uſu מ1‎ fœdere, qualia 0 eſum li-
cita ſunt; Et revera quartum non

eſt dubium, & etiam non תו‎ ge-
nere, cum ille putarit in dubio
verſari illum caſum, 6מום‎ 65 non

omnes propoſuit ] [סץ‎ ſoripto

conſignavit. Et hac vice

hni

439 - סויות
אלו שיש עוד ד א'כהיה לו
לכתוב גכסהד: וי"ל משוכם
ודהאת"לד אינכם שוויםם זרק
לאסור וזה להתיר ובאמרת
הראין ספקואין;פשום הוא
והוא ם'ד שיש ספק יברק
\ לפיכך לא כתב כולן * ואז אי
| \ אפשר שזאת היא מבעיאא"ב
היהלו לכתו' גכי זה בפניכם
והירה רקחד -את'למ אפור
ואםז תאמר א'כ ג₪ אלובי
שאלות לאאדעבידא"כ היה
לדו לכותבבט בפירוש ויש
לומר בווראי דיש ב'פ את'ל
ילחומרא ואי את"ל לקולדא
יאכלאםם איןכ'אאחר את"
ילחומרא וא' לקולא א' הוא
הררך * וא'ת למה לי לתרץ
קיצור זהבזה האופן והלא
מְמִילא מיושב ראם כן קשה
|שלא כתבן שניהם פן ס'ר על
ה'ר מאיאמרות א'ם לכתוב
יה'ר אלא מאי איבעי .א"כ
| :לכתוב

. )771( Dileipulus Hebr. vel potius Chald quali Chaldaiſmeo
maxima pars Gemaraæ & ſic hujus libri, ideo utilis quia eam imitatur
& pro more Judæorum exponit, plena eſt, אמר, ת ג אמוראק‎ dixit,

hinc Judæi verterent ein Sprecher.

Cnmm))

סוגיות ‏ התלמור יכ \ ס44
לכתוב דאז אי אפשר לומר 006 0 eſt poſſibile putare‏ מסה
א'כ מאישייר דהאי שיר ' 06 quæſtionem „ſi hoc eſſet,‏
ויש לומררא"ת היה לולומה buiſſet 10 notare, 0 illum mo-‏
בםןף האיבעי הג' בשאלדה dqum, arque tunc fuiſſet condi-‏
י | אם תמצא לומר ] tionatè dictum‏
quod ſit illicitum ad edendum vel‏
ס ſaciendum. Ft ſi quæras,‏
etiam‏ %}םסמס%&־'ס?טף ſecundam‏ , בזן
1 י שאל הד igaoro, hoc enim 11 ita effet, eam‏
השני שא /ףהךף 6 ? proponere debuiſſet‏ 6}־;?5
| | |ובאיך ש. ſpondeo, certum eſſe, quod bis‏
שיפשוט בזאת יפשטו שנוים אם ) ſit conditionate dictum‏
הנשארייבי זו ששאל הסברא acriter prohibitaumn‏ ( תמצא לומר -
יותר נומה (mmm) quoad eſum, & unum õõ‏
א'שמותרוע'באיבעיג' אסור %;?ט%ןלמ”;)םשבצאָצןוֹ;יך%ב
רא כ יאפ לי ליהשיב 1 68] umienda ſunt,‏ סהם ט
H — Srr‏ אםם תמצאת מוגטף nihil aliud ſit‏
הבי SR)‏ ישיבו אסור א'כ quidem leve, tunc verus‏ 8 לומר

—

ש'מ מיר צריך להו כמו:
שתירצנו לעיל :

. ךאַיבע,ן ג'אסור * וע'ב. י0 modus 6 | 11 quæras, cur‏
|איבע" א' מותר דא'לכ הירק.

ſpondeo brevibus 0 hanc quæ-
ſtionem, cum tamen per ſe fe:
ſponſum 1140025 ( qued 4 enim (י־`י לדהשיב בריתחא הא‎
ita eſſe deberet, quæritur איבע" א' אפורק'ו איבעוי ב גתטס‎
non bina propoſuerit- forte bu ה. ה גאםת‎ -
tat quartum, quid 01615 ; fi hoc ita י השום היו‎
eſt, proponat quartum, nam 6 hanc ſententiam opponi po-
teſt, ſi hoc ita, proponat, hac '6 impoſſibile 6 ccre⸗ li
00

Cunmm) Acriter probibitum ſc vocem & Texplicandam putamus.

nnn) Conditionatum, ſic phraſin difficilem Gemaricam

explicare liceat.‏ תמצצת לומר

(ο לקול' אבם תמצצת לומר‎ volui retinere Phraſin, ſed (--· 10

ה ſub conditione.‏ ס61 leviter prohibitum‏ ו

\ לשייר ומדאמרנו מעיקרא-

hoc it
ה‎
dicas
poner
ו‎
primo
cum |
ו‎
ו‎
1
1
י‎
סך‎
ף‎ in
gendan
ſtionen
0
י‎
ſtringen
iat ץ‎
00 -
006
1
וז‎
0 ת‎
.־;4616&1‎
tertia 4
Aiter
ה‎ 6 /
ו‎
0
מ[םװפ‎ 0

לנחוג רא
ג מש"
וישלמררא
כסוף הא'נן
לשיר ומדא
de‏ מר צ"
ש'רגנו לעי

היוך ה?

ל לשיטמאה
| הנשארד\כיװש
הה להו
ו
ג"תח מה ו
יא
כ א מת.
רהשוכ /

ל סק

; 0 do⸗
le ekt

0

0
8

aliud relinquit? Reſpondeo, ſi

dicas eum debuiſſe ultimo pro-

ponere tertiam quxſtionem, re-
lHquias relinquere, 6 quia hoc

primo diximus, inde colligo,

cum ſtatim reſpondere debere,

ut reſpondimus ſupra.

Modus alter, hic eſt, unum

interrogavit, & זט‎ reſpondet, re-

liquæ duæ quæſtiones reſponſum
acceperunt, nam illas quas pro-

poluit, putabat ratio plus eſſe,

quia inclinat ad atriter rem ur-

gendam reaſſlumas primam quæ-

ſtionem, quod liceat 10616 1
edere, aliter eſſe non potefſt, quam

tertiam quæſtionem 61 ad ob-

ſtringendum hominem, ne -ג)‎
ciat vel edat. Nam 11 מסת ססם‎
eſſet, 1ס‎ rigide debuiſſet reſpon-
dere, ſi tertiam quæſtionem de

faciendo & edendo per Arg. à
minori ad majus intelligas mul-

magis ſecundam, & 4 reſpon-‏ סז
licet edere, ſi hoc‏ מסם deretur,‏

צ . סעית התלמ" 5.

hoc ita 6 , זטס‎ hoc magis quam

- ואם כתוב איבעי* הניחא אם
השיב אפורק'ו כולם ואכם
השיב מותר לא ירענו שניכם
הנשאריםם מאי אמרת דעיכ
אסוריםם רא"לכ היה להשיב

בריתחא מהאלו בי מותרים

ק'ו זה * דוודאי ירעתי ראם.

כןאסורין הן אבלאםם הכל"
אסוראו להלקביו לכתחילה
וריעבד זארת לא ירעתי *
בשלמא כאשר שאל באמרת
האמצעי אםס כןממה נפשך
אם תפשוט מותר מכל שכן
צד א' וצר הב' חילוק בין
לבתחיל ודיעכדואם יפשוט
על האמצעי חילוק אם כן

הצר החומר הכלח אסור *

אמנם כאן אכ ישאלל צד.

ההיתר

| השיו

-

tertia quæſtio prohibet 06 מסם‎ faciendo aut edendo, & tum
aliter fieri nequit, quam primam quæſtionem eſſe ſolutam,
nam ſi ita eſſe non deberet, וס‎ rigide opponere debuiſſem, nam
quæſtio prima prohibet eſum, multo magis ſecunda, & ſi
quæſtio fuiſſet ſcripta, rectum ſuiſſet ſi reſpondiſſet, prohi-
bitum eſſe, ad eſum, multo magis omnia prohibita eſſe, &
ſi reſpondiſſet, ſolutum eſſe, neſcirem quomodo ſe res habe-
ר נ. ה‎ Kkk äxxct

התלמור כא 1
ret cum reliquis duobus, quid
vis dicere aliter eſſe מסה‎ 6
quam ea prohibita eſſe, nam ſi
ita מסם‎ eſſet, ei debuiſſet rigide
reſpondere, ſi duæ illæ non pro-
hibitæ ſunt, multo magis illud
unum ] vel illa una [ 1ו6‎ ei ita
rigide reſpondiſſet, certo ſciviſ-
ſem ſi hæc ita, omnia prohibita
608 : 500 ſi omnia prohibita eſ-
ſent, vel differentia facienda ſci-
licet initio ita faciendum, vel 1
factum fuerit, reſpondeo 16 14|
antea ignoraſſe.
] (פקק) quidem eſſet‏ ת
medio, 1 hoc ita‏ אס interrogavit‏
eſſe deberet , 0 ut vult ſi mihi‏
reſpondeas, ſolutum eſſe, multo‏

magis prima & tertia, differen-
tiam 682 inter initium & 4 jam factum ſit. Et ſi ei teſpon-
deat ex capite illius differentiæ ad medium, tunc אס‎ 1 Par-

—

סוגיות

ההיתר בווראי ילמוד שאלו
שניהם חומרים יותר* אמנם
-זה לחא ודערתי אם אליוב' .

בעצמם שווים כדאמרן אי ה
ג' חומר יותר מב'וכן להיפוך
ודוק הטיב :
כא
\ סוניא אנימקשה קושיא'
: ואם תאמר הלדא
התוספות מקשה הקושיאזו.
והשיבו עלחיו * ויש ללומר
התוספות ע"כ לא שאלו זאת

דאסבן מה שאלוהלא יש לו
+ תירץ

16 omnia prohibita ſunt. Reveraautem ſi eum interrogaret

- 30 illam partem omnia ſoluta eſſe, certo diſcat, illa duo re-

liqua acerbiora eſſe. Certè autem hoc ignoravi, ſi סם‎ duo
ſint ſimilia, ut diximus, nam primum ſextum & tertium,

adhuc gravius eſt, quam ſecundum, ut & oppoſitum illus, -

ודוק הטים +
r.‏ 2 .9 3.

2

; XXI. Iæro, & ſi 01045 certe- Toſephet eandem quaſtio⸗

nem proponunt, & etiam reſponderunt, reſpon-

deo, impoſſibile eſſe, Toſe Shoe hanc quæſtionem

pro-

Phraſin.

iterum uaſumi. e.‏ מס בשלמ4ת Zuidem 0 Hebr.‏ ה (קקק)

)229(

-

propo
1ונס‎
0
ה‎
060( 1
tameſ

- %

rerent
ך ו‎
queſtic
dom,
*
Verint,
סת‎
נמגות:‎
ף‎
ו‎
מו‎
ף‎
nullam
ו‎
י‎

מאס |

gurſtio⸗
hineelen
ק גס‎
7
ול‎ 0

פוֹוֹ)

ההתרמור
הםחמ
רא דו
י
מיותר
והק
ַ

טגא א
ואס
התוספות כ"
השכ על

התלפתעל

י

ט
"ם סת
מו ך
ו 110 12 ,
0 ?צלן}
61']1!1!111]'& |

ו ר

סש%[ן() ש&ח

י

מ]סמסן}}צםף 0
'ס!ק

וסו

י

' verint,

propoſiuiiſſe „nam ſi Yoſephoi quæ-
ſivillent ,„ quid interrogaſſent,
cum jam reſponſum h abebat quæ-

ſtio, & ſi טז‎ tum quæras quid er-

go quæro סה‎ initio, cum quæſtio

reſponſum habeat ; Relſpon.
deo, illam reſponſionem refuta-

tam efle, propter alia מו‎ Exoticis,
& vero ſi Toſephoth (gqq) inhæ-

rerent illis Exoticis, cadem Exo-

tica proferre זתסהוט060‎ in ₪2

quæſtione. Sic debet eſſe 066

tum, quod id הסם‎ interrogave-
rint, ſed eum alia via interroga-
& etiam reſpondi, & ſi
hoc ita, quæro quæſtionem pri-
mam:; propter Exotica,
quæras, quod ſi ססם‎ ſta,

5 ſi

brevibus réſpondere debuiſſem,
impoſſibile eſſe Toſepho: quærere
quæſtionem quærentis, nam alias
nullam rem ſua reſponſione ſol-
viſſent; poſſet etiam מ1‎ tranſitu
brevis hæc quæſtio hanc reſpon-

ſionem accipere, vere quæro

quæſtionem ſuam per Exotica,

hinc electa eſt reſponſio Toſephoth
ctiam per Exotica, ſed Toſephoth

non quæſiverunt ex Exoticis, &
ס6 סתומ‎ minus recteé reſponde-
runt,

סוגיות. התלמור כא

fupfa

44 ½

תירץ וא'ת וא'כ מה שאלתי
| מתחילה הקושיא הלא יש

לה תירץ ויש לומר ה.
התירץ נסתר מחמ' שוםם

ברייתא ואבל התוספות אם
איתאז שסמכו עלח זארת

הברייתאיהיה להם להביא.
זאת הברייתת: בקושיתםם *
אלא בווראי לא שאלו כי
והשיבו:
- עליו * ואם כך מקשה אני
קושיאז הראשון מחמרת.
הבריית4ת וא"ת. א'כ הירק:
לי בקיצור. ללחשים: לעילי

אכז בררך . אהר'

שהתוספות בע'כ. לא יוכלו
להקשות קושיותו דא'כ לא
| השיבו כלום * לפום רהיטא
יש לתרץ הקיצור זה בזרק
האופן באמרת אני מקשרק

| לוֹשיוֹתד מבח רהברייתאש

לפיכך נבחר תירץ התוספות

'כ מבח הברייתאי אמנם

הח וםפרח בעצמם לא שאלו
אליבא"

)977( 7 81:602 06 his vid. Diſſert. I. noſtram quæ rPEinehtc

harum notarum eſt, ,9-106גק‎

Kkk ג‎

: | rrr)

סוגות התלמור כא 44

runt, , 6 præſidio סמבוםן‎ non
opus eſt, ſed ſi hoc ita eſſet 72-
ſephoth plane nihil reſpondiſſent,
& eſt difficile. Atque ססק‎ quæ-
ritur, tamen Toſephoth debuiſlent
proponere quæſtionem, & ſta-
tim ad eandem reſpondere ſine
Exoticis, & quæco per Exotica
quomodo reſponſum eſt ad quæ-
ſtionem Toſephiæ, quæ 41 ita ſunt,
brevibus quærere deberet, ſed
fortè ſolutio hæc eſt, quod bre-
vibus מסם‎ poſſum refellere Toſe-
Photh, מסם‎ poſſe id quærere, ali-
25 מ1‎ promtu eſſet refutatio 4
reſponſionem, nam ſi hoc ita

eſt, quomodo poſtea dieit, Toſe-

phoih aliam quæſtionem propo-
nere, adhuc quæri poteſt Toſeph-
24 reſponſio nihil eſt, quia 4-

juncta 61 refutatio. 568 longo?

diſcurſu, quo probavi aliter‏ סו
eſſe non poſſe, quam Yoſephoth‏
genere, nam alias‏ מו תסם quærere‏
quæſtio nulla eſſet, hac vice cla-‏
monſtrat, eum quærere mo-‏ סצ
do ſecundo, nam ſi in genere‏

quæreret, plane nihil quæreret,

niſi per Exotiea, & tamen non
affert Exotica, hinc aliter eſſe non
Poteſt, quam eum quærere modo
ſecundo, 46 differentiam Toſe-
Photh eſſe per Exotica „ 66 4

non

n‏ הבריית+ת ולפיכך
יפרה השיבו זרה אין צריך
כלל" אך דא"כ לת השיכו

תוספות כלוםם ודוק * ועוד

קשה עדיין התוספותיכולי]
לדהקשוות זארת הקושיצת
ול"תרצה במקומרה בלגצת

| הבריית4ואני מקשה מכח

הברייתא איך מתורץקושיות

- התוספורת וא"כ הוא

גרול ונראה בזה האתופן

| בקיצור לאז אוכל לסתור
שהתוספרת איגםם יכולין

לרכ־ישוה זה ראםם כן יש

0 וםחררר עלל התירץ רא'כ
איך מגיר אחר כך שהתוספו/

מקשין קושיא אחרת עריין

קשה מה משיבים התוספות

עליהם מאחר שיש סתירה
עליוי אבל עםם האריכור]
שהוכחתי שע"כ התוספורת
אינםמקשיםכפשוטה רא"כ

\ איןהקושיא כלום.אז מראה

פנים שפירשיץקשד פניכש ב'
:דאי כפשוטו היא אין קשה
בלוםאם לא מכח ר־ברייחא

ולא מביא אותו אלא ע'כ
-מקשה בפניםב וחילוק של

?דותוֹספרח היא מכח ד'נר"ת'
-ומה

2 1ת
מנוף

מגנוף
n‏ 6
0
dum.‏
00
ſionen‏
%

- 0

ת
הדה
1

|

|

סת
nam 7‏
ף1
וֹ\\\ףכ 0
ו
[ מװװו/ /
ham‏ ג?'נ
ח?
ז ,0:”]6}
6]
ו
10
ט6 (\)]װ

ף

אלכא הנו
פה השנו
כורון ה
הוספות כלוג
לה עדין ו
להקשת !
ודחוצה ננ
הנר"תאואן
הכריתאא'ך,
התופפות א'
נהול גראת .
לור לא .
שהתיכפרן \
לחקשות וה.
לתרה (ד \
איך מנל אחרג
מ קא
ו טר המשב
להס מאתר ,
'" אגל עכ
כחתו ש כ
err n 14‏
ש סנלרנמך
2 כפשדטד ה
4 תן

imnunn 3

האאה הת השול' סיאדר -'

-

השיו

non adducant Exotica, 1100 fit,
quia ſupponunt quæſtionem
quam non quærunt, nam aliter
eſſe non poteſt „quin quæſtio
ejus concernat,
dum. Sed quæſtio g generalis, non
accepit re ponſum per reſpon
ſionem Toſephte, etſi per Exotica,

& ideo rectè hanc quæſtionem

propono; etiamſi reſponlſionem
habeat, quæ verò per Exotica re-

futata eſt, & quæſtio manet ſuo
-1 | ;

F. 22.

U aliquid, quod
idem mecum quæ-
runt Toſephoth, fieri

. non boted 11 quætere LTeſe photh,
nam Rkaſchi id etiam quæſivit, &

fi quæras tamen magis quæri pot-

eſt, quid quæro, Raſchi id quærit?

ſic regero, מסם‎ poteſt fieri 4-
ſohium hanc quæſtionem quære

re, nam ſi hoc, eam ſupra pro-

ponere debuiſſet; Et ſi quæras
forte, tamen Toſephoth quærunt,
Lvel eandem quæſtionem pro-

ponunt] quid reſpondere pores:
KRaſchi hoc jam quæſivit * 6

verò fieri מסם‎ poteſt Raſc ל‎ 40
3\126) viſſe, alias id ſupra quære-
לש--‎ Kkk 3 16

modum ſecun-

46 סוא התלמור כא כב -

ומה שאינםמביאים הבריית.
שמומכיםעל הקושיא שאינם
ימביא שעיכ קושיותו בפנים
יב'אבל קושיא הפשוטואינה
*מחורצה עם התירץ התוספו'
אפילו עם הברייתא ולפיכך
אנימקשה שפ" זאת הקושיא
ואף ע'פ שיש עליו תירץ

- אבל מכח הברייתא נסתר.

התירץ והקושיא במקומה
עומדת :

לכ

| סו'א אני מקשה קושיא -

והתוספות הקשו
זארת ע'כ התוספורת אינכם
מקשים ואת דא'כ הא רש"
הקשה זאת וא'ת מכ"ש מה
אני מקשה הא רש" הקשה
זאת ונ'ל רעיכב רש"י אינו
מקשה זאת רא'כ היה לו
לחקשות לעיל* וא'ת דלמא
התוספות הקשה זארת מאי

אמרתהארש"יהקשה זארתי.

דע'כ רש"י אינו הקשה זאת
ראם כן היה לו להקשורת
לעיל זה אינו דאלנת מאי

התוספות הקשהגם כן קשה

למה לא הקשה לעילט י
: : וו ת

4 4k6
re debuiſſet, hoc vero 680 ne-
quit, nam זס‎ fieri poſſet, Toſe-
photh idem quærere, tamen quæ-
ri adhuc poſſet, cur Toſephoth
idem etiam ſupra non interro-

gant. Et ſi quæras cur non quæ-
סץ‎ ſupra? Tunc reſpondeo 6

ſupra, 6 Raſchi etiamſi eandem

quæſtionem proponat, tamen =

lam reſponſionem non appro-⸗

bat, & clare monſtrat quod ve-
rum ſit; ſi quæras manet tamen
quæſtio , זט‎ eam propoſuimus,
h. e. Toſepheth eandem quæſtio-

nem habent, quid dicis Raſchi

tainen idem quærit, nam alias

ſupra quærere deberet, & Raſchi 2

explicationem illam non appro-
bat, ſed Toſephot. Sic primo
quæſivimus, hoc adhuc vires
ſuas habet, & adhuc moveri
poteſt? Ita reſpondeo, ſi hoc
ita quæſtionem clare proferre
debuiſſet, huic enim oppôni ne-

quit 2 nam etſi dici poſſit quæ- -

ſtionem moveo, tamen etiam
quæri poteſt „cur eam ſupra non
propono ? Quia reſponſum

ad eam habeo; cur non addit reponſionem 4 Reſpondeo ,
סת‎ opus 6 eum proferre reſponſionem, & quid 46מ1‎ ſe.
Sic ergo per ſe ſequitur, Toſe-

quitur quod non prolata ſit?

-- סוגיות התלמור . כב

וא'תאםכןלמרק אני לאת
מקשה לעיל * ויש לומרזה
התירץ ! ורישי אינו סוברוזה
התירץ ומראה פנים.' .. וא'ת
הררא קושיא לידוכרתיה
דתוספורן מקשה זאת מ"א

הא רש'י הקשה זאת דאכם.
כן היה להקשות לעיקורשי.

אינו סובר זה התירץ אכלל

התוספורת יכולין לסבור זה:

התירץ ויש לומר דאםם כן

היה להם לכתוב.זה. התירץ:
אלא מאישאני שואל קושיא.

זאת למה איני שואל לעילה

כי יש עליו תירץ אמאי אינו
בותם התירץ ויש. לומר.
דאין צריך לכתוב ומא"
נפקא מיניי וממיליהתוספות.

אינו יכולים להקשורת זאת.

וגכם רש'י והקשרהאני זאת:

..

photh id quærere non poſſe, ססם‎ etiam Raſehium, & ego ſid

quæſivi, & facile eſt.

§. 23.

י

סמסטז&וֹמתװ? /

11

ה אס -
את |
eſſe ne‏
את
nam u‏
t‏ סת
g‏ %ס
104
6 ת0
00
את
ו
i‏ 1
תמ |.
נש 1
Videbisib‏
hech,Kr‏
8
ום
%
er‏ א

—

Err,;

2

1

אתאםכן
לדל יר
רתירץ
התירץומ.יאו
הדוא הש
התקפורן מ

כ ה'הלהקט
אנו סוכרה ‏
\ התסגות כו
חתוש לו
ה'הלתם לכ

אל\מאיטאי

את 59 ינו
''ע לותו
מהכ התוךץ-
. ל
\ מי
ל ל0 לת
כבם רעו 77/%
\ר\'ס

ת ֶ
5 &\\\ף 8
&/”ך ( ום ששס
ו ו

5טתוה -

F. 23.
rrn. S quid ex Miſaa (rãrr)

proferat, & deinde de

quærat, & quæritur,‏ סס

hoc ponit in Miſna, & hoc‏ זטס
ingredi facit Miſpam, hoc verum‏
eſſe nequit, nam ſi ita eſſet, quæ-‏
קשרה לא לרשוםט המשנה .

כי במאי דאסיק בתלמור-

poſſet, nihil annotet in Miſna,‏ וע
nam ut deſinit in fine Gemaræ,‏

ante translationem Miſuæ, magis
ejus quæſtio proponi poteſt, ex
Miſna, nam ad Miſnam poſſet
dari reſponſio, ſed 44 clauſulam
Gemaræ, reſponſio illa dici מסם‎
poteſt, & 11 quæras magis quæri po-
267 (555) . quid quæſivit 2 Cur

Miſna id non propoſuit ? præ-

ſtat tamen eam non eſſe propo-
ſitam: Reſpondeo & dico, de-
ſeribat ultimum Miſnæ )777( 6
vigdebis ibi magis valere quæſtio-
nem, & non habet reſponſionem,
- 8 quia מסם‎ profert in fine Miſza,
ſequitur propoſitionem non eſſe

Miſnæ, ſed 44 finem Gemaræ per-
tinere ex Parte quæri poteſt, &

hoc

חתלמוֹ'ר בג

447

היכאז שרושם
: המשנה ומקשה
עליוה וכ־שה אמאי .אינו
רושם דכזשב/ ואתו הא רושם
המשנה זה אינו ראס כן

-סוגיא

קורםם רשימר] המשנרק
יותר קושיותו ממהניתין כי
על המתני" יש לומר תירץ
ועל המסקנא דתלמוד' לא
שייך זה התירץואם תאמר
\ ומכל שכן מאי הקשה:למה
ילא רושם המשנרה הל4ל
טוב שלא ירשום הכי אני
מקשרה לרשוםם) סיפ4ת
דמתני' ושם הקושיזת יותך

חזקה ואין לו תירץ ומדלא .

רושם הסיפא ‏ דמתני" ש מ
שאין. זה . רשימת המשנרה

(rrr) Miſna, eſt nobiliſſima pars Talmudis, Giſputationum

fundamentum vid. Difl. noſtram I. J. 14- -
) זז‎ ( Magir quæri poteſt, Hebr. 2* oyny 0 ]1־211[ [מװ;?‎ .
06 verbo 40 verbum ex hi⸗ anilu.
- / (:װ‎ Ultimum Mi V Hebr. סיפא‎ de quo vide ſupra lit. I. ad
,6

(uuu)

448
06 סוק 360 מ}ם]מסק]סצ‎ , 60
Gemara Miſaam generaliter pro-
fert, ut ad eam reſpondeat. Et
ſi quæras breviter debuiſſet dice-
re זטס‎ non prius indicet Miſnam,
ſicontra quæras, tamen indicat

indicat initium Miſnæ (us 4) 6
ſic habet reſponſionem, & de-
buiſſet indicare חו‎ fine Miſnæ, &
ibi non valet illa reſponſio? Re-
ſpondeo, hoc moris eſſe in Tal-
mude, eum indicare in initio, 6
addere אאא)וכו'‎ ( & tamen va-
lere propoſitionem ad totam
Miſnam, & quid inde ſequitur ) לל‎
Fortè 0101 poteſt, ut 60 6
- ס60 תסת‎ propoſitionem Miſuæ,
ſed reſponſionem 40 quæſtionem
clauſulæ diſputationis Gemaricæ,
ſecundum explicationem, , 6
proponat (?2 22) in fine Miſnæ.
Et ſi quæras, ad quid opus ha-

ſe, quin non indi cet in Miſna,
nam

l

Miſnam, ססם‎ non eſt verum, nam

beat probare, aliter fieri non poſ-

אך על המסקנא רתלמורא

קשה קצה ועם זה מתורץ

לכך הביא סתמא דתלמודא

המתניתון לתרץ וא'רת \ ב.

בקיצור הוה ליה למימר

אמאי אינו רושם המשנרק
וא"ת הא רושם המתני" זה .

אינו דהוצת רושםם ריש4ת

| דמתניי ועלל זה יש תירץ

והיה לו לרשום סיפא דמתני
ושם אין שייך התירץ * ויש

| לומר דררך התלמוד הוא
לרשום הרישא. וכתוב. וכו'

וקא אכולי המתני" ומאי

נפקא מִיניה פן יאמרו ‏ כ
| כאשר אמרתי באמת רזה

אינו רושם) המשנרה אך
תירץ על קושיות רמסקנא

דשמעתירה לפ" לרשוםם
< הסיפא בהריא * וא'ת אמאיי

occurrunt, ſed difficilimæ ſunt.‏ סק

(uuu) Initium 2 רישמ‎ vide ſupra litera l. ad ) . 6. .ק‎ 386.
וג ר' = וכו'(אאא)‎ 61 indicium Abbreviatæ Miſnæ & Gemarz.
(vyy) 16 quid inde ſequituy, Chaldaiſmus תו‎ T. ει ומאי‎
מינירה‎ & quid inde egreditur ? Hoc 61 ſequitur.
(2u².*) Proponat in textu Oe Chald. à R. רשם‎ 240047 ju-

dæis zeichnen / anzeichnen " 5 לציין‎ Chald. indicet, voces quæ -א‎

1
0
8
1

4

nam ali
non inch
breribus
baiſſe,
eum nor
י‎
גזן‎ non
Clauſulan
ם‎
%
סת‎
הת‎
ו יוו‎
”ſübtli
ום‎
0

ת
*
0
Dem ſuan
Juxrente
le, nam
ſionem ץ‎
ג‎ prim
וו?‎ re
1 0
ף‎
1%&\?0;1}[0

-

0

לה
ה קו
לכךהגו
המתניתו,
נקעוו ו
אמאי אנו
ת הו ר

אינו דהוא

רמתנ' \ע

הה לולר
וש אן?
לומר דרף
לשם הרי
קא אכולי
פוא מי

: כאשר אמר
- אש ום

שותיה
לפו נד

—

| לפ

שונו וע
--

: /

ו

התלמור כר
nam 81145 quæri poſſet, plane‏
non indicet, ut antea diximus,‏
brevibus eum demohſtrare de-‏
buiſſe, aliter fieri non poſſe quam‏

eum non indicare Miſnam, ſed

reſpondere ad priora, nam ſi
ita non eſſet, quæri poſſet 4
clauſulam Gemaræ; Putem ita
eſſe poſſe, Talmud ſciviſſe Miſnam,
ad quæſtionem reſpondere; quis
nobis diceret, unde id fiat, quod
ad id clare reſpondeat, forte pu-
tavit quemlibet ſciviſſe Miſnam,
& ſubtilitate opus eſt ad hoc -מ1‎
telligendum.

5. 24.

XXIV. 1 quærens unus, 6
duo reſpondentes, 6
quærens poſſet ſine his quæſtio-
nem ſuam movere, ſic reſpondeo
quærentem ſine his quærere nol-
le, nam poſſem dicere reſpon-
ſionem primi reſpondentis, ſed
jam prima reſponſio refutata eſt,
primus reſpondens ſibi imagina-
5נוס‎ eſt, quærentem ſine 006 (aaa),
quærere noluiſſe, non poſſet dici
reſponſio alterius reſpondentis,

49 סוגיות
צריך להוכיח שע'כ אינו
רושם המשנה ראם כןקשה
לא לרשום וכוי בקיצור יש
לו להוכיח דע'ב אינו רשימ'
המשנרה אך תירץ אלל
הקורם דאכ לא כן קשוק
על המסקנא * ונ"ל דילמא
התלמוד ירע המחני' אשר
מתירץ זאת הקושיא ומנ'ל
דתירץ בהדיא דילמא סמך
שהכל יורעין המתני* ודוק
הטיב :

—

סוגיא כשיש מקשן אחר
ושני רתרצניכם
והמקשן יכול' להקשורת
בלא זאת ויש לומ'רהמקשן
לא רצה להקשות בלז כי
יש לומר תירץ של התרצן
ראשון אבל* עתה סותר
אותו התרצן הראשון סבר
שהמקשן לא רצה להקשות
בלז כי יש לומר תירץשל
-.-. ההרצן

(aaaa) פופ‎ hoc בל"ן‎ vide ſupra.

.= א‎ (bbbb)

סוגיות התלמור כה 0

qui verò jam refutatus 1ס‎ , per
allatum, ſed id quærens non per-
cepit in prima reſponſione, dum
alter reſpondens contrarium in-
tellexit, זט‎ antca dixi in quæſtio-
סת‎ prima. 51 quæras, סטף‎ 8
probabis, nam quærens 70110 duo
reſponſa ſcivit, & fi quærendo
objicias 11 duas reſponſiones ſci-
vit, quid ergo interrogavit 5

Reſpondeo, eum etiam refutatio-

nem duarum illarum reſponſio-
num ſciviſſe, ſi ſic diſceptetur,

reſpondeo, ſi hoc ita, refutatio

primæ & ſecundæ reſponſionis
contrariæ eſſent, (bbb) & hinc
fieri nequit, quin una reſpon-
ſione poſita, altera refutata ſit;
Sed reſpondens putavit, quæren-
tem refutationem ſciviſſe, & 1
hoc ita, manet ejus reſponſione

firma, & alterum reſpondentem

male contra illam adhibuiſſe in-
terim tamen, (cccc) quæſtiones
quærentis recte ſolutæ funt.

§. 2 5.
XXV. aſchi argumentatur in
Rae diſputationis, &
proponit quæſtionem
ſuam

התדצן השני ועתה נסתר
אבלל" ל4ז הרג יש המקשן
בתירץ ראשון התרצן השני

| סבר להיפוך כאשר אמרתי

במקשן וא'ת מנא לן;רלמא
המקשן ידע שני התירוצים
וסתרם וי"ל דאם כן סתירה

תירץ ב' סותרים זֶה את זה
זע'כ חר נסתר וחד מתוקן
רק תרצן זה סבר שזה ה
הסתיררק עולדק בדערת
המקשן ואם כן תירץ זרק
קיימת וב' סבר להיפיך ובין
כך:ובין כך קושיות המקשן
מתורץ :

כה
כוג'א רש" קאי למטרק
ההקשרה . קישיאת
למעלה ‏ ולמה אינו רושםם
רש"י במקוכם קושיתו הת
תירץ אבל עתה נסתר \ ה
במקוםם ב' ואכתי קשרק
| הוה.

bbb) Contrariæ AIſent : Hebr. סתר .* ג סותריכם‎ ablcon⸗
4616 , & hinc alibi notat ſe facere inviſibilem, hic verò frangere, id 66

reſuta-

ſuam ir
gumn elt

gument
מסקסז‎
ſem, ſe
סת‎ anno
1.ם‎
ſecundo
סת‎
ſuam in
ת‎
ו‎
הו‎
Verum |
מו‎ eſt
cum deb
guia ו‎
Rehonde
reſponſio

—
yofutare 3‏
ן\ן\\&ס\.&?\.\ץ
1:09] 7
00
ף
שס} 1!3,118;;1
dentem -‏
4) י
conftrmare‏
Whpleo i 8‏
?1#&־!}%”27”
ח'
ו
) י»ןןס)!סג%%

ו
אנר ל\

בתיו"! רא
פנו לת
ו
המקשן ו
ומתרם \"
שד תור
וכ ח (
ק תו
הפת'ררק
המקען א
כך ,יבו\י כן

נא |
/
למקו
דרן אגל.
ו ח
07 4 תו

1
"”ש”[טז .

41 = סוגיות. התלמור כה
הוה ליה. לרשום במקום6ב' quæxren-‏ תסת ſuam in initio,‏
כי שם נסתר התורץ הת indicet ar-‏ הסם du n eſt cur idem‏
תירץ בי - אבל עתה נסתר gumentum ſuum ubi quæſtionem‏
Proponit, nam reſponſum dedic : , /
ſem, ſed nunc cum Raſchi in 6. התירץבמקום נ ואם תאכ‎
סת‎ annotet, illa reſponſio refut- הוה ליה לרשוםם במקוםם‎
גז‎ , & reſponſio confirmata 0. ג כישם נסתר התירץ ד'א‎

ſecundo 1000 ; Tamen האטף‎ .- \
poteſt, eum debuiſſe quæſtionem תירץ נ'אבל עתה במקומו‎

נסתר התירץ - ואם תאמר . (0)277;/ ſuam indicare ſecundo‏

nam illo ס100‎ refutata fuiſſet 6= בקיצור הוה ליה למימר‎
ſponſio, 160 צס‎ ſenſu doctcinæ ſe⸗ * יח,רץ 7 ו,במקןמן נסתר‎
cundam reſponſionem percepi, ויש לומר רתירץ שלישי‎
verum jam 1114 reſponſio refuta-
tata eſt tertio loco, & ſi dicas נסתר גם כן במקום ד' ככ‎
eum debuiſſe annotare tertio, — במקומו ואם כן הוה‎
D ilic wefiratz elt reſhondo: לרשיי לרשום כמקוכם ד'‎
Reſpondeo me idicifſe tertiam לפיכך צריך אני לומרתירץ‎
reſponſionem, ſed jam 112 י * . סם)‎
ג'והול - -ו

vefutare, ut Latini etiam infringendi verbo hoc ſenſu admodum em-
phatice utuntur, ſenſus ergo eſt una infringeret, id 0 deſtrueret alte-
ram, adeoque contrariæ eſſent confer fupra 116 B
) 0006 ( Interim tamen, Hebr. ובון כך ובין כך‎ videtur præter
neceſſitatem duplicari ſermo, quod ליפוי הלשון‎ vocant, ſed מסת‎
ita, nam ſenſus eſt, quæſtionem vel per primum vel ſecundum reſpon-
dentem refutatam fuiſſe.

(dddd) Secundo loco; Exemplis hunc Tractatum neceſſario

confirmare debet Lector, quod præſtabit prudens Præceptor, ego
ſuppleo iſtiusmodi defectus ח1‎ Exercitationibus Domeſticis ad Clavem

Talmudicam Maximam, quando ad finem . e. meum סוניות התלמור‎
ventum 616 , quarum Exwercitationum pars ſuo tempore publico com-
municçabitur, ו‎ Viri Docti videant quomodo ſtudium Talmudioum

feliciter ad ductum hujus Grummaticæ & Logicæ Talmudica hic tracte-

mus;‏ ב3

-

סוגיות התלמוד. כהי 1

1060 refutata 08 ; Et ſi inſtes,
eum brevibus debuiſſe proferre
tertiam reſponſionem, & refu-
tata 6 ſuo loco? Ita reſponde-
ri poteſt, tertia reſponſio etiam
quarto loco æque commodé re-
futata eſt, quam ſuo 1000 ſi ſic,
Raſchi quarto 1000 debuiſſet an-

3 והו נסתר במקוש ד
כרלעיל" ואם כן פן לצת
יעלה על לבו שתרגש רש"
בתירץ ר רק פחירץ. ג
ולפיכך עומר רש"י במקוכם
ד'ששם נסתר תירץ ג' אבל
לא ירגשו ששם נסתר גם

notare, 1060016 debeo proferre
tertium reſponſum, quod refu-
tatum 61 quarto 1060 זט‎ dictum
eſt ſupra: Quod ſi ita forte non
obſervat Raſehium annotare quar-
tam ſed tertiam reſponſionem,
& hinc Raſchi annotat quarto lo-
co, quia ibidem refutata eſt ter-
tia reſponſio, ſed non obſerva-
bunt

כן תירץ דיויתן לי תירץ ר'
ולפיכך עומד רש" במקום
הי ששם אינו נסתר כי אכם
תירץ ד' ועכ תבין זה * ואם
תאמראכתי למה לי תירוצי
הקורמים בג' תירוצים אלו
וסתיררה הירה כגי והיינו

0
מי ,

mus, Interim tamen hic aliquod veſtigium noſtri laboris quod alii
premant exiſtere cupio, ſcilicet illuſtraturo hanc regulam, viden-
dus 6 רש"‎ 40 Tractatum פסחיכם‎ quem quia hoc ſemeſtri Aca-
demico in collegiis privatis Auditoribus meis expono, ideò hanc præ
aliis Regulis מו סוגיות הזנסת‎ uſum Auditorum, quibus præcipue
ſcribo, nam non ſum informator Doctorum ſed Tyronum, exem-
plo illuſtrare volo, quia illum jam cognitum habent, & ſic hac occa-
ſione videre queunt, qua 66 cauſa Auctor מ1‎ aliis Uſibus enarrandis
difficilior videatur, etſi revera תסת‎ ſit, nempe quia nemo 06 his re-
gulis judicare poteſt, niſi exempla quæ A. ſummus Talmudicus
ſupponit, אס‎ Talmude מו‎ promtu habeat, quæ facile reperire 01
ſi quod maxime neceſſum eſt, מסת‎ tantum hic libellus uſuum, ſed
etiam Talmud ipſum legatur. Ergo ſic habe in inito Tractatus
D'rs אור לארבעה עשר בודקי, את החמץ לאור הנר 116ס‎
uce diei XIV. inquirunt fermentum luce caàndelaæ Raſchi annotatione
5

א הבהבעל מסק מליללשעעמ לק לש = 9052 ה.

ſe quart
ה‎
nem, &
Ktit מום‎
futatum
ſponſio⸗
dus, מ1‎
ו‎
4 quid
ותלה1‎
bus 16
ו פס‎
נו‎ *
Poteſt, ii
040 !l
dem סמו‎
10

—
]
ו ווד
Vematur,‏
יאור תגר
potius‏ %
Antecedens‏
ו
ו ף 8
008*
,ן)ן?ווֹצװװג 2
maram 4‏
ה
ine‏ ר
?[ם] לר
350] 1'115(\15

נא
נרלעיר
יעלה לל
נתיץ ך
ולפיכך ע
ך ע (ם
לא יגשי
נן וד
תיכ ע
ח שעםאו
ר וע
תאמר אכת
הקומס ג
וסח'רה ה

—
ai‏ ף ז
! , מגון
"א ſemneltti‏
ט סו
ו ת
xem-‏ ה
0

7 ט&מג;חנתס‎ .
no ₪ hle.
3 Tmicics 4
סזוֹזסקס}ל‎ 6}%, | ,

וו

: :?װ,לארכעה
וו ,
.

ſtit quinto 1000 , ibidem nihil re-

ו| ואז

0 - סוגיות. התלמור. כה
תירץ ד' ג' ב * ויש לומר -)6 bunt ibidem etiam refutatam‏
דאם כן קשה לרשום רש" ſe quartam reſponſionem DWül‏
dabit mihi quartam reſponſio- „, %‏
ד'גם כן ומאי אמרת דה'א \

רש"י בא לסתור ת'רץג'אם futatum 61 , quam quarta re-‏
כן לרשונם במקוכם ג'דשםם -סם 185 non datur‏ & , ס הס1
ר ר ש dus, hinc 76070 animadvertas ne-‏
נסתרגם רץגמ אדהא (Efff) Et ſi quæras,‏ \ ₪1 ל
דבא לםהוך'חירץ בי 'אכז כן quid opus habet reſponſione‏ 28
לרשום במקוםם כ' דשכם -₪1 ſupra memorata, cum his‏
נסתר גם כן תירץ ב' לפיכך bus reſponſionibus & relutatione‏
5 י ה. 0] ſatis fuiſſet, nempe quarta‏
ף . )1 tia & ſecunda]) ? Refponderi‏
במקוםבאם כזאלוקא'רש' 277 poteſt, ſ ita eſſet, annotet‏
ובמקוםם ב' ה'א כ'א לסתור quarto loco, nam illic etiam co-‏
;חוךץ א לכך רשום dem modo refutata eſt quarta SP2‏
| גירבא reſponſio; Et quid vis 6 n‏

ſuas facit 40 vocabulum ססת , זמאיהאלֶ24 בורקין‎ ferè modo;, inqui-
runt in fermentum, quia probibitum eſt in Lege, ne videatur illud, vel in-
veniatur, cum autem ſecundo loco deberet exponere vocabula
לאור הנר‎ luce candele, quæ ſequuntur poſt vocabulum בודקין‎
ille potius ordine inverſo prius illa vocabula exponere voluit quam
antecedens בודקין‎ inquirunt, unde oritur illa quæſtio quæ plenius
hoc uſu pertractatur, אס‎ qua iterum oritur diſputatio admodum diffici-
lis quam vide fuo loco, hæc enim in genere hic annotaſſe ſufficiat plura
Deo volente ſi Liber noſter merito & ſine jactatione Clavis Talmudi-
ה6‎ Maxima, dictus feliciter diſtrahatur, cum in Exercitationibus ad Ge-
maram & Specimine Collegi ad 1774 Talmudicos, tum præcipue
CURIS SECUNDIS 44 5001707111 HATVALMUD, quia hac

vice ad finem contendo, & laboribus multis, 0 fatigationibus ab aliis

præter culpam cauſatis vix Collegüs habendis סמ‎ dum extraordina-
riis his laboribus ſufficio; ſed tamen quæ ſcripſi fundamento יסמדעת‎
1-1 ג‎ innixa.

סוגיות התלמור. כה 44

putaſſe Raſchium velle refutare ME דב4 להראוות‎ 4

tertiam reſponſionem, ſi hoc ita ל"פתור רד'רץ ב' כך הה'א‎
101001 illud tertio loco, nam il- לכך עומר רש'יבמקוםם ד'‎
lic etiam 162 refutata eſt tertia re-
ſponſio, quid vis dicere, quod ſi .
velit refutare ſecundam reſpon- ל4ק‎ σ†C6R כך ה'א אבל‎
ſionem nam 4 hoc 14 ידעלפיכך עומד במקום ה' סחם4‎
1180 ſecundo loco, quia 1110 eti- P: r Ke

am ita refutata eſt fecunda re-
ſponſio, ideoque dixi primam וסוג'את זו דומדה לכוגיצת‎

0 ,
reſponſionem, 6 illa refutata eſt ! יב בסופרה‎
ſecundo loco, ſi hoc ita, , ! 02 .- ל‎

intelligatur ſecundo loco . putaſ- הסוניא זו מראיצטריך‎
ſem eum magis velle refutare נכבא. -ותק‎
mam reſponſionem, ideoque an- 4
no atum 61 tertio 1000 , ז‎ oſtendat ſe velle refutare ſecun-
dam reſponſionem, ſic ergo 6 potuiſſem, ideo Raſchi
annotat quarto loco, ut oſtendat ſe velle refutare tertiam re-
ſponſionem, & ſic putaſſem, ſed per quartam reſponſionem
טטוסר‎ , hinc ſe ſiſtit quinto ססס‎ ; nam illic nihil refutatum eſt
quam quarta reſponſio. Et hic cſus ſimilis eſt duodecimo in
1 6. 26.

—

innixa & quâ in obſcuris his rebus claritate fieri poteſt prolata eſſe הטק‎
tem, conſervet modo Deus reliquas vires præcipue RATIONEM
& ſic non deſinam ad ſui nominis gloriam, porrò laborare.
(eeee) Raſchi, tæ det me referre quis ille ſit, ſed סת‎ quis putet
me aliquid erroris committere, dico me compendii cauſa hic conſue-
ta judæorum Abbreviatione uti, ut chartarum lucrum faciam, com-
pendium enim quæro ne opus nimis pretioſum evadat. Ergo Judæi
רש"י.‎ Raſchi ſcribunt, pro רבי שלמרק יצחקי‎ fuit enim Itzchaki
filius, vulgo סט‎ ſupra annotavimus vocatur Rabbi Salomo Jarchi, &

ſub hoc nomine ab Auctoribus Antiquioribus allegari conſuevit; Et-

revera Itæchaki legi poſſir, ſed cur etiam dicitur Jarchi 2 Keſpon.‏ ח
ent‏

| להוכיחדבא לסתור תירץג'

סת סת

ים

ז dus,‏
ו צו
0 ]63] 1
ז 5מ
plu‏ ת
419
ה
וו
סאת
דו 3”1}/#1&#3
,

—
den 1
1 1
0
מירדד ?
6 וחס
ס ratione‏
explie‏ 5}6&6
ae‏ חו ם
יות0
Um Per 0‏ 68`
/ 1617”1#1[164
eſt 7‏ מח

- 1
3 לו
).שץ] ום

06

וונאו
רפווח
וכן מי
הוניחרנו
נן הא אב
הנפיכך ‏
רשאעינס
ס'א ו
נסה

הפונ'א

ſecun⸗‏ סאז
ו1 ס.
tertiam te‏
ſponſionem‏
efutatum eſt‏
ג ]
5

—

דה
37101\]51\/1
%
ך פןיטף .
סו l‏
ſciam, Coln.‏
ש;)ט[ %0'\»] ,
!:!נחוֹשוֹ%:] 0

סם

, 608 ו.
| ש;}%ש וק

45 יסוניות התלמור ‏ כו
נקראת + הסוגיא? זו עמוק .6
XXVI. Ic uſus vocatur 3n שאת. מי שצחה‎
לדב נבון ירע ויחקרנו וזהו (4442) מדאצטריך ט , :
נמצא בתוררה ריבוי ומיעוט eſt valde brolbin.‏ | 2
us, ut qui illum aſſequi poſſit, .
וריבוי ועלל 'ךרוֹך המשל" felix cenſeatur, nempe invenitut‏
הריבוי מרב אנשי ומיעום Lege (hbhhh) vocabulum plu.‏ מו
ממעט נשים וקשה למה לי -16 & rale & iterum ſingulare,‏

rum plurale, ut plarals המיעוט למעמ נשיםם הלאת ו7277)‎
30906 , & vult præceptum intel-

ligi etiam 06 viris, ſed ſingularis מראיצטרך ךחמנא לכתוב‎
))666( excipit mulieres סג‎ illo הריבוי לרבות אנשים שמע‎
Præcepto, , 06 quæritur cur /27- מינהרנשים אינם בכללראם‎
20076 profert 81 8

dent ואסט[‎ quia +ס‎ ex urbe Jarchenai, ſic in Gemara fol. 87. in Babæ

Mexzxia allegatur שמואל ירחינאי‎ 1. 6. Jarchides.
) 177 26610 animadvertas neceffe 67 , Hebr. וע"ם‎ Abbrev.
ועל בכורחך סום‎ contra voluntatem uam , ) סז 61ל‎ invito) patet ex di-
ſcurſu & allatis argumentis, te etiamſi velis, nihil amplius cum ſana
ratione opponere poſſe. En tibi erge B. L. vos inprimis Antiquita-
tum ſtudioſi quo ſtylo Gemarico Majeſtatico utatur A. noſter, & ſic
ſi recte explicetur, quod ſane in notis meis fieri etiam על כורחן‎ ? in-
vito fateri debet Momis, cujus ungues Harpyiæ atrociores, me ג‎ ſeri-
bendo non deterrebunt, ad inſtar Lexici uſuum eſſe poſſe, % ita ho-
degum per campos Gemaricos, ut ergo Titulus hujus Libri, Clavis
Talmudicæ Maximeæ non ſit nimis pompoſus ut imperitus putare poſ-
ſet, nam eſt maxima quia continet L'Empereurii & Ritmeieri Virorum

maximorum Claver, & Præterea novam propriam congeſtam ex

Annotatis meis Juventutis 0 quibus מז‎ forma Lexici plerosque con-
geſſeram ſpecialet uſus & alis quæ porro experientia didici unde com-
modius nomen invenire huie labori non potui.
)2949(| מראצטריך‎ Vocabulum difficile in Hithpahel, צ‎
Kaadice

סוגיות WDNN‏ כו ‏ \ אא
לא כן למה לי הריבוי mulieres 00116 enim quia Lex Oy‏
אנשיםם והלאק מקל וחומר -אזק annotare debet plaralem, ut‏
מנשיםם נפקא י ואם תאמר cepto ineludat Viros, facile qui-‏

vis intelligit fœminas ס111 מ1‎ præ- . .
Cepto non contineri, nam ſi non להקשח להיפןך למה כתב‎
ita eſſet, non 5טק0‎ Legem הריבוי לרטח אנשיכם‎
annotare pluraleęm 6 viri inclu- מדאיצטריך רחמנא לכתוב‎
dantur, nam magis, adhuc argu- המיעוט למעט נשיםם שמע‎

mento ג‎ minori ad majus fœminæ -.. 6 י‎
incluſæ intelliguntur, ססת‎ modo מינה אנשים בכלל הןדאכס‎

ſi viliores (puta fœminæ) )////( לאכןלמהלירה המיעוט על‎
præcepto includuntur, multo הנשיםם והלא מק'ו מאנשים‎

cujus prima litera eſt dentalir, quæ veteribus Gram-‏ צ"[ 3006 ק
cum ergo ordinario ſequatur præfor-‏ זסש"ץ maticis dicebantur‏
0 סט Hithpahel ante primam radicalem‏ צד mans‏
,יתפקר fut. Hithpahel‏ מ סגוף א6 קד cum n ante radicem, vid. parad.‏
ubi nempe propter literam‏ ['שתכר 6106 שמר 3 hic aliter fit, ut ſi‏
eſt primam Radicalem, cui verbo‏ 14 ש סק ת dentalem ſequitur‏

noſtrum מדאצטרך‎ reſpondet, ת סט‎ ſequi debeat poſt primam ra-
dicalem, & deberet eſſe מדאטצריך‎ cum סותג ת‎ Radic. primam,

quia verò prima Radicalis eſt צ‎ ex literis dentalibur, hinc כ‎ ſequi-
tur poſt primam Radicalem nunc deberet poni זט מ 1000 ת‎ eſſet

DR quia verò & & & ſunt literæ ſerviles חט ספר נזע צדק‎
& ו‎ Hithpahel Thau ſervile præformas Hithpahel cum puncto da-

