cognoſcere cupiuerit, ei quam plurima ſub-
miniſtrabunt larorum virorum ad ipſum
Reuchlinim Latine, &ræce atquc Hebraice
ſoriptæ, & a Io. Hillebrando, cui iſtas tradid erat
Reuchlinus, emiſlæ Epiſtolæ qualium deinde
nouus liber ſecutus eſt. iſtarum vna Henr.
Bebelius confirmauit Capnioni (a) eam de
ipſo famam tum fuiſſe apud omnes Germa-
niæ bonarum artium ſtudioſos, vt ipfum co-
luerint, amauerint, & venerati ſint, quaſi ali-
quod numen a ſuperis in hanc terrarum ca-
lamitatem elapſum nihil enim rarius iſta
tempeſtate eſſe potuiſſe, addit Bebelius, quam
virum adeſſe in noſtra Germania, qui Græcam
linguam calluerit, & cui Latinus ſermo tam-
quam natiuus famulatus ſit. Conr. Leonto-
rius, poſtquam quinquilinguem sueuum eum
nuncupauerat, Romano Tullio ipſum non-
modo æquauit, ſed prætulit: qui ex tanta
barbarie in tantam eruditionem emergere
valuerit (b): & qui felicisſimo auſpicio in
lucem editus videri potuerit, quique Germa-
num nomen barbarum adhuc exiſtimatum
immortali illuſtrarit gloria: & in quo deni-
que tantum optimarum artium, tantum elo-
quentiæ, & tanta non Latinarum ſolum, ſed
I 5 Graia-
(a) pag. 82, b. edit. Tigur. Froſchouer.
b) P. 44.

138 DE LINGVAE LATINAE

Graiarum etiam Muſarum familiaritas fue-
rit, vt nec ipſi barbari venerari ac obſeruare
eum non potuerint. Alii litterarum decus
&“ aſylam, Germaniæque dexterum oculum
appellarunt noſtrum Reuchlinum (c): litte-
ratorum caput & columen alii (d); qui per-
inde ceteros ſuperarit, vt ſtellas reſtinguere
ſoleat exortus aerius ſol. Huc illa elogia
pertinent, quæ Eraſmus ei impertiuit, &
quando totins Germaniæ vnicum decus, & or-
namentum incomparabile eum vocauit, teſta-
tusque eſt (e), omnem Germaniam Reuch-
linum ceu Phaænicem & vnicum ſuum decus
ſuſpexiſſe, quum trium linguarum, Græcæ,
Latinæ, & Hebraicæ pene ex æquo peritus, ad
hæc, in nullo non doctrinæ genere verſatus
fuerit, ita, vt cum primis certare potuerit.
Eraſmum in inſigni hac laude Reuchlino ſuo
tribuenda nihil amori dediſſe, Henr. Stromer
durbacchius eruditisſimus æui ſui medicus,
teſtatur quaſi, vbi doctum eruditorum exer-
citum non minus recte, quam vere iudicaſſe,
cenſet (f), Reuchlinum vniuerſam Germa-
niam atque etiam Eatium, Græco, Latino, &
Hebraico ſermone, tribus ſummis zloquiis,
illuſtraſſe. quippe qui bonas litteras marce-
ſcentes in priſtinum nitorem ſuſtulerit; qui-
ue
(c) p. 46, b. (d) p. 532. (e) ep. I, lib. 2, p. m. 94.
(E) lib. II illuſtr., viror. ad Reuchlin. 2. 4, a.

ominen

(ſ) e
Reucl
bernu
Nun/
pni

1.
Mehncl

miligt

cde

Ii ob⸗

Ull
7
Merc E
r Nl
5
Um ((:

ſer.
* M

4

it teſti⸗
1 Reuch-
uncecns
1,Grt,
etlidls d
e Nellanis
potuetit
rlino uo
Wumr
ecics,
merer⸗
Geale,
Cermi
no/
uß,
Muree⸗
l⸗
Ils
nige⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. 139

que ſolus omnibus Germanis ingenii decus
& gloriam prætulerit, & patriam itteris vbi-
que gentium ornauerit: atque ita a Me-
lanchthone Germanorum ſtudiorum anteſi-

.

znanus vere nominari potuit; cuius ſingu-
lari ſtudio, in Germano homine inuſitato,
ipſe Fridericus UI Imperator valde delecta-
tus eſſe dicitur (ff).
Nec vero quicquam Reuchlini laudibus
Camerarius detractum voluit, vbi eum ele-
gantioribus litteris penitus excultum fuiſſe ne-
gauit (g): nam præterquam quod ſtatim ad-
didit ſummus vir, ipſum tamen doctitſimum
hominem fuiſſe, liberaliumque diſciplinarum
upi-

(ff) Melanchthon in præfat. quam claror. viror. ad Io.
Reuchlin. epiſtolis præmiſit: vbi de his ita loquitur:
Germaniæ noſtræ clarius contingere nibil poteſt,
YZuam ſi auktore Io. Reuchlino exterarum gentium
monimentis laudetur ſplendide. boc namgue epiſto-
læ iſteæ jere omnes notantur argumento. vid. eiusd.
Melanchthonis Declamat. T. III, p. m. 295. vnde
M. Adamus omnia, quæ de Capnione in Vitis Phi-
loſoph. p. 37 ſeqq. profert, deſumpfſit. Integram
Reuchlini vitam ex eisd. declamationib deſum-
ptam vna cum R. Agricolæ & D. Eraſmi vitis Nic.
Priſchlini orationibus ſubiunxit Georg. Pflügerus:
quarum vitarum ipſum Pflügerum auétorem eſſe
Teiſſerius in Catalogo auctor. & bibliothecar. tradi=
dit, idque cl. Morhofio perſuaſit, Polyh. litterar. I,
c. 19, 0 37 Vbi Reuchlini vitam, quam a Pflügero
ſcriptam dixerit Teiſſerius, ſe vidiſſe negat.

(g) in vita Ph. Melanchthonis p. m. 19.

I40 DE LINGVAE LATINAHE

cupiditſimum res ipſa pro Reuchlino lo-
quitur, Melanchthonis, de quo ſermo eſt Ca-
merario, vbi id ſcripſit, ætatem in feliciora
multo, quod ad litteras attinet, incidiſſe tem-
pora, quibus & ipſi Melanchthoni & Came-
rario ad maiorem in elegantioribus litteris
peruenire licuit ſcientiæ gradum, poſtquam
tot eruditi viri viam ipſis communiuerant,
ſalebris remotis: absque quorum opera ſi
fuiſſet vterque, valde dubito, an eo adſcen-
diſſent. quemadmodum ipſi Melanchthoni
veriſimile viſum non eſt (*), pingendi arti
tantum ab Apelle venuſtatis gratiæque adiiei
potuiſſe, niſi fingendorum lineamentorum
rationem multo ante oſtendiſſent ii, qui pri-
mum oνσννσνααοαdαντοας deinde & τdιαροοαοα
pinxerunt. Idem reputauerit is, qui illud
Eraſmi de Reuchlino iudicium legerit (h):
Germanorum eruditorum Princeps eſt Capni-
on? Vir magnus, ſod oratio redolebat ſuum
ſaculum adhuc horridius impolitiurque. Ad
talia iudicia ipſe Reuchlinus in anteceſſum
quaſi reſpondiſſe videtuy his verbis (¹):
Scripta mea erunt aliis forſitan melle & la-
te nutritis, propter incultum dicendi genus,

ama-
(*) Decl. T. I, p. 399.
(h) Ciceronian. p. 379.
(i) quæ leguntur in præfat. lIib. III Rudimentor.
Hebr. Phorce in ædib. Tho. Anshelmi an. 1506.
in fol. impr.

Matè
us
Vitio
Num
uen⸗
lernia
oce⸗

P1S el

una
n en
urun
ucmd
neli
nup ſii
Mlt.
ir ener
lr ltcni
teri⸗ y
li llan
Ma

NN

euchline .
ndelt
1n klin
micle
niC.
rblg ltee
bpokluen
mivenem
n Open
0 alſeen.
nchthon,
encli arti

r-
n
cellum
(1)
. ,

M-

nentot⸗

IN GERM. FATIS CAbP. IV. I41

amara. qui ſecum cogitent omnem auditori-
bus orationem eſſe commodandam, non mihi
vitio dabunt, quod vernis vernacule loquor.
Nam qui ſieri poteſt? vt per inſuetum lo-
quendi morem & domi paratam, adque lu-
cernas elaboratam dibtionem ruder faciles
doceantur, quibus tum ecſſet opus ad præcepto-
ris eloquentiam plus animum aduentere quaſt
ad ſphingis æanigmata, quam ad eius illa ipſa
præcepta. Longe rebctius me iudice ſenſit A-
riſtoteler, in diſeiplinis doctorem oportere per
vſetativſimam ſormonis conſuetudinem & no-
bis notiora quæque procedere. Dedita igi-
tur opera ſolæco ſæpe & barbaro ſum vſus a
quorumdam vocabulorum proprietatem ex-
plicandam. Huc accedit tamen, quod & ſo-
necta, & barbarorum quotidiana conuerſatio
non ſolum linguam hebetat, ſed et ſtilum ob-
tundit. quibusdam interiectis ita pergit: &
hbac erat vna ex causſis zon parui momenti,
vt putarem mea ſingula viris politioribus lit-
teris præditis exploſa fore, quod cernerent in
sis nullum florem, nullam comitatem. ſed o-
mnia triuialia & inurbana quaczue.

Vt appareat quodammodo, vnde evenerit,
vt Reuchlinus primis annis ſub laudato Drin-
gebergio, & Ioanne Hiltebrando patriæ ſcho-
læ moderatore, atque Georg. &mlero in bonis
litte-

142 DE LING VAE LATINAE

litteris educatus, doctrina, linguarum notitia mb/⸗
elo oduentiadue tantum Poſtea wvaluer rit, ipſius ſmenß⸗
iterum verba apponam (k): Poſteaquam un
anno mafe
(K) ex Præ æfatione lib. I eorumd. Rudimentor. ad Dio- Rronu
nyſium fratrem: cui ſingulos tres Rudimentorum Kye
iſtorum libros peculiaribus eisque verboſis ſatis de- jation
dicauit præfationibus: quæ ſingularem in iſtum Almpſ

oſtendunt amorem: in epiſtola fini IIl libri ſubiecta
ita ad eumdem fratrem ſcribit: tandem motus égo,
Dionyſi amatigſeme, poſtquam ad percipienaam Græ-
corum linguam annis ſuperioribus ze puenum ad-
iuncto pædagogo Florentiam, tunc optimarum litte-
rarum altricem, non ſine meo magno impendio trans
Alpes e Sdueuia eniſi, quatenus biennium penes egre-
gia ſanctitate virum illum Georgium Veſpucium agfi-
duus nmenſæ ſuæ ac hoſpitii ſocius, Angelum Politia-
num, Mar h, lium Ficinum, & Demetrium Cbalcon-
dylen, ceterosgue phigſimos homines quotidie audi-
ves, nolui etiam huic decori tuo de ſſe, guin Hebraica
nunc ſacerdos aadijceres: pr cſer. tim quum noſtrates
Iudei vel inuidia vel imperitiæ dubéti Cbriſtianum fipi
neminem in eorum lingua erudire velint. Præ- Audun
claram vero etiam exquiſitisſimamque, vt omnia aerim/
diuini ingenii monimenta, produnt eruditionem,
& multa de excellen ntisſimi viri ſtudiis fatisque nos
edocent; ita vt ie dem de his præfationibus dici
poſſe mihi videatur, quod Cicero olim de Euripidis
verſihus dixit: ſingulos eius verſus ſingula eius teſti-
monia puto, immo ego ſingula præfationum iſta-
rum verba non tantum ſingula puto teſtimonia, ſed
pondera in primis inuidis iſtis hominibus, quos
Dictionarium ſuum Hebraicum taxaturos præuidit,
quod multorum interpretationes cenſere atque per-
ſtringere in eo aufus ſit, quam prudentisſime re-

ſitaten

a. ,

ore

INA

Arune,
V elbbni
Nt
Seuuin
A
RAulimenton
tlſtlitk
gten In itnn
Iloriſbe
n nutir n
. ½
Neutan re.
u un at.
Narun itr.

aNi ſtin⸗

im (laker.
ir Mhun
unuſum
Oum
Nonnin
ditonem,
toguene⸗
gnidus Li,
e Porpas
leint
onum Ar⸗
noninſe
is, gus
Nreuitn
Ingbeſer⸗
tsnne d⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. 143

anno atatis meæ duodenigeſimo Priſciani Cæ-
ſarienſis litteraria ſtudia in ſohola Pariſio-
rum aggreſſus ſüm. biennio poſt avud Rau-

ravos dibtionarinum collegi. quem appye Taui

Breltiloquunz. eotempore atque eodem Baſiles
α Rhenum in loco ſub Andronico Contoblaca

natione Graco linguam Gracam didici. dOlSAAd

elapſis inde quatuor annis inter Gallos Primo
ſpondiſſe mihi videtur: Quamnguam Hieronymum
ſancttum veneror vt angelum, & Lyram rot⸗ vt magi-
Rrum. tamen adoro veritatem vt deum. Valde
etiam memorabilis eſt Georgii Vn e,, ad Tones.
Anshelmum epiſtola calci operis adie da: cuius fi-
nis hic eſt: Propter librariorum gquorumadam teme-
ritatem in iuratisſimos Tu0αρ aubtores perditisſi-
ue libidinantem; gui ſpe lucri ab archetypis diuer-
Raſ. tumultuantur operæ. ne ſycophantæ illi, charta-
riæ ſimiæg, operi noſtro ſupparaſitantes identidem
molinentun. iugit (Keuchlinus) in calcem libri ſup-
bingi 6ℳ munificentia imper atorig maisſter- 7 5, gui-
bus donatus eſt, arma ubluſtria (inſignia), gua in re
certiores reddantur amæœnitatis Hebraicæ ſtugioſi, a
codicibus vti abſtineant, qui non illis muniti ſue-
rint infigniis (inſignibus) perinde ac ſpuriis otqgue
e mera daniſtarum libidine opera urtiua & ſub-
ſecundaria Perditiſſ. gquoque litteranum iactura ab-
ortatis. Opus hoc, quum nuper admodum falla-
mentario diſcindendum quis tradere vellet, ab in-
teritu vindicaui, non vbiuis obuium. quod Reuch-
Hinus, quum, vt G. Symlerus in citata epiſtola con-
ſirmna⸗ Phoöorcen reuiſens, in manus hilaniter ingert
um illecebin, ceu vigilias ſues, recepicſet, velut ar. -
“ auctus fitiolo, ſatutariter eſt exocuiatus.

I44 DE LING VAE LATINAE

apud Genabum, quas nunc Aurelianas vocant,
Jſeminaui. pbi tempore protracto & Iuri Ciuili
dedi operam, & fui a doctoribur honore Papi-
nianiſtarum decoratut. An. MCoCoCLYXIX.
Vide, mi frater, qquanta circumſpebtione vi-
tam duxi. Nam pyniuerſam ſtipem quam di-
ſcendo impendi- docendo acquiſiui. ſimul e-
nim & didici Latinorum iura & docui Græco-
rumpracepta. de quibus tunc arten: gramma-
ticam Græce conſeripſis cui titulus extabat
Micropædia. eam anno poſt Pittonibus Galliæ
Aquitanis publice legi atque illic in lure Ciuili
Cathedram merui. Regreſſus inde in Sueuiam
vxrore mihi duéta ſampſi Doctoris inſigniz.
populares cauſſas apud tribunalia & iudices
exercenv. Quumque me ad ſerenitſimum,
Imperatorem Fridericum tertium (legaſſet) in-
Iytus princept Eberhardus Probus, is qui
yoſtea in ſplendidirſimis Vangionum Comitiis
2 Max. Semiliano Romanorum rege vno im-
perii conſenſu Dux primus W. irtenbergenſium
aubtoratus eſt. de cuius patriciis ego quoque
Conſul eram. Tum reperi ea in legatione Iu-
dcæum doctum ſimul atque litteratum nomine
Iacobum lehiel Loanr imperiali muniftcentia &
doctorene Medicinæ & Equitem auratum. I-
me, ſupra quam dici qucat, Pideliter litteras
Hebraicas primus edocuit. Poſt vero lega-
tus Rhomam ad Alexandrum ſextum, qui re-

liqui

ui
huten
het
ore 5
nln /
tlirtt
imau
anß
Albi⸗

ſullietl
.A4
rmnc
nul ſi
Celmoin/ 4
oyrptt

lorenfte
. ,
lE/0οα

1
Mllat de e

MMerafen

4

neliaze INne
6 Eln
ctet
Dnguin /.

Mun nll
MNH Gruy.

n graſnt.
A erati
lura
Me Ci,
Weiam

ionu⸗.
1G iulier
niſnun.
lglleht
, Cnis
in-
eliun
gole
11
Honel-

IN GER M. FATIS CAbP. IV. 145

liqui Iuerant en in lingua canonet. eor a Ceſi-
natenſi Iudæäo ſeiliket sdia Flio Iacobi phur-
no petiui, qui me quotidie toto legationis tem-
pore perquant humaniter in Bebraicis erudiuit
non ſine inſignis nmercedis mpendio. Quod
idcirco, germane frater, ad te ſeribo, vt a-
nimaduertas, & ſabius cum tua mente reuol-
uar, quantis laboribus, temporibus, & impen-
ſis Hebraicæ lingukx ſola initia ſörtitut ſim.
Alibi ad eumdem fratrem ſhurmn ſic ſcri-
pfit (!): De præceptoribus meis hanc ratio-
nem affero. non me piguiſſe, vllo tempore ab-s
quolibet Iudæo ſemper aliquantula corradere,
quæ ad dobctrinam aliquam librorum Hebrai-
corum conducerent. Sicut enim non apud Io-
nar neque plla in Græcia, ſed Baſileæ Prinm
ab Andronico Contobla-a, deinäe Pariſti a
Georgio Hermonymo Svartiate, Voſt Kome ab
Argjropylo Byzantio publice in Vaticano Thu-
odlidlem legente Xyſto IV Pontif- ad ertremum
FPlorentiæ Mediol. miique à Demetrio Chalcon-
Ayle, Græcorum linguam f, ruſtillatim & quaſi
micas de menſa domini cadentes accepi. con-
numerarem illis Hermolaum Barbarum Inno-
centio VIII inſignem & miei amantitſensum.
niſi plur ex eo Romaæ Latinitatie, quam Graci-
tatis, Balſiſſom. ita Hebraicam ego uoαadué at
tandten lbinguam non Hiero, plymit, ue in⸗

K ubli-
(1) præfat. lib. III Rudiment. pag. 547 ſeq-

146 DE LINGVAE LATINAE

Publicis ſynagogis: Iid a litteratisſimis He-
bræis benes Cecios quidem Iacobo lehiel Ioans.
in Latio antem Abdia Ceſinate atque alias a
ſingulis ſingula expiſcatus ſum.
Hactenus Reuchlinus: cuius verba quod
attulerim, tibi non ingratum fore, confido,
lector; quum inde breuiter cognoſcere
queas, ex quorum ſchola tantus Germano-
rum doctor prodierit. comprobatur ſimul
iis, tamquam grauisſimo teſtimonio, id quod
ſupra adfirmaui, Germaniam Latinæ in pri-
mis linguæ cultum Italiæ debere. Neque
immerito huius palæſtræ optimarum artium
nutrices habebantur tum, non Germanicis
modo, verum totius orbis palæſtris antepo-
nendæ (Il) quas qui non frequentauerat, nec
Italorum diſciplina emendatus fuerat, eru-
ditus recteque inſtitutus haud exiſtimaba-
tur (m). quali opinione per integrum XVI
ſæculum fuerunt Germaniæ eruditi, Italos
eam iudicantes nationem, a qua humanita-
tem acceperint Germani, & quæ antiquæ ſa-
pientiæ cuſtos ſemper fuerit atque procura-
trix.
(Il) cl. viror. ad Reuchlin. epiſt. p. 13. (m) vid.
præf. Conr. Peutingeri Sermonib. Conuiu. præm.
& Io. Caſelii ιονυνυρο quas gentes potisſimum adi-
re debeant, qui doctrinæ virtutisque gratia peregri-
nari animum induxerunt, lucubrationi eius, quæ

Kgρσαα%G¶nſcripta eſt, adiunéta Helmſt. 1609,4. Se
ſeparat. 1618, 8.

Limgiu
acceptt
Genna
wümmus
Dlun

tinehe
bigeni
pos co
intetiee
tkudio
tun g
kuepe
cit liter
tis cenle⸗
Kinſani
i⸗ ſtn
IS ſu lel
Ulkiment
tuti ndo⸗
euchlimn
ir IMn

enthen

IN

trari n 1.
oliie le.
Ale
1.
upelul
Ore, niin
r connolen
6 Cermane-

.None
martum
Cenmunics
ri mteho⸗
tanetat,nee
Ueltt, en⸗
ADikimebe⸗
gun WI
i,MA
Umanite⸗
nigue ſ⸗
pumt⸗
it.
) .
in er⸗
imumatr
43 hetegl⸗
eils, lE?
40,4

IN GERM. FATIS CAP. IV. 147

trixv. Regiomontanum certe, Agricolam,
Langium atque Reuchlinum multum Italiæ
acceptum retuliſſe, humaniora ſtudia inde in
Germaniam deducentes, hactenus cogno-
uimus.
Pluribus de reliquo verbis referre nihil at-
tinet, quantopere Reuchlinus Germaniam ſi-
bi deuinxerit, quod omnium primus Hebrai-
cam linguam grammaticorum more Chriſtia-
nos docuerit, ſiue legibus, vt ipſe loquitur,
manciparit Eatinis; ſic, vt primus poſt Hier-
onymum, vndecim ferme ſæculorum ſpatio
interiecto, Hebraicas litteras tanto reſtitue-
rit ſtudio, vt,/ qui alter Hieronymus appellare-
tur, dignus ſit diiudicatus (n). Neque re-
ferre porro attinet, quanta cum laude in Græ-
cis litteris, ſine quibus neminem politum ſa-
tis cenſeri poſſe, arbitratus eſt, reſuſcitandis,
& in ſaniori harum ope producenda philoſo-
hia, ſit verſatus. quanta etiam cum nomi-
nis ſui celebritate doctoris in iurieprudentia
ſuſtinuerit titulum. Neque denique inſti-
tuti ratio pluribus verbis declarare patitur,
Reuchlinum tam egregiis linguarum ſubſi-
diis inſtructum, eum ipſum eſſe, qui in reli-
K 2 Eione,
(n) quum opus in ſe ſuſceperat, quod ante ipſum ten-
tauerat nemo inter Latinos, ſperare omnino poterat,
ſe inde gratiam bhbaud moaiocrem E& apus poſter 0

laudem absque inuidia non intern orituram conſecu-
turum fſore. prætat. lib. I Rudiment. Hebr. præm.

1I48 DE LINGVAE LATIN AE

Cione, a ſuperſtitionibus, Monaſtici regni, vt
Melanchthon eas nominare conſueuit t, ner-
uis, falſisque traditionibus purganda, facem

beato Luthero prætuliſſe, merito ſuo exiſti-

41

metur. ſiquidem ipſe Lutherus ad Reuchli-
num, quem præce eptoris ſibi penerabilis no-
mine compellan nit, vltro profeſſus eſt (o), in
huius ipfius ſirmitate non parum taurorum
Rorum cornua fracta eſſo: iädgne Dominume
egiſſe in Reuchlino, vt tyrannur ſophiſtarum &
tardius & witius veris ITheologiæ ſtudiit reſi-

ſtere, & Germania reſpir are coperit. Eraſmus

etiam poſtquam in epiſtola quadam ad
Wolfg. Fabricium Capitonem (p) declar ara-
(o) lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchl. c. 3, b. & M.
Cruſ. Annal. Sueu. P. III, lib. X, c. 7. p. 569.
(P) Ep. 4, lib. I, p. 13. Temporum iſtorum theologiam
egregie plane adumbrauit Bilib. Pirckheimerus in

epiſtola apologetica Luciani Piſcatori præfixa, cuius

verba hæc ſunt: Absgue deprauata illa (dialectica
ſ. ſophiſtica 2) concer tatione, ac argutiarum fuligine
ſancligimam Tbheologiam conſt, Rere minime pobſé,
exiſtimant. hinc eſt, guod vetus teſtamentum ne-
gligitur, nouum guaſi idiotis criptum vilipenditur.
Apoſtolorum doctrina vix lectione digna putatur.
Hinc diuus Hieronymus tamquam grammaticus con-
temnitur, beatus Auguſtinus etiam ignorantiæ da-
mnatur, quem dicaculi illi nec argumenta ſua, ſi in
vitam reuerteret, intelledturum ſomntart non pro-
pten rudem illam & inſignem barbariem, ed guia
inſtantiarum, relationum, ampliationum, reſtrictio-

All⸗

M fanroris
Denuzun
9, lanmn, 16
Mudi .
lulm
icln

Velat,

,
0 4 eh. N.
. G
I lenliyim

heinensi

n gli bir

nentum n.
enlim. 1,

e, .

nn h..
,

IN GERM. FAIIS. CAP. IV. 149

uerat, quid fuerit, cur in re heologica e-
mendan da tantum negotii ob Platum ſit: quod
hane c ſcilicet ad ſuam vsque ætatem homines

aliſt ſint, qui am oribus litteris pertina-

neli
cisſime ab Dhofruer nt, quique iſtam ſuam in-
ſcitiam eo felicius tueri conſueuerint, quod

10 fecerint pietatis Prætextu. rem tamen ſuc-
ceſſuram denique, confidere ſe, oſtendit, R
trium linguarnn osniri⸗ y ahlic, itus in ſoho-
s recipi Pergeret. Vt vero in Germaniæ
Cholas recipi cœpta ſit huinsmodi cognitio,
Agricolæ cumprimis atque Reuchline debe-

rI, nemo mücias iueritt. Reuerendus certe
To. Henr. Maius luculentisſime id common-

ſtran nit (q), certis confirmans teſtimoniis
K 3 hunc

num, Jos malitatum, hæcceitætum, gquidditatum, .*
religua id genus portentoſa vocabula ignoraret.
gquieguia enim Oyliogiſmorum ſpinoſitate non intor-
guetur, id penitus a Theologicæ erusitione alienum
Putant.
() in Vita Io. Reuchlini magna cum cura multaque
induſtria conſcripta, ed. Durlaci an. 1687, 8. cui
adde eruditum 10. Cunr. Dieterici Programma de
Reſtauratione Græcarwumlitterarum per Germaniam
auſpiciis Io. Reuchlini Ingolſtaaii & Tubinge cœbpta,
Gieſſæ propoſ. 1661, & a cl. Georg. Henr. Gœtzio
Principi Græce docto, quem an. 1704, 4, edidit, adie-
QGum, p. 6 ſeq q. Ph. Melanchthon linguarum donum
Apoſtolis collatum magis nouum ſibl videri negauit,
quam quod hæ a tanto ſqualore receptæ ex tenebris
plusquam tartareis in lucem r reuocatæ ſint. Declam.
T. I, p. 413.

15o DE LINGVAE LATINAE.

hunc longe dignisſimum fuiſſe, qui præclarus
haberetur philoſophus, iuris & eloquentiæ lau-
daretur conſultus & diſertus denique colere-
tur theologus (1) ſiue qui Petri Galatini, Apu-
li, iudicio (), prædica retur vir Chriſtianæ re-
ligionis integerrimus, diuinæ humanaque phi-=
loſophiæ indagator ſolertizſimus, Pontißicii Cæ-
ſareique iuris peritisſimur, omnium bonarum
artium eruditisſimus, Romanæ eloquentiæ fa-
cundisſimus, trium linguarum, quibis Deus
arcana ſua mortalibus reſerualit, interyres
diſertixſimus (ſ), qui tot praclara edidit o-=
pera, vt eius nomen ſæculis cuntlis immortale
permaneat, cuique parem numquam tota pro-
duxerit Germaniaæ Quæ omnia doctisſimus
Henr. Lor. Glareanus paucis quidem com-
prehendit verbis, ſed neruoſis admodum,
quando Reuchlinum omnis doctrinæ paren-
Zbn
(7) iudicium hoc de Reuchlino tulit ſummus vir
Conr. Peutinger. lib. II, epiſt. illuſtr. viror. ad
Reuchlin. A. 2, b.
(s) ibid. C. 4, b
(1) in epiſtola, qua Athanaſii de variis quæſtionibus
librum Alberto Archiepiſcopo Moguntino dedica-
uit, ita de ſe ſcripſit Reuchlinus: Theologiſtæ variis
PDicturis nomen meum pro roſtris ac vbilibet loco-
rum ſußzxerunt, guibus me bilinguem delineabant,
quum ſim guinque linguarum peritus, Germanicæ,
Gallicæ, Latisæ, Græcæ ac Hebraicæ, nec non & Chal-
daicæ ſcripta mediocri iter calleom. Quinguilinguem
igitur me aepingi oportuit, non bilinguem tantum.

IN

feni hune
,un deen
Pren
in pre
tum d⸗
ſeculip
ultn
gate N.
enin n
tuilein
ſgign
, r hab⸗
Utio opoſe
ſecula mi
bari eſen
has igtt ii ttun
Polire in
grcole
boinpul
kſeiglet
kedun el

fulraae
Cnils etian
Umtume
Itonen!
lifttibe

U

aine
1. Hennt 8
knigneat,
nAtnitn
Augl
Auunſa.
un Nirc
mienufa
liluj L
uünmm
Adt
innurtal
nm l⸗
Gocisnrmns
niden con,
Aamnodun,
u zurt.
n

Gunmds i
1 wior ad

leſtonbes
Nſe eris
ter Meo⸗
nhent,
mumitt
1⸗
ilingten
ettut⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. I51

tem nuncupauit (sſ), Germaniæque erudito-
rum decus.
Breui tantum, eodem el. Maio præeunte,
in præſenti oſtendam, Reuchlinum adhuc
tum adoleſcentem, quum aſperam & rudem
ſæculi philoſophiam Baſileæ meditaretur, ad
cultum atque zquabile Latinæ & ſolutæ & li-
gatæ orationis genus animum adieciſſe; idem
enim ſentiebat, quod Rud. Agricolam ſta-
tuiſſe infra videbimus, ornate dicendi poſte-
riorem eſſe debere curam: neque a Germanis
ſuis quicquam amplius, quam vt grammatici
magis haberentur, quam eleganter, requiri
initio poſſe, exiſtimabat; poſtquam per tot
ſæcula nihil aliud moliti erant, quam vt bar-
bari eſſent, et in ſordibus perſiſterent ſuis.
has igitur vt tandem aliquando eluerent po-
pulares, inſtigare eos perſeuerabat, præclaro
Agricolæ, Langii Hegiique exemplo ſine du-
bio impulſus. Qua ĩpſa opera ſua, vt purius
& ſcripſerit & dixerit Germaniæ iuuentus,
effectum eſſe, ſeque arduæ rei manum non
fruſtra admolitum, mirifice lætatus eſt. In
cuius etiam iuuentutis vſus vt Lexicon ſiue
Onomaſticon iſtud Latinum, Breuiloqui titulo
inſignitum, cuius in ſuperioribus ad fratrem
mentionem fecit, conſcriberet, ab Amerba-
chiir fratribus, eruditisſimis typographis, ad-
K 4 duci
(5ſ) lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. X, 3, b.

I52 DE LIN GVAE LATINAE

duci ſe paſſus eſt (t), vir, qui omnem ſuam æ-
tatem iuuandis litteris dicauerat (tt). Quo
Lexico tum, quum nulli adhuc eiusmodi ex-
ſtarent libri, nulli ſaltem meliores (*), non
tantum linguæ conſuluit cultoribus, ſed eos
quoque, quit talem moleſtiarum plenisſimum
laborem poſtea in ſe ſuſceperunt, quodam .
modo adiuuit, exemp elo certe inuitauit: quin
opera, quam in conſcribendo iſto collocauit,
præclaram plane promeruit laudem; knali
omnibus, qui rei, antea a a nemine adhuc ten-
tatæ,
(t) Orat de Io. Capnione in Declamat. Ph. Melanchth.
T. III p. m. 300.
(te) qui de ſe ipſe in præœfat. R. Ioſephi Hyſſopai Par-
pinianenſis Lanci argenteæ ex Hebraico in Lati-
num ab ſe translatæ præm. Tub. 1512 ita ſcripfſit:
Ego vero ea conditione natus, vt optimarum anti-
um, gquas & ſummo labore & grauigemis impenſis:
multo guogue tempore acquiſiui, non ſim inuidus dis-
tiibutor, inſtar Apollonianæ volucris effulum triti-
cum ceteris auibus renunciantis, gquo lautins pa ce-
rentur, vt eſt apud Philoſtratum libro guarto, miri-
NRce gaudeo lectiones, gquas vel ferula magiſtra, vel
meopte ingenio didiei, aliis communicare. Nullum
eſt enim bonum, inquit Manlius beuerinus, guod non
pulcrius eluceſcat, ſi plurimorum notitia compro-
betur.

(*) Nam in illo Lexico, quod antea salomon Ttirohar
Conſtantienſis ediderat, vel quartum vocabulum bar⸗
barum & vitioſe ſcriptum fuiſſe, Io. Zwingerus in
oratione de Barbarie ſuperiorum ſæculorum oſten-

dit.

Prien
Plnee

lIt.

/2
Clla
15
d PG

Menn
nam! 9
Capnio
bent,
plenant
cpeſuo
lubetetl
Un
in Cale
Vputan
Cermans
lehtante

☛☚
Henchin

INn

mnen! lle Nr.
elat te
A/
tiumie

. 4
pleme
Mtüin
nne⸗
Unt, Wn.

h Mchunchtn.

U. K. D.
Hbopada.

, 1 4 1 1 .
i inpenl.
,uArA.
u mit.

Ulin ce:

rth: r.
Glher i el
. M

4 4
tu AN.
4

1.

um ler

IN GERM. FATIS CAP. IV. 1 53

tatæ, periculum primi faciunt, denegari non
poteſt. Singulari etiam laudi Reuchlino
noſtro & hoc ducitur, quod eius in primis
Cura factum ſit; vt T ub ingenſis 46 alemia, cuius

eximium Per complus res annos ornamentum

exſtitit, & quæ eos ſemper deinceps huma-
niorum litterarum habuit doctores, quorum
cruditione vniuerſa Germania exculta eſt,
priſcam Latinæ linguæ barbariem & aſperam
plane eiusdem Pronunciationem tollere cœpe-
rit: quæ in Sue nis tam horrida, tamque in-
culta prius fuiſt iſſe dicitur, vt ii Italis & aliis ex-
teris gentibus pronunciationem iſtorum au-
dientibus ludibrio fuerint; interrogantibus:
Putantne hi hominer, ſeſe lingxam loqui Lati-
nam?; Summi itaque inter gentes iſtas viri
Capnionis orationem libentius multo audie-
bant, quam reliquorum, qui patrium reti-
nuerant ſonum. quo etiam nomine is a Prin-
cipe ſuo dilectus eſt, quum Latine dicendi v-
ſum, & pronunciationis minus horridum
haber et ſonum (u).

Tam præclara Reuchlini, cuius nomine«
in Gallia nihil celebrius tum erat, merita
reputans ſupra citatus Conr. Leontorius,
Germanis perpetuum fore putauit pudo-
rem, tantum ciuem non omnibus opponere
K Italis
(u) Declamat. Melanchth. T. III, p. 301 & cl. Maii Vit.
Reuchlin. p. 171.

I4 DE LING VAE LATIN AE.

Italis (). qui ipſi inſignem eius doctrinam
tantopere ſtupuerunt, vt quum coram oſten-
diſſet, quam accuratam Græcæ linguæ ſibi
comparaſſet cognitionem, Argyropylus,
Græcus natione, in Italia degens, exclamaue-
rit: Ebhbeu Græciæ noſtro exilio tranzuolauit
Alpes (X)! Quam fortunam Demetriur Chal-
condyles, eruditisſimus Græcus, Germaniæ
noſtræ minus inuidiſſe videtur: ſiquidem
Reuchlinum græciſſare, & pulcram admo-
dum epiſtolam Græce conſcribere cogno-
ſcens, non parum ea re lætatus, & ipſi Reuch-
lino & patriæ eius congratulatus eſt, quod
talem virum produxerit, qui decus ei exſiſte-
ret (y). Quid, quod anno ch CCCCXCVIII
a Philippo Electore Palatino Romam miſſus,
vt eoram Pontifice cauſſam ipſius ageret, tam
luculenta ac eleganti id perfecit oratione La-
tina (2), vt ſummi Italiæ viri magnopere eam
ſint admirati, & quidam corum ipſum
Reuchlinum flagitare prius non deſierint,
quam publici iſtam fecerit iuris: quum di-
gnam
(v) ibid. p. 430.
(x) Melanchthon, Declamat. T. III, p. 305.
(y) cl. viror. ad Reuchl. ep. pag. 71, b.

(2) ab Aldo Manutio editam olim cel. Maius Reuch-
lini vitæ integram inſeruit pag. 195, ſeqq. præmiſſa
etiam eſt lib. II epiſtolar. illuſtr. viror. ad Reuchlin.
conf Petri lacobi Arlunenſis epiſtolam inter clar.
viror. ad eumd. Reuchlin epiſt. p. 18.

5.

nam e
mam 4
Kſente
legeten
Omnia
udica⸗
gntet⸗
Reuchl
Cius
zuumn
Ceficlen
Usinledt
Gu, Mir

ingenü
prokm
tus (9:
ſenbuf
Cicauerat
la
Juuntienn
Copnttin

Od vie
9 Chritor
Ahench
Od tor
Nnt

IINR

eun cte
n CMrnlte⸗
der inn 1
. n
twenclnn,
Iuntg

——,,

ntrig hi.
6, Cermmne
: ſniln
Gen a0n,⸗
ere (opno⸗
lhenck.
, ol
Wtielilte.
CCNONT
mun mil,
cpel ettan
atinels-

nopct⸗ temn

n iun
Geleerint,
guuncl⸗
gun

iuhenk
geniſi
euchlin
mercht

IN GERM. FATIS CAP. IVy. I155

gnam eam exiſtimarent, quæ propter ſum-
mam elegantiam, dignitatemque verborum,
& ſententiarum grauitatem vbique terrarum
legeretur; adeo diſerte, prudenter, appoſite
omnia oratione hac explicuiſſe Reuchlinum,
judicarant (a). Non minus docte ele-
ganterque ſcriptam diiudicauit quamdam
Reuchlini Apologiam Hadrianus Cardinalis:
cuius quum naſum noſſent Germani, non
parum mirati ſunt, quum intellexiſſent, non
ſine ſummæ eruditionis admiratione eam a
Cardinale lectam eſſe (b). Reuchlinum vt
de facie noſceret, inter eximia deſideria peni-
tus inſediſſe ſibi, teſtatus eſt Io. Franciſeus Pi-
cus, Mirandulæ Dominus (c), princeps ob
ingenii quamdam diuinitatem & eruditionis
profunditatem pro naturæ miraculo habi-
tus (d): poſteaquam pridem in litterariis o-
peribus ſuſpexerat virum, & dudum de eo iu⸗
dicauerat, quod fuerit
Latiæ donatus lumine lingux:

quanti eum in Hebraicarum etiam litterarum
cognitione fecerit Picus, illa epiſtola docere
nos
(àa) cl. vir. ep. ad R. p. 58.
(b) Chriſtoph. Welſer. ad C. Peutinger. epiſt. lib. II ep.
ad Reuchlin. B. 3.
(C) cl. viror. ad Reuchlin. ep. 7.
() Rittershuſ. in Comment, de Vita Bilib. Pirckhei-
mer. P. 23.

V6 DE LINGVAE LATIN AE

nos poteſt, cuius extrema verba ſunt (e): qua
de re conſitlere te avcurgtioren omnibus in lit-
teris hominem, & in Hebræis longe lateque
verſatuns, operæ pretium duxi. Decreuerat
etiam aliquando Reffenſis Epiſcopus, poſito
cultu epiſcopali, hoc eſt, linea veſte, qua ſem-
per vtebantur tum in Anglia epiſcopi, niſi
quum venarentur, traiicere; hac præcipue
cauſſa impulſus, vt cum Reuchlino collo-
quendi facultas ſibi daretur. tanta habebat
epiſcopum diſcendi Germanorumque eru-
ditisſimi cognoſcendi ſitis (f). Hanc
Reuchlini celebritatem atque eruditionem
cogitans Marſilius Ficinus ad ipſum Reuchli-
num noſtrum & Ludouicum Nauclerum, Io-
annis fratrem, ſcripſit (ſ!), ſe mirari, Ger-
maniæ Principes Florentiam adoleſcentes e-
rudiendos, tamquam ad Academiam, mitte-
re: quum tamen Reuchlinus, eiusque ſimi-
les ea ſcriberent elegantia, vt Germani non
ad academiam, ſed ex academia filios ſuos
mittere viderentur, atque apud exteras natio-
nes perquirere ſibi iam domeſticam diſeipli-
nam- ita exclamans: Quez rerum vicisſitu-
do eſft! Qaa ipſa in re Germani Romanos
imitari videbantur Demetr. Chalcondylæa: vt-
Ote
(e) lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. t. 2, b.
(f) ibid. ſ. 4, b. (fr) cl. viror. ad Reuchlin. epiſt.
P. S ſeq.

1

lelumo

dumtart
cormota

mnertahar
dlertebat

le eum
1

. I1
dumus:

. Deonne

N 1
chtur, ol

eplcopi, 1
lr Prreine
Unta kabebet
mgbe enn.
. Mn
Gultionem
unenchl.

mdenum,lo.

rari, 6.
oſennta.
Olelcentes e⸗

nlamn, Mltte⸗

ot luos
eras utio⸗
1 Gil
icſir
Romanos
pote
„b.
Un eit

IN GERM. FATIS CAb. IV. 157

pote qui, tametſi terra marique domini fue-
rant, ſuos tamen filios Athenas & ad aliam
Græciam miſerunt, diſciplinæ Græcæ & ſer-
monum rhetoricorum philoſophicorumque
dogmatum participes (g). Venetorum et-
iam legati, quum aliquando Reuchlinum
noſtrum Nouum Teſtamentum expedite ad-
nodum interpretantem coram cognoſce-
rent, alter alterum ſic allocutus eſſe dicitur:
Ecce! quam, qui has litteras norunt, grati ac-
ceptique in Germania ſint; apud nos vero
non adeo magni æſtimantur, immo ſpernun-
tur.
Verum non putandum eſt, vniuerſæ Ger-
maniæ gratos acceptosque fuiſſe tum hone-
tisſimos excellentis Capnionis conatus. illi-
dumtaxat, qui bonis ingeniis præditi, nec
corrupta iſta & perturbata diſciplina infecéti
erant, conatus viri approbabant; eodem
aſpirantes, quo Reuchlinum perueniſſe anim-
aduertebant. His ſic carum adamatum-
que eum fuiſſe, confirmat Eraſmus (h), ut ſi
pater fuiſſet, omnibus intimius carus eſſe
haud potuiſſet. At quemadmodum Rud.
Agricolæ plurima impedimenta obiecta eſle
vidimus: dum optimis litteris infenſi, &
doctisſimum quemque peroſi monachi cla-
maue-
(8) ep. clar. viror. ad Reuchlin. ep. pag. 71. b.
(h) lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchl. t. I, h.

RN!

15 8 DE LIN GVAE LATIN AE

mauerant, ac inſaniuerant; contumeliæ du- ſwhatia
centes loco, quod iĩs ſeita ipſorum conuellere ue lege
auſus ſit: ita Reuchlino per totam vitam ac- quamm
cerrime decertandum fuit cum quadam in- cetpta d
humanirvſimorum hominum ſpecie, qui Theolo- mis int
gor ſe vocabant, & neminem eztra ſo dobtum duit4
putabant, eccleſiæque ſibi videbantur colu- aa e
mnæ; grauitſimor iureconſiltor omnerques nienn.
poetas taxantes: cuiusmodi characterem iulenl
ipſe Reuchlinus poſteritati ſcriptum reli- uhihi
quit (1); contagionem in Agrippina Coloniæ ,
cœpiſſe commonſtrans. Quam planisſime un/
etiam ætatis eius mores expresſit doctisſimus, mnd.
clarisſimique inter Germaniæ eruditos nomi- e:
nis vir, Nic. Gerbelius: id quod fecit ver- (heuck
boſa plenaque eruditionis ac ſuauitatis ad ci- ppulll
uem ſuum Reuchlinum epiſtola (kK) cuius pem
initium eſt: Quem vero non pudeat ſcelera- fſtis. H
