ſum ſecundum minuit ) 00 (1060- -
que profert גמטתמועק‎ , ut 06-

ſtruat primum reſponſum, & ſe-

cundum ac tertium reſponſum

per ſe

quæ ſunt fundamenta 6

diruunt

שלא אסיק ארעתי' רמקשן
בתירץ גי * אך הביא כבא אי
לסתור תירץ ב' לפיכך הביא

בבאב'להורות שלא סתר עםם.

הבמאא!'תירץ ב! רא"כ. לאת
סתר כלום כיכל מה שפותר
בכצת א' מרזקן ,בבות 2
להתרצנים ואלולי .בכגת.ג
הירה מבין התרצן השיטרק
להיפך שכוונת המקשן באמ'
עם בבא א' לסתור. תירץ ב'
ואלולא הביא בבא.ב' הייתי
סבור שכוונתו לסתור :עכם

in T. Orig. 50) * vocabula quæ non tam‏ שה. ו1ר

ecx Lexicis, quam uſu diſcuntur appello uſus ſed ſpeciales Talmu-
dicos, generales ſunt majores illis totis paragraphis conſiſtentes, 6
realia ſeu rationem diſcurſuum Gemaricorum complectentes, 0
eciales ſunt Phraſes à Gemaricis excogitatæ, atque talem noſtram
eſſe conſtat inter Eruditos, hæ locutiones niſi eſſent, Talmud longe
facilius eſſet, ut ergo ſi quod Diſſ. I probavimus Talmud ג‎ Chriſtia-
no, præcipue converſuro Judæum Diſſert. II. intelligi debet, ita ſanè
noſter liber qui totum tylum Gemaræ vivis coloribus exprimit, me-

rito 1691 & intelligi debeat, quod ופסת‎ accquiritur una hora, ס₪‎ -

cenſor meus qui eum neutiquam imprimendum cenſebat una nocte

de hoc opere judicare voluit, cum ego tribus diebus vix Decem i-

neas transtulerim, non agere 06 laude Talmudis ſed modo diſputan-
di, à meque rectè commendatum fuiſſe propter Phraſes Talmudicas
intelligendas, jam ſine dubio cum doétioribus vides. Difficultas

autem non minima evaneſcit, ſi nexum iſtius modi P ARZICUEARUM
liceet

1
ה‎
ſecundu
von
futatione
סק1‎
tandem
dum eſft
4d tres r⸗
ל‎
]?&111&}0
01 reft
6 ג‎ 0
jam tetu
fundame
refutation
ה‎
װ”ם]*[ש&‎
1}1]911131111

—
Kezt ta 2
0100 eſt n
Verdorum
1
0
7
הש‎
0

- }\% ) 8!2”

א אסק
נתירץ ''.

] לחתרתר

ננאב להר
הככא א'ה'ר

-1- סחר כלם(

נא א' מ
להתרענס \
חה מנן ך
להפך לגוו

| שנאאל

ואלולא הביא
סגור שכוונת

—

; קו‎ non um
clales Talmu-
cOnſiſtentes,
פסו‎
talem ו‎
Tadmwud לחו‎

mud Orli.

הם
ה

: ו nſebet ul⸗‏
vie Decem 0 1‏
. -וו₪ ו |
08 מו 16
. ת 6
/ שששש!ז&!

dlirnunt (hb) quia non habent

futatione ad ſecundam & tertiam
reſponſionem. Ex hoc א‎ )77(

גא |||0נמות. הלמ 5. .
בבא א' תירץ ג' לכן הביות
יבבא ב' להורורת שלא סתר
עםם בבא א' תירץ גי רא'כ .
עריץ לא סתר כלום כי כלל
מה שסותר בבא א' מתוקן
בבא ב' * אלא בוודאי-לא
סתר עם בכא א' כיא תירץ
ב א'כ יחירה הכלד - הפוך
כוונתו + לפיכך מכיא בבצת
ג להורות שלא הביא בב4ת
ב'להורות שלא:סתר :עםם
בבא א' תירץ ג' א'כ:עריין.

verum fundamentum, , ס1ם‎ %
ſecundum ſententiam quærentis,
66 מסם‎ opus haber ulteriore re-

tandem conclado (kt) intelligen-
dum eſſe generaliter quæſtionem
4 tres reſponſiones quæ primo
fundamento omnes refutantur,
.סהמט160‎ fundamento iterum
duas refutationes evertit, præ.-
ter id quod primum reſponſum
jam refutavit, atque primum
fundamentum conſirmat prima —
refutationem, ex omnibus illis לא הראה כלום מאי אמררת‎
reſutationibus, quæ per ſecun. בבא ב'מתרץ כל מה שסת‎
dum refutatæ erant, & ſic facile: -כבא % 'לתי־ך;ץ ג הנה בבא‎
intelligitur. Tamen 44 huncca- õ
י נמבבא .מא - י היתש י‎
10046 ita appellare, intelligas, noſtrum ergo conſtruitur ex "אך‎
quod eſt minuere & הסטוף רק‎ idem notat, qualibus vocalibus vis
verborum intenditur, quod vocant %&װװ?ךפן'י הלשון.‎ hæc voca-
bula ſemper deſtrutctionem vel diminutionem notare iuprimis ſi con-
jungamur. הו.-‎
. 99 Minuit repete quæ modo lit. //- dicta ſunt.
יסורות הנופלים6סועטס11, הוש0 per ſe‏ שוו Eundamenta‏ ( 27 )

quod convenit cum יסור הנופל‎ 6 quo jam diximus, ubi vero

ſingularis, hic pluralis, quia agit de ſecundo & tertio reſponſio.
(iiι םוגיא‎ ₪ iterum non utilitatem vertere debes, niſi Da-
אלעי‎ ſis, eſtque סות‎ intelligendus uſus major, generalem quem appel-
lare vel realem ſolemus. Sic conſulendi ſunt in hoc ſtudio rerum
הונסק‎ , non aſmus ad lyram, qui judicat ut cœcus 06 001076 , Kpaſ-
ſiones prodit, ubi non eſt occaſio vel ut loquuntur de tempore.
Eee 3 (ℳ)

.

סוגיית התלמור . יב 2

ſum 64וסק וצאטף‎ , quid opus
11006 eum diſcurſum ſuum
tantopere extendere, & tria re-
ſponſa dare, cum ſecunda &
tertia reſponſione contentus eſſe
potuiſſet, & hoc modo quærens
fundamento primo vult everte-
re tertiam reſponſionem, & 1-
ſi adduxiſſet ſecundum funda-
mentum, quæſitus putare po-
tuiſſet, interrogantem neſcire
tertium reſponſum, ſed quærens
profert prinum fundamentum,
זט‎ refutet ſecundum fundamen-
tum, ideoque profert ſecundum
fundamentum, ut ז00002‎ ſe pri-
mo fundamento non refutaſſe
ſecundum reſponſum, nam ſi
ita eſſet nihil effeciſſet, quoniam
quodcunque primum fundamen-
tum reprimere potuiſſet, ſecun-
do fundamento novam vim ac-
ceperunt omnia reſponſa; Et niſi

77

מבבא ב' וא'כ ע'כ לא באי
בבא ביכ"א להורו ‏ שלא סתר

עבם בכא א' תירץ ב כ"את
דא'כ למה . לי בבא ג' ומאי

אמרת דהא השיטה להיפוך.

שכוונתו לסתור תירץג! '
אך מיראתו שלא תבין ‏ ש
שבוונתו בבב4ת א' לסתור
תירץ ב' הביא בבא ב אכתיו
מהבכך שיבין התרשצן כן מ'מ
לא יוכל" לתרץ שוםם תירץ
דאי תירץ ב הלא לפי הבני
התרצן סתר המקשן תירץ

ג' בבא אא ' ואםם תירץ

ביהלא לפי הבני התרצן
שהמקשן ירא של תבין
כוונתו בבבא אי לסתור תירץ
בי הביא. בבצת ב להורורת
שלא סתר עם בבא אי תירץ
ביכ'א תירץ גי וא'כ מכ'"ש

) ' ( 0 Hebraice כלל‎ quod Judæi vertunt iſt der כלל‎

eſtque vocabulum iterum ex 2. compoſitum, nempe —2 6 ,אלו‎
tantumque valet 6 מכלד אלו‎ % tantum eſt 0 1 dicas hæc eſt
concluſio totius diſcurſus modo producti, vide idem explicari ג‎

L'Empereurio, מו‎ Clave Talmudica,

quatenus eam perduxit, cujus

ſane continuatio, & gradus ſublimior eſt noſtrum סוגיורת התלמוד‎
quo igicur totum ſtudium Talmudico CGemaricum abfolvitur vid.
Dedicationem. . .

C1

ſet ק‎
ueſitu
intellex

pe put

dament
dam re
ה‎
mentun
velle P.
10
סף‎ pro
0 6
ſonem!
ſifeeri d.
fuiſlet
1
tum eſt
Adar
0
א ה‎
ו1‎ 4
0
2 1ש0‎
}\1!21}6 0

0
/
6
ל ARncn‏
%"
הש :
, ;;\ןןז#יוֹוֹוֹ .

נא '
נאכ
עםנא
תירץג'ל
ג למה
אמרת רה!
שכונתו (
אן מראי
שנונתו ג
תירץ ג' הנ
מהכנך י
ל יכרו
דאי הרץ.
סת
ג' בא א
ב הלא לֶ

. שהמקשן ו

טונתונכבי
2 נא כן
לא סקר /
לכא חרן

—
נל ו?
לי. ן%:-]
et‏ 41
ו en‏
שיש ו]וֹצט&שו
וה התל

futaſſe tertium reſponſum, nam

4- == סת התפמיה,

.##2] tertium fundamentum ( ות1‎
quæſitus 6076274 diſcurſus (mm),
intellexiſſet, imo contraria, nem-
Pe putare quærentem primo fun-
damento revera refutare ſecun-

dam reſponſionem, & quod ni-

ſi adduxiſſet ſecundum funda-
mentum, putari potuiſſet eum
velle primo fundamento tertiam
reſponſionem refellere, ideo-
que profert ſecundum, ut often-
dat ſe primo tertiam reſpon-

ſionem non refellere, hoc enim
ſi נסה‎ deberet, mihil effectum
fuiſſet, quia omne quod primum

refellit, ſecundo iterum reſtitu-

tum eſt, & ſic certo probatum

eſt, ipſfum primo nihil quam ſe-
cundam reſponſionem refellere.

Quod 4 ita ipfius ſententia no-

ſtræ eſſet contraria, סתו‎ ergo

tertium fundamentum adducit,
ut doceat ſe non adduxiſſe ſecun-

dum ut probet ſe primo non re-

alias

מאי הקשה המקשן כשאינו

סתר תירץ בו אכ יש לו+

לתרץ עלל קושיותו אלזת
ע'כ המקשן מראה לך שהיה
בפיו ואינו סותר אותו כיאין
צריך לסתור אותו כי הואת
יסור הנופל מאליו וכרלעיל
וא"כ אין יכול התרצן להשיב
לו הניחא לפי הארכתי ר
רלעיל ירא המקשן שההרצן
ישיב לו תירץ ראשון זיבין
שלא אסיקארעתיה רמקשן
בלל תירץ א ' אך באמרת
מביא בכא א לסתור תירץ
שני אך מיראתו שלא תבןן
שכוונתן לסתור תירץג'מביא
בבא בילהורורת שלא סתר
עם בבא אי תירץ ג' כ'ות
תירץ בי * ותירץ. ג' הו4ת
אין צריך לסתור כי הואיסור
הנופל מאליו , * וא'כ מ'מ
< תירץ אי לא עלה על דערק
ק המקשן

(I!) ת‎ eſſet tertium fundamentum, Hebr. ואלולי‎ 0 nifi ef-
Jet, conſtatque ex 2. vocabulis, nempe ואי לא‎ quæ ſignificationem
intendunt augentque, ut de 5 particulis compoſitis diximus ſupra.
- (אחד)‎ Contenta diſeurſus שיטרה‎ ſignifat 1. Eneax, 2. Guammas
& legitur ש'ס‎ & 3. inclinationem & tum legitur 87 etiam 4. no-

.

tat alietem, ultima ſigniſficatio hic locum מסמ‎ habet,ſed tres antece-

dentes

סוגיות התלמור יב 408

alias plane nihil probaſſet, &

ſi dicere velis, ſecundum ad o-
mnia reſpondet, quæ primo re.-
ſutata ſunt, tertium reſponſum

ergo refutatum 68 , per plenam
reſponſionem 44 ſecundum, quod

ſi ita ſecundum tantum adduci-
tur זט‎ doceatur, ipſum ſecun-
dum reſponſum primo non de-
ſtruxiſſe, ſed tertium. Et ſic bre-
vi debuit diſputare.
deo 4 ita eſſet זט‎ diximus, מסם‎
opus fuiſſet intertoganti profer-
re tertium, quid dicere potes,

eſt contrariæ ſententiæ,‏ שיטה

nempe ad deſtruendam ſccun.
dam reſponſionem, & 31 ope-
ram dat ne putetur ipſum ꝓri-
mo ſecundam reſponſionem 007
ſtruere velle. & סמום‎ 6
ſecundum, atque nihil refert etſi
id velit quæſitus, nam nihil re-
ſpondere poteſt, quod ſi enim

alterum reſponſum proferre vel-

let, id non valeret, nam %
ſententia quæſiti, quærens pri-
mo tertium reſponſum refuta-
vit, & ſecundo reſponſo ut quæ-
ſitus intellexit, quærens curat,
ne

Reſpon-

המקשן לפי הבנת התרצן
וא'כ ישיב לו תירץ א' כך
ירא המקשן מהכנת התרצן
לפיכך מביא: בבא גי לסתור
זאת. ההבנה וכדלעיל ודוק
הומב +
יש אומרים ‏ אתהסוגי"
- הו) < להיפך ממש

ובטעמיכ הקדומי וכך הם.

מתחילי" אלו לא הביא בבא

; ג' הותו מקשה למה מכיגת

גם בבא ב/ ואם לא הבינצת
גכם בבא בי הייתי מקשרק
למה מביא גם בבא איוא'ת
למה באמת מביא בבא א' *

ו"ל דבכא א' הביא. לסתור"
תירץ א אבל אי לא יביא

בבא ב'אז אקשרה ל"ל בבא.
אי מאי אמררת. מפני שירא

מתירץ ראשון הביא. בבת.

אי לסתור - דאם בא לסתור
תירץ אי עדיין לא הרארה

כלוכם כי עריין יתרץ לור

התרצן תירץ אי מאי אמרת

הא נסתר בבבא א' התרצן

dentes omnes סום‎ conveniut, cum ר‎ 6 ſummam diſcurſus vel rei.
En iterum in his majoribu 6 generalioribus בזרג יררן‎ minore- ſive ſpe⸗
ciales id eſt PHRASES.

( nn)

ר

- 018008 |

1 , eum
.0676 , ut
-=
ם‎
וה‎ %

* 702!!5(')/;(6;

Ham quan
ſtruit ſecn
ſtio אס‎
יוס‎ [
.1 ף‎ ,|
ה‎
4 Utare,
00 ipſum
%% תופד‎
₪ 00
iterrogint
ד‎
. ףו ש})‎
תו‎ lbi re
vonlumn י‎
ne ignotate
%
מװש[חק‎ -

—
₪

]86 ג)1#[)/! !”ן

י-
\}8818!6![)}[4 1.

הו?
ואכ שו
רא

- ננ

את ההגן

ושאם

(נטומים
מתחלי א
נההימ
ם
ום ננו
למה מניא
לה גאמת
ל דננא ו
תירץ א א
נא כ'אן א
\ א' אמר
מרן הש
א יסתף.
ע
נוס -
E‏
\ מר

לו

20

ne putetur, quod quia primo 16-
cundum reſponſum refutare ve-
lit, eum ideo ſecundum addu-
cere, זט‎ doceat, ſe primo non
refutaſſe ſecundam ſed tertiam
reſponſionem; Quæ ſi ita ſunt,
non opus eſt pluribus refutare, quæ-
rentisreſponſionem nibil valere(nn), -

ſtio ejus reſponſum accipit 16
cunda reſponſione, ideoque non
ita eſt, ſed quærens quæſito
perſuadet quod poſlit ſed nolit
refutare, quia hujus rei neceſſitu-

4
5 /'” ו

do ipſum nulla premat, nam
eſſe יסור הנופלד‎ h. e. per ſe col-
labi. Quod ſi ita eſt, quæſitus
interroganti reſpondere non po-
teſt, nam recte quidem eſſet quia
ut dixi, quærens timuit, quæſi-
tum ſibi reſponſurũ primum re-
ſponſum, putans quærentem pla-
ne ignorare primum reſponſum,
ſed non ita eſt, ſed quærens ideo
primum profert ( ט‎ deſtruat ſe-
cundum

— He Dr

nam quando quærens non de-
ſtruit ſecundum reſponſum, ט‎ -

409

לא יבין את זאת * אך יב'ן
שהביא בבא א לסתוה תירץ.
בי אבל" כאשר הביא בכ4ת.
ב אז לא קשה.ל"ל בבזת.
א . יס" לסתוה. תירץ
אי ומאי אמרת היאן הראַה
שסותר תירץ א פן יבין
התרצן שסותר תירץ ב!רלא
תירי אהלאהראה לובבבא.

ג כי בל מה. שסותר בבאפ.

-א לתירץ, ב מיושב בבבפת.

ב'כך הוא. האמת כשמביא.
< בכא ג'אבל אי לא. יביא בבא.

ג'אכתי הקשה. ליל בבא בי
מאי אמרת. דאו לא הביות

DP 22 d‏ 70 אל
ואם ליסתור תירץ אי אכתי.
לא הראה. המקשן שכוונתו.

לסתור תירץ. א' פן מכין

שכוונתו לסתור: תירץ שני
לכך מביא בבא ב' להראות.

שלו סותר עםם בבאת א'
תירץ |

gi⸗ utencli debet quod ita ſit.

Can) Non סקס‎ eſt pluribu refatare, quaærenti- reſponſionex ni-
נל‎ valere, Hebraica vocabula מכ"ש‎ Abbreviate, plene שכ1‎ 72
attendenda hic veniunt, ſenſus eſt i. e, ex omnibus allatis, ma-

FIf (oo)

..
cundum reſponſum, dum ט‎
rens, facit סת‎ quæſitus putet quæ-
rentem velle deſtruere tertium
reſponſum, ideoque quærens
profert ſecundum, ut deceat ſe
ſecundo non deſtruxiſſe tertium
ſed ſecundum reſponſum, & ter-
tio reſponſo non utitur ad deſtru-
endum quia eſt fundamentum

invalens, ) יסוד הנופל‎ de quo

ſupra egimus in notis) vel impo-
tens. Quod ſi ita, 0100 quæ-
rentem primam reſponſionem
ignoraſſe ex intentione quæſiti,
quare quærens quæſivit quæ 6
mens quæſiti, expectans quæ-
ſitum 61 ſecundum reſponſum da-
turum, ideoque quærens adfert
tertium ut refutet illam obiec-

tionem, ut dictum eſt ſupra quæ
ſi Lector recte conſideret (oo) vide-

bit hunc eſſe ſenltum. Alii verò
aliter interpretantur, & putant
hunc uſum eſſe aliter intelligen-
dum ſed tamen ita ſenſus diſcurſ-
- פנל‎ cſt quod ſi interrogans סת‎ ad-
duxiſſet tertium, quæri -ז 06 סק‎
que ſecundum etiam non debuiſ-
ſet producere, quod niſi adqunl.
et,

התלמור יב

-סוגיות

2 תירץ ב' *. זה אינו דאכתי
לא הראה עם בבא ב' כלום

פן יבין שכוונתו בבאת א
לעולם לסתור.תירץ בי מאי

< אמררת הא בבא ב' מיישב
< הסתירה של בכא א' על<

התירץ ב'זה ל4פ אבין אך
אכין שכוונרתזו בבבכצת ב'

|| להראו' שלא היה ‏ כוונתו
בבכבא א! לסתור תירץ ג'

אלא כוונתו לסתור תירץ
ב'אבלל בכשמבינת . בבא ג'
אינו קשרה כלוכם באמות

'מביא בבא א' לסתור תירץ
| \ א מאי אמררז האיך הראה
< \לי פן אבין שכוונתו לםתור
||\תירץ כ/בבבא ב/ הראה כי
'כר" מה שסותר " בב4ת א'

לתירץ ב' מיושב בבבא ב'

\ מאי אמרת היאך הרארק
| \ -שכוונתו בבכא ב' להוכיה
| \ שלא סתר עם בבא א' תירץ

ב' פן אבין שכוונתו בכבנת
B‏ ב'להוכיח

(oo) 002 conſideret, ס4 ודו היטיב צסס‎ ſi dicas Gramma-
ticus, id eſt, rem recte intelligen fagilè percipiet.

ק

( „)

₪0
ה
reſiquis‏
סוסו
prim‏ סות
ſtructum‏
Ob‏ ו1
יו
ו 7א
eum ice⸗‏
deſtmat‏
0
relatoron‏
1ם
moilloqn‏
ום 004
ה
סו?
ſponſum‏

א ז -

חה זנו
primum 7‏
ſponden P‏
הה

] 1

ןש]נ}סוֹ) יםװ\)
1

מל , " 1

מו ל
/ ']ל)שטש)וּ
ו
ה ה

\ תלו'
לא הראל !
פ 'כן ט
לעולם לפת
את הא
הסת'ות ש
הת'רץ כ זו
אנין שנוונ
להראו לא
ענא א ל
אלא כונתו

| ג'אנר כש

א קְטה.
מ'א נמו א

| הים

5 ם אנין ?
הרכ כננא
דממ ען
לתרץ 'מו
מא' אמרה ז

|| . ?גותתו בנן
] לוסז עס

;00 00

-

; Et „ dici poſſet cum etiam pri-
mum proterre non debuiſſe Qua-

re ſi quis ſcire velit, cur primum

proferat? Reſpondeo quia pri-

mo primum reſponſum eſt de-

ſtructum, ſed nili ſecundum -סעק‎

ferat, objicerem & dicerem eum

non opus habere primum profer-

re 2 FEt ſi reſpondere vellet,
eum ideo proferre primum, ut
deſtruat reſponſum primum ;
Reſpondeo quæſitum tamen ei
relaturum primum reſponſum,
eiſi illa reſponſio ! deſtructa pri-
סהת‎ illo quod quærens produxit,
quod quæſitus non intelliget ſed

putabit quærentem primum ideo

proferre, ut 60 ſecundum re-
ſponſum deſtruat, ſed cum affe-
rat ſecundum, פטקס מסם‎
ut amplius interrogetur, cur
primum afferre debeat, nam re
ſponderi poteſt, eum 00 primum
reſponſum deſtruere velle; At-

4 | סוות.- ־־־־־־ רחלמרר יב

ב' להוכיח שלא סתר בכבא
איתירץ ג' אלא תירץ בו'
זה הראחה בבכא ג דא"כ
שהוכיה עם בבא ב' של+ת
סמתר עם בכ4ת. א' תירץ ג'.
יושב עםם בב4ת ב'
הסתירה שבא אליה מבבא
א' אכתי הבט וראה בבבא

| 1' ותמצא םתירה. המיושב

על בבא בי אלאנעל כרחך
בכא ב' הביא להוכיה שלא
הביא בבא א' לסתור תירץ
| שני כי אם תירץ א'* ורו'ק:
הררך הה בג' בבוות
שמערתי בשכם
הגאון מוהרר מאיר ז"לר'מ
דקק לובלין אלו לא.הביא.
בבא א' הייתי אומר תירץ
9)99

| ולפ שמ

vit, quod

proferre ſecundum 7|
ſecundum, quæri poſſet, eum nec primum proferre debuiſſe,

que ſi quis regerat, unde quærens ſcit, eum primo deſtiue-

re velle primum reſponſum, nam putari utique poſſet quæſi-

tum deſtruere velle ſecundum & non primum reſponſum?
Reſpondeo ita fieri nequaquam poſſe, quia tertio proba-
omnia quæ primum deſtruat, reſponſo ſecun-
do iterum deſtructa ſint ſecundo fundamento. 564 niſi
adduceret tertium, interrogari poſſet, atque non debuiſſet
ום‎ 4 reſpondeatur, niſi adduxiſſet

Fff כ‎ nam

סוגיות התלמור. יב 2

nam ſi primum proferat זט‎ pri-
mum reſponſum deſtruat, tamen
dici poteſt quærentem nondum
prodidiſſe, eum primum reſpon-

ſum deſtruere velle, nam eum

non poſſet velle refellere ſecun-

dum reſponfſum, ideoque י-סזק‎

fert alterum fundamentum; ut

probet ſe primo non deſtruxiſſe
Sed hæc
omnia ita eſſe non poſſunt, nam
ſccundo nihil hactenus proba-
verat, nam potuiſſet ita intelli-
gere, ut 4 nobis ſupra dictum
eſt, primum deſtruere ſecun-

ſecundum refponſum.:

dum reſponſum, & per reſpon-

ſionem quam ei oppoſuit, tamen

ſecundum refutatum eſt, refu-

primi, ad reſpomionen-‏ יסוזהז
ſecundam quod 10116 ignoravit,‏

& hine ſecundo probabit, ſe nol-
le primo tertium reſponſum re-
ſutare, ſed ſecundum, cum vero
tertium proferat, nullus quæſtio-

ni locus eſt, nam revera primumaddueit:, ut primum reſpon-
Quod 4 quis vero quæreret, סטף‎ id probat,

fum refutet.

יעדל הקושיא ולכך מביצת
בבא א' י לסתור ארת זה'

ואלו לא הביא בכאב' הייתי
אומר תירץ ב' לכך מבונת .

בבא ב/לסתיר אותו.. ואלו

לא הכואת בבאת גי הייתי
:אומר תירץ ג' לכך מבינת
בבא ג' לסתור.אותו '' וא'ת
מנל לומר ‏ שהמקשן ירגפ.
מג' תירוצים ורילמי המקשז

ירא מתירץ ג' לבד והבונת

|בכבא ג' לסתור .אותו ולמה

צריך להביא ב' בבורת \ ה
הקודמיםם ו"ל דא"כ קשה
למה צריך המקשן להבי+ת

בבא ג' הלא תירץ ג' נסתר
ג'כ בכבא ב'אבל" עתרק
| שאמר' עור תורץ ב' והוא
|נסתר בבכא ב' ולא קשרק
| \ אמאי צריך המקשן להכיא
\ בבא ג' הלא תירץ ג' נסתר

nam putare poflum, eum ſecundo fundamento ſecundum

reſponſum refutare velle, hinc probavit, quod ut primum
deſtruit ſecundum reſponſum, id iterum reſtituatur ſecundo,
quid vis ergo dicere, quo probavit, ex ſecundo intelligi
eum primo non deſtrauxiſſe ſecundum reſponſum ? Forte
enim fieri poſſet, alterum putare cum ſecundo ideo argu-

mentari, ut non deſtruat primo tertium ſed ſecundum re-
ſpon-

ſpontum
tertio ו‎
ſi verum

mentetu
deſtruat.
ſecundo
mo deſt
ſpice 16
חוז‎ , 8
futanone
fundame
telt, gvin
זנו , סג‎
0
ſecundum
היו‎
Hand
Wenta א‎
010
אסז ת‎
ג[) (נזשוֹטף‎
- 1*63?
ת‎
י‎
ו‎
וס} ?טףססװ‎
tertium ter
mad
4
ס!‎
daſien
munire 0
מוס ח‎

דת?
ש
אלו לא ג
אומר ת'רן
נא 'לס
1 ל תנאו
\ אמו תרן
1 נא לת
- מללע .
מ תירוצים
ירא מתירן |
נא 1 לתו
ור הניא
הקורמים |
לה ריך ה
נכא ג' הלא |
כ נא ג
שאמר עור |
חר ננמ |
כ ע

ו
ם
וומוס 0
ק ut‏ 0
ו ז
ו --
10 -
7 ש&ן . 01

7' ת₪ן
. 0

mentetur ſecundo, 6ת‎ primo

tum, & invenies & videbis re-

ג - סונגות PeTN‏

. ſponſum 2 Sed reſpondeo eum S גם כן בבבא ב' - ו"ל‎

-העל פי שבאמ' נסתר הוא nam‏ , 616 מסת tertio probàſſe ita‏
מ'מ אלו לא הביא בבא „ 8188 0 ſi verum 6166 , quod‏

deſtruat tertium reſponſum, quia רק בבצת בי הייתי סנור‎ |
ſecundo reſtituitur 14 quod pri- שכוונתו של המקשןלסתור‎

תירץ ב ולא -תירץ ג' 2 mo deſtrétum erat, tamen in-‏
צריך לחבינת בבא.ג' * וא'ב ſpice 1 0060 tertium fundamen-‏

אכתי קשה מנ"ל ‏ שמק"[ futationem reſtitutam ſecundo‏
יירא מתירץ אי "ל דאכם כן -סק מסם 800 fundamento, unde‏

אכתי קשה ל"ל בבא ג' רהא ſecundum 1060 addu-‏ מנטף teſt,‏
probet 10 primum non‏ זם xerit,‏

תירץ ג נסתר גם כן כככ adduxiſſe ut deſtruat reſponſum‏
- ב'*.מאי אפר' ה'אידכוונת. ſic‏ &„ מ}סװנגצ? 8 , ſecundum,‏

res eſt clara. 2 המקשן 'לסתור - בבבנת‎

Hanc viam per tria funda⸗. . : —
menta excogitatam fuiſſe 3 תירץ ב'ולאתי רץג ה -סכ‎

דאם כן ל"ל גכם בב? QRiſſimo R. Tublitlenſi Mayero2‏

mihi relatum eſt, ( modo qui +- d &ν2 †= nee 8

quitur,) quod niſi adduxiſſet Ppri- 29 ½ הכז נסתר בבכצת‎

reſpondiſſem 80 quæſtio-‏ , מזטרת
nem adeoque ut hunc meum fi-‏
nem deſtrueret 4000016 primum‏
niſi adduxiſſet ſecundum, ſguncsm reitonſöm ͤ deditſem,‏ &

lopon 2505 צריך‎

adeoque fecundum profert ut hoc deſtruat & niſi adquxiſſet

tertium tertium reſponſum dare Potuifſem, hinc c erso terti.
um adducit ut hoc deſtruat.
Sed quod ſi quis interroget unde quærens timet tria re-
ſponſa adeo ut 6 hinc neceſſejudicet tria fundamenta proferre
ad quæſtionem ſuam, nam potuiſſet etiarn quærens tantum ſe
munire contra tertium reſponſum, & hinc etiam adducit ter-

tium ut etiam tertium reſponſum deſtruat, atque etiamlſi ג‎ quæ-

rIf 3 ri

.4
ת‎ poſſet ſi hoc non opus habet
proferreetiam reliqua duo fun-
damenta, reſpondeo, reſpon

dens non opus habet proferre ter-

tium, nam tertium reſponſum
נחו‎ deſtructum eſt per ſecundum
164 nunc quia enarrat ſecundum
reſponſum, 86 112 refutata eſt ſe-
cundo, unde non opuseſt quæri,
ad quid quærens opus habet pro-
ferre tertium, quia tertia reſpon-
ſio ſecunda jam refutata 61 ?
Reſpondeo etſi revera tertia re-
ſponſio ſecundo refutata ſit, -ז‎
men niſi tertium adduxiſſet, ſed
ſecundum, potuiſſet reſponderi
ſententiam quærentis fuiſſe de-
ſtruere ſecundam reſponſionem
& non tertiam, hinc neceſſum eſt
eum adducere tertium; Quæ
ſi ita tamen adhuc regeri poſſet,
quo probari queat quærentem ſi.
bi proſpexiſſe contra primum re-
ſponſum, nam dici poſſet, 6

לו עור תירץ א' והוא נסתר
בכבא א' וא'כ הכל מתורץ
המקשן צריך להביא בבא
ג'לסתור תירץ, ג' מאי אמף'

הא נסתר תירץ ג' בבבות.
< 3' ולמרה לי בב4א ג' דאי

לא הביא בבא ג'הייתי מבין
שכוונרז. המקשן להבי4ע

=- בבא ב' לסתור תירץ בי ולא

תירץ ג' מאי אמררת לילל

בבא ב' . דתירץב' נסתר גם. .

בבבות א' המקשן ירא פן
בבבאת א'
לסתור כ"א תירץ א' ולכךף
מביא בבא. בי לסתור תירץ
ב' בהדיא. ולעולםם תירץ גי
לא עלרק על רעת המקשן
ויתרץ התרצן לכך הביגת

ſiita, eum מסת‎ opus habere proferre tertium, quia tertium
reſponſum ſecundo deſtructum 616 ? Quid huic opponi po.
teſt ? putem quærentem voluiſſe deſtruere ſecundo ſecun-
dum reiponſum, & non tertium, ſed hoo eſſe non poteſt, nam
ſi hoc ita quæri poſſet, ſine quærentem non adducere ſecun-

dum, niſi ad deſtruendum, ſecundum reſponſum,
Ideoque dicendum quærentem
& ille primo refutatus eſt ?
Quod ſi ita eſt, תסם‎ opuseſt interrogari atque quærens nur 0
- שסגת - - ג ;

am primo deſtructa 6 ;
primam reſponſionem ſciviſſe,

illa 66

תבין שכוונתו

ת
endum‏
ſioppor‏
י
י
?
ſpondeo‏
מ1
pr‏ 000
ſpontucn‏
Knon n‏
ס
Proferte‏
dumm 0‏
ו .
% '311!61!
חוס \ %
הה
1 "י}ט[)ססוּ)וֹ
א
הש
0 0 06?
: ס?1

מח |

ה
-

ל\ תי
גננא א ו
הנקץ צר
לתור ת
הא (סתר \
וה (
לא הא נו
עגוות ה

ננאג ללהו
' מא

\ נא א ל

תנין. שמ
לפחור ג'א |
מניא א 1
7 כוריא ול
הלהו
חרץ התו

וקקס

ו ecundo‏
onporel, |‏
ſecun. .‏ ו
ו שאו,

3 סוניות -התלמור נ.

habet tertium proferre ad deſtru-
endum fundamentum tertium &
ſi opponere velis tertium reſpon-
ſum jam refutatum eſſe ſecundo,
àad quid סשו6‎ opus habet tertium
fundamentum producere? Re-

ſpondeo, quod niſi adduxiſſet
tertium, putaſſem quærentem
ideo proferre ſecundum, ut re-

& non tertium, quid opponi -)סק‎

ſet, cur quætens opus habeat
proferre ſecundum, quia ſecun-
dum reſponſum primo refuta-
tum eſt? Nam dico quærentem
-מה שקשדה מבבא.ג' מיושב.‎

timere potuiſſe, סם‎ quæſitus pu-
tet, eum primo tantum primam

relponſionem defttuere velle,
ideoque ſecundum adducit, ut
ſecundum refſponſum clare de-

ſtruat, & tamen ſemper putari
poſſet, quærentem tertium re-

ſponſum plane ignoraſſe & tum

quæſitum 61 dare reſponſum ter-

המקשן בבא גי ששם נסתר
תירץגיואין דרך לנטוי ימין
- ושמאל . ורוק : =
| \ בבות שלא

לצןךך וו,”ל 'שהימקשן מקשי, ſponſum ſecundum deſtrueret,‏

מבבא דיוא'ת א'ב ל'ל בבא
ה י"ל אם לא הביא בבאת ה'

ה'א שמקשהה מבבאג' לכך .
מביא בבאה: לפתור כי כל.

בבבא .ה' וא'רת 4סכתי לל
בבצסז ה! ואין לזומר דה'א
< שמקשרק מכבא ג! איך ס'ר

את זה רא'כ קשה למה מביא

בבאד' ו"ל .רלעולםם צרוך.

להביא

tium, hinc quærens profert tertium, eo tertium reſponſum
deſtructum 61 ; hinc oppoſitæ parti Contra quærentem nulla
diſputandi ocoaſio remanet, ut dictum & difficille eſt, hinc

hanc diſputationem attenta mente Lege.

XIII. Iod' ſi interrogans proferat quinque fundamen-

-.0 14 qurſtionis, quæ non opus habet, reſpondeo,

quærentem quærere 06 quarto fundamento, &

ſi dicas, hoc ſi ita, non opus haberet quinto fundamento ?

יס ת

סוניות התלמ" ע - 46

Reſpondeo ſi non attuliſſet quin.
tum, mens fuiſſet quærentem -מו‎
terrogare de tertio, ideoque ad-
ducit quintum, ut id refutet,
nam omne quod quæri poteſt per
tertium, quinto expeditum fuit?
- הסם‎ quis quæreret, adeoque מסם‎
opus haberet proferre quintum
fundamentũ, & ei contradicere
non potuiſſet, mentem ejus fuiſſe
illũ quærere 06 tertio, hoc autem
fieri מסם‎ poteſt nã 0 hoc ita eſſet,
quæri poſſet cur quartum funda-
mentum proferat? Reſponde-
וע‎ poteſt, hoc tamen ſemper ve.
rum eſt, eum neceſſe habere pro-
ferre quintum, סם‎ impediat alte-
rum ne de tertio quærat, quid
opponi poteſt, hoc 2ז סת‎ poſſe
intelligi, nam ſi hoc ita efſet,
quærens non opus haberet quarto
fundamento? Iterum reſpon-
deri poteſt niſi adduxiſſet quar-
tum, putaſſet quærentem de ſe-

quartum ut huic reſiſtat nam o-
mne quod quærit 46 ſecundo,
per quartum jam reſponſum ac-
cepit. Sed ſi quis quærat, ta-
men non opus haberet proferre
quintum, & quid ei opponi pot-
eſt? Ideo profert quintum,
ut refellat id quod ipſi nocuit,
quod

להביא כבא ה'לסתור שאינו

מקשרה מבבא ג' מאי אמרת
איך ס'ד את זה דאם כן ל'ל

בבאד'וי"ל ראי ללא הביאת:

בבא רי ה'א שמקשה מבבא

ב'לכך מביא בבא ד'לסתור.

ב כל מה. שקשה מבבא ב'

מיושב. הוז ע"י בב4ת ד *

וא'ת אכתי קשה לילבבא ה/

ומאיאמררז לסתור. שלדא:
הקשרק מכבסת ג' איך ס'ד
בזה ה"א. *+ למה.לי בבא ד''
ומאי אית לך ללמימה דה'א.
לסתור שלא הקשה מבבאת.

ב"איך ס"ר כזה ה'א.' ל"ל

בבאג] ו"ל שהביא. בב4ת ג'
סחור . שלאת \ הקשרה.

מננא א" ' ואת איך ס'ר
כזהה'א דא'כ קשה ל"ל בבא

ביו"ל שהביא בבאב'לסתור cundo quærere, ,06 profert‏
שלא הקשה מבבא א' בררך.

אחרת אלא הקשרה בדרך
האיכך ה'א אתלולדי בבא ג'

לכך ההבוא בבא ג' של4ת

הקשרה מבבאת א' ררך
הראשון ' אךה'אשמקשה
שככא וב' עצמה לכך הביא

1 ף
החו
poteſte‏
ſet, 0‏
liartunm‏
lit, idee‏
mens ₪‏
fin‏ והו
| סמוקס
u‏ . 0
ו
vero‏ 0
Prokerre‏
quode‏ 0
אף ו
ו? 18ף
הא hoe‏
סום
00 0
prokertſe‏
7
מו 5?
Ka‏ , חו
: [מט['ממק
00
4 ,ת]ן]ם
ו 0
ש dum‏
0}6110'33
--

10

לוניו ננו
מר ננ
א' לר אי
ננארו"ל
נא ר הא
כלכן ננ
כ כל מה י
מו2 הוא
את אכתיך
ומא'אמית
הקש מג
מחהאי \
NNNN‏
לתור לא
כ"אי\ך סר
בבאגו 'ל
לםחװ ק
נא א י |
לה הא וא
גו"ל ויו
ע הה
חא

\*י . לה מ

[עצמו

quod non moverit quæſtionem
de tertio, illa autem opinio non
pPoteſt eſſe vera, nam quæri poſ-

ſet, non opus habet proferre

quartum, & ſi quis regerere ve-
lit, ideo profert quartum, quia

mens fuit, quæſtionem deſtru-

Ctam fuiſſe per ſecundum, talis
opinio locum habere non po-
teſt, quia quæri poteſt an ergo
neceſſe habet proferre tertium,

cui vero reſpondeo ideo eum

proferre tertium, זט‎ reprimat
id quod 61 inde oriri poſſet, quod
non quæſiverit per primum; ſi
quis vero quæreret, quomodo
hoc verum eſſe poteſt, nam quæ-

ri poteſt, non opus haberet ſecun-

dum proferre? Reſpondeo, 0
profert ſecundum, ne quis puta-
ret eum interrogaſſe per primum
per alium modum non expreſ-
ſum, ſed per alium modum ad
primum modum, & 16 putari
potuiſſet, ſi non adduxiſſet ter-

.0 סוגיות התלמור *

בבא ד*לסתור שלא הקשה
מכבאביי אדה'א שמקשה
מבבא נ' בעצמה לכך מביא
בבא ה'לסתור שלא הקשווה
מבבאג' אלא מבבא דיורוק*
וא'ת ומנ'ל לומר כן ודילמא
רהמקשן מקשרק מבבאת א'

דרך ה'א רלעיל ך כד.

שלא תבין שמקשה ררך שני
מבבא א'*לכך מביא בבא ב'
ליסתור אורתזו * ואך כדי
שלא תבין שמקשה מבבזאת
ה'מביאבבא ר' לסתור אותו
ואך כדי שלא תבין שמקשה
מבבאג'מביא בבא הילסתור
אותו וי"ל רא'כ קשרה J‏
נאמר בסוף אוחר. שאמרנו
שמביא בבא ד' לסתור שלא

הקשרק מבבא ב' אך יראת

המקשן

tium, ideoque affert tertium, זט‎ oſtendat ſe מסם‎ interrogaſ-

ſe per primum, primo modo, ſed putaſſem eum per ſecun-

dum ipſum interrogare, hinc ergo profert quartum, זט‎ ſe

defendat quod non quæſiverit per ſecundum, ſed putavit
cum quærere per tertium ipſum, ideoque profert quintum,
ut deſtruat quod non interrogaverit de tertio,
& quærendo id ita ſe habere invenies.

ſed de quarto,

Si quis nunc quærat, quo 6 probare poſſum, -וק‎ |

90

-00בז

—

= מוגות התלמור נ - .

tationem prædictam Ita exponi
debere, nam putari poſſet quæ-
rentem quærere per primum per
cogitata non memorata (pp) סת‎
turbetur alio modo (ſecundo mo-
do) per primum, ideoque pro-
ſert ſecundum, זט‎ id refutet, &
outari nequeat quærentem quæ-
rere per quintum, ideoque pro-
fert quartum, ut illud deſtruat,
etne putari poſſet quærentem
quæſtionem per tertium move-
re, hinc ergo profert quintum
זט‎ illud deſtruat; Et 1 6
ita quærat, repondeo, נסה‎ 1
ita eſſet quæri poſſet, quomodo
tandem dicemus, poſtquam di-
ximus eum proferre quartum, סט‎
reſiſtat 61 quod dici poſſet eum
per ſecundum quæſiviſſe, ſed
quærens caute egit curando ne
putet aliquis, quod quærat per
tertium, quomodo in his quis

figere poteſt cogitationes ſuas, nam ſi hac ita quæri poſſet,

המקשן שלא תבין שמקשרק
מכבא ג' איך ס'ר לדומר כן

כזה דא"כ קשה ל"ל בכא ד'
ואין קומר דאלוללי בבא ד'
|ה'א שמקשה מבבא ב'בזרק

ה'אקשה ל"ל בבא נ ומנִתי
אמר זתלולי בכאת ג' ה'א
שמקשרה מבבגת א' ררך
ראשון והא באמר] יקשרק
מבבא א' בדרך ראשון ואין
ללומר דזה ה'א בתוך ה'א
שאינו מקשרה מבכא א' '
אך שיעלה עלד רערזך כן
וא"כ יחירה אריכורת ולצת
קיצור אך קשה קיצור כזה
האופן רלמא המקש הקשה

מבכנת א דרך רהשני וכרו

שלא

on 5נוקס‎ habet proferre quartum, 6 non poſſet opponi, ni-
fi eſſet quartum < putari poſſet, eum 06 ſecunde quærere,
qua occalione quæri poſſet, eum ergo non 5 habere pro-
ferre tet um, quid וס‎ ſupra oppoſuimus, niſi eſſet tertium,
putaſſet alter ſed ſine veritatis fundamento, eum 06 primo

quærere via primna, & revera quæreret de primo via prima,

/

2
2

eſt‏ ררך ה'א Cogitata non memorata in T. Hebr.‏ יקק)
drxiſſem, ſenſus eſt veritas tamen ita non eſt.‏ אמינפת.

)22(

& no
וה‎
ם‎
ו‎
tatione
הצ‎
proxim
הק‎
ץ ת‎
00 prin
intellig
deprim
י‎
]0
0
6 pe
Vibus e⸗
dirimas
ת‎
impo⸗
tan, .
ף‎
ם‎
8 מסק}סז‎
*
7/2»1»&;10 [%

ת

—

הנקש של
מננא נ'אן
מהראנק

א' דומר

הא ומר
מר אלל
ראשן הא
מנכא א' ה
דומר דה
שא'ני 1
ך להק
אכ הה ,
Pp‏ *
הא רליאו
לגנאן אווֹךךן

ו סא
;0'}(] 00 ט\־פת .
;
סגשמ. 0 eum‏
וום ה
/ ] וסו

התלמור י :
ססם non 011 poſſet‏ &

dupliciter‏ ( 77 ) ה4ת בתוך ה'א

male fundatun, quod מסם‎ in
terroget te primo, 164 11 talia צס‎
ratione concluderentur res ni-
mis longe petita foret, & non

proxime, 161 hac via breviter
reſponderi poteſt, potuiſſet

interrogantem interrogaſſe‏ ועס
de primo via ſecunda, & non‏

intelligatur quærentem quærere

de primo via prima, hinc ad-
ducit tertium, & ne putetur in-

terrogantem per tertium interro-

9406 , סמום‎ adducit quintum fun-
damentum, 66 ſi argumentum
recte percipiatur, diſcurſus bre-

vibus comprehendi poteſt, ut

diximus: Reſpondeo quæſitum
nihil reſpondiſſe ad objectionem,
& impoſſibile eſt nos argumen-
tari, quærentem ita interrogare

debuiſſe, זט‎ ſupra dictum eſt;
164 tamen quæri poteſt unde quærens probet quæſtionem ſuã?

פו - סוגיות''

שלא תבין שמקשה מבבצאת
א'דרך א'מביא בכא ג'וכדי
שלא תבין שמקשה מבבנת
ג' מביא בבא ה ודוק ול

שהתרצן לא היה משיב על.

קושיא זו ואי אפשר ל"פרש
שהמקשן שאל כן אך אכתי
קשה עלל רזמקשן דהיפתך

מרארה קושיורתו פן 4תבין .

בקיצורוצ'ע :

-ר

שוניא מקשן אחר ותרצן
אחד עלדרך משל
מאי בנייהו איכא בנייהו וכו!
יש להקשורת מאי מקשרק
המקשן האיש חילוק נדולל
בניהם

Et reſponſio 6 , & manet quod dictum 64 ſupra, nam poſ-

magno judicio (rr).

H. 14.

ſet eſſe reſponſionem brevi intelligi ut dictum, & opus 6 hic

XIV. Uærens & quæſitus, exempli gratia quagnam /
Aiferentia inter ntrosque diſcurrentes ) ק ( א‎ 117

4

)77( ה"א בתוך הא‎ id ויי/40ק הוה אמינא66‎ tantum

-איירי דאיידי סקאס ac ſupra‏
- |

4 | Er)

התלמור י₪ - -

differentia (זד)‎ , &c. Hic ספוס‎
quæritur, quid interrogat quæ-
rens, quænam ſit differentia, nam
res ipſa docet eos maxime differ-
י 6ז‎ Tales ספו6‎ opiniones con-
ciliandæ ſunt, nempe interrogat
Via alia, ut ſi dicezet, cur diffe-
zunt ; In quo verſatur eorum
diſputatio . 6 quæſitus putavit

eum quærere quæ nam ſit diffe-

rentia? Quòd 0 quis interroga-
re vellet,
tia vera eſſe poteſt, nam quæri-

tur de prima quæſtione? Re.

ſpondeo, reſpondentem אס‎ quæ-
rentis verbis collegiſſé, eum re-
ſponſum habere ad quæſtionem

ſuam, & eſſe tertiam quæ 5

contineat quam primæ, ſi quis er-

go interrogare vellet, ססם‎ 11 ita,

quo probabo interrogantem

quærere alio modo, cur non

primo, & dicere velis, propter

primam quæſtionem, reſpondeo

nos jam audiviſſe illam reſpon-
ſionem accepiſſe ? Cui re-
ſponſum

uomodo hæc ſenten-

סוגיות
בניהם אלא המקשן הקשרק

בדרך אחרת כלומר במצתי.

קמיפללני ‏ התתרצן רהבין
כפשוטו וא'ת אפיך ס'ר זוק
והא קשה קושיא ראשונה *

וי"ל התרצןהכין במקשן שיש

לו תירץ על הקושיא דהיינו
שמאן דאמר שני מוסיף עלל
מ'ר הראשון וא"ת א'כ מנ'ל
והשהמקשן מקשרק בדרך
אחרתת ולא. כפשומו ואכם
משום קושיא אוהלא ישלה
תירץ ' ו"ל ראי אמרתזרק
רהתתירץ ורקיינו שמ'ר שני

מוסיף על" המ'"ר הראשון
- וא"כ קשה קושיגצת אחררת

מאי מקשה ואיך נפל על<
הקוררה ר'ל ההתירץ שלל
התרצן * בל'ו "ל רהמקשן
סבור להיפוך שמ"ר הראשון
סבר מעמו וטעכם בי ומ'ר
שני

, (xr) Opus eſt magno judicio, In Hebr. Abbreviate dicitur וצ"ע‎
quæ plene legitur וצריך‎ , id eſt magno ingenio opus eſt, ad hoc in-

selligendum.

(*r) Quænam eſt differentia inter utrosque diſcurrentes? Hebr.

מאי בנייהו :

Prius.

(tt) Hac eſt diferentia, איכא בנייהו‎ quæ reſponſio eſt 1

(uu)

ס]
6 נחסת

ת
mum,‏
ם
9 5ח1
00
4) סת
סק
40
Kn‏ ₪5
nam prin‏
filtere /‏
Keund‏ *
י
g‏ ו
ף non,‏
צע
000
ס]
בכ&ם[םשוֹן
1000

6 ת |.

1 ita ſunt,
tantem eti⸗

מיתם לא
נדו אחי!
פהנו
נפס וא
הא להק
ו"להתרזה
לתרן (לו
שא המר
מר האשן
השהמקשן
אחות לא
משםקשיא
לדץי \יל
התיין וה
מלף (ד \
לתקו
א' ה |
הקורה רל|

| וחו' לו

ר מי \

ששע&ש

4 '”&װ ( 7

.

2

—

ſponſum ſir, ſi סמב‎ reſponſio-
nem dicere velim, novum diſcur-

rentem plus dicere, quam pri-

mum, ſi hoc eſſet deberet alia
quæſtio proponi, זט‎ inde quæ-
rens vim ſuam perdat (auu).
quomodo hoc factum, quod

non excogitavit reſponſionem
reſpondentis; Prater 046 etiam

dci, ק‎ (Xx) , quærentem
ſuis ſententiis contrarium elle,
nam primum diſputatorem per-

fiſtere חו‎ ſuis dictis & motivis,

& ſecundum Argumentum ve-

rum ſecundum diſputatorem in-

hærere dictis 05 & Argumen-

tis, & primo Argumento plane

non, quæ ſi ita ſe habeant, im-
poſſibile eſt quærentem reſpon.
