זכר לדבר והירה אמונרת -

Sanctus ſyntagmate ſuo complexus eſt: atque 6 פטכגמומנס‎ ſex confe-

4 הלכות עולס‎ ;
cit claſſes, quarum rmdevrer 61 Eſai. עתיך חוסן. ישועות * הכמת‎
11.6. Eſt itaque? ך‎ firmitas 2 temporis ₪. ורצוא רעת יראת ה' היא‎
3 robur 4 ומ2 ומס‎ 5ſapere te 06 ואלוהן זרעים ימועד נשים"‎
Claſſes hæ ſunt: Semina; 76114 ; Mu- יוהסימן " ל נס'ט י וכל סרר‎
11665 ; Damna; Purificationes; Sancti- הלקלמסכחות רחלל,ם יוכל‎
tates. quarum ſignum eſt [0048 ז'מן‎
D11. Et author claſſes ſingulas in co-
dices & partes, & codices in capita diſ- המחוייבות בזרעי' ומסכיו‎
peſcuit. ₪ agit, * < ייא ' ברכות> פאה‎
.ך.‎ Prima claſſis 06 præceptis agit, , — — .
??םף‎ in ſeminibus oblornari dcent וֹפ -טס‎ 9 — 14 e r מ‎
jus 6001065 ſunt undecim: Preces; An- 7 ו חל;ך־/זב‎
gulus; Res dubia; Exceptitium; Sep- ךס;־ . ף %ז\' ום י‎
timus annus; Heterogenea; Decimæ ien. 55 ןיבמ'ו , השנ‎
primæ; Decimæ ſecundæ; Præputium; . עדיםם ומסכיותיו 'ב‎ -
Placenta; Primitiæ. שבת > עירובין - פסהיכם‎
Claſſis ſecunda, de ותתג‎ temporibus? ש”קלים ומא סוכהי ביצ‎
& feſtis, duodecim conſtat codicibus. ר'התעניורת מגלה - מועד‎
hi ſunt: Sabbathum; Miſcellanea; Pa- 2P* ſo
ſcha; Sicli; Dies expiationum; Taber- השלישי \ בדיני‎ ררסה‎
naculum; Ovum; Anni initium; Jeju- . חנשים ומככיותיו שבערה‎
nia; Liber Eſter; Feſtum parvvum; יבמות קרושין - כתוכורת‎
- 212109 tertia, jura mulieris continent, הסדר הרביעי בריני ממונות‎ -
diviſa in ſeptem codices. hi ſunt: Fra- ובמשפטי שבין אדם לחכירו‎
triæ; Sponſalia; Pacta dotalia; Divor- ומסכיותיו שמונה| המסכבתא‎
tia; בזס‎ ; Naziræus; Vxor declinans. "הראשונה נחלקת לשלשהת‎

ונקראורת בבותיקמאי מציעא :וֹוֹ־ג&וֹלז.,טס?? ?כ!וֹ־גט[ 0 : ;?:רװ»'(וֹץ) 121}11;5:).־1
בתרא - סנהררין * לותו אםס alisque juribus humanæ ſocietatis,‏

01005 0610 complectitur: quorum pri- היק‎ *
mus in tres (dui dicuntur porde) iubali- n nnny %:ר ו‎
viditur. ſingulorum nomma hæc ſunt. אכות . א‎
Porta prima; Porta media; Porta הסרר החמישי * 72 ' =סק‎ |
ſtrema; Synedrium; Plagæ; juramen- * הקרבנורז ומפכיות'!‎
cta; TFeſtimonia antiquorum; Docu- זבהים חולין מנחות בכורותי‎
menta; Idololatria; Patres. ערביןתמורה: מעילה כריתות‎
Claſſis quinta, de oblationum juribuas, פ?יר' מרות * קניב*‎
ת1‎ 6001095 undecim :.־6#\7151116\11‎ quino- #?:שח * האחרז‎

B‏ : זװמ
minibus‏

)1( הסרר הראשון במצורת

מפכתא לפרקיכסי

ה
0911311]?
ת.
את
ſuræ tem‏
ו
;י}';'!זװק א
llces. 9‏
ſa; Tabe‏
ca, Purit‏
ה
ſponentl‏
laborante‏
nuum lot‏
H‏ .6.8
י
poluit: cen‏
dicibus,‏
ת
0 ה
ו

ל.
1 066
ו ג)ג\»??
ף
ת. 4ו
הח
ה
1
ſerioribus‏
ו
dam ibrin‏
Drrceptor‏
n‏ את
ול "

חח
ת "
אלוהן !
זיקון ₪
יוהמן /
הלקלמס

ממכתו ו

() תיר
המחויינות
א' נונ
* תוומה
מי ר
לה ח
סוו
ונמכ
ט '/
קל'ס יו
ו התו
ש תי
הזרר
דשם \
נוח ק
ל ד
המרה
ונמפ
;מסװה*?
הראשון
לקדאות
וו. ,

, לו"

'XNy‏ אנו
הסוף
ל'וח
חס וו
לוחמ

שער ראשון פֶרק ב

minibus hiſce indigitantur: Sacrificia;
Prophana; Ferta; Primogenita; iſti-

matilones; Permutatio; Tranſgreſſio;

Exciſio animæ; Juge ſacrificium; Men-
ſuræ templi; Nidi.
Claſſis ſexta, de legibus immunditiei
& purificationis, duodecim habet 00-
dices. quorum hæc ſunt nomina: Va-
ſa; Tabernacula; Plaga lepræ; Juven-

ca.a; Purificationes; Aquarum recepta-

cula; Separatio propter menſtrua; Di-
ſponentia ad pollutionem; Gonorrhæa
laborantes; .1 inctus eodem die; Man-
nuum lotio; Petiolus.
6. 8. Hæ ſunt ſex iſtæ claſſes, quas

Doctor noſter ſanctus ordinatè com-
poſuit: certaque eſt ratio מו‎ ſingulis co-

dicibus, quare præcedentibus poſtpo-
nantur: quemadmodum Gemara mul-

- ₪51068 exponit, ut etiam magnum il-

lud lumen in commemorata præ fatione
זרער
6.9. Verba autem hujus Kibbi in‏ .
dictis Miſnajoth quantitate quidem‏
pauca ſunt, ſed qualitate multa: & in‏
Ermonis brevitate absque prolixitate‏

ulla, nulla dictio eſt ſuperflua: nec tra-

Ctatus de re nihili, ססם‎ ſermo 06 5

quæ non ſunt inſtituitur. Omnia ipſi ob

ingenii acumen perſpecta erant: at po-
ſterioribus illius verba fuere difficilia.
Quis ad cognitionis ipſius faſtigium
pertigit? quis aptam ejus diſpoſitionem
aſſequutus? Idcirco diſcipulorum cui-
dam librum componere viſum fuit, quo
præceptoris verba declararet, & ſup-
pleret, & has ejus literas in ipſo explica-
ret. Hoc 61 additamentum: י₪‎ 6. ad-

45

הסדר הששי.בריני טומארק
ומהרה ומסביותיו י"ב כליםם +

אהלות נגעיםי פרה טהרוהי.

מקואות ינרה י מכשירין.
זבין. טבול יום . ירים-עוקצים.
(ה)אלו הן שש סררי משנה
שחבר רבינו חקרוש u‏ —
נכונה . ויש מעם על כל=
מסכתא ומסכתא למה נשנית
לאחר שלפניה כמו שמפרש
הגמר4ק בהרברה מקומורז
וכמו שכתב המאור הגדולל
בפתיחרת זרעים . הנזכר י
(ט) והיו דברי רבי במשנה
מעטי הכמות ורבי האיכורת
ולוצר מלין מבלי אריכורת
אין בו מלהלבטלה . ולא ענין
ללא ענין. ולא דבר ללא דבר:
והיה הכל מבואר לו לרוחב
שבלו אך לבאים אהריו עמקו
רבריו מי ירר לסוף דעתו
ומי יבא ער תכונתו . לפיכך
ראה אחד מתלמידיו לחבר
ספר לגלות ולמלאות דברי
רבו ולבאר אותיותיו אלרק
בקרבו - והי:! התוספת+ת
וענינה תוספת על המשנרה
וגלוי מעמו*י וכן חברו רבי
חייא ורבי אושעיא ברייתות
אשר מדברי רבם נשמטות/
והוא שמם ברייתה חוץ
ממדרשו' של רבינו הקדוש
וכל הכא אחרי החבורה
הנכברת ההיא לא שם

לכו ומאודו אלא להתבונן
ditio‏

) וור ה . -
שערראשןפיקב . „
ברברי המשנרה כלד איש 1.\18־63:&:101611?־1\/11}7118111,&.1.112111 0 0
ואיש כפי הכמתו והשגרת ipſius. Ita R. Chija, & R. Oſchaja,‏
ידו עד שהגיע הזמן לרבינא Baraitoth Exotica congeſſere, quæ in‏
ורב אשי סוף האמוראיבם שתגעס præceptoris verbis prætermiſſa‏
האחרונים והתבודר : d. extra‏ י0 autem nomen Exotica‏ 1106
Doctoris noſtri ſancti explicationem 4‏
(י) רב אשי וראה בעצתו . ז 7 .
Et quicunque poſt illuſtre סוום‎ ſyntag- הנכונה לעשות 22 — אשר‎
ma 141 מס?ל\מג\'שם.}ם‎ 210 3??1104!\1%11: 929 R . עשו הךאשװום‎
animum viresque 0045 , quam זט‎ verba == ,
Miſnæ intelligerent, quisque quatenus C 55 . e
ſcientia viresque pertingerent-Adtem- — גה עמוקים‎ :
pora uſque Rab Inæ % Aſes, qui Ge- הכל בחכמתו ונפש רחבדק‎
maricorum magiſtrorum poſtremi אשר \ אתו וחכר :הגמראת‎
fuere. : אגרה דשמעתא סברא‎
G. 10. Itaque 1. Aſe ſolicitè rem ex- וכוון בו ד' דבריכס‎ (
pendit, æquumque cenſuit, ut per omnia — 2 *קרים ' הראשון לפרש‎
Veterum veſtigia ſequeretur. Quocirca טעמי המשנה כלליה ופרמיה‎
omnes opiniones, & animadverſiones וכ המשאתק ומתן שנפל=‎
601169 ו‎ è profundis puteis aquam hau- עליהיוטענת בל מפרש על"‎
riens: & ſapientia ſua, variaque cogni- הברו מאשר היו לנניו‎
סמסת‎ , quibus præditus 0126 , 0- וברורו י השני פסק רין עכ‎
mnia complexus eſt: adeo זט‎ ſtatutorum Sb אהר‎ תעד‎
deciſionem, liberas enarrationes lega- הנושאים והנותנים תנאיכם]‎
lium conſtitutionum, 86 conjecturas ואמוראים < השלישי גזרות‎
זתקנות שגעשו מאהר רבנו . . .. ם‎
2 - , "3- ואמדות.. נושאים) ממוף‎
lia tum ſpecialia, omnemque collatio- : מוסדים ומדות‎

nem quæ מו‎ pſa datur exponeret: : 6
nen mpuon tonesmutiias l. cum an- (י}ב) ראַץ ראוי לחשוב‎ 8
בהם שתועלתם מעוטוה / ס\טסס]פטוֹ}קוֹוֹםףןמםעססמזט],מזגתסן'ןןףוֹן‎
vivebant. Secundò, ut אבלל ה= רבי התועלות 6 פטן‎
ſecundum aliquam diſſidentium & כולליםם הידורז נפלאורת‎
conferentium ſententiam, cum Milſni- : ממעלה למטה‎
corum tum Gemaricorum. '1 ועשרה \ 2 אשי סםס‎ (2
ut ea proponeret decreta, & conſtitu- מהגמרצת שתי נוסחאורת‎

מהדוררק קמצת ומהדור4ת quæ poſt Doctorem noſtrum‏ ; סמס
ſanctum‏ | | :

ה
הת
ום
ſtione‏
nes‏
geret.‏

-
ו
magn‏
ה
1
ו?
Priorer
מול‎
0
cenſere
velderr
ה‎
ה‎
Gores
ף‎
י\\\\.:\\צ\'צ‎
66;(118]
0
אא‎

נונ
ואיש נ
ידו (ך י
וב א"
האחיג'
ת
הנכונה ‏
ש תי
הפגרות
שיו
הגל ע
אער א
אגרת ר
י
2
פמתמ
לד ומ
לה ץ
חגרו. מ
ונחחיית
וח א
הבןשאוּם 1
\אמװאוּם:
ת ע
הך\ח/'»'] /
וארות '

נם שז
גי. ך,טצ

7 570*

וה
" וק
וא ,
.
]

-. הלסיתאפלם . - 0 .
בתרא * אחת ארוכה ואחת -ץ₪), סטף)ט ſanctum 48 hunc authorem‏
קצררה כדרך כס" מחבר titudine animi eximium, factæ eſſent.‏
שמחבר וחוזר ומתקן חבורן -סי>6 Quartò, ut acutas & allegoricas‏
ומאריכו ומקצרו ונהתכם ſitiones eorum, qui optimas inſtitutio-‏
הגמרא: עליו אין virtutes morales protulerant, 40- d‏ & פס
וממנו אין לגרוע זולתי רבנן .. שהו0
סבוראי \ שעמרו \ אחרוין 65 מסת De his exiſtimandum‏ .0.12
הוסיפו בו קצת תוספרן 00 : exiguam eorum eſſe utilitatem‏

כגון ברשי: קרושין. ופרִיך ſummo 40 infimum continent.‏ ג magna‏

G. 13. Porrò D. Aſe duo Gemaræ drndapp רב אחאי וחיה זה‎

exemplaria compoſuit, zunXonatdklav . ומסברתם‎
priorem & poſteriorem: unam proli-
xam, alteram brevem: ſequutus omnes הפרס השני‎
authores, qui compoſitos à ſe 11005 re- /

cenſere ſolent emendando, addendo הן דורות הכמי‎ b& ("ר)‎
vel detrahendo. Atque סס‎ pacto המשנה > -מס‎
038;11&:3?\11].6611131'3; סט‎ ipſi 400076 vel- הדור `הךאשת שמעון‎
etrahere liceret nemini, niſi quod Do- > הצרי שי דורו‎
Ctores dicti Opinatores ſive Conjectorer, וצריק ואנ י אנמיינוםאיש‎
qui illam ſequuti ſunt, quædam 41006 - הדור. השני אנטיגנו‎ \
rint: quemadmodum ג‎ Sublimibus 46- סוכו ורְבִי אל עזר בן החרסום‎
cepimus. Ex. gr. initio eρ, At ob- : * ואנשי - דורם‎
הדור השלישי יוסי בן illorum tradi-‏ אס jicit D. 4602064 : quod‏
יועזר איש צררה יוחנן איש depromptum fuit.‏ סתסותוקס-5 tione‏
ירושליםם ואנשי דורכם- ,

הדור הרביעי יוחנן בן 1 ץ 9 4 0
מתתיה יהושע בן פרחירה -ש. שופ-
ונתאי הארבלי : ſunt ſecula ſapientum Miſnæ.‏ 2450 ז= 7

, Seculo primo vixit Simeonju- הדור החמושי חוני המענל‎
ſtus cum ſeculi ſui hominibus. ויהוררה בן מבאי ושמעון‎
Seculo ſecundo, Antigonus Sochæ- - בן שמח וזולתם‎
us, & Doctor Eleazar filius Harſumi, הדור השישי עקביה בן‎
cum ſeculi iſtius viris aliis. מהללאל ושמעיהואבטליון:‎
Seculo tertio , [08 118 Joszeri הדור השביעי שמאי והלל‎ |
Tſeradenſis, 86 filius ohannis זרבי יהורד בן בתיר4ת‎

Hlieroſolymitæ, cum ſeculiſui homini- ונהוניאת בן. הקנרק ואנשי‎

bus. 5 4 דךרם‎
Seculo

- - הלכבותשלש ר . 05
הדור השמינירבן גמליאל quarto, Joannes filius Mat-‏ 560010
הזקן ונחום h29‏ וזולתבט. thæi, Joſua flius Perahjæ, & Nathæus‏
הדור התשיעי רבן שמעון. ה ה Arbelenſis.‏
בן נמליאל ורבי ישמעאל בן Seculo quinto Honiscircularis, Ju‏
אלישע כהן גדול וזולתם ; Simeon flius Setahi,‏ , ואלג 1 das flius‏
הרור העשירי רבי. יוחנן . aliique. .RN‏
בז זכאי ורבי אליעזר בן יעקב Seculo ſexto, Akabias f. Mehaleelis,‏
So‏ ו 4 Schemaja & Abtalion.‏
הדור האחר עשר אלועום Seculo ſeptimo, Sammæus, Hillel,‏
בן הורכנוס ור' יהושע בן פגונות Judas f. Bethiræ- & Nohounia‏ .כז
0 אלעזר בן ער Hakanæ, cum ſeculi ſui hominibus.‏
ואנשי דורם - 7 octavo, Dominus Gamaliel‏ ס[ט560

ſenex 87 Nahum ſcriba, aliique. הדור חשניםם עשר רבי‎

טרפון ורבי עקיבטת | ובב, -3 Dominus Simeon‏ , סתסת Seculo‏
אלעזר בן עװ[,ה והרבר; 5 Gamalielis, & Doctor Iſmael‏ 145

1:;11]:81]8663)10;18 מ[!װס ];)וֹמ%[&ש‎ ):96]6115?. 0
Seculo decimo, Doctor Joannes f. ,
20 כ‎ Elicterf ה לס[‎ = reliqui הרור השלשה: עשר רב'‎
iſtius ætatis ſapientes.
tie undecimo, Eliezer fliuskiyr- . ורבן שמעון וחהכמי דורכם‎
cani, & Doctor Joſua fllius Hananiæ, הרור הארבערה עשר רבי‎
Doct. Eleazar חו‎ Arachi, & reliqui יהודה הנשיא הוא רבינו‎
iſtius ætatis. - |הקדוש ורבי ישמעאל בנוי‎
- 960010 duodecimo, Doctor Tar- של רי וץןםי יו".?#נ'ל"]'?"י וזולהנם‎
phon, D. Akiba, D. Eleazar f. Azariæ, הרבה והם הם סוף התנאיםי‎
aliique plurimi. (מיו) ואלו הן הכמי‎
Seculo decimo tertio, Doct. Meir, r. הומרא‎
Doctor Judas, Doct. Joſe, & Dominus הדור הראשון רבי הייאת‎
Simeon, cum reliquis iſtius ætatis ſa- ורבי אושעיא ולוי ובר קפרא‎

pientibus. ורבים זולתם.‎
Seculo decimo - סוצגטף‎ , D. Judas הדור השני רכי יוחנן וריש‎
princeps (is eſt Doctor noſter ſanctus) : לקוּש וחכמי דורבם‎

ורב,יהודה ורב נהמן ורבאקי quam plurimi. Hiipſi ſunt Miſni-‏ 214
ועולנת ואנשי דורם- corum poſtremi‏
הדור הרביעי רב הכדצת Sequentes ſunt ſapientes Ge-‏ .5ז.)
ורבה בר נחמני ורב = יוסַת maræ ſecundum ætatum ſeriem diſpo-‏
ורב ששת תולתםםז . - -
Primo‏ ,

| ש
/
“
<

6 מאיר ורכי יהודה ורבי „

6
00
י
9
1
40
ה שוס
0
5מ
%
-9
41
%
ג
1א
\110111111
0
] מל
70
Gemm‏
ול
זז%ןוֹטץ}ץ
ול
שו
}5”!7?!)1
binx:‏
ת
0
Mara.‏

2 פרק‎
Primo ſeculo vixerunt, Doct. Hija,
D. Oſchaja, Levi, & f. Kapparæ, cum
aliis multis. נפ לא‎
Seculo ſecundo, D. Johanes, & Reſch
Lakiſch, cum ætatis ſui ſapientibus.
Seculo tertio M. Houna, M. Judas,
M. Nahman, M. Aſe & Oula, atque
ejus ætatis homines.
Seculo quarto, M. Haſda, & Rab-

ba f. Nahmanis, M. Joſeph, & M.

Scheſchath cum cæterlis.
Secule quinto, Abæus & Kabba,
aliique plurimi.
Seculo סואס!‎ , M. Papa, M. Pepi,
M. Houna f. Doctoris אט)ס[‎ , 1. Je-
mar, 1. Zabid, & cæteri ætatis iſtius
homines.
Seculo ſeptimo, M. Cahna & Raf-
ram f. Papæ, item Amimar & Mar-
Zoutra, D. Aſe & Rab Ina: qui hunc
Gemaricorum ordinem claudunrt.
Signa iſtorum habes Pſal. 73. 1. Do-
gec ingreſſzis eſſem in ſanctuaria Dei, ani-
madver tiſſem finem iſtorum. Hic Jan-
Rtuaria M. Aſen deſignat: vox Hebræa

Animadvertiſſem ſignum continet Ra-

binæ: verba Finem iſtorum deſignant
finem authorum Gemaræ. Ab 16 &
ה1‎ iſtis abſoluta 46 obſignata fuit Ge-
mara.
SbS. 16. Poſtea ſequuti ſunt Domini
Sebotæi: qui alias conjecturas propo-
ſuerunt, quorumque; hæc ſunt nomi-
na: M. Aha, M. Gebiha, & M. Ahad-
boui, aliique plurimi.
5. 17. Deinde ſubſequuti fuere Sub-
limes, (q. dicas altiſſimos totius mun-

di) M.) udas Sublimis, D. noſter Na-

thanael, & D. noſter Hai, cum aliis multis.

72258 8

*

עו 1—

9-
הדור החמישי אביו ורבאת
וזולתש הרברק: ו
הרור הששי רב פפא ורב
פפי ורב הונא בוירה דר
יהושוע ורב יימר ורב זביד
ואנשי דורמשי . -

הדור השביעי רב כהנצע.

. ורפרכס בר פפא ואמימר ומר
זוטרא ורב אשי ורבינצת והם
סוף הוראדה - וסימניך עד
\ אבנֶת אל מקרשי אל אכינה
לאהריתבס. מקדשי סימלרב
אשי אבינה סימן לרפינצת -
לאחריתם אחרית האמוראיםם.
ומהם ובהם נסתםם ונחתכם
הגמראת .

(יז) אחריהם עמדו רבנן
סכוראי ואלרה שמותםם רב
אהא ורכ גכיהה ורכ אחדבוי
והרבה זולתכם .

(יח) ואחרי רבנן סכוראי
עמרו הנאונים גאוני עולנם
רב יהודה נאון ורביני נתנאל
ורבינו האיי ואהרים הרברה
ואה"יהם פכל" דור והגר

הכמ" ונכונים וירועי'ז'צל >

(ים) ושלשלרת הקבלרק
מההנאים והאמוראים איש
מפי איש הל4ת היא כתובודה
עלח ספר הישר להרמ'בם
בפתיחת. חכורו הגדולל >

G . 18. Dein-

50
6. 18. Denique; ſingulis ſeculis ſub-
ſequuti ſunt ſapientes, intelligentes, re-
rumque periti, quorum celebretur
memoria.
6.19- Sed ſucceſſionis ſeries, qua
cum Miſnici, tum Gemarici alii ו4‎
aliis ſua excepere, annon conſignata
eſt libro retti D. M. 1. Maimonis in
præfatione ſyntagmatis ſui magni.
0 4 ץ ע‎

6. 0
E ſapientum epithetis, quorum
D nomina non exprimuntur.
Quum occurrit Ali dicunt, de-
ſignatur D. Meir: quum verd inveni-
tur, Junt qui dicant, denotatur D. Na-
than. Ethæc ipſis epitheta impoſuere
ropter factum illud, quod ſub finem
הוריות‎ legitur: ſcilicet quia D. 31-
meonis f. Gamalielis, qui princeps erat
Iſraelis, famam lædere & laudes eripe-

re conati ſunt. Idcirco hac eos pœna [

mulctarunt, ne ulla doctrina ex ipſis
nomen haberet: quapropter decreve-
runt, ut pro D. Meir diceretur, Alii:
& pro D. Nathan, Junt qui affirment.
6.21. Magiſtro autem meo ſapien-
₪₪ illi (quem cuſtodiat Deus miſericors
& liberet) hoc generale pronuntiatum
diſhcultatem movebat inſolubilem-
Siquidem multis locis invenitur, ut
quum legitur Ali, D. Meir unà ſimul

in eadem Baraita nominetur. ſicut C.

apud ver-‏ ו cap. Tres qui‏ ברכות
ba, Quinam ſunt idiotæ? ubi legimus‏

Diſſentiunt alii & D. Meir: & ſimiliter

locis 41 Deinde מ‎ ſive Ba-

הליכות עולם .

הפרק השלישי

לב) בבימי = ההכמיכט
אשר לות נקנו בשמורז
אחרי" אומריםם רבי מאיר !
יא רבי נחן: והעלו להכם
אלו חשמות משום מעשרה
שהיה בסוף הוריות שבקשו
לול ולעקור כבורו של<
רשב'גנשיא ישראל וקנסינהו
דלא לימרו ‏ שמעתת:ת.
משמיהו . ואסיקו לרבי
מאיר אחריםם . ולרבי. נתן
%\\א. 3 ל+ .
(כא) והיה קשה למורי
ההכם נר" על זרז הכלל:
קושיא נצחת שהרי נמצנה
בהרבה מקומות רתני אחרים
ורבי מאירגבי הדריבבריתא
אחת בברכור פרק שלשה

רפליגי אחריםם ורבי מאיר
וכו במקומות אחרים. אחר
כך מצאתי בבריתות שאומר
שכשהיה רים אומר רבריו
בשם אלישע בו אבויה אשר
בשם אחר יכונה אז היו
אומרים עליו אחרים אומרים
והתוספות כתבו הך אחרים
אין זה ריים. והכי נמי איכצת
|טובא יא שאינו רבי נתן* -
(כב) כ מקום .שאתה
מוצ משום 'רבי ישמעאל=
אמר תלמיר אחד לפני. רבי
עקיבאת מוכח .
raitoth‏

שאכלוגבי איוה עם האר

8
ת
את
ת
0
0
ה
damen‏
240
ram D‏
7
שס
2
הה
| וו6
וו
8
4
שוו

."

ו
1

ם
אשר
אח""
"אֶ
וו
ו
לל
עע
א
משמיי
מאך
\”אָ
2
הונ
לשא
כהרנך
ש
אז ,
שאכלו
נל
ו נ

הקמ

יד
י
אלמךוֹס
י

את

כ
א
;ימר ו
ג
ו

Papa Samuelis.

- 66 ומוק‎ f. Rahbæ.

| שער ראשן פרק ג‎ = | 7
raitoth reperi quod 0104018 , quando- דערובין. שהוא‎ (0)
cunque D. Meir ſua verbaprofert no- — ε רבי מאיתה אשר שמש‎
mine Eliſæi f. Aboujæ, qui cognomi- הררין‎ 1 . e שניהם‎
natur Alius; tum hæc 06 60 reperiri, יכא דראיכ 4ת הרני‎ ,
Alii dicunt: ſed additamenta 6מטסום‎ hic ́””c
Ali non eſt D. M Meir. Ita (כר) לפני הכמיםם הכם זאוומום‎
ſæpius occurrit, Sunt qui dicant: cum שמעון בן עזאי ושמעון בן‎
tamen .כ1‎ Nathan מסת‎ deſignetur. — ¹) . —
6.22. Vbicunque reperis, Nomine דמא הק הסד ו ם‎
D. Vinaelie diſcipulus הוש‎ dixit co- (כה) רבותינו שבארץ‎
ram D. Akiba; confirmatur cap. - ישראל" רבי אחנת רבותינו‎
ערובי".700)‎ eum 646 D. Meirum, qui - טבבכל רב ושמואלל‎
utrique in ſchola miniſtravit. . שבבבל‎
6.2%. ים -061 סנהדרין-1.000.ק04‎ ₪5 en |
tur, ubicunque reperitur, Qui 77 יכה לפני חכמים‎
coram ſapientibus, hos eſſe Simeonem וי מרב‎
+ AzZi, Simeonemf. Zomæ, Annam.
Ægyptium, & Ananiaam. (כז) דייני גולה י‎
6. 24- Doctores noſtri qui ſunt in ₪- שראל‎ 4
ra Iſraeliæ, deſignant D. Aham. (וכח) דיינא ארץ ישראל‎
6- 25. Magiſtri noſtri in Babylonia, רבי אמי ורב אטיי‎
deſignant Rabum & Samuelem.

וכט) רייני רסורגת רב Diſcenter coram ſapientibur,‏ .6.26

invenitur quum Levi, qui ג‎ Rabo הונא ורבי יצחק . -מ1‎

ſtitutus fuit, indigitatur.
6. 27. 1009008 captivitatis, 06 Kar- דייני דפובס בדית4ת‎

G. 28. Iudices terræ Iraelis, ſunt D. רייני דנהרדע4ת‎ ()

: Ami & M. Aſe. V : רב אחא בר מניומי‎

6. 29. Iudices Souræ, M. Houna, 6

D. Iſaac. סבי דסוראת רב‎ - :
6. 30. Iudices Phoumbedithæ, M. 2 ה?.נלאַבן)רב ,,?;רא‎

3r. Iudices Nahardez, M-Aha f. סבי דפוכם ברית4‎ (35)

Manjumæ.

6- 32. Jeniores wuræ, M. Houna & . עינא ואבימי בני רחברק‎

Mag. Haſda. אג‎ )
5%33 Seniorer Phoumbedithæ, Ena Rm 891 ה‎
> רבהיורבחמסת ו. ה.‎

Ce-‏ .34 .9 2 ג)

הליכות. עולס. .

§. 34. Gemarici Phoumbeditha, Rab- כלה) אמוראי דנהררעא‎ : .

H. 35. Gemarici Nehardeæz , M.
Hama. 4
66 Dicunt familiares Rabi idem
eſt ac 4 dicatur M. Hammenouna.

(לך) אמרי בני רבי רב
המנונא + ל.

ſeremias.
, 6. 38. 7 de ipſo in Occidente, > ירמיה‎
-כז‎ Hanina- להתיש בה. . שול‎
) ..פן‎ Mirrunt inde, D. Fliezer. (לח) זמרו עליובמ יב3‎
6. 40. Gnai, M. Joſeph. רבי חנינא - י‎

.1 Eradicans monter, R abba ſo- 2
cius ipſius. 5 hinc hujusmodi epi- (לט) שלהו מתכם רבי‎ ,
theta aſſequuti, quod M. Joſeph con- .. אליעזר‎
ſtitutionum ſive Rhaork am Perku
eſſet, ut eas eo modo, quo in dinaitra- (מא)סיני הואת רב יוסת‎
ditæ crant cognofearer; Kalb ערקואַ ה= רברע אברג .. סוסו‎
acutus & fubtilis ונקראו כן לפי שרב יוסף היה ט‎

4A2. Parvus aduſtus crure, is eſt D.
Zaga imdheue nomen habet, quod in בקי במשניורז .כנתינתםם‎

מסיני - ורבדה הירח חריף - accenlſa fornace ſui experimentum‏
ןמפךלפל - ceêret, num in ſe an bam aler gnis‏
שו + : - 120060163 016 quodam‏ 0060 ). תחס
(מב ) קטינצת חריך שקי * 5טן6 crura‏ ס&מװ:]מןן]ג%שמב' 1%(6.;7?#11»1
הוא רבי זיראת * ונקרגת כן fuere: atque; hac de cauſa hoc‏ 200112
לפי שהירה בורק את עצמן ili nomen impoſuere. Parvus autem‏
בכבשן שכ־לי אש אי שלמצת Zera brevi erat ſta-‏ .1 גנטף, dicebatur‏
בירה \ אור שלל גהינםם > tura: quemadmodum legimus Cod.‏
יומא הר יהבו — רבנן cap. Qui conducit.‏ מצע"
עינייהו ואיחריכו | שקירק לא ו ו a3. Kala‏ (
ומהאי טעמא אסיקו ליןך- - = ſcribitur abſque dages ter*‏
האי שמא. in N‏ הה מום Rabba ſocius M. ſoſephi‏
זירא איש קצר הוה כראותא " \ 15 80000 ב & fne,‏
במציעא פרק השוכר ו bæ præceptor ſuit ( & ſicuti 6 multis‏
י - Gemaræ locis nan⸗ Abæi nomen‏
- י נס 1 atur autem‏ ץ era Nahmani.)‏
”(ס?(וֹס)סרכא חכירו של אכ" -₪ Abæus, quia ſui præceptoris pater‏

-

Nahm
10
שף[ט?‎
וה‎
men,
ו‎
06
At 0
ת‎
ף‎
7
erat,
ת‎
ת‎
Jarchi
ex א‎
Coc. t
א‎
00
[
סג‎
חמות‎
ול‎
ה‎
7
א₪‎
ת‎
ש‎

ף
-
י
Keti⸗‏
7
erz‏ 0
4

[

וו

ל

המו

0
ונית

ל

כ ח

ל

ל

מא
על;*/ר |
וֹני:;,ראן
נ ג
סוו .
לולו

יו
חא 97
לו ט
ננמ י
טה :
'מא ן
עניחי
% איץ
נמצשאכ

.

ו

cebatur Nahmani: nam Rabba erat f.

Nahmanis, qui in Gemara celebris eſt.
Itaque ob patris ſui gloxiam, ne diſci-
pulum nomine ejus vocaret, etiam ho-
mini extraneo qui idem habebat no-
men, nomen mutavit, ipſique Abæi
cognomen indidit: hoc obſcurè indi-
cans ejus & patris nomen 10001 616
At quidam contrarium aſſerunt: pri-
marium nomen fuiſſe Abæum; ; 04
quia Rabba flius Nahmanis eum in
familia ſua educaverat, & legem docu-
erat, quod pupillus eſſet; inſigne קו‎
nomen indidiſſe, ſc. Nahmani, quod
fuerat nomen patris. 06 explicat D. S.
Jarchi C. Rabba is erat D. Hijæ
ex fratre nepos: ſicuti legitur cap. 1.
פסחים.00י)‎ . Præcipuum nomen fuit
Aba: at ג‎ diſcipulis dicebatur Rab; ג‎
Doctore Hija verò, Filins ducis mei, fer-
mè 40 ſi diceretur, filius principis: ex
illo Satrapæ & duces. Ipſe autem D.
Hijam nuncupabat Habibi: 0 ſi dice-
retur, qui mihi מו‎ pretio es & dilectus,
aut patruus meus: nam Chaldæo Pa-
tuus ejns redditur frater patris eus;
ſed abſorptæ ſunt literæ quædam (ſc.
duplex & &c.) tantum ad contractio-
nem, pro more in abbreviando rece-
pto.
6. 44- Samuel dictus fuit Arjochus:
quia מ1‎ juribus ipſius ſententia præva-
lebat; & Arjochus re gis etat nomen,
regni autem jus revera jus cenſetur.
Si etiam velis, quia legimus Gen. 14.
1 . Arjochus rex Ellaſaris: . 0. Samuel
rex erat in ſingulis ſententiis; ſi inter-
dicta excipias- ubi ſecundum ipſius
G 3

7 שער ראשון פרק ג'

ב"אלף בלא דגשות היבירז:
ורברה חכרו של" רב יוסף
כתוב בה'א ברגשות הבייית:
והוא רבו של אביי ושל רבא
ושם אביי נחמני כידוע
בהרבה מקומו' בגמרא ונקרא
אביי לפי שהירה שםם אבי
רבו נחמני והוא רבדה בר
נחמני המפורסםם |בגמרנת
ומפני כבוד אביו של4ת
לקרותו בשמו ואפילו לארֶם
אחר ששמו כשמו החליף
לו שמו וקראו בזרה הכינוי
אביי רֶמז ששמו כשם אביו '
ו'א להפך דעיקרשמו אביי
הוה ועל שם שגרלו רברק
בר נחמני בתוך ביתו ולמדו
תורהו שהיוה יתוכם השיאו
את שמו נחמני עלד שכם
אביו וכן פר/שי בגיטין ; רבה
בר אחוה דרבי חייא דאיהו
בר! אחתירה ררבי חייא
כראיתא פרקא קמא דפסחים
ועיקרשמו אבא ותלמידיו
קורין לו רב ורבי חייאקורא
לו בר פחתי בלומר בן נשיא
מלשוןהאחשדרפנים והפחו'
והוא הירה קורא לר' חייא
חביבי כלומר יקירי ואוהבי
או דודי תרגוכם דורו אה
אבוהי והבליעו אותיור1 אך
למחסור כמנהגם בקצור .

(מר)שמואל היו קורין לו

אריוך על שם שהלכה כמותו
ſenten-‏

4 , וו ערלם‎
ſententiam ritus non obtinet, quemad- היה ודינא‎ ͤn ;%?גנמ,נ | = בדיני: ואריוך‎
modum, favente Deo, docebo. 1090- דמלכותאת דינא < אי נמי‎
que; dictus idem fuit, fractura Regis. משובם דכתיב אריוך מלך‎ . ?
- 6.45. 11010 S. moris erat ut M. Jju- וֹ(&מ . אלסר כלומר שמואל היך‎
dam diſcipulum ſuum vocaret Scheni- מלך בכולהו מילי אלנת‎ 0.
nam (Cod. כתובות‎ cap. 244 :* באיסור דלירת. הלכתצת‎ 4
alibi ſæpius) ac ! 8 ſapientem ma- כוותירה כמו שאני - עתיר‎ | %11]1\1)1(
ni acuminis. 0
2 6. 46. Vbi ſimpliciter occurrit M. „ ;ז%צ ; וץ*ה ןכז היוקורין‎ ?0}\\?
Tudas, intelligitur NI Judas n. Magi- כא‎ - , %);:
ItriEzechielis: וסט‎ ſimpliciter ſvepræ- מה) וש מ!וֹאל הוד ווס‎ ,
ciſe Kabla⸗ Rabbaf Nahmanis. Vbi הדה הלהל‎ , u⸗
præciſè M. Nahman, אס‎ ſententia D. ו הדה‎ 0
S. Jarchi גיטין תו‎ cap. 4 libellus re- שיננאי בכתובות פרק נערה‎ 4
pudii, intelligitur M. Nahman 6 Iſaaci: ) - וכן בדרבה מקומות‎ | 1
. 78 in additamentis, M. Nahmanf. [4- שיננה הכס מהורר: כלרב‎ 0
cobi eſſe dicitur. Qui rationum funda- ם .. סתח‎
mentum hac in re examinare, , אקןט6‎ ( ”ÿMBVd ת‎
inſpiciat additamenta in locum cita- ק ס (מן) סתם הוא רב יהודה‎
tum: non enim hic locus, ut plura ad- ברידק דרב יחזקאל וכל=‎ ַ 5.3;
dantur, permittit. 2 0
6. 47. M. Houna eſt diſcipulus Sa- An re wee an נ‎
muelis; ſicut paſſim in Gemara pervul- ת רב נחמן. בר יצחק לרער]‎
gatum eſt. Eſt & alius M. Houna, ב בניזטוז ו כ% ו‎ 0
nempe Samuelis præceptor: quod his = | ו‎ mum
diſcitur verbis Cod. πcap. 1· Quæ- חס ולרעת ותןםפװ';? הוא רב‎
שק‎ Samuel?à M. Houna, Vnde oecupa- ם נחמן בר עקב והרוצרה‎
to in ſandtis liquet, illud eſſe vitiatutmn. לעמור על עיקר ראיותיהן‎ .
Sic alibi. - ו בזה יעיין שםם בתוספורת‎
69 Quum verò dĩcitur )24704 ſan- לת וכאן אין ומקום‎
Rus, intelligitur D. Simeon f. Mena- Dl
ſæ, & D. Joſe f. Meſchullami: qui את | (כ) רבהונא הוא תלמירן -ו‎
tæ ſuæ partem tertiam legi, tertiam - של" שמואלה. כמפורםר‎ %
סג\ףגמ%\)%;\כ\};ססצץװ'‎ tertiam operæ im- ת(?;: בהרבה מקומור] בגמר. ה‎
pendebant. . 4
. 6- 49. Per Flios ſanctorum denota- שהו7‎ Be, 2 Pa
tur D. Menahem f. Simonis. At qua- מע פרקא קמא‎ W

;־וֹ:זוּ]:לין בעא מינירה שמואל 40] hoc nomine venit, ſe. Filii‏ סיו

ראשון פרק גו
quidem 0 pecuniæ‏ סת rum? Quod‏
imaginem oculos conjiceret: uti vide-‏
eſt Cod. de Idolol.‏ סץ
6 50. Vbicunque legitur, docet M.
Saphra verbis unius ex familiaribus
Ribbi: unas iſte eſt, qui inter ejus 5
dotibus excellebat. Ar quis ille? Do-
minus Camaliel. D. Iudas princepe, eſt
D. noſter ſanctus, qui Miſnajoth com-
poſuit. Eſt & alius judas princeps, ſed
%ס‎ authoribus Gemaræ: uti Cod. de

Idolol. oſtenditur cap. Non conſtituunt.

6.61. Pronunciant ſapientes L. M.
Magiſtro Döctor major eſt, Doctore Do-
minns, at Domini titulo praſtat nomen
proprium. Vt Simeon juſtus, Schema-
ja, & Abtalion, qui ſic excellentiæ cau-
ſa ſuis tantum nominibus veniunt:que-
madmodum etiam Prophetis titulos
non præmittunt.
6.52. Semper Magiſter & Præce-

ptor de iis accipiuntur, qui è Babylonia
gradum acceperunt: uti quoties occur-

rit Doctor, 06 ס6‎ qui in terra Iſraèl,
eſt promotus. Nam in Canaane ma-
nuum impoſitio idoneos reddit, ut 0
pœnalibus juribus decernat: quos Do-
ctores vocant. Nam ſcriptum eſt Ex

Od. 22. 9. Ad ipſos magiſtratus venito

negotium amborum: at non eſt ullus ma-
giſtratus niſi qui judiciorum peritus
manuum impoſitione gradum ade-
ptus eſt, uti 8 Sanedrin liquet. Hinc
eſt, quod mults Gemaræ 10615 repe-
rias, M. Zera, & D. Zera: cujus 6
eſt explicatio Cod. )D? מזט6,‎ an-
tequam ח1‎ terram Iſraelis aſcendiſſet,

dictum fuiſſe M. Zeram; at poſtquam

58 שער
מרב הונא מנין לטתעסק
בקרשיםם שהוא פסול וכן
במקומות אחרים . - \

(מח) קהלא קריש הכם
רבי שמעון בן מנסיא ורבי
יוסי בן משלכם | שהיו
משלשיםם, ימותםז שליש
בתורה שליש בתפלה שליש
במלאכה .

< \ (ממ) בנן של" קירושין '
הוא רבי מנחכם בר סימון
ואמאי קרו לירה בנן שלה
קירושין דלא הוא מסתכל
אפילו בצורתה דזוזיכדאיתא
בעבורת אלילים.

00 כל היכא ראיכא תני
ברספרא משום הד רבי רבי
הר המיוחר בבניו ומאי ניהו
רבן גמלאילל . רבי יהורוה.
נשיאה הוא רבינו הקדוש
שחבר המשנרה | ואיכא
אחרינא רבי יהורה נשיאה
ואמורא הוה כרמוכה בעבור'
אלילים פרק איןמעמירין -

(נא) אמרו ז'ל גדולמרב
רבי. וגדול מר' רבן -ונדול
מרבן שמו. כמו שמעון
הצדיק שמעירה ואבמליון
שנקרא כן מרוב מעלתכם
בדרך הנביאים שאין מכנין
אותם .
(נב) כל רב ומר מבבלל.
60

הלכות עולם | 66

ed perveniſſet, poſt manuum impoſi וכל רבי מארץ 'שראל"‎
נתסתסה‎ vocatum paſſim Doctorem ו שבארץ ישראלד הון‎
Zeram. - י לדוז דיני קנסות‎
6. 53. Cæterum de ſapientibus Miſ- y M⸗- m
næ nullibi invenimus ‚quenquam Ma- ןל . יבא דבר שניהב=‎
ו‎ dictum fuiſ- gsw ';;?ךי; א י‎
8 אין וים‎

Fe M. Mari dicebatur f. Rachelæ. 6
Samuelis erat filia, eamque captivam ומ וסמך כדאיתא בסנהררין‎
in uxorem duxerat alienigena 5806 חהו שתמצא בגמראבהרבה‎

מקומות רב זיראו ורבי זירא poſtea proſelytus nomen (ipſi Iſſour-‏
ומפרשים בכתובות שקורם -טת giora.) cum 0 M. Marim ante‏
- שעלה לאךץ וישראל" היו concepiſſet, honoris, cauſa à ma-‏ 59 סק
קורין לו ”בר זירצת ולאחר . tre filum omnes cognominanmnn.‏
. : 0 גוטסס.
שעלרק ונסמך נקרא רבי Quum ]6 commemora-‏ .1 6

na, intelligitur D. Meir; præ-‏ 2\/]1:־1:111
הוזראי ק : 1

ciſè Additio D. Nehemias; præciſè
Narratio (ſive Lev. exp.) D. Judas; .
(1ג) ולא מצינו בהכמי præciſè Narrationes (NQum. &c.) D.‏
המשנה מי שנקרא רבומר.

Iſmael; 5 .כן‎ Akibæ men-
ר מרי כר רחלבת שמואל סף 8 tem exprimebant, quod‏
diſcipuli. Hujusmodi abſolutè & præ- ! היתה ונשבית ונשאה נכ‎
ciſe proponuntur: quia Ribbi Miſnam ונתגייר ושמיה איסור ניורא‎
abſolute & præciſe ſecundum iſtorum ורכ מארי הורתו שלז‎
ſententiam proſerre ſolet. Attamen בקרושרה היתרה ומהמ‎
rum ſententiam abſolutaà Miſchna ex-
rimi ſtatuat: quemadmodum dicitur 3α ותניתיו‎
Poa. מג לה‎ , Hæc י1‎ Menahem f. D. dabiß
מאיר ר ₪ Ioſer verba ſunt Miſehna abſoluta:‏
נחמירה יסתםז ספרא רבו .

alibi paſſim ſimilia.
6. 55 Quoties D. Ioſua ſimpliciter יהודרה. סתם ספרי רבי‎
is eſt D. Joſua C. Ananiæ: D. Eliever ןכרלהו אליבא‎ . Onyp:
ſimpliciter, D. Eliezer f. Hircani. D. דרבי עקיבא משוםם דכולהן‎
Iudas præciſe, is D. Judas f. Elaæxi. D. תלמידייהו וסתמרן‎
Gmeon præciſe, is D. Simeon f. Johæi. דרבי הוה רגילט למסתבו‎

Iohannes ſacerdos maximus, is *1- אדעתייהו דהגי' אבל זימנון‎

tathiæ, qui Macabæi fliorumque tem- דקיסו ליר; לגמרא שיש‎

poribus vixit. 1. 4 7 Clavitü; D.
Akiba erat filius, ; dictus quia D. — &?;%;%ת יבסחמןפ על‎

0](58\06!

מו
וקר
האל
א
וכ
והו
חמ
מר
לה
1
ור
ווא.

0
המשנת
י
תה
ול-
ווכ ע
נקוש

07
מטי".
למיו
י
מ

habemus in pio quodam, denotatur D.

2 שער ראשון פרק ג

Akiba calvus erat: quemadmodum 06 אחרים כדאמרינן במגלדה‎
סס‎ teſtatur D. Eleazar . ז דברי רבי מנחם ברכי -מוסס, אג2.‎
nes Iſraè lis ſapientes coram me ſuntin- יוסי סתימתאה וכיוצנן בו‎
ſtar putaminis allii cujusdam, hoc cal- * במכומות אחרים‎
סץ‎ excepto. .

ונה) בל רבי והושע Quoties occurrit, Exemplum‏ .6.56

: 7 . תכ האמוד \ במשנוה‎
Judas 6 Elaæi D. Meir, is eſt D. Neho- . וה‎
ræus: qui iſtis nominibus cognomina- ; הוא רבי יהושע בן חננ'ו‎

רבי אליעזר סתכם הוא רבי nominibus cogn‏ א dul‏
tus fuit, quia ſapientibus in ritibus fa- .‏
הלו עזר בן הורקנוס * )2 alias nomen‏ סגכוֹסע%»?%־:]ץ 11:166111 0 cem‏
+הורה סתם הוא רבי יהו 77 .1 erat D. Nehemias: ut dicitur cap.‏
בן אלעאיי רבי שמעון סתם ערובי
הוא רבי שמעון בן יוהאי י ₪ סאצק Omnis D. Eleazar‏ .57 .9
יוחגן כהן גדול הואת יוחנן -6111908 commemoratus in Gemarais‏
בן מתתירז שהירה בימי Eleazar f. Pedathi.‏
חשמונאי ובניוי רבי יהושע — 2
בן קרחה בנו שלל רני 11 TRACTATUS‏
עקיבא היה ונקר4א כן לפ' formulis Gemaræ: quem in duo·‏ 196
שרבי עקיבא קרה היה כמו diſtinxi capita.‏
שאמר עליו רבי אלעזר בן

Prima capite docentur vocer ac phraſer, עזריה בלל חכמי ישראלל‎

guæ in Gemaraæ paragraphis occurrunt PR לבפני ב־קלוּפת השוכם‎

diverſe. .
Capite ſecundo exhibetur conſuetudo ac m מ הום‎
70000 legitimè objiciendi, & ritè :0- (נו; כלר= מעשה בהסיד‎
dinatè de ושללס‎ in Talmude conferendi, אחד הו רבי יהוררה בר‎

denique rem propoſitam pertractandi-
atque 06 ſingulis huc pertinentibus om- אלעאי רבי מאיר הואת ר‎

נהוראי שהיה מאיר ומזהיר . 5
בני חכמים בהלכה ושמו nia verba aptè diſpoſita ſunt.‏
רבינהמיא כראיתא בערובין CADVr A.‏
58 : \ 0

עז) כל רבי אלעזר סתם. .. ל
Voties hæc occurrunt, Excipi-‏
Q unt, Opponunt iſtud, Imi. האמור בגמרצק הוא רב'‎
gnat, Diſputamus, denotatur אלעזר בן פרתי‎
objectio, ſed cum differentia quadam.

7 מ

0 . | הליכות עולם‎
6- 59. Quia exceptionis ſve confu- שער השני...‎

tationis vocabulum quadrat, cum ob-
jiciens adverſus Gemaricum Docto- vrnpen בדרכי הגמרא‎

per Miſnicam aut Exoti-‏ זוטו
rem excClpit pe XOtI 2 „2,‏

cam doctrinam: nam Gemaricus Do-
7 contra Miſnicum venire מסם‎ po- „„rloy קפלק הל?סון כסול?ת קענות‎
teſt. verum exceptionis vocabulum
etiam invenitur, 1קם‎ ex ipſa Scriptura + 9סל בסוגיות הְנור? מוכות‎
contra Miſnicum Doctorem objicitur.
Ex gr. Cod. de Idolol cap. Non conſti- הפלק פשני בלגילות קפיות ע ככונס‎
zunt, in controverſia 1. 81 &
Magiſtrorum, Excipiunt, at dixit Mo-

ווספר ופתכו בסקוכם ומונסיו. ולוב?יו

וכל עכיכיו דבל דבול על 6ופכיו - manus noſtras‏ מ1 etiam tu‏ -סז ſes Ex‏

dabis, &c. ſimiliterque aliis locis.
6.60. Porrò vox Opponendi locum ,
habet, ubi פנטף‎ difficultatem movet & Z הרא‎
profert conſtitutiones Miſnicas & Ex- ינח) כ מתיבי. ורמינהו‎

ומתקיף והוינן לשוןקושוא הוהו הפלקקס oticas, quæ ſele mutuo‏
הם אלא שהם מתחלפים .

pariterque אסץ‎ iſta quadrat, quum
Scriptura Scripturæ opponkeur ubi
dicunt, Opponunt Kripturas alteram
alteri idque; multis locis. 8 en עם) בענין‎
0 Impugnandi vocabu- .שייך בשהמקשה משיב ע‎
Ium quadrat, ubi Gemarici Doctores האמורא מכח משנוה או‎
alter alterum ingenioſa inventione & בריתא כי האמורא אין לו‎
conjectura communi impugnant 50 כח לחלוק על התנא ומצינו‎
carpunt; non autem virtute ipſius Miſ- לשון תיובתא על התנא מן‎
næ, aut Baraitæ, ſive exoticæ doctrinæ. אין‎ E הפסוק' בע"א‎

Similis eſt ſigniſcatio 85 Infringit, מעמ”ריןכמחלרקח ר' אלעזר‎

& Traducit, quæ multis locis inveni- ורכנן + מתיבי ויאמר משרק‎
mr. Ex gr. Infringit Magiſter 4040 גם אתה תתן בידינו וג ובן‎

capite, ,7 calceum exuit: & capite, במקומות אדורים - ש‎
Non conſtituunt, Illud 2 Doctor 2 0
Abhou: verum enim verò ob ſermonis duropu/ (ס)‎
diverſitatem, & peregrinitatem, quia יתורז‎ .2
talis in Gemaricorum Rab ם1‎ & 7 1 . emn
Aſis ſyntagmate non invenitur, ferunt . ; שננת‎ „ Er
quidam hos Magiſtros, M. Ahæum 5 ' כיא 4 קש‎

אם
עס

ג
funt.‏
0
מו
comp‏
ſcripl‏
6ו
וו
וק
ך
0
6ס
1t. §‏
ה
nemo‏
ת
סל
ו
ו
ה
\אָנ\\סצ
את
א 0
א
וו
ת
את
ו
ף
ו
ל
00
וק
.
מו
Arer‏

ג ל

ו ה
ו ת

ל י
1

₪
חס א

0
N‏
חא
לד
en‏ 1
הפמוק
ל\וֹכ\י\';
ע
גס אתן
נקמו

ל
שש
סותו-
ת

2 שער ראשון פרק ג

6 160 ;616 מסת Abhou Gemaricos‏ .כז
Diſputatoribus quoſdam, qui addi-‏ .כז
tamenta quædam Gemaræ inſerue-‏
-ס+ נסט קדוש' runt. Sicuti initio Cod.‏
ta Gemara uſque ad hæc, Atiſtud de ar-‏
gento unde nobis conſtat, eorum verba‏
complectitur, qui additamenta con-‏
ſcripſere: quemadmodum Dei auxilio‏
præcedentis tractatus cap. primo me-‏
mini. Invenire etiam eſt verbum Im-‏
pugnat de eo, qui neminem impugnat‏
ſeipſo Miſnæ‏ מו præter ſeipſum: qui‏
verba demiratur, quæ veriſſima agno-‏
ſcit; ſed miratur quæ ratio ſubeſſe que-‏
at. Sicuti initio c. Qui deponit, Impu-‏
flius Hamæ, Ecce,‏ 5ותוס ₪ gnat illud‏
nemo rem acquirit, quæ mundum in-‏
