ti huius ſæculi? Duem ferre non pigeat mo- ſciis ſui
res l huius zS quam ra quas Elkuini
quum ſementem facere voluiſſent omner bonæ Meracvoe
litteræ, aſtris etiam ipſis feliciten aſpirantibus,
repertæ ſünt fœdisſimæ Harppyiæ, quæ florem Oh-
commodum emergentium frugum peſtilentis- It 5,2.
ſimo onnn
leitten,⸗
(i) ibid. v. 2, vbi elegantisſima ad Iacob. Fabrum epi- lir ſn
ſtola moleſtias, quibus a Colonienſibus adfectus eſt, Nhil dete
multis verbis explicat: vnde non pauca ego ſum nrht
mutuatus. Merſins

() lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchl. C. 2, b.

Allegri

NA

Umelet.
Connelts
nvitin 14
luadane
i lele.
ſe Colien

ur Al⸗

elgln

radeten
m kel⸗
Clmia
nieſime
Amug,
8notn⸗
etret⸗
ad ei⸗
) auin
ſelee-
n⸗
bone
tibut,
ſonmn
un-

ſnn

mepi⸗
tuelti
0 ſula

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 159

ſimo attaltu adurere Junt commolitæ. Verba,
quæ ſequuntur, egregia plane ſunt, & lectu
quam dignisſima, ſed plura, quam quæ ex-
cerpta adferri a me poſſe videantur. Pluri-
mis interiectis, ſic pergit Gerbelius. Duod
ſe quis alius extra ipfſorum ſepta poſitur, vl-
cera verrucasque eorum vel ſumma acie te-
tigerit, proh Deum fidem, quam os illud im-
Fudentiiſh. ſimum in arcum diſt orquent, quam
rugis ſuſpendent naſum? in omnia conuicia
parati, occiſuri etian ob vnum aut alterum
verbum, ſi quis timidior eorum obſequatur ty-
rannidi. Hæc licet formidoloſa ſatis videri
poſſet: animoſe tamen aggredi eam auſus
eſt Reuchlinus, quum non tolerandum por-
ro putaſſet, vt in ſcholis non impura tantum,
ſed pernicioſa etiam docerentur a Theologi-
ſtis. Horum gregi bonus Reuchlinus cum
ſociis ſuis ob id ipſum nihil fuit, quod bonus
eſſe ſtuduit; ac nihil ſcire iis viſus eſt, pro-
pterea quod aliquid recte ſciuit (1), vel quod
He-
() VIr. Huttenus in præfat, quam Nemini ſuo præfi-
Xit, B. 3, a.-- Vbi feſtiuisſimum hoc ſcriptum ex eo
ipſo natum ſibi, confirmat, quod ætas ſua in ea inci-
derit tempora, quibus illi, qui optima ſtudia Rudio-
IBigeme ſectati erant, nibil didiciſſe, & ipfi hoziines
nihil dicebantur palam. Sibi ipfi accidiſſe in ea-
dem præfatione conqueritur Huttenus, vt, quando
inter ſuos verſatus ſit equites, haud ſit numeratus:
ex iactatoribus vero leguleis & ſupercilioſis Theolo-

1I60 DE LINGVAE LATIN AE

Hebraicarum litterarum ſemina in Germa-
nia primus iecit, & Græca elementa popula-
res docere perſeuerauit. Quare puſilli &
ipſa maleuolentia ieiuni atque inanes eorum
animi inuidia contra Reuchlinum exarſe-
runt, quum paria cum ipſo facere ſe poſſe de-
ſperarent; optimarumque litterarum ſtu-
dioſos, ſe Græca & Hebraica primario Reuch-
lino auctore didiciſſe animaduerterent:
nec non Latinæ ciuitatis ſenatum eidem tri-
umphum contra humanitatis hoſtes decre-
uiſſe cernerent (II). Cuiusmodi Reuchli-
nianæ famæ præconia aduerſariorum barba-
rorum ſuperbia ferre non poterat, quum ſa-
tis coniicere iis liceret, ornatioribus doctri-

nis imbutam poſteritatem puerilia ipſorum

ſtu-
giſtis, ſiue indoctis doctis, nemo ipſum agnouerit:
quo factum dicit, vt neſciuerit, an ipſe alicuius eo-
rum vmbra eſſet, & vt ſe ipſum haud ſenſerit, quo-
ties iſti ſtudia fua prædicare, eruditionemque ſuam
ac ingenia oſtentare cœperint., quicquid enim in
Reuchlini ſimilibus erat, omni contemptu contem-
ptius iudicahant. Sapere ſcilicet iſtis temporibus
extrema videbatur dementia, & de his dici reéte
poterat .
Summa rudes aſini rerum fuſtigia ſcandunt:
Maveimus boc illis tempore venit bonos:
Et niſi ſis aſenus, nullum tibi nomen bhabebis,
ac omni ſpretus aeſtitueris ope.

* (II) Fob. Heſſus lib. II epiſt, illuſtr. viror. ad Reuch-

lin. y. 2, b.

N

udia⸗
tant, G
do non
le ſep
dam
tum,
rant
farinn
Vor
Uuus
ELomn
Gumren
iteccl
Eprnin
ſtimatio
Tenhgu⸗
conualel
henitueſ⸗

N) Huten-
Premilu
ſobiecad
heleh ſein
ſmnl denr
Molnar ime
peniorun
enwditist
Iippeten

J.
men, i

NN

in Cen.
ehtaponl.
1e lli
hahes eonn
um erntt.
ſe ſolet.
ratum ku.
rioheuch.

Ulertetent :

eigemtr.
es Gecre⸗
Reuchli-
n barbr⸗
guunſe⸗
s Codti⸗

Plonm

Er.
Anoleit:
lcuins eo⸗
eni go⸗
ve fuum
enmm In
contelh⸗
wporihs
Cici relte

Nt.

!
Ait,

heuche

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 161

ſtudia, & aniles, quæ per tot ſæcula vigue-
rant, diſciplinas contempturam fore. quan-
do non vilius quid melioribus ſtudiis tracta-
re ſe putarant, quoties pro concione ſordi-
dam aliquam fabulam, aut anile deliramen-
tum, vulgi credulitate abuſi, deblatraue-
rant (m). Inde quum omne id, quod extra
farinam ſuam videbatur, contemnerent ac
aſpernarentur, factum eſt, vt deteſtandus li-
uor homines iſtos adegerit, vt conatibus
Reuchlini coniunctis ſeſe opponerent viri-
bus, laudique eius omni ratione, ac nefando
& abominabili calumniarum facinore detra-
ctum irent, eiusdem euerſtonem naſeentis eru-
ditæ doctrinæ opprerſtoni prétendentes; quum
ægerrime & iniquisſimis ferrent animis, exi-
ftimationique ſuæ magnopere ſimul time-
rent, quando eiusmodi doctrinam exoriri &
conualeſcere iam conſpiciebant, quam ipſi
penitus ignorarent (n). Satis verborum re-
L perire
(m) Huttenus in iam citata præfatione Nemini ſuo
præmiſſa B. 2, a. licet auétor hunc Neminem ſuum in
ſubiecta ad Iulium Pflugk epiſtola nugamentum ad-
pellet, ſcriptum tamen & eruditum & lepidisſimum
ſimul deprehendet, qui illud cognoverit. Albert.
Molnar inter Lufus poeticos escellentium aliquot
ingeniorum Hanov. 1614, 8 recudendum curauit,
at eruditisſima præfatio & elegans iſta epiſtola ibi
non apparent.
(n) Camerar. in Vita Ph. Melanchthonis p. 17.

I62 DE LINGVAE LATINAE

perire haud potuit Buſchius, quibus Reuch-
lino Theologiſtarum furorem exprimeret,
quem iureconſultum falcem in Theologo-
rum meſſem miſiſſe fremebant (*). ſ,
Colonia ad Reuchlinum fſcribit Buſchius (o),
videres ora & vultus Theologiſtarum, talis eſt
furientis inuidiæ ſpecies, talis eſt inſaniaæ deli-
rantiz viua eſfgier, inflatis buccis contrabunt
ſupercilia, caperant frontem, lumina tragica
quadam toruitate horriſicant, Pallent, rubent,
ſtupent, gemunt, ſtriduntque dentibur. Quid,
quod tanta bile tantaque perturbatione con-
citantur, vt etiam impiis quandoque votibus
non abſtineant. .
Nam quum in humanas & politiores lit-
teras ita male animati eſſent homines, vt phi-
loſophiam humani atque diuini iuris ſapien-
tiam, vel alias etiam ſcientias, nec Latine dici
nec explicari poſſe, ſtatuerent; non ob lin-
guæ egeſtatem (licet barbara & non Latina
indies fingerent vocabula) quum alias Latia-
lia ad promptum habuiſſent, ſi modo perſpi-
cere & cognoſcere ea voluiſſent, vel etiam
potuiſſent: ſed quod humanas litteras, vt
ha-
(*) Moleſte ferebant, ſcribit excell. Pirckheimerus ad
Wenzeslaum Lincum Dedicator. epiſt. lib. p. 231
guum laicos ſancta manibus ver ſare , cernebant.
tamquam committerent piaculum, ſi Chriſtianus
Chriſtiana tractare auderet.

(o) lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. x. 4. b.

N
fun
At.

Merl
uedin
e
Reus
Hic
tey
inn
Atien
Homn

lo

Nen.
V hohr
. ,
binſ
talre⸗
Nit l
rahunt
cgiu
leng,
Cn-
r

21
nt,
anus

.

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 163

harum ignari, doctrinar maiores impedire pu-
tauerant (p). mirum ideo plane litterarum
genus a Romana pietate alienum tractari a
Reuchlino, palam vociferabantur veternoſi
ſophiſtæ: Græcum porro ſihismaticum eum
declarantes, quo magiſtro interdictæ diſci-
plinæ contra eccleſiæ decreta proderentur.
Et hæc ipſa per tot barbara ſæcula furoris at-
que inuidiæ iacula, turbidorumque affeltuun
Falmina & tonitrua exſtitiſſe, quæ non in cos,
in quos neceſſe fuerat, ſed quos ſibi moleſtos
eſſe ſenſerant, eiaculati ſint, & quibus bonis
auerſis & perterrefactis ſoli rerum potiri vo-
luerint vaferrimi hominum, eruditi verisſi=
me adfirmarunt (q). Quare vt primum
Reuchlini & ſociorum ipfſius ſcriptum con-
ſpiciebant, accurate id legebant, inueſtigan-
tes, num hæreſin ſaperet, & ſtatim, ſi quid
minus placebat, enotabant. inde errata in
articulos digerebant; vt erant penſiculandis
hominum ſermonibus acutisſimi iudicii. ſi
quid vero offendebat, frontem contrahebant,
labra exporrigebant, naſum ſuſpendebant,
nonnunquam ad ignem, ad ignem ingemina-
bant (r). Atque ita quum priſcis tempori-
. L. 2 pus
(p) Conr. Peutinger. elegantisſima ad Mutianum epi-
ſtola, lib. II illuſtr. viror. ad Reuchlin, A, 2, b. &
Hutten. præf. Nemini præm.
() ibid.
(?) Hutten. in præf. Nemini præm. B, I.

164 DE LINGVAE LATINAE

bus hareticus haberetur, qui diſſenſerat ab
euangeliir, ab articulis fidei, aut his, quæ cum
iis parem obtinent auctoritatem: tum, ſimul
ac quis a T1 voma diſſentiebat, hæreticus voca-
batur. Quicquid non placebat, quicquid
non intelligebant Theologiſtæ, hæreſts erat,
Græce ſcire hæreſis erat: quicquid iſti non
faciebant, hæreſis erat (8). At prudentisſi-
me ab ſeueris huiusmodi inquiſitoribus, ri-
gidisſimisque exactoribus quæſiuit ſuo tem-
pore Peutingerus (ſ). LVbi ergo illa Hiero-
nymiana, Ambroſtana, altque dAureliana eru-
ditio? Wuis ex iſtis (Pſeudotheologis) Hila-
rium
(§) Eraſm ep 10, lib XII, p m. 588. Ipſius Eraſmi
ſeripta Thomiſtis ita inuiſa fuiſſe, Huttenus tradi-
dit, in præfat. Nemin. A. 2, b. vt, licet ſummi viri
laboribus nihil magis Chriſtianum ætas iſta habue-
rit, atque viderit, ſuſurrarint tamen homines iſti
contra ea, fremuerint, ſtrinxerintque ſupercilia, &
naſos ſuſpenderint: adeo, vt Ilia rumpi iis credere
quis potuiſſet, quoties Eraſmi ſociorumque eius
ſcriptum viderint; ignauiæ ſuæ conſcientia excru-
ciati: qui hac ſua arrogantia Herm. Nuenarium eo
perduxerunt, vt hanc inſtituerit querimoniam in
epiſt. ad Io. Reuchlin. cum huius, & Buſchii Hutte-
nique epiſtolis nonnullis exc. O calamitoſam fidei
ſortem! o deplorandum ecleſiæ ſtatum! ſi hæc illi
eueniant, ſi non alios propugnatores, non alia præ:
ſedia conſequi pogit, quam eiusce conaitionis, male
ſanos quosdam & phreneticos ſycophantas, ſophiſti-
ca non catholica imbutos doctrina!

(5ſ) lib. Il epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. A. 2, ſeq.

giͤc
Gecln
Winn
culos
Iheo
tiut
I6

dat

A

enſerth
urtun
tumſ
ro.
licgul
Noetetdh
R iſti on
dentieh.
ibis 1
10 tem⸗
d -
rium
Pyozni
us tadt⸗
nini
habce
nes iki
cllin
fegere
ejus
Xcril⸗
ameo
zmn in
ſutt⸗ e-
ki
i
, 4.
ale

IN GERM. FATIS CAP. IV. 16 5

rium Pictauorum epiſeopum imitandum ſibi
proponit? quis Leonem Pontificem Maximum,
Cyprianum Martyrem, Lactanrium Firmia-
num, Florentem, Tertullianum, Aurelium Pru-
dentium, Proſperum Aquitanicum, Ioannem
Damaſeenum, Calium Sedulium, Iuuencum
Hiſpanum, Aratorem Subdiaconum, Serauium
Sulpitium, Gregorios vtrosqque Naxziäanzenun
& Nyſſenum, B.rß, Tinm, dihanaß um, Origenem
Adamantinum! Quærendo perg Peutinge-
rus ad ſuæ ætatis cruditos progreſſus „nomi-
natim ad Mirandulanos comites: Huir lo-
anner duos, Picum & Franciſoum eius ex fra-
tre nepotem, quie Marſilium Ficinum, vel ali-
um quemuis politioris litteraturæ Theologum
imitari inter Germanos cogitat? Hi videlicet
omnss ac ſinguli pii eruditisſimique viri hæ-
reſeos crimine inſimulandi fuiſſent, ſi ſo-
phiſtarum noſtrorum de bono Reuchlino iu-

dicium verum exſtitiſſet atque incorruptum:

qui diuini ingenii ſui monimentis abunde
declarauserat, ſe ſanctisſimorum iſtorum ho-
minum virtutem atque eruditionem ante o-
culos ſibi propoſuiſſe. Damnauerunt itaque
Theologiſtæ, vt vere de iis Eraſmus pronun-
tiauit, in recentium libris, quod in Auguſtino
aut Gerſone non damnabant: quaſi veritas
cum auctore mutaretur: illos, quibus faue-
bant, ſi legerunt, nihil non excuſarunt, omnia
L 3 tor-

I66 DE LINGVAE LATINAE

torquentes: eos econtrario, quibus infenſi

erant, ſic legerunt, vt nihil non calumniaren-
tur. Quid quæris? grauisſimus doctisſimus-
que ſæculi ſui Iureconſultus refert (t), eum-
dem Reuchlinum fummo ingenio & ſingula-
ri doctrina virum, præclarum philoſophum,
Iuris & eloquentiæ conſultum, de bonis lit-
teris optime meritum a Colonienſibus ſophi-
ſtis diuinæ læſæ Maieſtatis eſſe poſtulatum.
præter enim quam quod grauisſimam in ſe-
dem Romanam inſtruxerit calumniam, eum
in biblia blaſzbemias effutire auſum eſſe coar-

guebant (tt).

Plurimi igitur omnino euehendorum ſtu-
diorum ratio conſtitit tam præclare merenti
viro: donec per maxima fortunarum vitæ-
que ſuæ diſcrimina effecerit, vt Germania re-
fipiſcere, & pueriles ſcholarum nugas deſere-
re inciperet. Enimuero quum par eſſet,
tempusque id poſtularet demum, magno
Eraſmo iudice (u), vt Reuchlinus, veneran-
dæ ſenectutis homo, pulcerrimis ſuis ſtudiis
frueretur, & ex honeſtisſima iuuenilhium ſe-
mente laborum ſuauisſimam caperet meſ-
ſem: quum conueniſſet, vt vir tot linguis,

tot.

(t) Conr. Mutianus lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuch-
lin. A. 1, b.
(tt) H. Buſchius in epiſtola quadam ad H. Nuenar.

(u) ep. 2, lib. II, p. m. 98.

ot
tunr
verl
bur

dus

que
nes;
Pot
ſodh

tect.
tes
ſelen
Gle
Urn
füne
tane
tand
nen
necl
ſert
ns6
Jvun
um
ſtten
le

Mern

t G e⸗
1 lng
loſopn
bonßl⸗
lbus ſti
am in ſe.
am ecun
ſecoar.

tumſtu⸗
merentl

naniale-
Gelere-
r elet,
nigno
netan-⸗
ſtudiis
umle⸗
t mel⸗
nois
tot⸗
geuch⸗

er.

IN GERM. FATIS CAb. IV. 167.

tot diſciplinis inſtructus iſto velut ætatis au-
tumno diuitem ingenii prouentum in uni-
uerſum orbem effunderet: ad quod laudi-
bus fuerat exſtimulandus, præmiis inuitan-
dus, ſtudio inflammandus. exorti ſunt,
quemadmodum vidimus, improbi iſti homi-
nes, qui quum ipſi nihil præclarum efficere
potuerant, peruerſisſima iſta via gloriam ad-
fectarant; ex friuolis nugis tantas concitan-
tes tragedias: vt peruerſis, Pirckeimero id
referente (v), & ſycophanticis iſtis ſceleratis-
que machinationibus mirum in modum ve-
varint inclitum, & optime de Germania, o-
ptime de litteris meritum Capnionem: immo
tantopere eum vndique oppugnauerant, Vt
tandem miris fraudibus Principis indignatio-
nem in eum concitarint: & vt alii Principes,
nec infimi nominis primates eius miſerti mi-
ſerabilem ipſius rerum ſtatum vix ſine lacri-
mis & vaticinati ſint, & congemuerint (X):
quum optime noſſent, Reuchlinum littera-
rum parentem & Hebraicz, Græcæ & Latinæ
litteraturæ apud Germanos inſtauratorem
eſſe, de omnibus bonis patriaque ſua optime
meritum, & pacatiori tempore ob nobilisſi-
L 4 mum

(v) ep. ad Eraſmum, inter huius epiſt. lib. XII, ep. 1r.
& lib. IV, ep. 12.
G) Io. Huttich. lib. II, ep. illuſtr. vir. ad Reuchlin.
D. 3, b.

I68 DE LING VAE LATINAE

mum ingenium, quo poſteritati recte conſu-
lere poſſet, dignisſimum. Quamobrem
cauſſam habuiſſe videtur Huttenus , cur

ipſum in Italia Germanorum puduerit, quo-

ties, de Capnionis afflictione orto cum Italis
ſermone, hi percontarentur: zantumne li-
cet in Geôrmania fratribus (y)? Nam licet
vir fuerit Reuchlinus, cunctis virtutibus o-
mniumque diſciplinarum genere non ſolum
excellens, verum extra fortunæ quoque ale-
am ita poſitus, vt nemo Therſites ſeu Zoilus

candidam eius famam dignitatemque viola-

re poſſe initio viſus eſſet: accidit tamen, vt

omnes boni timerent deinceps, ne in extre-

mam denique calamitatem coniiceretur opti-

mus vir; quum a tyranni faucibus neminem,

niſi Deum, eripere eum valere, cernerent (2):
quem omnino in partibus fuiſſe crediderunt;
mirificas poſtremo ei agentes gratias, quod
innocentem virum ex ore leonum & draco-
num liberauerit, vindictam ſibi reſeruans;
quam opportuno tempore grauius fulmina-
ret (a). Et vere quidam prædixerunt (b),
fore, vt poſteritas Capnionem ab animi ma-
gnitu-

(y) Hutten. in epiſt. ad H. Nuenar.
(2) clar. viror. ad Reuchlin. ep. p. 59 b.
(a) B. Pirckheimer in epiſt. ad Huttenum in Ritters-
huſ. Commentar. de Pirckheimeri vita p. 25.
(b) Hutten. in præfat. Nemini præm. BI, b. & Eob.
Heſſus lib. II ep. illuſtr. viror. ad Reuchlin. y, 2 b.

5

nitud
Audac
cihelt
OIhhun
ptere⸗
turlee
multit
titerti
ve ite
nin i,
naerah,
teſtimon
Petante
Ntpokt
tarum.
dumh
lemn
riorum

Iunt me⸗
„

1
n

Nepnun

NAI IN GERM. FATIIS CAP. IV. 169

taet. gnitudine admiraretur, qui deſcendere cum
nt audacisſimis hoſtibus in aciem, ac pugnam
ken, capeſſere auſus ſit. idque mira plane præter
en omnium opinionem felicitate: & fore pro-
vannli pterea, vt omnibus deinceps commemorare-
Atunn . tur ſæculis, quod Capnio contra tantam veræ
Nm Ie ſapientiæ ac meliorum ſtudiorum hoſtium
tuttbu, multitudinem in aciem progreſſus, tam for-
on ſon titer tamque animoſe decertarit, vt ſemel at-
oe le. que iterum ſuperior diſceſſerit. Euenit e-
en Zoilis nim id, quod ipſe Reuchlinus futurum ſpe-
e fiol. rauerat, poſtquam viuus ca iam de ſe ſenſerat
men tt teſtimonia, quæ paucis prius mortuis conti-
n ette⸗ gerant, & ipſe poſteritati ſuæ interfuerat (c);
tnrotl . vt poſt validam manum magna ætatis ſuæ poe-
enien tarum atque hiſioricorum accederet copia. qui
eent 7 dum Reuchlinum ita, vt par fuit, præcepto-
derunt; rem ſuum venerati ſunt, inſignem aduerſa-
gvoc riorum eius iniquitatem perpetuæ tradide-
Craco⸗ runt memoriæx, optimum virum innocenter
rvans, paſſum demonſtrantes, cum æterna Colonien-
Hnina⸗ ſium ignominia (d). Superiorem autem fu-
tc L 5 iſſe
niN. (&) Hutten. lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin.
ginn. A. 1, S. 1.
(d) id fore, Eob. Heſſus Reuchlinum confidere iusſit,
lib. Il ep. illuſtr. viror. y. 3, ita cribens: Coëgi nu-
(ner per iambos quosaam ſatis eruentes in iſtos Coloni-
enſes diabologos, & cogam multo blures & omnis ge-
Se neris, tibigue trangmittam, tunc gquum tempus erit;

magnum enim animum mibi facit, quod negut ſolus

I7o DE LINGVAE LATINAE

iſſe Reuchlinum, plurimi eo magis miran-
dum putarunt, quod ei cum inexpugnabili ho-
minum genere res fuerit, qui omnia habe-

bant,
negue alten futurus ſum. ſpero enim & Huttenum,
& Buſebium, & Crotum, & bpalatinum, & tuos con-
terrantos Philomuſum & Melanchthonem, & p: æ&-
ter ea multos mecum futuros buius victoniæ buccina-
tores. Et ego quosdam hie Herfurthinenſes excita-
bo, gui mecum iſtuc tamquam crabiones conuolantes,
iſta terriculamenta, & monſtroſisſima monſtra ita
exagitent, vt reguies illis nulla prorſus nec terra nec
mar: relinquatur. Tum Gallos, Francos, Perſas, G
It guid amplius vſpiam eſt malorum nominum, licet
inuocent. Agite igitur o vos,
Teutones emenſi Latialia negna poetæ,
veſtrum doecus viriliter defenaite.
Impia molitur certamina Capniomaſtix,
Tam nobilem ferens inigue gloriam-
Heu gquibus ille odiis, beu quanta exæſtuat ira
vir barbarus, vin omnium ſtultigſimus.
Quod tibi cum dodtis bharado ſignate cucullo
Hoſtrate nate pesſimis auguriis.
At vos Capnionem vates defendite veſtrum;
vobis comædiam ille primus obtulit.
Ad defendendum Reuchlinum excitaſſe Eobanum
Thuringos præter multos alios grauisſimos teſtes
Crotum Rubianum adducendum cenſui: qui ver-
boſa & diſertisſima ad Reuchlinum epiſtola abunde
id confirmauit lib. II illuſtr. vir. ad Reuchlin, epiſt.
2, a. Ex qua vt excerpta quædam tecum commu-
nicanda decreuerim, Lector, ſumma effecit eius ele-
gantia, non indignæ profecto, quæ ab omnibus ho-
dieque legatur: quum ſæœculi iſtius genius viuis
quaſi in ea depictus videatur coloribus. Poſtea-

IN
znt,

Aexan
tut, 4

quam
dum
cumn
Ult
lam
fuent
iptoh

ar

Canj/
ſecſſe
ſoo be
interia
(hon
fionit
ſeint
nateri
durun,
drain
Lere
ati.
lit ce
ſn
Kieli

lat

n.

Ctitet
le
n]
Un!

NA IN GERM. FATIS CAbP. IVv. I.

Ui ban t, quum nihil habebant. eam ob rem ipſe
tutt. Alexander VI Pontifex dixiſſe aliquando fer-
mnub tur, ſe cum potentisſimo quodam rege, aut
dn Princi-
Hum quam Reuchlini generoſum & alacrem ad pugnan-
un dum animum ex ipſius ad Mutianum data epiſtola
M ht cognouiſſe ſe ſcripſit Crotus, pluribusque declara-
nie hieu uit verbis, ſe, licet ſanguiſugæ Theoſoph iſtæ terribi-
lißerent, lia maxime per Vulcani Neptunique minas minati
mullutn, fuerint, Reuchlinianarum tamen partium ſocium,
rin ipſo Reuchlino nefſciente, ſe addidiſſe; commemo-
nne n rat, ſe eamdem iſtam ad Mutianum a Reuchlino
irſm & exaratam epiſtolam interpretando multis Tbeologi-
n Autt Rſis, Arnobaraiſtis, Thomiſtis, Scztiſtis, Oecaniſtis,

Canoniſtis ſtomachum mouiſſe, quod eo libentius
feciſſe ſe, ait, quo citius ad vomitum cum ſatellite
ſuo Peperi icorno perduci potuerint. Multis verbis
interiectis, ita pergit: Scribant, . Diis placet,
(homines iſti) commententur, inuebantur, propofßi-
tin tionibus propoſitiones ſuas accumulent, dummodo
ſciant terdæ & languidæ pecudes doctis ſe fræbere
. materiam ridendi. Tu guogue ſi volueris, tibi non
deerunt in reipondendo auxiliatores. Habes do-
igſimum virum utianum, hbabes totum Mutiani
orainsm. Sunt in eo bbiloſophi ,Poetæ, oratores,
theologi, omnes tibi dediti, omnes pro te centare pa-

d rati. Eobanum Heſſum cæleſte ingenium beat, lFri-
ni. bit carmen Jumma Felicitate. Vid iſti eredo eius
4 Iudicrum Bucolicum, in quo oſtendit ille, guid posgſit,
B I velit. In Hutteno meo exultat ardor & ſubtili-
tas, vno impetu conficiet ariaum Ortuinum. Non
ce. attinet, plura promittere. Manaa & iube, Quando
voles, præſto erimus. Hactenus Crotus Rubianus;
s quem Petreius Aprobacchus in epiſtola ad Reuchli-

num lib. II ep. y, 4 antiſtitis aulicum vocat, & qui

volker⸗

1I72 DE LINGVAE LATINAE

principe, malle ſibi bellum eſſe, quam cum vno

ex mendicantium ordinibus (e). Eo certe
. — . . 6
Colonienſium iſtorum Theologiſtarum con- m
. — . 8 /¹
tra Reuchlinum furor proceſſerat, vt quidam iſe G
eorum aperte iactare auderent, ſe, niſi contra ver
Capnionem in vrbe ſecundum ſe pronuntia- ,nOR
tum fuerit, ab eccleſia &ÿ ſummo eius pontißice unß
⸗ . au.
drfelturoe , nonumgue ſuſcitaturos fore ula⸗
Slehiſma (f). Alii dicebant, quicquid contra Sun
ipſos tta
is ipſe eſt, cui VIr. Huttenus Neminem ſuum longe unhe
eruditisſima iſta prœfatione inferipfit. Quid de peleild
Mutiani in Reuchlinum amore ſperandum eſſet, ipſe Gacisbon
Mutianus coniunctisſimo huic amico ſuo ſpopon- z
dit, quando lib. Il epiſt illuſtr. vir. A I, b. ſcripſit: Phand
Non feram, quantum in me eſt, non feram, tametſi ntorb!
probe noui, guam ſit mihi curta ſupellex, tantum conterl
Ger maniæx lumen indicte cauſſa exiingui. Yugfi ve- ſeme
ro lIoannes non babeat ſententiæ ſuæ ſubſoriptores fnzn
bis mille. Et Mutianum & Eobanum, vt Reuchli-
ni fauorem ſibi conclliarent, ſtudioſe operam dedis- Pnatul
ſe, Erycius Cordus ſuauisſima ad ipſum Reuchlinum larot?
epiſtola profeſſus eſt, lib. II ep. ad Reuchl. A. 4 b. ſue lud
qua eum blandisſime alloquitur: Salue, Salue igi- B
. . . . Iuin aud
zur, Salue, inguam, omnium optime & aoctigime
Capnion, integerrimæ integritatis bomo. Immo iton
aduerſus, aduerſus tot deterrima monſtra ex olida etlam e
barbariæ palude emengentia inuidtigſime Hercules.
Iterum ſalue, maxime litteratorum patrone & aßer-
tor, dulcigimum Muſarum aelicium. Din
(e) Hurtten. in præfat. Nemini præm. B. 2, b. & in cl. Pipe
Maii vita Reuchlin. p. 464. it. in epiſtola Eraſmi ad ihen
Pirckheimer. Iib. miſc. ep. 25. Sad
(†) lib. II ep. illuſtr. vir. ad Reuchlin. y. 1. .

N

A nn,
. e

IRN

ſanncn

ht Gln

lon
Ppropuntr.
nſe
r fne
id am
lum Loer
Cid ce
cletipt⸗
B frher.
anlt:
mn tanet⸗
ex, tuntin

n Eelſ⸗
Au
4 8
lie igr.
ctihene
lnmd
er lit
lruli.

v/ſyp.

lnid

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 173

ipſos ſtatuerit Papa, id nullius ſe exiſtimatu-
ros momenti; neque illum pro Papa haben-
dum eſſe, qui ab ipfſir ipſorumque ſententia
diſſenſerit. Adeo cæca atque præceps per-
uerſisſimorum hominum erat arrogantia, vt
non ſecus, aut honorificentius de ſummo ſuo

Pontifce loquerentur, quam de puero ſub fe-

rula adhuc viuente, cui nihil, niſi ad pædago-
gi ſui nutum, integrum aut liberum loqui: &
vt auguſtisſimum Imperatorem Maximilia-
num l, & complures Germaniæ Principes car-
pere auderent, temeraria vſi ratione (ff). Au-
dacisſimus temerariorum hominum antefſi-
gnanus Io. Hochſtraten in Pontificis, & Impe-
ratoris Romani, cunctæque Romanæ eccleſiæ
contemptum adfirmare non dubitauit (g);
ſe arcem molitum, quam vniuerſus mundus in-
fringere non poſſet. Nactum ccilicet erat
ignarum & atrocisſimum hominum genus a-
liquot Pfeffercorni cuiusdam, Chriſtianiſtæ,
ſiue Iudeaſtri, ineptisſimos libellos: quo-
rum auctorem, crudelem Reuchlini calu-
mniatorem non ſolum fouebat, ſed ſubſidia
etiam ei miniſtrabat, quibus innocentisſimi
homi-

(ff) lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. c. I. & F, a.
vbi ipſam Imperatoris epiſtolam ad Leonem X P.
ſcriptam, qua homines iſtos accuſat, inuenies.
(g) H. Nuenarius in epiſt. ad Reuchlin. cum diuerſis
opuſc. huc ſpectantibus excuſ,

174 DE LING VAE LAITIINAE

hominis virtutem oppugnaret (h). Tanti
erat, exclamat Conr. Mutianus (1) vilis Iu-
daici ſanguinis trancfuga, vt Theologorum,
examen indocto, fallazi atque inſidioſo faue-
ret. Ipſius nimirum virtutis ac eruditionis
aduerſarii pesſimis Pſeudochriſtompſtæ iſtius,

vt idem Mutianus eum appellauit, libellis,

tamquam firmisſimo fundamento innixi, e-
gregia illa calumniarum ſuarum caſtra, cum
perpetua ſui infamia ſuperſtruxerant: & atra
Pſeudotheologorum acies, eæreumnoſaque Fra-
terculorum conuentio, vt Stromerus loqui-
tur (K), dementulato iſto ſignifero, tamquam
alteram Troiam expugnaturi, decennale con-
tra Capnionem bellum geſſerat: quo omnis
illorum doctrina, robur, vires, honor, & fa-
ma ſimul occiderunt (1).
Tantæ molis erat, Germanis condere tem-
plum
Palladis.
tantique Reuchlino ſubeundi idcirco fue-
runt labores, vt Conr. Rittershuſio dignus
viſus ſit (Il) qui Hercules Germanicus Alexi-
barba-
(h) H. Stromer Auerbachius lib. II epiſt. illuſtr. vir. ad
Reuchl. Z. 4, b.
(i) ibid. A. 1, b. (Kk) eod. libro II, 2, 4, b.
( Corn. Henr. Agrippa in epiſtola ad vrbis Colon. Se-
natum: quam inuenies in Reuchlini vita a cl. Maio
conſcr. p. 251.
(Il!) in Commentar. de Vita Pirckheimeri.

—

1

bart
yorn
torutn
gue li
modu
Alierqi
giei t
ignaun
iutis
fum,
cenn
inu
Cüllen
ls in
Coltid
bat.
guolt
inuech
Naun⸗
n
ſirſem
Ahe
ontel
Man
al

in u

IN
en

4

EE

h

i
1 lenen
ducn
ſt.

it,1 bels⸗

f imnithe
Calkrp aun
int:. & an⸗
leyt.
1s logui⸗
tanngvann
ndle con⸗
oomms

onohafr

lore ten⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. 17 5

barbarus vocaretur, & innumerabilium mon-
Krorum domitor, quæ barbarorum & obſcu-

rorum quorumdam hominum ignorantia at-
que malitia ei obiecerint. Nam quemad-
modum veſpertiliones, noctuæ, & bubones,
aliæque infauſtæ aues lumen ſolis ac lucida
diei tela ferre non queant, ſic inertes atque
ignauos iſtos homines, barbariei tenebris
diutisſime adſuetos, renaſcentium littera-
rum, linguarum, bonarumque artium lu-
cem, quam rectis oculis intueri non potue-
rint, auerſatos; ideoque in illarum ſtudioſos
& inſtauratores infeſtis animis, minis, & ar-
mis inſurrexiſſe, & clauſis quaſi incurſaſſe o-
culis, idem Rittershuſius pluribus verbis pro-
bat. Ethoc ipſum hominum genus fuit, in
uod magnus Eraſmus ſummo iure his verbis
inuectus eſt (m): Quid non moliuntur hoſtes
deuoti bonorum ſtudiorum? quas non tochnas,
quas non ſycophantias, quas non inſidias com-
miniſeuntur? quibus non cuniculis conantur
obrepere? quas non admouent lacrimar? quæ
non tela in nos torquent, mortali veneno tintta?
quæ conſpiratio, quodque artum inter ſtos fæ-
dus ad profligandas litteras, quas, qui pueri
non didicerunt, pudet ſenes diſeere? Tuod
mino=

(m) in epiſtola ad Fridericum Saxon. D. infra nomi-
natim citanda.

I76 DE LING VAE LATIN AE

minori pene opera diſceere poterant, quam im-
vugnant. quam hic concordes ſunt, qui nu NRgzuam
conſentiunt, niſiad ladendum? quam hic ha-
bent ingenium, ad meliora ſtupidi? quam hic
vigilant, ad bene merendum oſcitabundi?

In grauisſimo hoc Eraſmi effatô erudiĩtisſi-
morum hominum teſtimoniis comprobando
iuſto longiorem me fuiſſe, fateor, qui breui-
tati ſtudere conſtitueram. Verum tam egre-
gie de Germania meritus omnino eſt Reuch-
linus, vt laudari ſatis non queat, nec vlli ætati
de eximiis eius dotibus & incredibili plane
bene merendi voluntate conticendum vm-
quam videatur. Singularem viri doctri-
nam, generoſam facundiam, & infatigabile
ſtudium Mutianus Rufus cum primis admira-
tus, ſperauit, breui fore, vt Reuchlinus id,
quod omnes boni polliciti tum erant, exa-

mutſim perſiceret (n): vtpote quo duce no-

bilis veterum doctrina reſurrexerit: ſiue in
quo, vt aliis videbatur (o), vetuſtus ille Py-
thagoras reuixerit, Plato reuiguerit, diuus-
que Hieronymus refloruerit: Germanis tanto
veterum iſtam doctrinam amplexantibus ſtu-
dio, vt Mutianus ad Reuchlinum ſcripſe-
rit (p), bonos quotidie ad ſe confluxiſſe ado-
leſcen-
(n) clar. viror. ad Reuchlin. epiſt. p. 65, b.
(O0) lib. II epiſt. 2. 3, a. b.
(P) ibid.

AAMen
l eti
Aidla
inn
tus:
erlef
utn
i
Myliu
zmico
Our riun
(Olltra
Pronun
iumh

IINN

ant, litn.
l ga
Gtaling,

4 5.
tbenlit.
Onnprobnn
n guibrel.

untmegr.
eſtReuch.
ec iatat
bil ne
lum vm-
1l Cod⸗
Uigebi⸗
Misadcnur.
Chlinns
erutt et.
Cuceno:
lue in
Bileh⸗
t, Cluns⸗
nis tunto
tbuekr⸗

IN GERM. FAIIS CAbP. IV. 177

leſcentes, quibus Capnio in ore fuerit & in
pectore: hunc Græcum ſe probaſſe, illum
Hebraicas & vere arcanas litteras ita admira-
tum eſlſe, vt, quantum ab inſulſis præceptori-
bus ad nugas vel emendas, vel diſcendas trahi
ſe ſenſerint, tantum vtroque pede ad Reuch-
lini veſtigia proſiluerint. Atque ita littera-
rum meliorum hoſtes reluttando nibil aäliud,

quam quod Reuchlini ſociorumque illuſtrarint

vibtoriam, ſuam ex aduerſo denobilitarint
ſtultitiam, dficnios eſſe, Eraſmus rectisſime
adfirmare potuit (q). Eius vicem Rud. Agri-
cola etiam valde ideo gauiſus eſt (r), quum
animi ac naturæ Reuchlini felicitati, tum vero
in primis Germaniæ noſtræ fortunis gratula-
tus: quam ſi pmquam, tunc aliquando ex-
pergeßieri oportere putauit, & a barbarie iſta,
dTua tot ſæculis, velut ſtupido ſopore, vel po-
tius X ddνααραο, Oppreſſa fuerat, excitari. Ea re
Erpycius Cordus Reuchlini verborum, quibus
amicos compellare conſueuit: Vincam, &
vos triumphabitis? fidem (licet patrocinante
contra pecunia) certam, immo certisſimam
pronuntiauit (s): & Eleutherius Byzenut
Triumphum ſuum adaucter decantare po-

M. tuit

(9) ep. 36, lib. V. (r) clar. viror. ad Reuchlin.
epiſt. p. 6s, b. & in Agricolæ Lucubrat. p. 179.

() lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. A-
4, b.

178 DE LINGVAE LATINAE

tuit ([). Neque vero etiam ſperare, ſed cer-
tiſime confidere eidem Cordo licuit: Præſto
iam Reuchlino aliquem eſſo Iolaum, qui ian,
dudum inciſam excetræ ceruicem inſequenti
face, ne repullulet, inurat. Nam non vnus
& alter præſto paullo poſt fuit, ſed tota agmi-
na: quando quidem hominum ceruicem
iſtam inurendi ſtudium ita in Germania ex-
citatum eſt, vt exeunte XV, & ineunte XVI
ſæculo, Maximiliano, Pio, Felici, Auguſto, im-
perante, plures numerauerit Latine doctos
ciues; quam integro inſequenti XVIIIe.
culo.

Qui temere id a me adfirmatum putauerit,
cuoluat modo elegantisſimam Pirckheimeri
apologeticam epiſtolam Luciani Piſeatori præ-
fixam; quippe cui longum ſatis exquiſitæ ſa-
pientiæ doctrinæque ætate iſta viuentium vi-
rorum indicem inſertum inueniet: quem
mirabitur, credo. Inſpiciat porro, qui in
adfirmando temerarium me putauerit, Cla-
rorum virorum ad Reuchlinum ſcriptas & to-
ties citatas a me Epiſtolas. me vere dicere,
deprehendet, ſpero. Nam etiamſi Reuch-
linus eruditos Romæ ætate ſua verſantes feli-
ces

(1) qui ſine anno & loco in forma quarta impreſſus
initio, integer a el. Maio vitæ Reuchlini inſertus eſt,

P. 479. ſcqq.

cesp
Hebt
torul
Fint,
tiom
nof6
MamZ/
Fauß
gvel

.

Ntunn

aros

GAum
gult

Uert

N.
G li
Vio
On
ſaßt
ſentt
Dine
at 1
MWert
bſe.
guin
e h
ſiltr
m
Cabee
tencn
enf

IN GERM. FATIS CAb. IV. 179

kin ces Prædicauit Eſ 5, qui inter doctisſimos tam
ga gi⸗ Hebræos, quam Latinos atque Græcos, mul-
torum auctorum volumina verſare potue-
tn iſin rint, quibus in omnium gentium atque na-
ſunhI tionum ritu euaſerint eruditiores: Germa-
4 ongr. nos ex aduerſo fucum & ignauum genus, inter
n cehlke Hamadryadas iaculatricemque Dianam,
eimalucr Faunos, & Pana ſola bucolica meditatos,
vunte queſtus eſt; ſeque medium inter Bacenas &
gnſthi. iugum Harynium absque Muſis & ſine Apol-
ne Code linis clementia vitam degentem, ſolaque Sue-
WIIſ uorum conuerſatione contentum, inter bar-
baros Sc ποαοαοιι coactum fuiſſe, doluit,
quum circa ſe nemo fuerit, qui vel Græca ex-
Maned quiſitim dilexerit, vel Hebræa ſtudioſe ama-
niltenten uerit (t): in Latinis tamen litteris excolen-
nni e M 2 dis
gilel. (â) in epiſtola ad P. Galatinum, lib. II epiſt. illuſtr.
entiuum IlS. viror. ad Reuchlin. D. 2;
t: gen () in præfat. lib. III Rudiment Hebr. circa an. 1506
gi i kaibr. parum etiam honorifice de Popularibus ſuis
entit, vbi ſcribit pag 546. Solus ergo quum in hoc
Ihlt- Diogenis dolio totos dies deliteſram: nec mecum vi-
to⸗ uat vllus hominum, cui verborum elegantia & elo-
e dicele, guentiæ ſtudium ſit in pretio, ſed agricolæ tantun
heuch⸗ * Hacrifculi, aut ſe qui accedant, vt fit guotigie] .
el. gui me non de muri legulisnec auro coronario: ſed

de cloacis, paludibus, tigno, itinere aliisve popula-
cc⸗ ribas iurgiis tam prætoriis, quam ciuilibus conſu-
lunt guibus de iure pro mea profesſtone reſponaere
debeam, non Latinorum, ed Saueuorum obleruato di-
cendi ſu. nihil vltra " ireris, mi Frater, me poſt vi⸗
rentia prata iam ſcabros calles ambulare.

inßreſtus
lettuset,

I180 DE LINGVAE LATINAE

dis populares ſuos ignauiæ coarguiſſe ibi non
videtur Reuchlinus, quum Græca & Hebræa
