vocum convenientia. Quod ſi dicas,
51 ita eſt ut omnis argumentatio 4
vocum convenientia 6 Sinai accepta
fit; quid nobis 44 eruendum conceſ-
ſum eſt? & præterea per totam Ge-
maram objicitur. Quid obſervaſti סט‎
ex 114 N. dictione argumentareris,
quo ex 1112 N. dictione concluderes.
quid inquam ס61וס‎ ? nam 6006 di-
xiſti, Nemo per 16 coneludit ג‎ vocum
conv enientia &c. Sed jam cognoſce
& intellige rei ipſius fundamentum:
fcil. omnia argumenta ג‎ vocum con-
venientia abſolutè tradita Moſi fuiſſe
in Sinai, eaque Scripturam exhibuiſle
Sapientibus, nempe quidnam 6 vocum
convenientia diſceretur; verum non
tradita fuiſſe æ qualiter, ubi & in qua-
rum vocum convenientia.
6. 211- Aliquando ſola ocatra-
dita ſunt, quaſi dicas, hoc N. ex illo 01-
ſcitur; ſed dictiones convenientes Sa-
pientibus dijudicandæ relinquuntur,
quænam ſint. Qnemadmodum illud
capitis, Haæ puellæ, ad verba, cogene &
Pellieiens: bi ex ſe invicem addiſcun-
tur arg. àvocum convenientia,Deut-

ניש לידרש מעצמו פעמים
ידון רוחו ויהרום כמה דינים
ויסתור במה ענינים ותפול
התורה וחומדת \ בצוררק
הליכך אין אדם רשאי לדון
נ"ש מעצמו * וא'ת א"ב דבל
ג'ש מקובלרת מסיני מוק
נית] לנו לררוש ' ועוד
בבכולירה גמרצפ פריך מאי
חזית רגמרת ממלה פלונית
לגמור ממלה פלונית ומאי
פריך והא אמרת אין אדכס
רן נ"ש מעצמו ובו ועתה
דע והבן שורשו של דבר
דב גזרורע שיורת. נמסרו
למשה מסיני סתם ומסרן
הבתוב לחכמים אי זו נ"ש
נדון אלואא שלצאפ נמפרו
בשיה * ,
(רלא) פעמים נמסרו
המקומות לבד כלומרפלוני
*למור מפלוניונשארו תיבות
הנ"ש לחכמים לרון אי זו
הן כנון.הך דפיק | אלו
נערורק גבי אונם ומפת'

- דולפי אהדדי בג'ש דאשר

לא אורשהי ומקשה ואימא
בתולה לג'ש משמע שקבלן
מרבס דאונס ומפתה למרין
% ,22 -

8
ו‎
זגוזות‎
Hinc!
ſuo acu
ת‎

1ת
ת
0
ם
ו?
ג
ו
6
1שם
008
ו
inquin‏
מום
ipls co‏
damen‏
08
גזאאז
/
4
וו
ד
ה
עס
סא
סת
ש*
128
0 08
;
םאָ(\ש]

4

ש לדי

תור *
התורס .

הכןא
נמ

זֶ
ח לו
נכוליה ו
חוח ונמ
עמר מי
פריך והא
ר ץ ו
ד צו
רגד מו
למעה מס
הכתוב לו
נר אלג
נשהי
וא
מקומות ,
'מירמקי
'ת ת
חן מו

דל א

לא איעת

2

חוח

2 2. 28. guz non deſponſata eſt. Et ob-
פוסון‎ 6 Gemara, Atqui dicam, virgo po-

nitur ad arg. ג‎ vocum convenientia.

Hinc liquet, eos quidem a magiſtro
ſuo accepiſſe, quod cogens & pelli-
ciens a ſe invicem illuſtrentur per ar-
gum. a vocum convenientia; ſed non
accepiſſe, quæ ſit illa vox: ideoque re-
dit Gemara זט‎ hoc cognoſcat, & inni-
tatur dictionibus otioſis ad illud ar-
gumentum 4 vocum convenientia.
Quandoque etiam dicuntur dictiones
præciſè, Diſce hanc dictionem אס‎ illa:
הזבוסגג‎ immunditier ejur, immundities
ejus, inſerviens argumento 2 vocum
convenientia, cap. :שבועות .ז‎ 6
tamen 1064 traduntur: 160 5
inquirunt in locum iſtarum dictio-

num, è⁸ quibus eruere concluſionem

ipſis conveniens videtur. 1106 eſt fun-
damentum, מו‎ quo vertitur omne arg-
a vocum convenientia, quod in Ge-

mara occurrit.

6. 232. Aliquando non ſunt vo-
ces pro argum. 4 vocum convenien-
tia; ſed author 649 producit per 5

dictiones: poſteaque inde argumen-

tatur, ac ſi in hac materia ſcriptæ eſ-
ſent. Quemadmodum illud quod oc-
currit cap. 1. de Paſchate, ad verba,
Non rimantur ad lucernæ lumen:
Diſcimus inventionem ex inventione,
& ſcrutinium 6 ſcrutinio, Lzeph. .ז‎
12. Jrutabor Jeruſalem lucernis. Sen-
ſus eſt: Scriptum eſt, ubi de fermen-
to agitur, invenire: nam Ex. 12. 9
ſcriptum eſt, Non invenietur illicGen.
44. 12. etiam ſcriptum eſt invenire, A

השער הרביעי פרק 2

פ -
זה מזה בנייש אבל לא קבלו
מאי זו תיבדה ולכך חוזר
הגמרא לירע ולעמור עלל
התיבור המופנוות לג'ש
ההינא ופעמיכ) נאמרו
התיבות סתם מלה פלונית
תלמוד ממלה פלונית כגון
מומאתו מומאתו לג"ש פ'ק
דשבועורת ולצא נמסרו
המקומורת \ והחבמיכם
מבקשיםם. מנורה לתיבורת
אשר ייטב להם לרורשםם
בהםם זהו העיקר שעליו
סובבת בל הג"ש שבגמרא '
ורלב) פעמים לא יש
תיבורת לג"ש והוא מבוצת
אותן ע'י תיבורת אחרורת
ואחר כך רן מהבם כאלו
כתיבי כאותה שבפרק קמא
רפסהיכם גבי אין בורק'ן
לאור הנר למדנו מציארה
ממציארה וחפוש מחיפוש
אחפש את ירושלם בנרות
פ" כתיב בחמץ מציארק
דכתים לא ימצצת וכתיב
התם מציאה בגרול החש
ובקטן כלרה וימצצת מרק
מציאה רלהלן חפוש עמה
הכתיב כריש רקרא ויחפש
maximo‏ 2 סם

הליכות עולם 66

maximo inec pit & in minimo deſüt, &

inventus eſt: ſicuti 6 eum, in venire,
conjungitur ſcrutinium, quia ſeribi-
tur commatis initio, & ſerutatui eſt;
invenire etiam quod iſtic commemo-
ratur cum fermento, ſcrutinium ad-
junctum habeat. Atque rem reſumit
Gemara, ac docet 06 ſcrutinium,
quod huc adduximus, per vocum
convenientiam 8 ſcrutinio cujus ות‎
mentio apud lucernar: ut illic lucer-
4ו‎ ; pariter hic quoque lucernaâ. Simi-
liter quoque cap. Puela, edocet o-
ſtium ex oſtio, & portam & porta:
atque ſic multis locis. Sed quĩcquid
ſimile eſt non eſt ipſum argumentum
ג‎ vocum convenientia; fed tanquam
vulgaris quædam applicatio. Ita -וסט‎
cunque dicit author, Dictum eſt ſu-
pra, dictum eſt infra, non eſt argu-
mentum ג‎ vocum convenientia per-
fectum, quod à præceptoribus ſuis
argumentans acceperit, ſed 26 ſi diſ-
ceret abſtruſum per explicatum. Ut
Ulud Babæ primæ: Supra dicebat a-
ger; infra etiam dicetur ager: ut ager,
cujus ſupra facta mentie, 1ס‎ læ ſi: ſic
etiam ager infra memoratus eſt 1
&c. ita multa ſimilia.
6. 233. Conclude iſtinc, ixerum-
que iſtinc; aut Conclude iſtinc & in
hoc loco conftitue: hæc continent
controverſiam Doctorum per totam
Gemaram- Senſus eſt, De ſectione
quæ aliquam rem ex altera haurit,
quæſtio 61 an iſti rei imponant jura
iſtius loci, unde profuit; an verò jura
hujus 1061 , quò derxivatur, Quidam

אף מציאדה האמור בכא
בחמץ הפוש עמרה והדר
גמיר - האי הפוש שהבאנו
באן בג'ש מחיפוש. האמור
גכי גרור] מר התם
בנר אף כאן כנר י ודכוותה
בפרק נעררה גמר ‏ פתה
מפתח ושער משער וכן
בבמרה רוכתין )2 — בה'ג
אינה גזירה שוה ממש אלא
כעין טמך בעלמא וכן כל\
מקום שאומר נאמר למעלה
ונאמר למטה אינו ג'ש גמורה

שקבלה מרבותיו אלא כמו
ילמור סתום מהממפורש כי

ההואא דבבא קמגת נאמר
שדה למעלה ונאמר שדה
למטרה מה שררה האמור
למעלה דניוק אף שרה
האמור למטה רניזק ובו"
וכן הרבה כיוצא בו *
(רלם) רון מינה ומינה
או דון מינה ואוקי כאתראי
פלוגתצתע דתנאי בכולירק
גמרא פ" פרשה שלמדרק
דבר מחבירתא אם נותנים
על אותו רבר ריני המקום
שיצ4 משם ריני המקוכם
שהלך לשם איכא מ'ר רון

מינה ומינה כלומר העמר
dicit,‏

ו
ſtinc‏
ו
iſto‏
ו
00
Non‏
ſtinc‏
ח0ס
וה
הד
זגון
ף
5
0
men‏
ח0
-
וה
1מ
1?
etiam‏
%
&2/#'7
0ס
ז
ואז
ו
0
ו
0
00
וו
-₪
jure‏
depo‏
או
ת

אז 'א
נתמץ ה
נמר ה
כאן ג'"ט
י. (רו
כגר ף ו
כפרן געי
תח \
כנמה ו
אנה גוירה
n,‏ ך
לקוס שא
ונאמרלמט
קנלה (
לשד סקו
הה'א ו
שרה ומול
מה b‏ 5
למלה ו
הומ" למו
וק הונ כ
ר ,
א דון ה
תא \
גמ"א ף
1כ" מו
7 את
לא מום
ל ם.

לה

dicit, Conclude iſtinc, iterumque 1-
ſtinc: quaſi dicas, conſtitue eam rem
in iſta conditione, qua conſiſtebat in

iſto loco, unde eam didiciſti: nam
quandoquidem eam iſtinc didiciſti,

diſces eam ſecundum omnia ſua jura.
Nonnemo autem dicit, Conclude י‎ 1-
ſtinc, & in hoc loco conſtitue, ut ipſam
conſtituas תו‎ conditione loci quò eam
adduxiſti: nam ſimulac eam didiciſti,
eamque huc adduxiſti, conſtituiſti i-
pſam in conditione reliquarum rerum

quæ hic explicantur. Exemplum ca-
pite Iuramentum teſtimonii: ubi autor

diſcit juramentum depoſiti, & jura-
mento teſtimonii. D. Meir opinatur,

Conclude iſtinc, iterumque iſtinc:

expoſitio hujus Conclude iſtinc, Quem-
admodum illic adjuratus aliorum o-
סץ‎ reus fit, quia ſeriptum 616 Lev.
5.1. & audiverit vocem adjur ationit;
etiam in juramento depoßti, adjura-

tus aliorum סעס‎ reus fit. Iterumque

Mtinc, quaſi dicas, Sicuti in juramento
teſtimoni, coram ſenatu quidem
reus fit, 46 ubi coram ſenatu non

præſtatur, liber eſt; ita etiam in

juramento depoſiti, quod ex eo de-
duxiſti, non erit reus qui aliorum
סום‎ adjuratur, niſi coram ſenatu. At

Doctores opinantur ‚Conclude iſtine
& in hoc loco conſtitue: ubi Conclude

ſeil- adjuratum aliorum ore‏ , סוקק

reum; & in 7960 conſtitue, ſc. in‏ ועס

jure ejus qui ſibi imprecatur; & in
depoſito commemoratur: qui reus
זף‎ ſive coram ſenatu, ſive extra fe-

natum. Similiter per totam Gema-

י השער הרביעיפרק ב .

/
0

|אותו הדבר בתורחז מרק

שהיה עומר במקום שלמדתו.
משם דהואיל ולמדתו ממנו

תלמרנו בכל משפמו ודינו
ואיכא מאן דאמר דון מינה
ואוקי באתר4ת להעמירו
בתוררת המקוכם שהבאתו

דלאלתר שלמדתו והבאתו.

לכאן העמרתו בתורת שאר
דרברירן המפורשיםם כאן
רוגמא פרק שבועת הערות
דיליף שבוערת \ הפקדון
משבועת העדות ר'מ סכר
דון מינה ומינה פ" דון מינה
מה התם מושבע מפי אחרים
חייב רכתים. ושמעה קולל
אלה אף שבוערת הפקרון
ג'כ מושבע מפי אחרים חייב
ומינה כמו ששבועת הערות
בפני בירת רון חייב שלנת
בפני בירת דין פמור אף
שבועת הפקרון שהבארת

בו לגה יהאת חייב מושבע.

מפי אחרים אלא בפגי בית
דין י ורבנן סברי דון מינה
יאןקי \באתךא דוֹן מינרח
מושבע מפי אתריכם חייב
ואוקי באתרא בדין מושבע
מפי עצמו האמור בפקדון
ram‏ ג B b‏

הליכות עולם 198

ram conſtitutum nobis 61 ; argu-
mentum ג‎ vocum convenientia non
eſſe dimidiatum, id eſt, hoc 64 illo,
& viciſſim illud ex iſto addiſci.

6. 234. Argumentum 2 ſimih:.
De quibusvis binis quæ in uno com-
mate ſimilia ſunt, hoc obſervatum fuit
per totam legem, ea aſſimilata eſſe
ut unum ex altero addiſcatur. Quem-
admodum in סוו‎ Cod. ,כקרושי‎ Frater
tuus Hebræus aut Hebræa: Aſſimilat
Deus Deut. 15. 12. Hebræum He-
brææ: ſicut Hebræa, &c. Ita paſſim.
Et ſtatutum nobis eſt, non objici
contra ſimilitudinem: quia ſimilitudo
eſt inſtar ejus quod in Scriptura ma-
nifeſtè ſeriptum eſt: ideoque adver-
ſus eam non excipiunt; ſicuti nec ex-
cipiunt contra argum. a vocum con-
venientia, quæ redundat utraque
ſui parte: quemadmodum diximus.
Eſt etiam qui ait, ſimilitudinem 111
vocum convenientiæ præſtare: etſi
quoque in Cod. גימין‎ concluditur
capite, Mitten?, Totus mundus
vocum convenientiam potiorem
cenſet. at dicendum eſt, ibi ſermo-
nem eſſe 06 iſtis do ctoribus, qui iſtic
producuntur. Statutum præterea
penes nos, מסת‎ eſſe ullam ſimilitu-
dinem dimidiatam: . 0. propius
& remotiori, ſive, redditionem &
propoſitione: & viciſſim addiſci:
quemadmodum illud quod proce-
0 ad docendum, deprehenditur-
que paſſim diſcens, id eſt, quod pro-
bat, poſteaque probatur.

דחיים בין בב"ר בין של4ת
בב'ר וכן בכוליה גמראצתע
קימא לן אין ג'ש למחצה
פרו' ילמור זה מזה וזות
מזה '. |
(רלר) רין היקש 2—
שני דברים המוקשים בפסוק
אהר רריש ‏ להו . בכל"
התוררה כולרה דהוקשו
ללמיר זה מזרה כגון הך
דקרושין אחיך העכנרי או
העבריה מקיש עברילעבריה
מה עבריה וכו וכן בכלל
דוכת4ת וקיימפת לן דאן
משיבין על הריקש משוםם
דהיקש הוי כמאן דכתיב
בקר4ת בהדיאת ולכך אין
משיבין עיו כמו שאין
משיבין על" ג'ש מופנרק
משני צררין כָמו שאמרנו
ואיכ' מאן ראמר דהיקש
עריף מג'ש ואף ערל גב
רמסיק בגיטין פרק השולח
כיע עדיף יש לומר דלאותם
התנאיכם רמיתי התם
קאמר וקל" ראין היקש
למחצה כלו' וילמוד תחתון
מעליון ועליון מתחתון כעין
בא ללמד ונמצא למר בכל

דוכתא '

6.2%5.001-

ג
grar‏
2
mus‏
00
ע
tate 21‏
ת
חסת
ו
0ז
dam‏
ת
curan‏
yf‏
ו
Eepen‏
Fentia.‏
0
ה
ת
Wnia,‏
ו
0
ף
ו
1
& וח
ו
\7(8%&
ף
וו %
`־]6111116
ת %
ל
%שג\\&

וח" נ
ננ'ר וכ
מא ל
פ ך
ה'.
ול
ש דנרי
אחד וו
ההורהן
ללמר ך
וקושין
הענריה,
מה /כרי
רוכתא
משמן ₪
והקט ך
נא ג
מכן ו
מי דר
ול מון
נדף מ'ו
דמם'ק י
2 ף
האס .
N‏
למחלה כ
ולמ |
V‏ 0

0

aſñimilare 20 levitatem, itemque 4- 7

פ \ הש
(רלה) כל היכא ראי
P‏ 99 (א'כי ? gravitatem; omittimus ſimilitudinem‏
לאוקושי לחומרא שבקינן Pro levitate, & fimilitudinem inſtitui-‏

. 6. 2%5. Ubicunque poſfumus ךא,וכ'‎

mus pro gravitate. Sicuti היקשא רלקולות וְעְבדוה ססס‎

Cod. יבמוה‎ : & Cod. de Idololatria.
Data levitate & gravitate, pro gravi-
tate aſſimilamus. 560 hac in re aliquid
addendum eſt: id præciſè feri ubi
non eſt conſideratio, ut hinc potius,
quam inde concludamus: verum ſi
10 conſideratio & ratio, ut conclu-
damus potius pro levitate quam pro
gravitate, eruimus levitatem. nec 6
curandum. Probatur 8 c. r. Cod.
.קרושי‎ ubi addiſcitur, ad præceptum
affirmativum, quod a tempore non
dependet, teneri mulieres; & Reve-
de reverentia eſt affirmativum a tem-
Pore non dependens, 0 quod tamen
mulieres tenentur; ſimiliter etiam o-

rehtia. Quemadmodum præceptum

munia, 800- Ibi Gemara objicit, At

diſcamus ſtudio legis: q. 0. pro 4-
vitate, סג‎ mulieres abſolvanttir, Et
quamvis 11 concluſio & Revbrentia

Pro gravitate faciat; nihilominus ob-

Icit, ut ſcil. àſtudio legis rem addiſca-
mus, & quidem pro levitate. 4 hoc

היקשא דלחומרא כדאיתא.
ביבמות ובע'א קולא וחומר'
לחומרא מקשי" ויש לחרש
בזה דבר רדוק' שאיז סכרא
| ללמוד כזה יותר מזה אבל
|אם יש סברא ומעם ללמוד
לקולום יותר מלחומראת.
לקולא ילפינן ואין לחוש '
וראיה מפ"ק דקדושיו ריליף.
מצורת עשה שאין הזמן
גרמא דנשים חייבות ממורא
מה מורא מצות עשה שאיו
הזמן גרמה ונשים חייבוות
מתלמוד תוררק \ בלומר
לקולא ונשים פטורות ' ואף
על גב דילפותא רממוראת
לחומרא אפ'ה פריך למילף

מתלמוד תוררק è doo‏ ם quia magis conſideratur, quod‏ סף
\היינו משום דמסתבר ספי Reverantia concludatur, reſponderi‏
דאלו ממורא איבא למימר שגק dueat, diverſam 646 rationem‏

20 matris; ut quorum konor )-

ſimiletur honori ipſius Dei: שאמאביאטרחו סי- - 6ף1000‎

ditamentis.

לב*בװ "”המקךם 1 te non debere iſtis reliqua præce-‏
וכז אומר שם בתוספוחרת' -- .--ה|

]

הל.יכךת עןלם [ 200

כרלך) ויש מדה אחרת -4 Eſt locus dialecticus‏ .36 .6 .
קװכח לו והיינו סמוכיםם dieitur Connexa:‏ גטוף proximus,‏ ו1

cujus expoſitio⸗ duas Scripturas in- -
ter ſe connexas traditas 618 ut 6 פי שני מקראות הסמוכיכם‎

זה לוה | ניתנו לידרש aliquid eruatur. Quemadmodum‏
כראמרינן, ביבמות סמוכים argumen.‏ יבמות 000 proponimus‏

tum hoc Pſal. III. . 4 (potius י‎
fulta) in aternum, in ſeculum, , % לער לעולכם וכר ור יהורה‎
Docor Juda חסת‎ eruit per Connexs, לאדריש סמוכים אלא ה'כא‎

niſi ubi jubetur vi ipſius Script. ut דמוכח מכח הכתוב לררוש‎

aliquid eruatur, vel quid otiatur & . "א‎
redundat, 6ט‎ nos per connexionem 999 כן או מופנה ומיותר‎
doceat. Uti videre eſt Cod. הפמיפוו 4 בהאותאתהובמון‎

ביבמורז פ"ק והא דקאמר & dicatur,‏ וקו c. 1. Quod autem‏
התכם ובכלל דוכתנת רבי. Judam,‏ 8 , , מוק alibi‏
.

quamvis per totam legem nihil per .
Connexa eruat, ₪ Deuteronomio ta- יהורה אף על פי שבכל<‎

התורה ל4ת דריש 12 eruere, non præciſè intelligen-‏ הסמז
במשנדה תורה דריש לאן dus 6 liber Deuteronomii. Nam‏

hoc eſt jus commune, ut ſi hoc 41- .
guatur, aut ſi quid redundet etiam; — רוקא משנה תורה‎
gruatur aliquid. Nec 6 ſumpfit בעלמא אי הוה מוכח או‎

Deuteronomium; niſi quia ipſi cer- מופנה נמי דריש ולא נקש‎
tum erat in iis, quæ 11 משנה תורה מש == פתטווט66ס‎

juberi hoc & redundare aliquid.
6- 237. Argumentum דקים להו דהנהו דהתב) -מס6 ג‎

ſtitutione principii eſt locus dialecti- * מוכח ומופנה‎

cus in 1626 uſitatus, quum Scriptu- .
ץ‎ rem revelat & explicat סמט‎ in =(ךלן\ דיגי בנין אב מרה‎ ,
ס6סו‎ , atque inde iſtam addifſcunt בתורה שהכתוב יגלה ויפרש‎

במקום אחד וממנו לטך,ז nam‏ : 5טטוומות. illi‏ ??106 מו omnibus‏
0 המקומות הרומיםם Scriptura conciſè loquitur, & parte‏

quadam totum innuit. Ideoque vo-
catur phraſi Hebræa, ædificium pa- לו שהתורה תקצר ותרמוז‎

במקצת על הכל ולכך נקרא -תו quia quod docet 6 patris‏ : !וֹ);ו}:
בנין אב שהמלמד הוא כאב inde docentur,‏ אטף לוס ar; ea‏

ſunt tanquam & femore ejus pro-
deuntia. Cæterum Milnicus Doctor \5' והלמדין ממנו כיוצאי‎
16

0
ת
tame‏
ום
4
ף
סף
a‏ ו
8
nec‏
0
ג
tur‏
ס
ומז
1
ח0
ו
1
סת
[!'603
ſi‏ 18
Peme‏

קיונת ל
שי0
ה לה
כראמרינן
י ל
י
רמוכת מכ
כ א מ
ל" הפמו
ננמח :
החם |נכו
והורה 0
חוח O‏
נמר ת
הקא מש
למא אי
מופנה נמי ו
מענה תורה
דקים להו
9
ט־ל» 7
ץ א
בכ
ל P—‏
נמקצת על 1
ל ג ות;,

, ל" עע

-

hic 0085 10005 0131660008 profert,

6 : פטמט 10005 niſi‏ 6מו מסה מיטטף .

inter ipfos alia eſt differentia, quam
quod hic ז1‎ ex uno Scripturæ para-
grapho, alter 8 duobus. Uterque
tamen pertinet ad conſtitutionem prin-
cipii. Hæc enim ſunt traditionis ver-
ba: וס‎ conſtitutionem principii, &
quidem ex uno Scripturæ commate,

quomodo probatur? Scribitur ubi

06 affecto gonorrhœa, Cubile, 6
Sedile: ecce non 618 ſedile זט‎ cubile,
nec viciſſim cubile ut ſedile &c. Con-
ſtitutione autem principii 6 5
paragraphis, quomodo res proba-
tur? Ecce non ſe habet ſectio 06 lu-
cernis, ut ſectio de emittendis con-
taminatis; nec viciſſim ſectio de amo-
vendis contaminatis, זט‎ ſectio 06 lu-
cernis: conditio æqualis quæ ipfis
ineſt, &c. Hæc exotica traditio per-
vulgata eſt: ideo de ea diſſerere

nolo, idque ex intentione noſtra, ut
cognoſcantur tantum regulæ rerum-

que ſimplex ſenſus in Conſtitutione
principil ex uno Scripturæ comma-
te, & Conſtitutione principii 6 duo-

bu; paragraphis. Exiſtimat D. Abr.

fil. Davidis l. m. Conſtitutionem prin-
cipii אס‎ uno paragrapho, ita ſe habe-
re, סט‎ cum vulgè dicimus, Unum
ex ₪700 ; conſtitutionem verò princi-

pii 6 duobus paragraphis eſſe, Unum

0 duobus, quaſi dicas, In guo conditio-
nem gualem. Res autem omnibus
nota eſt, quod niſi, cum occurrit U-
num 0 duobur, סאת‎ duo omninò ne-

ceſſaria ſint, & niſi unum poſſit צס‎

-ל

כפי כונתינו.

ג \ השער ההביע תרק ב

ותנא מביא בכאן שתי מדות
ואינן אלא מרה אחת ואין
הפרש ביניהםם אל4ת שוו
מכתוב אחד וזו משניכתובים
והכל הוא בניו אב דתנ'א
מבנין אב וכתוב אחד כיצר
כתוב בזב משכב ומושב לא

= הרי מושב בהרי משכב ולא -

- הרי משכב כהרי מושבוכו,
מבנין אב ושני כתובין כיצר
לא הרי פרשת נרות כהרי
< פרשת שלוה ממאים ולא
הרי פרשת שלוח ממאיכם
בהרי פרשרת נרורת הצר

השוה שבהן וכו' ופ' בריתא.

זו אצל הכל ולכך אין רצוננו
לרבר ‏ בה נתינ
ביריערת \ הכלליםם לבד
ופשוטן של דברים בכנין אב
מכתוב אחר ובנין אב משני
בתובים דעת הרא'בד ז"ל
דבנין אכ מכתוב אחד
כדאמרינן בעלמא | חרג4ת
מחדא ' ובנין אב משני
בתובים חרא מתרתי בלף
במה חצר השוה והרבר
ידוע לכל דהדא מתרתי אי
לאו דהנהו תרתי מצרך
צריכי ושהאחר לא יוכלל
Cc . 21600‏

- הליבות עולם 202
ללמור "מחבירו לא הורק concludamusex‏ מסם altero luſtrari;‏

85 unquam: quia tum ſunt סם0‎ com- גמרינן מנייהו לעלמא משום‎

mata quæ unius inſtar veniunt, 46 ,| שו‎ e,
duo commata unius inſtar venientia דהוו להו שני בתובים הכאין‎

באחד ושני בתובים הבאי diverſi probant: ficuti expofſi-‏ מום
באחד אין Pvon‏ במו -טם.1 tum fuit, adjuvante Deo, cap.‏
שמפורש בפרק א' מז jus tractatus- Ergo dicendumeſt in‏

omni Uno < duobur, Ecce hoc לל ה = 616 מסת‎ --
6א‎ Ulud. Quod ſi quæras, 51 ita ſit ut השער בסך ה*לכך צריך‎
Conſtitutio principii ex uno paragra- לומר בכל חדא מתרתי לא‎

הרי זה בהריזה ואם תשאל -4 quid‏ ; סמט pho 46 ilud Unum ex‏
[ רבנין 7 cubil ſedi‏ +61 מסם dixit, Ecce‏
אחד היינו הרא מחדא נ. 9063! eſt cubile ut‏ 4

&c. An illud מסם‎ eſt Unum ex uno;
nec quadrat, Ecce non, & Ecce non? לא הרי זה בהרו זה דקאמר‎

לא הרי המשכב כהרי . Reſponſio tua hæc‏ .238 |
המושכ וכו' והל:ת החד+ = factum, quia aliquis regerere‏ 110

potuiſſet, Vehiculum excipitur: qua- 46
Kdicns, nos id non addicere & ]= מהדא הוא ולא ש ל*‎

Hi. Itaque coactus fuit dicere, 06 :* הרי ולא הרי‎
non eſt cubile סט‎ ſedile. quafi 0164- (ךלח) תשובת מפנ,‎

tur, quod quamvis cubile 86 6 2
ambo ſint omninò necefſaria, nec שהיה לו לומר יצא המרכב‎

ſint duo aragraphi pro uno venien- אותו‎ in Rov בכלומר‎
165 ; ne 06 quidem ex iis diſci poſſit e Puern + ממושב‎
vwehiculum. Porro nobis explican- . — ל‎
dum eſt, quid 8 cubili & ſedili 40- 7ע הרי המשכב בהר'‎
diſcamus per Conſtitutionem princi- המושב לומר שאה על פי‎
-ק‎ 6 explicar D. Abraham f. שמשכב ומושבמצרך צריבי‎
laudatæ memoriæ: 5סם‎ non progre- > -.
di זט‎ diſcamus niſi 8 cubil ſecriimn ואינן שני כתובים הבאיבם‎
באחר אפילו הכי אין המרבב

למר מהן * ומעתה יש לנו לפרש מדה אנו למרין ממשכב
ומושב מכנין אכ * ומפרש הרא'בד ז'לל שלות באנו ללמור
אלא ממשכב לבר וממושב לברד ופי הרבר כך המשכב והמושב

המיוחריםם ה₪ הכר והכסר למשכב והכס4ת והספסלל
Llechli‏

94
!טם%
1
;
ה
ץ
ו
מסת
deſt‏
0
לל
0
מתו
₪
0
ף
0
%
ו
1
7
50

סא
0
08
מ
dur )‏
ל
מ
0
י
0
0
00
4

ללמור'מ
נמרעןמי
תו להו
כאחד וש
נחד א
נפר
הש ג
מר בנל
הו" וח נח
סק ו
אחר ה'עו
י
וא חה
המושכ אם

| מא תא

חרי ולא דן
ר
לת לו לונ
כלמר עלא
מ

מוכ
"ציה

יו

** מז

6 אא --

< ſedili ſeorſim. Cujus rei hujusmo-

di eſt expoſitio. Cubile & ſedile ſin-
gularia diſtincta סג‎ propria, ſunt =סם‎

rus ac cervical, ad eubile pertinen-

cia; & ſedes ac ſcamnum ad ſedile.
Eorum germina ſunt, ut interula,
pallium, quoad cubile; & ciſta ac

armarium quoad ſedile: niſi 0
non ſint cubile & ſedile סס‎ propriè

deſtinata; verum inſerviant ad ſe-

dendum & jacendum, unà cum ſuo

proprio uſu. Progredimur autem ad

diſcendum illa per Conſtitutionem

principii, 6 ועסטס‎ & ſedili propriis:
ermina cubilis, & cubili; & germi-

na ſedilis, 8 ſedili. Hæc eſt Conſtitu-

principi ex uno paragrapho.‏ ס₪
Quod veròè cogebatur dicere, Non‏

eece hoc זט‎ illud, conditio æqualis

&c. 14 fiebat propter vehiculum: uti

ſupra expoſitum eſt. Secundum 6

illius rationem diſcimus, quod Con-
ſtitutio principii vocetur, ſive unum
8 duobus eruatur. Hæc 61 regula
D. A. f. D. 1. m. & fundamentalis.
Nonnemo ait, Unum ex uno non
vocari Conſtitutionem principii; ſed

Quemadmodum invenimur, id eſt, argu-

mentum quoddam à ſimili: ut argui-
tur cap. 1. H 2, ubi dicitur, Pro-
Huit iſtud de ſorore uxoris אס‎ uxore
tratris, per Quemadmodum invenimus.
ſicuti invenimus in uxore fratris 6

verum Unum 8 duobus, vocari Con-

ſtitutionem principii: ſed eſſe Unum
duobus ejusdem materiæ, quod 6
Conſtitutio ווקוסמוזק‎ ex uno para-
grapho; eſſe etiam unum 5 duobus

Z‏ 20 | - השער. הרביעי פרק ב

למושב ותולדותיהז כנון
החלוק והטלרת למשכב
ותיברת \ הכלגון ותיברק
שפתהה מן הצר למושב
אל+א שאין משכב ומושב
מיוחדין אבל* הן משמשין
ישיבה ושכיבה עם מלאכתן
ובאנו ללמדן בבנין אכ
ממשכב ומושב המיוחרי!

תולרוחת המשבב ממשכם.

ותולדות המושב ממושב
והיינו בנין אב מכתוב אחר
ומה שהוצרך לומר לאהרו
זה כהרי זה הצר השוה כו'
משוםם מרכב הואת כמו
שנתבאר למעלה ולפידרכו
זה למרנו דבנין אב קרי ב'ן
הרא מחדא בין חרא מתרת!
זו היא שימת הרא'בר ז'לל

ועיקר * ויש מי שאומר.

דהרא מחדא לא קרי בנין
אב אלא מה מצינו כדמוכה
פ'ק דיכמות דקאמר תיתי

אחות אשה מאשת אחבמה.

מצינו מה מצינו באשת את
וכו'י אבל" חרא מתרתי
הוא דקרי בנין אב אלא שיש

הדאא מתרתי מענין אחר.

והיינו בנין אב מכתוב אחר
Cc 2 giverſi‏

| הליכות. עולם . 104
ויש חרא מתרתי רשני עניני

diverſi ſubjecti, quod ſit 0
principii 6 duobus para graphis. 0
autem Unum 8 duobus vocatur
(phraſi Hebræa) ædificium patris, quia
dificium continens .5 lapides, ter-
tiumque 415 impoſitum, dickur ædifi-
cium. Dicitur etiam ædificium pa-
tris; non verò matris: סט‎ vulgò di-
citur, Eſt mater (ſive fundamentum)
in lectione; eit item mater in traditio-
ne. quia pater operatur in tertium,
ipſe in uxorem, & uxor in puerum;
ſcuti hic ſe res habet מ1‎ Conſtitutio-
סת‎ principi, quæ eſt Unum duobus.
Sed cum dicitur, Eſt mater in lectio-
ne; eſt item mater מו‎ traditione, non
aliter ſe res habet ac mulier, quæ o-
eratur מו‎ ſecundum: ut exponetur,
Deo ſavente, capite ultimo hujus ₪4-
- 6. 249 Argumenta generalium
cum ſpecialibur. Ubicunque invenies
generale cui poſtponitur ſpeciale, ge-
nerali non continetur niſi quod eſt in
ſpeciali. Quomodo? Lev. I. 2. Ho-
mo quum ofſert à vobis oblationem:
beſtür. Beſtia eſt generale: hoc volo,

eſt generale reſpectu feræ, quia fera

ſub generali ſc. beſtia continetur:
Lev. . .ד‎ 2. Bos & parva 01ס‎ ad יסק!‎
cicle pertinent. FHic מ1‎ generali non
cenſetur, niſi quod ſpeciali contine-
tur: bos & parva pecus hujusmodi
זמנח‎ aliud quid non eſt: ideoque ex-

cipitur fera ס4‎ oblatione. & ſic omnia

ſmilia. Quod 8 dicas, Si ita eſt, quare
ſcribitur generale; quandoquidem
סהר‎ nihil addiſcunt? reſpondendnm

והיינו בנין אב משני כתובים
ולכך קרי חרא מתרתיבנין
אב משום שבנין שני אבנים
ואחר על גכיהן קרוי כנין !

וקאמר בנין אב ול4ת בנין

|האםם כמיש בעלמגצת אם

למקרא ואם למסורה מפני

שהאב פועל בג'הוא באשה

והאשה בולד כאשר הו4ת
= הענון בכאן בכנין אב שהוא

חר מתרתי אבלד אכס

למקרא ואם למסורת אינו.

אלא באשה שפועלת בשני
כאשר יתבאר בפרק אחרון

מזה השער בס"ר *
: (רלט) ריני כללי ופרטי

כל מקום שאתה מוצא כלל
ואחריו פרט אין בכלל אלא
מה שכפרם כיצר ארכם כי

יקריב מכם קרכן מן הכהמה

כלל" פ" כלל הוא לחיד;
שחיה בכלל בהמה היו !
בקר וצאן פרם * אין בכלל
אלא מה שבפרם בקר וצאן
אין מרי אחרינות לצת
ונתמעטה היה מן הקרבן
וכן כל כיוצא בזה * וא'ר]

אם כן למה נכתב הכלל"

.
0
1
iſtis‏
2
שו
ף
mer‏
ץ
7
יד

7
mel‏
1
כ
00
hene‏
תז
ו?\מ\
ה
ל
את
ז
00

terp
1
eſt,
eſt G

-

0
0 1

.7

4
ל

ושורא
היו כני
לכך י
אל מום
ואחר על
וקאמר ב
אם נמ?
למא וא
שאכ וע
וחאשה כי
העין ככ
ה"א מ
למא וו
אלא באש
נפר ב
מה הש

(רלט& |
נלמקס
ואחרו פו
ה ענפרט
י
כס % ו
לחח בכל
ק' וא
אלץ מח
ך ר .
תתמעטך; -

ב :

--

₪5 השער הרביעי פרק ב.

eſt, quod 8 absque 0 generali eſlet,
adderemus ad ſpeciale per Conſtitutio-

nem principii, aut alium quendam ex

iſtis argumentandi modis. Ergo
prodeſt generale, quò ſcias, ſpeciale

præciſè accipiendum; neque inde 5

quicquam docere ullo אס‎ iſtis argu-
mentandi modis: quia in illo gene-
rali nihil habes, quam id ſolum quod
lex exprimit. Ita exponitur Cod.

6. 240. Ubi eſt ſpeciale cui poſt-
ponitur generale, generale fit addita-
mentum ſupra ſpeciale, & compre-
henduntur omaia. Atque prodeſt

ſpeciale 44 roborandum generale: סת‎

fortè aliquid ſit quod non compre-
hendatur à generali, virtute unius ex
argumentandi modis; ſi id eo non
impediatur quod illi præcedat ſpeciale

ut faciat generale additamentum i-

ſtius, 6טףסט‎ omnia comprehendat,
neque poſſis inde excipere quicquam
argumento ab impari, aut ג‎ vocum

convenientia, aliove loco dialectico.

6. 241. Duo generalia cum -מו‎
terpoſito ſpeciali non æſtimas, niſi 0
ſimilitudinem iſtius ſpecialis: ſenſus
eſt, ut complectaris quicquid ſimile
eſt ſpeciali, & excludas quicquid 1
ſimile non eſt. Quia hic modus 6

duobus prioribus compoſitus eſt: pu-

ta generale cum ſpeciali, & ſpeciale cum

generali. ideoque intelliguntur ambo

iſti modi: & hoc modo veluti ambo-

bus iſtis arguunt, ad amplectendum

הואיל ואין למרין ממנו רבר
"ל דאי לאו כלל4ת היינו
מוסיפין על הארט בבנין אב
או במרה מן המדות הילכך
אהני כללצס כרי שתרע
שהפרם דוקא הוא ולאת
גמרינן מיניה מירי בשוםם
מדה מן המרות שאין לך

בו אל4ת שפירשה תוררה -

בלבד * וכן מפרש להבנזירי
|(רמ) פרם ואחריו כלל

נעשה בלל מוסף על הפרט.

ונתרבה הכל * ואהני פרמא
לאלומי כללא שמא יש רבר

שלא היה מתרבה מן הכלל.
מכח מרה מן המדות אם

לא מחמרת שקדמתו פרם
לעשות הכלל מוסף עליו
ולרבות הכל ואין לך למעט
ממנו דבר מקו ומג'ש או
מרה אחרת ' ..
(רמא) כלשה ופרם
וכלל אי אתה דן אלא כעין
הפרמ פ"לרבות כל הדומה
\ לפר ולמעט כל מה שאינו
דומדה לו לפי שמרדרה זו
מורכברת מהשתי . מרורז
הראשונורת '* כללה ופרט
פרם וכללל * ולכך משמע
omne‏ ג 6

ה₪0

ſimile (quomodo eſt veluti‏ סתנוס
Speciale cum generali;) atque 40‏
excipiendum quicquid ſimile non eſt‏
& hoc, veluti Generale cum ſpeciali.)
æterum ס1.‎ Doctores in diverſas
Jartes abeunt. nonnemo dicit, gene-
rale prius eiſe præcipuum, id eſt,
Kundamentale: cui cenſetur eſſe ge-
שוהיוק‎ cum ſpeciali, quia non eſt in ge-
nerali niſ: quod ſpeciali continetur;
fſed quod iſtud generale poſterius
proſit ad compleétendum quicquid
illi ſimile eſt triplici conditione. 5
etiam qui afſerit, generale poſterius
eſſe præcipuum: cui cenſetur gene-
rale eſſe additamentum ſupra ſpecia-
16 ,4090 ut omnia comprehendantur,
imo etiam quod non 61 ſimile niſi
duabus conditionibus, ſed quod pro-
ſit generale prius ad excludendum,
quicquid ſimile non eſt niſi una con-
ditione. Fundamentum rei videre
eſt in diſcurſu quodam cap. In omni-
bur rebus ſocietætem inſtituunt: atque

hæc eſt verborum ſeries. Quidam .
בכל מערבין וזו היא הצעתה‎

tradit, verba comm. 26. 0. 14. 6
Expender pecuniam illam in omnia 2
deſideraverit animus tuus, continere ge-
nerale; in bove⸗ & in pecuder, ſpeciale,
denique in omnin 2 ex petierit 1 6
animus 744 , continere repetlonem

generalem. Duo generalia cum in-

terpoſito ſpeeiali non æſtimas, niſi ad
ſimilitudinem ſpecialis: quemadmo-
dum ſpeciale hic exprimitur, quod ſit

fœtus 6 fœtu, & 6 fundo creſcentia,
id eſt, veluti bos & pecus, ubi eſt fœ-

tificatio ac multiplicatio, & vinum 6

הליכות עולם
< \ שתיהן ורנין בה כעין שתיהן

שאינו.
דומה אלא מצד אחד ועיקרו

לרבות כל" הדומה והיינו
כעין פרט וכלל ולמעט כל

שאינו דומרה והיינו כעין

כלל ופרט* ופליגי בה תנאי
איכא מ'ר כללא קמא דוקא
פ" עיקר והוה ליה כלל\
ופרט דאין בבלל אלא מה
שבפרמ אלא דאהני כללא

בתרא לרבות כל הדומוח 6

לו מג' צררין * ואיכא מיר
כללא בתרא דוקא והורק
ליה כלל נעשה מוסף על<
חפרט ונתרבה הכל אפילו
מה שאינו דומה אלא בשני
צררין אלצת דאחני כללנת
קמ למעט מה

של דבר בסוגיא אחת פרס

תני חדא ונתת הכסף בכל
אשר תאורז נפשך כלל<
בבקר ובצאן פרמ ובכל=
אשר תשאלך נפשך הזר
וכלל' כלל ופרט וכלל אי
אתה דן אלאה כעין הפרט
מה הפרט מפורש פרי מפרו
וצאן שפרים ורבים וייןושכר
17 . |

ל 4
לק כ למשל הוקמק לצית לפם ב בהאה ינד

1 ך
tur; ſi‏
א₪
wrat‏ ו
lic exp‏
ter⸗‏ את
ם
intellig‏
פסו
115
( ת
60
}',]?ש}
der‏ גז
ו
non ve‏
הה
an‏ ף
Poſteri‏
ה
| שווק
ו
6ל
מ6
0
ף
ש
gur ₪‏
וס})מטץ
01 0
₪6
ה
סף 1
ה
8

quid

-

%

שתיהן
לונות
נעץ נ
טאינו
נללות

אינאג
לק
ופו ך
ענפרט
נזרא ל
למ'
נללא ל
לה כל
ופו \
מת עאי
אֶ
א ל
דמהאל
לתו
ת' חדא
אט" ת
כבקר 7
אע" ר
כרלי נו
אתת ד
תפו
שפרו
0

Potur inebriang, quæ 6 fundo naſcun-
tur; ſic intelligitur quivis fœtus 6 fœ-
tu, & quævis fundo creſcentia. Eſt
alia traditio: quemadmodum ſpeciale
hic expreſſum eſt progenies 6 proge-
nie terræ proveniens, id eſt, aliquid
quod 8 terra creatum eſt; ita etiam
intelligitur quævis progenies terræ
progenie proveniens. Ibi concludi-
mus, aves inter illas res connume-
rari. Qui dicit, ſœtus 6 fœtu, & & fun-
do creſcentia, ei aves hujusmodi
סט‎ ; qui verò dicit, Progenies va-
ria terræ progenie, exiiſtimat aves
6 limo conditas, id 616 , 6 palude-
non verò 6 terra. Ibidem exponi-
tur eorum controverſia: quod is
qui aves comprehendit, exiſtimet
poſterius generale efſe præcipuum,
adeoque omnia contineri; ſed 4
prius generale proſit ad excluden-
dum, quicquid illi ſimile non eſt dua-
bus conditionibus: veluti piſces, qui
8 fundo non creſcunt; nec illi funt
ſimiles niſi una conditione, nimirum
quod ſint fœtus 8 fœtu. verum aves
ſunt ſimiles duabus conditionibus, ut
quæ ſint fœtus 6 fœtu, & סומ1‎ 6
fundo creſcentia: ideoque in gene-
rali continentur. Qui verò excludit
aves, exiſtimat prius generale eſſe
præcipuum, nec in generali eſſe ni-
ſi quod in ſpeciali 16 prætereaque
nihil; ſed quod poſterius generale
proſit ad comprehendendum quic-
quid illi ſimile eſt tribus conditioni-
bus: veluti ut ſit fœtus 6 fœtu, & per-
5תסתט‎ ad ea quæ 6 fundo creſcunt,

7 השער הרביעי פרק ב

שגדולו מן הקרקע אף בל
פרי. מפרי וגרולי קרקע *
ותניא אידך מה פרט מפורש
ולר ולדות הארץ פ" דבר
הנברא מן הארץ אף כלל
ולד ולרות חארץ' ואסיקנא
התם דעופות איכא בינייהן
מיד פרי מפרי וגרולי קרקע
עופות כן י מ'ר ולר ולדות
הארץ קסבר עופורז מן
הרקק נבראו פירי" מן האנם
ולא מן הארץיומפרש התם
פלוגתיהו רמאן רמרברה
עופות קסבר כללא בתר/
דוקא ונתרבה הכלד אלנת
דאהני כללא קמא למעוטי
כל דלא רמיליה משני צדרין
כגון דגים שאינן נירולי
קרקע ואיז דומים לו אלא
מצר אחד דהיינו פרי מפרי
אבל עופורת דומיםז משני
צררין דהוו פרי מפרי
וגידולי קרקע הילכך נתרבו
בכלל ומאן רממעט עופות
קסבר כללגת קמא דוקצת
ואין בכלל אלא מה שבפרט
ולא מדיאחרינא אלא דאהני
כללא בתרא לרבות הרומה
לומשלשה צרין כגון דהוי'
6

208

ſit etiam progenies 8 terræ progenie.
itaque excipiuntur aves, quæ illi ſimi-
105 non ſunt conditione tertia, quæ eſt
progenies 6 varia terræ progenie.
Hæc eſt forma 5 traditionis. Un-
. 06 diſcimus, quod ſecundum eum, qui
poſterius generale præcipuum eſſe
cenſet, duas conditiones requiramus,
ſicuti recenſentur, fœtus 6 fœtu, 26
ue & fundo creſcentia; at qui prius
generale præcipuum eſſe cenſet, præ-
terea omnino requirat conditionem
tertiam, ſcilicet progeniem & terræ
progenie. ſic omnia ſimilia. עס‎ 6
multis 4115 diſcurſibus acutè eliciunt
in additamentis, & probatur, quod
vVelis nolis, cum hæ duæ conditiones
in Cod. 1185ו, ערובי"‎ qui dicit poſte-
rius generale eſſe præcipuum; tum
tres conditiones iſtius qui dicit prius
generale eſſe præcipuum, non ſint
præciſè duæ vel tres: nam ſi ita eſſet,
magnam haberet difficultatem, cum
dickur Cod. ,נזיר‎ quod ubicunque
ſunt duo generalia cum uno ſpeciali
intermedio, complectamur quod-
cunque huic una conditione ſimile
eſt, &c. Ideoque inquit D. Haac, unam
iſtam conditionem Cod. & 5
conditiones ערובי'-4ס0‎ , 66 rem
eandem. In hoc 1000 014166000 o-
mnes conditiones magni æſtimatæ
pro una conditione habentur: quod
ſi præterea ſint conditiones quæ tan-
ה‎ non æſtimantur, vocantur condi-
ס‎ ſecunda. Et in illo negotio Cod.
ערוביי‎ ſœtus èfotu, & 8 fundo creſ-
centia, ſunt conditiones magni æſti-

הליכות עולס

פרי מפרי וגירולי קרקע
וולד ולדור הארץ יצאו

עופות שאין דומין לו בצר

השלישי רהיינו ולד ולדות

הארץ זו היצת צורתרק
\ דשמעתנא התם ולמרני

ממנה רלמ'ר כללא בתרא

- דוקא בעינן * תני צדריכם
כדקאמר פרי מפרי וגידולי

קרקע ומ"ד כללמת קמאת
דוקא מצריך עוד צר שלישי
ולד ולדות הארץ וכן: כלל
כיוצא בוה * ומתוך כמרק
מוגייורז אחרורת מדקדקין
בתוספות ומוכה רע'כ הני

שני צדדים דערובין למ"ר

כללא בתרא דוקא וג'צרדין
למיר כללא קמא דוקא לאו

דוקא שנים ושלשה דאכם
כן תיקשה הא רקאמר בנזיר

דכל היכא ראיכא תרי כללי
ופרט ביניהםם מרבינן כל\
דדמיליה בחד צד וכו 'ולב
אמר ר" דהד צד דנזיר ושני
צדרין דערובין חרא מילתא

היא והך המרה כל הצדרין
| החשובין חר צד ואםם יש

עוד. שאינן חשובין
-* שתני
matæ;‏

י.-

ה

-.1

561\'16 ה‎
Vocatur
iam loc⸗
mantur
magti⸗
את‎ ſu/
ſecundn
ק‎
י‎
מולות‎ g
אתס‎
ז‎ 0

. וח1‎ it

ſecundun
le elle pr
את‎
ו‎
ך‎
ו0) אטף‎

אא .

0סס
ף , ג \1}
in‏ ת
1 מו'
ſo⸗‏ 04
ף kem‏
% מסת
4

לד.

1
letur 0‏
600
טףמ[ 28
סת
ו

ג מ
ולד |
עפות
העריש
הארץ |
דשמ(ה

ממה ר
הק נ
נקמו
ת ו
קאמו
ו
לא ל
קו"
נהולפוף
ש ד
כללאבי
למו כ
ע
לתק
לל הכ
ועוט מ
7‏ 19
e‏
1
e‏

וחום

matæ; ideoque vocantur conditio
una: quemadmodum dicitur Cod.
1a, progenies multiplici terræ pro-
genie non tanti æſtimatur; ideoque
vocatur conditio ſecunda. Sunt er-
iam loca, ubi multæ conditiones æſti-
mantur ut conditio una: quia omnes
magni æſtimantur. uti videre eſt cap.

Hæc ſunt diſcerpꝛa. Summa rei eſt:

ſecundum eum qui dicit poſterius
