es non poteſt efferri poſt ſcheva hinc כז‎ ejus loco venit. En Tibi

B. L. הסנס‎ Talmudici Tyro, cui ſeribo, uſum etiam Grammaticæ

in difficultatibus Talmudicis rectè intelligendis. Cæterum multis

locis in Talmude deſcribitur regula מדאצטריך‎ , ex quo in סמו1‎ Uſus
XXVI. F. 26. unum tantum exemplum, in gratiam Lectoris plenius

allegabo, זט‎ ſic etiam quomodo exempla regulis applicanda ſint diſcat,

& ſic ſine Magiſtro, melius autem cum 60 in Talmudicis pro fieiat.
(Ehhh) In Lege, oſtendi ת‎ prima mea Clavi Rabbinica, ]10 enim

„

magis .
ſet & ul
quia Le
] 01
femini⸗
וש‎
ף‎ tan
יא‎
י‎
77
permu
none in

1 ת =

וס
Pentat. N‏
pro‏ ף
0
ף
0

0

. מל‎ uce

ת1
ו

-.1

ף
ץ 0
}\1[[(0 4 ]װ[
[ ס[ץןוֹ 0
ף
&תסקס 18
0ס 55

י
שם וה
שם נו
להקשת לר
הי' ר
נראעטרך
המ'עוט למו
מנה אס
לאכןלמהלי
השים הל

—
ה
ומז ת זן
יתשמך וו
סיחפקר (*:ונןו;ץנ!
ו
cui verbo‏ תי
te.‏ מוח

4 ו?ת&'מװ'זץ 6

|| 9 טאון,

חט מפר נון;
ש[.ז 2 ו
.

--
. &ם]סס\װ}מוֹטנן
-.

.

םש]&;ת[}&&ת&ס

י
- 0

-

magis ועוץ‎ ; ſic 10111066 quæri poſ-
[diminutione, exceptione [ pro

quod tamen doceretur per ſingu-

minæ, unde concludo Viros eſſe

3
/

ris in ipſo etiam Chriſtianismo.

פ \ מוגית התלמור:-כו.
נפקאפויש לומר דעל כרחך
צריך לתפוס המיעוט עלל
= הנשים רלשון פשיטה משמע:
נשים יותר ואם כןהוהאמינא: 66סגם פטקס fœminis, eadem non‏
> נשים בכלל הן * וגם למדתי nota univerſalitatis‏ [סץ ] plurali‏

ſet, & uſus hic vocatur מראצטריך‎
גוטף‎ Lex opus תססטגת.‎ ,77

larem, 06 mulieribus זט‎ dictũ eſt.
Et ſi interroges cur annotavit plu-
ralem, ut includat Viros, quia
permutatio opus habet annota-
tione ſingularis ut excipiantur f-

לןמיעוט בהדיא לנשים והוא.
הריןגם אנשים אינם בכללל

ריבוי לאנשים בהדיא אבלז

con- לה'פוך‎

—

S. L. I. appellare licebit Judæis D legem eſſe non tantum‏ 6מס

Pentat. Moſis, ſed totam etiam S. 5 . hic verò indicant Pentateuchum,

quod pro diverſa materia facile diſtin guet rationalie Lector.

(iiii) Pluralir)) [ס‎ generale rei, nomen collectivum, vel

quomodocunque hanc PHRASIN, ſeu uſum ſpecialem exponas.

.)6646 ( Singularie מיעום‎ vel ſpeciale, exceptio כ‎ univerſa-
litate. 2

) 777 ( Viliorer, œminas hic viliores vocat, alludens ad ſenten-

tiam Judaismi, 4טף‎ genus muliebre vilius habent מנל‎ ;; 6

inyenitur formula præcum, 4טף‎ Viri 6 gratias agunt, quod 605

non fœminas ſed viros naſci voluerit, atque ex eadem cauſa mulieres

4 multis præceptis excipiunt, זט‎ aſcenſione Hieroſ. מ1‎ tribus feſtis 6
qua Deut. XVI. ס.1‎ 23. &c. aliisque, quia מו‎ Lege ordinario ſer-

mo 40 Viros, qua de סץ‎ plura תסה‎ addimus, alibi enim Theologica

hic Philologica brevi calamo tradimus: Id ergo hic ſupponit conci-
ſo ſtylo ſcribens Auctor, unde patet ſententias Judæorum intelligi
debere 44 elariorem intellectum difficillimi, & plene imperſcruta-
bilis operis Gemarici. Et ſic qui Chriſtianorum ſcripta vult intelli-
gere eorum fundamenta ſcire prius debet, en quod in Judæis mira-

Mmm

- \ ק" אנשים מנשים קא משמע.

: < מחמת סכרא כתב רחמנצאת.

* סוגיות התלמור - כו.

contentos in plurali, atque 11 0
ita non eſſet, cur opus habet exci-
pere fœminas, cum patcat ex ar-
gumento à minori ad majus 4
Viris continentur in ſingulari
multo magis fœminæ, reſpondeo
non poteſt eſſe quin ſingularem
(vel diminutionem) intelligat
de fœminis, nam phraſis illa ma-
gis auditur de fœminis, & ſi hoc
ita, putaſſem fœminas intelligi, 6
ex Arg. à minori ad majus di-
diciſſem in quæſtione de Viris
debere eſſe ſingularem ) vel ex-
ceptionem à fœminis), hinc
fingularem elare applicat foemi-
nis, & recte Viri ג‎ rebus fœminas
concernentibus exc'piuntur, ip-

ſa ratione duce, סחום‎ permutatio

clare adſceribit pluralem Viris, ſed
ti argumentationem inverterem
dicendo, dici poſſet מסם‎ opus eſt
eum annotare ſingularem ad fœ-
minas, nam quia opus habet plu-
rali ubi agitur 06 Viris, 80010
minas non eſſe contentas in præ-
cepto quod ſpectat Viros, ſi enim
גזו‎ non eſſeét, non opus haberet
plurali, quia eſt argumentum ב‎

minori ad majus ubi argumenta-

mur ad fœminas, quid velles op
ponere, putaſſem nos Argumen
tum א‎ minore invertere poſſe,

להיפוך קשה למה לי מיעוט
נשים הא מדאיצטרך ריבוי
לאנשיםם שמע מינרה נשיכם
אינס בבללדאסלא כן למה

ליההריבוי והלאקו מנשים
נפקא מאיאמרת דה'א ניליף

ק'ו להיפך נשים] מאנשיבם
דאינםבכללזה אינו והלשון
משמע רנשים בכלל אלגת

צריך לומר בוודאי המיעוט

אין צריך כדקאמררת אך
כתיב לריוקא ה= אנשיכם
בכלל הן ואם תאמר אם כן
למהלי זה אינוקשרה אלנס
להיפוך צ'ל ורו' * או חזר

מדבריו ללומר זרה להיפוך .

קשה וכן עיקר בדלקמן למה

הריבוי לאנשים הא מדיוק+ת

דמיעוט נפקנת ר'ל דבנת

הריבויילרייק ה= כהניכס

אינםבכללי ואם תאמר מנא

לןדבאלמעם קטנים דלמא

אררבה בא לרבוות כהניכם
והכיהוא מדאיצטריך מיעוט
נשים למרה לי ה4א מדיוקאת
דריכוינקטא כרלעול אלזת

| ע7 כרחך לדייק מיניה הא

קטנים

0
00 1
non eſt
§. .
ת‎
1
ſingular
ſedicup
95
nerali
hoc ti.
hocnor
ע ח0‎
1
70 g
10
\ זס‎
ם‎ e
1 ubi
ex
Plaralis;
סת‎
ף‎

—
0
%
%ס‎ pen
7
. .
צװ)סתנ‎ expl
ments ף‎

העך?
נשס הא
שס'
ננו
להחו'נו
למא
ו
רא'וםנכל
משמע רנל
צרן למו
!יןרך
כת'ג לדו
ננללחן א

[ לה

להיפאַ';־ 0
מרנויודו
ר”'»"” .ו
ל וע
הומו לא

משס ג

אם נכרלי
7 גאלמן
י

hoc modo, foeminas ג‎ Viris, qui

non in genere intelliguntur, hoc

non eſt verum, & etiam leaſus
S. 5. oſtendit ſœminas מו‎ gene-
111 inciuſas eſſe, & ſic certo dice-
16 poſſum, מסם‎ opus 06 eum uti

ſingulari, ut טז‎ dicere voluiſti,

ſed icriptum eſt, in ſenſu ſablimi-

ore §.S. (mmmm) ſed viri in Ze-

nerali incluſi ſunt & ſi quæras ſi
hoc ita non opus habet dicere,
hoc non quærendum eſſe ſedor-
dine inverſo ודוק מטסמ00ו0‎ )
difficile 06 ( Vel potes invertere

ſermonem tuum, & ordine in-
verſo quæſtionem inſtituere, &
ſic eriam fundata eſt ?6 res (nnun)
6ם‎ porrò videri poteſt in pro-

greſlu, quid ergo opus habet plu- *
הואי אמנם אםהואלהיפוך . קו 07 80 השא מא‎

rali ubi 06 Viris, cum doceatur
ex ריכן‎ de ſingulari, quando
Pluralis includit ה‎ 6 qui

quæras, unde conſtat eum dimi-
nuere

49
קטנים מרובים שהם בכלל'
ויש לומרדאם כן היאך הוא
חזר לניפ4ת רהאת המיעוט.
לא בא למעט נשיסכי ממילא

נפקויק מראיצטרך אנשיכם

אך ב לרבורת כחנים מאיי

אמרת רחזר לגופא הוא דאי
לא כתב מיעוטהנשים כ"את
ריבוי כהנים ה'א נשים בכלל
א"כ למה לי בזה הא ריבוי
מאנשים מק"ו נפקא ואם כן
מיעומ נשים ממילא נפקצת

מריבויאנשי" ומיעוט הכתוב

בקר4 קאי לרבורת בהנים
4תם כן אינו. חוזר לגופ4ת

דהמיעום לרייק אנשים ב

בכלל קאתי והריבוי לדייק. : . י
non in 0220720 incluſi ſunt. Et ſi‏

הא בהנים אינם בכלל קאתי
| לא

(mmmm) ſenſu ſublimiore & .5. Hebr. d0 valet דקדוק‎
42000070 40 11 dicat non opus eſt plura dicere, tantum verba S. J. ac-

curate penſita & invenies ſenſum

.

(unan) Fundata 6 סאת‎ rey, Hebr עיקר‎ quod vocabulum
idem 6118 videtur cum vocabulo שורש‎ Radix, ſed non eſt, notat

enim ]7 שרר‎ rei etymologiam, hoc vero uſurpatur quando res duobus
modis explicari poteſt, tum enim quæ explicatio, vel ſi de funda-
mentis quæſtio ſit, quod hrmius eſt vocari ſolet .עיקר‎

Mmm z

(vooo)

התלמור בו 27

nuere velle, ut parvi excipiantur,
magis argumentari poſtumus,
pluralem nos ducere ad ſacerdo-
tes, & ſic eſſe poteſt, quia utor
ſingulari (ſive diminutione מו‎
fominis) unde ea re opus habet
cum diſcatur ex fundamento plu-
ralis, ut diximus ſupra, & 7

nequit (oooo) quin excipian-
tur quidam, ſed plures infantes
includentur in generali ? Re-

ſpondeo, ſi hoc ita, quomodo

ad ſe ipſum reverti poteſt, nam
quia ſingularis non excipit fœmi-
nas, per ſe ſequitur, quia utitur
plurali 46 viris, poteſt eſſe eum

non uti plurali de viris, hinc plu-

ralis poteſt adhiberi de ſacerdoti-

bus, quidvis revertitur ad ]61

ſum, nam niſi ſingularis de foemi

nis uſurparetur, ſed de ſacerdoti-
bus, putaſſem foœminas in gene-
rali incluſas eſſe, ſi hoc ita eo non
opus habet, quia pluralis viro-
rum intelligitur per Argumen-
tum ג‎ minori ad majus, 6 11 6
ita, ſingularis fminarum diſci-
tur.

סוגיות
ילא קשרה מירי מאי אמררז
הוי אמינא שגם אנשים אינס

בכלל מאיאמרת ה'א מדיוק'

זו מיעוט נפקא נקטא ר"לד
המיעום נשים צעינו. הוזר

לגופא ולפ'כך לא הוי נקטא

פפנשים מריוקנת |דנשים
לפיכך צריך ריבוי אנשים

| \ אגופא גםכן וממעט כָהנים
+תבלה אי :תמרםם להיפוך
| דמדאיצסרך שהמיעום באת

לרייק הא כהנים בכללה זו
אינו הא מראיצטרך -ריכוי
אנשים נפקז שם גשים ‏ מ
ממיעומו מאי אמרת אנשים
אינו חוזר לגופא דלמק לי

= אנשים לבתוב נשים ‏ ממעט
דאם כן מה לי אם כתוב

גשים או אנשים הא אנשים
גם כן ממועט מאי אמרת

| דהורה ילמוד אנשים שהם

בכללמק'ו מכהנים זה אינו
| דאיכא

duo vocabula 46 ſi 0106-‏ אלא Et ſic fieri nequit, Hebr.‏ ר0000)
ש ל0 aliter‏ מם יא 2 / notat‏ אי quorum prius‏ , אי לא retur‏
-1 אס סגסווקא6 מדאצטריך dicitur‏ וטף quit. Sequitur jam uſus‏
Liber noſter‏ 41125 גנטף mude multis enim exemplis uſuum omiſſis,‏

duobus voluminibus abſolvi non poſſet, 46 hoc aliquid dicere pro-

1הד

וו
ſingulars‏
mentum‏
ההה
nempe‏
Ad Viros‏
ter diciru‏
ה
0
ſtat que‏
י
Prehencdi‏
08
דוק ₪
ו

| תחתאה‎

י
אַ%\\\%\'\\ס}
ו
ג מוגת
cie‏ %

—
ele‏ הל
חו"
% \וֹ 7”0,?'11
מו אוף
--

non‏ *שץט

לה
ה' אא
ננללמא'
מש
המ'עוט
לופאולל
אשס (
מ
אגופא גס
אנראי

דמדא'וסי

ל'ק דוו
אינו הא \
ם
ממיעוטו מ
אנו חור,
אם כ
סל ;
לא א
0 ק מם
החוח יל:
בכללמק*ן
י0
04 סו

Lber volter
1 hlo⸗

—f f ꝝ ᷑ ̃̃ᷓ᷑ ה‎

סת -

tur per ſe, אס‎ plurali Virorum, &
ſingularis Biblicus, ſpectat argu.

mentum (pluralem) Sacerdo-
tum; ſi hoc ita, non revertitur ad
ſe ipſum, ſi autem inverteretur;
נתסץג[טקמ11 מיעום‎ rem
,40 Viros derivare, quæ generali-
ter dicitur, & pluralis indicaret

rem quidem extendi: ſed facer-

dotes excipi in generali, nulla re-
ſtat quæſtio, quid enim diceres,
putaſſem etiam Viros non com-
prehendi'in generali quid poſſes
dicere, cum diminutio diſcatur
cx סחום & ידיוק‎ non docuit de
Viris, excepto דיוק‎ fſoœmina-

rum, hinc opus haberet plurali, à

Viris 0 ſe ipſum, etiam ſic & in-

₪ 46 | = סוגיות
דאיכא למיפרך כי רקם
הכהנים חשובים יותר אס
כן צריך אנשים לגופא גםכן

ערבאן הכלל מזאת השיטה |

שישריבוי ומיעום ואי לאו
המיעוט רזוי משמע לשון
הכתובלרבות ויש עוד ר"א
שקול ו7רבר הריבוי. מצר א'
חרבר הריבוי יותר טובומצר
|ב/יהדבר האחרת טוב ממנו
ורוק ואם הוא.להיפוך שאי
לאוהריבויהוימשמעמלשון

יהכתובלמעטאםכן הקושיא:

-הפל -

הנ ההק- מהמחקדיוהחדי. -
ף

telligit Sacerdotes, ſed ſi dicam inverſo ordine, quia opus habeo
plurali זט‎ urgeat, ſed Sacerdotes ex cluduntur, hoc verũ non eſt,
nam quia utitur plurali, de viris, fminæ dilcuntur אס‎ ſingulari,
& quid dicas, Viri תסם‎ revertuntur- (ſc. per (קל וחומר‎ nam
- , 011

miſimus; Ergo evolvatur folio כ"בי‎ 1461 22. juvencam ru-
fam 66 בשחימרה בשיררה‎ mactatone rectam ſed ſi jugulo fra-
0 necetur, בעריפה‎ eam כשירה 616 מסה‎ Nunc ſequitur in Ge-
mara 1 occiſus inventus fuiſſet inter duas Civitates, & neſciverint
quis illum occiderit, exiverunt ſeniores civitatis & menſurarunt quæ-
nam CQivitas mortuo ſit proxima, qui ergo debuerunt efferre vitulam

quæ fuit decollata loco occiſoris, qua 06 6 legatur Deut. XXI. 1--9.

(utor autem ſtudio verſione jun. & Trem.) Jam dicunt ſapientes
סתו‎ vitulam rectam fuiſſe ſi decollata fuerit, ſed 1ס ם‎ fuiſſet הה1ס וו4‎

caput non rectam fuiſſe, (NB. opponimus abſciſſionem capitis decol.

m m 3 lationi

:סוגיות התלמור. כו. 7

cur Viros nominet, loquatur de הכללהיפוך ובת?"צ לאחרת‎

fœminis, nam ſi ססם‎ ita quid שהוא שוה לדבר מועט מצף.‎
mea intereſt ſive dicatur ds Viris אחריותר טובהומצר אחרת‎
vel fœminis, quia etiam in ſingu-
. l Continentar Viri, quid velis : יותראינה מובה‎
110010 , eum debuiſſe docere de
Viris in genere, quod continean- —
tur in genere in Argumento 4 mi- .
nori ad majus, de Sacerdotibus, hoc non 61 verum, quia
poteſt illa opinio refutari, quia Sacerdotes ſunt perſonæ ex-
cellentiffimæ, hinc argumentarur 4 Viris ad ſe ipſum Huc-
usque fundamentum hujus diſeutationis „nam eſt pluralis
& ſingularis, & niſi fuiſſet ſingularis, ex S. S. potuiſſet colligi

pluralis. Et adhuc alio modo pluralis eſt in fimili pretio, ab
una parte præſtat pluralis, 6 ab altera parte aliud præſtat
ורוק‎ 6 4 inverſa 6006 ratio, quod niſi eſſet pluralis, אס‎

5. S. colligi poſſet, ſi ſic, qæſtiones omnes inverſæ ſunt, & מו‎
reſponſione rem debeo recenſere quæ ſimilis eſt parum, ab una
parte præſtat, & ab altela parte plus non valet.

9.27

lationi סט‎ jun. & Trem. ſequi poſlimus) ex quo ſequitur vitulam

5 2 7
- 02000870 , & vaccam rufam (Junicem rufam vertit jun. & Trem. ad
Num. XIX. 2.) contraria fuiſie, ita uc quod in vacca rufa licitum,

non maneat licitum in juvenca decollata, & vice verſa. Hinc quærunt

Talmudiſtæ juvenca etiam deberet eſſe licita ſi cervix, ei infringatur,
(vel סט‎ jun. & Trem. ſi decolletur) per Arg. 4 minori 44 majus, hoc
modo, juvenca decollata מסם‎ eſt recta ת‎ Privetur, ergo recte
ſe habet ſi cervix גס‎ infringatur, (vel decolletur) multò magis ergo
vacca rufa rectè 16 habet ſi decoletur, adhuc ergo magis recte ſe ha-

bere videri poſſet, ſi collum ei infringatur (vel decolletur) 2 516 er.
ס‎ quærit Gemara ? Quæ ססם‎ reſponſum accipit, verſum dicere

(Num. XIX. 3.) ושחם‎ ₪ abſeinder collun, & erit חוקה‎ Datutum
id eſt res immutabilis (quæ ſic 66 non aliter, eſſe 060066 ( ut ebu
. . ` ablem-

mux

(miror il
ם‎ 4
deri), tr
lem פ‎
15 dicit
cet 1
tamen 4
0
4000 ל‎
ל‎
ג!ש[/?)/נ־ת‎ 1

—
ת
, 00 ג
n‏ 7
: 1
007

הומם "" .

] וס 1
.?שץ־;אַ!%וֹ'?ל[ א
דום
o‏ ג י"
)4% װןשװ???[
: ־[[וֹש טתסש
. מךא,ג.טו\יוּך
0 י
0
.9-

(ש](}ן.ן 7

הגללה'לי
שחואשה
אח"יותרל
תה

kum, ף‎
ח0 ול‎ -
fum Huc-
eſt pluralis
4וו‎ colligi
lipretio, ab
1 פז‎
ה‎ ,)
א ץ‎
rum, abunn

2

/

נו וו

.--
*\11'6?11»3 4
ת

שלזטף,ת

ה
ת
6&6] 6?%0 .0

| 58אתת
| 07
.ר₪

ו

ו הול
bler⸗‏

XxXVII.

Juuvencam decollundam non aliter re ctam eſſe

P ron adfuiſſet, Putaſſem ut ſupra dictum (quod etiam

7 סוגיות התלמור ‏ כז
, ש הק 7 66
בוֹל היכ' דתימצ' בתוספו 6זסנסות1 bicunque‏
- שמקשה תימ ואומר in \ 2///000/0 quod‏
עליו וייל יש לתמו" כיון 2%5 א סי פ
'שאמראַהימ' משמע שת=" ?130]61%20};(011 )%”%]%3111]6%11
הואלו והיאך אומר ו"ל7 ' -גזפטגת6ק46 deri), tunc mirari‏
.ויש לתף' דברי התוספורת -א lem reſponſionem, quia‏
בך הוא תימהואית מאי קות ". einoi‏ סא וע י
מתמההף מנחוץ habeat‏ })50:ף)'רי'"7־5 :3;03;%21;;:
על התמיה ואמרו תוספור1 תסם reſponſionem) nam quia ita‏
miror? 21b Pnabe Pn‏ תימרו debuiſſet addere‏
והתימה Reſponder! autem potelt, ſenſus : E b-‏
Teſepheth hic eſt, 605 quærere P' V‏

(miror) לו‎

. .4 .

abſcindatur, & non 406070 , poſtea quærit Gemara debuiſſet vitu-
la decollata, collo abſciflo recta eſſe, Per Arg. à minori ad majus
ex Junice rufa (vaccarufa) nam vacca rufa non eſt recta decolatio-
ne, (vel cervicis infrictione ( ספס‎ recta 11ס‎ ſi ei plane abſcindatur col-

lum, jam vitula eſt recta decollatione, (Sec. Jun. & Trem. potius cu-

jus cervix infringatur) adhuc magis ergo recta eſſe deberet 0 capi-
2 privaretur; Hinc Gemara ſecunda vice quærit & reſpondet, ver-
fus (Deut. XXI. 6.( 0006 הערופרה‎ ; ubt Primum ſuperfluum
eſt, nam poſſet dici ערופדה‎ ubi ergo reliquum oſtendit illam
quam decollatione (ihfri-
ctione colli) & non abſciſſione colli. Ad hunc diſcurſum per
וציאטף מראצטריך‎ poteſt, verſum non debere annotare vocis
3) quæ debet ad id inſervire ut oftendatur jiuvencam decollan-
dam non rectè ſe habere ſi eĩ collum abſcindatur, ſine ה‎ . etiam poſ-
ſum illam ſententiam concludere ; Nam quia Lex annotat apud
vaccam rufam, ושחט‎ 5 etiam חוקרה‎ ſtatutum 46 , dicere debes ה‎

recta

>

סוגיות התלמור כו . 44
רא תוספות מקשהתימ' (miror), & ſi quæras quid quæ-‏
וא'ת למה אנימקשה. תימה rit, poſſem enim extra ad‏
.אַ , הג, (admirationem) reſpondere,‏
הימיזו הא יש תים עדיפא quod illa reſponſio nihil ſit, qua‏
ומתרץ ואמר על התימרה reſpon-‏ ולל dicunt‏ 0070ק70/0 סע .
שמבחוץוי ל אבל זו התימה: ו6ו dici poſſet‏ השאס quæ‏ מוסמסת .
futatam 600 per reſponſionem . . .‏
י ”לה הר כרך אחרת quam Toſephoth afferunt, & ad-‏
הימה מבחוץ ואת למרק. mirationem 20 quæſtionem ma-‏
לא nohn‏ י die‏ בלס --
modo ita 0101 poteſt, 4‏ ס21
ש'מבכבים לז'א ב quia‏ , תימדה Auctor quærit per‏
זו ויש לומר אבל התימרה ,תימ צו putat Toſephoth quærere‏
שמבחוץ במקומרה עומדת + תימ זסק quare quæro‏ 01045 11 &
י (mi-‏ , תימדה. ס1םם 2006 cum‏
כת ſupra) 20 quod reſpon-‏ זט ratio‏
dent Zeſephoth, & dicunt ad‏
proferri poſſet -‏ ( קקקק ) admirationem quæ extra‏ תימרק
quod Toſephoth‏ תימדה סום (reſponderi poteſt) ut Yoſephoth ſed‏
quærant non habet reſponſionem.‏

Ad huc

recta ſit decollatione rectius infrictione colli) per Arg. 4 minori ad ma-
jus, ex juvenca decollanda (vel זט‎ Cocc. in L. vertit decervicanda) quia
illa non eſt recta abſeiſione colli, 05 diſcere, ergo probatum eſt

uod antea ſciveris juvencam decollandam non +666 0 habere collo

abſciſſo: Jam ergo 1 אס‎ non opus habuiſſet illud מו ה‎ —

annotare, qualis quæſtio quâ de alicujus rei annotatione ſine ne-

ceſſitate agitur vocatur םו‎ Talmude לוסק מדאצטריך‎ etiam or-

dine inverſo quæri, non deberet Lex annotare ה‎ ad vocem

pluræ.‏ סצ 06 deberet abeſſe, nec opus eſt hac‏ חוקרה % עגלרה
Hoc ergo exemplum probat Uſum exemplorum, quæ alle gabuntur‏

| שאגגת סוגיורת התלמוד ad‏ סנס. & CURIS SECUNDIS‏ מו -

me facillitare illum Librum.
CPrr)

Adhu
ת‎
cur 1ת‎
(admira
morata
מח \"ל‎
ו1‎ proye
00 \
]ת'מה‎
הו‎
net 00
ת'מת ג‎

WVII.

10
tim adda‏
וח1
סם
tamen ſi⸗‏
00ס וו
0 ף
תה
וו?
ת

—
mnle
חי/‎

Kron
ומתרץ וא‎

| שנתל

ה תי
ת'מה מו
ל 1
ננס |
וש למו
נח ב

0 ..
&0470];]';!70!/1

Adhuc
—
ה‎
מװף(;/וֹ#;ש;ש;;‎
מסי‎ e
; ;00
סוו‎ ſine -

ה 000 ]

. ף‎ vocen

. ge re ,שון‎
Aegehumun

| 0
ש

.-
כ

4

Adhuc תימה , סהסמז סו31‎ ;
tra quæri poteſt, & ſi tu quæras,
cur non quæram 0 illam תימה‎

(ad mirationem) quæ intra me-

morata eſt, לז"צת‎ (ideo) ſi 6
- תימרה 68 ססם תימה‎ inter-
ל2‎ propoſita ſuam reſponſionem
habet, ut referunt Toſephoth, ſed
תימרק‎ Cadmiratio) quæ 0 ex-
terne dicta proponenda eſſet, ma-
net conſtanter in ſuo loco, 01

am תימה‎ admiratio quæri poteſt.

ccepi, מסם‎ plus mi-
קבז‎ nos debere ſi

XXVIII.

Zoſephoth quærant -ג0 & תימרה‎

tim addant ויש לומר‎ , quam ſi id

ſeribatur מז ה עסק‎ fine, quia tum
notat perpetuam admirationem,

tamen ſi Toſephoth poſtea reſpon-

ſum dederit, admirationi relin-
quitur 10605 , quia prima quæſtio

p'n putabat id infolutum ſem-

per mauſurum, ſed id non quæ-

ri poreſt quando ſcriptũ eſt תימא‎
cum

סוגיות התלמור ‏ כה

. מרבותי ‏ שאין

אכל לא כשכתיב התימאת
באלף או כשכתיב ותימא
ב" ג'כ אין לתמו'. על ו"ל.
שבצדו כי כשכתי' ותימצת

פירושו .שיש קושיא מבחו

וגם התימה ואם כן התימה
במקומה עומדת והתירץ
הוא על" קושנת והא
שמב"חוץ וכשהוא אומ' תימ'
באלי הוא בלשון ואם תאמ'
כי התימא בא' פירושו לשון
אמירה * אכל תימרה בהי
לשון תמיה ויהי כאשר בא
לירי תוספו' במסכ' ר'ה בפ'
אם אינן מכירין בריה אותו
הווג ואשתומם מרוע מביא
התוספות שםם תימא בא'
ולא משני כלו' אמרתי
| אגלה

)0077( Extra Hebraice Prnap videt ergo Lector bene-

volus opponi hic בחוץ & בפניכם‎ rem auribus noſtris peregrinam.

unde explicatione eam opus habere cenſuimus. Itaque ſic habe.
דו‎ 606 res quæ indigitantur ſed non afferuntur, פני‎ verè quæ

afferuntur.

4 AAAAISvD⸗SniInpmpn

(7779

465

שייך אלא כשתימה בה'א |

התלמור . בח. 2

cum א'‎ vel ות'מי‎ cum 1 ) 2444(
Et tum idem ſenſus eſt 46 11 01-
xerit ואכם תאמר‎ (non eſſe æter-
nam admirationem), ſed ססנו‎
ſtionem de quà diſputatur, nam
vocabulum א טס תימא‎ tantum
valet 207 אמירו‎ (generaliter 01-
cere) cui æquipollet תימא‎ (per (א‎

ſed תימה‎ (cum (ה‎ eſt nota ad-

mirationis. [Hic 6 ordo הימ‎
& .[תימה‎ Et quando accepi

quid ZToſephoth proferant, in Tra-

ctatu ר"ה‎ de novo anno Ca-
אין מכירין סוק‎ cum voee אותו‎
עבטביצנרם הזוג‎ cur Taſephoth illic
admirationis notam ת'מא)‎ ( pro-
ferant per [ומדם , א‎ 19 reſponden-
tibus ; Unde cogitavi, ita דאס‎
ponendum eſſe, afferri hoc, quod
ſi eum non cognoſcant, adducant
alium teſtem, qua de cauſa quærit
Gemara, quid ſibi velit vocabu-
lum אחר‎ (alter) nam 1100 vo-
cabulum ס‎ dubiæ ſignificationis,
an ille alter cum primo intelli-

gendus fſit, ut ſint duo teſtes, vel

alius ſolus, ſine primo, ſic quæ-
rere puto Gemaram, eadem re-

ſpon-

- סוגנות

אגלה אזניך דא" תמן אכם

אינן מכירין אותו משלחין
א' עמו להעידו ומקשרק
בגמרא מאי אחר חד והר
מיי מהימן והתניא מעשרק
שבא הוא ועריו עמו מאי
אחר זוג אחר ה'נ מסתברא
דאיאס'ד אחר חד אם אינן
מכירין אותו מאי אותו
אלימא חד הא משפט כתיב
בִיה אלא אותו זוג ה"נ זוג
אח' וא" לא מהימן והתניא
מעשה ברי נהוראי שהלך

אח' העד להעיר עליו ך,

נהוראי סהדי אחרינא הוה
בהדיה והא דלא קא חשיב

לי"משום כבורו דר' נהוראי

ע'כ הגמרא ותוספות בר'ה

אותו זוג תימא מאי קאמר
= אני יכול לומר אחד מאותו -
זוג עכ'ל הנה יש לרקדק

בזה הגמר/תקשה הברייתות
; אהררי

)4797( תימנת‎ cum notat æternam admirationem, ,
cum & notat claritatem, ſed ססם ותימאת‎ cum & ססם‎ cum דה‎

vel ſi æquipolleat 6נ4 את‎ etiam non eſt admiratio.

Urrrr)

ſponden
ת‎ \
unum te
num, qu
66 en⸗
ſte 00
נגשון‎
teſtes ell
eſt fide
Cemafe
ſe ac חר‎
ום מונות‎
2401 ſer
tatpartel

₪ סשסת -

₪ס אותו
Non ]0‏
; ומנומט
pe‏ 006

—
(rrrr
hic imeli
Aq‏ . ו

חס" -

שֶ השה
Prebituros‏

ה\ם]\\\שסת ..

סת 3
י

אגל

4 , חו
in /‏ ס]
ו

אלה א
אנן מני
א' ש
נמר נ
מימחם
שנא הו)

- אחוץ:

דא' סר
מג'רן :
למא ח
לה אלא
א' ו
מוח ב
אז העך
נא ק
כהדה וד
למס
חמ
אותו זון |
א' 'כול ,
זג ל
להתנמין

—

1001 2

ec )12 |
0

- - סטס‎ poteſt, addi משפט‎ (h. e.

ſpondente אחר‎ idem eſſe 40 חד‎
unus, Irrrr] cui 1118 6
unum teſtem non eſſe fide dig-

eſſe, ergo eum, veniſſe cum te-
ſte ſuo, unde patet ex numero
pPlurali teſtis, ad minimum duos
teſtes eſſe debere, quia unus non
eſt fide dignus, quare reſpondet
Gemara R (alium) tantum eſ-
6 46 זוג אחר‎ (aliud par) & 1-

num non 610 800 dignum. Atq;

2dum ſenſum אחר,נסת‎ alius) -סם‎
tat par teſtium, nam 1 אחר‎ unum
notet, cur 0168 אם אינן מכירין‎
אותו‎ quid אותו ססם‎ ſibi vult ?
Non pofſſum enim 01066 אותו‎
unum eſſe; Ubi verò iterum

Judi-

4 סוניות התלמור כה

אהררי בלו ע'כ אמרתי
לישב הגמ' זו בל'ז לא יכול

ל.הק שר הבריי אהרר quia audivimus id factum‏ מוטת .-

דהייתי אומ'ראצל ר'נהוראי
היו שני עריםם על קירוש
החודש לאחד מהם היו
הב'ר מכירי' ולשני לא היו
מכיריןאבלהעד הכ' שהעיד
על קרוש החורש היה מכיר

לאותו ערשהעיר עמו ולכך

ל₪ היו צריכין אלצאפ לרי

נהוראי ורקשיא לך מאי.

קמ'לן במעשה דר נהוראי
כון שהו ב' "ל ראתי
, לאשמעי'

rrrr) Unus Hebr. חד‎ quod tantum valet ac אחר‎ 46 6 ,

(mr) |

hic intelligitur 21145 מעסץ‎ idem vocabulum interpretantur per acu-
tum; Atque quoniam hic alluditur ad ritum judæorum, neceſſum
eſt evolvi Tractatum quo hic reſpicitur Talmudicum ipſum is eſt
ראש השנרה‎ ubi fol. 22. in Misna dicitur, teſtes Teſtimonium
præbituros coram Synedrio Magno apparuiſſe novam lunam, (nam
notum ſupponimus Fynecrium magnum emiſiſſe teſtes, ad viden-

dam novam lunam, quorum teſtimonio illa ג‎ Synedrio dicto con-
ſecrabatur,) 4 4 (Synedrii Aſſeſſoribus) non cognoſceban-

tur an experti & fide digni ſint, cum uno ignoto teſte, alium emiſ-
ſum, ut & ille ſe novam lunam vidiſſe teſtaretur, unde ergo tum
porro מ1‎ Gemara diſputant, an ille notus ſolu id Teſtimonium at-
tulerit ſine ĩignoto, vel utrique teſtati ſint, quo alluditur in præſen-
₪ 641 noſtri סוגיות התלמוד‎ quod cum Talmude perpetuo con-
feren-‏ 2 תתא שיו ו

סניות התלמור. כח. 468

judicialiter 861 005666 ( 08
verò fieri nequit uno, ſed tribus,
unde ſequitur aliter dici non poſ-
ſe, quam notare illud par,
& ſic (*ss) eum per אחר‎ (lium)
intelligere aliud par: Quare Ge-
mara quærit an unus non eſt 6
dignus, cum tamen didicerimus,
contigiſſe aliquando Rabbi Nehu-
rai, Wwiſſe ad teſtes זט‎ teſtarentur
de ſe ipo, unde ſequitur, etiam

unum teſtem eſſe fide dignum,

reſpondente Gemara, eum R. Ne-
burai alium ſibi teſtem adjun-
Gum habuiſſe, & ס1‎ fuiſie 5
teſtes (non unum) atque quod
hunc alterum teſtem non recen-
feat Gemara id ideo fit, quia il-
16 Rabbi Nehurai Doctiſſimus, &
hinc valdè æſtimatus, dum ₪1
adjunctus teſtis ex vulgo fuerit,

unde ם1 פס‎ honorem omittitur

- 116 אס‎ vulgo, סע‎ tamen manen-

16 duos teſtes requiri, 67 unum

ſolum non eſſe fide dignum, in
negotio teftimonü perhibendi,
hu-

לאשמעיי דלא תימא שהער
השני אינונאמן להעיר עליו

ביון שגם הוא מעיר y‏

קידוש החירש קמ'לן רנאמן
וא"ת ומאי קו מקשרק

עכשיו אמת ניתן הא גכם

במתני" נוכל לומר שפי" כך
אם אינן מכירין אותו רלל
לא' אינן מכיריי ולא' מכירין
ואותו הער שמכירין אותו

מעיר על הב ולכך צריכין
לשלה רק אי עמו ו"ל רכך .

מקשה הגמרא מאי אחר
רתני במתני א"ל דמתני' אתי

לאשמעי כאשירברנודאותו

ער נאמן עלהשניא'כ קשה
מאי קמ'לן בברייתצת רר'

נְהוראי אלא צריך. לומר.
דברייתא אתי לאשמיענן.
< דלאתמטעיבמתניתין ותאמר

במו

ferendum eſſe, ſæpe monuimus, iterumque monemus, nam ſine 6

Talmud, ut hoc ſine Talmud, ut regula מ נ6‎ ſine exemplo ob-

curum eſt.

bum etiam ſic.

(111*) סם , ₪ ו‎ נ"ה‎ id 66 הכי נמי‎ de verbo 40 ver-
(ermi;

ה
י
eum 11‏
' (זון
batio pe‏
י 6
מגן 6
que qan‏
que 6‏
לש ג1
ו
ו

] ומנורה

א מסה -

] 16000
ה.
כ
ו
אוף
0 6
quaris 6‏
ו
) מנתט
סת וה?
de‏ !
ו'ז
6
שו ט"

]
77
%%

העי אני
ניון ם
קדו הח
את ומא
ללו א
נמתג' נוכ
אס א'נן מו
לא אנן מ
ואתו הור

- מול

לה תך
לה ה
ת' במקני
לאטמיכו
ל א ע
'תל
ו אל

י

—

ham lnel
exenh 0

d ver⸗‏ א

(tr

0

א

rum מסה‎ (

hucusque Gemara; 5608 77
quærunt, , 0 תבםןכףם}‎ poſſum
eum intelligere M אותו‎ )84
par) תימי‎ quid dicit, nam pro-
batio nondum adeſt, nam dice-
סץ‎ poſſam eum intelligere unum
ex pari teſtium, עכ לל‎ hucus-
que quæſtiones de Toſephoth. At-
que סת‎ attentione opus 61 in il-

la Gemara, deberet quærere Exo-

tica contra 16 invicem, ſine 6
diſcurſu, nam in unis dicitur,
unum teſtem ſufficere, dum in

altera duo requiruntur? Qua-

16 dico has Gemaras ita concilia-

ri, & hoc modo reſponderi poſ.

fe, ſine hoc non potuiſſet Exoti-
64 ſibr opponere, nam dixi in cau-
fa .א‎ Nehurai duos teſtes fuiſſe,

. ſi de innovatione Lunæ lo-

quaris ſenſus eſt, reſpondeo 1
negativa proferetur per unum,
unum cognovit ſynedrium alte-
& ſecundus teſtis te-
ſtatur de innovatione Lunæ סת1‎
vit illum qui cum סק1‎ 5

eſt, & hinc nemine פטקס‎ habue-

runt Præter ſolum K. Nehurai,
& ſi quæras quid nos audire facit,
( 11, / per teſtimonium K. Nedz
המ ה‎ 77

5

התלמור כה

00 סוגיות
כמו שאותו פ" אחר מאות'

זוג אין, מכירין כך תרצרק.

לפרש אחר נמידהיינו אחר
מהשוק יצטרף עם הער
השני להעיר על הער כך
תעלה עלל דעתך לפרש
המתניתין לכך בא בברייתא
לאשמעינן דפירוש של אחר

הוא אפילו חד נאמן אכ כן

קשה וחר מי מהימן והתני
מעשה שבא הוא ועריו עמו
ומשני לעולםם במתנ* פיי

של אחר הוא זוג אחר ר"ל.

בדלעיל רהיינו א' מן הערי'
מעיר עלחבירו וא'מן השוק
= כאש'הפי של אותו הוא אותו

הזוג ריל. שאיגן מכירין א'

מאותו ולשני מכירין לכך
נאמי במתני"אותו לשון יהיר

ג'כ כאן נאמר לכך כת'יילשון.
יחיד ודקש" לך וחד לא

-מהימן והתניא מעשדה בר'

גהוראי ר'לד מאי קמ'לן

ככר”חא הא בכר אשמעי
נמתנין

e.‏ מל facit, Hebr.‏ &'ץן'ן:װמ!סװ 2#24 (װ:])

. משמע לן

86 ?8):1] nos audire, modus argumentandi vel concludend.
NNy nn %

44 #1!/11!;4(

98

rai, quia fuerunt duo, 112 1
poteſt vult te colligere unum il-
lIum teſtem non eſſe fide dignum,
ut teſtaretur de illo, quia etiam
teſtatur de fanctificatione סת‎
lunæ, unde oſtendit eum his non
obſtantibus tamen fide dignum
haberi. Et ſi quæras quid jam ad
Miſnam quærit, poſſemus enim
ad eam dicere, hanc פטו6‎ 6
explicationem, ſi eum non no-
rint, ſc. unum, dum alterum co-
gnoſcunt, atque ille quem no-
runt teſtatur, de ſecundo, quare
ſufficit ſi tantum unum cum 0ס‎
mittant 2 Reſpondeo, ſic quæ-
rit Gemara quid 16 illud אחר‎
Calter] quod docet מו‎ Miſna, non
poſſum dicere (uuun) Miſnam do-

cere velle, id quod diximus, 1-

lum teſtem per ſecundum fieri

סוגיות התלמור כה

במתניי לזה אמר ר'נ סהדי

אחרינ' הוה בהריה רל על

ערותו הירה שםם עוד ער
אחראבל על קירוש החודש

לא היה"שםם רק ע'א וא'כ

שפיי שמחללין את השברת
אף מספק דהיינו שיש כאן
ע'א על קירוש החודש ואם
כן ספק הוא אכזיהיה שכם
עור ע”א או לא ואף עפ'כ
מחללין את השברת מספק*
ועפ'ז יובן התוספורת \ ש
שהתחלנו דתוספו'אמר תימי
מאי קאמר ר'ל היאך נוכלל
לומר אותו הוא אותו זוג
למרק כתיב בלשון יחיר
| ומתרץ

fide dignum, 4 hoc 114 , quid פסת‎ informat per Exotica 6

R. Nehurai, aliter dicere non poſſum quam illa Exotica addu-
cta fuiſſe, ut doceat סת‎ errem per Miſaam & dicerem זט‎ unum
non agnoſcunt, etiam ita interpretereris vocabulum אחר‎ unum

ſe debere alteri teſti adjungere, ut de illo altero teſtaretur,
ne ita interpreteris ſenſum Miſnæ, unde סםוס‎ affert Exotica ut

doceat explicationem vocabuli אחר‎ eſſe unum etiam vale-
re. Si hoc ita, quæri poteſt ut Gemara quærit unus ne fide
Accepimus enim factum eſſe,

dignus eſt, quomodohoc
eum

S-a, Nen boſum Geere in Textu h. e. . ⸗ הכאת‎

ſabintellige ego.
(xxxx)

cum ven

un‏ ו
י
] 006
סת אחר

וקו מם .

0
5
סח6
und‏ י
1ת
068 זות
6
6

- 40 6100 |

ה
in .‏ אטות
וו.
ו
אתגז, זות
infirmen‏
0
0 ו
ם
ף 11?!17?
)}םף]ש[װ!
סץ ת
81113?6"}
ט 6106]6
- תו
םםװ:ן]'!?'װ

ו

תו ה'
אחראכל !
לא חיה"?
י עמת

לקו
[ מל ה
שר עא א
מזללן את
ופו יונן
טהתתלניר
מא קאמר

. לסראת

לה כתיו

de‏ ווד
ו
תו זון ו
מוסש אחר
(6}}'&\18]\11] 0
u‏ הווק,
ד
ה

0 ם
וס

אי.//
\ יעי,

]

-4 אסינ'הן
0 \ - 81006 poſſum ſenſum vocabuli s
בשביל שלאחר היו יודע'] notarc aliud par, ut dixi-‏ אחר |
ולשני לא היו ורעין ? unum teſttum‏ .6 .ם mus fupra,‏

כתנאי לאפוקי כאשר אחר

- 47 ה- - סוגיות התלמור בכת|

eum veniſſe cum teſtibus ſuis ₪- דמתרץ אני יכול לומר אחר‎

806 dignum, & reſpondet ſemper pe- נאמר אותו‎

de 16010 teſtari, & unus ex foro,
ut ſenſusvocis אחר‎ eſt idem prr כט‎ ,
fe. unum ex pari norunt alterum
non, unde ergo additum eſt in Miſ- * סרג א לימא כתנאי‎
זטז‎ de uno, 6 86 hic ſcriptum
eſt, סט‎ unum 1101666 , 86 4 —
nobis licet quæſtionem formare,

מאותוהזוג רצה לומ' שלכך unde patetiunum non eſſe‏ נתםס .. .

an סקוס‎ unus non 616 806 dignus, cum audiverimus quid

factum ſit de R. Nehurai, סה‎ ſi dicat, quid nos hac 0616 in-

fiiuit in Exoticis cum id diu ex Miſna ſciverimus, hinc dixit
R. Nehurai alium ſibi teſtem adjunctum habuiſſe, qui de ſuo

teſtimonio teſtaretur, ſed in puncto ſanctificationis novi lu-

infirment שכרת‎ etſi dubium ſit, h. 6. hic eſſe teſtem ſan⸗
Gtificationis lunæ, jam ſi hoc ita, dubium eſt, an adhuc ad-
futurus ſit teſtis alius vel מסם‎ , & tamen infirmant שברת‎

etſi dubium adſit. Et per hunc diſcurſum inrelliges Zoſe-

photh quas incœpimus, namIaſephoth in quæſtione ſua dixerant
miror quid dicat, hoc eſt vult dicere, quomodo dicere poſſu-
mus vocabulum אורתו‎ par notare, cur סקוס‎ habet affxum
ſingulare, cui quæſtioni ſatisfaciunt Toſephoth dicendo, poſſem

ſi ita ſint, me inſtruit, quod‏ ט tanturn unum fuiſſe.‏ , זות

dicere unum ex illo pari, h. e. ideo dictum eſſe vocabulum

- אותו‎ cum ק‎ ſingulari, quia unum teſtem cognoverunt,

alterum non. 29

iam de ס6‎ diſputare 46 quo anteceſſores corum,

õä לימ+ת‎ putamus ne duos diſputantes 66

| ך4
qui idem diſputaſſe videntur, ſi‏
ratione plurimæ partis, ſed latius.
Si unus ex illis accepit reſpon-
ſum, ut Talmud ſæpe dicit ad
hæc verba usque non diſcrepant,
ut non diſputant niſi de ſed
in (XXXX) aſſentiuntur Rah-
binis Contra R. Jſe, diſputantibus
118 rebꝰ eis uti non debere. Nunc
ſi ססם‎ ita, ad adverſarii verba non
1666 opponere לימנת כתנאי‎ 6
dicte ſfupra & [101 מסת‎ aliud ſta-
tuet quam Kabbini, poſſum ex verò
dicere eum omnia 6 ut Ral-
bini. Quid 9 dicat clare eum
aſſentiri Rabbinis 1. 020
hoc Textu? Reſpondeo, me hac
vice putaſſe Rabbinos diſputare
de 7ס סט רשורת הרביכם‎
eorum Adverſarius, alter putat,
1060 me judicare ſermonem, et-
רשורת היחיר 06 ה‎ intelligatur.
Et

התלמור כמ

\ = סוגיות
מתורי ע"ד משל" עד. כאן
לא פליגי אלא בר'הי אבל\
בר'הר מורו לרכנן דפליגי
עלו" דרבי יוסי לאסור אכם
כן מ"ר השני לצ קשרק
לימא כתנאי רווקא כרבנן*
האמרת כן הו ' מאי

אמרת לפסוק הלכה כרכנן

דאז היא דרבנןפליגי בר'קר
כתירץ מאן דאמר רהשני
לפיכך אני מפרש דברי

אפילו בר"הי ' וא'ת אם כן .

למה נמצא בתלמור פעמים
שעושים צריכותא לשניהם'
ונרארה דאש לגא עשרק

צריכותא אלא לאחר ע'ר

משל" כרב שהוא אליבנת
, דכ'ע

—

רשות05ום16ק רה"י ſunt oppoſita, nam‏ רהיר ₪ רה"י (אאאא)

potetlas privata eſt locus qui pertinet ad domum velſepa-‏ ריחיר

ratus eſt, ſed רה'ר‎ plenius הרביכם‎

via communis-de qua operoſe diſput

redit, viam qua duo currus juxta

\ רשות הרביםם‎ multorum,

locus communis vel‏ 61 רשור
Talmude res autem 0‏ תו ant‏
ſe invicem vehi poflunt eſſe‏

qualem viam ſexdecim ulnas

vel Cubitos complecti dicunt, quemadmodum id diſcunt אס‎ viis

Tabernaculi, ergo locus non habens latitudinem XVI. Cub. ₪1-

to magis via per domum de qua quæri debet Dominus an ea nobis

* רשורת היחיר וסוס uti liceat‏

77

ום
inyenitu‏
Utriusqu‏
pus hab‏
eſle cauſ‏
dilſet, u‏
₪ נתנא'
הו
ſuacn ſe‏
ut ſocius‏
סת
tum ſent‏
ponit br.‏
0ס
nOs‏ 90
ת החר
[ 9 - 16
וום

- חשל‎ a

cerent
ודוס‎
יהונים‎ \
ו ו‎

והונים -

Audire fa
ג ף ף‎
יש‎ qu⸗

,"”:,. . 1600

200

מחור" ע
לא מי
נר"חר מו
ל' דונ
כ מר ו
למא כתו

-ה

אגרת לפס
ואא ר
כתו"ן נון
א
en‏
למר מא
ל'םר
וה ;

| ווכתא א

-. כ

8 .

!6!11615;'”!»/'\ .

ל\ אוון 607?17
ed‏ מטו; 0
0 טס

- ושסס\:

6

00 b ml

Et ſi quæras ſi hoc ita, cur ſæpe
invenitur in Talmude, quod
utriusque partis diſputatione -ס‎
pus habeat? Videtur illius rei 6
eſſe cauſa, quia ſi tantum unum fe-
ciſſet, non quærere potuiſſet per

- זט כתנאי‎ ex. cauſa una pars, ut
kab, conſentit cum omnibꝰ*, & 7

ſuam ſententiam non declaraſſet
ut ſocius ſuus, ſed &chemuel revera
non diſſientit ג‎ Rabbinis, verũ tan-
tum ſententiam ſuam non pro-
ponit brevibus, זט‎ ſua diſputatio
coincidat cum 0200220 סטוף,‎ er-
go nos vult docere, etiam in

ita judicari debe-‏ רשורת היחיר.

re. Si hoc, ita quæri poteſt ad
Rahbbinos, cur non dicant in ſuis
verbis aliquid majus ? זט‎ di-

cerent רשורת היחיד מו‎ 10 juris

eſſe multo magis ergo רשורח ח1‎
'הרביבם‎ Et ſi velis dicere Docto-
rem quærenten, ideo docere 6
