Vita Melanchthonis p. 214.
(t) in ead. Melanchth. vita p. 367.
(tr) in præfatione, qua Micylli metricam ornauit, T. Il
Declamat. p. 214,
(u) Borrichius diſſert. de Poetis § 162.
(v) Io. Hagius in Petri Lotichii Secundi vita, p. 419,
120. .

(e)Cmenrit
wi
Wo.

humst
Canen
ſuunin ⸗
nuiſſe viſ⸗
ſeardi
inlulave
Aegntinr

UATIN

ultaicen 8
Tmane
renchi
nus ſuns
Nari,tunant,
Nue ſuln
tengh: gn
Ultim ne
lunchthone
Germunee
mun eil⸗
KMlue
mimcon
boret ken
Vinlmudſce
entutengt⸗
tin
INIIe
neruel
Che
habet E

Nmat

„ ,4
, 54

*

IN GER M. FATIS CAbP. V. 389

quum adhuc puer ſingulari diſcendi flagra-

uerat ardore, & diuinus quidam impetus ma-

nifeſto in eo apparuerat, ad ſapientiæ virtu-

tisque præſtantiam ſeſe efferens, vir euaſit, in
quo ſingularem omnes ſuſpiciebant virtu-

tem, doctrinam rerumque experientiam; va-

riæ denique & ſingulares ingenii dotes (X);
quæ effecerunt, vt pauci Germanorum poe-

tarum anteponendi ei videantur: dum ei
ſollicita maxime ac circumſpecta dictio fuit,

uæ tamen non minus natiua facilisue appa-

ret (y). STIGELIVS, Gothanus, tamquam
germana ſoboles laudem ac nomen, quod
Heſſum ingenio, induſtria, ac ſtudio ſibi pe-

periſſe, cognouimus, legitimam quaſi here-

ditatem ab illo relictam adiiſſe, cenſetur (2),

qui liberali cognitione & virtute, ſapientia
ac carminum facultate non facile alteri vlli

ſuæ ætatis cedens (a), poetici huius genii fi-

B b 3 ducia

(X) Camerarius in vita Melanchthonis p. 209 ſeq. &

336. vbi multa memoratu digna cognoſcuntur de
Sabino. .
(y) Borrichius cit. diſſert. &165.
(2) Camerarius de Pob. Heſſo Narrat. D. , b. quam
huius Epiſtolis ſubietam modo memoraui.

(a) Camerar. de Vita Melanchth. p. 266. Etſi Italia

ſuauia & venuſta ingenia Melanchthonis ætate ge-
nuiſſe viſa eſt: hic tamen, vere ab ſe ad firmari poſ-
ſe, credidit, nondum poſt Ouidii ætatem cuiusquam
in lItalia venam Stigeliana dulciorem tum ex ſtitiſſe
elegantioremque, in Germania autem Micyllum &

390 DE LINGVAE LATINAE

ducia omnis poſteritatis memoriam recte
ſperare potuerit (b). Id quod LOTICHIVS
Solitarienſis non ſperare, ſed confidere po-
tuit: vtpote qui vnus inſtar omnium Ger-
manicæ gentis gloriam, quæ ad poeſeos lau-
dem pertinet, tueri poteſt: ſiquidem poeti-
co ſtudio toto vitæ ſuæ tempore totus dedi-
tus fuit, eique ſic adhæſit, vt, quicquid extra
carmen & verſum agebat, quaſi aliud agens
ageret, & poeta natus non factus videre-
tux (c). Quo neminem vmquam non ſolum
e Germanis, verum etiam ex peregrinis feli-
cius Naſoniz ſiauitatem & elegantiam ex-
resſiſſe, vel exteri fateri neceſſe habue-
runt (d): ita, vt compluribus mirum non ſi-
ne iniuria viſum ſit, quid fuerit, cur Iul. Cæ-
ſar Scaliger de Poetis agens nullam plane Lo-
tichii fecerit mentionem (e).

Ea-

alios felices poetas, Stigelio proximum ab Fobano
locum libenter concesſiſſe, cenſuit: quum nulla
alia cuiusquam carmina exſtarent, in quibus tanta
luce, & tanto nitore eccleſiæ dogmata intertexta
erant, quando in Stigeliano carmine. Criſ. Me-
lanchth. p. 477.
(b) Borrichius c. I. 167.
(&) To Hagius in vita Lotichii eleganter atque verboſe
conſcripta, huius operibus, edit. Vœgelin. an. 1586
adiecta, ſeparatimque poſtea excuſa.
(d) vid. ampliſſ. JIo. Fid. Cramerus in Vindiciis No-
minis Germanici p. 3 edit. Wetſten.
(e) Qui commemoratorum a me poetarum vitas, & de

1 ſelbl⸗
lilbeth
Melmnett
0AN
un es
forbbos p
Clelit g
Eiit hiho

elen
Nluerit
Louchio
ien
(vres pa⸗
nn ale⸗
Pichehen
Eece
Thola
Nophl
u h.
ingu
ſentur;
Lpret
SNren.
54

nemdtin ,
fNION
.1, „d1
lal
1 ang .
Uulen e⸗
Poteiohreet.
lAd:n
. 1 3
ſau ner.

umnoroh
Der ſl

r

Gun otn⸗
1 uumnl

bon
Cun ierenn
. C. N.

neſet
4 e

Eri *

nisbin

IN GERM. FATIS CAP. V. 391

Eadem porro Melanchthonis ætas hiſtori-
ecum vidit, qui eo iudicio, ea fide, ea diligen-
tia, ea etiam dictionis caſtimonia Commen-
tarios ſuos exarauit, vt illum plerosque Græ-
corum Latinorumque ſuperaſſe fatendum ſit,
niſi extera laudare vulgi more velimus po-
tius, quam domeſtica. IO. SLEIDANVM
his verbis, quæ Herm. Conringii ſunt (f)
quilibet per ſe facile coniecerit. Id etiam
Melanchthonis æuo felicitatis contigerat, vt
IO. AVENTINVM multarum litterarum vi-
rum, & egregium, quemadmodum ex ſupe-
rioribus patet, grammaticum admirari ei li-
cuerit. qui tam excellentem ſe inſuper præ-
ſtitit hiſtoricum, vt quibusdam ſolus eſſe vi-
Bb 4 dea-
excellentisſima eorum doctrina iudicia perdiſcere
voluerit, præter Camerarii de Eobano, & Hagii de
Lotichio Narrationem, atque Ol. Borrichii de Poe-
tis diſſertationes, ſæpius citatas, euoluat omnes au-
Gtores paullo ante a me, quum de interpretibus ege-
ram, allegatos, M. Adamum intelligo, Clarmundum.
Bucholzerum, Baillet; T. IV, P. 3 d Iugemens. Elo-
ges des Hommes Scçau. tirez de l hiſtoire de Mr. de
Thou avec des Additions par Mr. Teigier. Morbof.
Polyh. Litter. lib. VII, c. 2. & reliquos. quibus ad-
dat Io. Petri Lotichii Bibliothecæ Poeticæ Part. III
in qua celebriores Germaniæ & Belgii Poetæ recen-
ſentur; vitis eorumdem velut in compendio addi-
tis: & inſignem Mich. Neandri in Erotemata Gr.
L præfationem p. 207, ſeqq.
(f) Præfat. I Cornel. Tacito de Morib. Germ. præm.
p. 26.

392 DE LINGVAE LATINAE

deatur, quo Germaniæ hiſtoria potuerit glo-
riarni. Diem ſuum is obiit, quum Sleidanus
præclara ſua ſenſim iam inclareſcebat erudi-
Kone.
uando vero etiam temporum iſtorum
felicitatem facundisſimos & Latinæ linguæ
ad inuidiam vsque gnaros miniſtror Germa-
niæ noſtræ Principibus præbuiſſe, adſeueraui:
adfirmationem hanc multis exemplis com-
robare omnino poſſem: ex quibus vnum
& alterum ſolummodo, breuitatis cauſſa, cui
magnopere vbique ſtudeo, adferam. Pri-
mum corum, vt Eregor. Pontanum tace-
am (fr), ſingularis CHRISTOPH. CARO-
LOVICII, ex nobilitate Miſnica equeſtris or-
dinis præcipui, virtus præbet, eruditio ac
præclara in rempubl. & litteras merita: qui-
bus in Georgii & Henrici Saxoniæ ducum au-
lis plurimum valuit; & in Mauritii atque
Auguſti Electorum gratiam deinceps ſeſe inſi-
nuau t. Qui ſinguli Principes opera eius in
maximis negotiis grauisſimisque ad Impera-
tores, Reges ac Principes legationibus ſum-
mo cum fructu magnaque nominis ipfius
gloria
(ff) Iuris V. Doctorem & To. Friderici Electoris Sax.
Cancellarium: cuius vitæ curſum in eloquentia ad
illuſtrandam gloriam filii Dei, ad eccleſiam & pa-
triæ pacem collatum eſſe, Vitus Vinshemius in O-

ratione de Pontano T. V. Declamat. Melanchthon.
p. 192 prædicauit.

ulzum iulit
enlm 1
i zalncr
ueis optin
nlttatiarqe
S
lonlererſtt

inlgnen dun

dort 4

Gep loy
We .
Srſfatbru
Neticſnu.
1/

atior.

ſNin
Halngl

Ponun Eur
,
loetleren
tlempltn.

ubis mun

heulto n
nenteigl⸗
Zdhcunan-
nne
rleel einl.
Ueteiuin
1 e
bslur⸗
nuns .

M

IN GERM. FATIS CAP. V. 393

gloria vſi ſunt: quam eruditisſimi eius æui
viri præconiis, quibus certatim eum cxorna-
tum iuerunt, non parum amplificarunt. E-
raſmus, cuius inſtitutioni iuuenis ſeſe tradi-
derat Carolouicius, inter alias laudes, quas ei
cumulatisſime impertiuit, & hanc protulit,
eum Latini ſermonis tam exaëte peritum fu-
iſſe, vt ſe ipſum non puduerit, illi palmam
s dere (2) Melanchthon, quem conſiliis
ſuis plurimum ſubinde adiuuit, teſtatus eſt,
multum indicii ad Ciceronis eloguentiam ef-
ſingendam attuliſſe Carolouicium. Camera-
rius pasſim quoque eius meminit (h), velut a
pueris optimis diſciplinis ac artibus præclare
inſtituti atque egregie exculti, & in Reipubl.
maximis grauisſimisque negotis cum ſumma
laude verſati equitis: cuius in retinendo vr-
gendoque bonarum litterarum ac humanita-
tis ſtudio incredibilis exſtiterit cura; præci-
pue in Melanchthone ſummo ſtudii eius an-
tiſtite protegendo. Quis vero eſt, quem fu-
giat, HVBERTVM LANGVETVM, pru-
dentisſimum atque eloquentisſimum virum,
inſignem ſuam ac perutilem operam eidem
Electori Auguſto complures annos commo-
B b 5 daſſe.
(g) ep. 25, lib. XX. in Ciceron. p. 379 ſcribit Eraſmus:
Chriſtophorus Carlebitzius, imaginibus maiorum
ornatigimus, ſed litteris ac moribus ecompoſt Tigſimis
ornatior.

(h) in Vita Melanchthon. p. 326, & alibi.

394 DE LINGVAE LATINAE

daſſe. qui licet non Germanus, ſed Heduus,
ſiue Burgundus, natione fuerit, Melanchtho-
nis tamen communis Germanorum Præce-
ptoris conſuetudini, qua duodecim circiter
annos vſus eſt, plurimum debuit; cuius ini-
tia vna cum laude, inſolitis plane Langueti
dotibus debita, verboſiore narratione proſe-
cutus eſt Camerarius, negans (i), ſe vllum al-
terum audiuiſſe, qui tam prudenter, certo
plane

) Melanchthonis cognoſcendi cupiditatem Langue-
tum ex Italia Wittebergam perduxiſſe, commemo-
rat Camerarius ibidem (in Vita Melanchth. p. 341).
Nam Melanchthonis & ipſius huius Camerarii fama
tam celebris erat, vt ætatis eius eruditi ſcribant,
quam plurimos nobiles ac doctos homines fama iſta
excitos ex Italia, Callia, Hiſpania, Pannonia, ab vl-
timo vsque ſeptemtrione, immo ex ipſa CGræcia ac
tota Europa certatim in Saxoniæ oras aduolauiſſe, ad
raram tantorum virorum doctrinam cognoſcendam;
haud ſecus, ac Romana olim iuuentus Athenas ad
Cratippum, vel Plato in vltimam Italiam ad Philo-
ſophos Pythagoreos audiendos. vid. Ioan. Hagius
in vita P. Lotichii p. 442. Quid, quod tantam cx-
ſtitiſſe Melanchthonis auctoritatem ac celebritatem,
Caſelius in Secund. Luhiad. B. 3, 4 adfirmat, vt ne-
mo fere absque hoc magiſtro litteris operam felici-
ter nauare ſe poſſe, crederet. qui quanto Langue-
tum hunc ſuum complexus ſit amore, epiſtole, quas
ad eum dedit, declarant, Langueto, caisfemo fratri,
inſcriptæ. Si quis plura de excellentisſimo hoc
homine cognoſcendi cupidus fuerit, vitam eius le-
gat Mario auctore elegantisſime deſcriptam, & an.
1700. a cl. Io. Petr. Ludouico in 12. editam: cui lucu-

1Goumclu
enden
Llinatun d
ſioyu ſel

Tiamor)

Enum huius
Ueiſehri⸗
Ollroiien
Pr Tuubman
liu ret⸗
iter aulri
Cno Kui,
lagiumrolt
latintteti
ſeil epiet
Aeln in
dus Nele
inventution
mum ad
kenskentet ,
ils tieg i
uebelen

afr
etmengrnn
mmond
Coten
lcebut,an

Q

in rel

ADone⸗
88
.

1
en, e⸗
fe ae,
Ptcent⸗ A

6
5Athenzd
hln adll

I
ES

neckäh
Aunt

küoennktl

IN GER M. FATIS CAbP. V. 395

plane ac dilucide diſerteque expoſuerit, quic-
quid narrare inſtituerit. Quo ampliores
Langueto tribui iſto nomine videmus lau-
des: eo maiores omnis poſteritas illis debebit
gratias, qui ipſius ad Auguſtum Saxoniæ Ele-
Gtorem, ad Camerarios, & ad Phil. pdnæaum,
epiſtolas diuerſis temporibus iuris fecerunt
ublici. Inſignis etiam eloquentiæ laude
DAVIDEM PEIFERVM, Lipſtenſem, gra-
uisſimum eiusdem Auguſti conſiliarium, ne
ipſe quidem liuor priuauerit: cuius elegans
ac limatum dicendi genus in epiſtolis & reli-
quis, quæ reliquit, ingenii monimentis ad-
miramur (K). Vt tribus prudentisſimis elo-
quen-

lentam huius adiungat præfationem, quam Lan-
gueti ſecretis ad Auguſtum El. Epiſtolis præmiſit.

(K) Honorificam admodum bPeiferi mentionem fecit
Fr. Taubmannus in epiſtola Diſſertat, de Latina
lingua præf. p. 6. vbi in vtraque oratione, libera pa-
riter & adſtricta, exercitatum eum fuiſſe, ſcripſit.
Quanto ſtudio Peiferus puriorem Latinitatem pro-
pagatam voluerit, eleganti ſua ad Matth. Dreſſerum
de Latinitatis Magiſtris Commentatione oſtendit,
ſenili ſapientia & eloquentia, vt Dreſſerus vere eam
appellat, plena: cui conſcribendæ vt tempus asſi-
duis occupationibus ereptum tribueret, propenſior
iuuentuti conſulendi voluntas effecerat: quam
grauisſimis prolatis argumentis hortatus eſt, vt ani-
mum ad optimorum auctorum æmulationem
transferret, vias in dicendo ſcribendoque a Latinis
ipfſis tritas indagans. Addidit Commentationem
hanc Dreſſerus binis ſuis orationibus: quarum vna

396 DE LIN GVAE LATIN AE

quentisſimisque his Senatoribus addatur, me-
ruiſſe omnino videtur ANDREAS MYLIVS,
Miſnenſir, ſereniſſ. Ducum Megapolitano-

rum Conſiliarius; qui poſtquam Dabercuſio

magiſtro litterarum tirocinia abſoluerat, &
in eloquentia Georg. Fabricii conſilio
magnopere erat adiutus, in Lipſienſi aca-
demia Camerarium ſibi delegit, quem ſic au-
diret, vt conſilio eius maxime vteretur, & ve-
ſtigiis eius ſimul inſiſteret. Quanto ſtudio
diligentiaque id fecerit Mylius, ſatis decla-
rauit, quum ſummus Princeps Io. Albertus o-
pera

de libris, quos legere, & de orationis genere, quod
imitari ſtugioſos cecet; altera de modo paranai fa-
cultatem ſermonis elegantis, & cognoſcendi biſtorias,
agit; Lipſ. an. 1596, 8, emisſis, an. 1606 deinceps
ibidem, vna cum reliquis Dreſſeri orationibus, &
ipſa Peiferi Commentatione, in vnum volumen
collectis. Eiusdem commentationis citandæ infra
etiam erit mihi occaſio, vbi de diminuto apud Ger-
manos linguæ latinæ excolendæ ſtudio ſermo a me
inſtituetur. Peifenimentio hoc capite facienda vide-
batur, propterea quod eius iuuentus auream Latini
ſermonis in Germania ætatem attigit, & quod vna
cum laudatisſimo Langueto ſerenisſimi Auguſti, qui
eadem hac felici ætate, extrema licet, ad remp ac-
cesſit, vno eodemque tempore fuit a confiliis.
Quodſi excellentisſimi viri præclara in Saxoniam
merita inſpicere volueris; vitæ curriculum, quod
eius Lipſiæ fiue Originum Lipſienſ. lIibris IV, an.
1689, 8, curante cel. Ad. Rechenberg. editis, præfi-
xum eſt, te ea edocebit.

aarre copta gu
ncet; E

ettrieret.
Cehd Ulolele, †
1

mere nt et
Meta, Cullellll 4
4 1

gulapluo

Gcun nondem YT

Unem er hadet

U Uele Cbite

Wnldet altn.

IN GERM. FATIS CAbP. V. 397

pera eius vteretur: cui ſcilicet, quæ cum fru-
ctu legi poſſent, diſpicere, ac nodos diſſolue-
re iuſſus erat. cui prouinciæ tam præclare
præfuit, vt, quum & prudentiæ & cloquentiæ
ſtudia vſu vitæ multaque negotiorum tracta-
tione in eo ſenſim maturuerant, Dux eum o-
ratoris loco vbique ſecum duceret, nec a late-
re dimitteret ſuo, ſiue quid conſulendum
fuerat, ſiue dicendum. Singulari præterea
induſtria ac fide ſua effecerat, vt Princeps ple-
rasque legationes, præcipuas ſaltem ac lon-
ginquas, quibus Latine orandum erat, ei
mandaret: quales creberrimas ad Imperato-
res, Reges, Principes, Imperiorumque & re-
gnorum Proceres, tanta cum laude obiit, vt
eius in dicendo facilitas, puritas, perſpicui-
tas, atque copia quum ceteris cultisſimis na-
tionibus, tum potisſimum Polonis, admira-
tioni eſſet; & vt Caſelius primas ei in elo-
quentia tribueret, præſertim quum neminem
nouerat, qui ſe illi parem profeſſus ſit, plures
vero, qui ei vltro ceſſerint (?).
Quum

(*) in oratione funebri ipſi Mylio ſæculi XVII initio
ſcripta, at an. XI demum emiſſa. Fuit nimirum
Caſelius Mylii gener, cuius filiam Gertrudem vxo-
rem duxerat; decimo a nuptiis anno defunctam,
quum nondum XKX annum exceſſerat. Lucubra-
tionem vero hanc ſuam, neque temere ab ſe cogita-
tam neque ſubito litteris conſignatam, politicæ
cultoribus, aditum ad remp. & regias molientibus

398 DE LINGVAE LATIN AE

Quum tot omnibus in rebus factæ ſint
mutationes, ex quo Romani terrarum orbi
leges imponere deſierunt, vt noua multa in
qualibet noua republica accedere deinceps,
. neceſſe

profuturam, ſperauit ſapientisſimus ſenex Caſelius;
quum multa inde & ſuo & publico bono primariæ
iſti diſciplinæ initiatus, tamquam ex ſtatua Polycleti
addiſcere poſſet. Ita enim de multifariæ doctrinæ
homine egit, vt de ipſius ſtudiis multa pasſim ſint
adſperſa. quæ non potuit non cognoſcere Caſelius
quum ab adoleſcentia in Mylianis ædibus ſæpenu-
mero ſit verſatus: de quibus ipſis ædibus idem dici
potuiſſe, cenſuit, quod de Muſarum domicilio pro=-
ditum ſit: nam quemadmodum huius fores apertæ
fingebantur; ita Mylianas etiam ædes bonis, litte-
ratis potisſimum, apertas fuiſſe, ſcribit. quos opti-
mum ſocerum non ſolum commendaſſe, ſed pro re
ſua, quibus potuerit modis, adiuuiſſe, teſtatur. V-
tilia porro profert, vbi eloquentiæ cupidis dicen-
doque præſtantium æmulis exponit, vnde viro tanta
ad dicendum exſtiterit facultas, quem Demoſihe-
nem & Ciceronem ſic in manibus habuiſſe, adfirmat,
vt neque alios deſpiceret, e quibus aliquid in vſus
ſuos deprompturum ſeſe, confideret; & vt ab in-
eunte ætate in litteris verſatus, & eleganter erudi-
tus ad veterum lectionem ſic ſe contulerit, vt nec
novos & bonos contemneret, & alicubi neceſſarios
eſſe, fateretur: ab illis ſemina lectisſimarum rerum
& optimas ſententias ſumens, quibus Commenia-
riorum ſuorum, quorum duo genera inſtituerat, hor-
tos conſereret. De his Commentariis multa etiam
adnotauit Caſelius, eloquentiæ ſtudioſis conducibi-
lia valde & accommodata. Vbi denique de ingenii
monimentis, quibus ſocer poſteritatem donauit,

6

celefiel
Etulmnus eal
in luerfn
nighrun
onimn
ur ein

duip uun
Ixo ingua

vetults ign
Alum putn
Une bela
geni min
xellyuice
Cent lodg
Nines gl
Uantesndu
Ii Madui
felcitoſe
ſettehclelt

„

titinon ſen

Verba faclh
Negmn ſine
unndleen
S
polti vier
. Mrſenn P
gullicilmo
roliprte
Cpetunn pi
ntenn

Dnkhlaph

IN GERM. FATIS CAP. V. 399

neceſſe fuerit: ſiue, quemadmodum magnus
Eraſmus eamdem rem exprimit: quum ita⸗
in diuerſum ſint mutata, religio, imperium,
magiſtratus, reſoublica, leges, mores, ſtudia,
ipſa hominum facies, vt præſens ſcculi ſtatus
cum eorum temporum, quibus Cicero vixit, ac
dixit, ratione parum congruere videatur (1).
Hæc, inquam, quum ita ſint, peregrinis, quæ
vetuſtas ignorauit, in oratione vti non adeo
falſum putauit Caſelius: qua ſententia nihil
plane de Latinæ linguæ dignitate derogauit
grauis huius munditiei vindex (ll!). cui nem-
pe illi, qui contra eadem Latinius effari adfe-
ctent, longisſime aberrare viſi funt, velut ho-
mines, qui negotiis tenebras lucem deſide-
tantes inducant. Heæc ſi quis ſecum reputa-
rit, Mediciz, Iureconſultir, atque Theologis,
felici iſto ſæculo viuentibus, tanto vitio haud
vertet, credo, ſi eos in monimentis ſuis puri-
tati non ſemper magnopere ſtuduiſſe depre-
hende-

vVerba facit, hunc Dionis Chryſoſtomi quatuor de
Regno ſiue Regis o,fcio, libros diuinitus ſcriptos,
tanta diligentia in Latinum ſermonem conuertiſſe,
iudicat, vt non aliunde translati, ſed Latine com-
poſiti videantur; quum ſententiam luculente ex-
preſſerit, proprie ac perſpicue. bonos etiam & ex=-
quiſitisſunos verſus Latinos, quos cum admiratione
& voluptate legas, ſcripſiſſe negotiis reip. ſemper oe=
cupatum virum, adiicit.
( in Ciceroniano p. 294.
(l) in Epitaphio Io. Borcholdo ſcr. D. 2.

40⁰⁰ DE LINGVAE LATINAE

henderit; vocabulis, quæ Auguſti, eiusque I
& II ſæculi ſucceſſorum, ætas ignorauit, vſur-
patis. Habuit nihilominus Germania altio-
rum diſciplinarum doctores, qui dilucide
pleraque, ac pura, quousque materia ferrè id
videbatur, expoſuerunt oratione.

Si inter æui iſtius Medicos exſtitit, qui cu-
ræ id ſibi habuit; IO. CRATO A CRAFFI-
HEIM, Vratislauienſir, certe fuit, trium Im-
eratorum magnæ doctrinæ multique vſus
medicus, & ſpectatisſimus ſimul eorumdem
conſiliarius: cuius virtutum præconiis ſæ-
culi iſtius monimenta ſunt refertisſima. ſi-
quidem vir fuit, cui nihil antiquius erat,
quam præclare de litteris, harumque culto-
ribus mereri: cuius, Io. Sturmio teſtante, de
ſtudiorum genere, quod puritatem & orna-
tum orationis ſequitur, iudicium certum fuit
atque ſincerum (m), & qui ipſe diligenter o-
mnia ſeripfit, belle, atque erudite, Quanti
Camerarius eum fecerit, aperte declarauit,
vbi ingenioſum, doltum atque eruditum iuue-
nem iam cum fuiſſe, commemorauit (n), pri-
usquam in Italiam profectius Medicinæ arti
perdiſcendæ operam dederit; id poſtea con-

ſecu-⸗

(m) in epiſt. ad Crationis filium Io Baptiſtam, Steph.
Doleti Phraſib. L. L. præm.
(n) de Vita Melanchth. p. 253. conf. Dreſſeri oration,
de Cratone lib. I orat. p. 299.

N6

ſecutli⸗ t
ltis rch
Voten
Renc ll
ucnsden
15 glen
lamelit
egantoful
len
. Niprit
seelene
Can cupit
riline
femin ome
Toirot:
Ventitem
gleſtek
ſene kllum
Guan mäit
nummerocort
tun etlam l
Ucbat,rt u
telhcaretar
ſeclo meli
Allere ol⸗
rmrun

0)d Sutan
len Ire⸗
Umdmun i

IN GERM. FATIS CAbP. V. 401

ſecutus, vt a præſtantibus ea facultate viris &
artis præcipuis profeſſoribus non modo fa-

uorem & caritatem, ſed admirationem quo-

que ac laudem ſit adeptus; eximia dignitate
auctus deinceps & amplificatus. Qui ne ta-
lis quidem Latinæ linguz cauſſa velle vm-
quam deſiit: ſed adfecta etiam ætate magnam
elegantiorum litterarum curam ſuſtinere
perſeuerauit; luculenta admodum ad filium
Iv. Baptiſtam præfatione oſtendens, ſe linguæ
eius euehendæ ornandæque fuiſſe adhuc tum
quam cupidisſimurn (o). Vel ex hac ipſa
præfatione ſæculi iſtius genium & ſingula-
rem in Romanam linguam fauorem patefieri,
arbitror: quemadmodum ſeilicet eruditi iu-
uentutem ad veræ laudis & puræ orationis at-
que vitæ ſtudium excitare elaborarint. Crato
ſane filium ſuum præfatione iſta excitatum
quam maxime volebat; vt is ſe non modo e
numero corrupte & peruerſe viuentium, ve-
rum etiam ſcribentium eximeret, ita deſide-
rabat, vt nihil magis ex animo ſe exoptaſſe,
teſtificaretur. Cratoni & alios ex eodem
ſæculo medicos Latinæ linguæ amantisſimos

addere poſſem. uis enim neſcit, præter
Stromerum Aurbachium (*), & Ioach. Vadia-
Cc num,

(o) Hub. Suſſanæi Connubio Aduerbior. præf.
(*) Is idem otromerus eſt, cuius ſuaſu Huttenus feſti-
uisſimum Dialogum ſuum Auia, aliquoties impres-

402 DE LINGVAE LATINAE

num, ſuperiori capite laudatos, complures
felicisſimo iſtò ſæculi in Germania medicos
multiplici doctrina, eloquentia, elegantio-
rumque litterarum ſtudio inclaruiſſe. in
quorum numerum adſcribendi ſunt, Gish.
Longoliur, Georg. Ssturcius, Lod. illichius,
Ian. Cornarius, Iac. Milichiur, Caſp. Peuce-
rus, Wolfg. Lazius, & inter celeberrimos
poetas iam nominati Eur. Cordus, atque
Petr. Lotichius: nec non eruditisſimi Belgæ,
Iac. Bordingus, & omnium facile princeps,
Hadr.
ſum, conſcripſit, iocoſa ac lepida valde dedicatione
ipſi nuncupatum: qua ſimul Alberti, Cardinalis
atque Archiepiſcopi, cuius medicus fuit Stromerus,
& cuius patrocinio Muſas, tamquam nouam colo-
niam in Germaniam deduéctam, fortiter defenſas
eſſe, in ſuperioribus declaraui, laudes celebrat, ex-
trema dedicatione ſcribens: non magnopere noſtri
nos ſtatus piget, ſub illo ſeilicet, omnium, 1uos bæc
natio babet principes, benignigimo humanigimogue
Alberto, gui uum maximo virtutum omnium tenea-
tur ſtudio, & ſingularis probitati amicus ſit, inpri-
mis tamen bonarum litterarum ſtudia, eorumque
aſſertores, reuerenter ſuſpicit, ac liberaliter Jouet.
Quis enim nunc recte per Germaniam eruditus eſt,
quem ille non norit? aut a quo tali vmquam ſaluta-
tus eſt, quem non largo munificentiæ ſuæ imbre con-
ſperſerit? Atque vt ſollicitus nuper fuit, ne guid
ſe indignum pateretur bonus Capnion? vt cupide
litteris ad ſe vocauit Eraſmum, cuius etiam nomini
bonorificam ſemper præfationem ſolet adiungere? σ
a nobis crebro percontatur, ex docte doctis, Quid
Yuisque faciat, quid patiatur.

1 6

ih Mii
ocrim Nn
lCorunk
cum Gum
Annis muol⸗
nommieleng
1i guohon

ſd etan d.

22

15 Cubs n

Neguinl⸗
(ebonuarum
it erellen
ntem Ctnnk
ſen. (uen
Pyralheimert

menotat
umus & h
Ce 1
voteqorum:
duaa ſterr
e luun
nio, Surrio

Necioor. conl
lmui, H.
iohtan,

IAI
. IN GERM. FATIS CAP. V. 403

Hadr. Iunius (*). IO. LANGIVM tantum,
doctrina vſuque præſtantisſimum quatuor
Electorum Palatinorum Archiatrum, addu-
cam, Cratonis popularem, at triginta amplius
annis maiorem. Equidem non eo ſolum
nomine Langii mentionem faciendam puta-
ui, quod Romani ſermonis amans exſtiterit,
ſed etiam quod magnus Camerarius eo vſus
ſit ꝑraceptore: vt videlicet ſimul appareret,
ſub quibus magiſtris tantus Germaniæ ciuis
adoleuerit.
Neque in Iureconſultis Latine perdoctis, &
de bonarum litterarum ſtudiis præclare me-
ritis, recenſendis multus ero: qualium in-“
gentem omnino numerum adducere pos-
ſem. Cui enim præter Huttenos, Mutianos,
Pirckheimeros, Peutingeros, ſupra a me com-
memoratos, Sebaſtiani Brand, Iacobi Sturmii,
Toannis & Hlieronymi Baumgartnerorum,
Dan. tibari, Conr. Herethachii, Thom.
Wolßzi, & aliorum nomina obſcura ſunt? vt-
pote quorum amplisſima in humanitatis ſtu-
dia ac litteratos exſtiterunt merita, mirifi-
ce ab Eraſmo, Melanchthone, Camera-
rio, Sturmio, poſteritati commentata (**)
Cc 2 &
(*) de ſingulis vid. M. Adamus in vitis Germanor.
Medicor. conf. Thom. Bartholini de Medicis Poetis
diſſertatio, Hafn. 1669, 8.

(²) Heresbachium Eraſmus virum omni litterarum ge-
nere abſolutum nominauit, quo nihil excellentius

404 DE LINGVAE LATINAE

& quorum monimenta ſatis declarabant,
quantum præ illis ſaperent, a quibus Felini
iactabantur ſuperiore tempore, Baldi, Bar-
tholi, Iaſones, Accurſii, ſpeculatores, ac id ge-
nus doctorculi: in quos inuehendi cauſſas
Huttenus habuiſſe putatur plurimas grauisſi-
masque; vbi homines, qui tot annos, tot
perlectis voluminibus, quid iuris, inuenire
haud potuerint, & qui tractabile alioquin
ſtudium omni caligine inuoluerint, ac Cym-
meriis plane tenebris obſcurius reddiderint,
doctrinæ opinionem perſuadere ſibi potuiſſe,
negauit, exclamans: mores, 6 ſtudia, 0
stemporis huiur capita, quin iſtas abſtergimus
nebulas? & aliquando verum intuemur (p)?
Abſter-
fuerit, ſiue vtriusque linguæ peritia ſpectata ſit, ſiue
felicitas ingenii, ſiue morum comitas.
(P) Præfat Nemini præm. A. 4, a. vbi clarum inſignis
Bartholiſtarum inſcitiæ exemplum profert Hutte-
nus: Ex his, ſeribit, quemdam noui, inſignem aſinum
quod mihi videtur; quod ipfi iureconſultum, gqui ali-
quando ſimul audientibus nobis Papiæ illud iuris co-
lumen lIaſonem, gquum is prælegeretiac multis citatis

auctoribus ſubiiceret, & Alexander de Imola ac ſe-
quaces conuerſus aa proximum quæſiuit, gquis ille ᷓt

ſequaces. Putabat enim e gloſſatoribus uni ſe-

quaces nomen eſſe. Ad idem ille, pergit Huttenus,
Jualis qualis eſt, nuper ex Italia rediit libris ac veſti-
bus ſplendide inſtructus, & inter doctores numeratur,
ac me, qui melius capio Iaſonem, poſt tergum re-
linquit.

Plelgei

cehetuntl
Urs letin
jenns
vem il L
munin
uninns⸗
mnn ſ⸗
ratii
laucnt
Cinmdet

Cnt
Glrr ek i
ethenu⸗ 1
O n
eun Ale
mgs Ne
Petlegun
pon eue
lacin te
nue cout
ciencacl
MWanchu
tamatr
ybett e
5 rinrco

—

nepike

Demorab

lann,
. 4 4 1 8
Imebenl nt
Mnmegmni,
lotemdg
in 1
Linhinen

Ulle Aoeun
.

Hunnr
Me.
buſeluſtle

s

7, Mer./
g

IN GERM. FATIS. CAP. V. 405

Abſtergere demum nebulas, & verum intueri
cœperunt in Germania laudatisſimi iſti ciues,
iuris peritisſimi. In horum numero refe-
rendus in primis eſt VLRICVS ZASIVS:
quem Eraſmus ita ſuſpexit, vt nihil in Ger-
mania vidiſſe ſe, adfirmarit, quod æque ſit
admiratus, atque Zaſii ingenium. cuius ora-
tionem ſic ex tempore bonis verbis bonisque
ſententiis, nec id ſine lepore, ſoatentem adeo
collaudauit, vt parem in Italo quoquam
animaduertiſſe ſe, negauerit (ꝗ).

Quanta theologorum, quorum omnium
inſtar eſt ipſe PHIL. MELANCHIHON;
perpetuo talis vna cum beato MART. LV-
THERO noſtro futurus, in bonarum littera-
rum & Latini ſermonis ſtudio in Germania
magis excitando exſtiterint mexita, pluribus
perſequi nihil attinet. Plures, quorum ſi
non æque magna, non contemnenda tamen
hac in re fuerunt merita, theologos ſi nomi-
nare conſtituiſſem, Iuſti Ionæ etiam mentio
facienda eſſet; qui tantum natura valuit, vt
Melanchthon nullius ingenium ad eloquen-
tiam aptius cognouerit; tanta in oratione eius
vbertas erat, tantusque ſplendor, magna do-
ctrinæ copia naturæ felicitatem inſtruente (r):
Cc 3 men-

(q) in epiſtola ad Pirckheimerum, lib. miſe. ep. 54. vbi

memorabilia de Zaſio leguntur. B
(r) præfat. in Syntaxin: T. II Declam. p. 231.

406 DE LIN GVAE LATIN AE

mentio porro facienda eſſet Vrb. Regii, ſupra,
occaſione ita ferente, iam laudati, Georg. Spa-
latini, Caſp. Crucigeri, & Io. Bugenhagii, cui
R. Agricolæ, Hegii atque Herm. Buſchii ſcri-
pta, quæ ſuperiorum temporum ſolœca cor-
rigentia Germaniæ iuuentutem ad rectius lo-
quendi diligentiam reuocabant, ſtimulos ad-
didiſſe, legimus: & multorum aliorum pio-
rum maxime, meliorumque litterarum, non
ita pridem renaſcentium, & fouendarum in
oſterum, cauſſa cupientium theologorum:
qui ſcilicet ſummi Melanchthonis & optimi
Lutheri exemplo id faciebant: ex quorum
ſchola prodiit etiam Dau. Chytræus, magnus
ſane theologus, optime de bonis litteris vin-
dicandis vergente ſæculo promeritus; cuius
nomen ea re magnum per Germaniam ex-
ſtitit.
Sed vt plures diſciplinis ſcientiisque erudi-
tos homines, Latinarum litterarum cupidos,
nominem, inſtituti ratio non fert. Enim-
uero ſatis hactenus comprobaſſe, atque ex-
emplis teſtimoniisque confirmaſſe mihi vi-
deor, Melanchthonis æuum aureum Latini ſer-
monis ac omnis in Germania feliciter demum
aſſertæ bumanitatis fuiſſe ſaculum. Litteræ
ſcilicet, quæ ſummorum Principum gratia
exeunte ſæculo XV in patria noſtra diuino
auſpicio fundata, amplisſimisque propoſitis
præ-

—

6

nis exe
cncoln:
“ jneunt⸗
Cuomum
teſtinon
elle 1th,
VI ſu
fumm tli
elicint
guſtinten
rſüttbr
imaliten
Algeltchn
rndul.
Khreclarn
ſee oecun
tell, gue
tum; At
berorum
Celebrarunt
Gtlumma l
Dent ei t
os Caln
indun

Clin luter⸗

(Melnchn
minde
lnKurmie
komulul

ru Uonnge
1. 1

. ſfee .
ie M WW

Omertnen enye
locennnss os

7
1et Enn.
ſ. dans er⸗
trer⸗

Weoh⸗

Grn
bin

IN GEBM. FATIS CAbP. V. 407

præmiis excitatæ erant, ſingulari cultorum

concordia ac indefeſſo ſtudio opus vrgente;

eæ ineunte ac procedente ſæculo XVI ad
ſummum prope ſunt euectæ. Firmisſimis
teſtimoniis comprobare poſſem, tantum ab-
eſſe, vt Principum in litteras fauorem medio
XVI ſæculo imminutum conqueſti ſint ea-
rum antiſtites, vt mirifice adauégtum eum
prædicarint. Pii, Felicis Maximiliani veſti-
gia, vt in reliquis excellentibus regiisque pla-
ne virtutibus, ita in ſummo quoque erga o-
ptimas litteras exornandas amore ſecuti erant
Auguſtisſimi eius Nepotes Carolus V & Fer-
dinandus I. quorum hunc veterum hiſtorias,
& præclara poemata libenter legiſſe, publicis
ſæpe occupationibus aliquam temporis par-
tem, quæ in lectionem collocaretur, ſuffura-
tum; & tam laudabilem, tamque glorioſam
liberorum diſciplinam domi ſuæ inſtituiſſe,
celebrarunt iſtorum temporum eruditi (s):
vt ſumma litterarum atque prudentiæ orna-
menta ex tribus eius FEiliis eluxerint: inter
quos Cæſarem Maximilianum II ita litteris
tinctum & inſtructum prædicarunt, vt loqui
cum litteratis potuerit, & de ipſis ac corum
Cc 4 do-

(?) Melanchthon in præfatione ad Regem Ferdinan-
dum in Danielem Proph. T. II Declamat. p, 233. &
Io. Sturmius in prafat. in Steph. Doleti Phraſes
Formulas L. L.

408 DE LIN G VAE LATIN AE

doctrina grauisſime verisſimeque iudica-
re (0). Cuiusmodi plerique ætatis eius Ger-
maniæ erant Principes: poſtquam diuino
acciderat beneſicio, vt præpotenti Auſtriacæ
domui, inde a Maximiliani I temporibus,
genti-
(ſ) Adoleſcentem perfectis moribus ac litteris erudi-
uerat Caſpar Vrſinus Velius, natione Sileſius, cuius
funeſta fata eo magis dolenda videntur, quo maio-
rem de ſe præbuerat exſpectationem: ſi enim per
iſta licuiſſet, Welius inter eruditione, facundia, li-
brisque celebres Germaniæ viros præcipuus futurus
viſqs erat Eraſmo lib. XXVI ep. 28 vbi laudes ho-
minjs fuſe admodum proſequitur: inter alia elo-
gia, quæ Velio ibi impertiuit, hoc etiam legitur:
Qudnta ingenii promptituno, guam emengata, vel
ex tempore dicentis oratio, credas, illum de ſcripto
dicere! quam felix ſtilus! quam varia rerum cognitio!
in Ciceroniano ſuo de eodem Velio Eraſmus hoc
tulit iudicium: Vrſinus Velius in carmine felix, nec
in elixæ in oratione ſoluta, ſpirituum & vrbanitatig
babet affatim: vbi prodierit hbiſtoria, quam de rebus
Pannoniæ Boœmiægue rege Ferdinando geſtis texe-
re dicitun, certius pronuntlabimus. mihi certa es
Aſt, ilum & Principis ſui claritati & rerum magni-
zuaini ſaoundiæ viribus re ponſurum. Qui plura de
infelici hoc litterato (ſubito an. 1638 amiſſus eſt)
percipere cupiet, euoluat, quæſo, præter Praſmi
lib. I, ep. 36. & VI, ep. 30, 31, P. Iouii Elogia docto-
rum virorum: honorificam admodum Velii repe-
riet ibi mentionem: nobiles Poetas læto carmine,
biſtoricos ſtili grauitate ſuperare is videbatur Io-
uio. G. Matth. Kcenig. in Bibliotheca Vetere &
Noua plures, qui memoriam viri conſeruarunt,
citat.

ctiltiun
Iluſunt
grel)
xoni N
nnii
os 100
peliu c
ſm y
eumk.
Mulun
ſolumama
hantz 40
ge umon
ſortisgton
fir Eenr.
lachtho
hunc Ne
nunc
gliitaln
gnorat!
ſaeu ter
Oom mi
Jemor

) nien
Chundo
Nh
()gui
Cllenta
5 1

M

ſinn z.
ertta,

Potene
Dotent Ae,

u! tn

,

A

⸗

IN GERM. FATIS CAP. V. 409

gentilitium pene eſſe cœperit, vt Hercules
Muſarum in ea cognoſceretur ſuſpiceretur-
que (?*). Bone Deus, quales habuit tunc Sa-
xonia Eleltores atque Duces? quantam cu-
ram ii egerunt de re ſcholaſtica per eruditisſi-
mos viros ſumma munificentia concitatos
melius communienda: qua nempe vniuer-
ſam religionem niti, ſibi perſuadebant. Ad
Rhenum Palatinatus Dominos habebat omni
Muſarum laude maiores: qui litteras non
ſolum amabant, ſed etiam præclare intellige-
bant; ac multa non ſolum in otio, ſed etiam
in ipſis negotiis, in caſtris, inter tubarum at-
que armorum ſtrepitum legere ſolebant. Id
fortisſimum Principem Pbilippum, Otto-
nis Henrici Electoris fratrem, egiſſe, Me-
lanchthon ſcriptum reliquit Gſ). Ipſum
hunc Electorem Heidelbergenſem ſuam aca-
demiam copioſe atque eleganter ornaſſe, ex-
