< \ ואחר שהוברו ששרה פרריכם מחולקיכם בסרר יפרה במסכהות |

ופרקיםם וחלוקורת קטנורת רארה רבי חייגת תלמירו שלל
רבינו הקרוש שהיו רברי המשנרה סתומיםם אשר ל+ת יספיקו
לרוורת צמאונינו * חבר התוספת4ת ועניינרה תוספורת —y‏

המשנרה * וגלוי מעמ4ת * וכך חכרו -רבי חייגת ורבי אושעיא =

וחכמיםם אחריםם ברייתורת ר'ל לשון ברגת חוץ שנאמר חוץ

—

ſciviſſe non licitum eſſe, ex eo איתיביה מברייתא האוסרתי‎

| =\ הנה תימא על השואל אם) 826 568 concludunt alium eſſe.‏

ידע הברייתא למה שאל= explicatio mihi non placet, nam‏
איבעי" ורוחק לומר שוהן 00966 , 68 ()) 06 uno‏ מ1 quod‏
מקשן אחר שכבר נמנו וגמרו eſſe unius, reſponderi poteſt du-‏
בהליכורת עולםם דבסוגינת ו

Et סום‎ 66 primus modus; . -
Quærens habuit rationem quod אחר הכל מקשן אחר, ל'ש‎
potius licitum quam illicitum 8 ; לתרץ על שני דרכים‎
& Exotica habuit, quæ 6000086 הוא‎ R

non licitum eſſe, hinc quærit, an זה שיש‎

per rationem, vel Exotica ſit illici- לחלק בסבר' בין מה ששאל‎

ובין הברייתא שוה העניין tum. Quando e cant Exs⸗‏
יותר מהברויתא דלבך שאפי ל השום הא תסם nam‏

| בתחילה

רביםם הוקשרה לי למהה זו נקראת ברייתנת וז תוספת' ער

שמצאתי בכריתור1 שכתב שהתוספתות הי4 שניתוםפא על
המשנרה * לפיכך אינד כתובדה לא בלשון תניא. ולא בלשון
ה'ר עכיל והיה לי לומר שהתוספורת הכ שסרר רבי חייא

בפני ר' והירז אומר לו כתוב כך וכך * והיינו ראמרינן-רבי לא . -

שנארה רבי חייא מנין לו זברייתורד הכם משניורת שנאמרו
שלא מדערת רביוחוץ ממדרשו * ' ה.ר₪ ה

Et poſtquam echdiſſet VI. ordiner & in bonum ordinem diſtribuiſſet,

in Tractatu & capita, & paragraphor, vidit R. 4 Diſeipulis R. no-
ום.‎ ſanctic(Jehudæ) verba Misnæ occulta, ut hinc ſitim noſtram ſublevare
non poſſent?* Atque adeo edidit TOSEPHLA (additiones) ſuper Mirnam

(vid. Diſſ. n. prinam de Conſtit. operis Talm. 6. 14. P. 105.‧) )26400-

ſuit rationem ejzis: Et ſie ediderunt 5 Chaija, & R. Ouſchia & cum ipfis
Tapienter ali, BARAlTIHOS. h. e. phraſi ברסת‎ 7 dicerent ex-
ra Academiam Rabbi, & ſcripfit 8 Joſeph Karro, in libro N P29 כ‎
(de regulis Gemaræ) quem ante, multes . edidit; Diu dubitavi ⸗

גאססם) -

dens ex re
ס ף‎
1
זג0‎ potius
tum 14 ו1‎
Gictat 0
Exbticis א‎
]00
1
lictum,‏ וה
quod ſi lieit‏

Alius mo
6 7
quodres !

ש -

וה
ת4
g‏ ו
1
bet duos ſen‏

7 —
וו
00?!1':5»(11)־11!1
תו N‏ 1\13?

.100 ו

1 dali
&\[611]1)18(

ſermert

ש&ססצװס 6

אית'ניהמג

| תחתשו

ור הגריף
' הה
מקש חר
נהליכות !
אחר הכל ג
לחיץ ל שו

הררך ה

רכמנקלחל‎
0 הבךװתאַ
שטאלגומה ך
. —
ום הקש
תי נכ
ו על והיח
כנני 4
שאָח ו ת
לא מרען \
ת וו
ln‏ ום

װשש 0”?#4 ל[סװ
nes n Mnun‏

me de hoc quæris, quod rationem
dat potius permittendi non tan-
tum id licitum eſſe quod ratio
dictat ſolum, ſed talis res quæ מ1‎
Ecxoticis eſt, etiamſi non detur ra-
tio cur licita, tamen licita 6 ſic
reſpondit. Quid dicis quod non
ſit licitum, cum tamen videamus
quod ſit liceitum.

Arllius modus acutior; certum
eſt quod quærens ſciverit, Exotica

quod res ſit illicita, quid ergo in-

terrogat ? An hæc res æquipol-
let illi rei, de qua Exotica? vel
an adhuc difficilior res 06 qua in-
terrogat, quam Exotica? Cur in
Exoticis dicitur, אסור‎ & hoc ha-
bet duos ſenſus, minus illicitum
eſſe

וד סוניות יהתלמור א
Exotica volunt; Non reſpon-‏ ₪ -
dens ex reſponſione percepit,‏
quia prolixius loquutus eſt, quia‏

בתחילה מהו אסלדמות זה
העני]לברייתא* או להקלל
יותר מחמרת הסברא וא'ת
מאי מקשה עכשיו מברייתא
- האלאדמייוי"ל כי הפשמן
הירה משיב לו יתור לשון
בפשיטותו שלא לצורךיומאי
היה כוונתואלא ע"כשהשים
לו בדרך רכותא ער שאתה
שואל על:זה הענין שמברתו
נוטה להתיריותר לא מיבעי'
זדה מותר אלא אף הענין
הברייתא שאין הסבראנומה
להתיר אפ'"ה. מותר ולכך
דהקשרה עליו איריבירק
< מברייתא האוסר' בהדיא וזהו
הדרך מורגל בפי הרבנין על

הרוב : -
הררך השני הוא חריצות
מאוד * בווראי
השואל

unum dicerent oSEPHIA alterum Baraitha , 1966 inveni ſeriptum in
libroCerithothloſephta ab augendo ) אסף‎ ( dici, hine non dicitur (in Toſe-

Phta) e (Zania,) aut רבניםם‎ (docuerunt Rabbini) unde
concluſi 10 SEPHOYHeſſe 4ה‎ quod R. Chaija adhuc tempore R. ehuda
didicit, & ab ipſo ſcribere juſſus eſt, ideo etiam invenimus ſæ pe quod ſi Rab-

bi (ehuda) non docuit, unde id hauſerit R. Cpija, & EXOTIA expoftta

Fuerunt extra Academiam R. (Jehudæ) ipſo inſcio, (i. eſt. mortuo) Quia
ſc. ſolis Doctoribus Exotices id nomen 72074 , & docuerunt Rabannim
competit. Nam Authores Zoſephtæ Emorræi (אמוראיםם)‎ dicuntur
quibus in ulu eſt dicere vv̈ doceo ſuper eam, i.e, ſuper Misham
פסנץ 2 44 - ב ' -

-.

ut quando ſfactum 616 mancat.
Iterum interrogans ſcivit quod 4
quod in Exoticis מסם‎ eſt licitum,
& tamen interrogat, an illa res
debeat ſimilis eſſe Exoticis, &
tantum in principio ſit illicita, vel
adhuc gravior debeat eſſe quam
Exotica: Sed reſpondens dicit
non eſſe prohibitum, quare 04<
rens quærit 06 Exoticés quia מ1‎
illis expreſse dicitur quod vetitum
ſit. Nam ita dicit, non interro-

eſſe ſimpliciter, ſecundus ו7א7אא‎

. מוגיות
השואל" ‏ ידע דהברייתא
האוסרת עניןזה* אך שאלתו .
= היה אם זה הענין אסור כמו

ענין דברייתאי או יותר חמור

מענין דברייתא דהסכברא

נוטה יותר להחמיר בענין
השאלה מענין ודהברייתא
דבברייתא קתני אסור ל
לכתחילה מותר בדיעברוזה
הענין יהירה אסור . אפילו
בדיעברי אבללאעלתה על
רעתו של השואל שיהא

gari an 165 licita 616 debeat vel

non, ſed tantum an gravius pro· ך‎
hibita 26 , סהום‎ mihi illa (Exo-

דהענין יורתר מהענין
דברירת' והסברא ‏ נוטרק

מותר

vid. Gerithoth fol. 20. Col. 1 . ed. Amſt. in 8. per *164 non per & זט‎

qui modus loquendirecentior eſt, & Gemaricis com-‏ תְנינא רבניכס
petit. Sic ut Authores Misnæ dicantur Zanaim, poſt Rabbi jehuda‏

verò ad R. Oſchija exorti ſunt dicti illi Emorræi, tandem vero ſucceſſe-
runt Rabbanim R& D Opihatores(vid. iterum meam Difl. I. de Con-
ſtit. op. Lalm. 6. 4 p. 104.) & cenfer K. Eliakim Panzi מפתה‎

editionis pag. 316. 9. 3. ubi brevius 5 lunc obſcurius‏ =סם הגמרצת
Cl. Kitmeiero propoſita videbis, quæ 44 intelligendum Talmud‏ ג ea‏
tamen ſcitu maxime necefſſaria ſunt.‏
שלשלת Libro 5Pr‏ מ1 ſua paria, ut vides‏ מו Oſchija, & dividuntur‏

Gemarici itaque incipiunt à K.

ex quoſuo tempore Catenam Kubbalaæ exhibebo 1. 0. ſeriem Gemarico-

rum, in ſupplementum Ottonis Hiſtoriæ Miznica, libri ad Studium Tal-

mudiecumſumme neceſſarii; Interim vide Clavem Talm. Lemp. 6. 14
& in Sepher Cerithoth Cap. 4. fol. 19. & ſeq. Unde autem dicantur Gema-
rici, & opus ipſorum גמרצת‎ Gemara, Chriſtiani æ que 6 judæi ſe ſci-
re præſumunt, ſed ſi recte noſſent, etiam exponerent, merio quidem

—5 PR „2‧— I i
"א | ר ן דר‎

להחמיר* והפשטן השיב לו

noſter

1ו

recte‏ ה
tibi 1‏ וס
quet‏ זמווסק
ſPpondetur c‏
ה
tandi habere,‏
ו

להפך שש
ושר

quiliden
0ס ₪1 3ו‎

- 000 0

K. E‏ הל
0 וו3
ך סמול

ו ?וֹוֹ””]סוֹ »

);//547””/08 2
ג .
וֹ?נוֹס?%ז וו
*%ס
&}\\6\11\&8!

: ו. הםל
, ו 0
7

| י
| ההאסתה

ע רנריהא
מע'ן רגריו
נומה יותר ל
| הואלה מע
דגכרית\ קו
ללתחילתכות
נריעגרי אכל

| רס לו

מחו'ני א
העין וחו
דגרת' \
להתמרי ותמ

—

ed nonper N ה‎
ת הה‎

ſt Ribbiſeluuds

vero ſiccele‏ ת
תח לת מ

סט inc‏ ץ
שהו ו
: . ,

K.‏ י
לת הקבהה
־סס!'\ג(ןן%;)שםי!
T.‏ ת

Aguærit.

סת התלמר ם' |

0864 ( ſe recte habent. 568 tu di- מותר והקשה איהיב" מ‎

מבריתא דהאוסרת והאיך ספופ licitum effe, ubi‏ גסם cis‏
אפשר , A r‏ בשלמא poniitur quæſtio ex Ewoticz re‏
אני ליא יש\*;;'%כ.”}וֹ”'צי מימי אם הוא contrarium, rem in‏ עש;ס!:ט?%י
מותר אך שאלתי אם הוא majorem cauſam ve-‏ 1101.35.' %ך}ש
אוֹ'}וּוֹייןן בריעבדר מתני ף 0 הס1 Jquam‏ ,,::61 4 01101+
שהסכרא נוטה יותר להחמי"..

אלאו לְדִירֶך קשיא. והשיב ולו. התרצן דיש לחלק להיפך שיש.

סבר' יותר בהגנין דברייתא לאפוה. יותר מבזה הענין אשר שאל" .

r‏ י ב חום ב סא הוים הם
סוג'א

באשר \ המצא II. Ecundus uſus ſi duo quæ:‏
המצא 5הלטןר.?נתט־ן(}טף!,*עט:וֹמג;וֹמסץמוֹ”נ?י»!פןט־ז %
ב' מקשניםם * ומביאים — & Exotica,‏ 1066[ נטם" -
| אחרי בריירת והברייתורת illa übi contrariantur, duobus‏
סותרת אהרריי והימצאלמ' -- modis exponi poteſt.‏
אופממם יו- שוס נמקאס וס

- האו \ /

noſter Kitmeierr — - =לשל והקור וא סוו. -יום = כ יו י 4ס ל‎
` . Ritmeierus p. 323, meæ Ed. notarum ſuarum 40 Elavem Ge-

ma * - .,,. נ דר י"ו‎ 5 . . 7
]683)};1;35&?%?1 reprehendit, quod cum promitteret Cap. IV.
ymologia vocis Gemaræ, tamen ibid. non de 4

Errmn voei Tengeed, dilerat, cui & hoc אס‎ meis addo. Apellam illum
Allin E s velle (can ſc⸗ 1( agere 06 definitione Gemaræ, quam de
õ 48 Cap. IV.) ditfert. Sed etiam ille peccat
quando ibid. in notis Buxtorfium refutat, ſine ullo Argumento, cum

Virorum 2 m ſententi
. ג‎ Magnorum ſententi- 2 י ל‎
; ntentiæ non niſi maximis gravifſimisque Ar-

gumentis refelli debeant, dum interim miſeram ſuppedit at originatio-

nem, à K. ſoere, do 8
3\*6\23&8511112 ere, aere, non addendo, quare, aut quomodo?
Rentiam amn nrinritatem Doctiſſimo Viro cauſavit, nos Buxtor fi ſen-
oiplement, Nam F.da Gerivar, à ſignincatione, ſapplementi aut
7 י י ה-‎ otum ſumtum
מל י.- סקא < - פא < נר ה-0‎ - vocatur ל ב‎ 0000000
ſed ſublimio סו, . ף‎ 2 ocendo,
ko Momentum c. Niin, Qemiara 4 &?טג]?־ש]ףנ‎ 01045 ſupptementum vel
c. Misnæ, vel clarius כמר‎ ſignificatu perfechonis, quia

almud vaſtum illud corpus Juris Judaici Eccleſiaſtici & Civilis, per

Gemaram, perfectionem deſideratam accepit.

0

374 התלמור ב‎
Primus modus eſt quando in-
terrogans quærit quis Doctr ve-
tet, quia Exotica permittut, deinde
quærit à Doctore permittente, ad
Exotica vetantia. Hæc mira ſunt,
quæ quærit, cur מסם‎ interrogat
Exotica ipſa, habetne quærens
reſponſum eas non eſſe contra-
1125 , 6 Dodctores, hinc 06-
bet alia ratio dari. Reſponſio
eſt ad hos duos modos, duplex,
1. Qusgrentem noluiſſe interroga-
re Ewotica, dum contrariæ ſunt,
& וסו‎ ſcivit aliam Reſpon-
ſionem reſpondentis, cur quando
altera vice interrogavit de Do-
cCctore permittente, & Exoticis ve-
tantibus & reſponſum accepit à
reſp., hæc duo diviſa eſſe debe-
re, (diverſas rationes eſſe utrius-
que) Exotica & diſputationem,

nam סע מ1‎ 06 quà diſputarunt cau-
ſa major eſt permittendi, quam

in illo quod habent Exotica. Ex.

gr. Exotica loquentur de platea,

. ₪ id 06 quo diſputant, concer-
nit campum, quod quando ita

eſt

סוגיות:

האופן הראשון \ הוא
שמקשה
למ'ראסור מברייתא המתר'
ואחר כך הקשה על מיר
המתיר מברייתא האוסררת'
יש לתמוה על זה המקשן
אמאי לא הקשה הברייתורת

אהדרי בלז ואכם ידע איוי
\ תירוץ שיש לחלק שאינכס
< סותרות אהדרי א'כגם עתה
|מאי מקשה על מ'ד האֶחר
ויש לתרץ סוגיא .. זו עלב'

דרכיםהרר' הראשון הוא זה
המקשן לא רצרה להקשוי
הברייתו' אהרדיכי כבר ירע
תירוץב' של התרצן * רהיינו

כשהקשה בפעם ב'על המ'ר .
|\המתיר מכרייתאהאוסררת:
והשיבלו התרצן שיש לחלק
ביןהענין הברייתא ובין ענין .

פלוגתתםי שענין פלוגתתכם

נוטה הסבר' יותר להתיר *

( בת\מזס?&ססוֹט;װ[ט סוגינת‎ loquendi, & linc Tit. Libri

notat Librum agere de Uti-‏ מסם Talmudici,‏ אקש סוגיורת התלמור

Talmudis, ſed 06 formulis ejus loquendi; Certe Lempereurium‏ וקז

non legit qui aliter vertit,.

-| שם‎
/ ,
(contradicunt,

tur deplatea,

6 סא |

vetant‏ ה
quxæ‏ וחום
ur de agro‏

- | מאתש‎ di ſpur⸗

סחת.
ם
pantiam eſle,‏
Doctorem de‏
ו מוס ו
tantum qu‏ 4. ,
roget, altern‏

qu‏ ש

0 את duo‏
₪ ₪00 ז
וה 00 916
moratum ek.‏
&1'8)](0 מ
ס\
י
שם
farientin‏ ח
pale‏ י
הדו
ם

,םן;ןןן)\'ן%\"!מ
י 0].6?
י ;װסװמ%

-ַ3

8 מ דאסומנ

אז כן הק
המת'ר מגרית
'? לתמות על
מא לא הקר
אחדר' כלן א
חירוץ ש לת
טותרות אהדףי.
מא לה על
וש לת\'ץ סי
דוליסהרו הף

תקש לא ו

הנריותף אהודי
ה' שלהתו
בשךלשך י
ךמהירמברװתא
ןרשינלװתך;ו 1
]ךעט)הכךו!ח
' י
ſn‏ הרז

eſt Evotica ſe rectè habent, nec
contradicunt, nam vetans loque-
tur de platea, & licitum faciens
de agro.

Exoticis quæ licitum faciunt,

quæ 06 agro loquuntur, ut &

corum diſputatio Campum con-

Cernit, docuit quærens, & ſecun-

dus reſpondens reſpondit, diſere-

pantiam eſſe, de quo diſputant;,

Doctorem de campo, & Exoti-
64 licita facientia loquide domo,

ſed tantum quæritur, quid imer-

roget, alter quærens, nam ſcivit

reſponſum, quia non interrogat
duo Exotica contra invicem, de-
buit ergo ſcirce Exotica vetantia
agere 6 Pplatea; „ זט‎ ante me-
moratum eſt. Poteſt dici quia
jam

reſpondens reſpondit
ad primam quæſtionem, quan-

do à Doctore vetante ad Exotica

licita facientia, interrogavit?

Keſp. dixit, quod Exotica lici-

tum facientia loquantur de do-
סמז‎ quod valet,

defendebat. Hcirco- jJam quæ-

rit reliquam quæſtionem de Do-
64010 permittente & Exozitis ve-
tantibus, nam jam non poſſlum
dicere reſponſum, quod ante ha-
buit

סוגיות התלמור ם.

568 quod attinet Do-
Cckorem vetantem interrogat, 06

ſed de campo
illicitum eſſe, זט‎ Doctor vetans

375

uvp&ππ ν HnνονN„
בר'רה * ופלוגתתם מיירי‎
בכרמלירת בן ירע המקשן‎

לתרץ. בלז ד־*חלק בן ה
הברייתות רברייתא המתרת
מיירי בכרמלית * וברייתא
האופרת מייריבר'ה אבל על
המ'רהאוסר הקשה מבריית'
- המתרת דמייריבכרמלירת *
יוגם פלוגתתם מיירי בכרמלי"
כאשר למר דהמקשן בלז
והשיב לו התרצן הראשון
:חילוקע"ר משל דפלוגתת'
:מיירי.בכרמלית * וברייתא
המתרת מייריברשות הותיד.

השני דהא כבר ירע תירץ

בלז מחמרה שלא הקשרק
הברייתות אהדדי שהבריית'

\ האוסרת מייריבר'ה כדלעיל

וי"לישעתה שההרצן השיב

לו עלל קושיא ראשונה
שהקשה עלל מ'ר האופר
מברייתא המתרת והשיב לו.
- שברייתא.

המתררת ימיירי
דווקא ברה'י משמע הא

| ברמלית:אפוריכמד האוסר

וצװכ

..

סוגיות התלמר 2 6
|‏ | וא'במקשה הקושיא השניה
- - כעל מ'ר המתיר מברייתא

buit, quam quod Exotica quæ
זהגוסץ‎ , loquantur 06 platea,
ſed de campo licitum eſſe, ut
Doctor petmittit, quod eſſe non
poteſt, nam alioquin eſſent con-
traria, nam Exotica quæ licitam
faciunt loquentur de סהחס4‎ ſed

de agro vetitum eſt. 1 8900
; quæ vetant, loquuntur de

platea, ſed de campo licitum
eſt. FEt quæritur quid reſpon-
ſurus ſit, reſpondens, nam re-
ſponſio מסם‎ recta eſt, alias con-

traria eſſent ut ſupra memora-

tum eſt, hinc dicit, יוס 0101 גז‎
ſe, reſpondentem verba ſua צס‎
gr. proferre, ut 11 dicat, dixit tibi
R- Jochanan „eſſe rationes qua-

non contrarium ſit, nam 01-‏ סץ
cere poſſum Doctorem prohi-‏
bentem diſcere Exotica quæ lici-‏

tam faciunt (i. e. ſtatuit) loqui
de domo, ſed de campo licitum

eſſe, & Exotica quæ vetant lo-

quuntur de agro & Doctor qui

permittit, credit Exotica vetan-

tia alium ſenſum habere, nempe
agere de platea, & quæ permit-
tunt loqui de agro.
Auulrlrius‏ ת אם

תירץ מה שתיה לו בלץ
דהיינו הברייתא מיירי בר"ה
ולכך אסור הא כרמליתת.

| : מרתרתכמװך רוֹ.מחור :”ךא”ב

דברייתא המתר'מיירי דווקא:
בר'הי הא כרמלית אפורה *

| = וברייתא האוסר מייר! רווקא
< \ בר'הר הא כרמלית מותר *
וא"ת א'כ מאי משיב התרצן
ימאחר שפתר לו התירץ
עיר משליאמר לך ר' יוחגן
כוונתו שאין זו קושיא ה
\ הדיוקיםאהרדי רי"לזיל הכי
-קא מרחי ליה וזילהכי קא
מרחי ליה ר'ל המיר האוסר

מוקי הברייתא \ חמתרות

| דווקאבר'הי אבל בכרמלית.
י .(;?ותר» כפלוגתם והברייתא

האוסרת מיירי בכרמלית והמ'ר המתירמוקיהברייתא. האוסרת

דווקא כרשורת הרבים וברייתא המתררז בכרמלית ;

]

2

וח Alius‏
1 021606
ו
ז damentum‏
pern.‏ 4ם

. וח‎ led yet

16 06 platea
098 6100 e
6 6 7
סק‎ 008
loquuntur a
74 ף‎ per
ſic 0 6
404 601
quuntur 46 ;
ſe, nam alias
ה‎

fuit‏ ה

הנש
de‏ 6 11
61]
0 מנוד 5
fionem de‏
הדוש
10 ןתן -.
ש
Ham‏ 00

Drimum
% ge

ל מו המי
6 לת רא

חרן נה ש
רה'יעו תכריית
לנן ר ה
מחות כמ" |
תקש תדיק

| = דגריתא המתי

גרהי הא כומל
ו"יתאהאוכר

כרתרהאנומי
אחאל מא

נאחד עתר
"א נתקטחהר

כ ל דהתרען או

ד מלאד
ונתו שאוז ו

מח לה.

לז לקרר)

"קפרה ו

ה כפלרגתם

H

agro.

JHor 377

Alius modus, aliter ſolvit,
quærentem noluiſſe Exotica op.
ponere, ſed ſciviſſe primum fun-
damentum reſpondentis, quod
Exotica permittentia de domo

agant led vetans 06 agro ſolicitus
ſit, de platea autem nihil ſciverit,
quid ergo quærit primus quæ-

rens, de Doctore vetante, cum
pollit dividi, nam res 06 qua

loquuntur agit 06 agro, & 0

tica quæ permittunt de domo,
ſic ergo dicendum, quærentem

apud' ſe didiciſſe rem de quà lo-

quuntur de agro agere non poſ
ſe, nam alias intetrogandum eſ-
ſet, de Doctore permittente ab
Exoticis vetantibus, nam antea

- 26 non fuit quæſtio, quia dice-

re poſſumus Exotica, permitten-
tia agere 06 agro 66 Doctorem
Permittentem agere de domo.

Sed nunc quod reſpondens re-

ſpondit propter primam quæ-
ſtionem de Doctore vetante,
nam ille (Doctor) loquitur de
Impoſſibile ergo 61 di-
cere alterum Doctorem loqui, de

domo, nam alias conſentirent,

& ſic eſt quæſtio 06 Doctore per-
mittente, cui reſpondens dicit,
primum, reſponſum manere,
quod id de quo loquantur agat

B bb de

P‏ < להיפיך
: הבלין לא
רצה המקשן לשאול" ה
הברייתות אהדרי כי ידע
תירוץ הראשון של התרצן
שברייתא המתררת . מיירי
דווקא בר'הי וברייתא
האוסרת מיירי בכרמלירת

- ור'הר לא עלתה עלז לבו '.

ואית מאי הקשה המקשן
הראשון על המר האוסר

הלאג'כ יש לחל' שפלוגתם
מיירי בכרמלית ובריירזא
המתררת מיירי בר'הי * וייל.

המקשן סבר רלעולםם אי
| פלוגתתכם
< בכרמלית דא"כ תקשה Oy‏
המר \ המתיר . מבריית4ת
האוסררה בשלמא בלז לצת
קשה זה די"ל רהבריית+זת
האוסררת מיירי בכרמלירת
ומיד. המתיר מיירי בר'תי *
אבל עתה שתירצתי בשביל
קושיא הראשון על" מ'ר
האוסר שזרה המ'ד מיירי
בכרמלית וא"כ היאך אפשר

יֶ לוכזרשמ”ר העב.י מייריברה""י
דא'כ

\ אפשר שיהיו.

סוג'ות התלמור ב 3738

de סקב‎ , 86 4 permittentia
de domo.
102216 ג‎ Doctore permittente ad
Exotica vetantia, dico tibi Exo-
tica vetare de platea, quia major
cauſa vetandi, quod quærens ne-
ſcivit.
Alio modo, invenitur in
Talmude, quærentem proferre
duos verſus, זט‎ 06 una 16 quærat,
. 6 unum verſum quem profert 4
Quæſtionem primam, eſſe contra
alterum verſum in altera quæ-
ſtione. Alia quæſtio, cur non
quærit quærens duos verſus con-
tra invicem ? Duos verſus -סם‎
luit contra invicem quærere, quia
interrogans vidit quod non fint
oppoſiti. Cur quærit סה‎ initio
06 duobus illis verſibus? Quæ-
rens perverſe interrogat, -מגזט‎
tea quærit, quid vero reſponns 16=
ſpondet? Interrogans quærentem
. ת1 מסם‎ totum intelligit, ſed
tantum generaliter intellexit. Ideo
interrogans alterum verſum pro-
fert, זט‎ oſtendat, illum verſum
non 4ו1‎ exponi debere, alias enim
alterum verſum oppoſitum fore,
cum tamen ſenſus prioris verſus
talis non ſit, ſed debeat habere
ſenſum alterius verſus. Quæ-
ſtio mea inycrfe, & reſponſio
nulla

Quid ergo vis inter.

דא'כלא פליגי ' וא'כ קשרק
עלהמ'רזה האוסר והשיב
לו התרצן רלעולם תירוץ

ראשון הוא אמת דפלוגתתם

| מייריבכרמלית *

ובריית' המתרת מיירי בר'ה!

ורקשיא עלל המ"ר המתיר

מברייתא חאוסרות ‏ ו"ל

דהברייתא האוסרת מיירו

ברשות הרבים שהוא יותר

חמור אשר לא עלה עלרעת

המקשוודוק ? . -

האופן השני נמצא

בתלמוד שהמקשן מביגת.
\ ב'כרייתורת או ב כתוביםם
להקשות על ענין אחר ולא.

על שני מיר וכתובא' שמביא
בקושיא הראשונה סותר לזה
שמביא בקושיא שניה* וא'כ

נםכאן יש להקשורת אמאי
ל4 מקשה הברייתורת או
הכתוביםאהדריבלאזארת'

ובזחה לוא שייך שום ררך

| מדרכי הראשונים * ויהירק
הררך כן בשלמא בל'ו לת

רצרה להקשורת הכתוביםם
אהדרי כי למד על פסוק
הראשון

)8}%1 ת
dens 44 ſe⸗‏
Cicit ſenten‏
titur interre‏
querens du‏
ה
ג מו1

דדו
ווֹחטן\
0ז
ת tum‏
!קט} א
א }}6011100
1 0211[](0 0
\אַן\\\\\\)ם11*)
can‏ ח1 ]?”ק
hypocauſto‏
א סאת in‏
ו

Mo וס‎

ים
um pertinen‏

tentig e -

ו
.%[]8 מל
ול 0
הש
6 \

וא'כלא ול
עלהמרה
ל\ התו
וא הוא)
'ונ
וגריית'המת
ויו ד
מויתא ו
התנר"תא ו
נרשות הונ
המראקרל
המקשודוק
הארפן \
נתלמר ץה
נמויחות \
להקטות על.
לעימרל
ת
שמביאבקןשאָ
סטן ' ל
ו
הנתוג'סאהר

7 N

נררכי הדאעו

ך ק נו
תח לרקשװ־

פלש. - ו. רתלמרר ת-

nulla eſt, ideo telpondet reſpon-
dens 0 ſecundum verſum, 6
dicit ſententiam de verſu primo

obiter, & ideo inverſum non -ק‎
titur interrogationem. Quare
quærens duos verſus non oppo-

ſiiit, nam ipſe obſervavit eos ſuum
ſenſum habere.

5. z.

III. Ve ſententiæ Misnæ

unius vel Exoticorum u-
norum 6מו‎ oppoſitæ,
tum medium reſtat ut eas divi-

dat, ut ſupra in Misna dicitur in

domo eſt licitum, intelligitur, ſed *
מ1‎ campo illicitum eſt, ſi in fine

dicitur ת1‎ platea prohibitum, tum
patet in campo licitum eſſe. ם1‎
hypocauſto plane licitum, ſed
in platea vetitum eſt, verum in
campo medium, obtinet 1. e. pri-
mo quidem vetitum,
Cum tranſit; vel ftatim -1ת1‎

. 164 ſi fa-

um pertinet, 48 finem: Sen-

tentia eſt, domi lieitum eſſe, 4
campum זט‎ plateam, סמות‎ 116
י‎ Poſſumus etiam

tum eſſe.
dicere finem pertinere 24 -ות1‎

uum, tantum ſcire debemus, quod
- ב‎ fieri ס6וס‎ , niſi סמטז‎

Bbb 2 - ססהגטף‎

רהראשון שמשמעתו כמו

האחרון וא"ת א"כ מאי רקשר ;

בתחילרה *. וי"ל שהקשרה
להיפך כמו שהקשה בפעבם
שני וא"ת ומאיהשיב התרצן
ע'ווי"ל התרצןהבין כפשום'

והישב לו כפשוטרה ובא|

רהמקשן בפסוק השני ל
להוכיח לו. איך עלהה על
רעתך שאני מפרש הפכוק
הראשון כפשוטו והקשיתי
כפשוטו הא הפסוק השני
הוא מתנגר לזרה * אלאצ"ל
ע'כ פירוש הפסוק הראשון
דהוא בררך אחר ויהידת
מוסכם לפסוק השני ואכ
הקושיא שהקשיחי בתחלה
הואלתיפוךיוא'כלא השבת
כלום על קוש”תיי והשיב
לו התרצן תירוץ על פסוק

ב' כוונתו לעולםם פירש.

הפסוקהראשוזֶהוא כפשומוי
ולכךאינוקשה להיפך וא"ת
תקשה הפפוק" אהדרי וי"ל
פי" הפסוק הב'בררך אהרת
־כאשר תירץ בפנים ודוק ;
| הצ
כשהריוֹקים שוי־ין
המשנה או של הברייתות
טותרין.

380 .- 1 סונות. התלמה‎ -
quando rationes זרה אתז זרה ול 08 , 0366ף2‎
מסת‎ quando inæquales ſunt. Et
ſic etiam ſcriptum in TZoſephoth ad
C. 1. חולין‎ & eorum ſententia
eſt, ſi ſententia non eſt permit-
tere campum ut plateam, tum
non dico campum eſſe ut pla-
team, quia rationes מסת‎ eæxdem.

שברישא קתני בריהי

סותרין

שהאמצעי מחלק כרינו ע"ר

המשל

מותר משמע מריוקנת הת
בכרמלית אסור * ובסיפ+ת
קתני ברהר אסור משמע
' מריוקא הא בכרמלית מותר
התירוץ הואת בר'הי מותר

לגמרי ובר"הראסור לגמרי*

- 4

IV. ſus, ſi Talmud docet
NNXIres res מו‎ Miſna neceſ
ſarias eſſe, ubi una plus
eſt, quam prima, tum docet
Doctor poſteriores & duarum
parcit. Tum ſolet Doctor reſpon-
dere, non tantum ſententiam eſ-
ſe hanc, ſed etiam illam. Sed quæ-

ותריהא בכרמליות
כמו בר'הר ואסור *

| \ ובכרמלירת ממוצע אסור
לכתחילרה ומותר בדיעב'י
אוי"לנעש רישא לסיפ' וה'ק
. \ ברהיש

נעשר

וכן נוכל לומר נעשה סיפנת
לרישא אמנם צריך לדעת כי
אין אומרי" נעשרה צתלצת
|| בשהטעמים שווים אבל לא

כשאין המעמים שווין * וכן ritur ex Toſephoth Cap. 1 ogn⸗‏
1ם 7 י י

בתוס' פ'ק רהולין

איתצת
צוֹצסשגס&ם? .

וכוונתם כשאין הטעם של" כרמלית לפטור כמו הטעםט בריהר

ריכ] נעשרה ברמלירת ר"הר כדינו . כיון שאין הטעמים

כשהתלמור עישה צריכות' בג'ררכים השנוים במשנת *

שכל אחד רבותא יותר מהראשונה קשה אם כן
תנא האחרון ויהיו שניהם הראשונים בק'ו מהאחרון וררך

אין אומ
שוון :.

סוגיא

ליתני ה

התנא להשיב לא זו אף זו קתני אבלל קשרז דאי" בתוספורת
כפ'ק רקירושין דאין אומרין לא זו אף זו כי אם בבכאלא' .

ת
ſed etiam ho‏
non duobus‏

unam quame

| 8

ſius quo tes
ונונ‎

| - וד‎ ſunt

, סוו
לנם ita‏
fiunt, mult‏
nx, Dam 0‏
קו quod‏
tum, multo.‏

- מוח‎
Queritut do⸗
viros, 0

ג , 4ם

את |
;]0([;[[! ו |

in caſa 0

quam /‏ ס]

! qurtitut de

ג ח"
ח !]ש[) ו
| ןן\\ש#)'!וֹ) א
nece‏ ו

ול

מתוין וה
המו' מ
מול שנריי
מח ממע
גנומלית אס
ק' כרהר
ר קאהאנג

| התלוץ הוא

מונו'הי
נומל
לנתחילרן ומ
או"לגעש רש
כרה'מותריה:
שחמ נ
ננוכל קפר.
ת
0 אומרי' ג

: להמנמים שו
| כשאץ רטעמיס

א נמק
א וא .*

N‏ להול
e‏ לל)

האה
,

נפפק ה ש

4 לו

דתלמרר -

ubi ſcribunt, מסם‎ 010606 hoc,
ſed etiam hoc, in uno caſu, ſed

non duobus, dicere debemus,

unam quamque illarumrerum re-

–
ולא של בבות וציל רכל א'
מאלו הרבר"שהן חייבין יש

לו היפוך שפטור בהיפוכו.

um facere, & eſt etiam caſus oppo-

ſitus quo res illæ non inferunt rea-

tum, ut ex. gr. viri, mulieres & par-
virei ſunt ſi portant ſabbatho in
platea, ſed non in campo. Non
ita quæri poteſt, doceat parvi rei

fiunt, multo magis viri & fœmi-
næ, nam dici poteſt, in ס11‎ 11

quod in agro non inducit rea-
tum, multo magis apud Viros &
forminas, quam parvos. Tamen
qurritur doceat Doctor parvos
- 86 viros, ergo multo magis fœmi-
nas, reatum inducere in platea
de parvis, & abſolvunt in cam-
po 06 Vitis. Sie dici poteſt, foe-
minas majorem licentiam habere
in caſu oppoſito quam adultos,
ut & parvosi חו‎ caſu oppoſito ma-
jorem quam mulieres. Sed tantum

quæritur 6 hoc uſu, invenimus

ſæpe in Talmude quod interro- ר‎

get, quid audire me facit, (d)

Rabi in hac Doctrina, cum jam
id didicerim ex Misna altera, re-
ſpondet neceſſum ita fuiile, nam

quod-

בגון ע'ר משל אנשים ונשים
וקטנים תייבים יבשמטלטלין
בשבת בר'הר אבל בכרמלית
כולם פטורים וא"כ לא קשה
לכתוב קטנים חייבין ומכ"ש
= נשי ואנשים הי'ל לענין פטור
בכרמלירת. הרבותא יותר
בנשי ואנשים מבקמניםם אך
קשה לכתוב התנא קטניכס
ואנשים וילמרו הנשי' מק'ו

החיוב בר'הר מק"ו מקטנים.

והפטור בכרמלירת . מק"ו

מאנשים וי"ל דנשום יוסיף.

עור התיר ,בהופוכו יותר
מבאנשיםם וכן קטנים יותר
בהיפך מןהנשים אך קשרק

מסוגיא זו על שְנמצא ב
בתלמוד כמהפעמ" שמקשה
מאי קמ'לן רבי במשנה זד

= הא כבר תתנא . ענין.. ז

במשג'אחרת:י ומתרץ צר"יב ,

ךכלא סברא נומה להקל"

'ותר משנ'" nep‏ לי
שני-

)4(

ris, notans cOncidonem .
Bb b z

modus oduen- Gemaræ familia-‏ . י וק קמ'לן

תלמור: ר
quodlibet cauſam habet, quod de-‏
beat eſſe vilius, quia in graviore‏

482

non eſt vilius. Quia in graviore סת‎

eſt vilius, quæritur quid miĩhi ם‎

cauſæ, cum una ſufficiat? Dico in
qualibet caulſa & augment(é);plus ..

eſſe quam initio, nam ſi tantum in
initio unum augmentum eſſet &
unum in סמח‎ quæri poſſet, pona-
mus illic initium ſohum & -ם סום‎
nem ſolam. Quia verò initium &
ſinis extant debet in toto סםומ1‎ 6)-

ſe augmentum & ideo duabus ra-

tionibus egeo „ quod 1 סס‎
initio debeat eſſe augmentum:
Sed hic non interrogandum, do-
ceamus magnos ipſos in platea,
% parvos ex oppoſito in agro,
alioquin debuiſet prolongare,

tiam dammi 6 quod inde ſequi-

tur )/( 3 Nam utraque ſunt au-

menta, reatus concernens viros
in platea, & qui ex inde ſequun-
tur, contra parvos, & ſemper
Præſtat dicere via brevi, adhuc
plus dicendum, illic debeo dice-
re, quod rem ſua natura cliciam
ex fine, quando interrogatur⸗-
quid

סוגיות. ה

שני סברות בסברא א' סגי'י
והשני רבותא בהיפוך וי"ל
דע'כ כל" א' סברא ורבות!
יותר מבריש' ראס לא כן
אלא דאחד רבותא ברישא
וא' רבותא בסיפא - קשרק

| א'כ לכתוב כאן הריש לחו"
וכאן הסיפא לחוד ומדכתם.
באן הרישא וגס הסיפא ש/מ

שאכ כל רישא יהיה רבותא
ולכן צריך ב"סברות שיהיה
בכל רישא רבותא לאפוק'
כאן איןלהקשו לכתוב אנשי"
גופיי בר'הר ונשים וקטניםם

, | \ בהיפוך ככרמלית דא כ הי,
iibi‏ גוטחסיד -

צריך להאריך ולכתובבנשים

= הגוף והריוק. כי שניהםם. |
fœminis adſcfibere fubſtan-‏ &

הבותא ‏ הגוף נגר אנשיכם
בר'הר לחיוב והדיוק רבותא

\ ננד קטנים ולעולם) צריך

לומר דרך קצרה ועו' "ל
דהתם ע'כצ'ל כיכבר אדע

מעצמהמהסיפי כי יקשה לי

תרתי למרה לי אלצה אחד
רבותא ברישאבלא הסיפות

rei alius.‏ צמ:);ץ,?*?בי.סט י
[
ל .

0

( ריוכן‎ 2004 inde ſequitur ſc. אס‎ Augmento. ,

augmentum modus loquendi Gemaricus, quo notatur‏ רבות' ף)

מ מם ₪

tum in initie
bet 00 init

דז"

61
ש -
que‏ (?) י"
צו ( mude‏

] סת‎ Per,
Medras ) 0

0 3!־110‎ 0
Prohibina eſt

ס
י.

—
ולקו .

ם

| ש

והע' ום
דונ נר

| י

אלא ראחו
וא ונוחא

14 אננכתג
| ש
| נ הרש)

שא כל ר
ור
ננ קא

| את

נופ" כד הו
נהקוך ככר
צחװהאךו]

| ף הלו
| תא
| דם ו

דו.
החם עכןי

מחס

2 סװף 1

ח

quid opus eſt his duobus, tum

eenim dicendum eſt eſſe augmen-
tum in initio, ſine fine, in quoli-

bet caſu 1הנמ‎ augmentum.
6.
סך ך.ץ\‎ uſus quoque ſciendus

elt, quod omnia argu-
menta 2 minori 42 ma-

Jus ( 2 ( אטף‎ inveniunturin Tal-

mude, mutari poſſint quatuor

modis, per ſimilitudinem, ut מ1‎

Medras )7( (Alleg , uxor tua ₪-

bi licita , tamen filia ejus tibi
prohibita eſt.

Uxror proximi
prohibita tibi eſt, )7( hinc cjus
filia tibi illicita eſſe debet ; Hanc
a gamentationem etiam invertere

poſſu-

סוגיות התלמוה ‏ ה\

38

בכל אחד מהרישא רבות+ת' -
ודוק : :
סוגיא ז צריך אאתרת
ב ב לרלת מיבל הקו

הנמצא בתלמור נהפך לר
פנים והוא ע"ר משל דאית'.
|במרר' מה אשתי שהי4ע
מותרת לךאפילו הכי בתוק
אסורה לך* א'א שהיא אסור'
לךק'י שבתה אסורה לך *
והנה יש ללמוד להיפוף
ק"ו שברת אשתך מותררת
לך מק מא"א שהיא א
< אטוררה לך ובת' מותררת
לך אשתך שהיא מותררת

Mukæ Abbreviationes inveniuntur in Talmude quarum non‏ כן"ך,5)

inſima hæc ipſaæſt, hlene legitur ודומר‎ à minori 44 לה‎ quod
Pprimum illorum Argumentorum eſt, quæ jam ג‎ me ſunt producta in
Obs. S. L. I. pag. 149. in nova Ed. Clavis Talm. L'Empereurii p.
- נ0ם.153.0.210‎ oſtendit A. non tantum ץ‎ 3. ſed etiam plures eſſe, at-
qque ibidem vertit ab impari. Atque hos ſeripto conſi gnavit D. Ilmael,
Præter quos dantur 32. modi, quibus ſermones populares‏ .154 ספס כ | תא מיו
eodem Paragrapho. Inter‏ ס48604 .156 -ק eruuntur, quos vide ibid.‏ ש
quos etiam eſt Parabola, ſic regulam 26. illarum 32‏
| ז

.vertit Lempereur,

cujus exemplum hic luculentiſſimum habemus.

(5) משל"‎ Similitudinem hic verto, Lempereur parabolam ver-

tit ut vidimus, eſt autem hic ſimilitudo,

ſc. 2 diſpari ita argumentatur.

ſi hoc non eſt licitum, ergo alterum licitum eſt. Si filia non eſt licita,

ergo mater, & iterum ſimater illicita ergo filia licita, & 16 porrè.

0

384 - סוגיות התלמור"חה‎ |
poſſumus (k) ita ut uxoris tuæ fi- קו שבתה מותררת לֶך'‎

'־ מותררז לך מק'ו b‏ — ברת Nam uxor viri quidem prohibita,‏
< אשתך שהי:ת אסוררה לך

quo tamen נוסת‎ obſtante 8112 lici-
ta tibi eſt; Uxor tua tibi licita à
inori 44 majus, etiam filia ejus .
titi licira eit: Etiam diſci poteſt * :;י&ש:;:י& יפהי'ח לן‎
uxorem proximi eſſe licitam tibi אמה. הא מוחלח לך‎ :
à minori 48 majus, uxoris filia ti- והנהיש ללמוד ק'ו שאשתך‎
| ל ל< אטורת + יגם ל‎

אפ'האמה מותרת לך ברת

-ש -

() מ להיפוך‎ argumentationem etiam invertere poſſumus, ac ſi

dicas contrario, qua argumentatione etiam utuntur Chriſtiani, licet

0 א6 intricati 6 Gemaræ,‏ מ1 1 1 ali‏ ס1ו
סף oper ex‏ 1&8)111"11110־111)[\161.?811]11.111;1מצ&גאָף,ע:):װ\בסשבכ] ,

patet judæorum acumen, licet id eis vitio verti debeat, quod nugis ſæ-⸗

pe ſeriorum loco operam dent.

(*) א"א‎ Sæpe occurrit in ſcriptis Rabbinorum, & plene ſcribi-

אמר , משל צמדוסץ שו0 ארגי אבי ego dicam, vel‏ אומר tur‏

modns unue,‏ ארפן ארזר dicit,‏ מא אחר אמר , שום dixit‏ אליהו

. . אי בעירת , שקסק non eſt‏ אי אפשר dus aliur,‏
אשרת, 108 Amen‏ אמן אמן , 4440 אימצת ſequitur‏ ומגם"&,יגס'ן:ן

dixerie, ſi‏ 7 אי אסרר] uxor viri intelligitur autem adultera‏ איש

dicis, ſc. ſic, tum bene eſt, אברהבש‎ Abraham pater noſter, vi-

it. 696. Atque tum ex conne-
de Buxt. 46 Abbrev. p. J6. edit. Franeq. 1696. A
ione videndum eſt, quid ſignificet, hic ſine dubio אישיוטזגזסת‎ 4
uxor prowimi, quia additur 79 ונוֹסץץ;װ!ים 6 שהיצת אסורדה‎ ira eſt.
Et iterum וקר שברת אשתך מותררת לך מקו' מא'א -שהיצת‎ |

ים enduk.‏ סו Nam prolubiam‏ לך.ובת' מותררז לך ;

א'א שהיאת אסורדה לך כ'"ו שבתרה פפזסו proximi, his‏ שבװןוֹ ”

uxor proximi tibi eſt prohibita, multò magis etiam fi-
Wen le Phufa 66 א"ה /סס&טמן}\וֹג}ז קס‎ addere, ſed cQum—
de eo videri poſſit Buxtorfius,in L. Abbrev. .ק‎ ss. dictæ = -
hic abrumpo, legitur plenè אפילו הכי‎ & verti olet egae ſer⸗ -ש‎
num, attamen, adhuce, quanto vel multo לודד‎ quam Verii ..

lia ejur.

mam hic præcipue locum habere, attentus Lector 6 on niger
י - ג‎ . Opecialu
En uſum cognitionis Abbr eviationum & ipſarum

. ſeu PHRASIUM. י‎ 2 )1( ,

.

האה

ם

-

4 ו
מולז
1צט
quando 8‏
eſt 10‏
ג סום
וז סז\מות
ום 1חז 510
ו
mud, 8‏
ה

דז"
0]
-א
קסל 1
ת1
התסז !
ſti‏ ף וֹ)סןן,ף
ctiaen‏ ת

1וו
eſorh 0‏
ף 1
ו
no⸗‏ אס

0 סג |

0 ח0
0

וה ו?

מותוח (
ך
אהאמה
אא שהו
ר ה
והנח'? לל

—
שו‎ 1
riſtiani, icer
are;ex 00
007 ſe

וש Pene‏
אמר , ו₪
וו .
י הו
ד

פ\ / !וֹ/'!%& 1

ה לחו הו

Im ₪6
א'שאן‎ PR
Simalliug
ל ת.‎

]

א* חא,
etn.‏ ו ,
e.‏ 009
0 0
etian⸗‏

שו"

]00

bi illicita eſt tamen mater tibi 1-
cita eſt, filia uxoris proximi tibi
licita eſt, multo magis ספוס‎ ma-
ter ejus. Etiam dici poteſt ab
argumento ב‎ minori ad majus,
uxNorem fuam tibi illicitam 600
quando filia uxoris proximi tibi
eſt lcita, tamen mater vetita eſt,
uxoris tuæ filia, tibi illicita eſt,
multo magis mater illicita eſt.

- סו5‎ ſimilitudines, ſunt in omni ar-

gumento uſurpatæ per totum Tal.
mud, excepto eo caſu quo lex ex-
preſſe mandat vel vetat.

VrVu. quando quæſtio pro

V ponitur infra, & quæſtio
elſt, quare illa ſüpra non

fuerit mota; Et ſi quæras, -ל‎

re prius quæſtionem infra quam
lupra proponam; Reſpondeo,
quod qua ſtio quæ infra propo-

nitur, etiain ſupra ſit, nam 4

Primam fupra 61 refponſio, quod

ſi vero infra quæritur, ſuperior
reſponſio non debet valere, alias
inferior quæſtio nullius momen-

₪ eſſer. Etiamſi ſuperior re-
ſpondens non habeat locum in-
fta, tamen dici poteſt eum (Do-
Korem) infra docere, propter

לצ הו סוגיות
אסורה לך מה ברת אשרת
איש שהיא מותרת לך אפ'ה
אמהאסורה לך בת אשתך
שאמורהלך אינודיןושאמוק
וה אסוררה לך כך הואת
המשלבכל הק'ו שבתלמוד
|אכם ל4 שהתוררה התיררק
בפירוש או אסררה בפירוש

,.0

0

סוגיא ואני מקשה קושיא
2 למטה וא'ת למרז
לא מקשהאני למעל' * ואבס.

תשאלאותילמה אני מקשת --

בתחלה למטה ואח"כ למעל'
ולמה לא מתחלה למעלוקי
וי"לדוקא כשאני שו למטה
או קשה למעלדה גם כן כי
מתחלה הייתי אומר למעלה
תירוץ אבל כשאני מקשרק
למטה ע"כ תירוצים הלמעלה
אינם תירוצים דא'ל כלממה
נמי אינו קשה כלום: אע'פי
שתירוץ שלמעלה אין שייך
למטה מ"מ י"ל דנקט למטרת
איירי דריש' רשכם הוכרח.
ללמו כן כפי תירויץ שתרצתי
למעלה אלא ע"כ מרמקשה
אני לדמטרז ש'מ שתירץ
: דלמעלה:

386

Pprimum caſum Miſnæ (1). Quan-
do infra proponitur, ſequitur
primam reſponſionem nullius
momenti fuiſſe, atque ita quæ-
ſtionem ſupra quæri debere, di-
cendum ergo eſt, ſupra noluiſſe
Proponere quæſtionem, ſed quia

docet propter caſum ultimum,

etiam 06 ultimo caſu qaæ-‏ סהום
ſtionem inſtitui. Vel etiam‏

dici poteſt, eum ſupra noluiſſe

quærere, quia propter initialem
caſum docet מו‎ medio caſu, ſed
in ultimo quæſtionem locum
commodum habere.
tem poſſum dicere, docet pro-
pter caſum medium, alias enim
eſſet unum Propter alterum. (m)

7

VII. 7)05 סות‎ vocatur apud

ſapientes vocavit, voca-

bant, (un) nam 06 ]0
dicitur, & vocavit nomen ejus

Jacob,

Non au-

סוניות התלמור וו
| רלמעלהאין אמת א'כ קשה

למעלרה ו"ל לו רצית!
להקשות לעיל כי "ל איידי
דסיפ'נקט הבי ולכך מקשר"

-אני לממה בסיפא באמת או

י"לרלעיל לא רציתי להקשו.
ד"ל איידי. ררישא נקס
במצעתא .כן אבלד בסיפגת
קשרק * ואין ללומר. איידי
במצעתא.ראם כן הוה איירי
ראירו עיי-
סוניא ואתת נקר4ת בפי
