dulcis exſtiterat profeſſorum, velut inter
fra-
(.) id ſequens narratio, quæ in Io. Manlii Locor., com-
mun. collectan. legitur p. 544, quam maxime confir-
ma : Quidam Comes breui commendatione aodctrinæ
an magnam adminiſtrationem apud Iinperator em
Carolum V. proprer eruartionem peruenit. nullus ex
HMius liberis diſcit litteras & arter liberates, negue

ipſe adhibet eos ad illas di cendas, ezat etiam vult
zο diſcere.

Preclun
Is 40.
ſet, nue
ſue Rei
conlolen

Goamuie
i e
tamen
Aitute
Hotna
keltztun
que lo⸗
ſe qᷓ
cnoden

†

S

tunr
AIlgpin.
Ildng
t
U

n tn

Klhod,
tocog
ſeholne

l ent
y gll

iniceni⸗
7

olbvscockin

IN GERM. FATIS CAbP. VI. 472

fratres vnani mee, concordia, & amica omni-
um ordinum coniunctio; vt nullum orna-
tius ſpectaculum apud homines iudicjo ali-
quO præditos eſſe putaretur, quam honora-
biles cœtus eruditorum candore, & ingenui-
tate aliis prælucentium: & quum ſtudiorum
labores in hunc finem direxerant eruditi, vt
vna cum pietatis ſtudio appohfte quisque &
eleganter dicendi ſacultatem, rettequede re-
bur iudicandi ſcientiam ſibi compararet; &
præclarum hunc ingenii cultum & eruditio-
nis adparatum ad publica commoda verte-
ret, ſiue de religione docendi eſſent homines,

ſiue Reipubl. opera danda, ſiue valetudini

conſulendum, ſue formanda iuuentutis in-
genia: quum denique in eruditionis ædifi-
catione, ordine inſtituenda, ſermonis ſtudi-
um, velut fundamentorum locum ita obti-

nuerat olim, vt ab hoc diſcendi initium fieri

oportere, crederent; & vt exiſtimarent,
quamuis ſollicitudo de vocabulis rer eſſet fa-
ſtidii plena, & in tenui labor eſſe videretur;
tamen absque his in ſpeciem minutis, nec

aditum nec adſcenſum ad maiora patere.

Hofmanus ætate ſua aliter omnia facta eſſe,
teſtatur; quandoquidem tantam in pleris-

que locis ingeniorum moroſitatem, animorum-
que aſperitatem fuiſſe, confirmat, vt publica
quodammodo querimonia efſet, eos, qui ar-

Gg § tes

474 DE LINGVAE LATIN AE

tes humanitatis profiteantur, humanitatem
ipſam non præſtare, ac reperiri multos, qui
Præter auctoritatem „ quam ex profesſionis
titulo vſurpent, nihil vitæ exemplis a reliqua
turba differant. Faſtuoſos præterea homi-
nes bene dicendi artes, tamquam minutias, &
exilis pretii curas, aſpernatos eſſe, queritur.
Videas, inquit, natu iam granders, & qui ſci-
re aliquid videri volunt, quum ſua rebur tri-
buenda ſunt nomina, vel turpiter obmuteſcere,
nel res alias pro aliis puerorum more vſurpa-
re, alios verba de vernaculo ſormone mutuari,
alios per ambages multa perplexitate circum-
ſeribere conari, quod ſigniſficatum volunt, ali-
quos etiam non ſine dedecore ſuo animi ſen-
Jum digitit notare. Eos vero, qui ſine diſeri-
mine, temere quibutlibet verbis vtuntur, neque
quicquam penſi habent, quid bene Latine vel
xοττιαονααις dicatur, aut quid artifcibur,
in ſua cuique arte proprium aut permiſſum ſit,
aut quæ vocum ſingularum & coniunttarum
ſet conditio, eos, inquam, videas, dictiones &
phraſes omnis generis in orationem ſuam com-
Vortare, easque in pſum ſuum pertrabere in-
uitas ac repugnanter, effundere verba ſine»
ſenſu, vana ſpecie turgida, vnde neceſſe eſt,
exire orationem confuſam, intricatam, obſeu-
ram, ſeatentem verbis malis, ad res minime
quadrantibus, ineptie, otioſir, adfeltatit, tu-
midis;

Coribuse
onitione
d
lonarur
Ctnarn
coarguut
elet, kep

tun pot
egriunt
luerint;
erpetuo
tunſitn
emherien
imerdun
t. N
ſreen 11
ſeit iue
Rihen
lahue
ſunnari
tnihut ce⸗

Wmngn

Nunce⸗

Uylknl

IN GERM. FATIS CAP. VI. 47 5

midis, tragicum & barbarum quid ſonanti-
but, aut rurſus nimis exilibur, & puerilibus.
Complures pulcre Latinos viſos ſibi eſſe, ad-
dit, ſi iuxta præcepta & analogiam locuti,
nullam artis regulam violarint, ſi barbariſmis
non fœdarint ſuam orationem, denique ſi vi-
tarint ſolceciſmos manifeſtos. Iuuentutem
enim de ſermonis ſtudio otioſo animo fu-
iſſe, nec de ſtilo ſollicitam, nec in bonis au-
ctoribus cognoſcendis diligentem, nec in co-
gnitione vetuſtatis aliarumque rerum ſcitu
dignarum occupatam amplius, moderate
coarguit (ſ[). Quid vero tandem futurum
eſſet, reputare iusſit Germanos, ſi iuuentus
negle-
(ſ) Quam difficulter iuuentus ad ſtili vſum compelli
tum potuerit, quam ægre adoleſcentes animum per-
egrinantem ad intentionem aliquam reuocarint, &
manus ad ſcribendum admouerint, rectoribus iuue-
nilium ſtudiorum notius fuiſſe, ſcribit, quam vo-
luerint; vtpote quibus cum eiusmodi ceſſatoribus
perpetuo rixandum fuerit. Si omnino impetra-
tum ſit, vt ſcriberent aliquid, oſcitanter eos hoc fe-
ciſſe, adfirmat, tumultuariam effundentes verborum
congeriem, ſine delectu, ſine ordine, ſine cura, vt
interdum nulla eſſet verborum & ſenſus congruen-
tia. Refrixit enim, ait, in animis diſcendi ardor,
ſuccesfit pigritiæ, impatientia curæ & laboris, cre-
ſeit indies negligentia, vt plurimis nunc deguſtatio
ſaltem ſtudiorum tumultuaria G ieiuna allubeſcat,
eague non exr bonis auctoribus comparata, ſed ex
ſummariis, collectaneis, rhapſodiis, inaicibus & cen-
tonibus decerpta & mendicitate collecta.

476 DE LING VAE LATINAE

neglecto elegantis & culti ſermonis ſtudio,
abiecta omni inuentionis cura, omiſſa dili-
gentia inquirendi res vetuſtatis, actum agere
perrexerit. ne ſimilis negligentia ad cetera
ſtudia vitæque officia adferretur, veritus eſt;
es ſaltem, quarum explicatio exſpectata fue-
rit, barbaro & inculto ſermone obſcuratum
iri, collegit, quum barbara omnia obſcura ac
incerta iam eſſe, copiſſent.
Ex his ſatis, vt opinor, apparet, quam faci-
le Germanos Romanæ, ſiue puræ atque orna-
tæ, linguæ faſtidium ceperit; & quam longe
ii breui admodum interuallo ab Agricolæ,
Reuchlini, Buſchi, Goclenii, Melanchtho-
nis, Camerarii, & ceterorum optimorum po-
ularium veſtigiis diſ Teſſerint. onsi us,
credo, ab his dif. esſiſſent, & omnis forſitan e-
iusdem linguæ cultus periiflet inter Germa-
nos, niſi extremo ſæculo Duumuiri, omni o-
mnium laude maiores, irruenti barbariei ſeſe
obieciſſent; impetum huius ſtrenue ſuſti-
nentes: alter in fuperiore Germania, in in-
feriore alter: quorum vtriusque grauisſimis
toties hactenus vſus ſum teſtimoniis. Io. &ur-
mium, &, qui ei ætate quidem, ſed minime e-
ruditione, inferior fuit, o. Caſelium, a me in-
telligi, facile coniici poterit. De quorum
cxcellentisſimorum virorum præclaris in bo-
nas litteras,- & Latinum præſertim ſennonn
ar-

4
Ultat elo

e
4

Aan ſten
jr a omn
cunir tu
gleal el

nonen eye

0) Wolken
conectie
Reinh
eſtrecu
ſger Pror
nt ben

TINe

fmorih lul 1
lra n

9 nlle. l.

adhn

ent tl 4 4 tke

elle ſertizel
A

ni
i in 2

IN GERM. FATIS CAP. VI. 477

ſartum tectumque præſtandum meritis inte-
gri libri conſcriti, & elogiorum, quibus non
eruditisſimi ſolum ciues, ſed cordatisſimi et-
iam exteri vtrumque decorauerunt, grandes
adferri poſſent cumuli. Satis in præſenti
habebo, ſi pauca de laudatisſimo Sturmio at-
tulero; & lectorem, quod ad Caſelium arei⸗
net, ad Commentarium, quem ego de ipſius
in litteras meritis conſcriptum edidi (t), re-
miſero. Ambo amplisſimum, ac Latini ſer-
monis, omnisque humanitatis vindicem his
noſtris temporibus in Germania ſummum,
Io. Philippum Sleuogtium, dignum eximio-
rum ſuorum meritorum prædicatorem nacti
ſunt. cuius elegantisſima verba, multorum
inſtar elogiorum adſcripturus ſum (tt):
qua tempeſtate litteræ meliores in Germania
quoque renaſei cœpere, illud certamine quo-
dam ſtrenue egerunt principes ac reſpublicæ,
vt ad omne liberalium artium genus, non ex
lacunis turbidis, ſed ex ipſis Græcæ ac Roma-
næ ſapientiæ fontibus hauriendum; in primis-
que ad eloquentiam & rerum geſtarum cogni-
tionem erecta ingenia ducerentur. Ac ſingu-
lari
(2) Wolfenb. an. 1707. 4. qui non ita pridem, vtinam
correctior, Roſtochii in Memoriis Philoſophor. a
Reinh. Henr. Rollio collectis, Dec. I, p. 218, ſeqq.
eſt recuſus.
(tt) ex programmate, in funere clarisſimi viri Ceotg.
Schubarti an. 17 01. ſcripto.

478 DE LING VAE LAFIN AE

lari fato exoriebantur, poſt communem illum
Germaniæ praceptorem, Philippum Melan-
chthonem, duo maximi viri, ſapientia, eru-
ditione, omnique animi cultu cum optimis ve-
terum comparandi, Ioannes Sturmius, & Io-
annes Caſelius: quorum alter in Argentora-
tenſi athenæo, alter Roſtochii primum, deinde
in inelyta Iulia, tam enixam, tamque felicem
in ſeholis, ad ſeopum, quen laudauimus, con-
nenienter conſtituendis, operam poſuere; tam
ſalutaribus conſiliis, tam indefkſſo labore præi-
uere litterariæ pubi, vt & principes ſummos

accenderent ad petendum ex ſtudiis bhumanio-
7

ribus decur, & vicinas remotasaquz regiones
hominibus ſolide doctis implerent“ in bunc
diem, quamuis iamdiu exempti rebus humanis,
non parum iuuantes Patriam ; quodque ali-
ubi adhuc locorum inceditur recto itinere, &
ingruenti barbariei, quantum poteſt, aditus
præcluduntur, vt id ſibi, tamquam aubtoribus
adſeribatur, promeriti.
Luculentisſima hæc verba, ſi inſtituti ratio
id concederet, aliorum eruditorum homi-
num de IO. STVYRMIO iudiciis facile a me
poſſent confirmari. IIlorum tantum, qui
optimi viri incredibile Latinam linguam & e-
loquentiam ſubleuandi exornandique ſtudium
prædicarunt, quosdam citabo. ui primo
loco ex horum numero nominandus mihi
vide-

Ae

letnti
cClent
centsum
rwabs
entie!
gi un
geum eb

culb, ſiqn
Kurmius,
ge haud
guumxet
Ros audi
calet.
ce erant,
iunenes
Oee lun
Mehunch
Rgtur.

ſe, audt
durmit
rorun⸗
tum eſ
qgen,
ciz
e Oute,

WIe
IN IN GERM. FATIS CAP. VI. 479

videtur, ipſe Caſelius eſt, qui in plurimis ex-
cellentis ingenii ſui monimentis honorifi-
centisſimam Sturmii fecit mentionem, con-
firmans (u) neminem in Germania in elo-
quentiæ ſtudium incubuiſſe viſum tum eſſe,
qui Sturmium non audiuerit: recte idcirco
dicendi magiſtrum in Germania principem di-
ci eum ab ſe poſſe, exiſtimauit (v); qui elo-
quentiæ ſemina, nec illa inania Argentinæ
ſparſerit, quum multiplicis doctrinæ magni-
que iudicii vir fuerit, & qui Tullium atque
Demoſthenem ita coluerit, vt nemo multis læ-
culis, ſi quis id omnino fecerit, tanto, quanto
Sturmius, ſtudio coluiſſe viſus ſit: qui deni-
que haud infeliciter id feciſſe ſit iudicatus,
quum veteres dicendi magiſtros didiciſſet, &
hos auditoribus ſuis accurate quotidie expli-
caſſet. Inter auditores eius principes ſubin-
de erant, comites, barones, nobilisſimique
iuuenes quam plurimi, ex longinquis ſæpius
terris
lierirtr (u) de Magiſtro dicendi, cap. 8, pag. 59,edit. Helmeſt.
e Melanchthon. Criſ. p. 123 hoc iudicium de Sturmio
u bon⸗ legitur: Qua ſet nominis celebritate, gua eruditio-
helean⸗ ne, auctoritate apud doctiginos guosgue IToannes
.,0 Sturmius Germaniæ lumen, vel bueris prima litte-
rarum elementa in ſeholis noſtris meditantibus no-
tum eſt. Hic vir publicis monimentis profitetur
aperte, guicguid in ſiilo ſuo aliqua dignum laude vi-
deri pogſit, id omne ex ſreguenti & asſidua librovum
de Oratore lectione a ſe hauſtum.
(v) in orat, funebr. I. G. a Leiſten hab. B. 2.

A80 DE LINGVAE LATINAE

terris Argentinam a parentibus misſi, vt qrur.-
mianam eloquentiam coram admirari, & ſub
tanto magiſtro, quem Germanorum Ariſtote-
lem atque Ciceronem, ſæcklique ſui Varronem
recte putar', ſciebant, proficere poſſent (X).
Non enim Germani modo, ſed Galli etiam,
Angli atque Itali virum ſunt admirati, quo-
rum quidam fateri non dubitarunt, nullum
inten recentiorer ad illam veteren Latinitatis
pyuritatem propius accetſiſſe, Sturmio. Cuius
doctrina, prudentia, fide atque induſtria ſin-
gulari effectum eſt, vt exteræ nationes, ſe-
mente in Argentinenſi ſolo faéta, vberem ad-
modum melſſem atque lætisſimam vindemi-
am domum potuerint referre (y). Cuius
Por-
(X) vid. M. Cruſii Annal. Sueuic P. III, lib. XI, c. 21.
pag. 664. & lib. XII, c. 36, p. 828. vbi Cruſius præ-
ceptoris huius ſui hanc quaſi ciigiem dedit:
Tuit meuiocriter procerus, facie fufea G rinida.
barba nigra: in enecta titus canus: in religione
cum Caluino ſentiens. Quantopere Argentinenſis
acadoemia Sturmio rectore floruerit, eximia huius
ipſius præfatio, Theophil. CGolii Onomaſtico præ-
miſſa, edocere nos poteſt, qua adfirmauit, an. 1578.
quo præfationem conſcripfit, academiam ſuam
tres principes habuiſſe, viginti guatuor comites &
barones, nobiies prope ducentos, ex diuerſis Calliæ
& Germaniæ part bus eo miſſos.
C(y) Melch. Iunius in oratione de vita Sturmi B. 8, b.
gquæ in libello reperitur, hac-inſignito inſcriptione
(titulo: Manes Sturmiani: ſiue Epicedia, cripta
in obitum ſummi viri D. Ioann. Sturmii: vna cum

N 6

otro Anren
corlitueni
Germant
Aadun cie

ſaniusquc
lle

vare
(ele

ſeo de La
cenlique t
Eiguſecutn
guticumf
is unge
maximi t

urettolit
Plorbos ein
el lbello ie

52) Morbat

.
n ſty ſe
buenitati⸗
uenbippien

un maxin

ll IN
D

Anrn 4

ne r. 4
e in
cete lent

IN GERM. FAITIIS CAP. vVI. 481

porro docendi rationem in plurimis ſcholis
conſtituendis cynoſuram quaſi obſeruarunt
Germani; quam vt perpetuo ſecuti eſſent,
dudum exoptarunt eruditi (2): quum nemo
ſanius quidpiam rectiusque eo in genere do-
cere poſſe videatur, quam Sturmius docue-
rit: vtpote quo nemo diligentius ad ſum-
mum eloquentiæ adhortatus eſt adoleſcentes
faſtigium; vt faſtidium ſimul, quod ex diffi-
cultate naſci videbatur ætatis ſuæ hominibus,
de ſcholis depellere ſit conatus (a). Licet
vero de Latina lingua recte addiſcenda, di-
cendique ratione recuperanda, veterum ve-
ſtigia ſecutus, nobilia præcepta litteris conſi-
gnata cum poſteritate communicauerit, a do-
ctis atque intelligentibus exiſtimatoribus
maximi, vt par eſt, æſtimata: vt tamen de
Hh Latine
Parentaliis, eidem memoniæ & gratitudinis ergo fa-
Ais, a diuerſis amicis atgue di cipulis Argentorati
MD. XC, 8. non Effigies modo optimi viri, quæ in
pluribus eius lucubrationibus comparet, adiecta
eſt libello, ſed Cenotaphium quoque, adfabre æri in-
ciſum, calci huius ſubiunétum cernitur.
(2) Morhof Polyh. litter. lib. II, c. 2, § 22.
(a) quod vt plerisque, quibus poſteritatem beauit, in-
genii monimentis præſtare ſtuduit: ita in libris II
de Amiſſa dicendi ratione, & gquomvdo ea recuperan-
da ſit, ſemel iterumque editis, & illo, quem de
Exercitationibus rhetoricis ad Philippum Comi-
tem Lippianum an. 1577 ſcripfit, curæ id ſibi habuit
quam Iaximæ.

₰ .

482 DE LINGVAE LATINAE

Latine loquendi ac ſeribendi ratione libris,
quos inchoauerat, vItimam manum adhibere

potuiſſet, complures vehementisſime expe-

tierunt (b). Enimuero poſtquam Romani
ſermonis euehendi cupidisſimus vir animad-
uertit (O), ſæculi fui hominibus nihil tam fa-
ſtidioſum eſſe cœpiſſe denuo, quam ſtili e-
ercitationem, declamandique conſuetudinem;
& hæc duo eſſe, quæ plerosque ab eloquentiæ
ſtudio deterrere viderentur adolefſcentes:
rem initio miratus eſt, præfertim quum in-
gens iſto tempore Lexicorum exſtiterit copia,
Græceæ & Latinæ linguæ theſauri (d); &£
quum eadem præterca ætas Ciceronem per or-
dinem alphabeticum prope digeſtum, Laurentü
Vallæ Elegantias, Linacrum, Hadrianum Car-
dinalem, & multos commentatores habuerit
alios: donec faſtidii ac contemptionis iſtius
cauſſam hanc reperit, quod Latinæ linguæ
ſtudioſi non ſolum vocabulorum copia, verum
etiam puritate deſtituerentur. inde porro
factum, credidit, vt illi ipſi, qui tum eruditi
vel fuerint, vel ſibi viſi ſint, ab immunditie
Latinæz linguæ vindicare ſe haud potue-
rint
(b) vid. M. Iunius in Cit. orat. de Vita Sturmii C. 2, b.
(&) Linguæ Latinæ reſoluendæ Rat. cap. I.
() cuiusmodi ſubſidia ipſo puero diu multumque de-
ſiderata fuerant, ita, vt ad ea comparanda principes
quosdam viros non exigua præmia propoſuiſſe, ſcri⸗
bat, præfat. Lexico trilingui præm.

Kel

1o . 4
eoetkenß
Naenlm
Ct ei
eennen
inntam!
xle, lae
Munn
nrotdo;

umano an

commeate
umm patur
caret,
lopaccumn
Ne inlkrn
nr ſucſot

Oinſbb de
nhurttet
De onnin
geneg
eruncen:
batur, 1
r, pere
ſutelat
ocit l
ſe hecie

ſontl
ſetene

Arn

1
ear

ag

1

n MMenun

IN GERM. FATIS CAP. VI. 483

rint (e). quandoquidem illa, quæ ad iſtud
vsque tempus edita erant hac in re, imperfe-
cta exiſtimauit, iuſto etiam ordine deſtituta.
Quare diu in hac cogitatione verſatum ſe
eſſe, fatetur, qua ratione incommodum hoc
de Germaniæ ſcholis tolli poſſet: quumque
demum perſuaſiſſet ſibi, verborum, quamuis
infinitam, materiam, non minus, quam re-
rum copiam, in orbem & ad diſeiplinam redigi
poſſe; tale Lexicon vt quis perficeret, cxoO-
ptauit, in quo alius, ac litterarum, inſtituere-
tur ordo; vt vna cum verborum cognitione
humano animo per rerum contemplationem
commeare liceret. Opus videlicet ſecun-
dum naturæ ordinem ita diſtribuendum iudi-
carat, vt integram Latinæ lingux ſupellecti-
lem accumulatam & artificioſe diſpoſitam at-
que inſtructam haberent eloquentiæ Roma-
næ ſtudioſi; rerum diuinarum, naturalium,
tirbium & plantarum, animantium & bellua-
Hh ⸗2 rum,
(e) in lib. de Exercitationib. rhetor. C. 8, a, adfirmat,
impuritatem in plerasque ſcholas & gymnaſia pro-
pPe omnia, multos iam annos inuectam tum fuiſſe;
quæ neque a diligentibus quidem magiſtris potuerit
eruncari: & vique adeo radices eam egiſſe, quere-
batur, vt plerisque fere probari videretur. Non lo-
guor, pergit, bic de verbis plane barbaris: guibus
ſcatebat ſuperior ætas; ſed de illis & vocabulis, &
modis loguendi, & adagiis, & poetarum ſioſculis:
guæ ſpecie elegantiæ etiam mediocriter magnos viros
in ſeribendo deceperunt.

484 DE LIN GVAE LATINAE

rum, artiun atque dotctrinarum, hominis et-
jam atque humanitatis, nominibus & verbis
& vocabulis, omnibusque ſententiarum for-
mulis d geſtam; lis omnibus, quæ a Romanis
vſurpata, a ſcriptoribus relicta ſunt. Quod
ſi opus ita diſtributum fuerit, fore tum, cen-
ſuit, vt aliquis mediocri ingenio præditus,
poſtquam grammaticos audiuerit, quod ani-
mo complexus eſlet, ĩ.dcm poſſet Latine pro-
nuntiare, pure, varie, copioſe, ornate, vt ipſa
res requirere videretur; idque ipſum inue-
nire non aliquo litterarum ordine, ſed in re-
rum compagé!: vt, quæ rerum inter ſe neces-
ſitudinem coerceret, eadem ratio verba quo-
que ac ſententiarum formulas, quæ ex verbis
conficiuntur, naturali & perpetua quadam
conſecutione colligata teneret. Opus eius-
modi quum meditari ſe declaraſſet Sturmius,
auidisſime id exſpectare cœpit Germania (F):
dum eo iam perduéctum hoc ab ſe eſſe, con-
fir-

(f) Mich. Neander in præfat. in Erotemata Gr. Lin-
guæ p. 19, poſtquam grammaticos, aut varii generis
ſcriptores, ex quibus vocum ac phraſeon interpreta-
tiones ſumptæ ſunt, & veteres & recentiores, re-
cenſuit, addit : Sturmius gquoqgue vel G vilem, vel
hoc præſtantiorem linguæ Latinæ the aurum adorna-
re dicitur: adiuuantibus eum laborem, guem bacte-
pus longo tempore fruſtra exſpectamus, magnis im-
penfis ac ſumptibus, nobilibus d Atrina ac virtute &
eloguenti præſtantibus, Wolfgango, Pbilippe &
Antonio a Werter. 8

ne aborl

ntbu.
Piriroon
ſet e
olero tel
or ele ſen

Exl neguiren

ſe ominai
locki etlam
Hnimnuero
Uenie Eifi
Vent elet
Multi tetu
Arilenm
no ATduun
Ubltaſorch
Permity
INinlderan
Connlop-
Miumn, de
Haleril
ntionibu
Glngul

IN GERM. FATIS CAP. VI. 48 7

firmauerat, vt omnia fere huius generis domi
ſuæ digeſta haberet; Principibus viris, tan-
tum fiebat etiamnum apud Germanos Latinæ
linguæ ſtudium! contra Sturmii excuſatio-
nes de laboribus & de ſumptibus as ſidue pu-
nantibus. At quum ſtupendæ plane indu-
ſtriæ vir conſideraſſet, quam dificile ſuſcepis-
ſet opus, & expertus eſlet, quam arduum id
poſtero tempore foret, non vnius hominis
hoc eſſe, ſenſit, etiamſi auctoritate præditi;
ſed requirere id iudicium, litteratitſimorum-
que hominum conſenſum, quorum auctoritati
docti etiam viri refragari haud vererentur.
Enimuero iſtiusmodi rationem primum in-
uenire difficile putabat: deinde etiamſi in-
uenta eſſet, dubium ei videbatur, an ſatis
multa rerum exſtarent indicia, quum plurer
exſiſterent res, quam verborum notæ. poſtre-
mo arduum iudicabat opus, propterea quod
multa pro Latinis barbara tradita eſſent, &
multa ſordida & fœda, puris & elegantibus
permiſta, & multa vetuſta, vſitatis meliora.
Immoderato igitur huic modo modum dißtcul-
ter praæſeribi poſſe, colligebat. Sed tamen
confici opus poſſe, non deſperaſſe plane Stur-
mium, declarauit, quando omnia digeſta ſeſe
babere, publice ſpopondit, quotidianis cogi-
tationibus vniuerſam operis formam, eius-
que ſingulas par tes, complexus: quamquam

Fh Ss = ab

486 DE LINGVAE LATINAE

ab aliis anteuerti ſe in eo cupiebat; veritus,
vt, a morte ipſe præuentus, operi colopho-
nem imponere poſſet: rationem ideo ac
conſilium ſuum pasſim expoſuit (ff), vt ſtu-
dioſi coniungerent operas laboremque dis-
pertirent, quo facilius, ſi fieri poſſet, aliquid
hac in re abſolueretur. Neque vero temere
quid veritus eſt præeclarus doctor: nam im-
perfectum reliquit vtilisſimum opus, magna
dil gentia curaque ab ſe inchoatum. ſtatim
quoque vſu tum venit, quod eruditi metue-
rant (g), ne, quod Veneri dαοαÜναια acci-
diſſe ſcribunt, vt inchoata ab Apelle, ſed pro-
pter obitum eius minime abſoluta relinque-
retur, quum nemo pictorum inueniretur, qui
manus operi admouere auderet; ita nullus
eſſet, qui ſumme neceſſario Sturmii inſtituto
ſatisfacere, & inchoatum ab ipſo opus abſol-

uere valeret.
Quum

(ff) in linguæ Latinæ reſoluendæ Ratione; Præfatio-
ne in Theoph. Golii Onomaſticon, & illis Præſatio-
nibus, quibus Ant. Schori Theſaurum, ſiue Appa-
ratum verborum linguæ Latinæ Ciceronianum, sc
Steph. Doleti Phraſes & Formulas linguæ Latinæ
elegantiores adornauit; alibi: veluti in Libris de
amiſſa dicendi ratione, & quomodo ea recuperanda
ſit. & in Libro de Exercitatzonibus rhetoricis, ſupre
allegatis, 4

4

(S) Melch. Iunius in vita Sturmii C. 3, a.

e

u 1
E Prd

pertuln
ie

coil
leehelt
ut 4 lun
cen
Tenersln
(Cltertl)
aun⸗
ſuln, ver 50⁰
lorun cop
heret. I.
10ANN
ruchſclie,
Pulwe: r
intelgu
ſenopret
ſyrtl/ Iat
Nature or
Lutinitatit
mumproor⸗
Guot ci
Olchuer
vonlant
Skionun

IN GERM. FATIS CAbP. VI. 487

Quum tamen eius diſcipuli re ipſa com-
pertum habebant, ad pure, eleganter, atque
copioſe dicendum ſcribendumue, nullam fa-
cile expeditiorem viam inueniri poſſe, quam
quæ a ſummo iſto in hoc rerum genere artifi-
ce oſtenſa eſſet; eam ſibi habuerunt com-
mendatisſimam, velut longe pulcerrimam
methodum, qua aurea quaſi catena inter ſe
contexta, conſertaque omnia hærerent, &
qua, natura duce, certique locis vberrima re-
rum, verborum & probatorum loquendi mo-
dorum copia ad facilem delectum ſeſe exhi-
beret. Talem in primis eam eſſe credidit
IOANNES BENIZIVS, Brurellenfer, ſiue
Bruchſalienſir, genuinus Sturmii noſtri diſci-
pulus: qui optimi huius præceptoris ſui, vti
in reliquis, ita in hac etiam re, veſtigiis inſi-
ſtens, præter Oratoriæ Elocutionis heſaurum
Oraco Latinum, in LXXVI locos ſecundum
naturæ ordinem diſtinctum (h), duo Puræ
Latinitatis Theſauri compendia edidit: quo-
rum priore ſimplicia vocabula per gradus ali-
quot diſtributa continentur: in altero ſim-
plicibus verbis modi quoque loquendi Cice-
roniani adiunguntur, breuiter, & rerum a-
ctionumque naturali ordine comprehen-

ſ. (1).
Hh 4. Quan-
(h) Baſil. an. I581 in fol.

G) Argent. an. 1596, 8. antea iam, an. 1578 Theoph.

488. DE LINGVAE LATIN AE

Quantopere ſlorentixſima sturmii ſchola,
cuius ordinem atque inſtituta Claſicæ & Aca-
demicæ Epiſtolæ, ab ipſo Sturmio emiſſæ, ex-
hibent, in illo ſtudiorum genere, quod Lati-
næ orationis puritatem atque ornatum ſequi-
tur, elaborarit, præter hos ipſos Bentzii, &
reliquos, quos viri induſtria nobis dedit, li-
bros, & Trilingue iſtud à Sturmii diſcipulis
collectum & cum luculenta huius præfatione
editum Lexicon (K), ceterosque complures
Sturmiani ingenii fœtus (1), affatim teſtari
poſſunt Ant. Schori (m) & teph. Dole-
11
Golius Onomaſticon ſuum ad Argent. ſcholæ ratio-
nem a Sturmio præſcriptam accommodatum edide-
rat. vid. Morhof. Polyhiſt. litterar. III, c. 2. & 14,
ſeqq vbi Sturmii inſtitutum vehementer probatur
laudaturque.
(K) Argent. an. 1586, & 1609, fol.

() huc præter commemoratos paullo ante, pertinent
inprimis eius de Imitatione oratonia lib. III., Arg.
an. 1576, 8. de Vniuerla Ratione Elocutionis Rbetor.
lib IV, eodem tempore, loco, eademque forma ed.
item de Periodis liber, Angliæ Reginæ Eliſabethæ
inſcriptus an. 155o, quem Valent Biythræus ſcho-
lis explicatum an. 1567 emiſit.
(ma) Apparatus verborum linguæz Latinæ Cicenonianus,
primum Argentorati an. Is55t, 4, editus: quam edi-
tionem plures deinceps in 8 form, ſecutæ ſunt,
Thelauri titulo inſignitæ, auctorisque nomen præ
ſe ferentes; vtpote qui in priore iſta editione no-
minari ſe noluerat, ibidem ſæpius etiam impresſi
ſunt eiusdem Schori de Ratione dicenaæ docendæ-

Anus
genus n
ret
mnnusel

Guemal
lis loci
Gurhon
N e
brs co

1tis
1 4
Kturmin
jhraim.
aberent
glenti.

in e
) N,
Ms
Prim
li an

enr
Illmnd ene.

ren
. eente⸗

IN GER M. FATIS CAP. VI. 489

ti (n) libri, cum eruditisſimis eiusdem Stur-
mii præfationibus paucorum admoduq lu-
ſtrorum ſpatio ter quaterue Riheliorum typis
exſcripti; hodie paucis oppido cogniti. Li-
cet enim nemo ex ſolis lexicis eloquens fieri
queat, aut doctrinæ alicuius opinionem vul-
go ſibi conciliare: memoriam tamen ſubſi-
dis huiusmodi iuuandam, cenſuit pruden-
tisſimus Sturmius. nec minus hoc librorum
genus hominem dialecticis atque rhetoricis
præceptis exercitatum adiuuare poſſe, arbi-
tratus eſt, quam Romæ olim forenſis ſcriba
ciuem aliquem ex Vmbria aut ex Brutiis, ſi in
illis locis, aut ex Græco rhetore aut ſuæ lin-
guæ homine eloquentiæ præcepta didiciſſet,
ipſe parum Latinus. Iſtiusmodi igitur li-
bris commode iuuentutem omnesque Lati-
nitatis ſtudioſos vti poſſe, dum, aliis deſtituti,
perfectiora exſpectauerint, auctor jis fuit
Sturmius. nam etiamſi formularum ſiue
phraſium indices puerilem aliquam ſpeciem
haberent, hanc tamen ad puritatem & lo-
quendi ac ſeribendi commoditatem neceſſari-
am eſſe, oſtendit. Quamobrem Iulio Cæſari
que linguæ Latinæ & Græcæ lib. II, alibi quoque, &
in Germania & Batauis, excuſi.
(n) Phraſes & Formulæ linguæ Latinæ elegantiores;
Hub Suſſanæi Connubio Aaduerbiorum adiuncto:
prima Argentoratenſis editio prodiit, ſi recte memi-
ni, an 1576, 8. — 5

490 DE LINGVAE LATINAE

Scaligero ineptire viſi ſunt (o), qui ex proba-
tis auctoribus, Cicerone cum primis, obſer-
uationum formulas ætate ſua irriſerunt. qua-
les iis, quorum memoria infirmior paullo
eſt, theſauri loco putandas, adfirmauit.

Plura de egregiis Sturmii in Latinam lin-
guam meritis proferre nihil attinet: multæ
eæque exquiſitisſimæ ipſius lucubrationes ſa-
tis de iſtis teſtantur. de ſingulari tantum for-
tuna pauca addam, qua in eo vſus eſt, quod
non ſolum viuus eruditisſimos habuerit col-
legas, ſed excellentisſimum etiam nactus ſit
Jucceſſorem; voti ſui compos factus, quo ex-
petierat, vt ne deeſſent, qui decedente ſe, in
locum ſuum poſſent ſuccedere. Inter præ-
claros collegas, qui ex Clasſicis & Academi-
cis Epiſtolis cognoſci poſſunt, primo loco
qui nominetur, dignisſimus videtur VALEN-
TINVS ERYTHRAEVS, Lindauienſis.
præter quem & Sturmium Germaniam nul-
los rhetores habuiſſe, Andr. Schottus olim
exiſtimauit (P). Vtrum æquum hac in re
iudicem ſeſe præbuerit Schottus, alii diiudi-

cent: nemo certe, ſi vtriusque viri merita

conſiderauerit, laudi huic inuidebit, ſpero.
Erythræi merita Caſelius tanti quoque æſti-
. mauit,
(ι orat. I pro M. T. Cicerone contra Eraſmum p.
m. 29.
(p) ap. Mohof. in Polyhiſt. litterar. lib. VI, e. 1, § 5.

outt: 5
Finimeß⸗
tur eludi
Atgentin
Kocent
MMum 20

mul, &

Nreltt
fmnihe
wrdea⸗
an j.
utorchn
ulu, 4
znic co
genur.
ymey⸗

innt
)be ⸗
Mene
Genten

1.
17

IN GERM. FATIS CAP. VI. 491

mauit, vt cum ſocundum a sturmio prædica-
rit; ita tamen, vt is ex hoc creuerit, magiſtro
pene par (q). Succeſſor Sturmiii fuit MElL-
CHIOR IVNIVS, Vittebergenſis; cui,
velut idoneo ſucceſſori, claram quaſi facem
de manu in manum tradidiſſe optimum vi-
rum, idem Caſelius gauiſus eſt (r). nam etſi
is orationis facultate Sturmio inferior videri
potuit: præceptis tamen & artifßcio dicendi
minime poſtponendum ipſum eſſe, arbitran-
tur eruditi (s). Singulorum in academia
Argentinenſi, tum, quum Sturmius decesſit,
& docentium & diſcentium, in præſtantisſi-
mum ac fidelem huns ſuum magiſtrum ani-
mum, & bene de litteris demerendi volunta-
tem, diſerte admodum ipſe hic Iunius ex-
presſit; ita eos allocutus (ſ). Won, relictis
fontibus limpidis, lacunar turbidas ſectemur:
non de ædificii inducendo telcto ante cogitemus,
quam probe iatcta fundamenta fuerinte non
aut ordinis inpenſione, aut præteritione impor-
tuna, aut feſtinatione præproperæ ad erudi-
tionis conſeendere culmen atque faſtigium co-
nemur. Ita, ita ſummi illius viri diſcipuli
vere grati erimus: ſimul quoque & Deo, qui
e

(q) in vita Valent. Mylii B. I, a.
(r) de Magiſtro dicendi cap. 8, p. 59, edit. Helmeſt. 8.
(s) Morhof. Polyh. litterar. lib. VI, c. 1, F. 14.
(ſ) extrema oratione de vita Sturmii.

492 DE LINGVAE LATINAE

hoc nos in vitæ genere viuere voluit, & prace-
ptoribus, quorum laborer & induſtriam vide-
mus quotidie, & amplizſimis dominir schelar-
chir, totique Senatui inclytæ huius Reipublicæ
blacebimur. S
Quamquam de IO. CASELII in melio-
res litteras meritis prolaturum me quicquam
negaui, Lectorem ad meam de ipſo hoc argu-
mento lucubratiunculam delegans: non
poſſum tamen, quin pauca, quæ ad excellen-
tisſimi viri in Romanum ſormonem merita
ſpectant, inde repetam. Caſelius enim, ma-
gni Scaligeri iudicio (sſ), cum paucis de au-
reo illo ſæculo, quo Italia, Gallia & Germa-
nia honeſtis artibus floruerunt, reliquus, in
illis, quos melior natura formauerat, fami-
liam ætate ſua ſic duxit, vt ſenmonis elegantia
atque doctrina omnes valuerit prouocare:
equidem orationis eius pura caſta atque Ro-
mana indoles tam luculenta eidem Scaligero
viſa eſt, vt eum, qui Ciceroniani ſæculi genium
in Caſeliana oratione non cognoſceret, quid ſit
Latine ſeribere ignorare, duceret. Quum
ſuarum partium eſſe crediderat præclare de-
patria merendi cupidisſimus vir, vt & docen-
do & ſcribendo viam diſcentibus monſtraret,
& declinantes in rectam reuocaret viam;nihil
plane, quod ad langueſcendam popularium
ſuo⸗
(Sſ) ep. 270, p. 561: & ep. 272, p. 566, edit. Elzevir.

Atuis l
cogtit
11 . hke

hel

prm.
ſa et
mum
ter h

AA
ADmine, )
NMſnree
N

IN GERM. FATIS CAP. VI. 493

ſuorum induſtriam excitandam pertinere pu-
tauerat, reliqui fecit. Quamobrem, quum
ætatis ſuæ negl'gentiam doleret, & ſedulo
cogitare cœpiſſet, vnde iſta eſſet, & numne
aliquibus, vt plus in linguis addiſcendis ſtu-
dii ponerent, perſuad eri poſſet, trium iſtarum
linguarum, quibus diuinæ humanæque leges
ac diſciplinæ conſignatæ ſunt, nſum diligen-
ter in quam plurimis ſuis exuditisſimis lucu-
brationibus (t), commendauit; & præter e-
legantem iſtam ad Latinaæ lingua ſtudioſos

adoleſeenter præfationem, quæ Aldi Manutii

Phraſibur præfixa eſt (tt); atqque eam, quam
Gram-
(ꝛ) id præſertim fecit in eximio de Luao litterario re-
dteε aperiends libro, & in Khetore, ſiue de Magiſtro
dicendi: nec non in lucubratione, quæ Neos 4
IIcοοσονnααoοο ſcribitur.
(tt) in mea de Caſelii meritis lucubratiuncula, modo
citata, confirmaui, me præter Aldi Manutii Phra-
ſium editionem Colonienſem an. 1593, & Pariſienſent
an. 1594, quibus ſolis cl. Crenius elegantisſimam
iſtam Caſelianam præfationem præmiſſam putaue-
rat, (in Animaduerſ. philol. & hiſtor. P. I, p. 4, ſeq.)
Lipfienſem editionem an. 1613, vidiſſe, cui præfatio
iſta addita reperiatur. Iam vero adfirmare queo,
plures Lipfien'es exſtare editiones, quibus eamdem
præfatianem præmiflam efſe, poſthac cognouerim:
prima earum, quas adhuc conſpexi, Lipiæ impres-
ſa eſt an. 1571, . cuius titulus adſeuerat, tum pri-
mum Manutii Phraſes in Germania prodiiſſe: in-
ter hanc & illam, quæ an. 1013 ibidem lucem adſpe-
xit, duæ, ni fallor, editiones interceſſere, quas Caſe-

494 DE LIN G VAE LATIN AE

Grammaticæz Latinæ, cuius auctor non nomi-
natur, ad Grammaticodidaſcalos præmiſit (u),
& præter nouum de Pronuntiatione Latini
ſermonir libellum; perdoctam ad Latinum
ſermonem zaucuratius diſeendum Cohortatio
ném conſcripſit (v): qua pluribus verbis gra-
uisſimisque argumentis demonſtrat, Lati-
num ſermonem faſtidire & negligere, non ſo-
lum extremæ negligentiæ, ſed dementiæ quoque
eſe quo videlicet in vniuerſo Chriſtiano
orbe nihil vtilius ſit, nihil magis neceſſarium;
id quod neminem inficiari poſſe, cenſet, niſi
qui omnem vitæ humanæ neſciret vſum. ea
re in illos, qui in bonos ſcriptores debacchari
veriti tum non ſunt, ne vel ipſi diſcere ne-
ceſſe haberent, vel vt diſcentes deterrerent,
vel
liana præfatio comitatur: vna iſtarum prodiit an.
1603. Integram præfationem allegatus modo Cre-

nius Variorum Auétorum Confiliis & Studiorum
Methodis an. 1692, Roterodami in 4. editis, adiecit,
P. 150, ſeqq.
(u) Helmeſt. an. 1609; hoc anno præfatio eſt ſcripta:
ipſa grammaticça an. 1610 præſcriptum habet, quar-
tum tum emiſſa. & hanc præfationem idem Crenius
notis, quas varior. Auétor. Conſiliis addidit, particu-
latim inſeruit, vide contentorum in volumine ſe-
riem, quæ in fronte libri comparet.
(v) Adr. Turnebi libello de Vino, an 1605 Helmeſt.
ab ſe edito, eam præfixit: an. 1617. cum aliis Caſelii
