e Stlluiknm, Vf2l.2,t

IQ; !40"

$, a. oubdiflingnit ant

. 63, 11. Rhebhiah

gtibus,

69) '(90

Athnachum. Pf. :4

- M thargin

Gerefchatum,

" Athnachi Locumtenentem: Pf.71;

21, 109,28, Rhebhiahum fimplicem. PÍ R $9

2'7; 43

6,7. 11, 4. 105 4. Sarkam. Pf12,3. 15,6..

$1]

? la*

69; f. TiPhchgm'amermrem, zfii'.x&,'y. 69,

erem,

d

Pefi munachatus: .

161

il dnHw

1

l

ferem. Pf.28, f. 35, 15. Pefik Schalfchelethum. Pf,

)fiori li

n

137.9. Ptov.1,9. Pefik mercatuminditione Ath-

nachi Pf 44,24. 89,50. in ditione Rhebhiah

QT .

Gerefchati, Locumtenentis Athnachi. Pf. 1 19,52.

ïïlf. hY

Munachum inferiorem, Athnachi Vicarium. Pf,

VMetepi

18, £&o. 86,9. Prov."z;v,xz. Job. 18,2.

t

t

l

IV. Pefik munachatus inferior.

$. r, Eft tantum fabdiflinivus ante Sarkam , &

E

reperitur vel fine fervo. Prov. 1, 22. juxta van dér

U

|

Hoogbt. P. $7,5. vel cum fervo mahpaco, juxta

f enim f |

Bürcklinum, Opitium & 7ablonskinm calamo corre-

i5, lia

&um. Pf,68, 2 1. juxta van der Hoogbt. P(al. 40, 5.

fertmmd

ubi etiam fubdiftinctivus minimus Pefik kadmae

tidadretfu

tus abeodem additur.

m f

$. », Videtur etiam Pefik munachatus fubdi-

vomipo .

fünguere füb Athnacho vel cum munacho vel

jitt &t

cum tiphcha tonicofervis, at hunc reprobavimus,

votdn P

|

vide fupra Cap. XIX Athn. $. 12. 69 infra. Setd. Vi

fV. 6) J

|

»»

|

ib votest

ii

V. Pefik munachatus füpetior.

TR

$. 1. Subdiflinguit ante Locumtenentem abfena

|^)

nj

tis Athnachi Munachum füperiorem, fi cadat in

80 ;Sïli

n

i

vocem cum fcheva mobili. Pfal, £o, z. fecundüm

( ]

van der Hoopbt && Jablonskium, aliis Pefitum neglia

Ic;)f

häh

gentibus, Pf.ór, 1. quibus vaz der Hoogbt in noti&

, Mi

ad marginem addit. Pí,36,1. 47, 1.

n

lj

m

|

VL Pefik mercatus:

[j

;

MHnae

70

$. 1. Rteipit feronm tipbcþqm tonicum vel

L

(i

uf

€Dnm

162

(CAP,

XX111.

ebum inferiorem , legatum mabpacum , fubdiflindivum

6,

C

suinimum Pe[ik mabpacatum. -

g contro

$. 2. Subdiflingnit proprié ante Athnachum, e-

feletio

xemplaribus quidem convenientibus.Pfal. 44, 24.

g dtt P

67, 4, 6 28, 6$. 89,9 15. folus van der Hoogbt

x (icatul

bene. Pfal. 10,13. van der Hooght in margine reCte!

vf mete

Pf 108,4- Bircklinus , Opitius & van der Hoogbt ad

v makda

eandem analogiam. Pf.66,8, 119, 156. hinc nul-

yliei KE

lus dubito, quod ad eundem modum loco Pefiki

vim Pel

munachati inferioris cum fervoeodem debeat re-

(odex m

ftitui Pefik mercatus cum fervo tiphcha tonico,

iphcbam

uem quidem Zsxt. ii folio jam a(Tumfit. Pf. 57 10.

glum «

conf, Cap. XIX. At/n. $. 12. argumentum evincens

erit & hoc, quod quemadmodum Rhebhiah Ge-

sefchatus, Athnachi Locumtenens , ejusdem ex-

clüfi minores & majores fibi vindicat, ita & hunc

fübdiftin&tivum minimum fibi fubjiciat, Pfal.uo,

5:- 14;,9'

Lo

5. 3* SUb

fe habet jervium tipbcbam tonicum pro-

| Ra

L

prié. Pf 44, 24.. 64, 4* 89,9. juxta va«n der Hoogbt

munachum inferiorem. Pf,67, 6. eundem juxta

Jablonskium. Pf, 5, . at uterque contra analogiam

eft.

Abti

. 4. Legaius videtur mabpacus, ad mentem Ofi-

tii & BürcHini, Pfal. 119,£2. juxta Editiones à vau

fn

Wjicit 1

der Hoogbt in margine notatas , quarum lectio pro-

ia

ter analogiam omnibus przferenda. Pf, 89, j 2-

uxta [ablonskium , Opitinin & BiürcHlinum fervo ne-

Mi

gl

e&O- Pi: y, 50

tl ,

$- £. Subdiftinivus miuimms eft Pefit mabpacatus.

ildiftin

PÓ44524. 99,50. juxta van der Hoogbi & Jablons-

.

Mjofen

kinm, Pf 119,$2; ]

uxta van der Hooglt bene, Pfal.

v

iWdey,

36,15.

[]

Péffb mercatur.

165

t

M,fgþ

d'Jïül r

-. & 6. Circaprius hemiftichium in accentuatio-

Afhnachu

ne controverfum. Pf, $, $. mihi videtur optimam

effe le&tionem Genev, in quarto , Bercklini, Opitii &

(s Pf "

van der Hoopbt, nifi quod hic Pefikum omittat, ita

L

hh

) |

ut dicatur Athnachi fubdiftinétivum minimum

! Wrginf

[

j

:

'

!

Pefik mercatum habere confervum Sarkam abfen«

vaanooghta&

VU n |

te makkapho, fecundüm Cap. XX/IIL. Setl. T. $. 2,

U hro

poftea legatum mahpacum, denique fubdiftincti-

vum Pefik mahpacatum, — Siqua foret Editio vel

X gt

Codex manufcriptus ,

u

1 fub voce ?N poneret

Tidatin

tiphcham tonicum, omiffo makkapho, meum cal«

d

VU 0C

culum ei ftatim adjicerem.

Ubb (

tisdn t«

, t &t

CAP. XAIV.

t g

: Locumtenehtes Metrict

rnrim n

jade i |

l Rbebhbiab Gevefchatus loco Zdtbnachz.

um

1

y; andogi

$.

1e

n (j*

Abet feruum mercam, d* quemadmodum ab-

H

fénzis Athnachi vices fubit , 3ta pariter feba

TEUM

[ubjicie "I4tbnachi Vicarium mercam cum [erva

Jopre

| Hphbcha tonico , vel. munachbum faperiorem , vel

.Pf.s »ï ,

I

gO

mabpacum, fubdiflintiivum minimum Pefik mer-

| €AIUIm ,

Pefik kadmatum e Pefj mabpacatum,

fubdiflincfiuum minorem Tiphcham anteriorem,

P i

jgie | majorem Rbebbiabum fimplicem, denn majorem

[

j]

Jem.

L 5

$, 1.

Cap. XX17. |

"

VOSEEBEB] aenueonean

$.2. Sn?)dzf[iin sit neceffarió ante fillukum vice

sriam füb

Athnachi , fi Athnachus caderet in vocem , qux

amar p

roxima eft filluko ,' & liberé ,. fitantum filluki

!/

g

0 merca

fervus locum inveniret,. Pf. 31, 23. 146,10, 147,

ymoPel

20o. Probé obfervandum , quod multa exempla-

50

$d

sia Rhebhiahum fimplicem pro Gerefchato vi-

ij ,

f

tiosé ponant , qui tamen error facilé patet , fi

nl i

attendatur ad ditionem ejusque accentus , qui

jrendos, !

Gerefchatum tanquam Locumtenentem Athna-

h V

chi, omnino poftulant ,ideoque przfertur le&tio

ablonskii & van der Hoogbt, Pf, G, 1, 145,2 1. 149,9.

g, fi

;6-! ';4

Q

ablou:i & Opitii, Pf. 148, 14.. folius Jablonskii,

lr Bo

Tf.150,6. Job.33, 27. utalialoca taceamus , qux

onde at

infra occurtent. Pariter przferimus lectionem

i, jura a

Jablonskü , Opitii & Bürcklmi, ili, quam habet

familiatem

van der Hoogbt. Pf. 68, ;. fimiliter approbamus

yii, It

Rhebhiah Gerefchatum , quem habet van der

ov 9,3

Hoopbt , tepudiata ditione, Opitius autem proxi-

me acceffiffet ad rei veritatem , fi modó non fe-

frvo me

wcapud

cundum errorem fibi & aliis familiarem pro Ge-

Vicarrus

refchato fimplicem adoptaffet. Pf.80, 8. Quod

attinet conjun&tionem verfüum, Job. 22,6.7. in

a prefer

unum , ut van der Hoogbt , Opitins & Brrcklinus fa-

Qofit, (

u XXy.

ciunt, eam non probo, & magis fentio cum /a-

D

& $5

blonsio, qui eosdem diremit. Mea ratio eft hac,

T vocert

uod non modo fimilisobfervetur ordo , ut po

vocem/ajjomar ponatur Sophpafuk & Silluk. Job,

V& fed r

erefch:

3,2- 4 1« 6, 1. &c. fed etiam , quod mercz mah-

Hotpbt

acato in voce //ajiomar

er eos pofito bene qui-

Áthnad

dem jungatur Rhebhiah

;

mplex, at hic ipfe nul-

libi agnofcat Vicarium mércam cum fervo munas

tique di

m ordi-

j. 6

cho inferiori , ideoque potius eligenda

nariam

ft

:

ii

2

[

z

Locumtenentes.

165

tf

re

tin D

li u

nariam fübje&tionem [fablonskii , qui filluko in

Vajjomar pofito fubdit Locumtenentem cum Vi«

nf

j

2!. 1461 IO. I4

cario merca, ejufque fervo Tiphcha tonico & mi-

z

7:[

|

nimo Pefik mahpacato,

$, 3. Serums e[f merca ordinarie

—, juxta van der

"itlon

Hoogbt, Pf,72, 19. reftituto Rhebhiah Gerefcha-

g. f

A. QU |

to per / ablonskinn calamo corredum , aliosquecote

Déntn hn

rigendos. Pf 119,54.68.12 130.

$. 4. Vicarins eff merca cum fervo tiphcha toni-

VRU

lt pj

co , fi fervus modo reperire locum queat, Pf,68,

mgn

36. Job. 34, 1o. juxta Jablonckium , Opitium & van

Kai qu

er Hoogbt , ad quorum du&tum BircHinnus etiam

ts lefronm

onere debuiffet Rhebhiah Gerefchatum, Pf. 47,

qun lo

8, juxta Jablonskium folum , quia ceteri retinent

m

familiarem fuam. mendam in Rhebhiaho fim-

j m dt

plici, P31, 6. 55, 22. 23.. 119, 44,57. 124.144.

Prov. 8,33. Veruntamen Vicarium mercam cum

u

ibl |

ervo merca non probo apud Jablonskinm. Pf.7 3, 1.

& |

nec apud BürcEimm & Opitium. PC 73, 4, nam hic

m pïOG

|

Vicarius Rhebhiah Gerefchato quidem jungitur,

80) 8' Wd

at prafente Athnacho , dequo hic loci non men-

hao

pj

tio fit, conf. cap. XXI. Rbebb. Ger. $. $, €9 iafra

niocum J

|

cap. XXV. AMerca. H. Vic. G. t.

$.. 5. ZAlter Vicarius eft munacbus [uperior , fi cadat

J d t :'

In vocem cum fcheva mobili, & deftituatur fer-

10,utp0 |

TM

vo, fed non reliqua ditione, reftituto Rhebhiah

Gerefchato per Jablonstium & Editionesà vaa der

r |

Hoogbt ii margine notatas. Pf, 1 57, 9. plané ut ipfe.

ob

UM

j ia

1

Athnachus eundem Vicarium fine fervo recipit,

(

st

|

eique ditionem addit. Prov. 1,9. 6,27.

$. 6. Vicarius denique mabpacns, fi veci

pere pxxöf-

jj 0^

nmam

fit confervum Sarkam, & ob anguftam ditionem

CIe

?

166

Cap. XX1F.

moptectepy

fervum nequeat affumere , veniente tamen ulte-

ob. 10, 12

riore ditione. Pf. 54, 8

Ideoque verfum iftum

perdum

uxta J

ita reddimus : caftrametatur Angelus Domini

circuitum timentibus eum. Reftituto Rhebhiah

reftituto

Gerefchato per lablonskium aliasque Editiones

]ablonsïiM

à vau der Hoopht obfervatas in margiue.. Pf. 116,

BIID

19. Reflituto Rhebhiah Gerefchato per folum

fimpüc'ls.*

'ablonskium. Pf.68, 15. Prov, 9»,7. PC 79, 3.

lI Cm'

$. 7. $nbdiflintivus minimus eft Pe[i* mercatus , fi

EU

,

non przfente domini fervo proxime ipfum adeat,

cu Biit

& poffit fervum tiphcham tonicum fibi jungere,

fchafchr

Reftituto Rhebhiah Gerefchato per Jabloaskinm

Rhebhia

blonstim

& van der Hoopht, PÍ. 119, $2.

$, 8.. Aiter fnbdiffinthivus minimus e[t Pefik kadma-

D 4

ius , fequente domini fervo , reftituto per Ja-

go I;'

blonskium Rhebhiah Gerefchato,

a bonat

fequente Vicario. Pf 68,36.

Cumt«

$.9. Denigue fubdiftintlivus minimus eft Pefik mab-

pacatus , non przfente domini fervo , fi cadat in

I. M

vocem diffyllabam, nulla fede fervo reli£ta, refti-

tuto per Jablonstium Rhebhiah Gerefchato. Pf. 71,

n

fut , v

21. per eumdem & van der Hooght. P. 109, 28.

dfv

$. 10.. Subdiffintlivus vminor ef Tipbcba anterior fine

fequente fervo. Pf.119, 36, interveniente domini

Tiphdha,

fervo , reftituto per van der Hoopht & Jablouskium

f dl

fervo. Pf:99, 3. per Jablousium P. 108, 3. malé

Mndiciot

iteratur à van der Hooobt, PÍ. 9o, r.

tütaute

$. 11. Subdiflintiiuus major eft. Rbebbiab fimplex,

QCcüpa

interveniente minore. P£;31,23, Reftituto Rhe-

frahpa

bhiah Gerefchato per Tablonskisin, Opitinm & van

puendi

de: Hooght. Pf 90, 1. per Opitium & Jablonskium.

Silluku

48.

i,

PÍ.68, 4. per folum ]abians*mm. Pf, 119,

Obe

Locumtenentes.

165

NI t

ïob. 10, 22. demum ab iis reftituendo, Pf. 57:;1

i

interdum folo fervo intercedente, Pf. 18, $1,

Vrl Dii

ifup R

f&j |

juxta Jablonstium & notas in margine van der Hoogbt,

ATU

lii [j

reftituto Rhebhiah Gerefchato. Pf. 116, 19. juxta.

i, n

Jablonskium folum. Pf.1:5,9. 115,18. 117,2,

A. D

f» 12. Loco fubdiftin&tivi majoris Rhebhiaht

|

d Wt lol

wf

fimplicis venit ipfius major Pafer. P. 58,3. Prov,

hi

1,1o. cui quoque Pefik emphaticus per Jablens-

Pt(l l

|

hi

T

hiiplndg

kium additur , quem ob analogiam przferre plae

cuit Biircklino , van der Hoogbt & Opitio , qui Pefi

d

fchalfcheleth appofuerunt. Job. 11, &. Reftituto

Xt fadutn

Rhebhiah Gerefchato per van der Hoopbt & Ja-

blonsktiwm. PÍ, 2 $, 1. 146, 1. confer fupra cap.XXII.

TT

fin n J

Pafer- $. 3. 9 infra cap, X X1X. Reg. i3,

$. 15. Denuo major eft Rbebbiab fimplex , fi prius

ha « |

1

ad bonam fententiam Jablonsküi eftitutus fit Lo-

I

|

cumtenens Athnachi, Job. 32,5. 33124.27-

n

'

|

l

$0

lia

l

:

ao ;

?a

II. Munach füpcriorloco Athnachi.

u

ha

$. 1. Eff cum fervo munacbo fuperiore , vel mab-

r

aco , vel kadma , Vicario munacho fuperiori , fub-

at o

'

diftindivo minimo Pefi* kadmato , fubdiftinttivo minore

[

Jipbcha anteriore , majore autem Rbebbiabo [implici. -

. 2, Et hic venit loco abfentis Atbnachi, cui rei

,

Vi

indicio eft, quod ejufdem ditionem arripiat , ve-

1

)8; ;' mae

nit autem, fi Athnachus proximam vocem 8illuki

vi(lb fïmpkx'

occüparet , nec tamen ob prafentem mercam

juto M*

mahpacatum in eodem verfü magnam diftin«

guendi vim fortiretur, itaque fubdiftinguit ante

jl

Sillukum ,

j

bunt,

quod omnia citanda loca demonfcraf-

,* D

)F fh

p

5". $?

*68

[

Cap. XXI V.

-

QtIUS T

$. 3. Habet fervum muna-cbnm fkperiorem, fi ca-

k

tlat hic in vocem cum fcheva mobili. Pf. 26, i.

ubi van der Hoogbt ià margine notat, quzdam exem-

rammát

plaria legere Khebbiahum fimplicem1eco hujus

&

hi CA

Locumtenentis, quod conjeé£turz locum dat, 1lla

fiac

exemplariavo[uiffe RhebhiahGereschatum pone-

ggp er rl

$£6, cujus vice per errorem fimplex venerit, juxta

&NO m

precedentis Sedionis $. 2. porro autem. Pf. 44, z.

tum Y

al

dfetinD

47.1.49, 1. $1, 1.

$. 4. Afcifcit fervum mabpacum, fi proxima lon-

fthurm |

ga fyllaba locum pariat confervo Sarkz. Pf,

füperior

68, 20.

tumgatu

$. s. Admittit feruem. kadmam , fi antecedat

| chusill

tiphcha anterior. ita enim legimus kadmam cum

jondtio.

Jablonskio, & Tiphcham anteriorem cum Bafileenfi

& Bombergiana in folio, Pf. 109, 16,juxta Jablouskium,

| &T

|

Qua ratione

WH

Bügcl/inmn & Opitium. Prov. 8, 1 1.

6 9.

uterque locus conveniret, & fenfusoptimé cohz-

geret. Novi quidem,quod in Pfalmo ponaturjuxta

juxta Ja

van d«v Hoopbt, Opitium,C lodium €9 Burcklimm, Ath-

13, JU3

nachus vel Rhebhiah in eam vocem, cui cum aliis

Mthnac

Tiphcham antetiorem tribuimus, eumque fequa-

$9.

tur Munach inferior cumfervo "Tiphcha tonico,

du B

uemadmodum hic ipfe Vicatius Silluko jungitur

(iMtt Co1

Athnacho przfente, & obfervavimus, Athnachum

( Rhe

rzfente hoc Vicario majorem vim diftinguendi

Whah C

j

abere, quam quz ipfi in Pfalmo, de quo quzítio

(umva

inftituitur, competeret, ideó notatum volumus

cum fe

circalocum Proverbiorum , ubi Celebresilli Edi»

Ton p

fores quidem noverunt , quod Athnachus per

duf v

Bowiberg. in fol. Clodinm & alios legatur, at fine du-

wj P

bio hac eadem ,ratione moti Athnacho rejecto

potius

Locumtenentes.

-

165

i

ff

n

l

10

;aotius Tiphcham anteriorem elegerunt, id quod

hPf;

UL

& ei patebit, quiad fenfum & conftructionem

j

Grammaticam attendet.

rl |

$, 6. Vicarius eft wmnacb faperior ad modum Ath«

Il

d

nachi Cap. XiX. $. 8. deftitutus quidem famulo:

ropter anguftiam ditionis, at non fuo fubdiftin ;

Ti

étivo ninimo. Pf 3,3. ad duétum horum accen«

j« Pï.(m j

tum itareddi debet fenfus: non eftfalus, quzifti

IOR

effetin Deo, Etnequisdubitet, hunc Schalíche-

lethum pertinere in ditionem proximi Munachi

0 3tiz, f !

füperioris, eum confiderare jubemus, quod ipfi

jungatur per dagefch euphonicum, ubi fi muna«

f atl |

chus ille fuperior effet ferrus fequentis, hzc con«

adnamaum. |

iunctio locum noninveniret.

ln Ba/z!e:n[i |

$. 7. Subdiflindivus minimus . eft Peþ£ kadmainse

las

Pf. 1:5, 3.

.

Qu rtiote

n r

6. 8, Subdiftindivus minor eft. Tiphcha anteribr;

juxta Jablonskium, Burcklinum & Opitium. Prov. 8,

vtj

13, juxta Bomb. & Ba

lm A

i. maj. Pf, lq 9, (6, planöw:.

cucum d

Athnach ipfe.

!

wque

$- o. Subdiflintivus major eff Rbebbiab fimplex;

|

!

!

juxta Bürchlinmm & Jablonskium, VPf, 68, 20.. Opi-

aton?coy

[

[p ungt

ti«m conjiciendo non poffum affequi, cur hoclo«

idhacium

co Rhebhiah Gerefchatum pofuerit , fienim Rhe-

finguend

bhiah Gerefchatum adoptare vellem , ponerem

jp qui

cum van der Hoogbt &Clodi omunachum inferiorem

Y ol

cum fervo mahpaco, & haberem locum tantum

f 1111 M('

non parallélum. Pf 4,7, loco hujus majoris ex«

p v

clufi videtur ejus m

t

quaj. Pf. 109 16.

ajor Pafer per Bomb, & Ba[?lä

lo hh 0

L5

Cap.

i

170

s EBSBEPUQESG ERE

-

C4ap. XXF.

—-W*

i ; hic eat

jphc

hato!

GÀPR XXV

, À

: Vicarü Metrici.

addunïveï

] Munach inferior.

enitus 18

yebhiah

L Vicarius SilluGi.

(0 61

$. T.

h

ddu

n d

jm o9

A

CMat fervum tipbcbam tonicum eum legato

hum d

vel mabpaco , vvel kadma, vel munacho fu-

faciünf.

periori , vel munacho inferiori , Vicario "vel &ad-

f5

commun

eua ejusque fervvo tum »erca tum mabpaco , vel

l

diphcha tonico cum [ervo malpaco vel kadma,

9, 840 l

ubdifliniitvo minime Pefi &kadmato , minere

4, 80

Pefik Schalfcbeletb.

$ 6 E

munacht

- $, 2. Servus ordinarius eft tipbcba tomicus, Pf. 25

dl me

3. 101, 8. 9. 16. Job. $, 1. 3. £. 13. 15. pertotum

Pfal. 136. Locomethegi fervus & dominus in ea-

Hoogbt, (

dem vocejunguntur, Pf. 2 $, 4. 31,17,32, 7. f 141

$7

105,9, vander Hoogbt creberrimé fervum in eadem

(idone

vocenegligit, & methegum reftituit,at Munachus

fare. de

in Silluki ditione folus eft mendum.

emplt

« SC&. :

6. 3. Legatus eft velmabpacus, fi cadat tum in vo-

haud o|

cem monofyllabam, tum in eam, quz eft cum

fchevamobili. Job. $, 9. 11,7. 12, 6. 22, 12. aut fi

juxta ua

przcedens fyllaba longa confervum Sarkam ad*

146,;.

mittat. Pf 28,9.54, 8. Prov. 29, 13. quo ultimo

Sf- 81

du j

loco tamen van der Hoogbt, Opitins & Bürklin po-

nuntPefik mahpacatum,atfineexemplo, £Lega-

Tnanpa

tus

171

Vic, &Munach. ipf.

'—NN

[

tus

hic eam occupac-vocem, quz eft cum fervo

!

tiphcha tonico juxta Jablon&ium, Opirinm & Bürkli-

?

numu pf: 146, ;.

$

ifet

[

$. 4. Zllter Legatuse(l kadma, quem commun

addunt verbis, & ab aliquibus non bene pingitur,

(

ut fimilis fit' Gerefchi, quem accentuatio metrica

l

penitus ignorat. Pf 4, $. ubi van der Hooghi ponit

Rhebhiah Gerefchatum fine exemplo. PÍ. 5?, 7,

$f,10.61,5,81, 8. Prov. 3,27. Jablonskius 9 Opi-

iins addunt Pf. 4, 8, at nos malumus ad genera-

lem obíervationem datam id referre, ad paragra-

ZT ltgata |

L

phum fequentem, ut van der Hoogbt & Bürcklinns

i

faciunt,

r tll |

f* y. Tertius legatus eff munacb fuperior , quem

WMt, vj |

communiter addunt nominibus. PÍ. 76, 4. 7942 f*

t hm

19, 84. & Juxta van der Hoogbt & Bülicklinum. Pf.

TEUM

d

[]

$. 6. Przter hos etiam Jablonskius facitlegatum

munachum inferiorem. Pf. 68,30. atquia fimilis

TR

|

alibi me przterit, malo mahpacum cum van det

N (otum

m

Hoogbt, Opitio & Bircklino.

TETTUM

&, 7. JAcatins eft kadma, fi fervus cadat In aliam

mmeü «l |

ictionem, recipit autem fervum mercam, 11 hic

Ítare debeat loco makkaphi, Pf 47, 5. fimile

Manzci

|

exemplum habuimus, cap. XXIIA, Pefik kadm- $. 9s

wv

& Seti, fequenti 6. 9. Sin autem makkaphi vices

:diam

haud obeat fervus, accedit mahpacus, Pf. 42, 2*

juxta van der Hooght conveniunt in una voce.. Pl,

Ib al

146,3.

N

gt

al

y u

f. 8.. Alter Vicarius

eft tipbcba fonicus , 5 muha-'

(v

chus inferior deftituatur famulo , cum iérvo

j

mahpaco in vocalilonga,nulla przvia, Job,14, 13«

, I

Cui

(

172

! Cap,

XXF

MI—-——

'-———:-—-

yt pdikt

cui additur confervus aut Sarka. Pf. 74. 10. aut

fl munac

merca. Pf.65. 9.67, 2.68, v1. fi deprehendat ver.

l

yGramma

bum, communiter eft fervus kadma. Pf 24, €, 4,

n « d

$56 1-89» 5- 46;49, Hic Vicarius dignofcitur à

famulo per Conftru&ctionem Grammatücam.

g;um ol

f

$. 9. Subdifintlivus minimns eft. Pefib. kadmatnr.

Pf. 62, 13. quem legatus mahpac fequitur, Pf,

g &devu

3

1

g Athnac

th

$. d. Subdiftintlivus minor eft Pefik Schalfcheletb,

qmris CT

isque vel immediaté jungitur. Pf 7,6.44, 9. 49,14.

h

«

$0, 6.52,5- 89, . 3. 945 t7.. Job. 37, 12. 49,23. vel

inchi m

mediaté. Pf.146, 3.

vile cadat

qum, DL1

Il Fiavius Mthnacht.

T

$. r. óumit fervum munacbum inferiorem vel mu«

w mun:

nacbum fn

loremi, vel mabpacum, legatum mabpa-

at vot

cum . vel munacbum fuperiorem , Vicarium. Mercam

. P ag

.enm fervo mabpaco ,. aut munacbum inferierem. cum

à 5« j Leg

fervo fk

Q muna

Pejik. kadmatwum.

periori , fnbdiflindivum Pejik mabpacatum €9

$. 2, Interdum e

ftfinefervo. Pf 4$,8. quod

b H

enim ille munachus non fit fervus, evincit paral-

i. ung

lelífmus Apoftolicus. Hebr. r, o, interdum fe-

qidemi

quente Athnachi fervo cum folo coníervo Sarka,

k

& quidem voce per Jablonskium fine mahkapho

for Vican

cohzrente. Pf. 2, 7.

uod enim & hic prior mu«

nachus Athnachi Vicarius fit, apparet ex differen-

Qum pr.

$134

tia dicentis & ipfius diCti, deinde ex citatione Pau-

(

lina. A€. 153,33. Ebr.1, j. 5,5.

$. ;. Accedit ferous munacbus inferior,

fi Vicariüs

p&o, D

fervus Athnachi non fequatur. Pf. 16, 4, 18, 6.8.

toma

une

(uin. j

21, 23. 1045 3334* Vicarigs & fervus dirim

tur

Vic, Munach. ipf.

773

(

fens

02 esecatt]

»

bv

tur per Pefik euphonicum, Athnachus enim nefcit

"

lw

Pefik munachatum inferiorem, & ipfa Conftru-

! !

&io Grammatica voces jungit. Pf »,:7. Etiam in

J

"f

Mf i

una voce, fervo methegi locum occupante, con-

um

junguntur, Pf. 18, 16,104, 7. ubi van der. Hoogbt

Ml

II

fervum omifit, & vitiofüm munachum pofuit ,

id quod melius obfervavit Opitins, qui cum Vica-

d

u

l

rium &fervum in una voce non conjungeret, mer«

f Mul

cam Athnachi ordinarium pofuit, rf, 104, 7e

quamvis & ipfe conjunxit. Pf; 18,16.

, |

LE

$. 4. Accedit ferous munacbus fuperior,fi fervus

Athnachi munachus inferior Vicarium fequatur,

& ille cadat vel in vocem dagefchatam vel fche-

1]

vatam. Pf 10, 17.

.

(tet QH fj« |

$. 5. Servusverb mabpacus,fi pa

riter färvus Ath-

nachi munachus inferior Vicarium fequatur , &

d d

cadat in vocem, ubi confervus Sarka locum obtie

3 at

n

Y

jrimm o

nct. Pf. 48,2.96,4. 145, 3. Job. 18, 19.

$. €. Legatus eft mabpac, fifequatur Vicarii fer-

uml

vus munachus, & cadat in vocem cum vocali

4(,8 qu0d

longa. F. 39, 13. 119, 66. 95. analogicé longa,

Vi ptte

PÍ. 49, x1. confervusSarka poffitaccedere. Pf.go,

20. jungitur fervo Vicarii in eadem dictione, &

yerdum j

quidem in fyllabaanalogicé ionga. [f, 146, s.

irro t

$. 7. -dlter legaius eff mwnacbus fuperior, fi fequae

mghkap (

riQt m«

—

tur Vicarii fervus munachus, & cadat in vocalem,

quam przceditbrévis. Pf. 83. 16. Prov. 2 1,8. Job,

s d

6,13.34, 17. autanalogicé brevis. Prov. z1, 29.

gIonec d

$, 8. Vicarius efJe videtur merca cum fervo mah-

paco, Prov. 2, 12. atquiaille merca rurfus eftlo-

friors

Vi

co makkaphi,ut exempla vidimus cap. X X14. Pejik

1816 :

5 dmmlm

Kkadm. .9. & antecedenti Selione $. 7, malumus hunc

J

Vicas

)

-

474

»[0

fhanc o

Vicarium reprobare, prævi'um veró mahpacum le«

jl JO 4

gatum judicare juxta f. 6.

J/

$. 9. 'icarius gennimts efl domino Munacho fine

fervo le&to minachus inferior cum fervo munacho

p Àm.

fuperiore, fi cadat in vocem cum dagefch forti aut

fcheva. Pf 16,8.32,2.28,24.27. 119,43.69, 110.

Job.4,2. & cum Legato munacho inferiori vel

f TU

j hn

mahpaco,qui pofterior mihi

placet,di&"erunt enim

Editiones. Pf. 52,2.

$, 10. Ficarius denique

fequente fervo Arhnachi

1 Af

munacho quoque ftatvitur gsnachus inferior cum

f78127- u

um v m

fervo tiphcha tonico à Bafil. in fol. Clodio, van der

Hoopbt , at illius exemplum aliud non occurrit,

1513:) 2"

ideoque magis probarem methegum cum makka-

phovice tiphchztonici apud Jablonskium, Opitinm

h

& Brrcklinmm. PT. 45, 4.

$. u Subdiftinttrons minimus eft Pefik mabpacatus,

ubifervus adeífe nequit, Pf. 16, 1o,31, 15. 5 1, 18*

T

96, $.

ts füpra

$. 12, Subdiflintivus minimus eft. Pe(i. kadmatus

iinachi d

segulariter, ubi fervus adeífe poteft, Pf. 122; 5.

nsqua

Prov. 24, 16.

!

Àll. Vicarins Tipbcha antevioris

NU

& f

$. 1. -Atmat feroum wmaacbum faperiorem, fi non

Mi 9.

fitlocusconfervo Sarkz. Pf 32, 1. 35, 15 78, 4j*

Sin autem locus confervo Sarkaz fit, erit smabpacus,

lll

Pf. 19,8.9466,15. 79, 1 a«

LE

$. a. Acceditlegatus mabpac, quia cadit in vocem

It

monofyllabam longam, juxta Jablonskism, Opitins

n, 6;

rcklin

autem & van der Hoogbt ponunt mercam, Ji

veró

* Ficarias COMunachus:

175

d

[

m

veró hanc controverfiam

fö;"ahpammre.

per makhaphurg decli-

navit. Job. 34, 17.

'OMUnachoüne

UT

(

]V. 'Oicarins Sarka poffpofitivi,

dagefch Áot

lal

6. r. Amat fervum munachum inferiorem.

Job. 32; z.

1

DP

]

!n

cribuimus,

prazvium Peük kadmatum ipfi Sagkæ

D

RE

Fs

:

A Ficarius. Munachi iäzferz'aü&,

Pvollngdi

Adithnachi Ficarii.

.. &. 1. Affumit fervum munachum fuperiorem;

Mi

Pf. 78, 27, 119,43.69.110, & Legatum vel muna-

Cbin, v j

chum vel mah

110 Ottni

pacum, qui pofterior magis placet.

m m

Pf 325 À.

m n

2. Munach fupetior.

b

L Fecarius Sillug,

»

',1) WSME'

$. t. Qui talis videri poterat, eum recenfui-

mus fupra cap. XXIP. Sei. II cüm enim exulis

i d

Athnachi ditionem fecerit fuam

, potius Locum-g

:e

dU

tenens quam Vicarius eft,

[

[

]l Ficarius Atbnachi, A

"IU

5. .. Ob an

fed cum füo /4

guftam ditienem eft fine fervo,

Iflly ü 10

bdiflintivo majore Pejik, Schalfcheletb,

Prov. 1 9. 6,27,

f* 7814$'

I mabpacnf.

Il Rbebhiathi fimplicis Vicavins.

$. 1, Eft in voce cum fcheva mobili, & habet

J

fervum. mabpacum in voce monofyllaba, Prov,

ii

27 , 6.

*

( OPW

—

1

;j

n

p24 73

w6

Ca.. XXF.

ESUSHOEISUDUE conetititl]

-.--.

b $n :

WIP. gmv*im Pe]ï!( Jebalfcheleth. -

$. 1. Eftinvocecum dagefch forti, & habet fer

ip fübinte

vnum mabpacum. Pf. 65, a.

(,,66:

(jario Tf

F Vicarius. Rbebbiab

| Gerefcbati ,

Athzgachi Locumtenentis.

logiam.

-& r. Eftin voce cum dagefch forti & fcheva

mobili, fine fervo, fed cum füo fAbdifiinivo ma-

p

)

ihres QV

jore Pefik, Scbalfcbeletb. P. 137, 9. conf£. II, Vic.

Y

s P n

Athn.

carius eSVIunacht fuperioris,

FF

u]i, Pro

g7077

nilenter

Aibnachà. Locumtenentis.

Jiisefe re

6. 1. Ob anguftam ditionem famulo deftitu-

[comter

X

tus, fed cum fuo fubdiflintlivo majore Pefik Schal«

( Por

T. Vic, «dibn,

jcfeleth. PÍ, 3 3- coyf- I

ii jxtat

3. Merca,

du i

ij AX

UN

d dKumias Abhachi,

l. V

/ & 1. Ob anguftam ditionem fine fervo, fed ob

rxcedentem vocalemlongam cum confervo Sarkas

gul Eüï

& fuo fubdiftintlivo majore Pejik Schaljcbeletb. Pf. 65,

A.

2. 72,3:

ins Rbebbiah. Gevefobati ,

& 1. Ha

: l L Vuar

r&fepnte Atbnaclo,

As Quati

6, 1. Abfente merca, fervo domini, recipit fer«

Mi C

dhüc reí

ob. 24, f. ipfi Vicario mercz in voce makkapho

ihiskitm

h, n

fubintelle&o junéta confervus Sarka additur.

5' 1. i,w

Pf ;x, YT

v *50 &I

Upttium y

NN*

Vieariu Meren

177

V

nl oo.

[

/fcbflnh.

— .&.2. Sin autem merca fervus -gomini prafens

m: &habäjer-

! fit, affumit fervum mabpacim, pariter voce makka-

pho fubintelle&to juncta per confervum Sarkame

Pf, 18,1. 66, 20. pofteriore loco van der Hoopbt, pro

U (l

T

I

| Vicario merca ponit mahpacum , adveríus ana-

- logiam,

t tb

I1l.

Picariw Rhebbiahi fimblicis.

Mif

)' Conf' H. Vict

$, i, Effevidetur cum fervo tiphcba torico, juxta

telebres Quatwor viros. Pf. 119, 17. juxta Biircklie

nmn. Pf. 47,8. juxta Bürclinnm, Opitinm & van der

E VBNGEHRS QMRTSONERESOIMRRN n

fitrini

'

-

Hoogbt. Prov. 8, 33, itemque multis aliis locis, at

!

confidenter afferimus, in omnibus illis loco fim-

mulo Qd

plicis effe reftituendum Gereschatum, Athnachi

Locumtenentem.

]/^ &i

$. 2. Porró effe videtur cum fervo munacbo infe-

riori, juxta van der Hoogbt, Opitinm & Bircklinmme

Job. 32, &- atnos veriora tradidimus,ex fablonskio

cap, X XIV. Setl. 1, ff. a.

(

IP..— Vicarius Pefik Schalfchelethz.

( ffl'VO» &d W

gj ófti

$. r. Eft cum fervo tipbcha tonico, TOb 32. 7.

A

F. Ficarius Rbebbiah Gere[chati.

Atbnahi Locumtenentis.

TAU

-

$, 1. Habetferoum tipbcham tonicum per celebres

—

Alos Quatnorviros. P£.31,19.106, 48, per folum/ab-

j d

)f

lonskinm, cum reliquis fit Rhebhiah Gerefchatus

"

" ),2,2['

adhuc reftituendus, Pf, 85, 18.119, z2.

14. per

l

Jüblouskium & van der Hoopht. Pf.89;55,

m

h

pet /abloitse

j 4

jl

kiun, van der Hoogbt & Opitium, Pf. 92, 12.

$.2. Legatui eff mabpacus , juxta Jablonskinm &

L

* Opitiuig , €iam van der Hoopbt , nifiloco merce

|

ipunás

817

B.

teetant) eecacenea

Cap. XX7.

à :

munachum inferiorem pofuiffet vitiofum

TT 47,.—

j P

3.j

uxta van der Hoogbt & Jablonskinm,

Opitius enim

1 Eff cu

& Birck

lius Rhebhiahum fimp

licem

& fervum

u

] ]UXtä [

mercam vitiofum adhibent. P

. 73, 4. Juxta vau

s Pf :

nv quia Bürc

klinus vitiofo Rhe-

b

der Hoogbt & Opiti

:kins vitiofo fervo merca

bhiaho fimplici,

& Jablon

ubi reli-

lil

utitur. P£.75, 1. juxt

afolum Jablonskiuw,

qui füum errorem circa

. Rhebhiahum Iimplicem

Í pta

sctinent. Pf. 129,7.

e

1156f

$. 3. Subdiftina

ivus mi

wimus eft Pefit. kadmatuss.

vaurPell

blonskinm (olum. Job, 32, 6.

"M 5

] V 10.

; ]Obo 3 8, 2s

juxta ]a

ivus minor con

ftituitur Pefik Scbal.

6. 4. Sub

diftinc

Ij V

cheleth p

er van der Ho

ogbt »

Opitinm & Barcklinum,

obe ! t,

6. nobis placet Pafe

r cum relatione ad

Rhebhiali Gerefchatum, cap.

MIVO Se&- l. 5. 12,

.L Eftc

vloleat, Pf

vius munachi inferioris,

Qt, um

V. Vica

ilndj. 9«

Atbnzachbi Vicarit,

cum fervo mabpaco, & quía

6, 1. Effe videtur

kkaphi ponitur, noninnu-

$

' merca folüm vice ma

at mahpacum in

merum Vicariorum referimus,

conf, bujus Cap.

Í

claffem legatorum. Prov. 5, 12.

f i ER

Vic. mnne inf. Sed. Il G- 9-

bvl v

Ttofüs efi

4e Kadn*ia;

t poni

J. ümrim Sarka pofipofítiror.

lh.

6; 1,

Eft cum fervo mabp

aco juxta Jablonskinm.

Pf, 3 1, 14. qui

pefik kadmatum p

ofuerunt, cal-

n E

XXIL, $cd. 1.

culo noftro non d,efci;uqntur, cap.

tulla ali

| Ns*' 10«

lM F

longæ qu

Ix

[

: Vz';arz'u: Xadpna,

us

179

lf "

U

II Ficavius Tiþhäbae antertoris.

«

t

[

hg

$. 1. Eft cum fervo mabpaco, & quidem in eadem

i J g

voce, juxta va der Hoogbt. P(. 6s, 9. atpariter ma-

Mtnf l

^

lumus Pefik kadmatum cum aliis

, conf,cap, XX!I.

QO P,

Seäo 11- 5-8-

n d

/1l.

Vicarius Pafcvis,

lum

- $. . Eftcum fervo mabpaco, juxta van der Hoopbt,

Pf. 22,25-6$,10. 127,2. at & hic ab aliis deferi-

Pj ld

Jl

tur,qui Pefik kadmatum agnofcunt. conf.cap.xxl.

] Pe;i&Scbal.

Se. I4. $. 10. C9 1t,

t Bidnm,

1. Vicarius munachi infevioris, ,

reliton ad

zi Vicarit.

TT

(. r. Eftcum fervo merca,fi makkaphi vices obi-

refoleat. Pf. 47, $. fin autem fervus eas vices non

jcriovis

obeat, cum mah

paco. Pf 42, z. conf. bujus Cap.

A. inf. Se, 45 $u7,

) 400, & qula

,

y, n

$. Tiphcha tonicus,

mgh C

L Fecarms Athnachi,

Í WS Üj

$. 1. Eft cum fervo munacbo iuferiore juxta 7ab«

lqn;kz'um, van der Hoogbt, Clodium, Genevenfem, at

vitiofus eft, cum adeffe debeat tiphchaanterior, ut

recté ponit Opirins & Bürcklims, Pfal, 25, 16.

d

H. Ficarius munacht imfevioris

,

u]ablomkz'nm.

Ü

Siluki Ficarit.

norama

S. , Eft cum fervo mabpaco in vocali longa,

yi^

"

nulla alia przcedente, Job. 14, 13. cui praviz

"

:

E

longz quoque Sarka confervus additur, PÍ.z4;10.

TA

;

Ma

aut

18o

Cap. XXF. |

h

14 Sdï'k.

aut þfe*que

nte longa confetvus merca jungitur,

i

Vi quitt

* Pfal. 6;3 90 67,.2' 68, II.

s

.$, 2. Cum fervo kadma frequenter, fi cadat hic

UM

ial

[

in verbum. Pf, 24,6. 66,1. 89, 5.45. 49. $. 2.. Le-

uhth

atus-eff mabpac , fecundüm communem lectio-

kl

nem. Pfal. £4, 5-

?]m"l L6, 2. 5'

é. Mahpacus.

ii vic

lm mur

ümrim Rhebhiab Gere[cbati,

w anteriori

aiem mul

Athazachi Locumtenentts.

x inferk

$. 1. Ob anguftam ditionem caret quidém

fervo, at in przvia vocali longa fibi jungit com

s Marca

feroum Sarkam, & fabftinttivum minorem Pe[i& Scbal-

Mi pro .

r , f

' T(cbeletb. Pf 3489* 68, 15.

r Hi

C A P. Xxy [

um Khe

woraced.

(s Adi

Legati Metrici.

T

[

Mahpac.

nfb

$

.t. Hiclegatus poni amat in vocibusmono-

(4,6 PtoN

l) 60,1

fyllabis cum vocali tumlonga tum brevi, maxi-

z

Ntwante

me, fi cenferuus Sarka poteft addi, aut ad variandos

accentus.

j

i& C

$. 2. Officio

fi

uo fungitur ante Rbebhiab Gerefcba-

tum przfente Athnacho, juxta van der Hoogbt. Job.

3

$, 9. juxta eusdem & Jablonskium. Pf, 45, 18,. at

g' l, Hi(

"t Atbna

. devitio füfpe&tus eft, conf. cap. XX1. Rb. Ger. Sett.

7»8.

( $3. ante Rbebbiabnm [implicem, PY. 554 20. 12

f Droy,

A

um

1)9,

M

- Legati.

18r

139, I14. Sa:k-am pojïþo]ïtibu;n. Pf. 24, 10. 3-:, 20.

Tipbcham anteriorem. Pf. 6,11. 9, 19.36, 6. Prov. 4,

* f

2. 16. 22,20. Paferem, PV. 11, 2315 11.59, 4.6. Pe-

f* &admatum, Pfal. 92, 10. 143, 3. "Pefik mer-

U b

catum, Pf 5, 5. 1t9, 52.. eJMaitnacbum . inferio-

rem , Silluki vicariume Pf,9, 11,28,8. 3255.7 115*

l

Prov. 26, 25. eundem munachum inferiorem,

Athnachi vicarium, Pf. 2, , 6, 6.64, 4. Job.22,18,

eundem munachum inferiorem, Vicarium Tiph-

(l

chz anterioris, juxta Jablonskium. Job. 34, 37.

li

eundem munachum inferiorem , Vicarium mue

at (l

MEPCEUS RCR

nachi inferioris, juxta Brzrckliusin & Opitium. Pf

l J'Uügff (l

22,2. Mercam , Vicarium Rhebhiah Gerefchati,

:j

reftituti pro fimplici. Pf, 73, 1. 4. 129,7. Tiphcham

tonicum , munachi inferloris Vicarium. Pf, 54, $,

d

Merca.

2,

$. . Hic legatus amat fedem in ea vocali,

quam fcheva mobile folum' & fine makkapho

non przcedat, & fimilem accentum.

al'

. 2, Adhibetur azte Sillukum, P. 9, 17.21, 3.

140, 9. Zdibnacbum. Job. 35,5.34, 16, Rbebbiab

Gerejchatum przfente Athnacho, Pf. 8, 2. 40, 13.

124,6. Prov, 23,17. 26, 2. Sarkam poftpofitivum, Pf,

l

um

—

