Athnachi, ubi confervus Sarka fedem ex defectu

longzantecedentis non obtinere poteft, aliis ac-

g M

if

g Por

|

centibus accedentibus, five antecedente dagefch

pnop

forti. Pf 1,5. 6c,10. fivefcheva mobili tum fim-

plicitum compofito, Pf.2. 12. $3. 11,2, 2j.1J

2

373314.

142

[

37534* 38,13. 40, 6- 9737* Pl'OVl 30;

$. vitiofus

eft inferior apud van der Hoopbt. Pf93,5.

fivefche-

gocus m

wum P

va muto. Pf. 59, 12: $5,24. 79,2. fiveanteceden-

tibrevi in voce makkapho jun&ta. Pf, 40,:3. Ob

fervavimus ejufdem munachum fuperiorem ante«

IOS, 8'

Pro

cedente longa.quz videri poffet effe fedes confer-

'VI,GI 153

i

vi Sarcz, at illa longa non eft per fe longa, fed

vt

yat. P

tantum ob labialem produéta, fecundum Bárcki-

ilntuvo !

num, Opitium. Yablonskium, cum veró van der Hoogbt

agnofcat mercam, non liquet. Job. 24, 29.huclu-

(40, M

benter referrem, Pfal. 29,8.. 9. in ditione mercz

g ibilocu

mahpacati , fi intercedat Sarka minor, & cadat in

UC

vocem monoíyllabam antecedentibus aliis accen-

v f

tibus, P£96,1;. intonum cum antecedent fche-

7' 144, m !

va muto. PT. 43,4. & huc libenter ponerem, Pfal,

itg, dU

18, 16. y, in ditione Rhebhiah Gerefchati, Lo-

Sldum ca

cumtenentis Athnachi,fi cadat invocem, quz to-

mmobile,

no fcheva vel mobile vel mutum przmittit, Pfal.

Wl kadm

405,48. 112,9- 149,9.

Wt fecum

in ditione meréemah-

G. 7. Legatnus e[i mabpacss

ilaba eft

pacati , fequente fervo Merca. Pf 28, 7. 52,9. 90,

met ad fe

17. 116,8. Prov.6, 26. admittitur hic Legatus per

K n d

iniori lo

Jablouskinin & van dey Hooght in. eadem voce curn

fervo. P£. 5o,3. Per celebres Quatuorviros fimul,

tuhpacati

Pf, 68,56- 5;,200

icet hic accurate loquendo fit

tcpiat, P

potius confervus Merca juxta Cap. XXVIII. $. 4.

QURV

B. inditione Athnachi, accedente confervo Sat-

t Athnal

ka.P£.86,14. vel eoabfentejuxta van der Hooght.

Bitdtünm

!

PÍ,:0,7.

Wointe

$- 8. Vicarius eff mnnacb. faperior Àin voce cum

t camm

fcheva miobilijidemque habet fervum mahpacum.

n

Pf. 27, 6.

Iitea :

590

datstud

: Rlebhiab fimplex.

Nunsum.

145

VEU

)31)

j

,59. Snbdi]ï-invüivus minimus eft P:;g& mabpacaitä:,

ubilocus nulli fervo conceditur,& vox nequeme-

TCRf

thegum expreífum habet, neque trifyHaba lon-

4110

VCR

gior, tum inditione merczmahpacati. Pfal, 5, 1;.

108,8. Prov.30,1, tum Atnachi Pf.15,4. 28,9.

€d€g

As (nfo

71,6,15, Prov, 7,12. 37,27. tum Rhebhiah Ge-

! ft,i

s. f

tl n

refchati. P£.115,18. 116,:9. Jeb. 35,27. huicfub-

diftin&tivo minimo fübmittitur legatus mahpac,

TTR

Pf.86,14. 90,:7.

4l

TI000 tl

90 1o, Snbdtfün

Givus vero minimns eft Pe]ïk kadma-

ins, ubi locus eft fervo, & quidem mahpaco, fi ca-

.1&

lt

dat in fyllabam cum vocalilonga, nec eadictio fit

ralisdtte

s&

$s

ednt .

cum fcheva mobili aut dagefch forti. Pf. (7, 1. 68,

7. 144, t. Tob. 14413. addit Barcklimis & Oritius.

erer, f

Pf.irg,r. autetiam munácho fuperior, fi cadatin

ht L

fyllabam cum vocalibrevi, aut cam przcedat fche-

UA

va mobile, Pf. 18,8. 22,50. 42.9, quamvis etiam

st Pf

Pefik kadmatus hic fit absque fervo , fed tum ha-

bet fecum methegum. Pf, 2,12. 95,$. velvox tri-

mertemad ?

fyllaba eft longior. Pf 64,6. veleav

-

[ 5219' 931

tinet ad fenfum. Pf 26,1. t144,1.

OX non PC?-

[

$. 11, Hifübdifün&ivi repetuntur, vel ut po-

vofe Ut

fteriori loco ponatur Pefik kadmatus & anteriori

iaf

yendout

mahpacatus, Pf. 42,9. 68,7. vel kadmatus feipfüm

exciplat. Pf. 144, t.

JIll 4

$. 12. Subdifi indivus minor cff Sarka,tum in ditio-

orio B-

ne Athnahi. Pf5 5, 24. juxta Jablonstium, Opitium,

uU

Bircklinum, & notas marginales van der Ho

bt, qui

veró in textum recepit loco Rhebhiahi

Ü

m

nplicis

o

mercammahpacatum, Pf,9;,7. in eadem di&tione

p

conveniunt hic Rhebhiah fimplex & Sarka, ubi

praterea mahpacus fervus domini per Opitium &

N

B;ärg&:.

144

Cap. XXM

Bürcklinum,at per Jablonskium & van der Hoogbt mo-

do methegus interponitur, Pf. 20,6, fecundum

unanimem Quatuorvirorum fententiam. Job. 6,

10. tum in ditione Rhebhiah Gerefchati reftituti,

C

Athnachi Locumtenentis, Job, 32,5. tuminditio-

ne merczmahpacati , ubi quidem funt, qui fta-

l

tuunt,eífetranfpofitionem,ut Sarkaloco Rhebhia-

hi fimplicis, &fimplexloco Sarkz ponatur , fed

confideranti connexiohem & diftinctionem faci-

ATU "q*

le patebit , magisdicendum effe, quod Rhebhiah

v vt

fimplex in ditione mercz mahpacati xque acin di-

S

tione Athnachi vel Rhebhiah Gerefchati recipiat

Y CM y Yia

. UM

minorem Sarkam. PÜ 32,4. 40,6.15. coufer omni-

a etiam Cap. XIX.. Mercamabpacatus. Se&. IT, $a.

n fotimt

$. 1. Videtur etian? in

luribus Editionibus

ib

Rhebhiahi fimplicis minor effe, Tiphchaanterior,

Peem,

fed hicipfe. ut & majorRhebhiah fimplex potro

&b

sutorimul

pravius prodit, eum Rhebhiahum fimplicem effe

yus vocal

vitiofum, & potius ponendum Athnachi Locum-

tenentem Rhebhiah Gerefchatum. Pf. 47,10. 5759*

k tum k

tonf«tvui

conf, izfra Cap. XXAV.. Se&l. 4.

$. 14, Gubdifinttivus maior eff Pafer, qui domino

w fe ve

jangitur vel immediaté fine fervo 1interveniente.

fabet fen

puffo qu

Pf7,6. 15,5 90,4. 140, 6. *Prov.6, 3, 725 vel

mediateé intercedente folo fervo. PÍ, 32,5.: 495 3.

m' S' 90 e

148,14. Prov.30,8.3; folo Vicatio, Pf. 27.6. fer-

$3

me

r

Vo & fubdiftinttivo minimo, Pfal.2,0. 4j 28,.

'

68.31,.79, 1* 146 4

! ditlor

& i5. Subdifintlivus denno major eft. Pafer vepeti-

tiorem]

Gerefch

tus, Prov. 30, 4*

, t Pf,

Ó LO

CAP.

145

lr

Estb m

347*1'4 Pa/ïþaþwm

ges

—

apaDic al m r

Uümm

É

um

A

lim

Itf

nl meä

CAP, XXIL

r

TUf

1

ii

j g lüd[[]g

j |

Comites Metrici

N

; , g /?ä- |

FM

LO Xarka Po]?po[i't:i?aï.

2 r

$. t

:

nf

quod Md

Arka requirit ferüum mercam ecl mu

nacbstn z*nfä-'if

lt

mabe-

riorem velmabpacum , Legatum mercam

riorem cum. eodevi

'efcha:irenpiat

pacum , Vicarium munacoum i

nfe

j tf

fervo , &S kadmiam cum fervo mabpaco ,

fubdiftiuli-

3747

v sainimum Pefit kadmatum ,. Pej maspacatum

: Ftonios

Pefie munachatinn ánferiorem , fubdifinivum miuorem

Qhaanteror

Paíferem.

rilet poro

& 2, Ejus 4ifcrimen à confer

vo eft , quoä póe

ol ei

naturinultima litera diéXionis , un

devoftpofitie

pact La

vus vocari folet , etiamfi tonus in illa non ett,

brevibus vocalibus addatur:

o p

& tum longis turn

conf:rvus autem a

dditur folis vocalibus longis

y um

per fe vel analogicé , & fempet fubfequentem

habet fervum vel in eadem vel makkapho tam ex«

yenenta

H Y

preffo quàm intellecto junéta voce. Conf. Cap,

;1)5' 4;' ;.

41I. $. 0. 68 infra Cap. XXVIII. fed. 1.

'rf 27,6. [ef

$. 3. Subdiftinguit an

te-mercam

inaphacatumi.

Pf 5,7. 10. 1 1. 15. ante

Rhebhiahum finiplicetri

"

4,:1 28)1'

in ditione Athnachi. Pf. 5 5, 24.

juxta commüe

jione Rhebhiahi

niorem lectionem, Pf s, 7. in dit

Gerefchati. Job, 5 2, 5, 1n ditione

metcz mahpa-

5( & A.

K

a

c—

ifcit fervum mercam nec

effarió , fi c

at

14.6

d.

——.Gap. Xx1I.

69 Ra GOramen)

dat in Qdcalem Iongam a

ut vocis monofyllab;:

M;M,]: "

m con

Pf s, r.

,2. $4,4. aut habentis modo przvium

l

us m

fcheva.

: g;

»

145 4. 32,9, aut cum przcedenti da-

gefch, P£ 4,7. 14,3. 27,10. 55,3. 1deoque ma-

u

" dzgefc

gis probatur merca apud Bürctlimum & Opitiwm,

homcum j

iompen^

uam munach apud Jablon:kium & «an der Hoogbt.

(e

Pf j9, 1. 14, 7. Licet illiipfi non manferint con-

ftantes , loco parallelo, & adverfus analogiam

P

ditofervo

munachumi elegerint, Pfal 53,7. aut vocis pena-

i Vl(

cutz. Pf 32,7. 75,9. velficadatin vocem pena.

wgalem lo

v eoderm 1

cutam cum vocalibus brevibus , quz monofyl-

labz longz per analogiam Grammaticam zqui-

50 w'

paratur, Pf 30, 1c.. Liber veró afcifcit fervum

"d

mercam , fi cadat in fyllabam longam , quam

cetfobdi

d ao

antecedit fcheva mutum. Pf. 16,4. 17,14.

$. s, . Afcifcit autem frrvum munacbnm infe-

f It

riorem neceffarió , fi cadat aut in vocalem brevem.

yd d

Pf 15,5. 28, 4. 10, 12, 31, 40. 60,2. aut h vq^

üm m

calem longam , quam neque dagefch neque

Pfl;', 120

fcheva mobile przcedat , fed alia vocalis longa,

tor, n&

Pf 24,10. 32,4. 52,2. 57, 7. Job27,5. Liberé ve-

nobili iv

ró venit hic ipfe munachus in vocalilonga, quam

d odat d

przcedit fcheva. mutum. ^Pf;12,7. 86.2. quo

1. vel

forfari in mente habuit van der Hooght , qui

vxm fcd

ultimo huic loco utrumque & munachum infe-

ihue, f

riorem & mercam appofuit.

UET

m fnun

6.6. Deniqueafcifcit fervum ma

bpacum , fiin-

terponatur makkaphus. Pfal. 5, &

HOOgbt «

150 7'

Leoatus mercaliberé venit, vice makka-

leo.

hi, fi intercefferit fervus munach inferior.

NT

Pf €0,2, cui eatenus ob analogiam bene per la-

| at

bloniitm & van der, Hoogbt. quoque jangitur.

lr una

PÍ. 14

1 l5»5-"l7;,

Sarka Poflpofitivus.

.N

147

| monofyïlab

Pf. x4,—j.y ;;,7-. Servus munachus. & legatus

s

merca conveniunt in una voce. Pf 116,16. ubi

f

j M.

fervus munachus congrué ponitur , etiamfi prze

cedat dagefch , hoc enim hic loci tantum eft eu«

TU nl

l

phonicum , at $. 4. intelligitur chazacterifticum

r

& compenfativum.

TU TME

[

$. &, Mabpacts fit

legatus pariter liber, inter-

à ddpim

ofito fervo munachoinferiori. Pf 24, 1o. 3 1,26.

AW

[

|

$. . Vicarius eft viunacbas iuferior , cadensin

VOA |

|

vocalem longam przvio fcheva muto , cum fer-

m |

voeodem munacho inferiori, Job. 35, a,

TEUM

[

50 IO'O

Ficarins alcer eft kadma cum fetvo mah-

m |

aco juxta Jablonskium , quanquam magis pla-

Df

cet fubdiftin&tivu: minor Pefik kadmatus , juxta

!, [4,

van der Hoopbt , Bürcklinusi & Opitium, PT. ; &, 14.

n if«

$. rt.. Snbdiflintliuns minimns eft Pefik kadmatus,

mv

qui eft vel fine fervo , cum deprehendit vocem

at

cum methego vel tribus fyllabis longiorem.

o

PÍ.31, 12, 39,13. vel cum fervo munacho füpe-

jl n

rori, neceffario, fl cadat in vocem cum fcheva

Lv

mobili five fimplici five compofito : Libere veró,

fi cadat in vocem cuin fchewg muto, . Pf.5, to.

pgg, quam

;f

27, 3. vel cum mahpaco , neceffarió , fi cadat in

j

! qi

vocem fcheva deftitutam. Pf. 10, 14. 25,5, 35 3.

y? Jtiee

liberé, fi cadat in vocem cum fcheva muto,

Pf.27, 2. 9. hinceft, quod ultimo loco uterque-

m,üm'

tum munachus fuperior tum mahpacus à van der

Hooght adhibeatur, Cum Pefik euphonico. Pf.

) makka

$j:210.

h

Á

$. 12 — —lter fubdiflinBivus minimus eft Pefie mab-

epef'

i

pacatss , fi fervo deftituatur , & cadat in dictio-

miM

nemuna velduabus fyllabis conftantem, Pf.12,5.

K 2

fiih. ]

155. 2714 3137* 57:7-

^A

5015',

148

[ n d

*

E

Cup. XXILC

E 2 . "- :

j

!

li

j

benbfh]t i

$1 Deniäac'fftbdifïinüg'vüls minieus eft Pefik

6

k

m

munacbatusinferior , fi cadat in vocalem , qux has

h

joti

bet previam longam , ut fervus munachus infe«

tiof, fine fervo, Prov.r,2z. vel cum fervo mah«

ggdent

paco juxta van der Hoogbt. Pf.40, 6. juxta Opitiuw,

hr

Jablonskium calamo-corredum , Bürckliumn , cur au-

4

y

tem van der Hooght Pefik mercatum cum mahpaco

5

490

xiat, nonliquet, PÍ.68. 2t. Liberé ,ut fervus,

M ü

bfi

pixviofchevamuto , van der Ho

oght, Pf. &7, 5.

$. 14. Subdiftin&tivo minimo fuccedit legatus,

j(r HOOgbt [

Pf 60,2. & Vicarius, Jeb. 31, ?.

m,Opitius z

& i. Idém hic fubdiftin&ivus minimus ge-

minatur, ut prior fit Pefik kadimatus, pofteriot

j n

khskins

autém Pefik tmahpacatus , juxta Opitinm , Bwrck-

auenorem

lium , & Jablonikium calamo corredum , at juxta

wnder F

van der Boost & Jablouskium fine corre&tione eft

fhom. T.

ofterior Pefik munachatusinferior. & prior Pea.

curtenen!

fik kadmatus. Pf.4o, 6. vel prior eft pefik mah-

pacatus ,

eique fubjungitur pefik kadmatus.. Pf.

dhofopen

. Videtur etiam Pefikus geminart.

Qicante, J

!0940 ff)z

nv

Pf ; 5, 20.

at quia ratio przfentix kadmati defi-

$4

cit in voce monofyilaba ,

maluimus pefik eupho-

nicum ftatuere.

jmm ,

ij

|

LT

i

6. 16. Sub

diflintivus minor eff. Pafer , ot(dinarié

itextu ]

przmiífo

minimo. Pf.28, i, 31, 12« 35 6. 39.1$

Qonferva

7$,9. quan

doque tamen imrmediaté accedit,

(dis long

PÍ. $, 16, 56, 14« 126, 2.

IX0 Con

Btonil

II. Tiphcha antérior.

ttiam hi

$.. .. Amat ferowum mpuacium inferiorem , legatiem

m me

mabpacuim velmnnacbum

Jnperiorem, vicarimn mrzds

Nl

hn inferiorem cmm (ertv wa

bpaco ant manacbo [npe-

^ fioit,

giphoba anterior.

149

"-

od a ao o

;z'-bri,f "bdwi"&;v"m vininmm Pefik kadmratum at Pé-

il mabpacatwum , fübdiftintdiowm minorem Paferem.

6. 2 'ocatunanterior,quia pingitur ante primam

VC r

TUrrom

vocaiem voci&tono affe&tz. Pf 1,1. 5.6. 2,1. etiam

antecedente voce per makkaphum co

njunéta. Pf,

Ptl

M,ml CUT äu.

3,7- 7 $* 73)17. 22* 119, 29. confer faprà Cap. II.

"t

V

95 j; Subdijfinguitfub Athnacho. Pf 5,:(2, 1441 2-

.,P,s

[

li

»

4,7. ubi fi folus fit, neutro fervum recipiente,(cr-

vi conditionem vix egreditur , liinc eft, quód van

LU

der Hoogbt modo habeat fervum Athnachi in tex-

tu , Opitins autem, Jablonski & Bercklinus cum no-

minfmusge.

libusvan der Hoogbt Tiphcham. Pf 7 r.

t, pl

tis margiua

Jablonskius & van der Hoo

ht in textu Tiphcham

W! j ;,lll.l' |

anteriorem , Opitius veró «

Bürcilinus cüm notis

J

n

van der Hooght marginalibus fervum Athnachi

folum. Pf 14.6. fub Rhebhiah Gerefzhato , Lo-

M

cumtenente Athnachi.Pf 11,6, 31,25. & Munaa-

yibmd

(s

cho füperiore , locum ejufdem Áthnachi fibi vin-

dicante, juxta Bii:cHiuum , Opitini & Tablonsinun,

T

p P

d d |

Prov.8,13. Juxta Bowib. & Bnxt. inaj. PÍ.109.16.

$. 4. Agnofcit conftanter unum eundemque

feroum , fcilicet munachum infertorém. PÉ. 08,6 7.

ia i

etliant

16.23,2€. mahpaceftmendum per vau der Hooght

in textu. Prov 30,8. quiaffumeredicitur mercam

6 m

gt

(

confervum, fi fequatur vel in ultima fyilaba fit vo-

ï

calis longa. Prov. 14.21. 17,14.19, ultimo tamen

loco confervus abeffe monetur in quibusdam

Editionibus per marginem van der Hoogbt.. At nos

etiam hic utfupra Cap. X/I. $. 4.. hünc confer-

i [ngW!

vum mercam judicamus ineptum, ejufque loco

g

TU

dicandam duplicem le-

unarba!"?"

malumus methegum ad m

j

jj

530

L27À

—

Ca4p. X

E tand

—

m muhacho fervo l;

qn"

ngete

&ionem, fienim voces cu

T

& 0j

gantut,non opus eft methego,fin autem per mak-

kaphum jungantur ei, quz eft cum Tiphcha, mu-

j

,rm

nachus abeft, & ultima longa methego notatur,

p d

. 6. £« Lepatus eff mabpac neceffarió , fi cadat in

di&tionem fine fcheva , nec. non ubi confervüs

Sarkalecum proximé reperit, P£ 14,v, 325 $. $021

ju, 0*

qp um

, li

vox fit cum fcheva. Pfal. 28,2. Job. 32, r.

p

f- 6. Legatus mmnacbus fuperior liberé, fi diCtio

10i H

fit cum fcheva, PC 72, 1o. neceffarió, fi makka-

phus appareat, Pf 4,3.. $6,1.

- €..7.. Affumitur Picarins msuachus inferior cum

9.11 [

fervo mahpaco neceffarió , fi przcedens fyllaba

s & ha

27; i

non fit, vel ea habeat confervum Sarkam, vel cer-

t& habilis fit ad eum recipiendum. Pf :9 8. 9. $7,

5' '20

8. 109,5. uz.4. Job. 7 $. 32,7. 34 37. quid fi-

t minimo

vl fervo.:

bi velit Jablon:skius, quod munachum inferiorem

Burckfnn

& mabpacum, huncque in vocali minus congrua

ad eandem vocem ponit, non conftat, fine dubio

yani nul

vitium erit. Pf. 125,1. Liberé , fi cadat in ditio-

nem curh fcheva muto. cum fervo munacho fuüpe-

tiori. Pf. 3:,11. 64,1t. neceffario, fi cadat inva-

u

cem cum fcheva mobili, Pf 42, 4. 28, 45.

nipaco,

$, 8. Subdiflintivus mirimus «t Pefik kadmatus,

v p

qui comparet fine fervo, fivel ea voxipfa vel mak-

Peflk mab]

kapho jun&ta fit cum methego, aut duabus fyllabis

$1]

Hyerht,

longior. P£45, 13. 115,1.. quo pofteriore loco

»an der Hoogbt habet vitiofum mercam, vel enim

Ml

debuiffet addére fervum mahpacum fecundum

$i

analogiam, vel przter metttegum makkaphum in-

il

nino

terponere, ut fecit Eäz*ckl:nxs , V€l voces om

Cconse

PonaFux

Ij

J

[ eiied

Tipliha auterior. —

o

TO o

UM

conjungete, pariter ad

Á

dito methego, ut fecit 7-

blonssi & Opitius.

Aut cum fervo mahpaco. Pf.i2,

L

€. 31, 3. 48,15, vicelefik kadmatimallem mah-

30 o

pasatum. Pf.$6, 1o, conveniunt dominus & fer-

vus in una voce. Pf, f, 6. .

^ G

Atf

& 9 Subdifintivus winimus alter eff Pefft mabpa-

DO

catus, neceffario fi fit fine fervo, & occupet vo-

hw

cem una duabusve fyllabis non longiorem. Pf. 1,

';1:'-

$. 25,6. liberéin vocibus longioribus. Pf. 22,28.

86,11,

*

NT

10. Hi

ö) H mäkkl-

fubdiftn&tivianteeunt legato. Pf;6,

i, aut Vicario, Pf 25, 6.

6, 10-

Tfertrcn

$. 11. HiPefikigeminantur ut ad

fit & mahpa-

CUT

catus & hadmatus, uterque libere poütgs. Pfal,

1 ,!0

m

ia

$

92. Subdz'j?inüz'vns minor eft Pafer , vel feqüen-

» ii

te minimo. Pf,98,1. vellegato,Pf, 4.3. Job. 32. 1.

mferorem

vel fervo, Pf 5,12. Prov,27,22. Job. 3,5. juxta

Bürcklinum , Opitium & Jablonskium. Pfal.e8, g. vel

j cong

! [netübt

plané nullo fervo, Pf. 109 z.

g indiie

EC rE

ydoli

Iil. Pafer.

at

&, 1. Préeft fervo Jeracbo vel mabpaco, cum legato

[

1

mabpaco , kadma vel merca , Vicario kadma cmm fer-

kadnd,

vo mabpaco, fbdiftintlivo minimo Pefik kadmato vel

vdmal

Pefik mabpacato.

J5 yl ]H

fi

$. z. Eft cum

Pefik euphonicb juxta van der

!

o l

q

Hooght. Pf, 10, 14.. Jablonskium. - Job. n, .

2

V

1

«d t

$5

hebhiahum fimplicem.

fecun i

; Subäifiinguit anteR

g

uj

PÜ35.1: 44,4. 123, 2. hinc fit, ut vice illius

a.

ponatur, & quidemin ditione$

illuki abfente mer-

qu

Caäahf

ifg

camshpacato , ubi Rhebhiah Gerefchatus debuift

if

M

[

€t comparere , vel ejus major fubdiftinttivus

"n

luxta ]

Rhebhiah fimplex adeffe. Pf. 18, 2. 30, 1. con£,

Pofik

Pro

eap. X1X. Sil/uk. fe&.2, f..6. in ditione Athnachi

hn i

tum abfente tum przfente mercamahpacato , ubi

fübdifün&tivus major pariter Rhebhiah fimplex

yns 1guau

)R

ordinariam füam fedem poftularet, ;Pf. 19,

1$,

ia ,

45,8. conf, cap, XJX. Aibüacb, $. 15. &9

CGP- XX,

knotas m

$. :0. ln ditione Rhebhiah Gerefchati,, ubi pari-

gycanao

ter Rhebhiah fimplex locum obtinere deberet.

6 AT

P[25,1. £8, 3. 146, 1. Prov. 1, to. cosf.cap.XXJp,

ao

fttl- ^. $. 12.. Ante farkam poftpofitivum. Pf. 3,

lsl

6. £6,34. ante Tiphcham anteriorem. Pf.4, s.

$312- 68, $, 109,2. juxta Buxt. maj. etiam v.i6.

mibpad &

mere Pf

$. 4 5ine ulla ditione. Pf 2,12. 10,14. Prov.

i det H

22,19. 1deó melius feciffet van der Hooght , fi Pf

t46, :, quoque Paferem fine fpurio fervo merca

jutitan

riione q

pofuiffet , quemadmodum etiam aliz Editiones

Woplatur

communiterfaciunt , & ipfe in margine fatetur.

$. $. Apparet fervus Jerach , fi cadat in. voca-

lhat, $

harob

lemlongam, &habeat antecedentem vel nullam

fcundun

vel tamen nen vocalem longam ad confervum

secipiendum aptam , hanc enim differentiz cau-

igam m

far1n tanto Editoritm divortio deprehendi, Pf, 44,

VL

4- 25,9, Juxta Taklonskium , Opititm G Burcklinnm.

, nonofil

Fi,5,10. 106, 38. juxta BZrck

imm G Opitium.

I llberé

PfÍ28,5$. Prtov.

39:33. juxta Jablonskium &van der

'8-4

Hoogbt. Pf. $

,Jie juxta Bürckinm G Opitigm,

|

| t ve

PLo22,25 23,4. juxta labloustiem, P(. 94, 4,

II

Prov.a;,29. aut fl cadat in vocalem brevem vel

]

1

longam, & antecedens fyllaba cum dagefch for-

|

inepta.

Bl

t fit ?ari:ga- ad fufcigien;»ium confervum

Py 59;

155

Pakï

m

I

äig,ï-?rov. 3'lo; I5. juxtaïfabäm;iärä.?f 6"8,.

dlmlïnwm

v Juxta Bircklinum & fablonséium, Prov. 7, 23*

H W

cum Pefik euphonico , Juxta suzrginem vau det

1 Af

ln

!

Hoogbt. Prov. io, i£. Loco methegiidem jerach

UET

convenit in eadem voce cum domino, fi przcee

dens fyllaba fit ad recipiendum confervum haud

mm I

ul

t

WM

ï'

idonea, juxta l'ablonskumn , Opititin && Bircelinum

l

& notás marginales van der Hoogbt. Pf.65,10, a

At i m l

!

i

AO |

hanc analogiam mallem Jerachum, Pf. 5 6, 14.

$. €. Apparet autem fervsis mapbac , five inlon-

Wa4y, |

am five in brevem vocalem incidat , modo vo-

D

m D j

calis longa przcedat , quz poffet alias familiarem

fünt.

mahpaci confervum farkam , fi placeret , affu-

mere, Pf13, 3, 27,6. 31,12. 123, 24 138, 2.. juxta

u Dros

n

van der Hoogbt , Opitium & Bürcklisum. P. v41, 4,

TO TR

juxta van der Hoogbt & Jablonski, Pf. 31, 1. ex hac

ratione quoque provenit , quod loco methegi

Edihong

a,

recipiatur in ead&m voce mahpac cum domino;

Pf. 32, 5. nec non fervum inter & dominum le-

g

gitur ob concurfum labialium Pefik euphonicus,

velnylm

a

COl

fecundüm van der Hoogbt. Prov.6, 3. ad hancana-

logiam mallem mahpacum. Pf. 59, 6. 157, z.

"t Gd

DT

l

$.7. Legatus eff mabpacus , fi cadat in veceng

ial

monofyllabam. Pf. $, 1o. 59,4. Prov 7,25, 30,

3;. liberé in voce longiore, Pf, j , €.

(pin.

&t

. 8.. "diter legatus eff kadma , i vox fit cum da-

( Yhyni

"

ch vel fcheva. Pf 27,6. 31,12. 68,31. 106, 38,

123. 2. mallem kadmam. Ff. $ 9, 6.

TA

n

$. 9, Legatus deniqueeft merca ,

fi vox fit duabus

efch 11101"

fyllabis conftans & levis. Pfal. 9o. 10.

D

äx

n?

$ie Vicarins eft *

adma cum fervo mahpaco,

|

j

h

K ;

juxta

154

ngp. XxlI

UU5 o ETRTE tasuenco Veumtuagac r

, am'ulls j

juxtä van der Hoogbt, Pf. $2,25. 65, 10, 127,2. at

i

EmaLc

álii ad fequentem paragraphum referunt.

qukl Pf h

$xv Subdifintliuns minimnus eft. Pofit kadmatus,

fine fervo , fi vox fit tribus fyllabis longior vel

l9. 6, 2'70

cum methego. Pf. iyz, 14. 138, 2. & cumfervo

f5 À

iot (f

mahpaco. Pf.7, 6. 22, 25. ubi quidem van der

y anïe m

Hoopbt adverfus communem lectionem Pefikum

|

h Gerei

omittit. Pf. 137, 2. Prov. ja. 4.

$. 12 Alter fubdiftintivus minim eft Pefit mab-

f üm n

at

pacatus fine fervo liberé , fi vox fit tribus fyllabis

qierercan

echati, Ju

longior. Pf, 35, 13. 44.4. Prov.30,8.

a

$. 1. Himinimi fübjiciuntur domino , nullo

$4 9

fervo przvio. Pf.7, 6, :7,14. velfervo & lega-

to. Pf 9o, 16. vel folofetvo, Pf. 84. 44 . quiftve

$ , Ac

apponatut , five loco ipfius makkaph videatur,

p fdhe

non magnirefert. P 71, j.

d confem

X

lï»jz)þ

[

wapzasi " uuronibepa i

Hopir &

CAP. XXIII

m Opit

$, 6. 9t

theva m

Nobiles metrici.

tim om

guntpoft

à | Pefi&, Sobalfcheleth,

$d

$.r

Woglt ,

aterm

R

Ecipit fervuim mabpacum vel mercam , Legatum

H

tipbcham tonicwm , Vicarium munacbem fnperio-

voma

rem cim fervo tabpaco , vel metcam cwn fervotiphcha

picus, P

tonico , fubdifiintirunm minimum Pe[k mabpacatum.

$9.

$. , Confpicitur finePefik, Pf.5, . 125,5.

hi,

tue.

wobant

$. 3. Snbdifiiupuit ?nte V'icarios fzpius defti

tos

15j

I.—

[

E

Pf Schalfcbeletb,

ensogm ii apuedbwenaueo, UPO SE qivctttald

]

6t

M |

tos famulis ,

& quidetn ante Munachum fupe-

li

riorem , Locumtenentem Athnachi , 1n ditione

Hl -

filluki. Pf. 3, 3. 125 . in ditione Athnachr. Prov.

Itf

1,9. 6,:7, in ditione Rhebhiah . Gerefchati,

& fümfewo |

Pf 137, 9. ante munachum inferiorem in ditione

Uf Qu (

|

filluki. 0£.2, 6. 10,2. 12,9. 13,2.3. 334 12. PtOV.

d

6,10. ante mahpacum farkatum in ditione Rhe-

bhiah Gerefchati, Pf.34,8. 68,15. antemercam

LT :

farkatum in ditione Athnachi. Pf 6$,2. 72, 5.

|

ante mercam Vicarium in ditione Rhebhiah Ge«

tihzjly

|

;

|

refchati, juxta Bsrckliamm & Opitinu. Job, 11, 6.

nio, lh

fed jure fufpectus eft,

ol |

$, 4. Szpius finefervo. Pf.5, 3. 115, 3*

i

$. s. Accedit fervus mabpac, fi cadat in vocalem,

4 ul

[

a,

quam fcheva mobile non przcedit , & ubi locus

eft confervo farkz , etiam ipfe jüngitur. Pf. 68,

|

l

15, 22,3. Munachum inferiorem apud van der

as d

Hoogbt & BWrcklimm non probo , malo mahpae

cum Opitii & J ablonskii, Vfal.3, 3.

.6.6. Servus autem merea videtut ,

fi przcedat

fcheva mobile. Pf,89, 2.' juxta Jablons&ium , alii

enim omittunt fervum & vocem makkapho jun-

guntpofteriori, Job. 37, 12.

$. 7. Legalus eft tipbcba touieur , juxta van der

Hoogbt , Opitium & Biirclimum , fervo negletto

prater morem, Job. 37, 17.

[jgtn

$. 8. Ficarius eff muacba fuperior , fi cadat in

vocem cum dagefch forti, ejufque fervus eft mah-

n [;fp"w' |

pacus. Pf 65,, fimilis Vicarius videtur, Pf.27, 6.

uj

$. 9. Allier Vicarius ef merca cum tiphcha tonico.

p

u

Job. 32, 7. juxta Jablonskium , fi fuperiora non

T

WS

'probantur. Job.37, 1.

$. t9.

166

Cp. XXHL^

lu conf. |

$. 16. Suläz]ïihäivu's minimus e(l Pefik Tmabþac&;

i

ï,WQS.- Pf 157,9. Prov. 1, 9.

*

dyun

g

j*

jj

lL Pef Kadmatus,

g, Ed

g f

-6 T. Amat (ervum mabpacum ,| mmunachbum fupe-

j ibert

viorem €9 inferiorem , vercam €9 tiphcbam tonicum,

j m

cum legato €$ mahpaco &9 kadma.

pgfano U

— $& a. Subdiflinguit ante mercam. mahpacatum

um TAR

juxta Jablonssisim , atinvitis aliis & nobis. Pf 18,

s depreht

27, conf. Cap. XIX. Mercamabp. f-&. II. $. 7. ante

Els; P 09' 7.

Athnachum abfente mercamahpacato,, at ita, üt

II. 39!4' 71

vox hoc Nobili fignata non pertineat ad fenfum

us, 1

textus, Pf.138, 1. 156; 1

& juxta quofdam Co-

Vox monot

tdices prafente mercamahpacato. Prov. $, 13. an-

It fed de.ï

te Rhebhiah Gerefchatum , Athnachi Locumte-

nentem. Pf, 68, 36. Job. , 26. Rhebhiahum

Bll

oflüs acce

fimplicem. Pf 19. 3. 91,15. 96, 13.. Jablonski

wtia el

eft cum vitio. P( 78, 49. farkam poftpofitivum.

Pf 19, 10. 31,12. 60,2. Tiphcham anteriorem.

yo makk

Pf3p,t. 4410 91, 47 Paferem, juxta Jabloni-

nibpacati

kum calamo corretism

ls mono

& Biürc*linum, Pf, $, 12.

(s À

15,;, Munachumfuperiorem , Locumtenentem:

Khebhiah Gerefchati. £&£:25, 3. Munachum in-

poumé.

Qofervun

feriorem , Vicarium filluki. - Pf.62, 13.. 22, f,

t fohin

Vicarium Athnachi. Pf 122, e, Prov. z4, 16,

quarka

Mercam, Vicarium.Rhebhiah Gerefchati, juxta

hum f

J'ablonstium , at juxta van der Hoogt , Opitium &

Liberé t

BircHimnim , Vicarium Rhebhiabi fimplicis. Job.

fierit, |

31,6. juxta omnes, Job.58, :.

tferr de

$

5

j

Pefikura euphonicum fervo jungendo

lle

trobus.

dedit ja

blonski. Pf. u 8,17.. at nullius habeturi

Qa

l) iblo

-Ng—

Pof. kàdmatàs.

157

d ffhabp;; |

bilis , conf, cap. XIx. Mercamabp. fe

8.11, $.7. fed

re&tà jJungigure PÍ, 39, 5.

Pefikos kadmatum fine

/

f$.4. Difcrunen inter

1

|

fervo , & mahpacatum confi

ftitin eo , quod mah-

pacatus fit in monofyllabis

& bifsyllabis neceffas

Ilf

rió , liberé veró in trifyllabis .. & longioribus;

*pbsbnutonim, |

etiam makkaphatis , kadmatus autem finefervo

neceffarió in voce tribus fyllabis conftánte vel

Bo

n

etiam makkaphata longiore , fic famulo deftitu«

s l |

l

"

ä

:Hg.) l

4

F|

tus deprehenditur hic kadmatus tum in trifylla-

bis. P,9,7. 11, 1. 15,3- 16 1. 27,1. 3248. 38y

40, atj |

12. 395 4* 72, 1. 8 1, t i. 128; 3- tur in longlori-

atatftnn

oftam C |

bus, P 19, t$. 32,8. 87, f- 99,10. 91, 4. 15.

Vox monofyllaba eft cum Pefik kadmato, Pf. j 6,

UOT

10, fed de probitate ejus maximé dubito , ficut.

|Locomtee

€lodins maluerunt nullum:

ntotamun

a

& Bafil. major, "4tbia:

potiüs accentum addere , quam hunc : mea fen-

, ]i

tentia eft hzc , vel ille Pefik cft vitios& pofitus

n

antenum.

pro makkapho , quod verifimile videtur, vel

mahpacatus reftituendus, quem in talibus voci-

x Juhte

bus monofyllabis analogia perpetua poftulat.

"i j j

$. 5.. Afcifcit fervam mabpacum neceffarió , fi

mitnontom

'

proximé przcedens fyllaba fit longa & 1donea ad

achom J

confervum farkam recipiendum , tum expreffum,

lil M,f.

tum fübintelle&tum. Pf. $ 1,16. 70,5. 14355« .7.8.

m I

qui farka quoque confpicitur in vocibus per mak-

yn, Dv

kaphum fübintelle£&tum jun&tis. Pf 49,15. 62, 9.

(l

Liberé tum in eadem voce , ubi metheguslocum

pïicis. l

reperit. Pf.yo, 16. 6$, 6. 9. Videtur etlam huc

ER

referri debere P£, 5 $, (6, at folum Ker disjunétis

] IUHWO

vocibus dominum & fervum poftulat , Cebibau-

, cont,

habeïvuï,nï

tem folo Peüik katimato contentum erit

Digäa

158

Cap. XXIHL

ff ii

Diga. Dn. Hilleri Arc. K. 89 C. p. 144 A.t qnia me.

g

"m no

theg locum non reperit , rejicimus lectionem

j

Aff

van der Hooght, Pf.9, 17. Tum fi vel nullafyl-

laba vel folum fcheva mobile, vel quz eft cum

jgne r*

jl pf t2

dagefch forti,aut fcheva muto ab initio verfüs prz-

Ó

, Deni

cedat. P. 7,6. 40,7.10. 68, 1. 91,7. 96; 10. 141,

af

($. 146, £0«

2

Dï)&M

D

&tl

$. 6. Servum munachum [uperiorem neceíTarió , fi

qn,0p

ii

cadat verbum aut in nomen cum fcheva mobili

AC

fimplici vel compofito , aliis vocalibus autem ad-

yoremo !

huc previis. Pf 22.30. 27,3. 40,1. 79,5. 97.8. Job.i6,

ancmercam

10, loco methegi eadem invoce, fed cum fcheva

mobili compofito confpicitur. Pf 42,6.1:. Libe-

gg'mahpacu

r& veró, fi cadat invocem cum dagefch forti, Pfal.

yerce vitint

ilefti a

49,4. 42,9. Hinc idem erit, five cüm Jablonskio

s at fer

& vau der Hooght, qui quidem przterea Pefikum

fimorum

euphonicum addit, legatur munachus füperior,

vel cum Opitio & Bürcklino mahpacus. 9f. 142,4.

PTR

4,1. W0

nec nonliberée , fiinvadat vocer cum fcheva mu-

nvitlolu

to, ediam in voce mzkkaphata. Pf.7, t9. 9, 14. 18,

$, 14.

«

2 magis

mkka

P

j

0&.7. Servum mn

nachwm inferiorem addit Jabloniki,

invoce monofyMaba, fed preter analogiam , ideo-

wiori füo

que rmagis probatur mahpacus apud Opitium &

ater met

ht B

Biircklinum, ubi van der Hoagbt yonit fervam Rhe-

|

totram

bhiahi fimplicis cum Pefik euphonico & legatum.

wne ma

Pf 20, 7. Pariter munachum inferiorem ponunt

Jablonski & van der Hoogbt. Pf 65,14. ubi quidem

Aique i

3 meri

Opitius & Barcklims meliorem. reftituere conati

funt, addentes mahpacum, fed cüm vox fit cum

- 1971

fcheva mobili, fecundüm $. 4. nece((2rió debet

Msj

eaüam

Ixo By;

adeffe zmnunach fuperior, quemadmodum'

bBnxe

j

Pefk: kadmatur. .

1)9

ss nactoe ls

^ g

IN

alix

E

zditiones àvan dnHoogbg

äuxtazyïana in fol. &

TU f

iy margi

ge notatz recte habént.

H m ,

6. 8!

Afcifcit Tipbcbam tonictum fervum , fi fit in

]

TU

ditione munachi fuperioris, Locumtenentis Ath-

Lf "

nachi. Pf. 125, 3.

l 96HO: 14(;

$. 9, Denique

feroum mercaäz juxta Qwsatsorvi-

105 & Maforam parvaw. P. 35, 1o. juxta van der

MOu

,B

Hoogbt & J ablouskium. Pf, $9,13. 106,1.juxta BXirck-

|

iil

linum, Opitium & Jabionskium , cum Mafora parvae

Dsama

Prov.19,7. juxta van der Hooght. Pf.141,5. atut

19)8J0

!

À poftremo loco incipiam , nullum dubium eít

df

s

hunc mercam efífe vitiofum, & rectius juxta '$. s.

216'"1 LIbE'

legimahpacum apud alios £ditores. Reliqui veró

mercz videntnr effe pofiti loco methegi & fuübin-

r

Tf

telle&i makkaphi, licet enim vaa der. Hoogbt fern-

Dfkum

MAm

per addat fervum mercam Peflk kadmato in voce

Pfalmorum initiall Halleluja, tum Pf. 106,1, tum

w m

T

Pfal, 1311,1- I112, 1« 115,I, 3351« 147,'. 149, 1.

Vr

149, 1. 150, I. id tamen non obftat, quo minusil-

lum vitiofum judicemus,& cumOpitia atqueBirck-

YT.

r

—

lino magis

obernus ejus loco methegum fequen-

It

J

te makkap

h

o, ficut etiam ipfe Jablon:kins defcifcit

j

:

l]

| À priori füo merca, & fequentibus locis omnibus

ogiam,ï

j i

pariter methegum cum makkapho fequente ad-

n

Optavit. BZrcklimss & Opitius pariter rcjecerunt

|

41 noftram fententiam mercam, & methezum fe-

&legatum. j

f

. ;QQ 3 1.

m pl

quente makkapho ponere maluerunt. P

u |

Denique ipfa le&io evincit, makkaphum potius

hi

"

quam mercam poftulareillas voces. Pfal.:5,10.

yrc

|Ptov.r9,7. unde etiam fa&tum, quod non obftan-

o

fïafi(l d(,*g

|

te Mafora parva juxta notata tamen in pofterio-

..

um &mak-

rdUI AUf

|

tiloco an:a;;fiaga in fol. legat methegi

ka?hüul

l

4

L

16Ó

-

orcsilb sctanms-

: äa;: xxi1í

-.-

vice merce, nec non Uvaa der

H

n

kaïphüm

or;gbi 1

1

h » ProY

pofteriori loco conveniat, & 1n priori fecandüm

j

n 4

notas in margine fateatut. alia exeinplaria pone-

Serefchaïl,

re makkaphum reje&to merca, conf. Cap. XXV.

fonactom

AMun. iuf. Setd. 4. $. 7. 09 Kadin. Setl. a.

Ig.;öl 86,9.

$. 10. Legatus eftvel wabpac in voce monofyl.

laba. Pf 92,10, cujusloco vitiofus eft merca apud

V. Pe

. Opitium & Buxt.in fal. DA5 3. vel kadma n vocé

T.

dagefchata. Prov. 24, 3 t.

venitur ve

HL Pefik mahpacatus.

!]l y. N5

Birliat,

&. 1, Hic enllum férvian atcifcit, fi enim fervus

um VL

áccederet, poneretur Pefik kadmatus , hinc &fi

ubietiam 1

Zablonski & vau der Hooj bteitnibuant fervum mah-

acum, Pf 17,3. nos arbitramur tameri id adverfus

tus a eoder

$1 Vi

analogiam ab ipfis alias ubique obfervatam feeri,

finguete

potiusque Pefik kadmatum cüm fervo mahpaco

ponendum, ut faciunt Bürcklinns , Opitius & aliz

qm tiphd

til fopta

Editionesà van der Hocpht in margine notatx. Pa-

"

titer le£tio van der Hoopbi rejicitur Prov. 6, 3.

&. 2, Pefik mahpacatus üeceífarió voces mo«-

Yb

nofyllabas fibi vendicat, eas enim Pefik kadmatus

non invadit fervo carensePÍ.21, $,. 71, 15. 139, 16

& n J

Prov, 24.a0. Job. 27,15. liberé voces trifyllabas

ts Athnac

& longiores. Pf. 20,6, 21,10. 22,28. 38,1j. 39

Yocm Cur

14. , 11.

w dm Ho

$, 40,3: 135 T

