lbus t
ene⸗
ad extl
Gulnul
ine i
ſeml
otark
iltei
mont
inbosmin
Wulon
mnbmn

.
1

Mſiten

Rllgmnn
ver n
unt,
D

d m
Wut

lunt Glle
Ci ule
tumn retult
unn uidu.
keſenbenel
1 Mubm
Nimumn
tum Vi.
laum
lebemus
hedramn
bus uis
l et.
n, nqde
umque
ndultr. ir
tini e.
gebenh
tuliſe
epilels
onhli
Eialmus
interquos
rbeal
le niͤeli
gel lo non

lis, Bar-
us lnan

PRAEFATIO.

tuliſſe Galliam, nemini latet. cui Rob.
Stephanus, eiusque filius Henricus, or-
tum etiam debent, quos immenſis ſuis
laboribus Latinæ & Græcæ linguæ tan-
tum lucis attuliſſe, cenſent eruditi, quan-
tum vix in ſummis illarum ruinis atque
caſibus eo tempore ſperare quisquam
aut optare auſus ſit (t). Proximo ſæcu-
lo ad exitum vergente Gallia Latine do-
ctisſimis ſuis ſummique ingenii ac do-
ctrinæ viris adnumerauit Franc. Vauas-
ſorem, & Renatum Rapinum, ambos ex
Societate leſu.

Quod ſi Bouhurſio, Perralto, & ren.
quis iuſtis iſtis, ſi Diis placet, ingeniorum
æſtimatoribus fidem haberem, in Galliæ
finibus mihi eſſet ſubſiſtendum: Latinæ
enim linguæ cultum me fruſtra in vlte-
riori Europa inueſtigaturum, prædicere
mihi videntur, quando reliquos Europaæ
incolas omnis humanitatis ingeniique ex-
pertes magna laborare ſtupiditate, adfir-
mant (tt). AtAnglia, quæ Thomam Lina-
crum
(t) Io. Sturmius in præfat. Lexico Trilingui præm.

(tt) vid. ampliſſ. I. Fr. Crameri Vindiciæ Nominis
Germanici.

PRAEFAIIO.

crumc(u), Thomam Morum, Rogerum Aſcha-
mum, pluresque Latinisſimos viros alios
producere poteſt, Eraſmi ætate Italiam
habuit, & quiddam Italia præſtantius (V):
quandoquidem tempore, quo elegan-
tiores litteræ in Italia prope iacebant,
tantam & tam politam atque excultam do-
&Arinam ibi reperit Longolius, vt eam
admirari ſatis non potuerit (2). Gra-
uisſimi certe exſtiterunt ibi Mæcenates,
exteras etiam Muſas ſummo proſecuti
fauore. quorum in numero poſtremo

loco ponendus non eſt lo. Coletus, illu-
ſtris

(u) hunc ab omnibus, qui elementa Grammatices iam
didicerant, ſæpe lectum voluit ſua ætate excellen-
tisſimus Melanchthon, quum poſt Priſcianum vnus
in hoc genere non ſolum diligens, ſed etiam iudicii
ſolertia & dexteritate excelluiſſe, ipſi videretur. Criſ.
Melanchth. p. 519.
(v) lib. II epiſtolar. illuſtr. viror. ad Reuchlin. t. 1, a.
(W½⅓ in vita Longolii ap. M. Adam. in vitis phitolophar.
pag. 54. Anglia idcirco in Eraſmi Ciceroniano non
infelixæ ingeniorum altrix appellatur pag 370 vbi
plures Lacinæ linguæ ſtudio deditisſimi Angli lau-
dantur, quorum numero Guil. Grocinus, Ricard.
Paceus, Regin. Polus. Huius laudes cognoueris
in Vita ipfius, rarisſimo olim libello, priusquam
Londini an. 1696, 8, denuo prodierat: quem, a Lu-
douico Beccatello Italice conſcriptum, Andreas Du-
dithius elegantisſime Latine vertit, & an. 1563 Ve-
netiis imprimi curauit.

ſrs Noni
Qorintsn
glifeenn
Cenk bil
weini
vte tel.
urcgi⸗ 4
Onlubuit
fnice I

iunhy,

eilaerae
Nendinu
igmmmn un.
U0 Nynn
lul lelen
4 hin an len

frar „ int/
Umen larni

V i

lo tl

di

unhe
8irosal
tlte hahimn
aniuſ,
1o ckegnn
iebann
nr.
It eam
C.
cenates,
rolecuti
Aüremo
nul
ſis
matlces lam
ercellen.
num vnus
m iudicii
crur Cri.

nt h⸗
olophor.
lano non
o vbi
gneli hau⸗
1 Rimd.
noers
rlusgualtt
en,aLu⸗
lreas-
e

PRAEFATIO.

ſtris nominis, & ſummæ inter ſuos au-
ctoritatis vir: cuius merita Eraſinus ma-
gnifice in ſcriptis ſuis collaudat. otia
Georg. Buchananum, & alios eloquentes
viros inuidis cenſoribus iſtis opponere
poteſt. Quales Daniæ etiam fuerunt,
Sueciæ, Polonie, Borusſiæ atque Hungarig.
Dania ſæculo XII Saxonem Grammati-
cum habuit, qui gentis ſuæ hiſtoriam ita
ſplendide magnificeque contexuit, vt
Eraſmus (y) vehementer ſit admiratus,
vnde illa ætate homini Dano tanta elo-
quendi vis, & tam mira verborum copia
ac figurarum varietas. Superiori ſæcu-
lo Ol. Borrichii in primis eloquentiam &
ſingulare Romani ſermonis vindicandi
ſtudium cunctæ Europæ admirandum
præbuit (*). Polonia omnem accura-
tiorem Latini ſermonis cultum inde a
medio XV ſæculo vsque Sueciæ debere
videtur: ſiquidem Rex Caſimirus IV,
Iagellonis filius, vt omnibus Latinæ lin-

guæ rudibus Polonis omnem ad honores
c in
(y) in Ciceronian. p. 374. (*) vid. Io. Molleri do-
ctisſimam præfationem, de Gentium Borealium in
Litteras Meritis, quam Bibliothecæ Septemtrionis
Prüuditi præmiſit, pag. 49, ſeq.

PRAEFATIO.

in patria adſcendendi ſpem ademerit,
Caroli Canuti, Sueciæ Regis, exemplo
Romanique ſermonis ſtudio adductus
eſſe, dicitur. Nam quum hic linguæ,
quæ Polonis patria eſt, imperitus Caſi-
mirum Regem in conuentu Dantiſci ha-
bito Latine allocutus eſſet, neque vero
ipſe Rex, neque procerum quispiam, La-
tine reſpondere valuiſſet; ita, vt qui-
dam ex monachorum vulgo interpretis
munere perfungi deberet: Regem ſuæ
ſuorumque ignorantiæ tantopere ſup-
pudebat, vt ſubiectis ſerio imperaret, vt
in lingua Latina addiſcenda multum o-
peræ deinceps collocarent. Quo edi-
cto factum perhibent, vt ſinguli ferme
amplioris paullo conditionis in Polonia
homines Latinæ linguæ poſtmodum ſtu-
duerint & quidem tam exquiſite, vt
eruditi Polonorum hac in re iudicium
maximi faciendum cenſuerint ſemper,
plerarumque aliarum gentium antepo-
nendum. Enimuero etſi Gallis & Ita-
lis non parum quoque tribuendum vi-
deatur: Polonis tamen non minus, niſi
plus forte, tribuendum eflſe, exiſtimant;
quum

guuman
altdo⸗
mnouere
enumin
neri ebs

ut,
UEu
MN,
ccost
nlter
Extin
ſenill

E
g, Mo

—

ACkander/1

ſ
Ragvemao
ſem luc
whon,

m Ne..
Do

e

ladenet
lent
) Acuc
hielngur
Aitu Cl.
antiſihe.
be ſero
um La-
It qui
eppretis
em ſur
e ſp⸗
arety
Itumo-
o edl⸗
Efeme
Pulunia,
uin ſiu
ſte, Nt
iciun-
empen
antepo⸗
C Nr.
lum
us,ül
nant;
quumn

PRAEFATIO.

quum ad nullum diſciplinæ genus, quod
aſtudio dicendi iuuentutem longius a-
mouere videatur, ſeſe conferant. nec
enim iure ciuili Romano diſcendo diſti-
neri eos, addunt, quum ſuis legibus vi-
uant, & ad commentarios iuris ciuilis
vix vmquam reſpiciant, ſed ſtatim a pue-
ris Latinos ſeériptores lectitent, & ad imi-
tandos eos ſeſe comparent; longinquas
eapropter regiones adeant, domi per-
multa illo ſermone tractanda ſuſcipiant
& perficiant: denique laudem non vul-
garem in Latina eloquentia ponant. quod
illas, quamuis totius Europæ cultisſimas
gentes, non facere, ſciamus, in patriis
linguis expoliendis ita occupatas, vt La-
tinam negligant, & aſpernari interdum
videantur (z). Non multo minorem,
vel æque magnam potius, in Latina elo-
quentia laudem poſuerunt ſuperiori
tempore Polonis finitimi Hungari: quo-
rum popularem, Anudream Duditbium

c 2 cun-
(2) Caſelius in orat funebr, Andr. Mylio ſcr. G. 2, a. de
Polonicæ nobilitatis in elegantioribus litteris addi-
ſcendis inſtituto agit etiam Rein. Reineccius in præ-
fatione, Adnotationib. Io. Glandorpii in M. T. Ci-
ceron. lib. VI epiſt. ad familiares præm. p. 181.

PRAEFATIO.

cuncta Europa XVI ſæculo ſuſpexit, vt
virum ingenio omni ſcientiarum gene-
re exculto, iudicio, rara Latine ſcribendi
dicendique facultate (a): ſiue, vt alii
eum vocarunt (b), omnibus animi &
naturæ muneribus refertum, omnisque
politioris doctrinæ atque elegantiæ
principem. Enarrata hactenus, Thom.
Bartholinum vere ſcripfſiſſe (c), quo-
dammodo teſtari poſſunt: Patria, ſeu
natale ſöolum, ingenii faecunditatem pro-
det, ſi vel externobhæbi calore incaleſcant,
vel interno pectoris etiam inter frigidos
Getas, algentemque perpetua niue Bore-
am calore excitati vim mentis exſerant.
Ad Belgium quod attinet, cultisſima
regio quam plurimos ſemper non ſolum
fouit,
(a) Thuanus lib. XCVI, hiſtor. fin. & in Gerh. von
Stœkken Thuano enucleato, P. II, p. u. it. in Elo-

giis eruditorum ex Thuani hiſtoria collectis, & Cal-
lce cum additionib. ab Ant. Teiſſerio editis: P. II,
p. 125, ſeqq. .
(b) Io. Mich. Brutus in ep. lib. IV, p. 436, edit. Berol.
In Hungaria Eraſmi &tate Iacobus Piſo vixit, quem
is in Ciceroniano (uo pag. 381 tuaioſum eloguentie
Tullianæ candidatunm appellauit. Vbi ſimul oſten-
dit, Sarmatiam habuiſſe, qui in eloquentia contemni
non queant. “” 4 .

(e) diſſert. de Libris legendis p. 32.

ſoit, ſ
iismo⸗
Prrin
ſuntſ
,Mann
ui
Mn
mun 9
os

P, el
u Rehln

ee
PIiſu,

lle Cru

4
§

Celntr
. 1 ſ
öullenn
uonnu

Unol n

llhert
Mumm gene.
e ſenbend
ſue ali
6 mini
omnigue
clkonntie
Thom.
) quo⸗
u, ſen
n yy-
lſiant,
fihs
e Byrt-
rant.
tisAma
ſolum

fouit,
eth. von
t inblo⸗
,&C.
: blb

t Fenl
it, glen
Gent
loten.
oatenli

PRAEFATIO.

fouit, ſed etiam ipſa progenuit, eloquen-
tisſimos viros, qui, ipſo liuore fatente,
præclare de Latino ſermone meriti
ſunt (d), inter hos ſunt: EFraſmus Rote-
rodamus, Hadrian. Iunius, Ant. chorus,
Daniel & Nicolaus Heinſii, Hugo Grotius,
Iaus Gruterus, Mar. Zuerius Boxhornius,
Domin. Baudius, Petr. Cunczus. inter
eos, quos fouit, & quos Germaniæ de-
buit Belgium, principes fuerunt Gerh.
Io. Vosſius, Io. Frider. Gronouius, Lo. Ge-

orgius Græuius. Præter quos triumui-
ros ſi patria noſtra nullos plane Latinita-

tis tuliſſet vindices, quorum tamen tulit

ſane quam plurimos: eorum merita
tanta omnino eſſe videntur, vt illam ab
iniurioſi maxime in Germanos Steph.

C 3 Dole-

(d) Hollandiam quidem ſuam haud infecundam bo-

norum ingeniorum parentem ſuo tempore fuiſſe,
tradidit Erafſmus, at neque bonorem eloguentiæ tum
habitum eſſe, & voluptates indolem non temere Ma-
ture cere ſiuiſſe, teſtatus eſt in Ciceroniano ſuo,
p. 374. ex Zelan i ob. Tullianæ dictionis facilita-
tem laudat Adr Barlandum: poſtquam Guil.
Gandanum in epiſtolis Atticum, in carmine bonum,
prædicauerat: p. 376 exclamat: O ſcelerate luxus,
guantum felicium ingeniorum vel corrumpis vel ab-
rumpis Multa tum felicia admodum Belgii ingeniaæ
collaudat Eraſmus, plurima de ſe ipſo proferens.

PRAEFATIO.

Doleti conuiciis vindicare nunc vale-
ant: vtpote qui neminem, qui puro ve-
ræque Latinitatis ſtilo vſas ſit, prodiiſſe
ex Germania noſtra, adfirmauit (e):
quum tamen ipſius iam ætate ciues hu-
iusmodi ei haud defuerint. quare inui-
diæ ac obtrectationis ſuſpicione minus li-
berare ſe poterit, quam Archintus, Pa-
tricius Mediolanenſis, qui Germaniam
adeo barbaram vocauit horridamque (F),
vt Latinorum vocabula ignorarit ; &
o. Ant. Campanus, qui ſe non ad mo-
res ſolum, ſed ad ipſum etiam Ger-
maniæ nomen nauſeaſſe, ſcripſit (ff):
quum nihil viderit ibi, quod oculos,
nihil, quod manus, nihil, quod ſen-
ſum aliquem humanitatis delectare
potuerit. Namque dira adhuc tum bar-
barie oppreſſam fuiſſe patriam noſtram
vtriusque ætate, inficias ire non poſſu-
mus. At, ipſo doctisſimo quodam Ita-
lo fatente (S, occulta quadam, vti arbi-

traba-
() vid. Morhof. de conſcrib. epiſt. p. m. 455.
(E) in præfat. Epiſtolar. Aeneæ Syluii.
(ft) in epiſt. lib. VI, ep. I & pasſum in aliis ſuis epi⸗
. ſtolis.
(2) P. Louius in Elog. p. m. 278.

trebatur
euetitn
hortikh
lunit
enim 40
plnul
1Sgentiun

Kr ul

nune ne.
igrnr
muiſe
Maut (e)
e cines u.
luare nt.
minueli
i,, Di-
manimn
hueſf)
; &
nad my-
Aun er-
ltſk,.
oculos,
od ſen⸗
eleclare
um bar⸗
oſtram
1 polir.
mlta
ti arbi⸗
traba⸗

sſuis eli⸗

PRAEFATIO.

trabatur, ſiderum commutatione tandem
euenit, vt Geòrmaniæ cælum moleſtis Bo-
reæ flatibus frigore geluque damnatum,
horrida dudum torpentiaque ingenia⸗
mollierit, atque excitarit. Germanos
enim non contentos amplius vetere ſua
militiæ laude, quaà Martium decus Roma-
nis gentium victoribus ereptum ſtabili
diſciplinæ ſeueritate tueri perſeuerarint;
ipſa etiam pacis ornamenta, lilteras, opti-
masque artes, decoquenti Græciæ, ac
Italiæ dormitanti abſtuliſſe, aperte profi-
tetur Italus iſte. quos ad artium omni-
um tractationem anatura ſatis quidem
factos, ſed iis etiam, quæ a natura habe-

ant non valde magna, diuturno vſu &

2
conſtanti meditatione excolendis & au-

gendis gnauos præ ceteris atque indu-
ſtrios, prædicauit eruditisſimus Gallus,
multoque æquior de Germanorum me-
ritis iudex (h).
Parum tamen bona de meritis his o-
pinio Italorum quorumdam animis
adeo inſita fuit, vt vix Melanchthonis
tempore, quo humaniores litteras ma-
c 4 gno
(h) P. Dan. Huetius de Claris Interpretibus p. m. Se;

PRAEFATIO.

gno a Germanis ſtudio cultas iam fuiſſe,
ſcimus, eripi iſtis potuerit, mentis aciem
ſæpius præſtringens: id quod tum etiam
factum eſt, quum fragmentum e Cicero-
ne decerptum Germani cuiuspiam titulo
adldito deriſerant; & quum ii ipſi, qui
valde Ciceroniani alias ſibi videbantur,
barbarum inclamauerant fragmentum,
veluti a barbaro Germano profectum (i).
Supra commemorati domeſticæ laudis
amplificatores, graues e contrario alie-
næ obtrectatores, per commenta iſta e-
laborandum forſitan decreuerunt, vt
mala atque falſa eiusmodi opinio Gallo-
rum & Italorum mentibus infixa perpe-
tuo maneret: qui in Germanos cum
primis infenſum & inimicum animum
ſuum patefecerunt, vbi non ſine miracu-
lo ſieri poſſe, perſuaſisſimum ſe habere
ſibi, teſtificati ſunt, vt Germanus aut
Moſcouita ingenioſus appareret (K). Qui-
G bus
(i) Eraſmus in Ciceroniano, p. 260.

(K) cel. I. Fr. Crameri Vindiciæ Nominis Germanici,
p. 6, edition. Wetſten. conf. Bailleti Iudicia Gallice
conſcr. P. I, p. 279, ſeq. & Burc. Goth. Struuii In-
trod. ad Notit. Rei litterar. Cap. V, &13: atque Sup-
plement. ad h. lI. p. 44. ſeqq.

osl
oil
ur i⸗

corudn
r:
u.
bum cl
W Ni le
uß
lpuitiki

I ,
60

le 4. 17
ien un
lit

mi

Lüamfit

entisacen

Gtumnetian

ne Clen.
ian till
iihjgi
ilehanun,
mentum,
un (i)
X laudis
rio alie⸗
niſta e⸗
ult, Vt
1o0aloo
laperpe.
noscum
nimum
miralt-
lubere
zus Alt
.Q.
hus

Germunich.
ca Calice
derunii In⸗

urque duh⸗

PRAEFATIO.

bus maleuolis hominibus etſi vituperan-
do ita ſuffragari ſe, negauit Adr. Baille-
tus: in quibusdam tamen ab opinione
eorum non alienum prorſus ſeſe oſten-
dit: præſertim vbi Germaniam nullos
ingenio prudentiaque acutos oratores ac
poetas habuiſſe, adſeuerauit (). Cui ab-
bum calculum adieciſſe videtur Fanci-
ſcus Vauaſſor, non ita multo ante lauda-
tus, vbi cripſit (I!): ILe occidente ex po-
pulis is, qui ad ſeptemtriones præcipues
vergunt, non dißdo aliquot eſſe domi, qui
nonnibhitl in hoc genere (Latine dicendi
ſcribendique) valeant certe qui venti-
tant in Galliam ad nos, non plus feres
quidquam Latine ſciunt, quam quantum
Gallice ſex aut olto menſibus nobiscum
diſcere potuerunt?“ quid autem potue-
runt!?

Germani non modo nonnihil, ſed
plurimum omnino Latine dicendi ſcri-
bendique facultate valuerunt. non qui-
dem tantum valuerunt amplius Vauas-
c 5 ſoris
(D) T. I Iudicior. p. 277.
(Il) in oratione contra nouum dicendi genus, pag. 2040
Oper.

PRAEFATIO.

ſoris ætate, qua Latinæ linguæ ſtudium
æque, ac inter Italos, dudum inter eos
frigere cœperat; quantum in letisſima
illa eruditorum virorum ſegete, ab ipfa⸗
mirabili Germanici cæœli fœunditate obla-
Ia quæ dum non vulgares, ſed excellen-
es oratores, grauesque protulit Latini
ſermonis vindices, Itali vehementer eam
ſunt admirati (m). Nam licet Germa-
norum doctisſimi, rem accuratius paul-
lo inſpicientes, deprehenderint, & vltro
confesſi ſint (n), populares laudem Lati-
na eloquentia parandam minus adſogui
videri; quam plerique eorum aliis ſtu-
diis abducti haud adfectent, ſiue quod
reipubl. vſus ita poſtulet, quum nihilin
imperio moliri fas ſit, niſi idem liceat le-
gibus; ſiue quod rebus iam conſtitutis
& florentibus perpetuam curam fori a-
gant, ſiue quod vni ſtudio præmia pro-
poſita ſint maxima, ceteris non item,
ſiue quod ad eloquentiam eique ſuffra-
gantes diſciplinas, e quibus effloreſcit
oratio, & prudentia ſcaturit, aditus
quodam-
(m) vid. P. Iouii Elogia, p. 278.
(n) Caſelius orat. funebr. Andr. Mylio ſcr. C. 2, b.

Nod
bus
rehieit
ſin;6
Merr
i⸗ 1 ir
*

un en
lljung
Plts⸗
Ckupnot
i un⸗ ☚
n, nen
Cogne gtn
Uulabenca.
umhier

Er hocie
luun ⸗

len meine
Xinente
n nn ud.
egs,
dlos n

ueſtuciun
inter eo
lltuſn
te N
Aturali,.
denale.
lt atin
tereamn
Cerma-
paul
Avltro
n Luti-
Alſegui
Aüsſtu.
e quo
nihilin
ert le⸗
ſtitutis

ſori A.

a pro-
item,
ſuſfa-
oreleit
zctus
odarm⸗

6 1 b.

PRAEFATIO.

quodammodo intercluſus ſit tenuiori-
bus, & ad vitæ neceſſaria, nolint velint.
reſpicientibus. Hæc, inquam, licet ita
ſint; Germanos tamen, plerisque enu-
meratis hactenus difficultatibus ſupera-
tis, plurimisque impedimentis remotis,
Latinæ linguæ ac eloquentiæ ſtudio ſeſé
dedidiſſe, tot celeberrima diſertisſimo-
rum Germaniæ oratorum, quos Itali,
Galli, Angli, Poloni, & reliquæ Europæ
gentes ſuſpexerunt, nomina perpetuo
teſtabuntur. tantum enim abfuit, vt
quorumdam ex iis ſpes infracta, aut in-
duſtria langueſcere viſa ſit, vt neque il-
lud ipſum, quod optimum, deſperan-
dum, neque in præſtantibus rebus ea
quoque, quæ optimis proxima fſint, par-
ua habenda eſſe, exiſtimauerint. Vti-
nam plures, qui id ſibi perſuaderent, ha-
beret hodie Germania noſtra. Ardor
Latinum ſermonem accuratius acdiſcen-
di, quem eius ciues extremo ſæculo XV,
ac ineunte & progrediente XVI oſten-
derunt, dudum, vt modo dixi, refrixit.
Paucos oppido ſua iam ætate eloquentiæ
ſtudioſos inter Germanos exſtitiſſe, &
vix

PRAEFATIO.

vix ſingulas Europæ gentes ſingulos o-
ſtendere potuiſſe, Io. Sturmius conque-
ſtus eſt (o). Iuſtiores de penuria hac
conquerendi cauſſas haberet ſine dubio
optimus vir his noſtris temporibus: qui-
bus prudentiorum iudicio magis magis-
que bonæ artes vileſcunt; nemine fere
eorum, qui auctoritate pollent, Muſa-
rum ex Germaniæ academiis fugienti-
um curam amplius habente.
Vtrum apud ceteras Europæ gentes
propitiam magis experiatur hodie fortu-
nam Latinus ſermo, pluribus inquirere
in animo non eſt. Vauaſſor de Gallia
ſua, ſiue potius de vniuerſa Europa pro-
nuntiauit (p): quum Latine plurimi in-
telligunt, non pauci logquuntur, nonnulli
ſoribunt; tum, qui norint, quid ſit, bene
Latine vel loqui, vel ſèribere, rarisſimi
ſunt; qui bene vtrumque praſtet, aut
etiam de duobus alterum, fere dicam, ne-
mo. Iac. Perizonius, ſummus, vt omnis
humanitatis, ita Romani etiam ſermo-
nis, hodie in Batauis vindex: hos a Ma-
iorum

(o) de Exercitationibus rhetor. lib. B. 2, a.
(p) in oratione paullo ante citata.

dtar,

unl
geele⸗
ſuck
cumk
dic
nn
nmmine
Ireiac bl
ſcuun.
Een ire
Porip 1
Nen ſralt
lch en
loen
Amuorum
reri i
0menpn
Cllisonni
mlmenn
lcie mnn

ſobrrine
nberzayien
1 nune ver
o⸗

ngrle 0.
Onqve⸗
enunia har
ſnedtbio
tibuu:i⸗
gomngß.
nine ſere
geenti.

gentes
efortu⸗
uirere
e Galin
papro.
miin-
pnuli
ybene
riſmi
t, Alt
mM-
ommn
ſermmo⸗
a Ma-
jorum

facile negauerit, ſi Faligeri, Salmaſii,

PRAEFATIO.

iorum ſuorum iudiciis & ſtudiis dudum
deſciſcere cœpiſſe, grauiter nuper que-
ſtus eſt (q), quum bonas artes pariter
cum lingua, quæ illis quaſi propria &
addicta olim fuerit, vno faſtidio negli-
gant, & contemnant; immane quan-
tum in eo a maioribus diuerſi, quod La-
tine linguæ peritiam, ſine qua hi bonas
artes ac diſciplinas addiſci poſſe negaue-
rant, non neceſſariam aut viilem valdes

ſtatuant. Rem eo iam recidiſſe, dolet

idem vir excellentisſimus, vt exigua
prorſus, vel potius nulla ſpes ipſum te-
neat, ſæculum ab infami ſocordia, ac
ſtolido rerum præſtantisſimarum faſti⸗
dio, & peruerſisſima iudicii iniquitate
ad maiorum exemplum ac induſtriam
reuocari, ipſasque ſcientias ab inſolenti
contemptu, aut vniuerſo ſaltem interitu
vindicari poſſe. Conquerendi ita
cauſſas omnino habuisſe virum melio-
rum litterarum cupidisſimum, nemo

Gro-

() in Oratione de Doctrinæ Studiis, nuper poſt depul-
Jam Barbariem diligentisſeime denuo cultis & deſide-
vatis, nunc vero rurſus neglectis fere & contemptis,

Lugd. Bat. 1708, 4,; P. 9, 41, 43.

PRAEFAIIO.

Grotii, Heinſiorumque cogitarit ætatem,
& fauorem reputarit, quo exceptæ tum
ſint in Batauis bonæ artes: ſi porro dili-
gentius paullo conſiderauerit, quantum
pretium Latinæ linguæ iſto tempore ſta-
tutum ſit. Sed tamen maius longe et-
iamnum apud Batauos pretium, quam
apud Germanos, eidem linguæ ſtatui,
ego mihi perſuadeo (r). Veterum cer-
te monimenta diligentius apud eos e-
uolui, & bonos auctores in academiis
frequentibus ſatis ſcholis hodieque ex-
plicari, non auditum, ſed cognitum per-
ſpectumque habeo. ſedulo enim id age-
re perſeuerant ibi plerique doctores, vt
deiectis de ponte nouitiis libellis ſtili cauſſa
nibil niſi antiguum adoleſcentes legant:
id
(H id quod nec ipſe laudatisſimus vir diffitetur; quan-
do ad cl. Cellarium in epiſtola, Diſſertationi de Hi-
ſtoria Belli Troiani, quæ Dictyos Cretenſis nomen
præfert, præm. ſcribit: Non eæ gquidem noſtris in
Jundis atrociten adeo graſſutur calamitas, ſecdt nihilo
tamen minus peſtilenti ſiaere bartin mollis educa-
tio, & ſegnis luwuria, partim aczi ackio, guz omnia
donat ſtudiis partium, at doctrinæ, in uſtriæ, inge-
nii meritis, nibil facit religui, acflauit bonas artes,
exſtinguit penitus ingenia iuuenum, qui ad rei

publie g ocuram G futuræ «gtatis decus ſurgere ac in-
Iſrui debebant.

.
ſetan
eſ⸗
AN
n
lul
1

ſer nece
RIneee.

ſl, G
.
/2 A
L

. Dtatem
eprr tun
Uro (l.
Juantun
oreſn.
lpe et.
1,glam
ſtutu,
n cer⸗
eos e⸗
cemüs
ne ex⸗
m per⸗
ilage
jes
CAcſs
Gaut.
id
. guan⸗
nonnen
Nri⸗ 1,
, ulb-.
mnu
artes,
. 0 rei
e . iſ⸗

PRAEFATIO.

id quod ſummus Gronouius curæ ſibi
ſemper habuiſſe ſe, olim teſtificatus
eſt.
At qualis Aademiarum in Germania no-
Kra, quod ad humanitatis ac litterarum
ſtudia attinet, facies hodie ſit, norunt,
qui in iis nuper commorati ſunt, vel et-
jamnum commorantur. Aliam ſaltem
eſſe, ac qualis Melanchthonis, Camerarii,
Sturmii, Caſlii, temporibus fuit, profi-
teri neceſſe habebunt: quibus gramma-
ticam, rhetoricam, oratores, poetas, iſto-
ricos, & Græcos & Latinos, frequentisſi-
mis academiarum interpretabantur au-
ditoriis. Lege, ſis, ſi dubitaueris, bene-
uole Lector, Lectionum publicarum a
celeberrimis iſtis doctoribus in acade:
miis inſtitutarum deſignationes; ſiue
etiam Io. Sturmii Epiſtolas academicas v-
bique obuias. Miraberis, ſpondeo, mu-
tatam rerum conditionem; & id ſaltem
concedes mihi, ſpero, Germanorum,
quos vna cum reliquis Europæ gentibus
ad Latinæ linguæ ſtudium Italorum ex-
emplo excitatos vidimus, ardorem tan-
topere conſe diſſe, vt ipſos æque magnum
eius⸗

PRAEFAIIO.

eiusdem linguæ ceperit faſtidium, ac ibobl
Italos iam pridem cepiſſe, cognouimus. Hyennn
Qualis faſtidii cauſſas Velleius Patercu- Iund
Ius his verbis prodidiſſe videtur (s): Alit nhe
aæmulatio ingenia & nunc inuidia, nunc umt
admiratio incitationem accendit: natu-
raque, quod ſummo ſtudio petitum eſt, ſituB
adſcendit in ſummum.: difficilisque in ln
perfecto mora eſt; naturaliterque, quod iceh
procedere non poteſt, recedit. & , vt pri- egu
mo ad conſequendos, quos priores duci- o ke
mus, accendimur: ita, vbi aut præteriri, bonmden
aut æquari eos poſſe deſperauimus, ſtu- feumge
dium cum ſpe ſeneſoit; & quod adſequi Wermt.
non poteſt, ſequi deſinit, & velut occupa- n lk
tam relinquens materiam, quærit nouam: rnid.
praæteritoque es, in quo eminere non poſſu- kaimn
mus, aligiia id in h nitamur, conqutri- mnngavo⸗
mus! ſöägquiturque, vt Frequens ac mobi- ühbenn
lis tranſitus maximum perfetioperis im- femhtl
pedimentum ſit iter ſeh

Neque vero o tmirufn adeo videri cui-
quam poſſe, arbitror, ſtudioſam iuuentu-
tem ad quæſtuoſiores artes properare hoc
tempore; ſi reputarit, iis, qui elegantio-
ribus

(S) lib. I Hiſt. cap. 17, § 6, 7.

liliun
nouim
nsbetere,
uur G): A
Nilin nint
te nut.
le in⸗
,
t irt-
A1 Auci-
teriri,
u,ſe.
alſui
Allts-
otan
1. lſe.
nhult.
mhhi⸗
i n.

eri cui·
lentl-
e noc

PRAEFATIO.

ribus litteris ſe dicarunt, minutam ſatis
ſperandam p'erumque eſſe mercedu-
lam (ſ). ſiquidem bominum ingenia ita
comparata eſſe, conſtat, vt ea, quæ certos
honores & obuium lucrum pollicentur,
præ aliis in pretio habeant, & potisſimum
ſectentun. Quare nec illis, qui litteras
iſtas in academiis docent, vitio adeo
verti debere, comprobare quis forſitan
poſſet, quum ad ſæculi genium quodam-
modo ſeſe accommodauerint; neque
ab omnibus auditoribus deſtituti, in pa-
rietum gratiam ſcholas ſuas aperire vo-
luerint. Quamuis Caſelius ſuo tem-
pore valde dubitauit, an iis, qui toti in
litteris ſint, & ſe ſapientiæ vel cultores,
vel etiam profesſores, profiteantur, tanti
erroris, quo quæſtuoſiora ſolum in pre-
tio habentur, venia dari debeat. quam
Vbertus Folieta denegatam iis voluiſſe
videtur, ſcribendo (sſ): Qui praæmiis
ducun-
(1) Caſelius in epiſt. ad Eberhardum, Præſulem Lube-
cenſem, p. 24 Roſtochienſium epiſtolar. Mantiſſæ ab
Henr. Vagetio edit. & in orat. funebr. Andy. Mylio

ſcr. C. 3, b.
([) lib. I de Linguæ Latinæ Vſu & Præſtantia p. 96.

P KRAEFATITIO.
ducuntur, ii pluris ſo exiguam merce-
dem, qquam virtutem ipfſam facere decla-
wnt: neguz bonum publicum in ſcriben-
do ſpectare, quod egregiis viris in primis
eſt propoſitum, ſed turpe lucrum degene-
ri cupiditate conſectari; ingeniumques
& eloquentiam tamquam cauponari, quo
queſtu nullus poteſt eſſe ſordidior. Pru-
dentioribus hæc diiudicanda relin-
quens, omnes ac ſingulos aſſenſuros
mihi, ſpero, ſæculi noſtri genium eum
eſſe, vt, ſi fieri poſſet, vt vnus ex laudatis
viris reuiuiſcens cathedram adſcenderet
academicam, Ariſtotelis Rhetoricam,
Demetrii Phalerei de Elocutione li-
brum, Ciceronis libros de Oratore, e-
iusue Orationem aliquam explicaturus,
vehementer dubitem, an tot auditores
inuenturus ſit, quot ætate ſua numerarit.
Quid, quod Mart. Cruſius ſuo iam æuo
dubitauit, an, ſi Homerus, aut Demo-
ſthenes, aut Euripides tum veniſſent,
magnopere eſſent curati (t). Quid no-

ſtro ſæculo, quo ii, qui Latine ſcribunt, a
certo

(t1) Annal. Sueu. P. III, lib. IX, cap. 8, pag. 508.

norgt. v!
EcR

merce.
lere
in ſenhe.
in yimn
n er.
ungte
mj in
„ Pru.
jelin⸗
enſuros
neum
ucatis
nderet
Nllcam,
ne l-
je, e⸗
turus,
tores
arit.
Eru0
ein⸗
ent,
ano⸗
Int, 4
ceſt

03.

PRAEFATIO.

certo hominum genere, quibus Latinam
linguam aſpere ſatis inſectari ſtudium
eſt, exagitari ſolent, factum iri, creda-
mus? Omnia ſcilicet ſæcula ſuun geni-
um, ſiue ſingularem humanarum votun-
tatum inclinationem habere videntur,
quæ in certa ſtudia animos mortalium in-
RKectere ſoleat (tt). Sic XV ſæculo Ger-
mania complures habuit, qui maximos
in Gracæ linguæz cognitione fecerunt
progreſſus, poſtquam Ricardus Crocus,
Britannus, (u) ita ibi primus eam do-
cuerat, vt plane perdiſci potuerit, & quid
momenti ad omnem doctrinæ erudi-
tionem atque cultum peritia eius adferri
poſſet, intelligere cœperint in Germa-
nia (V): quæ præter quatuor iſtos cele-
d 2 berri-

(tt) Thom. Bartholin. Diſſert. de Libris legendis, p. 37.

(u) talem ipſum Crocum ſeſe feciſſe, Mutianus ad Io.
Reuchlinum ſcripſit; quamquam ob linguæ mobi-
litatem & Græcanicos mores Greæculus viſus ſit:
nam eum Theocritum iucumtligime legiſſè, & cum
gratia balbutiſſé, addit Mutianus, lib. II epiſt. illuſtr.
viror. ad Reuchlinum z. 3, a.

(v) Ioôach, Camerarius in vita Eob. Hesſi. anno
CIOD IO XV Lipſiam venit Crocus, in Gallia Hieron.

PRAEFAIIO.

Mich. Neandrum habuit, huiusque diſci-
ulum Laur. Rhodomanum, Hieron.

lium, Io. Poſſelium, Mart. Cruſium, &
quam plurimos linguæ iſtius peritisſi-
mos viros alios (). Quanti vero hæc
ho-

rarum doctrinam profeſſus eſſet, omnium amorem
fauoremque maximum conſecutus ſtatim dicitur:
vtpote qui non primordia linguæ, ſed integram ac
plenam eius ſcientiam adferre viſus erat. Incredi-
bile prorſus eſſe, ſcribit Caſpar Cruciger, in Orat. de
Initiis, progregionibus, inerementis doctrinæ eri-

ex Parente ſuo, Croci diſcipulo, ea audiuit; quanto
fauore Lipſia Crocum exceperit. tamquam
cæœlitus demiſſum omnes venerati erant hominem, &
vnusquisque felicem ſe iudicauerat, ſi in familiarita-
tem ipſius inſinuandi habuerat copiam. docenti
vero & mercedem, quæ poſtularetur, perſoluere, &
quocunque loco temporeque præſto eſſe, neminem
recuſauiſſe, adfirmat Cruciger; cui, concubia no-
&te ſe conueniri, quamuis longe extra oppidum, ius-
NRet Crocus, omnes libenter obſecutos fuiſſe, narra-
uerat Parens.

(x) vid. C. S. Schurzſteiſehii diſſertat. de Meritis Ger-
manor. in Græcas litteras: quæ eſt XCVII inter
diſputationes hiſtor. & Iuculentisſimas præfationes,
quæ Laur. Rhodomani Palæſtinæ ab ipſo auétore &

berrimos viros, ſupra a me nominatos,

W, olfum, Frid. Slburgium, Dau. Hæſche-

Aleandro præceptore vſus. quum Græcarum litte-

ditæ in Academia Lipfienſt & Wittebergenſi, qui

nomitaog,
oge clle⸗
1, Heruz,
ſte.
ſun,
8 peritel⸗
ieo hec

ho⸗

arum ſitte-
Um amoremn
im Gjcirur:
inegran a
t. Incredi-
in 0Orn de
ſochrint er.
en gii
Uit; guanto
tamquam-
ominem
miliarita⸗
1 docenti
ſoluere,
neminem
cubig o-
zilumn, 11-

nm.

rit , Cer.
VIl inter
elationes,

nlore &

PRAEFATIO.

hodie apud nos fiat, neminem fugit: nec

dubitandum puto, quin minoris multo
fieret, niſi Spiritus S. dignam eam cen-

ſuiſſet, qua Nouum Fœdus, cum humano

genere per Seruatorem noſtrum Ieſum

Chriſtum initum, conſignaretur. Ac-

cedit eo, quod, vt primum res, ſiue ars
quæpiam nouitatis gratiam exuat, iſta

non adeo moueri amplius videantur

hHomines: quibus omnium tandem re-
d 3 rum

Mich. Neanaro præſixæ ſunt; & quam hic Erote-
matibus ſuis Gr linguæ præmiſit: it. Geong. Henr.
Gatzl Principem Græce doctum, Lipſ. o4, 4. cui
eruditæ Io. Cunr. Dieterici & Io Zwingeri de Græ-
carum litterarum Reſtauratione adiectæ ſunt lucu-
brationes. Quibus vtinam adiecta etiam eſſet eius-
dem Dieterici non minus erudita & æque inuentu
difficilis oratio, quam an. 1640 Marpurgi, quum
loco Theod. Vietoris ſenio confecti viribusque ex-
hauſti Muſas Atticas ſuſcepiſſet, habuit, hoc inſi-
gnitam titulo: Græcia exſulans, ſeue de Infelicitate
ſeculi ſuperioris in Græcarum littenarum ignoratio-
ne, diſſertatio. Hac etſi vberior eſt Zwingeri ora-
tio de Barbarie ſuperiorum aliquot ſæculorum orta
e ſupina Linguæ Græcæ ignoratione, viginti & vno
anno poſt habita, ac cl. Gœtzl Principi Græce docto
adiecta: Dieterici tamen diſſertatio huic eruditio-
ne non cedit: ſcienter enim admodum demonſtra-
uit doctisſimus vir, quicquid anteactis ſæculis Cræ-
cæ linguæ contigerit, inſulſis tribuendum id eſſe

PRAEFATIO.

rum ſatietas exoriri ſolet, nouarumque,
licet deteriorum ſæpius, auiditas: ſiue
qui, vt Velleium Paterculum rem expres-
ſiſſe, paullo ante cognouimus, occupatane
velut materiam relinquentes, guzrunt
nouam. quotidiana enim, vt in prouer-
bio eſt, vileſcunt.

Hinc quoque Latinæ linguæ fata ac
vicisſitudines, quas in Germania noſtra
experta eſt, maximam partem depende-
re videntur. Nam etli intellecta rena-
ſcentium in Germania litterarum vtili-
tas multos ad excolendas eas allexerat:
plures tamen rei nouæ ac inſuetæ condi-
tio Germanorum oculis oblata ardorem
in animis eorum excitaſſe, videtur. Id
quod graui duorum Germaniæ eruditis-
ſimo-
doctoribus; vt per aliorum damnum erudiret, & ne
in præteritos errores & priſtinam barbariem relabe-
retur Germania: cui diuino beneficio contigiſſe,
oſtendit, vt ſæculo VI & inſequenti puer gquin-
quennis iciret, quod olim gquinguagenario Rtterato
latuerat ; quum annoſus Magiſter neſciuerat,
Nouum Teſtamentum Græce exſtare, & quidam ſibi

perſuaſerant, Græcam linguam nouum plane ſeruo-
gem eſſe, qui antea non exſtiterit.

ounin
licit: Nn
nremerprs⸗
ettpatn
1, llrlit

Nole .

iu fata
ia noltra
cepence
ectu rena-
rum wil⸗
Alexerat:
te concl⸗
Ardorem
etur. I
nuditis⸗
ſimo⸗

udiret, A ne
giem tehle⸗
0 contolſe,
ger Uin⸗
,i, Atrotd
neſcinenet,
Gidam ſbi
Pbne ſernt⸗

PRAEFAIIO.

ſimorum virorum teſtimonio probare
conſtitui: primus eorum eſt Ioach. Ca-
merarius, qui & maximæ ſoniorum ad-
mirationis, & ardentisſimæ iunibrum cu-
piditatis, renaſcentibus in Germania lit-
teris dectaratæ, non tam iudicium, quam
nouttatem cauſſam ſuiſſe, cenſuit (y). In
eadem ſententia Io. Caſelius fuit (2/, vbi
prudentisſime ſcripſit: Quæ noua ſunt,
ea vel cum ratione, vel absque rationes
auemus cognoſcere, & initio feruent o-
mnia. IU euenit annis abhinc circiter
centum quinquaginta, quando & Græca⸗
lingua in aliam & cis Alpes ad nos alla-
ta fuit, quum paulto ante nobilisſima ars
2)pis exſeribendi libros veteres primum
nata fuiſſet in Germania. Tum enim-
non vnus & alter Græcam linguam co-
gnoſèere geſtiebat, ſed exercitus ſubito
oriebantur, amore Græcitatisne an Lati-
nitatis? ſlagrantium. Non minus au-
d 4 tem

(y) de Vita Melanehthonis p. 7.

(2) in Cohortatione ad Latinum ſermonem paullo ac-
curatius ad diſcendum.

PRAEFATIO.

tem ſunt homines natura &‿ ι⅜ooο guam
iNbévνο.

Ipſa iſta Latinæ linguæ in Germania ny-
ſtra fata commentatus ego, iis, qui in⸗
excolenda illa præcipue inter Germanos
elaborarunt, breuiter ſimul a me com-
memoratis; de causſis, cur hodie negli-
gatur ea & contemnatur fere, quædam
ſubiicere, conſtitueram. Quum vero
illud argumentum ita ſenſim creuiſſet,
vt iuſto libello ſufficere videretur: hu-
ius elaborationem certas ob cauſſas in
aliud tempus reſeruare decreui: ita ta-
men, vt me vel ſic illius ſumma ferme
dumtaxat capita proferre, vltro profite-
ar. Satis quidem coniicio, multos fo-
re, qui conſilium hoc meum non admo-
dum probauerint, obiicientes, queri-
moniis huiusmodi nihil plane profici,
dum ſæculi mores facilius notari, quam
emendari poſſe, videantur: præſertim
quum querimoniæ a me, eruditione pa-
rum inſtructo, ac vſu, optimo rerum
magiſtro, minus recte edocto homine,
inſtituantur. Quod ad priorem obie-

ctio-

Gore
1o)
bene
enhl
etian
Cor fue
