< רקם (פועניס צקטכיסי מטך‎ Fagius:

ritæ ſe eriperet, ſollicite obſervuabat תו‎ & 0

Praſtat eſſe

enter, quam primum vel Paan inter malos.
גז‎

297

; guod ſemet ipſam ex amentia læderet, credebat
ſe non teneri mulieri ſenſiburs וס‎ Jſaticfacere; &
Tunc R. Abiba dicebat,

64 propter faëtum
Zuod fruſtra talem -וק‎

*& loco margaritarum nil niſi teſtam ex
פור לו ר/ עקיכס 3 בטיס פדיריס וסענית חרם‎
עניפ כילך כפוס‎ +8

.ינעת (פטור ענווך

( * שש ו1‎ nauclerur Jonam in navi dormientem

216 legitur in tract. Aboth c. 4.
d: Eſto cauda leonum, non
: וככ. (זריות לגלוגיס. פפך וח‎
Poſiremum inter ſapi-

708

8 הגמרא‎
deſtituitur! Surge! !
ut recte judicare remque di-
gne æſtimare poſſi; , 0
cauda leonum ! Licet enim
haud penetres ad extremita-
tem usque, fortaſſe perc 85
atque reperies Principium ad
principia illorum, tuque con-
ſtitues terminum & definitio-
nem . nec non cauſas unam
pPoſt aliam in doctrina Gema-
rica, & recte מו‎ libro -אס גז‎
pones. Anne unquam legiſti
rationem methodi quam ob-
ſervant Autores in aliis diſci-
plinis? Sequere eos;, forſitan
Præibis via recta dil'genter
eam inquirentibus, nec ludi-
brio eris talia conando. Neu-
tiquam enim irridendus eſt il-
le, qui ſerio contendit 20 סץ‎
ritatem, המהחס‎ eum minus
aſlequatur. Neque veto quis-
quam exiſtimare debet, me à
peri

מפתח.

על סר על הנכונדה * המימיך
לגָת קרירת אופן הסדור ביתר
החכמות כאשר יניחום מניחהם
מהםס תראדה וגםם והעשוק
ואולי תדרוך דרך ישר לפני
אוש מהמשתדליםם בה ולגת
תהיה לבוז באשרזמות לעשות *
י אין ללעוג מי שיכוין אל

האמרת ואםםז ל4 ישיגהו *
והנה לאת יחשוב ‏ החושב.

בחכמה יש לי בגמר4ה שאלתי

\ עלזה הספק והתעוררתי לחבר

בי באמרת אוכיח עלי הרפתי

מרכם יאמרהו אלי זולתיי
לאור הגמרות אלך חשך ואגע.
- בפינורת ביתו וכפוות מנעליו

וחררין . רחקו. מָני. ער.: כי
כיהס. ערכו הגרול אשנה עלי
*משנת בכורים כך . שנוירת

בש

—

Juit quodammodo Miſehna hoc in‏ 12%71114]&;26?4 * ( משנרה בכוריכם
loco, quando huc accommodari debuit.‏

Cap. I. hæc quæſtio: num ille, qui duas arbores in terra aliena plan-
tatas, non vero terram ſimul emat, tamen obligatur ſit ad offerendum %
primitias & vecitandum ila 2עך‎ Deus jubſit, Deut. 2277 נש1‎ 5S.
Ratio dubitandi deſumitur ex 00 002 dicatur aty 06 fructu terræ
tuæ, adeoque proprietaz terra vel ſoli iſtius reguiratur, ilud vero hoc
- מר‎ caſu manent alteriut. R. Meir putatipſum & offerre & iſta verbe

eei⸗

Ventilatur ibidem in בכוריס‎

Petitin me⸗
Ponendu
1d bleren
תפו‎
0 eſſe
benscnim
ג‎ 4
Ulam ום‎
dorCema
ו‎ a

rmitätes

ו
ח הוש
ו
קם
] חחסן
ש

קו %
ה
ו

2 י
ד

ל
ל ו

7 ”נ”וֹ .

לפיל
ואטיה
התנמות כ
הם חו)ו
ואל הדרן
א מהמטו
ההה לכוובי
ניאן לשו

ואמת א

וה לא
נחכמה יש לי

כ וההפנקו

וה המונ.
כי נאית א
נים אמרו
לור המרגן
נינוח ניהו
דדרין וקו
לדם ערכו ן

< 'מת. נמר

—

-
נרס 0 װ”#ין 0 ,

. -פװ&ץ ו דוו
0

ז 7ז

| וא

ו
:]ש ש / 96%

mea ) 368121104 ad pro-‏ ג ח1 וסקן
dubium, &‏ ססם ponendum‏
ad brevem hunc tractatum‏
præfa ninis loco componen‏
dum, eſſe permotum. Lu‏
bens enim imbec llitatem me-‏
am prius fatebor, quam alms‏
illam mihi objiciat. Splen-‏
dor Gemaræ oculos mihi præ-‏
-אס ſtringit, 6 attingo tantum‏
tremitates domic'lii, 66 manu-‏
bria peſſalorum ejus, aſt pene-‏
tra 1111105 longe remota ſunt‏

- ב‎ me; adeo זט‎ intuitu ſummæ

ejus præſtantiæ mihi applicare

poſſun illud quod legitur in

Biccurim hoc modo: Aridus eſt

fons, deciſa eff arbor, qui logit

nec intelligit. Attamen hanc
materiam elegi, propter [1-
qualem cognitionem meam,
& ingens erga illam deſiderr-
.וש‎ Quoniam igitur notum
eſt in diſciplinis veris ſcien-
tiam alicujus rei acquiri 00-
gnitione cauſarum ejus, prin-
5 * cipio.

יבש רהמעיין ונקצץ \ האילן
קורצנת ואינו מנין ' אך
עלל זרח בחרתי מעוני רעתי
בו ולרב תשוקתי אליו * ולמה
שהתכבאר כח:מות האמיתיות
בי הידיערק ברבר אמנם תגיע
מצר \ הקריערה |בכבורתיו
והתחלותיו והרברים העשויים
יהמתחייביםם לו ער שמהכרה
שיתבאר בכל חכמה מהחכמות
בבקשות השנגתרק גררה ו
ונושאה וסביתיה הד' וידיערת
יכל זרז תתחיים מזשלמורת
בערב מה שלגם יעלם איכבה
א"כ >שוכלל וראית' -החסרון
הגדול הזה בגמרגת אשר הוא
יגמוה מעלל נכוהיםם שומר
מררגרת השלמותת * זעל בן
ילמען אמצצת. מהנוע לנפשי
המשתוקקרת מאר להשגרת
האמרת והסכמתי \ בעניוות
דעתי

Vecitare debere. Quodſivero aqua vel fons unde ſuccum & incremen-
zum traxerat arbor exficcetur, & arida fiat arbor ac maneſcut-
Eve etiam detruneetur, tune de fructihur illir, quos antea ad-
7. *. גאַ,. , : . „ . י אי6 וד4 כ‎
buo והתוק , את‎ offerendas quidem, non vero legendum eſſe

סטעין כקכן הסין עכת ופו קור) ם

Har verba ſumit Autor &‏ יבס

alio ſenſu huc trahit. Nilicet legit uliima illa ordine retrograda &
- עבים מ1‎ mutat in 1. 6 01000 ו קוה? ופוכו מכי:‎

Seili-

30
cipiorum & effectuum inde
dependentium, adeo זט‎ neceſ-
ſaria ſit, in omnibus 85
quas volumus percipere, יא6‎
plicatio Definitionis ejus, Sub-
jecti ססם‎ non quatuor cauſa
rum & hæc notitia ipſis mani-
feſtam perfectionem afferat;
quomodo ferre poſſem defe-
Rum hunc maximum in illa,
quæ omnes gradu eminent ſſi-
mo præcellit Gemarà. Iderco
ut invenirem quietem animæ
meæ, quæ ardet cupiditate in-

veſtigandi veritatem ſolidam

ac indubitatam, conſtitui,
quantum permittet eruditio
mea exigua, & Deus mihi vi-
res concedet, componere bre-
vem hunc tractatum, qui
monſtrat ea quæ prius cogno-
ſcere oportet, quam reliqua
diſcantur.
lum Clavis Gemarica eam טס‎
cauſam, quod libri illi ſapien-
tum ſupra laudatorum mere-
antur nomen Introductionis 4

eam. Aperiunt enim fores ad

intrandum & progrediendum
ad

| מפתח הגמרא
דעתי כיד ר' הפמוכרה > עלי

Inſeripſi vero 1

לחבר זרז המאמר הקצר
בפרסמו הראוי לדערת אותו
ראשוגרה ללמירתו * וקראתי
זה וקמאמר מפתח הגמרצע
וה כי החבוריםס * מהחכמים
הנז' ראוי שיקראו בשם) מבא
אליו כי הכ פותחיםם השער
להכנס ולילך בפנימיותו * אך
זרה המאמר אין רק במדרגת
מפתה ברולל פותחרת מנעל
הפתח ' ולפעמיכם ל4 יחוייב
להכנס בהתרחבורת הפתח
נעשירת הפתיחרק

והירה במו ראשירת לראשיתם
**ואולי תעשת האלהים לנו
יותן לעיף השכלז כח להבין
ולהנצל" משגיארה אמן : | -

ויחלק כללי זה המאמרלששה
פרקים : 4

הפרק צ' בבאור ‏ גדר
הגמרא על* הנכונרת ! |
; 7 . הבו. .

ר/ פאסן ב?\ב!ספ־ר 'כךיתזיוי; וסרי יטועס סלויכעל פס:וֹוֹ%ס&*(מהחכמ”ם הניזכרוֹם
vid. ſup. pag. 2. & conf. Nor. 2‏ ספר הויכות עופס:

6 * סי "" (ואולי יתעשת ה

.

צכ בי "
ההיא באמצעו' רהמפתח *

הר' בכאוף

0

- valt

ז ferren,‏
porte.‏
ſequitur,‏
jam‏ 6ו0
ה
tem princ‏
סמוק
ו
1 סת
0
י
munes ]‏
ſpeſcendu‏
ת0
ת0
-.
ל
Car. V.‏
ום
/ ;[]־!”־נ &
0&?.\7
1

—

de‏ מיא
9.-
ד
ור
" ??/
0
ך-,י&!בז

הת נו ו
לתנ וה
נפמ הו
ואטנה לל
ה המאמר
וה כי התכו
הו רא ש

+ אופום

להכנס לק
וה הטאמי:
חה כרורי
הגתח ' ולפ
להכגם נהו
ום נ ף
הא נם
חח כנו וץ
"אל תעיש
װה!צלמשגן
ללו 0
לקם:
N R
- המרץ‎

א

הגמרא

ad interiora. At vero hic tra-

ctatus valet tantum pro clave

ferrea, relerante clauſuram

portæ. Interdum enim non
ſequitur, quamvis mediante
clave janua aperta ſit, ut ali-

quis introgrediatur. Erit au-

tem principium ad illorum

principia, & ſpero Deum no-

bis propitium futurum & de-
ficienti intellectii vires con.
ceſſurum, quo dextre hæc in-

telligamus, & ab errore im-
munes ſimus. Amen! 7=

4ב - מפתה

< \הב' * בבאור נושאו הכולל
והמיוחד: . ר י
< הג' י בבאור סבותיו :
* הד' * בבאור שםם גמרא
וכחנתו האמתיתת :

הה' ' בספק יקרה (לל.

הסבה הצוריית ביחס חלוקותיה
על פסוק אחר והיתרו 4.
הו' * בענין קושי השגרת

הגמר:ת הרמזיכם וצחיורת מה

עלל זרק + וס

ſpeſcendus autem erit integer hic tractatus in ſex Capita.
Cap. 1. Aget de accurata Gemaræ Definitione.
Cap. 1. De Objecto illius generali & ſpeciali.

Cap. III. De Cauſis.

Cap. IV. De voce Gemara, eusque propria ſignificatione.
Cap. V. De Dubio, quod oritur circa cauſam formalem, ex
applicatione partium ejus ad aliquem verſiculum Scripturæ;

& illius ſolutione.

6 .ת4‎ VI. De difficultate recte intelligendi Gemaram; de al-

luſionibus quibusdam elegantioribus huc facientibus.

CAP.

Apparebit ex leëtione Capitir illius‏ (הר בבאור שם גמרצע

guarti, Autorem non tam agere ibi de voce Gemaræ, quam de etymolo-
gia voci- Talmud. Quæ ergo סול‎ etiam in ſummariir Capitum merito
ponenda fuiſſet. Cæterum quod attinet nomen Gemaræ , non d'ſunt
ex Virir doctir קוק‎ illud 2 Chaldaico נד‎ diſcere & 00006 0
Eignificat, rectiur derivari exiſtimant, quam Buxtorfius fecit in Lex.
Talm. reddens älud Supplementum vel Complementum.

Noe-

6.1
EMARAeſt cientia, docens
C.. יס וה‎ ad aima
hominis, quatenus ſcilicet
recta olſervatione præceptorum,
& ס]‎ 0 peccati pertingat ad feli-
01747672 atéernam. Enim vero
antequam explicetur hæc De-
finitio, & reſolvantur membra
ejus, notamus, quod probe di-
ſtingvere oporteat in explican-
dis eſſentiis rerum, inter Defi-
nitionem & qualemcunque De-
ſ- Friptionem. Et hoc ideo: quo-

niam cavere debet ille qui de-

clarat indolem alicujus ſcien-
tæ, ne ſumat terminos acci-
dentales, qui non ſervant re-

gulam compoſitionis, aptam

ad formandam ideam de re

quæ 1ס‎ in quæſtione, ſibique

perfſvadeat 16 hoc סטסגת‎ 8
eſſentiam explicaſſe Sed
ponat terminos eſſentiales, qui

in Definitione requiruntur,

Puto tales, qui gignunt veram
rei conceptum in mente inter-
rogantis. Quod ipſum pro-

qui aliquo modo‏ 1ו norunt‏ ס
verſati ſunt in arte Logica:‏
quæras: quid eſt homo:?‏ ם v. gr.‏
&

8 5 N pDD

פרל א'
)8(

הגמרצת היאת הכמרה יודעיו .
ממנרז ענייני נפש הארםס מצר
8תיבורת | עשיירת
ורקהתרחק מהעביררק .כרי
להשיג

ה»יזי!י\

ירושרת רההצלחרק
הנצחיר ' ואמנכם) מרםם
התבאר זה הגרר והתכות
חלקיו נאמר כי ראוי שתבאס
הבחינה השכלרז | כבאור

מהויורת \ הדבריםם . בין מה

שיקרא גרר װ:ין מה שיקרא

ירושםם * וזה כי ראוי שישמור

המניח באור מהור חכמה מן
יהחכמורת שלא יִקֶח גבוליםם
מקרייםם בלתי שומריםם הנאי

ההרכבה הנאתה לצייר הדבר .

הנשאל מה הוא בנפש השואל

ויהשוב בוה לבאר מהותה
אבלז יניה. גבוליםס עצמייםם
ישומריכם
שמיחס אליו ר'ל שיצייר אמתת

רזנאי הנדר כפי

מחורת הדבר בנפש השואל""

במלאכרע ההגיון והמשל" לך

עלזה כי אם תשאלל מוק

הואת הארםם ואשיבך כשהוא
שוחק

ו
הא
dum ex rel‏
Ceptum he‏
quo illa‏ ת
qua‏ ו
גונף, ת
ejus,‏ סם
ו
ג 1006
G,‏ ול
nOVI deſmit L‏

ממסמף

ו dicere‏ וום -

/ G. 0

/051(26)1! ת =

quemadmoe
.ותל‎

—

לד
ſpen funr⸗‏
ל ₪
[ ש /0/1'1
0
-
שו 0
־ןװ&װנ '1)11?
י .5 מוח?
7
&ו)ץ 0;#6]!.71#;1
ש”}]}ש 10]0
7.-

המואו

ממנה ע"
אינות (
וההזות
לתשיג. ור
החתת י
הזגאר וה
חלקיו נא
מיו ה
ש קא דר
רשם י וה
המג'ח באור.
התכמות 0

[ קם לת

הה"ככה הוא
לשל מה-
'הכ כזה
.ז- ז
שמם |
י
מחת הק-
וה מא /
במלאכח חו
0 0 ' א

הא וום

& reſpondeam: 04041 77ז‎
ss erectæ ſtaturæ, albus non-
dum ex reſponſione mea con-

in quo illa conſiſtat: וום‎ 0

dicam, quod ſit Animal ratio-

nale, quia hæc eſt vera defini-
5גו(6 סנז‎ , illa autem tantum-
modo deſcriptio. Quapropter
forte aliquis dicet; Ecce def-
נמ?וק‎ Gemarz ס01)‎ , 6
novi detnitionem Legis ſcriptæ,
quoniam ſt explicatio ejus: igi-
tur dicere poſſum quod Gema-
ra ſat 6סו‎ , perfecte ducens exer-
ritatos in 00 4 felicitaté veram;
quemadmodum definit Le-
gem R. Levi Ben Gerſon, in את‎

fat.

\ מפתח הנמרוא פרק א

שוחק נצב הקומרת לבן הנרק
לו הירז לך מתשובתי. זארז

חקוי יבשכלך.רק באספו = =. | ת
חקוי מהותו כשכלך )15 ceptum 00506 eſſentia cjus,‏

שהוצת חי מרבר כי זדה הוגת
גדרו האמתי והראשון הואת
הרושםם לבדי ולזרה אם באולי
יאמר אומר הנרה גדר הגמרא
אדע כאשר אדע גדר התוררה
שבכתב להיותו % אלירה ואם
בן אוכל" לומר כי הגמרצת הוא
נימוס יגִיע רהמתנהגיםם בו
*בשלמורת אלל וההצלחרק
האמיתירת כי זהו גדר התוררק
כפימה שהניח'*רלב'ג בפתיחתו
לפ" התוררה ולהיורת אם כן
הגמרא

Wotanter hoc addit Autor. Suæ gentis prarogativam.,‏ * \ בשלמורך
mediür ad ſalutem æternam, fruſtra jactitanv. Non enim omnem‏ מ2
ſpem futuræ beatitudinir, ſaltem inferiorir gradur, illis denegare au-‏
ל Jectantur: verum ſi quor‏ ש"כ dent Judæi, qui Deum timent‏
תמילו pipib‏ פונס Chriſtianir ſanctioris vitæ ſtudio inſignes norunt, illos‏
probos ethnicos appellare ſolent.‏ .2.6 -
Hic R- Levi Ben Gerſon in magno pretio inter Ju-‏ * ( רלב'ג
habetur, & præſtantiſſimis Seriptura Interpretibus annumerutur‏ 00204

Fuit Maimonidis ex filia Nepos.

PFerunt ipſum in uniuerſam Scri-

pturam S. commentatum eſſe. Quorum tamen non omnia hodie ſuper-
ſunz. Integrumquoque Talmudem explicaſſe, illumque in otum.
ordinem redegiſſe, prout etiam ipſe ſeribit, in 2178 præfatione שווס‎ hoc in

loco adducitur. Verum & סס‎ opus defideratur.

Ullum porro eſſe

Autorem libri üllius 404 inſeribitur“ הפסקות. המס‎ Commentarium

5 8. 2 Zuo-

24
fat. Cmmentarii ſui ח1‎ Legem:
quod 41 enim Gemara eſt ex-
plicatio ejus, competet ipſi 64-
dem definitio. Vel definitio-
nem hanc afferam; Gemara
00 expoſitio Miſchna, declaans
profunditatem ejus ex colleckio-
ne diverſarum ſententiarum:
quam tradit R. Maimenides in
Præfat.ad Miſchneh Torah, quan
ס.‎ ibidem ita ſcribit: ſcopus -א‎
triusq; Gemaræ eſt explicatio ver-
borum Miſchnæ & evolutio pro-
funditatum ejus» 7206 non eorune
quæ in Snedriis conſtituta לל[‎
altemporibus Doctoris noſtri san-
ti usque ad compoſitienem Gema-
4. Sed eſpondemus & dici-

mus, quod nulla ex his duabus
1

definitionibus, quarum men-
tio facta eſt, ſit vera definitio
& regulis conformis, ſed 4
non amplius valere הטף 4סק‎
pro quadam deſeriptione. Ra-
tio סאם‎ eſt, quoniam requiri-

tur ad rectam definitionem,

ut מס6‎ 61 genere 6 differen-

S 55 8n preEO

הגמרצת פ" אלירק יצדק עליו
זדה הגרר בעצמו: או שיהירק
גדרו כך הגמראת . הוא פי
המשנרק ובאור עמקדק מקכוץ
העצורת מתחלפות כמו שהורו
כן צינו הר"מבם ז"ל בפתיחתו
לספר משנרק תוררק באומרו
שם וזיל * וענין שני הגמרות

הוא פי דברי המשניורת ובאור.

-עמוקותיה ורבריםם שנשתמשו
בכל * ב'ר וב"ד מימות רבינו

< הק עד חבור הגמרא * הגרק

נשיבהו ונאמר די אין אחר
מהשני גדריםם שזבר עליו שני
דבריםם גדר אמתי בשמירות
תנאיו רק במררגרז רושכם
אליו * ווחז כי מתנאי הגרר
האמתי שיהיה מורבבם מסוג

= ווהברל" ויהיה בו מההבדלל

ייותר מאחר ושלא יהיו גבולו
משותפיםם ולא מקרייםם . ירק
עצמייםם 'ועל" כן אם הראשון .
באמרך הוא נימום ובו' ‏ לא

| יצדק למה ששםם נימום איגו
ונמצא בפסוק ולא גורע אליו

גדר

quoque ſeripfiſſe in Ariſtotelem-

Nec non magnum opur de Aſtrolo-

Lia. De hiſce poſtremis סוה‎ libris adhuc MöͤCta extant.

uherius 9‏ ועס * (ב"'ו רבר

| ספר תמיכוך‎ in פרסת סופטיס‎ fol. npp pag. 3.
Herm. Witzium in Miſcell. Sacr. pag. 519- ,/)07- 1160

5[7]8613!1'51.,

Leusdenium in Philol. Mixt. ק‎

|‏ את

noſcere cupit, conſulere poteſt 1
Seldenum de Hebræorum

tia K in e⸗
וק נמגון‎
תומוז ת‎
י‎
lgitur סף‎
qua 00
ץ חסת‎
ו‎
ה‎
₪ 6 0
00 סם‎
ה‎
את‎
006 [
0 7
Perimus en
ו‎

Gem‏ ה

—
מר כטין
-ד.
ſer 1‏ ַ ש#.
prt‏ ו."
דור
ו ."
)ב&װ[ »א
Der lign⸗‏
Deinde 7‏
י ;
48
9 ט\\הם
N‏ ל
Megillc-‏
Nendem,‏

\ = המוא '

וה הגדו נו
גווו נן ו
הת ונא
הט'צ'וֹח מתת
כן *נו הימ
לפפר מענת
ל ול' וע
הואפי דגרי ו
ח ל תמ
נחו ונאמר
מהעלי גחיים
וגרם גרר א

| *לו'וח כי,

דו טאזי ועו
נם ת
מיםיוןל ,

ו
] לנה עע

ץ ול

ו וא
/ ”?װו#%*ו&ש / ו

- -

או \ מפתח הגמרא פרק א

tia, & in 64 propter differen-

tiam plus ſit quam in alio: item
ne termini ſint æquivoci, ne-
que accidentales, ſed proprii.
Igitur quod attinet primam,

qua dicitur quod ſit %%ι 50

non valet illa, quoniam vox
ℳ תסם‎ occurrit in Lege,
ignoramus etiã definitionem
ejus & comprehenditur ſub

hoc nomine tanquam ſpecies

ſub genere. Non ergo eſt Ge-
nus quod requiritur מ1‎ Deſini-

tione. Præterea circa ſigniſfi-
catienem ejus eſt dubium, re-

perimus enim primo, quod

diſſentiant ה1‎ explicanda ea
docti Gemariei, In Gittin Cap.
Mittens

< < גרר והוא נכלל בשםם זה כמו
מין תחרת סוגו הנה אין סוג
אשר הוא מתנאי הגדר * עור
יש בהוראתו כן הספק וזה
כי אנחנו נמצא ראשונה ש

וֹ'*וֹ?;גבו־וּ(־*קר בביאורו חכמי*הגמרא

בג'יטיןפרק השולח ביון שעשה
לו ע'א נמוסו יצא לחרורקי *
דערת האחד היאז שריל ה
החות' וסימן העכדות שתולין
על צוארו. ודערק האהר |היא
שרל זמן שקובע לו כמכואר
'שיםי ** ויסבול" פ" שניהכם
ילפי דעתנו מה שאמרו במגלה
ימררכי מוכתר בנימוסו הוה *

עוד יראה שירל מנהג .מאמרי

ז"ל

Acitur ibidem de ſervis, quod non licitum fuerit:‏ * ( הבמת' בג'טין
illos vendere ethnicis, ſeu extra terram ſanétam, ſed, ſi hoc‏ הממס |
ית"ר \ס עליו מן טכוכרי כיון סעפס נו Ffat, ſervum iſtum eſſe liberum:‏
יככרי כיעוסו י3 פקורות נ'רי*\יח־כי;*װסלר)טר ירבסוכס בר יסודס כפקו סול רבססת ומ - |
Quando ergo 0 dicitur, ſervum Judaicum, ſi extraneus ipfi det dw'‏
סקס e. vsον, exire liberum: Quaſtio oritur quid intelligatur per‏ .-
9 ת Pto Hanc vocem explicat Kaſchi‏ ח? R. Juda dicit quod‏
פותס וסייון פת וגין עכ בופרו: 6][ verbixr, quæ Autor 06 loco afert, quod ſeilicet‏
וע סיס 65 פרעת יך Deinde etiam quod alter K. 07016 ,. hoc modo exponit:‏
vel ilo tempore ſolvam totus tuus‏ ססם Niſi‏ לוטן פלוכי יסס סע \ך:

erit.

Quomodo utramque ſignifcationem 9‏ * ( ויסבול פ" שניהם
hic locum habere, äb Autore dici polſt, non video; etiamſi in‏ =לש -
Megillah 744 de Mardochao ibi in Gemara dicuntur diligenter ex-‏

pendam. Reperio enim tuntum quod Mardochao varia ק‎
Ss 3 ב‎ venian-

110 0071

מפתח הגמרא פרק א ₪6

, לל ;/ (ס 2'
סקנד Mittens 800 , Quoaſt‏

ethnicus legem ſuam, exit liber:

Unus intelligit סק‎ ſigillum
& ſignuz ſervitutis quod collo
5ם‎ appendebatur; alter vero
putat ſignificare tempus, quod
illi præfixum crat, ut explica-
tur ibidem. Admittit autem
ambas has ſignificationes, ut
mihi videtur, quod 016 נם‎ in
Megillah: Mardocheæus cincétus
fuit lege ſua. Porro videmus
quod denotet etiam conſeutu-
dinem, juxta illud verbũ vulgo
quod dici ſolet. 7 ingrederis
urbem quandam, incede ſecundiu
יא1‎ 0. UIIterius quoquere-
perimus in סעט:!‎ quodam Col-
lectan. ſententiarum philoſo-
phica-

דל בר * עלר] בקרתא הלך
בנימוסה - ועוד מצאנו בספר
אחד מלקוטי חכמות הפלוסופ"
וז'ל הערבייכם קורין נימוס אל

| המלאך המוריד הנבואה בשפע:
ואיך תניחהו בגרר מה אכם

ל4 התבאר עליו היותו גבול
מונח בהסכמרה אצלל הכלל

רק הוא6 משותף * ועור כי

באומרו יגיע וכו' אין זה שום
הברל מיחר ממה שנכנס תחת

סוגו רק זכר הסבה התכלתיייי

ועוד כי כוונרת הנימוס היצת
לבר להרחיק המגונדה ולקרב

\ הנאה בפעולו' האנושיורת כמו
< שבאר בעלד ** ספר העיקרים.
במאמר א' פרק ז * וא'כ לת

יגיע ממנו זרז התכלית שיישיי
האנשיכם

ולרדכי טוכתר בכישוסו venientia nomina tribuantur, & poſtea dicatur,‏
כסיות כחיס וכוסום סס כפסון יון : Quod Raſchi explicat‏

גכנסת hoc proverbium ita efferre ſolent.‏ 4 "* (עלת בקרתא

bp03 כככסת.‎ papʒ

Autor hujus libri 7 R. Joſeph Albo, & valde‏ ** ( סבר העקרים
aſtimatur, 2 accuratè tradit fundamenta Religionis Judaicæ. Di-‏
Tractatus 7 agit 06 fundamentis‏ 4 ו סס. פעקרים ſpeſcitur autem‏
in genere, quot & quænam io fint. II. 06 Exiſtentia Dei, & quæ‏
inde dependent. III. De Lege. IV. 06 præmiis & pœnis. Hoc‏
loco adducitur Cap. J. Tract. I. in quo oſtenditur, quod vox Legis ſit‏

7αααροα & variæ ejur afferuntur ה‎
huc recurrunt; quod Leges ſint vel Naturales, vel Poſitivæ vel Di-

vinck : (סדת ע ספס פניס פס טכעת וקס כטוסית ואם 6לסית‎ De ſingu-
Quarum ſecunda כיתוסית‎ ſ. poſitiva hu-

Tis traduntur definitionerx.

mana 06 loco ₪ Autore noſero affertur.

Conf.

Phicarumn .

וו -

- < שי-
(מתממקיך |

ת סאת

התוופס .|.

)וֹ[ק'\,י) חסת
tur univoce‏

הממס מש .

einde
ס000‎
eſt iflerent
gvod ingre

lem ]0
Legis elt t⸗

סמ" |

Cionibus
PlicatAutor
1007 \
ה‎
Mihes 0

שז מס |.

סף
מז נם
Anto‏ 25 ז
que ]‏ 1
}? ט 6]&
1 אס

הדד

ex‏ ]נזג\\וֹסןן
ף שו
אסמנסוף ה
ף |

ימוסת י ו?
אחר מלקשי
ול העונ'יב
המלאך המור
ואך ת'חת
לא התכאר
מונח בהסכמ
רק הו מי
נאומיו עע
הברל מיחר 0
לו ק ך
ע כי כוני
לנד להרחוק
האה מור
ענאר נר

'ת פמנו ודן

/
7 לוכתר ננו

מסד ſalnt.‏ ;
קרתס לללסת ננ
2 0
2 %
וה \
0 ;
. 4 1486[5 ד
ו וו ,
,

phicarum, hæc בטפסט‎ ! 8

vocant ien Amngelam 2 Aeſert
prophetiam per inflaxu .א‎ Quo-
modo igitur poneremus hunc
terminum in Definitione cum
non explicatum ſit an pona-

tar univoce ſemper: Eft au-
tem omanino aquivocks.

Deinde quando dicitur in
definitione perducens &c. non
eſt differentia ſpecifica ejus id
quod ingreditur genus, ſed
denotat tantum cauſam fina-

lem. Porro etiam intentio

Legis eſt tantum, removere

turpe, & indacere honeſtum, 1

actionibus humanis. prout ex-

plicat Autor libri MkarimIract.

7. Cap. 7. Non ergo obtinetur
דסק‎ eam hic finis זט‎ dirigat -סם‎

mines ad acquirendam felici-

tatem veram. Et hoc ideo

מפתה הגמרא פרק א-.

האנשים להגיע אל ההצלהה
-האמיתית וזה להיוות כי הוא
פסורר ‏ מהככם או חכמיכם
וישתנה לפי דהמקוםם) ולפ'
הזמן ולפי המקבל כמו שבאר
המחבר הנג"ו בפרק הנ'ז וכ
זה ירוחק ממנה שימשך מה'
על יר נביאו והו4ע \ התורות
התמימה והקדושהי ואכ הכ,
באמרך הוגת פ" המשנה וכו.
למ יצדק * למה שעםם היותו
מורכב מסוג והברל" אמנכם
אינם גבולים עצמיים מעמירים
המהורת * כי באמרך \ באור
המשנה הוא ענין מקרי קרה
לו ולא יעמיד מהותו בשיהיה
גמרגנת בזה והוצא במדרגרת
אמרנו באדרכס6 כאשר נשאלל
עליו לרערת מהותו בשר.ל־.רא

quoniam 1114 præſcribitur à ſapiente uno vel pluribus, & im-
mutatur ratione loci, temporis & perſonarum, uti exponi-
tur ab Autore memorato loc cit. Hoc autem longe abeſt ab
illa quæ promonavit ab סו1‎ Deo, per Prophetam. Hæc enim

eſt צס‎ perfecta & ſancta.

Quod attinet alteram Definitionem, qua dicitur quod ſit
Expolitio Miſchnæ & c. neque illa valet. Quanquam enim com-

poſita ſit ex genere & differentia, tamen מסם‎ ſunt termini eſſen-
tiales, qui conſtituunt ipſam eſſentiam.

Quando enim ais:

explicatio Miſchnæ hoc eſt accidentale quid, non vero ponit
eſſentiam Gemaræ, ſed ejusdem generis eſt ac 11114 , quod -ו₪‎

4ופו

mus 46 homine, quando שלנו‎
ritur de eſſentia ejus, illum 6
album, ereétæ ſtaturæ 0. quæ
ſunt denominationes acciden-
tales. Deinde etiam Gemara
eſt Nomen ה1 סט‎ 16 compre-
hendit & Miſcbnam & Barraithä
Xqualiter; ſed juxta ſenſum
hujus definitionis ſequeretur,
quod Miſchna non ſit Gemara.
Neque enim explicatio alicu-
jus rei & res explicata ſunt unũ̃
& ום . סק‎ autem illa non eſt
Gemara, utinam ſcirem 0
ſit, quæꝗ; ejus foret Definitio?
צס‎ ommnibus his liquet, nulla
ex allatis Defrationibus com-
Pe ere Gemaræ, ſed non aliter
de ea dici, quam per modum
Delcriptionis tantum & minus
commode. Fortaſſe autem, ut
crediderim 680 , memorati
riri doctiſſimi, cum illas dede-
runt, 100016 illud tantum per

modum al'cujus deſcriptionis

מפתח הגמרא פַרק N‏

לבן נצב הקומה כי אלו גמולים
מקריים בו * ועוד כי הגמרא
באמרת שם כוללד * המשנה
והברייתא בשוה וכפי מובן זה
הגרר יתהיים שהמשנה . אינה
גמרא י כי אין הבאור על דבר

| והדבר המבואר דכבר אחד.

בעצכו' ואםם איננה גמרא מי
יתן וארע מההיא ואיזה גדרה:
הנהמכל זה יתבאר בלתיתיות
הגרריםם הנז צודקיםם אל ה
הגמרא ואמנםם יונחו אליו על
צר הרושםם לכר ובקושי'
ואפשר לפי מה שנאמינהו כי
ההכמיםם הנז כאשר הניחנכס

|\היה זה מהם רק על צד חרוש'

ובהעברה * כי חלילה שנאמ'
שהם יסבלו כאשר הוא מכואר
בחכמ' ההגיון * ועל כן הגרר
אשר הנהנו הוא יראה לנו
אמתי וצודק בשמיררת תנאיו

ובאורו בקצור הוא הגמרא היא.

חכמה הרצון בזה כי מצר ‏ ה
הקפתו בידיערת | הרבריכם
הנמצאיכם

-.

Cum ſatis nota ſint iſta, non‏ .ק Conf.‏ * ( המשנה והכר;יהא
erentur multis explicari. Barraitha 67 traditio exotica. R. Joſ.‏
סכרן רוסיי) ורן eet‏ כַריועות. סר פדכרי .17 .ק Lev. in Hal. Ol.‏

וסו6 סעס כריית6 סון טמדרפות ס! לכיכו סקדוס -

Chija & R. Oſchaja Baraitoth, Exotica, congeſſere, quæ in Præ-

ceptoris verbis prætermiſſa erant. Hoc a. nomen Exotica, . d.
extra Doctoris noſtri Sancti explicationem.

: .

1ל
װװוֹשס) 6!”46 /

0
4 .& ככס נפטטות .

& perkund
At 010400 ,
tlut 00
וום‎ Ars Le
fnito qvam
068 vera,
conformis. [
cjus pauciz h
Cemara eſt
horum perhe
Ccum ambitu
tur coonition
ſtentium, ſit
liqur ſcientix
Mathematcx,
(a1S, quamm
Aum, זס‎
lnque V0 ſae
- סוד‎
4 1
10))( ,”%ן];‎ 7
tur 1 Mec inr
7 7
2 5#(%4#!;;;;,
;];ן[וֹ?]שוֹ} '90?8 יֶ‎
נצװמש‎ 7

וה

מקריס בו

| שלי שיו

והנרייתא נ
הגדר תחיי
גגאיניא
הדכר ומ
בעצנו' אם
וארע מ
הה מכל וה

< הגדרים הנ

הגמרא ומ
" הים

אלזר ל

Gen
שס לכלו‎

1 נחנ' מ התגיון

אןי הנחנו ה
1 “

n

2

—

4 ח קק ור
נס שוטות

Aſere, goc ,
ושםס)טמס‎ 9

! ש

מפתח הגמרא פרק אה

5 perfun torie. Abſit enim
ut dicamu;, quod illas habpue-

rint סם.‎ talibus, quales præ

ſcribit Ars Logica. Igitur de-
Knit0
videtur vera, juſta & regulis
conformis. Explicatio autem
ejus paucis hæc erit.
Cemara eſt ſcientia
horum verborum eſt, quod,
cum ambitu ſuo complecta-
tur cognitionem rerum ecxi-
ſtentium, ſit ſcientia ſicut re-
liquæ ſcientiæ, apodicticæ %
Mathematicæ, nullatenus ve-
10 ars, quamvis tendat ad effe-
Aum, prout manifeſtum eſt.
Itaque vox ſcientiæ in definitio-

poſita loco gexeris. Quod‏ 6 סת.
.'ל autem additur docens‏

loco differentiæ, ut diſtingua-
tur à Medicina, quippe quæ
ſecrutatur 64 quæ pertinent ad cor-
pus humanum, ut ſeribit Prin-
ceps Avicenna Cc. I. Canonis

cumenta in regiminc ſanitalis, &

valetuds conſrmetur.

Per ea, quæ pertinent & . in-

telligo diſpoſitiones & directio-

nes ſpectantes ad animam, ſive

:ſenſus

נפש האדרםם מצרי

9 |
הנמצאיט הוא חככה כמו
שאר וההכמורז \ הירועורת.

המופתיותת והלמודיורז ואיננו

מלאכה בשוםם צר ואם יתחיים .
quam nos poſuimus,‏

ממנו מעש' כמו שיתבאר ויהיה
שם חכמה מונח בגרר מקום
הסוג '*ואמרו יורעו ממנה וכו'
הוא מקום וההבדל להבדלה
מחכמת הרפואה וזהכיהרפוא'
תחקור בעניני גוף. האדם כמו

שזכר השרו אבן סינא בפרק.

הראשון ברפוא' להסיר. החולי
ממנו נולקיום הבריאו' בו '
והרצון בענייבי תכונות והישרו'
באורת מצר הנפש איך שתהיינ'
חלשוות או חוזקורת * ואמרו
עוד מצד איכות עשיי" המצוה
וההתרחק מן הענירה הוא
הבדל שני להבדלה מחכמורת

המדורת ר"ל החלק מהמעלות.

המדותיותז אשר עב”נם מבואר

בספר .המדורת לארסטו ה. |
Medicinæ, 87 removeantur no.‏

הנקראה בלשון יון איטיקרק
והיא ג'כ תחקור מזרק הצר
בענייני

המעלרה והפחיתורת בהכם

ואמנםם

ſint exiguæ, ſive etiã majores. Quod autem porro dicitur; ג‎ ob.

ſervaßtone atepieram גװש־ו?# ₪111 2&84[ י7)‎ ſecunda, qua
1

diſtin:

diſtinguitur à doctrina morum,
icilicet illa parte, quæ agit 0
virtutibus moralibus, quarum
indoles deſcripta eſt ab Ariſto-
tele in diſciplina morum, quæ

vocatur Ethica. Nam illa quo-
que inquirit ea quæ pertinent
ad animam hôminis, quatenus
iis ineſt exceſſus aut defectus:
ſed tamen non intendit, 0
pro fine habet præceptum vel
transgreſſion? legis, ſed tantum
illa, quæ vocantur bona vel
mala ſecundum comminem
omnium conſenſum. Quam-

autem in Lege ipſa inve-‏ 5וש

niatur quædam horum inſinu-
atio, ad inſtructionem partis
5וש‎ moralis, tamen hoc non

מפתח. הגמרא פחק יא.

ואמנסס אין בהכוונ' ותכליתם

חלק שיקר+ת מצזרה או עבירה.

אצליהדת רק ינש4 עליהבם
מוב ורע מצר הפרסוםם לבד *

ועם כי בתורה ג'כ מצר שהיא.
תורה נמצ4ת) מההערה בקצר

עלתקון החלק המדותיי אמנם
אין זה בה בעצםם וראשונרק

בי המכוון הכולל העצמי בה:

הואז ענין המצוה והעבירה
לבד ולשלמותה הוזכרו בה

יתר החלקיםם * וזה ‏ הענין
- מפאנל י מא *+ מרברי רלכ1
| בהצעתו לפירוש ‏ התורה *

וּירמון במה שאמר מצד אכות

עשיירז המצוה אל מה שאמרו .
לת המדרש הואא.

העקר

profertur ex Tract. Aboth c. I.‏ !5#%2]27121'2 11;86 . / לאהמררש:

במשנה ..

ſub fin. Quid טררם‎ 706 ſignificet, diverſimode à Rabbinis explica-
zur. Alii hoc 46 ה‎ intelligunt ; qui ſpetioſa oraione populum è&
uggeſtu docent, in vitia invehuntur, & Kicut 777 ipf inculpatæ
vitæ parum ſtudent, ita etiam ſermonibus ſuis non tam audi-
- המוס‎ emendationem, guam laudem 67 vanam gloriam quæ-
runt. Et ita congruit cum illo quod dicere ſolent: כפוס סלנריו‎
עוססם‎ py הטונפיס‎ | LQua 4 re obſervari quoque bic merentur
ם[‎ quæ legimm in Jebamoth ]0 64. כ; עוסי סחר כל‎

2 ;!י]ימ*ט;ו%אָל[ כפריס (לכיס כפנו סופך דאיס ופקעט 9ת. סדטנות, !זטךו - עוזי יפ

כפס לורס כקס מקייס כפס מקייס וסין כפס דורס וץתס פס לולס וסין כקסעק'ישסי - '
סמל נלס (פס ?עפס סנפפי קפקס כפוכם. 9550 . לעולס פופקייס ע"י 6פכיס :

Alii vero exiſtimant ſententiam memoratam ex Aboth ?

velle: quod nen ſußffciat 6 ſolum, & in theoria -ס‎

dere

ger ellent‏ ז
Intentio chim‏
eſentials in‏
Kretitum tan‏
pefecti‏ ס -
ölare‏ ס \ |
א Magnatm‏
דסק 10
100
hatte‏ 1
שו Verbis‏
0
M/‏ הת
ווו]/)
] א Nec hon‏
ג ge‏ וו
ו 7
1ת ו
1

—
1 של‎
etiin g. gal
" נו לד‎
!ש&‎ maniß.
gugi, -
]?161[}12\ 0
ד
ו.

י

ואמם א'
חלל שקר
אצלהות ו
י
ועם נ נתו

[ תות מא
] לתקוהת

וה כ
כי המגוון ה

] האעי ו

לד ולשלמו
חר התללג
מנאור . מאל

נהצעת ל

"תמובמס /

נח המיו
נמענה.. לא

—
ו
:שוֹ!ץצװ'װ;־,,},}ש
* וו וו
2
ו וו
* וו ,
וס ללרו ent:‏
e bir 0‏

7 ל ור ם

י

fit per eſſentiam & primario.

Intentio cnim generalis atque

eſſentialis מ1‎ illa eſt præceptũ
& vetitum tantum, verum ma-
Joris perfectionis ergo men-

tio fit in illa reliquarum partiũ.

Magnam huic rei lucem af-
ferre poſſunt, quæ ſcribit K.
Levi Ben Gerſon in Præfat. ad
Peruſch hattorah. Deinde iis
verbis quatenus recta obſerv præ-
06074 זס ס1ק1ס‎ ad illa, quæ le-
gimus מ1‎ Miſchna; Non ſermo

; Pendamentnm, ſod ipſa praxtr.

Nec non ad reſponſionem il-

lam de qua conſenſerunt in

Gemara, quando dicunt in 77

בקדושין -

ג מפתה הגמראיפרק א |

העקר אל4ת המעשה וכן אל
* התשוברה שהסכימו עליה
בגמרגצא \ באמרם .
פרקות קמא למוד נדול שמביא
לירי מעשה ' שלא כדערת
הבטלה מהפלוסופיםם בחשכם
כי השלימור האחרון נתלה
בהשגרת המושכלורת לנד
ומבלי פועל גופיי אשר בזה
מה נמרצו אמרי יושר בעלספר
**העקרים כמאמר ג' פרק ר
וה' עיין שםם * וענין רהמצורק
והעביר ירוע וזה כי המצו' הוא

קיוכם המאמר הב4ת בחיוב מפי
אשר

duſchin Cap. I. Theoria 67 magniſacienda quæ introdacit in praxin.

Plane hoc eſt alienum ab inani ſpeculatione Philoſophorumn,

qui

dere veritatem, ſed ipſam praxin accedere neceſſe ſit. Vnde

etiam 2 . Salomo ita illan eplicat

נדו? סעופס יותר מן הומד

: וסיכו עומס‎ Et in hoc poſteriore ſigniffcatu illam 40 Autore neſtro

ſumi, manifeſtum eſt. :
התשובה שהסכימו עליה,‎ ( *

Enarratur hoc loco in Gemara

quæſtio, quæ propoſita fuit in Synedrio, quod tunc temporis in
oppido Lud congregatum fuit; utrum magis quærenda ſit
ſcientia multa סג‎ eruditio, utrum vero magis ſit bonis ope-
ribus ſtudendum. Concluſio tandem fnit, quæ ab Autore hic

recenſetur.

Eis capitibus, ad quæ 5 remitiit Autor,‏ ** (העקרים במאמר ג,

pluribus demonſtratur, ideo quod anima noſtra juncta ſit corpori,
veras virtutes ſine eorporis exercitiis acquiri non poſſe.

Tt 2 2

-

qui putant ſummam poerfe-
ctionem ſitam eſſe in perceptio-
ne intelleltuali tantum, מסם‎
vero ſimul in exercitio corporis.
Magni mom nti ſunt & egre-
gia, quæ ea de re ſeribit Autoer
Libri ekarim, Tract. III. Cap.
4. & 5. ibidem legenda.
Quid ſit præceptum & trans-
greſſio ſatis eſt notum. Nam
præceptum ſignificat obſerva-
tionem dicti affirmativi ג‎ præ-
cipiente profecti, cui tenemur
obtemperare illudque eligere.
Yransgreſſi autem irritum fa-
eere præceptum, quod adjun.
dam habet exhortationem,
eligendo contrarium illhius. מ1‎
duas has partes folùm diftingui-
tur lex Scripta, ſcilicet in præ-
ceptum & הונח סץ‎ Cum diei-
tur præceptum ſimpliciter, in-
telligitur præceptum Afirma-

tivum, cum autem Vetitum,

præceptam Negativum: &
quando non obſervat 0
id quod præceptum 68 vel

vetitum, tunc dicitur trans-

מפתח הגמרא פרק א
| אש-ד יצוהו על" צד ההתקרב

אלו ובחור בו * והעביררק היא

בטול" המאמר הבא באזהרה

בבחרותו בהפכו * ולשני אלו

| שבכתם ד'ל צווי . ואזהרדק *

וקראו הציווי בסתבס מצורת
עשרק והאזהררת מצוות לגת
רנעשרק וכאשר לת יקייםם
האדםם דבר מהצווי והאזהרו;
אז יקראוהו בעל" עביררק על
התורה כלר; ' ואכ בררך
ההתיחסורע נאמר שהגמר+ת
במו כן אשר הואת פירושרה
יחלק לב' החלקים הנז'י ואמנם
אמרו באחרוג' כרי להשיג וכו'

הואז זכר הסכה התכליתייםם

בו והואא רקסברה רהחיצוני"

ואא מרק שהירק באופן מ
מציאותו וקייימו אשר תקרא
ההצלחרה רקהיות שלימורת

greſſor totius Legis. Quamobrem poſſumus per analogiam
dicere, quod Gemara, quæ eſt explicatio ejus, fimiliter in
duas partes jam dictas diſtinguatur. Quod autem ultimo loco
in Def legimus; 44 obtinendam felicitatem &c. indicat ושם‎
Imnalem, quæ eſt cauſa externa remota,

6ס

הרחוק' אשר בעכוררק הירק

propter quam homo

,
..
.

א וום
00 06
nma. Hoc-‏
cunlim ₪7‏

guem hoc
.

104
י
וו

5א מקוו)

וו א -

præcept‏ את
0 00000
סת & dur‏
ta‏ 1
60608ס
י
ו1 1
Mum jus‏

0 um
- 00 dum
ְ 6 ad Prece
- ההל‎

6

המפ" ]
8 -

|

| אקדעשהי!
אלו חור נ
נור תמו
כנחרותו גה

6 הוקם לנם

שבנתג. "ל
קא הניו
ה והאהר
תה נו

] הוםוני(

א קיאוחו כו
התורה כלרק
התתיחסות |
כמו ק אקי
דוק ל' החלי

\ א נאחיןי,

חוא לו הסכ
ט װ?'»? ה;

מח קה

tas dlieitur perfectio ipfius ul-
tima. Hoc ſufficiat ad expli-
candam definitionem, pro ]7

מפחר? הגבוֹריא פ”וֹכ־ -

0 exiſtit ac ſubt iſtit

333
אחרון אליו * וכבר התבאר fchcr‏ שטף ;

מורה דזיטב דהגרר כולו אשר.

quem hoc capite nobis Ptopoſuimnd.

CAPIT .1

Qn attinet gzechen hujus

Scientiæ, Circa quod illa ver-

ſfatur, manifeſtum illud 6

ex ipſa definitione, quod ſit ani.

ma hominis reſpectu obſervatio.
nis præcepti & fugæ peccati.

Quando ſcilicet ilkud late ſuma-

tur ₪ tanquam Ob'jectum remo-

Wnm. Sed tamen cum notum fſit

- אס‎ definitione ejus, סט‎ termi-

nus & omnia quæ de eo dicumtur,
ad illud referri debeant ] מש‎ 01
cemus quoque oljectum proxi-
mum hujus ſcientiæ eſſe quatuor

terminos cum oppoſitis. Propterea
quod, dum conſideratur in ordi-

ad præceptum affrmativum,‏ סת
quatuor in illa declarantur, quæ‏
exprimuntur ĩſtis vocibus: Lici-‏

mm. Purnm. Liberum. Bonum. De-

inde etiam reſpectu transgreſſio-

nis in negativo traduntur quatuor

contraria prioribus illis, median-
bus quatuor terminis aliis oppo-
ו'‎

ſitis.

.— 55

)2( ואמנכס נושות זאת

ההכמרה מצר יחסה אליו.

הנה התבאר מדברי הגדר
בשהו' נפש האדם6 ביחס
מעשה המצורת זהעכבירה
וזה באופן כולל" ובמררגת
נושא.רחוק * ואמנכס למה
שהתבאר מגרר הנושא כי
הגכולל אשר יסופר ממנו
#ןכר-\ מה שוא.מר בערכו
ייוחס אליו הנה נאמר כי
הנושא הקרוב אל" החכמה
הואת הוא הנחת ר' גכולים
עם הפכיתםם * חה כי.יעויין
בה בערך אל המצוה בחיוב

ו'תבארו רי עניינים) רילל.
באמצעורת אללו התיבור
והםמותר מהור פטורוכשר.

עוד יעויין בה בערך אלל
הענירה בשלילה ויתבארו
ד' ענייניסהפכים לראשונים
. באמצער

5
6זם‎ - Sunt autem Probibitum.
Impurum., TLäagkaun inducens, Ule-
gitimum. Ecceé 11 0070 æquali-
ter conſtituunt 0076071 proxima

cientiæ Gemaricæ. Eadem ſunt
quæ docet K. Meſeh, Bar Maimon in
Præf. ad Miſchueb Torab quando
