quiſitisſima bibliotheca ibi inſtructa, quis
ignorat? Brunſuico-Luneburgicas atque Has-
Ffacas terras Principes etiam regebant, Muſis
quam maxime fauentes. De Dace Erneſto,
quem omnes ac ſinguli potentisſimi ſerenis-
Cc ſ ſimi-
(*) vide perdoctam R. Reineccii præfationem In Io.
Glandorpii Onomaſticon. Hiſtor. Rom. qua hoc
Rudolpho I Imp. dedicauit. .
(Sſ) qui Philippo Abbatis Vrſpergenſis Chronicon lu-
culenta nuncupauit dedicatione, quæ T .II Decla-
mat. p. 18/ inſerta eſt. .

AIO DE LING VAE LATINAE

ſimique Duces Brunſuico-Luneburgici ho-

die viuentes generis ſui agnoſcunt auctorem,

legimus, eum in academia Wittebergenſi, vbi
auunculus Fridericus Saxoniæ Elector, cui
litteras tantum debere, ſupra ignouimus,
ipſum vna cum fratre Ottone a Georg. Spala-
tino erudiendum curauit, linguam Latinam
ita dediciſſe, vt huius copia neque in collo-
quiis neque in ſcribendo ei defuerit: poſt-
uam Lutetiæ etiam in eadem copia compa-
randa deinceps ſeſe exercuerat; hiſtorias La-
tine ſeriptas legere numquam deſinens: &
tanto quidem ſtudio is hoc peregiſſe dicitur,
vt quoties iĩter fecerit, librorum ſarcinam ſe-
cum circumvexerit (t). Optimi Principis
veſtigia in honeſta maxime ac laudabili re
ſecuti ſunt patria virtute præditi Filii: quo-
rum maximus natu Franciſcus Otto, quum
puer Latinas & ſplendidas exararet epiſtolas,
& ſumma induſtria in liberalisſimarum ar-
tium ſtudiis, ad publicam Germaniæ pacem
retinendam, & propagandam Euangelii do-
ctrinam pertinentibus, verſaretur; eum vti-
lem operam toti Germaniæ nauaturum fore,
facile quisque ſibi potuit perſuadere (tt).
Vtilisſimam etiam operam benignitate, qua
do-

( T. IV Declamat. Melanchth. p. 21 vbi integra de
Duce Erneſto comparet oratio.

(tt) earumd. Dechm. T. II, p. 477.

N
Prinef

mut ſet
lutyͤ
bolumm
tmun
vllren
ſbletume
let
lenis Meh
ſheit
hen H
DuI: In
uetatnutt
Latinam!
geegt
Winit
nibnine
lobat tan
.
incicabet
ltenatie
Prandett

1
4 Uttera

)Cmen
„chthon.
c0nt
8 A⸗
tionem
concion
Glosen
lele

aona „,...

lerde ag
le 4

e.

Wunde,
lae t)
„tente,0
ufi

l⸗

1
Ee

IN GERM. FATIS CAP. V. 41I

doctrinæ ſtudia complexus eſt, Germaniæ na-
uauit ſerenisſimus Princeps ?PHILIPPVS
Landgrafus Hatfiæ: cuius grauisſimo iudi-
cio ſummum Melanchthonis in aſſerenda o-
ptimarum diſciplinarum doctrina ſtudium
ſingularem in modum commendatum eſt ce-
lebratumque (u). Inter Principes inſigni
pietate & præclaris in eccleſiam ac bonas lit-
teras meritis conſpicuos ætas iſta mirifice
ſuſpexit GEORGIVM Auhbaltinum, Princi-
pem religioſisſimum iuxta atque eruditisſi-
mum: in quo quum doctrinæ auida & capax
fuerat natura, puer celeriter grammaticam &
Latinam linguam didiciſſe, memoratur; e-
gregia Georgii Helti in Lipſienſi academia
vſus inſtitutione (?-). Badenſi itidem regio-
ni Princeps tum præerat, qui etſi verbis ſimu-
labat, tamen re ipſa ipſe eius ſermo pruden-
tia litterarum tinctus, quid in ipſo latitaret,
indicabat (7). Quam amantes litterarum,
litteratisaue beneuolos Principes Marchia⸗

Brandenburgica, Bauaria, Moguntinæ atque

L WVur-
(u) Camerarius in proœm. Narrat. de Vita Melan-
chthon. ad ipſum Philippum Landgr.
(X) Orat. de Vita Georgii Pr. T. III, Declam. Mel. p.
198 adde Camerarii de eiusd. Principis vita Narra-
tionem, an. 1696 Lipſiæ recuſam, ſanctiſſ. Præpoſiti
concionibus initio præmiſſam.
() Io. Sturmius in præfat. in Golii Onomaſticon, que
hoc lacobo Marchioni Badenſ. inſcripſit.

412 DE LING VAE LATINAE

Wurtenbergicæ terræ veneratæ ſint, & ſupe⸗
riore & hoc ipſo capite breuiter a me eſt o-
ſtenſum. quorum vel ipſorum ætas, felicisſi-
ma, de quibus in præſenti ſermo eſt, tempora
attigit, vel egregii nec minus litteris dediti
exſtiterunt iis ſucceſſores.
In cadem felicia tempora optimi & ſapi-
entisſimi Principis IO. ALBERTI, Dacis
Megapol. ætatis flos incidit: qui quum abun-
de expertus eſſet, litteras mirifice ad humani-
tatem omniumque vitæ partium cultum con-
ferre, nec poſſe res hominum mediocriter
absque ſapientia conſtitui, ludos litterarios
tanta per omnem prouinciam aperuit cura,
vt merito ſuo omnium primus fuiſſe exiſti-
metur, qui non ſuam modo gentem ad hu-
manitatem & litteras deduxerit, ſiue compu-
lerit, ſed litteras in vniuerſum etiam, præſer-
tim ad litus Balticum pleno dignitatis exem-
plo ſummaque munificentia ſuſcitarit. quan-
doquidem nihil plane reliqui fecit, quod ad
ingenia, quorum ipſe prudens cenſor erat, ſti-
mulanda pertinere videbatur; ampla idcirco
litterarum ſtudioſis proponens præmia. De
Io. Caſelii certe ſtudiis ita meritus eſt, vt
hic ipſe lubentisſime profeſſus ſit, ſe, ſi quid
præſtiterit, præſtitit autem quam plurimum,
id Principis huius bonitati & erga ſe benefi-
ciis potisſimum acceptum referre neceſſe ha-
bere.

N
der.

dideün
gvam 10
engoun
tun
Aenmmn
munen
ſunere 1
ſihlu
arak⸗
Wnum pra
Uine co
Latinam
nur
Tunn cip
llee

6)feln.
edrerini
to eode
Proditi
etam 0

ibiden
l⸗
u
lua ſo
nehcen
genls
inan

1 lutz
dittin,
oet

iniitti⸗

Culgnenzer
1

Mah,

.
M

rr
len

iͤ lten ,

IN GERM. FATIS CAbP. V. 413

bere. Quantopere vero vniuerſas Muſas ſi-
bi deuinxerit optimus Princeps, ex eiusdem
Caſelii, gratisſimi totque beneficiorum num-
quam non memoris clientis, Laudatione pa-
tet, quam ei triginta circiter annis poſt obi-
tum ad Nepotes Adolphum Fridericum & Io.
Albertum conſcripſit (2): poſtquam com-
munem Germaniæ Mæcenatem in ipſo etiam
funere laudauerat (a), tamquam rarum &
ſingulare vitæ regiæ exemplum, cuius pleraque
dicta & facta mererentur admirationem; ſed
vnum præ omnibus, quod litteras incredibili
plane complexus ſit fauore. Nam quum
Latinam linguam in haud vulgarem modum
puer didicerat, & ſublimiorum diſciplina-
rum capax ei fuerat ingenium, tantum ab-
fuiſſe, confirmat Caſelius, vt tum, quum po-
pulum
(2) Helmæſtad. an. 1I61, 4.
(a) Suerini in ſummo templo prid. K. Mart an. 1676. ora-
tio eodem anno Roſtochii ex officina lacobi Lucii
prodiit in form. S. Virtutes Io. Alberti D. perſtrinxit
etiam Gaſelius in oratione, memoriæ Caroli, lo.
Alberti fratris, conſecrata Helmſt. an. 1610, 4, &
quam an. 1592 oænni, Io. Alberti filio, con ſcriptam,
ibidem edidit: nec non in oratione funebri Andreæz
Mylio, Ducum Megapol. confiliario, ſcripta & an.
16 Helmæſt. ed. & aliis lucubrationibus: nam ob-
lata ſubinde occaſione Principis ſapientiam & be-
neficentiam, quam erga ſtudia ſapientiæ & omne
genus bonarum litterarum exercuit, preædicare haud
intexmiſit Caſelius.

414 DE LINGVAE LATINAE

pulum auſpiciis ſuis regere cœperat, litteris
harumque cultoribus fauere deſierit, vt, quo
plus, adultior factus, proſicere voluerit, hoc
impenſius litteras colere, iisque præditos a-
mare, ingeniis delectari, & hæc mirifice fo-
uere perſcuerarit. Quamquam ſcripſit Ca-
ſelius, doluiſſe Principem, non plures in ter-
ris ſuis fuiſſe varia bonaque doctrina politos;
& quam maxime ipſum optaſſe, vt eiusmodi
ibi homines naſcerentur: addit tamen, ſedu-
lo indulgentisſimum Patriæ Patrem curaſſe,
vt id fieret, nec rationem, qua voti huius ſui
compos fieret, non inueniſſe, nullis plane
parcentem ſumptibus, nec ab infſtituto deter-
ritum, quod plus ex arca depromendum fue-
rit. Satis nempe fructus percepiſſe tum ſibi
videbatur Princeps noſter, quum multos ap-
prime nobiles & ſplendidos viros circum ſe
conſpiceret, qui noua ornamenta a Muſis ac-
cepiſſent, ingenii dotes cum cura cuſtodien-
tes, pro aulæ rationibus magis magisque in
dies adauctas: nam præter legum fcientiam
eloquentiæ ac ciuiles prudentiæ laudem ii
adfectabant. Horum nomina quum lege-
rem in Caſelii lucubrationibus, de Eraſmi
cogitabam vaticinio, eumque verum vatem
exſtitiſſe, reperiebam: vtpote qui, vt ſupra
commemoraui, confiſus erat, fore, vt eorum
Germanicæ nobilitatis iuuenum, qui ad lau-
dem

Gmmunu
Optiinos D
mplecete
eltrocuun
nir ecket
ninvero n
Uumexemnp
witar
vehuiwem
vedchit 1
Gvonn Len
Eürm
geriſſe:
tehenee
Kleniun
tem C
Munin n
lbrigun
ſnt. O
1 tam e
Muteby

l

N Nenee

IN GERM. FATIS CAP. V. A15

dem litterarum ſtudio comparandam iam
tum contenderent, exemplum ad plures mox
dimanaret; & vere claram, generoſam, illu-
ſtrem, & ſuſpiciendam quamprimum futuram
Germaniæ nobilitatem, quæ pro chartis & alea
optimos veteres libros tractaret, pro ſcortis
amplecteretur virgines Camœnas, pro bellis
ac latrociniis ſanctisſimæ leges ac philoſo-
phiæ decreta curæ ſibi haberet cordique. E-
nimuero nobiles illuſtria ſummorum Princi-
pum exempla asſidue intuebantur, vnde ſibi,
quæ imitarentur, caperent. IIluſtre maxi-
me huiusmodi exemplum cunctæ Germaniæ
præbebat in primis IO. ALBERTVS: qui,
quum Latinum ſermonem plurinuum amaſſet,
genuinam eint puritatem ſingulari diligentia
Jectatus; vnde coniecturam cepit Caſelius,
eum, qui puerum primas litteras docuerit, ni-
hil in minutisſimis quibusque tradendis ne-

glexiſſe: tanto litterarum flagrauit amore,

vt absque eruditis ſermonibus haud cœnarit;
& ſæpius vel poetam, vel hiſtoricum, vel ora-
torem, quam gemmatum calicem vino ple-
num in triclimium inferri curarit, pluresque
libri, quam catelli Melitæi in curru eius viſi
ſint. Ciceronis inprimis epiſtolarum lectio-
nis tam cupidum fuiſſe Principem, refe-
runt (b), vt has non aliter, atque Alexander
Ho-

(b) R. Reineccius in præfat. lib, 14 Annotat, Io. Glan-

7

K

rincias 1

cbabthgul
. alo.

AI6 DE LIN G VAE LATIN AE

Homeri carmen, Scipio Xenophontis Cyri
pædiam circumtulerit, manibusque triue-
rit. Animaduerterunt interdum ſatellites, m!)
f ruente venatione ſubſtitiſſe Dominum, ni- deiſnitnt⸗
hil latratu canum permotum, nihil auerſum mtuan
ab inſtituta lectione, ſiue meditatione. Quum temm

ton.
en

Virtu.

igitur litterarum amantisſimum & erga do- unt
Gos liberalisſimum ſeſe præbuiſſet, minime mibent.
mirum videtur, ſingularem eius virtutem, & rlo4ber
perpetuam in Muſas munificentiam Caſelii Utr onnin
multorumque aliorum ore eſſe celebra- tegifolt
t Alete

tam (?*): quippe quos mirifica ſua clementia
ſuos reddiderat. Melanchthonem in primis, ulſureniu
Camerarium, Georg. Fabricium, Adamum Eenonelt
Siberum, in pretio habuerat, ad quorum lit- s iwwentut

teras, quas ſubinde ad ipſum dederant, re- N u
ſcribere non dubitauit. Ityeluh⸗
Ad ſummam ſingulas Germaniæ noſtræ Kcozet
—H” pro- li⸗
dorpii in Epiſt. Cicer. ad familiar. p. FII. vbi recens Ttinebenin⸗

hoc atque inprimis memorabile Io. Alberti exem-
plum omnibus Germaniæ noſtræ proceribus non

ingratum eſſe poſſe, cenſuit Reineccius. Ol nad
(*) G. Fabricius in dedicatione, qua ei Militiæ ſactæ n kii
libros nuncupauit , inter alia præconia, quibus um urni
Principis ſummi virtutes celebrauit, refert: Te Macn
in optimorum ſtudiorum renumgue vtiligſimarum co- bolgun!
gnitione verſatum eſe, cio: & tanta quidem ingenii lumz
Jacultate & copia, tanto iudicii acumine, vt & niel- enn nerli
lie 45 Prc lare, & ſontias ſaptenter: & quæ in tanta li illet
dignitatis amplitudine virtus aamirabilis eſt, bene geecre
mum hane

ſentientes audias, & admittas elementisgſime.
tlakne,

1. .
Illh

eliu r M

N GERM. FATIS CAbP. V. 417

prouincias aurea iſta ætate Principes guber-
nabant, qui litteratos tamquam laudum ſua-
rum præcones fouebant, & mira dignabantur
benignitate: dum ipſi plerumque cognoſce-
bant, quid in quoque virtutis eſſet, arque lit-
terarum, & in nemine non, quem cognoue-
rant, virtutem & litteras liberaliter exorna-
tum ibant. Quo clarius id appareret fr.
ſtre Io. Alberti, optimi Principis, exempᷣ um,
inſtar omnium, pluribus verbis Caſelii duétu
perſequi volui. cui plura, nam in proclini e-
rat, addere potuiſſem. Iulii, ſerenisſimi
Brunſuicenſium Ducis, ſi longior eſſe cu-
perem, mentio in primis fieri deberet: cu-
ius iuuentutem virtuti litterisque deditam
Muſis tam propitium ſæculum valde ſuſpe-
xit, velut Principis optime aliquando meritu-
ri, & cognatorum paullo ante memoratorum
veſtigia, quod ad doctrinæ ſtudia cumprimis
attinebat, inſiſtentis (c). Io. Alberti ſimiles
D d Prin-
() vid. Exrra ι⁵οο Princ. Iulio a Io. Caſelio ſeriptus &
an. I589 Helmeæſt. editus; vbi oſtenditur, plurimos
tum in terris Brunſuicenſibus exſtitiſſe, qui cum ar-
morum ſtudio ſtudium ſapientiæ coniunxerint;
poſtquam nemo ex ipſa nobilitate fuerat, quin,
quum a filiis equos, arma, & quæ cum hiſce cohæ-
rent, negligi paſſus non ſit, tum plures litteris eru-
diri iuſſerit, facultate litteras in tot ludis apertis &
florente academia Iulia diſcendi data. Se Acade-
miam hanc, vti filiam amoresque ſuos guotidie in
ore habuiſe, ſibique dormienti etiam curæ eam fuilſe,

418 DE LINGVAE LATIN AE

Principes Latinum ſermonem, quum vniuerſæ
ſapientiæ ſtudioſis, tum regum filiis, non ſo-
lum ob ſapientiam, ſed ob ſingularem etiam
in omnibus Chriſtiani orbis regionibus v-
ſum, neceſſarium exiſtimabant, quod maxi-
ma ſæpe negotia cum exteris gentibus ac re-
gibus eo ipſo ſermone gererentur, de quibus
ab interpretibus erudiri non ſolum turpe
principibus, ſed & interdum periculoſum vi-
deretur: tantum aberat, vt Germaniæ Prin-
cipes ordine ſuo indignum crederent, quod
quidam ad Alexandrum M. ſcripfſit, regium
eſſeæ, cultizſimam habere orationem. Iſtius
porro ætatis Principum illa cura erat (d), quæ
paullo poſt ad pædagogos cœpit ablegari: &
res academicas tantæ ſibi habebant ii tum cu-
ræ, vt in intimam earum ſeſe demitterent
conſiderationem, confirmantes partim, quæ
maiores bene ordinauerant, partim noua, ea-
que ſalutaria maxime, conſtituentes. Immo
ipſos hos Principes in loca, plerisque fortu-
natis ſpreta hodie atque inuiſa, ſæpisſime de-

ſcen-
dicere folitum eſſe Ducem Iulium, confirmat Caſe-
lius: qui ſimul ferenisſimum eius Parentem

Henricum, huiusque duos reliquos filios collauda-
uit; quorum natu ſecundus Philippus animum
tam profunde imbuerat liberalibus diſciplinis, vt
doctrinas etiam vtiles ex Etruſco ſermone in Lati-
num eleganter conuerterit.

() Morhof. Polyh. litterar. I, 24, § 44.

ſutoen
Pitrelt
Cmi
Cenmunix.
Cult,uan
ltencum
Duces Pon
entiled
Acollin
Uillbuuhit
olotici⸗
Conshon

Orinesl
ne,
Nen faci
e
Auit⸗

AAU

dond, e1.
A
bum Ullh gent
4

Dln

E

Prin

lehorn⸗
ilmtr
er.

IN GERM. FATIS CAP. V. 419

ſcendiſſe, legimus, in diſcentium profectus
inquirentes, nec quemquam indonatum faci-
le dimittentes, de quo virtutis ac doctrinæ
ſpem conceperant: donis enim tironum in-
genia excitari poſſe, ſibi perſuadebant, præ-
ſertim quum ii cognouerint, in litterarum
ſpatio cum laude currentes muniſice etiam a
Patriæ Patribus adiuuari.
uamdiu iſtiusmodi Principes imperabant
Germaniæ; quibus nulli conſiliarii gratiores
erant, quam quos vna cum nobilitatis ſtudiis
litterarum etiam doctrina erudiuerat: quales
Duces Pomerania quoque iisdem temporibus
oſtentaſſe dicitur (e): qui nemini prope ſecre-
ta conſilia committere conſueuerant, niſi no-

tbilibus litteratis: ſiue quamdiu Pontani, Ca-

rolouicii, Langueti, Peiferi, Mylii atque Cra-
tonis ſimiles, partim ipſa doctrina ducti, par-
tim Dominorum ſuorum iudicio excitati, a
conſiliis Principum erant, a barbarie magno-
pere denuo metuendum non erat. Accedebat,
quod ad ſummorum Principum, & Ducum,
Imperatorisque exemplum minores etiam
ordines ſeſe componebant. Vt vnius IVLII
PFLVG, Naumburgenſis Præſulis, mentio-
nem faciam: quotquot Germania eius æta-
te, quæ in aureum ſæculum cadit, eruditos
habuit, ad vnum omnes maximum eum ve-
Dd 2 nera-
(e) Io. Sturmius in cit. præfat. in Golii Onomaſticon.

420 DE LINGVAE LATIN AE

nerati ſunt Mæcenatem: ſummis ipſius in
litteras merita ad cœlum efferentes laudibus.
id quod Melanchthon in primis fecit (“*): in-

ter quem & Iulium ſingularis intercesſit vſus.
Cuiuslibet præterea amplioris paullo Germa-

niæ ciuitatis Senatus doctos ac peritos ludi
intra pomoœria ſua conſtituendi moderatores
liberalibus ſatis oblatis præmiis, tantoque
certamine, ad ſe arcesſitum ibat, vt, quo me-
lius quæque Respublica erat conſtituta, eo li-
beralior erga ſtudioſos tum exſiſteret. Satis
enim prudentisſimi quidam vrbium Senato-
res perpendebant, quantum ad omnis proſpe-
ritatis, diuinarum humanarumque rerum ac
ſalutarium in hac vita actionum ſpem in pue-
rili inſtitutione ſitum eſſet: inde reliquo ſe-
natui hortatores atque inſtigatores erant, vt
aliquos bonarum artium & litterarum peritos
viros conquirerent, qui ciuitati in pueritia e-
rudienda operam darent; quibusque con-
grega-
(*) Camerarius in vita Melanchth. pag. 200. Multa de
Iulio Pflug commemorat Io. Caſelius in orat. fu-
nebr. Andr. Mylio ſcr. D. a. vbi, poſtquam oſten-
dit, quantum is celeberrimis Italiæ doctoribus in ſa-
pientiæ eloquentiæque ſtudio acceptum retulerit,
pergit: clarum erat viri nomen pasſim gentium:
ipſe acceptus regibus, & Curolo V impenatori ſapi-
enti, carigſimus doctis per Europam omnibus: bene
de patria degue vniuerſo imperio mereri ſtuduit, ac
monimentis ingenii, banc ſuam egregiam volunta-
tem ac potius pietatem teſtantibus, ſompiternæ me-
moriæ nomen ſuum conſecrauit.

uminr

M. 1 1 0

NMenchth
Etuta No
Cirero
gentcrit
Srurit,
Müͤe 1
tus, Gelu
OrNando
liliyg

„

4 1

erlecutus
0

Korunte
Moleten

3 .
(onto,
bin e
e denat
Nchnche
utlen⸗
9

UAI

4
teen

nitt⸗
n rntt

lang
lenc ſerne.

luunvend
inpmmi
unle n⸗
Nhr.

NNn nte

nan r

IN GERM. FATIS CAP. V. 421

gregatis eximius quidam apud ſe ludus ape-

riretur. Talis ludus vt in florentisſtma ce-
teroquin vrbe ſua aperiretur, &enatum Nori-
bergenſem inprimis operam nauaſſe, pluribus
verbis Camerarius oſtendit (?*): cuius conſi-
lium in vtili maxime atque neceſſaria re Phil.
Melanchthon eleganti oratione prædicauit:

quem Senatus ſcholaſticæ rei apud ſe conſti-
tuendæ cauſſa Witteberga aduocauerat (**).
Ipſum iſtum de reliquo Camerarium vna cum

Eob. Heſſo, aliisque optimis viris in recens de
Melanchthonis ſententia atque iudicio con-
ſtituta Noribergæ ſchola docuiſſe, ſcimus.
Cui vero obſcurum eſt, quantas curas Senatus
Argentoratenſis, ac in eo cumprimis Iacobus

Sturmius, paullo ante inter iureconſultos o-

ptime de melioribus litteris meritos nomina-

tus, de ludo in celebri ac copioſa vrbe ſua ad-
ornando ſuſcepert?
Talia, quæ ad argumentum, quod tracto,

ſpectare, quidam forſitan negabunt, hactenus

perſecutus ſum, quo luculentius temporum
iſtorum felicitas appareret, & vt cauſſæ ſimul

Proderentur, quæ perfecerint, vt Germania

Dd 3 tot
(*) de vita Melanchthonis p. 104.
(**) oratio, in laudem nouæ Scholæ inſcripta, quæ an.
1526 in corona doctisſimorum virorum & totius fer-
me Senatus Noribergenſ. habita eſt, T. I Declamat.
Melanchth. p. 435 ſeqq. reperitur, copioſa ſane at-
que elegans.

422 DE LINGVAE LATINAE

tot Latine doctisſimos viros decem circiter
luſtrorum ſpatio numerauerit, quot omne
fere reliquum ad noſtram vsque memoriam
tempus vix habuiſſe videtur. Omnes enim
iſti viri circa medium ſæculum V florue-
runt, ita, vt paucisſimi eorum ad octogeſi-
mum eiusdem ſæculi annum vita proceſſe-
rint ſua. Iuxta honores autem, præmia, ſum-
morum Principum fauorem, hominumque
ardentisſimum ſtudiuns ac æmulationem, lit-
teras ab Agricola potisſimum & R. Langio in
Germaniam trantlatas, ab Hegii atque Drin-
gebergii diſcipulis, optimo in primis Reuch-
lino, fideliter propagatas, a Buſihio, Hutteno,
Nuenario atque Eraſmo fortiter contra hu-
manitatis elegantiæque hoſtes aſſertas a Me-
lanchthone denique, Camerario, & horum
diſcipulis feliciter ſtabilitas ac melius muni-
tas, ſumma earum cultorum concordia &
propenſisſima bene de re publica demerendi
voluntas ſartas telctasque aliquamdiu conſer-
nauit. Quam firmum vtrumque hoc ſtu-
diorum columen, & quam artum doctorum
hominum exſtiterit iſto tempore vinculum,
ſupra intelligi potuiſſe, arbitror, vbi dictum
eſt, Melanchthonem, præterquam quod pue-
rilia ſtudia grammaticis præceptis adiuuare
haud dubitarit, ſua ſæpius merita aliis ad-
ſeripſiſſe. De quo notatum etiam legi-
mus

wwideni

orbus
nul grnn
ultapan
age hu
erinuurn
ncunl
Mußm.
AA it

Oinria)
enmn
ün:
Clopel
ml
uuna
in her/

Mes cln

ne

d-
tut Cnnen

un U D
l

el
1Cne
Auconet

leochu⸗

Hlodtnn

—

IN GERM. FATIS CAP. V. 423

mus (e), ipſum pro doctrinæ publicæ, quam
vrgebat, asſiduitate crebro in ea loca, & ad
illas horas Wittebergæ veniſſe, quibus colle-
gæ aliquid docuerint, & apud diſcipulos as-
ſidentem profitentes audiuiſſe: quo factum

eſſe, addunt, qui id commemorant, vt hi ma-

gis attenti, & exiſtimatio ipſorum melior
eſſet, & diſcipulorum retineretur frequentia.
Sæculum porro erat, quo eruditos non pude-
bat, ab iis, quos non ita multo ante in diſci-
plina ſua habuerant, petere, vt locos, qui in
auctoribus obſcuri videbantur, ſibi explicare
haud grauarentur (f). Tanta erat diſcendi
proficiendique inter Germanos cupiditas. Vt
multa paucis comprehendam: Optimus tum
atque humanitſimus in Germania mos erat,
eximius in tribuendo cuique, quod illi debere-
tur, candor: ſumma eorum, qui virtute & do-
Etrina præſtare viderentur, reuerentia. mira
ad gratiæ reconciliationem facilitas, ſi quid
Dd 4 forte
(e) in vita Melanchth. p. 71.
(f) eorum numero fuit ſupra laudatus G. Fabricius,
qui ita ad Greg. Berſmannum, ſuum paullo ante
diſcipulum, ſcripſit: In carminibus Horatii locus
eſt mibi obſcurus, quem vt explicare ne graueris,
quum otium eſt: & ex eodem tvsesy pPrincipis poetæ
inueſtigare, ſi guo modo fieri poteſt, etiam atque et-
iam peto. Epiſtolam Fabricii, qua id petit, inue-
nies cum multis doctisſimor. virorum ad Berſman-

num epiſtolis aliis, P. I Poematum huius pag. 334;.

edit. an. 1592.

4:4 DE LINGVAE LATIN AE

forte ſimultatum incidiſſet“ in conſuetudinis
ρ Ffamiliaritalts vſu nihil fucatum aut exul-
reratum: diſcenai, quod ignoraretur, inftam-
ati ari Audio animi, & nut ain conſtendo Pu-
Sn ;nullum perſoquendi occaſi⸗ lone? tadium,
neque faſtidium audiendi? in Primis autem
parata bene meritis grati animi memoria.
Quæ dilucida maxime Camerarii verba (ff),
quibus aureum iſtud ſæculum egregie deli-
neatur, addenda cenſui, ne Melanchthonis
auum temere aureum, Muſirque longe opta-
tisſimum appellatum a me videretur; & quo
facilius hactenus a me ſcriptis fides habere-
tur, tempore, quo diuerſo plane more viui-
tur. Idem iſtud ſæculum Caſelius felix præ-
dicauit (g), quod eo in Germania primum
quaſi e terra ſinceræ litteræ, numquam antea
ibi fatæ, natæ viderentur.
Si vero quis certius ac clarius, auctarii
uaſi loco, deſiderauerit teſtimonium; tale
eiusdem Caſeli, æquisſimi ſcriptorum cen-
ſoris, ad Io. Reccium Goslarienſir reip. Conſu-
lem epiſtola, ſupra nominatim a me allegata,
præbebit. qua ſcilicet aliquot non vulgari
doctrina præditi nationis E eſtyhalicæ viri, qui
ipſa iſta aurea ætate de bonis litteris in Ciſue-
ſeranis prouinciis cum primis bene meriti ſunt,
. pro-
(ff) in Narrat. de Eob. Heſſo, A, b.
() in epiſtola quadam ad Theod. Adamium.

ſnwal l
Nelmd
Pſphal
N N
Uume

Ghhins
ſerenl
G
ſullal
irneni
atrin

ten

lnn

e n

ey
Phoyp⸗

S

Cuan

n e
UUUIII

, C-
Cn

ne gleon

fuum

IN GERM. FATIS CAP. V. 425
proferuntur; ſingulari eorum in formandis
ingeniis & in dicendo exercendis induſtria
prædicata. Namque ſollertes hos maxime
in erudienda ætatis eius iuuentute magiſtros
non ita aberraſſe, oſtendit Caſelius, vt philo-
ſophos ante annos fingere ſe, oſtentaſſent;
quum dicendi potius arter a puberibus adl ve-
tuſtatis monimentorum lelctionen ſodulo inui-
tatis deguſtari vellent. Id quod Herm. Tuli-
chium, Io. Riuium, Marc. Dabercuſium, ſupra
laudatos a me viros, quam maxime voluiſſe,
demonſtrat. Quibus præter complures alios
præclaros inſtituendæ iuuentutis artifices ex
W. eſtphalia oriundos (h), A RNOLDVM
BVRENIVMaddit & IO. GLANDORPIVM.
Illum, cui inter omnes populares primas tri-
Dd f buit,
(h) Priusquam eos recenſet, de doctis Weſtphaliæ viris
generatim ita loquitur Caſelius: Neqgue enim vel
boc obſcurum eſt, & absque contumeliæ dici poteſt,
quodab illis etiam ipfis ante annos centum celebratum
fuiſſé, inficiari nemo poteſt, Lſunt enim monimenta
in manibus lepida & ſalſa] ex gente populoſa, guam
patria omnem capere poſſe vix viaeatun, trancire
guotannis in bas citeriores regiones non ad Albim
ſolum, ſed & ad mare Balticum, ex humilioribus pla-
res, nec nullos ex littenatis, ſortunas ſibi & ſedes quæ-
ſetum. Quum enim & ingenioſi ſint multi, & parati
ad honeſta ob ecqguia, & laborum tolerantes & indu-
ſrii, facile ſibi beneuolentiam apud nos bonis arti-
bus inueniunt, & absque inuidia tuentur honeſtum in-

ter noſtros locum, guorum porro elucet Fkides & in-
tegritas.

426 DE LINGVAE LATINAE

buit, ſumma ſua induſtria & præclara erudi-
tione vnum & primum collapſam Megapoli-

tanam academiam erigere cœpiſſe, adfirmat,

quum relictis rebus magno ſtudio id egerit,
vt auditores ſaperent, & virtutem colerent,
& iis potisſimum magiſtris vterentur, qui ad
informationem animi ſimul & linguæ recte
ducerent (i). De lo. Glandorpio, quem ſe-
cundo

(i) quod prudentisſimum ſuum conſilium ipſe Bure-
nius vberius explanauit in elegantisſima oratione de
Dij'ciplinæ scholæ Roſtochiænæ: quæ vna cum Me-
lanchthonis præfatione, in qua Burenius ſenex eru-
fditione, virtute, & eloguentia excellens nuncupatur
à Melanchthone; in huius Declamat. T. IV p. 156
ſeqq. reperitur, ſeorſim antea Wittebergæ an. 1556
cdita. Si plura de præſtantisſimo oratore perdi-
ſcere voles, ea Hamelmanni opuſcula te edocebunt:
lib. IIl de Viris in Weſtphalia ſcriptis illuſtr. p. 168,
Oper. hiſtor. ſcripta eius, numero non adeo multa,
recenſentur: & pag. 1447, lector ad Nath. Chytræi
de Arn. Burenio orationem ablegatur; quam Caſe-
lius etiam citauit: qui ſatis verboſam etiam atque
Perhonorificam Burenii eruditionis meritorumque
mentionem fecit in Io. Alberti Ducis Megapol.
Laudatione D. I. vbi recenſet, optimum virum ius-
ſiſſe adoleſcentes, & linguam excolere, & perpolire
vitam, indicantem, & ſubinde iterantem, eloquen-
tiam ex Latino oratore beti, ſcientiam ex Graco
Philoſopho: nihil videre, qui hoc non viderent.
Hanc ipſam rationem admirari ſe cœpiſſe, addit Ca-
ſelius, ſequendamque ſibi quoque putaſſe; quum
meliorem inuentam non eſſe, ex reipſa compererit
tum, quum doctisſimos viros audiuiſſet adultior,

isin
norttl
eee⸗
Dia mnul
Wekye
lchl
Gicrur:;
ne
lenni
Cohunn
di R
unun
ngne!
tmmin
necell

mmat
ſal

IN GERM. FATIS CAbP. V. 427

cundo a Burenio loco inter recenſitos popu-
lares collocauit, aliquot paginis agit ibi Caſe-
lius; Vvna ctiam re Burenio ſuperiore, quod
plura ingenii monimenta reliquerit, non ſo-
lum quod erudiendæ primæ ætatis veram ra-
tionem princeps in diuerſas Cisueſeranorum
oppidorum ſcholas attulerit (k). Vir, non
Caſelii
doctisſimorumque monimenta accuratius euoluis-
ſet. Fuſius quoque idem Caſelius de Burenio egit
in orat. funebr. Andr. Mylio ſcr. F. 2.
(K) de Glandorpio eadem Hamelmanni opuſcula exi-
mia multa commemorant. in Apologia altera pro
Weſtphalis contra Iuſti Lipſii calumnias Oper. hiſt.
p. I431, Rein. Reineccius vitam Glandorpii edidiſſe
dicitur; quam Albert. Lenicerum oratione & car-
mine docto etiam deſcripſiſſe, in Hiſtoria eccleſ.
renati Euangelii pag. 1045 adfirmauerat. neutrius
commentationem ego vidi. At multa de Glandor-
pio perdidici ex R. Reineccii præſatione, quam eius
Romanæ Hiſtoriæ Onomaſtico, Francofurti an. 1589,
atque ita viginti quinque annis poſt auctoris obi-
tum in fol. edito, præfixit: plura, ex eiusdem Rei-
neccii quatuor præfationibus ſiue dedicationibus,
Glandorpii Annotationibus in M. Tullii Ciceronis
Epiſtolas ad familianes an. 1580 Baſileæ 8 editis,
partim præmisſis, partim ipſis Annotationibus in-
ſertis, p. 179. 360. & 509. in quibus non tantum An-
notationes, earumque auétorem laudat, ſed multa
etiam de ſemet ipſo ſuisque fatis narrat. Ad
Annotationes ipſas quod attinet, ſe has, veluti
theſaurum eximium, vbicunque vixerit locorum &
gentium manuſcriptas ſecum circumduxiſſe, adfir-
mat Reineccius, quum earum ope in Ciceronis epi-
ſtolis extra ſalebras facilique & expedita via proce-

42 8 DE LIN GVAE LATIN AE

Caſelii modo, ſed grauisſimorum etiam cen-
ſorum aliorum, iudicio, magni ingenii, animi
non abielti, diligentiæ ineredibilit, iudicii dex-
tri. cui propoſitum fuit, vt rem litterariam
ornaret, & recte educaret pueritiam, non ad
opinionem aut vmbram aliquam doctrinæ:

&

dere liceat. quandoquidem nullus pene angulus in
iis relictus videatur, ad quem Glandorpii lima non
Penetrarit: quo neminem quoque Romanam Cice-

iudicauit. Licet vero optimus Glandorpius poſte-
ritatem excellentis ingenii ſui monimentis, & iis,
quæ viuus edidit, & poſtumis, magnopere ſibi de-
uinxerit: neſcio tamen, annon poſteritas æque ma-
gnam ei habeat gratiam, quod ſuo ſtudio, quod in
erudiendo Reineccio collocauit, effecerit, vt Ger-
maniæ gloria ſumma huius eruditione non parum
ſit adauéta. Quantum debuerit Reineccius Glan-
dorpii diſciplinæ, cui quatuordecim annorum ado-
leſcentulus traditus fuerat, quum is an. 1555 in hac
ipſa vrbe, vbi hæc ſcribo, ſcholæ præeſſet publicæ,
ipſe in citatis præfationibus exponit., id etiam ex
teſtimonio patet, quod Reineccio a fidelisſimo hoc
ſuo præceptore tum impertitum eſt, quum iactis iam
apud eum fundamentis in academiam cogitaret;pri-
mæ præfationi adiectum: quo confirmauit Glan-
dorpius, Reinerum ſuum eam præſtitiſſe diligenti-
am, vt, quum primos tantum nominum & verbo-
rum flexus tenens ad ſe venerit Hannoueram, tunc
Latineæ linguæ probe ſeiens & in virague orationis
Jacultate perinde felix, tinctus etiam litteris Græcis
ad parentes ſit reuerſus: id quod an. I559 accidit:
vnde de magna Glandorpii in docendo dexteritate,

roniani temporis biſtoriam exquiſitius enucleaſſe,

ie
cera; le
Gernan

(e⸗
ſpon In

Cttte,

IN GERM. FATIS CAbP. V. 429

& qui hiſtoriæ Romanæ magnam attulit lu-
cem; dignisſimus præterea, qui felicioribus
Germaniæ adnumeretur poetir. Glandorpii
huius ætatem omnem elegantis bonæque do-
btrinæ in Cizueſeranis regionibus lucem Me-
lanchthoni debuiſſe, expreſſe fatetur Caſelius.
Omnes certe, quos in elegantisſima epiſtola
laudauit litteris formandæ iuuentutis artifi-
ces, Molanchthonem ſuum coluerunt magi-
ſtrum. immo cuncta Germania communem,
vt vidimus, venerata eum eſt Præceptorem.

CAb.

egregia Reineccii indole, & magna ſimul ſæculi fe-
licitate poteſt diiudicari. Quo paullo Pott, quam
Reineccius Hannoueranam ſcholam frequentare
ccperat, Glandorpius commigrarit, & quibus præ-
terea fatis vſus ſit, ex Hamelmanno, & Reineccii
præfationibus tranſcribere nolo., quorum ille lib.
IV de Viris in Weſtphalia eruditione illuſtr. p. 192
Oper. Hiſtor., Iucubrationum ab ipſo Clandorpio
emiſſarum dedit indicem. docuit etiam, tantum vi-
rum ex Murmellii ſchola prodiiſſe; quem Me-
lanchthon doctigimum pubis intormatorem & hi-
Roriarnm exactum ſei utatorem, prusentem denigue
ingeniorum cenſorem appellarit, & gquo vna cum
Herm. Bu chio a, bpurgenfis conemis elogquentio-
rem habuerit neminem.

430 DE LINGVAE LATINAE

CAP. VI.
Latinæ linguæ omnisque elegantioris doctri-
næ cultura eadem Melanchthonis æta-
te, qua ad ſummum in Germania adſcen-
derat, retro ſublabi iterum piſa eſt. cuius
mutationis culpam an Lutherani ſuſtine-
ant, & vtrum b. Lutherus bonarum litte-
rarum vindices inuidia ſaltem degrauarit,
quemadmodum quidam ſtatuerunt, inqui-
ritur: vtroque negato, maior, æque ma-
gna certe, Latini ſermonis contemptio in-
Papatu deprehenſa eſſe oſtenditur: eiurque
aliæ ac diuerſæ recenſentur cauſſæa. Opti-
morum Romanorum ſeriptorum imitatione
neglelta, Apuleiani, obſoletæque antiquita-
tis adfeltatores prouenerunt, minus tole-
rabiles, quam Ciceroniani. Adagiorum
abuſus ſæculi ſtilo non parum quoque ob-
fuit? quem temeraria Criticorum Rami-
ſtarumque ſoboles neutiquam adiunit.
Quantopere docendi ratio degenerarit, &
a ſuperiorum temporum felicitate omnia
ſub ſæculi XVI exitum in Germania diſere-
parint, luculentius nemo declaraſſe videtur,
Caſp. Hofmano. Irruenti barbariei ſtre-
nue obuiam inter Germanos iuerunt Io.
Sturmius & Io. Caſelius ſingulari Germa-
niæ fato exorti, & de Romano ſermone fe-
liciter vindicando praclare meriti viri.
Stur-

K.
ea⸗
ulta 44
ſeer en

rtia
tenpo
antor
dene
Madenn
thhacci
anuru
Tae
ele
tum e

Kucia

S
ALREAE.

N. .

N uſte e

emn Neme.
NonmmNn⸗

IN GERM. FATIS CAP. VI. 43r

Sturmii collegie, ſucceſſore, diſcipulisque
nonnullis ſimul laudatis, vauci quidam eius-
dem ſermonis aſſertorer, ex aurea iſta ætate
in Germania exeunte ſæculo XVI reliqui,
nominantur: horumque de diſcordia, eru-
ditoram animos quam maxime diſſociante,
Mæcenatum paucitate, & aliir incommo-
dis, quæ, Latinæ linguæ yniuerſæque huma-
nitatis ſtudio perquam moleſta atqué noxiz,
eruditos in contemptionem ſenſim adduxe-
runt, adferuntur querimoniæ.

Ronorn quondam oratorum laus
Neadem Ciceronis ætate, qua ab humili
dutlta ad ſummum demum peruenerat, ſene-
ſeere etiam breuique in nihilum ventura ite-
rum videbatur (a). Idem & Melanchthonis
tempore, quo Latinæ linguæ ac vniuerſæ ele-
gantioris litteraturæ ſtudium ad ſummumiti-
dem apud Germanos perueniſſe, non obſcure
hactenus, vt ſpero, a me commonſtratum
eſt, accidit. Ioach. Camerarius tantam Ger-
manoruna contentionem tam celeriter ſua iam
ætate repreſſam, & ardorem iſtum exſtinätum
eſſe, ægerrime tulit (b); paucisſimos iam
tum exſtitiſſe, conqueſtus, qui elegantiora
