mum diuinitatis argumentum exiſtimarant,
quum chartæ ſcriptæ occultam vocem ineſſe
animaduertiſſent: quod Petrus Cieza in hiſtor-
Peru. tradidit, vid. M. Bernegger. c. 1.

ſem
rwnat
gie nn

nec 1

ſchol⸗

ingent
ubes⸗
Stem
ullji
n ſut
em or
teſtrumn

mun ſ

in ſy⸗

P 1
Morugedte,
4

Noſhi
Uollel erm.

e
v

Clnnl
atn )

Ctntene

GeN

N.

tluunmn,
erent U
delineſt.
1 diudi

Al
.
10 eoku 9
ſten
Leiti heum un
elieri eanun.
, el e oltr.
Nlelion mi.
in glelt g

ment in I

tens Habuiſſe,
utt; quum
Moltirudoſi⸗
uuſrbenetl,
ein Nerernis
tuiſe nidete

P. I de Ce .

entitun, &er
1 adCermman.
5inerecibile
monbls lt⸗
; Hun.
le ſeretiole
Cullbet
antum Addo⸗
here omnino
ſubetkesſi⸗
pgell
n celtill⸗
Kimamlt,
Ocem neſe
nbilo⸗

1

IN GERM. FATIS CAP. I. 27

ſtem partibus, qui, Tacitum verbis iſtis con-
firmare voluiſſe, credunt, antiquæ Germa-
niæ incolas litterarum myſteria neſciuiſſe;
nec vlla diſciplinarum aperta apud ipſos
ſchola, nulla eos habuiſſe litterarum ſtudia;
ingenuarumque artium imperitos exſtitiſſe,
rudes atque ignaros. qui quoties bellum non
iniuerunt, multum venatibur, plus per otium
trantegerunt, ſomno dediti ciboquer pigrum
& iners prorſus exiſtimantes; Judore acqui-
rere, quod ſanguine parare potſis (b). quem
etiam pro libertate, qua prius nihil habue-
runt, effuderunt plurimum; parum curan-
tes, vtrum commode habitare poſſent, ad fi-
nitimarum gentium exemplum, an ſubter-
raneis ſpecubus totos dies iuxta focum agen-
dum ſibi eſſet, ſomnum in diem extrabenti-
bas (O): Romanam ſeruitutem effugere ſe,
vnice triumphabant atque gaudebant. Tam
imprudentes ſcilicet non videbantur veteres
noſtri Germani, quam Britanni, qui humani-
tatem vocauerant id, quod re ipſa ſeruitutis
pars fuit (d). Nam quæ in reliquis popu-
lis, armis in ditionem ſuam redactis, agere
conſueuiſſe Romanos, ſupra cognouimus,
eadem in Britannis quoque moliebantur,
contendentes, vt bomines diſperſos ac rudes,
coque
(b) Tacitus de M. G. c. 14, I5. (C) ibid. c, 17. 224
(d) idem in vita Iul. Agricolæ, cap. 21.

28 DE LING VAE LATIN AE

eoque bello faciles, quieti & otio per volapta-
tes adſueſoerent. priuatim nimirum eos hor-
tabantur, Publiceque adiuuabant, vt templa,
Jora, domus, enſtruerent, laudando promptor,
caſtigando ſegnes; ita, vt diſceſſaum paulla-
tim ſit apud bonos pritannos ad vitiorum de-
linimenta, porticus, balnea, conuiuiorumque
elegantiam. Quibus ſingulis perpetuo in-
digere maluerunt Germani noſtri, quam li-
bertatem amittere ſuam: vtpote quam omni
cultui, omnique elegantiæ ac ſplendori lon-
ge præferendam cenſebant; Romanam libi-
dinem ac ſuperbiam, tamquam ſæuitiam,
ſummo proſecuti odio deteſtatique. u0
acrius igitur pro libertate hac ſua propugna-
runt, eo diutius & animi & linguæ cultui
reſtitiſſe videntur Germani, veriti, ne
ipſo hoc cultu ſopiti quaſi, libertate demum
priuarentur: ſiue ne committerent, vt re-
molleſcerent animi effeminarenturque; &
armis rubigo obduceretur denique. Id ne
fieret, ueuos in primis, longe maximam, &
omnium Germanorum bellicoſicſimam gentem
diligenter cauiſſe, Cæſarem teſtem habemus
longe grauisſimum (e): quos eam ipſam ob
cauſſam mercatoribus aditum concesſiſſe, ne-
gat. Ceterum quam acriter pro libertate
ſua pugnauerint Germani, Tacitus aliique

abun-
(e) lib. IV de B. G. c. I. ſeq.

punde
Manis

eimn

Veun l

(her
Wupta As:
elne

NN

ep lline
lin lht h.
rNr entl,
4 yymn,
zull
Nrin
uinnt
petoir.
guun l⸗
amommi
lori lon.
m libi⸗
Lültium,
opuenr.
e Cultul
Iti, Ne
demum
,Nle⸗
ve; &
A ne
,6
leuen
bemus
m ob
ſere⸗
beltite
Nüigue
dun⸗

IN GERM. FATIS CAP. I. 29

abunde declarant, vbi bella eorum cum Ro-
manis geſta enarrant: Arſacis regno acrio-
rem fuiſſe Germanorum libertatem, vltro fa-
tentur. Non Samnis, inquiunt (f), non Pæœ-
ni, non Hiſpaniæ, Galliæve, ne Parthi quidem,
ſæpiurs, quam Germaniæ populi, admonuere.

Talis fuit tempore, quo Romanum impe-
rium maxime florebat, quo plurimis Europæ,
Aſiæ atque Africæ regnis, quæ vniuerſa ferme
Latina reddiderat, leges ac iura præſcribebat,
& quo tot parebant ei in terrarum orbe pro-
uinciæ, vt ipſa magnitudine ſua laboraret:
talis, inquam, in Germania noſtra tum ſtatus
fuit, talis Latinæ linguæ vſus: qui exiguus
licet videri queat, ac tenuis ſatis; non tamen
nullus prorſus exſtitit, nec penitus ſpernen-
dus. immo in iſtis, quas commemoraui, pro-
uinciis; quæ nempe eo quidem tempore ad
veterem Germaniam non pertinebant, nunc
autem, & per bene multa iam ſæcula ingen-
tem eius conſtituunt partem, eiusdem linguæ
multus ſane ac inſignis vſus fuit: prout pro-
uinciæ erant, quæ imperio Romano ſubiectæ
vna cum victorum iuribus horum linguam
admittere ſimul neceſſe habebant. In qui-
bus quum ipſa hæc lingua magis magisque
corrupta deinceps ſit, & excunte ſæculo
quar-
(f) Tacitus de M. G. c. 37.

30 DE LINGVAE LATIN AE

quarto penitus fere oppreſſa, quilibet ſibi fa-
cile perſuadebit, credo, in Magna Germania
tribus ſæculis, primum a nato Chriſto inſe-
quentibus, linguæ vſum frequentiorem non
fuiſſe, quam ipſo hoc priori ſæculo fuiſſe,
oſtendi. Tantum enim abeſt, vt Germania
per tria iſta ſæcula deuicta leges, & cum his
alienam linguam imponi ſibi a Romanis paſſa
ſit, vt eius populi horum prouinciis, ipſique
demum Italiæ crudele & exitioſum maxime
bellum intulerint, imperii ſede ineunte ſæ-
culo V ab iis occupata. Quo tempore impe-
rioſam quoque linguam conticuĩſſe vbĩque
prope ac obmutuiſſe, in præfatione breui
iam eſt commemoratum, Siquidem omni-
um rerum vicisſitudo eſt, & linguarum maxi-
me natura ita comparata eſſe ſolet, vt impe-
ria, quorum fideles ſociæ fuerunt, asſiduæ-
que comites, ruere non queant, quin earum
cultus atque decus concidant ſimul, eodem
motu labefactata.
Grauisſima quidem commemorari a ſcri-
ptoribus per temporis eius ſpatium Romano-
rum in Germania bella, & ingentes clades le-
gi, quas & Romani & Conſtantinopolitani
Imperatores intulerint eius populis, inficias
ire non poſſumus: Germaniam tamen ab
his ditioni ſuæ adiectam vmquam penitus
eſſe, ſi quis putaret, multum falleretur. Nam
* icet

I5

nicoſol
Punn
liel

1
,

mume

len u⸗

IIN

Ulbekſcit

nn Cermmn
0Chrikoin.
entioren den
ſecnlo fil
tcemmn
,& cum hi
omenizptlt
cis qe
Im marime
eunte ſe⸗
poreimpe
He dbigne
one dreui
dem ommni-
Tunman-
eh ſtimpe⸗
t aſce.
inenum
heolemn

ialeti⸗
Romano-⸗
cadesle
10 oltant
Sfeis
4

IN GERM. FATIS CAbP. I. 21

licet Traianus munimenta in ipſo Germa-
nico ſolo a Druſo, aliisque exſtructa olim, re-
parauerit, nouaque, ſuo appellata nomine,
ibi collocarit (g): & licet ſucceſſor eius Haæ-
drianus Germanis regem conſtituiſſe dica-
tur (h). munimenta tamen iſta, quæ Ger-
maniæ non tam ſubigendæ, quam compe-
ſcendæ gratia impoſita erant, diruta iterum
ſunt ab incolis; a Iuliano poſtero tempore
tumultuaria opera partim reparata (1). An
porro regi iſti honos ſuus diuturnus fuerit, &
an amplas adeo terras regendas a Romanis ac-
ceperit in Germania, eſt quod valde dubito.
Neq ue vero felicitas, qua Marcum Antoni-
num in bello Germanis inferendo vſum eſſe,
ſcribunt, perpetua fuit: & quamquam ipfius,
quod contra Marcomannos gesſit, bellum
tantum fuiſſe prædicatur (k), quantum us-
que eo poſt hominum memoriam fuerit nul-
lum: regionem tamen ipſorum in prouin-
ciæ formam, quemadmodum conſtituerat,
redigere ipſi non licuit; qui Germanorum
auxilia contra ipſos Germanos bello peten-
dos emerat (1).
Ex
g) Eutropius lib. IIX, c. 2, & Ammian. Marcell,
XVII, Cc. I.
(h) Aelian. Spartian. in Hadriano, c. 12.
(i) Ammian Marcell c. I.

(K) Iul Capitol. in M. Antonino, c . 21-
(1) Iul. Capitol. ibid.

32 DE LING VAE LATIN AE

Ex ſuperbo Germanici atque Alemannici

titulo, quo Antonino Caracallæ vti libuit, Ger-
maniam Romano imperio ſubiectam eſſe, ne-
mo coniecerit; præſertim qui quam ſtultus
ac demens imperatôr fuerit Caracalla, me-
minerit: vtpote qui Lucanicum appellan-
dum ſe decreuerat, ſi Lucanos viciſſet; & cui
ſuaſerant nonnulli, vt Getici Maximi quoque
nomen adſumeret, quod Getam occidiſſet
fratrem (II). Alexandro Seuero imperante
grer :lmum accidebat vrbi, quod Grmano-
m vaſtationibus Galliam diripi audiret, &
H barbara natio reipublicæ ceruicibus
imminere videretur. Alexander igitur con-
tra Germaniam profectus eſt: at bellum,
quod tanto conatu ſuſceperat, conficere non
potuit, barbarico gladio, vt loquuntur aucto-
res (m), ſiue Germani ſeurræ, qui cum aliis
popularibus in exercitu imperatoris tum
fuerat, manu occiſus: qui ſcurra Latinæ lin-
guæ peritus ſatis fuiſſe videtur, quum impe-
ratorem alloquentem ipſum intellexerit.
Maximinus bellum illud contra Germanos ab
Alexandro paratum conficiendum ſuſcepit:
quorum vires ab eo ita fragmtas eſſe, ſcri-
bunt (n), vt parum abfnerit, quin omnem Ger-
mani-
(I) Ael. Spartian. in Ant. Caracalla c. 5, Io0.
(m) Ael. Lamprid. in Alexandro Seu. c. 59, 61, 62.
(n) Iul. Capitol. in Maximin. c. 12.

yeian
go 1
moran
nasant
Mdum
Vimin
muels
conni
oilo⸗
lelno
1
ſunt tegi
ſberen e
Pronee
Uen mne
uminc.
Ntarr le⸗
uuhin
nl
tüm Vl besl
Ceplil⸗
gltechelen

unizcont⸗

linren

1ſſae .
Clllet; el

jcCet

Nliret,
t bellun,
Ucere non
turaucto
cun Ais
oris tum

ninmpe-

lexerlt.
b

ſulceplt:
e ct-

manos

an=

IN GERM. FATIS CAP. I. 33

maniam in Romanam redegiſſet ditioneme ſed
quo minus id factum ſit, in cauſſa fuiſſe me-
morant, quod per amnes, paludes atque ſyl-
uas aufugerint Germani; quos perſequi pa-
ludum altitudinem pern iſiſſe ſibi negat Ma-
ximinus, in litteris ad Senatum populumque
misſis (o). Aurelianum etiam imperatorem
complures Germaniæ populos in ſpecioſisſi-
mo iſto triumpho ſuo captiuos duxiſſe legi-
mus (p) Verum populos iſtos armis ab Au-
reliano non domitos ſatis fuiſſe atque fuba-
ctos, poſteriora tempora, ut opinor, ſatis
ſunt teſtificata: quæ Probo imperatori tam
vberem elarisſime in Germania victoriæ
præbuere materiam. Enimuero imperato-
rem hunc non ſolum ſexaginta, quas Ger-
mani in Galliis occupauerant, nobilisſimas ci-
uitater recepiſſe, memoriæ prodiderunt (),
quaädringentis prope millibus eorum, qui Ro-
manum ſolum intrauerant, coſir, & reliquiis
vltra Nicrum albimque remotis, ſed ipſum
etiam vrbes Romanas & caſtra in barbarico
ſolo poſuiſſe, adfirmarunt. Quæ ſi quis le-
gat, debellatum denique tum fuiſſe cum Ger-
manis, conclamatumque de libertate eorum,
exiſtimare poſſet: præſertim ſi ſimul cogno-
C Uerit,
(o) ibid.
(P) Flau. Vopiſ. in Aurel. c. 33.
(q) id Flau. Vopiſc. in Probo c. 1. ſeqꝗ-

34 DE LING VAE LATINAE

uerit, ſedecim millia Germanorum tironum
per diuerſas prouincias ſpar, We Probum, no-
nemque Germaniæ regulos aa pedes huius ſeſe
proieciſſe; quibus Probus imperarit, vt gla-
diis non vterentur in poſterum, Romanorum, ſi
opus ſoret, defenſione confißt. Verum addunt,
id fieri non potuiſſe, quod Romanus limes
extenſus non eſſet, nec cuncta Germania Ro-
manorum facta fuerit prouincia. Id tamen
eueniſſe tum, Probi litteræ ad Senatum da-
t« (r) indicare videntur: quibus nihil fere
fuperbius, arrogantius nihil legere me me-
mini: ſiquidem ſeribere iis inter alia non e-
rubuit, ſub. zäétam eſſe omnem, qua late exten-
deretur, Germaniam quum tamen dubitan-
dum adhuc putem, vtrum exploratum ſatis
habuerit Probus, quam late extenſa fuerit
tum Germania: Hanc ita quidem armis ab
ſe ſubactam, ſcripſit, vt omner barbari ara-
uerint tum ſeuerintque Romanit. quibus ta-

men minus conuenire mihi videntur verba,

quæ continuo ſequuntur: ordem ſcilicet
barbaros contra interiores militaſßzfe tum quo-
que Romanis. quod ſi enim omnis Germania
in horum poteſtate m redacta fuiſſet a Probo,
interior etiam ſine dubio ita parere debuiſſet
Romanis, vt propugnatoribus haud indigu-
iſſent. Hæc ipſa igitur interior Germania
eſt;
(r1) id. c. I5

I8

6
Pnenith
temin
quam .
gyrunn 1.

Farieti

ij lol
1

te N n.
Er lahep
6 ns 1
Troncull
letlifull
thunren

Cthlteli
In IIE 1

m Coru

N

In trnie
kbun
rluin ⸗
bnit v N.
Malljin/
un un
Unus Iume
mamaho⸗
1 Camen
n da-
Ulll fete
Anone⸗
te exteh⸗
drhitan⸗
tun liß
nla fuerit
Anis ab
As-
ibus ti⸗
Fetbe,
ſalicet
nub⸗
aummm
1Mobo⸗
chuilet
digu⸗
tmanu

n

IN GERM. FATIS CAbP. I. 35

eſt, quæ tam diu & tam vehementer repu-
gnauit Poſtea, populares ſuos ita in liberta-
tem vindicans, vt ne hi quidem ſuperati vm-
quam viderentur. Inmanem enim Germa-
norum nationem, a primis iſtis initiis aſuum
rarietate imminutam, ita adoleuiſſe ſubinde,
ipſi hoſtes fateri nerele habuerunt ([), vt
longis ſæculis intablam exm exiſtimari li=

ouerit. Quare Ctian n Probus ſucceſſoribus

ſuis immenſum plane in Germania campum
reliquit, quo Romanos exercere poſſent mi-
lites. At vero Romanorum fortuna tanto-
pere deinceps mutata eſt, vt ſuccefſores iſti
Germanos laceſſere porro deſiiſſent forſitan,
vltro acquieſcentes, ſi a finibus ſuis prohibe-
re eos valuiſſent: quod autem, vt ex ſequen-
tibus patebit, fieri non potuit.
Nam quamquam Confkantinus M. cum A-
lemannis, Francis atque Bructeris ſecundis de-
certauit præliis, met uane per dira, quibus
Francorum reges adfecit, ſupplicia iniecto ir-
ruptiones eorum inhibuit poſtquam Pater e-
ius Conſtantius deuictas Germaniæ gentes in
Romanas nationes transtulerat, vt non ſo-
lum arma, ſed & feritatem ponere cogeren-
tur (ſſ): non tamen ita multa poſt ſe moue-
C 2 runt
(1) Ammian. Marcellin. lib. XXVVI,I, c. 5.
(ſſ) Eumenius in Panegyr. Conſtantino Aug. dict.
P- M. 193.

36 DE LINGVAE LATINAE

runt iterum, Galliam incurſionibus ſuis de-
nuo depopulantes. Quibus Conſtantius op-
ponere ſe tum decreuit. in quo vero non tre-
mendus adeo oblatus eſt Alemannis bellator;
dum pacem petentibus minus dura, ſed æ-
qua maxime ac tolerabili conditione illam
impertiuit: quum in externis bellis fortu-
nam non admodum fauere ſibi, vſu comper-
tum ſatis habuerat. Inde facéctum eſt, vt A-
lemanni conditionibus iſtis non diu ſteterint.
Accedebat enim id, quod maximum erat,
quod imperii Romani fines non præſidiis ſo-
lum contra Germanos ibi poſitis, ſint denu-
dati eo tempore; ſed quod ipſi etiam Ger-
maniæ populi a Conſtantio contra Magnen-
tium in Galliam ſint euocati (t): a quibus
quadraginta amplius ciuitates ad Rhenum &
in Gallia ſitæ, ſunt euerſa. Romanas qui-
dem prouincias a depopulationibus huius-
modi defendere properauit Iulianus Cæſar,
præliis non ita aduerſis cum hoſtibus conten-
dens: quandoquidem tumentes horum rapi-
nisque dudum adſuetos reges Romano iugo
collatum ſubdidiſſe, referunt (u): & ipſe Iu-
lianus de ſe gloriatus eſt, ſe atſiduis Aleman-
norum & Francorum irruptionibus populan-
dique
(t) vid. Hadr. Valeſi not. in Ammian. Marcellin.
lib. XVI, c. 3.
(u) Ammian. Marcellin. lib. XXI, c. 5.

liel⸗
buerit
hokn
Olim
uerat,

at e⸗
Gelltun
Minus
hupul
Torliob/
1Plenas
ſbetinn
busDon
70
Hrul,0
teni
1

eheſ,
UIl

=

Cermen
er cdoe

Cemmne

E!
Ubine

Cnanos t

UIII

n w
W ulle

d
Murt

UIN

niduslith
Cntaunu
oſerononte
anmibelte
Cura lält
ltione Uin
bells ſon⸗
nn canpe⸗
umelh rt4.
luſteterint.
imum eret,
rlciisſo⸗
Unt benn.
ebamn Cer-
Mager-
1 gub⸗
Rhenumd
nanas gli.
s Kuius⸗
Crlan
conteh-
unrijr
80ℳ il
Kiplel⸗
Aend-
Mnlar
e

Mucelln-

IN GERM. FATIS CAP. I. 37

dique licentia fractis, Rhenum, quotiescunque
libuerit, peruium feciſſe Romanis agminibus:

. poſtquam videlicet propugnacula Germanis

olim obiecta, ſed diruta ab his, reparatum
iuerat, munimentisque exſtructis prohibue-
rat eos a Romanarum prouinciarum finibus.
Sed tamen gaudium hoc Gallis Romanisque
ninus diuturnum fuit: adflictis horum re-
bus paullo poſt citato magis gradu ad interi-
tum ruentibus, dum Franci atque Alemanni
mox ſub Valentiniano & Gratiano tritas olim
ab ſe vias calcare iterum cœperunt; Saxo-
nibus etiam Romanorum prouincias infeſtan-
tibus: Donec Franci Galliam, Vandali, oueui &
Viſigothi Hiſpaniam, Saxoner Britanniam,
Heruli, Oſthgothi ac Langobardi, & antea Viſi-
gothi, Italiam, alii alias prouincias occupa-
runt denique, ipſa Vrbe, cui tot regna adhuc
paruerant, expugnata.
Me bella ab Imperatoribus Romanis con-
tra Germanos geſta iuſto verboſius pro inſti-
tuti mei ratione perſecutum hactenus eſſe, fa-
teor. quod ſi pronuntiaſſem, grauisſima
quidem a Romanis per ſecula iſta illata eſſe
Germaniæ bella, eiusque incolas ingentibus
ſubinde cladibus ab iisdem eſſe adfectos:
Romanos tamen Germaniam deuincere ita
non valuiſſe, vt imperium eorum reucreri
perſeuerarit; nec prohibere potuiſſe, quo
C 3 minus

38 DE LINGVAE LATINAE

minus transrhenanz Germaniæ populi in
Galliam & reliquas prouincias prædatum
creberrime exeuntes, vaſtarint eas, ſibique
demum ſubiecerint. Hæc, inquam, ſi ita
pronuntiaſſem, plurima paucis comprehen-
dere potuiſſe mihi videor. Quod vero la-
tius paullo, ſed tamen ne ſic quidem fuſe di-
gneque, bella iſta enarrauerim, eo ſpectat, vt
facilius coniici posſit, Latinæ linguæ vſum
tribus ſæculis, primum a nato Chriſto pro-
xime inſequentibus, in Germania non fuiſſe
intermiſſum, ſed credendum potius eſſe,
quum non minus grauia ac formidoloſa,
quam ſuperiori tempore, geſta ibi ſint a Ro-
manis bella, vſum linguæ in Germaniæ po-
pulis Galliæ, Rhetiæ, & ceteris Romanis pro-
uinciis confinibus æque frequentem fuiſſe, ac
priori ſæculo eum ſupra cognouimus; præ-
ſertim quum Germaniæ populi continue in
prouincias, quarum incolæ Latinæ, tamquam
vernacula, lingua vtebantur, excurſiones fe-
cerint atque latrocinia.
Quin vero etiam Germani per eadem iſta
ſæcula in Romanis caſtris ſtivendia æque me-
ruerint, ac antea ab ipſis factum eſſe, retuli,
nemo dubitauerit. In Alexandri Seueri ex-
ercitu, quem contra Germaniam ducebat,
Germanos fuiſſe, ex ſuperioribus apparet,

vbi Imperatorem hunc Germani huiusmodi,
L La-

Luine
Girlj
un
guibn

fendo

mullib
Giuen,

e
10

an

UWmß
lll.

mamn enm
Sun Lal

Nin Nrlt
nen, ſüin
inlun i
conpt

(rod reol

ligem Alet⸗

lechet

lnpue un
Muiko pro.
1non fuile
Vtils elle,
milolola,
Ilntaho⸗
mmmieho⸗
mmnbpr⸗
n uilee,i
ma; pre⸗
Ontlanle
tungqbam
ſoneske.

4lem il
ſytetll,
gen e
ucebat
ppenen
usnod

le

IN GERM. FATIS CAP. I. 39

Latinæ linguæ non ignari, gladio occiſum,
dixi, quum modo commemoraueram, Mar-
cum Antoninum a Germanis auxilia emiſſe,
quibus in bello contra ipſam Germaniam ge-
rendo vteretur. Vt de XVI. iſtis tironum
millibus, quæ a Probo Imperatore capta per
diuerſas Romanorum prouincias ſparſa eſſe
adfirmaui, nihil dicam. Non omnibus qui-
dem Imperatoribus militaſſe temere Germa-
nos, ſed vidiſſe prius, quisnam eſſet, qui au-
xilia expeteret, ſatis tum edocuiſſe ii viden-
tur, quum a Proculo ad auxilium rogati, id
detrectarint, & Probo deſeruire maluerint,
quam cum Bonoſo & Proculo eſſe (2). Ger-
manos præterea inter corporum cuſtodes ſti⸗
paſſe porro Romanorum Imperatores, tem-
porum iſtorum monimenta ſatis declarant:
ſingularis enim fidei ac virtutis opinio, quam
excitauerant gentibus, tum nondum erat di-
minuta,. quamuis eo tempore, quo Conſtantius
in Germania bellum adminiſtrabat, Germa-
nos quosdam, quibus honoratioris militis
cura in exercitu eius commiſſa fuerat, in ſu-
ſpicionem incidiſſe, narrant ſcriptores (V),
ipſos populares ſuos Conſtantii conſilia per
occultos edocuiſſe nuntios. Ipſe hic Con-
ſtantius eſt, qui Siluanum, Francum natione,
C4 ſum-
(X) Fl. Vopiſcus in Probo c. 18.
(y) Ammian. Marcellinus lib. XIV, c. I0.

40 DE LINGVAE LATINAE

ſummam imperii in Gallia adfectantem Co-
loniæ Agrippinæ trucidandum curauit (*).
quem quidem calumniarum metu, quibus
iniquorum factione abſentem ſe irretitum
ſenſerat, vt ſalutem ſuam tueri poſſet, ad ex-
trema iſta præſidia progreſſum, ſcribunt;
baud exilium ceteroquin meritorum eum
prædicantes ducem, & ingenio blandisſimo ho-
minem, qui quamquam barbaro patre geni-
tus, inſtitutione tamen Romana cultur ſatis
euaſerit arque patienr; & cuius pater Boni-
tus pro Conſtantini partibus in bello ciuili
contra Licinianos ſæpius ſit verſatus ().

Tantum de bellis & re militari, quæ vt La-
tinæ linguæ vſus, ſuperiori tempore in Ger-
mania inchoatus, aliquantum continuaretur,
efficere potuerunt. N eque conſuetudo &
commercia, quæ Rheni Danubiique ripæ ac-
colis pacis tempore frequentia ſatis cum pro-
uincialibus intercesſiſſe ſupra a me probatum
eſt, intermiſſa tum erant atque ſublata. His
effectum puto, vt domicilia ſua Romano ritu
uratius paullatim conſtruxerint Germani (2):
quibus ædificandi ſcientia exigua, immo nul-

la
(*) Ammian. Marcell. lib. XV c. 5.
(*) præter Ammian. Marc. c. l. vid. Sext. Aurel.
Victor. de Cæſarib. extr. huiusque Epitom-
c. 47.
(2) id. lib. XVII, c. 1.

I5

l1 poün⸗
ilen.
infonn
Cienn 4
Nehl e
ieni
Clli n
Cerman

‚
be,lh 6

ſ.
Cvoticn
1 .1

Ilfer
lter d

lelen dun

ppot

enpnes .
1.

U

CN, 1
Ver

4

IINN

kamtenl,
n nrantt/
nke imtitn
poletAe.
ilo.
Pitre geni.
Aur ſin
ater emi-
ello cuili
)

Juettle-
le in Cer
tinuaretux
eud, &
etpe a.
culnpro.
tobatum
Naro im
mun
nmonu.

1

et Autel.
lpitoln,

—

IN GER M. FATLIS CAP. I. 41

la potius, fuerat olim, quum ne cæmentorum
quidem aut tegularum pſus apud eos eſſet, ſed
inf ormi ad omnia materia pterentur, citra pe-
ciem aut delectationem: & quum ſubterra-
neos etiam ſpecus aperirent, ſino oneratos, Vt

hiemi ſuffugium eſſent (a). Nec vero domi-

cilia modo Romano ritu exſtruzifle tum
Germanos, ego mihi perſuadeo, ſed reliquo
etiam vitæ cultu Romanos quodammodo
mores effinxiſſe eos, coniecto: & quoniam
lingua ad mores ſeſe accommodat plerum-
que, ſi, Germanos vtrumque fluuium acco-
lentes linguam etiam eodem tempore con-
formaſſe aliqua ex parte, Latino ſermone in
quotidiana ferme cum ſinitimis conſuetudi-
ne multum vſos, adfirmauero, me non gra-
uiter admodum erraturum eſſe, confido.

Quemadmodum autem non cultum, ſed
leuem dumtaxat Latinæ linguæ vſum priori
ſæculo in Germania noſtra deprehenſum
eſſe, adarmaui: ita in ſequentibus tribus ſæ-
culis diligentiorem quamdam eiusdem lin-
guæ culturam me ſtatuere, nemo arbitrabi-
tur: vtpote quæ in ipſa Italia extremo iſto
tempore quam maxime eſt deſiderata. E-
quidem quum vnaquæque gens Romanorum
facta, & verborum & morum vitia vna cum
C 5 opi-
(a) Tacitus de M. G., cap. 16.

42 DE LING VAE LATIN AE

opibus ſuis Romam transmiſerit (b), & quum
exteri & ſemibarbari populi Imperatores de-
derint vrbi, mirati ſunt nonnulli, qua ratio-
ne fieri potuerit, vt vrbs non celerius barbara
reddita ſit (c): præſertim quum Cicero ſua
iam conqueſtus ſit ætate, zultos inquinate

loquentes in vrbem confiaxiſſe, & infuſam e

7
4.

zſſo eregrinitatem, & quiden Braccatis mim

ettans & Iramſalpinis narionibus, vi nullum pe-

teris leporis apbparuerit veſtigium (). Quid
vero temporibus Ciceronis ætatem ſequenti-
bus acciderit, & quomodo res in deterius
quotidie data ſit, in præfatione paucis verbis
à me iam eſt oſtenſum. Mores videlicet vna
cum lingua tantopere demum corrupti e-
rant, vt antiqiean Romanz in pſa Vrbe fruſtra
quis quæſtuiſſet“ ſiquidem viri, antiquitate
generis maiorumque gloria celebres alias, in-
erti ac luxurioſo maxime otio, & turpisſimis,
quæ proueniunt inde, vitiis dediti doctrinam
tamquam venena deteſtabantur, & plebs o-
mne tempus vino dabat atque teſſeris, libidi-
ne ad voluptates & ſpectacula deuocante (e).
Huiusmodi rerum in Vrbe facies erat eo
tempore, in quam quo maior exterorum ho-
. minum
(b) Iſidor. Hiſpal. Origin. lib. I, cap. 31 de Barbariſm.
(C) Dion. Halicarnaſi. lib. I.
() Cic. in Bruto, cap. 5, 74. & epiſt ad famil., lib-
IX, ep. I5.
(e) Amm. Marcell, lib. XXVIII, c. 4.

inon
Vitior,
in Pt⸗
mirun
gui
ebere
r
oniteſ

1
,
1½

(aul ude
lehumn:

nnm in.

Gente
eCnten
Eonn

ſeze eſ⸗
Z

WINN

du, Guurt
um (ceoſ

b.
4

n kenent.
in Eeterig
eis retbis
Aelcetna
Cortuptie⸗
he ſuſſ/

mmtiuitte:

Gali in⸗
Mpolmi,
odrinam
Ulebs o.
lbidr⸗
nte ()
8 elat e
Nunho⸗
inum
nbetihnn⸗

il lb⸗

IN GERM. FATIS CAbP. I. 43

minum fuit confluxus, eo plus ſordium ac
vitiorum illatum in eam recte exiſtimatur.
uum igitur mala ex vrbe in Italiam, & inde

in prouincias demum manauerint , non
S

1

mirum mea ſententia videri debet, fuiſſe
qui Romanam eloquentiam exteris plus
debere cenſuerint, quam ipfſis Romanis, qui-
que ſtatuerint, ſermonis niütorem diutius in
prouinciis, quam in ipfa Vrbe, ſſe conſerua-
tum (f). Quare etiam Eumenium nulli,
qui reputauerit iſta, inſignis adulationis
nomine ſuſpectum fore arbitror, quando
Conſtantii, Conſtantini patris, auſpiciis opti-
mas artes in Gallia celebratas eſſe, prædi-
cauit, liberalium litterarum ſede Augußoduni
reparata: & quando, nemini veterum prin-
cipum tantæ curæ, Vt doctrinæ atque elo-
uentiæ ſtudia florerent, fuiſſe negat, quan-

tæ Conſtantio id fuerit, atque Herculeo vtpo-

te quorum incredibilem erga Galliarum iu-
uentutem exſtitiſſe adfirmat ſollicitudinem,
quum litterarum honorem omni dignationis
genere cumularint (g). Hoc eo tempore,
quo Romæ doctrinas, tamquam venena, de-
teſtatas eſſe cognouimus, eueniſſe in Gallia,
ſi quis meminerit, eum neque Auſonium fal-
ſita⸗
(f) Morkof de Patauinit. Liuian. c. 12, 14, I5⸗

() Orat. pro reſtanrandis ſcholiz, quæ inter XII
iſtos Panegyricos eſt IV.

A4 DE LINGVAE LATIN AE.

ſitatis arguet, ſpero, vbi Moſellam ſua etiam-
num ætate his verbis alloqui non eſt veri-
tus (h):
Salue magne parens fFrugumque virumque
Moſolla!:
Teclari procerer, te bello exercita puber,
Aemula te Latiæ decorat facundia lingua.
& quando idem Auſonius patriam ſuam Bur-
degalam, tamquam inclitam adhuc littera-
rum ſedem, mirifice laudat, cuius cathedra,
Vt teſtatur (1):
Mille foro dedit hac iuuenes: bis mille ſo-
natus
adlieit numero, Purpureisque togis.
Vt de Narbona, Toloſa, & reliquis Muſarum
ſedibus tacemam. Nam Valens ac Gratianus
Imperatores conſtituerant, vt in frequentisſi-
mis per omnem Galliam ciuitatibus optimi
quique erudiendæ iuuentuti præficerentur,
liberalibus admodum e fiſco ſtipendiis adfe-
cti. clarisſimæ in primis Treuirorum ciuitati
fauiſſe videntur laudati Imperatores, quum
profeſſoribus, quos alebat, vberiora, quam
in reliquis ciuitatibus, ſtipendia deferenda
curauiſſent (). Sed quantuscunque habi-

tus
(h) Moſella. Eidyll. X, v. 390, ſeqq.
(i) Commemorat. Profeſſor. Burdigal. in Tib. Vi-
Gor. Mineru. Orat. I, v, 9. *
(K) vid. Conring. de Antiquitatib. Academic. Diſ-
ſertat. p. Ij.

tus tuln
nor, elll
Fatle
tenpor⸗
gecleun

.
ult,
atmee
len,
llennu

in gua

ℳIin
WUII

ſum

erty

UI
N. IN GER M. FATIS CAb. II. 4 5

nſun 8 * . . . . .
Un D tus tum fuerit in Gallia litterarum ſtudiis ho-
I Hon eſt pe . . .
nor, eum æque ac in aliis Romanorum pro-
uinciis non minutum, ſed ſublatum paullo
1 poſt eſſe, nemo eſt, qui in dubium vocauerit.
Fatalia iſta ad bonarum artium interitum
re llen t ra ſe i cabite ſtrictim attit
ae, empora equenti capite trictim attingere
WMals S decreui.
nluam Zur. CAP. II
Mue literr. 2 .
Cthect, Oſtendit, nulla, vt reliquæg doctrinæ, ſir
Latinæ etiam linguæx nequt cognitionis
Inleſ neque vſus cuiusdam, per quatuor ſo-
quentia ſæcula in Germania, praſer-
ngi. J
tim qua ad ſeptemtriones ſpectat, ex-
Guinu ſtitiſſe veſtigia & llos, qui ex Gallia,
Ualan.
,„p . . ſ 10 7 7*. ,VrA=-
entil⸗ vbi Lingua Ruſtica vigu⸗ Ge, monſt/ 2
s optini tur, in auſtralem Germanicam Chri-
gentlr, ſtianam religionem propagatum ad-
balle⸗ uenerint, de lingua Latina bonisque
nitri litteris excolendis parum cogitaſſe:
doumn monachorum enim iſtius ætatis mores
can fuiſſe longe corruptisſimos.
ferend. — . . .
. uidem hoc tempus, quo in Germania
nihil, niſi inſcitia, nihil niſi ſumma in
moribus diſciplinaque barbaria offende-
Ib Vi. batur, ita præterire potuiſſe mihi videor, vt ar-

gumentum nihilominus recte perſequi licu-

46 DE LIN GVAE LATIN AE
iſſet, & vt rei, quam declarandam ſuſcepi, ni-
hil decesliſſet forſitan. Superiori tempore
litterarum ſecreta & viros pariter & feminas
ignorauiſſe in Germania, & nullum ferme
vitz morumque cultum exſtitifſe ibi, fateri
neceſſe fuit. ſedt tamen qualemcunque Latinæ
linguæ vſum fuiſſe tum in Germania, per
bella ac commercia illatum continuatum-
que, intelleximus. Rheni & Danubii acco-
las reliquis Germaniæ populis humaniores
cultioresque paullo per conſuetudinem, quæ
cum Romanis & prouincialibus ipſis inter-
cesſit, redditos eſſe; eosdemque domicilia
Romano ritu curatius exſtruxiſſe paullatim,
aduerſarii teſtati fuerant. Iam vero, quum
cos, qui linguam atque cultum ipſos nonni-
hil adhuc docuerant, & qui docere porro de-
buiſſent, ſi diſcendi fuiſſent cupidi, ſubege-
rant Germani, omnemque eorum cultum ac
ſplendorem ſuſtulerant: a quo quæſo Lati-
nam linguam bereibere licuiller deinceps?
quum victores imperiti, atque omnium fer-
me litterarum rudes fuera nt ignariqu ie. Qua-
re ſi quatuor iſta ſæcula prætermitterem, ne-
ininem, cur id fecerim, miraturum crede-
rem. At vero ne rerun nad ipſis primordiis
breui hactenus enarratarum ordo turbetur,
quam luctuot us in Germania ſtatus tum fue-
rit, quam Dreuisfimis potero, demonſtrare
con-

4

N0

eſitit in
Eepol⸗
1 eiumm
lberals

UIN

1
dam!
rl.
mülum kenn
lle li, ie
Cungue latee

nnanit,
Ohtinnztum.
Mubii ccO⸗

Mumamoores
binem, gur
n inter⸗
Comicli
pulim
etoglun

6nonnl .

epono ge⸗
iy ſubepe⸗
Cleumac
lolati⸗
lenceßs
niulnfer⸗

IN GER M. FATIS CAP. II. 47

conſtitui. Quo enim maior omnium rerum
exſtitit inſcitia, eo paucioribus rem abſolue-
re me poſſe, mihi perluadeo: quum paucis-
ſima, immo nihil potius, quod d doctrinam
& liberales artes pertinet, dicendum occur-
Tat.
Galliam nimirum diu a Francis infeſtatam
ſubactam tandem ab iis eſſe, quis ignorat?
Actum tum ibi erat cum vrbano iſto ac ele-
ganti Latino ſermone, en ad inuidiam vs-
que excoluerant antea incolæ: dum non hos
modo, ſed omnem etiam ſtudiorum cultum
ſub iugum mittere contenderunt initio
Franci. Qui licet omnes Romanos in Gal-
lia eo tempore habitantes ita exterminarint,
vt fub Hulderico iam ac Clodoueo, Regibus;
nullæ ibi inuenirentur amplius iſtorum reli-
quiæ: KRomanus t⸗ tamen iſte Prouincialis ſer-
mo deletus ab iis non eſft. Ad 4 quem reti-
nendum necesſita ateq ladam adacti videntur:
quum tantum abſit, vt armis belloque vnice

adſuetæ gentis lingua i in proprias re Elata iamn

tum fuerit litteras (1), ut fieri hoc omnino
poſſe,

(D Ioach Vadianus de Monaſter, Germ. lib. III in-
ter Coldaſti Alaman. rer. ſcriptor. T. III, pag. 33.
Francos, ſi quid patrio ſermone conſignarunt,
ſub Marcomiro & Pharawundo GCallias ſubi-
gentes, Græcis, earumue ſimilibus, & ſub iſto-
rum ſucceſſoribus Latinis vios eſſe litteris, a
multis non ita obſcure eſt demonſtratum. vid. P.

48 DE LING VAE LAITIINAE

poſſe, per plurima ſubſequentia ſæcula diffiſi
pene ſint Germani, vt infra patebit. Nam
Teutonica lingua tam dura tamque barbard
tum videbatur, vt ne ore quidem ſine magnis
ſebilis, hiatilus rictibusque exprimi poſſet (m).
uamobrem mirum adeo non eſt, ſi Franci
Prouincialern in Gallia repertum ſermonem,
ernaculo, qui litterarum characteribus ex-
cii commode non poterat, in quotidiano
vſu auktepoluerunt nt; ingent ua quaſi verecun-
dia talem linguæ ſux barbariem confesſi,
qduax inilitati & humanitätit Prouinciali meri-
to ſüubmitteretur (n). Sed tamen Latinum
ſermonem magis corruptum eſſe a Francis
Galliam occupantibus, ac ita deprauatum, vt
minus ſui ſimilis deinceps eſſet, omni caret
dubitatione: adeo, vt non in mores ſolum,
ſed in linguam etiam incolarum barbariem
induxerint. Enimuero Ialorum, Hiſpano-
rium
Hachenberg. German. Med. diſſert. VI, p. m.
192. & diſſert. VII, p. 240, 244. illuſt. Lynckeri
diſſert. de Idiomate Imperiali, p. 3 ſeqꝗ. & p. 8, in
not. ſeq. Morhof. P. II, cap. 7. de Germanor.
Lingua & Poeſi p. 282 ſeq.

(m) I. Vadianus in epiſtola ad Henr. Bulingerum
de obſcuris Alamannicorum verborum ſignifica-
tionibus, initio: inter Goldaſti Rerum Alaman-
nicar. ſcriptor. T. II, p. 59.

(n) Idem Vadianus T. III Alamannic. Rer. ſcri-
ptorum a Goldaſto edit. p. 33.

M. 69

1

ſamfen,

lsingun

dti ſeenulg
betebtt. N
Anigleertnd

nckeribig er
in oticin
. .
Uali rerecun.
en conleil,

wiali en-
len Latinum
ſſ. 4
le a rancis
Dkauatucn, Nt

tolnt tet
nores ſolun

n barbarien
y, HMſun-
m

1t. VI, o m.
lik Lyncleri
leg Edin
ge Cermnano-.

1 Phlierun
umn ſgnitcr.
run Amr.

e Ner ſi⸗

IN GERM. FATIS. CAP. II. 49

rum, Gallorumque linguam, qua vti cœperunt
poſtquam Romanis obſequi deſierunt, totam
ſuam ſermonis ſtructuram a Germanis popu-
lis iugum ipſis imponentibus, accepiſſe no-
uimus (o): quum hi voces Latinas vtcunque
retinuerant, Romanum cultum ſonumque
quaſi imitaturi. id quod Franciz inprimis
curæ fuiſſe videtur, quando in Galliam pro-
fecti Germanica vocabula Latina norma ac
regula creberrime inflexerunt (p): in qui-
bus explicandis Gloſſariorum deinceps ſcri-
ptores ingenii ſui vires exereuerunt.
Ruſtica itaque iſta Romanaæ lingua, vti ap-
pellabatur, perſtitit in Gallia, a polito illo
Latino ſermone admodum diuerſa, nec pro-
uinciali Romanorum ſermoni, quo Galli
prius vſi erant, quam a Francis ſunt deuicti,
plane ſimilis: quippe quæ Latina quidem no-
mine, at noc- phraſi, ne Grammatica erat e-
wiendata (q), ſiue, vt alii eam definiue-
runt (r), aliquid Latinitatis redolebat La-.
tina tamen non erat; quum hæc barbara voca-
bula non agnoſeat, & longe alis grammaticæ
legibus regatur. Hieron. Bignonius, vir cele-
D berri-

(o) Morhof. de Patauinit. Liuian. cap. VI. & Vale-
ſiana p. 194 ſeq.
