quæri. Quandoque tamen inverſo
ordine author docet difficilius primo

1000 ; poſteaque 61 addit quod faci-

16 ac perſpicuum 61 & hoc voluit,
quo tamen ipſi opus non erat. Sic-
uti quibusdam Gemaræ locis inve-
nies, ubi objicit, Quorſum mihi finis
proponitur; quum ex ipſo principio
hoc addiſcamus? & reſpondet, Hoc
quo נ6‎ opus non erat, docet. 16 in
עירובים‎ cap. Feneſtra. 81 feneſtra
quæ eſt inter duas areas publicas, ma-
jori ſui parte decem palmis ſit altior,
minori verò intra decem palmos de-
ſcendat; vel contra majori ſui parte
contineatur intra decem palmos, mi-
nori parte ſupra decem palmos emi-
neat: מו‎ utraque area cibum con-
jungunt, vel ſi velint, in alterutra.
Ubi objicitur, jamne, מוטטף‎ 11 ma-
jori parte decem palmis ſit altior, mi-
nori verò intra decem deſcendat, di-
Xeris, utrobique cibum conjungere
₪ ſi velint מו‎ alterutro loco; quæri-
tur de eo caſu, quum major pars in-
tra decem ſubſidet, & minor pars 1-
pra decem exſtat? atque reſponde-
tur, Hoc quo tamen ei opus non 6ס‎
edocet. Attamen סאת‎ ſolutio, Hoc
quo tamen 61 opus non erat, edocet,
non niſi urgente neceſſitate adhibe-
tur, ubi absque ea eſſet dubium ſol-
vi non poſſet: verum, Non ilud,
ſed etiam hoc, ubivis adhibetur. 6
aliquando ubi diceretur, Non illud,
Jed hoc etiam, Gemara aliam rationem
rimatur. Ut קידושי" מ1‎ ad verba,
Vir ſibi mulierem cum per ſe, tum per

₪ \ השערהשלישי פרק 2

כבלומר תנ94 גמי ה'ק לאת
מיבעיאת זו אלז אף ז '
ולפעמיםתני איפכא מילהא
דרבותא ברישי והדר מוסיף
עלה מילתא דפשיטא ור"ל
זו ואין צ"ל זו כמו שתמצא
במקומות בגמרא שמקשה
למרה לו סיפאז מרישגת
שמעינן ליה ומתרץ זו אין
צ'ר" זו קתני וכן בערובין
פרק חלון ' חלון שבין שתי
חצרו רובו למעלה מעשרה
ומקעתו בתוך יירובו בתוך
ייומקצתו למעלה מי'מערבין
ב' ואםם רצו מערבין אחר
ומקשינן השתארובו למעלה
מי ומקצתו בתוך י" אמרת
מערבין ב' ואכם) רצו *
אחד רובו בתוך י ומקצתו
למעלרז מעשררה מבע"
ומשני זו ואין צ"ל זו קתני
וזה התירוץ דזו ואין צ'ל זו
אינומתרץ אלא מתוך רוחק
נדול דלא איפשר ליה בלאו
הכי אכל לא זו אף זו בכל
דוכת/ ** ופעמים הוי לא
זו אף זו והגמר4ת מדקדק
למצוא מעםם אחר בקרושין
* מערבון. ** ולפעמיםס
-סס 3 *

האיש מקרש בו ובשלוחו proxenetam deſponſat; rimando‏

inquit Gemara, Quum jam per pro-
xenetam deſponſet, nonne per ſe ma-
gis? &c. 6 dicit, Non illud tan-
tum, ſed hoc etiam edocet: quem-
admodum ahbi paſſim. Poſſet etiam
diſtinctio adhiberi, quod ubi ſimul
illa duo collocantur , מסם‎ dicatur,
Non illud, ſed hoc etiam edocet. Cu-
jusmodi eſt auchoris כריתות‎ ſenten-

tia: verum nullam eſſe ejus neceſſita-

quia etſi alibi paſſim legitur,‏ : תוסז
Non illud, ſed hoc etiam, Nec Gema-‏

ra iſtic 06 סס‎ ſolicita eſt; quando-

quidem manifeſtam rarionem 6 mul-
ס+‎ meliorem novit, 1. 1 516 in
additamentis legimus. Porrò 0
Doctoris Misnici conſuetudinem

uod attinet circa hujusmodi, Non

2004 , ſed hoc etiam, vel ס11‎ Hoc ponitur,
uum eo tamen opus non habeat; dicit
author כריתות‎ , Quia Loct. Misni-
cus priorem ſententiam audivit, eam
conſcripſit: irerumque ex alio Do-
Gore nevi quid, quod præſtaret &
arriderer; ideoque ſcripto manda-
vit. Et quamvis prior ſententia neceſ-
ſaria non eſſet, eam & Misna ſua re-
jicere noluit. Quæ etiam ratio in
hoc dicto obtinet, Hoc ponitur, quum

eo tamen opus non hubeat: nam prius

audivit ſermonem priorem eumque

ſcripst; deinde ſecundum ſermo-
nem quem pariter ſcripfit, etſi nullo
modo neceſſe erat: quia omnium
antiquiorum Doéctorum verba con-
ſcribere animus erat. At 0 ratio

in ilo, Hoc ponitur, guum tamen eo

דייק בגמרא השתא בשלוחו
מקדש בו * לא כל שכן
וכו' ולא קאמר לא זו אף
זו קתני כמו שאומר בכל
דוכתא והיה איפשר לחלק
דבחר בבא אינו אומר ל+ת
וו אף זי קתני וכן דערז

הכריתות אלא שאין צורך
שאף על פי שבכל דוכתא
- שונה לא זואףזו ואיזהגמרי

מרקרק התם הואיל ויודע
מום מפורש ועריף ספי
וכן אומר בתוספות . והאי
אורחיה רתנא בלא זו אף
זו וכן בזו ואין צ'ל זו אומר
הכריתות משום שחתננת
שמע לשון ראשון ובתבו
ושוב שמע כפי תנא אחר
חירוש גדול" יותר ונראה
בטיניו ובתבו י ואף עלד פו
שהלשון הראשון אינו צריך
לא רצה לסלקי ממשנתו
וכן הטעםם לזו ואין צ'כ
דו שמע בראשונרה לשון
ראשוז וכתבו ושוב שמע

\ לשון שני וכתבו ואף —y‏
פ' שאינו צריך. כלל למען

*מיבעיא
קס

| %
4
14
1
0
cap.‏
0
אז
חס
ול
00
1
0
0

|
2
mari‏
הו
וו
00
00
מז

moge
fiing
ת‎
א‎
!ש‎ 0
סם‎
ס1‎
ה‎

(}&ש

-..

!ואָגבסת

ריקג
מקרט
נו\"
0
דונח
רכחו |
0 .
התו
ף ע
שר ל
(
\ א\;
אורחית
המרחת
מו ל
ש0 ש
חר נ
ו
לשו
* ך
ק הסו
לשון ע

.
,עץסמי

השלישי פרק ב
probatur:‏ מסם habent, mihi‏ מפמו נשקס
ſecundum exiguam ſcientiam‏ &
meam, ea opus noneſt. Nam Doct.‏
Misnici multis 10615 hæc eſt conſue-‏
tudo, ut expreſsè dicat. Dicere ne-‏
זט ceſſe non eſt ſive opus non eſt.‏
cap. Qui legit, Inter paragraphos‏
ſalutat honoris cauſa : nec neceſſe‏
addere, & reſulutat &. Aliquando‏
verò Misnicus concisè loquitur, &‏
omittit illud, quo non eget. Cum‏
verò in Gemara dicitur, Hoc, quo 1‏
tamen opus non eſt, edocet; hunc‏
habet ſenſum, Ac ſi Misnicus expreſ-‏
sè diceret, Hoc pono, nec tamen ut‏
hoc ponerem mihi opus erat.‏

6- 184. Ubicunque eſt, ve hoc,
Rve illud, aut Cum hoc, tunm: illud; ri-
mari ita non convenit, Quorſum mi-
hi finis? eum ex ipſo principio diſci-
mus. Nam perpetuus hic eſt mos
Doct. Misnici, ut dicat, Sve hoc, ſive
270 ; quamvis poſterius 6 planum

& מו‎ confeſſo: quemadmodum in

additamentis annotarunt, cap. Quo-
modo aſſant? ad verba, Osnon con-
fringetis in ס6‎ : Cum 05 in quo ſit
medulla; tum os quod medulla ca-
reat, &c. at iſto, 04 quod medulla ca-

reat 5נוקס‎ non erat: quia 11 8 princi-

diſcimus, argumento à majori. ta-‏ סוק
men quia adhibet, Cum, Tum, rimari‏
ulterius non licet. Et ſapiens præce-‏
ptor meus (quem D. ſervet & redi-‏
mat) de modo iſto dubitat, ubi 01‏
tur, Nec hoc, nec illul: quum velis‏
hoc, ſivs‏ 6וו nolis, ejus expoſitio ſit,‏

135 השער
כי רצה לכתום דברי כלד
התנאיסס שהיו לפניו וזר?
המעם כזו ואין צ'ל זו איננו
שודה לי ולפי קוצר דעתי
איז צורך לכך שדרך התנא
בהרבה מקומות לומר ואין
צ"ל בפי" בפ' הורה . קורנת
בפרקיםם שואל מפני הכבור
ואין צ"ל שמשיב בו' ולפעמי"
וקצר התנא וישמיט זו ואין
צ'לח זו והיינו מה שאמרו
בגמרא זו ואין צ'ל זו קתני
כלומר כאלו אומר התנ4ת
בפי זו ואין צ'ל זו :

(ספר) כלהיכא ראיכא
בין זו וביו זה או אחר זרק
ואחר זה אין לרקרק למה
לי סיפא מריש4>ת שמעינן
לה דאורחיחה דתנא בכל=
דוכתא דקתני בין זה ובין
זה אף עלל פי דהוי סיפא
מילתארפשימה כמושכתבו
התוספות בפרק כיצד צולין
גבי ועצכס ל4 תשברו בו

אחד עצכם שיש בו מוח
ואחד עצכז שאין בו מוח

וכו' ועצם שאין בו מוח ל4
הוה צריך רמרישא שמעינן

ליה מכ"ש אלא הואיל וקְתגי
illud:‏

16 dop הת‎

החד אחר אין לךקךק' ' illud Cod. de 190 Imbrex‏ זט : 104
ומורי ההכםס נר'ו הירי ספת ; participat immunditiem‏ מסת
מספק 22 dPP‏ שאומר munditiem, multaque ſimilia. Atque‏ |
ל לא זה שהרי ע'כ eſſe,‏ מסת exiſtimatur diſtinguendum‏
לא זֶה ול ſemperque Nec hoc, nec illud, eſſe ve-‏
פירושו בין זה ובין זה כיהך riman-‏ גזו Sive hoc ſveillud; nec‏ , סטן -
רע'א הניצוק אינו חיבור לא dum 6415 , Quorſum mihi finis? eum‏
לטומאה ולא לטהר'והרבה ex ipſo principio imus. Eeginr‏
- 5 שם 51פ וסט נמוער קמ סהחותו inveni‏
כמוהו ומסתבר) שאין tamen rimatur SSma. Pon⸗‏ 6 , 0ש/5,
וכל לא זה ולא זה הוי כמו ra; quum legimus, Irrigant terram‏
בין זה ובין זה ואין ſiccitate fatiſcentem, ſive 8 fonte qui Pa‏
למרק לי כיפנת מריש>? primum ſcaturit, five & fonte qui am‏

| שמעינן לרה ואני מצאת' -גמוו סוז primum non ſcaturit &c.‏

בריש מוער קטן רקתני בי] jamè fonte dixiſti, qui primum‏ , עגוז
ביו ומדקרק הגמרצת דתנן ſcaturit: nonnè multo magis 6 fonte‏
משקיו בירת השלחיז בין ſcaturit ? hoc-‏ מסת qui jam demum‏
ממעין שיצא בתחלהה בין que neceſſarium ibi demonſtrat. Sed‏
ממעין שלצת וכו' * ודייק nihilominus, quia ſpecialem ha-‏ סזיום)
התם השתא ממעין שיצנת. pet rationem, eam exponit: quem-‏
8 אמרת*ממעין שלא 1 ,5)16112\6?\1\'25ם1מ1אַ8)*11110)111111)11
יצא כחתלה לא כישומצריך 20
לה התם ושמא דמ'מ הואיל
”5 לו ט?ם מפ כמ'ש בלא 4 d. ut‏ י₪ , 0001216001 utprincipium‏
זר אף זו : principio male ac-‏ ת1 iluſtretur quod‏
( ספה ) \פעמיםם תנו cipi poſſet: etiamſi 0 iplum neceſſa-‏

rium מסת‎ ſit. quemadmodum 110 in

6.185- Aliquando ponitur finis

סיפא לגלדיי רישא כלומר cap. u mina mihi deſponſator‏ קדושיי

לגלות | על מה שיש לטעות Hac mina mi-‏ וה Dixit‏ סטף270.06
ברישא ואה'ג רהיא גופא לא dicit auchor,‏ סוו hi deſponſator, &c.‏

51 cogites principium de 4מותו‎ abſo- r⸗ צריכא כי הא‎

.

Iutè loqui: jam per minam abſolutè

- ההקרש, לי במנדה וכו' ער ſponſalia ; & 06 hac minâ‏ זתנות מסת

quæritur ? Sed reſpondemus, Do- 52 *or אמר לה‎

זת וכו' ואומר התם אי כי- סף cet finem ur illuſtret principium:‏

dicas, initio 06 6 aſum, verum י‎
minâ ſimpliciter סק‎ ſponſalia feri; משקין‎ *

legitur

- — — 2

קס -

egin
1

cet,
00
0
6
1
ס‎
1ס‎
2

plica
ת‎

הה
ת
ווס
ים
ו
שס
[
ל
את
Vel m‏
16
0
030&
0
את
ו

ש

אוד
ומר
ממפק
אה
רש
עאה
למא

מוח
(כלואו
כין וז ו
למה (
ו
ץ מי
בין מל
לשק .
ממנין ץ
התס ה
בתחלה \
לא נחז
לה התס
יש ל מו
וו \

ו

לה

ה 7עס

ת
כ"שאווה
יונו 0
התקרשו 0
ה

ה אם

2
7 :
2 [:51)\11

legitur in fine mind hac. concluſio %
initio per minam abſolutè omnem
minam intelligi: ita ſe habent ſimilia.

S. 186. Quandoque aliquid do-
cet, atque reſumens explicat: q. 0
duo dicit, quorum unum eſt prioris
explicatio. cap. 1. Babæ pr. Bos, pu-
teus, damnum ore illatum, incendi-
um. eſtque qui quærit in Gemara,
quid eſt damnum ore illatum & in-
cendium? ubi docet iterumque rem
aggrediens explicat. Quin etiam alio

capite iterum rem ipſam docens ex-

plicat: ut ibi eſt initio Bab. primæ.
Hujusmodi multa ſunt.
.6. 187. Aliquando finis ex initii
accurata conſideratione eruitur: &
nihilominus authori placet rem ipſam
cum ſuo contrario proponere: Cod.
עירובים‎ cap. Quomodo miſcent. ה1‎
his locis miſcent & conjungunt (ſc.
cibos &c.) מ1‎ ponte, ſepulchro, ubi
eſt habitaculum; ſynagoga ubi ha-

bitat lector &c. 40 tandem legitur,

Hæc ſunt loca ubi מסת‎ conjungunt
vel miſcent: pons, ſepulchrum, ubi

non eſt habitaculum, & ſynagoga

qua non eſt habitaculum pro le-‏ ה1
ctore &c. atqui ecce finem ex accu-‏

rata principi conſideratione diſci-

mus: ſed hic eſt Doctorum Misnico-
rum mos, rem cum ſuo contrario

; תני סיפא ואלו שאין מערבין. הגשר.
והקבר שאין בהם בית רירה וב'ה שאין בו בית דיררה לחון וכ
* ורחינן **כל ***הבער. **** ניחא

השער השלישי פרק ב.

ל
רישא במנה מתבם השת4
במנה סתם לא הוו קידושי
במנה זה מיבעיא * ורחינא
הנא סיפא לגלויי רישגת
שלא תאמר רישא במנה זה
אבלבמנה סתם הוו ק'רוש,
הנא סיפא מנה! זה מכללד
דרישא מנה כל סתם' וכן
*יבהיג : י
(קפן) פעמים תני והדר
מפרש כלומר אומר שני
דברים והאחד פ*" הראשו]
בריש קמאת השור והכור
והמבעה וההבער ואיכצת
מ'ר בגמרא מאי מבערה
** ההבער ותני והרר מפ
ואפילו מפרק לפרק תני
והדר מפרש כדאיתא התם
ברישקמא ודכוותיהו טוב:

: - (ספח פעמים שהסיפא
/ אתיא לה מדירקא דריש+ת
ואפילו הכי **אי ניחה ליה
למיתני דבר וחילופו בע
רובין פרק כיצד מערבין אלו
שמערבין הגשר והקבר שיש
- בהם בית דירה ב"ה שיש בו
2 בית דירה לחזן וכו . וקתני

5 expo

6--. . . אליכות שלם.‎
exponere: quamvis contrarium הסיפצט 1 לד אס‎
attenta conſiderauone percipiamus. דרושא אלא שכד‎
Similia paſſim in Misnajoth. 4 אלא‎ 7 KPP
. . דרך התנאא לפרש רבר‎
6. 188. Hæc 60 autchorum 1- וחילופו ואף על גם דידעינן‎
את‎ & Baraitchæ conſuetudo, ut 65 חילופו מךוןקא וכיוצא בן‎
multas 21125 cum 2148 fimul conjun- יד9‎
Zant: .ף‎ 0. ubi hæc docent, docent : בבמח משניות‎
814 quamvis neceſſarium non 8< (קפח) דרך המשנה‎
3161).' שבןען\־־1[-1‎ : 111?1 proponit de —2 „3B RNR
author, juramentum, Propriæ im- שלל1‎ 2
munditiei cognitiones, Lepræ ſpe- בהרי הררי באנב + כלומר‎
0165 , Exitus ſabbatho licitos; & in אגב רהני הני תנא הני ואף‎

| על גב דל+ת צריך בפ'4- -494 Gemara explicatur, quod cum‏

tur de juramentis & cognitionibus, דשבועורת דתני שבועור]‎

quæ in ſacris ſimul ſcribuntur, omnia .
etiam doceantur. qtäbus infinita יעות מראות ננעיםיציאות‎ <

funt ſimilia. 960 hoc ita intelligen- השברת - ומפרש בגמר;‎ -

dum, unum vel plura propter 080 ראנכ דתני שרושות ויבושאה,‎
conjungi: q. d. propter duo טף‎ in- וּ?אָכוֹעוֹ'\ נ ריריעות‎ 9
ter ſe conveniunt: non verò pro- כתיבי גבי הדרו תנא נמ'‎

pter unum duo ſimul proponi. 06 951 כולהו ורכוותיהו אין‎

arguitur initio קירושי‎ attende -. וה"מ חרא ומפי מחרא אמו.‎
invenies. Similiter in Misna 86 תרתי. בלו 0 0 8 -גם‎
raitha uſitatum, סם‎ finis convenien- ' נומר אמו תו‎
ter principio; vel etiam principium רשייכי אהדרי אבל" תרתי‎
עס:מסוֹ!מסז\מסס, מת.‎ proponatur: & . אטו חראת לא תני באגר‎
uamvis author rem cum majori in- „
Aovatione 106ס‎ ; nihilominus quia 2 ןהכ מוכה‎
ita principium docuit, ſic etiam fi- רוק ותשכח: וכן דרך משנ‎
nem 00064 : & vice verſa quia ita ובריתא למיתני סיפא דומיא‎
finis proponendus fuerat, principi- רריש' א'נ. רישנק‎
um eodem modo 0006460 Ut cap. : : דסיפא‎
112 ſunt rer: Si quis è civitate egreſ- ואע פ שה"ל ביותר‎
ח‎ ignem videat, quum maxim חרוש אפ'ה איידי דתננת אס‎

רישות הכי תנצת כיפ4 benedicit;‏ מסם parte peregrini ſunt,‏

. ח‎ plerique ſint 11016 ,

י הכי ורז איהר+ה ,
גמי הכי וכן explicat author, quod juris ſit: ut, B22‏ ג -

ſi pares

0

ו1
אס
חז
| '361&
1
הת

4
ק
10
Utert‏
4
ת
8
08
ף
ſunt!‏

ו? >4

liarir
ז חו‎
ו‎
לש‎
י‎
ינת‎
ſacer
ת‎
ת‎
ף‎ [
)%0662
Wede
0
ף‎
000

ס1

,

10

ום

חוח ו
מוקא
1
Wy‏
מח נ
ק
והגריית:
כהו" הו
אוב רתני
7גן
רשנו/ד
לותו
לד.
אכ חתו
1 .
נחו
חו חא
יש
ו

"ז
ל ואע
ת ו

"אתי

מ' תנו
1

2

7 pares ſint numero, etiam benedi-
cat: ſed quod proponat majorem
Iſraèlitarum numerum; quia initio
dixerat Maxima ex parte peregrini, in
fine dicere, Plerique Irazlitea. Ta-
lia ſunt quam plurima.

6. 189. Aliquando ופו ת‎ pro-
ponit in Misna rem quandam, quæ
alia de cauſa neceſſaria non eſt, quam
ut errorem è fatui animo auferat. Co-
dic. יבמור‎ cap. ExcalceÄanur: uxor
ipſius fuerit quæ obiit, ejus ſororem
ducere poteſt: ad quem locum D.
Joſephus, Hic Ribbi Misnam docet
quæ neceſſaria non eſt. 115 multa

. 6תט)‎ ſimilia. ,

; 6. 190. Misnici hæc eſt paſſim

conſuetudo, ut nos more ſuo pecu-
liari rem quandam per conſequenti-

am innuendo 000026 : quamvis res

eadem ſub finem exponatur manife-

ſt; vel etiam alio loco conſtituat

perfectam Misnam. Ut illud initio
ברכות‎ : ubi legitur, Ab hora qua
ſacerdotes ingrediuntur ut portio-

nem ſuam comedant; & non dicitur

maniteſtè, Ab hora ortus ſtellarum:

quò nos aliquid more ſuo peculiari

Aoceat, ſc. Sacerdotes oblationem co-
medere quum veſperaſcit; nec eis
Propitiationem injicere moram:

quamvis ea de סץ‎ ſit perfecta Misna
נגעים.6.00‎ , Quum ]'וֹס}ב־%וֹףסט‎ 6
rem oblatam; quum obtulit propi-
tiatorium, ſacroſancta comedit. Simi-
ס!‎ habes in כתובות‎ 6. Puella. Semper

השער השלשי פרק ב*

ואם רום:

9.
דקא בעי למיתני סיפא הכי
תנא רישא נמי הכי בפרק
< \ אלו דברים היה מהלך חוץ
לכרך וראה אור אם רוברה

גכרים אינו מכרך
ישראל מברך ומפרש התם
רבדין הוא דאפילו מחצרק
| עלמחצה נמי מברך והאי
דתני רוב ישרט איידי דתנא
רישא רוב נכרים תנא סיפא
רוב ישרט ודכוותיהו טובא:

(קפט) פעמיםם שונה
רביבמשנהדבר שאינוצריך
רק להוציא מלב השומיכם
ביבמות פרק החולץ אשתו
שמתה מותר באחותה ואמ/
רב יוסף עלה בכאן שנרק
רבי משנה שאינרה צריברק
ודכוותיהו מובא !
(קצ) דרך התנא בהרבה
מקומות לאשמועינן מילתא
אגב אורחירה מדיוקא ע"
רמז ואע"ג דההיא מילתאת
מפרש לה בסיפא בהריאת
אינ משנה שלימה במקובם
אתר כי הא רריש ברכורת
דקתני משערה שהכהניבם
נכנסין לאכול בתרומתכם
וּלא תני בהריא משעת צאת
הכוכביי לאשמו עינן מילתא
אגב ארחידה דכהני אכלי

בתרומרק בהערב) שמש
וכפרה לא מעכבא להו ואף
eſt‏ 2 ₪ 7

\ הלכות עולם

eſt in patris ſui poteſtate, donec על גב רמשנה שלימה היא -טת‎
pat. quid eſt Semper? additur ut ali-
quid 6 priſca Misna excipiatur. Qlam-
hujusmodi Misna manifeſtè lega-‏ פו
tur cap. OQuamvis, Hæc eſt priſca Mis-
na; ſed Senatus poſterior ſtatuit, ne
mulier ex oblata re comederet ante-
t. Talia ſunt initio
Babæ mediæ, & .יבמות‎ 0
ſolliciti ſimus: quandoquidem enim
non proponitur hac de cauſa para-
graphus redundans, nec diu ad-
modum ſermo producitur; Misni-
co placet rem innuere & per conſe-
quentiam docere, quum locum inve-
nit, ubi innuere poſſit.

במסכת נגעים העריב שמשו
אוכלבתרומה הביא כפרתו
אוכל" בקרשיםם וכה'"ג
בכתובות פרק נערה לעולם
היא ברשות האבעד שתכנס.
לחופה מאי לעולם לאפוקי
- ממשנה ראשונה ואף עלגב
דבהדיא קתני לה בפרק אף
על פיזו משנה ראשונהבית
דין של אחריהם אמרו אין
האשה אוכלת בתרומה ער
שתכנס לחופה ודרכוותיהו
בריש מציעא ובריש יבמות
ואין להקפיד בכך הואילל
ולא קתני בבא יתיראכשבי
כך ואין אריכות לשון כ"כ
ניהא ליה לתנ/ לרמוזולרייק
בשימצא מקוםם לרמוז בו :

(קצא) פעמי
במשנה מילתא דלא צריכא
בכדי והוא לשון. הגמרנת
בכמרה רובתי כדי נסבות -
כלומר בחנם לקח משנתינן Misna‏ ם
דבר זה ושיטפ' בעלמא אגב
ריהטא כפ'ק רריה אמר רב :
חסדא פסח בכדי נסבָא וכן בפרק אלו מציאות סימנים כדי נסבא
ודכותייהו טובא

1 (קצב! פעמיםבמשנת ובריתא קשיא דיוקא דרישא לריוקא

7

7

quam nupfſiſſet.

F. 191. Aliquando aliquid in
Misna quod neceſſarium non 61 ſine
fundamento docetur: & hæc Ge-
maræ formula multis in locis occurrit,
Sine fundamento 6ס‎ ſumſit: q. d.
gratis hanc rem accepit vel adhibuit
Misna noſtra. Etvulgari modo ex-
undavit orationis præcipitantid. cap. 1.
ראש השנה‎ Dixit M. Haſda, vocem ם שונרק‎
Paſcha ſine gravi ratione adhibuit:
ſimiliter cap. Hæc inventa, Signa ſine
fundamento Scripturæ adhibuit. Iſtis
multa ſunt ſimilia.
6. 192. Nonnunquam 1

& Baraitha conſequens prioris, re- --

-
אס -

ה
ף
ה
ה
ף
ף

dur
ווד‎
%%
1
0
1
קו‎
"ישר‎
וס‎
ſpon
ה‎
ץ‎
00
ח‎
ו‎
חו‎
את‎
ו‎
00
וו‎
ף‎
\\083;

34
0
0
ת
וו
א

סנו
אנלו
אונר
ננו
האכר
לחפת.
ממשה
דהד
לפו
דו
האשת א
ס

נריש מ
ץ ה
ולאקני
כך א .
האלה
נטמצא (
קא
במעה מי
ככרי את
נממ דן
כלמרכה
לו וה וע
רא כת
ס"א סת
תהו

]7

pugnat conſequenti poſterioris: 6
Gemara reſpondens, inquit, Facia-
mus, nec ulla erit pugna: ꝗ. d. Anti-
quus ille Doctor 6 6 priori per con-
ſequentiam aliquid deduci vult: facia-
mus ut cum ipſo fine conveniat, illius-
que & finis par ſit ratio. 166 ulterius
quidpiam deducere convenit: quia -ם‎
nem ad conſequens aliquod deducen-
dum ille non docuit; ſed propter 4-
militudinem. Atque hoc illi ſimile
eſt, quod ita efferunt,. Omnino deeſt ali-
quid: cum tamen res ipſa מסם‎ defr-
ciat, qua reſtauretur Misna; ſed 6
ſibi velit, Misnici hanc eſſe mentem.
Quemadmodum illud capitis r.
.קידישל‎ Si את‎ illi mulieri dederit pe-
cuniam, ac dixerit, 5666 tu mihi de-
ſponſaris, nonne deſponſatur? &c. ibi
acutè eruitur, finem iſtius Baraitæ,
principio adverſari: quod eadem ra-
tione, qua cum exigitur ut ipſe det 6
loquatur, ſequitur ut ſi ipſe det & illa
loquatur ſponſalia firma non ſint; 01-
Cturus ſim, quum in ſine habeatur, ſi
ipſa det & loquatur, non eſſe deſpon-
ſatam, ergo 1 ipſe det 86 illa loquatur,
rata ſunt ſponſalia. Ubi reſpondetur,
authorem ita dicere, Si ipſe det & lo-
quatur, illam deſponſatam cenſeri:
nos jam quod ſi ipſe det & illa loqua-
tur, hunc caſum illi æquemus; quum
ipſa dedit & loquuta eſt, nec deſponſa-
ta cenſetur. Similia Cod. ,יום מוב‎
capite Non venantur. At ſcire conve-
nit, non quadrare illud, Faciamur, niſi
Principium & finis eâdem nituntur
ratione; ut illud in מו6 קירושי"‎ c-

. השער השקישי פרק ב

דסיפא ומשיב ואומר נעשה
ולא קשיא מידיכלומ' התנא
ה'ק ריוק של הרישא נעשה
כמו הסיפא עצמה . ורינו
כמוה ותו ליכא למידק מידי
שהסיפא לאו לדיוקא קתני
לה אלא לרומי4ת ותוי כמו
חפורי מיחסרא ולא חסורי
מיחסר' ממש שמגיה המשני
אלא ר'ל התנא ה'ק כי הא
רפק רקירושיןנתן להכסף
ואמר לה הרי את מקודשרת
לי אינה מקורשת וכו' ודייק
התם דסיפ:ת דהך בריתא
סתראלרישא דמעמא רנתן
הוא ואמר הוא הא נתן הוא
ואמרה היא לאו הווקירושי
אימא סיפא נתנה היאואמף'
היא אינה מקורשת האנת4
הואואמרה היא הוו קידושיי
ומשני הכי קאמר נתן הואת
ואמר הוא מקורשרת ואכם
נתן הוא ואמרה היא נעשה
כמו שנתנרה היא ואמררק
היא ואינרז מקורשרת '
ודכוותדה ב"ט פרק איו
צדין ' וראוי שתדע דל4ת
שייך נעשה אלא כשריש4ת
וסיפא בחר מעמ4ת בי הך
סגס 3 5

. Dow -ש אלכות‎
citur, Si ipſe dederit & illa loquuta הוא ואמרה‎ Ira רקדושין‎

ſit: ubi principii & finis ratio אס‎ 0 --4
וֹ)ןסגןף ־צץשוֹמןם]ס&‎ ſcribatur, Deut. 22. 85,50 ‚RoP היא דהוי‎
13. ו09‎ vir uxorem acceperit; non ורישא משום רכתיב כי יקח‎
autem quod illa ſe iplam acceperit. איש אשה ולא שתקה ה'א‎
Eadem omnium ſimilium ratio. Sed את עצמה וכן כלכה"ג יאבל‎

ubi eadem non nituntur ratione, א גג,, מסם‎
quadrat dicere, F aciamus: uti liquet היכא דלאו טעמא הוא‎
6.1 הולין‎ ad verba, Illud guod 4= לא שייך לומנעשה כרמוכח‎
mur- Qui ſcutulam parieti obmovet, גכי הא דתנן‎ r בפ'ק‎

ut ſcutella abluatur, ecce ad eum per- .
tinet lex Lev. 11. 38. Quum לקס‎ —r הכופה קערה על‎

juerit liquor. Senſus eſt, cenſeri iſtam pvp בשביל שתודח‎ \

ipſam pluviam 40 immunditiem dis- הוא בכי יותן פ" חשובין הן‎
ponere ſemina: quia 111 iſte aquæ 06- ם ים‎
Huxus arridet, ut ſcutella lavetur. — t הך גשמים‎
ꝗquod ſi eò tantum admoveat סת‎ paries רהא ניחא לידה בנפילתן‎

להדחת הקערה ואם בשביל .1 Itillicidio afficiatur, ad eum Levit.‏
שלא ילקה הכותלאינו ב 08 י ול י ,
אַ ; - Cratio redditur, quia iſtam pluviam‏
יותן פי דהא לא ניחאַ ליה deſiderat. 1110 objicitur, Hoc‏ תסת
בהך גשמיםם ופרי" הא גופא ipſum difficultatem habet: nam dixi-‏
קשיא אמרותז בשביל שתור ſeutella abluatur, ecee ad eum‏ מכז 1
הקערי הרי זה בכי יותןוכו'י 6 fuerit‏ לוסק pertinet lex, Quum‏

Aliquando dicitur, Principfam 4
וזימנין אומר ריש4ת פלוני finem ab illo dici; aut, Diſcer-‏ , סס
pendum eſt, qui hoc 00661 , non do- וסיפא פלוני או תבר' מי‎
ששנה זו לא שנה זו כי . illud in enn. cique‏ זט Cet illud:‏
mile יבכזור] מו‎ capite Surdur, 46 alibi
רחןלץ ורכותרה ביבמורת paſſim. Senſus hajus Diſcer pendum‏
פרק חרש ובכמרה רוכתין Misna in duas ſententias diſtin-‏ , 67 י
ור"ל תברא משנה מוחלקת principium docuit,‏ סטףוטף : 68 Qa‏
היא לשתי דעות ומי ששנה וטף contra‏ ססם ; מסתת doeeuit‏ תסה -

רישא לא שנרה סיפא ומ finem docuit, docuit principium.‏
ששנה סיפא לא שנה רישא!

03 Invenimus quando que N
nam & Baraitham, quæ in hac rehunc
Ndlicum Doctorm, in (?ןצג) י א מסה י‎ .
. י ו כ‎ /, . equi-

והי. + י ותש
י

00
0
1

1
nec
0
א‎

סץ
8
6
0
lem.‏
1
0ס
3
part‏

0
ף
ל?צ
ט
ם
[קמװב
pone‏
ח
ה
Wots‏
ו
י ת
0
ל
6

הא ו
ורישא
NW‏
לל
הנא
ואנין
ו
הכופה
ל
הא נג

ודאו
להרחת
לא י
וה יו
מ \
לשאאמ
הק ה
ו'מין א
י
לשחו
דחר \

ולתגה

ק

0

הן וו

ſequitur: atque in Gemara dici de ſi-

milibus, Kibbi illam profert, eamque

accipitex ſententia diverſorum Milſ-
nicorum Doctorum: vel etiam, Iiti
N. Doctori una תו‎ re hujus N. ſenten-

tia placet; in altera illius ſententia: .3
nec סות‎ illam totam docuit; nec ille.
. שבועות .1 .קגס.‎ , Cujus 6ו6‎ Miſna?

nec D. 11146115 ססמ,‎ D. Akibæ: ſi D.

Iſmaèlis, repugnant juramenta, ſi D.

Akibæ, repugnant cognitiones &c.

Concludit Gemara: Kibbi illam pro-
ponit, eamque ſibi accipit ex ſententia

duorum Doctorum: in juramentis ſe-

cutus eſt D. Akibam; at in cognoſ-

cenda immunditie ſecutus D. Iſmae-

lem. Similiter capite, Hæ ſunt puellæ,

ad eundem modum dicitur, Iſte Ba-

raithæ Doctor in ea Kibbi ſententiam

ex parte habet; ſed ab eodem alia ex

Parte diſſentit. Ita paſſim.

6.194- Aliquando Kibbi pugnan-

166 Milnajoth abſolutè proponit: quod

explicatur initio .שבועות‎ Quomodo
Ribbi hic abſolutè ססם‎ modo loqui-
tur; illic verò modo alio? & ita ſolvi-
tur, Ribbi initio alicujus N. ſententiam
amplectebatur, eamque abſolutè -סעק‎
ponebat, iterumque alterius N. ſen-
tentiam approbavit, eandemque -
ſolutè docuit. Nec prima Miſna loco

mota fuit: quamvis enim KRibbi ſe ip-

ſum correxerit, derelicta priori Miſ-
na; poſtquam inter plurimos diſcipu-

- 108 divulgata eſſet, impoſ⸗ile fuit ip-

ſam ex eorum סצס‎ auferre, 806 ſchola
abolere., Itaque ambas reliquerunt;

— „ Pe 14

ובריתא ‏ דאתיצת בחדאת
מילתא כחר תנא ובחרא

מילתא. כחד הנא ואמרםם.

בכהג רבי היא ונסיב ליה
אליבא דתנאי א'נ האי תנא
ם'ל כפלוני בחרא וכפלוני

בחרגת כלומר ולא פלוני.

שנאה ולא פלו שנאה בפ"ק
דשבועות מני מתניתין לא
רביישמעאלולא רְבי עקיבא
- אי רבי ישמעאלה קשינת
שבועו אי רבי עקיבא קשיא
ידי עות וכו'ואסיק רבי ה'א
זנסיב לירה אליבא דתנאי
בשבועורת נטים לרה כרבי
עקיבא וביריעות נסיב לה
כרבי ישמעאל * וכן בפרק
אלו נערות אומר בכה'"ג האי
תנא רבריתא סבר לה כרבי
בחרא ופליג עלירק בהרא
וכן בכל רוכתא :
נקצר) פעמים סתם רבי
משניורת סותרורת ומפרש
בריש שבועורת ורבי היכי
סתים הכא הכי והכא הכי
ומתרץ רבי מעיקרא סבר

לה כפלוני וסתמרה והרר

סבר כפלוני וסתמה ומשנה
;;אָ}שובה לא זזה ממקומך;

הליכות עולם 4.

ſed poſterior eſt principalis: quando- ש-אף =ו פי שחור בו רבי‎
quidem ad ſe rediens ſe ipſum corre- מקמייתא מאחר שפשטרי‎

L‏ ו1 סע licka‏ ] ל.-
ברוב התלמיריםם לא 7 R deeperlmus quandoque‏

יכולרת לשכחרה מפי
| מפ'דומ= ססם æ& rem tractat in qua‏ ו
ולבטלרה מבירז המררש 66 chcrn, nec veniam reperire‏

והניח את שתיהן והאחרונה pice immundo,‏ ם1 .תמורה .1 C.‏

106 mundo ceperunt, nec .
eraletum, ner venia eſt. Et tradit קר אחר שהזר בו ר' מן‎ 9

הראשונה : Talm. Jeroſol. de‏ מו , כריתי' צסגסטג
(קצה) מצינו משנרק explicatione illius controverſiam eſſe.‏

למרכדת ברמ איואין בה י1 Similis Baraitha reperitur cap.‏
. ה ה. סאטף Spinæ 0011 medulla,‏ : בהור
לא איסור ולא היתר בפ'ק R amaerparreineiſ⸗ eſt ut ait Ribbi:‏

nec in 62 rapti, nec liciti conditio pro- דתמוררה דג ממא שכבשו‎
ponitur. Sunt tamen exemplaria עםרג טהור אין בו לאאיסוף סט‎
legimus, Kapti legem habet: quæ le- לא היתר ואומר הכריתור]‎

1 aria non eſt.
ctig nee Mliſnico hoc in more poſi- בפירושר ז‎ E שבירושי‎

tum, ut prius accipiat quod per conſe- וכן נמצארן בריתא פ'ק‎
quentiam elicitur; deinde rem reſu- דכתובו'חוט השרכ' שנפסק‎

d maniſeſtè exſtat in Scri-
ihucat. Ratio eſt, quia quod ;ב:י;:בבב\; ר' ואין בה לצת‎
מזגוֹ:\מסן\ףס]מכ%ס עסו}‎ elicitur ei magis ולא כשררק ויש‎

נוסחאורת רגרסינן התם. סת adeo ut præmittat. Ut‏ 6וור

מיש שב . Quindecim mulieres,ejus fi-‏ ,י
ejus 5 [‏ סגנת 6 filia, & neptis‏ 1?3)ק3\2:;}

&c. Ubi מ‎ 6 Gemara explicatur, quod אורחירה דתננ‎ Ox

2 0 (נעסת hic præmittar, inde‏ בן
;3 נקנ;./: בר (etiam 5 R‏ 1\61233\3:1?6%11?6%611]18!11)ן]'טװג
רשא והדר מייתי דכתיב Aegaricam) elicitur, illi perplacet:‏

בהדיא בקראיוטעמא משום סתו ipſum 0 præmittere. Sic‏ 1460
דהאי דאתי מררשא* הכיב ר
כ!זב:ייומכי;דיכ.זר` כגח בריש יבמות ט'ו נשים בתו ובת בתו ובת
, וּ;ו ומפרש בבמרא דהאי ראקריםם בתו משוםם דאתיינת
מררשא חב'בא ליה ואקרמה וכן בריש נדריםם : |
g. 197.‏ * הכיבא

ת
Unt:‏
cand⸗‏
cced‏
cunt,‏
cat‏
16
ו
vel e‏
)ת
8
ת
00
0
nemp‏
ת
10
:
ו
את
,”6?6],\})
אז
ת
מ
ד
ו
00
[ח%]ת?
1
6
ſtrem‏
מוח?
ף
ץ

ש
מקמית
נרונ ה
ונות
ולנטלר
וח א
ה
הושו
ה
שדנות
י
וה
י
לאחתי
וש
ונן מו
רנתמיחי

| הוש

מלח ול
סחאו
נח ואין
1
ב
טדרשארהה

ךהאיךאתיו

להמי
ל וע

יו (

- לא

6. 197. Occurrunt quandoque
חו‎ Misna Doctores qui non diſſenti-
unt: ſed Doctor poſterior ad expli-

candam rationem Doctoris prioris
. רצ 8 ו‎ . .
accedit. C. 1. .נ'ס'‎ At Sapientes di-
cunt, Neceſſe non eſſe, ut teſtis di-

cat, Coram me ſcriptum eſt, Coram
me ſignatum eſt: ס6‎ excepto, qui
inſtrumentum ex 11 civitate affert,
vel eò defert. Ibi nonnemo eſt qui
in Gem. inquit, Sapientes non pro-
cedere ut refragentur Doctori prio-

- וע‎ qui dixerat, Afferens libellum repu-

dii 6 civitate maritima, neceſſe habet

dicere 0. ſed ut cauſam explicent,

nempe hoc de eo qui alio defert etiam
accipiendum. Eodem modo pluri-
mis locis loquuntur.
§. 198. Ubicunque Doctores
antiqui diſcrepant, ססם‎ in Misna ma-
nifeſtéè exprimitur jus iſtius, in quo
diſcrepant, abſolutè Doctor poſte-

rior rem magis aggravat. Sicuti le-

gimus cap. Quæ vendit fructur, ab-
ſolutè ac præcisè D. poſterior ad rem
magis aggravandam accedit. Atque
diſtinguendum eſt, iſtud præcisè 0
duobus Doctoribus accipiendum, ubi
inter ipſos alius quidam Doctor non
intercedit: ſed in tribus Doctoribus
res definita non eſt, an Doctor po-
ſtremus accedat, ut rem magis quam
primus aggravet; an verò magis
quam Doctor medius qui proximè
præcedit. סנו‎ arguitur 6 capite, 4
re accedunt ? Atque Sapientes dicunt,
ſve adipe elixo, ſive non elixo, horum
nullo accendunt lucem. Ubi in Ge-

- השער השלשי פרק ב

(קצן) מצינו תנאיבמשג
דלא פליני אבל הנא בתרא.
לפרושי מעמא דת'ק קאתי
< פ'ק דגיטין וחכמים אומרים
אין צריך שיאמר בפני נכתב
ובפני נחתםס אלא המביא
ממדינה והמוליך ואיכאמד
התם בגמרא דחכמיםם לא
ליפלוגי את'ק דהמביא גט
ממרינת הים6צריך שיאמר
וכ" קאתי אלות לפרושי
מעמא דאיכא נמי מוליך
וכהיג בכמה דוכתין :

(מצח) כל היכא ראיכא
מחלוקת תנאיםם ולא מסיים
בהדיא במשנה במאי פליגי
מסתמא תנא בתרא מחמיר
שפי כדאמרינן * בהמוכררת
פירורז סתםם תנא בתר4ת
למפויי הומרא קא אתי ויש
לחלק רדוקא ביתנאים וא'ן
תנא אחר מפסיק ביניהבם
אכל גי תנאים לא מסיימות
מילה'אי תנא בתרא לטפויי
עלת'קקאתיאו על האמצעי

רסמיך ליה כדמוכח פרק.

במרה מרליקן וחכמינם

. בהמוכר‎ * *
T mara

146

mara objicimus, Sapientes cum prio-
ri Misna faciunt, utpote in qua abſo-
lute dicatur, nec caudæ pinguedine,
nec adipe. Et reſpondent, Interce-
- ס06‎ inter illos ſententiam M. Berou-
næ. dixit M. B. Si in adipem liquidum

olei nonnihil infuderit &c. 06
determinant: ſenſus eſt, ignoratur
quis interdicat, vel permittat- Quare?
Dici poterat, Doctores poſtremi in-
terdicunt: Quemadmodum dicere
ſolemus, Abſolutè Doctor poſterior
ad rem magis aggravandam accedit.
Verum id ideo proculdubio, quia iſt-
hic tres Doctores ſunt, dicique pot-
eſt, poſtremum non accedere ut ma-
gis aggravet quam primus Doctor;
- 160 magis quam Nahum Medus, נטף‎
dixerat homines lucernam accendere
adipe סאו[6‎ . etiam תסם‎ immutato:
ideoque Doctores acceſſiſſe, utelxum
non immutatum interdicerent; ſed
cum oleum immittitur, adipem adhi-=
beri poſſe, idque ex ſententia M. Be-
rounæ. Verum ſecundum primum
Doctorem firmiter aſſeverabo, adi-
pem etiamſi oleum immittatur eſſe
vetitum: quod M. Berounæ refra-
Fatur. Itaque quia hoc & סו1‎ 0
Hici poteſt, non determinant- 06
multis 10615 confirmatur. 1210066 2.
poſſumus, quamvis tres etiam ſint Do-
Gores, ſi modo Doctor medius mani-
feſtè rem aggravet: abſolutè citatum
poſtremum Doctorem ad primum
- 20000066 0 aggravandum; atque
hoc definiri: uti liquet c. r. Cod. de
Idol. Ante peregrinorum feſta per

| הליכות עולם.
אומרים אחד מכושל ואחר

שאינו מבושל אין מדליקין
ב* ומקשינן בגמרא חכמים
היינו תנצז קמא דקאמרי
סתםלא"באליא ולא בחלב-
ומשני איכנָת בינייהו דרב

ברונא אמר רב חלב מהותך

נותן בו שמן כלל שהוא
ולא מסיימי פי אינו ניכר מי
האוסר ומי המתיר ואמאי

לימנת רבנן בתראי הםם

האוסרים כר אמרינן סתמם
הנא בתרא לספויי חומר4ת
קאתי אלא הייניוראי משום

< דהתם ג' תנאים זא'ל דהנא

בתרא לא אתי לטפויי את"ק
אלא אנחוכז המרי דאמר
מדליקין בחלב מבושל אפי"
בעיניה ואתו רבנן לאסור
מבושל בעיניה אך בנתינת

שמן לתוכו מותר וכררב

ברונא אכלל ת' לעולכם
איממז . לך דאסור אפילו
בנתינישמן רלאכרב ברונא
והואיל רא"ל הכי הילכך לא
מסיימי וכן מוכח בכמרק

דוכתי ונ'ל. ראפילו יש ג'

תנאי נמי אם התנ'חאמצע".

*באלית
55

8
2

0
4
4
ף‎
2016
10
cimu

|

ת
וס
Vend‏
1
coan‏
ע
,0
.זףל)װף
1
וו
tkes‏
הלו
%
ו
ף
סת
ו
neq‏

0

ה
ה
1
מו
ש
ל
ף
|
00

:װ.־ך / :

י.
נו ל
י
חישי תג
סלסל
מש' \
בואאן
נותן נו
ולא מסי
האוקר ו
לפא ו
האסרס
הנ כתלי
קאתי א

השנו

כזרא לא
אא את
לקו
נעע*ה וא
מושל כן

ע

כרונא 0
נא ו
בחי ש;:\
(חואל ה
סימ כן
מי ן
ל

0

- 180608 :

tres 0105 vendere מסם‎ !1061 , &c. Do-

Gtor Iſmaeèl inquit, Interdictum 4
tres dies ante feſta, & tres dies 64 ſe-

quentes extendi. Sapientes denique,
ante ipſa illicitum; ſed poſt eadem
licitum eſſe. Ubi מ‎ Gemara obji-
cimus, Sapientes cum prima Misna
& reſpondetur, Intereſt
Samuelis ſententia, גטף‎ ſtatuit, in
exilio nonniſi ס!קג‎ die illorum feſto
venditionem interdici: adeo סט‎ pri-
mus Doctor cum Samuelis dicto

conveniat; non item Sapientes ſive

Doctores. Senſus eſt, iſtud ideo obji-
01 , quia abſolutè poſtremus Doctor,
quò magis rem quam primus aggra-
vet, accedit. Et quemadmodum ex-
plicat D. S. J. l. m. Ecce iſthic etiam
tres ſunt Doctores: & nihilominus
dicitur, rem determinari. Verum

id proculdubio fit propter illud D.

Iſmaelis. Hoc volo, Doctor me-
dius rem admodum aggravat, quum
inquit, Per tres dies ante ipſa, & 5

dies 64 ſequentes interdictum eſt:
neque exiſtimatur, poſtremos Do-

0108 eò progredi, זט‎ iſtam conſti-
tutionem magis aggravent; verum

abſolutè, ut primam conſtitutionem
aggravent, accedere. ideoque nego-
Aliæ plurimæ for-

tium deciditur.
mulæ in Gemara has diviſiones com-
probant: ſed intelligenti dicta 1-
eiunt.
6- 199. Aliquando Misnicus ג‎
ſocio impugnatur 40 reticet: deinde

= \ השער השלישי פרק 2

מחמיר טפי בהדיא מסתמא
תנא בתרא את"ק אתאת

למפויי ומסיימי כרמוכח

בעיא פ'ק לפני אידיהן שלל
נכרים גי ימים) אסור וכו"
רבי ישמע4 אומ'ג'שלפניהם
וגי של" אחריתםם אסורי

וחכמים אומריםס. לפניהםם -

אסור אבל לאחריהם מותר
ואקשינן בגמרא חכמיםם
היינו ת'קומשני איכ: בינייהו
דשמואלל דאמר בגול אינו
אסור אלא יוםם אירם בלבד
תיק אית ליה דשמואל ורבנן
לית להו דשמואליפי"משום
דסתם תנא בתרא לטפויי
חומראת'ק קאתי וכרפרשי
דל והא התם נמי איכצע ג
תנאים ואפ"ה אומר ומס"מי
אלא ודאי היינו משום דר.
ישמע> רצוני התני האמצעי
מחמיר הרב'רקאמ'ג'לפניה'
וג' לאחריהםם אסור ול>ת
מפתברא דאתו רבנן בתראי
למפויי עליה חומרא אלצת

מסתמא את'ק אתי לטפויי.
ומיה מפיימי וכמה מוגיור

אחרות בגמרא מוכיחות אלו תחלוקורת ובמיש רי למבין :

(קצט) פעמי;ף*חכ־א מוקשות מחברו ושתיק וקא מהרר ‏ |
ג 2 J‏

- 5

in Baraitha aut alia Misna rem 16-
ſumit. Hujusmodi quid Gemara in
פסחים‎ oſtendit, capite, Hi traunſeun-
207 : גסט‎ 0108 ( etiamfi Misnicus מ1‎
quodam paragrapho taceat, ſieri poſ-
ſe ut סג מו‎ paragrapho rem reſumat.
Hinc ergo diſcendum, quod ubicun-
que invenimus Doctorem 0
in Misna impugnari, & tacere; di-
cendum non ſit, eum quia tacet, al-
teri הות1‎ ejusque ſententiam am-
plecti: ſed quamvis hic taceat, neri
סהסס‎ ut alio loco reſpondeat; vel
etiam reſpondere;, etſi Gemara ſolli-
cita non ſit, ut iſtud commemoret.
Stilus autem Gemaræ eſt, ut in omni-
bus ſimilibus dicat, Quid iſte N huic
N. reſpondet? ut initio berachoth,
Præclarè dixit D. Judas D. Meyro:
& reſpondit tibi D. M. &c. Sic mul-
tis locis.

6.200. Invenimus, At Japientes
diecunt, quod מסם‎ refertur 0 omnia
