9, ο
A.
/
Crrtlten
ſre Pll.
Virhr⸗

Sn

IN GERM. FATIS CAb. V. 367

Rra atas appellari poſſe videantur: quando-

quidem opportuna magis ad meliorum litte-
rarum artiumque copiam addiſcendam tem-
pora vix optare potuerunt tum Germaniæ
ciues. Horum plurimi ab Hegii diſcipulis
præparati quaſi, Melanchthonis exemplo, ad
quem videndum, compellandum audien-
dumque innumerabiles vndique locorum
conueniſſe, legimus, ita denuoò inflammati
ſunt, vt de laude ex bonis litteris petenda cer-
tarent; ſic tamen, vt nemo metueret, ne
quid de ſuis vel laudibus vel vtilitatibus de-
cederet alterius gloria atque commodis; &
vt ipſe Melanchthon ſua æpius merita aliis
adſcribere haud dubitaret. Proſperrima
itaque fruebantur tum bumaniorer litteræ
in Germania fortuna: vtpote quæ in huius
academiis ita colebantur, vt nemini perſuaſum
Wet, ſe ſine iis yllam ſapientiæ profesſtonem
tueri poſſer Græcæ & Latinag linguæ ſeriptoret
ſummo eam in rem euoluebantur ibi ſtudio,
ſedulo a doctoribus iuuentuti commendati
atque excusſi (u). Quæ quum ita ſint, ne-
minem temeritatis me inſimulaturum, ſpero,
ſi adfirmauero, florenter quafi er Germaniæ
academiis longe eruditisſimorum & Latine do-
itſimorum hominum emiſſas tum eſſe coloni-
. Enimuero peritisſimos iſto tempore pa-
tria
(u) Camerarius in Narratione de Eob. Heſſo, init.

366 DE LING VAE LATIN AE

tria noſtra habebat ſeholarum moderatores,

doctisſimos fouebat grammaticos, intenpre-
ters, rhetores, atque oratorer, elegantisſimos
oſtentabat Poetas, grauisſimosque hiſtoricos,
facundisſimos ſummis Principibus pfæbebat
miniſtros, iureconſultos atque ſenatores: La-
tinisſimos etiam alebat medicos: neque bo-
narum artjum litterarumque cupidisſimi de-
erant theologi. Quæ arroganter ſatis ſcripta
quibusdam videbuntur: in primis extero-
rum nonnulli, ſi modo omnino erunt, qui
Commentarios hos meos dignos diiudica-
uerint, quos inſpiciant, neſcio cuius, me talia
ſcribentem coarguent fortaſſe audaciæ.
Quod ſi inſtituti ratio permitteret, ſcriptis fi-
dem facere intermiſſurus non eſſem, corda-

tisſimos idcirco exteros, alienæ laudis minus

inuidos fautores, teſtes adducturus. At
quum breuitati ſtudendum, & ſumma ferme
dumtaxat argumenti capita pertractanda de-
creuerim: vix præcivuor bumanitatis aſſer-

torer, Latinitatisque vindicer nominando ad-

firmationem iſtam meam probabilem redde-
re licebit, nedum accuratum ac plenum eo-
rum indicem a me exſpectare te iubeam,
Lector.
Prius vero quam vnum & alterum ſecun-
dum claſſes iſtas, ordinis cauſſa paullo ante a
me conſtitutas, collaudem, ſiue nominem
potius,

ui fin ſe Uln

ents
inumhlocn
gli in tto
mtun e
16 Chrtol-
X 6te⸗
tun ut

Cimenni
Bfucdiamh
lCrruii
dcan
Wihnnde
ns dl
Jtenadtno
Plencdite
lice,
WII
Enen ſom
ninne cent
ui enr

TIN

Maireeli
1 Ngrete.
pcini.
Elte ſi
ilnß ate.
Nenunt, gi
0 Cluhter.
e uler.
leined⸗
ſemdortt
udsmn
ung. 4
nke
Uuntonk.
knnelle
Nemmnc.
iwemn

m haut⸗
Uoute
Ponined
pouin

IN GERM. FATIS CAP. V. 369

potius, IOACH. CAMERARIVM Paleper-
genſem, Germanis carisſimum & toties hacte-

nus a me adductum nomen, ſummum Nori-
bergenſis ſcholæ, Tubingenſis deinceps aca-

demiæ, atque Lipſienſis denique ornamen-
tum, Melanchthoni adiungendum cenſeo:
quum alter alterum mirifico proſecutus ſit
amore. accedit, quod tanta exſtiterint Came-
rarii in politiorem litteraturam merita, vt
inter eruditisſimos Germaniæ grammaticos,
interpretes, rhetores, oratores atque poetas,
primum locum ſibi posſit vindicare: quippe
qui in vtroque ſermone, Latino & Græco,
tantum adſecutus erat cognitionis, vt & ver-
bis Ciccronis, quæ volebat, Latine enuntia-
ret, & Græce melius, quam vllus fere Italo-
rum aut Gallorum ſcriberet (7); & quem
Aa do-
(v) Matth. Dreſſer. præfat. Rhetor. lib. III, p. 553. qui
Camerarii mortem oratione, an. 1574 in academia
Erfurdiana hab. deplorauit; lib. I orat. Dreſſer. p. 235
inſ. Grauisſimum Melanchthonis de Camerarii ſtilo
iudicium legitur Melanchthon. Criſ. p. 444, ſeqꝗq.
Scripta videlicet Camerarii propemodum vt Dureri
picturas diſcernere conſueuit Melanchthon: nam
quemadmodum Durerianæ picturæ grandes &
ſplendidæ omnes fuerint, ſed poſteriores minus ri-
gidæ, & quaſi blandiores, ita, quum Camerarius
XXXVIII circiter haberet annos, & copiam, ſplen-
dorem, ſonumque grandiorem amaret, futurum de-
nique cenſuit Melanchthon, vt, fidibus nonnihil
quaſi remisſis, oratio eius hilarier etiam exſiſteret;

37 0 DE LING VAE LATIN AE

doctisſimi ſummique vtriusque gentis homi-
nes amplisſimis adfecerunt laudibus; Ger-

manorum ætatis ſuæ ingenioſi tſimum, & linguæ

vtriutqué Principem, totilts denique Furopæ
decus & ornamentum eum appellantes (X).
Neque vero Germania vmquam ignorauit,
quantum decoris ſibi Camerarii eruditione
obtigerit; quum tam clarus exſtiterit, vt vel
ſolus doctrinæ gloriam, qua inuidi patriam
priuatam voluerunt, aſſerere valeat, qui ma-
gnus vtique fuit, ſiue eius virtutem, vitæ
grauitatem, & conſilii copiam, ſiue multipli-
cem bonam doctrinam ſpectaueris; bene de
juuentute Germaniæ, bene de litteris in vni-
uerſum ad poſteritatem meritus: quantus
vir fuerit, præclara i pfius ingenii monimenta
hodieque dilucide maxime nos edocere que-
unt (y). In his quotiescunque occaſio tulit,
hono-
qualem in epiſtolis familiaribus fere vſurpauerat:
poſtquam compoſitionem periodorum ad Ciceronis
imaginem inſtituerat; cuiusmodi compoſitio antea
in Camerarii ſtilo deſiderabatur: etſi nec verba, nec

phraſis Ciceronis deerant. tantum recentia eius
ſtudia præſtabant ſuperioribus.
(X) Caſp. Scioppius de Arte Critica p. 7. & Huetius de
claris interpretib. p. 277.
(y) Io. Caſelius in Orat. funebri Andr. Mylio ſcripta
D. 3, b. in Proleg. in Thucyd. interpret. Camera-
rium virum nominat, & virtute & litteris ita præ-
INtantigimum, vt princeps doctigimorum Germaniæ
iare appellari pogit.

R

lonoriien
1i, büigen
getatorts,
e ein
ſt
nae
,mn otin
umin ie⸗
ile, &k.
undneins
nlis kee
netarinsbe
Nicherd
nciel
inpenio a
uln e
chi

)terin Nel
Ete, Un⸗
Cimni i
Uiple ed
Mimrt
Uithetien
Geggiin .
en contoh
Inpudnin
GilN

nnn
.1
Ppelants

un D

lengin

Pirbntan wi
Hlfenn,

einherte
teniami⸗
guns
AMen ⸗
oecllotli,
on⸗

nulCemns
Uglineme

Neeſtſtene
enn ei

Eheie

Mlulthe
rR 4
Cemnon’

IN CGERM. FATIS CAb. V. 371

honorificam maxime magiſtri ſui, Georgii
Helti, Vorchemii, fecit mentionem, velut bo-
ni, diligentis, doctique iuuenilis ætatis mo-
deratoris, ſic de ſe meriti, vt non minus gra-
tiæ ei, quam parentibus, debere ſe faſſus
ſit (2). quem Herm. Buſchii reſponſione, ſu-
pra a me prolata, motum, Ciceronis eviſtola-
rum ordinariam horæ quotidie vnius doctri-
nam in frequenti admodum ſchola ſuainſti-

tuiſſe, & ſe vnam quotidie ex illis memoriæ

mandare iusſiſſe, ſcribit; quod quaſi penſum
indies fere ad veſperam exigere conſueue-
rit (a). Nec minorem gratiam habuit Ca-
merarius Petro Moſellano, Treuiro, quem poſt
Richardi Croci, Britanni, ex Lipſienſi acade-
mia diſceſſum magiſtrum nactus eſt, & quem
ingenio ac eruditione doctrinæ excelluiſſe
pasſim prædicauit (b). P. Moſellani huius,
Buſchii atque Cæſarii, quibus Coloniæ ope-
A a 2z ram
(2) de vita Melanchthonis p. 2r6. Quantum debuerit
Helto, pluribus etiam verbis expoſuit in vita
Georgii Principis Anhaltini, p. m. 12. vtpote qui
Lipſiæ eodem vſus fuerat præceptore: & in binis
epiſtolis, quas ad eumdem Principem de optimi ſui
Helti morte ſcripſit, una cum Melanchthonis atque
Lutheri epiſtolis, quibus religioſisſimum Principem
Georgium, fidelisſimi præceptoris obitum lugen-
tem, conſolatum iuerunt, Camerarii Narrationi ad-
iectas, p. So, ſeqq edit. Lipfſ. 1696.
() in præfatione in Epiſtolas Ciceronis ad familiares.
(b) vid. Narrat. de Vita Melanchth. p. 91.

372 DE LINGVAE LAFINAE

ram dederat, diſcipuli, mentio iniicienda
fuit, propterea quod humanitatis Romani-
que ſermonis in Saxonia vindicibus ſtrenu-
um admodum ſeſe præbuit adiutorem, &

quidem ante Melanchthonis in Witteber-

genſem academiam aduentum. Præclaræ
eius cruditioni Iulius Pflug plurimum acce-
ptum retulit (c), præmaturum eius ingenium
vehementer ſuſpiciens; cuius fœtus adhuc
admirari licet.

Quando ſupra ſcripſi, eruditisſimos Me-
lanchthonis ætatem habuiſſe ſeholarum mo-
deratorer“ ingens talium ineundus eſſet nu-
merus; non, ſi omnes ac ſingulos, quis enim
id poſſet? ſed ſi dumtaxat præcipuos eorum
enarrare vellem. Horum itaque nonnullos,
ſcriptis quam maxime claros, ſummorum vi-
rorum verbis collaudare in animo eſt. Plu-
res qui cognoſcere cupit, cl. Gotofr. Ludouici
Scholarum Hiſtoriam conſulat velim. quem
virum honoris cauſſa nomino; qui iuuentu-
tis meæ ſtudia in Schleuſingenſi gymnaſio,
cui bene multos iam annos magna cum laude
præeſt, per integrum triennium vna cum
Chriſtia-
(O in epiſtola ad Heſſum, P. II Monimentor. Pietatis
& Litterar. p. 31, ſeq. Quantum debuerit Iulius
huic ſuo magiſtro, oratione, qua illum laudauit, te-

ſtatum fecit, a Caſelio in orat, funebr. Andr. Myli⸗
ſcr. citata D. i. a.

u den N
nas ceede
Eetur 0.k
, een
Hc euin
Ung inte
Cinto
Cläpuls⸗
Aleermu
Kin terlern
ibe! pel
dans
int :
Giatone,

Pocl
unlte

UlNe

eNtio ⸗
U

nititr,
Miint.

–RW

1 Vir
n i

linmn.

eiu inin

AN
ſerur re

e nounul,
1
elt. !.

3
1

, ℳ

NIh.
1u

e
n. etns 10S

6r NWiu
hit

luile

Gr N

IN GERM. FATIS CAbP. V. 373

Chriſtiano Iunckero, clarisſimo viro, optime
de bonis litteris, & Iſenacenſi nunc Lyceo,
merente, tam egregia direxit fide, vt vtrique
eorum quam blurimum debeam, gratiam
perpetuo habiturus Præſertim quum pu-
blicis ſingularis ſni in me amoris ac beneuo-
lentiæ teſtimoniis ſemel atque iterum in do-
Ctis ſuis lucubrationibus condecorare me
haud dubitarint. Inter optimos aurea iſta
Latinæ linguæ in Germania ætate viuentes
ludorum magiſtros, Melanchthonis partim
æquales, partim diſcipulos, ſcriptis etiam-
num celeberrimos, primo loco ponendus vi-
detur IO. RIVIVS Atthendorienſis, ü. eſtpha-
lus, eodem, quo Camerarius, natus anno.
Hic enim merito ſuo, ſi non omnium pri-
mus, inter primos tamen, cenſetur, qui, poſt-
quam in Saxoniæ regionibus inculta loquen-
di ratio, Agricolæ, Hegii atque Dringebergii
diſcipulis, Buſchio cum primis, meliora vbi-
que Germanos docentibus, nonnihil ſordere,
& altera eruditam vetuſtatem ſapiens elegan-
tibus ingeniis placere Paullatim inciperet,
Saxones ad veterum imitationem adſuefece-
rint (*): ſiquidem omni in id ferebatur co-
gitatione vt ſingulorum verborum vim ac
A a 3 VPro-
(*) Io. Caſelius in Oratione funebr. Andr. Mylio ſcr.

CG. 2, a. & in epiſt. cit. ad Io. Reccium, ubi laudabi-
lia multa de Riuio narrat Caſelius.

374 DE LING VAE LATINAE

Pr. oprietatem doceret, compoſitorum elegan-
tiam & vſitn monſtraret; & vt in ſoriptir,
quæ proponebat, exempla æimitatio illorum,
clucorent (4). Buſchiu, m enim atque Tuli-
chium, ineredibili inimicorum pertinacia im-
beditos, quantam quantam adhibuerint in-
duſtriam, deſperatam fere antea rem eo, quo
maxime voluerint, inter Saxones perducere
non potuiſſe, vidimus: qui tamen Riuio vi-
am ſubſtruxiſſe recte putantur, a Melanchtho-
ne atque Camerario egregie deinceps com-
munitam. quamuis negari non poteſt, non
arum Latinæ linguæ ſordium ex plerisque
Miſniæ ſcholis, quibus Præfuir, expurgan-
dum reperiſſe Riuium; & ci non leuia bona-
rum litterarum cauſſla cum harum inimicis
ineunda fuiſſe certamina: quorum ſummam
ſubinde inſcitiam carpendi cauſſas habere ſi-
bi videbatur iuſtisſimas. Non autem peri-
tis modo ſcholarum moderatoribus adnu-
merandus eſt Riuius, ſed meritus quoque eſt,
vt grammaticorum, criticorum ac rbetorum
eruditisſimorum clasſi addi queat: dum in
bonis ſcriptoribus emendandis non ſine lau-
de
() G. Fabricius in Narratione de Riuio longe elegan-
tisſima, digna idcireo, quæ ab omnibus legatur. M.
Adamus Philoſophorum vitis eam maximam par-
tem inſeruit p. 147, ſeqq. Riuianarum lucubratio-
num indicem quære in Hamelmanni lib. III de Vi-

ris in Weſtphalia illuſtr. oper. p. 175.

1lMeallspn
1 1
Kln Addtus

(R dei Gni
Chinctunod⸗
tn And
etgtonen .
uttui 4 4 c.

Ohll ecenlen
mbiune
ftisd E loge

11
Cmnhneen
1ohuernren.

Elahekl⸗
ten en
Nn⸗

odle eh

A

IN GERM. FATIS CAP. V. 37 5

de deſudauit; immo talem in hac opera ſeſe
præſtitit, vt tum etiam, quum litteræ ſummo-
pere erant excultæ, principibus criticis ad-
ſcribi potuiſſe videatur (e): ſiquidem eius
in Terentium, ex quo præcipue Latinæ linguæ
addiſcendæ auctor ſuis exſtitit asſiduus, atque
in Salluſtium caſtigationes ab Italis & Gallis
in pretio habitas eſſe, ſcimus. Is etiam eſt
Riuius, qui Bracſeani & Henrichmanni
grammaticis libris breuiorem ac tironum ca-
ptui accommodatiorem multo ſubſtituit; &
qui iuuentuti concinna rhetorices propoſuit
præcebta. in quibus artibus, vt in omnibus
reliquis diſciplinis, Melanchthonis præſertim
induſtria Germaniæ iuuentutis commodo
magnopere deinceps eſt conſultum.
In eo etiam ſingulari felicitate vſus eſt Ri-
uius, quod egregios in prouincia ſua habuerit
collegas, quos inter MATTHIAS MARCVS
DABERCVSIVS, ad Megapolitanos tandem
euocatus, vir pluribus verbis a magno Caſelio
pasſim laudatus (f) vtpote in quo omnia, quæ
A a 4 „agd
(e) Caſp. Seioppius in Arte Critica, p. 7.
(F) in citata modo oratione funebr. Andr. Mylio ſeri-=
pta, & in Grammatica, cui ad Grammaticonidaſcalos
præfationem præmiſit; loco ex Commentat uncula
Dabercuſii ad calcem libri ſubiecto: quo multa vo-
cabula recenſentur: quorum Vſus fuit apud opti-

mos ſcriptores, etiamſi regulis aduerſari videantur:
vt iis de linguæ Latinæ proprietate tuto & reRe vti

376 DE LINGVAE LATINAE

ad rem ſcholaſticam pertinent, eodem teſtan-
te, fuerunt eximia, & qui in perquam doctis
lucubrationibus, quibus Latinæ linguæ ſtu-

dium adiutum iuit, accuratisſimum ætatis

ſuæ ſe præbuit grammaricum. ADAMVM
SIBERVM porro in adminiſtranda re ſchola-
ſtica habuit Riuius adiutorem, atque IO-
BVM MAGDEBVRGVM, viros pPerdoctos,
elegantisſimisque ſcriptis claros maxime, & a
plurimis collaudatos. Neque vero in Miſe-
res ſehola indignum habuit ſacceſſorem.:,
collegam antea carisſimum, GEORG. FA-
BRICIVM Chemnicen Jom, de cuius doctrina
ac noua dicendi facultate magna am ſua etiam-
num ætate famam fuille, laudatum modo
Caſelium teſtem habemus (ff). cuius viri
teſtimonia eo libentius atero⸗ quo inſignio-

rem eius nouimus fuiſſe eruditionem, & quo

maiorem in eo cognoſcimus in iudicando
gra-

intelligamus. Multum laudis impertiuit etiam Ca-
ſelius Dabercuſio in cit. epiſt. ad ĩo. Reccium; præ-
ter multa alia narrans, tum, quum Dabercuſius Sue-
rinenſi ſcholæ præfuerit, non ſolum pueros nobiles
& fortunatos, & tenues e prouincia, ſed ex longin-
quioribus etiam locis, & e Borusſia, & e Polonia eo
accurriſſe, nec inanes domum reuerſos. Idem con-
firmauit in Laudatione Io. Alberti Ducis Megap.
C. 4. vbi Dabercuſium virum gnarum vtriusque lin-
guæ, ſollertem interpretem 'éterum“, induſtrium
Jormatorem & ſtiii & morum pueritiæ nominauit.

(E) in cit. funebr. orat, Andr. Mylio ſcript. C, 3, a ſeq

- J

b
1

omqhe⸗
Micinl
ones 10 4
nuloon
ſeto
e linsla
cenlit:

erit kab

0 Ndk.4 .

cood⸗

(On

ſcenen
ſuet4

.
NRN

19,01
heee,

limumnp

A

. Au

u

onlgin
mi
,,09
NCNN
Al’⸗
ſtetanr.
clum: pre⸗
clligd⸗
4.
letos UNblcs
ede⸗ ) Ahrgn.
ePebnee 0
5 Nbencon⸗
. Nes Me Ne⸗ .
ruſei .
vn
Unit.

. 109 1

9

I N GERM. FATIS CGAbP. V. 377

grauitatem. Qua doctrina fuerit, quan-
tumque & dicendo & ſcribendo valuerit Fa-
bricins, ipſius eruditas & perpolitas lucubra-
tiones loqui, iudicat-Caſelius (g): quas ſi⸗
mulomnibus de causſis apud viros doctos in
pretio eſſe, & locum ſuum inter melioris no-
tæ iſtius ſæculi mopimenta fac le tueri Poe
cenſuit: neque dubitauit, quin recte dicendi
facultatem in Iialia potisſimum ſibi compa-
rauerit Fabricius. què cum M'ertberir fra-
tribus, nobilisſimis & magna deinceps eru-
ditionis, & in litteratos beneficentiæ laude
Aa 5 con-

() ibid. E. 4, a, Judi Fabriciani ſonmam exponit, quas
commodiorem habuiſſe tum Saxoniam, negat, quum
pleraque ibi recte fuerint conſtituta Etenim pueros,
inquit Caſelius, in utraque lingua infonmari rectum
eſt, itemque ad ſcriptores lexennos & reeε intelli-
gendos adauci, teneri diutius in Reerie non ſolum,
quod ver'us bær ent in memoria, ſed et'am, quod ani-
mi hac via ad rectæ vitæz ration m præparentur, ſt
eorum ſit doctus interpres: nec arceri ab hoc genere,
ſi ingenia eo aeclinent: ad puram orationem non
minus, quam ad elegantes mres ad uefieri: in eri-
bendo exerceri pueros pro ætatis captu: doceri præ-
cepta non multo plura, quam neceſſäria ad dicenaum.
guæ ad d'ſerenzum faciant, pauciora: iplam fa-
cultatem & vum relingui philolophiæ magiſtris.
His omnibus fanantur ingenia ad percipiendas vbe-
riores doctzinas, non deaue ntur onionibus. Et
ad hanc tamquam egregii ædificii formam complu-

res pasſim in Germania ſcholæ tum conſtitueban-
tur. . 94

378 DE LING VAE LATIINAE

conſpicuis hominibus, abierat æ uhorus. Vſi-
tatum enim adhuc erat, id quod dudum a
Germanis inſtitutum fuiſſe, cognouimus, vt
Germaniæ adoleſcentes, qui doctrinæ ſtudia
colebant, Alper tranſirent, auditum doctos
homines, & viſum Italiam. Iſtuc autem ten-
dentium paucisſimos ſemper eloquentiæ &
ſapientiæ ſtudia colenda ſibi putalle, ſcribit
Caſelius, vel quod cxemplo potius, quam ra-
tione conſilia vt plurimum dirigere conſue-
uerimus, vel quod non appareat ſtatim ho-
rum vtilitas. Eloquentiæ vero ac ſapientiæ
ſtudia in Italia recte colentium Germanorum
numero Fabricium, & quidem in primis, ad-
ſcripſit Caſelius. ingenii certe opibus onu-
ſtus inde in Germaniam rediit, & ſuos ad le-
ctionem, meditationem, & ſcriptionem dili-
genter tum hortatus eſt; nec inuexit eo con-
ſuetudinem, quæ loquaces forſan aliquos, e-
loquentem fecerit neminem. Præclarius
autem teſtimonium impertiri Fabricio non
potuiſſe, arbitror, illo, per quod Scioppius
ipſum maximi Camerarii veſtigiis inſtitiſſes,
confirmauit (i): quo maius decus Germa-
niam non habuiſſe, paullo ante clarisſimo-
rum virorum de ipſo iudiciis oſtendi.
Vel paucisſimorum horum ex ingenti nu-
mero clarisſimorum magiſtrorum inſtituta
hac-

(i) de Arte Critica p. 7.

N4

rdenusal
prtrun 1
rnonit
e 4dlis0
etuh le
ue be .
Neeſeto f
ytunn n
Uabuetunt
Tletot
tume n
OC.

i⸗ oken

ſe
enlt alr.
.
Csmnod.
Grmgee
ſb el
Liplenn.
Piclero;
Ventllta.
Uuui
lene⸗

ye
Cnn
iſo⸗
enmn⸗

IN GERM. FATIS CAP. V. 37

hactenus a me commemoratio de ſummo lit-
terarum in Miſnia ſiore & maximo Romani
ſermonis cultu ſatis mea quidem ſententia te-
ſtari poteſt. de cuius regionis felicitate, qua
præ aliis Germaniæ prouinciis hac in re vſa
videtur, neminem legiſſe pornitebit eruditam
Diſſertationem de Græcarum & Latinarum
litterarum in Miſnia Inſtauratoribus, & eam,
quæ de Jo. Rhagio Ae, ficampiano agit (Kk).
Nec vero reliquæ Germaniæ prouinciæ nul-
los tum, medio, puto, XVI ſæculo, eruditos
habuerunt ludorum moderatores. Quos ſi
laudare etiam inſtituerem, magnus ſane ape-
riretur mihi de iis ſcribendi campus. Tan-
tum ex innumerabili fere eorum numero no-
minabo VALENTINVM FRIDLANDVM
TROCEDORFFIVM, optimum Melanchtho-
nis, poſteaquam publico iam præfuerat mu-
neri, diſeipulum, & de bonis litteris in Sileſta
ſuſcitandis præclare meritum: quem ad re-
gendas ſoholas non minus natum, quant adt re-
genda caſtra Scipionem olim Africanum, lau-
datus modo eius præceptor pronuntiauit (1).
Nomi-
() vtraque ſupra iam a me eſt citata: quarum altera
ſub præſidio cl. Io. Burc. Menckenii habita eſt
Lipſiæ an. 1701: altera ib. an. 1703 præſide M. Dan.
Fidlero; quo reſpondente prior iſta publice erat
ventilata.

(D in cuius Declamation. Lom. Vp. 817 integra oratio
de vita & gubernatione ſeholaſtica Fia. Trocedorfi⸗

380 DE LING VAE LATIN AE

Nominabo porro MICHAELEM NEAN-

DRVM, huiusque ciuem BASIL. FA BRVM:
quos egregios ſcholaſticæ iuuentutis ducto-
res Luſatiam protuliſſe, nouimus: qui tam
bene eodem iſto tempore de litterarum ſtu-
diis, tanto hominum eardore adhuc excitatis,
feliciter in Germania propagandis promereri
iam cœperunt, ve amplisſimam vterque ſua
opera conſecutus poſtea ſit laudem, nullo
tempore intermorituram. Quorum ille &a-
roniæ inferioris bono ex patria Northuſam
primum, deinde Ilfeldam concesſiſſe prædi-

catur a Caſelio, de vniuerſa doctrina & viris

doctis certisſimo cenſore (Ilh. dum non pri-

mus quidem, ſed tamen prima ante omnes

cuta bonas litteras in Hercinia ijuga &

omnem,

reperitur: quam M. Adamus vitis Philoſophor. in-

ſeruit pag. 167 ſeq conf. cl. G. Ludouici hiſtoriam

Scholar. pagin 10, ſeq. P. I. & paullo ante allega-
tam de lo. Rhagio Aeſticampiano dliſſert. F. III.
Tanta eius tum in dicendo tum in ſcribendo dili-
gentia exſtitiſſe dicitur, vt ſummo caueret ſtudio, ne
quam vel vocem vel phraſin, minus propriam, pu-
blice proferret, & vt diu ſæpe, multumque hæſita-
ret, priusquam commodam, ad animi ſenſa expri-
menda, vocem memoria erueret. Criſ. Melanchth.
P. 126.

(I!) quo præconio Toſ. Saliger a Caſelio eſt adfectus.
huius de Neandro teſtimonium inuenies in vita
Valentini Mylii ab ipſo Caſelio conſer. Helmſt. an.
I611, 4 A. 4, b.

N

opnen,
icit
goni 1
8 Loctnn
ſepero
ln 6
renef⸗
ſent in n
gon umnul
rnon Ca
4orunnque
Enngins
un, Nean
10 Gymmi
Glegim,
iubentote
X emhn
latne In
Colleruete
lbrotot
n incul
10 (0) N
ioi cni
denbtecol
ſunl n

huml n

nb i⸗
4ell A:

Cptorl.

rian

done
ium, .
hont⸗
e heln
ſepr⸗
ſ
elucht

Netns
I Nin

ol,,

IN GERM. FATIS. CAP. V. 381

omnem, quam Bruélerus a ſummo vertice de-
ſpicit, viciniam detulit, tantaque nominis ſui
gloria docuit Neander, vt pietate ſua, virtu-
te, doctrina, meritisque non iſtis ſolum locis,
ſed per omnem Germaniam exſtiterit notis-
ſimus; & in quas academias Neandrici diſei-
puli venerant, plerisque ſtatim aliis præſta-
rent, in Græcæ præcipue linguæ cognitione:
quorum numero Laurent. Rhodomannus fuit,
vir non Caſelii modo, ſed Ioſ. Scaligeri etiam,
aliorumque teſtimonio, cum priſcis & ele-
gantisſimis comparandus (m). Ad Baſ. Fa-
brum, Neandri, iuuenis adhuc, in Northuſa-
no gymnaſio, cuius aliquamdiu rector fuit,
collegam, quod attinet; non minus bene de
iuuentute liberali doctrina formanda meruit;
& eam Eruditionis ſeholaſticæ Theſauro, quo
Latinæ linguæ munditiem proprietatemque
conſeruare ſtuduit, perpetuo ſibi deuinxit,
libro, tot clarorum Germaniæ virorum ſum-
ma induſtria magnopere poſthac adorna-
to (n). Reuchliniani Breuiloqui, cuius ſupe-
riori capite mentio a me facta eſt, hæc ſcri-
bens recordor, tamquam clari exempli, nihil
ſimul & inuentum & perfectum eſſe, ſed ab
humili quaſi ducta ad ſummum, vel prope
ſum-
(m) ibid. & in epiſtola ad Thed. Adamium ſeparatim
excuſa A. 2. .
(n) vid. cl Ludouici hiſtor. Scholar. P. I, p-a4, ſeqꝗ

382 DE LIN GVAE LATIN AE

ſummum, hominum ſtudio omnia perue-
nire.
Habes, optime Lector, præſtantisſimorum
quorumdam Germaniæ noſtræ ſcholarum
moderatorum ex aureo iſto ſæculo nomina,
eaque per ſe longe celeberrima lo. Glandorpii
& aliorum extremo capite mentio fiet. Non
minorem clarorum interpretun numerum
patriam noſtram tum habuiſſe, P. Danielem
Huetium luculenter admodum docere, me-
mineris (o). Qui, poſtquam Germania in-
terpretandi ſtudium arripuerit, ezm tam per-
tinacem in &o ſo exercuiſſe, adfirmat, vt vixæ vlla
gens meliorem, nulla certe vberiorem interpre-
tum foœtum tulerit. Equidem omnes, quos
nominat, ſi paucisſimos exceperis, Melan-
chthonis ætatem, & quæ hanc proxime ante-
ceſſerunt tempora, tuliſſe, deprehendes. Præ.
ter enim Reuchlinum, Pirckheimerum, ipſum
Melanchthonem, Camerarium, Neandrum,
laudatisſimos & enumeratos hactenus a me
viros, pluresque alios, Sigiemundum Geleni-
um laudat, Io. LDingum, Iuſtum Vulteium, Hie-
ron. V olſium, Guil. Xylandrum, Io. Leuncla-
nium. Qui omnes ſane Melanchthonis æta-
te, & paullo poſt floruerunt; ſingularem
laudem ſtudio, quod in interpretandos au-
étores contulerunt, conſecuti. SIGISM.
GE-
(O) de Claris Interpretibus p. m. 273 ſeqq-

6
AENNS

leynon
Lundume
X Melme
urimun
num eo⸗
lturos el
Utimos e

u vius

Uenon
Celenium,
enuihte
guum hone
(enquam
Uümmends
N i nis
Heituden
i dogven
nllß eke⸗
lem Huet
unuxent
Triggeh
Gumaccesl
etuaindu
ſttrnt,e
Kbeniorn

pzn, 1/
NMXUA

en
Umeant-
les Ne.
iin
ANe
Gtlen.
He⸗
lille⸗
niet⸗

IN GER M. FATIS CAP. V. 3983

GELENIVM quidem Bobhemum natione fu-
iſſe, non ignoro, Germanis tamen adnume-

randum eum putaui, quia & Huetius id fecit,

& Melanchthoni, quo præceptore vſus eſt,
plurimum debuit. accedit, quod perſuaſisſi-
mum ego mihi habeam, Bohemos non ægre
laturos eſſe, ſi quis ciuium ipſorum inter fi-
nitimos Germanos mentionem fecerit. Vi-
rum vtriusque linguæ peritisſimum, valde
ingenioſum, & mirabiliter diligentem fuiſſe
Gelenium, Camerarius, qui ſe eius ſodalem
vocauit, teſtatus eſt (p). Huetius etiam per-
quam honorifice de eo iudicauit, dum vix
quemquam pluribus interpretandi artem mo-
nimentis ditauiſſe, cenſuit, Gelenio, diſerto
in primis habito ac elegante. LANGVS,
Freiſtadienſir Sileſtacur, raram fidem cum pa-
ri eloquentia & nitore, VVETEIVS, Eette-
ranus, elegantis & perſpicuæ Latinitatis lau-
dem, Huetii ſententia obtinuit. WOLFIVS,
Oettingenſir, eodem iudice exquiſita linguæ
vtriusque facultate præditus ad interpretan-
dum accesſit. qui quum Græcæ linguæ per-
petua induſtria pene ſupra omnes vindex ex-
ſtiterat, eum omnes Iſocratis atque Demo-
ſthenis orationes ita interpretatum eſſe, cen-
ſent eruditi, vt neminem eo in genere æqua-
turum ipſum eſſe, exiſtiment. XYLAN-
DER.
(Pp) de Vita Melanchthonis, P. 105,.

384 DE LINGVAE LATINAE

DER, Auguſtanus, ſummam vtriusque linguæ

peritiam cum elegantioris humanitatis &
Philoſophiæ, ac mathematicæ diſciplinæ co-
gnitione comparauiſſe, pretioſasque tot do-
Gtrinarum opes huic vni propemodum in-
terpretandi ſtudio conſecraſſe, eidem Huetio

viſus eſt. qui etiam IO. LEVNCLAVIVM,

E eſtphalum, in eodem ſtudio tam mirabilem
reperit, vt quemquam ſcientius in eo verſa-
tum conſtare ſibi, negarit, plurimis aliis præ-
coniis & hoc demum addens: Summa in Loun-
clauio concinnitas, perſpicuitas, incorrupta La-
tinitatis caſtitas, & ipſum, quod in aliis raro in-
ueniri, exiſtimat, &τοπιο (). Huetii iudicia
de induſtria hactenus retuli, quum id, quod
demonſtrandum ſuſcepi, nulla re magis com-
probari poſſe videretur, quam ſi declararem,
virum tantæ inter Gallos auctoritatis atque
eru⸗-
) Qui ſingulorum horum virorum vitas cognoſcere
deſ illerat eas apud M. Adamum offendet: cui
Clarniundum addat, ad complura monimenta, qui-
bus de iisdem agitur, lectores ſuos ablegantem Piu-
ra vero de eorum doctrina iudicia T5. Pope Plount,
in Cenſura Auctor. Aar. Baillet Tom. III d. luge-
mens, atque Dan. Georg. Morhof. in Polyhiſt. lit-
terar. ſubminiſtrant. Conf. etiam Abrabhb. Bucholzeri
Index Chronolog. & Jo. Henr. Bæcleri de Rebus
Sæculi XVI liber memorial. cum Commentario
Io. Burc. Maii, Kil. an. 1697, 8. inprimis. Elogia vi-
ror. erudit. ex hiſtoria Ihuani a Teiſſirie collecta &
cum additionibus Gallice edita.

un Giglro
Umenmto,!
lue ctte
neas ume
nentionenne⸗
on udinor
1. Gerishn
unorun,!
Negb ul
wets aunun
Cliunott
hllskerein
Niqunndb
We gogne
conctuunt,
Pkonentus:
memoretion

u. (ure

Uillencht

AN

n Ntingu
tis hummt,
tice Clin
tetiolune⸗
Propenat

raſle,eilenl

I
LPNLI
entins inenn
Pluniniiin
ens: Sumnnait
itu iumml
uulin alinn
6(C. Hoetind
tll, guunihe
pullitemuoe
ami dein

orum vtaft
mmunm Oflent 1
tuna noninaf
los ableginen i
i ,e
7 Ton III
nAh Hir
Irclni c
unn Cummmi
amrinsiin

in coletl

IN GERM. FATIS CAP. V. 38 5

eruditionis tam bene de Germanorum in bo-
nas litteras meritis & Romani ſermonis ſtu-
dio ſenſiſſe: cuius æquis & incorruptis pla-
ne judiciis Doleti, Bouhurſii & reliquorum,
qui inter ipſos iſtos Gallos ad Germanorum
gloriam imminuendam conſpirarunt, com-
menta infringi facile poterunt, ac penitus e-
uerti.
Celeberrimos nonnullos Germaniæ ludo-
rum magiſtros atque interpretes hactenus e-
numerando, præſtantiores ſimul grammati-
cos ſiue criticos, eruditos rhetores, nec vul-
gares oratores nominaui: quare ſeparatim
mentionem eorum facere neceſſe me habere,
non arbitror. Io. Langus cumprimis grauis
ac diſertisſimi oratoris in Ferdinandi I, Ro-
manorum, Hungariæ atque Bohemiæ tum
Regis, aula munere egregie eſt perfunctus
dignus etiam, qui haudinfelicibus ſæculi ſui
poctis adnumeretur.
Cuiusmodi poetarum, poſtquam innume-
rabiles fere in Italia Petrarchæ veſtigia ſecuti,
reliquarum Europæ nationum induſtriam in
hoc quoque ſtudiorum genere exercendam
concitarunt, ingens etiam in Germania fuit
prouentus: quorum vel ſola nominum com-
memoratione integræ impleri poſſent pagi-
næ. Quare paucorum tantummodo ex iſtis,

qui Melanchthonis tempore, ſiue aurea ætate,
Bb de

386 DE LINGVAE LATINAE

de qua mihi in præſenti ſermo eſt, floruerunt,
nomina proferam. quorum perdiuitem ve-
nam exterorum eruditisſimi admirati, inge-
nioſos ac optimos prædicauerunt cos poe-
tas (*). De ipſo Melanchthone, cuius ma-
gnum ingenium atque ad omnia compara-
tum ex poematiis etiam, quæ dedit, intelligi
poſſe, Iul. Cæſar Scaliger iudicauit (r), de
Camerario, Sibero, Fabricio (*), Vulteio,
aliis
(*) Melanchthon in epiſtola quadam ad Comites Li-
pſienſes ſcripta Deo gratias egit, quod Germaniæ ſua
ætate poetas aliquot dederit, quos & erudita anti-
quitas probaſſet: quorum ſcripta inter vetera poe-
mata iuniores legere vtile iudicauit, vt exempla
conſiderarent, quæ oſtendant, quomodo veri Dei
laudes in Eccleſia carminibus celebrare posſint.

(r) lib. VI Poetices, qui Hypercriticus inſcribitur, pag.
308, edit. nitidiſſ. & accuratiſſ. in fol. an. 1561 ap.
Anton. Vincentium.
(**) Si quis ignorauerit, quam elegans poeta fuerit
Fabricius, nec ipſa carmina eius cognoſcere decre-
uerit, iudicia modo, priori in XXV Poematum ſa-
cror. libros præfationi ſubiecta, conſulat; inter quæ
Sturmianum hoc reperiet: Habet Saxoniæ virum
magnum, Georg. Fabricium, magnum virtute E& do-
Arina: verſus facit puros, apertos, feſtiuos, & hu-
iusmodi, vt etiamſi lauren non donaretur, tÜamen vere
ſuapte natura & induſtria laudatus ſit laureatusq

poeta, M. Neandri porro in Erotem. Gr. L. præfa-

tionem euoluat: p. 209, poematum libris, qui Baſil.
an. 1567, ex officina Io. Oporini prodierunt 8, enu-

meratis, ſequens additur clogium: Libri certe ſeho-

lis puerilibus velde vtiles, 9ui & pueris legendi &

lisgu
inis guo
to nol⸗
puins
tly.
l 4
ndie 10
in kee
Dultiucue
Cui Lu
Enmt
beraut!
MI tamen
Mahnrl
umsek⸗
ſachn
lum

initad
etimn
onkut
tenade
tenus nul
leutteien
00. r
Gin N
Mila,
Nentine
itirdiri
niſoenlo
Unmnan

AIN

o Atin
Petetiis⸗
i Urin,
Wenunt en
lin, Clnt⸗
Onnni on
lriti
n ACnnl
gol Cemutt

tr mer ſernn

Aoco eil
rne in

n MuRN
Mtun/
gui u.
muuthell.
ieneſte

IN GER M. FATIS CAbP. V. 287

aliis, qui reliquis ſuis in litteras meritis car-
minis quoque adiunxerunt gloriam, agere de-
nuo nolo. Hel. Eoban. Heſſus potius prodeat,
popularis eius Euricius Cordus, Iac. Miepllus,
Georg. Sabinus, Lo. Stigeliur, Petrus Loti-
chius. elegantisſima ingenia, de quibus Ger-
maniæ noſtræ iure meritoque gloriari licet.
An hæc HESSO ſuo ſuauius quicquam ve-
nuſtiusque tulerit, dubitatur; nec deſunt,
qui Teutonicum Ouidium dicendum eum, exi-
ſtimant (s): qui etſi præclara opera multa e-
laborauit ingenii bonitate, ac induſtria; ni-
hil tamen maius aut melius in tota vita ſua
præſtitiſſe videtur Camerario, quam quod
Pſalmos Dauidicos religioſe ac exudite in La-
tinas elegias transtulerit: quod vere ſacro-
Janctum opus vocat omniburque numeris ab-
Jolutum (ſ). De CORDO ingenioſisſimo

Bb 2 æta-
imitandi commendantur, a præceptoribus, & a pue-
ris etiam ipfis vltro & libenter & cum frubtu magno
manibus teruntur, vt multum ipfi debeant &' præce-
ptores & aijſcipuli: de quorum ſtudiis Fabricius hac-
tenus multis modis ſubinde alio &äcii genere eos ſibi
deuinciens præclare meretur.

(§ Ol. Borrich. de Poetis, § 155.
() in Narratione de Eob. Heſſo, Epiſtolis huius præ-

miſſa, ſummoque iure inſcripta: Comprebenders
mentionem de compluribus illius æatatis doctis & erar-
ditis viris; dignisſima profeéto, quæ typis ſuperio-
ri ſæculo denuo exſcripta, euoluatur ab elegantioris
litteraturæ amantibus.

388 DE LIN G VAE LATIN AE

ætatis ſuæ poeta eximnia multa idem Camera-
rius ſcribit, inter alia adfirmans (Sſ), ſe pue-
rum, poeticam egregiam rem eſſe, ſuſpicari
tum coœpiſſe „quum animus ſuu; eruditis
Cordi ſermonibus captus eſſet: huiusmodi
enim homines Poetas nominari, tum audiue-
rat. MICXYLLVM, Argentoratenſem, Came-
rarius rectorum liberaliumque ſtudiorum
cultorem vocat atque antiſtitem (t): quo ne-
minem Proſodiam Latine eruditius aut dili-
gentius tum ſcripſiſſe, Melanchthon cen-
ſuit (tt). in præſtantiorum Germaniæ poe-
tarum, optimorumque ſcholarum præfecto-
rum numero ab aliis relatus eſt Micyllus, cu-
ius docta atque perſpicua carmina eo magis
elaborata videantur, quod illaborata ferme
appareant (u): & qui in Francofordana ſcho-
la magna celebrique fama iuuentutem opti-
mis tum moribus tum litteris Latinis pariter
ac Græcis informarit (v). SABINVS, Bran-
denburgicus, Melanchthonis gener fuit; qui
uum
(Sſ) in eadem Narratione B. 3, b. edit. Norib. an. 1553:
quæ ipſas Hesſi Epiſtolas ſubiunctas habet: & in
