generale eſſe præcipuum, neceſſe %
ut ſpeciali ſimile ſit omnibus conditio-
nibus quæ pluris æſtimantur, (exque
omnes dicuntur conditio una:) ſed
ut quoad conditionem inferiorem
ſimile fit, non eſt neceſſe. Verum
ſecundum eum qui ait prius genera-
16 eſſe præcipuum, neceſſe eſt, ut 4-
mile ſit etiam quoad inferiorem
conditionem. Cæterum hæc res Sa-
pientibus tradita eſt, ut diſcernant
quæ conditio ſir inferior, in 4
diſſentiunt. Atque mihi videtur,
quod conditio inferior præciſè non
ſit ea, גטף‎ inferior non datur; ſed
quod inferior dicatur reſpectu alia-
rum iſtarum conditionum. Verum
quod ſpectat conditionem inferio-
rem quæ alia inferiori ſit inferior,
non necefſe 61 ut res ſpeciali in ea
aflimiletur. Et hac 06 cauſa duo

generalia iſta neceſſaria ſunt: nam

ſi dicas, neceſſe eſſe ut ק1‎ aſſimi-
letur omnimodè,, etiam usque 4
conditionem omnium infmam, ſ
ita inquam ſit, quorſum duo iſta
generalia? ex ſolo ſpeciali addiſce-
remus quicquid ipſi ſimile eſt, per

09 השער הרביעי פרק ב

כמותן נקראין צר שניוההיא
דערובי] פרי פמרי וגידולי
קרקע חשובין הן ונקרא'!
צר אחד כדקאמר בנזיר ולר
ולדור הארץ אינו חשוב
במותם ומקרי צר שני ויש
מפומות ראפילו כמה צדרין
חשיבי כחד צר מפני שכולם
חשובין כדאיתא כפרק אלי
טרפות כללא דמילתא למד
בללא בתרא רוקא צריך
שיהיה דומה בכל הצרדים
חחשובים וכולם נקרא'ם)
צר אחר אכלל מן הצר
הגרועאין צריך ולמ'ד כללא
כמא דוקאא צריך שיהיר]
רומה אפילו מן הצד הגרועי
והרבר | מסור לחכמיםם
להכיר אי וה הצר הגרוע
שיחלוכו בו וג"ל רלאו דוק"
גרוע שאין למטה ממנו אלא
גרוע בערך הצררין האחרים
קאמר אבל" צד גרוע מן
הגרוע אין צריך לרמות לו
בו ולכן צריכי השני כללים
שאםם אתרה אומר צריך
שיהירה דומרז לו לגמרי
ואפילו אל הגרוע שבכולבם
איב השני כלליםם) למרק
ה ם

הליכות עולם | סג

Cenſtitutionem principii: ]60 mani-
feſt videtur 6116 quemadmodum di-
Ximus. .
6. 242. Eſt & alius modus ſive
10605 dialecticus huic ſimilis Cod.
-קג6 נזיר‎ Trer ſpecies, ſcil. duo ſpecia-
ב‎ cum interpoſito generali: ut Num.
6.3, in verbis à vino aut alio potu ine-
briante abſtineto, 1ס‎ ſpeciale vſ. 4. de
omni re quæ [56 à vite viniſera, genera-
le; à nucleir aeinorum usque ad cu-
tem, iterum ſpeciale. Porrò duo ſpe-
cialia cum interpoſito generali non
æſtimabis, niſi ad ſimilitudinem iſtius
ſpecialis &c. Ibl exponitur quid in-
terſit inter hunc modum & akerum:
quod poſitis duobus generalibus cum
interpoſito ſpeciali, ſi detux quod 4
ſpeciali ſit ſimile vel una conditione,
rem extendamus; ubi verò ſunt סט‎
ſpecialia cum interpoſito generali, ſi

detur quod iſti ſit ſimile duabus con-

ditionibus, rem extendamus, ſin mi-
nus, non extendamus. Hic diſcurſus
procedit ſecundum eum qui ait, po-
Rterius generale eſſe præcipuum; ſed
ſecundum eum qui dicit, prius gene-
rale eſſe præcipuum, res contrario
modo ſe habet: quod intellectu faci-
le eſt.

; 243. Porro hic eſt quæſtiom

locus, quare D. Iſmael hunc lI. dialecti-
cum non connumeraverit, quum duo
ſpecialia cum intermedio generali

sccurrunt; quemadmodum illum

modum recenſuit, ubi duo generalia
cum interpoſito ſpeciali occurrunt.
Qood ſi reſpondeas id factum;, quia

מהפרט לבדו נלמור כל!
הדומה לו בכנין אב אל4ק
ודאי נראה כמ"ש *
(רמם) ויש מדה אחרת

כיוצא בה בנזיר פ'ג מינין

זהיא פרט ובלל ופרט מיין
ושכר יזיר פרם מכל אשר

| *צא מגפן היין כללמחרצנים

זערוג' הזרופרט פרמ וכלל
ופרם אי אתה דן אלא כעין

הפרם וכו ומפרש התכ
מאי דאיבא בין מרהזו למרה.

האחררז דאלו בלל ופרם
וכלל אי איכא דרמי לירק

אפילו מחד צד מרבינן;פרט

זבלל ופרס אי איכא ררמי
לירק. משני. צררין מרבינן

זאי לא. לא מרבינז * והך
שוגיא אתיא במ'ר בללגת

בתרא דוקא אבל" למ"ר
כללא קמא דוקא הוי הדבר
איבכא זקל להבז *

ערבנ) ובכאן מקוםםז

שאלה למה לא מנה רב'
ישמעאלל מדה זו של פרמ
וכלל ופרם כמו שמנהמרה
כלל ופרם וכלל * וא'ת לפי

\ שהו דומורת היא נכללר]

עם קבירתה זלפיכך לא מנה

iſti

הא .|

4
000

non וו‎
dle 5
ſe conwen
ש‎

) תווו4סות
gar 6‏
1ם
0

אחחש -.

וז AWtor‏
008
סוֹ]תב;סוֹס

=

1011 non

מחס מסת <

ו
ו
י
dum eri‏

אט |

ש..
וחום
ſubl.‏ חחס

8,1־0811181 *

ג

”ןשלזןפ
;}\\0.1&
מס!ץןן ;16

ק 4, 'ו.?וש&

שמ" כ |

מהפוט ‏
הדפח ?
וד נר
W‏
נא נ
הא נתו
-
| יאמפוו
נח
ופוטא' \
[ חום ו
| מא דום
האחרתן
וכללאי\
[ וללפת
| לה מע

/

"על

לא את
| כלאקמ
| *נאק

ר

- |

- ום

. כללדפרטן

. ש נו2

.

-

iſti modi ſimiles ſunt, alterque cum
altero comprehenditur; ideo eum

non numerafle: ססם‎ nihil eſt multis

06 cauſis. Una eſt, quia etiamſi inter
ſe conveniant, eum ramen numerare
debuit: quemadmodum recenlſuit
modum Generale quod eget ſpeciali,
& Speciale quod eget generali; Res
quæ diſcitur 6 ſubjecto, & Res quæ
diſcitur 6 fine ſuo: qui modi inter ſe
conveniunt, & tamen ſeparatim do-
centur. Præterea Cod. נזיר‎ collocat
autor inter iſtos differentiam, uti ſeri-
סם‎ in cohærentibus. Ideoque ſolutio

elegantior סגת‎ in re eſt, quod Doctor
Imael iſto arguendi modo duorum

ſpecialium cum intermedio generali
rem non inveſtigarit: quocirca eum
non connumeravit. Iſtos autem pa-

ragraphos Cod. 5גוף מיר‎ ſupra pro-
duximus, eos inquam ad alium ſcru-

tandi modum transfert: quemadmo-
dum etiam nonnemo illic iſtos ſcru-
tando enarrat.
4- 244. Quum occurrunt duo

generalia alterum alteri annexum

cum ſubſequenti ſpeciali, paſſim jubet

Gemara, ut inter 64 ſpeciale colloce-

tur, & æſtimentur inter Duo gene-
ralia cum intermedio ſpeciali. Exem-
plum Cod. שבועות‎ cap. .נ‎ ad verba,
Et redimendos ejur à nato unum menſem,
&c. Num. 18. 16. redimendos, genera-
16 ; argento, ſpeciale; redimes, genera-
le. & quamvis, redimendor ejur & ע‎
dimer, apud ſe invicem ſcribantur, &
denuo ſcribatur, ſecundum æſtimatio-
מ116‎ tuam, argento, nihilominus acutè

השער הרביעי פרק ב

.. נפר ה.
אותה אין זה בלום מכמרק

הנירז י אחר שאפילו יהיו.

דרומורת ה'ל למנותרה כמו
שמנה כלל הצריך לפרם
ופרט הצריך לכלל* רבר
הלמר מענינו ודבר הלמר
מפופו י וכרל אלו רומ'ן

וכפולין הן* ועור בנזיר נותן

ביניהם הפרש כמו שבתבת!
בסמוך לכן הפירוק המחוור
בזה הוא דרבי ישמעאל אינו
דורש מרת פרט וכלל ופרס
לפיכך לא מנאה והנך קראי

דניזר רמייתינן לעיל מפיק

להו לדרש4ת אחרינא כמו
שיש מי שרורשן התס' |
(רמר) \ שני כלליםם
הסמוכיםם זרה לזרה ופרט
אחריהם אומר בכל דוכתא
הטיל הפרט ביניהם. ודונן
בכלל ופרט וכלל רוגמגת
בשבועות פירקא קמא גכי
ופדוייו מבן חרש כו ופדוייו
כלל כסף פרט תפרה כלל
ואף על פי דפרוייו ותפדה
גבי הדרי כתיבי והדר כתיב
בערכך בסף מ'מ דרישליה
בכלל ופרט וכלל משוםם
שרל שדיודה לפרס4ת בין
2 120

-קאס

212 - םלוע הליבות‎
explicatur per, Duo generalia cum in- הכללים והוה ליה כלל ופרם‎
termedio ſpeciali. Quia hoe vult Ge- ' וכלל וכז בכל דוכתא‎
mara. 17066 ipſum ſpeciale inter ge- 5
neralia, סט‎ ſint Duo generalia cum (רמה) .אַכלר־' ופרם -מו‎
termedio ſpeciali. Sic המרוחקים זה מזה פלונתא -תוגקוסוו4‎
6. 245 Generale & ſpeciale \ 6 בכמה רוכתיאיכא מ'ד רנין‎
invicem 2 controverſiam pari- | :
unt multis 10615 : nam quidam dicit, ומסיק בפ"ק דפסחים רה'מ‎
inde formari argumentum. Sed בחד ענינא אבל בתרי עניינ? -תסס‎
cludit Gemara 0. 1.06 Paſchate: 106 דברי הכל= אין רנין דאין‎
intelligendum efſe 06 una 6; at in מוקד' ומאוחר בתורה ול‎
duabus rebus omnes fateri, inde nemi- ה‎ 19 P
nem arguere. quia non eſt prius 6 בריר לן אי כלל קדיכם א‎
poſterius in lege: 6 nobis non פרט קרים אבל בחר ענ'ינא‎
liquet, ₪ 6 præcedere intell- מאי דמוקרם מוקדם ומאי‎
gatur: an ver⸗ ſpeciale. Unum quod - * רמאוחר מאותף‎
m una 6ל 6ע‎ materia proponitur;
præcedere; quod poſtponitur, ſequi (רמו). כלל שאינו מלא‎
סט‎ ordine cenſendum 61 איז רב,ן אותו כבלל ופרמ'‎

§. 246. Quum generale non ha- „
6סם‎ plenum Ranm, non cenſetur ee פירוש בלל"‎

שאינו עומר מצד עצמו אבל conſtiuere argumentum, Generale‏
הואת רכוק עםם הפרט כך eum ſpeciali. Expoſitio hujus, Gene-‏

מביאך בפ' קמא דןבהוכ: =שמ מויוק vale qued non haber‏

eſt: quod non conſiſtit per ſe; ſed cum
ſpeciali omnino conjunctum eſt. Ita > * וצ'ע במקומרק‎
loquuntur cap. 1- de ſacrificis: verum (רמז) ויש שאינ רורש‎

conſideratione eget!‏ סח
Prio.‏

ומיעומי כל&'מ\' במקרם כלל explanatlegem ſenſu argumen-‏ מס

Angmenti & diminutionir. Quaſi di-
cas, Pro hiſce, Generale יכלר* ס”שי ריברק עט מנקס‎
50601216 cum generali; Duo genera- ומיעם וריבה וריבה ומיעט‎
lia cum interpoſito ſpeciali, in eruen- וריכה * וההפרש שיש בין‎
510 }611?;1 3}1;1111(52]` , Auxefin cum di- nene בללו ופרטי‎
minezione- Diminutionem cum au- -א‎

את התורה ממשמעות בל -סז 0 ססם
ופרם אלא במשמעות רבו" סף Eſt etiam nonnemo‏ 147% .

7

xeſ. D
diminn
interce
ו‎
הר‎
ום‎ ſa
ווס‎
1ס‎
שו‎
0
0
ף‎
מוו1‎
לת‎
ת‎
ciali,
ת‎
0
ף‎
הו‎
6

Deind

הה
ſtex‏
ף
סף
gener⸗‏
י
0
את
60 1
₪
ו
ו
סת
8[1'61[]11
ו
ט\\\}\ט

הנללם
ולל יכ
י
המרוחק
נמח ר

מי
נח" ע
כ הנ
מקי ום
גררלן)
פס קדי
מא ר
רמאודל
(רמי
אןתין \
רש נ
שאינו ע
הא ינו
מג'אן נ
ו' במקוֹט
רמו
ל\ התורן
ומיעטי ק

[ לשתין

ןכלד ף

יש -
| 'ת

%);6,

xeſi, Dus augmenta cum interpoſita
diminutione. Differentia verò quæ
intercedit inter generalia cum ſpecia-
libus, & augmenta cum diminutioni-
bus, huic fundamento innititur, quod
tibi ſuppeditabo. quod illi qui rem
eruit per generalia eum ſpecialibur, ſpe-
ciale ſit expoſitio ipſius generalis; huic
verò qui rem eruit per augmenta cum
diminutionibur, ſpeciale non ſit expo-
ſitio, verum diminutio quæ excipit
partem, partemque relinquit. Et de-
hinc tibi explicabitur differentia quæ
ullibi occurrit. Qui ſenſum elicit ſive
argumentatur per generale cum ſpe-
ciali, nihil in generali habet quam
quod ſpeciali inſit; nec quicquam ad-
dere potes, ne quidem quod ſimile eſt:
qui verò arguit per augmentum cum
diminutione, complectitur omnia;
atque excludit quod ſimile non eſt.
Deinde ei qui arguit per duo gene-
ralia cum inte rpoſito ſpeciali, ſpeciale
eſt expoſitio ipfius generalis, nec quic-
quam generali comprehenditur niſi
quod ineſt ſpeciali; & quum denuo
generale adhibet, non procedit ut -ם‎
i iſto generali poſteriore quicquam
addat, niſi ſolum ſimile: qui verò ar-
guit per duo augmenta cum interpo-

Iia diminutione, omnia complecti-

tur, & excipit quod diſſimile eſt; niſi
quod denuo omnia complectatur, imo
id etiam quod diſſimile eſt. nam 1
non excipit niſi unum, quod maximè
alienum eſt. Et Seriptura ſapientibus
conceſſit, ut cognoſcerent quidnam
excipere conveniat. At quod concer-

7 השער הרביעי פרק ב

הוא ע" זה היסוד שאתן
לך שמי שדורש כללי ופרטי
חוי הפרט פירוש של הכלל
ומי שרורש ריבויי ומיעוטי
אין הפרט פ" אלגת מיעוט
שממעם מקצת ומניח מקצת
ומעתה יתבאר לך ההפרש
דבכל דוכתא. מאן דדריש
בלל ופרט אין בכלל אל+ת
מה שבפרט ואין לך להוסיף
ואפילוהדומהי ומא דרריש
ריברה ומיעם ריברה הכלה
ומיעם שאינו רומהי ומא]
דרריש כלל ופרט וכללל
הוי הפרט פי של הכלל ואין
בכלל אלא מהח שבפרמ וכי
חזרוכלל לאבא להוסיף לך
בכלל האחרון אלא הרומה
בלבד' ומאן דרריש ריברק
ומיעט וריברק ריבה הכלל
ומיעט שאינו דומה אל+ת
שחזר וריברה אפילו אותו
שאינו רומרה * ולא מיעט
לך אלא רבר אחד היותר
רחוק \ ומסרו | הכתוב
לחכמים לרעת אי זה רבר
ראוי למעם * ובענין פרט
וכלל ומיעט וריברה הרין
בהן להפך מכללל ופרם

120 ג‎ nit

214 הליבות עולם‎
נתו‎ ſpeciale cum generali, s imind⸗ וריבה יומיעט: והטעם מפני‎
tionem cum augmento; in 115 modus - ס 6הלפ‎
contrarius 61< huic qui ſpectat gene- 9 125 272 שפרט‎ |
116 cum ſpeciali, &augmentum cum אך סתיררה הלכך ריברה.‎
diminutione. Ratio eſt: הכל - אבלל מיעומ וריבו? -ס! מנגוטף‎

ciali cum generali, generale מסת‎ 61 d2 אעים שהריבוי מרבה‎

explicatio; 460 contravenit. itaque „
colnoloctiur omnia. Verum in di 0 SE ממ המיעום‎
.דמה בא למעט והלא minutione cum augmento, quamvis d9‏
ב ערװז אל>ת ;0)1}111118ן:611611)}3־3,&1%111611}\1111&)0111?1
ת ש ח שא ם nihilominus diminutio 66801640 con-‏
הרי הוא במו שנכתב אחר firmandum. Etenimad cujus exce-‏
ptionem tendit? תסתמג‎ hactenus nul- הריבוי וממעט לפחות אדוד‎
12 augmenti facta mentio? Sed 6 ודוגמא לכלזה בכלדוכתין-‎

ita ſe habet 46 1 poſt augmentum ſcri- , ; הפ‎
beretur & exciperet ſaltem unum. .תלאַית,־ לכותבם עם שאינו‎

Totius hujus rei exempla paſſim -סס‎

currunt: quæ aſſcribere gravatus fui, (רמח) ריני כללהצריך‎ \

quod neceſſe מסם‎ ſit. . :
, 6- 248. Argumentum hoc, Ge- לפרט ופרס הצרי לכללד‎

מרה זו ללמר שהכלל צריך 4 nerale egens ſpeciali, & ſpeciale‏

לפ" הפרט ותפרט לפי inquam arguen-‏ סות generali,‏ זס ק6

di modus ל6‎ ſpectat, ut doceat, Gene- =
rale opus habere expoſitione תדמרק בנפשך 5ק1‎ 2 8) 990

generalis. Nec animo tuo aſſimiles מדה זו למררת כלל ופרם‎

כי ההפרש ביניהם הואבזה -6>) 0608 וטף hunc modum alteri,‏

nerale cum ſpeciali: quia differentia

inter eos hac in re conſiſtit, quod העני" שבלל ופרט כל אחר‎

in Generale cum ſpeeiali, uniuscujusque -מפורש משמעותו לעצמו‎

צריך שום אחר להבירן & ſgnificatio explicita ſit ſeorſum,‏
בגון ההוא דלעיל ! בהמר- -מסטף neutrum akero opus habeat:‏

admodum in ſuperiori 1נסט, ס?/1‎ Lev.
1.- השיואק ווז ו?‎ eu,,beſbia. ? בקר וצאן הבהמרה א'נ'‎

צריכה לפ" בקר וצאן ולא & expoſitione bovis‏ 6966 מסת que‏

בקרוצאן לפ" הבחמה ולפו' 66)8סת ססק & bos‏ ססת pecudis;‏

habent זט‎ per beſtiam exponantur. — . J
ideoque dicebatur non elſe in ge⸗ אמרו א'ן בכלל אלא מרק‎

nerali niſi quod ſpeciali continetur: שבפרם שהפרם ל4 ב*?‎
ל0‎ : quia

4 / .
י , .‏ של קמסנ "ם" היק =מלק נב א הלומל יא-6 . ל. בל

ף
ת
7
מוז

1ס
בוֹססץ}
non‏
eſt,‏
ננ
celli‏
הה
0
ף
מֶס
ת
ו
ת
ſi que‏
eſtge‏
ו
וס
| א
7
ו
ו
את
40
ק

. * /22808]

/ ס
י
את
08
CO‏
]
וֹשבז??
0 \%&ג

שנל
סַ
הכלי
אלפ
ממת
התו
הוכיר
הר" חו
הרנו
ודונמא
נלאית
-
9
פו.
מדחוו
ל' ה
הלל ו
מדה ו
כי ההפו
העניי ש
מפורץ
\אאָ ל
6
כז ואא
לרכה ל
כקואן
1
o‏
g⸗‏

ג |||השער הוביע פרק ב .

quia ſpeciale non procedit ut expo-

nat ſignificationem generalis, quod

explicitum eſt & per ſe conſiſtit; ſed

= אם‎ limitet ejus generalitatem. Verum

cum occurrit Generale quod eget
ſpeciali, ſignificatio ipſius generalis
non eſt per ſe explicita: nam opinio
eſt, ſignificationem ejus huic potius
quam alteri convenire: ideoque ac-
cedit ſpeciale ad explicandum ac
eruendum illius ſignincationem. Id-
circo vocant, Generale egens ſpe-

ciali: quaſi dicas, ut exponatur per

ſpeciale. Quemadmodum Lev. 17. 13.

O teget eum pulvere. quem locum
non enarramus per Generale cum

ſpeciali, ut, teget eum ſit generale, &

- סשק‎ ſpeciale, ססם‎ ſit in generali ni-
ſi quod ſpeciali continetur, &c. quia

eſt generale egens expoſitione ſpecia-
15 : nam & teget eum continet ſignifi-

cationem occultandi vaſe quodam, at-
que etiam ſignificationem commiſ-

cendi cum pulvere, ſed præcipua ejus
ſignificatio eſt occultandi & abſcon-
dendi notio. Ut Gen. 18. 17. tegamne
ſeve occultemne ego קם‎ Abrabhbamo, id eſt,
abſcondamne ego abAbrahamo? ſimi-
liter Prov. II. 13. & ſidur animo tegit
וש‎ ocœcultat rem. kta accipitur plerum-
que 02200700 ſive occultatio quæ in le-

ge occurit. Porrò quum additur

Pulvere, autor exponit hanc occulta-
tionem, eſſe confuſionem ipſamque
commixionem: & extrahit genera-

le 6 ſignifieatione ſua. ideoque illum

paragraphum enarrant ſuo loco, ſci-
licet capite Obtectio ſanguinir, per Ge-

לפרש משמעותו של הכלל
דמפורש ועומר היא אלגת
לפרס כללותו אבל. כללד
הצריך לפרס אין משמעות
הכללל ‏ מפורש ‏ לעצמו
דמסתבר משמעותו לדבר
אחר יותר מלדבר אחר
ובא הפרט לפרש ולעקור
משמעותו * ולפ" אמרי כלל.
הצריך לפרם כלומר לפ"
הפרט כגון וכסהו בעפר
דלאדרשי" ליה בכללופרט
וכסהו כלל עפר פרט ואין
בכלל אלא מה שבפרט וכ"
משום דהויכלל הצריך לפ"

הפרטדוכסהו משמעכפיית.

הכלי ומשמע נמי בלילרת
עפרא אך עיקר משמעותו
לשון כפיידה וסתר הוגת
כמו המכסה אני מאברהבם
המסתיר אני מאברהם וכן
נאמן רוח מכסה דבר וכך
הםם רום כיסויי" שבתורוק
וכשאמר בעפר פ" עלל
הכיסוי הזה שהֶוא בלילרק
ועירוב ממש ועוקר הכלל
ממשמעותו ולכך דרשוהו
במקומו פרק כיסוי הדכם
ככלל הצריך לפרט ורוגמתו
nerale‏ .

216

nerale egens ſpeciali. Qujus etiam
exemplum exſtat Cod. ))22. qui
arguunt & loco, Generale quod eget
ſpeciali? זט‎ quum legitur 1.
conſecra mihi omnemn primogenitum,
dicere poſſes etiam ſœminanmt: ſed do-
cet quod reſpondeas, nomine maris.
ſi mas, dicere poſſes, quamvis etiam au-
te eum prodierit fæmina, &c. quaſi di-
cas, quia primogenitus eſt mas, ſen-
ſus eſſe poſſet, conſecrandum primum
marem qui gignitur, quamvis etiam
ante eum prodierit fœmina; id tan-
tum requiri, ut ſit primus marium:
ideo hæc veniunt, primogenitum, quic-

quid aperit vulvam, & iſtius rei fun-

damentum eſt in illius ſignificatione,
quod primogenitum vulvæ requira-
mus. Sic ſimilia omnia.
§. 249. Argumentum hoc, Res
מו‎ genere contenta- & ſeorſum ג‎ ge-
nere expreſſa 24 docendum, non -אס‎
primitur ſeorſum ut 0 ſe quid do-
ceat; ſed ad docendum de toto ge-
nere ſeparatim exprimitur: hic -מ1‎
quam locus dialecticus in lege oc-
currit, ut doceat aliquid 06 4!ק1‎ re,
ejusque generali. Phraſis hujus lo-
ci talem habet ſignificationem, quem-
admodum in negotio quod tractant
ubi de accenſione agitur, Exod. 35.
4. Ne accenditote ignemt. Accendere
comprehenditur ege⸗ Ne facias ul-
מו?‎ opur. at quare ſeorſum exprimi-
tur? ad diſtinguendum, quaſi 5
ur diſtinguantur opera: puta, ſi fece-
- וצ‎ accenſionem cum reliquis operi-
bus una congerie, eum teneri 66 46-

הליכות עולם.

בבכורורת * מכלל הצריך
לפרם כיצר כנון קרש לי
כל בכור יכול אפילו נקבה
ת'ל זכר אי זכר יכול אפילו
יצהה נקבה לפניו וכו' פי
משוםם דבכור זכר משמע
זכר הראשון שנולד ואפילו
יצתה נקבה לפניו רק שהוא
בכור לזכרים) את4ת בכור
פסר רהכם ועקר לזוה

ממשמעותית דבכור לרהם

בעינן וכן כל כה'ג '.
- (רמם) רינירבר שהיה
בכלל ויצא מן הכלל ללמר
לו ללמר על עצמו יצנת
אלא ללמר על הכלל כלו.
יצא מדה זו בתורה ללמד

על עצמו ועל כללו ולשון

המררז כך משמע כענין
שאמרו גכי הבעררה לגת

|\ תבערו אש | הבערה בכלל

לא תעשה כל מלאכה היתה
ולמרה יצתרק לחלק כלו

לענין חילוק מלאכות שאם

עשרה הבערה עכם שאר
מלאכורת בהעלםם) אחרת
שחיים עלד הבעררת בפני
עצמה ומלמררת לאחריבס

מה הבערה חייב בפני עצמה
6ס

וחס
0 8
6
צוס
יו
001 08
ſeorlun‏
dum,‏
ו
10
Aunc [‏
גס
7
ו
7
7
ו
ף
הפ
ce‏ א
.
ſecrar⸗‏

מוקס -

gui‏ מו
את
Cema‏
rioſuse‏
Müragr⸗‏
Gener⸗‏
1
1
מל
%
-
&וֹתס!ף&
0 תש
Wer⸗‏

6

ננו"
לפרס
נלננט
ת'ל וכ

תה
שם

| גרהו

תה (
נגורלו
נו ו
ממשמן
ע \
1ם
ככלל וו
לא לל
אא ה

7 עס
המרה |
לאמרו |
הגערו א
ו
ולמה 7
לעיןחל
לה ת
נלאגורן
ג
ל ו

להתק
4-ו

[ "אמד

cenſione ſeparatim. 40066 etiam pro

aliis operibus, quod ſicut 06 accen-

ſione tenetur ſeparatim, 102 06 omni-
bus ſimiliter. Slmiliter Deut. 18. 10.
II. Ppythonicus & ariolus ſub -8סמסץ‎
cis comprehenduntur. quare ergo
ſeorſum exprimuntur? ad docen-
dum, ut pythonicus & ariolus lapi-
dandi; omnes hujusmodi 616 lapi-
dandos. Talia multa ſunt. Verum

hunc locum dialecticum invenimus
etiam nihil prorins pro ipſa re doce-

re: ſcilicet סו1 מו‎ quod Lev. 7. 20. le-
gimus, Anima quæ comederit carnem
2 ſacrificio euchariſtico. cum immun-
ditia ſua in ſe. euchariſtica ſub genere
conſecratorum comprehenduntur:
quare igitur ſeparatim exprimuntur?
Ut ſibi aſſimilent: puta, ut ſacrificia
ſunt conſecrata altaris: ita etiam 16-

gem 06 quibusvis quæ ad 26ז41‎ con-

ſecrata ſunt eſſe accipiendam. ſic ex-
cipiuntur conſecrata pro labe templi:
in quibus non tenentur de ulla im-
munditia. Illum diſcurſum profert
Gemaracap. 1. .שבועות‎ Quod ſicu-
rioſus quis interroget- At quare iſtum

paragraphum non expendunt per

Generale cum ſpeciali? ut dicant,
non eſſe in generali niſi quod ſpecia-

li continetur: itaque in euchariſticis

reum fieri; in reliquis eſſe liberum?
Keſpondebitur ipſi, quum generale

cum ſpeciali ita ſe habet, ut duabus ſe-

Ctionibus diviſim reperiantur; omni-
um conſenſu, non expenduntur per

Generale cum ſpeciali: uti eſt Cod. . ב י בל = ה9י‎
66 Paſchate. Cæterum illud 00 accen- 1877 א‎ 12) 7922 n
. 6 - 6מס‎

נ1

אף הכל כן: וכז א*נב;ךוירעך'ני,*:.
בכלל כלל המכשפי" הי.

ולמה יצאו ללמר מה אוכ
וידעוני בסקילה אף הכלד
בסקילה וכאלו רבות * אך
מצאנו ז המדר שאינרק
מלמררת לעצמרת כלוכם
באותה ששנינו ותהנפש אשר
האכל בשר מובח השלמים
ומומאתו עליו * שלמיכם
בבלל כל הקרשי היו וּלֶמה
יצאו להקיש אליהבם מרק
שלמים קדשי מזבח אף כל
קרשי מזבח יצאו קרש ברק
הבית שאין הייבין עליהםם
משוםם מומאה ומייתי לר;
בפו" קמ+ דשבועות ואבם
ישאל שואל ולמה אין דנין
אותדה בכלל ופרם לומר
אין בכלל אל ' מה שבפרם
ועלהשלמים יהיה חייב ועל
השאר יהיה פטור 'תשובתו

כלל ופרט המרוחק בשתי

\ פרשיורת לרברי. הכל א'ן
דנין אותו בכללל ופרט
כדאיתצא בפסחיםם) והך
דהבערה לא דריש לה רבי

< יוסי : לחלק במדרת: :דבר.

הליכות. עולם -

ſion e Doctor Joſe enarrando, מסם‎
collimat 44 diſtinguendum, idque per

hunc modum, Kes ſub genere con-

tenta &c. )60 ad commune interdi-
ctum, quaſi dicas, ad ſublevandam le-
gem de accenſione: propter eam
reum non teneri 40 lapidationem , זט‎
quidem in reliquis operibus; ſed 6
eſſe commune interdictum. Multi
autem objiciunt: quid? an D. Joſe
pugnat cum 13. arguendi modis,
quorum hic unus eſt? Verum ſolu-
tio elegantiſſima omnium, quas in
hac objectione vidi, hæc eſt: quod
Doctori Joſæ ſuppetat alius paragra-
phus 44 diſtinétionem operum: uti eſt
Cod. 16 Sabb. cap. Regula praſtant.
ergo velis nolis, paragraphus, Ne ac-
cenditote, non procedit ad diſtinctio-
nem operum; ſed ad interdictum
conſtituendum. Hinc addiſcere li-
cet, quod ubicunque conſtat non e-
narrandum eſſe per modum „Res 7
genere contenta; enarrent altera enar-
ratione.
6- 250. Sequitur argumentum,
ſcilicet, Res מ0‎ generali quodam con-
tenta & ſeorſum expreſſa ad aliud o-
nus imponendum quod cum generali
gonvenit; ſeorſum exprimitur ad al-
levandum, non 24 aggravandum- 16
fignificatur aliud onus quod cum ge-
nerali convenit, quodque Scriptura 6
generali educit, & in ס6‎ facit ſpeciale
quoddam, in quo commemorat par-

tem rei prioris, allam ejus partem re-

lnquens. Quemadmodum ulcus &
aduſtio, quum ſcribitur Levit. 13. 18.

בעלמא כלומר להקל על
ההבערה שאין חייב עליה
וסקילה כשאר מלאכות אלא
לאו בעלמא ורבים מקשים
וכי חולק רבי יוסי על "יג

מרות שזו אחר מהן זהפירוק

והמחוור מבל מה שראית'
בזאת הקושיא הואזה דרבי
"וֶסי קרא אחרינא אית לירק
לחילוק מלאכות בדאיתא
בש''פרק בלל גרול הילכך

ע"ב קרא רלא תבערו ל4ס

אתא לחילוק מלאכות אלא
ללאו * ויש ללמור מזרק
דהיבא רמובח שאין לררוש

ברבר שהיה בכלל שרורשין

בררשא אחרינאי
(רנ1) דיני דבר שהירק

בכלל ויצא למעון מעון אחר

שהוגת כענינו יצא להקלל
ולא להחמיר פ? מעון אחר
שהו4ת בענינו שהוציאו

הכתוב מן הכלל ועשה בו

פרט אחר והזביר בו מקצת
ענן הראשון והניח מקצתו
כנוז שחין ומבורה דכתיב

ובשר כי יהיה בעורו שחין

ונרפפטפ" או בשר בי יהירק

בעורו מכורת אש והל4ל.

itena

0
ם‎
#שוֹ[‎ 1
nonne
omniun
0ס‎
explica
) ge
carne
ה‎
encdim
8
nem 1
ה‎
veret;
comme
וא‎
ſta alio
explicit
ה‎
dum: n
סת‎
סא‎
סמסד‎
00
ן\%װת\‎
77

0
4

2

ellet.

מז
-
ח
dum.‏
4
mant⸗‏

נולמ
ההנער
לת
לא נ'

וני חי
ות?
המתו"
מאת ה
ש
וֹל,.תילרק
ב נ
לנץ
אזאל
לאו *
לתכאו
כתני !
גררשא
ת
כגלל ויו
שא
ולאלהו
שא
הנחות
י
ע ה"

ע

שו ג
נופאו
מור ,
ו

ו
aut caro, quum‏ .24 .) ץ ſanata ſit.‏ & ; 07ס

Juerit מ1‎ eute ejus aduſtio ignir. atqui

nonne ulcus & aduſtio, in complexu
omnium iſtarum plagarum? Rei =אס‎
poſitio סאת‎ eſt: מ1‎ ulcere & aduſtione
explicat Deus rem totam, & ex illis,
(ad generale pertinentibus) iſtud de
carne viva & feptimana ſecunda præ-
termittit. Eſt autem hic in lege argu-
endi modus: quandoquidem D. accu-
ratus fuit in explicando circa iſta ratio-
nem immunditiei, & 66 15 fecit ſpe-
ciale quid quod in his ſpeciatim obti-
neret; quod commemoravit, tantum
commemorare voluit, 5 quod præ-
termiſit, prætermittere voluit. nec 1-
ſta alio onerantur, quam quod de ipſis
explicitè traditum fuit. Atque hoc ad
allevandum; non verò ad aggravan-
dum: ne ſuſtineant quod 06115 dictum
non eſt. Quod ſi dicas, Poſtquam di-
xerat ad allevandum, quid opus erat,

non verò 40 aggravandum? Reſpon-

dendum erit, Quia ſubjungere voluit
מ1‎ argumento ſequenti, ſeorſum ex pri-
mitur ad allevandum & ad aggravan-
dum; dixit etiam in hoc, Non verò ad
aggravandum: quamvis neceſſe non
eſlet.
6. 25 1. Quod ſi ponatur ſepara-
מו'‎ ad imponendum onus diverſum
ecum ס11‎ non conveniens; ponitur
ſeorſum ad allevandum & aggravan-
dum. 7 allevandum, hunc habet ſen-
ſum, quod in ipſo de priori jure de-
mant aliquid, &aggravent imponen-
tes ipſi jus quod ס6 מ1‎ explicité tradi-

|| השער הרביעי פרק ב

שחין ומכווה בכלל 2—
הנגעים היו פ*" שחין ומכוה
פירש בהם כל הענין והניח
מהם מחיה ושבוע שניומרה
בתורה הואיל ונזקק לפרש
בהכז דין הטומאה ועשרק
מהם פרט בפני עצמם מרק
שהזכיר הזכיר ומה שהניח
הניה ואינן מעונין אלא מה
שנתפרש בהם * וזו להקל.
ול להחמיר שלוצת יהיו
מוענין מה.שלא נאמר בהם!
ואית אחר שאמר להקל מה
צריך ולא לההמיר י"למשום
רקא בעי למימר במרה של
אחריהיצא להקל ולהחמיר
קאמר נמיבהאולא להחמיר
ואע'ג דלא צריך *
| (רנא) ואם יצא לטעון
מעון אחר שלא כענינו יצ'א
להקל* ולהחמיר . פירוש
להקל שמקילין בו מז הרין
הראשון ומהמירין לתרז
עליו חרין שנתפרש בו כגון
ראש וזקן דכתיב ואיש או
אשה כי יהיה בו ננע בראש
או בזקן * והלא ראש וזקו

בכלל" עור ובשר היו '.

* יצא
צהז 2 Ee‏

tur. Ut caput & barba, quum ſcri-
bitur Leviti 13. 29. 7 in vire
aut mwliere erit plaga; in capite vel in
barba. At nonne caput & barba ſub
enere cutis & carnis comprehen-
duntur? Sed quum ſeorſum ponun-

cum illo מסה‎ convenic (id eſt, 06 im-
munditia porriginum, quæ מסם‎ eſt
de immunditie aliarum plagæ ſpecie-

rum) ſeorſum ponuntur ad ſublevan-

dum & aggravandum. ad ſublevan-
dum, quia non judicantur אס‎ conſide-
ratione albi crinis, quod eſt ſignum
immunditiei in reliquis iſtis plagis, ad
aggravandum, quia judicantur ex cri-
ne flavo, qui in 9נ‎ explicitè traditur.
.- ]6 252. Argumentum, Separa-
tim poſitum ut de ס6‎ novi quid ſtatua-
tur, revocare non potes ad generale,
&c. Exponitur novi quid, quod gene-

rali refragatur : 6ב‎ additamentum

quod ipſi additur, quod non ſit in ge-
nerali, non vocatur res nova. Secun-
dum traditionem c. r. ) , Res ſub
generali contenta & ſeparatim repeti-
ta ut 06 ea novi quid ſtatuatur, י‎
quomodo ſe habet? Lev. 14.= 1
29001 jugulubit agnum itum in loco, uli
jusulare ſolet pecratum: .. nam Kout

peceatum, ſie reatur. ubi non opus 6

doctrina qua diceretur. Sicurt pecca-
tum, 0 reatur. Quorſum doctrina
סאת‎ indicanda? (Mia leproſus ſeor-

fum ג‎ generali proponitur, id eſt à
על גבי מובה ת'ל כחטאון ₪686 שחור" שת י+ יאו יב ך‎
ס6‎ novi quid ſtatuatur, quoad polli-

complexu reliquorum reatuum, ut 6

gem manus pollicemque pedis- פ‎

0 95 עךלם .- 220
ובשיצאו למעון טעין אחר

שלו בענינו פי' במומארת

> נתקיםם שאינרה ממומאר]

שאר מראורת וצאו להקל

tur adimponendum onus 2100 quod 4 ןלוֹ;חמ”ך להק- שלא‎

בשער לבן שהוס סימן
טומאדה בשאר \ גננעיםם
ולהחמיר \ שידונו בשער
צהוב שנתפרש בהם'
(רנם) ריני יצות לידון
בדבר החרש אי אתה יכול
להחזירו וכו' פ" דבר חרש
שסותר ארת כולו ! אבל<

- תוספת: שניתוסף בו שאינו

בכללו לא מקרי דבר הרש
ברתניא בפ ק דיבמות דבר
שתיהבכללויצא לירון בדבר
החרש וכו' * כיצד ושחט.

< ארז הכבש . במקום אשר

ישחט ארץ: החטארת כי
כחטאת האשםם שאין תיל
כחטא' האשם מה ת'ל לפי
שיצנט מצורע מכלל פ"
מכלל שאר אשמות לידון
ברכר החדש בבהן'ר ובבהן

| רגל הירק יבול לומר דאינו

טעון מהן רמיםם ואימורי"

ף 0
oneran‏
08
na hec‏
ווז
מ
מוס
מסם
וה
ה
-
סל
ו

ungus

101 le
₪. 7
0
Wentun
₪ }]1?8
}113! א‎
ו‎
יא‎
4 ו‎

.-

on-‏ ו
ו
ך ף
ה

אוף ..

חו*
י
Verhae‏
| 908
ס
0 מוח
[ת%}ישפ

ונללא
שואנ
קם
שאך מ
ולהתמו
טנאה
ולהחטיי
לונ ץ

נרגי ה
לקחורי
שתר \
תוספת:
לה
1
הנכ

| ה=

fanguis altari
reatu leproſi, ex ipſo pollicibus indi-
tur. Verum libamina generale מסת‎

cere quis potuiſſet, iplum non ס‎
onerandum applicatione ſanguinis &

adolendorum ad altare. ideo doctri-

hæc proponenda fuit, Sicut pecca-‏ 4ת3
peccatum oneratur‏ סט ſic reatut:‏ ללק
ſanguine & adolendis ſuper altari, ſic‏
etiam reatus. Quia ergo vocatur 5‏
nova pollex manus ac pedis, non ve-‏
rò libamina, quibus reatus leproſt 0-‏
one-‏ תסם neratur, reliqui verò reatus‏
rantur; ſignificatur, non vocari rem‏
novam, niſi quum ipſum generale de-‏

ſtruit- ut pollex manus סג‎ pedis: quia

in reliquis omnibus reatibus, omnis
debetur; 46 מו‎

deſtruunt; ſed ſunt vulgare addita-
mentum, quod in reatu leproſi addi-
tur ſuper reliquorum reatuum requi-
fita. Atque hoc intereſt inter hunc
arguendi modum, Rer nova, & illum,
Rer ſeparatim exprimitur ad docendum
de toto genere. Quemadmodum illud,
quod Pythonicus & Ariolus ſub ge-
nere omnium veneficorum compre-
henduntur. quare igitur ſeparatim
etiam ponuntur? זט‎ ſibi affimilent:
uti pythonicus & ariolus lapidandi;
ſic omnes, &c. Lapidatio autem non
eſt quæ genus deſtruit. ideoque 4
æſtimant Illo arguendi modo, Ad do-
cendum de genere. Cæterum contro-
verſ'a eſt de arguendi modo ו.‎ no-

va, in TTA .קבס‎ Quir esrum locur.
Quidam ait, quod niſi ad generale

ſuum revocetur, à ſeſe invicem non
Uluſtrentur: nec ipfum novum ג‎ ſuo

י

מזבח אף אשם כן 'ומראיקרי
- דבר חדש כהן יד ורגל ולא
נסכים שאשם מצורע מנון

ושאר אשמות אינם טעונים

משמערלא מקרי דבר חדש

אלא כשסותר את הכללל7 -

כנון בהן יד ורגל ששארבל

האשמף כל" הדםם למזבח.

ואשםם מצורע ניתן ממנו
לבהנור אבל נסכיםם אינו
סותר הכלל אלא תוספרת
בעלמא הוא שניתוסף באשם
מצורע על שאר אשמוות

והיינו דאיכא בין מרת דבר.

חרש למרת יצא ללמר על
הכלל כי הך דאוב וירעוני
בכלל כל המכשפיםם היו
ולמה יצאו להקיש אליהם
מה אוב וירעוני בסקילרה
אף כל וכו' י וסקילה לאז
הוי רכבר סותר ארז הכלל

ולכך רן אותו במרת ללמר.

על הבלל ויש מחלוקרת
במרת דבר חדש בזבחיכם
פרק אי זהו מקומן איכנל
מ'ר דאי לא הדרי לכלליה
לא גמרי אהדרי ל4 איהו
* מת]ן.

Ee 3 generes

הליכות. עולם 2

genere; nec ejus genus ab ipſo. 4-
115 dicit, ipſum ſolum eſſe quod à
genere ſuo non illuſtretur; ſed ejus
genus ab iplo illuſtrari: nimirum
in ס6‎ quod in ipfo præter illam re-
pugnantem innovationem invenitur-
Quod ſi quæras, Quid intereſt -מ1‎
ter hunc arguendi modum: & 41-
lum, Jeparatim ponitur ad imponen-
dum diverſum onus cum illo non con-
ונמסש‎ ? nam neutro arguunt, niſi
quod ibi in ambobus exprimitur,ni-
11 ad generale fuum revocentur. Re-
ſpondet Doct. A. f. Davidis 1. m. reve-
ra ita eſſe, ſcilicet amborum eandem
elſſe rationem; niſi quod in 6 qui-
dam ſit exceſſus ſupra priorem quem
commemoravimus. Nam in priori,
5ס‎ ſeparatim ponitur ad imponen-
dum diverſum onus cum illo gene-
rali non conveniens, idque in ne-
cotio immunditiæ porriginum, quæ
ad illas plagar priores nihil omninò
pertinet: atque אס‎ jure non licet in
115 concludere quicquam ex requi-
ſitis priorum illarum plagarum, ni-
ſi in ipſis exprimatur. ſed hic ar-
guendi modus progreditur ad do-
cendum, quod etiamſi hic uti illic
ſe res habeat (quemadmodum in
reatu leproſi, qui eſt ſacroſanctus
ut reliqui reatus, & mactari 6
ad Aquilonem סטס‎ iſti;) nihilo-
minus, quia in hoc novè aliud quid
conſtituitur, nihil in eo tibi licet,
duntaxat à renovationis ipſius tem-
pore ac deinceps, donec ad gene-
rale ſuum explicitè redeat. & quam-

מכלליה ולא כלליה מיניה !
ואיכ4 מ'ד ראיהו בלבד
הוארלא גמר מכלליה אבל
בללידז גמר מיניה פ" כלל
דבר שיש בו זולת החירוש
הסותר וא'ת מה בין מדוה
זו למרת יצנת לטעון מעו]
אחר שלא כענינו שהרי אין
רנין בשתיהן אלצע מרק
שנתפרש בשתיהםם שםם
אלא אם כן החזירם לכללם
ןָאומר הרא'בד זיל דודאי
כ] הוא שהרין שלהם אחד
אלא שיש בזר. ותרון —ú‏
הראשונרה ‏ שהזכרנו כי
הראשונה יצא לטעון טעון
אחר של:4ת כענינו בענין
טומאת נתקים שאינה מענין
הנגעים הראשונים כלל ומז
הרין אין לדון בהבז מריני
הראשונים כלום אלא אם כן
נתפרש בהם אבל המררק
הזובאה ללמר שאע'פ שענין
הזה כענין הא' כגון אשםם
מצורע שהוא קרשי הקדשים
כשאר אשמות וטעון שחימת
צפון כמותםט אפ'ה הואיל
ונתחרש בו דבר אחר אין
לך בו אלא משעת חירושו
ץ

י
V‏ ₪6
ה
] !
ו

נ
;
ſi‏ ס ?
י
ת
ה
0 60
ו
אא זג
ה
pechmiari‏
ו
88
ne 2‏ 40

של. ו-

וה תותו
%]!)]2}51%
ו

ו |

Kartutor.
Mlter ace
04 ſine
ו'‎
8

..
12:11](]\1}&?
את 6
י
ק חו
ו?

מנללה
ינא
הוארלא
נלליה !
דנר שי'
המתר \

אחר ע
נס
אלא סו
אמר ה
ב) לא ש
אלא ש"
ה"אנר
הראשונָה
אחר שר
מומאת ת
הנגעים ה
איןך
הראקנים,
נמפוע גן
הו באה לל
הת כ
מור ש

| =ד ווד

עשון כמותן

| ללו
.

4 זעת

6

1 vis priorem ex hoc addiſcere poſſi- 029 * ?ןאולך ער‎

mus, ur qui פטוק‎ novitacs habeat; בפי ואעיפי שהיינן. יכולום.‎
nihilominus quia inter ipfos 616 emi- ב הראשתה - שהיא‎

nentiæ 94005 , duos arguendi mo-

dos eſſe cenfuerunt. Hic 64 ſermo מחרשת יותר מ'מ כיון ש"‎ :

ביניהם מעלה חשבו אותם D. Abr. f. Davidis laudatæz memoriæ.‏
לל מדות לשוז הראיבד ו' Argumentum: Res qu?‏ .3 25 .6 -
שתי מרות לשו הרא בר*ז ל ſubjecto ſuo 1 , 80 res quæ‏ ₪8
& סמם‎ ſuo diſcitur. Expoſitio hujus, (רנג. דיני דבר הלמד‎
Quæ & מפאפון‎ diſcitur, ſic habet: 66 מעינו ורבר הלמד מסופו‎
arguendi modus in lege, ut quodlibet l
abſtruſum, in quo explicatum non „ . .————
eſt de quo dicatur, addiſcamus ex סתום שאין מפורש בו‎ |
ס6‎ quod proxime ſequens explica- במה מדבר מדה בתורוק‎
tum eſt: סט‎ traditur in cornucopis. שנלמוד מן הענין המפורש‎
Ne furator,„eſtne præmonitio ו בוס-,א סזק‎
10`:,"1;!\3ץ18%33?‎ verò nonniſi pro fure So &an ה‎
pecumiario? 1910616 potes, Proce- לא תגנוב הרי זו אןהררק‎
das atque id 01645 ex 13. arguen- לנוגה נפשות או אינו אלא‎
di modis, quibus lex explicatur. 18 לנונב ממוו אמרת צא ולמד‎
ifto ne gotio tria הת ם — \ -סקסחק שקססיאץקן‎
מיג פרות שהתורה נררשת שמוח &:15):3?ףכ1]:10:6&ץ;ע\צס*גאָף%סװ:תםם‎ <
unum autem abſtruſum. diſcamus בהם ג' מצות אמורות בענין‎
abſtruſum סג‎ explicato. 176009 - שתיםם מפורשורת ואחך‎
li ſermo eſt? de morte per ſenatum ו‎ —
irroganda: puta, Ne occidito; Ne סתומות נלמוד |פתומוה‎

fſeortator. ergo etiam, Ne ſurmor, ſ- ממפורשת במה הענין מרבר‎

militer accipe. Ita uwuis ſimilia. 8 במיתרת בירת דון פ" לת‎
guæ ל‎ fine ſuo diſcitur, ſic הוב ק את כ =< זנסומסקאס‎ - e
ipſius rei fine. Atque hoc planum תרצה לא תנאף אף‎
הגנוב כן ובן בל כיוצאמזה - ק rei fine. Atque hoc‏ ש#שי;}כ»

- 6- 25 4. Argumentum duarim ודבר הלמד מסופו פ"‎
ſcripturarum ſibi contradicentium מהטניז עצמו ופשום הוא+*‎
&c. Hic arguendi modus in lege תפו =ה‎ r
explicitè coninetur. Quemadm **
dum dicimus, quod unus paragra- 07 המכחישי]זה ארת‎ |
phus dicat Ex. 19. 20. tum deſcendt מרה זי מפורשת בתורור ז‎ <
Jehova ſuper montem Sinai; alius ver רמוא כדאמרינן כתוב אחר‎ -
5 , : 0 ExO d.

24

ſim vobiſeum, deinde tertius 005 con-
ciliet Deut. 4- 16. 9 clis audiendam
