ſeripta reliquit, exiſtimare facile eſt: & artem di-
centi tradebat nouo modo, h. e: veteri & apientibus
vſurpato. .

Anted,

„

urpeb
zum ſcl
cumn ſu
Ciüi
Cenp

1
nn
Un

(ehar⸗
chtho
Crer
1Rer
uer
⸗

; Gn
ne flle
I eln
rlhe

0
9

uzehen

pon ,.
DN N—.

6
yC.

anererd
NCemne⸗
1 ltri

ten /r.

Hentkn

——

IN GERM. FATIS. CAPF. V. 347

dum coram oſtenderant, ſe non loqui ſolum
poſſe, ſed eloquentia plurimum etiam valere.
Germani, vel ipſo Melanchthonis æuo non cœ-
perunt, ſed, ſi vere dicendum eſt, extremo eo
ſenſim iam Romane loqui deſierunte ita, vt ſi
quis Latini ſermonis apud Germanos ortus
ac incrementa, velut in ſpirante quodam hu-
manæ vitæ ſimulacro ſtatuere vellet, quemad-
modum quidam faciunt, quando de eiusdem
ſermonis ſub Romanorum imperio fatis a-
gunt, Melanchthonis tempore non incuna-
bula, non puerilis ætas, atque adoleſcentiæ
flos, ſed virilis vigor eſſet conſtituendus: id
quod ex ſequentibus magis magisque eluce-
bit. Eo enim etiamnum puero in plurimis
Germaniæ ſcholis melius longe, quam
antea, inſtituebatur iuuentus, doctrina
vſurpabatur politior, bonorumque aucto-
rum ſcripta pasſim iam verſabantur ſummo
cum ſtudio; Alexandri Doctrinali, & reli-
quis ineptiis magno conatu ab iis, qui Buſchii
exemplum ſecuti fuerant, exploſit. Quod
vehementisſime lætatus VIr. Huttenus ad Iu-

lium Pflugk ſcripſit anno c1 15 xvVIII (tt);

Ma-
(tt) quo ipſo præter ætatem eruditus iuuenis Melan-
chthon, XXII annos natus, non illiberali ſalario, vt
Græcas litteras doceret, Wittebergam eſt arcesſitus,
a Reuchlino Friderico Electori diligentisſime, vt
par erat, & vt ſumma Melanchthonis virtus ac eru-
ditio merebatur, commendatus. .

348 DE LING VAE LATINAE

Magna eſt ſtudioſiz omnibus (in Germania)
cum barbarie lulcta, ſye ingenti, fore, vt per-
uincamus, ac litteræ vigeant. iam enim deſpe-
öitiur audiuntur magiſterculi, & relte ſe vbi-
que ſtudia excitant. Ipſi Melanchthoni eo-

dem iſto anno ſcribere licuit (u): Videor

mihi videre aliquot locis reſtoreſeere Germa-
niam, planeque moribus & communi hominum
ſenſu miteſeere, & quaſi cicurari, quæ barbaris
olim diſeiplinis effera, neſcio quid immane, ſo-
lita eſt ſpirare. Enimuero Germaniæ iu-
uentuti contigit tum, vt ſaluberrimis erudi-
retur præceptis, & ipſos artium fontes ex
optimis auctoribus adfluentius hauriret;
poſtquam hic natiuum ac ſincerum Ariſtote-
lem, ille Quintilianum Rhetorem, hic Plinium
tantum non ditisſimum pædezæ, ac veluti
quoddam copiæ cornu, ille argutias ſed arte
temperatas, porrigebat. quibus mathemati-
ca accedebant, item poemata, oratores, pro-
feſſoribus non proletariis (): & quidem au-
ctores explicati cum adoleſcentibus in acade-
miis atque gymnaſüs Germaniæ ita relege-
bantur, vt omnia inter examinandum cum
præce-
(u) in nobilisſima oratione, quam eodem anno 1618
Wittebergæ de Corrigendis ſtudiis habuit, T. I De-
clam p. 502.
(v) Melanchthon ead. orat. p. 406, vt ea in Witteber-
genſi academia acciderint, optimi ac ſapientisſimi
Principis Friderici auſpiciis factum, confirmat.

IN

preehi⸗
ene lin⸗
inytragn
gekentu

Hxco
ſup ell.
CH
heat. 1
nuurlu⸗
lecorat
gniinun
Iukthon,
u ele ,
ſcentes n
Mencatas
lpentsk
inaduenn
Corum tit
Utbus, ho⸗
Ndltiolsf
Nafni
minc
zun cett

An
Robochi⸗
ie hun
el

UIN

1nEen
re, lt
Geh, i.
Ntttlanis.
Ni inr
e M
nmßt ,.
Nanz l.
enl
Cltsen
itt

C Muun

Nſel e

15 .
nan.
ule⸗
Rie
n a
ler⸗
IIIe.
ſeher
1ni

IN GERM. FATIS CAP. V. 349

præceptis enarratis diligenter conferrentur,
& ipſi adoleſcentes ad rei grammaticæ & La-
tinæ linguæ cognitionem non ſatis inſtructi,
in vtraque re aliquem progreſſum facere co-
gerentur (X).

Hæc omnia ita dicta nolim, quaſi ego nihil
ſupereſſe iudicem, quod Germania MELAN-
CHIHONI ſuo acceptum referre neceſſe ha-
beat. Tantum hæc vltro ipſi debet, vt com-
munis ſui Præceptoris titulo ſemper eum con-
decorarit; quo honore omnes boni longe di-
gnisſimum eum cenſent. Is enim fuit Me-
lanchthon, qui, quum ſingulari in recta ſtu-
dia eſſet pietate, bonasque litteras ac rena-
ſcentes Muſas quam maxime vniuerſis com-
mendatas vellet; illarum cauſſam omnium
diligentisſime fortisſimeque tutandam ſuſce-
pit, aduerſus eos, qui vulgo ſibi in ſcholis do-
ctorum titulos ac præmia, barbari barbaris
artibus, hoc eſt, vi & fraude arrogauerant, &
malitioſis fere ingeniis homines retinuerant.
Non pauci eo tempore, quo Melanchthon
Wittebergam venerat, exſtiterant in Ger-
mania, qui iuuentutem in felix iſtud littera-
rum certamen alicubi deſcendere conatam
velut
(X) Arn. Burenius in oratione de diſciplina Scholæ
Roſtochianæ, quæ vna cum Melanchthonis præfa-

tione huius Declamation. T. IV, p. 176 ſeqq. inſer-
ta eſt.

370 DE LIN GVAE LATIN AE

velut e medio curſu, commento plusquam
Thracico iam reuocare tentabant: Aiſßſicilius
eſſe ſtudium litterarum renaſeentium, quam
vtilius? Græca a quibus dam male feriatis in-
geniis arripi, ac ad oſtentationem pararie
dubiæ Pidei Hebræaeſſor interim a genuino lit-
teras cultu perire? philoſophiam deſortum
iri, & id genus reliquis conuiciis (). Cum
hoc indoctorum inſulſorumque hominum
grege Melanchthon per omnem vitam ſuam
acerrime decertauit. vtpote qui magiſter
fuit, qui & animum & linguam diſcentium
quum doctrinæ copia, tum exemplo formare,
poterat ): & in quo plus doctrinæ & ſapi-
entiæ fuit, quam in toto ſciolorum multa &
magna crepantium grege: qui denique non
de Wittebergenſi tantum academia, ſed de
ſingulis per cunctam Germaniam ſcholis be-
ne meritus eſt, quod primum ſaluberrima de
inſtituendis iis impertiuit conſilia; & omnes
præterea diſciplinas recenſuit, in luculentum
ab ipſo ordinem redactas; nec non in opti-
mis
(y) Melanchthon. Declam. T. I, p. 483.
(2) id coram admiratum ſe eſſe, genuinus Melanchtho-
nis diſcipulus Io. Caſelius teſtatur, ſecund. Luhiad.-
B. 3: vbi Melanchthonem auditores ſuos ſæpe hor-
tatum eſſe, ſcribit, vt, quorum ipſe initia fideliter
depromeret, ea ipſi porro perdifcerent: nec aliud
quicquam eum ſæpius docuiſſe, quam vt in conſpe-
Qu collocarit, quæ deinceps diſcenda eſſent.

tumn tenm
tut opti,
artll
Melane
. l
rit d/
Qui nili
6 Morho
0 Boilen
AA ide
Nemo Pl
gr
Ahne
menls
nun
glum
terent
hemmj/
ſuiſe
inje
6 ſey
N
k
on
Ig
ſcenn
dürn
oſtend
num!
ne ſe
ie

eMCX&
Uentun
Uehlu.
. .
1 .
U

larlor
teltet
ee d
cnhe

1

—=

—

IN GERM. FATIS CAP. V. 3 51

mis Latinitatis auctoribus enucleandis mul-
tum temporis inſumpfit (a). Vel ob id igi-
tur ovtimarum litterarum ac artium & re-
ſtanrator, & conſeruator dicendus videtur
Melanchthon, qui omnem doltrinam, quæ va-
ga quaſi & disſeipata prius exſtiterat, ollege-
rit atque in certam rouocarit rationem (b).
Qui niſi ſegetem ſeuiſſet, an multi ex poſteris,

quod
(a) Morhof. Polyh. Litter. I, 16, 5I & II, 2, 12.

(b) Boiſſard. T, III Icon. p. 46. Neceſſaria præcepta &
ad iudicandum vtilia iacebant vsque ad id tempus
ſtultisſimis rixis, nihil ad rem pertinentibus, obruta.
nemo plane de artis in bonis auctoribus legendis,
aut grauibus controuerſiis iudicandis, vſu quicquam
adhuc monuerat. quare Melanchthon, vt ex im-
menſis illis voluminibus neceſſaria præcepta, quo-
rum vis atque vſus conſpici antea non poterat,
quum in aliarum inutilium præceptionum turba la-
terent, eligeret, exorari ſe paſſus eſt. Quod vero
Rhetoricos libellos ediderit, alias longe cauſſas ſibi
fuiſſe, perhibuit: huius enim artis ſcriptores, non
ita, quemadmodum Dialecticorum vulgus, accuſari
ab ſe potuiſſe, ſcribit; quum nulli adhuc exſtite-
rint tum auctores, niſi optimi, Cicero & Quintilia-
nus, quos in hoc genere adeo excelluiſſe, iudicauit;
vt omnes Græcos, quorum ſcripta viderimus, vice-
rint. quare non fuiſſe, cenſet, vt recentium ſeri pta de-
ſiderarentur; ſeque ſuos libellos rhetoricos edidisſe,
adfirmat, vt Rhetorices cum Dialecticg cognationem
oſtenderet: quos his, qui Ciceronem & Quintilia-
num legere conſtituerint, profuturos eſſe, non ſpe-
rare, ſed confidere ei licuit, vid. Criſ. Melanchthon.
P. 673 & 716, ſeq.

35²1 DE LINGVAE LATIN AE

uod meterent, habituri fuiſſent, valde non-
nulli dubitarunt (c).
Poſtquam Agricola atque Reuchlinus ſtu-
dioſe antea operam dederant, vt barbari Ger-
mani grammatici prius euadere, quam ele-
gantes eſſe ſtuderent, ſiue, vt pure prius elo-
qui rem diſcerent, quam ornate eam propo-
nere tentarent: & poſtquam Hegius, huius-
que eruditisſimi diſcipuli in barbariſmis ac
ſolæciſmis ex oratione eliminandis diu vehe-
menterque laborarunt. huiusmodi porro
magiſtrorum deſiderabatur opera, qui Ger-
manes copioſe ornateque loqui docerent:
quemadmodum Agricolam & reliquos litte-
rarum reſtauratores, veteres diligenter imi-
tatos, pridem locutos fuiſſe, vidimus. Hac
in re Melanchthon in primis Germanicæ iu-
uentuti, quoad in viuis fuit, præiuit: cuius
eruditionem Reuchlini potisſimum conſiliis
atque diſciplinæ deberi, ſupra cognouimus;
& qui non ad ſuæ modo patriæ vtilitatem ac
decus, ſed ad omnis Germaniæ eximium or-
namentum eidem ſuo cognato natus videba-
tur. Eum iam tum, quum in avademia Hei-
delbergenſi iuuenis admodum commorare-
tur, exercendi ſtilum ſeribendique rationem
ſuo exemplo ſuſeitaſſe, a Ioach. Camerario,
quo ita familiariter vſus eſt, vt nemine fami-
liarius,
Melch. Iunius in Orat de Vita lo. Sturmii B. 7, a.

65
ſarins,
Gudunn fun
tum leginds
n Ge
lelnchtio⸗
uagne en
di petſhici

vltio conit

gutbochi
ſetent eotun

. 15
cltarent

lote ele
ginum ingenn
Sguum gui
ent. Et hoc
lun Vite
nngnoete ce
Monlrars,niͤ

7

tutoenm

R, „ f
uhi⸗ facu
in e) nec

Qa n bul
reren
s Ander
Cints
be4 .
) f imn
DPhil Meline
to 1 5D
4 Lemtim
Scdo
MeN,N e⸗
Amigeſuc

AIN

lenn

Reuchlint
titrit,
len, gune
tue nt
ntemgn,
nHerium.
mlmſe .
Uunmnot
Opet gi⸗

Genmuizr
mum Cn
cogne

ſeſtütten
eln nun 4
nete
uaß n
CwNNNN
en

1 ,
,. ℳN
n

ns;
Gnid

nem

IN GERM. FATIS CAb. V. 3 53

liarius, & quem dignisſimum ſummarum
laudum ſuarum nactus eſt præconem, nota-
tum legimus (d). Nam bene dicendi curam
per ſeſe vegetiorem animum reddere, ſtatuit
Melanchthon, & quidem adeo, vt quid in
quaque re maxime conueniat, aut proſit, re-
ctius perſpiciat. vt enim corporum robur ex-
ercitio confirmari videamus, ita fieri poſſe,
negauit doctorum ſapientisſimus, quin hebe-
ſcerent eorum animi, qui nullo ingenioſo la-
bore excitarentur. uare neminem de ho-
minum ingeniis melius mereri, arbitratus
eſt, quam qui dicendi exercitationem adiu-
uent. Et hoc ipſum ſtili exercendi ſtudium,
quum E ittebengam concesſiſſet, iuuentuti
magnopere commendauit, dilucide com-

monſtrans, niſi ea ſeſe ad bonorum auctorum

imitationem componeret, rette dicendi iudi-

candique facultatem prorſus eſſe deſperan-
dam (e). nec fruſtra; nam ex quo tempore
7 Me-
(d) de Vita Phil. Melanchthonis Narrationis p. 10,
edit. Vœgelin. an. 1566. Narrationem enim hanc ſæ-
pius & in Germania & in Batauis eſſe recuſam, no-
uimus.
(e) vid. fupra iam a me commendata elegantisſimna
Phil. Melanchthonis de ſtudio artium dicend: ora-
tio, T. I, Declamat. p. 389. Præter Ciceronem
P. Terentium, in primis atque Iulium Ccſarem,
asſidue legendos commendauit iuuentuti, ita ta-
men, vt Ciceronem potisſimum ſibi Pptoponeret,
omnique ſtudio efſingere conaretur: Tantum enim

354 DE LINGVAE LATINAE

Melanchthon Wittebergenſem academiam
doctrina ſua beare cœperat; hæc nouum pla-
ne ab ipſo eruditionis lumen in ſe translatum

ſenſit. Enimuero licet ea eruditos antea ha-

buerit doctores, quam Philippus Friderici E-
lectoris auſpiciis eo eſt arcesſitus: quorum
numero præter Buſehium Herm. Tulichius
cum primis fuit, laudati Murmellii auditor:
qui Lipſiæ etiam bonas litteras tradiderat,
priusquam Wittebergam abiit; quo poſtre-
mo loco Lutherus tanti operam eius æſtima-
uit, vt ipſi ſcripta ſua, quod ſtilum ſpecta-
bat, ſæpius corrigenda dederit (f). rudis ta-
men ſæculi ſqualor detergi, litterarumque
cultus ante Melanchthonis aduentum peni-
tus eniteſcere ibi non potuit; dum cogita-
tionum ſollertiæ explicationis officiebat ad-
huc obſcuritas, nec optimarum litterarum
artiumque pulcritudo ordine ac elegantia
prius conſpiciebatur, quam ſapientiæ horror
qui-
aberat, vt vllius generis artificem ſine imitatione
feri poſſe ſtatueret, vt Poetam aut Oratorem exſi-
ſtere poſſe, negaret, qui nullum certum proponeret
ſibi exemplum, ad quod manum quaſi dirigere li-
Ceret.
(f) Herm. Hamelmann. orat. de Doctis Weſtphaliæ
viris Op. hiſt. p. 123. Idem Tulichius eſt, qui vel
primus, vel cum primis primam ætatem in ludo Lu-
næburgenſi reéte erudiit, vid. Io. Caſelii cit. ad Io.
Reccium epiſt.

N

1
vilam 6
Obthons

dat ſalic
düms⸗
Pottr
me⸗ anm
pep in
jute 10

reraſ
r rtlid

“ in Nir

ſerud 48.
Crutione
Uisluen
ten then
Cnltet

mmi zoi t.
Cenie
Pergnun
tione, 4
rtirn

len li
tenonng,
inſe tl
ito⸗ Atale
P Hilezen
r; Grn
lyn. i
nelia
1 tilten,
onl⸗
neilsat.

⸗
to

klumfetr.
ptr.
temme
Can angtn
CKicebat⸗
N Utenuun
dynni
Hie kouor
nitrim
tatorem ex⸗
—
Gigeel⸗
elntlis
ah jel

IN GERM. FATIS CAbP. V. 355

quidam doctrinæ veluti ſerenitate Melan-
chthonis ductu eſt depulſus (ff). Miſere-
bat ſcilicet eum iuuentutis, quum videret,
optimis quibusque auctoribus velut ordine
motis, in pretio eſſe, amari, teri libellos
2 .— . .
quosdam 0νρ,, quorum alii ſimpliciter
inepti erant, alii etiam pernicioſi (0). Hinc
iure a Caſelio is habitus eſt, qui politiores lit-
teras primus E ittebengam intulerit, præ omni-
bus praclare de saxonia meritur (g). & cuius
2 in-
(ff) Camerar. Narrat. de Vita Melanchth. p.27, & 3.
C“) Criſ. Melanchth. p. 227.
(9) in Née α εςοονο. E. 4, b. Nam etſi Chriſto-⸗
phorus Scheurl, Patricius N oribergenſis, & Iuris in
academia Wittebergenſi doctor haud obſcurus, in
oratione, quam an. I1507, vndecim ante Melanchtho-
nis in eam aduentum annis, quum Iodocus Trutfit-
ter, theologiæ profeſſor, academiæ non ita pridem
conditæ rector electus fuerat, habuit; ipſius huius
Trutfitteri eruditionem mirifice prædicauit, cuius
ingenli monimenta Pariſienſis ſchola in manibus
tum habuerit, nec probarit ſolum, ſed iſta etiam ad-
mirata propter vnum Tratfitterum Germaniæ plus
tribuerit. Quanta tamen cæcitate vel in hac luce,
qualiscunque etiam ea Scheurli iudicio fuerit, aca-
demiæ doctores laborarint, Io. Cont. Dietericus in
perquam eleganti ſua diſſertatione de Infelicitate
ſeculi ſupericrir in Græcarum litterarum ignora-
tione, aperte maxime oſtendit, quando pag. 20,
Alartinum Poilichium Cræca Logices vocabula enar-
rando ita hallucinatum eſſe, monſtrauit, vt vel ex
ima plebe philoſophum puduiſſet Dieterici ætate.
& hic tamen Pollichius, Melerſtadius, in Scheurli

276 DE LINGVAE LATINAE

ingenio felicius nihil cenſuiſſet Eraſmus,
totur Muſis vacaſſet; qui naturæ felicitate
contentus, nec artis, nec curæ permultum ad
ſcri-
oratione nuncupatur artium, medicinarum, & theo-
logiæ doctor illuſtris, theologorum decanus, vniuerſt-
tatis primus rector, & vicecancellarius perpetuus
excellentigemusgue. Melanebthoni ergo illa laus
perpetuo manebit, ipſum politiores litteras pri-
mum MWittebengam intuliſſe. ſed tamen ita, vt nec
Trutſittero nec Pollichio debita laus detrahatur: ſi-
quidem grauisſima iſta temporum infelicitas Ger-
maniam etiamnum premebat; quum fatalis elegan-
tiorum ſtudiorum ignorantia nondum penitus erat
ſublata, & ipſa iſta tempora, minime vero ingenis
Germanorum, adhuc degenerauerant, vt eruditisſi-
mus Dietericus in modo citata diſſertatione pru-
denter ac dilucide commonſtrauit. Neque vero
Chriſtophorus Scheurl præconio priuandus eſt, qui
etſi in orationis ſuæ ad Martinum Kotlebum, Du-
calem Saxoniæ Secretarium, dedicatione veniam
orationi depopoſcit, quæ piperis cucullos ſubire,
quam eruaitorum cenſuram perferre maluerit, &
cuius auctor quotidiano docendi munere diſtrictus
rariuſcule ad humaniora ſtudia diuertere potuerit:
ſatis tamen culta eſt oratio, ſatisque pro ſæculi con-
ditione ornata; ita, vt Trutſitterus plus eloguentiæ

in Scheurlio reperiſſe ſe, teſtatus ſit, quam in cuncta

Saxonia guæſierat: id quod ipſe Scheurlius in dedi-
catione confirmauit: cuius oratione academiæ re-
cens conſtitutæ ſtatus ſcite ſatis adumbratur, di-
gnam idcirco ego eam diiudicaſſem, quæ aliis ipſius
monimentis in Pirckheimeri operibus adiiceretur.
vtrum forſitan alibi typis denuo exſcripta exſiſtat,
equidem neſcio: ego ſaltem nullam aliam oratio-
nis huius editionem, præter eam, quæ ipſo anno,

N

Cebenun
cam olun
ſcientie
Eotba
tet:
Zenciin
l lln
lpuimß,

1op ia
Ceſotsi
Eito, Nun
coht
nsone
tondbe
tumoo
nteh
Cumatr,
terei ſe
Comme
hlue
Punk
uN
mere,
nudl
ine
Felare
dm
Nor

(Dl

AIv 8
Uu

/
4

ePennllu,

Auim, Zl
kegyln ipient
ar: ke
Mnj er ili
er hefer n.
1

men in, Ntſee

scetgkenn ,⸗
inklcinte.
ntnlege
imn enien
en ens
Nenldtl⸗
lniore K⸗
. Negre veie
innduthi
Hitehm D-⸗
None fenin
eni,,
aeclrius
e wtutir
ſeelli co⸗
Algteſt⸗
nin eunct
liusin lel⸗
adeniet⸗
Punn
s n
icen etur⸗
1 elclat,
b⸗
No mn,

IN GER M. FATIS CAbP. V. 3 57
ſcribendum adhibuerit (h). Sed tamen

eam omnes ferme in ipſo admirati ſunt, &

ſcientiæ & eloquentiæ facultatem, quæ ætatis
gentisque rationem & modum longe ſupera-

ret : & Lutherus in epiſtola quadam ad

. . . . .
Reuchlinum (i) admirabilem eum virum
vocauit, nihil pene habentem, quod non ſupra
hominem fuerit. Piimus certe Germanorum
fuiſſe videtur, qui cœleſtis veritatis doctri-
nam obfcuris, ſpinoſis, & intricatis ſuperio-
rum temporun quæſtionibus expurgatam
propria ac pura oratione explicuerit: qui-
que votis dudum a Conr. Peutingero, illuſtri
viro, nuncupatis, cumulatisſime reſponde-
1 3 rit.
quo habita eſt, prodiit, conſpexi. Ceterum oratio-
nis nicorem & in hoc & reliquis Scheurlii lucubra-
tionibus comparere, mirari deſii, poſtquam legeram,
eum complures annos in Italia eſſe commoratum,
vnde Romani ſermonis cultum in Germaniam ſe-
cum attulit. Si quis viri merita noſſe, & quid præ-
terea ſcripſerit, ſcire voluerit, Conr. Rittershuſii
Commentarium de Vita Bil. Pirckheimeri, & huius
ipſius opera, quibus vnum & alterum Scheurli ſcri-
ptum ſubiunétum eſt a Coldaſto, Pirckheimeriano-
rum collectore, euoluat inter Charitatis Pirckhei-
meræ, Abbatiſſæ, epiſtolas, & quidem omnium pri-
ma, Scheurli epiſtola ſeſe ſiſtit, qua doctisſimæ fe-
minæ libellum inſcripſerat, quum in Italia adhuc
verſaretur: in hac epiſtola Studii Bononienfis Ga-
aicum ſe nuncupauit.
(h) Ciceronian. p. 379.
(i) lib. Il epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchlin. c. 4, a.

3/78 DE LIN GVAE LATIN AE

rit. Hic enim ineunte XVI ſæculo in opta⸗
tis habuit (), vt philoſophi, theologi, & o-⸗
mnes alii, qui liberalia ſtudia profiteri ſeſe
dicerent, vocabulis ſordidis plebei ſermonis
fere, & ſophiſticis argumentationibus non
neceſſariis, reiectis atque confosſis, ſenticoſis
captionibus & confragoſis abſtinerent, bonis
& ſinceris agerent omnia mentibus, & ſi qua
caſtiganda eſſent, pie, debita fide, ſummoque
iure caſtigarent, & noctuinam fugerent atque
diſpuerent litterarum inſcitiam.
Quamuis vero Melanchthon maxima ani-
mi intentione in Theologicam diſciplinam
incubuit, ingenuas tamen artes colere, omni-
busque modis ornare, ac veteres auctores
ſtudioſæ iuuentuti commendare numquam
deſtitit: licet Eraſmo aliis rebus intentus e-
loquentiæ ſtudium magna ex parte abieciſſe
viſus ſit (). Equidem quosdam longe ali-
ter, ac Eraſmus fecit, hac in re mecum ſen-
ſuros eſſe, arbitror, haud inficiaturos, Me-
lanchthonem optimarum litterarum doctri-
næve ſtudia conformando, & expoliendo
ſcholaſticæ rei conſulere nullo plane tempo-

re ceſſaſſe, a primis quaſi lineis ordientem, ad

ipſas doctrinas maiorumque rerum ſcientias
progreſſum. Id quod præter Camerarium
diui⸗
(K) ibid. a. 2, b.
(1) Ciceron. p. 379.

N
in niil

glicnit
olunt

bebat ) ni

rorlis

ur .
Gjtin
Pleintrn
torelluĩ
Poveltumt
no ipli
oloenndt
lqundo
Gan .
Uutt;
celit cete
ſiris tue
Gagamn
fnereſe

Do C
Prer kete
tlibus
non erl
Uun ſei
nelinsn

mrnm 4

n IN GERM. FATIS CAbF. V. 3

llelin, diuini ipſius ingenii monimenta, quæ nobis

uchkatg, relicslit & plurima & cruditisſima, teſtari
rin Ult poſſunt (Il). Nam perſuaſisſimum ſibi ha-
b bebeiſen⸗ bebat, niſi litteris conſeruatir, durare religio-
PReNN bat, 151, 920-
Cntinbun vzem, & bonas leges non poſſe, & &α ävτοo
niatueti⸗ prorſus eſſe, vt &œtus Chriſto in hir terris pro-
Mlinetphe priur ſine ſeholaſticis conuentibus ac bonarum
ibudl artium cultura conſtitui ac perſiſtere queat.
dcoümnn, Inde in ſtudiorum e zordiis & primis elemen-
y min tis verſari aut Deo minus gratum, aut ſibi in-
N honeſtum eſſe, nequaquam exiſtimauit. im- .

mo ipſa iſta fundamenta fideliter & accurate
collocanda cenſuit, ſuper quibus præclara a-
liquando doctrinæ exſtrui deberent ædificia.

.
mar.

ſſelnſ
Ulcplnmm

aiin & quum inſcitia Gr emmaticæ omnes artes,
Gnmn reli gionem ac leges ingentibus tenebris ob-
gie. ruat; & niſi quis grammaticen recte didi-
Geaiech cerit, ceteras artes Eocleſiæ ac Reipub. neces-
lugi. ſarias tueri non queat: neque Puerilia ſtu⸗
eun iar. dia grammaticis etiam præceptiunculis in-
Mlos, NMe. ſtruere ſe piguiſſe, neque huiusmodi operæ
nA. 2 4 ſe
1 D/ͦ, .
enil . (Il) Io. Caſelius etiam Prolegom. in Thucyd. inter-
eh pret. teſtatus eſt, Melanchthonem ad bene de mor-
ſenten d talibus merendum propenſisſimum hoc numquam
Glientun non egiſſe, vt ad veterum ſapientisſimorum homi-
nunn num ſcripta amanda & perdiſcenda, quibus nihil
i⸗ melius, nihil pulcrius, nihil perfectius ſtatuerat, lit-

1 terarum ſtudioſos introduceret.

360 DE LINGVAE LATINAE

ſe puduiſſe, confirmauit (m); idem ſentiens,
quod Duintilianut olim iudicauit, vbi eor,

qui Eraämmalcakm artem pt tenuem ac ieiu-

nam ceailontar, minur ferendor, cenſuit (n):
düa niſi oratori futuro fundamenta ſideliter
iecerit, quicquid ſuperſtruxeris, corruat ne-
ceſſe ſit; neceſſaria pueris, itcunda ſenibur,
dulciz ſocretorum comer: quæ vel ſola o-
mni ſtudiorum genbre plus operis habeat,
quam oſtentationis (o). Plura de ipſis Me-
lan-
( m) in epiſtol. ad Ioach. Camerarium ipſius Melan-
Chthonis grammaticæ an. I552 ed. præf. conf. porro
T. I declamat. p. 443. & T. II, p. 209, 231. vbi doctis-
ſimas præfationes offendes, quas Melanchthon Me-
tricæ Iacobi Micylli, & Syntaxi præmiſit.
(n) lib. I Inſtitut. orator. cap. 4, 5.
(o) Multus eſt Melanchthon in hac Quintiliani adfir-
matione probanda in præfatione Syntaxi præmiſſa,
modo a me citata: Scioο inquit p. 230 L. II declam.
ſ puerile ſtuaium, & negotium vider! leue, ſed mi-
bi credent adoleſcentes, non minus prodeſſe generi
bumanog Grammaticen, guam plerasque alias artes
aut profegſiones. hæc, quibusdam interiectis pergit,
religionum, legum, biſtoriarum, & multarum arti-
um, quaſi nutricula quæKtam eſt. Quum circa an.

1530 Thom. Linacri de Emendata Structura Latini

ſermonis libri VI ex Britannia in Germaniam eſſent
allati, eosque ſtudioſis ad emendate, & vere Latine
loquendum, ad recte iudicandum de phraſi, & o-
mnibus Latinæ linguæ figuris, magnopere profutu-
ros iudicaſſet Melanchthon; vt opus quamprimum
in Cermania excuſum, in omnibus pasſim ſcholis
ſpargeretur, curauit: illos, qui ludis litterariis præ-

peers Men

N

,nehthon
luint
ſed ,
non luio
gnans A
eeptgt
anm⸗
n mlemon

owcret

ephrrh l
nt, e,
en
lon ; t gun
4 i⸗ nec 4
ſurite lid

S

1iien

D

1 ene 15

in allit

a Meyte /⸗ ſier

r, Ate;.

yyy 1 .
uli ſuln
Gni ili

1eil.

Pvaliprtml,
0L.Eln.
luſin
AlKrertet
bſett
urun ort⸗

iutleni N.. .

umn ren
Gn luir

nmimclt
ſerlan
o⸗
Nnd
MI Uel⸗

ee

IN GERM. FATIS CAP. V. 361

lanchthoniani ingenii monimentis, quibus
Latinæ linguæ, eiusque non purioris ſolum,
ſed copioſioris etiam ac ornatioris ſtudium
ſubleuatum iuit ſummus vir, addenda
non puto: in eruditorum manibus ea ho-
dieque verſantur, plurimi, vt par eſt, a rerum
gnaris æſtimata. Eos videlicet, qui ſine
præceptis quemquam e conſequi polle, Pputent,
vt certam loquendi rationem teneat, & de na-
tura ſermonis recte iudicare queat, tota via &
toto cœlo errare, ſtatuit: immo pesſime de
pueris M elanchthonis iudicio merentur præ-
ceptores, qui aut regulas nullas tradant, aut
certa ſtatim abiiciant, & magnifice promit-
tant, fore, vt vſu loquendi diſcantur con-
ſtructones: quum aliter fieri non queat,
quam Vt 1i, qui præceptiones non didicerint,

. paullo poſt vel erroris ſui, vel ignauiæ kEena⸗

dent; quando inſcitiæ ſuæ ſibi conſcii, nec
loqui, nec ſcribere Latine audeant. Hinc
ſua ætate factum, adfirmat Melanchthon, vt
alii deſperatione quadam in totum abiecerint
litteras, alii etiamſi in ſtudiis ſint commorati,
„ F iuſtos
erant, diligenter hortatus, vt doctisſimum Linacri
librum, quo nullum perfectius in hoc genere ſcri-
ptum exſtare tum videbatur, adoleſcentibus propo-
nerent atque prælegerent; ſi vulgares regulas
breui prius tradidiſſent compendio. vid. elegantes

Ppræfationes, quas Camerarius & Melanchthon ipſi
Linacri libro addiderunt.

6

362 DE LING VAE LATINAE
ent
juſtos tamen fructus ex iis perciperè haud po- unen
tuerint (). leden
neken
Tantum de dicendi genere, que vſus eſt Cen
communis Germaniæ noſtræ Præceptor, quæ- hu⸗ “
dam adiiciam, brevi comprobaturus, de Me- .
Etolunta

lanchthone dici non poſſe, quod Quintilia-

an
. 1. . . ns O
nus adfirmauit (q): eos, qui diligentisſimi ar- mg. n

ſandhe
tium eſtiterint ſeriptores, ab eloquentia lon- rat
girſime fuiſſe. Is potius quum bene ac pro- , un
Prie loquendi ſtudium perpetuo euſtodiri plu- etn *
rimum reipublicæ intereſſe, quemadmodum nn i
aullo ante declaraui, ſibi perſuaſiſſet, nec Ndt un⸗
non ſcribendi dicendique exercitationes diu ee
in academia Wittebergenſi intermiſſas ſum- uig⸗ .
ma inſtituiſſet cura (?*): & rerum vtilium lin i
ar- ſrend
(p) eod. T. p. 223. Nam, etiamſi ad quotidianum collo- Sanen lerun
uium ſatis formularum luppeditat lectio, guid fa- Conuun h
cient, interrogat p. 226, gui omigis praceptis e ſola Ribuheit

aubkorum lacone lungere verba didicerunt, ſi lon-

Cnoenuit
Yior cauſßſa ewplicand erit, Zuomodo om poftionem cinth

illam periodorum, & totam ſeriem membrorum in Utmeelhaud
oraætione intelligent: niſi omnem rnationem syntaxeos nian otge
. probe cognouerint: Poſtremo gbicuræs aut vitioſas illlnn

Wutaxer quomodo iudicabunt, niſi adhibitis regulis
& quæ ſequuntur grauisſima verba alia.

otet en⸗

lehnun d
(ꝗ) Inſtitut. orat. lib. VIII cap. I. 1 1
(*) cuius curæ VI Declamationum Tomi vberrimi ſunt
teſtes: quorum ſexti præfatio vere prædicat, ipſa- ss
rum declamationum lectionem, etſi eæ ad eloquen- com⸗

tiæ oſtentationem & panegyricas Pompas compoſitæ

AN.-. .
non ſint, propter rerum tamen varietatem, viros do- ecucen
Nigni

ine, Glo
tie lnen

e
Ime
obenn

l

7 h. 4
Noltanhit .

Mu

Kalumn ulumn

nhnunt
t uitet

trnenit

IN GERM. FATIS CAP. V. 363

argumenta vt orationibus tractarentur, pu-
bliceque declamarentur, perfecit, & ſuo et-
iam exemplo ad pure ac emendate ſcriben-
dum Germanos magnopere allexit. Cuius
naturam a granditate abhoöorrentem iudicium
& voluntatem eius ad curam in caftigato po-
tius quodam, paro atque ſano orationis gene-
re verſandi, quam in ſublimi & pehbemente, &
cuius compoſitio operoſa eſſet, elaborandi con-
uertiſſe, autumat Camerarius. qua in re E-
raſmum ſibi adſentientem habuit, qui Me-
lanchthonem naturæ ſuæx felicitate conten-
tum, nec artis, nec curæ vermultum ad ſeri-

bendum adhibuiſſe, cenſuit (r), extemporali

dittioni quaſi natum. At quando Eraſmus
ſcire ſe, negauit, an Melanchthonem adfe-
ctantem nerui defelcturi fuiſſent; Camerarius
ſcrupulum huiusmodi remoturus viſus eſt,
vbi lucubrationer viri in teſtimonium quaſi
conuocauit, quas ſatis confirmare poſſe, opi-
natus eſt, auctori non ingenium defuiſſo, non,
copiam atque ſapientiæ & doctrinæ vim, non⸗
ſingularem litterarum eruditionem, ſed in-
choata perficiendi atque elimandi temput at-
que otium (?*). Poſteaquam æquisſimus, vt
in
rinæ ac veritatis amantes delectare, & proficere
cupientibus magno vſui eſſe poſſe.

(r) Ciceron. p. 379.
(?) ipſe quidem pro inſigni ſua modeſtia de ſe ſcripſit:
AMe ingenii infrmitas impedit, quo minus hoc decus

364 DE LIN GVAE LATINAE

in hac, ita & in reliquis rebus, iudex pluribus
verbis probauit, ſubtilem omnino & argutam
concinnitatem & proprie diſerteque eloquendi
omnia ſtudium doctrinæ diſputationibur &
ſeholaſticæ veluti vmbræ conueniſſe; ceteras
Melanchihoniani ſtili virtutes integris pagi-
nis enarrauit (s), quas tranſcribere nihil at-
tinet ([!). Nec vero ſolos Ger nanos ſingu-

lares
(Ciceronis imaginem) ſperare vmgquam auſus ſim,
etſi quid eſſet optimum, videbam. addit tamen con-
tinuo: deinde inciai in has rixas, in guibus diſputa-
tio aliam pene linguam requirit: multisque interpo-
ſitis: miſeriæ noſtræ non ſinunt, nos in ſtudiis eum
&urſum tenere, guem maxime probamus. Vtor erge
boc parabili ſermonis genere, vt poſſum. Criſ. Me-
lanchthon. p. 445, ſeq.
(s) Narrat. p. 73 ſeqq-.
(1) Egregia ſunt, quæ Frid. Taubmannus de Melan-
chthonis dicenai genere in Diſſertat. de Latina lin-
gua profert p. 34, ſeqq vbi præter alia, ab iis potisſi-
mum, quos vel ingenii vel doctrinæ ratio ad exqui-
ſitius genus difficulter admitrat, obſeruandum du-
xit, Philippi orationem, eam præſertim, quam illa
robuſtæ ætatis æae & vigore, ſed & in otio maiore,
quo tamen optimus vir vt plurimum caruerit, ela-
borarit, ita cemparatam judicari a prudentioribus,
vt, ſi peiorem nemo ſeribat, nullum ſit periculum,
ne respublica litteraria, ob hanc guidem cauſſam,
damnum aliquod grauius patiatur. planam enim &
apertam orationis faciem, in qua verborum & phra-
Rium obuia & nuda ſimplicitas dominetur, in Philip-
pico dicendi genere aeprehendi, addit: quod lac.

Monauius Criſ. Melanchthon. pag. 636, propriums

ſeile
ſuis Leclut⸗
15, cogle

Ceendi ikact
gonumus l⸗
Umhlchfſen
giiol ſt
ter excellen

Gilt

tA

MR u

ſetun, 9
u onrend
Gandm
le nle,
4 ibim⸗
Pol tamcon
1e enuſte

Eelulbutteh

Pnbegg
Clepen
d n n⸗
dendncn
Ahneteh

ye

iner
nug N
l

ſ
, : n.

ntzün

netuſun.

618

ſun ai

ce Ar.
elaunz il.

ſun lu
nuige,
leih er
Nrorbus
rinln,

ſs

1 r
Sr
lip⸗
Ne.

yun

IN GERM. FATIS CAP. V. 36 5

lares Melanchthonianæ dictionis dotes ſu-
ſpexiſſe, verboſior Iac. Sadoleti epiſtola (sf)
ſatis declarat; cuius viri iudicium eo graui-
us, eoque verius ac incorruptius exiſtiman-
dum puto, quo maiorem ei propter ſummam
dicendi facultatem ab omnibus impertitam
nouimus laudem. Minus inuidioſus, ſed
ſimplicis veritatis ſtudioſisſimus hic Italus in
epiſtola iſta, ſe Melanchthonis ſcripta pro-
ter excellens eius ingenium, & propter ele-
gantiam ſtili atque orationis libentisſime le-
giſſe, adſeuerauit. Hæc de Melanchthonis
in Latinæ linguæ apud Germanos magis ma-
gisque
diſertum ,ͤ planum, perſpicuum lKgniſicantigſimum
ad omnem dicendi rationem maxime accommodatum
& airectum s, monſtrauit. Melanchthonis pro-
pterea Epiſtolarum lectionem nemini iniucundam
eſſe poſſe, cenſuit Camerarius, in præfat. Ppiſtolar.
ad ipfum a Melanchthone icriptar. quum in iis
non tam compta, & accurato exquiſitoque elegantis
ac venuſtæ compoſitionis ſtudio perpolita, quam
Pura, aiſtinta, perſpicua, & uſitata oratio, & rebus,
de quibus habetur, conuenient, non posſit non hone-
ſtisſimis blanditiis legentes delinire.
(ſs) Camerarius integram eam Narrationi ſuæ inferuit,
P. 172 ſeqq. quam Io. Brant nondum editam credi-
diſſe videtur, daum eam inter Claror. Virorum Epi-
Kolas centum ineditas, vt titulus præ ſe fert, Amſte-
læd. an. I702, 8, p. 290, ſ. num. XCVIII typis exſcri-
702, 8, P. 290, ſ VIII eypis e
bendam curauit; quamlibet ea etiam inter epiſtolas
Melanchthonis, a Peucero editas, reperitur: & qui-
dem in edit Londin. Iib. III, n. 39. p. 519, 1sqꝗ.

366 DE LINGVAE LATINAE

gisque concitandum ſtudium meritis dicta
ſufficlant. Camerarii Narratio, qua lima-
tius ac eruditius quicquam vix excogitari
poteſt, iis, qui plura de tanto viro ſcire cupi-
uerint, abunde ſatisfaciet; nec aliquoties

repetita diſplicebit (t).

Non autem exquiſitisſimis modo diuini
ſui ingenii monimentis præclare de poſteri-
tate meritus eſt Melanchthon, ſed etiam in
perpetuum Germaniam ſibi deuinxit eo,
quod tot excellentibus ingeniis doctrinam
de manu quaſi in manum tradiderit, cum po-
ſteris fideliter communicandam: & quod
prudentisſimo ipfſius conſilio in omnibus fe-
re Germaniæ angulis litterarum oficinæ ſint
conſtitutæ, ac ſalutaribus maxime legibus
ſtabilitzæ: quibus Romani ſermonis cultus
ita amplificatus eſt, vt medium XVI ſaculum,
& qui id proxime anteceſſerunt anni, veres
aurea præſtautisſimæ Linguæ in Germania no-
(t) Confer præter Narrationem Camerarii, Orationes,
Epitaphia & Scripta, guæ edita ſunt de Morte Phil.
Melanchihonis omnia, coniunétim edita Witteber-
gæ an. 1561, 8. cx offic. Io. Cratonis. His addantur
Criſeis Melanchthonianæ, de eligendis optimis qui-
busque in omni diſciplinarum genere auétoribus,
collectæ a Gregor. Richtere Isleban.1597, 8. præſertim
P. 6zr vsq. 768. vbi ſcil. de ſingulis Melanebthonis Iu-
oubrationibus judicia recenſentur, poſtquam in ge-
nere primum de iis iudicia erant prolata.

cobuenlls,
Ant ſteeln

Gent; le
gicte ſisn
clertaterl
ihle Ain
Aakben

Raue med?
1

1
AAces

r, % 2
,, e ſe

l er 6

ſecllo 2dos

Aue exos!
1

Radfman
Culehuirl
iſuran
6. Euumn

.

en

IN

Vir, .
11o leteg
1 .

I

ra Ja n
e epole.

lleteni,
inelgbn
s altn
ſulen,
