mahpacz

üitione,|

!7, l HO

$. 8. Vicariws Afunacb [uperier curn fervo kad-

i et

ma ftatuitur per vz5 der Hoogbt , Buxtorfianam €$

lslocis

Bombergianam majorem. Prov 8,13. atcuminante-

$1 (

cedenti voce Athnachus haud congrué juxta fen-

| lI.

fam ponatur, hunc Vicarium in hac SeCtione non

agnofcimus, nec prazterea Analogia obfervatur.

s* h

al

Silut.

u

CORHGESONUH] WovrmueueiisesnP

123

j

Ali

us flessuiteta

Par ratio

&ft Pf, 109, 16. có

nf. cap. XXIv.. Se&. .

:

!

*ï'

ul

Atfos

$. 9- SubdiftinGivus minitnus Pefit mabpacatus po-

Nf

i

nitur , fi quatuor voces faciant ditionem Silluki,

il

ubi illum fequitur munachus füperior fervus, ei-

que przit Rhebhiah Gerefchatus. Pfal. 7 1. 18 7.

rl

(

l

Miror, van der Hoogbt in texturn. recepiffe Pefik

um

ii

munachatum, cüm editiones ab ipfo in margine

Qlv

Off

notatz meliora habeant,& aliud analogia fuadeat,

vt |

quz veró Editiones ab hoc ipfo obfervatz Pefik

uf

"

kadmatum laudant, xque errant, ac quz Pefik

lvtl

munachatum inferiorem ponunt, Pf. 47, 9. me-

1ram ul

lius in textu , quam in margine, Pf.68, 19.

ütisleCpo n

€. 10. $nbdiftintlivus minor eft Rbebbiab Gerefchas

m Áifin

(i5, fi nullus fervus ipfuminter& Sillukum fit,

s m

quo cafu veró vis diftinguendi admodum parva

a T

lus fervus munach inferior aut merca. Pf. «,1. 2,

pet m

tLnntumdg

4. f. fiveró fervus munachus füperier apud vai

lpl

der Heogbt li faccedat , fine dubio vitium eft.. Pf.

Ts t

$8, 11, five Vicarius. Pf 46,8. 12.. five fübdiftin-

"tivus minimusPf,73,20. 74.3. Hicminor etiam

repetitur,Pf,r

4j1. ubitamen Opilius legatum mer-

pol u d

cam ejus vice ponit.

vtl

f. 1. Subdiftintivns major eft przfente merca

NT

mahpacato quandoque Zftbzacbus, vel fine ulla

ditione. Pf. 5,13, 15,5. vel cum ditione. Pf. 32,7.

feold

59,14. etiam abfente mercamahpacato. Pf'6o, . fed

his locis conferri debet Cap.JF. $.7. not. $. Cap. V44I,

Af

:

wmlnänfe' Í

Se&. ]. 5. 10.

M

II. Sectio, Abfente A'thnächo. :

IC&IOHWM

$. 1. Recipit fervsum tum mtiacbsm inferiorens, tutm

Utre

124

Cap. XHX.

mercam , Vicarins eft naunacbns infcrior , [ubdi/linäivus

, AUX

uinor Rbhebbiahb Gerefchatus,

gatendi

ji Tiptd

$. ». Habet fervum mnunachwm inferiorem , cum

tonum hujusfervi vel nulla fyllaba vel folum fche-

yylit, p

va antecedit. P£ 42, 10, 4,5. licet hic ultimus vi-

deatur habere majorem vim diftinguendi , quam

mChi !

gfi, Sin

quz fervo dignafit.

,

D

&. 3. Seroumveró mercam.comtonum hujus fer-

XX

vialiqua fyllabaexcepto fcheva folo vel makka-

phus przcedat. Pf. £, 1. 47,8. hic mercaetiam eft

suaph p

cum Pefik euphonico. Pf, ;, 7. ubi mahpac apud.

yia hice

van der Hoogbi finedubiomendofus eft.

nentioi

$.. 4- Vicarius eff munacbinferior cumfervo Tiph-

]

cha tonico,fi nullum ulteriorditio locum invenit.

Pf 58,1. 4, 7. ubivariantes van der Hoogbt leCtio-

nes nullius zftimo: buc non malé refert van der

Hoogbt , Burcklin &« Opitius, Pf.109, 16.

Meca g

$, $. Gnbdiflindixns minor eft Rbebbiab Gerefcha-

ih vocal

Iu5, Pí. 4,7.. $ 7. 589 3- quzdam Editiones loco

Rhebhiah Gerefchati ponunt Rhebhiahum fim-

mumam

plicem, at male, confer van der Hooght & Opitium.

s If r,

Pf 4,5. 113,9 ubimeliora habet Jablonskiquam-

tiod Cod

ltm prz

vis nec hicipfe hoc vitio fit immunis. Pfal. 47,10.

'

57, 90

impona

$. 6.

Ubi Rhebhiah Gerefchatus ditionem

ht Hoogl;

füam obtinere nequit, ipfe quidem fecedit. fui ta-

haboat fy

men fubdiflintivi majoris Rbebbiabi fjmplicis majo-

Wt in 1

tiyongt

rem Paferem fua vice delegat. P(. 18,2. 50,1, conf,

:

fo, Q

Cagq. XXIX, Reg. XI1I.

$. 7. Circahuncminorem Rhebhiah Gerefcha-

(onting

tum bene notandum, quod (zpe veniat loco Ath-

fhno deí

cumte-

evüm

nachi, ut autem quis cogrllofcat ,an fit Lo

nens

Bb

x

R y7/71 2

3

l

nens Athnachi, nec ne,hzc clavis eft ufurpand;,

ut attendatur, an habeat fübdiftin&tivos Athna-

Mfifttin

d

:

iif

Ut

f

chi Tiphcham anteriorem & Rhebhiahum fimpli-

d

|

cem fimul , aut alterutrum modo, quod fi depre-

k

hendat, planum eft, effe Locumtenentem Ath-

T

Uf

nachi, & traCtabitur de eo infra. Cap, XXIV.

SeCt,I, Sin non, eft fübdiftin&tivus Silluki fim«

tll

j

h

lex,

bf

tdla |

$ 8. Suntloca , ubi videtur etiam effe vicariss

D

^

L

hd

mnuacb faperior cura fervo kadma aut mahpaco,at

Vndscad

quia hiceft Locumtenens Athnachi, pariter de eo

I C

mentio incidet infra Cap. X XIV. Sed, II.

mfeno T

CU UYCOHC

IIL. Merca mahpacatus,

ia

brtum dt

À. Jehio. Pofitura,

$. 1.

ib Grjdt

Merca pingitur in voce ad minimum biffyllaba

htones t

fub vocali tonum habente, mabpac autem fuper

hibun n |

proximam antecedentern fyllabam ejusdem vo-

j gt

Cis, Pf , z.2.. Prov. z, ri. 2f 23, non placet,

quod Codices quidam fyllabam fchevatam mo-

Idj

J

ilem prztereant , & in antecedentis vocis fylla-

am ponant, ut legere eft in margine apud van

ii |

der Hoogbt, Pf. 142 , 7.

Sin autem vox non

if |

habeat fyllabam antecedentem , tunc mahpac

cadit in ultimam fyllabam antecedentis vocis,

lii wd

woil. com' !

conjunctz tum per makkaphur, Pf. 1, 3. 30, 10.

88, 10. tum fine makkapho. Pf, 6, 3. Prov 1, 22

VO

Contingit etiam, ut , abfente makkapho, ultima

tono deftituta , pra&edens vox Jungatur vel per

ar loco A[

fervum Jerach. Pf. 44. 4. 53, 5« 6. Job. 3, 6. vel

(WW |

R

per

126

"

de. HXO

E sssl

[l

cnnHa NESEÉSEPICEIE)

ia vod

er fervum mercam , juxta fablonskium , licet alii

ono,xtaqü

Codices ,/ quos conferre potui, hunc mercam

omvent

omittant. Job. z1, 3s. Non ftri&ié hoc attendit

Prov, 16

lonski , van der Hoogbt & Clodins, qui variant,

]^

mah acum

at melius Barcklings & Opitius. qui eandem ana-

dnns o

logiam utrobique obfervaverunt. Pf. 14, 4. 53, $.

"TO

Sin autem ultima przcedentis vocis tono & ac-

q

ones I d

centu caffa non fit, in una fyllaba uterque con-

f

j 16

Venlt. PC 86. 2..]ob. 34, 200

TU

f. 2. Quando merca confpicitur in voce mo-

i

m o

nofyilaba tribus literis conftante,tunc nullo mak-

W

!

Qs w ,

kapho przvio in eadem voce mahpac pingitur,

jhenemv

juxta van der Hooght & [ablonskinm , Opitius enim

& Integret

& Bürcklin diffentit. Pf. 4, 7, Pariter 1d non at-

Codices tut

tendunt illa exemplaria , quorum mentio injici-

t h Onen

tur in margine apud von der Hooght Prov, 30,19.

nasoce s

Makkapho autem przvio mahpac in przceden-

k Tiphc

tem vocem ponitur. Pf, 62, 10. Prov. 30,19.

$

1. $1 veró merca incidat Iin vocem mono-

wümt f

Nem eni

fyllabam duabus literis conftantem , tunc rejicit

, quz

mahp

cum in ultimam fyllabam proximz vocis

"

:

halpacürr

PCI' Y

kkaphum con;un

&, Pf,2,7. 40, 18, P'r.

um qu

36, 17. vel nonapparente makkapho in ultimam

tfituend.

fyllabam tono caffam vocis per Jerachum con-

vt r

jun&s, Pfal7,7. Prov.24,13, Van der Hoo ht

um;autpu

loco mercz pofuit mendofüm Tiphcham Pfal;

Woreocc

,. quod & ab eo in voce longiore factum.

Idem in antecedentem fylla-

|

bam, tono licet caífam , non repofuit mahpa-

23

cum , non obfervata analogia, & fine dubio

t wabpa

lurha itey

male Job. 32,2. Jablonski & van derHooght idem

faciunt, Pf 18, 44« Sin autem antecedens hac

Ht eda

yl-

Mermr&aäpa:d!u!;

127

UNmEREN QiNEDIAe .. Pt

fyllaba vocis per Jerachum con.un&z fit cum

MU

tono,itaque cum Jeracho, tunc merca & mahpac

h

conveniunt in unam fyllabam, Pf. :o, 12. 125,2,

n

ehög i |

i,g 1

Uv

Prov, 3o, if. Bürcklin & Opitiss etiam reponunt

Rtdna

mahpacum in ultimam literam miohilem antece-

TW

hl

dentis vocis, quamvis ea (yllaba fit cum accen-

"i, |

tu & tono. Prov, 8,13. quod & obfervant Edi-

tiones in margine notatz apud van der Hooght.,

TT

Pf, 30, 12 125,2. Prov. $, 13

r vccemo-'ä

$. 4. Pfalmo 3o,8. Eftquzdam dif'erentia,qui-

dam enim Codices affignant mercz mahpacato

füncoidowd

ülpit r

duas voces , & fecundum hanc communiffimam

Je&ionem verterunt, Septuapinta Pulgata, Lstberns,

f Üprir n

Aluautem

fer Id nond

& Interpretes , quos vidi , reliqui.

Tento t

Codices van d« Hoogt, Leufden, Clodini, & monen-

te B. Gejero Àn h.l Veneta bina vetuftffima legunt

oj 30

m p

ineavoce, quz alteram partem mercam alias ha-

bet, Tiphcham anteriorem , quo pacto 1lla dictio

)moïw'

pertinet fübditionem Rhebhiah Gerefchati , fim-

vorm m

plicem enim in ditione Silluki non probo , inea

y, li

vcro,quz per Vulgatos Codi . es alteram partem

poxmvad

/' 40' [& Prl

mahpacum habet, conjingunt mercam & mah-

pacum, quo faéto verfio juxta B. Gejervm cíTet ita

jültmam

inftituenda: conf£rmafti montem meum : fed cum

idum «

' M l^l bt

occultafti robur atquevulturm tuum, perturbatus

fum ; aut potius: conftituifti montem meum : in

hum ii

tobore occultafti facies tuas, tunc perturbatus fui,

ott f |

IL. SECTIO. . Ditio.

m 1 |

[

f m |

&, 1. Mercamabpacatus amat fervwm vel Terachum

jj

vel mabpacum vel sercawy cum febdiftintlivo minore

o

in1

Sarka itevabili, && fabd.

(

Hoogh[j

iflintlivo mttjore Rbtbbiabo jm-

j

hæic-' jpiiet, eodesmqne densowajore.

| f. zs

128

: C4p XIX. |

WUR GEDISADEÉ) crrneeruas

-75

N

|

54'

$. 2. Eft cum Pefik euphonico juxta Clodium

|

(onet !

& van der Hoopbt , qui pofterior in notis margina-

jnoho.

6

libus tamen indicat ejusdem abfentiam per alios

jyy; & 1na

Codices.Pf.,1 3. juxta Jablonskimnyvan der Hoogbt,

ui pofterior etiam ejus abfentiam apud alias Edi-

p Mdkz

tionesobfervat , Clodium, qui infuis Letlionibus Va-

fs d

viantibus addit Bembevgianam ix quarto , monet au-

'cämonorï

tem Pefikum abeffe per Plant.utr. Bomberg. fol. Baf.

lm i 0nn.

ben Ifr, Hifp. 4ngl. quibus ex Recentioribus addi-

sipacum

mus BérckHlinum & Opitium. Pfal. 5 5, 10.

&. 3. Placet, quod ZiircHlinus Pfal, 19, 14. vefti-

i, um

TT

tuerit hunc mercammahpacatum , cujus loco vi-

s 6

tiofiffimus fuit munachus inferior, & connexio

diatemaot

& ditio prioris hemiftichiieum requirunt, confer

j od

ejufdem Obfervationes Editioni premilJas. p.5

(hins &i

f. 4 Apparet feren: Jeracb, fi fequatur minor

&am &

Sarka, & incidat in ditionem ad minimum biffyl-

dem vot

labam. Pf 21, 10. 40,53.4-18. 7$,9. 79, 6. 1o. vel

$75

monofyllabam triliteram. Pf.12,4. 80,15. 100, 3*

wtur à J.

Hic Jerach eandem vocem cum domino occupat.

t , nor

Pf5 1. interque eum & dominum eft Pefik eu-

Nmus Co1

phonicus. vf &8, 20, Ubi veró wan der Hoogbt à

fsetlam

communi le&ione recedit, & mercammahpaca-

f Sarka

tum omittit, quali quidem accentuatione quoque

Fr. ]»gius & Em. Tremellins ufifupt , qui verterunt:

S* 8n S,

Benedi&tus Dominus,qui quotidie onerat nos do-

quente qt

litur, Pf, |

nis. At obftat nobifcum fentiens Ledio Septnapiu-

ta & Vulgate, deinde Sarka ille poftpofitivus indi-

DN

cio eft, fequi debere mercammahpacatum. Recle

Wdinartd

09, 16,

B. Gejerus judicat, quód,&fi prxter Tremellium etiam

140 vel

Vatablus & Belgeà receptale&uone abeant, tamen

communior lectio fit accentuationi commodior.

m diti

$45

i

CMerca a bpa.c-atu:.

129

WMWM

- & . Apparet feruus mabpac , fi cadat vel in

D

di&tionem monofyllabam biliteram , fine mak-

"IT r

kapho. Pf, 6, ;. 78, ;. quo pofterioreloco Birck-

pl |

linss & analogiam & confenfum aliarum Editio-

tetlg |

num deferit. 7an der Hoogbt & Clodists bene. Pf 5 t,

TA

jo. Makkapho autem accedente venit Jerach.

T t a

Pf 125,2.4. 137, 6. velinvocem Milhel , analo-

gicé monofyllabam. Pf 24, 8, 10. Editionesquz-

iil

Tb d. |

dam 4 van der Hoogbt in margine notatz ponunt

l0

mahpacum etiam in dic£tione monofy!laba trili-

15 ,

tera , aut makkapho adveniente. Pf. 12, 4. 100, 3.

A

133, 2. 4. hinc füfpecCtus Jerach, Pf. 35,8.

, & t

$. 6, Servis Merca videtur , f fequatur imme-

Tront a

diaté ma,or Rhebhiah fimplex omiffo Sarka. Pf 15,

] M

$. 35,10. 42, j. pofteriore loco van der Hoogbt &

mutur t

Clodius recipiunt Jerachum , at contra analogiam

um bf

& fuüam &aliorum. JaPlons

kius jungit fervum*in

eadem voce. job.21, 3 ;.

51 Y

$. 7- Subdiflialivus minimus Pefik tadmatus fta-

i. m

nino od

tuitur à Jablonskio. Pf.(18, 27 fed , ocverum fa-

tear , non probatur , nuliib enim alias hic mi«

d Defj

TL

nimus confpicitur , & prater recentiores Edito-

anmudpie

res etiam antiquiores ponunt ordinarium mino-

rem Sarkam ,loco hujus minimi.

mequ*

jv

$. 8. Subdiftintlivus minor Sar*a fine (ervo fe-

r nosto

l

quente quandoque accedit, Job.4, :3. &repe-

titur, Pf.i7, 14.

jo gT

|

.!

$. 9. Subdiflintlivns maior Rbebbiab fimplex habet

ordinarié dominum inter & fe Sarkam. Pf. 47, 1o.

aturm d

"

109, 16, interdum accedit exclufo minore, quo

1

facto vel eftfineditione. Pf ;

»7« 27:14. 71, 1. vel

yu!

j

cum ditione. Pf.1,2. 29,3. Job.1o,1.

um

SCSI P

5'. IO.

130

P

Cap. XIX.

"

i

[ s

$. 10, Den

nb major eft bic ipfe R;Jebbiab þmþlex.

g

Tiphc

g Iu

Pf, 42, $, $2.9. 122,2*

49 hic K

$. 1I. Interdum trajiciuntur fubdiftinGtivi, ut

10bl22, h

|

Rhebhiah fimplex loco minoris, & Sarka loco

L

majoris ponitur, ea quidem conditione, utfimul

etiam minorem vel majorem vim diftinguendi fi-

aüulg a

yibus OT

biinvicem cedant. P. 22, 15.. 27, 9. 35,/0. $t,€.

',61211 14'

Job.40, 1. Quia veró hicipfe Rhebhiah fimplex

etiam inditione mercz mah

acati, ut Athnachi,

giircklinüm

;

r

habet minorem Sarkam,ideó

ené diftinguendum

i clof.

erit inter Sarkam, qui trajicitur, & inter eum , qui

meceffarió Rhebhiahum fimplicem refpicit , facil-

uptiete

m 4. va. |

lima clavis erit, fi ad conftru&tionem Gramma-

:

ticam attendatur.

tys ferüniat

am necGt:

lls lm

.]II. Athnachus

'

A

us tam!

abfente merca mahpácato.

j

m obten

lïo, LP Eïü

$. r.

Habet fervum munach

nua inferiorem autmercam,aut

Tlp'ncham

t Hoógl

mabpacum, legatum msinacbum inferiorem vel mercam,

Vicarium manachum inferiorem 9 fuperiorem,aut mer-

tfepetit-

cam Sarkatum , fubdiflintlivum minimum Pefik mabpa-

Wt , m

amvitioft

catum,vel kadmatwn,vel mercatum,minorem Tiphbcham

anteriorem , majorem Rbebbiabum Jimplicem,denno ma-

f deberel

jorem bunc ipfum Rbebbiabum (implicem.

$ v De

$. 1. Confpicitur fine ditione. Pf.. 119, 84.

stkadocy

Prov. 7, ». quo pofteriore loco quod quidam

öeþeïet e

ICodices juxta nofas marginales van der Hoopht po-

5' 6- L!

nant munachum inferiorem , füfpicione mendi

qatur

non caret , deberet enim eíTe merca juxta $. 4.

WL talis €

$. 3. Amat fervummnnacbn inferiorem , fi prz-

cedat

I31

[ d i -

Atf)mcä:ü.

r

|

i

cedat

Tiph:chä anterior, Pf. 19, 3. 46 $, U. 12,

aut vicarius munachus inferior, Pf 96,4. Job,

Mi

18, t9. hic fervus & minor Tiphcha Junguntur.

3 atl

JOb. 22, 4'»'«

:

me» Uffmu[

s

$. 4. Servmm ver

0

) Mercam , fi vel plan? nullus

At

alius accentus accedat , & ditio tantum duabus

! WO. 5[,6.

vocibus conftet. Pf. 1,4. 30, t 54, 8. Job. 2v,

OUU fplex

$.6.22,24. Hoc pacto melior eft merca apud

Is

Bürcklimnmm & Opitium tunacho apud wvanm der

Tnrundtm

Hooght & Clodium Pf, 24, :. apud. BürcHlimm pa-

Dlrtm,qu

titer melior. Pf, 44, 15. vel fi Rhebhiah fimplex

tfion f

occupet fedem fübdiftin&ivi minoeris, Pf. 12, 10.

m G«

23, 4, Ptov, t0,4. vel i prxcedens Pefik kadma-

tus pertineat neque per Connexionem Rhetori-

cam nec Grammaticam aut Logicam ad fenfum

ilius hemiftichii, & ita per confequens ditio

*

duabus tantura vocib

us conftet. Pf. ;7, 1. 138, r.

i

1fo, 1. quod veró vas der Hoopbt ultimo loco

non obfervavit, Denique vel fi fequatur. Pefik

Mu

"Tiphcham anteriorem , ut ille additur per van

gt n

der Hoóght & Clodium, vel fi confervus Sar-

m w

ka repetit locum, quarum ratiónum fi neutra

pibndy.

valeat , me przterit , cur abpareat méerca, aut

sT

eum vitiofum judico , nam fecundüm analogiam

*

none

effe deberet - Munach, Pf, 118, 2 s.

$. r. Denique fzroumm mabpacum , fi confervus

1j

L

Sarka lócum reperiat, przter hanc enim rationem

j qutim

debetet e(fe fervus merca. Prov, 6, 3.

0-

$- €. Lepat&üm wmnachtin inferiorem (atit , fi

g

i

fequatur férvus munachus inferior, Pf. &o, t2.

yib

qui talis effe probatur per Pf. ic?, r;, in eavo-

[f

pf

ce,in qua eft minor. Pf, 106,28, Prov. 2, 12.16,

nit

la

S.7

132

Cap. XILX.

N

.H

$. 3. Legatus eff. Merca,, fi folus fit in ditioge—,

4ac n

videtur quidem juxta fuam conditionem fervus,

at conftru&tio vel fenfus facit eum legatum.

1equeat 0 ;

um I

Job. 335 $. 34« !6-

PrOV- '19' (

S. 8. Ficarius e[L wmmm

achus inferior; cum fervo

jam utrQ

eodem munacho inferiori, fi fervus Athnachi

yongli

munachus non fequatur. Pf. 2, 4.. Job. 9. 3.

, fs

van dér Hoogbt & Opitius errant , quando vocem

cum fervo munacho per makkaphum pofteriori

p fervu

Ue;&lp;

conjungunt, & nihilominus munachum alterum

Vr af«

retinent , illa enim pofitura requirerét mercam

$ n

juxta $. 4. vel 6. melius Jablonski & Bürcklinus

hi, fi cac

leeunt vicarium cum fervo Prov, 10, 16, etiam

antecedente fubdiftin&tivo majore Rhebhiaho

fogicà m

t Pa

fimplici , minori autem omiffo, Pf. 2,12. 140,5-

go ll.

Prov. 7. 2 3. Pariter non approbo munachum &

vocem makkapho cohzrentem apud van der

tm àftq

o ille enim mercam requi-

ifcriptio

Hooght in textu, ord

reret. Prov, 31, t f.

Hic ipfe Vicarius & fervus

|, quam

in eadem voce loco methegi pofitus conveniunt.

um ve

&

Pf. 18, 16. 104, 7. van der Hoogbt in textu ponit

utrobique munachum unicum addito methego,

fe;yi cum

fed errat, hoc enim ordine requireretur merca,

liione, Y

uemadmodmodum etiamOpitius vicarium alper-

" lf r

natus pofuit re&té Mercam. Pf.104, 7. Sin autem

lominur

)

DT

Athnachi fervus munachus fequatur , tunc Vica-

li

longii l

rius hic habet fervum munachum füperiorem,

uando confervus Sarka locum non invenit,

V Opitin

Àt Hoool

Pf 10, t7. 16, 8. quando veró confervus Sarka

locum reperit tunc Vicarii fervus er

it mahpacus.

Attxem

f ,.

PÍ. 94. 12. 96, 4. 145, 3« Job. 18, 19. Circa Vica-

rium illum P. 96 , 4*

conferatur parallelifmus

4

W:Aut'Rhe

profaicus, i, Chron, 16; 25.

$. 9,

i

|

cIttbaachus.

133

"—

-

o

df

D

'

' M 7

li

$. 9. Vicarius porro eft muuachus fuperior , fi hie

mdi

lnty

ïä"f,

" cadat in vocem monofyllabam, & fervum fuum

d

ï

i Jeg

à

,| nequeat ob angtuiftiam fedis recipere, fed ftatim

|

!fuum majorem Pefik Schalfcheleth requirat.

t f |

Prov, 1, 9. 6, 27. Placet 7ablonski, qui ad analo-.

u nf

iam utrobique Pefikum addit, alii enim priori

443 ! doco negligunt,

Tonpyy

$. 10. Picarius denique eft merca , 4i anguftia

Brüm ln

I

loci fervum excludat, przcedente tamen ditio-

Ti

ne, & ipfa vox apta fitad recipiendum confer-

$

Ut r

vum Sarkam. Pf.6;, 2. 72, 3.

Ài & D)

'

f

t

l

!

$- x1. ubdiffindivus minimus eft. Pefk. mabpaca-

j 10f n

i«5, fi cadat in vocem monofyllabam, aut ana-

ye Mollilo

logicé monofyllabam , nec ditio u'terior appare-

CW' I

at, Pf. 14, 5. Prov. 16, 1o, Pf 18, 50.

u dum

$. 12, Alter eft Pefik kadmatus , fi occupet vo-

pi v ür

cem à fequentibus in fenfu divulfam , & folam

m

infcriptionem denotantem. Pf. 57, 1, 138,1. 150,

asl us

1. quamvis hic videatur ob maximam diftinfu-

y n

onem venire loco exclufi Rhebhiahi fimplicis.

$. 13. Tertius eft Peik mercatus ad modum

j terto p

fto at

fervi cum fervo Tiphcha tonico , fi folus fit in

ditione, ut te£te Bomberg. & Bafil. major, Mett.

ben lfr, Van der Hoogbt fetvum quidem re&te fed

qtioma u

, at

dominum malé, Pf. $9, 2. Clodius , van der Hoogbt,

ul

Opitius, Brc*lin,à quibus malé diffentit bea Jfr. &

Jablonski Pf. 119,156, Recté Bomberg. Bafil. major

füenortn

on invenl[«

& Opitius. Pf 129,19,21, "antüm recté Clodiss,van

m i

der Hoogbt, Bircklin. Pf. 139, 19.. Re&e Biircklinus

U ;

& exemplaria à van der. Hoogbt in vaargine notata.

UL

Prov.8,21. Autantecedat Pefik. Pf, :0,13, 44,24-

Í

"

Au/t'Rhebhiah fimplex, ut omnes recté, Pf.

7568

U

uso

!

?

89,2.'

134

€ Á f. X

eá—mEXENS or s

"]

n otl5

Rhe

$9,9. Aut etiam legatus mahpac , recte Bomöe;;

Y

& Bajil. major , & fi quz funt alia exemplaria per

)

van der Hoopbt in margine notata., Prov,8, 21. Aut

, bt

antecedatPefik. Pfal.10,13. 44,24. Aut Rhe-

Y fi.f 7

fi

bhiah fimplex, utomnes re&te, Pfal. 78, 65« 8,9.

Á

Aut etiam legatus mahpac, recté Bomberg. Q9

Bafil. majot ,

& fi quz funt alia exemplaria per

van der Hoopt. iumargine

fignata. Pfal.89, $2. No-

viequidem, quod non folum à fablo

uskio, fed

etiam ab aliis Editoribus paffim adhibeatur Pefik

ITH

munachatus inferior vel cum eodem fervo, vel

cum fervo Tiphcha tonico, at in eam defcendete

fententiam non licuit , quiajuxta analogiam ali-

biobviam hic Pefik mercatus ea lege ufürpandus

j

Jj

|

j

gatum |

eft, quafervus mercau(urpatur, ut utrobique fua-

] m

vis harmonia fit.

$. 14- Subdiftintlivns minor eft Tiphcha prepofiti-

Witmatpa

v55 , qui quandoque folus abfolvit totam ditio-

yem Ro

-& a,

nem, Pf. 14, 6. 49,2. Prov. 8,14. quandoqueac-

119 Pr

cedit nullo alio accentu interjacente, Pf. 1,5. 2,8.

GE

Yob. 34, 25 quandoque intercedit fervus Athna-

&himunachus, at in eadem voce cum Tiphcha.

],60 5,15-

&4 À

Job.22, 4. quandoque veró fervus Vicarit muna-

idlogiam

chi inferioris in eadem voce conjungitur. Pf. 7,

34* 76, 7« 109, 7. 14j,1. P'aü der Hoopbt , Jablonf-

Tihdhaa

kius, Clédius, Geneven[is omnino errant , qui loco

Hoplt, Q

P'l)!- IR

Tiphchz anterioris vitiofum Tiphcham tonicum

* additui

onunt,Opttzu GcB

ürcklinis melius leguntPf 25 16.

$. if Subdiftintii

vus wajor eft Rbebbiab (implex

UINC

fequente minore Tiphcha przpofit

iVOo Pfä!. 4, 4.

AS-S-S

Tittm in

$,2. aut hocminore non przfente. Pf 12, to. 18,

Hoogbt

ltyatur

L

?. Prov. 28,24, Pf.85,1o. ubivan der

vitlo

Hujus

fum Rhebhiah Gerefchatum legit,

majo-

—

Atbaacb.

1j

|

! m'—äjoris Rhebhiahi fimplicis loco venit'ipüus ma-.

m

jor Pafer. Pf. 19,15. 45,9. conf, Cap. XX. $- 189

eXfmplamW ;

fOV,g, i, Am |

Cap. XXIX. R« XLII.

h3

^ At

S

16,. Deunomajor R

bebbiah ;ïmplex.confpi'citur.'

j f 0 i

um

Ü

u7

Pfal.;vz',g, 78, 4 89. 20. Prov;27,xaf

a

Bumberg j

P

f u

CAP. XX.

Ál

h N

:

[

3

fl f

f

Rex metricus.

dv fl

AATHNACH prafentc mcrcay

den fv v

7 defcendeqe :

mahpacato.

uhyimd

$. H

(

e uf(irpandus

IHi fubjicit fevvum mnnachbuminferiorem asmimercam,

s

lepatum munacbum inferiovem, icarium buuc euu-

Qu

dem munachum infeviorem , fubdifliuruum minimum

1 r

Pefik mabpacatum , minorem Tipbcham anteriorem,ma-

team d

jorem Rbebbiabum fimplicem.

od

$. a, Subdiftinguit füb Silluko. Pf 55,20.. 36, 8.

teleI,ï' ]

!

28,19, Prov. 6,26.

Ls

j

$. 3. Eft fineomni

v À

fervo &fubdmin&ivo; Pf,

3,6. 5,13. 29,90

atl m

$. 4. Afcifoit fervum mmmac

bum inferiorem, jüxtä

[wr- PW: l

analogiam abfente mercamahpacato, fi antecedat

li

Tiphcha anterior minor , licet Bafil. major, van der

)bt ) W

,- ao

Hoogbt , Clodins ponant vitiofum fervum mercam.

f 1,1, r8,44. vel alius munach antecedat. Pf, 2,

n tOUiCum

ii

& |

7. additur eidem Pefik euphonicus, Pfal. 35, 2

j i

l-

157, 78

6. s. Serouum vero mercam ,

fi vel eum. habeat

0 PM 4) 4'.

folum in ditione. Pf. 50, 16.12, Prov. r, 11. vel

FIZ)[O f

|

.

n

fequatur Rhebhiah fimplex, major. Ff. x ,

j

141

E

!

1

Ol

136

- Capc XX .

$.6.. Acceditlegatus Munacbus igferior,üiäter-

jacet fervus Munachus inferior ; lu eadem voce

cum minore Prov. »5, 7.

6. 7, Venit Vicarius Munzchbus cum

Tervo mu-

[1

nacho, fi Athnachi fervus munachus non inter-

ponatur, Job.5,4. Pf18,7.8. fin autemilleinter-

ponatur , vel fine fervo , at cum confervo juxta

Clodium & Jablonskium , vel fecundum analogiam

Athnachi abfente mercamahpacato. (. 7. pariter

R

Eiipil

habet fervum mahpacum, cui pofteaob qualita-

um

Diftungue

tem vocalislongz confervus Sarka additur , juxta

Opitium & Bercklinum. Pf 2,7. in unadiCtione Vi-

Cap.XXT

carius & Servus. Pf,:8,:6,

Sv 2-R

$. 8, Subdifliniuus minimus eft Pefik mabpacatus.

Jabz tonc

fiteram v

Pf, 62, 11, & juxta quofdam Codices Pefiz kadma»

*

Ins. Prov. 3,13.

pium, P

$. 9. Subdiflintivus miaor eft Tiphcba aterior feu

f 8l

przpofitivus. Pf 1, 1. juxta vas der Hoogbt, Prov.

iuntin

ft billyl

$, 125 curin eadem voce loco methegi jungitur

legatus munachus, V icarium enim cum fervo mu-

tmtenel

nachoinferiori ob conftructionemGrammaticam

$45

afferere nequeo. Prov. 2 5,7;

fnte fers

$. 10, Snbdiflintivus major eft

Rhebbiab fimplex.

titcondit

Mv g,t

Pf 1,3.. 2,7. i1, 1, cujus loco ad analogiam prz-

Üifinds

[J

cedentis Athnachi $. (4, venit Pafer. Pf, 45

Nl p

juxta quofdam Codicgs. Pf. 109, 16.

TT

j 6

Iry, 6

$ 7

Hb h

CAP.

1textu. D

"

D7

D

Rlebhiab Ceriftbarus

mferio;lgi

At

ts

QAPR X

[

Y

Duces metrici.

n |

f

1

I Rhebhiah Gerefchatus.

Al n

|

F

At |

i

? jur

Prafente . dthnacho.

ln

$. 1.

;

g

NI

'

—

l

) p

R

; Ecipit fervum ordina

rinm mercam , legatum ab

,

TU

D

- pacm aut mercam , Vicarium. denique mercam.

ia r

Difünguendusà Locumtenente Athnachi de quo

v icuon

Cap.XXIV. S, I.

T

$. 2 Rhebbiab pingitur

fuper prim;m liferam fyl-

Cs

labz tono affetz , Gerefchus autem fuper primam

Ht

literam vocis. Pf; 1,5. 2,1. 8. etiam

poft makka-

phum. Pf. 55,2, 119,56,

TT

$. 3. Sin autem vox

fit monofyllaba , cortve-

fl o

niunt in prima litera. Pf, 7,1, 8,7, pariter fivox

ho g

fit biffyllaba penacuta. P£r,1,2, eadem ratio Lo-

ymnom

cumtenentis.

b

$. 4. Subdiflingnit ante Sillukum,hujus veró ab.

Fgammaticam

fente fervo & ipfe deftitutus famulitio vix exce-.

ld rj

dit condiionem fervilem, Pf4,6.9, 7,1. 106,50,-

igum r

Prov.o,15. Job.2 1,11. 22,19. utnec minimifüb-

MU 4

diftin&tivi authoritatem füperat przfente fervo

Silluki. Pf. 18,16. 114. 7. 115.4.

f. f« Szpiusfinefervo, Pf. 28, 1. 129,5.

f. 6, In ejusditione folus fervns Pf. 1,

I. 9,I 6..,

Prov. 6,3. cum confervo Sarka. Pf r16,4.

$. 7. Legatus eff mabpac juxtà van der Hoopbt.

Job. 7,9. juxta Jablon:skium & van der Hoogbt in

€0f9

VM

textu. Pf,45, 18. cum conferv'oy Sarka, juxta

dem.

148

: C4. AA

dem. Pf 3 x,xä. At diffiterinequeo, mercam fucce-

quim

n2

dente fervo merca potius placere. Pf21,8, . tum

jiles

li

sl

$1

Df £3,2. mercam enim illum effe legatum in vo-

"t

ce priori evincit parallelifmus, ubi ipfe Rhebhiah

pdfi enoo

d

ethSv f

Gerefchatus repetitur, & majorem fübdiftinttio-

nem conftituit, licet van der Hooght utrobique

j SM [

repetat, Pf 14, z. conf. Cap. XXX. Seti.II. $.2. ideo-

ia quost

i. at T0U

que calculum meretur 7ablon:ki , Biircklin, Opitius,

Tob,,9. Opitins, Bürcklineditionesà van derHeopbt

, m P

jpfuse r

i marpiue notatz. Pf. 45,18. Opitius, Burcklin, Pfal.

3h 16.

nsalt,

$. 8. Vicarius eff merca , juxta conftru&tionem

cemtoum !

obfervanty

Grammaticam dignofcendus à legato , admittit

autem fervum mercam, fi Domini fervus merca

qtem ver

non przfto fit, & ita Vicarius proximé accedat do-

ülm. an SS

minum, Pf 25,5. 42,4. 44.2- 45.10.55.4. Prov.

Yi 1.

22,21. Job.16,8. Vicarioin voce per makkaphum

tecedens :

non connexajungitut confervus Sarka, juxta 7ab-

rfione'

lonskium, & vander Hoopbt, Biirchlin enim & Opitius

Deifunti

adhibent makkaphum , & communiore accentua-

Tnblonskit

tionis modo utuntur. Pf.5r, 2:. Sinautem fervus

nique Rl

domini merca fit przfens, &ita Vicarius demum

tenten

anteillum accedat,tunc habetfervum mahpacum,

^m al

Pf 18,. 66,20, utroqueloco confervus Sdrkaipfi

li Hopl

Vicario additur , priori quidem in voce per mak-

Commatt

kaphum non cohzrente, pofteriori autem in ipfa

peiorer

voce cum Vicario, ubi veró leCtionem van- der

jxta Bj

Hoogbt non probo.

& 13

ftin di

IL. Rhebhiah Simplex.

i

J a,

'

$. 1. Habet fervos mercam , mabpacum €8 mma-

ivum

S' 44

Wteg

chum fnperiorem, cnmfem mabpaco , fubdiftin

qiini-

Rhebbiab femplex.

59

minimum Pefik mabpacatumjaüi-Pe[ik kadinatum fcpe-

à

Ü ,ï.mm

A0 t v

tibiles, fubdiflintivum minorem Sartam,majorem Pafee

vem, C9 deww) wmajorem euundem Paferem. — Eft cum

J

Pefik euphonico per vaz der Hoogbt , Pfal. 68, 36«

SINTU

»er alios, Prov. 7, 7-

h&utrobique

6.2. Subdiflinguere v

detur interdum fub Silluko,

L.

jüxta

quosdam Codices. Pfal.47,

1o. 57,9, 104

1 i,

TU

35. at ficut füprà Cap.XIX.. de Silluko Sect.1I.

6, 6, jam monitum fuit , ille Rhebhia fimplex vi-

TMM

tiofus eft,cüm potius deberet Rhebhiah Gerefcha-

Mraionm

,

tus adeffe, quemadmodum etiam concurfus ac-

centuum id requirit, & accuratiores Codices id

(riti

obfervant, de quo infra Cap. XXIy. Sed.Z, $.2. Re

Vi5 TO

xelido.

autem verà fübdiftinguit ante mercammahpaca-

tum. Pf q,11, 144.6, 66,2, 69,7, Athnachum.

4 Pror.

Pf 11, 1.2. 48,9. 1 1.14.. 68,19. cui etiam v.1$. an-

Hagum

tecedens addi debet juxta Bürcklinum & Opitinm,

j

verfione huncin modum congrué fa&ta: curtus

n&Opätins

Dei funt dux myriades , millia iterationis, ubi nec

t

Jablonskinm necvan der Hoopbt , pxobamus. — De-

m femt

——

nique Rhebhiah Gerefchatum Athnachi Locum-

s demum

tenentem, juxta omnino accuratam punctatio-

J p

nem 7ablonskii , Opittus enim cum Bürckino & vait

ia

der Hoogbt ertorem hoc ipfo paragrapho notatum

m«

committunt. Job 10,22, 32, f & munachum fu-

yinpt

erlorem ejufdem Athnachi Locumtenentem,

u .;dff

juxta Bércklinum & Jabloustima PÍ.68,20,

$. 3. Non excedit conditionem fervi, fi folus

fitin ditione mercz mahpacati, Pfalg5,1. 64,8.10.

f

Job, 21,33- 39113.

g

$. 4. Admittit fervum mercam a. in ditione

fi hunc inter & illum non

TE

merca mahpacat ,

inter-

u

I4O

Cap. XXI.A

3

intercedit Sarka minor , five.folus fit in. ditionï.

A

ercz mé

Pf 3, 6. 130,7. Prov. 1, 21. Job. 30 3 1 $; quo

j Pf LU

paCo munachus erit vitiofus apud Jablonstium,

Pf. 81, 8, five tantum antecedat Pefik. Pf, r, 2.

jl

piadts

108,8. five mahpacus legatus juxta /ablonskium

qUE, quo

st pl

Pf. 5$, 20. 56, 3. 68, 36. juxta Bürcklimm & Opi-

tium, Pf. 35,20. 68. 36, nam hr omittunt mah-

i, 110

um

onga

acum, Pf, $o, 3. juxta van der. Hoopbt, Pf. 5 o,

yfervus

3. 68,36. hic addit Pefik euphonicum. Pf. 2o.7.

& habet munachnm vitiofum. Pf. 15, 20, 1 16, 9.

ycne, a

j

4l

Omnes autem confpirant, Pf,28, 7. $2,9.90,17.

Aut fiintercedat minor Sarka, & confervo Sarke

106,5.29

non fit ob przvium fchevalocus. Pf.18, 16. quo

fitin d

acto vitiofus eft malo omine munachus inferior

jJuxta van der Hoopbt & lablonski. Pf. 1,v. — Licet

gatdet H

Burckliuns n füis obfervationibus Bibliis przmif-

figidem

fis ob hoc mendum judicaverit, accentuationem

ffüm v

metricam Jablonskium penitus non cognoviffe,

QCCQRC

nos tamen acerbo hocjudicio abftinemus, ut qui

rapho, ?

accentuationem Jablonskianam aliis accuratiorem

Mhebhia

invenimus, nec ob vitia in Editiene Bürckiniaua

Ws qi

multo plura finiftrum aliquod judicium de tanti

Q fiet v

Viri eruditione ferre voluimus. Aut fi antecedat

Qonferve

Sarka. Pf.40, 6.

8. In ditione Athnachi, juxta

yiunt on

Codices , quos infpeximus , ftatim caufa difcri-

apnmu

minis non apparente , nifi quod przvia-vocalis

indogia

ad recipiendum confervum Sarkam fit inepta,

g

partim alio Rhebhiaho fimplici antecedenü.

* Mbnadr

PÍ 17, t. Prov. 4, 4. quó tamen propter Rebhia-

longza

hum fimplicem loco Gere(chati vitiosé pofitum

tentiby:

referre nolul, Pf 57,9. 76,8. partimillo non prz-

d ff 9f

eunte, Pf, 86, t4. 92,8.

tdtu

$. $*

Rhebbiah. fomplex.

[

J

Mi

i.

$. g.wSerfuum mabpacum afcifcit. «. in ditione

081

r

mercz mahpacati, fi confervus Sarka locum repe-

i

E

T

i

riat. Pf 11,4. 31,23,. vel fi fitfolus inditione, ut

Ib DT

Jablonskius & Bürcklinus. P. 57,25.. vel re&uüs di-

j

1

Al

cetur, quod male Pefikum omiferint, quem po-

"M (

nunt Opitíus & van der Hoogbt. 9, inditione Ath-

Iuf nj

nachi, fifolus fit confervo Sarkx per anteceden-

L TM

tem longam, non habito refpectu, an unanimiter

Cum' Pïn10-7.

confervus fit in editionibus ad;cctus & expreffus,

;5) zoo HG, 8-

necne,an in eadem vel makkapho jun&ta voce.

^ af

PÜ4,2. 15,2. 37 28. 39, 6 40,10. 4tI4. 59, 6

YUmYO f

us

106,5.25. Prov. 30, 5 3. Job. 37,21. aut fi folus

"I:;m 9U0

s

fit in ditione. Pf. 40.12. 4t,n. $2,9. 69,20. Prov.

dUusdentt

26,1. Loco tamen pofleriore Pefikum addunt

hu Liet

van der Hoopbt. Burc*linus & Opitius, klac refertur,

Is ol

fiquidem adfit alius accentus, fed in voce non ad

nhaponent

fenfum verfus fpe&tante. P.26,1. 144,1. Aut fi

od

occupet vocem monofyllabam longam fine mak-

ts ii

kapho. Pf. 69, '4. 95,7. Job.5:, $. y. In ditione

Cooratore

Rhebhiah Gerefchati/fi cadat in primamfyllabam

Din |

vocis, quanquam in plurimis Editionibus ejus lo-

um (etant

co ftet vitiofus fimplex. PL 57.9, . ]ob 32,5. cum

faneotd

confervo, Pf 15,18, przcedente dagefch conve-

idi, j

niunt omnes. P£ 148,14, Munachum füperiorem

ifa ts

exprimunt Opitins, Bürcklinsus , van der Hooglt, fine

qigrocis

analogia, Pf. 116,19.

$. 6. Servum munacbum fuperiorem a. inditione

fi n

mecedenll»

