CiVII29_2

d

TU

-

aA

d

*

F.

»

[-

Á

T

"d

a

"ia

d

r

É

ditnt

&

"

tsl as7

T.

t

à,

AE

m

.

P

pere

G

L ; t La

F

;.1-k æ

"W

gt u

»-

u

ïxu"

-

r

»

s

Á

RO

——

g

, d .

t

Jtoy

r

i

z N

P.

E

m

P

P.l

N sl

yF

s

& J

*

" d

- at

"

L od

d-

" d

E i

E

€——

^

——

p

/,

a

j

d

qamt

Á

"

7

|

fd/nü(h

|

í

M?m»

MW'/L&

//

Wi

/L

N12«511697643 021

(

—— a

UB Tübingen

[

d a

HIVIIIHIIII!IIIHIIHIIHIIIHIII

*

?

^ 54&/7

El

t

*g/

Eff

// «

r Ed

$95 ^

äïä?

?ïä«&f |

«c—co

Lal t d at

——

p A I A n L d

äm& p QX CC

UI o h &&ä

Va o

AL M Kab EF C at

x

m

?MN«NBP "7Q CC*

1

d

faf*

*/

.//

v(cn'a/rkx/c,(f /724,cm4€42) J/Vldü/ffb

fwcf;w*

t') 54-

Cf Jr/fam:.); 4»

L*f'ï(/uii( w 4

J

(tr mifxu/a,fur

8,,4!«(&.( /lf'em Cïïd/fhzï/æf/ä

äf;

zL

/ d. /9u'rz'/'v f;h/trm:m :Q ; L.

t j

V

;

u VII

d

D(

Bs

þLcat

COMMENTARIUS

X

ACCENTUS

;J

;:

i]

HEBRAICOS,

^ EUPHONICOS, TONL

Hi

S

COS ET TACTICOS

J

ut eos

//);z/

! Libritum profaici tum memcx

exhibent :

in uo

: prætcr ERROR ES

quibus Editiones

afbm ícatent , folidé dccc&os,

ä

?

;ä

VARIANTES LECTIONES examinantur,

firmaque & genuina proborum Accentuum

ratio docetur,

Lt

.ewm explicatione p!urzmomm J. deriptura

|

locorum , ( propra fenfas reffitutione,

nec non

brevi ANALYSEOS tum profaicz tum metricz

fPeammc, ac METRUM HEBRAICUM fcan-

dendi tentamine,

compaf T

V

JO. CHRISTOPH. SPEIDEL

STUTGARDI £,

- SuxrtBus JO. BENEDICTI MEZLER[

A. MDCCXX

JH

|A

SS

[HE

(RE

IN

DUCALIS

CONSISTORII

WIRTEMBERGICI

MAGNIFI(,O DI-

REGTORI

ASSESSORIBUS AM

t

PLISSIMIS

THEOLOGIS5 DIGNIS

SIMIS

JURECONSULTIS NO-

BILISSIMIS

MUSAGETIS CLA-

RISSIMIS

M AECEN AT ]-B'OS JOlS

maxime Dc*vme*mndzs

hunc qualemcunque laborem

animo [ubmlfï'o

dedzcat

AUTHOR

| CHDEEUESERCUGUUS paczapc-

w (o)2

Ug ss RE

UIYTITETEYETUTTTTA

QAS

U[]Ofan

CITIITOICITIIITIIA DI T

ENI

22

o

d

Z

On eauidem, Firz Jummi,

ad (45

Z

&

N iM

ä/

:;'

,

IZ

S

L

&

2

I^

diu apud animum mihi

n

P

E

d

£

Kd

1104

C

X

z

M

cogitandum fuit , quibus

il

;ï::e

a

.

P2

É

hml

gü

')*:

-

d

| potilïïmum bunc Com.

mentavium |.de

e""LAccenti-

iC

bus Lhebraicis dedicate. convenirct.

emul

Jt

d

Cüm cnim palam fit, /os, Firos Juim-

lt

dulm

sos, egregus difciplinis oppidó ex-

f

cultos, omnique eruditionis genere

&Itld

ï

m

inftru&itfimos cíle, nullibi certius

j

|

ï

It

pra(idium Tutelamque fecuriorem

invenire potui, quam fi hunc qua-

illig

lemcunque laborem £o/is confecra-

Ws CU

r

rem, cjusque arbi

tros periti(fimos

Wfof.

D

elieerem,

Jibli vero , eSMagnifiee

"N

ha

"Domine '"Divctlor Ofrander, jure quo-

dam fingulari hoc, quod vides , of-

DP

ferendum fuit: quippe, qui Orien-

Dtet

L

tales linguas praeter coctcras eximié

ia com-

Wf

gallïs, me inlAca'dcm!.a Patr

Doaotail-

ao

Ix

;

:

4

r

morantem inque DUCALI STI.

j

V

:

hU

PENDIO Zz« Ephoris commiffum

fïimmi,

ad eas pariter difcendas humanitli-

ln mj

mé incitaíti , juvifti, cupidumque

h u

ernofcendi promovifti.

Rc ub

TEU

"Dignijfime "Domine Zelleve , e/Abbas

vt

Lawrcacen[is , in hoc licerarum gene-

TM

re multum, fi non . omne, me debere

A

ultró profiteor. , Namque in Mona-

JIdo t

fterium Maulbronneníe ex Munifi-

sgent

centia SERENISSIMI nunquam fA-

! CCEEIUS

tis predicanda receptum, quà eras fr-

Qriore

delitate, Primus me has literas eru-

Qcqu

diiti,& licet perillorum temporum,

JOGCIO -

qua cum animi dolorc fzpius remt-

Afimoy

nifcor , injuriam Te Praceptorem bre-

:

zgrztfcg

vi tempore haberem, cradidifti ta-

CqUO-

men folerti(fime ca; quz fundamen-

CS10f

l

to abunde fufficiebant, ut piaculum

Orith

foret, 11lla memor! gratoque animo

aini

non recolere, Quin, Fzri Jummi, D:-

j

gniffmi, Nobiliffimi pto Feffro favore

Maxi-

fotdb»

(sþ

'O'ö»(o)ääh

—b d

maximo huic, quod gero. muneri

prafcétus fum, pfrque,quo cftisCon-

N

filio dexterrimo, jufbfüs me SERE-

"ts

NISSi MI PRINCIPIS ET NUTRI-

:

Tli NOSTRI CLEMENTISSIMI

Alumnos Hebraas literas docere, &

L

cüm /obis hoc opufculum in Difci-

pulorum ufüm confcriptum , ut par

eft, demifsé obruliffem, judicaviftis

J

^

dignum , quod typis vuigaretur.

('3

K

9-

Rogo igitur oroque Jri eMagntfice,

D

VA PA

Digniffim , Nobiliffimi propenfo ani.

TT

mo (u(cipiatis hoc quantulumcun-

lm anti

que debitz pictatis meze monumen-

u hacdt

tum, partumq; Scholafticum Peffris

à

l jnus

Nominibus longe C lariffimis haud 1ndi-

1

M

dicetis. Deum comprecor,

woftto

gnu

OM C

fub

ïä

deramine /tffro Ecclefiam

dtmn

Scholasque Paurig incolumes, Pos-

ibepty

quc diu tu perüitcs fervare velit. Exa-

ledtior

wm,

ratum Mulifonte d, 12, Maji. Anno

Wüm

MDCCXX.

Leétori

40 (0) Af

"—

j**:,t';'ar? -

CA

X

:19

L

"AW

^

TO. ts

* &;WA

DC

at m

Va —

—

0

^

-

wv

E4

» W""

IN N?'

Y

O lt

(

:i'

7

st

&

j

TR

gx

T

1

'Uii

N

z

N

ER

XQ

j*

J

ä

z

m

IT

Z

"

s*'

Aff

y

'vil)

;.'

ï

wl[

.

Z

&efä

N

P

MJ

-

O d CA

»-

VW

ts

Le&lori Benevolo dalutem !

n n |

m

—

—— L 1

Bul cas

C

$

ui äcï Linouam vctcriä

fxxj:

*

A

Z

focderis vernaculam ejusque

u!garctur.

3

A

enitlorem cognitioncm ani.

a

eo

Magtf

OE

43

mum adjunguBt , illi maturé

en(b d

K , Est

E

) fendunt, quam uttlis & omnino

4, quém ad mo-

]humour

nccf[;wia

fit accentuum notiti

dum ante me pluics pluribus

expofuere verbis,

ODUmma

ut hac de re nihil qucat dici,

quod non dictum

T V:/rlf

fit prius,

meuns

TM

Ex quo tempore & ego nomen

pfécor

profiteor in hi

s, quibus «4/unos SERENIS-

S1MI. Clauflralt

s; docere literas Hebraicas eft

defium.

io ftatim cognovi,adeó

demandatum, a princip

J f

ineptam, adeó infulíam & i

nconditam effe

cxpoGtio—

j D

le&ionem atque lequentem earutD

nem, ut nihil fuprà, fi nobilem hanc Accen-

j m

tuum do&rinam non habeant probé cogni-

X «

ICE

pf |

sss

308 (o0) 308

p ent

.'s

r iffeto:

tam: ld quoïi etiam me impulit, ut nihil prius,

|

nihil potius haberem , quam candem tra-

quximu

dere.

4

p

[

tisfe

ul

Cüm autem fatis,b*r::nc magnus .fciipta-

vum, qui Accentus enarravere, grex fuppe-

[ccu[US C

|gàge

teret, illorum tamen plurimi non erant ita,

ut volui: aliqui tota via erraverunt, in mul-

vllimis !

tis ordinem defideravi, aliud alii vitii fuit.

ylitate

Equidem meum non eft , videri velle fimilis

qorum ,

corum, qui, nifi quod ipfi faciunt, nihil rc-

yvant

étum putant: mea tamenh fic eft ratio, & fic

nici dict

animum induco meum, ut feligam , quod vi«

PauCl ITl

detur optimum, nec in eum, qui aliter fen-

ul

tit, quicquam inclementius dicam:; Tum

Áti pot

non diffiteor, f quid boni fit in aliis reper-

qui tori

tum & convenerit , id me tranftuliffe ufum-

jrocaxi

i

uc pro meis, at iftud rariffime factum is vi-

dm de'

d

€

at ; qui totum Opus examinaverit.

(onhex

Potiffimüm veró ipfum. $. Cedicem fte-

OY

quentius perlegi , atque ad fingulos Accentus

: pndas

ettentior ea, quz notatu digna videbantur,

Logicis

in adveríaria conoe

e

effi, ex quibus poftiila hoc,

| Metor

quod vides, Opufículum in ordinem recegi,

1 "moi

Quàm laboriofüum id fuerit, eft conje&u fa.

: fs gj

cile, nec me , quantum hic Operis fadtum

Cotutm

fit, poenitet,

Licet non deerunt, qui exifti-

! flatin

ment , quod in opere faciundo operz con-

) (cnptï

fumfi mez, fi voluiffem in aliis fumere, plus

iyus

egiflem:

)

".

*Rääï*' (.f )40&

tj

| fl |

&

:gifï'cm : Átid prctium effe in animum induxi

maximum , quàm maxime Studiofz Juventu-

tis fervire commodis.

jur :fm)/

l

)

|

Sum in enarrandis Accentibus erdiazem

B ( " |

fecutus cum, qui à facilioribusad difficiliora,

Mi |

& à generalibus ad fpecialiora ducit. Bre-

LT TTE

z

viffimis nempe de Accentuum antiquitate &

I t (j

utilitate przmiffis pofitionibus, protinus ad

l ii

eorum , qui le&ionem & pronunciationem

1 nbl i.

adjuvant ornantque, & eam ob rem Eupho-

fäfio, Vl

nici dicuntur, indolem à paucis, & quidem

^; QUOO Y

pauciffimis verbis , explicatam acceffi, mul-

Aliter fens

toque labore per diftin&tas obfervationes, ut

: Tun

fieri potuit, expofui, Poftea recenífui cos,

il ttpt

qui tonum formant , itaque ad naturam in

f ul

Syntaxi conjungenda & diftinguenda docen-

um i V

dam deveni , ubi non potui aliter, quin de

.

]

Connexionibus tum Grammaticis, quz funt

m fte

ordinariz & vulgatz , atque voces conjun-

((CRDtUS

gendas & diftinguendas oftendunt, tum de

hartit,

Logicis, quz periodos conttituunt, tum de

ior

Rhetoricis, in quibus hominum affe&us fua-

:ccïcgi,

vi modo reprafentantur & exprimuntur, fu-

& d

His divifionem

fius aliqua. przmitterem.

um

eorum & senceralem & fpecialem fubjunxi,

&il

ftatimque eos enarraturus uniuscujusque de-

Ícriptionem .dedi, ut conftaret, qua effet

? (0-

1 plus

—— -

ipfius ditio, quosque fibi fubjicere pofftt, fi

modoó

;iffcm:

$

& (o ) $t

FIRRUERD DHSPEE MA MREEDIeES.

1 gl

modoó locus iis admittcndis fit: Hinc illam

l

i

rotes r

ordine , quem Analyfis obíervat , explicui,

rimüm quicem fervos, &, i eorum quidam

Cc[t'äs 0

diveríi acceflere , folicité egi de conditioni-

djnatioy

bus, quas invenire frequenter non minimi

jo & C

laboris erat.. Deinde legatos examinavi, eos.

que , fi varios legimus, indicavi, qui, & quo

mgno

ordine & qua lege poffint comparere. Tum

g pra

Vicarios defignavi, nec minus, fi difpares

apparuerunt, ejus rei caufas expofui. 'Po-

vindicav

flremó circa minimos, minores & majores

us g

Occupatus ubique addidi, qux digna memo-

itl, g.

rià viía funt.

Interdum omnia, interdum

d lol

faltem extantiota, imó fi frequenria depre.

qusrele

hendantur, duo tantum allegavi exempla,

at Cm

co ^muniter librorum Biblicorum ordinem

——

yþ add

fecutus, nifi ubi aliud alio clarius effec, &

qida

ad informarionem przponi dignum videre-

prcimi

tur, tamen à jactabunda illa formula , nec

iüne

plura nec pauciora dari exempla , abftinui,

| dläCllt

qui fzpius Authores à veritate devios in ea

bs,P

vidi rifique. Singulis Accentuum Claffibus

qu p

fingula dedi capira, ue Le&tori omnia diftin-

| Iem,

&tim proponerentur, necin majoribus modo

Cedet

definiendis eam adhibui diligentiam , fed

; Le

fetvis & confervis etiam éxhibendis indefef-

. H

fam operam locavi, qui illos zqué peculiari

fem,

recenfione dignos habui atque alios, etiam

f

ncglc-

ï'

—

SORCo)

ia

b

negle&um eorundem haud ncgligcndos er«

m i

rores peperiffe reperi. Circa fincm adjeci

certas obfícrvationes de fübjectione extraor-

"at

dinatia, quarum quidem mentiopem, fed

X r

mmäVi, «

loco & ordine minus commodo, nec plena-

riam ance me feccerunt alii,

infuper füm

UR

magno labore ufüs, ut accenrus per accen-

Ts |

tus parallelos explicarem, & certas ponerem

fl s

regülas, quz vulgó ncgle&z fui contemtum

vindicaverunt,

Tandem nemini non cogni-

Y Dhijos

tas Regulas de Vi & etficacia eorum appotai,

1 eqo

ita, ut illas forfan le&u & ícitu non injucun-

Dtetduy

dis illuftrarem exemplis, qua apud alios par-

i doprt

ciusreferuntur. — Quin etiam, ut tyroni viam

Xemi

4a24-

otdinem

pararem faciliorem, & profazca ( metrica

Alii

|yfi addita regularum ufum oftendi.

et, d

cquidem Rabbinicis explicationibus ejusmodi

videre

fpecimina exornant ; At brevitati ftudens iis

"m

abftinere volui, eriamfi & illas adjicere haud

flipui,

difficile fuitlet,

Denique diu eram animi du-

inea

bius, Profodiz Hebraicz quasdam lineas, eas-

([lus

que primas ducerem, an rantifper fupprime-

jfün.

rem , dum vel candem pulchrior expolitio ac-

Yodo

cederet.

Vicit tamen occafio cum Benevolo

I

Le&tore communicandi, que de Poeff veterum

t

Hebraorum lhucusque anxié quarfita invenis-

T

fem, & adProverbiorum Jiobique fcanfionem

n

facerent, generibus Carminum in Pfalmis oc-

s

curren.

4287

*)$& (o)S$S

/

currentium ad aliud tempus dilatis: ne de

Accentibus metricis fruftra fcripfiffe viderer.

g

Alio

lmitor veró metcatorém, qui primüm mer-

ces füas venum exponit , tentaturus, quas

grerper

magni zítimcnt emturientes, ut íciat, quibus

j n

d

tabernam explere fuam debeat.,

mulo mi

Animo prameditato z0£os zexzus auz plu-

ves Hebraicas voces , ut aliis quidem folenne,

Q 206

indos &

typis exarari nolui: non enim mce latet, cis

hma u

pretium libri & mendas ctiam augeri, nec ta-

d indic

men mul;um urilitatis przítari , in id porius

üeot, d

omnibus incumbens viribus , ut res quàm

t übdil

manifeftiffimé patcat, nec prafentia textus,

quem $. Cod«x dat, multum defideretur.

Ducss, (

Vicarios,

Tabulas exfcribendas curavimus nitore

& diligentia, qua potuimus, maxirma, ut fua-

cquidcm

ahquos |

viter ob ocules haberet Le&tor, qu& in hac

Wri, D

materia fzpc fatis intricata alicubi occur-

V

runt,

QURPIOP

qun à

CMetnda, hiac inde quz in opufculo occur-

'

PO

runt, nec per humanam jndolem atque incu-

riam caveri femper potuerunt,non omnia, fed

(a

extantiora, levibus Bencvolo Lectori ad cor-

( quid

-Micio .

rigendum relictis, expreffi.. — Ubi & monitum

volo, typis commodis deficientibus Hajin per

Árutus

afpiratam cum lineola fuperné transverfa non

cübi :

potuiffe exprimi: Etiam me antiquam le&io-

|Drimis

p d

nem Sakeph, Pafer, Satka, retinuiffe, cum

pre-

|

$08 ( 00 86

Iam ' lg

-I:;)Pïi& debuiffec Sakcph, Pazer , Sarka

Wf J

Cm» |

legi.

TU

Alios A4utbores citare nolui , illos enim

excerpere neque apud animum cogitavi, ne«

:iaf,qm'bw

que neceffarium duxi: majoris momenti fuit

l

allegare loca ícripturz , qua conveniant,

!

LTA

multo minus, fi quando in diverfam fenten-

tiam abeunt, eos aceibioribus verbis refel-

Mi

IU t

lendos ftatui; qucmadmodum multi laureo-

T. |

lam , ut ajunt, in mufkaceo quazrunt; fatius

eít indicare veritatem,

Id tamen ingenue

ilnig

6a

fateor, aliis me debere modum diftinguendi

!tl

& lubdiftinguendi per Itmperatores, Reges,

UE

Duces , Conmites, Nobiles, Locumtenenties,

Vicarios, Legatos, fervos & coníervos. Non

| Ditoft

,ütlin

€quidem me przterit , hanc diftriburionem

hh ,

aliquos ridere , melioremque reítituere co-

nari, hon tamen volui plus jufto fapere,

DT

quapropter eam recepram pariter adoptavi,

CCl

quam & perceptu facillimam, aliisque accu-

ratiorem ratus fum.

*

LCl

Carterum manibus Cedicem JablousEianum,

d

C0

f

& quidem calamo, quo fato vel qua manu

i

neício, paffim emendatum trivi, eumque

fecutus füm plurimüm , contuli veró & alios

)u

|h0t

ficubi vifum erat opus fadto , & quidem in-

At«

primis Editiones hodie celeberrimas -Opizii,

licet no.

)

van der Heoght & Efirälizzi; quorum

minibus

r

o)nf;e

prnmeccungfb LUMGetUEMEYWOA WP ii

N C

lekUDe , PO xa EEE ETFU I af

Ti

minibus debitos Ampliffimorum munerum

ttof , h

nominamque Claritüimorum , nec non me-

fitorum in literas Hebraicas ubique terra-

at

rum przdicandorum ritulos non addide-

us 6!

rem Ut

rim , id tamen pro fua, qua bonos fovent,

i

jtjoni

zquitate minus zgré ferent, confideraturi,

riarm '

haudid omiffum ftudio celeberrimz ipforum

dfcrep

Famz dstrahendi, fed imputandum feftinanti

^m (ol

calamo : Ut & pro (ua animi moderatione

boni confulent, Eos nbi vel deferui vel erro-

ideoqu

' ditiont

ris argui , cüm veritatis amore nullibi non

elius

fa&um efle videant.

.' ri[ümc'

Quid a&um fit, alii videant & 4ijudi-

mediin

cent.

Si qui tamen erunt, erunt autem

ü

plurimi, quibus mea non ubique placeant,

t c

& iisdem cam, qua füm in hoc Commen-

táiio ufus, monendi perftringendique liber-

hn $

tatem do, modó ne fe aceibiores judices

r

nm d

prabeant, ac alii me fünt experti : quan-

quam [int inventuri , meas rationes niti plue

(ntus

j übatt

rium lecorum exemplis & , convenientia.

fs

Quin etiam maximo rogamus opere ledores,

ne noftra precipiti judicio damnent , ubi

p di

alios, ac hic traduntur, Accentus in fuis

'üäyx

Editionibus deprehenderint , fed prius ad

Yel Pi

analogiam ob oculos ubique pofitam recur-

|

rant, & absque partium ftudio fingula per-

QOf (

E i

pcndant.

: 'Tamen

—

e

36$ Co) 408

Tamen, nifi me omhia fallant , arbi-

K t

ttor, hoc opus & docentibus, & proprio

JQUe i

Marte difcendam hanc artem aggredienti-

UET

bus egregiam utilitatem collaturum , majo-

M t

:]

rem autem in modum íis, qui facri Fontis

g

Editiones moliuntur, nam ex crebriori va-

Prirum

riarum Editionum evolutione multas inveni

N

—

difcrepantias, quas absque dubio minus fit-

VOl

N

ma folidaque Accentuum nortitia peperit,

Ui vdl .

x

-

idcoquc etiam calamum fítrinxi meum in E«

tüllbi v

ditionum vitia , ea ut indicarem , refellerem,

melius fentienti füffragium ferrem , aut, ra-

k d

rifimé id quidem, ad analogix du&um in

medium confulerem,

t a0ECD!

Uíus fui monitoribus, etiam fubiit men-

plactn

ao

tem , quód Parti Analytice jungenda focct

lt lber

Pars Synthetica, certzque Regulz tum ge-

; judis

nerales ctum fpccialcs adornandxz , ad qua-

rum duétum quis cuicunque textui poffet ag.

: QUSH'

Yi pl

centus adjicere , quin etiam prima fronté vi-

Tentid

debatur res facilior, fed progreffus docuit,

fatius fore & confultius, f1 fequamur vcfti-

äorcs?

D

ubi

gia divinorum fcriptorum à pofteriori, quàm

n lj

fi à priori frequentium regularum pofitione

vel parum vel nihil egerimus.

u5

6U*

Hzc funt, quz przfari volui , plura

j

non contendens à LeGtore Benevolo, quam

l

ut ftupendum iftud artificium, quo prater

morem

amcn

w (o) $09

[ d

u

morem aliarum in univerfüm omnium lin-

d

T

E

"

guarum fimul tonus & diftin&io indicatur,

mecum admiretur, & ubi hallucinatus fue-

rim , meliora impertat, 1t2 enim fpero fore,

ut in fuavillimam urihfïimamquc hanc do-

Crinam magis & magis nos penetremus.

Benigniffimus Deus, qui quondam fuit ad

Sanc&tos Patriarchas atque Prophetas in hac

lingua locutus, & cum íandi fui fpiritus

mortu divinam íuam voluntatem revelare

inftituiffet , horum accentuum Mhaud fatis

pradicando bencficio tanta claritate , qua

1

majorem , fi ipfi fingere vellemus , neque

| 5-10 V(

comminifci neque oprare poflemus, omnia

Miüonifa

Wficunt ,

protulit, Lectori fit fua gratia praftó, & be-

Watato

nedictionem conferat largiffimam , ut 'eo.

vmodul

rum opce falurarem Chrifti mentem

ücoram

feliciffimé percipiat.

Itirt p

Vale,

mlitate'

4

modolat

KODEDU

^

V, nifi

tmÍon

MU

tb

B

Pv

l

UE

otibu

L

O .

| zeni

2D. b.F

7 il

:.U

$210

—

T

25555$052545445$4$56

$85

l mdlCaw

DIIIIIITIIIIIII!

IITIIJ

"It r

Tro f

VO t

&D. B. Z4

ii

!nc (

CAP. I.

Mettms

i fj l

Accentus in genere.

ib c:

$.

jO

li n f

n

7 fereit

i'

Datd fj

Ccentsis (unt note , queindicant di,(iinüz;onem

vel conjuncionem vecum Q9 rirwm , prout

1* Qu

promnciatio , empbafis ant (enfns requirmnt,

; fQi

G. z. Vocantur ab Hebrzis C22'DVO tum quia

5y OTbl

le&tionifaporem conciliant, eandemque fuavem

ö, & bc'

efficiunt , etiam fine illis infulfa & inepta eft: tum

j u

quia rationabilem fenfüm indicant : & 3233 fi-

liil

ve modulationes, quia faciunt ad legitimam &

decoram pronunciationem , aut etiam cantui in-

fervire putantur. Quamvis pofterior ratio non

militarevideatur , maximé fi hodierna Judzorum

i

modulatio introducatur , quz fecundum leges

accentuum przf-riptas auribus omnino gravis

eft , nifidicctur , eam in jucundiorem & dulcio-

rem fonum polfe redigi, de cujus tamen effectu

ambigo.

$. 3. Suntautem, zqué ac vocales , cum ace

centibus pari paffu ambulantes, omnino coevi ipfis

literis,& à primis 9somve/zois Scriptoribus additi. Li-

terz enim folam quafi materiam ad le&ionem &

intelle&ionem przbent,vocales autem & accentus

ant

I,Boy' :

A

2

Cap.

Vzdstenh eruraesculot]

refe

dant ipfam formam & eífentiam fenfus divinitus

X,-,agis

revelati, per quos textus demum fit textus certé,

Togl'qþ

difc

indubitató , planiffimé , evidentiffime & apo-

xetüt.

di&tice intelligibilis , quoad effe , diftingui & ope-

oaibus

rari, aut , ut Hebrzi loquuntur , hi fünt anima,

r

toti corpori vitam concilians. Hifignant, qux

j minime

cohzreant, & quoad Connexiones Grammaticas,

yjverunt

Logicasque & Rhetoricas neceffarió conjungen-

yfar nal

da, & rurfus,quz disjungendafint , quod utrum-

yodo u

que pro fummo Dei beneficio habendum &

oque t

agnofcendum eft. Equidem etiam fcripta Rabbi-

fet aqte

nica vocalibus & accentibus deftituta legimus &

iAuthor

intelligimus , fed quotusquifque noftrüm eft,

[is m

ui nefciat, quantum id laboris & difficultatis

vültis fec

hodie tyronibus faceffat , donec vivo Magiftro

J tiump

voce ipfis przeunte difcant ea legere & intellige-

imshiftoric

ro, & quantum etiam ambiguitatis apud doctio-

pmtem,

res, nedicam tyrones , in variis locis ex hoc ipfo

u hn

vocalium & accentuum defeétu oriatur , ut ztet-

JMagiri

nz fintlites , non dicam modo de intelligendis,

MmUs,

fed etiam legendis vocibus , de cohzfione ver-

tmnesQ

orum , qu£ conjungantur nec ne: quod veró

Wotiam

nos hodie , id etiam antiquiíffimis temporibus

traum

tyrones tum in terra Judaica , tum alibi jam po-

t autho

pularem uniuscujusque regionis linguam lo«

Dvfis Q

juentes cruciavit. Scriptura autem facra zqué

EM

rudibus hominibus & tyronibus, ac doCtioribus

le&u & intelle&tu debet effe facilis , & apta ad

Antifhtt

WS&(a

lites dirimendas, ut ipfarum rerum, fic & ipfius

tiditla

le&ionis , conjun&tionisque verborum & dis-

* feGt

junétionis , utpoteex quibus rerum revelatarum

Rücifi

perípicuitas proxume fequitur , prafertim cum

nto.

magis

[

. Aectntuis 12 genere.

3

i

H

X i

magis referat has accuraté cum de9aaefa & maseo

LT CS

Qopia, difcere, quam omne quod in Rabbinicis

lümgw d

t

docetur. Si facer textusullo tempore fuit abfque

dl

vocalibus & accentibus , Scriptura fuit eo tem-

hl f'unf j

T

lng

Qiz

poreimperfecta , ambigua, dubia , hiulca , inepta

(

TIatos

& minime ad ufum Canonicum perfpicua, nec

l

habuerunt pii, quod refponderent iis, qui voces

Vg

vt

inftar nafi cerei pro temerario lubitu modó huc

modo illuc detorferant , & impio aufoin quem-

dDlin

Írndi

cunque fenfüm tranfmutaverant. Ecquis aufus

t lnl

effet accentus addere , fi primi divinitus infpira-

ti Authores nonadjecerunt ? Tiberienfes, Atde

tofrim d

dificulu

illis nemo cogitavit preter Eliam Levitam , &

multis feculis poft, & ea «tate, qua paffim infci«

0 Magiln

tia triumphum duxerat, viventem,nec antiquio-

Y intelne

xiddodb.

ris hiftorici, ex quo id hauferit. teftimonium alle-

gantem, fed ficulneis ratiunculis nixum ; Quos

erhocif

nec Chriftiani in toto Orbe jam degentes nec

j didte

Magiftris Ebrza callentibus plané carentes füb id

felligendis,

tempus., demum fecuti forent , nec ipfi Judzi in

fione w

quod Yet

omnes Orbis angulos jam difpalatiin horum fen-

tentiam univerfalifimo affenfu conjuraffent:

mpo'n'bus

quantum enim authoritatis hi fuis Magiftris divi-

jmpo

J 4

na authoritate deftitutis tribuant,, patet ex fa-

mofis controverfiis Bern. Afcheris & ben Naph-

naqd

tali , fcholarum in terra Ifraélitica & Babylonia

Tiorius

,ataädx

Antifütum , invicemque in quibusdam vocali-

bus & accentibus difcrepantium , quorum neu«

;&iäus

tri diCtatoria poteftas conceffa fuit , nec alteru»

Ti (s

tra fectatorum pars hodienum fua fententia in

Afanum

paucifimis & quidem leviffimis rebus decedit:

jy um

quanto minus ergó aliarum fcholarum doétores

magli ;

A 3

huic

4

Cap. |d.

huic T;berienüum fcholz foli hunclhionorem de-

[ neï

joquee

tuliffe credendum eft, ut ipfam coco impetu fe-

uàm maximé dubitari poteft,

Hf stl

qui voluerint. Imo

yod at

an hi ipfi Tiberienfes eam artem Syntheticam

pum at

calluerint, ut tanto fuerint operi idonei, & ad

ertiftmt

tanti ponderis rem perficiendam apti , fi vel ten-

(ine mon

tare voluiffent ; xtas enim eorum incidit in ea

erunaett

tempora,

quibus , ut Buxtorfius bene obfervat,

non idem ftudiorum vigor ,

noneadem ingenio-

tonem f

m Unte

rum ubertas & felicitas , non tanta fcholarum

haiffe Co

commoditas & frequentia fuit , omnibus per

bella & perfecutiones immanes perturbatis, Et

weralefü

ts facro:

fi hi ipfi accentus cum vocalibus addiderunt,

di & inertes nos Chriftiani fümus, qui

neflicos,

quam ftupi

Givé & paffivé fallibiles fequimur?

"ifüm Car

hos homines à

Omninó totum Chriftianorum ceetum & maxi-

[y im

mà Theologorum ordinem talia fentire dedecet,

nantes

um n

Scilicet & nos eodem jure utemur , pariterque

vocales & accentus addemus , qui prioribus erunt

So 4'(

ACeRCUat

diffimillimi, & longàalium fenfum parient , nec

l ve

his placentibus alios & alios excogitabimus,

quoufquelibebit :

viderint poftea hinovaturien-

hiO G

fici fui tenacem adverfarium

modo o

tes , quomodo prepo

oifha

deijiciant , immobile fidei rerum

que credendarum

fundamentum evincant , aut quem tandem hujus

Hraica

veniant ; quin his

t ditho:

litis componendz judicem in

dirutis ipfas etiam literas dem

oliemur , earum-

vibdis,

ftruemus.

Hoc Ithacus velit,

I9 may

que vice alias ad

Exif'(ima

& magno mercen

tur Atridx. Videantur, qui

oppofitas rationes diluerunt ,

,ex antiquioribus

: 'rhrafi

P. m. '6.

igiopi

Buxt. Tiber. pref. 69 cap. LX, Comment. Hift.

& ex recentioribus , qui J/a/zwtbi Heb(. &f

1.Vind,

iigto:

Scripte

Accentus in genere.

$

i

[ d

— —Óoo- 00 d

I |

Script, nervosé pariter & do&iffimé contraxit,

um |

fuoque calculo comprobavit Digz. Du«Zellerus i

TU

Htp* script. s- Lib- IQ Cap. VO PO m- 4!0 Accedit,

] Vnrhetim

uod accentus plané fint divini & fupra huma-

i onei, ( 8*

num artificii in Scriptura Sacra , quos etiam attis

peritiffimus tam accurato & tam convenienti or-

r

dine non poneret , ac pofiti funt , aptiffimaque

I r

eorundem confecutio unumquemque in admira-

dotmm

tionem rapiat. Et quanquam ex antiquiffimo-

Wi

rum Interpretum verfionibus appareat , 1llos ha*

Omti

buiffe Codices non pun&atos, id tamen nonges

Ts )

neralefuit; diftinguendum enim eft inter Codi-

ces facros vel Ecclefiafticos , & Vulgares vel do-

Al

]

TUROUS, QU

mefticos, quorum illi Vocalibus &accentibus in

sfequimy

ufüm Canonicum ornati , hi veró deftituti fue-

m & mar

runt, imó nefemper quidem debité piétas con-

ie dedon

fonantes habuerunt , unde fa£tum , ut LXX. ob

earum fimilitudinem aliquando erraverint.

pinierqi

vlbusen

50 4'

ui fciendi cupidus eft , quid in artificio

Iint, D

accentuatorio przítare poffit homo fine afflatu

ductuve Spiritus SanCti, vel ipfe tentet faltem

ugitabimus,

BVatuntte

unico capiti Biblico debitos accentus adjicere, vel

nerfrm

modo conferat accentuationem Onkelofi ia Penta-

teuchi Thargum. — Nemo eft, fi modo non plané

endarum

mlojus

Hebraicarum literarum rudis fit, qui nefciat,quan-

vin ls

tx authoritatis fit hic Onkelofus inter fuos con-

earüie

tribules , etiam apud noftros illius Chaldaica ver-

v rl

fio magni habetur, nec quicquam per me illius

exiftimationi detractum velim , etiam in hoc Pa«

ur, (

]ujoribus

raphrafi Jonathanis in Prophetas & Jofephi in

Hagiographa palmam elegantia przripit, quod

: leo

adje&tos habeat accentus. At quis cft, qui non

W.WU []

ftatim

j

g

6

CAP,

"^

Rafim agnofcat , hos non aizquare illos , qui ab

t

ipfo divino fcriptorefunt additi. — Primzim enim

T

Onkelofus ipfe, quod verifimile videtur, vel alius

t ut

end

quifpiam , at cottera nonindo&ius, nec mala mo-

pem, U 1

tusintentione , nec recentioris zvi, fub Onkelofi

qyta Bo

nomine, Mofaicorum accentuum eít tenaciffi-

arfíüs CO

mus, & ab iis velunico in loco recedere fibi reli-

y

l&u K

gioni ducit; quod omninó non feciffet, fi non

pl

majoris humana authoritatis eofdem habuiífet,

pnao :

lm in!

Quis enim crimini daret, fi alicubi priorem arti«

cem vincere & meliores apponere potuiffet?

nealiem

Autquis vitio verteret, fi quoque in fuis adjectio-

i poner

nibus Paraphrafticis imitatus effet Mofaicum ar-

accentus

tificium & pari felicitate accentus addidiffet ? De-

Wt pite

inde tam ftüdiofus eft eorum retinendorum , ut

nmaddt

arti malit vim inferre,& vitiaaccentuationis enor-

tri conve

mla committere, quam eis repudium mittere,

G.5

Ita utvel ex unico capite res manifefta fiat, per

Mgiama

Onkelofum ponitur Locumtenens Jethibh , ubi

o Pcri

tamen ad facri accentuum artificii

analogiam po-

diigoan

nendus fuiffet Pafchta, Deut 4,

6.7.14445. COn-

]s expr

feraturinfra Cap. XIII, Se&t. V, $. ». adhibetur

vel cert

legatus Munach , ubi potius adhibendus effet le-

muemà

gatus kadma, Deut. 4, &. 15.22.29.31. 41, cone

lixt pia

fer Cap. XV. Sect. II. é contrario adhibetur lega-

TW

tus kadma, ubi adhibendus effet legatus Munach.

forum|

Deut. 4, 27. 40. 42. 4f..46. 48. conf, Cap.XV.

do n

Se&t. L. facitlegatum Mahpacum , qui tamen eo

6am i

munere ubiquelocorum indignus eft, pariterque

Qu

jungit Pafchtz fervum munachum, quem alias

hitato

conftantiffimé refpuit. Deut, 4, 2 1. Pafchtz jun-

yrte f

git fervum mercam, ub? potius mahpacus fuiffet

httia,

jun-

n

vAccaptus n genere,

7

uärelllos

jungendus. Deut. 4, 22. conf. Cap. X. SeCt, 1II-

VIGOtny

"

$.4. y. utitur makkapho, ubi potius minore Io«

Whu

ret utendum. Deut. 4, 29, ufurpat Sakephkato-

MC

DAR

nem, ubi hujus minor potius ufürpari deberet,

Oni

juxta Bombergium,quam inconvenientiam Bux-

T d n

torfuscorreéturus majorem mendam commifit,

T ff e

ï

ubi ftudio textui facro conveniendi vocem poít

W [

Sakephkatonem makkapho junxit , exemplo pla-

"t hj i

lil

] Dürmar.

né inaudito. Deut.4, 20. Exhibet Tiphcham qui-

dem in loco non incongruo, fed ejus fervum pla-

M* Nhifn

né alieno. Deut.4, 7. mavült infuülfos Munachos

LUaf

E

apponere, quam plané nullos, aut etiam debitos

VADIAICUR A

accentus, Mofe non przeunte. Deut. 4, 28. 39

Idf2

tum parciffime & rariffime audet aliquem fervulo-

dorgm, t

rum addere, ubi tamen islocum meretur , & ipfi

ioniseny

rei convenit, at in facro textu non confpicitur.

m m

Gen.6,12. juxta Buxtorfianam, id enim Bom-

la fat t

bergiana tentare noluit. Gen.2,24. twm ubiani-

hh a

mo Periphrafin Sacri Textus ulteriorem faciendi

dhrimpe

aliquantulüm prolixior effe , & pluribus vocabu-

24,45l COH'

lis exprimere fenfüm debuit, vel plané nullos,

. adbet

vel certé ineptos & ridiculos dedit, ne latum un-

i tl

guem à Mofaicis recedere cogeretur, Ubiquefci-

AT, COf«

licet piaculum eft quicquam immutare, Gen. 3,

tur lgt

15« 4,7.,10.16.22.25,. 6,6. 7.

Denique Methe-

Manschs

gorum legem non intellexiffe Onkelofum nullus

Cap.XV.

do&torum, opinor,affirmabit; at quam ob rem

tamao

eam neglexerit, nos conjectura nequimus alie-

aniqu

qui. Scilicet id agit, utfolitextui divinitusin-

yem du

[

fpirato is honor falvus maneat , quód ab omni

d j

parte fit perfe£tus , nec quicquam in ejus excel-

g

lentia, nitoreque & elegantia ut interna ita & ex-

n

terna defideretur, -

4

$.5

8

!

|

p

l. Z.

6.5- Diverfe leliones accentuum zqué ac ipfarum

|

a hOnic

vocum hodiein noftris Codicibus,tum quos typis

e(ïef, fv

impreffos,tum quos manufcriptos habemus, de-

. [puci

prehenduntur. Ubi negandum non eft, ex incuria

Ícribarum vel typographorum quzdam menda in

neolam 0

Codices particulares irrepfiffe, qux ftatim tamen

qi. G2

vel patent,vel per fedulos doctofque virosjam de.

fifine t2

j

Deuto 3 T

tecta funt,velhac nobili arte indies magis exculta,

!

E

collatifque correctioribus Manufcriptis atque Co-

dicbus, & adhibitis indubiis artis accentuatorie

doqe v

regulis ope divinain pofterum eliminari poterunt.

j qut eTmp

$, 6. . Inlatiffima acceptione fümti diffinguun-

yejuxt

|nande d

mf in ?upbanics:f, Tonicos & Tathtcos.

us SERESINGGESED

jeremplo.

( quam

GAT. IL

(s juxt

hat

. Accentus Euphonici.

)

]

l flindig

Eorum (unt tres : Mahkkapb , Metheg,

tum, (

& Pdik

ï

j ]

(

Srkam,

SECTIO L.

3 & eundt

Makkaph,

!l oy. 6,

hemak

I.

i, Per.

M

A

k

kapb eff lineola illa t

ranfuerfa in (nperiori parte

bet dbel

linee du&a , qua conjwngit duas pluresve voces,

Àtp

t unim accentum tonicum 89 tallicum babeant, $ con-

b

l

junttim proferantwr.. Dicitur ita ab officio, quia com-

f

tur.

ple&titur voces , à Grzcis autem Hyphen voca-

W dUas

m

6,2

—

;xlaklfapä.'

9

æqu& «

F&Fgm

7;5. à. : Eft a. vel fimplex , ubi nullum dagefch

i

Sdal

T

euphonicum fequitur, five illiimprimendo locus

Rn

e(fet, five non.

€n.1,29.30. Ezech4,23. Vel

Ü

"Es

B. fpecificatus , ubi dagefch euphonicum 1illam li-

j

D n

Ht

neolam excipit, proprioque nomine vocatur Da-

T

chik. Gen. 2,18. Job.zr,4. quamvis & dagefch

l Wl' Osjamd

À

fit fine tali makkapho,inter fervum & dominum;

.

Tifb tl

Deut, 33,6, Ruth. 1,20. a t.

[

BC

$. 3. Hoc makkapho conj

ung'untuf quan-

ACCgne

doque voces propter celeritatem pronunciationis

Vi

aut emphafin, quz neque fecundum fenfum, ne-

