tis libellis, Reuchlinum propugnabant, ſalſé

deridentes illos, ut homines barharos, lngaarum
67 omnis literaturæ politioris hoſtes. Commen-
dabat etiam Cardinaliblus & quibus opus

erat, Eraſmus Roterodamus, 09 extant ejus

hac 46 סץ‎ miſſa Romam epiſtola.

א היו -. ה הנ

7 DISSERTATIO 1
6.4- Qui hæc obiter narrari audit, pu-

tabit Talmud nullius uſus eſſe poſſe, quo-‏ ו24
Niam tot ſanctiſſimi patres, Papæ Romani,‏ =07;
tre illud non tantum inutile judicarunt, imo 6‏

rogo adjudicarunt.

Sed ne hoc præjudi ium amplius alicui

imponat, totum ſtudio locum exhibuimus,
ex quo colligi facile poterit, quam diviſæ
fuerint apud ipſos hac in 16 Pontificios ſen-
tentiæ, 66 quomodo Eruditiores, quorum
illo tempore pauci erant, pro Talmude
ſcripſerint, ſed Chriſtiane, & prudenter, ne
quid nimis, aliud enim eſt, eſſe bona mix-
הז‎ malis, aliud ſimpliciter rogo dignum eſſe.
Et quidem non poſſumus, quin Papæ
Gregorio IX. Innnocentio IV. Julio III. Pau-
lo IV. Clementi VIII. cui ignorantiam ma-
gis ægre ferendam putamus, quam ante-
ceſſoribus hoſtibus Talmudis, etiam Paulo
IV. qui ut audivimus imprimis ſæviit in
Talmud, quoniam vixit celebri illo Seculo
XVI. quo literæ Lat. Gr. & Hebr. mirum
quantum ſurgere cæperunt, opponamus
Eruditiſſimum illum Cardinalem Hadria-
num, Ciceronianæ Latinitatis, cuſtodem
induſtrium, quemadmodum teſtatur Eru-
ditiſſimum opus de Sermone Latino, excn.
um

ſum .‏
שו
1
ה
'56}%21
גס
לו
סץ
0
41[66]

4

(
א‎
DAI

ג

ונוד
ום
וו
Lerm‏
חוחס
השו
\
0
ו

41

ך ג
ו
1ת

ו

ו
ת
ו
ו
הו
6\
6
וו
neſſe.‏
שו
-1
=ת הו
ante⸗‏ ו
וו
viit 7‏
0
5ו
10

ſtodem

ז
ו

DISSERZATYIO 7 7
ſum Baſileæ apud Johannem Frobenium Anno
MDXVIII. menſe junio.
Ut non minus attendenda venit, notabilis ap-
pendix, ad hiſtoriam Leonis, p. d. XI.] tempore
geſtam, quam ſubtexuit, graviſſimus noſter Slei-
danus; Incredibile autem 07 . quantum in-
vidiæ ſibt conflarint, ססק‎ facto Colontenſes
Theologi: Nam quicunque erant Viri docti,
per Germaniam variis emißis in illos atq; ace-
tis libellis, KE VCHLINUMpropugnabant,
ſalſe deridentes illos, ut homines Barbaros, lin-

guarum és omnisliteraturæ politioris hoſtes.

Quibus propugnatoribus REUCHIINI.
quoque annumerat ERASMUM ROTERO-
DAMUM, quem efiam hac 0016 epiſtolas Ro-
mam ſcripſiſſe teſtatur.
Nec dubitem his oppoſitum eſſe antibarba-
rum ejus de quo ſupra in Præfatione plura ad-
duximus, quem Frobenius eodem anno videtur
imprimere coœpiſſe quo Hadriani Cardinalis 6

Sermone Latino librum ex prelo emiſerat, ut

enim diximus Hadriani librum An. MDXVIII.
menſe Junio prelum egreſſum eſſe, ita in fine
Antibarbari illius Eraſmiani, pro more illius ſe-
culi, ſcriptum reliquit celeberrimus & utiliſſimus
ille Typographus, cui præter opera Auguſtini
alia infinita erudita opera debemus, BASILEE G
(g) . א ה‎

Elen-
שת6‎
4

11

notata hoc le

ſuper-

4-

52 DTSSERZAYIOT.

FROBENII‏ 604115[ 28118615 את
MENSE MAJO, ANNO MDXX.‏
F. Sanc enim uterque, præcipue Eraf-‏ .§
mus in aſininam ſui tem poris ignorantiam‏
ſevere animadverterunt, quam in rem vel‏
gatur, quod vellemus etiam noſtri‏
THEOLOGASTROS, hoc eſt‏ סקמסז
illos, animadvertere, qui cruda ſtudia in‏
cathedram Eccleſiaſticam propellentes, au-‏
ro, Fœminis, Dativo & Genitivo, ut lepi-‏
dus quidam ſcriptor ait, ſtationes ſacras am-‏
biunt, & non rarò avaritia Cleri pinguiores‏
accipiunt, quam illi, qui optimas merue-‏
runt, omnia tamen ſub prætextu, quales‏
potentiores ſemper pro lubitu fingere poſ-‏
ſunt, quod Argumentis deeſt, compenſan-‏
authoritate & injuſta poteſtate, ſive po-‏ סל

teſtatis abuſu, quando enim oſtenderat Do-

605 eſſe modeſtos, idiotas ſuperbos, ad di-
lIuendum illud Argumentum, quo ex inſigni
abuſu dicti סק‎ lici 2 [ ſolent dicere quod
ſcientia infſlat, Doctos ut exoſos populo, ca-
lumniis faciant, quorũ doctrinã nec refutare
poſſunt, cum interim ferre nolint, inciderat
in exemplũ modeſtiæ Eruditiſſimi, & ſimul
ſanctiſſimi Auguſtini ita pergit: ]0 Duu⸗
5 .

—

1 ?&*\6 ם ? .4 1Cor. XIII,‏ א

—

]

07

מתו

0
זוון‎ Ar

77 ?!ז(}ץ‎
yes 5

וו
, '!.//%/6%]
דם
nemine,/‏
em Mo‏
וה 6
₪0 ו

!#חוֹשװף

.. 0

ו

ום

ט
7
ו
2 וחוד
.. /
0 7
70

וא
0
eEtaſ.
ה‎
em vel
.
hoc elt
ת‎ in
]5
tlepi-
0
ום‎
merue-
quales
0 -}סק‎

ימג)תסק\

po⸗‏ 6ו

ה
7
ה
quod‏ 0
ת
0
ciderat‏
ה
|
ו

S

DISSERTATIO 2 , 5

hanc modeſtiam, ànoſtri temboris Criticis (ſc. ca-
lumniatoribus bonarum literarum, qui abuſive

Critici dicuntur) unquam eſt imitatus ? .
ſunt 00 velcautiores, vel doctiores? 7

non potius qJuant indoctiores tanto arrogantto-
res * Qui quicquid ſeripſerint hoc ipſo ve-
מויו‎ videri volunt: quod ſeripſerint, pPro ש0‎
leſtilus oraculis ſua ſomnia recipi volunt. De
parum doctis hac loquor, nam egregie Aoctum
תשמק מיוס‎ adhuc repperi, quin in eodem ſingula-
yem modeſtiam agnoverim : Superbus ioitur
& arrogans, indoctus vocabitur, juxta ſapien-
tis Hebrai ſententiam, 4ק‎ 40070 ; 09 ſa-
pientior ſibi ſtultus videtur, ſeptem viris lo-
quentibus ſententias. 0 igitur 1 , 05
es, qui mihi ] LTV 1ת‎ 080 (i. e.
prætextura pietatis ignorantiæ ſordidam veſtem
tegis) immodeſtiam objicis, ne ipſa tua mode-
ſtia, ſamma ſit immodeſtia (h. 6. fucus pietatis,
qua ſuperbiendi cauſa, pietatis ſpeciem induunt.)
Nam quaſo te per Muſas, uter ſuperbior, is ne
1 dives invitat ad opum ſuarum communto-
nem, antu, qui mendicitate tua ſuperbus, ob
ססק‎ ipſum tili videre regulus, quod nihil habeas ⁵
Is ne qui doctrina utitur ad Chriſti gloriam, an
tu, qui cum proximi contumelia contemnis alie-
nan doctrinam ne apud Idiotas, in 0 thea-
= וש"‎ 0

7 DISSERTYATIO 1 ,
tro 70 venditas, parum ſèmideus habearis ל‎

Poſtremo ſac utrumque placere ſibi, uter ar-
rogantior, qui ſua effertur erudittone, an tau,

01 tua 2 tibi inſolentiſſime places ? 6

nulli obſtrepit, ]7 quis nolit meliora סיו07]00‎ : tu

cæœlum terræ miſoes, [7 quis auſit docere, ,4
tu cum tuis ſodalibus non didiceris. Huic
animos facit ſua facundia: Tibi oriſtas ma-
jores addit infantia. Vter ſuperbior ? 6

per omner diſèiplinas obambulat, ut verè do.

cxtus eſſe poſſit; tu vix NB. „guſtata Gram-

„matica, eaque miſera, vix guſtatis tribus

„ſyllogiſmis, adbac quaſtionibus aliquot Tho-
„miſticis aut Scotiſticis, repente proſilis in
,theatrum, paratus cum quovis quavis 6
„ re dimicare.„ Et homo verecundus aliis
exprobras arrogantiam ? Verumego dum de
immodeſtia diſputo, modeſtiæ ſim oblitus:
altius enim in re clariſſima Aiſputationem re-
petiſſe me video. ded ut finiam, ego ſic mihi

berſuaſi, ſi quem arrogantem 69 [777 placen-

tem videro, eum perdoctum eſſe non credam.
Itaque quod iſti ſuperbiam adducere putant,
id mihi ne ſuperbiamus ſolum rewedio videtur

60
,, §. 6. En

6.

מא .
וא |
atavin,‏
mra, Th‏
אֶ .
שוא 0

ומסה .

וּ.ן)קוֹ ו

cam fugi

24

Hoc

200

₪ אא
}844,&\&
2?(2725!1
% |
1 |
Turnehu‏
ulen,‏
Cardam‏
nanmn,‏
Gnlegr‏
Axrian‏
rum,‏
%%

DISSERYAYTIO י‎ 55

0007ס En tibi B. L. Seculi illius barba-‏ .6 .6 | ולהו
ק riem, quod ſi itaque Cave Sec. XIII. quo‏ - ₪7
vixit Dominicus, Franciſcus, Antontus tempur‏ וו4 ,

₪ ]| Patavinus, Alekxander Alenſte, Bonaven- י‎

tura, Thomas Aquinas, Johannes duns dwoga-‏ 6ו.ו₪
ק potuit‏ . 5סמננמוסם! Sotus, aliique obſcuri‏ ו ו
appellare Scholaſticum, cur non etiam hoc‏ אם .
ה XVI. ita appellaremus . niſi àpotiori‏ | ]
denominatione, ob copiam Barbariem, 5‏ וו 7
G quæ ipſi 5 eſſe ſolet Babylonem myſti-

\
0 cam fugientium, Reformationis, 16. litera-
4G rum & Religionis dici poſſet
Hoc Seculum quid determinare poſſit,‏ ל ו
in noſtra quæſtione? Ubi tota Eruditio,‏ יע7//
penes ſolum Reuchlinum, qui & Capnto au-‏ ו א
dit, Sadoletum, Lutherum, Melanchtonem,‏ | וחו
Ar DZvinglium, Oecolampadium, Calvinum,‏ וון,
Bezam, Druſtum, raſmum, Worudn,‏ | ת
50400 0 774720 , ש%ש;!&%צ:!?/%ש ה 6
Turnebum, Bembum, Hadrianum Cardi-‏ ו השו
nalem, Ortelium, Lambinum, sigontum,‏ 1ו
uer. CLardanum, Muretum, Alciatum, Cuſpi-‏
nianum, Cujacium, Paulum Aimilium,‏ ו

77 , Guiccardinum, Paul. Manutium, Ben.
. / ;ז‎ Ariam Montanum, Juſtum Lipſium. P. Fa-
קשק שו‎ . & paucos alios, latuit,
res literaria, quæ jam Seculo XII.‏ הי.
Aver-‏ אַ כ

56 PISSERZATYIO T.

Averroem, Avicennam, Annam Comnenam.
Othonem PFriſingenſem, Meſen Maimonidem,
& סוקו‎ XIII. obſcuriſſimo illo Conradum Abba-
tem H , Matthaum Pariſienſem,
WMartinum Polonum, Raymundum Lullum, Ac-
curſium 0Tum, Theodorum Balſamonem,

Rhemigium, ſohannem Caſtor ſeu Beber, Sozo-

menum, & complures alios, XIV. Nicolaum
Lyram, Petrarcham, & XV. Anglum Politia-
num, P Iatinam, Laurentium Vallam, Johannem
Picum Comitem Mirandulanum, M. Ant. Sa-
ellicum, Hermolaum Barbarum, Rudolphum
Agricolam, Jod. Badium, Sannazarium, &
plures alios habuerat, plane periret, ſed cum ſole
Reformationis, etiam, Hellas, Oriens, Roma,
ſuum decus in rem pulcherrimam, & Deo glorio-
ſam effunderet, & Reformationi ignorantia ob-
jici poſſet.

rona, miſſo Clero, judex Laicus, ſut dicere amant
faſtuoſi] Juris Conſultus, Deus cnim quod hu-
mile evehicre hic voluit alto, ſupercilioſo.

Vides Lector, סם‎ jam noſti, non ſtationum

altitudinem, ſed veritatem, hic valere, præfert
hic Philologus REUCHLINUM & ERAS-
MIUIM omnibus his ſupercilioſis hominibus, licet
Etiam ex altiori ſubſellio, hic Epiſcopus Spirenſis,

Sit ergo miſſis Theologis, miſſa triplici co- 1

מויאון
Gelertaa‏
milibus‏
verit‏ זוו
leat.‏
0
מוס
Talmu‏
ſoribus‏
non 0‏

ה

ו
0
)&16111&[)
שוס
| וו
3
ת
%[]?5/85
.
פס
parabo‏
00 %
ו?
4

=א

וו
77
enſen,‏
-4
וו
004
דחו

DPolitia-

annem

ו

ת

cum ſle
‚Roma,

eohorio-

00 וו

. -₪ סוו
6מונ

0.

111'011%116;6]

ל

| 5?;1*61135, R TLaahbula narratur.
.

פ ה < שדד לפעפפות

præeunte סו‎ 1 . & Hadrianus Cardinalis,

deſertaaltirudine, veritati ceſſerint, & hu-
milibus, ſed piis Dei ſervis ſe adjunxerint,
ut veritas, etiam Auctoritate non plane ca-
reat. .
Atque 4860 ſaltem hujusq; rectè conclu-
dimus, horum hominum leve 87 crudele in
Talmud judicium, ponderatum cum defen-
ſoribus moderatæ 06 Talmudeſententiæ, ei

non obeſie, ſed præponderare judicia ma-

gnorũ illorum Atlantum, quos Deus ſinon
Eccleſiæ, minimum bonis literis, renovan-

dis, inter tot tenebras ſupereſſe voluit, ut
quemadmodum Eccleſia, ita quoque literæ,

quæ ſemper fulcrum Eccleſiæ fuerunt, -מ1‎ |

motæ ſtarent. ₪ . הש‎ 1
6.7. 560 01665 quorſum defenſio 1 ibri לס‎
fabuloſi, nugarum pleni, confuſi, imò & c
- 6. 0 hæc dicentem, ne Apolo- ee.
gos זט‎ fieri hic ſolet & ipſas Allegorias ac 01
parabolas fabulis annumeret, aut has notio- 7 1-
nes confundat, fabula dicitur à fando, & Dele-
pro inani inutilique ſermone ſumitur, ſic Talmu-
apud Horat. Lib. Serm. 1 ל ויו תו‎

- --= Quid rides mutato nomine de te,

(h) IInde

5 DIS SERYZATIO ת‎

Unde & pro mendacio ſimpliciter ſumitur.
Terent. Heaut. Si tibi narrem, quamobrem 1
faciam, vera cauſa eſt. Cl. Fabulæ.
Inde comoediæ & tragœdiæ fabulis annume-
rari ſolent. Has fabulas parum amaviſſe vide-
tur Cicero, vid. L. 3. de natura Deorum.
Apologus ergo longe quid aliud eſt, nempe
narratio, בטף‎ ſub ſpecie ridiculæ alicujus narra-
tionis, & inter bruta animantia colloquii, aliquid
latet, Jc ad vitam 6 mores pertinet, quales

ſunt vu סם‎ dictæ Fabulæ Æſopi, na genere ſcri-

bendi acriter pungente & modeſto, veteres mi-
rum quantum delectabantur, & non male judi-
cavit Vir quidam doctus reprehenſionem talem
facilius admitti ab homine ingenuo, quam moro-
ſum illud reprehendendi genus, quo 111 utuntur,
qui rotunde omnia dicunt, moroſitatem à ſince-
ritate minimè diſtinguentes, imò effectum mo-
roſitatis, cum officio virtutis confundentes, qua
06 videatur Placette 2.- Talesergo quid ni Tal-
mud habere queat, cum nec ipfé facratiſlimus
Codex 1118 plane careat ק‎ : Et ſic de Parabolit,
quæ in ס6‎ differunt, ab Apologis, quod in his,

ea narrantur, quæ ideo funt increcibilia,
quia nunquam fieri poſſunt, ut quod feræ, ar-

bores-

- מ.‎ Libro Abrege de la Morale Chreſtiene. ? Vid. Librum Ju-
dicum Cap. IX. 7-— 20. .

boresu
ת‎
lebus et
הד‎

ה -

ה
ה חו
coram!‏
הה

nu, g
In 6
הלו‎

ף /

ו
Myxin‏
מוד

ו

זט

ה

nnume-
-ו‎

ו ות,
ו-ם
| 1000
quales‏
eteſcri-‏
mi-‏ 1)
ו
ז m‏
nmoro-‏
ת
1':1}111)6'1
um 110‏
nes, O‏
IniTA-‏
א
7

bore⸗

boresque

plura, in illis veròô talia prædicentur, quæ

rebus etiam ad literam conveniunt, & vel

revera facta ſunt, vel ſaltem fieri potuiſſent,
ut quod dives, ſuperbus, immiſericors ſive

imnanis, & prodigus 16 epulo, & ex oppo-
. -

ſito hujus popularis Pauper & contemtus
coram illo proſtratus fuerit ſedtandem poſt

mortem, altero plane infelici felicior factus
fuerit 2 , & ſic centena alia, de quibus

paſſun legatur S. S. .br˖ 4
A quibus non parum abludum Allego-
riæ, quæ ſunt Tropicæ locutiones, & סץ‎
in unico verbo, vel integra ſententia, vel -סז‎

tis Periodis conſiſtunt, ultimi generis ſunt,
quæ pro elegantiſſimis habentur, quas 41 ם1‎
ipſa S. S. cur non in Talmude invenire liceat?

Maxima Eruditorum parte uſum parabola-

rum & rleariart 4 Judæis derivante, qua-
115 & ipſe Liber Hiobi nonnullis creditur 0

imè ſtatuente, Chriſtum parabolas & Alle-

gorias non paucas %ס‎ ſcriptis Judæorum,
Talmude inprimis, in Novum Fœdus

transſcripſiſſe d. 4 ה ש‎
- ) < 29

2 Luc. X VI. 19—31. Luc. VIII. Matt. XIII. totis Capitibus.

6 14. hac de re variæ ſententiæ apud Spanh. de Hiſtoria Jo-
bi. d Vid. Theſ. Gram. Cl. Buxtorfii.

-
2

DISSERYAIIO I. ל-‎
loquantur, & quæ id generis alia

60 DISSERTATIO .5

Adob. 6.0. Sed quid in 5 prolixus ſum, erunt

2 3" chim multi, quibus non difficulter expreſſe-

S ⸗ סץ‎ conſenſum in modo dicta, nempe eſſe
י.‎ 78- quidem in Talmude, A pologos, Parabo-
las, Allegorras, ſed his non obſtantibus et-
iam, illud eſſe, plenum nugarum; Ubi
concedo non omnimode à ſabulis , multo
minus à nugis abſolvi kode⸗ ſed à סמסק‎
fiat denominatio, an plures nugæ, quam

ſeria < Nego, & ordinario qui minimum

in Talmude legerunt, plures nugas ejus אס‎
Buxtorf. Syn. ud. recenſere poſſunt, quam
en Qui ſeriis intemti 04 ſola tractant.

% נס.‎ tractaut.
]0[361 - 6. .ס1‎ Pergo 40 reliqua ubi dicunt

a confuſum, ridiculum, 06 Blasphemum
י4‎ eſſe. Quibus reſpondeo me non nega-

otie- re, hinc inde confuſum eſſe, ita tamen ut

Kione. plura quæ confuſa videbantur Lectione

.. CLAVIS NOSTRDE, 6ה‎ clariora fu-
Iuſum. tura quod enim rari ſint, qui Talmud -מ1‎
telligunt, inde 86 , quod alio ס1ק1‎ udæi

olim 40 hodie nos 1ום‎ fuerint, atque alium

eſſe Bibliorum, alium Talmudis, etſi non

omnibus, tamen in quibusdam ſtylum‏ הו?

ſumma difficultate ſita in ſtudio Gemarico,

quod ideo difficile quia alia longe eſt Logica

Judæorum, acnoſtra, cujus autem incom-
ä modi

1
1 ₪
3%31'661
הה
0007)

וד.

וס עז
01
ת
ter 0‏
1

את
1
ה
ה
1
ſum‏
1
01
16;)[110

ו

7

ס

-וז
npeelle‏
-14
boset-‏
Ubi‏ ;
וו ,
%]ס'םםק ,
ת ,

וה

.

ejus ex
ף‎

וו |

Hemum [

י
₪ תו1
Lectiore‏
riora fu-‏
in-‏ וום
%%וֹ)טוֹלן 0

, שט'וֹ?;לסןן\

0
מו ך
ו
ת
&סךם

ut notum eſt,

2 Quem vide in Libro I. Obſervationum Sacrarum noſtrarum in 4:

DISSE RTY AT 60, I. -' .

modi cauſa eſt non ipſum Talmud, ſed Lector,

qui ſine Clave Talmudica fruſtra ססם‎ ſtudium
aggreditur, Judæis Magiſtris ipſis clare ſatis
nentem appeérire non valentibus, cui incommo-

do obviam ratione Chriſtianorum Prcipet ivit,

Clariſſimus L'Empereur noſter in verſione tri-

tæ tum ut videtur inter judæos Clayvis Talmu-
dicæ R. Joſe, cui negotio etiam alii ſupra alle-

gati Librià nobis potuiſſent adhiberi, vel præ-

גירנות ספר שארירת יוסף illos, R. Joſephi Ben‏ זסז
שני לחות Impreſſus Mantuæ, vel appendix libri‏
niſi jam prior‏ תורדה שבעל פה qui dicitur‏ הבריר;
noſter Tractatus translatus fuiſſet, atque ſtudia‏
Theologica non patiantur tantam diſtractionem,‏
quantam nova verſio cauſaret, jam enim in‏
ור הקדה. Maimonid.‏ אס ספר תורדה. סתס518₪חגוז
Libro Secundo Cap. VII, VIII,; KK, X, expertus‏
וּםגטף!*, 6 011110166 ſum 2 , 8565 æque‏
ſcriptiones Librorum, , ;88 obſervaſſem‏
Librum L'Empereurii rarum quidem & reper-‏
tu difficilem, ſed jam ſuo merito celebrem evaſiſ-‏
ſe, quod mea verſio adhuc 6 debuiſſet, nam,‏

Pro aptu Lectoris habent ſua fata libelli.
Quale quid propriis hæc ſumtibus edens tentare
(h) ; סתי ה‎

1 4170 דתתפפזם 0 .

Obji. 4.
An ri-
dicu-
lum.

nolui, ſi tamen à me deſideretur plures hu-
jus generis libellos facile, ſed alius fumti-

bus vertam. Atque hæc 06 tertio illo di-

ſufficiant.‏ ג

6. . Ridiculum eſſe, facile concedo,

ſed & Chriſtiani aliquando emitlerunt, li-
bros ridiculos, in quibus ſunt bona mixta
malis, quod ſi enim Talmud tantum ridi-

culum eſiet, plane limitibus Regni litera-

rii ejiciendum eſlet, ſed quis ægre feret,

cet, non verò סט‎ Judæus faceret, Talmud
13000 , mihi תסם‎ eſt norma fidei, ſed Liber

Hiſtoricus, ſalſis etiam intermixtis ſed fa-

ס6ת1ז

Phædro, quod miſeuerit utile dulci? Do-
lendum quidem nam ut Chriſtianum de-

cile à bonis interſtinguendis] eos iſtiusmo-
01 regulam in 115 etiam adhibuiſſe à quibus

joci abeſſe deberent, negotio ſc. Re-‏ 5ונמס

ligionie, guw Semplex eſt, & absque addi-

iumanæ ſapientiæ, multo magis

nugis, debet proponi, & ſola ſe veritate

commend ate; Verum tamen ת‎ non poſ-

ſumus propter alia utilia Libro ס11‎ ita uti

quali⸗ eſt, parum nugas, quæ mea agen-

1 norma hactenus fuit, curantes, & ad ſo-
la ſeria attendentes? Aliter atque Celeber-
rimo Eiſenmengero, ſed alium in finem pla-

6015

ag⸗‏ ה
ו
la eofa‏
הה
ו
0
ה
ה
י
bentree‏
ו
qux \‏
bulisrie‏
ווז
ſtro De.‏
י
4
ו
1/12"11[22
DPhiolo‏
ת
de‏ עלל
1

1 &&פ]

—
1

י
ſumti⸗‏
-1

היו
I⸗‏ ז
]
101 וו
וה
ש .
-ו
1106
ו
d Liber‏
0

00

quibus

0
00ס
ו
וד
ך}סקחסמ
מ

ה

ſo⸗‏ ץ
Celeber⸗‏

7
ת

Cull

PISSERTYAYZO I. 2
cuit agere, quot capita קסז‎ ſenſus. Atque

ut utiſia nos docent, ita ridicula ס0ס‎ cogni-

ta 60 faciunt, ut udæorum animià Talmu-

de cui nimium quantum miſſa S. 5. adhæ-

rent, ad 5.5. impellantur.
Quis Judæum de nugis Talmudis ſui
convincet, qui ipſe Talmud non legit, hæc
ſola fide Galatini, Buxtorfii, Mulleri, Eiſen-

mengeri ipſis objicere, non ſufficit, ſed de-

bent recte intelligi, & ab corum ſtrophis &

exceptionibus vindicari poſſe, multa enim
quæ Allegorica ſunt, hi Viri Clariſſimi fa-

bulis ridiculis adſcripſerunt, qua de re videa-
tur Diſſertatio ante hos retro annos ſub no-
ſtro Præſidio dekenſa 2 nolumus enim
cramben coctam recoquere.

6. 1. Blasphemum eſſe Talmud, nec 00
affirmare, nec negare auſim, quod enim pen

Vir magnæ Eruditionis, Juris Conſultus &

Philologus Clariſſimus, Dn. Wagenſeilius,
in Diſſertatione quam ſcripſit de præcibus
עלינו‎ dictis?, obſervat de Sooy illud Chri-
ſtianos tanquam ſibi injurium interpretari,
ſed eſſe rationes, quare ſtatui poſſit, id non

Chri-

- 2 13401 1ם‎ tum 5.5. Theol. Studiofi induſtri, jam Col-
legæ Clariſſimi, 06 Allegoriis Talmud. ? מ1‎ Libro
Germ. Nachricht von Judiſchen Sachen.

-א

4. DISSERTYATIO 1 2
Chriſtianos, 100 Gentiles ſpectare, qui revera
ſunt, עברי כוכביםם ומולות‎ ſervientes ſtellis 9
planetis, id etiam forte 5מסאום‎ 46 105 quæ Chri-
ſto & Regno ejus contumelioſa ,צטזתגסטקן‎ qua-
lia benè multa ſunt, ita tamen סט‎ quæ de בן סטרא‎
Ben Stada habent, admodum apud me ſuſpe-
64 ſint, quem referunt fuiſſe filium 57222 , quæ
& dicatur Miriam, i. e. Mariam, R. Chasda
dicente, etiam Virum ejus dictum fuiſſe, Stadam
& Pandiram, Paphum, filium Judæ, quæ fuerit
plicatrix capiliorum, dici autem Stadam, à R.
סטת‎ declinavit, quod ſecundum Pumpedita-
nos declinaverit à marito ſuo ad adulterium, quã
Hiſtoriam ex Talmude Babylonico refert Ma-
5 Buxtorfius ipſis Rabbinorum verbis, ]4[
quæ prolixiora ſunt quam סט‎ huc tranſcribamus.
Hunc enim |1| dicunt ſueſpenſum eſſe בערב פסח‎
in veſpera paſchatis, poſtquam inſidiæ ipſi ſtru-
ctæ fuiſſent, 55 inibi docent, nemint 7777 ſe-
ductori fieri, qui alium 7 Idololatriam 68
cultum altenum cupit ſeducere.
].[ Mariam habuiſſe matrem,
] 3[ Alibi refertur ipſum vixiſſe ſub templo ſe-
, cun-

; Vid. Buxtorf. in Lex. Talm. voce סטר‎ ex Talm. Babyl. Sanhedrin
Cap. 7. ſub finem fol. 67. Col. 1. editionis Venetæ, NB. nam וע‎
Baſil. hæc verba ſunt omiſſa. Et in Beth Jacob fol. 127. Col. 2.

4 1ם
ט}חסק}ט]
הו יש
ſercen‏
culo, un‏
סץ
א
qui 0‏
Pellus,‏
0
ה
ת
ם
rilei ip‏
ו
ף
7
!
ו
/
parum
ול‎
מז ט\אַ‎

-=

לו
י

1 reyera
ול‎ 6
2 -ו‎
ו‎
ו‎ ſ
ו‎
04 ום‎
.
Nadan
ו‎ luenit
n, 4KR.
npedi-
נו‎ qui
ו₪‎ Ma-
ת‎
מוכ פסח‎
י‎

1

mpoo 6

0

.
י
n‏ תא

/
סיו

215588747 10 7 66

cundo 2 . 87 eodem modo 21331 dicunt Eſum
ſuſpenſum fuiſſe veſpera ſabbathi, his verbis
בערב פסה תלאוהו לישו‎ 7< 4 paſchatiz ]0-
ſpenderunt Jeſ. um b, quanquam errent in Cal-
culo, unâ 016 , nam 5 ipſo paſchate die
Ven. non ejus veſpera, quæ eſt dies ovis cruci affi⸗
ט‎ fuit, niſi dicas eum Cænam ſuam anticipaſſe,
qui Scaligeri error, quem adoptavit Lud. Cap-
pellus, qui ſatis à Cocceo & Cloppenburgio fuit
refutatus, ſane Chriſtus non dedit Phariſæis oc-
caſionem ipſum cavillandi, quam dediſſet 14-
ricipando Paſcha Legem Moſis violaſſet, quæ
nulli anticipationi locum facit, nec unquam Pha-
riſæi ipſum accuſaverunt quod paſcha injuſto 6
Ulegali tempore celebraverit, quod ſane feciſ-
ſent, ſi & non hic omnem juſtitiam legis implevi ]7
ſet, quã de סע‎ in Syſtemate Antiquitaltum He-
braicarum, prolixius, contra Cappellum 6
ipſum qui ejus hypotheſin adoptavit Heidegge-
rum ſcribemus, ſed modeſte, pro more noſtro.
Licet duo dubia, hic enim error unius diei
parumme movet; etiam ſint, quæ contra hanc
Buxtorfü ſententiam 06 Jeſu מסם‎ Stada & Pan-
dira moveri poſſint, nempe (ז)‎ quod dicant ipfi
)1( inſi

—

2 In Toſephot ad Chasigal .. 0 );(. 2. מו‎ Talmude Babylonico,
0 danhe in fol. 4 3. Col. ים‎

referente Buxt. 16.

66 DISSERZYATIO TI.
in ſidias fuiſſe ſtructas in 104 & (2) ipſum la-

pidatum fuiſſe 0 , licet ipſe hic ultimus locus,

iterum aliquid habeat, quod pro ſententia Bux-

torfiana quæ eadem & fuiſſe videtur Marci Ma-
rini Brixienſis, qui editionem Talmudis Baſile-
enſem caſtravit, militet, quando additur
שבן עשו לבן סטרא בלור שהכמינו לו שני תלמידי חכמיכם‎
: והביאוהו בבית דין וסקלוהו‎ 02 ſic fecerunt filio
Stadæ in Lud, id ק6‎ , Lydda, ולס‎ duo diſcipult
Japientim, (tanquam teſtes ſe.) inſidtas ſtru-
xrerunt, eumque ad Judices abductum lapida-
runt, quid enim clarius, quam quod hic legitur,
ſiconferatur cum Hiſtoria Evangelica? ubi poſt-
quam Evangeliſta recenſuiſſet, multos falſos te-
ſtes, contra Chriſtum ſurrexiſſe, addit, 0204 ad-

huc tandem acceſſiſſe, falſos teſtes qui Aixerint,

eum dixiſſe quod poſſit templum 7 abrumpere,
9ס‎ tribus diebus iterum readificare 6 quales
etiam apparent qui ſimulata pietate in ipfum at-
tendebant J. Quod enim circumſtantiæ pau-
lulum ab Hiſtoria Evangelica diſcrepent, id vi-
dentur ſtudio feciſſe, ne impoſtura facilius à Chri-

ſtianis deprehenderetur, quod niſi obfervaſſet

Marcus Marinus Brixienis p. d. hæc מסת‎ 6
in

7 Sanhedrin c. †. ſub ſinem ſol. 67. 1. b Ibidem, ſed clarius Talm-
Hieroſ. מו‎ Maſſech. Sanhedrin. 6. 7., ſub מנסתת‎ , & in Jevam. 6-. ult,
6 1 ,4%1,60,61א‎ 9Luc, XX,ZzO0⸗. ההה‎

ו מסת .

ת

ſ‏ פו
)תטוֹסק
-
Editior‏
te‏ עווג?
8 ז
ש

של ר

א
הח

ſtiamim
נסה‎
7
ma con-
Cunt,

ש
|, את
גז
#)3 ת

-

ף - ז
[ק נחס
0

—
4

a-‏ וו
5 ז
-ות 3
Ma-‏
Balhe-‏
וה
ע ש
וו
7
lapila-‏
legtu,‏
קוים
te-‏ 10
דל
lixeriut,‏
Umper 0‏
111316.9) \
4 1וו
קו
וה ,
ל
ו
-

.-

—
Tan.‏ ו
יש מו

7 | ז 4770 7תת9פזת

in ed. Talmudis Baſileenſi, 11006 1114 omiſſione
opus מסם‎ fuiſſet, cum hæ nugæ ſatis refutari
poſſent; & etiam à Chriſtianis refutatæ ſint.
Sanè תולרות ישו‎ peiora de Chriſto habet, quæ
non impediverunt Clariſſ. Wagenſeilium ab ejus
Editione, ſed potius animarunt, ad illa arcana Sa-
tanæ tela, ad deteſtationem, edenda & refutanda,
ut Chriſtiani præarmati ſint, quando talia ipſis à
Judæis objiciuntur, ſecundum illud tela præviſæ
minus nocent. V
Ne quid vero hic diſſimulẽ, vel potius diſſimu-
lare velle videar, qui enim, ſive Judæi, ſive Chri-
ſtiani me rectius norunt, ſciunt memoriale meũ
Hebraicũ eſſenn'& תלמיר חכם שאין תוכו כברו‎ h. e.
La] Philoſophum i. e. literatum debere non alia for-

ma comparere quam cor poſtulat, Germani di-

cunt, Er muß die Sach rund herauß ſa⸗
gen/ utGræcum אאיש +ס‎ arev ſutſtine 09 ab-
ש?.‎ 10096 und meyde / & Latinum, Ho-
ram ſeſu Vltimam Beatam habeam, hæc enim
vitæ laborumq; meorum metaelſt, electis his ulti-
mis Adagiis, cum adhuc ſub virga eſſem, ex quo
contra hoſtes meos, & calumniatores patet, pro-
pria enim hic confeſſio audienda, quem mihi -ם‎

nem propoſuerim in domino, quem ſatis etiam

declaraſſe videor מו‎ primo ſcripto majore, quo
( 1 ) 2 . 595?

4 Joma fol. 72, Col. 2. medio.

\

68 DISSERTYATIO 1

5.5. Integritatem contra Spinoſam, Morinum,
Richardum, Simonem & plerosque Pontificios,
ita defendi, סט‎ ſcripti mei hactenus nondum poœ-
nituerit, approbationẽ etiam nactus etiamſi non
lucripedarum quorundam Bibliopolarum, qui
ægre ferebant me aliquid propriis ſumtibus ede-
re, nedum in propria Typographia imprimere
velle, unde quæ fidei corum commiſeram tecte
in officinis habebant, ſive ut udæorum phraſi
utar גנזו‎ occultarunt, tamen Profeſſorum Cla-
riſſimorum, quos Patres vocare, ſoleo, quem
honorem alias non facile alicui concedendum
eſſe puto, ut alios etiam honaratos Typographos
vel Bibliopolas non memorem a.
Ne quid inquam diſſimulare velle videar,
ſuadeo Curioſo Lectori Lectionem Cod. Talm.
עבודרק זרה‎ hoc eſt 06 Idololatria, ה1‎ quo inve-
niet veprarum calumnias erga Chriſtum, & o-
dium contra Chriſtianos, cum blasphemiis ma-
nifeſtis, qualis eſt illa, Tractatu ע"‎ de Idolola-
tria fol. 10. Col. 2. fine & initio fol. . ס.6‎

בשנתפס ר' אליעזר למינות העלוהו לגררום

לרון אמר לן צתותו הגמן זקן שכמותך
יעסוק

Videantur utriusque Gleditſchii nova literaria- Buͤcher⸗Saal /
& Teutſche Acta Erudnorum, quæ ipſorum ſtudio & ære à
Viris Doctiſſimis prodire ſolent inprimis 6 T. XXV.

* הא
| אנך
וה
לתו
נא
מדתני

זא |

קנא
שק
ולמ
מי
ה
1 וא

תערי -

שנ
[ לכ
יחל
מ
שת!

ההה
ה
| תש
unſi non‏
דא
9664
| סהמו
[ 4600
קם
Ca-.‏ מו
| חא
edendum‏
1 ק

ף -

0 inye⸗

-

mis ma-

-4 -ו
Co.. 1‏ 7

| כעת0
| ל א

ף

|‏ 8 +0ן

1 \

תקרב אל פתה ביתרה זו הרשות ' הש

H 7‏ 4170 7אמפפזת

. \ יעסוק ברברים בטלים הללו אמר לו נאמן עלי

הריין כסבור אותו הגמון עליו הוא אומר והוא
לא אמר אלנת כנגר אביו שבשמים. אמר
לו הואיל והאמנתי עלך רימוס פטור אתה

כשבא לביתו נכנסו תלמיריו. אעלו לנחמו

ולא קיבל עליו תנחומים אמר לו רבי עקיבא
| רבי תרשיני לומר רבר אחר ממה שלימרתני
א'ל אמור אמר לו רבי שמנת מנורת בא
לירך והנאך ועליו נתפסרת אמר לו עקיבא
הזכרתני פעכם אחרת הייתי מהלך בשוק
העליון שר ציפורי ומצאתי. אחר. מתלמירו
ישו הנוצרי ויע7ב איש כפר סכניא שמו אמר
לי כתוב בתורתכם לא תבינת אתנן זונרה
מהו לעשורת הימגו בירה הכסא לכג ולא

אמרתי לו כלו אמר לי. כך לימרני ישו הנוצרי -

מאהנן זונה קובצרה ער אתנן זנרה ישוב
ממקו-= המנופת באו למקום הטנופת ילכו
ורנאני הרבר ע'י זה נתפסתי למינו' ועברתי על
מח שכתוב בתור' הרחק מעליה ררכך זו מינף
) —

-

ז DISSERTYATYIO‏ ס1

Latine vertente Doctiſſimo Dn. Prof. Edzardi

vide .ק‎ 129. libri ſu] Qaando comprehbenſus
eſſet R. Elieſer ) 2 Komanis) ut adigeretur 4
hareſin, duxerunt eum coram tribunalt, ut ju-
dicaretur. 100 cum comparuiſſet, dixit 41

ilum Praſes judicii Ciun); Num ſas eſt, ſe-

nem talem qualis tu es, occupari in rebus iſtis
futilibus, in quibus tu occuparis ? Reſpondit
.14 . Elieſer; juſtum eſt ſupra me judicium judi-
cis. Quod ita interpretatus eſt Præſes, quaſt
de ipſo dixiſſet, (quod veram ſententtam pro-
nunciaſſet, agnoviſſetque ſe in futilibus rebus
oecupari) cumtamen .14 . Elieſer judicis nomine

non niſi patrem ſuum quiin œlis eſt, (ſupremus-

que omnium rerum eſt arbiter) deſignaverit,
(Faſſus, ſe adverſus לק‎ Aeliquiſſe, juſtam-
que delicti illius pœnam nunc luere) dixitq; 0
adipſum Præſes; quandoquidem ſententiailla,
quam adverſus tetuli, 276 ipſo approbatur, [-
ro per Dimum, te libertati nunc reſtitui, atque
%wRwvinculis dimitti. Quando autem R. Elieſer
domum rediiſſet, acceſſerunt 44 ipſumdiſeipu-
li ejus, ut conſolarentur ipſum: ſed ille renuit
conſolationem admittere, (ma‿ktus, quod cauſ-
ſam indagare non poſſet, 0ס‎ quam divina per-
miſſone eſſet compréhenſus, indeque nec depre-

cari peccatum ſibi non cognitum.) Tum R.

Aki-

Alſßa B
וו‎
guetu
dante,

uod /

| 7%26/ 7

00
7
ו
%#?&3]}
ו
177
וז
160/[
ſeriptu‏
afferen‏
[ ת
rare‏

א

ת
relicta⸗‏
ו
ל 16
וד1
1"
- ו1'7

17

ה
וו
tur a‏
-.
41 וו
וו
ו
ת
-
ו (/
ד
nomine‏
שו
ו
&#%;/%;ן
ו
7

| DIS SERYATIO 1 ל‎
Abkifa dixit 44 ipſum; 084007 concede miht,

ut proferam in medium unum verbum ex iWlis

quondam me docuiſti. Quo veniam‏ 6 6ו
dante, adjecit; 014007 ! forte hareticum ali-‏

quod dictum tibi fuit aliquando propoſitum, *
quod וקנ?‎ placuit, eaque de cauſſa Cjuſto Dei -א[‎

dicio) fuiſti nunc comprehenſus. Confeſtim au-

tem rediii ſec-um in memoriam R. Elieſer, regeſ-
ſitque, 0 Alifa! revocaſti mibi in mentem

Wen, illud peccaminoſum in quo deliqut.) A-

liquando enim deambulavi in foro ſuperiori ur-
bis Zipporis, invenique ibi unum 6 diſcipulis
7 לצ‎ NAZARENI, שמס‎ nomen erat
ACOBUS Sechanienſis, 0707 Adicebat ad me,
ſeriptum 7ס‎ in lege veſtra Deut. XXIII. 9. Non

afſferes mercelem meretriciam in domum Do-

mini Dei tui, Nunquid ergo licebit pro 4 ?4-

rare locum ſecretum Sacerdoti magno, (ut in-
ſerviat uſibus illius, quando is evitanda im-
munditet ergo ſeptiduo ante feſtum expiationis
relicta domo ſua in conclave parhedrorum ſ. aſ-
ſeſſorum regiorum, quod prope templum eſt,
ſe contulit, inque eo commoratur) 7 Me aCu-
tem nihil reſpondente, addidit porro, IESS
NAZ ARENVS' me docuit, verborum Mich.
IL.. E mercede meretricia collegit, 09 uſque in
mercedem meretriciam revertentur, hunc eſſe

7² DISSERZYATTO 1

ſenſum, àloco immundo venerunt, 09 ad locqum

immundum (ſecretum puta) abibunt. 4
interpretatiomihi placuit,ideoqg,ego nung CGuſto
Dei judicio) fui comprehenſus, ut adiger 1
hereſin. Transgreſſus enim ſum mandatum
illud divinum, quod habetur סול‎ . V. .4
40 illa | ]0. 11007 | viam tuam, 69 ne ac-
cede ad oſtium domus ejus, ſo. Magiſtratus
civilis,

Senſum horum verborum vide apud Virum

laudatum ג‎ pag. 297. uſque ad finem pag. 322. ſive
Numero notarum 150. uſque 164. incluſive, -סם‎
lumus enim hic prolixiores eſſe; Res 0 redit
R. Elieſer juſte Hæreſeos damnatum fuiſſe, quia
bene 4 diſcipulo Jeſu dicta, approbavit, & quod
dicitur Prov. V. .8. 06 elongatione à meretrice, id
referri ad Chriſtum & Apoſtolos ſuos, & de non
accedendoad oſtium ejus, ſc. meretricis] id hic

transferri ad Magiſtratum Civilem, ſc. Chri-

ſtianum.

Hæccine non ſunt blasphemiæ: quod enim

06 diſcipulo illo Eſu Jacobo⸗/ dicunt, id ideo ſta-
tuunt, quia majori odio habent ipſum Magi-
ſtrum, quem נוצרי 1ס1[‎ Nazarenum, vel extra-
neum, & 5נוקס סת ==- אותו איש.‎ habeant ipſum
nominare, imo התלוי‎ ; ſimpliciter ap-
pellant, vide per compendium notas Virr

ו -

ת -

00 v

6#45”4[
ה
ט
ו לס
ו
]
1
8]

[ גס

י.

צ
furti 8‏
ler.‏ 1
ה
ותוחד
me‏ ת]}}וֹ
ו
אז"

1161

]
!1!6;” 7
datum
.V Honga
] 4l-
kratu

IVirum

6 .
00, ס
ledi‏ 0
ף 6
ו
d‏ י
+
8
]

ו סו
0
י
ה
ו
licter a⸗‏

.

DISSERYATO ת‎ 73

QRiſſimi pag. -4ס‎ fine, & זט | ישר‎ loco Gemaræ
citato vocatur] hoc 61 7 שו שקר [תועבו‎

70 ]8 mendax 69 abominatio vel potius ט‎ mi-

hi videtur D2) מח שבמו‎ deleatur nomen ejus

quod exponunt‏ יש memoria, vel ſimplicius‏ 9ס
deleaturnomen eius, nunquam ve-‏ שמו
ro ſcribent *ν vide Buxtorfium Abb. Libro‏
ed. Franeq. in 70 Anno MDCXCVI.‏ %ס .107 P.‏
Ubietiam obſervat, quod interſe non dicant,»‏
eſchu, ſed Jiſſchu, 48 formam ſuperioris,

maledictionis tanto propius accedentes. Mihi ,»

addens ante paucos annos hac de re cum quo- .
dam Judæo conferenti, immo, reſpondit, non ,
ſictantũ explicatur, ſed & ושיו שקר תשבֶ‎ ,
& paucis interjectis, vixit iſte udæus Franco- „
furti & Hanoviæ, ubi Anno 1616. ivit in infi- „
ma terræ. Cum autem mihi horrendam iſtam נ.‎

vocem proderet, in fide Judaica vacillabat, -
minimé 3 fide Chriſtiana alienus, de qua et- „
iam mecum, ut & cum D. D. Amando Polano „
b. m. aliquoties contulit. ,, השא ה‎

.

Gratuletur ſibi Hanovia noſtra, quod אס‎ hoc,
ut & aliis locis conſtet Magnum Buxtorfium illic
verſatum fuiſſe, memorat is alibi Del Medico
quendam illic cognoviſſe, & etiam Rectorem
(K) Keu-

74 DISSERYATYZOT.

Keuchenium. Pergit Buxt. ישו‎ etiam per Gema-
triam notare אלהי נכר‎ Deoc alienos vel Deum
alienum, & hoc inveniri in fine Libri, quem
אַבָּקת. רוכלה‎ appellant, ubi ſubjungit illa
ccaſione illud וריק‎ 11 notiſſimis precibus oy
etiam per Gematriam efficere 36. hoc eſt ה1, ישיו‎
quibusdam Exemplaribus, hoc vocabulum, ut
& annexa, h. e. hanc lineam, „ad? המשתחוים‎
וריק ומתפלליבס ללא יושיע‎ 1.6. Qut incurvantes 6
honorem exhibent vanitati & manitati, & ado-
rant eum, qui non poterit ſervare in precibus il-
lis omiſlam eſſe docet M. Buxtorfius, cum ſpatio,
cujus occaſione monent pueros adultosque ſim-
pliciores, hic hæc deeſſe, quæ ſe in ſuo exempla-
ri habuiſſe teſtatur Buxtorf.l. c. .ק‎ 109. ed. modo
dictæ. “
Narravit mihi Judæus ſimplicior, eos ſpu-
tum emittere quoties verbum דיק‎ pronunciant,
recitantes 1114 עלינו‎ , de quo vid. pluribus Cla-
riſl. Wagenſeil in L. Nachricht von einigen Juͤdiſchen Sachen /
ubi an 5ת‎ udæi Chriſtianis maledicant vel non,
חו‎ medio reliquit, ſtultiſunt, quando ex literis
initialibus יהושע‎ Jehoſua nobis perſuadere vo-
lunt ducem Iſraelis filium Nun hujus præcati-
