propter fanaticos & deliros philoſophaſtrot
Germanis exulaſſe dicat: hosque litterarum
auidos alioquin fuiſſe tum, teſtetur; ita, vt
in ſola Alberti Archiepiſcopi Moguntini aula
complures repertos eſſe adfirmauerit (tt),
qui ſuaxiter, erudite, integre, ample, ornate,
copioſe, cum admirabili facultate valuerint
rem amplexari. Accidit etiam paullo poſt,
vt, magnam & Hebraicæ & Græcæ linguæ
diſcipulorum in Anglopolitana academia co-
piam ſibi fuiſſe, lætandi habuerit copiam (u).
De Germanorum certe ſingulari tres iſtas lin-
guas perdiſcendi ſtudio ſcriptæ ad Reuchli-
num epiſtolæ tam luculenter mea ſententia
teſtari queunt, vt nulla plane relinquatur du-
bitatio. Quas ſi quis euoluerit, præter mul-
tas eruditisſimorum Italorum, Gallorum, Græ-
corumque, & clarisſimorum iſtorum Dringe-
bergii diſcipulorum, mox denuo laudando-
rum, Camerarii Dalburgii, puta, Pirchheime-
ri, Bebelii, reliquorum, epiſtolas, inueniet
ADOL-
(tt) in epiſtola nuncupatoria Auguſtini de variis Quæ-
ſtionibus libro Latine ab ſe verſo præf.
(u) epiſtola ad Io. Forſterum in vita Reuchlini a cl.

Maio conſcr. p. 542. & in epiſtola ad B. Pirckheime-
rum, libro huius familiar. epiſt. miſcell. ep. 13. de

Reuchlini in Anglopolitanam academiam migratio=

ne dicendi infra erit mihi occaſio. —

00

cole
gel
tri li
mane
dem.
e0 .
Fl.
N.
inuenie
Mits V
ſehrte
punti
ſcente
Cin in
ctiam ,
lete epote
Vella in
as honn
ſtei

G)rid
clbrt
jd i
lne
.s
1.A⸗
Gen

INN
Puileinin

—
E
=
☛ͤ = —

ſe ltetur; 1 11
Puntini
Auenit . .
lecmnun,
alnin
ullo vol⸗
2 Ingne
lemiz o.
piumſo)
iosle⸗
(Nendh⸗
Alententi
Nutuetr.
Ltermnul
mi-
Mynge⸗
anco⸗
nveniet
Mol⸗
nisr⸗

lmiich
Mheime-
ep.l e
nigaro⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. 181

ADOLPHI OCCONIS, Friſti, Rud. Agri-

colæ, asſidui eorumdem ſtudiorum colle-
gæ (v), medicorumque ætate ſua eruditisſi-
mi, & Sigismundi Archiducis Auſtriæ archia-
tri, litteras. cuius viri doctrina eo pluris æſti-
manda videtur, quo maior reliquorum eius-
dem ætatis medicorum fuit imperitia (X). de
eo Celtes cecinit:
Clarus per oram noſtram Alemanicam
Docltus Pelaſgis diſeiplinis,
Et Latiis pariter Camænis.
IO. NAVCLERI, Sueui, porro epiſtolas ibi
inueniet. qui quum Eberhardo, Ludouici co-
mitis Wurtenbergici filio, ephorus datus eſ-
ſet, vt & mores & litteras eius formaret: pur-
purati tutoresque Latinam linguam adole-
ſcentem comitem doceri interdixerunt, ne
diu in litterarum ſtudiis retineretur: cuius
etiam vſu eorum iudicio princeps facile ca-
rere poterat (y), quid, quod praua atque per-
uerſa inualuerat ea tempeſtate opinio, litte-
ras hominibus militaribus & aulicis dedecori
atque ignominiæ eſſe (2). Licet vero optimus
M 3 co-
(v) vid. Alardi Amſtelred. præf. Rud. Agricolæ Lu-
cubrat. præm.
(xX) cl. viror ad Reuchlin. epiſt. p. i, b.
(V) Mart. Cruſius in Annal. Sueu. P. III, lib. VII, c. 9.
p. 395. & Declamat. Melanchth. T. III, p. 160. add.

M. Adami Vit. philoſoph. p. 28.
(2) C. Rittershuſ in vita Pirck heimer. p. 4.

I82 DE LINGVAE LATINAE.

comes adultior factus, & imperii Romani
principum, ſiue Ducum, numero deinceps
adſcriptus; qua tamen dignitate paucos ad-
modum menſes per mortem frui ipſi licuit;
male ſibi ab hominibus iſtis conſultum eſſe
conqueſtus ſit, deceptumque ſe ab iis valde
doluerit: Ipſius tamen ſucceſſori Vlrico non
melius a miniſtris eadem in re conſilium da-
tum legimus (a): nam neque tunc nobilibus,
vt Princeps aliquis Germanus Latinis litteris
admodum operam daret, placuit (b): quum
has indignas plane iudicarent, quibus Prin-
ceps ſtuderet; quippe quem palæſtricis tan-
tummodo ac venationibus vacare deceret, vt
vires ad belli labores ſuſcipiendos augeret,
corporisque tueretur colorem. Animum
litterarum ſcientia exercitare, non ſolum non
neceſſe habere principem, exiſtimabant con-
ſiliatores ii, ſed litterarum ſtudia noxia etiam
eſſe perſuadere conabantur domino, quæ ani-
mos effeminarent. Idem hac in re cenſen-
tes, quod Gothorum principes olim, ad Ama-
laſuntham, prudentisſimam Theuderichi vi-
duam, optimam Athalarici matrem, venien-
tes

(a) Io. Pedius Tehtinger. in Commentar. de reb. Wur-
tenberg. Hulderico Principe geſtis in Schardii Col-
lect. T. II, p. 57. .
) M. Cruf. Annal. Sueu. Part. III, lib. IX, cap. Io⸗
P. 516.

tes, exp⸗
aricun
nunal.
eiui 1
Qolenn.
ſt⸗
rum me
modi i
ſtimatot
ges
20levert
unine

ip⸗
teo⸗
Worum
luter he
MNAI
glen r
gui e
Uiginean
und)
n Cen
ren
Kols:
MVTNS

Ooen
61
de
Oni
urce

N.

etiion
eto dene
epeucn.
ili

nlaleumc

3b iirlle
Vipuynon
undr.
nobilbon

is ſittert

. gull
s Puin-
eistan⸗
Kereh N
Apeled
Animun
unmnon
mt con.
etian
rni⸗
cnlen⸗
Aul-⸗
Chini⸗
enien⸗
tes

Wur⸗
icol⸗

c.

IN GERM. FATIS CAP. IV. 183

tes, expoſtulabant (C) non recte puerum Atha-
laricum, neque, vt regem deceret, educari, mul-
tum abeſſe a virtute litternase & inſtitutione
deiici plerumque, &0 ad metum incuruari in-
Aolem. Qui magna auſurus, qui bello deco-
ra ſit quæ ſituris, debere liberum a magiſtro-
rum metu, armis traltandis erudiri. Cuius-
modi iniquis & minus intelligentibus exi-
ſtimatoribus dudum ipſi principes atque re-
ges reſponderunt: ipſe etiam iſte Eberhardus
adſeueraſſe fertur (d), doctrinæ linguarumque
cognitione nemini magis opus eſſe, quam Prin-
cipi.
Vt eo, vnde diuerti, ad clarorum videlicet
virorum ad Reuchlinum epiſtolas, redeam.
Inter has ſunt etiam, quas SEBASTIANVS
MVRRHO, Colmarienſis, ad eum ſcripſit,
quem primum iis ſeſe oppoſuiſſe nouimus,
qui de Germaniæ limitibus, Francorumque
origine ac ſede peruerſam fouerunt opinio-
nem (e). Jo. Cuſpiniani præterea, Ioach. Va-
diani, Georg. Spalatini, eruditisſimorum elo-
loquentisſimorumque offendimus ibi epi-
ſtolas: nec non tales, quas MVTIANVS

RVEFVS, ſæpius in ſuperioribus a me citatus

M 4 teſtis,
(e) Procop. Hiſtor. Goth. lib. I, p. 143, edit. Elzeuir.
1655, 8.
(d) Declamat. Melanchth. p. 160.
(e) præfat. Peutingeri Sermonib. præm. p. 7. cuius au-
ctor cel. Georg. Schubartus traditur.

184 DE LINGVAE LATINAE.

teſtis, ad Capnionem ſcripſit (C). cuius e-
mendatum dicendi genus complures magno-
pere prædicauerunt; ſententioſo & inciſo
orationis genere eum vſum eſſe, quibusdam
cenſentibus (ff): quale Politiani fuerit; ad
quod in Italia adſuefactum eum arbitrantur,
tam excellenti deinceps eruditione virum, vt
Germanerum doctisſimum, ſæculi ſui Var-
ronem atque Ciceronem, ac totius Germaniæ
ornamentum eum vocarint (g). ipſe Mutia-
nus de ſe ita ſcripſit: id ſcio, nos omni doctrine
genere, nedum in ſacris litteris & iure, tantum
Profeciſſe, quantum ab homine barbaræ natio-
nis ſieri poteſt (h). Neque vero CONR.
PEV-
(f) Ex nobili Hasſiæ familia ortus fuit Mutianuc, in
vrbe Gothana haud vulgaris pietatis deinde Cano-
ols.
(ff) Ioach. Camerarius in vita Eob. Hesſi.
(g) vid. Vdalr. Zaſii, & citat. præfat. Peutingeri Sermo-
nib præm. Bibliothecæ conſtituendæ rationem quum
petierit Mutianus a Reuchlino, lib. II epiſt. illuſtr.
vir. ad Reuchl. Z. 3. Satis inde apparet, librorum,
quos collegerit, numerum haud fuiſſe exiguum, eo
magis tum mirandum, quo pauciores artis typogra-
phicæ inuentioni & Mutiani ætati interceſſerunt

anni, & quo tenuiores conſtitiſſe ei dicuntur ex Ca-

nonicatu ſuo reditus; in vita, quam M. Adamus
dedit vit. Ictor. p. 27. vbi is onnium ſtudioſorum
vnicus patronus & hoſpes in re quidem tenui admo-
dum fuiſſe, oſtenditur.
(h) in epiſtola ad Henr. Vrbanum, quam M. Adamus
vitæ Mutiani addidit vna cum Aldi Manutii ad

.

P

VI
utruĩ
rumnqu
Reuchl
mam 1
mam e
neratul
Ge inco
laudato
eum a
tetſolr
ſlio n
Eeterul
tatlatqus
ſguiden
tus Cici
etiamm
6
Ci cel
aunen
numel
Muglhe

N.

1. Cli .
ure D
lo Kini
Iubictn
flert
Abituunn,

leylunſt
li hui e.
Cermime
ſe Mute.
aun
tannmn
e Maru⸗
60 NN

TV

MV⸗
utiurunit.
nge (/.

eiKtno⸗
uen
Kllut
brorun,
guuem 10
ijhoti⸗
ceſſerunt
relle⸗
ACamus
obruK
odn

Adaions
mati 4

— —DW

IN CGERM. FATIS CAbP. IV. I8 5

PEVTINGERVS, vir nominis celebritate,
Patriciæ Auguſtanæ ſtirpis origine, merito-
rumque magnitudine conſpicuus, nullas ad
Reuchlinum ſcripſit epiſtolas: quem ob ſum-
mam vitæ morumque integritatem, & maxi-
mam eruditionem amaſſe, obſeruaſſe, ac ve-
neratum ſe eſſe, ipſe teſtificatus eſt (i). Nihil
de incomparibili viro, a plurimis merito ſuo
laudato, proferam in præſenti, niſi, quod
eum Italiæ diſciplina egregie formatum, in-
ter poſtremos, qui meliora ſtudia ope & con-
ſilio in Germania iuuerunt, cenſendum ne-
gent eruditi: cuius exemplo multi humani-
tati atque litterarum ſtudiis ſeſe dederint (K):
ſiquidem ea magnificentia in litteris verſa-
tus dicitur, vt non ciues ſolum, ſed exteri
etiam magno in pretio eum haberent, & ipſæ

4.

Muſæ Gratiæque communem quaſi patronuöm

ſibi delegiſſe tum viderentur (1). Eiliam

Peutingeri Iulianam, quum adhuc quadrien-
nis puellula eſſet, Maximilianum Cæſarem
Auguſtam venientem Latina acclamatione,
M 5 quaſi
eumd. Vrbanum epiſtola, qua Mutiani doctrinam
& humanitatem magnopere laudat Manutius.
(i) lIib. II epiſt. illuſtr. vir. ad Reuchlin. A. 2, b.
(K) præfat. Peutingeri Sermonib. præm.

( Nic. Baſſelius ap. G. I. Voſſ. lib. III de Hiſtor. Lat.
C. X, p. 652. conf. Rittershuſ. Commentar. de Vita
Pirckheimeri p. 25.

186 DE LIN GVAE LATIN AE

quaſi rei publicæ nomine ſalutauiſſe, ſcri-
ptum reliquerunt (II).

Tantum de priore clarorum virorum ad
Reuchlinum Epiſtolarum libro. Ad alterum
librum quod attinet (m); quo cultiori ſæ-
culo
(I!) Mart. Cruſius Annal. Sueu. P, III, lib. IX, cap. 13.
Pp. 526: qui p. 561 Iabellam, Georgii Fuggeri fuiam,
Villingerano Baroni deinceps nuptam, nominat,
quæ lingua Latina exactisſime logui potuerit.

(m) Prodiit Hagenoæ ex officina Anshelmi an. 1519, 4.
priore etiam iſto libro præmiſſo; quo extremo hæc
leguntur verba: Mox, lector amice, ſelectarum ad-
eſt Capn epiſtolarum liber ſecundns, hactenus typis
ac formulis minime aratus. Tertius liber, quem
typographus & in præfatione & in calce lib. II pro-
miſit, an emiſſus ſit, confirmare non queo: nus-

quam certe citatum eum me legere memini; neque

aà cl. Maio eum editum eſſe, docemur: qui duorum
dumtaxat librorum mentionem facit, quantum ego
quidem recordor. Tbom. Anshelmi ad lectores
Præfatio hæc eſt: Annis ſuperioribus epiſtolas non
inelegantes illuſtrium gquorumdam virorum vo-
bis diuulgeuimus, guas illi aa Io. Reuchlinum virum
noctrinæ ſingularis ſcripſerunt, guibus vos mirifce
aelectatos eſſs accepimus, non ſolum ob earum ele-
gantiam, ſed rerum guogue, guas tractant, miram
coneinnamgue varietatem. Qua re cognita, ſecun-
dum librum ex Cbartophylacio Capnionis noſtri acd-
ecimus. Quem ſi vna cum prioribus placuiſſe vo-
bis, cognouero, zon pigebit me religuas etiam in
communem ſtudioſorum omnium vtilitatem publica-
e. Præfationi acerrimorum Capnionis defenſorum,
virorum totius Germaniæ litteratigimorum ſplen-

14

IN

cllo NH
tur, ſai
gue⸗ cas
nimuen

Siditß⸗
ipt0
Iuſi
Latiu
noſtras
uluj
OM ℳ
in i
D. Emß
Commet
gdicdam
Gbenti
ſolan e
viri n
Nelchi
iln au
mic
poleſiu
Gldean
Guumd”
Umn⸗
ganle
li Pne
trum
eguicen
to n
uule
Kit
Mi

I h

UINN IN GERM. FATIS CAP. IV. 187

lunilii culo pleræque epiſtolæ, quæ ipſo continen-
tur, ſcriptæ ſunt, eo elegantiores doctiores-
i que ceas eſſe, per ſe quilibet coniecerit. E-
Aden nimuero præter complures celeberrimorum
0 clltoi,, Italo-

Vidisſimorumgue ſubiungitur catalogus. qui in
ipio ſtatim libri titulo promittitur; qui hic eſt:

lolleng Iltuſtrium virorum Epiſtolæ, Hebraicæ, Græcæ G
riſiu Latinæ, ad Ioannem Reuchlin Phorcenſem, vin
. . 6 bpli? ρ¹ν, UAn
n, nmi noſtra ætate doctigimum, diuerſis temporibus miſſæ.,
betef guibus iam pridem adaitus eſt liber ſecundus num-
1. ,4. guaim anten editus. Reuchliniſtarum exercitum
Anemo kr pagina inuenies mox ſequenti. Horum agmen ducit
Amma D. Eraſmus Roterodgamus⸗ plerosque eorum in
almm i Commentatione hac mea hactenus iam nominaui,
lten qlen quidam nominandi reſtant. In calce II libri ſe-
celbI po⸗ quentia verba leguntur: Finis adtitionum ad Epi-
n gleoe u ſiolas clarorum virorum ex Chartophylacio ſecundo
minl; nete viri noſtræ ætatis celeberrimi doctisſimigue To.
Gui duonm Reuchlini Phorcenſis. Seguetur tandem liber ter-
Centun en tius, qui erit rerum Romanaz um ex Chartophylacio
11 lctne zentio. qui an emiſſus ſit, me plane dubitare, modo
un profeſſus ſum. neque vero etiam exputare queo,
ruN ⸗ quid cauſſa ſit, quamobrem Chriſtoph. Fro ſehouerus,
Munuinmn quum Tiguri lib. I an. 1558. cypis ſuis exſcripfit, lib.
Or mirſfe II non addiderit; quum tamen hoc non minus ele-
lunin gantes diſerteque comprehendantur epiſtolæ, a vi-
Gt, nim ris longe celeberrimis conſcriptæſquam priore. v-
te Kur trum poſterior liber Froſchoueri notitiam fugerit,
Ghiet. equiĩdem ignoro: dummodo Froſchoueriana lib. II
uſe n editio notitiam non fugerit meam. ſi illud fuerit,
in in haud leue ſingularis libri raritatis ſignum videri po-
ullir terit. Ego certe in quam plurimis, & publicis S

priuatis, bibliothecis librum fruſtra inueſtigaui. nec
in copioſisſimarum celeberrimarumque bibliothe-

ſeſſnmn

ł

188 DE LIN GVAE LATIN AE

Italorum atque Græcorum quorumdam do-
ctisſimas epiſtolas non paucæ ibi occurrunt,
quas Deſid. Eraſmus, Herm. Buſqhius, Herm.
Comes Nuenarius, Vir. Huttenus, Io. Cæſarius,
Henr.

carum catalogis eum reperi. Quid, quod clarisſi-
mus Morhofius, quem diligentisſime de Epiſtolo-
graphis commentatum nouimus, neque prioris ne-
que poſterioris libri mentionem fecit: id quod ſane
miror; quum vterque dignisſimus mihi videatur,
qui inter recentiores epiſtolographos, ſi non primo
loco, inter primos ſaltem ponatur; præſertim a
Germanis, quum temporum, quibus litteræ in Ger-
mania renatæ ſunt, hiſtoriam quam maxime illu-
ſtrent: controuerſia in primis, quæ Reuchlino cum
Colonienſibus fuit, optime ex iis cognoſci poteſt.
Quod Eraſmi Epiſtolas ad Reuchlinum fcriptas, qua-
rum quinque libro Il reperiuntur, eæque elegantis-
ſimæ, Lonainenſi editioni haud inſeruerint; cui ta-
men præfationes EFraſmi adiectas eſſe nouimus, eſt
etiam, quod mirer: teſtari id ſimul poſſe arbitror,
librum inuentu ſatis eſſe difficilem. Vtrum quin-
que iſtæ epiſtolæ augmento, quo Bataui Eraſini E-

piſtolarum editionem nuper locupletarunt, acceſſe-

rint, confirmare non poſſum; quum nitidisſimam
iſtam & pretioſisſimam Eraſmi Operum editionem
in terris his inuenire non potuerim. Vtcunque ſe
res habeat: clagorum virorum ad Reuchlinum epi-
ſtolas, præſertim poſteriorem harum librum in pau-
cisſimorum manibus eſſe, ſcio. Quod quum cogi-
tarem, ne non ingratum amicis lectoribus facturum,
arbitratus ſum, ſi plurima inde excerpta darem, quæ
ad argumentum, quod tracto, pertinere quodammo-
do videbantur: vt vel ex his ipſis excerptis de Epi-
ſtolarum elegantia ſtatuere illis liceret, quibus euol-

N

enr. 6l
Gerlelin
14 heue
Gisſimna
ſtimori⸗
Ga erltn
punions
nos con
ſteriͦ pen

leteeube
pole,ego
Conlolus
VGor.
Kols gn
fabiunn
le ſem
ſlauar⸗
S un/
tendin,1
hertetihe
zla yote
nnluen
Aünn
tutun e⸗
hudi
ilt
ltienem
s utan
n auſn
MEdle
ſt

IN IN GERM. FATIS. CAP. IV. 189

numtnt. Henr. Glareanus, Eob. Heſſus, Er. Cordus, Nic.
ionn Gerbelius, M. Lutherus, Ph. Melanchthon, alii,
Niliul ad Reuchlinum ſcripſerunt: quorum gra-
lihen, uisſima de eiusdem meritis iudicia atque te-

in ſtimonia hactenus a me ſunt adducta: & de

gvodc quibus ſingulis plenior paullo poſt iniicien-
ece hit⸗ da erit mentio: quoniam mirifica eorum in
en Ne purioris Latinæ linguæ ſtudio inter Germa-
tin nos concitando exſtitit opera, plurimi a po-
ſmmpin ſteris perpetuo facienda.
Drelerim¹ . Quum
ae iner⸗
Wineid⸗ uere eas haud contingit. Rectisſime de iſtis ſtatui
inocun poſſe, ego mihi perſuadeo, quod olim magnus Iure-
ſd et. confſultus, Matth. Waſenbecius, de non ita multis
Gifrugu Victor. Strigelii, & aliorum clarorum virorum, epi-
e depnti⸗ ſtolis, quas Papiniano ſuo Witteb. an. 1569, 8. edit.
ntz clit fubiunxit, ſtatuit Magna bars eruanzionin, multa-
nolinlcgel que ſermonis Teſtiuitas, in eiusmodi piorum bominum
ſertin, ſohedas M recondita: cædemque latere mores cuius-
munguir⸗ gques non Rnunt, & velut in ſpeculo virtutes adimi-
raril. tanaum . vitia 2d cauendum repræſentant —mmüulta
rcale. bietatis, crucis, inuocationum, liberationum eémn-
Aslman Ppla proponunt: eruiunt hiſtoriæ temporvum, metmno-
eltonen riamque rerum cognitione dignarum conſeruant in
wungletk dubium vt venire nemini debeat, guin eiusmodi inſti-
inmn eni tutum (edendi charor. virorum epiſtolas) . moribus
* & ſtadiis di centium blurimam aaiumenti aaferri
Uuncgi⸗ osſt. Qare de reliquo prioris epiſtolarum libri
Schun⸗ editionem, quam Froichouerus dedit, citandam po-
en de tius putauerim, quam illam, quæ⸗ Anshelmo debe-
ohmm. tur, cauſſa hæc eſt, quod, quum huius editioni Pagi-
6 Ely⸗ additæ non ſint, difficilius ideo citanda mihi vi-
a ſit.

ibuen⸗

190 DE LINGVAE LATINAE

Quum de reliquis etiam Dringebergii di-
ſcipulis, fidisque Reuchlini amicis, & vindi-
candæ in Germania Latinæ linguæ adiutori-
bus, quædam proferenda putem; vtpote
quorum non minus, quam reliquorum, quos
hactenus nominaui, epiſtolæ ad Reuchlinum,
velut communem Præceptorem, in binis iſtis
epiſtolarum libris exſtant: IO. CAMERA-
RIVS DALBVRGIVS, Wormatienſir Eyiſco-
pus, primus inter eos nominandus videtur:
cui Rud. Agricola & Io. Reuchlinus tanta be-
neficia accepta retulerunt, vt longe munifi-
centisſimum eum venerati ſint Patronum;
immo quem omnes boni renaſcentium in
Germania humanitatis ſtudiorum ſummum
coluerunt fautorem atque Mæcenatem (n).
dum ſingulos eruditos illis caritatis beneuo-
lentiæque officiis tam cumulate proſecutus
eſt, vt ædes eius tutisſimum ipſis præbuerint
aſylum. Primus & ſolus habebatur, qui
trium linguarum peritisſimus elegantiora
ſtudia in Heidelbergenſe lyceum intulerit, &
ui ea ab indoctis, incultisque veteratoribus
defenderit; adeo, vt nullæ tum fuerint litte-
rarum deliciæ, nulla Germaniæ Muſa, quæ
non in eius laudes adſpirarit, ab exteris etiam
magnifice laudati (o). Iacobas öadoletus,
quum
(n) M. Cruſius Annal. Sueu. P. III lib. IX, c. 8, p. 508.
(o) in vita lo. Reuchlini a cel. Maio conſcr. p. 189.

numn ſn
hiloſp
milt:
ſulem o
guohee
ſ vtris
Ciuilit /
heneet
longe h,
ſruili
nare
ſ,ſſ
rin

ctem l
mo
Aumenti
Fri n,
nus ate
ingeſu⸗
ſwilihos
urr pen
Knbacun
nutbu
honle
e ſein
tr flenn
talma he
eins
Pletoones
14 iucie
Cllen
nnnen

9 N lle

TIN

mmichti

Nlten;
igtonnen
IRenclin
I, In „ H
0., CN.
ahſi ⸗.

tns nicen

tanti be⸗
nge muniß⸗
Ditoonun;
leninmn in
Infunmum
tennten
tltßbeneno⸗

Proleom

Urrhlennt
Parur, gll
egnnta
tulerit, EN
ertonb
i lite⸗

IN GER M. FATIS CAP. IV. T91

quum matrem eius decesſiſſe inaudiuerat,
Philoſophicam iſtam Conſolationem (p) ad eum
miſit: quæ præconiis, quibus optimum Præ-
ſulem ornandum putauit, eſt refertisſima.
quo hæc etiam verba ſpectant (: Quum⸗
ſis vtriusque linguæ doctisſimus, ac ſcientiæ
ciuilis pontifßicalisque conſultus, & in omni
genere diſeiplinarum vel vnicus ætate noſtra⸗
longe conſummatitſimur, adeo, vt pro exqui-
hita illa, & certe rarisſima diuinarum huma-
narumque rerum cognitione, qua polles, in vni-
uerſum, & quaſi ex toto, nibil in te deſiderari
Vosſite
(P) quam Ioach. Camerarius, Ioach. Fil. cum quibus-
dam optimi Parentis ſui & Io. Sambuci eiusdem ar-
gumenti lucubrationibus primus in lucem edidit,
Frf. 1577, 8. ap. Andr. Wechel. poſtquam Camera-
rius Pater eam ab Sambuco illo tempore, quo con-
iuge ſua orbatus erat, acceperat manu ſcri ptam, cum
ſimilibus argumentis publicandam. quod quum,
Pater perficere non potuerat, (qui in litteris ad
Sambucum, ſe de epiſtolis & aliis quibusdam non
inutilibus ſcriptis proferendis aliquot annos fruſtra
laboraſſe conqueſtus eſt, quod typographicæ offici-
næ ſcriptis, quibus vulgus tum maxime delectaba-
tur, fuerint occupatæ) filius demum peregit, elegan-
tisſima Parentis Meaitatione in aduerfis, cum allis
eius & Sambuci ſcriptis, adiecta. De Sadoleti Con-
ſolatione Sambucus in epiſtola ad Camerarium pag.
I24 iudicauit, eam ab auétore admodum iuuene
conſcriptam eſſe, in qua primæ Ciceronianæ exerci⸗
tationis apparerent indicia.

(9) Pag. 10. ſeq.

192 DE LINGVAE LATINAE

porcßit: quod ad ſummum virum, præſtantir-
ſimum ſapientiæ dottorem, optimum præſulem,
pertinere videatur. Extrema conſolatione
eum ita alloquitur, poſteaquam optimarum
artium amplificatoris laudem ei quoque attri-
buerat. Vbique magnus occurris, vt omnes
omnium gentium oratores, omner nationes te
ſuſpiciant, obſeruent & admirentur, quod ad-
modum paucis euenit, vnice diligant, Bingulari-
ter & vehementisſime ament, miriſicis laudibus
ad cœlum efferant (r). Hie ipſe Dalburgius
eſt, in cuius honorem inuſitato plane in Ger-
mania exemplo, magnoque ſimul cum plau-
ſu, Comædia Latina ab adoleſcentibus qui-
busdam ſtudioſis adta eſt, idque optimis
Reuchlini auſpiciis (). Is ipſe porro eſt, pro
quo Rud. Agricola ſupra citatam orationem
coram Pontifice habuit; & cuius ſumma hu-
manitas ac munificentia eumdem Agricolam
Heidelbergam pellexit; ſeu vt eius conſuetu-
dine ſe ipſe ad recte ſcribendum adſueface-
ret, ſeu vt iuuentus haberet ſtili formato-
rem (*). poſtquam Epiſcopus E ormatienſts
factus erat, per Theod. Plinium, infra pluribus
lau-

(r) p. 98.
(S) cl. Maii Vita Reuchlini p. 188. conf. M. Cruſius,
Annal. Sueu. P III, lib. IX, c. 8, p. 5oS. & D. Chy-
træus in Saxonia, ad an. 1497 lib. III. pag. 81.
(*) Phil. Melanchth. de Vita R. Agricolæ T. II De-

clam. p. 451 ſeq.

——,,C2 zUdhe.h.'. 8eeQſ20—

luudane
propen
centla
quumn
loretſ
perter
Dalbu
Auluin
Aine e
cunch
turusel
litle b
Mrrlulem
et
Crin
ſummAn
teras.
Eiuec
gricole
ILZr
u Heid
Poeicet
Potennn
Flti
cin laure
Ubuacce
kundot
nenia

)b

UINN

tump veſan
inumn i
11 onte
um gnnn
eigoletn
nn Nt
Uer niturt
un gult d
nt t, .
Kurlutin 4
Dalgi
ineiner
amm r.
enddus Gr
r ohüins
onoelh
mOfationen
ſumm hr-
gginn
Colluetl.
Nlutre⸗
ſormnito.
mitenſi
hintn
.

1. ulus,
ED.C)-⸗

H

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 193

laudandum verbis, confirmauerat ei, ſe tanto
propenſiore in ipſum futurum eſſe munifi-
centia, quanto paratior tunc, quam antea,
quum Electoris Palatini Cancellarius fuiſſet,
foret ſibi facultas: curaturum, omnique o-
pera enixurum ſe pollicitus eſt, vt appareret,
Dalburgium non ſibi magis honore rebusque⸗
autltum eſſe, quam Agricolæ, longa conſuetu-
dine coniunctisſimo ſuo amico; cum quo
cuncta diuiſurus, & communia omnia habi-
turus eſſet. Quæ ſingula liberalisſime præ-
ſtitiſſe bonarum litterarum cupidisſimum
Præſulem, ipſe Agricola grauisſimus teſtis
eſt ([): cuius cauſſa domi ſuæ Iudæum, ad
Chriſtianam religionem paullo ante conuer-
ſum, aluit, vt Hebraicas ex eo addiſceret lit-
teras.
Eiusdem etiam huius Dalburgii atque A-=
gricolæ fama permotus CONRADVS CEL-
TES, Protucius, Dringebergii itidem diſcipu-
lus, Heidelbergam abiit, vbi oratoriæ atque
poeticæ tanta cum laude operam nauauit, vt,
poſteaquam egregiis in Italia vſus fuerat ma-
giſtris, primus omnium Germanorum poeti-
cam lauream a Friderici II Imperatoris ma-
nibus acceperit. de Latinæ linguæ ſtudio ſub-
leuando tam præclare deinceps meritus, vt
eloquentiam Romanam, quantum Germano
NJ— ſal⸗

() Lucubration. pag. 200, 205, 215.

194 DE LINGVAE LATINAE

ſaltem homini conceſſum tum fuerit, brimus
in Germaniam perduxiſſe nonnullis videa-
tur (s1).
Ad HENRICVM BEBELIVM, Iuſtingen-
ſem, qui ex toties laudati Deingebergii ſcho-
la cum tot eximiis viris aliis prodüt, & a Ma-
ximiliano I laurea donatus eſt, quod attinet;
ipſa viri ætas illis eum adnumerauit, qui Ger-
manicam rationem Romanæ linguæ ſblenda⸗
re ornare ac illuſtrare cœperint. Multum
rofecto ad rem litterariam ar aufe andam
contulit: ſiquidem in Tubin e nſem academi-
am omnium primus manſuetiores Muſas,
terſamque Latinitatem ſanis perſuaſionibus
inuexiſie putatur; frequentique auditorio
Poctas, oratores, ac hiſtorj 1008 rliennde for-
dam barbariem inde pepulit (t): ita, vt ad
Reuchlinum fſcribens Pabrtozuhan irto,is

prfelti titulum iure vſurpare potuerit (tt).

Qua ratione litteræ, quæ per tot ſæculæ deli-
tuerant, ex tenebris ſeſe ſenſim emerfſerint,

ex Bebelii huius epiſtola quadam ad Reuch-
P

linum ſcripta cognoſce realiqua ex parte licet:
qua ex c0 ſciſcitatus eſt, gi uomodo voces Ky-
rie eleiſon, Euangelium, Metamorphoſir, Sophiz
eſſent
(sſ) Adami Vit. Philoſ. p. 29. ſeqꝗ·
(2) Mich. Coccinius ap. M. Cruſium, Annal. Sueu.
P. III, lib. IX, cap. 10. pag. 516. & in Adami Vit.
Philoſoph. p. 26.
(tt) clar. viror. ad Reuchlin. epiſt, p. 35.

Aentyt

guntiat
elpond
ni belt
emeru⸗
pix?
zun. !.

erleuchl

. benipni,

AT
llonmet

Unte xtet
Ie Eiate

U Wa
teneban 4
iim Atn

uf

INN

n khert

l. e,
i,

Onnblit i

gvoc tin
rit id⸗
Purſplent,
Multnn
plitcndn
macaCem-
Nres Mli,

l. M.

e Witori
Mor Artm
Otuert it
ſeenicel
nelletindh
AReuch⸗
Purrlict

1Oces
lNu
Ment

itl Sen⸗
Ami V⸗

IN GERM. FATIS CAb. IV. 195

eſſent pronuntiandæ ()quarum rectam pro-
nuntiationem priusquam illa epiſtola, qua
reſpondit Reuchlinus, oſtendit, iocoſe oppi-
do Bebelium compellauit (v): Sed heus tu,
mi Bebeli, cun a me veterano, & Iudi litterarii
emerito milite, grammaticum opifeium quæ-
ris? uius & dux & imperator ipſe in Muſa-
rum caſtris quotidiannm erercitum agit. Re-
digere me viv ad incunalbula & vagitus puero-
rum. Pari modo lodocus Gallus Rubeaquen-
Er, litterarum Græcarum rudis, per litteras
ex Reuchlino quæſiuit, num in illo Matthæi:

Lidimus Stellaw eins, & venimus adaorare,

T venimur, ſit praſentis, an Prateriti tempo-
rig (X)? Quanti de reliquo Bebelius fecerit
Reuchlinum, quem Praceptorem ſuum ap-
pellare conſueuit, ſupra a me declaratum

eſt,

BEATVS RHENANVS, Sleſtadienſer, in

2
illorum etiam refertur numero, qui ab ine-

unte ætate magiſtros audire maluerunt, qui
aut vtramque linquam Græcam & Latinam

tenebant, aut ſermonem Latinum ad elegan-
tiam artium potius, quam ad earum depra-
uationem fœditatemque tradebant. id quod
vel ſua ſponte, vel familiarium hortatu, vel
N 2 exem-⸗
(u) ibid.
(v) ibid. p. 35, b. (x) M. Cruſius in Annal. Sueu. P.
III, lib. 1X, c. 10, p. 516.

196 DE LIN GVAE LATINAE

exemplo aliorum feciſſe Rhenanum, Io. tur-
mius dilucide demonſtrauit, vtpote qui vitam
eius elegantisſime ſcriptam reliquit (y); præ-
clarisque eius in litterarum ſtudia meritis ex-
plicatis, oſtendit, optimum virum Græcæ &
Latinæ linguæ ſcientiam, litterarumque iu-
uandarum ſtudium Jo. Cononi, Norico, qui
ſub eruditisſimorum Italiæ hominum diſci-
plina profecerat, vltro debuiſſe. Ioſ. Scaliger
tanti æſtimauit Rhenani merita, vt eum do-
Gtisſimis Germanorum adnumerarit, cui non
Germanja ſolum, ſed omnes quoque eruditi
in antiquitatis & veterum aubtorum reſtitu-
tione plurimum debeant (2). Idem Mart.
Dorpius
(y) eam M. Adamus integram fere dedit in Vit. Philo-
ſoph. pag. 132 ſeqq. verum illa in primis, quæ Stur-
mius de religione retulerat, omiſiſſe Adamum, eſt,
quod miror. quo hæc verba pertinent: guamuis
conſtat, ſincerioris Tbeologiæ ipſum fuiſſe ſtudio-
ſum. De Eraſmo fertur, guod aicere ſolebat, Lu-
theranos bonam comædiam male agere., eius ipſe
principio opinionis fuit, ed atate accegſit propius,
vt idem ſentiret, tametſi idgem non tueretur. dignus
ſane vir cuius religionis caußſa committi debuerit, ſi
iudicibus fuiſſet opus: propter probitatem, verita-
tem, doctrinam, iudiciique acumen, id gquod in ſeri-
ptis perſpecte exſtat. eodem hæc etiam verba perti-
nent: Veniamus aa religionem, in gqua aligui for-
tem eum non fuiſſe culpant: gquod guum probaret
noſtram, partes eius non ſuſceperit.

(2) Scaligeran. I, p. m. 129, II, p. 204.

Dotpiu
Rveman
ullon
Nn
& (un
tidian
& me
tumf
Gul
ſtbi
monin

Dynge
tuntun
nnsen
luben
tutis
Aucko
genn
Tkatis!
Clau
Men⸗
60
Ttaten
Popt

Kno

n
h

Trumre,

elarumane 1

NMor/ l
ninumn li
lol Kller
Vt euun .
t, cinon
be eruci
n nſinr

lden Mart
Dori
tin vt. Dh-
nis e
Adumun en
4. AAl
illat, u.
ei iN
Unhin
tur. AN
Aluniß
nn, tenir.
luſri·
eipeſt⸗
Aihifn.
lhmt

IN GERM. FATIS CAP. IV. 197

Dorpius in epiſtola ad Eraſmum cenſuit (a):
Rhenani ſcilicet ſedula in caſtigandis optimis
auctoribus vigilantia omner doctos adiutos
ſeſe proßiteri, viri, qui re fuerit beatisſimus,
& cuius ſolo nomine exſiluerit: cuius quo-
tidiana pene conſuetudine, doctisſima pariter
& mellitisſima, ipſe Eraſmus ſic ſe delecta-
tum, faſſus eſt, vt hac re ſe plane putarit eſſe,
quod ille dicebatur, & vt ipſo hoc amico nihil
ſibi fuerit amicius; cui diuini ingenii ſui
monimenta dedicare non dubitauit (b).
Rhenani popularis, eiusque ætati ſuppar
fuit IOANNES SAPIDVS, qui eodem iſto
Dringebergio præceptore adoleſcentulus vſus,
tantum laudis deinceps conſecutus eſt, vt v-

nus ex felicioribus ſæculi iſtius ludimagiſtris

haberetur; qui, barbaris ſcriptoribus iuuen-
tutis aures perſonantibus exploſis, clasſicos
auctores eorum in locum, puriusque dicendi
genus introduxerat: ab ſummis eo nomine
ætatis ſuæ viris, quorum numero Eraſmus,
collaudatus. Idem dicendum eſt de altero
Rhenani populari IAC. IMPHELIN-
GO: quem maiore in obſeruantia propter
ætatem & æſtimationem, quam in amicitia
propter iuuentutis ſtudia inter familiares,
& modo laudatos ciues fuiſſe, Sturmius te-
N 3 ſtatur
(a) Eraſmi epiſt. lib. VII, ep. I. (b) Pirckheimer,
Epiſt. lib. miſcel. ep. 23, & 29.

198 D E LINGVAE LATIN AE

ſtatur (*). Inter plurima eaque inſignia præ-
conia, quibus Eralmus Wimphelingum con-
decorauit, haud poſtremum eſt, quo confir-
mauit, tantum eloquentiæ, tum in carmine;,,
tum in oratione ſolata, eum præſtiriſſe, quan-
tum vel a theologo, vel ab' illorum temporum,
homine potuerit requiri (C).
Quo longius plerosque hactenus comme-
moratorum a me virorum, optimorum boni
Dringebergii diſcipulorum, & in rem publi-
cam & litteras inſtaurandas meritorum ma-
gnitudine ſuperauit BILIBALDVS PIRCK-
HEIMERVS, Patricius Norimbergenſis, eo
maiore iure, ſi dignitatis gradu atque ordine
fingulos collocaturus fuiſſem, primus a me
poni debuiſſet. quandoquidem præter am-
plisſimos honores, quibus patria & pacis &
belli temporibus eum fubinde exornauit, po-
tentisſimorum Imperatorum, Maximiliani I,
huiusque nepotis Caroli V a conſiliis fuit.
Quod de Catone Cenſorio proditum eſt,
quod ſimul & bonus imperator fuerit, & ſe-
nator,
(*) in vita B. Rhenani.

(C) epiſt. 10, lib. XXIII, quæ ad eumdem Io Vlattenum
ſcripta eſt, cui Eraſmus Ciceronianum ſuum dedi-
cauit, in cuius ipſius defenſionem multa epiſtola
iſta profert. qua poſtquam de Wimphelingi morte
egit, addit demum: Annum attigit pene octogeſt-
mum, aiutins etiam victurus, corpuſculi deficioi-
tis rationem i llam habere voluiſſei. conf. M. Adam.

N

6410)
Pirelbe
ſertbau
Com
guum
nono
culorul
exiſtin
tutibus
Dabugi
ſrun h
Cockbn
dulati
gnando
heimenn
2dpelin
conpeot
1Alun

ſtkan
Uans
nd

0en

e

UAIN

guein Pi
inphelt ligun
n h gon
n iy mr
ref , 1
nin mm

tenusconne.
timorumbor

inlen Dbl
torum mn.

S MRCI.
ſr, eo
Neoriine
UImis a me.
n ent an.
u s
Crnanih⸗
Armulanh,
lis fuit.
itun elt,
erit A /
PAll

hPluerun
ſun bel⸗
hreniln
in NorH
e l
1 ein ier
NlAR

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 199

nator, & orator & paterfamiliats, idem de
Pirchheimero vere adfirmari poſſe, Conr. Rit-
tershitſius, cui luculentisſimum de Vita eius
Commentarium debemus (d), cenſet: &
quum ipſum hunc Catonem ſuperauerit in
nonnullis rebus Pirckheimerus, ab omni ſæ-
culorum memoria per paucos repertos eſſe
exiſtimat Rittershuſius, qui tot tantisque Vir-
tutibus fuerint Præditi, quantis eum prædi-
tum fuiſſe, oſtendit: præſertim quum litte⸗
farum harumque cultorum tantus exſtiterit
vna patronus, vt æder eius, æque ac Ioannis
Dalburgii, eruditorum hoſpitium, ſeu Aiuer-
Jorium habitæ ſint (e). Hinc Io. Cæſarius,
doctisſimis ætatis ſuæ viris adnumerandus,
adulationis nomine ſuſpectus eſſe non poteſt,
quando ad Reuchlinum ſcribens (f), Pirck-
heimerum rarum inter Germanor miraculum
adpellauit: namque Eraſmus ſatis etiam
comprobauit (ff), tantum viro in terris his
obtigiſſe Nelietrotin, qiantum eriei mis mor-
talium obuenire ſoleat ; alibi common-
ſtrans (g), rarisſimam prorſus ſæculi iſtius a-
N 4 än
(d) Operibus Pirckhcimeria M. Goldaſto Frf. 1610, fol.
editis Præmiſſum. Comparstio iſta reperitur p.
21 leg.
(e) Commentar. pag. 2;3. (F) lib. II epiſt. illaſtr. vi-
ror. ad Reuchl. x. 4, b
(ff) lib. XXVI, ep. 33. (g) epiſt. Pirckheimer. lib.
miſcell. ep. 22.

— -

200 DE LINGVAE LATINAE

uem fuiſſe virum, qui tam eximiam eruditio-
nem cum tanto fortunæ ſplendore, rurſum
cum hoc tantum comitatis & humanitatis
copularit, & qui cum ipſo & compluribus
Germaniæ eruditis amicitiam conciliare
haud ſit grauatus. Ipſi adeo Itali, inuidi ſa-

tis alioquin Germanorum laudis fautores,

præter gentis & animi nobilitatem, excellens
vtriusque litteraturæ ſtudium in Pirckheime-
ro admirati, eum vnum & multis populari-
bus & Germanis prætulerunt, qui in magnis
ſemper negotiis verſatus, principibusque ac-
ceptisſimus animum ad elegantiores Muſas
primus applicarit; & veram rectamque ſtu-
diorum ingreſſus viam, eloquentiæ vim atque
ornatum ad ſacram rem iuuandam oontule-
rit (h). Pater etiam eius loannes Pirchbei-
mer Germaniæ Muſas admodum iam ſibi de-
uinxerat, quod Senatui Norico auctor exſti-
terat conſtituendi publici profeſſoris, qui o-
