cultoribus impedimento fuiſſe, perhibebant,
quo mimus per, dignitatem atque honores ſint
conſecuti (a). Id quoque R. Agricolæ tem-
pore præcipue fuit, quod Germanorum
mentes ab ſtudiorum iſtorum cultura deter-
ruit; quum plurimi humaniores litteras ſte-
riles judicarent, & ieiunaz, quæ magis ani-
mum explere poſſent, quam arcam (b).
Quum Vlr. Huttenu poſt ſuam tot annorum
per Europam peregrinationem, tot aditis pe-
riculis, tot exhauſtis calamitatibus, nullis non
ærumnis adflictus, tandem ad ſuos rediret,
populares longa exſpectatione feſſos adueni-
enti occurſaturos, obuium manibus exceptu-
ros, blanda aliqua præfatione ſalutatum am-
plexa-
(2) Camerarius in Narrat. de Eob. Heſſo A. 3, b.
(b) Rud. Agricola in epiſtola ad Barbirianum, opuſc.
P. 194.

6

exttutos
Obatund
ggkataan
ngente
Gaunn 41
!1

Operun
unt Iut!

„honcl
Tepleſkelie

Etz inau
geni
litetarum
ten pree
tim log

kheede ſe

Nemimn ſu⸗

Oeelierct

ne IN GERM. FATIS CAP. VI. 4 53

plexaturos, gratulaturos ipſius incolumitati,
probaturos, quod cum patriis Muſis rediiſſet
in gratiam, ſperauerat: ſed fruſtra (c). Nam
quum fama iam præcel erat, quibus ſtudiis
operam impenderit Huttenus, reperti adeo
ſunt, qui reducem accuſarint; omnes eum
reprehenderunt ; Ffraſtra ipfüm laboraſſe,
tempusqué᷑ perdidiſſe, opinati.

ll nlr Minus æquis eiusmodi rerum æſtimatori-
bus ne aures præberet Germaniæ iuuentus,
Agricola, & omnes, qui poſtero tempore ve-
ram eruditionis laudem adfectarunt, aucéto-
res exſtiterunt, docentes, ea, quæ hontſta ſint,
propter ſe expetenda eſſe, elaborandumqut, Vt
quæ retcte de rebus ſentiamur, commode e-
loqui povſimur. Sturmius idcirco eamdem
Germaniæ iuuentutem ſcire voluit (d), ſe non
auaris ſordidisque hominibus præcepta con-
ſignaſſe; ſed contra barbariem ſe pugnaſſe,
confirmauit: omnem enim auaritiam, omnem
ſordium colluuiem, barbaram ſe cenſere, oſten-
dit; in quam eloquentia ne caderet quidem.
ingenium potius quæſiuit cupidum laudis,
litterarum & elegantiæ ſtudioſum: arden-
tem præterea animum flagitauit; qui non
tam ſibi, quam aliis, viuere videretur, & alio-
Ff 3 rum
(C) hæc de ſe refert Huttenus in luculentisſima, quam
Nemini ſuo præmiſit, præfatione.
(d) de Exercitationib. rhetor. lib. c. 1.

ncddnennen,

454 DE LINGVAE LATIN AE

rum bona & felicitatem ſuas arbitraretur eſſe
poſſesſiones. Quum vero nihilominus in-
genia quæque elegantisſima indies magis co-
gnoſcerent, non ſolum ſibi meliores litteras
colentibus præmii nihil propoſitum porro
eſſe, ſed ne incredibilium quidem laborum
minutam ſperandam eſſe mercedulam- non
adeo mirum putauit Caſelius (e), ea a ſtudio-
rum cultu deterrita, vſibus ſuis tempeſtiue ad
artes quæſtuoſiores ſeſe tradidiſſe. Quibus
moribus Latini ſermonis puritas ruinam o-
mnino minari videbatur (f). Siquidem
Germaniæ ciues natiui & elegantis Romani
ſermonis vſu relicto, non optimorum vete-
rum dictionem Agricolæ Goclenii, Melanch-
thonis, reliquorum, exemplo exprimere per-
ſeuerarunt, ſed compendio quaſi ducti, riuu-
los, eosque turbidos plerumque, ſectari co-
perunt. Via videlicet, quam optimi iſti viri
ingresſi ſunt, ardua, ac longa nimis ad hono-
res diuitiasque ipſis videbatur: licet minus
aſpera, & minus periculorum plena; qualem
Agricola, Reuchlinus atque Buſchius eam
inuenerant: ſed trita plane eſſet, aperta, ſim-
plex, ſicque directa, vt bene
muni-
(e) ep. ad Eberhardum, Præſulem Lubecenſem, in e-
piſtolar. Roſtochienſ. Mantiſſa a Vagetio ed.
pag. 24.
(f) præfat. Lexico trilingui Baſileæ ed, præter Stur-
mianam præm.

K6

ltect
cwen
d

fuin aln

4

Wularntir
rele
einge
ſeculb,

Manlbes,

(elMtar
—
ſ

Nerumgre
n. Volt
Uotſtenl
Tum Mhre
Latine gun
Ium: K
ſcio Kan
Uumqueko
Releranti

Iteenen!

r, „ Venetoo
e

„rGelr⸗
aptnc

IN GERM. FATIS CAP. VI. 4 5

munita tenere
eddita doctrina ſapientum temyla ſerena
potuiſſent, ſi modo placuiſſet.
Temporum, quæ modo laudatorum viro-
rum ætatem anteceſſerunt, in Germania no-
ſtra barbariem cur tantopere ſtupeamus,
cauſſam forſitan haud reperiemus, ſi ipſa iſta
tempora accuratius paullo inſpexerimus.
Nullos primum, ſi Eginhartum, Lambertum
Schaffnaburgenſem, & paucos oppido alios,
excipiamus, inuentos tum inter Germanos,
quorum induſtriam in veterum dicendi ge-
nere imitando reliquis imitari licuerit; vel
qui populares ad laudem, pura, ornata atque
copioſa oratione quærendam, exemplo ſti-
mularint ſuo, ſupra demonſtratum eſt. Pau-
ca deinde veterum monimenta barbaris iſtis
ſæculis, & nonniſi in paucisſimorum fuerunt
manibus, magno ob ſingularem raritatem
coempta pretio; etſi a parum doctis manibus
plerumque erant deſe cripta, minus ideo accu-
rata. Poſtquam autem Germania non ali-
quot ſæculorum ſpatio, ſed non ita multo-
rum luſtrorum interuallo, ingentem ciuium
Latine quam doctisſimorum habuerat nume-
rum: & poſtquam typographicæ artis bene-
ficio factum erat, vt plurimorum lect sſimo-
rumque Romanorum monimenta bella papy-
ro, elegantibus typis, & emendate admodum
Ff 4 ex-

45“6 DE LINGVAE LATINAE

exſcripta, paruo ſane pretio comparari po-
tuerint, facilius, Caſelio ita ſentiente, mirari
quis potuiſſet, quid fuerit, quod extremo ſæ-
culo XVI Latinum ſormonem miſerum in mo-
dum didicerint, ſibique praclare eum tenere
viſi, ac Romænorum ſimiler ſe putarint homi-
nes, qui primos litteratorum canones haud
violarint. Namque, vt eius proprietatem, pu-
ritatem, & elegantiam noſſent, ita paucis ſtu-
dio tum fuiſſe, addit laudatisſimus vir, quaſi
ex veteri ſæculo nullus plane ſcriptorum ſu-
perfuiſſet. quem fateri plane pudebat, in⸗
ſcholis pene omnibus, tam publicie, quam pri-
uatis, tam celebribus, quam obſouris, ecniur-
cunque potius libros, etiam indottorum & bar-
barorum hominum, tritos tum eſſe, & veluti
oracula traltatos, quam veterum aurea illas
monimenta. Quæ quum de manibus depo-
nere litterarum cultores numquam oportue-
rat, plerique vix ea intuebantur, raro aperie-
bant (ff): Quintiliani conſilium minus ſe-
cuti, qui præcipit (g): grammatices amor, S
vſus lectionit, non ſoholarum temporibur, ſed
vitæ ſpatio, terminetur. Quum Camerarius
ad Principem quemdam, ſummum libera-
lium

(ff) Caſelius in epiſt. ad Io. Ern. ab Hoim, Galeni li-
bellæ: quomodo quis & dignoſcat & ſanet proprios

animi ſui adfectus: ab ipſo Caſelio edito adi. & in

præfat. Aldi Manutii phraſib. præm.
(g) lib. I Inſtit. Orat. cap. 8.

geraren
N begtu
tate el

.
oaht.
AIICe

MMiddtut

Mitad
zyhnpr
Nabntun
Taubmm
Venuſtio
benutt

IN GERM. FATIS CAP. VI. 4 57

ljum ſtudiorum fautorem, litteras aliquando
ſcribere conſtituerat, Latini ſermonis pro-
prietatem ita in iſtis obſeruare vix auſus eſt,
vt neque vocabula, neque formam a Latini-
tate alienam vſurparet; veritus, vt id apud
ineruditos vel inſcitiæ, vel ſtultitiæ, vel etiam
arrogantiæ crimine careret. quamlibet tale
quid ab ipſo Principe, viro doctrina præſtan-
te, & bonarum artium in primis perito & ma-
ximo amatore pertimeſcendum fuiſſe, nega-
uit: iſtiusmodi tamen litteras mittendas non
putauit, niſi quas in ſolius Principis manus
peruenire nouerat (h). Tantopere ſuperio-
ris ſæculi, quo ipſe Imperator auguſtisſimus
Maximilianus I Commentarios de rebus ab
ſe geſtis Latino ſermone, eoque puro admo-
dum, proprio atque perſpicuo conficere haud
dubitauit, genius tum erat immutatus (i).
Ff 5 Licet
(h) epiſtolar. familiar. lib. I, ep. 5.

o vospee⸗
(i) atque ita Camerarii ætate iam eueniſſe, inde cerni-
mus, quod Taubmanus in diſſert. de lingua Lat.
p. 85, ſua etiam ætate contigiſſe, narrat: Et eſt ta-
men hbodie vt verum fatear], vbi gquis diligentior
vuce aut phraſi principis etiam alicuius e Latio ti-
midius vtitur: quod intelligat, ſibi rem eſſe cum iis,
qui ecadem, ſi forte non legerint, pro parum Latinis
habituri ſint. multis deinde exemplis probat ibi
Taubmanus, licet quædam a perfectisſimo illo Cæ-
ſaris & Auguſti ſæculo mutuata, ipſam Venerem
venuſtiorem facere potuiſſent, fuiſſe tamen, qui ea
1 inuenuſta dicere auſi ſint. .

45&s., DE LINGVAE LATIN AE

Licet enim orationis ſumma virtus habea-
tur perſpicuitas, & omwmnis oratio, quæ inter-
Prete egeat, vitioſa viſa ſit Quintiliano; qui
adfeltatione odioſins nihil cenſuit. ſed tamen,
quemadmodum ipfſius huius Quintiliani æta-
te fuerunt, qui abolita atque abrogata reti-
nuerunt, & in Gracchorum, Catonisque &
aliorum ſimilium lectione dureſcere volue-
runt: id demum eleganter atque exquiſite
dictum putantes, quod interpretandum
ſſet (K): ita litteris vix renatis, Apuleiani jam
obſoletæque antiquitatit adfellatores ſeſe ob-
tulerunt in Germania (! ), ingenioſi maxime
ſibi viſi, ſi ad intelligendos ipſos interpreta-
tione Opus eſſet: accurate idcirco cauebant,
ne Ciceronis, eorumque, qui hunc imitari
ſtuduerunt, more loquerentur, aut ſcribe-
rent, nec commune aliquid cum aliis habe-
rent; vetuſtisſima vocabula, dudum reiecta,
ſummo conquirentes ſtudio, vt noua quaſi ea
donarent ciuitate (II). Quos multi minus
forſi-
(K) lib. IInſtit. Orat. cap. 6. I. II, c. 5. & 1. VIII, c. 2
( Eraſm. de conſcr. epiſt. p. 8.
(I!) vide Matth. Dreſſeni aptam ad illa tem pora oratio-
nem, de libris, guos legere deceat. vVbi antiguum
illud & obſoletum dicendi genus de induſtria in ſcho-
las inducere quosdam eonatos eſſe, narrat Dreſſerus,
ſe cohorruiſſe adfirmans, quotiescunque tam mon-
ſtroſum ſermonem audiuerit. rem, quum ſæculum
XVI prope in exitu eſſet, eum iam in locum addu-

Fiderent
b1. In
et amol
Aogenn
n Comm

Imn a r
Gemn 2

denm

Munprin

IN GERM. FATIS CAbP. VI. 4 9

forſitan tolerandos, exiſtimau erint „ quam
cos, qui Eraſmi tempore Ciceronianos ſeſe
nominarunt; & quos nouam veluti ſelctam
inue-
tum fuiſſe, queritur, vt ſermo purus atgue aperins
Xploderetur, Ciceronis dictione plurimis ſordente;
& vt ii, qui eum profitebantur, expellerentur: poſt-
quam ſoli docti haberi cœperant, d libertatem, vt
in doctrina, ſic in linzua quoque, ſectabantur, ſtu-
dioſe cauentes, ne Ciceronis ſerui, ſed liberi prorſus,
viderentur, qui in nullius magiſiri jurauiſſent ver-
ba. In eius generis homines acriter valde inuectus
eſt amplisſimus Dau. Peiferus, ſuperiori capite in
eloquentisſimorum ſenatorum numero relatus; qui
in Commentatione ſua de Latinitatis Magiſtris, ibi-
dem a me citata, magnopere miratus eſt, homines
ætatis ſuæ ſatis alioquin ingenioſos, non vidiſſe, nec
intellexiſſe, ipſos, ſi in comprehenſione verborum
obſoleta atque priſca cum tritis & vſitatis promiſcue
conneéterent, a veritatis regula & Latine loquendi
veterum eruditorum approbata conſuetudine longe
abeſſe, atque ſuopte ingenio, nullo Latinorum ex-
emplo, orationis confuſæ & verſicoloris genus, ex ſe
ipſis gignere; quod res, quæ illo verborum habitu
veſtiantur, plane effeminare videretur. Tales de-
inde, qui vitioſa imitando conſectarentur, præter-
liller quam quod ſtultisſimos ſeſe præberent, quum ex
infima Romanorum iam ad interitum ſpeétantium
fere hauſtam Latinitatem nitidæ illi & eleganti
Tullianæ orationi anteponerent, id lucri facere,
oſtendit Peiferus, vt malis magiſtris peiores fant
dilcipuli, qui ab optimis longisſime abſint. Id æuO
ſuo facétum eſſe, euidenti demonſtrat documento,
nod interpolatorum ſemiolum ſubminiſtraſſe ſibi,
: huius obſcurorum maxime verſiculorum, guo⸗
rum primus eſt,

460 DE LINGVAE LATIN AE

inuehere molitos eſſe, ipſe Eraſmus coarguit, le i
apertisſimo odio eos proſecutus, ceu homi- Düntub,
nes, intolerabili ſupercilio omnium ſcripta, endt
Juæ
Sic eſft : Nam nenum laciunt vls Manaca: Ne n

præſeſt
Andreas, ipfus borritor ego cluo:
exemplo adiecto, exclamat: o præclavam Latinita-
tem, o fagitioſjam barbariem, non Probris, ſed vir-
gis coercendam. Ambitioſos huiusmodi Latinæ
linguæ deprauatores, nec Ciceronem nec Catonem
imitando, peculiare quoddam, à Remanorum,
tam privrum, quam peſteriorum, loguenai conlue-
tudine alienum gicendi genus induxiſſe, monſtrat;
quum non in ſimplicibus tantum verbis, ſed in plu-
ribus continuatis etiam, data opera obſcuritatem ſe-
cuti ſint; quamquam ipfis latere haud potuerit, o-
mnium ætatum ac temporum conſenſu, conſpira-
tione & iudicio, a Latinis auctoribus exploſos fuiſſe
eos, qui in iactationem eruditionis cuiusdam ſin-
gularis vetuſtatem adfectarint, & diſparium ſæcu- 4
lorum loquendi conſuetudines conſtructione ver-
borum priſcorum vſitatorumque inepta confude-
rint, nouam quamdam rationem adferentes oratio-
nis, temporibus veterum Latinorum alienæ, mem-
bris & inciſionibus abruptæ, fractæ, minutæ, ob-
ſcuræ, & ad oſtentationem ab hominibus ambitioſis
comparatæ; vt ſoli quædam ſcire viderentur. A
monſtro'a hac Latinitate & barbarie, ad 2 ſiduam
Cicenonis, eiusque ægualium, ledtionem vt maturæ

nom a
bennd

N. corhe
CcM

auocaret iuuentutem, ſtudioſe operam nauauit Ro- laut
mano ſermoni amicisſimus Senator, ſingulos Ger- nin
maniæ eruditos, doctisſimum in primis Dreſſerum, Ner
ohbrteſtatus, vt idem ſecum facerent. niſi enim con- teuc
iuncétis viribus iſtas Latinitatis peſtes a bene inſti- H .
entut

tutis ſcholis depulſum iuerint, verendum declarautt.
Tlodan

IN GERM. FKATIS CALP. VI. g er.

quæ Ciceronis lineamenta referre non vide-
bantur, reiicientes; qui adoleſcentiam inſu-

per, a ceterorum ſcriptorum lectione deter-
Iitam,
ne malum longius ſerperet, & incautos adoleſcen-
tes, fuaque ſponte ad nouitatem plerumque procli-
ues, ſœda barbaries infuſcaret; & ne litterarumin-
ſuper lumen, quod in denfſisſimis barbariei tenehris
patrum memoria diuinitus Germaniæ oſtenſum eſ-
ſet, non absque religionis perpurgatæ periculo, ob-
ſcuraretur denuo. Nefariæ periculumque minitan-
tis tum rei prodigium ac por tentum nominat idem
excellentisſimus eruditæ Commentationis auctor
quemdam inquinatæ eiusmodi Latinitatis artificem
ac coryphæum; qui, quum prius orationis nitorem
& perſpicuitatem in ſqualorem & obſeuritatem
vertiſſet, tum, veritate ccœleſtis do arinæ prodita,
lucem cum nocte commutans in Pontificiorum ca-
ſtra ſeſe coniecerit. Enimuero Janaticorum ho-
minum orationem monſtroſam eſſe ſolere, dudum in
orat. de Cura recte loguendi T. IV Declam. Me-
lanchth. p. 7o3, oſtenſum eſt. qua ſimul confirma-
tur, omnium illorum, quorum dictio perplexa,
ænigmatum Sphyngos ſimilis, verborumque nihil
ſignificantium portentis ſit referta, opiniones quam
maxime eſſe ſuſpectas. talem enim orationem
ſophiſtircam præſtigiatricem iure haberi poſſe; qua-
lis Chansrica quoque & Sebwenckleldiana oratio
exſtitiſſe, ibi traditur. Hactenus enarrata ſi conſi-
deramus, Melanchthoni grauisſimas cauſſas fuiſſe,
confitebimur, cur Germaniæ iuuentuti orationis
puritatem natiuamque faciem diligentisſime com-
mendarit orat. de Studio artium dicendi T. I De-
clam. p. 389. etenim peripeétum primum habuit,
juuentutem caſu, non ratione, viuere, & temerario
quodam impetu ad ea delati, quæ vulgo maxime ce-

462 DE LINGVAE LATINAE

ritam, ad vnius M. Tullii ſitperſtitioſam æmu-
lationen: adigere conati ſint; quum tamen
nulli minus, ex eiusdem Eraſmi ſent entia, ex-
pr eſſerint Ciceronem, quam ipſi, qui ſe huius
tituli fumo moleſtisſime venditarint, adeo,
vt poſtulare denique & auſi ſint, vt ipſi Cice-
rones, non Ciceroniani modo, haberentur;
mirum quo ſupercilio Thomæ, Scoti, Duran-
di Gmiliumque barbariem exſecrantes: qui-
bus ipſi, qui ſe nec eloquentes, nec Cicero-
nianos iactabant, magis Ciceroniani ſæpius
Eraſmo videbantur (m). Tali adfectu non-
nihil
lebrentur. optime deinde cognouit, niſi eadem iu-
uentus proprietatem atque penſpicuitatem in di-
cendo, velut ſingularem elegantiam, tueretur, ho-
mines non modo non venuſte, aut inquinate, ſed
improprie, obſcure ac inepte dicturos, ſermone ab-
ſurdis ac ineptis metaphoris obſcurato. Quis vero,
ait Melanchthon, Apul. eium ius ſmiem Nerat 2
Jed recte Apuleius, Qui, gunm aſenum repræentaret,
rudere, quam logui maluit.
(n) in epiſtola Ciceroniano addita, & in ipſo Cicero-
niang. Eraſmum prauitate quorumdam ad quam-
dam velut iniquitatem deductum potius eſſe, quam
voluiſſe eximiæ rei ac rationi nocere, Camerarius in
Tuſcul. Cic. 1 Comment. lib. 1, pag. 137, credidit:
qui lib. 2 Commentar. p. 145, I46, Eraſmo amplisſi-
mum teſtimonium ſcripſit, quod eo grauius & ſan-
tius videri poſſe, exiſtimauit, quo minus id iudicari
queat, aliquo beneficio peculiari, aut merito erga ſe
illius datum eſſe. De Eraſmi Ciceroniano ac recta
Ciceronem imitandi ratione grauisſimum Iulii Pflug
iudicium legitur in epiſtola ad Menzerum ab ipſo

ah

angi

te; (01

otbunn
17

,mi fuerie⸗
Di lle de ſe

e e⸗ 7

IN GERM. FATIS CAP. VI. 463

nihil adflatos iuuenes ex Italia, præ cipu le Ro-
ma (n), in Germar mniam retmiſlos eſſe ſua æta-
te, conqueſtus eſt Praſmus: vnde ipfſe Chri-
Kobbho⸗ s Longolius ortum Kaxctaf (O): cui
Vvyni
data, P. II Monumentor. Pietatis & litterar. Pag. 34⸗
ſeqq. Quid ſenferit illuſtris vir, vel ex paucis his
elegantis epiſtolæ verbis apparet: concçedo, multa
probpiia rerum vocabula in Cicerone o.derar, ea-
gueé, ſi opus ſit, éx aliis qadtoribus umi opor rten---
guaſi vero non pogimus aliguem iedte imitari, ſi in
ea ipſa imitatione aabibeatnus aligua, guæ aliunde
umpta ſent. extrema fere ebilo la ſcripſit: Quis
igitun non metit unum Ciceronem imitari, guam ce-
teros illos, tot ac pene in n:tos: ² Huc accedit, gquod
JNe varios imitabimur, eturalis ille nitor & ſuccus
oiationi ineſſe non poterit. Paucis interpoſitis:
Quamobrem ſi conſtitutum ſt iluch, eroneim vnum
imitandum eſßſe, vt ροnibit aldam rcieree, ber te
Ratuere poteris, guid ego de Ciceroniano Eraſmi ſen-
tiam. Cum Iulio Pflug facit Rei in paullo ante
commendata lucubratione. At Pr. Taubmannus,
qui in Diſſertat. de lingua Latina p. 36, ſeqq. fuſe
ſatis de Ciceronianis agit, in Plerisque cum Eraſmo
ſentit. Plura de raſmo „eiusque Ciceroniano, ac
ſingulis inis iudicia Th. Pope Blount ſubmini-
ſtrat P. 526 ſeqq inter quæ & illud eſt, quo Scaliger,
filius, Saligeran ll, P. 74, cenſuit: in Dialogo Ci.
ceroniano nugaciter lapſus eſt Era mus.

(n) quatuor ætate ſua ineptos adoleſcentes in Italia
fuiſſe, tradit Eraſmus Ciceron. pag/342, qui Cicero-
nianos jactare ſe cœperint, quum tamen nihil Cice-
roni fuerit disſimilius.
(o) ipſe de ſe ſcripſit: E Macliniæ natus ſum, Ma-
ctliniæ educatus, Cer manicæ linguæ G Cæſarum di-

1
464 DE LIN GVAE LATIN AE 6

— . . . „ . ,Ani tid
vni Ciſalpinorum in Cicerone imitando pal- Nundt h
. 36₰— . — d
mam tribuerunt ætatis iſtius Itali, & ob ad- tachim B
mirandam ſermonis Latini elegantiam ciuis Uianin fi.
Roma- Sdnm
. . „ . „—- . . . . (Cetoten
tionis oppido, vide Longolii vitam Epiſtolis eius 8
. S. . . . berxina
præfixam, & a M. Adamo Philoſophorum vitis ab ſe od be
collectis inſertam: & Fraſmi Ciceronianum pag. Ouun, ld
383 ſeqq. vbi de Longolii dicendi genere, & via, ine era
quam is in Cicerone imitando ingreſlus eſt, verba .
facit. p. 384 ſcribit: Nibit eſt, guod iſti Ciceronis ſi- „,
mii nobis Longolium obiiciant, allis dotibus ille ma- ler r exi⸗
gnus erat, etiamſt Ciceronianus non fuiſſet, & bac ilen ciut
ipſa vanigimi tituli ambitio frudtum propemoaum u Colie
ſtudiorum ill us corrupit, vitam abrupit: p. 392, in- uitur eife
uidendum ferme hoc teſtimonium impertiuit in- 0 clegantia
duſtriæ a Longolio in orationem, qua Jamam ſuam et, Ctna
contra vituperatores defendit, conſcribendam colla- 2Ohc n o
tæ: in hac materia tanto ingenio, tantague ingenii um bs
dexteritate rem gesſit egregius iuuenis, vt hodie ne- benkigu⸗
minem norim, vel apud Italos, guem eiſtimem idem 5ler deind
praæſtare poſſè, tantum abeſt, vt Longolii laudibus orons n
aliquid ſtudeam detrabere. Talibus enim ingeniis ltornilun
non gueam non fauere, ctiamſi mihi male velint. Zus: nec A
Quanti vicisſim Longolius Eraſmum fecerit, ex 34 ei e ihl⸗
epiſtola eius lib. IV cognoſcere licet: qua extrema ad Dne ſieret

„

Iacobum Lucam ſcribit: Studeo homini (Eraſmo)

ſi quis mortalium alius, tametſi de facie numquam fihreia
mihi viſo, idque ob communem patriam ſumus enim “D ue
eiusdem, vt noſti, & linguæ & aitionis] colo avtem ob le “
eximias illas animi dotes, quas in eo ita ſuſpicio, vt ſens
votorum meorum ſumma ſit, hine ad annum etiam ns udar
alterum ſupra viceſimum, quo me ætate ſuperat, N Eir⸗
non illum, quem nunc tenet, ſaltem proximum elo- antn
l ce

guentiæ gradum attingere. Inprobum, inquis, votum:

improbum ſane, ſea quod nec ipſe plane improbet. ellntcn,

Nellrigerent

AII

IN GERM. FATIS CAP. VI. 46 5
lel Romani titulum decreuerunt; Longolii pa-
ate, triam indignam quaſi cenſentes, quæ Cicero-
Mtlamn . . .
Felcha nianum protuliſſe diceretur. .

⸗ Sed nimia iſta, qualis videbatur Eraſmo, in
ſi Ciceronem adfectio, ſub ſæculi XVI exitum
apud Germanos maxime diminuta eſt, poſt-
quam, dilucida atque ornata Ciceronis di-
ctione plerisque ſordente, nouum illud atque
Gg adfe-
Ego nec exiſtimatioeni, nec commodis tanti viri in-
nideo, cuius eloguentia apud me pluris eſt, guam to-
tius Galliæ opes Longolii laudes late etiam perſe-
quitur Peiferus in Commentatione toties hactenus
ob elegantiam atque eruditionem, qua conſcripta
eſt, citata. narrat ibi, Longolium, adoleſcentem
adhuc, in omnium, qui exſtant, Latinorum aucto-
rum libris volutatum, formam quamdam dicendi
ſcribendique inconditam & inæquabilem contra-
xiſſe: deinde a Petro Bembo monitum, genus illud
orationis mutaſſe, nec vllum poſtea Latinum ſcri⸗-
ptorem alium, præter Ciceronem, habuiſſe in mani-
bus: nec aliis, quam Tullianis verbis, vſum fuiſ-
ſe; quæ ipfſi ad omnia ſenſa animi exprimenda ab-
unde ſuffecerint. moriturum denigue æmicis ſuis
commendaſſe: Quæ prius verbis vndique arcegitis
ſeripta ecidiſſet opuicula, illi vt penitus abolerent.
Ceterum præclavz omnino imitationis exemplum
dediſſe Longolium, cenſuit Peiferus; in quod ſcio-
los, qui tamquam triuiale aſpernati ſunt eo tempo-
re, quicquid obſoletis & vetuſtis verbis non ſcate-

AANNN
. uleſiheß bat, intueri iusſit; & vt idem, quod Longolius ma-
8 mmm gna cum laude fecerit, & ipſi facerent, vitioſæ Lati-

nitatis curriculo, quod prauæ opinionis errore in-

n inninm 2
—gresſi viderentur, mature conuerlo, monuit.

,ln iipni

466 DE LING VAE LATINAE

adfectatum ſcribendi genus ex antiquisſimis
& obſcurisſimis ſordibus contra inualue-
rat (p). Eodem fere tempore, quum ada-
giorum copia non moderate pasſim vterentur
homines, ztatis iſtius ſtile id obfuiſſe, Io.
Sturmius vſu compertum habuit (q). qui

etiam,
(edi id factum eſſe, valde etiam doluit Mart. Cruſiue,
Annal. Sueu. lib IX P. III, c 8, p. 5og8. Quantum
Latinitati obſit Ciceronis contemptus, Melch. In-
chofer cap. 15, lib. II S. Latinitatis, pluribus argu-
mentis declarauit.

(9) teſtatur hoc præfatio eius, Adagiis clasſicis Ar-
gent. ſcholis a I. L. Hauenreutero digeſtis, præm.
Abuſus Melanchthonis æuo iam ſenticbatur: qui
Criſ pag 718, ſiue in præfat in Rhetoricam, ſciolos
quosdam erroris arguit, qui ſomniarant, ſe in arce
eloquentiæ ſedere, poſtquam didicerant epiſtolium
fcribere octo aut decem verſuum, in quo duo aut
tria ineſſent hemiſtichia, aut prouerbia, quaſi em-
blemata. Imitandas fortaſſe ſibi propoſuerunt e-
iusmodi adagiorum amatores P. Pſt Anb relini,
Foroliuienſis, Epiſtolas prouerbiales, quas B. Rhe-
nanus an. 1508 Seleſtati ad Germanicæ iuuentutis
vum impresſioni mandanit, vt ipſius Rhenani verbis
vtar. quas protritam tuialemgue eruditionem in
ſe continere, negauir: quum eximiam in primis
verborum elegantiam, nec minorem ſeuntentiarum ve-
nuſtatem hubere viderentur. etſi auctor in nonnul-
lis opuſculis g genuino poetarum more laſciuiuſculus
fuerit; in epiſtolis tamen hiſce integrum ac mode-
ſum oratorem cum ſe gesſiſſe, caonfirmat Rhenanus;
qui ſuam de adagiorum vſi ſententiam his verbis in
dedieatione expoſuit: Ceterum norit candidus le-
Sor, ælagia congimentorum rationem ſubire. iis

65

etel gu
runaneß
ols
un e Apſee

ſed Aorunin

ol E ir ex

elll

umnocn

inutni e11
ſellent.
Penn ſen.
no ogſere
Dhn lede⸗
OGNNIu p

umſip .
nliteturt,
hſni ne
b Aſn le
Gahentel
chrtice tel
an ſuhn ſ
nur finah
lrbeki
S hir e

IN GERM. FATIS CAbP. VI. 467

etiam, quum Argentinam venerat, ſolutam
orationem & huius numerum ita in Germaniæ
ſcholis negleétum deprehendit, vt verſus ſo-
lum conficerentur; quam boni & elegantes,
lectorum iudicio reliquit.
Ingens quidem ſub tempus iſtud prodiit
criticorum exercitus; at tantum abeſt, vt is
Latinis Muſis auxilium tulerit, vt multum
moleſtiæ exhibuerit, & maxima inuexerit in-
commoda atque detrimenta: dum plurimi
Eg 2 eorum
nempe ſi immoderatius, in concinnandis eduliis po-
binatores vtantun: guſtui haud grata, iucundague
reddent. Itllis, ſimili pacto, ſe modus abſit, non tam
ſplendorem, ac ornatum, gquam ob' curitatem ſoermoni
tuo akgferes. Vt lector prouerbialis ſtili exem-
plum habeat, IX Andrelini adagialis epiſtolæ, quæ
omnium poſtrema eſt, partem adſcribam; nam,
quantum ſcio, epiſtolæ hæ perraræ ſunt: Nodum,
Andrez, ſi in ſcirpo guæris: G& apinas tricasgue
znueſtigas: guum a me petis, cun epiſtolas ſeribam
vniligue adagiis ſcatentes, vixgue ab Apolline intel-
ligibiles. iuxta epigrammaticum illud: Non auctore
tuis opus eſt, ſed Apolline verbis: klum dirumpam
man umque in os injeram. Peſteaguam mammæ lal-
lare, & buas atgue papas infantiliter balbutire non
deſinis. ne ſcilicet videaris agquam ex pumice; aut
ab aſino læanam poſtulare, linumgue lino connectere,
& ab eo velle nandi modum ediſcere, gui numquam vel
cortice vel veſica natauerit. Ego vt cias,] non
conſulto ſeribendi ſtilum obleuro, vt tenebras iudici-
bus offundam: ſicut & Nigidius figulus, & Heracli-
nnmmi tus Epheſius de induſtria fecere. ille vulgo culpatus

ms n eſt: hic otinos cognominatus, ob immodicam ſcil.
te/

Ilrg inn
ll Wnr.

ANRe
Pore, nnn ,
n .

468 DE LINGVAE LATINAE

eorum in veterum monimentis confodere,
atque iugulare audebant, quæ volebant, &
ſubſt tuere, quæ modo videbantur: ſumma
in hac, vt in reliquis rebus omnibus, pro per-
nicioſa ingenii libidine, vſi libertate. Aſpere
eo nomine ab iis, qui inter Germanos incor-
rupti Latini ſermonis cauſſa quam maxime
etiamnum cupiebant, accuſabantur liberi e-
iusmodi cenſorer; conuicti, ipſos veterum
ſcripta contaminaſſe, & immoderata licentia,
qua in emendandis his vſi ſint, effeciſſe, vt
numquam corruptiorer exſtiterint aubtorer,
quam ipſo iſto tempore, quo tam copioſa ac
temeraria criticorum ſoboles ex omnibus fe-
re Europæ angulis prodierit (*).
Fue-
quam adfoktauit, intelligendi cæcitatem. Sed ne
ælaudi more pilam tenere cenſear, tentantam eſſé or-
bitam, duxi, nulli hactenus protritam, gqua me gquogue
posſim tollere humo, victorgue virum volitare per
ora. Ingeneroſum eſt, vt ait Seneca, ſapere ſolum ex
commentario. nullum certe præuium eguor, vel
pedimum, vel optimum ducem me ipfum habeo. Pu-
blicam viam perambulat, vel occæcatus Phyneus:
non vtendum eſt aliorum filo; nam crambe bis poſi-
ta, vt Græcorum paræmia ſenturn, mors eſt. &
quæ ſequuntur.
V) Dreſſerus in cit. orat. & Caſelius in orat. funebr.
Andreæ Mylio ſcr. C. 2. conf. in primis eruditas
Iani Gruteri, quas tribus prioribus Artium libera-
lium Faci, I. Tbeſauro Critico, præmiſit, præfationes,
quibus oſtendit, complures ſhumptam Critici per-
ſenam tam inſcite atque indecore ſuſtinuiſſe, vt vel

pam!
He pii
ſeent ſtat

Cenid lllu

lielcen
luntta eor
eim numm.
zreglaßt
Cortöptnh
Ne ſe en⸗

lpiyen 17 20

i 6

il int
a non de
Cxitiren
la tamen
nin re
crce inch
nne li

IN GERM. FATIS. CAbP. VI. 469
n mſoin, Fuerunt etiam, qui nonnihil cauſſæ, cur
Welhen, Ciceron's dictio, tamquam ſimplex nimis,
ſordere cœperit in Germania, a Petro Ramo,
eiusque Philoſophia, profectum putarunt. ex
quo enim Rami nouitates, ex veteri tamen
barbarie, tamquam ex ruderibus erutæ, in

6g 3 Phi-

per ipſam meræ apparuerint ſmiæ. Quare, niſi na-
ſcenti ſtatim typographiæ, fato quodam, reuixiſſet
genus illud Ariſtarebicum, quorum tutelæ & ipfa
acquieſceret, vindicareturque ab infcitia & petu-
lantia eorum hominum, qui ei ſubminiſtrabant
tum, ſibique omne putabant licere, guod lihber. t,
eam numquam fuiſſe, præſtitiſſe, cenſuit: vtpote
præ qua prior iſta Barbaries, illa librorum artiumque
corruptrix, vix fuiſſet barbara, ex ſententia Gruteri.
Neque enim, pergit, gquieæuiſſent Satagei iſti, donec
vniuera & ſingula Clagſicorum Scriptorum latifun-
dia ad eam redegiſſent faciem, gua Aper Mineruzx
Caly oniam. non Tbheologiam tutam præſtitiſſet Re-
ligio, non Philo'ophiam Natura, non Iuriſpruaen-
tiam Lex; ſed vna ruina omnia inuoluiſſent diuina
atgue bumana iſti LBypographiæ ad prela ſedentes,
guibus negue pudor curæ, negue bonor, ſed, neſcio
gquis Plutus, a guo tamen nibil umguam eis obuenit,
niſi ſpecies illa cæcitatis, vt, gquum non videant, guæ
ſunt, videre videantur, quæ non ſunt. Nibil me lo-
gui ad inuidiam, vtinam ipfamet auctorum monimen-
ta non de ſe loguantur! nam gquamuis ſubiaceret ipſi
Criticæ natio illa correctorum minime correctorum:
ita tamen ſibi indulſit in eis fxrydanais, vt plus vulne-
rum præferant, quam Regulus ille Carthaginienft
arcæ inclu'us, quam cloaca Maxima, guum Romæ mi-
niwe pluit.

hon.
Dandur

ſewhn 6

47 0 DE LINGVAE LATIN AE

philoſophiam inuectæ, Ariſtotelicæ, atque
ita Melanchthonianæ ſimul, Philoſophix ſint
prælatæ; libertatem non minus in philoſo-
phia, quam in theologia, vſurpatam oſten-
dunt. Quocirca Ramus ab iis coargueba-
tur, qui quiſqzui lias in Mineruæ templum inue-
xerit, per coniurationem, manu negligentio-
rum, aduerſus omnem vetuſtatem factam, in
regno ſapientiæ tyrannidem parant. Ilos
certe, qui nouationi circa medium XVI ſæ-
culum excogitatæ, petulanterque pasſim in-
troductæ ſtuduerint, multis elegantibus in-
geniis fraudi fuiſſe, monſtrant, vt quum ad
veram frugem non veniſſent, ſe ſapientiæ ar-
cem tenere, arbitrarentur. Nouæ huius ſa-
pientiæ famæ in Germaniam quoque iter pa-
tuiſſe, eruditi eius vehementer doluere; quum
nouatores pueriles ludos ingreſſos adoleſcen-
tulis, penes ſe nouæ ſapientiæ & eloquentiæ
fontes eſſe, ſeque ſolos omnium ſeientiarum
compendia tenere, ac monſtrare, nihil alios in-
telligere, obſoleta eſſe, & nulli vſui monimentæ
veterum, facile perſuaſiſſe, cognouerant: &
mox ſenſerant, eosdem nouatores academias
quoque tentaſſe, famamque ſibi comparare

iam cœpiſſe (r).
Quan-

(1) Dreſſerus c. l. & Caſelius in epiſt. ad Io. Reccium,
A. 3: & in Laudat. Io. Alberti, D. Megapol. D. 3.
conf. Franciſci, Regis Galliæ, de Libzis Petri Rami

IN 65

Cred
XHudis 1
omni tunm
n S vula
ſe )pau

hn⸗ eolt
utun ¹

De cretumn
icibus, qu
Gum Ann
nos Uuteyre

* .

Homonyn

neſien

etorl luos
ſits dechun⸗
trerpnr
celebrardi
lamqvod⸗
leiter ind
nioſime
enter leg⸗
I. we a

ele letenn

ekcoligeunn

ſ ſen
nelethele⸗

/ mni ℳ
. U/ NN
,nunmneri
ne . tl

tes denn

Cbiconnun

IN GER M. FATIS CAP. VI. 41

Quantopere in imperiis, eccleſiis, ſcholis,
& ſtudiis a ſuperiorum temporum felicitate
omnia tum diſcreparint, Caſpar Hofmanut,
in Siluula orationis de Barbarie imminen-
te (S) luculenter ante oculos propoſnit; mon-
ſtrans, eo ætate ſua rem redüſſe, vt contempta
iam tum iacerent & frigerent bonarum ar-
tium ſtudia, & diſciplinæ Keip. vtiles, velut
ex alto, deſpicerentur, ita, vt apud ſummos
pariter, & imos, eruditi nomen propemodum
Gg 4 in-

Decretum publicum, deque iisdem Iudicium a iu-
dicibus, quos tum Rex, tum partes elegerunt, fa-
ctum anno cIO TDXLIv. vtrumque poſt centum an-
nos integros ex bibliotheca H. I. S. editum, Hel-
meſt. an. 1644, 4.

(S) Francoford. ad Oderam an. 1578, 8. vbi Philoſophiæ
C Medicæ artis doctoris munere ſumma cum laude
eſt perfunctus, Electoralis Brandenb Archiatri hono-
ribus deinceps conſpicuus. de quo vid. Io. Molleri
Homonymoſcop. p. 684 Leoberga Sileſius natio-
ne fuerat, Valent. Trocedorfii diſcipulus; cui præ-
ceptori ſuo quantum debuerit Hofmanus, his verbis
ſatis declarauit: Trocedorfius ſeholæ Goltbergenßi. 7
moderator, optimus inſtituendæz pueritiæ artifex,
præceptor meus eruditigimus, grata memoria ſemper
celebrandus. Ad ipſam Hofmani orationis Siluu-
lam quod attinet, eruditisſima ea eſt, optimis de fe-
liciter inſtituendis ſtudiis prœceptis referta, & di-
gnisſima, quæ a bonarum litterarum ſtudioſis dili-
genter legatur, & quæ idcirco prelo ſubiiciatur de-
nuo. me certe libelli lectione mirifice delectatum
eſſe, fatear, neceſſe eſt.

472 DE LIN GVAE LATIN AE

inuiſum, & ſeholaſticæ dignitatis virtute par-
tum teſtimonium apud eos, quibus Panicoô
cornuum ſono nihil fuerat antiquius, tantum
non contumelioſum eſſe cœpiſſet. Mirum
maxime videri potuiſſe, exiſtimauit Hofma-
nus, ab iſtis quoque neglecta, & in odio apud
eos fuiſſe tum ſtudia atque ſcholas, qui ob
hoc ipſum, quod didicerant, & ſcire aliquid
putabantur, in honore & exiſtimatione fue-
rant (ſ): quos in primis decuerat, auctorita-
te ſua apud reges honeſtos cœtus tueri & or-
nare, ſtudia promouere, & diſcentes benefi-
centia ſua pro viribus iuuare. Poſtquam
perſpicue porro monſtrauit, docendi ratio-
nem degeneraſſe, ingeniorumque culturam ne-
glectiorem fuiſſe ſuo tempore; coniecturam
fecit, quam plana ea re ad barbariem ſterne-
retur via: præſertim quum diſcordia ſenſim
intercederet inter doctos, atque ſimultater.
Nam quum ſuperioribus temporibus docti in
Germania humaniter inter ſe verſati erant, &
