caſu quodam Rabbæ 1ם‎ Abhouæ &c. Quamvis reſpondere potuerit

Miſaa; ubi legitur, Quodvis curiæ opus, id reſtituent &c. (ꝗ· d. quam-‏ ל

- השערהשני פרק ב

vis duo ejusdem fint nominis, nul- (קמר) מצינו ת"ש אחר‎ ,
lum periculum: modè inſtrumen- 4 .
tum ג‎ ſenatoribus 16 approbatum.) דפשיט מילתא ממשנהפרק‎

16 21115 10615 : nam ratio 615 , 4 כיצר הרגל דבעי פי פררה‎
illi ideo caſum adducere libeat, quia בהצר הניזק אובחצר המז'ק‎
caſus 44 docendum comodior eſt. ופשיט'ליה ממתניתין ובתר‎
. 144. Invenimus hæc verba, Veni, הכי קאמר תש ממקומורת‎
Audi: poſtquam 6> ipſa Miſna אחרים + והטעם ניחא ליה -ט4‎
thor rem explicuit. Ut capite QLuomo- ילגמרג \ למפשט \ מכל"‎
do per nocet: ubi quæritur, Quum os ! המקומות שאיפשר‎
vaccæ eſt in area ejus qui damnum י (קמה) מצינו רמקשה‎

לאמור: . : 5 4164 מ1 מזטטף verò‏ מג ; צטוסגק
ואמורא מברייתא וקאכ" Miſna‏ אס qui damnum infert? quèòd‏

difſolvitur: poſteaque dicitur, Veni, & O3 D0 P„ פ גיסת‎
1106 אס‎ aliis locis. Ratio: quod Ge- היא דילמא. משבשתא ה'א‎
maræ, utè quibuscunque 1066 בפרק 2— כתבי גבי כל" +4סק‎
dubia ſolvat, allubeſcat. \ המזיקין נהרג" בשבת מתיב‎
0- 145. Invenimus Gemaram 8 Ba- רב יוסף וכ עד א"ל רבי‎
raitha contra D. Gemaricum argu- deroDD R ירמיה‎
mentantem 010010 , Quis נמם‎ affirma- משבשח4צת - הוצע והמעכם‎
bit correctionem eſſe? fortaſſis eſt שהבריינו" לא היו מוחזקות‎
Perplexa ſententia. Ut capite, Omnia דידועות כ'ב . ואיפשר שוש‎
ſeripta, ad verba, Omnia quæ damnum ברייתא דלא מיתנייא בירק‎
inferunt, occiduntur &habbatho; Ob- . : ;
1 : . : רבי חייא ורבי אושעיאת‎
- סת.‎ M. תקסוסן‎ &c. usque 48 verba, ואמרינו בעל ל בריי‎
Dixit גס‎ D. jeremia, Quis tibi affir- ר 3? בעלמא בל ברייתא‎
mabit correctionem 66 ? תנייא ביה רבי ח? מוטעס!‎ - 2
eſt perplexa ſententia. Ratio 6 ובי רבי אושעיא משבשת*2 גטף,‎
Baraithæ non ſunt 4400 confrmatæz היש וכר כמ ש ל‎
40 cognitæ: quin etiam fieri poteſt, ut למעלה ! וממעכם זה ניחא‎
detur Baraitha, in qua nomen D. Hiæ לי בקצת מקומות דמיית!‎
& D. Oſchaiæ non legatur: universè ברייתא ומאי דאיתמר עלה‎
autem 16 ſtatuimus, Omnis Baraita, פי שלאית‎ vy מאמורא ואף‎
מו‎ qua R. Hija & familia R. Oſchaiæ ופשיטא‎ *
מסמ‎ commemorarur, perplexa ſen-
tentia eſt, &c. quemadmodum ſupra dictum fuit. Hac ratione mihir
in multis locis ſatisſit, quum Gemara Baraitham adducit, Pprætereaque
סט‎ de ipſa 4 Gemarico ,כ1‎ dictum fuit: quamvis neceile non ס‎
quum

הליכות עולם 04
היהצריך כי מהברייתא לבר ſola Baraitha ratlonem, quam‏ ג quum‏
הוה מייתי הראירז שהיר vellet, produgeret. Quemadmodum‏
רוצה כנון בפ"ק דכתובורת objicitur, Ecquid‏ גסט : כתובות .1 C.‏
דפריך ומי איכא הוראדק doctrinæ nomen 1 incerdicto obti-‏
לאיסור ומשני אין. והתניא net? & reſpondetur, ita eſſe: nam‏
חוט השדרה שנפסק ברובו *תוק! ecce tibi in exoticis, Si medulla‏
דברי רבי + ב ,עקכ, אויר dorſi maxima lard Prtcil‏
ceniet D. 4‏ סט diſcerpti legem habet)‏ (
יאביל\' נ'קם. הורה רבי 2 Jacob, etiamſi per-‏ .}31?1 )18, 5
עקב < אמר רב הונא orata tantum fuerit. D. Judas idem R‏
הלכרק כרבי יעקב > ומן cum 1. 0 docet. Dixit M. Hou-‏
הבריתא לבר בלא מילתו

na, Conſtitutio uſitata 6 D. Jacobi י‎
mente non obtinet. Hic 8 ſola Ba- דרב הונאהוה מוכח דאיכא‎
raitha absque ſermone M. Hounæ,in הוראה לאיסור אלא משום‎

interdicto doctrinæ vocem uſurpari, דלא לימא * משבשתא היא‎
arguebatur. Verum פנוס סת‎ diceret, אייתו הא דרבהונארהואיל‎
ה‎ adduxit : quandoquidem enim מתכנ' היא כך אומר החכם‎
וֹנך,ן \ פעמיםם מקשרה ־6&10־13:8,6011־16)11561 1101;1*1888)16 1א‎ ——
nem eſſe liquidò patet. 6 loquitur .
ſapiens Magiſter meus, quem Miſe- R
ricors ſervet ac redimat. Quando- ת ר‎
que ſocio 0 objectionem & Miſna 5 . ?ש א םפךיך‎
vel Baraitha, objicit Gemaricus D. quæ וליטעמי או מי ניחא‎
ſibi quoque adverſatur: 4090 ut Ge- ולא פריך ליה וזה בגמר:ת‎
אין מספר כמ'ש התוספור]‎

maræ author ipſi objicere queat, At-
qui ſecundum rationes tuas, vel ſecun- בכל מקום היה מצ' למימר‎

dum tuam ſententiam, num !0502= \ ה‎
Etum tibi? nectamen objiciat. I N מצינו‎ (P
jusmodi in Gemara unt infinita: ſic- ת . | לא =יש‎
uti reperitur paſſim in additamentis. ריאוקי\כ' װתא ת,ץה לא ס'ל‎
Dicere potuiſſet, At ſecundum כיהך ?יז עמאק 22' -סגובן‎
nes tuas &c. veruntamen 106 non לאוקרמ הך ברייתא בענין‎
dixit. אהר דס'"ל הכי אלא משום‎
6. 146. Gemaricum quandoque in-

quum iſta fibi ea ratione non probe-

tur: quamvis Baraitham iſtam alio ררחוקא‎ 46 - . ..
= .- - modo

ולימעמי'ולא אמר:

,י**** ךךחרק בךװחא בהך

venimus, qui Baraicham proponit;
1 ג*ליה לא *" קשל .ר‎

,

הי4

—

ו

- השער השני פרק ב

modo, qui allubeſcat, proponere
poſſit. Verum quia hac ratione Ba-
raitcha difficultatem haberet, eam
ſimpliciori ſenſu proponere ipfi lu-
bet: etſi non probat. Quemadmo-
dum illud capitis, Bos cornupeten:
aut 4. aut 6. circa iſtum locum, ubi
legitur, Si cornu ferierit, ſoluit -טא‎
קד‎ : ſi concubuerit, Xτο non ſol-
vit. Quam ſententiam quoad con-
cubitum Abæus ita explicat, q. d. ſi
cum illa rem habuerit, nec occiderit.
At Raba ſic proponit q. d. 4 rem ha-
buerit cum illa & occiderit סמ‎ qui-
dem eo caſu ſolvere, מו סטס‎
cornu : quia cornu ad nocendum
comparatum eſt, concubitus autem
eò non ſpectat. Hic quærimus, ubi
diſſentiunt? In pede qui puerum
calcat diſſentiunt. Id eſt, exiſtimat
Raba, Dominum, in eo quod jumen-
tum pede peccat, non teneri, quia ad
nocendum deſtinatus non eſt: quæ
eadem eſt concumbentis ratio. Quam-
vis Raba 0.1. cenſeat, illum, ſi pes
puerum conculcet, teneri. Nihil-
ominus illa ratione Baraicham propo-
ת‎ : quia fimplici Baraithæ ſenſu
magis fignificatur, 51 rem habeat
cum ea& interfecerit: ſicuti ibi do-
cetur. Hujusmodi multa ſunt.
§. 147. Gemarico hoc in more po-
ſitum, ut quæſtionem unam propo-
nat, 6 qua ſecundum reſpondentis re-

טעמא ניחא ליה לאוקומה
בפשמה ואף על נכ רלא ס'ל
כיהא רפרק שור שננה *
דיוה/ נכי הא דקתני נוגת
משלם את תכופר רובע אינו
משלםאת הכופר דמוקי לה
אביי להא ררובע ברבערק
ולא קטלה . ורבא מוקי לה
ברבעה וסטלה ואפ'ה אינו
משלםכמו בקרןמשיום רקרן
כונתה להזיק רביערה אין
כונתרה להזיק . ואמרינן
במאי קא מיפלגי ברגלה
שררסה ע'ג תיגוקקא מיפלג'
פ"ררבא ס"ל דפמור הרגל
ביון שלא כיון להזיק וה'ה
לרובע ואף על גכ דרבנת
ס'ל בפ'ק דרגל שררסה על
גבי תינוק חייב ואפילו הכי
מוקי לה הכי משום דפשט
הבריית'יותר משמע ברבעה
וקטלה כראית התם ודכותא
מובאי
נקמו ררך האמורות
למיבעי בעיא חרא רשמעינן
מינה תרתי לפי תשוברת
המשיב ובאופן אחר הירק
יכול לשאול" בפרק אלו
טריפות בעו מיניה רב כהנא
* את הפרה

ſponſum duo addiſcamus; quum alia ratione interrogare potuiſſet. Ca-
pite, Hæc ſunt diſcerpta. M. Cahna & M. Aſe à Rabo quæ ſiverunt. Hinc
& illinc ſoluta coſta, qui ſe res habet ? ubi objicimus⸗Ipſis 06 una erat

inſtituenda quæſtio, id eſt, 06 una coſta. Eſt reſondemns „De

una,

הליכות. עולם - 46

una, ut ex 62 62ץ‎ duas diſcamus;, illum צרב אסי מרב נעקרה צלע‎
percunctati ſunt. Ac ſi diceretur ‚E מכאן וצלע מכאן מהו‎
reſpondentis keſeno dus echere ואקשינן ותבעי להו הד4ת‎
poteſt. Nam ſi illisreſpondeatutra- הדרונו‎
e ſolutà animal idoneum אַ:ס...לװ:.'וּר צ?זןן: ;:חפעןך??;;ב%ן מום‎
ס;תגנוג‎ magis, 8 una loco mora ſit, 99 o⸗ רש-‎
id concedendum? Quod ſi diſcer-, ק\:& בעו מיג — ומ‎
ptum pronunciet 5 . 4 una תשוברת המש מצ‎
dimota ſit, idoneum erit. Si enim * למיפשט תרתי‎
ita reputes, Ob unam etiam diſcer- R ילהו ב' כשירה ב'ש‎ :
ptum cenſebitur; ipſe illis ſuccen- 5& לאי מהדר מריפה הא‎
tendo reſpondiſſet, De duabus quæ- יכשרה ראי סיד אחת נמי‎
ſiviſtis ? cujus ſenſus eſt, 6 ‚ſi una מריפרה הורה מחרר להו‎
dimota 46 , 806 418 liquet, idoneum בריתחא שתיבם קא בעיתו‎
cenferi animal ; arqui ob unam etiam ודמשמע הא ארת פשימ4ת‎
diſcerptum judicatur. Quia 6 ſe- להו דשרי והא אפילו אחת‎

datè reſpondet, ob duas diſcerptum טרופרה \ ומדקאת \ מהרר‎
judicari, ſigniſicatur, מם‎ loco motà בניחות+ת שהיםם מריפרק‎

idoneum cenſeri. 568 8 illis ita re- משמע הא אחת כשיררה‎

ſponderet, unà motà idoneum cen י את‎
. , . אבל אי מהדר להו אד‎
ſeri, de duabus etiam 6וו‎ adhuc quæ- עוא‎ e 8 2*

להו אי.כ שירה או לא וָבית caſu animalidoneum‏ סס reretur, an‏

jndicaretur; anverò minus. 000 ש " י הו--‎
ſi dicas, ſecundum hanc expoſitionem r en לפי זה‎
ex una etiam 00172 nos duo doceri: שמעימ תרתי דאי מה‎
quia ſi diſcerptum reſpondeat, multo להו מריפה כ"ש שתים ואי‎

magis 06 duabus hoc dicendum; ſi מהרר להו בשיררת הא‎

ס

verò idoneum judicet, ecce duæ di- שתים מריפהדראי ס'ד שתים‎ <

ſcerptum conſtituunt. Nam ſi hoc גםי בשירה מירתה הורה‎
pacto tecum 665טקסע‎ Duabus loco רתח בתמי" „ כשרה אחד‎

מובעיא אלא 0 89 הוש -0086 . motis animal etiam idoneum‏
= דאמרינן מירתח קא .רוזה

tur admodum ſuccenſens cum 20-

miratione quæſiviſſet, Cum duæ ido- י‎
neum relinquant, 05 una dubitatur! אבל להומרא לא.רצוני אם‎

Verum enim verò מ1‎ re allevanda ſive חהשואל יטעה לחומרא לא‎
permittenda id accipiendum, quum חש המשיב לאהדוריםס‎

בריתחא אבל. מהרר לירק dicimus, Nuccenſendo ſuccenſuiſſet: ſed‏
;;.בפי?ר-תא ולא הוה שמעינן ‏ 4התספונסעק 6ו1 in re aggravanda‏
ſecus‏ .. |

ווג
מ
ואק
כלו
| חה
ה\ ג
השו
ל
לחו ג
אם
לשוו
טרפו
ברת
ת
ל
מי
-- בחי
ת
אגל \
מוס
לחאי
לל זה
שנן
לחו מ'
דו
י
גמ' נו
מנעיץ,
האמרען
ול לו

'כר*ך[חא \
חתו

0.

ut 1ס‎ iratus reſpondeat; ſed placidè re-

fpondet: nec ex uno alkerum diſcimus,
& ulterior ג‎ nobis quæſtio inſtituitur.

Sed 4 in permiſſione erret, ſuccenſen-

do ſuccenſet, quemadmodum dixi-

mus. Hicelt diſcurrendi modus ca-

pite, Hæc ſunt diſcerpta; atque 6

de reliquis omnibus judica : טס‎
additamenta ,כתובות.6,)000מ2ץ₪)כס‎
capite Puella, ad verba, Vendidit
pacta dotalia marito ſuo. Ubi quæ-
ritur, Hoccine 06 pactis locum ha-
bet 8 liberos mares habeat; an verò
ſecus? & objicimus, Atqui quære-
res, Donans pacta &c. q. d. unum

tis exponitur ubi plura videas.
prolixè agere neceſſe non eſt: nam
ego vas teſtaceum produxi; 1ס1‎ tu
margaritas invenies.
- 6.149. Gemaricus aliquando פו‎
verbis, & dixeris mihi, quæſtionem
unam ex altera ſua vel ſocii ſui pro-
ponit: quemadmodum in illo Cod.
פסה‎ , Simus fruſtum ore tenensin-
grediatur, & mus fruſtum ore tenens
egrediatur, quid dicendum? num
dicemus ingreſſum cum סס‎ quiegre-
ditur eundem eſſe? an fortè diverſus

eſt? Quod ſi dicere velis, ingreſſum
& egredientem eundem eſſe; mus niger &c. מ‎ 1 0
1. שבועות‎ quærit Raba Ju-
ramentum 06 non edendo pulvere, qua Juantibte violatur? quærit-
V 2

alibi paſſim reperiuntur plurima. Co

השער השני פרק ב
interro-‏ 51. : גסרת ſecus eſt. Hæc mens‏
prohibenda aberret reſpon-‏ סץ gans in‏
dens, id ipſum ad animum non revocat,‏

I87

מינרה לאירך ניסא ואכתי
= קא מיבעיא לן אבל אי טעי
קולגת מירתרז קא רתח
כמ'ש זהו דרך הסוגיא בפי
אלו טריפור] ורון מינרהת
לכל המקומות במיש חתו
בכתובורה פרק נעררח גכ
מכררה בתובתוה לבעלוה
| וש לה כתובת בנין רכרין או
לא ואקשינן ותיבעי מוחלת
כלומר דהוי חרא רשמעינן
מינרה תרתי רממוחלרת
היה שמעיגן מוברת במו
שמבואר בתוספו תעיין שם
וכאן אץ צורך באריכורת
דאנא הא דלאי הספא ואת
תשכה מרגניתא י

(קמח) פעמיםם בעי
בעיא אמורא באת"ל מבעיא
אחרת שלו או של" הבירו
כנוז הנהו דפסח"ם עכבר
נכנס וככר בפיו י ועככר

- 616 , unde duo diſceremus; nam &
donante hoc de vendente colligere-
mus: quemadmodum in additamen-
Hic

יוצא וככר. בפיו מהו י- מי

אמרינן חיינו הא רעייל הוא
דנפיק או רילמא אחרינא
הוא ואת"ל היינו דעייל הוא
דנפיק עכבר שחור וכו/ וכן
טובא כה"ג התם וכהרבה
מקומות ובשבועות בעי רבא
שבועה שלצת אוכל* עפר

בכמה בעי רב אשי שבועה.

Lalia cum iſtic, tum

que

הליכות עולם: 8

que M. Aſe Juramentum, 46 non e- שלא אוכל חרצןבכמ'ופרש"י‎

dendis aeinorum nucleis, גטף‎ quan-
סוום‎ violatur? Ubi -4.כ1‎ J. annotat,
M. Aſen verbis, N dixeris mihi, quæ-
ſtioni de pulvere præpoſitis, quærere
de acinis. Hujusmodi multa funt.
Præterea quandoque quis quæ ſtio-
nem unam proponit, cum ad duas
collimat, verbis, Si dixeris mihi. Sic-
uti in illo 0. de Idol. c. D. Imaezl: ubi
quærit M. Hammenouna, Cum aliquis
5ב‎ ad idololatriam denuo lævigave-
xit, quid ? quaſi dicatur, Inſtrumen-
tum idololatriæ, quod fractum quis
iterum reparaverit; cujusmodi cen-
ſebitur? Ibi 06 priori immunditie
סג‎ ipſo quæritur: an ipſa ſecundum
rationem immunditiei legalis redeat;
an verò non redeat: quemadmodum
ibi explicatur. Et obſicimus, Atqui
quæſtio ab ס6‎ 9 alia quavis magi-
ſtrorum immunditie inſtitui etiam
debebat: ac tandem definit Gema-
ra , Una ex altera ab eo quæritur:
nam ſic quærit, A magiſtris definita
immundities redit; an verò non re-
dit? quod ſi mihi dixeris non redi-
re, jam immundities idololatriæ 1
ſe habet? &c. Huic fimile eſt illu
capitis, Quomodo per: apud verba,
Eitne conteſtatio ob lapillos? Kmi-
liter 4115 locis. Præceptor autem
meus ſapientiſſimus (§. & R.) obſer-
vat; quod cum his verbis, ? 4
mihi (quæ ſunt controverſiæ verba)
is quærit, quihacphraſi incipit, & re-
liquas deinde quæſtiones proponit,
quod inquam ת‎ his verbis, 87 8

דרב אשי באת'לד דעפר
קא בעי חרצן וכאלו רבות

עור לפעמים בעיבעיא אחת
ורעתו לשתי בעיות באת'ל
כי הצת רעיג פרק רבי
ישמעאל דבעי רב. המנונא
ריתך כלי לע'א מהוכלומר
כלי עא שנשבר וחזרותקנו
מהחו * ולענין מומאה ישנה
קא מיבעיא ליה אי הררא
כדין טומאה דאורית+ת או
לא הררא כמפרש התם
ואקשינן ותבעי ליה שאר
טומאות דרבנז ומס'ק חרא
בגו חדא קא מיבעיא ליה
והק טומאוח ררבנן מי
הררא או לא ואת'ל ל4ס
הררא מומאת ע'א מאי וכו'
ודכוותה פרק כיצר הרגל
גבי יש העררה בצרורורז
וכן במקומות אחרים ; ומורו
החכם גר"ו אמר רכשבעי
באת"ל של חלוקה שמתחיל
באותה השיטה ועשה כל-

הבעיות שאם מתחיל באת'ל d‏

ומותר כלד הבעיות שבעי
הוא במותר ומצינובכתובות
פא דבעי מהו לבעול<
בתחלה בשבת וכוי ומשני
מסררגת שאו. את"ל כרבי
יהודה ואסור הל'ל . את'ל
בר'ש ומותר לפי שהםם

חולקיי של רבי יהורה דבר
mihi‏

ו
ו

ס

ה
0
ne ke‏
%
ה
ment‏
י
00
מוס
ל
ה
ſecun‏
p‏ י
R.D.‏
וסו
dumn‏
!
ſenten‏
quo,‏
We 00‏

את |

; נמו
dem.‏
ץ
ום
-
ו
ו
Corum‏
] ח
ה
י
שוֹ/”””#
6?*11121

ל
דו
ק ,
ול
(רעת
כ ה
ישס
וח
ל ךע'פ
מי
מ
מ
לא ה
(אלטי
שוו
מי ם
וחל (
הררו !
ר\\'\'אַ;
לותו
ג ש
נמק
הולם |
מאללע
באותץ
אגליות
מתר
הנ

לה /
לור
2
י
ת | 8

7 \ השער השני פרק ב

mihi, incipiat & 5 licita pronun-
tietur, in omnibus propoſuis quæ-
ſtionibus licitum contineatur. At-
tamen כתובות הו‎ cap. 1. ſic quæri vi-
demus, Quid an primò cum virgi-
סת‎ rem habere 6ו0‎ ſabbathi licet? &c.
& & tractatu Talm. reſpondetur, ubi

dicitur, 81 dixeris mihi, ſecundum |

mentem D. Jjudæ, & vetitum erit.
Dicendum erat, ſi dicas mihi ſecun-
dum mentem D. Simeonis, & lici-
tum erit. M. enim cæteri diſſentiunt
à D. גסט]‎ , qui ſtatuit, Res etiam 6
induſtria non acta eſt interdicta: 6
ſecundum D. Simeonem 11062 61
Jed præceptor ille meus (quem 8. 6
R. D. M.) nullam 66 hanc objectio-
nem inquit: quia etſi ille N. ſecun-
dum mentem D. Judæ interroget, &
res interdicatur; tamen in D. Judæ
ſententia quidam invenitur modus,
quo, actio concedatur: veluti quum
ille corrumpit. itaque 6 quæſtione lici-
tum etiam conſequitur. Videas ibi-
dem. Huc usque verba ſapientiſſimi
præceptoris mei, quem ſervet & re-
dimat Miſericors-
§. 149. Invenimus, ubi ſic objicitur,
Quid novi docemur? id enim aliàs
etiam legimus: idque duorum -0ל1‎
Gorum Misnicorum cauſa quorum
unus ſenteniam quandam profert;
alter verè eandem repetit alio loce.
Quemadmodum illud capitis, Decem

ſtemmata, תו‎ Misna. Aba Saul vocat Spurios, Nothos:

שאינו מתכוין אסור ולר'ש
מותר * ואמר מורי נר דלא
קשיצה שאף על פי שבע'
אליבא דרבי יהודה ואסור
ברערת רבי יהודרה יש צד
שהונת מותר כגון שהונת
מקלקל י ומן הבעיא נפיק
מינה התר גם כן עיין שםם
על כן מהחכם מורינרו :

( קמם) מצינו רמקשה
מקמ"ל תנינא הדא זימננק
מתרי תנאי דחר תנא אמר
מילתא : ואירך תנא אמרה
בדוכת4ז אהרינא כי הא
דפר' עשרה יוחס" במשנה
אבא שאול אומר לשתוקי
בדוקי ואמרינן מאי ברוקי
אילימא שבורקין את אמו
הנינא חרא זימנצת ראודק
מדבררח וכו: ומילת4ת
רהכזא אכא שאול" אמר
ומילת4ת רהתםם ר"ג ורבי
יהושע אמרוה ' ואין שיטת
הגמרא להקשות מאי קמ"ל
הנינא זימנא הדאת מתרי
הנאי אלא מסתםם משנרק
ועל רבי קא פריך מקמ'"ל
רבי הא תנינא הרא זימנא'
אלאז שיש לומר רהתכם

ubi in

Gemara quærimus, Quid fignif. Nothi? Si dicatur, Nothus eſt cu⸗
jus matrem examinant; illud ipſum etia 1ס1[ מז‎ legimus (ſc. in qua-
dam Misna) Audiverunt eamloquentem Gc. Itaque ſententiam, quæ

סגת 3 כס

10% הליכות עולם‎
בקרושין הכי קא פריך תנינא 6:1 }}ןוֹ:\ן;? 1;?:6;33]?353,?%]11356 סי.‎
eam 1ו‎ 1110= 1 17 K- ג . . 7 . ב‎ .
1}.[2}113?1*6&31;”6. Atqui מ1‎ 6 Gema- R enn
ra non ſolent ita objicere; Quid - כן אבא שאול‎ ₪
novi docemur? hor enim alias legimus, - ולומר ?בגם ומיוֹ&‎
ם?‎ duorum Miſnicorum ſermone; י‎ P R
ſed quum Miſna abſoluta ea ratione R ממ ה לבר תא פרק‎
abſoluteæ Miſnæ objicitur: tum au- —,82 ואת כנו גבי הזורע‎
tem adverfus ipſum Kibbi fit obje- לוקה וכו ומקשינן תנינ‎
Gio, q. d. Quid novinos docet Ribbi? נזיר שהיה שותה יין ה‎
zcce hoc alius legimur. 0 dicendum היום וכו והך דהזורע כלאים‎
₪ iſtic in מטטף קרושין‎ objicitur, וקה אינה. משנרה אלגת‎
Alias etiam legimus, idemn eſſe 0 ſi di- בריתא ' ומבריתא למשנה‎
ceretur, Quare Kibbi hæc non eo- rvH א'ז שיטמת הגמרא‎
dem loco proponit ? nam 16 di- מק;ן”ל תנינא הדא זימנושק‎
cendum erat, . etiam loquitur Aba דכמר; רוכתו אשכהנג‎
Saul. Similiter invenimus Legimn, בבריית אמה ששונהבמשנה‎
quum אלא רהכי קא פריך דמכל וקקס ”*%;;1;?[ י ים‎
gnantur. Ut capite ל-מק .₪ 3 196 וק‎
hæc verbaduiſerit heterogeneavapu- .בנ”':ף 1א‎ . 10
lat &c. obſicimus, At legimm, Naziræ us באותו יוֹד ששונה במשנה‎
qni ססזס‎ potabat vinũ &c. ubi iſtud, 122 אחר שהרין אחר, וכן‎
Qui ſeminat heterogenea abiltet⸗
מסה‎ ad Miſnam, ſed exoticam 6 ri- י ו‎
nam pertinet. Atqui per exoticam -קס‎ den et a (0)
ור‎

3

pugnare Miſnam Gemara non con- , ךרב:בז ליהירא ה‎ :
5

Hevit hiſce verbis, Quid ה‎ 4 docemur?
poc enim alis legimur. Siquidem mul-
tis locis in 8 eadem reperimus, ק‎
מ1 טף.‎ Miſnajoth leguntur. 368 hac לרמות משום דבלה דתקון‎
ratione formatur objectio: nihilo ſe- 5 רבנן כעין דראוריתצתק‎

ומתרץ לא דמי דאורות+ת

cius authori in exoticis id docendum והכי אמרינן בהדינת פכ‎

fuiſſe in illa materia, ubi סס‎ in Mis- Pan דיבמורז גבי צרת‎

najoth legit; quia eadem eſt rei , מסוטה דאוריתא‎ 5
223]:; ſic ומתרץ אמינא אנא דאורוה,. תסתוו400 מו‎
6.150. = Quandoque אס‎ interdicto Mag-
in C. objicitur: & reſpondetur, Illa legis & Magiſtrorum dicta umi

| שם התוספות :

- לדרבנן והמקשה היה סבור

contra legis interdictum’—

ו
ת
ג
8
0
ו
jcitur‏
הו
ק
ז
ת
Mag‏
S‏
4 את
ום
\ גוף
reptili‏
וס
mund‏
ו
Protra‏

חרא ז
נא לו
ולומרו
אומר =
את ו
לקהת
ור שו
הסוכ
ניתאי
א וע
במריי
א רק
נאותו ע
אחרשתי

| התק

0

דונ ך
מח מי

12 01ג6י ;

ſed hæc eſt ejus mens.‏ ; '3*?6613601!־?[
סת6 סק ſunt Miſnici Doctores, qui unius cujusdam ſententiam‏

la non efle. Sed objiciens iſta eſſe
ſimilia arbitratur: quod quæcunque
M. ordinant, eo habeantur loco, ac
ם‎ Legis eſſent ſtatuta. Sic manifeſtè
loquimur 6.1. 6 C. יבמות‎ , circa hæc
verba, Aemula declinantizs: ubi -מס‎
jicitur ex illa muliere deelinante, cu-
105 מו‎ lege mentio: & ג‎ ſolvitur,
Ego legem profero; & tu Magiſtros
citas? Et quæritur, Quod propo-
nit, quare proponit? Quæcunque
Magiſtri ordinant, hujusmodi ſunt,
a2c ſi lex בס‎ ſtatuiſſet. Ita mihi ſolvi-
tur difficultas poſt. c. de 1801 ubi qui-

dam ex immunditie incolarum, 6

qua Mag. objicit contra immunditiem
reptilium, de qua in lege. Niſi quod
poſtea in additamentis repererim, im-
munditiem illam incolarum eſſe legis.
Conſule locum : nam hic non eſt
protrahendi locus.
6.151. Quando Miſnicum Doctô-

rem נס4‎ ipſi opponunt; ex eo defen-

ditur, quod סס‎ ipſius, illud præce-
ptoris 16 q. d. hæc eſt ſententia pro-
pria, illa præceptoris; ipſe verò ſe-

cus ſentit. Atque hoc multis locis
invenies. 6ו1‎ etiam aliquando, ₪

quis ejusmodi objectionem hoe -סמז‎
do ſolvat, Sunt duo Doctores, qui

unius alicujus ſententiam profitentur:
quemadmodum initio ברכות‎ , Snt
duo Doctorer, qui R. Eliezerir ſenten-
tiam profitentur. Similiter in tota
Hoc autem fibi volunt,
Unus dicit, 16 præceptor ſentit:

השער השני פרק ב

ג

זאת אמררת דרכנן - ואמרי
ורקרי לה אמאי קרי לה כל.
דתקון רבנן כעין ראוריתא
תקין ובהכי קא מתרצרו
לימאי רקשיא בפרק כתרא
דע'א רמקש התם מסומאת
עם הארץ ררבנן לטומאת
שרץ דאוריתא אלא שאחר
כך ראיתי כתוספו דטומאת
עם הארץ דאורית4= הוא.
תעייו שם * וכאן אין מקום
< להאריך :

(קנא) זימניו בשמקשה.
- \ על הנא מדיריה ארידירק
\ מתרץ הא דדירק הוע
דרביה ' בלומר הדא סברא
דגפשיה וחרא סברא דרביה
וליה לא סבירא ליה וזרק
| תמצא בהרבה מקימוות !
ופעמים שמתרץ על כיהאי
קושיא תרי תנאי ואליבא
רפלוני במו ‏ הרי תנאי
ואליבא דרבי אליעזר בריש
- ברכות וכן בכוליה גמרצפו
וריל חד אמר הכי אמר מר
והר אמר דל4ת אמר הכי
אלא הבי ובמו שמצינו תרי
תנאי ואליבא רדפלוני. כך
מצינו תרי אמורצי ואליבא

דפלוני במו תרי אמוראי.

alter verò inquit, ſic non ſentir
Sicuti autem invenimus, Duo

00

הליכות עולם כז

ואליבא דרכי יוחנן ובה

ſic invenimus, Duo ſunt Gemarici רבה‎
Doctores, qui unius proftentur ſen- םתפינא‎

Johannis ſententiam ſe ſequi affir- א‎

מקומות יואילאורמ : אם
אמ'נא רכל כה"ג לא משקר tentiam: quemadmodum Ulud, Duo‏
הד מנייחו אלא שמעו מפי ſunt Gemarici 190560168 qui Rab-‏

ומשכחת לָה דמעקר

mant pariter alibi paſſim. Quod niſi .
2 / ` 7 1 8

bus ſimlibus !0015 neutrum falſum —
0

וסער לזה במסכת ביצ

aſſerere; ſed utrumque hoc à præ-
דפליגי התם.‎ [

ceptore ſuo habere: quia initio ſic
affir maſſe deprehenditur . ſed po-

פרק אין צרי

ואמר רב לעולם
ע עצמומבית

0 5 י % י ש הא אבריה יש יא יש סי מיות- יה. ה+ ה תהו ש קם -₪
שלסא ו ה השו הק המסי הל קוים מל ה א

ſtea ſententiam mutavit: quam mu- המררש‎

unus intellexit : non item‏ מוסמסוזגץ
Non‏ .כרוֹ&ס ביצה 000 Quod‏ =.
Levi‏ גס : venantur, comprobatur‏

ה אחת ראנא ולוי
נא קמיה ררבי כי
ב' להא שמעתתנת
באורת אמ"

& Rab inter ſe dilſentiunt. Dicit Rab, מותרון כאכילה‎
Nunquam ſe homo ab Academia, ne ותרין לקבס‎

quidem ad horam כ ט‎ ubducat, ם‎

בצפרא אמר מ
אנצע | דרקואי

etenim סק6‎ & Levi auditores fuera- .
mus Kibbi- quum is hanc ſententiam הדרי ביוקבלתי‎
ו" רלא הוה בי מררשצת‎

roferret : 3 veſperi edere licet;
accipere 0 illa manè licet. Itaque
ego qui in Academia eram;, e0 audi-
to ſententiam mutavi, & accepi; Le-
vi qui non intererat, cum id non au-
diviſſet, non mutavit ſententiam. Ve-
rum enim verdò ſic res ſe habere non
videtur 8 verbis R. Salomon. Jarchi
capite⸗ Quamvir, circa גטעסץ סאת‎ ,
Ecce quod iſtic dicimus.- In eo acquie-
ſcimus, duos Gemaricos Doctores
diverſa tradere, ex propria quemque
ſententia: non verò duos Gem. Do-
Gores diverſa ex unius Gemarici Do-
Goris ſententia proferre. Ubi ad
hunc modum ſcribit R. 5- %
Quum duo de unius mente diverſa
tradunt, ita ut unus 71 0סס‎

לא שמע ולא

הררביה אלא
שלא גראה כ

ן מרברי רשי
פרק אף עלל פי גבי הא
דאמרינן התם .
תרי אמוראי ואליבא
רנפשייהו ;; ולא פליגי תרי
אמוראי ואליב' רחר אמורא
וכתב רשי שם ווָה לשונו
דכי פליגי תרי אליבא רחר
מראמרהכי אמרפלוני ומר
אמר הכי אמר פלוני חר
מנייהו קא משקר אכל כי
פליגי אליבא רנפשייהו בדין
\ או באיסור והיתר כל
\ וחד אמר הכי מסת

-

ואליכו
מקומןז
אמ'נא
חר מי
ונן ומ
אמרה
שמל הו
פור (
פרק אץ
" וו.
אל עע
אלילו ש
הח תי
לר ר
כאװחוֹאַ:
בצפרט .
אא \

0 ול ו
לא שו\
לא (ראן
"אמרען ך
תפשוֹך,,, ,
אמוראי

' 0ברשי

ל' פרניך
0 מו חגו

.

מח ס.
ל'ול
כא'סיר 1
- א 1

6

01046 1112 eſt illius ſententia, alteruter
affirmat falſum: ſed quum ex pro-
pria quisque ſententia diverſa docet
16 jure, aut interdicto & licito, unus-
quisque affirmat hanc ſibi probari

rationem, nec falſum dicit, quia quis-

que ſuam opinionem profert. Hic

Doctor ut rem faciat licitam produ- ך‎

016 rationem; alter verò cur inter-

dici debeat, rationem reddit: utra-
- סטוף‎ ſunt verba Dei vivi. Aliquando
hæc ratio quadrat; aliquando alte-
ra: quia ratio pro rerum diverſita-

te, exigua varietate mutatur. 0
omnia R. S. J. verba ſunt.

6.1%2. Gemara ſcripturas con- [
trahere ſolet, ut eas quemadmodum

ſunt, non producat. Sicut quum 6

milſericordi hæc tribuuntur verba cap.
- ווד‎ qui edunt, Et cum numeraverit
pecuniam, cedet ipſi: attamen S. S.
tantum dicit, Lev. 26. 9.
.11 pecuniæ æſtimationis tuæ ſupra

21

eam, cedet ipfi. Similiter capite Qui
widet, hæc occurrunt, Ad ſtabilien-

dum quod dicitur, Omnia iſta ſo-

mnia fiunt ſecundum oris pronuncia-

ta: attamen S. S. Gen. 4t. 13. Et eve-

nit ut ſicut interpretatur eſt nobir 4

- 6 \ Sic etiam Cod. .קג6 ערובין‎
Quicunque habitat, legitur; Cuicun-

que mens non conſtat, ne doceat:
quia dicitur, In afflictione סת‎ 6
attamen hæc ſcriptura nullibi מ1‎ 6
reperitur; ſed illa Eſa. 5t. 24. Affiäcta
& ebria non autem ex vino, ſic argu-
6ז‎ applicatur: quod cum æquentur

Heæc 61 illius ſententia; alter verè

מעמא ואין באן שקר רכל
חר וחר סכרג4ת דנפשירה
קאמר מר יהיב מעמות
לחיתרא ומר יהיב מעמ+ת

לאיסורא אלו ואלו דברי

אלהים חיים + זימנין רשייך
האי טעמא וזימנין דשייך
האי טעמא שהמעם מתהפ
לפי שנוי הדבריםם בשינוי
מעט כל אלו דברי רש" :
(קנב) דרך הגמראת
לקצר המקראות ואינו מביא
אותס כהויתן כמו דאמר
רהמנא ונתן הכסף וקם לו
יבפ'ג שאכלו ואין הפסוק
אלא ויוסף חמישירת כסף
ערכך עליו וקם לו וכן בפ
הרואה לקיים מה שנאמר
בל החלומות הולכין אחר
הפה והיינו קרא ויהי כאשר
פתרלנו כן היה וכן בערובין
פרק כל הרר כלשאיןרעתו

מיושברה עליו אל יורדחה .

שנאמר בצר אלי יוררק
ואין זה מקרא בכל התוררק
אכל קרא דעניה ושכוררה
ולא מיין קא דריש דמרמה
צרה לשכרותרת ובשכרור]
כתיכ להבריל" ולהורורת
כדדרשינן בכריתות ' אנ
מהאיקראקא דריש היערוך
שועך לא בצר * כלומר
בשערת צרה אל" תערוך
הפלהךוכןבהרבה מקומות

114 הליכות עולם‎
afflictio ebrietas 06 ebrietate dicatur מכיאת הגמר4ת . פסוסיכם‎
Lev. 10. 10. & IHI. 4d diſtinguendunm 0 בקצרה כך ראיתי בתוספות‎
ad docendum; ſicuti acutè argumenta- : דעירוביז‎
mur Cod. MM2. Aut ſi velis, ex hac .
ſcriptura idem eruitur, ſcil. אורחיה רגמרא .9.46.19ס[‎ (*%)
An diſponet clamorem tuum ? (ali, בהרבוה מקומורת מייתו‎
7 פישאותה לר שת לש הול היפפ הת הול ול‎
6 1111&,1);1;;5־8‎ tempore preces ee Nrdr ſy wode
tuas coram Deo diſponas-. 16 plu- . 2 ו‎ 2 -
rimis locis Gemara ſacras 1100145 de- לפי שהוצתו פשוטרה יותר‎
curtare conſuevit. 1106 in addita- ' מאותו פסוק מייתי לה‎
mentis )700105 במו ספר כריתור] ספר מסקס ערובי]‎
6. 153. Gemaræ hoc admodum בורתה ואין ד'א כורתרק‎
uſitatum eſt, ut & 9. S. סתם‎ loco ſub- דמייתי בכוליה גמרא והאי‎
tiliter deducat 700044 ; quum ſecun- ברבי יוסי הגלילי כדאיתצת‎
dum rei veritatem hoc ipſum nobis בקירושין אבל לרבנן מוכתב‎
6% aliquo S. S. commate profluat: לר נפקצת \ דררשינן‎
nihilominus, inquam, quia 18 ſimpli- הכי וכרזב לדז בכתובנ-‎

6105 quam ex iſto commate depromi- מתגרשרת ואינו מתגרשת‎

tur, ideo ſic deducit author. Quem-
admodum 8 verbis Deut. 24.J. Libel- בבסף . וכן בפףק החובלל‎
776 repudii ב‎ libello eam repudiari,
non ulla סע‎ 414 docent. Quod ſic in
tota Gemara concludunt, idque ex ובכתובורת וקרושין מסיק‎
ſententia R. Joſes Galilæi: ſicuti Cod. דההוא קרא בהפרת נדרים‎
קךרש?'‎ legimus. Verum Magilſtris הוא דכתיב ופהנהי רבורז‎
- אם‎ hac ſcript. Deut. 21. 1. Et ſcribet ei, 0 | בגמרא‎
idem deducitur: unde ſic concludi- (קנר) מצינו כשמביצת‎ »

mus, Et ſcribet ei; 0 ſcripto repu-
diatur, non repudiatur argento. Simi- ראיה ממקרא והררממעשה‎
liter 6. Qui vitiat, ex hoc verſ. 17. cap. מקשרה הגמרא ואומר וכי‎
-ס‎ Num. In adoleſcentia ג לק‎ dum מאחר רממקרא ממעשרק‎
eſt in domo patris ſui, deducitur, omne .
lucrum quod ei מ1‎ adoleſcentia ipſius obtingit, 1 .
כתובות & קרושי"‎ concludunt, , 6 ſcripturam de reſcindendis
Yotis exaratam fuiſſe. Hujusmodiplura in Gemara occurrunt.

4- 154. Occurrunt 1064 , נו‎ quum argumencum 6 Kriptura
=סצ‎

< רמייתי בנעוריה בית אבוה
כל שבה שבנעוריה לאביה

patri cedere. 6 Codice

2

0
1
00
%
0
ו
מ
ע
7
ס
tur.‏
חוד
1
01
paul‏
0
Non‏
%
ה
ו
א
פ
אָ\\\&]
4:”///!1
ץוֹ)'וֹ\'\]
ס
ו4
tur, 0‏
מוס
ף ג
ן?װז 8
ו
61
plur⸗‏
6

י
קו
רעי

(
2
פ'ש
־נכקא
י ו
מאות
כמו -
גורתך
דמוח

שש

גקוֹךןו
ו
הנ ג
מתגרל
ככס
רמיתי

ל ע

וגנתוג
החא
הא דו
בומרא

ק

מוח" |

;
;
-ל

ש

diſcipulorum R. Akibæ, qui iter fa-
ciebant. (Hæc expendendainquam.)

הוחם

למרז לי בניק דקירושין profertur, poſteaque caſu quodam‏
האומר חרופת! מקורשר cxemplo confrmatur; Gemara‏ שום

שנאמר והיא שפחה נחרפת. 8 65 duærit, Quid cum‏ סג וסוס
לאיש ועוד ביהורה Script. ſtabilita ſit? quorſum eam mihi‏

6 caſu confirmas? 17 6.1. -כדוש"‎
Qui dicit, 1 ט‎ 65 deſponſata mea, ei L : -
הצגן‎ devinéta 616 : quia dicitur Lev. ויהורה עוד לקראָ כלומר‎
19. 20 י‎ ponſata ali- וניהפסוק צריך סיוע ממנ"ם‎
9. 30. Quæ ]8 4 deſponſata ali- ו וש -ם ם‎ .
cui: & Ppræterea in Judæa, quæ ali- הודה ומור יש דק' ק‎

0

קצת בעאפרק און מעמ'! ] deſponſata dici-‏ סאת 616 cui promiſſa‏

tur. Itaque obj'icimus, An Judæo- גבי ישראל שנטפל לו נכ‎
rum conſuetudo inſuper 48 Scriptu- בדרך ושאלל לו (ה'כ]‎
ram additur? -0.ף‎ An 56. judæorum אתה 2 ירחים לו ארת‎
conſuetudine confirmari debet? Hinc הדרך כדרך שהרחיב יעקב‎
paulò accuratius expendendum 211- שר‎ 3 V
quid, quod Cod. 46 Idololatria cap. אבוא וכו'ומעשה בתלמידין‎

Won conſtituunt, dicitur his verbis. שלרביעקיבא שהיו מהלכין‎
Ifraèlita cui in itinere ſe jungit per-

egrinus, & סטף‎ tendat quærit; iter ראמאי לא מקשרח שםם‎ -
ipſi ſuum juſto longius aſſignabit. Sic- כדרך שמקשרה בקרושין‎

ipſa futurum erat, prælcripfſit: nam

ſcriptum legimus Gen. 33. 14. Uſque PPS (.ρ
dum venero & c. & exemplum habemus 120 אימא שלא דבר קורכם‎
בלל כמו א"א קראת וא'א‎
quæ enim )ט04‎ cur 0 non objicia- סכרא ודכװוּחיה טובא וכן:‎
tur, ſicuti Cod. סדוש‎ ? quemadmo-
dum ſcripſimus. Niñ quod differen- 58 (ק־ן) נמיאשכחן‎
tia quædam conſtituenda ſit. 50 רבי שלא דבר ארם‎
0.155. Occurrit hæc formula, . ואין קפירא בכך‎
,57 70204 , dicam, ubi nihil omninò præ- .. -,.ג‎ | -
ceſſit, ex. gr. Si malis, en Seripruram ל (: קמ [ ימלציװי הש בין‎
86 ſi malis, מס‎ rationem & hujusmodi 2)92 הקשוֹס בין לפשות.‎ ;
plurima. : גמרא‎
6. 156. Similiter invenimus „ubi occurrit, Dixit Rabbi; quum ne-
mo tamen quidpiam præmiſerit: neque 14 quempiam ſollicitat.
5- 157. Adhibetur formula, Veni, Vide, in tota Gemara: cum in
objiciendo; tum in ſolvendo argumento. ₪ 2 S.15 86,.

/

- \לארוסה חרופרה ומקשינן

הליכ רת ערלם 6
. (קבח) דרך הגמר4ת. -₪00 Gemara numero‏ .6.168

- לימר præciſo; vVerum ͤ EE‏ תסם uti ſolet,‏ ;װװז'

דוקא א"א נוזמא בעלמנת hyperbolico raXιαορ 400000 Sed‏
והמ ממאו?ז ולפ עלה אבל hæc verba de centenario & majori‏
C . 2‏ 1 שכ 4 1 8
הוא כראיתא בהריא פס . :
דערובין בשלמא לבר 80 Quemadmodum mani 61 1 Cod‏

העל דרך גוזמא מאה: Kaparæ‏ וו[ ſententia‏ סצע : ערובין

facit, Centum etiam hyperbolicè expri- י ך‎ 2
mitur, ſed quod *.. 4 affirmat, לרבי יברה ' מנא לן וכו‎
unde nobis conſtat? &c. (קנגם) מצינו. בגמרגת.‎
שמסרר דברי האחרוניםם -סס In Gemara‏ .159 .6
לפני הראשונים בשמעת4ת rum verba antiquiorum dictis præ-‏
קמייתא דפרק אין מעמיףין גתוזק 6 : poni deprehendimus:‏

conſtitutione capitis, Non conſtituunt. דמסדר התם דברי רבינא‎

יא ג מש של. ". =דיו הבכ השימ הר הול הם
פרת gamen R. Parath filius ſit R. Eleazaris 727 7% e‏
א עןר־כז פרת שהיה ב — Perathi illius, qui tempore Misni-‏ 114
התנאיםם כראיתנת בפק 6 ססט corum Doctorum vixit:‏
דנדה + והטעם משום דכל quod‏ ,%}ססץצתסוֹ)ג\?.נרה.611:76,.1.)20)1
אחר מוסיף על חבירו ומאן (ubi 0 factum) quisque 1 dictis‏
דספי מילתא אחבריה ראוי quædam addiderit ; qui autem ali-‏
לקןבען באחרונרה אי נמי quid ſocii dictis 20006 , hunc poſterio-‏
משום רהך דרבי פרת עיקר ri loco collocari æquum \ 1 Vel‏
אַג-;ב:ע,"-ז הספק באחרונה וכן etiam hæc eſt ratio: quia illud R. Pa-‏
בל כיוצ' בזה : „Ge-‏ : םו?רן%מגז? 3\1*111\1120 7 rathi‏
| (קם) דרך הגמרגת mara quod magis erat dubium po-‏
ו ה collocavit. Atque eadem‏ ססס ſteriori‏
eſt omnium ſimilium ratio. 2 5 5 n 507‏
אחד ואף על גכ רלא שי- more‏ מז 6 g. 160. Gemaræ‏
oſitum, ut unius ſapientis dicta ſimul -‏
מעמירין שמבי כמה דברים quamvis inter ſe non conve-‏ ;)ג%מװ}
זה אחר זה מחלוקרת רב' סוקס niant. Quemadmodum illud‏
יוהנן ורבי אלעזר ור'ש בר Non conſtituunt; ubi multa, alia poſt‏
נחמני וכן ררך נהוג בכוליה alia producit, circa controverſiam D.‏
גמרא . Joannis, D. Eliazaris, & D. Simeonis‏

, Nahmanis. Atque סאת‎ trita via eſt per totam Cemaram, -
אַ‎ . . .

|אהדרי כי הא דפרק אין

ה-0 ל-6 לנםל ש-5ו

70
0
ו

7

ף
mar‏
0
ה
;/}';9
0
0
ך
ו₪
4
uer‏
ת
וחס
| ס]ץ[
ש1ס
מז
שאס
[]וֹ["ניו.
nec‏
ג
ךףמג\)
Peritt‏
ו
Impa‏
וו
Contr‏
ג
ratio‏
1
| סת

.

tod
N
יו‎
מור‎
( הא‎
"ערוג‎
לו‎
לו ה‎
ל‎
לנדר‎
ו' דו‎
לתא‎
ודו‎
\רפא ל‎
0 יש‎
אלעור ג‎
התנא'כ‎
הל.‎
אחר מוק‎
ל מו‎
לקנו‎
חת‎
י‎
רס\'\"\\ך\י‎
אחד ת‎
. לחח"‎
ש‎
, שו‎

'9,463 ג

acucè eruit.
guid in maétatione legitimum, quod in ſe-

- 6.161. Invenimus etiam, VYeni,
Diſce, ubi nec 8 Misna, nec & Baraitha
doctrina depromitur; ſed אס‎ alio
quovis dicto: ut ),00. נז'ר‎ capite
Tria genera.
- 6. I52. Invenimus ſuperfluum

quii in termone Miſnico: ubi Ge-

mara ex ejusmodi ſuperfluo aliquid
acutè eruit; quandoque verò nihil
Veluti, Reperitur ali-

670700 ungue facta ilegitimum cenſetur.
סוד1‎ acutè odſervat Gemara iſtud, Re-
Peritur aliquid, ad eum excludendum
fuiſſe adhibitum, qui œſophagum 5
aſperam arteriam in cervicem retor-
queret. Sed ad verba, Keperitur 16-
gitimum inturturibus, quod מו‎ pipi-
onibus illegitimum eſt, &c. eodem
ipſo capite; non anxiè inquirit, 4
cujus exceptionem illud Reperitur
præponatur. Author veròè בריתות‎
obſervat, quod, ubicunque locus eſt

hujusmodi inquiſitioni, ibi ſubtiliter

inquiramus; ubi autem locus non eſt,
nec ibi inquiramus. quandoquidem
Misnæ conſuetudo hæc eſt, סט‎ ubi-
cunque duo ſunt contraria, dicat, Re-
peritur: סת‎ 06 alterutro iſtorum con-

trariorum (in quibus ſc. omnibus ab

impari ad alterutrum argumenta-
mur) dicere poſſimus, aſterutrum

contrariorum conveniens non eſſe.

Attamen in additamentis generalem
rationem inveni, quamobrem Ge-
mara hic anxiè vocem ſupervacaneam
non examinet, quemadmodum id
alibi facit. Ibi c. I. הולין‎ videatur

השער השני פרק 2

117
(נקסא) מצינו תיש
שאינו ‏ לא ממשנרה ולגת
מבריית4ת אלא ממימרגת
בנזיר פ'ג מינין : :
\(ק?־?ב) אשכחן ייתור
לשון משנה פעמים מרקדק

< הגמראמאותו ייתור ופעמים

אינו מרקרק כמו נמצצת
