זט רשורת הרביכם‎ me majus quid

audire faciat in primo Doctore,
qui ejus adverſarius eſt, & ſua ſen-

tentia quã profert 06 200 Docto.
סע‎ non confenſum accipit à primo
Doctore in calu רשורת הרכיכם‎ ,
& adhuc multo magis in רשורת‎
היחיר‎ , ideoque docet alter Do-
ץ0)‎ in ſua ſententia רשורת‎
1ו הרביכם‎ diceres, quod ſi
OoO0NO ita

בחשורת. - דקרכיםם

ברשות |

. - טוניות החלמוֹר כט

בכ'ע ולא אליבא רשמואלי.
אך שמואל" סובר באמרת
רווקא כרבנז אך לא פסק
בקיצור דהלכתצת כרבנן
< להורות דאפילו . ברשורת
| היחיד רינא הכי א"כ קשה
רבנן אמאי לא אמרי
רבותא אפילו בר'הי ומכיש
בר"הר מיא רהתנא שנרק
רהיר לרבותא דתנא קמות
א"נ עכ הלכתצת כמותו
דס'ר דטעמנת דב"ש אתי
לאשמעינן ואיך יפסוי כרבנן
לפיכך היא צריכות'אחרת'
עור יש יש ררך כי דווקא
בב' שואלין כתנאי אבל בא'
יש לומר מיירי בענין אהר
|התנא" מרשורת הרביםם
והאמוראיכם מרשות היחיד

< ואםם עלל והאמורא השני.

לבר "ל להיפוך דהתנאיםם
מיירי
והאמוראים ברשורת היחירי
אבל בשניהם אי אפשר לומָר

בן ראםם כן במאי קמיפלגי

האמוראיםם כי זרז מיירי

46 - \ \ -פסועות התלמף ל‎ -.
112 , 410600 non וברשורת הרביםם וזרה מיירי מוגטוף, 168ס‎ \ 61}?1'6?;
5ט(‎ 61 680 , ſuam ſententiam 60 : סאָן&? 7 ברשות היחיר‎
facere, quod nos audire faciat
rationem domus chammai quo- 5
modo ergo efferat ſententiam
הלא ש ו לק‎ lopon וד 'םװייא בשהקשה‎
*((עעל) צריכותנת‎ Alius ad: ממחביחין על דין‎ ' 1
סטת‎ modus 61 ,. diſcurſus ha- יאמורר והשיב חילוי א' שםם‎ :
־,נ*ט]ס\אָ,]ווֹ‎ „duobus interrogantibus ;מקש';: אם כן ליפלוג וליתני‎ , 0
כתנא‎ ut antea dictum , diſpu- | סמסם‎
tant etiamſi alii jam antea 06 ו | \ במתניתין ברידירה ולכ‎
cadem matetia diſputarint, ההרישאע והסיפאת‎ vrd !| תש‎
tum quæſtio bona eſt, ſed de . Re&N &“π2² | - המפ‎
uno 1010- ]?ס־)סק‎ 1 quod qui- N - , B ו‎
11001 de alia ſpecie lcquatur, -- | ,!”ח;”וֹ ה‎
ותומי‎ 770070765 diſputant 06 רשות רביםם‎ ſed pinatores de 0 את‎
רשורת היחיר‎ etſi 46 סמט‎ Opinatore ſolo 0101 poſſet modo »מ?!פק,ןסאַ‎
inverſo ut dictum, Doctores ויו < 6 רשורת הרביםם 66 גטף10‎
Opinatores 06 רשורת היחיר‎ 160 de utrisque ſimul impoſſibile ]
eſt ita 0101 , nam 81145 quæri poſſet de Opinatoribus ipfis, de Pponcen
quo diſputent, quia unus loquitur 06 רשרח הרביםם‎ & alter
06 רשור1 היחיד‎ : ּ —
6. 30.:: , | 5 ול ג‎
XXX. I interrogans quærat 1ב אס‎ 4 judicia ומס]ןםזט[; . - ש/4/0ט/ק0‎
8& reſpondet differentiam 616 inter Judicium 240 ein
& Opinatoris, ordo eſt quærendi, 11 hoc, faciat ipſe nn
diſcre. א‎
sð,õ
CVy צריכותנת‎ Derivatur צריך ג‎ neceſſum eſt, ם‎ judi ום‎
catur 06 certo & adhuc ſemel judicetur mutata phraſi, ibi quæri poꝛ- 8
teſt, cur bis occurrat, eiſi enim iisdem verbis ,מסת‎ ſed mutatis bMMis מח‎ -
oecurrat, tamen habet duas ſententias; ; Reſponſio eſt, duo hæc שח1‎
proponi 609016 אס,‎ certis cauſis, nam ſiunum tantum prolatum fuilet⸗ י‎ | 6
14 | 0.

נוש

סוא -
אמר \ת?
ו
נמתניתין,
מחל -הי
נדל

6 ו
0 ו
ת ו
3?65146 7
K altet‏ רץ

Gpuuttl,
וו‎ M
אפת,‎ ie

ה ₪0

—
biqurnipo⸗
; ת‎ 08
מן, ן‎ her

olacin 0

—

7

התלמור לא' -

diſcrepantiam in Misna, & cur

opus habet 0110066 רושאי‎ 6

- סיפצתי‎ aliter?

515 |

ſpondeat, זגו‎ meliorem

reſponſionem reſervet,

quæritur, cur הסם‎ optimam re-

ſponſionem det, ſed nota 4

reſpondens revera מסם‎ det opti-
mam reſponſionem, & 5

ipſum non intellexit, quo 11 ita,
magis quæri poteſt quam luſcus Ffuit
quærens, (Vel quomodo aliquid
magni prætermiſit) (zzzzτ)?
Reſpondeo quærentem habuiſſe
refutationem, countra illam 16-
ſponſionem, ſed jam revera re-

ſſpondens meliorem reſponſio-

. סוגיות

47

סוגיא בשהתרצן משיב.
, תיר'ויש לותירץ -
יותר טוב ואם כן למה לנתו | .
מתר' זה התירץ אין לומר XXXI. CI reſpondens ita re.‏
דהתרצן משיב באמרת זרק" ה ה₪

התירץ אםם כן איך נפלל

המקשן עלל הקורה זו וי"ל.
המקשן היה סתיררה: אבלחי
| עתדה אכז איתי רהתרצן.
באמת תירץ זה אם כן אמאי.
לא מקשרהלו זאת הסתירה:
ואם כן מכ'ש מאיי הקשרה:
אמאילא משיב התרצן תירץ'
זה הלא יש לו סתירה* אם.
האמראם כן רלמא-המקשן.

| < ןוג‎ ſententia explicari non potuiſſet, unde ergo ambæ proponun-
tur ut ſententia rectè explicetur. Hæc regula צריכותצת ש0₪ג0סץ‎

licet etiam alius modus ita vocetur, quando ex. gr. judicat de re
aliqua, & ex eadem diſputatione 690 contrarium concludere poſ-
ſem, etſi 06 ea nihil tra ctatum fuerit, ſed ex ſcrutatione vel ratiocina-
סמסם‎ dictorum id concludi queat, ſi jam Gemara illum caſum ſpecia-
tim annotent, objici poteſt id non neceſſum eſſe, quia illum caſum de-
cidere poſſem ex proprio judicio, per legitimam ex aliis prolatis con-
ſequentiam? Reſponſio ergo eſt me id exprimere diſcurſu & id di-
ſcere non potuiſſe, ex certa cauſa, ideoque quaslibet ſeorſim anno-
tare debet.
(z**ν]) Magis guari poteſt quam luſcur fuit איך נפלעל הקור סו4ו‎
=סעע . 2 6000 . ו‎

\ סוגיות התלמור לא 06
מקשרה באמרת תירץ זרה nem dat; fed tamen adhuc quæ-‏

ri poteſt, cur non quærat refuta- מ'א היאך נפל על הקורה‎

putet. 5 :‏ 53 סוס
סתירה מ'א א'כ למה אינו quæ-‏ מסת quæritur cur quærens‏
שאל אותו הסתירה +וא'ת+ rat refutationem quare 1686 re-‏
אם כן מה אני שואל למה ſpondens reſervat hanc melio.‏
לא משיב זה התירץרילמא ſcivit‏ בנטף , rem reſponſionem‏
refutationem 0816 , contra me- „‏
ידע התרצן הסתיררק = ** liorem reſponſionem, & ſic ceſ.‏
א'ב בתירוצים קשה סתירה ſat prior quæſtio 40 reſponden-‏
זו הל:ת יש יישוב בתירץ ita,‏ סאם ם tem. 5101645, quod‏
י"ל דא'כ אמאי לא פירש poſſet 600 quærentem quærere‏
ב: לב חה סקו. hanc reſponſionem, quid velles‏
יתרצן יישובו ורוק : interrogare, quam luſcus fuit,‏
quia ſcivit reſponſum 8 tarnen 29‏
interrogavit ? Reſpondere po-
tes, quætentem in promtu habuiſſe refutationem ad illam re-
ſponſionem, hinc quærens credidit eum putare non poſſe me-
liorem reſponſionem, quia habet refutationem contra illam?

Reſpondeo ſi quærens illam ſententiam ſenſit, 61 refutatio-

nem elare proponere debuiſſet. Si quæras, ſi hoc ג‎ quid

interrogamus cur reſpondens non proferat meliorem reſpon-·

ſionem, nam fieri poſſet reſpondentem feirviſſe refhtationem
propriè quomodo ל‎ ſuper trabem PHRASIS quæ miln viſa fuit
prius oſtendere aliquem captum eſſe, ſed quando penitius rem exa-

minavi video notare inſignem neglectum rei propoſitæ, non anim-
advertentiam, Germanice exprimumt Scheel ſehen / 1. e. etwas uͤber⸗
ſehen / cui æquipollet Latinorum, torvir oculir aliquid aſpicere, quæ

phraſis poteſt notare fugitiviz oculir inſpicere & etiam invidia ardere,

ſaltem luſeus male videt, & סאת‎ ſignincatio ס!‎ obtinet quando quæ-
rens dicitur cecidiſſe ſuper trabem, hoc enim notat eum non intellexif-

₪5 tam claram reſponſionem, turpi ipſi vitio.
L (aaaaa)

hinc
י‎
ſionibus
Profech
גז‎
46
ו‎
י‎
ſponder
le ponl?

0

י

ם
6סו
0 )
ו
!30}־61'! ) /
וק ש

` : Ge initi

ideoqne
מחוקס‎
ף י‎
0

—
(aaaa,

מ : 7

הנקש '
לת'רה מ
שול אות
וסכ מ
ל\ משיג
"1 התר
א'כ כתיר
ז הלא
לונ
התרען וע

" ] ]
1poleme⸗‏
1 ג
|
ימסק}ס!םןס,
ג
0 ס

ו ו
0 תא ען
,Hon ahln-‏
וו.
Ie‏ , שו
ת
quc.‏ סת
י

)0404/(

, ..

& hinc meliorem reſponſionem
dieere noluiſſe. Quid dicere vel-

les, ſi hoc ita, in duabus reſpon-

ſionibus refutatio proponi poteſt.
Profecto ad ſuam recte propolſi

tam reſponſionem refutatio nul-

la eſt, quia reſpondens habet re-

futationem ad refutationem?

Reſpondeo, ſi סס‎ ita, quare re-
ſpondens non clare annotavit
reſponſionem ſuam, & ſic 2

wanet ad reſpondentem ) 44444(+
6. 2

XXXII./Ueærens quærit de

(ultimæ partis Miſ
næ) & ſi adduxiſſer Exotica, pu-
taſſem eninterrogare de מצעתיה‎
(medio illius) aliam quæſtio-
נמסת‎ , 6 ſi quæras ad hanc ſenten-
tiam non opus haberet parte fina-

li, reſpondeo niſi ] eſſet finalis
pars, putaſſem, eum interroga-

re 06 initio, tertiam quæſtionem,
ideoque accedit finalis, ad hanc

opinionem refutandam ; ſi

quæras quid quærens ס6‎ effecit

quod nihil adduxit, poſſet tamen

ſenten-

alteris Exoticis סיפא‎

.+ < \ -ות התלמד לב

לב

סוגיא המקשן שולל
| \ מברייתאהאמרת
מסיפא ואלו הבי" הברייתא
היא שמקשרק ממצעתירק
קושיא אחרתת * וא'ת בזרק
היא למה לי הסיפא ולל
דאילאו הסיפא ה'אשמקשה
מריש' קושיא גי לכך בזת
| הסיפא לסתור את זה וא'ת
מאי רעיקון רהמקשן בורק
במה שלאהביא כלום אכתי

ה'א שמקשרק ממצעתיהה

וא'ת אמאי לא מביא אותה'
דזה אינו דמקשרק מרישי
המצעתירק דאי וע
המצעתירק היו רמקשרק
מרישא כרלעיל - או ה'א
שמקשה מרישא ואלו הביא'
ה' שמקשרק כפשומרק
זהביא הרישנת כרי לתרץ
קושיא ראשונרק ואית בזה
הא

90 %

-

.-1 (aanaa) Et ſie quæſtio manet ad reſpondentem יישובו,+מסדך‎ 4 K.
0 - אא שום‎ quaſi dicas manet quæſtio, גונוף‎ reſpondens ſe מסת‎ ſatis
Alarè exprimit,

8
ſentent'a adhuc 6116 , quod inter-
roget סף‎ medio illius, & ſi contra
qtræras, cur ergo non affert me-
diam partem, dico id ideo non
fieri quia ad initium quærit ter-
tiam quæſtionem, quid regerere
velis, ſi ססם‎ ita non opus habet
memoraré mediam? Regero
niſi eſſet media, putaſſem eum
quærere 06 initio, זט‎ diximus ſu-
pra. Vel putaſſem eum 6
86 initio, & 11 adduxiſſet initium,
putaſſem 600 66 in genere,
& ideo afferre initium, ut reſpon-
deat ad quæſtionem primam;
Et ſi quæras ad hanc ſententiam,
quare non profert etiam medium
ut eo refutet ſupra dictam ſenten-
tiam, putaſſem eum interrogare
de medio ס1קו‎ ? Ita reſpondeo
aliter eſſe non poſſe, quam quæ-
rentem quærere de fine, nam אס‎
ultimo apparet, reſpondentem
eum non intellexiſſe, & ultimo 1
reſpondiſſe ad quæſtionem. Et
ſi quæras dicat, breviter quæren-
tem quærere de fine Exoticorum,
& ſi adduxiſſet Exotica putaſſem
eum in genere quærere, & ideo af-

| | \ סוגיות: התלמור' +לכ. .
היאלמה לא מג'א המצעתיי

גם כן שיסתור זרה. ' דאז
ה'+ שמקשרה ממצעתירק

| \ עצמה.' ו"ל דע'כ המקשן

מקשרה מסיפ4ת כי גרארק
מסופו שתרצן לא הבין אותו
והוכיח 4עותו: בסוף על=
הקושיא* ואית לימא בקיצור

והמקשן שואל" מסיפ4ת.

דבריירזפאע. ואלוי ההבונת
דהברייתנת ה'גת. ששואל=

כפשוטה ומביא רישא לתרץ,

קושיי- הראשונדה י ואכם
רזאמר בזרח ה"א. להביאת.

הרישא לבד ראזה'א שמקש""

מרישא קושיא אחרת לכך

|\מביא הטיפא לסתור זארתי

ו"קל רא'כ קשדה דלמגות

כפשוטה וקושיא הראשונה.

מתורץ עםם הרישגת אלות
עכ המצעתיה סותר ארת
| | זאת

ferre initium, ad reſpondendum quæſtioni primæ; Et ם‎ iterum
quæras ad hanc ſententiam proferat finem ſolum, 30 vice pu-
taſſem eum interrogare de fine alia quæſtione, ideoque profert
finem ad refutandam מנ4[‎ opinionem? Reſpondes, ſi ססם‎

gquæxri

ueri ]

quxrent

primam

reſpont
fieri non
lud refun
סך‎
]
1, 0
זומו אן‎
der mem
יו‎

י
ת mus‏
) אמורא
hoc‏
ו
ו
500
8
2 1
}!?”ק (}}8!
!&ח/וֹף?אָן

—
7.
װ%װנ וו
cecte‏ (
-
ר

האלמה
ם כ
ה'אן שמ
י
הם
מסופ\שת
וחוכיה א
הקשיא'ו
המ

וויהא

הנויתאן
כפשוטה וו
קשיא הף
המי נו
השא לכר
נרישן ;
מניא ספא
ד וא
. י

| לפסען ו

| - לת

;21

סוו 1»26,

; in

4

006

quen

quæri poſſet, forte fieri poſſet
quærentem quærere in genere &
primam quæſtionem per initium
reſponſionem accepiſſe, ſicque
fieri non poteſt, quimmedium il-
lud refutet, & ſt hoc ita, ſi omnia
profert, quomodo 4ומ₪16‎ veræ
ſententiæ oriti poteſt ex genera

quæſtio reſponſum acce-‏ 6 ,י11
tamen vi-‏ 6סם pit initio, quæri‏

det medium;, quod 10 refutat, &
deſtruit, & difficile eſt.

. 332.

XXII Ir profertur —
-מסייע לורה‎ ] dice-

mus ne invenimus auxilium 28

Opinatoris judicium) ſi‏ אמורא
ita profertur, & hoc iterum‏ שסת
diſputando deſtruitux, & proba-‏
ut ille ſed ut pri-‏ סווס מסם tur illud‏

mus loquens, 1 hoc 13 quæri

התלמור \ לג
זאת כשיביא הכל איך ס'ר -

כד4 סוגיות
כפשוטו ורהקושי4ת האחר
מתורץ עס הרישגת ה4ת
ירארה לפניו. דהמצעתירק
שסותר זה (ורוק) .
וסוגיא לימ' מסייע לירק
\ ורהישאיגו.כמותו
כי אם כמ'ר הראשון דא'ב
קשה על המ'ר השני לימא
מסייעא ליי י"ל כי יזיל:הבי
קא מדהי לירה וזיל יהכי
קמדהיליהר"ל שכל.אמורא
ירחה דברי ‏ התנאת לדברי

דהאמור/ חבירו או "ל בי`

-עיק' קרשיא לימא מםייעא

poſſet 24 ſecundum loquentem, volumus ne Aree ejus ver.
0 eſſe opem ad prædicti Opinatoris judiciun, Abbblb) dici po-
teſt, ſimulet ſe ut vult refutatun -) 4600 ( vult dicere quemli-
ber Opinatorem refellere ſemonem ? Doctoris ( Miſaici) ad verba

pina-

lr Vinunae ne dicere jus verba ehe en 44 4ז‎ 012172:1»

י ולימא מסייע לירה Hebr.‏ 0715[%61'2611!”1: ,

זיל הכי קא מרחי ſe ur vule rcſurutar, Hebr.‏ הנשעל רא )
ſcitu ne-‏ 8}1? : כתש&?}גוֹ) 2 61658118 PHRASIS‏ טס uſus‏ נתטו16 לירה

ceſſaria.

Aidth

3
- - התלמד לר‎
opinuoris qui ejus ſocius eſt.
Vel dici poteſt, fundamentum
לימת מסייע לידה מס אטף‎
eſſe, quod rem facilitet, non
ſaltem tantopere gravem faciat
quam Exotica, eireſpondet סס‎
modo, niſi dixiſſem ſermonem
meum, expoſuiſſem Doctoris
(Miſnici) verba, ut alter 10-
quens, (h. e. Opinator) ( 7
que nos recte audire facit ſermo-
nem ſuum, & alter facit me con-
trarium audire.

9.4

XXXIV. Yoſephoth proferant
explicationem con-
tra Raſchi, ut in Tractatu Bera-
chothtraditur, nemini poſt Docto-
rem ſuum ſtare & orare licitum
eſſe, Raſchi hanc explicationem
dat, id fieri propter ſuperbiam, &
Toſephoth ד'ל"‎ dicunt 4 ſi
præces fundat poſt Doctorem
ſuum, videri poſſet eum venerari
Doctorem ſuum, ſi jam Ulus 6
accidat, quæritur ₪
quid interroget, an igitur igno-
ravit quod diſtinctio fieri poſſit,
nempe inter diſcipulum חבר‎
(dAoctaum) vel ס] חבר מסם‎
doctum) , 06 altero intellexit ſe-
י

מוניות

3 לי" היאמיקל יותרמברייתא

וחשיב לדו בררך אלו לזת
אמרתי דברי הייתי מפרש
רברי התנא כדברי מ"ר שני

לפיכך קמ'ל. שפיר דבריו.

בזרה האופן והשני :אומר
להי”פךך* י(רדוק) 3

סוגיא התוספות מפרשים
פ" אחר נגד רש"

כגון במסכרת ברכורת גבי .

אסור להתפלל אחורי רבו

=פ" רש"י ז"ל משום יוהר+ת

ותוספי ז'ל מפרשי דהוי
כמשהחוה לרבו * הסוגיא
כךרקשהבגמרא על המקשן
מאי קא מקשה וכי לאהיה
'ורע שיש לחלקבין תלמיד

חבר לתלמיר שאינו חכר

לזרה אמר שהמקשן הירק
סבור המעםז שני משוםם
דנרארה כמשרחחו' לרבו
ומטעם זה אף תלמיר חכר
אסור ומשני רהתרצן שאני
רזלמיד חבר ר"ל ‏ הטעבם
. בגמרא .

ו
וה
מוד &
0
ת
get igit‏
diſcipa‏
י
נז ז
1
6 0
080
0 410
ר
yeri po‏
leporh‏
ש

י

ה
., ו
יות0
h‏ 0

שו |

0 ף
0 ו

לי האז
והשג ר
אמרתי ך
רכ" התג
פכך 0
כזה הא
מעך'

סיא ת
.

סור לת
ל ר' ול
וסס ול
חה .
לר הכ
מא מ
דו טען
71 לתלמ
חור,
ננו" הסו

ע נמ

וא ח ע

: י 7
חכר

cundam rationem, huic enim
מסם‎ licet præ e fundere ג‎ tergo
Rabhini ſui, quia videri poſſet ſe

in honorem Doctoris ſui incurvare

& hinc etiam diſcipulo חבר‎
(docto) etiam הסנ‎ licet præca
ri à tergo Rabbini ſui. Reſpon-

det igitur reſpondens, al liud eſſe

diſcipulum doctum & indoctum,
& ſic regula ubique eſt, ut quæ-
ras Prudentem rationem, nam
ſecundum 0/7ק77/6‎ nihil reſpon-
det reipondens, & ſic oritur
deciſio eo quo dixi modo. Et
alio modo uſus ita deberet eſſe,
ad Gemaram duæ quæſtiones mo-
veri poſſunt, & Raſchi unam,
Toſephoth verò alteram quæſtio-
nem reſpondent.

g. 35.

xXXxXV. Bicunque dicimus
VAn במאי‎ )6
quo diſpurant) 777
ita obtinet, 06 duobus cum di-

ſputent, quæritur de quo maxime

diſputent ? Et 116 ubi in ///06-

curunt hæc vocabula מאי מעמא‎
quærit quænam cauſa ſit, quod
in opinione ſua ſic dicat,] regu-
la eſt etiam hoc modo, eſſe duas rationes, unde quærit, quam
rationem intellexerit, quod ſententiam ſuam hoc modo expo-
ſuerit.

“ or סוגיות‎

מקוםם דאמרינן

Ppp

צצ .
בגמרצת שאסור להתפללה

אחורי רבו הוי משום יוהר'
| ולאמשום דנראה כמשתהו'
לרבו ולפי מעם זהישלחלק
בין תלמיד. הכר רתלמיר
שאינו חבר * וכן בכל מקום
חפוש אחר סברגת ש7לפי
התוספות לא יתר' התרצן
בלוכסואם כן יוציא לך כזה::
ובררך אחרת יהיההסוגי,
| כך דקשה כגמרא

שניקשיות ורש"י ומתר'קושיא
| אחרת והתוספורת

| מתרצו
קושא האחרת !

ה=
במאי קמיפלגי *

הסוגיאת כך הוצת דיש בו
פלוגתורז ומקשרה באיזרק
מהן פליגי * וכן מאי מעמא
הוא גם כן ע'רזה שיש שני
- טעמים

סוגיות התלמור לה לו | 5

ſuerit; Et ita ſi in a occurrat
טוטף ) מאי בנייהו‎ intereſt inter
utrosque), etiam hoc modo 6
gula ſe habet. Atque iterum ſ
in uſu occurrat מפני מה‎ Ch. c.

cur ita exponit memem ſuam)

eodem modo explicatur.
C 36.
Mni 1000 quo Ge-

mara quærit מ'ר‎

) /44727( quid ſcriptum 61[

XXXVI.

& affertur illa quæſtio clarè זט‎ 1

Gemara interrogatio eſt, qua-
lem explicationem vult verſus
וישקור הו על" הרערה ויביאורק‎

אלינו :בי צדיק הי אלהינו:

Et Dens ſeſt inabat ad malum, & adda-

Cemara ,quid hoc quod quia Do-
min zuſt eſt, ideo ſubito malum

induxit nobis, ſic quærit Gemara,
₪ eſt 11 diſputatio prolixa in
Gemara, ita זט‎ vix neceſſum ſit
eam huc adſcribere, ad hunc -ם‎
ſum autem quæri poteſt, cur 6

mara duplicatis verbis interroget,

טעמים וקא מיבעיא מאיזה
מעם אמר" וכן מאי בינייהו
הוא גם כן על דרך זה וכן
ומפני מה הוא גכ בן —y‏

דרך וה +

בל מקום דהגמרגת
מקשה מ'ר ומביא
הקושינא בהרי" כגון מ'ר
וישקור ה' על הו לעה צ'באה
אלינו כי צדיק ה' אלהינו

משוםדצריק ה! כ־כךףש:;־;רר

עכ"ל קשה כפל לשון למה

. כיון שמבינת הקושיום‎
xit ſuper 5 nam Dominus Deus 0

ſterjuſtus eſt, (Dan. IX: 14.) quærit

בהריאלמה אמר מירבקצר'

: הוי ליה למימ' כתיב וישקור
ה' וגו"יהסוגיא כך דהמקשן
מקשרה מ'ד ר'ל קושיות
- אחרת שאינו מביצת בפניי
והתרצן השיב לו הא בלאו

הכי קשרה קושיאת אחררת

וצ"ל מה! דכתיב dicere‏ 6 ממסת
41 .
ſen-‏ אטף.6, ſeriptum‏ 240 מה דכתיב Plenius‏ מ"ר (6?6}6}4101)

ſus ſcripti.

( eeeee) 2

ſed bre
ד‎
jdeone
ת‎
ד אנוף‎
ום‎
(intra)
ו‎
ו‎
Potelt
7ס‎
ס‎
100
ונמוון‎
זס‎ 6
cum t
eſſe mit
ל‎
(ad ma
6ל‎
ſponden
eſt uſt

=

0
וצ
0]
י
(; חסמ
ו

י

מיס
מ א
הא נם
י
|

. .)

ועקרו
אלעו כ
משסרץ
עג'ל 7

כ

נמראלן
ח"לה

ח וגו"ית
נקש

, אחךך( ש

ןהךוֹרצן ו
'

—
שװ& 8 7

)22686(

hoc poſtulat, quærens quærit מ"ר‎

5. סוגיות התלמור. לו.

ſed breviter dicitur וישקוד‎ ſefi. וצ'ל. תירוי ובמחז. התירוץ‎
nabat quia enim 61 juſtus Deus, r מתורצ' גם קושינת‎

ל ה . | .
דהנה המקשן. מקשרה מד 5 non feſtinare debuiſſet?‏ 1060
וישקוד quid vult textus, intelligit aliam ”c‏
שמקשה למה כתיב אצכ6 בפניםס הסת אטף quæſtionem,‏
שם (intra) ſCripta 616 ; Et relpondens‏
רעה שם ה שהונת מדרת quæſtio-‏ סמו1 reſpondet, atque‏ 1ס
רחמים ומשני התרצן הא ne quærentis alia quæſtio moveri‏
בלאו רזכי קשחה משוםם poteſt, atque hinc ad illamaliam‏
ל 6 6 \ etiam reſpondendum eſt, qua re-‏
דצריל ה לכך 9 ſimul quærentis quæ-‏ סמס תמסק1
צריךלומר שהשקידה היתה quo deſcri-‏ ססם ſtio ſoluta eſt: Et‏
לטובתם ואם כן 90 2„ Pſimus modo, quærens quærit,‏
א מו הו (אקעקע cur dicit Deus feſtinat ad‏
גם= כן ה שהואת רחמ'== cum tamen nomen 1261 literis‏

דהא היה לטובתם (ורוק) הצטס ſcribat, quæ notant‏ יהורהת

- 616 miſericordem, hinc ergo 46-

beret nomen Dei, ההה 7] הוטוף‎
(ad malum) (hoc 61 hic ĩta deſcribitur)ſcribere D'o& quod
Deum judicem notat, ſic quærit quærens; Cui reſpondet re-
ſpondens ſine hoc etiam quæri poteſt, quis nam nexus, Deus
61 juſtus, ideoque feſtinat ad malum: Reſpondere debemus,

illa feſtinatio afferens malum ipſis bona fuit, nam ſi diutius

duraſſet, & peccata eorum impunita manſiſſent, plane corru-
סק‎ fuiſſent זט‎ nihil eorum remanſiſſet, quod ח‎ ita, etiam dici
poteſt, ideo tamen nomen Dei illis 1105 (יהודה)‎ ſcriptum
manere poſſe, quia productio mali ipſis ceſſit in bonum, זט‎
non plané fuerint conſumti, & ſic quæſtio opponentis re-
ſponſum accepit & difficile eſt negotium. G
XXXVII. QI Gemara expectet 9
quæſtionem, ut quod בשהגמרצית \ ממר7']‎
primo quæri poſſet differat 24 ul- הקושיא‎
Ppp 2 timum שהיה‎

התלמור לו
timum, utin Tractatu 06 7000/2-‏
tria, in dicto R. Elieſer ad vaccam‏
rufam, quæ à nemine quam Irae-‏
emi potuit, quia 06 114 ſcri-‏ בות -
Ptum eſt, loquere 47 8‏
emant vaccan‏ זט ).19,2 (Num.‏
rufam, quærit Gemara, ſi jam oc-‏
eaſione lapidum pectoralis, etiam‏
dicatur loquere ad ſilios Haelis, ut‏
Eeparatofen inſtituant „Exodi25:‏
ſi c cxpreſſa fi tIIraelitarum‏ & ).2
mentio, etiam dici poſſet, eodem‏
modo ergo lapides hos 4 nemine‏
emere licere, quam ab Iſraelita,‏
tamen non eſt ita, quia eos a‏ &
quolibet emere licet hinc ergo‏
quærit Gemara, & ſimul reſpon-‏
det, Textum poſtea loqui 06 827‏
ואכני ץטז0ו0 מסם donyche, 6 quia‏
lapides Sardonyches) cum‏ &( שובס .
Lau, dicere poſſumus, ſi‏ 200100 ..
additum eſſet, poſſemus crede-‏
re lapides ad ante dicta pertinere,‏
quo concludi‏ אס nempe Irael,‏
tum poſſet hos lapides à nemine‏
quam Iſraelita cmere licere;‏
6 אכני uia autem dicitur‏

4

vocabu=‏ 61גק הפםיק הענין, טגץ

lum 2 8 lapides) non pertinere 08
aniecedens Iſrael, & ſic lapides il-
los emi poſſe à quocuncque ho-
m סת‎ ſiye Kraelita, ſive Gentili.
Er ſic iterum quætit Gemara, ta-
men

סוגיות

שהיהיכול להקשותובתחלה

-ואינו מקשרה עד לכסוף
-בגון במסכ' ע"ז גבי האס

דאמר ר' אליעזר פררק

ארומרה אסור לקנותת . מן
הנויכז רכתיב דבר אלבני
ישראל ויקחו * ומקשה אלא
מעתה אבני אפור נמירבתיב
דבר אל בני ישראל ויקהו

< לי תרומדה ' ומשני אכני
ישהם הפסיק הענין יומקשה

הא ואכני מלאים הדר ערבי

ותו היאך אמריפרה אדומה

אפור לקנות מן הגוים) הא

לשנה אחרת נולרה פררק
ארומה וקנו חבמי ישראלל
אצל רמה בן נתינה עב'ל*.
וקשה מיר היה לולהקשות
מפרה אדומוה * והתירוץ
הוא כך דנוכל לומר שני
סברורת סכרא א
דאמרין אסור לקנות מגוים .
ה'מ כשיש
\ לזכין אכל אס
מותר

דרהא

אצלל ישראלה
איו בישראל

גויכס
וסברא

לסנור. אצלל

ב
2

לא של ל-נקש סוקר יו

men ſtat
)
ה‎ ade
וכ‎
dentibus
mentio,
1
וס‎
1
teſt quoe
וו‎
ו‎
הק4‎ 7
וו מסת‎ [
ſecundon
00 ץ»?}&‎
ו‎
666 ל‎

ומ0 . -

00
ף
ס!
ו
ו?
00 מ
nempeſ,‏
ſin minds‏
ל
ת
ת וס

—

lee e6
6 Cema

שי'כ
וו מ

| השום

דאמו ו
ארומח .

ה"סו

ושאל '
מוחה אג
דנו אל ו

. ל תיומד
לס הנס

הא ואכיי
הוהו
י
לה אחי
ארומה וקו
ול הה (
מ

[ שסה קד
| חאוז

מגרורן /
"אמוין אם

ל נל \

מוד ל

% - סוגית התלמר ל

men ſtatim ſcribi ואבני מלאים]‎

(S- lapides inſitivi Exod. 25 : 7.)

atque adeo cum Vau הרר 4ק‎

2 quod miſcet cum antece-
dentibus, in quibus Iſraelitæ erat

mentio, ex quibus patet lapides
1

Ebheodi à nemine, quam הזו[11:26‎
emi poſſe; ס1ם1‎ porro quærit Ge.
mara, quomodo id verum eſſe -ס‎

teſt quod diximus antea vaccam
rufam à nemine emi poſſe, quatn
Ifraelita, cum tamen inveniamus
apud Damach filium Nethinæ, qui

non fuit Iſraelita, quod cum anno
ſecundo nata eſſet vacca rufa, eru

diti ₪ ſapientes Ifraelis eam apud

illum emerint, ex quo conſtat li-
cere vaccam rufam emere à quo-

cunque velis,; עכ"ל"‎ (eeeee) Ad

id quæri poteſt, eum debuiſſe
quærere ſtatim de vacca rufa? Re-

ſponderi poteſt nos duas rationes
(Eff)y dare poſſe, prima 61 non
permiſſum eſſe, ab alio quam Iſ-
raelita emere, vaccam rufam,

nempe ſi סג‎ Ifraclita poſſit emi,
ſin minus etiam ab alio emi poſſe;

Secunda, etiamſi illa ab Iſraelita

nullo accipi poſſit, tamen סה‎ alio
emi non debere. Quod ſi eſſet,
= ק ק9.‎ 3 eam

וסברא שנית "לראף כשאין
אצל ישראל אסור. לקנות
אצל גוים והנה אם נאמר
שמה שאמרו אצל פררק
אדומה אסור לקנות .מגוי"

הוימ'מבין שיש אצל ישראל.

ובין שאינו אצל ישראל א"כ
- גבי אכני אפוד רבתיב אבנו
ישהם להפסיי הענין וכתוב
ואבני מלאים דהרר . ערבי
קשה למה פסקי מתחילרק
נוכל" לומר דלכך .הפסי"
דהעניז לומר שכאן מותר
לקנות מגויםם וא'כ יאמר
< האומר שכאן מותר אפילו
נכשיש אצל ישראל לקנורן
|לכך הדר ערבי קראלומר
כשהתרתי לך לקנות אצל
גויםם לא בכל מקום אלא
-פעםם אסור ופעםם מותר
והיגו הילוק בין, כשיש

לקנורת אצל ישראל וביז

כשאין לקנות אצל ישראל
| | אבל

(e⸗ ece) —2* ſunt 3. vocabula o 82 ער‎ 10 61 hucus-

que Gemara. (Nfff) סבררה ששז‎ eſt medius terminus ſive
ratio, in plur. ergo סברורת‎ ratione 4

999

cam ג‎ nemine quam Iſraelita emi
poſſe זט בזו‎ ſi Iſraelita nullus ta-
lem habeat, tamen non liceat
emere ab סס‎ qui non eſt lſraelita
ſi ſc. præceptum ita intelligatur.
Sic occaſione lapidum Ephodi
ſcriptum 66 אבני שהכם‎ Sardo-
nychorum , quæ duo vocabula
הפסוק‎ faciunt diſcrimen, ita ut 11-
ceat emere à quocunque etiamſi
venditor non ſit Iſraelita. Et po-
ſtea ſeriptum eſt & lapides inſitio-

nis, quia ergo dicitur ואבני‎ 0

lapides cum Vau, id iterum permi-
ſcetur, & oſtendit à nemine quam
ב‎ vendente Iſraelita, eos emi
poſſe, quod ſi ita eſſet, quæri-
tur cur id primo excipiat, & dein-
de differat ad ואבני שהבם‎ 09- lapi-
05 Sardonyches & id deinde per

reſiduum Vau miſcere debet, pri-

mo non differat & fic opus habet
per reliquum Fau miſcere (egesg)
Ad hoc ita reſpondere poſſumus
quo

סוגיות התלמת" לו

אבל אם נאמר שכל מקום

שנאמר רבר אל בני ישראל.
ויקחו פירוש הוא דווק4ת
בשיש אצל ישראל אבלל

לא כשאין אצל ישראל אם

< --כן גבי אבני שהם שהפסיק
| הענין קשה למה הפסיק.

דהענין ואין לומר להקלל
אפילו כשיש אצל ישראל\
מותר לקנורז אצל גויםם
הא הדר ערבי ולמה ערבי

אלות צריך ללומר שלכך
דהפסיק- ל"חומראפ לומר

שאכני אפוד אסוריםם מ'מ'
לקנות ומעתה נקוט כלל<

|זה בידך אם אמרינן שאצל

פרה אדומה. אסור לקנות

אצל גויםם מ'מ. אם כן גבי
אכני אפוד יש לחלק בין

וש

/

/

לל-מקס ס-ק. -ב לונ גבטו באמוי 4ו סל-ממ

של' ל -קמוכ

)9900 9( Per reliquum Vau miſcere, quæritur cur reliquum vel ſu-
perffuum Vau miſceat? Reſp. quando Vau praæſixum ſine neceſfſi-
tate ponitur, illud vocatur ו 7 מוסיף עלה ענין ראשון‎
primi caſur, nam etſi 01106 diminutio, rerum tractatarum, & illa ne-
ceſſaria ſit, & vereantur, illam plenè intelligi, tamen 4000016 reliquum
Vau, & reſtituit primam ſententiam, ut illa diminutio non ſit perfe-
Cta, ſed clare exponatur. .- : |

ה
quam \6‏
ſi venditor‏
tum 1‏
ſic erit tua‏

comparatu
ת סוק‎
opus hbet

illa 0‏ ש,

סת.
nam ) !‏
des Hyhodi,‏
licet ]‏
nem geclar‏
fuit, licere‏
1
rael‏ סוק

queat: Hin-

ו 06
היטו

ויד -

ו
ת0ס מסם

ח

renon ſitne⸗

האפשותם |.
6©םףחןןסןי}װ .

habe‏ ה
שות6
| סצןװ!!!; ][”0
0

, סטףת]ט‎ 1
. No

[ ל ום
קומו רנן
|| וקתו פרו
\ מש אל

לא מטאין \

[ -כ ' אני
| הען קטה
| העיון

| אלל נשין

. הא הרר עף
| א עוך

הק לו
ש' אפור

| לת מות
| חנךא

'ח את

| אלגים ם

-

נ ו" ו

—
ש

\ס/וֹשטטף\\
שסמ ו

br‏ שש

י
celit 1 ,‏
טץ ]1} סת /

47 סוגיות רחכמור לו

יש אצלל ישראל ובין שא'] quo dquia vaccam rufam àänemine‏
אצלה ושראל" ואםם נאמר -05 14 , 11006 quam Iſraelita emere‏

extet, lici-‏ מסם venditor Iſraelita‏ ת

tum מסם‎ ſit eam ab alio emere,
ſic erit tua ſententia ita etiam
comparatum eſſe in negotio la-
Pidum Ephodi, ideoque textus
opus habet lapides illos differe
ut illa dilatione probet, quod
non æquipolleat legi vaccæ rufæ,

nam ſi IIraelita non habeat lapi-

des Ephodi, illos à quolibet 6
licet. Jam timet Textus opinio-

אצל פרה אדומרה . חילוק

- אםם כן גבי 4תכני אפור`

אסור מכל מקום * ואכ כן
מיר לא היה יבול להקשות
על פרה אדומרק דהות
חילוק דהא דאסרי לקנות
דוקא כשיש אצל ישראלל

ולכך מקשרה מאבני אפור.

דהא אם אצל פרה אדומה

- שווק‎ à quolibet etiam 1008 etiam

nem declarari, quia hoc dilatum
fuit ,licere emere lapidesad Epho- — 4 נאמר אם כן‎
אבני שהכם אסור מ"מ ואם‎
apud Ifraelitam emtor invenire ממ'נ קשרק או מאבני‎ 12
queat: Hinc ergo Textus ad lapi | אפודאו מפרדה אדומרת‎
- 465 inſitivos addit זט ך‎ 11100 iterum הה‎ (
םדול ]בסװ?וֹ)!ס&,זגסס?ןמחסע‎ queccd ש עת‎
permiſiſſe videor de lapidibus
Ephodi eos à quolibet emi poſſe

non completum, ſed סק1‎ vetitum, ſæpe verò non eſſe, (i. e:

= 68 indifferens,) ita זט‎ 1 emi poſſit ab Iſraelita, apud alium eme-

non ſit neceſſum, ſi verò non poſſis invenire apud Iiraelitam,‏ סע
tum liceat emere ubicunque velis: ſed ſi 010606 velimus quod‏
ubicunque dicitur loquere 44 flios Iſrael, ut emant, & . ſenſus ſit‏
Iſrael habeat emet ab ipſo, quod ſiverò ille non poſſideat,‏ ם -
emere liceat à quocunque. 6106 ita ימ1‎ materia labidum Sar-
donychum Ephodi, cur verſus illos diſtulit? Non aliam ab cau-
ſam quam ſi Iſraelita nullos habeat, poſſe סג‎ alio emi. Eſt
ubique ita, quando Iſrael quæſitum non habeat ג‎ quolibet emi
poſſe. Non dici poteſt, ideo differri ט,‎ minuatur adhuc ma-

gis⸗

סוגיות התלמוה לו -

gis in præcepto Ephedi, & deo dividitur, ut oſtendatur, etiam-
Iſiaclita venditor lLapiaun Ephodi inveniri poſſit tamen eos à
uolibet emere licitum haberi. Opinio illa vera elle nequit,
quia illa præcepta iterum cum Vau permiſcuit, 66 cur hoc, ſi
illa ſententia vera eſt, quam illud ideo Sacrum Scriptorem di-
yviſiſſe, זט מסם‎ minuat;, ſed augeat, & acuat, & ut oſtendat
lapides Ephodi, à nullo emi poſſe, etiamſi , eos Iſraclita non
habeat. Regula generalis ſi dicimus, quod in negotio vaccæ
rufæ, vetitum ſit ut ea ab alio quam Iiraelita ematur, etiamſi
venditor Iſraelita inveniri non poſſit, נמונס‎ præceptum 06 lapi-
dibus Ephodi poteſt dividi, ita זט‎ ſi eos vendat Iſraelita, non
liceat 605 ab alio emere ‚ſed ſi eos non vendat Iſraelita, eos

emi poſſe סג‎ alio, & ſi dicere velimus תו‎ pra cepto de vacca rufa

(vel ut Jun. & Trem. Junice rufa de quo ſupra) locum habere
diviſionem (Exceptionem) ita ut ſi Ifraelita venditor inveniri
poſſit ,„ tum non licere eam סה‎ alio emere, ſed ſi ſecus (Iſ-

raelita venditor inveniri nequeat) apud alium emi pofle. Si

hoc ĩta, ſequitur in pracepto de 22080 nullam cxceptionem lo-
cum habere, adeoque à nullo quam Ifraelita מס‎ poſſe. 4
ſiiterum verum, an non ſtatim interrogare potuiſſet de vacca
rufa, ſe putaſſe id præceptum diviſum 01106 (ſeu pati exceptio-
nem) גז‎ que non licere סה‎ alio emere, ſi Ifraelita vendens inve-
niri poſſit ſi verò Iraelita nihil habeat quod vendat < alium
venditorem quæri poſſe, ideoque quærit 06 lapidibus Ephodi,
quia ſi in præcepto 4 rufæ, fit diviſio exceptio) ut diximus,
tum in materia lapidum Sardonychum non habet locum divifio,
ſed plene prohibetur eos סג‎ alio quam Iſraelita emi; Quod ſi

ita poteſt ממיג‎ quæri, de lapidibus Ephodi vel vacca rufa,

ſic accepi.

XXXVIII. terroget, & po-
tuiſſet idem inter- קושיא והיה יכול‎

להקשוח ₪96

1001
006ס‎ (
ו‎
10 ,0f
סת‎ 3
queſtion
ſapetiore
-
- וחסד‎ 0
כלומר‎
וה‎
Cem quæ
ק ף‎
teſt, ſiho⸗
tere cupia
ſum.

/ ו

למד -

1.
ה‎
00
non ſucie⸗

quo ך‎
Perhibere

—

אז -
התלמור
ſe‏ צ א

7 ל

t, etiam.
גס‎ 1
6 סת‎
ץ‎ hoe, ſi
ו‎
0ז‎
גז‎ non
0
ז‎ etiamſt

הר

elita,non
מו‎ ,%
ו.‎
um habereé
- סת‎
ſecus (I.
סת‎ 1
־ס&מסחסתו]'‎
ו‎ Quod

₪ ]04

₪0
ndens inyt⸗
-..
ואס‎
0 ו‎
- 0

0 |

| 7 וום

מר

4

rogare, סם‎ ſupra data expli-
catione, uſus ita ſe 04701 ,)07000(
poteſt quæri in Raſchi alia quæ-
ſtio, ad fupra factam explicatio-

nem . atque inde kaſchi illam

quæſtionem proponit , & non
ſuperiorem, quæ moveri poſſet

ad ejus antecedentem explicatio-
nem;, סוקוסטף‎ vult 6

etiamſi סאת‎ ita tamen eos
בפניכם 6וס1ב‎ espreſſe ut ean-
dem quæſtionem moveant, hinc-

que reſponſio ad illam dari po-

teſt, ſi ססם‎ ergo ita, id quod quæ-
rere cupias, ſimul accepit reſpon-

וםאול המשיל ה ( א את
XxXXIX. I Raſchi 84‏

tamen rationi verum
videri poſſet, ut in

B Tractatu Sanhedrin folio 18. Col.

dicit Rab Joſeph ,‚Teſtimonium‏ . כ
dari contra Regem (, 6‏

CGemara, docuimus tamen Regem

non judicare aliquem, nec ab ali-
quo judicari, nec Teſtimonium
perhibere, nec Teſtimonium con-

tra

49
להקשית זאת בלא פירושו
דלעיל הסוגיי הוא כך דקש'
ברש'יקש"אחר: על פירושו
דלעיל ומקשה רש"י ז'לל
גם קושיא זאת שהוא כלומר
הא בלאו הכי קשיא קושיא
זאת שמביא בפנים י"ל תירץ
וא'כ גם הקושיא שקשה לך
נמי מתורצת :
לט
באשר רש'י סותר מרק
| שנרארה לפוםם
ריהטות כגן במסכרת \ ם
סנהדרין רף 'ה ע'ב אמר
רכ יוסף מעיר למלך והתנן
לא דן ולא דנין אותו לת
מעיד ול4ת מעירין. אותו
ופירש רש" ז'לל לגת רנין
אותו ומאי סהדות4ת בעו
עכ'ל וצריך עיון הא בהדיא

—

סוג'ור] ſe habet, en adhuc ſemel an‏ מא Uſus‏ (מממתת)

generali-‏ וא 08 ſignificet 46 utilitate Talmudis vel‏ התלמוה
bus & ſpecialibus, h. 6. PHRASIBUS & modis diſputandi Ge-‏

marico Talmudicis?

0

| \ -סוגעת התלמור P„..‏ 4%
-קתני לא מעיר ולא מעירין tra ipſum proferre licere, Raſchi‏
חאח'..װ. - הסוגינת . כך הוא -86 ita hæc imerpretatur, quia‏

gem judicare non lcet, etiam pa- א‎
tet contra eum nullum Teſtimo- מנכה שתנינן לצפ מעידין‎

nium audiri, nam ad quid 68 אותו לא קשי4ת דה'א שיש‎ \ |

bus opus 61 , 8 nobis non licet o לח.' בין לזכותו שלל‎
eum judicare? Unde jam התשטף‎ \ 0.

tur, contra R. Joſeph qui dicit eon-

Ubi opus 61 magna attentione,
0 quæſtionem kaſchi contra R.

mittere, nam ססם‎ ex Certe patet
Regem judicari non poſſe, Raſchi

tur, ut antea dictũ, Regem non 01
cere Teſtimonium, & etiam con-

& ſic quæſtio 44 R. Joſeph clara eſt. -מעירין‎
Uſus hic ergo talis eſt, etiamſi 00- -

cuerimus elare Teſtimonium contra Regem non perhiberi;

tamen mhil poſſumus quærere ad ſententiam ת‎ . 700 , quia
dicit Teſtimonium dici, contra Regem, nam alias putaſſem
dividi poſſe (dari exceptionem) quod ſi Teſtimonium utile
ſit Regi, poſſe pro ipſo teſtari, & ideo dicit R. Joſeph teſtar
de Rege, quia id 01 utile. Et quod didicimus in Mina, non
dari Teſtinonium Regi; intelligitur de teſtimonio Regi inmn
utili. Sic diviſionem (exceptionem) fecifſſémus. Sed quia

docet Regem תסה‎ judicari, recte quærit 46 ſententia R. Jo-

ſeph, סטף סס‎ dictum modo. Non poſſumus autem etiam
לא ב‎ -

ובין להובתו ואםם בן ה'א
הא דתניא לא מעידין אותו , 1ןו200 tra Regem Teſtimonium‏
דווקי לחובתו אכל לזכותן 8400 (huc usque verba)‏ עכ"ל
| מותר אלאה מכָה שקתני
< לא הנין אותו ימקשה שפיר -0-86סטף סס אס Joſeph, deſumtam‏
- דא'ל גבי דהא - דלא דנין licet judicio populi fub-‏ מסם gem‏
חו לחובתו א'כ קשרק.
-תרתי למה לי ביון דאין hic argumentis opus non-habet,‏
- דנון אותו לחובתו ממוס. =- -סת1!מ00 120274 quia clariſſime‏
--שמעינן דלא מעירין אותו +
| וא'ב למה לי+למיתנ' ל4 tra ipſum non dici Teſtimonium,‏

1
6
ההה
ה
Probat,‏
inuti‏ ת.
0
ו
| 81]
iterum:‏
habet‏
6 נונז :
ו
lit, 0‏
Regs ſie‏
ו
beri. (‏
ſenten‏ 20
ו זגס
ת
. 0

Pheat .‏
ה
ום %

י לא
אתוי .
מח ש
חו לא
לת" בין
נין לחו
הא רתניא
חו לז

מתר אל

לא תי א
א [

חה כ

; תי למ
י אותו

| "כעה

י
ו
ו gium‏
ו
OI‏ וו
Neß in‏

ri poſſet, 30 quid mihi hoc bis
probat, nam quia dicimus ſi Re-
gi inutile, eum judicari non polſ- B
ſe, ססם‎ ſcimus & noſtra ſponte מ ף‎
intelligere poſſumus, contra eum

ntia 1 10 4

ſic dicere, מסת‎ licere Regem מעידין אותו וצריך. לומר‎
jludicate, ſi 61 non afferat מ.- -מוסס‎

אפילו לטובתו נמי אין . ei utile ſir‏ ום
מעירין . למלך כלל" וא'כ 1006 fed 11 utile ſt‏ נו ,לט)מ]פ
,, ד eum judicare. 51 hoc 14 quæ-‏
קשרה שפיר עלל רי יוסף

אתה אתחיל מסוניות Hoc icitur‏

teſtari מסם‎ poſſe.

iterum .11 סס‎ modo ſit, non opus רש'י מה‎ 7
habet 000216 , 00 ס0‎ teſtari 11:01- . בספר | מדקרנו‎
tum 606 , unde tandem dicere .

שמצאתי |

debemnus, quod nos inſtrucre ve- נמריםס + כשאומר רש"‎

