quemadmodum ego tuus. Neque nouum
aſperneris militem diui Caroli enſe cklitus
ſacrato percuſſum“ qui etſt er Ventimonta-
norum de W'indrberg familia olim ſtrenuis-
ſima, nunc obſeurata, nouus reſurgere miles
attentauerim, ſum tamen & ero ſemper tuus,
omniumque doctorum virorum deditisßimur.
Tribus his a generoſisſima ſtirpe ortis homi-
nibus BERNHARDVM ADELMAN nobi-
lem ex Adelmansfelden, non minus illuſtri
loco inter Squeuor natum, præſtantisſimæque
eruditionis virum, adiungendum arbitror:
quandoquidem, Eyſtetenſir & Auguſtanæ Ec-
QC leſta-

(D) inter. clar. viror. ad Reuchlin. epiſtolas p. 21,
b. ſeqq.

(Il) ibid. p. 22, b. (m) ibid. p. 19.

242 DE LINGVAE LATINAE.

cleſtarum Canonicus, ſummus litterarum cul-
tor atque fautor a Rittershuſio & aliis lauda-
tur (n). Qui pro ſingulari ſuo in Latinam
lin-
(n) Quanti B. Pirckheimerus viri virtutem atque e-
ruditionem æſtimauerit, pluribus epiſtolis, quas ad
eum dedit, & quæ etiamnum exſtant, declarauit:
idem effecit luculentisſima ſane ac pereleganti præ-
fatione, qua Adelmano Platonis aliquot Dialogo-
rum Interpretationem nuncupauit (Dedicator. E-
piſt. IV) & ſeceſſum pariten ac vitæ, ſtudiorumque
uorum ationem verboſe, dilucide atque ornate ex-
poſuit. Conradi Adelmani, haud indoécti, minus-
que inglorii, Augiſtani jtidem Canonici, frater
fuit Bernhardus. qui Conradus, prout ſingularis er-
ga patriam amoris homo erat, quale teſtimonium
ipſe Bernhardus fratri ſuo in epiſtola ad Reuchli-
num ſcripta impertiuit, Richardum Bartholinum
quotidianis precibus lacesſiuit, vt Conuentus, Au-
guſtæ Vindelicorum a Maximiliano acti, celebrita-
tem traderet; veritus, ne poſteritas ætatem ſuam, ſi
id factum non eſſet, inertiæ vere inſimulare poſſet.
Idem Bartholinus, natione Peruſinus, eſt, cui præter
XI Auſtriados libros, a G. I. Vosſio lib. III de Hi-
ſtoricis Lat. p m. 679 memoratos, Hodæporicon, ſ.
Itinerarium Cardinalis Gurcenſis, & eorum, quæ in
conuentu Maximitliani Cæſaris, G& Regum VIadislai,
Sigiemunai, & Ludouici memoratu digna geſta ſunt,
narrationem debemus, a Frehero T. II Rer. Germa-
nicar. Scriptorum p. 321 ſeqq. inſertam. Adelma-
nus in præfatione, quam libello ipſius precibus a
Bartholino edito præfixit, auctorem impenſa erudi-
tione virum appellat, qui Conuentum conciſe qui-
dem, ſed ita deſcripferit, vt nihil eruditius & ele-
gantius legi posſit. Integra libri inſcriptio hæc eſt:

N6

lpguam l
le ettore
Ne con
mines ep
horrere
Ubere,til
lia fuiſſent

„9
1 jcken ℳ

innelli ie
1,,er,,
Lutber cun,

o

Hlihc⸗

lin oe iaß

Unchion

ſurarn .
4
1

IN

4

IN GERM. FATIS CAP. IV. 243

iter
Alkkatumon. . . .
i linguam amore grauiter moleſteque tulit, &
tno nlic de errore ac detrimento patriæ ſux magno-

pere conqueſtus eſt, poſtquam ætatis ſuæ ho-
mines deſpicere, immo tamquam venena ab-
horrere, ac aliquando in illa incumbere pro-
hibere, vidit, quæ Latinis iucunda, Germanis

Berkeniß vero ob ſuam barbariem perneceſſaria ac vti-
gun ⸗ lia fuiſſent. In rei teſtimonium Principis
Richardi Bartholini, viri eruditisſimi, de Conuentu
iun Augufſten eoncinna de, criptio rebus etiam externa-
i Sae rum gentium, quæ interix 2 Ie Junt. cum legan-
ſiaane. tia interſertis 1518, 4. Abiectisſime in deſcriptione

4
1 Neuchl⸗
Bartkolinunm

hac ſua de Luthero iudicat Bartholinus: Cutiusdam
Fratris Luther ſectatores, ſeribit, guum Echius eccle-
Naſticam dignitatem, ac veritatem Jortoſſe ipſam de-
Jenderet, in eum grauius, guam vt theologos deceret,
inuecti fuenant. Iudicium deinceps ſuum de
Lutheri canſſa ſubdit, idque verboſum ſatis, ac ita
comparatum, vt docta manus in exemplo, quod
Wolfenbuttelenſis Auguſta Bibliotheca cuſtodit,

Ulne olet

P . ipfſi iudicio adſcripferit: Notandum bene hominis
ei, . eihei de Chriſtianæ religionis controuerhiis iudicium
en impium. Ita verboſum eſt iudicium hoc, vt hiſce
notis addi poſſe non videatur, neque tanti id æſti-
ek mo. cuiusmodi ſit, vel ex his verbis coniici poterit:
H Ego gquum hæc & ſimilia fere animo repeto, ſtultos
n bem. illos, immo ſtultisſimos, eſſé iudico, qubrum opera ac
Auln. Nudium ſolum in iis, quæ ſibi nihbil præter detrimen-
Nrbis rium, ac iacturam parere pogint, verſjantur. cum
ieniß principio reliqua, quæ ſequuntur, conueniunt; in
Gele G primis hæc verba: Sapere cum vitæ interitu mihi
s ⸗ Itultisfimum videtun. S Deo gratus eſſe vis, ſine

gohers mundum ſua zegi prudentia, plurimis verbis parum

244 DE LIN G VAE LATIN AE

Eberhardi Coniugir Barbarz, Ludouici Man-
tuani Marchionis ſle deen litteris ad
Reuchlinum ſcriptis adiecit: quæ, ad Cardi-
nalem Mantitanlum exa “ quum minus ver-
boſa ſit, & clarorum virorum ad Reuchli-
num Epiſtolæ, inter quas reperitur, in pau-
corum ſint manibus, eam apponam: quam
dignam puto, quæ Obſcurorum virorum
Epiſto-
piis interiettis, addit: Dii ſuperi, medioximigque,
barum abeſt, gquin dicam, i imſeri gucgue hoc velint, ne
tam lrupuloſa religionis cura vobis noceat pariter
„* vobis. nam in cr. 7ibendh guantun gloriæ, tantum
etiam eculei & compedum vobis paratis. Denique
tamquam egregium epiphonema adiicit: Sed ſuo
guisque viatur, vt vult, iudicio., ego bhoc vnum ſentio,
vt munaum reperi, ita quoque relinguendum eſſé.
Qod ſi friuolo hoc iudicio abſtinuiſſet auctor, cu-
ius prudentiæ nihil non tribuerat Eraſmus, (vid.
huius ep, 31, lib. VI) neque ie quaſi ſorex prodidis-
ſet, pluris forſitan poſteritas narrationem ipfius fa-
Gtura fuiſſet, quum non pauca memoratu digna ea
contineantur: inter quæ & illud reputo, quod de
Alberto, Archiepi copo Moguntino, ad Cardinalis
dignitatem in ipſo iſto Conuentu euecto, refert.
omnes enim cærimonias, quibus ſolemnitas eſt pera-
Sta, Pproſe quitur. Verbis: Legatus pileum Cardi-
neum eius capiti impo uit, comitatusque eſt ad ſub-
ſellia: manus, ab illa, quam iudicium iudicio ad-
ſcripiiſſe, memoraui, diuerſa adnotauit. Ex hoc
loco error sleidani corrigendus, qui libro primo pu-
tat, Epi copo gladium datum At Sleidani adrma-
tionem hanc, lib.I Comment. p. 2, b. edit. Argent. in
fol. 1559: Cæar deinde nouum Cardinalem e tem-

RN6

H lolei
Giſs
aluriß
aui⸗ e l
1N. fam
Ao futer,

4 uitth

1 ſy latinin.

lnm/

Nent 10
„

Vindehcorun
ſciptunn
forntandel⸗
tenlg mnie
ulen 17¾
luni⸗ iſen

brijtati /

ehen 1MH

NImIANn.

Utn admnod

rondti

Conn

konnn.
N
Aen tene,

Inp , 1
Ic allt

Tu I C
uliſrinit,

lebic elizn ,

renr ſunitn
Wris tuttmn
1. Denigue
ict. Ne

iſet ucton e⸗
nulnus, (Nid

Ger r
emn lls ⸗
nnin l
oglalte
CCriinals
o, delen,
iusetper.
ln Cni⸗
44 .
lur
pyind ,.
i aCürcnr⸗
. Agenrin
aleneter

IN GERM. FAIIS CAbP. IV. 24 5

Epiſtolis adnumeretur. Reuerendisſime in⸗
Chriſto patera- Domine, domine frater mi
ſengularisſime, humili reommendatione para-
taque ſemper obſequendi præmiſſa aſfectione,
2 N. famulo meo ſidelizxſimo percepi, quomo-
do frater ipfius nomine N. negotia aliqua er-
ga ſunctisſimum expedire habeat, vt D. V. ab
ipſo latius intelligere habet, & propterea me
Q3 Nup-
plo domum reducit, ac munera mittit, regiem lecti-
cam, eguos & ſtragulam veſtem multam, valae pre-
cioſam: Pontitex autem dono dabat pileum, auro,
gemmis & margaritis intextum, G& en, em deaurata
vagina: elegantisſima VIr Hutteni epiſtola, ad lu-
lium Pflugk in Italia tum commorantem Auguſta
Vindelicorum ipfo eiusdem Conuentus tempore
ſcripta, confirmare poteſt: vnde Sleidanus iſta fua
forſitan deſumpfſit: ibi enim cærimonias iſtas Hut-
tenus amico ſuo ſic perſcribit: Calenais Auguſti
galerum ſumpfit ille (Albertus) apponente legato
Pontiſicio Iucundum fuit id ſpectaculum., maima
nobilitatis Frequentia facto ſacz 9, ac ingenii omnis
generis hominum circumfuſa multitudine. Ipſe Ce-
ſar a ſacris domum reauxit Albertum, deinde mune-
ra miſit, regiam lecticam, eguos, & tapetes opere NRe-
mul ac materia admirabiles. Iuxta bac Leonis WMa-
ximi donum, gemmis, auro, ac margaritis intextum
pileum, & en'em deaurata vagina. Multa alia no-
tatu admodum digna de Conuentu iſto laudata Epi-
ſtola memoriæ prodidit Huttenus, quam Nemini
ſuo ſubiunxit, lectu propterea dignisſimam. non
pauca præterea de Germaniæ ſtatu, litterarumque in
ea conditione, profert ibi Huttenus. De ipſo
Conuentu ſic ſcribit: Certe iucundiimum hie o-

246 DE LIN G VAE LATIN AE

ſupplicauit eum erga D. V. promotum haben-
do. Cum autem tempore vitæ ſux mibhi & le-
gitimo meo ſuis ſeruitiir ſemper diligentiam
Iſummam erga nos exercuit. Ea de cauſſa D.
V. intime implorando, eique fratri N. in ſuis
fablis erga Santlisſimum ſabiuenire pelitis. In
hoc mibi rem graticſimam D. V. faciet, quam
Cbriſtus ſcliciter & & longaue conſeruet. Da-
tum oppido meo ́ryningen, ſocunda feria poſt
Bartholomei Apoſtoli. Anno, G&c. LXXX.
quarto. Barbara ſilia & ſeruitrix veſtra.

Hæc epiſtola Adelmano tantopere impro-
bata eſt, vt ſummo cum pudore ſe eam Reuch-
lino

mnibus ſpedtaculum ob oculos verſatun. Tot prin-
cipes iuuenta ſimul & corporis ſpecie præſtantes.
ranta Comitum ac Egquitum multitudo, ſlos ſcilicet
Germaniæ nobilitatis, vt gui hos intueatur, formi-
danaos magnopere Turcas non putet. Quod ſ R ho-=
die tantum cerebri eſt Germaniæ, guantum virium,
auſim orbi terranum minari iugum. multis interpo-
ſitis addit: Quod mihbi ſumme placet, minorl appa-
ratu noſtri, quam ſoliti ſunt aliis conuentibus, a-
gunt, ſiue ob annonæ difficultatem, ſiue gquod in mul-
tis mihi reſipijcere Germania videtur. quamquam eſt
adbuc mira veſtium luxuria, a Gallis ſ-umpto ecxem-
plo, quos pPræter patnium morem æmulari in hboc cer-
tamus. G. Rrenue bibitur, nondum ſanitatem acci-
Bie gui rectis ſemper wonitio Fibns reclamare
olent.

1
olerieht
cxiſtünaut.
4 1 1 ,ſ
epn Ee

iunrdcont

Ungne win
gormlun
Eet, Kptine
tates ellaud
Geret iemn
ptlr AAA
luns bonar
ſterun (ice

10) Oünn
tkenn un
trir cele

Nuros ell

WTINN

opotnit.

fui,
ſeruef h
naa ſfmu,
Ge. LII.

iyyiſpe.

er inpto.
camhench⸗
no⸗

r. Vr zn
e, rmn⸗
, uſcitiu
utr, ſinl
Qulhlr
Nun M,
lasintetpo⸗
ninarl )e⸗
,bentur,
um unl⸗
nunnunh
inreun⸗
,tmen er.

terlanctt

IN GER. M. FATIS CAbP. IV. 247

lino miſiſſe adfirmarit (o); conqueſtus, mul-
tos tum non philoſophos, ſed philopompos non
magiſtros ſacrarum litterarum, verum tene-
brarum, non iuriſperitos, ſod potis leguleos
fuiſſe, qui poeticum nomen execrantes, Poetas
laſeinuiis, ac nugis deorum gentilium refertos
eſſe prædicarint. quare ab urbibus pelli ac
aboleri debuiſſe ineptos huiusmodi cenſores,
exiſtimauit; argumentis iſtorum eleganti
epiſtola refutatis: qua a Reuchlino, tutisſi-
mo litteratitſimoque hominum refugio atqué
receptaculo, vt eum appellat, etiam atque et-
lam vna contendit, vt viris ſtudioſis liberali-
umque artium cupidis ſubueniret, dignitati,
gloriæ, laudi ac vtilitati reipublicæ conſule-
ret, & principi Eberhardo, cuius inſignes vir-
tutes dilaudat, ſumma cura ac ſtudio perſua-
deret, neminem vmquam ad veram rerum co-
gnitionom peruenire poſſe, niſi primir rudi-
mentis vacauerit. Quod ſi effecerit Reuch-
linus, bonarum litterarum cultores ipſum vt
alterum Ciceronem immortalitati dedicatu-
ros, optimum vero Principem, Patriæ Pa-
trem, cuius opera tantum commodum pa-
triæ acceſſerit, vt alterum Oltauium aàd aſtra
laturos eſſe, ſpopondit. Reuchlinum cer-

Q4 te⸗,

(e) clar. viror. ad Reuchlin. epiſt. p. I4, b. eamdem
minus comptam epiſtolam inuenies etiam in M.

Cruſii Annal. Sueu. P. III, lib. VIII, c. 19. p. 470.

248 DE LINGVAE LATINAE

te, vt rem eo perduceret, quo Adelmanus
maxime perductam volebat, nulli labori po-
ſtero tempore peperciſſe, ſupra cognouimus,
ita, vt famæ vitæque diſcrimina ſubire ea pro-
pter haud dubitauerit. neque vero conata
optimi viri ſucceſſu caruiſſe, ſed eum, ex quo
Adelmanus epiſtolam iſtam ad ipſum miſe-
rat, triginta octo amplius annorum ſpatio
fortiter & ſecundo Marte contra barbariem,
tamquam ferum ac immanem hoſtem, pu-
gnauiſſe, pariter intelleximus. Nam tum,
quum epiſtola ad Reuchlinum miſſa eſt, vix
triginta natus is erat annos, & Agricola non
ita pridem Heidelbergæ ſcholas inſtituere
cœperat: Tubinga vero humaniorum litte-
rarum ſtudia etiamnum fugiebant. Eo ma-
gis mirandum puto, Adelmanum inter bar-
baros adhuc tum Germanos verſantem tam
puro ac eleganti dicendi genere vſum eſſe.
verum hoc Italiæ vltro acceptum retulit: cu-
ius gymnaſia optimarum artium nutricer, au-
torer atque opiſices quaſi collaudauit: quam-
quam Reuchlino, communi Germanorum
Præceptori, multum etiam debere ſe pro-
feſſus eſt. qui quum diſcipulum hunc ſu-
um virtutibus & eximia ſcientia ornatum
noſſet, ipſum, quod nihil nee ſcribendo,
nec dicendo proferret, vitamque ſuam in-
glorio-

—)

“

N

lotiotun
uto iget
Plures
ſtres Etit
fiam mi
nühilattn
pore en
ſuo eos
diis com
pelpel .
tio,rete elal
Cacaltere
N chattis
abat vete
trociniisla
chetacure
Hadenn
pon obln
ltteras ſic
Ingue fud
Ttorumpat
rs ht
Virum de

Cioſt fum

Cbrs n

Culriamn

r,

Grn

ATINE
C Mln

nullile⸗ ann.
n onnin
iuſt iran
red
leleun rn
4l ipünn.
nOfIN ſH
tahrtnin
Poten .
Nm tun
nilaett ni
Gcoleton
inlituete
niormum ltte-
nt. bo mi⸗
Un ierbr⸗
Hanten tun
nd
fetolt: a⸗
ruen
it:an⸗
mncrun
te ſe nlo⸗
n hurſi.
1 Oletumn
ſubenco,
ſuann ir.
goro⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. 249

gloriorum monachorum exemplo ac inſti-
tuto ageret, ſatyrico more coarguit (p).
Plures antiquitate generis & honore illu-
ſtres ætatis iſtius homines, ad ſtudiorum glo-
riam magno conatu adſpirantes nominare
nihil attinet. Qualibus nec inſequenti tem-
pore caruit Germania. huic ſaltem Eraſmus
ſuo æuo gratulatus eſt, quum vidit, multos
nobilitatis iuuenes ad laudem litterarum ſtu-
diis comparandam contendere, idque tanta
peragere æmulatione, vt tum, Eraſmi ſenten-
tia, vere clara, generoſa, illuſtris, ac ſuſpicien-
da exiſtere cœperit Germaniæ nobilitar quæ
pro chartis luſoriis, atque alea optimos tra-
ctabat veterum libros, & cui pro bellis ac la-
trociniis ſanctisſimæ leges ac philoſophiæ de-
creta curæ erant cordique (ꝗ).
Hactenus id, quod declarandum ſuſcepi,
non obſcure comprobaſſe ego mihi videor:
litteras videlicet, in primis purioris Latinæ
linguæ ſtudium, Principum ſummorumque
virorum patrocinio adiutum, tam breui tem-
poris ſpatio in Germania noſtra effloruiſſe,
mirum adeo non eſſe, quum litterarum ſtu-
dioſis ſummi tum decreti fuerint honores.
Quibus amplisſima acceſſerunt præmia in-
duſtriam hominum mirifice excitantia. Nam

5 et-

(p) clar. viror ad Reuchlin. ep. pag. 15.
(9) Eraſmi epiſt. 94, lib. 19.

257H DE LINGVAE LATINAE

etiamſi Pirckheimerus ſe ſuæ ætatis Princi-

pum conditiones probe cognitas habuiſſe ad-
firmauit (r), diu inter eos verſatus; ſeque
falibus ipſorum promisſionibus vel ditisſi-
mum pronuntiauit; quibus ſi ſuſtentari de-
buiſſet, bonis ſæpe, vt aiunt, dentibus male
comedere coactus eſſet; quum magnifica
verba neminem opulentiorem reddant, & in
actione demum omnis laus virtutis conſiſtat.
Eraſmus tamen, ad quem talia ſcripſerat
Pirckheimerus, edocuit, fortunam a Princi-
pum liberalitate exſpectandam ſibi haud de-
fuiſſe: qua quo minus abundarit, ſe ipſum
culpam ſuſtinuiſſe, fatetur, cui libertas nimis
dulcis fuerit (). Equidem præmia, caque
ampla ſatis, in Germania propoſita fuiſſe iſto
tempore litteratis, non paucis teſtimoniis
demonſtrare poſſem: verum id ſuperioribus
comprobatum ſimul eſſe, arbitror: vbi præ-
ter ſingularem ſummorum Principum erga
Muſas clementiam, de Dalburgii, Pirckhei-
meri, Peutingeri, Matiani actum eſt benigni-
tate. Tantum iis, quæ ſupra de R. Agricola
protuli, in præſenti addam, Burgundiæ Can-
cellarium monitis, ſuaſilbus, impulſu & blan-
dimentis propemodum promisſirque Agrico-
lam, vt Maximiliani Imperatoris aulam ſe-
quere-

(r) epiſt. familiar. lib. miſc. ep. 27.
(S5) ibid. ep. 28.

N

eretunn
7 etiam
tet Agne
tonem
cigem den
ſt, t 1
ſuæ quat⸗
ſacele;
Eti feli
lluiin
ioneumho
ſbi eumn vt
eulndeugu
Ave coner
Gvorun n
unlabori,

)Lucubr
Onid Eutr
lneltn
Dechma
Aguit
inſituern
ip nern
ſlolt en
Meereate
nln ne

hle
l⸗

1 iplet
Iaunci.
aud⸗
Einin
tununis
n,caale
ulleido
limonu

eig
rieol
0

4 Mor⸗

un-
4

ger⸗

IN GERM. FAIIS CAP. IV. 2 51

queretur, pellicere ſtuduiſſe (ſ): Antverpien-
ſir etiam ſenatus, vt in vrbem ſuam attrahe-
ret Agricolam, opulentam ei obtulit condi-
tionem (ſ). Qui quum, vt eam acciperet,
propoſitis præmiis permoueri non potuiſſet,
eidem Senatui ſuadere tamen haud intermi-
ſit, vt hominem, vbicunque liceret, ſcholæ
ſuæ quæreret, qui docere poſſet, dicere, &
facere; & qui bonas litteras didicerit: nec,
vti fieri conſueuerit, infanti theologo, aut
Phyſico, id muneris committeret (t): quod ſi
idoneum hominem inueniſſet Senatus, omni
ſibi eum vt pararet mercede, hortatus eſt;
eumdemque cogitare iusſit, non de re vili at-
que contempta, ſed de filiis conſilium eſſe,
quorum vtilitati futuræque vitæ omnis ciui-
um labor inuigilare deberet (tt). Nec vero
Ger⸗
(ſ) Lucubrat. Agricolæ pag. 207. (Sſ) ibid. p. 215.
(t) vid. EFraſmi Adag. Chil. I Cent. IV, n. 30. Quid
cani & balneo?
(tt) Lucubrat. pag. 210. Id Senatui Noribergenſi
Melanchthon his verbis perſuadere contendit T. I
Declamat. p. 443: Eſt non modo in ſuperos impius,
Jed plane bumana ſpecie belluinam mentem tegit,
guisquis non dat operam, vt ſui liberi rectisſime
inſtituantur: hoc inter bominem ac belluam diſeri-
men natura fecit, gquod belluæ deponunt curam
ſobolis cum adoleuit, heomini iniunxit, vt exr ſe
procreatos non modo in prima infantia alat, ſed
multo magis, v? mores eurum, guum adoleuerint, ad
boneſtatem formet.

252 DE LIN GVAE LATIN AE

Germaniæ Muſæ nullos inter exteras natio-
nes habuerunt Mæcenates; qui ipſas colen-
das, & pro inſigni ſua in litteras beneuolentia
eximiis præmiis ornandas ſibi exiſtimaue-
rant. De Roßfenſt Epiſeopo, magno littera-
rum ac pietatis in Anglia Antiſtite, narrat
Eraſmus, ſe ſollicite ab eo rogatum eſſe, qua
re Reuchlino, quem propemodum adoratum
ab ipſo ſcribit (u), gratum facere poſſet: &
quum viri fortunam eiusmodi eſſe, negaſſet
Eraſmus, vt pecunia magnopere egeret; ve-
rum, ſi annulum, aut veſtem, aut aliud eius-
modi, quod ceu ipſius monimentum ample-
cti poſſet, miſſurus eſſet, gratisſimum id
Reuchlino futurum, confirmaſſet; epiſco-
pum reſpondiſſe, addit, ſe nihil laborare,
quanti conſtaret, ſe modo id gratum fore,
noſſet. Quare petiit Eraſmus a Reuchlino,
vt ſcriberet, quid ſibi potisſimum mitti cupe-
ret; nullis epiſcopum ſumptibus parſurum:,
ipſi perſuadens (v). Angliæ etiam Archie-
piſcopum omnia ſua Eraſmo detuliſſe, ipſe te-
ſtis eſt: qui quum pecuniam recuſaſſet, e-
quum donauit abeunti Archiepiſcopus, &
calicem cum operculo elegantisſimum inau-
ratum, pollicitus, apud menſarios pecuniam,
quantamcunque iuſſerit Eraſmus, ſe depoſitu-
rum
(u) lbb. I epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. ſ. 4, b
(v) ibid.

IN

rum
Hlltorß
zulin P
forenos
potauit
Prius
iſta in e
Joedan
eſt, numn
cupicie
mni
ſrim ali
Cermmania
Pellio Pon
Citorucnan
Gulu⸗
Nt Coci
Amnanter .
lubemus
enim omn
Ceerebatt

(Jütn
Geit
)Dech
Gel
Gledono
heinen)
ie e
Nue ,

antt .

INN

.
*

llane.
benenberi
etilkinne
mpnoliten.
ilite, Munt
n ele
polket,
lynentlit
eret; .
liuden-
mmml.

tz lc⸗.
MArer,
n fn
uchlino,
ttiage⸗
n,
Allu .
Ne te⸗
le, e⸗
ohi,
minar.
linm
-
un
4

IN GERM. FAIIS CAbP. IV. 2 53

rum (). Idem Eraſmus Friderici Saxoniæ
Electoris erga ſe liberalitatem in epiſtolis ſuis
pasſim prædicat; quem Melanchthoni mille
florenos aureos legato morientem reliquiſſe
notauit (y).
Priusquam denique de ratione, qua ætas
iſta in perpoliendo Latino ſermone vſa eſt,
quædam adiiciam, inquirere porro animus
eſt, numne præter bene per litteras merendi
cupiditatem, honores, atque præmia eadem
ætas quidpiam amplius habuerit, quod indu-
ſtriam ad linguarum litterarumque ſtudia in
Germania excitarit, quod vero rareſcere
paullo poſt cœperit. Concordiam, qua eru-
ditorum animi conglutinati ſunt, & vitam-
& ſtudia dulciora reddidiſſe eo tempore, ita,
vt docti operam ad illuſtrandas doctrinas
amanter contulerint, grauisſimum teſtem
habemus Ph. Melanchthonem (z). Magni
enim omnino ſtudiorum, Eraſmi ſententia,
referebat (a), eos, qui politioribus litteris
mili-
(X) ib. t. 1.
(y) epiſt. II, lib. XVIII
(2) Declamat. T. III, de Io. Capnione, p. 297.
(a) ep. 77, lib. XX. Quam ægre hunc conſenſum at-
que bonorum concordiam tulerint hoſtes, ex Pirck=
heimeri verbis intelligi poteſt, quibus in Apolo-
getica epiſtola, Luciani Piſcarori præm. quærit:
Nonne boc piaculo, vel rin potius dignum, quod
tos tantssque viros tam efienæte laceſſere, tam pe-

2574 DE LING VAE LAIINAE

militabant, iunctis vmbonibus ſeſe conden-
ſauiſſe, aduerſus hoſtium phalanges, qui nus-
quam magis concordes fuerant, quam ad op-
primendum feliciter ſuboleſcentes linguas ac
bonas litteras. Vel ſolam concordiæ, qua
harum litterarum vindices quam maxime
coniuntti fuerunt, cogitationem iucundisſi-
mam eſſle, laudatus Melanchthon cenſuit.
Nam etiamſi maxima inter eos laudis fuerat
æmulatio: tantum tamen abeſt, vt inuidia, vel
obtrectatio vlla intercesſiſſe videatur, vt bene
Patria merendi ſtudium ipſorum fuerit co-
ula. Quum nominatus paullo ante Epiſcopus
kaffeng. 7, Eraſmum, quem plurimi antea fece-
rat, Reuchlini admiratione contemnere pene
viſus eſſet: ſiquidem ad Eraſmum ſcripſe-
rat (b), ſibi tantopere placere viri eruditio-
nem, vt, qui vicinius ad Io. Picum acceſſerit,
alium extare neminem, crederet: ipſe Era-
ſmus, nulla plane inuidia hanc rem ſe vsſiſſe,
vehe-
tulanter ſugillare non verentur ²à Conradum Peu-
tinger, Io. Cu piniænumm, gqui ambo præter iuris lau-
ream, ea fulgent aignitate, vt diui quogue Cæſaris,
etiam ecretioribur adhibeantar conſiliis. IToachi-
mum Vadianum, Simonem Lazium, quos omnes bono-
ris gratia appello. Quin immo cauillis inſectari
Jſat non erat, niſi e hbominum eiedtos numero, etiam
brutis impurisſemis æ‿ρuipar aſſent. nI mutuis, inqui-

unt, ſe laudibus extollunt, ex porcorum more
Nrricant.

(b) lIib. II epiſt. illuſtr. vir. ad Reuchlin. ſ.ꝑ3.

6

ehelnebte
currentelb
cellebatn.
Eralmi
teni & 1
Ium, gi⸗
Aula vnote
lat, ſciſt⸗
gelin g
doctop teen
Chatoney d
Cotcor, non
tandeinre
güporul

nis os,
Cerecapil
mum pirun

N

lbe in. Umn.
eduna
lees lnur

Nortir
ln mernn
iucunctc⸗
on cenlni

Auchsflent
inuiciyne
n ytbene
flent o⸗
elyſinu
nken tece⸗
mmerfen
n ſeil⸗
nii
ifr
ſd
jehe

dumn Peu-
or.

imis .
Clini
Nn.
meim
t u.
1 Mrs

IN GERM. FAIIS. CAb. IV. 2 55

vehementer potjius iſta gauiſum, & pro virili
currentem ſeſe exſtimulaſſe, teſtatus eſt (c).
Reuchlinus vicisſim, pro ſingulari, qua ex-
cellebat, modeſtia, ſua ſe tripta a ac merita præ
Eraſmi dotibus contempfſit (h. immo Hut-
teni & reliquorum eruditisſimorum viro-
rum, quos Alberti Archiepiſcopi Moguntini
aula vno tempore, nec paruo numero, foue-
rat, ſcripta ſuis prætulit ; longe remoto
greſſu eos, vt ſibi videbatur modeſtisſimus
doctor, ſecutus (e). Quando minas, obtre-
ctationes, atque conuicia, quibus Reuchlini
huius famam roſciderint Colonienſes, re-
cordor, non adeo magnæ leuitatis, neque no-
tandæ in retinenda amicitia inconſtantiæ, ar-=-
gui potuiſſe, arbitror, ſi quos, illuſtres in pri-
mis viros, hominis, a theologorum ordine
diuinæ l Maieſtatis accuſati, amicitiæ pu-
dere cœpiſſet. At Pirckheimerum illuſtrisſi-
mum virum audiamus, quæſo, denuo (f):
Reuch-

(c) ibid. ſ. 4, b. () ibid. t. 1, b.

(e) epiſtola, qua Alberto Mogunt. Athanaſi de
Variis Quæſtionib librum dedicauit.

(f) in epiſtola apologet Luciani Piſcatori præm. vbi
ſingularis ſuæ modeſtiæ ſpecimen præbuit Pirck-
heimerus, quando extrema epiſtola ſe haud parum
multa, quæ antea ignorauerit, tam in aſtronomia, &
mathematicis di ſciplinis, quam ſecretiori philoſo-=
phia, ante medendi, ac Martialium tormentorum
vſu a Peæurentio Bebeym, Canonico Babebergenſi, ad

256 DE LIN GVAE LATINAE. RN

Reuchliniſtam, inquit, me appellant, verum lit: gon
tantum abeſt, pt cognomen id agre feram, pt c keliqu
etiam ſummopere ob illud exultem. ſiquidem lurimnun
vere adfermare auſim, inter cuntta externa, Nrrchna
quæ mihi diuina benignitas vel indulgenter etiamn 4
concesſit, vix aliquid æque me, ac bonorum vi- cuisnol
rorum amicitiasm obleltare. pracipue, quan Aut hikon
non caſus, ſed litterarium peperit conſortium. corumn c
eam ſiquidem tanti facio, yt potentitſimorum tur. C.
etiam principum dignationi æquare non dubi- ublicsc
4 tem. magnam igitur eruditorum amicorum o halnt
copiam, non ſolum per Germaniam, ſod vni- lenolcen
uerſam fere Europam, mihi eſſe gaudeo, & gimuſt
glorior. poſtquam Eraſmi & Reuchlini vir- r colc
tutem, doctrinam, & eloquentiam mirifica a itet
laude extulit Pirckheimerus, addit demum: Colniteril
Duis igitur tantorum virorum amicitia non convenin
gauderet, quir eorum familiaritate non oble- colame
btaretur ?* hiue igitur me Eraſmiſtam, ſiue ſcnulerts
Reuchliniſtam nuncupent, nulla contumelia 2; Uunten
ſed potius me laude adfeciſſe, ſeiant. Nec giilultri
quisquam fere litterarum in Germania in- cmhliN
ſtauratarum laudem in ſe nominatim trans- Gnmitt
fuſam voluit. Agricola certe ea fuit mo- Rcnurke
deſtia, vt laudem iſtam Rud. Langio atque ne li
Reuchlino, nec non Hegio ſuo vltro conceſſe- Vütmts
rit: Letbam,
quem ipſa epiſtola ſcripta eſt, didiciſſe vltro pro-
feſſus eſt, & quidem tum, quum amplisſimis mu- (n

neribus iam erat perfunétus. =
lrec

INN.

Pelan, zn

M4 ln

Ulten,

Aln
ligte, n
Aninia

eni ſrn

Are nnal⸗
1 Amltrn
n ſith.
liuli 6
Uchlnnni⸗

lum mühe⸗

t Tennn.
it enun,
iti

erAl-
mal-,
uni in⸗
inttabe⸗
fuit mo⸗
Gratie
cneele⸗
lit:
lro hro⸗
Cmmim

Z

IN GERM. FATIS CAP. IV. 257

rit: quum tamen ipſe huius fuerit magiſter,
ac reliqui duo, immo vniuerſa Germania,
plurimum ei debuerint, tamquam primo ac
præcipuo bonarum litterarum vindici, qui
etiam ab omnium artium profeſſoribus, ſi
uis nodus inciderat, ad cuius explicationem
aut hiſtoriarum, aut Latinæ linguæ aut Græ-
corum cognitione opus fuerat, conſuleba-
tur. Quum Heidelbergæ mos fuerat, vt in
ublicis diſputationibus profeſſores, ſi quan-
do hæſerat diſputator, interfarentur, diffici-
les nodos ab Agricola publice explicatos eſſe
legimus (ff). quæ omnia de ſingulari teſtan-
tur conſpiratione, & eruditorum ad excitan-
da inter Germanos ſtudia concordia. nam
comiter in eruditorum grauiumque virorum
conuentu diſputaſſe, nec rixatum eſſe Agri-
colam, adfirmarunt. Quod ſi vero omnino
ſimultatis quicquam intercedere cœperat,
mature opprimere eam contenderunt. cuius
rei illuſtris Pirchheimerus illuſtre iterum ex-
emplum ac teſtimonium nobis præbent. Is
quuma fide dignis hominibus acceperat, Eo-
banum Heſſum parum amice, immo infeſtisſi-
me de ipſo verba feciſſe: tanta incredibilis
virtutis homo vſus eſt moderatione, vt minus
acerbam, ſed Chriſtianæ lenitudinis quam
R plenis-
(ft) in Phil. Melanchthonis epiſtola ad Alard, Am-
ſtelredam. Agricolæ Lucubrat, præm.

258 DE LINGVAE LATIN AE

plenisſimam ad ipſum Heſſum miſerit epiſto-
lam (g). quid enim ſubmisſius, quid lenius
ſtatui poſſet, his pio maxime Chriſtiano di-
gnisſimis verbis: Id licet mihi haud parum

fuerit molsſtum, quoniam mihi conſeius eram,

quod te nulla in re vmquam læſiſſem: potius
tamen iniuriam illam tacendo disſimulare:
Ktatui, quam expoſtulando aliquam ſuſcitare
Tragædiam, præcipue quum pietas Chriſtianæ
ab omni me deterreat contentione; atas vere
ac rerum pſur longior talia prohibeat certa-
mina. Verum poſtquam tu ita coegiſti, rem
tibi ingenue aperire volui, non quod tibi iniu-
riam aliquam obiicere quæram, quum talia
potius contemnere, quam vindicare ſoleam,
ſed vt ſilentii mei rationem reddam. Scio
enim, quod nemo me offendene poterit, niſi me
ipſum lædam. Extorſiſti itaque, mi Heſſe, ſi-
lentii mei rationem, vt arbitror, haud inanem.
Duid enim ſeriberem, quum taliter te ſcirem
adſebltum? Verum tantum abeſt, vt tibi ira-
ſcar, vt quam optime euenire cupiam, & cul-
pam, ſi qua eſt, potius fato meo, quam vlli
bhominum acceptam feram. Sum enim ami-
corum delelctu parum fortunatur, adeo, vt
omnes fere, quos multir demerui officiir, ma-
lam mihi quotidie referant gratiam. Verum
. non
(g) eam inuenies in Pirckheimer. Epiſtolar. famil.
Append. p. 404.

K6

N let
ropt e/
Amn MM
atavert
heinnern
bu
eratorn,
excelen
Venetatu-
tores in
Ne
ſne woln
Aum ingen
tan ber⸗
Go
ſole in
e
2dipſon
lautoe

Tleuiriya

(Nrenn
CuND)
leeſel
micoi
ſi ſen
men
Cedere!
lun lte
irl
(kn

etit .

Nidlei,
itinog

l n

7

.
1 e
. Nn

nulne

ſcln

yien
Ararn
Ant-
4 ℳ
1mi.
e,
.

ee

IN GERM. FATIS CAP. IV. 259
non ideo a bene faciendo deſiſtam. Mua-

bropter, niſi tu renueris, me potius amicum,
quam inimicum habebis. Bene rale. Si re-
putaueris mecum, Lector, quis fuerit Pirck-
heimerus, quam amplis functus ſit muneri-
bus, & quanta eius in potentisſimorum Im-
peratorum aulis habita ſit auctoritas; tam
excellentes & ſummas viri virtutes mecum
veneraturus, ſæculum, quo eius generis ſena-
tores vixerunt, aureum exiſtimabis, credo.
Neque vero ego de eodem ſummo viro
Kne voluptate legi (h); ipſi minime inui-
dum ingenium fuiſſe, ſed geιννHινον &
tam liberale, vt ſi quid penes ſe habuerit,
quod ad publicam vtilitatem recte proferri
poſſe iudicauerit, id aliis libenter conces-
ſiſſe, & prolixe detuliſſe. Id quod epiſtola
ab ipſo Pirckheimero ad Reuchlinum ſcripta
liquido confirmat: qua ſignificauit (i), ſe
Treuiri varias, tam Græcas, quam Latinas re-
R 2 periſſe
(h) Rittershuſ. Commentar. de Vita Pirekheimer. p. 34.
Cum B. Rhenano humaniter expoſtulauit, quod is
anxie ſeſe excuſarit, perinde ac ſi minus ſincere cum
amico agere ſuſpectus fuerit, & Pirckheimerus non
ſatis ſciuiſſet, quo officio amici eſſent colendi: o-
mnem igitur vanam ſuſpicionem deponere eum, &
credere ſimul iusſit, omnia, gquæ penes Pirckheime-
rum laterent monimenta, Rhenano eſé communia.
vid. Pirckheim. Epiſt. famil. lib. ep. 81.
(i)] char. viror. ad Reuchlin. ep. p. 6, b.

260 DE LINGVAE LATINAE

periſſe antiquitates: ex quibus Græca cum
ipſa iſta epiſtola Reuchlino miſit, Latina
etiam, ſi placere intellexiſſet, miſſurus.
Quam faciles in codicibus manu fſcriptis
commodandis fuerint tum homines, Iacobi
Sprengeri, Prouincialis ordinis Prædicato-
rum in vrbe Baſilea, epiſtola, quam ad Io.
Reuchlinum ſcripfſit (k), quam maxime et-
iam poteſt teſtificari; cuius verba ſunt: Tu-
um deſiderium, quo libello Græcis apicibus
deſeripto langues, amplexatus, negare non Va-
leo. Reperi ad tuam voluntatem inclinatisſi-
mos conuentus Baſilienſir patres, qui potius
codice, quam tuæ voluntatis bene placito ca-
yere volunt. His tamen adiectis condibtio-
vibur, vt ad pſum tuum, quoad vixeris, ſit, vt
ſi caſu perditus fuerit, non tibi, ipfis autem
ſit amiſſus. Si vero tuis in extremis, apud
te remanſerit, tum erit, vt præfato reſtitua-
tur conuentui, prouidere, & ex tuis codicibus
alterum pro ornatu librariæ adiicere. & quæ
ſequuntur. Huc quoque pertinet mira &
memoranda Glareani in ſuis lucubrationi-
bus, emendationibusue alteri concedendis
facilitas, qui ad Pirckheimerum ſcribit (1).
Ego paratus ſum tibi tuum codicem remitte-
re, multis in locis notatum, ea tamen lege, vt
nouun
(K) lib. II, ep. illuſtr. vir. ad Reuchl. p. a.
(1) Pirckheimer. Epiſt. famil. lib. ep. 83.

on
ne il
yt julie
jecel
ytere⸗
eruditi
Gis aui
ſins
Poͤn.
fullen
ui 1
ſititt
elete .
Gs &
felut
entlay
umn

gi
pins
tempo
dlen
nr

R
ud

NN

. .
Glac

Ulin

Amimee.
int: N
Guie
ynt.
ni
ith c4⸗

☚

ſpn
Altſt
,A
iua-
e
onl⸗
enli
160,.
lit

IN GERM. FATIS CAP. IV. 261

nouum exemplar, ex is, quæ nunc adornas, ad
me mittere digneris. Notaui autem falta in hoc,
pt iudicio tuo ſubiicerem, tuque ea vel proba-
rer, vel reprobares, ac ſi vſui tibi futura ſint, iis
vtere, ſir, ſüppreſſo meo nomine. Plerique nempe
eruditi ita animati tum erant, vt in reſtituen-
dis auctoribus alter alteri auxilio eſſet, nec
ſuas quisque quæreret gloriolas, ſed litteras
ro virili iuuaret. quales vt omnes ac ſinguli

fuiſſent, Glareanus magnopere expetierat;

qui, ſi quisquam alius, talem certe ſeſe præ-
ſtitit. Idcirco complures, ſi quid in lucem
P 4

edere conſtituerant, id quibusdam aliis do-

is examinandum tradere conſueuerunt,

perſuaſisſimum ſibi habentes, pſum, experi-
entiam, & doctrinam effcere, vt multi plus,

quam ſinguli, videant, & facile inuentis addi
quicquam poſſe (m). Et, vt vere dicam, ſæ-

pius miratus ſum, tamquam rem his noſtris

temporibus longe rarisſimam, atque incredi-
bilem ferme, quando in ætatis, de qua mihi
in præſenti ſermo eſt, ſcriptis cognoui, quam
æquo animo cenſuras aliorum pertulerint e-
ruditi. Horum numero qui adſcribatur,
toties ſumma ſemper cum laude a me nomi-
natus Pirckheimerus omnium dignisſimus
mihi videtur, vtpote qui Eraſmo ſingulares
egit gratias, quod tam ſincere ac candide id,
R 3 quod
(m) ibid. ep. 80.

262 DE LIN G VAE LATINAE

quod in ipſius ſeripto quodam non probauit,
oſtenderit? quem animum, & quam mirifi-
cam plane ciuitatem ipſe Eraſmus vehemen-
ter ſuſpexit; quum ſcilicet pro admonitione,
quam ipſe cenſor Eraſmus audacem potius,
quam tempeſtiuam, habuit deinceps, gratias
etiam agere haud dubitarit Pirckheime-
rus (n).
Non minus vero prompta impreſſos etiam
libros commodandi voluntate fuiſſe ſæculi
eius eruditos, ex epiſtolis ipſorum ſatis co-
gnoſcere licet. Agricola, quamquam Plini-
um crebro in manibus habebat: Hegio tamen
