que juxta conftru&tionem Grammaticam combi-

Vi ;

nandx effent, (ic vox *elah cum antecedenti fine

ecocet ao i ä

exemplo. Pf. 82,2. C—2N potius cum anteceden-

ti quam fequenti, Pf 1, 2. 4. Eadem dic&tio po-

tius juxta fenfum fine makkapho effe deberet,

Id

job.21,4. conf. Cap.1V. $. 6. not. G.

$.

*

Interdum i metricis deficit, & tamen

fuibintelligendus eit, fcilicet inter mercam mahpa-

catum , editionibus licet difcrepantibus. Pf. 8, 3.

Mi L

|

$6,9. Job. $1, 35. inter mercam & confervum

Sarkam, P£.5, $. 18,20.. 22, 9, inter mahpacum

|

& eundem confervum Sarkam Pf. 4o, 1 $. 62,9.

Prov.6,3, Job.32,€. comparet etiam hacoccafio-

ne makkaphus apud fabloushium. Job. 18, 19. 37,

21. Per fingularem Maforz obfervationem de-

ripri

bet abeffe, P. 35,:10. 47, f. 60, 2, Prov. 3, 12,

0064

At per erquem in Codice Jablonskiano, Pf132,11.

Méar

134 2.

0f«

$. . Licet officium makkaphi proprium fit,

| Ws

ut duas voces ad unum accentum tacticum & to-

nicum conjuhgat, deprehenditur tamen etiam,

jb

Á 5

quod

Io

Cap. 1]

K/

,.

quod duz voces permakkaphum junctz habeant

i n mel

duos accentus ta

á

icos, eofque dominos prope

|

prov. Is

Sillukum, Efai,8, 17. Athnachum., Gen. 8, 18.

thegus :

j$, Pro

2. Reg. 9,2. Dan.4, 9. 18. ubi veró & Mafora &

Codices variant, prope Sakephkatonem. Exod, 21,

t 1. Deut.50, 1.

Honpih

Srcr. II.

PL

t p

"

: MCthcg. :

inprtjor

acit pto

tbeg eft vcEa virgnla fïi.b fgllaba vel litera. qua-

jgllabis (

i

€o poit

damtono nonaffeda, qu& pronnnciatiouem affetie

vocalis extra toumm nonnbil vetinet , atque decoré

fyllaba |

fn[pendit , vocalium quantitates. diftingwit , & etymo-

finon f

logias vocum paffim illnfivat, | Dicitur ita ab officio,

d. Get

DI

quia inftar additi freni fyllabam aliquantifper in-

ter pronunciandum detinet , ne ruat & przceps

1105

feratur. Differt fit à Silluko , cuialioquin per figu-

«l

ram fimilis eft, ille enim femper finem verfus oc-

qmme

(armen F

cupat , & nullum accentum poít fe agnofcit,

contra autem hic methegus nec finalis eft , nec

li, &

fine fequenti accentu, nifi fit przpofitivus, licet

margin

in una voce cum Silluko concurrat, Num. i, 50.

2; 3. 35:29- Cant, 7, 1

Qvod autem dicitur,

) ttiam v

! gm, :

methegum femper fequi accentum , id inteili-

ET

gendum eft de appofitivo & poftpofitivo, non,

ENT

ut modo monitum , , przpofitivo

Conftat

mum a

enim, qued methegus fequatur Thelifcham ge-

E

dolam, Nebh, 1o, 38. Dan. 3, to, licet omittatur

! molog

in eadem vocejuxta plurimos Codices, fed minus

104,.P

harmonicé. Dan. j, 5, ubi quidem Bsxtorff. ma-

,

jor methlegum ponit , at poftea v, 16, negligit.

| plti

|

Metbeg. . -

2n

Yl

n

[ s

L

Et in metricis Tiphcham anteriorem,

.Pf..—-.,g.6.

Ofbino

l

Ut Qu

|

Prov. 14, 32. Job. 4, 6. licet etiam penes hunc me-

0 & ii

j

thegus defideretur juxta Buxt, maj. Jablonski, Job:

4,18. Prov. 31,13. proximis tamen verfibus non

i, D

i

confpirantibus , neque Clodío , Opitio , van der

Hoopbt.

$. z. ZMetbeg eft vel primavius €$ ad(tritbus , qui

ponitur poft uocalem longam per fe ant. ex elifo fcheva

impreffoque dagefcbo longau vedditam , inque metro

acit produtlam vocalem , fcilicet e, in vocibus monos

ln m

fgllabis cum vocali longa tono carentibus , nec

ciarz'onemajeäg

eo poft makkaphum ftatim in fequenti proxima

LU

fyllaba fito, Jer. 49, to, Tobir5, 3 1. Dan. 8, 16.

h E d.

fi non fit, id per Maforethas peculiariter obferva-

1 ab ofích

tur. Gen. 30,19. ubi veró ponit brevem fablonski,

intüer i

van der Hoogt , & methegum ipfüm Opitius. .Sam,

& p

22. 20. 2. Sam. 9,12. ubi iterum Opitius Methegum

inperfgo

edjecit. Ezech. 18, 10. ubi Opitium etiam Jablonski

yrerfusot

cum methego fequitur. T hr.r s. Pf 157, 4. Ubi

Pa

tamen methegum addi per ben Napb. monet Clo-

TM

diss , & per alia exemplaria van der Hoogt in nota

ts

marginali, Job.20, 21. 21,17. Aliqui Codices

m fo

etiam voci LZ2^ cum makkapho denegant methe-

V ilctü

gum, at mihi placet Opitius , qui addit Num. 34,

jitttlle

3. L1. omittit autem & hic ipíe pariter. Jof. 12,

, IUl

3. 13, 27. Sin autem hic metheg fit ante proxi-

Conft

mum accentum , id facit ad graviorem & cum

ampe

emphafi tardandam pronunciationem aut ety-

p !

mologiam vocis indicandam, Pfal.84, 3.6, 119,

dminns

1302, Prov.4, 3. Thr.:, 2. Num,35, 18, Deut.8,

n

15 17,8. Efai.6, s. Hof: 2, 1. ultimotamenloco

plerique Codices in penultima fci;icet verfus vo«

ce

11.

Cap.

ce methegum non Confpirante Jablonskio omit-

ipev, V

tunt, Methegus veró regulariter debet adeffe , fi

j 3,7'

in fequenti fyllaba poft makkaphum fit accentus

4centus

quidem, fed non tonus. Deut.2, 19. 18,1, Job,

»^

It,I6. 22,29. aut in ea fyllaba alius metheg.

jongà s |

Num. 31, 18, Deut. 51, 17. vel Chiruk, Num, $,

onum V

qo, Pf. 118, 17. quando contingit, ut plures mo-

ECd 93

nofyllabz per makkaphum jungantur,quz proxi-

gon al

füum Ip

maeft accentui & tono methegum amittit, Job.

ELL

d

jorum

8. In ultima longa in vocibus biffyllabis €9 plurifgl-

autem

labis makkapbatis, priori autem vel cum fchevatum

Prov,t;

fimplici. Hof. 2,4. Gen. 2, 15. tum compofito,

dagefch

]0f 10,4- 2. Chron.13, 17. tum elifo Mich.6, 1.

ervan

Job. 14,19. vel alia quacunque fyllaba Deut. 15,

fofchev

A. 29,12.. Sinonapparet, fit ob accelerandam

|

l

atexc

pronunciationem. Deut, 31, 25. 26.. Nurm. 4,1s,

peato

Píal.18,9. Job.21,5. rg. Deut. ro, y. fed hoc po-

Otgus

ftremo loco in Hebarim methegum adjecit van der

19 1.

Hoogtb, Bsxt. major. Debet autem abeffe juxta

Jinu

.Maforam ob.22,24. Thr.2,1:. Et in fequenti

Hoogbt.

fyllaba fi ftatim fit tonus & accentus. Gen. i, 29.

&T

Deut,323,4 Ef2l.42,9. Job.16 3. ambigotamen,

! diabu

an juite abfit,quando in fyllaba fequenti eftalius

metheg. Prov. 8, 1o. Dan.8, j. habemus enim

| Convet

! Qmto

exempla contraria. Gen.6, 2. Deut. 16,4. nifi

Titüt,

malimus afferere, hoc pofterius fieri ad pronun-

Ms

Ciationis gravitatem , ut modó fuit monitum,

ht

Nec nonobfervandum, quod abfit , fi in fequenti

fyllaba fit accentus przpofitivus fine tono 1n illa

16,45

wfch

fyllaba, Num. 4. 1f. z. Chron.8, 14. Prov. 3:, 6,

Oïlgln

quod tamen , & forfan re&tius , alibi non fit,

h

hch

ev,

Met/iego ï

fs

15

J

U

fffegeene

"

£.

lj

WQL

&t

el

j

Lev, 15 3 Deut, 31, 17. Ezech. 8, t1. 45, 7-

Ut

d

pí.;,7. &fiinfequent fyllabafit tonus, at non

accentus. Lev.26,26.

1190 w' ]. Jc

y. dn

enultima fllaba , ubi vel ultima etiam

dlts m

!

e

d ad Numerum Oratorium priori füuum

Itj m

longa,

Ul

tonum tradidit. Deut. 31, 26. Num. 28, 18.25.

Eccl.9, 3. quo tamen ultimo loco in voce Male

m |

non addidit Opitius nec van der Hoopbt tum contra

J p

fuum ipfius morem, tum contra confuetudinem

i nf

aliorum exemplarium. Velultima brevis , prior

autem longa tum per fe. Pf. 75, 11. 104, 5. 20.

tf detn

Prov.13,15. Thr.5, f. tum lenga redditaaut ex

Corpolt

dagefcho. Deut. 16,18. 17,4. 22, 7. at Exod.8,7.

Mich f lf

Deut v

ervan der Hooght non confpicitur, Aut exeli-

fo fcheva, Num. 30, 6.9. z. Reg. ,27. Job.3, $.

olerandam

aut ex Origine. Deut, 22, 22. quamvis non fem-

Nur u

( o

per attendatur , ut ob memoratas rationes hic me-

ecitett

thegus

ponatur. Efai, 41, 25. 45, 18. Job. 22,

19. 28.

fi

C

ut & per aotam Maforetbicam abeft in

IT

ablonskio , quem tamen fine hac addit van der

u

Hoogbt. Opitins. Gen. 27, 28.

8109

0 [aff

. In antepesultima aut vemotiori fllaba à touo,

duabus longis, utraque autem tono deftituta,

elfallüs

convenientibus ante finalem, veleam, quz elt

s enim

cumtono. Gen. 1,16.21. Exod.6, &. cuizquipa-

! nifi

Qtuufle

ratur , fi prior fit peroriginem longa. Exod. 6, 4.

Pf 35, 3. 63, 1. aut per dagefchum, Pf. 78, 6.

D

Cant. 3, 1 1. Thr. t,u. aut per quiefcentem, Lev,

Queud

26,45. Num.6, 2. aut pofterior longafit per da-

qih

gefch. Gen.22,2. Num. 5, 9. Thr. 1,16. vel pét

nl

originem. Num. $, 7. Job. :7, 7. vel per elifum

LO

fcheva, Num, 5, 12, Deut. 11, 31, nec video,

ln

qui

1

B

Cap

lL

mann E RRERRENE o RRM

quid caufz fit , cur in voce Pebhaf:

4

bfüiph methe-

r Am'eä

;

gm, &U

gum omiferit Clodius , van der Hoog

£, Num. i, 4.

rlongal

Notandum hujus methegi loco fzpius venire fer-

fecundüm .

vum. Gen, 9, 23. Num, 3,22. 45 9- Jér. 48, 16,

tum non *

* Poft longas ante fcbeva mobile fimplex aut com-

pojitum. Gen. 1,2, Exod. i, ro, Pfal. 2, r. 78, 10,

Num. $6

0211

etiam ubiilla longa eft faltem ex or

ine. Deut.7,

lts u

19, 24. 8,3. nifienim methegus ad

»

t

, longa non

terat, Eze

eft longa, & fcheva fit quiefcens. Gen. r, 29. fer.

49.28. ubi juxta v der Hoogthb quxdam exem-

femota

haraCter

plaria methegum addunt,fedinvita Mafora & fen-

tft,quia

fu, nam alia fignificatio eft cum additur. Ezech,

325 12. Hinc faCtum elt, ut przfentiam methegi

Q fafl

poft Kametz chatuphum ante fcheva peculiari«

qulchatan

ter annotaverit Mafora, & Juxta R. Jonam fit le-

taferes l

qm meth

gendum Korban, ut alias hzc vox legitur , licet R.

D. Kimchi, &, qui eum fequitur, &. $. ben Meltc

1!: O,IO

in notis videantur melius fentire, qui przfentem

ine rnet

ia va

snethegum & labialem Raphatam confiderant, &

'converf

allegant fimilem formam Darebhan. 1. Sam, 15,

21. ideoque Karebban.legunt. Ezech,40,43. Jux-

4

ta hanc regulam quoque Vav fchurek quando-

1 I Inema

que fcheva fequente recipit methegum. Gen. 2,

ll ;540 Sc

ttgo. (

11. Deut.5, 24. 9, 22, 26,19. quodautem com-

«6 H

muniter exulet , fentio id fieri ob nimiam fuam

frequentiam, Gen. 1,14. 2,15. &c. notandum &

lo

hujus methegi loco crebró comparere fervum,

Hopl,

104, m

aut dominum accentum. Ezech. 45, 4. Job. 2 t,

Ahald

7:16. 29, 1z. licet etiam in eademífyllaba concur-

rat methegus & accentus. . Malé additur infini-

lpefc

tivo apud /ablonski. u Sam. 2411« ubi confer no-

m. EZ(

D 1

tas R. Sel. beri. Melec.

C dnte

cMetbeg.

If

Hf me:hg.

* r Jnte—z.l—aggfch forte prafixi, aut chara&eriü:iï

| ) Um'",

cum, aut radicalis deficientis tum compenfatum

IS Vil

;

per longam. Deut. 9,17, 21. Pf.73, 13 14« 20. &

fecundum 7ablonskium cum alüis. Jer. 49, 32. 36.

er. 48, lö.

MT (0j.

tum non compenfatum , vel charaéterifticum,

W. 78, It

Num.8,6. 32.15. Deut.17, 7, Pf 78,33. 104,26,

SU6 Deut ;

Job.22,1o. Thr. : 15. vel przfixi, quod propter

" Onga 1on

literas Gutturales aut caninam imprimi non po-

terat. Ezech. 18,20. Pf. 98, 14, Eccl. 2, 18. five

:nl [, 29. 'Ier.

AT ejm.

remota hac caufa quidem imprimi potuiffet &

Atf

chara&terifticum & przfixi, impreffum tamen non

It gt

!

eft,quia deprehendit literam cumfcheva mobili,

quo fa£to autem exiftimo illam literam non da-

j methegi

peculiare

gefchatam haud poffe inter legendum duplicari,

V tl

ltafe res habet cum przfixis: Lamenatzzeacb eft

cum methego. Pf 4, 1. $, 1. finemethego^Pf 2».

ht Mdl

I. 49, 1, Fajebi cum methego, Gen. 1,5. $. 7. 8.

fine methego juxta Jablonsktum, Gen. 2,7, 4,3,

Drfentr

[b

juxta van der Hooght, Tof. $, 1, 13.. Hoc Vav

M

converfivum futuri modo eft cum methego. Gen.

3,23.24. Pf. 77. 7. modo & quidem frequentius

YO

fine methego , fed tamen fübintelletto. Num.:,

qundo

1. 3.4. $. Gum charaCtarifticis ,ita Hinenicum me-

T

T COf

thego. Gen, 6,13. 9, 9. fine methego. t. Sam.3,

9 fuam

$. 6. Efai. 6,8. cum methego Zilalucha juxta Jab-

lonskium, Opitinm, Clodium, fine illo juxta/van. der

vum &

Hoogbt. Efat.64, 1o.. cum methego Halelujab. Pf.

frm,

]Ob. Irh

104, 34 165 45, fine methego Haleli, Pfal. 146,r.

(Condfe

"Abalela. Pf 146, 2.. Halelujab. PU. 135,2 1. imó cum

dagefch rebillelu. Efa1,62, 9. cum methego Kine-

y if

nu. Ezech. 3 1,6. fine methego at cum dagefcho.

Yi

IO,

Efäi. 34»15« Rbibbebbot) cum methego. Num.

36.

i

16

fa,tï 11

oumsoreptgos o

36. Mich.&,7. Pf.3,7. fineillo & dagefcho,

hm piei

Deut. 3 3, 2.17.

alia pluraexempla poífemusin-

um dl

ducere, nifi brevitatiftuderemus,ponimus autem

Deut- r! 19'

hanc generalem regulam ; Zu Conjugationibus pra-

vibus €9 defelivis prima radicali , item in nominibus

n Egamid

cum dagefcbo forii &9 poft prefixwm, idem eft, [ive im-

negligaturo

, DojiC

primatur dagefcb litere cwm fcbeva, qnod tamen rarius

Y di&us C

fit, fiveuon; quando veró non imprimitnr , perinde eft,

five addatur metbeg five non, modo fcbeva legatwr, 9)

jj Num.

illa litera inter legendwm non duplicetuyr. — Unde aue

i u

tem cognofcendum fit, quod illa literacum fche-

I,lgo Sla!

aljedt Ja

va debeat füpra fe habere dagefch forte , fi neque

ipfuüm neque methegus appareat , id ex Regulis

quamvis ]

rammaticis hauftu facile eft. Aliter autem fe

1,102].

ses habet , fioportet methegum ad diftin&tionem

dbos ub

addi, ita cum methego debet legi, licet fablouski

bentibus

allaturid

malé omittat , Paijires , & timuerunt, fine methe-

go enim effet : & viderunt , quod tamen fenfui

Q 10n2q

rzfenti minus congruet, 1. Sam. 17, v.. Vejiketzu,

fiparte g

& evigilabunt, fine methego , fed finiftré, & am-

!

putabunt. Hab, , 7. Jifcbenu , dormient , fine

f

methego ; iterabunt, fine fenfu. Prov. 4, 16.

penltm

Vaijirejcbu , & hzreditario jure poffederunt , fine

lonsii s

methego : & facultatem habuerunt , fignificatio-

! quidam (

ne Rabbinica. Jof. 12, 1. Genevenfis €9 tefle van der

Gant, conf

Heogbt in notis marginalibus , alia exemplariale-

| 4' Qgc.x.

gunt fine methego: fin'&, odio habete malum,

$3 À

nec idincongrue , ut ulgatus , Tremellins , S.Scbmi-

dins, etiam quidam Latinus Interpres Septuapintavi-

qiaddti

mpierf

ralis Ver[ionis cum B. Lutbero; Licet aliz Editiones

hetto fi

communiter cum methego legant , & vertendum

Vere

fit: odio habent malum, qua ratione effet

4 lt

um

RUT

17

Metbeg;

b g u

l]

V

lpla PO(Tem

bum Pihelicum, in quo tamen alias hzc tadixnon

deprehenditur. Pf. 57,20. Deniquereperimus me-

Pnimy äli':

thegum ante dagefch forte przfoi. Num. 2, 17.

Moini

Deut. j,19, 7,8. 151j 24, 18. Jof. 3, 10. Cant.7,

L

1. Etiamfi & hic methegusob fuam frequentiam

negligatur,

u

n Poft cb

irek ante fcheva ni-utum, peculiari nomi«

um

ne dictus Chbirsk,& occurrit in verbis Hajab &9 Cba-

UUR

iab, Num. 1,29. 325,22. Deut.26,17. Ef2L.26, 19,

!

Y g,

28,5. &in Hithpahelicis, fifequatur brevis.Num,

IfraCum o

1,18. 31 19: 34412.. 1.Sam,t6,5.. Jer.49,4. etiam

irt, f

adjecit Jabloniki, Clodius , Opitius. Deut. 11 , 16,

ia N

quamvis frequenter etiam hic defideretur, Num.

(tr aütem t

flidionen

3:1,20.23. 32,18. Deut 7,34. in aliis autem vo-

.

cibus qui

buscunque,elifum fcheva poft chirek ha-

cet f

bentibus non apparetChiruk,quod autem his non

finemete

addatur, id caufz videtur effe,quod fuftentatio vo»

amen nf

cis non zque notabilis fit, atqueinhis in fuperios

v. At

ti parte gutturis formandis.

fl Va

n nltimis

nient , 10

(. Iguc etiam refertur ille methegus , /

fllabis vocis non fequente makhapbo exprefo,

quando

Pror ul

penulttma longa eft cum accentu & tono,

ita Jab-

TU ;ne

lonski 2, $am. 7, 24« Ezech. 26;15. P£60,3. ubt

Tif

uidam Codices ejusdem loco confervam collo-

TT

cant, confer Préf, fabl. $, i7. Gd iufra cap. XVIL. $

nlatial

4« ef); c, XXVII, Setl. 2.

gl

u

6.3. Vel fecnudarius &8 laxus,alias dictus Mz'aríc,

!

wi additnr folivocalibrevi , que nec pev 0

riginem » 1&C

j

gpitit*

a efj , inque

j

i

ia

propter fcheva qniefcens ant dagefcbum lon

cilicet

at

metro figuat vocalem indifferentem,

e, Ia fine vocis makkapbate , ubi ultimam VOCas

| efrf[ ««

em

hn

18

N

C'Ap. l.

. cntas d B P AIMERDHAR.

p od ]

lem brevem anteceffit fcheva quiefcens. Num.2 »"

17,9 6'371

l

26. Jof. 8, (4. fed rarius id fit.

819' 10

?

- :8.In penultima fyllaba vocis makkaphate milbeldua-

146,!0'

bus brevibus convenientibus. Num. 32, 10.13.

]Ob-;m,'

Exod. ro,2. Deut.2o, .. 29,36. 1.Sam.3, to.Jer.

P»ö'

l I

$0,43. Ezech, 1, 26. Hagg. 2, 21. malé omittitur

orum

f

fzy

per Jablonskium, Pf. 101,1. per eundem,Clodinm,Opi-

tium,quibus veró van der Hoogbt non affentit.Deut,

Num p 1

24,8.

3

z

y. Attte cbathepbata

$. EZCCh. 2,2. 47,12. I;£7529'

Job. 19,3&. Dan. 7, 8, etiam ubi fcheva compofi-

tum obfequens fcheva in brevem analogam ite-

rum mutatum eft, Jof, s, 15. 17, Jer.;o.15. quan-

doque przfente accentu in eadem fyllaba tonico

ul

difparet, Pf, 73, 16.18.23, quandoque non, quo

"i

i

mihi quidem videtur aptius,Gen. 34,25. Num,

soctyitetd

8,12. Hic inferenda eft le&io vocis Jebova cumlt-

hr iav

fitmam

teris Vecalebb, quod hz fcilicet habeant pathachum

cum methego in refpe&tuad vocem 44donaj, ideo-

a du

que hzc etiam in lectione ipfi conjunggnda &

| VE

przponenda, hocmodo: /zdonaj Jebova 8€, At il-

vudni

la Deut. 32, 6, itapronuncianda: Halejab, vel Ha*

!

tjaii

:

TM

ladouai jehova, fenfü eodem , quemadmodum &

j

idem in reliquis Karjan obfervatur.

u C

$, Sub He Hipbilico [ine cbatepb

atacbo , & cum

tih, k

athacho folo , fequente etiam brevi cüm dage-

MT

cho. Gen. 1 1,6. Deut, 3,24. Ef 9, 3. Eft. 6, 15.

Tabpi

e. Inprincipio vocis aute fcbeva, qui peculiarino-

7!7- It

mine Gaja Scheva dicitur. Eft. 9, 7. 8. 9.

1o, Pt

& Pariter in principio vocis poft fcbeva , qui fingu

l30

lariter vocatus Scheva Gaja. Num. 14, 19. 189, 9-

C'O. Pf- 4

0,3»

8' j

Deut. 9,1e. Pfal.z,;.» 43* 7- 345 12» 3 $, 6« 5

7)j*

ts

L od

*Metbeg;

19

R

M Nln

ll,

57,;. 6',7.'66,60 68,»4!' 69;350 7:,!

7. 75 4*

79y9- 101,5. f. 119, 96.175, 1257 8 144, 14.

146,10. Prov.7,23. 8,13..9,5.. t4,

um. J?! Wi. S

39* 35 4.

Ptj

&, 0.

Job. 53;

,

. Ruth. 1, nï.Dkan,rz,;)S. 8,3.

Z2 ,Chrqnq.

1. fj Wif

M g. |

.. $. 4,. Ingenerefciendum, quód loco methe-

gorum fzpius adfint accentus tonici. Exod. t 578«

mnaffemit.beu:.f

!

Num, 37 Jof. 5,13:14. 8,25. Jer.48, 32,

MT

S£c. Ill.

Cden ml

Dronn

Pefik.-

tfojf, Qu

laba ton

PE

ik eft lineola illa reägz; e;* oblbnga ex fuperiori pärtc.ä

jenon qud

ineg tautum non ad. inferiorem du&a, qua dirimit

j Nü

bhricam

Voces inter legendum , facitque exiguam panfulam.. Di--

citur ita , vel quod fit lineola inferius abfciffa, ne

1tpathachum

infimam linez partemtangat, vel quod ea confpe-

Al

&a aliquantulum fit in le&ione ceffandum,

) m

$. 2. Efl vel Eupbonicus,qui additur ad evitandam

m n

xaxoQwwav, maximé in repetitis vocibus. «. 4m

flljdlï, d

[i

yfmodimd

E

ofa;cis dargz, Ezech. 41z, $. Cant.2,7. mercz.

zech. 41,6. 47,17- Cant. 4,12, munacho.Ezech,

41,8. Cant. 4, 14. mahpaco. Ezech.4t, 16. Thrs

, £ am

1,16. kadmz. Deut. 17, 8. Thelischz. ketannz,

in

r.Sam.12, 3; 3. Chr. 35, 21.. B. in metricis mercae

.&.61'.3'

mahpacato. Pf. 55,20. R hebhiaho fimplici. Prov;

aphanun

7,7. Paferi. Job. 11,6.. 24, 14. Jeracho. Pfal.68,

20. Prov.6,3. munacho. Pf. 61, 9. 137, 7. Prov.

) UI ängul

8, 30- ;40 m

-

ercæ.Pf.xg, $: 41,14, 71,19- mahpa-

l lg) 9'

CO. PÍ. 48, 12.

Ó 50';,

txi;

$5 Fel Emphaticus 65 däginfivui»iquï, addi

3

S'hï'

20

Cap. - 1.

sarpempésesrer rv

Vicariis & fervis,turg

fnine!

ad di&inguendbs Nobiles à

fa.5 2

e. in profaicis,fic dicto Pefik munachato. Deut. 7,r,

« Deus.

er.51,6. Pefik mercato. Gen. 310,20.: Jof-24,3:.

Pefik dargato, Num.5;,16.. Deut.6, 22. Pefik mah-

Dem- 6, 4'

—

pacato. Deut, 4,32, 1, Chron.21, ;2. Pefik Theli«

Íchz ketanniz. 2,Reg.18,14. 17 2 Chron, 35, at.

Pefik kadmato. 1.8am.24, 11. 1. Reg, 1 3,11.. Pefilk

Sehalscheletho, quiautem ad. Claffem Locumte-

nentium pertinet,

en. 19,16. 24, 12, Tum £. ia

meiricis,ita di£to Pefik kadmato- Job, 24, $. 12.

F ACteud

42, 3. Pefik mahpacato. Job. 24,13. 18.. 36 , 14,

eeu

Pefik munachato fuperiori, Pf. 61,1. 69, t Pefik

munachato inferiori, Pf 40,6, 68,21. Pefik mer-

et Mi

pilur

Cato, Pf. 67,4.6. 78,65. Pefik Schalscheletho.Job,

(Centüs, Q

1*6

; 9. 40123.

vur, A

$. 4. Eft etiam adhuc alius Pefik Emphaticus,

fhiera m

ürnon modo aliquam remotam interlegendum

injicit, fed etiam per hanc ipfam remoram ani-

imetatat

|mobilen

mum legentis ad peculiarem attentionem fuavi-

]i Qu

ter dirigit, & aliquam diftin&tioném imprimitita

üt prior fit vocandus per me Emphaticus Gram-

propter

maticus,hic pofterior autem Empbaticns Rbetoricus,

wftil

UVOX n

& deprehenditur féquentibus locis: Tehovah di-

Ef

xit: nequaquam ita eft, nam rififti. Gen.18, ig.

qui dixit: neutrum, nám ego füm Princeps mili-

9.-10 ,

tiz Tehovz , modo veni. Jof. , 14. dixiffetz nee

Ó quora

qtiaquam , fed hicmoriar. r. Reg, 2, 30. Fortis,

lo dey

Mtm,.

Deus, Jehovah, Deusfortis, Deus Jehovah, ipfe

tonflat

fcit, Jof. 22,22. fic ait Deus ille fortis, Jehovah,

ubitaffieri Junius & Tremellius cxteroquin Inter-

Wnmesc

pretum accuratiffimi in fua verfione diftinctio-

1X

exaudi ?

um

äï?m?hegflfegïrünt. E.fai. 42, 5. Domine !

DQIl'li-»l

^ Pefik.

21

MC

d. p

Q

Domine ! co'n(.!ona! Domine a-ttenäe &ï"'eiäcve.

u

Dan.9, 19, Sanétus, Sanétus , Sanctus eft Jeho-

h

!

vah Deus exercituum, Efai,6,3. Effentiatorunus.

| ;l!.Peükma'm

'.

l

h N

Deut.y'"ö, 4»

bacii

l

1l

J

CAP. Ill

W

i d

/

UT

T

Accentus 'Lonic. .

ml

vO '24,5' U.

Y,

i

;0' ! 26,[4.

F AKCceutus Tonici funt, q;ei i

Zl

? prolatione vocis fyllabam

^ 01 Mi

elevant. Elevant veró vel ultimam, &fic vox

')It P er mEï'

eft Milrab & acuta, vel penultimam, & fic vox eft

Mübelfive penacuta. Sin veró contingat, ut ac-

centus, quem ftatim $. 8.. apellabimus appofiti-

mphafias

vum , fit in antepenultima fyllaba confequente

fcheva mobili, non minus illa vox etiam annu-

r legendon

OOram d

meratur penacutis , ex hac ratione, quod fcheva

onem f

mobile nonrecipiat tonum. Efai. 16,8. Prov.1 5,

12. quando veró antepenultima vocalis eftlonga

impriuja

Bs G

propter accentum , illud fcheva fimplex quiefcit

i Pt

poft illum, compofitumque celerrime profertur,

bhord d

utvox nihilominus maneat penacuta, Jof. 7, 22

Efa1, 36,4. Ezech.1,22.27- :

:enl 13),,10

e

t n

f.2. Accentus funt in univer

f'um 0to & vigin-

[ nte

ti, quorum nomina pleraqueà figura, pauca ab offi-

cio denominata fünt. Sunt autem przter Sopbpa-

- Forts,

)vah, IP '

fukum , quiduobus pun&ulis fübalterne pofitis

ehotly

confiat, & intra lineam hoc modo (:)pingitur,

|

omnesque verfus, & , pauciffimis locissinfra cap,

|

ginlitt"

if

XXXIL Reg.r. $. 3, recenfendis exceptis, etiam

es

!t

Donte

fenfum verfus finit, fequeng

3

*- Sü'

22

Cap. 1.

LÀ

:

|

ultimüm à

. Silluk. N, pi»o, termin—;s, qu

j etiam vocatur

Maaric,inOr Thora Exod. 20,12. & Gaja,inOr Tbo-

gU5 qui Pc

a!

Y4. Exod. 28,18. Terminus dicit

Ur, quia perio-

Ws etiam

D

dum & fenfüm terminat,

j

pfe

u :

|

n

3. Atbnacb, N, T12DN vel Athnachthä,quies,re—

fpiratio, quz eo przfente fit,

lm jocatu

3. Mercamabpacatsis s; etiam dictus Merca com-

j*

T Th

pofitus, Jethibh merCa', vel Merca Jethibhatus,ex

& uneaq

merca & mahpaco compofitus.

D

B

.. A. Stgoltba x , NTY TO botrus, cujus formam

. M

rofert.

b foam

vl Thr

.. S. Schalscheletb. y. r.*'aw'-m; Catenajob figuram,,

i, M

cum Pefik, quietiam vocatur Mar'im.

6 Sahe

fpargens

uia duobus ere&us punétulis conftat.

phkaton w.j oD "]i Erector parvus, :

I Kat

f

gutam 1

7. Sakephgadol. & ?173*pt Erector magnus,

1. 2

quia duo illa ere&ta pun&ta:quafi baculo vel fude

|

fulciuntur.

eutirpat

|

! r

8. Tiphcba. N NMIBO Palma, cujus aliquantifper

|

miusdi

incurvatz fimilitudinem exhibet, etiam vocatur

Tarcha, vide Maforzm Lev.27,10. Num. 9, 2«

quem f

21,6, Deut. 9,14. R. D. Kimcht in Hof. 7, 4. an-

pracetl

10 (

te Athnachum & Sillukum in eadem vel proxima

voce quoque dicitur Meaijela aut. AzÍa. Or 7bora

etim d

Num. 15, 24.

iL E

9. Rhebbiab. , 371 Cubans, mediz enim lite-

£2 incubans punétum eft.

:

füptaca

fitusye

40, Rhebbiab- Gereschatus. s. ex Rhebhiaho fim-

Legatt

plici & Gerefcho compofitus.

It. Sarka. &. ND'W Sparfor , difpergit enim

|

Hs

uam figuram vatio flexu, inftat linez curvz.

|

Nivus

"

8 Extenfor, eft enim füpra

p Pafchta. w. NI,QVJ

ulti-

z

Uceentus VTohici.'

25

[

[ d

atb ii

EaF HEPS

ltimz lit&.ræ velut expenfa ma-

l.

ultimum apicem u

nus, qui poft

D

Sa

kephkatonem loco methegi pofi-

rR

|

tus etlam app

*

ellatur Maffeh,& in eadem voce cum

ipfo, fed ub

1met

hego locus non eft, Makkel,

1 3. Jetbib

p. N, 2 fedens, quia hic ante voca-

.

lem locatut,!

deoque etiam dicitur Schophar muk-

']&USMQï

"n |

dam, aut Schop

har mafchpel,

14. Tbeb ir' N*- 1

*2h fra£tus, pun&um enim

d J elhlbhams "

fi confraCta videntur.

& lineaqua

: Qf

10. Merca cepbnl

a N. Merca duplicatus, quem

ob fuam formam etiam nuncupan

tThren chutrin,

vel Thre Tahme.

;ïfi,obägluaml

16. Pafer. . 018 Difperfor, bifdam figuram

Aor p

fpargens, & varus.

l,

17. Karnepbara W. 13

2 3*2 Cornua vaccz, ob

figuram , qui etiam dic

itur Pafer g

adol.

lot magns

t^^» Evulfor,

ulovelfit

18. 2belifcha gedola.

SOQSN

extirpator magnus, Tharfa

quoque diétus,

alipuntlt

19 Gerefch g. 023 Expulfor, extrufor, quiafi-

tiam vodti

milis eftincurvatz manui qua exteriori parte ali

N Um- 9: 2'

quem repeliit; etiam audit Teres, aut íi kadma

pracedat, Azla.

m i

ftl proxim,

:0. Gerafchajim, &. tU duo expulfores,

NIj

etiam diétus Terafajm.

21. Pefik, !N. pO2 Diremtus, ceffans , confer

exm lt

:, Eftautem varié compo-

fupra cap. 1. Se&t.ttl.S.

fitus,vel Pefik munachatus,qui que

que appellatur

uhiahofïm'

Legarme, Pefik mahpacatus ,Pefik mercatus &c.

e.

.niop wu*"m Evulfor

.A1. fbelifcba ketanna,

N

u m |

parvus etiam "Thalfcha & Tharfa vocatus.

Guf

a3. Mtrca, N, N212 Produ&tor,

lineola pro-

nl

B 4

duétior

Vlte

24.

Cap, ..

n il D i

j

ductior, etiam pronunciatione Hebraica loco

chaldaicz vocatur Maaric.

jcntut i

24. Mnunacb, N, 1232 depofitus, ut vacua tuba,

fun l

5&1 UIU

m C

ideoque etiam dicitur Schophar holec, vel Scho-

h

phar Jafchar, in fpecie veró Mecarbel, fi eft ab ini-

jera'c

b

tio vocis, & Hilluj, fi eft inultima fyilaba, inprie

misante Athnachum, Sakephkatonem aut Sar-

if

kam.

Mercama

Jatus, "a

25. Mabpac. N. *)B12 inverfus , ut inverfa tu-

ba , ideoque etiam dicitur Schophar happuc, vel

fnercatus

Schophar mehuprac.

Tefi TiX

26. Da

$7 !

dinem.

7g4. N. NX11 Gradus fcalz, ob flmilitu-

lao i

27. ]erach, N Y Luna quaáfi corniculata, etiam

p

ob formam, dicitur quoque Jérach ben jomo, ut

n

cum primo die reparat füa cornuaPheebe, &Galgal,

| [ Habam,

28, Kadma. . NID'1P antecedens, przcurrens

| n int

(icus &

fcilicet Gerefchum, qui etiam vocari. folet Azla,

aut, fi fitloco methegi, Maffeh, fed videndum, ne

Moebhial

confundatur cum Pafchta,

o me

Compojiti reliqui dignofcuntur ex fimplicibus,

gatols

(2,mun

'& 3- Diflinguwutur a. vatione fitus ia vefpcün ad liv

n€am in fnperiores, inferiores €9 qmi.ctos.

| $5

- $.4. Superioresfunt illa notz , quz pinguntur

vedslep

fupraliteras,& quidem fi fintappofitivi,fupra pri-

dtm voc

mam literam fyllabz tono affectz, fin autem prz-

Utimav

pofitivi aut poftpofitiviyoccupant vel primum vel

Taksfo

ultimum apicem literz.

Hi funt Segoltha, Sa-

tiqni e

kephkaton Sakephgadol, Rhebhiah Gerefchatus,

tonum,

Sarka, Pafchta, Pafer, K arnephara, Schalfcheleth,

kaphoy

Gerefch, Gerafchajim, Thelifcha gedola, Theli-.

qui loCW

fcha ketanna, kadma, munach fuperior,

tonof

Sohf' ]n'

-

CIccentud ,Dnici.

vomcaanef

25

d

"

[ — ssindd

fj

j

€. 5. Anferiores füntill tonicz notz , quz füb-

Jiciunturilli vocali , quz tono determinatur , illi

I v

funtsilluk, Athnach, Tiphcha, Jethibh, Thebhir,

TC d

m

| E[,He[l j

merca cephula, merca, müuiach , mahpac, darga,

i

!l

erach,

u npn.

'

f. €. 7Mixti, quorum pars altera fupra lineam,

(

EY

il

altera veró infra vel intraillam pingitur, talesfüunt

rf

Mercamahpacatus, mahpac Sarkatus , merka Sat-

katus, Pefik kadmatus, Pefik munachatus, Pefik

M

mercatus, Pefik dargatus, Pefik Schalfcheleth,

Pefik Thehlifcha ketanna.

/

Oi lii

li

$.7. Difingsuniur B, ratione fitus in vefpedm ad

fallabam tono afficiendaus in appofitivos , prepo[itrvos,

KU hn

,

poftpofitivos €9 disjmaGos.

21 J0rmo,

$. 8. Appofitivifunt, qui ponuntur in eam ipfam

o Gdl

fyllabam, in qua eft tonus, tales funt Silluk, Ath-

pracum

nach,interdum mercamahpacatus, tiphcha pro-

t h

faicus & metricus tonicus, Rhebhiah , interdum

dendm

Rhebhiah Gerefchatus, 'Thebhir, Pefik Schalfe-

leth, merca cephula, Pafer, Karnephara, Sakeph-

ïmplicibus:

gadol, Sakephkaton , Gerefch, Gerafchajim, met-

jj

ca, munach, mahpac, darga, Jerach,

$. 9. Prepo[itivi funt, qui femper primz literz

pmgunmr

vocis legendz adduntur , etiamfi tonus, qui in iis«

dem vocibus alrunde cognofcendus eft, fit velin

frapri

tem pre«

ultima velinpenultima, & forfan long?e diffitus.

m

"Tales funt a. in profaicis 'Thelifcha gedola , in ane

ha, 9

tiquis exemplaribus geminatus ad defignandum

vfchdts,. |

tonum. Gen. 1,30. 7,2. 7. quod etiam poft mak-

kaphum fit. Ezech.33,32. Hagg.2, t4. & Jethibh,

lfchelelh,

) Theh. i

qui loco Pafchtz & ante primam vocalem vocis

monofyllabæ vol biflyll

abz penacutz fchevaque

b

carene

, 6.- f' m.

t

26

Caþ, 1.

quaesxsduibdtitnpluolataK d. mmtadcian

'-!——d

carentis ab initio pingitur, ut ftatim in fequenti

m altim

vocali fitconus. Gen. r,11. 2,11.25. addaturjux-

er Gen'

ta notam marginalem Bsxtorfianam Lev.s ,:. & per

g. Nul

hunc fitum diftinguitur à mahpaco , qui femper

, Cd

poftvocalem tono affe&tam ponitur. Gen.1, 7. 9.

ogïppütiv

gu][ifhai

34. quz fimilitudo formz deditoccafionem erro-

tis,ut alia exemplaria legant Jethibhum, alia mah-

jebanná, *

pacum, quorum ultima meo quidem judicio le-

pofchta, Q

gunt optimé- Dan. 7,27.

fxcpitul

0. Jn metricis Tiphcha dux, qui dicitur anterior,

qtet ton

€ó quod ante primam vocalem vocis pingatur,

confona

non habito refpeétu, ubitonus fixusfit. Pf, (,1.

Hoogbt n

$. 6. 3,2, $. Prxoccupat primam literam ultimz

'18:17'0

vocisetiam in vocibus poft makkaphum,. Pfal. ,7.

M Rut

Job. 3 $, 1. 6 7.1;. quaz fituatio difcernit ipfum à

| f&&umv |

"Tiphcha fervo, tonico dicto, qui vocalem tono

itatus.

affe&tam occupat; Pf.2, 3.9. Sarka confervus, qui

um v

femper primz literz fyllabz longz etiam ante &

$19 0

poft makkaphum conjungitur. Pf. 146,6. 7. 9. 9.

$. D

347, 20. perquam fedem diftinguitur à duce Sar-

motatis

ka, quiultimam literam fibi deligit, -Pfal, 68, y. 9.

| ponent,

14-.17,

l

.. $. 10.. Pofipofitivi funt , qui femper fuper ulti-

l

l

J

f Sim

gam literam vocis pinguntur, fiveibi fit etiám to-

Qita qu

nus & vox acuta,five tonus in penultima, quales

cheva t

funt in accentuatione profaica a. Segoltha, Gen. ,

fdhea

|

3. 17. Ezech. 47, 1, 3. Sarka. Gen. 19,4.19. Jof 4,

3.8. g. lo. Pafchta, quiquidem pingiturinultimo

M

r

apice ultimzliterz. Gen.1, 5.10. 14. Jud. &, 28.29.

er quod difcriminaturà kadma,qui velin mediam

4 ferami

| fcrin

vocem, fi hzc in confonantem mobilem definat

; ) tiiore

aut vox fit penacuta, vel certein anteriorem api-

cem

j !

"-

u/lccentus ToMIcs,

27

t

[ nsdid

-

th

cem ultimz literz, fi hzc invocalem exeat,v poni-

TEN

u

^

LBV f'z

tur, Gen. 1,5.9.1o, hzc obfervatio oftendit kad-

mam. Num.10,33. Efai.f,29, Et Thelifcha ke-

lco,q !

mfma

tanna. Gen. 1, 21.25. 26. 3. Reg.5,5. 7, Inter hos

U

V

oftpofitives autem geminatur, fi tonusfit in pe-

sultifna, fecundum antiguiores Codices "Thelifcha

Id

hd.

ketanna, Segoltha, Pafchta & Sarka, bodie (olus

It d

Pafchta, quando vox eft penacuta. Gen. 1,2, 7. 9.

Excipitur tamen vox cum pathachgenubha, quz

dicitur anterier,

intef tonum & ultimam literam non habet aliam

[j

confonantem, juxta Jablonskitm , quamvis van der

TE

Hoogbt nihilominus geminet. Gen, 8, 13. Num.

trgt u

18,17. Deut. i8,16. Ezech.12,2. Mich.3,8. Mal.

U lss

1,8. Ruth, 5, 11, Dan. 1,38. 2.Chron. 2, 1. hinc

titipfom

fa&tum, ut przfente Vav fit Pafchta per ipfüm ge-

Calem tony

minatus. 2. Chron. 6, 20. abfente autem illo. in

Vérros o

eadem voce loco parallelo non geminetur. r.Reg.

tlar anted

$,29. Opititius confentit cum Jablonskio, Gen.

46, 6- 7:(9: 94

$,13. Deut. 18,19 Inreliquis autem modó me-

Adel

moratis locis difTentit.

Mitor veró Jablonstium

J hf

!

ponentem unicum Pafchtam in voce penacuta

Schibbtbeca , utrobique 1. Reg. 8,39. & z. Chron.6,

fipt tll

30. Similiter Pafchta geminatur etiam in voce a-

hatitt L0

cuta, quando duz ultimz literz vocis funt cum

j us

Ícheva muto. Ezech.16, 43. ja. Ruth, 2, 9, aut

B.Gm'ïv

fcheva fit poft longam mutum. 1, Chron. 8,38.

9, 44*

í

9: 30 4,

À

;

imultmo

G. In metricis Sa

rkadux, qui femper ultimam li.

61

teram occupat, Pf. 4,7. 9. f,7. . quod ipfüm eft

nmfdläm

difcrimen eum inter & Sarkam confervum , qui

j delïngt

priores literas invadit. Pf. 4, 2. 7, 7, 9,10.

yun r

$. i, Disjwutii

fi

unt accentus compofiti di'verfeä

(

COns

28

Caf.

787

- t

iptatio

