ratoria & poetica facultate pollens ſalario
publi-
(h) I. Bapt. Egnatius epiſt. Pirckheimer. lib. miſc. ep.
70. qui epiſt. 71 audacter ſic profeſſus eſt Pirckhei-
mero; inuideo plane tantæ virtuti tuæ, inuideo huic
laudi, inuideo non ſolum patriæ, gquæ te genuit, ve-
rum etiam vniuerſe Germaniæ iam tuæ, Quæ noſtræ
Italiæ hoc alumno præferre ſe'e & oſtentare nobis
ſuo iam iure poteſt. Negque enim ille iam ſupereſt,
guem tibi non modo præponere, ſea nec quem tecum
conſerre babeat.

IX

ublie
damn
ſauore
uoru
terohnn
clarat
Vindie
n1. 0
lbus

implor⸗

1it (K)

6) Riten
bos
leenici

Mert
t,
in⸗
luua
Uir ihel
nhu
Niſct

ATINN

iniumenl
lenton, lſn
luneni

lam conclig
lal inuic
Auhis fata
tem, ercel
nHrchhein.

ttis popoln.

Ui in mpni
Pbnegueer⸗
tores Muls
Qumqnehn.
tu nin ette
mn ntll⸗
Ger Nle-
Uiumbice⸗
clor el .
niy lio⸗
ns ſalario

Pbl⸗

.

lb ile ey⸗
eltbircle,
iehicet r
,gebli 1-
urt nolis
hert
enn teclin

IN GERM. FAIIS CAP. IV. 201

publicitus præbito ad Italicarum quarum-
dam vrbium morem doceret (1). Quanto
fauore filius proſecutus ſit litteratos, præci-
puorum eius amicorum Nomenclatura, Rit-
tershuſii Commentario adiecta, maxime de-
clarat: qua plerorumque Latinæ linguæ
vindicum a me laudatorum leguntur nomi-
na. Quanti Reuchlinum fecerit, vel ex plu-
ribus ſupra a me prolatis teſtimoniis cogno-
ſci poteſt. enimuero hunc arctiori vinculo
adfſtrictum ipſi fuiſſe, complures perhumanæ
vtriusque epiſtolæ, quæ ſuperſunt, nos edo-
cent: cui etiam in exilio rei familiaris ino-
pia nonnumquam laboranti, & amici opem
imploranti prompte liberaliterque ſuccur-
rit (k) : puleerrimam præterea pro ipſo
5 emit-
() Rittershuſ. Commentar. p. 2;, & Conr. Celtes in

Vrbis Noribergæ deſcript, cap. 12, fin. quæ Franc.
Irenici Exegeſi Germaniæ ſubiecta eſt.

(K) Eo Reuchlini res erant redaéctæ, vt ad Pirckheime-
rum ſcribere neceſſe habuerit (Pirckheimer. epiſt.
famil. lib. miſcell. ep. 9.) Fugi peſtem, fugi gladi-
um, vtinam effugerim famem! Ferme namque hoc
Marte decoxi, dum a nobis tyrannus noſtra vi abſtu-
lit, & bis victores, bis nocuerunt Semigis autem
hbomo ſum., quia dimidium arimz mez Bibliothecam
plusguam dimidiætam domi religui, & ego cum minu-
tis libellie, vt in tanta velocitate perfugii fieri potu-
ir, Anglopolin, quam Ingotſtaaium appellant, me
corripui, multis de caugis. Quam benigne ac mu-
nifice opitulatus ſit Pirckheimerus Reuchlino in his

202 DE LINGVAE LATIN AE

emittens Apologiam (1). Magnus autem
Eraſmus Pirckheimero id, quod Ciceroni
Atticus quondam fuit, exſtitiſſe, Rittershu-
ſio

anguſtiis, ex epiſt. o cognoſcere poſſumus, qua ad
Ma=. ecenatem hunc ſuum, quem epiſt. 13 tempeſta-
zaim ſuanum anchoram vocauit, & mirificam ſpem
Juam, ſcripſit: Omnia magnifica Bilibaldi mei, o=-
ennia heroica, animus Ssogre. Id adeo nuper, atque
10νtum primum, νρο iebar. Ac Praier Jor⸗ mane
tuam cetera oculis ipſe meis vidi & manu tetigi. Su-
perabas omnia vota meæ guam munifcentisſime. W.-
gentum petii, auĩ um miſ, ſti, negus id Jolum, quod e-
rat, ſed plura bollicitus, ſe5 Dlurihs egere & ρν.
Et gqui hactenus Pueram bibula vus pabyro, gQuæ a-
tramentum lorbebat „volebam chartas vel Pannia-
nas: tu non vntusmodi generis, ſed &aug uſtam Jor-
taghis & Per'otham as Siciſti. Deſiad, deraui pauonum
terver. vt quandogue lecta doſcriberem:- tu me olo-⸗
rinis donc ti plus gquam egregiis, ac ne decſes obzcioſæ
mmiritie, calamos etiam Niloticos, vehe gud potius
reor, Cuidios ad ſeribena:, m abtiores miſiſti⸗ &gla-
diolos ineifioni commodisſimos. Vix cr. Saere poghe,
quam exhilararis vltroneum exilium meum Quo
facilius ſæculi iſtius mores adpareant, quin ex ea-
dem Reuchlini epiſtola nonnulla adiiciam, tempe-
rare mihi non queo. quibusdam interiectis ita per-
git: Iam nibhi! eſt, qusd amori erga me tuo non per-
ſolueris, gquamquam intemperans ego, rerum pueri-
lium ægno cupidior eſſé videor, guo futurum eſt, guog
ze poſthac pluribus impetere haud ceſſauero. Nunc
enim venit in mentem, ex iis crepundits forficulam
eſſè oblitum me, ad pilos narium adimendos: &tri-
plieis mægnitudinis chordas ag exornandam citha-
am, gqua ſæpe mecum ſolus commodata vtor, ſi guan-

Continen
D ſlopo,
ltümm 4
tekholi⸗
oa leli
eſ; gvod
Dguen
1 ctale⸗

ſin ern

MIIN.
IN GERM. FATIS CAbP. IV. 203

Mhnune
dol (en ſio viſus eſt (I1). qui Bilibaldum hunc ſuum
tit ⸗ 85 Duumuiris iſtis, Neuchlino atque Eraſmo,
, MIN. . 1
u fidelem
1 do poſt inmoderatum & erudelem patriæ cafum a-
e ouns nimo conſternatse edare choleram molior. Et mi-
Ptren aie zum tibi videri poteſt, in tante ciuitate, guzm bhbabi-

to, nibil horum eſſe venale, niſi vetus, id eſt, quod le-
giſtt: Deſerta Boiorum regio. Male veno mibhi ſit,
Annufen Bilibalde, ſi cupiam, te cum opera etiam peraidißze
impenſam. guapiopter in apocha, guam his incluſam
litteris tibi ſecuritatis cau De mitto vnum adieci au-
zeum ad en, gquæ meo nomine in ecutas erogaſti.

Preer finn
nuttrcj N
ertiſie 4.

— —

um gulte () Continetur Apologia hæc præfatione, quæ Luciani
en crzen, dialogo, Picator inſeripto, & a Pirckheimero in
n glee⸗ Latinum ſermonem conuerſo, præmiſſa eſt, a Rit-
enr. tershuſio p. 24 Comment. inſignis dicta. Eraſmo
aellen ſr. quoque Pirckheimerus ſolito facundior in ea viſus
vin n eſt; quod fortaſſe pectus quoque ipfum reddiderie
eloquentem, non tantum ingenium aut eruditio.

Ne ⸗

at catalogus Reuchlino fauentium ipſi iſti doctisſi-
mo alioquin libello, ſiue præfationi, adiectus non
admodum placuit Eraſmo. gus enim, quærit,
ſguam illt non fauet, erudltus aut pius² guis non

, iſtam execiaturbelluam, niſ gui aut cauſſam non in-
telligit, aut publico malo ſais conſulit commodis *
mett. epiſt. Pirckheimer. lib. miſc. ep. 25, Prodiit Dialo-
mtenſe. gus Noriberg. 1517, 4: Laur. Beheym, Babenbergenſi
ksinger Canonico, cuius doctrina mirifice laudatur, qui
n /. Græcaà & Latina facundia ita excelluerit, vt nemo
n hu, ipſi ætate ſua præferri potuerit, dedicatus. Non ita
89 ipn procul ab initio præfationis ſcribit Pirchheimerus:
r Sunt, gui conivra Chr- Mianami inſtitutienem ac bono-
fuhn rum morum honeſtatem, in optimum &accu: atig, me
Efr. agoctum virum Ioannem Reuchleyn blai Pra conuiciis
atle Plena exonerare, tam petulanter Lue⸗ gacundiam ca-
hver. ninam exerceze non erubuerunt. Extrema præa-

N

204 DE LINGVAE LATIN AE

fidelem in expugnanda barbarie νοοααοοαα nitor
ac ſocium ſe præbuiſſe, meritisſimo prædica- Aulcedi
uit. Nam quum præter reliqua litterarum Varh
genera humanitatis in primis ſtudia, Italo- mdits
rum, apud quos iuuenis ſtudiorum cauſſa ge er
commoratus erat, exemplo adductus, dili- Charii
genter excoluerat, ita, vt, Græce Latineque nobioN
doctisſimus, Reipublicæ ſuæ cauſſam facun- mmnl
disſime, non ſine ſumma audientium admi-
ratione, perorare ſemper conſueuerit: & (r) di
quum facili quoque ac eleganti verſus ſcri- cinm
bendi præditus fuerat vena. bonas litteras ailin
quam maxime volebat adiutas; ſedulo cu- *

rans, vt vetuſtis auctoribus ſuus reſtitueretur
nitor
fatione hunc ita compellauit: Wihil deerat, quod
virtutum tuarum cumulo axcedere poſſet maximis

honoribus funtctus eras, eam vitam exegeras, guam uudhnd
optimus guisgué etiam votis expetere aeberet, in te ſoju⸗
natura omnes vires ſuas contulerat, eruditione vber- e
tim excellueras, litteris Latinis ornamento fueras, lin 32
Græcas ferme primn Germaniæ intuleras, Hebræas zntenn
non absgue ſineulari induſtria & ingenti admiratio- “
ne didiceras, felicisſimi ingenii tui quam plurima, jna
ſed non vulgariz monimenta religueras: tam nu- Uhl
meroſis igitur artibus, ac ſupra captum cogitationis iut,,
arduis, curſum ecomptleueras, ac olum hoc deerat, vt ſlacin
a luerſitate aliquan inſigni animi tui magnitudo pro- entinn
karetun, ac tamquam aurum igni examinaretur. en ltmrei

occaſio tibi oblata eſt egregia, gu: Fortitudinis, con-
ſtantiæ, ac probitatis tuæ ſpecimen ſingulare praæbe-
re poſſés.
(Il) in Commentar. de Vita Pirckheimer. p. 4, 15, 24.

IN CGERM. FATIS CAbP. IV. 20 5
euetn
un term

nitor atque dignitas. Quarum litterarum
dulcedine Sororer adeo eius, Cbharitas, &

l Clara, captæ, tam doctæ euaſerunt, vt ad e-
. . .75 . . .
Conm au ruditisſimos æui iſtius viros epiſtolas Latinas
nchn 4 de arduis ſæpisſime rebus miſerint (m): &
ſAll . . . . .
e laine Charitati, quæ Ordinis Santtæ Claræ in Cœ-
1e Lallnhem . . . . .
Nlament. nobio Norimbergenſi Abbatiſſa fuit, Epiſto-
llamtacun. . . .
Wü . larum liber etiamnum exſtet (n). Neque fi-
UI3 AN. .
euett: 4 lia
i (m) ibid. pag. 3.
ſerc .H (n) inter Pirckheimeri opera p. 339 ſeqq. Fa ipſa eſt,
nas litteta cui Conr. Celtes Roſuitæ Carmina nuncupauit: de
ſello eu. qua ea epiſt. II Celti reſcribit: Verificatum eſt in
, udentisſima virgine illud . rm
Altnetetut illa Ppru lentigim. 4 illu Aooſton; Infirma
mundi eligit Deus, vt fortia quægne contundat, lau-
“ utor duanda eſt pro certo gratia almi pyneumatis, guæ iſtud
. lunm uf ingenium virgineum tantis plendoribus ſcientiæ &
t: mm induſtriæ decorauit illuſtrauitque. Extollenda atque
ercn in laudanda veſtra humilis diligentia , gua ſtucuiſtis
,1 . „ . . . .
Aench AH4 ſeripta & carmina mulierculæ in lurem producere,
im ur. atgque arti impreſſoriæ tradere, non ſperrendo fra-
enn fen gilem ſexum, humilemgque ſtatum Janctimonialis
, MMen pauperculæ. Chr. Scheurl. ep. leamdem Charitatem
Amiretih his alloquitur verbis: Super ingenii muliebiis ca-
Prind ptum ad tantum litterarum faſtigium bperueniſti, vt
8: tann . epiſtolas ſeribas, & orationes componas, ſubtiles, ele-
oittim gantes, Latinas, eruditas & guamguam virginali
rAnt, n quadam gratia ulciſemas: tamen etiam mira ſen-
Pr tentiarum grauitate refertas. In præfatione, quam
. S5 Plutarchi libello de Ser Numinis vindicta ab ſe La-
4 i,r . tine facto, præſixit Pirckheimerus, natu hanc maio-
. Nrer. rem ſororem ſic compellat: Non eo ſolum mibi

chara es, mea charisſima Charitas, gquoniam oror

lg germana, eisdem orta parentibus, arctiſimo naturz

206 DE LINGVAE LATIN AE

lia Pirckheimeri Catharinez Latinarum litte-

rarum
ac ſanguinis vinculo mihi aftricta et, ſed Ziuæ G& præ-
ter vitæ inſtitutum laudabitle tibi cum eruäditione
commercium eſt, bonarumgue diſeiplinarum præci-
bpuo teneris deſiderio. Sostita eſt vamiliz noſtra vl-
tra honores ane, oc opes Lguibus jam diu floruit]
præclaram banc, bonitate diuina, gloriam, vt longa
Jerie, non ſolum viris ornata fuerit eruditisſimis,
Chriſtianægue pietati arctius adadibèkis, ſed G feminis
gecorata religieſis, ac impen'e doctis. De ambabus
ſuis ſororibus ad Eralmum ep. 26 lib. miſc. ſcribit:
Salutant te geminæz meæ ſorores, Abbatiſſa §&. Clanæ
vna, altera eiusdem regulæ ſectatrix, guæ asſidue tua
Neripta manibus vetinent: maxime vero iam nouo ob-
lectantur teſtamento: quo mire aafeciuntur mulie-
res, multis viris, gui ſibi cioli videntur, dodtiores,
Scriberent ad te Latine, niſi ingignas ſuas exiſti-
marent litteras Singularem certe Charitatis epi-
ſtolæ ſpirant pietatem. quarum III C. Celtem ita
hortatur: Recogitate peto, inſignisſime Doctor,
gui ſapientigimns hominum poſt inueſt igationem o-
mnium ſub ſole fjatetun. Vanitas, inguit, vanita-
tum, & omnia vanitas, & affickzio biritus, plenitudo
autem ſapientiæ timene Deum: ſt ngo omnia vana
ſunt, prater Deum timere, colere &αamare, cui ſen-
uine regnare eſt, vtigne vanitati non eſt adbærenädum,
ſed omni celerita te ad certigſimam ve, itatem, quæ in
Jſacra scviptura recondita eſt, recuy rendum. Miri-
ficum eædem epiſtolæ præ ſe ferunt in optimum
fratrem amorem: quem dulcisſimum ſuum bra-
„ρ v† +bðn nuncupare conſueuit Charitas: in ep. VII
eum ita compellat: Dabis veniam meis incultis at-
gque incongruis litteris, guas ideo ad te earaui, vi
babeas occaſionem corrigendi meem ruditatem, cete-
asgue incongruitates in lingua Latina, cuius mini-

zrimnuc
.

7
4
1

foltern

ſeerigte

tantate

ſ
Amn ſori
ſa . .

Mtmmru

IIN

tinarun E

,* ſe
, ed aue
RA ue

.

eget,

n n ſni

inn lr in

gultgi
A ſeni

De anbahi
miſe ſenltit
Hd Qe
dte tu
ionnttet.
ntur mule⸗

N, ctioret⸗
uritnsen⸗
(clen i
Dlcr,

5

, ule.

plrimin
iu u
eliſe⸗
crencinn,
en guein
1. Mr.
ptmum
ute.
isat

*

IN GERM. FATIS CAP. IV. 202-

rarum ſtudioſa non fuit (0). Ipſe vero ſin-
gulari in Muſas fauore id meritus eſt, quod
doctisſimus Italus prædixit fore (p); vt nulla
ætas tacitura videatur, qualis in doctos & bo-
nos viros exſtiterit Pirckheimerus, & vt poſt
fata etiam ſingulare patriæ & totius Germa-
niæ colatur ornamentum: velut is, quo duce
primum efſioreſeere cœperit avpud Gerxanos e-
loquentia quam & morum pietate & for-
tunæ ſplendore illuſtrarit, & qua tantum in
legationibus, quas ſubiit creberrimas, value-
rit (): longe dignisſimus, qui Germanis in
exemplum adſumatur, vt & ipſi acriori ſtu-
dio litteras adiuuent (r); ſtupentes ferme,
tan-
me ſum perita, gunm nulluni vmguam habuerim pic-
ceptoτ—⁰m . bPikter 1 62 gérmannt 6lun amantisſi-
mum, quem non lolam amplector Praterna charita-
te, vt menm fratrem vnicum, ſed etiam veneror, vS
Patrem ſideligſimum, prerveptoremgue colendisſimum,
cuius eorzecttoni per omnia me humillime ſubiicio,
deſiaerogue cordaligime, vt aliguando nacta oppor-
tunitate non dedigneris venine ad nos, cauſſa infor-
mationis, guia etſe guid monicum mediante Dei gra-
tia ex diuina ſeriptura intelligo, tamen neſcio intel-
lecta mentibus iunencularum meæ eruäaitioni commis-
Tarum ſatis imprimere.
(o) M. Cruſii Annal. Sueu. P. III, lib. III. c. 4, p. 147.
(P) Egnatius ep. 70o Pirckheimer. lib. miſcell.
(q) Eraſmi Ciceronian. p. m. 380.

(r) Franc. Irenici Exeg. German. lib. III, c. 3, & in

Rittershuſ Commentar, p. 39.

208 DE LINGVAE LATINAE

tantum litterarum vni viro ſupereſſe potuis-
ſe, inter tot curas diſtracto, & qui plurimam
temporis ſui partem inter iuris ciuilis pugil-
lares transmiſerit. Quamquam enim fue-
runt inter iurisconſultos ætati ipſius ſuppa-
res, qui reprehenderunt, quod, veneranda &
fructifera legum maieſtate neglecta, ad ſteri-
lia iſta, & vt ipſi contendebant, inania diuer-
terit ſtudia; quum neque amici boni conſu-
lerent, quod tot publicas priuatasque curas
litterarum etiam degrauarit incommodo.
Quamquam porro exſtiterunt, quibus, quum
ſacras quoque litteras tractare ipſum cogno-
uerant, leuiora, quam exiſtimatio, aut legalis
doctrina admitteret, verſare viſus eſt. quem
milites non minus quondam deriſerant,
quum eum in caſtrir nonnumquam libellos
manibus tenere, ac inter bellicum furorem lecti-
onioperam impendere, viderant (). Quemlibet
tamen in hac tam ambitionis, quam lucri
contemptione irridere facile paſſus eſt pru-
dentisſimus vir: vtpote qui, nullum plane
ſtudium, dummodo honeſtum, bonoque vi-
ro haud culpandum fuerit, vile ſibi exſtitiſſe,
confirmauit: quum nec gloriam, cuius ſa-
tietas

(5) Pirckheim. epiſtol. dedicat, lib. ep. 2 & 6. Germa-
nos enim adhuc tum perſuaſum ſibi habuiſſe addit,
litteris animum effeminari virilem, nec quemgquam
manu ſtrenuum pariter & eruditione clarum Gi

ſan: an⸗
ge lnmim
nas homum

mencacla ⸗

treckgtiones

IIN

herele Uetn

rgciile.

uum eniniz
tiipſun in
enenni
lechh al .
MMania (ile.
ibonicori.
tasgue alng
ncommoco.

ibug un

n cogno⸗
uut eglis
veck. gen
Getlerunt
uen illi
Gotnlil.

2 S==

=S

Cenlb

.

amn Mucrt
6 ekpru.
un ine
nogeſ⸗
cuis ſi⸗
tetis
Cermæ.
ile i,
ſienhan
rm .

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 209

tietas ipſum tum tenuerit, venari, nec diuitias
quærere decreuiſſet. Sperauerat ſimul, pas-
ſuros vicisſim fore ſuaues iſtos viros, rigidos-
que cenſores, Pirckheimerum aliquantulum
animo ſuo morem gerere, ſuisque non peni-
tus aſpernandis perfrui deliciis: præſertim
quum nec ipſe multiuariis eorum inuidiſſet
voluptatibus, & fata ita tuliſſe credidiſſet, vt,
quum alius aliis indulgeret oblectamentis,
ipſe interim, tamquam plane a negotiis fe-
riatus, in piſtrino litterario ſeſe torqueret, non
ſine bonæ valetudinis diſpendio, amicorumque
obiurgatione, vulgi denique riſu ac ſubſanna-
tione. Si qui vero conuiciis publice priua-
timque ipſum ſunt inſectati, velut Reuchlini-
RKtam: tantum abfuiſſe, ſcripfſit (F), vt inſa-
nas hominum contumelias, conſarcinata
mendacia, & &regiorum Theologorum ob-
trectationes ægre tulerit (ſ), vt periculum
immi-
(ſ) ibid. ep. 8. b. quæ ſcripta eſt ad illuſtr. Comitem
Hermannum de Nuenar. cui Luciani dialogum
quemdam dedicauit.
(S) in Append. epiſt. 14, p. 401, ſcribit: tantum abeſt,
vt &α*t feraxvi, ſi Reuchliniſta appeller, vt etiam ma-
xime ob illius amicitiam glorier, viri, guem nec im-
Probi laudare digni exiſtunt, poſſem & ego contra in-
Janientes inſanire, ac non ſolum erimina, ſed & ful-
mina jacu ari, vtpote yhetoricis attritus exercitiis,
nec alihi latior bateret campus, eu vberior daretur
materia, ſiue in veteratorum iſtorum vitam ſcelera-
tam., moresque peruerſos inuehi, Jeu craſſam ac ſapi-

210 DE LINGVAE LATIN AE

imminere ſibi timuerit, ne eius rei gratia ſe

aliquem eſſe putaret, & plus æquo ſeſe effer-
ret: & vt eorum tam dicta, quam facta ſem-
piterna potius obliuione delenda, quam vllis
litterarum monimentis committenda exiſti-
marit. Eo enim res deuenerat, vt optimus
quisque Reuchlini litterarumque hoſtium
conuiciis magis delectaretur, quam eorum
præconiis. Enimuero quum optimum, do-
tisſimum & innocentisſimum Capnionem
laudibus extuliſſet Pirckheimerus, & a ca-
lumniatorum obtrectationibus vindicaſſet,
ab omni plane ſcelere innocentem eum os-
tendens: Germaniæque nobilitatis decus,
& litterarum columen, Huttenum, plus æquo
præconiis decoraſſet: illas obortas adfirmat
lacrimas, & has ipſas cauſſiqs exſtitiſſe, ob
quas non ſolum degener, impitlene, contume-
lioſur, indolctus, ſed etiam blaſobemur, impius,
& heæreticus ſit appellatus (t). Qualia ine-
pta conuicia prohibere haud potuiſſe adſeue-
rat; quo minus ipſe, quemadmodum olim in
bellicis rebus Martialium copiarum dux fue-
11t,
nam eorum ignorantiam canpere luberet, verum ab-
ſet, vt imitator eorum ſim, qui ob virulentam linguæ
rabiem merito reprebenduntur, & quæ ſequuntur.
Epiſt. 19 Hutteno fatetur: Nec mihi tam Lutheri
quam Capnionis amicitia nocuit, cuius inimici præ-
cipue me infeſtarunt

(t) epiſt. dedicat. lib. p. 242 ep. 8.

Hun niceln
menmn dibn
henoſker

Miſcello co
heineji l

Cnenri,
e kdori
art en
lenparbce
igzenenl
Cemmul

m alborbe

IN GERM. FAIIS CAbP. IV. 21I

rit, ita tum in Reuchlinianir caſtris ordiner ge-
reng, non ignauus repertus ſit ceςιτα
Tantum de Dringebergii, Weſtphali, opti-
2 mis
(tt) ibid. ep. 13, p. 246. Quod ſi plura de excellentis-

ſimo Pirckheimero cognoſcere cupis, Lector, præ-

W3
Ilamkach l.

lendn, gunie
elal, pt Cpeunn

llam eonun ter citatum Rittershufii de vita eius Commentari-
pptimum d, um, ſane quam elegantisſimum, toties allegatos a
Copnionen me epiſtolarum libros, Operibus pſius ſubiunctos,
1. euoluas velim. præter enim eruditisſimarum
g, c Deaicatoriarum Epiſtolarum, litteratæque Pirckhei-
Tunctcalet, meræ Abbatißſz Epiſtolaærum librum, Eamiliazyium Ii.
tem eumot⸗ brum miſcellum, earumque abppendicem ex Pirckhei-
merana bibliotheca protraxit M. Goldaſtus: qua o-
1 Ca, pera poſteros magnopere ſibi deuinxit celeberrimus
Uunplmsaan vir: excellentisſimorum enim virorum libro iſto
ottasadimt miſcello continentur epiſtolæ. vt de ipfius Pirck-
erlittlle, beimeri, quas ad amicos miſit, & de Erafmni, quæ

,. mmune Epiſtolico ipfius operi adiecteæ ſunt, epiſtolis nihil
on, Dn * . . . ..
Nh dicam; quam plurimæ optimi Reuchlini, Io. Cu-

muIl u Piniani, Henr. Lor. Glareani, Iulii Pflug, Toache
Qu ine⸗ Camerarii, Petr. Moſelani, Hulder. Zaſti, aliorum-
lſealeue⸗ que, lectori ſeſe ibi offerunt. de quibus idem Præ-
nmln n dicari poſſe mihi videtur, quod de clarorum viro-
de rum ad Reuchlinum epiſtolis paullo ante adfirmaui.
in Aurkue-

Temporis certe, in quod Pirckheimeri ætas incidit,
facies, emendatæque religionis, ac renaſcentium in
yen ermn 4,. ermania litterarum conditio conſpici ex illis pot-
eſt, magni ea propter, mea quidem ſententia, faci-
endis, nec non dignisſimis, quæ a bonarum littera-
rum cultoribus legantur. vt illis, qui eas nondum
legerunt, aliquem ſaltem iſtarum guſtum darem,
quædam inde excerpta me protuliſſe, lectoribus haud
diſplicebit, ſpero.

1i

v üu*
ertmn h

2I2 DE LINGVAE LATINAE

mis præſtantisſimisque Aiſeipulis“ cuius viri
ſchola cum equo Troiano non inſcite com-
parari poſſet: tantum ſimul de præcipuis Io.
Reuchlini amicis, ac fidelisſimis in aſſerenda
litterarum apud Germanos gloria ſocits. quo-
rum epiſtolæ, Reuchlinum tamquam oracu-
lum ab ipfis aliisque conſultum eſſe, teſtan-
tur. In quorum ipſorum commemoratione
& breuior & longior iuſto videri tibi potero,
beneuole Lector: breuior, quod de tantis vi-
ris, quibus Germania tam obſtricta etiamnum
eſt, quam quibus maxime, pro merito eorum
auca admodum protulerim. at veniam mi-
hi dabis, ſpero, reputans, me non vitas cele-
berrimorum virorum conſcribendas decre-
uiſſe, ſed de Fatis linguæ Latinæ in Germania
agere conſtituiſſe. id ſi cogitaris, ne iuſto
longior tibi tum videar, eſt, quod metuam.
Sed tamen grauisſimorum eiusdem linguæ
vindicum mentionem, qualiscunque ea etiam
eſſet, faciendam exiſtimaui. Hoc enim fe-
lix iſtud tempus eſt, in quod ætatem ſuam in-
cidiſſe, Pirckheimerus tantopere gauiſus
eſt (u): quo videlicet veteres diſciplinæ apud
Germanos reuiuiſeere, litteVnarum ſtudia ſtore-
re, & omnes bonæ artes in lucem prodire c&=-
perint; quibus breui vniuerſos iſtos barba-
rOos
(u) Dedicator epiſt. lib. ep. 13, pag. 246. & Familia-
rium epiſtolar. append. ep. 13.

5

10 holt
tollipe
tor; it⸗
le, mn
Prtenl
bonaru
ſipin⸗
Diorun
decorar
ſalre el

h
awaria

ertetentn

ſocdi pole
GLun
Olanenn

Premenn
Corecot
Dutuui,
apt l
Gerae

Kucleh
unnh

AIINE

Nule. anin n
non inſatrn
4 Drteßuit
mi in Auen
ori ſinirl
gum
n elletelr.
memoratore
itbi oten
letintsſi
etiammunm
Ntocomum
eniamm--
rins de⸗
nln Cecte-
nCermeni
6, ne iuſo

ſuam in⸗
y A
ufni⸗
n-
bubr.
105

IN GERM. FAIIS CAbP. IV. 213

ros hoſtes profligari, pelli, & penitus e medio
tolli poſſe, cenſuit tum prudentisſimus Sena-
tor; ita, vt Germania non ſolum bellica lau-
de, maiorum nobilitate, ac Romani imperii
præecminentia excelleret, ſed omnium etiam
bonarum litterarum ſcientia, cunctarum di-
ſciplinarum eruditione, clarisſimorum inge-
niorum felicitate, illuſtraretur, celebraretur,
decorareturque. Neque ſequens caput ob-
ſcure edocebit, minus fruſtra Pirckheime-
rum ſperauiſſe, fore, vt exploſa tandem omni
barbaria, cultiores litteræ ad Germanos re-
uerterentur, quibus, tamquam ſagittis, con-
fodi poſſe inertia pecora, crediderat; quæ
quum nihil, niſi fœnum rodere didiciſſent,
omnem lautiorem cibum adhuc erant aſper-
nata. Id futurum, non tam ſperauit, quam
confiſus eſt optimus vir; quum magnus vn-
dique emerſerat eius ætate doctorum nume-
rus, qui bonos auctores in lucem productos
iuuentuti expoſuerunt, Italorumque ſtudio
inſtigati præclaro admodum popularibus
præiuerunt exemplo. Quinam potisſimum
curæ cordique id ſibi habuerint, indicandum
putaui, reliquorum mentionem in ſequens
caput reſeruaturus, tam ampla enim atque
egregia exſtiterunt ipſorum merita, vt omnis
ætas celebrare ea, & Germania præſtantisſi-
morum horum atque ſalutarium maxime ci-
— 3 ulum

214 DE LING VAE LATINAE

uium ſuorum memoriam nullo non tempore
recolere debere videatur. Hæc tum quo-
que perpendas, rogo, Lector, quum in ſe-
uentibus verboſiorem paullo quorumdam
optime de Latinis litteris meritorum homi-
num mentionem a me fieri, cognoueris.
Prius vero quam Reuchlinum toties hacte-
nus a me nominatum relinquam, facere non
poſſum, quin vno verbo referam, Germani-
am communem ſuum præceptorem Phil.
Moelanchthonem eiusdem eruditioni ac diſci-
plinæ debere. Hic enim ſoli fere Reuchlino,
quem cognationis necesſitudine attingebat,
profectus, quos in melioribus litteris fecit
maximos, acceptos retulit (v). Curis itaque,
quas in tam egregiæ indolis adoleſcente, ſtu-
pendæ plane deinceps ſcientiæ viro, erudien-
do ſuſcepit Reuchlinus, mirifice de cuncta
Germania promeritus eſt. De cuius am-
plisſimis in Latinam linguam meritis vt di-
cam, rerum ſeries infra poſtulabit. Nunc
enim alia quædam dicenda ſuperſunt. &
quidem de Hermanno Nuenario, Vlr. Hutte-
no, & reliquis Reuchliniſtarum partium antée-
ſegnanis, eorumque, erga Romanum ſermo-
nem meritis, agendum mihi iam eſſet: ſed
quum inter hos ambos viros & Eraſmum tam
arctum necesſitudinis interceſſerit vinculum,
Vt
(v) vid. Vita Reuchlini a Maio conſcr. p. 147.

R6

1 lic
lie euehe
tatemn vn
ducena
fe animus
no Alcen
genli ei
pouum h.
puuluun
Latim in-
in konti

Mulendh In

1
49 mod
etin u

on

(bevidedin

1.

Cumdl ingn
zumell,a
Hguiten
rumkKome
ton lene
Geiil g⸗
Negrunte
Nn
on fule,
Nvim Ah
Ult locti
Nrneſit4

mnr,

Gun

ALIN

lnbloonten

X.

(

cor, Guuma,

vanlo GMonunte

Dentorumn
cynouneri⸗
Uun totieg hec⸗
Uam ficeren
Lam Germon.-
eptotem M,
toni acciſe⸗
leeuchlin,
Natipebe,
Utterts lectt.
Chrgiue,
lolelcente ſh⸗
iroenucier
ce e cundl
e clils an-
belits it -
bit. Mune
etfunt.
VIr. Hit
ytiuſt Al⸗
un ſend
nalet ſ
Mnum tanmn
ginclun,
t

IN GERM. FATIS. CAP. I V. 21 5

vt hic vtrumque eorum lubentisſime in glo-
riæ euehendis litterarum ſtudiis partæ ſocie-
tatem viuus admiſerit, ea, quæ ſtrictim de iis
adducenda putabo, in ſequens caput reſerua-
re animus eſt. vbi ea etiam, quæ de Reuchli-
no addenda forſitan videri poterunt, attin-
gendi erit occaſio. Antequam autem ad
nouum hoc caput progrediar, ſubſiſtam
paullulum, acerrimum hominum eleganter
Latina lingua ſcribendi ardorem, Italosque
in honeſtisſima ac vtilisſima re certatim æ-
mulandi ſtudium admiraturus. Si in illud
ctiam, quod animos ad gloriam ex iis ſtudiis,
quæ non ita multo poſt contempta iterum
eſſe videbimus, petendam inflammarit, breui
ſimul inquiſiuero, operæ pretium me factu-
rum eſſe, arbitror.
Equidem nemo facile inficias iuerit, ipſo-
rum Romani ſermonis vindicum ſcripta cul-
tiora ſæpe ac perfectiora eſſe poſle. ne-
que id, quod Io. Sturmius adfirmauit (X),
negatum ego nolo, plerosque exeunte ſæcu-
lo XV puerilium ſtudiorum formatores, vi-
ros fuiſſe, in quibus maior honitas fuerit,
quam doctrina. Occupabant enim tum, in-
quit doctisſimus Sturmius, adhbuc litterarum
Egymnaſia Alexander Grammaticus, & Petrus
Hiſpanus, Dialetticus, & Tartaretus com-
0°4 men-
(X) in vita Beati Rhenani.

216 DE LINGVAE LATINAE

mentator, & in Theologia plus poterant au-
btoritate sotus & Lpra, uam ii ipſi ſoripto-
res, quos ſunt interpretati. Id etiam quod
ex Ariſtotele, & ceteris ſoriptoribus Graæcæ
Philoſophiæ tradebatur, non ſolum verbir im-
purum, verum etiam ſententiis alt obſourum
erat, aut deprauatum, aut falſum. Omnia
hæc vltro concedo præſtantisſimo viro. at

vbi tradit: Præter Ku naolphum Agricolam⸗,

Alexandri Hegii magiſtrum, & Eraſinum Ro-
terodamuns, Hegii diſeipulum, Germania nihil
magnum atque praclarum in litteris viderat.
ſed tamen horum ſeriptis probabile eſt, & ex
eius æui bominibus intelligitur, iſtis exomplis
tum excitata fuiſſe adoleſoentum & inuenum
ingenia, ad maiorem non modo doctrinam, ſed
etiam ſermonis atque linguxæ puritatem: non
plane adſentientem ſibi me habet: qui com-
plures ſane vtriusque, & Agricolæ & Eraſmi,
æquales hactenus nominaui, magnos vtique
& præclaros i in litteris viros, ex Germania
oriundos, Beato Rhenano natu grandiores.
Magni profecto & in litteris præclari ſæculo
XV exeunte præter quumuiros s iſtos exſtitere
inter Germanos Rudolphus Langiut, Io. Ca-
merarius Dalbungiur, & in primis Io. Reuchli-
nus, qui non quidem magnus, ſed ſummus
vtique in litterarum ſtudiis exſtitit: cuius
familiarium a me enarratorum numero fue-
runt,

funt, ſ.
Cnr. G
Mutisni
tjonls,

complun

5. N0οα

pergtes

infanpu
nano

Veroctliam
onument

4

ℳ
i⸗
1. ltn
1. . N1 nd 7

“ .
Gen Nun,

cſun h.
kri vilerc,
l h, Ger
e enenhli⸗

Uinan ,
ren: Mon
: i con⸗
& ſn
Norſtigle
Cermuniz
tundiores,
ri tello
extt ſtitere D
1 l. Ul⸗
DVukl⸗
ſummmns
(nins
etofle⸗
funh

IN GERM. FATIS CAb. IV. 217

runt, qui Rhenanum ætate ntecrflerunt .
Conr. Celtes eum antecesſit, Henr. Bebeliut,
Mutianus Rufus, haud contemnendæ erudi-
tionis, optimeque de litteris meriti viri, &
complures alii. Conr. Peutingerus viginti, Bi-
lib. Pirchkheimerus quindecim annis Rhennas
Præſtitit: ho omines omnem omnium Ia nuder
ſupergresſi. Horinannut Buſohius itic dem,
infea pluribus verbis a me laus dandus, Rhe-
nano quindecim amplius annis fuit ſuperior.
Quod ſi vero, laudatorum iam virorum ætate
ſtudiorum litterarumque in Germania infan-
tiam fuiſſe, quod idem Sturmius adfirmauit,
negaturus eſſem, ipſi ſane refragarer veritati
ſimplici omnibu sque perſpicuæ. quæ vt per-
ſpicua magis redderetur, opera hactenus a
me nauata eſt, non leuis forſitan plane, ne-
que penitus, vt confido, ſpernenda. Neque
vero etiam eorumdem Præſtantium virorurm
monimenta horridius impolitiusque ſæcu-
lum ſæpenumero redolere, negatum volo.
ed tamen, ſi omnes ipſa iſta infelicia & bar-
bara maxime tempora, quibus elegantiora
ſtudia vix eluctari tum in Germania cœpe-
runt, accuratius paullo conſiderauerint, ne-
minem plane futurum, credo, quin optimo-
rum virorum ſcriptis, quibus plurimum vti-
litatis Germaniæ ſtudiis vel ſic accesſiſſe cen-
5 ſuit

218 DE LIN GVAE LATINAE.

ſuit Eraſmus (y), faeile vltroque ſit condona-
turus, libentisſime inſuper conceſſurus, eo
tum, quod ad Latinæ linguæ nitorem attinet,
perueniſſe Germanos, quo longe paucisſimos
hodie peruenire videamus: quum tamen il-
los plerisque induſtriæ ſubſidiis deſtitutos
fuiſſe, non ignoremus, quibus abunde nos
hodie ſumus inſtructi. De Reuchlini cogi-
temus modo Breuiloquo, ſiue Ditctionario.
Graäammatica quomodo comparata tum fue-
rit, ex ſequentibus patefiet.
Quando Latinæ linguæ ſtudium tantopere
ego dilaudo, neminem exiſtimaturum ſpero,
me omnem humanitatem in diligentiore
paullo eius cognitione poſitam efſſe, perſua-
ſum mihi habere. Linguarum fſcientiam
vel maximam ſolidæ eruditionis partem eſſe,
cum eruditisſimis viris ſtatuo (2): & ſi quis

citra linguarum cognitionem conetur ſibi

veram eruditionem comparare, hunc εαm„v;
7ο Onι cum iisdem credo; quum ea o-
mnia, quæ in quoddam quaſi bonarum litte-
rarum artiumque præconium congeruntur,
vt hæ ipſæ quoque, veterum ſcriptorum a
Latinis Græcisque auctoribus, tam ſoluta,
quam numeris adſtricta oratione editorum
libris
(y) in Ciceroniano, p. 379.

(2) vid. Conr. Rittershuſ. Commentar, de Vita B.
Pirckheimeri p. 22.

IN

ſbris con

0, gr

giilngt
antet et
tus ),
Latini l
taun, Nec!
Abitror:
Felbis ehl
ir Mn
nni
me u
nliget.
ur gunta
i, gua
Cnclubit:
Nut latnan

lilen

Oloen
4
ncoh⸗
nen
(An
Ke

IIN.

eſtonle

conceſn

nitonnttn
n, Eir
Ouunntener,
lli Geltr
6 Aunle
hlin .
t tunf.

tantopere
wunhen
igeton
l n.
Kientan
puten ele
AKNnS
hhetur bi
Ne Ali.
un 0⸗
ulaltte⸗
etuntu
orumn?
n Colt
Aitorun
brs

e Vn .

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 219

libris contineantur (a). Neque cum Caſe-
lio, grauisſimo cenſore, dubito, quin idem,
qui linguis pulcre inſtructus intelligatur, ele-
ganter etiam, & vtiliter vitæ cultui ſit erudi-
tus (b). quare haud mancam & inchoatam
Latini ſermonis ſcientiam ſufficere, ſed cer-
tam, nec vulgarem elus requiri cognitionem,
arbitror: id quod eruditisſimi cuiusdam viri
verbis eloquar (c): Equidene Latini ſermo-
nis pſum erpetendum eſſe, omnes boni ad
vnum ſentiunt? quippe quitam late hodie pa-
tet, vt non vnus facite viquam gentium angu-
lus reperiatur, vbi non aliquis) t, qui vel La-
tine loqui ſeiat, vel certe Latine loquentem in-
telligat. Si ergo ſermo iſte tantopere proba-
tur:⸗ quid eſt quod non insdem etiam ame-
tur puritas? Etenim, pt in aliis rebus, ſic in
ſermone etiam gratior eſt candor, & nitor pro-
priut, quam ſqualor & ſordes aſperſæ ineptæ
& putidæ. pluribus quæ huc faciunt, adiectis,
concludit: Si igitur linguam ipſam expeti-
mus Latinam, dementes ſimur, niſi eamdem
deſideremus puram & emendatam quum
eadem pene ſit operæa retcte aliquid docere,
Aiſcee-
(a) Ioach. Camerarii orat. de Studio bonar. litterar.
A. 5, b.
(b) in Cohortatione ad Latinum ſermonem paullo
accuratius diſcendum.
() Matth. Dreſſerus in Rher. lib. III, præfat. p. m.
555, edit. Vœgel. 1606.

22 0 DE LINGEVAE LATIN AE

diſeæreue, ac pervenam. Non enim minore
laboré barbarut ac- fwrdus ſermo inculcatur,
qquam ſanus atque eruditut. Nec aliter E-
raſmus ſtatuit; vbi ſimplicius multo ac faci-
lius eſſe cenſuit, vt, quum barbare loquendi
mille ſint ſpecies, ac ſubinde nouæ exorian-
tur, vnam omendate loquendi rationem di-
ſcant omnes, quam vt omnes barbare dicendi
formas ſinguli (d). Quid, quod in omni
gente non modo pulcrum ac laudabile, ſed
plane ad rei tam publicæ, quam priuatæ con-
ſeruationem atque incrementa neceſſarium
exiſtimarunt quidam (e), bona & perculta
verborum ſermonisque dunt n proprietate
tum elegantia vti. quæ cura vbi omiſſa, ſtu-
dium-
(d) de conſcrib. epiſt. p m. 10. Nam gaum vſu, velut
vuummi vocabula pruybentur, inquit Melanchthon in
orat. de Scudio Artium dicendi, Declam. T. I, p. 391,
receptis vtenaum eſt, quz, gquia elogisstes homines,
gquaſe pe manus poſteris tradidere, obſouritate va-
cant. Superiore ſæculo guum jua ſibi guisque ver-
