ba cuaeret, & peregrina Latinis miſcenentur, eius-
modi conflata eſt oratio, gquæ ne illius guidem ætatis
bhominibus intelligi potuit. tantum abeſt, vt poſteri-
tas adſequatur. Quis enim scotum, aut huius fari-
næ alium ſcriptorem hoc tempore intelligat? Deinde
vix exercitatigimi præſtiterint, necubi ſtructuram
orationis ac phraſin violent guæ ſi vitiata fuerit,
neceſſé eſt orationem obſeuriorem reddi.
(e) vid. Ioach. Camerarii paullo ante citatam oratio-
nem de Studio bonarum litterarum.

6 umuet
Cnitatum
uenn⸗
peglel ita⸗
poellepo

u Ali

Puumamtn
tucdinen .
omnin
Aignthin
chen lite
m Utis non
ſed etlam
enett.
ſoummmanng
Truunte
Guibusſen ep
Tuahu
ge etl
Ungentin
n ent;
Non fühnn

Poltonen

Gubol
tlent, ni

er otll

Auchue
Eungdur

IIN

1n enn ih
llon,
Nee Aerd
unſorit
5 reloanen
bareſen
od inomn
cblſ
luate con.
kelnin

Eſe ercult 4

lem etate

1, ſen.

IN GERM. FATIS CAb. IV. 221

diumue remiſſum ſit, magnos ſemper felicis
ciuitatum ſtatus lapſus ſecutos ibi eſſe, ſta-
tuerunt. hæc facultas, eorumdem opinione,
neque ita animaduertitur, neque tanta omni-
no eſſe poteſt in vlla lingua alia, præter Græ-
cam atque Romanam: in quibus licet omnis
humanitas incluſa ſit, earum tamen pulcri-
tudinem tantam ſimul eſſe, diiudicarunt, vt
omnium, qui modo aſpicere haud fuerint de-
dignati, animos mirabiliter percellere atque
capere videatur; & vt cearumdem notitia
multis non ſolum ad famam & celebritatem,
ſed etiam ad honores, ad opulentiam, viam
aperuerit. Vtriusque linguæ præſtantiam
ſummamque necesſitatem vel inde demon-
ſtrarunt cenſores iſti, quod iis temporibus,
quibus ſepultæ iacuerunt, nihil fere inter ho-
mines humanitatis vmquam vixerit viguerit-
que. etſi enim omnibus ſæculis ſapientia
prudentiaque excellentes viros fuiſſe, negari
non queat; lis tamen, qui litteris iſtis tincti
non fuerint, nitorem quemdam defuiſſe, ex-
politionem atque elegantiam, probauere;
quibus ſi illa naturæ beneficia accumulatæ
eſſent, nihil præſtantius, admirabilius nihil,
fieri potuiſſe, crediderunt. Iam vero quum
duabus de cautſis, quemadmodum S8. Augu-
ſtinus dudum nos edocuit, non intelligantur,
quæ ſeripta ſunt, ſeilicet e vel ignotiz, vel

5 i

222 DE LIN GVAE LATIN AE

non relcte Tomati vocibus res obtegantur, con-
ſoquens eſt, vt huiusmodi voces erbarbanie aut
Jolaciſmo obſeuræ regulis grammaticis iudi-
centur, quæ ſi illiz accommodari nequeant, e
Foro Romano, tamquam ſarmenta ezſucca
eiiciantir.

Quod ſi autem fuerint, quales plurimos
hodieque eſſe, ſcio, qui, eruditisſimis his viris
haud aſſentientes, ſtatuerint, Latinam lin-
guam dignam non efſſe, cuius nitorem con-
ſect landot tempus, rem carisſimam, perdamus,
grauioribus ſaltem ac vtilioribus rebus co-
Brcken i præripiamus: & qui in eruditio-
nis exædificatione ordine inſtituenda a ſetmo-
nis Kndium velut fundamentorum locum
obtinere negauerint, ita, vt ab hoc diſcendi
initium fieri oportere non putent (F). His
nihil plane e, niſi Agricolæ, Reuchlini, Dalbur-
Sii, i,crinzeri, 5 eutingeri, exemplum op-
ponam. quorum ſingulorum ſtudium Lati-
næ linguæ inimicos conuincere pote rit, tan-
tum abeſſe, vt plenior linguæ cognitio impe-
diat quemquam, quo minus doctrinam re-
rumque maiorum ſcientiam aſſequi queat, vt
hanc quam plurimum adiuuet. lpfi iſti de
reliquo inimici videbunt, ne ſuo etiam exem-
plo comprobent, artem non habere oſorem,
niſi
(f) Caſp. Hofman. de Barbarie imminente orat. C.

.„ D.

it, e⸗ nnm M
Ferine

e mecli
aclt,eo l

o crol

u brince
Puertt: aul
Germanie
Auckoritate,
tari; ſu

oe
1; adei

Nens tanden

WIIN

1
Ulte S, .

hutin D

A, lum

La ti ham 1.
perlamu,

oe Clcene
, M
lun o⸗
etihten⸗
toimye.
finam te⸗
Oleinſt
Kc
ekeln⸗
Clorem,
i
ont. 6

IN GERM. FATIS CAb. IV. 223

niſi ignorantem. Sin autem alii fuerint, qui

obiiciant, ſæculum, quo Pirckheimerus vi-
xit, præter hominum ſtudium quæpiam ha-
buiſſe, quæ ætas noſtras non habeat: tale ſci-
licet aliquid, quod ſtudium illud incenderit.
his tantopere ego haud repugno: ipſis potius
laudatorum virorum teſtimoniis, quid in-
flammarit diſcentium animos, declarabo.
In quæ tempora Vita Ac virtis nilusqué in-
cidat, plurimum omnino referre, Conr. Celtes
verisſime quondam dixit. IIla tempora, in
quæ Prædicatorum virorum vita atque virtus
incidit, eo nomine felicia putanda eſſe, cen-
ſeo, quod optimus litterarumque amantisſi-
mus Princeps naperie Germanico tum Præ-
fuerit: cuius illuſtri exemplo quamplurimi
Germaniæ Princi Ppes ſunt commoti Vt t pro
auctoritate, qua quisque pollebat, litteras in
terris ſuis quam maxime voluerint ſubleua-
tas; barbarie⸗ vt loco tamdiu occupato ge-
mens tandem cederet, coacta. Perſuaſum
ſibi tum habuiſſe videntur Germaniæ Princi-
pes, curam in euehendir litterarum ſtudiis ab
ſe poſitam non minurs laudiz & ſibi & patriæ
comparare poſſe, guam militaris ei gloria⸗
antea peperiſſet. cuiusmodi opinionem Olta⸗
ii Auguſti & Caroli M. exemplum i 1n Primis
confirmare potuit: neque vero opinionem
hanc ipſos fefelliſſe e, arbitror. MAXIMILIA-
NVM

224 DE LING VAE

NVMI. omnium certe libe

.

ralium artium ma-
ximum amatorem fuiſſe, inter o⸗ nnes con-
ſtat, qui præter vernaculam & alias exoticas
linguas, Latinam præcipue optime calluit;
qua C. Iulii Cæſæris exemplo rerum ab ſe ge-
ſtarum commentarios conſcribere inſtituerat:
Horum partem quum aliquando Pirckhei-
mero prælege endam curaſſet, pro ſingulari
ſua erga eum n eleme ntia, qua omn 8 eruditos
dignatus eſt, ex ipſo quæſiuit, au omodo e-
queſtre Latinum (ſein Reiter - Latein) place-
ret (K): Pirohkheimerum enim apud Im Pera-

torem gratia ſinul & auctoritate tantur va-

luiſt d, Eraſmus teſtis eſt S, vt vix cuiquam
fueritſe ecundus. ALBERIVS Archiepiſco-
yus Moguntinns eruditorum litteris ac ſua
VIrtu-

ff) Rittershuſ. Comment. de Vita Pirckheimer. p. S.
Phil. Melanchthon de Maximiliano Imp. in Præfat.
in Danielem, Aue epiam T. II Declam. p. 232 feqq.
legitur, ſcripſit : Nulli Reg um aut Iuperetorum opti-
morum abpi ud Gracos, aut Romanos in omni genere
laudis ſecunaas. in iphis caſtris etiam legebat, & cum
doctis non movco de religi one, degue omni ratione re-
gendæ Reipub. ſed etiem de leuioribus artibus com-
mentabatur, de ſederum motibus, de aliis naturalibus
cau ſer, de hiſtoriis. Nulla res era 1, gue guidem di-
gna eſſäét hominis ingenui cognitione, in guam ille non
intenderet animum, vide eiusd. Melanchthonis o-
rationem funebr. Maximiliano õ ſari dictam eod.
T. P. 557 1ieq q.
(2) ibid. p. 43.

) nhrit it
jj! u Elbben,
Kadnont
helnumn
Gerle

5 Nadum 1

lure l
l e er

IN GERM. FATIS CAP. IV. 225

virtute, propenſoque in optimarum artium
vindices ſtudio, in memoria hominum etiam-
num viuit : cuius laudes optimus etiam
Reuchlinus fuſe eſt perſecutus (h): vtpote
P quem

(h) in præfatione, qua S&. Athanaſii de variis Quæſtio-
nibus librum ex Græco in Latinum ab ſe traductum,
& adnotationibus illuſtratum, Hagen. ap. Th. Ans-
helmum 1519, a, Alberto nuncupauit: & qua vni-
uerſæ controuerſic cum Colonienſibus Theologiſtis
ob Iudzorum libros comburendos ſi uſceptæ hiſtoriam
late eſt proſecutus. vbi inter plurima præconia hoc
quoque legitur: quod ſumma quægue meruerit Al-
berti ineredibilis ingenii magnitudo, freguenti gima
optimarum antium exercitatio, doctigima totius ſa-

10 IIN

0
Ines eruclte

OUONOCOο⅛:

n eræ theologiæ iurisgue cognitio, elegans dicens con-
eh⸗ . ,.„—„ „ . .
2 4 Juetudo, præcipua religio, & omnium, guæ moribus
tteriͦ a hun laudatigimis inſunt, perfectio, moderatio cum ſum-
FItu. ma humanitate diſeiplinægue ſtudio E olida pruden-
(Ceimer ,9 tia, ad quem ceteris Germaniæ pyineipibus litterarum
np irfetir amantiorem omnes, gui doctrina, conſetio, eloguentia
bpolleant aditu perfacili obtento conueniant. Poſtquam
i. Huttenus Nuenario in epiſtola quadam ad ipſum

ſcripta confirmauerat, dici non poſſe, quam con-
. —. . . . . . —,
ſultum vellet Princeps ſtudiis: cuius vi aliquid pe-

ebat, GXRW
“W e⸗ nes te memorabile ſit, pergit, accipe rem facetam,
rtibor on. Jed guæ documento erit, gaid ⸗ hoc Principe ſpe-
zmturolitu randum ſit. Quum illi obtuliſſet Seromer omni con-
en d. uiciorum genére refertum librum Pepericorni, ad.
g uerſum Capnionis amicos, legit guidem, Jed lectum.,
m vt ad ignem forte conſeaerat, impurigima Indæi ne-
Cthonse bulonis maledidta deteſtatus, E& hoc omnium ſæca-
lamen. lorumn memoria dignum apophthegma prætatus:

Sic pereant, qui ſic loquuntur: Kammæ iniecit.

226 DE LING VAE LATINAE

quem pienticſimum clementirſimumque pär
frem veneratus erat. Poſtquam Conr. Peu-
tingerus, FRIDERICVYM Saxoniæ Duvem at-

que Electorem in diſertisſima quadam ad

Conr. Mutianum epiſtola ad ſe ſcripſiſſe, ad-
firmauit, mirificeque cum laudauit, bene a-
gentium & pracipue eruditorum Maieſtatem
atque Numen cum appellans, addit: &i du-
dum Germania noſtra hos & ſimiles congermi-
naſſet flores, bene & maioribus & poſteris con-
ſultum fuiſſet. ex Germanorum enim geſtis
facile perſpiceremus multa, qua decori eorum
& ornamento axccederent. Hac torpore alias
& deſidia & incuria oblitent iacent. Eraſmus
Muſas ingratisſimas ea propter fore cenſu-
it (1), niſi tanti herois merita monimentis
conſecraturæ eſſent numquam intermoritu-
ris: cuius auſpiciis feliciter apud Germanos
efforuerint. Ad ipſum Eraſmum quod atti-
net, is certe, poſtquam cognouerat, quanta
animi propenſione bonis litteris, cum vete-
ris inſcitiæ patronis adhuc tum digladian-
tibus,
Quæ omnia pem faciunt nobix, e, gu tendimus eua-
dendi. Stromerus iſte Aurbacchius, Medicinæ do-
Ror celeberrimus, ab Hutteno & Reuchlino impen-
ſe pasſim collaudatur: quorum hic ad ipfum Al-
bertum, cuius archiater fuerat Stromerus, epiſtola,
eloguentiz ſtadioſis Maæcenatem eum exſtitiſſe, præ-
dicauit.
(i) lib. XIII, ep. 40.

1N6
tlbus; ſnen
tantopete
gumhei⸗
1o ineo⸗
c

i
henefech
petpetnol

= —

8
1
8

4

Glann gi

bis Ce yg

UINN

,
NunCor
ie Nin
1 Cuudn ,

aſ
eſcinlle⸗

, Imm

Canit ,er,
17 Muiſua
llit: G.
nhen.
Nllenzan.
min N
An an
Imb alif
Eialnms
Ne Elll⸗
onunents
termorit
Gernune
NoM It⸗

ę
1 ſete⸗
.

mutet⸗
ne
inperr
n 41
Pllol,
lehre.

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 227

tibus, faueret Fridericus, in monimentis ſuis
tantopere eum prædicauit, vt ex ſolis his plus-
quam heroicarum virtutum, quas cuncta Eu-

ropa in eo admirata erat, verboſus ſatis pane-

EOyricus confici poſſe videatur. In primis illud
beneſicium, vti par erat, magnifice laudauit
Erafmus (k), quo vniuerſam Chriſtianam rem
perpetuo ſibi deuinxit optimPrinceps; nouæ
ſcilicet ſeholæ E itebergæa fundatæ conſilium.
quam quum perpaucis annis ex rara frigida-
P 2 que

(X) ibid. & ep. 19 eiusd libri. Idem fecit Pirckheime-
rus, qui ad Hieron. Emſerum in præfatione, Luciani
Rhetori Latine ex Græco translato præm. (dedica-
tor. epiſt. 13, P. 246) (cripſit: Vt religuos ſtudiorum
Pratereamus refocillatores, nonne illuſtrisſemi illi
Saxoniæ Duces, gquamuis maiorum titulis adeo ſint
inſegnes, opiluus tam potentes, animi & corporis do-
tibus perinde fortunati, vt nibil ad tam alolutum
Felicitatis cumulum adei poſſe videatur. Ultra baæc
tamen litteraria inſteuratione immortalem, veram
& namguam intermorituram ſibi peperere gloriam.
Quam enim maiorem, firmiorem, & honeſtiorem ſui
memoriam, magnus ille Romani Im perii Elector Fri-
dericus Saxoniæ Dux incomparabilis relinquere po-
zuiſſet, guam talem tamque egregiam Academiameri-
gére, guz etiam ocum priſeis illis contenderet, praſen-
tium vero nulli inferior, plurimis eſſet ſuperior. Si-
guidem cœli gquis Iellas antea numeraret, aut tot do-
dTigimorum vivzorum merita præconie cetebrare pof-
ſet. Hoc nullo non memorandum zæuo, primos fuiſſe
Witenbergen'es lapientes, gui poſt tot ſæcula oculos
aperire, verum a falſo dignoſezre, G& deprauatam
Philoſophandi rationem a Chriſtiana Theologia ſe-
sernere inceperint.

22 8 DE LIN GVAE LATIN AE

que, omni linguarum ac litterarum genere

florentisſimam reddiderit conditor, eaque
ipſe optimis ſtudiis fauerit moderatione, vt
veteris ddrina patronis, de quo quereren-
tur, non fuerit: adiutis ſtudiis, quam ſtem-
matum duce, nobiliorem eum aliquando fu-
turum, exiſtimauit. dum litteras non ita in-
gratas fore, ſed trilingui facundia vindicem
ſuum immortali gloriæ conſecraturas, con-
fidebat (1). GEORGII Saxoniæ Ducis
auſpi-
() lib. V, ep. 36. quæ ad ipſum Fridericum eſt perfſcri-
pta. Aliam verboſam fatis ad eumdem Principem
datam epiſtolam, manu, neſcio cuius eruditi, ſcri-
ptam in bibliotheca Auguſta Wolfenbuttelenſi legi:
quæ licet Londinenſi Eraſmi piſtolarum editioni
inſerta non ſit, atque ita neque Baſieenſi: ea ta-
men quin dudum typis forſitan exſcripta, & recen-
tisſimæ editioni, quam Bataui curarunt, addita ſit,
haud dubito., ii, quibus tam felicibus eſſe licet, vt
editionis huius euoluendæ habeant copiam, ſcrupu-
lum, ſi quis reliquus ipfſis fuerit, facile tollere ſibi
poterunt. Scripta eſt epiſtola Antwerpiæ a d.
XVIII Kal. Maias, an. 1519, & nulli plane Eraſmi
epiſtolarum elegantia rerumque varietate cedit: fi-
quidem præter laudem, Friderico ob mirificum erga
bonas litteras, pastim per Germaniam tum effloren-
tes, magis vero magisque principum fauore eue-
hendas animum, ebitan. Ronorigheand admodum
Lutheri nentionem continet: de quo inter alia ita
ſcribit: Vitam hbovinis nembo, gui nouit, non pro-
bat, guæ quum Lonegigime abfit ab emni ſuſpiciene a-
Uar. itiag 11 güs ambit tionis „ mor. Un innocentia vel
apud ethnicos fauorem muenit: guam non conuenit

germann,
Kocdis 4

nunſi⸗

iln

ſanan
linn n

conmurte/
1
(atur, di

,
i

Cus
lenten
lcer
ſabt
lilen
ſun
u t
ſieſu
Chlont
ei
en

UIIN
IN GERM. FAIIS CAbP. IV. 229

tetann
ſe . . . . . .
nlie Ke⸗ auſpiciis atque munificentia Lipſienſem aca-
“ demiam, celebrem iam prius ac ſolennibus
dloe s .. . . . .
in ſtudiis florentem, politioris demum etiam
olere P*3 lit-
ls Cnante ,
l. manſuetuäini theologicæ, protinus, ac ne perlecto
liguancet. idem Ilibr , teer. ,
guidem libzyo, tam inaniter debacechari in nomen ac
1S Ron an. Ffamam probi viri, idque apud imperitam plebecu-
dia Fincien lam, quæ pivrſus caret iudicio? præſertim quum ille

diſputanda propejuerit, quum omnium iudicio eſe

Tatllras . i n, .
Jubmijerit. & quæ honorifica astque egregia verba

Me Nun iequuntur alia. Extrema epiſtola hæc leguntur:
Aulii. Ceterum "t tuæ celſituginis eſt, Chriſtianam religio-
neſt helti nem pietate tua protegere: ita prunentiæ eſt, non
n Eyncpen committere, vt quisguam innocens, te iuſtitiæ pi gſi-
erudti ſer- de, ub prætextu pietatis aliguorum impietati de-
Ungell ket datur, vult iuem Leo Pontifex; cui nihil magis eſt
rum eltoni cordi, guam vt tuta ſit innocentia Pater vecari
Ueenl: ant- gaudet, nec amat eos, gui ſub ipſius mbratyranni-
e, Ette aem SNes cent. negue Zuisguam magis bparet nimo
r luſ, pontificis, quam is, qut guod uisſemum eſt exſecgui-
eleliett tur Luia ſtic de Luthero ſentiant, neſotn. rede,
un Anpl- bie viaeo, libros eius ab optimis guibu, gur 1ogt.
Olere hi Quid Frigericus ad kraſmi hanc epiſtolarn reipon-
ien . derit, ex huius l piſt. lib. XIII ep. 4, quodammodo
netnlni Qiſcere licet, vbi Fraſmus ad Epiſcopum Roffeniem
cellt: ⸗ ſcribit: Dux Savin & Pridericus bis ad me Nriphit,
hcumergr eidem meæ reponaens epiſtolæ: hutus vnius Praæſidio
ekiuer⸗ ſubiſeſtit Lutherus. id, ait, ſe cauſßſz dodiß, 4 verinus,
e ele⸗ gquam per onæ. Adeit, non commiſſurum leſe, vt in
Arotun Jua ditione opprimatur innocentia, eorum malitiu
raltiti guæ ſua quærunt, non gque en Chriſti. Fridericum,
n ijr. Coloniæ arcesſiuiſſe ad ſe Fraſmum, vt eius de Lu-

theri doctrina iudicium coram ſciſcitaretur ex Ora-
Arut . tiene de Friderico, T. III Declam. Ph. Melanchth.
. pag. 93, intelligimus. Quod ſi plura de ſapientisſi-

cunenit

23 DE LINGVAE LATINAE 5
Pet
litteraturæ ac linguarum accesſione ſic orna- mnnkf
. erat, G
tam eſſe, idem Eraſmus confirmauit (m), vt kiee
vix vlli ceterarum tum ceſſerit. vtpote cuius nard⸗
principis benignitas egregia ingenia ita ex- 11,l
citarit atque euexerit, vt &ο ο:ιοο ſüumma ſpei
. . 7 ⸗ Eelkore,
iuuener fouerit tum, nihil mediocre de ſe pol- M
liciti (n). Aliquot annis ante, quam Eraſmus ſuibche⸗
de Lipſienſi academia hæc ſcripſit, VlIr. Hut- 4geen
tenus tun fu
mo hoc Principe cognoſcere volueris, confer Phil. denen,
Melanchthonis elegantisſimam orationem in fune- ſumit ihe
re eius dictam T. II Declam. p. 573 ſeqq. p. 583 hæc miölunde
leguntur verba: Amiſerunt G. Kudia noſtra Mace- ſtr rum
atent, umo enim Principum ingena, aut nzorat me- d icn
lius, aut aluit benignius, de quo in oratione de Maxi- unlu 1
miliano Imperatore p. 57 prædicauerat, eum ipſius lunwden
huius Maximiliani exemplo animum ad litteras ad- ta, N
jeciſſe, & cura eius Theologiam fontibus ſuis eſſe Prſon
reititutam confer porro alteram iſtam de Friderico Kek
orationem T. III Declam. p. 85 ſeqq. p. 88, litteras 1 .
& linguam Latinam celerius arripuiſſe, & doctrinæ Plutace
auidiorem fuiſſe optimum Principem, relatum le- ſoterte
Sunts. ltne
(m) Iib. XIII ep. 19 Iſti Eraſmi adfirmationi pondus firker
addunt Pirckheimeri verba, dedicator. ep. 13, p. 246.
Friderici veſtigia ſecutus illuſtrigſimus Dominus Ge- ng
orgius Saxoniæ dux florentigſimus, qui ne Patruo
virtutibus cegeret, aut pace minor, quam bello eſſet, lue
Lipſenſem ſuam Academiam ita doctis viris exornat, Oni
ita ſtudiorum incuriam diligenten emendat, ita bona- Fren
rum artium cupidos inſtigat, vt non minorem inde Preir
gloriam conſeguatur, guam diſciplinarum candiaati, en⸗
vtilitatem adipiſcantun. HW

(n) Eraſmi Ciceron. p. 378. A

TINA

oreſe C
tmaut ſ
t Ftpokran
IMgenin ie
Na ſinnt
am Eninn
ſt V. r.
ten
iconkerlll
NMenn infone⸗
ker
t vorat ne-⸗
ne dea⸗
1 euniplus
A lterual⸗
ibeo ſusele
ce itenc
G Uirnms
ACAchine
elrum le⸗

ipondis
. 5 46.
innre⸗
e un
euirun
bou⸗
en inte
htati

IN GERM. FATIS CAP. IV. 231

tenus Herm. Nuenario de eadem confirma-

uerat, quamquam pertinaeiter adhuc relu-
Gati eſſent ſophiſtæ, erexiſſe ſe tamen ibi lit-
teras, reltaque ſtudiz eſſe aucta.
De PHILIPPO, Comite Palatino Rheni,
Elettore, cuius Cancellarius Dalburgius prius.
fuit, quam epiſcopus creatus eſt, Rudolphus
Agricola ſcriptum reliquit (o): Principem
eum fuiſſe æquitate, iuſtitia, moderatione,
clementia, religione, omni vitæz morumque
ſuauitate, & omni principis priuatique ho-
minis laude conſummatisſimum. qui quum
litterarum haud rudis eſſet, & eruditis ſer-
monibus magnopere delectaretur, ac ideo au-
lam habere vellet litteratis hominibus orna-
tam, Agricolam familiariter complecti coœ-
pit (p),; in conſilium de republ. adhibitum;
ſeque ei ita deinde præbuit, vt neque ipſe
plus facere potuerit, neque Agricola tantum
potuerit ſperare. Quid de IOACHIMO I,
Electore Marchione, dicam? cui Latine dicen-
di facultatem plurimum laudis peperiſſe, ſci-
mus (q); dum eius orationes prudens quis-
. P 4. que
(o) Lucubrat. p. 206.
(P) Phil. Melanchthon epiſt. Lucubrat. Agricolæ
præmiſſ. & quam Abbatis Vrſperg. Chronico
præfixit, item in Vita R. Agric. Declam. T. II, P. 451.
(9) Georg. Sabini Orat. de Vtilitate ſtudior. Elo-
quentiæ A. 5, b. quæ etiam reperitur T. I De-
elam. Ph. Melanchth. p. 418, ſeqq.

232 DE LINGVAE LATINAE

que propter conſilium & ſententiarum gra-
uitatem, eruditi propter genus verborum,
magna cum admiratione audire conſueue-
rant. Tanti fiebat tum a ſummis etiam Prin-
cipibus Romani ſermonis cultus! cui vt ſedu-
lam nauarent operam Elelctorum Principum ſi-
lii, in Aurea Bulla diſerte eſt ſancitum: cuius
conditor Carolus IV fauore, quo litterarum
ſtudia proſequi conſueuerat, ſingularem ad-
eptus eſt laudem: qualis etiam filio eius Si-
gismundo debetur. Hic quum ſapienter ſta-
tuerat, neminem ſine litteris recte imperare;
ſcire, & hancce ſententiam ſuam Ludouico
Comiti Palatino Rheni, modo laudati Philippi
Parenti, confirmauerat, eum ſenem iam per-
mouit, vt canus Latinas litteras diſceret, non
aliter, quam Cato Græcas (*).

Ad EBERHARDVM, Wurtenbergenſium
Principem, quod attinet, is non modo omni-
bus ſui temporis Principibus præferendus,
ſed & priſcis clarisſimis & illuſtribus viris ob
virtutem merito comparandus quibusdam
olim videbatur, ita, vt quum diem obüſſet,
ad omnium Minerua infignium perniciem:
& incommodum decerſiſſe, eum, crede-
rent (r). quippe quem hoc præcipue egiſſe
legi-
(*) T. II Declam. Melanch. p. 571.
(r) clar. viror. ad Reuchlin. epiſt. p. 25, & 33.

—

—,

N

lgims
1liul
conlilil 4
Venetoru
Gawoie,
hibitos
guanet 1
bilibis e
Nauali
el
Colonin le⸗
pimsbri,

i Prumn

Dect
ſbiſe

Uuenu⸗

IINN

tentinmn,

n ehn

e Col⸗ RS

nstin

97 culſten.

izn

ctum: iu
1o Iitennnn
Plarena
floeiug⸗
Pienterlr.
npecz,
1 d

üipe

nel⸗

letet non

yeln
omui
Tencuc⸗
irisob
Posanm
pigen-
ele.
gle
legr⸗

IN GER M. FATIS CAbP. IV. 233

legimus (s), vt ſibi viros ſapienter, & erudi-
tos adiungeret, quorum de rebus maximis
conſilia audiret. Imperatoris enim aulam,
Venetorum gubernationem, & aulas ducum
Saxoniæ, vbi doctos homines ad negotia ad-
hibitos nouimus, vidiſſe optimum princi-
pem, qui hæc memoriæ prodiderunt, addunt.
qua re factum perhibent, vt & ipſe viris no-
bilibus doctores addiderit, inter quos Io.
Nauclerus & Io. Capnio excelluere. ITubin-
enſem academiam, quæ auſpiciis eius funda-
ta eſt, & vnde Wittebergenſis academia quaſi
colonia deducta videtur (1), quum inuiſit o-
ptimus Princeps; ad exiguam Naucleri ſui,
qui primus recens conſtitutæ academiæ re-
ctor fuerat, domum plerumque eum diuer-
tiſſe, referunt, comitatu in arcem dimiſſo.
aula hac ratione in ſenis doctoris tuguriolo
conſtituta, modeſtia, ſobrietate, caſtitate
Pauli & Antonii congresſibus par, vtilitate
antecelluiſſe, quibusdam viſa eſt, quod deli-
berationibus ibi captis terræ principis rectæ
ſint, iuſtitia, pax, diſciplina, conſeruatæ (sſ).
Quamquam Latine ignorabat celſisſimus
Eberhardus, peruerſis purpuratorum conſi-
P F liis,
(§) Declam. Ph. Melanchthonis T. III, p. 170, ſeqq.
vbi ſcilicet verboſa de Duce Eberhardo oratio
Inuenitur.
(1) ibid. p. 165.
G1) ib. 172.

234 DE LINGVAE LATINAE

liis, vt ſupra vidimus, deceptus: theolo-
gorum tamen & iureconſultorum diſputa-
tionibus crebro interfuit, ſciſcitans ſubinde,
qua de re diſputatio eſſet. Cuiusmodi eru-
ditorum conſuetudine eam conſecutus eſt
doctrinam, vt de omnibus rebus diſſerere pos-
Jet (t). inde etiam factum eſt, vt, quum ora-
toria laude Præcipue delectaretur, ipſe, ab
eruditis ad partis ſuæ ius exponendum arma-
tus, aliorum ſæpius principum cauſſas in con-
uentibus agere haud dubitarit: poſteaquam
ſcilicet a doctoribus ſuis fontes argumento-
rum, ornamenta, exempla, hiſtorias, zaut alias
narrationes negotio ſuo conuenientes rece-
perat. Quum tantæ optimi Wurtenbe ergen-
ſium Principis fuerint virtutes; quid mirum,
ſi Germania earum gloriam capere non po-
tuit? doctisſimi enim Italiæ Viri principem
eum coluerunt (tt), qui pacis ſtudia rebus bel-
licis antepoſuerit, templa ſundarit, publica
litterarum gymnaſia fecerite quem ſubditi
non tam metuerint, quam amarint, obſerua-
rint; atque mirati ſint.

Diuino omnino factum credunt benefi-
cio, vt ſæculo, quo litteræ renaſcebantur,
Prin-
( M. Cruſius, Annal. Such. P. III, lib. VII, c. 10,

P. 439.
(tt) Marſilius Ficinus in M. Cruſu Annal P. III,
lib. IX, c. 6, p. 502.

R

1

pyi inlipen
r aan
pon Penl
bi Gisheni
caule II
ſummunm
inhenin
ommihnn
cam tmmen
judicebn⸗
Prnehh
oraine tuo

ii
n gloe
Uunlitera
N Uten
Ukieor
ces do
ucsben⸗

IINA

Ntus:
Nun

luuemotir.

oNnn

Aſumn N

6un .

„p

19 e, O

Glm TmM.
. .
iri, .

Memuun
nmento.
Autaliss
1 lece
hengel
Amimmn
ton .
Nulbel.
ℳA
Ntt

ſrut⸗

enet⸗
Mtul,
yi-
clo⸗,

Pll,

IN GERM. FATIS CAP. IV. 235

Principes rerum ſummam in cuncta fere Eu-
ropa adminiſtrarint, qui juſtitia & virtute,
non Perſico faſtu magni, ftudiorumque cu-
pidisſimi, illorum, qui litteris operabantur,
cauſſa magnopere cuperent, & inter quos
ſummum exiſteret certamen, vt ipfi litteris
impenſius imbuerentur. Etli enim virtus in
omni humana ſpecie præclara & pulera eſt:
eam tamen in nobilitate ſplendidius elucere,
judicabant, & quidem adeo, vt, quo quisque
princeps, aut nobilis doctior eſſet, eo plur in
ordine ſuo auctoritatis ipſum habere crede-
rent (u). Horum ipſorum Principum pie-
tati tribendum exiſtimauit Eraſmus (v), quod
tum pasſim, ceu ſigno dato, excitata ſint præ-
clara ingenia, quæ ad reſtituendas optimas
litteras inter ſe conſpirarint. Neque maio-
rem felicitatem humano generi contingere
potuiſſe, idem eruditisſimus vir cenſuit (X),
quam quod principum benignitas optima-
rum litterarum profeſſores & iuuenum non
vulgarem ſpem de ſe præbentium ingenia fo-
uerit, eorumque auctoritas aduerſus igoſs-
ıο iſtos, veteris inſcitiæ tyrannidem perti-
nacisſime tuentes, fuerit præſidio. Nihil
enim
(u) Io. Sturm. in dedicat. qua Golii Onomaſticon
Iac. Marchioni Bad. Inſcr.
(v) Epiſt. lib. I, ep. 4. (X) epiſt. cit. ad Fridericum
Saxon. El.

236 DE LINGVAE LATINAE

enim ad eruditorum laudes illuſtres redden-
das aptius eſſe videtur, Imperatorum, Regum,
Principumque patrocinio Franciſeum I, Gal-
liarum Regem, ditandis eruditis ærarium ex-
hauſiſſe, ſunt, qui exiſtimant; quum amplis-
ſimis præmiis inuitarit & allexerit vndecun-
que viros virtute, doctrinaque excellentes.
Hiſpania a diuinæ plane indolis regebatur
Principe. Nec Anglia litterarum imperi-
tum habebat tum Regem: qui quum bene
nata ingenia non præmiis ſolum excitauerat,
ſed ſuo etiam exemplo pigris calcaria ſubdi-
derat: non mirum putauit Eraſmus (y), iu-
uentutem illic effloruiſſe. Eiusdem Regis
voluntate, iudicio, & liberalitate Linacer,
Morus, & Coletus excitati, tam diligenter lit-
terarum ſtudia coluiſſe a Sturmio dicun-
tur (2), vt eorum protela, ſua etiamnum æta-
te, in Anglia vim ſuam retinuerint, & Eduar-
dus Rex incredibilem ſapientiæ atque doctri-
næ excitarit exſpectationem, ſi modo vita
ſuppeditaſſet diuturnior. qua in re Eliſabetha
Regina mortalibus felicior exſtitiſſe ab eo-
dem Sturmio prædicatur; cuius ingenium,
æque vt fratris, ad humanitatem litteris ele-
gantioribus excultum fuerit. Quam beni-
gno in litteratos animo fuerit Matthias, Rex
Hunga-
(W) Ciceron. p. 373.
Æ) in præf. St. Doleti Phraſib. præm.

1

IN

ugi
elt, gun
inlignen
ta extta
ter coll
dorumm
clos
rentiun
Mulen
fat!
teratumel
ein Coch
ſCnister

Acehti,

delicet
mnuditile
lrumgue
Aurieban-
esprte
ntolos

untelgi

Der
n.
Phibu
Ene
Uhn
Eil

(Ugd in
Wr

IINE

lhe N
. n, N

.
rzr,
un ie

4

g eratine.

TMumnaNI.

1

it mlean.
excelents
ngehrn
lum inper.
guumn bene
Neitinenth
la ſubcl.
1 Gir.
len ezs
te linder,
genterl⸗
Ho dun⸗
mun att
AMuar.
Cockt.
o it

=☛
S
=6☛Rts ä
S= —
=

IN GERM. FATIS CAP. IV. 237

Hungariæ, inter omnes conſtat: is enim ipſe
eſt, qui incredibili cura, ingentique ſumptu
inſignem Budæ inſtruxit Bibliotbecam; quan-
ta extra Italiam tum nulla erat: ex qua præ-
ter complures libros alios, Polybium & Dio-
dorum Siculum primum prolatos, typis ex-
cuſos eſſe, nouimus (a). Coſmum & Lau-
rentium Medices ſtudioſe operam dediſſe, vt
Muſæ in ſplendorem aſſererentur, quis igno-
rat? Lesnem vero X, Pontificem, tantum lit-
terarum exſtitiſſe Mæcenatem, ſcimus, vt æuo
eius doctorum etiam mulas hordeo pretio-
ſisſimis tapetibus effuſo laute atque opipare
exceptas, verſibus nonnulli luſerint. Multo
videlicet meliori fortuna vtebantur Romæ
eruditi Leonis ætate, quam Sixti IV, anteceſ-
ſorumque temporibus, quibus litterati miſere
eſuriebant Romæ: quum tamen pontificiæ
opes præcipue collocari debuiſſent, vel in ca-
lamitoſos, vel in eos, qui tractatione littera-
rum religioni operam nauarant (b). At Leo-
nis
(a) vid. orat, de Matthia Rege Vngariæ Tom. III
Declam. Melanchth. p. 191.
(b) Tom. I Declam. Melanchth. p. 441 vbi Melanchth.

pluribus verbis enarrat, quam exigua Theodoro
Gazæ merces a Pontifice, cui Ariſtotelis & heo-
phraſti libros in Latinam linguam verſos obtulerat,
reddita ſit. nihil ſcilicet præmii præter ſumptus,
quos in ornando libro poſuerat, retulit doctisſimus
Caza.

238 DE LIN GVAE LATIN AE

nis auſpiciis Prytanea alendis eruditis multis
in locis excitabantur: nulla bonis litteris
quæſtuoſior aut honoratior habebatur ars.
Eruditi, licet obſcuro loco nati eſſent, in prin-
cipum vbique perueniebant iſto tempore di-
gnationem, atque inuidioſis plane ab extre-
mis orbis partibus euocabantur ſtipendiis.
Enimuero principes atque respublicæ certa-
bant tum, penes quos maior litteratorum
conſpiceretur numerus, & quæ aula plura do-
ctorum virorum capita in pompam oſtenta-
ret (c). Quæ quum ita ſint, cui mirum,
quæſo, videatur, ſi cognouerit, temporibus
iſtis in Italia aliisque regionibus principes,
comites, ac nobiles genere proſapiaque viros,
vel iura, vel etiam philoſophiam, & bonas
litteras publice docuiſſes idque ſine vlla ordi-
nis ac familiæ ſuæ dignitatis diminutione (d):
ſi porro legerit, viros, quorum ante acta vita
domi bellique clara exſtitit, Muſarum dulce-
dine captos, gloriam per litterarum ſtudia
adlfeltaſſe (e).
Tali

(O) vid. elegantisſima Oct. Ferrarii Proluſio de Causſis
pereuntium litterarum, quæ in editione Patauina a.
1668, 4. eſt octaua, pag. 67 ſeqq. & Eraſmi epiſt. 4,
lib. I.
(d) Rittershuſ. Comment. de Vita B. Pirckheimer.
P. 23.
(2) Reuchlin. ep. Io. ex Lupis. p. 22 c,. clar. vir. ad
Reuchlin.

1d Germin
erabantun,
dem heuk
tantlih
Potentes l
R

lerglch,ne

udatstum
Reuchhm
Gvin wunn
Tihl non
ſbi nietul
ume

UiKePh

(hors obn
Donalul
Zerturun

1lleipr⸗

IN

ulitiun
horil
Cbehein
elentiin
tenport
ne ert,
r Kipendi
blickee
tterttonn
Aplurd,.
molen -
iinn
nponbu
Ninrieh
neninn
& bons
Iaorl
tone /0
vitt
lce
di

Tll
e Cnnſs
tuuina4.
heiner.

Vit⸗ 4

IN GER M. FATIS CAP. IV. 239

Tali nimirum ſæculo ad Germanorum
cum primis ingenia, quæ hebetiora, aut nulla
potius, paullo ante iudicauerat Campanus,
excitanda opus erat. Neque enim Centauri,
Reuchlini iudicio (f), neque Androgyni, id
eſt, nec agreſtes tantum, nec ſolum compti,
ſed homines ſimul & manu & lingua potentes
ad Germanorum gloriam reſtaurandam deſi-
derabantur: quales plus prodeſſe poſſe ei-
dem Reuchlino videbantur, quam ſoli toga-
ti, aut ſoli, vt poeta dixit, bene ocreati (ff).
Potentes huiusmodi viros, Alberti Archiepi-
ſcopi, Philippi Palatini, Eberhardi Wurten-
bergici, nec non Alberti Saxonici, Principum
laudatisſimorum , aulæ Agricolæ atque
Reuchlini tempore oſtentarunt. quorum
quin vnum & alterum nominem, temperare
mihi non queo. Primum locum vindicare
ſibi videtur IHEODORVS DE PLENIN-
GEN, doäctor & miles auratus: vt in epiſto-
la, quam ad Reuchlinum de edit, ipſum ſeſe ap-
pellaſſe, cernimus (g) qua etiamſi confirma-
uit, ſe Philippi Principis ſui negotiis ſingulis
horis obrutum in bonas litteras incumbere
non valuiſſe, harum tamen minus expertem,
Veritorunz viroram amatorem & aäamiratorem
fuilſe, profeſſus eſt. Huius viri, quem Agri-
cola,
f) ib. (fſt) ibid.
(g) inter clar viror. ad Reuchlin. epiſtolas p. 20. ſegq

240 DE LINGVAE LATIN AE

cola PLINIVM vocare conſueuit, præconiis,
& ipſius huius Agricolæ, & Reuchlini, epi-
ſtolæ plenisſimæ ſunt: ex quibus ſatis appa-
ret, quantum ipſi meliorum litterarum ſtu-
dia debeant in Germania, qui is ipſe eſt, per
quem Dalburgius Agricolam Heidelbergam
arcesſiuit; ſiue cuius ipſius amicitia Ferrariæ
dudum contracta ex Melanchthonis ſenten-
tia (h) Agricolam eo pertraxit: vbi huius
contubernalis factus tantopere ſeſe probauit,
vt eum virum ornatum, ſui amantisſimum,
& iuris ciuilis doctorem in primis eruditum.
pasſim in epiſtolis ſuis collaudet Agricola.
Quum induſtrius eſſet, Principi ac omnibus
aulicis gratus, vſumque prompti & pruden-
tis iuuenis tunc præſtaret, magni viri ſpem
eidem Agricolæ ſuo promiſit (i): quam ex-
ſpectationem eum haud fetelliſſe, vel ipſius
ad Reuchlinum epiſtola oſtendit. Nam li-
cet is a Reuchlino barbariei ſuæ ruſticæque:
epiſtolæ veniam expoſcat: hæc profecto ne-
que barbara, neque ruſtica eſt, ſed magnar
ſpirat eruditionem atque elegantiam, nobili
viro, doctore, & equite quam dignisſima (K).
Non
(h) epiſt. ad Alard. Amſtelredamum Lucubratio-
nib. Agricolæ præf.
(i) epiſt. ad Iac. Barbirianum Lucubrat. p. 205, &
ep. ad Ioannem fratrem, p. 216.

(K) M. Cruſius, Annal. Sueu. P. III. lib. IX. c. 16, p.
533. vbi epiſtolæ partem excerptam dedit.

Aer I.
celih liyd e
telifarmuek

endutun
1

vernerit i
ſmun jern
orun de
ſna, Mr ⸗
AttenulerM

amniingie 4
Iubus his 49

tbus NN
len er Alelna
loed met e
enuditionisi

0 Uter, chr.
nſegg
Dälnn

IINN

eu Mmen
Nenllig,
ibualtem.

iitleck

Hithern

lcitinkenn⸗
hons ſanen
W . 4 6
pbi Munn
leptoben
/.
Antlumun,
8cruditun
Aoncol.

Kolnebus
Kpruden

p

a Hen

. uamnel⸗

bſel hlu⸗

Nun

ello re⸗
grarm
nodil

1.)
Sunn .
NNn

uelhmni⸗
4 P. 2061

e. 4 .
edi.

IN ERM. FATIS CAbP. IV. 241

Non minorem elegantiam præ ſe ferunt IO-
ANNIS EXNX LVPIS DE HERMANS-
GRVN, Oratoris Magdeburgenſis, epiſto-
læ (1): de quo Reuchlinus adſeuerauit, ad-
mirabile hominibus videri potuiſſe, talem &
tam armis ſtrenuum, quam litteris doctum
virum ex puellarum arce, quam Maidburg
appellarent, procesſiſſe (I). Quanti ER-
HARDVS DE WINSBER G, Doctor, & in
Alberti Ducis Saxoniæ gula Miler, eruditos fe-
cerit, his, ad eumdem Reuchlinum ſcribens,
teſtificatus eſt verbis (m): Zu vero meus eſto,
