Cf130-1
author: Burckhard, Jakob

N12311673148 021

UILIIIIIIIIIIIII

UB Tübingen

ℳ

LNGWELATNAE
GERM ANIA

PER
XVII SAECVLA AMPLIVS

FATIS,

AB IPSO TEMLORE, QV0

ROMANORVM

AR NMy l ET COMMERCILA

NONNVYVLLVM EIVS VSVM
INTVLERVNT',

AD NOSTRAM VSQWE AETATEM,

COMMENTARII.

AV C TORE

IACOBO BVRCKHARD,

SVLZ BA CO- PALATINO. —
Et pius eât patriæ Fabta reſerre labor.

IAN OVER AE,
APVD NICOIL. FOERSTER,
CcID IGCG XIII.

VIRO
ILLVSTN ALIOVE ENCELLENTISSTMO

HENRICO CHRISTOPHORO
HATTORFF,

SERENISSIMI AC POTENTISSIMI
BRVNSVIC. EI LVNEB.
E L E C TORIS

AVLAE ATLQVE SENATVS
ECCLESIASTICI

CONSILIARIO GRAVISSIMO

IACOBVS BVRCKHARD.

22
S

pollentis viri Patroci-
ℳnium, cui meos de
WAIILinguæ Latinæ in
Germania Fatis Commentarios v-
a 2 ſita⸗

DEDICATI 0.

ſitato inter eruditos more offerrem,
circumſpicere cœpiſſem, haud ob-
ſcura ſtatim TVA in me beneuo-
lentia tale ſuggerere mihi videba-
tur. TE certe eius, cuius ſtudia quin-
quennium amplius inſigni fauore
complexus ſis, opuſculum a Patro-
cinio TVO haud excluſurum eſſe,
ſperabam: præſertim quum gra-
uisſimas omnino IIluſtri Nomini
TVO illud dedicandi cauſſas ha-
bere mihi viderer. Primum enim

ipſum opuſculum ſubciſiuis horis

domi TVAE maximam partem
eſt elaboratum; in quo conficien-
do inſtructisſima atque nitidisſima
Bibliotheca TVA, quæ dies noctes-
que mihi adhuc patuit, vſui fuit
ſingulari. Deinde intelligentem

TE Latinitatis exiſtimatorem, ac

ſummum Romani ſermonis Pa-
tronum, cognoui; cuius cultum
præ-

eokenen
1 Haud
benene
hi nicebe
cſagui⸗
ni fauot
nabatto
um el
num grr
Nomin
uſss he-
unenim
is hors
partenn
Mfcien
sima
nockes.
loi fut
geuten
fem, ae
nis Pa-
cultuæ

Pie.

DEDICATIO.

ræter Sæculi noſtri morem dile-
Gtisſimis Filiis TVIS commendare
numquam intermittis: & quo ſe-
dulo ipſos a me voluiſti adhuc in-
ſtitutos. Iuſtis atque magnis his-
ce causſis plurima alia collata in.
me beneficia accedunt: quorum
re ipſa memorem me cognoſcere,
quam pluribus verbis ea a me præ-
dicari, TE malle, cognitum ſatis
habeo atque perſpectum. Com-
memoratæ hactenus cauſſæ, cur
Commentarios meos Tibi potisſi-
mum dedicandos putauerim, VIR
EXCELLENTISSIME, tam
graues mihi videntur, vt vel ſingu-
læ hæſitantem me ad conandum
adducere valuiſſent. Quare in
minus exiguam ſpem venio, fore,
vt iſtos tamquam publicum ſum-
mæ in TE obſeruantiæ meæ teſti-
monium, gratique & beneficio-
a 3 rum

DEDICATIO.
rum haud immemoris animi indi-
cium, benigne accipiens, conatum
meum æqui bonique conſulas.
Optime cum prænobili Familia
vale, res TVAS Eccleſiæ atque Rei-
publicæ commodo ex ſententia
porro gere; & beneuolentiam
VAM, qua alienigenam me ad-
huc fouiſti, conſerua. Scribebam
Hanoueræ, in ædibus TVIS, a. d.
XVI Kalendas Martias co l0 CCXnI.

PRAEFATIO

Crort
nuir
Cli
Cnm
Ku
Cnm
ſanerl
oen
toolun

N

usn
lui
n:
W G
ere
E

nimiind.
CONatu
COnlls

Faa

tave he.
ſententi
Centiamn
ne a0-

ibebam

0IS, a. .
oCCM.

P R AEFATIO

AD
LECTOREM.

Ihiltam ſtabile, tamque firmum
eſſe in rerum vniuerfitate, quod
non crebris mutationibus ſit
obnoxium, ab optima illa vitæ noſtræ
magiſtra, ac vetuſtatis nuntia, Hiſtoria,
dilucide maxime edocemur. cui quoti-
dianus vſus accedit; qui humanarum
rerum naturam ita comparatam eſſe,
confirmat, vt, ſi quid ad ſummum cun-
ctanter ſatis adſcenderit faſtigium, cĩta-
to plerumque gradu ad imum iterum
reuoluatur. Sermonem Latinum vna
cum Romanorum Eloquentia ex tos
grauisſimis teſtibus, quibus illud com-
probari poteſt, ſolum in præſentia ad-
ducam: vtpote qui cadem vſus eſ for·
tuna, qua Imperium, cuius fidelisſimus
per bene multa ſæcula ſocius fuit, vſum

eſſe nouimus. Enimucro oratoruns
a 4 laut

TfkAEFATIO.

Lalns ita dubta ab humili venit ad ſum-
mum, vt Ciceroni iam ſeneſcere, breuique
in nihilum ventura videretur (a); ſiqui-
dem naturam in omnibus rebus ferre id,
perſpectum ſatis habebat. Accidit cer-
te, vt, quum ſubito alia cadere cæpiſſent
in ciuitate, ipſa etiam eloquentia obmute-
ſceret (b); & infuſa in vrbem peregri-
nitate, nullam quoque veteris leporis ap-
pareret veſtigium (C). Quod ſi Cicero-
nis ætate id iam contigit; circa quam,
M. An. Seneeæ (d), quicquid Romana
fatundia habuit vmquam, quod inſolenti
Gv*nrwne aut opponere, aut præferre potuit,
AMoruiſe, viſum eſt: quid, quæſo, tem-
poribus, ætatem iſtam inſequentibus, e-
ueniſſe, arbitremur?. Rem nimirum in
deterius quotidie datam deinceps eſſe,
ipſi Romani proſiteri neceſſe habue-
runt (e): quum non ita multo poſt Aau-
guſii tempora eloquentiam ſe perdidiſſe
deprehenderant. quandoquidem vm-
. brati-
(a) Tuſculan. Quæſtion. lib. II, c. 2.
(b) Cic. in Bruto, cap. 5.
(C) id. Epiſt. ad familiar. lib. IX, ep. 15.

(ο Controuerſ. Iib. I, procm.

(S) ibid.

tel

/
Mu
1p. 1

NH
7 N

.
i „9
6
.
cn
Jl
e ane
s ue
1
4
cxomnlo⸗
Romnlo⸗
nſhent
TIIulbt
AMölllalnl-

mmmn

Ul Cn

ſt „
Uuirale

nit c ſer.
e, Hiſe
buufeneig
Accicltcer⸗
vepiſin
liallmute.
1, enyi-
Gnit ap
IICrer.
ca quam,
Romana
, nti
re zutut,
tlo ten.
ibuse⸗
jrum in
lubue⸗
oſt4.
cicille
n -
huti.

PRAEFATIO.

bratici doctores leuibus atque inanibus
ſonis ludibria quadam excitando effece-
rant, vt orationis cornpus eneruaretur
atque caderet (). Eo denique, quis
putaret, res circa Valentiniani ac Valen-
tis tempora in Vrbe deducta eſt, vt de-
teſtantes, velut venena, doltrinas, Iune-
valen & Mariunz Maximum curatiore
ſcudio legerint; nulla völumina præter
bec in profundo otio contrectantes (g).

Quibus fatis Latinus ſermo ſit iacta-
tus; quemadmodum peregrina verba
ex omnibus prope egentibus, vt homines,
Vt inſtituta etiam multa; in Tatiumn, ſiue
Romam venerint (h): & qua ratione
ſeptemtrionales populi victricia vbique
arma circumferentes vniuerſum fere
Italiæ cultum ita demum ſuſtulerint, vt
a 5 ipſa
(f) Petron. Arbitr. Satyr. init.
(g) Ammian. Marcell. Iib. XXVIII, c. 4. Pag. 576, ed.
Lugd. Bat. an. 1693, 4. Quemadmodum integerri-
ma loguentie forma ſenſim obſoleuerit, Punc.
Væuqſſor luculenter adimodum demonſtrauit in o-
ratione, quam pro vetere genere dicenai contia no-
uum habuit, quæ inter oratienes mifſcellas tertia eſt,
operum coniunctim nuper Amſtelodami editor.

bPag. 201, ſeq g.
(h) Quintiliani Inſtitut. orat. Iib. I, c. 5.

PRAEFATIO.

ipſa deuicta demum ab iis atque ſubacta

Roma in barbariem delaberetur, pluri-

bus verbis perſequi nihil attinet. Actum
omnino agerem, ſi facere id inſtitue-
rem, poſtquam clarisſimi viri dudumid
præſtitere: M. Ant. Sabellitum (i) puto,

Carolum du Reſne (k), Melch. Incho-

fer (), Olaum (Il), atque Andream (m),
Borrichios, Chriſtoph. Cellarium (n),
Dan. Georg. Morbofium (O), Io. Alb. Fa-
bricium (p), alios, quorum numero et-
iam, Dau. Peiferus, Gaſp. Scioppius, Gerh.
Io. Vosſiuse qui fſinguli de Latinæ linguæ
fatis ac diuerſis ætatibus vniuerſe, & qui-
dem fuſe ſatis atque eruditisſime com-
mentati ſunt. IIlo ſcilicet tempore,
quo Gothi in primis & Langobardi cru-
dele,
(i) in Dialogo de Latinæ linguæ reparatione, Neap.
Nieymet. an. 1617, 8.
(K) in Præfatione Gloſſarii Lat.
(1) Hiſtoria Sacræ Latinitatis, Monach. an. 1638, 8.
(1) Cogitationibus de variis linguæ Latinæ ætati-
bus, Hafn. an. 1675, 4.
(m) Vindiciis Latinitatis purioris, Hafn. 1706, 8.
(n)! Diſſertatione de Fatis linguæ Latinæ Hal. 70α,
4. & in Prolegom. Curarum poſterior. de Bar-
bariſmis.
(o) Polyhifſtoris Litterarii lib. IV, cap. 1I, ſeqq.
(yp) Bibliotheca Latina, DHamb. an. 1708, 8.

—

em⸗
lulrion
nmmi⸗
cen!
Nitug col
noclun
gentu
nmel
ſenoron
uun ci
müki
uleumn
eoniech
kenninie
mwäan fn
hnmn
lkntn
Lalln ime
enci
tet: la
Aennen

(glücte

ler
ihaen

i⸗

n

ge ſobrch
reur,plur⸗
net. Adum
id inſtine.
tichcumid
) puro,
h lutr.
eun (m),
nun (n)
,A. .
mero et⸗
iun berh.
ne ingle
ſe qui
me coln⸗
tempore,
ya ctu-
ele,

ne, Neap⸗
n. 1c5,
nr eu
nrh

Hl ,
e elir⸗

ſeag

PRAEFATIO.

dele atque exitioſum maxime bellum
Italiæ intulerunt, imperii ſede occupata;
imperioſam quoque linguam conticuiſſe
tandem vbique, & obmutuiſſe fere pe-
nitus, conſtat; barbaris ad ſui idiomatis
modulum ac menſuram eam detor-
quentibus. quæ quum tot populis me-
tum prius incusſiſſet, cur zerribilem
ipſam appellarint, cauſſas habuiſſe milii

videntur non adeo iniuſtas.

Nouem circiter poſt populorum iſto-
rum in Italiam aduentum præterierant
ſæcula, quum paucis oppido Latini, eius-
que puri ac elegantis, ſermonis ſtudium,
& ex ruinis, quibus opprimebatur, repa-
randi cura fuerat. Nam licet plerique
Gothorum Reges Romanæ linguæ fautores
fuiſſe dicantur (q)ʒ quippe qui ſine hu-
ius cultu imperii, quod occupauerant,
maieſtatem difficulter ſe retenturos cen-
ſuerant: Langobardos tamen omnem
eiusdem linguæ cultum, quantusquan-
tus Gothis dominantibus Italiæ relictus
videri poterat, ſuſtuliſſe paullo poſt, quis
ignorat? ſub quibus videlicet aliam lin-
guam
() Melch. Inchofer Hiſtor. S. Latinitatis lib. I1, C 6.

PRAEFAIIO.

guam accepit Lalia, quæ vocabulis qui-
dem Latina videbatur, ſed barbarorum
deprauatione & noua flexione, admiſtis
etiam nouis, peregrinam formam in-
duerat; poſteaquam a Gothis corrumpi
iam cœperat atque dilacerari (r). Li-
cet vero etiam vrbs Roma, Langobardis
his a Carolo M. debellatis, ex diuturno
ſqualore ſeſe refecerit quodammodo:
priſtinus tamen Latinæ linguæ nitor re-
ſtitui ei prius non potuit, quam ineunte

ſaculo X, vel, ſi mauis, medio XIV. Et-

enim tanto vbique per aliquot continua
ſæcula flagrauerant antea homines in
ſcholis diſceptandi ardore, vt omni ver-
borum munditia & ſtructuræ cura abie-
ccta, ſubtilitatibus ſtuderent Metaphyſi-
cis, captioſisſimoque interrogationum ge-
nere vnice delectarentur.
Oppetiiſſent ſine dubio tum liberales
artes, extremum ſpiritum dudum du-
centes, ſiue, vt verius dicam, denſisſi-
mis tenebris pridem obrutæ, perpetuo
fortaſſe ſepultæ iacuiſſent, niſi illorum
Vempo-
(r) vid. Cellarii diſſertat de Origine linguæ Italicæ ex
barbarorum incurſionibus natæ, Hal. 1694.

chan.
1.
Wnaucte
ſtinsen
1
aAIs 1 eſtee
. ſ
cude

tech

.
Unockur.

Ccend

—

5

nent lud
W
UCir

bols ⸗
Tbarorum
eadtwiſts
MTIa In-
Scorrungt
.) bi⸗
nobugi
Giururno⸗
mmoco:
nitorre-
nimelnte
. Et-
continua
nines in
nni ver-
ra abie⸗
pſ

m G-

berales
um du-
lenſuli⸗
eto
orum

tenpl-
ltalicxr er

PRAEFATIO.

temporum exſtitiſſet felicitas, quibus a
præſtantisſimis taliæ viris nihil prius,
ducebatur, quam vt libros ſitu ac pul-
uere ſqualentes, & a tineis, blattis, mu-
ribusque arroſos ac conſumptos fere,
vndique protraherent, & ſumma cura
atque ſtudio emendarent; quo popula-
ribus talia eſſent monimenta, quæ ad-
mirarentur, & quæ, venuſtate ac pulcri-
tudine eorum capti, imitari ſtuderent.
Sic Franc. Poggius Fab. DQuintiliani Uiſti-
tutionibus, Ciceronis, aliorumque bono-
rum auctorum libris; alii aliis veterum
ſtriptis ex monaſteriorum ergaſtulo libe-
ratis, effecerunt, vt Itali, captiunculis
iſtis, quibus ſibi adhuc tantopere placue-
rant, reiectis, veterum monimenta diur-
na nocturnaque verſarent manu; atque
ornato & imitatione iſtorum compolſi
to dicendi genere ad ſingularem adſpi-
rarent laudem. Qualis Franc. Petrar-
chæ iam debetur, vtpote qui compluribus
annis ante Poggium, & omnium primus
Iul. Cæſaris Scaligeri iudicio (s), ex lutu-
lenta

(S) Poetic. lib. VI, cap. 4. p. 297, edit. an. 1561, ap. An-
ton. Vincentium, fol.

PRAEFATIO.

lenta barbarie os cœlo attollere auſus eſt;
reſtoreſcentis eloquentiæ princeps ideo
ab Eraſino appellatus (ſ): ita, vt Leonh.
Aretinus non ſine Petrarchæ huius de-
precatione lanni Grammatico laudem
hanc impertitus videatur Gerh. Io. Vos-
ſio (sſ): quando ipſum primum in lIa-
lia eloquentiæ ſtudium, vna cum imperii
maieſtate prorſus fere deperditum, re-
paraſſeé, adfirmauit. Sunt etiam, qui
Gaſparianum omnium primum oculos ad
veteris eloquentiæ vinbram retorſiſſe,
perhibent (t); ea fiducia fretum, quod
in tres M. Tullii an Quintun Fratrem e-
piſtolarum libres primus inciderit. Alii
Danthem Aldigerium, Petrarchæ præce-
ptorem, ſermonem Latinum ex Orci te-
nebris eduxiſſe, ſtatuerunt (tt). Quis-
quis eſt ille, cui laus hæc debetur; Italiæ
eruditos exemplo ac imitatione inter ſe

exci-
(() Ciceronian. p. m. 557. ed. Baſil. an. 1528, ex offic.
Froben. 8.
(Sſ) de Hiſtoricis Latinis lib. III, c. I. p. 524, edit. Lugd.
Bat. an. 1051, 4. conf. eumd. Vosſium de Poetis La-
tinis cap. 7.
() M. Ant. Sabellici Dialog. de Latinæ linguæ Repa-
rat. p. 12,

(tt) ibid. p. 59.

ſu
Cun
een
n⸗
ſfel⸗
Cun
l
in
tn
eyn

14)

lhater

ſu /
n
orr
aſta
ne

E

. uſe
Meyr iden
wtbeont,
huins e.
tin ucem
th lo. Vo.
lutzla-
ninperi
un, re
tlam, gi
Neulie
remrſſe,
m quod
ratren e.
ertce⸗
CUrc te-
Italis
interſe

exci·

eroft,

edit Lgh⸗
Pveris La-

ne Repe

PRAEFATIO.

excitatos animum ad Latinam linguam

magis magisque excolendam appuliſſe

ea tempeſtate, certum eſt: inter quos
celebre cum primis nactus eſt nomen

Laurentius Valla, rigidisſimus, Vt ab erũ-

ditis appellatur (u), Latini ſormonis cu-

ſtos: inter quem & laudatum antea

Poggium ſtudiorum non æmulationem

ſolum, ſed acriorem obtrectationem in-
tercesſiſſe, nouimus. Guarinus Vero-

zxenſies etiam, quum in Ciceronis de Gra-

tore libros incidiſſet, eorum lectione &
diuulgatione, ceu face, doctorum ani-
mis ſubiecta, eloquentiæ ſtudia præcipue
accendiſſe ; eaque induſtria ſua, non
tantum in Italiam, patriam Latinæ lin-
guæ, reuocaſſe, ſed in vniuerſas Euro-
pæ

(u) Caſelius in prolegom. in Thucydidis interpret.

p. 26. Vallam acrem Latine linguæ cultorem vocat;
pro qua tam fortiter & tanta animi contentione pu-
gnauerit, vt ultorum odia, & inuidiam in ſeſe
concitarit: neque attinet, inquit, dicere, guantum
9 vel in omni genere doctrinæ, vel in arte dicendi
atque ſcribendi, ſibi profecerit. cerie enim publicæ
vtilitati mibi profeciſſe viaetur plurimum, gJui a
Sarbar ie ſermonis deterritis adoleſcentibus eosdem
allexit ad illius puritatem exemplo & præceptis ſuis.
Plura de Valla iudicia vid. in Thom. Pope Blount.
Cenſur. Auctor. p. 462.

PRAEFATIO.

pæ prouincias diſſeminauiſſe, dici-
tur (v).
Et ſic immanis barbaries, quæ bonas
litteras per tot ſæcula vinctas conſtrictas-
que tenuerat, laudatorum virorum, &
illorum, qui ſuppetias iis ſubinde iue-
runt, magno animo propulſata demum,
& Latinus ſermo a ſeruitute feliciter eſt
vindicatus!: cui litteræ, vna ſidelis re-
rum cuſtodia, firmitatis quicquam dede-
rant; quod ſine iſtis in re inſtabili ma-
xime ſperandum non fuerat (x). Opem,
quam Græcorum eruditiszſimi, quibus
Turcarum rabiem fugientibus Italia tu-
tisſimus portus fuit atque perfugium,
Italis in eodem ſermone vindicando tu-
lerunt eo tempore, permagni etiam fa-
ciendam eſſe, nemo non exiſtimat. qui
in Latine ſeriend, facultate omnes La-
tinos prouocare potuiſſe quibusdam vi-
dentur (y). lpſi Itali incnedibilem La-
tino-
(v) Criſ. Melanchthon. p. 123.
(M) Lipſius Cent. IIl ad Belgas ep. 44, P. 55, edit. Plan-
tin.
(y) Herm. Conring. de Scriptorib. XVI poſt Chr. nat.

ſæculor. Comment. Sect. XV, c. 2. Forentiæ in
primis vrbi multum idcirco deberi, quod perhuma-

1
PRAEFATIO.

i 1
ile, ii tinor .
Inorunz verborum Proprielatemn In eo-

rum ſcriptis admirati, dubitarunt adeo,

en
n bonn vtrum hanc Italis deberent, an hi ipſis
cc ick Græcis acceptam eam referre neceſſe
Iuoru, b habe-
llbince ir⸗ niter liberaliterque exceperit optimos exſules, Me-

lanchthon cenſuit, qui in oratione in laudem Nouæ

tidanumn,
Scholæ Norib. habita T. I Declamat. p. 440. ſcripſit:

Mun Mlaximum beneficium paullo ante hæc tempora in v-
filt⸗ - niuerſam Europam vrbs Forentia contulit, guum
un dede- bprimum Græcarum litterarum profeſſores patria
1. pulſos iusfet ad ſe diuerti, & non modo hbo pitio iuuit,
bil ma- ſed etiam reddidit illis ſua ſtudia, poſtguam amplis-
Opem Emis Ripendiis ad docendumi inuitauit ,in religqua
Cuibus Ialias profelſöres artium ée Græcia profugos, nemo
1d. N . sd piciebat, & vna cum Græcia linguam, & litteras
ltailatu- Græcas amiſiſſemus propemodum, ni Florentia do-=
effogium, cigimos bomines calamitate leuaſſet, guosl absgue
Florentinis fuiſſet, futunum fuit, vt prorſus obz ole-
nch ⸗ ſceret Latina lingua, ſic vitiata barbarie, conſpurca-
etiam lr⸗ taque; & Græcæ linguæ ne quidem vlla iæm veſtigia
nut. gui exſtarxent, & occidiſſent vna monimenta religionis
noſtræ, nec iam ſacryorum librorum titulos, amicſa
s N. Græca lingua, quisguam intelligeret. Nam Romæ
dam VI- miſere eſuriebant exſules illi, guum pontiſiciæ opes,
lem La- træcipue collocari deberent, vel in calamitolos, vel
in eos, qui tractatione litteravum religioni operam
my. nauarent. Poſtquam enarrauit, quam paruum operæ
ſuæ pretium Theod Gaza ab ipſo Pontifice tulerit;
edit Pun- addit: Sed poſtquam Florentinorum beneficio bone-
lNao artes reuiuiſcere cœpere, magua vtilitas inde ad
EChr' nit omnes gentes deriuata eſt, multorum vbigue excitata
marum rerum ſtudium Nam

Prentie i lfunt ingenia, 2ld opti
& Latinos homines Græcorum æma

Aperhume

lizstio ad patriam

PRAEFATIO.

haberent (2). Eman. Chryſoloram, Ge-
org. Trapezuntium, Theod. Gazam, reli-
quos, me intelligere, facile quemque
coniecturum, arbitror: Hunc Iul. Cæ-
ſar Scaliger ita loquentem introduxit (a):
Barbariem qui expugnaui, me barba-
rus hoſtis
Expulit. at pulſus, ſic quoque vi-
or abii.
Auexi patriam ex patria ſub pectore
ſancto-
Qus miſeranda cani præda Ffutura

Ulil.
muexi Sen in Latium. Cognoſci-
te Romam,
Dur belli nullo turbine capta, viget.
Quanta de reliquo induſtria mentis-
que intentione rem, deſperatam fere
antea, aggresſi tum ſint, vel inde patet,
quocd rem eo perduxerint, vt non Itali

ſolum,
linguam inſtaurandan, guæ pene funditus collapſa
erat, exſtimulauit. - - - Non dubium ℳ igitur,
guin præclare Florentia de on nibus gentibus mer ita
ſit, gquæ litteras velut e nauſragio in portum recepit
conſeruauitque.
(2) Sabellicus c. I. p. 24.
() inter Heroes ſuos, pag. 31, Poemat. edit. Comme-
lin. an. 1621.

ſlum
En enten
iſ
zinnon
md
r n⸗
hgr
rinn3

E eenun 4
u⸗

M n 1
Me
Mi⸗ hu⸗ 4
Mmium
n ndin
atnnt
n Nr.
Mln
uen ruin,
ae
niehn

.
l Shot d e
n de Uiril

ilrun,
ann el⸗
quemghe
e ll (e.
rodtit .
mi lafte-

uſle .
echye
4 ſuura

gmnſer

,iet.
mentis-
mn lere
ſe hatet,
on Nali
ſolum,

u clep'

Fiyitn,
hurme’ 44

mferhin

Comme

PRAEFAIIO,.

ſolum, ſed ſingulæ etiam cultioris Europa
gentes, Italorum ſtudio concitatæ, adeo
exquiſitam in monimentis ſuis oſtende-
rint non ita multo poſt Latinitatem, vt,
ipſam Romam antiquam elegantius ſeri-
bere potuiſſe, negauerint nonnulli (b):
quibus gentes iſtæ viros adeo oſtentaſſe
viſæ ſunt, qui cum ipſis Romanis certare
valuerint, Romam autem dectinantem
multis paraſangis anteceſſerint. Maxin.
me enim tum Romana lingua, vt erudi-
tisltimus Thom. Bartholinus loqui-
tur (c) inter eruditos adorata eſt, quas
animi ſui ſenſa, vt omnibus innoteſce-
rent, exprimerent, quum ſingulas natio-
num linguas addiſcere, nec vacaret ſeri-
ptoribus, nec lectoribus ſuſficeret. Quod,
quidem ab ipſa etiam barbarie factum
eſt, ſed quam feliciter, inter omnes con-
ſtat. Pure, perſpicue, eleganterque vt
Latina lingua exprimerent animi ſui
ſenſa certatim, tantoque ſtudio ſæculo
XV elaborare vbiquc gentium cœpe-
runt homines, vt fuerint, qui intempe-

b 2 ria-
e) vid. Morhof. de Patauinitate Liuian. lib. cap. 15.
(c) diſſertat. de Libris legendis: p. m. 56.

PRAEFATIO.

riarum coarguerint eos (d), velut tales,
4a quibus maierum haberi cœperit verbo-
rum, quam rerum curat plerique enim,
iſtorum ſententia, magis comptam adfe-
Ctabant tum phraſin, teretem periodum,
clauſularum rhythmos, troporumque ſtel-

lulas, quam rerum pondus, rationum ner-

uos, inuentionis atumen, aut iudicii li-
mam. Causſis, quæ effecerint, vt tale
quid iſto ſæculo tentarint eruditi, odium
& contemptum erga ſcholaſticos adnu-
merarunt cenſores iſti: quos diuerſo
admodum dicendi genere vſos adhuc
eſſe, ipſi inficiari non poſſunt. ſiqui-
dem noua ac bhorrida plane verba cu-
diſſe ſcholaſticos, de orationis ornatu at-
que elegantia parum ſollicitos, palam
eſt. perinde ac ſi nihil magis curæ ha-

buiſſent, quam vt circuitionem ſtudio

euitarent, ſenſusque & conceptus ſuos
acute exprimerent. Neque vero teme-
re damnandum putabant iidem iſti cen-
ſores, ſi qui philoſophiæ obſcura & aſpe-
ra verborum ſplendore illuſtrarent, ex-
poli-

() Franc. Baco de Verulamio de Augmentis Scien-
tiarum lib. I, p. m. 26.

polne
Lno⸗
Choj
hegue
flun⸗
Patn

ller.
iilala
ſumn
ur
ſrullri
uiml.

NR ẽ

rryreß

1
M r
ſae.
vlbiun
jnu⸗

☚
4 Pl

Geällon
nin n

=☛

nellneg

Chd! fuit

la

Velut tle
Nent erh.
itie enimn
Ptan alfr.
1enulcn,
Mumlehel.
ilmr.
Mui.
It tale
iioliun
adnu-
Ciuerlo
8 adhu-
ſqui⸗
ha dl-
latu at⸗
olim
reha-
ſtucio
s ſuos
teme-
ucen⸗
Eahe⸗
nt, x⸗
poli

Sien⸗

PRAEFAIIO.

polirentque: quum huius rei magna in
Xenophonte, Cicerone, Seneca, Plutar-
cho, ipſoque Platone exſtent exempla,
neque minor ſit vtilitas. Scculi iſtius
felicitatem Caſelius his verbis neruo-
ſe admodum deſcripſit (e): Ab annis
circiter centum & quinquaginta e Græcia
in Italiam illatis denuo Græcis litteris, re-
ſpexere orbis Chriſtiani prouincias præ-
cipuas plerasque Muſæ, ſit vt litteræ pas-
ſim colcrentur, non ſolum pauci ſermone
quodam Latino de rebus abditis muſſa-
rent, ſiue diſſererent. UWorum, qui pau-
ci tamen & obſcuri erant, ſapientiam
non reprehenderim, de qua plurimum et-
iam participare deſiderem: aio, ex illo
ſæculo lacem ortam humanitatis pluribus
populis, & fulſiſſe latius bono generis mor-
talium.
Ad ipſam Italiam, vbi opus primum
aggresſi ſunt, quod attinet, ingens & mi-
randus plane hominum pure maxime⸗
emendateque ſcribentium XV& XVI ſæ-
culo ibi fuit prouentus: quorum nomi-
b 3 na
() epiit. ad Io. Reccium, reip. Coslarienſ. Conſulem,
an. 1605 ſcr. B. 1, a.

PRAEFATIO.

na ſcriptis ita illuſtrata ſunt, vt mentio-
ne eorum ſuperſedere poſſe mihi videar.
Facere tamen non poſſum, quin paucos
præter laudatos antea nominem. Pri-
mus horum ſit Nc. Perottus; qui YBpon-
zinus epiſcopus factus, grammaticis qui-
dem adnumerari ſe, ægre tuliſſe fertur:
mortuum tamen facile id conceſſurum,
puto: præſertim ſi Io. Picum, præclara
eruditione, ac minime vulgari orationis
genere conſpicuum Principem lateri
ipſius adiunxero: & quos hic ob inſi-
gnes ingenii dotes & eximium Latini
ſermonis cultum ſingulari proſecutus eſt
beneuolentia, Hermol. Barbarum, & An-
gel. Politianum. Mirifico eiusdem ſer-
monis ſtudio clarisſimi porro exſtitere
in Italia, Leonh. Aretinus, Io. Ant. Cam-
panus, Fanc. Philelphus, Io. Iou. Ponta-
nus, M. Ant. Sabellicus, Pet. Bembus, Iac.
Sadoletus, Lazar. Bonamicus, M. Ant.
Fiaminiis, Aon. Palearius, Marc. Ant.
Maioragius, Sebaſt. Corradus, Io. Caſa⸗,
Romul. Amaſals, Paul. Manutius, Ebert.
Folieta, Quint. Marius Corradus, Petr.
Victorius, Carol. Sigonius ednt. Riecola-
nus

ltl⸗
MA
CNN
bkn
Peran
fNNH
rluit
ſam nn

Crel

Cel 1d

6 al in
Tonem

oN mento.
mihipicen
Ginpanedr
hem. i
qlin.
mtici il.
lletenr:
celimm,
Dreclarn
Cationis
n leri
ob inli
m lLatni
ecutuseſt
m&A.
lem ſer
eſtitere
t, Can-
Ponta-
lun .
M. Att.
rt. Ant.
Cn,
, ert.
, Petr.
Ncahe-
li,

PRAEFATIO.

nus, L.. Petr. Maſfeius, Horat. Turſellinus,
M. Ant. Bonciarius, Io. Mich. Brutus, &
complures alii (c). Vt de excellentisſi-
mis Poetis nihil dicam, quos Italia inde a
Petrarchæ temporibus infinitos fere
protulit, & quibus, vt Poeſin ad priſti-
num ſplendorem deducerent, maximæ
curæ fuit. & vt de eruditisſimis Feminis
ſileam, pure eleganterque dicendi ma-
xime ſtudioſis; inter quas primas facile
tenuit Olympia Fuluia Morata: inſigne
Germaniæ noſtræ, poſtquam natale ſo-
lum obreligionem vertere coacta fue-
rat, ornamentum: vbi Græcas Latinas-
que litteras publice docuit, in magnam
eos, qui ipſam audiebant, traducens ad-
mirationem (?*). Aetate, minime vero-
b 4 eru-
(f) conf. Eraſmi Ciceronian. p. 357, ſeqq.
(à) vid. Opera eius auctiora Baſileæ edita an. 1580, &
Ccœlii Secundi Curionis, aliorumque eruditorum
de ſingulari eius doctrina teſtimonia, Operibus ad-
iecta., item Elogia ex Thuani Hiſtoria excerpta, ab
Ant. Teiſſerio Gallice conuerſa notisque illuſtrata:
vbi præter M. Adamum plures nominantur, qui
doctisſimæ Feminæ laudes ſunt perſecuti: Thua-
nus poſtquam multa de ipſa prædicauit, ſcribit:
AMiſcellæreæ eius operæ feminæ omni laude digniginic
mores & raram eruzitionem exprimunt, & guid a
tam excellenti ingenio exſpectari potuiſſet, niſ præ .

PRAEFATIO.

eruditione, ac nominis celebritate an-
tecesſit Caſſandra Fidelis, doctisſima li-
cet femina (ꝰ?*). Circa XV ſæculi finem
illi, qui Ciceronianorum nomine appella-
tos ſe voluerunt, in Italia prodierunt: in
quos, velut in homines, qui veræ Cice-
ronianæ imitationis vim parum cogni-
tam haberent, Eraſmum in Ciceronia-
no ſuo acerrime inuectum, multorum,
Scaligeri in primis atque Steph. Doleti,
calamos in ſe concitaſſe, nouimus.
Equidem alterum iſtud hominum ge-
nus, quo magis pernicioſum, eo minus
ferendum fuisſe, arbitror: quibus exe-
unte ſæculo XVI in Italia magnum Lati-
num ſermonem inſectandi ſtudium
fuit, quum Latine ſeribi nec debere, nec
omnino recte poſſe, contenderent; po-
pularem ſermonem Latino Præferen-
tes. Oppoſuerunt ſe quidem his viri

non-

mature adeo in viuis eſſè deſtiſſêt, elane oſtenaunt.
De virtutibus, fatis atque morte eius pluribus etiam
verbis egit M. Cruſius Annal. Sueu. P. III, lib. IX,
C. I.
(**) Elogium eius conſcripſit Iac. Philippus Tomaſi-
nus, biennio abhinc cum FEruditisſimorum quo-
vrumdam virorum & Helenæ Cornariæ Vitis Vratis-
lauiæ recuſum.

Metul
en
AMgvent
Cecice
iuctin
gum
Nndtore
hrucen

in ie 1

4

Chrite 1
Ndilimal.
kallifnen
ineipelr.
herunte in
Vere Clce.
m cgni⸗
Tceronia.
Ulorum,
Doleti,
us.
numge⸗
0 minos
hus exe⸗
m Lati-
uciumn
rro tit
t; po
keren-
is Vri
non-
Nendi⸗
bus etlam

Tomiſ-
tun qao⸗
sVrutis⸗

PRAEFATIO.

nonnulli perquam eruditi, acriter ſatis
pro Latina lingua propugnantes: ex
quibus tres inſtar omnium nominandos
cenſeo, Romulum Amaſaum (ff) Vbert.
PFolietam (g) & Quintum Marium Cor-
radum (h), viros diſertisſimos. Sed ta-
men quemadmodum Ciceronis ætate
eloquentiam, vix ad ſummum ductam,
cecidisſe mox iterum, vidimus; ſic La-
tinus etiam ſermo altero ſtatim ſæculo
poſt, quam honos eius in Italia tanto co-
natu, tantaque eruditorum æmulatione
reſtitui cœptus fuerat, ſpretus ibi iterum
eſt, atque reiectus: ita, vt de Petro Vi-
orio adfirmet Thuanus (i), eum longa
ſua ætate id conſecutum eſſe, vt litteras
in Italia renaſcentes viderit, & pene ite-
rum exſtinctas. Nam ſinceræ iſtius &
b 5§ con-
(f:) ſeripſit Scholas Il de Latinæ linguæ vſu retinendo:
quas inuenies inter eius orationes pag. 101, ſeqꝗ.
edit. Bononienſ an. 1580, 4.
(g) emiſit de Linguæ Latinæ Vju & Præſtantia libros
III, qui cum Operibus eius ſubeiſiuis prodierunt,
Romæ an. I579, ſeparatim antea ibi excuſæ.
(h) in Epiſtolis, quibus contra fal as opiniones indo-
orum hominum Latini ſermonis cauſſam tuetur.
XIII de lingua Latina libris adiectis, Bonon. an.

(ĩi) Üb. LXXXII hiſtor. in fin.

PRAEFATIO.

conſtantis eloguenrie munita arx, qua in-
genuum Romani candoris pudorem ad-
uerſus externos inexpugnabilem con-
ſeruari atque defendi poſſe ac deberi,
ſtatuerant Itali (K), iam tum erat expu-
gnata; poſtquam in iſta ſtatione ad per-
enne decus non intente ſatis vigilaue-
rant, nec, Bembo atque Sadoleto ſigni-
feris, generoſe ſatis arcem iſtam defen-

derant. Quare

Non minor eſt virtus, quam quareres;
parta tueri;
Caſus ineſt illice hic erit artis opus.
Latinæ autem linguæ faſtidium tanto-
pere cepiſſe tum Italos (1), vt patriam a-
uitamque poſſeſionem eripi ſibi, vltro
pasſi ſint (ll), & P. Manutii iam ætate,
in quo vno quaſi eloquentiæ cupiditas
conſtitiſſe tum viſa fuerat, Hetruſie,
gloriari, quam Latine aut Grace ſapere:
ma-

(E) Paul Iouius, Elog. doctor. viror. p. m. 279.
( Io. Caſelius exeunte ſæculo XVI ſcribere non du-
bitauit: Italos iam pridem ſaſtidium cepit Græci
ſermonis & ſatietas Latini. .
(Il) vid. elegantisſimam Petri Io. Perpiniani ad Roma-
nam iuuentutem de auita dicendi laude recuperanda
otationem, quæ ordine eſt XI, p. m. 297.

päheil
me⸗ O
unatd
VtnoN
inn
le rel
celeet en
ln nm
n ht⸗
44 GIen

Nnpe,Mee.

icliternr,

Monme
raKlatn
emnlto
ullluin

in.
oenat
Dlen o,.
er Eeheß
aatem.
Gne er.
Milne.
eo ſoni.
mceken⸗

reren

ytulhu.
mn tanto⸗
Irida-
1,IIro
1Etale,
hiditus
me⸗
ſcere⸗
Ma⸗
9.
e non .

Crée!
Et,

AARome⸗
elherendi

PRAEFATIO.

maluerint (m); pluribus teſtimoniis

me comprobare, opus non eſt. Tan-
tum addam, Italos exemplo ſuo effeciſſe,
vt non minus quis de ipſorum ingeniis
mirari queat, quam Velleius Paterculus
de Græcorum & Romanorum quon-
dam miratus eſt ingeniis (n): Quod vi-
delicet eminentisſima cuiusque profes-
ſionis ing'nia in camdem formam, S& in
idem tam artati temporis congruens ſpa-
tium congregari videantur, vt vna, ne-
que multorum annorum ſpatio diuiſa—;
ætas artem intra paucisſimos annos in-
uenire, neque imitandam relinquere con-
ſueuerit“ omni quidem, quod in eximia⸗
artis cuiusdam ſcientia clarum exſtitit,
anguſtiis temporum adeo artato, vt nemo
memoria dignus alter ab altero videri
neguiuerint.
Italorum exemplo plerasque EFurop
entes ad Latinæ linguæ ſtudium conci-
tatas eſſe, ſupra adfirmaui. Nec irrita
fuit æmulatio hæc: nam etlſi fuerunt
Inter Italos inuidi maxime homines, qui
Ro-
(m) Io. Sturmius de Exercitationib. rhetor. lib. B. 2, b.
(n) lib. I Hiſtor. cap. 16.

PRAEFATIO.

Romane, id eſt, pure eleganterque ſcri-
bendi facultatem nemini, niſi populari-
bus ſuis, conceſſam eſſe, perhibere haud
erubuerunt: & etſi Longolius ideo apud
Italos commorari maluit, quam apud
ciues ſuos Gallosue, quod cœli in Italia
clementia ad excitanda fouendaque ſtu-
dioſorum hominum ingenia plurimum
conferre arbitratus eſt (o). Singulæ
tamen Europæ gentes viros omnino ha-
buerunt, qui cum Italis, immo cum ipſis
veteribus, in certamen mitti potuiſſent.
Natun enim tam iniuſta nouerca genti-
bus his non exſtitit. quæ licet ſe non æ-
que benignam & clementem omnibus
hominibus populisque ſemper præbeat:
ipſæ tamen gentes almæ potius matris
beneficia temere ſæpius repudiaſſe, ſiue
ingratæ interdum neglexiſſe, videntur.
Iudicii certe nihil in plerisque morta-
lium non eſt. ſunt ſcintillæ ad virtutem,
ſed excitandæ induſtria humana, vt eius
quodammodo efficiamur compotes (p).
Luſi-
(o) vid. vita Longolii Epiſtolis eius præf. quam etiam
in Adami vitis philoſophor. inuenies p. 45, ſeqq.

(p) Caſelius in Laudat. Io. Alberti D. Megapol. B.
“WM

lſtmi
Oräiin
Lobel
rumn e
inter g
iucen
rcgenun
neahve
Gum non
moin
Chhenh
ſe Codl
lolt)e
Tummue.
ehen
imd ill
Mun r/

ncete

tengue ſei
ponl.
hberehand
witedapt
Cuum e
eliin hal
nglekl.
lrimum
ngole
nmino ha-
cumipſis
htuiſſent.
agenti⸗
le nonæ-
omnibus
hrtbent:
smatris
ſe⸗ ſiue
dentur.
Morta-
rtutem,
It ein
otesſ)
ß.
tam etlam

ſegg.
lo.)

PRAEFAIIO.

Luſitania, vt ab extremis Europæ finibus
ordiar, Emmanuelem Aäluarum aluit, cui
& ob cultius dicendi genus, & artis vete-
rum exemplis firmatas regulas primas
inter grammaticos deberi, Caſp. Sciop-
pius cenſuit (q). Hieron. Oſorium porro
progenuit, virum oratione limatum ma-
xime atque eruditum. Hiſpania, poſt-
quam non minus ad priſtinam ingenio-
rum gloriam mature ſatis effloreſcere
cœperat, præter Ludou. Viuem, multos-
que doctos & eloquentisſimos viros a-
lios (r), quos protulit, celeberrimum
ſuum Franc. Sanctium merito oſtentat:
vtpote qui, eiusdem Scioppii iudicio (s),
Minerua iſta ſua communis litteratorune
omnium pater & docdor appellari meruit.
Eadem Hiſpania Italiæ Petr. Io. Perpinia-
num dedit, cuius eloquentiam diſertis-
ſimi
(9) de veteris ac nouæ grammaticæ Latinæ origine

diſſert. grammat. philoſoph. præm.

(r) conf Eraſmi Ciceronian. p. 38, ſeqq. vbi ex Luſi-
tanis Hermicum quemdam laudat, in epigrammati-
bus felicem, in oratione ſoluta promptum ac faci-
lem, ad argutandum dexterrimæ dicacitatis. in pri-
mis vero conferas velim Ant. Antonii Bibliothecam
Hiſpanam, opus eximium. .
(S) Conſultat. de Studior. tat. p. 62. 2

PRALEFAITIO.

ſimi ætatis ſuæ viri admirati ſunt. Galliæ
Petr. Bunellunz produxit (E), cui Paulus
Manutius maximum acceptum retulit
beneficium, quod ipſum cum quibus-
dam miſere errantem in recte ſcribendi
viam induxerit (sſ). Seph. Doletum
quoque, infelicem, at eruditisſimum, &
de Latina lingua optime meritum vi-
rum dedit Gallia: cui Ludou. strebæum,
ſtilo plurimum præſtantem, debemus
præterea: & quæ Romanam cathedram
excellenti Marc, Ant. Mureti, finibus ſuis
ciecti, eloquentia illuſtrari, paſſa eſt.
Adr. Turnebum, Is. Caſaubonum, atque
Cl. Salmaſium, ſummos poſt vtrumque
dscaligerum criticos, quorum induſtriæ
acerrimique ingenii viribus Latini æ-
que, ac Græci ſcriptores multum debent,

tuliſſe
) vid. Henr. Stephani præfat. Bunelli epiſtolis
Præm.
(5ſ) Bunelli ætate ſuperiores atque æquales complu-
res, Latinæ linguæ inter Gallos ſtudioſos, Eraſmus
in Ciceroniano ſuo nominat p. 368, ſeqq inter quos
lodocus Badius, Guil. Budæus, To. Pinus, Nic. Beral-
dus, Fr Deloinus: in hoc prodigii ſimile videri
potuiſſe, exiſtimat Eraſmus, quod quum ſæculo non
admodum felici totam pene ætatem Accurſiüs, Bar-
tholis, ac Baldis contriuiſſet. in politioribus lirteris
& ſenex & feliciter repubuerat. .

flce
ehhen

tume⸗
borbe
unmu
tuon i
