שאין די בריוח. ונותן פסוק
מיותר להפסיק יותר עםם
הריות כדי של4ת ותערבו'
הפרשיות כגון בסוף פרשת.
פנחם רכתיב ויאמר משרק
אל בני ישראלל ככל* אשר
צודה.יי: פסוק. זרה: נכתב
להפסיק בין מדרו = מזבח
דכרניב קמידרל. נדריככט
ונדכותיכם ובין נררי איסור
דכתיב כתריה פרשת: ראשי
המטורז שלא ירמו זה לזה
כמו שמפורש ‏ במקומו ויש

ו
הה
commati‏
res iſta d‏
Vetur cun‏
ום
ת ום
ו
ה 6.1
..
ט
ו 5ותו
greti‏ וק
סם
0!אץ
מו , ז₪
ש
-
%0)1
!
ת
4ו
zarſe‏ 1
%
ere‏ סף
ת
1111\0)?61
י

ש ו

ו

ב

|הנחג
ל

נל
ה הל
אלאו כ
ולא נרכ
רש
עמרר
רש ו
לא נעניה
ש החר

(ש)"י
הת
דמו כדי
לענין י
הפמקו
ש מו
ע ונין
שר ג
מוחר „
חריות כד
הפ\"טןןת |
וכ
0 מ''

לבד;פס*ק :
דנתיף ,
ו(רכךחוּכל
" נתו
ע
ו נו

5 השער הרביעי פרק 1
te. hoc quorſumdicicur? nonnejam פסוקים שאע"ם שיש ביניהם‎
commatis? 50018 factum fuit, quò ð́ʒ— =ר‎
res iſta diſtingueretur סמ,‎ confunde- —2 בכר ובותב‎ E
יבסוף הפסוק שלא יתערב -הק שש retur cum verl- 18. omner‏

Pulor.. Vivor conſervate. Eſt etiam עם של אחרט כנון זבלל‎
ubi nulla omninò memoratarum di-

ſtinctionum opus eſt; ſed ſufficit di- orr R n NXN
ſtinctio accentus Atnahta ut habetur לל‎ 01R זבר הרוגו למה‎
6. כבר נאמר הרנו בראש -חגוינה ..ז‎
6. 30 1. Invenimus occaftoner in הפסוק אלא להפסיק הענין‎
Scripturis locum habere; ſicut inve- ,, , א‎
nimus in Miſna & Exoticis. Exem- בל הסף‎ - NoË
pli gratia . capite Hequentior eſft: יהחיו * ויש שאין צריך שום‎
Quorſum mii Deut-ta-ar- Per pro הנזברות‎ PoeSrD הפסקה‎
Zede ? Occaſione ejus quod ſcriptum דדו לו ררהמס:‎
erat, manur pro manu, ſcripſit etiam n - ODsna
ger pro pede. + כדאיתא בפיק דחגיגה‎
6-- 302-. 126 modon Interdettum שא) מצינו אירי‎ \
04 in generali continetur, Hoc nobis ..
חנסנטגל‎ paſſim eſt, Obinterdictum DE כמקראורת כמו‎
im generali contentum nom vapulant. יבמשנה ובריתא פרק מדובה‎
צול* בהול* למה לי אוואי שוו סק *י”?}??}?וֹ?*”יוּ?*?&%וֹיװוּןװל}?‎
סנ4‎ at ſemel omninò vapulare: alius הכ ם י‎ 4
aſſeverat, neſemel quidem vapulare; ! דכתיב וד ביד כתב נמ‎
quod ecce imterdictum ſpeclale ipfr ? יבהגל‎
וססק!‎ 806 non præſcripſerit legislator. (שב) דין לאו ישבפללות‎
In hoc verò negotio interdicti in ge- ת שש‎ : 1
nere contemti multiplicantur opimio- ל בכל 0 אר»#ש'־ בללו‎ 2
5ס1‎ :: ſed סאת‎ 61 ipſarum omnium אין לוקץ עליו איר תרת'‎
clegantiſſima; non vocari interdi- יהוא דל לקי ה הד4‎
Ktum imgenere contentum, miſiquum מילקא לקי < וא"ר אפילו‎

לא לקי 0 Scriptura uno nomine multa effert.‏
יליה לאו מיוחר - וענין לאו ישבכללות רבו בו הרעות להמחווד
שבכלן דלא מקרי לאו שבכללות אלא ‏ כגון שהוציא הכתוב
זהרבה דבריםם בשם א' כגון לא.תאכלו על הדם ההרשינן משיה
Exem-

הליכות עולם -

Exempli gratia, Levit. 19. 26. Neco-
meditote cum ſanguine: unde pluri-
ma ſubtili indagine eruimus. Vel
etiamſi efferat illa multis nominibus;
modo unum nomen ſortiantur, quod
ipſa omnia complectatur. ut Levit. 23.
14. punis, , ariſtæ & ſpicæ viren-
zer: quo uno nomine comprehen-
duntur. Omnia ejusmedi veniunt
nomine interdicti quod in generali
continetur. Verum ubi nomen unum
non habent, quod ipſa omnia com-
plectitur, non veniunt nomine inter-
dicti in genere contenti; quamvis uno
interdicto comprehendantur. Quem-
admodum iſtud Cod. מנחות‎ ,40 ver-
ba Lev. 2. 11 . Fermentum & mel: ubi
dicitur, Qui offert fermentum & mel
in altari, vapulat fermenti nomine; &
vapulat mellis nomine. 2 ſimilia
omnia.

6- 303. De modo, quo præce-

ptum סק‎ interdiktum, legimus in
יבכיות‎ capite, Quomodo ? 6
D. Levim, Ubicunque reperis præ-
ceptum & interdictum, ſi poſſis u-
* trumque præſtare, bene 61 ; ſin mi-
nus, procedat præceptum, & pellat -מ1‎
terdictum. Et multi mirantur, qui
procederet præceptum quod leve, &
propelleret interdictum quod grave
eſt. Itaque jam cognoſee & intelli-
ge rei rationem. quæ hæc eſt, præce-
ceptum eſſe conditionem in interdi-
Go: quaſi dicas, Ne ſic facias, niſi
hac N. in re. Hic eſt ſermo Sapien-
tum 1. m. quum Exod. 31. 14. legitur,
Profanantium illud quisque omnino

במה ענינים אואפילו הוציא'
בכמה שמות אלא שיש להם
שםם אחד יכלול כולםם כמו
ולחס וקלי וכרמל שכלולי'

בשם אחד כל כה'ג מיקרו
< לאו שבכללות אבל כשאון

להם .שם אחד יבלול אות
כלםאינונקר'לאו שבכללות
ואע'פ שכללן בלאו אחר '
כנון הך דמנחות נבי שאור
ודבשראתמר המעלה שאור
ודבש דאתמר על גבי המזבח
לוקה משוםם שאור ולוקרה
משום רבש וכן כל כה"ג :
(שב) דין אשה דרוחרק
לא תעשרהגרסינן ביבמורת
פרק כיצר אמר ר'לל כלל
מקוםז שאתה מוצא עשרק
ולא תעשה אם אתה יכול<
לקיים את שניהם מוטבואם
לאו יבא עשה וירחרה לא

תעשה ורביכם יתמחו איך
יבא עשה הקל וירחה לא.

תעשה החמור * ועתרה דע.

העשה תנאי הואבלא תעשה
כאלו תאמר דלא תעשרק
כך אלא בדבר פלו' והונת
אמרםם ז'ל מחללירה מורת
morti‏ 2 ; "

if‏ וו
unten |‏
]
1 5וֹמ0וֹ1
ה
Gum:‏
Gemar

beregr

1
0
bet:‏
10
ad‏ וו
ו 100
נפ}מל%} ?
e⸗‏ ו
) 0

מח -

י

ד ף =

ה

--

homin’s

הממס .

וחס
;וֹ?)בס 00
Pro‏ 0
מוס
]
Momo‏
דם
ה=

\ | partioche

-
ף

נמל
נמ?
₪ אד
ולחסוק
07 הו
לא ?נ
חס קם
כלסאעון
ואע ו
מן הו
וונשראי
ודנשראת
לוקח מש
מס
ש
ו
ץ כיצר
קם שו
ולא תעשה
'ם אתי
לא נא /
תעשת ורמ
לא עשה
לקו הת
דגן מו
העשהתנאַו
כאלו חאמי
ל נ

ו

הדֶ השער הרביעי פרק ג

morti fraditor; & Num. 28. 9. 6
autem ſubbuthi bini agni; hæc סמט‎ con-
textu dicta cenſerl. Iſta 61 condi-
tionis ratio, quam ſcripſi. Igitur
dicimus, Præceptum pellit interdi-
Ctum: 06 quo controverſiæ ſunt in
Gemaræ penetralibus, easque aſſcri-
bere gravatus ſum.

- 0.304- Arguendi modus, Pro-
bibitio complectenr, & Prohibitio ſuper-
uddene. differentia inter eas ita ſe ha-
bet: quod prohibitio complectens
vocetur, quum prohibitio poſterior
mihil addit prohlbitioni priori; ſed
auget prohibitiones ratione hominis,
6 rebus aliis. Ex. gratia, morticinum
in die expiationis: ubi non progre-
ditur (legislator) 44 ipſum prohi-
bendum, niſi quoad eflſum; & 6
reſpectu jam antea erat prohibitum,
quà morticinum. Deprehenditur,
nihil 61 addere prohibitionem poſte-
riorem; ſed augere prohibitiones
hominis reſpectu, ut ipſi omnibus
Omninè cibis interdicat. Unde 4-
cimus, Quandoquidem contingit ut
die expiationis interdicatur reliquis
cibis propter rationem iſtius diei;
cum 115 etiam morticinum Deus com-
Plectitur, ut ejus nomine reus fiat
homo פס‎ diem expiationis. At pro-
סמופות‎ addens eſt, quæ addit prio-
ris prohibitionis ſubjecto aliquid, quod
in eo licitum erat. Exempli Zratia:
Particula adipis ipſius contecrari,
uam edere non licet adipis nomine;
08 licita eſt, quæ Altiffimo in altari

יומת. וביוםס השברת שני
בבשיםם בדיבור אהדנאמרו

והוא ענין התנאי שכתבת' -

הילכך אמרינן רהי עשרה
לל4ט תעשרה ויש בזר]
חלוקור בחררי הגמרצע
ונלאתי לכותבן *
( שר) ריןאיסור כולל
ואיסור מוסיף - * ההפרש
שיש ביניה' הוא כך ראיסר
בולל קרי היכאדאין האיסו.
האחרון מוסיף עלהאיסור
הראשון כלום אבל מרבדק
איסורי" על האדם מדברים
אחרים כגון ** נבלה בי"דה
שלא בא: לאוסררה אלאל
באכילרה ובאכילרת בבר
אסורה משום נבלה נמצגע
שלא הופיף עלירה איסור
האחרון כלום אבל" ריבה
איסורי] על האדכםלאוכרו
בכל" ה4פוכלין שבעולכםס
ואמרינן מנר דחיילד ירק
ליאסר בשאר אוכליןמשום
יה. כולל נמי ארז הנבלרה
עמהם להתחייב בה משום
ייה ואיסור מוסיף הוגצת
usque in alia‏ כך linea ad‏ 1;:8:7 4
גנבולה *% 64 וחוס Ed.‏
kKkKk oflera-‏

3

258 | הליכות עולם‎
offeratur: : 6 particula ſi 6גת‎ reſi- דמוסיף על נושא האסור‎
dua (ideſt, ultra tempus ſervetur,) הראשון דבר שהיה מותר‎
ipſi prohibitio additur reſpectu ejus . 29 2 .
cui offerri poterat, & rejectane At aAd בו כגון חתיכת חלב‎
adolendum. Hic dicimus, Quia הקרש ראסור לאכלו משום מו‎
illam cadit hec conditio, reſdua חלב ומותר לנכוה למזבה‎
ſit ratione Alti ם1 ; 1תו‎ ipſam etiam י" עורוי וה‎
cadit 6ש‎ 2 ſit reſpectu hominis 7 נעשה נותר נוסף‎
eam edentis: 2090 ut reus fiat cum למי שהיה מותר לו ונפס‎
adipis; vum reſidui nomine. להקטר' הכא אמרינן מתוך‎
.5 Deniqchie oega שחל עליו שם נותר אצלל‎
=הובטוום‎ , Loquitur lex םתוק‎ - , ,
rum ese, i,. Nonnemo eſt, זטס‎ pro- 9 „ בבוה חכ עליו‎
batur, Legem סט‎ phraſibus fliorum אצט האדםם האוכלו‎
hominis, ססם‎ 5 ſubtihter expone- להתחייב משום חלב ומשום‎
6ז‎ 1”69611&01116'3 - 21016 verò eſt, cui | : נותר‎
₪10 improbatur: ſed nos ſubtiliter 2 : 7
repetitiones exponere. Atque con- (שה).: רי] דברה תורה‎ ,
ſiderandum 2000000 quod D. Si- לשון בני אדכם איכנת‎
meonis ſit, cui probatur, legem % en n כלשון‎
Kraſibus humanis, & ipſe idem מאן ראיית ליה דברה תו" -ם₪‎
tilem indaginem adhibeat : capite ב לשך? בני אדםם ולצת‎
Haæc שום‎ ad locum Exod. 27 .ךרשש הכפולורת ואיכצת‎
auxiliando auxikale: um eo, & Heu⸗ מאן 'ךלית ליה הכ והרשינן‎
ter. 22. 4- erigendo eriger. Ita dicit „ "-
הכפולורת ' ויש לרקרק‎

Doct. Juda, ilum quum ait, Legem
דר'ש הוא דאית ליה דברה + לה‎ =

uti phraſibus Kliorum hominis; 04‏
תוררז כלשון בני אדב] Præcisè intelligere, quum. demon-‏
:;,\צןך;; בפרם in-‏ הפסם) eſſe‏ מסם ex texta,‏ אה1
ואיהן מ ר \ פול asine attendendum ad repetitiones.‏
אלו מציאות גבי עזוב תעזוב mutuando mutuabis ei:‏ 8 .6 ₪612680
והקכם תקיס6 כך אומר ריי ; emarrat D. Simeon‏ ;%םװ;?#מ?וֹצ ?};?וּ%
Lint 1 8; tates „, nec ali velit „tum — n —2 pde‏
כלשון:בני אדם ה'ינו רוקא בשיש הוכחוה בפסוק של:ת לררוש
הכפולורת כגון העבט תעביטנו דלא דריש ליה ר"ש יש לו ואעו
רוצה להתפרגס ונוקקץ לו רהאג כתיב די מחסוחו כראית+ל

-

omt‏ ו
eece ſeg‏
[ המוון .
8
שום
repe‏ 2
סט

—

1

שו

וקס
-
1
| ח0
2
ום
ווס
₪0
0

2
[
1
1

&8}\[[']\11

י
הו
0

ו
הואט
מו כ
הקרשו
הלכ \₪
נעשהני
ש עז
לתקר
של ל
נגוה ול
אוד ה
להתחיית
נותר ;

ש
כלשן |
מן א
לז נ
1
ל דלת
הנפולורן
"רש הא
תח 2
וח גס
אל מטיאן
ל קד
כלשט יש

| תנו

ל- להחפ
1

ג השער החמישי פרק א

ipſi omnem curam adhibeant: nam התםם אכל כשאין הוכחה‎

. סססס‎ ſequitur, quantum ſatis eſt indi- סי י‎ .
gentiæ ejus; quemadmodum 6וו1‎ vi- מתוך הכרזוב דרשינן ה‎

4616 eſt. 960 quum אס‎ Scriptura id הכפולות ולא אמרינן רברה‎
oſtendi nequit, ſubtiliter acendimus ; הורה כלשון בני אדבם‎
4 repetitiones;, ה‎ 6 dicimus legem
ſecundum ſermonem flliorum hominis. (*)‏ ננוכ

TRACTATUIS v. ישימחה השער‎

De modis decidendi: quem di- בררכי רהפסק וחלקתיו‎
viſi in tria capita. לשלשה פרקים‎
Caput primum, ſecundum quem ( Miſ- עפרק = הר+מון לו סי סן סתכסוס‎
nici Doctoribus ſtatuatur contra: 1ppidpn סכס כסותו ננל ככ‎
ſuum diſſentientem.
Caput ſecundum, Emiliter 7 de Ge- ספרת ססנו כחו כן כפפוכסיס. מסן‎
maricir, ſecundum quem ſtatuatur הוכפ? כוופיס כנגל כר פוונפיס:‎
contra ſuum adver ſarium.
Caput tertium, continet notiſmar regu- ססלוסו כלניס ידועיס בפסקי‎ קרפפ‎
lar de conſtitutionum in omnibus ſer- : סלכות סוורות ככ! ועריכות‎
vatarum Gordinatarum 000

הפרק הראשון יס ש- ל
i 6.06* 3‏ י
| ; ל ירובין cap. Quem e-‏ ערוב" gimus in‏
(שו) גרס 3 3 .1 dueunt, Refert D. Iacob filius‏
: פרק""מ -14 dixiſſe D. Iohannem,‏ , 10
שהוציאוהו אר יעקב בר ſidentibus Doct. Meiro & D. Iuda,‏

אידי א יוחנן רמ ורבי Do-‏ ; מגסט? ,כ1 ſtatuitur ſecundum‏
Ctore‏ השהל Kk‏ ,

erum opinariin n. ad K. El.

*) 1116 mihi notandum eſt, male Cl. Ritmey
IV. nam multo labore &

*Panzi ,מפתח הגמרא‎ deeſſe IV. Cap. Tr. ך‎
ſtudio inveni eum hic p. 15 3- & ined. KR. Schelomoh יבין שמועה ה‎

ed. Ven. fol. 3 3. COl. 2. recte citari- ſed per errorem 2 KR. Ioſe Cap.
IV. huic 3- immixtum eſſe conf. 1- & incipe Cap. IV. cum
6.290- vide notas יבין שמוערה תו‎ fol. dicto .ב‎ 001 2 &ex
זט סס‎ & re ipſa videbis meam Criticam hic veram & Ritmeyeri fal-
ſam eſſe. בפרק "* בכל מערבין‎ "

הליבות עולס 26

Gore ]04 & D. 7000 ſtatuitur ſecun-
dum 12. joſen. Neque necefle eſt
addere, Doctore Meiro & Doct. [0-
ſe diſſidentihus „ ſecundum Docto-
rem Joſen ſtatui: etenim cum מוגן‎
Doct, Iudæ locum obunere nequeat,
num de loco Doct. Ioſis quæritur?
Cæterum ratio, quare ſecundum D.
Meirum non ſtatuatur „ 101 מו‎
ם עירובי.‎ verbis proponitur. Dixit

Doc. Aha, manifeſtum ac notum eſt

oram 60- סטף‎ loquuto mundus ex-
וה‎ , meminem ſeculo Doctoris Meiri
פוס‎ fimilem fuiffe: quare erge ex
ejus ſententia conſtitutionem non de-

Aniverunt * Qnia ipſius ſocii 4000005
mentis intentionem non pertigerunt:

quum mundum immundum, & im-
mundum mundum prenunciaret;
idque audacter defenderet, &c. Ve-
rumtamen cap. Quamvis בתובות חו‎
Denes. nos ſtatutum eſt, conſtitutio-
nem ſecundum D. M.in ejus deciſio-
פמפו‎ obtinere: ſenſus 615 , in deci-
fionibus fweaggravationibus, quum
ipſa legis verba aggravat per decifi-
תמס ס‎ itaque præcisè in deciſionibus

ipfius Cnon verò⁹ ת‎ ob injurias
corporales. Dixit Magiſter Aſe, Nos

etiam dicemus, D. Ioſe, & D. Smeo-
סת.‎ difſentientibus ſecundum D. 10-
ſen .-וומס‎ nam Doctor Iohannes
inquit, Doctore Iuda & D. Simeone,
ſecundum Iudam ſtatutur: quum
itaque D. 1110 locum non obtineat.
an 06 loco D. Ioſes quæſtio eſt?
Summa ſermonis eſt, potius ſecun-
dum D. Ioſen ſtatui, quam ejus =ס!‎

יתודה הלכה ברבי *הודה'
רבִי יְהוְדה ורְבי יוסי הלבה
כרדגי | זוסי ןאו'וֹ , צװל ,ךו\אַו}מ

ור יוםי-שהלכיהיכרבי יוסי.

מבעיצת * והטעםם שאין
הלברז בֶּר'מ אמרו שם
בעירוביןא'ר אחאגלוי וידוע
לפני מ"ש והיה העולםם

שא בדורו של" ר' מאיר

במותו ומפני מה לא קבעו
הלכה כמותך מפני של4ע
עמדו. חבירו על. סוף דעתו
שהיהאומר על מהור ממנת
ועל ממא מהור ומראה לו
בנים וכ אך בפרק. אף על
פיבכתובות ק'ל הלבֶה כר'מ
בנזירותיו פיגזירר וחומרות
שהו4א מחמיר על דברי
תורה ע'י גוירה. ודוקנת
בזירותיו אבל קנכותיו לא"
אמר רב אשי אף אנו נאמר
ר' סי ור"ש הלכה בר' סי
דאמר רבי יוחנן רבי *הורה
זריש הלכרה כר יהודרק
ובמקום .ר יהוּרָה .. לִיִתִיה
במקוכם רבי יוסי. מיבעי4?
* *גיל
ל

cium, ום‎
ו‎
fmnitur, q
6
ה‎
Simeon!
ſolyet. iti
ההה‎
ש‎ A.
ו‎
ו‎

₪ א |.

5 1
אם , 0
00 חסת

הת |

ה

- | [

ם 100
allen‏ ג
Kionbis;‏
וחו etumſi‏
ל
ל
/ ת
ſtzt‏ 1
י
ו , ץ
; 98
liti‏ ל

מח .

ו

/ ;סץבװוֹךם

סיןט]סץ}חװאַ .

;חסצמ\י -

-

יפורה
דני יתו
. י
וש
החש
מא
הוכה
מזירני
י נ
ו
כמותו ו
הלכהוּ
עמרו ה
טלהא
ל מ
כנים וכ
פ נכתן
נמירות
שא
חו"ה !
חתו
אמר ה
י סיו
דאמרף
רש ה
װמקרם

נקס

=אא -

mæi &familia Hillelis, ſecundum Hil-
lelis familiam ſtatuitur. Dicitur cap. r. :
| גטל) . ערובים‎ 86 cauſa meruerunt מפני מה זנו בה לקמע‎

26 השער החמישי פרק א

cium ; הסו מסת‎ ejus ſocios: 1090006 כללא ־ךמילהא הלכה כרבי‎
:1(0&»10]611מצם&מאָ1%6ףוֹטם}60;[1%1‎ de- זוםי מהבירו ולא מחב'ריו‎
ſnitur, quia ejus obſervatio pro 1pſo -
facit, id eſt ratio ejus ab ipſo ſtat. At 2 װכך נקבעה הלכה‎
quæſitum fnit, quid ſi D. Meir & D. יוסי משוםם רגנמקו עמו‎
פ" מעמו עמו .* ואיבעינת &111%) &?613.`מ1`0&%[ר01 1ל1`15[' 2ימססתוֹאָ}‎
olvet. itaque ſecundum illius verba. השלל‎ . +--
ſtatuitur, qui inter ambos rem aggra- Pn להן רם װש מאי.‎
Vat. Si Doctor Eliezer & D. loſua ה*לכן הלכה כדברי ה‎
%}1”6}1:!'211: . המחמיר בשניהם ' רבי 511[%2613111 ,פ]ןן;מ}%מט%]‎
tatuitur; 41 Doct. Ioſua .„C(I12- - והוסוי= * *ר=יוויי‎
maliel, ſecundum D. Gamalielem ſta- אלןעז" מי יהושע הלכה‎
tuitur. Secundum D. Akibam כר' אליעזר * רבי יהושע -סם‎
tius, quam fecundum פטן6‎ ſocium; ור'ג הלכה בריג * הלברק‎
מסת‎ ſocios ſtatuitur. Secundum D. ור ט ת..‎
HEliezerem ו ס140‎ filium ubique ſtatui- N onn Rany 2H
tur: quia Miſna ſive doctrina D. Elie- מחביריו הלכה כר' אליעזר‎

zeris 1ת‎ Iacobi pauca quidem: ſed וע'קכ בכל מקום דמשנת‎ 12
4 dubio immunis eſt. Secundum . ו‎
verba allevantis, ſtatuitur ו בן יעקב קב נק - מומסס מו‎
ſtionibus; ſimiliterque in luctu; quin הלב כרברי המקל בערוב'ן‎
etiam ſi unus 1116 cum multis diſceptet. וכן באבל ואפילו יחיד אצל‎
Si Ribbi & D. Eliezer diſſideant, pro ירות + ררו ר' אלוי‎
Ribbiſtatuitur, ₪ Ribbi & D. loſe, רבים* רבי ור' אלישרהלבה‎
ſtatuitur pro Ribbi; Ribbi & D. כר' רבי ורייוסי הלכה כר'‎
Iuda, ſtatuitur pro Ribbi. Summa רבי ור ויהודה הלכה כר:‎
Ermoni כללא דמילתא הלבה כרבו =18 סע י‎
tur, quam pro 5טן6‎ ſocio; סת‎ 5 .
10018 : ita nec ſecundum ipſum ſta- 1) כ'הביס ולא‎
tuitur, ת‎ illi cum patre ſuo non conve- 5. R אין הלכת כמותו‎
viat. Si diſſentiant familia Scham- עם אביו י ב"ש וב"ה הלכה‎

*וב'ה * ואמר בפ'ק דערובין

הלבה במות] מפני שהם 5 ſecundum‏ סם , 11111615 familiares‏
-4 11 גוטכ) ? definiretur conſtitutio‏

lebant injuria affecti. Sed Magiſter נוחז ועלובין ורב עמרבם‎

Amram illuſtris decidit, in ſex rebus כבה‎ * -
: - %% 3 ſecun-

262

ſecundum familiam Schammzi ſta-
tui. Duæ ſunt ברכור מו‎ 6. 6
verba. Aſſeclæ Schammæi ajunt;,
Mundant domum, poſteaque manus
abluunt; at familia Hillelis inquit,
Abluunt manus, & poſtea domum
mundant. altera 61 Qui comedit,
ſed non benedixit, huic familia
Schammæi præcipit, ut ad locum
ſuum redeat 46 benedicat; ; 6 Hillelis
aſſeclæ exigunt, ut 0 loco ubi recor-
datur, benedicat. Atque 4 de re
narratur. duo quidam erant diſcipu-
11 , quorum unus faciebat ſecundum
Schammæzi familiam per errorem;
alter faciebat ſecundum Hillelis fami-
liam deſtinato animo: poſtea hunc
devoravit leo. hinc diſce, Qui ſecun-
dum familiam Schammæi facit, ecce
is induſtrius eſt, & mercede donatur.
Tres verò occurrunt מו‎ Qâ,
capite Hyacinthus. Lodicem quoad
eniculamentum familia Schammæi
abſolvit, 26 Hilielis familia obligat.
Alia eſt, Quot fila peniculamento -מ1‎
dit? Familia chammæi inquit, qua-
tuor fila; at familia Hillelis inquit,
cria. Tertia eſt, Quantum erit filo-
rum contextus? Familia Schammæi
inquit, quatuor digitorum; at Hille-
lis familia inquit, trium. Una denique
occurrit מוכדה מו‎ , Tugurium quod
non capit hominis caput, majoremque
ejus partem cum menſa, familia
Schammæi rejectaneum judicat; 6
Hillelis familiares idoneum cenſent.
In his ſex rebus conſtitutionem ſe-
cundum Schammæi familiam defi-

הליכות עולם

גאון פסק בו' דברים דהלכה
כבית שמאי * ב' בברכורת
פרק אלו דבריםם בש 4ת
מכבדין ארז הביתת ואח'כ
נוטלין לידיםם ' ובה'גת
נוטלין לירים ואח'כ מכבדין
את הבית ואירך מי שאכל
ולות בירך בש':ת יחזור
למקומו ויברך ובה'א יברך
במקום שנזכר ואיתמר עלה
הנהו תרי תלמידי הד עבר

כב"ש בשוגג וחר עבר ככ'ה

במזיר ואכלי" ארירה ש"מ

4 העושה כב'ש הרי זה זריז

ונשכר ' וגי במנחות פרק
התכלת סדין בציצית בית
שמאי פומריםם ובית הלל
מחייבין ואירך כמה חומין

או ארבעה חוטין ובית הלל

| = או' שלשה ואירך כמה תהא
= משולשת בש'א ד' ובה'גת
< ג' וא'בסוכה סוכה שאינרק
מחזקת ראשו ורובו ושלחנו
| בית שמאי פוסליםם וב'רק
מכשירין באלו הו' דברי"
< פסקו הלכוה כב"ש ' 2 —
| מקוםם ששנה רשב'ג | ב
| במשנתינו הלכדה כמותו
זמטות

לת
noltra doc‏
ſelis, ſecl‏
ו מוח
)\9}01[8)'101
0 וס

guoc 8
ה‎
1
₪.5
ד‎
lo 0ס‎
סמסד‎ |
וע‎ recit
natoris aAli

01006 ו‎
סו1ס‎ |
Preceper⸗
Pretium il
OcCüttN
ל‎
וש‎
regelerin
rum 16
labeo: ſl
ſtes & Pre
ſt Ar de
0 eifa
iettes ele
ו מוד‎
ף‎
tunt Mar
מס‎
ף‎
- מ‎

אונמקג
כנית שא
פוק אלו

\ מכנרין א

נטיין ל
נטלן לר
את הנית \
וא ניוך
לממו ו'ק
נמקס נ
הגחו ת' ו
כג'? מטוגן
נמיו ואכ
העושה כ
שו * ו

התגלת כד

שא פס
מחװבוּז א'ו
חא נתן ע
א' א"כעה ח

. * וא
| משלקת נו

א בסמה

] מחזקת "א
| לת שא (
| גלרן כא

הלכה

ם עה

4
תי

| ה

ושם

7 השער החמישי פרק א

niunt. Ubicunque aliquid מ1‎ Miſna
noſtra docet D. Simeon hlius Gama-
lielis, ſecundum eum ſtatuitur; præ-
terquam מו‎ ſponſore, venatore;
probatione ſequente. De ſponſore
in Bava poſtrema, capite 10. Mu-
tuans proximo ſuo ſponſoris inter-
ventu, primò 3 ſponſore מסת‎ exiget.
quod ſi dixerit, 4 conditione ג זט‎
quocunque lubeat, exigam tum
ג‎ ſponſore ſolutionem petere licet:
64 D. S. f. G. inquit, Quum fſunt
mutuato facultates; 876 hoc, ſive il-
ס!‎ modo, àſponſore non exiget. 0
venatore ג'סין מ1‎ , capite Quem cor-
ripit, recitat D. S. f. G. exemplum ve-
natoris alicujus, qui uxori ſuæ dixe-
rat, מס‎ tibi repudii libellum 64 con-
ditione ut mihi ſtolam meam tradas:
cujusque ſtola cum deperdita eſſet,
præceperant ſapientesl. m. ut ipſus
pretium 111 traderet. Probario ſequen⸗
occurritin Sanhedrin, cap. Iudicia pe-
cuniaria. Dixerint ei, adduc teſtes;
reſponderit, teſtes non habeo; itaque
regeſferint, affer probationem; ite-
rum reſponderit, probationem non
habeo: ſi hic progreſſu temporis te-
ſtes & probationem inveniat, fruſtra
eſt. At Doctor Simeon f. G. ait, Quid
ergo ei faciemus, qui ignorabat ſibi
teſtes eſſe, & ignorabat ſe probatio-
nem habere ? Verumtamen ſunt
Gemarici Doctores, qui non admit-
tunt iſtam regulam .כ1‎ S. f. D. ut de-
monſtratur Cod. 46 idololatria cap-
ultimo. Dicebat Kaba, mos obti-

ſecundum D. S. f. G, quandoqui-‏ וס

חוץ מערב וצירן וראירק
אחרונה ערב בבתרגת פ"

המלוה ארז חכרו עי ערב %

לא יפרע מן הערב תחלרה
ואס אמר ע"מ שאפרע ממי
שארצרה יפרע מן הערב
רשב'ג אומר אכז יש נכסי"
ללוה בין כך ובין כך לזת
יפרע מהערב- וצירן בגיטין
פרק מי שאחזו אמר רשב'ג
מעשרק בצירן א' שאמר
לאשתו הרי זה גיטיך ע'מ
שתתני לי איצטליתי ואבדה
איצטליתו אחו'לד תתן לו
דמירה וראירה אהרונרק
בסנהדרין פ דיני ממונור]
אמרו לו הבא עדיכם ואמר
אין לי עדים אמרו לו הבא
ראיה ואמר אין לי ראירק
לאחר זמן מצא ערים ומצא
ראיה הרי זה אינו כלונ)'
רשב"ג אומר מה נעשה לוה
של4ת הירה יורע שיש לו
ערים ולנא היה יורע שיש
לו ראיה < ואיכא אמוראי
דלית ‏ להו האי כללות
דרשב'ג כדמוכח בע'א פרי
בתרא אמר רבנת הלכרה
כרשב'ג הואיל ותנן סתמא
dem‏

264

dem abſolutè legimus ſecundum

ipſius ſententiam. hinc diſcimus, Ecce

absque eo eſſet, nequaquam pro 0
ſtatueretur. Hujusmodi quid diſci-
mus capite, Junt haredes. 164 etiam
ſcripſit D. M. 6 M. i. m. in ſuis expo-
ſitionibus. Nec etiam ſecundum D.
S.f. G. in diſcerptis ſtatuitur.
G. 307. Secundum Doctorem Elie-
zerem non ſtatuitur, quia rejectaneus
factus eſt, (id eſt, excommunicatus.)
Quid rejectaneus ſignificat ? quod
eum devoverint propter factum ſatis

notum 8 capite, Aurum. Ita quidem

expoſuit D. 5, [ . 1. m. at in addita-
mentis contra eum objiciunt multa.
quorum unum 61 : non convenire
ut in illo vox excommunicationis
memoretur; quia ipſo facti tempore
nihil dictum ſit, quam devoverunt eum.
Itaque eo modo, quo autor Aruchi,
expoſuerunt, per rejeétaneum ſive ex-
communicatum ipſos declarare voluiſ-
ſe, 5 diſcipulis fuiſſe familiæ Scham-
mæi. Et quamvis Doctor Eliezer 8
diſcipulis D. Johannis f. Zachæi 5
(utilegere eſt c. 2. אכות‎ ( & Domi-
nus Johannes f. Zachæi & diſcipulis fa-
miliæ Hillelis eſſet (uti habetur capite,
ſunt hæreder;) nihilominus Gema-
ra pro certo habet, eum מו‎ omnibus
dictis ſuis ג‎ familia Schammæi ſtare.
Itaque ſecundum ipfum non ſtatui-
tur ullib?; præterquam ubi in )26-
mara manifeſtè exprimitur, conſtitu-
tionem ſecundum ipſum decidi. Ex-
empli gratia initio נדה‎ , inquit -סם‎
tor Eliezer, Quatuor mulieribus
ſufficit earum tempus: aliaq; ibidem.

הליכות עולם

כוותירה משמע הא בלאו
הכילאיוכןמשמע פרק יש
נוחלין וכן כתב הרמבכם
ז"ל בפירושיו - ואין הלכה
כרשכ"ג בטרפות :
(שו) איןהלכהה כרבי
אליעזר משום דשמותי הוא
פ" שמותי ברכוהו במעשה
הירוע בפרק הזהב ' כך
פרש"י ז'ל ובתוספות הקשו
עליו טובא וחדא מנייהר היא.
דאין ראוי להזכיר עליו
לשון שמת' דבשעת מעשה
לא אמר אלא בירכוהו ולכך
פ"יהבם כבעל* הערוך
רשמותי ר"ל מתלמירי ב'ש

מתלמידי דר' יוחנן בן זכאי
הוה כראית₪4 בפרק שני
ראבות ורבן יוחנן בן זכאי
מתלמידי ב'ה הוה כראיתא

פרק יש נוחלין אפ'ה קיםם

ליה לגמרא רבכלז רבריו
קאי ככש ולכך א הלכה
כמותג בל" מקוםם זולתי
במקוםם שמפרש בהדיגת
ד' נשיםם דיין שעהן. וזולתן
.308 .6 .

Arium d
ſuis, Ac.
eundum
cundum
0000 1
ת‎
הותו מס‎
tur ל‎
י‎
rdid guo⸗
2gensnon
ſed ex ſe
homo 8
0 non in
ה‎

=

hoc ino [
16

ף וו

ה=

ג

אא -

den
את .
600
)&ו \\;}שפ

וה
הנילא'ו
מחלין וכ
ושיו
נש נ
ש
אליטרמי
ג' מתי
ה'דוע כ
נרשיול
ליונו
ש
לשון ה
לאאמר \
לו=
רמתיר
אף ל
מתלמדי |
הו כראיו
ראנות ור
מהלמ'ךדב
'ש0
ה למ
י
תי כה
ננקם .
נבמךאשה
ה
קלסר

/
00

- השער החמישי פרק א

H. 308. Ubicunque in Miſna do-
cet Doctor Jehuda quæ ad miſtiones
pertinent, ſecundum eum ſtatuitur:
Præcisè ubi 6 miſtionibus ; non
verò de ſepimentis. Legimusenim,
atrium difruptum ג‎ duabus plagis
ſuis, &c. nam iſtic non ſtatuitur ſe-
cundum Doctorem Iudam: ſed ſe-
cundum ſuum adverſarium. Con-
ſtitutio hac in re obtinet ſecundum
D. Simeonem, ſc. ס6 םז‎ quod homo
non intendit, liberum eſſe; at ſtatui-
tur ſecundum Doctorem judam מ1‎
facto, quo in ſe opus non eſt. Por-
rò id quod מסת‎ intenditur eſt, quum
agens non intendit iſtud opus facere;
ſed ex 46 id ipſum fit. Ut ubi trahit
homo lectum, ſedem, ſcamnum, mo-
do non intendat facere foſſulam. ז3‎
factum quo in fe opus מסת‎ eſt: quum
agens ipſum factum intendit; ſed
hoc ipſo facto opus non habet, verum
illo. Ut qui ignitam prunam extin-

guit, quum מסת‎ intendit carbonem

ſicere מו‎ Sabbatho : 160 damnum
avertere.

ח ספאס
-309 .9

Doctore Johanne 01‏ & סס.
dentibus, ſecundum D. Johan-‏
nnem ſtatuitur; Samuele & Do-‏
ſtore ohanne, ſecundum D. Iohan-‏
nem ſtatuitur; Doctore Iohanne &‏
Hizkia, ſecundum Hizklam quia Ma-‏

(שח) כל מקום ששנה
רבי יהודה בערובין הלכרק
כמותו ורוקא בערובין אבל
לא במחיצורת רתנן חצר
שנפרצה: משתי רוחותירה
וכ דאין הלכה שםם כרבי
והוררהאלא כבר פלוגתיה*
הלכה כר"ש בדבר שאינו
מתכווין שמותר והלכרק
כרבי יהוררד במלאכרק
שאינה צריכה לגופה ודבר
שאינו | מתכוין הו3 רבר
שאינר מכוין לעשות אותה
מלאכה אלא ממולה! הוגת

נעשיר1 כגון גורר אדם)

ממה כסא וספסל ובלכד
שלא יתבוין לעשות חַריץִי
והמלאכה שאינה. צריכרה
לגופרה ‏ מתכוין לאותרק
מלאכה אבל" אינו צריך
לנוף אותה מלאכה אלא
לריא כנון המכבה נחלרז
של אש שלא נתבון לעשות

8 בשברת אלא לסלק |

ההזק :
הפרק שני
3שם) רב ורבי יוחנן
| הלכהכרבי
יוחנן * שמואל" ורבי יוחנן
Ziſter‏ ..

: הליכות עולם 16
יהלכה כר 'וחנן < ר' יוחנן
| וחזקיה הלכה בחזקיה משום

giſter 170080415 Iohannis fuit: 190-
Ctore Lohanne & D. Ianæo, ſecun-
dum D. Ianæum ſtatuitur, quia Do-
Ctoris Iohannis Magiſter ſimiliter fuit:
D. Johanne & D. Eleazaro’„fecun-
dum D. Johannem ſtatuitur, Magi-
ſtro Houna „& Rabo, ſecundum
Kabum ſtatultur; Magiſtro Houna,
& Magiſtro Hasda, ſecundum Ma-
Ziſtrum Hounam, quia præceptor
Magiſtri Hasdæ fuit. Magiſtro- Aſe
&Mag. Cahana, ſecundum Magi-

ſtrum Cahanam ſtatuitur, Magiſtro

Houna & M. Nahmane, ſecundum
Magiſtrum Nahmanem ſtatuitur in
forenſibus; & ſecundum M. Hounam
in ceremonialibus interdictis: fimi-

iter M. Nahmane & M. Schaſato 011

ſentientibus, ſecundum Magiſtrum
Schaſatum ſtatuitur in interdictis ce-
remonialibus; atſecundum M. Nah-
manem in forenſibus-: Rabo & M.
Hounæz, ſecundum Kabum ſtatuitur;
Samuele & M. Ada flio Ahabæ, ſe-
eundum Samuelem, Mag. Aſe & Kab-
Ina, ſecundum M. Aſen ſtaſtuitur.
6. 310. Ubicunque מו‎ diverſas
partes abeunt Rabus. & Samuel, ſe-
cundum Rabum מו‎ interdictis cere-
monialibus, ſecundum Samuelem in

ודרבו דר ווהנן הוה ר' יוחנן
ור ינאי הלכ כר' ינאי משום
דרבו ודר' ייוחנן ג"כהוה *
ריוחנן ור'אַלעזר הלבה בר'

יברב * ירב הונצת ורב וחסדא
הלברק כרב ‏ הונצק דרבו
דרב חסרא הוה." \ רב אשי
ורב בהנא הלכה ברכ כהנ'
ורב הונא ורב נחמ] הלכה
יכרב נחמן בריני וכרב הונא

ששחת: הלכה יכרב ‏ ששרת
באיסורי וברב = נחמן בדיני
ירב ורב הונ הלכה ברב"
שמואל" ורב אדצאא |בר
-אהבה הלכה בשמואל.- רב

- אשי ורביננק הלכרז ברב
אשי 8

('ש*) בל הובא דפלוגי
ידב ושמואל" הלכה כרב

יבאיסורי י*וּ?'כשכ;2וֹי3`אַ;*;־`־`י` בדיני ſtatuitur: exceptis tribus,‏ פסו סצס

quæ 40 interdictum pertinent, & ſe-

ילבר מתלת דאינון איסור+ת

cundum Samuelem ſtatuuntur. Nam „ יוהלכה כשמואל דאמראכ‎

Abæus inquit capite, 0 accendunt?
1- erant omnia præceptoris opera⸗⸗ 2 :
: : Samuelis ſente = דמר עבוד כרב לבד מתלת‎
Bus exceptis, quæ אס‎ Samuelis ſenten- דעביר כשמואל - מרלובו,‎
tia faciebat. I. Accendunt ücername. 2R⸗ 2 .

ut 62 faceret ſecundum-KRabum tri-

בפרק במהמהליקין בלימילי

2

באיסורי וכן ירב ‏ נחמן ורב

]

: חח
ע
mentum‏

elt, non

סקם
חס ;;
ה
ש
qus‏ מסי
ſtat‏ סתנ1
1 1 ]
ר
ſi‏ תסח
S‏ 10818
Hounæ,‏
deit, ſecu⸗‏
Relchlal‏
mente D.‏
excepts‏
א וום
4 , וא
Exuit: &‏
ו
מופסתתגת.
ר
ו.
ד
י
2
] אאז
א

ו
Doc‏ %*
- ]7!683
שום

0 א

dor‏ ל

הלנה 2
הה
לינו דר
ור עאיה
דונו דר
יתור
ל'ר
כוני וג
חלכה (
דר חס
ודכ כהוא
ת חו
כוג תן
סר ו
שות ה
באסור" \

\ סנח
| שא

אדגה הל

א ויו
א .

..

1וקמו

הפש
לה
ע

לל ס%ע 5ומשו =הש.
Incerna, ſenſus 616 . 6 lege‏

Præcepta. 2. Deſumunt penicula-
mentum de veſte in veſtem ſenſus

eſt, non valere hoc argumentum,

ſcriptum eſſe Num. 15. 38. & faci-

ent, non verò ex eo quod factum ט‎

ubiſecundum D. Samuelem ſtatuitur:
& 3. in tractione. Seire autem con-
venit, quod cum dicimus ſecundum
סמו1‎ ſtatui in forenſibus; & ſecundu
Ilum in interdictis ceremenialibus;

Præcisè hoc intelligatur repectu ad-
verſarii ſul: ut 06 Rabo reſpectu Sa-

muelis; & M. Nahmane reſpectu M.

diiſt-‏ סוו ahis: ſed ſi ab‏ & אפטסת

deat, ſecus efle. Ubi 1. johannes 5

Relch Lakiſch diſident, conſtitutio אס‎

mente D. Johannis obtinet; tribus

exceptis, ubi ſecundum Reſch La-
kiſch ſtatuitur: quorum ſignum eſt,
exuit, hæreditatem adiüt , azquiſivik.

Exuit: Si cui exuendus calceus à gra-
vida quæ abortum fack, Doctor Jo-
liannesmmquit, eam ad exuendum iſti
calceum fratrum jure non teneri; 6
R. lakiſch inquit, teneri. Hæredita-
tem adiit: Si qui verbis ſuis diſtribuens

facultates ſuas, huic plus, alteri minus

aſſignet, ea 06 סץ‎ narramus, Quum
veniflet D. Abin, pronunciabat, 1
הם‎ dicat, Poſſidebit iſte agrum il-
lum, dabiturque ager ille iſti, Doctor

Johannes ſentit iſtum מבמגון‎
At Doctor Eleazarus acquiſiviſſe

negat: K. lakiſch ait, Neutiquam

| 2257 יש -

מנֶר לנר פו בנר של מצוה

ומתירי? ציצית. מבגד לבגד.

פיי וליכפ ועשו ‏ ול4ת מן
חעשוי והלכה בר'ש בגרירה
וראוי שתדע רכי אמרינן
יהלכה כפלוני בדני וכפלוני
באיסורי דוקאת כנגר בר
ימחלוקתו כגון רב כנגד
שמואל - ורב נחמן כנגר
רב' הונא וזולתםם אבל אם
נחלק עכ אחר לא < רבי
יוחנן ור'ל הלכה כרבי יוחנן
בר מתלרז. דהלכה כריש
לקיש י וסימנהון חל'ץ יר"ש
קניהי חלץהחולץ למעוברת
והפילה רבי יוחנן אמר אינה

צריכה חליצה. מן, האחין .

וו "ל אמר צריכה. חליצה*
ירש המחלי" נכסוי על פיו

ריבדה לא' ומיעט לאחר.
ואמרינן עלה כי אתא ר'

אבין. אמר ירש פי שדה פי

תנתן שרה פ'לפ. רבי יוחנן
אמר קנה ורבי אלעזר אמר

לא קנה ור"ל אומר מעולםם.

לא קנה עד שיאמר פלוני

ופלוני ירשו שדוה פלוני.

acquiſvit, donec dixerit pofleſſor, Hi שנתתיו להם . במתנה וכר,,,‎

vel illi poſſidebunt agrum illum, quem
ipfis dono do, &c. Acguiſivit: ג‎

קנההכות' נכסיו לבנולאחר

מיתתו וכו ‏ ואיתמר . עלרה

269
פווף‎ facultates ſuas aſſcribat nilio ſuo
poſt mortem ſuam, &c. ea 6 ſic re⸗
latum נם‎ . 51 filius illas vendiderit
vivente patre, & patre vivente mor-
tuus fuerit, Doct- Iohannes emptorem
non acquiſwviſſe pronunciat, 6 K.
lakiſch id affirmat-
G. 3rr. Diverſa ſentientibus Kab-
ba & Magiſtro Ioſepho, ſeeundum
Kabbam ſtatuitur: quia הוריות מו‎
ita loquimur, Magiſter loſeph urSi-
nai; at Rabba eradicat montes: quo
notatur ingenioſus & acutus: Itaque
ubi diſſentiunt Rabba & M. Ioſeph
in propriæ mentis diſcurſu, non verò
in eo quod traditum cenſetur ex men-
te RKabbæ; ſecundum Kabbam ſta-
tuitur: tribus exceptis, ubi ſecundum
M. Ioſephum judicarur: quorum
ſignum, Sodoma, Acquiſitio Dimidi-
um. Sodomn: Cap. 5000 Kabba in-
quit, 1 hujusmodi commiſerit, eum
evertunt iſtar Sodomitarum. cui ob-
שסה‎ Magiſter Ioſephy &c. Acquißtio:
Cap. JSunt hæreder, Acquiſitio יסטמגגום‎
tempore revocari poteſt ? Kabba
inquit, Quamdiu ſenatores conſident;
Mag: Joſeph inquit, Quamdiu in iſto
epere occupantur. Dimidhum „In
Baba poſtrema eap- Qui moritur, Si
quis ſuæ uxori dixit, facultates meæ
נם‎ flio tuo; pronunciat קס)%1-10‎
hanc dimidium acquiſiviſe, &e. Quum
diſſentiunt Abæus & Kaba,conſtitu-
o ex mente Kabbæ optinet Præter
Jaalkagam, in נוכ וום‎ ſequimur Abæ-
um. Quum dicitur Jaal kagam, ſen-
- פ‎ eit, is conititutionum figna con-

הליכות עולם
מכר הבן בחיי האב ומר]

הבן בחיי האב רבי 'וחנן

אמר לא קנה לוקה גר'לל
אמר קנה לוקח :

(שיא) רבה ורב יוסף

| הלכה ברבה משום דאמרל"

בהוריות דב יוסף סיני ורבה
עוקר הריםם פ"בעל פלפול
וסברא הילכף בלל היכצת
דפלני רבה ורב יוסף בסבר'
דנפשייהו ולא בשמוערק
אליבא דרבה הלכת: כרבה
יוסף וסימנהון סדום קנין
ומחצה סדוםט פ' השותפין
רבה אמר כגון זה כופין
אותו על מרת סדום מתקיף
לה רב ווסף . וו " קנין
פרק יש נוהלין קנין מאימתי
חוזר רבה אמר כל זמן
שיושבין זרב יוסף אמרכל<
זמן שעוסקין באותו ענין *
מחצה בבתרא פ מי שמת
ההוא דאמר לה להביתהו
נכסי לך ולברך אמר רב
יוסף קנתה פלגה וכו' אביי
ורבצט הלבתאע ברבא. בר

| מיע'ל קג'ם דהלכתא כאביי

פ יעיל קג'ש סימני הלכות
tineri‏

ו 38 .

הת | -

[ מם
ſine mim‏
licat, e⸗‏
nem; àt‏
יו
batum,‏
he‏ 146
N‏ מנל
ש
06
L. de‏ ה
) עלחעי
01
1
0
אא +ו)
0 ק'ךוש"
ה
0 י
] חאו
Ribzartin‏
ו
ש ושיו
aratione‏
ה MdicN‏
e‏ 00
cenlet.‏
ף

מו
.

ו
P‏
י

ſerg‏ ת

ננו הנ
הנן נח
אמרלא
אמו קו

ש
הלכה כ
נחורות
עקהי
ונגרא ה
הגלעיה
דפשיה
אליבאד
כ" מז
וקף וק
מוה נ
לנה א:
אז על
להונו
פוקיתו
חוד ו
זֶ
0
ממצה ך
התוא ר\
7
קו ת
לא ח
מלק
לדת
..-

פ. השער החמישי פרק ב

tineri. J. litera notat deſperationem
ſine animadverſione: de qua Abæus
judicat, eam non cenſeri deſperatio-
nem; 46 Raba eſſe deſperationem
cenſet. Aa. denotat teſtem repro-
batum, de quo in Sanedrin capite
Iudicie pecuniaria: Teſtem repro-
batum Abæus judicat retro etiam re-
jectaneum eſſe; at Raba inquit, eum
dehinc & in futurum eſſe rejectane-
um. L. denotat perticam, 06 qua in
עירובי"‎ cap. 8. Perticam quæ 1
eſt, Abæus perticam talem 6116
at Raba eſſe negat. Sed D. Tham
dicit, L. denotare dies partus, quibus
quæ peperit non vidit, &c. K. in
סוקגס קירוש"‎ , 7 deſponſanr: Ar-
rham ſponſalitiam, quæ tradita תסת‎
eſt ad legitimum concubitum, Abæus
arrham ſponſalitiam eſſe affirmat; at
Kaba arrham ſponſalitiam cenſerine-
at. G. indicat declarationem mentis,
סהק4ס ביססין הפ‎ Mittene: Mentis de-
clarationem in repudii libello Abæus
indicat repudii libellum non reſcin-
dere; at Kaba reſcindere libellum
cenſet. M. notat refractarium, capite
Iudicia peuniariag Kefractarius ס‎
quum edit morticina adluxuriam, &c.

6- 312. ת1‎ univerſa lege ubicun-
que diſſentiunt M. Aha & Rab-Ina,
M. Aha ad duriorem; & Rab-Ina
ad mitiorem inclinant: cujus ſignum
HD, ubi H. Magiſtrum Aham, כז‎
duriorem partem notat. Conſtuutio
ſecundum Rab-Inam ad mitiorem
Partem vergit, exceptis tribus: in

הן יו יאוש שלא מרערת
אביי אמר לא הח יאוש
ורבא אמר הוי יאוש * עיז '
עד זומכס בנסהררין פרק
ריני ממונות ער וומכס אבי'
אמר למפרע הואא נפסלל
ורבא אמר מכאן ולהבסת
הוא נפסל ' למד להי
בעירובין פ"ח לחי העומד
מאיליו אביי אמר הוי להו
ורבא אמר לא הוי להיור'ת
פיי למ'ר ימי הלירה שאינה
רואדה בהן וכו < קיף
בקרושין פרק האיש מקרש
קדושין שאיז מסורין לביאה
אכיי אמר הוו קרושיו ורכא
אמר לא הוו קדושיו גימ'ל
נילוי דעתאת בגיטין פרק
השולח נילוי דעתא בגימין
אביי אמר לא במיל גיטנת
