gre tradita: eſtque fundamentum le- חלקים משנה ופ? המשנה‎

Si quam Serwvarnumà. * M., D. +והוא הגמרא המשנה היא‎
noſtro, ad tempora uſque 0640 120= הוחד --₪ א‎ —
Gtorisnoſtri ſancti (is 616 Doct. Fudas. הנקראת תורה על פרק‎
Princeps.) nam illam conſeripfit, יוהיא יסוד התורה שהעתיקו -מוס‎
longa tempora permanerect, ne יממר'ערה עד ומי .רבינן =!פס‎
vioni traderetur 3 legentium animo 4 —
& periret. Atque ipſa enarratio etiam ע 5 והןא רבייהורה‎
in partes duas dividitur: una eſt con- והנשיג) כי בתבה למ ע]‎
ſtitutio ſtabilis altera verò conſtitutio והעמור ימים רבים פן תשכח‎
quam didicerunt ex ore beati M. D. . — -..
noſtri, Moſes verò 40 Omnipotente: יהזה וֹתחלק ו הואע לב‎
ſveunius; ſive plurium verbis וחלקיכם ! האחד וחלברה --מס6‎

tineatur: uriſuo loco explicabo. Si- והשנייהלכה רחויתו‎
militer conſtitutio controverfa atque , „ המקויימת .הי‎
י‎ inſtabilis eſt, quæ non derivatur do- ךהמיקן מת- היא שלמדו מפי‎
Krina ſtabili: ſive unius, ſive plurium

עמר'עה ומשה מפי הגבוררק

הו ג Nn.‏

feratur. Quod ſi arguens‏ סתסה
quis ita regerat, Quare ſcripfſit beatus‏
Doctor noſter ſanctus vYerba quæ‏
conſtitutionemmon continent ? atqui‏
monne præſtaret verba conſtitutionis‏
tantum ſcripſiſſe? reſpondere poteris,‏
priſcorum ſapientumſingulos pro ſe‏
apſo derivaſle quicquid didiciſſent:‏
ſive dictum quod eſſet conſtitutio; 1-‏
dictum quod conſtitutio non eſſet.‏ 6ש
at quum venit Doctor noſter ſanctus,‏
ut nobis iſta ederet, neceſſe habuit con-‏
ſcribere iſta dicta, quæ non eſſent con-‏
סג ſtitutiones: ne facultas eſſet ei, qui‏
illis didicerat, dicendi ,„ Hoc vel illo‏
modo iſtud didici exore hujus vel 1-‏
lius; & ſi diceret?, ipſi reſponderetur,‏
non eſſe conſtitutionem ſtabilem. Ita‏
ערויות dixere Sapientes l. m. Codice‏
Quare memorantur cum dicta unius,‏
tum dicta phurium qud irrita 6 0‏
Vt. ſi procedat quis, 46 dicat- hoc‏
modo didici, reſpondeant ei,‏ סו ו6ש
Ab illo N. didiciſti: quaſi dicas, Atque‏
habetur.‏ תסת illius dictum conſtitutio‏
G. 2. Pars ſecunda 6 duabus parti-‏
bus ad enarrationem Misnæ ſpectans‏
partes 21. quæ ſunt, Ad-‏ מ1 dividitur‏
ditio; Exotica conſtitutio, Expoſitio;‏
Interrogatio; Reſponſio; Difficultas;‏
Solutio; Confutatio; Confirmatio,‏
Impugnatio;‏ ; 800 סקקס Obje ctio ſive‏
Neceſſitas; Exemplum; Placitum;‏
Stilus; Conſueta conſtitutio; Provo-‏
catio ad Eliam; Popularis enarratio;‏
Demonſtratio; 14005 ſive ſeries re-‏
jectanea: & Variatio.‏

6- 3. Additio eſt Misnæ reſiduum,

- בין שתה4ת דברי יחיד בין
שתה4ה דכריי רבים> כמו

שאפרש במקומו * וכמו
כן המחלוקת: הרחויה היא

שלא נעתקה מגמר מקויים
בין שתה4 דבריי יחיד או

דברי רבי" ואם ימעון מוען

למה כתב רבינו הקדושע"ה.

דבריםשאינם הלכה*והלא
מוטב לכתוב דברי הלכודת
תוכל להשיבו כי החכמים
הקרמוניכ6 כל אחר ואחד
העתיק לנפשו מה שלמר
בין דבר שהוא הלכה בין
שאינר הלכה* וכשבא רבינו
הקדוש להעתיק. הוצרך

ילכתוב אותם הרברי"שאינם

הלכה כדי שלא יהא רשו'
למי שלמר מהם לומר כך
וכך למרתימפי פלוני ופלוני
ואכם יאמר ישיבוהחו שאינם
הלכה מקויימת ' וכן אמרו
הז'ל במסכת עדויות למרק

' הזכרו רברי יהיד ב דברי

רביםם לבטלה ! שאם יבצע
אדם ויאמר 2 וכך שמעתי
יאמרו לו מאישפלוני שמעת

=\ כלומר ואינו הלכוה .

=% וההלק חכ' משני

ejusque

. ת
וש que‏

- conſt

43
ו
₪ שום

ת&ש%]!װ :

ם
1עאן
ל
tum, qu
ו
ת
י
1
ה
1
הל
ססל
ſtabin‏ 00
ספד
ו
600ס
+ ף
0 ש?ב}ץ!
י
חוס
ל וז
ה

קו ץ
שק

ש

מוחא
וא ו
שארש |
כן המתלול
של נוחק
נין הא
דנוי ו' |
לה כוג ו
דגריס שא
מ0 לכתו
הוכל להש
הקדמונים.

התק ל

נין דגר ץ
שא הלכה
הקוס לך
לכחוג אוחן
הלכה כף /
. -
וכך למרתיט
וםאו
הלכה
הול כמפלת

הולר רכףי

הם כמץ

ללו וע
2 ו

לת

ג בומנת הגמרגת

ejusque fignum 61 , Traditio antiqua:
quæ ubi occurrit ad calcem Misnæ
eſt conſtitutio ſtabilis
6.4- Exotica conſtitutio dicitur de
quibusvis libris, quos ediderunt anti-
qui l. m. poſt Misnam. Vt Misna D.
Hi æ „& Misna D. Oſchajæ; item Mis-

na D. Elie zeris filii Jacobi, & Cornuco-

D. Iſmaè lis nec non Alphabetum‏ אוק
Doctoris Akibæ, Item lex ſacerdo-‏
tum, quæ dicitur Liber „eſtque ſolus‏
Leviticus; & LEibri, id eſt, Nu-‏ עספומ
meri, & Deuteronomium (puta com-‏
11מום & mentaria imdictos libros)‏
feripta. Signum porrò exoticæ con-‏
ſtitutionis eſt „ Tradunt Magiſtri,‏
Fradit quidam,& Traditio alia. At-‏
que quicquid illorum omnium nom‏
vocatur 1 controverſiam eſt coſtitu-‏
controverſiam‏ ימו ſtabilis; ſed ubi‏ יס
vocatur, in eo ſequuntur conſtitutio-‏
nis de ciſionem-·‏
6-5.. Expoſitio 61 quæ ad Misnæ
calcem occurrit, ad percipiendum ea
quæ ad Misnam pertinent: quum in
ipſam cadit quæſtio, quid ſibi velit
tum ejus expoſitio ſequitur.
6. 6. Interrogatio eſt quæſtio. -ס‎
jusmodi quædam eſt qua cœtus cœ-
tum interrogat, ejusque ſignum 611 ,.
Inter ק1‎ ] quaritur, quadam verò cœ-
tus unum aliquem interrogat, אט‎ cum

ותניא אידך ומה שלא ‏ נחלקו עליו
הלכרק מקויימות \ ומרה שנחלקו
יההלכרק *
יבעקבי המשנה להבין עניני המשנה
הפירוש עליו :

חלקכס \ שלפ". המשנרק
ייתחלק לכ'א חלקים '.ואלו
והן תוספת' י ובריתא' פיהוש'
ישאלה" ותשובה יוקישיא '
ופירוק' ותיובתוא י וםיוע '
ורמיה 'והתקפתה: והצרכהי
וומעשה 'יושמעתא י ומוגיא"
והלכה' ותיקו י זהגהרק !
ווהוראה ייושיטה: יישנוי *
(ם) התוספתאהוא שיור
המשנרה וסימנא ‏ תאנזת '
יובשתבא בעקֶבי המשנה
יהיא הלכה מקויימת"

לר) והברית'כל הספרים
שהעתיקי הקרמוניםם זיכ\
אחר המשנה כמו משנת ר
חייא ומשנרת רבי:אושעיא
ומשנת ר'אליעזר בן יעקב
ומכילתנת רהבי ישמעאלה
ואותיורת ידרבי עקיבות *
יותורת כהנים יהוא ספרנת
והוא ספר ויקֶרצת לברו "
וספרי במדבר . סיני ואלרק
הרברים וכיוצא בהכזוסימן
הבריתאיתנוהבנן ותני חרא
מכל הרברום האלרק היא
עליו הלך \כו יאחר. פסק
(ה) ופירוש הוא הבות
יכשיבא עליו מאי כך "יבא
סוסס

205 | |
dicitur, Quæſiverunt ex ק1‎ ; alia de-
nique unus quidam alterum interro-
Zer cujus ſignum Quæxſivit ex .קו‎

] סוסס‎ conſtitutio מו‎ interroga-

וסימנא. איבעיצת

tione, ſecundum reſponſa obtinet.
- 67 6 ad interro-
gationes iſtas: & ſtabilitur ſecundum
conſtitutionis determinationem.
6. 0. Difficultas continet contro-
verſiam quæ cadit in 64 quæ accepta
ſunt: ססם‎ controverſans controverſa-
pitur de conſtitutione ſtabili. Quod
ſi controverſantur contra plures, id
deſignatur per Excipiunt; ſin contra
unum, Regeſtum eſt ei.

||(0 ושאלה היא בעינת
ממנה שהי4ט שאלת קהלל

להו וממנה שאלת קהל מן
*חיד ' והוצת בעו מינירק
וממנה מיחיד ליחיד והיצת
= בע מיניה 'וההלכה בשאלה
, לפי.*החשובוה י
\ () תשוכברה היא באדה
על השאלו' האלה ותתקיים
לפיפסק ההלכת. \ |
(11: הקושיא היא המחלוק'

6.9. Jolutio eſt difficultatis eno. Hrn הבא על השמוע"‎

datio. & quum de ipſa מסם‎ contro-
verſantur, habetur conſtitutio ſtabilis.
6. Confutatio verò conſtitu-
tionem irritam facit argumento per-
ſpicuo. & conſtitutio obtinet ſecun-
dum vim argumenti ipſius confuta-
i 1. Confirmatio autem eſt, quæ
rocedit ad confirmandum & ſtabili-
endum conſtitutionem, ut ſit conſti-

tutio ſtabilis ac roborata. Hujus ברורד -פ‎

| החולק בהלכ' מקויומתואם
היו החולקים לרבים חסימן
- מתיכי ואם ליחיד איתיביה.
והפירוק הוצת 9„
| הקושיא וכשלא נהלקו היא
הלבה מקויימתי | -
ל\ ותיובתא היא מבטל'

◻

ההלכרק

והלכרז כפי חוזק ראייר] "*4 00 004 וקו₪ num‏

והסיוע היא הבא להוק ההלכה ולקיימה. להיותה

הקכה מקרימרת מוחזקרת וסימנא לימא מסייע לירז. -
(יב) . ורמיה ה לימא מסייע לירק
להקשורת רבר

G. 12. Oppoſitio 06 objectio eſt 8a n⸗
quæ procedit 4 impugnandum id מקוייםם‎
quod ratum eſt, idemque abolendum.
Qujus ſignum eſt, Objiciuut iſtud.

התיובתא +

6.1 Ne-

-

שא 0 י};

|

Ignum, Nert
.). 14. Impn
קו הו.‎
ו‎
את‎ 8
ם וו‎
conluerudo, 4
ום הו.‎
מס ]ו.)
קתו סט

סוסו |

tur.
]6 ד‎
ם0‎
י‎ negoti
. וסו ת.3‎
68 , ף‎ Gem
Clarit, Merrog⸗
[%מסב) ..ו‎
06

סמס |.

ת מסם
eſt,‏ ו

א לדלי, -

(le mosohtiner
iat Cemara in /
ת‎ ude e
ם‎ conll
ת ח‎
פוֹ (\ש%מוֹ)פתוֹ?צ‎
י‎
=
א ה ח0‎
0
י‎ ;
ד‎ &

.-
ממנה ?
לקחל.
להו ומ
חר ו
ג'מנה ,
ג מעיו
לפי הת?
1 ת
ל השא
לפמ
ת הק
הבאעלן
הװרקב\
היו החול
נא
שו
הקשיא ו
ש 0

התיומתא

|

| הכת מ

לד'קשיוח

| דהלכרן

.6.13. Neceſſitas eſt quæ occurrit
ad utramque rem ſtabiliendam. cujus
ſignum, MWeceſſe eſt. 0
Impugnatio ſimilem habet‏ .14 -6י.
difficultati ſignincationem : reſpicit-‏
que Gemaricos Doctores, qui poſte-‏
riores ſunt. Ejus ſignum eſt, Impu-‏

conſuetudo, qualis in illis, Excipiunt,
Regeſtum eſt ei.
6- 15 Exemplum eſt quod conſti-
tutioni ſubjungitur: exemplumque
pꝓro conſtitutione facit, זט‎ conſtabilia-
tur. .
.6.16- Placitum eſt nomen cujusvis
conſtitutionis, quæ occurrit in legis
Moſaicæ negotio; non verdò alia in re.
8.17. Stilus verò eſt loquendi mo-
dus, quo Gemara eleganter res de-
clarat, interrogat, atque reſpondet.
Conſtitutionem conſuetu-‏ ,18י.6.
dine receptam quod attinet; quum‏
Controverſantur in quodam conſtitu-‏
tionis negotio, neceſſe habent dieere,‏
conſtitutum eſt hoc vel illo modo.‏
§. 19. Vbi ad Eliam provocatur
(hic mos obtinet:) In dubio quo dubi-
tat Gemara in quodam conſtitutionis
ne gotio, ut 06 ס6‎ reſpondere neſciat,
maneatque conſtitutio dubia, ſi hoc
מוזגת‎ negotio pecuniario, ad levio-
rem; ſin verdò מ1‎ interdicto, ad .9-
viorem partem inclinant: pecuniam
a. in ancipiti poſitam partes conten-
dentes inter ſe æqualiter dividunt.
Sunt qui dicant, ei qui ג‎ ſocio ſuo exi-
git incumbere probationem: quum
verò licitum & interdictum in du-
ס

289
(יב) וההצרכה היא הבאה
לקיים. שני ענינים. והסימן
צרובזת' |
| עיר) וההתקפת4ת: היא
מענין \ ההקושיצ והיאע'
לאמוראיםיוהם האחרוניט)י
וסימנא מתקיף לה רביפלוני
והלכרה בזו כמו המיתיבי
ואיתיביה * |
(מן) ומעשההוא הבאת.
עלההלכה והמעשהיעשר
עלההלכה ותתקייםם *
(ין) ושמעתתא היא שם
בל הלכה שתבא בענין תורה
ולא בדבראחר*
(יז) וסוגיא היאקריארת
הגמרא על בוריו ושאלותיו
ותשובותיו * . |
(יח) והילכתא בשיחלוקו
בשוכם דבר הלכדה הוצרכו
לומרהילכתא כךוכך '
(ים) \ ותתיקופ בספק
שיסתפק הגמרא בשום רבר
הלבה ואין יורעלהשיב עליו
ותשארההלכה בספק Sx‏
הוא בענין ממון לקולא *ואם
הוא בענין אסור לחומר4ם
והממון המופל" בספק
חולקיכ) אותו בעלי הרינין
bium‏

290

bium hujusmodi venit, 06 ipſo ſtatui
interdictum eſſe.
G. 20. Variatio eſt, quum aliis con-
tradicentibus ſapienti cuidam; hic va-
riat ut ſe ipſum אס‎ iſta contradictione
expediat, ſuaque verba ſtabiliat. Ne-
ceſſe autem eſt, זט‎ qui Misnæ contra-
dicit, argumento perſpicuo verba fua
ſtabiliat. Porrò variationis ſignum
eſt, Ecce cujus eſt ? ותו1 5 ו0600כ1 ת4‎
, ` י
F.a21. Popularis enarratio eſt quæ-‏
vis expoſitio, quæ in Gemara de qua-‏
dam re præceptum non continente‏
occurrit. Hæc dicitur popularis enar-‏
ratio. Nec inde addiſcere teneris,‏
niſi quod in mentem venit. Cæterum‏
ſcias oportet, quodcunque ſtatuerunt‏
Sapientes 1. m. pro conſtitutione in re‏
ad præceptum ſpectante, quam ex‏
ore beati Moſis Doctoris noſtri acce-‏
ptam, ipſe ex Omnipotentis ore acce-‏
perat, hujusmodi eſſe, ut tibi nec ſu-‏
peraddere, neque ex illo minuere li-‏
ceat. Sed quæcunque in paragraphis‏

exponendis dixerunt ſinguli prout -ק1‎

ſis occurreret, opinioneque 104 06-
cernerent, & prout in mentem veni-
הו וסז‎ iſtis expoſitionibus: ea ſibi im-
primunt, ſed reliqui ipſis non inni-
tuntur. הש‎ .
6. 22. Demonſtratio complectitur
hujusmodi ג‎ majoribus accepta, quæ
à Sapientibus innovata in cœtibus &
Academiis fuere: idque in rebus ad

præceptum pertinentibus. Hæc voca-

tur demonſtratio.
- 6.52. Jeries rejectanea eſt 5
Sapientum, 6 quorum mente non cen-

:

מבוא' הגמרא

בשוה ויש אומרים המוצינת
מחכירו עליו הראיה ורבר

\אסור ותתר כשיבגת בספק .

הזה יעמידוהו על האיפור'
; (כ) ושנוי הוא כשיחלוקו
על שוש חכ ו'שנרה כהי
להוציא עצמו מן המחלוקת

ולקייםם ארת דבריו + וצריך
החולק על המשנה. לקייכס
את דבריו בראירה ברוררה

וסימן, השנוי. הא מני. רבי

(כא) והגדהה הו

כל פ" שיבא בגמרא על שום
< = ענון שלא יהיה מצוה זו היא

הגרה ואיןלך ללמוד ממנרק

< אלאמה שיעלה על הדער]'

ויש לך לרערת שבלל מוה

שקיימו חו"ל רהלברה בענין
| מצוהשהיא מפי משה רבינו
\עיה שקכל מפי הגבורה אין

לך להוסיף עליו ולא לגרוע
ממנו י אבל" מרז שפירושו

|| בפסוקיםסכל אחר כפי מרק
< שנזרמן לו ' ומרה. שרארק
< בדעתו' ולפי מרה שיעלרק

על הדערח מן הפירושיםם

האלו לומדים אותם והשאר
און סומכין עליהם
ſetur‏

פלוני היא *

מח -

- ת‎ conſtin

huie 0‏ ת
viletur.‏ וו
ש
cundum 10‏
ה
maram .‏
' ת - ו
arcana ſſt‏ 106
Dlu‏ .24 .6

0 >*.
ול שו -

ח trorerlam,‏
ה

- סטס‎ ſent
- 00 ,0

הה"
ם
ם
ל .
נמונא eſt,‏
הים ה
תת?
ט
ס\ ט\&»"װסק

ו משל -
ת

א לו

0 א .

ת

המש -

%אַ;ס&סט 21
abl‏ 1
> 'װװם*תססש

ח\\\\\\װף& ה4
erunt.‏

ץ

6- מנל (לל

ור והז ג
הות יעמידוהו
(כוושיו

ל שם נו

להוג'א מי
וקים וחו
החולן על הנ
את דכרין כר
ופמן. העניי
פלוני הא י
כאו ו-

1 לג טנאב
| ע שוחח

הרתואיןקך ל

[ אלאמהשיעלה

"ז לה

לש לר

(ה ש;־\בל 7
ממ!ר`אַןך\ :
קנל
שמרמן ל ומ

:מכוא: הגמרא

ſetur conſtitutio: ut quum dicunt Do- (כב). רתורארה - החיצת‎
Stori huic & Doctori illi & . omnibus .
iſtis videtur. Ita ſimilia omnia perti-
nent 40 ſeriem rejectaneam: nec ſe-
cundum iſtorum Doctorum ullum

וֹ י.

השמועות שנתחרשו לחכמ"
< בקהילורת ומררשורת בענין ,
מצוה והיא נקראת הוראוה:

ſtatuitur. Scias autem oportet, Ge- norp& ושימה‎ (2)

maram obſignatam fuiſſe tempore
Kab - אח1‎ & Magiſtri Aſis, atque
hos arcana iſta ſimillaque nos docuiſle.

הכמים שאין הלכה כמותכס
בשיאמרו ר' פלוני ורבי פלוני

כולהו סבירא להו* וכן כ5* סמט Pluribus Miſnicis ab‏ .24 -6

diſſentientibus ſtatuitur ſecundum
plures. Poſt motam in Misna con-
troverſiam, ſi ſequatur ſententia abſo-
luta, ſecundum eam ſtatuitur. 51 poſt
Ahbſolutam ſententiam moveatur con-
troverſia, ſecundum abſolutam non
ſtatuitur. Hæc verba 16 uno eodemque
tractatu intelligenda; ſed de duobus

ita non loquimur.

| 6.25. Vbi in Exoticis controverſia
eſt, & Misna abſolute ponitur; con-

ſtitutio ſequitur abſolutam Misnam.

At ſi in Misna controverſia moveatur,

Exoticis ſententia abſolutè pro-‏ מ1
ponatur ; conſtitutio non ſequitur‏
abſolutam illam in Exoticis ſenten-‏
tiam. Hoc eſt illud quod vulgò dicunt,‏
D. Judas iſtud non docuit, unde‏ 31
תה id habet D. Hija?‏
|.6.26. Vbi abſoluté occurrit Mis-
na, ita cenſet D. Meir; abſolutè addi-
tio, Doctor Nehemias; abſolutè Liber,
D. Judas; abſolutè Libri, Doct. Si-

meon. atque hi omnes Doctorem Aki-
bam ſequuntur, quia ejus diſcipoli

fuerunt. Vbi D. Meir & D. Judas

ſententiam proferunt, conſtitutio ſe-
quitur D. judam; ubi D. Meir & D.
Joſe, conſtitutio eſt ſecundum D. Jo-

ſen; D. Meir & D. Simeon ,Conſtitu-
סם‎ ſecundum ,כ1‎ Simeonem; Doct.

0 2

בה'ג שיטה ואין הלכה כחדר
מהסיויש לך לדעתשהגמרא
נחתם בימי רבינגנת ורב אשי.
והם למדונו הסורות האלרה
וביוצ' בהם' .. הארףן
(כר) מחלוקת התנאים.
יחיד ורבים הלכדה כרבים *
מחלוקת דמתני ואח'כ סתם
הלכה כסתםם סתם ואח'כ
מחלוקת אין הלכה כםתםז!,
וה"מ בחד4 מסכת' אבל".
-בתרתילאאמריי.
(כה, מחלוקת דברית.

וסתם משניהלכ' כסתם משנ'.
מחלוק' במתני'וסתם בברית.

אין הלכ' כסת דברית: וה'ינו
דאמרי" אםם ר' לא שנאה ה.
הייא מנולו' -
, (כן) סתסם מתניתין ר
- מאיר י סתם תוספת4ת רב!
נהמיהי סתם ספרא ר'יהורה.
סתם ספרי ר' שמעון וכלהו
Meir‏ |

292
Meir & D. Eliezer פטוות‎ jacobi conſti-

tutio ſecundum D. Eliezerem f. Jaco-

Bi. Misna D. Eliezeris f. Jacobi pau-

ea; ſed à dubio immunis eſt. Cum oc-
currit, ſunt הנק‎ dicunt, deſignatur D.
Nathan; Alii, Doctor eir. Vbieun-

que D. Simeon f. Gamalielis aliquid

docet in Misnis noſtris, ſtatuitur ſe-
cundum illum: præterquam in ſpon-
ſore, & venatore denique probatione
ſequenti. In omni loco conſtitutio
ſecundum illum præ ſocio ſuo obti-
net. Vbi Ribbi & Doctor Simeon fi-
lius Eleazari ſententiam dicunt, ſta-
tuitur ſecundum Kibbi (id eſt, D. Ju-
dam principem:) Kibi & D. Joſe 6

Judæ, conſtitutio eſt ſecundum Rib-
bi; Ribbi & D. Iſmael 6. Jofis, conſti-

tutio ſecundum KRibbi. Quum v. lo-
quitur nomine patris ſui, ſtatuitur ſe-
cundum patrem. Cum Ribbi & Do-
Ror Simeon f. Camahelis, ſtatuitur
ſecundum D. Simeonem f. Gamalie-

lis. Vbicunque D. Simeon filius Elea-

zari controverſiam docet, ſecundum
ipſum ſtatuitur.
Judas diſſentiunt, ſtatuitur ſecundum
Kibbi; Kibbi & D. Meir, conſtitutio
ſecundumRibbi; D. Eliezer & Joſua,
conſtitutio ſecundum D. Joſuam; D. E-
liezer & Gamaliel, conſtitutio ſecun-
damD. Gamalielem: nec conſtmtutio eſt
ſententia diſeipulorum D. Eliezeris,
exceptis octo conſtitutionibus. Diſſi-
dente familia Schammæià familia Hil-
lelis, conſtitutio ſequitur familiam Hil-
lelis: ſex rebus exceptis, de quibus

ajunt Sapientes, nec ſèscundum hujus,
nec ſecundum illius verba ; alisque

מבוא הגמרא

Sum Ribbi & D.

ציבאדרבי עקיבא שתלמיריו
היו -ר"מ ורי יהוררה הלכרק

-כרי יהוררק * ר'מ ור' יוסי

-הלכה כר"ש: רימיור' אליעזר
-בן יעקב הלבה כרבי אליעזר

בן יעקבי משנרה ר' אליעזר

בן יעקב וֹ'נקי'* יש אומרים

ר' נתןי אחרים ירבי מאיר.

יבל מקוכ ששנרה רשב'ג
|במשנתנו הלכרה כמותו !
-חוץ מערב וצידן וראירק
יאחרונה יבכל מקום הלכרק
כמותו מחברו רבי
-שמעוןבן אלעזר הלכה כר''
רי.ור יוסי בר יהורה הלכה
בר"ר'ורבי ישמעאל" בריסוי
הלכה כר' ובזמן שאמר בשם
יאביו הלכה כאביו. ר' ור'
שמעון בן נמליאל" הלכה
-כרשב'גיכל מקום ששנה ו'
שמעוןבן אלעזר מחלוקרת
-הלכה כמותו* ר'ור' יהורה
הלכה כר'! רבי ור"מ הלבה
-כר'ר'אליעזר ור'יהושע הלכ'
-כר' יהושע יריאליעזר . ור"ג.

ורבי

הלכה כרג * ואין הלכה

-כתלמירי רבי אליעור חוץ
-משמנה הלבות * ב'ש וב'ה

י־הג;כהי־כבי'ח הללחוץמששה
tribus‏

bus, ט‎
Kchummeil
ק. זסס‎
י‎
ſtitutio \
1010 (
י‎
ponkur, ₪
tur 8 Ger
Qum Cer
0180006
bum in cere
ſecundum d
ו
י
Tamad nos‏
ם
\ 1000
ו
Honmmm ſin‏
Nahman, cor‏
י n‏ ם
)מנמחלבאו.וֹצן
ו
װ\א טס\\ך\ס\
0 1
Doſteriores ſa‏
י 0
ל !
ול
ס ת

-| ה שמונע

הו .ו'מו
כר חוח .
הלה כרכ! !
חלכה כרשי
ו

י

כ'קקנ נ

הו ך אז"

ל קם ע
כמשתנו ה
חוץ מעוג \
אחרונה נכ
מתו מתנ
לולו
לונ"

הלכתכו' נו

ה4 ג הלכה (

שו כן נם
ו'כ
שוו ל

לולר
כ השניה.
6 ח כ"

רני

ד'לכת' .
שם להל

ſtitutio Moſis & monte וגתו4‎ Præ-

addiſcitur, quum ipſa conſtitutio ap-

Quum Gemarici Rabus & Samuel
diſſentiunt, ſtatuitur ſecundum Ra-

"56 27. Doctores Miſniciſunt qui Miſ-
nam ad nos derivarunt: atque de eo-

ruda, ovis, & venis jugularibus. Po-
ſteriores qui Gemaram concinnarunt, הגמרא הם רב אשי . ורבינא‎

aMagiſtro ſuo מסם‎ diſſentit.

מבוגם. הגמרגת,

: 293
tribus, ubi conſtitutio familiam שאמרו הכמיטלא כרברי זה‎

itur, Qu erba di 2„ לפם ההר‎
Vnde? Quondam, Revera, eſt con- כרברי ב'ש 'בל מקום שנאם‎

בד'א מאימתי ובומן באמר]
Gemara 165‏ 8 ססת terea nec 6 Miſna,‏
מפי הה )8 ponntur, 160 quum ipſa non apponi-‏
: מרא בזמן שהלכה . סמו מסס tur, & Gemara eruitur‏
בצירה אכל בומן שאינרק
וה ס ceremonialibus interdictis;‏ תו bum‏
ה א pwEP‏ האמוראים ſecundum Samuelem verèò in rebus‏
רב ושמואל" הלכוה כרב forenſibus.‏
|באיסורי וכשמואל בדיני *
(כז) והתנאיםם וםם
מעתיקי המשנה וקוראי

rum ſingulis dicumt, Doct. ſeilicet Miſ-
nicus. Cum lagiſter Haſda & Magi-
ſter Houna diſſentiunt, ſecundum M. — -
Hounam ſtatuitur ; .אותם ףבא ירב חסרא ורב א & שסת‎
Nahman, conſt itutio Rabum ſequi- וחונא הלכה כרב הונאי רב‎
tur in ceremonialibus interdictis; 6' שיו י = י₪ ששש‎
M. Nahmanem מז‎ juribus forenſibus וורבנחמן הלכה כרב באיס‎
Vbique ſtatuitur ſecundum diſcipu- DPD דכרב נחמן ברינייובכל‎
הלבה כתלמיד במקום הרב '*”50&& 7??”8־־!81”10. : #%}8;” ;?ס*.ש־*”%;‎
erioribus diſſidentibus, וה דו י - =ם., ה מטסתטס8)‎
pPoſteriores ſtatuitur: Magiſtro Ju- '.קמא ןבפראַ,שחךלק, הלב‎
02 & Rabbâ, ſecundum M. Judam כבתראי רב יהורה ורבה‎
ſtatuitur; Rabba &ã M. Joſepho, 6- הלכה כרב יהורה..- רכה-‎
cundum Rabbam, tribus conſtitutio- ורכיוסף הלכה כרבה חוץ‎ *
פטפות‎ exceptis; Magiſtro Aha & ימו' הלכות ' רבאחא ורבינא‎
Rab-Ina, conſtitutio ſequitur -ס‎ , 7 | ☛
Inam: præterquam in tribus, carne הלכהכרבינא חוץ מג'אומצ‎
ביעי ומזריקי ובתראי שחברו‎
ſunt Magiſter Aſe & Rab-Ina cum
cœtu ſuo: quorum diebus obſignata
eſt Gemara. Secundum Marum fli-
um M. Aſes conſtitutio obtinet, quum

ו 2

וסיעתם * ובימיהם נחתכם
הנמרא מרבר רבאשי הלכה
במותו בזמן שאין מחלוקרת
-לרבו.י ” ,
Vbi-‏ .28 .6

הלכה למשה מסיני ואין

בצידה מפי גמרא הלכחה

/

הגנמרצת : 294

6. 28. Vbicunque eſt, Dictum fu-

ir; At ecce legimus; Legunt Kob⸗-
jiciunt iſtud; At ecce traditionem:
opponitur aliquid, & ad objiciendum
ſpectant. Et ubicunque dicitur, Con-
futatio D. N. eſt confutatio, ſecundum
eum non ſtatuitur. .
6. 29. Et Confutatio eſt infractio:
נו‎ quum Sapiens alterius verba infrin-
git. Vbicunque autem eſt, Redun-
dat, aut Non redundat; hic eſt ſen-
ſus, ſupervacaneum eſſe, aut non eſſe
hunc verſum. מז‎ nulla controverſia,
quæ ad opus non obligat, ſed in ſola
opinione conſiſtit; decernimus con-
ſtitutionem ſecundum hunc vel illum.
Abſolutum סם‎ perfestum eſt opur: lau-

detur Deus 000701 mundi.

Vum uniulſcujuſque operis per-

/ fectio conſiſtat in perfectione

ſubjecti ſui, prout ססם‎ excellit
& perplacet;, ſubjecti autem perfectio
in magnitudine utilitatis quæ אס‎ ipſo
percipitur, prout exaltatur & effertur;
utilitatis autem quantitatem nobis in-
dicet dignitas gradus iſtius rei quæſi-
tæ, quæ inde provenit: conſiſtit hu-
jus libri(qui dicitur Itinera æterna, nec
abſconditus eſt ab oculis intelligenti-
um, ſcilicet dexterrimorum, non verò
ſiniſtimorum) magna utilitas in intro-
ductione ad ſapientiam Talmudis, ut
perveniatur ad id quod intenditur in
mutua ejus collatione. Adeo ut ſit
ſtimuli inſtar & virgæ inſtirutionis,
quæ dirigat diſcipulos per liras rectæ
contemplationis, deducat per vi-
am rectam, ipſis comparet opinandi

præſtantiam, 6 denique eoſdem eri-

איתמר * וה4ת תנן * תנן

ורמינהי התניא קוש ' היא

ולפרוכי קאתיי וכל היכנת

דאיתמר תיובתא דר' פלוני

היובתא אין הלכה כמותו!
(כם) ותיובתא שבירה
היאכמו הכםששובר דבריו
וכל היכא דאיכא מפנה אן
לא מפנה רייל פנוי הוא פסוק
זה או לא בל מחלוקת שלא
חייב המחלוקתבמעשהאלא

\ < בדער לבר. ל4ת. נגזור כן
\*"הלכה כפלוני *..

הכז ונשלםט תהלה לאל=
בורא עולכם *
להיורת שלמותת —
* - מלאכ' בשלנ'

נושאה יתעלה ויתרצהוהיה

שלמורת הנושא '. ברבורת .
התועלרת המקובל" ממנו
ירום וינשאיושיעור התועלת
לנו יודיע ' ערךמדרגרת
המבוקש אשר ממנו ינִיע'
והיה הספר הזרה המכוגרה
הליכות עולם' אינו נעלםם.
מעיני המשכילים חמיימינים .

ולא משמאליםם ' תועלתו
הרבבמבא אלחכמת הגמוי

להגיע ל"מכוונו | במשאו

וכמתנו וכי הואא כמלמר

ושבמ מוסר.יכוין התלמידים

E‏ תלמי העיוןהישר' ירריכם
piat‏ :

) [( כלהיכאדאיכות

זז ; און
י
mullitant,‏
certitudin‏
inconcditan‏
brum com‏
imeligent‏
Prior eſt‏
מ
inſte‏ 018ס
men nneee‏
40
ſyniagma‏
Pronuntiat‏
pretiols‏ פ
המ
ת פתסוֹ]וֹמאַץ
4 קמחס
ףמ&װף&סק
![)]65,\1 , מ14
ס0
ל
א ג ף
ה
4 וֹ`11ח\11?1

ג י.-

ו ת
י
Morun 0‏
0 1]?61']8})
-
i‏ מ 00
ף 5
7 ף
ni‏ ו

ף & ו

ף ו
ם 0
װס#?וֹ? .

איחמר ' |
וומול הו
ולנוני ק
דא'תמר ת
ט י
הא כמו הל
וכלהכו !
לא מפנה ו"
חאו לאכל
ה'ימ המחלו

, נוח לו
1 להעה כ

הם ונשלו
ו"

—

(ושאח תעי
שלוז ה
התועלח ה
רוסועשאוי
ע ודין ,
המל\ל\'ש א
וה'ההנגר |
הלכות ולס
מע'ני המעני
א מעמאלו
"כנמבא א
לג'ן. רימ
למתו ופו
נ}ץנטמוםכך.וּ;
"פיהעון
2

7

gnitione graves, 6 profunditate ſuæ

diſperſa occurrunt in ipfſorum com-

5 מבוא הגמרא
בררךישרה יקנם מוב הסבר' -סוקג0 varia confuſione mente‏ 6 זגוק
יצילם משבושי חטרי הרעת & rum & arrogantium: quipipiunt‏
בעלי יוהרא \ המצפעפוכם 60008 muſitant, quique confuſi‏
והמתגיםמש certitudinem veritatis perſequuntur d'vPD'r:‏

incondita voce. Scito autem hunc [1-
brum complecti partes duas, auream Op * רורדפי אחר שררה‎
הברה* ורע כי הספריהזרה‎

intelligentiam א6‎ ſe effundentes.
Prior eſt conſenſus definitus, perfe- 2DRP כוללשני חלקיםזתם‎
מעליחם מריקים יהראשו‎

Ctaque traditio: quæ ipſi Gemaræ eſt
הסכמהגזורהיוקכלה גמורה‎

collis inſtar 46 ſpeculæ, 40 5טןט6‎ lu-
men incedent omnes contemplationi ותוא לגמרסת ברמות תלל‎
, : ,
וציון * לאורו ילכו כל בעלי‎

dediti. Poſterior eſt pars elegans &
ſyntagma compoſitum ex regulis &
Pronuntiatis: quæ conſtant margari- העיון * והשנית הוא חלק‎
tis pretioſis, quas novè invenerunt & 205 0 ) Pe
ומאמרים . מפנינים יקרים' produxerunt clypeati, ſapientia & co-‏
חרשום והוציאו'בעליתריסין ו
חבמה ורעת עמוסיםימעומק
הכמתם ודקות סברתם. אחר
הקפתכם בגמר>ת והשיבו

ſapientiæ & diſcurſus זט)‎ ſubtilitate:
poſtquam perambulaverant Gema-
ram, ejuſque membra alia cum aliis
comparaverant, & ejusdem fulgura

י\ |. 5
חלקיו עלל חלק ו ſplendere fecerant; noverant etiam‏

ברכיו.-וידעו משפטיו והוקיו ל , .
י ר . -סם jura 46 ſtatuta. Vt Doctor‏ 5ט(6
כרבינו שמשון והר שבלג ſter Samſon, Doctor Simeon 6 Abra-‏

hami, D. Abraham f. Davidis, & ותרא'כד וה'רן וזולתם אש, .ם‎

מאור השכל פניהםם ק' 1 Niſin, aliique: 6 quorum ingenüluce‏
וזה המחבר .הגדיל לעשור] סאת גטף העעסס vultus ſplendebat.‏
לקכ מאמריהםם אשר באן ₪6 compoſuit maximoperè laboravit‏
מפוזרפהנה והנה בפרושיהם illorum dicta colligeret, quæ paſſim‏
וחכוריהם: ושמם בזה הספר -₪
mentariis & ſyntagmatibus: eaque דרושים לכל חפציהכס * ת‎
hoc libro diſpoſuit, quæſita ab omni- וכאשר ראיתו אני הבעלד‎
bus qui 115 delectantur. Cæterum החתו זה הספר- הנותן אמר'‎
poſtquam vidi ס69‎ infra ſcriptus hunc ע;תר ושערתיהפלג'תועלתוי‎
,ןע;ן*ו מררג תו' גםירעתיי כל dicta elegantia ſuppedi-‏ 4 1;#&1\־1151
בעל | ה tat, & expendi excellentiam utilitatis‏
ejus ac eminentiæ ejus altitudinem, — 1 ברסףאמת‎ --

- ] ] [ ]6 cognovi omnes vero de- — rn — 223

ſiderio & laudabili cupiditate præditos הספרישתוקק * אמרתי שם‎
juſtam decernere cauſam hujus deſi חלקרת מחוקק. * ובחפש'‎
, 4 , י‎ derabi-

ל | מבוא הנמרא 296
< אמתחות ההעתכות מדפוסם

derabilis libri; dixi, Ibi eſt סם סק‎ 16-
gislatoris. Cum verò perveſtigarem
fPoculos exemplarium, cum impreſſo-
rum, tum manuſcriptorum; obſer-
vavi ס6‎ confluxiſſe diverfas plurimo-
rum erratorum & variarum confuſio-
num catervas, סט‎ errorum numerus
præ copia iniri non poſſet, quæ omnia
ad falſitatem collinearunt, & labem in
ſancta immiſerunt, præſtantiam deni-
que coronandi libri abjecerunt in ter-
ram. Tum ego licet 4 ſapientia &
ſcientia remotus, gremium meum -אס‎
cuſſi. dixi tempus eſſe pro Deo labo-
randi: legi, iteravi & tertiavi, accura-
16 `וֹכוֹ)מ:)כףכך)‎ dictiones & literas, colli-
mavi ad loquendi modos, & mundavi
ſimilam dictorum è& mediis ſor 85
puteorum turbidorum, alienorum &
peregrinorum; de quibus non cogi-
taverat auctor, nec quiſquam ſcientia
præditus loqueretur. Samma ver-
borum eſt, Quandoquidem multi in
hoc libro diſcurſus erant abditi, occlu-
ſi, deſtructi, & corrupti, abſque ulla
forma ſcientia & cognitione, labora-
vi, inveni, ac tandem coronam priſti-
את‎ conditioni reſtitni. Quia verò
hoc ſyntagma æſtimabitur veluti co-
lumna, omne id fſuſtentans, quocun-

que ex fundamentis & præmiſſis opus

eſt Gemaræ, 86 hujus materia inveſti-
gatur ab omni curioſo; viſum fuit, ו1‎
conjungere introductionem ad Ge-
maram, Præfecti Doctoris Samuelis.
Hac dixit ſuorum minimus Iudas filius
Domini mei, ſap. magnique Doëtoris Jo-
ſephi Fflü Bolati 1 ,!ן?װש[/'ן}י'!.‎ Mi-
714 regni Navarreni 6
oriundur.

ומכתיבת ור ראיתי נאספוי

אליהםהמונים המוני" מכמה
מעיורת ושבושים משיניםם ו
מספרם מרב לאיחקרי כלם

כזונו לשקר * מום בקדשים
הטילוי וגאון עסרת הספר

לארץ הפילויואניעם היותי

נעור מחכמה ומדעת חצני
נערתי ' עת לעשורת ליי
אמרתי י קרירתי ‏ ושנירקי

ושלשתיי ורקדקתי התיבות

והאותיות * וכוונתי הסיגיות!
ובררתי סולת. המאמריכס *
מתוך פסולת בורות שבושים
זרים ונכרים ' ל4ת שערכם

המחבר* וְלא איש בֶדער]

היות רוב דרושיזרה הספר
בלואים וסגורים נהרסים
ונשחתים באין תמונה* ולא
דעת ולא תבונה ו יגעתי
ומצאתי : והחזרתי עמררק
ליושנה * ובעבור שיהיה זה
החבור אמור כעמור סומך
כל מה שצריך אליו מהצעות
והנחות לגמרא ויהיה ענינו
נדרש לכל שואל ו ראיתי
לחכר אליו מבא הגמראתל

נאם הצעיר יחורורה בן
לארוני הה'ר יוסף בןבולאט

ז'ל ספרדימעיר אישטילייא

אשר ממלכור]
נאב'רה!.

לנגיד רבי שמואל *.

, \.1
/

0

)װןחקשנ

אַמהחות ה
ומנתיכת
אל'הםהמ\,
מספום מר
מ ישרך
%:פילו
נמור מתכג
נערתי ' ע
אמרתי ' ק
ושלשתיי וֹר
והאותיותי
וגרות' סל
מתוך פסולת
זרים. ונכרי
המתנר * \
לנר ' כ
היות רוג דו
נלאים )9
ו קחתים מ
דם לא |
ומלאתי \ ן
; ח' ו
התגור אמון
למךשצרין
\הנחות לן
נדרץ לכל
לר אר\

ך ו' ש

א (
ג

ב?פתח רגמרא

);[31\/113; RICA,

Cujus Autor

. ELIAKIM PANZI RHODIGINIS
Tah one Latina „.½ Notis illuſtrata

CunTOFHORO HENRICO
RITMEIERO.

HANOVI1,
7% Typographia Orientali, Sumtibur Auctorir.

Imprimebat Johannes Jacobus Beauſang, Typographus.
Anno 112 1

ום '
/ .
%וֹ?'נ:!;*;וּ/־/'וֹ%?
. 7
( 1
4 ו
600 ול
P‏ י

0 של א‎ V
HERMANNUS von der Hardt/

Ling. Orient. in Acad. [ul. Prof.
- 0

Iidni Profeſſoris Hebræi, Apo-

fKolorum ætate inclyti, Simeent, maghi
Gamalielis fili, memorabile recolamus‏ וֹ.י, ל
כלימיגרלתי בן החכמיםם Ai, vopbthegma?‏ ל6
ול מצאתי לגוף טוב משתיקרה Nn‏ האה
המררש הוא העקר אלא המעשה וכל שה-ו
! המרברה דבריםם. מבינת חסנת‎ 6 datum fnit, nou ſolam
ex erudita Hillelis familia naſci, ]2 & ex continuo cum doctis
commercio ſalutarem adipiſci doctrinam, abunde expertus ſam,
nihil prudenti eſſe conſultius Alentio Neque longis diſſertationi-
bus negotia confci, ſed facto ipſo: Quandoquidem vix caveri poſ-
ſit, quinlongi ſermonis ambagihus Wabatur quod reprehenſionem
incurrat. Quod in eruditis ſilentii encomium, & operis debiti,
ſolerti ardentique ſtudio confecti, elogium, non 44 virtutis dun-
taxat exercitium quotidianum referre fas erit, ſed ad omnes

functionis partes. Calleant eruditi artem, quamlibet החו‎
ומסז 2 קע‎

(300,)
quascunque offich ſui partes magnis verborum phale-‏ & ונמו
tis exornandi : Satius, vitâ virtutem exprimere, 86 offcium‏
facere commendatum. Ceterum, uti nefas fuerit omnem‏
orationis apparatum repudiare;, quo ſuum quisque munus, ubi‏
Opus;, exponat 6 commendet : 112. fcrupnlus ſubnaſci poſ-‏
ſet 06 altero eruditorum, ſcxibendi nempe, offcio. Utpote‏
uod unice in orationis ambitu poſitum. Numquid magni‏
Gente olim Hebraica nominis Simeon hic audiendus? 7‏ תו
ſilentio conſultius. Quid ſi nec ratio Simeonis exulet: Præ-‏
ſtare, hæc quæ ſcribuntur, vel exequi opere, vel nobis ſeire, vel‏

absque publica ſeribendi pompa dicere noſßfris, quorum interſit illa

obſervare. Quidſi nec perieulum ſit longe remotum, quod
tangit Simeon: Nihil tam caute dici, quin ſit ,quod Litium in-
currere videatur, aliorumque ſubeat cenſuram, peritorum aut im-
peritorum. Quidni ergo ſilentium tutius < Neque par fuerit-
diſſimnlare, eandem fortunam ſubire ædificantes & ſcriben-
tes. Neutri effugiant judicia intuentium, in quibus æqui cen-
ſo es iniquis numero facile cedant. Huic domus בטעסקט1‎ ,11-
li nimis ampla, iſti tectum diſplicet, נמם‎ baſis infirma, alteri
fotes non congruunt, tertio neſcio quæ ſecretiora conclavia
מסי‎ arrident. Omnes meliores futuri architecti. Par 14-

cies libri- Hic mole abſterretur, illi fcorupuli ſubnaſcuntur ex
סש‎ aubtrackandi jure; alius frontem melioricapillitio vel alieno,
Ornaſſet, alius alia pigmenta illeviſſet. Quidni סקס‎ gratis
ludatur tempus ſeribendo < Quidni, nomotium, ſed filen-
tium, vitæ, animo, corpori, tranquillitati, rei familiari, uxo-⸗-
ri, liberis, opibus, offieio, famæ, omnibus denique ה0סת‎ 15 \
conſultius ac ſalubrius, quàm volvendis voluminibus fatiga:
וע‎ , ſerutandis obſcuris autorum opinionibus torqueri, recen-
(endis alienis diſtrahi, noſtris exponendis ac prodendis mace-
1ובז י‎ , ſicque ſcribendo vires perdere, ac dubiæ fortunæ vel an-
cipiti fato ſe, famam, vel 8 vitam committere. Non prod-
₪0 aliis quæſito ſeribendi ſtudio, ſatius eſſe dixerit cautus,

Aumſbi⸗
008 , del
\';”מבחסקרן!ג‎
108
ו‎
ceat 00
nec ווס‎
ſuum prir.
ומס סת‎
מו סט‎
מ‎ , qui
ו‎
tum notii
ſüm faciam
tuucn מ1‎
lent, ſed in
ים‎
logis gemin
15 0
ים‎
ם‎ non /
ת ו‎
090
1 ,&}שסתך'\‎
Conditione
% ו6ו‎ al

- מוחס .

19 qnin
&[)ח?\וֹסס‎ ]”
66[&1'1\11”*
ל‎
ו‎
שול‎

phale‏ חוזס
60
מוחת6
חוחס

₪900 0 ,

.₪
\ן*מפנש וֹ)#טףש
Giendus? Ml‏
נ.- xulet‏
,1el‏ ] וו
ווד ו
Gum, ,‏
מו 1וו
לת mmart‏
ת א סף
ו
0 6ו
י
, וחום
ם ora‏
% ש
bnafcuntur e‏
toxel lieno,‏
ו

led ſilen⸗‏ שונו

" הו

וו

0

. ת

כ ח
1םוס

| ו

+

quam ſibi multo conatu obeſſe, & vel labores creare ſuper-

fluos, vel pericula adiciſcere minus neceſſaria. Vel enim
apportantur vulgaria & nota, quod tædioſum ſcribere & le-
gere, vel הסם‎ ac peregrina, quod invitum סג‎ periculoſum.
Erunt utique, quibus celebris doctoris Hebræi Sim eonis pla-

ceat conſilium. Sunt tamen, qui, licet iſta non neſciant,

nec omnino improbent, ne rude putetur ſilentium, quietem
ſuam privatam turbant, ſeque ad publice recenſendas res,

non omnino ſuo ſeculo cognitas, animo ſumpto componunt.

Quod intelligant, publici boni amore obligari nonnunquam
vViros, qui, 4ם1‎ ſalute poſthabita, dictis & ſcriptis publicæ
ſaluti conſulant, poſterorumve memoriæ commendent, quo-
rum notitia illis neceflaria vel ſalutaris: Peregrinum 16 miſ-

ſum faciamus forum, in Philologico profecto campo perpe-

tuum המו6 מ116‎ 5 dicam turpe, qui has 105 probe 61
lent, ſed in publicam Chriſtianæ rei ſalutem maxime injurium
atque poſteris damnoſum. Sunt quidem 4 præclaris Philo-
logis gemino hoc ſeculo ingentia parata præſidia, quibus
res orientis antiquas illuſtraverint, easque ſacris Fontibus
aperiendis decenter admoverint. Verum innumera & tan-
tum non potiora Philologiæ ſacræ momenta adhuc recondi-

ta latere non ibit inficias, qui his rebus trackandis 0 ſciutan-

dis juſtum tempus impendit Sint proinde, qui ruptis ſilen-.
tii vinculis, res orientis, Philologo commiſſas, pro fatorum
conditione penitius excuſſas, aliqua ratione illuſtrent, anſam-

que dent 41115 profundius penetrand.. Non magna Philolo-

gorum nomina apud Anglos, Batavos, noſtrosque Germa-
nos, quin 6 Gallos, Italos, ac Hiſpanos, longa oratione hic
comendabimus. Ilorum ſiudium nunc merito extollimus, qui
celebrium illorum virorum veſtigia legere enixe contendunt.
Oportet enim exiſtere ſemper aliquos, qui præeuntium locum

aliquando impleant, & [סץ‎ paria faciant, [סץ‎ pro rerum fa-
tis ulterius progrediantur. Tantum namque abeſt, Philolo-

gis carere poſſit res lacra, ut ſine illis obſcura ac perplexa
ſint maneantque potifſima. Quod 4813 experientia majores
docuit. Quapropter falveant illi, quibus contigit Philologiæ
: Prop 5 5

etiam ſacræ cognoſcere penetralia : Quique 0 progreſſi, ut

