ita ſoribit ; & 6. duabus Cema-
ע‎ &. ex quibus omnibus liquet,
quid ſit probibitum & cenceſſum,
quid impurum
המ0‎ & liberum,

utraque Gemara „quatenus ſunt

explicatio præcepti, ſive prolixa

ſit five brevis, quod non com-
prehendatur ſeu recurrat ad ג‎

& purum, pœna di-
quid vero legilimi סוצ 1ס5 . .ק‎
dicere quod nil qincquam ſit in
omnibus illis quæ complectitur

באמצעו ר רל?בוה הפכיות

לראשונורת והם אסור טמא

חווב פסגל"הי. הגה 5. אלו
השמנה בשוה
הנושאים הקרובים לחכמת
הגמרא * וכן יורה עלל זה
מה שאמר הרמב'ש —
בפתיחתו למשנה תורה וז'ל
ומשני הגטרורת כו' מכולם
יתבאר ‏ האסור והפותר
הטמא והטהורהחי"והפטור
הפסול והכשה:" ורצה בזה
בגמרא איזה שיהיה מהגמרוי

וכו' מצד באור המצוה. הן

שיהיה הרבר ארוך בו. או

מאחד

להק Hiterminipartim ex Scriptura, S. ]22 noti,‏ *יאלו השמנה

tim vers ex ſignificatione quam apu

20 debent.

actionem, quæ licet ſit prohibita,
Hinc ה קכ‎
סנל‎ + in Cod. סור 60 סנת.‎ denotat illud,

impunita relinquitur.

de quo ] 6פוק‎

quod etiamſi in ſe licitum eſſet,

יפטול קב פסול. dicere ſolent:‏

tamen propter circumſtan-

dias nonnullas fit. rejectaneum, illegitmum & valere non

poteſt. כסל 07 5[ שו0‎ C. ים‎ Eeit,

. .·. . . 54 \ .
vitulinam vel aliam non ק‎

non fas eſt, niſi legitime ſecundum
6בז 06 ליג‎ leges ל?‎ 6 06[6%'1(4%6!';&5:»%4!- .

8 ו סחיטס enim‏

Hal. Ol pages 1- 110 recte intelletctu, reliqua

ilos mactata ſit. Habent

non erunt obſcura.
Ita

Rabbinos obtinent, intelli-

- סוה מום‎ attinet פור‎ ] illud talem
tamen מ1‎ foro humano

liceat Judeis carnem
am comedere: nibilominus tamen

0 ם
סי
ו
' את
elt quoque‏
00 נמ1
Vis autem
ל1 סם.‎
ם‎
3 ף‎
quundur ג‎
שס‎ , ſict
4000
סו?‎

ו1

. 2 Autor [

7 ול
ו?

ןו»%&??װ!װת
»5»־?.128711#&

א שוו

סוו-

40

ב

Wo
. לראשנות‎
חיג פסור.‎

-4 השמ נש

הנשאים הל
הנמוא י וכן
מח שאמי ו
בפתיחתו למ
ומ' הנטרוו
תנאר הא
הממא ותמהור
הול והכ

| לאןגרמנ

ו מד ב

| לחח הו.

י
—
י

" ו

MNAN‏ ה

שול נם ; |

וו כ
למס

"*\.

ex 0 מוֹ\%וֹצוֹ&‎ memoratis voci-
*bus, quæ à ſe invicem diſtinguun-
tur reſpectu præcepti l. transgreſ-
ſionis, eum-in modum נז‎ dixi-

eſt quoque ut iſta ſint objelta, quæ
illam comprehendunt. Quam-
wis autem inveniantur alia quo-

g. Allegerie, & Parabolæ tamen il-
la ſunt quaſi acceſſoria, quæ ſe-
quuntur aliquod fundamentoru
ejus, licet non ponantur ibi אס‎
aceidehte & fine certo fine, ſed
Proter ſärn
ſtantiam: Quodoptime expli-

plicationem vide apud 1הנ1‎

%
.

.

mus. Quod cum ita ſit, necefle

que ibidem exponi præter iſta, v.

Lunlitatetm & præ-

gat Autor laudatus in Pref. ad
Peraſch Miſchnajoth. Integramr ex ההה‎

335
מאחר מאלו הח' תיבורן
הנז אשר הן נחלקורת על

יחס המצוה והעבירה על.

האופן שזכרנו וא"כ ראוי
שיהיו הם נושאיו המקיפים
אותו ' ואםז כי ימצגת בו
< דבר מבואר זולת אלו רוצה
< לומר כמו החגדות והדרשו'.
אמנס הס במררנת "*המפל

הנמשך לעקר מהעקריםס)
עכם בלתי היורז מונחיםם.

ג'כ בו במקרה ובלי בְּוונה
בארוהו הגאון הנז בפתיחתו

לפ" המשניורת באור שלםם .

עיין שבפיס . ווס

2

ו ה btirent,‏

-
.

Jol. 103. P. 2.‏ פכ פורל שד -

0

: טפולס שװװפװ%!;ם!װ?&!”װ”'וֹ/.?% שוֹ‎ 7107 vero colunt ut ppv. :
לולו‎ in 04200 Gemarico apprime t utilis de neceſſaria harum vocum בא/7‎
rna inteligentia, breviter 72 explicai merentur. Prolixe quidem hoe

Ita vocare ſolent omne quod eſt acceſſo-‏ ץ"”(הטפרפהב מש
ordine ad‏ עע rlum adhærens ſecundarium, & minus principale,‏
alterum 0400 , eſt principale 46 præeipuum. 6. g. quando fructus‏
comedunt in Erandio una cum pane, tunc ilos denuo conſecrare non‏
babent, Neg . 07004 004 ante in ſumtione panis fecerunt.‏ 1:113/5 0
fündamentum quafi, fructus vero ut nucer vel‏ עקר Nam panis eſt‏
poma &c. bop acceſſorium quoddam. De quo vid. Maimenidem‏
p. 2. Itaque hunc loquendi modum ſapiſſime‏ .3 10 .
dhihere ſolent. Notali, Jigna ſunt א ל‎ 007 Raſchi in דיוס‎ =
digna ſunt qua addueit Kaſchi in [777‏ מוש1 חמש ו4. \ |
שחר כס ס'ס פו ספו קלסתס תפפק סיתו עוכס סתם עכסיו עסותם לסלס - |

ו סוצס צ סוורס לצט נד ! - היויול. ת 0 וש.1 טעלם לל מול ר פפיש ל. ל-ר3 . ..
Deum non audire Precer ilorum,‏ ורס עסל וסותי טפיגה חיכר פוכס*:

egit

CaAPuT III.

( יאמבם . מכוחוּהצ סו" הי. . ,יאַ .

VUod attinet quatuorcauſcs,

/ 6006 Materialis cſt, ſeries li-
nearum 6 ſtyli ejus, tum /
ואנם מצר \ דהריני] באחר.‎

quatenus continet tatuta, conſi-

ſtentia מו‎ uno ex quinque .5

quæ egregie explicantur in Præf.

Similitudo, Decretum, Ordinatio;
tum etiam quatenus oomprchen-

dit parabolas & allegorias, quæ tri-
buuntvr ſapichtibus diyerſis. O-.

mnes enim iſtæ partes conſtitu-
uunt quafi materiam , quippe
quæ eſt res ex qua aliquid fit. Eff-

ciens vero cognoſcitur ex verbis
4 .

ל

פרק ג':

מחמשה:עניינים שהתבארו

Peruſch Miſchnæ R. Maimonidis pe; /

m. & ſunt: Waditio, Conſtitutio, להרמכ'בט ז'ל והכ קכלרק‎

*הלכרה *י* הקש * גזירה

****תקנ'ואם באנרו'וררשות

מיוחסות לחכמים מתחלפים.
ממנו כ!,בל. אלו החלקוכם
הם .בו. כמהרְגהת רהחמחי

בהצֶתו: אשר . ממנו נעשה
הרברי והפועלות חיא ירוּע

: 5

—

eyit Rambam in 8 Præfſatione; ſumma vero huc redit. .9-

cet את קבלה‎ dicitur ilud, quod per traditionem à Moſe סם.‎ ſenioibis
ad poſteros propagatum eſt, & complectitur partim ea quæ ex preſſe in

inde deduci ה חמש/0ק‎

ס ה0 היו ו הו o, sind,‏ הום / Quamuu‏ * הלכה.

0 1 non ק‎ ratio dari ex 6 Ave inde probai vel de-

monſtrari.

- הכש‎ ** quando non per autoritate m, ſed per comparationem ,ratiocinia

.

& argumentationer aliquid inferunt vel concludunt.

- ז*** גזירורת‎ talia decreta ſapientum, quæ reſpieiunt legem, ita ut ia
guoque prohibeantur, וק‎ 0 modo occaſionem tranigrelſiomi Præ-

bere potuiſſent.

כ conſvetudines‏ & סוסו qenique ſunt ea, quæ dirigunt‏ **אא תקנות

ninum, 00 eo 4פוד‎ utilitate iMorum arq ue 60700200

שוו
ד וו
תמו
ו
gui 1‏
וו
מסק eſt‏
. סק
20
feea Warn‏
; לשווס
\ ודס
ו Autor‏
" -
in virtute 5‏
tum, Rabbe‏
eſta‏ ול
ל Derali‏

—

נו נננל
guartun.‏
(האמרא
!;#?”9”4
nicl vocan‏
חו
ש
!װוֹ!װ 7
ופוסוו! .
₪7 ול
נ
ו 01

() ואס

חר תה אב
מיוות גטי
ואם מו |
מחמשה ע

הנ כהעף

לחימנים ול
*הלכה **ן
""ת וא
מ'וחסות לתכ
הם 2 ק
נותו ט

Oiß⸗‏ וו

₪] ₪]0 |

: וק 4
e‏ ו

סת

ו ו
0 '.””שוֹז;!ןן;;]ץ,

.

R. Moſeh Maim. in Præf. ad Miſeb-

neh Torah. Scil. Gemaram Hiero-
ſolymitanam, quæ eſt faci 6 &

brevior, compoſuit R. Juchanan,

qui eſt Autor Miſchnicus Hieroſoly

mitanus. Babylonicam vero, quæ

eſt profundior & prolixior, com
poſuit R. Ae, ultimus eorum qui

Amoraim appellati ſunt. Hic con-

feeit illam partem quæ vocatur

Gemara; alteram vero quæ di-
citur Miſchna, collegit K. Jebudah,

Autor ille qui vocatur 1
כס & פ? הא‎ perfectionem ſuã

in virtute & odium erga pecca-

tum, Rabbi noſter Sanctus. For-

malis, eſt diviſio ejus prima ge-

neralis, propter diverſitatem ob-
jjecto-

מרברי הרמכ'ם בפתיחתו
למשנה תורה כי הגמר4ת
שחיבר בירושלם והוא הקל
והקצר היה מחברו ר' יוחנן
שהיה תנא ירושלמיי ואשר
חובר בבבלד והוא העמות

והארו' היר; מהברו רב.

אשי סוף **האמוראים משם
והו חכר החלק: ממנו
הנקרא? ‏ גמרגת \ אמננם
החלק הנק משנה היה
מחכרו ר' יהודה התנא ה
הנקראת רבי בסתםם ומצר
שלימותו בכל מעלה ויִראֶת
חטא ***רבינו ההקרוש *
והצורייר] היא חלוקתו
| הראשונה

Gemara Babylonica conf. cap. ſr.‏ * ( ואשר חובר בכבל)

quartum.

Kiendum eſt accurate quibis nominibus inſigniantur‏ ** ( האמוראי"
Judaorum Doctoret, cum ſæpiuns eorum mentio fiat. Autores Miſch-‏

nici vocantur יתכקיס‎

Hos ſeqvuntur סקורסים‎ 3 Gemaram compo-

ſuerunt. Ilorum ומוקס‎ , ad finem perduxerunt Gemaram,
uappellantur מכורסי‎ 123. LQui hor excepere nominantur "נסוכוס‎ Poſt-
remi urque ad noſtra tempora dicuntur לככיס‎ & ſingulis ſeculis ſubſecuti
ſunt סכעיס ככוכוס ידופוס‎ 09- Ferunt autem Miſchnicorum XXV.
. לוכום'‎ fuiſſe. Amoræorum VIII. 7% vero רככן סכורקי‎ \ :

. ?.ו סאותק סץ 4. *** ( רבינו הקרוש‎ 4 excellent hoc nomen

ipſi kibutum ſit, enarrantur in dlopd כנ' ] ספר סלפות.‎ pag. 7.

ז \ הגמרא. פרק 1' ו

jectorum, in ſex ordines, ut -סת‎
tum, quæ ſunt quaſi genera. Nam
oerdines porro diſtinguuntur ם1‎ tra-
ctatus, & tractatus in capita, prout
fuſe explicat Maimoniaes in præ-
fatione ad Peruſeh Miſchnæ; nec
non 9. Levi Ben Gerſon מו‎ Præfa-
tione Peruſch hattorab. Capitum
vero iſtorum pars una eſt Maſchna,
altera vero pars dicitur 0020474 ,
quemadmodum ſupra declara-
tum eſt. Procedunt autem illæ
24 modum diſputationis, per ob-
jectiones & reſponſiones, eum in
finem ut magis adſtruantur ſta-
tuta ejus. Finali verô habitus
ſcientiæ, ut docere poſſis ſtatuta

iſta & determinare quænam ſint,
prohibita, licita, illegitima, 094

&c. Quæ adduximus cap. antc-
ced. & ſunt quaſi objecta proxi-
ma; hoc autem eſt tanquam
finis proximus, quoniam acquiri-
tur exinde cognitio de modo quo
obſervari debent præcepta 6
transgreffiones evitari, & per
venitur ad Enem altimu, qui מ1‎

הראשונה הכללירת מצר

חלוף הנושאים) לששה

סדרים הירועים אשר הם

במדרגרת סוגים כי הסדרים

ההם יחלקו \ למסכתור]
והמסכתור? לפרקים כבמו
שהתבאר זה בארך. מדברי

|* הרמב'ם בהצעתו לפ"

המשנה ומדברי | הרלב'ג

בהצעתו לפירוש התורה -

והפרקים ההם יתחלקו אלל
חלק יקרית משנה ואלחלק
יִקהָא גמרא כָמו שיתבאר
למעלה וררך שניהם הוא

| \ דרך ויכהיי בקושיות ותרוצי'

להכלית העמירה על הנכון

בריניוי והתכלתירת הוא
קנין היריעה להורות בדינין

ולהכריע בעגיני' בין האסור
והמותר והפסול והכשר

וכו' שהוזכרו בפר' הקודם.
לזה שהם במדרגרת נושאים .
קרוביכם] חהו במדרגת ת

תכליר) קרוב בי יקנרק
י 1 מזה

Eodem in loco conatur rationemreddere, qua‏ * (הרמ'בבם בהצעתו
diſpofiti.‏ סם de cauſa finguli tratatus in Gemara tali ordine fint collocati‏
ום טעס ע כל <1 adducitur, Traéz. 1. cab.‏ מליכות. עולס Unde etiam in‏
מסכע8 (מסכתף פמס כסכית לפפר סלפכוס כטו סוופלס סנפכ' כסרבס לקוקופ. וכפו
טכפכ סעפור סנלופ מפכס ספלס. רכיכו כר מיפון כסתֶדות. ורעים
20 . לא

po‏ ז1
huyn‏ 006
1
Plicatum e‏
6 גז
mam .‏
per ſtienti‏
את Hoc‏
Hecn‏ ז
ten tan‏
17

0

ג 5ל
„Gram
את הוקס
/ 1
Ctum; pr‏
וװ!ץ 0 il‏
te‏ ול'

סף

וו ג"

מר ר .

de)‏ ת

האה ה
חלוף ה
כדרים הר
נמדונת ג
החס !חלקי
והמפכתות |

] התאיו

*הוננס ג
השה. \מה
נלתו לפיר
והוקס החם
יװא מו
2
ו ז וק
װך וכחיו כ
המלית המיו
ג'עו התכ

] הדהס

ןלהכר'ע נעיני
התר הפס
ול שחוה כ
לתעתם כמד,
לנם חח

₪

₪0 װװװקם
וסו לל,

ו , לממו ונכתס \

ג הקו י\נךול סקכ

ז ו

dicatur poſtremo ססס!‎ in defini-
mione hujus ſenti Juam dedi-
mus, illis verbis : ad obtinen-
dam fan⸗ 2747670 aternäà, Nam האס‎

plicaturn eſt jam tum, juxta -סץ‎

ram ſententiam „non plene ani-

mam hanc felicitatem aſlequi
Per ſcientias, ſed in lege 0.

Hoc innuit Pfſalmiſta quando

ait; Seculationes odi, legem au-

teni tuam dilige. Itemn Doctri-
na Jehovaæ eſt integra autuen ani-
mam.: Z

CAPUT IW.

שיו-

006 multi putarunt, quia
Grammaticæ erant gnari,
quod vox Talmud 16 parti-

cipium paſſivum ex Kal, & for-

metur ut pakxud, Tau vero ſit ad-

ditum; prout ſcribit R. Sal. -ו[‎

chax in Peruſch Hattorah 06 6

terumah, tenuphal, & ſimilibus,

quoniam Tau eſt litera acceſſo

ria interdum, quando autem
remo-

7 מפתה הגמרא: פרק ג

מוה יריערת איכורת עשיית
המצורה וההתרוזק מהעביר"
- ואחר יבאת אל דחכליח
דרחרק גהו: ‏ הנרמז בסוף.
הנדר מהחכמה הנז' שהנחנו
באמרו כרי להשיג ירושרת
ההצלחרה הנצחייתי כיכבר
התבאר לפי הרעת האמתית
בלתי השתלבם הנפש ב
- בהצלחה הנז' בהשגרה מה
מהידיעורת. זולתי בתורדק

לבררה * וזרה הענין רמזהו .

* המשורר באמרו סעיפיי

שנאתיותורתך אהבתיואמר

תוררת ה תמימרה משיבת
גפש ..
(ד) הנה רביכם חשבו

מצר מה שירעו בהכמרת .

הדקדוק כי * שם תלמור
הואא פעול* מהקל ומשקלו
כמו פקוד וההיו בו ברספת
כמו שיאמר רשיבפי/התורה
בשם תרומ' תנופה ודומיהם
כי התיו יסור מפלד מהבם
לפרקים ובהסררת \התיו
כאלו

/
-

8 .₪1 לוס ת * ( המשורר. באמרו ורו'
" מו ſupra pag. 14. ſe: Jue habentur‏ .ום ** ( שם חלמ'

Non‏ ` 2 ולד

0
removetur Tau en quaſi dicas
limmud 1. lamud. Et volunt 11
quod ſit paſſive fumenda, , 5
vero ſit homo, vel homines qui
illam diſcunt ₪ operam dant 5
eam aſſequantur, cum ſit prolixa
& profunda, & principia ejus
ſuperent omnes reliquas ſcientias,
ſitque talis doctrina quæ addiſci-
tur. Porro exiſtimant quod ap-
pelletur hoc nomine limmud,
propter continuam meditatio-
nem multorum qui מו‎ 64 occu-
pati ſunt, donec ipſi fiant exer-
eitati & habitum acquirant in ea:
& tunc vox lamud valet idem 0
aſſuetus prout dici ſolet: aſue-
tus eſt hie rei. 508 non ſic ſe
res habet. Nam ſequeretur in-
de etiam omnes reliquæ diſcipli-
næ appellandæ eſſent hoc nomi-
סת‎ talmud, ſiquidem paffive 6
habent reſpectu agentis, debent
enim addiſci ab hominibus. Sed
ecce nulla hoc nomine vocatur
præter illam, ג‎ 6 doctrinam
legis oralis. Neque etiam recte
dicitur quod limmud denotet ha-
bitum,

מפתח הנמראכרק ר.

באלו יאמר למוד * והרצון
בו לפי דעתכם כי הוגת
פעול" מפועל" ופועלו הוא
חאיש או האנשיכם אשר
ילמרו אותו וישתדלו ב
בהשגתו להיותו ‏ ארוך
ועמוק ועקרו על" 2—
הזולרת מהידיעורת והוא
למוד מלומד* עור יחשבו
כי נקרי בזרה השם למור
מצר הרגלה עיונו אצל רוב
המעייניםם והתמרתםם בו
ער יעשו עצמכם בקיאכם
ומורגליכם בו ויהיה למור
כמו מורגלח כאמרם"למור
הונ בכך * ואמנםם אין
הענין כן כי יתחי". מזרק
היות ג'כ כל יתר החכמות
זולתו נקראות בשם תלמור
אחרי התפעלכם מפועל<
ברן בהיותםם למודיכם
מאנשיםז מרק והנה . אין
שםם מהכם נקר4ת בשכם
הורה זולתהה ר'ל . חכמרתן
התוררק שבעלד פה * ונכס
L‏ לא

Ffenificatio. Dicitur‏ סא Non infrequen, eſt‏ * (למור הוא בכך

enim I. Paral. V. גמולי. תלמוס‎ 07

Ita quoque in Gemara in dbon

ſublfin. Cap. .ת רפכיםסום וכווד ככוסיס. 46 קורטי סכס‎ Sim. Ben
Jochai, cui conſvetum eſt miracula contingere.

את

וסח, שוו
pter magn
נמוק %'
1 6% וו
ſemper tr
ה‎
int‏ ם0 א
1
הדה
ת וו
פוע!יס 'קבב)
סוק
1וח₪ tam‏
tum dies in‏
tetur Gem‏
lgitur‏ 0
eir‏ י

—
מ ערושי
צ&//ם ול
י
וֹ[ן& 2
hoe⸗‏ 10
04” י”ש”
ם”אָ&'ן[צ?ח 0
ךףװסס 14

-..

9 ”וֹץ
װנ#;??ש}}) .

.מלו יאר

נו י תי
פור מו

-חא או ה

למדו אוזי
נחשתי ‏ ל
ועמק תקר
הול מתו
למו מלומדי
' נק וה.
מגד הינר ע
המעינים וה
ל יש ע
ומתלים ני
כמו מורנר" ב
הא עין
הענין ק כ י
חיות 7 כל ת

לת את נ

וח" התפערן

bitum, novimus enim quod pro-
pter magnâ profunditatem ejus,
& amplitudinem doctrinæ, vix
unus ex mille eam aſſequatur, ſed
ſemper tyro maneat, nunquam
autem polleat habitu & ipſa -בז‎
וכ‎ : uti interpretati ſunt, ad 0
ſignificandum illud; 22 tenebras
collocavit ‧me: de Gemara Baby-
lonica. Et exemplum de R. 4
Gap. תהפעוכר סת ספועזיס‎ 00 itidem
probat, quando veniens in ter-

ram ſanctam, manebat per cen-
tum dies in jejunio, 6 obliviſce-

retur Gemaram Babylonicam
&c. Igitur quod nobis rectum
videtur ,44 ſignificationem -טזו‎

- מפתח הגמרא פרק ו.

לא יתכן אמרכ שלמור
הו+ מענין הרגלז כי ככר
ידוע מרוב עמקו ורחב
יריעתו היותו קשה ההשגה
לאיש חכםם אחר מעי אלף
והו חרש כו תמיר לאת
מורגל" ובקי י*כמו שדרשו
להורוי על" זה ** במחשכי/
הושיבני זרה גמר4ת בבל"
ומעשרה דר' זיר4ה בהשוכר
ארת הפועליםם יוכיח כי
סליק לארעאת דישראל=
ירזיב | מארה התענירק4ת
***רלישתכח הגמרא בכבלא'
מינירה וכ * על כן אשר
: זהאה

minns quum aliis lociz apparet, Auto-‏ מס סס Ex‏ * ( במו שררשו
rem in allegationibus non expreſſe indicare locum, caput, vel paginam,‏
ſed ſolummodo rem ipſam enarrare, vel in genere 2 Gemaram provo-‏
care. JSolenne hoc eſt Rabbinir, quia tantum ſuorum credunt in ea eſſe‏
peritiam, uſum atque exereitationem, ut nullo alio quam memoriæ ſul'ſi-‏
dio, quo loca, capita, imo lineæ ejus ſuppeditentur, ipſos indigere exiſti-‏
ment. Hodie tamen multum ab hoc more recedere coguntur, & ſolent‏
frigida nimis tractatione Talmudis‏ סה de negligentia ſuorum hodierna,‏

4

₪4716 conqueri.

.. במחשבים הושיבני‎ (| - Hic locus ex Lament. Jeremiæ Cap. 3.
„. 6. applicatur ad Gemaram Babylonicam in Sanhedr. fol. 24.

במתסכוס פפינכי כטפי ענס פעך ר ירקוס סן תפלס ם כבל :

Debebat enim tunc ſe conformare 1‏ א** \ רלישתכה הבם' כבלאה
Fheroſolymitanam, quaæ methodum à Gemara Babylonica in multis ha-‏

bet diverſam.

Vu 3 Hoc

jus vocis, & hoc, ut dicamus,
quod ſit ex adjectivis quæ activé
ſumuntur, ut, 86774702 Fortis,
quæ tribuuntur Deo G. M. Quam-
vis autem מסת‎ 116 præciſe juxta
hanc formam, tamen convenit
quoad ſenſum cum duobus illis.
Hinc dicimus, quod ratione for-
mationis quidem non invenia-
mus in formis nominum 1ק1‎ -
qualem in literis & numero vo-
calium / niſi vocem tarbuth, tach-
yuth, licet hæc ſint nomina ſub-

ſtantiva, hoc autem adjectivum:
tamen uti ſenſus eſt in adjectivis

memorator 16111006 Benedictus,
Fortis quod in Deo ſit abundantia

omnis benedictionis, ut effundat

illam in creaturas copiosè & ecum
augmento, ac ita operetur in illis
robur & potentiam ſuam perpe-
tuo & fine mtermiſſione; notum
6 מוחס‎ Deum tantummodo
operari illa, millo modo vero 0
ipſis quicquam pati : 4ז1‎ quo-
que idem denotat vox Talmud
ſoilicet quod communicet חסס‎
- הווק‎ ſuæ, & illam effi-
ciat quam maxime in 115 qui
multum, perpetuo, ac conſtan-
ter in ea laborant, ob profun-

ditatem illius, & quod laté ſe

diffundit in omnis generis diſci-

pli-

ירארת לנו הגבון בהוראת.
זד. השם דהוגת שנאמר
היותו מתארי הפועלים כמו
ברוך ועצום המיוחסים לשם
"ת י ואם אינו על משקלם

| ממש והכונוה בו היאע

הכונר; בעצמרה אשר
בשניהם כמו שנאמר כי מצר

משקלו לא מצאנוּ. לו ב

במשקלי השמורז משקל
שורה באותיורתיו ומספר
הנועותיו: רק שם . תרבו'
תחרו" עם היור] הם שם
דבר וזדה שם תאר ואמנס
כמן \ שהכונרה בתארים
הנ"ז ר"ל ברוך ועצום היא
שהוא מקום ושפע הברכה
לפעול אותה בנרואים ב
ברחב ורתוספרת וכן יפעל

| \ בהם עוצמו וגבורתו תמיר.
\ בלי הפסק כי זה ידוע ב

י"רת חיותו רק פועל אלו
העניינים לא מתפעל מהם
מזולתו בשום צד כן הכוונה
בשם הלמוד ד'ל נותן שפע
יריעתו ופועל אותה בחוזק
אל המעייני"בו ברחב ותמיר
בלי הפסק וזרה מצר עמקו

ורחב התפשטות! בכל מיני

היריעו"

מחוק
8, =חוס
mara 0‏
וו ex‏ 1
ו
ilam al‏ זו
ditionem V.‏

- ſtudn

0 9
ו

]ב&נװאוּ
ו הור
guod l‏ ת
והו 4
| ןי!/וֹ?;!ז/ נ}!&
אא י4
לול מנל
ש;מ;/ ו
[ןוּן],#,`}';ץ[ז!ני*`
וּא?]”&
]
ולס
ט לק' 2

| ההו

וה .ח ר
הותו מתארי
נרוך ועעום ה
'ת יואם א'נו
מש \הכווני
הנוגה נ/
נש'הסכמוש
מפקלי לא נ
נמעקלי. הל
שה נאותי
תנועתיו. רל
תחרו /ם ה
רגו וודו קם
נו צ
ה" ד'ל ך

[ האנקסו

פול אותה

נרדג והוסנ

תם עוצמו ו
ל הפסק ש

חחוק

העיינים לא ,
ל 1
עס הלמ[ך ג
" פול ן

plinas, ſicuti in conteſſia 66 68
omnes,„& prout dieunt 06 Ge-
mara Babylonica; quod ז1‎ mix-

24 א6‎ smnibas: propterea quod
ſtudentibus 6 ſedulo quærentibus

-ווס illam aſſequantur, affert‏ ז

eſtque ſtudium in ea 1 aquæ
ſeunt.

TNTractats פכת.‎ Cap. לת עלנקון.‎ *
Tdicit Reſch ת‎ : Quid fibi
vult quod ſcriptum 0 ; & erit

Edelitas temporis יו‎ heærealtas, ſa.

As, ſrientta & סוקד"‎ ? Fideli

לקד הה"

היריעו' כמפורסם זה ממנו.
'כמו שאמרו בנמרא בכלי
"שהוא בלול מן הכל כי
הואת יעשרה רהמתלמריכםם
ומתשתרליםם בהשגתו בעל

יריעה רחבה ונכונה וההסור =568 ; יא
ת ה variam atque ſolidam,‏ ומסהסנזגס

כ ""כמיםם שאין להם סוף

40 actibus illorum qui eam di-

משים מהמתלמריםם בו ;
פרק ה:

- (ה). בשברת פרק במרק
מרליקין אמ ** ריש לקיש
מא* רכתיב והירה אמעערז
עתך חכן ישועורע הכמרק
ורעת *'** אמונרת זה סדר
זרעים ! עתך זהסהר מוער*.

Hoc legitur itidem in Sanhedr. E ſupracis‏ *( שהואכלוֹל ממל ב

. מסי בנו סל ר' יוסכן כלוגס. כוקר?. בגעס בפסכס כמונס. כתגמוד ם.,‎ Propterea
eriàm ſcribunt in ,תוספות‎ quod, licer quis alias primam partem diei Scri-
pturæ, ſecundam Miſchnæ, tertiam Gemaræ, impendere debeat, tamen

mixta ſit ex omnibus illis.

Adobſervarenonteneatur, faliquidlegat ex Gem. Babylonica, ideo quod

0 Re⸗ במים‎ Conf. ea, guæ nolavimus pag. . -
וק4 ***-( ריש לקיש‎ mentio fit itiur in Gemara, & סתול1 סק‎
nomine eſt celebris, quod ex latrone & ס]ס‎ nebulone, fabtus fuerit

tandem 'לס 006700 ע7‎ valde devotun.—

-ל ſunt‏ והסה v. 6. Fmiliarer‏ ; /ם אם ""* ( אמונת זה סרר,
Alias‏ . התקרהפ. daæorum Magiſxris ejumodi applicationer dittorum‏

ompendioſe claſſes 0 ſeu ordines ſie ſexibunt. p'py " ומ‎

Cvyal-

14

Tempus Ord. Feſtorum. Heredi-
146 Ord. Mulierum. Salus Ord.

Damnorum. Sientia Ord. San-
Aifcatorum. Sapientia vero Ord.
Ppurificationum. Explicat hoc di-
Kum R. Salomo hunc in mo-
dum: Ordo ſeminum ſignifica-
tur fidelitate, quoniam illam
ſupponunt merito in ſeparatione
decimarum. Hereditas deinde
dicitur, quia per malieres hæredi-
tates accipimus. Ordo damnorum
docet evitare damna 86 8
pecuniæ. Sapientia ſuperat ſcien
iam. Hactenus ille. Nullum
dubium eſt attente conſideranti,
quin illa, quibus permotus fuit
ſapiens ſupra laudatus, ut oſten-
deret in genere cauſam formalem
Gemaræ ex adducto verſiculo,
& applicaret ſex voces illius, ad
ſex ordines memoratos, fuerint

ultima verba dicti iſtius: & erit

timor Domini theſaurus ejus. Mens
vero 5הוס‎ hæc eſt, quod non ſuffi⸗
ciat noſle tantum in genere ſex
ordines ſupra nominatos, qui
multas ſcientias comprchendunt;
ſed quod etiam neceſſarium ſit

facere

מפתח, הנמרא פֶרקי-ה:

חסן זה סרר נשים י ישועות .

זה סדר נזיקיםם י* חכמה זה
סדר קרשיםט י ורערת זרק
סרר מהרורת ' ופי"' רשי
על" זֶה המאמר וז'ל סדר
זרעיםם שעל" אמונ האדם
סומכין להפריש מעשרותיו
כראויי * חסן לשון יורשין
*ועל ידי אשה כלגו יורשין '

סדר נזיקיםם לפרוש מהזק

ומהתחייב ממון רערת עדיף
מהכמה ע'כ דבריו * הנרק
אין ספק אצלד 4החר מ
מהמעייניםם כי מה שהעיר
החכםם רהנז' - לדרמוז ענין
הסבר הצוריירת הכוללרז
מרהגמרנת בפסוק שזכר
בהנחתו יחס. כלד תיבר;

ממנו שהם ששה אל הששה
סדריםם הנז' הו4ת מצרסוף

הפסוק דההואת ירארת ה'
היא אוצרו רצונו בזרז כי
לא יספיק לכרהעוּךז בכלל
הששרה סררים הרמוזיכם
למעלה אשר,קיפו ויכללו

| ידיעות רכורז-אבל יצטרך

ג'כ.

( חסז לשון יורשין

enim bpodpt Konificat hareditatem.‏ 000144 א

Nam fili yareditate accipiunt dotem man i.‏ ** (ועל ירי אשה כולנו.

כפוכת. ככין דכרין Rabbini dicunt:‏

5

facere מ‎
catum: he
דה‎
זסז‎ man
verbis dict
lanen ו‎
0
quod nobi⸗
Videtur ſol
inmertem
applicare/
ווס‎
ה‎
ללהו‎
nulamquei
Onem habe⸗
ה‎
ו‎
quam polle 0
00 e.
7 ות‎
17
וז‎
ו‎
00
4 Unde
ש‎
0 ץ ג‎
5 של‎

- | הפקחסו

ה סדו נלכ
סדו ושם
סרך מחורז
ד זה הא
וועים אר
מכין להגרי
כראווי * חס
ם
ש מיקים /
מהתחיך ממן

| מתמ ענף

מתמעיינים י
| התפם ר |
הסכרן העורייה
מהנוא ג
נמחתו חת. ,

הפסוק ההןא |
" את וע
לו קו

| מ
0 יד
| סדםתוק

facere præceptum & fugere ג'כ המעשה מהמצורת ו יס‎
catum: hec enim confinctur ſub וההרחקה מהעברורת שזה‎
timore, qui en idamentiun ,q
זטסז‎ maniſeſtum fit ex ultimis
Petbis dicti illius in Gemara: 2 do rn “ - ה‎
zamen timor Domini eſt theſaurus צרג‎ „ 6
eius. Verum enim vero dubium e הכי ירארת ה' היא‎
quod nobis occurrit, 8 ואמנם הספק אשר 'ק סוום‎
videtur ſolutionis, eſt, quomodo אצלגו ויקשה עלינו הת'"ך‎
in mentem venerit huic ſapienti, 70 הוא היכא סלקא דעת'ן‎

applicare ſex ordines illos, ad ſex זה החכם ביחס הו" סדרים‎

voces hujus verſiculi. CQum enim * על הו' תיבורת שבפסוק‎
unusquisque ſex ordinum diſtin- בי בהזורת כל אחדמהו'‎
ctus ſit ab alio, & diverſi nominis, וזה כי כה מחברן.‎
nullamque in rebus 5ק1‎ connexi- פררם | בשמו ם.‎
onem habeant, ſequitur ונבדל ממנו ( =. מוגחס‎
ישתתפו בענייניםם יתח‎

inde, easdem voces, quæ וה 01ז4‎
buntur uni אס‎ illis, de 4'10 nequa- במוכן שהתיבות אשר היה‎

יחסם: אליהם? האחות מהו dici. Mens mea hæc‏ ססק quam‏
לא תקרא בשםם האהרר' 61ל ſicut 6. 6. 0720 ſeminum‏ 6
בצוננו לומר עד'מ כַמו feſterun nunquam vocari poteſt‏

שסדר זרעיםם או סדר מועד Oxrdo ſanctifcatorum, aut purikcate-‏

לה סים
מוז אשר,וֹקוּפ
א

₪

. ק

[ "לזתות

nes. 1106 autem eſt falſum. 5
enim apparet, quantum inſit iis ייו ההה‎
ſapientiæ, profunditatis שני הפדריםם האחרוניםם * -טקוו86:6‎

.

rum & vice verſa: ita ד- -ק סטףסטף‎ ..
litas temporis tui, hæreditas, ſalus, . ded e מעולם לא‎
מסת‎ poſſunt dici ſcientia & ſapien- קרשיםם או סה‎
tia. Unde ſequitur porro, qua- בהפך כן אמונה עתך הוסן‎
tuor 11105 ordines, qui referentur וישועורת לא יקראו הככו‎
ad quatuor 58 priores, non ורערת * ויתחייב מזה שלצתע‎
eſſe ſapientiam neque ſcientiam, יהיוהד' סדרים אשר ייוחסו‎
ſed tantum duos poſtremos ordi. אל הד' תיבורע וההאשונהר‎
לא הכמה ולא. רערז רק‎

וה tatio.‏ אא*

346
tationis. Nam in Graine ſeminam
conſpiciuntur figuræ CGeômetri-
cæ, quales occurruntin Tract. de
Mixturis diverſarum ſpeciernm. Sic
ctiam in Ord. Solennitatis, in 54004-
tho, in Commixtionibus, in Tract, de
Novo Auno, myſterium intercala-
tionis anni. Ita quoque ם‎ 7
de Mulieribus, pertinentia ad Le-
viratum, & extractionem caleei,
in Tract. Jebamoth. Et de 4.
damnorum notum eſt, quod dixe-

rint: Qui cupit ſapiens fieris ſerutafit

dehet, quæ ſcripta ſunt 06 damnis.

Miſchna ultima‏ ם1 dixerunt‏ סעעס

R. Iſmael,qut vult ſabperk,‏ . כתר? הו

ait, ſedulo tractet oportet leges petu-

iurias. nullas enim angulus in 6
<7 major lis, ſuntqut ſicut fons ſca-
tariens. Quod ה‎ vero illi מסת‎

comnprechenduntur ſub ſcientia &

Satientia;tune duæ Partes tert

Gemara crant deciæ ac "6‏ ג
mutilæ, & perfectio ejus erit nul-‏

la. Sed ססם‎ eſt aperte falſum,
& abſit ut credamus. Verun-

tamen nos, quantum permitt
exigua noſtra eruditio, quædam

dice-

| מפתח הגמרא ‏ פרק ה:
חה שק" כי כבר ידוע מה'
שישבהם מההכמה והעמק.

- הרוצרק להחכיםם יעסוק.
\ בתורה גדולל. מהן שהכם'

< \ אלו נכלליםם בחכמה ורעת.

והפלפול" ' זה פתם
בזרעיםם בענין * הצורורק
דהתשבריורת שבמסכ]
כלאיםם וכן במוער בשבר]
וערובין ובו"ת \ פוד ע
עבורי השנה. ונשיםם. ג'כ
ענין היבוסַ והחליצחק בהן
במסכרת יבמות ונזיקין זרוע
מה שאמרו עליו. מאן רבעי
| למחכםלעיין במילי דגזיקיו'
עור אמרו -במשנה אחהונה
מבתרגת אמר ו' שמעאלל

ממןנוח פי?או:}' מקצןע
כמעין נוכע- ואכם לא יהיו

היו א"כ שני שלישי הגמחא
| -ברועיכם מאר ותכלעזיייתיה
ו הבל א שר זה מבואו הבמול
| \ זתלילה שנאמינהו * ואבלל
ת מואטי

* ( הצורוחת התשבר'

Geometria ſæpe adhibenda eſt-

cum prohibitum fit in Lege, diverſas ſe-‏ י9.-
minum ſpecies ſpargere in àgro, Rabbini certor limiter poſuere in omni-‏
bus, ne iſta lex violaretur, ad quos recte obſervandov Arithmetica G‏

ד

₪00
106
מו‎ hræe
ln conkeſi
Phos, quod

וו

Unt à be
90 ic
סוום ופד‎
ה‎
.ס ח‎
931300 inn
2 כוֹי;‎ ,0
03 ו‎
1 Led
שןסןןוֹ ג‎
אח1‎ ge
וו? ל?
In ſine 0‏
וח סװץ
1.

| ,061'8!־6 2
gen‏ 5טוֹסו
Pimor, 1
Pront docen

ו ף

ו
טשנהס מתו
הנד י
מועים ג
התשנויות
נלאם נונ
עורי השה
ען הנס וה
נמפכ עמות
מה שאמרו ע
למחנםלעװ/ 2
ר מל בט
וא ול |
- חוגית לההל
כלנ' ממנות.
כחורת גחול-
לול וא
ללס ח
ל2 שו 7

.
אלו נל

ים מא
װר

V
למיו‎

: 'ש/
Lege, verſau
7 )”ןאָװ/ס ץ‎ 1 0771/1]
7 5};)111”6]!)

7 צ%וֹג!ז? ד

dicemus, ad ſolvendum dubumm
iſthoc difficillimum. Primo

autem hæc crunt præmitt nda.

In confſio 6 penes Philoſo-

phos, quod onor ſit cognitib rerum
ertenu י‎ , gram 0 0

0042 ךכ.ננ‎ vero eſ noliones
unt à Bengeire Okcatocis.
Sicut dicimus; 77 langiris homini
:רעת‎ quod denotat compofitam
0 firnlam mentem & intelligen-
tiam ejus. Et ססם‎ eſt quod R.
Salomo innuit gigl, Cap.
לורס‎ b, quando ſic ait: opyop
eſt tranquillus mentis & animi
ſtatus. Sed tamen Maimonides,
Cap. ult. partis 3. in Moreh,
ita incipit: סכס‎ dicitur Hebr.
ſermone de g. rebas; illa ſumitur
pro ſpeculationibus Theologicis, &
in fine Capitis hæc habet verba:
סכעס‎ quæ ita dicitur ſimpliciter
in quocunque loco, illa eſt finis,
nempe Theolegia.
go dicere, quod »v? quoque
16 ejus gencris cognitio, 6

ſublimior illà quodammodo,

Prout docemur per Prophetam,
qui ait: riniegrte 0 00]/? 100 .

מפתח: הנמראפרק ה

Poſi umus er-

אנחנו נאמר
בעניור1 דעתנו להתר זה.
הספקהקשה עלינרוראשונה
נציע כך * ירועגצלל ה
הפילוסופיכם. היורת | גרר

מה שאטרנו

החכמה אמתרת היריעה
בדבריכם הנמצאים הבאה
לארם מצר הלמידה ,וגרר
מדרעות הכי*ךשכלותהבאוח
ראשונה בחנינרת הבור+ת
באמרנו * אתה חונן לאדם
דערת . ריל ישוב המוח ו
וחשכלתו' וזה העניןירמזהו
רשיבחגיגה פרק אין דורשין
וז'ל הכמה יורעמה שלמה

זל בפרק אחרון מהחלק
השלישי מספר | המורה

המתחיל" כך שם החכמהה

נופל כלשװ קר לל ה

דבריםהוא נופל עלהשגותיו.
'ת אמר בסופו וז"ל החכמה

הנאמררת סתם בכל מקום

והיאת התכליח השגותיו
Eti- 2‏

. -

&»}:וּ ,װן#ץסמוּװצ ום כרכות. 149779 Haæc formuia exſtat‏ * ( אתה חרנז

. וּח;װװסװצ‎ 1003 ſtando recitare tenenter,.
XX 2

6

348
Etiam illud dictum in Proverb.
Salom. probat, quod 00 uno 60-
demque genere cognitionis ſu-
mantur, & differant ſicut ma-
פגת‎ & minus, quando dicit:
quod Dominus det ſapientiam, ab
ore Hjus ſit ſcientia. Hisita præmil-
ſis aſſerimus, quod ſapiens ille,
qui hanc applicationem ſex or-
dinum ad ſex voces ſupra addu
Ctas feeit, סמ1‎ dubio exadte co-
gnitas habuerit definitiones dua-
rum poſtremarum vocum, quas
ex mente Philoſophorum attu-
limus, nec non quod illas acu-
ratiffime intellexerit atque ח‎
minaverit, & ita conſulto ac cer-
ס+‎ judicio hanc fecerit applica-
tionem. Nam ille, & ego, in-
quiet, fateor, nullusque טט‎
quin prioribus quatuor Ordinibus
conveniat nomen ſcientiæ & ſa-
pientiæ, juxta definitiones apud
Philoſophos recepras, ſupra ad-
ductas, & recte fiat ſi iisdem no-
minibus Scientiæ & Sapientiæ,
quibus duo poſteriores, inſigni-
antur, quod eſt veriſſimum:
ſed tamen conlſidero iſta סו41‎
ſenſu ac ſublimiore, & quidem
propter finem qui mediantibus
illis obtinetur. Reperio enim
quod priores quatuer dedueant ad

ך

| מפתח הגמרא פרק ה
י"ת י ויתכן;לומר שרעתת ג'כ

היאממיןזאת ההשגה ויותר
עליונה ממנה מעם באשר
יורה זה אומרו השכל וידוע
אותי וגו' גםהפסוק שבמשלי
יוכיח היותם ממין אהחר מ
מההשגה הנז'ויבדלו בפחות
ויתרבאמרו כי ה'יתן חכמה
מפיודעתי ואחרזאת ההצעה
נאמר שהחכם משר יניה
היחס הגז' מהו' סדרים אל
הו רעיבורת הגזי איןספק
שירגיש וידע על השלמורת
כל הגדרים מחשתי תיבורד.
אחרונות אשרזכרנו מדברי'

< ההכמיםהנז ובאתהו הבחיני

עליה' והניח היחס שהניח

בבחינה זארז בעצמה י וזרז .

בייאמר גם אני מוררה ואין
ספק אתצלי שבר' סרריבם
הראשוניםט יפול שם הכמה
ודעת כפי גדרםש אשר אצל
הפילוסופיםם כמו . שזכרנו
בהצערה ושיתכן הקרא' כמו
כָּן בשם חכמה ורערת כמו
הב האחרוניםם וזהו האמת
הגמור ואמנכ6 אני חקירתי

< כהם| היא בבחינדה אחררת

עליונה

וק
nullaten‏ %
0 ום
Attamen‏
fuem‏ וק
fectionem‏
leterti pott.‏
logiam.‏
qvod mar‏
! אף מסי
00
א Propius‏
מ
וש
08 1
5 ולס
ſer‏ ף
הסו nun‏
erit 4‏ ף
ז 0
inbuamus‏

—
י
Ahmonen‏
2..-.
2
ת
ה
e‏ ג
0

ש

Moe
] האאה
1 לה ממה
4 לה האמ"
| התיד
מההענהועלו
'חר מו כי
מפ'ודעתיואחי
נר שהחנס
ח? תו מח
ו הכתו
שיט \רען
נל הנדם מהי
אחרונות אשי
התכמים תנו וכ
לה תח ה
נא כ
לאמרם א
00 אולו ע
רראשנים י
ה י
: הלפס כ
2 גס הכמה ן
הכ'האהװנ'

הגמרא פרק ה

Ffinem & perfectionem corporalem,

& nullatenus comparari vel re-
ferri poſlint ad Theologiam.
Attamen duo pofteriores tendunt

ad ק6‎ ſpiritualem 66 per-
fectionem ſublimiorem,

quæ
referri poteſt & accedit 44 Theo-
logiam. Et ג ב6זסזקסעק ססם‎
8סטף‎ maxima pars contento-
rum ejus ſunt ſtatuta ac myſteria
abſcondita, quorum cognitio
propius adducit hominem ad
cognitionem Dei, ut patet ex
myſteriis, quæ latent ſub ſacrifi-
cis & immunditüs ac purifcatio-
nibus ; Quorum aifficultati ſuc-
cubuit Sapientiſſimus Regum;:
quando ſcribit: dicebam, ſapien
tiam acquiram, illa vero longin:
qua erat à me. Quapropter
oportet ut duobus illis poſtremis
tribuamus potiſſimum nomen
5

עליונה והיא מצד התכליר]
אשר יושג מהב6 ' ומצאתי
שהד' סרריםם הראשוניכם
'ישירו אל הכל" ושלימורת
גופני ואין בהם יחס וקרף
בהשנתו ית * אמנם הב'
אחרוניםם יישירו אל תכלית
רוחני ושלימות עליון מיוחס
וקרוב להשגת' ית'י וודה כו
ברב עניניהם6 חוקיכ6 וסוד
נעלמים אשר השגתםתקרב
הארכם להשגתו ית' כידו'
מסו' הקרבנורק והמומאורק
והטהרורת אשר * גרולש
העולםנתקשה בהם באמרו
אמרתי אהכמה והיארחוקה
ממני 'ועל כן ראוי שנייהר
+ הב'אחרוניםבשם חכמה
ורערת עםם היותו נשנה על
\ כלהו וכפי גדר הרמב'ם ז"ל
. - קקבף

ט 97[ כס 778 in Gemara‏ ;ו00ש;9. * ( גרול העולם נתקשת

Salamonem, cum profundiur ſerutari vellet, qua ratione fieret, 4
aqua aſper ſionir, ex cineribus vaccæ rubræ praparata, impuro⸗ reddat
omner qui illam tungant, & tamenille qui ſpargit non minus 6 illi qui
ea aſperguntur puri fiant, (Numeror. 6 . XA.) vidiſſe tandem ejus cau-
ſam eſſe imperveſtigabilem, & hujus intuitu ita conqueri in Kohelet.
Cap. VIII. v. 25. Sapientiam quærebam, illa vero longius

remota erat ג‎ 6

Ex bir aquiz etiam manifeſtum לו‎

Ficunt, ſolum Deum ab immundo dare poſſe mundum. Yob.
6. II. v. 42 רוסט לי יתן טסול סטע6 5ו קי סנלס סספוס (עוין עגו‎
: צע שתפ סיוכ לפר סלסס פטרפי 6מכעס וסו6 רסוקס פמנו‎ |

XX3

Indi-

|מפתה הנמרא פרק ה 0

Sapientiæ iac ſcientiæ, quamvis 6
cunctis ſex ordinibus dici poſſit,
juxta definitionem ex Maimoni-
de allatam, quoniam ineſt ipſis
doctrina & profunditas cum
myſterus occultis, finis 6
מגויסס‎ eſt ſpiritualis. Et ulti-
mus qui eſt ordo puribßcationum,
adhuc magis eſt profundus, &
diſſicilis perceptu, quam ordo
Sanctiſicationum.
nim multum tranſcendit ſcien-
tiam, ut apparet cx verſiculo

ilo: Dominus dat ſatientian 800

Nec non ex verbis 3.. %
quando ait: ſapientia ſuperat ſci-
entian. Item ex Gemara (ſta-
מום‎ poſt dictum illud ſupra יאס‎
poſitum, quando interrogabunt
hominem in futuro mundo:
num ſedulo incubuerit in ſingu-
105 illos ſex ordines) quæ 6
habet: An probe ventilaſti ſei-
entiam? num intellexiſti rem unam
ex alia? quod Raſchi eyplicat;
an intellexiſti rem &c. Uad 7
דעת‎ . Idem manifeſtum fit. צס‎
סג‎ quæ ſeribit Maimonides, in Præ-

fat.

Sapientia 6<

הנז מצרהיוּת בהם השכלה
ועסק וסור אלהי נעלבם
ותכליתם רוחני * והאחרון
שהו: מהרורז הוצת יתר
עמוק וקשה ההשגה מקרשי'
כידערת יותר עליון מחכמה

כנרמז בפסוק. הנז כי. יחוה

יתן הכמה וגו ומדברי רשי.

| באמרודערת עריףמחכמה*

נםס מדברי הגמראת אחר

המאמר שהבארגו בששוז"ן

ללאדם בעולים הבא אם
התעסק בכל א' מהו סדרים
האומרת פלפלת בחכמה

הבנת רבר מתוך רבר )55

רש" הבנת דבר וכו/ היינו
דעת* גם ית'באר זה מרברי
הר"מבם בהצעתו ל"סרר
זרעים וז"ל כל הלכה יהיה
בה דכר בטומאה ומהרה

לגדול הרבנים וכיש ל
לתלמידים * הנה התבאר
„

circa impuritatem conſti-‏ וא gradur,‏ נמ Indicat‏ 47 רראשװ' ושני
gui illud tetigit.‏ סכ סקומקס eſt cadaver mortuum,‏ בי סבות tuti ſunt.‏

Deinde פנו , כפפון‎ &c.

/

Hoe

6

ה ..!וּ#/
tem ſunt‏
1
e inmuna‏
| 0 וחן
1 0
ש
ex 14‏ 6]
Vendum d‏
GMidemn in‏

הש -

(trine, 8
Pterea 01
mereintur

שסת |

ה
הה ad‏ 16
ה
ה
-יום
ו , %
1 סת
סו?

וימ | = = "ראשון ושני נקשה אפילו

לר
-
/ וֹ/! שץן ץג
//]1”&־! 07)! 6
אָש ?'?8]/%*8
װס\% שס]&טף.

cl‏ ף ג

הו מראית
שק ופיר *
והכלתם וה
הא מהו
שק לההתו
נירעת יותר
נומ נפס
'ת תכמה ג |
| באמרורעת עו
גם מור ה
המאמר שהנא
ראוס נל
התְסְננלא
