citatione limatæ, virum nuncupare non dubi-
tarunt; tanti doctrinam meritaque eius fa-
cientes, vt Cardinalis nomine atque honori-
bus dignum eum diiudicarint (n).
Ad Io. Regiomontanum quod porro atti-
net, quum is in Italiam abiiſſet cum Beſſario-
ne ſtudioſeque operam ibi dediſſet, vt Lati-
nas litterat in ſtudiis præſertim Mathematicis
locupletiores redderet: & tantos anni ſpatio
in Græca lingua addiſcenda feciſſet progres-
ſus, vt verſus Græce ſcriberet, & expedite in
Græcis philoſophis verſari poſſet, illi, quo-
rum

(m) lib. VII Annal. Boior. p. m. 663.
(n) Henr. Wharton Append, ad Guil. Caue Scriptor.
eccleſ hiſtor. litterar p. m. 88. conf. B. Rhenani ad
Io. Reuchlin. epiſt. clar. vir. ad hunc epiſt. pag. 52,
b. ſeqꝗq.

IX

uI 01
UitCan
cuius 1
ramn (e.
dem 1
Bauaro
ruin,
Genmel
wo tl
Henkor
Ietuil
liceben
Gerioltn

IINN

eülen

hnt rai
lat N
talime Ele
is dunf.
Clem il
liſte eun⸗
Nn hn

n ti⸗
n Belano⸗ Alno⸗
leſt tlu⸗
enari
ni ſhnto
et lope⸗
ahedlt 1.

1

e Cctiptot⸗

1 4

. 6
eik n

id

„ N GERM. FEATIS CAP. IV. IIS5

mun orationes Germanos capere poſſe nega-

uit Campanus, Germano vſi ſunt præceptore:
cuius ingenii vim & eruditionem quum co-
ram cognoſcerent, ſtupebant. quandoqui-
dem ipſum Irapezuntinm, at quantum, cum
Bauaro ex Campani ſententia collatum, vi-
rum, errorum arguere potuit. Quum in
Germaniam redux factus Regiomontanus li-
bros, ex quibus Itali ingenium & eruditio-
nem hominis magis magisque perſpiciebant,
emiſiſſet, Pontificem Sixtum IV Romam eum
arcesſiuiſſe, memoriæ proditum legimus.
Inuidebant ſcilicet Itali tanta decora Germa-
niæ: quæ vt perpetuo barbara, ſola ex ad-
uerſo Italia omnium litterarum genere flo-
rentisſima exiſteret, optare videbantur: dum
Beſſarionem patriam noſtram indignam pla-
ne cenſuiſſe, nouimus, quæ tantum virum,
quantus Parbachius fuit, ex ſe natum foue-
Tet (0).

Solam igitur inuidiam iniquum iſtud iu-
dicium Campano extorſiſſe, puto: præſer-
tim quum Regiomontanus in Italia diu ver-
ſatus, & inſigni Beſſarionis beneuolentia vſus
prius ſit, quam Campanus in horridam Ger-
H 2 ma-
(o) quæ de Purbachio & Regiomontano protuli, inue-
nies in Ph. Melanchthonis Declamat. T. III, pag.
252, ſeqq. & 281, ſeqq. vnde M. Adamus narratio-
nes ſuas de vtriusque vita mutuatux eſt.

II6 DE LINGVAE LATINAE.

maniam abierat: ita vt Purbachianum, Re-
giomontanum, & Cuſanum in primis nomen
obſeurum ei eſſe haud potuerit. Quid quæ-
ris? Campani ætate, ipſo Italo in Germaniæ
laudem id ſcribente (p), præter celeberrimos
iſtos mathematicos architecti, pictores, ſta-
tuarii, ſculptores, & perargutæ manus artifi-
ces, aquileges porro, ſeptempedariique men-
ſores ex media petebantur Germania. Quod
ſi Campanus æquum ſe præbere voluiſſet iu-
dicem, communi ſenſu Germanos haud pri-
uaſſet, ſpero, ſi diuinum tantummodo, vel
inuſitatum & portentoſum, vt modo laudatus
Italus id appellat, typographiæ inuentum co-
gitaſſet: quo Germania paullo ante beauerat
Europam, quam Campanus eam adiuerat.
Circa quod ipſum tempus Huldericus Gallus,
ſiue, vti rectius quidam appellari eum pu-
tant (q) VlIdericus Han, Argentorato oriun-
dus, mirandam iſtam, nec vmquam viſam
Italis artem Romam attuliſſe dicitur: quem
ipſe Campanus noſter eleganti hoc carmine
ornauit (r):
Anſer
(P) P. Iouius, Elog. p. m. 279.
(q) Melch. Adamus vitar. Cerm. Philoſoph. p. 2.

conf Auentin Annal Boior. lib. VII, pag. 667. &
Mart. Cruſius Annal. Sueu. lib. VII, P. III, cap. 2.

ZvNa.
(r) quod cl Io. Burc. Menckenius Campani carmini-
bus inſeruit, b. VIII, n. 4;3, quum Ciceronis Phi-

lerunt.

udu

IINN.
“
Valkiiſii,
1Mrinun
lonent
kercelebetin
, ſicore
2 Mandsatt
ariglemn
munis. Eu
erolulleti⸗
os hand p
Inmoco, el
olo udetus
Atberlent
eann adluent.
in Vl
im eum ,r.
an, Oliun-
vum Gllam
tur: Gbenn
oc kallnine

ℳ
aph ¹
II, cb.?

l Cunhi,.
cerons .-

1

IN GERM. FATIS CAP. IV. II7

Anſer Tarpeii cuſtor Iouis, vnde quod alis
Obſtreperer, Gallus cœidit, vltor adeſt.
2 7 2
Huldericus Gallut, ne quem poſcantur in
pſum,
Edocuit pennir nil opurs eſſe tuis.
Imprimit ille die, quantum vix ſeribitur
anno,
Ingenio haud noceas, omnia vincit homo.

Quum igitur omnia iſta reputare noluiſſe vi-
deatur Campanus, ne dignum quidem ſe ges-
ſit, eruditisſimus ceteroquin vir, qui pluri-
bus refutetur verbis, quod ſcripſerit: Ger-
mani comparare libellos perfacile (*), na-
turam bonis artibus imbuere nequaquam po-
tuerunt. Gens riltu aſpera, inculta moribus,
ſcudio venandi, & militiæ barbaricæ dedita,
quæ ad rapinam, quam ad iuſtum congreſſum
multo étiam paratior, hæc ſtudia humanita-
tis non tam non attingit, quam non poteſt ca-
pere. Ita mihi viſum eſt, vt quum ceteris ar-
tibus magnos haberi & videri cupiant ſeſe⸗,
barbari appellari non inſicientur (S). Huma-
FI 3 nita-
lippicis ab eodem Hulderico Han impresſis ſubiun-
Rtum id inueniſſet.
(*) Benedictinorum in primis ordini ſingularem lau-
dem deberi, quod in iſtorum temporum barbarie ve-
tuſtos codices diligentisſime cuſtodiuerit, oſtendit
excellent. C. S. Schurzfleiſch. diſp. de vita Alberti
III p. iss in not. diſp. eſt XXIX.
) lib. IX, ep. 45.

„

II8 DE LINGVAE LAITIINAE

nitatis ſtudia Germanos capere omnino pos-
ſe, Eginhartus, Lambertus Schafnaburgenſis,
item Walafridus Strabo, Guntherus, Poetæ,
& alili, dudum induſtria ſua oſtenderant:
ipſa Rosvita Campanum id edocere potuit.
qui tali tempore ingenium acuere tentabant,
quo Italia iuſtiore barbariei laborabat nota,
quam Germania Campano ætate ſua labo-
raſſe viſa eſt.
Neque vero huius iudicium tanti ego fe-
ciſſem, vt quicquam opponendum ei hacte-
nus duxiſſem, niſi patriæ noſtræ, vt in omni
elegantiore litteratura, ſic in Latini etiam ſer-
monis decore exſuſcitando, obortæ clarioris
lucis initia duci inde oportere credidiſſem.
Hoc enim felix illud tempus eſt, quo omnis
Hiberalis doctrina in Germaniam tranſire co-
pit, cuius nonniſi aliquam vmbram maiorum
noſtrorum paucisſimi viderant. quorum
ætate qualis litterarum in Germania condi-
tio fuerit, Io. Caſelius his declarauit ver-
bis (!): Incognitæ erant politiorert litteræ,
Latinus ſermo aque ae Græcus ignorabatur«s
illius erat quaædam Ffalſaz vmbra in pretio, v-
Jurpata & ab adumbratis eruditie, & a ſapi-
entiæ ſtudioſir, quoq ne verior quidem vmbra
pſquam appareret. namque id, quod Impe-
rato=
(1) Prolegom. in Ethicorum Ariſtotel. Interpretat.

conf. Laudat. Io. Alberti Ducis Megap.

a

teree

potte
Clhere

En,
Wol.
ubte
in in
win
Mette

E

chafun.

Cuthenele

1ln Ctenln⸗
ltetbeen f
Arlee tehttr

ihborbr te

Ettte ſin lte

1 4. .
Imn kantlepote

Urrſtinonn
botte datiors
Selboomm
m tranſteece⸗
btammzorun
mt. Gonun
init CNdi⸗
eclarauit ver⸗

rfvrer httirih p

11n rttih⸗
io,.
gallnße⸗
rt
1a10*
el elgtein

e.

a 4
lmel ace.

IN GERM. FATIS CAP. IV. II9

ratores cum Marte in Germaniam antea in-
tulerint, adeo pauxillum cenſendum exiſti-
mauit excellentisſimus vir (sſ); vt Muſæ
iſto tandem ſæculo inuiſere Germanos di-
gnatæ, Alpibus tranſitis ad vlteriores gentes
commigrauerint. quo facto, ipſum Maſarum
ſormonem Germanis non minus familiarem,
qquam vlli alteri genti, redditum deinceps ſſe,
lætatus eſt. Equidem laudatus Regiomonta-
nus is fuiſſe videtur, qui popularibus ſuis di-
gito quaſi monſtrauit, quam viam in gredi de-
berent, ſi meliores litteras coniunctis viribus
in Germaniam deducere vellent. Floren-
tislmam videlicet Italiam, quaſi ludum
quemdam, atque dicendi officinam, ipſis pa-
tere, exemplo ſuo docuit: quam adire eos
oporteret, ſi proficere, & meliora addiſcere
cuperent.

Optimis auſpiciis eam paullo poſt Thomæ
de Kempis, præceptoris ſui, perſuaſu adiit
RVDOLPHVS AGRICOLA: qui prome-
ruit, vt omnium primus exiſtimetur, qui La-
tini ſermonis genus in Germania emendare
cœperit, & rettam diſcendi Latineque ſeriben-
di rationem ciuibus monſtrarit ſuis (t). Sum-
mo certe eius ſtudio factum eſt, quod ipſe fu-
H 4. tu⸗
ſ) „ναραα Magiſterii Philoſoph.
() D. Chytræusin Saxonia lib. V, Pag. 80, S& 131.

I20 DE LINGVAE LATIN AE

turum denique, ſperauit (tt), vt Germant in-
Jolenti Italiæ priſeam & occupatam propemo-
dum bene dicendi gloriam erxtorquere tandem,
& vindicare ſe cœperint; ab ignominia, qqua
ipſor barbaros, indoctos atque elingues, & ſi
quid his incultius, eſſe, adhuc iattarant, ex-
ſoluentet. Campanum etiam iudicii ſui tum
pœnituiſſe, credo, quum Agricola Ferrariæ
magna cum laude diſputauit, vtriusque lin-
guæ auctores enarrauit, & orationes ſumma
cum approbatione perorauit; cum Guarino
ſoluta oratione certans, verſu cum otreziis.
Præſertim vero tum, quum moroſe ac faſti-
dioſe iudicanti Italiæ non eruditione ſolum,
& ſermonis genere, ſed actionis etiam venu-
ſtate abunde ſatisfacere Agricolam cognoue-
rit Campanus, honeſtius de Germanis ſta-
tuere eum coœpiſſe, credo: cunctæ ſane Italiæ
ora ac oculos tum in ſe conuertiſſe Agrico-
lam, legimus (u): & per ætatem amplisſi-
ma-
(tt) in Epiſtola ad Rud. Langium, quæ reperitur inter
Lucubrationes eius, quæ coniunctim prodierunt
Colon. 1539, 4. pag. 178. & quam Herm. Hamel-
mann. orationi ſuæ de Doctis Weſtphaliæ Viris in-
tegram præfixit.
(u) Melanchthon. Declamat. T. II, p. 4%, ſeq. vbi R.
Agricolæ vitam deſcriptam inuenies: quam Georg.
Pflugerus Nic. Friſchlini Orationibus ſubiunxit,
quæ prod. 1618 Argent. 8. excerptam eam dedit
Melch. Adamus inter vitas Philoſophor. p. 13 ſeqq.
conf. etiam H. Hamelmann. Op. Hiſt. p. 106, ſeqq.

arul
mnin
neg
ituta
vitl

num
talia
at,4
temel

A4.

ℳ.0
17

Plllls 14
NIi

)e e
e,, N
eil

Min

UINN

dtCenin.

etan, in
i e il
uni ia 140
l en
ialman I.

dlctifuitn

Alle Nort

tringgueli⸗
ones ſummi

Ne lal⸗
one ſolon,

tiann venn.

I cConle⸗
1
HW
af.
etitur inte
Procierun
n Hune-
le Vsir⸗

bl .
umn Ceoly.
biunnlt,
en delt
c ſ

manis in

IN GERM. FAIS CAbP. IV. 121

marum Agricolæ laudum ſpectator adeſſe o⸗
mnino potuit t Campanus. quem, quum Lati-
næ gloriæ in Germaniam penitus mox trans-
ituræ Italorum quosdam inuidiſſe, alios do-
luiſſe eam ac defleuiſſe, ſciamus (v), priorum
numero fuiſſe, puto. Non autem fruſtra
talia ſuſpicabantur Itali: nemo enim igno-
rat, accidiſſe deinceps, quod Agricola haud
temere ſperauerat (X), vt Germa nia S
tam docta, tam litterata euzæſerit, pt ne pel
ipſum quidem Latium Latiniuz exſtitiſſe Vi-
deatur. Quid, quod ipfſi Itali confiteri ne-
ceſſe habuerunt (y), hanc laudem Germaniæ

ipſius iam Agricolæ nomine deberi, ſiquidem

Hermol. Barbarum hoc epitaphium optimo
Germaniæ ciui conſcripſiſſe nouimus:
H „½ ui-
(v) M. Adam. c. I. pag. 15. Ex inuidia laboraſſe Italos,
tum etiam vel maxime prodiderunt, quum crimi-
nis loco eſſe putarent, quo Cbriſtoph. Longolium
accuſare poſſent, quod a Germanis ſubornatus, ac in
Italiam delegatus ab iisdem viſus ſit, vt optimos
quosque libros deporraret ad barbaros, quo poſſent
cum Italis de principatu eruditionis contendere.
vid. Eraimi Ciceronianus p. m. 399.
(x) in epiſt. ad R. Langium inter Lucubrat. Agricolæ
Pag. 178.
(y) Deſ. Eraſmi Adagior. Chil. I, Centur. IIII, p. m.
II6, in Adag. Quid Cani & balneo * Idem iſtud
Hermol. Barbari epitaphium Agricolæ ſcriptum

cum multis aliis præfixum legimus ipſius Lucu-
brationibus.

122 DE LINGVAE LATINAE

Inuida clauſerunt hoc marmore fata Ro-
dolphum
Agricolam, Phriſii ſpemque decusque ſoli.
Silicet hoc viuo, menuit Germania laudis,
Duicquid habet Latium, Eræcia quic-
quid habet.
Neque, ſi quis viri merita conſiderauerit, A-
gricolam ab Alardo Amſtelredamo verisſime
laudatum, non fatebitur, vbi grauicſimum
eum appellauit aulctorem (z), qui ſummam
philoſaphiæ ſoientiam cum hiſtoricorum elo-
quentia coniunxerit, vt in eo non ſolum hiſto-
riæ ſidem, verum etiam aultoritatem & iudi-
cium ſanbtisſimi doctisſimique philoſophi ſpe-
ſtare valeamus, qui elegantium verborum de-
leltum cum præſtantis argumenti exacta ſi-
mul & dAilucida enarratione coniunxerit. Nec
porro magno Erimo fidem quis detrahet,
opinor, vbi ſcripſit (a), Agricolam virum fu-
iſſe diuini pectoris, eruditionis reconditæ, ſtilo
minime vulgari, ſolidum, neruoſum, elabora-
tum, compoſitum, ſod qui nonnihil reſipiat &
Duintilianum in eloquendo, & Iocratem in-
orationis ſtructura, vtroque tamen ſublimior,
Quintiliano etiam fufior, ac dilucidior. Aut
id, quod voluerit, præſtiterit, & qui Ciceronis,
IEe huc animi vertiſſet ſtudium, fguram eſin-
gere
(2) in præfat. Agricolæ de Inuentione diale& Iib. fin.
(a) in Ciceronian. p. 377.

ronel,

vele
yt 10
plſua

1

ſelel

um
Em, 0

Ert i
1o Vll.
1l Dah
Iatore

5

tterenn

lerment
1, Vetisdne

AA

.

„„
ſM

lrcn el.

Giudk-

Nonunn de-

ſr⸗

tenr. Ne
getrahet,
nrunfe.
4 e, ſiß
Mru-
ie
ten =
llimimn
.

e

ncfe-

gen
Nlbfn.

IN GER M. FATIS CAb. IV. 123

gere potuiſſet: & vbi prædicauit (b), Ciſal-
binum orbem Agricola nihil vmquam ommibus
litterariis dotibus produxiſſe abſolutius, quum
inter Græcos Græcitſimus fuerit, inter Latinos
Latinitſimus, & quum in carmine alterum Ma-
ronem dicere eum quis potuerit: cuius etiam
vel extemporalis oratio adeo pura exſtiterit,
vt non Friſium quempiam, ſed vrbis Romanæz

pernaculum Iovltun, Juis contendret.

Idque eo magis mirum cuilibet videri poſ-
ſe, & eo plus Germaniam Italiæ debere, exi-
ſtimo, quo minorem ante Agricolæ ætatem
Latinæ linguæ cultum inter Germanos fuiſſe,
hactenus cognouimus. Cuius ipſius etiam-
num tempore tam corrupto ſermonis genere
Vvſa eſt Germania, tantaque litterarum fuit ibi
adhuc inſcitia, vt quid eſſet recte loqui, ne
ſuſpicari quidem poſſent Germani, immo, vt
inſulſitas etiam admirationem haberet (Cc);
& vt ipſe Agricola in oratione, qua Innocen-
tio VIII, Pontifici Maximo, pro Jo. Camera-
rio Dalbungio, Vormacien. Epiſcopo, ac o-
ratore Philippi Comitis Palat. Rh. gratulatus
eſt, ingenue maxime, qua fuit modeſtia, pro-
fiteretur (d), orationis gratiam &0 quemuis
lo⸗

(b) in Adag. Chil. I. Cent. IIII, p. m. né.
(O in vita Agricolæ Declamat. Melanchthon. T. II,
() Lucubration. p. 164. vbi integra reperitur Agrico-
læ oratio.

124 DE LING VAE LATINAE.

eloquendi cultuns atque ſplendorem ex homine
Germano exſpectari magnopere nequé poſſe,
neque debere. Qui illa etiam oratione, quam
Ferrariæ anno clo CCCCLXXVI coram Her-
cule Eftenſe, Ferrarienſi duce, in Philoſophiæ
& reliquarum artium laudem habuit, non
minorem præ ſe tulit modeftiam, ſic de ſe lo-
cutus (e): Ego autem ad Oceanum, & prope,
ad vltimos rerum naturæ terminos natus, quid
eſt, quod ab iſto Germanico horrore ingenii
Wyerem hac in re vel nouum, vel hir limatitſi-
mis auribus dignum poſſe proferri? Protulit
autem, vti paullo ante demonſtratum eſt, &
noua, & Italorum auribus dignisſima; Ger-
manorum vero inaudita plane: qui ipſe de
his popularibus ſuis ad Ad. Occonem ſcri-
pſit (c): Qui eruditi ſunt, vel videri volunt,
quotusquisque plla artis præcepta attingit?
aut ſi attingat, nonne tibi videris ad primum
protinus (operis de Inuentione dialectica)
conſpectum zaudire, vnde nobis ex vltima bar-
barie Anacharſis iſte, qui poſt Ariſtoteles, Ci-
ceroner, Quintilianos aliquid inuenturum ſe
credat? nam balbos præter balba nihil tum
intellexiſſe, addit.
Quæ quum ita ſint, neminem ne ſuſpica-

turum quidem, puto, eiusmodi continuo in

Ger-
(e) ibid. p. 145. 7
(E) in epiſtola lib. de Inuentione dial. præf.

ern
ee

mut
plor
que
piin
telti
Orit
gric
ſuon
unt
Elngu
Uilent
n
luuden,
tenn
honor
eninba
lenn itl
el
Elng eru
Gleunt,
ſuͤlt
Clpatu,

yuun

N.

Nerlmnn
egte H

)

tlone,cun
COran N.

hinſn?
ht, Nn
ledeſel.
1 eH

Alus, 9 A

eni

„

Protulit
nech&

1 lece

n ſai
miyn
inun
ekici)
4ℳ-
n.
un ſ
,

icr⸗
nuo in

Ger⸗

7

IN GERM. FATIS. QAbP. IV. 12 5

Germania poſt Regiomontani atque Agrico-
læ ex Italia reditum factam eſſe rerum com-
mutationem, vt omnes vbique eruditi exem-
lum eorum ſecuti, ſermonis Latini vitia,
quæ Agricola & auribus & animo ſentire
prius cœperat, quam Italiam petiit (ff), de-
teſtati, melioremque ſtatim conſectati ſint
orationis formam. Nam licet optimus A-
gricola noſter fortisſime cum temporum
ſuorum iniuria decertarit, & ingenuas hu-
manitatis artes toto niſu conatus ſit amplecti,
relinquens poſt ſe, quæ non modo non ſpre-
uiſſent priores, ſed quæ poſteri etiam quam
maxime probaucrunt. ei tamen ad ſummam
laudem obſtiterunt quædam (g) regionis ac
temporum, quibus politioribus litteris vix
honoris quicquam ibi habebatur, infelicitas,
& nationis parum frugalis vita. Tantam
enim barbarorum impuritatem atque horro-
rem ita occupaſſe tum Germaniam conque-
ſtus eſt Agricola, vt clamarint ac inſaniuerint
eius eruditi, ſi modo eruditi vere appellari
queunt, contumeliæ ducentes loco, quod au-
ſus ſit Agricola ſeita illorum conuellere, &
conatus docere, pueros ipſos ſuperuacua at
deprauata, ſenibusque dediſcenda rurſum, di-

diciſſe

(ff) vita Agricolæ in Decl. Mel. II, p. 447.
(OQ Eraſmi Ciceronian. p. 377.

I26 DE LINGVAE LATINAE

diciſſe (h). Frequens nihilominus Worma-
tiæ auditorium habuiſſe ſe, ipſe confeſſus eſt
Agricola: verum eiusmodi homines ope-
ram ſibi dediſle, addit, qui propenſius meliora
ſtudia cupiuerint, quam qui ecommode opverari
tir potuerint. nam maximam auditorum
ſuorum partem magiſtros aut ſeholaſticot, vt
appellabantur tum, fuiſſe adfirmat, quibus
neceſſe fuerit, omne tempus cauillationibus
ſuis impendere, & quibus anguſtisſimum ac
ſubciſiuum dumtaxat diei fragmentum
quoddam in humaniora ſtudia patuerit (1).
Quum enim plerique loquaces & inani ſtre-
pitu crepitantes artes ſibi vendicare perſeue-
rarent, & perplexis diſputationum ambagi-
bus, vel ænigmatibus potius, quæ tot ſæculis,
nullum, qui ſoluiſſet ea, inuenerant Oedipo-
dem, diem tererent: miſeras adoleſcentum
eiusmodi rebus onerabant aures; & dum eas
perpetuo ingerebant inculcabantque, melio-
rem in plerisque ingenii ſpem atque frugem,
tamquam in herba, enecabant (k). Nimia
ſcholaſticorum iſtorum pertinacia offuſum,
timidius paullo opus aggreſſum eſſe Agrico-
lam, fuerunt, qui opinati ſunt (1). Ipſe
certe,
(hy) Agricola in ep. ad Ant. Liberum Suſatenſem: Lu-
cubrat. p. 75, & ep. ad Al. Hegium p. 186.
(i) ep. ad eumd. Hegium. (kK) Lucubrat. p. 194.
(1) vid. Hamelmanni Oper. hiſt. p. 97.

— — 2

uj:
bil
celb
Huud
timf
nonp
honen
ſiyon
enent
Kligii
Agun
Munb
nan,
mugnut
Lotin 4
ſetborun

endun

(H/K

Meragn
Genmani

A
eWon.

conkelus

MMine .

ur min,
Mee Cenm
Auditonun

Nllhiunt
1t, du

anindu

lmum e
mentun
etit (1).
naiſtre.
ellan⸗
nmdagr⸗
otleolle⸗
thecho⸗
eſcentum
dumeas
Nelio⸗
Ungen,
Nma
uluen
e
celle⸗
En:Ir

IN GERM. FATIS CAP. IV. 127

certe, ea re, præſer tim quum molliori fronte
fuerit, factum eſle Perhibuit, vt auditores
minus potuerint, & miggiſter ſegnius ſit cona-
tur: quamquam ſe inarſuſe nonnumquam,
& bilem feruentioris ſtomachi quandoque
acerbius effudiſſe, ſimul proſiteatur. ita, vt
haud Agricolæ culpa, ſed ſæculi vitium po-
tius fuerit, ſi is inter Germanos ſuos tantum
non profecit, quantum pro exquiſitisſima ſua
potuerat omnino eruditione, & pro præclara
ſua, omnique laude dignisſima voluntate ve-
hementer exoptauerat: & ſi Reuchlino &
reliquis bonarum litterarum in Germania re-
ſtauratoribus tantum ſordium expurgandum
reliquit. Qui poſtquam ex Italia, vbi ſäm-
mus, Eraſini teſtimonio, eſe votuiſſet, niſe pPa-
triam prætuliſſet (), in Germaniam re nn⸗
magnum litterarum damnum ſe feciſſe d
luit (m), quum ex eo tempore auctorum me-
moria labi, hiſtoria excidere ſibi videretur,
verborumque proprietas, copia, atque decor
adeo defluere cœperit optimo viro, vt metu-

endum putarit, ne oratio ſua horrida, disie-

cta, & incompoſita denuo redderetur, pro-
pterea quod ſtudiorum ſtimulus ipſi deerat in
Germania, eorumque exactor atque ſocius.
Omnia ſua, & ſe ipſum ante omnia adeo ſibi
diſpli-
(Il) Eraſm. Ciceronian. P. 377.
(m) Lucubrat. p. 187.

F

I128 DE LINGVAE LATINAE

diſplicuiſſe tum, queſtus eſt, vt ſtudiorum, ſi nicchfh
non amorem, vſum certe, & ob id ipſum a- ont ⸗
morem etiam paullatim in animo ſuo perire bene M
ſenſerit. Non tamen Germaniæ fortunæ pileal
vel ſuo nomine gratulari non potuit Agrico- et tun
la: quem ſummi & illuſtres viri, qui pluri- ter aligu
mum apud Maximilianum Imperatorem gra- mano P.
tia va ledant, tanta proſecuti k atbencuoen- (unde
tia, vt ipſe ad fratrem ſuum loannem ſeribens, obſnuil
adfirmarit, eos ſummopere conatos eſſe, Im- Alle,
peratoris familiæ ipfum inſerere“ qui cre- Vte⸗
bram idcirco apud eum fecerunt de Agricola Chs lotbi⸗a
mentionem, cum tanta rerum eius prædica- mimun f
tione, vt ſé ipſum laudum ſuarttm puduiſſo, leincep
ſcribat (n). Neque male de Germania ſua gicole e
ſperare licuit optimo, & de litteris optime neconpan
merito ciui, quum præclaros quosdam viros mutut:
tam laudabili exemplo excitatos, veſtigia ſua urhammmn
ſequi, & ex diuerſis patriæ prouinciis ſuppe- ſyliunn
tias venire cognouerit. liren Aſle
Inter hos in primis fuit RVDOLPHVS Cennunur
LANGIVS, E'eſtphalus natione, in templi luumaet,
Monaſterienſis Collegio Præpoſitus. qui Hegi ikc
quum ingenio primum atque judicio, multa 1 Ar

deinde eruditione, & exacta Latinitatis co-
gnitione eloquentiaque excelleret, & aucto-
ritate ſimul Polleret, Agricola ingentem

iſtam, cuius in ſuperioribus mentionem
inieci,
(n) Lucubr. p. 184.

I IN GERM. FATIS CAP. IV. 129

Ntſtukionn . . . . . .
lum inieci, fiduciam de eo concepit, fore aliquan-

dcbitſin do, vt Germania inſolenti Italiæ occupatam
aimlnfi bene dicendi gloriam extorqueret: quam
mmnie n ipſi Itali vltro conceſſerunt Langio: ſiqui-
npotut dem tum, quum Epiſcopi ſui cauſſam graui-
zi⸗ R ter aliquando ornateque coram Pontifice Ro-
Peratorenge mano peroraſſet, mira Germani hominis fa-
tbeteckr cundia non minus, quam Agricolæ lepore,
mmnſeibe obſtupuiſſe eos, legimus. Quum igitur is
nr e. æque, ac idem hic Agricola, eodem magiſtro
gli cr. Tvoma de Kempis ſuaſore in Italiam profe-
tceagricolt ctus ſit, ibique meliorum litterarum ſtudiis
au Nrcict⸗ animum formarit ſuum, & in ſubleuandis
imn nultiſe deinceps per Germaniam litteris conſors
Germanla ſun Agricolæ exſtiterit: amplisſimæ quoque ea
tteni optine re comparatæ laudis ſocius merito ſuo exiſti-
stmmtim⸗ matur: qui vna cum Agricolz profigatis
Ieligin barbararum vocum tenebris, abſurdorumque

inci lpe ſophiſtarum libris ſoholis paullatim iebtis re-
Atiorem diſeendi & Latine ſeribendi rationem

DOLDHNS Germanos docere cœperit. Cui hæc inſuper
intengi laus manet, quod ipſius Agricolæ & Alex.
. .—. . . . . . .
ltns. gi. Hegii iudicio primus Germaniæ Poeta fue-
cicionul rit (o), ad veterum imitationem verſus com-
tinitztisco⸗ I Ponens,
auco⸗ (o) In hac laude, quæ Conrado Celti alias impertitur,
tt ten R. Agricolæ & R. Langio vindicanda H. Hamel-
1 inben mannus multus eſt in oratione ſua de doctis Weſt-
Centonen Phaliæ viris a pag. 1009-I Oper. hiſtor. qui demum
iniech ita finit: SItat frmum, & ſtudia litterarum &

ſimul poerices omnium primo a duobus Weſtphalis

I30 DE LINGVAE LATIN AE

ponens, vulgari illo, ac rhythmico carminum
genere, quod ſolum per tot ſæcula viguerat
inter Germanos, exploſo: Vbi notandum
id, quod Ph. Melanchthon diligenter obſer-
uare iusſit Germanos (?*): quemadmodum
Romanis temporibus poetices contemptum
incredibilis inſcitia rerum omnium, infan-
tiaque ſecuta ſit: ita tum, quum eruditisſimi
iſti Germanorum verſiculos ſacere cocpiſſent,
hos cuni melioribus litteris in gratiam rediiſſe.
Langius hoc nomine ab Hegio ita laudatus
eſt:
iam ferre poetas
Barbarie in media E eſtphalis ora poteſt.
Langius hanc decorat, maiorum ſanguint
clarus,
Mona-
(Langio atque Hegio) & vno, gqui eſt in vicinia
Weſtphaliæ nataus, & cum iſtis au bus familiærita-
tem habuit, exſuſcitata eſſe. Hæc omnia firma ſta-
re poſſe, arbitror, ita, vt Celti quoque laus ſua ſarta
ſimul atque tecta conſeruetur; ſi nempe ſtatueri-
mus, eruditisſimis iſtis Weſtphalis laudi ducendum
eſſe quam maximæ, quod poetices ſtudia ſuſcitaue-
rint; Conrado Celti vero nomen primi in Germa-
nia poetæ Imperatoris manibus coronati deberi 5
qui ita de ſe ſcribit:
Primus ego titulum gegi nomengue poetæ:
Ceæſareis manibus laus ea nexa mihi.
vid. M. Adami Vitæ Philoſophor. p. m. 29. ſeqq.
(*) Declam. T. I. p. 409. L

ſ caner
etm

niun, inn.
erudituln
7 An ſen
in eiſiſ⸗ *
t laudatus

1
Gt rth.
7

n ſonguin

.
Nu D
. “
nu fmnalr.
uln iinn
npe ſ ſ wveti⸗
Adnenim
Gir f 1 ſolcitume.
mi nCeme-
eti lebeli;

hike:

i.
l „. legt

“
.

IN SERM. FATLIS CAP. IV. Iz1

Mona Aeztor l rqae decusquz ſoli.
Primus Melpomenem qui rura in I eſtphala
ditxtt.
Eiusdem huius Langii conſilio bonarum lit-
terarum, ac Latinæ cum primis linguæ, pu-
rius nitidiusque ad veterum amitationem ela-
borandæ, ſeèholam exeunte ſæculo XV Mona-

Kerii apertam eſſe, ſcimus (p); Colonienſi⸗

bus & reliquis inſitæ barbariei patronis con-
tra fre mentibus, tot ſæculis vſitatam inſtitu-
endæ iuuentutis rationem, libellosque adhuc
in ſcholis tritos retineri, nouas ex aduerſo
mutationes, cſtudiis & diſcipin bericulo-
ſas caueri oport Quam ſententiam in-
eptam plane „Con rliliur vero ſuum ſanum
eſſe prudensque, & re ipſa & grauisſimo Ita-
lorum teſtimonio confſieinauit. Langius, & ita
denique vicit, vt paullo ante obitum ſuum,
quum quædam Lütheri ſcripta legerat, tam-
quam verisſimus vates prædin: xerit: Iam tempus
inſtat, vt tenebræ ex ecleſiis & ſiholis extirpen-
tur, & redeat vuritas in eccleſtas,; & mundi-
tier Latini ſermonisi in ſcholas. Quum ædes
eruditisſimi prudentisſimique Præpoſiti do-
ctorum hominum per bene multos annos ex-
I 2 ſtitis-
(P) Dau. Chytræus, Saxoniæ lib. III ad an. 1I497 ſeq.
p. m. 80. edit. Lipfſ. 1611. conf. H. Hamelman. Op.
hiſtor. p. 97 ſeqq. p. 257 ſeqq. inuenitur Oratio,
quam idem Hamelm. in laudem R. Langii conſcri-
pſit, eaque perelegans.

132 DE LINGVAE LATIN AE

ſtitiſſent receptaculum, complures periti ad-
modum euocati ſubinde ex iis ſunt ludorum,
pasſim in cuncta Saxonia inſtituendorum,
moderatores. quales Monaſterienſi etiam
Langii conſiliis fundatæ ordinatæque ſcholæ
præerant; quorum fama bonarum littera-
rum cultores permoti, ex longinquis maxime
locis eo confluxerunt.

Ipſa tamen hac ſchola politiorum littera-
rum ac linguarum ſeminarium, quod Dauen-
trie conſtitutum erat, antiquius fuit. Hoc
non ita multo ante citatus ALEXANDER
HEGIVS triginta circiter annos optime ad-
miniſtrauit: quem Langius cuius popularis,
& in eadem Dauentrienſi ſchola condiſcipu-
lus is antea fuerat, præſtantisſimis libris mis-
ſis vrgere non deſtitit, vt exſtirpata barbarie
diſcipulos ſuos humanioribus litteris erudire
perſeueraret. Quum igitur genuinus Agri-
colæ fuerit diſcipulus, nec minus ſegniter,
vt barbaries profligaretur tentarit Hegius, in
laudum, quas vtrique iſti Rudolpho deberi
vidimus, ſocietatem iure venit, dum magnam
omnino eorum meritorum partem eſt adſe-
cutus, & nihil plane in eo, Eraſmo teſtan-
te (ꝗq), reprehendi potuit, niſi quod famæ
plus
(J) Chiliad. I, Cent. IV Adagior. p. 116. Adag. Quid
Cani & balneo? & in Ciceronian. p. 377. conf. Ha-
melmann. op. hiſt p. 94 ſeqq.

CONI

n

ur l
Mrvent
unn
colye
Viros
Esn
fapureb
Uümai
Altomor
Dentus
Matera .

lin eh
1 71

1

,1
MAbarn.

bemnanie

ſpp
8 Ulon

NN

nepelic.
ululen
henien
Ktienl ein
tegneſchh

Tumm bttrer.

ismann

Umlittere⸗
Dauen.
ſt. Hoe
NDLR
tine 1l.
uluin
dlepr.
bris ni⸗
barbane
erucite
1hor
Pniteh
gilsin
Gederi
mnpnann
teken-
Okume

lus

. Nid

5

ut. H

IN GERM. FAIIS CAbP. IV. 133

plus æquo negligens nullam poſteritatis ha-
buerit rationem: eruditus ceteroquin vir,
ſanctus atque facundus. Quantopere Agri-
cola Hegium hune ſuum dilexerit, quantam-
que de ipſo conceperit ſpem, & quam fidelis
etiam præceptoris munere & in Hegio & in
aliis per litteras docendis perfunctus ſit, plu-
rimæ eius declarant epiſtolæ: quarum vna
confirmauit (r), ſe, Hegium quotidie politio-
rem limatioremque fieri, intelligere, & in ſum-
mam capropter adduci ſyem, litteras cultiores
aut ipſius Hegii dultu, monitis ac inſtitutione,
aut nullius praterea viribus, in Germaniam
peruenturas, & arcem aliquando occupaturas.
Qua in re optimum vatem ſeſe præbuit Agri-
cola, quandoquidem longe excellentisſimos
viros, optime de litterarum ſtudiis ſuſcitan-
dis promeritos, ex Hegii ſchola prodiiſſe, in-
fra patebit. præterquam quod E eſtohali He-
gii maxime atque Langii, optimorum ac eru-
ditisſimorum ciuium, exemplo certatim in-
ducti videntur, vt barbariem ex Germania
penitus pro fligatum irent.
Quod quum ita ſit, Herm. Hamelmanno
materia deeſſe non potuit, quum de quibus-
dam E'eſtoyhaliæ viris ſcientia claris, qui, ex-
ploſa barbarie, puritatem Romanæ linguæ toti
Germaniæ attulerunt, orationem conſcripfſit
13 ſuam
(r.) Lucubrat. pag. 185, conf. 187 ſeqq. & p. 193.

134 DE LIN GVAE LATIN AE

fuam (s): cui etiam alia præterea oratione
oſtendere facile licuit, quomodo bominibucs
W eſtphalis potizxſimum debeatur & adſeriben-
dum ſit, quod Latina linguz & politiores ar-
ter per Germaniam ſint ehi tutæ (). Quam
Veſtpha alorum laudem ab obliuione atque
ſilentio hominum quam maxime vindicatam
voluit Dau. Chytræus (ſ); & Eraſmus, et-
iamſi Weſtphalus populus rudior vulgo ha-
beretur, multos tamen ſummis ingeniis mi-
nimeque vulgari doctrina præditos viros
eum dediſſe, faſſus eſt; quum nullum mor-
talium genus aliud laborum patientius, quod-
que fide & morum ſinceritate, ſimplici pru-
dentia & prudenti ſimplicitate magis com-
mendandum putarit. Multa porro, quæ ad
Weſtphalorum laudem, litterarum ſtudiis, &
ſingulari Latinæ linguæ cultu partam perti-
nent, idem Hamelmannus ſex iſtis libris pro-
tulit, quos de Viris ſcientia, Virtute, pietate,
& ſeriptis illuſtribus, qui vel W eſtphali fue-
runt, vel in E'eſiphalia vixerunt, conſcri-
pſit (t). Qui in Aologia etiam pro E eſt-
Pphalis contra Iuſti Lipſii calumnias idem iſtud
argu-
(§) Lemgou.. 1563, inter Opera eius genealogico-hiſto-
rica, quæ nuperrime, ab Ern. Caſim. Waſſerbach
colleta, prodiere, ibid. 4. pag. 95, ſeqꝗq.
(ſ) Lemgouiæ a. 1580. p. 315 ſeqq. Oper. hiſtor.
(sSſ) Saxoniæ ſuæ lib. III, p. 75, & 81.
(t) 1564. p. 131 ſeqq. Oper.

Agum
Gent
lun
tkoqu
105
redl
ſrun
cum
tily
Nel
4busnon
Ptteti
. lnte⸗
cet ten
betere
Penon
Mo
Colen
II, ſon
n
Gur
Minno.
Pkle l

cſtus t
eniizn.
ſtos niros

pl Pn⸗
to,t 1
nucis
tam het
bropto⸗
late
alifue⸗
cobletl⸗
noVi,.
demn ikud
Aigu⸗
gcekite⸗

eletbach

IN GERM. FATIS CAb. IV. 13 5

argumentum attigit (tt). Huc denique ſpe-
Ktant binæ eius orationer, vna de Rodolpho
LPangio (u), de Herm. Buſehio altera (v): v-
troque Weſtphalo. Eiusdem nationis vi-
ros etiam aliquot, qui non vulgari doctrina
præditi, de bonis litteris & pueritia in Cisue-
ſeranis prouinciis circa medium ſaculi XVI
cum primis bene meriti exiſtimantur, Io. ca-
ſelium Epiſtola quadam ad Io. Reccium da-
ta (?) laudaſſe neminem fugit: quum ea ſe-
mel atque iterum recuſa in omnium ſit ma-
nibus (y). quorum nonnullos vt in ſequen-
tibus nominem, rerum temporumque poſtu-
labit ſeries.
Integro enim fere ſæculo ante, eodem ſci-
licet tempore, quo Hegius Dauentriæ doce-
bat, ex eadem Weſtphalia Seleſtadium, ſupe-
perioris Germaniæ oppidum, emigrauit LV-
DOVICVS DRINGEBERGCIVS: ex cuius
ſchola, quam R. Agricolæ conſilio ibi ape-
ruit, longe excellentisſimi & celeberrimi
I1 4. pro-
(tt) 1591. p. 13382. (u) 1580, p. 257.
(v) pag. 279. Eamdem H. Buſchii vitam ab Hamel-
manno conſcriptam lIo. Goes Opuſculis de Weſt-
phalia, Helmſt. 1668. 4. editis, inſeruit p. 29.
(X) Helmſt, 1600. 4.
(y) Eam enim Io. Goes modo citatis opuſculis inſeruit
p. 165. & nuper admodum eamdem denuo emiſit
Reinh. Henr. Rollius in Memor. Philoſophor. Dec.

I. p. 437 ſeqq.

I36 DE LINGVAE LATINAE

progresſi ſunt viri, qui optimarum artium
ſcientiam & elegantioris præcipue Latinita-
tis ſtudium per ſingulas ſuperioris Germaniæ
prouincias diſſeminarunt (2z). Quid enim,
quæſo, Germania noſtra celebrius habuit Io.
Reuchlini, ſiue Capnionis, Io. Camerarii Dal-
burgii, Conr. Celtis, Henr. Bebelii, Beati Rhe-
nani, Io. Sapidi, Iac. Eimphelingi, Bilibaldi
Pirckhheimeri, nominibus. Optimi enim hi
Germaniæ ciues, Rud. Agricolæ in primis,
cui ſuperſtites erant, & quem communem
ſuum venerabantur præceptorem, conſilio &
exemplo inflammati, melioris litteraturæ
hoſtes magno animo coniunctisque viribus
in ſuperiori Germania aggresſi ſunt, quibus-
cum VIr. Huttenum, Hermannum Comitem,
Nuenarium, alios, conſilia ac arma ſua dein-
ceps conſociaſſe, audiemus.

De quorum ſingulorum præclaris in Lati-
nam linguam aſſerendam meritis quum ſiri-
ctim agendum decreuerim: primus locus
IO. REVCHLINO, Phorcenſi, deberi vide-
tur: cui ipſius gloriæ neminem ſociorum
iſtorum, reliquorumque amicorum, inui-
diſſe, præconia, quibus certatim ornatum
. eum
(2) H. Hamelmann. in vita H. Buſchii Op. hiſt. p. 285.
& in Goes. Opuſc. p. 32. conf. Eraſmi epiſt. 10 lib.

XXIII, p. 1260, edit. Lond. & D. Chytræi Saxoni-
am, lib. III, p. 76, 81.

?Mꝰ

—— —

eumm
cohn
un
Reui
Reu⸗
noil
Pebe
b
en
ol
Mmutat
kmmpel
Virutn

ſ
ceme
Mmn de
Umnort
Iletant

enti

INN

um mn
Pnelaini
NisCenn
rus lebut.
merei
, uan N
Ni, Nilait
imi enink
in prini
mmunem
Conlelio&
terature
e Utbus
ncbid.
Conuten.
lusei⸗

inlN.
Uunſti.
cns
ti ie .
Ociofunn
ny inni.
DrNatNE
eum
tolb.
1 awoll⸗

IN GERM. FATIS CAb. IV. 137

eum iuerunt, abunde declarant, qualia qui
