conditionis, «, Mercamáhpacatus ponit femper

mercam fub vocali tonum habente, crebró autem

lgaz'ï'6.7

- nahpacum ,. fi modo proximus accentus vacuam

y jlle

fisnl

j p

fedem relinquat , füper proximam antecedentem

Íyllabam vel ejufdem vocis, vel, fi in eadem voce

nulla füperfit, antecedentis vocis tum conjunétz

pérmakkaphum, Pf.1, 3,.2,7. tum fine makka-

pho. 8f.6,5. Prov. 1, 22. tum cohzrentis perfer-

vum Jerach. P£.37,7. 44,4. & per fervum mer-

cam juxta Jablouskium, omittitur enim fervus per

Buxtorf. majorem , Clodinm, van der Hoopbt, Ymó Opi-

tits non tam omittit fervum, quam conjungit vo-

F ACceti

ces per makkaphum. Job. 21, 33.

lant.,

€. Rhebhiah Gerefchatus, cujus pars altera fu-

uattendi

er primam literam fyllabz tono affetz , altera

tutt Rbulot

vero füper primam literam vocis illius pingitur,

| u C

nifi vox fit monofyllaba. Pf. 77, t. 2. g.

| gulam Syl

y. MerkaSarkatus & Mahpac Sarkatus , qui pa-

Q jung

riter alteram partem fyllabz cum tono fubjiciunt,

ne, nom

alteram veró primz literz fyllabz longz antece-

jour

dentis imponunt. Pf 5,7. 7,7. 9,10. E0,5. etiam

numtta

vocis antecedentis, quz cohzret vel per makka-

Intettor

phum expreffum. Pf, 147, 20 Job. 181

9; vel per

vam C0]

fubintelle&tum. Pf,18,20.. 49, 1.

hm &

Porró autem 4. omnes Nobiles, qui funt cum

d,tem

Pefik intra lineam poft vocem, & altera pars ad

fogand

fyllabam cumtono pingitur,

j

tions,

Denique«s munach mercatus juxta communem

ociieste

Firmini

fententiam, ubi munach dirigit tonum ob proxi-

tefem

mum accentum ab ultima in. penultimam repul-

l

! iPeric

fum ob Numerum Oratorium, merca vero ibi fe-

! dwel

|

*'d?cf uübi tonus pxog;iïe deberet effe, & al

iqua fu-

3

diog p

: [ten-

|

l

" i.

29

as

Accentus Tarzic('.

——

(s ]

l

!

i Creb

"t | ftentatio vocis inter legendum obfervanda. Gen'..'

«| 28,2. $, 6,7. Prov.1, £9. 22. 10,16. necmultum

MTt

Ti

LU

1| abeft ille mahpac mercatus. Num. 17, 23. atde

!5| his plura & meliora cap. XV/489 XXp114.

l

Ltf

W l

75'wm603jun&g

||

Ü T db

AR

|

"CAP, IV.

t v

I

Accentus Tactci.

Fini

50 I.

ln

r

Ccenius Tatlici,

quos etiam Synta&ticos appel-

F.

lant, fnt;qui fen[nalem nexumPeriodi diflingmunt,

Wi wbiattenditur Connexio tum Graumatica, tum Logica,

& dtt

tum Rbetorica.

I ag

$.2. Connexio Grammatica eft, quz per aliquam re-

I

ulam Syntaxeos conne&tit, ubitraditur, quomo-

ii QU

do jungi debeant nomen & nomenin Appofitio-

Vfüicuy

ne, nomen regens & re&tum, fübftantivum & ad-

g2 at

je&ivum, numeri cardinales vel ordinativi vel res

[j t2

numerata, pronomina demonftrativa , relativa,

r

interrogativa , verbum & verbum per copuiati-

j I

vam conjunCtum, verbum regens & rectum,ver-

bum & cafus nominis, quem afcifcit, adverbia lo-

fünt m

Ci , temporis, numeri , negandi, affirmandi, inter-

apæsa

rogandi, fimilitudinis, quantitatis, &c. przpofi-

tiones, quz tamen funt nomina potius inftatu re-

o

giminis pofita,eorumqueindolem i accentuatio-

ne fervant, conjunctiones, ubi Vav Syntacticum

op p

m m

à Periodico diftingui debet, interjectiones,quan-

eiue

do vel adnomen aut pronomen, vel verbum, vel

j

aläq

alias partes orationis poni debent; Id quod fun-

damen-

fite

39

Cap.

IF.

UOUJNSS wenpeymesutenD

—

d

linc u

D

damentum accuratz accentuationis eP;,

& filum

agio puf

foret , ad cujusduétum quis Accentuationis Syn-

theticz przcepta inftituere deberet.

jungiï; qu

ia otra

$. 3. Comexio Logica refpicit fübjeC&um & prz«

dicatum, utrumque porro vel complexum vel in«

yrpollt

rlius nà

complexum, cum ádjectionibus modalibus, de-

m opet

terminativis, comparativis, &c. Enunciationem

fimplicem & compofitam , antecedens & confe-

" Deus !

guxillarm

quens, defcriptionem, & quz alias traduntur in

(ixerant

logicis , :ta ut. eorum adminiculis deftitutus

haud feliciter in Analytica, multo minusin Syn-

hanc U

thetica Accentuatione progredi poffit.

tophel. |

&, 4. Connexio Rbetorica numerum Oratorium

finent &

hoctermp

ordinat, verfatur etiam circa Emphafin rerum, &

attendit ad affc&tus animi, juxta quos pronuncia-

dict,qui

tio dirigenda erit,

;

ver YoN

605,15;|

$. s« Pronunciatio eft ve

l'celeranda, vel retarddnda,

vel continnanda.

quandoq

$« 6. Pronunciatio celeranda facit, «, ut, cum fin-

er fobd

gulz voces debeant habere fingulos accentus,

Juxta o

furn duz, tum tres,imó quatuor voces & in pro-

26 4

| non tan

faicis & in metricis per tranfverfíam lineam mak-

monitu)

kaph conjungantur, ita Thamar feftinanter re«

fpondet: quid dabis mihi? Gen. 5$.16. & ite ve-

$,. 21

Pf,;z, ^

nite. Gen. 45, 17. lege quzfo hoc. Efai. 29, 1.12.

vóciferatur ad alveos aquarum. Pf. 42,2.. abyífus

, fan, w

ad abyffum. Pf.42,8. confer etiam , quz fupra

$2,

funt obfervata Cap. LI.. Se&. 1. $. 3.

y.1

.Ut veces fervis & vicariis, qux alias majoribus

&rprim

dominis effent diftinguendz,conjungantur,& in-

Wfa, t

ter pronunciandum fine debita mora & emphafi

$ ltao

ad exprimendum affe&tum celerius proferantur,

dl

hinc

ftmn.

Accentus Ta&iä.

31

Atl e&l l

hinc trepidantïs Prophetz i)rc)perc* prolata depre-

enmäfl()mg

,

l

catio plurimas voces per makkaphos & fervos con-

jungit, quz bene poffent fubdiftinctivos recipere:

M

&pyæ

uamobrem dixi, hei mihi, quod exfcindor, quia

l

T g

vir pollutus labiis fum, & in medio populi pollu-

ti labiis habito, Efai. 6, $. Oratio Davidis citiffi-

J

lm |

mam opem deprecantis : furge Jehova,facfalvum

J

me Deus mi, qui percuffifti omnes inimicos meos

ii

maxillam, Pf. 3,8. nuncii ejufdem fügam urgent:

AU Q

dixeruntque Davidi, füurgite & tranfite feftinanter

ii

hanc aquam, fic enim confuüluit contra vosAchi-

J

tophel, 2,Sam.15.2 r. Sanballatus cavillatur : an

T Ordfonty

finent eos? an facrificaturi füunt? an abfolvent

AL fefüm,

hoctempore? Neh, 3,34. vox dicens, pradica, &

Juonmwa

dicit, quid przdicabo? Efai.40,6. Huc pertinet

vox DN quz per fervum pracedenti jungitur,

la

Gen. 15,18. 42, 37. Deut.r,6. Jer, 4, 1o, &c.

quandoque tamen ob anguftas ditiones hzc vox

.ut,cumf'

per fübdiftinCtivum ab altera difcernitur, prout

Q5 tDl

juxta conftructionem difcerni debet. Gen, 8, 9.

uX

26,11. 44, 19, Efai: 30,21, &c. EtvoxT!29quz

ineam md«

non tantum per makkaphum jungitur, ut fupra

linanter f

monitum. Pf. 82,2. fed etiam per fervum. P£.4,5.

TA

95 17- 21, 3- 39, 6. & per vicarium aut legatum,

[ 1lb

:32, 7. 48,9. 57, 4- 89,6.49, femel per majo-

rem, ut decet. P. 55, 20. conf, Cap. XXX/. Reg.7,

, fs

" m

y h ;

y. Imó hzc celeránda pronunciatio facit, ut ad

exprimendum affectum in. medio verfus non fit

g

paufa, ubitamen effe poffet & deberet. Gen. jo,

wv

iil

5. Itaconcepit Bilha: & peperit Jahacobo filium.

g

'Gen.36,48. Habitabat ergo Hefav in mo

nte Se.

!

l

hiris:

32

Cap. iF.

emermmscutuast

Wxcrmgrtxa)

üvocalium

ilirisl: | Häfav is eft Edom

Abundetalium exem-

plorum eft Cant. cap. 1. Thren. cap.;. & f. confer

turv I am

XL. Reg i. $.5.

H- se L S

infracap. XX

, Utv

$. Deniqu

ehzc celeranda pronunciatio quan-

v0s ,Vel mi

doque no

n patitur,

ut methegus fcribatur & obfer-

vetur, ubi

deberet ade(fe, ut annotatum fupra cap,

nisfer

mpbal

I]u Seü. II.' 5. Ze nüt. Bo

je&ferm

6,7. Prontnciatio vetardan

da facit a. ut ad gravi-

onunciationis quandoque ponatur me-

neatet

tatem pr

flis Serap

thegus, u

bijuxta vulgarem confüetudinem debe-

forciplbu

ret. abeffe.

Siccurre quafo ». Reg. 4, 46. non fic,

mo dicg

mi pater. Gen, 48 , 18. nullus extraneus. r,Reg.

movetur

;)ig-

tüf, Efäi. c

B.- Ad nume

rum Oratorium inftituendum re-

er Deliko

ellit accentum fervum ab ultim

a in penultumam

eret ineam, quz proxima eft

mine! C

Íyllabam, fi ille cad

b rem ex immediata

vtoforort

accentui domino , eamque o

,

eorundem convenienti

a Kaxoowv

a» pareret, fic

quifofan

ante Athnachum. Efat. 29, 20,

Ezech,23,38. ante

bt

1,Reg. 21, 4.

Efai.16,8. Et

potuifit

Sillukum. Jud. 5. 4-

mendum

id caufz eft, cur quan

doque data tali occafione

duplex fit accentuandi

ratio, femel per repulfum

Qonjung

fiveloco motum fervum,

femel per methegum ex-

fafia

fervi mercz , fi nempe

ftin dv

reffum velfuüb figura con

Qum fequ

vox definat in confonante

m mobilem aut Helo*

cale, & makkaph

fub

intelligatur rejecto accentu

lsst

ferenda funt cap. L. Sel. IT. $. 2,

Qütam,fe

fervo, dequo con

si0f. 9. cap. XV 1. €9 ca

p. XXF1Hl, Licet nonnun-

ie vf

uam & forfan frequen

tius contingat, ut ille ac-

faque

li, quo faéto neceffarió

lumb

centus non poffit repel

Sam. 25, 33 Efal.

U ho

conveniunt, ita Jud.j, 21. 1.

16,5. 29,7. Imó hoc eó valet u

t etiam methegus,

lg

|

h

CAKccentut TaQe

Mses

83

ldefalillmg

t ];

M i

h vocali

um quantitas permittat, loco fuo movea:

UI

tur. 1. Sam,26, $. Efai.

38, fs. confer füpra cap,

11. seä-z.s- 2. n.yd

Mif

y. Ut voces , quz alioquin makkaphos & fer-

Tfüriel |

vos , vel minores poffent admittere, fine malka-

TM J

phis & fervis per plures majores cohzreant,& cum

emphafi etiam veniant pronunciandz: ita motus

ille & fermoAngelicus in inaugurationeProphetz

majeftatém fpirat: Sed advolavit ad me unusex

tl d

iftis Seraphim habens in manu füa prunam, quam

4l

forcipibus fumférat ab altar..— Admovitque ori

D6l

meo dicens, ecce, attingit hoc labia tua: jam a«

movetur iniquitas tua, & peccatum tuum expia«

fpendum te.

tur, Efai. 6, 6. 7. ut Gémitus Propheticus etiam

Centlora

per Pefikos retardatur: Domine! exaudi! Do-

proxima J

mine! condona! Dan.o, 19. Deprecatio Mofis

- mmediat

pro forore eft cum Emphafi tardior: Deus fortis

qere, d

quzfo fana nunceam. Num.12,1;, Hucreferri de-

u d

.[ai. 16)8' Er

bet,quod quidem etiam in antecedenti para rapho

potuiffet certa ratione recenferi , quod ad expri-

fl occant

mendum affectum voces ita ftatim per fervum

conjungantur, quz tamen ob ConftruCtionem

Nhgume

rammaticam effent divellendz,atque per fübdi-

2

ftinf&tivum à fe

quentibusdivellantur, quz potius

aol

cum fe

quentibus effent conjungendz, ita in ver-

TU

bisillis deprehenditur: difpofut meufqueadma-

;Cü.nl S' 7'

tutam, fed ficutleo,ita contringit omniaoffa rnea:

gonm

)ll

àdie ufque ad no&tem confümmabis me. . Sicut

vl

itaquegrus & hirundo, ita pipivi; gemai ficut

: necemfw

columba: füblati fünt oculi meiinaltum; dixi:

O Jehova, opprimit peccatum me,fponde pro me;

,

ani-

p

. 38, 13« 14« Imó totarh'æc Oratio Regis in

ma

34

ep. G

oth

Ia a

n

ftiis confï:ifutï huc deberet exfcribi. Neïc

4is.T

nonadexprimendum affectum à cornmuni ratio-

do

|

fgi.

)

ne accentuandi fecundum Connexionemi

ramie

maticam receditur in fequentibus: "Miferia füper

dOfea mqua

j (

iniferiam veniet, & fama füper famam erit: ideo

"m u obti

quzrent vifionem à Propheta, fed lex periità Sa«

cerdote, & confilium à Senioribus, Ezech. 7, 46.

ys domin

M

; Ia qua

Redegit vitem meam in vaftitatem, & ficum me-

imnon &

am in fpumam:. denudando denudavit eam , &

rojecit, unde dealbati funt palmites ejus, Eju-

m obf

tmphaa

a.ficut virgo cin&ta facco fuper fponfo adolefcen-

tionisor(

tiz fuz. Joel, 1, 7. 8. Dies diei profert fermonem:

& nox no&ti indicat Ícientiam, Pf. 19,3.coufer cape

tecedenti

l

vertitur , 1

XXXI. Rtg. V. S.2.

fu, Ef

3. Ut in medio verfü fit paufa, quz tamen ibi

|

l

roprié non requirere

tur, ideoque ex priori he-

. Audat.

debeat aliquid repeti , fic:

41. ts ctt

miftichio in pofteriori

t Ebl

in principio ct

eavit Deus: creavit, inquam, coe»

lum & terram.

Gen.1, 1. &collocavit ea Deus 1n

pesinqua

modume

expanfo Coli : collocavit fcilicet ad afferendum

chio debe

lucem fuper terram. Gen.1, 17. quod fecit Noa-

chus; fecit nem

pe fecundum omnia, quz przce-

Jtrcedat

Gen. 7, . cum laverit Dominus

lum

erat ei Jehova.

Qhtati fi;

excrementum filiarum

Tzijonis & czdes ferufchae

lajimorum abluerit é m

edio ipforum : abluet Spi-

It feftn

itu co

mbuftionis. Efai.4,4, lta

Pfo70, z'

ritu judicii & Spiri

& Utq

erterrefa&ti erub

efcent: erubefcent,inquam, a

ZEthiopibus expectation

e fuaá, & ab ZEgyptiis glo-

!efpe&'wi

Et mortuus eft Chanan-

MVOrüm

viatione fua.. Efai. 20, .

fcilicet illius menfe

t Ora

ja Propheta ann

oillo: anni

feptim

o. Jer..28, 17. . Oravit aute

m Jonas Jehovam

LP imó i

fuum: eravit, inquam ,

é vifceribus illius

] aticam

Deum

Pl :C18s

[ - as

P

cdttentis Tatfici.

mman h

3j

ET

ifcis: ]dn; 2,2.cumque hauiferitis aquás cum gau-

UWT

dio: haurtetis, inquam, e fontibus hujus falutis.

At C

Efai.:2,3, A fplendore,qui eft ante eum: àfplen-

, 'eria (it

dore,inquam, nubes ejus denífz tranfeunt. Pf. 18,

LUb rj« i

13. confer pluracap. XXXI. Reg.i. Non folum au-

IEX Pemtä Sän

tem id obtinet in paufa; fed etiam in aliis accenti-

J

bus dominis , ut horum quis pofitus fit in ea vo-

l IQ l

ce,in quajuxtacommunem Grammatices. regu-

TOA

lam non debuiffet poni, & id quidem potiffimum,

l s D

eam obrationem , ut le&tio retardata de quadam

lodbl

emphafi admoneat, & verba in debitum accentua-

ert o

tionisordinem redigenda doceant, aliquid ex an-

tecedenti debere repeti, fic : & populus non re-

f a

vertitur , non revertitur fcilicet ad percufforem

v tamen i

fuum. Efai. 9,12. quiairatusfuifti mihi, Efai. 12,

x oriori h«

2. Audiat tetra, terra & plenitudo ejus, Efai, 4.,

It f

1. quis credit? credit, inquam, pradicationi no-

inqut, o

ftrz? Efai; $3,1. tantummodoipfe rupesmea,ru-

t aDurt

pes inquam, mea & falus mea, Pf.62.3,, Adhunc

|aferendin

modum etiam contingit, ut ex pofteriori hemifti-

a fect N

chio debeat quid referri in prius, quanquam in-

tercedat paufa,ita: Pater pupilloorum & Judex vi-

jt Domimb

duarum fcilicet Deuseft: Deus in habitaculo fan-

Cutatis fux. Pf. 62,6. Deusaderipiendum me,fci-

sJl

dtope

licet feftina: Jehovaad auxilium meum feftina,

üio 41 *a n

9:1070, z»

& Ut accentus non modo abfoluti fed quoque

aoam

[ tinp

zefpectivi majores in ditione duarum vocum.loco

J Qu

fervorum leCtionem deproperantium & Nume-

rum Oratorium turbantium afcifcant fuos mino-

jj

"

pam

res, imó & majores, qui pronunciationem Em«

' liui

phaticam & cum gravitate proferendam indicant,

q

j

:

( i

Z

l

decet

36

?

wtare Vi

decet enimOratores fuas Periodos tardiori fermo-

ne finiré. Id attenditur N. in profaicis, circa Sil-

g (0c5

lükum. Gen. 24, $6. 40,6. Jer.6,14* Ezech. s,

j D I,i'

DBD-S! 3' f '

109, 260 r

ao. Joel, z, 15. Segoltham, Gen. 17, 2o. Jud. 15,

jj M

ïgl Jero 56, 2.

Sakephkatonem. Efai, 9, $.

er, 34:

o quie

11. Hof.9, 19,' Mich.4,9.

Tiphcham. Gen, 12,8.,

Lev.6, 14. Num, 24. 8. Ezech. 23; 34*

Rliebhia-

yon atten

tiüm. Lev. 26,3o. Num. 18, 9. Jer. 9, 14. Ezech. !

i makcd

j At

27,29. Pafchtam. Exod.31,6. Lev.9,7. Elat.29,4.

ens

[

l fervus,

arkam. Gen. 42,34, Ezech. 27,

29. Sarkam.

jb

42,34. Ezech, 44,4.

Dan. 6,

14. Thebhirum, !X

(f UM

Num.29, 18.21, 24« 27 30.

Exod.38,23. Ezech,

terca m

11,18. Dan.r,12, 3. In metricis circa Sillukum.

Pf2,2.4. 27,p 72,15. Mercam mahpacatum,

1 $OY

30,13. 133 2, Athnachum,

f5.16. 70

Pf.22,15. 27,14-

hebhiahum Gerefchatum, Pfal.

tb mallt

Pf 47,2, 106,34. R

nga p

119, 36. Rhebhiahum fimplicem. Pf. 2, 2. 6, 7.

t11,1, Sarkam dominum. Pf. 12, j« 37

;

:7f 399 13v

onenda

j Con

conf. cap. XXLX. Reg.1I. & v

tie accen

e&p null

& Utuna vo x in ea vocali , quam metheg oce |

Thita me

cupare debuiffet, cum in profaicis tum in metricis

146 Qu

habeat duos accentus, ex hac potiffimum ratione,

ut & aliqua emphafis le&tori indicetur, qui pro-

tant,ut j

nunciatione non retardata talia vix obfervaffet.

W det H

Si enim vocalis modó in le&ione nonnihil reti-

tnt Clofiy

rienda & fufpendenda fuiffet, methegus futfecif-

Wi

fnatur

fet, illius autem vice accentu fecundo pofito ali-

Ita Coji

uid amplius fignificatur.

Quamvis , ut verum

atear, hzcindicataemphafis n

onadeo magna fit,

fseft pe

nectam rem quam. pronunciationis gravitatem

; tfervis

pet

|

Accentus Tacfici,

37

*

r

GPUR

GERÉESEMRAED) GurAEAnUAU)

o UESEEEDIRREGUETUEGMMRRUN

lostg;dio;i

&mO.

fj

pe&are vide

atur. Recipiunt autem duos accen-

TA t

i| tus voces,quz füntin plurali numero. Pf, 65,6.9.

N

!

j

Dan. 1, 13.15. cumduobus przfixis, Pfal. se, 16.

li,

li

I

Dan.8, 3. f.22. cum füffixo. Ezech, 6,4, 6. Pfal.

| Woo ]Udu 15

109, 26. Prov.2,12. ex pluribus compofitz. Jer.

43,3. Pfal. 116,4. Dan.1,9.1c. forfan & aliz,prz-

" ]65;4 .

l

C T enu lïyg

cipué quidem quz fünt cum methego , ubi porrà

1 M

I

non attenditur, an fituna vox folitaria, vel duz

& Dd

per makkaphum unitz, Conveniunt autem

W'Mo E[&LZM

i. Altera pars ex compofito accentu domino

9 um (s

& fervus, fcilicet pars mercz mahpacati & merca,

& Ti

juxta Jablonski, à quo tamen diffentit Clodius, O-

Jl a

pitius, van der. Hoopbt,, Biircklin. Job. 21,33. pars

fea Stlk

mercx mahpacati & Jerach. Pf. 17,7. Job. 5212

2. Servus & confetvus, mahpacus & farka. Pf,

malpacatut

:

Athnachun

69, 36. 70; $- Job. 32, 7- merca & Sarka, Pf 69,2.

hum

ubi malim confervum ponere'in proxima fyllaba

P[IQ, 1-6.,'

longa; ut pofüit Jablonski, Opitius. Pf.76, 4. 118;25.

3. Confervus & fervus, & quidem juxta fxpius

m 9

monenda confervus ftat in eavocali,ad quam pro-

rié accentus tonicuseffet ponendus, eo autem re-

; nelqy

Jé&to nulla mutatio quantitatis vocalium conti-

git, ita merca & munach Num: 17,23. Ger. 28,

pinmeta

2. 5. 6. qui veró verfum feptimum etiam addunt,

i ratont

, u] f0«

errant,ut Tablonski, Opitius, Clodius. Pariter juxta

ov

van der Hoopbt €$ Opitiwm , licet confervum omit-

tant Clodins,Biircklin & Codices in notis van der Hoogbt

mnihll L

marginalibus intelle&i, imo ipfius loco methegus

y f

p

ponatur per Jablonskium Hof. 14,10. & quofdam

T

um

Juxta Codices. 2,8am.7,24.quo loco iterum methe-

I üf:

gus eft perJablonskium , quamvis & methegum &

001l

ij

confervum omittit ZircKlin, vander Hoojt,

jf

4qat

3

Qplïiäg':,

1

38

| Caþ. Ir.

s

& quidem hactenus haud immerito,ciuo*h'iam-ac.

* com»'ef um

moS. ;.i !

centus quidem ftatim in fequenti , at non tonus,

ideoque nec accentus debuiffet repelli , quemad-

j vioea

dfe duosà

modum id non fit. Dan. 3, $. 10.. denique Prov.

us hC

10, 10. 145 31* 17,1 9. 19,17. 22, 10.. Licet etiam

in his locis varietas le£tionum deprehendatur;

puncietur

um debe

omittit enim confervum, & ordinariumin ultima

ponit Bircilin, Prov.10 16. at in penultima idem,

n &vo!

& forfan rectius ob collifionem duorum accen-

centudtot

tuum. Prov.22, 1o. Jablonszius folum ponit ordi«

narium in ultima, reliquis locis non difcrepanti-

enteceae

munac

bus. Prov. 16, 19. vaz der Hoogbt notat in margie

kadma &

ne, per aliostantum poni ordinarium in penulti-

ma. Prov.17.:9. 22,10. Lectio autem ejusdem

f $er

confpicit

marginalis eft monftrofa.Prov, 19, 17. Merca

Mahpac. Ruth.a,14. ubi propter duplicem accen-

|

tiphcta m

l

atbit,l

tumetiam ipfa vox bis.effe legenda videtur. Nec

! esn K

nonEfai.63,5. At ibi.omittunt mercam. Opitins,

TE

Bircklin. Conjunguntur autem unanimiter tum

do tiche

! dim

hic merca & mahpac, tum.ille merca & munach.

6 L

Num,17,23. Etiam Ezech.26,15. nifi quod Jab-

lonski loco-mercx ponat methegum , juxta ratio-

vt fubdi

nesin fua przfatione przmiffas, Ultuimo merca

tiplicha

& merca.juxtaaccuratiorem le&tionem van der Ho-

?. Do

Cf m

ogbt & Biürcklini. Gen. 28, 7. . Has lites infinitas

componemus infia cap, XVII. 89 XXVIL.

!j

4- Servus &legatus, .In profaicis ita conjun-

nachlec

quando

gunturduo mun acht;atfi rem peniculatius exami-

nemus , manifeftum erit, hos duos accentus non

0b dtas

xeferriad unam vocem,fed unum munachum per-

Content

hu, E

tinere ad vocem in Cetbibb, & duos munachos pa-

riter ad duas vocesin Keri, Ezech. 8,6. cum Kerí.— | D

con-

!

ets

39

-

-

Q.Zäïïitw Ya

-

,

al OÀdUbnoNU) romeeiarememsn

i d

O QU

LE

cmiver. iunt paralleli. Exod, 5,

4« Deut; 3 z;.'A.-

i

mos. 3,8. conf.cap. VII. $ed.4I. $.5. Huc conve-

xl T

l]

*pire videtur metca & mahpac, fed nos fentimur,

"Dl 1

lN

e(fe duos accentus pofitos ob duos diverfostonos,

"Aftia ^ quos hzc voxrecipere poteft: Si enim vox pro-

TM muhcieturacuta. ob proximum accentum Pafch-

"ii

tam debet adeíffe merca, fin autem repellatur to-

"l | .nus & vox fiat penacuta, tum juxta Regulas Ac-

Af a(cpn

centuatorias debet apparere mahpac, Num. t7,

n

niterdi

. .:. In metricis conjunguntur munachus inferlor

j

:

f

entecedentis Vicarii fervus & mahpac. Pf. 146, 5.

Q hr

munach & merca Pf.116,16. tiphchatonicus aut

wfijcania

kadma & mahpac.Pf. 146,3.

(tm eusdm

f. Servus antecedentis domi

ni & dominus,ita

?. Mi

confpicitur merca, qui eft prioris Silluki fervus, &

TC aC

tiphcha minor, at fi rem bene ponderemus, ap-

detyr, N«

parebit , hos duos accentus pertinere ad duas vo-

ces in Keri exhibitas, & füb vocem 1n Cethibb mo-

CA Opif!'M.

poter u

do tiphcham exclufo fervo. Ezech.o,tr. Athna-

j K manad

chi fervus munach inferior& tiphcha, Job. 22, 4.

6. Legatus antecedentis domini & dominus fi-

T

jara n

ve fubdiftin&tivus minor, itaconvenit munach &

Juimomua

tiphcha anterior. Pf. 37,34« 26,7. 105,7.

7. Dominus ipfe & fervus ipfi conveniens. Ex

d

s fs

claffe Imperatorum Silluk & merka. Num. 1,6,:1.

l

2,12.26,7,36.4166.2 1. 10,19,2;. Athnach & mu-

nach loco methegi. Hof. 7, 15. . 1, Chron.5, zo.

1 Con'ï"ï?'

s um

quando autem iidem junguntur Gen. 39,11. fit

ob duas voces in Keri, Cetbibb enim folo domino

entos

contentum eft, Merca mahpacatu: & Jerach. Pf.

n

Qp

f.11, Ex Claffe Regum Sakephkaton & muna-

vmä

chus. Dan.3,5.9. Gant,2,8.9. : T'iphchacum mer-

)- Cum

4

Cca

0i

40

Caþ." IF.

POHCAABEUT.

UM

lm]

u1

ca loco methegi, licet etiam hic Editiones varient,

emma

hy

D

& quxzdam methegum exclufo merca ponant,nec

ïe

ftriéte Maforam fequantur. Lev. 23, : 1. .2.Reg.r5,

libio opun

16. Jer.8, 18. Ezech.36,24. 44,6. Cant. 6, .

js forvust

Dan.5,17, 1Chron.15,13. Ex Claffe Ducum Rhe.

Toogth :

bhiah cum munacho, 1oco methe

yod appal

gi- Gen. 4r, $.

Exod.32,31. Ezech: 35, 12. Zach. 7,14.. Eccl. 4,

jj

10. Dan,:, ?. Pafchta cum mahpaco, loco

orat, O*

methegi. Cant, t; 7. 12. 3, 4.. Eccl.1, 7. 7, 10.

Eftt7iz4

Eft, qui fcribat ,. Thebhirum quoque loco

&0 ii

methegi habere dargam , fed Codex, qui id ponat,

gin du B

non occurrit, Thr, :,14; Ex Claffe Comitum Pa«

fer profaicus cum munacho. Gen, 5o, 7.. Gere-

mam, Ea

fÍchus cüm kadma fzpiüs. Ezech.36,26. Dan.3,3.

HOOgbf D

Deut. 28,1, Pafer metricus & Jerach. Pf, 65, 10.

*Opiu'o, h

vel mahpacus. Pf. 32, $. Ex Claffe Nobilium Pe-

]ïu 160 l70

ferior ant

fik mercatus juxta Jablonskimm , Opitium , Biirckli-

mum, atjuxta van der Hoogbt Pefik munachatus

enmett

cum kadma, qui optimé ab aliis recedit,quod cum

vocdem.

Clodio munachum elegerit, fed kadmam in vocem

|poliivi

makkaphatam malé pofuit, cum kadma debeat

& Bilto

ftareloco methegi & methegus nonappofito kad-

thegum

ma neceffarió debuiffetaddi vocabulo, quod mu-

lii & B

nachum habet. Lev.:o, 12. Inter metricos eft Pe-

medepu

fik kadmatus cum munacho fuperiori juxta Jab-

Ifticonfe

i notel

lonskium, Opitiwm, Bürcklinum, vau der Hoogbt in no-

tis marginalibus, licet eum in textum non tecepe-

oco Tin

tit. Pf. 4.2,6, at v. 12. ftatim & van der Hoopt hünc

Y 659

munachum füperiorem in textum recipit. Pefik

dum&

kadmatus & mahpacus. Pf. 65, 6.9. 106,48. Ex

ltl

Claffe Vicariorum :Merca & kadma. Deut.j8, 16.

Qum j

elio«

Neh.12, 44. juxta Lg&;onem Opitüreliquism

efe[, u

rem,

Ac;en;:u yr 71772

41

00953 ]

1

r&m, ]ud.xi,: I. Mahþac & Munach. Thf; 4.,"9:

DemPonart

W

Idem mahpac & munach juxta 7ablonskium , fine

J Ü

dubio optimé fentientem, licet nec incongrué fo-

!

j Cantg

H

!

]us fervus mahpac fit fervus per Bircklisum & van

der Hoogbi , at ab errore non videtur effe immune,

n

4;) ,'I

quod appareat. poft mahpacum merca apud Opi-

h W l

CCL4

tinm, illas Editiones, quas van der Hogbt in marpíne

d

i d '

W

notat. Jon.4, 2. Mahpac & kadma Num.:9o, r.

Efr. 7,24. Pariter juxta vag der Hoopbt Bürcklinum

Q lg

& Opitium,folo diffentiente Jablonskio,qui kadmam

:XD u u

qui

neglexit, Lev.25,46. porró Juxta Opitium , licet

Comihi

)

van der Hoogbt , Jablonski & Bürcklin omittant kad-

] Sop 7' Gefe' |

mam. Ezech. 43, 1:1, Dan, 3,2. &juxta van der

4f D.

Hoogbt , non convenientibus Jablonskio, Biürklino,

Opitio, 2. Chron, 35, 25. Darga & kadma. Job, 1,

odm D

15.16. 17, Inter metricos occurrit munachus in-

i, Ditdd

mutadhztü

ferior ante Sillukam cum tiphcha tonico , hic

enim ettáfi ftet ab initio vocis, quia tamen eft poft

ia

]

vocalem alias methego dirigendam, nomine prz-

amnvora

pofitivi five ducis venire nequit, juxta / ablonskium

adrma d

& Bircklinum, Opitins enim & van der Hoogbt me-

ippoütokad- '

thegum retinent. Pf. 94,6. Juxta Jablonskium,Opi-

, uod ne

tinm & Bürcklinnm, ubi pariter van der Hoogbt füum

Ts

methegum apponit. Pf 104,23.. At quatuor Viri

j p

ifti confentiunt, nifi quod van der Hoopbt in mar-

j

(

iue notet, quezdam exemplaria habere methegum

f

O

on«d

pe

co Tiphchz. Job, 3o, 16. Merca & Mahpacus,

jopt t

mupthun

Pf.6$,9. 67,2. 68, 11, Munachus ante Athna-

lpl[.

N

chum & munachus juxta Jablonskinm , Opitium &

Büreklinum, diffentiente van der Hoogbt, qui muna-

fb

I

[4f

l

chum in ultima,ubi tamen proptertonum effe de-

quon

beret, omifit; at in margine faffus eft quzdam ex-

[

f

empï d*

45

Cap.

IF.

Cmampxuut)

verenn

— t

emplaria cum fuperioribus fentire.P£18,16. Jux-

l

"m

f h

Chr.

ta Jablonskium & Burcklinum , iterum diffentiente

van der Hoogbt in textu , qui quidem melius priori

18. atqüe

loco accentum in ultima po(uit , fed zque ac in

EleCh' "

antecedenti contra regulas accentuatorias, hinc

ka[onem ,

Opitius cum fuo mercafolo re&té legit. Pf. 154,7.

pfdhtam.

qxtatt

l

Merca & mahpac juxta Jablonskium,van der Hoopbt,

|

Bürcklinum & Opitium. Pf $5,20, 68,36. Atfo-

pquie

lum mercam ponunt Büurcklin & Opitius, Pf, 50, .

ts neqüf

nifi potius hic merca fit confervus Cap. XXVILA.

pon Aet,

&. «.

conjon

o(fomu

$. Dominus, fervus & minorin una voce con»

TEx metri

fpiciuntur, fcilicet Rhebhiah fimplex, mahpac &

ja, juxt

Sarka. Job. 6, 10 Secundum Opitii & Bürcklini

19 9U

editionem. Pfal. 2o, 6.

domni,

Thelfch

». Dominus & fübftin&ivus minor ejufdem,

C0 5,:

ita conjungi debenttum in eadem tum per mak-

leorer

kaphum junéta voce, juxta Maforam , Silluk &

fdege

'I:»phcha, Lev. 21,4. Num.i1j,21, Efai8,17.

qum x

?

Hof. 11, 6. 1. Chron. 2,55. vander Hoogbt recedit

ia enim

à communi fententia, dum loco Tiphchz methe-

| I,IQ«HCCI

gum pofuit, Num.15, 21. Hot. 11, 6. 1, Chr. 2,53.

timuni,

& makkaphum omifit. Efai. 8,17. vulgarem pun«-

| Eech,

€tationem folum retinuit. Lev. a1, 4.

Porro in

| Q]

eadem loco methegi tum per makkaphum juncta

$3.

voce juxta Maforam Athnach & Tiphcha. Gen.8,

TOSVCV

18. Num.28, 2€«. 2, Reg. 9,2. Jer,2, 31. Ezech.

. jungen

9,2$. 10, 3. 17,18. Ruth, y,ro. Dan. 4, ».18.

frcütic

2. Chr. 20,8.. Jablonski voces non. conjungit mak-

Gen.

& (

$,:8

Qe m

kapþo. Ezech 7,: f; 'ümilitgr van der Hoogbt.

43

uecentut Tacftet.

4

"df

l,

$,18. z.lgleg-.g,z. Ezech,7,25. 14,18. Ruth. i,

uf

10, 2, Chr.20,8. & àfeipfo diffendt. Dan. 4 19e

| Thdds

o

ïaf 29

U d)

19, atque loco Tiphchz. reftituit. methegum.

"Itfota

]hm |

Ezech. 10, 13. Hucomnino etiam refero Sakeph-

d

-p.lg

katonem, quando recipit füum fübdiftin&ivum

j

Pafchtam , tum in eadem tum makkaphata voce,

Md

l

juxta requifita enarranda infra Cap, IX. Se& 11, $..

DN

41:5

|

[0:

'ä

s

&ft quidem hickadmz fimilis , at hicnon eftlega-

|

tus neque fervus Sakephkatonis, & , cum kadma

DI

non ftet.loco.methegi , cujus loco alioquinin tali

conjunclione ftat, plane kadmam non agnofcere

o, 16. Ezech. 14. 9.

1 U2 OC Q

poífumus. Gen. 7, 8. . Efai,

Ex metricis hucrefertur Rhebhiah fimplex & Sar-

P ml

ka, juxta van der Hoogbt &5 Jablonski. Pf. 10, 6.

i & Dd

10. Subdiftinétivus minor. & major ejusdem

domini , fcilicet; Gerefchus vel Gerafchajim &

nor euften

Thelifcha gedola ; quoniam veró Mafora ad

tüm r

Gen. 5, 39. & Lev. 16,4. monet,Gerefchum per

le&torem effe przmittendum Tharfz five Theli-

wmm, Slullk&

fchz gedolz, ftatuimus, . eas voces inter legens

p a

f

e textus jubet,

ob rl

dum reperi debere, id quod & i

a

:

itur nos, Gen.

itaenim dicitur: Hic,hicconfol

o t

3,29.accedite,accedite.Lev.10,4.fevertimini, rever-

ATA

timini, a. Reg.17,13.horum autem,horum mquam,

Jampue

Ezech, 48, 10.. hujusmodi , hujusmodi , inquam,

, Dorroim

erat civitasilla exultabunda. Zeph. 2, 1.

humjv

6.8. Promunciatio continnanda facit , ut duo plu-i

ha o

tesve verfus inter decenter legendum fint con-

m

jungendi, qui tamen per alteram accentuum con»

m 4*

fecutionem fünt interrumpendi. Ita

«, Continuatur lectio ob Athnachum , ejus-

j

j

T (th

que minorem Tiphcham & majorem Sakephka-

!

tonem

44.

s

ca;. lF.

fe Paschta

mepa 8

tonem cum fervo munacho & mino

fepetito , & ita porto , quemadmodum etiam no-

rf leci

ftri Codices impreffi huncverfümin numero cum

Adbnactt

vocibus poft vocabulum Ifrael continuant, Inter-

ii fer

rüptaautem le&tio & pronunciatio facit duos ver«

fus, ponitque in voce Ifrael Imperatorem fillu-

hum, q*

kum cum unico Tiphcha in ditione, & poft eum

mupacta

Gerfchu

ftatim alterum Imperatorem Athnachüm, cum

fua ulteriore ditione. Gen. 35,22-

Thelich

9. Idem fitin Decalogo , ubi diftinguendum eft

üam 1AK

inter lectionem fecundüm przcepta & fecundüm

fercum!

yacho, !

verfus, alij dicunt, diftinguendum effe inter le-

&tionem Sabbathicam & Pentecoftalem, vel pri«

nachato!

vatam & feftivalem. ^Nonautem hicloci recen-

mendofe

febimu: leCtionem fecundum verfüs, utpote quz

Afneve

poftid fponte fua patebit. & ab Onkelofo ex hibe-

majorem

tur in ipfius Thargum;fed modo evólvemus lecti-

Gerefch.

onem fecundüm przcepta, quz difficilior & lon-

ketanna,

Afnev

gior eft. Exod. 20,2- 14. Primum prazceptum

continetur v. 2. 3.4. $, 6.hoc modo: A finev. 6.

vicefu

eftfillukus cum fuofervo merca minore Tiphcha,

fervusn

& majorifakephkatone , ejusque minore Pafchta

kadma:

geminato & fervo mahpaco. A fine verfus 5. eft

Vomun

Atnach , qui eandem cur filluko in leCtione fe-

[ 151L]

cundum verfus obtinet ditionem , fcilicet mino-

1.

rem tiphcham cumfervo merca & minoreThebhi.

parenth

fYo, hujusque tum V icario darga fervoque kadma,

fakephk

tum majori Thelischa gedola, & majorem fakeph-:

mmore

katonem cum fervo munacho & minore Pafchta

1n unit

geminato , hujusquetum fervo mahpaco tum mi-

rzce

nore Gerafchajimó ejusque fervo munacho. At

&cund

poft id fit divortium 1nter leCtionem fecundum

pre-

l, cuj

Accentus Tatlici.

45

( mo il

lj

m

yrzcepta & fecundum verfus , nam in hoc Ipfo

RUE

verfu le&io fecundum przcepta pergit , & ponit

MTM

TR

lt

Athnachi denuo majoremSegoltham,qui fibi füb«

jicit fervum munach, minoremfarkam cum fer-

Mi l0510

vo munacho. .A fine verfus 4. majorem Rhebhia-

TX f

hum, quem comitatur fervus munachus, Pefik

u^ Po& q

|

munachatus ejusque fervus munachus , minor

ld

Q

Gerefchus ,. cum vicario kadma fervoque hujus

"

Thelifcha kétanna ; Ordinario majori ob przfen.

Tnrindund

tiam Thelifchz ketannz omiffo,denuo majbr Pa-

Ya rf

fer cum fuo minori Pefik munachato & fervo mu-

tv fbinter

nacho, repetitus Pafer cum fuo minori Pefik mu-

r d

nachato ejusque Vicario munacho , ubi Jablonski

II f

ue legato munacho,

mendofé ponit mercam , at

í

Upoteque

A fine verfus tertii fuperior

egoltha repetit füum

ofoex hibe

majorem Rhebhiahum, quem comitatur minor

vmusledt

Gerefch cum fervo kadma & minore Thelifcha

Jhor&clor.

ketanna, cumfervo munacho & legato munacho.

| prattum

A fine verfus fecundi idem fegoltha ponit tertia

- Mnevá

vice füum majorem Rhebhiahum, cui przító eft

vf

fervus munach , & minor Gerefch cum tuo fervo

vre at

kadma & minori Thelifcha ketanna huju(que fer-

hss d

vo munacho. Deniquejuxta loca parallela r. Sarn,

Muenlte

'

1t, 11, Job. z, 8, & quz dicenda erunt infra cap.

Qu mmimo«

XXIX..R

e

V.. ubi tota.ditio fegolthz quafi per

eThehe

fa

parenthe

fuit addita, ponitur Athnachi major

jhadri,

fakephkaton fecunda vice cum fervo munacho &

nf

minore Pafchta, " Secundum przceptum traditur

in unico verfu cum una accentuatione, Tertium

r bt

o turri

przceptum continetur v,8, 9, 10. 11. Lectionis

wdo At

fecundum przcepta initium facimus cum fine v.

fewndum

- 11, Cujus ordinaria accentuatione per Regiones

"

Sil«

46

»0.

Mggeusmaxtmes? BOpigsstangeerte

! Ca;:- IF.

diseemms

IENESESSEESEES)

filluki &Athnachi cum hujus primoó majori fa-

