Kam= itum credentem ſequerentur omner. Porrho מול‎ ante annor 1-
ginti, me veniente Francofurtum cum Iligato Angliæ D. Horatio Pau-
10 Eicino» ₪4 illuſtriſt. Pr. D. I. Caſimirum, delettur eſt dà Iudair ut:
mecum in Synagoga pro החום‎ & foci⸗ dimicuremur. Quod fecimur ea:
lege atque omiue ut qui mentiretur Periret morte æterna me narrante,
illo reſpondente. Wihil contradixit: ſed tunc & in hunc diem opta-

vit omnia plenius patefieri. Quod præſtare fui Paratus < ſed' quorun-

dam invidia mirabiliter obſtitit. Quo D. O. M. judicet. Ego variGis
epuſeulig, calamo taxazi. Nunc' quidam principes expetunt ſciri
quod iter ſtudiorum hic infiſterem. Uno verbodicam. NB. Verterem Deo
מהו מס‎ 6 viim Novum Teſtamentum Hebraicè hon nit inter-
5

ſonem
0, quæ
1-
0

—

א
ל
1
lie-‏ ו
gie‏ ל
eſ,‏ 0
שו ז ו
ו ול
יו וו
Cbanna⸗‏
ג סתז
Qutinn,‏
6
וחוד
nrun ni:‏
1
ו
] ]
00
2
0
tio Dau⸗‏
0
1
ו
opta⸗‏ וו
וו ]
ום
חו tunt‏
?1'6[[1980
=11]
5

ra cerant Diſputionem 1. de Converſione Judeao-
rum, cauſa fuerunt cur primam illam Alphabe-
thum Converſioniz appellaverim.

Nec male agunt qui, dum talia prodeant Lin-

gua Germ. ſed literis judacis, noſtra dogmata
edunt, qua מז‎ parte maxime laudandus venit,
Labor Doctiſſimi Viri, Caſparis Calvöxr, Superin-

(t) 2. ten-

pres ſed סט‎ orator: ürdem ſententii⸗ 710 י‎ Apoſtoli Grace redädide-
runt; & demonſtrarem quam candidè Sancti Apoſtols totum vetus
teſtamentum vehunt ad ſalutemin &briſto. Hic mallem Principum do-
Korer adjutores, quam eorum pecuniam. NB. Video complendum
orbem terrarum exemplaribus de his rebus bene tractatis: quo ]
bito vox populi ſit vox -6ל1‎ Nec Pontißicia, neo Luthenanu, 7100 Gene-
44 tracturem: ſed omnibus utilia. Principer rogati dicent zuid ſen-
tiant- Haæc autem prima prodirent: Evangelium ſandti לל'‎
uia maximè tractat Deitatem: & Paraphraſßir מו‎ Epiſtolam ad 11
lraor, ex ipſorum conceſſr perpetuir. Widerunt Ieſuitæ Moguntini
Thalmudicam hujur ſpeciei noltram Juppellectilem ad Novum Teſtam.
& maximopere contendebant ut elerem. Jalilur auxillir ſe fuciliter

- ת סל6הוס‎ Indor ad ſidem rebantur. Et Polliciti ſunt operam ſuam

22 ſtipendia parandau. Eſt & diètionarium uadrupleè neceſſareium,
ad Novum Padus: 7104 tractet Apoſtolorum Peritiam in Gracis, 0

zuamen minus legerunt: ſed exprimunt, dilctante ſpiritu שמ1 נש‎

doceret quæ ſunt Atticè 0614 quæ ſeguuntur 12077 Interpreter,
commodant ad Helræa. Hac etiam handerent 00047194 ſenſur complu-

rium locorum: [1- foret opus gratil;mum Chriſtianir. 6 genere

verſo in alias Linguas aliorum וֶס‎ complerem mundum, ut dixi,
exemplaribus Chriſtianorum operd paſſzim mihi utendum קם‎ Judæo⸗
urgeant, ſuorum conceſſis: & doceant nos totum Teéſtamentum No-
ללפשר‎ omnes ampletti, & Trinitatem atque Melſtam: nec in his diſſentire,
Hæc tractarem prout ſtipendia ſufßeienz. Ha Gtenur quæ extuli 116724
Græca, Latina, Britannica, mei- Jacta ſumptilus: Quod amplius --אזץ‎
Hare neques. Evangeli הת1ם‎ Engo Breughtonn. 115

- | DISSE RYATZO. II.

txendentis auf dem Haartz quẽ כבור ישוע משיח6ג6[1קק4‎ 2
Sed quam rari ſunt tales libri! Inde quam parum

promotum ſit in converſione Judæorum quivis

intelligit. Excitet ergo Jchova ipſe homines huic
negotio aptos, quales ſi tellus habet, ſane inveni-
untur in Magni REGIS BORIISSLE, quẽ 5
in omnibus ſecundet, Miniſterio Eccleſiaſtico
Aulico & Societate Scient. Regia, quorum ante

pedes, has cogitatiunculas hiſce depono, tanquam

tertium Specimen, illius triennii, quome indi-
gniſſimum Societati ſuæ adſcribere dignati ſunt.
Expectans ab ipſis cenſura, ipſorum conſuetudini

convenientem, i. e. humanaã, etſi enim alii lubentius

hanc ſpartam reliquiſſem, tamen pio zelo hæc
ideo evulgavi, ut quod ego brevibus & Theore-
tice propono, alii, porro exaſcient præcipue RE-
GIA SOCIETAS ה1‎ praxin deducat.
- . 06 Deus MAGNO REGI, omnibusque
Conſiliariüis Sanctiſſimaæ Majeſtatis, Collegio ho-
noratiſſimo, omnibusque qui pomeria cum Re-
gum Chriſtianorum, tum etiam Regis ]1
CHRISTI promovere, conantur. Vale B. L.
meisque conatibus fave.

Dabam Hanov.

Ante diem XX. Sept. MLDCCXIV.

; Germanicè Herrlichkeit J. C. das iſt/ Beweißthum der Wahrheit
Chriſtlicher Religion wider die Unglaubigen / inſonderheit wider
ל‎ Juden / in ס46‎ Leipzig 1710.

ה

Cox
7

Cun

4 נור
parum‏
\ 0\01\/'
16
inyeni-
ץ‎

eſlaſtico

ante‏ וו
ת
ול
וו ו1
etucdini‏
ט
30
ו

1ת ו

1(115)}66'
- 6%10
ול
153\1 ,
'*[ '% 0

הליכות עולם
עם מבוא הגמרגת

)- 1, 8 "5
TALMVDICA.

COMPLECTENS
Formulas, loca Dialectica & Rhetorica prico-
rum Judæorum.
Latinè reddita per
Co NSTANTINUM E'EMPEREUR ab OPPrcE

J. T. D. & Controverſtarum Judaicarum Pro-
feſſorem in Academia Lugdunenſi.

Cum Indicibus accuratiſſimis, & Diſſertatione,
qua operis uſus, utilitaſque oſten-
duntur.

Edente

I. . XBASHVVYSEN.

HANOVIS,

In Vpographia Orientali.

Typis & Impenſis Joh. Adam. Gros, Typogr.
ANNO MDCAI.

Nobtliſſimiz Ampliſimizque Viriz,
Academiæ Lugduno-Batavæ
CURATORIBUS
JOHAN NI ג‎ MATE 5ת *ז‎ , Domino in
Matenes, Opmeer &c. Equeſtris Ordinis 08
Comitia Hollandiæ delegato;
NICOLAO ג‎ CROMHAUT, Domino
in Urijhoven, Curiæ Hollandiæ & Zelandiæ
Præſidi;
£GIDIO 06 GLARGES, Domino
7 Eleſmes, Reip. Harlem. . 0

UT צצ‎ IPSORVM COLLEGIS,
Ampliſſimis 8 Prudentiſſimiz Reipublicæ
LUGDUVNO -BATV CONSULIBUS:
DANIELI סג‎ ALPHEN, Ord. Holl. Quæſt.
CLEMENTI ג‎ BAERSDORP, 1
Academiæ Quæſtori :
HUGONI ג‎ KOEDIICK;
CORNELIO ג‎ WARMONT.

1 T א ם‎
Ampliſſimo & Conſultiſſimo ejuſdem Reip.
SXYNDICO,

JOHANNI. à WEVELICHOVEN, J. C.
D. D. Curator: à ſecretis, & Conſeſſus Juridici

Conſiliario.

A 2 Viri

שמסז ע =סו לד" ך) ש 4 3 g‏
ל 3) \* לל ו +ל) \ של . *" \ +" ו ב ואא \ ] \ א
ל\ ל\ 4805 \8 858 \ 958 \ א \+ \ של\ אגל ר גל ש
Viri Nobiliſimi && Amnpliſſimi,

7

E Veritate minimèe aberravit Seneca
[quem Plinius principem tum fuiſſe di-
7 cit eruditionis] cum ſecundo 06 be-
neficiis libro ſcriberet, Qui gratus
\ Do) uturus eſt, ſtatim dum accepit, de red-
cogitat. Hanc viri ſapientis‏ 26020 5 ף
ſententiam volvens animo meo, atq;‏
novam iſtam profeſſionem expen-‏
dens, qua ante menſes aliquot me condecoraſtis; ſtatim de‏
reddendo, uti ille loquitur, cogitare 0001 : ſtatim, inquam,‏
cogitare; non verò ſtatim reddere. Idem hoc vult, ubi librum‏
quartum his claudit verbis, Qut feſtinat utique reddere, non ha-‏
bet animum grati hominis, ſed debitoris. Attamen non nimis,‏
quod gratitudo exigebat, diſtuli: temperamentum adhibui:‏
veſtigio rependendi cura animum ſubiit, quod grati animi‏ 6
cenſebatur; menſe nono, juſto tempore, quod conceperam in‏
publicum jam edo, ne moram trahens, me debitorem ne-‏
gare videar (qui multis nominibus vobis obſtrictus ſum.) Id‏
verò in hunc modum accipi nolim, quaſi vel æqualia hic repen-‏
dam, (confeſſoriæ ſunt hæ tabellæ, non liberatoriæ;) vel tan-‏
dem reddere moliar. Sed animum præſtare gratum debeo: 64-‏
zerum aliquando me referre gratiam non patitur mea infelicitas;‏
aliquando felieitas ejus cui debeo. Poſterius jam mihi uſu ve-‏
me quidpiam ac-‏ ב nit: veſtra felicitas impedit, quominus‏
cedere poſſit. Chryſippo nihilo ſeciùs aſſentior dicenti, gra-‏
A 2 tum‏

4

4ו. \ גייא. \, ולס \ % צצא, \ אי: \, צ'לא, \, .ל \, ל. \ ול \ יו \, יש ך ולוב \ ו4.
מי י ל לא צו מיו =י =י\ שול ל לשיו פס מי\ ל ל\ לה
5 / 2 / ־ ; נא (6) 2 כ 4 א 6 ת
, , : : — 57 -

| וום
ת

7
ג
0
ſeribe‏
onni‏
ה
ך
curre‏
7
4
V. N‏
07
חוס
₪ וו
0
100
0
של
0
1
ו
ף
א ז
וֹ!\(/סח;ו
ול
68
Plur‏
0
ת
7

EPISZ. DEDICATZ. 7
tum hominem velut in certamen urſas compoſitum \ ולס‎ carce-
, :'י,‎ , ribus incluſum, operiri debere ſuum tempus, 42 quod velut dato
ſigno proſiliat. Non quidem mappam expectavi, qua olim miſ-
SS ſa à Prætore aut Conſule, 6 carceribus effundebantur; ſed 12
` me compoſui, ut tempus operirer, 40 quod opportunitate
ſoribendi data veluti ſigno, ad vos proſilirem. Quò coram
7 omnibus quod accepiſſem agnoſcerem: ſiquidem apparet in-
gratum eſſe, qui ne fatetur quidem ſe accepiſſe beneficium;
privata autem gratiarum actione defungi 11 velim, crimen in-
ו‎ : currerem ejusdemSenecæ judicio, Ingratus eſt, qui remotis arbi-
0 tris, 4972 gratias. Atque una cum beneficii agnitione offero,
000 be. quod impoſito in iſto beneficio operi ſubſerviat. Hæc mihi ג‎
ו‎ Gac .ל‎ N. N. & A. A. A. demandata fuit & jam incumbit cura, זט‎ Ju-
ו‎ dæorum erroribus veritatem Chriſtianam, veluti tenebris 1-
₪ 88 cem, ſcripto opponam: hac quidem mente & conſilio, א‎
00 שדוד 6 עו0נם סעס וק ,, ₪06106 ע סשוע1צ'ט' 616 מוס דסש 096 6 סדפס יש‎
0000 || \ שלוק ).26 5. מו'. ), י עשד טס‎ aliquando daturus ſit eis
ו‎ Deus reſipiſcentiam ad agnitionem veritatis; E& ſanitate mentis =סץ‎
.ם‎ 06274 evaſuriſint א6‎ Aiaboli laqueo: vel ſi id ipſorum pertinacia
ססת מו ט‎ tempore impediat, ſaltem Chriſtiani gloriam ſui Servato-
ת‎ 0 ris coram 105 (quibuſcum non ſolum alibi, 160 hic etiam ver-
שש‎ ſantur) clarius oſtendere, ſuaque dogmata 10110185 6
m adni queant, atque hoc pacto ſidem magis magisque ſtabilire; adeo-
ק‎ que illorum ſtrophis dexterius occurrere & reſpondere: qui
ו‎ ut ait Petrus. 2. Ep. 3. 16. פס תסלסיןף‎ ραoοaα, ρ שדס יוו שוד‎
torem ne- am Naααα etorquent ſcripturas ad ſauum ipſorum exitium. Viri No-
uum.) . biliſſimi & Ampliſſimi, ססם‎ veſtrum inſtitutum & conſilium,
סוה‎ pietatem in Deum & zelum gloriæ Chriſti סס‎ ardore ſpirat, סט‎
.ל‎ (liceat mihi עשי5קפוסיקקאי‎ ( dubitem, an ulla ætas ſimile exem-
nlibet: / plum ſuppeditare poſſit, an hujusmodi factum viderit: quo
ק‎ Magnates, religionis Ephori & Antiſtites, publica authoritate,
ו‎ publica 'צטס‎ . publicis ſumptibus, miſerorum Irazlitarum, que-
מו‎ ae. rum eft adoptio, & gloria, & pacta, & legis conſtitulio, & cultus,
ה‎ | A 3 6
נם‎ :

6 כרואית ס"ל9 דק א‎
& promiſſiones, querum ſunt Patres, & ex quibus ם.‎ Ohriffus 8
adcarnem attinet, qui 047 ſupra omnes Deus benedictus in ſecula
(Rom. 0. 4- 5.) horum inquam tanta animi alacritate ſatege-
rint. O animum verè Chriſtianum, curam ſanctam, cona-
tum religioſum, zelum Dei: cui ipſe Zelotes procul dubio fi-
dem ſervabit veritats, quam Prophetæ 24 Elin olim miſſi præ-
conio aliquando promulgavit, (I. Sam. 2. 30.) Honorantes 6
honorabo. Hactenus tepuit ea חו‎ parte religionis ſtudium: ſed
multi etiam expertifuere, quod Deus ibidem ſubjungit, Con-
temtores autem mei levesfient. At qui, quave ratione סת סג‎
Eli, qui objurgabatur, Deum contemſiſſe cenſebatur? Hoc
erat crimen, quod Dei cultum remiſſius contra filios defendiſ-
ſet. Quocirca attendant ſibi, quotcunque cultum religioſum,
quæque eò pertinent, curant remiſfius. An culpa vacabimus,
& effugiemus judicium Dei, ſi modo religionem orthodoxam
non impugnemus; vel vulgari & remiſſo animo eam fovea-
mus? Arrigamus aures ad effatum (Jer. 48. 10.) יאותם‎
; א)קשא שס5 שד ווסופהי‎ ₪206 maͤledictus qui facit opus Domini negli-
genter. (Ita rectè vertiſſe Ixx., docent alia loca, & 161 circum-
ſtantiæ.) Similis eſt ſententia Chriſti (Apoc. 3,10-( ,8
tepidus es, nec frigidus nec ſervidus, futurum 67 ut te evomam ס‎
ore meo. Quantus in nobis ardor eſſe debeat, hinc diſcamus.
Caveant ſibi, qui opibus coacervandis, vel reipublicæ ſtabili-
endæ tantum operam dant; neglecta religionis cura, neglecto
Dei populo electo, & Abrahami patris noſtri prole ſusque de-
que habita; ut iſtius interitu non moveantur. Neque in ſacris
partem unam tuendam ſuſcepiſſe abundè ſufficiet: qui jam ze-
lus quorundam animos occupat. Modo quosdam articulos
defendere poſſint, ſe jam defunctos putant. An hoc eſt labore
defungi, præcipuum intermittere? ſecuro & otioſo animo ami-
5ס0‎ Dei (Rom. rI. 28.) ה1‎ exitium ruentes contemplari? in
quorum tamen gratiam ſancta illa Pauli anima ב‎ 11
non detrectabat. Quantis ergo laudibus ſolicitudo veſtra, vi-

N. & A. apud omnes, omnibusque ſeculis efferenda & de-‏ וא
cantan-‏

1
ידד
te latege⸗‏
1 , ג
0]
לה
ד
lium: 1‏
mgit, C,.‏
0 .
tur! Hoe‏
היו
,ש!־]/ס־!;'ן[ט
cabimus,‏
מגלספסה
10 מו
helli‏ וו
eicrcum⸗‏
Qurinm‏
eA‏ י
diſcamus.‏
רס
ס?&'&/וֹ;:]ע י
.0 6
ט ה\ -
0 [ן]ן;'; וֹװוּ
ו
ג eſt‏
וו
1 כיוֹ"?ןקװ]!
udezufell‏
velta⸗ 0‏
X de⸗‏ 0
cantan⸗‏

DEDICGAYORIA ב‎
cantanda Non vi & armis; ſed inſtitutione & veritatis demon-
ſtratione populum iſtum ad ſalutis viam deducendurm cenſui-
ſtis: neque negligentiâ & adverſariorum contemptu commit-
tendum, ut poſthabitis iſtis controverſiis imperitiores, & quan-
doque etiam alii, argutiorum judæorum ſophismatibus expo-
nantur. Quod fieri neceſſe eſt, quum eorum argumenta 0
objectiones inopinatò objiciuntur; vel quod 24 noſtra funda-
menta excipiunt, nonniſi nec opinantibus regeritur. Hæ ſunt
ipſorum artes: libros habent, quibus rationes continentur, &
difficultates nectuntur, quas Chriſtianis ſubinde oggerunt Eſt
mihi manuſcriptus codex, ubi inter alia 3 Pita ummm contine-
bat ſcrupulos qui Chriſtianam religionem profitentibus mo-
vendi ſint. Verum ubi fortè Chriſtiano iſte codex traderetur
ne ſeſe pararent & præmeditati cum ipſis congrederentur no-
ſtrates, caput hoc decerptum videtur. Hoc ſcio, non facilè
סס‎ perduci, זט‎ hujusmodi codices nobis communicent. Pari-
ter quæ מ1‎ Talmude vel commentariis fuis, aliisque libris ad
teſtimonia 4 nobis citata reſpondent, & quo modo loca 3
exponant, nobis occultari malunt. Memini ubi olim in ipſo-
rum ſynagoga & privatis ædibus cum ipſis conferrem, jam tum
ulteriorem מ1‎ Talmudicis, ſimilibusque libris profectum mihi
invidiſſe: præceptorique meo ג‎ ſynagogæ פרנסיכם‎ ſive præfe-
ctis vocato interdictum, ne in iſtaopera mihi navanda perge-
ret; ut quem מסם‎ lateret, quorſum iſta fludia tractarem. Ete.
nim cum ſe Chriſtianis impares norint, ,0 opinantes ſuis ſtro-
phis opprimere ſtudent. At tela præviſa minus nocent: ideircò
expedire meritò judicaſtis, זט‎ iſta omnia in apertum protra-
hantur, & cum antidoto omnibus exponantur. Iſtarum -מס‎
jectionum ea eſt conditio, quæ morbis tribuitur in iſto Euripidis⸗
MMeNerr \ gs סול 6ו' של וד‎
1 לה ד00%‎ α Moy, פד ו‎ 2
- 2472105 dedit qui temporibus morbo moram,
15 4ק‎ remedi, quam cutis ſector dedit.

8 | ת‎ 7570 4
Vbi improviſè nova mentem feriunt, quandoque excandeſci-
mus, & ſecare cutem (ut ille loquitur) tentamus; clamori-
bus ea nonnunquam proferuntur, quæ minus expendimus:
verum quando tempus meditationi conceditur, lenius & ma-
jori cum fructu reſpondemus, & iſti errorum morbi לא‎
tempore, 40 mora curantnr. Quocirca prudentiſſimum 1 fuit
conſilium veſtrum, quo iſtos omnes errores cum ſuis fulcris
uno intuitu veſtris ſubditis, imo & omnibus exhiberi ordinaſtis:
quò hoc ſaltem obtineant, ut mora conceſſa ſeſe alicunde con-
tra iſta figmenta muniant; & ſi Deus vitam mihi proroget &
ſanitatem conſervet, mea opera, Divina favente gratia, verita-
tem ſtabilitam ac defenſam habeant. 1140 igitur cura mihi im-
poſita, eſt beneficium veſtrum, quod jam agnoſco, , 0
& gratè accipio: de quo primus ille ante laudatus, 7 gratè 0.
neſtcium accipit, primam 6 penſionem ſolvit. Et ם‎ nullum eſt be-
neſicium, cujus commodun, non & proximos tangat, nonnunquam
etiam longius poſitos; ſane id ſumma ratione huie quadrat: nam
ad proximos, puta Chriſtianos omnes dimanat; & longius po-
ſitos judæos attingit. Temporis etiam opportunitas ſi ſpecte-
tur, eſt quod magis de hac demandata provincia gaudeam. Ete-
nim cum varios tractatus, partimi publici juris feciſſem, par-
tim paratos ſaltem haberem; tum demum id mihi oneris im-
poſitum fuit, quod animum vacuum requirit. Cum etiam al-
ter iſte labor, cujus ססמ‎ lucrum, nec laudem capto, de quo
exantlato nec glorior (licet & publico proſit, nec viros multos
cordatos lateat) ad finem jam decurreret. Adeo omnia ſuis
partibus מז‎ ĩſto veſtro beneficio abſoluta ac perfecta ſunt. Dum
hæc expendo, in mentem venit iſtius proverbii, quod Divus
Severus & Antoninus Imperator, in quadam epiſtola Proferunt.
uti eſt 16. 3. ff. de off Proconſulis: פדט, 7474 ודש‎ aτ⅞ſ, פד‎ :
rrdvroy, nec omnia, nec ſemper, nec 0 omnibus. Qamvis aliò ſpe-
Gent תז‎ ſua epiſtola; id nihil ominus hoc proverbio docemur,
in donis ac beneficiis, Ti⸗ delectu habito eſſe conſideranda,
quid tradatur; quando; 6 quo audore. Omnia hæc ſi fuerint
ſelecta,

אם
ud‏ 1
6
cepiz.‏
ſtate 4‏
ſtitutu,‏
4
0
נול
5
ותנוות
ומגות
tantun‏
[ ,00
ושס
libari‏
ת
ו
הל
0
ת
א
ו
חסס
dem‏
0
00
ףאָס}
חס
-
7ס
גס
\01[
00

candeſci⸗
0
endimus:
ז ו‎ 1
שו וסז‎
א 1ו‎
הלהרט‎
000
cunde con-
broroget
גז‎ Verita-
ו‎
00
%/;;'/4!2 0
₪ eſt be.
וום‎
1 ת‎
ו‎
ו‎
) Ete⸗
iſſem, א‎
Oneris ש‎
( etiam ג‎
0( 0 סטף‎
ר‎
011[][1.2 ו‎
װװ\ט.]װש‎
שא'ס&ס.ס\‎
:!]װשס?עסזקג‎
וז‎ &
is 0 he⸗
docemu,
nſiger. 2nde 1
/ !\װ'&סט][]‎
ſelelta⸗

, 4 שמפ

ſelecta, beneficium maximè commendant. Quemadmodum
in Judaicarum controverſiarum profeſſione, ubi ejus præſtan-
הוז‎ ac utilitas jam liquet; quam etiam opportuno tempore ac-
cepi; denique ab iis, qui מ1‎ faſtigio gloriæ conſtituti, 66 pote-
ſtate quam à Deo obtinent muniti, vel eo nomine hoc ſuum in-
ſtitutum commendant, quod ס6‎ veritatis propagandæ intuitu

& Chriſtiani nominis divulgandi deſiderie, & ſalutis promo-

vendæ amore permoti fuerint. Hanc vos, viri N. % A jam
vultis grati animi teſſeram, utpro virili parte impoſitum mu-
nus exequar; quandoquidem nihil etiam deeſt quod implendo
muneri inſerviat. Quia præter ſtipendium, omnia etiam ſive
manuſcripta, ſive excuſa monumenta publico ſumptu ſuppedi-
tantur. Ea propter præſentem hunc codicermn oblatum proce-
do. Enimverò in omnibus, quæ ſcripto aut voce traduntur,
uſu venit, ut præcognita 6ו6?‎ præmittantur: quibus 64 prius de-
libari ſolent, quorum uſus in poſterioribus ac ſequentibus ani-
madvertitur. Alioqui iſta ad nauſeam uſque identidem repe-
tenda forent; adeoque tædium lectoribus crearent, & à lectio-
סת‎ abſterrerent: vel iſtis prætermiſſis, ſequentia minus intelli.
gerentur. Inter iſta mer סז‎ mihi collocare videor clavim Tal-
mudicam, ſive hunc quem exhibeo librum. idque 06
cauſis, quas longo ordine, ſive antiquitatem Talmudicam;
ſive arguendi modos ſpectes, recenſere poſſem. Sed paucis
contentus ero; illasque brevibus attigiſſe ſufficiet: quandoqui.-
dem in diſcurſu ad lectorem plenius exhibebuntur. Quemad-
modum in controverſũs Chriſtianorum de dogmatibus fidei,
non ſatis prudenter agunt, qui patres, imprimis antiquiſſimos.
ſusque deque habent; inſcitiam etiam produnt, qui cosdem
contemnunt; rectè verò in diſputando progrediuntur, qui re-
verendorum patrum authoritatem accerſunt: ſimiliter in diſpu-
tationibus cum Judæorum gente ſuſcipiendis, i demum rectum
tramitem ingrediuntur, quorum diligentia ad antiquifſima il-
lorum dicta & judicia progreditur. Hæc autem Talmudicis
ſoriptis eontinentur: quæ majoris penes judæos ſunt autorita-
tis

א ] 570 ז ע 7 ו
quam patrum ſcripta ullorum Chriſtianorum judicio. Quo‏ , 15ז
אס quis ritè iſtis Talmudicis utatur, & inde teſtimonia‏ 11 זט , ת3
Judæorum mente proferat; apud ipſos fidem mereatur, adeo-‏
que veritati iſto pacto confirmatæ aſſentiantur. Verumenimve-‏
5 אס non eſt uniuscujusque, uti decet, antiquorũ ſententias‏ ס
ſtabilias.‏ ישו6 נד הטף voluminibus in medium producere,‏
videre eſt magiſtros diſſentientes: ideoque ſi quid pro-‏ סק1 Ibi‏
bare velis, perſpectum habeas oportet, quis cui præferatur.‏
Exempli gratia, in Rabo & Samuele conſulenda regula, quæ ad‏
Pbicunque in diverſas par-‏ .206 .ק hunc modum hic concipitur‏
abeunt Rabus & Samuel, ſecundan, Rabum in interdictis ceremo-‏ 163
nialibus; ſecundum samuelem inforenſibus ſtatuitur: exceptis tribus,‏
quæ ad interdictum pertinent, &x ſecundum Samuelem ſtatuuntur.‏
hocce Halichoth Olam ſunt quamplu-‏ מ Hujus generis canones‏
rimi, quibus Doctorum authoritas expenditur: hos ſi in diſpu-‏
tando ignoremus, fruſtra ſumus. Vel hoc uno, hujus codicis‏
utilitas, imo necelſſitas palam fit: ſcilicet, antiqua iſta & au-‏
thentica ipfis ſeripta in ſacris diſputationibus, nonniſi hujus lib-‏
beneficio, adhiberi, fructumque uberrimum præbere que.-‏ 11
unt. At ſi Talmudis conditio nobis cognita fuerit, & qua via‏
iſtic incedendum ſit; mirum, quantus argumentorum, eo-‏
rumque ſtabiliendorum campus operiatur. Vbi de locis Scrip-‏
turæ quæſtio eſt, an 4 Meſſiam pertineant; ſæpe cum Chriſtia-‏
nis faciunt judæorum antiquiſſimi: quorum mentem & judi-‏
cium iſta volumina exprimunt. Quid de enarratione dubiorum‏
priſci Do.‏ ס4ה partibus noſtris ſtant antiqui‏ ג dicam? etiam hic‏
ctores: quorum ſententiam poſteriores 40 neoterici rejiciunt,‏
probando diffleultatem creent. liſdem illis‏ מו ut Chriſtianis‏

ſcriptis vatia 06 Meſſiæ paſſione, & ceremoniarum abrogatio-
ne, aliisque continentur, quibus judæorumt errores jugulantur.

Quapropter inter prolegomena ſequentium diſputationum,
meritò hune librum Halichot Olam Gve Clavem Talmudicam
reputare mihi videor: quandoquidem iſtic via oſtenditur, &
porta panditur 0 illa antiquorum ſcrinia, ubi 0181 theſauri
aſſervan-

ו
1ת
6
teryent‏
Uorun‏
ו
סת

הם

)
7066
loresc‏
nerane‏
initio,‏
ולוק
9
דוו
0
מו
ל
אאץ
mari‏
8
וס

. ויןט)

lci 00‏
ex‏ ו
ו
ה
ת
ג י
10] ו
Prekertar.‏
ad‏ ח
לדוו
0
שוו
ו
lin 01‏
COds‏ ו
יו
שוו
bere que⸗‏
הח
orum, eo⸗‏
0050
MKtia-⸗‏ ן
סומור
2 6'1]\'־\?\
1*071;64;1111) ,
Progatio⸗
gulantul⸗
ationum,
mudicann
ו‎
00 0
Aeryan⸗

DEDICATORIA .
afſervantur. Quid 8 tantum errores Talmudicis voluminibus
inſerti, eorumque intricatiſſimis diſputationibus involuti, tri-
Cæque ה1‎ pervertenda Scriptura ibidem inſperſæ, hujus libri in-
terventu in apertum facilius protraherentur (ut pote qui totam
illorum rationem, modum 46 viam explicet;) ſatis ſuperque
36 ĩpſius uſu סה‎ utilitate conſtaret. Et ſane ita ſe res habet: ibi
muli errores latent, quorum, ſi apertè judæis opponerertur,

ipſos puderet; ſed veris diſſertationibus, veluti ו ת9וק‎

(ut Irenæi verbis utar) palliantur, & magno iſto con flictantium
& diſputantium molimine & apparatu, ſcilicet A& 6der Dae-
?9 105טו00,‎ imperitiorum perſtringunt. Adeo ut in iſtos er-
rores optimè mihi quadrare videatur, quod ſanctus ille & ve-

nerandus Epiſcopus l. I. adverſus Valentinum, non procul ab

initio „his verbis annotavit, H πnοα שש וידס 0אא‎ 00% ααα יו נ דשו?‎
סא ;ש/?־אַ/צ*/וּ&םזד שול6 וח₪ 5 סשמול »ל))?שש}פדסס:ו דוו'" ס0 סקשל ו‎
]0 סק קלסק של וז דשול ע%0%090-9 וכ ₪2006146 6ו ד' ה דשס‎ 1 es
arrasiac 5וסף% 6וד =נפד‎ , Error per ]0 quiden, non oftenditur, ne nu-
datus deprehendatur: ſed ut veriſimili amictu callide ornatus, ipſa
etiam veritate ſe veriorem præbere externa ſpecie videatur imperi.
tioribus. Iſtiusmodi in Talmude 15 tantum deprehendet, qui
præcognitis in ססם‎ codice oſtenſis munitus סה‎ inſtructus in iſto
mari dextrè navigare didicerit. Si verò ipſam 06 0
fide noſtra, diſputandi rationem ſpectemus, ea ſic inſtituta ſit
oportet, ne modi 6 viæ, quam inſiſtunt judæi, expers invenia-
tur. An argumentis pugnabimus, antequam de argumentan-
di modis conſtet; vel etiam inter nos conveniat? Atqui diverſa
via ipſi incedunt: alios etiam locos dialecticos habent, quam
nos hactenus agnovimus; licet in multis nobiſcum conveniant.
Hi omnes loci מ1‎ hoc ſeripto diſtinctè proponuntur & explican-
tur: quinetiam 1061 rhetorici plenè exhibentur. (Hujus ordinis
fere ſunt, quæcunque poſteriori codicis hujus parte pertractan-

tur.) Quo fit, ut quæcunque in hoc genere expeti queant, affa-

tim congeſta habeamus. Hæc ſcire diſputantis intereſt, qui al-
terius ſententiam evertere conatur, noverit oportet, quibus al-
י‎ < 92 : 1

6

ter nitatur fundamentis, ut גס‎ debellet, qui alteri reſpondere al-
laborat, quandiu ipſius ignorat hy potheſes, nihil efficiet: quo-
niam iſtæ impetendæ ſunt; quibus ſibi pulchrè adhærere vide-
tur, donec iis ſatisfactum ſit. Quis negabit, antequam cum
Sichcharrdentrvoς Congrediamur, argumentorum claſſes prius exa-
minandas: ne ubi longe progrefſi fuerimus, tum demum de
principis controverſemur? Hinc jam liquere poteſt, meritò
hoc ſeriptum inter 64 cenſendum, quæ tanquam ם‎
4ב‎ ulteriorem diſputationem præmittenda ſunt. Quocirca 0
rem ipſam perrecturus, hoc prius expedire volui, quo via
planior, & ab omnibus remoris liberior reddatur: ne inter di-
ſputandum 145 immorari neceſſe ſit, quæ ſemelexpoſita moram
iſtam facilé pellunt. Vobis porrò, viri N. & A. hoc operis ini-
tium conſecrandum cenſui; nec ab 145 initio diſcedendum, qui
operis principium & origo fuiſſent. VIteriori decurſu rivi ac
flumina fontes ſuos deſerunt, & paulatim longius recedunt: at-
tamen initio nunquam ab origine ſua diſtant. Primis ergo au-
toribus adhæreo: quippe quibus non tantum initium; ſed סק1‎
etiam operis colophon 8600401 : nam totum totius autoribus
aſcribendum. Porrò ſicuti parens ſuum fortum amare & amba-
bus ulnis amplecti ſolet; pariter quod vobis autoribus con-
ſcriptum (vobisque inſcriptum) eſt, non minori affectu acce-
ptum iri confido, quam ardore & ſtudio demandantium impe-
סוע‎ parendi exaratum fuit. Cum alioqui etiam, quotquot pu-
blico ſcriptis prodeſſe allaborant, iis veſtrum favorem non de-
negetis, סמ‎ res literaria ullam remoram patiatur; ſed frequen-
tes ejus curam ſuſcipiant, ubi tanti heroes patrocinium. Hinc
fiduciam concipio, quanto penitius propria, quam aliena ani-
mo noſtro inhærent; reliquis futurum gratius, quod veſtra au-
thoritate ſuſceptum ſumtibusque promotum, juris veſtri feci-
ſtis, & veluti injecta manu proprium vindicaſtis. Huc accedit ope-
ris difficultas ac labor: hactenus enim adeo quæ hic tractantur
ardua atque abſtruſa omnes cenſuerunt, ut libros quibus 0
omnia ordine traderentur intactos reliquerint. Qui recta ſerie

omnia
-.

] גותווס
ו
ſun 6‏
וה
ה
חה
6]
ו
!5]4;12”22
ו
ש
tlatas m.‏
bet. Ate‏
110
,) 6ד
10
י

. 8

1 ſen
1 7!#3”! 4
ſuncus
דו ג פו‎
4
ſedemnd
ף‎
וסו‎ )
Domini
ſeednde⸗

1
Aug. 4
לה‎

Udereal.

00 י
6 6
cum‏ וו
1
ה
ה
&%!#ש!ז'װ
circa ad‏
וד סף
inter di.‏
סת !
ini⸗‏ ח
9”1 ( 11
ac‏ ו
\ז
au.‏ 00]
וה
toribus‏
0
00 פ
acce⸗‏ נל
n 6‏
'”*/*ןסװ;
.. 0
סףס
,
ה
י גז
ו
0]₪
0
5[1336װס
6 1
טממןס

, | PEDICATYORIA ו‎
omnia pertractaverit & abſolverit, nondum viſus mihi fuit.
Ideoque improbo labore, & tædioſa moleſtia quicquid abſtru-
ſum eſſet, è tenebris eruendum erat. Lubens fatcor tanti ſte-
tiſſe mihi hoc opus, ob tædium quod ipio conficiendo devo-
randum erat; ut ſubinde, cum ad finem decurreret, recordarer
nuncii iſfius: qui מז‎ Asiſtophanis comædia, dicta י‎ , Piſthe-

tero interroganti quis 4ε⁵ρ ומסיל1‎ forte equum Trojanum,) con-

ſtruxiſſet, inter alia reſpondebat, * ס -80062סליוולה-62וחטע41‎
2 lateriger. Xgypiiorum, uti ibidem ſcholiaſtes,
פמשו‎ 14αod⁵0ρα rium erat enera & lateres bajulare: quo 14-
ctum ut ipſorum labor graviſſimus cenſeretur. Verum ſi exan-
tlatas moleſtias ritè expendam, jure mihi dicere videor, se Al-

/ — . . .
-ו חטע.‎ ₪2409006009 : quia corporis laſſitudo alteri cedere de-

.

bet. Atque hoc mihi animum addit, ut de V. N. N. & A. A.
id omninò ſentiam: quemadmodum proverbio fertur, α“τα
78 3.כ‎ , difhcilia eſſe quæ pulchra ſunt; ſic placitura magis, quæ
nonniſi aſſiduis lucubrationibus & moleſtiâ fuere perfecta : ut-
pote quæ pulchriora eſſe ſoleant. Ita addetur calcar, quò ad
ſimilia & ab aliis minus tentata pergam: cui etiam aliàs Arabi-

. . - - - - C - -.-
illud ſemper placuit ₪8 נ ר‎ .
Pen ℳtT à, ne quites
equum alienum; quum מ1‎ cam fermè ſententiam accipitur, qua
ſanctus Paulus ad Romanos ſcopum ſuum olim exprimebat,

= 4 5 %„ כ N2‏ צ
ſuper alienum fundamentum‏ 700 , ו9ס ססאוס ס5ול וסוס דסאןכ₪ in‏ וו שר -

edißcem. Iſta quidem conſtantiorem aſſiduitatem efflagitant;
ſed eandem non eſt quod detrectem tantos patronos nactus,
qui ſuæ beneficentiæ indicio ac teſtimonio ad ardua quævis pro⸗
liciunt. Quare eadem animi alacritate pergo: & Deum patrem
Domini noſtri Jeſu Chriſti veneror, זט‎ porrò conſilia veſtra
ſecundet, & proſperet

Lugd. Bat. 6. Id. N. N. & 4 veſtras: quarum permanera

Aug. ann. io eſi 7
}8111%5 + 33;.” tæ geſtio cliens bhumillimus.

C. L'EMPEREVR סג‎ OPPYCX.
5 נ‎ | DIS

6- ג

ו"* א 28;

סוד 'ד LDISSER‏

AD LECTOREM.
Benevole Lector,

Damplurimi reperiuntur, quorum animum, ubi in digniſymum
. סה‎ collimet ſcopum intentns eſt, earum ſollicitudo cauſarum
tenet, quæ neceſſuriæ ſunt, ſi voti compoter reddi velint. Ve-
ויו ל‎ enim necelſtas quædam datur, alibi quam in proximis
cauſis ſpectanda: cujur Ariſtoteles meminit 1. .ך‎ de part. anim. cum iſts
tantum nomine quid neceſſarium cenſetir, פד עעס נס ודס‎ due ו סלדוס‎
quia fieri non poteſt, ut res סס סמו1‎ 1- Atque de eo convenienter ſub-
Jicit, סט 97 ₪060 שפ6 ₪3 סדש‎ hoc autem eſt quaſi ex ſup-
poſitione: quia auteguam cauſa effelttum producat, & ſi operari velit,
; draαννn⁊äcv 777 ſtatuatur oportet. Id Philoſophus ibidem duobur exem-
Pplis iluſirat, & aliis multis amplius oſtendi poſſet. Nam paſim abpparet-
ſive in naturalibur, ſive in moralibur 6 ritè expendamur, ſine quibus
effeétum non dari animadvertimur. In eruenda ſacrorum ſeriptorum mente,
minimè pauci occupantur: & qui acetum habent in pectore (ut Plautino
iſto uti liceat) quò illuc pertingant, antiquitate Iudaica, gentisque Iudaicæ
(in qua olim floruit e leſia) expoſitionibus ſibi opur eſſe arlitrantur. Ideo-
que à viris linguæ Ebrææ 46 Rabbinica peritis inde obſervata conſulunt &
ſtudiosè conquirunt. Hoc ת‎ ſibi de iis proſpiciunt, unde quod quærunt
dimanare queut. ,55 enim 67 וסקן,, יס34 סט‎ iſta etiam Ebraica, ſacræ Kri-
pturæ cognitionem nobiz comparandam, (quia ſaltem magno uſui hac in par-
ל196‎ queunt,) usmodi draναοον 5שס‎ apud Philoſophum mentio S
. L obſer-

מיו
in‏ החא
ſciptorun‏
ה
Huc mon!‏
Tulmudica‏
ele‏ ת
4שח
1
ת
י
ודו
07
mmamn un‏
ום
תו bilecui‏
per zdinci‏
0
ן;ןןן];־;!#'?ו 7
;;'וֹ,',ןוֹיז/י 10
116
ה
100
לו /
9
ום
ſepe .‏ ול
ah‏ 16
וו
װןן[ 4 ”11 / 2/.
ל
;} 'ןוּ;!ף)?ל[ 2

Giſfmutt
ה‎
₪ Vi-
וו‎
00 1/%0
ז‎ 621"#!
־&#/ וו‎
| 0
ו₪‎ vehit,
wen-
ו‎
0 עװג\%װף‎
וו‎ ent,
Moutino
[ ו‎
ו‎ 1
1/4!%;1!)*/”
ך ו‎
ו‎
וו₪‎
הקו‎ (t
וו

LECTOKRN.„õ) 15‏ מא .ד 15558כ
תוס obſervatum fuit) negligendum non 07 - Puta ſine quo fieri nequit, ut‏
ſucrorum‏ מל dextrè in omnibur, antigug & vecentia Iudæorum ſeripta,‏
ſeriptorum mente inveſtiganda, adhibeat; gubque retctò demum diſponimur‏
tanquam prævia diſpoſitione idonei reddimur,uto Peri iſti nos accingamus.‏ &
Huc non tantum linguarum iſtarum cognitionem; ſed etiam formularunt‏
Rhetoricorum peritiam refero:‏ "כס Talmudicarum, terminorum Logicorum‏
ſine his enim non ſuſficiunt lingukz. Novi + gui Ebraicèò loquebantur, &‏
tereè ac eleganter; iſtarum nihilo ſecius formularum ignaror. Quæx adeo 7‏
neceſſariæ, ut ſæpiſſime earum imperitur, in commentariir (uAbi ſæpe ſtilus‏
Talmudicur) hæreas; in Talmude verò tantum non Jſemper ceſpitet. In‏
-08א בנון אב שק Rablinorum ſcriptir aliquotier occurrit, rem Probari‏
cium patris. quis Oedipur hic, quid ſibi velint, intelliget; nißi antea obſer-‏
ordine 14-‏ לסס vationibus hiſceimbutus fuerit, quæ hoc libro Halichoth‏
duntur. Vbip. 15 I. & ſeq. locus iſte Dialecticurex Ponitur nimirumdSri-‏
Pturam uno loco concirè quidpiam proponere, unde in Rimilibur ſimiliter con-‏
Hudimur. Quemadmodum Levit. 16.1 Pronuntiat Legiſtator, Omne cu-‏
incubuerit gonorrhæa affectus, imundum eſto. ? iſti eliciunt‏ זטס bile‏
ædificium patris ſive conſtitutionem principii (ut mentem eorum‏ ו9
apertius exprimam, )interula & Pallii eandem eſſe rationem; 007040 cubi-‏
le referuntur. ut conſtituto Principio in prima 2 lege; alia Eimilia proma-‏
nent: fiquidem interulæ & Pallio incumbere inſuetum non eſt. Ita vi legis Le-‏
Nuditatem fratriæ tuæ ne retegito, de ſorore uxoris iem eſſe‏ -6ד .18 vit‏
Judicium concludunt. Licet nonnulli alio arvgumento id conſequi afirment,‏
quemadmodum invenimus nuncupant, formulà etiam‏ ה ½* uod‏
Phraſer Talmudiciz proprias‏ ל. obſeurà, adeoque eodem hoc libro expofitd.‏
Wettemur, innumeræ ſermè ſeſe legentibus offerunt; & earum minur beri-‏
um remorantur, ut cum fruciu pergere 101047 Eegat quis medio orationis‏
curſu, R8 , corpus; quomodo ipfiquid denotetur Jubolebit? Iſta vox, 1-‏
corpus ejus pro‏ בופיה teor, ſæpe 010 eſt Waikrattore, ut 7 dicam‏
ipſe ille, aliave fimilia. Verum hic eum cafum conſidero, quum in oratione‏
Poſita ſermonis redintegrationem deßgnat. 6 ſingula ordine recenſere,‏
longum, Fforet ; delibaſſe ſuſßficiet, ut buſus libri uſum inſignem aliquara-‏
tione pervideamur. Quid excipere in proclivi ſit, non 190010 : Iudzorum‏
ſeripta ſine ullo eruditionir diſpendio negligi; ideoque nihil impedire, quomi-‏
nus 01 omnia contemtim rejiciamus guæ 4 iſta manuducunt. Infcias non‏
guin etium iis prætermiſir, quantum nobis ad Jalutem ſeitu 697 neceſſa-‏ . 60
rinm, ſatis ſuperque in Sriptura & deprehendere valeainut. At hoccine‏
pectori ſuſfi cit ? an in eo acquieſcet, cujus oblectatio eſt in lege Dei, &‏ 40
qui 06 lege ejus meditatur interdiu & noctu (Pf. 1. 2.) ita diligens le-‏
Sem‏

16 DISSERTATIO

em Dei, wt toto die ſit 0 ipſius? (Pſ. 119. 103.) Cjus præcor-
dur hujurmodi infidet animus, ...-. deſinet, donec ea quibus tuntope-
סץ‎ inhæret, adeoque delectatur, penitur percipiat; nusquam Jaltem viam
ac rationem ullam negliget, quò fac em quandum ſibi accendi animadvertet:
nedum ut 6ש‎ adminicula tam praclara & dilucida ſuperciliondè deſpiciat.
Unde hæc, dices, apparent? Omnid volumina perreptare, variaque at mul-
tiplicia documenta depromere, ut miultitudine exemplorum ſententiam meam
