Librum‏
ו
וסו ך
1dicium,‏
00 7
ונמו
706672]6%
tur,‏
וו
דל
וה
י
M-‏ וו
1

mreierus, in Clave Gemarica R. Elialim Panzi
Rhodingini, verſtone Latina & Notis illuſtra-
ta Helmſtadit Anno 1697. 0070 tantum quater-
nionibus conſtante quæ forte adjungt poſſet
לסוגיות התלמור‎ 46 jam impreſſis jadico, ut par eſt,
bene, 7060 enim 06 bonis VEiris male judicare par
T⸗ quibus ſua ſomper conſtat ratio, licet alios
lateat, praſertim imperitoc.
Ut autem correctio סס‎ eſſet accuratior, primã

dedi Juveni Ornatiſſimo Dn. Chr. Frid. Heßlin- .

gio Windecc. Han. Paſtoris quondaejusdem 1קקס‎
1ם‎ fideliſſimi filio & Nepoti doctiſſimi quondam
Eccl. Germ. Ref. Paſt. & Conſiſtorialis D. Theod.
Schlemmeri, cui & defenſonem Clavis meæ ſoli
concredidi, quam ille An. iA. d. 24. Jan. in ſpeci-

mine feliciter & mirantibus Auditoribus ſuſti-
nuit, ſecundam cum illius reviſione mihi ſu-

mens. Quam operam ita executuseſt, literatiſſi-
mus Juvenis Auditor & domeſticus in paucis
charus, ut ſine ulla difficultate eum hiſce, aliis
Viris doctis commendare daan tanquam di-

gnum, qui vel curam Nobilium juvenum, vel

Typographiæ celebrioris in ſe ſumat, det ipſi
Deus portò ſanam in corpore ſano mentem, &
ardorem quo fertur in generoſiora ſtudia conſer-
vet, faciatque ut familiam triſtem in priſtinum
decus extollat, quod eum, ſi Virorum Doctor
. . )0( rum,

16 | PREFATIO.

rum, quo dignus eſt favorem nanciſc atur, præ-
ſtiturum eſſe, nullus dubito, & calidis 4 Deo -סץ‎
tis præcor.
Verum ne quid prætermittam quod huc
pertinet, etiam Libros מפתח הגמרא 66 הליכות. עולם‎
m paragraphos diſtinxi, במנועגקן‎ 5 de
diſtinctione udaicorum Authorum in Capita
& Libros, ſequutus methodum, Viri inter Theo-
logos poſt Coccejum facile principis ]1

ש

ALTINGII, Henr. Filii, Profeſſoris olim Gronin-

gani nullis non laudibus ornandi, quam is obſer-

vavit in diviſione Grammaticæ Hebraicæ, qua

de Capitibus & Sectionibus minus ſollicitus, to-
tum opus memoriæ cauſa מ1‎ S. Sphos divifit,
quem ordinem ſervavimus in com pendio illius

mandato Procerum in uſum Scholarum‏ .עלו
Hanovienſis & Solitarienſis edito in 8vo, ,5‏
uſum oſtendimus in Collegiis domeſticis &‏
Exercitationibus Clar. Rhenferdii Grammaticis‏
Gen. I. & Pſalmum 1. in quibus praxis & me-‏ 24
thodus Gramm. Altingianæ exemplis illuſtra-‏
tur, ubi ſimul in præfatione, vero Philologo‏
ad altiora pergendum eſſe demonſtravi ea qui-‏
dem Divini Numinis benedictione ut ſtatim‏
Collegium Philologicum ad Jeſaim deſidera-‏

tum fuerit, in quo phraſes S. S. examinare ſo-

lemus, eo cum fructu, ut jam inde kerun
7

| /0124&0?!1

הא"
א
ת
מ , 11

- 0

%}605!” 1

Altingi

Cations.
ת‎
ה‎
ctiam ו‎
סוק‎
ו' 0ס‎
1!;!7%:12
urori tu.
ו‎
0 ו‎
]76/#4//5
ו‎ r
”%\מ”ז]]‎

70 שו

ו [

ל?
7

שוס

ו
מפתח המו
שחו
ה
ter Theo-‏
MoO!‏
1Cronin-‏
00
ג 2
-0 0
ו
ilius‏ סט
ו
chjus‏ סו
ה
6
יאטוטו\ ,
Philologo‏
ף 61 וץ
ſtaum‏ 0
geliderr‏
minale "‏
ם ;
ת

PREFATIO. 37

204 Miſnam, imò Gemaram perrexerimus.
Ne autem ſilentio premamus 005 , quorum
inſtinctu res Hebræorum 4040 culmen perduxi-
mus, מסם‎ erubeſcimus dicere, methodum He-
braica docendi nos ex סעס‎ Viti Clariſſimi ש שי‎ <

740077 Khenferdiis, quondam Magni Zacobi

Altingii amanuenſis, hauſiſſe, & literis ſub vo-

cationis noſtræ ad Profeſſionem Ling. Orient. &
Hiſt. Eccleſ. in Illuſtr. Gymn Patriæ, ג‎ Viro Do-
ctiſſimo, ad Reverendum patrem datis, cujus
ctiam hic fideli educationi & informartioni
plurima debemus, confirmatos fuiſſe quan-
סם‎ Vir jam morſibus Momi ereptus ita in fit:
Itaque igitur tibi, Vir Lenerande, & lectiſſimæ
uxori 1704 , hanc PEilit ſtationem, שלל‎
veſtræ honorem 09 decus, ettam atque ettiamex
animo gratulor, atque ut hac veſtra gaudia per-
Petua ſint, 69 ſtorentiſſimo Filio diu fruamini,
voveo atque opto. Is, ſi 60 pede, quo cæpit, quod

deillo ſperare zquum eſt, perrexerit, & earum

literarumſtudia, quibusjam probe eſt excultur,
Pporro non intermiſerit, maxima mihi ſpes eſt,
Jore, ut non tantum Illuſtri Gymnaſio inſigni
Ornamento, ſed & toti Eccleſiæ ad veritatis 06
ſolidiorem cognitionem 09 defenſionem ſit 42771
mento. Quod ſi enim Ampliſ-. Senatur veſtri
auctoritate, ſuaſas item & conſiliis Ciariſ. ס77‎

. ו
-ס4
4
: 2

0 orum 69 Paſtorum, , 5 bperduci poßit, ut
Cvmnaſii veſtri cives 0 ordine 09 ſevera le-
ge proficere velint, ſi in quam prius hiftoriam
zam ſacram, quam prof[anam, Linguæ Latinæ
elegantias, Gracasitem Hebraasqué literas 4-
diſcant, quam ad gravtora ſtudia animum ap-
Iant:⸗ Newvero brevi, ni ego vanus augur

ſim, fiet ut longè etiam non veſzrabantum Toho-

/

א

1 89 vicinarum Eccleſiarum faciem videa-
tig. Hac enim illa ſtudia ſunt, qua non tan-
zum ad ſublimitores diſciplinas rectam viam
nperiant, muniuntut“; ſed adoleſcentiam

oblectant, 09' ab otio & pigritia, ad ſedulum

Taborem & Diligentiam impellant. Quod ſi

itaque iunctis conſiliis, ſtudus, operis, 77 aga-

tur: mirum ni brevi ſchola veſtra ita efforeſcat,

ut aliis florentißimis palmam dubiam faciat.

Sed de אס‎ alias, ſi Tibi ita videbitur, pluri-
bus. א מום היה. י.‎
Quod juſtum conſilium cum ita utile vi-
derimus ut quemadmodum ſub adventum יסת‎
ſtrum ex Belgio neminem ſtudioſum Bibliis He-
praicis inſtructum vidimus, ita jam nemo fere
hic iis careat , 87 non delicietur, non mirum
quod ejusdem conſilio de edenda Clave Talmud.
uod is proponit in præf. ed. 2. Exerc. Gramm. ad
Gen. I. & Plal.I. Paruerimus quando ita 11 fir:

04

00 qt
קו‎ tot
0
ſmilid
twj, ſor
ſonden

00

, שו

0
0
let, &‏
partime‏
. ת
סת
ת עים
8
)6 ף

-.7

habe‏ וז
01
למר 00
11
..
ת

.0
le-‏ 4ו
וו
16
-14
aß-‏ וו
וו
- ו
114
ו ₪
centiam‏ [
ſadelun‏
0
7] 1,
6461] 20?6?
2
לון,,

ו 6ו
ו
6תומ

0 0

ו שװ'\וֹװ; 1

ך
תם

!&ש

- תמ תפ‎ 770 29
QOuid quod ad perficiendum ſtudtum Hebraum,
poſt tot Clariſimorum orum labores nihil
aliudrequiri videatur, niſi ut eadem methodo,
ſimili Analyſicodex aliquis Talmudicuns explice-
tur, fornnulis omnibus probandi, objictendi,re-
ſzondendi, excipiendi & . accurate annotatis,
carumque uſu ex ipſo textu 0 09 mon-
pato * Teſtimonium pro Clave noſtra Tal-
mudica Maxima, quo melius מסם‎ deſideramus.
Hoc autem ut fiat quod Clariſſimus Vir vel-
let, & mihi ſæpius commendavit, partim ore,
partim etiam calamo doctiſſimo, neceſſum eſt,
prius Clavem Talmudicam confici, quæ cum
nondum plenè edita ſit, uſum ejus præſtante
הליכורת עולבט‎ vertente LVEmpereurio, inprimis
ſi ei accedat R. Eliahlim Panzt Npan מפתח‎ Cla-
vis Gemaræ quam Clar. Ritmeieri verſione
illuſtratam vides, ut finis ille ג‎ Rhenferdio inten-
tus haberi poſſet, eosdem denuo recudi curavi,
addita ſupra memorata Phraſeologia Talmudi-

ca א6, 04684 סוגיורת . התלמור.‎ more loquendi Tal-

mudico, quo סוגיה‎ non tantum utilitatem ſed et-
iam uſurpationem, ſeu phraſin notat. Rebus
paragraphis convenienter diſtinctis; ! 5
inſuper Indicibus necefſariis. .
Verborum,‏ .1 ו
II. Rerum,‏

(ch z Qua-

30 PRFATYLO.

Quarum utilitatem alias oſtendam, in ſpeci-
mine Gemarico, quo Tractatum Gemaricum -סט‎
liorem, in Textu originali exhibebo, & verſione
acnotis illuſtrabo, ſingula regulis Clavis 7204 1 41-
mudicæ illuſtraturus, ut regulis accedat uſus,
quemadmodũ de regulis Gramm. Altingianæ, ſu-
pra monui. Quod opus promiſi, in opuſculo huic
ræludente, cui Obſervationum Sacrarum Li-
Hri I. nomen feci, quod quaſi Clavis prima, &
rodromus hujus erat, סט‎ ibidem in præfatione
gere eſt, quodque inſtigante Clariſſimo Bier-
manno S. S. Th. D. & tum Profeſſ. Herbornenſe
incæpi, & jam continuo.
סט‎ autem felicius officio meo defungerer,
cum ſcirem præter 7 , Empereurii etiam alias Edi-
tiones Clavis illius circumferri, asdem conſului,
unde natæ ſunt notæ fini columnarum additæ,
quæ totidem ſunt variantes Lectiones, aſteri-
ſco vel ubi neceſſe literis a, b, c, & c. in Textu, &
fine columnarum notatæ ut pagina 32. in fine poſt
אס 430101 מצורף‎ vet. 6016 לזה‎ , 66 pag. 0. סק‎
לרביםם תוו[טם4ססץ פירוש‎ 661010. pro הלשון‎ po-
ſuimus הדבר‎ 164 tamen, ut more Criticorum 1 6=
Coris in arbitrio liquerimus utram Editionem ſe-
qui velit, & ſic p. 4. pro הרביץ ברכיםם‎ vitium pro
רביכם‎ n ſubſtituimus והרביץ התוררה לרביכם‎
& ſic 41115 centenis locis, de quibus videatur opus
ipfum. Tan-

אז
editionis
הם‎
0
Altera ee
הס‎
י‎
,][!קךצס}‎
ileruit
landem
6
כר‎ qn
1 0
ו‎
0
ט
ה
,0!0]6})
?
ו
ף
ס%}חבוֹ?
א
ו
0 /
ה
לה

ו
1
ז
-1תו
סו
01
האה
ו
-ות 0
ה

ungerer,
ו‎
0
4 ־8]%61'1‎
חא‎ ( 0
ה‎
'(אָ‎ ?0%.
הלו‎ ]0
תו‎ 1"
תוס‎ ₪"
תונו‎
דג'ן ת‎
0

Tan-

PREFATIO. 0

Tandem & 0ט111‎ negligi מסם‎ 06006 p. meæ
editionis . videri poſſe à Cl. LEmpereurio omiſ-
ſas fuiſſe duo & dimidium folia veteris הליכות עולם‎
adeoque magnam particulam quam autem, ex
altera editione qua præcipue uſus ſum in folio,

cum יבין שמוערה‎ curante R. &chelomo Elgaſi, qui
& alios XII. Libros ad illuſtrationem Talmudis
ſcripſit, & ſuo שמועדק‎ totum Mehardik
inſeruit, ſupplendas eſſe primum putavi, ſed
tandem epichen הו‎ udaico exemplotranspo-
ſitas eſſe, vide ibidem ed. Ven. in השצ'ט.!ס)‎ ſolium
uſque ad כ'ז‎ excluſivè, manifeſto indicio, nihil
uſque quaque perfectum, ſed omnibus rebus hu-
manis aliquid deeſſe.
Quæ quidem præfaminis loco dicta ſufficere
oſſent, niſi hac occaſione, APOLOGIA, La-
borum & Typographiæ, magno ſumtu majore
dolore, erectæ, facienda fuiſſet.
Putavi itaque B. L. te אס‎ hoc labore, jam vi-
ſurumeſſe, quomodo horas noſtras impendere
ſoleamus, non otio & ſilentio veluti pecora eas
tranſigendo, quod agendi genus, puerilis, adole-
ſcens, & Juvenilis, multo magis Virilis noſtra
ætas abhorruit, vide hanc in rem Indicem labo-
rum noſtrorum, non famæ aut oſtentationis cau-
ſa elabente 8 -14ל1.מ‎ ſed in gloriam Dei immor-
talis & confuſionem malorum editum, & 0

16

PREFATIG.

hic ſuffuciat, cogita concatenatos labores,
95 autem tolerandis vix corpus amplius ſufficit,
hinc non mirum quod quæ dã aliis reliquerimus,
quod ex duplici munere non ma-
uctus, velemolumenta potius car-
fuit, quæ redundarent in eum,
naret, quos Thbi
סומ סץ‎ introducti, 0
87 Hiſt. Eccl. adhiberi
87 ita 12.. ab hinc annis
Peculiaria ne
unt, nihil -ק‎
Typograbhi-
lum offenſionis mul-
Nam סט‎ hoc ſeme-
tempore, habui, ma-
ivatiſſime, VIII.
Martis Practicum, ut Jovis
um Hebraica-
is Teſt. ad ve-
JEſum contuli
eglecto, ſed -ס‎
סח6ת-ס‎ 00

ovis & ץ‎ 6-

idꝗ; eo facilius,
jores, ſed tales 0
pere, talia datum 1
qui unam tantum ſpartam exor
Lectionum, ab eotempo
hic ſtationi Ling. Orient.
ibus Ioquuntur,
re tranſivit.

.

coœpi, plur
nulla hora ſine labo
memorem, noruntilli qui me nor
blicorum vel privatorum
am Orientalem, lapidem 1
torum ſuffuratam fuiſſe
ſtri Fſtivo, ita 0
ra VII. Biblicum, pr

laborum

tutina ho
סוס‎ diebus Lunæ &
& Veneris eadem hora Antiquitat
rum, qua occaſione
rum Antitypum
præcipuo interim
loquater habito,
cui horam IX. 2
neris, impen
blico d. Lun. Mart.
ca Theol. & Phil. סוק‎ gem

Typos Veter
Chriſtum
Collegio nonn
nempe Didactic
bus Lun. Martis, [
: Clauſo labore pu-

dere ſolui

t. Jov. & \ .נס‎ Lectione publi-
ina Profeſſione, i

horaX.
vomeiie
lympoß
lere 01
ו‎
ח1‎ 6
סאת‎
וע‎
ההד‎
mminaton
eyentu
ם‎
ו‎
. שסת‎
ו‎ 8
| מס‎
וע
comme‏
8
ץ!סוֹ][ז
Promtu⸗‏
ו
מושו
ו
0
4/6;1/
?

qui⸗‏ (ל
1
י
onma-‏
0
0
ק1 וח
0 , 4
Adhiberi‏
caunis‏
ne‏ גווגו|
-ות
-וו
0 ו
leme⸗‏ 00
ma-‏ ס
ſors‏ זו,
וה
ה ſt.‏
ר
uß‏ 0
0]

סטף'ך'}ן 01

1

33 0 17] ק ע

hora X. ad XI. matutinam. Nec ipſum tempus
pomeridianum, quod alii luſu, intempeſtivis
ſympoſiis, & ſomno, ac deambulationibus, fal-
lere ſolent, laboribus vacuum habui, ſed, h. II.
diebus Lun. & Martis, Theol. Naturalem, ad du-
cCtum Clariſſimi Roellii, סט‎ diebus 1ס[‎ & Ven.
Philologiam Sacram, 1. e. Grammaticam &
Phraſeologiam Græcam & Hebraicam, tracta-
re conſuevi, horam III. Collegiis privatis Exa-
minatoriis ſive repetitoriis reſervans, quo cum
eventu, teſtabuntur dimiſſi ex mea ſchola paſto-
res digniſſimi, 5 Doctorali etiam laurea digni,
uos ſtudio nominare negligo. Nec interim in
Paſtoris & Conſiſtorialis munere aliquid inter-
miſi, unde de Typographia erecta & inde natis
laboribus nemo juſto Titulo conquæri poterit.
Diſputationes mitto, publicas & privatas,
commercium literarium מסם‎ adeo infrequens.
Sed dices, quid ergo opus fuit his, ſuperaddere
1 Orientalem?: Reſponſio in
promtu eſt, miſer ſtatus reliquarum Patriæ Ty-
pographiarum, & raritas apud Francofurtenſes
eorum qui מסת‎ quidem, Poſtillas, ſed Philolo-
gica ſuis ſumtibus recudunt, vel etiam noviter
edunt, de סטף‎ 5 Deinde deſiderium Orien-
tales Linguas propagandi, unde ſi quid hic pro-
ſpero eventu caruit, non mihi, ſed ab co tempo-
)6( 0

44 ק ע ע‎ FATIO.
סץ‎ invaleſcenti pernicioſiſſimo bello, ſed aliis
adverſis fatis adſcribi meretur. Nam ut recte
A. Artis ratiocinandi, 2 אס‎ eventu 06 diſpo-
nentis ſapientia, aut prudentia, non eſt ſtatuen-
dum. Nec omnino ignarum me fuiſſe, -סזג]‎
rum, docet Præfatio in Obſervationum 5 .-
circa ſinem, inde quæcunque edere ſuſcepe-
ram, non niſi cum clauſula, quæ inibi legi pot-
eſt promittebam, quæ ſatius eſt præmittere,
quam pluribus repetere.
ignorantiam mulforum in 11 ologicis, אס‎ pau-
citate ſubſcriptorum in Abarbanelis Comm. tam
diu deſideratos in Pentateuchum Moſis, Pſal-
terii & Obſerv. Lib. I. ut & קיקיון דיונה‎ ac R. Mo-
ſche שאלות ותשובות‎ aliorumque, 5 emtoribus,
ſi Poſtillam edidiſſem forte plures amatores ac-
cepiſſet.
Unde B. L. non mirare, quod Biblia mea
HEHelraica, cum 220719 Variorum ad modum 7 ſal-
terii & Spec. Biblici hactenus Iucem non vide-
. , : rint,

4 P. 3. Cap. אא*‎ Sect. V. p. m. 28 5. edit. Lat Lugd. B. 1694. in סשם‎
fuæ malè ſucceſſere;: ergo rationes 6 ſubduxit . 6ו3‎ paſſim diſcur-
ritur, imo ſemper diſcurſum fuit, guia ſemper hominer * 6

iniqui fuere. Cum enim genuinaz cauſas ignorent, falſas pro [06678

ratione ſubſtituunt. Quod ſane maxime 6 quadrat, quis enim
mihi perſuadere potuiſſet artis optimæ me viſurum eſſe peſſimos &

ad fallendum pronos 0100165 , aliorum invidiam preovocatu-

rum &c.

Expertusinterea ſum

0 ת
cunt, il‏
te molie‏
ſürum‏
ם
K‏

0
&'!וֹ&:סשף‎
1 m
nomen
Deo.
0
ס‎ ſe
00 7
7

ת |

Corriger
brandi,
conyerte
more ש‎
ז
ordinemm‏
₪ -
1

מס
ו

ſed alis
ut recte
ו‎
ſtatuen-
- , 0
ושיה‎
ſulcepe⸗
legi ס]‎
ד‎
ereaſum
, 0
ה‎
1
1
ו‎

mea‏ א

לממו

00 vide⸗
ם‎
— 7
i No klite⸗
Aſin Eſem-

- ת‎ 0 -
rint, ſupra enim & alibi etiam dicta ſatis oſten-
dunt, illa ideo non prodire, quia nunquam tan-
tæ molis opus ſine ſubſeriptionibus me aggreſ-
ſurum vel editurum eſſe promiſi, alias ſtandum
eſſet promiſſis, nam promiſſa cadunt in debita.
Et hæc ſufficiunt ſpero, ad oſtendendum
Cordatis, nam cum invidis, mihi res noneſt,
quos diu judicio Divino, omnia condanans, re-
liqui, me non temere Doctoris & Profeſſoris
nomen accepiſſe, & cui cupio mori, vivere
Deo.
Sed dicet hic Momurs, quid hic 4015 , pau-
ca tua ſunt, pleraque aliorum: Deline quæ-
ſo id carpere, quod ante me utiliſſimum judica-
re, Græavii, Gronovii, Rhenferdii, aliique
maximi Viri, qui etiam magis veterum edendis,
corrigendis & augendis quam propriis clucu-
brandis, aut aliorum exſcribendis, & in Praxin

convertendis, quod Poſtillatorilus noſtris in

more poſitum eſt, deſudarunt.
Taceo quod veterum labores in coommodum

ordinem redegerimus, omnia

1. ח1‎ paragraphos )111%11[5]161%68,' \
II. Sicubi opus eſt emendantes errores Typogra-
phicos, 0 וו אכ‎
III. Ea olim applicaturi Analyſi Codicis alicujus
Talmudici,
. (e) 2 IV.

IV. Superaddentes verſionem סוניורת התלמוד‎
21 zlmud. libri commodi 48 inſtitu-
tum noſtrum, ſinon ubique, ſaltem hic

propagandi, àtempore Coccei, ubique

tere, præcipue inter Reformatos pene ſe-
pulti, ſtudii Talmudici,
V. Et Præfationem de uſu Talmudis, præcipue

.

ratione phraſium, 55 |
VI. Cum Diſ.: una 40 conſtitutione operis Tal-
mudici,
VII. Et altera, 6ה‎ 06 Judaorum, 66
uſu Talmudis, in boc negotio,
VIII. Cum Indicilus & variantibus Lectioni-
0 - ושל‎ neceſſariis, :
uæ itaque omnia 41 quid proſint, ad ſtudium
Telmudicum commendandum, habeo quod
quæro ; Profecto enim quid commodi inde 44

me reddundat, quod tanto ſtudio tantaque

moleſtia per tria pene luſtra linguarum ſtudiis in-
vigilo, easque aliis inſinuare fudeo ? 5410 non
agerem אס‎ ofhcio rationis, vel Chriſtianismi.
Ratio enim, lumen illud omnis corruptio-
nis expers, poſtulat ut etiam proſimus proximo,
cum quo vita Eremetica concordare non poteſt,
quæ alioquin eſſet omnibus anteferenda, ſecun-

Novit

1

r

2ð

חו
mus, 9‏
ſine hoe‏
04
ואס
ו
Anant 1‏
qu‏ ם
ו
etiam‏ 1
קן”ו”%/ץ
קא
& וו
2.-
0
00
לו
78

א

י
י
9 ו
ול
%
Verl. 0‏

יש

ניות ה
- -
ltem hic‏
ubiqe‏

penete⸗

קאז
ש
8 וו
Leltioni:‏

0
}%שף 0
ו
6װ311]29:
in⸗‏ ו
Gid don‏
וה
0
ס]
נ:װ:)]()ק 00
da, lecun.‏

ומא

10 25147 א ע

— Nozut 414094
Secura quies. a 5 :
Illud autem confirmat multo magis Chriſtianiſ-
mus, qui amorem tantopere commendat, ut
ſine hoc Chriſtiani nomen neget, 0 & homici-
dæ tribuat, 6 ססתט‎ recte Chriſtus operibus
cxternis, quibus HYPOCRILÆ non raro,
proh dolor veros fideles qui Chriſtum tenerrime
amant ſuperant, & 824 plebe iis anteponun-
tur, quorum autem circa hominum actiones
judicium incertiſſimum eſſe, alibi probabo,
d etiam probavit Clar. Witſius, 0 5
Phariſaos ita accutè perſtringit/ ]74 voöobis scri-
0 && Phariſat Hypocrita, qui decimatis men-
tham és anethum és ocuminum, 05 omittitis
090 graviora ſunt Legix, judicim ו09‎ 2/1151-
KRIOORDIAM 40 fidem : 6א‎ oportuit ]4-
cere, 69 204 non omittere. Duces 000 , qui
percolatis culicem ; Camelum autem degluti-
tis. Sic un. & Trem.
Nam quid ad me remotiſſimus Arabs,

(e) 3 quid

+ Vid. inſignem Orat. Volderi 06 Quiete ſive otio & ſeceſſu literario.
? Joh. *1. verſu 35. 6 1 Joh. III. 15. 4 מ1‎ Diſſ. 06 Vita ho-
minis Spirituali. e ת1‎ Lib. Vernacule Geiſtliche Kennzeichen /
darinn ein Unwiedergebohrner in ſeinem beſten / und ein Wieder⸗
gebohrner in ſeinem ſchlechſten Zuſtande vorgeſtellet wird. Sic in
verſ. Germ. quæ סע‎ Bremæ 1699. in 12 mo. J Match. XXIII.
verſu 23. 24.

38 PRFATIO.
quid ut ab eo ſtudio non diſcedam, cui cum, ne-
- סנ?‎ poſſit omnia, me præ reliquis dedi, Talmu-
dis 665 Rablinorum, num inde remuneratio-
nem expectare poſſlſum? Niſi vidiſſem eoô ca-
rere non poſſe ſolidum Theologum, exemplo
id ſuo an non ſatis comprobarunt, quos in limi-
ne hujus Præfationis producebam?: Ubique ſa-
סת‎ Coccejus provocat ad Rabbinos, 86 ſic ex di-
ſcipulis Lutheri, Tarnovius, Schmidius, Feſſe-
lius, Slevogtius, Friſchmuthus, Daſſovius,
Majus, Danzius, & quis omnia magna nomi-
na recenſere poſſet, vide integrum horum ho-
minum Indicem qua Evangelico Lutherano-
rum, qua Reformatorum, apud Doctiſſimum
Maijum, in Iſagoge ad ſtudium EEtelologicum
&& Exegeticum quam præfixit Tom. 7 Selecta-
rum Exercitationum Philologicarum & Exege-
ticarum, quas per viginti Annos & amplius, in
alma Ludoviciana habuit.
fJudæi me odio habent, quod Chriſtianis
ſua Myſteria detegam, cum innotis ad Pſalmos,
tum etiam Diſſertationibus de Kabbala, quas

concoquere non poſſunt & editione horum Li-

brorum & additarum II. Diſſertationum ? En
remunerationem meam, ſed מס‎ ideo illa ſtu-
dia ſunt contemnenda, quia hodierni eorum cu-
ftodes Judæi ſunt mali homines, & quia difficul-
ter

tel 1‏
8 ₪
non ]0‏
ו
0 ף
צפ\\(]'שף
060
longun‏
₪1 מות
ו
וה
1
ה
Propter‏
04
ת
, וו"
ſpania‏
שז
quod m‏
ץ *
Exc‏

הה
ו
c0.‏ 1
Gemplo‏
-וו מוז
l⸗‏ ת
0]
.+
ללו
0 1
ho-‏ ץ
0ז
ו
17
ו
י

7 ,ט!'!!קפ

ו
8
&:ש}) נג[!
1 הונ
₪ ו

0 ſtu⸗

orumd-
1 )[1161601”

0

39 .0ז 47 ת ע

ter diſcuntur, ita ut judæis etiam hicnulla fides
ſit habenda, qui ordinario Chriſtianis interiora
non revelant, eos decipiunt, & ſua ipſa obſcu-
liſſime ſcientes aliis obſcure tradunt, , 4
quæ illi notabilia putent nos non curcmus, &
quibus nos opus habemus Antiquitates parvi ha-
beant, quærat aliquis אס‎ doctiſſimo judæo, quam
longum latum &c. fuerit templum, extra 1
מרורת‎ nihil, & cum ipſo parum ſani, niſi lon-
giore mora conceſſa proferet, cum hæc in prom-
tu eſſe debeant, & ſic de aliis.
Merces igitur mea eſt apud Deum, ille אס‎
gratia laborem meum compenſabit, nam omnia
propter verbum ipſius egi, cujus dulcedine in-
6 2 ,ס]ם]װסוֹש}‎ prudenti Educatione parentis,
Theologi Scripturarii & in Eccleſ. Ref. Belgica
Patriæ, poſt multos pro vera Religione in Hi-
ſpania perpeſſos dolores, paſtoris fideliſſimi,
trahebar & ineſcabar, huic igitur inſerviendo
quod multum olei imo utinam tantum olei, 1
& virium inſumſerim, nondum me pœnitet.
Excitet igitur ille animos Fautorum & Pa-
tronorum, ut de hoc opere novo recte judicent,
& Tyronibus Linguarum commendent; Do-
lendum enim eſt, ס6‎ temeritatem Seculi noſtri
deveniſſe, סם‎ Invidia optima 86 utiliſſima ſæpe
ſupprimat, quod fatum illis libris inprimis eve-

.0 1 א ע ס

nire ſolet, qui propriis Authorum ſumtibus pro-
deunt, ne pergant, ſed venditione impedita, de-
ſinant publico inſervire, quod ſatis expertus eſt
magnus & laborioſiſſimus ille EDMVNDOS
CASsSTYELLVS, Lexici Heptaglotti Author
doctiſſimus, & ipſe 5 ALOMQON van 1 1
cum Prodromo Belgico Pſalmorum vellet ex-
periri an non ſuis ſumtibus reliqua edere, & 0
juſtius, quam Bibliopolæ ſolent largiri præmi-
um laboris accipere poſſet, quemadmodum
hanc Hiſtoriolam ſummus Theologus, Phi-
lologiæ Sacræ commendator maximus ipſe
mihi retulit, cum Anno .פס7ז‎ ipſum viſitarem,
experturus quid de mea methodo ſtudium
Theol. & Philol. hic tractandi ſentiret, quam
cum ſummopere approbaret, 6 ſuppeditaret
Argumentum orationis tum habendæ Inaugura-
lis ad Profeſſionem Theologicam, de Theologo
ſolido, quæ ſi סצו ס.ק1‎ prodiiſſet, non ſine pro-
miſſa ab ipſo Approbatione publica lucem vi-

diſſet, quam cum meis ſumtibus edere non cu-

piam, ſuo tempore aliis opuſculis בתג00ג‎ , 0

enim Clave Talmudica Maxima, deſinam pro-
prio periculo aliquid, etſi minimum videatur
elucubrare, quia onus illud non amplius ferce
cupio, cui Typographi & Bibliopolæ aptiores

quam ſcriptores, utplurimum aliis etiam labori-
bus diſtracti & onerati. Tu

1
Patriæ
iſto ten
ף‎
patro

[ ועס

raci
009
ש‎
gekerri
ubiere
0
וו‎
0
ו‎
ף‎
ו‎
ale
tem ub
ו‎ cor
1
?”0}% [3}
א‎
&צק‎ 0

00 ו
»ס&?ב]װ)ז
ertus eſt‏
ם\
ת
11
Aet ex‏
e, & ſi‏

5 0

ipremi⸗
ה‎
00
iſitauem,
ſtudium
, ש?ן]ף‎
]6־6&1131?‎
ה‎

ד

ת.
cem VI-‏
"ס הס.
מגת ( וו
סו תונו
Videarur‏

fene⸗‏ שו

;

"ם
ל מו
10

שה0 ,4170 ם ת ת
Tu verò B. I. vide quanto conatu Gymnaſio‏
Patriæ inſervire contendam. Rarum ſane eſt
iſto tempore ſtudium hoc Talmudis & Anti-
quitatum Sacrarum, quod per וסכ‎ gratiam, in
pParvo Gymnaſio floret, & arctiſſimo vinculo

cum Theologia conjungitur, cum ut olim Dor-

draci à Clar. van Till non ſine maximo commo-
do Stu lioſorum & Candidatorum, quorum
copia miratura Sa'omonis illius Sapientiam סס‎
deferri ſolebat, fiebat, ab uno utraque doceatur,
ubiergo non timendum eſt, סם‎ idem ad סנמ‎ di-

cebat cum apud Lugduno Batavos Profeſſ. me-

ritiſſimum agebat, quodquæ unus ſtruit alter
deſtruat, addendo ubi ſolus eram plus emolu-

menti adferebä quam jam ubipluribus junctut,
quorum quidam contraria 2 me habent ſtudia,

faſtidientes Phelol. & Philoſ. quas ego amo,
quale quid an ibi dem inveniatur, me latet, ſal-
tem ubi trium quatuorve Profeſſorum hoc, alter
aliud ſuadet, approbat, laudat aut contemnit,
ibi confundi ſolet Juventus, præcipue quando
mature nimis Academias viſitat, quod ום מסםז‎
לוסק‎ jacta ſolida ſtudiorum fundamen 4 fieri de-
eret, qui ſenſus fuit illius Epiſtolæ, quam ſu-
pra אס‎ ſchedis Patris recenſui. 2

() Memini

4 P. 27. hujus Præfationis.

42 PRMEFALI0.

Memini me ipſum tale quid expertum, nam
cum Anno נסקז‎ huc Franequeraà vocarer ad Pro-
feſſ. Ling. Or. & Hiſt. Eccl. erat Prof. Theol. non
quidem Franequeranus ſed alius loci in ædibus Cl.
Rhenferdii, qui ſub 0ס‎ amicitiæ mihi illam
diſſuadebat, quia Philol. abducat à Theologia,
ſc. rancida, inſipida nonnullorum Theologorum,
quid reſponderim ipſe noverit, quem honoris
cauſa מסם‎ nomino, Rhenferdio hominis nugas
ægre ferente. - ר‎
Conſcientiam in Chriſto teſtem habeo, &
docent mea ſcripta & Collegia, quæ non carent
confluxu ingenuorum hominum, mœ non ab-
ductum fuiſle ג‎ Theol. ſed indies per Philologiam
majorem in eam impetum feciſſe.
uæ quidem prolixius refero, ut ſtudioſi

tales angues fugere diſcant : אס ת‎ merito

amenttales qui סמסק‎ de ipfis mereri ſatagunt,
Vale 5 .

Dabam Henoviæ
Ex Mluſeo 0

Ante diem 20. Sept. % CXIV.

5

;
,

-

ץ
ל
0
ſrorun‏
סוו
%&621
ול
%
0
ח0ס
ה

הה
10
הה
ו
illam‏
000
,גוֹ\טוֹס%*
סמס

5 nugas

eo, &
1
non ab-
ologiam

ת ץ

לת

לורט לרס ור5פשופרפ>ורסר6וכסרס 63”ו6ג? פ"ירסף-ורחרסורשף6וף6רם הארפוםם
לל' ט מש לשא ששש לב לימ" א שום 6 למשל יאור מליה וה
8 ל4. 4. ל 4. 4. ל.3 8 . ע - מ4. ע
0 ־//,־1\3.76\\5 2 ;}װל}י. /\\אַ//} &}\\גל}\ו\// י /וֹ&װ/%\וּ ?וֹ\װו/'}\%:%אַו;'?
0 .+ לי69 ף+5'₪5ו9פו שששוה. 9שן, ל. 4]0 ]

CONSTITUTIONE OPERIS
TALMUDICIL.
§. I. .
Uandoquidem ergo in Præfatione Oeca-

ipſa, ſæpius Talmudis mentionem Pat.
injeci, atque ſacri & profani ſcri-
ptores paſſim multa de Talmude
loquantur, ita ut etiam vulgus ipſum ſed
præjudicioſiſſime de Talmude paſſim lo-
quatur, forte non inutile, imo neceſſarium
סויוס‎ , ut ante lectionem opuſculorum no.
ſtrorum verè Talmudicorum, aliquid ex
profeſſo de Talmude moneamus.
, uæ noſtra opera 0 erit utilior, quod
Galatino plurimæ Bibliothecæ deſtituantur,
& homines hic plerumque judicent , 110 Cæ-

cus 06001016 |
§. 2. Atque quidem novimus, non tan- Futa
70 -א‎

tum Gentiles, quorum in hoc genere igno- ;
rantiam mirari non poſſumus, incleémentius -ס‎

(f) 2 de

lemo
einter
Cbhriſti-

610

4 DISSERTATIO ז‎
016 Talmude ſenſiſſe; Sed etiam quod jam

mireris inter eos qui Chriſto nomen dede-
rant, non minores judæorum, imo utinam
ſolorum Judæoruin, ſed etiam Talmudis
hofſtes extitifle;
enhburg in Catal. Hærct. L. Il. refert, Gre-
gorium IX. Pontif. Rom. Anno Domini
MCCXXX. omnia Talmudica volumi-
na flammis adjudicaâſſe, atque idem poſea

etiam conatum fuiſſe lunocentium IV. A. C.

MCCLIV. Atque iterum, cum eadem vo-
lumina 4 Judæis renovata fuiſſent, & 6
artis Typographicæ in infinitum penè nu-
merum propagata, Julius III. ססה‎ 0
promulgato inquiri juſſit, 66 Anno וסכ‎ 1
MDLEIII. cum judæi menfe Septembri, cx
more fuo feſtum Tabernaculorum celebra-
rent, 64 per omnes Italiæ urbes exuri vo-

luit.

. 16ד‎ & Paulus 77 calculo Romanæ In-
quiſitionis duodecim Talmudicorum volu-
minum millia flammis addixit.
Quibus clementior fuit Pius E qui Tal-
mud, ejusque gloſſas, annotationes, inter-
pretationes, & expoſitiones omnes, fi pro-
dierint ſine nomine Talmud, & ſine inju-
riis & calumniis in Religionem Ohriſtiznam
6016-

-

Nam Bernhardus Iu-

2
7
4
0
,
':?-י(
7
.

—

tolerari v.
144. Martyy
mentefui
enim 40l
Cuamis
דל‎
| ם‎
0
| ]
ו‎ 1
שוו‎
י‎
]
חששץ&‎ /
incarnat

.
ל

5
.
11
1
0

שלו -
ו
קו
%װ&%וֹ%

םס*[%ץפא ..

0
00
]

16

,Gre-
סל‎
Jumi-
poße
.
י‎ 0
א‎
ה‎
1
סר‎
ל‎
ם‎
curi ]0

zne !
\ וס‎

ו ,
וו סת
iſtiwam‏
]

I. -‏ 410 דאת9פקת.
tolerari voluit, teſte Indice expurgat. Romæ 0.‏

24. Mart. 1596. confirmato. Licet poſtea hanc PiilV.

mentẽ fuiſſe novi hoſtes Talmudis negaverint, ita
enim 2 obſervatio ad Pontificis indultum ſonat:
Zuamwvis in tertia claſſe Indicis pradicti Pit
Bapæ W. ſub litera T. Talmud Hebraorum,
eiusque gloſz, annotationes, interpretationes
5 6%100//%20”6! 7 prohibeantur. Sed, quod-

ſiabsque nomine Talmud 69 ſine iniuriis & ca-
lummniis in Keligionem Chriſtianam aliquando

prodiiſſent, tolerantur 094 tamen sanctiſſ.
Dn. noſter Clemens Papa ] 111 per ſuam con-
ſtitutionem contra impia ſeripta & libros He-
braorum ſub dato Romæ apud S. Petrum Anno
incarnationis Dominicæ M. D. LXXXII. pridie
Kal. Martii, Pontif- ſui anno ſecundo, 704 pro-
hibuit atque damnavit, mens ibpſius non eſt, 5
propterea ulla tenus, 09 ſub 8 conditionibus
permittendi aut tolerandi, ſed ſpecialiter &
expreßs [0471007 . 69 vult, ut huſusmodi impii
Talmudici, Cabaliftici, altique nefarii He-
braorum libriomnino damnati & prohibiti ma-
neant é& cenſeantur, atque ſuper 11509 libris

-- הנקשק‎ 7 eradicta conſtitutio perbetuo 69 1-

violabiter obſervetur.
4 Referente Joh. Henr. Hottingero 06 ulu ſcriptorum Hebraice-
rum in N. T. Th. I. fin.

46 DISSERYATIO I.
En irreconciliabiles Pii 277 & Clemen-
tis VIII. ſententias, conciliatas, tantum va-
166 odium, ut ubi ſemel illud animum

occupaverit, etiam venerase dominus & nor-

ma fiat, ſic ſolent illi qui Papam etiam tum

errare nolunt, cum ejus juſſa exequi nolunt.

Eperi. 6.1 Debuillent illi homines portius

+** cum Pio 1. didiciſſe contemtum Roma-

contem-
70 ⁶ . . .5 . : . .
־”!”1;41;‎ Librorum Reuchlini qui & Capuio dice-
**atur ante hun- Pium 1 \ adeoque & ipſum
Reuch- Vivendi ordine ſequentem inciderant, &
ל‎ prius legiſle, quam damnaſſe Talmud.

Audiamus, poſt laudatum rerum Orien-

talium reſtauratorem, , 0 ſemel de illa

Hiſtoria loquentem Sleidanum, ſic ille; 4
Johannes Phefercornus, , 4 profeſ-

ſtionis Judaus, Maximilianum Caſarenm,

diumultumuc ſollicitaverat, ul libri -א]‎

Jaorum abolerenturomnes, quod eſſent im-

pii plenique ſuperſtitionis, 5 impedirent,

quominus ad Chriſtianiſinum illi con ver-

iterentur: Itaque nihil ipſis permittendu
eſſe, prater Biblia. Maximilianustandem
[ſc. Senior] Vrieli mandat Archi-Epiſeo-

po Moguntino, ut Academiis aliquot 5

. acobo

4 Ad Annum 1520. p. m. 40.

nenſium in quem injuſta condemnatione

7
הדד

סך

8 Hebj
װ/”&זװ;ע}‎
5 ד‎
ת‎
nun liu

הדד

ר -

סח -
1.
שד -
ום

#7”!']2!*0 |

ף .

ו
..
ו

0

77

Clemen-
וו?‎ va-

.

ת מוות1

\ 01001

tum‏ ג
טס וו
פג\\צסץ 6
Roma-‏ 1
mmnatione‏
0 סנו
מװ;י!ץ'! 7

tant, &

cant.

3. 7 4110 דתמ5פזם.

746000 0 inquiſitori, & Joanni Reuch-
lino det negotiu exquirendi ac Aeliberandi, quid
ויו‎ convniat, 6; an [77 ex uſu noſtra religionis,
ut hibliiz exceptis, reliqui omnes exuran!ur libri.

Fuit ום?‎ Ao. MDX. Reuchlinus, quiéê ICtus eral

09- Hebraice lingua eritiſimus, acceptisa Mo-
guntino literis, qui ſui ſſet conſilii perſeribit,
& Hebraorum libros 7 Iſye tripartitos, hiſto-
ricos, Medicos, Talmudicos, & hos quidem,
non ejusdem generis eſſe omnes: In is autem
etſi multa ſint ridicula atque ſuperſtitioſa, ta-
men in hoc eſſe perutiles, quod ad llorum refu-
tandos errores atque delirta magnobere condi-
Hanc ſuam ſententiam Archi-Epiſcopo
mittit obſignatam : Phefercornus 0 77
reſcivit נלכ נס.‎ 7 tragadiam, & evul-
0 libro illum oppugnat, 5 tanquam Judao-
vum vindicem atque fautorem traducit. Caß-
nion ut exiſtimationi ſuæ conſulerel, contrario
ſoripto reſpondet, oque multas in ſe concitavit
Acudemtas, Colontenſem inprimis. Erant in

ea tum praciput nominis Jacobus Hogoſtratus,

Arnoldus '1 שקס‎ Et hic quidem invecti-
vam in eum emiſit, , 0 idem, quod Phe-
fercornus, demonſtrare, 6 libellum inſorilit
Maximiliano Caſari. Poſtea litem adverſüus
eum inſtituunt, & agitata res fuit apud Mogun-
tinum

+ PIjSYERYATILO .

tzinum cujusad jurisdictionem reus pertine-

bat, altor erat Hogoſtratus: eum Reuchlinus
ut inamicum atq; ſuſpectum recuſabat, & initio

quidem per procuralorem Cumautem nonnulli

intercederent, venit ipſe Mogunttam, comitatus
aliquot nobilitate generis 69 doctrinapraſtanti-
bus Viris, quos et Dux VLuirtenlergicus Vlricus
acjunxerat: quum ibi fruſtra pacis nonnulla
rationes proponerentur, ille ad Pontificem Ro-
manum provoxat. Is rem delegat Epiſcopo Spi-
renſi, Georgio Palatino, ſimulque mandat, ne
quis praterea de cauſa cognoſcat Colonienſesau-
tem, nihil eo commoti, libru Capnionis damnant,
1קם‎ contumeltam tamen, ut ajunt, authoris, 65

Februario deinde menſe, anni MWXIFV. e-xu

runt. Tulit hogindignebpirenſis, & quoniam
altor more conſueto per intervalla citatus non
comparuerat, ſeundum Capnionem pronunciat,

ejusq; librumapprolat, & Hogoſtratum damnat

in ſumptum litis reſarciendum ; Ille verò, ut

ſententiamhancirritam faceret, Romam Petit ב‎

Interim Theologi ſodales Pariſinam Academi- /

am ſolicitant, & per Leodinenſem Epiſcopum,
PErardum Marchianum, qui tunc erat Gallicaris

partium, Ludovico Regi XII. cauſam commen-
dant. Itaq;, Pariſienſes, à multa deliberatione

librum 65 ipſi damnant, ut incendio dignum, G
. , authorem

-

Author
1
6
”&ש][‎ 0
Prime
ץ‎
Pſerat
G 2
0
ףק‎
ול‎
ו1‎
ו"‎
1
תה‎
ם‎
ול‎
של‎
וחוס‎
ול‎
deriq
8
labat
0

,

%

- מ

ה
0

-ד

777
Mitatus
וו‎

.-

7

לדל

4-

1

0

0[%0”1/1?”

ו 1ו

ת
דו

וו

Acalemt

ל ושם
וום
eratune‏

1

Ro- "‏ ו
ה <00

ו וחו t.‏

I. : 9‏ 888874170ז

authorem ה4‎ 02 6%8%%%%2 ,„S libros
7

Talmudicos recte lamnatos olim à Pontificibus,
69 4 ſuis anteceſſoribus orematos 6]ס‎ judicant,
fuit hoc eodemanno, poſtridie Calendas Auguſti.
Princeps Vuirtenbergicus interceſſerat apud 5
per literas, ipſe quoq, Reuchlinus amanter ſeri-
pſerat quod ipſorum ſuiſſet aliquat do Aiſcipilis,
&s& una mittebat à Spirenſi latam ſententiam ſed
; fruſtra fuit. Hogoſtratus Romam proſectus,
diligenter cauſamagit, ſederant Cardinales, gui
propter inſignem eruditionem amabant Renuchli-
משל‎ . 10 his erat Adrianus, cujus exſtat 2
Lingua Latinaliber. Leo tandem dAelectis aliquot
מלקס‎ committit : Es cum hi magis in Capnionem
propenderent: Hogokratus, qui ſupra tertiuum
annum ibi commoratus ſuerat, nulla re perfecta
domum revertit. Incredibile avutem eſt, quan-
tum invidiæ ſili conflarint hoc facto Colonienſes
Theologi: nam qutclent erant Viri docti per
Germaniam, variis emiſſis in illos atque face-
