lit, סטף;‎ etiam in commodum כ*‎ E בתמירה ! יש‎ =
| מסה פפסת‎ poſlet, tamen 06 60 אין רוארה שהוא בתמירק.‎
teſtitmonium dafe illicitum ha- מה בא להודיענו- ויש לומ.‎
beri. Quæ ם‎ ita recte quæritur

ad ſententiam R. Pſephi » cur di- שבא. לחרץ..קרשוא א' שיש‎

?ל;האמררא' בִיתור לשון licitum 618 teſtimonium per-‏ זגס -

hibere, in rebus Regis ipſius, שמביא‎

- וק"ל‎ & jam faeile intelligi ך‎

d. -ס‎

XL. Tam incipiam diſſerere, 06 uſu Raſehi, quæ inveni in

Aibro ם , הררי נמריכם‎ (cilicet Raſchi in explicatione
ſua ad quæſtionem aliquam Cemaricam dicat בתמירח‎
ſe. quæſtionem Gemarican cum admiratione propoſitam fuil-

ſe,) quæri poteſt ad Raſchi, quid opus fuit eum indicare in

Gemara eſſe notam admirationis, cum id ex ipſa quæſtione

Pateat eſſle admirationem fcire, debemus quid Raſchi ſua ex-
Plicatione nos docere velit; Ita reſponderi poteſt, .α
ad quæſtionenn aliquam quæ ad Opinatsrem moveri poteſt
velle reſpondere, quæ quæſtio ad Opinatorem fit quia ſuper-

גס - 0 2

"שמבוצת 'וכיריד לתרץ זרק

flua loquitur, ססטף‎ vocatur
יותיר לשון‎ , & ideo סט‎ 6 0011
זגת‎ , Raſchi 6ו0‎ , quod -אטף‎
rens quærat 6סו 8 6 , כתמידה‎
ג‎ , talia verba חסם‎ ſunt fuper-
flua. Et ſic ſi Raſchi hæc verba
adhibeat ופריך תלמודנת‎ etiam

quæri poteſt, nam 0 verba‏ גזו

ſunt indicium quæſtionis Gema-⸗
ræ, quod notare Raſchi non opus
habet, cum quilibet facile vide-
זג‎ quid dicatur in Gemara & ſic
Lector novit Gemaram quærere,

etiam ergo ſcire debemus quid
תירץ לפירכצת ראשונרק:‎

||לודה אמר רש" ופירך נכם
- כרי שתכנס בלשון בשלמא
בשלמ4ת. לרי פלוני דקות

Raſchi ſuperfluis 11115 vocabulis.
nobis indicare velit? Reſpon-
deo ſi Gemara aliam פריכצס‎
(iiiii) (Juaſtionem) propo-
nat, & illa fundetur in iis quæ

fient, ut quod Gemara quæ-‏ סזוס

rat (altera quæſtio ſc.) ſit re-
ſponſio ad primam quæſtionem,

ideoque dicit Raſchi Gemaram 11-

lam quæſtionem movere, & non
illum qui primam quæſtionem
moverat, & זט‎ etiam ס6‎ quod du-

Qus fueris ut לשון בשלמצת מו‎
intelligas, quemadmodum ille

uſus

אמר רש'י שהמקשן מקשה
בתמ" וא'כ אינו מיותר \ ה
הלשון וכשאומר רש" ופריך
תלמור'יש לנו ג'כ להקשות

וכי אין רואה דפריך גמרא

מה בצת להודיענו \וי'לץ
כשהגמרא פריך לפירכגת

אחר' ונמשברת . הפירכ+ת
|האחרת עד שכמעט נראה

דמאי דיפרך . גמר4ת הוצת

פריך לרבי \ פלוני שפיר
קפריך =5 אבלל לגמרנת
דקא פריך מאי קא פריך
אימור כך וכך ולכך אמר
ירשי ז'ל. ופריך וסוגיות . זו
פסקצת

—

(iiiii) פירבא‎ primo notat frangere, ſc. partes minutas dein-
de quæſtionem, quia illa diminuit quæſiti ſententiam, ut valde parva,

(Rk)

R. e. nullius momenti evadat.

חו
30תגט[)
אא.ן .
8
Kionem‏

ו
הדו

ס -

שו 60
וום
00
ט
7 ץ
י
הלהו
0
ש' סוה
ſimiliter‏
גז ח0
ס16
071
ſcjo eſſe‏
ſponder‏
' 00
mis debi‏
ſionemt‏
ווד dens‏
י
\ 91\2
וֹ[י)] שנ)!)\

—
(
ת
4

אמר וש'
בתג' א'
הלשןונ
תלמור'ית
יאו ה
מה נא
הר
אחר ו
האחית ו
דמא רית
חירץ ל

לה אם

כרי שז
למא
פרן לו
.
ק לר
אמוף ג
שול.
לו ת

—

nuts "
ae unn ע‎

| שניא

₪ '

dens miratur, quod quærens tam

יא 0 מוגיות התלמור \ ם

פסקאא רבי אליעזר אומר בשלמאת ג'טנ0 uſus docetur, ex.‏
בהודאה דו"ק ברש'י ז'לל + quindo B. N. )048( intertogat:‏

R. N. fe habet quod eum וההל" הלו הו - -סעעסזמו‎
gat, ſed 400000272 quæ ſuam quæ- Hep רוֹשאָןמ מש י-‎
ftionem vult interrogare, quæ- צ'כ כרלעיל ויש לומר שלא‎
ri viciſſim poteſt, poſſe ſenſum יאמר רש"י ז'ל + ומשני אלא‎

illius textus alium 60 , ita י 2 זט‎ l
ſententia textus refutatus ſit, & כשהקושיצט כל כך חלושה‎

ער שבמעם אינה ראוירק 64 ) ופריך 1 ר"רש"י 1060
לתירוץ בלל ' ומתמידק -סטף intelligi poſſit‏ זט quærit)‏

ב 4 videre cupit, le-‏ 1816ס regulam‏
רהמקשן קושיות כוא 1 מ אין עומרין..קְגס 200400 gat‏

dicto R. Elieſer in laude, ut ibi- ומתרץ * ואם היא חלושה‎

א'כ קשרה למתרץ למדק dem ſequitur, inſpice ibi-‏
תירץ הקושיות \ ההי?ת ' Et ſi v‏ ;161`)88טף8>;6&י,י:?ץ&
אומר רש" ז'ל - ומשני רייל reſpondet) etiam‏ &( ומ שני dicat‏
- ,'*ןמשנ ר non‏ רש" , 68;ס ſimiliter quæri‏
הא תירץ ר' פלוני בך ואם opus habere illa expoſitione eſſe‏
כן היא קושינ עצומרק reſponſionem, nam 1 uſum in‏

\ 14 ipſa evolvo, tum utique 29 - וראויה וּלח\וךץ‎

reſponſionem ? Ita re-‏ 610 סו0]

ולפי זה פ" כך הוא לפי non prius‏ רש" ſponderi poteſt,‏

פירוש זה לאפוקי פירוש quam 8 quæſtio ni-‏ ומשנ' 010616 -

אחר שאיז לו ה הרין ואם mis 0601115 16 , & nullam reſpon-‏
אין לפניך פירוש אחר \ת ſionem meratur, ubi tum reſpon-‏

debilem quæſtionem proponat, רתצטרך ילרקוציאו ברי י‎
quæ vix סתס מסקוסת‎ 6966, licet ישתוכל לומר לפי הפי זה‎
idem reſpond ens reſponſũ det ad :הוא‎ ,
% .- י

(EkkEE) R. N. interrogat פלוני‎ modus loquendi uſitatiſſimus,
e notant diſputantem inominatum ſeu non neminem eſſe, זט‎ dicunt

ר ,) : % 8ף0 ת.1 -

4 התלמוד מי‎
quæſtionem ſuam. Atque סומ‎
quæri poteſt ad reſpondentem ſi
quæſtio tam debilis, ut re-
ſponſione indigna ſit, cur tamen
0 eam reſpondeat, 6ט10604‎ di-
: רש""זס‎ in ſua explicatione ומשנ'‎
hoc eſt R. N. reſponſum dedit ad
quæſtionem, ut quæſtio non eſſet
debilis, ſed confirmata, ideo-
que reſpondens debet aliquid
reſponſi dare. Uſus quando?
utitur vocabulo לפיכך‎ vel voca:
pulis לפי זה‎ ſenſus eſt, ſecundum
illam explicationem ita judicari,
ſed cum relervatione quod 16
cundum aliam explicationem
alium fundat ſcnſum & ſequi a-
liud judicium, ut ita illis voca-
bulis לפי ודח א לפיכך‎ 1060 uta-
tur, ut ſigmificet ſi non habeas 4-
liam expoſitionem \ 0
aliam explicationem ipſe facias,
quæ tua explicatio ſi vera ſit, non
judicatur ut Gemara pronunciat,
ſed ſecundâm ſcriptam explica-

tionem, quæ habetur in Gmns

ra, poteſt judicari ut habetur in
Gemara Si verò*ν utatur vocçe
משמעי [ס אלמשת.‎ ſenſus 61 , au-
dio דקדוק‎ vel סברא‎ illam ) -מ6‎
tentiam) מוטעסץ‎ illa מסם‎ 68
urgetur זט‎ 7 „ſed tamen eſt

bona ſententia & argumentum.

סוגיות

הוא כך אכל לפי זה אינו
כך משמע. כשרש"י "ז'ל=

אומר משמע אר אלמא בא'

להודיעך שאותו הדיוק או

אותו- הסברגאת אינו דבר:

מוכרח אכל הוא סבראיי

אי נמי או איבעית ‏ אימצע.
הוא כשיש..

כשאומר רש"
חולשות בתירוץ הראשון
ותוזר לתרץ תירוץ אחר *

< ואםם תאמר אם כן לשתוק
מתירץ קמא * יש לומר
שגםם על" התירוץ השני

*₪ גכ איזה: קושיגת ומינה

ומינה תסתיים) שמעתתא *.
ועור אפשר רלכך תירץ.
רש'י בי שטוביי שניםם מן:
האחר כלל כשאומר רשי.

ז"ל כללח הות. כשאפשר

לקרות אותו פרט או חלק
או קצת ולא כלל לכך בא
רשיי זל שזה הוא כולל *

ואכם תאמר מה בא רש"
ז"ל. להוריע לנו בזה * ויש.
| 2 לומר

-
א'מא‎ F
וה‎ Ge⸗
ponfum
00
unde que
ה‎ !
א'מואא‎
0
mum ſu
Gicayit ſi
ſioms w
cundum
וום‎ rel
ף‎ |
שוו‎ , |
ה‎
effe re⸗
hpon
מ
ה
0
dem bor‏
ו
1
pra‏ 6?
ת
ול
—

0

0 0

ק.

- 1

הוכ

אימל מל
להריוך
אתו הס
מניח \
א נמ א
נשאמר.

חלשא

וחוזר לתו
ואם תא
#]הירי)' נ
שס ע
שכ
ומינה ת
ע א
ינו
הא" /
ולכ
r‏ 8
א לתו
רש ל.
[ נלך
םת

[שץ אי נמיזב6ף רש" ן6
obtinet,‏ 5ט)ט סום איבעירחן אומנת
ut in Gewara 40 quæſtionem 16-‏
ſponſum detur, reſpondente‏
Obſervante illam eſſe debiliorem,‏
unde quærit fortiorem, ideoque‏
ואיבעית vel‏ (/7///) אי 1 dicit‏
(wmmmm) ſi verè‏ אימ4ט
objicias fi reſpondens ipfe pri-‏
mum ſuum reſponſum non ju-‏

dicavit ſufficere primæ reſpon-
ſionis memoriam injicere non

debuiſſet ſed ſtatim proferre ſe-

cundum ? Reſpondeo 40 alte-
rum reſponſum e n aliquid
quæri poſſe, סט‎ illud refu-

tetur, fed ſi ill S reſponſi 0.

5 conjunctæ ſint , tum VEramn

effe reſponſonem 44 quam ni-

porro quæri pofſſit.‏ נותם
Poſſet etiam 686 ideo רש‎ 1.
terum reſponſum dare;, ut oſten-
dat utramque reſponſionem qui.-
dem bonam eſſe, 164 660 una ſuſ-

ficere queat, tamen eum ambas

ideo proferre, quia duæ ſem
per præſfent una.

l —

Hæc regula
Seneralis eſt, ſi רשי‎ )11):1!: eſſe

495 סוגיות התלמור : מ

-לומר שבא להוריענו שני
-דברים . האחר כשהמקשן
ימקשה מהקרמרה שנראה
ישהיא אמיתית ולפי האמת
הר־קר*כי. ' שמקשרה ממנו
א להיור] אמיתירת| ו
; ולהרוֹי”רעך שורק שקף אמר
= רש"י קט'ר לומר שאכ היה
אפשר להיות כן אף על פי
שהתרצן רוחרה אותוה אז
ווראי לא הידהק רש" ז'לל
- אימר קסד =. והב' הול
| שקשרה . מאי. קא מקשרק
" המקשן וכ זה התירוץ היה
נעלם ממנו לכך אמר רש"
ז'ל קכ'ר של מקשן כך ולכך
הוא מקשה :
/ לא גרסינן בשאומר ויש".
ל צריך לעיין אמאי
לא גרסינן - הילכך ולפיכך.
< כשאומר א! מבי H‏

)77777( נמי‎ reſolvitur in ⸗ etiam, ac i clicas,
volo etiam ita dicere poſſum.
(mmmmm) אימאס‎ Ppyn 1 אימצק ,װ!סש /איבעיח‎ ita
dicere poter, en uſum inuſtbus, vide ſupra.

(nnnnn)

התלמור „

5
כלל=‎ uſus requirit ſubintelligi, eiſi
detur O pars vel 0111014 pars,
₪ non כלל"‎ )8686 )tamen

hic veram כללה‎ ſeu generalem
regulam obtinere. קםר‎ (nunnnn)
Si 0102 רש',‎ poſſet judicare ſed
eo ipſo vult illam quæ formari
סק‎ opinionem retutare. 6

ſi quæras ſi hæc res nihil valere

debet, tum מסם רש"י‎ opus ha-
buiſſet aliquid addere, & quid eo
nos vult judicare ? Re-
ſpondeo, eum nobis duo oſten-
dere velle; Primo quando quæ-
rens quærit aliquid per allatas
cauſas, & viderentur illæ cauſæ
eſſe veræ, & 116 tamen per re-
rum naturam מסת‎ ſunt veræ, inde
זט ספוס‎ hanc quæ ſuboriri poſſit
opinionem deſtruat addit

x*2 ט קא‎ oſtendat 8

poſſibile fuiſſet talem opinionem
oriri potuiſſe, ſi reſpondens 1-
lam תסם רש"י +6הוצטץ461‎ dixiſ-
0 קם"ר‎ , 0086 0 1000 pa-
tet, ſine 85 refutatione,
talem opinionem tamen locum
non habere. —
Deinde 1ואטף‎ poteſt, quid quæ-
rit quærens, an סם‎ ergo reſponſio
occul-

סוגניות

אילו להוריעך התכלית]

והנפקותא במרה. שפי' ויש
לעיין היאך מוכחזה משם*
בד א ומיהו כשאומר רש"י

'ל או מכ'רל אלו מיעום.
הרבר ההוות שלנת נידון

אותו כמו האמור לעיל= +
דאל'תה הוא כשאומר רש"
ול דבר שאינו מוכר' מכאן
מצר עצמו וב4ת להכריח:
אותו מצד הופכו או סותר+
ואף על" פי כן ואף על<

נכ כשאומר רש" — א

מב' לשונורז האלו הונ
כשיש לרשיי ז'ל איזה משנה
או בריית4ת או מימרנת
ועליה קשיא. ל" לז'א אף
על פי בן ר'ל אף על גב
שהמימרגת ההי4א. נרארק
רקשינת יש לנו לתרץ כך *
סלק רעהך ומהו רתימא
כשמביא רש" ז'ל א' מב'
2 - לשונות

(nnnnn) קס"ר‎ i. e. קא סלקא רעתך‎ Judæi vertere ſolent.
49 haͤtte wollen außgehen ſein Verſtand.

( ooee)

occultae

ait 0

0
א גרסנן
ה
fuit 6‏
וסו
6ותם
סם
מול
מנך ץ
ett,‏ ם
ex‏ ף
ade‏ סמו?
deducatu‏
י
vel‏
ת
7 גס 6
beat id‏
ראלת'ה
ה זלנוף
10
ה
כ אס
gice‏ זגל
י

—

\

0 non

0

| 6תו

לו לו
לה
נר'א ו
ז
הוגר ה
אותו כ
דאלתה
ולרני
מר ש
אוחו מע
אף =

ג כשאו

' לשו
ש ל
א ג
ל 7
ע ל
להמר
וא
סלקא .
נשמנוא

NMn

occultaei fuit, hinc ergo רש"‎ di-

-- לס"ר זס‎ ſenſus quærentis hoc

modo fuit, indeque quærit.

- מסם ) לא גרסינן‎ doccmus hoc)
ulurpatur quando aliquid dictum

fuit ante רש"‎ quod noluerunt,
ſi Uſus ita inveniatur
meditandum רש"י זטס‎ id docere

nolit.

Si ihveniatur טסגססץ‎ 1 0:

vel לפ יכך.‎ (ideoque) tum indici-
um eſt, ſequi fundamentum &

quid ex ס6‎ fluat, qua 00 cauſa
tunc attendas, unde id fluat 6
deducatur.
Ubi רש"‎ dicit &ι (00000)בד‎
vel ומיהו‎ (& tamen) notat dimi-
nutionem (vel exceptionem) rei
de qua agitur, quod illa non ha-
beat id jus quod anteceſſerat.
רש" 8 (קקקקק) ראלת"ה‎ ita lo-
quitur, indicium eſt eum id 840
non ſatis validis rationibus urge-
tur refutare velle. רש"י51‎ 4

cat יאף על פיכן‎ )774( (Etiamſi)

vult dicere, 660 res ססם‎ modo ſit,

6 ſic ם‎ dicatur גכ‎ 7 8 Errrrr)

idem

-

םרג”רת רתלמרר קס

= tum tibi

497
לשונות האלוהוא כשנראה
| הדבר שהו מביא הוסת.
פשום ואין צריך להבונת
ולגלות החידש אמר סלקא

דעתך או מהו דתימנת
ה כך וכך קא
משמע לן שאינו אלא כך
וכך * וגםם כשאומר רשיי
ז"ל אם תמצא לומר הוא
- כשמיבד דבר על7 הנאי או
הקדמדה בלתי מבוארת *
אז שואל אםם תמצא לומר
שזארת ההקרמוה היא כך

וכך מה תאמר בזה אלאתע

על כרח' צריך לומר שהוא
כך וכך וקרוב לזרה הוצת
כשאומר הגע עצמך ' גם
רגיל רש"י ז'ל לומר לשון
מכרי והוא נ"כ לשון קושיא

באשר רחתירוץ שמתרץ].

אינו מספיק והקושיצת עריין

במקומרה עומרת :
לפעמיכם

)0 0000 ( בד'א‎ eſt abbreviatio plenius במהרבריכם אמוריםם‎

ſermo non aliter dictur eſt, quam hoc modo.

דאי תימצת 25 quatuor vocabula‏ זתט) דאלת' ה (קקקקק )

ſi nolis hanc ſententiam dicere.‏ ס;.צץסצק
Rrr.‏

(77777)

< הא שהתי

49

idem valet, unde 1 רש*‎ una vel
altera harum phraſium utatur,
ad verba vel Miſuæz Exoti-
carum vel מימרצס‎ (dicen-
tis) & 24 illos quæſftio moveri
poſſit, indicium eſt, eum velle
dicere quod etfſi videatur ad illa
aliquid quæri poſſe, tamen ideo
modo poſſe urgeri.

(aſcendit ſcientia‏ סלקא דעתך

tua vel ſententia) vel מהו דתימא‎
(ſi eſſet dixiſſem) ſi oceurrant,

ſenſus eſt putaſſem ita eſle, adeo-

que nos audire facit ita non eſſe,
ſed alio modo.
Et ſic ſi “) dicat, אם תמצאת‎
(ſ poſſis invenire ad dicen-
dum) ita obtinet uſus, quod ſi
ad aliquid reſpondere vult, &
habeat conſequentias, vel re-
ſpouſum acceperit, per alia alla-
ta ſed non ex fundamento, tum
interrogat אם תמצצע לומר‎
(hoc 68 etiam tibi concedam
quod allatum ita ſe habcat- 6
loeum habere queat) quid tamen
velles dicere ad id quod ita non
eſt,

< סיניות התלמור מ

לפעמיס) יבא רש" ז'ל=
לתקן שלא הטעה
ותלמור פירש אחר בגמרא
או מפני שהדבריםם סתומי"
וחתומיםם ואז לא תוכלה
להקשורת על רש" פשיטא
מאי קמ'לן אלא שתוכלל

- לומר מנא ליה לרש" 'ל

פירוש זה רלמ4ת הפירוש
אחר הוא אמת ותדקר' אם
הוא מתיישב מצר הלשון
או מצר הענין ' ואאחר
שתבין הדבר ותתישב לך
הפירוש האחר תחזור אהר
איזה קוש" שיש על הפירוש
האחר * ונקוט כללז .זרק
כירך קורםז שתראה פירש
רש"י ז'ל עיין אתת בעצמך
פירוש שלל הגמרא ותראה
אכ כוונת לפ? רש"י.ז"ל<
א"כ אינו קשרה כאן כלום
| ואכס

)?90447( ואף על פייכן‎ 06 verbo ad verbum, e& naſur ſu-
per, סה , + פי‎ 11 dicat quemadmodum quilibet videt naſum eſſe ſupra
os, ita quilibet facile videt hic quæri poſſe, tamen reſponſio etiam

datur.

(rrrr) אף על גב‎ naſus ſuper tergum, 1 ,6. ut ibi ille non eſt, ita

non quadrat quæſtio.

(T1rI)

-.
0
20
5
5

3

ek, 1
alio ile
ף‎ [-
(adop
tia ipſa
לתנז‎
1
אנתי‎ )
eſt gue
ata non
200
סת‎
rpe
ך סוף‎
Anpeecti
mo 0
ו.‎
non ק‎
נשימא‎
ג‎ 8
6סם‎ 2
6% , 1
סמס‎ Re
מוס‎
ו‎
1 1'6}%(01[
(16'"װ`וֹ` ע‎ /
id intelle
ו‎ -

ים

וחלמר
א מי
וחתימים
והקור
מי כ
למו מ
וה
אחי הוא
הא מת
או ד
הג'רוש ו
איזלקושו
חאוף י
- קד
הול
'ר 'שן
אם כוין
ו כאע
—
ץ 7

ele ו‎
(11}10 etlam

1 eſt, ט‎

(dt,

alio ס1ו1‎ modo eſſe. Et סס‎ quo-

(ad operam) 46 מ1‎ tua ſenten-

tia ipſa invenies תסם‎ ita eſſe ut
tu 5הז‎

Etiam Jarchio frequens 61 vox
DR& (quamvis) ſi סאם‎ occutrat
eſt quæ סוו‎ (hoc eſt ſi reſponſio
data non ſufficiat, inquit אכתי‎

a ſi dicat quærentis objectio ad-

huc 11 ſuo valore manet.)
Sxpe' רש‎ prævenit errorituo,

quo poſſes alium Gemar 2 ſenſüm

amplecti, vel quando poſſet ſer-
mo 07247 tibi nimium difficilis

videri, 40 obſignatus eſſet, tum

non potes 48 רש'‎ 6
פשיטצל‎ (commune vel facile eſt
ita dicere, nec opus eſt eum id
nos audire facere) led potius di-
cere, in quo fundatur expli-
catio Raſchi, nam poſſet & alia
explicatio vera eſſe, ita res qui-
dem inquirere tibi permiſſum eſt,
an reſponſio locum habeat, אס‎
Phraſi, aut diſcurſu, & ſi probe
id intellexeris, & ad alteram

tuam explicationem reſponſum

Acceperis, tamen circum pice an
non nova quæſtio formari poſ-
ſit 4ה‎ alteram illam explicatio-

hem.

₪ צ[‎ 2 Hanc

49
eft, non poteſt fieri quin dicas QD ואםם תראה שלא‎

לפירוש רש* ז'ל אזי תראי
לתרץ למה לא פירש רש"
ז'לל הפירוש שלך עד כאן
תוכן רבריו * (גםם נרארה
לי כשלומד המקשן בגמר
יצייר תחילרק בשכלו קודם
שלמד התירץ שטתרץ \ ב
בומר4ה מה נוכל להשיב
ע קושוה זארת ואכם
תראה שכוון לתירוץ . ש
שמתרצת הגמרגת אזי טוב
ואם תרארה של:4ת. כיון
לתירץ שבגמרנֶת אזי יראה
ויבין למרה לא מתרצרת
| הגמרגת התירץ שלו וכן
בשלומד התירוץ שבגנמרא
יראה מה יש לחקשות עלל.
התירץ הוה ואחר שיוליר
לו קושיא ירארה אםם כיון
לקושיות הגמרא מה מוב
ואס לא כיוון יראה לתרץ
למרק לא מקשרק המקשן
קוש" זו ויראה אכ התירץ
מיישב בל" הצורך שלצת
יהיה

התלמור ‏ מ

Hanc regulam generalem ob-
ſerva, antequam evolvas expli-
cationem ר ש"‎ , conſidera וח1‎
8 fac pro סטז‎ virili explicatio-
nem, deinde, ſi hoc factum, tunc
demum ſume explicationem jar.
chii & vide חה‎ tua ſententia con-
veniat cum explicatione רש"‎ ad-
eoque nihil quæri poſſit, etſi non
convenias cum רש"יסת10ו102!קא6‎
tum videas quomodo cauſam
invenias cur ille tuum argumen-
tum בסם‎ fecerit. Hucusque fun-
damentum ſermonis ſui. Atque
סת‎ quando diſcis Cenzaram» 6

quærens quæſtionem movet, ſua-

deo סת , 1מם‎ pergas 1 4
Gemara, זט‎ videas quid ג[[1‎ re-
ſpondęat, ſed cogita prius apud
te ipfum an non 115סכ‎ reſpon-

dere, deinde quando reſponſio-

nem inveniſti, vide an illa con-
veniat cum Gemaræ reſponſione,
quod ſi ita bene ſe res habet, ſin

minus (non tuum inventum למסס‎
veniat cum Gemara) diſpicien-

dum tibi eſt, quid cauſæ fit, quod
Gemara non ita reſpondeat, que-
madmodum טז‎ cogitabas. 1
militer quando diſeis reſponſio-
nem in Gemara ad quæſtionem,
tum meditare an non aliquid ad

סוניות.

illam reſponſionem quæri poſſit,

יהידה קשה באיזרה אופן *
עור שם בשער ד כל דיבור
תוספורת תצטרך לחרר
שכלך להבינ; היטים כי בכל
מקים - כוונר התוספורת

להודיעך דבר חידוש מוה-

שלא חיית יורע בלא זאת
וזרה לך הררך תראה על
איוה רבר מהמשנורה או

מהגמרנת מרבר תוספורן

ותרארה מדוע ל₪ התחילו

יממקום אחר אכ= ‏ אפשר
|ווצאת לך תועלרת -גדולל

מזה וראה לחבר התוספות

| מרישנת לםיפ:ת.. ותרארה

יכוונתו וסברתו ופירושו
ומאיזה רבר נשמר התוספ'

ובבל מקובם שמביוצת .ב

בתוספו ופרכינן או ומקשי,
וכיוצא בה הנה יש קושיא
עלד פירושו האיך נוכלל

לומר. פירושו אמות מאי
קא מקשרה המקשן -ובגת

לתרץ שפירושו הו4ת אמת

והטקשן כך הו מקשרק

וג=ש

סא
an 0‏ 6)
tus‏ נוס
ſin min‏
eſt, qua‏
\ & 0
ſi caufan‏
ſpice ut‏
\ סך
hæe ley‏
catione‏
6
6 ם
ס
07
deber‏ ת
00 6
ס ום
ותק
ת
0 ך#ס(#ק
ים
מנס6
8, נחסת

הים

ץ וום
) ת
1
. ו
0

הה 7
עע נ
חוספות
שכלך לה
קם (
י
שלא הית
וה
איה רכ
מהגמראן
האה

וא ך

מהוראת
משא (
נותו ו
ומאה רי
ונכל מ
מכ ת

לא כל

W‏ ש

ו 7 מש
: להרץ שניו

& cum inveneris quæſtionem 1.
de an Gemaræ ſit convenientia
cum tua quæſtione, ſi ססם‎ benè,
ſin minus tum indicandum tibi
eſt, quarc hæc diſcrepantia (cum

Gemaræ judicio) & tum‏ & סםז

ſi cauſam illam in eneris, circum-

ſpice זט‎ ita ſatisfacias, ut nihil
Etiam 1
נמריכם‎ Capite IV. invenitur
סאת‎ regula;, quod in omni קאס‎ 1-

porrò quæri poſſit.

catione Teſephoth probè attenden-

dum veniat, quod illa aliquid --סם‎
1

vi doceant; Et ille mos eſt Zo-

ſepheth זט‎ quoties exponant verba

Miſnæ, vVel Gemaræ, tu 5

ri debeas quare annotent 44 illa:
& non alia verba (Miſnæ vel Ge-
אא‎ ( , atque 18 age quoties.
tibi poſſibile 68 , 86 invenies ma-

ghum anzilium ſtudiorum נסז‎

rum. Atque etiam potes 72/--
conciliate, ſi conveniant‏ וקס
ab initio ad finem, potes videre‏
corum ſenſum, & explicatio-‏

nem, & qund evitare voluerint.
Et in omni loco ubi Yeéſephoth ut-

untur vocabulo ופרבינן‎ (quæri-
mus) vel ומקשינן‎ (quod idem
ſignificat ut vidimus ſupra) &
ſimilia, tum indicium eſt, quæri

ad explicationem ipſorum, quo-
modo poſſumus dicere ejus ex-
Rrr 3 < ום.‎

.+ 0 מוית התלמור ם

וגםם כן כשאומר ומשני
הוא ג'כ על דרך זה נראה
לענירת דעת! וצריך אתרק
|לומה אי אמררת בשלמ4ת
לאידך פירוש שפיר מקשה
| המקשן אלא לפי/התוספות
קשרה כנ'ל אז יתתרץ ויש
יוכל מקוםשתמצא בתוספות
יהלשון פירוש יש
ישם פירוש אחר או -ברש י
-אובשום מפורש והתוספות
ינשמר .מזה ואםם לא תמצא
ישם שום פירוש אחרתראה
בשכלך איך הייתי יוכל)
ללמוד הפירוש בלא תוספות
יואז -תמצצאס שהייתי יכולז
ילטעות בפירוש אחר ותראה
ילתרץ למה לא נאמ'תפירוש
יהאחר :
וכלואם תאמר שבתוספורת
יאם מיר כשמפרש
יתוספות פירוש ראשון מיד
מקשהואםתאמר צריךלומר
יבלאזאת רצה לומר בשלמא
נכלא פירושו של תוספורת

/

התלמור ‏ מ

בס
tionem 606 veram.‏
rum ,„ nihil quærit quærens, re-‏
ſpondere vult ſuam explicatio-‏
nem veram eſſe, & quærens ita‏

Si hoc ve-

quærit. Atque ita ſi dicat ומשני‎
(reſpondet) ſenſus eſt ita mihi
videtur & tibi dicendum eſt
אי אמררת בשלובם‎ (ſi dicam ni-
1 opponi poſſe) ſic eſt, ſi dicam
alteram explicationem < 6
quærit quærens, ſed ſecundum
explicatione ב‎ Toſephoth, quvxri
סזס‎ ut ſupra dixi. Si uſus hic
occurrat, reſpondeo hoc modo
ויש לומר‎ poſſe dici eum 164 quæ-
rere.
Ubicunque inve ies מ1‎ Zoſe-
photh, phraſin explicationis, tum id
indicium præbet, adeſſe aliam
explicationem aut ם1‎ aut
alibi. Ideoque תמסץגס‎ 77
ne diſcas aliam explicationem, &
hinc ſuam explicationem addunt;
ſi verò ססם רש* מ ססם‎ alibi 1-
am explicationem invenias, tum
meditare quomodo tu ſine Zo-
ſephoth locum explicare potuiſſes,
& tum invenies 10 errare potuiſ-
15 alia explicatione, 66 tum in-
quires in modum reſpondendi,
ad quæſtionem cur altera expli-
catio non fuerit addita. Ubicun-
סטף‎ Zoſephoth dicunt תאמרו‎ Sig
1

סוגיות

|אלא לאידך פירוש אזי לא

קשה יואםתאמר אלא עתה
קשרה אבלל כשהתוספור]
מביאין פירוש אחר סמוך
לפירושכם ואחר כך מקשו
ואם תאמר אין כאן בשלמא
דהתוספורת מקשו לשני
הפירושיםם ולכך. - כתכו

- באחרונה ואם תמצא איזרק
קושיא ברש" או בת וספורת

תשתדל לתרצם כי כל רברי
התוספות במרה ובמשקלל
ובמנין ולא יתר אפילו אורז

אחת של4ת לצורך ואתרז

הוז של+ת הכנות. לדכרי
התוספות ותראה לישב כל
דבר על אופניו מאין יוצצת
לתוספות הפירוש זרק אכס
הוא מוכרח גם מנהג רש"י

ז'ללרשום המלהאו מלור]

ולפרש אותם ולא יותר ואף

עלפישמאריך בלשונו מכל

מקום אינו בא לפרש שום
אות יותר ממה שרשם אלא
בשרשם רשיי ז"ל המלרק
וכ

l

1 ו‎
והגזוסן‎
70//;”!0/?0!(
iamſi ?
Pprimam
quætant
016 ſab
1
tione 7.
Catione
אמרות‎
ף‎
liam ex
ק‎
האמר‎ 7
למא הז‎
guirunt
Kideo 4
\
ve‏ וש'
1ס מסת
ף צ
ſit, per‏
ו
tem habe‏
תש ו
0 ת4

0 ק 0

ו
ה
fluat 0‏

Ltiam

א
ה ג
| מאי9
- עותם

אם האמו

והתוסגוו
י
נאחונה
שא נר
תשתרלל
התוספוה

ל

אחת עלי
הא ל
התוסגות
רנו על;
להוספות
הוא מוכ
לדשר
ופרטא

5 התלמור‎
ſi quæras quæſtionem ſæpe pro-
poſitam, & ſcire cupias ubi illam
Toſephoth proferant, ita eſt, et-
iamſi 0070ק72/6‎ reſpondeant 41
Primam exp'icationem, & tamen
quærant ואכם תאמרו עסק‎ tum
01106 ſubintelligi בלא זאת‎ id eſt,
1006 ſe haberé bedue explica-
tione Toſephoth, ſine altera expl.

catione, rectum fuiſſe nec quæ

ri ואכם תאמרו‎ , ſed jam maximè
quæri debere. 500 ſi Teſephoth -ב‎
liam explicationem proferant,
Præter ſuam, & deinde quærant
בלגה זארת 68 גסם ואם6 האמר‎
vel בשלמא‎ , nam Zoſe Phoihi in-
quirunt in utrasque expoſitiones

& ideo addunt נוזואם תאמר‎ fine.

Et ſi invenias melionem in
רש"‎ vel Taſe⸗ photh,vide תה‎ illam
non poſſis refutare, nam ſermo-
nes Toſe eef ſunt valde accurati
ut ססם‎ plus ססם‎ minus ת1‎ 5
6ת‎ , verbo Toſepheth סה‎ literam
quidem fuperfluam vel deficien-
tem habent, ſed ſi non intellexi-
ſti ſermonem Toſephoth, videas
an ad quodlibet ſuo Hloco reſpon-
dere poſſis, ut perſpicias quo fun-

damento explicatio Toſepheth ni-
tantur in 2 explicatione „& an
fluat vel non.

Etiam moris eſt Jarchi Vel ver-
bum

0 יסוגיות
וכו' אז ררכו לפרש כלל
חלשון ההואיוכלל מקוםם
שאומר רש'יז'ללשון השתא
משמע רהשת43 משמיענו
התנאת רבר זה והכי קיימזת
מה שאין כן כשאומר רש"י
ק'סר שהוא מתבמל לעולםם
לבסוף * וכל מקום שאומר
רש ול רקס'ר בדלירת
פירושו וְהוא * פ"זה שאני

אומר לך בשביל דק'סר כך |

וכשהוגת אומר קס'ר בל4ט
ד פירושוהואע שאין עולדה
דבר זה בשלמורז כי אכם
בחצי ' כלמקום אומר רש"

ז"ל הלשון הילכך פירוש הא
לך כלומרמכאן אני לומד

כך כל מקוםם שאומר רש'י
ז"ל על כרחך פירושו הכי
מוכרה ואיז לך ררך אחררת
אלאא זו בלבר * כלמקוכם
שאומר אלמ:ת פי/ ירארק
מכאן * וכל מקוםם שרש"י
ז'"ל אומר כגון נשמר מאחרי

ולקמן ברש"י פירושו מיפלג.
ולקמירק פירושו בפמוך *

ההפרש

התלמור מ

44
bum vel plura annotare, 5 nihil
aliud, atque 060 longus ſit 1 4
explicatione, tamen non plus -אס‎

plicat quam annotayvit. Sed 1
annotet vocabulum, & addat וכ‎
(ut ſequitur) tum exponit totum
ſequentem ſermonem. Et ſi 01
cat השתצת משמע‎ (nunc audi-
tur) id eſt audiamus quid dicat
Doctor, & tum ſic ſemper manet,
ſed חסת‎ ita 3 רש"י‎ dicat קא פלקא‎
דעתך‎ (intellectus tuus ita voluit
vel ita putabas) qualis phraſis
quidem ſententiam notat, ſed non
permanentem, verùm quæ refuta-
tur. Et ubicunque Raſchi dicit
דקס"ר‎ cum Qid indicat illam
explicationem quam allegat, 14-
lem fuiſſe, quia alter itaputavit, ſed
cujus ſententia non permanſit.
Et 8 רש"‎ dicat קס"ר‎ fine in
סתותו‎ vocis, tum indicium eſt
ſententiam de illa re non plane

deſiiſſe, ſed tantum ex parte. U-

bicunque רש"‎ dicit, הילכ"ך‎ 04
explicatur per סט‎ vocabula
הא לך‎ ) 6606 tibi) quæ volunt, ex
hoc loco diſcimus illum morem.
Ubicunque רש"‎ habet vocabula
על כורחף‎ ibi זטוגוסת‎ , 18 pro-

batum 640 , & hanc ſolam viam, מסמ‎ aliam h bere.

< סוניות

ההפרש שיש בין. ומקשיגן .

לופרבינזובין ומתרץלומשני

< הנהומקשינוהקושיאגרולה

ואין להבטל אכֶל" ופרכינן
הפירכא אינו גדולה ואפשר

לבטלרה גכז ומתרץ שייך

לכלקושי:ת גרולה שמתרץ
רהמקשן מקושיירתו מצר
התירץ אבלד ומשני פירוש
שמשתנרה מקשן מקושיותו
לקושיות אחררת וצריך
דהמתרץ גכ להשתנורת
משנויא לשנוי אחרת י כל\
מקום שאמר מיהו פ" מהאי
משנרה או מהאי טעמנת
יש ללמור או לומר דבר זרה'

כל מקוםם שנא' בשלמא לר'.

פלו'לא קשיאייש שם קושיא

< קטנרח עלד המר זה אבלל

לאחרקשיא בכל מכלבל :.
שייך לסוגיא ראשונה :

- במסכת

ſignificatur inde novi rem ita ſe habere.‏ , אלמצת dicit‏ רשיו

Et ubicunque רש"‎ dicit כגון‎ notathoc, ſed מס‎ aliud obtinere.

Et

1

-
/

סלל- ל מסשס קס מסה סי לא ם

7
י 056 ש0 סללב =ב בס מו2 הל ה בסקו פ סללומל להמי [ 5אכ סל המלק ל

--
הב

—

ושס
notat l‏
גוף
לקמיה
ו
]
inter‏
נחוץ
notat d‏
ץ non‏
סת
indge re‏
סת
10
4מ
ף
ctiam
notatu
ſuamn
מוד‎ t
ו‎
1
רש‎
ו‎ 0
ה‎
ף‎
ף‎
ו‎
poted,
%
11
אס‎
7

ההגוש
לוגרניג

- ההוק

ץ לה
הפירכא
ונטלה
לכלקיש
הקו
התר \
תו
ר”קושי:י
המחוץ
משא
ו
מעה :
"7ללמוך

2 קם

לו'ל ;

| ה מחע

אחרק:
סג

ש2
ת :

obtinere⸗
ו‎

Et ubi utitur voce PS porrè]

notat longe abeſſe, ab illa סץ‎ 06

qua agit,- ubi רש" סעסץ‎ 6

3 לקמיה‎ ) 004 etiam porro notat)
ſignificat rem proxitnam eſſe
rei de qua agitur. Differentia

inter ופרכינן & ומקשנן‎ vel

ומקשינן, 64 סאם ומשני 8 ומתרץ
notat magnam quæſtionem, quæ‏

non poteſt refelli, ſed ופרכינן‎

notat minorem quæſtionem, quæ
inde refutari poteſt, & ſic ומתרץ‎
notat quæſtionem magnam quæ
ג‎ reſpondente reſponſum accipit,
ita זט‎ quærens ipſe recedat 2

quæſtione, ſed ſi dicat 04ט0) ומשני‎ >
ctiam ſignificat reſpondet,) tum
notatur quærentem quæſtionem
ſuam mutare, in aliam quæſtio-
nem, זט‎ ita hinc etiam reſpon-

dens debeat reſponſionem ſuam
in aliam convertere. Ubicunque

notatur ex Misna‏ מיהו 6ו0 רש"י
ſenſu, illam do-‏ מעכם vel ejus‏
hauriri poſſe. Ubicun-‏ מוהמו -
que dicitur, recte quidem eſt, ubi‏
quis nolit interrogare, ſed tamen‏
parvi momenti quæſtio formari‏
poteſt, quæ autem non æſtimatur,‏

ſed ſecundum alterius effatum il-

la quæſtio omni modo explicari

poteſt.

- = 80 primum uſum porrò nota,

.5 | in

א 0 מוית התלמור מ.

במסכת \ הגינה דף ר' ע'א
\ וז'ל נשים ועבדים
כו' בשלמא נשיםם כדאמרן
אלא עברים מנא לן אמר רב
הונא אמר קרא צפני הארון
ה שאין לו אלצת אדון אחר
יצאזה שיש לו ארון אחר הא
למהליקראמכרי כל מצוה
שהאשרהה חייברה ברה עכר
חייב בדה כקל מצורה שאין

האשה חייבת בה אין העבד.

חיים ברה הגמר לה לרה
| מאשרה: אמר רבונגת ל4
נצרכרה אלות.למי שחציו
עבד וחציו בן הורין. ע'כ
הגמראי והנה קשה בגמרא.

זו כיון שהמקשן ירע מסברא.

זו רגמרינן לה לרק מאשרק
אםכן מאי מקשה מתְתלדק
עבדיםם מנאת לן הא ורע
דגמרינן להלה מאשה וכיון

דאשה פטורה מראיי דכתיב.

זכורך ממילות אף ההעבר

פטור ונל'עד דכך פירוש.

שלהגמרא ובתחילהמקשה
עבדיםם מנא לן רצרה לומר
: דהיינו .

306 o Hn

Tractatu Cha gigah ſol. 4. Col. 1.‏ מו
tradi, quod ſœminæ 66 ſervi non‏
præciſe obligentur 40 ter in anno‏
comparendum in templo (de quo‏
Deut. XVI. Lev. XXIII. &c.) ſic‏
quærit Gemara, verum quidem‏
quod non opus ſit fœminas com-‏
diximus, ſed unde idem‏ זט parere‏
de ſervis probamꝰ*; dicit Rabbikhun-‏
S. inquit debes comparere‏ .6, 22
coram Domino Deo, unde conclu-‏
dimus, qui non niſi unum domi-‏
num habet ille ad comparendum‏

obligatus eſt, ſed non ת‎ ſervi,

qui adhuc alium Dominum -ם‎
bent qui hinc ad comparendum
non obligantur: Atque inde inſtat
Gemara, cur 5.5. opus habet id
annotare, nam id ſcimus, quia
novimus quod +11180 præcetum
etiam ſervum obliget, & ſic quod

דהיינו חצי עבר וחצי בן

= חורין דאינו יכולין ללמור

ימאשה מנא ל[ןרפמור מראיי"
ומשני.רב הונ' אמר קרא אל
פנוי הארון ה'מי שאין לאלא
אדרון אחד יצא זה אף שהוא

חצי בן הורין מכל מקום חצי.
עכד הוא והוי ליה'ב אהונים

ולכך פטור ומקשה האלמה
לי קרא ר"לגכי אשרה למוק
ליקר4ו שהאשרה פמוררק
מרגתוו" מבדי; .ברל מצו
שהאשה חייברע ברה עבר

- \ ים ברה רגמרי" לרז לרה

quod fominam obligat,
fœminam nonobligat, nec

ſervum obſtringat, & ſic ſervus non obligatur, quia dicitur
(פוט ) לה לה‎ ut notetur ut fœminam, ſic & ſervum ab illo
præcepto eximi, quia 06 utrisque id vocabulum dicitur:

Dicit Rabbia מסה‎ aliter me audire facit, quam illos 1נו‎ non
obligantur, eſſe partim ſervos, parrim liberos, hucusque Ge-

mara. Nunc ad Gemaram quæri poteſt, quia interrogans ſci-

vit ex hac סכרא‎ (ratione) quod dicamus לה לה‎ 06 uxo-
re, quare ergo ab initio quærit, unde id habemus, quod

ergo etiam ſervi non obligentur, ad comparendum, ſceiverat
tamen quod 5 55 לה‎ 06 fœmina, 6 illa non פטקס‎
habet comparitione, quia in præcepto dicitur זכת.‎ (quo no-

6 mino

tatur Virxos obligari ad veniendum Hiereſolymam coram Do-

8 סחום .
ו
לה לה

vum et
compar
Hince ו‎
ditione,
hanc ed
ט‎
ה נסת‎
חסת‎ %
יו‎
ו‎
400 1
Queritur
901

) ך -

e‏ ף
0 55
ו
החש
ס9
תאז 0
Part‏ בוֹ'ם[)
ג סוו
quodpor,‏
000
61}0'\%8
0 שוּוֹ

Gdire 0

ות1 0

ג

מאלה
ומשיר
הא
אדן אה
ח' נו
נר הו
לקס
ל"קואו
לקיא
רא"

שאעה

ח'כ גר

obligat,
סע‎
dicitur
ת‎ 0
00
&סמ'}ט})‎

, 0 6ו

(82!15}61'
0 0
,
ום.‎
on Opi
quon..
lamn י‎
ו

diſcimus ſervum אס‎ fœmina, per

& ex parte ſetvus eſt

-₪ \ ||סוית החתלמור מ
מאשה וא"כ ביון דאשמעינן mino & non fœminas) ( 1 quia‏
רעבד פטור מראו" מקרא 2 ' לר
אלל פני האדון וכו' ממילצת illam conſequentiam‏ 00 י₪
י . ſcivit, ſcimus noſtra ſponte, ſer-‏
נשמע שאף האשה פטוררה vum etiam 38 ſolennem illam‏
מראייה ול'ל זכור להוצ'ות comparitionem non obligari.‏
את הנשיםם ומשני רביננת Hinc puto pro mea exigua eru-.‏
לא נצרכה אלא למי שחציו ditione . explicationem Semaræ‏
— 5 ו -מז hanc 646 005080 , cum primo‏
עבר וחציו בן חורין 77 terrogare unde habemus ſervos‏

non teneri ) 44 illam apparitio- אילו לא נכתב גכ' אשרה‎
nem) & inte ligere ſervos ex parte
- 1106105 , quos אס‎ fœminarum -אס‎

היירתי אומר רקרא 'אל פני
הארון בא להוציא דווק>ת | ne‏ ו
emplo 81106:6 מסם‎ valemus, nam
apud illos non dicitur 09, unde כולו עבר הוא דפטור אבל‎

quæritur quomodo de illo ₪- חציו. עבר וחציו בן חורין‎
mus, quod מסת‎ opus habeat com

-- י קיתי אומרשהוא הייבלכך 44 ? Parere coram Domino‏

quod reſpondet 927 Huna, quia כתיבם‎
5.5. quærit & clare notat, venies יו ההל‎
coram Domino Deo, inde diſcimus eum intelligi, qui tan-
tum unum Dominum habet, illum debere comparere coram
Domino in templo, cum exceptione illius qui ex parte liber
< qualis מסם‎ tenetur comparere, nam
quia partim liber, partim ſervus eſt, tantum eſt ac ſi duos Do-
minos haberet, & hinc liber eſt (ab illa comparitione.) 4
quod porro quærit quid ergo locus S. S. opus habet annotare,
(ſc. 00 fœmina quod libera ſit) nam quia dicitur לדה‎ 59 ita
diſcimus omnia Præcepta ad quæ fomina obligatur, ct-
iam lervum obligarè, quare quia probatum eſt quod פסת‎ au-
dire fecit, quod ſervus à comparitione liber ſit, אס‎ Textu
אלל פני האדון‎ coram מש‎ (Deut. (.16.ז1.]לא‎ nempe
qui unum Dominum habet, & non ille qui duos Dominos ha-
: : 588 2 000

סוגיות התלמור מ
כתיב. גכי אשדה בהריות
דפטורה מן הראייה ואם כן
גכי עבר ל'ל קרא רה!ת
גמרינן האשרה אלא ½ —
דקראבא להוציא חציו עכר
וחציו בז חורין וק'ל ;

5

bet, jam ergo probatum volu-
mus, fominam & ſervum pari
jure gaudere, & hinc perſcimus,
fœminam à comparitione ideo
liberam eſſe quia ſervus liber eſt,
- 8 inde quæritur quid opus habeat
annotare vocem זכר‎ ut inde il-
lam fœminarum libertatem pro-
bet, cum tamen ex ſervorum -אס‎
emplo probatum ſit ſœminas 1- 70
beras eſſe ?
debere propter ſervum ex parte liberum, nam ſi non dictum
fuiſſet apud fœminam, dixiſſem verſum אלד פני האדון‎
coram Domino (Deut. XVI. II. 16.) velle probare totum ſer-
vum liberum eſſe, ſed partim liberum partim ſervum obliga-
1120 comparendum coram Jehova, inde ergo additur ad uxo-
rem eam liberam eſſe debere ג‎ comparitione; Quod ſi ita-
que גזו‎ ſit, id non opus habet annotare, quando de libertate
ſervi agitur, quia exemplo 11 uxoris diſci poteſt, & 0 pro-
batum, & affirmandum eſt nobis illo verſu quo ſuperfluum
eſt probari ſervum partim liberum, & ſic conſtare nec talem
ſervum non obligari ad comparendum coram Jehova in מסז‎
ס1ק‎ ( & 10116 intelligitur .
FINIS Sugioth Hatalmud (ſive libri modos diſputan-
di & phraſes Talmudis explicantis, quæ duo Judæi 5%-
gioth ſide Uus 6 ſolent זט‎ in notis paſſim ex ipſo
Textu ſole meridiano clarius probatum 64- (

ADDEN-

Reſpondet 0 Rabbina id eum tamen annotare

קר לקס
לש S‏
י

ſcibebar
ſeptinge
י‎
ſeribere
Calamun
ſputatio

סט \

ס8
שום
י
ת
ר

4 ſtudog

[011) 16
1
ר\װי(אספ
ל
),זתת}סק
%
ן ף
poflam‏
0

נתע \
ונטות
ש
נמר ו
דקיאכא
וחצ'ו

16
י‎
אח פ‎
יומנוס‎
mobliga⸗
זן‎ 2d 00'
ס‎ ſi ita⸗
elbertate
ץ‎ 16 pro⸗
ת‎
nec talem
יו‎ intem⸗

;
2 ןי&}ש[ :
מ

1

יאו

80 909

: 5 : 5 5 \ ס . 0
. וש 0 . \ ש.. ש\ ן ל. שלו. \ % \ .ל4 \. לצ \ ו4 יס \ -472; ] -5%6: |
אא \ \ %" \ 6 4 07 % 4 פ ל\ ל\ \ כיל לומפס
ללס לש ל לס ט ק לסש לש ל"ס לש סט לש ק ל
לס 2 הלס S NS‏ %%ס 6 ק כ N‏ , - 6 6 5 6

ADDENDA.

tque ita Clavem Talmudicam L'Empereurn, & Gemari-

cam Rittmeieri, literis elegantioribus, libros raros cum
notulis noſtris Criticis in lucem protraximus, atque 1-
mul noſßram ad finem perduximus, non quidem ס6‎ tempore
quo tum putabamus, quando Dedicationem, Præfationem
& duas utiles Tyronibus Studii Talmudici Diſſertationes ſcri-
ſcibebamus, ſed ipſo Februario Anni hujus, ſupra milleſimum
ſeptingenteſimi, decimi quinti; Cur? Quia ſingulis diebus
collegiis habendis ita fatigamur, ut vix reſpirare, nedum
ſeribere detur, deinde etiam jam hæc, jam alia impedimenta
calamum inhibuerunt, ut jam non memorem frequentes Di-
ſputationes, aliaque, yſt. Antiquitatum Hebraicarum „Diſſerta-
tionis vernaculæ de Vita hominis Spirituali editionem cum 20-

jecto utilicimo libello 61214 ק.תב.7777//‎ , quem merito Pra-
