kephkatone abfoluta fequitur verfu decimo ejus

'EKOdo 101 |

major fakephkaton fecunda vice cum fervo mu-

nacho, minore Pafchta majore Rhebhiaho prima

dinDeutel

vice,quem excipit minor Gerefch cum fervo kad-

ma, major Thelischa gedola cumfervo munacho

& minori Pefik munachato, denuó major Pafer

À

cum fervo munacho & legato ejusdem nominis.

Deindé füperioris fakephkatonis major Rhebhiah

repotitür cum fervo munacho , minimo Pefik mu«

rb

nachato, minoriGerefcho hujusque fervo kadma.

A fine verfusnoni confpicitur Athnachi denuó

conjii

h

major fzgoltha , qui habet fervum munachum,

iam &

minorem farkam cum vicario munacho ejusque

fervo munacho , & majorem Rhebhiahum àfine

n i

cntur eti

verfus o&tavi cum minori Gerefcho ejusquefervo

fünCioner

kadma & minoeri Thelifcha ketanna.

Quartum

przceptum jufto ordine accentuum procedit. v.1a.

tm n !

I&orem.

Quintum autem, fextum feptimum & octavum

fübifun

leguntur in verfu 15. per fingulos Sophpafükos &

Sillukos, ubi fi numeratio verfuüm refpiceret

nes & fi

ffimi va

hanc le&ionem fecundüm przcepta, hic unus,ut

& Onkelofus fecit , efetin quatuor verfus difpe-

omnes all

fcendus,quintum enim,fextum & feptimum con-

lsnotula

ftatex Silluko & hujus rhinore Tiphcha, O&ta-

tüm potef

vum ex Silluko, ejusque fervo merca & minore

tomnie

Tiphcha cum fervo merca. - Quód autem hzc

iab en

quatuor przcepta in unum verfum fint compacta,

tpettun

eft ob eorum nimiam brevitatem. Nonum facit

V uniq

tarentur,

prius, & decimum pofterius hemiftichium in ver-

fu decimo quarto , interpofita nota Sethuma.

Q0 alter

Locus parallelus eft Deut, $, é-17. ubi in fecun-

Wm at

.—'Q

VORISSESES

iAcmmu Tatfici

odb

47

Umo m u(»

ij

Ái

da voce v 8, lablohskz' füum errorem Exod, 20, 4«

diny,

commiffüm emeéndaviL, — 7an der Hoogbt verfüs

lke(umfe

o

Exod, 26, 1. 14. 1;. Juxta przcepta numerat, fed

Rhebhlaho

It

idin Deuteronomio non obfervavit,

/

Mi ol

ts

CAP V.

2 M

Jutntyniis.|

Accentuum |Ditio.

Dd

I,

m

$.

Viefnoldn

Ccenins 'fa&ici rati

Athnadi i

A

one officii funt vel diffinBivi vel.

E

conjundivi.

T Dd

" & & . Accentus diftindivi funt ille notule , que di-

tdo eusque

ffindam €9 empbaticam leBionem indicant,nt fen[ws fcri-

nabum ifte

pinre à ledore vel anditore probé percipiatur,, Vo-

um

cantur etiam Domini , & faciunt aliquam di-

, Qurtun

füné&tionem tum in fenfu apud auditorem,

RAT

tum in le&ione feu !pronunciatione apud

m X odv

le£&orem, habentque füb fe fervos vel alios

fubdiftinctivos,

Quoniam autem diftinétio-

erhpdicat

àm rdpi

nes & fubdifün&Giones fünt impares & diver-

a icunsd

fiffüi valoris , majoremque a&xe/sev ac apu

iprüscipte

omnes alias linguas oftendunt , fa&tum eft, utta-

Yimmaom

les notulz fint diverfiffimx fgurz,& le&or,quan-

!lChax (dte

tum poteft fieri, accuratiffimé hocfilo Ariadneo

,K minore

ab omnierrore aut confufione deducatur.

Per-

giem

fpicu? énim & dilucidé demonftrant, qui ad quos

i com p

refpe&tum faciant, quorum fi pauciores effent,

Vonum fió

vel unica figura finguli minores & majores no«

hinmie^

tarentur , non pateret, cui quisque fübeffet, & fub

quo alternantibus regionibus diftingueret. Ser-

u sdume

vorum autem diveríz figurz faciunt ad decorem,

&

jii fgcun;

48

lF.

Cap.

(

& maximé fuos dofninos indicant, ut color in fa«

muli vefte notat , cui ferviat, eamque per veftem

fimul ftatim apparet, cujus apparitor haud fit.

ma.Oïem ?n

suovis 1

uoufque autem tales domini füuum dominum

exercent, appellatur Ditio,

vinoreip

'

$. 3. Ditio vel eff mediata perminorem & mi-

fijaatu

2"

noris denuo minorem majoremve , & majorem,

aut majoris minorem & hujus iterum majorem.

WUs vd Ph

G. 4. Fel eft immediata, per minorem, majorem

kobidip

& denuó majorem.

Sw ]

(omites, N0

$« f.. Domini funt vel abfolnti diffinivi in fpecie fic

dili, vel refpettivi &8. (nbdiftinBivi.

".

$. 6. Dowini Diflindivi €9. ab(olnti funt foli Im-

ent mmaxit

peratores, qui ita dicuntur, quod reliquos omnes

volon fenfu

tum mediaté tum immediaté in fuo 1mperio re-

tfeuenti

gant, & faciant in verfu maximam diftinétionem

obfervand

tinree

per puné&tum, & colon fenfuale five duo puncta,

Diftinguunt autem per Reges, Keges per Duces,

'cupant

Duces per Comites, Comites per Nobiles, vel per

Oafb

fuos Vicarios & Legatos.

Z

iifb

a cettà v

$. 7. Domiui fnbdiftintivi €9 refpelivi funt ,qui

partim refpiciunt fuperiorem,. & fub eo diftin-

ts fedist

guunt, partim veró refp

9'- o5

iciunt folüm i"uperiorem.

K Gciunt

nec agnofcunt inferiorem.

&. Subdiflindivorwm alius eft minor 8 denuo minor,

Tdiftnf

alius miuor, major, C9. denuo major.

bmitom

.$.9. Subdiftinttivus minor eft . qui proximus fu-

$ 16

periori, & ob hanc ipfam proximam ftationem

muunt , |

minus diftinguit.

f&ptas i

/$. vo. Denno minor

eft, qui minoris fübdiftin-

i& Cor

&ivus, minoremque eo vim fübdiftinguendi

'5' I7u

habet.

Em

$. 11

Accentus Tatfici.

49

£—Ó

anr,mr ,

i

—domi:

M

!

i

l

6. 1 r Maior eft , interq

uem & ipfius

T

^ ! numordinarie alius fubdiftinCtivus intercedit , &

)

Ti

trly

D

1! majorem antecedenti minore diftin&tionem facit,

H dom

In| quamvis interdum ob füas rationes fine przvio

:

| minore ipfi domino fine notabili diftin&tionis vi

?fminnrem'&mj.

! fabjiciatur.

h

N i

$.12. Demno

major eít, quem inter & doinïhum

,

unus vel pluresfübdiftin&tivi majores pofiti fünt,

O ts

& obid ipfam majorevi diftinguendi praditus eft.

$& 13. . Subdiftintiivos difpefcunt in. Reges , Duces,

ii

Comites, Nobiles,Locumtenentes, Vicarios

Leogatos.

$.14- Reges dicuntur.qui fub Imperatoribus ha«

lfs

bent maximam vim diftinguendi,& faciunt femi-

e/:quas ome

colon fenfuale,comma vel virgulam. . Dequibus

) Itperio f

& fequentibus minoribus diftinCtionibus probé

Tfündionr

obfervandum eft, eas hanc vim & valorem habe«

ho p

re in refpe&tu ad Imperatorem, cujus ditionenz

& D

occupant, & qui fenfumabfolvit, &noninrefpe-

ol

&u ad fübdiftinCtivumqui fenfum non abfolvit &

cuifubjunguntur: hoc enim pofteriori modonul-

Al

la certa vis nec valor poteft affi

gnari, fed qt;agti-

[Ub o d

tas fedis confideranda venit, :

f.15. Ducesfunt,qui füub Regibus diftingu

unt;

lp

& faciuntquandam, fed tamen Regibus minorem

du

fubdiftin&tionem , quz per comma fenfuale vel

femicomma intelligi poteft.

QyImus l.

$. 16. Comites funt. qui fub Ducibus fübdiftin-

s fationn

guunt, quorum veró vis diftinguendi per re-

ceptas interpun£tiones non exprimitur , faciunt«

j fu.

que Comma mentale.

Qp -

$« 17.. Nobiles fünt,

ui füb 'Comitibus fubdi-

fünguunt, vel , quandoque officio Vicaries &

D

jl

Lega-

50

Cap. V2

m

tss ii

"

Legatos aliquantulum füperante, ipfis & Duci-

[emme

bus przmittuntur , faciuntque femicommation

jontur

fe

fenfuale.

qm

j qu2

$. 18. Locumtenentes fünt , qui , quando Reges,

u

ded

I

Duces aut Comites impediuntur comparere,ipfo-

rum loco & diftinétioni fuccedunt.

j

:gendo üt

$. 19. icarii funt fervilis Conditionis, qui ob

TP

matürandam pronunciationem vice fübdiftincti-

dl

vi minoris ponuntur , & abfentis vel iterandi

ipinfrlen

famulos & minores afcifcunt , faciuntque cum

m ve Q

fequentibus femicommation mentale.

60 14*' 5

- 20. Legati fant fervi pariter, qui ob matu-

dfv

h vi difüf

randam pronunciationem vicem dominorum

vel plané abfentium vel proximé comparentium

5. 25.0

fubeunt; ;

ieadem ví

-&« zt-. Difcrimen : inter. Reges, Dnces , Comites;

Nobiles €9 - Locumtenentes eft, quod. Reges dican-

tut , qui funt in ditione Imperatorum immedia-

ta, Duces, quifub Regibus diftinguunt , & Co«

À

mites, qui füb przfe£tura Ducum ftant, Nobiles

denique ,. qui Comitibus minores appellantur,

Licet horum plerique ponantur, aliis, qui digni-

! g

mutil.

tateprscederent , ornifhis. Locumtenentes autem

fequuntur poteftatem eorum , quorum vices

N

futtinent.-

fisVetert

3

$

, 22. Difcrimen inter Vicatinm 99 Legatum €

E

bla& yb

uod

| Vicarius proximus fit domino , interdum

$32

nullo fervo intercedente, & a(fumat fervum, &

N

quidem vel feipfum vel alium, uti difcrepantiz

&u Z.at 1

ratio requirere videtur, etiam cum ditione ulte-

D& f

riore: Legatus veró fine fervo & ditione, inter-

Cre-

il f

que eum & dominum vel fervus vel vicarius

| ticam

er

B

indis

Accentumm Divifo.

.

$1

J

MTO

?""ï berrimé fit. Maxime autem & clariffim? diftin-

t

untur fecundum Connexionem Grammati-

D

li

l

|

|cam , quz hic omne pun&um fert , & probé

1

Un

VandoRegü]

* ]

attendenda eft.

m

fitre)

lk |

$. 23. Coujuntitvi fant ille notule, que diffinttivos

'

1

tlj

l

VU

in legendo antecedunt , at in Analy[i accentnatovia fe-

|

|

u

nntur, €9 docent ,

£ voces tum ad fenfum optime

Rn

ï.

f

facillimeque.percipiendum , tum ad lellionem accwra-

WA V r

tiusin[t

Vil n

Vuendam. conjwnpende fiot.. Sunt aute.m vel

m[äkt

fervi vel confervi.

$, 24. Servi fünt, qui fub diftinCtivis & füb-

f quoo d

diftin&tivis voces & fenfus conjun

7 (Ominor

gunt, & nm-

la vi diftinguendi pollent. -

*

Aupatentm

f. 25. Confervi lünt, qui

fervis adduntut , vel

in eadem vel per makkaphum conjunéta voce.

Ut C

N dl

CAP- VI*.

od

w &

T N

Accentuum Diviïiq. :

sapplint

$. 1.

js, d

cz vel

mentesaaten

a

"metrici.

"

Ccentus ta&ici vatioue nfusfunt. vel -p?ofdi

$. 2. Profaii deprehenduntur in omnibus li-

um v

g d

bris Veteris T'eftamenti preterffalmos, Provere

bia & Jobum.à cap. 3, 2. ad 42,6.

r

$. 3. Mttrici fünt in libris f722N di&is, five

f

t-2vPnAPOUD & 2PN exceptis tamen cap, t.

Mf

&. 2. atqueverfu r. capitis 3. necnon vesfufepti-

Bo

mo & feqq. Capitis ultimi. Non quafi hi foli

jotte

y

libri effent metrici, quia habent accentuationem

a

jts^

m ad leges accentuationis

metgica;nl , fünt eni

Da

Pïgw

$2

C4p.

F.

— t

foesc PEREMD

þrofaicæ Hymni Exod. i; , I 9. Deut. 32, 1. 43.

Jud,s.1. ff.Hab.3,2.fLimo 2.Sam.cap.22. cum Pfal-

Y

imo 18. r. Chron,16,8-23. cum Pfalm. 105, 1* 144

a -)

Y

1. Chron, 16, 23- 33. cum Pfal. 96,1- 15. 1. Chron,

Y

16,34. Ccum Pfal. t166,1, . t; Chron. 16, 35. 36,

«um Pfal. 106, 47. 48. confpirat, Sicut& profai-

(424 P.ER-A

€a funt ad leges accentuationis metricz Pf. 3, 1:

[|

60, 1.2. Prov, 2f , 1. Job. 32, 1-&. ubi metricorum

aliquis ponitur , ibi notat vocalem longam & dis

ri,git fcanfionem metricam.

$. 4. Horum alij funt tautwum profaici , ut Se«

-

REGIE:S.

goltha , Sakephkaton , Sakephgadol , Pafchta,

M.

ethibh , Thebhir, merca cephulá, Thelifcha

dola, Thelifcha ketanna, Karnephara , Ge-

refch fimplex, Gerafchajim, Pefik dargatus, Pe«

fik Thelifcha ketanna, Darga.

N

$. s. Alij tantum metrici, ut merca mahpacatus,

—

Rhebhiah Gerefchatus ,. Pefik munachatus fü-

NT

perior, tiphcha anterior , merca Sarkatus , mah«

ac farkatus.

Zä

€. €. Alij profaici && metrici fimul , ut Silluk,

Athnach, Tiphcha , Rhebhiah , Schalfcheleth,

n

Sarka, Pafer, Pefik munachatus imferior , Pefik

mnahpacatus, Pefik mercatus, Pefik kadmatus,

munach inferior, merca, mahpac, Jerach,

Kadma.

CAP VII.

Accentus profaici.

$.1. YN profaicis Iwperatores five. diftiutlivi tg

- Aabfolnti fant Silluk & Athnach, cap.

V1l

50 20

[5

*

—N

n

9j

TABULA ACCENTUATIONIS PROSAIC.JE

Cllm al

.

ad Cap. VII. referenda p. $ 2. fqq.

KOS M

Domini

figurz. ' fervi.

legau

vicarii. gmxmml. minores ma;ores den m3]

l Chrtm,

—

3f

Sillu£us

: [

profax.

pR

Athnachus

j

ao

3

z u

4 M

[ MPERAT.|

(rCorQm

'—'

am&dz,

L

chalt/m-

[

:

:

u—.

, t Se.

ä

Sakepbkum

4

Pt

helifc)a!

þ Tiphcha.

)

)

3, Ge'

]

um

tus,Pe-

Rbelbhiab

[l

J

4

l—

«

E

- |

u

Jacatus,

—ä.—

2

«

E

Sarhka

-J-T

l- 4

RRU

Cu-— — c—

tus t

j mah-

Ej E ce TRU Md

Pafchta

3

"— '-

[

DUCE s.

i ^*

$

«

*

!.".—'"

Sllluk,

e3heblter «

[

u

*

'""' l-

—F-

B

heletà, -

hd k

"—' ,-

mütUS,

Pafer

d

erady -

Thelifcba gedala

i«

Gu CNEETMED COUR DUpED

b

2

-2

c

n

]Q

p

41

I COMITES.|

Gerefch

J

-

z

Pefib amunachatus

'—l

-:--;-

d

".

. |Pefek mahpamm ]

I-—

g

2.

pV

j—

$

Pefkmerfaïü:

E

Pefik dargams

l-

NOBILE $.

18

l—

Pefik thel.Ketanna.

—

Peftk kadmatus. |

—— —— —— —— D ———

— l

52.

du

men

kephkafon

dOe:

cumtenen

, &t

Sarka , Pal

& Thebhin

11& CaPo X

9-4* (

|

tenens

cum LOC

$, $. (

Peük Mal

Pef L The

Atbnachx

ETE

'thæ,Sakä

fd1 edeh

Merca ü

*1'Wwm Ma(x

&

m 75

-

ka,darga

fumuntf

PA

ladma,T

4t10ne, n

$9

lacit,m

l,

leanna,

!

5' lo.

YHlL,

$5

| Cccentus Prqï,üz'zi.l '

7"5. :. Inter fubdi&in&ivo; & lx;efpe&ivos

agmen ducunt Repes , qui funt Segoltha , Sa-

kephkaton. cum fuo Locumtenente Sakephga.

dole, & Tiphcha. Huc etiam referrr debet Lo-

cumtenens Segolthz, Pefik Schalfcheleth. cap, 1X.

$. 3. Secundi funt. Dsces, fcilicet R hebhiah,

Sarka , Pafchta, cujus loco fzpiüs venit Jethibh,

& Thebhircum

&

fuoLocumtþene;nte Merca cephuf

la. Cap. X.

$, 4, Tertii funt. Corites Pafer vel ejus Locum-

tenens Karnephara, Theli(cha gedola, Gerefch

| cum Locurhtenente Gerafchajimo, Cap. X7.

$. s. Qfflarti funt. Nobiles , Pefik munachatus,

; Pefik Mahpacatus, Pefik mercatus,Pefik dargatus,

| Pefik Thelifcha ketanna, Pefik kadmarus.Cap. X4/,

$. 6. Quinti funt' Locumtenentes Segoltha vice

! Athnachi, Pefik munachatus femel loco Segol-

, thz, Sakephgadol pro Sakephkatone, Pefik Schal-

"fcheleth loco Segolthz , Jethibh loco Pafchtz,

, Merca cephula vice Thebhiri, Karnephara loco

; Peferis, Gerafchajimdogo Gerefchi. Czp. X1I,

Nl(x

$, 7, Sexti funt 'icarii, Munach, mahpac, mer-

' ca, darga, kadma, Thelifcha ketanna, quando af-

iJumunt fervos. Cap. XIP.

. $. 8. Septimi denique fünt legati, Munach,

; kadma, Thelifcha ketanna,fi fünt finefervis & di-

|ione, nec tamen ipfi fervi. Cap. X/.

$: 9.

ter conjunétivos fervi füunt Merca, mu-

,nacli, mahpac, darga, Jerach, kadma,& Thelifcha

ketanna. Cap. X77.

$, IOo, Co

nferous Ratuimr folus merea, -Cag.

Jl

CAP;vm.

$4

uspUGASÜDU DEMPURUN CUX

,CAP. Ff)h

| ,— idet

CAP. VIU.

du el v

ar:l'tïs; 10(

— Imperatores Profaici.

l. Silluk.

penum V

pecelrio

!

[eft,Gen.

$. te

2;,2,'(]111

Duki ditio eft, nt femper fuccedente Sopbp.

ajïi Fo-dxret

j XjX

A

feruum ordinarium mercam, (abdiflinttivuwm mino-

toturm.

vem Tiphcham f(ubdiftintlivmn majorem Sakrpbkatonem

compate

vel Sakepbgadolem,denuo majorem bunc ip[um Sasepbe

300150

katonew: vel Sakepbgadolem fepins iterabi

(gm. Gen.3,

$6 u

I. a,Sam. 17,9. 2.Chron.34, 33

pho juxt

$. 2. Habens tantum unam vocem vel duas

u Nut

pluresve, fed per makkaphum junCtas, in fua di-

[;, cuf.

tione eft (inefervo €9 fubdiflindivo. Gen. 1, 3. 7. 9-

N

30. 3,3. Exod. 26,23. 19.24. Lev.18,20. Num.

(itionem

31,20. ]cr.22, 10. 41, 13. Ezech. 7, 2 1. 16,17.

dt: Hoog

Mich.6,3. Zach.8, 1. Ruth,4,2.. Neh. 8, 1 1.

! minus )

1, Chron. 15, 4. 2. Chron. 3 7, 3.

hic null

quenter

$. 3. Loco methegi affumit interdum in eadem

voce fuum feruum mercam, non autem exiftiman-

fallnsdi

dum eft, vitio typographi voces nimis arcté jun-

Ml u

Gaseffe conftans enim Exemplarium le&io aliud

tonem ft

eVinCII. Numr 1,60 12. Z; 12. 250 7, 36. 41.66.7[*

COnvenit

10, 19. 25. fupra Cap.VIF. 6.7. uot. C fubd, ..

$. 4. Siadeffe poteft fervus, femper eft merca,

5. 80]

cui quandoque additur Pefik euphonicus. Ezech.

! la. Efr

$,10. 41,10. 11.19.. r. Chr, 9,20.. 29, ur. 2, Chr.

$9.

12,6, Huic mercz additur confervus merca jux-

la &

en.zg.

ta gc&ura,tiores quices, & nonmunach. G

7 Vle

i,

i

C Silub.

$;

eumeusn o WRHl O Ra DI

|

Nïï

; v1de fupra Cap.IV. S.7. no

t. & Servus muna-

chus eft vitiofus apud Opitium. Ezech. 20,12-

[

f. 5. Ditione conftanti éx duabus vocibus fe-

paratis, loco fervi ad emphaticam moram '& nu-

merum Oratorium affumitur fubdiflintiivus , qui

neceffarió comparet,fi modo ullus comparere po-

teft, Gen. 3, 4. Jer.51,24.59. Ezech, 10,.1. 2 Chr.

WP*W "

23,2. quofolo toti verfus abfolvuntur Num.:6,

11. & juxta accentuationem Decalogicam przce-

'1d:j)iaä.^wm t

ptorum. Exod. 2o, 13. Pro hoc Tiphcha vitiosà

g

Wij g

comparet fervus merca apud Jablonskium. Efai.

30- ls'o

rafzgf/m [n

$.6 Rariusinuna di&tione vel duabus makka-

pho jun£iis eft 7:pbcba, fecundüm A4daforam, Lev.

(e vel duas

gI, 4. Numo l ï, ZIQ Ef3i08,17. HOI: I!, 6. I.Chriz,

35f d

$3. couf. Cap. IF. $. 7- not, C. fnbd. p.

147)

$., 7. Poft Tiphcham recipit elifi Sakepbkatonis

Qü)zol Num'

ditionem tum minorem tum majorem, juxta van

PAORU

de: Hoogbt & Bürcklinum , nam Opitius & Jablonskius

' NCh.S. [

minus bene Pafchtam pipnxerunt, etiamfi ob fe-

quentem fervum mahpacum viderent , kadmam

wl

hic nullum locum reperire, Ruth. 2, 19. juxta

vm exino

!

Jablonskimn, Opitium, Bürcklimm & notam maygi-

ris d)

l

niüoa

j

j

nalem van der Hoogbt , qui veró intextu Sakephká-

|

—

tonern fubftituit , at certé loco, qui fenfui non

; 6, 41-66'7

convenit. Eft. 4,7. Necnon, Efr.6, 9. 1. Chron.

fl n

a6, 46. Hoc rariffimé fit.

er lo

l

$. 8- Loco majoris ordinarii Sakepbi babet Segol-

ynicis

lbam. Efr.5,13. vide Cap, XIJL. Sed. 1. $ 2.

19 T

$. 9. Poft ordinarium Sakephum venit Segol-

p

tha, & iterum |Sakephkaton juxta .Jablonskium,

i, non tamen diffiteor, mihi

4517

l

Cladium, vai der Hoogb

inda-

71

46

OEDEREDNDIMUEREMEMUNMED

p

n Y

VL(

snagis placer

e Opitinm & Bürcklinm à fuo CTl;;:;

recedentes, qui haud invito fenfu Athnachum

ponunt, Job. 1,8.

I,Chï('rn- J

$. 10.- Denique videtur Aibzachum loco denuó

acCCB[US j

gnajoris pofuifTe;nifi dicere malimus, ad retardan-

470 ,wt. |

mitheg n

am pronunciationem id fieri , & ex priori hemi-

füchio effe aliquid répetendum in pofteriori,

6950

€n,15, 13. 31, 4. Lev.22,22. 17,2.22. Efr.6,

T

21. 2.Chron, 31,6. vide fnpra Cap, 4. $,7. . not.

J ionen

9. €9 Cap. XXX1. Reg. i. $.4.

yicus, M

ER

II. Achnach.

&T

$, 1. Ditio babet fervum munacb,

legatimque cum

.

erioco

fuibdiftinivo minore Tipbcba

» fbdiftinitvo majore Sa-

K

Ic 01 !

kepbkatone vel Sakepbpadole

» denuo majoribus bis ipfis,

fü quam.

veleliam 5Segoltba, Exod.u,s, Num.16,28. 1.Re

j Hdi

13.31. 2.Reg. 1,6. Jer. 20,)0. 52,30. Ezech 6,9.

$A

495 10. Eft. 6,6. ant bujus loco Pefik Scbalfcbeletho.

inlongio

$. 2. Nonreperitur in verficulo unam propofi-

dus, E

tionem continente Gen.1,19. 24. 21,28, Exod,

. Ench

15,18. 1. Chron.28, 1, 3. Chron.8,1. 23 maxi«

fed tanti

mé Thren., cap. 3. & ;,

Hiclega

$. 4. Sin autem 1n illa unica voce, aut,

quod

Editores

€odem recidit,

pluribus per makkaphum junétis,

! $i, f

locus fit methe

0, recipit etiam fübdiftinCtivum

5' 901

Jiphcbam, quo

d

quidem pariter conjungit in di-

tphato

tione pluribus vocibus & accentibus conftante,

fnayr

Gen.8,18. Num.28,26.. 3. Reg. 9,2. Jer. 2; 21.

Oh.lo,

Ezech.7, 25. 10, 13. 11, 8. Ruth. z zo.. Dan. 439

14. COH

18. 2. Chton.2o,

8. confer fapra Cap. IP, $.7. not.

$. 1o,

€. fubd. o.

Licet non fempet metheg

QD Cor

É

us ,i,l? Tiph-

cham tranfeat.uLev. 32, xg,

afl*b 4

"';5, j. LOe

us

vmeà

7

e

—Atbnath.

rf

i

$. 5. Loco mechegi a(fumit n;unacbum fer*v;;:

4

[hna

à

in ea voce, in qua ipfe Athnahus eft. Hof, 7,15.

j.Chron.$,20.. At Gen. 30, 1. Keri habet duos

lMA

accentus, & Ceibibh eft fine fervo, conf, Cap. IP.

lt

afdan

$. 7, not, &. fubd. 7. Prxterhosloco: autem manet

"Itf hs

m«etheg non ejus loco veniente munacho fervo.

odirgc |

Gen.50, t Num.1$, 41. &c.

t r

(.€. Poft fervum munachumeft ad fiftendam

M

leCtionem & evitandam xaxoQwvíav Pefi: Euphoe

34, 1. Ciron. 2,2 .

nicus, Num. 1,2, Ezech.3$,12, 37,2. Zach, [

$. 3. Habensin ditione modo dua: voces,fem-

Ht

erloco fervi affuruit minorem Tipbcham,&fi fxpius

DI fj

ic non majorem diftinguendi vim habeat eo ca«

rl

fu. quam fervus, Gen.8, 1$. Ezech. 10,8. t f. 27,

;l: 8' l oReg-

14. Hcf. 8, :2. conf, Cap. XXIX. Reg. IL

Fitdióg,

$. $, Ante fervum munachum poft minorem

Xbl

inlongioriditione comparet interdum legatus mi-

um

aacbus, Exod. 3,4. Deut, 31,23. Amos, 3,8. At

j bl

Ezech. 8, 6. Cetbibh non agnofcit hunc legatum,

l 13)[1 ma)a.

fed tantum Keri , vide Cap. /F.. . 7.. not. & fubd. a.

Hiclegatus nihil differt à makkapho, hinc variant

J dUf qmd

Editores, Num, 2 2,3

VU jOnu

Se&. I. 5- 180

^

6. 2, Reg. 11, 1. cqnf Cap, X XX,

Wnäämm |

$. , Ante Tiphcham loco ordinarij Majoris $a«

at

kephkatosis , veniunt hujus exclufi minor Pafchta

s Condan

& major Rhebhiahus. Exod. 36, 3. Deut.28, 14,

Iohl IO, l [a Jef. i I,'S- EFI.G, 'z- z., Chronf 18'3

. J

, DaP

14. conf. cap. XXIX. Reg, Xl.

lWo 5'/-")]0&

$. 10. Major fakeph fxpius repetitur,, nec ta-

mencom

T igTP'

]

paret dgnuo major Segoltha, 1, Sam. f»

?! 14» 47 |

$. 31

M.W

.D;

P.

«8

Cap.

f l A eg.'

$. 11« Ante Tiphcham ejusque ditionem lon«

fterior!

gulam non videtur ordinarius major Sakeph , fed

ftatim fubjungitur denu major Sepoltba. Gen. 45,

gnfn

í 9

Jer. 49,14. Ezech. 35, 12.

34. Exod. 25, 33.37,19. Lev, $, 1:, Num. 11, i7.

Chl ] fequ

$. 12. Antedenuó majorem Segolthamiterum

äisti,ä'TiPï

ponitur majoris ordinarij Pafchta & Rhebhiah,

Deut, 12 , 18. 1. Sam. 13, 41. 1. Reg. (2, 10. imó

60.43:

ipfe Sakephkaton, 1.Sam, £1, 41. 1. Chron t4, 7,

". Yhl

jum, 9

& juxta accentuationem Decalogicam przcepto-

u

anto if

rum. Exod, 20 , z. conf. Cap. 4. S. $. not. 9. Licet

|

Biitcklin & Opitins habeant ordinarjum Segolthz

e Stgo

majorem Rhebhiahum. t.Sam. 11, 1. & ponant

pl sd

Athnachum loco Segolthz. Job. z, 8. At hi ipfi

TE

non diffentiunt à reliquis. 2. Chron. 14, 7, conf.

trts plür

| torum QO

cap. XXIX. R. V.

$. 13. Vice ordinarij denuo majoris Segolthz

Jb

eft Pefik munachatus, juxta Jablonfkimm meum cor-

fut pol

vetum , Bürckliumm , Opitium ,licet Clodius & van

S- 4'4

der Hoopbt recipiant ipfüm Segoltham. Efai.

483 I«

Tnanet 1

&baj

aut Pebk Schalfcheleth, Gen. 19,16. 24,

12. Conf.

capl X]j[. SC&- as Eg 8*

1. Ef

CGAP.

Ó X.

$5

t la

Keges Profaici.

imgn,

|

|

excedat,

Segoltha.

EM

I

|

T

l

D

Itio fubjnpit fervum.m;macbum enndem , (ubdi-

! ni

m.af

f

inivum minimum Pe[ik mnnacbatum , minorem

| topof

Sarkam iterabilem , mayorem Rbebbiabum , 88 deng)

tetvid

majorem bunc ipfum . fepins vepetibilem, 1. Sam. 2 ,

aerün

io.

'

: Segoltba. |

$9

u

coneocani SESBBEIRERERSRE Gbce

uedflon "

;o. i, Reg. 9, 9. 2. Ehroh. 7: 22; Dan, 3, 15. quo

t &

n |

fteriori loco tamen non eft Segoltha per Gexe-

j

1 (

veufem & notam marginalem van der Hooght.

MM

?h

6. 2. Snbdiftinpsii ordinarie 1n ditione Athna-

chi , fequente Sakepho. Gen. 3, 1. 14. 17, 8 , 2 .

)tgo

M

39

3. Exod. 8 ,5, 12. 10,6, interdum tamen,

1

:

"LR

id

ääti

o Tiphchz fit longior, fine medio Sakepho,

f

Gen. 43 , 34, Exod. »5,33. Num. 11,17. Deut. 1,

TMUE

7. 27, 3. Ezech. 35 , 12. etiam femel ante Sillu-

V w

kum , ejusque ditionem propter Tiphcham ali-

TLT

uanto longiorem. Eft. 7, 13. quid veró fentiam

d

AT l

e Segoltha, Job. 1, 8. indicatum eft fupra cap.

LD07777

VIIIOS(«;&. Inf- g.

Atl

$. 3. Requiritur ante Athnachum,

fi verficulus

tres pluresve propofitiones diverforum conten-

447 f

torum comple&tatur. Gen. i, 7. 28. Num. 11,17.

j Wpolz

Jer 14. » 15. quamvis etiam deficiat, ubi compa-

MUA C0f«

rere poffet & deberet. Jud. 6, 28. 1. Sam. $, 8.

C o

$. 4. Si habetin fuaditione unam vocem,non

manet uti Silluk & Athnach, fed tranfit in Pefik:

r

b lt i

Schalfcbeletb, Gen. 19 , 16. 24,12. 39 , $. Lev. 8,

23. Efai, 13, 8. Amos. , z. Efr, 5,t5.

$. 5. Habens in fua ditione duas voces, fem-

per loco fervi recipit füum fubdiffinioum , Ya

l

tamen , ut hic fzpius conditionem fervi non

excedat. Ezech. 48, 16. 1. Reg. 1, 24 Eft; 9 ; 21.

2. Chron, 2, 1 . vide cap.XX1X. Reg. L.

$. 6. Servo munacho jungit legatum munachum,

T

nifi makkaphus conjungat voces, quz hoclega-

y

Il y

g

to poffent adhzrere, licet haud diffitear, frequen-

PL

ter videri , ac fi pofterior fit Vicarius , habeatque

T

1 h

y,

.alterum fervum, Num. 5, 27. Deut. 9,28, Ezech,

4*

66

E

Ca4p.

IX.

ddiin

42, ! 30

J

ma Pef

2, Chron. 3o, 24.

P

Neh,

'D

$. 7. Poft ordinarium minorem farkam etiam

tur $at

Il:6'l;,

fibi fubjicit fubdiftindivum minimum Pefi& munacba-

r

ium cum fervo munacho. Gen, 26 , 28, 1. Sam,

11, 7. 1. Chron. 21, 12.

.

peftk eur

.$. 8. Repetit minorem Sar

kam. Exod. 12, 29;

[

jam à

2. Sam, 19,44. Job. 1, $. Neh. 2, 12. 2. Chron,

üt

anten

19, I0. 34, 9435 24« tct videtur 2, Reg. 1, 16e,

dupiicet

vos m

II. Sakephkaton.

)

d

$. t. Aghofcit in fa. ditione fervuum munacbum,

V

euudemqne legatum , fubdiffinttivum minorem . Pafch-

um aj

tan iterabilem , vel ejus Locumtenentem. Jetbibbnm,

u Jo

fubdifiindivum majorem Rbebbiabum , €$ denwo majo-

hapho

J

vein enndem Rbebbiabum. Gen.v, x1, 1. Sam. 12,3.

japhum.

14 , 24. Ezech. 17, 24. 20, 24. Mich. 4,2.6.$.

yisfit a

$. 2. Snbdiflingnit in ditione Silluki & Athna.hi,

vel eun

Gen. 1, 2. G. ff.

j

|

cilin hat

$. 3. Habens in fua ditione unicam vocem

l

ingjr :

! Ezeth.i

ä

fine methego franjit in Saxepbgadolem neceffario,

en. 1,14. I. Sam. 25, 14. 41, przfente enim

$ 6

methego nonnunquam manet Sakephkaton. r.

l, (c

Sam.6, g. Thr, 2,4. Neh. e, 18. 26. 1. Chron.z4,

j

2. Lev. 25$, 7. Licet hoc pofteriori loco vaz der

am K

Hoogbt.& BürcHlin pro chirüko in tali circumftan-

| hst duo

tia non folito pofuerint Pafchtam, Manet tamen

19) l61

etiam przfente methego quandoque Sakephga-

g b

dol , ubi fcilicet ftatim in antecedenti voce alius

Exod.1

Sakeph fequitur. Num. 26, 54. 1. Sam. 15 , 20.

! folteri

Neh. 12 , 4o. 1. Chron, 9, 3t. z. Chron: 34, 33.

Bitctli

Parratio eft , ut maneatASak.ephkaton fi in

P!'O-

4090

xima

Sakephkaton.

61

d.

dibsen

P

'fo Neh,

Ilïo

xima p&r makkaphum junéta voce fit metheg.

Neh, 9, 35. At hoc abfente neceffario confpici-

tur Sakephgadol poft makkaphum. Neh, 16, 1.

M g

n

115,6.13 , 21

23380 Ics

il

6. 4. Inter

fe & fervum munachum retipit

Pefik euphonicum. Exod. 34. 6. Ezech. 40, 16.

etiam ad dirigendum pronunciationis decorem,

TP

Vf

ut antenos putarunt, fed per nos ad indicandam

l eg[,lb.l

duplicem le&tionem , illi fervo additur confer-

l,

vus merca. Gen. 238, 2. 6, Num. 17 , 25. conf.

cap, XV4. S. 4,

t ,

$. $. In eadem voce

locþe methegi recipit f«

Iitt Nf

um feruum munachimn. 1. Sam, 25, 1o. 15. Jer.48,

t jl

£6, Job. 1, 9, Eccl. 2, 18. Etiam in voce mak-

z

hapho junéta. Exod, 15, 8. crebrius poft mak-

m 11

kaphum. z. Sam. 18, 24. Etfi ditio fakephkato«

1412.67f'

nis fit cum minori, idem eft, an adfit methe

TAT

vel munach, ficut Opitius, vander Hooobt & Biür-

cilin habent methegum, at 7ablosski & note mar-

jctm vor

f

nales van der Hoogbt agnofcunt munachum,

v necfan

3

xzech. 12, 3. conf. cap. XXX. Sed. I. $. 19.

sfint tno

$. 6, Pariter in eadem voceetiamrecipit Pafch-

qpukat

fam , fcilicet fi nulla vox aritecedat makkapho

j Chronu,

jun&a, & hzc ipfa , cui addendus fit Pafchta, fit

loco u

cum fcheva muto aut dagefcho forti, nam ante

crcanlae

hzc duo requifita folet pingi, Exod. 18 , 6. Efai.

inet m

29, 16. Num. 31, 38. ]ud. 5,34. quo cafü me-

theg bene poteft adeffe penes hunc pafchtam.

gt

Exod.16,17. Ezech. 25, a1. Neh. 12, 47. licet

T

mlf h

poiterioriloco methegus defideretur per Opitinm,

3

Bilrcklinuum. & notam margisclem van der Hoogbr,

at non difüteor, me malle praíenuam methegi

lüjupjo-

ex

yi

62

a PESDRC

,j Biblio!

ex ea caufa, qüia per hoc PafChfariaerfe&i.us di-

fingueretur à Kadma, utpote qui fungitur offi-

cum com

'cio methegi methego exclufo. Exod. 11, 22. 15.

finautem ea vox habeat aliam makkapho junCtam,

gbique 1ed

uod difCe

tuncilla makkapho junCta fibi vendicat Pafchtam,

nhus dede

etiamfiea,quz Sakephkatoneornata, fit cüfcheva

Jando 9

muto, autdagefcho forti, Jer.48, 1$. Neh.j, 121

Chr.25,7, 27,30.28, 5. quando veró contingit, ut

ilic fecur

adfint duz voces makkaphis jun&tz , tum media

Jlia [uos :

hac plàt

negle&a priori imponitur Pafchta. Exod, z1. rr.

Iu & D

Ezech.44, 9. Num. 35 , 3o. Rebus fic ftantibus

xudicamus vitiofüm effe Gerefchumloco Paíchtz,

in VoCe |

ablonskiane Editionis. Eccl, 1, 3. Porro non bené

40. Athi.

Qo Pafcht:

feciffe ablonkinm , Opitinss , Bürcklinum , Clodium

Sakephkat

& van der Hoogbt , quod Pafchtam non pofuerint

in vocem makkapho 7un&tam, fed addiderintilli

L n H

voci, quz eft cum Sakephkatone, ideoque ma-

mitiquon

t vid v

gis placere Editiones à Clodio in fiue Bibliorum e-

inqufitio

narratas, fcilicet Plaat. utr. Bomb. fol. Bafil. ben. ]fr.

fitm $d

Hifp. Augl. quz ad analogiam aliorum exemploe

rum po!ï makkaphum Pafchtam pinxerunt. Deut.

vel non.

4,16. Denique non poffeprobari Clodium, Jabblous-

fit duari

kium , vsn der Hoogbt , & fi qui funt alit, quod

manachu

D

plané omiferint Pafthtam, pariter nec accuratos

fuiffe , beu 1frael , Burcklinim, Opitium & omnes per

jtris ditio

van der Hoogbt in margine notatos, qui pafchtam

Iferior n

modo mediz voci addiderunt , pertinet enim ad

Inter ipl

;Num. n

primam in le&tione, & quamvis nullas Editiones

mecum fentientes viderim,pro tme taren ftat ana-

R ünk

logia fuperius obfervata, Dan. 1, 15. Hac occa-

HOEH If

fiorie autem volui proferre meum VOTUM,

| It pro

)t. D

quod fxpius animo concepi, ut illi viri docti

qu

U l1

—N

|

Saep

?fatqn."

65

ABEESURIESEMBIS

o

[

Al

! qui Bibliorum Hebraicoru

m Editionem adorna-

Vi

j

02/

re cogitant, prius certas Accentuum regulas fe-

14

cum conftituant, quas velint interimprimendum

li

TU

ubique fequi, & eandemanalogiam fervare, nec,

UM

ii

ill

quod difcentibus magnz moleítiz atque Edito-

TM

ribus dedecori eft , inconftantiam fuam prodere,

[ Neh,;,m.

[

quando hic locorum fecundüm hzc principia,

DT

illic fecundüm alia , & alibi rurfus fecundüm

4 m ml

alia fuos accentus ponunt. Dabo exemplum in

Ta' Emdl ZL "I

hac ipfa materia , Opitius , van der Hoogbt , Jablonf-

b fe fs

k us & Burcklin ponunt,& quidem recte, Pafchtam

YocoBit

in voce per makkaphum juncta.

1. Reg. 8,29.

Yronon jené

40. At hi ipfi hocobliti funtloco parallelo , quan-

, C

do Pafchtam pofuerunt in eam vocem , quz cum

D pofuert

Sakephkatone eft. 2, Chron £, 2o. 31.

Vdetintal

$. 7, Habensin fua ditione duas tantum voces

i m

mihi quondam vi(as eft promifcué recipere Pafch-

ii e

tam vel munachum, poft qualemcunque veró

' Büjn.bm. m'

inquifitionem deprehendi, diftinguendum effe

m o

fitum Sakephkatonis, vel enim alius fequitur,

xeronr, Dui

vel non fequitur. Sialiusfequitur, & uterque

do, J

fit duarum. vocum ditione inftru&tus, uterque

n 4l qu

munachum habet, Lev. 26,9. 43, Num. 15 , 22.

nec a

Jof. 22, 2. fin autem prior Sakephkaton fit ma-

r&pm

p

joris ditionis, quam duarum vocum, tunc po-

tl pafcht

11

fterior in Analogia habet munachum, quando

j

inter ipfum & fervum interjacet nulla fyllaba,

jet n

hg Ht

Num. j2, 15, Ezech. :8, 13. Jof 2 1,40. auttan-

d fuae

tum unica. Ezech. 12,3. 18,14. Num.20,14.16.

Jo£22.16. fin autemduzfyllabz interpofitz fint,

Fa

n

n

tunc promifcué venit vel munach. Num. 6, » 1.

u

9. 17. Deut. 31, 19. vel Pafchta Num, 4, 28. 6,

TL

qw

18. 14, u.þribus I;yl!abis medijs trequentius po-

nitur

64

C::pï

7X.

crcestudesbes

du

d.

-n-itvr Pafchta, Lev. :f, ;*.7. Num. 11:, 12. zx,m7.'

j E

hnt paraU€

Si non fequitur alius Sakephkaton , tunc iterum

x f

]

munach eft interpofita vel nulla velunica fylla-

d

ba interipfum & dominum, Lev. $, 412, Num,

$9

20,4. Jof. 21, 16. Num. 1, 3.8. Jof, 2:1, 5o.Lev.

litione, &

vifylabic

27 , 26. fin autem duz vel tres fint intermediz,

0,5.8. 1l

tunc promifcué invenitur vel munach. Lev. 25,

tpdat m

20. 26. 27, 6. 7. Num- ,45'-. 65 ,OQ 26 , 600 VE'.

Pa(chta aut Jethibh. Gen. 26, 16. 37, 47. Num,

vl m k

21,25.33, ld reverà fic effe parallelifmus evincit.

, 10

2. Reg. 20,14.. Efai. 19, 5. fed tum hic tum fupra

Paf

eft monendum,quod hoc cafü Pafchta & jethibh

n contifi

conditionem fervi non excedant , vide cap. XXIx.

Reg. z. ld etiam obfervavi, quod voces Milhel

l ]Ud. 6,

14 1. u

ament munachum, Num. 1f,23. 20,27. 27, 1.

Mid6 s.

Jof. 19, 3o. Jud. 15,8, Efai.30, *o. Quanquam

Qitiones

& contrarium viderim. 1. Sam. 28 , 25, Efat. 39

3. Miror autem Pafchtam, qui fimilem illic lo-

vpetat r

corum non habet, 1, Chron. 24, 17. nec dubito

Deut th,

LR CU

primüm in le&ione Sakephkatoner effe vitio-

füs aüten

fum apud Jablonfkium , confer alias Editiones. t.

Sam, 14 , 49,

quodeg,

$. &. Ante fervum munachum fxpius elt /e-

ftent loco

utui vel

atus mwnacbus przfente Pafchta vel Jethibho,

LA

Exod, $, 1. 16, 16.23,32. Neh. o, r7. 1. Chrom

26,10. Hic legatus autem à makkapho nihil

htl

difert , illz enim voces, quz hoc inftructz

Wm x

Y

funt, ad analogiam aliorum locorum etiam pof-

itderem]

