formulas ה‎ me verſas inquirant, an quid carpere & reprehendere valeant.
9 æquiſimo animo fero;, & eos qui amico pebtore, ubi ipſir aber-
rare videor, publioè etiam oſtendunt, deoſculor, gratoque animo viciſſim
diligo & fuſpicio, idque ſeriptir profeteor. Quid מ1 מתמס‎ literis tractandis
Gatim, quam mutuo examine elicere veritatem? Qus nomine unedi⸗
22 2 mihi

98 AD LECTOREM.
mihi rem gratiſimam fecit Germaniæ decus ac lumen ס777‎ Schikar⸗
וום‎ - & ante ipfum ali, viri mei amantilſimi. Alior invidiæ ſtimulis du-
Stor, ſi qui ſint, quibus & aliorum in me favor diſplicebit, amicitiamque
invidebunt, miſſor faciam. Quod publicæ utilitati in ſcriptiz meis inprimis
ſtudeam, mea mihi dictut conſcientia: eundemque animum ſervans boniz
placere ſtudebo, לה‎ eo expectans laborum Pramium, qui olim edixit (Gen.
3. 19.) ת1‎ fudore vultus tui veſcitor cibo. Ilor laborer, lector tibi 0
& conſecro: utpote in tuum uſum ſuſceptor. Quapropter memor fir iſtiur.
₪114 ו‎ meminit Heſychiurs. TIæpotα עש&%/ס/ו”וס)לסז!מפ./ 6 1 סו‎ lege)
ס; וסוס‎ Proverbium eſtsiculis, Gratia mutuam reportabit gratiam.
Quam peto gratiam? Dicam paucit. Adhuc Ariſtophanicum istudmemoriæ
inſidet, cum Carionem in 0 reſpondentem Mercurio inducit, 11 דא‎
76ν Gc. Lingua præconi. SWholiaſt er antiquus hic inter alia aliun-
de obſervat, ודס‎ ₪1 Mτσασαταν—m᷑ 1 E 6n פמ1 , וק שוד אס‎ 5
Præcidi (Geilieet viétimie) pro Mercurio (Eve nuncio) propter interpre-
tationem. Alios hujus Ariſtophanici dicti ſenſur prætermitto, hunc arri-
Pio. Itaque fimiliter, ſi linguam tuam mihi commoder pro hujus libri inter-
Pretatione ſativcfactum cenſebo. Idett, temerè ne carpas quod diſplicebit;
סוללק‎ ſi ſecundum communem hominum ſortem alicubi aberravi in opere tam

difcili, linguam potius adexcuſandum, quam traducendum laborem me-

um adhibeas. Porrò quodcunque vitæ ſupererit viciſim impendam, ſpere,
ut tibi pro virili conſulam. LVale.

Tui fludioſus‏ ס]
Aug. ann. partæ‏

ſalutis 1634.

CoONSTANTINVS LEMPEREVR
סג‎ OppvcCk.

- ע
A-‏ שוו1
סװ?ווֹוֹ&!זוֹסג*;זמ
ו 70
bonie‏ וו?
סו
ל ע
ל1
ye)‏ ום
מחז ול
ו
שךז;ש\כן 0
alun-‏ 0 וו
אוק\, וו
ת Ner‏
ori-‏ 00;
libri inter⸗‏ ו

וו וו

וקו

1 00]
וו

סג

formularum Talmudicarum &c. explica-‏ מ1
ג tionem inſtitutam‏

Nobil. ac- Reverend. לפש‎

D. ץ סאזיראאיד5אסס‎ EMPEREVR
סג‎ OPPYCK, S. S. Theol. . 66 „H. ac
Or. Ling. & Controv. Judaic. in illuſtri Ba-
tavorum Acad. Profeſſore; domino & amico
obſervando.

11 eſt, longa dies quod non manifeſtet, opertum;
Vt veniat lucis quidque ſub arbitrium.
Juſtitiam Domini populus ſepeliverat: illam
Noſcendam mundo vita reſumta dedit.
Oſtendit veteris populi diſperſio Regem;
Et veteris callum vita fidesque novi.
Peſtem animæ ſpuriis conditam vocibus Hoſtis
Eſcam avidis ovibus quum daret, haud latuit.
Non magis illa ſcatens vitio Meretricis abyſſus
Mendaci fugit tecta colore diem.
Hei mihi! qui vitæ nomen melioris habebant,
Lux vita caſſos & ſine veſte videt.
Quid claro nudos rides, Judæe, cachinno?
Nonne vides latebras lumen inire tuas?
Clauſtra revelluntur, portæ reſerantur , סט‎ 595
Diſpellat fumos 100102 flamma tuos.
O videant cæci veram fine tegmine lucem!
Horreat tenebris obruta corda videns!
Magna, in laude Dei, tua 5 erit, INDUPERATOR;
Quando tuo dium ſemine germen ס‎

J0 HANNES ;60 0 Sacrarum literarum
in illuſtri Bremenſium Gymnaſio Profeſſor.

< ספר הליכות עולם
שחבר הנבון רבי ישוערה הלוי וצ'ל.

עוד יש בזה החבכור ספר מבוא הנמרא לרבי
שמואלד הנגיר זצ'לי

L. I B ך סזס אם‎ 5

א קםאזדז
AETERNA‏

Cuſus 270070
Doctor ille perſpicax Joſua Levita f. m.
PRETEREA HoOC STNTAG MAFTEI
INTRODUCTIO TALMIUDICA

Dodcoris ac ducis Samuelis f. m. continentur.

המפר הבמטינהטיי לפו * —

1

laude
nomin
וה‎
gener⸗
0
אאז‎
ו‎
///%//וֹ‎
ו1‎
וום‎
ץץ!װ#‎
%
01
שו‎
% 11
את‎
0
02
ול‎
12!!26 3
00
7

0000006 וי- עפפת סי' PRAEFATIOD.‏

יש ורפפית ככורי ; סכסות

—
וכ
וכ
5 פחן ו,כ?פ גיי/ וקלט סנופוס 1מ , Kordium verborum meorum,‏ ם
< 5
י

& meorum ſermonum ini- ,. S=
. ור סת ס ו וב‎
;%: :%,”ר נרפת װ,װסיבכפק 77278 non‏ 7106, 210701
8 הקפקין ו פיזכר ככ mearum principium ſunt‏
מפוסר ככו בכוררימר6ל סר בו ותפסר (סוות lauder Dei, & ſanctæ celebnationer‏
ו לס סנוס מכ /d'pvd‏ ועס קדטס מכ nominir ibfus: gui hominem ad ſu-‏
formavit, ſibique 6 , '‏ 000416701
לזופוס. קם 6סוס 5ת ס?דס וסר6? רפסים ormevit, ligue ex ey‏ }”ףש%שש -
שפ 0 א וה ו genere diſpoſuit elegans adificium,‏
פבופמוונקן טרעופו ושופסו כנך עלן ספורל -]7 ſeilicet filium ſuum primogenitum‏
לעכלס ו(ממרס ; ו1כ3 לען סרעם. ſvnb‏ דעת razlem, qui de ipſogloriaretur, quod‏
יכק, סום ס6נסיס - עקוד יס סייס 6פר 6 וכורֶן populus peculiaris Præ om-‏ פל/1/ק4 .

populis, & gent ſantta præ .‏ 227 ו וּש] |
יעומו(/ ת סיס ערמס . וסכוס תפ סכמין * ,,. ; י 7 ' ..
פועיו/ כותן נסת 8 omnibus gentibus. Sumpſit itaque nvop yß‏ .
ורנס סקוס לוכות 5ת וסר?! לסיום Deus hominem IHraelem ſui proven- ddy‏ . ק
d3 Po)pb &Ppy,‏ לסס תורס ועפוס סקוס zus primitias, gegemque paſeui ſui,‏ 3 7
ומספעוס נדיקיס פדוק ס' פרקות 6מכ 6כ ſive in le-‏ סדסק atqhe eum in Edenie‏
סנת. Porror‏ לכף-כסי בל וש סי מתו ge 000000917 , ut eam coleret & ſer-‏ 0
. varet: quò comederet de arbore ſcien- v א הוסה התיא‎

כס פורפו 16 תפווכו , סורס ספנוס 5לל næ, ut ſciret lIehovam 67 Beum,‏
קכ סלון סכביקיס ספו ס6! ((פדס 5ת ככ Jontem aquæ vivæ cujus laticer non‏
יסר16 . סתורס בכתכ וסכוורעג פס תפוסו Eimplicibus‏ ?”2812]8?[” 6.0;: 1:%:6173 |
ופיוכיס טרפוס וסכסכיס (סכין לשפטי סל"ס -ק puri & d̃fæcati eſſent:‏ זאה, תפ?
ולוכיס ופססכול ‏ תבפוכוס סן טן סיוו " פלול circo 1 160270 ; praceptum, ſtatuta‏
;טודיס ויפדות ת ורס סכסוכס. ו6ין ו מסקכויס G& jura juſta multiplicavit. Ivuſtur‏

eſt Deur : Juſtitiam amat, adeo 7 ſui
amantibur dicat, Haæc eſt via qua incede-
ולל‎ < nam Hoctrinam bonam לסל‎ tradidi-
legem meam ne derelinquatis. Lex 06 præ-
ceptum, quod prophetarum princepi ex ore
Dei accepit, & filios Ifraelis 0061 ?
inquam ſceripto tradita, explicatio autem
ore promulgata, eſt inſtar malorum aure-
orum cælaturis argenteis obtettorum. Ipfis
etiam tradidit regulas & indicia, princi-
pia & poriſmata, ad legis judicia סה‎ jura
intelligendum, ejurque perſpiciendum the-
ſauror. Ipſa ſunt 13. loca dielectica, co-
lumna & paxilli legis regalis. Nec quic-
quam habet Sanctus laudandus in mundo
ſuo prater quatuor conſtitutionum cubitos.
Atque ex eo tempore quo Iudæi ſibi ſuoque
ſemini conſtituerunt & acceperunt legis &
ſeribarum ſive Doctorum dupigeag, recor-
dare dierum priſcorum, conſiderate annos
ſeculorum ſequentium, Doctorer noſtror,
ſapienter Gemaraæos: quam intentè inqui-
ſiverint, & indagaverint, quam multa
nova invenerint, quæ immerſa erant flucti-
bur ingentibus 'לס‎ in profundum demiſſa;
quot acumina perſerutati ſint. Ipfi aurer
legi appoſuerunt: & abſque 5ת‎ fuiſſet, in
ila nec manus nec pedes inveniſſemur.
AYzue ego minimur inter millia ſal-
A vandi populi, filius Dotct. Ioſe-
phi Levitæ p. m. qui ſum Telmeſa-
nus, per totam vitam meam inter ſapien-
ter educatus ſum, (quæ erat firmitas tem-
ודוס‎ mei & robur מולס‎ + ſalutis) ſuper
genua ſapientum editus ſum, & inter eorum

כפולפו 016 6רכע . pipß‏ 6* סנכס . ומח1
ויו ןקנלע הוסודיס עגיסס וע זרעס
דקלוקי תורס ולקדוקי סופרים זכול
יזות עונסביכו טכות דור דוריס רבותיכו
קכלו p dp fap.d‏ סקרו (דרטו (כפס
קדוטוס דפו 5ו כמו' פדורו' וסעטיקו
וכטס דקלוקי' להדקו סס עסו לתורס
פוכיס 65036 קס %ם וכ6כו כ ידוס
(רגיסי
. אבי סנור בסופי וסועס כן
רכי יוסף ספוי ול 6פר
פ6ר d'pdy‏ · כלועו
נדלתי כין ססכפיס וסוס 6טוכת, עתו
חוסן יפועות/ ע כרכי ססכוזוס וולדתי
ונין ספריסס טופסק ו/ודכריסס סקסכתי/
ו6וכיס לקוס סטתו! פרכס ונעתו. ו)ס
מעט ססתו סלקו וסוס סורתי/ מכתו
נכית ס'כל סוחוס / ופוקד ע\ דלתות
הסכיויס . פומר כות נכוו חדרי וסגקן
סגפר6 ערוך (פכו וס סטלקן 6טר %פכו יו/
ויסו בסכת. קתפת. סלפוס ורכ" לינירס
חרס 5 ס' כעמו וסס כס וסלקת. מלסכי

| רעוס ועס ועכרס ותנסט פותס 5ם

ת נקקת פו לכו כפדוכס / וופ?ו 6כו
מתוך סספכס/ ועוכתי כות עדרטו 7
vyy⸗‏ מל סכס וכסתו,6ר] ק6סטולוי)

לסונטו ע כפסי כטפט רנע וסעס / כי

סס ס6ר ססוץ רעם . 61 כו(ט כס הכ
וכקעס/ יזורספס לו (כרות. עפו יסר)ל
כו לקו כפגיס כס*ס)ס - ופד ה' 5ת
סר וכעתר קס ורפפס . וכי פכי עכלו
יעסס ססל (סכים לי ורנוי ווע:בי וסכתי
כסלוס 35 כית 6כי (%6 סדר תורתו סוכל
ס'בכוי לת גפיות כיפי עונס וכסכיס
קלווכיות-

libror concinnatur ipſorum verbis attendi: דם‎ eorundem voci admovi mul-
tum laboravi, quamvis parum adeptus ſim. Jehovam eſſe portionem meam

dixi, quod ſemper מו‎ Jehovæ domo confiderem, invigilans 4ה‎ fores ſapien-
tum

נוח
ש
וו
[ 1#48
an‏ ד
ו
ו
ול
וו
0
ו
ו
8
77
dum‏
lene‏

0

niſe

דה
1
7
₪
0
ץװוֹ
0
2
ann‏

נמו לר
ק”?װ (ק ד,.!ן! אא
וק תו ו
שות ו סננוס
קמו תולק
vnd‏ 532
וו דרן*/־;קי*' ,

נוס וה
ר
אני .
/
)
תי נין הנ
ס שפ"
י כפריהס נול
קקס ת

יועטטכוֹןמל,ן/,
ננו ל כ י

= הזכויס י טולר\

ק₪טגןכוֹפכ`וֹ
ויו נטנת לקזת
קװי}ףסונעו*רחז
ללס ועס נו
וו
ת ההמכ וע
לת ₪ לנו
לל ט
װ!#קתוֹן/וֹ;ו;'וֹ;ט
לחו יזורק;
כ וו כפווס
סלר\ז\נפװת\?%
קסד (תנ\
סו נו
לו תפיות
ז
-!#%;',6!'!!!2'7/1%!2
וּװש;זז%/?!שוֹ]ץש!

hi⸗‏ ו

.2

tum, qui cuſtodiunt gazxopbylacium pe-
netralium meorum: & menſa Gemaræ
coram me diſpoſita erat: 26
qua coram Deo conſiſtit. Cætert
nit anno 5227. 4 creatione, ut lehovæ ira
in populum ſuum accenderetur, eique im-
mitteret nuncios malorum, indignatio-
nem & excandeſcentiam: adeo ut Iſrae-
litas inſlammaret, י 1ל19‎ ſeſe accendent,
ut contunderentur veluti tudicula. Ita-
que ל‎ media ſubverfione egreſſu, ſcholam
meam quatuor conſtitutionum cubitor re-

liqui, & in Caſtiliam veni ut ad vitam
meam ſervandam eriperer exiguo admo-

dum tempore & ad horam: quia illa regio

plena erat calamitatis, in qua 7000 mons

nec vallis evaſit. Tandem Iehova dicat,
miſeriæ populi mei Iraelis ſufficiunt, ete-
nim acceperunt duplam menſuram, viſi-

tavitque Iehova terram, illirque 0%010-

tuss hanc ſanavit: & mihi ſer vo ſuo beni-
gnitatem exhibeat; ut me quietůùm red-
dat à commotione & dolore meo, utque
in pace domum paternam redeam ad con-
clave legis meæ, ædem Iehovæ in arma-
mentaria extruétam, nuti diebus antiquis
annisque priſcis.

9 3
וכאשר":ש8ם

לודתי טלטוני
פוון ור טוליטוגסוסנספס לעומתו 6ים
קטודות עסכסי ספעפס (סטדות כקו
נטסכיות כנפיכתס סיכי רסוי לוער
- עפינוס םיכי סו? סכטו6 לון נוולסג בן
נכו6 / (יסו מרסוץ וכטרס קרכ 6גיו
ותדכק כפטו ככפסי ונככו עס ככ וורן
מקרסתי ויכסבכו בכבוד גכות ו ועס עפו
קסדו6קת כן וסס ה' עפו ותסי סלייוס
מסכורת ו וכפכות וסכרת י וס סספר סכותן
6ורו ספר/ כו סקפס 6לו bjpp)‏ לסכה. \
וופר וכנול לרכי סנפר6 כפופן סיוכל
עעוד כי סספרוס טסוכרו כזס סיכס
הספוקי (?פו'כרסו פרקיס-ו?כי סרכתו
בו ע ככס לסיותו כלתי רחוי נוץת
סכס ועכור 6כוכעפעו םסין זס קועו
כו כער זככי ו(6 מוסתו ת"ס כל כרכי
וג6 ודעתיידבר ולסכר ספירס וכ ו?ת
3 סרפכי ויפגר כי pp')‏ כדכרוס
לפי סי טסרכיס לנדל יותר טרסוי.
סונרכתו (ספון רנוכו ופף לפו מסיכו
כדסו/ נס רזותי בדכר ת וע\תי וולפכת
סלוס טלסכתי וככית י לו. 6ל1 סקרוזיס
בתקגת. סספר נסופ ונסיון :

Orrò quum me aberrare vellet Deus à paterna domo & natali ſolo, tem-
pur, mein civitatem Ioletum devolvit-ubi ecce mihi obviam ſit vir de-

Giderabilis ex iis qui gradu & virtutibur eminent, Miſnarum peritus

prout è monte Sinai traditæ ſunt: adeo ut de eo dicere liceret, hic eſt ipſe &à-
nai. 11 eſt Princepi Dominus Vidal filius Leonis. Quum procul abeſſet &

antequam ipſum accederem, ipfiur anima animæ meæ adhæſit, ejurque cor

cordi meo, quumque mihi obviam occurriſſet, me honorifioè domum ſuam de-
duxit, & mecum benignitatem & fidelitatem exercuit. Ita lehova cum ipſo
agat: ſitque per ſecta ejus mercer. Itaque ejus mandato hunc librum compo-
Jui, qui ₪1674 elegantia exhibet: nam mihi vim ſecit, poſtulane ut ſili codicem
componerem, qui eo modo Gemaræ phraſes & ſtylum complecteretur, ut con-
Mere poſſet. Libri enim qui hac in parte compoſiti fuere non ſußficiunt, ne
.. : | 2 quidem

4 ". . .. / 2
quidem adſumma capita percipienda. Jed ego ita facere renuebam, quod iſßt
operi impar eſſem, & per meipſum agnoſcerem non eſſe hunc locum meum : ut-

pote qui puer eſſem, nec ſapieutiæ ſtudi

.

neque proloqui & lilros componere ſci 0 utut hæcita eſſent, me non
dimiſit, ſed inſtitit avud me, meque verbis cepit: & quandoquidem viro mag-
710 magix reſiſtere non licet quam par eſt, coactur fui implereejus deſiderium,
uamvis idoneus non eſſem: eò accedebat quod inipſare utilitatem meam vi-
derem, opus cæleſte fore opur meum. Itaque ipfi hæc carmina compoſui libri
initio, quæ pro elencho atque indice eſſent.

שיר של יתר ושתי תנועות . ויתר ושתי תנועות .
ויתר ותנועה אחת . על משקל.
שיר קערת כסף .

ככו עופר קקס סיוס תטורס גך ספר כדרכי סנור6.
6ר סכל (ך חכר כנכר ך סור פ3גיו כנכורס -
סכי סיוס ילדת יו גס עטופיו ולדרכת יו עגו דרך וטרס *
ןטקערן יסועס סו6 לקולו !עז מייס טקנר(ס(י)\ סערכסי
לקול רוסי ור6ם וכי וכסי ווובטסי ביונרכל לעורס .
נסורופ בו וכו? פלפוד ודרכו \ , בפססו ועפכו כיוטרס> -
כקשיותיו ופירוקיו ופקיו =- =\ תנוסכו וקסורי עקסר?*
ולסנכוס דרכיס כו ערוכיס : בדפ פטכס וברוית5 (ספרם *
; וח עלות. קוכלות. מסוכו \ בכניןפבונס סו? (תופר?. .
וככל עדס ערוכס כו בודס ־ וכוסק3 וטגיס עס שפורס-
וסן? ופד וסו פפול גנער6 ולו6 פכס (תסכס ססלורס.
לפועלתו סכיכותיו 6כ 61 \ וס6 עניוסעי כוכר וכקר?-
[פען כו וסף סגור עלי פי וכוכניםדירס עס וכורס. -
ווס כספי עס פורי והבי זס ספרו (עס ל* ע ול סקורס +
וס לפיוי בעת פרטב ולועי בעפ 6? ונס נכסות בקרס:
ואס 6וכס ויועוג (6פריס וכותי רב ודס כפוס עטרס -
וסכס קו לווכס לקכריס וסת ר6מס ולו וספט בכורס* .
לקןס לקלוו ולטעפו וטעעו וםװחע! לככן כבסעורס.
61ו תשכו! ונעספט תכלכ? כת יכותיו ופופע ך כסֶרס+
בפונתי נ16 וקס סניכום. עונס ] כדרכו קגזר?.
סי+

Canti-

”äü indigentia meaz

Can

וס
ו
Etin‏
7
7
ם
Inpr‏

7
Au.

י
א
27

.

1'/1'2 00 [
ut.‏ ו
ו וום
nof‏ ם
nug-‏ ו
ו
נחד 1

lni‏ וום
שו ?

עו נומר
ל
לולוס
װל?זעין /
”7//7 לקו
הו
נקםװו[װ
נוס
ך ת
ננוז
yſan‏
תופל
[!!!'./כו 7
וס פ
װלן\ ₪
סהוקו
ו
3קוס 5קקן
!
תי

ו

4

Canticum ex tribus Jathed, quorum ſingulis prioribus duæ vo-
cales, poſtremo una ſubjungitur: ad metrum cantici,
Scutella argentea.
Innule caprine, cape hodie munus tibi, librum de phraſibur Gemaræ,
H Quem compoſuit tibi ſocius, tanquam vir pro te cingene lumbos ſuos
fortitudine.
Ego bodie genui eum, etiam perfeci eum, atque eum direxi ber viam retctam:
Erèà fonte ſalutis eſt ſcaturigo ejur, & arbor vitaæ eſt ſcaturigo ע עןס‎ ipſa ex-
citavit
Naturiginem ſpiritus mei principiumque roboris mei & botentiæ meæ.
nam fiducia mea ſita erat in conditore omnium, ut auxilium aſſequerer.
Quèò docerem in illo introdubtionem Gemaræ, 0104 7186 modum in mutua colla-
tione juſta,
Vnà cum ſuis oljeétionibuy, "כס‎ ſolutionibur atque ſtatis formulis, Docet ſic,
& Deficiendo deficit, &c. .
Et in ipſo diſpoſtti ſunt qui deducunt per viazs, per legalem viam conſtitutio-
1 antiguaæ, exoticæ, & antiqui in Leviticum commentarii ,
Cum ſtatuto locorum dialetcticorum acceptorumd Winai, qui conſiſtunt in Prin-
cipii conſtitutione atque etiam argumento ab impari,
Adeoque quovis argumento quod in ilo diſponitur ſecundum debitum ,)7"
Pondus, atque triental cum menſura.
Et ipſe eſt paxillus & columna Gemaræ, ipſe angulur antiguæ conſtitutio-
פ?‎ aptè diſpoſitus.
Inproprium ufum concinnavi eum: (ſed propter eum nomen meum non me-
morabitur vel celebrabitur)
777 eIſſet promptus in ore meo, & in corde meo obſervatur, ac etiam memoratus
Atque hoc eſt argentum meum, ה 2 ש‎ ee meæ, סת‎ 0
mea & guæ mihi præterea negotiatio ללס‎
Hic eſt panis meur, quo tempore Jurio, & aqua mea, quo tempore ſitio, at-
gue etiam ad tegendum in frigore.
Quod ſi obtineam ut proſit aliir, meritum meum magnum eſt- & quam decora
erit corona!
Ecce autem liber hic cedit in bortionem ſociis, & quod eorum primarium ut-
tinet, ei quadrat + primogenituræ.
Ede panem ipfur ejur que [ orem etiam deguſta, & colloca eum in corde us
obſervanter:
Tum intelges & juſtè moderaberisz ſemita ur, atqe affulgebit tibi lumen.
Vindicias me לו 7 ל‎ Talmud WMerui redime & cape tibi itinera æterna
"- שק‎ vias Gemaræ.

Explicit. E 2 ספר‎

הליכרת עולם | , 0

LIBER DICTUS
ITINERA F£ IERNA.

infit author: ecce jam inſtiti pa-‏ 1 ץ
J ſtorum veſtigiis ad paſcendum in‏
hortis, & decerpendum lilia, fru-‏
Gus pretioſos nardorum atque cypro-‏
צס rum, ex ore ſcribarum & librorum,‏
ore do mini mei ſapientiſſimi & perſpi-‏
caciſſimi Doctoris Jacobi ſacerdotis‏
(quem ſervet miſericors & redimat)‏
Germani. Qui me in mundi auram‏
produxit & deduxit me in vitam æter-‏
nam. Idque ſecundum librum Keri-‏
thouth, quem compoſuerat Doctor‏
Samſon, alioſque, qui de hac materia‏
ſyntagma concinnarunt: quorum nu-‏
merus quidem magnus, ſed ſtructura‏
exigua; ut in 15 non 16 quod ſufficiat,‏
vel deſiderium impleat. Ipfi l. m. ſibi‏
ipſis compoſuerunt pro mentis ſuæ‏
amplitudine, & cognitionis ſuæ ma-‏
gnitudine, ſuoque per Gemaram diſ-‏
curſu, ſuaque peritia. Et quamvis Tal-‏
mud eſſet regione ſpacioſa longius,‏
coram ipfis erat initar inſtructæ men-‏
ſæ. Sed hoc noſtro tempore inopi 6‏
macilento, conſuetudo decrevit & pe-‏
riit peritia, quicunque verò regulam 6‏
Gemara novit, is huic tempori prodi-‏
gio & portento eſt: adeo contempla-‏
vigilantia remittitur. Nihil eſt‏ 96 סם
præter præceptum ab hominibus do-‏
QRum. Idcirco ego minimus gremium‏
meum excuſſi authoritate eximii ]00-‏
bi Germani, & libros expendi, inque‏
conſtitutionibus æ'upipeay adhibui ſe-‏
cundum Additamentorum normam.‏

5 ספר
הליכות עולס

המחבר הנה נא
יצאתי בעקבי
הרועיםילרעורת
בגנים' וללקום שושנים פרי
מגדים \ נרדים עם כפריםם!
מפיסופרים ומפיספרים מפי
מורי החכם המובהק רבי
יעקב הכהן נר'ו אשכנזי אשר
הוציאני לאויר העולכם ו
והביאני לחיי עולם ועלל פי
ספר כריתורת שחכר רבי
שמשון וזולתו מהמחברים
בזה הענין 'רבי המנין 'ומעוטי
הבנין ' 7 יש בהם דבר

מספיק'ולא רצון מפיק והם

ז'ל חברו לנפשותם כפי רוחב
שכלם וגורל רעתם והקפתם
בגמרא ובקיאותם ועםהיותו
מארץ מדרה ארוך היק
לפניה' כשלחן ערוך ובזמנינו
זרה הדלה והרזרה נתמעטם
ההרגל ואבד הבקיאורת וכל
היודע כללה מהגמרצת הוא
אצלו למופת ולאורת ורפדחה
העיון והשקידהיאין כלבלתי
מצות אנשים מלומדת! ולכן
נערתי אני ,הצעיר חצני

במצורת הנעלוה "א ובינותי |

בספרים ודקדקתי בהלכורת
על פי התוספורת ' אמרורת
ה' אמרות צרופותי מימיהם
אני שותרה מעין המהגבר
ועליפיהם אני מדבר להורו'

נכז

- אמר

ה
0
;61%*\
delin‏
ט
סץ?טף
4
tioni‏
War‏
nun‏

ת

מוס
אם
מול
00
מז

W.

מניס' ללק
מגדם נרדי
מי סים ו
מור" החנם
"עקב הכהן נו
הוע'אני לא
וגיוי י
סר כוחוו
ו
נהועניץ'תך
הי' לא
ל המתם
ים וגורלו
נארץ מוד
לעיה ש
ה ך/דל 1
החרגל ואנך
הורע מת=
אעלן למ/ןו/ |
נוח 'שם
(ערתי אני
P⸗‏
י
לל הו

אאס

rum aquas ego bibo 6 fonte Potentiſſi-
mi, & ſecundum eorum normam ספס‎
loquor, 40 docendum vias Gemaræ e-
juſque conſuetudines, in eaque verſan-
dum ſecundum locos ſuos dialecticos.
Ecce autem ego ſum inſtar diſcipuli
qui transfert quod ג‎ præceptore ſuo
audivit: nec quicquam feci quo me
concluderem. Cæterum ſupplico &
demitto me, adeò ut omnes vertebræ
diſiungantur, coram unoquoque qui
in hoc meo parvo ſyntagmate inven-
turus eſt errores aut ſphalmata, utin di-

judicando me ad mitiorem partem

vergat, & erratum corrigat, circinoq;
delineet: nam feſtinatio in errorem &
ſphalma inducit. Etenim iſtud compo-
ſui puer, exul, divaganſque à loco 7
גטוף‎ ergo in me mea ratio perſtitiſſet?
16400601 quod ס1ת‎ deſtituar explica-
tionibus & Gemaris: ſed abſque libris

manus ligatæ ſunt, & corda non diſpo-

nuntur, cogitationeſque turbantur. Et

nihilominus id etiam præſtiti quod-

cunque aſſequuta fuit manus mea: &
Deus mihi aſſiſtens me è lege ſua doce-
bit mirabilia, meque ab erroribus libe-
rabit. Porrò nomen huic libro impoſui
Itinera æterna: quod doceat vias con-
ſtitutionum, earumque itinera cum -ס‎
mnibus ſuis ſtatis formulis atquè modis
Ideo dixeruntS. l. m. ne legas 114 3. iti-

nera, ſed conſtitutiones. Quicunque in
iis diſcendis occupatur, נס‎ promittitur

filium fore mundi futuri, mundi -מו‎

37 הליכות עולם -

. גזאוכך‎ Jchovæ ſunt dicta probata. Eo-

דרכי הגמר64ת ‏ והנהגותיו
ולנהגו על פי מדותיו: והנני
כתלמיר \ המעתיק מוק
ששומע מרבו* ולא עשיתי
דכר להתגדר בו ואני כורע
ומשתהוה ער שיתפקקו כל
ההוליות לפני כל מי שימצא
בחבורי זה הקטן שגגות או
מעיות שירינני לכף זכורת
ויתקז הטעותת ‏ ויתארהו
במהוגה כי המהירות מביא
לירי מעורת ושגגרה כי
הברתיו ואני נער גולה ונורד
ממקומי ואיך יעמור בי טעמי'
מצורף הסרוני בכאז „
מהפירושים והגמרות ובלתי
ספריםם הידיםם אסורורת
והלבבורת בלתי מיושבור]
והמחשבות מעורבבות: ואף
גם זארת עשיתי 2 — אשר
השיגרק ירי והאלהים עמרי
יורני .מתורתו ‏ נפלאורז
ויצילני משגיאורת - וקראתי
שם הספר הזה הליפות עולם
לו. להיורק מוררק דרכי
ההלכות והליכותיהן בכל<
חוקותיו ומשפטיהן - ואמרו
זיל אל תקרי הליכות אלגת
הלכותת ' כלל השונרה בהן
מובטח לו שהוא בן העולם
הבאת עולםם שכלו ארוך
תכלי' האריכותי מצורף * כי
עשיתיו ואני הולך ונודר
בעולם מחדר לחרר ומאולם

quam cujus omnia ſunt diuturna duratione perfecta. Accedit denique
quod ſyntagma compoſuerim quum ambularem ac in mundo vagarer

2 * לָזה

38 2

46 conclavi in conclave, de porticu in
porticum. Fortaſſis ehova intuebitur
exilium meum, mihique Itinera æterna

erunt loco oblationis & muneris mei

ad expiandum reatum meum, & pro
piaculo peccati mei. Amen.

הלכיות עולם

לאולם ' אולי השם ירארק
בגלותי וחירה לי הליכורן
עולם מקוםם קרבני ומנחתי

לסלחן אשמי וכפרת הטאתי
אמן:

Cæterùm librum diſtribui

in quinque tractatus veluti 6
margaritis pretioſis con-
fectos.

Tractutus primns oſtendit ordinem Miſ-
næ & Gemaræ ſecundum earum con-
ſtitutionem, item earum ſyntagmatis
diſpoſitionem atque intentionem.

Tractatus ſecundus explicat Gemaræ

modos & conſuetudiner in formulis ac
textibus ipſins.

Tractaths tertins dirigit Miſnam per ſe-
mitas ſuas, viaſqug veſtigiorum ſuo-
rum.

Zractatus quartus prait argumentorum
modis, principiis legis atque funda-
1 אַ‎

Tractanu quintu docet modos decidendi

conſtitutioner, quæ obſervantur in o-

mnibus 'לס‎ ordinatæ ſunt.

וחלקתי הספר

לחמשרדה ‏ שעריסם
מפנינים יקריכם

הפעל הלפפון יוליע סדול הוסכם ותנל"

ע תיקוכס ופוכן. סכוכס וכווכס -

פטעל הפכו יכ?ל דלכי הנאלס ותכסגותיו

בפטות'ו וסוניות'ו'

הפער הפפיפי ידריך הוסכס ע5 כתיבותיס

וסולקות עקכותיס'

הטעל הלביעי מו6 הסזפך קדות קודות

פלפי הסולם וסיסודות *

מסעל פחויפי יולם ללכי פסקי הפכות

טוווסות בכ ועלוכות '

Tracta-

.

00

)!26
0
1

0

-

77
ול
0 #
דו
7
77
₪

ו
2
. 1[1!6
דל
₪

0

..
00
7

ו
מלות' ודר
עלם מום
לכלחן לכ

.
מ'ו
ע לקען ו

תס

מנל נו ע

מו'ו סג

ע צ שיידי
לת ת
לו וע

' הוהף

ך ץ

1

7 הליכות עולם

Tractatum primum in tria השער ה ראטוז‎
| וו סקוס‎ capita ex ſe aurum xyoo 1No

פרקים. הזהב מעליהם
מרוקוּם-
הפלק פלפפון בכיבד סדר משכ בלפוכס' ‏ ולוק Caput primum de 60 agit, quæ‏

effundentia.

fuerit Miſuæ conditio, & מוק‎ tan-

dem ſeripto tradita ſit, guir ſyntag- 57) donb וקיך כיתכל ליכתכ‎

matis 000 , Zuidque 60 Ribbi com-
Ppoſito animo Juo intenderit. Simi-

liter de ſyntagmate Gemaræ ejutgue ורודמו פנכוכפ ' וכן סבול הנסל?‎

diſpoſitione per magiſtrum Aſen &
Rah' Inam.

Caput ſecundum ver ſatur in recenſendieæ | 1לולותס‎ "
nominibus ſapientum per ſecula

למפסותס \בית פופס וס' הו? Jua, & familias domorque pater-‏

nas, & gquir Praceptor, 10 diſci-
bulur fuerit : pro graduum diver-
ſitate & ordine, quo alter ex alte- תס סש פפי פש בללך‎
rius ore doétrinam accepit ב‎ idque

2 2 : 2 . . , -
brevibur, gquia in re plana verbum קְנול כי בעכין הפסוט דבל פפת"ם‎

labiorum tantum 02 defectum ten-

סך מוקסולי . 2
, | 72

Caput tertium eſt de ſapientum epithe-
207 , qqui nominibur non vocantur:

quò ſimur eorum & nominum ipſo- בפטות כלי פנמס בקלוסין בלס‎

um gnari, ₪2 cognoſcamur quinam
Kint, ad obniciendum אס‎ ipforum

verhis contra verba eorundem,: aut עדבליתס )88937 5ו‎ mppdo

decidendum conſtitutionem Jecun-

dum eor adverſurilor quibur cum ; = כגד הסוי]'ל‎ dp'y- פפסון סנכס‎

704 onvenit.

סכולס וקס כיון בו ל' בלוסו ה

כככ פפי ולכיכ ' +

הפלק הסכי בוכרון סעות סחכץ

ככ ועי סו? תמיד ע פי עעלתס

וסלל קב5

ספלק כפנשי בככויי ‏ מסכעיס 658 כקכו

ונטעותיקט פידע מי פס כלי

עניפס י

39

Caput

₪- שער ראשון פרק א‎
. *אריט ע‎
0.
Ixit ₪ . Johannes, Deus ſanctus
D laudandus cum Iſraèle nonniſi
traditionum non ſcriptarum
nomine fedus pepigit: quandoquidem
Exod. 34. 27. dicitur, Quia ex præſti-
tuto (Heb. ſecundum וס‎ horum verbo-
rum pango tecum fedus & cum Iſraele.
Hic argutè diſcurrit R. Judas filius
Nahmanis interpres Reſch Lakiſchi
Scriptum eſt, Sribe tibi verba hæc: et-
iam ſcriptum extat. Quid ſecundum os
porum verborum. En quomodo ? verba
quæ ſcripto tradenda, non licet tibi vo-
ce eadem tradere; ut verba quæ 6
tradenda ſunt, ſcripto tradere non -ו‎
cet. Ratio eſt: quia מו‎ verbis ſcriptis
lurima ſunt, quæ ex ipſa ſcriptura ar-
gutè deducuntur, x eluti è deficientibus
% abundantibus literis, lectis 6 ſcri-
ptis in contextu, aliiſque ſimilibus: iſta
autem ſi tantum voce traderentur, pe-
rirent. Quæ autem viva voce tradita
ſunt, ea explicant quæ ſcriptis conſi-
gnataſunt: & quum מסת‎ niſi viva 6
tradantur, iis inniti aliter non poſſu-
mus, quam ex ore docentis, qui diſ-
centi explicationem enarret- quod ſi
ergo atramento in libro exarata eſſent,
dubitari poſſet, an illi oratio clarè per-
ſpecta ſit.
6. 2. Cæterum ג‎ diebus Moſis qui
in pace quieſcit, quiq; legem in monte
Sinai coram ab ipſo Deo accepit, uſque
ad Doctorem noſtrum Sanctum (ſc.
udam) nullus liber 2 viva 6
tradita conſcriptus fuit. Hæc autem
erat olim in Iſraèle conſuetudo & lex.

הליכות עולם
הפרק הראשון

רבי יוחנן לא
סך כרת הזקב"ה

ברירז עםם ישראל" אל4ת
בשביל דברים שבעל פרק
שנאמר כי על פי הרבריכם
האלה כרתי אתך בריתו את
ישראלי ררש ר יהוררה בר
נחמני מתורגמנירק רריש
לקיש כתיב בתוב לך אֶרת
הרבריםם' וכתיב כי. על פי
הרבריכס האלה הא כיצר
דבריםם) שבכתב אי אתרה
רשאי לאומרן על פה דברים
שבערלד פה אי אתרה רשאי
לכותבן בכתב | והטעםם
משוםדדכרים שבכתב איכא
מילי טוב4ת דמדרשי מתוך
הכתב כגון חסרות ויתרות
וקרי ולא כתיב ורכוותייהו
ואי אמרת להו על פה בצרי
להו ' ורברים שבע"ם פירוש
"למדק שבכתב הן וכשאין
נאמרין אלא בעלל פרז אי
אפשר לעמוד עליהן אלנת
מפי מלמר ‏ שיבאר לו
הפירוש + ואלו הירז נכתב
בספר ובריו איפשר לספק
בו שלאיבין*חלשון על בוריוי
(ב) ומימות משה . רבינו
עיה אשר קבל תורה מסיני
פרח אלד פרה וער רבינו
הקרוש לו נכתב ספר
בתורה שבעל פה * וזארז

Sapi⸗‏ =* לדברים * הדבר

ף
ו
ו1
ח

ו
מו סן
הת
?
הה
8
entia &‏
ט ו
ו
W‏ ו]וֹ:
enltes‏
innova‏
tamad‏
ה
06
ה
ו
Cui‏
6ז
שחוס
corcia‏
לה
.0
ף
&(ן%עח
ול
0
סב]\&\ס
:?28?/1
cong‏
78
0
De‏ 0
in 7‏

י

נריח (ם
בשלו רכ
מר נ
האלה גות
"עראל. ר
(חמ'. מת
לל" נד
חוניים! |
הרנרסו
דנרים ץ
רא לו
לר פו
מתמ מ
משוסררנר
מל טנא
המתג נ
ץ" לא ג
א' אמרת ,
2ך'ן' ודגרי
ה ע
אפטר ל
י מלס
הפירוץ י
נ שלאוּסדי
;כ,) ת
ח א
2 א" 0
הקדוק
כזו"ת |

7 שער ראשון פרק ב

Sapientes alii ab aliis accipiebant, & vi-
ג‎ voce diſcebant ſtatuta, quemadmo-
dum tradita fuerant: niſi quod diſcipu-
li ſtatutis iſtis ſigna quædam appone-
rent, eaque, ne oblivio in multis obre-
pens invaleſceret, conſcriberent: quæ
tamen occultabant, & librum occuſto-
rum vocabant. Hic mos obtinuit, do-
nec ſacerdos cum Urim & Tummim
adeſſet, Deo ſuo miniſtrans, cum ſapi-
entia & metu peccati: is eſt Doctor no-
ſter ſanctus omnium integerrimus.
Qui ſapientiæ vim perire animadver-
סם‎ afflictioneſque graves abigere ſapi-

entes in ultimas terras, & quotannis

innovari decreta, legemque סעס‎ tradi-
tam admodum deprimi, neminem vel
hiſcere audere propter tyrannidem
Græcorum aliorumque: qui ut illos
ab eloquiis Dei vivi avocarent, decreta
concipiebant 40 tempora uſque Ribbi.
Cui Deus Antonini gratiam ac favo-
rem conciliavit: nam ab anguſtia re-
ſpirarunt; ipſe verò coram illo miſeri-
cordiam, gratiam & gloriam nactus
fuit, & quietem legi conciliavit.
6. 3. 15 cum ſenatu ſuo, con-
ſenſu ſapientum qui ejus tempore
vivebant, librum traditionum in
Sinai acceptarum componere ag-
greſſus fuit: idque אס‎ illo S. L. man-
dato Pſalm. 119. v. 126. Jehova agendi
tempis eſt. Itaque 605 convocavit 0
congregavit qui iſto ſeculo אססאס‎ 4-
פ‎ & traditionum erant peritiſſimi: ad-
ס6‎ ut 05 ſapientes omnes Convenirent,
ut Dei judicia edocerent. Quiſque
ergo מ1‎ medium proferebat, quæ au-
ditu acceperat, longa nempe ſerie -ד‎

א

פפנים בישראל" התעוררה
והתוררה ‏ הו \ הרכמים
מסבליבם ‏ איש מפי איש
ולומרים המשנח טיף כאשר
נמסרה צא שהיו התלמידים
עושיןסמנין למשנת וכותבין
אותם מפני השכהה רמצויה
בדבריםותיו מסתירין אותם
וקורין להם מגלת סתרים,
והירה הרבר נוהג כן עד
עמור כהן לאורים ותומיםם
משרות לאלהיו בהכמוה
ובירארת חטנה הוא רבינו
הקדוש אדון השלמים. וראה
כי אזלת יד ההכמה!והצרות
הכופורז דוחפורת החכמים
לקצוי | האדמהה \ וגזרור1
מתחרשות בכל שנה ושנה
ותידל עד מאד תורה שבע'"ף
אין פוצה פה מתוך שעבור
יוונים* ואחרים שהיו גוזרים
לבטלם מדברי אלהים חיים
ער זמן ר' שנתן לו המקום
חן בעיני אנמונינום ונחו
מצרה וימצא חן והסר וכבור
בעיניו *הרביץ ברבים לתור'
(ג) עמ'הוא ובית רינובהסכמ'
החכמיםם שהיו בזמנו לחבר
ספר בקבלה הנתונה בסיני
וסמכו על מקרא שכתוב עת
לעשורת לי" וקרא וקבץ
בעלי השמוערה והקכלרק
שהיו אז ברורו ונאספו שמה
כל החכמי'משפטי אל יורו'
והיהכל אהר אומר שמועתו
י * ורומייכס
* והרבש התורת לרבים

שער ראשון פרק אוי - 4

inde à D. noſtro, beato‏ 5ד)₪0ן סקד
Moſe, eximio illo accepta. Quocir-‏
ca D. noſter ſanctus traditiones 094‏
qui-‏ מ1 conſcripſit & eas‏ +ט דוססום)
bus ſapientes diſſentirent ad ſuos quaſ-‏
que autores ſuis locis nominatim retu-‏
11
G. 4- Ita ex his omnibus evv*αραοαοH
conſcripſit ſermone conciſo puroque
idiomate: atꝗ; hic liber legis ſecunda-
rius quinque iiſque firmis nititur colu-
mnis, quinque conſtans generibus:
quemadmodum ſcripſit magnum il-
lud lumen, perfectè ſapiens, Doctor
noſter Moſes filius Rabbi Maimonis,
מז‎ præfatione ν fuorum תו‎ Miſ-
naioth ſive 96ש%לש%₪‎ Commentario-
rum.
G5. Primo genere proponuntur expli-
cationes ab ipſo omnipotente inter-
ventu Moſis acceptæ: quæ occultas
habent in Scriptura rationes, unde per

conjecturam deduci queunt. Hic nul-

la eſt diſſenſio: ſed quum aliquis ſe
hanc vel illam ג‎ majoribus accepiſſe 1-
firmat, 111 adverſari זט‎ mendacii ar-
guatur non licet.
Secundo genere continentur ſta-
tuta, 06 quibus dici ſolet: ritus 7
2 monte Sinai. Iſta ססם‎ conjectura
nec locis dialecticis addiſcuntur: ſicuti
lora nigra, & undecim dies inter duas
menſtruatæ conditiones, aliaqque multa
his ſimilia. Etiam in 5 non diſſen-
tiunt.
Tertio genere conſtitutiones ex-
hibentur, quæ per conjecturam, argu-
mentum ג‎ pari, aliaqque documenta eli-
ciuntur: ideoque מ1‎ 5 ſapientes diſ-

מפי הקבלרה איש מפי איש
ער משה רבינו עליו השלוכם
הואז הנעלה . וכתב רבינו

הקרושכלהרבריםהמקוכלי'
והמוסכמיםם ואשר נפלה

בהם מחלוקת בין החכמיכס
איש איש על מקומו לכולבם
יקרא בשמו .
(ד) \ וחבר מהכל ספר
משנרה |\התוררה בלשון
קצרה ושפה ברורה והידהק
ספר משנרה התורה הזרק
מיוסד על חמשה עמוריכםם
חזקיםם ומקובץ מ' חלקינס
באשר כתב המאור הגדול
ההככז השלםם רבינו משה
ב'ר מימון בהקרמרת זרעיכם
לפירוש המשנה שלו-
(ה)החלק הראשון פירושים
מקובליםז מפי משה מפי
הגכורה ויש להם רמז בכתב
ואיפשר לחוציאם] ברדרך
סכרא. וזה אין מחלוקרת בו
אכל כשיאמר הא'כך קבלתו
אין להשיב עליו להכזיבו"
ההלק השני דינים שנאמר
בהםהלכה למשה מסיני ולא
נלמרו לאא מסברא ול4את
ממרה כגון רצועות שחורות
ואחר עשר יוםם שבין נרה

לנרה והרבה ביוצא בהן וגם

באלו אין חולק עליהם.
החלס השלישי דיניםם
שהוציאוםם על דרך סבר4ת
והקש ושאר למודים ונפלה
בם מחלוקת ביןהכמים רבים
lentiunt‏

/ חות

ſentiunt

ת
ם
0
ה
ו
של₪
ה
magnu‏
memor⸗‏
0 ץ
גס
האה
entesſta‏
0
rent. [‏
0
ו
מ0
Urſapien‏
lic hoe⸗‏
veir‏ ז
ו
ו
1
7
[32&82)
0
I‏ 46
*[\1\3־016,1
,1\6!'1)1]16
דו
ה
00 0
[אזוות
ה

881[&\18

י הונל
מהו
הא ה

הקדושג'ו

והמוממיכ
ב מחלו
'ו אישן
'קדא נמו
ה ו

מעה ו

ה ועס
ספר %‏

] מרל

הסו
באטר נח
החפש ה
סמו
'ו? ת,
TN‏
מקנים ‏
הגמורה וי;
אפטר ל
ככרא וה
וגלכשיאמ
אין להל ו
\'\װל;; 1
כ חלכת
נדו לא
ממרה כ
ואחר עע"
כולי ח
דק |
ק ו.

-

ſentiunt, vel duo vel plures. Sicuti in
univerſa Gemara invenies ipſos in diſ-

curſus rationem inquirere, quæ diſſi-

dentes in partes trahat, ſimiliter in ipſas
ratiocinationes, quas tueri laborant.
Ut quum paſſim dicunt, Cujms cauſa

diſſentiunt? hic Doctor hac ratione ſe-

cum rem reputat; alter alia. Lumen
magnum hac de re prolixè agitcom-
memorata præfatione זרעים‎ ; conſula-
tur locus.
Quarto genere decreta proponun-
tur, quæ ſingulorum ſeculorum ſapi-
entes ſtatuere, quo ſepem legi circum-
darent, eamque maceria veluti cinge-
rent. Hoc eſt Dei L. mandat. Lev.

18. 30. ל)‎ obſervabitis obſervationem

meam: addite obſervationem obſer-
vationi mex. Atque in his contingit,
ut ſapientes inter ſe diſſentiant: quum
hic hoc modo, hac de cauſa decernit:
alter verò alia de cauſa cum ipſo non

facit. .

Quinto genere continentur con-
ſuetudines & conſtitutiones, quarum
obſervationem introduxere Prophe-
tæ & Sapientes, cum in interdictis &
permiſſionibus, tum in judiciis pecuni-
2115= Ut quum dicunt, Moſes Iſraeèli
ordinavit: ſimiliter [0102 & Ezra, cæ-
terique. Nonne hæc מ1‎ libro Miſna-
joth ſive veterum conſtitutionum ſcri-
ptaleguntur? Eodem modo dicunt:
ſic ordinavit Hillel; ſic ordinavit Do-
minus Johannes filius Zachæi: atque
hujuſmodi ſunt plurima.
7 6. 6. Hæc ſunt conſtitutio-
num genera, אטף‎ Doct. noſter

43 הליכות עולם

ויחידים כאשר תמצ4ת בכל
הגמרא, שהםם חוקרים עלה
טעםם הסברא שהוא גורםם
מחלוקרת בין החולקיכם ו
והטענות אשר הם מהזיקים
באומרם בכל רבר' במאי קא
מפלגי מר סנר ומר סנר
והמאור הגדולד האריך בזה
בהקרמתת זרעיםם הנזכררת

החלק הרביעי הם הגזרות
שתיקנו החכמים בכל רור
ודור כדי לעשות סייג לתורה
ולגדור והוא צווי הש"
ושמרתם את משמרתי עשו
משמרת למשמרתי ולפעמים
תפול בהם המחלוקרת בין
ההכמים שזה גוזר כך מפני
כך וזרה לא יסכיםם עמו על
החלק החמישי הם ההנהגו'
והתקנות שהנהיגו הנביאים
והחכמיםם אם באיסור והתר
אם בריני ממונורת כאמרבם
משה תקן להםלישראל. וכן
יהושע ועזרא וזולתן הלא הם
עלספר המשנה הם כתובות '
וכן תקן הלל וכן תקן רבן
:;זוּן בן זכאי וכאלה רבורז

\ אלו הן חלקי הדיניםם
שכלל רבינו הקדוש בחבורו
ועשה מהכל ששרה סדריםם
