fius eft príncipe ímpune lefo Verecundíam peccandifacít ipía clementía

jorisqte m

regentís et grauíor rmulto pena vídetut que amico víro conitituítur. non

enr pOP

mínus príncipi turpía funt multa fupplícía.d amíco-rnulta vulnera, Re-

fal

endus d

miffius ímperantí melíus paretur.natura ením cotumax eft Anímus hu-

osiXt

altet

manus & ín contraríü atgs arduum nitens fequíturgs facilius d ducatur,

atauibendda

fetína ifta rabíesé fanguinegaudere acvulneríbus et abíecto hoie ín fil-

busfunt qued:

ueftre animal tranfire.lib.fecundo de clementia malo vitís offendere G

ficiié Efmen

adulando placere Clementía eft temperantía anímíín poteftate vlcí(ce

divellenitasfüperíorís ad ínferíorem ín penís conflítuendís, In libro

x querg ono

i desimta

prímo de beneficiís:benefícíum eft beníuola a&ío tribuens gaudiumg

tíum & lo

cupiens tríbuendo.et ín íd quod facít prona ac fponte fua parata . Itaqs

teci poffisl

non quíd detür refert:fed qua mente. Aníimus ením eft quí parua et for-

dída illyftrat.magna et precíofa de honeftat.nonnunj magísnos obli-

Tropifimi

talededide

gat qui dama pediít manífice.quía regum opes equauít anímo quí exi-

Q bonis deef

guum ttíbuit fed libenter:multo gratiusvenit quod facili d quod plena

manu datur Interpluta maxíma vícía níhil eft frequentíus d ingratítadó

tore dilceder

animínon faciledixerim an turpíusifit.infíciatian repetere beneficium.

locverofüpe

multos teperímus íngratos pluresfacírhus:quía alías graues exproba-

eliumvt

tores exackorefqg fumus alíasleues et quod paulopoft mutans peniteat

qum aliquid (

aliaq vilía et míníma momenta calumníantes omnem gratíam corrum

temittynt& m

pímus nectantum poflj benefícium dedímus fed etíam cum damus.

üutem mitte

Q uiením noftrum contemptus fuít aut leuítetrogati. aut femel Q uis

üpitimuituse

cum non alíud a fe peti fufpicatus eft frontem adduxít . vultum auettit:

fitlrseft ba;

occupationes fimulauít longís fermonibus et de índuflría exítum. nó in

AU continres

ueníientibus occafíones petendi abftulít.& varíjs artíbus petentes elufit

li dibmysf.

In 2ngufto vero pofitus vel comprehenfusaut diftulit aut tímide nega-

Wortttdense

uitaut promifit fed difficulter.fed fuperinductis fupercilijs fed.ín mali-

UIfapniaíe

nís & víx exeuntibusverbísautgratus effead eum quífq potes qui be:

t d

nefíciiimautfüperbeadíecit.aut iratus ímpendit aut fafligatus mole-

LY f

ftía.care dedi; Itagya natura compertum eft vt altiusipiurie d meríta de

daïi P.R DOll

o E

"m

!u

if d

axeg

fc

endant & il[a cíto defluant : hastenax memoría cuftodíat Is perdidit

)Rmeï

ul

benefícia qui fe perdidílfe cíto credidi

t Docendifunt quilíbentet accíi-

obligatifunt re anímocs non tati-

píunt libenter reddere & eos quibus

tum equare fed etíam vincere:

Idem ín líbro fecundo de benefic:

d diu íínter manus dantís exít. gratiffi-

U ts [

ís Ingratum eftbeneficium quo

Atl

mafunt benefícía parata occurrentia

vbí nulla ínteruenít mora nífi ín

ffimís vírís nulla res caríus conftat d que

lo liberdhs

accipientís verecundía : grati

1011 2|[ero

precibus empta &

moleftum ením ver

bum eft & onérofü demíffocs vuf

hilacerbíus'eft d vbíi impetraftí rogandum effe C) ué

- Qu inte

tu dícendii rogo.ní

qelorio

admodáü acerbíffíma crudelitas eft

que pená trahit . & miferícordie ge-

C Pmentia

nus eft cito occídere quía tormenttü vItímü fíné fui fecum affert.ita ma-

ID TR

iorísgratie munu

seftquo & mínusdíu pependit. Omnis benignitas jp-

libéter facientís cíto facere Interdum ille qui iuuatur.

nm, N

æ

perat & propríü €

fmus hi

fallendus eft vt habeat necaq

uo acceperít fciat hec beneficij ínter du-

os lex éalter ftatím oblíuifci debet datí.alter memor effeacceptí: T'ace

j dücatyy,

1ofe in f]-

atqui benefíciá dedit...narretqui

accepít Resloquantur nobís tacentí

busfunt quedá nocua nobís impetràtí

bus:que nó date fed negare bene

fendere d

d

tt vlaé

ficiü é Eftimemus ítaq; vtilía p otíus

d

j voluntaté petentiü. Sepe ent no

líbro tertio

de benefíci[s Q uí dat bene-

]n libto

xía quegs concupifcímus Idé ín

Qudiumm

ficiá deü imitatur qui repetít fenera

torís pudorétollit multi mó peccan

tíum & defunt effe probíloco cómune ma

ledictü regnü eft nolle regna

. lag

u2 et fot:

re cá poffis.libro quarto d

ebeneficijs Rerü honeftarü preciü in ípfis eft

ft ínconfuta donatiograuiufc eft beneficium

1505 Obl

T rupiffímü damni genuse

e

mo qu tt*

male dedíffe d non recepíff

Saníus eft malis propter bonos prodeffe

os.non eft Icuitas a cognito & damnato er-

quod plng

Q bonis deeffe propter mal

vgrarftudo

rore dífcedere & íngenue acced

endum eft Alíud putauí deceptusfum

hocvero fuperbe ftulticie p

erfcuerantía eft quod femel dixi qualecun-

feficinm,

.none

exproba:

qpeít fixum vtracg fit

ftturpe cum re mutare confilium Q uidam

cum aliquíd fib

i mi

ffum eft munufculum fubínde intempeftiue alíud

jpeniteat

T Coffüfi

semittunt & níihi

1fe debere teftantur Reijcíendi fignum eft protinusad

inuícem míttere & imunusanunere expugnate.

Q uí nimis cíto folucre

jamus,

ft libro quito de beneficijs

d Qu

cupit ínuitus dat.& quí ínuítus dat íngratus e

facilius eft barbatas gentes impacíentes alieniarbitri]

regere q anímü

n agettit

o )5 1

fuum contínere & fibi credere.libro fexto de beneficijs. Voluptas fragi-

lís f breuísfaftidío obíedta quo auidiushaufta eft citiusin contrarí-

yies if

nde n

um recedens cuius fubíe&tum neceffe eft vt aut peniteat át pudeat non

nefícium dare & perdere. fed hocé magni animi per-

«d in ml

é magníanimi be

otts ii

dere & dare Idéin

tibro de temedí;s fortuítorü.Stultü & tímere qd* vita,

te non poffis Optímum eft morí cum iuuat viuere. ma

lis difplícere lau:

$

qs m()lf?

L À

quii

datieft Dolor fi exiguus cft leuís patientia .

fi grauís nonleuís é gloría.

eq

i

Lij.

——X

EE f

rigi

Paüpertastibi grauiséimmo tu paupertati IlIa ením expedita & hifarís

!

j

& tuta tuopínionelaboras non re. mulzí aliquem comitantur & mel-

nlmen

eftugt!

mufce fequuntur:cadauera lupí:frumenta formice , & predam fequitus

) Qui pr

turbaífta non homínem Pecuníam fi perdídifií erís nuncín vía €xpe:

vomifia f

dítior domítutior. quod damnum putas remeditum eft Defles gémas

po

uiffes enut

míferumte clamítas qp opibus excuffus estuo vício ífta tibí íactura tri-

qugunet

dc

ftís cft.nontam mole perditasferres fitand perdítura habuiffes, Intelli

ortis & COT

gendumceft partem elfe inocentíe cecítatem. Oculí ením funt írrítamen

ulb necug

ta vícíorumiduces fcelerum Stultus eft quí deflet!mortem mortalíà ní-

fsv quem

chil hícnouumaut mírum eft naufragíum feciftí cogíta non quod per-

isfülgore p

didetís fed cp euaferís.

Q uere amícum ínter recta & honefta offícía

civitos Qu

querein laboríbus:ín menfa resífta non queritur. libro prímo queftío-

Qaotdicas

num naturalíum.facile eft extínguere fitím fanam.

Inter nullos ma-

ta contem d

gísqínter phílofophosequa debet effe libertasC) uís non intelligítom

& ote contem

nía confuetudíne vím fuam perdere libro fecundo : nó ídeo alíqua funt

homimumgd

mínus natura bona fi vício male vtendum nocent Sí benefícía nature

uentmobis u

vtentíum prauítate perpendímus níhil non malo noftro accepímus ní-

diolaboramus

chíl enim ínueníes tam manifefte vtilitatís quod non contraríum tran-

pidiatedifend

feat culpa. Iu libro tertio. Hoc habet ínter cetera íufticie fue natura prís

torílatus epre

cipíurm.cp cum ad exítum ventum eft omnes ín equo fumus nichil intez

demaduationi

eftytrum me lapís vnus elídataut totus monspremat Egregie Aulus

fiimplictasil

gelíus ínillo ínclito carmíne inquít:Sí cadendum míhí eft e celo cecidif-

vicium d gt

íevelim Humanoantimo ab omníbusactor robur venít & a confide-

tas.violentiai

ratíonenature — Q uid eft ením cür ego homínem aut feram aut fagíte

vocittyefita

tamautlanceam tremam : maíora me perícula expectant flumínibus

bet cuímulty

& magnís natute partíbus Pufilla res eft homínís víta :fed íngens tes

eít contemptus vite.hoc quí contempferit fecurus vídebit maría tutba-

fisferreperf

nionfadtnt opi

rí:fecurus afpíciet horrídam faciem fulmínantís celi Q uíd ad me d ma-

gna fint quíbus pereo ipfum períre non magna proínde fi volumus effe

Boftet dirim:

Vuifagor moi

felices. finechomínum nec rerum tímoreverfarí'anima ínexpedimen-

tlbdotinoy

to habenda é.mors naturelex eft.tributum offíciumgs mortalium:ma-

VCl tenebie

lorumq; homínum remedium eft.Optat illam quífqs timet , mortís no-

Jsnonyultm

mé neformídes. effíce illa cogítatione tíbi multum familíarem vt fi ítà

auvïïROrbxsx

tulerít poffis e & obuíam exíre libro quito.nulla tempeitas magra per

MATM

durat procelle quanto plus habent vítíum tanto mínus temporís.libro

fexto Contemne mortem & omnía que ad mortem ducunt contempta.

Qd L rcidi

Wt

funt fiue bella fiue naufragía fiue mínarum pondera. nunquid amplíus

facere poflunt d vt corpus ab aníma refoluam hec nulla dilígentía euí-

p.nnpemsï

lds

K Wcun

&I

tatnulla felícitas domat.nulla potentia euincit, O te demvemtem & o«

Vldmm[

2

xdlta

fh!?ar

ly

trml

blítum fraeilitatis tue fi tunc imortem tantum tímes cum tonat. víues

i

fulmen effugeris.repetet.te gladíus.petet lapis:petet bilís : libro feptí

T v v

smo. Q uid precípuum rebus humaniís eft erígere anímum fupra mínas

K

& promífía fortune:quícquíd accípit ficferre quafi voluerís tíbi accídere

)edesge

Ts

a h

Debuíilfes ením velle fi fctuiffes omnía ex dectetís dei fierí.flereaut que

tiet gemere defiftere eft C) uíd eft precíum.anímus contra calamítatem

ltfifatmen

fortís & contumax luxurie non aduerfüstantum fed ínfeftus nec auídus

perículí.nec fugax quí fcíat fortunam non expectare. fed facere & aduer

Ittal.

l f

fusvttamque íntrepídus ínconfufufque prodíre :necíllius tumultu nec hu

Uod per.

íus fulgore percuílus purasad celum manusleuare Díffícile ín euentu

A0f ia

! Quf

W)

eft víttus ducem re&toremq defiderat.fed fine magíftro vícia dífcuntur,

M

Q uotídie alíud fubtilius aliud elegantíus excogítat luxuríe furor, vfitaz

OSttn

dl

ta contemnens Iam nonfunt homínes ad pompam dentíbus et ventre

Iplton

& ore contemptí etíanroculís gülofi funt líbro octauo Turbam rerum

Iu

Qua fun

ld tidture

homínumq defiderant quí fe patí nefciunt.Sapientí fecum optime conz

uenit:tiobís autem nofip(i moleftí fumus.mo o amore noftrí modo te-

Affujs nj

diolaboramus In

r

-

[

e

11 (f31

licem anímum nunc fuperbía ínflammamus nüc cu-

iditate diftendimus et quod míferrímum eft nunj fingulí famus adula-

tutd ptis

hi intex

torílatus ne prebeas:artífíces funt ad captandos füperiores.& alíus quí

dem adulatione clam vtítur parce alíusex aperto rufticitate fi multa que

V, lus

RA

lo cecidi

fifimplícitasílla et non arsfit Intragedía quam'vocat ttoade. Iuuenile

vicium eftregere non pofleimpetum quo pluta poffis plura patienter fe

acontide

tas.violentía íinpería nemo díucontínuat moderata durant. [n alía quà

1autfagft:

vocattyefte.qui non vetat peccarecum poffit.iubet mínimum líbere de

lumitdn

bet cuí multum licet:Optand a mors eft fine mortís mori. leue eft mífe-

ts ((

tías ferre perferre graue nefcítís cupidéregnum quo íacetloco. Regnum

'tutba:

nonfacíunt opes non veftestyro color nonauro niítíde trabes Rex eft

eäma:

pofuit et dirí mala pectorís quénon ambiítio' ímpotens & nung ftabilís

useffe

dunan:

vulgifauor mouet q-eft ín tuto

pofitusloco et omnía ínfra fe vídet peíor

eftbello timorípfebelli.nulla

vis maior pietatevera équosverus amot

ttiitta

tenuit tenebít.abeant queftus dífcedat tímor víte nimís auidus eft quif-

('istiQe

quís nonvult mundum fecum pereunte morí. In ockauo líbro luxuría blá

t íLità

da vídrix orbísimenfas opesauarís manibus vt perdat rapít. Idé ín her

a t

cule et hereo.nund eftílle mífer cuífacile eft morí. Illícíta amantur quíc

ris.Ibto

Quid licet excidit fortuna amorempeior inflammat magiís. In hercule fu

ntempa

rente quod mínus miferi volunt hoc facile credunt prona eft tímorí fem

iamplius

per ínpenís fídes nullo premetur onere qui celum tulít. Virtutís eft doma.

ontía cui

re quod cunctí pauent.poft multa opera vírtus laxarífolet quemcun

ob

videris miferum homínéfcías quod fuit durü pati memínilfe dulce eft e-

oUW

zr2"-4

W

t

iv Bhem

ditverusamornecpatitur moras inthebaide, Regna cum"fcefere funt

T

omnibus exilijs grauíora ín hyppolito. Contemne famam víx vero

l

0 robam

qíefusq d

fauet.íntrepíida conftentverba. — Q uí tímíde rogant,docent negare,

Hofpes amantíum cedula Rex eft forma

ax Celo íuppíteralto vícia

d.

1pfï veropr

petit non capit vnd magnos metus humíüplebea domus. In edíppo vbi

aman

turpis eft medícina fanari píget Solent extrema facere fecuros mala,

10u

Q uíd verba querísverítas odít moras quod fepe fierí non poteft fíat diu

ia viacytr

In tmedea:leníor eft dolor quí capere confilíi poteft.libet íte contra fufe

(s Vr ia

Sic

peca.necíunt longa colloquía amputata;Inagamennone Exíremo

l

T fütus

(cunt.

nl

la

res píetatem fídem et quí redíre cum parít nefcit. per fcelera. femper fce:

ge

letibus tutum eftíter. Remeemus illucvnde rion decuít abire.non íntrat

Coriay

at

folurio ec n

vnd regíum límen fídes precío parata. precío víncitur fídes. Heu g dul-

ce malum mortalibus addítüyite dírus ato1C) ué penítet peccafle pene

&agenttqule

eft innocens.Oq míferü eftnefcíre morí Rudís eft tyránís morte quí pes

fe&nodun.

ná exígit.Detilleveníam facile cuívenía opusé de immatura morteVna

fanpíll vitii

animm depo

res eft virtus quenos ímmortalítati donare poflit et pares dijs facere In

epiftola príma ad lucillum.Ita fac milucille vendíca te tibí et tps quod

onputtícate

auferebaturaut excidebat aut furripiebatur.collige et ferua. Turpiffima

äguodhabemu

íadura eft ( per neglígentíam fít. quem míhi dabis quíaliquod precium

frdinfanttum

temporí ponat quí díem eftímet.quí íntelligat fe quotídie morí. in hoc

tismdm vt

omnes fallimur gp mortem profpícimus cum magna parseius iam prete

fcinnt fadtaqg

rijt.Q uícquid etatís tetro morstenet dum differtur.vita tranícurrit Re:

ponendam

liqua omni aliena funt tempus noftrum eft tantum in huius rei vníus

nem prepara

fugacís aclubrice poffeffionem natura nos mifit.non reputo pauperem

adhortare&

cuí quantulumcunqp eft fatís eft Sera parcímonia ínfundo eft, non enim

tátefur qpan

tantum mínímum ímmo fed peffímum remanet.

Prímum argumen-

toenimmoare

petaslexant.

tum compofite mentís exíftímo poffe confiftere et fecum morarí, Illud

autem videne le&ío tultorum auctorum et díuerfi generís yolumis

fittenonalpe

num habeat aliquíd vagum et ínftabile certís ingenijs immorari et ín

tetetCafira fer

nutríri oportet.

Sivísaliud ín animo trahere quod ín anímo fide-

Wam(quam

liter fedeat.nufquam eft qui vbíqs eft:non prodeft cibus nec corpoti ac:

l

ln

Iusfioam

ceptusqui flatím fumptus emittitur.nichil tam vtile eft quod ín tranfis

Hititzrinof

tu profit.níchilqs tamfanitatem impedit vt remedíorum crebra mutaz

Orpusfünm &

tio.

Itaq; diftrahit multitudo librorum et cum legere non poffis.

tàntum vitbne

uem habucrísfatís eft haberc. quem legas, faftidientis ftomachí eit

TVUj f

multa deguftare.

Q uí cum paupcertate bene conucnit díues eft. nec

Didbitem

qui parum habet.fed quí plus cupít paupereft. Q uid enim refert quan

tum illíín archa quátüi horreísíacet.finon acquifita fed acquitéda cópu

&Pu'n IosQ

lo m

ia

tat Q uisfit diuitiatum modus querís príus habere gd'necctle eft proidé

ill

Tttgr ol

q

Pl

€

—

sb m

n*

IN

habere quod fatís eft.Si aliquem amícum eftímas cuí non tátüdé credis

a tibivehementer etras Errat &ille qui'amicumín atrío qtit et ín. conutz

Qu VE teto

uío probat nullü habet maíus malum homo occupatus et ín bonís fuis

ttet ls l

obfeffus d g» amícos fibí putat quibus ipfe non eft'T'u vero oia cum amí

(

co delibera fed cum teípfo prímü poft amícicíá credédü é amícícía iudícá

Tdeny

dü.ipfivero prepoftere permífcent offícía q contra precepta Theophra

IfOS as

fti cüamauerínt íudícant. TÀ audacter cum amíco loquere d tecü Et tug

Jotef flätdm

dé íta víue vt nibil tibi cómíttas nifi quod commíttere etià amíco tuo pof

é COnfra fof,

fis Vtrüc vicíá eft oibus credere & nullí.fed altes: dixeri honeftü vicium

Dxítemo

alteg;tutius Síc&vtrofq; rephédas & eos q féperiquíeti füit & eos qféper

(nper fre

efcunt.ná illa tumultu gaudéstion eft índuftría.fed agitatíone mertiís

"Donifttae

H

concuríatío et hec nó eft quíesd motum et omné moleftiá idícat.fed dif-

n

folutio et langor. Itacp ínter fe ífta mífcenda funt et quiefcétiagendü eft

ltyne

& agentí quíeícédum cíi riatura terü fit libera pf dicet tibí et díéfe fecif

Orfé qui

fe & noctem T enes vtíqp ín memoría quátü céferís gaudíti cum pretextà

1norte V,

fumpfifti vírílétogá et n forum dedudus es maius expecta cum puerilé

isfacere n

anümum depofuerís ette ín víres philofophie tranftulezís, Adhucenír

! ts quod

non puerícía fed quod grauíus eft puerílitas remanet. Et hocídem peius

l'urpilmg

équod habemus auctorítates fenum fed vícía puerorü prauorü tantum

xiprecm

fed infantíum Illí leuía.hífalfa formidant nosvtrags. Plerigointer mor-

o i hw

tísmetum vt víte tormenta miferi flu&tuant et viuere volunt & morí ne-

usiam ptele

fciunt facítags tíbi íacundam vitam omnerm pro illa follícitudínem de-

nfarit M

ponendam.nullum bonum adíuuat habentem nífi ad cuíus admiffió-

fus Tei Vruug

nem preparatus eft anímus ergo aduerfus omnía que accídere pofiüt &

0 paupen ;m

adhortare & índura.nemínem eo fortuna prouexítvt non tátum ílli mi-

D gon eatmt

raretur quantum promiferat.noli huic tranquillítatí confídere : momen

| argumen:

to ením mare concutítur.magne díuítie funt legenature compofita pau

4i, Id

pertas lex autem natutefcít quos nobístermínos flatuit non efurire nó

; golumi:

fitire.nonalgere.vt famem fitimq; repellas.non eft neceffe maría tépta

xaxiet i

renec caftra fequi Ad manum eft quod fatís eft. Pergamus vt melíorem

ámo fide:

vitam fequamur q vulgus non contraríam Alíoquín quos emendare vo

Iumusfugamusa nobiís et auertímus Illud quogs facímus vt ríchil ve-

ypori 4c

n trani

lintímitari noftridü tíment ne ímitanda fint oia Cótra naturá torquere

ya tutaa

corpus fuum & faciles odífte mundícías & fqualorem appetere cíbís nó

of po $

tantum vilibus vtífed horrídís quemadmodum defiderare delícatas

resluxurieita vfitatas & non magno parabilesfugere dementie eft fru-

us d

alitatem exigit phia non penam. T emperetur víta inter bonos mores

& publícos Q uí domum íntrauerít non potíus míretur q fuppelledilem

u u

quéda a

noftram;manus ille eft quí fí&ilibus fic vtitur quomodo argento nec

cgeeüptomf

illemínor eft quific argento vtitur d fíctilibus Infirmí aními eft diuiti-

asnonpoffe pati.Apud. Catonem noftrum inuení cupídítatum fínem

i n

w

E277]

us fulpc

&vad tímorís remedia p-rofi&ere(Defïnes' inquit timere fi fperare defie-

h

,ai

tís.ferre perícula d fidé fugiunt & cii effugerint fecure funt.nos autem et

nemfü

futuro torquemur et preteríto, T ímorís enitormentü memoría reducit

fedq

pijat

prouídentia antícipat.nemo tantumi prefentía mifer eft. Hoc ípfü argu

ii p

mentum eft animi inmelíus tranflatí g vícia fua que prius ignorat vídet

,ianqt

nullis boni fine focio iucunda poffeffio.Plus, tibí viua vox et conuictus

jo ne ls

q oratío proderit.vii in ié prefenté venías oportet prímum quia hoies à-

fifortemng'

plíus oculís d autibuscredüt Demü quía logum iter eft per precepta bre

bennt

ue & effícax per exempla:Inímíca eft multorum cóuerfatio.et'vtigs quo

ö!

maíor eit populus cuí mífcemur hoc plus perículi eft nam & auaríor re-

oD Q

deo & ambítiofior & luxuricfior quín & crudelior & inhumaníor quía ín

terhomínesfui, Verutmtamen diuítandum eft ne velfimilis fias. quía

d o s qu

multifunt.ne vel iníimicus multís quía diffímiles funt Recede vice ipfa

ia dedpt

qua poteft.Cum hís conueifare qui meliorem tefacturi füt. IHllos admit-

qrpori n

tequostupotesfacere melíores.mutuo íita funt et hoies cá docent dif-

erenos d

cunt, Vítared vulgo placent & ad omne bonü fortuíum.fufpiciofi pauí«

nonpolm.

díq:fubfifte.na fera & pífcís alíaua fpe oblectantedecipitur munereifta

iuitatfoli

fortune putatis infidie funt,

Q uifquis ergo agere vítam tutam volet

eicucorpus

vífcata ifta benefícia deuítet, Tn precípiti curfu iffa. deducít buius emítés

t ag

viíte exítus cadere ett.Scíto tà bene hominem culmo tegi d auto. Cogi-

tate níhil preter 2nímü effe mírabile.cuí magno nihil magnü michi cre-

paupttgaxe

tutes Conri

denihil agere vídentur maíora agunthumona diuína fimul tr»&ent.

neat. nemo:

Alienumeft quícquíd optamus euenít.ncn eft tuum fortuna quod fecit

dà deincren

tuum Q uífertilitatis caufa affumptus eft tzndíu placebítd díu vtilis fue

tit i ex dom

rít. Hacreflosentes2micorum turpe circunfedent.Círca euerfos folitu-

mumíllumd

do eft & amici índefugiunt vbi pbantur:neceffe & eni initía inter fe exituf

Qp cóuenite.Q) ui 2mícus eécepiít qa expedit pl»cebit alíud precium con-

fitmeliasq i

tra amícícíá fed nullum ín illa placet preter ipfá.negocíatio éifta nó emi

fortuna perdt

cícía qucemgdmodum accidit Ait Chrifippus f2 pienténvlla re egere& tf

busmeh'oraqw

multísillirebus opus£.econtra fiulto nulla re opusé r.ulla ení re vti fcit.

MHoncautem h

fiaciflodia d

Q uid refert qualís fit ftatus tuus fitibividetur malus nifi fapienti fua nó

placent oifqg flultitía laborat f2ftídio fui,non ínuenio cii quo te malo eé

tobur addend

q'tecum ficeft fuge multitndiné fuge pancítatéfugeetiam vnum. Sícviue

turdli defiden

cum hominibus tand deusvideat.ficloquere cum deotand horminesaus

fitmnon iab

tfemum ettof

deant. Verecundía bonum ín adolefcente fignum eft.magna pars pecca-

torum tollítut fipeccatoribus teftís affit,

O felícem qui fic aliquem ve-

Q uoder

teri potefivtad memoriam quog; eíus fe componat & ordínet. — Q uí fic

raünoupofüs

alíquem vereturcíto erít verendus. — Elige quoqs illum cuíus tibí pla et

Go ilad n

víta et oratío.illum femper tíbi oftende vt cuftodem vel exem plum opus

ua

OT m m

eftenimalíquo ad quem mores nofttí fe erigant. nífi ad regulá pra

Rl nl

Ille beatifimus|cft

non corzíges gratíllima funtbona cum fugiunt.

u bcd

rPGtare dCffe

& fecurus fuipoffeffor q crattínü fii follicitudie expectat.nó pot magnos

ts

fp

us athleta ad certamé afferre qui nund fuggilatus eft. Ille qui fangui-

O

fuum vídit cá dentes crepuerunt fub puguo nec proíectus anímum

[

nem

Hoclp

ïïlaru

proijcít fed q

uotíés cecídit cótumacior refurrexít cum magnaa fpe defcen

multum ením adíjcit fibi víttus laceffita Pluta funt d nos

lgnoïat Y ldït

ditad pugna.

€ Cf

terreant d que premunt & fe

píus opínione d relaboramus Illud tibí pre

cioío ne fis míer antetempus cum ílla que velut ímminentía expaui-

Quia hoj

"É CEbta

ftiforte nunq ventura funt certe nec venerüt Q uedam nostorquét ma-

dáanteij debeant :quedam cum anímo non debeant

Vl'lq; (]uo

gisd debeant que

lUr(or re.

Sicgs augemus dolor

em autfingimus aut preoccupamusq multa ex-

runt etiam fifuturum eft.

Q uid iuuat do-

Ot quia i

pectata nung comparaue

Vs u

lorí fuo occurrere. fatís cí

to dolebít cum venerit. níchil tam certum

fit formídata fubfidere & fpe:

CX fa.

eft ex his que tímentur yt non certíus

llosadni.

rata decipere.

Q uíturpíus d feue víuere íncipiens multís feruit qui

o nimíum tímet quí ad illud omnía refert. — Sic

docent dj

corpori feruit , qui pro e

(doff pat

agerenos debemus n

ontan

d propter corpus víuere debeamus fed tàn

fine corpore : huíus nos mínus amor timoríbus

uttere ia

q non polífimus viuete

Honeftum vile

at volet

ínquietat follicitudinibu

sonerat. contumelíjs obijcit

rum é

ftagatut eíus cura díligentiffime. íta tamen

ius etmités

ei cui corpus nimís cà

uro.Cogi:

vt cum exígit ratio ve

1fídes inignem míttendum fit Et a in obfeffa vía

nund intantum conua

lefcit nequítía nund fic cótra vir-

ymidhi at

pauperi pax eft

trdont,

tutes coniurabi

turvtnon philofophie nomen venerabile & facrum ma

neat . nemo follicito bono

fruítur adiíjcere díues aliquid díuitijs ftudet

t quod ftct

duvts fe

dà de incremento cogítat oblitus eft vfus rationís accipít forum conuer-

tit fit ex domíno procurator Q uícquíd facías cíto redía corpore ad ani-

erfog folite

Id bonum cuta quod vetuftate

verfetxtil

mum íllum diebus ac noctibus exerce

fit melíusq iucundu

méníhil pofcere.d magnificumeft plenü effeznec ex

diutn cotté

t« no at

fotunapendere Dí

fcedant aliquando ífta. infidíofa bona & fperanti-

bus melíora d affecutis Sí

quid ín íllís effet folidi aliquando implerent.

vere &t

e vti fa'g.

Hunc autem hauríentíum fitím concitant. Plus operíseftineo propo-

fita cuftodía d vt honefta proponas. perfeuerádum eft & affiduo ftudáo

i fut o

] qalo &

tobur addendum donec bona mens fit quod bona voluntas eft na-

tutalía defidería fíníta funt.

Exfínitisautem nafcentia nift definant.

V St

finem non habent . nullus ením termínusfalfo eft nam via euntíad ex-

«ninesau

tremum error autem immenfus eft retrahe ergo teavanís Et cumvis

ais Qu

i

uem "

fcire quod petís aut naturalem habeat aut cecam cupiditatem confide-

o

ra finou poffis alícui confiftere.nam fi longe progreffus femper reftat

^

fcito íllud naturale non effe.proíjce ifta omia fi fapis imo vt fapías & ad

S tibi Pm d

boná mété magno curfu & totisvitibustédasSi qdé qd' tenerísat expedí

ppum

op

r p

át excide. mltis ad philgïfo phádü obfiftere diuitie paupertas expeditaé

æämWF

L CL a, a i 3

23

Vidh

ett

Tiei

fecurá eft.non circunftatílIam turba feruotum ad quos pafcendos teanf

ndfC (

u5q

marínarum regíonum eft optanda fertilítas : facile eft pafcete paucos

g

Ofmmpl (

ventres & bene inftitutos & nichil aliud defiderantes q impleri paruo

dum d

l

fames conftat magno faftidium paupertas cóntenta eft inftantibus de-

(rciud

camus

fiderijs fatiffacere Cur ergo hanc contubernalem recufes cuius tmores

fanusdiuesimítatur, — Si vísvacareanimo aut paupetrfís oportet 'aut

gofialiara

f

pauperifimilis non poteft effe ftudíum falutare finefrugalitatis cura,

femel epi

Frugalitas auté paupertasvoluntaria eft. multas paraffe diuitias n6 fuit

míferiarum fíníis fed commutatio nechoc míror non eft ín tebus vícíum

fed in ipfo anímo. Illud quod paupertatem grauem fecerat etiam diui-

( hoc natut

tías grauesfécit quemadmodum enim nichil diíffext vt egrumín le&os

ss cntget

motisd n g

lígneo aut,aureo colloces. quocung; ením' illum traftulerís' morbum

t

fuum fecum tranffert. Sícníchil refert vtrum eger anímus aníndiuitijs

etantm

u aupettafld

anín paupertate ponatur . feftís maxime díebus anímo ímperandum

eft.vt tuncvoluptatibus folus abftíneat cum ín íllas omnís tutba procu

Jorum patitt

do.Hocauten

buetít. Inipfa fecurítate anímus ad dífficilía fe preparet & contra iníu-

tíasfortune inter beneficía firmetur. Exerceamur ad paulum & neim-

voliptaterm et

peratos fortuna deprehendat fíat nobís familiarís paupertas . fecurítis

Corpifailume

díuítes erimus fi fciserímus d non graue fic pauperies eft. quanta eft

al ag

anímí magnítudo ad íd fua fponte defcendere cp ne ad extrema quidem

tnagtà moder

dudtís tímendum fit.hoc eft preoccupare tela fortune nó eft iucunda res

precitivoluy

aqua & polenta aut fruftum ordeaceí panis:fed fumma voluptatum

temtenerein

ts eftquef

& ad aliud fe deduxiffe . quod erípexe nulla fortune íníquitaspoffit Dí«

uitíarum poffeffionem tibi non interdico:fed efficere volo vtillas intre:

u fortuito:

pidus poffideas vt vno modo confequerís fite etíam fine íllis bene ví&tu

qulitflumin

rum tibi perfuaferís fi illas tanj afpexerís períturas. Si potes fuhduci te

untcá define

íftis occupationibusfi mínus eripe . tute infreto víximus mortamur ír

laaccerfii as

portu .. Taceredocet philofophia non dicere.& hocexigítvtad legem

tpdereftnlti

fuam quífrs viuat ,ne orationi víta díffentíat , vt ipfa;inter fevitavnius

aladfecurita

fine omnium actíonum díffentione colorís fit . maxíme hoc eft officium

titieejeníat

fapientíe & iudicium vtverbís opera concorden t. vt ipfe vbíqs par fibl

he&ttmorén

idemq;fit.C) uíd ením fapíentía femper idem velleatq; idem molle licet

tiriditrogan

alíam exceptiunculam nonadijcíasvt rectumfit quod velís ion poteit

Dotstiméda m

enim cuid idem femper placere nifi rectum :varíatur autem quotidie

tiamem

ttode

íadícium homínum & ín contraríum vertítur atqs plerilrs apítur vita

tis tbf

pet lufum Q ue tuo benefício fcíre non potes paupertatísfcito TlIa ením

Y hoceno

veros cetetofrp amícos retinebit Difcebat quísnonte fed alíud feque:

st d]

qu(buc

batur:nonnevel ob hocvnum amanda eft paüpertas qpa quibus ame:

d

KOUg perfö

rísoftendat. Oquando veníet illa dies quando nemo intioriorem men:

mf "

tíatur huc ergo cogítationestue tendant : hoccura :hocopta redigete-

TM g

adparua ex quibus cadere non poffís non lícet díuítías ín finu pofitas

T

-t

OWERCTS

aM

|

breni

conténete. T!Ie tngentis antmt eft qui illas cireunfufas fibi diu multutn mi

[

ls

|

|

ratus cp ad fe venerit vídet fuafit audit magis effe q fentít. magnum eft

t5

" fro

non corrumpi contubernio díuitíarum. pauperibus íneft fine qua nichif

LT

[ucundum eft fecurítas:quía delícíjs permaduímus omnía dura ac diffi-

dlía íudicamus. Q uod male ímplícuiftí foluas potíus q obrumpas:dü:

MUf

Üpotty

N

modo fi alía ratio foluendí non erít.non tam tímídus eft vt malum fem:

1

lis (f

P

erpendere j femel cadere. T'urpe elt cadere onerí luctare cum officío

Is55 fií

q

femel cepífti,non eft vir fortís ac ftrennuus quí laborem fugit vbí etiá

JUS Vi

et

efcít fibianimus:ex ipa rex diffíditate peloresmoríimur d nafcimur: no

tl dj

firum hocnatureyícium eftnemo d bene víuatfed ddíu durat cum homi

ttt Ieäo:

nibus contíngere poffit vt benevíiuant vt díu nulli: fundamentum bone

Sfrübtin

mentis eft non gaudere vanís míchí credere verum gaudíum res feuera

A

eftantuexiftimas aliquem faluo vultuhilari oculo mortem contennes

tperadm

te paupertati domum aperttre voluptates tenere fub freno medítarido

10 progg

orum patíentíam.hoc quí apud fe verfat ín magno eftfed parum blan

Ofa f

do.Hecautem quíbus delectatur vulgus tenuem habét ac perfuforiam

N&neim:

voluptatem et quodcumq; mentitum eft gaudíum fundamento caret.

» fecuríts

Corpufculum etíam fi níhil fine ipfo fieripoteft magís neceffaríam rem

untaef

credere j magna vanas fuggerit voluptates breuís penítendas : & nifi

t pidem

tagna moderatíonetemperenturín contraríum habíturas. Ita dico ín

us

preciptivoluptasad dolorem vergit nífi modum tenuerit: modum au-

'lptatum

tem tenere ín eo dífficile eft:quod bonü effe crederís aurí bont auíditas

iepofüt D

tuta eft que fübít ex bona confcientía: ex honeftís confilifs ex contem-

ts ntet

tu fortuíto:pauci funt quí ex confilío fe fuaqs regunt. C eterí eog more

henegi

quí ín ffuminibus inatát non eüt fed feruntur.C) uídá tunc víuere incipi-

fabdic t

unt cü definendum eft. quídá aüt defierüt d íncíperétC) uíd neceffeé ma.

m i

la accerfiri fatis cito patíéda cü venerit pfumereac pfenstps futurto me

tu pdete ftultü eft. quía quádocs fututus fis mífer e&id míferüSed ego te

adleget

ftavnigs

alía ad fecuritaté vía duci. fivis omné follícitudiné exuere quicqd vete:

roffidtm

tísne eueníat euéturü vtíq; cópone & qd'cügillud eft malü tecü ípe me

j par fbl

tue & tímoré tuü taxa.acríorévirtus ad'occupanda perícula d crudeli-

ofle lictt

tas ad irroganda multü fuit carthaginé vicerefed aplius mort£. a deo

motstíméda noneft vt benefícío etus níhil auferedü fit aut tíimédü ante

n p(ltä

yqotidi

—— —

oia meméto demere tébus tumultü acvídere quid in quacücs re fcit fci-

—

ens níhil eíTe ín íftís rebus terribile nífi ibm tímoré.O uodvídesaccidere

ag Vi,m

o la cnm

puerís hoc quocpnobís maíufculis euenerit .Illi quogs amát quibus af:

fuetüt ciá quíbus ludit fi paratos viderit pertímefcüt. no hoibus titum

od fer

ylbius am

fed rebus períóa dem&da & & reddéda fades fua:dclor quídé leuís eft fi

ferte poffü:breuis fi ferte nó poffum.Hocturpíffimum eft quod nobís

rotem t

ptafedigerf:

obijci folet:wwerba nos philofophíenon opera tra&are. Ipfevofuptates

sneruotü

i p»

intormenta vertuntur, Epule cruditatem generant ebrictate

kj.

r

üDUOWÜEeO - o^ D m E E UR 3

——

—^ 74

(int vïlo

yof

torporem acttemorem líbidinis manuum & pedum acarticulorum de

dum ietf

rauatíonem pauper fíam inter plures ero Exulfíam íbí menatü puta

joedfpon

bo. Allígaborg» enim nuncfolutus fum ad hoc menatura grauí cor-

tl contermp d

porís pondere aftrínxítzmoríat definá egrotare poffealligari:;potfe mo

eünonaa

r Turpe aliud loquíaliud fentíre. quanto turpíus alíud fcribere alíud fé

lutis

uanti pott*

títe:Q uotídie morímur quotídíe ei demit alíqua pars vite , & tancquoz

díuini!

