ſuo, quum commodatum vellet, denegare
eum non potuit. Et hæc in commodandis
libris facilitas eſt, quæ magnæ bonorum li-
brorum inopiæ, qua Germania tum labora-
bat, mederi potuit. Quanta de reliquo li-
brorum Præſtantisſimorum pPenuria atque
caritas tum fuerit, ætatis eius monimenta ſa-
tis nos edocere poſſunt: id quod ſine nego-
tio quam plurimis teſtimoniis confirmare
liceret, niſi res pro ſe ipſa loqueretur. Anno
etiamnum c19 1o5 XII Nicol. Ellenbog, Otthen-
burenſis monaſterii Prior, ad Reuchlinum
ſcripſit (o), ſe mercatores longe lateque Græ-
ca Biblia inquirere iusſiſſe, ſed talia ſibi haud
conti-
(n) Epiſt. famil. lib. ep. 27, 28.
(O) clar, viror. ad Reuchlin. ep. pag. 48, b.

Man
AAerel
lo d
rum
iun
IAn.
ful ,
Auiſe:
it 9
ſaſtin
r 4
on ub
ninibu
.
guid
lbror
Cern.
leneti
at
ands
Gun
ſtuͤ
Nee t
elent

lllen

nmit,
ehenn
onltn
oin
gt
ckhen

Nrein
eſeell
ti o⸗
1in.
tamen
Neus
ands
un l
borr.
1.
gl
11
ego⸗
wate
nno⸗
hen⸗
nun
G-
uud

i⸗

—

IN GERM. FATIS CAb. IV. 263

contigiſſe. Plurimos libros, quos Aldus
Manutius Venetiis impreſſerat, Reuchlinum
adferendos ſibi curaſſe, ex ipſius Aldi epiſto-
lis, quæ ſuperſunt (p), intelligimus; qua-
rum vnius initium hoc eſt (q): Delectari te
plurimum litteris & laboribus noſtris, Capni-
on mi ſuauitſime, quantum ipſe delebker, non
facile ſeripſerim, tum quia principibur pla-
cuiſſe virir non infima laus eſt, tum etiam
quia laus iſta, quoniam a te laudato viro pro-
Fciſcitur, facit, yt me eſſe aliquem putem.
Soed Deum Op. M. oro, vt diu alter alterius
ſtudio delelctari posſimus, in dies magis, quod
non dubito futurum, ſi quamdiu prodeſſe ho-
minibus povſit vita noſtra, pterque vixeri-
mus. In ipſa hac epiſtola ſignificauit Aldus,
quid cauſſæ fuerit, quamobrem Reuchlinus
libros ex officina ipſius emiſſos minoris a
Germano bibliopola emere potuerit, quam
Venetiis eosdem vendere ſe conſueuiſſe, Al-
dus adfirmauit. quod ſcilicet mercator Ger-
manus quam plurimos ſimul libros minoris,
quam ſinguli venditi ſint ab Aldi ſocietate,
vt aliquid lucrari poſſet, Venetiis acceperit,
nec tamen ſoluerit, quum ad tempus dati
eſſent libri: gratis igitur hos fortaſſe acce-
piſſe ſe mercatorem putaſſe, credidit Aldus.
R 4 Ipſa
(p) ad Reuchlinum ſcriptæ; ib. pag. 58, b. ſeqq·
(9) Pag. 59.

264 DE LINGVAE LATIN AE

Ipſa hæc libros typis exſeribendi ars litteras
euehendas propagandasque, vt in cuncta Eu-
ropa, ſic in patria etiam noſtra, cui debetur
admirabilis ars, quam maxime ſubleuauit.
Quanta commoda eadem ars humano generi
attulerit, Auentinus breuiter quidem, at per-
quam dilucide elocutus eſt (r): cuius verba
quum non ad Germaniæ modo laudes perti-
neant, ſed ad Latinæ etiam linguæ fata, vtpote
cuius vſus artis iſtius beneficio magis magis-
que diſſeminatus eſt, ſpectent, ſi integra ap-
ponam, id non ab re fore, mihi perſuadeo.
quamuis non ignoro, Auentinum, quod ad
artis inuentores attinet, erroris coargui:
quod tamen de ipſo artis elogio a me addu-
cendo nihil plane derogat. Anno (cio Cc01ι),
ait Auentinus, magnum ac vere diuinum bene-
ERcium loanner Fauſtus Germanus generi hu-
mano contulit, nouum ſoribendi genus haud
dubie cœlitus reuelatum, (quod Chalcogra-
Vhiam excuſoriam, impreſſoriamque vocare
ſolent) inuenit. Conſuluit Pater indulgen-
titſimus honeſtis litteris, aulctoribus praclaris,
de quilus altum fuiſſet, ita torpore langue-
ſeimus, adeo delicatuli ſumus, fugitanterque
laborum s tantum litterarum yno menſe al
vno homine imprimitur, quantum vno anno
a pluribus ſoriberetur. Quod Campanus
Apru-
(r) Annal. Boior. lib. VII, p. m. 667.

N6

unmu

t

Iunpt

ir in
itrera
ne ſne
crter un
w.
Equſta
Latinu
ttenpol
lacin tere
tignele
Ceince
nühi etit
Clla long
lorun
Goum
ccptun

D
lobs 5a

IIN

1 Cni
Holite
deſiblait
Ummnoger,
icen 1r
Cnins ſein
nuce; Uet
fitzrmne
bis ny⸗
egnitn
eruadeo
Grod al
Crgui⸗
ne Ad⸗
DCC—N
nunber
milr-
uNuH
St
Mur

elren⸗
hen
elart
V⸗
neni⸗
AM
ganl

⸗

1

—

IN GERM. FATIS CAbP. IV. 26 5

Aprutinus pontifex vno verſu elegantisſime
ſcripſit
Imprimit ille die, quantum non ſcribitur
⸗ anno.
Hinc indies magis ingenia vigent, ſtudia=
litterarum floreſeunt, copia librorum paruo
ære ſuppetit, omnes ad capeſſendas praclaras
artes tanta librorum commoditate alliciun-
kur.
Equidem de via, quam ſæculum iſtud in-=
Latina lingua ſordibus purganda iniit, agere
itidem pollicitus ſum: ſed eo breuior nunc
hac in re, quam in ſuperioribus etiam pasſim
attigi, eſſe poſſe mihi videor; quo vberior
deinceps de reformata grammatica dicendi
mihi erit copia. optimi igitur tantum Agri-
colæ longiorem & ſalutarium maxime conſi-
liorum plenisſimam epiſtolam heic laudabo;
& quum vbique obuia ſit (s), nihil ex ea ex-
cerptum dabo, præter pauca oppido verba,
quibus Barbiriano ſuo corruptam loquendi
inſtitutionem, quam pueri in ſcholis accepe-
rint, emendandi modum præſcribit: Fac,
inquit, ſuſpectum tibi ſit, quicquid hactenus
didiciſti, damnes omnia, atque abiicienda pu-⸗
R ter. à
(S) cl. Rechenbergius iſtam vna cum Rol. Mareſii Epi-
ſtolis philologicis edidit pag 569 ſeqq. inter forman-
dorum ſtudiorum ſcriptores Baſileæ & alibi con=

iunctim editos ſæpius antea recuſam. in Lucuhrs-
tionibus Agricolæ reperitur pag. 193

266 DE LINGVAE LATINAE

tes“ niſt meliorum auctorum teſtimonio, &
velut decreto rurſus in eorum mittaris pos-
ſerſionem (ſ). poſtquam plura eadem de re
præcepta dedit, addit denique: quicquid eris
ſeripturus, des operam, yt Tuam Puritſi me id,
recte tantum, Latineque inter initia elaguari,.
ornate dicendi poſterior erit cura, quod con-
tingere certe, niſi ſana & integra ſit oratio,
non poteſt. Reuchlinum quoque ſtudioſe
operam dediſſe, ut ciues ſui grammatici pri-
us exſiſterent, quam elegantes euadere ſtude-
rent, vidimus. nihil etenim tam portentoſum
iudicauit Eraſmus, quam orationem, quæ
quum munda non ſit, ornata tamen videri
velit; & quum ſana non ſit, formoſa tamen
videri geſtiat. Et
(ſ) Equidem Ioach. Camerarius verba iſta non penitus
probauit in Oratione de Studio bonarum littera-
rum Lipſiæ pronuntiata, a. 1641, B, 6. vbi ſcripſit:
Neque ego auſim dicere, id guod Rudolphus Agrico-
ea pronuntiat, reiicienda eſſe omnia prioris ſæculi
ſtudia. ipſis Agricolæ verbis repetitis, pergit: Ego
vero vt penitus defugiendam prioris ſæculi aucto-
ritatem non cenſuerim, ita hoc nequaguam verear
oafrmere blerague tum vſurpata vel corrigenda
vel prorſus etiam mutanaa eſſ. Errarunt enim
multis in rebus ſuperiora tempora: guæ vel uſas
deincepo, vel doctrina, vel etiam vetuſtas ipſa im-
mutauit. Sed tamen, quum Agricola prudenter
addiderit: niſt meliorun aubtorum teſtimonio &
velut decreto rurſus in egrum mittaris poſſegionem,
Camerarium facilius aſſentiri ei potuiſſe, arbitror,
ſimplicis veritatis ſtudioſisſimo viro.

5

IN

lt ſc
euelteq

jann, gu
Videor;

iplan
in mecl
Circahe
zime in
Cend
ſeculo
tir er lu
inerelbi
us, culn
Poo ni⸗
enatabke
Penehe

gui Don

(licqui

Alumen
Cumin i
inpente
Conltet,
Coolor⸗
Prutent
heluene
a&
ider

Aho
9, glllr.
4 4 Ntn
ne Kutoe
maticl 1
lere kute.
tentolun
en, gr
en nieri
Oatanen
U
Monhenin
tun ten
tiſilt:
Air.
ieul
git e⸗
aucte
t vered
Urkenn
it em
1,
iy-
Abenter
rin
onenn
Ebitot⸗

IN GERM. FATIS CAP. IV. 267

Et ſic Latinæ linguæ in Germania ſuſcitatæ
euectæque non infantiam ſolum, ſed plus et-
iam, quam pueritiam, commonſtraſſe mihi
videor, inſequenti capite adoleſcentiam ac
ipſam virilem eius ætatem perſecuturus, quæ
in medium circiter ſæculum XVI incidit.
Circa hoc enim tempus linguæ ſtudium ma-
xime in Germania floruit, ad vigorem
quemdam perductum: poſteaquam ineunte
ſæculo, & paullo ante, eiusdem linguæ ſcien-
tia ex Italia Alpes in Germaniam translata,
incredibili, quemadmodum ſupra intellexi-
mus, cum lætitia a compluribus excepta, ma-
no ardore comprehenſa, & ſingulari cultu
erat adfecta (sſ): nec quisquam tum fuerat
erfectæ virtutis veræque laudis ſtudioſus,
qui non ad vſum aliquem, vel ad ſpeciem,
quicquid liceret, de Græca Latinaque lingua
adſumendum ſibi putarit, & ſero etiam inter-
dum in id laboris ac operæ aliquid dubitarit
impendere. ſatis ex ſuperioribus, vt opinor,
conſtat, eo cupidius quemque hoc feciſſe,
quo longius dignitate progreſſus, ad gloriam
prudentiæ, honorisque altitudinem maiorem
peruenerat. Tantum enim humaniora ſtu-
dia & honeſtatis, & iucunditatis, & fructus
habere tum exiſtimauerant Germani, vt, niſi
qui omnis humanitatis expers fuerat, nemini
non
(5ſ) Camerar. in cit. orat. B. 1, 2.

DE LINGVAE LATIN AE N

268

non ſequenda atque colenda eſſe viderentur. un M
Quantopere linguæ & poeticæ Romanæ ſtu- m 4
dio capti fuerint i initio ſæculi XVI, eoque Ethocin
procedente, Germani, ex ſequenti aperta nee Cilick
iniucunda narratione, quam excellentisſimus introdus
Camerarius, ſæpius iam, tamquam grauisſi- i ulln
mus teſtis, hactenus a me adductus, ſcriptam ſir luni
reliquit, haud obſcure etiam poteſt cogno- iirganin
ſci (t): Memini me adoleſeentem de quodam tunt.

non indocto, ſed qui ſerius has noſtras litteras
deguſtaſſet, qquod hominum genus non modo

eſt, vt Cicero ait, inſolens, ſed etiam ſlagrant lurriln
in primir ſtudio diſeendis de illo igitur cum Aili /
oetis potisſimum delectaretun, memini ali- I ert
quando audire quum diceret, ſe non recuſa- 11 1n6
turum, quin caput ſibi al⸗ ſeinderetur, ſi vnum Aeff.
modo epigramma ſe auttore èompoſitum re- guonu
linquere concederetur, bonitate & fſama par n lin
cuilibet erx omnibus a Martiale editis. Pru- Munn.
denter his addit Camerarius: Hic immodice; l
vt videtur, eupidus eruditionis, & perturbato lard
animo quid optaret, aut vellet, ipſe neſciebat. Grinah
Sed hoc profelto ſieri ſolet, vt ü, qui in his (i⸗
ſtudiis aliquid profecerunt, nihil horum dele- l A
ctationi anteponant. Eos videmus, quemad- ſee
modum his verbis Cicero dicit, nec valetudinis, un
nec rei familiaris habere rationem, omniaque nbiy
Ferpeti ipſa cognitione & ſcientia captos, & H
cum in

(t) ibid.

m gut.

l⸗ ſaſen
tek ann
. ſulia
tar ieng
un nut
Fgru
r mn
inl Al⸗
ſellir
S

un-

M.-
rher
in bi
enc-
dih

IN GERM. FATIS CAbP. V. 269

cum maximis curis & laboribus compenſare
eam, quam capiunt ex diſcendo, voluptatem.
Et hoc ipſum eſt, quod ſupra probatum dedi,
vbi Pirckheimerum de ſemet ipſo loquentem
introduxi: Ego tamquam plane a negotiis fe-
riatus, in piſtnino me torqueo litterario, non
ſine bonæ valetudinis diſpendio, amicorum ob-
iurgatione, vulgi denique riſu & ſuübſanna-
tione.

CAP. V.

Inter illos, qui procedente ſæc-ulo XVI incre-
dibili ſus ſtudio diligentiaque rem eo por-
ro perduxerunt, vt Latina lingua tam cul-
ta in Germania exſtiterit, atque ornata, vt
a perfeltione non procul abeſſe videretur,
quorum numerus ingens omnino Fuit; Pri-
mo loco qui ponantur, dignisſini ſunt Io.
Murmellius, Herm. Buſchius, Deſ. Era-
ſmus, optimi eruditi Hegii diſcipuli. quo-
rum duo priores inſignem in Ale xandri Do-
trinali & reliquis linguæ impuritatibus ex
ſoholis eiiciendis nauarunt operamz quibus
Io. Auentinus ſuam etiam adiunxit, eam-
que perutilem. PEraſmi vero merita tantaz
ſunt, vt ſoholæ vnicum fere litterarum in-
ter Germanos venerentur eum inſtaurato-
rem. cui in vindicandis litterarum Roma-
nique ſermonis ſtudio oppertunam maxime
atque

270 DE LINGVAE LATIN AE

atque ſidelem opem tulerunt Vlricus Hut-

tenus, qui obſourorum virorum ad Ortui-
» .

num Gratium Epiſtolarum auctor pvutatur,
& Hermannus Comes Nuenarius: for-
tirſimus pterque Reuchlinianæ cauſſæ de-
fenſor. Atque horum præſtantisſimorum
virorum ætate Latinæ linguæ, de cuius et-
iam orthographia perficienda eruditi ſol-
liciti fuiſſe demonſtrantur, adoleſcentia
deſinienda videtur; ita tamen, vt virilem
etiam vigorem, ſiue aureum linguæ in
Germania ſæculum attigerit: quale vt
hoc eſſet, ſumma excellentisſimi Melan-
chthonis in ſingulas diſciplinas merita effe-
cerunt. Ethoc ipſum peritisſimos oſtenta-
uit in Germania ſcholarum moderatores,
doctisſimos grammaticos, interpretes, atque
rhetores, elegantitſimor porro potas, gra-
nitfimosque hiſtoricos, aæ oratores, fa-
cundisſimos ſenatores, atque iureconſul-
tos, Latinisfimos medicos, & bonarum de-
nique litterarum cupidisſimor theologos.
uæ adfirmatio, nonnullis ſingularum ar-
tium diſciplinarumque ſtudiis eruditit ſimis
viris nominatis, comprobatur z & eorum
principem Ioach. Camerarium recte haberi,
oſtenditur. Quemadmodum vero ſuperio-
ri tempore potentitſimorum Principum
alementia ac nobilisſimorum virorum fa-

uor

N

lor in
udi
ulen
une⸗
tauit
nige
genul
ſ. ler
ulli
reti-
nj m
Gerl

N

Xſye
canſi
gopere
cts: 4

Guumqur

Uderauin

Mumbit

tuim en

ero hi⸗
enli
ſi
Mt en,
D n

IN

4 .
Gr n
auſel
Miſſnnn
Ae din.
mat ,.
Coleſcntt
r irlen
lngren
laln
Melen.
niutft⸗
hene
lernotey
tes⸗
Außt
1o, ſr
Cnll.
l
Noges
n A⸗
iſni
A
urh
ne⸗
Chum
Gen 1⸗
uor

IN GERM. FATIS CAP. V. 271

uor in Germanis dottrinæ eloquentiæque⸗
ſtudia excolendi ardorem concitarunt: ſio
eadem clementia ac idem fauor ardorem
bunc aureæ iſta atate quam maxime ſuſten-
tauit? ſiguidem Principes atque ciuitates
erigendis bonarum litterarum officinis, fo-
uendisque litteratis hominibus adeo inter
ſe certabant, vt quo plures produceret res-
publica eruditos, eo florentior iſta exiſtima-
retur atque ornatior. id quod Cisueſeranæ
in primis regiones teſtari poſſunt: quo do-
éti ex E eſtphalia conſluxerunt.

Elioribus Latinæ linguæ fatis, quibus
M ſub XV ſæculi exitum & inſequen-
tis initium in vtraque, & inferiore
& ſuperiore, Germania vſa eſt, cognitis; &
causſis, quæ effecerunt, vt ſtudium eius ma-
gnopere ibi effloruerit, breuiter ſimul expli-
catis: ad optatisſima progredior tempora:
quamquam ea, quæ antecedente capite con-
ſiderauimus, nec infelicia, nec Muſis inimica
plane fuiſſe, confiteri neceſſe habemus. IIIa
enim erant, quæ a Melanchthone, ſiue Peu-
cero, his prædicata ſunt verbis: Reductæ tum
ab exilio, & reſtitutæ aliquantum artes, miri-
Rco ſui dAeſiderio incenderunt, & compleue-
runt Germanorum animor, pertæſos barbariei,
in qua irretiti inſulſarum cauillationum in-
trica-

272 DE LINGVAE LATINAE.

tricatisſimis nexibus tot ſeſe annos proxima,
ztate fruſtra & pene nullo vel ſuo, vel aliorum
cum fructu macerarant; omniumque in ſè,
ſtudia conatusque concitarunt ac conuerte-
runt (a). Quemadmodum Romanus ſermo
tanto cum applauſu vna cum ceteris liberali-
bus artibus exceptus, tantaque contentione
certatim cultus ac celebratus, priſtinum ni-
torem in Germania ſæculo XVI recuperarit,
& poſteris maiorum diligentia cultiorem at-
que ornatiorem ſeſe exhibuerit, eſt, quod
hoc ipſo capite breuiter exponendum decre-
ui. Et quidem ad Alex. Hegii fidelisſimi fe-
licisſimique ſimul doctoris ſcèholam reuertere
mihi in animo eſt: quam complures dediſſe
Germaniæ viros, qui humanitatis ſtudia ma-
gno conatu reſtituerint, ſuperiore capite in-
telleximus: & ex qua ipſa Io. Murmellium
quoque, Herm. Buſehium, atque Deſider. E
raſmum progreſſos eſſe, vidimus. Horum
præclara in Latinam linguam merita, magis
magisque perpoliendam, breui etiam conſi-
derabimus. Nam etſi ii ineunte ſæculo XV
jam floruerunt; ipſorum tamen meritorum
commemorationem in hoc caput reſeruan-
dam exiſtimaui, quum ſermonem Romanum
in Germania viderint reſtitutum, & tam fe-
liciter vindicatum, vt a perfectione non pro-
cul
(2) Melanchth. Declam. Tom. IV, p. 738.

tolerin
1

ts goori
de hu
, 8 4
zis ſinul
tinsinft
notmmunann
Polchiite
me ellen
non ien
Genint
gri
nuaprope⸗
ciunt ind
jeclis
ures-

(rine j⸗

Mkgibuud
ſenoti er
Puln e
lainelnt
mloregt
Pegarint,

ollorun

.

Kaun!

UIN.

nm Mulſte
Mel in
nungle i 4
t Miei.
ommnuten
tenig lber,
Contentn
priſtiumu
reclyent,
Ultiorene.
clt,gol
lum ceare
lalnif⸗
Pkeuertete
nes Eelle
udiamr.
chirin
Horum
ngs
S
1C⸗
alon
torumn
Aenar.
mmm
un ke
unho⸗

ol

IN GERM. FAIIS CAbP. V. 273

culabeſſe videretur: tum virorum capite IV
laudatorum doctrinæ plurimum acceptum
retulerint; fundatæ in Germania humanita-
tis gloriam vltro quaſi eis concedentes. Idem
de Virico Hutteno, Hermanno Comite Nuena-
rio, & reliquis acerrimis Reuchlini, & purio-
ris ſimul Latinæ linguæ, defenſoribus, vbe-
rius infra laudandis, præmonitum volo. E-
quidem quum Herm. Hamelmannmus ſupra

nominatim a me citatis ſcriptis Murmellii,

Buſchii, reliquorumque merita luculentisſi-
me explicarit, & ſcripta hæc rarisſima antea
non ita pridem Ern. Caſim. Waſſerbachii
opera in tabernas redierint: potiora dumta-
xat, quæ ad Latinæ linguæ cultum, in Germa-
nia propagatur, breuiter demonſtrandum fa-
ciunt, inde proferam, non paucis aliunde ad-
jectis.
Plures præter triumuiros iſtos eximia do-
Gtrina præditos homines, præceptorisque
Hegii haud disſimiles diſcipulos alios in in-
feriori Germania exſtitiſſe tum, qui ſcholas

Ppasſim aperientes, iuuentutem ad limpidos

Latinæ linguæ fontes non minus deduxerint,

melioresque litteras æque magno ſtudio pro-

pagarint, quilibet per ſe coniicere poterit.
Etſi enim etiamnum plures olido priorum
ſæculorum veterno premebantur, vt neque

ad' claram ſolis lucem oculos attollerent:
8 haud

274 DE LING VAE LATINAE

haud defuere tamen alii innu ameri, ui quum
iam aliquos id poſſe viderent, ipſi etiam mal-
lent melius ſapere, ac loqui (b). Horum
numero fuit Anton. Liber, Suſatenſir U- eſt-
phalur, qui pl lurimi ab Agricola æſtimatus, &
ad communem ætatis iſtius ſcholarum for-
mam docendique rationem mutandam ab
codem incitatus, iuuentutem fideliter ad La-
tinæ linguæ fontes in Hollandia deduxit:
multa ea propter a barbaris perpeſſus, qui
Campis & Amſtelodamo eum eiecerunt: &
Conr. Goclenius, Paderbornenſis, cui Eraſmus
amplisſimas impertiuit laudes: Iauenis, in-
quit, vtriusque linguæ adl vnguem doctus N,
& in vtroque ſeribendi genere miriſicus arti-
fex, ſiue proſam orationem malis, ſiue car-
men, olim inter primos eruditionis proceres
præcipuas habiturur (c). Alibi de codem
Goclenio teſtatur Eraſmus, eum Latinas lit-
teras tanta morum integritate comitateque
apud Louanienſes docuiſie, vt apud illos, qui
iſtas prius aduerſati ſint, guatioſas reddiderit:
& poſtquam plurima, quæ ad Goclenii lau-
des ob dilucidum & in proſa & in ligata ora-
tione dicendi genus pertinent, protulit, ad-
dit demum: Ouod ſi noſtri Principes didi-
ciſſent egregiis ingeniir habere ſuum honorem,
quem-
(b) G. I. Vosſii præf. de Vitiis ſermonis* 3, b
(C) Adag. Chiliad. II, Cent. 7, n. 39.

In?

. R iluu

Piſſo⸗

muli N

elſoe
— us, zui⸗
nec conten
git
45 M.
Nlnil Gian
annosſbe
tonem; ſbi
Nuchi A
ſcol Alfin I
ntmerti!
H. (Mi
umtumn, 0
ltteris nen
u. Co
tenle
ick lter⸗

. H co

Okaikloy
lian 4

t urun n
Pbneg,.
ldusdam i
lhe⸗ ,6

Memtin 4

Sen

Arrns

R11

Mutandn,,

nellterl:

ndia Ge

deſpellugti
iecerunt
cli rlin
Mlengin-
1Alc eh⸗

N, ecn.
Uln gann
ͦ e colen
Saua i-
omnit⸗ ecle
llop i
cenu hr.
fotultrde

.

NeAKNN
Ah

8nseH

IN GERM. FAIIS CAP. V. 27

quemadmodum apud Italos habetur, Goclenius
totus fuiſſet aureus (d). Iaxobus Montant 44,
Spirenſis, e0 Pparro referendus eſt, quippe qui
Heruordienſi ſcholæ iſtis temporibus præfe-
ctus, purioris dictionis exercitia ibi inſtituitz;

nec contemnendis ſcriptis, quæ edidit, vt iu-

uentutem ad bonorum auctorum lectionem

alliceret, allaborauit. Vt de Perro Wehemio,

Caſp. Drolshagio, Alardo Assſtelredamo, aliis,
nihil dicam, quorum ſingulorum Hatnel-
mannus vberiorem in ſcriptis ſuis facit men-
tionem; vbi illorum, qui ex Murmellii ac
Buſchii diſciplina gregatim egresſi, de re
ſcholaſtica in Germania ſtabilienda præclare
ſunt meriti, longos dat indices; amplisſimis
Io. Cæſarii & Matth. Phriſſemii, clarisſimo-
rum tum, optimeque itidem de inſtaurandis
litteris meritorum virorum, adiectis laudi-
bus. Quorum hic, quum a Colonienſibus
theologis munus peteret, ab iis repulſam tu-
lit, propterea quod litteris cultior linguisque

inſtructior videbatur, quam vt Colonienſi
theologo conueniret (e): eadem prope vſus

2 for-

( ) Epiſt. lib. X VII, ep. 7. in Ciceronian. p. 3798, ſcribit:

Obinor illud ingenium poſſe, quicguid Jerio volue-
rit, verum manult obeſilus oſſo, guam polygraphus:
quibusdam interiectis addit: Goclenius collo & pul-
cre obeſo, & ageo non longo eſt, vt mentanm Pecfor:
pene contiguum ſit.
(e) G. Fabricius in Io. Riuii vita.

276 DE LINGVAE LATIN AE

fortuna, qua circa idem tempus Iac. Cerati-

num, Hornanum, vſum, legimus.

Hic enimn;

quum duro parentis imperio obſecutus Tra-
iectum (quæ Epiſcopalis ſedes fuerat) profe-
ctus eſſet, vt ſacerdotali dignitati inauguran-
dus nomen daret; & quum barbari ſæculi
more (quem veluti per manus traditum ita
mordicus obſeruare quidam perſeuerabant,
vt piaculum putarent, ab eo vel latum vn-
guem diſcedere) ab officialium collegio exa-
minandis presbyterii tironibus deputato,
grammaticalis regulæ auctoritatem recitare
juberetur: ſe hanc neſcire ingenue confes-
ſus eft. ad quod reſponſum e veſtigio ex
adyto illo ſanctiore, vt profanus, iuſſus eſt
excedere, grammaticamque felicius ac dili-
gentius euoluere, homo doctisſimus, ſpurcæ-
que barbariei proculcator ſtrenuus. Qui
quum Hadr. Iunii, hæc ita narrantis (f) iudi-
cio, cum Xenocrate reſpondere tum potuis-
ſet: Equidem ego vellus non carpo: rara mo-
deſtia ita contineri ſeſe paſſus eſt, vt nec excu-
ſauerit ſe, nec errorem illorum caſtigandum
decreuerit; contentus viro eiusdem ordinis
candidato repulſæ ſuæ cauſſam detegere: qui
mox introductus in ſacratius illud penetrale,
erroris magiſtros illos admonuit, inſignis ca-
ltimmiæ maculam ſe ipſis aſperſurum mini-

(f) Centur. V. Adag. 4.

tans,;

Cotio iban
Tum Iunin
u 4 un
Grglalm
Nrrodlige
Kohn,cosn
Virumnfull

Pickhe
glentuet

eI//2

lehe cindit

ſun anplin
M mhi⸗

ſoreleet,
miugte

borreret
Mrereta

TINE

lig lee,
flent 4
barbanitc
6 tracſuni
tſenent,
el ltunr.
olegber
cahuen
tem leclee
dne conker⸗
Uekigo
n Wlns
ells 1e dl⸗
Nls ſpunr.
nums. (l
ts Hincr
ſotui⸗
ua mo⸗
neceicl⸗
komam
nollnds
grigl
ettle
nicr.
mI--
an

N GER M. FAITIIS CAbfP. V. 277

tans, ni opportune illi mederentur. Cuius⸗=
modi caſtigatione factum, addit Iunius, vt
agnito errore Ceratinum reuocarent, iniuri-
amque deprecarentur, priſci moris excuſa:
tione, non enim integrum ſibi fu ſſe, a ritua-
lium librorum duétu, & recepto more diſce-
dere. his aliisque lenociniis delibutus ſacer-
dotio inaugurabatur Ceratinns qui nimi-
rum Iunii teſtimonio Latinæ linguz innutri-
tus quodammodo, triuialia grammatices præ-
cepta vel omnino non audierat, vel neglexerat
dedidiceratque. Qualis vir fuerit Ceratinus,
ex quadam etiam Eraſmi, qua eum Pirckhei-
mero diligentisſime commendauit (ff), epi-
ſtola,'cognoſcere licet: qua teſtatus eſt, eum
virum fuiſſe, qui ita Græce doctus exſtiterit,

. S 3 ne c
(ff) Pirckheimer. Epiſt. familiar. lib. ep. 46, b. vhi ſe-
quentia etiam de Qeratino ſcribit Praſmus : Eum

iuſzu vel flagitatione potius Georgii Principis per
litteras euocaui, non amodunt Perans, futurum, vt
hanc conditionem non aſpernaretur. Nam &' apud
Juos amplius præmiis ad publicam prefegionem in-
uitabatur. Succedet Petro Moſellane, ſed n
AMo ellanis eruditior, etiamſi Moſellanam doctrinam,
& ingenium haud vulgariter auamabam. ep. 91 eiusd.
Iibri ſcribitPirckheimero: Georgiussaxoniæ aux cre-
bris litteris perpulerat me, vt mitterem, gqui Moſellano
fſucrederet, miſi Iac. Ceratinum egregie peritum v-
trinsque litterature. Res non optime ſuccegit.
fortasſis incidit in ſu picionem, guod non. Jatis.· gb-
bor reret a dodtrina Lutheri.

N

278 DE LINGVAE LATIN AE

nec minus Latine, vt cum dignitate vel in Mimei
quauis Italiæ Parte profiteri potuiſſet: tumnmn prins .
moribus plane niueis, ſed adeo modeſtus, vt Lolis
pene putidulus. ngeni
Ad optimos iſtos triumuiros ipſos quod Krnd
attinet, IO. MVRMELLIVS, Ruremundenßer, ißeman
qui primus eorum decesſit, vir bonus a Io. AA gen
Sturmio appellatus eſt, & vtilis Dauentri? NlparM
puerorum in ludo modera ator (g): abſolutis UAuim
ſemum alii prædicarunt eum grammatium, biiyqu⸗
qui omnium ætatis ſuæ eruditorum in ſe con- Vultum ce
uerterit oculos. Quum Io. Bugenhagius iNl
ſcripta eius legiſſet, magnopere lætatum ſe knn
confirmauit, illo ſe vixiſſe tempore, quo & RH
ipſa Germaniæ adoleſeentia doctis atque Lati- Guh
nisſimis praceptoribus galtiſa ſite Murmellii Ain
certe ſcripta qui legerit, eum caſta, ac Latiali ſen
lingua loquentem miraturum fore, credidit. nit
Exquiſitæ ſummi Mæcenatis Rud. Langii eru- mlen
ditioni, quod complures mendas & ex proſa
oratione, & verſiculis ſuſtulerit, in primis ſe Eenkch
debere, faſſus eſt Murmellius: quem Colo- iai
nia ab inficetis ac illiteratis hominibus expul- ſe⸗ 1
ſum exceperat Langius, benignisſimeque re- Nnind
fecerat. Quod obſcurum Alexandri Galli gſnl
Doctrinale, de quo mox pluribus verbis agen- i tantu
dum erit, ex Germaniæ ſcholis ſit extruſum, Pkin
(2) in dedicat. qua Golii Onomaſticon lacobo Mar. ER

chioni Bad. inicripſit. i) cen

IIN

103

ur k.,
Ete,
79)

irbonmeh

rammatin,
um intecon

hore o
Kngdelat⸗
Uniclatd
rerclecle
Ca li
nprint ſ
len Colo⸗

busenbl.

ineglen⸗
uti Gl
hüggerr
Atruun,
MA⸗
o Nr.

IN GER M. EATIS CAP. V. 279

Murmellio noſtro atque Herm. Buſchio cum
rimis deberi, putant eruditi. Ille ſaltem a
doctis ſæculi ſui viris efflagitauit, vt omnes
ingenii ſui neruos intenderent, vt, exploſa
veteris Alexandri barbarie, politioribus litte-
ris erudiri ſe, gauderet Germaniæ iuuentus.
Ad quem finem librum etiam ſuum, quem
Scoparium inſeripfit, valde ab Hamelmanno
dilaudatum, emilſit; vt nihil de aliis eius li-
bris, qui ad recte emendateque loquendum
multum conducebant, addam (h).

HERMANNVS BVSCHIVS, Hegii iuxta
inſtitutioni, atque eiusdem Rud. Langii, ciuis
ac cognati ſui, conſiliis omne id, quod in ſe
fuit eruditionis, acceptum retulit: cuius
poſterioris perſuaſu in Italiam abiit, ab eo-
dem educatus antea, atque aliquamdiu in-
ſtructus. Vnde poſtquam optimarum re-
rum ſcientia ornatus redierat, & tantus deni-
que vir euaſerat, qui Eraſmi iudicio (i) in car-
mine pangendo felix fuerit; & in cuius etiam
ſoluta oratione magna eluxerit ingenii Vis, lé-
lctio varia, iudicium acre, neruorum ſatis, ſed
compoſitio Quintiliano propior, quam Cicero-
ni. tantus, inquam, vir quum euaſerat Bu-
8 4 ſchius,
(h) indicem eorum vide lib. III Hamelman. de Viris
in Weſtphalia ſcientia ſcriptisque illuſtr. Oper.
Pag- 171.
(i) Ciceronian. pag. 378.

289 DE LING VAE LATINAE

ſchius, optimi ſui cognati, & R. Agricolæ, quo
olim in Heidelbergenſi academia præceptore
vſus erat, & cuius hortatu Ciceronem dili-
gentius legere inſtituerat, exemplo incitatus;
tam egregie de bonis litteris, præſertim de
Romano ſermone, meritus eſt, quam qui ma-
xime. ſiquidem non inferiori ſolum Germa-
nia barbariem eiicere pro virili enixus eſt,
ſed in pluribus quoque ſuperioris Germaniæ
academiis, in quibus ipſe docuit, homines eo
perduxit, vt ſordium denique ipſos pertæſum
eſſet, meliora addiſcendi cupiditate adfectos.
Tanta equidem cupiditas hæc exſtitit, vt cla-
risſimos etiam viros ac diſciplinarum do-
ctores haud puderet, Buſchium, veteres ſcri-
ptores frequentibus admodum ſcholaſtico-
rum auditoriis explicantem, audire. Quo
magis enim cιοαιοiſti obſtrepebant, hoc
magis iuuenum ardor gliſcebat (K), illiteratis

litteris magnopere tandem ſpretis. uum

videlicet bonos auctores ſeientisſime inter-
pretatus erat Buſchius, Germaniæ iuuentus

penitus tandem cognouit, quid diſtarent æra

lupinis. id quod in plurimarum vrbium
ſcholis, & Roſtochienſi academia factum eſt:

in qua Buſchius quam fortisſimos barbariei

reperit propugnatores, maxime idcirco ipſi

aduerſarios, ſolumque vertere i ipſum denique

cogen-
(K) Eraſm. lib. XVII, ep. 8.

cogelit te
ſ. enſen
legenſ
ſcholue
feuocalt
Mus Bol
iue lit
latus, 4
tamndiutt
geinai
ſtam neln
empored
leficung

Orid H
ſegatum
un in⸗
Burch.
en
Werl
Ulhur d
glengn
in

Noluet

4 nlen,
eme leen

pl⸗ Uni

6, Preſetnt
Hgunn 1
lienims
1is Gennin
hominge
pertlin

Nteackechos

ll.

kitiyyte
Uurum do
ſttelehl⸗
cholihic.
lne. Co⸗
pebanh o
,Ukentt
ne inter⸗
innentus
Nenten
Trblun
gunck⸗
nbenei
oih
knine
coper⸗

IN GERM. FATIS CAP. V. 281

cogentes. Gripswaldenſem porro, Franco-
furtenſem, Erphordenſem, Lipſienſem, E itten-
bergenſem, Marpurgenſem, & alias Germaniæ
ſcholas ex barbarie ad Latinæ linguæ cultum
reuocare ſtuduit: in quibus adhue nihil fer-
me, niſi fœda fuerat barbaries; & doctisſi-
mus Buſchius, ab Hamelmanno ſßirmum La-
tinæ linguæ propugnaculum merito ſuo appel-
latus, Augiæ ſtabulum ibi inuenit. Lipſiæ
tamdiu reluctata eſt barbaries, dum optimum
virum inde expulerit; quum ex Witteber-
genſi academia eo redierat (. Aeque infe-
ſtam nempe Lipſiæ fortunam eodem fere
tempore expertus eſt Buſchius, ac Io. Rhagius
Aeſticamvianus, vir eruditisſimus (Il!), & an-
tea
() vid. Hamelmanni orat. de Herm. Buſchio ſupra al-
legatam: vbi multa notatu digna inuenies. conf.
etiam diſputat. de Græcarum & Letinarum littera-
rum in Miſnia Inſtauratoribus, Lipſiæ præſ. cl. Io.
Burch. Mencken 7 hab. &1s5. Vberiorem cultum.
quem Dantes Aldigerius, Florentinus, initio ſæœculi
XIV ex Italia Lipſiam ſecum attuliſſe &o eiusdem
diſput. dicitur, multo ante exſtinétum atque op-
preſſum fuiſſe, quam Buſchius eo venerit, facile
qꝗquemque ſibi perſuaſurum, arbitror.
(I!) qui plura de Acſticampiano cognoſcere cupit, e-
uoluat velim Dan. Fidleri diſputationem, de ipſo
hoc grauisſimo humanitatis vindice Lipſiæ 1703 e-
miſlam: cui oratio ſubiuncta eſt, quam an. 1511
habuit, quum quorumdam maleuolentia atque im-
probitas Lipſia abire eum cogeret. Quæ licet mi-
nus verboſa ſit, eruditionis tamen plenam, ſed quæ

282 DE LINGVAE LATIN AE

tea Conr. Celter. Quum Georg. Heltus, Ca-

merarii præceptor, promptam & expeditam
Latine ſcribendi elegantiam, & quocunque
in negotio verba faciendi copiam, dudum in

Buſchio admiratus, ipſum aliquando, quum

Lipſiz adhuc commoraretur, interrogas-
ſet,
multa acerbitate permixta ſit, deprehendet, qui eam
legerit: accedit, quod ſæculi conditio optime ex ea
perſpici queat. Valde ego miratus ſum, quum in
eadem, quantum operæ Lipſiæ in docendo per
triennium nauarit Aeſticampianus, cognoui.
C. Plinii Hiſtoniam naturalem, quam Germanes
antea vix cognitam, atque auditam, nedum lectam,
habuiſſe adfirmat, ibi expoſuit; tres etiam
Decades T. Liuii iſto temporis interuallo bono
publico explicauit, Plauti porro Comædias, Hora-
tii Carmina, Visgilii Aeneida, Ciceronis Epiſtolas,
eres de Ofciis libros, tres de Oratore, totidemque
Orationes, Corn. Taciti de Moribus Germanor. li-
brum, Hieronymi Epiſtolæs. Aul. Gellium, Priſcia-
num, Augiſtini aliorumque ſcripta illuſtraturus, niſi
vrbe excedere coactus eſſet. Quo ſingulari ſuo
ſtudio ſeholaſticorum qupsdam tam cultos factos eſſe,
lætatus eſt induſtrius maxime vir, vt alios ingenue
lerudire potuerint. Vehementiora ſunt extremæ
orationis verba, quibus in purioris Latinitatis hoſtes
ita inuectus eſt: Vos quidem oportebat primum lo-
gui verbum Latinitatis, ſed qquoniam repellitis illuc
& indignos vos iudicatie Romana eloguentia, écce
conuerto me ad gentes vicinas & barbaras. Quem
enim poetarum eloguentum non ſunt perſecuti pa-

zres veſtri, & gquem vos ludibrio non habuiſtis, gui ad

vos eœpoliendos gquaß cœlitus ſunt demigſi? Nam vt
5multis paucos referann Comad. Celtin pene boſti-

1

ſeh⸗ gu⸗
unch!
heidix
Poſtqn
polii
bonoru
ſcienti
rorolt
ſe polt
paturl
wbigven

tincum

lterer
fum ve
pianmn
tit
e ,
M m .

INN

1 Wlnce
. I
Ilbenn,
untdrn
Mlencen
lt,
nce,glin
optinee
n Ouunt
ocen,
1 poli
Cermmny

n e.

mnr Kin
lo o

ercenere

matirl

„
NtIrus nut
Nlni
leſe,
ilgenne
eatene
tskotes
nunrhr

IN GERM. FATIS CAP. V. 283

ſet, quam maxime rationem in illa compa-
randa ſecutus eſſet; reſponſum tulit: Le-
gendis & relegendis Ciceronis epiſtolis (m).
Poſtquam igitur ſtudioſa iuuentus Buſchii
noſtri exemplo ad Ciceronis & reliquorum
bonorum auctorum lectionem, quæ omnis
ſcientiæ quaſi fons eſt, inuitata, in obſcuro-
rorum grammaticorum labyrinthum includi
ſe porro non patiebatur, omnesque deteſta-
batur Latinæ linguæ impuritates, barbaries
vbique in Germania exſibilata terga tandem
vertebat. Arduum maxime opus, quod mi-
randum puto, in vrébe Colonienſi, quæ barba-
riei
liter expuliſtis: Hermannum Buchium diu ac mul-
tum vewatum eieciſtis Toannem gquogue Aeſticam-
bpianum variis machinis oppugnetum tandem euerti-
tis. Quis tandem Poetarumad vos veniet? Nemo
hercle, nemo, cuius modo ad aures virtutis veſtræ fa-
ma peruenerit. Inculti ergo ieiunigue viuetis ſædi
animis & inglorii, qui vel, niſi pœnitentiam egeri-
tis, damnati omnes immoriemini. Hoſce aduerſa-
rios publicas ſcholas præcluſiſſe Aeſticampiano, &
ſcholaſticos ne eum audirent, nequiter impediuiſſe.
ex eadem oratione diſcimus: quos a recta loquendi
via modeſteque viuendi regula inſulſis ſuis ſermo-
nibus & luxurioſis conuiuiis auocaſſe atque ſedu-
xiſſe iſti dicuntur. idque eosdem aduerſarios natu-
ra & conſuetudine iamdiu inueterata ac roborata,
vel peruerſa ac impia voluntate commiſiſſe, pronun-
tiat Aeſticampianus.
(m) Ioach. Camerarius id commemorat in præfat. Epi=
ſtolis Ciceron. præm. A. 5, edit. Vœgelin. an. 1605.

284 DE LING VAE LATIN AE

riei inſcitiæque propugnatoribus tutisſimum
adhuc portum præbuerat, ſtrenue optimi Co-
mitis Nuenarii auſpiciis adortus eſt; quum &

