bum perdere, at immoderatum nihil niſi nau-
ſeam excitare, ac exitium parere, ſciamus.
Vtrum tales ſeſe præbeant hodie in academiis
hiſtoriæ ac iuris publici profeſſores, quales
cenſori noſtro viſi ſint: an hic Germanos ni-
miæ in excolenda Latina lingua diligentiæ
codem iure, quo Otfridus olim, inſimularit,
diſputare nolo. Cenſuram certe hanc eius-
modi eſſe, iudico, vt id, quod celeb. Perizoni-
us adfirmauit, ſatis comprobare poſſe videa-
tur: illos videlicet, qui academicam iuuen-
tutem ad vnum illud, & recentisſimum Ger-
maniæ ius publicum, inuitent, ad meram illam
reuocare barbariem.
Equidem, ſi omnes Germaniæ eruditi idem
de Latina lingua ſtatuerent, quod cenſorem
perſuadere aliis auſum eſſe, cognouimus,
nulla plane ſpes mihi relinqueretur, meum
Commentarios hoſce edendi conſilium cui-
quam probatum iri. At grauibus acerrimo
iudicio præditorum virorum de eiusdem lin-
guæ, & purioris quidem atque copioſæ, in vi-
ta communi vſu ſententiis, quarum nonnullæ
ſuperioribus capitibus a me ſunt inſertæ, fa-
cilius conceÄdendum puto. Si vero Agrico-
Iæ, Reuchlini, Eraſmi, Melanchihona, Came-
rarii, Dreſſeri, Sturmii, Caſelii, Scioppii, plu-
rimorumque aliorum eruditorum iudicia
tantt

13

antin
ſunte
cotit
hum
henit
nerhi.
La
ultt
r
ent 4
nelcit
lri,
homin
teren/
lus fot
ſorz
Latins
glecn
monie
celebe
keleg
ſiani!
ſanei
Poete
attine
ſchol
tandl.

en
ine
iur

odi
lnir

a ſ.

urltei

ihu

mmmune

n⸗
Aliln
Adm
Dõ

lenud
ii⸗
wnl.
rr
4 i⸗
n

ußr⸗
6

tl

—,—

IN GERM. FATIS CAP. VII. 56 5

tanti non fuerint cenſori, & iis, qui in eadem
ſunt opinione, velut Pædantium, vt honorifi-
co titulo vtar, quem iſti litteratis hominibus,
humaniorumque litterarum vindicibus im-
pertiri conſueuerunt: Peutingeri, Pirckhei-
meri, Hutteni, Zaſti, Hereibachii, Carolouicii,
Langueti, Feiferi, Myliü, Gudii, & ſimilium
illuſtrium maxime virorum, grauisſimorum
iureconſultorum, iudicia, paullo pluris faci-
ent, ſpero: quibus Auentini, Ssleidani, Rei-
neccii, excellentisſimorum biſtoricorum, Bæ-
cleri, Praſchii, iuris publici peritiæſimorum
hominum, iudicia addant velim. quod ſi præ-
terea patrii ſermonis, cuius eximio amore ſo-
lus fortaſſe flagrantisſimus ſibi viſus eſt cen-
ſor; quem vero tantum abeſt, vt laudati viri,
Latinæ linguæ cupidi, contempferint, vt ne-
glectum eum doluerint: huius, inquam, ſer-
monis ſtudioſirxſimi cuiusdam viri, eiusque
celeberrimi, iudicium ſi deſiderauerit cenſor;
tale quoque ei ſubminiſtrabo; nempe Chri-
ſtiani Hoffmanni ab Hoſfmanniwaldau, magni
ſane inter Germanos nominis viri, & ſummi
poetæ (u): ad ſermonem Latinum, ait, quod
attinet, me nibil hic monente, iſtum non tam in
ſcholis, quam vbique apud nor negligi, ſod ſeræ
tandem pæœnitentia banc negligentiam ſequi-
Nn 3 tur.
(u) ex Commentatione eius epiſtolica ad generoſum

iuuenem de Curriculo studiorum vitæ ciuili profa:
surorum, Gorl. an. 700, 8.

566 DE LINGVAE LATINAE

tur. Sin autem neque horum aucétoritate
admodum mouebuntur; tot Imperatorum,
Elelctorum, Principum, Comitum, generoſitſi-
morumque virorum, quos Latinam linguam
ac bonas artes ſummo ſuo patrocinio dignas
diludicaſſe, commonſtraui, iudicia leuia, fal-
ſa atque corrupta exiſtimare, & amorem, quo
Romanum ſermonem proſecuti ſunt, ridicu-
lum & ineptum appellare, non iniquum ſo⸗
jum, ſed nefarium plane duco atque impium.
Nec vero ſolis auctoritatibus, ſed argumen-
te& quoque, ſi liberet, ac rationibus, diſceptare
poſſem: ſed actum agerem, ſi id tentarem:
firmisſimis argumentis contra præſtantisſimæ
linguæ inimicos dudum præter complures a-
lios diſceptarunt Peiferus, Hofmanus, Taub-
manus, diſſettationibus nominatim ſupra a
me citatis: & inter Italos Romulus Amaæſaus,
Vbert. Folieta, Quint. Marius Corradus, viri
eloquentisſimi, non minus in præfatione ĩiam
a me laudati. Quos ſingulos euoluiſſe, bonos
ac diſcendi cupidos adoleſcentes, qui men-
tem falſis & inſitis penitus opinionibus non-
dum deprauatam ſenſerint, haud pœnitebit:
omnem dubitationer, ſi qua ipſis fuerit; an
Latina lingua digna ſit, in qua addiſeenda=
multum temporis collocetur, eruditisſimos vi-
ros euidentibus ſuis probationibus ſublatu-
ros, ſpondeo: quarum nonnullas tranſcribe-
Le

enübi

bration

Puram
yeqn
& bard
ruditot
tum, ,
ni On
ℳ
transen,
et: i
Latini
traim
Optin
eius in
ſatis,
tur in
ſtatuan
licetd
ine in
elen.

Oi
ie
lo
o⸗
ni
o)e⸗
VI
o⸗
.

e⸗

IN GERM. FATIS CAP. VII.

re nihil attinet; etiamſi me non fugit, lucu-
brationes eorum in paucorum eſſe manibus.
Puram & elegantem Latinitatem minori ope-
ra, æque facile ſaltem, perdiſci, ac impuram
& barbaram, IV & V capite, allatis ea de re e-
ruditorum teſtimoniis, a me iam demonſtra-
tum, breuiterque ſimul oſtenſum eſt, perma-
gni omnino intereſſe reipubl. Romanam lin-
guam ſartam & tectam conſeruari; idque in
transcurſu tantummodo a me monſtratum
eſt: inſtituto enim meo alienum videbatur,
Latini ſermonis laudes celebrare, atque con-
tra impugnatores eum defendere. ipſe quam
optime ſeſe defendit; dum contemptores
eius inſcitiæ ſuæ pœnas ſubinde dant graues
ſatis, nec iniuſtas; haud exiguo certe haben-
tur interdum ludibrio (v). Nam licet non
ſtatuamus, beatos in cœlo Latine locuturos; &
licet difficulter quis probauerit, Chriſtum La-
tine interdum locutum eſſes quod vtrumque
Melchiori Inchofer probabile viſum eſt (u):
(v) id omnino fieri, Oct. Ferrarius aliquot, iisque per-
ſpicuis maxime exemplis in proluſionibus ſuis, præ-
ſertim Prol. VIII, de Caugis pereuntium litterarum,

docet: qualia multa quotidianus vſus nobis ſubmi⸗
niſtrat.
(u) cap. 2, & 4, lib. V, hiſtoriæ §. Latinitatis: quam in
WI'libros diſtribuit: quorum I agit de Origine, &
vario Progreſſu Latinitatis. II de Causis declinan-
titLatinitatis, IIl de Cultu linguæ vulgaris IVde
Waieſtate linguæ Lating. V de Sankztitate lingus

567

568 DELING. LAT. IN GERM. FAT. C. VII.

amplisſimæ tamen laudes aliæ ſuperſunt, quæ
Latinæ linguæ ab eodem, & reliquis, quos ci-
taui, verisſime tribuuntur: inſigni ac illuſtri
linguæ vſu demonſtrato. de quo ſi cui non-
dum certum fuerit, Inchoferum præter cete-
ros euoluat: addere ei poterit Guil. Mechouii
Antiphilam, de Natiuaz ac genuina Latinitate
in ſcholis retinenda (X): ne, teſtimoniis rei-
que veritate conuictus quaſi, de linguæ inno-
centisſimæ decore detrahentibus aures præ-
beat; ſed conuicia, ac minus firma, & falſa
plane atque corrupta iudicia flocci pendat.
Quod prudens conſilium Melanchthon olim
dedit, ad noſtra tempora non minus aptum:
quo diſcipulos ſuos nihil curare iusſit, quod
omnis eruditionis irriſores, ſi quem artibus
operam dare viderent, irridentes dicerent:
Hæc eſt Platonica facundia: nullius enim ir-
riſiones huiusmodi momenti putandas eſſe,
confirmauit. Eraſmus quoque artes exte-
nuantibus, & dicentibus, non opus eſſe facun-
dia, prudentisſime reſpondit: Nec opus eſt
ſolæciſmis & barbariſmis.
Latinæ. & VI denique de Variis variorumInſtitutu
circa linguam Latinam. prodiit libeflus Monachii
an. 1638, 8. a Morhofio, Polyh. litterar. lib. IV, cap.
9, H 3, valde laudatus. optimus ibi vocatur liber,
quo eruditisſima multa proponantur, & ſcitu maxi-
me digna. (X) Cellis an. 1677, 8.
F I N I S.

Lioſie, IITTERIS IMMANVELIS TIIII.

WMon
uncne⸗
niuili
oſtcninan.
rrtrcet
Mlalus
4latimncte
monis ter

ates te⸗
tm Klil,
Ncihenlt.
cthonolm
ims phun
iult ios
gletn ids
ltes Cicekent:
glliuusenimin⸗
Ctuncs el⸗
e Altss elk⸗
huc
wunh ſtutis
4 Noonchi
lib. Weid
vocatur liben
& ſcicu wad⸗

——
I.

⸗7

—

5

DE

IN

PER
XVII SAECVLA AMPLIV

—

TEIEEEE NNE

AB IPSO TEMPORE, QVO

ROMANORVM

A R MA EI C O MMERGCG

NONNVYLLVYVM EIVS VSVM
INTVLERVNT',

AD NOSTRAM VSQNE AETATE

—

AV C T O RE

TTTNINNNIIII

SVLZBACO- PALATINO.

5

F*
£☛

leeennnn

Et pius eòst patriæ fabta reſerre labor

NNNNNKKK,².:†0
1 2 3 4 5

6 7

9I2OD IDCGCoLIL.

15

Balance

Süas
222
Sssssz

9 10 11 12 13 14

8

— N
T

docerunnnnnannnnnn
68 9

Focus

M

1

0

K

J

H

4 Copyright 4/1999 VXMaster GmbH wwW. VXyaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset