adornauit: quæ cum reliquis eius præfationibus
reperitur etiam T. II, Declam. p. 187. ſeqq. Quum
lego, inquit, Germanicorum ſeriptorum Chronica,
ſeu hißtorias, non raro deploro hanc infeælicitatem
noſiræ natienie, quod quum optimos Principes ge-
nkerit, gquum res gelſſerit pulcherrimas, & tiles

72 DE LINGVAE LATINAE.

ſum: illorum ſcilicet volantatem laudare»
tempori ignoſeere, monimenta colere, ad omner

ertinere: licet auctores nec bonas litteræs,
nec prudentiam idoneam ad hæc concinnan-
da attulerint. Id quod excellentiſſimus Vos-
ſius ita elocutus eſt () : Non putandum,
Prorſum negligendos eſſe eiurce ætatis homines,
qui ſiue tamquam æſtu torrentis abrepti, ſiue
deſperatione quadam meliorum contenti fuere
Plebeio & idiotico ſermone; ſeripſereque, non
t debuere „ ſea vt potuerunt. Absque iis
enim ſi eſſet, hiatus multiplex eſſet in hiſto-
rig,
niuerſo Chriſtiano nomini, litterarum lumine

res noſtrorum bominum carent. Quamgquam e-
nim non prorſus ingenia noſtris ſeriptoribut de-

Jfueraunt, tamen ſcientia Reip. deſzæit, & ratio di-

cendi. Seribebant enim hiftoriaz monacht ple-
rumque imperiti Reip. qui Beteres hiſtorico- ne vi-
derant quidem, ſine exemplo, ſine arte infantes.
Quibusdam de Maximiliani I. Imperatoris conſilio
Germanicam hiſtoriam, quantum fieri poſſet, inte-
gram ex fragmentis componendi, interiectis, per-
git: Qaamguam igitur iure in noſtris ſcriptori-

bus deſiderari multa poſſunt, tamen faciendum

eſe ſcilieet, id quod res fert. Non ſant negligen-
da hæc, gquamguam rudta monimenta maiorum
noſtrorum, quæ multas pulcherrimas girtutet no-
Rrorum Regpum 6 Ducum, ſi non ſatiæ iuſtrant,
veuis, SEt ita dicam, coloribns adumbrant tamen,
& hominer prudentes hæc ipſa adumbratio multa
monere poteſt.

(1) in præfat. de Vitiis ſermonis lib.

, 4 gu⸗
ſcet in
tlann te
gui
Colem
Ommin

lenun.

Mo tul
Criumul
Phomun
iltequi
cnin ek,
cut
Pelekch⸗

eſ
IVIIdlh

INN

ten luli
lre On
honulte,
eccohein
Nkiſimnene
Ni Mukanl
Azn I
nmnifun

Pregle, M

Aboque is

1

ttin ife.

=

un lannt
Wunguen .
rptordbr 4
Gru-
oruth zli⸗
no n.
P iſene.
noconl⸗
olet inte.
ellis Pet⸗
ſenitort⸗
ſubnlin
. nilten.
nar

rtyte M-
lchrant,
t amen,
io multa

IN GERM. FATIS CA. III. 73

ria, quæ quoquo modo ſcripta delectat, &,
licet inſulſe ſcriptam, tamen, quoniam noti-
tiam temporum habere deſideramus, & nos,
quidquam, quod vsquam geſtum ſit, latere
dolemus, ambabus vlInis amplectimur (a).
Omnia hæc vltro concedo: de imperita mi-
nusque eleganti ſæculi iſtius dictione, a qua
plenam ſubacti iudicii homines mutuantur
prudentiam, mihi in præſenti ſermo eſt.

Quamlibet nec illud inficias eo, vixiſſe o-
mnino tum in Germania vnum & alterum,
qui in monimentis poſteritati traditis emen-
datius multo dicendi genus vſurparint, quam
ab homine barbaro maxime ſæculo viuente
iure quis exſpectare potuerit. Veriſſimum
enim eſt, quod idem magnus Voſſius do-
cuit (b): etſi ſæculi vitio vel ipſa facundia
pene facta eſſet elinguis, Latine loqui nihilo-
minus dari, non cum illis in Romana dictio-
ne infantibus, ſed cum iis temporibus, qui-
bus viguit vis & gratia Latini ſermonis. cu-
ius rei exempla capere licere cenſet ex iis, qui,
licet viuerent non defloreſcente lingua Ro-
mana, ſed emortua, tamen grandius quid,
puriusque ſonuerint ceteris ſuæ ætatis homi-
nibus. Talibus LAMBERTVS SCHAFF-
NABVRGENSIS, XI ſæculi hiſtoricus, qui
PE F in
(a) Rol. Mareſ. epiſt. philol. 2 lib. II p. m. 232
(b) l. c.

74 DE LIN G VAE LATIN AE

in primis adnumeretur, dignus eſt. cuius pu-
zam & ornatam oralionem, ac miram plane
tam barbaro ſæculo eloquentiam ſummi inter
eruditos viri ſuſpexerunt: prudentiæ non
minus, quam eloquentiæ palmam, non ſuæ
tantum ætatis omnibus, ſed diſertioris etiam
æui pluribus ſcriptoribus præripuiſſe eum,
cenſentes (c). Vt autem dictionis Lamberti
noſtri formam, qui hæc legis, cognoſcere
quodammodo queas, clauſulam, quam operi
ſuo addidit, adſcribam. Noz more inertis
Poectæ extremo iam in opere langueſcenter, in-
gentitque materiæ mole ſuperati, in longum
ſatis, vt videtur, protracâo volumini hic tan-
dem ſinem imponimus, vt ſi cui forte poſt nos
ad deſeribendam reliquam partem huius hi-
ſtoriæz manum mittere libuerit, ab electione Ru-
dolphi Regis congruum ſeribendi exordium fa-
ciat (d).
Verumenimuero ſi ipſum hunc Hircfel-
denſem monachum & fupra pluribus a me
laudatum verbis Eginharrum excepero, per
quin-
() vid. Vosſius de Hiſtor. Latin. lib. I. c. 47.
(d) Piſtorium atque Schardium adieciſſe Lamber-
tum collectis ab ſe rerum Germanicarum fcri-
ptoribus, conſtat, poſtquam Phil. Melanchchon
primus eum edi curauerat, & Io. Iac. Grynæus
quadraginta annis poſt cum aliis nonnullis libris

Baſileenſi typographo recudendum dederat: conf.
Hertzii Biblioth. Germ. P. II. S. 1. n. 484.

goinge
tennpo
Germal
ſum le
Namet
Citum!
rum in.

Gotllms
Norun dl
uirt de

tutarentur

tesamum
Iemm
mdiend
Gterpond
neleing
Cuunchen
(ini

en

ral

ſin

N

.

aſ

Nlunmitk

Uubente⸗ NN

Tem oher
Ne. yn, i
enren, ir-

tah-

1 l nt
uur h-
ne N-
in M . 4

Pycfe.
1 4 me
e1o, Der
Guln.
45.
e Lanber-
un ſt⸗
nehtkon
OrYnEls
lelbis
etatco.

IN GER M. FATIS CAb. III. 75

quinque amplius ſæcula, a Caroli M. ſcilicet
tempore, vsque ad Caroli IV ætatem, vix in
Germania exſtiterit, cui ob purum ac copio-
ſum ſermonem laudis quicquam debeatur.
Nam etſi mundum ſatis ſemen vberi ſolo cre-
ditum ibi fuerat, id ſuccedentium agricola-
rum incuria paullatim ſpinis atque ſentibus
peracutis pungentibusque vndequaque in-
horruit. & licet candidiores ſubinde per ali-
quot ſæcula aduentarent, ſemen iſtud a ve-
pribus liberaturi, quo cumulatius copioſius-
que emergere poſſet; pigris iftis & negli-
gentiſſimis cultoribus hæc proborum colo-
norum diligentia erat quam moleſtiſſima:
qui, vt deſidiam ſuam, veluti aras & focos,
tutarentur, criſtas erigebant, omnia euerten-
tes armamentaria, & nihil non exquirentes,
ne parum acres vecordiæ ſuæ viderentur pa-
troni (e). Tam paucos vero, quibus ob pu-
rum dicendi genus laus impertiri queat, tan-
to temporis ſpatio in Germania noſtra inuen-
tos eſſe, in gentis noſtræ contemptionem ad-
duci poſſe, negat Herm. Conringius (f):
quum quemlibet fateri oporteat, non ingenii
crimine tantum ſtribliginis ſitum contra-
ctum

(e) rem plane admodum hac ratione expresſit Nic.
Gerbelius ep. ad Io. Reuchlin. lib. Il ep. illullr.
Viror. ad Reuchlin. C. 2, b.

f) in præfat. C. Tacit. de M. G. p. m, 25,

76 DE LINGVAE LATINAE

Qum eſle, ſed temporis. Quo nempe pia-
culum purgatoriis flammir erpiandum fuit,
elegantiori au puro loquendi genere pti, ma-
xine & eapropter, quod inſeliciter plane, (uti
Jomniarant) Hienonymus hanc wntarit aleam,
qui, neſoio a quo irato genio, in ſomnio egre-
gie ſit dedolatur, quod Ciceronem legerit (ff).
Quali figmento ad ſocordiam ac inſcitiam
ſuam jnfucandam vIos tum eſſe monachos,
arbitror, continue inſequentibus ſæculis ob-
gannientes: quanto melior grammaticus,
tanto peior theologur. Quod ipfum barba-
riei ſuæ cauſſati, ſingularis forſitan ſanctimo-
niæ præ ſe ferre potuiſſent, opinor, ſpeciem,
niſi commiſiſſent, vt atrocium magis crimi-
num merito ac iure coargui potuerint: quo-
rum nomine ab ſupremo iudice magis quon-
dam damnabuntur, quam ſi Latinitati inge-
nuisque artibus ſtuduiſſent.
Quorum ſæculorum ſordes, & inuetera-
tam barbariem pluribus verbis proſequi ni-
hil attinet: præſertim quum dubitare me
iam adfirmarim, an temporibus his immorari
operæ pretium facturus forem. quorum ipſi-
us cogitationis, vt vere dicam, me pertæſum
eſt: nedum verboſa eorum commemoratio-
ne, & inſcitiæ ſpeciminum enarratione quem-
quam delectatum iri, mihi perſuadeam. Sunt
vide-
(ff) Sim. Bornmeiſtet ſupra cit. I.

ſi l

INN

0 Nemden
Mnan
rrehti g
vytari⸗/,
ſteſtt dln,

e inlettun
onachos
leellsob.
nnaruuß
n barba⸗
lnctino⸗
eüen,
gscuinr⸗
Unt: (vo⸗
gi gor⸗
nti inye⸗

nuetert⸗
eni Ni⸗
tare ine
nmorui
muminl-
ertrlun
rortti⸗⸗
. gen.
n Sunt
ide⸗

IN GERM. FAIIS CAP. III. 7

videlicet hæc ipſa iſta ſæcula, in quorum ſcri-
ptoribus horridam barbariem nihilo magis
mirari nos oportere, Henr. Stephanus iudi-
cauit (g),
quam tumidum guttur miremur in Alpi-
bus, aut quam
in Meroe craſſo maiorem inf ante mamillam.
Sunt porro illa ſæcula, quibus Græcæ linguæ
rudes penitus ignarique monachi ridiculas
maxime comminiſcebantur etymologias:
qualis erat illa, qua vocem Preibyter inter-
pretabantur, quaſi ciusmodi eſſet homo, qui
præberet ſuis iter. vel ſi Græciſmi omnino
quicquam ſubodorabantur in voce quapiam,
mirifice ſibi gratulabantur, quum poſt multi
velut ſudoris laborem exantlatum vocis ori-
ginem elicuiſſe ſibi viderentur: quo illa in
primis etymologia referenda eſt, criticis iſtius
ætatis non indigna, qua vocem diabolus ex
dia, quaſi duo, & bolus, deducebant; perin-
de ac ſi diabolus duos ex homine deuorando
faceret bolos, vnum de corpore, de anima al-
terum (h). Stupendam monachorum ſo-
cordiam vel inde coniicere licet, quod eiſéo-
us quidam Traieclenſes trecentos dicceſeos
Iſuz
(O) in præfatione, quam de Abuſu linguæ Græcæ
in quibusdam vocibus, quas Latina vſurpat, ad-
monitioni præfixit.

(h) Henr. Stephanus in citato modo loco.

78 DE LINGVAE LATINAE

ur ſacerdoter, tamquam indoctos aſinos,
adeoque ſacro munere indignos plane, tribus
dumtaxat exceptis, exaudtorauerit ( ¹). duos
eius farinæ homines fuiſſe credo, c cuius ille
monachus fuit, qui ab epiſcopo quodam ad
eccleſiaſtici fnuneris cuiusdam functionem
obeundam prælato cuipiam commendatus
eſſe dicitur hac epiſtola: Oeto Dei gratia=
rogat veéſtram clementiam, vt velitis iſtum
lericum ond cere ad veſirum diaconum. quæ
verba quum compendioſo ſcribendi genere
eſſent excepta, commendatus ſic legiſſe fer-
tur: Otto Dei gram, rogat veſtram clam, pt
velit iſtum clincum clancunz conuertere in vi-
uum diægbolum.

Quam incredibilem fere ignorantiam
non adeo mirabitur, ſpero, qui reputarit, o-
mnia meliorum litterarum exercitia in mo-
nachorum canonicorumque ſcholis ſuperio-
ri tempore in Germania & alibi Caroli M.
auſpiciis apertis prorſus ſenſim ceſſaſſe, pi-
griore ſemper pigro ſuccedente: idque non
in
(i) Refert id Io. Lomeier ex Eraſmo, lib. I Eccleſi-
aſt. in ſui de Bibliothecis libri cap. 8, ubi iſtam
etiam de Ottonis litteris commendatitiis hiſtori-
am narrat: quippe quod caput huiusmodi ex-
emplis eſt refertisſimum. præterquam quod
complures ſcriptores nominat, ex quibus plura
depromere poterunt, qui eorum n lectione dele-
Kantur.

N

in Cenun.
d:
che

monach

Dachon I
(Cepit,n
umnAl⸗
Ulotelan

„ P
Ment 4 HMI

c0 Anb

untſ ra

4aa.
Mne, I

(1

o aini

de.
⸗

—,=

fünckonn
un gue
Nigenere
tglle fer⸗
1llimn nt

ere in Nr⸗

norintiam
putnih l⸗
a Mo⸗
ſpero⸗
roli M.
e, di⸗
Auenon
n
,Ibockel-
hi Nnn
kiltwi⸗
ol er⸗
n god
bus glum
one eele⸗

IN GERM. FATIS CAbP. III. 79

in Germania ſolum, ſed in cuncta pene Euro-

pa: quandoquidem ſolus immenſæ gulæ at-
que impudici corporis quæſtus vigebat inter
monachos. Mendicantium cum primis mo-
nachorum ordini, qui ſæculo XIII florere
cœpit, nihil minus, quam ingenuarum arti-
um, & Latini ſermonis cultus curæ fuit cor-
dique. vtpote qui ordo in Philoſophiam A-
riſtotelicam excolendam, vel obſcurandam
potius, omni ferebatur cogitations: dum
Ariſtotelis aliorumque Græcorum moni-
menta FRIDERICI II Imperatoris benefi-
cio ex Arabica lingua in Latinam translata
ſunt; ſcabra quidem, vt Conringius eam ap-
pellat (k), interpretatione: quam ſcholæ
Bononienſi examinandam transmiſit Impe-
rator

(X) Antiquit. Academ. diſſert. III, p. 95 ſeqq. & ſuppl.
XLIII, p. 337, 349. & Dau. Chytræi Orat. de Scholæ
Prouincialium Ducatus Stiriæ Introd. B. 5, b. vbi
illuſtria hæc, & id, quod volo, declarantia legun-
tur verba: Circa annum Chrifti 120o. Monachi
mendicautes ruinam ſtudiorum eccleſeæ collabenti-
um, fulcire ſuis docendi, aiſputandi & ſeribendi læ-
boribus ſtrenue conati ſunt Sed neglectis Græcis
litteris, eontemptis veteribus etiam Latinis aubto-
ribus, amiſſa linguæ puritate, doſertis mathematis,
& veteri zo vera docendi ratione extincta G inani-
bus argutiis & cauillationibus in omnes artes ac di-
ſciplinas receptis: tetra barbaries & Theologia
Monachorum, conflata ex inerudita philoſophia &
ſaperſtitionibus enata eſt.

8o DE LINGVAE LATINAE
rator (1). Quo quum per aliquot ſæcula

nullus imperantium Præclarius de litteris
meritus ſit: quippe qui fundatam etiam ab
ſe Nea apo olitanam academiam pluribus orna-
uit priuil legiis, & quem Italice, Latine, Ger-
manice, Eallice, Græce atque Sarracenice
locutum eſſe, adfirmant (m). quin pauca de
temporis huius Latinitate proferam, tempe-
rare mihi non queo.
Omnium ferme, quos ætas iſta tulit, eru-
ditorum eloquentiſſimus PETRVS DE VI-
NEIS putabatur, Iureconſultus celeberri-
mus, & laudati Friderici II Cancellarius?
quem, poſtquam in grauiſſimis negotiis ope-
ra eius vſus erat Imperator, longe funeſtiſſi-
mum ac tragicum prorſus vitæ exitum ha-
buiſſe, nouimus. Vtrum vero Germanus,
an Italus fuerit, diſceptant eruditi: Trithe-
mius Germanum natione fuiſſe tradidit: alii
Capuanum habent; quibus Sim. Schardius
adſentitur (n): qui ipſe eſt, qui eiusdem Pe-
tri de Vineis Epiſtolarum, Imperatoris nomi-
ne ſcriptarum, libros VI iuris publici faci-
ens (O). veritatis hiſtoricæ cultores perpetuo
ſibi

(1) Pandulf. Collenutius in vita Friderici II: quam
Latine conuerſam Epiſtolis Petri de Vineis præ-
miſit S. Schardius, p. m. 55.
(m) P. Collenutius c. I. p. 54.
(n) in vita Petri de Vineis, ipſius epiſtolis præfixa.
(o) Baſileæ 1566, 8. ex officina Io. Oporini.

N
ſbieui

u l

porum
Uero tan
bendis r
Vtltalon
tinorum
⸗
Giis⸗
levtul nlt
niche
lian I.
s ho
Uun ſalie
drdtetel
tsnenn
lol kertl
yrtli ul
em neu
e hunn.
unrt nidine
. ſdi
ißmug;
lin ni
M uha zet
ſite

an *“
keram kenpe

latulten,
WDE .
ctlebenni
Curelariu:
hegtisoe⸗
3 uneſil.
e cKtum he⸗
0 Germnu,
ti. Tuihe.
alicit: ali
Nlarcc
ludembe⸗
ors nohni-
Phici fui.
5 Petpend
ſbi
Tiligun
nessre⸗

ls geinn
fini.

IN GERM. FATIS CAbP. III. 8r

ſibi deuinxit. quas epiſtolas non tam elegan-
tia ſormonis Latini, quam Pontißieum Roma-
norum inſebtatione inſignes appellat. Enim-
uero tam inculta atque aſ Pera in iis conſcri-
bendis vſus eſt præſtantiſſimus vir dictione,
vt Italorum magis ac barbarorum, quam La-
tinorum vocabulorum indicem, quo iſta ex-
plicentur, ſubiiciendum iis putauerit Schar-
dius: qui tamen locupletior multo dari faci-
le potuiſſet. Vt breue aliquod Cancellarii
noſtri elocutionis habeas ſpecimen, lector,
epiſtolam XIII lib. W apponam: idque eo
magis, quod de grammatica docenda agit:
illum ſcilicet, qui in Terra Laboris ius dice-
bat, a tradendis Grammaticæ artis rudimen-
tis quemquam prohibere vetat. Ipſa Epi-
ſtola hæc eſt: Etſi ad perfeltionem ſtudii ge-
neralis, quod nuper in ciuitate Neapoli proui-
dimurs reformandum, particularia ſtudia vbi-
que per regnum mandauerimus interdici, no-
Eræ tamen intentionis non fuit, ſic loca quæ-
libet depauperare doctoribus, vt artis Gram-
maticxæ rudimenta nouiciis velut lalbtantis ve-
ſtris vbera famelicis infantibus præcidan-
ture ſed ad illos tantum extendi volumus ve-
ſræ ſerenitatis editktum, qui auditoribus ſuis
ruditate depoſita, in facultatibus aliis inge-
nia potiora petentibus, cibos iam posſint ſei-
entiæ ſolidos miniſtrare. Propter quod ſi-
F delitati

82 DE LINGVAE LATINAE

delitati tuz præcipiendo mandamus, quatenut
magiſtris quibuslibet, qui per terras iurisdir-
ctionis tuz püeros in artis grammaticæ primi-
tiis edocent, nullam occaſione pradilla mole-
ſtiam inferas ſod particularia eorum ſindia
regere, ſine impedimento quolibet pPatiaris.
Hactenus ipſa Petri de Vineis Epiſtola: cu-
jus verborum ſtructura licet parum ornata
ſit: incomptior tamen in aliis eiusdem ſæcu-
li monimentis offenditur. Nam ſi Petrus de
Vineis inter ætatis ſuæ cruditos doctrina, in-
genio, ac eloquentia merito ſuo præſtantifli-
mus habitus eſt: quam doctos, quam elo-
quentes illos, quæſo, faciamus ſcriptores,
quos is non mediocri poſt ſe reliquit inter-
uallo? Gregorii certe IX Pontiſßicis Epiſtola
ad eumdem Fridericum Imperatorem tum,
quum eius etiamnum amicus eſſet, ſcripta, ſi
non incultior, æque tamen, ac Petri de Vineis
Epiſtolæ, ſalebroſa mihi videtur: cuius hoc
eſt initium (p): Gregorius epiſiopus ſeruus
ſeruorum Dei, chariſtmo in Chriſto ſilio noſtro
Friderico, Romano Imperatori, & Siciliæ regi,
ſemper Auguſto: ſalutem & Apoſtolicam be-
necittionem. Ad oſtendendum viam ligni vi-
tæ errantibus, in inuio mundi huius, poſuit te
Dominus quaſi Cherubim, & verſatilem gla-
dium.
(p) Petri de Vineis Ppiſtolis vna cum Depoſitionis Fri-
Aeoerici Formula prœmiſſa eſt a Schardio, p. 77.

IS

Sen.
ſuuu 4
aturali
pua fau
Con
Cheiktan
tamenu
Iolole

J hſyo, 7
Ol MA T,
PRRA
Nomatu
lanans
(ennaue
1
Hyolsne
Aelito ..
0 loll Nu
len necel
tian

.

) Vl Geben
6 . NNNC

Uun
En ge

gkeriex 4

INAN

mnin un

lera, mi

4 C

Ppiloh: a.

atlnen ON

Icemn ecl.

Illetngc

022* .
Ockting,i.

Nlllintil.
gumn eh

Ciſtots

ntinte⸗
Oremn tun,
leine
cins hoe
ſrlu
Nonn

lis th

lunkr.
11e
M
ngl.
orilli.

3

IN GERM. FAIIS CAbP. III. 83

dium. Cum enim diligenti meditatione ben-
ſatur ratio in te illunzinata dono intelligentiæ
naturalis, & imaginatio diſoereta in rei com-
brehenſfione ſenſibilise quæ quaſi verſatilis,
vna facie reſpicit rationem, alia naturam
ſenſibilium intuetur. & quæ ſequuntur.
Quod ſi vero monachorum & vniuerſæ
Chriſtianæ eccleſiæ caput Pontifex maximo
tam exiguum liberalium artium præ ſe tulit
ſtudium, fauoremue: & ſi is gregis Seruato-
ri noſtro Ieſu Chriſto in hiſce terris colligen-
di lupus rapax, Aoli Parens, ſanguinum vir,
chismatum amator, lapis offenſionum, ipſe
denique Antichriſtus aperte in Petri de Vineis
Epiſtolis nominatur (q): qualem quæſo mo-
nachorum tum gregem fuiſſe, putas? ſæculo
deditos ac ebriatos, delitiis Deum poſtvoſuiſſe
gos, ipſi, qui a Pontificiorum partibus ſtetere,
fateri neceſſe habuerunt: ex quorum diui-
tiarum affluentia religio ſit ſuffocata (r) nec
F 2 minus
(9) vid. Schardii epiſtolam, qua easdem Epiſtolas
Wolfg. Hallero dedicauit.
(1) P. Collenutius in vita Friderici II. pag. 59. Huc
Pertinent lectiſſima Dau. Chytræi verba ex Oratio-
ne ſæpius a me allegata, quam in Scholæ Prouincia-
lium Ducatus Stiriæ introducstione habuit, B. 5, b.
Quum opes &llegiorum & veter um D. Benediäcti,
monaſteriorum poſterioribus ſæculis ſtudiorum
cauſſa potisfemum ex Regum ac Principum donatio-
nibus audZe, in immentum creuißſent: accidit, guod
Bernardus inguit: Religio peperit diuitias & fitia

4

84 DkE LINGVAE LAITIN AE

minus omnis ingenuarum artium amor at-
que ſtudium.

Vt demum crasſiſſimas, quibus in Germa-
nia noſtra omnis humanitas circumfuſa la-

tuit, tenebras elucter, Muſisque inimiciſſimo

ſæculo relicto, ad lætiora paullatim tempora

progredi mihi liceat: paueis, at luculentis-
ſimis magni Eraſmi verbis, plurima genera-
tim iterum iterumque, corollarii quaſi loco,
exponam: quibus prudentiſſimus vir tem-
poris, cui hactenus immoratus ſum, faciem
præclare expreſſit (8): NWeglectæbonæ litteræ,

faſtidita Græcanici ſermonis peritia, multoque

magis Hebraici, ſoretum eloquentiæ ſtudium,
quin & ipſa Latina lingua ſic conſpurcata eſt
ſubinde noua barbarie, pt iam nihil minus
eſſet, quam Latina, nec Hiſtoriæ nec Geogra-
phiæ nec antiquitatis vlla cura.
Prius vero quam ad tempora, quibus bo-
nis litteris clarior ſenſim exoriri cœpit lux,
Pergam: non ab re futurum arbitror, ſi bre-
ui commemorauero, hoc ipſum XIII ſæcu-
lum eſſe, quo Germaniam ſuum ſermonem La-
tinis litteris depingere didiciſſe, Auentinus
adfir-

deuorauit matrem. Naæm canonici & monachi opu-
lenti, regiæ dominationi, Iuxui & otio dediti, ſtudia
doctrinarum & alios labores eccleſiæ neceſſarios
prorſus abiecerunt.
( in præfat. in Hieronymum: ap. Conring. Anti-
quit. Acad. ſuppl. 43, p. 338.

4dürmman
ime, 8
charact el
mocatus
145 t Al

lu gali 1
11 ehvol len
iugrechat
Coroucren
Noninkeliet
Wrs ekg
Pruunt
tenporbu
Codſcul
TWularispr⸗
Uinpun ſ
Ans korun.

Ced Cen

1. edie n
l eat N

INN

ib rren

lütim kennn .

1t lucllente
tima Fene
i Oaliloeo

Ms Fir ten.
un, facien

ne tere
nulugte
ne ugiumn
ponetzi,
nibil ninu

Nel Gugft

gubn⸗ ho⸗
tapilun
onlbre⸗
-
onen la-
mentims

6

netl/ iriu

IN GERM. FATIIS CAP. III. 8 5

adfirmauit (ſ). Nam quum is horridus ma-

xime, & ad animi ſenſa litteris, ſiue certis

characteribus, exprimenda parum accom-
modatus eſſe videretur; omnes ſaltem litte-
ras tabulasque publicas Romana, ſiue ſemi-
Latina potius, vti nuncupari eam a quibus-

dam ſupra vidimus, lingua ad illa vsque tem-

pora ſcriptas eſſe, plurimi demonſtra-

runt (A). Nam tametſi Otfridus & com-

plures alii, poſtquam Carolum M. opus, quod
ad expoliendam Germanorum linguam hu-
iusque characteres pertinebat, non confeciſſe
cognouerant, eiusdem denuo rei periculum
non infeliciter fecerunt, laudatiflimi Impera-
toris veſtigia ſecuti (t): opus tamen perfici
prius non potuiſſe videtur, quam Friderici II
temporibus. Quum enim clerus, qui eo,
quod ſolus Latini ſermonis gnarus, publicis
tabulariis præerat, occaſionem diteſcendi, &
ptincipum ſecreta cognoſcendi facultatem
dimittere nollet; is, ne Latinum idoma in
aulis horum aboleretur, Germanicæ linguæ
F 3 litte-
(ſ) qua ratione Auentini verba intelligi debere ego
exiſtimem, initio capitis in notis declaraui.
(Sſ) vid. Conring. de Origine Iuris Cerm. cap 27, pag.
161, edit. 1665. conf. Lehmann. Chron. Spir. lib. II,
C. 45, p. m. 169.
(6) vid Beſſelii notas ad Eginharti cap. 29 verba: In-
choauit & grammaticam patrii ſermonis, cui
Schminckii animaduerſiones adde.

86 DE LING VAE LATIN AE

litteris exprimendæ diſſicultatem, eiusque
horrorem alendo obſtitiſſe adhuc iudicatur.
Quod in cauſſa etiam fortaſſe fuit, cur profa-
nis hominibus, ſiue laicis, omnis aditus ad
linguarum artiumque ſcientiam ab eodem
clero ſit præcluſus; vt videlicet monachi, re-
liquis, vel nobiliſſimis hominibus, inde de-
trulis, i ipſi ſoli in aulis principum cancellari-
isque quaſi dominarentur, & præmia atque
honores eruditionis nomine reportarent.
Inde eueniſſie concludunt eruditi, vt Latini
ermonis vſus in conficiendis publicis legum
tabulis, in publicis priuatisque rationibus, in
omnibus monimentis, ita obtinuerit, vt prin-
cipes hac lingua fœdera ſancirent, vt ſacerdo-
tes religiones interpretarentur ea, vt iudices
teſtamenta, contractus, cauſſas forenſes ea-
dem explicarent (tt). Equidem Friderici H
aulhicits, primam Germanico ſormone confe-
tam conſtitutionem publicatam eſſe, plerique
cum Conringio exiſtimant (u): quam eo-
dem XIII ſæculo plures deinceps ſubſecutæ
ſunt. Immo Rde ppe: I Auftriacas ſtatu-
it, vt poſthac ob inſeitiam nobilitatiz, Princi-
Pum & Pontificum e&chcta, priuilegia in Tento-

vum lingua ederentur, quæ hactenus Romano

ſermo-

(tt) vid. Hachenberg. Germ. Med. diſſert. VII, p. 246.
& ill. Lynckeri diſſert. de Idiomat. Imperial. p. 9.

(u) Conring. de Otig. Iur. Germ. cap. 27.

ſetnone
Etutio
minus)
ubulr
clero
jdioma
tnerit il

Ne
ſeculi M
ite
Aeleſci

Famn matl

ſen ll. 8

DeWdun
ler, ae

Nltens

Prenr⸗

PCKkuI. l.

DI h
cuyin

UAIIN

Uetiitan N.
onlnis Utut
Nimn an
Utnoni-
inbug inet
Pun aanctlni
Cpremitant
ſe keportarent
citi rthatin
blcskoun
Uttonbbugin
mibtrn⸗
nltlretto⸗
ent inctcs
bſorenſs er⸗
nMdmilI
mnt fe
bheiine
. Glaſn eo⸗
ſibleant
iunr ſit⸗
tin 1 iu⸗
n/ Iur.
uRomno
ſamo-
N

4

IN GERM. FATIIS. CAF. III. 87

ſermone data erant (): quam quidem con-
ſtitutionem non prohibuiſſe nouimus, quo
minus plurimæ Romana lingua conſcriptæ
tabulæ poſtmodum ſint publicatæ, ita, vt,
clero perpetuo repugnante, Germanicum
idioma ante ſæculum XV præualere non po-
tuerit (X) .

Neque ab inſtituto alienum porro cenſeo,
pauega quoque de monachorum per ſuperiora
ſæcula ſoribendi ratione ſubiicere: etſi per ſe
coniitere quilibet poterit, non multum curæ
ad recte ſcribendum allatum ab iis eſſe, quum
grammaticæ artis rudes pene fuerint atque

cignari. Qui quum ex librorum deſcriptio-

ne victum ſibi quærerent, nec intelligerent
ſæpe, quæ ſcribebant, verborum monſtra,
vel litteris, vel ſyllabis, vel vocibus traiectis
perturbatisque, non potuerunt non ab jis
procudi: quæ criticos probe deinceps verſa-
PF 4. runt

(v) Auentinus Annal. Boior. lib. VII, p. m. 567. ſeq.
& Conring. c. I. conf. Mart. Cruſii Annal. Sueu.
P. II, lib. I, c. 8, p. 13 & P. III, lib. III, c. I., Pag. 13¼.
Rudolphum I Latinæ linguz ignarum fuiſſe, &
quum Legatum Bohemicum, Latine ipfum allo-
quentem, non intellexiſſet, voluiſſe, ne quis legatus
aliter deinceps, ac Germanice peroraret,ill. Lyncke-
rus ex Huld. Mutio & Gerh. de Rhoo oſtendit, in
diſſert. de Idiomat. Imperial. p. 10.

(Xx) Lyncker. diſſert. mode cit. p. II.

88 DE LIN GVAE LATIN AE

runt (y). quod quum ita ſit, rectiſſime iudi-
cauerunt nonnulli, in orthographiam peccata
barbariem in Latinam linguam inuexiſſe (2).
Fuerunt adeo inter exteros, qui, quod ſcri-
ptores non modo truncos ac laceros, verum
etiam ita deprauatos habeamus, ut, ſi reuiui-
ſcerent, ipſi nec agnoſcerent ſua ſeripta, nec
reſtituere poſſent, Teutonibur potiſſimum
imputarunt; librariorum ac ſemidoctorum
inter hos audacia, incuria, atque inſcitia ve-
terum ſcripta corrupta adfirmantes (a).
mamuis autem ab audacibus nonnu lis, ac
ſciolis Italis non minus mendorum inuectum
eſſe putauerunt quidam: inficiandum tamen
non eſt, ineptos plerumque in German'æ
monaſteriis ad ſcribendum adhibitos efſle
homines: id quod Ekkehartus Iunior cum
multis aliis edocerè nos poteſt, quando de
Monaſterii S. Galli Decano Etkeharto minore
adfirmat (b): Doctor proſper fuit & aſper,
nam quum apud ſuum Gallum ambas ſcholas
Iuar teneret, nemo præter exiler puſiones
quicquam alteri, niſi Latine, auſus eſt prolo-
qui.
(y) vid. Conr. Rittershuſium de causſis variantium in
auctorib. lection. in Caſp. Scioppii de Arte Critica
Commentar. p. 87.
(2) du Freſne Præfat. Gloſſar. præm. &7, init.
(a) vid. D. Eraſmus in Ciceroniano p. m. 259.
(b) de Caſibus Monaſterii S. Galli cap. Io. inter Gol-
daſti ſcriptores Rer. Alamannicar. p. 42, T. I.

M.,

100. 0
Pebimnusan
& i 6e
tomekara
igiishes
Poting gr
eninm cun
Olenelen

U

“

Gephim l

laſn inn — er

Glli g 4
elerd Nenn
ut eni.
tſu ſeiſtr
r potilimn
ſeniocdkonn
r Nſcita e.
Urmantes ¹)
Monnulis a
uminuectum
in Gommnt
hibitos d
Iomior aun
anch de
Mur fünlt
64n
nlu ſehllu
ler lſunn .
e r.
.
varintiun in
e ArteCl

t
4.
intet Col

4

IN GERM. FATIS CAP. III. 89

qui. Et quos ad litterarum ſtudia tardiores

vidiſſet, ad ſeribendum occupauerat & linean-
dum: quorum amborum ipſe erat potentisſi-

mus, maxime in capitularibus litteris & auro,

vt apparet in verſibus fornicis Galli, quos fe-
cit:
Templum quod Gallo Gotzbertus rere-
rat almo,
Hoc Abbas Immo pitturis compfit & auro.

has ille litteras cultello conciſas illic liniue-
rat (c). Quibus cognitis, facilius fidem ha-
bebimus adſeuerantibus, & in ipſo iſtos. Galli
& aliis Germaniæ monaſteriis adeo vitioſe
tum exaratos hodieque cuſtodiri codices, vt,
ſi quis hos in lucem eſſet editurus, temeritatis
potius, quam diligentiæ id foret (d). Vnum
enim dumtaxat dintrammunm barbara ſæcula
oſtentaſſe videntur; de quo, ceu artificioſiſſi-
mo homine, Ekkehartus iſte ſequentia me-
F ſ moriæ
(e) de Salomone, Conſtantienſi Epiſcopo, idem Ek-
kehartus I. c. cap. I pag. 2i ſequentia refert: Erat
ſeribendi lingua manugue ar rife e; lineandi & capi-
tulares literas rite creanai præ omnibus gnarus,
vt in apicibus L & C longi euangelii primis videre
eſt: quas Epi copus, vt aiunt, probans, guid in ta-
libus aabuc poſſet, lineans aus ificavat. Cuiusmo-
di ſcribendi & pingendi litteras ſtudium £αειαν
ſæculi ſapuiſſe, ad grauiora parum adſpirantis, Bœ-
clerus iudicat, de Reb. ſæc IX & X Comment, p. 241.
(d) Voſſius de Hiſtor. Lat. lib. II, p. m. 303.

90 DE LINGVAE LATINAE

moriæ pfodidit (e): Ommis orbis Ciſalpinos
Sintrammi digitot miratur, in hoc vno, vt ce-
lebre eſt, triumphat. Mirari autem eſt, ho-
minen, vnum tanta Ter. pſiſſe, quia in nomina-
iſſimis locis plerisque harum regni partiuim-
Sintrammi &'aracterum liri S Gall ob'ſiaes
habentur. Sed & hoc inhomine mirabile erat,
& ſingulare, quia quum dAelicata eius ſoriptura
iucunae ſit direlta, raro in pagina vel vnius
verbi mendacium inuenias raſum. Quum
vero magna plerumque monachorum in ſa-
cris libris deſcribendis deprehenderetur ne-
gligentia, non defuerunt, qui ſerio eos ad-
hortarentur, vt perfectæ ætatis homines cum
diligentia libros eiusmodi ſcriberent (f).
quid, quod ſeueris quaſi imprecationibus
deſcribentium incuriæ obuiam ire nonnulli
decreuerunt. qualem in Chronici Euſebiani
codice membranaceo, quem bibliotheca Au-
guſta Wolfenbuttelenſis adſeruat, legere me
memini, quæ ita ſeſe habet: diuro te, qui-
cunque hos deſeripferis libros, per Dominum,
noſtrum Ieſum Chriſtunz & glorioſum eius ad-
dentum, in quo veniet iudicare viuos & mor-
tuos,
(e) l. c. pag. I9. T.. I. Scriptor. Rer. Alemann. a Golda-
ſto edit.
(f) C. du Freſne præfat. Gloſſar. Lat. præmiI. 66. vbi
plurimis exempli s atque teſtimoniis commonſtrat,
quid mali ex ſcriptorum ſeu antiquariorum incuria
atque imperitia ſit enatum.

----

N

odr
AA erenl
vr. El
ſrud
tim c
fetuntii
tyogen
mitl
lar telitn
urderts
rpurie ja
llter egyl
4 exMNο6

jmnu .

lacere te
ktiam /α

Cntentione
ninmne el
inoults Wrn

orhi⸗

Ibee n.
Me te

n alſen

6

uit in n.

Nen e.
d Gl, Gſe

ur lit,

1li Gyymn

a el nH

Cuun

horum inſe⸗

Nletetut e.

ſi eos .
hoclines cum
tberent (1)
recationibn
ire nonnul
theciu⸗
lgere n
n te
Dominunm
AAl-
lorM-
Mh
1n Colde⸗

l ſn
minen

IN GERM. FATIS CAP. III. 91

tuos, vt conferas, quod ſeripſeris & emendes
ad exemplaria ea, de quibus ſeripſeris diligen-
ter. Et hoc adiurationis genus ſimiliter trans-
Eribas & transferas in eum codicem, quem
deſeripſeris. Quæ quidem verba primo ſta-
tim adſpectu cultioris paullo ſæculi præ ſe
ferunt indicia: quippe quæ paullo ante artis
typographicæ inuentionem, ſiue non ita
multo poſt Fr. Petrarchæ ætatem, ſcripta eſſe,
hæc teſtatur clauſula: Hos de temporibus li-
bror ab exemplari ſeripto per manum celebris
memoriæ Franciſei Petrarchæ tranſeripſe fi-
deliter ego Iob Mediolani Non. Quintilibns A.
ab exordio eius, qui circa principium operis
Pprimus in Hebræorum oraine numeratur I430.

Facere denique non poſſum, quin Poeticæ
etiam artis ſpecimina quædam proferam:
quam maiores noſtri tanto amplexi ſunt ſtu-
dio, vt vix alia diſciplina maiore animorum
contentione ab iis tractata, aut in potiore
habita apud eos ſit honore (ff): & quæ ipſis
incultis maxime ſæculis mirifice arriſiſſe vi-
detur. Enimuero Caroli M. iam ætate in
Germania noſtra certatim ſtudiis his operati
ſunt (: quæ ipſe etiam Imperator attigerat,
Vt
(ff) P. Hachenberg. Germ. Med. diſſert. VI p. 23.
(g) de Poeſi Latina mihi ſermonem eſle, per ſe quili-
bet intelliget, ſpero: quum neminem fugiat, ve-
teres Germanos fortiſſimorüm ſuorum heroum lau-

92 DE LINGVAE LATIIN AE

vt ne vel huius ſuauitatis expers eſſet. quod
quum multi non ignorarent, carmina non-
nulla, quæ etiamnum ſuperſunt, ei tribue-
runt, tamquam auctori; licet, vtrum talis ſit,
magnopere dubitent eruditi (h). Cuius filius
Ludouicus Pius poetica carmina gentilia, quæ
in iuuentute didicerat, ita deinceps reſpuit,
vt nec legere, nec audire, nec docere ea vo-
luerit: vtpote qui ſacris litteris, earumque
myſtico inprimis ſenſui vnice intentum ſe
videri cupiebat (i). Quemadmodum vero
multis ingenium tum haud defuiſſe, negari
non poteſt: ita genio ſæculi in minora fere
elapſos eſſe, iudicant (K) eruditi. Id quod
W. alafridus Strabo, variorum carminum au-
ctor, & Augiæ ſæculo IX abbas, quem docti,
ſapientis, & litterarum ſcientia ante alios il-
luſtris viri præconio condecorauit Sangallen-
ſis monachus (1), ingenue profeſſus eſt,
quando, ſi in pedum menſura fefellerit, con-
tra nullum luctamen initurum ſe, ſcripfit,
quippe cui nec zætas ad taliaæ competierit, nec
ſoien-
des carminibus ſua lingua conceptis multo ante ce-
lebraſſe. vid. præ reliquis omnibus Morhof. de lin-

gua & Poeſi Cermanor.
(h) Bœcler Commentar. de Reb. Sæc. IX & X p. 47.

(i) Theganus ap. Bœclerum in Comment. de Reb.
Sæc. IX & X, p. 91
(K) vid Bœclerum c. I. p. 47.
(1) Vosſius de Hiſtoricis Lat. lib. II, c. 33, p. 303.

P

ſientil
en Cl
antes
Menj

mugni
porech.
tummn M
ne
elo
ler nan
elgerent

oree ſrer
Latinz eit
ſollectr i

Aemls
14
Ilud deen
Monaler
Ualteti

unnet

NS
Rahen
,.

dedelet
Crmin D
lunt e thr.
PInuntitt
nlic
nayr
Cocete el ſ
5 ennungte
Untentum ſ
nocum yero
leneon
nnora tere
1 IIq
minum an.
gen Coct,
nte lsil
Kenonler⸗
blelus eh
s, an-
tunt, tel
ſier
Ultoentece⸗

A.
e⸗ Reb.

IN GERM. FATIS CAbP. III. 93

ſeientia ſuppetierit (II). Adelmi Scoti Car-
men, cuius litteræ verſibus initium & finem
dantes hunc primum eius effecerunt verſum:
Metrica tirones nung promant carmina
caſtos—
magni operis rem exiſtimatum eſſe eo tem-
pore cl. Boœclerus oſtendit (m): quod inuen-
tum Rabano Mauro, cuius fupra mentio a
me facta eſt, a nonnullis poſtea attributum
eſſe, addit. Quum enim veræ Poeſeos, vti
omnis elegantioris litteraturæ, ſatietas ce-
piſſet ignauos monachos, eamque haud in-
