uuß gu
enep
No ſe
Ckinn 8
Utjelmn
munen
AInuorun
Woninent
wrlen

pe e

19/

Aug gunn

ernanien.
ib ii
ir Gman
me n.
ule nlr-
gelam
uun vero
geuiſſen
etur: hu-
caulſu in
ui! iatn⸗
ma ferme
oprofte.
Ultos fo⸗
nadmo⸗
, quer -
profci,
4ℳ.
ræſertimn
tione a-
9 jerum
hotine,
Obie⸗
io⸗

PRAEFAIIO.

Cionem attinet, nefas fore, non arbi-

tror, ſi in altero iſto argumento conſcri-
bendo tiro ego magnorum virorum ex-
emplum imitandum mihi propoſuero;
etiamſi rem infeliciter ſatis tentaro.
Quid enim diffitear, me ex veteribus
AQüuintiliani, ſiue quicunque etiam de⸗
Causſis corruptæ eloquentiæ Dialogi au-

ctor fuerit, ex recentioribus Ludouici

TViuis, qui de Causſis corruptarum arti-
um egregie ſcripſit, exemplum quodam-
modo ſecuturum eſſe? Illi, qui & do-
ctrina & vſu nom ſatis inſtructum me
exiſtimauerint, idque non iniuria, ſci-
ant velim, me pleraque, quæ de vtroque
argumento proferre me cognouerint,

ex virorum ſumma prudentia, multa do-

ctrina & plurimo rerum vſu præditorum
monimentis collegiſſe: quo facilius iis,
quæ ſcripſi, fidem te habiturum, ſpero,
optime Lector: quum ipſa inſuper res
pro ſe plerumque loqui videatur. In
his ipſis quidem Commentariis claro-
rum virorum Epiſtolis multum vſus ſum;
quum me hàud prætereat, eas & tempo-

rum, &᷑ doctorum virorum iis viuenti-

d 5 um,

PRAEF AIIO.

um, hiſtoriam ita continere, vt, qui vno-
quolibet tempore viri boni, docti ac
præſtantes vixerint, & quid docuerint
atque moliti ſint, vix aliunde melius
posſimus cognoſcere. Cum primis
vero multa ex Io. Caſelii exquiſitisſimis
monimentis poſterioribus Commenta-
riorum horum capitibus inſerui. quo
enim pauciores diuini huius ingenii mo-
nimenta cognita habere, mihi perſua-
debam, eo gratius Lectoribus me factu-
rum, putabam, ſi plurima ex iis adductu-
rus eſſem: quibus, tamquam grauibus
excellentisſimi viri, cuius ſimiles Ger-
mania paucisſimos progenuit, dictis,
Commentarios meos exornare, & rebus
ſingularem fidem facere ego poſſe, mihi
videbar. idem de Melanchthonis, Came-
rarii, Sturmiique iudiciis mihi viſum
eſt. Quamobrem te minus peruerſe
interpretaturum eſſe, confido, Lector,
quod, dilucidis ſæpius tot teſtium verbis
inſertis, ſtilus inæqualis maxime reddi-
tus ſit: quum enim permagni inter-
dum referat, quis dicat, crelebam, fore,
vt ſummorum virorum teſtimonia, ipſis
ple-

Gol I Is

ſidoranort

erin
UIILYAI
ſan erc
erre, tantl
Vwenalte
tlam exer

„P

le Cun
De al
K.
NAillrnen

M

, 71
ltbj reya
l. 1

unon

hcbinn.
di, cocti
CCocnerin
nte mel
Dun Prims
niltülima
Onmmentr.
nni go
enimo.
ipetſin⸗
ne acu.
Aducu.
graidis
lles Ger⸗
, cickis
Eebus
lemii
1C-
ivilum
eruetle
Lector,
nrerbs
eecl

inter⸗

PRAEFATIO.

plerumque verbis, quibus vſi ſunt, re-

tentis, legere malles, quam minus in-

terruptam, meisque verbis, id eſt, tenui
atque exili admodum dicendi genere,
continnatam rerum ſeriem cognoſce-
re. poſtquam minus ægre ferre conſti-
tui, ſi fuerint, qui centonem me con-
ſcripſiſſe, obganniuerint: talis enim,
qui omnibus ac ſingulis, noſtro præſer-
tim ſæculo, ſatisfecerit, natus forſitan
non eſt. Quod ſi vero etiam fuerint,
qui in iis, quæ a me adiecta ſunt, pluri-
mum, quod ad Latinitatem ſpectat, de-
ſiderauerint, ſic habeant rogo, me nihil,
niſi Latini ſermonis amorem, præ me
ferre, tantumque abeſſe, vt magnam e-
ius venditem cognitionem, vt parum
etiam exercitatum in eo tironem me
eſſe, confitear.

De reliquo, quum politioris litteratu-
ræ hiſtoriam elegantibus viris ingratam
ſſe non poſſe, quæ iuuentutis iudicia, de⸗
multis rebus formare qutal, Caſelius &
Melanchthon, quorum iudicia inſtar

plurimorum habere me, modo confir-

maui,

PRAEFATIO.

maui, cenſuerint. & quum exempla⸗,
eorumdem ſententia, non minus u bo-
minum animis eſpcere queant, quam do-
êtrina atque præcepta? dum bonæ na-
turæ cogitatione atque admiratione
virtutis in viris præſtantibus maxime
exſuſcitantur incendunturque: &
quum tempora, tum homines, tum et-
iam actiones & ſtudia conferentes, me-
liora voluntate recta & ſano conſilio e-
ligunt, & deteriora declinant. Hæc,
inquam, quum ita ſint, & quum ſtudio-
rum commemoratio, ac rationis, quam in
laude per litteras conſequenda inierunt
maiores, indicia, ſtudioſis non minus con-
ducere, iudicarit Melanchthon, quam
bellatoribus ſtratagemata & conſilia ve-
verum Ducum noſſer neque meos hos
Commentarios, qualescunque etiam ii
fuerint, tibi, beneuole Lector, iniucun-
dos fore, confido. Adductis modo
argumentis & hoc accedit; quod ſum-
mi iſti duumuiri haud leuisſimis adnu-
merarunt: quod, niſi ſuperioris ætatis
iltuuiem &; fœde adſperſas ſordes adſpe-
rerimus, verendum ſit, ne nos littera-
rum

Waturs,

Uute ind.
vine lng

T
e ee rz
Cle,pa

lun Iuen
Wunſeme
waccllee
gom

Düucun
Uneſb
kler.

eem
ls n h.
guen
1 hone n⸗
mintore
Marime
Ee: 4
tun et.
tes me⸗
nllioe⸗
Hec,
Qute.
uen in
Interſnt
Cn.
gum
ov-
0s hos
iun i
lucun-
modo
Aſum-
adnu⸗
tutit
AMr.
littert
n

PRAEFAIIO.

rum decoera, polita ac venuſte renitente
acie leuiter nimis adficiamur. Vel
ipſis his prudentisſimorum virorum iu-
diciis me patefeciſſe, arbitror, quorum
gratia Commentarios hos conſcripſe-
rim. Neque doctis videlicet, neque
indoctis, eos contexui. nam doctos, co-
pioſis bibliothecis inſtructos, iſtos non
curaturos, ſcio; carere certe iſtis pote-
runt: indoctos, velut ignorantes, & o-
ptimæ linguæ inimicos, eos contemptu-
ros eſſe, præuidebo. Si vnum & alte-
rum litterarum ſtudioſum ad Roma-
num ſermonem amandum, & accura-
tius addiſcendum opera hac mea addu-
xero, ſatis habiturum me eſſe, confirmo;
ſiquidem haud leue eius pretium tuliſſe
tum ego mihi videbor.

Priusquam verboſæ ſatis præfationi
finem imponam, non poſſum, quin te
admoneam, Lector, ne fidem habeas
iis , qui doctis perſuadere adhuc auſi
ſint, me ſub Iani Gregorii Bitulii nomi-

ne latere: cuius binæ Epiſtolæ de Augu-
ſta

PRAEFATIO.

Rea Bibliotheca W'olfenbuttelenſi, Seren.
Ducis Antonii Pirici Seceſſu in salinarum
Valle, & aliis rebus, ſuperioribus annis
prodierunt. Iis potius credas velim,
qui Ioannem Georgium Burckhard, fra-
trem meum minorem natu, ſub nomi-
ne iſto latitare, adfirmarunt. Nam,
licet læſum me non ſentiam, ſi quis bi-
narum epiſtolarum iſtarum auctorem
me habeat ; vtpote quas nonnulli
haud improbarunt, honorificam ea-
rum facientes mentionem: & quas ipſi
aduerſarii perquam eruditas & ſingulari
rei litterariæ & antiquitatis notitia re-
fertas appellare haud dubitarunt; qua-
rum auctor eruditione perquam præ-
ſtans videatur. ſuum tamen cuique tri-
buendum eſſe, exiſtimo. Verendum
præterea fuerat, ne minus candide ac
ſincere quidam de hiſce Commentariis
meis iudicaturi fuiſſent, ſi eorum & com-
memoratarum Epiſtolarum vnum eum-
demque auctorem eſſe, ſibi perſuaſis-
ſent porro: quamquam, ſi quis æqui
cenſoris officio perfungi voluerit, non
tam

ne 1
DMhI
Ullbmoc
1„ .

Dort
MIEuma
W

els

, Gn
elingnin
brs 8anng
dis lin
nt fr.
Cbnom.
„ N
iguiͦbi⸗
ckorem
wonnulli
mn ea-
guusipli
ſiglni
itis e-
; gur⸗
getri.
endum
ide ac
entariis
AcO⸗
neum-
ulſs⸗
4 cvi
4,non
taldl

PRAEFATIO.
tam quis ſ. ribat, quam quid ſcribatur,
conſiderandum ei ele⸗ putem. Quod
quidem ille non f feciſſe nuper videtur,
qui quum meæ de celeberrimi Cellarii
obitu Epiſtolæ in ſcripto quodam men-
tionem faceret, & perſuaſum ſibi ha-
beret, Lanum , Gregoriun Betulium, cui
forütan non fauet, eius auctorem eſle:
me rei cuiusdam inſimulauit, cuius
ipſe mihi conſcius profecto non ſum;
& cuius ii, qui antea de eadem Epiſto-
la publice judicarunt, me haud coar-
guerant. qui ipſe alias Epiſtolam tenu-
em valde habeo, feſtinante calamo mi-
nusque hilari animo ſcriptam; qua o-
ptimi viri vitam adumbraſſe neutiquam
mihi viſus ſum, nedum expreſſam eam
a me eſſe, cuiquam perſuaſum volue-
rim. uando vero Betulium me eſſe,
negaui, caue exiſtimes, me, libera de
Commentariis hiſce iudicia quodam-
modo reformidantem, ea præfamine
huiusmodi declinare quaſi ſtuduiſſe.
Liberrima cuique iudicandi de iſtis ſir
poteſtas: cogitet modo, quorum gra-
tia

PRAEFATIO.

tia ego eos compoſuerim; id quod

paullo ante expoſui: & ſciat, me nihil
fere in ipſis tributum mihi velle, quam
induſtriæ nonnihil in colligendis eru-
ditisſimorum virorum de Linguæ Latinæ
amore a Germanis culto iudiciis; tem-
porum ſerie in diſponendis iis a me ob-
ſeruata: ſi quis contradicere his vo-
luerit, id per me ſibi licere, credat. Tu
autem, beneuole ac candide Lector,
vale, & conatibus meis, ſi merentur, fa-
ue ; qui ad nullam plane rem aliam,
quam ad linguæ præſtantisſimæ ſtudium,
neglectum hodie ac contemptum fere,
pro imbecillis viribus meis adiuuan-
dum, ſpectant.

ELENCHVS

D
i
i
Culi
upne,
Mlb /

Pyhengke
1

1
Dlend

„
ſelutint⸗a

rer ſiſt

lu exen

dul
t,meni
eleigan
Ceneisen.
Vue Latin
ameob.
elis wo.
at. Tu
lector,
nnun fr⸗
nalim,
Nulium
umh ſere,
diuuan⸗

NCNS

ELENCHVS
CAPITVM.
CAP. I.
D' Latinæ linguæ per diuturna bella
W—☛ crebraque commercia in Germani-
am translato, & per quatuor amplius ſa-
cula continuato ibi vſu. ab ipſo ſeilicet
tempore iſto, quo Populo Romano cum Ger-
manis res eſſe cæpit, ad horum vsque in
Romanas prouincias, ac ipſam Ilaliam,
Vrbemque irruptiones.

CAP. II
Oſtendit, nulla, vt reliquæ doctrinæ,
ſic Latinæ etiam linguæ, neque cognitionis
neque vſus cuiusdam, per quatuor ſogquen-
tia ſæcula in Germania, præſortim qua
ad ſeptemtriones ſpectat, exſtitiſſe veſti-
gia?“ & illos, qui ex Gallia, vbi lingua Ru-
ſtica viguiſſe monſtratur, in auſtralem
Germaniam Chriſtianam religionem pro-
pagatum aduenerint, de lingua Latina⸗
bonisque litteris excolendis parum cogi-
tagſe Monachorum enim iſtius ætatis
mores fuiſſe longe corruptisſimos.

CAP. III.

Lux exeunte Vil, & ineunte I ſacu-
6 0,

ELENCHVS

lo, Germaniæ in litterarum Latinique⸗
ſermonis ſtudio auguſtisſimis Caroli M.
auſpicits oborta, paullo poſt ita denuo ob-
ſcurata eſt, vt per quinque amplius in-
ſeguentia ſæcula ſumma vbique exſtite-
rit ibi Latinitatis puræ caſtæque ignoran-
tias cuius haud obſäura adferuntur ſpe-
cimina. in denſisſimis tamen tenebris in-
genia quæadans puro atque eleganti dicen-
di genere conſpicua, tamquam lucidisſi-
ma eſfulſere ſidera. lpſe Fridericus II
Imperator de litteris euehendis bene me-
ritus eſte cuius Cancellarius Petrus de
Vineis ingenio, doctrina, & eloquentia
præſtantisſimus zætate ſua bhabitus eſt.
Breui ſimul disquiritur, quo tempores
Germanica lingua in publicis litteris ta-
buliszve conſoribendis vſurpari cœperit;
& quid induſtriæ monachi in deſcriben-
dis libris collocarint Pauca demum de
carminum genere, ſiue rhythmis, quibus
facula iſta miriſice delectata ſunt, enar-
rantur, nonnullorum ſupra ſæculi mores
elegantium poetarum mentione iniecta.

CAP. IV.

pits

= —

Alirite

4
Caroli N
Aepug,

nyl

5

, erhi.
7
utz.

.

ir.
Aen.
cls I
e ne⸗
nw de

ertit
.
we⸗
A-
erit;
de
ilis
nar

D

CAPITVM.

CAP. IV.
Barbaries integro plus ſaculopoſt Ger-
mania etici cœpit, quam Italia penitus e-
rat eielcta. quare Germanorum nomen:
huius citti Io. Ant. Campano inuiſum ma-
xime fuit atque deteſtabile. Io. Regio-
montanus, Georg. Purbachii diſcipulus,
ſuo demune Germanos inuitauit exemplo
ad Latinæ linguæ bonarumqie littera-
rum cutltum ex Ialia petendum. Petiit
hunc inde circa annum ch CoockxrI
Rud. Agricola, vir de cuncta Germania
praæclare meritus! gqualis laus etiam de-
betur Rud. Langio, Weſtphalo, cuius po-
pulares fuerunt Alex. Hegius, & Ludou.
Dringebergius: quorum ille Germaniam
inferiorem, hic ſitperiorem ad Latinam
linguam diligentius addiſcendam per-
duxitn ex cuius ſohola vna cum pluri-
bus excellentisſimis hominibus prodiit Io.
Reuchlinus: cuius incredibiles in litte-
rarum linguarumque ſtudits inter bar-
baros etiamnum Germanos ſtabiliendis,
& contra Colonienſeès ſophiſtas defenden-
dis, ſuſcepta cura atque pericula recen-
ſentur; verboſa ſatis de ſedelibus eils
. ec 2 in

ELENCHVS

èn eodem negotio vrgendo ſociis facta-
mentione quorum haud exiguo numero
Conr. Peutingerus, Io. Camerarius Dal-
burgius, Bilib. Pirckheimerus, & com-
plures alii grauisſimi linguæ Romanæ as-
rtores fuerunt. huius vtilisſimum ſtu-
dium ſubleuatum commonſtratur ſum-
mo Germaniæ Principum, Electorum, at-
que ipſius auguſtisſimi Maximiliani I, quo
litteratos dignati ſunt, fauore. qui in-
vniuenfa Europa communis tun & in-
Muſas ſingularis plane fuiſſe, oſtenditur.
ita, vt Germaniæ nobilitas, Principum
exemplo incitata, litteratisſima exſtiterit.
doctrinæ ſtudio propoſitis, & cum honore
artisſimo vinculo coniunctiz præmiis ma-
gnopere adiuto! gratisſima inſuper con-
cordia inter litterarum vindices conſti-
tuta, & tam bene confirmata, vt bona-
ſua inter ſe habuerint communia. Ra-
tio denique, quam ſæculum iſtud in La-
tina lingua ſordibus purganda iniit, bre-
diter declaratur. banc adinuenta a
Germanis libros typis exſcribendi ars
tam facilem reddidit, vt Romani ſermo-
nis in Germania feliciter aſſerti infantia
ac

ß

Atine,

ahn

guo nunn

Nurius Di
lb, Gan
Renunes.
ſuunſr
Mir ſir.

Mumn .
mil, ,
gui in⸗
G ir
epditur.
ntigunn⸗

iunt.

nhenore
Niistua-
ercon⸗
nſi.
bon—
1. Na⸗
in La-
ninbre
uta 4
ndi ars
ſermo⸗
nlanti⸗
t

CAPITVM.

ac pueritia non ita multorum luſtrorum

ſpatio circumſeribi poſſẽ videatur.

CAP. V.

Inter illos, qui procedente ſaculo XVI
incredibili ſuo ſtudio diligentiaque rem
eo perduxerunt, vt Latina lingua tam
culta in Germania exſtiterit, atque or-
nata, vt a perfectione non procul abeſſe
videretur, quorum numerus ingens omni-
no fuit; primo loco qui ponantur, di-
gnicſimi ſunt Io. Murmellius, Herm.
Buſchius, Deſ. Eraſmus, optimi eruditi
Heægii diſcipuli. quorum duo priores in-
ſignem in Alexandri Doäctrinali & reli⸗
quis linguæ impuritatibus ex ſholis eiici-
endis nauarunt operam; quibus Io. Auen-
tinus ſuam etiam adiunxit, eamque per-
utilem. Eraſimi vero merita tanta ſunt,
vt ſcholæ vnicum fere litterarum inter
Germanos venerentur eum inſtaurato-
rem. cui in vindicando litterarum Ro-
manique ſermonis ſtudio opportunam-
maxime atque fidelem, opem tulerunt VI-
ricus Huttenus, qui obſcurorum virorunt
ad Ortuinum Gratium Epiſtolarum au-
e 3 tor

ELENCHVS

Etor putatur, & Hermannus Comes
Nuenarius; fortisſimus vterque Reuch-
linianæ cauſſz defenſor. Atque horum
præſtantisſimorum virorum atate Latinæ
linguæ, de cuius etiam orthographia per-
SKicienda eruditi ſölliciti fuiſſe demon-
Itrantur, adoleſcentia deſmienda vide-
turz ita tamen, vt virilem ectiam vigo-
rem, ſiue aureum linguæ in Germania
ſæculum attigerit: quale vt hoc eſſet,
ſumma excellentisſimi Melanchthonis in
ſingulas diſciplinas merita ſffecerunt.
Et hoc ipfſum peritisſimos oſtentauit in;
Germania ſcholarum moderatores, do-
&lisſimos grammaticos, interpretes, at-
gque rhetores, elegantisſimos porro poe-
tas, grauisſimosque hiſtoricos, ac orato-
res, facundisſimos ſenatores, atque iure-
conſultos, Latinisſimos medicos, & bo-
narum denique litterarum cupidisſimos
theologos. Quæ adfirmatio nonnulles
Iſingutarum artium diſciplinarumgue
Rtudiis eruditisſimis viris nominatis com-
probatur; & eorum principem Ioach-
Camerarium reôte haberi, ℳenditur.
Quemadmodum vero ſuperiori tempore
Poten-

* 0.
1

RKhe

chluynr.
s Annr.

lho⸗
ermania
et,
honisin
llerunt.
Alit
res, d.
etes, 4.
Orato⸗
, ure⸗
Gbo⸗
ſinos
nnulis
Gam
loach.
Mitur.
pere
uleß.

CAPITVM.

potentisſimorum Principum clementia ac
nobilisſimorum virorum fauor in Ger-
manis doctrine eloquentiægue ſtudia
excolendi ardorem concitarunt! ſic ea-
dem clementia ac idem fauor ardorem
bunc aurea iſta ætate quam maxime
ſuſtentarunt“ ſiquidem Principes atque
eiuitates erigendis bonarum litterarum
offcinis, fouendisque litteratis homini-
bus adeo inter ſe certabant, vt quo plu-
res produceret respublica eruditos; eo
NRorentior iſta exiſtimaretur atque orna-
tior. id quod Cisucſeranz in primis re-
gienes teſtari poſſunte quo doäcti ex I- eſt-
phalia conſtuxerunt.

CAP. VI.

Latinæ linguæz omnisque elegantioris
doctrinæ cultura eadem Melanchthonis
ætate, qua ad ſummum in Germania ad-
ſcenderat, retro ſublabi iterum viſa éſt;
cuius mutationis culpam an Lutherani
ſiuſtineant, & vtrum b. Lutherus bona-
rum litterarum vindices inuidia ſaltem
degrauarit, quemadmodum quidam ſta-
tuerunt, inquiritur! vtroque negato,ma-
e 4 ior,

ELENCHVS

ior, æque magna certe, Latini ſermonis
contemptio in Papatu deprehenſa eſſes,
oſtenditurs eiucque aliæ ac diuerſæ re-
cenſentur cauſſz. Optimorum Romano-
rum ſcriptorum imitatione neglelta:,
Apuleiani, obſoletæque antiquitatis ad-
Ffectatores prouenerunt, minus tolerabi-
les, quam Ciceroniani. Adagiorum
abuſus ſaculi ſtilo non parum quoque ob-
Juit; quem temeraria Criticorum, Ra-
miſtarumque ſoboles neutiquam adiu-
nit. Quantopere docendi ratio degene-
rarit, & a ſuperiorum temporum felici-
tate omnia ſub ſæculi XyIexitum in Ger-
mania diſöäreparint, luculentius nemo
decldraſſe videtur, Caſp. Hoſfmano. Ir-
ruenti barbariei ſtrenue obuiam inter
Germanos iuerunt Io. Sturmius & Io.
Caſelius ſingulari Germaniæ fato exorti,
& de Romano ſermone feliciter vindi-
cando præclare meriti viri. Sturmii
collgis, ſucceſſore, difcipulizque nonnullis
Emul laudatis, pauci quidam eiusdem
ſermonis aſſertores, ex aurea iſta zætates
in Germania exeunte ſaculo XVI reli-
9ui, nominantur: borumque de diſcor-
dia,

.

n
1

ſennmt
luerſen.
Noneye.
llact
tatr Al.
lerahi.
oonmm
e h
m, N-⸗
Alliu.
lene.
bfelie⸗
6r⸗
1 ni
. hy⸗
iter
Glo.
rorti,
vindi-
lurmii
uule
AeN
te⸗
teli⸗
loor⸗

CAPITVM.

dia, eruditorum animos quam maxime,

diſſèciante, Mæcenatum paucitate, &G
aliis incommodis, quæ, Latinæ linguæ vni-
uerſæque humanitatis ſtudio perquam
moleſta atque noxia, eruditos in con-
temptionem ſenſim adduxerunt, adfe-
rankur Jutereonmond.

EAP. VII.
DQuibus fatis LBatina lingua in Ger-
mania ſæculo XVII a, & qua rationes
iuuentus in ſcholisz ibi inſtituta ſit, fin-
gularum artium diſciplinis eruditisſimo-
rum virorum teſtimoniis dectaratur &
emadmodum Germanorum linguam
iſtam addiſcendi ardor magis magisques
deferbuerit, oſtenditur: ſtili formis, ſi-
ue characteribus aliquot, velut Philippi-
co, Lipſiano, commonſtratis, atque le-
ſuitarum Latinæ linguæ ſtudio, non mi-
nus ſenſim diminuto, memorato. Eo-
rum, qui ipſum hoc ſtudium inter Ger-
manos conſeruatum voluerint, popula-
ribus laudabili præuntes exemplo, nu-
mero, primo loco nominatur Gerh. Io.
c 5 Vos-

ELENCHVS CAPITVM.

Vosſius & Gaſp. Scioppius: quorum X
buins præctara in Romanum ſermonem
merita pluribis prædicantur verbis, & n
ilorum, qui apud Germanos operam na-
narunt, vt optimis Latinis aubtoribus min

melinſcule eſſet, nec non Oratorum, poe-
tarum, rhetorum, atque grammatico- =
rum nonnulli nominantur. Neque Mæ- N
cenates proximo ſæculo penitus defuerunt
Germaniqæ. Qualia demum per hoc An
ipſam ſaculum, quo viuimus, fata Lati-
næ lenguæx imminere videantur præſtan-
tisſimorum virorum iudiciis oſtenditur;
& pauca de eius dignitate, a quibusdam
acriter ſatis hodie impugnata, adaun- ſen
tur.

ADDEN-

gunne
ſemmntt.
nerbit
Heran he
ANr⸗ 4
Dnum .
immatco.
Nerunt
er
talati-
rar-
nllitur;
ibusdann
Allr.

DEN-

DDENDA EV CORRIGENDA.
Ouum, idque perſpicuum maxime vi-
cisſitudinis, cui res humanas nun nquam
non obnoxias cle, ſingula propemodum o-
puſculi mei paginæ demonſtrar nt Peeiibitin
præbuit nuperrime S. Galmo rilnm. quo

minus enim de hoc adfirmari a blius poſſe
videatur, quod p. 89 de eo a dfirm maui, anceps

belli fecit poſtea fortuna, quam adl cripſi.

Orationibur, ac reliquis de Ph. Melanchtho-
nis Morte ſeriptis, Iudiciisque a Greg. Richtero
collectis, pag. 366 in notis a me citatis, addan
tur Locorum Communium Colleltanea, a lo.
Manlio ex Phil. Melanchthonis potisſimum lo-
bétionibus excerpta, Baſileæ, PBuüdisſinæ & alibi
ſæpius ſæculo XVI in 8 excuſa. Quæ quam-
uis Ioach. Camerario & aliis parum Probata
ſint: plurima tamen lectu admno dum iucun-
da, ac ſalutaria maxime conſilia iis continen-
tur: præſertim vbi de &cholis & Studiis lin-
guarum, artium ac facultatum a pag. 497
vsq. 582, agitur. Enumeratio quoque iſta
quorumdam præſtantisſimorum virorum q
ex magnatnm, tum ex aliis familiis ortorum ,
qui vel ipſi litterarum cognitione ſtud, ge 2
indefeſſo, vel liberalitate & aliis leneſiciis des
Eccleſta bene meriti ſunt, & aluc in idincum.
bunt- capiti IV & & V Commentariorum meo-
rum, vbi oltendi, quantum Germaniæ Muſæ
ſummorum Principum muniſicentiæ dahen int,
ſingularem plane fidem atque robur adferre

ADDENDA ET

poteſt. Multa enim enumeratione hac, pag.
548, ſeqq. recenſentur de ſumma liberalitate,
qua in litteratos vſi ſint, & quantopere litte-
rarum in Germania renaſcentium cauſſa vo-
luerint Principes; quorum numero: Maxi-
milianus I, & Carolus V, Imperatores, Fride-
ricus, loannes, Mauritius, Auguſtus, Electores
& Saxoniæ Duces, Georgius Marchio Bran-
denb. Albertus, Senior, Princeps Borusſiæ,
Erneſtus Dux Luùneburgenſis, Philippus Land-
grafius Hasſiæ, Eberhardus Dux Wurtenb.
Georgius Anhaltinus, Carolus Marchio Ba-
denſis, Io. Albertus Dux Megapol. De Ca-
rolo V p. 55o narratur, ipſum Ihucydidem plu-
rimum legiſſe, & cubiculariorum eius hanc fu-
iſſe conſuetidinem, vt, precationibus dictis,
ſinguli aliquid legerent, donec Imperator
ſurrexerit; /alius Thucydidem, alius Hero-
dotum, alius Liuium, alius Gallicam hiſtori-
am, alius aliud: ipſum autem Imperatorem,
poſtquam ſurrexerit, precibus recitatis, inter-
rogaſſe, quid ſinguli legerint, vt ſic ad hilari-
tatem excitaretur. Iacobus Marchio Baden-
ſis, Treuirenſis Epiſcopus, p. 556 excellenter
doctus dicitur, quem Maximilianus Impera-
tor Epiſcopum eſſe voluerit propter excellens
ingenium, eruditionem, eloquentiam & omnem
ingenii & corporis præſtantiam: & qui in con-
uentu Colonienſi nomine Imperii reſponde-
rit legatis Gallicis Gallice, legatis Pontificiis
Lati-

neleen
lberltt,
topete lte.
n cauler.
leto: Mar.
ret, ite
,echore
chio hen.
oruelir,
wlLand⸗
Vurtenb.
chio Ba-
De a⸗
len le⸗
Shancfu⸗
us Cictis,
npenatot
ns Heto-
liſtoni⸗
torem,
Gintel⸗
Ahilati⸗
Baden⸗
Cellenttr
Impele-
uelln
mnen
in con⸗
honte
ntincls
Latt-

CORRIGENDA.

Latine, legatis Venetis Italice, & Germanicis
Germanice. De Friderico Saxoniæ p. 560 le-
gitur: Quandocunque legebat in optimis au-
ctoribus ſententiam quamdam inſignem, eam
parieti inſeripſit, vt ſemper eam in conſpelctu
bhaberet, ne excideret ipſie mente. ſic ambulans
in muſeo, talia diéta tacitus ſecum conſidera-
uit. De Philippo Landgrafio Hasſiæ p. 576:
Tempore obſidionis vrbis Monaſterienſis ad me
dicebat?: Nunc ego incipio magis diligere ſtu-
dia, quia video, ſi homines nogligunt ſtudia,
& ⁴abiiciunt libros Propheticos & Apoſtolicos,
fieri plurimos pbanaticor homines, ſuos en-
thuſiaſmos & reuelationes iactantes. & paullo
poſt de Io. Alberto Duce Megapolit: In Italia
mor eſt, vt Principes audiant & inſpiciant ſtu-
dia, ſicut etiam inter Principer Germaniæ olim
fuit conſuetudo. Vix pllum autem hanc con-
ſuetudinem imitari video, niſi loannem alber-
tum Principem Megapol. qui quotannis aliqua
examina in ſehola Suerinenſi inſtituit, quibus
illuſtritſimus Princeps ipſe intereſt, & ſimul
pueros examinat: bene quoque reſpondentibus
munera non exigua largitur. Alias etiam ex-
tra examina idem Princeps ſiholas accedit, &
ſtudia ac mores iuuenum conſiderat. de Erne-
ſto Saxoniæ Duce pag. 578 legitur: Erneſtus,
frater Ioannis Friderici Electoris, etſi haberet
exiguor reditus ex ſua ditione, tamen adeo fu-
it munißicus, & liberalis erga homines doctos &

ſtudio-

ADDENDA ET

Rudioſos, vt Plarimot in Academiis aleret, &
plurimir beneſiciis eos ad Mcerer: idem de Ca-
rolo, Marchione Badenſi, ead. pag. prædica-
tur. De reliquis Principibus referuntur, quæ
citatis capitibus a me prolata magnopere et-
iam confirmant. id quod de florentisſimis
Germaniæ ciuitatibus & generoſisſimis fami-
liis ſimul intellectum volo: inter eas omnino
excellit Noribergæ; inter has Comites de btol-
berg, & Dalburgiorum familia. Ad ſummam,
ne de ſingulis denuo Mæcenatibus agam, E-
numeratio iſta ſic comparata eſt, vt ſponde-
am, fore, vt neminem legiſſe eam pœniteat;
quo facto, quilibet fatebitur, ſpero, me ſæcu-
lmn, quod tam munificos & bonis litteris
perbeneuolos Principes, ac indulgentisſimos
Patriæ Patres ſuſpexerit, vere aureum in Com-
mentariis meis ſummo iure nuncupaſſe.
Sancktii Mineruam a Scioppio Romam allatam eſſe, p
539 ſcripſi, fidem hac in re habe ens ipſi Scioppio: Juih⸗
pe qui in præfatione Grammaticæ 1 Philoſophicæ, bene-
ficio Petri Scauenii plurimis locis e ſchedis ipſius au-
Ctoris, qui omnia paullo ante mortem accuratius reco-
gnouiſſe & emendaſſe dicitur inſigniter auctæ, & Am-
ſtel. an. 1664 editæ, ** „2, b, rem ita narrauit: Gramma-
ticam Sanctianam ipſe Romam ex -lari igſema Rurope
aæcademia, guæz Salmanticæ eſt, attul Gé me, glorior. At
in prioris editionis præfatione idem adfirmaſſe Sci iop-
Pium, poſtea gebreherut quod celeb. Perezonium præ-
fat. in Santii Mineruam adfirmaſſe, eadem Pag. ſcripſi:

Ferdin. Henz. Ducem Alcalæum C Tur. eg Comar-
chum Salviantica Romam Jocum detuliſſ. Mineruam.

Quid permouerit Scioppium, vt ſoli nbi adſcriptum
volue⸗

Precie⸗
uUntne

U d 4
„D eet⸗

KAunis

Is

v0NIN.

ſa,
ℳ— l. 0l.

rentis

mmam,
L
.
n, L=
vonde-
niteat;
a.

leer R
Intern

sſtmos
nCom⸗

eruat.

Eptum
Volue⸗

CORRIGENDA.

voluerit, quod alteri jiam acceptum retulerat; an glo-
riæ Ducis, cuius laudes fuſe celebrauerat, hac in re in-
uiderit forſan, exputare non queo.
Ad ſingula verba emen anun quod attinet, hæc ſecun-
dum ſequentem yllabum vt corrigas, eſt, quod etiam
atque etiam abs te contendo, beneuole Lector. Copiæ
eorum minor vt eſſet, licet exoptaturus eſſem, voti com-
potem me tamen fieri non poſſe, noui: eam igitur tan-
tum deprecaturus, ſcias velim, correétioni attendere
me non potuiſſe, quum Opuſculum longinquioris vr-
His, eiusdde florentisſimæ, officinam exercuerit. ope-
rarum feſtinationi paulilo maior emendandorum nu-
merus tribuendus videtur: inſtantes enim nundinæ eas
vrgebant; ſiquidem eiusmodi officina eſt, cuius operis
diu feriari haud contingit, dum typorum nitor ſatis
eam commendat.
In ipſo contextu corrigenda.
pag. 16 verſ. 16 lege barbarifmum. p. 25 v. I8 At. P. 35
VIt. v. multo. p. 38 v. 20 Latina. p. 5§ v. 23 debent. P. 65
v. I Parentis. p. 69 v. 13 ſtuduere. p. 83 V. 8 MaximX5.
P. 103 v. 9 annum. p. 109 v. 3 zotiones. p. II2 V. 3 nO
tam non. P. I48 v. 7 poſt compellauit, l. ſeribens, pP. 160
v. 9 poſt di. diciſſe! Jateri p. I74 V. I4 ewpugnaturc.
P. 194 V. 9 nationem. p. 199 v. 7 peé paucos. P. 215 v. 22
volo. p. 223 v. 4 noſtra. p. 247 V. II litterat: ſimiosi m.
P. 25ê7 V. 22 bpræbeat p. 259 v. I7 poſt detuliſſe l. vi ea-
ur. p. 262 v. 3 ciuilitatem. p. 269 v. penault. vindi-
ndo. pag. 273 v. 16 propage gatum. P. 2 297 V. 24 Quaæ.

Q

ℳ 92

—

J
P. 347 v. 22 6od+οιι P. 400 v. 23 eum. v. 24 Profectus.
P. 402 v. 2 ſæculo. P. 403 v. VIt. commeraata. 5. 406 V.
v*
4

22 S

C-fundatæg. p. 410 v. 5 cognouimus, v. 8 § didicißz. p.
4 v. 23 ciuilis. p. 415 v. õ ſanézishinas P. 424 v. I8 fa-
Ic. P. 442 v 21 Aleana „. P. 485 v. 3 tanti. p. 492 V.
vVIt. langueſeentem. p. 5SI4 v. I5 Latine. P. 517 v. 16 ve-
natlis. P. 519 v. I prO quæ l. guidam. P. 528 V. II Viles
P. 558 Vv. I6 poſt iſtius 34, verba.
Pas 6. 60 v V. 16 lege quezmywjut P. 98 V. 1I5 Imperator. P. 99
1 oſcent. P. 106 v. 25 ultentus P. 189 V 16 ad-
oreſ. centes. p. 229

i56 „. I0 cus. P. 228 V. I6 6
27 gui. p. 266 vV. 2, o. P. 292 V. 23 dele banc. p. 299

1
1

—

1

O—

ADDENDA ET CORRIGENDA.

v. 10 poſt Henrichmannus adde --- p. 309 v. 14 cucen-
torum. p. 3228 v. 9 Huttenus. p. 357 V. 2 bac. p. 386 v. 2
Lippienſes. pag 390 v. 5 gquanto p. 400 vV. 1 Cratonis.
p. 413 V. 2, 1576. P 426 v. 3 Diſciplina. p. 456 v. 2 libello.
P. 459 v. I adductam. v. al efeminari viderentur. p. 460
v ergo. v. 26 muture. p. 461 v. vIt. delabi. p. 501 v. 18
Schoßſerus.
Hæc ſunt grauiora errata ſenſum quodammodo
turbantia, feſtinanter perlegendo a me adnotata. caue
itaque, credas, me iuſta ac debita cum attentione Com-
mentarios typis exſcriptos perlegiſſe, & omnia erxrata
adnotaſſe mihi videri. ſingula capita diligenter perle-
gere haud vacabat. Quædam ſtudio prætermiſi: quæ
ſcilicet attentum lectorem ſine mea admonitione ob-
ſeruaturum, & beneuole correcturum, putabam: quam-
uis mihi perſuadeam, me talia in ipſo etiam Ollabo in-
dicaſſe, eiusmodi certe exiſtimo: piloſophiæ, debla-
trauerant, furientis, Iudeaſtri, incomparibili, lin-
guam, multiuaniis, teribendum, leguleos, zenawvixvarcon,
RNultititiam, formiduloſus, guatriennium, plebei, labe-
ſcentis. Quibusdam in locis periodos etiam, harumque
membra accuratius diſtincta atque inciſa peruellem,
præſertim pag. 7 v. I3. P. 15 V. 13. P. 26 v. 3. P. 35 V. 22.
P. III v. 2. P. 236 V. 3.
Reliqua per ſe quemlibet emendaturum, & ſi ſphal-
mata obſeruauerit, quæ non tam operarum, quam au-
Coris feſtinationi, ſiue etiam hallucinationi, tribuenda
viſa fuerint, ea condonaturum eſſe, confido. Si vero
Nomina propria diuerſo modo interdum ſcripta anim-
aduerteris, Lector; ſic habeto, id non negligentia,
ſed induſtria plerumque a me faétum eſſe; quando-
quidem ipſos audtores in nominibus ſuis ſcribendis
variaſſe, ſæpius obieruaui: quorum numero ſunt
Symlerus, Stromerus Aurbachius, Iulius Pflugius. Ce-
terum iterum iterumque te moneo, vt me eum exiſti-
mes, qui humani nibil ab ſe alienum putet, & qui præter
ſeuem ſatis Latinæ linguæ cognitionem, magnum ex ad-
uerſo in eam amorem atque ſtudium, nullam præ ſe
ferat eruditionem.
DE

Nlutn.

NW.

hn, 1 1
. r!
e 1 Cetes
brentur.

Allihi olr

m godinmtl
e Allnotarz cat
Attentione Con-
& omnis enats
Ilyenurperle.
mil: que
monitioneob⸗

5
ANNX.MNon

lebei, iabe⸗

amm, krumque
i pemelleni

, 8 ſſphel.
mn, quein all⸗
ni,tibvench
co. Divero
ſcriptn minr
negligentin⸗

15 ſetilbenlts

eeun cuiltr
Lgvi Uretet
unumnetd.
=WèðJ
Mam gre

l

DE
LINGVAE LATINAE

I N GERMANIA FAIIS
COMMENTARII.

CAP. I.

De Latinæ linguæ per diuturna bella cre-
braque commercia in Germaniam
zranslato, & per quatuor amplius ſa-
cula continuato ibi vſu. ab' ipſo ſcili-
cet tempore iſto, quo Populo Romano
cum Germanis res eſſe cæpit, ad horum
vique in Romanas prouincias ac
ipſam Italiam vrbemque irruptiones.

ELatinæ linguæ in Ger-
7 mania noſtra fatis actu-
rus, a Caroli M. tempo-
ribus, ſiue etiam ab ℳ-
N & culo poſt Cbriſtum natum
—☛ SR8 XV, Commentarii mei ſi
facerem initium, cauſſas, quibus inſtituti ra-
tio probari poſſet, inuenturum me exiſtimo,
A easque

₰△

2 DE LINGVAE LATIN AE

easque non leues adeo atque infirmas. E-
nimuero ad tempora, quibus Populo Roma-
no cum Germanis res fuit, quod attinet, ſatis
haberent forſitan lectores, ſi Tacitum lo-
quentem adducerem (a): Litterarum ſecre-
ta viri pariter ac feminæ ignorant. aum
vero, deuicta denique imperioſa orbis Do-
mina, Romanum nomen ſeptemtrionalibus
gentibus minus horribile amplius eſſe cœpe-
rat; & hæ ipſæ in prouincias Romanas effre-
natius irrumpentes, vaſtauerant omnia, vni-
uerſam fere Italiam ita depopulati, vt ipſa
Roma ſordes indueret atque ſqualorem: nul-
la fere in ipſo Latio Latinæ linguæ exſtitere
veſtigia; nullus ſaltem eius cultus atque ele-
gantia. Quis igitur, quæſo, in Germania,
terris adhuc informi, aſpera cœlo, cultu aſpe-
btuque etiamnum triſti maxime ac barbara
talia eſſet quæſiturus? Lux autem, quæ huic
imperante Carolo M. in litterarum ſtudiis
oborta eſt, tantopere obſcurata eſt iterum
paullo poſt, vt denſiſſimæ ſubſecutæ denuo
ſint tenebræ; quæ commsmorato ſæculo di-
uina ope diſcuſſiæ demum ſunt atque penitus
compreſſæ. accedit, quod laudatus Impera-
tor melius de rerum doctrina, quam de Ro-
mana lingua meritus eſſe videatur. Quare
ſi ab ipſo iſto ſæculo XV telam exordirer, ha-
berem
(a) de Moribus Germanor. cap. 19, 9. I.

berern
ita,
immitat
Aterd
Gvo
femme
Putmn

me e4
n

H iee

.
4

NN

ima .
Pulo Ron.

acimuß l

9

orbis ⸗
tnonalbi
ecerye-
nasekkte⸗
nnia vn-
l rt ipſt
eln: nul-
eltttete
que le⸗
Gernani,
Alurdße-
olara
n Kudiis
itetum

IN GERM. FATIS CAP. I. 3

berem omnino, vti dixi, quibus, cur fecerim
ita, declarare poſſem, rationes; illos quaſi
imitaturus, qui de Latinæ lingvæ fatis atque
ætatibus vniuerſe agentes ab eo tempore, in
uod Linii Andronici ætas incidit, inchoant
ferme, ac illud, quod præcesſit, vix dignum
putant, quod leuiter attingant. Verum s-
nimuero, ſi rem altius, & ab ipſo, vt loquun-
tur, capite, ſtrictim repetiero, Operæ pretium
me quodammodo facturum eſſe, confido.
Equidem Herm. Conringius, magni nomi-
nis vir, Romani ſermonis vſum aliquem in
Germanicis populis exſtitiſſe prius, negat,
quam ad Chriſtianam religionem fuerint con-
uerſi atque ea propter, quo citius aut ſerius
li hac ſint imbuti, eo vetuſta aut recentia ma-
gis ſermonis huius putanda eſſe, dicit, exor-
dia. Sed tamen neminem Germanorum Ro-
manam linguam calluiſſe ante temvpora iſta
Ratuere, abſurdum fore, continuo addit. tan-
tum in pretio aut magno quodam vſu, vt nunct
Fit, 0am linguam ante religionir noſtræ primor-
dAia liberis Germaniæ gentibus fuiſſe, inficiari
ſe, profitetur (b): in qua poſtrema adfirma-
tione quemlibet adſentientem ſibi habitu-
rum Conringium, arbitror. At fruſtra pla-
