diſcurrendo, ambienso, apprebendendo, dum optimum
guemgue exaulis principum in partes Capnionis tra-
ham'guamgquam huc vltro illi concedant, nec iam opus
Nt parare nobis amicos. Sibi id curæ fuiſſe, vt ad
Reuchlini partes, quosquos in principum aulis a-
ptos eſſe viderit, traduceret, dudum H. Nuenario
confirmarat elegantisſima epiſtola; qua complures
clarisſimos nominauit Germaniæ viros, qui cum
Reuchlini ſociis faciebant. citata modo Hutteni
ad Iulium Pflugk epiſtola ſubiecta eſt eius Nemini.

Hutenunm
Cünerai
inaltrn

o Nrun
er unathe
E lun ſ⸗
RK
gle h
Pter ochi
Tntiam n

Ghlni

Kunzr
hac.

lumnch

. mne (1c
atenns er
S neor.
uud cooter⸗
1o A1 MA

au.

puril
lNle

uufr 1

Mruno
Gies
l CUI
Honen
Nr

IN GERM. FATIS CAbP. V. 327

etſi plane non ignoraſſe videtur, multos ſub
innocentiæ ſcuto periiſſe, auroque loquente
cuncta ſilerc. Aduerſariorum certe opibus
& potentia quam maxime preſſum eſſe
Reuchlinum, ſupra cognouimus. Hic licet
potentisſimorum auxiliis numquam deſtitu-
tum ſe conqueſtus ſit: pro ſuæ tamen natu-
ræ modeſtia, pacem plus, quam gentium &
nationum bella, vel diffidationes, cupiuiſſe
ſe, adfirmauit (31). Quando vero Camera-
rius, ſummorum virorum fauorem Reuchli-
no haud defuiſſe, ſed omnium, qui amaue-
rint, aut videri ſaltem voluerint amare eru-
ditam doctrinam, ſtudia tam prolixe, vel tam
effuſe etiam præſtita ei fuiſſe, oſtendit (e), vt
ipſe Reuchlinus alacritate offenſin fuerit;
Huttenum cumprimis intelligere ſe, prodidit
Camerarius, dum paullo poſt addidit, Hutte-
num acerrimo ingenio, animoque confientisſi-
mo virum, litteris perquam eruditum, litigan-
ter monachos cum Capnione varie eragitauiſſe
& illam fatctionem vehementisſimis ſoriptis,
& aliquando poſft armir quoque expeditis ad-
ortum eſſe. Quare etſi magni ad vitæ finem
vsque fecerunt amici Huttenum ſuum, pro-
pter doctrinæ eruditionem ingeniique præ-
ſtantiam mirifice eum admirati: ſed tamen,
X 4 quum
(d) lIib. II ep. illuſtr. viror. r. 4, b.
(e) in Vita Melanchthon. p. 16.

328 DE LINGVAE LATIN AE

quum vehementem eius naturam, excelſum,
animum, & propenſam ad novas rer volunta-
tem probe noſſent, nonnihil ſemper de ſalute
eius metuere ſe, declararunt (f). Præſertim
quum ſummi Pontificis iram ita in ſe conci-
uerat, vt animus huius ipſo patrocinio, quo
Ubertus Archiepiſeopus Moguntinur Hutte-
num fouerat, quam maxime offendere-
tur (f). At Huttenus, ſe timorem, quo a-
micorum mentes ipſius cauſſa occuparentur,
inique ferre, epiſtola ad Reuchlinum ſcripta,
multum animi ſpirante (g), ſignificauit. qua
hunc timiditatis animique demisſionis aperte
cOar-
(f) ibid. p. 92. .—
(ff) vid. Iac. Sadoletꝭepiſtola Leonis X P. nomine ad
Albertum ſcripta, P. II Monumentor. Pietatis &
litterar. p. 47 ſeq. qua in Hutteni, velut parum mo-
deſti hominis, ſcripta acriter innehitur, quæ indi-
ghisſimis & rebus & verbis referta, plurimas in
Santtam Sedem continerent contumelias. Zuum
guæreremus, ſcribit Sadoletus Pontificis nomine,
guinam ille &et (H utterus,) intelleximus, eum Cir-
cum pectionis tuæ familiarem ſſe, guin etiam nobis
ſtenſus locus eſt, impreſſös hos libros, ſeilicet inci-
uitate tua Moguntia fuiſſe, guæ res inagnam in nobis

commouit admirationem, 7aum nec noſter in Cir-

cumſpectionem tuam perpetuus & ſingularis amor
cregere nos ſineret, te volente ita eſſe factum, & res
ipſa pene cogeret, credi, ante oculos tuos, in ſeae
vua, a tuo Domeſtico & familiari non potuiſſe edi tan-
tum ſcelus in apertum te ignorante.

(S) lib. Il epiſt. illuſtr. vir. ad Reuchlin. A. 1.

P

t.
carguit⸗

Peril; 14
vrriglen
i⸗
leſpon⸗
Wn
dur ſ
nitilir
talel.
i M
ini a1
Uterqued

N

n cnfe/
limn ve
ilnu ir
e Eener
Aleſſmn
m etſuu
n. Nn
3 Fiin
uis. e
en? N
fi Munn
l nun
lin zer
lyan,

run ⸗

II
nn,
rn
mpels
) M
lan⸗ D
Crein,

nnrur A.

ſe ogen lit.
ken, ur
Cnpart,
um e ,
e CAit
itzen
(Oa⸗

Demominen
r. Metnd
n gleint⸗
Pluins n
s
S ponine,
AnCr.
Tur
her ind⸗
n M
7/ , 4
enr an
e,7
,
uiu⸗

IN GERM. FATIS CAP. V. 329

coarguit, quando epiſtolæ hoc fecit ĩinitium:
Per te, or: tuum, oro, per ſi quid hoc carius
vtrique, noli triſtia ominari nobiv. Quid enim
iſta ſibi volunt? Sin breui moriar, ſatis ti bi
reſpondebit virtus tua. NWoli me terrere, ob-
ſecro; noli Iſe imponere necesſitatem tibi &
illum refer animum, quo ſolitur es ferundis
aduerſis vti. Multos vltro ferocienter for-
miduloſus dux milites bis querelis emollitos
reddes. Ne tibi deſis: ne ardentibus pPro te
muliebre iſticl obſtrepe, ſin breui moriar. In-
mo non moritur, qui ſic vixit? & quæ verba
animi ac ſpiritus plenisſima ſequuntur alia:
inter & hæcſunt: Iam pridem incendi-
um conflo, quod tempeſtiue ſpero eflagrabit.
Lhum te quieſcere iubeo. Eos mihi adiungo
militiæ ſocios, quorum & ætar & conditio pu-
gnæ generi par eſt. Breui videbis Iugubrem
aduerſariorum tragadiam e ridentium thea-
tro exſibilari. Hac diuerſa opinante te mo-
lior. Neque enim de me ſi relte ſuſpicareris,
iſta ſeriberes. Noli deſerere cauſſam veri-
tatis. Egone deſeram aut hanc, aut te buius
ducem? Modicæ fidei Capnion: qui non no-
ſti Huttenum. Immo ſi tu hodie deſorat, égo
iſtud (quantum ber me hieri poterit) reſtituam
bellum, nec mihi ignauos cæptorum comites ar-
bitrare. bis ſtipatus conſortibur ingredior,
quorum vnumquemque huic colluuioni ſatis-

X 5 futu-

330 DE LINGVAE LATIN AE

futurum putesr. Hæc ex cpiſtola Hutteni

excerpenda hutaui, quum ea, quæ Bononiæ

anno cio 19 xvII ſcripta eſt, Hutteni animi

morumque index vere appellari queat, & ni-

hil de Hutteni indole luculentius ea ipſa te-
ſtari poſſe videatur (h). Nec minorem ani-
mum oſtendit Huttenus redux in Germani-
am factus epiſtola ad Herm. Nuenarium ſcri-
pta:
(h) Quæ de Doctonis titule, quem aſſumere decreue-
rat, in præfatione Nemini ſuo præm. A. 3, profert,
notatu mihi videntur quam dignisſima: Audi (ad
Crotum Rubianum ſcribit) meum in hac re conſili-
um, poſtquam mibi ſtomachum mouerunt Rti olim ſu-
perbi legum aiſpen atores, ſateor, &je aliguid con-
tendi, & e ſtudium contuli meum: ac diſpeream, ſe
vlla alia ratiene, quam, vel vt meorum doſiderio Ja-
zigacerem, vel ipſum illud, gquantumcungue nugato-
rum eſt, guo iſti triumphant Bartholiſiæ, aſſecutus,
acceptogue doctrinæ titulo, guo decipi vulgus amat,
ab illis poſtea audiri mereren, guod ainen per con-
temptum non fſiebat. Doctorem enim eſſe oportet
nunc, doctum negue neceſſé eſt, negue omnino aliguid
eſt. Quanta litterarum iactura hoc facies aiebat a-
liguis? N. alla reſpondi, guippe impendendum aliquid
ſuceiſiui temporis, dum iſtas illiteratas litteras algue
hanc doctninarum fecem iactare dicam. Nam in-
telligere nullo negotio licet Sum enim plane in ea
spinione, vt, gqui in his ſtudiis ſuperbire ſciat, & pro
tempor?e ingerere ſe audeat, eum conſummatum hoc
tempore iureconſultum exiſtimem; guod inſtitutum.,
guid refert, guomodo poſtea immutauerim, ſeribere.

Multa inſuper de Barthsliſtis minus honorifice præz

dicat.

ta: t⸗
oinenn
Qunn
er. ſon⸗ W
piu tN
gunrot
9r0. .
iirun
nhrn h⸗
i miliſe
dis inteen
in NMan
llir nten
npllrani,
ze,l l
tl on/
cun N
Oli
ſu. ha
mr,
rer
Itet eo
lnierles
prinng ſl
Cneekentk
S N
lne hac
N Pimun

1 ne m⸗
lscillit⸗
eInlnolengt,
EInCemg.

faren 1
enlerlumle.

e
.

— -

N,

Per A.

undli
6teretal
1. Mnir.
zlin in

4 .
„ ,
4
4
%
gfmettt N.

nn

IN GERM. FATIS CAbP. V. 331

pta: vbi, poſtquam complura animi magni-
tudinem teſtantia præmiſerat, ita ſcribit:
Guod ſi me audiat Germania, quamquam in-
ferre Turcis bellum neceſſe eſt hoc tempore,
prius tamen huic inteſtino malo, remelctium op-
ponere, quam de Aßiatica expeditione cogitars
iuſſero. Nam quid Oihomannorum domum,
imperandi ſiudio inimicam nobis exciſam tan-
topere cupimur, ſi iſtos, ferimus in medio no-
ſtri vniuerſæ pietatis inuerſores? multis ver-
bis interiectis, ita pergit: Quamquam inte-
rim dubitatio accerſit, an obſtinatisſime hos a
nobis contemni, quam infenhſame aliquando
impugnari præſtet. Cente enim hoc contemne-
re, quod ego omnibus hactenus apologiis præ-
tuli, non ſatis eſſe videtur, ad illud, quod pa-
ramur, vt vigeant littere, barbaries exſulet,
docti in veneratione, ſeioli pasſim deſpectui
ſint. Id quod Chriſto adiunante, ad aliquem
iam progreſſum deduximas, ſed non, quo o-
portet. .
Inter eos, qui contra pertinacis ſimos Co-
lonienſes ſophiſtas, capitales Reuchlini, o⸗
mnisque humanitatis hoſtes, decertauerunt,
primas, vel ipſo Hutteno atque Buſchio eas
concedentibus, tenuit HERMANNVS CO-
MES NVENARIVS, ſiue Nouz Aquilæ, ſæ-
pisſime hactenus a me nominatus: Canoni-
cus primum, Præpoſitus deinde ſummi Colo-
nienſis

7

332 DE LINGVAE LATINAE

nienſir templi longe eruditisſimus, & elegan-
tiorum litterarum, Romanæ in primis linguæ
vindex ſummus, ſiue, vt ab Hutteno appella-
tus eſt, omnium ætatis ſuæ in GeVrmania nobi-
lium dAoctisſimus, omniumque ibidem doctorum
nobiliſimut. Qui quum barbariem Colo-
niæ oppreſſam vellet, Buſchium atque Cæſa-

rium benignisſime ibi, vt ſupra oſtendi; cum

aliis præclaris viris fouit, eosque auctoritate
ſua, qua plurimum valebat, contra audacisſi-
mos aduerſarios ita grauiter defendit, vt is
horum ducem Hochſtratum, qui Herculem ſi-
cticium appellare ſe conſueuerat, Colonia ex-
pulerit, propter impurum nebulonis figmen-
tum, quo Reuchlinum proſciderat (1). Ve-
hementisſime Nuenarius binis epiſtolis in
hominem inuectus eſt, vna, eaque verboſa ſa-
tis, ad Reuchlinum, ad lectorem altera: quas
cum Reuchlini, Buſchii, atque Hutteni ad i-
pſum cpiſtolie, Iac. Hochſtrati libello accuſato-
rio contra Oculare Speculum Io. Reuchlini,
eius-
(i) Hutten. in epiſtola ad Iul. Pflugk Nemini eius
ſubi. Io. Conr. Dietericus in ſuo de Reuchlino
Programmate ſcribit: Tantus erat furor Hooch-
ſtratianus, vt inclitæ nationis Germanicæ litterarius
ordo a Carolo V Imp. guum ei felix regimen ben O-
ratorem Hermannum a Nuenar, Comitem, gratula-
retur, hbumillime beteret, vut renaſcentium bonarum
artium curam babere, barbariem e ſuis finibus ex-

N

iüdeman
NMu ..k
ſeni
wum Ae
Tiumn con
lecttol
lit tlel
ſonnin,
Arge uu
nuſinieg
unn Ncelen
Reuchlnuun
ucſos Ge
Cumcmile

Erahe
lan. M.
19

etus, cort

Gidenntin

ono tie
umſi
eul CCan

es encee !

IN

inis

Uttenan,

, „.

en

ien l.

lonuer.
ner.

etbollr
ſene gus

ſur.
en,
ell.
eninl ein
Necklrn
Pr ut
trm
670
7 ntli⸗
715
1ANAAENR
ſptui 1
geul

IN GERM. FATIS CAP. V. 332

eiusdemque Iacobi Diffamationibus, item
Nouæ Io. Reuchlini ex vrbe Roma allatæ Defen-

ſioni prafixas iuris publici fecit: Hochſtrato

quam acerbisſime iiis reſpondet, qui Nuena-
rium contra Colonienſes theologos, contra
præceptores, & vicinos graſſutum eſſe, ſcripſe-
. ſyyhzn m
rat, theologorum Philof horumque oſoreni, de-
Sgenerem, præceptoribus in gnatum, temerarilum
atque dicacem eum appellans bominem, gra-
uisſimisque conuiciis aliis doctisſimum vi-
rum laceſſens; & quidem adeo, vt præter
Reuchlinum & Pirckheimerum complures
eruditos Germaniæ viros ſimul diris admo-
dum cauillationibus ſit conſectatus (K). Ri-
dicu-
(kK) Pirckheimerus in epiſtola apologetica, Luciani
Dialogo præf. de iniuria fibi illata modeſte admo-
dum conquecritur, ſcribens: Quæ t Cbriſtienæ re-
ligionis defenfio, longe acrius, guam Chriſtiana
manſuetudo permittat incandeſcas, ac nen ſotum in
tantum virum (Reuchlinum) fanda pariten & in-
Janda euowias, e& & omnes amicos eius mordicus ar-
ripias? poßſem & ego ſtulta illorum loguacitate ir-
itatus, contra inſanientes inſanire ac ſuaues illos ni-
ros, ſibi ipfis, tamquam in pecalo oſtendere, ni ia
nataralis prohiberet æguitas, ni id Chriſtiana dete-
ſta: etur pietas. Vel his verbis in ſaniam ſuam pro-
diderant inepti homines; ſea Bibibalds, neſcio quo,
in Nurenberga lIæ,os eſſt, tamquam infimæ fortis
homo fuerit Bilibaldus, quoniam ipfis erat incogni-
tus: quibus vt ſemper ignotus exſtitiſſet, ac num-
quam ſibi a talibus benedictum eſſet, a quibus vili-
pendi, quam laudari præſtitiſſet, exoptandi non le-
ues cauſſas habuiſſe videtur Pirckheimerus.

334 DE LINGVAE LATINAE

diculum præſertim titulum, quo ipſe Hoch-
ſtratus dignum ſeſe diiudicauerat, exagitat
Nuenarius. Apologiam ſcilicet ſuam is ita
inſcripſerat: Apologiæ Reuerendi Patris, Fra-
tris Iacobi de Hoch lſtraten hæreticæ prauitatis
Inquiſitoris. Quo facilius de rarisſima Nue-
narii ad Reuchlinum epiſtola iudicare queat,
qui illam numquam vidit, extrema eius verba
apponenda cenſui: quum hæc non de au-
ctoris modo eruditione ſtilique elegantia, ſed
etiam de ſæculi iſtius conditione abunde ſi-
mul teſtari poſſe, arbitrer: OQuod ſi huit
malelicendo rices reddere decreuiſſems iawm-
iam, (vti credo) experientia doctus eſſet, non:
parum vel ad maledicendum dufon,e poeti-
cam & oratoriam, idcirco voeſeor nomen non
recte mibi improperare ridetur, quod tam ab
eo abeſt, vt non posſit longius,; etiam ab inf ante
bimo: ſed ptinam verum diceret, contumeli-
am certe nullam inflictam video, niſi quod
mendacium plane agnoſeam; verum id ei li-
bens condonabo, qui in omner æque mentitur,
quam optarem, vt de me ſomel verum protulis-
ſet; ſed ſicut ego mihi nihil horum arrogare
außim, ita pro comperto habeo, maximam eff-
caciam, & incredibilem vim ſuppetere poetis,
quando ab improbis & malitioſir hominibus
prouocantur: Eſt furor in nobis (inquit Ouid.)
agitante caleſeimus illo. Conſtat Archilochi
iam-

Atoriut
.
tc e⸗
ur, 4
Puprisc
ut, Nlu
lummitiſ
terud,

lentes,
guilen
i
mur D
uleu/
ie re lee.
NMſne, eugata 4,.
uculi
eren tnn
ip haber
nſto eumn
¹ amie
inynſx

UINt

1 ine
rnn,
41 un be
Muin
iann
neiun
non len 4.
guli
Lbuntel⸗
, ,e:
1 n⸗

l⸗ .
G ti 4
AMitn
1 l
14 4 4.
peytitun
zltule
mrn
Gunku
hch
n

IN GERM. FATIS CAP. V. 33 5

iambor Lycambis exitio claros fuiſſe. Cice-
ronis eloquentian potentisſimus alioqui M.
Antonius etiam fuga celebrauit. amob-
rem quum adeo parui pendit poeticas Facal-
tater, caueut ipſe . bi, ne epente nune in Hec-
tas Atueltut, Uis fruſtratim & emembre-
tur, & dilanietur, non ſecus quam Aälæon a
Ppropriis canibus, & Pentheus ab inſanis mulie-
ribus, poenas luens temeritatis ſuzx, qui ea
damnet, quæ nümquam didicit, & quæ tanto
interuallo ſenſiss illins ingeniumque tranſoen-
dant, vt aſſequi vel ſuumnmmis digitis numquam
Potſit. Sienim ſacræ oahoc, merita ignoratz
ſi veros theologos ipfſius præconia ſeriptis ex-
tollentes non legit, aut didicit, quod valde e-
quidem crediderim, perluſtret Vallum Buſchii
viri vndequaque ornatisſimi, ut tandem ſenex
faltus diſeat, quæ puer ſeire debuerat? tum
fatebitur iniuriam fibi faltam, quod hucuſque
theologus ſit habitus, qui ea ignoret, quæ de
hac re certatim a ſanbtisſimis viris memoriæ
commendata ſunt. Et de nugis hac quidem
paucula. Nos vero interim ſtudiis noſtris o-
peram demus, & quum ludere aliquando libe-
bit, haæbes iam argumentum, quo te exercere
posſer, etiam vique ad riſum. Vale commu-
nis patriæ oxrnamentum & me quem amas,
fac impenſius vt amer, Coloniæ Calendas
Maias.
Con-

326 DE LINGVAE LATINAE

Confirmauerat prius Nuenarius Reuchli-
no, ſe contra belluam pedetentim inceden-
dum decreuiſſe; quam, ſi externa præſidia
accesſiſſent, coniunctis copiis commodius

expugnari poſſe, ſentiret: licet non ita ma-
8 . 4

gnis auxiliis contra paucas ranas opus eſſe iu-

dicaret, quas ipſas garrulitatis ſuæ iam pude-

ret, & quæ paullatim disſidere iam inter ſe
inciperent (1). Senſim enim fiebat, vt,
poſteaquam Parißenſes Theologiſtæ maxima
ſua cum infamia ac dedecore contra Reuchli-
num ſteterant, nee prohibere potuerant, quo
minus Reuchlinianum nomen in omni Gal-
lia ſit celebratum, ſpe victoriæ reportandæ
penitus adempta (Il); plurimos pc: niteret,
ſe a Colonienſibus aſinis & circumforaneis
nugiuendis, deceptos potius, quam inſtru-
tos, ſuffragium addidiſſe ſuum (m). quum
præſertim doctisſimos quosque vrbis Romæ
viros Reuchlino fauere; plurimisque, vel

ipſis monachis, conatum eius probari,

animad-
Integram epiſtolam, qua hæc Reuchlino confirma-
uit Nuenarius, vide in Reuchlini vita a cl. Maio
conſcr. p. 458 ſeqq. deſumptam ex lib. II, epiſt. il⸗
luſtr. vir. t. 3, b.
(I!) Hutten. in epiſt. ad Iul. Pflugk, Nemini ſubiect.
vbi, Guil. Budæum, nobilem, & egregie dactum vi⸗-
rum odium in Capniomaſtigas ſtrenue in Gellia aluiſſe,
ſcribit.
(m) Eob. Heſſus lib. II epiſt. illuſtr. viror. y. 2, b. & 2.
3, 2.

gimhtetc
Neuchlinmn
amihls
geclarodent
lggiu M.
Aqvando 0
mus (0)
Ijteſ Reuctl
uclhri
ui: Ann
teln dokm⸗
güher ſeleu

— — —

6Dal Ceren
ſnldl
dreri kuon
im ku
ſuli, Phl
ſole preter
rel: cui⸗
umc „eVer
ſelit hunner
iüetir al 6
li kſeenmtn
fein l⸗
luiermimnmn.
urinmn en
liprets mu
ammiſt, ſni
ſin ten inpe
ſude, iulei
reſlen!

IIN

inkki.
Utlmn inh.
Km l
5 Comnoh
Phoniun.
Cpgeleir
e in,l
n innt
febn,
mun
1Manl.
no
nni
munnte
Priten,
Umtormnes
n iln.
) Cun
Pihone
le,ſt
Nobni
Nüimnd⸗
cMirmx.
10 Mi
lhepct 1

e .
ugie⸗

. „an

IN GERM. FATIS CAb. V. 337

animaduertebant: ſiquidem multi eorum, ſe
Reuchlinum ſanctius & maiore cum pietate,
quam ipſas cerimonias & inſtituta ſua colere,
declarabant. Quid, quod quum FHranciſeus
Poggius Florentinus ad ſummum Pontificem
aliquando oraſſet; inter alia eum dixiſſe le-
gimus (n): Pater Santte; ego ſumam mihi
partes Reuchlin, & volo ſtare loco ipſius. legi
ſuas lucubrationes omnes, omner, quas habere
potui: bomini ſit iniuria. Ad quæ Pontifi-
cem poſt multa verba reſpondiſſe, addunt,
qui hæc referunt (o): NWoli curare, Poggi,
non

(n) Paul. Geræander epiſt. ad Reuchlinum Romæ
ſcript. lib. II epiſt. illuſtr. vir. B. 3, b. .
(o) ibid. Quantus Mæcenas exſtiterit Leo X P. Mℳ
breui ſupra a me commemoratum eſt. quanto et-
iam is bonæ notæ codices conquirendi flagrauerit
ſtudio, Phil. Beroaldi ad Reuchlinum noſtrum epi
ſtola præter complura teſtimonia alia confirmare
poteſt: cuius lib. II epiſt. illuſtr. viror. ad Reuchli-
num c. 1, b. verba hæc funt: Qui tibi has litteras
yedit loannes Heitmers Commiſfarius eſt Pontificis
deſtinatus ad Germaniæ partes pPro libris antiguis,
qui deſiderantur, munitus venit multis litteris pon-
tifieiis & diplomatibus. Sperat, ſe omnino aliguid
oni eruturum. ſignificauit autem Pontifici, poſſe te
plurimum negotio iſti fauere, qui diu tam ſagax canis
vepreta omnia & nitedulas olfeceris. Quare mihi
commiſit, ſeriberem ad te, velles operam tuam ad
iſtam rem impertiri, confilio ſeilicet iuuare, moni-
tionibus, indagine, audtoritate non deeſſe, præ ertim
apud Præſulem Wormatienſem. Cyede mihi, doctis-

338 DE LIN G VAE LATIN AE

non feremus, vt quicquam mali patiatur hic
vir. hinc etiam id, quod iidem adfirmant,
eueniſſe, arbitror, vt maior ſuffragiorum
pars pro Reuchlino fuerit, quam pro eius ad-
uerſariis: pro quibus vix quatuor ſtetiſſe,
ſcriptum eſt ad Reuchlinum ab amicis Romæ
commorantibus (p).
Vt
ſime Capnion, te animum Pontificis optimi in te certe
amando diu excitatum, bac potigimum opera arktis-
ſeme tibi deuincturum. nam hæc illi cura non in po-
Iſtremis. Dudum fcilicet, Campanus populares
ſuos (lib, IX epiſt. 45) edocuerat, magnam vetu-
ſtisſimorum librorum in Germania inueniri copi-
piam: at omnibus ætate ſua aditum ad eos patuiſſe
negauit; mirum enim in modum libros iſtos eſſe
obſeruatos, nec vlla arte tam capi potuiſſe, ſcribit,
quam quod poetici fuerint. Quare, guem libel-
lum ab bis (Germanis) poſtules, inquit, non aliter
potes impetrare, quam quod poeticum adferri pa-
tiuntur: & poſtquam eosdem Germanos ſuſpicio-
nis, ignauiæ, inſcitiæ, ferociæque inſimulauerat,

addit: quantum ad libroxattinet, teſtimonio nobis
eſt, quod vſurpatum veteri eſt prouerbio :⸗ Arma

non ſemper artifici conuenire.

(p) Epiſtola, qua Mawximilianus I., Imperator, honora-
bilem, fidelem ſibique dilectum Reuchlinum Pon-
tifici Leoni diligentisſime commendauit, lib. II epiſt.
illuſtr. vir. ad Reuchl. fa, addita eſt; eo pluris fa-
cienda, quo apertius auguſtisſimus Imperator ſuum
in Germanorum eruditisſimum, & ingenuas ſimul
artes, fauorem ea declarauit. Quam qui legerit,
Huttenum vere iudicauiſſe fatebitur, ſpero, vbi ſeri-
Ppſit (in præfat, Nemini pram.) Omnia debentur

N

It en 4

nöslignu
Mauin

cAris tont
lugin/
nugiſtton

n
jet, Me

Minim

,

nitter

Eimpolui
lirtan /,

ſtimoe

finen ete
lie l on
enittere n
Mmqun
Crun hen
un ſrtt
Unteſſoe
r ei
truſe d

latuor deer.
or lile

Un lor

Gun Ueth⸗
nſet9, .
ul con

Aarniſe

honon⸗
unbr
Pbleit.

eollulzt.
euurfuun
Gunl
hi ſgei⸗
1, hitor⸗
Cten

— — — — — —

IN GERM. FATIS CAP. V. 339

Vt ex diuerticulo in viam, ſiue ad excel-
lentisſimum Comitem Wuenarium, reuertar.
Mauritius Comers Speigelbergicus erat, cuius
curis tantum Mæcenatem debebant Germa-
niæ Muſæ. Nam quum is in Italia, quo opti-
mi præceptoris ſui Hegii conſilio cum Rud.
Langio profectus fuerat, ſub clarisſimorum
magiſtrorum diſciplina plurimum profecis-
ſet, magnus ſemper, poſteaquam redierat,
X 2 bo-
Maximiliano, Principi, gui ſe funentibus oppoliit,
non paſſis euerti optimum virum, & de hoc imperio
ſuis comſeliis ſuague induſtnia ſic meritum. Quare
tam integri, & innocentis viri, ac optime de ſe meriti
conſ-liarii protectionem ſuſcipere Oρii ſui exiſti-
maſſé, ſe, ſcribit Imperator; Pontiſicem magnopere
obteſtatus, vt Reuchlini aduerſariis, quos ordinari-
am & regiam iuſtitiæ viani ex inänſtria vitantes va-
riis viis aliis modisque integrum, bonum, dobtum, &
a catholica dodtrina nibil adiſſentientem opptugnare
adbuc ſtuduiſßſé, intellexerit, perpetuum ſilentium
imponeret: (quale pro negotii paeificatione dudum
ſe impoſuiſſe iis, adfirmabat) quo innoceéntigimus
vir a tam ſiniſtris vexationibus liberatus, commodius
vltimos ætatis ſuz annos peragere, G& aliis ſtudiis,
quæ aa communem Reipubl. Chriſtianæ vtilita! em
emittere in animo haberet, liberius vacare poſſet.
Nam quum diu ſpeéëctando, quorſum optata inimi-
corum perrectura, aut quem tandem finem vota eo-
rum ſortitura eſſent, ita animi ſe pependiſſe ipſe
profeſſus eſt, vt nihil magnum adgredi auſus fuerit,
par ei, quod a libero ingenio prodiret; coaétum
interea ſe docuit, dum otio langueſcere prorſus non
poſſet, paruis ſaltem quibusdam follis nauare ope-

340 DE LING VAE LATIN AE

bonarum litterarum fautor exſtitit, atque
amplificator; de Comite Nuenario ingenue
educando, quam maxime ſollicitus. & quo
melius hic de litterarum ſtudiis in Germania
magis magisque euehendis mereri poſſet, in
Italiam fidisſimam ſuam magiſtram, eum
ablegauit: probe deinceps ſentiens, ſe curas
in tam liberali ingenio alendo non fruſtra
ſuſtinuis-

ram: vt arbor ſua nihilo minus fruticaretur, qua-
triennium iam tum ab hoſtibus cæſa, non autem di-
uino beneficio euulſa. Scripſit ita Reuchlinus
Stutgardiæ an. I5i5 ad Iac. Aurel. Queſtembergum,
ICtum, Leonis X Cubicularium & a ſecretis: cui
videlicet S. Athanaſium in librum Pſalmorum ab ſe
translatum eximia dedicatione inſcripfit. qua in
laudes viri excurrit, qui Græce fuerit doctisſimus, &
cui ab adoleſcentia dulcibus Muſis adſueto, Roma-
næ linguæ uauitas propria ſuerit ac peculiaris.
Germanus natione fuit Queſtembergius, Freiberga
Miſniæ oriundus; non Reuchlini modo, cui firmis-
ſimum contra furioſos Monachos Romæ accuſan-
dos auxilium præſtirit, & Aeſticampiani, ſed o-
mnium popularium, litterarumque in patria æſti-
matorum, ſammus fautor exſtitit atque adiutor, ita,
vt eis non tantum raros ſubminiſtraret codices in
lucem edendos, ſed etiam tam liberalem atque mu-
nificum erga eosdem ſe præberet, vt opes ſuas Ger-
manorum in Italiam venientium cauſſa profudiſſe,
dicatur. vid. ſupra allegatam de Io. Rhagio, Aeſti-
campiano diſſertat & 7. Præſkantisſimo huic viro,
& communi Germanorum in Italia coram pontifice
cauſſas agentium patrono, Reuchlinus in comme-
morata præfatione expoſirum iuit, quam grauiter

ee Aut Mℳα

65

gu ſer
uere eun
tomn unene
E plusgben

late,cind
fudiorung
Alettani 1
uam be

Inlctia⸗ Innn

nbek: C,
(irit, hen
Cleſtus zuef
,ſra 140
1trd huu .
necun g⸗
le Puumni
Huler Nn
lfuij 4

Suuititay in

uere i.

Hamenn

)bunnen:
ſus eſet N
Cniden

ſiuum dlſoe
luuir Nimen

kucllantirn

nulit b

Nl IN GERM. FATIS CAP. V. 341

eed ſuſtinuĩſſe, quum exſpectationi abunde ſatis-
“ N facere eum cognoſceret (). De quo adhuc
“r tum iuuene Eraſmus Prædicauit, quod rara
rizi & plusquam ſenili prudentia, pauciloquus
i fuerit, & quod de Menelao Prædicauit Ho-
lnin, n merus, ααα„α Xανπια locutus ſit, immo cor-
teutan date, citra oſtentationem doctus non in vno
M ſtudiorum genere tantum, totus candidus, &
lin amico amicus (r).
ſarnn V 3 Ha-

aduerſarii ipſum perſecuti ſint, entent ia Apoſtolicæ,
quam Georgius Spirenfis epiſcopus promulgarat,
inſerta. Inſignis huius præfationis notabilis hic
finis eſt: Cabaliſtarum adagium eſt: piritus & non
canit, niſi pen medium lætitie Quam ſi perfecte

D auin adeptus fuero, enitar maiore diligentia, vt ſæculo
acuhnat noſiro haud fruſtra tixiſſe videar. Conſtitui nempe
len Mur mecum, poſſe angelerum auiutorio fieri, vt quanaolta-
r Mulm liæz Platonica Ma ſilius Ficinus attulit, & Jacobus
Rihin Faber Stapulenfis Ariſtotelica Galliæz reſtaurauit,
Naifmnd ego quogue Capnien Pythagorica contemplantigimis
exulu hominihbus iucunda Germaniæ donare gueam, modo
,(A- rece lant diaboli, id eſt, detractores, & vadant retro
i el: Satanæ, id eſt, impeditores.
antn (q) vid Hamelmannus in ſcriptis citatis p. 322 Oper.
CNoei & alibi.
le. (r) Eraſm. ep. 25, lib V. Quum in Germaniam reuer-
ſur ſus eſſet Nuenarius, Romanam illam de loquendi

conſuetudine, verbisque deligendis lepidam ac fe-
ſtiuam diſceptationem, ſuue Cci & Volſei Dialogum
Luais Romanis actum, Reuchlino dono dedit; qui
libellum Nuenarii in ſe beneuolentiæ, ac ſingularis
ſtudii gratitudinisque ſuæ teſtimonio excudendum
tradidit Ph. Melanehtboni: cuius præfatio Tubin-

„ /
lſcie

4

eſer⸗

342 DE LINGVAE LATINAE

Habes, Lector beneuole, virorum nomi-
na, quibus, dum Agricolæ, Langii, Hegii,
Reuchlini & ceterorum, quibus ſuperſtites
fuerunt, veſtigia ſummo ſtudio ſecuti ſunt,
potisſimum debetur, quod Latinæ linguæ o-
mnisque humanitatis decus contra barbaros
monachos ac inſulſos ſophiſtas in Germania
porro ſit aſſertum. nomina profecto tam
clara, & tam celebria, vt mentione mea, ex
diuerſis ætatis iſtius monimentis repetita, fa-
cile indigere potuiſſent. At recorderis,
quæſo, obteſtationis, qua ſupra rogaui, vt ne
peruerſe interpreteris, me vberiorem paullo
clarisſimorum virorum ſubinde inſtituere
commemorationem; ſed vt reputes mecum,
quanta excellentisſimorum horum Germa-
niæ ciuium in Romanum ſermonem elegan-
tiorumque litterarum ſtudia exſtiterint me-
rita: tanta videlicet, vt omnis ætas hæc cele-
brare, & memoriam eorum recolere debere
videatur. Candidos lectores hocce inſtitu-
tum meum non plane improbaturos fore,
grauisſimum ſummi Caſelii iudicium ſperare
me iubet, quo centum amplius abhinc annis
opta-
gæ ſcripta præmiſſa eſt: qua extrema fere honorifi-
centisſima hæc de Nuenario leguntur verba:
Quando virtus etiam tua ſplendore natalium tanto,
& mira fortunæ gratia illuſtrata meretur, vt omni
ſtudioſorum ardore Muſageta gquidam, veluti commi-
nis inter Muſas Hercules, colare.

N6

Optwit )
Amnlatent
tetatunn 1
6Cun ſen
nn d ſ⸗

fantu nee
eit n⸗
torann 2
WIaNnn
ſeentn
Cfeumſn
tehocher
glogle l

tolemn chi

ſuget
ſecllism
Ute Iͤbro
tumguan
Unt in

Uotr eti
n. in

N,.
Sn Cermunge
Ure Me

e e⸗
tone n ehek

lee t.
. Zeclſtetis els
Couft 7the
mnunlo
Wlirnere
Wankann
un Cam.
lbtenntr.
kercel⸗
le leber:
eſtitn.
ce olutu⸗

Ulos dole,

Unnlpete.
1.
Ninc unmd

nr
eimu
r ſebe⸗

tee

,1
tiemme

IN GERM. FATIS CAP. V. 343

optauit (“*), vt exſiſterent ſemper, qui illorum
æmularentur induſtriam, qui fua ætate de lit-
terarum luce in Germania exorta luculente
pasſim ſcripſerint. mnti enim beneſicii aubtores
non agnoſcere imbium, memoriam ſilentio ſe-
elire nefas BPutauit! prudens cenior. Qaamuis
ego tantum mihi non ſumo, vt mihl perſua-
dere audeam, me induſtriam iſtorum digne
æmmulatum eſſe. meam ſaltem id præſtandi
voluntatem a quibusdam laudatum iri, con-
ſido, ſi vires defuiſle, cognouerint. Neque
confuſe me acturum, ſpero, ſi, Latinæ linguæ
infantia nec inerti eius pueritia ſuperiori
capite adumbrata, nominatorum hactenus
virorum ætate, quæ ad XXX circiter ſæculi
XVI annum adſcendit, eiusdem linguæ ado-
leſcentiam optimæ ſpei quam plenisſimam
circumſcripſero; ita, vt virilis eius ætas capi-
te hoc perluſtranda reſtet; quam quum ipſa
quoque laudatorum virorum ætas attigerit,
eodem capite eam deſcribendam putaui.
Quum ſuperioribus capitibus de litteras
pingendi ſcribendiue ratione, qua barbaris
ſæculis monachi in Germania vſi ſunt, & de
arte libros imprimendi, quædam adiecerim;
tamquam rebus, quibus Latinæ linguæ ſtudi-
um, vt in reliquis Europæ regionibus, ita in
noſtra etiam Germania, plurimum eſt adiu-
tum. in præſenti obiter monendum, exi-
4 ſtima-

344 DE LIN GVAE LATIN AE

ſtimaui, Mart. Cruſium quidem in Annali-

bus ſuis adnotaſſe, cir-ca annum clh' LXrIII
alicubi diphthongos ſoribi iam capiſſe, quod

antehac tot ſæculis inauſitatum fuerit. verum
innumeralibus exemplis probari poſſe, id
multo ante, & ipſo iam Xl ſæculo, non in Ita-
lia ſolum (s), ſed in Germania etiam factum
eſſe: vt, quod ad Germaniæ typographias
attinet, vnicum ex ſæculo XV proferam ex-
emplum: in P. Terentii editione, quæ Argen-
tinæ Cio CcCGατ apud Loannem Grüninger,
cum direlctorio, gloſa interlineali, cæmmenta-
riix, vt titulus præ ſe fert, impreſſa eſt in folio,
ridiculis ſatis adornata ſguris. in rara, in-
quam, hac editione, quæ in calce libri niti-
disſime elaboratum opus vere dicitur, & cuius
exemplum non ita pridem ab interitu, qui
imminebat, liberaui, diphthongi omnino ex-
preſſæ ſunt, eæque integræ, ac ita plane for-
matæ, vt hodie ſcribi ſolent: nam, quæ alte-
ra ſunt figura, qua olim ſcriptæ ſunt, raro ibi
occurrunt; præſertim in ipſis Terentii ver-
bis. In Auentini etiam Grammaticæ rudi-
mentis an. CI5 10 xvI editis, & in VIr. Hutteni
monimentis, diphthongos exſcriptas obſer-
uaui. nec non in Reuchlini ſeriptis a Thom.
Anshelmo excuſis ſæculo XVIineunte: quam-
uis
(5) & in Aldi Manutii, & reliquorum typographorum.
qui exeunte ſæculo XV vixerunt, editionibus.

H

N

Gis nullr
tecohl
ges: l
ſle hud
atibug
uncte
Cmin
vat4 Ppu
eetiper⸗
Gire co
elumm
Celmmam!

(o

umohre
Nrechit
torum,n
tatent den
tenptio
em adn
Commouen
der eteros
uGenm
giton
tim: c
Homidan

Oreti,
cire⸗
ine

N

MNe

nche
N
n h .

Nen

1fun, n
Pole,i
Anon l.

Letianlrn
hpognegi
Prokenner.
gle er.
Ginen,
Aent-
ekintolo,
nmir.
Elint-
n Koun
tetth gt
omnnver.
lne.
4 Ar.
un ſl
ntl er⸗
au l⸗
6. Hynni
Nötr
an
teguin⸗
i
nphotun
4

IN GERM. FATIS CAbP. V. 34 5

uis nullæ aliæ præter eas, quas puncta nomi-
nare conſueuimus, comparent ibi, diſtinctio-
nes: quod in Auentini Rudimentis aliter
ſeſe habet: in quibus ſcilicet periodi com-

matibus, aliisque diftinctionibus ſunt inter-

punctæ: in 7 orrentini vero, aliorumque
Commentariis non item; vbi puncéta dumta-
xat apparent, & nullæ plane diphthongi ſunt
exſcriptæ. vt de creberrimis notis ſcriben-
dive compendiis, quæ abbreuiaturæ vulgo ap-
pellantur, taceam (ſ); ad aureum iſtud in
Germania ſæculum perrecturus.

Quod ſi nulla alia Germanis cauſſa eſſet,
quamobrem eruditorum ciuium ſuorum,
præclare de Latina lingua vindieanda meri-
torum, memoriam recolendam ſubinde pu-
tarent renouandamque: eos vel ſola con-

temptio, in quam exterorum plurimi natio-

nem adducere ſtuduerunt, vt id facerent,
commouere poſſe videtur. quum nimirum in-
ter exteros numquam non fuiſſe cogitarint,
qui Germanorum laudem hac in re, vt in re-
liquis, obliuione maxime voluerint obſcura-
tam: cuiusmodi in præfatione nonnullos
nominaui: quibus Lazarum Bonamicum
VX F iti-
(ſ) verba iſta, quibus M. Cruſius adfirmauit, diphthon-
gos circa an. 1518 alicubi ſcribi cœpiſſe, legun-
tur in eius Annal. Sueuic, lib. X, P. III, cap. 7.
Pag. 560.

346 DE LINGVAE LATIN AE

itidem adnumeraturus fuiſſem; quum eum
vel Germanorum facundiæ & in Latinam lin-
guam meritorum ignarum plane fuiſſe, vel
inuidentiam forſitan memoriam iſtorum ex
animo ipfſius euulſiſſe, mihi perſuaſiſſem;
dum poſtquam in colloquio cum Georgio
Fabricio Phil. Melanchthonis mentio facta
erat, dixit: Certe ille homo loqui incipit (ſy:hoc,
inquam, reſponſo adduci me paſſus eſſem,
vt crederem, Bonamicum etiam non adeo
honorifice de Germanis ſenſiſſe (ſt), niſi Io.
Caſelius, eum Germanos amaſſe magnigq; ſem-
Fer feciſſe, confirmaſſet (t). Quis enim, quæſo,
ſtatuat, Rud. Agricolam, Rud. Langium, Io.
Reuchlinum, infantes fuiſſe: qui Italis du-
dum,
(Sſ) Dreſſerus in præfat.lib. III Rhetor. præm. p m. 553.
(ſt) præſertim quum Bonamicus eidem Dreſſero in
orat. de Libris, quos legere deceat, viſus ſit putaviſſe,
Germaniam ita rudem, verigqué ſermonis tam igna-
ram adbuc tum ſuiſſeé, vt Melanchthon inter Germa-
nos, apud gquos & ſceribendo & dicendo primas tenue-
rat, recte demum logui cooσberit, nec aſſeuerare veri-
tus eſt Dreſſerus, doluiſſe eximio viro, quod Germa-
nus Melanchthon cunctis pene nationibus religuis
eloguentiæ laudem præripuerit.

(t) in orat. funebr. Andr. Mylio ſcript. C. 4, a: vbi in

prædicando Bonamico multus eſt Caſelius; inter

reliqua præconia & hoc eſt: Erat Bonamicus omni-
no vir eloquentigimus: guod er bperpaucis, güg
