fent per makkaphum coherere, conf.cap. XX X. fett.

4. $.5 . Aliquando cogitavi, annon etiam po-

Jut, Ex

fterior fit vicarius & prior fervus, fed confignata

$ n

jof;

* fs

exempla non evicerunt , vide Num, 18, 8.9.

n

:

| Salïeþl.rl-aifn.

65

QUE

um*"!il.q«' [

It

6, v7. Eccl. 2, 10. 7, 18. Porto legïatus & minor

"o

h

funt paralleli, 1, Re

[

g. 8, 29. z. Chron. 6; 20. cafe

4l

h

[

Mul |

$. 9. Admittitloco Pafchte Petbibbum , i fit fine

ditione, & cadat in vocem monofyllabicam vel

Wtmi |

bifyllabicam penacutam. Jud. s, s1, 13. 16. Jer,

CM

]

$o, 5. 8. fin autem vocem monofyllabicam ante-

Muf wl

cedat makkaphus , aut biffyllabica fit vel acuta,

5' Ti Nn,

vel cum fcheva initiali, tunc manet Pafchta, vide

MT

cap. X1l. feid, V.

^Tctmdoy

$. 1o. Repetit

fuum fubdiftintirvum min-orem

Qd

Pafcbtam cum ejus ditione, alternante Jethibho

'oc Mil

tb L

in continua fucceffione. Exod. 26, 2o. Deut. 34»

4- Jud, 6, 11. Efr. 5, 11,14. 2, Chron. 20,6. 7. 15-

ATU

24. 12. 22. 24, 25. At Ezech, a8, 15. Jud. 4, 9.

Qunqua

Mich, 6, 5. 1. Chron, r3,2. Pafchtz & Rhebhiahi

Ho Efal' !9!

ditiones repetuntur. Imo fit, ut Sakephkaton

d il

repetat fuum Pafchtam ante Segolthz ditionem.

Id

Deut. 12, 18, Jof. 18, r4. 1. Sam. r4, 45. 1. Reg:

m dv

12, 10. 18, 2 1. ?. Chron, 10, ro. hic pofterior ca«

füs autem , fi loca rité examinentur, indicats

quod ea, quxz com

ent intermediam regionem,

ftent loco parenthe

;

5

eos, modificationis, 9563«

frisd

(

eé vel circumfcri

Reg, F.

ponis, conf. cap, XXLI

,f7n l

n

1

Vi

l

J

$- 1t. Sibi fubjicit elifi Pafchtz totam re

gio«-

ikkaph

;

nem , juxta Clodium , Opitinm , Jabloaskium,

quam«

C 1

j

vis van der Hoogbt & Bürcklinus ,

uibus facile ac«

metu]

L

j

i

!

cederem,loco Sakephkatonis Rhebhiahum agnof-

p du

, Cant, Ezech. 8, 3. vide cap. XX/X. Reg.VI.

l

12. Loco majoris

afcifcit juxta quosdam

josf

23« Ef2.13,8.

l )81 'W

Pefik Scbalfcbeletb, Gen.3 9,8. va' $,

l

Lt 8;"&*105

!

66

IRPENSRSESP um

€ap. IX;

n

n

$. Amos. t, a. Efr. y, 1. necnon denuó majoris

var

eundem, Gen. 19;, 16. 24, 17. fed id relatum à

«cent

yrem 2

noóbis eft ad cap. VIII. Se&. 11 $. 1.

goopht 1

legi mf

III. Tiphcha.

tifcimm

$. s M feifcit ferumn mercam, cum fabdiftintivo

Y

minore Tbebbiro iterabili vel eius Locumtenente mer-

bhiabum.

cacepbula , fubdiftintlivo majove Rbebbiabo 89 denuo

majore boc ipfo. Num. 28, 14. 35512 Jof. 13,5ov

Thebhit

Jer. 29,14. Ezech. 15,

18. Eccl. 5,17.

ablouski

$. 2. Snbdiflinguit pr

oxime fub Silluko & Ath«

vt H

nacho, ut fi unus vel fervus vel fubdiftinétivus

nunt fer

apparere poffit,

ille przífto fit. Gen. 2,25. 1, 12«

.b

quamvis fi contingat eum

folum effe in ditione

Silluki vel Athnachi ob tardiorem leCtionem &

ejus Lutt

juxti /Ma

emphaticam pronunciationem , parum differat

Holi h

àfervo, Exod. 14, 6. Neh. 9» 23 10 36. T.

Exod, $

Chron. 6, 1.

Mp 10

$. 3. Comparet in eadem aut tamen per mak-

kaphum junéta voce loco methegi cum Silluko,

yuBt.

Lev. 21,4. Num. if 24, Efai. g,17. Hof. «1, 6.

Hoogbt !

1 qt

1, Chron, 2, 53. Et cum. Athnacho. Gen. 8, 18«

tur, A

Num. 22, 26. 2. Reg. 9, 2 Jer.z, 31. Ezech. 7.

8.

lam obi

if o1O, P Is 18. Ruthe £, 10. Dan. 4, 9. 1

2. Chron, 2o, 8. vide fupra cap. IP, $. 7. not. ó

|

l, Rego H

[

fubd, 9. cap. vIH.. Se&

6 £s s- 6. Se&- 2« 5. fe

$. 4. Affüumit in. ea

dem voce loco methegi

fuum (eroum mercam, Lev, 23, 21. 2. Reg. 15, 16

Ter. 8,

18, Ezech. 36, 25. Cant. 6, ?. Dan. 5, t7.

1. Chron.

15, 1 3. conf. cap. IF.. $. 7. wot. &. [ubd..

. $. f, Inter dominum & fervum eft Pefi

k eu-

SI.H

phonicus, Ezech. 41,6.47, 17. Can

ccl.

kt.q,u.E

. Je6

9244 1 «Chron. 24, 6.

Tiphcha.

67

Q

denuom

Atj

$. &. Habens infua ditione duastantum voces

ACIC

:

accentuandas loco fervi affümit quandoque mi-

l

uorem. Efai. 26,12. Hof, 2, 18. ubi tamen van der

!

Hooght in margine monet , per alia exemplaria

aä:

legi mercam fervum Tiphchz, fine magno rei -

vlf

difcrimine.

UT

$« 7. Repetit Thebhirum poft majorem Rhe-

Mi

lm

bhiahum. Ezech. 2 7, 7. 42,10. Dan, 3, 26. 30. 10,

hi Glu,',(ll

if

12. Eír.6,8. t. Chron. 28, 1o, imó. uterque

lh

Thebhir fine fervo, fecundüm notas marginales

Siltol M

Jablouskii & Opitii, quibus confentit Bürcklin, at

fibdfnfin

van der Hoogbt && Clodiusloco repetiti Thebhiri po-

?n, 2'1fl ), nl

nunt fervum dargam. Gen.13,18. i. Sam. 18, 19.

fein diitne

$. 9. Loco minoris ordinarij Thebhiri venit

b ontm &

ejus Locumtemens merca cepbula cum fervo darga,.

u d

juxta Maforam, Gen. $5, a5. ubi veró van der

j yjés

Hoogbt habet vicarium mercam fine exemplo:

Exod, 5, 15. Lev. 10, 1. Num. 14, 3. 32,42. 1.

Reg. 10, 3. 20,209. Ezech. 14, 4. Hab. t, 3. Zach,

vt

3 1. Efr. 7,25. Neh. 5, 38, 2, Chron. e, 2. 20. 30.

cum i

' HOf. u'þg"

Hoogbt reftituit'Thebhirum. £, Reg.20, 29, Haba

1, 3.quem pofteriori quoque locoB/ircklinu: fequiz *

i. G?n- hi

BA

tur.

Aliquando exiftimavi hunc mercam cephu-

!

lam obire folas vices Vicarii, at aliud docuit;

Dit

TL

1. Reg. 20, 2.9.

TL

T

m

CAP X.

00 methel

Á

» Dä']- f! h

Keg lh

Duces Profaici.

1

y

(

A

j

$. r H

fbet fevoum smunacb, legatum eundem, Vica«

.4!"'

K

z'n&i-

j

rinn mnunacbum cunï fervo darga, fnbdift

"7UMU

68

Cup. X.

[52

D

vnm minimm Pejik munacbatum, minorem Gerefchbum

ferendus

ant bujus Locumtenentem Gerafcbajimum , majorem

Tbelifcham gedolam, denuo majorem Paferem fepius ite-

08' An

rabilem. Jer. 35,14- Ezech.4, 9. Dan,4,14. Neh.

five nall

I0, 29. 34. -Chron. , 24. 25,3. 4. 2, Chron.z413.

j Can

34 20. "fnt bujus LocumtenentemKarnepbaram.

yachatus

$, 2. Cum puncto Rhebhiahi non debet con-

ginor U

fundi unum vel plura pun&a pi&ta füpra literas,

j Addi

juz indicant illas notatas juxta Karjan non eífe

)j ES

legendas , licet fecundüm Cetbibban omnino legi

$ 9

debeant, falvo utrobique fenfü, ita advertente

chatim Y

Mafora deprehenditur unum pun&tum, Gen.:6,

f. 19,33. Num.9,10. 21,30. 29,15. duo pun-

RL

a. Gen. 33,12. tria. Gen. 18,9.. 2. Sam.19, 10,

timinof

yo etia

Efai. 44.9. quatuor Ezech, 41,2o. Pf 27,:3.quin-

2!1 ECCL !

ue, Num. 2,39. Sex. Gen. 35,4. feptem, Ezech,

Torm,

6,2:. & undecim pun&ta, Deut. 29,28. de qui-

16 Deut

bus vide Diga. Dn. Hilleri Ac. K. €$ C. p.152. ff.

6. 3. Subdiflinpuit ante Segoltham. Dan.12,1.7.

$

Neh. 10,35. Sakephkatonem. Gen. 1, 1. Neh,

tam, fed

kephiat

10,37.32. & Tiphcham. Eccl. 5,v7. Neh. 1o, 36.

vtl etiar

$. 4. In eadem voce loco methegi fibi jungit

v Oa

ferunm munacbum, Gen. 45, $. Exod, 32 31, Ezech.

MAT

35, 11. Zach. 7,14. Eccl.4, 1o. Dan, 1,7.

$ t1, f

. €. In ditione duarum vocum eft fervus;

Deut. 18, $.. Thr. i, i.

W. qU(

letinma

[

$, 6. Inter ipfum & fervum poniturPefikEuphos

I

fe

ris; l. Sa

nicus.Cant.4,14. 8,14, Dan,4,1j. a, Chron.

L Chroy,

30:10,

| -5' uu(

$. 7. Affumit legatummmnachum Jer.30,1,

Vide-

turetiam eífe legatus darga, Jer. 32, 31. Exode

LO

Us trG«

h xg]

;4,;:. Ngm. 355 34. Deut. 2,14. At poti

erens

hg

]

Rbebäiah.

69

i

!

,

i

]

[ d

Gunomaukveeuo GRÉRESZRANRU (Rppropenti cacitenesiri) apeasuceecues

] ,

j

ferendus ad fe

:

officio.

q. $. nec a(l/ibi darga fungitur hoc

LL

-—

&U'W. Neh

L

.8. Amat'icarium munacbum cum fervo darga,

H FO[],W

five nullus fubdiftinCtivus fequatur. Ezech. 22,

,

1:. Cant,1,6, five ordinarius minimus Pefik mu-

TM

nachatus, Gen. 3 1,29. Jof.19,47. Jer.46,28. five

l-

sinor Gerefchus. Exod. 31,6. Yob. I, . t.

f.95

LUl

d d

13. Additur quoque eidem legatus Munach. Efai.

i ottm

38,3. Eccl.4.8. Num, 4,14.

ln at

$. 9. Recipit fubdiflindivum minimum Pefi* munae-

| um.Gen,w,

cbatum vel fine ulterioribus accentibus. Gen.6,16.

7 1. Jer.47,2. Ezech.3, . Thr. 1,1, vel fequen-

T

MA M

ti minore, Jer. 49,37. Ezech.56,6. imó huic mini-

141j Qul«

mo etiam adjungitur legatus kadma, !, Reg. 14,

, Eet

21. Eccl. 6,2. denique eundem repetit poft mi-

norem.

€n.7,23. 19,14. Lev.10,9. Num.4,

i deqie

26. Deut. 31,16. Ezech. 35,1:.

In -m- ,

$. to. Videtur etiam habere minorem P

afch-

" DER.U.M

) lIl Ne!u

tam, fedhic potius minor repetitus fequentis Sa-

, Nhnj

kephkatonis. Exod. 4,18. Efai.2,3.. Mich. 6, s.

if u

vel etiam omiffi Sakephkatonis, Exod. 36, 3.

1, Chr. 26,:6.. vide Cap. VIlL. Seu. $.7.. Cap. XXIX.

pj ER

Reg. XI.

m

$. 1 1. Circa majorem Selifcbam gedolam notan-

d fs

dum, quod minoris Gerefchi minore Thelifcha

vt

ketanna prafente frequenter abfit, falvo jure Pa-

feris. . Sam. 14,54.. Ezech. 21, 7. Mal. 2,2, 14»

, n

1, Chron, 28, 9.

$. 1z2. Omiffo majore nonnunquam fequitui

'.,0)" j Vl

lh

|

"U

deuuó major. Exod. 4,51. 12,27. Ezech. 9,2, vide

olius r

Cap. X X/X, Reg, XII.

]

fnt

$. 13. Circadenuo majorem Paferem obferva-

E 3

tut,

r m

: Cap, X.

GEDEMEPE)

GuLIDSZUNS anfceuzzaen CRSRDHEVGSUERSRERS

p

;ur, quod ejus Locumtenens Karnephara quando-

quecom

morviri.

E£t. 7,9.

pareat. Num. 55. f. 2.Sam. 4,2, Efr.6,9.

10133'25

d d H

II. Sarka,

omitient

$. . Affmiit feroum munachum vel mercam ,legas

ddentes

ium muuacbum vel kadmam ,. Vicarium mwnacbum

am Opit

Jocomet

cum fervo &adma , amt mercam. cum eodem ferve

etiam 40

kadma , fabdiflintlivum minimum Pefit. mwnacba-

um aut mercatum Pejit, aut Pefit kadmatum , minorem

ponente

verà mo

GerefcEbum ant Gerafcbajimum,majorem Tbelifcham ge-

cumi

dolam. Dan,3,27. Neh. 9,32. 2.Chr. 27,5. 29,12.

€9 denuo majorem Paferem, aut bujus Locumtenentem

Ifmel Cl

Karnepbaram. Gen. 36,6. Num. 1,50, 2.Reg.23,4.

! analogi

videm .

L $. 2 Subdiflingwit ante Segoltham. Gen.45, 9.

3 nullus

€xod, 14,2.4,13. femel ante Pefik munachatum,

juxta Jablonskium correum,Bürcklinum, Opitium,ubi

Qoriüm, Q

b

top

veró van der Hoogbt cum füo Clodio ponit ipfum Se-

|

u 0331*

i

oltham, Efai.45,1. fed fi nequeregis nequeipfius

f

€

-

ryus comparet, vix excedit conditionem fervi-

EE

lem. Exód. 14, 11.. Eft. $, 12.

Pefik E

logia G

6.3. Quando munachum vel mercam fervum,

&, quod cum hoc connectitur, quando Vica-

-

sium munachum vel mercam , denique Pefik mu-

minüm

nachatum vel mercatum fibi fubjiciat, video ma-

C Curr

nas eíe diffenfiones Authorum. etiam difcre-

lintt, gj

') 7' Wl«

pantias eorundem à feipfis, conabor tameninve-

ftigare veritatem, cujus veftigiainipfis Anthori-

Vocem n

bus paffim obfervavi, hoc modo : fervus smnach

It (

ordinarie ufurpatur , fi ipfum inter & dominum

Drod 6

nullus methegus interjacet , five is effet in voce

V g d

makkaphata, five in illa voce,qux cum Sarka pin-

Wttam

gitur,

7I

.—N

n

[

VREUR

LT

W Q

gitur, circa hanc Veritatem confentiunt illi Qsa-

im'W' í

li

?

fuorviri, Gen.;,17. Exod.2e,21. Jof7,; Jud.

20,23.25. Eandem analogiam fervant Biirc lin &

van der Hoogbt.Dan.1,19.. Van der Hoogbt & Jablouski

omittentes methegum cum ben Ifr. :,Chron:17,6.

W W

addentes veró methegum pofüerunt reCte mer-

LT

cam Opitjus , & cui confentire voluit Bürcilin, nifi

8 t v

loco mercz vitiofus Thebhir veniífet, apud quem

ETU

etiam loco parallelo circa methegum, ejus loco

MH t

ponentem tiphcham , vitium irrepfit, — Jablonsi

"M

veró malé omifit methegum jam pofito merca;fe-

410

cum ipfo diffentiens, in eodem errore verfatur ben

o T17]

Jfrael cum van der Hoogbi.

Solus Opitius fervat

g,

analogiam & xqualitatem 2.Sam.7,7. Fateor e-

(tt45,

uidem in multis locis hanc meam thefin fallere,

ünacatut,

at nullus dubito, quin ad analogiam aliorum lo-

corum, quam editores accuratius obfervandam fi-

(limai

ii

bi ptoponere debuiffent , vitia fint. Ruth. 4, 4,

at

Jud. 5; 1;.

i o

$. 4. Servum munachum inter &

do'minum eft

Pefik Euphonicus, obfervata etiam adducta ana-

cam f

logia. Gen. 42, a1, Neh. 2 12. z, Chron.15;to.

undo Vi

$. 5. Serons merca accedit , fiinter ipfüm &do-

minum fit metheg, five metheg ille occupet vo-

ppell me

vifto m

cem cum Sarka , juxta Bürcklinum , ben Jfrael , Opi-

p at

tium, van der Hoopbt , Clodium & J ablons&ium. Deut.

5»,7. vander Hoogbt & ben Ifrael, Zach, 14, 4. we

menine

; Authot

vocem makkapho jun&tam afficiat , juxta Barckli-

g

num , Opitinm , Clodiwm , vander Hoogbt & ben Jfrael.

Exod, 6, 6. jaxta /ablonskium . Opitium, Berc^liuum

n

f

& van der Hoogbt , ben Jfr. vero ponit vitiofum

u pl

mercam cum vitiofo fervo merca, omiífo mak -

D

4

kapho.

g

E

72

Ca. .

; ,'Via

kapho, Exod. 30, 12. juxieaxïablomkinm , finé con-

fenfu reliquorum. Lev. 4, 5«. juxta Opit/um, Bür-

geuegs i

cklimm, van der -Hoogbt , Clodium , ben /frael Num,

giror AUt

36, 3, juxta /abloustinm, Bzrcklinum, Opitium , ben

fxofi 10501

Jftael, at vitiofé methego neglecto, ubi van der

qiffito r

4oogbt , cum füo munacho malé diffentit. i, Reg.

fecundum

2, 19.25. juxta ablonftium , Bzrcklinum , Opitium,

Numc 10,1

«au der Hoogbt , ben Jfrael. 1. Chron. $, 18, juxta Q-

& percklin

pitium difentiente fed malé7 ablonfkio , Clodio , Büitt-

dlmm &

cHlino, van der Haopbt , ben ifrael. 1. Chron. x4, zv

"uxta Opi

Tta ego circa fervorum diícrimen judico, re&i-

dentientes

ora tamen proferenti cedam , qui & hic Edito-

Yuxta hat

um defidero conftantiam.

& qun du

$. 6. Amat legatum Adwunacbum , fcilicet fi vox

vus I un

ver Neh,

fit monofyllaba aut biffyllaba penacuta Exod.4,

11. Lev. 11,44. Job, a, 11. 2. Chron. 23,18.

tf corrig

$. 7. Legatum Kadmam weró , fi vox non fit

|dum , v

monofyllaba, nec penacuta biflyllaba, Zach. 14,

tndum e

4. Exod. 5, 13, 10, 3. Deut. 4, 10, Jof. 22,

tüm,ad !

f. 1. Reg. 12 , 10.

qubio tar

$. 8. Adjungitur Picarius. Muaach cum fervo

thegum t

Kadma, fiJuxta fuperius annotata nullus metheg

$0. $

ipfum inter & dominum fuerit, Gen. 16, f. 19,

tcbafu

19. 43, 16,. Exod. 20, 17. aut fecundum van der

Hoogbt v. »0, Deut, 30, 19. 2. Sam. 20, 3. Ad hanc.

erusde

Quandoqt

analogiam non malé Opitius , Bürcklinus, van der

tonfentie

Hoogbt , diffentiente Jablonskio, Lev. 4, 35. Bür-

hod

cHinus licet cum vau der Hoogbt & J ablonsfiio nolit,

Wt det ]

se&té tamen Opifius. 1. Chron, i4, 1.

J ablonfii fo-

ovum,-

lus. Deut« Ig,

. Num. 3o, 1r5. Offendi etiam lo-

tant C

cos, ubi Qsatsorviri fimul errant, Num. z1, 23.

. Neh,

tum circa Vicarium tum þirca fervum Exod, 20, 9.

li opt

50 99

|

Em

Saräd. :

à

ia

7)

! iml fm

i

W.»

l OM'E

l :Iu.

$. 9. Vicarius veró werca cum fetvo kadma , fi

methegus interjacet, fecundum Opitium folum,

ZW (/;WI N?;

" UPI?W D

miror autem Bzrcklinum & van der Hoogbt , qui

|

priori loco malé & pofteriori non multum loco

T U t

diffito re&té agnoverunt mercam. Num. , 18, 21.

: enU[. I. Re j

fecundum Jablonftüum , Opitiem & Bzrcklinum.

"n Opifillm

Ml s

Num. 10, 10, fecundüm Opitium, van der Hoopbt

& Bsrcklinum, Deut. 12, 20, juxta Opitium, Bür-

rm,fledio,Bü;.

cklinum & Jablonskium corre&tum. Deut. 22, 24.

| TOHu !4, ll

[

Juxta Opitimn & Bürchinm, Deut. 28,15, con-

fentientes deprehendi. 2. Sam, $, 2o, Neh. g :

& D l

Juxta hzc allata probo leCtionem Opitiiintotum

& van der Hoogbtin tantum , ubi Vicarius & fer-

Clcet Év

vus in una voce conveniunt. Jud, 2 t, 21. Quod

It Dd

veró Neh. 12, 44. attinet, fentio illum locum vel

11

effe corrigendum & ponendum vicarium muna-

iv 1on f

chum , vel dagefcho in fequenti voce przmit-

Q Dd ,

tendum cíle methegum vel expreffum vel taci-

TMOTY.

tum, ad exemxlum. Pf. 4, 1. 5, 1. 22, 1. 4o, r. fine

|

dubio tamen hic Vicarius merca ponitur ob me-

j cum f

thegum tacitum,

ilus m

$. 1o. Subjicit fubdiflinivorum minimum Pefit ma-

aacbatum , fi inter eum & dominum nullus me-

mETT:)

thegus deprehendatur , venit autem ille minimus

, Alur

quandoque cum fervo, quandoque fine fervo,

u um

confentientibus his Qyatworviris. Gen. 37 , 23.

d

Exod. 17, 6.34, 6. etiam ». Re

3

4; 13 nifi quod

T

van der Hoogbt & Bircilinws ha

ant errores circa

al

ervum, Jablonstius folus. Jer. 32, 44. at fimul

li etunl

errant. Gen, 3o, 16, 20. Jof. 24, 32.. Ezech, 48,

21. Neh. 8, r7. In conjunctione Vicarii & fervi

p

EXde Yl

folus optimé vax der Hooght, Lev.1o, 12,

M

E

$13

^

Cnp. Pf

$; 11 Pefi* mercatus autem accedit,vüinteripfü;i

& dominum fit metheg , confentientibus doGtif-

h

156 N

fimis Editoribus, Num. 11,25. fecundüm Bzrcdli-

l[), 16'

"m

( Dan f, I

zum , Opitium , Jablonftium. . Jof, 1, 15, quo loco

licet van der Hoogbt 1n. diverfum abeat, melius

confen Cp

tamen fentit cum reliquis loco parallelo.. Deut,

j

3; 4o, quemadmodum. his locis fervus . Vicarius

yannam.

przíto fuit kadma , ita etiam fine illo comparet,

pfe s

circa analogiam confentüentibus Editeribus. 1.

m

Chron. 2 1, 15.

i&os Loctir

S. «2, Pejit *admatus veró cum fervo Tbelifcha

Chron. 3f

Ketanna, fi ipfum inter & dominum fit fervus,

Tud, 20, a f. 2. Chron. 28,9. ubi Thelifcha gedola

videtur mutandus in Ketannam.

m

$. 13 Sarka videtur habere minorem Pafchtam,

hao

wOH f

verüm fi penitius loca confiderentur ; apparebit,

ea, quz regionem Segolthz & Sarkz ad hunc

jmo, fb

Pafchtam usque conftituunt, aliquam parenthe-

Jroomerca

fin, e€ss3iee47uàv & modificationem facere , &

trGejch

confequenter eum ad regionem illorum non per-

o mqor

tinere, fed effe minorem Sakephkatonis eam fe»

M1o 7

quentis repetitum. Deut. t 2,18. Jof.18, 14, 1. Sam.

RP

$b f. Di

44, 45- 1. Reg. 12, 10, 18, 21. 2. Sam, 3, 8.

$, 14, Eadem eft ratio, fi videatur habere ma«-

tte Theb

jorem Sakephkatonem loco Rhebhiahi, ubi in-

tis loco p

dicio eft , quod etiam omiffa Segolthz velSarkz

p .

e

. 14,5am, i, 4M1,

&i inr

regione tamen fenfus fit int

m

Jo5. 1, 8. 2, Chron. 14,7, Exo

40,

?, Deut, 5, 6.

^ Rhebhi

$. 15. Major Thelifcbagedola poniturloco mino-

Ils minot

ris Gerefchi, Minor loco majoris, INeh, 3; 15,

Vi 6

confer cap. X XIX. Reg, V41.

t mi-

80 ;o Si

ttque j

$. 16. Sine Iegat? , Vicario , minimo au

note

, Rur]

Sarka.

73

Gu

o IBInmsntcepdl) « cueo

,';t»flinwu :

nore ftatim eft major Thelifcha gedola. Gen. 42,

EUY Ut

34« 36,6 Ruth 4,4. Dan. 6, 14. Efr, 6, $. 2. Chron.

I j

29, 16. aut faltem medio legato Kadma. Efai. 20.

Tf Qu

6. Dan.6, 13. & Vicario. Jof. 17,2. Neh. 8, 17.

DO

confer. cap. XXIX, Reg. VII,

&

tdlin D

NI Vicr

$. 17. Ante minorem ejusque Thelischam

ketannam ftatim fequitur Zemuo major Pa(er. Num.

TO Qu

L, jo- 2, Chren. 24, tr, videcap. XXIX. Reg. X111,

*

D

$. 18. Loco denuo ma

J

oris Paferis a(fumitur

n Tl

|

li

l

!

l

ejus Locumtenens Karnepbara, Ezech, 48 , 21. 2,

t dt b

Ghron. 35, 7. vide cap. XIII, Sed.VII.

lag

III. Pafchta.

$. 1. Ipfum comitatur ferous merca vel mahpac,lega-

TTR

ius munacb vel Kadma,vel Tbelifcha ketanta, vicarius

japprdi,

merca cum (ervo kadma mabpac &6 mnunacb cum eodém

zl hx

fervo , fubdifintlivus minimus Pefik: munacbatus cum

vt

fervo merca, vel Pefit mabpacatus cum fervo kadma, mi-

j , d

mor Gerefcb aut Gerafcbajim, major Thelifcba gedola,de-

i moyt

nmwuo major Pafer fepius iterabilis. Eft. 3,15,— Ezech.

X

yns m

14,20. 17,25.

$. a. Subdiflinguit ante Sakephkatonem. Gen.

;,14, 1

[]

3,1.f. Dan. 3,28. ' Videtur etiam fubdiftinguere

yertme

ante Thebhirum ,fed reveraabfentis Sakephkato-

j, i

nisloco ponitut. Efr. 6, 9. & juxta Jablonskium ,

vilsitit

Opitium & Bürcklinum, quibus van der Hoogbt folum

amo ", H'

accedit in margine, Eft.4,5, Deut, 28,14. velan-

Deit

te Rhebhiahum, fed pariter abfentis Sakehkato-

;

ioco n

nis minor eft, Exod, 36,3. Efr.6,12. vide Cap.V114.

Nehi:lï-

Setl. H. $. 9.

$, 3. Sinefervo ante Sakephkatonem, abfen-

il n

temque illius fervum vix excedit conditionem

!

n

$.4.

ferVio' Ruth. l. 4- 5.

Cdp . XO

d

26

p

srcedid.

$. 4. Habet fervum mercam , i intertonum do-

(X conjt

mini & fervi nulla fyllaba intercedat. Gen. r, a.

Ezech. j, 14. Jer. 48,11. 39. Etiam fi Pefik eupho-

m füptét

nicus interponatur, 1. Chron. 8, 38. Ubi miror

p quocX

Editorwm inconftantiam, qui loco parallelo reci-

piunt mahpacum, obliti priorem fedem, 1.Chron.

qa,tono

9; 44*

:

$. s. Servum autem mabpacum , fi inter tonum

vicano etl

Ruthc 131 7'

domini & fervi una pluresve fyllabz intercedant.

meho, H

Gen,3,7. 9. Thr, 2, 17. quod etiam attenditur,

m & pl

fi loco methegi eadem vox recipiat dominum &

bvum,

fervum. Cant, 1,7. 12. 3, 4. Eccl, 1, 7. 7, 16. pro

f t

hoc mahpaco videtur vitiofus munach apud vau

& domini

der Hoogbt & Opitium 1. Chron, 19,;.

frvomunt

$.6, Dominum inter & ferrum mahpacum cons

um vel bi

fpicitur Pefik euphonicus, Ezech.40;16. 41,7, Thr.

i Sin

3,16. Eccl, 1,6.

hereat al

6. 7. Recipit legatum munacbum, fi vox fit mo-

nofyllaba velbifTyllaba penacuta, Gen , . R uth,

tilegatus

4,15. Sibiffyllaba fchevata monofyllabz par effet,

TET

^l jungi

robarem munachum Opitii & Jablonstii, fed ob

tüpet üni

À

armoniam aliorum locorum magis probo kad-

mam apud van der Hoopht, 2. Reg, 12,5,

nonofyll

$.8. Legatwm veró kadmam, fi cadat hic in vocem

m der

pl &

bi(fyllabam acutam aut longiorem. Gen 48, i4,

t Heop

Jer. 14,22, Dan.4,16. videtur etiam afcifcere

D vitiofa

mercam, at mallem eum fervum habere. Deut.28,

65. 29,30 Ruth. 4, l7c

iptiri|

at der

$. 9. Denique legatum Tbelifcbam setannam fe-

tfotem

quente fervo Domini. r.Sam, », 24. Dan. 9,25.

|

$, 10, Affumitoicarium mercam cum fervo kad-

Watuor

fyllaba

ï s' lln

ma , fi ;nter hujus & Domini toitum nulla

Intere

Pd/cätdl

77

æintertoma :»'int;;cedat. i,ev.z7, 14. Dan. 7,7, quosin una

1

l

"I

'l !

voceconjun&tos deprehendes. Deut,8,16, Eidem

i flPer j

'

À

etiam ineadem vocejungitur mahpacus , de quo

w' 81 fg. Ub

l

h

jam füpra tamen Cap. I. 6, 7. wt. . fub4. 4, mo-

VOl

;

nui, quodid fiat propterduplicem tonum, fienim

"i fmClm

vox proferatur acuta, attenditur merca, fin pena-

cuta,tono przeft mahpacus. Num. 17,23. Huic

ht

vicario etiam additur legatus Thelifcha ketanna

Ruth.z,17. Neh.8,17, Praterea cum fervo mu-

rl

UL

nacho, fi hic cadat in vocem monofyllabicam,

nam & priora & pofteriora evincunt, eum effe

J COj

T MOR

fervum, & non legatum, Eccl. 9,11.

Iaf

$. 11, Picarinm autemmabpacum , fi inter hujus

& domini tonum una pluresve fyllabz fint, cum

lum

fervo munacho, fi hic cadat in vocem monofylla-

f A. Th'

bam vel biffyllabam penacutam, Lev.26,26, Jud,

8,5. Sin autem illi voci penacutz biíTyllabz ad-

B m

hzreat alia permakkaphum , aut antecedat Vica-

vt

riilegatus Thelifcha ketanna, tranfit in kadmam.

Jo£ 21,5:. Jud. »,3:1, Pariterin eadem voce vica-

li

ikj, d

rio jungitur hic ipfe (ervus munach, fi fcilicet oc-

cupet unicam fyllabam , & faciat quafi vocem

gso d

monofyllabam , juxta Jablonskium, Burcklinus enim

Ibj,

thicmtt

& van der Hooght omittunt fervum munachum, at

Opitins & exemplaria alia im notis marginalibus van

: Gen 481'0

der Hoogbt ponentia fervum mercam videntur pla-

Jum à

[

(

j

j

yere Detti

ne vitiofa, Jon. 4,2. juxta Jablonskinm, & Opitium

à priori loco diverfum cum notis marginalibus

van der Hoogbt,quiin textu cum Bürcklinopriorem

Mi L

Duyl

errorem defignat. Neh, r, s. At, quod mireris, hi

quatuor nobifcum fentiunt, Thr. 4, 9.

ondi-

"

$. vu.. Eundem Vicarium mahpacum, c

tione

u)

28

Cap. X

— ]

tione modo memorata;cum fervo kadma-,iï vox fit

&vicarif)-

biffyllaba acuta vel monofyllaba makkaphata, vel

jm ymo

Ion.

duabus fyllabis longior, Job. 1,7. 2,12. Lev. 27,

5- 18' |

10. Ruth.4,1:.16.. Thr. 1,3.. cui quoque 1n ea«

dem voce additur fervus kadma, fi plures fyllabz

gupachatü

affignentur. Num, 20, « Efr.7,24. juxta Opitium

inte ordin.

lat

u

folum , reliquis kadmam omittentibus. Dan.3, z.

w um xl

|

juxta van der Hoogbt folum, apud reliquos kadma

—neg]e&ot 3.Chron. 3£,25. Eadem ratio rurfus eft

pfrrum

apud Opitium. Ezecli. 43,1r. Huic Vicario etiam

h Licet::

güns t

legatus Thelifcha ketanna Jungitur Gen.47;15.48,

fiam ali

1. [td.9, $.. Zach x4.4- Jablonskius & Opitius com-

mittunt errorem circa hunc fervum, Efai. 5, 29.

larius fes

$. 13. Porro vicarium munacbum cum fervo kad-

wdinarmurn

nüs Vicati

ma in vocelongiore, ubi fervus ordinarius Pach-

8147 1]

tz jam fuccefferat. Efr, 6 17.-

& 14, Denique vicarimm Thelischam ketannam

kcumlega

cum fervo munacho in voce monofyllaba, pari-

Mflaba a

ter otdinario Pafchtz fervo fuccedente, - juxta

itmvolo

j Neh

Jeblonskimm , vander Hoogbt, Burcklinnm, Clodiuun.

Ezech. 43,1

Y,

BIN

5' lfo A

fcifcitur fubdiflintlivus minimus Pefi mn-

tr legatu

aachatus cum fervo merca , fi

Pafchta füum ordi-

ll 3,t,

4 Ecd. 1 |

narium fervum mahpacum fibi premifit, Lev,

1o , 6. 21, 1o. Ruth. 1, 2.

ïlolnl &R

6. 16. At minimus Pe[it

mabpacatus cum fervo

g' mo h

h

kadma , fi mahpacus non fuit fervus Pafchtz.

|

elifcha |

Gen. 46,2, Cant, 1, 1 3. !4- cum Thelifchz ketau-

q

W 4

nz legato. i.Reg 7,

24- Thr. 2.1.

i i

1j

$, 13. Subjungit

fibi non unum modo P«fik

1

]

um etiam ponit fecund

|

LTIT

mahpacatum, fed ante il

l

Pefil. munachatum cum fervo Thelicha ketanna,

|

TM

"(

Pafchta.

79

CEGNUGEÓ o WENOSECNROSS rmaerns us

lh

;

I

& vicario, Jof. 19, 5 1. vel fecundum Pefik hadma«

odf l

iv

tum imó & tertium Pefik Thelifcham ketannam.

? z,l uLm)

2, Reg, 18, 14. 1. Sam. 18, 10.

) QUOquel h

$. 18. Veritate circa modum ponendi Pefik

"

munachatum obfervata , etiam apparuit , quod

u

ante ordinarium fervum mercam vel mahpacum

accedat

uoque przter. memoratos 7icarins Kade

Yi

Dutorfavd

ma cum fervo Thelifcha ketanna, Et quidemane

te fervum mercam. Deut, 28,65. 29, 3. Ruth.4,

K Vi n

17. Licet. autem in his locis videatur merca eíle

! en'q'li'&

potius legatus , tamen in fimili conjunCtione

A (f

etiam alibi vidimus fervos fine dubio tales, &

TTE

clarius res patebit, fi evolvemus loca , ubi ante

amfenoka.

ordinarium Pafchtz fervum mahpacum vide-

natusPid

mus Vicarium Kadmam cum fervo modo dicto,

Gen. 47, 15, Exod.8, 13. Jud 6.24. x Reg.19,11.

kntat

& cumlegato munacho in voce monofyllaba aut

li pat

biflyllaba acuta, Exod. £,8. 2, Reg. y,r, Hucree

(hue, jtt

latum volo, Deut, 28, 49, Dan.10, 11. z. Chron.

yye, Cl

9,25, Neh. 8,7.

1

$. 19. Inter ipfüm & minorem Gere(cbumvidene

j

tur legatus Kadma. Jud. 2 i, 10. Zach. 14, 17.

m

Mal. 3, 1. legatus munachus, Ezech. 3, 20. 21,

——

l

28. Eccl. 11,6, Vicarius Kadma. Exod, 5. 8. Dan.

præmiaf. l

1o, 1t, 2. Reg. f, 1.

l

li

j Con

$. 20. Minoris & majoris fedes invertitur, ut

IVUS hi

l

u

Thelifcha gedola fequatur Gerefchum. Gen. , 12,

€ev.4,7. Deut. 17, $. a. Sam. 18, z9, Efal.9, $.

ültie

Ezech. 3, ««. Dan. 9,26. z. Chr, 35, 12, Imo non

modoML

tantum fecuitur, fed etiam przcedit Gerefchum.

Jof. 31,6. 1, Sam. 17, 51.

"

hgüfänm'

$. a1, Inter ipfum & majorem omiíIo minore

fre-

8o

Cap. X.

o osian d

$)!

frequenter funt legatus kadma. Däut.r,; 9. Eccl,

IChf ib

32,2. Neh. 8, 18. legatus munach. r, Reg.12,27.

Jer. 3,i2- Eft,6, 10, Dan.4,6. Vicarius mahpac

$ al

cum fervo munacho. Jud. 8,1;$. Ruth,4, g. Vica-

!6,18 EZ

lakum 4p!

rius mahpac cum fervo kadma. Jer.5 1,64. Ezech.

& o

13,20. 38,13. 39, 9, Vicarius mérca cum fervo

yini & f

munacho.Eccl 9,1 1. Minimus Pefik mahpacatus.

Ezech.41,16. 2 Reg; 12,12, &,quod quidem pri-

intercecal

moloco fuiffet notandum, folus fervus Pafchtz

,46. sl.

maticos t

hunc majorem fequitur. Jof.23,13.. Num. 4, 7-

voce not

Deut. 28,:0. r.Reg. 15,18. Efat.29, 4. conf.Cap.

! bil quo

XXIX. Reg.V1l.

6. a. Denwomajorem Paferem fequitur folusVi«

Hooglh.

carius mahpacus cum fervo & legato. Ezech.$,16.

| l: Ieri 2;

Vicarius kadma cum fervo Thelifcha ketanna,

j ponunt (

! detun. 1.

1. Reg.19, 1 1. VicariusThelifcha ketanna cum fervo

munacho. Ezech. 43, . folus minor. Dan, 2,38;

35 3

3. Chron.24,27. maximé fi comparet etiam mino-

Entch t:

ris Gerefchi minor Thelifcha ketanna. 2. Sam.20,

Sheva r

apud Pa

3. Jer. 31, 40.. Ezech. 12,19.. 20, 40. folus major.

obferva

2. Sam. lgs ,o Efr. f, 2e

x

illud cu

| .$.23. Locodenuó m

ajoris Paferis ponitur ra-

sius Karnepbara Jof. 19,5 1. a.Reg.10,5-. confer Cap.

, &ponu

XIII- SB&.VI].

,le&me.

Df

IV Thcbhir.

tione, [

9, U

S. . Préeff fervomerce vel darge, legato msuacho

vel kadm4 , Vicario merce-cum fervo kadma , wvel dar-

m fjl

vocali

:

& cum eodem fervo kadma , velkadme cum fervo Tbe-

Exod.;

/

ifcha ketanna, fubdiftinttivo minimo Pe(i

k dargato vel

Hoght

munacbato , minori Gerefcbo , majori Thelifche gedole,

&g dexuo. majori Paferi fepins iterabili. Gen, 8, 22.

1,519,

2,9a.,

81

ïfeäbir.

)

Wi

«

;.gar;' LP 350 ier' 425 j* N..eho7Q 7- l, Chf- 12, 4-0-

IORE hl

2, Chr.23, .. aut Locmtenegti Karnepbare.

lat

$. 2. Subdiftinguit anie Tiphchami, - 1. Sam.

d ]

[

16318, Ezech. 20, 33 Eft, 2, 7o, Vitiumante Sil-

t

l

D

j

u

lukum apud van der Hooght, a. Reg. 2 $, 1,

I fy

$. 3. Ápparet fervus merea ,.fi 1nter tonum do-

UM

'

mini & fervi vel nulla vel unica tantum Syllaba

Rnv

I

intercedat, 1.Sam. 14, 22.28. Jer, 49, 7.52, 4. T hr.

Wi

3, 46- $?. 2. Chron. 10, 1. 7, quibus inter Gram-

M N

maticos confonans cum fcheva mobili in media

l]

hj

voce non eft fyllaba , illi przfente cali fcheva mo-

bili quoque mercam ponunt, ut Opitius , van der

r

Hoogbt , Jablouski , Bércklin Gen 1,28.. Num. 33,

M Ethg

1. Jer. 23, 37- Zach. , 4, At hi ipfi ineodem cafü

Tf

ponunt dargam, quod & mihi convenientius vi-

nnzcurem)

detur. 1. Reg, 22, 34. Eccl. 9, 1o.. 2. Chron. 18,

r D a

33. 30,1. Thren, 5, 7.. Jablonfsi folus diffentit.

tetam m

Ezech. 13,3. vander Hoogbt. Jer. 17, 13. Sinautem

:

a 4

Scheva mobile compareat ab initio vocis , ut &

s lm

apud Paíchtam przcedenti fe£tione , juxta meam

obfervationem hucusque inftitutam conftanter

illud cum fua confonante pro fyllaba agnofcunt,

Yi DODLU

" MW af

& ponunt dargam, jam veró inter Scheva initia-

le & medium mobile nulla differentia, quapro-

pter & hoc ut fyllaba habendum eritin accentua-

tione. Deut, 7, 1j. 8, 2. 9, 8. 16,9. 28, z4..,Efäi. 10,

9. t1- Scheva mutum veró fine dubio peculia-

egatomn

f

i, ?

rem fyllabam haud facit, ideoque illo cum alia

vocali.przfente venit etiam ordinarié merca.

i

)

Exod. 3, 19. 13, 14, 25, 26. ubi quidem van der

i

i

-Hoogbt permakkaphum excludit fervum. ;. Chron.

ii

W MO "

atione

eu. 8, D

m 5". 1o, ldeoque Maforetba jäculiari cbferv

anno-

i

$2

M us

-

CJP. QXO

—

—

4nnotarunt , quod przfente Scheva muto cum

1yan der Ho

vocali brevi accefferit darga. Gen. 18, 18. Lev.7,

& 4 ^

14. fed non defero eundem hono-

yii d

33. Hof. 10,

van der Hoogbt, qui ad hunc

, ! n

rem Opitio, Bürcklino,

modum dargam ponunt,

ut ipfos vitii puros pro«

ïyliaba eti:

nunciem , fed malo cum Jablonskio mercam le-

enu .13-.

pere. 1. Chron, 25, 12. Pariter fecundüm Mafo-

vamool

retbas unica tantum fyllaba dominum inter &

yo, Ef

fervum jacente legendus eft darga, juxtà Opiti-

hggmonia1

!

m , licet omiffa gota marginali Maforetbica bene

(S,

Jablonski

& Biicklinis adhibeant mercam ad ana-

& 51

logiam,

fed van der Hoogbt omnino commifit vi-

eaphontc

tium, vel quó

d pofuerit dargam, vel quod no4

1. i

20,6. Munas«

Cant $,T

tam Mafotetbicam omiferit. 2. Sam,

chus eft vitiofus apud Bircklinm. Eccl. 1 1, 8.

& la c

Denique

ab hac analogia recedit, fi dominum

ugapof

inter & fe

rvum fit Pefik euphonicus, five unica fi-

andoglam

ve nulla fyllabainter

pofita fit. Gen, 17,15. Efai,

dbeat a

Eft, 3,7. 1o,1. quo pofterio-

qculos n

,I9. Ezech. 41,$*

lonski

riloco autem Jab

:

pemna corredns & quadam

5. 6-1

exemplaria apu

van der Hoogbt in margine nota-

voceth m

ta re&té ponunt

Pefikum , Pefiko vero abfente &

fm, r $g

tamen retento darga

non male eam obrem pecu-

Videtur

liarem zotam Maforci

bicau adjecerunt Brcklin &

Yüs apü

fo

Opitins. Dan. !1,8.

lus 7ablonskins accuratam le-

1

|

tbanalog

&ionem inftituit,

cum Pefikum recepit , Opifius,

Tere fervi

autern, BürcHinus & van

der Hoogbt funt vitiofi, vel

|

|

l

àpho, ut

enim debuiffent ponere Pefiktum,

velloco dargz

J, 5' 7-L

mercam, vel

d

fcrepantiam aliqua nota marginall

Id etiam ab A nalogia ditfert fi domi-

obfervare.

;PhO, velb

num inter &

fervum fit makkaphus, Exod. 21,15*

Vnftante

Deut.1440, Jof,8, 9. £14 merca

mendofus apu

van

UET

Theblir.

$5

t

li

IN

van der Moopbt & Bii;czli;:;m. 1, Sam, 14, 12,

du

l

&, 4. Apparet ferwss darga , fiinter tenum do«

h

u

Qua]i

1

mini & fervi duz pluresvefyliabz fint fitz. Jof.

j

At Jh

22, 134 14. 1j.. Jer. £2,9. 10, Dan. f, 4 i, Pro

UNT,

d5

fyllaba etiam agnofcitur confonans cum Pathach

| V Jf

enubha. Ffai, 5,4. ».Chron,32,1:. vel cumfche-

hi

h

vamobili, Gen. 19,24. . Lev. :5, 5. 6. Deut, 207

U r

20. Efai.t9,25. Ethic defidero conftantiam &

o m

(f

harmoniam Editorum tum

Mil

aliis,

Z

fecum ipfis, cumcum

Diendy

IDO Oi

G. f. Thebhir & darga diftinguuntur Pefik

euphonico. Cant, 2,7. 3,$. .Chron.12,6. 2,Chr,

