propoſuit tibi vocem ſuanm, ut erudiret
4 &c. Per cœlos intelligit ignem
& aquam: quod oſtenderit ſimilitu-
dinem ignis, 14 eſt, תנוס ות1ום[‎
ſuper montis cacumine, ut inde lo-
queretur. Hæc eſt illa depreſſio,
qua Sapientes 1, m. dixerunt Deum
depreſſiſſe cœlos; non verò quod eos
ullo modo in ſua eſſentia mutaverit.
Atque ex hac conciliatione, qua ter-
tius paragraphus conciliat apteque

componit duos paragraphos 1ט11‎ in-

vicem contradicentes; Doctores no-
ſtri idem addiſcunt alibi in duobus
paragraplis, qui 1191 invicem con-
tradicunt, nec tertius ad concilian-
dum accedit. Sicuti quod in סוטה‎
legimus: Unus paragraphus inquit
(Jum. 35. 5.) & metimini extra civi-
tatem quamque, ad plagam Orientalem
bir mille cubitor; alius verò 4 ( Vſ. 4.)
ב‎ muro civitatir cujusque extrinſecus
milje cubita. ubi ₪11 ambos conciliant
ex ſententia ſua, & ſolvunt ſecun-
dum conſiderationes ſuas: quemad-
modum diſcunt argumento ab im-
pari, quod ſuppeditavit Deus, mul-
ta argumenta ab impari per totam
legem. Cæterum quod addit auter,
donec procedat paragraphus tertius &
gonciliet; סם‎ inquit, duos paragra-
phos, qui ſibi invicem contradicunt,

tibi rejicere non licet vel ipſos ut er-

rore ſcriptos ſumere, adeo 6 0
corum directionem pro virili non

עולם

Exod. 20. 22. guod 6 cæœliz .

וירר +" עלד הר סיני וכתוב
אחר אומר בי מן השמיה

דברתי עמכםם י הכריע הג,
-מןהשמים השמיעך את קולו
ליפרך וכו פי"השמים שהוא.
\אש ומיםם שהראה דמורת
האש העליוניםם על ראש.
ההר לדבר מתוכה וזו היא.

ההרכנה שאמרוז'ל שהרכין

שמיםם לא ששינה אותםם
= מהוייתן כללי ומזו ההברעה

שהבריע הכתוב הג ותקן
שני כתובים המכחישין זה
את זה למדו רבותי" במקום
אחר בשני כתובי"שמכחישי]
זה את זה ולא בא השלישי

להכריע כאותרה . ששנינו

בסוטרה כתוב אחד אומר
ומרותסם מחוץ לעיר ארז

| פאת קדמה אלפים באמרק

וכתוב אחר אומר מקיר

|העיר וחוצה אלף אמרק
והס הכריעו ביניהם) *

מרעתם ותירצו לפי ראיותם
כמו שלמדו מקל" וחומר
רשכינה כמה קלים וחמורים

| \ בכל התורה והאדקתניעד
| \ שיבצת הכתוב חשלישי

- מכיב

redeas,

6
ת
tal‏ מוחז

0 \מבטף י

die‏ ף
quem‏
kam ſen‏
mum:‏
ſum ce‏
non ce‏
מ.
סץ
ו
tiliter e‏
0
tur.‏

7
אז
dos Do‏
6
7 211\1;1
Qor no‏
0 0
0 %
dor‏ 0
modun‏
i‏ ף
הה

` celebra

n,

אחר או
דנרתי (
מח
לפרך וכ
א? יב
האט הע
ההר לרג
ההרכנה!
שים 0
מהוייהן כ
שתכריץ.
ש' כהוג
את וח ל
אחו געני
האז וה

-4 לתוע,

סומר 1
(מדותם ‏

| שתלח

חוב א
חר וח
הם הנ
וסוז

- ש עע

"שג'נה כנ

ל חתו
לש ת

לק
ס

celebrati.

redeas, donec procedat tertius pa-
ragraphus eosque conciliet: 6ו‎

tum facies ſecundum conciliationem

quam obſervabis. Hic modus eft ille,
qui dicitur, 177 ſimile alio in loco,
quem ſubtiliter explicavit Hillel co-

ram ſenioribus Bethiræ: quaſi dicas,

unum alteri opitulatur, ejusque ſen-
ſum confirmat. Hic- modus per ſe
non conſtituit modum, qui cum
.לז‎ modis numeretur: verum quia

poſteriores, quos enarrabat, erant
Qiſtincti modi, hunc etiam una ſub- ש‎ |
אינרז מרה בפני עצמרה‎

tiliter explicavit. Omnia hæc ſermo-

Doctoris A. f. D. I. m. continen-‏ סמ.

CAPUT II

.212 .6 י0
R æmittenda eſt generalis præfa-‏
tio, quare D. Imaèl non nume-‏
raverit illos 32. arguendi mo-‏

dos Doctoris Joſis Galilæi; ſicut hos

13. recenſuit. Atque nobis hac in 6
aliud non ſuppetir, quam quod Do-
cCtor noſter Samſon libro ſuo ſcrip-

ſit: cujus hæc ſunt ſummatim verba.

Ecce quod D. Imaeèl omnes 4 2. mo-
dos non connumeraverit, quemad-
modum tredecim iſtos: ideo factum,
quia +05 13 nemo impugnat, ſed

. השער הרביעייפֶרק ב

ויבריע ה'ק שני כתוביכם
המכחישין זה את זה אאתה.
רשאי לרהותן ולההזקן
בשבו של תחזור לתרץ
< אותםם כל מה שהוכל ער
< שיבטע > הכתוב | השלישי
ויכריע ביניהם ! ואז תעשה
כפי ההברעה אשר תראה
וזהו מדת כיוצא בו במקו
אחר שררש הלל לפני זקני
בתירנת כלו' הא מסייע
לחבירו ומחוק מעמו וזן

ליחשב עם י"ג מרות. אלצת
לפי שהאחרונות שדרש היו

מרות ררש גם לזו עמהן כל .

זה לשון הרא'בר ז'ל+

הפרק השלישי

* להקרים הקרמהכולל;

B‏ למרה לגת מנדה ר
ישמעאל ה'לב מדות ררבי
\ יוסי הגלילי כמו שמנה הי"ג
ואין לנו בזה אלאמה שבתב
רבינו שמשון כספרו ואלו
רבריו בקצרה הת רלאת
השיב ר' ישמעאל כל ה'לב
מרות כמו ה"ג. מפני שאלו
ה"ג לא מצות אדכז חגלק

עליהם והם רהוטות ושגור י. 9%5 Aſitatiſſimi ſunt omniumque‏

Sicuti מו‎ 1111616 experti
ſumus, quod nonniſi ſeptem modos

בפי הכל כמו שמצינו בהלל.

recen-

הליכות עולם ‏ - 226

recenſuerit: ut habet traditio, Hillel שלא מנה רק שבע מדורת‎
ſenex explicavit ſeptem modos co-
ram ſenioribus Bethiræ. 6 quicquid

ועל כל פנים לא היה מפני 64 arguendo non adhibuit;‏ מו quos‏
שלו היר. דורש שאה in ipſius 01*}8] diſpoſitionem‏ 11 גוטף .
tem- — +6 = 4‏ ס1 necefſariò‏ 6ט4 nacti erant,‏
המדורז אַלא שאלו היו pore explicandi erant, quia eorum‏
פרורות בפיו או היו צר'כ'ן erant homines. Quod‏ מועסק 1205 מסת

..

Doct. Iſmaeli competit in tredecim לאותו זמן שלא היו בקיאין‎

iſtis arguendi modis. Aut alia ratione ברזורר! לררו וש‎
dicendum, D. Ilmatlem פסו‎ modes בהןוכך יתכן לרב' 'שמעל‎
ſive argumenta omiſiſſe, partim 84 ביג מרות ' או אחרת‎
non cenſerentur argumenta, ſed ut עזב רבי ישמעאל" אותן‎
quæ in Shlprare mam ate tere המרורק מהן משוםם רל+ת‎
;)תט‎ exempli gratia, 4 ה ףך‎ ? /
& [14 : partim quod non facerent חשיבי מדות אלות כמאן‎

- 840 arguendum gravitatem aut levita- דכתיבי בקרא בהריא במו‎

* בהקש וזולתו ומהם משום literæz‏ גטף tem ullam, ut Formula‏
. 2 51 וה הנומפק : vocibus aecipiuntur‏ סצס
שאַע*ם להו כד*ח ,?ום חומרא non facerent niſi 40 conſtitu-‏ הסטף .
או קולא במו נוםריקון \מום endum ſimplicem paragraphorum‏
שאינם אלא ליישב פשוטי ſenſum; ut Magnum 2 parvo depen-‏
denr, aliaque ſimilia. Itaque ſumpfit .= = — —‏
המקראות כמן דבר נד? id,‏ סום הסנ in‏ ותומו Doclor‏

quo lex explicatur: quaſi dicas, cor- הנתלה בקפן וכיוצא בו‎

pora 1695 , 10 eſt, levſtates, gravita- \'לכך נקט רבי ישמעא‎

665 , uraque forenfia. Et ſecundum ä

15 rationes conſtabit סעגטף, נקם‎ D.

נדרשרת. בוה כלומר נופי dlos modos omilſerit. Ec-‏ .ב 61ת1

תורה קו לות וחומרות ודינין: autem tibi eorum rationem ſigil-‏ 6א

5 | וע'ם המעמים האלו יתייש מסמ madum‏ ס6תט,/4250 Ab‏ - דתטגו

לך השמטת ה'לב מרות לרבי ושמעאל וְהא לך מעמן א' ל'"
מריבוי מדה זו ל4 חשיב רבי ישמעאל משום שיש יתור נמור |

- =\ והויכמאן דבתיב בהד'א ממיעום לא חשיב לה שהיא מרוה:

N‏ גה וּקש

\

ſit, hoc faum non fuit, quia reli- שבע מדות לפני זקני בת'רא‎

6001

comput

Perkecla

ף
ו
Purarit‏
1
| מושו
non hu‏
0צו
ה
00
ת
hoc in‏
6מו
modun‏
rum 4‏

- a

ו

'!וֹכ[וֹטווֹ'!־?ץ *

ע
מ ba‏
Qoris‏

enatrat

י
0ס
non co‏
Mututa‏
Pularis‏
ה
ו
ש
Pedltan‏
י
את

י |

ת
י
ול ה

שא ננה
נדתנ'אן
שנע מדוי
לנלפ
לא ה
המדות .
סרורות נל
לאחוזען
נקןונךית
ג מדות
ע ת
חמרת מ
חטני לל
דכת'פי כ
" משא
שום לה
א קלאכ
שום אר
?המקראןת
התלה כ

4 ך -
במלתיה

נררקת 5
הרתקלות
ל הטעמ
ך העממת

, בך'ו
ו)

computavit Doctor Iſmael, quia eſt
Perfecta redundantia, סהם1ס‎ 4
quod manifeſtè ſcriptum exſtat. 4
diminutione, hunc etiam non com-
putavit D. Iſmael, quia eſt 5

ſuperffuus: nam planus eſt. Ab aug-

mento poſt augmentum, eum quoque

non numeravit ob cauſam מ1‎ augmen-

20 & diminutione memoratam. ſimilis

ratio eſt in diminutione poſt diminutio-

nem. Adhæc, iſtum Ab impari expli-
eito non connumeravit, quia torum
hoc in paragrapho manifeſtè expo-
ſitum eſt. Avocum convententia, hunc
modum computavit D. Iſmael: ve-
rum æſtimavit eum ex ipſo legis cor-
pore- adeo ut inde diſcamus [5 16=
vitatis & gravitatis. A conſtitutione
principi, hunc modum computavit
D. Iſmael: ſed ipſius verba, funt ver-
19 ſtatuti ac juris; verum iſtius Do-
toris verba, verba ſunt popularis
enarrationis. 2 vid brevi, ſive com-
pendio: hic modus tantum eſt diſ-
poſitio contextuum: ideoque eum
non computavit D. Imael. Ere im-
mutata, etiam pertinet 40 verba po-
pularis enarrationis: ideoque eum
non computavit D. Iſimael. Ex ordi-
ne diviſo; tem, Ex eo quod adilluſtran-
dum adducitur &c. hi etiam non ſup-
peditant jus, ſed diſpoſitionem tex-
tuum. quapropter iſtos modos ne-
glexit D. Iſmael. E generali tui ſub-
Jungitur faätum: etiam 6ו1‎ non com-
putatur; quia nobis inde non prove-
nit levitas, nec gravitas. Et 7
ſeripturis guæ ſibi invicem contradi-

- השער הרביעי פרק ב

מיותרת כ* היאת מפורשות

מריבוי אחר ריכוי גם ארז.

זו לא מנה מהמעםם הנזבר
בריבוי ובמיעוט וכן המעכם
במיעוט אחר מיעוט מק"ו

מפורש נם לוולא מנהשהכל.

מבואר בפסוק בהדייצפ '
פג'ש זאת המרה חשיב לה
ר'ישמעאל אמנם חשיב לה
מגופי תורה וילפינן מינה
ריז קולא והומרא * מבנין
אב גםם מרה זו חשיב רכי
ישמעאל אבל רבריו דבר'
חס ומשפמ ורברי זה התנא
דברי אנדה * בררך קצרה!
מרה זו אינדה אלנא יישוב
המקראות ולכך לא חשיב
לרה רכי ישמעאל" מדבר
שהוא שנוי גם זארת דברי
אגדה ולצת חשיב לה רבי
ישמעאל* מסירור שנחלק
ומדבר שבא ללמד וכו' גכם
אלו אינן דין כי אכז יישוב
המקראות הילכך לא חשוב
להו רבי ישמעאל מכללה

שאחריו -מעשה גם זו לגת.

חשיבא רלא נפקא לן מינה
לא קולא ולא חומרא משני
כתובים המכחישין;והאתזה
F f 2.- cunt:‏

הליכות : עךלם 4 28

cunt, eſt modus ſuperior. מוטוות‎ fei- היאז המררק של מעלה‎ .

מדבר שהוא מיוחד במקומו ? %#;9”0;!}”6?6”/”8”!;7 ו
י 0 Ex 60 quod ]90 7060 non expliea- e‏ , מוסטג
ומרבר \ שאיט 95 zur „non Dnnumeravie D. Imael,‏
נמקרמין ל4ק 9 רב' quamvis 116 debitæ obſervationes‏
ישמעאר" אף על פי שדין prodeant: quia profluit ex argum.‏
משמרות יוצאין ממנו מפני re qua Sl Fne Mor Ex eo Zu‏
; de hoc dicatur, 60 non pertinet:
modum non connumeravit שהיא ו ב הלמר‎
Doct-Iſmael, quia מסת סס‎ continetur 7 מסופו מדבר שהוצת בזר‎
ſtatutum & jus. Sic in myſtiea expo- ואינו ענ*יןלז* רבי ישמעאל‎

לא מנה מרה וו שאין ברק ſitione ad popularem ſermonem per-‏

tinente, modus. Ex 00 quod cum 06706 ב ה ששש‎ | 44
dicatur, in compari etiam locum ₪ /חק וֹמשפכ; וכן במררש‎
0 Conſtitutionem principii quoque ſpe- אגדה מדבר שנאמר בורק‎
ג‎ . Ex eo 4 &6161&;01;%06%0! וה'ה לחב,,ח גם זה בנין אב ־?!?װוֹוֹ‎
20 ſe habet, &c. nec 06 hoc modo 100 ה ע ו ע „ ב‎
ו סיאר‎ Doct. Hmasl: quia nihil מרבר שהוקש בשת' הל-*‎
continet, quam verba popularis enar- הש רבי‎ R וכו‎
rationis & expoſitionis myſticæ. Ex *שמעאל שאינה אלא דברי‎
0 quod à compari ſuo arguitur, etiakk „= י‎
;113 modus talis 0 expoſitio, 46 ſi 2r n אגךה וררשאי‎
manifeftè ſcripta eſſet; vel dictio una מוכיח עליו גם זו. מררש‎
quæ -סז‎ duabus ponitur: 1000086 כאלו נכתב בהחיא אן מל‎
3;%\}!? modum D. IImael non compu- = אחר עומרת במקום שר‎
לו‎ : % | — ,„
6. 256. Ex es quod compar ſuum ולכך לא חשיב לרק רבי‎

arguit, hune etiam maclum non Som- ישמעאל'‎
utavit D. Hmael, quia 40 popularem
: שפ*מסוֹפנע;;מ:‎ pertinet; ססת‎ inde vel R רנה מרבר.‎ \
מוכיח על חבירו גם וה לא jus vel judicium provenit: præterea,‏
quia ſub genere argumentorum ab חשיב רבי ישמעאל שהיא‎
אנדה ולא נפקא מינה לק ₪0959 5 =₪ 6 unpari continetur;‏
(ר0). מדבר שהיה בכלל ויצא מן הכלל ללמר על עצמו רמ =-

robu⸗

\ ושמעאל לא חשיב הך מרה רפ'ל רליתא אלא דבר שהיה בכלל

- :
י

שם -

. 1.!1]61?\]2

ו
0
!1??#:#!2
d⸗‏ 1ו
mael n‏
ו
quami‏
אז
n⸗‏ 110
4
ו
ת
מ
ה
| ג
| ]

ה
וש
ו.1
של
Tem &‏
pr‏ וגת
ג
וו 11
וס

ול -

!67?28
שמ [

:

Ny
מונו?‎

ייו
נמקומו
ושמעאר
מעמרות
שא \
מסימו מ
נו עי
לא מה.
ח מ
אגדה מו
וה'ה לת
מרמר ש
זנו ום
ישמעאל
אנרהורר
מוניח (

| ל נת

אחר שמ
ך 9א
"עמעאל י
א
שו ל
חוב ופו
אגת ול

הונ

תו ,

']0551}

robuſtum 164 ſe habet, quanto ma-
gis debile? .
6. 257. אם‎ 60 quod מו‎ genere con-
tentum, ſeorſum ab ס?‎ repetitur, ut de ק‎
04 doceat. Hunc modum Doct. 1-
mael non computavit: quod ipfi vi-
deretur; rem aliter 16 תסם‎ habere.
quam הז‎ illo, Quod ſub genere con-
tentum, ab סס‎ ſeorſum ponitur, non
ideo repetitur quò de ſe quid doceatz;
ſed ut סה‎ toto genere doceat: aut
forte, iſtum exponendi modum -מסת‎
ווות‎ ad popularem enarrationem per-

innere. Hujusmodi eſt pro reliquis

argumentis ratio. Cæterum poſt-
quam ſcripſi hanc præfationem, re-
vertar ad computandum 32. modos,
quaqua verſum סנק‎

6. 258. Ab augmento, qui? Tres

formulæ auxeſi inſerviunt. 12*udute

etiam. itaque ror, quomodo? Gen. 21.
. . \
1 . Poſtea Jehova viſitavit שו.‎ Saram.

Si diceretur, viſitavit Saram; , +

rem Saram ſolam viſitatam. doctri-
nam proponendam continet particu-

la שול‎ quæ docet omnes ſteriles viſi=

tatas uni cum ipſa. Hoc modo 01-
citur, vſ. 6. riſum fecit mihi 6ל1‎ &c.
Quoque auxeſi infervit Exod. 12. 13.
Greger quoque veſtros & armenta ve-
ſtra accipite. Si diceretur, Greger ve-
ſtror, dicerem, illorum tantum do-
trinam proponendam continet quo-
que, docens ipſum illis dediſſe donum
06 ſuo, ut ſtabiliretur quod dictum

fuerat, Exod. 10. 25. Tu quoque dabis

in manu noſtra. Qu etiam augmento
inſervit? 2. Reg. 2. 4- Et accepit ה0‎

3 vͤ v 229

ויצא מן הכלל לא ללמד
יעל עצמו יצא אלאת ללמר.
על הכלל כולו יצא או שמא
הך דרשה אינה אלא לענין
אגדה * וכן המענם לשאר
המדור ואחר \ שכתכתי
הקדמרה זו אשוב לחשוב
- ה"לב מרות לתוצאותם '
(רנח) מרבוי ביצר ג'
לשונות את גם אף לרבות '
את כיצר וי" פקר את שרה
| אלו נאמר פקר שרה הייתי
אומר שרה לברה נפקררת
ת"ל את מלמד שכל העקרו'
נפקרו עמה וכן הוא אומר
שחוק עשה לי אלהים וכו'"
גם לרבורז נם צאנכם גכם
בקרככם קחו אלו גאמר
צאנכם הייתי אומר שלהם
בלבר ת'ל גם מלמר שנתן
להם רורון משלו לקיים מה
שנאמר גם אתה תתןבירינוו
אף לרבות כיצר ויקח ארז
אדרת אליהו אף הוא ויכה
ארז המיכ מלמר שנעשו
נסים: לאלישע בקריערת
הירדן יותר מאליהו דפעם
ראשוגרה היתה זכות אחר
עומדת ופעם שנירז של
מ 3 Ff‏

הליכות עולם | -

gam Elijæ.. etiam iſte quum percubſit
ק6‎ docerur, Eliſæo magis edita
fuiſſe miracula in Jordanis diviſione,
quam Eliæ: nam priori vice unius
meritum conſtabat; 6 ſecunda vice
in Eliſæo, alterius etiam meritum con-

ſtabat. Ita ſcriptum eſt vſ. 0. 577 ergo;

qua ſo, portio dupla, &c. ſic etiam re-
eris octo Eliæ miracula, at מ1‎ Eliſæo
ſedecim. , י‎
6. 29. A diminutione, qui? Tres
formulæ ſunt, duntaxat, tantummodo,
præter. Qui tantummodo diminutioni
inſervit? Gen. 7. 23. Sed relictus eſt
tantummodo Noach. Docetur, Noa-
chum tantum tuſſi ex frigore labo-
raſſe. itaque videmus nos inde diſce-
re, tantummodo, diminutionis eſſe.
Qui duntaxat ad diminuendum facit?
Gen. 20. 11. Duntaxat vacuitas timo-
ל.‎ Dei eſt in loco iſto. Dici poſſet,
non timuiſle Deum ullo modo. do-
Grinam proponendam ſuppeditat
particula, duntaxat: impios fuiſſe, ſed
timuiſſe. Ita ſtatue, ab illo tempore,
quamdiu nondum auribus ſuis audi-
viſſent, non timebant; ג‎ quo tempo-
re auriqus audiverant, timebant. 4
ille dicit, Gen. 20. 8. Mane itaque ſur-
rexit Abimelec, &c. timueruntque viri
illi valde, &c. Præter quomodo ad mi-
nuendum facit? Exod. 18.13. . 7
populus Moſi præter (potius à) mane
usque 04 veſperam. Dici poterat, O-
mnino per totum diem Moſen judi-
caſſe. ſi ita fuiſſet, quando ejus diſci-
puli didiciſſent? doctrinam propo-
nendam ſuppeditat præter: ut minus

אלישע היתחה זכורת אחר
עומרת וכן כתיב ויהי נזת

- פי שני" וכו' וכן אתה מוצא

ח מופתיםם באליהו ויו

באלישע '.

(רנם) ממיעוט כיצר ג'

לשונות רק אך מן' אך

למעט כיצר וישאר אך נח
מלמד שאך נח גונח הירק
מפני הצנה ומצינו למדין
אך מיעוט י רק למעטכיצר

רק אין יראת אלהים במקום.

הזה' יכול שלא היו יראים
השםכל עיקרת'לרקרשעים
אך יראים אמור מעתה ער
של4ת שמעו באזניהם ל4ת
היויראים מששמעו באזניהם

היו יראיכם וכן הות. אומר

נישכם אבימלך וכו' וייראו
האנשים מאדר וכו'י מן למעט
כיצר ויעמוד העם על משה
מן הבקר עד הערב* יכול)
בל היום כולו היה משה רן
אם כז אימתי חיו תלמיריו
למרין ת'ל מן למעט שלא
היה יושב כל היום ושיערו
חכמים שש שעות *
(רס) מריבוי אחר ריבוי
כיצד גם את האהי גם את

dicatur „

ל

ו
Deter‏
6
חו
וד

ti‏ ווס
הוש
gunm‏
ו
Malæ‏
| חוס
תס
0

ו
7
מש
Aimim‏
60
ת
0
(um!‏

י

000
החס
ג
[ חוס
ף
ה
א
ז

2 4

| 6ך.

a‏ ג
0 ()?1%
ו

יש
עמות !
שיו
ח' מוגו
באלישע
וש
לשנות |
מש ני
למד ש
מ' הצ
לל
או\ 0
הוה' יכ
הסכר נ
אך 'ראיק
לא ט
ה'ויראיס:
חו'ראים
שם אכ
האנשיס מו
ד וע
מ תנק
ל הס כ
סםו
למרין ח'ל
לה 'ול ,
נמם ע
ר .

ו

dicatur, ipſum toto die מסת‎ ſediſſe.
Determinant Sapientes ſex 05
6. 260. Ab augmento poſt augmen-
mum, quomodo? 1. Sam. 17. 36. etiam
rd* leonem, etiam סיד‎ urſum percuſſit ſer-
vur tuur. Si ſcriptum 6)166 ,/6075 &
urſum, dicerem, ambos tantum: 6
quum dixerit etiam, rèv, etiam, ecce tri-
plici auxeſi docuit, quod וסו‎ quinque
malæ feræ fuerint, Quomodo? Leo
cum duobus catulis ſuis, & urſus
cum ſuo catulo.
§. 26 1, A diminutione poſt dimi-
nutionem, quomodo? Num. r12. 2.
An duntaxat tantummodo per Moſen?
Duntaxat & tantummodo, continent
diminutionem poſt diminutionem:
ideo ſequitur, Nonne etiam per nos
locutus eſt? ſcilicet antequam cum 1-
ס!‎ loqueretur. Sed unde liquet, 4

cum Mirjam loquutus ſit, antequam

cum Moſe loqueretur? Quia dicſtur
Exod. I15. 20. G accepit Prophetiſſa
Mirjam ſoror Aaroni, & c. At nonne

Moſis quoque ſoror erat? Verum

docet, eam incepiſſe prophetare quum
tantum eſſet Aaronis ſoror, antequam
naſceretur Moſes. Et unde habes,
cum Aarone loquutum fuiſſe ante-
quam cum Moſe loqueretur? 48
dicatur, I. Sam. 2. 27. Venit autem vir
Dei.. dixitque 67 .. .. Annon plane me

revelavi domui patris tui, quum eſſent
in Aegypto ſubditi domui Pharaonir?At-
que ejus prophetia ſuppreſſa fuit ₪1-

tra annos octingentes & octoginta
fex, donec veniret Ezechiel: nam
dicitur Ezech. 20. 7. Et edixeram +

7 השער הרביעי פרק ב

הדוב הבה עבדך אלו נכתב
ארי ורוב הייתי אומר שתים
בלכד כשהוא אומרגם ארת
גם הרישלשה ריבויין מלמד
שהיו שם חמשהחיות רעות'
כיצד ארי ושני גוריו והרוב
לגורד *
ערסא) מיעוסם אחר
מיעוט-כיצר הרק אך במשה
רק ואך מיעוט אחר מיעוט
והלא צם כנו דבר ער שלא
דבר עמו י ומנין שרבר עם
מרים קורם למשה שנאמר
זתקח מרים הנביאה אחות
אהרן וכ והלא גם למשרק
היתה אחורת אלא מלמדך
שהתחילה לנבאת משהיתה
אחור] אהרן בלבר ועדיין
לא נולר משה ומנין שרבר
עכ אהרן קודםש למשרק
שנאמר ויבא איש האלהיכם
ויאמר אליו הננלה ננליתי
לבירז \ אכיך . בהיותכם
במצרים לבירת ‏ פרערק

והיתוה נבואתו כבושרק
ייתר מת'רת פ'ו שנדק ער
שבא יחזקאל שנאמר ואומר
אליהםם: איש. שקוצי. עיניו
השליבו ואף משרק רב'נו
ך

232
guis que ץ‎ 618!;:#]1716}]!! oculis ſuik, al-
Zicite. Moſes quoque Doctor noſter
ſatagebat ut Aaron legatus eſſet: nam
dicitur Exod. 4. 'י19‎ Mitte quæſo per
eum quen miſſurus es.

6. 262. Ab explicito argumento
ab impari, qui? Jer. 12. J. Quando
cum peditibus 600 כ וו‎ defatigant נא‎
uomods ergo miſceres te cum + פ?‎

Huic ſimile Eſter 9. 12. Dixit rex Aſ-

ſuerus, Sufir in urberegia interfecerunt
dæi & Perdiderunt guingentor vi-
vor; ...Quanto plures, in reliquis pro-
vinciis 2

263. Implicito argumento ab
impari, qui? Pſal. 15. 6. משא‎ 4
- lefaciendum ſibi . non 6 Utta.
Sed ſi zuraverit 44 benefaciendum 1-
bi, mutabitne? Quid vero homimi
- סחו‎ difficilins eſt, malefacere ſibi
ipſi; an benefacere ſibi ipſi? Si adma-
lefaciendum Vbz מסם‎ mutat; ה‎
minus ad benefaciendum fli ipy. Quod-
nam eſt malum proprium, quod 1-
- חס‎ ut faciat licitum eſt? Reſpondet
P Johannes: exempli gratla- ſi in
mari fuerit & voverit „In luctu jeju-
nus permanebo „donec domum re-

vertar-

6. 264. A ול‎ convenientia,
(ve, eadem origine, qu? Samuel erat
Naziræus, inquit 7 Nehoræus:
nam dicitur 1. Sam. I. I1. Novacula
non admovebitur capiti eſu“. De Sam-
ספוס"‎ dicitur novacula: dicitur item 6

הליכות עולם

|היה משתרל שיהא אהרן
של ח שנאמר שלח נא ביר

השלח *

(רסב) מק"ו מפורש' |

ניצֶר כי את רגלים רצתה

וילאוך ואיך תתחרה ארת

הסוסיםם כיוצ4ת בו ויאמר
המלך אחשורוש בשושן

הבירה הרגו היהודים ואבר

ה'ק איש ק'ו בשאר מדינות

(רסג) מק"ו סתום'כיצר.
|| נשבע להרע ולאימיר * אבל

אםז נשבע להיטיב יחליף
גמה קשה לאדכם לעשור.
להרע לעצמו או להיטיב
לעצמו אםלההעלעצמואינו
מחלית ק'ר להיטים. לעצמו

אייזהו הרע לעצמו שמותר

לו לעשותו א'" יוחנן כגון

| \ שהירה ביםם ואמר אשב'

בתענית ער שאבא לביתיי*
(רסר) ‏ מג'ש כיצר נזיר
היה שמואל" רברי רב+
נהוראי שנאמר ומורה לא

יעלרה על" ראשו נאמר

בשמשון ‏ מוררה ‏ ונאמר

| \ בשמואל מורה מה מורר;

Samuele

ף
ſonis N‏

מסש -

ווד
3
ף
י
ג
ט
1
וינו

אס -

ע 0
ו

לת

7 וא -
ה >.

0
1. Chr.

0

- 7

סס
י
ת
ם

0
bat De‏
י
סת
ג
ץ
decim‏
%

י
לה ש
הללח'

י
נער כי
ולאך \
הוים
ך א

| הג'רחה

הקאיש
ומך'

רס

(מה קשדו
לתרע ך
למאס
דלל קו
א' הו הר
ל לת
שחה נ
נתענות ע

ר
הה עמוץ
נהראי ען
לה (-
למקו |

1 נשמואל*מי

5311111616

- וה
ום ב

Samuele novacula: ut novacula Sam-

ſonis Naziræum arguit; pariter et-

ilam in Samuele ſe res habet. Sic fi-
milia.

quomodo? Eſt fundamentum, de eo

aliquid docens quod ſubſequitur.
Quando fundamentum 04041 7

Qum ipfſum initio dicitur. Ait D.
Hiya, Ad unumquemque fermonem

D. S. L. vocabat Moſen: qui reſpon-
debat ſemper, Ecce me. Conlſtitu-

tio principii pro omnibus exſtat
Exod. 3. 4. Inclamavit eum Deus 2
medio illius rubi, dicenz, Moſer, gui di-

xit, Ecce me: quia hoc initio poni-

zur. & multa ſunt ſimilia.

6. 266. Compendio, quomodo?
1. Chron. 17. 5. & eram de tentorio in
gentorium ל0 , חמהו‎ de tabernaculo.
neceſſe erat dicere, & 06 taberna-
culo in tabernaculum; ſed Scriptura
compendio uſa fuit. Quando ſermo
incipit compendio æſtimari? Quum
ס6‎ res ipſa eget maniteſtè. 5

6. 267. E re immuta, qui? Dice-

bat Doctor Joſe fllius Haninæ, Con-

veniebat ut quadraginta duorum an-
norum fames invaderet £Ægyptum.
Nam 0 Pharao videbat ſeptem vac-
646 & ſeptem ſpicas, ecce quatuor-
decim; iterum memorantur ſeptem

vaccæ & ſeptem ſpicæ, ecce 28; po-

ſtea Joſeph memorat ſeptem vaccas ""ר ושבעפרות ושבע שבלום‎

& ſeptem ſpicas, ecce 42 ſed quan-

doquidem Jacob in £Ægyptum deſ-

הר השער הרביעי פרק ג

רשמשון נויר אף בשמואל
-. ש וכ כיג =- ח

(רסה) מכנין אב. כיצר.

6-. 65 . A conſtitutione principii?

זהו יטור. מלמר על" מוהק
שהוא לאחריו * מאימתי
נקרצת יסוד משיהיה הואת
גאמר תחלה א"ר חייא עלל
בל רבור וְרבור היה הקב'ה
קורא למשה ומשיב הנני
הננייבנין אב לכולם ויקרא
אליו אלהים מתוך הסנרק
ויאמר משה משהה ויאמר
| הנני לפישהיא תחלה ורבים
כיוצא כו ' - 3.
(רס0) מררך קצררה,
כיצר ואהיה * מאהל אלז
אהל וממשכן ' צריך הירז
לומר וממשכן אלל משכן
אלצ שרבר הכתוב דרך

קצרה מאימתי נדון הרבר .

בקצררה משיצטרך. הענין
לר ודאי * .
(רסז). מדבר שנויכיצר
אמר רבי יוסי בר הנינא מ'ב
שנה היה הרעב ראוי לבנת

במצרים שכן פרעה רואת.

שבע פרורת ושבע שבליםם

6 י י* ע י-

הליברת עךלם 4 24
- \ חרימת ו"יסף אמר ש-1
- פרות ושבע שכלים הרימב
יוכיון. שירר יעקכ ובלבל בל
הרעב ולא ה'ה הרעב אלא
זואימתי חזרו אותם מ'ב
שנרה בימי יחוקאלל שנא
ונתתי ארע ארץ מצריכם
שממרה בתוך ארצור;
נשמות זעריה בתוך עריכס
מחרבות תהיינה שממה מ'
שנרקי של4ט עשתה אל4את
לצורך "ד שנה ויש. לו
של עולם מב' שנה היה ראזי
לבא אלא שיוס+ התפללל
עליהם ו"ש יהיושהואילשון

gendit, totam famem in ſummam
contraxit, & nonniſi ſeptennii fa-
mes fult (Verum quando redierunt
iſti 42 anni? Diebus Ezechielis: nam
dicitur c. 29. 12. Reddam terram Ae-
ללקו₪‎ deſolaniſimam inter regioner de-
Jolatag, & civitates 4 inter civitates
dvaſtäatat, erunt deſolatiſſimæ ס4‎ an-
22 ( Etenim fructus tantum ediderat,
qui 14 annis eſſent neceſſarii. 1כז‎
etiam poteſt, quod omninò conve-
niebat ut 42 anni ſupervenirent; ſed
quod Joſeph pro illis oraverit: atque
koc 616 illud ſint, quæ eſt precandi
formula.

6. 268, Ex ordine diviſo, , 7
2. Chron. 30.18. 19. Magna pare ius
סהמוז פד שקסק‎ ex E Pbraimo, & Ma-
naſſe, Liſſachure & Zebulone non mun-

averant ſe &c. epiationem ſaciut pro
)| מסידור שנחלס: faciat p‏ נק6 daverant [7 &c.‏
כיצר מרביר] העם רברת
מאפריםט ומנשרקי יששבר.
זזבולון לא המהרז זכו' יכפר
בעד * כל לבכו הכין לררוש
אלהיכם סרור הירק ראוי
להיות אלא שנחלק מאימתי"
דנין אותו בסירור שנחלק
משינהוג אותו לכך ורביםם.

60 , qui totum animum ſuum compara-
verit ad quærendum Deum. ordo de-
bebat obſervari; ſed diviſus fuit-
Quando textum incipiunt æſtimare
ordine diviſo ? Quum ס6‎ modo
commodè diſponitur. Talia multa
ſunt.

.. 6. 269. Ex eo quod cum ad illu-
Nrandum addubtum eßſet; deprehendi-
tur iWuſtratuin, quomodo? Jerem.
4q6. vI. 22. Vox illin quaßi ſerpentir
ibit. Non invenimus חו‎ ſerpente,
quod vox ejus ab extremitate mun-
di una ad alteram pervadat : ta-
men quum pervenit ad Egypti ca-
ſum, dicit, Vox ץ‎ ut סקם‎

(רסם) מרבר \ שבאת
ללמר ונמצצע
5ם

,ל;וד כיצר

והפלה *
(רסח

כורק *

ע
ה
ו
ת וחו
miniſten‏
ו
ו

ק
ſit tan⸗‏
Cen 1.‏
he‏ 6
קס tur‏
ו מו
ו.ם
דו
י
ס 6
terminat‏
והו
ו

ל
;”1!!67]!4

; ף

ף 02

Verüm
ה‎

1

הא

לוכך

NT
PND
-
הו(ג ול'‎
ואמתי‎
שה נמ‎
תי אר‎
שה-‎

5 (מתוע

מזינותת
למו 'ל
שוםו
לא אלץ
עלהסה'
רס
לר נונ
נאנים ‏
ונולן לא

- כ כל
+ אהםם

להיות לו

5 תי

משנהת א

תש
לפר ם
/

ut pervaſit אסט‎ ſerpentis, ſic ibit vox
Pgypti. Hra docet, quo tempore
Deus S. L. dixit Gen. 3.14. Juper ven-
trem tuum ito; deſcendiſſe angelos
miniſteri, ejusque manus 0 5
Præcidiſſe, ideoque ejus vocem lare
pPervaſuſe, &c.

\. 270. Cui ſuccedit fattum 4

Eit tantum priorir determinatio, qui?

Gen. 1I. 27. & creavit Deus hominem.
ecce hoc eſt generale; poſtea ſequi-
tur operis determinatio Gen. 2. 7
inxit ver?ò Jehova Deus hominem, Vſ.

21. guapropter injecit Jehova Deus ſo-

- 0 Eſaiæ, &

- 175

-

porem altum, v. 22. exſtruxitque Jeho-

va Deus. Audiens putaret aliud eſ-
ſe opus, ſed eſt tantum prioris de-

terminatio. Jic dicitur Eſa. צ‎ ,1. 77
6. poſtea determinans
inquit auchor c. 0 quo mortuus
eſt rex Huxxya.

- 6. .1ך2‎ Ex eo quod 4 minori de-
pPendet, qui? Deuter. 32. ..
tanquam pluvia diſeiplina mea. Et

quid? מ4.‎ pluviæ præſtantiores ſunt
lege? quod hæc אס‎ iis ſuſpendatur.

Verum hoc fit, quia קו‎ omnia
irrigant: deinde ad demulcendum

השער התביעי פרק 2

235
קולה כנחש ילך לא מצאנו
בנחש שילך קולו י מסוף
העולםם ועד סופו וכשבצת
למפלתה של מצרים הופ
אומרקולה בנחש ילך בשם
שהלך קול הנחש כך ילך
קולתה שלד מצרי מלמך
שבשעה שאמר הק"בה על
גחונך תלך ירדו מלאכי
השררת וקצרו ידיו. ורגליו
והיה קולו הולך וכו '
(רש) * שאחריו מעשה
ואינו אלא פרטו של ראשון
ביצד ויבר4א אלהים ארת
האדם הרי זה כלל ואחר כך
פרמ המעשרת ויצר ו9
אלהים ' וופל" י" אלהיםם)
תרדמחה ויבן יו" אלהיםם)
השומע סבור שהוא מעשה.
אחר ואינו אל4ת פרטו של
ראשוןיוכן אמר חזון ישעיהו
ב ואחר כך פורס בשנרת
מות המלך עוזיהו כ '
(רעא) מדבר שהוגע

נתלרה בקלטן ממנו * כיצר -

נתליר1 בהםזזאלגת. לפ שהם מרוים ארת הכלל וכרי לשכך

אות האחן'.
"יפכלל:.
271 .9

, הליכות עולם .. 236
(רעם ) שני כתובין E duabus Scripturitue‏ .272 .6

RAbi invicem contradicunt, quomodo?
Unus paragraphus 16 4 ו‎
inquit, Erant autem omnium בתוב אחר אומר ויהי בל" -₪י]7‎

zurum undecier centier mille viri. Ju- ישראל אלף אלפים ומארק‎

daæ verò uadttagectin ſeptuugies n אלף ויהודה ארבע מאורת‎
2 - alter autem 2 Sam. 24. 9- גפם --.- 57 כ3‎ 0
%לף ושבעיםט אלף וכתוב millia, &c-‏ ם ס07ס erant Iſraslitarum‏
אחר אזמר ויהי ישראלל virorum autem Judæ quingenta milia-‏

שמנה מאות אלף וכו" איש -מוגםמססווום Inter iſta centena millia‏

venitur. 06ף164‎ horum יהודה חמש מאורו אפה + ממטעסות6ססי]‎
millium quæ 61 conditio? 900006 . " אם הא" ק" ייצקיל‎
paragraphus tertius, 1 Chron. 27. I. £ פוֹב}צאַ ביג יףם של כאו‎
conciliat. Filiorum autemlſraëlis ſecun- *אלף ושלש מאורת אלף‎
dum numerum ipſorum, in primorer pa- אלו מה טיבן בא הכתוב‎
ternarum familiarum . & chiliurchor, השלישיוהכריע ובני ישראל‎
senturionerque, & moderatores 601 ו ג‎
miniſtranter regi in omni negotio ſuarum למספרנם :ךאש, האנורח‎
diſtributionum , quarum quaxgue pPro- PRDNT דראשי האלפים‎
cedebat & redibat de menſe in menſem ושוטריהם המשרתים ארק‎
ommibu menfibus anni diſtributio una- ropori המלר לכל דבר‎
quaque erat vicenum zuaternum mil-
Lum. Docetur, trecenta 4וו‎ millia

1

ו ו ש. fe ut numerarentur. Id quomodo‏
מלמר שאלו ש־לש מא&ןח-ס*מסוֹסתתסס 00 ,פס]מסךמ*4*.111.311181]1]32־2

ducenta octoginta octo millia: adeo \אלף היו כתובים במומניות‎ \ <

של מלכים ולא היו צריכים ar ibi deſidarentur eem wice‏
. . 7 = ביש ם 160644 principibus 11926115 quæ‏ סץ
denuo Scriptura. Px2, 8r, HD ,‏ *1151&8}1]111!־50
י י ב מאור] ] Ex 60 quod ſuo loco‏ .273 ..8
נשתיירו שם יב אלף לנשיאי ישראל הטילן הכתוב'וחזריוכללן*.
ℳ‏ מרבר מיוחר במקומו ' כיצר ותדור נררגותאמר 'ו

<-אית אם ראה הראה בעני אמת" למה נתיחר כאן השם הות

" שלש

< המכחישי, זה את זה כוצר .5 hron. 21 Vf.‏

-הבאדק והוצארץ ‏ חרש
|. \בחדשו לבכל חרשי השנרה ſcripta 616 in ordinibus privatis, qui‏
המחלקורז האחר opus fuiſ- N‏ ססת regibus miniſtrabant;‏

יושמוניםם ‏ ושמונרה . אל

7

luare
lent,]
ſpexeri
ו‎
2
0
00 mn
6ש‎
ל‎
ע‎
ſin ex
ף‎

,
הון
0
ומושון
ח0 ₪
ום
.
ו
מוס
gene‏

.

7
אא
ת
ו

ך
ס
lanc‏
.
א
1
0

ט

ו.

(רע
המנח'ט'

נתוכ אח
"שראל \
אלף והו
אלף ושב
אחך אם
שנה מו
חודת תז
מא ביניו
אלף וק
אלי מל (
השלישון
למסגרם
זדאעי הא
ושטייהם
חמן לכל
חנאה ו
כחרשו לכל
המחלקון
לנד קא
* היו ג
ללכ
י*7`וֹ'ן`לװ\"\?י\־י`
כ חין.
`;שמעזט ,
קם

ר ,

לו

!#/!375

gulare דו₪0‎ ? ! Sam. 1. 13, vovitque di-
660+, Jebova exercituum, fi omnind re-
ſpexerir ad afflittionem ancilla tuæ.
Quare ſpecialiter hic iſtud nomen
adhibetur? Dixit Anna coram D. S.
L. Domine mundi, duos mundos in
tuo mundo creaſti: ſuperiores non
fœtificant vel augeſcunt; inferiores
fœtificant & augeſeunt. ſi אס‎ inferiori-
bus ſum, ſim fœtificans & augefcens;
ſin ex ſuperioribus, in vivis maneam
nec moriar.
6.274- Ex 60 quod ſuo loco non ex-
plicatur, ſed explicatur loco alio, quo-
modo? Gen. 2. 8. Ornaverat autem
plantir Jehova Deur hortum in Edene
ab Oriente, vſ. . Feceratque Jehova
Deus uz germinaret. Audimus Deum
S. L. 0011004116 hominem in horto
Edenis ab Oriente, & in סס‎ 8
omnia eduliorum genera, omniaque
genera pretioſorum fructuum: ſed
non audimus, exſtruxiſſe ex auro,
gemmis ac margaritis papiliones.
ססם וש‎ diſcimus? (Wum ipſe Hi-
ramo Tyri regis inquit, Ezech. 28:
13. In Edene horto Dei eràs, omner la-
Ppider pretioſi operiebant te, Pyropur, to-
Jazius &c. quaſi 11 dixiſſet, fortè vi-
deris tibi primus homo, cui omnem
hanc gloriam comparavi.
§. 275. Ex eo quod etfi ס]‎ ₪-
gatur, in omnibus obtinet. At quare
iſto loco proponitur? quia Scriptu⸗
4צ‎ de eo loquitur quod זט‎ plurimum
exiſtit. Qui? Exod. 22. ץ‎ . Et carnem
ולד‎ agro diſcerptam ne comeditote, Non-
niſi מו‎ agro mihi proponitur; in urbe

- השער הרביעי פרק ג

אמרה חנה לפני הקב'ורה
רבונו של עולם שנו עילמות
ברארת בעולמך העליוניםם
אינם פרים ורבים התחתונים
פרים ורביםאםמן[התחתונים
אני אהיה פרה ורבה ואם מן
< העליונים אני אהיה בחייםם
ולא אמות '
(רער) מדרבר שאינו
מתפרש במקומו ומתפרש
במקום אחר' כיצר ויטע „
אלהיםגן בערן מקרסיויצמה
' אלהים שמענו ששם הב"ה
את הארםם בגן ערן מקדכם
וברא בו כל מעי מאכלוכל
מיני מגד" אבל לא שמענו
ישבנה חופות של זהב ושל
אבנים מובורת ומרגליורק
והיכן שמענו כשהוא אומר
לחידם מלך צורבג'עאלהים
היתהכל אבן יקרהמסוכתך
אודם פטרה כו א"ל שמנת
אדם הראשון אתה שעשיתי
לו את כל הככור הזרק *
(רעה) מדבר שנאמר
במקצרם והומז נוהג בכלל
ומפני מהנאמררבמקום ההוא
מפני שרבר הכתזב בהוורק
ביצר ובשר בשרה מרפרק
dliſcerpta.‏ % 05

Qdiſcerpta unde prohiberur? Loctri-
nam proponendam ſuppeditat Lev.
22. 8. לס‎ Aiſcerptum 6 comedito. Si
ita ſit, quare dicitur agro ? Nonniſi
quia Scripturà de eo loquitur quod
plerumque fit: nam beſtiæ magis
in agro quam in urbe diſcerpi

6. 276. Ex eo quod etfi de 6
dicatur, etiam in compari ſive adjiun-
סו‎ locum habet, qui? Pſal. 97. Vſ. 1
Lux ſuta eſt juſto, & ותל6ס‎ animo Iæ-
titia. Diei nequit, juſtis competere
lucem absque lætitia;, rectisque ani-
mo lætitiam absque סס1ו‎ 2 ſed lucem
juſtis competere, quæ eadem ז1‎ læ-
titia; & lætitiam rectis comperere,
quæ eadem 46 lux. Quando iſtud
ſic æſtimare incipiunt ? Quum res
ipſis ambobus ſimul æqualiter com-
| מחס -

6. 277. Ex eo guod de 006 qui-
dem dicitur, verum hux non pertinet;
ſed compari competit. Quando id huic
attribui incipit ? Quum סס‎ eo in-
diget. Qui ? =סל1‎ 33. 7. Idem
uoque Judæ precatus, amplius dixit
ex audi Jehova vocem Judæ. Attribue
hoc Simeoni: quia ecce Simeon 0ס‎
magis egebat quam Juda. Unde
hoc? Ex Rubene. Quandoquidem
cum Moſes benedixiſſet Rubeni,
ſubſequitur, Idem quoque - [44 ; 1-

quet 6ס‎ Simeoni potius compe-

ers.

הליכות. עולם .

לאז תאכלו אין לו אלגע

| - בשררה בעיר מנין ת'לל

וטרפה לא תאכל'א'כלמה
נאמר בשרה. אלצת דבר
הכתוב \ בהוורז שררך
הבהמות ליטרף כשדה יותר
מבעיר ו |
ע מרבר שנאמר
בזה וה'ה לחבירו כיצר אור
- זרוע לצריק ולישריי לב
שמהה'איאיפשרלומרשיש
לצריקים אור בלא שמחרה
ולשרי לב שמחה בלא אור
אלאע אור. לצדיקים וה'ה
שמחה שמחה לישרים וה'ה.

1 = אור מאימתי רנין אותו בכך

משישתוה לשניהם כאהר *
ירעו). מרבר שנאמר
בזה ואינו ענין לו והוא. עניז
לחבירו מאימתי הו4ת ענין
משיצטרך לו כיצר וזארת.
ליהודה ויאמר שמע יי'קול
יהוררה תנהו עניו לשמעון
שהרי שמעון היה צריך. לו
יותר מיהודה מניץ מראובן.
" כיוו שבירך משה ארז .
ראובן וזאת ליהודה משמע
זאת לשמעון *
In-‏ .278 .6

ו
!
א
ו
א
קו
6
4
Miam‏
.
1
7
0ז

=

ום
7
ול
ת
וס
mum‏
הס
\ את
מוז
ן[ מתו
ו
ף
[ 60
ט
ף
0
%
. ;]װסס
ל
50
, ו

וא תא:

- לה כ

וטופה לא
נמו נק
הכתום |
הנהמות ל'
מנעירו

נהוהה ל

= %- |

עיחה א'א
ל3`ר`ק`ס א
לש ג
לא אור
חה עמת
א מאשת
מט'עתוהל,
7
מהואע ע
לה מא
ך ,
ליח\רה "א
הה- ח
ול" ע
המדו
ל ך
ת
* לשעון
2
0 0

0 כ
..

239 השער הרביעי פרק ג
§. 278. Invenimus in Gemara, (רעח) מצינו בגמרות‎
)0018 hoc 4 eum qui proxmmuum 2 .
ſuum vulnerat: quum etiam ג‎ gene- S n 2.2 מה‎
re ſuo excipiatur? quod הותר מכללו והואז בפרק הגטועונססס‎

אלו נערורע ופ" כך לפו puellæ- Expoſitio talis eſt. Quia‏ א -

per totam Gemaram dicitur, Statue ð« <שבבולעה ו מרא‎ :
immripſum, quod in ipio gravius eſt, שבכוליה גמרא אומר, ק'כ!‎
(hoc vult, Si quis debeatpecuniam & Ode ליה בדרב' מיניה יר'ל‎
Plagas, vapulancto vapulabit, pecu- חייב ממון ומלקות מלקדק‎
ומסת ה‎ ſolvet 2 ſecundum illud, d dovr N ,לקי ממונא‎
Statue מו‎ ipſum, quod altero gravius ל בל השא -כ‎ <

- סם1‎ ( quæ in ipſo gravior eſt.) ſam va e בחבירויש אלו‎

ממון ומלקורת נאמרצם כן. =סוק סמב ס! de vulnerante‏ סוע
: : : : . =ססק Ximum ibi hæ duæ concurrunt‏

ק ₪ ליה בדרבאע מניה pecuniaria mulcta & plaga; di-‏ , את

citur etiam, Statue in ipſum, quod in ליענישו אותו מלקות ולא?‎

יממון כמו gravius eſſet: ideoque multa- O PDDE‏ סק1
bunt eumplagis, non pecunia. uti êèä‏
m Gemara concluditur. Itaque ob- wannn⸗ 5 moxni;‏
ישבן הותד מככללו שמצינו Fciunt, Quid hoc 44 eum quiproxi-‏
חובל שאין לו עונש 9 — ->9 mum ſuum vitiat: quum etiam‏
שהוא ב'ר ”שנךך;נ־וז המלקות nere ſuo excipiatur? Nam reperi-‏
סקם ה mus vitiantem 1196 vulnerantem; cui‏
וכיון שאינו משלם כלל א[ omnind infiigitur pœna: nimi-‏ גונום
