiendum. Sicuti = בתמי'בלום‎ NN e והא‎

legitur 1. Reg. 1 1. Eecerat ſibi Tzid-
Cenabanæ cornua ferrea ₪. והלצז ל6ת ולפינן מרברי‎

4
1]6;1}] dicitur Deut. 3 3.17. Primogeni- קכלה חיוב ולא פמור אלא‎
ti, bovir illius decor eſt 61 , & cornua . èè
monocerotis duo cornua לש‎ Hic quæ- וכן‎
rit Gemara, Quid eſt, Item dicitur ?

& reſpondere vult, iſtud neceſſarium בל ף ה‎
fuiſſe, quod prius comma traditio ef- מצינו בהרבה‎ (0ρ)
ſet, unde non diſcimus (ſc. legem.) מקומות בגמרא ב תיבורת‎
Quod ita impugnamus.
2 4 .- הלו ל‎ .
quid Ucitum, nec quid licitum fit 5833 12 ן?גלה מאַ#*א לן מנא‎
diſeamus; ſed dicti alicujus explicatio- מימר * קמא חכ, ם הלקו‎
nes ad 1698 6 traditionum ver- על בני כפרים וכו רמנא לן‎
₪6 quilibet addiſcat? Ita ſe habent כמן‎ *
omnia hiſce ſimilia. א‎
- < 6. 166. Multis Gemaræ locis invenimus ſententias duas conjuncti-
ſſunas: quarum prior ſimpliciter legitur; poſterior cum admiratione.

ס. - =0 7 =\ -ב . .

- תורה מרברי קבלמה

= זו אצל זו הראשונ' בניחותא Hoc ne do-‏

Qem \ |

00
ס

ה
00
0
וס
ף
0
10
ת
ſtion‏
את
nob‏

0
זז
Dl‏
77
pere‏
]1} 0
ס -
]
ף
&סס.
זוֹז[ט]
-
אחל ‏ |

י

ף
סם
ו
-.-

-ו

3
חה
למא
לסל
נדמוכח
וכיינחא
וכהא \
כנענה 0
כנור שו
האס חו
מו ו
שורך
הושו
”}פ*ק ע
לת
\הוא ה
לה חו

הורה נח
נ'כתן ;
!
לת ג

. זאלץה

ההנק

-ש

ייו

ל 'פ

3 &11155'60”'?1
- א 0

4ר ךשסש

- 0606 eſt, Ante 21105 , ſapient

Quemadmodum initio Cod. .מגֶלה‎

Unde id nobis conſtat? Unde 0 nobis

conſtet! Quemadmodum eete ne-
5 pa 58
inhabitantibus veniam conceſſere &c.
נסש‎ prius, Unde id nobis conſtat?
quæſtio eſt, quam ſimpliciter & pa-

catè legimus: & hoc dicitur, Unde

nobis omnia iſta tempora quæ in Mis-
najoth leguntur? poſtea illam quæ-
ſtionem, Unde 11 nobis conſtat? de-
miramur: יף‎ d. Quærisne, unde id
nobis conſtet! Ecce, ratio hæc eſt,
Quemadmodum dicendum nobis 61
Prius Sapientes veniam conceſſere
&c. Similiter Cod. de Idol. c. Qui mer-
cede conducit, ad verba, Accipiendo
Erer inus acquirit: ubi dicimus,
Quid hic juris eſt? Quidnam hic ju-

ris ſit! Quod dicimus &c. Ac ſi di-

cant, Prius illud, Quid in סס‎ juris 7
pacatè legi; poſterius verò cum
admiratione. Lalia in Gemara ſunt
quamplurima.

6. 167. Quandoque Gemarici

Doctores diſſentiunt, & Gemara 0

,.

ſentire זגקסת‎ ; ſed סמטו!‎ Doctorem
iſtud, alterum illud ſtatuere, neque
diſſentire: q. d. alterum alteri aſſen-
tiri. Ut c. I. Babæ mediæ : מז‎ puel-
la nec atrium; nec quatuor cubito-
rum ſpatium locum habet: 46 D. Jo-
hannes in ea cum atrium; tum qua-

בלומר מנזת -

121 ,
הראשון * בעירת הומ
ובניחותא קרינן ליה וה"ק
מנא לן כל הני זימני[רקתנ,

במתניתין ןקא מתמהינן

עליה מנא לן
|לן-קא בעית והא מעמול
בדבעינן. למימר 77 קמות
חבמים הקלו וכו בה"ג בע א
***פרקהשובר נבי משיכה
בנברי קונה. ראמרינן מא
הוי עלר: מאי הוי עלרק
ראמרינז וב" י כלומר מאי
הוי עלה הראשון בניחותא
י והשני בתמיהא וכאלו רבות
בגמרא 6ה כ - י
(קס) פעמיםיש אמוראי
חולקיכם ואומר הגמרצת
שאינם חולקיםם אלגת מר
אמר חרא ומר אמר חדנת
ולא פליני כלומר רכל חר
וחד מורה לחבריה בפ"ט
רמציעא קטנה אין לה חצר
ואין לה ד! אמות רבי יוחנ]
אמר יש לה חצר ויש לרק
דיאמות ואף עלגב רמשמע
דפליגי קאמר התםם דחר
מיירי בגיטיו וחר . מיירי
במציאה ולא פליגי כלומר

tuor cubitorum ſpatium locum habe- בעיא ** קמן *** בעינן‎ *

- סע‎ ait. Quamvis autem diſſentire vide-

antur, ibi Gemara inquit, unum 66 libello repudii agere; alterum

verò 46 reinventa, nec diſſentire

.. q.d. Hic Doctor alteri in repu-
dii libello aſſentitur; ut alter huic מו‎ re inventa. Hujusmadi multa

ſunt

הליכות עולם ו
ומר מודה :ליה בגיטין ומר dici potelt,‏ סם funt. Et ubicunque‏
מודה ליה במציאה )4712 nec controverſiam inter Sapientes‏
איכא מובא וכלד היכ4ת facere, præclarum 6 videtur.‏
Gemaræ hæc formula ê‏ .168 .6 .
לעשות פלוג תאבין החכמים vno Scri-‏ אס paſſim uſitata, ut quum‏
שפיר 'ראמי : duo fonie, obliciendo‏ 2#3]4}(;0־}5;\1
. ססק At fortè totus ocus huc‏ 104
('קסח) סוגיית הגמרא ac tendit: Gd'ndilorumnumun-‏
בהרבה מקומות כשרורש . mihi iſta duo. Ut‏ סקוס de‏
תרי מילי מח [ קרא מקשה 7 .5 .22 congregat, apud verba Exod.‏
ואומר ורילמא כוליה להכי agrum alteriur depaſtur ]5= Ubi au-‏
הוא ראת4ת כלומר לְחֶך 0588 exponit: unum,‏ 0 סס thor ex‏
מנייהו ומ"ל. תרוייהו בפרק ea quæ in alio agro ſunt, calculum ini-‏

re; prætereaque, alterius agrum, non .
verd locum publicum deſignari. & הכוגס נבי ובער בשדה אדחר‎

objicit, Atqui dicam, , 5 locus ad דרריש מינה. תרתי הראת‎
1006 unum tendit? 0 refpondet, ששמין על גבי שרה אחרת ו5‎
םשץג]%&;%}וֹלוֹ};נ‎ ſic haberet 80.18 ועור אחר ולגת! ברשורת‎
6. 16. Quandoque Gemara הרבים ' ומקשה ואימצת‎
in tali ſerme ob'ectione ita loquitur, כולירה להכי הוא ראת+ת‎
Quandoquidem 172 duo ſunt ומשני אם כן ליכתוב קרצת -גק‎
ria, & utrumque concluditur: hoc- ; וכו' וכן בכל דוכתא‎
cine ex illo 060805 ? Sic inirio
otuiſſet Exod. 22. 5 2 » | :
D ſuum; nec opus erat addere, האיו שיא מכר! ק‎ =
depaſtuc והיפולן‎ , quod cum pede, tum שק\ךל*' הם ויבואו שניהם הי‎
24. ſcribitur, ente iarum im- ,
ע ש&װ?װו‎ eor. Verum ת‎ ſcripſiſſet, & 7 * ולכתוב רחמג ושלת‎
immiſerit, dicerem aut de ſolo pede, ב*עץי;ךח ולא בעי ובער‎
aut 06 ſolo dente id accipiendum, &c. דמשמע ,— ומשמע שן‎
Tum objicimus; Quandoquidem iſta דבתיב»ושן בהמורז אשלה‎
duo æqualia ſunt, & ambo אס‎ iſto 10- דמו‎ *
60 eruuntur, &c. ꝗuorum hic eſt ſen- לק הפכ‎
ſus. Iſta facti gravitate in interdicto paria ſunt: nam quæ in hoc eſt gra-

vitas pariter & in 0 eſt; & utrumq; 6 Seripturæ ſenſu promanat, quia

abſo⸗

0
ום
in de‏
]
ה
וו
4 ת
00
ה
pire‏

1
007
4
ף
ג
01
י
חמ
. סוֹ&
לה
0
ו₪4
0 7
ן,\;ן.י%\י\ג?

-

ſunt.
6 ג‎
ת‎
ף‎
וו‎

- Pertot

נל
ום

א'כא
ואיפ
לעטו
ע
0
היו
תימ
נר
הא ר
| מוח
הסס
דררש
ששמ"ן
ור א
חופים
לה
מעי ו
כ ג
סי
ץר) כ
לת
'ה |
ולמז
מ'ו
רממץ
0

.
ו‎ o
0

cit,) objicimus, At illi vaſa neceſſaria
ſunt. Inde diſcas, quamdiu accipien- ותפשוטם מהכאת כגון הך‎

' השער השיפרקב |

בם אי כתם ושלה הורה ‏ 4סף ablolucè utfum jue continetur.‏
- אמינא או הא או הא וכופו illo deducas, quum‏ אס cauſæ cur hoc‏

neutro ſupra alterum 4 præroga-‏ מ1
ומקשינן מכר' שקןלים הם tiva ? Additamenta in illo loquendi‏

modo diſtinguunt, inter augendi & v/ ויבואו שניהוכו וה'פ‎
mihuendi intentionem: & affirmant, הם בחומרורת שהחומרא‎
nos quod diminutionem concernit, שיש בוה יש בזה ויבואן‎

כ etſi duo ſunt paria, 40 utrumque mi-‏
ףו ולרספפף ה ו
שניהם ממשמעות הכתוב Scripturæ‏ סתט א6 nuatur, 64 tamen‏

דמסתמא תרוייהו יאתו דהי minuere.‏ תסת paragrapho‏

6. 170. Ubicunque dicimus, מיניהו מפקת ואחר שאין‎ |
Inde diſcis, objectio contra alium 10- 35D5DT) V 53

cum continetur, aut contra Gema-

מחלקלן בבחג בין לרבורת aut contra quæſtionem,‏ ; ם dictu‏ וסוע -

quæ ſuo loco ſoluta non ſit, objicitur, ולמעם ואומרים רלמעם אף‎
atque סהו‎ ſolveres. Quemadmo- ) 2e טל פי שהן‎
dum illud initio capitis Legebat, ,6 שניהםם לא ממעטינז להו‎
diſcis, intentione 20 præcepta obſer ; מחר קרא‎
vanda opus eſſe: q. d. Hic 68 ה= -סםס‎
ctio adverſus Rabum, qui Cod. , רל הירא‎ ;
ראש השנה‎ inquit, Quicunque tuba X 5 קע)י בל‎ ),
cantilenam canit, legi ſatisfecit. Ita שמעת מינה קושיא למקום‎
Cod. de Idololatria, capite, Qui mer- dH אהר היא או‎
641316 cond cit, ad rerba : Acceptio in דאמורא או לבעיא רלצק‎
alienigena (acquiſitionem ratam fa- איפשיטא במקומה קא פריך‎ -
;1;3 1\1/83}?3(81163\!611)1?111;[3111 ſunt, 400- דריש פרק הוה קורא שמעת‎
176 emens nihildum acquirit: l
מצװת צריכות כונה quæ fuerat quæſtio capite, Qui ven-‏
*בלרמר` קשיא לרבא שאומר fuit. Talia‏ תסם dit naven: ubi ſoluta‏
2— התוקע per totam Gemaram multa ſunt. Ru!‏
ובע'א פרק השוכר גבי משיכה בנכרי אקשינן ותבעי ליה בליו
שמעת מינה כליו של לוקח ברשות מוכר לא קנה לוקח כלו

ובעיא היא בפר' המוכר את הספינרק ולא איפשיטא (דכוותיהו -

טובא בכוליה גמרא :
TRA-‏ ה- ה =ג ₪

הליכות עולם - 14

שש ל י לייו ש ים ה

TRACTATUS II.R. השער השלישי‎

נךר;ר מעטנס וארפקות. עקכן תוס Miſnæ ejuſque veſtigiorum‏ !וֹ]װשץמ!!ם,
סמר 6 נודען וע itineribur, guæ habélenus ignota fue- wob dy‏
סטכעו ו)ת הדרך 6פר ונכו בס ye: item cui ſtylobatæ ejus infixi ſunt,‏
דורסי יי63 וססרו כ טוכ viaque quam inſiſtunt expoſitores „yphp,‏
גסכן שנופרקוס ע! לרך Jacri, qui nullo bono deſtituuntur.: drnvp‏
Tracëtatum hunc etiam in duo 4‏
reliquis convenienter diſpeſcui.‏

הפרק הראשן . ם CAPUT‏

2 . 3 5. 171.
Omen Doſctrina, ſive, Demon- סתם הורארה‎ (yp
Rratio abſolutè poſitum, rem 1- לקולנ‎

citam ſpectat: quodè quadam מךקא פריך בפ'ק דכתובות‎ 4

obje ctione liquet ל בתובות.6:00 .1 קג6‎
1>וֹג[₪1'‎ ? Eſtne doctrina interdictum Geen 51
ſpectans? Ubi D. S. J. I. m. exponit, ופרש"י ז'ל דאיסור לא‎
venire: quia mnuscube imonlics- רשאי להחמיר והאוסראינו‎
סע‎ poteſt, quique interdicit, dicti ſui :
צריך םמיכת דבר nam vel ex du- Pen‏ : 66ק6 non‏ סמוֹמ??פוֹט?
מן הספק שאין הלכרה quodam, quod conſtitutio ſibi cla-‏ סום
ברורה לו הוא בא ואוסר ſit, eò pergit ut in-‏ מסת rè perſpecta‏

terdictum faciat. At qui מס‎ licitam ם המקר סומך על=‎

dicit, ſuo auditui aut diſcurſui inniti- . ,
tur: atque 1174 demum 616 demon- שמועתו אועל סברתו וה'א‎

ſtratio ſive doctrina. Attamen ibi au- הוראה ' ומיהו התם מסיק‎

thor concludit, doctrinam etiam 6
gravitate ſive interdicto dici: ſed
hoc rarò fit, quemadmodum etiam
ibidem producit. 0 2 ,‏
ול " הושיר הישו 7726 Misna,‏ מז Invenimus‏ .2ך1.
! '(קעב) סשונר במ סה -1161 ſolidum‏ מו tamen‏ ססת :־&ו;'וֹסוֹ]?וֹז
דבר זה מותר ואינו מותר -מו ſed uno reſpectu licita, altero‏ ; גו

דאיכא הוראה לחומרא וזה
על המעט וכמר שמבינת

ter-

interdictum doctrin?æ nomine non —2 הוראה משום‎

—

.רשי- :

7
-.
0
ſan⸗

₪

1

7

Bar

00
גז
1
2
4& ע

ת

[(8]7 |

2
0
ג
7
שול
ו
00
![83}
0
דו
bes‏
ל
4 4
אט
וו
;[01)
ו
ו

0
וו

דונו ף
..
ננו
וו .
מ

1
0

קומ
מי א'כ
מושו |
הויאד ג
לת
גרך סמי
ול
ברווח לו
נח ה
טמיעחו

1. חדלין

דא'כא חו
עלל המ
ום .

ק

lel⸗

terdicta eſt: quod autem dicit eſſe li-
citam, id de uno tantum reſpectu in-
telligit. Utc. 2. גתטו[םקןס.8, בכורות‎
ſanguine rei תסם‎ conſtituuntur. 6
ſibi vult, quod ad ſanguinem attinet;
attamen ex eo rei ſunt, quatenus eſt
eſt reptilium :
ſanguis æquantur. Sic ſimilia omnia.

6- 173. Quandoque in Misna &
Baraitha Et pro Aut uſurpatur: ſic-
סט‎ Diſcalceavit & ſermonem habuit,
Cod. יבמות‎ ; ſenſus eſt, Diſcalcea-
vit aut ſermonem habuit. Sic alia mul-
גז‎ ſimilia. Hujusmodi etiam Seriptu-

ræ ratio eſt: ut Exod. 21. 15. G guir

verberaverit matrem ſuam & patrem
Juum, ſenſus eſt, matrem ſuam, aut
Patrem ſuum. Talia ſunt plurima.
6- 174. Similiter, Quia loco Et
pPonitur, Cod. כתוכות‎ cap. Mulier

- וו‎ viduata eſt: Quod ſi teſtes habe-
ant, ſervos licet aut ancillas, ecce ido-

nei & veri cenſentur: quia non eſt

ull us 06 ſe ס'קו‎ teſtis idoneus. ſenſus,
Et non eſt ullus .לס‎ Nonnulli etiam

Codices legunt, Et non: ſed ita non
legunt exe nplaria correcta. Ita ac-
cepi ג‎ ſapiente præceptore meo(quem
Deus ſervet ac redimat.) Simile ha-
bes cap. 1. -ביצה‎ Quia cinis parvæ
fornacis diſpoſitus ſit: hoc ſibi vult,
Et cinis parvæ fornacis aptus eſt.
Ubi objicit autor, Cinis fornacis?

quis nominis ejus meminit? & con-
concludit, Dicam, Et cinis fornaeis

aptus eſt, Talia in Gemara multa
ſunt. . 5 5

quia reptilis caro &£

לגמרי אבלל ee‏ מותר.

מעד אחר ואסור מצד אהד
ומותר דקאמר רוצה לומר
מצד אחד בפ שני רבכורות
ודם שךץ אין חייביין על,ו־.
רוצה לומר משום דם אבל
חייבין עליו משים שרץ דדמו
כבשרו וכז כל כיוצא בזה :

(קעג) פעמים במשנה
ובברייתא וא'ו ‏ במקוםם או
כמו חלץ ועשרק מאמר
ביבמות ר'ל חלץ או עשה
מאמר וכן הרבדה כיוצא
בזה.וכן הוא דרך המקראות
כמו איש אמו ואביו ר"לל
- אמו או אכיו ורבים כמוהו :

(קער.) ובן יש שין
במקים ואו בכתובות פרק
האשה שנתארמלהה ואכם
יש להם עדיכם אפילו עבר
אפי" שפחה הרי אלו נאמנין

שאין ארם נאמן על פי עצמו

ור'לל ואין ארםם וכו' ויש
< ספרים דגרסי ואין - ואיוכן
הנסהאות המרויקות וכן
קבלתידה מפי החכם מרי
נר וכיוצא בזה פירקא קמא
דביצרה שאפר בירה מוכן
ד6 ל" -

| כ 3 מסבת קולם
הוא ר'ל ואפר ‏ כירה מוכן Quandoque inquit Mis-‏ 175 -6
nicus, Conſuetudo draio urn⸗ G. הוא רפריך. התםם * שפר‎
eſt ſecundum N. quem tamen multo בירה מאן דבר שמיה ומסיק‎
tempore 41600008 116 ſed tantum אימא ואפר כירה מוכן רא‎

hujius ſententiæ acquieſcit. Ut 0878
agantur, D. Simeon f. Menaſiæ hu- וכאלה רבות בגמרא‎

106

jusque ſocii inquiunt, Conſuetudoob- (קעה) פעמיםם אומף‎ -.

net ſecundum D. Meyrum. ubi Ge- . 5 :‏
הנא הלכה כפלוני hoc SeP*‏ תתוֹםףז\!?פ־%,סףתוֹב%&מן&י־כוֹן;עוֹיתנ&ך;;:;:*:
לו בזמן הרב' ורוצה בשיטתו 06 ſunt multo antiquiores; ſed‏ סוש -
פרקאין צרין ר"ש בן מנסיא D. Meyri ſententia ſermo 6. Eadem‏
וחבירו אומריםט הלכה כרבי eſt ſimilium ratio.‏
מאיר \ וקא מתמרה והגת |
אינהו קשישי מיניה מובצס
5 5 5
+09- ſuſcipiemus; talem conſtitutio- מאיר קאמר‎ njea N
nem hic eſſe affirmo: mens hæc eit, : וכן כיוצא כו‎

Moſis 676 conſtitutionem allatam e ע כלמקרם שאומר‎

monte Sinai. Sed conſiderationem

F. 176. Ubicunque in Misna di-

citur, , 7 conſtitutio ווד? 0ו676/0‎
..

< במשנה אם הלכה היאנקבל occurrit,‏ יבמות מו meretur, quod‏

הלכרה. אני. אומר רוצרה übi dicitur,‏ ב capite, Præputiatus‏

הלבהלמשה מסיני eſſe‏ סדוו דה 0ו20/שע₪ Conſtitutionem‏
שר *לעי,ז ביבמור] פרק ſignifice-‏ תסת affirmo; quum tamen‏

tur, Moſis 6116 conſtitutionem 41- הערל שאומר הַלכָה אני‎
tam & monte Sinai. Nam 110 ſie 6- אומר ולא משמע שיהירה‎

itur, Dixit Dominus Simeon Con- הלכה למשה מסיני דכתנו‎

tra illum ab impari argumentor. Re- =3 התם אמר רבן שמעון‎
geſſerunt, Si eſt conſtitutio dvæ 000 ש וּ}וֹ ה‎ : ,
ל»”)װךוֹ?‎ , ſuſcipiemus; verum ם‎ ad הלכה‎ D ותומר אמרו לו‎

היא נספל ואס לריו '"ש confequentam revocetur, eſt quod‏
תשובה אמר להש לא כ' reſpondit, Ne-‏ סו1 118 regeratur.‏
הלכה אני. אומד ולכאורתה iſtiusmodi conſtituto-‏ %)%&;מןבגןף&(־%;;ן;י}
משמע דא א שיהיה הלכה nem 61 contendo. Atqui prima‏
למשה מסיני דאם כן Wonte intelligitur impoſſbile eſſe, ut‏

t Moſis conſtitutio 8 monte Sinai: הודה פליג עלרה \ רבו‎

nam ſi ita eſſet, ei Doctor Judas in - יהודתה בברייתא וכן כתבו‎
וה‎ non repugnaret. Ita illic ſcri- 0 *

tum in additamentis: illum ס מסת‎ -.

.

לל- לה בל * ו-יסו

—

cete
0
0
ה‎
none
ו‎
וס‎
ו‎
ת‎
mel
קו‎
ו‎
.
0
םצ(%סט&‎
expoſ
ה‎
0
10
אאות‎
אס‎
tutore
ו‎
1
0
1%!021?1'
[06091;
]1!51!־1;‎ |
-

0 מל -

גמיף
|, וו

6
תא
%

חאו
הוא
'ר
מא
וכאל

\
תא ת

לנמ

ע
וחגירו
נאו
א'נהי,
ו
ש ני

קו
במשנד
הונחז
מר |
ו לו
אגר ול
הלכה 7
החם א
וחימ";
הא \ף
השכה :

חכת)

ללמ ר
ו

חה

4

2

Olivæz ססמגטף‎ immunditiem contra-
here incipiunt? Quando ſuccus ema- ממש אלא למדוהו מתו[‎

-

נאג =\ השער השלישי פרק א-

התךםפרך*; לשם רלאו הלכה iſtam Moſis 6115 conſtitutionem‏ 6516 -

8 monte Sinai; ſed ita ג‎ ;86 - . .
accepiſſe. Conſulas locum. -- למשה מסיני קאמר אלגת‎

כך שמ ע מרבו ו עיין Ubicunque legirur, Je- de‏ .רֶרֶו.6
. -ב ., כריתות cundum verba illius N. author‏
inquit, quia iſte Misnicus illud ipfum „ANP 92 PO‏
כרברי 9 אומרוהכריתו >6 non expreſſis verbis dixerat; ſed‏

דקא'מר הכי מפני שאותו -06 verbis, quæ protulerat alibi,‏ פנון6 -

תנא לא אמר דבר! זה בל .מהרות .9 promptum fuerat. Utcap.‏

דבריו שאומרו במקום אחר ſecundum verba 166 Scham-‏ .6מ

1941 : quod 6% hac Baraitha וב" ==- , 6תטס)נס‎ 0 :
Dolium olivarum quæ volutantur, כמו בפיטו רטהרו וזת'כ=‎

familia ſive ſecta Schammæi inquit מאימת' : מקכלץ מומארת‎
& Eadem eſt omnium ſimilium ratio. משיזיעו כרברי ב'ש ולמדו‎
. : 55. 1178: | 118־1;/1118 מ%‎ invenire 68 זאת מיהא דתניא הביתושל‎
uobus 10615 phraſin ſimillimam; cum
expoſitio גרם‎ non ſit. Ex. gr. Bovis תי? מגולגליםם בשא' וכר‎ 5
ſurdi, fatui, & junioris: in Miſna cap. : וכן כל כיוצא בזה‎
ץ;װזמװ%‎ ₪61 quinque. ubi ſic loquimur, (ק;?:ךין ) \ מצינו במשנה‎
Bovis ſurdi, fatul, & junioris, qui cor- 1
nu fuerit hæc eit conditio; ut Sena- P E לשון שוה‎
tus huic (ſc: juniori ſive pupilo &c.) ואין ביאורו אחד כמו שור‎
tutorem conſtituat: quod poſtea re- חרש שוטה וקטן במתניתין‎ ,

Petitur. Intelligit bovem alicujus
ſurdi, fatui, & pupilli; הוס מסם‎ quod פרוהראמרם שר ו.₪‎

bos סוקו‎ ſurdus, fatuus, & junior ſit. שוטרה . וקטן שננח ב'ר‎

At capite Lacca, ita legimus, Qui מעמידין ילו אפטרופוסם וכן מו‎

loeo publico puteum fodit, ita ut con- אחרלשם ר'ל שור של חרש‎
tingat damnoſus caſus bovis ſurdi, fa- .
tui (potius rabidi) & junioris: ubi et- שוטה וקטן לא שתשו: עצמו‎
iam volunt ipſum bovem 6 ſurdum; חרש שוטה וקטן ובפ' הפרה‎
quemadmodum illic in Gemara habe- הנז החופר בור בריה ונפל=‎

41 dicendum Bos ſurdi &c. 4 di- de
אא‎ D. Johannes, Bos qui ſurdus ſir ? "! ו ר'ל ש השור עצלי‎

. Et quamyvis ibi id de bove ſurdi, כראיתא התם בגמרא מאי‎

fatur,

הליבות עולם - 4

שור חרש וכו' א'לימא שור pupilli dictum ſtatuamus;‏ 86, טס
של חרש וכו'ואמר רבי nihilominus . ſohanne hralin Pr‏
etiam ahium iſtum ſenſum admittere, ..‏
שור שהוא חרש וכו ואע'ג diſcimus: quia adverſus D. Johannem‏
-דהתכם מרקמ*מ לה בשור 6 quandoquidem‏ ; 5טמנסוןס nihil‏
של חרש שוטה וקטן מ'מ 0006 bovem qui ſit ſurdus intelligi‏
שמעינן מהר' יוחנן Sic omnia ſimilia. rdr‏
יסכול" כן מרלות פרכינן CAPIIT II.‏
עליה ררבי יוחנן מכדי שור - . :
שתוא חרש קתני וכן כו" - .179 S.‏ |
ביוצא בזה : 7 ע שש
L‏ \ -8סק Octori Misnico in more‏
הפךכי . השני Dm ‚ut aliquando id rrius exxx‏
plicet, in quo 06116 ; aliquando‏
p‏ אורחיה דתנא verò unde incœpit. Veluti, Quolu-‏
לפרושי non ac-‏ סטף & cernam accendunt,‏
זימנין ממאי ך-וט;י'וק` וזימנין cendunt? Non accendunt &c. quod‏
ממאי רפתח כמן במךה id ipſum eſtin quo 060= Reperiun-‏
מרליקיז ובמה אין tur qui ſimul hæredes ſunt & hære- p‏
Pdn‏ וכו היינו ממאו des inſtituunt; alii etiam qui cum‏
דסליק * יש נוחלין hæredes ſint, herede emen nan in- ra‏
- 0 6,, 6טף21105 ſtirtuunt. Quihæredes ſunt,‏
נוחליו ולא מנח'לין נוחלין quod‏ , וח 86 pater‏ ;ןס:]מםשוֹ:תתוֹ
eſt unde incœperat. Hujusmo-‏ 11100
-מס6נדרים di multa ſunt. 164 initio‏
cludimus, Misnici hanc eſſe conſue-‏
dinem ut utroque modo loquatur.‏

היינו ממאי דפתח כוותיהו
טובא והני אסיקנאת בריש
נדרים דאורח הרתנא בהכי

Ratio autem, cur Misnicus minnuta- ובהכי ' וטעמא שאין התנא‎ 4

tim non obſervet זט‎ ubique ſermo- מרקרק להשוורת לשונו‎
nem uniusmodi faciat ) זט‎ illic in בכל המזומות אומר . הר'ן -לס‎
ſervationibus ſuis obſervat D. Niſſin ז"ל בחירושיו כרי לאשמועי"‎
. סאת מו.1‎ eſt, ut doceamur, מו‎ voci- דליכא קפידא במילתא וכל‎
bus anxiam illam curam מסת‎ requi- תנו דתני כמו שרוצרה‎
ri. Itaque quivis Misnicus שפיר דמי וליכניי בכ - -1 אסזק‎
bitum eſt verba faciens, placet; nec e מילתא משום‎

װ ק in re quispiam tenetur 0160 Job.‏ סהת
?;;ומים} והאי טעמא פליק Eligas linguaum astutorum. Ratio‏ .5 .15
- , ,

ומנחיליןו האב והכניסס וכ"

—

10
8
1
0
גס
1 זט
tribu‏
מוות
ו
ק
ו
00
א
duca‏
conti‏

ממץ -

ducu
ף‎
וה‎
ו‎
ף‎
א‎
וס‎
00
ת‎

ד

סוס -

kert
ג‎
- 6
ל‎
א‎
ץגת‎
%
תות‎
ה‎

.=

שו
עלחי
שר ]
דחתם
של חי
י

| יאר

להר
שחוא ח
כ'וצא נ

ה
1

ענין מי
ממאי ך
מרליקין
אץ מר
נוחלן ול
|
לו ו

| גרריםד,

וכחכי ו
מ\'('}רס
ל הז
ולכ ז

114 optimè etiam procedit, ubicunque

dicimus, Misnicum cum hunc, tum

illum modum adhibere. Quemad-
modum quandoque fit, זט‎ prius 5

ipſa doceatur, deinde iterum docea-

tur numerus, ut, Uxor comparatur
tribus modis; quandoque verò prius
numerus doceatur, poſte aque iterum

res ipſa, ut, Septem diebus ante diem

expiationis, & ſimilia. In hujusmodi e-

gregiè proce dit ratio, quam annotavi.

F. 180. Ubicunque dicitur, Hoc
Omne, ut acutè quid eruatur; idem
eſt ac ſi diceretur, Ut novi quid pro-

ducatur, quod ם1‎ ſimplici ſenſu non
continebatur. Hujusmodi Omnia מו‎
prima conſtitutione ערבי/ ו[1094‎ 40-

ducuntur. ubi dicitur, Hoc Omne
quid ſecum infert? ut, Hi omner ma-
tant, quò includat peregrinum, qui
ad libitum comedit morticina. Alia-
que plurima. Atenim ex illo Omne,

Aaliquando acutè quid eruitur, ali-

quando nihil: quemadmodum,
Omnir locus, quò fermentum non
inferunt, ab inveſtigatione liber eſt:
quod aliquis in Gemara argutè ex-

plicat inquiens, Omniz quid ſecum -מו‎

fert? ponitur ut illud quod ת1‎ Barai-
tha habetur, doceat &c. Cæterum fu-
perſederunt ג‎ recenſendo, ubi Omne
non explicaretur argutè ad compre-
hendendũ aliquid. Mirum autem, Ge-
maram omnibus locis formulam non
facere æqualem, & ex authore etiam
בריתות‎ , Omne nullibi argutæ enar-
rationi inſervire videtur: מ1‎ quibus
verò hujusmodi ſubtilitas adhibetur,

129
נמי שפיר בכל מאי ראמרינן.
דאורחיה דתנא בהכי ובהכ!
בגוןזימנין רתני הענין בריש
והרר תני המנין כמו האשה
נקנירת בג' ררכיםם וזימנ'ן
דתני המנן ברישא והרר
תניהעניו במו שבעת ימיםס
לפני יה"ב ודכוותיהו וכיוצא
בזרה עולרה יפה הטעכם
שכתבתי ! .
(קפ) כל היכא רתניה
כל לררשא כלומר לאיתו"
הירוש שלא היה במשמע
וכולהו מייתילהו בשמעתת
קמיתוא רערון הכלה
לאיתויי מאי . כמו הכלל
שוחטין לאיתויי נכרי אובל.
נבילורת. לתאכון ואחריכם
הרבה אבל כל זימנין ררריש
מינירק ווימנין רל>ת רריש
מיניה בגו' כלל מקום שאין
מכניסין בו חמץ אין צריך
בריקה דרריש לה בגמרזת
כל* לאיתויי מאי לאיתויי
הא רתניא וכו וחדלו לספור
דלא דריש כל לאיתויי מא'
ותימא שאין הגמרא מוליך
השיטה שוה בכלד מקוםם

ומרברי הבריתות נראה רכל
voce‏ * 5 |

הליכות עולם סג
לא אתי לדרשא בשום מקום voce Omne eusve ſigniſcatione non‏ &

promanare; ſed ex rédundantia. \ 6-
סט‎ ibi, מ1‎ quemcunque locum non ואותן שמרקרק בהן לאו‎
inferunt fermentum: ubi Miſna eſt —2 מלישנא ומשמעותא‎

אלא מייתורא כגון הך דכל Baba legitur,‏ ג₪ ſuperflua, quia in‏

la vinaria, in iſto 1060 מ1‎ quem fer- - „—
mentum deferunt (ſc. datur inveſti- דמשנה יתירה היא דהאת‎
gatio.) ubi ſignificatur, quod 10605 באירך בנות קתני שתי‎
quò fermentum non inferunt, in- ורורז במרתף \ מקוכם‎

veſtigatione non egeat: quod ſi 2 \ :
eſt, illa In quemcunque locum & c. re- שמכניסין בו חמץ משמע‎

הא מקום שאין מכניסין בו dundant, 20 illud Baraithæ eruen-‏
חמץ אין צריך בדיקרה ! dum. \ 516 ſimilia omnia.‏
. 6. 181. ה1‎ Misnajoth & Ba- ואם כו הך דכ" מכום)‎
raithoth uſu venit, ut author multa , ייתורא הוא לאיתויי‎
proponens nonnihil omittat: nam. דתניא י‎
nullus Misnicorum inſtitori 11115 * וכו כל כיוצא בזה‎
eſt, ut omnia computans obambulet.
Verum hac conditione ut pluraomit- (קפא 4 דרך המשנה‎
:2:;4 0 וברייתא רתני מילי מובא . י:}!}01111])2 מ:;מ מקזגװמט})אָ!םמף‎
4- 0. quicquid proponit, præci
proponit. Quemadmodum obji- כ}־חבא לאו ברוכלצת‎ ;
citur, ubicunque dicitur, Propo- SP הוא דרליחשוב וליזיל‎
nit & omittit; quid omittit, quan- & מפי מחר אבל חר‎
doquidem omittit? Ratio eſt, quia : כלומר‎
quum laborabat Doctor ut omnia 00- סתני -- ו 2 רוקצת‎
ceret, non omittebat unicum: quia וכרפריך בכל מקוכם‎ -
unum omittere, מסת‎ 6 omittere. שאומר תנא ושייר מאו‎
Qum verè adcit numerum, aut Ppar- ,„ שייר דהא שייר והטעם‎
ticulam 7720 , èplurimis Misnæ 5 1 . דטרח תגא למי‎
conſtat, פסח‎ non 0106006 , % -מ'תני כולהו‎

, מילי לא הוה משייר חרא verba,‏ 40 קדוש" .6.1 omittit. Ut‏

דשיורא רחד מילתא לאו ט[ ſui‏ סת Serva Hebræa patris morte‏

tuor
מנ:יבא או אלו מוכח בכמה רוכתיה דלא אמרינן תנא ושייר‎
כפק דקירושין‎

, גבי אמה העברייה קונה את עצמו במיתת האב
וכו \ מתיב רב ששרז ר' מעניקין וכו' וא' איתן ניתני נמי

-
8
0
?
גז
י
ו
dam‏
dawe‏
0
0
א
ת
8
ול
119
יס
ום
אז
4
סו?
non d‏
א
milte‏
ו
Kon‏
ת
et D‏
ף
ט;װ)”!װ.
0066

0

א
ו את
0 16
ment‏

0

לא את
אתן
מלישן
מ
מס
המו
ך
שוו
ננוס
הא מו
₪
גז
'הו"
חאר

ו
מוחא
(ץיף 7
מו
כלןמ\' \
לוד
ם

96 6

tuor donant &c. & 1 ita eſt, adda-
mus etiam oportet mortem patris.
Quod ם‎ 01045 , Docuit & nonnihil
omiſit; atqui ecce dixit Quatuor &c.
Præterea ibi legimus, Objicit M. Am-
ram, Et hæc donant &c. & ſi ita eſt,
legamus etiam oportet mortem patris.
Quod ſi dicas, Docuit & omiſit quæ-
dam; atqui ecce dixit Hæc G. At-
tamen loca reperiuntur, ubi dicitur,
Docuit & omilſit; 061 præmiſit par-
ticulam Hæc. ut Cod. cap.
Hæc ſunt quæ quavis lingua pronun-
tiantur: ubi omiſit juramentum in

. סוסוסטן‎ præſtitum, & juramentum

vulgare. 16 21115 locis. 6 in addita-
mentis concluſum eſt, diſtinctione
opus eſſe. Ubicunque multa docen-
tur, dieitur Docuit & omiſit; quam-
vis habeatur, Hæc, ut illud in סומסה‎
quod produxi: ſed ubi multa non
Proponuntur, & præmittitur Hæc,
non dicimus, Docuit & omifit, סט‎
illud קידושי" מו‎ , ſimiliaque alia. Si-

militer cum numerus exprimitur,

loca reperiuntur, ubi dicitur, Docuit
& omiſit; quamvis inquam nume-

rus exprimatur. ut 6. Diſcalceanr: do-

cet D. Hija, Tot ſunt ex lege; ſed
quatuor ſunt ſecundariæ אס‎ Magi-
ſtrorum placitis. ubi in Gemara con-
cluditur, illum docuiſſe & omiſiſſe:
cujusmodi paſſim alibi reperire eſt.
Hic ipſam conſtitutionem conſidera-
Videatur ibi in addita-
mentis c. 1. .קירישון‎ Hic ſermonem
Producendi locus non eſt.
אין מקום להאריך +

מיתת אב . וב'ה תנא ושייר
< והא ר קתני וכו ועוד אמרי

התם מתיב רב עמרם ואלו.

מעניקיו וכו' ואם איתא ניתני

נמי מיתת אב וכית תנ4ת .
ושייר והא אלוקתני וכו.

ומיהו איכא דוכתי שאומר
הנא ושייר אף על גכ דקתני
אלו בסוטה פרק אלו נאמרין
בכל לשון שייר שבועת ארין
ושבועת ביטוי ובן במקומות
אחרים + ובתוספות העלו
שצריך לחלק בכל היכות
רתני עניינים רבים אמרינן
תנאושייר אף על גברקתני
אלו. כגון הך רסוטרה
שהבאתי אבלל כי לא תני

עניינים רבים וקתני אלו לא:

אמרינן הנא ושייר כגון הך
דקדושין ודכוותה וכן גכי
מניינצ יש מקומורת רתנא
ושייראף על נכ רקתנימניין
| במו בפרק החולץ תני רב'
חייא מרברי תורה ור'שניות
להב מרברי פופרי! ומסיק
התם בגמרא רתנ4ת ושייר
וכיוצא בו במקומות רביםם
וזה צריך לעיון הלכה יעויין
שם בתו'פ'ק דקרושין וכאן
92 *

-

1

הלכת תשל י. .

0.82- Ubicunque legitur, Hoc , -
ab מסת סו1‎ differt, niſi hac vel 114 ra- (קפ -)וכל היכא דקתני‎

Gone; חסת‎ quadrat סט‎ dicatur, Do- אין בין זה לזה אלא‎
ב&וֹשסװן!וֹממסמ&!]וֹ}װס‎ nam in con- לא שייך לומר תנא ושייר‎
Eeſlo eſt, authorem præcisè loqui: ה סט‎ .
oſtenditur 6. 2. Babæ primæ & ini- 52e2 דח"־אי חקאַי קתני‎
tio cap. Frequentior eſt. Quod ſi lo- בפ ב רקמא ובריש מרובה‎
cum invenias, ubi dicene „Non 66 ואם תמצא מקיום שאומרין‎
alia inter hæc differentia &c. & Do- אוז בי % תא‎
Ctor quiddam omittit; ratio ibi ſpe- כ ובין. כךף ותנא‎ ] -
cialis eſt. quemadmodum illud Cod. .
מגלה‎ , Non eſt inter votiva & vo- רמגלרה \אין בין . נדריםם‎
luntaria alia differentia, quam quod לנדבורז אל4ת שהנדריםם‎
in votivis homines de damno tene- „
antur; in voluntariis verò מסם‎ te- נו י‎ 2
neantur &c. non tamen præcisè 6 אין חייבין וכ ולא דוקצת‎
accipiendum, quod non ſit inter illa דלוכנת בינייהו אלצת הך‎
')115616;1:12,8) 2114 : nam 2116 ſunt דאחרים נמי איכא בין נדר ־1}111:61‎
votivum & voluntarium, ut habe- —*. .— .
tur Codic. מנרזות‎ , cap. Jacrificium לנרברק כראיתא במנחורת‎
euchariſticim. Et quod ibi dicatur, פרק התודרק והאי רקתני‎
. - ואס והר ס.. ללק + לותיקחיואה‎
- כ ק‎ . ` 0
ubi dickur, Non 61 alia differentia, HD א ן, בין ק תני לה‎
ſic loquitur. 104 additamenta, cap. ; פרק מרובה‎
frequentior ef.
6. 183. Doctori Misnico hoc ₪1 . ל קפל) אורחיה רתנא‎
more poſitum, ut primo quod per- נקיט. ברישצת | מילת4ת‎
adjiciat quod ipſo gravius eſt: & hoc
ſibi vult, non illud tamen eſſe, ſed

זו בלבר אלנת אף זו וכן etiam hoc. paſſim in Gemara‏
invenies quòd objiciatur, prius reti- — ;
cendum Mile ola iſtuche⸗ ipſo fine תמצא כהךבהי מקומורת‎
addiſcamus; & ſolvatur his verbis, . PePPE בגמרא‎
Non illud, ſed ססת‎ etiam 0006 au- מרישא ומסיפא ידעינן ל=-‎
thor: : d. Doctor etiam ſic loquitur, 2
non illud tantum; ſed hoc etiam

ומתרץ לא זו אף זו קתני
queæri,‏ .

\ שייר טעםישברבר כיההיא

י

מילתא דרבותא ! וריל לא

0
0
loco‏
ץ
ו
ש
nies‏
-
00
סו
ים
ף
ז
070
4
008
ת
14
ung‏
ועס
וחס
0
א

ח
ג
ץ
tur,‏
0
סף
סת
tur,‏
0 7
4
4
/
;מ!־מ

"

נ
לא י
רודאי
נפנו
ם ת
נ
שװךטע,
ומלה
לנרנןח
ה'נין נ
אץ י
נא
ס"ם
לונוה,
הח
אומ,
* ג 0
ל סג
ת
נ
ךפשיטדן /

האה

תמנא 0

־ ננמרא ע

מוק
ווֹז??ג\ף

-

