ne acturum eum cenſeo, qui Romanæ linguæ
A 2 vel
(b) Præfat. in edition. Taciti de Morib. Germ. quæ
emiſſa eſt I635. pP. 42.

4 DE LIN GVAE LATIN AE

vel leuisſimum vſum inueſtigaturus prius
eſſet apud Germanos, quam cum Romanis
commercium quodquam habuerint. Niſi
quis Latinam linguam in Germania, ſiue a-
pud Celtas, exſtitiſſe prius ſtatuerit, quam in
ipſa Italia. At mihi non de præſtantisſimæ
linguæ originibus, quas complures apud Cel-
tas Germanosue inueſtigandas putarunt (*),
ſed de adinuentæ iam, & a diuinis ingeniis,
quæ Latium protulit, excultæ vſu, in præſenti
ſermo eſt. Sexcenteſimum & quadrageſi-
mum annum egit vrbr Roma, qquum primum
Cimbrorum arma audiuit (c). Tametſi nul-
lam plane Germanorum habuiſſe antea Ro-
manos notitiam, credendum facile non eſt:
præſertim quum Cimbror Germanicam gen-
tem eſſe ex corporum habitu coniecerant (d).
Vtut erit, maximo Teutonum ac Ambronum,
cxercitu a C. Mario ad Aquas Sextias ad in-
ternecionem redacto, atque Cimbris non
procul Vercellis ab eodem Mario eiusque col-
lega O. Lutatio Catulo deletis; Germanos
Italiam adeundi libido tantopere non agita-
uit deinceps; nec Romanos lacesſiuerunt,

belli-

(*) vid. Morhof. de Germanorum lingua cap. II
p. m. 27 ſeq. & cap. III p. 52, ſeq. c. IV. p. 64,
& elegantisſimam Vosſii præfationem, quam
de Vitiis Sermonis libris præmiſit.
(Cc) Tacitus de M. G. cap. 37.
(d) Plutarchus in vita Marii.

beli,
funt 6
pore:
ArG
conſie

pllnt

.
Pmhch

mra

Vere
WA Reech
0

NNE

Kung i
n Mona;
erint. Ni
mninler
erihguumtn
Altantudne
Sapuce.
Utarunt 9,
inyenii,
nprrſenti
Mageſů-
pimm
Ntlnul
nten o-
epon ekt:
un gin-
raut (.
enen-
rad in-
rir non
ecl
mnanos
on Agita⸗
ſuerunt,
bell⸗
un h⸗ 1
IN
ein gamn

IN GERM. FATIS CAP. I.

bellique cum ipſis for nam non tentaue-
runt denuo prius, quam C. Iulii Cæſaris tem-
pore: quando inuicti exercitaticſimique in
armis ſibi viſi, paullatim Rhenum tranſire,
conſueuerant, & in Galliam magna eorum
multitudo Ariszuiſto duce venerat. quod Po-
yulo Romano periculoſum viſum erat, quum
homines feros ac barbaros non temperaturos
ſibi exiſtimaret, quin, quum omnem Galliane
occupaſſent, vt ante Cimbri Teutonique fecis-
ſent, in prouinciam exirent, atque inde in Ita-
liam contenderent (e). Iulius Cæſar igitur
Arxriouiſti ſpiritus, vt ipſe loquitur, mature re-
primendos ſtatuit: eoque ſuperato, Rhenum
ipſe primus Romanorum ponte facto ſemel
iterumque tranſiit, Germanos laceſſens; ſed
mox regreſſus eſt, quum non fuerint, qui ab
ipſo vincerentur: ſiquidem omnes in ſiluas

ac paludes diffugerant (f).

Bellum itaque eſt, quod, ſi non magnum
multumque, leuem ſaltem Latinæ linguæ v-
ſum in Germamiam noſtram ſenſim introdu-
xit: qui ſub Auguſto atque Tiberio imperato-
ribus, magis magisque inualuit, & vna cum
armis Romanorum latius ſeſe ibi diffudit.
Nam quemadmodum Ariouiſtus lingua Gal-
A 3 lica
(e) C. Iul. Cæſar. de Bello Gall. L, cap. 33, 36.
(f) Florus III, c. 10, F. 14, 15.

6 DE LING VAE LATINAE

licaæ longinqua conſuetudine multa pſus eſt (g) 3

ſic fortisſimum ducem Arminium, quem vl-
tra barbarum ingenio promptum fuiſſe, ipſi
Romani teſtantur (h), Latine locutum eſſe
conſtat ): vtpote qui arſiduus prioris Roma-
norum militiæ comes, eiuitatis iut, equeſtrem-
que conſecutus fuerat graldume dum Roma-
nis in caſtris dulctor popularium meruerat.
Fuiſſe quoque in eiusdem Arminii exercitu
milites, qui Romanæ linguæ ſeientes fuerint,
commemorat, qui res ab ſummo hoc duce
geſtas memoriæ prodidit (K). Vt de Barba-
ra illa muliere, quam Druſo Albim tranſiturg
occurriſſe, tradunt, taceam: hanc enim, quæ-
cunque etiam illa fuerit, Latino ſermone pro-
bibuiſſe victorem, perhibent (1).
Fieri enim aliter non potuit, quam vt lon-
ga cum Romanis conſuetudine lingua ho-
rum adſuefierent paullatim Germani (*):
præ-
(g) Iul. Cæſer. de B, G. I, c. 47, J. 4. hunc Cæſaris
locum illuſtratum vide ap. Morhof. de Ger-
manor. lingua c. II, p. 30. ſeqꝗ.
(h) Velleius Paterculus, Hiſtor. II, c. 18, §. 2,
(i) Cornel. Tacitus Annal. II, c. Io, H. 4. (K) ibid.
C. 13, H. 3.
(1) Suetonius in Claudio c. I.
(*) Quemadmodum longa etiam aduerſum Roma-
nos militia inſueuerint ſequi ſigna, ſubſidiis
firmari, imperatorum dicta accipere; poſtea-
quam vagis olim incurſibus, & per disiectas ca-
teruas bellauerant. vid. B. Rkenan. lib. I. Rer.
German.

5

Nrſ
leef
ilittu
Ali

1
,1
01.

n WM

Ure
bunſu,i⸗

iun glen,
n ſiſe i
te loeutune,
Pyinrircike
, Allefen
An Nne.
erern,
ni exerritu.
er uenn,
ohoc duce
tle arla⸗
trepſm
enim ge⸗
rre

namton⸗
linone ho⸗
mani ():
Nrr;
bune elui
hot deer⸗

18. 6 1„
4 0) hic⸗

nſum Noma-
⸗“ ſablcis
ere; hoſer.
lbl Ne

IN GERM. FATIS CAP. I. 7

ræſertim poſteaquam Variana clade come-
plures ſplendidiſime nator, ſenatorium pen
militiam auſpicantes gradum, fortuna ita
depreſſerat, vt alium ex Romanis paſtorem,
alium cuſtodem caſæ fecerit apud Germa-
nos (). Accedit id, quod maximum eſt,
quod iis, qui ad flumina finesque Germaniæ
incolebant, colloquia ac liberi cum Romanis
congreſſus ſæpius fuerint concesſi. Poſt-
quam ſcilicet Romani in prouinciarum ſua-
rum tutelam cuſtodias diſpoſuerant vbique
per Germaniæ flumina, & in ipſo etiam ho-
ſtico, Druſi, ductu validisſimis quibusdam
nationibus eius ſuperatis, munitisſima caſtel-
laexſtruxerant: eam tum in Germania pacen
fuiſſe, adfirmant, vt mutati hominer, alia ter-
ra, cœlum ipſum mitius molliusque ſolito vide-
etur (m). Quid? quod Quintilium Va-
rum mediam ingreſſum Germaniam, velut in-
ter viros pacis gaudentes dulxdine, iurisdi-
Gtionibur, agendoque pro tribunali ordine⸗
æſtiva traxiſſe, enarrant; Germanssque in 2
ſumma feritate verſutisſimort, Rllas litium ſe-
ries ſimulantes, & prouocantes alter alterum
iniuria, gratias egiſſe Varo, quod litet iſtas
Romana iuſtitia ſiniuerit? & quod feritas
ſua nouitate incognitæ diſeiplina miteſoeren
A 4 ε=-
(H) L. An. Seneca epiſt. 47.
(m) Florus lib. IV, C. I2, §. 26,

8 DE LING VAE LATINAE

cœperit, ac armis diſcerni ſolita iure ſint ter-
minata. at ſimulaſſe modo talia Germanos,
addunt, vt in ſummam ſocordiam perducerent
Romanorum ducem (n).
Vt taceam, Germanos ſtipendia ſubinde
in Romanorum caſtris meruiſſe: & horum
imperatores corporis cuſtodesr ex Germanis
propter ſingularem eorum fidem, robur at-
que proceritatem legere maluiſſe, quam ex
alia gente (o). Ipſe iam C. lulius Cæſar Ger-
manos contra Gallos muneribus ſtipendiis-
que inuitauit: quorum opera adiutus Gal-
liam perdomitam tandem in prouinciæ for-
mam redegit. qui eorumdem auxiliis in bel-
lo contra Pompeium geſto opportune etiam
vſus eſt. Vt porro de Legatir, quos Germa-
nos Romam interdum miſiſſe legimus, nihil
dicam: cuiusmodi populorum legatos nul-
los audiuiſſe Romanos in ſenatu, niſi qui La-
tine verba fecerint, ſcimus (p). Memoratu di-
gnum cenſeo, quod uetonius de talibus Ger-
manorum legatis, Claudio imperante Romam
misſis, refert (q): His ſcilicet imperatorem
in orcheſtra ſedere permiſiſſe, ſimplicitate ac
Rdu-
(n) Velleius Paterculus, lib. II, c) 7.
(o) C. Suetonius Tranquillus in Neron. c. 37, in
Galba, c. 12, C. Calig. c. 5y.
(?) vid. Ludou. Viues ad Auguſtinum de Ciuitate
Dei l. XIX, c. 7, n. 6.
(9) in Claudio, c. 25.

ſaueiu
Aulliͤ⸗
enit
ſzome
Alit
em.

temen.

ldh 1

INN

e ſit tn
1 Genmunn
n peyien,

li, ſcbine⸗

e: & honmm

1 Cermms

tobur 1t⸗
guan er
rCer-
kpendii⸗
Utus Cal.
Nirfor-
isinbe⸗
ne etian
5Cermm-
nus niii
torn
guila
ratici-
186el-
Vomam
Atorem
ttate 4
far-
c 1 in

Ciuitate

IN GERM. FATIS CAb. I. 9

Pducia eorum permotum, quod in popularia
dubti, quum animaduertiſſent, Parthos & Ar-
menios edentes in ſenatu, ad eadem loca
ſponte traxwſierant, nihilo deteriorem virtutem
aut conditionem ſüuam praædicanter. Eum-
dem dium Imperatorem Arminii nepo-
tem ex fratre, nomine Italim, Romæ educa-
tum , Cheruſcis petentibus regem dedille,
conſtat.
Quod ſi vero quis C. Velleium Paterculum
legeret, neſcius, ipſum Tiberio ſuo aperte
maxime tum etiam adſentatum eſſe „ quum
ſcribere haud erubuit (r), totam Germaniam
armis ſub duce hoc eſſe perluſtratam, ſicque
perdomitam ab ipſo, vt in formam pene ſti-
pendiariæ redegerit prouinciæ: fractas enim
continua triennit militia Genmaniæ vires, vi-
tasque eſſe genter nomine fere incognitar, ad-
eο, vt nihil fuerit tum in Germania, quod
vinci potuerit, pPræter Marcomannorum gen-
tem eumdemque ducem voſt cladem ſul Varo
Quintilio acceptam ocius proſperrimo rerum
euentu, exciſa Germania, ſummi qui adorna-
ret ducic triumphum, dignum fuiſſe. Si quis
porro fidem haberet ſuperbo plane, vt ipſi
Romani eum appellant S), titulo, quem Ger-
manicus poſt prælium, quo fortuna magis,
A 5 quam
(r) Hiſtor. lib. II, c. 97, I06, I08, 122.
(S⁸) Tacitus Annal. lib. II, c. 22.

IO DE LING VAE LATINAE

quam virtus deſeruerat Germanos, armorum

congeriei addidit: Debellatir inter Rhenum

Albimeue nationibus, exercitum Tiberii Cæſa-
ris en monimenta Marti & lIoui & Auguſto
Jucrauiſſo. Quod ſi, inquam, hæc legeret
quis, ſic, ut nimis credulus minus recte conſi-
deraret ea, ſcriptoribus eamdem rem enar-
rantibus inter ſe non collatis, perſuadere ſibi
initio fortaſſe poſſet, Germanos a Romanis
ita deuictos tum eſſe, vt imperio ipſorum
ſubieéti, leges imponere ſibi continuo pasſi
ſint.
Id enim ſi eueniſſet, colligere porro inde
liceret, victricis gentis linguam vſurpari tum
cœpiſſe, non a paucis quibusdam, ſed a cun-
cta fere Germania. Siquidem ii, qui res a
Romanis geſtas ſcriptas nobis reliquerunt,
ſatis nos edocent (ſ), eum his fuiſſe mo-
rem, vt leges ſermone ſuo, imperium quaſe
præ ſo ferente, conſorigtas impoſuerint debel-
latæ genti? quippe qui ad honorem ſuum
quam maxime pertinere arbitrabantur, Ro-
manæ linguæ vſum publicum exſiſtere: illud
ea propter inter cetera grauitatis obtinendæ
indicia cum cura cuſtodientes, ne Græcis
vmquam, niſi Latine, reſponſa darent, & vt
per interpretem loqui eos cogerent: idque
non

(ſ) Valerius Maximus I. II, c. 2. conf. Morhof de
Patauinitate Liuian. c. 11.

ſon in
qle.
ii eß/
i ſac
mml

Pnen. 1
u;
lih
duec

.
Palllgan

Iloptrizen
Caa
* „
rnar
Centes ſol

. 1
aNeane
Calncepe A
Ram

6 More I

N l⸗

„)
npf

onnt el
inng

NX

08atmonnt
ier Nin
Uheng
e lnt
Sreckecoll⸗
tem ennr.
lugere ſbi
Roman’
ilown
mopatl

Pto inde
rritun
edacun-
gui tes
nemut
liſe mo⸗
ſelel.
fuum
tur, No⸗
ke: lud
önener
Clrcs
t, & It
jaque

90n

lahal 1

IN GERM. FATISCAP. I. zx.

non in vrbe modo, ſed in ipſa Græcia Aſia-
que. quo ſeilicet Latinæ vocis honos per o-
mnes gentes venerabilior diſfzunderetur. Quæ
ipſa cauſſa eſt, quamobrem Græci Romano-
rum linguam terribilem appellarint atque ſu-

perbam; & cur ea barbara lisdem viſa ſit ac

moleſta (t). Quum præterea ſermo arctiori
vinculo cum moribus plerumque ſit coniun-
ctus; haud intermiſiſſent Romani, ſcholas
tum aperire Germanis: ſiquidem permagni
omnino ipſorum intereſſe videbatur, erudiri
ſubiectos, ac barbaram gentem Græcis Lati-
nisque litteris cultiorem reddi: quo facilius
homines dulcedine earum capti, armaque
tractare obliti paullatim, Romanis obſequi
perſeuerarent, nouis rebus amplius non ſtu-
dentes (u). Sic cum Gallis etiam egerunt,
atque Hiſpanis, ac nonnullis Africæ populis,
qui patriam linguam ſuam ſenſim fere dedi-
ſcentes, ipſam adeo Romanam non temere
deinceps æmulati ſunt eloquentiam. Nec
vero fortisſimus prudentisſimusque Sertorius
arcanum illud ignorauit, qui nobilisſimo-
rum Hiſpanorum filiis Oſcam deductis præ-
ceptores, qui Græcas atque Latinas diſcipli-
nas
(t) Iſ. Caſaubon. Exercitat. IX ad Annales Baron.
p. m. 164.

(u) conf. cel. Cellarii diſſertat. de Initiis cultioris
Germaniæ, J. 18.

Iz2 DE LINGVAE LATINAE.

nas docerent ipſos, conſtituit. hac enim ra-

tione obſides ſibi ſimul reddebat filios iſtos:
etſi parentes ſibi quam maxime ea propter
gratulati, quod prolem ſcholam iſtam fre-

quentare ac in litteris multum proficere cer-

nebant, Sertorii hanc curam inter humanita-
tis ſigna referebant; quemadmodum Bri-
tannos etiam poſthac feciſſe, infra videbimus:
quum tamen, ſi dicendum, quod res eſt, pars
ſeruitutis fuerit licet non fœdæ, duræ ac mi-
ſeræ, ſed honorificæ admodum atque pro-
futuræ (v).
Iisdem artibus quin Romani in Germania
quoque vſi fuiſſent, ſi in ſtipendiariæ pro-
uinciæ formam, vt Velleius Paterculus falſo
prorſus tradidit, ab ipſis eſſet redacta. At
vero factum id non eſſe, teſtes habemus lon-
ge grauisſimos: præterquam quod res pro ſe
ipſa loquitur. Teſtem primo habemus Ta-
citum, ſcriptorem quam cordatisſimum: qui,
tantum abeſt, vt adfirmet, Germanos Tiberio
regnante eſſe debellatos, vt altero Traiani
conſulatu ducentor ferme ac decem annor com-
Putatos eſſe, vltro profiteatur (?2); ex quo
Germania vinci cæperit a Romanis. Et poſt⸗
quam horum accepta a Germanis damna
pluribus verbis commemorauit, & quinque
Conſu-

(v) Plutarchus in Sertorii vita.
(x) de Morib. Germanor. c, 37, §. 4.

Conlu
4blate
inlud
ſfſus el
gan
IItat's
teſten
Itne

11
Probudulle

Mperia en
1 7
Coletn

enmn mnen
Pumnc⸗
1

uan i

A
4

, 7
M Neun

IN.

hrenint.
thliosite.
ent

n ime.
brokcere ee.
r hummt.
ocum y.
itebing

ezelb er
e X mi-
gne pro⸗

Gerani⸗
Ait g⸗
nlus felio
Acha. A
mus lon⸗
nesproſe
emus Ta-
un: gni
Iberio
Iyaien
nos oM.
x
Erpol
damna
guingus
Coblu⸗

IN GERM. FATIS CAP. I. 13

Conſulares exercitus, tresque Vari legiones
ablatas populo Romano, & C. Cæſaris minas
in ludibrium a Germanis verſas eſſe, conque-
ſtus eſt: hos a Romanis triumphatos magis,
quam viltos eſſe, addere non dubitauit vir ve-
ritatis ſtudioſisſimus. L. Annztum PFiorum
teſtem porro habemus, quippe qui optauit,
vt ne Auguſtus Germaniam vincere tanti pu-
taſſete turpiter enim magis amiſſam eam ite-
rum eſſe, quam adquiſitam, fateri neceſſe ha-
buit (): ſi modo adquiſitam eam a Roma-
nis eſſe, dieere vere potuit Florus noſter.
Quo minus vero retinere eam, ac prouinciam
facere licuerit principi, Romanorum vitia
prohibuiſſe, cenſet; hæc enim minus, quam
imperia ferre potuiſſe Germanos, adfirmat:
quod æternæ maiorum noſtrorum laudi ſcri-
ptum iudico: Hos Vari Quintilii libidinem
4ac Werbiam haud ſecus, quam ſæuiticm, o-
diſſe, pergit Florus: & ſub Druſo ex aduerſo
mores Romanorum magis, quam arma, ſuſpe-
xiſſe, Germanos, aſſerit. Breue igitur admo-
dum gaudium fuiſſe Romanis in Germania,
addit tandem, quum huius incolæ victi ma-
gis, quam domiti fuerint: Varique clade fa-
ctum confitetur, vt Imperium Romanorum,
quod in Oceani litore non ſtetiſſe putat, in-
Rheni ſlumine ſteterit? vltra quod populi Ro-
. mani
(Y) lib. IV, c. 12, G. 21. ſeqq.

144 DE LING VAE LATIN AE

mani magnitudo reuerentiam dumtaxat im-
perii protulerat (z): nedum transrhenana
Germania in prouinciæ formam a Romanis
ſit redacta. 3
Et ſic breuiter comprobaſſe ego mihi vi-
deor, bella ancipiti valde fortuna a Roma-
nis geſta, aliquantum Latinæ linguæ vſus
Germaniæ noſtræ intuliſſe. Præter bella
commercia quoque, & reliqua, quæ Germa-
nis pacis tempore -cum Romanis intercesſit,
vitæ conſuetudo, eiusdem linguæ vſum pro-
mouere potuerunt in Germania, præſertim
apud populos, qui ad ripas ac in propinquo
incoluerant. Mercatoribus ad Germanory e
magis aditum ſfuiſſe, vt quæ bello cepiſſent hi,
quibus venderent, haberent, quam quo vllam
rem importari ad ſe deſideraſſent, Iuliur Cæ-
Jar oſtendit (a): qui de Vbiis quoque, quo-
rum ciuitatem amplam appellat florentemque,
vt captus tum ſuerit Geëermanorum, adfirmat,
ipſos humaniores paullo ceteris fuiſſe, pro-
pterea quod Rhenum attigerint, & multi
ventitarint ad eos mercatores (b). Catual-
tam, valida manu Marcomannorum fines in-
greſſum, in Marobodui regia ac caſtello iuxta
ſito Romanis e prouinciis lixas reperiſſe, ac
negotiatores, quos ius commercii, dein cu-
pido
(2) C. Tacitus de M. G. c. 29, §. 3,
(aà) de B. G. kib. IV, c. 2. (b) ibid. c. 3.

te in
V.

„ 1
MM 9/7

6ℳ
Gix Iaunn
Mue tn
NAle M4ra
1 7.
iu zur.
1
lra inen

Una bag

D
lumtent

und 4 Nont.

linpue in
Urter belt
e Cetma-
Utercetlit
Nm pro.
Urrlertin
topingoo
edtor en
eniſen bi
Alamn
lir Ce.
e, glo⸗
Aunnmle,
Aabrmnat,
ene
A multt
Catus Al⸗
1nesin⸗
elo iuxtr
hetile 1
gein cu⸗

pido

IN GERM. FATIS CAP. J. I5

pido augendi pecuniam, poſtremum obliuio
patriæ ſuis quemque ab ſedibus hoſtilem in
agrum transtulerit, Tacitus memoriæ prodi-
dit (c): ex quo itidem conſtat (d), eosdem
Marcomannos Quadosque externos lam tum
Paſſos Aſ reger? quibus ex Romana auctori-
tate vis fuerit atque Potentia: hasque ipſas
gentes raro armis, ſæpius pecania, a Romanis

eſſe adiutas. Hermunduris non in riva com-
2

mercium fuiſſe, ſed penitus, atque in ſolen-

didizſima Rhætiæ prouinciæ colonia, idem

Corn. Tacitus aſſerit (e): quos pasſim & ſine

cuſtode tranſiiſſe narrat ita, vt Romani arma
atque caſtra ſua oſtenderent, domosque & vil-
las iis patef acerent non concupiſientibus. La-
tina lingua conſueuiſſe tum etiam Marco-
mannorum Hermundurorumque ciuitates,
coniicere quis facile poteſt ex tam familiari
cum Romanis conſuetudine. Quamuis ne-
gatum nolim, per interpretes etiam inter Ro-
manos Germanosque crebro actum eſſe: res
ſane ipſa per ſe liquet. Fuiſſe enim inter
Romanos, qui Germanicam, ſiue Celticam
linguam cognitam habuerint, ex ſcriptoribus
facile probari poteſt: quemadmodum ab his
notatum quoque legimus, fuiſſe omnino Ro-
manos, qui Gallicæ linguæ fuerint admodum
periti

(C Annal. lib. II, c. 62. (d) de Morib. C. c. 42.
(e) ibid. cap. 41.

I6 DE LING VAE LATIINAE

periti (f). C. Caligulam coegiſſe adeo quos-
dam, commemorant (ff), vt Germanum ſor-
monem addiſoerent. Iulianus poſtero tem-
pore in exercitu ſuo habuiſſe dicitur, qui lar-
barici ſermonis, vt loqr untur eius ætatis hi-
ſtorici (g), valde gnari fuerint longoque vſu
periti. Siagrium, prouincialem quidem
inter Gallos hominem, at Conſulis prone-
potem, ac inſignis poetæ ſemine ſæculo V.
natun, litterisque egregie exe cultum, Germa-
nicum ſermonen ita addidiciſſe, Sidonius A-
Ppollinaris refert (h), vt immane narratu fue-
rit, qquantum Rupuerint Siagrii populares,
eum ſormonis barbari notitiam tanta facilita-
te rapuiſſe, & vt barbarus ipſo præſente bar-
arishin um linguzg ſuk facere formidarit, &
durns Germanorum ëneltus epiſtolas inter-
Pretanti adſtupuerit, negotiir mutuis arbitrum
diſiebtatoremqut Siagrium deſumens. quam-
quam æque corporibus ac ſenſu rigidi fue-
rint Germani iraos ariseue * in Siagrio ta-
men amplexos pariter eſſe & didiciſſo ſeormo-
nem patrium, & cor Latinum, addit Apolli-
naris. In
(f) Iulius Cæſar. de B. Ct. lib. I. c. 47, . 4.
(ff) Sueton. in C. Calig. c. 47. (g) Am. Marcel-
lin, lib. XKVIII., c. 2.
(h) Epiſt. 5§. Ilib. V. conf eruditisſimas Io. Sauaronis
ad epilolam iſtam notas p. 310, 31I, edit. Pariſ.

1599. 4. & B. Khenan. Ker. CGerm. lib. II, p.
m. 366.

Int.
Gemor
me Ptl
Primo
culo/
gubbe

lnn 1410

eilg Ttite
tlomoogten
Alem Ouihen
nluls prone.
he ſeclo l.
Um, Germa-
GdoninsA-
rut ſu-
populeret
16 1fuiler.
kſente i-
milerit,
lu Mi-
rarlirrunm
n. quum
hj tue⸗
agtio id⸗
ele Mo⸗
tol⸗
In

C atonis
e it. Parll.
Do)

IN GERM. FATIS CA P. I. I

In rebus, coniectu non adeo difficilibus,
demonſtrandis longior eſſe nolo, qui ſie ſatis
me probaſſe hactenus, opinor, in Germania
rimo poſt natum Seruatorem noſtrum ſæ-
culo, & paullo ante, Romanum ſermonem a
quibusdam fuiſſe vſurpatum; non cultum il-
lum atque elegantem, plebeium ſaltem ac
vulgarem, quotidianumque, a Sidonio pſua-
lem, ab aliis prouincialem, Latinæque linguæ
æmulum (), appellatum. Enimuero vete-
rum Romanorum ſermonem in vſu quoti-
diano loquendoue alium longe fuiſſe, ac qui
er ingenii monimenta ad nos propagatus
eſt, viri doctisſimi dudum declaratum iue-
B runt,

(*) de Prouinciali ſermone egregia multa adnotauit
D. Eraſmus, lib. XXVIII, ep. 9. vbi inter alia
ita ſcribit: Conftat autenz apud Hiſpanos, A-
fros, Gallos, reliquasque Romanorum prouinci-
as, ſic ſermonem Romanum fuiſſe Bulgo com-
munem, Et Latine concionantem intelligerent
etiam cerdoner, ſi taodo, qui dicebat, pauklulum
ſeſe ad bulgarem dixtionem accommodaſſet. &
paullo poſt addit: Ac ne Romæ quidem eo tem-
pore, quo maxime Rorebat en lingua, omnes 10
quebantur, quemadmodum loquebatur Cicero.
Hinc eueniſſe etiam, oſtendit, quod in Arnobii
Commentariis in Pſalmos Dauidicos tot repe-
riantur ſolœciſmi, adeo manifeſti, vt vix Holcot
& Bricot ſolcciſſet crasſius, quum Arnobius
ad bulgarem iftam dictionem ſeſe accomme-
darit.

18 DE LINGVAE LATINAE

runt, argumentis non infirmis (1). Quod
ſi vero Cicero ſua lam ætate in ipſa vrbe homi-
nes fuiſſe conqueſtus eſt, qui impoliti & con-
Iſulto rudium ac impveritorum ſimiles videri
voluerint: quis, quæſo, perſuaſurus ſibi eſſet,
in prouinciis Romano imperio ſubiectis,
Germaniæque finitimis, clegante m illum ac
politum fermonem Latinuma vulgo in com-
muni vſu eſſe adhibitum. Etiamſi extra vr-
bom arque in proninciis plus ſope vrbanitatis,
quam in ſiͤ⸗ V rde, fuiſſe, liquido ſatis a non-
nullis eſt oſtenſum (K). At difkicr C wlie er for-
Cclaraturus quis eſſet, veteres Germa-
nos alium, præter plebeium iſtum, ac vulga-

1

rem, a prouincialib bus, n nilitibusque breh.
iſle:

diariis percepifle? qi uin immo immanibus a
barbaris eorum moribus alter iſte, vehuſtus

ſcilicet atque vrbanus, parum ſine dubio con-

Me de reliquo, ſi de Germanis ſermo mihi
hactenus fuit, Ger rmaniæ Magne, id eſt illius,
quæ Romanis trans Räenum fuit atque Da-
intellexiſſe, per ſe quemli-
pero. Nam quod ad Germa-
n& a Romanis Cisrhenana ap-
‚ſuperiorem ac inferiorem,
diuiſa
(1¹) vid. Mornol de Germanor. linguac. IV, p. 66.
ſeqꝗ. & de Patauinit. Liu. c. 6.

nubium, incolas
bet crediturum ſ
nlam attinet,

qu
I
pellata, in duas

ttansan.

me

MNr M.

ent u

ſin, Nc

derRe

e 1
e

n

IN GERM. FATIS. CAbP. I. 19

diuiſa fuit partes, in Gallico tum ſolo eam ſi-
tam, & ab Auguſto in prouinciæ, ſiue ſepa-
ratæ, ſiue ſub Gallia Belgica compreheniæ
Iormam redactam eſle, conſta poſtqua m
complures Transrhenanæ Germaniæ populi
vel vltro transgresſi, vel al ab Agrippa, aliise que
transducti eo fuerant (1). Ex quibus Vbhios
experimento ſidei ſupra ipſam Rheni ripam
collocator eſſe, Tacitus nos docet, vt arcerent,
non vt cuſtodirent: quippe qui origino eru-
buerint ſuta, ac Agrippenſes, conditoris ſui no-
mine, vocari ſe maluerint. NQuum Tre eri ex
aduerſo Neruiique circa Genmanicæ originis ad-
fectationem vltro ambitioſi H erint, ta⸗ ze Am
per hanc gloriam ſanguinis ab ſimilitu⸗ine
ac inertia Gallorum ſepararentur (H). Hanc
quidem Cisthenanam Germanilam Romani
imperii partem factam veterem ac popula-
rem linguam Propter: asſidua cum transthe-
nanis commereia re tinuiſſe, put tant (m): Ro-
manorum tamen etiam linguam, quin vna
admiſerit, non dubitant. Nam ſermo mo-
res hominum ſequi fere ſolet. Accedit,
quod in eam maxime curam incubuerint
B 2 ſem-
(1) vid. Cellarii Orbis Antiq. Notit. lib. II, cap. 3,
P. 369, ſeq.
(U) Tacitus de M. G. c. 28.
(m) vid. B. Rhenan. lib. I Rer. Germ. p. m. 91. &
369. Lehmanni Chron. Spirenſ. lib. II, cap. 45.
P. M., 166.

20 DE LINGVAE LATINAE

ſemper Romani, vt ſupra iam a me adfirma-
tum eſt, vt proprius ipſis ſermo mature tra-
deretur prouincialibus, non ſolum vulgaris
ille, verum etiam elegans atque vrbanus, vt
iudiciis ipſi intereſſe, leges & edicta Roma-
norum cognoſcere poſſent (n). Eam ob rem
in omni Gallia, æque ac in aliis prouinciis,
præter quam quod crebras eo deduxerunt co-
lonias, quibus cuncti occidentis cultura de-
betur, ludos pasſim aperuerunt litterarios;
inter quos municipales apud Veſontium atque
Lugdunum ſcholæ ſatis floruerunt, nec non
illæ, quæ Durocortori in Rhemis, atque Au-
gleſtoduni in Aeduis conftitutæ, illuſtres ma-
xime exſtitere: quarum illa propter vberri-
mum ſtudiorum prouentum Nouæ Athenæ
appellata eſt (o). hanc autem Conſtantii
Chlori Cæſuris iuſſu reſtauratam a rhetore
Eumenio laudatam, ſcimus; quam pulcerri-
mo opere, & ſtudiorum frequentia celebrem
quondam ac illuſtrem fuiſſe, perhibet; ſi-
quidem nobilizxſima Galliarum ſoboles libera-
libus ſtudiis in ez iam tum fuerat operata (p).
Non igitur mirum, quod trabo Narbonenſis
Galliæ incolas barbaros dicendos eſſe negaue-
rit,
(n) vid. B. Rhenanus c. I. pag. 368. & Lehmannus
c. 1.
(o) Cellarius in diſſert. de Initiis cultioris Germa-
niæ, §. 20.

(P) C. Tacitus Annal. III, c. 43.

1
t ſl

lonfen
Lutin
lde
grod
a:n
Dimmann
omane
benilu
veni
ncint
Smr
Mhece⸗

1CeTNe

Pwutcis

G kelceren

ſchore ebi

ſe. ..1.
WRds co.

IINA

name An
I mmatoret,
un Nlh
lne benit
Cedich on
Lamobten
is onineii
dureruntar
uleuna e-
ltteranos;
lin aigte
t, nec non
Atgue
Ures ma⸗
dtervdert⸗
us Alen
Cunſmi
1 thetore
Puert
celebrem
bet; ſ
er bler⸗:
ratt )
lenenſi
negaue⸗
lit,
Ainund

16 Getme⸗

IN GERM. FAIIS CAP. I. 21

rit, ſed plerosque ad Romanorum paullatim ſe
conformaſſe morer victusque conſuetudinem,
Latino loquenter ſermone, adfirmauerit: (*)
Idem de Rhætia, Vindelicia, ac Norico,
quod de Cisrhenana Germania ſtatuendum
eſt: nam licet prouinciæ iſtæ hodie non mi-
nimam Germaniæ noſtræ conficiant partem:
Romanos tamen antiquæ Germaniæ fines ab
Rheni læuaque Danubii ripa ſtatuiſſe, nemi-
nem fugit: ſcimus quoque, fuiſſe inter eru-
ditos, qui ſtatuerint, terras iſtas, quæ Ilprici
pars deinceps fuerunt, ſiue continuatio, gen-
tes prius incoluiſſe, quam a Romanis ſint
ſubactæ, quæ proprium habuerint ſermonem,
a Germanico diuerſum (*). His itaque
prouinciis, in quarum altera ſplendidisſima
ab Auguſto condita eſt colonia, Romanorum
ditioni adiectis, vt Latinus ſermo propagare-
tur ibi, barbarique incolarum mores cultio-
res redderentur, quin ſedulo curauerint
victores, dubium non eſt, ita, vt rem pluri-
bus verbis comprobare neceſſe me habere,
B 3 non
(*) conf. Morhof de German. lingua, Cap. I P. II.

(**) ita B. Rhenanus ſtatuit lib. II. Rer. German.
pag. 369. at eadem fortaſſe ratione ſtatui poſſet
contrarium, qua nonnulli probatum iuerunt,
Gallorum Germanorumque linguam priſcis
temporibus Snam fuiſſe eamdemque, bel diale-
&Efis tantum Snam ab altera diuerſam exftitiſſe.
vid. Morhof. de lingua Germanor. c. II, p. 29 feq.-

22 DE LINGVAE LATINAE

non putem. Satis videlicet exploratum ha-
bebant Romani, ſi Germanorum & finitimo-
rum, corporibus animisque deliciax, luxum at-
que opes ienorantibus ratio daretur, ac diſci-
plina, fore, vt Romanos morrs repetere inde
Poſimodum neceſſe haberent (J).
Vt eo, vnde diuerti, in Magnam Germa-
niam ſcilicet, reuertar demum; vltra Albim
Latinæ linguæ vſum, qualiscunque etiam is
fuerit, extendendum facile non puto: flu-
men enim hoc tranſüſſe Romanos, negat
Strabo: fac vero transieciſſe eos poſtero tefn-
pore exercitum, vt Tacitus de L. Domitio ad-
firmat (r): ſtatim tamen iterum ſunt regres-
ſi. Quæ quum ita ſint, coniicere inde pos-
ſumus, vltra ipſum hoc flumen ſummam ex-
ſtitiſſe barbariem: quo enim magis a Rheni
Danubiique ripis recedebat Germania, eo
vaſtior offendebatur barbaries, eoque horri-
dior ſqualor occurrebat, ſordesque. Nam
licet Germaniæ Romanorum prouinciis pro-
pinquæ magis ac finitimæ cultus exigu-
us fuerit, ſi cum illo comparetur, quem Hi-

ſpania, Gallia, atque Britannia, poſtquam in

Romanorum poteſtatem redactæ erant, per
priora poſt natum Chriſtum ſæcula præ ſe
tulerunt. in ora tamen & ad fluminum ri-

Pas

(q) L. An. Seneca lib. I de Ira, cap. II.
(r) Annal. libIV, cap. 44.

95 cor
un
elion
tumn ¹
muul
tes,
10e

lltn 1

ſeG

U

UCOAN

, „
er er ſe
UMEe

nmmoreo
Hancalon
tai
eo la&

ſelc

erplornn
n ſin.
Utinnurnt.
M
r Netn
G.
gnum Cem
n; Niri An
Ne ctiin ö

nnto: fau.

s, hegtt
poltero tem⸗
Demnrtuad⸗

unttegtes.⸗
leinle orr

Cummam er-
agi 1eni
tmana, el
vllehoti
ge. Nm
uinclsspro⸗
as ertgl⸗
tuenn
voltquem 11
. erant,
ll Nr l
minum r-

Ps

IN GERM. FATIS CAP. I. 23

pas conſuetudinem atque commercia, quæ
cum prouincialibus interceſſerunt accolis,
meliores his finxiſſe mores, maioremque cul-
tum attuliſſe, inficiandum non eſt. Her-
mundurorum, atque Marcomannorum ciuita-
tes, quas in exemplum protuli ſupra, rem
probare, mea quidem ſententia, ſatis poſſunt.
De Cattis narrat toties a me citatus Tacitus,
multum, vt inter Germanos, rationis ipſis fu-
iſſe ac ſolertiæ; & poſtquam diſciplinam, qua
in bello vti conſueuerant, magnopere præ-
dicauit, alios Germaniæ populos ad prelium
ire viſos eſſe, Cattos ad bellum iuiſſe, confir-
mat (S).
Maneat ergo Cartis ſua laus militari di-
ſciplina parta: Marcomannis quoque, Her-
munduris ac reliquis, gloria ab ipſis aduerſa-
riis ob minus immanes mores impertita, fir-
ma ſtet ac ſempiterna. Omnis tamen ratio
eorum, ordo omnis, cultus atque diſciplina,
ſi cum Gallorum, Hiſpanorumque moribus,
vti dixi, conferantur, tenues adhuc videri
queunt, & exiles admodum. Ad litterarum
vero ſtudia, & accuratiorem ſermonis Latini
vſum quod attinet, quæ apud laudatos popu-
los floruerunt maxime, & plurimum omnino
ad reliquum vitæ cultum contulerunt: an-
tiquæ Germaniæ nullam prorſus laudem re-
B 4 lictam
(§) de M. G. cap. 30.

24 DE LINGVAE LATINAE

lictam eſſe, fateamur oportet. Hiſpania M.
An. Jenecam dedit, Pomp. Melam, Iun. Mode-
ratum Columellam, M. An. Lucanum⸗ M. Fah.
Muintilianum etiam protulit, quo nemo o-
ratoriam artem, ſi Ciceronem exceperis, in-
ter Latinos melius tradidit, M. Valer. Mar-
tialem, alios. Quid? quod Latinæ linguæ
tantopere ſtuduerunt Hiſpani, præſertim qui
ad Bætim incoluerant, vt patrii ſermonis ob-
liti, Latini adeo facti eſſe dicantur (). Gal-
liæ ſcholas, ſtudiorumque in ea prouentum
ſupra iam commemoraui: Rhetoresi pſa Ro-
mam miſit, ad quos Latine docentes magnus
diſcendi cupidorum fiebat concurſus, quum
ſtudioſisſimus quisque exerceri apud eos cu-
peret (t). Oratores etiam in vrbem miſit Gal-
lia, quos rerum gnari magnopere ſunt admi-
rati. nec mirum, quum præter complures il-
luſtres maxime, quas fouit ſcholas, Macfi-
liam etiam oſtentarit, locum Græca comitate
& prouinciali parſimonia miſtum beneque
compoſitum (u). Sic vero etiam (v)

Gallia causſidicos docuit facunda Britannort,

vt horum ingenia ipſis Gallorum ſtudi-
is anteferenda deinceps putarint Roma-
ni
(1) Strabo lib. III.
(t) Sueton. Tranq. de claris Rhetoribus cap. 2.
(u) Tacitus in vita Iul. Agricolæ, cap. 4.
) Iuuenal. Satyr. XV, v. iI.

1(O
ſant an
gue.

umpe

ſed In
ſundg
Ffum
euum .
N M
nlihc on
ler, Aunt
nneh
gi autn
ſtCor

uc

e mad,,
1 Glod a

UINA

el

n,
Aun: ii 4
)gvo nemoo⸗
nencepetihi

. N. Aler e.

lati inelin

Nreſetingi
lemoniob⸗
1((. .
Prouentum
iſihe-⸗
ts magnis
lus, Oouen
Puleoser⸗
mmmit.
eſuntadnt⸗
nplunzi.
, Mſ-
, Amuttt’
, lenen

Iyitenth

un hdr

t Nomr-
ni

cup.
3

.
.

IN GERM. FATIS CAP. I. 25

ni (X); quum, qui Latinam linguam abnue-

rant ante, eloquentiam concupiuiſſent deni-
que. In ipſa Pannonia, quum Romanis vix
dum parere cœpiſſet, non diſciplinam modo,
ſed linguæ etiam horum notitiam viguiſſe,
ſunt, qui teſtantur (y), plerisque litterarum
vſum ac familiarem animorum exercitatio-
nem ibi fuiſſe, confirmantes. Heæc ſatis te-
ſtificari poſſe mihi videntur, imyerioſam ci-
uitatem, vt S. Auguſtinus loquitur (2) in pro-
uinciis nutu ac poteſtate ipfas adminiſtratis
omnibus contendiſſe viribus, vt non iugum
modo, verum etiam lingua, igyer quaſi in-
dex, domitæ genti imponeretur. quum non
ignoraret, verba neminem mouere, niſi eum,
qui eiusdem linguæ ſocietate ſit coniuntctus:
vt Cicero prudentisſime monuit.

Ad quidnam teſtimonii maioribus no-
ſtris, quod ad litteras attinet, impertiatur a
Romanis, diſſertationis meæ initio protuli:
illud ſcilicet, quod inter omnes conſtat, &
parum profecto honorificum eſt: Littera-
rum ſecreta viros pariter ac feminas gno-
raſſe. Equidem optime ſcio, fuiſſe omni-
no, qui verba hæc aliter interpretari vo-
B 5 lue-
(X) Tacitus c. I. cap. 21.
(¶vy) Velleius Paterc. lib. II, cap. no.

(2) de Ciuitate Dei, lib. XIX, c. 7.

26 DE LING VAE LATINAE.

luerint (a), ac plerumque intelliguntur; vt
mitiorem videlicet paullo elicerent inde ſen-
ſum, qui, maioribus non omne plane ſtudi-

um, nec ingenuas artes omnes abludicaret.
7

Sed tamen parum abeſt, quin ab eorum ego
ſtem
(aàa) Matth. Berneggerus hunc Taciti locum non
Præcipue de ipfis ſtud'is, ſed de litteris earum-
que ſcriptura, h. e, non de nucleo, ſed de puta-
mine, accipiendum eſſe cenſuit, quæſtion. mi-
ſcell. ex C. Corn. Tacit. Germania, quæſt. 99.
Mich. Beutherus ex aduerſo Comment, in Ta-
cit, de M. G. cap. 35, Germanos litteras habuiſſe,
rationibus probari poſſe, ſibi perſuaſit; quum
tanta potentisſimorum populorum multitudo ſi-
ne litterarum, quibus ipſorum lingua ſcriberetur,
præſidio, neque gubernari, neque in ſocietatis
ciuilis recta norma conſeruari potuiſſe videre-
tur. Beuthero Morhofius cap. 6, P. II. de Ger-
manor. lingua & poeſi, p. 274 aſſentitur, & ex
hoc Magn. Dan. Omeis in Introd. ad German.
Poeticam p. 9: vbi clarisſimis viris incredibile
plane videtur, Germanos Taciti temporibus lit-
terarum expertes fuiſſe atque ignaros; huius-
que verba Heigium non abſurde de ſecretiore
litteratura intellexiſſe, arbitrantur. Cuilibet
iudicium hac de re liberum eſto. Tantum addo,
gentem ſine litterarum vſu conſiſtere omnino
poſſe, Americæ incolas ab Hiſpanis ſubactos ſuo
exemplo ſatis declarare mihi videri; vtpote qui
incognitum ſibi antea litterarum vſum certisſi-
