Romanam linguam excolendi ſtudium de-
ſcribit, ſunt ſequentia: Creduntur hodie in⸗
hac Vitteberga verſari ſtudiorum gratia ex
omni fere gente orbir Europei, quaſi milles
quingenti, vel, quod nonnulli vero propius exi-
ſtimant, bis mille eorumque partem bene
magnam me iam dicentem audire arbitror.
Si tamen in concione iſta denſitſima repetia-
tur, qui ſpondere mihi auſit, ſe tempore boc
non ita longinquo poſſe diſeipulum erudire, vt
Orationem faciat bene Latinam, quaqgque non,
Kk 3 vt

SI8 DE LINGVAE LATIN AE

vt ouer Aegontis Virgiliani, vix osſibus hæ-
reat, ſed quæ, vt illa Chaæreæ Terentiani Pam-
phila ſucci plena ſit: ei ego me omnium pri-
mus ex hacç hora, & pt primum ex hac ca-
thedra deſeendero, diſeipulum tradam cum
cera & ſtilo, eum auribus & lingua, atque
adeo cum omnibus inteſtinis Et quamuis
nunc quidem morbo Poetarum vernaculo, hoc
eſt inopia argentaria, laboros tam bono ta-
men magiſtro pro ſingulis horis, (quos Capnio
Romæ olim pro addiſeenda Hebræaz lingua Iu-
Azo dAediſſe ſeribitur) ſingulos avreos να.
T0ov ſiue minerual clara voce, & tamquam
ſtipulatu, vltro ſpyonaeco. pvero enim me poſſe
adhiuc, ſe curioſius arcula meas excutiam, cen-
tum aureos pro tam pretioſa merce alicunde
euoluere ; vel serte ab amico in hunc vfan
mutuari.
Plura quin ex eadem perdocta lectuque
jucunda Taubmani diſſertatione proferam,
temperare mihi vix queo. Sed ſatis habe-
bo in præſenti, me eam citaſſe, dignisſimam
ſane, quæ ab omnibus Latinæ linguæ, cuius
amantisſimum ſeſe præbuit Taubmanus, ſtu-
dioſis diligenter verſetur: & quum ca no-
ſtro etiam ſæculo ſcripta videatur, neminem
ſemel iterumque eam legiſſe, pernitebit,
ſpero. Eaſciuientium quorumdam ætatis
ſuæ ingeniorum temeritatem potisſimum ca-

ſtigan⸗

udium nel
Pruuit Tan
t. Au.
lit, ℳ
nonenn.
(lrallere.
n. D
Tae, u

Oratione

1
B
e, ae

Acllu
Pumn
We Uld
potauit
etlam!

()u

ANNN.

ilen
7 1

anns

IN GER M. FATIS CAP. VII. 519

ſtigandam ea decreuit clarisſimus vir: quæ
videlicet, quum vberrimam ſelectisſimarum
vocum ac phraſium copiam habere potuis-
ſent, exoletis tamen & ab vſu remotis ver-
bis vndique conquiſitis, febriculoſam quam-
dam & viæ Sibyllæ intelligendam orationem
conſectabantur, eruditionis famam ex eo
adfectantes, vt quædam ſoli ſcire videren-
tur; Opportuna admodum ſic oblata oc-
caſione, plurimis argumentis Datinæ linguæ
ſtudium neceſſarium omnino eſſe, demon-
ſtrauit Taubmanus, clarisſime ſimul oſten-
dit, accuratam quidem eius requiri cooi-
Ffonem. Aliquot porro ſtili formas, ſiue
earalteres, & auöttorum quaſi ſeitas recen-
ſut, quæ iuuentutem maxime tum exercue-
rim. Primum miratus eſt (ff), exſtitiſſe ſua
ætat, qui Phil. Melanchthonem vt Aucem &
anteſgnanum ad eloquentiam eligere ſibi, ac
orationem eius pro Latinæ orationis e⅛⁹*mnplo
citare haud dubitarint, quos ipſum Me-
lanchthonem, ſi reuixiſſet, miraturum fu-
iſſe, credidit: quum is iuuentutem & vocè
& calamo ad vetus iſtud Romanum exem-
plum vnice duxerit. Omnium vero mini-
me illorum audaciam æuo ſuo tolerandam
putauit, qui, ſi per imperitiam vel ſupinam
etiam negligentiam plebeio ac Jordido ſer-
Kk 4 mone,
(ff) diſſert. eit. p. 34.

620 DE LINGVAE LATINAE

mone, qui vix grammaticus viſus, nedum
Latinus haberi potuerit, vſi ſunt, illo ſe tue-
ri haud erubuerunt, quaſi orci galea, ſe ge-
nus dicendi Philippicum amare, ſimplex quaſ.
& populare. Quod ſi meminerimus (g),
viuo Melanchthone repertos fuiſſe, qui eum
altertm humernm in incedendo nonnihil de-
torquentem, & balbam ipſius vocem geſtus-
que imitari ſtuduerint; non adeo mirabi-
mur, puto, tales etiam exſtitiſſe, qui dictio-
nem eius Latinam imitandam ſibi propo-
ſuerint. Plerisque enim curæ tum fuiſſe,
dignisſimus eiusdem diſcipulus adfirmaæ-
uit (h), non quomodo communem præc--
ptorem imitarentur, & doctisſimi optimi-
que euaderent, ſed quomodo ex eo, quæ-
dam acciperent, quibus inſtructi facilius ſe
ad honores emerſuros, & diuitias compara-
turos, confiderent: quum tamen ipſe neque
his de rebus docuerit, neque, quæ quotidie
docuerat, ad illos fines referre quemquam
paſſus ſit. Iis, qui Melanchthonis dicendi
genus imitando exprimere videri voluerunt,
aliam ſubiungit Taubmanus ætatis ſuæ imi-
tatorum ſpeciem: eorum ſcilicet, qui Lipſi-
anam dicendi formam ſequi geſtiuerunt. in
qua defendenda atque laudanda multus
eſt
(g9) Camerarius in Vita Melanchth. p. 69.
(h) Caſelius Secund. Luhiad. C. 1, a.

IN GERM. FATIS CAbP. VII. 521

eſt (i); demonſtraturus, Lipſii ſtilum vi-
uum aliquid habere, alacre, eruditum, &
quod ſæpius repetitum placeat. quem alii
ex àduerfo per ſe minus laudabilem puta-
runt (K), ineptisſimis ſuccenſentes mortali-
bus qui eum imitandum ſibi exiſtimarint;
idque tam Præpoſtere, vt vitia eius expres-
ſerint plerumque, virtutes haud adſecuti.
Inde labem iſtam, quam exteri in Belgis
improbarunt, Lipſio magna ex parte adſcri-
bendam eſſe, crediderunt eruditi (1); per-
ſuaſisſimumque ſibi habuerunt, niſi magnus
Scaliger iuuentuti peſſum eunti ſalubriori-
bus ſuccurriſſet monitis, futurum fuiſſe, vt
Kk 5 tan-
() diſſert, p. 42, ſeq.
(K) vid. Morhof. Polyhiſt. litterar. lib. I, c. 24, § 65.
& Henr. Stephani librum hoc titulo inſignitum:
De Lipſfii Latinitate vt ipfſimet antiquarii antigua-
rium Lipſii ſtilum indigitant Palæſtra I, Henr. Ste-
phani, Pariſienſiz: nec Lipfiomimi, nec Lipfiomomi,
nec Lißftocolacis: multogue minus Lipfiomaſtigis.
Libertas volo ſit Latinitati,
Sed licentia nolo detur illi.
Hie wulta non vulgaria vulgi litteratorum linguis
de Latinitate illa antiguaria tantum non digladian-
tibus opponuntur.

Moleſtia huius litis eſt ſermonibus
Implicita multis, auferunt qui tædium,
Et liticulas tibi ad alias qui conferunt.
Francoſordii an. 1595. 8.

4 () Nic. Heinſius ap. Morhof. c. l.

622 DE LINGVAE LATINAE

tantam excellentisſimorum ingeniorum
meſſem inter Belgas haud inueniſſent exteri,
quantam merito deinceps ſint admirati.
Nec vero labes iſta ſolos Belgas atque Ger-
manos, ſed Gallos quoque, infeciſſe iisdem
eruditis viris viſa eſt: quamuis eam non
tam ipſi Lipſio imputarunt, quam peruerſis
eius imitatoribus * quos ipſe Lipſius non
modo ridere conſueuit, verum etiam, quum
verba &⁊ abſtruſiores aliquot phraſer emendi-
care cos conſpiceret, iram in ipſos vix te-
nutt.
Vt pauca etiam de fauore, quo ſuitæ La-
tinam linguam ſunt proſecuti, ſubiiciam. &
hic quoque non perpetuus fuiſſe videtur.
Nam quum Matth. Dreſſerus ſub ſæculi XVI
exitum ſcripſerat (H) : Quotusquisque
Ieſititarum eſt, qui non ſtudio magno nitorem
&ẽ elegantiam Latini ſermonis ſebtetur? Quo-
tusquiszque eorum eſt, qui obſoletum, ſquali-
dum horridumque genus dicendi non reſpuat
& oderit? Caſp. Scioppius inſequentis ſæ-
culi XXXVI anno ita de iisdem locutus
eſt (m): Muum leſuitæ glorientur, ſe in-
Europa circiter ducenta diſcipulorum milliaæ
habere
(Il) in orat. de Libris, quos legere, & de Orationis ge-
nere, quod imitari ſtudioſos decet. C. 2, b.

(m) Conſultat. de Scholarum & Studiorum ratione p.
74, ſeq. edit. Amſtelod.

1
Zubere,en
e cntil
1 .
Pußi Nl
,un bimn
„ Mn

1

vy/
fomert ll
1
„ Mo.
74 6—
runmal
n Pn-
eret. .
,.. ſoſui
ontrot/
verborun/
thueni
1
Hroſ

epirt

IN GERM. FATIS CAP. VII. 523

babere, ex tanto numero quotus tandem qui-
que continuis ſeptennii laboribus apud eos ex-
hauſtis plebi ſo exemit, ac virorum Latina-
rum litterarum laude clarorum oäâ inſeru-
it? Nimirum in ipſa oque Socictate non
temere decem Patres inuenerint, quibus ope-
ræ in ſcholis aliud fuerit pretium, niſit vt
Grammatice ſeriberent, & barbariſmis ac ſo-
lwciſmis potius dibtio eorum vacaret, quam
vllam Elegantiæ commendationem adferre de-
beret. Famianus certe Strada, cui ſuſfragiis
Iuis Ieſuitæ in Latine ſoribendo primas ſine
controuerſia defernunt, nihbilque niſt mellitos
verborum globulos & mnia dicta ſoſamo ac
Papauere, pvel potius elitum neltare & am-
broſia in ſeriptis eius ſparſa & imbuta in-
ueniri contendunt, nondum fedas barbariſmi
& ſolxciſmi notas ſibi impreſſas eluit 3 ac
fortaſſe non de nihilo veretur, ne mox Hiſto-
riæ ſuüz idem ipfſum vſu veniat, quod nuper
Maffeio : cuius ſtilum vitiis ne in linguæ
quidem tirone ferendis ſeatere, in Scioppii
Rhetoricæ fragmento Mediolani edito demon-
ſtratum vidit. Equidem facile ego, quod
complures comprobauerunt, concedo, Sci-
oppium odio ductum, & in vniuerſum or-
dinem, & in Stradam, acerbe nimis, non his
ſolum verbis, ſed aliis etiam ſcriptis ſuis,
inuectum videri. nam nemo forfitan præ-
ter

524 DE LIN GVAE LATIN AE

ter Scioppium temere negauerit, Societatem
hanc XVII ſæculo præclaros viros, optime
de humanioribus litteris, Romana in primis
eloquentia, promeritos, in ſingulis Europæ
regionibus habuiſſe. Cui enim Andr.
Schotti, Ludou. Creſolli, Nic. Causſini,
W'olfg. Schænslederi, Bohurl. Balbini, Iac.
Maſenii, Martini du O;gne, Franc. Vauaſſo-
ris, Ren. Rapini; & Petr. Io. Perpiniani, Ho-
rat. Turſellini, XVI ſæculo florentium, alio-
rumque, merita incognita ſunt? Sed tamen
de maxima lIeſuitarum parte non iniuria ſta-
tui poſſe, quod Steph. Doletus de vniuerſis
Germanis olim iudicauit, ego mihi perſua-
deo: vbi Germanis nimiam illam Latine lo-
quendi cupiditatem, & quotidianum vſum,
hoc attuliſſe vitium, cenſuit, vt multo do-
öétiur ac elegantius loquerentur, quam ſeribe-
rent. accedere eo, quod inter grauitatem,
quæ ſcriptis ac lucubrationibus ineſſe debe-
at, & familiare colloquium nullum face-
rent diſcrimen (n). Neque vero etiam in-
telli-
(n) dialog. de Imitat. Ciceron. p. 95, edit. Lugd. an.
1535,4. Quantum mali ex quotidiano Latini ſer-
monis vſu cum iis, quibus ſtudia litterarum non
maturuerunt, proueniat, G. I. Vosſius fuſe in do-
ctisſima ſua præfatione in lib. de Vitiis Sermonis
monſtrauit. Nam agidue, inquit, tales audiendo,
ſimili adſueſcimus ſermoni: ipſi, perperam logquen-
tes, perperam diſcimus ſcribere. Vt mihi prope-

c⸗

Aigents

unmmols
foot⸗/ go
otiſeen.
Eus
euote ſec
eo etaan
Germano
Aſcene
Auctam .
Nenta,
verent.
gentes
agesm
GCernnan
Cllo ex
i triu
eolg.
theobo⸗
heinent

nodun
fine l
onn
Guer
bosy
(nid
Mele
eie

jces

Une
Rietdein,
g in g

D I
Komn, NN
. Ul

Iten.
er aucten

. he⸗

IN GERM. FATIS CAP. VII. 525

telligentes iſti veterum monimentorum exi-
ſtimatores auctoritate ſua prohibere value-
runt, quo minus Societas ingentem ſuperi-
ori ſæculo nouatorum, vetera fere impro-
bantium, habuerit prouentum (o).
Qualis ſcholarum in Germania noſtra in-
eunte ſæculo ſtatus fuit, talis progrediente
eo etiam exſtitit: tantum enim abeſt, vt
Germanorum in Latina lingua accuratius
addiſcenda induſtriam poſtero tempore ad-
auctam confirment nobis æui iſtius moni-
menta, vt rem in deterius datam eſſe, adſe-
uerent. Et quemadmodum rerum intelli-
gentes præcipuam inclinantis, labeſcentis, &
magis magisque ad interitum vergentis apud
Germanos eruditionis cauſſam ſuperiori ſæ-
culo exiſtimauerunt, quod tenera ætas in ſeho-
lis triuialibus minus recte ſit inſtituta; ita
Georg. Calixtus, magnus Eccleſiæ noſtræ
theologus, centum circiter abhinc annis ve-
hementer doluit (p), Pueros illo ætatis tem-
pore,
modum cauſſam ſuam probent, gqui arbitrantur, La-
tine loguendi morem, qualis guidem obtinet vulgo,
non minus ocere linguæ caſtimoniæ, guam prodeſſé.

quantum incommodi mos iſte ſibi attulerit pluri-
bus verbis commemorat ſimul, ** 4, b.

(o) vid. Morhof. Polyh. litter. I. VI, c. , &17, 18. conf.
Melch. Inchofer lib. VI hiſtor. ſ. Latinit. c. 8, de
Societatis Ieſu circa linguam Latinam inſtituts.

(p) de Solidæ eruditionis indies apud Germanos de-

K6l
526 DE LINGVAE LATIN AE

Medioo d⸗
pore, quo ſolidæ eruditionis fundamenta in N5 Godn
* . + . „ )
ſcholis ponere debuiſſent, ex genuinis au- hecenn
ctoribus Latinam linguam ita addiſcentes, lni
vt optimorum ſcriptorum mentem adſequi, an buin

ſuamque ſententiam commode ac perſpicue
exponere ſenſim valuiſſent; præpoſtero
plane ordine, iisque, ſine quibus ſucceſſum
fruſtra quis ſperauerit, præteritis, ad ſublimi-

oes
(todes
et 4.

vllKtion“

N .

ul! 1¹
4, . 1 605, d⸗
ores diſciplinas transilire coactos eſſe a ma- plo
giſtris; qui ſibi perquam docti, Calixto id moC
.. . . UI
de iis teſtante, viſi erant, quando ea docue- rile .
rant, quæ ipſi numquam didicerant, & quæ n⸗ in
„— . . amna
diſcipuli nec ceperant, nec capere per æta- 1
tem potuerant. huiusmodi enim ætatis ſuæ Ee
-11 . . 4 WON)
pædagogos illorum auctorum, qui ab omni 4
retro antiquitate politioris litteraturæ & ſer- 9 4
monis magiſtri habiti erant, ſcripta ex ma- Wed⸗
nibus iuuentutis excusſiſſe, & ſua commen- ⸗
ta, tamquam maiora & præclara magis, 1is
ſubſtituiſſe, idem Calixtus coarguit: euius —
iudicio is, qui citra Olecifmos &v barbari- ag
,31 yr, e . Latirun
Imos, citra ſordes, & dictionir inquinamenta
Latine loquendi ac ſoribendi facultatem ſibi lunun
haud compararit, immerito inter eruditos no- dc̃
men ſuum proßitetur (). Meh⸗
Medio itlit
nut,
creſcentis causſis Orat. pag. 137. orat. an. 1660 con-
iunctim Helmeſt. editar. 4. 0
3) P

() de Reéta juuentutis informatione & præceptorum

. .
officio, orat, p. 41. Ginni

faraentr Kſer.
letaiulzlet⸗

IN GERM. FATIS CAP. VII. 527

Medio circiter ſæculo res eo in Germa-
nia, quod ad litteras attinet, perducta erat,
vt Boœclerus ſcribere haud vereretur (r), ne in
academiis quidem, quas Deus & reſpublica
non huius, aut illius, ſed omnis doctrinæ,
cuſtodes & magiſtras eſſe voluerit, variæ e&-
ruditioni aut politioribus Muſis impune ope-
rari tum licuiſſe; & bonos auctores, apud
cos, qui ſtudiorum titulos prætulerint, ne
vocabulo quidem notos fuiſſe, quereretur;
immo Ciceronem cum omni eloquentia ad
pueriles nænias damnari, Cæſares, Liuios
amare in probro haberi cœpiſſe: vnde fa-
ctum eſſe, addit, vt altiora omnia intelligen-
do nihil ſatis intellexerint hominer. Viginti
annis poſt, quam Bœclerus ita conqueſtus
fuerat, Germanos non leuis ſocordix, & in-
ſcitiæ dignæ notari optimus Bœcleri diſci-
pulus Io. Ludou. Praſchius quam diſertisſi-
mis his inſimulauit verbis (s): Sllud dicam,
ſi plla genr habeat cauſſas poliendi ſtilum
Latinum, Germanos vtique habere, qui &
Romani imperii dignitate fulgeant, nec
vernaculæ linguæ cura diſtringantur. Sem-
Per eguidem cum imperio illo & lingua La-
tialis viguit? eamdemque, ac non illati-
nam, iuxta Teutonicam exigunt leges no-
ſiræ
(r) in præfat. de Rebus ſæc. IX & X Commentar.
S) initio Roſeti ſ Præceptor., ſtili Latini,

528 DE LINGVAE LATINAE

ſtræ (. Interim, quam rarus hodie per ter-
rarum orbem bhic cultus ſit, viæx aufeim dicere,
vix perſuadere valeaum. Exſulat enim non⸗
ab aulis modo, & cancellis publicis, quibus
etiam ſordere ſolet, vt ſeholaſticur ſed a
ſcholis quoque cetſit, a virorum doctisſimo-
rum, & alia omnia præ ſe ferentium, ſcriptis.
Nec mirume pyendent enim ſcholæ ab impe-
rantium cura atque exemplo: a quibus vi-
dent auctorari, neſeio quod, ſèribendi genus
barbarum, vide, verboſum ac moleſtum, quum
quidem ibi regnare debeat ſtili breuitas & eæ-
legantia, aut magnificentia ac ſplendor. In
hoc parando nulli ſumptui parcendum eſſet.
Vergente ſæculo de Romani ſermonis in
Germania neglectione Val. Henr. Voglerus
grauiter etiam queſtus eſt, quando de ſtu-
diorum ætatis ſuæ corruptelis prudenter ad-
modum commentans, ſcripſit ([): Latina⸗
lingua longe infra multorum oſicium, longe-
que ſecius, quam decet, ac par eſt, & ad eru-
ditionem promouendam ſiue commoditas ſiue
necesſttas expoſeit. Ita quippe puritas & e-
legantia ſermonis eius pasſim negligitur, vt
. Vror
(*) Conf. Melch. Inchofer. hiſt. S. Latinit. lib. IV. C.2,
de lingua Latina Linguæ Imperii.
(ſ) diſſert. V, de Naturali in benarum doctrinarum
ſtudia Propenſione, Delectu ingeniorum, Studio-
rum corruptelis earumque causlſis, Helmeſt. an.
1672, 4, Pag. 36.

nri iun
mini b
un Nin
CAprun 6
miantin
ln ſn

RNrY
rGe

9 lyent
R .
, le⸗
llant, N
. Heruſt
In tant
Demini
nelingua
obitati
trot.
Nus ürn
1t quum
logun,
Obſcuri
Philolos
urir te
dus keli
Pole,
res ihl
nobis in
nonſtra
Pentor.

arur e,

„

lene ogen
1ſ 11
lanco celr.

IN GERM. FATIS CAP. VII. 529

propria quoque vocum ſignificatio a quam
plurimis ignoretur. Et quidem haæc ſunt et-
iam ab illis, quorum dultum alii tamquam
caprum grex ſequuntur, quorumque loquendi
ſeribendique rationem proinde velut in exem-
plum ſibi propoſitam non dumtaxat imitan-
tur & exprimunt, ſed etiam, quantum in ſeſe
eſt, augent atque in maius promouent. Non
parum quoque linguæ eius ſtudio derogatum
eſt, poſteaquam quæ antehac illa deſeribi ſo-
lebant, hbin- inde vernacula multorum tradi
cuperunt.
In tanto domeſticorum teſtium conſenſu
nemini de languidiori Germanorum Lati-
næ linguæ proximo ſæculo colendæ ſtudio
dubitationis quicquam ſupereſſe poſſe, arbi-

tror. Plura quidem eadem de re non mi-
nus firma teſtimonia in promptu fuerant.
at quum magnæ ætate ſua auctoritatis theo-
logum, grauisſimum iureconſultum, haud

obſcuri nominis medicum, & celeberrimos
philologos ex diuerſis latisſime patentis Ger-
maniæ regionibus teſtes adduxerim, omni-
bus reliquis teſtimoniis facile ſuperſedere
poſſe, ego mihi videor; præſertim quum
res ipſa ſuapte luce perſpiciatur, & relicta
nobis ingeniorum monimenta id, quod de-

monſtratum volo, quam maxime ſimul te-
ſtentur. Non poſſum tamen; quin de Lati-

1L1 nitate

530 DE LIN GVAE LATIN AE

nitate & vniuerſa elegantiore litteratura
impenſe meriti Cellarii iudicium, auctarii
quaſi loco, adiiciam ; conditionem, qua
Romanus ſermo extremo ſæculo in patria
fuit, ſummi philologi verbis deſcripturus,
qui grauisſimi meliorum litterarum vindicis
verbis elocutus ſum, qua idem ſermo ine-
unte ſæculo vſa ibi ſit fortuna. ipfum opti-
mi Cellarii, præceptoris mei poſt fata etiam
diligentisſime colendi, iudicium eſt (55):
Laborat ſæculum illorum multitudine, qui ex
dobtrina nomen ferunt; ſed, quæſo, fac pe-
riculum, & excute diligentius, quotusquisqué
ex tanto nümero ſit purz Latinitatis econſciusz;
quotus par epiſtol«e eleganter ſeribendæ?
Quorum paucitatis cauſſlam alibi hanc tra-
didit idem excellentis doctrinæ laude præ-
ſtantisſimus vir (t): Non deſunt, qui epi-
ſtolæ ſeribendæ artem, aut compingendæ ora-
tionis a nobis expetant: quibus ſi proponun-
tur, quæ opus ſunt comparandæ facultati;
aut recuſant laborem illum ſubire, aut ſi agre
ſubeunt; tamquam canis ex Nilo bibens ocins
opinione recurrunt. Labore opur eſt, & le-
bétione multa, & excerptis variis ac crebra⸗
imi-
(sſ) in programmate elegantior. litterar. collegio ape-
riendo adf.
(t) orat. de meliorib. litteris reſtituendis B. 2, a. quam
an. 1697, ſub initium Collegii elegantioris litteratu⸗
z&, in academia Fridericiana conſtituti, habuit.

SS

t nrertlx
rgte 11
uch nd
muitinin

rorum,4
7 .

Inat. 4lt
6

tore aun/

gennl aciu

pel tertin
Illlit mn

lerrimng

IN GERM. FATIS CAbP. VII. 531

imitatione. Laborem hunc reformidaſſe
litterarum ſtudioſorum nomine appellatos
iuuenes, ſæculi initio Taubmanus pluribus
verbis declarauit (tt); eamdem tædii iſtius
cauſſlam iisdem ferme verbis prodens, qui-
bus Cellarius eam centum annis poſt expo-
ſuit : Reperiuntur quidem in iuentute:;
qui videntur intelligere, quantum in viro ſa-
Viente ornamentun, ſit oratig elegans ade-
unt interdum etiam publicum profeſſorem, pe-
tuntque viam ac rationem ſibi tradi, qui il-
dud, quod in aliis admirantur, ipſi etiam con-
Jequi valeant. Paret magiſter; & viam ,
quam inſiſtant, quamque decurrant, bræceoptis
nonitiorum ixta ac veterum dicendi magi-
Rrorum, alba (quod dici conſueuit) lineaæ, i-
gnat. docet quotidie aliquid in clarſico au-
tore cum cura legendum; aliquid prudenter
Jeligendum quotidie aliquid ſoribendum, &
in iſta ſeriptione accurate ad *Ämplum per-
Fecti illius ſaculi reſpiciendum: omnerque in-
genii ac iudicii neruos intendendor- nec facile
remittendum, etiamſi annus in hac curæ iam

abeat, vel etiam alter, inmmo in duriori ingénig
vel tertius. gluippe pulcra quu ſünt, eadem &.
dißcilia,. neque ipſa rerum natura quicquam
voluit magnun, effci cito, ſed præpoſuit bpul-
cerrimo cuique operi Aiffultatenn. At hac
L. I 2 quum
(ct) diſſert de lingua Lat. p. II4, ſeq.

532 DE LINGVAE LATIN AE

quum candidatis iſtis Latinæ linguæ præcipi-
untur; nempe legendum quam diligentisſi-
me, ſeribendum quam diligentitſime, legen-
dum item quam plurimum, ſeribendum quam
lurimum illi tantum, tamque pertinacem
laborem pertæſi reſiliunt, & mirantur, aut et-
iam indignantur, aliquem e priuatis iſtis do-
toribus, ſt ſingulos dier binis dumtaxat ho-
ris occupet, poſſe trimeſtri ſpatio, hoc eſt, ho-
ris centenis, & quod excurrit, hanc illamue
partem philoſophiæ ita explicare, vt auditor
non valde negligens doctrinam illam ſatis in-
telligat“ quum noſtrum aliquis tantum &
temporis & ſtudii requirat, vt oratio ſaltem-
Probabilis ſoribatur.

Verumenimuero inter Germanos non de-
fuiſſe proximo ſæculo, qui Latinæ linguæ
ſtudioſi, bonas litteras ſartas tueri, & iu-
uentutis induſtriam excitare contenderint,
ex ipſis iſtis eruditorum virorum querelis
quodammodo patet. Nam quemadmo-
dum, eloquentia Ciceronis tempore obmu-
teſcente, exſtiterunt, quos non tam dicendi
fructus & gloria, quam ipſum ſtudium exer-
citatioque delectauit (u): ita humanitatis
ſtudiis ex Germania noſtra aufugientibus,
nonnulli ſubinde prouenerunt, qui non quæ-
ſtu

(u) Cicero in Brut. cap. 6.

40 lrh,

talt vaun
Olatibus
eAtulns
ſtterul
(üir
uiben 4
e umn
en lic
ſhientin
lendamn
len tito
Eri ſubin
traltent 5
nitate in
2Apiren
tteris
latunt,
gleit:
Xſee
neto ce
Gebitur
düllet,
Cefellu
lecey
ſumm
gle ce

.
Ghina
Opeel

pinonmnt⸗
tne y
nei, ⸗

n Jerl
emro
oho-
, Aent

IN GER M. FATIS CAP. VII. 533

Rku & lucro, ſod ipſorum ſtudiorum, vti par e-
rat, iucunditate vſuque adducti, egregio po-
pularibus præire perſeuerarunt exemplo; vt
extruſas ab ingratis quibusdam hominibus
litteras remoratum irent; Sturmii atque
Caſelii veſtigia potisſimum ſecuti. Et bono
quidem fato potius, quam conſilio, induſtria-
que hominum, omni fere ætate exſiſtere, i-
dem hic Caſelius perſuaſum ſibi habuit, qui
ſapientiam omnibus rebus poſthabitis co-
lendam propagandamque ſibi putent: eo-
dem fato heroum indole adoleſcentes exo-
riri ſubinde, credidit, qui quum, quæ alii
tractent, nec ipſi negligant; attamen diui-
nitate ingenii ad altiora & prima illa ſtudia
adſpirent (). IIlorum, qui in melioribus
litteris propagandis proximo ſæculo elabo-
rarunt, numerus, licet ingens primo videri
ueat: ſi quis tamen hunc cum eorum, qui
XVI ſæculo iisdem litteris operati ſunt, nu-
mero comparauerit, exiguus ſine dubio vi-
debitur: qui infinitus exſiſtere omnino po-
tuiſſet, ſi magnis firmisque ſubſidiis, quæ in-
defeſſum maiorum ſtudium comparauerat,
recte vti voluiſſent poſteri. Hos idcirco
ſummus Vosſius non iniuria inertiæ deſidiæ-
que condemnauit, vbi verisſime ſcripſit (X):
L 3 Solum
(v) in orat. funebr. Andr. Mylio ſcr. C. 4, a.
(X) præfat, in libros de Vitüis Sermonis" 4, a.

7534 DE LINGVAE LATINAE

Solum innentlutem moneo, ne nna orationis
parte ſic ſtudeat ornatui, vt alia contrabat
Jorder. atque hoc eo iuſtius facio, quia ſi iam
ſeſquiſæculo, & vltra, necdum ſatis ſit profe-
btum ſalubribus O& praceptit, & exemplis«
diffcile ſit videre, quid, ſine multorum moni-
tu, deincepe ſit ſyerandum, ſuccedentibus aliis
temporibus, quæ ſenſum non tam ad ſermonis
applicent caſtimoniam, quam inanes argitias,
ao mox etiam ad veterem barbariem paratu-
ra eſſe viam videantur. Vſque adeo ſorde-
re cæpit omnis litteraturæ bonoq. Spem
quidem, quod ad Latinitatis ſtudium perti-
net, Ol. Borrichius ſuo etiamnum tempore
fouiſſe videtur, eamque haud obſcuram:
quam his verbis expoſuit (y): Quamwquam
diu poſt Petrarcham barbarum illud diltionis
abominatæ cacoether linguis & calamir per-
funttorie doctorum inſoderit, nobiliores ta⸗-
men aænimi ea conſtantia, & alacritate pbi-
que, ingerenti ſeſe ſtribligini oppoſuere, vt ma-
gnis nunc pasſibius ad metam, ad rediuiuum
Auguſti & Veſpaſianorum ſæculum contenda-
tur. Duicquid autem hatctenus deſiderari
viſum eſt, ſi vatum præſagio locus, temporum
Juccedentium felicitas ſupplebit. Et prælu-
ſeère iam pridem, præter ingenia alia clarixſi-
ma, duo fulgentisſima litterarum humanio-
runm

(y) de Variis linguæ Latinæ ætatib. p, m. 24.

lnm,
oll, i
Gitus Nrl
er/ 19
un ultn
tigeht Ne⸗
igteneckumm
Etolktam
1i t 4J 3 4
itel n⸗
Ceritis tant
nentur.
concepelat
tem aicl
cuodemme
bis (1) 0
uret loe
eceyfiun
n imelin
nirtm /
nnih lon
nerito .an
Uellur agl
lunn Ey
nafe ſnd

Con
tblima i

6) Ae

AAA.

NMMrr i

urn
untntt⸗
EE

M

IN GERM. FATIS CAP. VII. 535

rum lumina, Caſpar Scioppius, & Ger. Io.
Vosſius, quibus immortales gratias debet erl-
ditus orbis ob nauatam propagandis litteris
operam, ob vigilatas in omnium emolumen-
tum nobles, ob ſeruatos ciues Latinos. Vtrum
triginta ſeptem annorum interualli, quod
interiectum eſt inter Borrichii præſagium
& noſtram ætatem, tanta fuerit iam felici-

tas, vt id, quod deſideratum eſt, ſuppleue-

rit, eſt, quod valde dubito: vtrum vero po-
ſteritas tantæ ſpei ſatisfactura ſit, alii vatici-
nentur. Ipſius quidem Borrichii, quam
conceperat hac in re, exfſpectationem ſe-
ptem circiter annis poſt extenuatam iam
quodammodo fuiſſe, vel ex his eius ver-
bis (2) coniicere quis forſitan poſſet: Quo
plures hodie videmus ſoriptorum Latinorunt
recentium genio ſuo obſequi, hoc eſt, arbari-
em infælicium temporum caſtæ Latinitati per-
mixtam ſæculo obtrudere, adeoque cum Me-
zentio corpora viua iungere mortuir, boc illi
merito laudatiores nobis æſtimandi ſunt, qui
oculor aduerſus inficetum illud genus attol-
lunt, & pro virili ſordes diclionis e ſtilo inqui-
nate ſeribentium laborant abſtergere.

Quomodocunque ſe res habeat, elegan-
tisſima iſta Borrichii verba, quibus iniectam
LI 4 ſibi
(2) Analector. ad Cogitationes de lingua Lat. pag. 1.

536 DE LING VAE LATINAE

ſibi ſpem explanauit, eo libentius adſcripſi,
quo ampliorem Germanis tribuere ea viden-
tur laudem, multo pluris faciendam, quod ab
extero eſt profeca. G ERH. IO. VOS-
810 (a) laudem iſtam nemo inbidebit, ſpero,
quum tanta eius in litteras, Latinam cum pri-
mis linguam, exſiſtant merita, vt a nemine
ſatis laudari poſſe videatur incomparabilis
plane vir; præclarum conſummatæ in iſto
genere eruditionis, & ſtupendæ induſtriæ
exemplar, merito a celeb. Perizonio appella-
tus (b). quo neminem poſt Ariſtotelem o-
randi artem vberius & accuratius tradidiſſe,
cenſent eruditi. At GASP. SCIOPPIVM
nonnulli laude iſta indignum forſitan iudi-
cabunt: quamquam inuidenda magis viri
elogia exſtare, ſcio. Cuiusmodi plurimi il-
lud etiam habebunt, quod Octau. Ferrarius
ei impertiuit (c): qui Scioppium virum in
omni litterarum genere eminentisſimum, ſed
in ſacrarum interpretatione ſine æmulo na-
tum

(a) ipſe ego talia ſcripta vidi, in quibus Heidelbergen-
ſem natione ſeſe nuncupauit: hoc fecit in oratione.
quam an. 1597 Lugduni Batauor. de Felici epedi-
tione Belgici exercitus ductu D. Mauritii, viceſimo
circiter ætatis ſuæ anno, habuit, in cuius fine no-
men eius apparet, altero prænomine omiſſo: Ger-
ardus Vogius Heydelbergenſis.
(b) in præfatione Sanctii Mineruæ præm.
(c) Proluſ. XII, p. nʒ, edit. Patau. in 4.

Ko

umun,
Eroisſ
tentohnen
gon C
,Nnmnd⸗
Femns
nil uct
Udere no
nonimen
eatur.
un ſmn
Candumm
deril
bitur;
non ku
otia!
iigue
nemine
oheram
inis
ls (
honort
Duo e

(Gbro
ligu

lbetin i
trhlena

centn

d

laimmann.

pencrultt
lilonitglr

n Numm
ium innn

un

h,lret⸗
Eilagte

ch⸗ Hen⸗

IN GERM. FATIS CAbP. VII. 537

tum nuncupauit, qui non vrbem modo An-
tenoris, ſed ſæculum illuſtrarit; cuius incre-
dibile ſtudium atque inauditam animi con-
tentionem vix credere potuerint, qui oculis
non vſurparint. alibi ſolum Scioppium ir-
ruentem barbariem profligare valuiſſe, cenſuit
Ferrarius (d). Equidem quum in re bona
mali auctoris, Seneca dudum ita iudicante,
pudere nos non debeat, ac in ingeniorum
monimentis non tam conſiderandum eſſe
videatur, quis ſcribat, ſed quid ſcribatur:
æqui iudices Scioppium ob ſumma in Roma-
num ſermonem merita debita laude haud pri-
uandum cenſebunt. quæ ſi patria conſidera-
uerit, talis ciuis memoriam minus abomina-
bitur; de quo prudentisſimi viri iudicarint,
non facile alium a multorum annorum me-
moria tantam rationem intelligentiamque
antiquæ & vrbanæ Latinitatis habuiſſe; &
neminem inter omnes, qui linguæ tradendæ
operam profiteantur, inueniri, quem in La-
tinis ſtudiis Scioppio anteponere quea-
mus (e). Dum hæc ſcribo, Campani minus
honorificorum de Germanis iudiciorum de-
nuo recordor, ſolius Scioppii, in Bauariæ,
LI F Campa-
(d) Proluſ. XIII, p. 1226: vbi Ferrarius Scioppii laudes
aliquot paginis perſequitur.

(e) illuſtr. Marq. Gudius in præfat. Scioppii Grammat.
philoſoph.

538 DE LINGVAE LATINAE

Campano tantopere deteſtatæ, confiniis nati,

exemplum ſapientisſimam Thom. Bartholini

adfirmationem (f) comprobare poteſt:
Nulli nationi nouercam naturam eſſe, ſi inge-
niorum diligentia acuatur, ſi latitantes igni-
culi bonarum rerum asſidua ventilatione ſuſci-
tentur. Tantopere ſuſcitauit Scioppius igni-
culos, vt ipſi Itali miram atque exactam eius
in aliorum ſcriptis æſtimandis, & ad Latinæ
orationis cenſuram exigendis iudicii vim
non ſatis ſuſpicere potuerint (ff). ſiquidem
eam reconditæ eruditionis partem, quæ Lati-
ni ſermonis aut cauſſam exigit, aut mundi-
tiam obſeruat, omnium perfectisſime expli-
caſſe iudicatur (g); Franciſei Sanctii, Bro-
cenſis, veſtigia ſecutus. Huius Mineruæ,
ſiue de linguæ Latinæ causſis libro, omnem
accuratiorem ſuam eiusdem linguæ cogni-
tionem vltro debuit Scioppius. Nam poſt-
quam in puerili ſua ætate nullam grammati-
cam Latinam didicerat, ſed octo iam annos
natus poſt nominum verborumque declina-
tiones memoriæ mandatas ex quotidiana La-
tine loquentes audiendi, loquendique con-
ſuetudine tantum profecerat, vt quicquid æ-
tatis illius vſus poſceret, Latina lingua enun-
tiare

() diſſert. Il de Libris legendis p. m. 3 .
(ff) Oct. Ferrarius Proluſ. XIII, P. I27.
(g) ill. Gudius cit. l.

meſe⸗ et⸗

6dan ohun
letm. ſem
ſb ruser⸗
tcotum N
n n
i unm
evalĩ
* colnp
turunm
turs, uo
cuius Uiel
grammat
tati,commp
eagitaios
Maticamt
Academnia
lenper
tam Killt
tionemn he
len ommnl

(hinpreß⸗
Crann
0 Den
ſent,
Hihpani
Kioppi
ludibun

lrelo ſi

Hbmd,omen

N Nolt.
Poln

IN GERM. FATIS. CAP. VII. 539

tiare poſſet; & poſtquam adultior factus as-
ſidua optimorum auctorum lectione eam
Latini ſermonis intelligentiam conſecutus
ſibi viſus erat, vt, cur cognoſcendis gramma-
ticorum præceptis quicquam operæ conſu-
meret, rationem nullam eſſe, putaret: in
Sanétii demum Mineruam, quum in Hiſpa-
nia commoraretur, incidiſſe ſe, ſcribit (h);
qua eo adactum ſe fatetur, vt per otium vete-
rum, compluriumque recentiorum gramma-
ticorum libros euoluerit, diligenter explora-
turus, quo iure iſti Sanctio vapulaſſent: in
cuius videlicet libro aliquot errorum millias
grammaticis iſtis 1¹ impingi, acriterque exagi-
tari, compererat. Quum iure a Sanctio tot
exagitatos cognouiſſet errores, eius gram-
maticam tanti fecit, vt hanc ex Salmanticenſi
academia Romam ab ſe allatam eſſe, mirifice
ſemper ſit gloriatus (1): quippe quam tan-
tam facilitatem, & tam certam regularum ra-
tionem habere, cenſuit, vt rem prodigii ſimi-
lem omnibus videri neceſſe eſſet. Sanctii
huius
(h) in præfat grammat. philoſoph. de veteris & nouæz

Grammaticæ Latinæ origine.
(i) cel. Perizonius in præfat. in Sanctii Mineruam re-
fert, ipſam hanc Mineruam ab Duce Alcalæo,
Hiſpanici Regis legato, Romam deportatam, in
Scioppii perueniſſe manus, qui eam multis ornatam
laudibus, notulisque ſuis auctam Patauino iterum
prelo ſubiecerit.

540 DE LING VAE LATINAE

huius, qui ob immenſam operam moleſtiam-
que, in purgandis grammaticorum doctrinis,
ceu ſordidisſimo Augiæ ſtabulo, deuoratam,
alter Hiſpaniæ ſuæ Herculet nominandus qui-
busdam videtur (k): Huius, inquam, Sanctii
veſtigiis inhærens Scioppius, quum ea, quæ
acceperat, pasſim in grammatica ſua philo-
ſophica, aliisque acerrimi ingenii ſui moni-
mentis, illuminaſſet, multa præterea monſtra
confeciſſet, multa grammaticorum ſomnia
exploſiſſet, inueteratam plurimorum verbo-
rum peregrinitatem exterminaſſet, ac plures
alias veterum fruſtrationes, & varia com-
menta, quæ ne Sanctius quidem olfacere po-
tuerat, oſtendiſſet, in grammaticis nugari
tandem deſiiſſe pasſim hominer, prudentes ar-
bitrati ſunt. Summi certe viri viuo Sciop-
pio gratiam habere numquam ceſſarunt,
quod ipſos opera iſta a timore vindicaſſet,
quo manum prius, quoties Latine ſcribere
aggresſi eſſent, contremiſcere ſibi ſenſis-
ſent (). Maiores, & immortales plane gra-
tias habuiſſent Scioppio Latini ſermonis ſtu-
dioſi, ſi Theſauro ſuo, ſiue Romanæ eloquentiæ
Promptuario, cuius ſummam cunctæ Europæ
excitauerat exſpectationem, eos beaſſet. at
The-
(K) ill. Gudius in præfat. Scioppii grammaticæ philo-
ſoph. præf.
(1) vid. cit. Scioppĩii præfat. in grammat. philoſoph.

ltlorum d
apemaul 1
nolen, .
ſmm g
vurax
ecetets
Vtinam

chra in

(Din Indie
lngue,
io cont
Nremil
ur Ni⸗
gnanin
inſt
cins Pl
ut
tus Liul
ſpei.)
Metel
fenmn
iit ihe
ninnn
nyen
unan
ti ant
eryti

MAIN

nhenng
tico

1

1 Dominnntn

UIe. inh.
s rne

, Mäigi

IN GERM. FATIS CAbP. VII. 541

