Theſauri huius exſpectationem æque ina-

nem fuiſſe, ac illius, quem Sturmius promi-
ſerat, dolendum ſane (Il). Ex ſua de reliquo
communicata grammatica arte tanto gaudio
Italorum quosdam elatos eſſe, ipſe Scioppius
adfirmauit, uteam vulgatam propemodum
nollent, qui ſe non alia magis re, quam cauſ-
Jſarum linguæ Latinæ tot ſæculis ignoratarum
ſcientia, a litteratorum turba ſecerni, longe-
que ceteris anteire, ſibi perſuaſerant.
Vtinam vero Sanctii atque Scioppi præ-
clara in Latinam linguam merita tali exſti-
tiſſent

(Il) in Indice librorum Gaſp. Scioppii, quos de Latinæ
linguæ, & litterarum præſertim humaniorum ſtu-
dio conſcripſit, Grammaticæ eius philoſophicæ
præmiſſo, hæc de Theſauro iſto leguntur: Thelau-
rus &iονρρ5–5ü(ianus , ſiue Romanæ eloguentiæ Prom-
ptuarium. Auctores quibus in boc promptuario
Sciopp. perpetuo uſus eſt, M. Tullius Cicero, M. Ac-
cius Plautus, P. Terentius. Luibus freguenter
vſus eſt, L. Lucretius Carus, Cornelius Nepos, Ti-
tus Liuius. Quibus rarius vfus eſt, omnes Philo-
ſophi, Medici, Oratores, Iurisconſulti, Hiſtorici &
Poetæ Latini: ex his enim nomina & omnium fere
rerum appellationes excerptæ heic leguntur. Cu-
ius operis quia ſumma eſt omnium litteratorum ho-
minum exſpectatio, ne nimis facili ſpe ducantur,
monere viſum eſt, bactenus nibil certo promitti
poſſe, ſed expectari & gquotidianis votis expeti ab
bhbumanitate celesberrimi viri Io Michaelis Pierruc-
cii antiguum ius Patauii magna cum laude publice
docentis.

542 DE LING VAE LATINAE

tiſſent ſæculo, quale, quod ad flagrantem di-
ſcendi cupiditatem attinet, illud in Germania
noſtra fuit, in quod Reuchlini atque Melan-
chthonis ætas cecidit. Hanc firmioribus
iſtiusmodi deſttutam ſubſidiis eo per incre-
dibile ſtudium adſcendiſſe, quo ætatis no-
ſtræ, quæ talibus omnino adfluit, paucisſimi
perueniſſe ſe, gloriari queant, omnem poſte-
ritatem miraturam, puto. uo minus vero
Germani tot ſubſidiis inſtrucéti eo peruene-
rint ſuperiori ſæculo huius prohibuit genius;
quo nempe boni hominer, amplisſimi Gudii
teſtimonio, iterum vapulabant, & nomen⸗
Grammaticus malum denuo putabatur: qua
labe dum complures alii mox inficiebantur,
ommnis adoleſcentiæ virtus eidem amplisſimo
viro ſenſim exſtincta viſa eſt. Sæculi ſui
genium ipſe Scioppius nobis adumbra-
uit (m), quo merito ambigi potuiſſe, credi-
dit, an tanti eſſet, multum temporis ac laboris
in Latinæ linguæ ſtudio impendere: ne ene ve-
ro illi, cui res anguſta domi fuerat, ad id fa-
ciendum hortator & auctor exſtitit Scioppi-
us: niſi illorum haberi is voluerit numero,
qui gloriam ac nominir claritatem lucro po-
tiorem ducant. cauſſam vero, cur politiores
litteras interius docti cum rei familiaris an-
guſtiis
(m) Conſultat. de Scholarum & ſtudiorum matione p.
44,; edit. Amſtel.

D

ahis vor
! Unn
Pubent n
giuti 4
ſ Adech

Pumuhan
Aamplötl
ceterum
Qslmos;t
is glam
ellgente⸗
msetats
8 ſppiu
grenct
wit 0)
D

licet Fir 11

4

) bid.
um.
nexille

Gbonr

AI

chl

„
Ill donee.
le

INN GERM. FATIS CAP. VII. 543

guſtiis luctati ſint ſuo tempore, hanc tradi-
dit (n): Principes nullum litterarum guſtum
babent, neque quicxcquam cuiquam temere lar-
giuntur, niſi quo vel voluptatis ſuæ, vel vtili-
tatis adminiſtro vti queant. Palam tum fu-
iſſe, audacter porro pronuntiauit Scioppius,
maiorem eorum partem, qui vel maximis in

eccleſia dignitatibus præfuerint, & vnctisſi-

mis epiſcopatibus atque ſacerdotiis vſi ſint,
quantulacunque iuris ac legum notitia tincti,
ad amplisſimos honores opesque perueniſſe:
ceterum Hebraice, Græce, ac Latine indo-
Ctisſimos, tum ſacrarum litterarum non ma-
gis, quam Scythici, aut Iaponici ſermonis in-
telligentes eos fuiſſe. In Italorum cum pri-
mis ætatis ſuæ mores ſic forſitan inuectus eſt
Scioppius. apud quos ſatis doctum iſto tem-
pore iudicatum eſſe, Ferrarius commemora-
uit (o), qui longa atraque tunica indutus,
ſacris deſtinatus, vel initiatus faerit nam
licet vix litteris tirocinium quispiam poſue-
rit, nec canones grammaticos cognitos ſatis
habuerit, magiſtrum tamen eum viſum eſſe,

& quidem venerabilem maxime. An vero

Germani graui iniuria adfectos ſe conqueri

Otu⸗
(n) ibid. Se igitur exploratum habuiſſe, adfirmat,
guomodo bonæ mentis ſoror ſit baupertas, quod ſe-
nex ille apud Arbitrum ſcire ſe, negauerit.

(o) Proluſ. VIII, p. m. 77.

544 DE LINGVAE LATIN AE

potuiſſent, valde dubito, ſi Scioppius de ipſis
nominatim intellectum voluiſſet, quod de
ſæculo ſuo generatim ſcripſit. Plerorum-
que omnium iudicio opes umularz, hoc demum
eſt ſeire litterar, & quemadmodum eſt apud
Platonem: Multi in hoc conſentiunt, ſapien-
tem in primit ſibi ipfi ſapere oportere: huius
autem hæc ſumma eſt, vt argenti quam pluri-
mum acquiratur.

Quando tamen Scioppius Germaniam e-
ruditis ciuibus non plane ætate ſua orbatam,
probos quosdam & eximiæ doctos iureconſultos
habuiſſe, confirmauit, Ob. Gifanium atque
Conr. Rittershuſium in primis intelligi ab eo,
autumo, viros de Romana lingua, veteres au-
ctores emendando eruditisque obſeruationi-
bus illuſtrando, optime meritos, tum qui-
dem, quum Scioppius illud adfirmauit, iam
defunctos: vtpote quos extremo XVI ſæcu-
lo, & ineunte XVII floruiſſe, nouimus. Ve-
ſtigia eorum ſecutus eſt Georg. Richterus, alii
Gifanius Belga quidem natione fuit, at in di-
uerſis Germaniæ academiis bene multos an-
nos docuit. cuius in Lucretium Carum Colle-
ätaneis ſe primum ad ſtudium criticum ita
perducétum eſſe, profeſſus eſt Scioppius, vt,
quicquid in hoc deinceps viderit, iſti potisſi-
mum Indici acceptum referre neceſſe habue-
rit

6¹

110. Gen
X lunm
Tuuhinani
ſtculi WI
tetatumn .
Dun, e
ſoameielen
el Mant
intuti ſor
tei etlaln!
Oarins Eele

ſttile, neg

Oeehme(
ſegulnihi
conſule h
n. 164 ſe
PIN
wu.
inoomit:
nii Comelti
koge pon
ele oſten
nnnus iuns
iplomce
enin d
DAuN
Obleraatin
Cifimian
Io minnn

KErbithel⸗
l Are

HN GER M. FATIS CAP. VII. 54 5

rit (p). Germaniam præter duumuiros iſtos,
& ipſum cioppium, atque laudatum ſupra
Taubmanum, ingentem plane numerum, ſi
ſæculi XVII conditionem, bonarumque lit-
terarum contemptionem intuemur, homi-
num, qui eo ſtudiorum genere induſtriam
ſuam exercuerunt, habuiſſe, negandum non
eſt. quæ antecedente ſæculo Ian. Guilielmium
in ætatis flore amiſerat; cuius ingenium ex-
teri etiam ſuſpexerant: ſiquidem hoc præ-
clarius &c ciegantius quodquam æuo ſuo ex-
ſtitiſſe, negauit Scioppius (q). Neque de
Mm Va-

(P) de Arte Critica p. m. II. de Gifanii Obſeruationibus
ſingulazibus in linguam Latinam, an. 1624, 8, editis,
conſule Phil. Parei binas ad D. Toſſanum epiſtolas
an. 1643 ſcriptas, Monumentor. Pietatis & Litterar.
P. II. p. 458 ſeqq vnde ego multa de integro Gifanii
de lingua Latina Commentario didici, antea mihi
incognita: quem Scioppium cum Ingolſtadii Gifa-
nii domeſtieus fuerat, ſumma induſtria compilaſſe,
coque nomine varie a viris doctis plagii arcesſitum
eſſe, oſtendit Pareus, & quem miro quodam fato ad
manus ſuas perueniſſe, ſcribit; ineomparabile opus,
vt ipſum Commentarium vocat, in lucem editurus:
ſe enim tantum theſaurum apud ſe ſolum defodi
paſſurum non eſſe, ſpondebat; quem tum, quum
obſeruationes emitteret, exſtare neſciuerat, omnia
Gifaniana ſe protuliſſe tum ratus. quid prohibuerit,
quo minus promislſis ſuis ſteterit hac in re Pareus,
& vbi theſaur rus abiconditus denuo lateat, ignoro.

(9) de Arte Crit. p. 17.

46 DE LINGVAE LATIN AE

Vralente Acidalio in eodem litterarum genere
aruam conceperat tum Germania exſpecta-
tionem; Frid Splburgii induſtriam atque iudi-
cii vim magnopere admirata. IIIis, qui eo-
dem ſæculo, de quo ſermo mihi eſt, diligen-
ter inter Germanos nauarunt operam, vt opti-
mis Latinis auctoribus meliuſeule eſſet, ſequen-
tes adnumerandi ſunt, virzvaria ſua eruditio-
ne magnam nominis conſecuti celebritatem:
Marq. Frehberns, Io. W owerius, Inan. Gebhar-
dus, Matth. Berneggerus, Lo. I. eitzius, Chriſt.
Ad. Rupertus, Thom. Reineſius, Caſp. Bar-
thius, To. Freinchemias, Io. Henr. Bæclerus,
Chriſtian. Daumius, Io. Andr. Boſius, atque
præclare de huius ſcriptis, & bonis ſimul lit-
teris, meritus Georg. Schubartus, elegantisſi-
mi ingenii ac ſtili vir; & ſi qui fuerunt inter
Germanos alii eruditione haud inferiores
homines: omnes enim enumerare in animo
mihi non eſt. Iis, qui merito ſuo addatur,
longe dignisſimus vnicuique videbitur Chri-
ſtoph. Cellarius, paullo ante laudatus: quem
Ol. Borrichius dudum in eorum retulit nu-
mero, qui oculos aduerſus inficetum homi-
num, barbariem infelicium temporum caſtæ
Latinitati permixtam ſæculo obtrudere co-
nantium, genus fuſtulerunt, & pro virili di-
ctionis ſordes e ſtilo inquinate ſcribentium
abſtergere elaborarunt. Latinitatis certe

ſuble⸗-

6

Gemmdrt
warn D t
Ctiticum
cum aguil
ujnel, N
& huiusmo⸗
Gitonecom
non tulnen
ſule/ ei
n git
conuderaru
Giüce min
nus conter,
etuditionis
108; Jn
que inheni
nos: qun
luntli/
u ſt 8
1 ud .

Retang
Cermani
IüsKiſa
Vbiforcun
biliores
potuerin
vind

ſolerice

ArIN

N GERM. FATIS CAP. VII. 547

enittterne,
R ſubleuandæ tam cupidus fuit optimus vir
quam qui inter Germanos maxime.
Criticum horum virorum ſtudium licet
cum exquiſitisſima ac ſtupenda Scaligerorum,
Turnebi, Salmaſii, Heinſiorum, Grotii, Gruteri
& huiusmodi ſummorum ingeniorum eru-
ditione comparandum forſitan non videatur.
non tamen ignoro, complures inter exteros
fuiſſe, & etiamnum eſſe, qui, quum pauca=
oppido, quibus bonis ingeniis ſubueniri ſolet,
conſiderarunt in Germania noſtra ſubſidia,
mirifice mirati ſint, inter huius ciues tot mi-
nus contemnendæ in iſto litterarum genere
eruditionis exſtitiſſe nihilominus adhuc vi-
ros; qui ſatis exemplo declararint ſuo, ne-
que ingenio, neque induſtria deſtitui Germa-
nos: quum alioquin, pvbi malos Præmia ſo-
quantur, haud facile Julsquam gratuito bo-
nus ſit“ & quum
Haud facile emergant, duorum virtutibus
obſtat
Res anguſta domi.
Germani etiam genere, qui in terras, neceſſa-
riis iſtis ſubſidiis abundantes, translati ſunt,
vbi fœcundi ſui ingenii vires, tamquam no-
biliores plantæ alieno ſolo inſitæ, adaugere
potuerint, popularium gloriam contra inui-
dos vindicare, atque magnopere amplificare
Poſſe videntur. Id quod Voshii abunde præ-
Mm 2 ſtite⸗

7

nanſt..

548 DE LINGVAE LATINAE

ſtiterunt, Gronouii, Graæuii, inſignia inter Ba-
tauos, qui Porizonios etiam Germaniæ noſtræ
debent, lumina: idem præſtitit Lucas Hol-
ſtenius clarisſimum Laliæ ſidus ex Germania
ortum. De ipſorum Batauorum eimiis in
Latinitatem, omnemque elegantiorem litte-
raturam, meritis ingens confici poſſet liber:
ſolis eorum, qui humanitati proximo ſæculo
ibi quam diligentisſime operati ſunt, nomi-
nibus totæ paginæ impleri poſſent. Quod ve-
ro ſuperioribus capitibus & Batauorum &
Belgarum inter Germanos mentionem fece-
rim, cauſſas habere mihi viſus ſum nonita le-
ues. primum enim Agricola, Eraſmus, ce-
terique gloriam inſtauratis litteris exſpectan-
dam libentisſime cum Germanis communi-
catam voluiſſe videntur: deinde omne Bel-
gium iisdem tum Dominis paruiſſe nouimus,
quibus Germania paruerit.
In patriam hanc meam vt redeam: hæc
proximo ſæculo præter Freinshemiaum, Bœcle-
rum, & alios, diſertos nonnullos coluit ora-
tores, in quorum numero habendi, Theed.
Adam. Siberus, Aug. Buchnerus, Chriſtoph.
Schraderus, Dan. Georg. Morhofius, Conr. Sam.
Schurzfleiſehius, viri eleganti variaque erudi-
tione excellentisſimi, polyhiſtores inſignes;
quorum gloriæ exteri inuidere viſi ſunt. Po-
ſtremi duo vna cum Buchnero præter reliquæ

libe-

6⁷

lberals le

phetiet uu
Taubmin,
Fil. My.
hucebet
manie iuu⸗
Ctores eſt
tslini,
Huchreru
tsſuisauxe
lulle orna
ertishim
tum paule
ne luudemn
Ntpotego
dehhetot
nouimus.
Lanctii at
oct, Ge⸗
cognoce
ſunt h.
nun; que
Hoarum!
Iiti Phih
modum
negzuit
magsb
& citius

Obohy

Mlgriri
Cemene

Alttliul
Miuekent
rnenni
Eguntgenlee
nelneltlee

ontn
enttlasnn.
Mender

nsnmn.
nm n .
nce ooneRe
lewund⸗

elan:
m Mul.
unn
4 l.
1
5
nN
Allemn
ſorne,
Gilg
in
“
ſbe⸗

IN GERM. FATIS CAbP. VII. 549

liberalis doctrinæ atque humanitatis ſtudia
Poeticæ laude floruerunt qualis etiam Frid.
Taubmano, Henr. Meibomio, Vincent. Fabricio,
Frid. Rappolto, Ionutch. Fellero, Io. Ludou. Pra-
ſehio debetur. Quorum hic corum, qui Ger-
maniæ iuuentuti ad ſtilum exercitandum au-
ctores exſtiterunt, ipſi rei neceſſariæ quam
peritisſimi, adſcribendus eſt numero; quem
Buchnerus atque Io. &acheſferus præclaris meri-
tis ſuis auxerunt: magnum quoque academiæ
Iuliæ ornamentum Chriſtoph. S&-braderus, in
diſertisſimorum Germaniæ oratorum nume-
rum paullo ante a me relatus, ſingularem pla-
ne laudem eodem merito ſibi vindicare poteſt
vtpote quo neminem diligentius in Ariſtotelis
de RhetoricaArte libros III commentatũ eſſe,
nouimus. Inter eos vero, qui grammaticorum
Sanctii atque Scioppii præceptorum vſum e-
docti, Germaniæ iuuentuti wiam ad ea reétius
cognoſcenda monſtrarunt, haud poſtremi
ſunt Io. Ern. Bythnerus, & Georg. Henr. Vrſi-
nus; quorum hic Obſeruationum Philolo-
gicarum libro dudum edito diligentis ac pe-
riti Philologi nomen promeruit. Quemad-
modum de reliquo cl. Morhofius fieri poſſe,
negauit (r), vt quis omnes Poetas, aut multo
magis Poetarum vmbras, in ordinem cogat;
& citius Iouis imbres ad numerum vocari
Mm 3 poſſe,
(r) Polyh. litter. lib. VII, c. 3, § 18.

Fo DE LINGVAE LATIN AE

poſſe, credidit, quam innumerabilem Poeta-
rum copiam, quæ litteratum orbem intempe-
ſtiuis ſuis ſcriptis vexarit: ita ægre quis ſæ-
culi XVyIUI grammaticorum, rhetorum atque
oratorum numerum iniuerit. quorum ſingu-
lorum ingens eodem ſæculo in Germania fuit
prouentus; tantum enim abeſt, vt omnes no-
minarim hactenus, vt vix decimam eorum
partem nominaſſe egomet ipſe mihi videar.
Equidem de eorum, quos prætermiſi, fama
atque gloria nihil plane detractum volo: ne-
que illi, qui forſitan exiſtimauerit, me ciues
præteriiſſe, quos commemoratis ipſe antepo-
nat, vehementer repugnaturum me, ſpon-
deo. accuratum ſæculi eruditorum indicem
dare non conſtitui, nedum cuiusque merita
digne perſequi inſtituti mei eſſe, perſuaſerim
mihi: neque is ſum, qui præſtare id poſſe ſibi
videatur. Accedit, quod, quum plerorum-
que memoria recens etiamnum ſit, eam reno-
uandam, & laudes ac merita nominatorum
pluribus teſtimoniis iudiciisque, quemad-
modum in ſuperioribus a me factum eſt, præ-
dicanda haud putauerim. namque ſcripta
corum in omnium verſantur hodie manibus:
notiora ſaltem ſunt, quam Agricolæ, Melan-
chthonis, Camerarii, Fabricii, Sturmii, Ery-
thræi, Iunii, atque Caſelii, præclara atque
pulcerrima monimenta: quorum nomina
magis

heni ſu⸗
Aenta.
,
Meliu
guun fut
tuerent,e/

nunguan
nen ſunt
jenmutax
Gnulg
rali in
lepl lite,
Caleli
Veritaterr
01: Olhn
lubtent⸗
Poſk
Putent⸗
lo ng

Gin

IN GERM. FATIS CAP. VII. FFr

1˙
ger⸗ .

V magis magisque obſcura fiunt Germanis; eo

anenit diligentius ab obliuione vindicanda; & plu-
e ribus idcirco verbis a me ſupra commendata.
enn Tantum addam, me vereri, ne Germania tam
Amnte⸗ ingenti ac innumerabili fere ſcriptorum nu-

mero XVII ſæculo ſciolos quosdam & pſeu-
docriticos habuerit, de quibus vere dici que-
at, quod magnus Rittershuſius de nonnullis
æui ſui Ariſtarchis pronuntiauit (8s): Quum
ingenii ſui acumen in alienis operibus recenſen-
dis oſtentare vellent, ſape adnotarunt, quid
melius ab auttore dici potuiſſe videretur:
gquum fortaſſe XœXεαο dν αοσιιν ſulſti-
tuerent, ea certe in auctores intruſorunt, quæ
numquam ipſir in mentem venerunt. quo in ge-
Uinuckepet neræ ſunt ludorum magiſtri, verbum verbo
D permutantes in interpretatione ad diſeipulot,
& pædagogici iudicii hominer: in quos ſæpe
R grauitſime, ſod & meritisſime, inuchitur prin-
hent 6ρ Vitterarum Lolephus SWaliger.
Caſelii adfirmationis, ſupra a me prolatæ,

nintcun prol⸗
4 eu, veritatem demonſtraſſe hactenus mihi vide-
. . . .
awclr or: omni fere ætate homines prouenire, qui
o⸗ ſapientiam ac litterarum ſtudia omnibus
e notu poſthabitis rebus colenda ac propaganda ſibi
8
1 Mr. putent; ſiue bono quodam fato, ſiue conſi-
. lio atque induſtria mortalium, id accidere,
MI /,
un 1 M m 4 ſta-
oint (5) in Commentario in Oppianum ap. C. Sciop-

pium de Arte Critica p. 88.

5Sz DE LIN GVAE LATIN AE

ſtatuerimus. Heroum indole adoleſcentei
eodem fato exoriri etiam ſubinde ſolere, qui,
quum ea, quæ alii tractent, nec ipſi negligant,
attamen ingenii diuinitate ad altiora ac prima
illa ſtudia adſpirent, (quod idem Caſelius ex-
ploratum habuit,) ipſum XVII ſæculum non
minus comprobat: quo Muſæ non ſolum
magnos in ſummorum Principum aulis pa-
tronor habuerunt atque Mæcenater; inter
quos Friſii, Seckendori, Pufendorfi, illuſtres
maxime viri, primas facile tenebant; ſed in
nonnullorum etiam Principum fingulari tri-
umpharunt clementia. Quanta benignita-
te LEOPOLDVS, Imperator Pius, PFelix vere-
que Auguſtus, litteras, harumque cultores
fouerit, & quanti Romani ſermonis, quo Le-
gatis ſcite litteratisſimeque reſpondere con-
ſueuit, cultum fecerit, pluribus teſtimoniis
conbirmare nihil attinet, quum tot vbique re-
periantur teſtes, qui optimi Imperatoris elo-
quentiam coram admirati ſunt, eius in litte-
ratos fauorem vehementer venerati. CARO-
LVM LVDOVICVM, Eletorem, Comitem
Palatinum, ſæculum velut Muſarum Hercu-
lem coluit, & aulam eius grauisſimorum Se-
natorum prudentisſimorumque Conſiliario-
rum ludum merito ſuſpexit. Serenisſima
Comitum Palatinorum Domus Carolo Ludo-
uico æqualem fere, at triginta circiter annos

ſu-

N

ſoh

601
trungu,

mn tum

*

katſ
cllcltato

eLcolene
Mhsſe
Cogron
Cumpr
ctedſbi
Ntin e⸗
Hühui
tefarun
tium,
ſommmn
keluft
pele
pe P
KTV
Pyun
larist

UN

4
Alurd n

kend.
I. amen
eler.

.

7
1 17

IN GERM. FATIS CAP. VII. Fz3

ſuperſtitem habuit CHRISTIANVM AV-
GVYSTVM, optimum Patriæ meæ Patrem,
Germaniæque Neſtorem, litteratisſimum mul-
tarumque, orientalium adeo, linguarum peri-
tisſimum Principem; in quo Germania quam
plurima præter ſingularem eruditionem ad-
mirata eſt. Magnopere lætor, & magnum
ſtimulum ſentit animus meus, quoties optimi
Principis ſermones reputo, quos de bonarum
litterarum ſtudiis mecum habuit, quum ad-
eundi eius copia mihi facta eſſet, in academi-
am tum cogitanti. Nam poſtquam ex me
ſciſcitatus, quod ſtudiorum genus in primis
excolendum decreuiſſem, me in humaniores
potisſimum litteras incumbere conſtituiſſe,
cognouerat; conſilium hoc meum admo-
dum probauit, & hortatorem ſe mihi pro in-
credibili ſuo in ſubiectos clementia præbuit,
vt in eo manerem, adfirmane, fore, vt conſi-
lii huiusmodi me olim haud pœniteret. lit-
terarum enim ab humanitate nomen haben-
tium, Latinæ præſertim linguæ, vtilitates
ſummas eſſe, tot verbis demonſtrauit, vt fer-
reus fuiſſem, ſi litteras iſtas colere adhuc non
perſeueraſſem, a tanto ac tam ſapiente Prin-
cipe collaudatas. Alium præterea AVGV-
STVM Germania medio ſæculo venerata eſt,
Brunſiicenſium & Luneburgenſium Ducem“,
rarisſimi exempli, & diuinæ plane ac incredi-

Mm 7 bilis

F4 DE LINGVAE LATINAE

bilis virtutis Principem. cuius adoleſcentis
mirificum in litteris proficiendi ardorem
quum complures Germaniæ academiæ co-
ram antea cognouiſſent, ſtupuerunt: & cu-
ius dotes ſummo Principe dignisſimas omnis
poſteritas, quam celebratisſima ab ſe condita
Bibliotheca in perpetuum ſibi deuinxit, mi-
rabitur: nam nihil ferme de magno quodam
Principe prædicari poteſt, quod Auguſti vir-
tutes non longe exſuperaſſe videantur: qui
amplisſimis monimentis acerrimi ingenii ſui
memoriam ipſe conſecrauit: in eo quoque
felicisſimus, quod hereicæ indolis Filios reli-
querit, qui Paternas virtutes iuxta atque ſum-
mam in Muſas beneuolentiam imitati ſint,
& quorum alter præclare eas imitari adhuc
perſeueret. Quis vero de ERNESTI, Saxo-
niæ Ducis, ſingulari cura, quam in ſcholis,
quibus vna cum vera pietate litteræ fideliter
traderentur iuuentuti, conſtituendis ſuſce-
pit, non inaudiuit?
Ipſe hic fauor, quo ſummi eiusmodi Ger-
maniæ Principes, ſerenisſimorum maiorum
veſtigia laudabili exemplo ſecuti, Muſas
complecti perrexerunt, fuiſſe videtur, qui
has Germania excedentes retardarit; effici-
ens, vt non omnis litteris ademptus ſit honor,
& pretii aliquid iis ſit relictum. Nam actum
Lorſitan fuiſſet de litteris, ſi omnes Principes
tales

IN GERM. FATIS CAbP. VII. S5

tales exſtitiſſent, quales Scioppius & Ianus
Gruterus ætate ſua fuiſſe, adfirmarunt (ſ),

qui
(ſ) vbi Scioppius hoc adfirmarit, ſupra indicaui: Gru-
terus id fecit in Trochaico in Caſp. Hofmanni Ga-
lenum, nondum editum, an. 1627 ſcripto; quod
reperitur in Mantiſſa II Epiſtolar. ſelectior. G.
Richteri epiſtolis adiect. pag. 534, ſeqq. & cuius ini-
tium eſt:
Qualis heu, morum ſiniſtra temporumgue triſti-

tas!
Quirgue launum d pollinarem, guisque oliuam Pal-
lados

Cenſet eſſe laude dignam ſplendidogque encomio.
Plebs, Eques, Senatus omnis, litteratorum gregem
Innocentem bonorat ore, Fronte, voto, plauſibus:
Ordinum ſed ecquis horum eſt, qui teruncio iuuet
Vel Camœnarum clientes, vel Mineruæ antiſtites?
Languet eruditio omnis, friget omnis dignitas
Artium bonarum; optimæ nuncupatæ Inertiæ,
Tumguam habenas ciuitatum temperare neſcia,
Nec rei tractare digne munus vllum publicæ.
Præmia interim omnia bonum tranſeunt ad ſimias.
& quæ ſequuntur: p. 536 pergit Gruterus:
Regium eſt quidem, eſ largum conſulenti publicis
Commodis, nedum orbi vtrique ſeruienti perpe-
im.
Sed quid? eſt mos huius æui, nil ad vſus nobiles
Erogare. Heic arca clauſa, clauſa cunttis dex-
tera eſt.
Pauperem ſe gringe⸗ iurat, largiendum vbi pre-
1.

Sin benignus eſſe forſan vnus aut alter velit;
Munera eius in merentes non cadunt, ſedin malos?
Moriones ac Tbraſones, ſcorta denigue ac feræ
Sortiuntur largitates debitas ſolertiæ.

5566 DE LINGVAE LATINAE

qui nullum litterarum habuerint guſtum, ni⸗
hil cuiquam temere largientes, niſi quo vel
voluptatis ſuæ, vel vtilitatum adminiſtro vti
potuerint. Priusquam XVII ſæculo exeam,
Germaniæ Muſarum, de quibus tantopere læ-
tatæ ſunt, delicias ſilentio præterire non queo:
Marquard. Gudium intelligo atque Ezech.
Spyanbemium, illuſtres viros, qui meliorum
litterarum cauſſam Friſiorum atque Secken-
dorfiorum exemplo apud Principes ſumma
ſua, qua pollebant, auctoritate egregie de-
fenderunt, ſtudioſe operam dantes, vt ſtudiis
decus ſuum atque debita laus conſeruaretur.
Quod Frid. Benedictus Carpzouius, maximum
Saxoniæ ſuæ, immo cunctæ Germaniæ orna-
mentum, curæ etiam ſibi habuit cordique:
honorum quidem titulis prioribus inferior,
eruditione autem ac in liberalis doctrinæ ſtu-
dia amore nemini prorſus Germanorum
concedens.
Commentariis vsque ad ſæculi XVII exitum
perduétis, ipſos cum hoc commode finire
poſſem: quæ enim fata noſtris temporibus in
Germania ſint Latinæ linguæ, cognitum quis-
qus
Talis haud fuit priorum Principum ignoran-
Talis haud fuit Pier um Seculorum ſcæuitas,
Eruditos eruditi ſubleuabant, gqui bono
Publico ſeſe applicabant: & talentis pluribus
Munerabantur repertæ vel rei vilisſimæ.

N6

Gehie

ſtrat ione
normme
leitol
Jvum Ne
Fieretun
hecele l
Winus e0
commenn
Aulation
ſelubire
Giligente
nutration
nnulle
Gatishnn
ſrnun
e vide⸗
multoru
105 ſun
tos iam
Aelubar
lehuraf
Onnidg
Gertnan
Meyr.)

(C) Cu
orat d
erun.

ocrnetr
emmuvoeun

Grnn
hun
uncui⸗
⸗

i

IN GERM. FATIS CAP. VII. 55
que habet atque perſpectum, habere ſaltem

poteſt; ſic, vt res longa narratione ac demon-
ſtratione haud indigeat. Quando porro
nonnullos litteratos ac elegantioribus ſtudiis
deditos ſæculi eius viros dumtaxat nominaui,
quum plerorumque memoria ita recens mihi
videretur, vt hanc pluribus verbis renouare
neceſſe habere me, haud crederem: multo
minus eorum, qui vita etiamnum fruuntur,
commemorationem quis a me exſpectauerit:
adulationis notam, ſi iſtam inſtituerem, faci=
le ſubire poſſem: qualem in omni vita mea
diligenter adhuc euitare ſtudui. Tantum, vt
narrationem a capite ad calcem quaſi conti-
nuaſle videri queam, pro inſtituti ratione
clarisſimi viri verbis, quænam fata Romano
ſermoni per ſæculum, quo viuimus, impende-
re videantur, exponam (sſ): quod non ita
multorum annorum ſpatio celeberrimos vi-
ros, ſummo rei litterariæ malo e viuis ſubla-
tos iam doluit: quorum numero, Georg.
Schubartus, Chriſtoph. Cellariu, Conr. Sam.
Schurzfleiſehius, grauisſimi Latinæ linguæ,
omnisque humanitatis, aſſertores: quum
Germania noſtra, proximo ſæculo exeunte,
Henr. Meibomium etiam, Caſp. Cæœrberum, cla-
risſimos
(Sſ) Gunth Chriſtoph. Schelhameri, quæ leguntur in

orat. de Augmentis & Decrementis Scientiarum, ſu-
periori præſentigue ſæculo, an. 1708 Kilon. hab.

pag. 30 ſeqq.

58 DE LINGVAE LATIN AE

risſimos itidem viros, & ſummas ſuas delicias
ac ſingulare ornamentum, Frider. Bened.
Carpzouium, paullo ante laudatum, luxerat.
Ipſum noſtrum ſæculum funera præterea,
Georg. Henr. Vrſino, Io. Chriſtoph. I, agenſei-
lio, Ottoni Menckenio, Wilhelm. Erneſto Ten-
tzelio, Magn. Dan. Omeiſio, viris clarisſimis,
ab exteris etiam ob eruditionem adamatis,
ducta, conſpexit. Ipſa autem clarisſimi viri
iſtius, quibus expoſiturum me dixi, quænam
fata Romano ſermoni per ſæculum hoc im-
pendere videantur, ſunt: Germani Latini
ſermonis nitorem inſuper habent, in inuidiam,
friuolis ratiunculis adducunt, ſi quis paullo di-
ligentius eum colat, nouo conuicio Pædanti-
ſmum vocant, G qui ſectatur, atramenti caca-
torem. Hic enim mor eſt quorumdam, vt quod
veris cautſis impugnare non poiſint, ſoom-
matis & cauillis peruertere tentent, & apud
imperitos calumnioſe traducant, barbarici,
uæ iis auctoribus ingruit, ſub noux eruditionis
ad ſæculi guſtum adornatæ palliolo latibula
quarentes. Quzx vt facilius inueniant, nihil
antiquius habent, quam antiqua omnia, tam-
quam obſoleta, & veteris æui deliramenta re-
iicere, hodiernos contra ſupra illos longe extol-
lere, tamquam nouam cœli progeniem, nouis in-
genii viribus inſtrultam. Teſtimoniis aliquot
allatis, pergit: Ettolerari quidem hac talia
vtcun-

.
untteſn
RaIuis pr
44 AN
nian u
.

.

Nticte u

rAluM

6 ind
nulti nn
ſpmnlihe
: non

17

enruti.
lir ſlun
nrontit⸗
ptntur,
ſahlic⸗
nico i
uipt
nutg
upuan
gutle
lac ind
eritet
tur,4
Aucajt
irin
o ie

alitj

IN 8
INE

IN GER M. FATIS CAP. VII. F5/

vteunque in imperitis poſſent, niſi ipſi quoques
qué aliis Prælucere, & ad ſeientias artetque
viam præire cupiunt, pasſimque iubentir,quos
ptique hæc ornamenta conſeruare par erat, &
ex quorum ore nihil niſi mella fluere debebant,
& ſeſamo ac papauere conſperſaz oratio, non
modo ignorarent ean, verum & tumido faſtu
ſupercilioſe contemnerent, ac traducerent pa-
lam: non eſſe opus in his tempus conſumere, iu-
uentuti ogganientes, nec operæ pretium, de ver-
bis ſollicitos eſſet res ipfas ſectandas! Tam
incondito ſermoni exemplum addunt, & vel
ſcabra aſperaque dicendi, ſeribendique ratione
vtuntur, vel patrio ſermone potius aucdire di-
ſciplinas acdlſuefaciunt auditores, quo, vt illi
quidam putant, ſolo licet ſolæciſimor & bar-
bariſmos facere. Ecquis enim puro Germa-
nico idiomate artes a Græcir & Latinis inuen-
tas in tanto patriæ linguænegleltu profiteri &
Propagare queat? Itaque, dum neutram rite
linguam didicere de-emos⸗ corrumpunt. Hine,
qualer doctorer, tales habemus diſeipulos, qui
hac indulgentisſima licentia eo procedunt te-
meritatis, vt ſi quid Latina oratione profera-
tur, auerſontur veros dobctores, e conſpectu ſub-
ducant ſeſo, ac dilabantur. O Profeſſores
quis infauſtur genius ita vos exagitat, vt reli-
éto Pieridum Choro, ad ſilubſtrei Muſas deſi-
ciatis, ac veluti mendici cuiurxdam lacero pan-
70

560 DE LINGVAE LATINAE

no obueletis ſtudiorum Maieſtatem? quum,
præſertim manifeſtum ſit, cum ornatu iſto con-
iunctum eſſe, quod ynicum eſt omnis eruditionis
fundamentum.
Quum clarisſimus Medicus ſit, qui hæc ad-
firmarit, eo minus, non dicam falſitatis, ſed
queruli doloris, nomine ſuſpecta eſſe poſſe,
arbitror: non enim ignoro, eſſe his tempo-
ribus, qui Grammaticos, Criticos, Philologos,
contemptim ita ab ipſis vocatos, querulos ho-
mines nuncupent, qui quum artes ſuas deſpi-
catui haberi videant, omnia queribundis vo-
cibus impleant. Verum igitur, ſi non omni-
bus, plerisque tamen videbitur iſtud eruditis:
ſimi viri pronuntiatum: cuiusmodi plura in
promptu fuerant: ſed prolatum inſtar omni-
um eſto. Temporum noſtrorum eruditionem
ſcite etiam nuper admodum adumbrauit ce-
leberrimus in academia Iulia Profeſſor (t):
luculenter ſatis declarans, quid euenerit, ex
quo veteres auctores ex academiarum cathe-
dris explicari deſiti ſint, & bonæ litteræ, Ro-
manus cum primis ſetmo, & & in ſcholis infe-
rioribus, & academiis, contemni cœperint;
atque
(ο Herman. von der Hardt in epiſtola ad illuſtrem vi-
rum an. 1712 ſcr. cuius inſcriptio, ſ titulus: Priuati
præceptores vnde? Nobilium icil iuuenum præce-
ptorem expopoſcerat illuſtris vir, cui epiſtola iſta
cel. von der Hardt reipondit, nomen quidem ſuum
feticens.

niguu⸗
ilen han
en
ſuril
,obreui⸗
Noroſun
n ul
Pra tun
nune e
zulli 4
uiſet̃
tur lute,
uleut,
rian
Rberans
nl, gui
ſut er

)ott
Drete d
ahre

Mitn

4 ll

IN GERM. FATIS CAP. VII. 56

atque ludorum magiſtri diſcipulos ſuos ſine
pennis volare voluerint. Neque igitur mi-
rum eſt, celeberrimum Perizonium, de Ger-
maniæ noſtræ ſcholarum academiarumque
conditione cogitantem, in ſpem non veniſſe,
bonas litteras hoc ſæculo præſtanti admodum
florentique apud nos vſuras eſſe fortuna: quo
ineunte ad clarisſimum Cellarium ſcripſit(tt):
In anguſtum oppido coguntur dudum magis
magisque communia nobis litterarum ſacra, vt
adeo pauci iam ſuperſint caſti eorum ſacerdo-
ter, & hi ipſi, vt ſæculum eſt, vtque in eo vile-
ſeunt vbiuis bonæ artes, etiam pauciores nume-
ro breui videantur futurie nam quis facile la-
borioſum prorſus, ſed ſibi ferme inutile ac ſpre-
tum publice, tentauit deinceps ſtudium? in ve-
ſtra tam latum patente Germania quis iam-
nunc per omnes pene Academiar, vbi abi te &
paucitſimis aliis diſcedimus, exſiſtit amplius,
qui ſedulo & bona fide humaniores illas tuea-
tur litteras, & fugientes inde Muſas morari
ſtudeat, ac priſtinam retinere antiquæ domus
gloriam? Floruit illa, quum Agricolat haberet,
Khenanos, Bæcleros, Reineſios, & plures id ge-
nus, qui nibil publice profuturum negligebant,
ſiue ex vetuſtis id audtoribus, quos diligenter
Nn lege-
(tt) epiſtola, qua ei de Dictye Cretenſi & eius Inter-
prete diſputationem, Dictyos editioni Amſtel. an,
70 præſixam, inſcripſit.

662 DE LINGVAE LATIN AE

legebant ipfi, & aliis magis explanatos dabant,
repetendum, ſiue ex rerum natura & vſu quo-
tidiano nun- demum eruendum foret. At 0
quam diſpares illa nunc pasſim ſeu Dominos
habet, ſeu inquilinos, qui ab antiquitatis ſtu-
diit, per quæ ſola, ſuperioribus ſacilis iterum,
exorta, certisſimum eſt ex caligine denſitſima
omnes etiam ſacras profanasque diſciplinas
emerſiſſe continuo in ſerenitſimam lucem, re-
uocant tamen academicam pubem ad vnum il-
lud & recentisſimum Germaniæ ius publicum,
boc eſt ad meram barbariem, ſi ſolum acade-
miis incubet, nec ſcire quicquam aliud, nifi
Juas & ſui temporis res deſideret, quod barba-
riei proprium eſt, & ſemper fuit.
Cum horum quidem clarisſimorum viro-
rum querimoniis parum profecto conueni-
unt verba, quibus nonnemo biennio abhinc
in ſcripti cuiusdam, patrio ſermone confecti,
præfatione acerrime in linguæ Latinæ culto-
res inuectus eſt; perinde ac ſi ætas noſtra in
ſæculum incidiſſet, quo Bembus, Sadoletus;
Longolius, Agricola, Sturmius, Caſelius, Ro-
mani ſermonis rudes plane videri queant. In
Germaniæ certe academiis complures hodie
hiſtoriæ ac iuris publici Erofeſſorers inueniri ſta-
tuit, qui Latinam linguam, ceu idolum, ado-
rent, & ne verbum quidem admittant, niſi
quod Cicero, & alii eiusmodi macidi cautſidi-
ci⸗

ſentul.

mif⸗
zum
mohati
Pelant
jent,
pono⸗
camin
te. &
g
nimas
tur,
nmnam
rilicn.
ſteri
Wed
Pronr
teme
illud
tande
mita

— — — ————

*
N GERM. FATIS CAFP. VII. 563

ci, vt loquitur, ſemel atque iterum in moni-
mentis ſuis vſurparint: quum ex aduerſo ta-
les ſcientiarum iſtarum requirerentur docto-
res, qui parum curarent, an aureæ, argenteæ,
ferreæ atque plumbeæ ætatis vocabula lo-
quendo ſcribendoque proferrent, de rebus
modo ſolliciti: vt videlicet vere Reales vide-
rentur. ſiquidem bene atque ornate dicendi
artificium, ſiue elocutio, idoneorum verbo-
rum & ſententiarum ad inuentionem accom-
modatio, leuisſimorum Pædagogorum, ſiue
Pædantium, ſit inuentum; qui multo mal-
lent, conſecratæ ſuæ Latinitati, vt loquitur
porro cenſor, martyres eſſe, quam pati, vni-
cam inferioris ætatis voculam ex ore ſuo exi-
re. & ſi dicendum, quod res ſit, Latinæ lin-
gux vſum Papatus reliquias, easque non mi-
nimas, vere dici poſſe, idem cenſor arbitra-
tur, ita, vt amorem, quem Germani erga La-
tinam linguam per tot ſæcula præ ſe tulerint,
ridiculum ac ineytum prorſus ſibi videri, con-
fteri haud erubuerit. Multis hanc in rem
adiectis, quibus adfirmationem ſuam com-
probari poſſe, ſibi perſuaſit, ludicii acerbita-
tem quaſi mitigaturus; veritus ſcilicet, ne
illud cenſorium nimis quibusdam videretur,
tandem addidit: ſe de Romani ſermonis di-
gnitate nihil detractum velle, ſe tantum eum
condimenti inſtar habendum iudicare; cuius
Nn 2 mo-

„
564 DE LINGVAE LATINAE

modicum vſum nec cuiquam nocere, nec ci-
