ſtudia vel coluerint, vel admirati ſint, vel

omnino
(a) Cic. Quæſt. Tuſcul. lib. II, c. 2.

(b) in Narrat. de Eob. Heſſo, init.

432 DE LING VAE LATINAE

omnino reſpexerint, atque curarint. Quare,
quum litteras tanti antea æſtimatas, tantoque
ſtudio ac labore ab interitu prius vindicatas,
nugas, & in vita communi tamquam luſuum
puerilium & bροαιτ, exiſtimari iam a mul-
tis, cerneret; ne de bonarum artiuin ſtudiis
futurum quid eſſet, valde metuendum ipſi
videbatur: præſertim quum Principibus
nonnullis nihbil regium denuo videri cœpiſſet,
niſi quod ιανσο putabatur: id quod Me-
lanchthon etiam vehementer doluit (c).
Quod igitur Petrum Viäctorium longa ſua æ-
tate in Italia nactum eſſe, in præfatione vidi-
mus, vt litteras in Italia renaſcentes viderit, &
pene iterum exſtinétas idem Camerario in
Germania contigit: quem Caſelius etiam
cum Victorio & ætate, & ſtatu corporis, &
ſermone, & bonitate ac varietate optimarum
diſciplinarum, & ſeueritate comparare alias
conſueuit (d). Res, quod mirum ſane, non
parum Melanchthonis iam ætate labefactata,
vna cum vergente XVI ſæculo ita ad interi-
tum ruere ſimul viſa eſt, vt ſeptuageſimo
ſexto eiusdem huius ſæculi annno Io. Stur-
mius non absque animi dolore ſenſerit (e).
barbariem in ciuitates & aulas Principum, in

ſoholas

(Cc) Declamat. T. I, p. 366.
(d) in Elogio Bartoli Richii A. 2, b.
(e) Præfat. in St. Doleti Formulas L. L.

K6

Nola e
rehere
ejte ken
ſno n
AAnod
nu ly
nn mnin
Aunisante
e

gu⸗ ig 1

Gemum 71

muenteba
Mllſeenti
4 mfte⸗

etur. be

ſenuman
Kantsben
unmun
ner Nlini
len nnmn
Flunna
Cvocne g
Cituit
Sre in

Ehinen
epi
E)hret⸗
Onepil

anntl

IN GERM. FATIS CAP. V. 433

Iſcholar etiam academiarum partim clam ir-
repere, partim etiam impetu & vi quadam a-
perte denuo inuadere. Io. Caſelius nonage-
ſimo quinto eiusdem ſæculi anno dolenter
admodum quæſiuit (f): Quotusquitque La-
tinæ linguxæ ſtudet, ſic, vt eius vim & purita-
tem nouerit? poſteaquam viginti amplius
annis ante ſatis demonſtrauerat (ff), in reli-
quis ingenuarum litterarum peſtibus hanc
quoque eſſe, quæ litteris perniciem creatura⸗
demum videretur, quod Latina lingua tan-
topere aut negligeretur, aut aliter, quam Reri
conueniebat, diſeeretur, atque non tantum ab
adoleſcentibus, ſed & ab' iir, qui égregios ipfius
ſe proßitebantur magiſtros, perperam tracta-
retur. Eam ſcilicet opinionem plurimorum
ſenſim animos peruaſiſſe, oſtendit idem præ-
ſtantisſimus vir (g); vt, bumaniora ſtudia⸗
puerorum eſſe, nec niſi puerilia, & tales lectio-
nes otioſir hominibus relinquendas, quibus li-
beat tempus fallere, vti alii totos dies pila-
fallant, aut alea, ſtatuerent. Mart. Cruſius
quoque querimoniam circa idem tempus in-
ſtituit (h); bonas litteras & diſeiplinas ſor-
dere iam cæpiſſe? & quum eruditorum ho-
Ee minum

(f) in epiſtola ad L. Fr. ab Hoim in altero Caſelian.
epiſtolar. volum. a Fuchtio edit p. 6α
(ff) præfat. Aldi Manutii Phraſib. præm.
() in epiſtola parænet. ad Greg. Cernicouium.
(k) Annal. Sueu lib. IX, P. III, c. 8, P. 508.

434 DE LING VAE LATINAE

minum copiam paullo poſt Melanchthonis
æuum deſpicatui eſſe, cerneret, ne res, poſt-
quam in ſummo ſteterat, ad barbariem rurſus
decideret, veritus eſt.
Complures eiusmodi eruditorum homi-
num a medio ſæculo XVI viuentium querelas
adducere poſſem ſine negotio. At illæ, quas
adduxi, tanti ponderis mihi eſſe videntur, vt
neminem fidem iis derogaturum credam,
quum a grauisſimis profectæ ſint viris. Quo-
rum ipfa verba niſi protuliſſem, difſficulter
admodum, ſi meis præſertim id adfirmaſſem
verbis, perſuaſiſſem forſitan quibusdam, tan-
tam ſubito rerum exſtitifſe mutationem; &
Germanos tam facile ad alia prorſus animos
deflecti paſſos eſſe. Eraſmus omnis muta-
tionis, ipſius ætate iam tum intentatæ, culpam
in Lutheranos transferre vifus eſt: ſcribere
ſaltem haud dubitauit: Vbicunque Luthera-
niſmus, ibi litterarum eſt interitus (1). & alibi:
Euangelicos iſtor, quum aliis multis, tum illo
nomine præcipue odi, quod per eos vbique lan-
guent, frigent, iacent, intereunt bonæ litteræ,
ſbene quibus quid eſt hominum vita? Amant
viaticum & yxorem, cetera pili non faciant (K).
Quam eruditisſimi viri adfirmationem ita
mror, vt, ſi partium ſtudio captum ſe nus-
quam prodidiſſet, iſta tamen ſcribentem aper-
146
(i) lib. XIX, ep. 50. (K) ep. 56, eiusd. libri.

K6

t 1 ro⸗
nofl No
onis 0
ſhermo⸗

cjtum/
un i
ſumeln,
goeg⸗
tum; l
Lentun hn

ennenda
AAlt ommn

lahan,
uchthon

2

teologie⸗
Chricuana
Vehement
is tantul
Dühi min
rofteben
te lllis e
ilauti
NiIbech
0t. Nor
fnond
ntr
hratn,
ihſeren,
eercitun
enineſ.
lieike
kinenne

Lann

N
nere, NeH

1

le,

1
ukterh
1te1 A
nfvintl

R.

lonen

4
1

ſgenenihet
1

hi

IN GER M. FATIS CAP. VI. 435

te id prodidiſſe, cenſeam. Negari quidem
non poteſt (h, non parum multos, Reforma-
tionis opere etiamnum feruente, inter Lu-
theranos repertos eſſe, qui infciati, dicendi
artium ſeientiam ad Theologicarum littera-
runm tractationem conducere, bonorum cur-
ſum retardauerint: quum error, ceu conta-
gione quadam late vagatus, plurimos ceperit
tum; qui, ne non valde theologicari vide-
rentur, humaniores diſciplinas omnes con-
temnendas decreuerant. Sed quis adfirmare
auſit, omnes Lutheranos ita ſtatuiſſe? Me-
lanchthon certe, vt ſerio iſtiusmodi homines
theologicarentur, eaque præſtarent, quæ
Chriſtianam mentem decerent, exoptauit;
vehementer dolens, Theologicum nomen igna-
viæ tantum a quibusdam PVraterlum eſſe; qui
nihil minus de reliquo fuerant, quam quod
Pprofitebantur. & ipſe Lutherus Eraſmo aper-
te faſſus eſt (ll), per litteras ad ſinceram Bi-
Ee 2 blio-
id quod ipſe Melanchthon in Encomio Eloquentiæ
T. I Declam. p. 410, profeſſus eſt; de eadem re in
orat. Noribergæ hab. in laudem Nouæ Scholæz p. 438,
ita conquerens: Errore guodam vulgi ſebolæ deſe-
runtur. guidam enim ſtulti concionatores a litteris
abſtrabhunt; magnu pars ventri metuens, ad Zug-
Itiuoſas artes ſe recipit, poſtquam ſpes altecza eſt ſa-
ceraotum redititus victitanädi, qaos ſolos laboris Iui
Præmia &ſe, putabant.
(l) in epiſtola, quam an. 1524 ad eum ſcripſit, Pirck-
heimeranor. Appendici inſert. p. 396, ſeq. alibi ira

bliorum letctionem veniri; quas quum in Ger-
mania florentes viderat regnantesque, mirifi-
ce lætatus eſt; tamquam de ſingulari benefi-
cio, quod ſupremum Numen in genus huma-
num poſtremis his temporibus benigne con-
tulerit. In fumma, beatus Lutherus, & qui
operam ſuam in diuino Reformationis nego-
tio ſumma fide ac prudentia ipſi commoda-
uit, Melanchthon, bonas litteras tanti omni-
no fecerunt, vt nemo Pontificiorum in cun-
Gta Germania pluris eas fec ſſe vmquam, vi-
deatur: ſiquidem eas magis magisque exci-
tatas, & ad poſteros propagatas quam maxi-
me, ſummoque ſtudio voluerunt; non igno-
rantes, quantum linguarum cientia, ovtima-

rumque artium ſtudia ad cæœleſtem doctrinam

a traditionibus humanis purgandam contule-
rint (m): nec quemquam inter vere doctos
Lu-
locutus eſt Lutherus: Deus adeo nobili cono (lin-
guarum peritia) cumulata liberalitate Genmaniam
noſtram præ cæteris pene omnibus gentibus donauit,
videmus autem, quomodo Satanas per Academias 2
Monaſteria bis ſtudiis ſemper fuerit reluctatus.
ipſius & hæc verba ſunt: Ionorabant omnes, guum
primum emergerent linguæ, g9uo conſilio diuina ſapi-
entia linguas in lucem prodire ſineret, doner re com-
perta videmus, hoc Euanvelii inſtaurandi cauſſa fa-
cClum eſſe.
(m) in qua veritate demonſtranda Melanchthon lon-
gus eſt orat. de Vtilitate Philoſophiæ T. I Declamat.
P. 326, multis argumentis oſtendens, Eceleſia oρus

1

„6

lithetio
ane ben

um ch
ceudvol

bio, gun
tenm uü
umnti/
Nen4,
Nihipei
Krin er
et Melane
ſtills in
tlionenn
abpaton
Cöntuſione
uod
Myer ſin
nur Luter.
ſulleni
nucltu⸗
it Mnn
ſuntun,
) prettt in
Alenſt gi
Glnt eg
ilituen,
Uitikbune
eingl Tf
Calere ius
aud dubi
mnet ſuer
elumihbi⸗
Kecerisſin
lgunco⸗

HIINEH IN GERM. FATIS CAbP. VI. 437

Lutheranos repertum, arbitror, quin diuino
plane beneficio factum ſtatuerit, vt littera-
rum αανενιοοοιclarisſimæ Euangelii luci,
ceu Phoſphorus præiuerit (n). Neque du-
bito, quin multi inter Lutheranos VIr. Hut-
teno adhuc aſſenſerint, ſcribenti (): Poſt-
Ee 3 quam

Aſſe liberali eruditione & non tantum cognitione
grammatices, ed & aliarum multarum artium &
Philoſophiæ ſcientia. Ipſarum artium dignitatem
& vim ex nulla re magis conſpici poſſe, arbitratus
eſt Melanchthon, quam ſi videamus, quantum opus
ſit illis in eccleſia, quantis tenebris obruat inſcitia
religionem, quantam vaſtitatem, quam horribiles
disſipationes Ecclcſiarum, quantam barbariem &
coônfuſionem totius bhumani generis pariat.
(n) id quod idem Melanchthon his verbis expoſuit:
Nuper guum reſpicere adflidtos iterum cæpiſſet opti-
mus Pater, &ſetque redäuiturus nobis Enangelium, pro
Jſua liberalitate & litteras reſtituit, gquibus Euangelii
tractatio adiuuaretur. in obſcuro certe non eſſe, ad-
. dit, bonis quibusdam vizis auxilio fuiſſe litterarum
ſcientiam, i in Theologiæ reſtituenda.
meCmmin (o) præfat. in Neminem B. 2, a. Melanchthon ſane
anu aſſenſit, qui in orat, de Stuaiis corrigendis T. I De-
Adniu clamat. p. 5oo, monſtrauit, eccleſtam, litteras um vſu
deſtitutam, veram ac germænam pietatem traditio-

M u Nl.

„P⸗ ,% (0 ſ0
ler ee Cd

P nibus hbumanis alicubi mutaſſe. n Encomio Eloguentiæ,
Ahiuußr eiusd. T. p. 413, 415, Germaniæ iuuentutem ſedulo
ee cauere iusſit. ne bonas litteras contemneret, quum
3900. / haud dubie futurum tum eſſet, vt, optimis neglectis,
Nrid omnes ſacræ bonægue res peſſum irent: litterarum
eniminſcitiam publicam comitari ſolere impietatem:
lloce nke & certisſimum diuinæ iræ putandum eſſe eemplum,
IIe ſi quando accideret, vt litteræ mundo eriperentur.

lele⸗

438 DE LINGVAE LATINAE

quam diſceſſum eſt ab illa veteri & Germana,
Theologia, tum vero cum ſtudiis declinauit ſi-
mul religio, ac illa incerebuit omnium peſtium
peſtilentisſima ſuperſtitio. quæ ſua caligine,
ita verum Dei cultum infuſcauit, pt neſciar;
Chriſti ſint, quæ obſeruas, multa, an alicuius
noui dei, qui hoc ſibi vindicet yltimum mundi
temput. Habent tamen, de ſui ſæculi Theo-
logiſtis fari incipit Huttenus: perxſmorum li-

brorum magnos aceruos: ae dum iſtos negli-

gunt antiquos, & relte dolctos auctorers, in his
ver-
quare quos pietatis teneret ſtudium, ii vel Chriſto,
vel publicæ necesſitati Eccleſiæ hoc officii præſta-
rent, ſuaſit, vt recte loqui di genent; ne litterarum
imperitia res omnes humanas atque diuinas labefa-
aret: nihilo ſaniore, ſuperioribus ſæculis, exſi-
ſtente poſteritate; cui tolerabilius fore, exiſtimauit,
peſtilitate avt annonæ ceritate plecti Eccleſiam, guam
eiusmodi abiecta plæane amentia. Singularem in eam
rem de Studiis litterarum non deſerendis orationem
conſcripſit ſalutis reipublicæ Chriſtianæ cupidisſi-
mus vir; qua litteras non deſerenas eſſe, docet,
etiamſi nullus amplius iis haberetur honos, & ingen-
tia diſcentibus odiæ propoſita eſſent, atque pericula.
inuenies orationem hanc T. IV Declam. pag. 415.
Huc ſpectat quoque oratio de Neceſſania Coniun-
Ktione scholarum cum miniſterio Euangelii, & pia
maxime & erudita: qua ex omni hiſtoria plane ac
dilucide commonſtratur, fuiſſe ſemper adiunclas
ſebolas Eccleſiis, & amigis litteris Euangelii lucem
ezſtingui. quare eiusd. T. p. 4 4, ſJapientes guber-
natores, vt Eccleſias, ita Academias, eura ſua comz-
Plecti debere, iudicat.

R

ſſontu
N,
antur.
teruot
furneh

Puerunt,

Vent, ell
utpein
tubetarli
iylr ept
Y
1
mllrepe
leliguisſtn
lihig⸗
Molutue
Tor ign
Aronie
hominet,
It,11
Uuntäs,

IN GERM. FATIS CAP. VI. 439

verſantur nugamentir, & in ſceripturarum ſor-
dibus, non ſocus ac in luto arabeus, dclici-
antur. Quod ſi itaque id Eraſmi ætate ſta-
tuerunt Lutherani: quis, quæſo, fidem habi-
turus eſſet ſummo viro, eos effeciſſe, vt litte-
ræ in Germania ſint neglebtæ? quas potius
adiutas maxime voluerunt atque conſerua-
tas: quod non ita obſcure a me præcedente
capite declaratum eſſe, mihi perſuadeo.
Quando autem illi homines, qui nihil præter
hereſes, ſohiſmata & Antichriſtos in ore ha-
buerunt, atroces nugis ſuis excitantes tragoæ-
dias, tum, quum Lutheri lucubrationes prod-
irent, exſiluerunt, geſtiuerunt, atque gauiſi
ſunt, perinde ac ſi præclara & dudum exopta-
ta bonas litteras lædendi per Lüutherum data=
ipſis &ſſet occaſto e Eraſmus Lutherum inſi-
mulare poſſe ſibi viſus eſt, quod is bonas litte-
ras inuidia ſalteni degrauarit, & Eraſmo &
reliquis ſtudiorum cauſſam agentibus exitia-
bili, ipſique Luthero infrugifera, nec poſteris
profutura (p). At hunc culpa vacare, arbi-
tror; ſiquidem ipſe Eraſmus ad Fridericum
Saxoniæ Electorem ſcripſit, improbos iſtos
homines, quibus perpetua nocendi fuerit vo-
luntas, Lutheri negotio apud mulierculas
præſertim, & indoctam plebeculam, trium
linguarum, eloquentiæ, politiorisque litte-
Ee 4 ratu-

) pasſim in epiſtolis.

440 DE LINGVAE LATIN AE

raturæ mentionem miſcuiſſe, quaſi aut Lu-
therus his præſidiis fiſus eſſet, aut ex hiſce
fontibus hæreſes naſcerentur: quam impu-
dentiam, plusquam ſycophantiam, optimis
quibusque non diſplicere non potuiſſe, cen-
ſet Eraſmus. Neque diffitetur hic in epiſto-
la, qua Bilibaldum ſuum compellat (, theo-
logos quosdam, antiquis ſtudiis renaſcenti-
bus, ſenſiſſe, auctoritati ſuæ paullatim aliquid
decedere; nihil non in Eraſmum, per quem
litteras in primis renaſci animaduertebant,
molitos; etiam priurquam Lutheri nomen:
audiſſet orbix. Quid multis verbis opus eſt?
res ſole clarior eſt, Lutherum, Melanchtho-
nem, & reliquos, non religionis modo, ſed
oppreſſarum ſimul litterarum, reductores at-
que reformatores, licet non ſolis linguarum
ac politioris litteraturæ præſidiis, in refor-

manda eccleſia, ſed cauſſæ ſuæ bonitate ac

diuina ope fiſi ſint; rem tamen Chriſtianam
præſidiis iſtis & ornare & iuuare ſtuduiſſe.
Quod ipſe Eraſmus teſtimonio ſuo confir-
maſſe videtur, vbi Fridericum Saxoniæ Du-
cem, paullo ante laudatum, cuius ſolius præ-

ſidio ſubſtitiſſe Lutherum alibi ſcripſerat (r),.

rem Chriſtianam linguarum ac politioris litte-
ratur

(9) ep. familiar. Pirckheimer. lib. ep. 3. que inter

Eraſmi epiſtolas eſt 23, lib. XXX.
(r) ep. 4, lib. XIII.

K6

,murt
Nrlien
dciß
iſm,
ulmn.
uetun
mnhl
te Saan⸗
ternuum

teitü,

un a

ſol 1 .

en ihe
e
ſonl
m
ukint
tintün
Nitats

i

filte let
e dinal
DAI, H
en,
AAune
Hiuun
bon
Tanorunr
idenei
ſeleer

numgue

n

ii
E 1 ,

men;

,8e

Iun pner.

1

8ſeenet!

lo guun

li, Ne
1e Moittee
Ctiuen
aeklulle

.

Dloc..
Cutnit D.
mlolune⸗
Muna
ſeu

9)

NoNhon R .

IN GERM. FATIS CAP. VI. 441

raturæ præſidiis quum ornaſſe, tum iuuiſſe,
prædicauit (S). B
Scripſerat Eraſmus: Vbicunque Lutherz-
niſmus, ibi litterarum interitus. item: per
Lutheranos vbique languent, frigent, iacent,
intereunt bonæ litteræ: amant viaticum &
vxorem, ceteraæ pili non faciunt. Sed, vt ve-
re dicam, neſcio profecto, vtrum in Papatu
litterarum ſtudia longius abfuerint tum ab
interitu, ac diutius ſarta ibi ſint conſeruata,
quam apud Lutheranos, Eraſmo tam inui-

ſos (?). Hoc quidem boni habuit tum Pontifi-

Ee 5 ca-
(5) ep. 14, eiusd. lib.

(*) Neque vero ab ipſis Pontificiis magnam gratiam
ſuo in Lutheranos odio iniiſſe videtur Eraſmus:
nam vt de ignauis monachis, quos, velut crabrones,
in ſe irritauerat, nihil amplius addam, & alia minus
honoriſica Pontificiorum de ipſo iudicia taceam:
tantum Melch. Inchoferi verba ex hiſtoria S. Lati-
nitatis lib. I, cap. 19, p. 36, apponam: Vbi Concili-
um TLridentinum contnouerſis ſorum aperuit, con-
ſtitere viri docti, & Latini non pauci, qui acfirma-
tione veteris doctrinæ, rem Catholicam eloguenti gi-
me vindicarent; Echii, Roſfenſes, Cochlæi, Mori,
Poli, Hoſii, Ioannes Fabri, Alberti Pii, deinde San-
aeri, denique ſerius Campiani, plures alii, gZuibus
adnumerari , tu Prothee Batauice, poteræs, niſe
pietatem ſtilo vulneraſſes. Quum igitur Eraſmus
& Pontiſiciorum fauorem conſe caretur, & Luthe-
ranorum beneuolentiam ſimul conſeruare vellet,
idem ei accidiſſe videtur, quod iis, qui duabus ſellis
ſedere cupiunt; quippe qui minus commode ple-
rumque ſedere folent.

442 DE LINGVAE LATINAE

catus, quum Eraſmus Lutheraniſmum negli-
gentiæ, & neſcio quorum aliorum criminum,
inſimulauit, vt, tametſi emendationis atque
correctionis impatiens is maxime erat, littæn-
vos tamen hominer, magnos q; viros amplisſimis
Pramiis a- ſummis honoribus adfecerit; vt eſ-
ſent, qui Maximo Pontifici contra aduerſari-
os opem ferre perſeuerarent; & vt Sedes
Romana potentiam ſuam contra puriorem
religionem atque doctrinam per eos retine-
ret. tanta valebat Pontificatus calliditate! a
Io. Sturmio ſcienter detecta ([). qui poſt-
quam quæſiuit: Quid calliditas contra veri-
tatem? contra religionem? contra mortem?
contra reditum ad vitam?; contra triumphum
Chriſti? pluribus docet, eloquentiam, ſi con-
tra veritatem adferatur, a virtute remotam
eſſe, & apud prudentes locum non habere.
Itaque Lutheranos æquo animo ferre potu-
iſſe, arbitratus eſt Sturmius, Pontificem A-
lexandrum, Sadoletum, Polum, Bembum, ma-
gnos ſane viros, & doctisſimos homines, ſibi
comparauiſſe. Quid enim homines, inquit
Sturmius, aduerſus Chbriſtum ? quid aduer-
Ius veritatem auctoritas? quæ veritate con-
ſeruatur, errore vero amittitur. Sed fac,
Italiam Sadoletum Eraſmi ætate oſtentaſſe,
Bem-

¶(O in Gymnaſi Argentorat. Luctu ad Ioach. Camera-
rium D. 2. a.

uhi
timen ,.
bara me
dioten
ſurlven
AhI
mmen:
jeniſet
aalloc

.
mmn,

Ute knoinn

Non ier
hkgt⸗
e9

3NL

MimNr⸗
Uiepfi,
nili
lArr.

IN GERM. FATIS CAbP. VI. 443

Bembum, Polum, & reliquos excellentisſi-
mos, ſi eruditionem ſpectes, homines: lit-
teras tamen æque ibi deinceps iacuiſſe, Ro-
manique ſermonis cultum æque ibi negle-
tum eſſe, ac in Germania, in præfatione ſtri-
ctim commemoraui. idque ſine Lutheraniſmi
culpa contigit; vtpote quem Inquiſitionis
ſica eo penetrare paſſa non eſt. Sed quid,
quæſo, in cauſſa fuit, cur in iis etiam Germa-
niæ regionibus, quo eidem Lutheraniſmo ad-
itus eſt præcluſus, Romanus ſermo pariter ſit
contemptus & Xque maghus litterarum fue-
rit interitus. Anno c1o 10 Xxv ſcripſerat E-
raſmus : Longe plures fauent Luthero, qui
neque Græce ſeiunt, neque Latine multo plu-
res his Iitteris inſtructi vugnnt cum Luthero-
certe Louanii nullus eſt ex hoc genere non alie-
nisſimus a re Lutherana. Cardinalis ab Alta
Eme, Conſtantienſis circa iſta tempora Epiſco-
pus, a re Lutherana alienisſimus exſtitit; &

tamen Latinz linguæ tamignarus fuit, vt bar-

bara maxime ſæcula, ſupra perluſtrata, vix
rudiorem habuerint epiſcopum. Inſcitiæ
ſuæ luculentum in colloquio cum Ferdinan-
do , Imperatore, is dedit aliquando ſpeci-
men: Nam quum Imperator Conſtantiam
veniſſet, & epiſcopus ipſum adiiſſet, ille hunc
ita allocutus eſt: Memento, te eſſe piſeatorem
hominum: da igitur operam, vt multos Chriſto
ucri-=

444 DE LING VAE LATIN AE

lucrifaciase tum epiſcopus, Latinæ linguæ
rudis prorſus, recordatus tamen, Piſées a Ger-
manis vocari Fiſche, reſpondit Imperatori:
Ia, allergnaædigſter Herr Kayſer, er hat ſebr
gute Fiſche im Coſtnitzer See. Quo reſponſo
Imperator valde offenſus eſſe dicitur, indi-
gne admodum ferens, tam indoctos ac rudes
Eccleſiis præfici ſolere Epiſcopos. Idem hic
Epiſcopus, quum Cardinalis, Romæ hiberno
tempore mulo vectus, cum aliis Cardinalibus
obequitaret, & quidam de frigore quereren-
tur, interlocutus eſt: Et magnum frigum:
ne videlicet Latinæ linguæ expers penitus vi⸗
deretur. quod vbi familiares audiuerant, v-
nus ex iis terminationem correcturus, in au-
rem ei inſuſurrauit, gus, gus. errorem igitur
quum corrigere vellet Cardinalis, repetiit:
Eſt magnum friguncut. quo factum eſt, vt
Cardinalis Friguncus deinceps ſit appella-
tus (s8ſſ). De huiusmodi Epiſcopis vere dici
poteſt, quod Melanchthon olim de Regalis
quibusdam dixit: eos ita craſſos fuiſſe, vt lit-
terarum pretium haud intelligerent qui
etiam, ſe vsquam infeſtiores bonarum artium
hoſter, quam in ſacerdotum ſodalitiis, ſua

etiamnum ætate, vidiſſe, negauerat (t). Ipſe

Eraſmus,
(sſ) vtramque hiſtoriam narrat Io. Zwingerus in orat.
de Barbarie ſuper. tempor.
() in orat. in Laudem Nouæ Scholæ Noriberg. hab. T. I
Declam. p. 438, ſeq. quando vero Eraſmus Luthera-

6

elinns,

giseſ

turmnn

fyt AM
Vitolius
ti ita
et
ant: 4
iteten
Em an
a e
Tolent
enuun

e
Polgvn
n erlel
Il contre
irteniichu
1 N el
in er
rin
cſri,
curatin
eim.
tie, Con
er alr
lunszbe

Nendene

Nerbene
4

, Khneh
l SF.

nun min
ilui

Uetade
re ſrne.
.

⸗
Gigun

Nete, II
Hualibn

IN GERM. FATIS. CAP. VI. 445

Eraſmus, inter Pontificios tales ſe expertum

eſſe
nis exprobrauit quaſi, quod ?τοτ**ρ ſuas amauerint,
Sturmii grauisſimma, & ad Fraſmi adfirmationem,
Lutheranos cetera pili non ſaceie, refellendam apta
maxime, verbe, ex eius, & gymnaſi Argentoratenſ.
ad Ioach Camerarium Luéctu, D. 3, b. 4, a, opponam:
Epilfcopi, Canonici, Clerusque plus praſedii in
aſtutia & calliditate, quam in doctrina & religione
ele putant. Illud etiam perſpicuum ſignum eſt,
fore aliguando, vt omnis ab ipfis tollatur dignitas:
guod poſtguam iſtæ offenſtones religionis natæ unt,
vitioſius & turpius vinere inſtituerunt, quam antea:
atque ita viuere, gquaſt aucbtonitatem conſeruare non
pogſint, niſe huiusmodi licentiam vitiorum retine-
ant: quum nulia via ſit alia ad tuepdas res contra
potentiam magiſtratus & populi importunitatem,
gquam correctio doctrine, emendatio diſciplinæ;
gua effcerent, vt nos ſine cuuſſa ab ipfis ſece ſionem
feciſſe videremur, & recuperarent veterem auctori-
tatem. gquod quoniam non fit, ſeguuntur huiusmodi
genus vitæ, quod apud omnes contemptum eſt, &u-
ius ipſos quogue » guoties de ſe cogitant, puaet.
Poſtquam aliquot paginis comprobauit matrimoni-
um per ſe malum non eſſe, nec Eccleſiaſticæ curatio-
ni contrarium D. 8, b, ſeqq. pergit: Veruntamen

interdictum fuit, vt ne vxores ducerent acerdotes.

.

ſed vt religuis moleſtiis liberarentur, omnem curam
in Eeœcleſia & religione ponerent Noſtris vero tem-

poribus, guid ſimile illi inſtituto? quid eſt, quod ex-

cuſeri, nedum defendi pogſit? neceſſariarum rerum
curatio ab ipfis opum copiæ atque affluentia ſublata
eſt: pro eague aliam ſulceperunt, ambitionis, auari-
tiæ, conuiuiorum, luxus: nullius rei minor apud
ipſos ſollicitudo eſt, quam doctrinæ, diſciplinæ, reli-
gionis, Eecleſiæ: & pro cælibe vita, omnis impuritas

446 DE LING VAE LATINAE

eſſe theologos conqueſtus eſt, vt ſimiles nus-

quam
vſurpata eſt: guæ conſuetudinem patronam habei:
ſed conſuetudtinem ſolum, eamque vitioſam & pesſi-
morum temporum. ideogue guum caput eſſ vrorum
nollent, ſcortorum membra voluerunt exſiſtene: &
vt ne vxoribus honeſtate améris, & caritate, atque
brudentia præeſſent, & liberos ad religionem & com-
munes vtilitates educarent; concubinas dominas
compararunt: gquas vbi ſemel ablato pudicitiæ Rore
domi babent, nec quamobrem netineant, nec ob guam
dimittant, cauſſam inuenire poſſunt: dominas ergo
eſſ in familia patiuntun: dominas etiam in thoro
& lecto: infidas in re familiari, non conſociatas a-
moris & matrimonii religione: ſod vetitis nuptiis
adiunctas: ideogue & in beneuolentia infideles, ſum-
ma cum turpitudine Eceleſtæ, & maxima ſanktisſimi
ordinis infamia. liberos ſuos ſpurios nothosgue,
guam legitimos, ee malunt: puaet eos paterni no-
minis: filii nomen iphis infame eſt; infamis generis
ſui ſanguinisque propagatios atque hæc ſcilicet o-
mnia incommoda ferunt, vt omni cura ſordida, atgue
illiberali liberati; ad Eccleſiam accedant, religioni
operam nauent, dijciplinam ſacerdotum clerico-
rumgque, vt incorruptam virginem, conſeruent.
o virginem, o diſciplinam, o clerum, ſortem Eccle-
ſiæ, O vacationem! in regum aulis ſunt: in regum
uvon ſolum conciliis, ſed etiam venationibus, pugnis,
amoribus, verſantur: & quoniam vitæ diſſolutione
a ceteris hominibus non differunt, & virginalis illa
diciplina in craſſum putidumgue ſcortum euaſit,
impurum cælibatum zetinuerunt: & veſtium ſe
generibus a reliquis hominibus ſeiunxerunt, cælibes
bomines, eccleſiaſtici paſtores, vt ne guid ſecribam
grauius; G& metuo, ne hæc ipia vehementiora, guam
aeceat, Osé videantur. ſed ignolcendum eſt mœrenti

6

cen gen
gen be,
Aürwarl
Tantu
Tocheran
liteann
Cunal
Gegnupe
uumzott
manit non
aclete
ſumms in⸗
10 coptenm
Cunkerme
ſtiterinee
Cliniert.
octick
purin/
ſt bonx li

—„
etl reſcere.
lckle,

Rrumwe
Nos Ianrun
0
tgbe /ee
7 *
ro on
on

1,are
nce n

et: Sere
Mlngen

liataztin,

, AN
MN
grenahN
ſel rin⸗
reinn m/

bafmmn

IN GERM. FATIS CAbP. VI. 447

quam gentium lenones exſiſtere, credidiſſe ſe,
adfirmarit (tt).
Tantum igitur abeſt, vt bonæ litteræ per
Lutheranos interierint, vt laus, Germaniæ ob
litterarum, Romani in primis ſermonis, ſtu-
dium diligenter excultum debita, per ipſos
magnopere ſit amplificata. Tantos ſane
humanitatis ſtudio viros Pontificatus in Ger-
mania non habuit, quantos Lutheraniſmus
producere poteſt, a Thuano, Huetio, & aliis
ſummis inter Gallos, ipfosque Italos, viris,
amplisſimis laudibus illuſtratos. Alia omni-
no contemptionis, in quam litteras per cun-
Ctam ferme Germaniam a medio ſæculo yVI
adductas eſſe, doctisſimorum hominum te-
ſtimoniis paullo ante comprobaui, cauſſa ex-
ſtiterit, neceſſe eſt: qualem reperire in pro-
cliui erit. Verior longe cauſſa ab ipſo Eraſmo
prodita eſt, vbi multorum partim ignauia,
partim ſiniſtriv moribus factum, ſtatuit (u),
vt bonæ litteræ, quæ ſat feliciter cœperint
effloreſcere, ad interitum pasſim vergere iam
iterum viſæ ſint. Quis vero ſolos Luthera-
nos ignauiæ ab Eraſmo inſimulatos ibi eſſe,
cui-
atgue lugenti, & cogitanti de vitiis ſummi ordinis;
Pro 74 9226n10 bonus morteém opbpetere . Zuum ſè
opus, non dubitat.
(tt) in epiſt. ad Bilib. Pirckheimer. familiar. huius
ep. 28.
(u) ad Io. Vhlttenum epiſt. Ciceroniano pref.

448 DE LINGVAE LATIN AE

cuiquam perſuadere audeat? Demetrius cer-
te Chalcondyles viginti ſex circiter annis an-
te, quam Lutherus Reformationis negotium
aggreſſus eſt; anno ſcilicet c1o GoGαX,
Florentia ad Io. Reuchlinum ſcripfit, iſto iam
tempore litterarum ſtudia in Italia iacere ite-
rum viſa eſſe, quum ignauia & ignorantia
principum, tum maxime upiditate hominum
circa quaſtum, qucni ommnibus honis artibus
maior pars hominum anteponat (v). Cum
Chalcondyle Nicolaus Quadus conſenſit,
qui in epiſtola ad Herm. Nuenarium Roma
ita ſcripſit (?): In litteris nihil eſt noui adeo
parſim hic ſtudetur quæſtui. Florentinorum
mira ſitise frigent ſtudia litterarum. Hu-
manarum deinde rerum naturam in omnibus
id ferre, Cicero, præter vſum, longe optimum
ræſtantisſimumque magiſtrum, nos edocet:
vt, ſe quid ad ſummum adſcenderit, deſcen-
dere iterum, ſiue relabi neceſſe habeat. Idem
& nobis recte in iſta litterarum rerumque
mutatione ſtatuere licebit. Nam, præter-
quam quod ſtudia, vt imperia & reſpublicæ,
J quæ
(v) lib. Il epiſt. illuſtr. viror. ad Io. Reuchlin. o. 4,b.

(x) Epiſtola ſeparatim excuſa eſt, nec anno, nec loco
addito, hac inſignita inſcriptione: Epiſtola Nicolai
Quaai nuper ex vrbe miſſa ad Herm. Comitem de
Noua Aquila, miranda nuntians de quodam nouo ope-
re, breui illic emerſuro, cui titulus eſt: De Memo-
abilibus Prædicatorum & Carmelitarum.

„„s Ntol
ximne itgl,
4

0 elle,

cocgungt

inlecopia
,atum

G theit
tien Coce
T.WDee

Cernarer

ire geden

eihlnen

len;
ſeclcren
ele Add
Veteren
tulſe, cen

Pelin⸗

nNedet

Vru KI.
Vn. Dtäna⸗
N
. 5 W
1Erunk

Neucino

IN GER M. FATIS CAbP. VI. 449

uæ admirabili & arcano conſilio Deus diſ-
penſat, & ſedes mutant atque hoſpitia, &
præcipitata euerſaque concidunt, & reſur-
gunt inſtaurata atque effloreſcunt, & recolle-
ctis receptisque viribus vigent aliquamdiu,
atque conſiſtunt (y): ſingula mortalium bo-
na, velut minus conſtantia, ſed mobilia ma-
xime atque fluxa, creberrimæ mutationi ob-
noxia eſſe, probe ſcimus; hominesque id,
quodcunque nouitatis gratiam exuerit, cu-
iusue copia ſuppetat, faſtidire denique ſole-
re, aliarum rerum ſtudio ductos (?2). Quali
tum
(V) id repetitam inde vſque ab initio hiſtoriarum ſe-
riem docere, oratione de Studiis veteris Philoſophiæ,
T. IV Declam. Melanchth. p. 754, probatur.
(2) Complures præterea & contemptionis, & ardoris
Germanorum diminutionis cauſſæ conueniſſe viden-
tur: quales optimus Melanchthon in Declamatio-
nibus ſuis libere enarrauit. Nam quum Regulos
partim ita craſſos exſtitiſſe, conqueſtus erat, T. I,
p. 438, vt pretium litterarum denuo non intelligere
cœpiſſent, partim ita malos, vt tyrannidi ſuæ expe-
dire crederent, leges omnes, religionem, G& eiuilem
diſciplinam aboleri: p. 442 dolet, eo rem ſenſim
adductam eſſe, vt epiſeopi pro litteris arma tracta-
rent; & multi inter principes hanc curam indignam
ſe ducerent. pasſim tum Germaniant tumultuatam
eſſe, addit, & ad arma conclamauiſſe; quo tempore
veterem verſiculum recte vſurpari a Germanis po-
tuiſſe, cenſet:
Pellitur e medio ſapientia, vi geriturn ves.
Quo facto, accidit, vt paullatim non ſolum nullus litte-
ris haberetur bonos, ſed vt odia etiam, & ingentia

45/o DE LIN GVAE LATIN AE.

tum ſtudio non minus facile, quam Itali an-
tea, duci ſeſe pasſi ſunt Germani: præſertim
quum iſtud ſtudiorum genus, cui non tam
lucrum & quæſtus, quem plerosque omnibus
artibus anteponere conſueuiſſe, vere dixit
Chal-
pericula proponerentur diſcentibus: qui propter
doctrinæ, aut ſapientiæ opinionem ſuperbisſime
non modo ab imperitis, a mercatoribus, centauris,
ſed etiam ab illis ſemideis, qui regnabant in aulis,
contemnebantur. vnde porro euenit, vt ad ipſos
ſtudiorum labores ea accederet paupertas, quam
perferre poſſe, non vulgaris erat animi magnitudo:
de ſingulis incommodis, quorum quædam extremo
capite a me denuo attingentur, iuſtæ inſtituuntur
querimoniæ T. I Declam. p. 438, 442, & 445. T. IV.
pag. 417. vbi diſecentes non leuiter ſimul a Melan-
chthone accufantur. T. I, pag. 406, queribunda ad-
modum voce interrogat: Ar ex noſtris iuuenibus
quoiusguisgue vel perpetuo decennio vnum aliguen
verſiculum ſoribere inſtituit? Plerigue compendia-
riam viam ad con'eguendam eruditionem eſſé cen ent,
IE gquam plurima audierint, aut legerint. Ilague
alii totos dies ſurſum ac deorſum currunt, ſoholas
omnes perreptant, præceptores pasſim audiunt, mi-
ranturque non intellectos, dictata erxcipiunt, unciali-
bus litteris elenchos commentariorum notant, minio
iluſtrant. In pretio ſunt interpretés, gui guam
bplurima dictando tempus erxtrahunt, nec uisaquam
ſemiſſé præcebtonem emerit, qui ab bac conſuetuaine,
vel transuenſum vngusm aijceſſerit. Rurſum alii
domo nuſquam pedem proferunt, librisque ſe, tam-
quam piſtrino cuidam, addicunt, chartas votuunt ac
neuoluunt; beatos ſe putant, vbi guotidie magnum
numerum cbhartarum percurrerint. Annon vtri-

sh

done

(Lerataek.
.1 ſ⸗
onhioſe

†
4

rretgle ae
uuntengue
orratinnen.
finitin
erentun ⸗
9

ſi& iuti

eelruite,,

. er
ndumll

2) (ll Mond

IN GERM. FATIS CAP. VI. 4 1

Chalcondyles, quam doctrinarum per ſe con-
ſiderata excellentia, finis propoſita eſt, paucis
oppido ſeſe commendet: etiamſi hominem

Tf 2 cum
gue miſeri videntur cum tanto labore, tantague vale-
tudinis ialtura deſipere tantum diſcant 2² Pag. 416,
eiusd. Tom. doluiſſe ſe, adfirmat, quando conſpe-
xerit, plerosque intempeſtiue ad grauiores, vt voca-
uerint, diſciplinas properaſſe, quosdam vero ad Iura
diſcenda, ad Moedicinam, ſpe quæſtus rapi ſe paſſos
eſſe, alios ad Thevlogiam, priusquam rebur aliquod
in ſtudio artium dicendi fecerint, contendiſſe. Qui
ſi ſuo quæque ordine aggresſi eſſent, felicius multo,
Melanchthonis iudicio, res ſuas gerere potuiſſent,
male tentato compendio ipſi ſeſe morati. Grauiter
ctiam de Germaniæ iuuentutis negligentia conque-
ritur oratio de Studiis veteris Philoſophiæ T. IV
Decl. pag. 738. ſeq: Refzixit ardor ille ac deferbuit
Ntudium, contrague creuit delicata ac diſſtuens labo-
umgue impatiens animi mollities in degenere a maio-
rum veſtigiis adoleſcentia, gaæ -— vt in vita commu-
ni contemptis legibus, ita in doctrinarum campis uſi-
tata methbodο *οiοσovdcNuꝛqẽ, ſic imbecillitate degenerantis
Prorius ac langueſcentis naturæ apernatur accura-
tioris ſtudii & diligentiæ erquiſitioris laborem, ab-
horretque ac refugit, guæ intentionem animi appli-

cationemgue exigunt baullo vebementiorem ac diu-

turnionem. & paulo poſt: de noſtris auditoribus
gueri iure poſſumus, gqui quum ordimur auctorum e-
narrationem, nouitate allecti accurrunt frequentes,
Jed principio vix leuiter deguſtato, vbi ad res ipſas
peruentum eſt, capti ſatietate, aut abſterriti impen-
Koris & diuturnioris ſtudii opinione, guam ex fal'a

dißzcultatis perſuaſione induunt, mox diffugiunt,

negue ordine, negue integre artes di,eunt.

4 5ꝗ2 DE LINGVAE LATINAE

cum primis ad humanitatem ducere videa-
tur. Inde etiam accidit, vt Camerarii ætate,
atque ta ipſo iſto aureo Latinæ linguæ ſæcu-
lo, induſtriis litterarum cultoribus, velut er-
ror, ab ambitioſis atque auaris quibusdam
hominibus exprobrari cœperit, quod ſtatue-
rint, litterarum ſtudium virtutis atque ſapi-
entiæ viam eſſe, & direltam, quum pietatis &
religionir, tum humanitatis & Ilaudis, in hac
vita comparandæ, iter. Hunc enim errorem,
vt cum hominibus iſtis loquar, litterarum
