(p) du Freſne Gloſſar. præf. &14, init.
(4) Beœæcler. Commentar. de Reb. Sæcul. IX & X,

p. 46.
(r) du Freſne c. I. &13.

o DE LINGVAE LATINAE

berrimus, ſermonem ruſticum graphice a
Gregorio Turonente exprimi cenſuit (§), vbi
ſcripſerit: Ouinullum argumentum in litte-
ris habes, qui nomina diſcernere neſcis, ſabius
yro max ulinis feminina, pro femininis neutra,
& pro neutris maſeulina commutar, qui ipfas
quoque præpoſitioner, quas nobilium dilétato-
rum obſeruare ſanxit aultoritas, loco debito
plerumque non locas. Nam pro ablatilis ac-
cuſatiua, & rurſum pro accuſatiuis ablatiua
pyonis. Romanæz cur appellata ſit, obſcurum
non eſt: quod fſcilicet Romanorum, ſeu
Galliæ incolarum, qui Romanis paruerant,
lingua fuerat a Francis magis magisque cor-
rupta: Ruſtica inſuper nuncupata, propter-
ea quod minus vrbanis ac venuſtis vocabulis
erat adſperſa, & quod plebs ac homines rure
viuentes ea locuti ſunt. uxæ quum impo-
lita ac rudis maxime fuerat, triuialium bar-
bariſinorum rubiginem nonnulli, alii aliis ap-
pellauere nominibus. cuius ſpecimina ali-
quot adfert Carolus du Freſne (ſ). quorum
vnum apponendum decreui, quo ea, quæ ha-
cCtenus ſtrictim commemoraui, firmentur il-
luſtrenturque: Epitaphium bunc quintuis
(quod intuis, pro intueris) lector bone recor-
dationis agati negutiatoris membra quieſeunt,
nam
(&) Præfat. Marculſñ Formulis præm.

() in præf. Gloſſar. G. 28 fin.

Hoceles, ſe

Iu Mole

emaT hone

N li
11—“

,Mn
Alunuird.
ablatid-
obſcumm
lotum, ſen,
Punuetant,
gagr col⸗
tal le⸗
Psroctbul
Ommines fule
Sa-
li dis ap⸗
gunmn
gur hr

mentun .

Nns n AN⸗
Sihe unt.

am

IN GERM. FATIS CAb. II. Fr

nam fuit iſte ſtacio miſeris & portus eginis
omnebs arts fuit precipue kcæ ſanttorum ad-
lädue & eieemoſinam & orationem ſtuduit.
vixit in pace annit LXXXL.
Qualis fuerit ruſtica Romana lingua, ex
hoc epitaphio quodammodo apparere exiſti-
mo Gſ); quæ quum deuictæ gentis lingua
fuerit prius, non mirum, ſi Francorum Reges
ac Proceres, veluti victores, Teutonica ſua,
tamquam honeſtiore ac nobilium, lingua in
occupata ab ſe Gallia per longum ſatis tem-
poris ſpatium vti perſeuerarint. Quorum
ſecretarii ex monaſteriis, (horum enim exi-
guis ſatis finibus omnis eruditio, qualiscun-
que tum erat, definiebatur) in aulas euocati,
clericorum, ſiue Capellanorum, vti vocabant
eos, munere ſimul perfungebantur. Hi ve-
ro ipſi ſemilatino, vt nonnulli loquuntur (t),
ſermone, nec ita puriori multo ac ornatio-
ri dicendi genere vtebantur in le matid, ſi⸗
ue tabulis litterisque publicis, & legibus con-
ſcribendis, quam ipſam plebem vſam eſſe co-
D 2 gno-
61) Notabile Ruſticæ Romanæ linguæ exemplrun
Præbet etlam iuramentunz Ludouici R. Germa-
niæ, in fœdere Ludouici & Car oli, fratrum, fa-
tum, a Plurimis ex Nithardo adductum illuſtra-
tumque. quod Lipfſius etiam luculentisſimæ
ſuæ de vetere Germanic lingua epiſtolæ inſe-
ruit, Cent. III ad Belg, ep. 44.
()V adianus I. c. T. III ſcriptor. Rer. Alaman. p. 33.

52 DE LIN GVAE LATIN AE

gnouimus: quandoquidem Latinas litteras
parum gnauiter excoluerant, non ipſos fon-
tes, ſed turbidisſimos riuulos ſecuti. Quam-
libet fuere, qui vulgo & plebi, Latinat litte-
ras vtcunque noſeenti, tributum quicquam, nec
niſi conſulto ineptitum ab' iis eſſe, exiſtimarunt,
vt tot modis barbari & aſperi pvideri volue-
rint (tt): non ſecus, ac Auguſtinus, Arnobius,
reliqui; quos ad vulgarem dictionem quam
maxime ſtilum ſuum accommodaſſe, noui-
mus (u). At vero longe plurimos, ſi non
omnes, non temporum modo, ſed ſuo etiam
vitio rudes ac indoctos, limatiora monimen-
ta dare non potuiſſe, licet voluiſſent, dubi-
tandum non puto. Bignonius certe firmis-
ſime pronunciavit, quam raritſimos tum fu-
iſſe, qui de negotiis, quamquam ſuis, ſoripta=
conficere, & quæ voluerint, facile litteris man-
dare potuerint (v). Monimenta eiusmodi
qui videre geſtiet, euoluat Marculfi formu-
las (): deprehendet ibi, me vere ſcripſiſſe,
vbi adfirmaui, non ita multo puriori ac or-
natio-
(tt) Vadianus ibid. .
(u) vid. elegantisſimam Fraſmi epiſtolam. lib.
XXVIII, ep. 9, ſupra citatam.
(v) in præfat. Marculfi formulis præf. conf'cit ill.
Lynckeri diſſertat. de Idiom. Imperial. p. 4 ſeq.
(X) quas Hieron. Bignonius cum commentariis e-
didit, Capitularibus Regum Francorum, quæ St.
Baluzius collegit, adiectas, Tom. II. p. 862. ſeqq-.

IS

ntioti
Plnn ⸗
Laudatus
bitrituse
imen

m. 1

(SNo I
onmesl
Fulrfien
Kprue
Ilenci Can

n deli

unmo wte,

Ironetire

petrbtunan
4

an

N

tlng ite

Auli

nenm n

le, noni.
8,non
loetian
Onimnen-
nt,bi⸗
e hrms-
1tun ſi⸗
ſnpt
arr.
umoi
plle,
1ac Ol⸗
natio⸗-

lun. I.

ct Il.
leg.
atüs e⸗
H gue .
n lell

IN GERM. FATIS CAbP. II. 53

natiori conſcripta eſſe dicendi genere, quam
ipſam plebem vulgo vſam efle demonſtraui.
Laudatus modo Bignonius non defuturos ar-
bitratus eſt, qui ſermonis duritiam & ineptam
plane ruſticitatem in formulis ißtis exhorreſce-
rent. Verum lectores reputare iusſit, infeli-
cisſimo ſæculo vixiſſe Marculfum, quo
omnes diſciplinæ ac litteræ penitus obrutæ &
ſepultæ fuerint, adeo quidem, vt qui melioris
doctrinæ quid attigiſſent, veluti nouæ alicu-
ius & prauæ opinionis auctores aut magi &
malefici damnati ſint: quod Marculfi ſæcu-
lum infelicius iudicauit Bignonius, idque
ſummo iure, quam illud, in quod Eregori
Turonenſis ætas incidit: qui tamen Hiſtorici
operis ſui initio ita ſit deprecatus: Prius ve-
niam legentibus precor, ſi aut in litteris aut in
ſyllabis grammaticam artem exceſſero, de qua
adplene non ſum imburus. Teutonicæ de re-
liquo linguæ vſum a Francorum SMerouingita
atque Carolingicæ familiæ Principibus non
dimiſſum eſſe in Gallia, multis, ſi neceſſe
eſſet, comprobari poſſet, exemplis: ſed ab
aliis liquide ſatis id probatum eſt (y): qui
D 3 etilam

(V) vid. B Rhenani Rer German. lib. II, p. m. 362 &
Lehmanni Chron. Spir. lib. II, c. 45. P. Hachen-
berg. Germ. Med. diſſertat. VII, p. 242 ſeq. vbi
præclara iſta Lipſii epiſtola, paullo ante a me lau-
data, citatur, quæ ſane multum lucis argumento
adfert. 1o. Schilteri Comment. in EPpinicion Lu-

54 DE LIN GVAE LATIN AE.

etiam oſtenderunt, paimæ ac ſecunde Gen-
maniæ incolas , quos Romanorum klin-
guam vna cum legibus olim admiſiſſe, ſu=
pra declaraui, Teutonicam iterum, Francis
in Gallia dominantibus, ad vſum reduxiſſe,
Latina præter pauca vocabula penitus ex-
ſtirpata.
In Vindelicia atque Norico, Romanis per
aliquot ſæcula prouinciis, omnis itidem Ro-
mani, & vrbani venuſtique, & prouincialis,
ſermonis vſus ceſſauit, poſtquam Boiorum
regulus Iheodo, Francorum ſollicitationibus
commotus, ineunte ſæculo poſt Chriſtum
natum V eas occupauit: pPartemque earum
inter ſocios ſuos Hunnor, Auaror, Angilos
Venedosque diſtribuit: veteribus incolis con-
tritis penitus atque eiectis (2). Etiamſi vero
Boii non ita multo poſt a ſancto Ruperto, &
iis, qui ex Gallia in Germaniam proficiſcen-
tem comitati ſunt, ad Chriſtianam religio-
nem inſtituti perhibentur, & plurima inſe-
quenti tempore monaſteria apud eos ſunt ex-
ſtructa: monachos tamen ac ſacerdotes de
bonis litteris & Latina lingua excolenda

mul-
douico Regi acclamatum p. 26, & Lynckeri diſ-
ſert. de Idiomate Imper. p. 5.
(2) Io. Auentin. Annal. Bojor. lib. III, p. m. 195.
conf. elegantiſſ. orationem Dau. Chytræi in

Scholæ Prouincialium Ducatus Stiriæ introd.
hab. B. 2, b.

IX

ultun
ogle e
rl
vrg
ſiſttun
0 Yonf
66 mb
muluA

roratusen

Umunrner

1
ortg
l. me⸗
t Du

1
ohen⸗⸗

en M
diti

UNA

ut e
Mmnorun,

„ot
1Anile
op ⸗ .
, “
in redeeie
N

.
4 pehltun i

Nonmmi 1
ltikem Ro⸗
Wonineial⸗
mn Dotorum
ationibu
Chritum
Ole eyum
1 Ails,
ncolsscon⸗
tamdivero

Hunth

ohcllcen⸗
telgio⸗
ma inſe⸗
funt ex⸗
tlotes e
Acolend
wul⸗
ncleri .

nyttee!
iha
e nttoc,

IN GERM. FATIS CAP. II. 5S

multum cogitaſſe, quis credet? quum ple-
rosque eorum auaros, impudicos, ſuperbos,
ſordiaique quæſtus hominet, libidinis ac popu-
larir gloriæ mantipia, & fabularum pracones
fuiſſi tunc, cogitarit, ſub ſpecie & obtentu re-
ligionis in gregen Dei graſſatos? qui opti-
mo Bonifacio multum negotii corruptisſimis
ſuis moribus facesſiuerunt, ſiquidem vena-
tonihbus Aediti, & auncupiis, canes aleigue a-
lebant, arma deferebant, in militiam proßici-
ſeebantur: bella ſectabantur: hamano cruo-
ri, cæde, homicidio ſeſe polluebant, & nibilo
ſecius tamen ſacrißcare, Euangelium legere
na erubeſcebant, nec metuebant (à). Equidem
memoratus modo Bonifacius vir eruditus fu-
iſſedicitur, veluti Bedæ, omnium temporibus
iſtitin vniuerſa ferme Europa doctisſimi viri;
diſépulus: omnis porro diuini humanique
juris conſultisſimus, & Germaniæ Archimyſta
a Portificibus Romanis conſtitutus; cui di-
uerſi Epiſcopatus, & complura monaſteria,
quorun in numero Fuldenſe, originem ſuam
debet in Germania noſtra: & qui omnes
ignauos ac rudes homines ab aris arcendos
cenſuit. litterarum tamen & Latinæ linguæ
flori parum confultum ab eo eſſe, facile quis
probaueri: quum monaſteriis iſtis, ad Be-
D 4g. nedi⸗
(a) talem monachorum iſtorum deſcriptionem nobis
dedit idem Auentinus l. c. p. 213, & 21.

D

56 DE LINGVAE LATINAE

nediäétinam normam erigendis, ideoque parum volmmn
ad ſcholas in ipſis aperiendas aptis, non tam 1o lte
doctrinæ, quam religionis propagationem hetoztni
ſpectaſſe videatur Bonifacius, ſingularis ce- Eenon
teroquin ſanctimoniæ ac probitatis homo ctie
(b): qui bonum Vergilium, quum paullo vl vrsdla
tra vulgi monachorum ſcientiam progreſſis ai potel
eſſet, neſcio quorum atrocium in Deum cri- dcahe
minum inſimulauit (c): inſcitia enim ſan- rih ll
ctitatis quaſi præ ſe ferebat tum ſpeciem. Ivyhuni
Quam gnari Bonifacii ætate, quæ in medium lIis n.
ſæculum VIII cecidit, fuerint monachi ſer- lurnqne l
monis Latini: ad cuius cognitionem aliquam tmorndusl.
acquirendam ſacrorum, ipſo iſto ſermon: cuidict wn
celebrandorum, necesſitas eos adegerat, B- lts ilei
ioariæ ſacerdotem exemplo ſuo teſtificæri VAmIINS
poſſe arbitror, qui infantem ſacro lauacro lis hanming
initiauit verbis: Baptizote in nomine batna, Ule
&Eilia & àpiritus §&. (d). Sacris non initiztos tre koninn
prfa- nithe

(b) Herm. Conringius in Antiquitatib. Acaden. diſ-
ſert, III, & ſupplem. 32. conf. B. Rhenanis Rer.
Germ. lib. II, p. 304, ſeq.
() Auentin. Annal. Boior. lib. III, P. 220. vil. etiam
paullo ante citata Chytræi Oratio, B. 3.
(d Auentin. ibid. & Conring. Antiquit. Academ.
ſupplem. 35. vbi hiſtoriam ex ipſa Zaclariæ Papæ
ad Bonifacium epiſtola, Bonifacian eſiſtslarum
volumini inſerta protulit: quod sdumen non
multo Latinius iſta formula appelat Conringi-
us. Si quis plura de & Bonifacs cognoſcere
voluerit, euoluat velim eius hiſtonam a Io. Letz-

1

INN
ne

Ntns not

Opegffinn
Unollnte⸗
bitts n
Umnpanlog.
nprogrel

inDeumca

4enim ſan.
Inmedium
onachi ſer⸗
ntlinan
b ſermon
Ogelat be
) teltitcid
lauacto is
r zani
ninititos
hntr
ager A
genisher

. VI. etiam

Aeten.
ele
almunn
nen non
Vnnngi.

Cnolcene
leLee

IN GERM. FAITIS CAP. II. 57

profanosue homines, Laicos vulgo appella-
tos, litterarum rudes plane atque analpha-
betos tum fuiſſe, vel vnicum Tarvſilonis eius-
dem Boioariæ Ducis exemplum probat: cuius
inſcitia ex his verbis, quibus charta pro Ar-
tone Abbate Saltzburgenſi concluditur, intel-
ligi poteſt: Quod manu propria, yt potui,
characteres chirographi inchoando depinxi
coram iudicibus atque optimatibus meis P Si-
gnum manus meæ propriz Tacſitlonis & c. (e).
Talis in Germania, qua ad orientem occi-
dentemque ſolem, & meridiem vergit, iis
temporibus Latini ſermonis fuit vſus, cultus
enim dici non poteſt. Qui vſus licet leuis
ſatis videri queat: leuiorem tamen multo,
vel nullum potius, offenderit quis, ſi ad ſe-
ptemtriones pergens talem inquiſiuerit. Si-
quidem dira maxime in Saxonibus longe la-
teque dominantibus ad Caroli M. tempora

sque fuit barbaries: ita, vt celeberrimus

Conringius Lindenbrogium erroris facile
arguere potuiſſe videatur, vbi antiquarum
Saxonum legum & membranas, & manurs,

D F vétit-
nero Germanice conſeriptam, & Frfordiæ 1603,
4, editam: cuius poſteriorem partem epiſtolæ,
quas Bonifacius ad Papas aliosque, & hi ad ipſum
reſcripſerunt, conficiunt; quæ fane ſæculi iſtius
genium haud obſcure adumbrant, lectu propter-
ea dignisſimæ

(e) Mabillon. de Re diplom. lib. II, c. XXII G2.

58 DE LINGVAE LATINAE

. Alhit
vetuſtatem Caroli ipſius ætatem antecedere; 4
.₰△☚. ⸗ . Mt
exiſtimauit (f).
Aun
CAP. III. HW
Lux exeunte VIII, & ineunte IX ſacub ld
Germaniæ in litterarum Latiniques i14
ſermonis ſtudio auguſtisſimis Caroli a
M. auſpiciis oborta, paullo poſt ita de- Gout
nuo obſcurata eſt, vt per Vamplius in- udr,
ſequentia Jaäcula ſumma vbiqg xſtite- ucks
rit ibi Latinitatis puræ caſtæque igno- nnauie
rantia: cuius haud obſcura adferun- Dſate
. . . . — .
tur ſpecimina. in denſitſimis tamen riſu
tenebris ingenia quædam puro atques H
eleganti dicendi genere conſpicua,
tamquam lucidisſima eſfulſere ſidera. ſad⸗
Lſe Fridericus II Inperator de litteris (Jem

eité⸗
(f) Conring de Origine Iuris Germ. cap. XIII. Niſi
quis Saxonum leges a Carolo M. immutatas
dumtaxat, auétasque eſſe, ſtatuerit fortaſſe, du-
dum antea latas. Fuerunt enim inter eruditos,

qui Græcos colenias in Saxoniam deduxiſſe, lo- Lon kinltt
guendique & ſcribendi pſum eo intuliſſe, credi- Uen unde

derunt; quum & Saxonum antiquæ leges cum
Platonis inſtitutis coônuenirent, & lingua eorum
maximam cum Cræcorum lingua baberet adfi-
nitatem. Iudicium hac de re penes prudentio-
res eſto. vid. Hachenberg. German. Med. diſſert.
III, p. 70, & VII, p, 241.

tifieben⸗

D

torn
WN

IINA

1 Alttnete

e ſu
Luiniſe
uy (anl
iul.

plu y.

gerſt-

lein.
Hit tamnen
,0 tgle⸗
nſptun
e ſnt
Slttem
AMW-
UI. M
imultatas

alle . n⸗
r erudito⸗⸗

es culn
Aun erumn
de .
deet A⸗
rugentio⸗

laiſk

IN CGERM. FATIS CAP. III. 59

euehendis bene meritus eſts cuius
Cancellarius Petrus de Vineis ingenio,
doctrina, & eloquentia præſtantisſi-
mus aætate ſua habitus eſt. Breui ſi-
mul disquiritur, quo tempore Germa-
nica lingna in publicis litteris tabu-
lisue conſèribendis vſurpari cœperit;
& quid induſtriæ monachi in deſcri-
bendis libris collocarint. Pauca de-
mun de carminum genere, ſiue rbyth-
mis, quibus ſacula iſta miriſice delecta-
ta ſunt, enarrantur, nonnullorum ſu-
pra ſæculi mores elegantium poeta-
rum mentione inielta.

NVod ad inuictisſimi CAROLI M.
tempora attinet, inficiari nemo po-
terit, diuinis ipſius auſpiciis, & Al-
cuini, eruditisſimi, vt tum erant tempora,
Britanni, quo præceptore in diſciplinis vſus
eſt Carolus, ſalutaribus conſiliis, & in reli-
gione & in litteris obortam eſſe Germaniæ

lucem: quandoquidem non tantum de pa-

trio, ſiue Germanico ſermone (ſf-), bene me-
reri
(ff) Quum enim ſermo in litteras nondum eſſet re-
latus, multum operæ in tam vtili atque neceſſa-
ria re collocauit Imperator. Pxſtiterunt qui-
dem doctorum numero, qui adduci non potue-

60 DE LING VAE LATINAE

1eE

ti ſtuduit, verum etiam de Latino adiu-

uando ſedulo cogitauit optimus Imperator.

quip-
runt, vt crederent, Carolum proprios Germanicæ
linguæ characteres es primurn inueniſſe: inter quos
Morhofius P. II, c. 6, de Germanor. lingua & poeſi,
P. 274, & C. 7, Pag. 282. Plerique tamen fateri ne-
ceſſe habuerunt, Carolo ſingulari curæ fuiſſe, vt ſer-
2% Germanicus non ſolum in litteras paullo ſu-
ſius reſerretur, ſed & populus vniuerſus ad legen-
di ſeribendique facutltatem deduceretur: & na-
tiuas litterar ſero plane apud Germanos cœpiſſe
quum ipfa linguæ ruditas, quæ ſummam ſpirauerit
tum barbariem, non alta aut felicia admedum fſcri-
bendi arguat initia. vid. Hachenberg. German. Med.
diſſert. VI, p. 192, & VII, p. 240. Alii Theotiſcam
linguam integre recteque ante Carolina tempora
ſcribi potuiſſe, negare non dubitarunt: & quem-
quam eorumdem ſententia fateri oportet, illud ſal-
tem Caroli M. ſtudio effectum eſſe, St ſeriptura-
rum initia, quantum ſieri poſſet, complerentur.
vid. ill Lyncketi diſſert. de Idiom. Imperial. p. 6. 7.
Equidem neſcio profeéto, vtrum temere abſurdeque
quis acturus eſſet, ſi ſtatueret, ante Caroli M. æta-
tem Germanos, ſi omnino patrio ſermone quid
conſignarunt, Græcis vel his ſimilibus, & Lango-
bardicis Latinisue litteris, vti ſupra doétorum te-
ſtimoniis confirmatum eſt, vſos eſſe: Quid quod

Auentinus lib. I. Annal. Boior. init. Germaniam

poſt Friderici Il fata ſuum ſermonem Latinis lit-
teris depingere didiciſſe, ſtatuit. quæ verba quo
minus in vniuerſum intelligi debere, mihi perſua-
deam, verer rr⸗ Germanorum carmina a Carolo M.
collecta, aliqque medii æui monimenta, inter quæ
Otf Pic: Faangeiunun⸗ verſio, prohibent. quæ o-
mnino faciunt, vt, Auentinum verba iſta de moni-

I

weg
Julppe

ſ .

nensl

lun nii
lebenaut⸗

uei
in, M⸗

INA

lii i

elnpen

r

IN GERM. FAIIS CATP. III. er

ſenſa per negligentiam diſeendi lingua erndi-
ta

quippe quem, quum monachos animi ſui

isCene mentis, litteris, epiſtolis (iisque Imperatorum forfi-
ile: e e tan nomine ſcriptis) legibus, tabulis, diplomatibus,
Ingu Ae; intellecta voluifſe, exiitimem: quæ omnia lingu
Mmen ſtee Romana ſcripta prius adſeuerarat, quam Germa-
Efiiſe et/ſr niam ſermonem ſuum poſt Friderici demum II fata
mr uuli ſ. litteris Latinis depingere cœpiiſe, confimauit.
uallin. Quomodocunque ſe res habet, omni ſaltem d dubio
r.: Gne. carere, puto, Carolum M de commodioribus arque
nuj ryiſe; peculiaribus charaéteribus inueniendis, & & de di Hi-
n hinlent cultatibus, quæ Germanice fcripturis ſeſe offere-
nedumt⸗ bant, tollendis ſollicitum fuiſſe. Huc ſane Egin-
enen Mec, harti verba pertinere videntur: Tentabat (Caro-
Iteotkan lus) & ſoribere, tabulatque & codicilos ad hoc in
hmn tempon lectulo ſub ceruicalibus circumſfſerre ſolebat, &
1 gen⸗ uum bsacuum tempus eſſet, manum Winsenae lie-
net lh teris adſuefaceret. ſoa Parum proſpere – rſit
herptme. Tabor prepoſterus ac ſero inchoatur. Verba hæc
nlutuu. de Germanica vtique lingua inte lligenda puto;
ein6. quamquam varias variorum huius loci in Mterpreta-
clrkele tiones a cl. Schminckio, qui Eginhartum fuper ore
M er. anno cum diueriorum animaduerſionibus in Bata-
en id uis emiſit, adferri ſcio: inter quas iſtam de Ger-
einn manica lingua ſententiam legere me non memini:
dͤlg quæ tamen plane non incongruens mihi videtur.
H vid. Lehman. Chron. Spir. lib. II, c c. 33, D. M. Io5, &
E c. 45, Pag. 169. vbi Trithemium patrii ſirmoxis
Serntu Grammaticæ, quam Carolum M. inchoaſle, Egin-
lamilr. hartus cap. 29 ſcribit, partem, ac miros linguæ Cer-
ele i manicæ charaéteres vidiſſe, oſtendit Lehmannus
n lellu. . conf. Mart. Cruſii Annal. Sueu. dod. II, pag. 13, &
CrhN. Hachenberg. Germ. Med. diſſert. VII, p. 245. De
binerce difficultate Germanorum linguam ſcribendi Otfri-
4. ge0 dus etiam, Monachus Weiſſenburgenſis, quam ma-

1 e monl⸗

62 DE LING VAE LATIN AE

taerprimere ſine reprehenſione non valere, co-
Znouiſſet (2) leges tuliſſe conſtat, quibus
epiſcopis ſerio imperauerit, vt per ſingula
monaſteria ſcholas inſtituerent in Germania,
in quibus pſalmi traderentur, notæ, cantus,
computus, atqie grammatica. Sed tamen
neminem etiam negaturum puto, id quod Ol.
Borrichius adfirmauit (h): Conatus hoarum⸗
. tem-
xime ætate ſua eſt conqueſtus, qui iſtis Caroli Im-=
peratoris rudimentis vſus eſt. vid. Bœcleri Com-
mentar. de Reb. Sæc. INX & X p. 12 & ill. Lyncke-
rum c. l. qui ad plures lectorem ablegat, & diuerſos
ſæculi IX viros nominat de lingua Teutonica ex-
colenda meritos. it. Mich. Hertzii Biblioth. Cer-
man. P. I, ſect. 5.

() ſunt ipſa Caroli M. verba ex epiſtola ad omnes epi-
ſcopos miſſa, quam integram ex T. II Concilior.
Gall deſumptam dedit Conringius in ſupplem. 35,
Antiquit. Academ. pag. 30 ſeqq. conf. eruditam &
ſupra iam citatam Dau. Chytræi orationem a. 1574
in Scholæ Prouincialium Ducatus Stiriæ introdu-
GRione hab. B. 4. & luculentam cel. Henr. Leonh.
Schurzfleiſchii præfationem, quam Notitiæ Biblio-
thecæ Vinarienſ. præmiſit, p. 6. ſeq. in primis vero
etiam conferas velim Conr. Sam. Schurzfleiſch.
Diſput. XXIX de Alberti III vita, pag. I55. in notis,
vbi plures citantur auctores.
(h) Cogitat de Variis linguæ Latinæ ætatibus pag. 22.
vid. Gerh. Io. Vosſu præfat. de Vitiis Sermonis lib.
præf. vbi ſcribit: Carolus M. Bariis in locis ſebolas
erigendo, præclare eſt meritus de ſiudiis Oniuerfiaz
melius tamen de rerum doctrina, quam lingua
Romana.

IX

ſpo
ioi ten/
neſee
culm hau
inpos
n 5610
nm Ee
Cienlg in

IN

Midlbſet
tt n
RPer lne

n Gemn
M, (A

Sec tamen

i.

Il ie
n.

tsCrrolilIn.

Eceri Com-
lLynche-
entolicn er⸗
bloch Cer⸗

Lomnesz en⸗
I Conclr.

ſipplen, „.

erudtam
vemn 2². 4
e intodl⸗
nt, Leobh.
e blio⸗
nims Velo

hud elch

is u 11
nohis lbb.
ir ſchllat
riuerſ

IN GERM. FATIS CAbP. III. 63

temporum infra operis molem fuiſſe, & cogni-
tioni rerum aliquid, linguæ Latinæ cultui pa-
rum eſſe attributum. Hoc ſi quis reputarit,
eum haud derifurum puto illos, tamquam
ineptos homines, qui in dubium vocarint,
an EGINHARTVS, Caroli M. Cancella-
rius, & deincep 5§ Abbas cœnobii Selgenſta-
dienſis, illius, quem de eiusdem Caicli, Im-
peratoris, vita habemus, libri verus ſit auétor,
propterea quod is tanto dictionis conſcri-
ptus ſit nitore, vt auctor aliquot etiam ſæcu-
lis ante vixiſſe videri queat (i). Qaum ve-
ro poſthac dilucide ſatis ab aliis der monſtra-
tum ſit, Eginhartum elegant isſime pro ſæcu-
lIo ſuo locutuin, haud infelicem C. Suetonii
Tranquilli imitatorem ſeſe ull (H):

licet Henmannum Comitem Nuenarium multa
in opere iſto ‚quo floridius Palm lonhenten
induceret auctorem, mutauiſſe, negare non

queant: eo magis in xptimenda veterum
dictione induſtriam eius mirandam cenſeo,
quum primus ſine dubio fuerit, dn inter
Germanos tale quid tentarit; inter illos ſal-
tem, quorum monimenta ad nos peruene-
runt. Cuius exemplum & acre in legendis
imitandisque bonis auctoribus ſtudium ſi
Po-
(i) Gerh Io. Vosſius de Hiſtoricis Lat. lib. II. e. 33.
(X) Conring. præf. C. Tacit, de M. G. p. 25. vid. Nic,
Hier. Gundling. Otior. P. II. c. 5.

64 DE LINGVAE LATINAE

populares poſtero tempore ſecuti eſſent, non

haberent forſitan doctisſimi viri, quod que-
rerentur (), in Chronicis rerumque Germani-
carum annalibus condendis operam inſumſiſſe
tum homines ſine prudentia, ſine facundia,
qui euentus ſolos in oculis habuerint, auſſas &
rationem parum commentatis quamuis non
ignoro, Eginhartum noſtrum præconem po-
tius, quam hiſtoricum quibusdam videri.
Verum quantuscunque huius in Suetonio,
aliisque bonis ſcriptoribus imitandis exſtite-
rit ardor, & quantuscunque ipſius Caroli M.
in linguam Latinam Prædicetur fauor: qua
gue ac patria lingua orare ipfum Jolit Am eſſe,
tradit Eginhartus (m): ſucceſſores eius acce-
prain in prouchendis litteris gloriam haud
obtinuerunt; nec de Latini ſermonis cultu,
cui egregie ſatis præluſerat Carolus, promo-
uendo ita, vti par erat, cogitarunt. Nam ad
Caroli M. filium & ſucceſſorem LVDOVI-
CVM PIVM quod attinet: ipſum quidem
Latinam linguam, ſecut netnrelent aliter.
loqui potuiſſe, ſcribunt (n): ſed tamen nimis
forſitan ſuperſtitioſa in ſacris muneribus ad-
miniſtrandis ſollicitudo eum impediuit, quo

mi-
(1) Bœcler. in præf- de Reb. Sæc. IX & X. Com-
mentar.
(m) cap. XXV.

(n) vid. Conring. Antiquit. Academ. ſupplem. 41
vbi T hegani adducit teſtimonia.

S — -
S=
2 —,,
= ESE

in elen

iplagtel
1 1
, ,/1

tumen nerta

IMnn, arbite

en
ſci⸗ ANliae

Alc 081

ori 10 Pu⸗ den

Waunhe

Ut Cunel. le

R

Gt S

dnbolg.
on iſſinti
un alſi
Guamuis un
umn/.
Viger,
ndvetonio,
hserſtite⸗
8CArol M.
uor: gu

,

Geingarce⸗
Criam huud
nonis l
ls promo⸗
Mnal
n guiten
men bind

etibusad⸗

.. ein. 41
lem.7

IN GERM. FATIS CAbP. III. 65

minus Parenti veſtigia perſecutus curarit, vt
litterarum ſtudia propagarentur. In quibus
ſubleuandis licet CAROLVM CALVVM
maiorem deinceps curam in Gallia poſuiſſe
adfirment: incredibilis tamen ac turpis pla-
ne monachorum inertia effecit, vt paullo poſt
in eadem Gallia pariter, ac in Germania,
ipſaque Italia nulla ferme apparuerint am-
plius eruditionis & Latinitatis puræ veſtigia,
& ruſticus ille ſermo locum denuo obtinuerit,
pvitro vbique ſic inſtauratus, vt, inſequentibus
ſæculis per omner fere libros, veluti lolium
tritico eum adnatum eſſe, vere dicere potuerit
Bœclerus (o). Quamquam præter plura alia
ſæculi mala, quæ Germaniam noſtram adfli-
xerint tum, Hunnorum in primis, aliorum-
que barbarorum irruptiones barbariem ma-
gnopere ibi adauxiſſe credantur: Monachos
tamen inertiæ atque deſidiæ merito conde-
mnari, arbitror. Nam quum in monaſte-
riorum canonicorumque collegiorum ſcho-
lis, præter quas nullæ tunc inſtituebantur, in-
genia ſtudiis & exercitationibus acui debu-
iſſent, monachi delitiis, otio, languore ac de-
ſidia animos ſuos inficientes, omne tempus
corporibus bene curandis dabant; non mi-
nus, quam ſuperiori tempore in Boioaria ab
iis factum eſſe, paullo ante cognouimus. Si
Omni-
(o) de Reb. Sæc. IX & XK Commentar. pP. 47.

66 DE LING VAE LATINAE

omnino inter eos erant ſubinde, qui iners
iſtud ac luxurioſum otium deteſtati in litte-
ras excolendas incumbebant, reliqui aper-
tisſimo cos proſequebantur odio, tamquam
inutiles nec kusi homines: perinde ac ſi o-
ptimarum rerum cognitio improbitatis fl Hagi-
tiique nomine eſſet notanda. Accidit i Dlud
præſtantisſimo clarisſimique nominis viro,
Rabano Mauro, qui quum omnes ferme & ſua
ætate & aliquot ſæculis ante ac poſt vluente
monachos eruditione ac virtute longisſime
antecelleret, ita, vt merito ſuo monaſterio
Fuldenſi, cui, ipſo iſto IX ſæculo, Abbas præ-
erat, ſingulari ornamento eſſe potuiſſet: per-
ditisſimi homines ex contubernio ſuo eum
eiecerunt.
Quæ tempora ſi reſpicimus, non temere
quis idem de Germania noſtra adfirmare poſ-
ſet, quod Guil. Malmesburienſis de Britan-
nia Danorum incurſionibus miſerrime vaſta-
ta conqueſtus eſt (p): Litterarum & religio-
nis ſtudia obſoleuerant clerici ittera:, ura
zumultuariz contenti vix ſacramentorum ver-
babalbutiebant: ſtupori 6& miraculo erat ce-
teriy, qui Sgammaticam noſſet. Eo enim,
quis putaret, res in Gallia, Italia atque Ger-
mania deducta erat, vt ſæculo iam tum IX
pres-
e) ap. Conring. in Antiquit. Academ. ſupplem. 35
P. 289.

10Otatsl
Accllt Ul!

oninss nn

1

Olt Vuen

argienſtrn
. lonolsllmne

nonalteno⸗

11

non tennek⸗
fumnepol
rime altr.

lit
Itorune,⸗
o erat e⸗
Eo cnimn,
que el⸗
m tun 11
Pres⸗

,31

IN GERM. FATIS CAbP. II. 67

presbyteri conſtituendos epiſcopos interro-
gare neceſſe haberent, verum Euangolia lége-
re poſſent (q) . Id quod an multi eorum
præſtare potuiſſent, niſi ad ſacra Latino ſer-
mone peragenda necesſitas iſtos adſtrinxiſſet,
eſt omnino, quod dubito. ſiquidem ſcriptu-
ræ S. interpretationes, conciliorum decreta,
omniumque rituum inſtituta ac rationes, La-
tina lingua, vt inter omnes conſtat, erant
conſcripta. Exſtitiſſe nihilominus poſtero
tempore Abbater atque Epifeopos, ſormonis
Latini ignaros plane, multis teſtimoniis con-
firmari poſſet (r). Cel. Mabillonius oſten-
dit etiam (S), homines ſacris eceleſiæ ordini-
bus addictos in tam ſupinam ignorantiam
ſæculis iſtis veniſſe, vt nomen ſuum pingere non
valuerint. Quæ quum ita ſint, quemlibet
ſidem mihi habiturum ſpero, ſi adfirmauero,
barbaram maxime dictionem quantiuis ha-
bitam tum eſſe pretii: & fuerunt ideo IX
ſæculo, quibus Germani Latinæ linguæ exco-
lendæ nimium dediti patrium ſermonem ne-
glexiſſe viſi ſunt. Inſimulauit ipſos eo no-
mine ſupra nominatus Otfridus, Rabani
Mauri diſcipulus: qui ipſe parum eleganti
P 2 dicen-
(q) ibid. ſuppl. 42.
(r) vid. Scriptor. Brunfuicenſ. illuſtrant. ab excell.
Leibnitio coll. T. II, pag. 4:2, m. & T. III, p. 372 f.
(S) de Re diplom. Iib. II, c. 22, 9 3.

68 DE LINGVAE LAILINAE

dicendi genere vſus, querelam de ſeriptionis
difficultate his non ornatis adeo verbis inſti-
tuit: Huius linguæ (Germanicæ) barbaries,
vt eſt inculta & ma ſeiplinabilis, atque inſueta
capi regulari freno grammaticæ artis, ſic et-
iam in multir diétis ſeriptu &J propter littera-
rum aut congeriem aut incongruam ſonorita-
tem difficilis (ſ). Niſi forſitan Otfridus ds
inficetis præſertim concionatoribus, ſiue in-
doctis verbi diuini præconibur, querimonias
iſtas inſtituit: quos videlicet Latina verba
ita torſiſſe ſcribunt, vt nihil minus, quam
Germaniam lperent: & quos idcireo ho-
mines barbaros, inconcinnos, ineptos, atque
inſulſos, Latinæ & Germanicæ linguæ depra-
uatores vocarunt (8ſ).

Sequenti ſæculo X magis de elocutione
ſollicitos fuiſſe clericos, penes quos ſolos erat
eruditionis gloria, quam iuſta ac merita, ha-
ctenus quodammodo cognouimus, nemi-
nem ne conicecturum quidem arbitror: quan-
doquidem, ipſo Bellarmino vltro profitente,
infelix ſæculum fuit, in quo nulli ſcriptores
illuſtres, nulla concilia: pontifices parum
ſolliciti de eccleſia. Principem Latinis litte-
rIs
(ſ) ap. Bœcler. in Comment. Sæc. IX & X p. 123.
(5ſ) Ioach. Vadianus, inter Rer. Alamannic. ſcripto-
res a CGoldaſto coll. T. III, p. 33 1eq. & Barth. Scho-
binger ad Vadiani verba p. 1o4, 105.

mmd

Ciane e

414 oll
7 dI

Ne. In

lprerltmne.
an ſnnte.
10tfridis
bis ueir
Cterinonin
Atlna pverbi
ins, guam
beireo ho⸗
orne
neue epte⸗

dcutoone
Ploloert
Velltyla-
b) ſeni
or: Ilan⸗
ofttente,
ſcihtore
e pumn
enoltt⸗
1is
INIGH
Kigt.
ch.Scho⸗

IN GERM. FATIS CAbP. III. 69

ris doctum, optimisque ſtudiis deditum, non
mirabilem modo, ſed prodigio fere ſimilem

rem fuiſſe, de Duce Erneſto, Ottonis M. pri-

uigno, hiſtoria confirmat. quem purpurati,
propterea quod linguarum ſcientiam ex Ita-
lia ſecum in Germaniam attulerat, animum-
que liberali doctrina præter temporum iſto-
rum conſuetudinem excoluerat, acerrimo
odio proſecuti, omnem mouerunt lapidem,
vt litteratisſimum principem in ſuſpicionem
vitrici adducerent, tamquam longe ſceles-
tiſſimum hominem, inſidiis ipſum interficere
ſtudere (t). Quantopere epiſcopi mona-
chique eloquentiæ ſtuduerint, loannis XII
Papæ epiſtola, &, quibus præſules Romæ
congregati ad hanc reſponderunt, litteræ, te-
ſtari etiam poſſunt. Pontificis epiſtola hæc
erat: Nos audiuimus dicere, quod vor vultis
alium Papam facere: ſi hæc facitis, excom-
munico vos de Deo omnipotenti, t non habea⸗=
tis licentiam vllum ordinare, & miſſam cele-
brare. In epiſcoporum litteris hæc inter
alia leguntur verba: A vobis, non quales
temporis qualitar, ſod inconſaltorum vanitas
expoſoeit hominum, litteras accepimus. Non
veniendi ad ſynodum rationabilis eſſe exeuſa-
tio debuit. Sed & præſentes magnitudinis
veſtræ debuerunt nuncii intereſſe, qui aut agri-
E 3 tudi-
(t) Lehmann. Chron. Spir. lib. V, c. 8. .

70 DE LINGVAE LATIN AE

tudinit, aut certe diſfcultatis cauſſa ſatisfa-
cerent, ſanitam vor ſnodum declinaſſe. Ef
&α aliud veſtris in litteris ſoriptum, quod non
epiſeopum, ſod nuerilem ineptiam ſoribere de-
ertt. - =- = Nan vsque Putauimus, immo
redimus, duo negatiua vnum facere dedica-
kietum (tt).
Quum quatuor amplius continua ſæcula
denſiſſima etiamnum caligine obruta fubſe-
quantur, pluribus verbis argumentum per
iſta proſequi, atque exemplis & teſtimoniis
illuſtrare, operæ pretium non duco. Quis
enim eſt, quem fugiat, litterarum ſtudia non
in Germania ſolum, ſed in cuncta fere Euro-
pa, cum ſordibus ac ſqualore tunc conflicta-
ta, & Latini ſermonis decus in tenebris vbi-
que gentium iacuiſſe immerſum. adeo, vt
Gerh. Io. Vosſius ſcribere veritus non ſit (u).
Caroli M. genere exſtintto, quod decimo a
Chriſto ſæculo fuit, prove omnis eruditio ab
orbe eht proſligata. Totisque annis quadrin-
gentis delituit cudeli multata exilio. Itaque
duor, vel neminem, dixeris, qui quod Roma-
nam quodammodo ſaperet dittionem, vel au-
deret, vel poſſet. Breuitati cam ob rem ſtu-
dens, paucis, at diſertis tamen, eruditi cuius-
dam
(tt) Luithprand. Hiſtor. lib. VI, c. 10, in Reuber?
collect. p. I57. ſeq.

u) in præfat, de Vitiis ſermonis lib.
P

1

n Vir!
,anexht
CnI
miu⸗
Pidheuun,
IlnIMas-

.
iratier

l

At, ) M

uen ialt.

tinua ſrole
nentum Pen
telinonit
Endianon
Eereuro⸗
conkickr⸗
enebrisrb.
Ale, t
on at 1).
Ain,4
Ari
ahir.
Laſte
. Roné-
Ill⸗
ſenml⸗
i auins
am
gerber!

IN GERM. FAIIS CAP. III. 71

dam viri (V) verbis generatim ac vniuerſe
rem exprimam: quibus ſcilicet de rerum per
complura ſæcula in Germania geſtarum ſori-
ptoribus, ab Vrſtiſio, Piſtorio, Reubero, (qui-
bu: Freherum adde, Caniſium, Schardium,
Pithæum, Goldaſtum, Meibomium, Leibniti-
um, Maderum, Matthzæum, alios) editis adfir-
mat: ſua mole eos laborare, ſtilo vt pluri-
zum rudes, rerum frequenter inaner, ex ſo-
mniir & nugir cuculatorum onfertot. In
quales ferreos, ſeu lutulentos ſcriptores ſi
quis primitus ſeſe abdiderit, crebro euentu-

rum, Voſſius prædixit (X), vt propemodum

non magis eos intelligat, quam ſi alium in
orbem delatus foret. Quæ ſingula neuti-
uam ita intellecta volo, ac ſi ea propter ſcri-

ptores iĩſtos, & ob verborum ſqualorem, floc-

Ci pendendos ego exiſtimem. qui a cl. Bœ-

clero (y), aliisque, & re ipſa, meliora edoctus
E 4 ſum:
(v) Sim. Bornmeiſter. in præf. FHadriani Card, lib. de
Elegantia Latini ſermonis præfix. edit. Norib.
1681, 12.
(X) c. I. () in præf. Comment. Sæc. IX & X. Præclara
multa cadem de re monet Phil. Melanchthon. in
præfatione, qua Abbatis Vrſpergenſis Chronicon
