chalybeam numellam meam.

Sepit vias meas

&f

cxfolapide: femitas meas pervertit. Thren. 5,4,

T

i

7. 9. fs, & mortuus eft Schaul & tres filii ejus : &

doraa

omnes domeftici ejus fimiliter mortui funt. x.

(

ktpt

Chron. 10, 6, Vide Jam , quandoquidem Jehova

elegit te ad zdificandam domum pro fan&tuario:

um

confirmare & fac. 1. Chron, 28, 10. Anno autem

)

feptimo confirmavit fe Jehojadah : & aífumfit

u

Centuriones, Hazarjam, filium Jerochami &c.

dnn

2. Chron. 23, i.

$. 6.

pin

222

Cap. xxxL

———-'—".-

msepsumtitt

m

jl dl?E

$. 6, Aut fit, utille Athnachus ad exprimen-

dum affectum non pofitus fit in ea voce, ad quam

Deut, 4

zlv 14? 1

propter diftin&tionem poni debuiffet, ita contin-

, Sam-

git. Gen. r, z1. in quo Athnachus pofitus eft ad

vocem : cetos maximos, ubi tamen verfus non eft

LE

medius, fed poft verba demum : omnesque volu-

cellz(ï3 fit

cres alatas in fpecies fuas, hxc enim proprie per

Athnachum fuiffent fejungenda à fequentibus:

fequen:

Ruth.l,

viditque Deus, id effe bonum, quemadmodum

Ebr.7,8

fimilis ratio voluit fupra v. 10. 12, 18, Similiter

ürcellc

Lev.18,21. Athnachus ponitur poftverba: item

50 $

de femine tuo ne permittito traducendum Mole-

vandu

co* cumtamen potius poni debuiffet poft verba:

neque profanato nomen Dei tui, quemadmodum

infeq

du&tas

ultima verba : Ego fum Jehova,totam Sillukire-

rxddeni

ionem conítituunt, Lev. r9, 16,18.28.30. Pa-

riter Athnachus videtur poft verba: edixitigitur

loquun

Mofthi, abi, afcende hinc tu & populus

contem

Jehovah

(itario

Ifte, que

m eduxifti é terra /Egypti, cüm tamen

rum no

videri potuiffet

ftatim poft verba : edixit igitur

1. ut factum eft, Exod,

iquam

Jehova Mofchi. Exod.3 ;,

lx fad

2, . huc tamen referri non debet vitiofa come

raunisilla diftinCtio in verfione Pf. 143, t. quz

db d

fic reftitui debet: Jy&trr! etbóre tmeain Gebet/ bere

nimmmeingeben: umb beiner CBatbeit roillen ete

UT

bóre mid/ umb beiner GeredbtígEeit toillen.

It

Denique nonnunquam accidit,ut Athnachus

$.7.

fenfum finiat & viceSilluki fungatur,atque

(

totum

e

ob id ipfum perfolita

m notulam Maforecbicam cir-

celli in medio verfus communiter notetur, quame

ä' In

e ab

bet e

vis Editiones ubique non conveniant, aliaqu

alia

Vis diffinguendi.

223

" MÓÀY

BpmacenLSe msum DENPUULTNSEPYSUG vomuun

OV

E C UE

i Oftyn.

alia difcrepet, Gen, 4, 8, 3)'; 42, Num. ?-7,4 Ig.

X ddqum

Deutc 3, 8. JO£4, 'o 8, 24- Jüd- 2, l,. I- Sam. iO,

1f .

22. I4, 19. 36« 16,2.12. 175 37. 21, 10. 23, 2. I E«

Nitts efal

z' Sam. s, z. 190 6, 2.0- 7,4- I!, ]30 16,113- 17, [4.-

Vs mong

18, 2. 21, I. 6. 24, 10, 11, 23« t. Reg. 13, 20. Jer.

PPRUEVOLL

38,18. Ezech.s,16. Tamen etiam abfente hoccir-

1 hrw

cello fit, ut Athnachus magis fenfum finiat, quam

Qu

fequens Sillukus ejusdem verfüs. Gen, 15,1.2,

Mradmodn

Ruth.112,13, 1.Chron.:8,10.11. Pf.95,7.8, confer

1 ii

——

Ebr.7,8, autAthnachus zqué fenfum abfolvat finé

vata: i

circello, acfequens Silluk. Gen. 14., 20. Pf. 29, g.

ylum Val

$. 8. Circa mercammahpacatum etiam obfer-

p ven:

vandum, quod ex priori hemiftichio fit aliquid

dmodur

in fequenti repetendum, nec, ob rationes$.4. ad-

Vitluktte

ductas medium verfum femper dirimat, fic: muta

28130! ?a'

raddentur labia mendacia: labia, inquam, quz

dutitu

loquuntur contrajuftum duriter, cum elatione &

contemtu. Pf. 31,19. nonenim gladiofuo hzre-

pl

qim a

ditario jure poffederunt terram, & brachium eo-

djv

rum non dedit falutem eis:. fed falutem dediteis,

n en, EX() )

mquam, dextera tua brachiumque tuum , &

iiofacom

lux faciei tuz; quia eras benevolus eis. Pfal,

433[ quæ

44 4«

/

,

u Mi

Reg.

1.

tiune

—

,

Omnis accentus fubdiflinctivms major fenten-

tiam perfeciius abfoluit & fenfum diffin-

j

d

l

£t quam nllus ejusdem domini minor, aut

at

qr

etiam hujus ipftus minor d major.

i

!

,(

$. r. Quid fint majores fübdiftin&tivi , peti

debet ex Cap. p. $.. Qui veró fint, docetur in

j*

——

N

€nare

314

cxap XX E

[ imid

-

enarratione ditionum fingülorum accentuum,

!

m'cof

sudan

da f

:

Exempli loco fümamus Gen. :, 2. hicin priori

158'. |

hemiftichio fübdiftin&tivus major eft Sakephka-

)

ton, qui primó perfectius diftinguit, quàm ille

uD

|

Pafchta & Rhebhiah in hujus ipfius ditione, per«

0

at

fe&tius enim abfolvitur fententia, filegatur: terra

|

i

(

i f

autem erat resvacua & inanis, quam fi modó di-

catur: terta autem eratres vacua, & fequentia

r

verba velimus per polyfyndeton conjungere, di-

NUPTA

cendo: & resinanis & tenebrzin fuperficie abyffi,

5.;." lt

sm muo

aut omnino ficpervertere: & terra fuit. exiftens,

res Vacua & res 1nanis & tenebrz in fuperficie

eem diit

abyffiz: & Spiritus Dei incubuit füperficiei aqua-

j notibtu

trum, Idem Sakephkaton porró perfcCtius di-

; Rhebl

Thelifcha

fünguit füb Athnacho , quam ejusdem minor

"Tiphcha, Scriptorisenim divini mentem non ai-

jiton, t

fequeremur, fi hac in enunciatione tale prxdica-

laton df

tum complexum íftrueremus: terra autem erat res

las

vacua &inanis & tenebrz, fequentibus verbis lo-

(us Adm

cum indicantibus.

Omnium . optimé nexus &

furm , at

diftin&tto procedit, fi majori fubdiflin&tivo major

hrtem t

& minori minor vis attribuatur, qdemadmodum

t j RX

& vertitut: terra autem erát res vacua -& inanis,

qudet ec

tenebrzque erant infüperficie abyffi.

abur tui

$. 2. Ad hujus Regulz du&tum nitorifuo re«

$ Schmidi

fütuentur verba: Set fprídbt : gu Dem -£oern if

i Tra

bum tuui

ineine Suverfid)t unb meine 9Surg, Pf o1, ». 68 ift

Fein- &rieben/ . fpríc)t ber -o&rr ju ben. Giottlofen.

tunc Ri

Efai.48,22. &$ ift Éein riecen/ tpricbt meii GXOtt

fatone e

au ben. Gottfofen, Efai. r7, 11. QBer bat einen von

]e m

hidas, ^

SiAufgang ertoecft ? voerrieff bem Gierec)ten/ baf et

gieng ? EKfai. 41,2. SOu aber S(rad mein &nedt.

Oacobe

: tonem?

225

——

pis diflinenendi.

At

Alritri

Qqacob / ben idb ertoeblet bab » ut legit haud fatis

laudanda füpra memorata 7ubingenfis-Editio. Efai.

41,8. €8 bat ber O tt Sfeael gefprod)en / u mir

l[), quaie

bat*öer aþor;tüfml gerebt. 2.Sam. 23,/3. nb toete

ben untet-iónen entrinmnen ^ unb auf bem- Gebürgen

TAU^ (em

iij d-

r

feyn/ voíe ble & ouben iu ben Orünben/ bie atle untets

einanbet Eürpen- Ezech. 7, 16.Syet A tr bebütet

M

bie Srembtinaen/ Uaife

£.

i d

:

;u.-*t«mb IBittroen erbátt. eïr.'ï

odf

Pi.146,9. -

*

$3-

T'it tamen;ut interdum minores, aut m3jo«

It exfs |

rüm minores majoresque; eandem vel etiam ma-

nfpei |

l

jorem diftinguendi vim habeant ac ipfi majores,

fotaqi

|

$ notabiliter fint remoti ab abfoluto domino,

Rn d

I

Ka Rhebhiah non fecus àc ipfe Sakephkaton,

m m |

"T'helifcha gedola & Pafchta non aliter ac Sakeph-

1 Don d

katon, ut& Silluki Tiphcha xqué atque Sakeph.-

epxæd&ca-

katon diftinguunt : Puer natus eft nobis, filius

emedtd

datus eft nobis; & vocat, fcilicet Jchova, nomen

sl

|

ejus Admirabilem , Confiliarium , Deum pri-

od

mum , aut juxta communem verfionem , Deum

Qjromt

fortem robuftiffimum, patrem zternitatis. Efai,

mdnotit

9, ;. Rhebhiah cum füo majore Sakephkatone

j Vi

gaudet eddem vi: qui comedet meffem tuam &

cibum tuum; comedet filios tuos & filias tuas, ut

rl

$. Schmidins vertits Sin autem vertamus cum Ts-

nio & Tremellio : & comcdet meffem tuam & ci-

| fgätm lïï

bum tuum,quem comediffert filii cui & filiz tuz,

Gu

J

tunc Rhebhiah non pari dignitate cum Sakeph-

t

j 90

katone erit, fed ordinario modo fubdiftinguet.

Jer. 5, 17. ftatue tibi hermas, difpone tibi pyra-

yia

l

gn/ Wg l

midas. Jer, 31, 2 1,' Rhebhiah fuperat: Sakephka-

li

gtl

he Je-

y

tonem :vi diftinguendi: dixit itaque Mofc

hovæ :

CAP,

AXIXI

226

VEEREEUUUSARUONGST)

fdhus &U

hovz: quare malo a&'ecif'ci kfervu-m tuum.

Num.

II . inio.& hunc &Szgoltham: dixitergo Je«

(ontra Pf

hova Mofchi: congrega mihi feptuaginta viros,

fio mb L

quos nofti. effe Seniores populi & moderatores

as -

ejus,- Num; 11, 16.. Confer Rhebhiahum , qui

Athnachum ipfum vi diftinguendivincit: Con-

UL

tra Edomum.. Contra Damafcum, : Jer. 49,7. 23,

Rhebhiah fimili Jure cum Szgoltha venit: Ecce

ii !

o adducam eos é terra aquilonis, & congrega-

bo eos ? lateribus terrz. Jer, 31, 8. Et dixit ei:

f

etiam ego Propheta fum, ficut tü. 1. Reg. 13, 18.

cïm 4

Pafer idem poteft ac Rhebhiah : nam Civitates

aidti

eorum deftruxerunt, & quamque poffeffionem

3 ld

bonam injectis quisque lapidibus fuis impleve-

runt. 2 Reg.3, 14. Rhebhiah fimplex ante Ge-

( repel

refchatum : vidiinter fatuos , animadverti inter

ww Gen

filios. Prov. 7, 7. uti ante Athnachum : donec

gxegarunt

fNU -

diffecet culter ecur ipfius: quemadmodum fefti-

locum at

navit avis ad laqueum , nefciens contra vitam

fuam illumeffe. Prov, 7, 23-

m UL vt

$. 4. Idem obfervatur circa minores, quo

d &

ria füo,

qiedixi

illi vel fuos dominos interdum zquent, vel ma-

jores fuperent, ut Pafchta Rhebhiahum füperat,

qimitv

& Sakephkatoni zqualis eft: . & cüm porta clau-

qa fuidti

denda eíTet in ipfis tenebris, tunc exiverunt viri.

&i C

füt pafce

jof. a. ;. Idem Pafchta Gimiliter domino diftin-

&cer fu.

uit: Ego veró dixi: fruftra laboro. Efai. 49, 4,

Gerefchus & Pefik munachatus idem valet ac

tndet, ]

Pafchta aut Sakephkaton : edixit veró Mofche

Cerefcha

Aharoni, & Elhazori & Ithamari filiis ejus: cae

üderunt.

num, |

pita veftra ne nudate, neque veftimenta veftra

difcndite, ut non moriamini Lev. 10, 6. Ge-

tüoram

refchus

"—

p diflinguendi,

227

mumu Num'

refchus cum fuo Rhehhiah;;le poteftate certat :

iXifeng "

Contra Prophetas: fra&tum eft cormeum in me-

fv

dio mei, ut 5, Schmidius habet. Jer. 23, 9. Pefil

TItifens

kadmatus cum Athnacho: Davidis.

Ne excan«

n.ällm, i

defcas in-malos, Pfal, 37, 1« adde Pfal, 138;1

Id Chs

150,1.

N

l: r

Reg. 1ll.

Vg

g.

'9nuis accentus fubdiftintlivus in eadem di«

tione iteratus [enfum perfectius diflinguits

'Regl '3] lgl

m Cs

eim à [ua domino eff remotior , quàm qué

&

offfonm

eidem praprior eff.

irinplte

€. 1 Id obfervatur circa repetitos minores,

CU

Circa repetitum Pafchtam ; & dixit: novi mi fili,

veti at

novi. Gen. 48,19, quamobrem miferunt & con-

v d

gregarunt omnes Satrapas Philiftzorum , dixe-

hum o

runtque: mittite arcam Dei Ifraélis, ut redeat in

locum fuum., 1. Sam, £, 11, ut non audirent le-

yira vt

gem aut verba, quz mifit Jehova Tzebaoth in fpi-

— ÉC

ritu. fuo, Zach. 7, 14. Circa Sarkam repetitum :

ts qoit

!t vt

qui edixit nobis: abite & revertimini ad regem,

quimifitvos. a. Reg. 1,6. dic jam ei: ecce foli-

cita fuifti erga nos tota folicitudine ifta, 2, Reg.

E

veran vt

———————

4,13. Circa Thebhirum iteratum: poft Mofche

jnp dl

fuit pafcens, pafcens,inquam, gregem Jithronis

foceri fui. Exod, ;, 1. veruntamen, virnon cone

Efäl- 493 4,

j Välet L

tendet. Hof. 4, 4. In metricis circa Rhebhiah-

Gerefchatum: corrumpunt, abominabilem red-

y N

,

diderunt aCtionem füam, adeo, ut non fit faciens

j

H

Wt s

bonum., Pf. 14,1, Circa Sarkam poltpofitivum:

3

quorum portio eft in hac vita, quorum ventrem

Jh

(s

2 .

lime

[

228

ERBISBCRERNEREN .. veatzta

:

— À

MITEL

imples recondito th

efauro fu'q; Pf 17 14« Conf.

cap. XX1X. Reg. V.

j

r !

$. 2. Obfervatur circarepetitos majores, Cir»

$f Fit

us expr

carepetitum Sakephkatonem : evenit autem his

ifinguats

gebus tranfa&tis, ut Deus ipfe tentaret Abraha-

mum. Gen.22, 1. neconvertatis vos ad idola, &

iephicatc

Deos fufiles ne faciatis vobis.. Lev. r9, 4. ne ma-

ledicito furdo, & ante ceecum ne ponito otfendi-

y nümera

culum, Lev.r9,24. Circa repetitum Rhebhiahum:

$ul voC

Dixitque Jehova Abramo: fcito certó peregtinos

lm Davi

fore pofteros tuosinterraaliena, Gen, 15, 15. ac

dicent : eó quod dereliquerunt Jehovam Deum

majorum fuorum , qui eduxerat eos é terra

Omm's 4

JEgypti. 2. Chron. 7,22. In metricis circa repeti-

tum Rhebhiahum fimplicem : hzc recordans

77

djfia

effundo in me animam meam : cum tranfivero

in operimentum (Sabbathi,. 2. Reg. 16,18.) ibo

V atet

cum illis in domum Dei. Pf, 42, . Tuergo Je-

mu:D

hova, Deus exercituum , Deus Ifraélis, exper-

fimniüm:

ifcere ad vifitandum omnes

gentes iftas. P£54.9,6.

E

qe Lban

conf. cap, X X1X. Reg. X. $. 1. €9 .

m Lez,

$. 3. Pariter obfervatur circa utrumque repeti-

Yn inven

tüm & minorem & majorem fimul, ut maximé fit

mgints 1

repetendo Pafchtam & Rhebhiahum, ita* quz

ilatque (

dixit, omnino itura füm tecumtandem, quod non

erit gloria tua fecundum hanc viam , quatuam-

te Tipr

bulas, jfud. 4, 9. popule mi recordare quxfo!

maDel t

tlitque at

quid corifilii inierit Balak Rex Moabi, Mich. 6,5.

I 6,19,

«onf. cap. X XLX. Reg. X. $. z.

Trborum

$. 4. Ad hunc modum forfan melius ita red.

deretur: &ep mir ein ftarcfer :pert/ babin id) (lieben

(Ontinet,

Iis, Ecc

äïf*ï&h öc:f bu immer (iuge[agt baft mir gu bclgfäï

nuä hi

229

..—-—-

Fis diAingæ:;zdi.

D

Pf. 71, 3. 9f0a unb B;UQ bóret meine Sïmbe/ ibrQBeis

ber zamedy mercfet voas i fage.. Gen, 4, 25.

S. s, Fit tamen interdum, ut ad affectum di-

!ul

centis exprimendum , ptopior Domino magis

diftinguat, quam remotior 1n repetitione , fic de

Mdl

Sakephkatone manifeftum eft: & dixit: fufpice

9)4! ne mal

'

nunc verfus ccelum & numera ftellas ; num po-

If nj

tes numerare has ? Gen, 15, . tüm agnofcens

ht

Schaul vocem Davidisdixit: an voxtua e

& hzc,

pttrin

filumi David. z, Sam.26, 17.

X

v n

o ! m

Reg. lF.

Ovinis accentus. fubdiflinttivus minor e V

It

fecoftns

.carius abfente, ma

jore babet majoris: vim

miveto

diffinguendf.

e-

Id patet de Athnachi minore Tiphcha, utl

wl

gitur

Dixit autem mihi Angelus Dei pet

jj, u

fomnium: Jalakob. Gen, 31, t 1. ingrefTus 1ta-

! H-W»s'

que Laban in tentorium Jahakobi, &.intento-

rium Lez, &intentorium duarum ancillarum, &c

u

non invenit. Gen. 31, 33. Rachel veró acceptas

m

— — AE — H "

imagines illas pofuerat in clitellis cameli füi, fe-

: 0

gofnon

debatque fuper illas, Gen, 31, 34, de Silluki mi-

nore Tiphcha: & non, inquam, profanes no-

matudtr

men Dei tui, ego füm Jehova, Lev. 19, 12, pro-

( (

7)

tulitque ad eum fub quercum illam , & admovit.

Michóf

Jud. 6, 19,. Hocattento patebit hzc verfio: Finis

verborum fit: üniverfam fuümmam, quz orinia

Ü n fed'

continet, & in quam omnia refolvuntur, audie-

jil

l

mus, Fccl. 12, :2. Minor Silluki fibi nihilomt-

fh

igm

j

W

nus majoris vim diftinguendi vindicat ,- et

3

JQC

390

Cap. XXXL

W^ enamemMEÉD "

aituntut -

hoc przfente, fic: ita & dixit ad ipfum : Abra-

(ji us ^

ham! &dixit: ecce me! Gen. 2», 1.

— $. 2 Sin autem minor in locum majoris tran-

mabo nom

qu

srite m

feat , omnino & iftius vim diftinguendi fümit,

x

(

]p, Eal

confer cap. XX/X. Reg. VILI.

$. . in metricis crebrius id contingit, ut patet

" em.

de Vicario Silluki: refpondit mihi é monte San-

&itatis füuz, Pf 3, «. Deus ftabilit eam im fecu-

( ID offe

jonum

lum usque. Pf. 48, 9. evigila obviam mihi, & re-

iiopp

fpice. Pf. 59, . cura fragmentaejus, nam vacil-

msangü

lat. Pf. 6o, 4. utindumentum mutabis ea, atque

mutabuntur, Pf, 102,27. afpice vias ejus & fape,

«t mon

yflabilis (

Prov. 6,6, & afpice fummitatem fiderum, ut ex-

li

nfal

celfafunt. Job. 22, 12. de Vicario Athnachi:

[, lz'

ad Te clamaverunt, & erepti funt, Pf.22, 6. mit-

tit puellas füuas & invitat, , Prov. 9, , Relinquite

ET

fatuos, & vivite. Prov. o, 6. de Vicario Rhe-

wium fi

minoem-

bhiah Gerefchati: & dicat omnis populus: Amen,

(uingat

Pf. 106,48. portio mea Jehova! dico, quod ob-

fervem verba tua. Pfal. 119, ;7. Necnon de or-

ilptamf

dinario minore: Laudate effentiam meram! quia

üda: &

bonus, pfalle Deo noftro : quia füavis , pulchra

(00.17, t

W Gen

eítlaus, 0f. 147, 1. & zxdificavit ficut altos, fci-

tdkobo a(

Ticet montes, fanctuarium füum : ficut terram,

n

dite, citt

fundavit illud. Pf. 78, 69

leveftra

f& mot

Reg, F.

tonfeftim

'Oþmis ferfvus quà salis femper & ubique Vi

vitit Balz

ees conjungite

UR qui

* */5.4' 1. Ratio & exempl

a funtin prom,tü. Ideo-

Ihonde

ntia

que ?d 'kpr?ïentem Kegulam quoque feque

ver

Qudem ]

Vis difiïguendi.

n

231

'-n*

Ro

l.

vertuntur: cum cordet

uo Belialitico, Deut.19,5«

filii ejus fünt macula fua. Deut. 32, j. & incla-

st

mabo nominatim Jehovam. Exod, 35, 19. fruftra

quzrite me. Efai, 45,19, Redemtor nofter ex fe-

AU ii

culo. Efai. 63, 16. Et hoc nomen ejus qui przdi«

fs

cabit illud. Jer. 23, 6. & hic qui przdicabit illi,

o n

gen. feem. fübinteliigitur , Hierofolymz. Jer. 55;

QT

16, in offendiculum iniquitatis Ezech. 18, 3o.

nii &y.

( bonum ) retribui retribuenti mihi m:lum: &

Dd

eripui opprimentem meimmerito ?

Pf. 7, s. quz*

TT

rens fanguines illorum recordatur. Pf.9,1;. mo-

j

ve te, mons vefter eft avis, quo confiditis , eft res

inftabilis & fugitiva. Pfal wr, 1. Deus effulge-

i U -

Athnaci:

bit. Pfal. $o, 2, ficut infemus. vivos, Prov,

l 6. mlt'

; dR

$. 2. Ob affe&tum & celeritatem dicentis in-

vlinqute

N

terdum fit , ut per fervum conjungantur , quz

hv Aten,

minorem , imó majorem defiderarent, fed id fi

, QUi

contingat, ipfa connexio fenfus & textus ftatim.

j d

'

id palam facit,

Ad hunc modum veniunt expli«:

canda: & dixit: mi pater! & dixit: ecce me!-

p qu

Gen.27,18. & fine omni cuné&tationedixerunt :

, p

jtos, f ]

pax. Gen. 25, 6. & peperit Zi'pa ancilla Lez Ja-

]

hakobo actutum filium, Gen. 3o, 10. vos autem

n )

abite, cito apportate frumentum ob famem fami-

ä

lix veftrz, Gen. 42, 19. & pofuit Deus tempus,

fine mora dicendo. Exod. 5, . & nunc mitte,

ä

confeftim collige pecus tuum. Exod. 9, 19. Et

j !

vidit Balak fllius Tzipporis. Num. 22, 2. pradati

funt quilibet feftinanterfibi. Num, 31, £ 3. quz

I

liv |

refponderunt eis & dixerunt adeo promtz, ut ne

l

quidem paufa inter illorum quaftionem harum-

fgquenf

u

4

que

Cdlþ- X XX ?^

j

Guerer u

wuzcumþ al

q';J;e refponfionem —iün;erceüfeirit ; Eft, 1, Sam. 9,1 ::

yen pet

Etdixit fine cunCtatione, utirati folent, perfidé

egiftis, 1, Sam. 14, 35, Dixit veró mulier illarum

t ^

j j ID

altera :. nequaquam, fed more altercantium mu-

guliq

liercularum non refpirat , ibi refpirandum fuif-

fet, fed, hic facit paufam, ubi nulla facienda foret,

Ich.5:14'

l^

pariter ad morem rixantium; filius meus eff qui

vivit, filius veró tuus, qui mortuuseft: lila veró

dicebat eodem impetuofo animo, qui debitoloco

refpirationem omittit vel étiam ponit, non, fed

filius tuus eff, qui mortuus eft, 1. Reg. 3, 27,

accipientes mihi gladium afferte , nec hic prom-

Ana

titudo Tudicis in pronunciando diftinctionem

Obfervavit. r. Reg. 3, 24. Et mifit Achazus

nuncios ad Tiglath Peleférum regem Affüris.

2, Reg. 16,7. tremor anxii regisin pronuncian-

do disjungit conjungenda , nam

aliter

le-

L

gitur

4. Chron. à3, :0,

Egredere quiío

in occurfüm. Achazi , Tu, & Schear Jafchubh

L

filius tuus. Efai. 7, s. Nam princepsifte,qui eftin

medio eorum, fuperhumerum portabit cceca no-

hn AF

C€e & exibit, turbata & confufa conditio etiam

ordinem accentuum turbat, Ezech. 12, 12, Et

1

jlle dicct alacri & promtiffimo animo, ut ad refpi-

wopoftti

rationem n€ quidem cunctetur: Deus meus,

equente i

:

Hof. 4, 25. Quis fcit, confidentis animi ergó hic

I Zarot

non refpirat 'ropheta, revertetur & peenitebit il-

h Sibi:

lnim. Jon. 3, ».

adefient, confumentur ofores

i

IfinCtiy

animz mez. PÍ,1,13. Et mifit Sanbaliat &

Grefchem ad me , ut nuncius , ut primum ad-

( a. Dj

venerat, anhelans, ftatim diceret: i, & conve-

m in

niqnms'fïmu*l. Neh, 6,2, Huc pertinet vox Selah,

MP' IX,Sg]

quz

Fis, diflinguendl.

233

"g

VMH UMenercaegn

gv'ï'*säM39,Xi;

quzcum antécedenti per fervum conjungitur,nec

A0l Mi

tamen per fenfum ifü cohlæret. Pf. ^i $. 9, p

T& ln

2153 ?*

AU Tij

$. 3. Inter

dum tamen voces per Pefik ä.'irrjmu'n,'

hm f

tur, ut aliquantillum le&tio fiftatur: Gen. 18, z5,

"tf

Joh. 5,t4- 1.

:

st qi

$, 4-

Reg, 2, 10 Cf'anf. Cap. Ti :Sc,'ü:.-quu:.

h. Dv

Kl

t m

| CA'P. XXXIL

Mi

CO r

tin tonm

Analyfis Accentuatoria,

t Adas

7 Aff

.l Profaica.

)df

d

t : feremie. Cap. X IP, 1. g.

]

m qui

p o

Dialogus Propheticus. -

te,qnieüin'

m

Y.l.

Wt

Reumentum Capitis.: Conftat

Jitio n

fola ditio'neSll lu l»l, cim verfus unam

p l^i H

'

yidrd

propofitionem contineat, cap. VL Se&. L. . 2,

us n6

Sequente Soph pafu koSilluk in voce Hab-

batztzaroth facit punctum fenfu abfolute. cap. ,

,'Hi efgö vlf

siitit

d

n

yur n

i

diftin&ivum minorem Tiphchamin vo-

anbä"äf H

qmom o^

ce Hal-Dibhre, majorem Sakephkato-

g

netn in voce JI- firmejahu, Minor Tiphcha

"

cap. LX, SeG. LIT, $. 2, Ttat lqco" fervi cap. 1II. &:&, ls

3

$

234

'cgp,' XXXI

o

V. $. 14.

i

m

$.5. cap. XX X. Set1.1. ;l—: faät- comma. caþ.v

[ k

end

debet ita reddi : de verbis de verbis, inquam cohi-

itionum, quz ex oreProphetz priorumque apud

v? :

Deum mala deprecantium & plebis pertotam re-

gionem ob mala murmurantis audie^antur. ca

[À

s

D

IV.$.7. not.«. Sakephkaton in voce /El. Jirmejahu

I

j

um con

cum makkapho fimplici. cap, IT. Sett. I $. 2,. facit

—

quO qï

femicolon fenfuale, cap. P. $.

14. Ideoque in fe-

quenti debet repeti: verbum

fcilicet Domini de

l afcendi f

i habel fc |

verbis cohibitionum, — Habet cap. 1X, Sett. II $.

r fuum minorem Paíchtam in-voce

ml notà

Debhar- Jehova cum makkapho fimplici cap. 4I.

fe locut

Sell. 1, $. 2. facientem femicomma cap. 7. $. if

C'P' IU'

Hic jungit fibi in voce Hajah fervüm mah-

Mhn:

acum , inter tonum domini & fervi pluri-

bus fyllabis intercedentibus cap. X, Set. III. $..

n medio v

j if

cap. XV1. Stt. II1. $. . & legatum kadmam

liifünd

in voce Afchzr , cadentem in vocem Milrah,

cap. X. Sell. III. $.3. cap. XV. Seli. HI, $.1.

norem $

. Defcriptio ficcitatis & famis

munach

t« Kade

ingentisP fOpthiCä hoc& quatuorfequen-

tibus verfibus. In qua obfervandus eft affe&tus

Wf L €.

0 Ofe

talia cum fümmo cordis dolore & triftitia pro-

qem afa

ferens, crebrasque interenarrandum faciens paue

lilva pe

fas, quz extra affe&tum ingratz fuifent. Conftat

dieàum

duobus diftin&ivis filluko & Athnacho. Sequen«

wrmé |

te Sophpa(uko Silluk in voce Halatha fa-

fibintelli

«it colon fenfü per plures verfus continuato,

ts de unc

Cap. V. $. 6. fibi fubjicit cap« VILI, Scd.

4 $.

mino-

cie;:t. B

füóm.

Analyfis.

a ERE ENSMET, r

235

MPVW

m

1[

minorem Tiphcham cap. IX, .Sed. 111.

.z.ir;

QUam v

voce legenda juxta Cethib Jerufchelem formz

UET

u^

Chaldaicz , & juxta Keri Jerufchalajim .conf.

"Hntime,

Dion. D. Hilleri K. €9 C. p.19o. €9 281. cum me-

A

-Ird

thégo adftri&to cap. L. Seü. JI, $.2. mot. 3. fa-

cientem comma cap. P. $, 14. ideoque vertitur:

& quod querelam Jerufchalajimorutn attinet,

RY

illa afcendit, Hic Tiphcha eap. 7x. se&. 1u;, $,

od

T j

i, habet fcryvum mercam. cap. xv7. Sett. 1.

6.2. in voce vetzivchath , ubi minu(ícula litera

UET

Tzade notat, aliam minorem vocalem etiam

lagl

DIAMT

fub fe locum reperire, conf, Diga, D. Hill. K. 8

C.Pl Igf.

nmz-)

Jb

Athnachus in voce Läaretz facit celon

8- mo Sl,l

in medio verfü cap, V. $.6. habet cap. VI1I. Sttl.

at

H. f.1r. fervam munachum in voce Kaderu,

il Milf3h4

fubdiftin&ivum minorem Tiphcham in ümlelu,

majorem Sakephkatonem in Jehudah. SCI vus

ü

r

munach «ap. Xvi. Se8.. 17, $. 1. comparet in

voce Kaderu, quz cum nethego adítriéto cap. /I,

Yl

fs

Setl. 11, $. 2, n9f. s. in voce juncta per connexi-

ia r

onem Grammaticam , verbi & cafus nominis,

quem afcifcit. cap. V. $. 2. in qua fimul copu«

jns p*

lativa per afyndeton deficit, ad exprimendum

Conid.

affe£tum lamentantis , qui tales patticulas cre-

Stqut

berrimà negligit , idemque affe&tus ex priori

j

ï

fubintelligit Vocem Schehatzha, cum lamentan-

tes de uno fübje&to fzpius plura przdicata enun-

ni«

T.

m

ciept. Heic loci quoddam incrementum üä

Ca- '

136

CIZPG AX X) £. $

L d

a

tsss

-t

ficatur, hoc modo : port:a*eius funt lang

u

ef(:ed;

L

jndio

tes fa&tz , imÓ obfcuratz (unt in terram ufque,

fcilicet przfitu, relaxatione tabularum & clavo-

WOæ RO.

rum remiffione, juxta Septwaginta €9. Pulpatam

1

fjs cont

per connexionem Logicam in|przdicato com-

ill, X5 ^

plexo, cap, 1. $. 3« At B. Lutberns , Tremellius 9.

; minc

. Schmidiss non cum antecedenti jungunt, fed

u

fj

májor

peculiarem enunciationem ex. his duabus di&ti-

vyus I

onibus faciunt; Querentibus enim & id fami-

liare , ut fubje&tum, de quo aliquid enunciant;

"TP

non exprimant, fed intra fe modo intelligant,

yieHoc ]

vel geftu externo defig;ent, vel. de auditore,

uta, caf

eundem quoque fecum 1dem fubjectum intelle-

x Bofchu «

Curum , przfümant. cap, JF. $. 6. not, &. Chal-

qmenum

deus non incongrué elegit fenfum metaphori-

y, & obt

cum & metonymicum, nifi quod accentuum

defe&us, qui tamen alibi in Prophetis & Hagio-

ia M.

leam, q.

"aphis multo gravius fertur, & le&torem in du-

Ülam., P

10 relinquit, aliquam difficultatem parit, hoc

qlon-fen

modo: lugent, qüi funt domus Jehudz, civi-

tates eorum devaftate fünt, te&tz funt facies

Logicam i

eorum nigrore , atrz ficut, lebes , demitfz funt

(rpplexui

in terram, - Ti-phcba in voce ümlelu facit vir-

Vet eap,

gulam cap. P. $. r« habet Ccap. 1X. Setl. Ll $..

Bul

fervum mercam invoce Scheharzha , jun-

nvoté N

€ta per connexionem Grammaticam , nominis.

Ws ad

Minor P.

& verbi illud afcifcentis, cap. JJ. $. 2, Sakcph-

| a facit

katon facit femicolon fenfüale c

habet c

a

ap. V. $. t4.

Cap, 'Vo ,

IX. $, 14 6.2. Án Abhela, cum me-

Xbábhu

ä:'.'

thego g

2

firi&to, cap. 47 sg&. 4L. $. 2, nol, e,

vAgalyfss, - |

237

IN

litníg,

3. i. Conftat duobus diftin&ivis Silluko &

Athnacho. Sequenté Sophpafuko- Silluk

IO & din,

in voce Rofcham facit colón, fenfu per plutes

^il

verfüs continuato. 'tap. V..« 6. "fibi fubjicit cap,

TaD (b

y1ll, Se. 1. $.1, fervum mercam in voce cha«

hd

phu, minorem Tiphcham in voce vehochle-

rw. f

mu, majorem fakephkatonem in voce Rekam,

tdts d.

Vif

SCIVUS mcrca »P—.eï : -sonnekionem Grammae

AV

lttiay

ticam. cap. XVT, Sed. d. $, t Ml nor TI hcha

ittlgy,

i» veHochlemu cap. ZX. Se, LU. $. z. facit

t at

comma, cap. F. $.14, habet fervum mercam

At intols

in Bofchu cap. XV7. Setl. I.. $.2. ubi notetur in-

WI /ä (hl'

erementum: pudefiunt , & ignominia afficiun-

Maphor

tur, & obtegunt caput. conf. Gejer. de Ebr. Lu-

COU

& ugo:

Bu cap. XI. $, 3. p.-24s. Sakephkaton .in voce

umindi

Rekam , quzhabet Memavxeticüm, ut Omnam,

üt,

Ulam, Pidjom, Sapham , Schalom ,. facit femi

€olon-fenfuale cap. V. $, 740 Obvxonnexionem

de, d

font f

Logicam eft ditio longior, przdicatum . enim

nifr f

complexum de minimis legitur. cap. JF, $. 3.

; hii

habet cap, . .el, 11, $,:,mminorem Pafch-

ID

tam in voce Celehem, mäjorem Khebhiahum

m esentieauat

ju, n

in vocé Majim. Servus non adparet ob defe&tum

vocis ad -connexionem Grammaticam idonez.

: nominia

Minor Pafchta in voce 'Celehem cap. X..Sed. Iif.

vlcp

f a. facit femicomma, proximus $uo Domino,

lh

n

cap, V. $. 15. fervit eidem .ma-.hpac ln voce

n

ni

"

Schabhu, in&crcedentibus inter tonum domi

&

n

N

238

Cap. XX 11

x

lag

o s utentemo: ag

& fervi pluribus fyllabis cap. X. Se&. ZII. $. s. cap.

cm Chil

XFI. Sel. 1. S, 1. ob affe&tum dicentis fine co-

i)nfn Dig h

pulativa ,, quam' vero Septuaginta addunt.

t a

Rhcbhiah in,voce Majim , quïf à Radice

Hainah defcendit , cap. X. Se&, I. $.3. facitcom-

j mapot

ma fenfuale. cap. F. $. ;j, Sub eo funt (CIVUS

m.uhaehus cap. XVJ, Sed. IJ. $. s. in voce

vldirehet

Lo-matzeu, loco fuo motus ad evitandam xa-

w ien

«um r

xodwwa cap: IV-. $. 7. tiof. 9. vice mthegi pofi«

tus, cap. 4J.. Sed..Il. $. «, Lo cum methego ad-

iqoidem l

ftri&o cap. 44, Sed. l. $. 2. not. a, fine copula-

Mp t

dpi

tiva propter affe&tum dicentis, quam tamen

:Irl[o Se L

;

irita: «

reftituunt Septuaginta & Chaldzus, Ec minor

ntont pal

Gera(cha]im in. voce- Hal-Gebhim , cum

makkapho fimplici, ut & fequentes dictiones.

jÓ4c

k Mhnach

cap. Il. SeG.L. $. z. faciens comma inentale in

t voce Ro

defcriptione .continuata. cap. P. $. 44. loco Ge«

vefchi , cum cadat in vocem. polyfyllabam Mil-

ttato, Cop. |

tah, cum fervulo munacho ; in voce Bau.

&tYum

wen Tip

cap. XliL :Sed, AT, $.;. cap. Xvl. Se. lL. $. .

1adelt ca

Athnach in voce Lammajim habet - cap.

PliL. Sed. 1. $. , minorem Tiphcham in voce

x dfynd

"'Tzehirehem, & majorem Sakephkatonem in vo-

ltentis, c

ce Veaddirehem. Facit celon, cap. P. $.6. Servo

Ws enim

n d

caret abfente voce ad conjunétionem idonea.

$ub fe habec minorem Tiphcham: in

IOT.

voce Tzehirehem, cap. LX. Sed, IIl. $. 2. cum me-

4f lii $

TJO m

fhego adítri&to cap. M. .Sed. 1. 5 2, not, 9, c,'däi.þï

Analfis.

í

—N

[ —R

:.324

;R cum chirek

0U foon,

parvo, Keri cum chireliinagno,

4 adiy

dlu,

conf. Dign, D. Hill. K. & C. p. 236. facientem

comma, cap. P, $. !4.. cam ÍCcrYO merca in

24 Mp

voce Schalechu. cap. X/I, Setl. T. 6. z.. quz eft

t

ii

cum methego adftri&to cap. l. e. 1. $. 2. mot. s.

Et majorem Sakephkatonetm in voce

TE

Veaddirehemi. cap. 1X. Se8, 11, $. 2, qui facit

Tam u«

comma fenfuale. cap. P. $. i4.

fe;um habet

Mi d

fervum munachum. cp. xr1. Sc&. 11. $. a.

Yi d

& quidem in eadem dictione cap, IV. $. 7. nor. -

I6 C

WHm. 7. cap. XX1X.. Reg. IV. $. 1. loco. methegi.

A (amen

1IDIOL

cap- 1. Seti. TT. $. . 'cap. XXX.. Sedl. l. $. 79.. Vere

titur ita: & quod magnificos eorum attinet, ij

, m

mittunt patvulos füos, & quidem ad aquas.

Qiines

Y. 4. Conftat duobus diftinCtivis, Silluko

wnde n

& Athnacho, Sequente Soph pafüko Silluk

J 68

in voce Rofcham, facit colon in Senfu conti-

dl

nuato. cap. P. $.6. fibi fabjicit cap. F1lT. $e&. l, S.r.

rl

fervum mercam in voce Chaphu , & mi-

fü. Ho 9' '/'

norem Tiphcham in voce Jccarim, Servus mer-

j p

-

ca adeft cap. X7/l. sef. 1, $, 1. in voce Chaphu

m

per afyndeton fine copulativa , ob affectum

dicentis, quam tamen Chaldzus addit, in que-

, 30

relis enim omittimus eam, nec foliciti fumus

femper de debita conjun&tione. cap. lV. $. 4.

Bu

J n

Minor Tiphcha in . voce Iccarim cap. Ix.

quip

SeH. li, $.. 2. facit comma , cap. V. $.74. cum

|

U?

ervo metca ip voce Bofchu, cap.

XVI, Set,

$28

240

Cap; XXXIT.

d.

E

TT fibi

4 6.2. Ex hoc pofteriori hemiii?ci&;io debet in

priori repeti: pudefaéti funt agricolz , ad fup-

qun me

lendum fenfüm, cap. IV. $.7. mot. 9. cap. VA.

Seth, L..$;40.. cap. XXXI, Reg. l. $.é. vel dicendum

eritex antecedenti verfu, aliquid adhuc effe repe-

jom

tendum, hoc modo: & obtexerunt caput fuum

2

im dom!

propter terram, qua confracta eft. cap. XXXI.

y, y. 091

Re j e.l. 5-?«

wfrophe

»f

: 'A'thnachus in voce Baatretz facit. colon.

cap. V. $, 6. fibi fubjicit cap. Vi1I.. Se&,IL $. . mi-

lihmacho.

norem Tiphcham in voce Gzícham, majorem

«s Dafe

Sakephkatonem in voce Chattah. Tiphcha

«f $ 6

in voce Gzfchzm facit comma, & vertitur fic:

Tiphchz

quia rion fa&ta eit pluvia, pluvia, inquam, in

MXgO à

hac terra, quam incolimus, qur tamen alibi

(j cotmta

largé decidit. cap. /. $. 1«. habet Juxta cap. IX.

invxe C

Se&l, II, $.. fervum mercam in voce lo-

aLf2

hajah, & minorem Thebhirum in.voce Ci. Ser-

tox lo-ha]

vus merca in voce lo-hajah cap. XVl. Sed. L. $. z.

kin C t

loco motus ad evitandam xaxepaewav: ftat enim

di&us a

in penultima, juxta Opitium , Jablonskium. corre-

yftloha

in folio & iürcklimts loco. non moverint: In

&um. cap.lV.$.7.:0t, 8. quamvis Bwxtorfiana

X comma

& u

Opitio & Jallonskio corre&to notetur , pariter in

fentuut

lo-comparere methegum , utin aliis, cap. ll.

itendit,

SeE. 1. G. 2. not. o« cap. lV. $. 7. n0t. &. Et I)"noOFr

Átht

Thebhir, cap. X. Seti. ly. $. 1. faciens femi-

^ f

comma. cap. V. $. «5, S'akcph katon in voce

TMBOEt

Chatta, cap. LX. Sedl, l, $. 2 -facit comma. cap»

CAtnalyfís.

248

NNK

WIEZDNMUOCRNGUNRENEDSUUNO KORANUUN U: w at

inamEEDEE

0 d

V. $. 14. fibi fübjicit P. afchäm in voce Haa-

æladf i

damah. cap. 1X. Setl. 1. $. 1. cap, X.. Se&, 11 ..

r cap' MH;

z. cum methego adítriCto cap, 4 Se, JI, $. 2.

TC

not, «. facientem femicomma. cap. P. S. 1. cum

Df roy,

ntfüm

fervo mahpaco, pluribus fyllabis interto-

d NU

num domini & fervi

ofitis, cap. 7I. Se&. l. $..

ti0f. y. obfervabis in

à

OC & antecedente verfu

Epiftrophen,

A0b C

Y. $.

Conítat

duüobus diüin&ivis Silluko &

NQML

Athnacho. Ante Sophpafukum Silluk in

, Dj

voce Dzfchz facit colon in fenfu continuato

i

nitur d

cap. P. $. 6, fibi fübjicit cap. Vrl, Sed. . $. f-

Ti

cnam,

Qui in voce Lo-hajah cum

um, ln

q0n i

methego adftri£to cap. /I. Se&, H. $. 2. mot. e. fa-

cit comma. cap. F. $. 1«, cum Ícrvo merca

in voce Ci, cap. ZX. Setd. Zl $

