greſſa non eſt &c. Quæ ſic explicat D.‏
Salomon Jarchi l. m. Remis impu-‏
gnans illud, cum Miſnæ admiratione‏
inquit: Atqui nemo rem acquirit, quæ‏
nunquam fuit &c. Et cum ipſo ſtat‏
æquitas, ut ſic exponat: nam ecce nul-‏
lius Gemarici Doctoris ſermo præceſ-‏
ſit; & velint nolint Miſna veriſſima eſt.‏
Nihil ominus author libri Kerithouth‏
hanc formulam diſponere vult, ut‏ 164
Impugnat, vulgata notione ſumatur.‏
Dicit igitur, Remem diſputare contra‏

Gemaram, quæ iſtic neceſſitatem in-

fert: hoc modo, Si legeretur, Animal,
dicerem animal eſſe in quo duplum illi
non acquiritur &c. quaſi dicas, Poſſeſ-
ſores non acquirunt ipſi cuſtodi du-
plum &c. Si גז‎ ſe res habeat, ratio in
acquiſitione conſiſtit, eamque ſic op-
pugnat, Atqui nemo rem acquirit, quæ
ג‎ rerum natura nunquam fuit: ipſas
H 2

פסוקים זה על זה רמו קראי

אהרדי בהרבה מקומורז .
(סא) ולשון התקפתא
שייך כשמקשרה * ומשיג
האמורא ארת חברו מכה
פלפול וסברא בעלמא ולא
מכח משנה וברייתא וכן
הוא עניןפריך ומנדף הנמצא
בהרבה מקומות כגון פריך
רב אחאי בפרק החולץ
ומנדף בה רבי אבהו פרק
אין מעמידין ומפני שנוי
וזרות הלשון שלא נמצא כן
בהכור האמוראיכם רבינא
ורב אשייש מישאומר דהנך
רכנן רבאחאי ורבי אבהו לאו
אמוראי נינהו אלא מדרבנן
סבוראי הן שהוסיפו קצר
תוספות בגמרא כגון בתחלת
קדושין שכל הגמרא ער
כסף מנ"ל מרברים שהוסיפו
הוא וכמו שהזכרתי בפרק
ראשון מהשער שעברבס"ד/
ומצינו מתקיף שאינו מקשה
לשום אדכם) אלא לעצמו
שהוא תמה בעצמו על רבר
משנרה ויודע שהוא אמרת
אלא שמתמה לרעת טעמא
כגון בריש המפקיר-מתקיף
לה רמי בר המא הא אין
אדכז מקנה רבר שלָא בא
לעולםם וכוי- ופרש" ז'ל<
מתקיף לה רמי אמתני" קא
מתמה והא אין ארם מקנה
דבר שלא בא לעולםם וכו'

autem‏ * ומשיב

הלכות עולם 60

autem Miſnajoth non impugnat. Nam
reſponderem, Miſnæ rationem in eo
conſiſtere quod legatur, Si fur depre-
henſus fuerit, iſti ſolvat penes quem
res depoſita eſt. Quod 0 acquiſitione
non dependet; ſed ſapientum conſtitu-
tione nititur: quemadmodum illud, 0
quo ſupra, Qui mercede conducit ope-
rarium, poſt quem fllius colligat 0
Plura quidem 40016 author ille; ſed
hæc mens eſt verborum ipſius paucis
propoſita.
9.62. Vox Diſputationis ſermoci-
nationem Gemaræ & collationem de
verbis Miſnæ ſignificat. ſicuti vulgo
dicimus, Diſputatio 1א‎ & Rabæ:
contra iſtud diſputat Doctor Abhou:
contra iſtud diſputat Doct. Johannes:
item, contra iſtud diſputamus: multa-
que his ſimilia.
6. 63. Vbicunque diciur, At ecce
Iegimmi; item, At ecce legitur: objectio
denotatur, & ad impugnandum ad-
hibetur. Quandoque tamen in venies
utrumque, quum res confirmatur: cum
16 מז‎ uſu diverſo differentia, זט‎ quum
objectio notatur, vox poſterior & non
nabeat, & cum admiratione legatur;
at quum res confirmatur, cum -חס ל‎
batur, eamque ſimpliciter ſine admira-

none legamus. סו5‎ ſtatuit D. Salomon [

Jarchi cap. 1. Cod. Bavæ pr. ad verba,
Ecce legitur; Simpliciter 6 proferi-
mus, & ſimiliter locis plurimis. 6
ctiam dicit, Et ecce legitur, idem ac ſi
diceretur, Entibi confirmationem ₪
atrocinium ex 0 quod legitur, &c.

Quandoque ctiam invenies Legimm

והוין עמו לפרש כן שהרי
לצ רבר אמורגת לפניו *
ועל כרחין המשנה אמר],
ומ" הכריתות רוצה ליישב
השיטרח כשאר מתקיף
דעלמא ואומר ררמי מקשה
על" לשון הגמר:ת דעביד
התכ צריכותא אי תנ+ת
בהמה הוה אמינא בהמרק
הוא דמקנדה לא כפילצת
וכוי כלומר הבעלים ל+ת
מקנו ליה לשומר כפלוכוי'
אם כן תלי טעמא בקנין וע
זדה מתקיף והא אין ארכם
מקנה רבר שלא בא לעולם
ואמתניתין גופא לא קשרק
דהורה זתמיננת | מעמ4ת
רמתניתין . רקתני נמצ4ת
הגנב משלם לָמִי שהפקדון
אצלו רלא תלו בקנין אלא
בתקנרת חכמיםם הוא כמן
ההיא רַלעיל השוכר ארז
הפועל" ולקט בנו אחריו .

ועורהאריך וזהו מכווןדבריו
בקצרה -

(סב) ולשון הוירה היא
סוגית הגמרא ומשא ומתן
ברברי המשוה כראמרונ
בעלמא הויא דאביי ורבא
הוי בה רבי אבהו הוי בר;
רבי *וחנן והוינן ברחיוהרבה
כיוצא בהן .

(סנ) כל היכא ראתמר
והחנן והתניא קושיא היא
6

ה
ום
י
0
0
70
retegi‏
1ת
tem v‏
gimn‏
] 0
ופ\
cem,‏
ו
וו
סת
ה
ס
homin‏
ת
6
וו
ם
ק /2)
ף
6
Waracd‏
6מו"
Gamtan‏
2
ו
6& את
ו
ט
..
74 7 2
ף
ול

וחו'ן
לא
ול
מו
החש
דול
ור
החם
נהמת
הא
ונונ
מיו
סט
(אייה
םקנדן
את
דהוה
רמתנו
הנות ‏
אלוי \
בהק.נר־
החא ו
המועף
שדהו
וה

.
י
י
ח' כת
ג'יון
לא

79
ו
ו

7 שער ראשון פרק ג'

abſque נסגו, דק‎ nulla objectionis nota:
cum ſcil. ex ea Miſna objicitur, in qua
occupamur. quod multis 10 5
locis invenitur.
6.64- Quoties in Gemara invenitur,
Zibiin mentem veniet, fundamentum
retegitur, cui objiciens ſuam objectio-
nem inædificat: & hiſce, Zibi in men-
rem veniet, objicientis mentem intelli-
gimus. neque; hæc מו‎ concluſione ma-

net. Id reperies initio Codicis Peſah: †

mentem veniet, eum qui dicit 1-‏ מ1
cem, lucem ipſam intelligere: at con-‏
cludimus, totum mundum per &‏
ducem intelligere veſperam. Similiter‏
initio Berachoth: Forte tibi in mentem‏
veniet per filios hominum deſignari‏
pauperes &c. At concluſio eſt, ,5‏
eſſe pauperes. His 1-‏ מסת hominum‏
milia multis locis occurrunt.‏
- 6.6%. Non multum differt, % eon-
jiciunt: ut Cod. Bava media cap. 6
inventa, aliiſque locis plurimis. ſignif-
care autem volunt, Hoc conjiciunt
Academici, qui dum objiciunt, hoc di-
cunt. Sæpiſſime autem de quo in Ge-
mara dicitur, Hoc conjiciunt five opinan-
tur in concluſione non manet: quibus-
dam tamen locis in venitur, 576 conjici-
unt five opinantur, ubi id concluſione
affirmatur. Vt cap. I. C. Bavæ poſtre-
mæ: 510 conjiciunt, quid eſt intergerinns?
paries &c. Atque talis etiam concluſio.
Multaque occurrunt ſimilia-
6.66- Quoties dicitur, Quod ſibi -א‎
git, quare legit? eſt objectionis formula:
quo hoc intenditur, ut, unde objicien-
₪5 נוֹםף:ש:וֹ»?תס}ו}ס־נץ 66 סמנקס‎
3

ולפרוכי קאתי ופעמיבם
תמצא והתנן והתניא סיוע'
וההפרש \ שיש ‏ ביניהםם
שאותו שהוא קושיא כתיב
בלא א'לף ובתמירה קרינן
לירה ' ואותו שהוא סיוע

כתיב \ בא'לף ובניחותא
-קרינן ליה + וכן אומר רש"
בפ'"ק דק'מ והא, תניא

בניחותא גרסינו ליה וכ
בהרבה מקומות . וה'קוהא
תניא והא לך סיוע וסער
מרתניא וכוו ופעמים תהמצא
חנו בלא ה"א ובלא איקושיא
ווה כשמקשה ממשנה שאנו
עומדיםם ברק ותמצא זרק
בהרבה מקומות אין מספרי

(סר) כל קט'ר שבנמרא
הוא לגלורת היסוד שעליו
בנה המקשה קושייתו וקס'ר
< ר'ל רעת המקשה וכמסקנא
לא קאי הכי* וזרק תמצות
בריש פסחיםם קסיר מאן
ראמר ננהי נגהי ממש
ואסיקנא כ'ע אור אורתצת
הוא וכן בריש ברכות קסד
בני ארכם היינו ענייםם וכו'
ומסיק בני ארם לאו היינו
ענייכם ורכוותייהו בכמרק
דוכתין -

(סה) וקרוב לדה. הונת
וסברוה במציעא פרק אלו
מציאורת וכן \ בהרברק
objs ctio‏

הליכות עולם 62

objectio tam plana non eſt, ut qui- מקומות : ור'ל וסברוה בני‎
dem videtur. 16 dicitur, Quod ſibile- הישיבחת שהקשו ושאמרן‎
רבר זרה * ורוב וסברורק -לססמגן!וֹװףוֹס&.וֹ).ף?:1],)1\18]616%1;‎

.

שבגמרנת לאת קאי הכ' in mentem‏ וֹ)וֹטף,)וֹג\?סקסעקמןסתסוֹ&סוֹ
במסקנות אלנת שבקצרן venit »ut ita objiceret? quid, annon‏

animadvertit ac vidit, nullam eſſe ob- מורת יש וסברוה דהכי‎
jectionem. סף‎ expoſuit D. 841 1460 פוק דבתרגת סברורה‎
יק64 כבתובות.000)‎ Hæ puellæ. Omnia 2) = מחיצדה גור4ת‎

מאי

ומסקננת נמי - עומר כך verba convenienter authori Ge-‏ סאת

maræ tribuutur: hoc volo, 61 qui Ge-
maram diſpoſuit. Nonnemo tamen
hæc eſſe additamenti verba cenſet, ſc.

E

י (סו) וכל דקרי לה אמאי magiſtrorum qui conjectores ſive di-‏

ſputatores dicuntur: ſicuti alibi ſeripſi. ילה לשון קושיא הוא‎

קאר

ועניינו לת רז התלות סברא Vbi occurrit, 1100 inter ipſos‏ .ך6.6

נמק

כל כך כאשר נראית ! והס qui 6 propoſita con-‏ סום
ודקרי לרק אמאי קרי לדק ſtitutione conferunt,indeque; iſtaquæ-‏

ſtio inter ipſos exoritur-
6.68. Vbicunque hæc habentur, In עלל = רוחו‎ 0

ואותו שהקשה קושינגת זו

מהח

להקשורת ובי לא י d‏ יותש מס quare diſerepan:‏ סום וק

doceant te originem propter duam —
i ſapientes in aliqua 6 Wilbntiunt,ur שאין הקושיא כלוםם]!‎

unus ratam; ; 21001 irritam faciat: 8 cu- ק.‎

ראה

וכן פרש'י בכתובורת + בר

אלו נערורת . וכל< ibus‏ בל
זה יתכן concluſionibus‏ מ principiis deinde‏ 5
שהוא רברי בעל הגמרא Donec tandem ſta-‏ סמםוֹםמןס]ג]זפלץ&נ
רוצה ומר מסדר הגמרא: 6 tuant, hoc vetitum; illud licitum:‏
ריש מי שאומר שהוא מתוסםי purum; illud impurum: hic innocens;‏

1116 reus. Phraſis autem, Quare diſcre- סבוראי כאשר כתבתי‎

רבנן

בזולרז זה. -1 id ſibi vult: quo argumento in‏ תגק

verſas partes abeunt?

(ס1) כ אבעיא להו הם ס Porro ubi occurrit, Quid‏ .69

alteri intereſt? 1106 alteri intereſt: doce- -.
mur concluſionis diverſitatem, qu& > בה שהיו‎

החכמיםם בני ה

duabus rationibus טתסיוק‎ in 6 dijudi- נושאיםם ונותניכס באותה‎

nda.
oa. גימין‎ Je libello repudii: Quæ 61 -
ratio? Reſpondet Kabba; Quia non

;?;:־;ז נ:יןי.צאה זו השאלה Quemadmodum illud initü‏

ſunt

ſuntiſt
החש‎
manc⸗
ו‎
0
ו‎
gui
Cicant.
ו‎
ration
ום‎
ה‎
ף‎
ה‎
mulis .
ו‎
.
יו‎
mus 2
tantum
תוד‎ 1
Tumk
eſt ףו‎
וגאוף‎
הא‎
ד!‎
%
60810
\ die
ע‎
6611121['»
ת‎
5 0
ל4‎
0
סםשןןוֹ‎ )
0 ה‎

ſer iden 4

-

נר -
שנמ
ננו
מרמי
ם
מאי מ
\טסקנ:ו
דנות

ס0
אריל
עע ל
4ו
וק" ל
וחו /
מח ו
להלן-
ה קא
* ע רש
נר
לא ך
הה 375
ומיו
ג לו

'

ראשון פרק ני

ſunt iſto reſpectu hac in סע‎ periti; 418 2-

ba, inquit, Quia teites iſti rei -סס‎
mandæ non reperiuntur. Hic dicimus,
Quid hic alteri intereſt? Hoc alteri in-
tereſt &c. Ecce hic difficultas eſt: tam
hic qui hoc modo loquitur, quam ille
qui illo modo, ambo idem omnino ju-
dicant. Si ita ſe res habeat, quid 6
alteri intereſt? id eſt, quid cauſæ זט‎ in
ratione & argumento diverſè ſentiant,
niſi hoc ſit, quod judicio diſcrepent, ſe-
cundum rationum diverſitatem? Ita-
que redit Gemara, & ait, Hic alteri
intereſt, &c. Atque Gemara his for-

mulis omnes ſuas ripas implet.

0. 70. Omne (Deſignabitur ſive) De-
ſenatum eſt, uſurpatur ad hoc demon-
itrandum, quod hactenus non novi-
mus, quis ſc. hoc, quis illud dixerit; ſed
tantum conſtat unum hoc dixiſle, alte-
rum illud: ita dicunt nec definiunt.
Tum hanc vocem adhibent deſignatum
eſt, quod ſcil. ſit ille qui hoc dixerit: id-
que alłerius dicti virtute, quod eorum
uni tribuitur.
6.71. Quum occurrit, Dicendumne
eſt, hæc ſecundum diverſos D. Miſni-
cos pronuntiari? hoc ſibi vult author,
An dicendum eſt, ipſos Lhanaim -ם‎

ve D. Miſnicos diverſa ſentire in iſtius

Gemarici magiſtri dicto, aut in iſto-
rum Gemaricorum M. controverſia?
Et 6ס‎ illum premit, quod Gemaricus
abſolute aliquid pronunciat, quod non
16 ex omnium ſententia: quia 4 con-
ſtitutio determinanda ſit, manifeſtum
eſt, conſtitutionem certæ perſonæ aſ-
ſcribendam eſſe, At quum 816 abſolu-
te aliquid pronunciat, vel abſolute con-

6 שער
(סח) כל היכא דאיכ+ת
במאי 0* מיפלני: להןךי.עך
העיקר על מרה שנחלקו
אומן החכמיםם בו שאחר
מקיימו ואחר .מבטלדו
ומאותותיונחלקו בתולרותי
עד שאמרו זֶה אסור וזרק
מותר זה טהור וזה סמא
זה פמור וזרק חייב + ולשון
במאי קא מיפלגי ר"ל" באי
זו סברא פליגי י

(סם) והיכאת דאיכצנת
מאי בינייהו איכנת בינייהו!
בא להוריע הנפקות4א שיש
ביו שני הטעמיםם לענין
הריו כי הא דריש גימין מאי
טעמא אמר רבה לפי שאי
בקיאיו לשמרה ורבא אמר
לפי שאין עדיםם | מצוייםם
לקיימו ואמרינן מאי בינייהו
איכא בינייהו וכו': והיקבין.
למ'ר הכי ובין למייר הכי
הרין שוה לשניהם \ אם כו
מצתי בינייהו ומרז להו
לאיפלוני בטעמא אכם לא
שיש הפרש ברוין ביו האי
מעמא להאי מעמא ומהדר
איכא בינייהו וכוי והגמרא
מלנס ‏ מח עלל ,—
נדותיו

—

לע) כלל" תסתייםם ! בא

להוכיה הא רלא ירעינן ער
trarlas‏ ,

הליכות. עולם 4

trarias ſententias proferunt intelligun-
tur iſta ex omnium mente eſſe chctr.
Idcirco author miratur, adeoque di-
cit, Dicendum eſt, hæc ſecundum di-
verſos Miſnicos pronuntiari? q. d. an
Gemaricus qui hoc dicit, iſtum ſe-
quens; alter qui illud dicit, illum, uter-
que; tamen abſolutè pronuntiat, quod
non ſit ex omnium ſententia?ẽ Cæterum
quæ diſtinctius in hac formula obſer-
vanda,cap.ſequenti addam Dei auxilio.
Vbi occurit, Qui in illo ſe rer‏ .2ך.6
habet? rei veritas & conſtitutionis de-‏
quæritur: quia hactenus conſtitu-‏ סנס
nobis definita non fuit, à cujus men-‏ סוז
te conſtituatur. Itaque 16 dicitur, Qui‏
tandem in ipſa conſtitutione ſe res‏
habet?‏
6. 73. Vbicunque occurrit, Itane?
Atqui &c. objectie notatur, 5 cum ad-
miratione legitur. Itaque dicit, , 7
q. d. Et ſiccine eſt? Atqui dixit ille &c.
Et Itane? continet ſignificationem vo-
פוס‎ Ita, quæ .5 denotat phraſi Gema-
.104ע‎ Hæc mea quidem ſententia: 6
ſunt qui illud alia notione explicant;
ſed nobis non prcbatur.

6. ך‎ . Omne, 48 eſt neceſſarium,

ſic explicatur. Iſtud illius dictum ne-
ceſſarium non eſt, niſi hoc modo &c.
Vt iſtud Cod. 0. Non 61 neceſſa-
rium, niſi quum coram nobis duo ma-
Ctat &c. Hujusmodi multa, imo infini-
ta. Gemara etiam ſermonem ſuum
decurtans, Niß: omittit: nihil ominus
enſus idem eſt ac ſi diceretur, Non eſt
neceſſurium, niſi &c, quemadmodum

השתא מאן אמר הא ומאן
אמר הא אלא חד אמר וחד

| אמר אמרי ולצת מסיימי

וקאמר תסתיים דפלוגי הוא
דאמר הא מכח מימרצת
אחררת נמצארת ‏ להאחר
מהם .

(עא) כל לימא כתנאי.
ריירד מו לוממ דהני תנאי
פליגיבמלתירה דהך אמורא
או בפלוגתייהו דהנךאמוראו
ודחיקא ליה מלתא שיאמר
האמורא דבר סתם דלנת
בכיע שאבז לפסוק הלכרק
לימא בהדייא הלכדה כפלוניי
ומדקאמר למילתיה סתכם
או פליגי סתם משמע
אליבא דכולי עלמ4ת הוא
ומשוכם הכי קא מתמה
זאומר לימא כתנאי כלומר
ומרדאמרכפלוניומר דאמר
כפלוני ואתי כל* חר וחר
דלאבכייעומה שיש לדקדק
בשיטה זו אכתכנו בפרק
הבא בע"ה ]

לעם) כלמאי הוי עלה:
קושטא דמילתא ומסקנא
רהלכתא ‏ קא בעי רעד
השתא לא פסקא לן
הלכתא כמאן וה"ק סוף
סוף מאי הוי עלה דהלכתאי

יעג) כל היכא ראיבא

איני והא וכו'י קושיא הוא alibireperitur, ubiperſpicuè dicunt;‏

Non

א
1
0
ף
8
ום
0
0
expe‏
prio⸗‏
ת
0
07
ף
ut ſi‏
10
eſt eti‏
ה
7
0 וֹװ?
1
1
!);5%118
את
neca,‏
ק
ה
%
[\0 ]וֹצ
ו
ך
ול
%
ו?
את
ו
40]6114
dum 6‏
ה

הא
אמרה
אמר \
נש
ואמר
אחורן
נחסי

א
ומ
לנב
א כפלוו
ורחי(י־א
הומורא
'מא
ומקאמ
או לו
אליכא |
טס
ואומר לי
ור 4
לוניו
דלאַככװט
בשמז ו
חנא ג

א
ו ו
רהרכתוץ
השא |

ע

* חאו

Non

5 שער השני פרק א
ובתמיהא קרינן ליה וה/ק 0 .1 Non eſt necefſarium &c. cap.‏
איני וכי כך הוא והא אמר Idolol. Dixit D. Eleazarus, ſi ædif-‏ 06
פלוני וכוי ואיני לשון איו -1 106 61 caverit, mer ces ejus licita‏
שהוא ענין כן בלשון הגמרא quer &c. Id non erat neceſſarium, niſi‏
כניל - ויש מפרשיםם בענין in idolo ipſo &c. Vidi quendam, qui‏
אחרולא סליק 12 . interpretaretur & phraſin divideret:‏
acciperet Non q. 0. 1100 non liquet;‏ &
B‏ ת deinde Neceſſarium eſt &c. At nos ita‏
לער) בל לא צר'כצ? exponere non ſolemus: & expoſitio‏
הכי פ" לצא נצרכרה \ הא9 6 prior mukorum Germanorum‏
דפלוני אלא לכה/ג כי הא regula.‏
דחרליוּ לא צריכצק Quoties occurrit, Attribuunt N&‏ .6.7%
ששחמ לפנינו שנים וגו' ובן etiam hoc, phraſis diverſitatem notat:‏
טובא אין מספר ! והנמרצת quemadmodum dicitur, Aſſerit Abæus,‏
בלשונו והשמיט אלא aut ſi dicere malis, M. Papa: multaque‏
ומימ הוי כאלו אומר לא &י;?וֹ;:וּ;ן ;מ&וּ ו ſmna. xeet‏
צריבא אלא וכוי במו שנמצא =". qui inquit,‏

dixiſſe, ſed alium quendam.‏ מסם
במקומות שאומרים בהריא Vbicunque occurrit, Dixit‏ -6ך-6

guidam, idemque etiam protulerunt abſ- לא נצרכה וכוי בע'א פ"ק‎
5#802]]/10% :1910): ſibi Nolumt⸗(Tnclo —2 אמר רבי אל עור ואכז‎
Atud dictum protulitnullo autchore de- &? שברו מותר פשיטא וכו'‎
ſignato; ſed 10 præciſè נצרכה אלא לע"א עצמוח -ו09 כדי.זואו0‎
סמסוזגסת‎ convenit cum gratis, id eſtſ- וכ" וראיתי מי שמפרש‎
סת‎ cauſa: ut מו‎ illo. Nemo pecuniam ומחלק הלשון ואומר * לא‎
incaſſum vel fruſtra projicit. Sic etiam בלומר לאו פשיטא הוא‎
dicitur, Fruſtra aſſumptum eſt. Hoc in- צריכא וכר 3 1 מפרשין‎
venies cap. Qui videt, ubi legitur, Di- כך . והפירוש הראשון הוא‎

שמרז רוב האשכנז'כט י OQula, idemque etiam protulerunt‏ זוא
abſque authore. 816 alibi ſæpiſſimè‏

9.77. Vbicunque reperitur, Legi-
ווד‎ 14 ipfum וערה) כלל ואמרי לה -)(68 ס&,וֹ#/וֹ%;װחי&ססףוֹס!&סװוּ‎
plicandum eſt: in Miſnajoth גס‎ legi- לישנא אחרינא הוא כמו אמר‎
פטגת‎ , quæ confirmant 40 ſtabiliunt אניי ואיתימצת רב, פפאת‎
quod magiſtri מו‎ Baraitha סת‎ exoticis ודכוותיה טובא ר'לל אמף‎
docent. Vnde ſequitur iſtam Barai- פלוני ואיכא מאוֶראמר דלאו‎
tham eſſe fundamentalem: quam con. פלוני אמרה אלא פלוני.‎
ſuetudo ſequitur, quam אס‎ ipſa Miſna
1 tulcrum

הליכות עולם 6

(ער) כל היכא דאיתמר -1 habeat. Quemadmodum‏ מוגועסוט)
אמר פלוני ואמרי לה כדוי ,'־”1\707160/!06071:,8):11\/111'118?1!1,צוֹ)וֹץ&ס־&ג\&
ר'ס איכא מ"ר להא מילתא Hæc 6066 licet, primò 0 quod mul-‏
מלא והר לא סתמא קאמר ſit alienigena, ſpectante Iſraelita &c.‏
לה וכרי לשון חנם כמן לא Magiſtri docent, ſc.‏ 11110)1) 1?189111\15
0 . ף =60 2162 Iſraèlitæ in latere communis‏
שרי איניש זחי בכד! וכן כד. jusdam alienigenæ ſedenti ipſe alieni-‏
gena mulger;, & mulctum præbet.‏

4 . - אמר עולא ואמרי לה כדי‎
Ita hæc exponit D. Nathan author le " וכן בהרבה מקומות‎
3101 Aruch.

6. 78. סטות‎ verò quod ſæpiſſimè ad-
hibetur, Interdicimus hoc propter illud, 85 R2 — GV 5
תנינא להא דת ר ' ה ם diceretur, Limitamuslici-‏ ₪ סג idem eſt‏
שנינו במשנה סיוע ופעד, -ה eum‏ מ1 ₪ tum propter vetitum, q-‏

*

nem סת‎ ulterius progreſſi licitum fa- להא דת'ר בבריתא ונפק‎

cerent quod vetitum 616 : nam ſi illis Py'y מינה , שאותה בריתא‎ -

והלכה כמותה אחר שיש permitteres, exciperent, quemad-‏ 0ס
לה סמך מן המשנה כי הא modum hoc mihi licet, , & Ulud. Id‏
דפ' אין מעמידין על משנת verò tantummodo uſurpatur in rebus‏
ואלו מותרין באכילה הלב ſimilibus: in quibus permutatio hom-‏
שחלבו נכרי וישראל רואהו nibus contingit, ut hanc quemadmo-‏
וכו'תנינא להא דתנו. רבנן dum illam licitam faciant. Sicuti illud‏
ושב ישראלל בצר הצרן -1940887, גטוס4ה, 4וק cap. Omnis‏

81']216::11?3116)%:111115,881]1105 dicebat ſa- של |נכרי וגכרי חולב‎

pientibus, uid ſi iſtud popanum pa- ומביא לו, וכן פירש רבי נת].‎

בעל cum forma quadam & 01 effigiem yn‏ וס8

imprimat? Quum lojnun eſſet, è
ſtigio reſponderunt Dicent omniane „
ve vtita. & Baithotis tantum דאמרינן בכמה‎
popana licita? 6 d. quamvis ipſo jure ןי נזךיי נז חא אטו הא‎ 8
popana Baithoris ſint licita; nihilomi- גזרינזה תדא אטו אסורא‎
nus interdicimus, ne errent ac dicant, rh בלומר כי היכי דלא‎
Quo loco milu ſunt popana Baithotis, למשרי איסור ראי שרירז‎
601060 mihi & reliqua funt. Et multis להו הא אמרי מה לי הא‎
Gemaræ 1068 hoc dictum tanquam מר ל הא והינו דוק‎
exemplum profertur: nempe Dice- rppn בדברים המתרמי‎
rent, omniane popana vetita? &c. Sed להו לאינשי למשרי. האו‎
in rebus diſſimilibus, quæ ita ab homi- , 04

| נסבא וזה תמצא בפ' הרואה

ום
ה
Pela‏

₪
0
ſum
ת‎

-

= 0

0
nen
loc ו‎
8
0
00
6
ף‎
ו‎
קש]‎
He
שו‎
tur⸗
8
peer
1
(em.

Mur

Man
וו?‎
0
0
cap
7
מז‎

ſtud

ול
לא
לה \
שא
(מנא
אמי
גן נו

ש
תנינא
ינו
להא ו
מה.
\חוני
לה פנן
דפ אין
לונ
י
וו תנו
וע /
..

07 שער השני פרק א

nibus מסת‎ permutantur, מסת‎ interdi-
eimus: ſecundum illud quod cap. 1.
Peſach dicimus, Oleum סק‎ oleo ſumi-
tur; at fibulatio pro nodatione non ac-
cipitur. Id autem ſapientibus commiiſ-
ſum eſt, ut ſimilia à diſſimilibus diſcer-
nant.
6- 79. Porrò quod multis locis uſur-
pamus, Interdictum interdicto non ſuper-
addimus, ejus ratio eſt, quod ſcriptum
ſit, Lev. 18. Et obſervabitis obſervatio-
nem meam. Hic acutè obſervamus
hoc dari præceptum, Addite obſerva-
tionem obſervationi meæ; non verò,
Addite obſervationem obſervationi
obſervationis meæ. Attamen quando-
que interdictum interdicto addimus:
quum unum ab altero dependet, , 0
ut abſque hoc illud ſtare nequeat. Ita
ſcriptum exſtat in additionibus cap.
114 ſunt res, ubi de claudendo ſabba-
tho agitur. Si alienigena ab alienigena
lucem accendat, ſuper ea non profer-
tur benedictio. Super iſto contextu
dicimus: Alienigena ſecundus pro-
pter priorem commemoratur; prior
autem alienigena propter primam lu-
cem. Totum hoc eſt interdictum

unum: quia ſapientes quicquid eſt in

manu alienigenæ, prohibuerunt: ni
enim hoc ſit, nec illud ſtare poteſt.
6.80. Quum dicitur, Illic legimns,

alius codex deſignatur. Semel tamen

: י‎
occurrit, Illic legimns, cum 64 eodem

capite teſtimonium producitur, ſcil.
cap. I. Peſach. Illic legimus totis qua-
tuor horis edere licet, & in ædibus i-

ſtud geſtant per totam quintam &c. Vbi
2

בי האי כי ההוא דפ' כל
שעה גבי סריקין המצויירים

אמר להם בייתוס לחכמים.

מהו שיעשנה בדפום ויקבענה
כיון י * מיר אמרו לו יאמרו
כל הסריקין אסורין וסריק'
בייתום מותריו כלומר אף
עלפי שמןְהרין סריקי בייתוס
מותרין מ'מ גזרינן עליה כד'
שלא ימעו ויאמרו מרה לו
פריקי בייתוס מה לי שאר
סריקין ובהרברה מקומור]
בנמרא מביא. זה * המאמר
למשל יאמרו כלל הסריקין
אפורין וכוי אבל". בדברינם
שאינם מתדמים ולא מיחלפי
להו. לאנשי ל4 גזרינן
בדאמרינן פ'ק רפסחים שמ]
בשמן מיחלף עניבה בקשירה
לא מיחלף ודבר זה מסור
להכמיכס לירע הרומרה או
הבלתי רומה . .

(עם) והית דאמרינן
בהרברה מקומורת גזיררק
לגזירה לא גזרינן ה"ט רכתיב
ושמרתםם ארז משמרתי
ודרשינן עשו משמררק
למשמרתי ולא משמררת
למשמרת משמרתי ווזימנין
דגזרינן גזירה לגזירה היכצת
דתליא הא בהא ואי ל4צת
הא לא קיימא הא וכן כתבו
התוספות בפרק אלו דברים
*כלומר * הלשון
ahnhnota⸗‏

annotavit D. S. Jarchi, Quamvis hoc
מסם‎ capite exltet. Sunt etiam -אס‎
emplaria, ubi non pronunciamus, Le-
gimus Illie; ſed legims, tantum.-
).81. Omne, ,6 id nobis conſtat?
aut, Vnde hæc confirmantur? iis conve-
nit, quorum fundamentum eſt in lege
Moſis; ſed in iis quorum fundamen-
zum מו?1ס סת‎ lege, dicere ſolent, Quæ
Scriptura hoc probat? Hoc in codici-
bus Lalmudis & popularibus diſcur-

ſibus uſitatum eſt: abi & invenies. Idem [

dixit Doctor Moſes fil. Nachmanis in
ſuis 01 præceptorum librum obſerva-
tionibus. Sic etiam in additionibus
Cod. Jomæ diſtinctè obſervatum eſt
ad iſta verba: Hæc quinque humiliatio-
nis offcia, cui ſingula reſpondent? Nam
ס6 אס‎ quod dicit, Cui reſpondent? non
verò, Vnde 1 nobiss conſtat? ס‎ diſci-
mus, lotionem & unctionem lege non
præcipi, ſed nitimagiftrorum authori-
tate. ſcripturam verò communi qua-
dam ratione eò applicarji.
6.82- Vbicunque eſt, Exemplum
pabemus in domo Doctoris N. qui N. ad
æder alterin cujnsdum Doctoris ſe con-
2076 ; talem admittit expoſitionem:
- מו ותש‎ habemus מו‎ domo D. cu-
jusdam, & is ipſe ſcholam adiit alterius
cujusdam, ut ambo de re illa diſpice-
rent. Hujusmodi eſt expoſitio D. S.
Jarchi p. m. Cod. קידשי‎ c. 2. ad ver-
ba, Exemplum habemus in domo M.
Haaſdæ, qui M. H. domum M. Hounæ
adiit: & hinc ejus expoſitio &c
6.84. Vbicunque reperis Docto-
rem quendam dixiſe; אס‎ gr. dixit M.

השני ועכוםם השני. - >

גבי הברלח נכרי שהדליק
מנכרי אין מברכין עליו
ואמרינן עלה * נכרי שני
משוםם נכרי ראשון ונכרי
ראשון משוםם עמוד ראשון
וכולה הדא גזירה היא שאסרו
הכמיםם כל מה שביר הנכרי
דאי לאו הא לא קיימה הא'

(D)‏ כל תנן התםממסב זא
אחררת וישתנן התם מהפרס
עצמו פיק רפסחיםם . תנן
התם אוכלן כל" ארבע
ותוליו כל חמש וכוי וכתכ

< שםם רש"י ואע”ג/דכפרקי:

הת ויש נסהאורת דלגת
גרסינן תנז התבס אל+ת תנן
גריררה : ,

(פא) כל מניל או מנא
הני מילי שייך ברברים שיש
להכ עיקר מן התורהאבל
ברברים שאין להםם עיקר
מן התורה אומר מאי קראה
חר מורגלד במסכתור]
ומררשורת פוק ותשכח וכ
אמרהרמ"ב] בהשגותיו לספר

המצותיוכןדקדקו התוספות

ביומא גבי הני ה. עינוייםם

מי ולא קאמר מנלן משמע
דרחיצהוסיכהלאו מןהתורה
הםם אלא מדרבנן וקרות
אסמכתא בעלמא >
(פר) כל היבא דאיכא

כנגד מי רממאי דקאמר כנגד

" נכֶרי הראשון משום עכי'
. נכרי הראשה משוםעכו'ב]

ך
0
ו
mine‏
ת
ול
2

ceper⸗
מסוג\‎
0 0
M. N
א4‎
Verat:
bam ו‎
0%%
4
ת‎
סא‎
₪ ת‎
4
תא‎
}(1!51131
ו‎
(Ceuti
6ז‎
וה‎
0
ם‎
ל‎
50
₪[
את‎
אס‎
ה‎
1 ף‎
וס‎
4
ו

Juda, Samnuelem dixifſe: præceptor
deſignatur, unde hociille didicerit. Vbi-
cunque verò eſt, Dixit Doctor-N. no-
mine alterius cujusdam D. exempli
gratia, dixit D. Johannes nomine D.
Simeonis flli ochæi; ipſe ex illo non
audivit, ſed אס‎ alio, qui id 45 illo ac-
ceperat. Ita ſcriptum reliquit Doct.
Salomon Jarchi סטף46: חולין.200)‎ ex
60 probatur, quod 1ס1‎ dicimus, Dixit
M. Aſe nomine Rabæ &c. Et velis no-
lis, M. Aſe id ex ipſo RKaba non audi-
verat: etenim M. Aſe nunquam Ra-

ê?“
עובדא הוה ברבי פלוניורבי‎
פלוני בי רבי פלוני ה'פ‎
הורק בי ר/ פלוני‎ ת4רבוע‎
ואותו פלוניי הלך למררשו‎
של פלוני לעיין שניחםברברי‎
וכן פרש"י ז'ל" בקירושין‎
ה"ב גבי עובר94 הוה בי רב‎
הסד ורב הסדגאת בי רכ‎
הונא ופשטיה מהא וכו"*

(18) כל היכא דאיכנת
אמר רבי פלוני כגוו אמר

רב יהודה אמר שמואל רכו bam vidit. Quemadmodum dicimus‏

Raba obiit, natus‏ 6ו0 סטל), קרושי..)
impleretur quod Eccl.‏ סט eſt *1. Aſe,‏
dicitur, Oritur ſol G occidit ſol.‏ .5 .1
ſyntagmatis‏ מו At D. M. f. Maimonis‏
ſui magni præ fatione ſcriptum reliquit,‏

M. Aſem iſtud ג‎ Raba accepiſſe: unde

legiſſe non videtur, Quo die RKaba o-
: 500, natus eſt 1. Aſe; ſed antequam

moreretur Kaba, natus eſt 1. 6
(ſicuti habent quædam libri exempla-
ria.) Senſus eſt, Quum nondum ג‎
ſuffeciſſet vita Rabæ זט‎ mundo mi-
graretjam natus erat M. Aſe: atque ut

הורז ושמערה ממנו . ובל
היכאע דאיכצת אמר רבי
פלוני משום רבי פלוני כגון
אמר רבי יוחנן משוםם ר'ש
בן יוחאי לא שמערה ממנו
אבל שמעה מאחר שקבלה
ממנו.וכן כתב רש"י בחולין,
ומובח:לרז ומה>=₪פראמרון
התסשזאמר רב אשי משמיה
דרבא וכו' וע כ רבאשי לא
| \ שמעה מרבא ררב אשילא
| ראה רבא מעולם/כדאמרינן

ejus locum ſuppleret æquum erat, què בקדושין יוכז שמת רב4‎

ſtabiliret quod ת1‎ Eccl. legitur, Oritur

נולד רב אשי לסיי
שנאמר וזרח. המש וו ] 0040 סו.4ם קק 90 & Gi‏

ſet ſol Rabæ, ortus erat ſol M. 5 השמש והר'מכם בפתיחרז‎

Huic ſimile illud, Antequam ]0[ Eli oc- הגדול כתב דרכ‎

01011166 , ſol Samuelis jam exortus erat:

quod illic proferunt ſc. Cod. ,). [

16 quidem nobis dicendum videtur
צס‎ ſententia D. M. f. Maimonis מ.[‎

אשי קכל מרבא ונראה שאי
גורס יוםם שמרת רבא נולר
רב אשי אלא עד שלא מת

רבא נולד רבאשי כמו שיש Illud quod ſæpiſſimè jegimus,‏ .-6.84

Quidam conſtitutionem ad agendum do- ות בספריםם ור'ל יו‎

- 7

ג 1

נסחא

2 = | הליכות עולם.‎ :
+רוב ש.‎ habet explicationem: 0₪- שלא הספיק רבא ליפמר‎
;,:1?;1:1;%:31%6}31:1011618 docuit, ut ſecun- מן העולםם כבר נולר רב‎
dum eam opus 8660= 6 ideo di- אשי והידה ראוי למלארת‎
citur, quia etiam conſtitutiones habes, מקומו לקװם מה שנאמר‎
ubi סת‎ non docent, ſcilicet סט‎ actio ſe- וזרח השמש ובא השמש עד‎
quatur: veluti quum inde ſeandalum של שקערה שמשן של‎
ſequeretur. Sic dicimus in Bava Bathra 2) רבא זרחה שמשו של"‎
capite, ,2 heæreditatem: M. A- אשי דומיא דער שלא שסעתה‎
ſe quæ ſivit ex D. Johanne QuumDo- שמשו של עלי זרחה שמשו‎
minus nobis conſtitutionem של שמואל" ראמרוי הרכ מומסקסזק‎
quid ? anne זט‎ inde ad opus nos accin- ò
gamus? Reſpondit ille, nequaquam: 4 7 ה'מבים ו'‎
Qdonec dixero vobis, conſtitutio ad a- .
gendum proponitur.

..

6. 85. Quoties dicitur (ut crebrò 5 n de
figegt leor ee en ed tula be⸗ so naie הש ו‎
- 7610 coram Doctore lobanne, mult 4 ,
:7־;]82203::1012;}‎ ſimilia; Pecltor hic H Ge- ⸗ 5 e 3
aricus: quia hanc Baraitham 4 Præ- ו‎
Teptore ſ accepit. 6 poſtquam ;זאוּן מורין כן כלומר לעשו"‎
accepiſſet, eam enarravIt. Baraithoth עשה וכגון רנפקא מינירק‎
. מוחס‎ ſwve exoticæ ſententiæ, omnium ה'ןךבא והכי אמרינן בבתף'‎
ore non feruntur: ſicuti notum eſt. אמר לִיח‎ nn פ'' אין‎
Quemadmodum communtter dici- רב י אסי ל ויוחגן כי אמףר‎
mus, venit quidam & Baraitham ad du- לו מר הלכה מהו למעבר‎
xit ſecum. Sic frequenter dicitur 77 בדה מעשרה א"ל ל4 ע‎

Ium ) . Baraitham legit eamque expoſuit. ראמינא לכו הלכה למעשה.‎
quaſi dicas; 15 illam ] [6 ſuo

accepit, eamque ex opinione ſua ex- הא דאתמר בכמה‎ ()
poſuit. Ita enarravit D. 9 Jarchil. m. דוכתיו. תני תנו כמיר:‎
cap. 1. דרבא - תני תנא ;;.]], צשסל?וֹן\ףת!ג]ןסוֹ(ת\.חךךוֹן‎
cit vel docuit ſuper ilo, additamentum ץ‎
513}15;1\8}11!,)1}\06.1\/11]1188;)1)11)11?::1\3111- ך"לבח;'בנ;;:ןוֹם;ב?%:וּ.?&כ;?‎
admodum fſcripfſi tractatus pr. א ב מו ק6‎
%%}2100. Vbi Stinm occurrit 1000 vel 2 שקיבל האי מתניתא‎
Legunt Magiſtri, ſignificatur Baraitha. ן?א ןף,?ךה שהברייתות לא‎
6.86. Vbicunque eſt. סוד1‎ Gille, qui ה ו קגורות בכי הכל כמו‎
affirmant ambo; in confeſſo eſt, hunc יש * אשי‎ *

ab

1ה

ה
, ת
ל
mant.‏
]
, !ןש)[
ת
ך
סל
וד
1
ו\\&יוֹסט
-
umin‏
100
10
ה
Gemar‏
מוק
ה
ףנ\\]'\ 0
וסו
י
00
0.-
ם
ת 1
,&8”1\”'1})
%611)\#%}
ו
אווסת
אא (]1}
ו
ת
%
du‏ ש

רא
מן ה
א \
נקמו
ווחה
ש
תא ז
אשי ר
שש
לל שמ
ו

כ
וה
חלכת ל
וה ע
ואין מור
ללו \
נא וו
פװאק ,
כיאס
ח ע
ראמנאך

ubique diſſentire, in hae tamen‏ ס2011
gratia, Rab & Sa-‏ .א convenire.‏ סע
muel, qui affirmant ambo: ſimiliter;‏

Rabba & M. Joſeph, qui ambo affir-

mant. Hujusmodi multa ſunt.
Vbicunque dicimus, 2106 il-‏ יך6:9
lius pronuntiatum epreſſè prolatum non‏
fuit, ſed aliunde concluditur, talem ad-‏

mittit explicationem: non expreſſè hoc

ipſum dictum protulit; ſed è complexu

verborum ejus, quæ alibi dixit, diſci-

mus illud. Quod verò amplius in 6

regula rimandum eſt, ſecundo capite

Deiſauxilio perſcribam.
6.98. Vbicunque dicimus, Exem-
plum in contrarium profertur ? id hoc
modo fit, Quum quis in Miſnajoth ex-
emplum hujusmodi profert, quod cum
propriis dictis pugnare judicatur; tum
Gemara objicit, ac interrogat, Exem-
plum תו‎ contrarium adfertur! cum ad-
miratione. Quaſi dicat, Et quid? -ם‎
ne invenire hominem, qui ad ſua ever-
tendum dicta exemplum producat?
9. 89. Vbicunque occurrit, Divi-
denda & legenda erant ſingula in ſe ſeor-
im, ſic enarratur. Ecce quod redeat
author & in re ipſa diſtinctionem quæ-⸗
rat, nec inveniat tamen niſi alia qua-
dam via; dividenda & legenda erant
per ſe ſingula. Quaſi dicatur, 110 בנץ‎
diſtinctionem facere poterat: quare
propriam viam ac rationem prætermi-

צ שער השני פרק א

* שנודע וכראמרינן בעלמאת
פלוני אתא ואייתי מתניתא
ביריה וְכן הוא תני לה והוא
אמר לה בהרכה מקומורת
כלומר הוא קבלרה מרבו
והו פרשרה מסברתו וכן
פרשיו זל פ'ק רתולין < כל
תאננת ותאני עלרה היות
התוספתא שנתוספרה עלל
המשנה כאשר. כתבתי בפךק
הראשון מהשער הראשון :
וכלד תנינת ות"ר בריית4ת
הוס י |

לפן) כל" היכא . ראיכא
פלוני ופלוני- דאמרי תרוייהו.
בירוָע.שהוא בר *פולגתירק
בכל מקוסם ובדבר ההוא
חושוו. כגן רם. ושמואלה
1 אמרי . תרוייהו וכן רברק
ורב יוסף ראמרי תרוייהו
וכן הרבה.

(פז) כל" היכא ראמרינן
הארפלונילאכפירושאיתמר
אלא מכללא איתמר ה'
לאו בפי" אמרה ממש להא.
מילתא אלא מכלל דכריו
שאמר בטקוםם אחר שמעינז.
לה- ומה שיש לרקרק בשיטה
זו אכתבנו בפ'' בס"ר .

ſit, סט‎ ab hac 4 illam tranſiret? VIterius

utilem hic doctrinam favente Domino
addam. 4 :
6- 90. 1608 quod multis 1061 inveni-
mus, Quidam ſic objicit, ut alteri cui-

(פח) כל היכא ראמרינן
מעשהלסתור:היינו כשמביא
במשנה מעשה שנראה הפך
* ונורע * פלוגתי

7900

| = הליכות עולם.\ ך
דבריו מקשה הגמרא ואומר -₪4 ſuccurrat: quemadmodum illud in-‏
מעשה לסתייך בת מוה;כלןמך :]1:)־}1053», 2 Va Bathra cap. Poſſeſſio‏
וכי ישלך אדםם \ שמכיא -מ1 ut Rabbæ ſuccurrat &c. hoc‏ גס ץ

quam ita enarrat D. Samuel f. Meiri 1 מעשה לסת‎

m. id ſic ab מ1 סו‎ 4 dictum: & Ba- ו‎
raicham eſſe ex menteR abæ, contraque כל היכא ראיכא‎ .9
Abæumobjectionem Heri-Ita לדיפלוג וליתנ '" ברירוףה סוסתסקאס‎
13ג\ף,11\;11161%ף36‎ contextus nullibi ſecus ה”ף הא רמהרר רזנגת‎
loquitur, quam fimpliciker, למצוא חלוקה ברבר לא ממגסוט‎
אשכה אלא בדרך אחרת -₪ - , ו‎
.זפ.6‎ Quandoque Gemara לפלוג ולתני ברידה כלומר ש0‎
&inquit;, Huo: ſcilicet ſunt, quæ ſeſe לפ הרכוזה הוה מצי לעשות‎
invicem deſtruunt. Quemadmodum חלוקרה ואמאי שבכוב-‎
illud capitis, Quomodo per? ubilegitur, (־,שר־\ךף:שי י ל ו‎
Quum inhabitat aream proximi non רקג מענין לענין‎ 00 4
aſſentientis, ut ei mercedem ſolvat, עוד אוסיף לקח מוב בזה‎
opus תסת‎ habet. Item ‚Quià Rubene בעה.‎
domum conducit, Simeôni mercedem
ſolvit. Sed objicimus, Duo &c. Qua- הא ראשכ־חבא בכמה‎ )(
ſi dicatur, , res duas propo- מקומורז מתיב פלוני לסיועי‎
nit, quæ ſibi invicem repugnant & ad- לפלוני:. כי הא דבתרא פרק‎

verſamur? Cujusmodi muſta ſunt. 0- חוקרת הבתיכם מתיב רבא‎

ca etiam occurrunt, ubi dicta non pu- לסיועי לרבה וכוי \ פירש‎
:װן118.11];}646011\!6111\1??:86160;,}‎ eorum רש'בםט ז'ל ךבלשןז' הזה‎
unum ſufficeret. Vti illud cap. prini אמרה בבירז המדרש תניא‎
God. .קידושי‎ Promiſſio neminem 16 ` י‎ ——
obligat, niſi intelligentem: nec eſt pro- „2. כװח'ה\ ררכא‎
מום ו?‎ niſi iſe adoleverit. Obi- לאביי והר עמו לפר 9 סך‎
citur Duo, q. d. Duo hæc מוטמט‎ i-
dem ſunt: itaque quorſum duo? Simi- מקוםם. זולתי מתיב פלוני‎
liter Cod. R cap. WH do- 2 נרידא.‎
| ג :0ט17 47068020 aurora‏ & 18060046
מקשה ואומר תרתי ריל Ecce quum ſæpe dicimus in‏ .92 .6
רסתרו אהדרי.כגוןו הה'יא -ו 0 " Gemara, Legit‏
דכיצד הרגל הדר בחצר

rum familiæ Rubi: deſignatur Nume-
rorum liber, inde àverbis cap. 6. חכירו שלא מדעתו אין צריך .2 .ל‎
Et dimittant à caſtris, uſque 40 libri 8- להעלורז לו שכר והשוכר‎
nem: omnia hæc vocant reſiduum li- אֶ * דרבה‎ * brorum

שהספר . אינו אומר בכל

0
י
0
0
א
☚
ד
ף
mon‏
enn‏
1

ןג־טװ?י

מנשה
ןבוֹ .9
מוח

ף
העלו
הף ו
וא
אעכת.
ללו ו
לדו
חרװ\לה
לאורחין
שד )
נעת:

(%) \
מקומ/ר
לי.
חקת ו
לפיועי ר
"זנם
אלרה ג
כוותית *
לא \
ק

קם |
נד.

ſe ponatur Diſerepantia, intelligitur

mon ]. ad vocem Partitio, id eſt, Par-
tientur, quod D. Simeon dixerat: cu-

partiantur &c.

rorum familiæ Rabi. At libri ipſins Ra-
bi, ſunt Leviticus.
.6-93- Quum dicitur, אם‎ iſto, de-

ſignatur Baraitha ſive Exotica doctri-

na: ex. gr. Jolve obſectionem ex iſto: alia-
que ſimilia. At quoties legitur Ex hoc
ſive Hine, conſtitutio ס6 דתם 6ו אזש‎
den otatur.
6-94- Vbicunque occurrit, , 2
tradunt, ſenſus 61 , Traditionem מ1‎

manibus noſtris habemus ג‎ Moſe in

monte Sinai acceptam. Et hac ratio-
סת.‎ dicitur, Ipſam conſtitutionem -א₪‎
is gurnloy perfectè tradunt.
6.95 . Verbum legis, in Gemara du-
plicem uſum habet. Primò ipſum legis
verbum denotatur: quemadmodum,
verbo legis pecunia ad acquirendum
ſufficit; item, ſecundum verbum legis
Iſraèlitæ filia deſponſata oblationem

comedit. Deinde ſignificat =6ו ש₪‎
.u slov. Moſis conſtitutionem in Sinai

acceptam. Vtc. עירוב".1.00‎ Secun-
dum verbum legis ſi in illa סע‎ admo-

dum occupetur, aliquid interponere
cenſetur. Sic ibi explicat D. Sal. Iar-

chi 1. m.
6.96- Vbique מו‎ Gemara, ſi præci-
Sapientum diſcrepantia: paucis tamen
locis Hebræa voce partitio denotatur.

Vt in Baba media: Partitio inſtituitur,

quum ipſi ambo apprehendunt ipſa
ſyngraphæ particularia. Hic D. Salo-

jusque hic eſt ſenſus quod æqualiter

K

7 שעה השני פרק א

בירז מראובן מעלה שכר
לשמעון ומקשינן תרתי ובו"
כלומר היכי תני תרי מילי *
דסתרן וקש"ין אהררי
ודכוותא טובאי וִיש מקומות
דלא סתרן אבל נגעו ובחד
