tam Angiloſtadenſem academiam tum vi-
diſſe, ſcribit, quum Princeps hic, annis qui-
dem puer, eruditione autem veteranus lucu-
lenta, & ſupra ætatis iſtius captum graui ora-
tione, quem Auentini ductu in re Latina pro-
fectum fecerit, oſtendiſſet. Cuius Principis
exemplum vt Germaniæ iuuentus ante ocu-
los ſibi tum poſuiſſet, exoptauerat Regius.
Quum idem hic Princeps Erneſtus Auentini
lFidei ac dexteritati in inſtituendo ipſo adhibi-
tæ præclarum impertiuerit eſtinonium; &
Rudimenta eius grammaticæ, in quorum fine
teſtimonium illud cum pofſteritate commu-
nicatum legimus, in paucis oppido biblio-

thecis inueniantur: ſi id adſcripſero, me le-

ctori non ingratum facturum, ſpero, ſiqui-
dem

306 DE LINGVAE LATIN AE

dem argumentum, quod pertracto, egregie
illuſtrat. Arioniſtus Dux Boiorum. Præfe-
ctusque Rheni iuuentuti Boiariæ, praceptori-
busque ſinceros ad bhoneſtas litteras animos
optat. Quoniam neminem magis decet cu-
ram habere, quam Principem, vt iuuentus ipſæ
ebte inſtituatur. Ego vos iuuenet atque ludi
litterarii magiſtrog, præcipue regionis noſtræ
Boiariæ, hortor, admoneo, atque a vobis poſtu-
lo, vt Grammaticam IToannis Auentini, prace-
ptoris noſtri ſidelizſimi, legatis ac doceatis, eſt
enim facillina, breuisſima, & vtilisſima omni-
um, nihilque ſia breuitate, quod dignum ſei-
tu eſſet in hac re, omiſit. Audiui ego Nico-
laum Perotum, pontiſicem Spontinum, A-
dum Manutium Romanum, ſed ex nulla tam
facile & breuiter & absque omni verbere, adac
& in aulicis turbis, vbi tantum eſt litterarum
odium, didici ea, quæ ſpettant ad relte lo-
quendi ſeientiam, quemadwodum ex Auenti-
no: profectum illius bonæ inſtitutionis, quam-
uir altas ſape, nuper tamen optime evpertus
ſum, quando oratione publice is noſtro glrmna-
ſio Angiloſtadenſi habita, ſummo in noſtra re-
yublica litteraria magiſtratu me abdicabam,
t conſuetudo fert, eam orationem in teſtimo-
nium vtilicſimæ eruditionis noſtræ ſübſoribi
iusſimus. Aequum eſt te imitari Principem
tuum, & vnde ipſe profecit, crede, & te ibi non
me-

N6

echocruin
li ui

1

an
alemti!
uAaN,
ſfuliſß-
prtt/. liti/
ne
o tetumt l.

jltuenn,.

Dolovam
Heſua )

Enartauut,

.1
aho omln
C mma.

AINA

mn noe 8
Mung 1.
u, ag,
Mgenne

/

Ner AeH

epimnigßt.
4 ℳ6r⸗

n, Me

Alleiſt⸗
. um.

X IA NRD

ere, Ad

N, ,N M⸗
ee eri

nr⸗

run⸗
Aaickdenm
t ⸗
4 en 8
eſ
⸗

IN GERM. FATIS CAP. V. 307

metiocriter poſſe proficere, dignumque eſſes,
vhi & tü intendas neruos tuos. Acxccedit iudi-
rio noſtro conſenſus philoſophorum totius
Academiæ noſtiræ Angiloſtadenſer, quii illam A-
uentini mei grammaticam ex omnibus dignam
iuicarunt, Tam PVublice legerent. Proinde
zu, ſtudioſa Boiariæ iuuentus; atque vos, Præ-
ceptorer diligentes, experto credite, atque
prater ceteras Grammaticam Auentini lögite,
euoluite, diſeite, ſentietis breui commodam,;
& rem facietis nobir iucundirſinam, quam
ſuo tempore liberalitate & muniſicentia noſtra

proſequemur. Valete.

Poſtquam optimus Princeps in ipſa oratio-
ne ſua (a) imperatores, regesque apud quos
litteræ & litterati in pretio fuerunt, ſtrictim
enarrauit, & quantis in deliciis Græci ac Ro-
mani principes eruditos olim habuerint,
ſummatim commemorauit: de ſua ætate ita
loquitur. Nouiſtis probe, quemadmoum
Albhertis diuz memoriæ Parens meurt, littera-
rum amantitſi mus fuerit, ui Nicolaus Cuſa-
nus, vir vndecunque dobctisſimus diglax de
globo nominatim inſeripfit. Notisſimum eſt,
quantum in litteris, peritiaque multarum lin-
guarum pasleat dinus Maximilianus Enperator
Cæſar Auguſtus, auunculus ac dominus meus
2 le-
(a) quæ Epiſtolam continuo ſequitur in Rudiment,
Gram.

308 DE LINGVAE LATINAE

clementizſimnt. Frogenitorumque itaquen
meorum veſtigia ſecutus a teneris (vt ainnt)
vnguiculis, ſtudia Muſasque coluis diſeendi
cupidus in Italiam, litterarum parentem, abi-
ui. deinde ad hanc noſtram Academiam der
migraui, cuius moderatorem me communibus
ſußfragiis deſignaſtis, declaraſtis atque nuncu-
Paſtis. Quumobrem bene ſperare vobis licet,
optimi patres Gymnaſii noſtri ſenatorer: non
me alium parente meo præſtabo, ſed quantum
mea intereſt, ſumma ſemper curabo diligentia,

& apud fratres germanos id ipſum ſeodulo a-

gam, vt hoc almum Gymnaſium, largis locu-
bletetur donationibus, amplisſimis dotetur
Priuilegiis, omnigeniz artium ſioreat doctori-
bus, vosque condigna laborum, ſtudiorum ac
eruditionis veſtræ ſtipendia, Palmam, Præmia,
ac gloriam conſequamini. Ceterum te (o iu-
uenum ſtudia æmulantium cotur) adhorta-
mur, aumonemus, a eque iure noſiro & pro
offcio poſtulamur, principes imiterir, ſtudia

colar, litterar ampleltarix. Ita enim tibi di-
uitias, honorem, amicos, fjamam perpetuam

ac immoörtalem comparabis, remque nobis fa-

cies gratisſimam, & ob hoc, quum vſur vene-
rit, fauorem noſtrum 40 Uiberalitatem re ipſa

ſentier atque experieris.
Grauisſimorum teſtimoniorum loco, &
Epiſtolam & Orationis partem, protuli; quo
faci-

ſcli Uius lt
tunn Gemmi
1o gln⸗ lan
ntir vnen
mobitond
Zetut: Er,
Et ardoren
teranpifft
fathun bn⸗

gll okren n

irermnul

„1
erA /

. 4
Ginle Nerch
e W
errudt ne

79 7

entit:
len Pickh
jenn glee
ſin ſne! l
urt eun
und en⸗
erdinm
ten gur o⸗
anifinen
Drelßzur
inetle⸗

h ahin

I

Mgue ,,
1 D

Nreyte .

Audenig .
Ne nnl

Ate
7 %

4
4 A

ogulu
nil Atetur
edt Aoctofl⸗
ulurunn
7

Im fe ſ9
Ml .

,AA.

1. 1.

, udt
17—

.7
thlcl⸗
lehetn
elir

eo, &

aui; o
ſaer

IN GERM. FATIS CAP. V. 309

facilius pateret, quo animo in Muſas fuerint
tum Germaniæ Principes, Latinam linguam
ſingulari amore proſecuti. Neque vero Bo-
jariæ iuuentus hiſce optimi Principis ſui ad-
monitionibus imperatisque paruiſſe non vi-
detur: acerrimum ſaltem diſcendi præ ſe tu-
lit ardorem. quandoquidem quatuor circi-
ter annis poſt, quam orationem ſuam habue-
rat Dux Erneſtus, Reuchlinus in ipſa hac An-
giloſtadenſi academia Ariſtophanir Plutum
interpretans trecentos amplius diſcipulos nu-
merauit (b). Inhumana ac ingrata maxime
V 3 videri
(b) ipſe Reuchlinus in epiſtola ad Pirckheimerum,
quæ XIII eſt epiſt. huius familiar. lib. ſcribit:
Quando me nunc anno iſto elementarium effecit
oοοανοντνν. Quotidie namque de Throno dedto-
rum, frequenti auaitorio publice prælegendus eſt a
me in lingua Hebraica, mane, Rabi Moſe Kimchi,
& veſperi Plutus Ariſtophanis, diſcipulis plus tre-
centis: & multo inguam plus. in ep. XKVI ad eum-
dem Pirckheimerum ſcripta, ſequentia leguntur
verba, quæ eodem ſpectant: Hodie mecum ex com-
misgſione Illuſtriſ. Principis D. Wilhelmi Ducis Ba-
uariæ actum & peractum, vt Anglopoli & Græca doce-
am & Hebraica Annuum mihi conſtitutum eſt fli-
pendium ducendonum aureorum. QLuumgur hbuius
noſtræ calamitatis intemperies me huc adegit, vt ad
tempus oporteat extra patriam viuere, acceptaui
conditionem, ne nihil agerem. Perſuaſus etiam a
Ducalibus Commiſſariis, vt ſingularem Principis
erga me clementiam nonnibili facerem: gut & me in
bello captum ſeruauit, & omnia mea bona cum tota

310, DE LIN GVAE LATIN AE

videri potuiſſet iuuentus, ſi tam illuſtri opti-
mi Principis excmplo excitari ſe paſſa non
eſſet. quem Eraſmus cunctæ Germaniæ ma-
gnopere gratulatus eſt, & , vt ipſius quam
plurimi ſimiles reperti tum fuiſſent, qui ad
eas res, quæ ſemper egregiis heroibus dignæ
ſunt habitæ, adieciſſent animum, optauit.
qui ſe plurimum Erneſto Duci debere pro-
feſſus eſt, vel quod tam amanter errauerit in
Eraſmo, vel quod tam munifice eum prouo-
carit, & ad illa incitarit, quæ ſtudiis omnibus
fuerant ambienda.
Quoniam rerum ſeries ad magni ERASMI
mentionem denuo inliciendam me adduxit;
Alex. Hegii ſeholæ, ex qua tantum virum pro-
greſſum audiuimus, denuo recordor: vnde
in ſuperiorem Germaniam iterum deflexi.
Qiod ſi Germania Hegii ſui diſciplinæ nihil
præter Eraſmi eruditionem deberet: debet
autem ei, vti vidimus, præter hanc quamplu .
rimos eruditisſimos, optimeque meritos vi-
ros alios: in perpetuum tamen Hegius ope-
ra, quam in ſolo Eraſmo inſtituendo colloca-
ulit,
Jamilia ſub colore præde bellicæ conficata liberauit,
helli ſummus Inperaton. Ad Kalendas igitur pro-
ximas Deo adiuuante linguas docere incipiam. Quod
Juturum fſelix fiat. Tu vale felicitens & me Prin-
cipem Siciliæ Dionyfium Corinthi puerilia docentem

Pectato, Vtraque epiſtola ſcripta eſt an. 1520. Du-
coem Wilbelmum Erneſti frat: em fuiſſe, conſtat.

K

iit, Gemm⸗

☛
cahtn umt
inten y N
„n. I.
E Gu
am muld
Ulns A
contulle
Luurin
tigue Ones
enim mbos
lbor bells
1s is
o,enge
lo. Chelun
cio & oe
Din fellete
le, rli
umn cherte
ſter lin
Uononiloet
Mrthu
1meminiu
te go
ioer ſe
rin t

Obrii
9 Uunt

Penbuie
mum,o r.
idbern
rerrmnen,
eummr.
lisomnke

nikoNl
Ndurt;

nünmg⸗

nun Ceketi
hin Uli
Aet: c .
unht
ver 1tos Il⸗
egighe⸗
0 Cot-

44 Memu. 6
. r
ne⸗ Pyig
cocenten
o. D⸗

wuſt

Ut,

IN GERM. FATIS CAbP. V. 311

uit, Germaniam ſibi deuinxiſſet. Tantum

enim omnes Germaniæ ſcholæ huic vltro ac-
ceptum referunt, vt vnicum fere litterarum
inter Germanos venerentur eum inſtaurato-
rem. Immo Cutbertus Tonſtallus Eraſmum
& Guil. Budæum plus ad veterem eloquenti-
am multis antiquatam ſæculis reuocandam,
lus ad inſtaurandas humaniores litteras
contuliſſe, exiſtimauit, quam omnes Perotti,
Laurentii (Valle ), Hermolai, Politiani, cete-
rique omnes, qui ante ipſos fuerint. Hos
enim ambos Herculeo quodam & indefeſſo
labore denſisſimas barbarorum acies, & Xer-
xis copiis maiores, magno adortos eſſe ani-
mo, casque fudiſſe, ac pene profligaſſe e).
Io. Caſelius etiam Eraſmi potisſimum auſpi-
cio & opera elegantiores litteras in Germa-
nia feliciter ſiue renatas, ſiue primum ſatas
eſſe, prædicauit (d): quum ſcholæ pasſim
tum apertæ ſint, diuino conſilio, vbi pueri
litteras & linguaz didicerint. Cui tanti viri
honori licet nemo facile pro amplisſimis eius
meritis inuiderit: ſupra tamen commemorati
a me viri ſua gloria fraudandi non ſunt: vt-
pote quos Eraſino viam muniuiſſe, clare ſa⸗
tis ex ſuperioribus apparet; & quorum me-
moria, vt ſubinde renouetur, Germanorum
V 4 inter-
() Eraſmi epiſt. 29, lib. II.
(O) in orat. funebr. Andr. Mylio ſcript. D. , b.

312 DE LINGVAE LATINAE

intereſſe, cenſeo: ne ea obſoleſcat, & ne Ger-
maniæ iuuentuti domeſtiea quaſi deſint vm-
quam exempla, quæ in ſtudiis recte tractandis
imitari queat; quibusve ob oculos verſanti-
bus ad induſtriam ſtimuletur exciteturque.
Tempora Eraſmi azætatem antecedentia eſſe
omnino, quæ Germanorum meliora addiſcen-
di altiditatem accenderint, Melanchthon rei
veritate adductus, libentisſime profeſſus eſt;
R. Agricolæz, Atex. Hegit, & Herm. Buſchii in
Pprimis ſeriptix ſolæca priorum temporum ta-
rata, & Germaniæ inuntentutem ad retctius lo-
quendi diligentiam reuocatam eſſe, confir-
mans (e). Quid, quod ipſum Eraſmum tri-
umuiris his tantumdem tribuiſſe, ſupra co-
gnouimus : vnde etiam, quantum laudis
Reuchlino & Conr. Goclenio impertiuerit, ob-
ſcurum non eſt. Laudatisſimis iſtis ante-
ceſſoribus debebatur, quod Eraſmi ætate, vt
ipſe fatetur (f), multæ ineptiæ, Latinitati per
barbara ſæcula inuectæ, iam obſoleuerant,
bonis litteris ſenſim ſuboleſcentibus. In-
credibili eorumdem ac ceterorum ſtudio tan-
tum profectum erat, vt circa annum cr0 105 xx
nusquam in Germaniæ ſcholis audiretur am-
plius Michael Modiſta, nusquam gloſſema Ia-
cobi, nusquam Catholicon citaretur, Brachilo-
5 145
(e) Declam. de Vita Io. Bugenhag.
() de conſcrib. epiſt. p. ẽs.

Alquc ken

tutis un
uo mo
cublim
tmennla

Clarunſru

fHumNI

Varletatenn,
1.
indignuen
Ias tradtet,
Merttutect
Nofernd
lgua lſen
me dcdor
Tntu.
Larutate
Kicste

kelurt
,conhr-
Nun t⸗
Innnc.
n luds
Uetihob.
ilig ant.
Atite ſt
iirier
duekant
. Ir.
Aotan⸗
Wo
turan⸗
dr.
til⸗
u,

IN GERM. FATIS CAbP. V. 313

gus, aut Mammeætrattus, quos olim, ceu ra-
rum theſaurum, aureis litteris deſcriptos ha-
buerant monachorum bibliothecæ (f). A-
lexandri Doctrinale multo ante euanuiſſe et-
jam, probaui. Quamquam vero Eraſmus
pro ſingulari ſua modeſtia, laborem in reſti-
tuendis litteris hac fiducia ſibi ſuſceptum
eſſe, negauit, quod confiſus ſit, præclarum
aliquid ſe docere poſſe, ſed aliis maiora cona-
turis viam munire ſe voluiſſe, adfirmauit;
quo minus offenſi ſalebris ac lamis ſpecioſa
ac ſublimia facilius inueherent (g). Tanta
tamen, ipſa inuidia id confitente, eius in lit-
terarum ſtudia exſtitere merita, vt is, qui hæc,
& ſummi viri ingenii vbertatem, doctrinæ
varietatem, dicendique vim non agnouerit,
indignus videatur Melch. Iunio (h), qui litte-
ras tractet; & vt de præclaris Eraſmi in has
meritis tacendum mihi potius, quam multa
proferenda arbitrer; præſertim quum ne-
minem fugiat, quantopere purioris Latinæ
linguæ hoſtes exugitarit“ de qua re diligentis-
ſime elaborata eius monimenta abunde te-
ſtantur. Quorum nonnulla tam profundxz
Latinitate conſeripta viſa ſunt ineptis ſchola-
ſticis, vt vererentur, ne legentes iſta, in hære-
V ſin
(fr) ibid. p. 72.
(g) ep. 12, lib. I.
(h) in orat. de Vita Io. Sturmii B. 7, a.

314 DE LINGVAE LATINAE

ſin prolaberentur (i). Nam quum ſua et-
iamnum ætate non paucos vociferatores ſu-
pereſſe videret, qui, quod pueri male didice-
rant, non ſolum ipſi mordicus tenerent, ve-
rum ctiam ab aliis exigerent, nec vlla ratione
ab ineptiis ſuis abduci ſe paterentur: id
quod eorum, qui ab eruditisſimo Ceratino
barbaras exegerant ineptias, exemplo ſupra
a me demonſtratum eſt. in nugacisſimis iſto-
rum nugis illudendis multum operæ ſumpſit
Eraſmus, quo apertius irriſos ſtultitiæ ali-
quando puderet, & quo facilius iuuenes par-
tim veterum exemplis animati, partim me-
liora edocti, irriſos vna cum ambitione ipſo-
rum contemnere conſtituerent (k). Quam
ambitionem vel tum aperte maxime prode-
bant homines, quum moleſtisſime ferre ſe,
oſtenderent, Eraſmum & reliquos Romani
ſermonis vindices, vnum aliquem ſingulari
numero ſalutare conſueuiſſe: perpetuo id-
circo vociferabantur: Duid tu me tuiſſas,
tuiſſa famulor tuos; ego ſum & te & tuis o-
minibus melior. Quod quum Reuchlinus æ-
tate ſua haud ignoraſſet, Conradum Kollin,
ordinis prædicatorum monachum, litteris
compellans (1), orauit eum, ne ægre ferret,
quod
(i) Eraſm. ep. 31, lib. XXII. (K) de conſcrib. epiſt.
P. 5S, & 644.
(1) Lib. II illuſtr. viror. ad Reuchlin. q. 5, a.

16

utiue ſics
nul elt eju⸗
cet holn
umero
litterarul
obtem enn
10 Reuchn
Commpelunt
IIban? 1
perntmn ju
IIGl nongen
leto Mte d
lbtatiorudus
teß eſd
luiſecupie
gle ils li⸗
plos erorna
neno füt/
iiſiun ti
ſeſenen j
Iit. Illnin

rn i

IIN

nunf t.
lkernta ot.
imleii
tenerentn.
ellntn
crentre
moh⸗

enes
Win ne⸗
hmie
Enn
imepdot⸗.
e ken le
homai
ſupue,
hetlo ,⸗
ſ M
lel⸗
Uinnse
,M
ſten
efmn

—

IN GERM. FATIS CAP. V. 315

quod ad ipſum Latinum hominem Latino mo-
re per numerum ſingularem, nec, vt ipſe, plu-
ratiue vicisſim ſeripſerit; deprecatusque ſi-
mul eſt eius ſcribendi conſuetudinem, vt ſci-
licet poſthac quam humanisſime ſingulari ſe
numero appellaret, quum aliquid ad ſe daret
litterarum. Qua in re Reuchlini voluntati
obtemperauit Kollinus; ita tamen, vt, quum
ad Reuchlinum reſcriberet, ſingularique eum
compellaret numero, veniam quaſi minus
vrbanæ ac venuſtæ loquendi conſuetudini
petendam putarit, ſcribendo: TVAS (ve
TIBlI morigerus ſim) litteras accepi. Enim-
uero ante Reuchlini tempora huiusmodi ſa-
lutationibus; Oro reuerenditſimas paterni-
tates veſtras, domine Praſtantisſße, lime., compel-
lari ſe cupiebant homines in miris plane ho-
norum titulis fingendis periti, impertiendis-
que iſtis liberalisſimi. qualibus nonnulli ſe
ipſos exornarc veriti non ſunt: quorum nu-
mero fuit Arnoldus Tunger, vir optimo
Reuchlino infenſisſimus: vtpote qui profun-
dis ſimun heolog um, Laurt ntianæque Burſæ
regentem primarium appellare ſe conſueue-
rat. qui titulus Conr. Peutingero non iniuria
arrogans, immo petulans maxime viſus eſt,
præſertim in heologo (U1): cuius virtutem
humilitatis nomine a Chriſtianis prædicari
debe-
(II) ibid. a. 2 a.

316 DE LING VAE LATINAE

debere, cenſuit. At moris tum fuit, vt ſtu-
diorum præmia a titulis metirentur, ſic fere
quærentes: aid eſt iſte? ſi reſpondere li-
cuit: Doctor eſt, Magiſter eſt, Baccalaureus
eſt! aliquid Fir. ſin nullum illorum attigit
titulorum, nibil fuit. Non enim qualis quis-
que eſſet, ſed quo nomine vocaretur, quære-
bant eius ſæculi homines; in caſu nimirum
atque pecuniis omnia inerant; virtuti pro-
prium nihil erat: ita, vt nemo aut amorum
integritate bonus, aut ab eruditione doctus
tum iudicaretur, ſed alter cucullo oſtendere-
tur, alter titulo vtcunque acquiſito exprime-
retur (m). Tituli, quibus alios adficiebant,
erant eiusmodi: Religionis lucerna ſemper
Julgens: V. rinsque Teſtamenti gazophyla-
ciume Omnium virtutum heroicarum & non
heroicarum ſpeculum limpidisſimum cum
quibus vt reliquæ ineptisſimarum epiſtola-
rum partes concordarent, ſalutem non mi-
nus ridicula ratione iis, ad quos litteras da-
bant, adſcribere ſolebant: Quot habet cœ-
lum llas, quot habet mare guttas, tot tibi
mitto ſalutes“ pro his pedum interdum in
epiſtolis offerebant oſcula. Longe abſurdis-
ſimas etiam adiiciebant ſubſeriptiones, qua-
rum numero & hæc eſt; humillimus domina-
tionis

(m) VIr. Hutten. præfat. Nemini præm, A. 4, b.

B. 2, b.

zons
Ciusnod
qubis .
Natas, th
gits honin
ce loco l
tradebem
Gelecumn
notminund,
bunt dumul.
Uuinbonk!
ple Vonn
U Niwg
Adlenlun h
nnpmhu

Cilgue ll

Nceconled
)&1 ning 4ce

Ueen ge
einsſumor

Der
Cerciebl
. Pokee
um 0

orumat

ll

. cun
eikolr
Don m

Bullclihe

0

IN GER M. FATIS CAP. V. 317

tionis ſu«x diſoipulus & vilisſimus ſeruitor.
Cuiusmodi priſcis incognitas plane veneres,
quibus Latinæ linguæ ſimplicitas ac natiuus
lepor quam maxime corrumpebatur „ tùm
natas, ait Eraſmus (n), quum, linguis profli-
gatis bonisque auctoribus exactis, grammati-
cæ loco Michael Modiſta in ludis litterariis
tradebatur. Qualium venerum lectione qui
delectatur, ei Eraſiui & Vlrici Hutteni, mox
nominandi, ſènipta, & Obſeèurorum in primis
Virorum Epiſtolæ grandes earum ſubminiſtra-
bunt cumulos. De Eraſmo tantum, de cu-
ius in bonas litteras meritis ingens conſcribi
poſſet volumen (o), Ludou. Strebæi iudici-
um, priusquam progredior, addam: cui quin
adſenſuri ſint nonnulli, vix dubito: Horuit
temporibus noſtris vir in Attica tenuitate gra-
cilique filo ſermonis alter pene Eyftas qui
quum
(n) de conſcrib. epiſt. p. éo, ſeq. & 69.
(o) Si plura de Eraſmo cognoſcere volueris, præter o-
rationem, T. IV, p. 778 ſeqq. Declam. Melanchth.
inſertam, & a Georg. Pflügero vna cum Reuchlini,
Agricolæ, atque Friichlini vitis denuo editam; &
præter EFraſmi vitam a M. Adamo colleétam, euol-
ue ea, quæ ipfius Eraſmi Epiſtolarum libris de vita
eius ſunt præmiſſa, confer etiam vel maxime Io.
Clerici Bibliothecæ ſelectæ, Gallice conſcriptæ, T. I
Pag. 380, ſeqq V. 145. VI, 7. VIII, 229. XII, I. vbi
nouam Operum Eraſmi editionem recenſens Cle-
ricus, plurima notatu admodum digna de auctore
Profert.

318 DE LINGVAE LATINAE

quum eloquentia ſubtili iunenis excelluißet, &
barbariem incultamque linguam libris ad hoc
compoſitis inſoctatus eſſet,t tandem Jonior effe-
zus & barbaras voces admittere, & incom-
ptam locutionem effunaere bonum uxit, quod
ſibi perſuaſiſſet, vt ſeribit in epiſtola quadam,
officere Chriſtianæ purum aptumque ſermo-
nem. An disſimulet callidus, an quod ſontit,
dicat, neſeio. & quæ ſcequuntur (p).
Quamuis Eraſmus non nominatur a Stre-
bæo: eum tamen his verbis innui, facile,
mea quidem ſententia, patet. Iple certe,
quum prouectiore paulio eſſet ætate, præter-
quam quod orationem quaſi rerum veſtem
ſtatuit, ita, vt veſtis, quæ decora ſit puero,
non deceat ſenem: nec, quæ feminæ con-
gruat, viro conueniat: nec, quæ deceat in
nuptiis, deceat in funere: nec, quæ laudi da-
ta ſit centum annis ante Eraſmi ætatem, hac
ſit probata; immo ſibilis omnibus excepta
omniumque riſu: ſe de Latini ſtili formula
ſuperſtitioſe ſollicitum fuiſſe, negauit, ſat ha-
buiſſe ſe vltro profeſſus (q), ſe vtcunque non
ſpurce loquens intelligi potuerite non vno
loco declarans, quantum a Chriſtianiſmo ab-
eſſe
(Pp) de Verborum Plectione & Collocat. lib. II, p. 153.
() ep. 4, lib. XXI. in Ciceronian. p. 376, de ſe ita ſeri-
bit: Era,imus nte ailfodtat guidem Tulliano more di-
cere, non abſtinens a vocibus Thevlogicis, interim ne
a ſordidis guidem.

N

N ſbini⸗
3 ſcopllo
timm apr
Vitatnnu⸗
nate coliß
100 .
gvoc ite
ine⸗ 14
eri⸗ An,
“ n
wine oet
ſawercur

. numzin⸗ n

Pln, lien
Kenler l
lulpcen!
potiusten
De IN
lcgmi⸗
ſt un
lamn In

Renn erl ir

MA
Eralno l
netuco,

INN
ejrelute

Nalcn,

le ſyn.
turac
bi,ſal,
Ne n
Nrtr
ſten
Tnn r.
decen in
rluntir.
Nen ie
eleehti
lem
non 0
Hoot⸗
ennſet⸗
ore o.
terinte

IN GERM. FAITIIS CAP. V. 319

eſſe ſibi viderentur, qui in bonis litteris, velut
ad ſcopulos Syrenos conſeneſcerent, præſer-
tim apud Italos. omnem Chriſtianorum

vitam magis ad bene viuendum, quam ad or-

nate compteque dicendum, ſpectare, alibi di-
xit (1). Idem igitur ſtatuiſſe videtur Eraſmus,
quod vitæ Reginaldi Poli auctor cenſuit (s):
Chriſtianam pietatem in pauxis admodum re-
pertam fuiſſe, qui Latine ornateque ſeribendi
laudem ſunt conſecuti. Sed tamen, ſi in ne-
mine Præterea Italorum eſſet reperta, quod
ſtatuere durum forſitan foret atque inhuma-
num, in Aonio Paleario atque M. Antonio Fla-
minio, piis maxime hominibus, eam ſane of-
fendere licuiſſet admirabilem prorſus atque
ſuſpiciendam. Id quod pluribus verbis com-
monſtrare in præſenti nihil attinet: ad ipſam
potius rem reuertor.
De VERICO HVTTENO, Equite Franco,
elegantis ac peracris ingenii viro, meliori
fortuna dignisſimo, vt pauca quoque, poſt-
quam inſignia Eraſmi in Romanum ſermo-
nem merita attigi, proferam, promiſſa ſupra
aà me facta me admonent. Cui videlicet cum
Eraſmo iucundisſima prius intercesſit con-
ſuetudo, quam eam Lutheri cauſſa diſſoluit:
quippe quam Huttenus, vt contra omnes ad-
uerſa-⸗
(r) Ciceron p. 358.
(5) p. Io4, edit. Londin. 1696, 8.

30 DE LIN GVAE LATIN AE

uerſarios, ita contra veterem etiam hunc ſu-
um amicum acerrime defendit. Antea ho-
norihcentisſime de Hutteno ſenſerat Era-
ſinus, quum animus ipfſi præſagiuerat, eum
magnum aliquando Germaniæ faturum eſſe
ornamentum, poſtquam eruditum atque hu-
manum cognouerat eum adoleſcentem, cu-
ius ingenii laſciuiam, vti loquitur, ætatis ac-
cesſionem correcturam ſperabat (*). Ve-
rum euenit denique, vt glorioſum egentemque
vocaret militem, quem non ita multo ante
rotum ferreum nuncupauerat, qui non calamo
tantum, & lingua, ſod & Manortiis armis
pugnaret. & quem Latinæ linguæ appellaue-
rat prius delicium (ſ). Et certe quo fortius
cum inſcitiæ magiſtris (sſ) leporis feſtiuita-
tisque
(?*)) Eraſm. ep. u, lib. XI. & ep 26, lib. XII.
(ſ) ep. 14, lib. VI, ep. nʒ, lib. XX. ep. 29. lib. XXIX.
in Ciceron. pag. 379, de Hutteni ſtilo ſic iudicat
Eraſmus: ſat ſplendoris & copiæ praſtat in oratio-
ne loluta, in carmine ſelicion erat.
(Sſ) qui quantopere in Huttenum ea propter debaccha-
ti viciſſim ſint, Pirekheimerus in epiſtola ſua Apolo-
getica Luciani Piſcatori præmiſſa expoſuit, ſcribens:
Genmaniæ noſtræ ſpem certisgſimam, Vdalricum Hut-
tenum, & nobilitatis ſtemmate clarum, & ingenio ac
eruditione præſtantem, non lolum pfeudo-Chryiſtia-
num appellare, ſed etium, ſi diis placet, tali viro
palam minitari audent, a- omnem defenſtonem peni-
tus adimendam eſſeé, cenſent: nemo, inguiut, nobili-
tate excuſandus videtur, quin potius maioribus ſuis
degenerans poſteris omnibus uæ ignobilitatis relin-
guet exordium.

6

ieſlens
ludelan
metuiſlei
Ettutess
Cidus, alin
ſas et
gullumbed
Hic enn.
uſt) be
unuri/
,unhaben4
1o, 15 hui

Ppren Nei

Ouſmonun
Num thür
lintzbeg
te
ſe) in gett
mun ita
uuun lat⸗
kolehlenn
cenhe in
günboge
Vmn Hin
Aect gi
Cult nin
aichin
Nenehlni
Eebyitolst
ſedi dyge
hunk

.

Ccenten d.
n ttiit.
A

S
enfiyti
0 1
muloae
nlAA
tig ernis

lme.

mruet⸗
3 ſi
itchtgher⸗

oſurſerde⸗

Pluhim ⸗
N, GiNl
ſad. 6 S 1
gett, il
jni, 6.

i

IN GERM. FATIS CAP. V. 321

tisque plenisſimis ſcriptis decertauit; eo me-
lius de Latinæ linguæ decore vindicando pro-
meruiſſe, videri poteſt Huttenus. qui præter
virtutes & genuinum ſplendorem totus can-
didus, cultus atque elegans Herm. Nuenario
viſus eſt (t); quique litteras ita coluerit, vt
nullum barbaries hoſtem ſenſerit acriorem.
Hic enim ipſe eſt, quem cl. Iac. Thomaſi-
us (tt), & cel. Morhofius (u) verum obſeuro-
rum virorum ad Ortuinuim Gratium Piſtola-
runm habent auctorem: quamuis non igno-
ro, a P. Iouio & aliis Reuchlinum earum au-
ctorem perhiberi (v); & Hamelmannum
X edo-
9 teſtimonium hoc legitur in Nuenarii ad Reuchli-
num epiſtola, lib. II fepik. illuſtr. viror. ad Reuch-
lin. t. 3, b. quam cl. Malus vitæ Reuchlini inſeruit
P. 4,8. leg. WDõõ
(tt) in præfat. P. Manutii Epiſtolis præm. vbi Hur-
tenum ridiculi operis auctorem &ſe, certa fide expglo-
ratum ébabere, confirmauit.
(u) Polyh. litter. I, cap. 23, 9. 43.
(v) fidem hac in re Iouio habuit lo. Cunt. Dietericus:
qui in Programmate ſupra citato, poſtquam Obſcur.
viror. Epiſtolas nominatim Reuchlino vindicauit,
adiecit: gqui liber auide coemptu adeo grauiter per-
culit Coniurationis principem Hooch Mtratum, ut le-
thali dolore ſauciatus interierit. vid. cl. Maii vitam
Reuchlini, p. 423 ſeqq. vbi multa memoratu digna
de Epiſtolis his proferuntur, pluribusque declaratur
verbis, Eraſmum inſtitatum hand probaſſe, moleſte
admodum ferentem, ſe earum a quibusdam haberi
auctorem. Primeæ etiam ibi friorit ep Drlarem

*

322 DE LINGVAE LATINAE

edocere nos voluiſſe, Hermannum Comitem
Nuenarium, Vlricum Huttenum, Reuchlinum,
Buſaohium, Caſarium, pluresque, laboris ſocie-
tatem quaſi ineuntes, ebictola⸗ iſtas in Ortuini
Gratii inuidiam contexuiſſe (2). Quisquis
vero earum fuerit auctor, ſiue vnus exttiterit,
ſiue plures, qucullatorum theologorum barba-
re Latina lingua ſeribentium ſtilur tam accu-
rate iis expreſſus eſt, vt, vbi prius exierant,
miro monachorum exceptæ ſint applauſu,
aui-
iſtarum voluminis editionis mentio fit a cl. Maio.
in Aldi Manutii ſcilicet ouna volumen hoc eſſe
impreſſum. vidi & ego hanc editionem: at, vt vere
dicam, volumen ex Aldina typographia prodiiſſe
mihi non videtur: ſed parum abeſt, quin credam,
librum in Germaniz eſſe impreffum, & locum eſſe
fictum, vt nihil non in epiſtolis eſfet ſimulatum.
præter emim quam quod in calce libri hæc leguntur
verba: Et ſec ſinis efiſtolarum obſcuronum vinorum
Deo gratia eivusge ſandtæ matri. In Venetia im-
pr. Bümi in inipreſſoria Aldi Minurii (non Manutii):
Anno quo ſupra: etiam cauiſatum eſt, vt in aliis, ne
quis audeat poſt nos impreſſane per decennium per
illuſzrigimem principem Venetianorum: nec typi
cum Aldinis conuenire mihi videntur. Vt hoc
etiam obiter addam, vltima editionis huius epiſtola
eſt, quæ a Vilipatio de Antuer pia ſcripta fingitur, &
cuius initium eſt: Venit ad me vnus religioſus. cui
in editionibus, quæ iſtam inſecutæ ſunt, plures epi-
ſtolæ ſunt ſubiectæ.
(2) lib. IV de Viris in Weſtphalia eruditione & ſeript's
illuſtr. Oper. Hiſtor. pag. 199, & in vita Bulchu
P: 298. .

1X6

nidisſme
u ſbi 1
Ortumetl
emnilia:
dockucz
ſatebah tl
Kend, 4
Hullan
in. N
un 1
AAditil
ſctinn 1

Sep id)
Auns ble⸗
En, eugu⸗
riruniel
ele elitin
gue in el
alter 1n
ſlen ſeeul
ſhetſini in
oninun ſper
11

u leet e
Mrttitat
Kinla l
lo guen
aatn n
eluitmtirz
liei
Com nihin

Unn

li
1Retl
,.

ſin,
ltas /,

Uelttt,
Nun it
A,
Hcen

derlyum

s enike

S

l

IN GERM. FATIS CAP. V. 323

auidisſime vbique ab ipſis coemptæ, vtpote
qui ſibi initio perſuaſerant, eas in Reuchlini
contumeliam, monachorumque fauorem eſſe
emiſſas: & qui, quum vir quidam egregie
doctus, at naſutisſimus, cui rei veritas minus
latebat, coram ipſis fingeret, ſe ſtilo nonnihil
offendi, eum conſolati ſunt; dicentes, ne
Gpebtaris orationir cutem, ſod ſententiarun,
vim. Nec rei veritatem deprehenſuros eos
vmquam fuiſſe, niſi quidam epiſtola operi
addita lectorem admonuiſſet, rem non eſſe
ſeriam, Eraſmus credidit (y), addens: quis
X 2 fun-
(V) ep. 31, lib. XXII. Et tamen is, qui duobus abhinc
annis Obſcurorum Virorum Epiſtolas Londini edi-
dit, easque Iſaaco Bickerſtaſt Armigero, Magnæ
Britanniæ Cenſori, nuncupauic, credidiſſe videtur.
argumenta Epiſtolarum non ficta, ſed ſeria omnino
eſſe. editorem id ſibi perſuaſiſſe, ex his certe verbis,
quæ in dedicatione protulit, non temere aliquis
colligere poſſet. Patere, Cato Britannice, é ob-
Noletis ſæculi ſuperioris ruçeribus, altague, guam
ſiuperſtitio intulerat, ignorantia iſtud ArcaaicBum
bominum ſpecio o Theologorum Magiſtrorumue no-
mine inſolenten gloriantium pecus arcegi; & æter-
nu licet nocte dignos, a tenebris tamen ad lucem, a
mortuis ad viuos prouocari2 & quæ extrema dedi-
catione leguntur: præluaant hæ ob curorum Epiſto-
læ, guarum elaborata barbaries & ſolæciſmi legen.
tem in cachinnos ſoluant, & quicquid ri iculi vanæ-
gue léuitatis in pectore 'eſedet, exhauriant - - De-
nigue obſeuri iſti homunciones, guibus nibit guic-
guam viait inſulſius, longo poſt tem pore iam zandem

324 DE LINGVAE LATINAE
fungus posſit eſſe ſtupidior? Poſtquam igitur

odorati demum erant monachi, quomodo
res ſeſe haberet, ita debacchati ſunt, vt A
ſtolicum Breue, vti loquuntur, magna auri vi
extorſerint, quo Obſcurorum virorum Epi-
ſtolas ementes, vendentes, legentesque ex-
communicarentur. Quo facto, B. Pirck-
heimerus, ad Huttenum ſcripſit, ſuaſorque
fuit, vt Libri titulus mutaretur, & pro Ob-
ſcurorum Virorum Epiſtolis, Clarorum Firo-
rum Epiſtolz inſcriberentur, vt nebulones pe-
cunias dilapidare denuo cogerentur (2). Ad
Ortuinum Gratium, ad quem Epiſtolæ ſcriptæ
finguntur, quod attinet; licet is laudatisſimi
Herm. Buſchii popularis fuerit atque condi-
ſcipulus (a), vir alioquin non indoctus ab

Hamelmanno, ipſoque Eraſmo dictus (b):

ſe
reſipiſeunt; famam, quam olim non potuerunt, co-
nantur nunc aucupari, a coætaneis ſuis audiri viX
meruerunt, nunc in ſpem & lectores & emptores ſibi
conciliandi veniunt.
(2) Pirckheimer. in epiſtola ad VIr. Hutten. quam Rit-
tershuſ. de illius vita Commentario adiecit p. 24. in
qua ſcribit Pirckheimerus, monachos Huttenum ob-
fſcurorum aubctorem &ſé, clamitare.
(a) lib. IV de Viris in Weſtphalia clar. Oper. hiſtor.
P. 198. JJ
(b) ep. ad Pirckheimer. famil. lib. ep. 28 vbi hæc ver-
ba leguntur: Quod venit in mentem Gratio, vt
ſuas litterulas turpiter ſeruire vellet quorumdam
ſultitiæ, ſeu potius ambitioni, quum eo videatur in-

16

tamen
t, guun
jueret h
cvod ni⸗
eit
,ihAr A
ſmur.
barofunt
Duns uun
lent: Can
ſuncoltad
erdr
lcbetus
letoet
In loe
Pttonum
nle go)
ſen tahli

leun re⸗
nſett)
columnit
S n
ecudl
Onenit.
ud t⸗
ryid

orupn.
ulner.
r 9, 46
leſeipt⸗

1..0
ndatieſm
MWCnn

n Nd.

docs n

lasd.
ſ.
K
erunt, 0.
lnd

:
ztrerſtet
arßn

Cuumdi⸗
An
gerun t

eefel⸗
ntie, n
unain

iterif

IN GER M. FATIS CAP. V. 32 5

ſe tamen quam maxime tum opponere CC-

pit, quum Alexandri Doctrinale exploſum
iuerat Buſchius; & in primis reprchendit,
quod hic in Commentariis ad Denatum ſcri-
pſerit: eos magnir etiam 7 beologis, Dolto-

ribus atque Magiſtriz vtiles fore atque necei-
ſarios. Nullam vero aliam ob cauſama bar-

barorum theologorum partibus ſtetit Ortui-
nus, quam vt amplisſimum ab iis reportaret
beneficium, quod præbendam appelare N
lent: idcirco cum Iacobo Hochſtrato conſilia
ſua contra bonum Reuchlinum conſociauit:

qui in Ortuinum acerbisſime vicisſim eſt
inuectus, aſpere ſatis eum tractans, vt homi-

nem, qui vix litteras balbutire nouerit anal-
phabetus, quum tamen oratoriam poeticam-

que docere gloriatus fuerat.
In hoc contra Ortuinum & ſummum eius
patronum Hochſtratum certamine tam ſtre-
nue pro Reuchlino pugnauit Huttenus no-

ſter, vt a Pirckheimero optimus vocatus ſit (c)

X 3 Reuch-
genio præditus, vt ſi vero iudicio iuſtam operam ad-
iunxiſſet, inter eloguentes ac litteratos haberi po-
tuißſet? Nunc non alio facinore natus eſt, niſi guod
calumniatus eſt Reuchlinum & buius amioos, guod-
gue quorumdam in anti malitiæ, mercenarium cibo-
que conductum rhetorculum præbui * videatur.
() in epiſt. paullo ante citat. Etſi vero vel hoc ſolo,
quod inter Reuchliniſtas numeratum ſe haud ob-
ſcure viderit, ſingulari ſuo in eruditisſimum homi-

326 DE LING VAE LATIN AE

Reuchliniſta“ vtpote qui nihil magis in opta-
tis habuit, quam vt interirent, & emoriren-
tur, qui ſurgentibus impedimento eſſent lit-
teris; quo aliquando enaſcerentur viua pul-

cherrimarum virtutum, quæ toties iſti con-

triuerant, plantaria. Equidem tam con-
ſtanter a Reuchlini partibus ſtetit Huttenue,
vt, quum omnes boni optimo viro, qui cete-
ris quidem rebus omnibus ſuperior videba-
tur, ſycophantiis tamen, mendaciis, conui-
ciisque, vt ſuperiori capite demonſtraui, lon-
ge vincebatur, timerent, partes eius haud de-
ſeruerit, ſed ipſi cum reliquis iuſtisſimæ
cauſſæ defenſoribus opem ferre perſeuerarit
quam fidisſume. Deterreri ſe paſſus non efſt,
etſi
nem ſtudio ſatisfeciſſe ſe, credidit Huttenus, (lih.
II. epiſt. illuſtr. viror. A. 1.) eo tamen haud conten-
tum ſe fuiſſe, ſatis declarauit, quando ad Iulium
Pflugk, in Italia tum commorantem, Auguſta Vin-
delicorum, quo cum aula Archiepiſcopi Moguntini
Alberti ad frequentisſima iſta Comitia an. 1518 aca

abierat, ita ſcripſit: Ipſe mibi negotium his diebus feci,

