telligerent, ridiculis & ineptis maxime
rhythmis mirum in modum delectati ſunt:
donec ſæculo XIV adeo miſcerabilis Poeſeos
Latinæ exſtiterit facies, vt de exſequiis eius
ſollicitæ iam eſſent Muſæ: ſiquidem dudum
ab antiqua ſua maieſtate deſciuerat, adeo, vt
hic fœdis barbariſmis ſqualida, illic leonino-
rum verſuum crepitaculis horrida, iſtic di-
menſionum vocum colorisque poetici im-
memor eſſet (n). Id quod quam plurimis
cxemplis planum facere poſſem. inter quæ
illud de Ottone II Imperatore in Sangallenſi
monaſterio confeétum carmen: cuius ini-
tium eſt.
Otts
(11) C. du Freſne præf. Gloſſar. & VIII.
(m) Comment. de Reb. Sæc. IX & X. p. 47.
(n) Ol. Borrich. DiſſertæIl de Poetis §. 82. & III, H 83.

94 DE LINGVAE LATINAE

Otto Rex, tua lex, quia ſomper venditur
auro,
hic gentes fruſtra quarunt iudicia iuſta (O).
De eiusdem Sangallenſis, & complurium a-
liorum, Conſtantienſis denique cœnobii
Præſule Salomone Ekkehartus hæc etiam inter
alia in laudem eius profert (p): Erat metro
Primus, & coram regibus plerumque pro ludi-
cro cum aliis cr-ator. Dicendi, præter quod
naturalis ei commoditas inerat, artiſer erat.
Quem ſtudiis ſuis multa in honorem S. Ma-
riæ, ne non Galli ſui patrauniſſe dicit Ekke-
hartus (q); id eſt libros, vaſa, voſtes varias,
in aliquibus ſcribere iubentem:
Tertius hæc hagiæ Salomon dat dona Mariæ
Tertius hac almosalomon dat munenGallo.
quem aliquando ſcholam intrantem, & per
iocum pœnam minitantem paruulos pro
noſſe, medior rythmice, ceteros vero metrice,
quaſe pro roſtris rhetorice etiam affatos eſſes,
idem Ekkehartus commemorat (r): vnum
erorantium dixiſſe:
Quid tibi fecimus tale, ve nobis facias
mals,
Appellamur regem, quia noſtram fecivwus
legemr.
verſi-
(o) vid. Io. Lomeir. de Bibliothecis lib. c. VIII: vbi
plurima eiusmodi reperies ſpecimina.
(P) de Caſibus Monaſterii S. Galli in Rer. Alamannic.
Script. I. I, P. 27. (q) P. 20. (r) P. 21.

18

Non

tyet
Quibos
tur, o
marmon
ſstem
M

α0.
M/

. ,

„ ℳ
Rul

Mnune
liim⸗’

. ſ 4

M

Clitim gen

l. „
eſonn

„.

IINN

Mey horn

,.
lligti
A
(onnplurinn-
nian
WS

CCno

Mecetianine
lEyure

e ll.
antr ull
tſſer orcr

1 Me-

Cicit Ele.

Plerdarisg

nt Mi
unenball
tem & Ner
ulur
y Mutmu,
mureſe,
1. Vhum

bir uid

Verſ⸗

: i

Mummni.

IN GERM. FATIIS CAP. III. 95

vVerſificatorem ſic locutum, ait,

Non nobis pia ſper fuerat, cum ſis nouus
hoſpes,
Vr vetus in peius trantuertere tute velis ius.
Quibus verſibus ineptiores mihi illi viden-
tur, quos Italia circa tempora iſta protulit,
marmori cuidam in honoratiore Lateranen-
ſis templi loco inſculptos (s):
Ila ſtupenda dier mortis, que perdere talem
Auſa fuit, natura ſeiuit perficere qualem.
Sedis Apoſtolice fuit iſte notarius horis
Omnibus, intus habens ſpeculum celeſtis a-

moris.
Nomine Riccardus, ſapiens, diſeretus, ha-
bundans
Dotibus immenſis, fuit area meſſe redun-
dant.

Lictera cui queuis ſimul vtraque nota
Iura fuere ſibi, probitas vbi nunc- ſua tota.
Hunc- Anibal genuit magnus prolem quo-
que totam
Roma tenet mundo famoſo nomine notam.
obiit ſub Papa Nicolao IV. Anno 1289.

& illi, quos eiusdem Italiæ monachi antiquæ
cuidam Seruatoris noſtri ſtatuæ, cui nouum
Mariæ ſimulacrum e regione erat, inſcripſe-
runt ():
0 leſu
(S) Ol. Borrichius de Variis linguæ Lat. Aetatib.p m23.
(ſ) Io. Lomeier de Bibliothecis c. VIII.

96 DE LINGVAE LATINAE.

O Teſu vete, doleo nunc plurima de te,
Iam Maria noua tollit tibi flaxis & oua.
Is etiam circa ſæculum XIV mos inualuit in-
ter Germanos, vt non modo ſingula patrii
ſermonis vocabula in Latinam terminatio-
nem detorta immiſcerent verſibus ſuis, vt in
poſtremo iſto factum cognoſcimus, ſed vt
Germanicos quoque & Latinos rhythmos
alternarent: quemadmodum in hoc epita-
phio cernimus
Hier Peter h ieſe tumba equieſcit in iſta.
God geef en Spiſe cæleſtem, quique legis
Ra &c.
& in illo, quod Landgrauio Thuringiæ, Fri-
derico ſtrenuo confecerunt, cuius initium
eſt:
Hye lyt ein Fürſte löbelich
Quem vulgus ſiebile plangit
Von Miſue Margrau Friderich
Cuius inſegnia pangit
Clerus, clauſtralit, laicus &. (t).
Paulus Hachenbergius itaque veriſſime ſcri-
pſit (u): Poſt Carolum M. quum Romanas
Muſas infeliciter primum tentarent Germani,
quod linguæ ignorantiæ, & ſeculorum barba-
rie impedirentur: multi patriæ linguæ vocibus
verſus
() vid. Morhof. de Germanor. lingua & Poeſi P. II.
C. VII, p. 327.
(u) Germ. Med. diſſ. VII, p. 204, ſeq.

lomornti
eiinitetur
gels ſeen

e ettem⸗
ilie enmnen

Wenil

Uln e⸗

dg glien
Undiabant,

4
TINA
imht,

tolgll
lun tenninte
elbe ſbuſittn
Alinns, ſe
nos hjthm

in hoe ehi

iir ij ta.
igſe lyn

uinge, E-
Cins intlum

.

0
lineſcr⸗
i Nonn
rernan
nr kuli-
eMM u
erſu
heel P.ll.

IN GERM. FATIS CAbP. III. 97

verſus includere cœperunt, rbythmorum anxia
cura illevidos, & rudi dictione inficetos; dens
quibus illud dicendun eſt, quod de saliaribus
Romanorum hymnis ferebatur, ceterisqut
vorſibus
qualis olim Vates Faunique canebant.
Vt vero inter proſæ orationis ſcriptores v-
num & alterum in Germania barbaris iſtis
ſæculis offendimus, quem puræ nec inele-
gantis dictionis laude dignum diiudicaue-
runt eruditi: ita inter illos non minus, qui
ligata oratione iisdem temporibus ſcripſe-
runt, reperiuntur, quibus non exigua laus de-
beri videtur. quorum numero eſt ſupra lau-
datus Strabo, & Villeramus Abbas Mersbur-
genſis ſæculi XI poeta, qui non pie tantum,
ſed & feliciter ac ſupra ſæculi ſui mores ſcri-
pſiſſe cenſetur (X): nec non Guntherus, Bel-
ga natione: quem poemate, quod Ligurinus
ab ipſo inſcriptum eſt, Friderici I Barbarosſaæ,
etiamnum ſuperſtitis tum, res geſtas ita cele-
braſſe nouimus, vt magni ingenii & ſpiritus
atque etiam egantis pro ſaæaculo illo poetæ no-
men ſimul meruerit (y). Germaniæ mona-
chis, qui eruditionis gloriam ſolis ſibi tum
vindicabant in patria ſua, ruborem elicere
G potuit
(xX) Ol. Borrich. de Poetis diſſert. II, §76.

() Vosſius de Hiſtoricis Latinis lib. II, Cc. 53, p. 4 43³¹ S&
Olaus Borrich. de Poetis Diſſert. II,. § 76.

98 DE LINGVAE LATIN A

potuit Roſuita ſiue Hroſwitha, & genere, &
pietate inſignis ſæculi X Monialis: quando
induſtria, quam in excolendis melioribus lit-
teris collocauit, non Latino modo carmine
pollentis, ſed etiam Græce doctæ virginis g glo-
riam conſecuta eſt (z): qua pauci oppido
ætatis eius monachi merito ſuo ornari Po-⸗

tuerunt.
Equi-
(2) Vosſius c. l, c. 51. p. 351. Roſuitam Præter alia ſcri-
pta, quæ cel. H. L. Schurzfteiſch non ita pridem de-
nuo edidit, Hiſteriam five Panegyricum de rebus
geéſtis Otton's I heroico carmine confeciſſe, noui-
mus. Ipfe hic Otto non modo rebus geſtis, ſed e-
ruditione etiam Magnus ab hiſtoricis prædicatur,
qui tanta vi ingenii, ac contentione in diſcendis
Uitteris elaborarit, vt, numquam ante cognitis ele-
mentorum figuris, cum priorem amiſiſſet vxorem
ſuam Edittam, paucis menſibus bonam Latinæ lin-
guæ artiumque liberalium & ſacrarum litterarum
adſecutus ſit cognitionem, & hac omnes ætactis ſuæ
Principes atque Epiſcoporum vulgus non ſolum e-
quarit, ſed facile etiam ſuperarit. Quod ſi fuerit,
Imperatorem ſingulari priuigni ſui Eyneſti erudi-
tione, de qua ſupra mentio facta eſt, ad amandas lit-
teras permotus videri forſitan poſſet. At Otto-
nem in collegio Hilaeſtenſ: educatum ac eruditum
iam eſſe, alibi legere me memini. Mos enim Prin-
cipum filios in Germaniæ Calliæque Belgicæ colle-
giis erudiendi nondum Penitus tum erat ſublatus,
qui Caroli Magni tempore ita pasſim viguerat, vt
huius ipſius ætate in Leodienſi collegio viginti qua-
tuor Principum ac Regum liberi in ſtudin pietatis &
Iterarum vixiſſe dicantur.

7

naniapel
Mentumm!
J.

Ullle1
meann in

6 men

ruum ll,

,
Ntter A. n

1 Uri idemd

n , u

leelle, noli.

miels e .
llls the.

Ile

n rteraun
eeticiſi?
nlme-
0 ſfue ent
i erudi⸗
mancsli⸗
At Otto⸗
eruditun
enim Pir⸗
cx le.
Kbltu,
leret, Vt
N
gmni u⸗
hient

IN GERM. FATIS CAbP. III. 99

Equidem plura de linguæ Latinæ in Ger-
mania Heri inculta maxime ſæcula fatis dicen-
da ſ ſupereſſe, vltro fateor. qurmn vero argu-
mentum ſummatim exponendum me Qccte-
uiſſe meminerxis „ Lector, te conciſam hanc
meam breuitatem in bonam partem acceptu-
rum eſle, confido (?*). Erat etiam, quod
2 vere-
(*“) Quod ſi infelicium iſtorum temporum barbaricm
accutatius inſpicere volueris, oinas velim Io.
Zwingeri de Barbarie ſuperiorum aliguot ſæculorum
orta ex ſupina Linguæ Grææ ignoratione! engam
eamque egregiam eraitionem, quam an. 1661 Baſil æ
habuit. quæ quum in plurimorum ſit manibus,
Poſtquam cl. Georg. Henr. Cœtzius eam denuo an.
1704 emiſit, Principi Graæce dotcto ſubiectam; multa
tranſcribere nolui, dil igentisſime potius elegantio-
ris litteraturæ ſtudioſis eam commendaturus. Per-
quam lepidas cognoſcenti inde narrationes, quibus
barbarorum hominum indoles, & Germanorum &
exterorum pPlanius eſt expreſta. quo hiſtoria perti-
net, quam de Theodorico, Abbate Häülaesbemienſt
pag. 106 profert, nullarum penitus litterarum, rudi,
inſulſo atque adeo ad docendum alios minime ac-
commodato homine. qui quum Concilio an. 141
Baſileæ celebrato cum Capellano ſuo interfuiſlet, ab
aliis Prælatis ad Miſſam de Spiritu S. cantandam
electus eſt. quo facto, Eratiofe hominis vox Cardi-
nalem fefellit, vt Doctorem crediderit, inter collo-
quia mutua Latine eum compellans: quando Ab-
bati ne verbum quidem Latinum, multo minus
Græcum, in omnium linguarum ignoratione, ſuc-
cuürrebat. Capellanus, prout ingenioſus nequam
fuiſſe dicitur, reuerendum Patrem ſuum priſcas ali-
guor ſedes circa Hildeshemium-, minime vero

100 DE LINGVAE LATINAE

vererer, ne vberiores de inerti Monachorum
ſegnitia ac impolito dicendi genere ſermones
legendi faſtidium nonnullis mouerent:
quod
ipfum Hildeshemium, quippe quæ vrbs nota eſſet,
e veſtigio recitare iusſit: quod quum feciſſet Theo-
doricus, nonnullos Hildeshemienſis territorii pa-
gos intrepida verborum conceptione enumerans:
Stärvvold, Haſſe, Giſen, Vorſche, Kavenſtede, Du-
ſpeeſtede, Itzein. quas voces quum Cardinalis haud
intelligeret, ex circumſtantibus ſciſcitatus eſt, an
Græcus eſſet homo ² Enimuero bonas litteras ex
Theologorum ſcholis ita exulaſſe, inquit Zwinge-
rus, vt omnes Hebræorum deliciæ ipſis fuerint titiui-
litia, omnes Græcorum guρoοτραςινihαιρ & ingrat
omnes Latinorum gratiæ: id quod plurimis præter-
ea perſpicuis admodum exemplis, grauisſimisque
teſtimoniis declarat; liquide maxime demonſtrans,
linguarum contemptui comitem ſeſe addidiſſe incere-
dibilem omnium rerum inſcitiam, ac plus quam Bœo-
ticam ſtupiditatem, quæ vniuerſam Europam per
aliquot tenuerit ſæcula; falſamque ex vitioſa gram-
matica ortam eſſe theologiam: quod cl. Mareſius
peculiari demonſtrauit diſſertatione: ad quam iux-
ta atque alia monimenta Zvvingerus lectores ſuos
ablegat, ſæculi infelicitatem ac ſtribliginem cogni-
turos: quamlibet ipſe ingentes monſtroſorum vo-
cabulorum terminorumque ex ſpelæis ac barbaris
gurguſtiis emendicatorum, quæ nonniſi duplicato
ſpiritu pronuntiari poſſunt, oratione ſua congesſit
aceruos. multum in primis induſtriæ contulit in
abſurdis & lutulentis prorſus etymologiis, quibus
omnes diſciplinas conſpurcarunt ſcholaſtici, per-
cenſendis: qualibus Iacobi Epilcopi Genuenſis an-
dtorum Hiſtoriam, quam Lombardicam & Legendam

eguun
tol

Aurten
awten
lis enn
ſuhos

neti1
unlkrol⸗
Netren
Pnt;
ſchhie .
leldin

Gtan e

umn utt,

UII
N N GERM. FATIS CAbP. III. 101

tilonnc
i quod meliora, & Muſis amica magis, quæ

Venereſenne
delelenrore —— .
li n inſequuntur, tempora forſitan, ſi non peni-
l lleſak⸗ +R . .
Na tus tollere, leuare ſaltem poſſe, mihi perſua-
ndat 3 3 deo.
lun kele ie auream vocant, refertisſimam eſſe, oſtendit. Non

autem bonas litteras ex Theologorum ſolum ſcho-
one enlhhemn lis exulaſſe, monſtrat Zwingerus, verum Iurecon-
lrrzſeb ſultos etiam, Medicos atque Philoſophos cum ea-
dem barbarie conſflictatos eſſe, perſpicue docet: &
quidem Iurecon ultorum ſtilum ſi conſideraueri-
mus, inepte, vel ſi mitius loqui malis, ſeholaſtice
eos ſeriptitaſſe, deprehenſuros nos, confirmat. quo-

ls temtoni

Cerdinals an
anntns elt ,
CNis iireraz el

Iguit Yinge- . .
3 rum etſi multas, quibus vſi fuerunt, phraſeologias,
kuerlnt iti: . —
“ monſtrofas & vltra modum barbaras voces, ineptis-
11h & Mereté

ſimasque etymologias collegit quam plurimas. in
Meaicam tamen artem horribilius ſæuitum eſſeé,

nipreter

Kuüümke probat; barbarorum ac Græcæ linguæ imperitorum
edemmſnd ſcabie ita eam corrumpente, vt ſqualida maxime
Gitß⸗ reddita ſit atque ſtrigoſa, tot diſtinctionibus, tot ter-
u nunhir minis, tot nominibus, tot verbis, ac participiis ad
bunopun e ſtuporem vsque vitiatis. Summam tandem etiam
hegh. verborum in philo ophia graſſatam eſſé oragitiem,
Melus &' tam barbarorun verborum ſartegenem, declara-
gum u.⸗ tum iuit, vt verboſa non egeat demonſtratione:
ſres lus qualem tamen inſtituit leétu haud iniucundam; di-
rencognn lucide oſtendens, eos, qui piloſophiam profesſi
hnme. ſunt, ne nomen gquidem artis recte ſeribere, multo
1 tuben minus intellige,i e potuiſſe, ſicus nec terminos, vtpote
diplian ex Græca lingua deſumptos. In horum numero
peßll refert Toannem Ianuenſem; ex cuius Catholico,
unli i quod vix dignum iudicat, quod alicui ſemidocto lu-
gubbis dimagiſtro & ſemiruſtico adſcribatur, diuerſa addu-
ci her eit ſummæ ignorantiæ ſpecimina, & Etymologia-
Mn rum monſtra, fœdiora multo iis, quæ ſupra a me

cendn ſunt prolata. Extrema oratione colligit denique

IO2 DE LING VAE LATINAE

deo. Ad quod Germaniæ noſtræ optatiſſi-
mum ac felix ſæculum, his ita præmiſſis,
progredior. .

CAP. IV.

Zwingerus: Melias Juißet, nullie, guam eiusmods
doctortbus vti. docktoribus enim nihil erat in-
doctius, litteratis nihil illiteratius, eruditis nibit
ineruditius, & aà rudi didaſcalo nifi rudior diſcipulus
non poterat exſpectari. & quamquam dolendum
fuerit, tantis ſœcula illa circumfuſa fuiſſe tenebris, vt
inter mille, immo quatuor millia vocabulorum vix
vnum Fuaerit repertutn, ecui non aliguid barbariei cus-
Riterit aamixtum; magis tamen dolendum cenſuit,
tot barbariſmos, tot ſolæciſmos ſuos nactos Juiſſe
patronos, Juos tutores, ſuos defenſores, qui eos pro-
barint ratosque habuerint. Si qui fuerint, quibus
eque copioſa ac elegans Zwingeri oratio ſitim ex-
pleuerit, duas porte conſulant velim orationes,
Theod. Beli⸗ alteram de Palingeneſia litterarum,
induſtria cl. Ge. Nic. Kriegk. an. 1703 Ienæ recu-
ſam: alteram doε Pelingeneſia Studii Philologici a
Chriſt. Henr. Ritmeiero Helmeſtadii habitam an.
1698. quarum vtraque durisſima litteris tempora at-
tinguntur. quæ etiam perſtrinxit Sixtinus Amama
in oratione perquam erudita de Barbazie Franeke-
ræ& habita anno 1626, Helmeſtadii anno 7 iterum
typis exſcripta. Conſulant porro IJac. Tbomaſii dis-
ſertationem de Doctoribus Scbholaſticis Latinis, quæ
prodiit an. 1676, & integra Nouæ librorum rario-
rum Collectionis faſciculo III inſerta eſt pag. 507.
ſeqq.

ücie
At.
ſe⸗
olgi
M.
mm

,

lrlautt
uo,
b
ie b

7.
/

M 1

uuhj .

lie,

lrin

ſemn er
1

nn.

p

ir

IINN IN GERM. FATIS CAbP. IV. 103

Barbaries integro plus ſæculo poſt Germania
kiici cœpit, quam Italia penitus erat eiella?
(N gquare Germanorium nomen huius ciui Io.

Ant. Campano inimicum marime fuit at-
que deteſtabile. Io. Regiomontanus, Ge-
orgii Burbachii diſcipulus ſuo demum Ger-
manos inuitauit exemplo ad Latinæ linguæ
bonarumque litterarum cultum ex Italia
petendum. Petiit hunc inde circa anno
ch Coναισνσ EXXVI Rud. Agricola, pvir de
Iolterig cuntta Germania praclare meriture qua-
Mim cenlib lir laus etiam debetur Rud. Langio, Weſt-
ultet ſuſe , .
phalo, cuius popularer fuerunt Alex. He-

ent e gilus, & Ludou. Dringebergius: quorum
oatoltner ille Germaniam inferiorem; hic ſuperio-
in ontire; rem ad Latinam linguam diligentius addi-
luamm ſeendam perduxit- ex cuius ſobola na

enæ lecll· . „ . . —„
le! cum pluribus Xcellentisſimis homintbus

Bt. Prodiit Io. Reuchlinus cuius incredibilis
ennnr. in litterarum linguarumque Rudiis inter
l Anen barharos etiamnum Germanor ſtabiliendis
Fiehand - & contra Colonienſer ſophiſtas defenden-
i dit ſuſeepta cura atque pericula enarran-
zur; verboſa ſatir de hiaelibus eius in eo-
G r. dem negotio vrgendo ſociis facta mentione-

quorum haud exiguo numero Conr. Peu-
tingerus, Io. Camerarius Dalburgius, Bi-
lib. Pirckheimerus, & complures alii gra-
L G 4 uis-

ig,

B.

I04 DE LINGVAE LATINAE

uiſſimi linguæ Romanæ aſſertores fuerunt. melch
buius vtilisſfimum ſtudium ſubleuatum lerei
commonſtratur ſüummo Germaniæ Princi- beſben
pum, Electorum, atque ipſius auguſtisſimi geint,
Maximiliani I, quo litteratos dignati ſunt, inte
fauore. qui in vniuerſa Europa communis lices
tum & in Muſas ſingularis plane fuiſſe, tum c
oftenditur? ita, vt Germaniæ nobilitas, hIum
Principum exemplo incitata, litteratiſſima tutinin
exſtiterit“ doctrinæ ſtudio propoſfitir, & tttqn
cum bonore artiſimo vinculo coniunkttis locptim
præmiis magnopere adiuko; gratixßima in- nu Auu
ſuper concordia inter litterarum vindices Negttun
conſtituta & tam bene confirmata, vt bona Corins,
ſua inter ſe habuerint communia. Ratio bund mi⸗
denique, quam ſæculum iſtud in Latina lin- trla
gua ſordibus purganda iniit, breuiter de- montri;
claratur. hanc adinuenta a Germanit li- luos fi
bros typis exſcribendi ars tam facilem Aglan
veddidit, vt Romani ſermonis in Germa- huione⸗
nia feliciter aſſerti infantia ac pueritia non emhonn
ita multorum luferorum ſpatio circumſeribi (lat ue

poſſe videatur.

lemboan

l
Ltima Ludouici Bauari Imperatoris æ- kin
tas, ſiue medium XIV ſæculi erat, quo
bumaniora ſtudia, quæ integra nouem er
ſecula, & eo amplius cum ſordibus & ſqualore
ab Alarici tempore eonflictata fuerant, reſpi-
rare

1
N IN GERM. FATIS CAP. IV. 10 5

ien rare cæperunt, & etenebris ſuis iterum emer-

k eres quæ Ol. Borrichii verba (a), tantum
. I abeſt, vt de Germania etiam noſtra intelligi
Lahne queant, vt vix integro plus ſæculo poſt eiici
hnun , inde eœperit barbaries. tam altas ibi egerat ra-
o nnn dices. Monaſteria enim & ſcholæ ieiuna-
Mur iſß rum concertationum, minutarumque ſubti-
oblt litatum pleniſſimis perſonabant adhuc diſpu-
tentilim tationibus, quæ hominibus nihil, niſi dubi-
lnr, 6 tationes mouebant: quum Ariſtotelis phi-
nitmihi loſophiam in theologiam inferrent, & Tho-
ligltair. mæ Aquinatis & Magiſtri Scoti caſtra ſequi
vintier gregatim pergerent monachi: pro quorum
Nunrhe doctrinis, tamquam pro aris ac focis, dimica-
4. Nd bant, mirabilia vocabulorum in theologiam
atimel . & reliquas diſciplinas ſimul producentes
nuter A- monſtra; quibus muniti omnes aduerſarios
mand li ſuos facile profligare poſſe ſibi videbantur,
,fuln Angelicorum & Seraphicorum doctorum titu-
Ge-r lis inſignes; qui tamen ii erant, quorum ope
tia n temporumque infelicitate recta ſtudia pro-
ncbi culcata iacebant, diuina theologia ad inuti-
lem loquacitatem, merasque nugas ac aniles
ineptias relegata (b). quamquam in contro-
ore t. uerſias ſuas boni & veri plerumque inaniſſi-
tt guo G 5 mas,
muen (a) de Variis linguæ Latinæ Aetatib. Cogit. p. m. 23.
ulne (b) Eleutherius Byzenus in Triumphi Reuchlini præ-
, nſi⸗ fat. quam eum ipſo Triumpho reu. Io. Henr. Maius

e Reuchlini vitæ inſeruit p. 479 ſeq.

1Io6 DE LIN G VAE LATIN AE

mas, ac diſtinctiones plane mirificas, anxia
ſedulitate vim & acumen ingenii omnino
maximum neceſſario effudiſſe iudicantur (c).
Accu-
(c) celeb. Perizonius in orat. de Doctrinæ ſtudiis con-
temptis, pag. 13. 14 elogiorum recenſet honores, qui-
bus iſtius temporis theologos ornauerunt. confer
perelegantem Ph. Melanchthonis orationem, quam
1518 de Corrigendis Adoleſcentiæ ſtudiis habuit: qua
litterarum fata capitulatim exponit, præclara multa
proferens, T. I Declam. p. 481: p. 486 ad barbara
maxime ſæcula progreſſus, ita rem explicauit: De-
inde vſu res acta eſt, incideruntque homines gquidam,
Jſeue libidine ingeniorum, ſiue amnore litium ducti in
Ariſtotelemn, eumgque mancum & lacerum, & Latine
Jic redditum, vt etiam Sibyllæ furentis coniecturas
eerâeret: Huc tamen incauti bomines impegerunt.
Senſem neglectæ meliores diſciplinæ, eruditione Græ-
ca excidimus, omnino bro bonis non bona doceri cœ:
pta. Hine prodiere Thomæ, Scoti, Durandi, Se-
raphici, Cherubici, & zeligui, proles numeroſtor
Cadmea ſobole. Accedit inſuper, guod non ſolum
contempti veteres ſtudio nouorums ſed omnino ſi gui
in eam ſupererant ætatem, ceu in Lethen ablegati
perierunt, vt dubites, num alia re argutiarum au-
Cores plus nocuerint, quam quod vecordes tot millia
veterum ſeriptorum ad internecionem vſque abole-
ri pagi ſunt. Talibüs deinde ſemel iuis diuini ac
bumani poteſtas facta eſt, ex horum decretis inuen-
ztus erudiebatun, nonnullis interiectis, addit: Hæc
ratio ſtudiorum annos circiter trecentos in Auglia,
n Galliis, in Germania regnauit, vt ne gquid interea
dicam immodeſtius. Plurima huc ſpectantia idem
Melanchthon in non minus eleganti oratione de
tudio Artium dicendi pronuntiauit eod. Declam.

I

Accut
gubbn
mona
teuert

Ton

0
0

Cinu
od l
VI
ollo

N IN GERM. EFATIS CAbP. IV. 107

*R Accuratam ſæculi eius . occupationumque,
Bitans quibus tempus, rem cariſſimam, perdiderunt
monachi, deſcriptionem dedit vir plurimum
iirnn reuerendus Io. Fechtius (d): quam, licet
* lon-
WW Tom. p. 389: p. 415 ita loquitur: guam aliam ob

cauſſam Sophiſtæ acris libris ablegatis, nouum Theo-
logiæ genus reperere guam guod illorum (Patrum
bonorumque ſcriptorum) Jen monem, & aiſſerendi
rationem non aſſequebantun? Quorum exemplum
IE gquem a barbarie non deterret, is fuſtuario, non
oratione caſtigandus eſt.. Fuallitur enim guisguis
verbis tantum, non etiam mente barbaros Juiſſe
Tbeologeſtros iſtos cenſet.
() in diſſert. Io. Reuchlini vitæ a cl. Io. Henr. Maio
conſcriptæ præm. A. 5§. 6. Fadem & multo plura
eius generis leguntur in Io. Ewingeri paullo ante
commendata, & iterum iterumque diligenter com-
.. mendanda oratione de Barbarie ſuperiorum aliquot
Dinnh, 5 ſæculorum orta ex fupina linguæ Græcæ ignoratio-
ak g ne, pag. 91, ſeq. vbi multæ aliæ eiusmodi Quæſtio-
m i nes, ab otioſis barbarorum ſæculorum ſophiſtis for-
mateæ, percenſentur. quas non ſolum fuperuacane-
as, ſed impias etiam nuncupat Zwingerus, in qui-
bus nihil præter arrogantiam, nihil præter nuga-
rum ineptias, & amphitheatralem, ac velut hiſtrio-

A inpegerunt.

,ulitine re

Do etrter.

, in, . .
SS nicam verborum ampullatorum congeriem reperire
ir Ainie: liceat. Nam quum nemo fere Chriſtum noſſet, &
ti er. chartæ iam obſoleuiſſent, quibus ſacra contineban-

tur, Articulos condebant, quos mundus tamquam
diuinas leges adoraret: ita, vt nihil pium eſſet, niſi

Timteres quod illi ſomniaſſent. vid. Ph. Melanchth. Declam.
gtaiben T. I. pag. 442. Quæ quum ita ſint, quæſtionum &
nione te articulorum eiusmodi fabricatores ſimplicitatem fi-

Declun dei in curioſitatem diſputandi conuertiſſe, & ſi quid

IO0 8 DE LIN G VAE LATIN AE

longiorem paullo, ſi adſcripſero, non ingra-
tum me facturum puto lectori. Erat bar-
baries ifta ſæculo XV ad faſtigium quoddam
dedulta, regnabat linguarum omnium incre-
dibilis contemptur, contemptus comer ibat ſu-
rina rerum inſcitia, nec quicquam amplius
ſeholz crépabant prater aptitudinabilitates,
omponibilitaters, paſſionabilitater, ſuſoeptibi-
litates; diſſerebant de dabilibur, verißcabi-
libus, meliorabilibus, de ſingularizationibur,
effeltuationiburs, infmitationibus, conceptibili-
tatibur, attingibilitatibur, dogmatibilitati-
bus ; inquirebant ſubtilisſime in homineita-
tes, femineitater, menſeitater, lapideitates,
& id genus nominum rerumque portenta, quæ
Democrito lacrimars, Heraclito riſum, Priſcia-
no lamenta cierent. Qusrebatur in ſcholis:
quantum fuerit dolium Diogenir? Luanti
conſti-
adhuc ſuperfuerit creperæ lucis, illud denſiori nocte
ſepeliuiſſe „verisſime Sitinus Amama in &atione
de Barbarie adfirmauit: addens, quæſtionarios iſtos
quotidie excogitauiſſe quæſtiones nouas, inutiles,
profanas, Prophetis & Apoſtolis adeo ignoratas, vt
ſi illis lucis vſuram denuo indulſiſſet Deus, nihil
minus futuri fuiſſent, quam Theologi. IIlas vero
quæſtiones a Magiſtris in vtramque partem diſpu-
tatas, oſtendit, verbis & terminis tam obſcuris &
barbaris. vt Eraſmus teſtatus ſit, ſe magni nominis
Theologum nouiſſe, qui negarit, IX annos iis dun-
taxat intelligendis ſufficere, quæ Subtilis Dodctor in
Præfationem Magiſtri commentatus eſt.

ſite,
nes
ulonl
ſuunt,
Gona
Conjl
1t4,,
Alb en

ſuu⸗

/

kut

lanent
ur arwu⸗
n t
rlun⸗
calten,
banurn
tuun kau
. ile ce.
uctt le

Cimn

ſenn on n
. Ben
4‧
uun gti,

. Mif

M.

1Anerihe
.

um hli
ratiltan
, Mnt.
rſidh.
Naamunin
Muynbit.
ililtai.
unuenre-
oletueh
tehtt,

iſc.

i, ſllt:
2 Muum
hke
MMorinocte
In Gutlne
Uuios ilos
inutles,
CnoratisN
eis Ihl
lus vero
en lh⸗
blans
Nonunis
Dobter in

IN GERM. FATIS CAP. W. 109

conſtiterit claua Herculis? Quem pedem Ae-
neas prius poſuerit in Italiam? Num chima-
rahbombilans in mari comedert posſit nationes
ſelundas? Si aliqua ſtola ſit quintupedalis,
& ponatur, quod pvna eius pedalitas vetuſtate
conſumpta indigeat reſarciri, & reſarciatur,
ita, vt ſit quidem tota ſtola beneditta, ſeod ſi
alio tempore alia pedalitas remoneatur, & re-
ſarciatur, & ſic ſuccetſiue vsque ad quintam
pedalitatem incluſiue, an illa ſtola etiam tota
ſit conſecrata ? An homo ob id non habeat
caudam, ne impediatur ſosſio? An Lazarus
tetamentum ſuum ſoluerit reſungens ? An
mus arrodens hoſtiam ſit excommunicandus?
an a ſacriſßiculo deuorandas? an adorandus?
Græcum aliquid noſſe, erat ſiſpelctum, hebrai-
ce autem prope hareticum. Latina expone-
bantur ridiculum in modum, & nouis ſordi-
bus, quarum partem cl. Fechtius enumerauit,
vndique contractis, fœdiſſime iacebant con-
ſpurcata (e). Sermonis ſcilicet Latini ele-
. gan-
(e) cel. Perizonius c. Il. Enimuero quum belli homi-
nes nullas tenerent litteras, vnde ſapere diſcerent,
fatuam illam ſophiſticen pepererunt, cœperuntque
rixari de commentitiis verborum compoſitionibus,
ne non rhetoricarentur, quid interſit inter hæc
Papam vidi, & vidi Papam. verba ſunt Ph. Melanch-
thonis Declam. T. I, pag. 412. vbi ſimul confirmat,
Pariſienſem ſuo etiamnum tempore exſtitiſſe arti-
culume Ego currit, maie Latine dici, harsticum eſſe.
Zuisgquis diſſen'erit.

IIO DE LINGVAE LATINAE

gantiam tanti non feciſſe videntur irrefraga-
its ar, admirabiter ſubtilisſimique doctores,
eriti, ne Realium nomine, quod tantopere
adfectabant, indignos ſe præberent, ſi id fa-
cturi eſſent: quam maxime a Cicerone dis-
ſentientes, qui illum, qui veræ eloquentiæ det
operam, prudentiæ dare, exiſtimauit (F). Re-
putare debuiſſent boni viri, de rebus conſtare
non poſſe, ſi voces, quibus res ſignificentur,
non percipiantur; neque ſcriptorum ſenten-
tiam diuinare poſſe lectores, ſi verba, quibus
ea conſtet, non intelligantur.
Neque vero tum, quum Fridericus UI re-
gnaret, XlV ſæculo iam procedente, de bonis
litteris euehendis diligentius multo cogitare
cœpiſſe Germaniæ ciues, Io. Ant. Campanus,
Epiſeovus Aprutinus, pluribus verbis declara-
tum iuit. Quem Pauli II Pontificis M. iuſſu
cum legato Piccolomineo ad comitia Ratis-
ponenſia ab ipſo iſto Friderico III habita pro-
fectum, Germanorum mores ita abiecte tu-
liſſe, conſtat (ff), vt iniurioſe admodum eos
tractaſſe videatur: id quod his etiam verbis
feciſſe eum, arbitror (g: Nihil tam fæti-
dum, quam Germania, adſpeltu omnia iniu-
cunda,
(f) in Bruto, cap. 6. (ff) vid. cl. Io. Burc. Mencke-
nii de Io. Ant. Campani odio in Germanos decla-
mat. quam Campani epiſtolis an. 1707, 8, ab ſe edi=
tis, ſubiunxit.

(g) lib. VI, ep. 46.

G

rde, t.
bi, inte
hommunel
tam el
Panczin
nhacin
incredii
nias y
rint, ul
Cbihen,
eplient

aens
Wnteallsu.

S
= =
8 E

nmn t⸗ ni
1 11
TWenlhentem

Ulne ctetuen

enur; nſ
ige locte
rod tnt n

erent. lüͤ

8.
1Ccenet

Muntil, ,

mnit /6) A.
Uebusconlt 41

Lonükcentun
Onunlenten
byu bu

Me-
ne de dons
ln ogte
.CRn
bis declur.
ci M iſi
nitirRuts-
liece tl⸗
obumn eot
am vetbit
nit i
th
ne Mercke⸗
nnos beclr

rokh⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. III

cunda, taltu refuga, olfaltu grauiora &
vbi, inter ſaxa, montes feras profeétum ſe,
hominem vSuam offendiſſe, negat (h), to-
tam Germaniam vnum H nuncu-
Pans, in qua ille inter nobiles glorioſior, quo
rapacior. Verum quando ſcripſit (i), ſe
incredibilem ingeniorum barbariem in Germa-
ma reperiſſe, quum rarisſimi litteras noue-
rint, nulli elegantiam: ita, vt metuendum
ſibi fuerit, ne tam Latinus homo, quam ipſe
exſtiterit, inter barbaros conſeneſceret, hu-
manitatisue ſenſum amitteret: plurima mo-
nimenta grauisſimorum teſtimoniorum loco
adducere eum potuiſſe, ego inficias non eo:
quibus etiam confirmaſſe ſimul, videri ſibi
potuiſſet, Latinas eleganterque ſcriptas ora-
tiones, quales Italia tunc legerit, Germanian
non cepiſſe (?*). qua in re præter complures
alios, quos inter ipſi Germanorum plerique,
adſentientem ſibi habuit in præfatione eo no-
mine citatum Archintum, Patricium Medio-
lanenſoem, quem Germaniam adeo barbaram
vocare non dubitaſſe, cognouimus, horri-
damque, vt Latinorum vocabula ignora-
ret (W). At vero, vbi Germanos perfacile
⸗ libel-
(h) ep. 54, eiusd. lib. (i) lib. VI. ep. 2.
(*) lib. VI, ep. 18. 44. & ep. 2. eiusd. Iib.
(*) præfat. Epiſt. Aen. Syluii præm. Ipſe Aeneas
Syluius non ita multo ante, quam Campanus Ger-
maniam adiit, in epiſtola quadam de Viennent:

I DE LINGVAE LATIN AE

libellos comparare, naturam bonis artibus im-
buene nequaquam poſſe; & hbumanitatis ſtu-
diaæ ecos tam attingere, quam capere non vale-
re, adſeuerare haud erubuit Campanus (K):
an præter Stoph. Doletum, bouhurſium, Per-
raltum & paucisſimos alios, qui conſpirata
veluti ambitione in Germanici nominis inui-
dia ita conſentiunt, vt clam, palam laudes
Germanorum imminutum eant (1), adſti-
pulan-
ymmaſio ſcripſit: Maximum bhbulus vitium eſt, quod
nimis diutinam operam in Dialectica, nimiumgue
temporis in re non mavni fructus terunt Qui Ma-
giſtenii artium titulo decoramtur, hac vna in parte
max'me examinantur. Ceterum negae Muſicæ ne-
gue Rhetoricæ, negue Arithmeticæ curam gerunt,
guamuis metra gquæaam 2 Epiſtolas ab aliis editas,
imperite exhbibentem Mas iſtrandum compellant.
Oratoria & Poetica apudeos penitus incognita.
guibus omne ſtudium in elenehis eſt, vanisque ca-
uillationibus, ſoliai haud guaguam multum. Qui
libros Ariſtotelis & aliorum Philoſophorum babe-
ant, raros inuenies: Commenturiis plerumgue vtun-
tur. Ceterum ſtudentes ipfi voluptati operam dant,
vini cibigue auidi. Pauci emer unt octi, negue
ſub cen ura tenentur, die noctangue vagantur, ma-
gnasque ciuibus moleſtias inferunt Aahac mu-
lierum procacitas mentes eorum alienat. An ho-
neſtius in reliquis Germaniæ gymnaſiis vitam eo
tempore egerint ſcholaſtici, eſt, quod valde dubito.

(Kk) lib. IX, ep. 45. .
(1) Bœcler. de Fato publico diſſert. in notis ad Vellei.
Paterc. I, 17,6.

IN

Ulantem
4 2uod Ven
Ddhid
punn tann
nionem;
me ele
riomn le
adfrmn
i ninui
Cinnburte 11

em: Ntp
luend ere
BACHII
cognolen,
Petutere
MNA
Ukvun ku

Nenul

IU

Cemm lere

uun kere

Kendenh e

e,

Mur gGin,,

Mantm ,
Cunpru
conlin
nominsinn.
Prlam luen
t (, adt.
polr.
ntin guat
, nininngr
u ill.
nt in harte
Geſen.
aurmn erunt
45 alit edie,
iy cnpelen.
m ineſenti
Unie
Mn.

orunz Nuke-

ngte tu⸗

hefon ante
Ci, hegte
entr: ⸗
Aler ⸗
7 A o-
ſs mian er

Atechbio.

65 Avdli

IN GERM. FAIIS CAbP. IV. II3

pulantem ſibi quemquam inuenturus ſit, eſt,

quod vehementer dubito.
Equidem mirari ſatis non queo, Campa-
num tam malam de Germanis habuiſſe opi-
nionem; quum tamen ipſius iam ætate opti-
me de ſe ſperandi dederint copiam: & Beſſa-
rion, de quo nihil tam amplum dici potuiſſe,
adfirmauit Campanus (Il), quod non longe
diuinis ipſius meritis ſuperatum ſit, quum in

omnibus rebus, quas capere humanum inge-

nium posſit, longe maximus fuerit; æquio-
rem multo ingeniorum a Germania noſtra
iam tum prolatorum ſe præſtiterit exiſtima-
torem: vtpote qui Viennæ, quo a Papa mis-
ſus erat, excellentisſimum GEORGII PVR-
BACHII in mathematicis artibus ingenium
cognoſcens, vt ſecum in Italiam demigraret,
perſuadere ei non deſtitit, quo IO. REGIO-

MONTANVM ſecum deinceps abduxit,

poſtquam Purbachius, fidelisſimus Regio-
montani huius per decem circiter annos ma-

giſter, in Italiam cogitans diem ſuum obie-

rat. Ambos hos viros corruptum & acer-
bum plane iudicium, quod Campanus de
Germanis ferre veritus non eſt, reſcindere ac
irritum facere iam potuiſſe, arbitror. ſiqui-
dem Purbachii nomen non Germani ſolum
celebrabant, verum etiam Galli ac Itali vehe-
H men⸗
(11) lib. VI, ep. 19, 32.

II DE LING VAE LATINAE

menter ſuſpiciebant. cuius eximiam doctri-
nam Imperatores, Reges, Principes, Cardina-
les, Epiſcopi, & qui Campano inſtar omni-
um fuit, & quem ſuperis æquauit, Beſſarion,
dmirabantur. Talem virum Europæ dedit
Bauaria, cuius cœlum ac incolæ delicato
Campano tantopere ſordebant, vt ad ipſum
nomen eius ſubnauſeaſſe ſe, iurarit. Dede-
rat quoque iam Germania cultisſimæ Italiæ
NICOL. CVSANVM, virum vita clarisſi-
mum, eruditione vndeunque maximum, vt
Auentinus ecum nominat (m): quem ipfi
Itali profundæ ſcientiæ, ſubtilithimaque exer-
