eſt, quia Rabba antiquus author eſt; בפי הכל". אכל מברייתא‎
lud apud omnes eſſe divulgatum: שגורורח בפי הכל והברה‎
abſoluteque M. Hounam f. M. Joſuæ אמוראיכם אינםם יורעיכם‎
id audiviſſe, receptum. deodus ne הברייתא ,כדאמרינן פלוני‎
עבתנסון‎ Quid docemur? ecce -.- ברייתא שמיע לירק*‎
quando dixit Kabba. Huic rationi P'on והכריתורץ = מצא‎
acquieſcimus capite 2 סק‎ ubi דמנחות דפריך מאי קמ'ל"‎
M. Papa ait, 51 quis furto oblatam Mumn lnD .. הגינא‎
juvencam habeat, eamque ſabbatho — ויו‎ -
2 מול י‎ An התם היינו מעמאידק".‎
mactet, tenetur. Hic ליהילגסאא שאותה בהיי ץ* ת (פטתנוסעפס‎
Magiſter Papa 06 juvenca aliquid 8 ברייתא‎ .-
docere vult? q. d. Quid docet nos M. היתרק ידועה ושגורה בפי‎
Papa? id 6006 jam hoc modo הכל. כמו המשנח וכן מצינו =0 מו‎
perioribus docuit M. 04ס8.4‎ : 81 fura- &מץשה מאי קמי למאמורא‎

0
1

ץ
0
ק
teſt,‏
וחס
60
ו
פסת
00
5
7
ץ
getun‏
ſcribe‏

1ס
7
וו
1
ה
War‏
ו
6
0
ו
ו
ה
25

װ!\\\\}
חחס
ג"
8
7
4 ת

ו ו
אתא
חיטו
הגלל
הא ו
הול
כ ה
לתו
השו
תי א'
ללמו
לא מ
'הו
אלערו
הד
N‏
אכ וא
וליפא י
\"אי.
מי
מהו
' הר
N‏ ה
שורות
רא
הגרייתץ
אא
"לנחות ך
תי ּ
וחס 0
ל מי
ה חו
;כ?:כמו /
!\\ןמ'ושה 0

השני פרק ב
heedum, eumque 016 ſabbathi‏ זת tus‏
mactet, tenetur. Et quid? de ju-‏
venca nos docere intendit? Sed ita‏
objicere videtur, quod Rabba M.‏
Papa eſſet antiquior. Nec dici po-‏
teſt, hic Raba legendum 616 : hic‏
enim ipſius fuit icipuluns, curi mul-‏
tis locis evincitur, ubi ſui præcepto-‏
ris verbis impugnatur, Quid docet‏
nos? quia abſolute id eum abillo hau-‏
ſiſſe recipitur. Jam illic expoſuit .‏
ה טס Jarchi, legere nos Rabba‏ .§
finali: quod 6 conſtitutione illius‏
paragraphi probat. Hæc ergo vi-‏
detur ratio, quemadmodum hic‏
ſcribo.

6. 126. Authoritate Gemarici ali-
cujus contra Gemaricum Doct. non
pugnant: nam reſponderet quis, Ho-
minem homini opponis. Quemad-
modum in Sanedrin legitur, cap.
Qui eligit. Aliquando autem 6 Ge-
marici D. authoritate objectionem de-
ſumimus, quum conſtitutionem ex
ipſius mente eſſe certum habemus:
ſecundum illud quod in Bava Kama
dicitur, Atqui ait D. Johannes, rapuit;
nec animum deſponderunt juſti domi-
ni &c. Talia multa ſunt.

F. 127. Gemaræ hoc מ1‎ more po-
ſitum, זט‎ Baraitha contra Gemari-
cum D. obiiciat; etſi jam ex alia Ba-
raitha objectum fuit: atque tum 1
ſatisfacit dicendo, quid dicemus? R.
ex illa Baraitha etiam iſtius objectio-
nem depromi. Sic loquuntur in

לאמורגצת ‏ פרק | המניה
רמקשינן על מילתיר] דרב
הונא כריה ררב יהושע מאי
|קמיל והא אמרה רבה הדא
זימנוא וכו" וטעמא משוםם
דרבה קדמון היה וקים ליה
לגמראן דהוה דריש מילתא
בפיהכל.ומסתמא שמעהרב
הונאבריה ררב יהושע-ומ'ה
פריך עלה מאי קמ'ל . והא
אמרה רבה הדא זימנ'ומהאי
מעמא ניחא לן בפרק אלו
נערות דאמר רב פפא היתה
פרהגנובה לווטבחה בשבת
חייב. ואקשינן רב פפא פרה
אתא לאשמועינן כלומר מאי
קמ'לרבפפא הא אמרה רבה
לעילהיה גדי גנוב לו ומכחו
בשבת חייב. וכי פרה אתא
לאשמועינן ונראה רמקשה
הכי משוםדרבה קרמון מרב
פא היה ואין לומר דהתם
נרסינן רבא ותלמירו הירק
ברמוכרה בכמרה דוכתין
ומקשרה עליה מדכרי רבו
מאי קמ"ל משום * דסתכם
שמעהמיניה כבד פירש רש'י
לשםם ררבה בהיא גרסינן
ומוכח לה משמעתין התכ
הילכך צנרארה Spyy‏
כדכתיבנאק -

(קכך) אין מקשין מאמורא

אמורא משוםם דאמר ליה
נבראת אנכרנת קא רמירת

כראיתות בסנהררין פרק
קךןשוּס * דסתמא

-

| + הלכות עולם . ְ
הבורר ‏ ופעמינם פרכינן objicimus Reſch‏ ופו .6.1 קרושי

Lakiſcho dicenti, Mors patris 8O do- מאמורגת היכאת דקיכס לן‎
mini poteſtate liberat, arg. ab impari רהלכה כמותו כי הא דקמ'‎
Scc. bi mmantur: 46 nonne Reſch הא אמר רבי יוחנן גזל ולא‎
Lakiſcho jam ſemel objectum fuit? נתיאשו הבעלים וכו' ורבים‎
idne reſumunt? Dicemus ex 112 et- . כמוהו:‎

iam Baraitha depromi objectionem. הכשות‎ 0 , .
516 ſæpe reperies: Nonne hoc eſt, (קכן) ו הגמר ל‎

quod jam ſemel objecimus.

que dicimus, Legimus in Baraitis
quod pro illo N. faciat; ex illo ipſo

לאמורא מברייתא ואף ע7" Ricun.‏

גב דאיתותב מבריי\;:'אחרח
וניחא ליח בהכי לומ מינימא
.דתיהוי תיובתיה נמי מיהא:

dicto jam objectum eſt contra eum, .

qui 11 repugnat:
denuo objicere ex 114 Baraitha.

nec moris eſt, ei והכי. אמרי בקרושין‎

דאותבינן לריש לקיש דאמר At‏

mirandum confsxtum vidi capite, מיתת האב מוציאה מרשות‎
Preces matutinæ, ad verba, Patres or- האדון מקנו וכו ומתמהיולא‎
dlinarunt preces. Ubi inter ſe diſcre- איתותב לר'\ חרא זימנצת‎
pant D. Joſua filius Levi & D. ומהדריה נימא תהוי יובתיה ס]‎
flius Haninæ: & dicitur, מז‎ Barai- י נמי מהא וכן חמצא בהרבה‎

this exſtat quod סק‎ D. Joſua faciat; מקרמרח ' ולאו מי אותיבנא‎ "

tamen redit Gemara & 0 loquitur, חרא זימננת < 2— היכצת‎
Dicemus hanc eſſe objectionem con- ראמרינן הניא כותיה דפלוני‎
tra D. Joſen flium Haninæ- Atqui ממילא הויא תיובתנת רבר‎
non eſt Gemaræ formula, ut cum di- פלוגתיה ואין דרך להסקשות‎
xit, In Baraithis legitur, quod confi- ם‎ P. לו שוב מאותר;‎

mat ſentenriam hujus; jadeer boſt. וראיתי סוגיא תמודה פרק‎
ea ac inde objiciat contra ilum. Ve- תפלרז השחר גכי תפלור-‎

rum quidem eſt, hunc nodum diſſol- אבות תקנום רפליגי התם‎
vere difficile 600 : attamen autorem ,= רבי יהושע בן לוי וב‎

alia explicanda formula‏ מו כריתור
huic rei etiam invigilaſſe obſervavi.‏
Dicit ergò, Gemaræ illic certum erat,‏
Baraitham illam vulgatam & notiſſi-‏

בר חנינא+ * ואמרי תניצת
כוותירחה דרבי יהושין והרר.
אמר נימא תיהוי תיובתירה

ררבי יוסי בר חנינא ] זד . -ומגדד mam eſſe in ſchola 19. Joſes f.‏
שיטרה בגמרְגאת דאומר תני ideoque hoc 111 ſcrupulum mo-‏ ; אם

vebat, נם‎ hic סג‎ illa diſſentiret.
ף‎

כוותיה דפלוני והדר מותיב 846

מינה לאידך ובאמת שהידה -₪ ad formulæ defenſionem‏ סמאז
eit.‏

קשה מאר להתפתח אלנת
.128 .§ * ואמרינן

0

ף
א

(cap
0
16
ת‎
601
Man
0
0
moch
0
את‎
7
ף‎
3

0

ו.\
7

וֹ\\”?
/0

ו
ו
ל
4

\6\\}0
ה
או
ג

%
20
ול

מאל
דה
הו
(ת'א
כמוו
ת
לאמו
נר
'חא
רת'הו
חכי
דאותו
מח
WS‏
(מחר"
נמ מה
טקיכ';װ
חרא \
ראמרין
ממירץ
פלונתין
ל שג
(דאיתי |
תפלרן
אכות |
י
כותיה
לכ
תה ,
לא
ו

7 השער השני פרק ב

.129. Gemaricus nullo modo
contra Miſnicum venire unquam pot-
eſt: nihilominus סס4- מו‎ & D. Hija
quandoque dici invenimus, Kab eſt
Miſnicus & diſſentit (c.r. C. Han?)
& D. וד1‎ Miſnicus eſt & diſſentit
(cap. t. Babæ mediæ;) quum tamen
certum ſit, eos non eſſe Miſnicos, quia
nec in Miſna, nec in Baraitha comme-
morantur. Sed 0ס‎ ſibi volunt, eos
ס6‎ loco haberi 6 1 Miſnici eſſent, &
à Miſna & Baraitha diſſentire poſſe.
Hanc ſolutionem non niſi magna ditf-
ficultate preſſus Author proponit,
quum aliam non invenit: quemad-
modum illic initio Babæ mediæ oſten-
ditur, ubi Gemara prius contra D.
Hiiam & Miſna objicit, nec ita ſolvit,
Miſnicur eſt 'לס‎ diſſentit, ante finem;
quum מסת‎ niſi hoc modo ſolvere poſ-
ſet. Gapite autem 1. כתובות‎ , ubi
Gemara contra Rabum (qui 5מס‎
5 numero eſle &c. dicebat) objicit 6
Baraitha, Quædam Baraitha habet, lu-
Fentes & ſponſos in illo eſſe numero:
ic ſolvit, Miſna ſit, eamque opponas
licet Rabo; Kab Miſnicus eſt, & diſ-
ſentire poteſt. At hoc modo non ſol-
vit, ſc. illam Baraitham in ciborum -סם‎
nedictione obtinere; & dicere Ra-
bum fll. Bar-Hanæ &c. quemadmo-
dum ibi 6 Doct. Joannis mente con-
ciliat. Jam olim iſtic additamenta
hæc annotaverunt: In iſto major Ge-
maræ viſa eſt difficultas; magiſque
ſatisfecit ut doceret, Rab Miſnicus eſt
& diſſentit: quum nimirum nos Ra-
bum pro Miſnico habeamus. At
11 2

שראיתי הכריתורק בשימה
אחרת מתעורר בזה ואומר
*התםקים ליה לְבעל הגמר'
שאותרה הבריית4 היתרה
שגורה וידועה במדרשו של
רכי יוסי בר חנינא ומה
דחיק4ת לירה מילת4ת היכ'
פליג עלה. וטעם מספיק הוא
לישב השיטח.
(קכח) האמורא אין לו כח
לחלוק על התנא בשום פנים
בעולם ואמנם גבִי רב ורבי
חייא מצינו שאומר לפעמים
רב תנא הוא ופליג בפ'ק
דכתובות רבי חייא תנא הוא
ופליג בפ'ק \ דמציעצתי
ופשיטא שאינם תנאים שלא
הוזכרו לא במשנרה ולצת
בבריית: אל+ ר'ל שהכם
חשובים כמו תנאים ויכולים
לחלוק על משנהה וברייתא
וזה התרוץ אינוּ מתרץ אלא
מתוך דוחק גדול" שאינו
מוצא תירוץ אחר כדמוכח
התם בריש מציעא רמקשה
בריש4< על רבי הייא מכח
מתניתין ולא מתרץתנא הוא
ופל" עד לבסוף דלא —
איפשר ליה בלאו הכי: בפ'ק
דכתובורת רמקשרה על רב
דאמר חתנים מן המנין וכו'
ממתנית:ת דתניא אבליכס
ותתניםם מן המנין ומתרץ
מתניתין קא ורמירת עלירק
זדבר רב תנא הוא ופליג ולא
כ * דהתב

הליכות עולם 3

Doct. Johannes eum pro Miſnico
non habuit: quia Gemara ubi de D.
Johanne agit, ſic non ſolvit, D. Jo-
hannes cum Rabo ſentit, & Rab Miſ-
nicus eſt, eique diſſentire licet. Ita-
que Rab ג‎ D. Johanne Miſnicus non
cenſebatur.
0.129- 6 Gemara ſolu-
tionem quandam proponit, quum 4-
liam proponere poſſet: ſed unam ex
₪5 deſumit. 1100 6 capite, Qui cal-
ceum exuit, docemur, circa contro-
verſiam D. Iſmaelis & D. Akibæ, 0
iis qui ſervos non circumciſos alunt
&c. ubi loquimur, cum D. גכ‎ 6
controverſiam dirimit, ſermonem de
eo eſſe, qui circa veſperam ſervum fi-
bi comparat; ſic inquam loquimur,
An ipſi objectio ſic folvenda 6 De-
inde reſpondetur, unam אס‎ duabus ra-
tonibus ſumpfit. Sic author ,כריתות‎
inquit: adquando multas ſolutiones
eſſe, ſed Gemaræ non eſſe curæ, ut
aliter quam uno 0 objectionem
ſolvat.
)- 130. Invenimus objectionem,
quam Gemaricus Doctor סונמס‎ ; cui
tamen Gemaricus alter jam olim re-
ſponderat. Quemadmodum Cod.
סוק , יבמות‎ Surdus, inquit Raba,
51 ulla eſt objectio, hæc eſt; atqui jam
olim ad ejus ſolutionem ſe converte-
rat D. Eleazar, qui diu ante ipſum et-
lam Rabbam vixit. Similiter conſti-
atione prima Cod. הולין‎ : ubi mul-
ta verba commutant Abæus 6 Kaba,
quò illam ſolvant objectionem, quam

M. Ale poſtea objicit; ſicuti גס‎ 4-

מתרץכי תניא ההיא בברכת
המזון וכי קאמר רב בר בר
הנא וכו כרמתרץ התכם
אליבא דרבי יוחנן כבר כתכו
שם התוספות בזהנ'לרוחק
יותר וניחא ליה מפי לשנויי.
ורב תנא הוא ופליג ורוקנת
אנן חשבינן לרב כתנא אבל
רבי יוחנן לא חשיב לירק
כתנא מרלא מתרץ התכם
גכי רבי יוחנן רבי יוחנן כרב
ס"ל ורב תננת הואת ופליג
אלמות לא חשיב רב לרבי
וח כתנא. א
(קכט) זימנין דמתרץ
הגמרא חדא פרוקא והוצת
מצי למימר פירוקא אחרינא
=אחדא מינייהו נקט וילפינן
האמילתא מפרק החולץגבי
פלוגתא דרבי ישמעאל ורבי
עקיב4 במקיימי עבריםם
שאינם מולים וכו' ואמרינן
אדמשני לירז ר' עקיב4ת
בלוקח עבד בין השמשורת
לישני ליה הא ומהרר חרא
מתרי מעמי נקט וכן אומר
הכריתות פעמים יש כמוה
פירוקיםם והגמרא לא חש
לתרץ אלא חר מינייהו.
(קל) מצנו קושית
שמקשרה אמוראתו שמשיב
עלירק אמורא שקדכם לו
הרבה כי הא דיבמות פרק
חרש אמר רבא אי קשי4ת
הא קשיא וקא מהדר רבי.

Zuitur.

ת
פ
ו
!26%1'11
Ab‏ %

]
ה
ו
0
/
110}21!11
0
&/6 1
ו
50
/ !2}8112
0
cabum‏
1ז
| ו
6 תוז
ו
₪ ףו
locum‏
E gua‏
7 401
שוף פ
ולס
תה
0 ,%?
1'6! וש}:מ
7
1 ס?ש;
ו
10

מתר
המון
הא
לינו
שסה
וחר\
וינת
אן ה
וו
תנו
נונ
ללוף
למא
י
הומר
מי
ודו
האמל
ת
קנא
שים.
מי
ביוֹקח )
לשנל ל
מתר
הגריתו
ל\\'\(:וֹב
חדן ,
ל
קר
לה
הת כי
7 א
חא קשוּא

2 השער השני פרק ב

guitur. Reſpondit 61 M. Aſe, 4
ad me attinet, iſtud, Ejuſque mactatio
legitima eſt, ſcrupulum mihi movet:
at Abæus & Raba Mlagiſtrum Aſen
tempore anteeedunt. Eodem modo
alibi paſſim. Senſus verò hic eſt, ut
indicetur hanc objectionem jam an-
tiquiorum temporibus propoſitam ac
ſolutam fuiſſe.
6. I31. Invenimus in Gemara,
ipſum Gemaricum D, cum aliquid -מ1‎
terrogare, tum quæſtioni reſponde-
re, ejuſque nomen commemorari in-
ter interrogationem & reſponſionem.
Capite, 1720 inventa, ad Miſnam, in-
venit fructur diſperſor: 15 quanto ſpa-
tio? Reſpondit Doct. Iſaac, Invenit
cabum per quatuor cubita diſperſum.
Iſta, Et quanto ſpatio? Doct. Iſaaci
verba ſunt: nec dicere licet, abſolu-
tum ſermonem eſſe Gemaræ quæ in-
terrogat: quia ecce poſtea dicit, nul-
lum certum requiri ſpatium. Vide
locum. Quod ſi ita eſt, velis nolis, iſta
Er quanto ſpatio? ſunt verba D. Iſaaci:
ac ſi diceretur, Interrogavit D. Iſaac,
Et quanto ſpatio ?. Keſp. Per quatuor
cubita cabum &c. Similiter in Cod.
התגיגרת‎ . 516 manifeſtè arguitur 64-
pite, Omnir libellur repudii, ad Miſ-
nam, de libellis mulierum: ubi Raba
reſpondet nullam eſſe objectionem.
Iſtic narrant, ipſum Rabam objeciſſe
iſtam objectionem: nam Gemara ſic
loquitur, סאם‎ Raba, quod D. Zeræ
ſententiam ſequutus non ſit, f acit Miſ-
na: quia de ipſo dicendum, quod tra-
ditiones ſibi invicem opponat. Ita-

אלעזר לתרוצה ורבי אלעזר
קודםם לרכהה הרבה וכַן
בשמעתא קמייתא רחולין
דקא שקלי וטרי אביי ורבא
לתרוצי קושיא שהקשה רב
אשי כדמוכה התם א'ל רב
אשי אנא ושחיטת. כשררה
קא ק'"ל. ואביי ורבא קרמו
לרב אשי בזמן | וכה'ג
ברוכתי אחריני והענין בזה
לומר \ שאותרה הקושינת
הוקשית גם בימי הראשונים
ותרצוה.
(קלא> אשבחן בנמר4ת
שהאמורא יש> בדבר והוא
עצמו ישיב לשאלתו ושמו
יהירה נזכר בין השאלרה
והפשיטות בפרק או מציאות
במשנת מצא פירות מפוזרין-
וכמה אמר ר' יצתק קב בד'
אמות והאיוכמה חוי מרברי
רבי יצחק דליכאת למימר
סתמא דגמרא קא בעי לרק
דהא קֶאמר בתך הכי דלא
בעי שיעורא כלל עיין שם.
ואסז כן ע'כ האי וכמרק
מרברי רבי יצחק הוא וכאלו
אמר: אמר רב יצחק וכמה
קב בר' אמורת וכן בחגינה
וכן מוכה בהריא פרק כלל
הגט גכי מתניתין דגימי
נשיםם ומתרץ רב4ת לות
קשיא . והזכירו התם ררב
גופירק הקשרה הקושי4ת
ראמר בשלמא רבא לא אמר
ברבי זירא מתניתון אלימא
que‏ ג M‏

- הלפות. עולם י ; 94

que ipſe Raba oblectionem propoſuit. לאקשךלו אלמא רבא‎ —
6ופ‎ aliis locis fieri conſuevit. . עצמו הקשוה הקושות‎
6. 132. Multis locis Gemara ודכוותיה במקומות אחרים+ -א‎

nam illuſtrat, eique nonnulla addit:
que madmodum quum dicunt, (קלב) בהרבה מקומוי ד -ותוס‎
ת‎ aliquid deeſt, ac ſic legendum. . 6 מגירה הגמראת המשנרק‎
ססם‎ tantum modo additur quidpiam: ומוסיף בה דברים כאומרם‎
ſed ſententia in contrariam תסת‎ mu- חסורי מיחסרא וה'ק יורוקא‎
tatur. Uti arguitur & C. r. להום”ף אבל להחליף הרבר וכתובות‎
40 verba, Quicunque hunc morem בהפכו לאת כדמוכה פ"ק‎
non ſequitur, illam exceptionem 06 רכתובות גבי בל שלא נהג‎
virginitate obiicere מסת‎ poteſt. 86 כמנהג הזה אין יכול למעון‎
Abæus inquit, Legitur, Quicunque מענרת בתוליכס ואמר אביי‎
morem ſequitur: cui reſpondet *4- התכז תני כל שנהנ . ואיל‎
ba, At ecce, legitur, Quicunque non נהן‎ dory רבא והא כל=‎
ſervat morem. Ratio 616 גוטף‎ homo קתניי והטעכס משום דאדם‎
כ:162);;)3116\\111 ;ס]מוֹ‎ quandoque errat ut פ%ןעה בנירסנת לחסר דבר‎
uidpiam per oblivionem omittat; 6
A ſmonem in contrariam ſententi- על ירי שכחה אבל‎
דבר בהפכו לא וכן פרש‎

am immutet, non item. Sic eodem : .
modo enarrat D. S- Jarchi l. m. ad c. 1. זיל ככיה ג פרק קמנצת‎
Sanedrin. רסנהררין:‎

6.1 Miſnicis Doctoribuseſt in (ללג) ררכו התנאוכ‎

more poſitum, ut verba ſua abſolutè
proponant, nec explicent: ideoque לסהום רבריהם ולא לפרש‎

605 veluti premere poſſumus, arque ab Pr ולוד; אנו יכולין‎
apparenti verborum ſenſu abducere, ולהוציאם ממשמעות ולומר‎
& dicere, talis in 1115 ſenſus eſt; aut di- הבייע או ה"קי וכיוצא בזה‎
cere, ſic loquuntur. Similia multa ſunt, מהרוחקיםם הרבה בכוליה‎
quæ authorem in anguſtias redigunt, גמרא שאומר נכי החנאיתי‎
per totam Gemaram in Miſnicorum אבלררכי האמוראים לפרש‎
dictis obviam. Sed Gemaricorum con- ולא לסתוכם ולזה אין \ אנו‎
ſuetudo eſt, explicitè, מסת‎ præcisè ſua יכולינש לךןחקם ולהוציא'‎
proponere: ideoque eos urgere, &ul- ממשמעות בשום פנים ולומי‎
ס\‎ modo ex apparenti verborum ſenlu הבמע או ה'ק וכיוצ' כזרק‎
protrahere מסת‎ poſſumus; ; 6 046- מהדוחקיםם שאומריםם גבו.‎
re, talis מו‎ illis ſenſus eſt, aut, ſicloquun- התג איכם שהאמורא היד-‎
tur: ſimiliave dicere, quibus ab aucho- שהיור‎ e

ribus

ת

ף
Gemal‏
ס
nonex‏
Cundun‏
ה
200
ו
ת
Ba‏ וו
ס
116
מוס
0
neke;:‏
tur.‏
necpre⸗‏
1
מום
ה
ו
( א
( מ.
ו1
108
0
ו
לו
\&\&\\\6
*8]&[][61
8 מ\
\\}\}\»'\\ף
lorum‏
61
Juam‏
א
;!סלסזק

מו
ולנוות

לת
מנית
שטף;
סור נ
להסף
בהגנו
רכתוכוף
כמנהג ה
מר [
החס ת
דא וה
נ'ו
סע ף
ליריע
י
7 גכ

לה א
ולחעיות,
או|

לװטה

tur. Codice de Idololatria, eapite, D.

] סא

. השער השני פרק ב

ribus alia ſententia exprimitur, quæ- . לו לבאר ולפרש רברין‎
que apud Miſnicos reperiuntur. Nam ומדלא פירש דבריו משמען‎
Gemarici eſt, ſua verba explanare & כפשומן והארי בז‎
explicare: ergo quandoquidem 64 < הכריתוות פ התכלרי‎
non erhlicn eorum mens cenſerur - דל:ת אוקי התכ דברי‎
cundum ſimplicem ipſorum ſenſum.
Hac מג‎ re prolixus eſt author בריתות‎ R———

ad caput Hacinthus: ubi Gemarici,
verba non diſponit eo modo, quo ta- בברייתא אחררת גבי חוס‎

men מ1‎ eodem ipſo diſcurſu circa 2[1- 02 ñe⸗ צמר פטורין‎
am Baraitham diſponimus; מנטטף‎ di- ושר" פשת] 72 2 צמר לי.‎
citur, , 1ת‎ laneis abſolvuntur, quumtu- והיינו מפני שהאמורא ד'‎
nicam lineam geſtant; item 1115 lineis, לו לפרש רבריו מה שאין כן‎
quum lanea induuntur &c. Idque - התנא וזה מכוון דבריו וא'ן‎
eo, quia Gemarici erat verba ſua expo- . צורך באריכות‎
סוסת‎ ; 40 quod Miſnicus non teneba-
tur. 16 eſt illius verborum ſenſus: אשכחן דוכתה‎ 50)

nec prolixitate opus eſt. דמקשיבן לימצת \ כתנאי‎
9. 134. Habemus 004 ubi ſic obj- ומהדרינן ביע לירת \ להו‎
cimus, dicendumne eſt, efle hoc ſecun- מילתא דהך אמוראת בע'א‎
dum diverſas Miſnicorum ſententias? פרק רבי ישמעט גבי ע'א‎

atque 164 reſpondemus, Toti mundo -
iſtius Gemarici ſententia מסת‎ proba- H HH õ

Iſmael, ad verba, Idolo quod מו‎ bacu- 899 כעין פנים : ואמרינן‎
10 colunt, reus etiam quis conſtituitur: 2 50 כתנאי וכו‎
0. 0- quandam imaginem, , 6י1‎ veluti בעין פניכם בעינן כלומר‎
faciem, non requirimus. Ubi quæri- ולא אתי האמורצת בשום‎
mus, Dicendumne eſt, eſſe hoc אחר מהם . וכיוצאפ בזה -מטסס6!‎
dum diverſas Miſnicorum ſententias? במקומורת אחריםם ופל'אה‎
atque reſpondemus, Per totum mun- דערת ממני נשגברה ל4‎
dum faciei ſimilitudinem exigimus: אוכל" לה < ראיהו דחיקא‎
quaſi dicatur, Nee Gemaricus cum 1- ליה איך יאמר התנא דבף‎

lorum ullo facit. Similiter 4115 locis: רלא ככ"ע במ"ש בהורארת‎
85 פטוגות‎ ſcientia ג‎ me occulta eſt, altior

quam ut aſſequi queam. Etenim hoc authori Gemaræ ſcrupulum
A . . -
movet, qui Miſnicus ſermonem proferat, quem totus mundus non
Probet; (quemadmodum capite præcedenti הנ‎ aſſignanda vocis ſigni-
₪16

הליכות עולם 6

dictum fuit) & redit 6 in-‏ 6מסהגסת
quit, ne quidem ſecundum unum Do-‏
Etorem loquitur. Hic non eſt Gemaræ‏
"אס ſtylus Itaque hoc magꝑno mirando‏
citatus fuit author M'; nectamen‏
quicquam producit, niſi quod dicat,‏
Uniuscujusque ratio ſecundum ſubje-‏
Gam materiam explananda eſt: quare‏
attenta cenſideratione opus eſt.‏
6. 13 5. Paſſim in Gemara inquit au-
thor, An dicendum 5 abſolute
dictum legere, 0 illius N. dictis re-
pugnat? Aliquando etiam dicit, an di-
cendum eſt, nos abſolute dictum in
Miſna legere, quod unius N.ſententiæ
conveniens eſt? Exempli gratia, an di-
cendum eſt, nos abſolutè in Miſna di-
Rum invenire, quod D. Eliez eris ſen-
centiam continet? cap. 1. ערובין‎ 2
verba, Poſtes, quos altos dicunt, decem
almorum ſunt; ſimiliterq; in .ברכות‎
Rationem hujus reddere oportet, qua-
re ubique Gemara eandem formulam
מסה‎ retineat. Itaque Magiſter meus
(quem Miſericors ille & Kedemptor
סיוסז‎ rationem 0 laude dignam
reddit ad locum D. Eliezeris: hunc
Doctorem E. fuiſſe excommunicatum,
ideoque abſolutas Miſnæ conſtitutĩo-
nes nullibi cum ipſo facere. Idcirco
Gemaræ multo difficilius videtur, ubi
D. Eliezeris fit mentio, ſi dicat, Legi-
musne aliquid abſolutè ſecundum
iſtum? (q. . Conſtitutio ſic ejus ſenten-
tiam ſequitur, ac ſi abſolutè aliquid in
Misna diceretur) difficilius inquam,
quam ₪ quæreret, Legimusn

חלשון בפרק שעבר! וקנת
מהדר לירז אפילו כחר
לצ אתי ואין זו שיטרק
הגמרא והכריתות התעורר
בזרה התיממת הנפלא ולא
העלה בידו כלום זולתי אמר
צריך לבאר טעם כלל אחד
ואחד לפי עניינוי וציע'

לקלר6 בכוליה. גמר:ת
אומר לימאו תנן סתמנת
דלא כפלוני ופעמים אומר
לימא, תנן סתמא כפלוני
כמו לימא תנן סתמא כרבי
אליעזר פ'ק דערובין גבי
לחייכם שאמרו גבוהיםם „

וכן בברכורת וצריך טעכם
שאין הגמרא מוליך השימה
שוה בכל" מקוםם + ומרו
החכם6 גר'ו היה נותן טעם
לשבה גבי רבי אליעו
דרבי אליעזר שמותי הוא
ואין הלכרז כמותו בכל-
מקוםם ומ'ה דחיקא לירק
מילתא לגמרא טפי גבי רבו
אליעזר לומר תנן סתמא
בוותירה כלומר והלכר;

כמותו כדין סתם במשנה

מלמימר הנן סתמא. דלא
כבר פלונתיה שאומר בכל

6 abſolutè, quod non eſt ex ejus men-

Simili-

(c. E.) repu gnat? cujusmodi Verba ubique occutrunt.‏ ו ף ש
ter‏

ו
-.
₪1

ו
.0
et‏ ח
tum 1.‏
אא
1 אף
-
Quan‏
ת
טס
07
ס
0
10
0
adduce‏
Pafl‏ 0
וס וו
?
ת נז
01
ווס
שוו
7
ו
[515?;111
e⸗‏ תוס
סת
ו
אא
ו 19
ו
,16113\?}
0

חלשין
מהדר
לא \
הגמיא
ה -
הר
יוו
אחי ו

ק
מר י
דא כ
למא ת
כ לזש
אל'עור
יס

כן כגו
וה
ח ככ
הונס נ
לענן |
ד א
א' הלל
מום |
מל
s‏
מותית
מתו
מלמימרט;

השער השני פרק ב

ter reddenda ratio, ſi auchor Gemaræ

modo conturbetur in aliorum‏ ו1

Miſnicorum dictis.

. 6. 16. Aliquando Gemaræ vi-
ſum eſt, 6 Baraitha cum objicere,

tum ſolvere; quamvis idem objice-
re & ſolvere 6 Miſna potuiſſet: id-
que quia Baraitha magis perſpicua

eſt. Quemadmodum illud capitis,

Quænam eſt uſura? Atqui hæc eſt Ba-
raitha, Ea 06 סץ‎ nihil definiunt:
quamvis idem poſtea in Miſna ſequa-
tur. Sed quia in ea hoc manifeſtè

appoſitum non eſt, ſc. Si quantitas

determinata ſit, 64 06 re definiunt,
ſicuti in Baraitha eſt conſtitutum;
ideo Gemaræ viſum, סט‎ Baraitham
adduceret : quemadmodum ali-
ום‎ paſſim. Hac eadem ratione mi-
hi ſolvendum videtur, quod ſcru-
pulum movet in conſtitutione pri-
ma ברכות‎ : ubi legimus, מז‎ Occ.
ſollicit quæſitum fuſt, Iſto, Lev. 22.
Cum occubuerit ſol, mundus erit, intel-
ligiturne ſui ſolis occaſus; an forte
lucis ſuæ adventus? Poſtea iterum
rem Baraitha explanant, ubilegitur,
Signum rei eſt ſtellarum ortus 6
cum eam & Miſna etiam explicare
Potuiſſent, ubi legitur, Ab hora qua
ſacerdotes &c. ideoque occaſus ſolis
ejus deſignatur. Veruntatem Gema-
ræ authori magis placuit & Baraitha
ſolvere: quandoquidem magis per-
ſpicua eſt quam Miſna: quia manite-

- 116 legitur, Et fignum rei eſt &c.

K. 137. Per totam Gemaram author
aecingit ſe, ut? lutam Miſnam ad

97
מקום וכן יש ליתן מעם א'
* משתבש בכה"ג גבי הנאים
אחרים.. .. -
(קלך) זימנין ניחא ל"
לגמרא להקשות או לפשוט
מברייתא ואף על פי שהירה
יכור* להקשות או לפשוט
אותו דבר ממשנה > וכגו]
שהבריית' מפורשת יותר 2
האדפרק איזהו נשך והתניא
איןפוסקיןבהואעגשמשנה
היא לקמן. אלא משוםדלא
מסיים בה בהדיא יצא השער
פוסקין כדמסיים בבריית>ע
לכך ניחא ליה לאיתוייברית.
וכן בהרבה מקומות ומטעם
זה ניל לתרץ מאי רקשרה
בשמעתא קמייתא דברכות
דאמרינן התם במערבא בעו
מיבע'האי ובא השמשוטהר
ביאת שמשו או דילמא ביאת
אורו הואת והדר פשטורק
מברייתא רקתני וסימן לדבה
צאת הכוכביםוכו ומן המשנ
היה יכול לפשטה רקהני
משעה שהכהנים וכו'אלמא
ביאת שמשו הואאא דניוזא
להוטפי למפשט מן הבריתא
הואיל ומפורשת יותר מן
המשנה דקתני בהדיא וסימן
לרבה כ* ..

(קלן) בכוליה . גמרגת
מהדר לאוקומי מהנית'ן
סתמא אליבא דהר מתנאי

* מסתברא -
alte-‏ א .--"

98 . הליכות עולם‎
alterutrius ₪ duobus Miſnicis ſenten- דפליניבהאי מילתא במקום‎
fiam revocet qui alibi in iſta re diſ- אחר והזא אומר בכל מקים‎
ſentiunt: & ubique ſic loquitur, Cum מני מתניתין לא פלוני ול‎
quo facit Misna? nec cum hoc, nec פלוני אנ"א פלוני ואכ"א‎

cum סו1‎ ? 1 velis, dicam cum 6 פלןנוןכךן;יאמהןאון לשאול‎ |

N. ſi velis „dicam cum ilo . vel ſimi⸗ אולי דעת שלישי הוא ואה!‎
611 ,6 : 0. en- . .
tia ? Quod ſi ita dicamus, ,6 Mis⸗ e 5 5
nam nec cum hoc nec cum illo face- במקים הב דעות אלא ודאי‎

ודר ם על re, quia abſolute ponitur; ſi in ea‏
משנה זו הנשנית סת : י
דעת אחר. מאותם. התנאו eſſet tertii cujusdam ſententia, eam‏ סץ

adduxiſſet ubi duas illas ſententias .
protulit. Sed indubiò hujusmodi שחילקי יבדבר במקוס אחר וא‎

na quæ præcisè proponitur, unius Miſ- נשנית והיינו רקא מהררמני‎
nicorum alibi ה1‎ re ipſa in ]5 ab⸗ . מתניהיו ואמאן תרמייה‎
(קלח) מי קשוד ש ם י ם‎
61 , quod 40 rem ך 0 \ , וה גס סץ‎
ממ:שמ?.מךישא ן;?ף על }ב ?פ&םכװ*ס)&ש&סוֹװ?&ן&מ%]/\ן]וֹס&?סט‎
6. 138. Aliquando prius & Misna דאי*כא לאדחר”א א דסמיך‎
obj'icit Gemara, quamvis 8 rejicere 1 אסיפצת פבק אלו נ‎
promptum 6 ſed 0 fmem atten- נערה אין קטנה לא ז ו'כ‎
dit. Ut capite 172 ſuns juvenculæ; לרחויידהתם למעוטי בוגרת‎
Juvenculæ talis eſt ratio, תסם‎ verd אלא דסמיך אסיפא דקתני‎
puellæ? ubi id 6 modo retundere כל מקום שיש מכר אין קנם‎
licebat, iſtud hic dici 40 excluden- וכו'רהיינו קטנה שיש לאביה‎
quod finem attenderit : ubi 1695 קט:ה לאוכיוצא בזה הרבה.‎
Ubicunque eſt venditioni locus, con-
demnatio מו‎ dotem ceſſat &c. quia סוניית הגמרא‎ (190)
סום‎ de puella agitur, quam pater -מ6*‎ ePr בהרבה מקומות‎
dere poteſt. Ergoiilla non eſt puel- 95, ממשגה שי‎
1 ratio. Hujusmodi muka funt. — ל והדר תו מכש‎
. 513 ש1‎ 1 / 1
6. 139. Plurimis locis Gemara 6 v ממשנה שאיז לרחוה‎
Misna objicere ſolet, 0 retandere " חה‎ “ 1 - 2 4-
& diſſolvere ſit in proclivi poſteaque ל'[ י;ט ( תרוג שורק‎
redire ,& & Misna objicere, quod ſo- אילן בשלשה דרכים ליתני‎

.בש;שה רברים וכו'ומרישא קדושין ſit. Utinitio‏ תסה facile‏ הסו
20 'ֶ

ו

ף
ה
1
וה
ו
primit‏
ה
ל
ו₪
6
proke‏

ע

. 1[110}!.

א
2
410
N. no‏
ף
ו
(C.hi‏
etiam‏
הלו
ו
נוח
ו
Cencdu‏
10
ה
dis‏ 6
ו
kerens‏
יש
ו
מסװף%}
ג ן1\10

0

| א
ו

לת
אחר\
מני מ
ג
פלונין
אוליר
כמרמי
דחר
נמקס
מנה ‏
דחו
לק
נעיתו
מהנוחיי
מֶ
ממשנת
דאיכאל
אזס
י או,י
י
ל נקס
שורהװנר
בה וה
קטנה לא

הל
הונח (
\להרץ :
ת
לל-
ו
לק 4
ע

tur tribus modis : cum legendum

videatur, Tribus rebus &c. Attamen

antea objicere potuiſſet, quod lega-
tur, Oblatio decimarum æguatur
primitis duobus modis &c. Niſi
quod cum illa de citro objectio faci-
le refellatur, quemadmodum ibi re-
fellitur (quomodo illud initio non
ſolveretur;) ideo inde objectionem
proferat. Quia Gemaræ hoc מ1‎ mo-
סע‎ poſitum, ut primo aliquid objiciat,
quod retundi ſolvique poteſt. Simi-
liter alibi paſſim.
6. 140. Aliquando evenit, ut quum
author ita loquitur, Illud cujusdam
N. non expreſsè dictum eſt, ſed אס‎
ejus verbis concluditur; objiciat,

Quod ſi 8 verbis concluditur, quid?

(ſc. hic deſideratur?) .ף‎ d. quod ſi
etiam è verbis concluditur, quid 7
Tam bene iſtud per conſequentiam
diſcimus, quam expreſſis verbis. Ali-
quando verò non objicit, Quod 8
verbis concluditur, quidnam? Di-
cendum porrò eſt, non quadrare
hanc obectionem, niſi quum author
quærit, Ilud cujusdam N. expreſſe-
סת‎ dictum fuit, ת4‎ per conſequen-
tiam? ac deinde conſequentiam pro-

ferens, expreſſis verbis rem proponi

concludit quippe tum ob ectio hæc
quadrat, Quod ſi & verbis per con-

7 השער השני פרק ב

Atqui legimus, Citrus arbori æqqua-

חחך הור ליה למיפרך.
דכתני תרומת מעשר שורק
לביכורים בשני דרכים וכו
אלא מפני שאותה של אתרוג
נרחית בנקל כדרחילההתם
מה שאין רישא נרהית בכך
משוםהכי פריך מינה שררך
הגמרא להקשות תחלהדבר
שיש לרחות ולתרץ וכ בכל
דוכתא * |

ה קמ) פעמים כשהוצת
אומ'הא דפלוני לאו בפירוש
איתמר אלא מכללא איתמר
פריך ואי מכללא מאי בלומ.
וא"נ מכלל4את מאי הוי הא
שפיר שמעינן לה מכללצת
פמו בפי: ופעמים לא פריך.
ואי מכללא מאי! ו"ל דל4ק
שייך להקשות ואי מכללא
מאי אלא היכא ששואל הא
דפלוניבפי איתמ'או מכללא.
איתמר ומייתי כללא. ומסיק
בפי איתמר אז שייך למיפרך
ואי מכללא מאי משום רכיון
דקא מרח ומהדר לאסוקי
דבפי איתמר ולא מכללנת
נראה שיש נריעות בכלל כי
הא דפרק הבא על יבימתו
אמר רבי יעקבבר אידי אמר

ſequentiam eruitur, quid deeſt? Quandoquidem cum fatigatus au-
thor ad rem redeat, concludatque expreſſis verbis rem propoſitam
fuiſſe, non tantum per conſequentiam; conſequentia laborare vide-

tur. Quemadmodum illud capitis,

Qui ad fratriam ſuam accedit.

ubi refert 19. Jacob 5:100, dixiſſe Joſuam +- Levi, conſtitutum eſſe אס‎

N 2 ſen.

הליכות עולם י 0

ſententia D. Simeonis f. Jochæi: cui יחושע ב"ל הלכה כר"ש בן‎
D. Iacobo f. Idi reſpondit D. Zera, Ex- ייחאי א'ל רבי זירצת לרבי‎
preſsè hoc audiviſti; an ex 21115 ver- P יעקבבר אירי בפי' שמיש‎
bis hoc concluſiſti? Quæ eſt conclu- או מכללא שמיע לך - מאי‎
סם‎ ? quod dixerit D. Ioſua ſi Levi 56- כללא דאמר רבי יהושע בז‎
ad hæe usque verba, Dixit ei, expreſ- 9 לוי וכו" עד אמר ליה‎
55 0 %\1&\73. ־15)]]0\3[101]111‎ „Quod שמיעלי ומקשה ואי מכללא‎
8 8 verbis concluditur, quid 66 . פו‎ .
Poſteaque reſponderur; Quia ad- —81 5 nn e
verſus illum exciperetur, Hic ſecus עךוּן ובו בל כה ג‎ --
ſe res habet &c. Et ſic omnia ſimilia. א בב מק;םשאן?ר לפי‎
960 ubicunque ex veritate dicitur; II. א'יח?; \: ה;?\ ת-בי;?-' ל וב"‎
lud cujusdam N. non expreſsè י אָ א 8792 8 נמר נחו‎
ſed per conſequentiam: quemadmo- והיצע רשבועורת פ'ג‎ ( 2
dum iſtud שבועות.0‎ 6. . Dixit D. ר רב פפא הא דרבי‎
R. Papa, Ilud D. Abhou expreſi? איתמר‎ 2 Res
dictum non fuit; ſed per conſe- 328 ?כלל\; איתמר‎ :
quentiam: quia dixit M. 1 ות‎ Abi- מירי - כה ?י?בין וכו‎
nis &c. & hujusmodi plurima ubi- ךכװחה טובא בכל כ* האי‎ \
cunque modus conſimilis eit, ibi ob- ואי‎ nßpn גוונא לא שייך‎
jectio non quadrat, Quodſi per con- מכללא מאימשום רקושטא‎
ſequentiam, cid hic 61+ ; quia nu- . . קאמר‎
da veritas profertur. 2
.4 Bemara Miſnam compen- דרך הגמרצאע‎ ( o) 2
diosè 40000686 ſolet. ut להביא משנה דרך קצרחה -ג0 חולין מ‎
pite, Brachium & maxillæ: Legimus בחולין פרק הזרוע והלחיים‎
מו‎ Miſna, Tragelaphi 20905 inter- תנן כוי חלכו אסור כהלב‎
dictus ut 40005 pecudis & ſanguis בהמה ודמו טעין כסוי וכ‎
obtegi 06066 &c. Attamen hæc Miſ- ומשנהזו אינה שנויה בפגנון‎

ו .5 1 || hac 10116 non legitur; ſed eam‏ גת
אלא שהגמר קצר אותה produci de-‏ סטף Gemara 4 eum,‏

'??י מה ?"־;ר;וּ\י להביא וכן bet modum contrahit: verum diſ-‏
ו'א 5 2 מץבה יכיצר poſitio Misnæ talis eſt, Quomodo‏
שרך\ חיה רמו מעון כיסוי æ quatur feræ? ejus ſanguis obtegi‏
וכו כיצר שוה npia‏ חלבו -4טף+ debet &c. quomodo pecudi‏
אסור וכו וכך פק רשבועות .₪6 ejus interdictus eſt‏ 24605 ? עגם -
חנ;התם מראות נגע' שתים legimus,‏ סוו3 , שביעית .ן,6 Limiliter‏
%הרח עזהבשלג וכויוהמשני inſtar‏ אטף : 6 ſpecies duplex‏ אזקס, 1
נום9 papulæ 16 habet, nivem albedine‏

ף
0
ו
חה
0
Ut in‏
חוד
-.
חסס
ף
ה
1
mon‏
ף
!הן ה
נחות
לה
מ0ס
contr‏
ג
ג"
Hep‏
F.‏
ומ0ס
8
%
ח0
ט
Morte‏
lent,‏
אאו
ז
1 ף
ו
1ת
ל
ו

ANR
יוחאי‎
יעקב‎
או ול‎
כללא‎
\ לו'‎
י‎
מא ו‎
ש' ו‎
נל כו‎
האמת‎
איתמר‎
בנון הו‎
זמרר‎
נתו ל‎
אלא ם‎
\ ג‎
מי‎
נונולו‎
מכללא‎
ק.‎

י
ד
ת 97
כזמה וו
מהו
חאא,
47 מה/
1 צע
:צװ'ו לת
4 לל-
אז" ן;כן!ן?

/

æ quat &c. Attamen Milna proprio
loco 164 16 non habet : nam talis eſt
Miſnæ diſpoſitio, Tumor lepræ eſt
inſtar pelliculæ ovi; cui illa lepra
ſuccedit, quæ albam lanam refert,
ut inquit Kibbi. At Sapientes ajunt,
Tumor lepræ albam lanam refert & c.

Verum id fit quia Gemara Miſnam
שצריך ודכוותיהו בגמר+ת.‎
טוכא ום צמא שאין הגמרא‎

contrahit, 6406 ſapientum verba:

- פטטנגוף‎ opus habet, decerpit. Hujus-

modi in Gemara ſunt quamplurima:
ratio verò 61 , quia Gemara cum ſer-
monem producere nolit, breve di-
Gkum excerpit. Cæterum author
כייתות‎ majus quid invenit, Cod.
מנחות‎ : ubi Gemara inquit, Legi-
mus, 814 tergo ſecuit cultro, veſtes
contaminavit. Hæc ססם‎ integra, nec
contracta Miſna 61 : ſed ex alterius

Miſnæ ſubtili conſideratione profluit.

Examina illic accuratè & invenies.
Hic plura addere neceſſe non eſt.
6- 14- Paſſim in Gemara dicere
conſueverunt, Licentiæ ſive conce-
dendi vis ad nos docendum potior eſt.
Sic 6. Qui dicit, in ם1 , קירושי"‎ qua-
dam Baraitha legitur, Si maritus ita
loquatur, ab hoc tempore & poſt
mortem (ſc. repudium tibi mitto)
eſt & non eſt libellus repudii, ut cen-
ſent, Sapientes: at Ribbi ſive Doctor
Y. libellum approbat. 1ם1‎ objicimus,
At ſecundum Magiſtrum Judam,
qui illos etiam in libello conditiona-

ראפי" בע"מ אינו גס ומתרץ diſſentire dicit, in libello conditio-‏ 1ו

diſſenſum ſuum promere debe-‏ ו[גת

7 השער השני פרק ב

במקומה לאו הכי איתא דכך
היא הצעה של משנה שאת
כקרוםם בוצה שניירה לה
כצמר לכן דברי רבי וחכמי"
אומריםם שאת כצמר לבן
וכו' אלא שהגמרות קצר
אותה ולקח דברי חכמיכם

רצה להאריך ונקיט לישנא
קלילא י וגרולה מזו מצנת
הכריתות במנחות שאומר

תנן מלק בסכין מטמא בגדי"'
- ואין זו משנרה ולא: קיצור

ממשנה אא מדיוק'רמתגיתין
אחרנית4א דוק | התם
ותשכח וכאן אין צורך
להאריך = ,

(קמב) בכמה מקומות
בנמרא אומרי'כחהדהיתרא
עדיףספי לאשמועינן בפרק
האומר בקידושיז תניא מהיו"
ולאחר מיתה גט \אינו גש
דברי חכמי רבי אומר הריזה
גטי ואקשינן ולרב יהוררק

דאמר בע'ם נמי פלינילפלנר

בעימ ומשני להודיעך בחו
דרבי אפילו במהיום ולאחר
מיתה הרי זהגט כלומרוכ ש
בע'מ והרר מקש וליפלגו
בע'מ להודיעך כחן דרבנן

bant. Sed reſpondet Gemara, , 1160 ſecus fieri, ut tibi vis illa Ribbi

ſgniſicaretur: hoc modo, Quinetiam ver

bis, Ab hoc tempore &
N ʒ3 boſt

הלוֹםת עולם . נסז י

poſt mortem continetur repudium; כבחהדהיתרא עדיףוכן אומר‎
ף‎ d. quando magis in libello repudun . בכל דוכת' ולאפריך ליפלוג‎

conditionali? Iterumq; 1 objicit, בתרוייהו - כדפריך בריש‎

Atqui diſſenſum in conditionali !!961- ביצה אדמיפלגי בביצ'ליפלון‎
teſceret vis illa Magiſtrorum: hoc עריף ליפלוג בתרוייר-ן‎
modo, Ne quidem in conditionali וליתניתרנגולת היא וביצתה‎
libello repudi, repudium contine- R oſ בש"א 'ויש‎
tur. Sed ita objectionem diluit, Li- „ ל כררשמחלקיןה‎
centiæ vis potior eſt. alibique paſſim רהלשון ארוך אין לאשמוע‎
loquitur ſimiliter. Nec objicit, At- תרוייהו אלא כחה דהיתרא‎
qui controverſia in ambobus propo- בר אבל" היכא רהלשון‎
nenda erat: quemadmodum קצר להודיעך כח האוסר -1ווס‎
cur ביצה.700) סמות1‎ . ſicuti ſuam in והמת'ר אומר שתיהם כ'‎
ovo controverſiam proferunt;, pari- ההיא דביצהו ו"א דבביצה‎
t&r eam circa gallinam producen- דוקצע פריך הכי משוםם‎
dam. Quod ſi excipias, Licentiæ vis שתרנגולרק וביצתה הדצת‎
potior eſt; 6 ambobus diſceptetur : מילהא היא‎
ac dicatur, De iſta gallina & ejusovo לסמנ) פעמים פשיטא*‎
aſſerit familia Schamæi &c. Sunt בעינת ממעשר- ף‎ “
ſic diſtinguant, Ubi prolixus ſermo ' לאןמח; - ;. הפ‎
eſt, de ambobus monendi non ſumus; ובולל ף על .ם 3* ה‎
ſed de licentiæ vi tanrummodo: at ubi 2 ?ן פשומ ממישנח‎
conciſus ſermo 61 , quò ]6 6 Gemara ב במות פרק האשה דבעינן‎
Vim doceat eum ejus qui rem inter- אי חיישינן תרי יצחק רקא‎
dicit, tum ejus qui licitam facit, am- פשיט לה ממעשה דרברק‎
סט‎ proponit. מוטסם‎ in ila Codicis בר אבוה וכו ואעפ'י שתיה‎
';מ]זסזוֹסץ]מסס ב\]יצה‎ :;\1'11 dicunt, illo יכול לפושמה ממשנ' דקתני‎
modo תו‎ controverſia de סצס‎ tantum .
objici: quia gallina & ovum quo- n וכל מעשה בר' הרי‎
dammodo unum funt. וכוי וכן במקומות אחריםם‎
0. 43 Aliquando Gemara quæ- והמעם דניהא ליה לאיתויי‎

ſtionẽ è caſu cujusdam Gemarici מעשה משום, דמעשה רב, -\ס!‎
vit: quamvis 6> Miſna ſolve- ופשיטא‎ *
re סק‎ Ut יבמות תו‎ capite Uxor: ubi

quærimus, An metuimus, ne duo ſint Iſaaci? cui quæſtioni ſatisfacit ẽ

