ſcriptis Chriſtoph. Heidmanus Goslariæ eamdem
imprimendam curauit in 4 ſeparatim non ita pri-
dem eam in 8 edidit cl. Iuſtus a Dransfeld.

Kt

ſbene
ben

webens
ides ed⸗
Eproln
1 mn⸗
euhin
1erol
1saolele El
Tlwosma
33 c

n etin

IN GERM. FATIS CAbP. VI. 49 5

vel bene conſulentium honori obtrectarent,
inuectus eſt; declarando, ſi eorum opinio-
nibus cederent ætatis ſuæ adoleſcentes, fore,
vt paullatim in vitam barbaries irreperet, bo-
ni mores, virtutis cultus, præclara facta, &
erga patriam merita iacerent. Pluribus de-
nique, iisque haud obſcuris, rationibus alla-
tis adoleſcentum & ludorum puerilium ma-
giſtros magnopere cohortatus eſt, vt diſcipli-
næ ſuæ alumnos ſecundum informationem
ad elegantes eosdemque bonos mores in in-
telligendo potisſimum Romano ſermone ſatis
diu tenerent, & quantum quisque poſſet ca-
pere, confirmaret. Tales adhortationes
commemorata ad ſtudioſos adoleſcentes
præfatio, viginti amplius annis ante conſcri-
pta, etiam continet: qua nimirum ſermonis
huius diſcendi rationem oſtendit, amplisſimo
eius vmu ſummaque necetſitate common-
ſtrata. Operæ enim pretium efſe, exiſtima-
rat ſummo iudicio præditus vir, eos, qui in
ſtudiis viuerent, recte fideliterque moneri, vt,
quum Latinam linguam magni faciendam,
amandam atque rebte diſeendzm intellexis-
ſent, in ea deinceps addiſcenda multum ope-
ræ, idque non infelicis, ponerent: quamuis
ſibi perſuaſerat, fore, vt monita iſta ſua vel
non legerentur, vel oſcitanter percurreren-
tur, vel fore, vt nemo ea ſequenda ſibi exiſti-
Mmaret;

⸗

496 DE LINGVAE LATINAE

maret, vel, ſi quis omnino eiusmodi ſibi re-
gulam ſequendam putauerit, is ab aliis viua
retraheretur voce, aliamque regulam, quam
vel retrahentes ſecuti eſſent, vel excogitas-
ſent, nullis fundatam rationibus, ſequi iube-
retur. Tanta de recta via deflectendi fere-
bantur Germani cupiditate!

Paucis, quos Scaliger Caſelii ætate ex au-
reo ſæculo reliquos fuiſſe iudicauit, merito
ſuo adnumerandus videtur GREGOR.
BERSMANVS, Annabergenſit. Is certe fuit,
qui ſedulo elaborauerat, vt barbaries & mo-
rum & verborum, magno impetu Germa-
niam inuadens, ac potius plerisque in locis
oppreſſam iam tenens, profligaretur (x).
quandoquidem hominum vita ea eſſe cœpe-
rat, vt, quemadmodum quisque aliquid cul-
pabat, aut deſiderabat in alterius moribus at-
que ſtudiis, ita hoc vel illo cognomento inſi-
gniretur; & parum aberat, quin vtriusque
linguæ auctores euoluere, & iis legendis
otium terere, criminis ſiue hæreſeos loco ha-
beretur denuo. Qualem temporum ſuorum
faciem quum conſideraſſet Andr. Ellinger,
haud obſcuri nominis in lIenenſi academia
tum

(X) id teſtimonium Hieron. Wolfius Berſmano im-
pertiuit in epiſtola, quæ inter multas alias claror.
virorum ad hunc epiſtolas reperitur, P. I Poematum
ipſius, p. 350.

K6)
o

n Ne
Uun ſaihi
men i
minemen
Mumu.
eultone⸗
unge!
t Cuum
unelerct
wuinlip
Guum log⸗

Aelhetnla 1
lmpmuden
eruditon⸗
dusluis,6
Srurma,
intet Gen
buig ſt ?
Cugulihi
ellenpte⸗
gubus ſin
truditioe
Dokhiu,
Berüman⸗

MM iuch

ead Po
Daabus

„ er.
r dace.
1

a
Gnnnn
0. Mue
Talen
llll
Nhud j.
dudi
PIHemn un

tun

IN GERM. FATIS CAP. VI. 497

tum profeſſor, Berſmano amicisſimus, ad
hunc ſcripſit (y): Barbaries tantum non li-
men pulſat ædium, quas Muſæ incolunt im-
minentem vereor vt arcere posſit Apollo &
Mercurius. Si quis de reliquo de Berſmani
eruditione ac meritis numndquam inaudiuiſſet,
ipſum per ſe facile de iis coniecturum tum,
puto, quum cognouerit, dignum eum habi⸗
tum eſſe, qui optimo præceptori ſuo Came⸗
rario in Lipſienſi academia ſuccederet; poſt-
quam ſingulari cum laude in Wittebergenſi
academia iam docuerat, & Portenſem ſcho⸗
lam prudentisſime adthiniſtrauetat. Quantæ
eruditionis vir fuerit, & quanti a præceptori-
bus ſuis, Georg. Fabricio, atque Hiobo Magde-
burgo, Camerario porro, E olſo, Langueto;
oturmio, Caſelio, & plurimis aliis grauisſimis
inter Germanos humanitatis propugnatori-
bus, ſit æſtimatus Berſmanus, epiſtolæ, quas
ſinguli hi ad ipſum ſcripſerunt, & quæ typis
exſcriptæ exſtant (?2), abunde declarant. ex
quibus ſimul apparet, virum ea fortuna, qua
eruditio eius digna fuerat, vſum non eſſe. Io.
Poſthius, præclarus eiusdem ætatis poeta,
Berſmanum noſtrum omnium in Germanid
zum viuentium poetarum ſuauisſimum cenſait
Ii atqué

(y) ead. Poematum P. p. 342.
(2) Duabus ipſius Berſmani Poematum Partibus Lipſ-
an. 1592, 8, ed. ſubiunctæ. .

498 DE LINGVAE LATINAE

atque doctitſimum. Caſelius vehementer læta-
tus eſt, quum eumdem exſpectationi, quam
de ipſo conceperat, non tantum ſatisfeciſſe,
ſed eam ſuperaſſe perſpexerat: quippe quem
doctisſimum iuuenem cognouerat (a), qui
ea, quæ in patria didicerat, in Italiam profe-

tus, in omnibus confirmauerit, ac mire ea

auxerit. vbi inuſitata quadam dicendi facul-
tate de obſcuris dilucide, de confuſis ac per⸗-
turbatis ordinatim ac diſpoſite, de dubiiser
uidenter diſſerentem admirati ſunt Itali (b).
Quamuis vero indigna ſatis ceteroquin Berſ-
manus in Lipſienſi academia vſus eſt fortunaʒ;
vnde inuidia in Serueſtanum gymnaſium
ipſum abegit: minus tamen infelix hac in re
is exſtitiſſe videtur, quod non indignum in
academia hac ſortitus ſit ſucceſſorem,
MATTIH. DRESSERVM, Erfordienſem,
rhetorem atque oratorem celeberrimum, nec
vulgarem hiſtoricum, magnum Romani ſer-
monis aſſerendi patronum, ſupra eo nomine
a me laudatum.

ILalem eidem ſermoni patronum iſto tem-
pore ſeſce præſtitit REINERVS REINEC-
CIVS, Steinhemius, non minus iam a me lau-
datus Glandorpii diſcipulus. Nam etfi is de
hiſto-

(a) i I Néα 13 x gd⁰ ιn E.
(b) vid, vita Berſmami in M, Adami vitis Phi loſophor.

P: 583.

Kl

,lerus l
anter coh
genmt
cololhen l

fuit, N) t/ℳ.

in /.

tawel

enim Hu
lnen Ad
ſec ulo inc⸗
logventie tel
lorum Ci
ſel linpin
gen tell e

G in deur
Norrin
Aielis
Gatis tel
elcente
nir inita

Morem p

Iuterea
ne lingn
△
nerihru
toleune,
.0
ſriztir
erheuß
leiſta

Rennt

Apectin .
ige

arat,
ten
a. hpee⸗

Cgnonen

tne

m *%

e
Alllllh,

ſhvonlte

oten⸗
NNN⸗
nanel

IN GERM. FATIS CAb. VI. 499

hiſtoriz excolenda illuſtrandaque tam dili-
enter cogitauit, quam qui maxime: ſermo-
8 5e N⸗
nem tamen Latinum vt amare & vſum eius
commendare ceſſarit vmquam, tantum ab-
fuit, vt putida alque inſulſa oratione fædius
nihil in rerum erplicatione ſtatucrit: rerba,
enim rerum notas eſſe, & orationem iisdem
dumen adferre debere, Germaniæ iuuentuti
ſedulo inculcauit (c). quam ideo tum ad e-
loquentiæ ſtudia, tum ad principis & magiſtri
illorum Ciceronis ſcripta, atque in his rurſus
vel in primis ad epiſtolarum lectionem dili-
gentisſime ætate ſua alliciendam' duxit:
I1 2 quan-
() in elegantibus præfationibus, Io. Glandorpii Ad-
notationibus in Ciceronis epiſtolas ad familiares
adiectis, & extremo capite V a me pluribus collau-
datis. tertia earum, pag. 5lio, ſcholarum, quæ, ado-
leſcente ipſo, ſtili exercitia de epiſtolarum Cicero-
nis imitatione auſpicari ferme ſolebant, receptum
morem prædicat; poſtquam ſecunda præfatione
P. 360, docuit, quam neceſſaria ſit eloquentiæ & ele-
gantiorum litterarum ſtudioſis, vt reliquorum
Ciceronis ſeriptorum, ita, & epiſtolarum locfig .
& quanta inter Eraſmum & Longolium de recza
Ciceronis imitatione fuerit contentio: ſubiungens:
Interea hoc nos de Cicerone teneamus, guicguid Lati-
na lingua ornamentorum aæc diuitiarum, guicquid
nerubrum habet, ea tamquam de Iantali, aut Pelopis
talentis, opulentigimague gaza, peti ac decerpi e
ſeriptis illius poſſæ: & quæ de axmirabili atque in-
e*hbauſta Ciceronis dicendi vi, qua omnes facile ſu-
Perarit, ſequuntur.

5oOo PE LINGVAE LATIN AE

quando nimirum earum artium ſtudiis, quæ
ab humanitate nomen tulere, pasſim denuo
ruentibus, hoc ferme omne:= ſatagere, cogno-
uit, vt, poſteaquam modice initia horum de-
guſtarant, ac ne quidem plane deguſtarant,
mox ceu illotis manibus ac pedibus in gran-
diorum illarum diſciplinarum tractationem
inuolarent: licet experientia magiſtra ſatis
quemque edocere potuerit, absque artium &.
linguarum præſidio talem conatum felicem
numquam eſſe ſolere. Quapropter grauiter
doluit, quum partim indiligentiam, partim pe-
tulantiam, nouas rurſus tenebras intentare
iam tum animaduerterat: poſtquam proxi-
mæ ætati e benignisſimo cœleſtis numinis re-
ſpectu, peculiaris quaſi felicitas, peneque di-
uina, obtigerat, Reineccii ſententia, vt eru-
ditæ antiquitatis ſtudia e ſuperiorum tem-
porum fœ da barbarie egregie eruta, atque in
lucem ſint reuocata.
Priusquam ad ſequens XVII ſæculum pro-
gredior, duorum eximiorum Germaniæ
poetarum mentionem faciendam arbitror,
extremo ſæeculo XVI florentium, quorum
alter funeſtisſimum vitæ exitum habuit, al-
ter magnorum principum ad vitæ vsque fi-
nem beneuolentia ob præclaras dotes ſuas
vſus eſt. NICODEM. FRISCHLI-
NVM intelligo, & NATHAN. CHY-
THRAK-

61

AN

nolines.
jntet Mh.
cobhatum
CMuntik
Culotmo

Chjrei
Cubit:
ſuuli
naurten
lerati 96
1 eumni
ſepebfin
iuinitut
ſe 1
lothec⸗
Portieh
ncen
Fritchlin
ez, Per!
heſent
um,
Pullo⸗
aes bo⸗

eug
kritchl
iecta
lo Ren⸗
Dechan

aDfea. Kern⸗
EldͤR—

em ien.
Upetotum lallt
.
,

,

,mi, 1
ANZT—

bumme
n mW

mt. 4

1,1
Uhhe

Ne/
e
, S
0
6 N 1.
I
ſCR
N

.
M.

IN GERM. FATIS CAP. VI. SO.

THRAEVM (d), exquiſitisſimæ eruditionis
homines. Bellum iſtud grammaticale, quod
inter Friſeèhlinum hunc & Mart. Cruſium
conflatum eſt, indicio forſitan eſſe poteſt,
Concordiam aureo iſto Melanchthoniano ſæ-
culo tantopere inter eruditos adamatam; &

I1 3 quam

(d) Chytræi laudes Caſelius pasſim in ſcriptis ſuis eſt

perſecutus: in Laudat. Io. Alberti D. Megap. D. 1,
b, ſcribit: Qui ad inerementum aca emiæ (Roſto-

chienſis) præ aliis aliguid & eimia eruditione, &

fingulari opera contulerint, ſunt fratnes Chytræi,
maion tbeologus, alten poeta, vtergue vir doctigimus,
ver'ati plurimum in ſeriptis vetenum, ille guoque
præ omnibus in omni hiſtoria: quibusdam adiectis,
pergit: habui proximum collegam Nathanem, qui e
tenebris protraberet artem poetarum, & poetas
diuinitus interpretaretur, non ad oblectatinnem,
ſed ad vſum ciuilem. Conf Io. Petri Lotichii Bi-
bliothecæ Poeticæ Part. III, pag. 140 ſeqq. & Ol.
Borrichii diſſertat, de Poetis Latinis IV, & I48, ſeqꝗq.
vnde plures elegantisſimos Germaniæ Poetas,
Friſchlini atque Chytræi æqquales, cognoſcere. pot-
es, per ſe quidem celebres ſatis; inter quos lo.
Schaſſerus, Paul. Meliſſus Schedius, clara vtique no-
mina, & digna, quæ in felicisſimorum Poetarum
referantur numero Ber, mani quoque atque Poſthii,
paullo ante commemoratorum a me, merita, & lau-
des Poetica arte acquiſitas recenſet Lotichius: de
Friſchlino agit pag. I52 ſeqq. cuius vitam conſcripſit
Geong Pſtugerus, quæ orationibus inſignioribus
Friſchlini, coniunétim Argent. an. 1619, 8;: editis.
adiecta eſt, ſeparatim antea vna cum R. Agricolæ,
Io. Reuchlini, & D. Eraſmi vitis ex Melanchthonis
Declamationibus depromptis, emiſſa.

5702 DE LINGVAE LATIN AE

quam meliores litteras in Germania propa-
gandas mirum in modum adiuuiſſe, ſupra vi-
dimus, vergente ſæculo coli ſenſim deſüſſe,
maleuolentia, inuidia atque obtrectatiane lo-
cum paullatim occupantibus. penitus enim
vnoque impetu concordiam profligatam
eſſe, nemo dixerit: id quod conciliationem,
qua ipſi iſti doctisſimi viri coniuncti ſunt ite-
rum paullo poſt, comprobare quodammodo
poſſe, arbitror. Notatu omnino digna mihi
videntur, quæ ipſe Gruſius de reconciliatione
hac memorauit (e): Anno ch LLXXNXVII
Bello Grammaticali ſinis contigit? ſeribente=
exnundinis Francofordianis Nicodemo Friſeh-
ino, prater longas etiam litteras, in libello,
quem dono mittebat, his etiam verbis: D.
Mart. Cruſio ſuo Præceptori, indignur diſci-
pulus, in ſe'gnum futuræ reconciliationis. Pla-
cidam
(e) Annal. Sueuic. P. III, lib. XII, c. 34, p. 810. p. 796
ſcripſerat Cruſius: Hoc tempore lan. 1586 ]usque in
an. 1588 bellum grammaticale in M. Cruſium & Nic.
Friſeblinum exſulantem fiagrabat. Quanta cum
acerbitate id geſtum ſit a Friſchlino, Dau. Chytræus
nos docet, vbi p. 6o epiſt. ad Pancrat. Crugerium
ſcripſit: Grammatieum bellum inter Friſchlinum &
Cruſium geri ſinamus, guorum ille tanto animi impe-
tu in adueras ium fertur, vt Græcis non magis curæ
Juerit Troiam capere, quam ipſi aauerſarium omni-
bus probris deformatum conculcare: Indigna pro-
JFecto ingenii Friſehlini excellentia eſt, quæ in tali ar-
gumento tempus & operam perdat.

4

Gum bt
lee Uis
LN
preeyt
lenunas
Afm⸗
Eſinun
rmih 4*
l 4
iinon bra
Nue eun
Genrioſimu⸗
Verume
tetatun e
e in
tanpokell
leriote⸗
ſolahec
Vientur
umaitan.
un violar
1o boniru
ſohnini
mu, heie

83) Annal
(Gin epi
lls erue
n ge

IN GERM. FATIS CAP. VI. 503

eidam vicisſim manum dediſſe Cruſium, fa-
cile ex his verbis (f) colligi poteſt: Anno
LL XC, Nouemh. XXIX, nocte ante diem S.
dudreæ proxima Nic. Friſchlinus, conans ex
Hohenauracenſe captiuitate effugere; a perfi-
do fune, quem ex pannis confecerat, deſertus,
de celſo muro (CGeu heu] in aliam atque aliam
petram ſubiebtam præcipitauit: partiburque
corporis miſerabiliten confratctis interiit. quem
vtinam brachio erxtento excipere potuiſſem:.
uæ enim laus maior conſeruatione iſtius mihi
contigiſſet? Miſortus vero ſit animæ eius cle-
mentisſimus pater cœleſtis.
Verumenimuero tantam animorum ad lit-
terarum decus tuendum conſpirationem at-
que concordiam non exſtitiſſe amplius eo
tempore inter Germanos, quantam aurea iſta
ſuperiori ætate cultam eſſe, cognouimus, vel
ſola hæc Caſelii verba edocere nos poſſe mihi
videntur (ff): Quum, prob pudor, contra⸗
bumanitatis leges inimicitias exerceri, & offk-
ilm violari, iniuſtene dicam, an impie? a cer-
co hominum genere tum indoctis tum inſanis
ſoriptionibus hodie videamur; quid dubite-
mus, beneficio litterarum amicitiam pulcre,
11 4. coli,
(f) Annal. Sueu. Cruſ. p. 834.
(ff) in epiſtola quadam ad G. Berſmanum, quæ inter
illas eruditor. viror. ad Berſmanum epiſtolas reperi-
tur, quæ P. I huius Poematum ſubiectæ ſunt, pag.
355, ſeq q.

564 DE LINGVAE LATIN AE

coli, & multa, quæ offcii ſunt, præſtari? Nos
igitur ſiue eam ipſum, ſiue eius vmbram non ne-
gligemus, & magnum eſſe decus arbitrabimur
in hominum eruditorum concordia, quam qui
non tuerentur, & litteratos tamen ſo haberi
vellent, optaui ſæpe, vt tam honeſto nomine
carerent, quod illis nulla ratione debetur, ne
eſſent ordini noſtro dedecoris ſed idcirco ſcili-
ot contendunt, pt tyrannide honeſtitſimum lo-
um occupent, atque dobtrinæ & virtutis veluti
arcem vi teneant. Ipſe hic Caſelius etiamſi
concordiæ pacisque fuit ſtudioſisſimus, in
magno tamen inuidiæ pelago poſtmodum
grauiter eſt iactatus (g). Acerbisſimam et-
iam fortunam bonum Sturmium, quum ſene-
Rute prope iam confectus erat, expertum
eſſe, nemo ignorat. Eorum ſcilicet, qui Me-
lLanchtbonis ir (h)⸗ Eraæſmi, Camerarii, primo-
rum

E) vid. mea de Caſelii meritis commentat. p. 60.

() grauiter inprimis Caſp. Hofmanus cit. orat. ſilu.
de Barbarie imminente D. 7, a, conqueſtus eſt de
Furigſi 7 ſecul! barbarica prorſus ingratitudine, ad-
uerſus tanti nominis virum, optime de ſtudiis &
ſtudioſis meritum; cui omnem humanitatem, o-
mnemque Germanorum ingeniorum cultum acce-
Pptum referre debamus. intolerabilem plane, fla-
grisque dignam audaciam putauit Hofmanus, ado-
eſcentulos vix ténui eruditionis vmbra tinctos, &
Latine adhuc balbutientes, beatos tanti præceptoris
manes illoto ſermone allatrare auſos eſſe; & in eum,

el henn

. ſ
Kcllcc l

ri, M
1

IN GERM. FATIS CAP. VI. 50 5

rum Germaniæ noſtræ ſigniferorum, memo-
riam damnatam velle videbantur, eam fuiſſe
impudentiam, nonnemo conqueſtus eſt (i),
Vvt optimo Sturmio moleſtisſimi exſiſterent,
maximos principes in caput eius concitan-
tes (). Quorum ſcriptis niſi docti, coita
ſocietate, certatim ſeſe obiicerent, verendum
jis eſſe, ĩidem iſte eruditus vir exiſtimabat, ne
capitis velut cauſſa ipſis aliquando dicenda
eſſet, qui omnis eruditionis parentes & prin-
cipes deſeruerint. Et turmius, qui Germa-
Ii 5 no-
cui ſtudiorum ſuorum fundamenta & profectum de-
bebant, ingratas acuiſſe linguas,

) Georg. Obrechtus, vti videtur, epiſtola ad Berſina-
num, P. I Poematum huius p. 348. Non minimum
confufionis doctrinæ & barbariei in ſtusiis jecuturæ
indicium Hofmanus cit. I. cenſuit, quod ſummos
iſtos rei litterariæ duces in ſcholis loco mouere, &
de gradu deturbare conati ſint, homines, qui viuen-
tibus in conſpectum prodire, eius ſententia, non ſu-
ſtinuiſſent, aut certe confuſi, vt ranæ Seriphiæ, ob-
mutuiſſent.
(K) Memoratu digna ſunt verba, quibus Landgrauius
Hasſiæ (Wilbelmus IV, ni fallor, Sapiens cognomi-
natus) poſtquam ex Hochfeldero de Sturmio dili-
genter inquiſiuerat, iniqua huius fata doluit: O
Gott, o Gott, wie iſt man mit daem Mann umgangen!
Monimentor. Pietatis & litteras P. II, p. 99, Re-
media, quæ Sturmius doloribus ſuis adhibuit, ipſe
in epiſtola ad Berſmanum ſcripta, P. II Poematum
hnius, p. 279, indicauit, ſcribens: His me conſolor
glementis, religioniæ, conſcientiæ & innocentiæ.

506 DE LING VAE LATINAE

norum, de quibus egregia ingenii, doctrinæ,
virtutis, ſapientiæ pietatisque fuerat exiſti-
matio, princeps antea habitus erat (!): &
Caſelus, de quo nihil tam magnificum præ-
dicari poſſe, viſum fuerat exteris (I), quod
ſummæ eius virtutes non exſuperarint; quum
vir fuerit probitate & eruditione inſignis,
candore Germanus, ſtilo Romanus. optimi⸗.
inquam, hi duumviri hæreſeos crimine viui ac-
cuſabantur: controuerſia huic a nonnullis
mota, an bonæ litteræ atque philoſophia, quas
aureo Melanchthonis æuo firma rei Chriſtia-
naæ praæſidia eſſe, crediderant eruditi, eccleſie
atque ſacrarum litterarum cultoribus orna-
mento ſint, vtiles, nec non neceſſariæs quod
iſti negare videbantur (m). Quæ omnia de
mira bumani iudicii varietate abunde teſtan-
tur; qua ea, quæ priori ſæculo probauit, &
auide maxime arripuit, altero damnet atque
reſpuat (n). Quod ſi Eraſmi ætas in tale ſo-
lidæ eruditioni inimicum ſatis tempus inci-
diſſet,
() Camerarius in vita Melanchthonis, p. 146.

(Il) Ioſ. Scaliger Confutat. fabul. Burdòa, p. 410, ſeq.
edit. Elzeuir. an. 167, 12. .
(m) Comment. mea de Caſelii meritis p. 6o.
(n) id dilucide demonſtrat cel. Perizonius in orat: ſu-
periorib. capitib. cit. de Doctrinæ studiis, nuper poſt
depul, am Barbariem diligentisſime denuo cultis G ae-
Kideratis, nunc vero rurſus neglectis Jere & contem-
bptis. Lugd. Batau. an. 17708, 4.

gumerab

Leuun
us Me
3
Carolou
ſuilee o
udri
1e Aud
tin ſur
nullum
umtue
Ange
Mrmal

ℳ.NWR
Dronub
U lll
e
nrui

EEE
NNAAN/
1.

.
oνα

ℳ.

IN GERM. FATIS. CAP. vVI. 507

diſſet, minus forſitan mirandum fuiſſet, ſi
tum ſcripſiſſet: Vbi Lutheraniſmus, ibi litte-
rarum eſt interitusts per Lutheranos lan-
guent, frigent, iacent, intereuut bonæ litte-
V.. .
Accedit, quod in tanto ſtudiorum con-
temptu, Mæcenatibus non, vt ante, ſe offe⸗
rentibus, & ingenia honore ac muniſicentia
exſtimulantibus, eruditorum animi deietti ac
torpidi eſſe cœperint. In qua ipſa Macena-
tum paucitate Caſp. Hofmanus non leuem
imminentis Barbariei cauſſam reperiſſe ſibi vi-
ſus eſt. Pauci videlicet tum in Germania
numerabantur amplius Friderici, Saxoniæ E-
lectoris, ſimiles Principes: paullo etiam an-
te, quam Hofmanus querimoniam iſtam ſu-
am inſtituit, Io. Albertus, Dux Megapol. ſum-
mus Muſarum Patronus, diem ſuum obierat.
Pflugii porro ſenſim deſiderabantur atque
Carolouici. Eo ætate ſua rem perductam
fuiſſe, oſtendit Hofmanus, vt, quum pleri-
que, quos in primis decebat auctoritate ſua
apud principes honeſtos cœtus tueri & orna-

re, ſtudia promouere, & diſcentes beneficen-

tia ſua pro viribus iuuare, aut exiguum, aut
nullum ſtudiorum habebant vſum, locum ſu-
um tueri ſe poſſe diſſiderent, ſi adhiberentur
ad negotia peritiores & exercitati. Eos igi-
tur maluiſſe, addit, pauciores eſſe eruditos, &

+ -

5o8 DE LINGVAE LATINAE

ſuis tantum conſilis ſtare Rempubl. ſeque
primos eſſe apud reges, deiectis de gradu ſa-
pientibus. atque ob hoc ipſum & ſtudiis & lit-
teratis fuiſſe eos iniquiores. Hinc accidiſſe,
concludit, vt eruditi, quum tenuitatem ſuam
docendo vtcunque ſuſtentare vellent, ſe in-
alias ignobiliores curas mergere ſint coabli;
operariis diurna mercede conductis ſimiles
redditi, qui penſo abſoluto, ad nullam vltra
numerum operam adigi queant, quod ſuper-
uacanecam eſſe defatigationem putent, quæ o=
peræ pretio careat. Atque ita, deſidia inuale-
ſcente, penſum numeris exigi cœpiſſe, adfir-
mat, poſtquam diligentiæ præmium conſtitui
deſierit. tum enim, quum hoc fieri conſue-
uerit, alacriter ad operas ſubeundas procur-
riſſe homines eruditos, probat, ad palmæho-
nores contendentes, decore atque laude ex-
citatos. Eodem tempore homines, doctri-
næ felicitatem auditorumque commodum
magis in eo verti, exiſtimaſſe, comprobat
porro, ſi quizque ſua æſtimaretur virtute, &
expenderetur proßitendi peritia &v dexteritas;
magnæ eruditionis hominibus, frequens au-
ditorium & doctrinæ auidum pro calcaribus
eſſe, ratos. Proinde non minimam ſehola-
rum ætatis ſuæ infelicitatem in eo reſidere,
perſuaſit ſibi eruditisſimus Hofmanus, quod
non

,t. u

Auorun
inpente
ucon
ſutun
ztrone
is! n
tus eſe/
i u⸗
legte
u nge

oere
Came
iſe
orum/
nuloe

alem

10 ,h

1
na ende el.
le Altec
a⸗
aRe.

⸗

voyft 6
e

.

IN GERM. FATIS CAP. VI. 509

non omnia ſuo æſtimata ſint pretio, ne cuique
locus, quem merebatur, tributus.
Commemorata hactenus magnopere con-
firmant: honorem alere artes, omnerque in-
cendi ad ſtudia, gloria; & iacere ea ſemper,
quæ apud quorque improbentur. Improba-
um autem fere eſſe Romani ſermonis, ac vni-
uerſæ humanitatis ſtudium apud Germanos,
exeunte ſæculo XVI, Sturmii teſtimonio in-
ſuper comprobabo, verboſo ſatis vehementi-
que; quo illis, quæ capite hoc a me prolata
ſunt, ponderis aliquid addatur; in extremum
caput ideo a me reſeruato (o). Si vmquam
alias, nunc opus habemus eruditis hominihbus,
quorum raritas & iam magna eſt, & maior
impendere videtur in hac neglectione vel po-
tius contemptu: nulla laus, nulla præmia di-
gna tantis laboribus ſunt conſtituta. quos enim
patronos habent? & vt ſua tuentur patroci-
nia? nemo eſt, qui non medicus, & jureperi-
tus eſſe malit, quam hoc genus ſtudiorum ſe-
qui, quod nos colimus; liberum quidem, nul-
lisque alligatum rerum legibus, tamen labori-
bus ingens, immenſum, infinitume aut illud
Theo-
(o) ex eius & gymnaſii Argentorat. Luêctu ad Ioach.
Camerarium E. 6, ſeq. B. 6, b conqueſtus etiam erat:
Hiſce nuſtris temporibus formidabilis eſt caritas do-
Storum virorum, & corruptigimi mores ſunt, & ſpes
mnulla eſt melioris diſeiplinæ, nißi ad eum grauioribus
calamitatibus attrabamur.

7IO DE LINGVAE LATIN AE

Theologorum, quod tametſi omnium ſanctis-
ſimum ſit, tamen tum demum perſeltum de-
Prauatis hominibus, qui vbique nimis multi
ſunt, eſſe videtur, quum contemptui eſt, quum
eget, quum mendicat. Magiſtris litterarum
&WHNiaconis non centum aurci dantur, & quum
antur nimium eſſe putant, liberis plena do-
mus eſt, artem nullam exercent, vt ne a ſuüd
ſcilicet auocentur, interen dum xs alienum eos
cruciat, dum vxorum & liberorum egeſtatem
metuunt, dum in creditorum conſpeitum ve-
nire erubeſount, dum circumeunt per plateas,
vt in eam non veniant, in qua creditor habi-
tat: o honeſtatem! o diſpenſationem bono-
rum! o conſcientiam! non dedecus, non dis-
Perditio facultatum, non Dei iudicium neque
commouet, neque commonet eors, quorum in
Ppoteſtate rer verſantur. adoleſcentulos pau-
peres excludimus, mendicitatem & impuden-
tiam metuimus, nec co gitamus, attt admitten-
dor hos eſſe aut alendor ex ærario, ant magna
pecunia comparandos aliunde, qui ſint eruditi,
aut proftigationem exſpetctandam eſſe littera-
rum & religionis. Sed hanc non metuimus,
immo litteras non amamus, religionem negli-
gimus, & in coaceruandis non diſtribuendis
facultatibus oficium noſtrum poſitum eſſo, exi-
ſtimamus. Hoc vitium non in noſtra reli-
gione natum eſt, ſed e pontificum conſuetu-
tudine

4 holi

oviis

Germ.
Aurmn
i/

Vellt

IN GERM. FATIS CAbP. VII. FrI

tudine ad nos defluxit. pbi ad paucos plera-
que ommia ſeuocantur, multo minima pars ad
vicarios horum peruenit? & hiipſi, qui vauci
ſunt, Eccleſiæ facultates intercipiunt. Ve-
rumtamen etiamſi nihil ex his recuperamus,
nihil etiam exſpeltaremus, tamen prouiden-
dum eſſet, vt hi ne aliquando derſſent, quorum
induſtria nobis eſſet neceſſaria & ſulutaris.

onnte CAP. VII.
iz. Quibus atis Latina lingua in Germania ſæ-
rp culo XVII vſa, & qua ratione iuuentus in
1,A. Iholis ibi inſtituta ſit, ſingilarum artium

ſinß diſeiplinis eruditisſimorum virorum teſti-
moniis declaraturns & quemadmodum
Germanorum linguam iſtam addiſeendi ar-
dor magis magisque deferbuerit, oſtenditur;
ſtili formis, ſiue characteribus aliquot,
8 velut Philippico, Lipſiano, cmmonſtratis,
ie. aætque Ieſuitarum Latinæ linguæ ſtaudio, non
minus ſenſim diminuto, memorato. Eorum,
E qui ipſum hoc ſtudium inter GeVrmanos con-
E ſeruatum roluerint, popularibus laudabili
Prazcunter erempto, numero, primo loco no-
minatir Gerh. Io. Vosſius, & Gaſp. Sciop-
pius: quorum huius praclara in RKomano-
rum ſermonem merita pluribus prædican-
tur verlie, & illorum, qui apud Germanos
oseram nauarnnt, yt optimis Latinis aubto-
ribus

Sa Dä LIN G VAE LATIN AE

ribus meliuſeule eſſet, nec non Oratorum;,
Poetarùm, Rhetorum, atque Grammati-
corum nonnulli nominantur. Neque Mæ-
cenates proximo ſæculo penitus defuerunt
Germani.
Qualia demum per hoc ipſum ſæculum,
jyo viuimna, fata Latinæ linguaæ imminere
videantur, praſtantisſimorum virorum iu-
diciis oſtenditur; & pauca de eius digni-
tate, a quibusdam acriter ſatis hodie impu-
gnata, adduntur.

Dproximum ſæculum vsque progreſſus;

quibus fatis eo ineunte Latina lingua
in Germania vſa ſit, Caſelii iterum verbis e-
loqui conſtitui: vtpote cuius extremum vi-
tæ tempus initium ſæculi attigit; & cuius
teſtimonia eo libentius me adducere, profes-
ſus ſum, quo exquiſitiorem ipſius eruditio-
nem exſtitiſſe, & quo maiore prudentia, vſu,
atque exereitatione præditum eum fuiſſe, co-
gnouimus, de elegantiore litteratura optime
meritum. Hic quidem, vt ludorum magi-
giſtri diſciplinæ ſuæ alumnos in intelligendo
potisſimum Romano ſermone ſatis diu tene-
rent, confirmarentque, magnopere exopta-
uerat, & vt facerent id, prudenter admodum
data occaſione, qualem ſæpisſime, prout rei
ſcholaſticæ apud Germanos recte conſtituen-

dæ

eeprol
jveſtepiot

poleconn
u

Mudam!

eltt,
n. lon,
Pbnen
loſer. D
in litteni
vigett
(o en.
ſent) n
ut iſſor 4
Oin ot. .
D.2 aen
alimme
iut neren
interpret
Lermntal
n:
nulti in⸗
inun Tu
ſatuo Mud
luenmn
tenerio

ener.

Etikan
len Monc

Ig edl⸗

IN GER M. FATIS CAP. VII. 5I3

dæ cupidisſimus fuit, captauit, admonuerat.
At ſecus a plerisque per totam ſuam, eamque
longam ſatis, ætatem factum, doluit: ſiqui-
dem hos ſidei ac diſciplinæ ſuæ commiſſos, &
humanæ vitæ, & ceterarum rerum rudes ad-
huc, ſtatim ad declamandum & diſputandum
inepte prorſus, inutiliter atque pernicioſe ra-
uiſſe confirmauit (a). Hodie, inquit (b)

alicubi, quod merito reprehendendum eſt, in-

quiburdam ludis puerilibus (C) EBatinæ & Græ-
Kk g&α

(a) ad linguam Lat. accuratius diſcendam Cohortat.
extr.
(b) an. 1612, in orat. funebr. Ioanni Niuinio ſcript. B.
4, b. circa idem tempus, in orat funebr. Andr. My-
lio ſcr. D. 2, a ita locutus eſt: De ecducatione prima
in litteris exſtare aliguid plenius hodie non abs re
eſſe videatur, guod ſebolas inferiores ex eo tempore
(quo Georg. Fabricius Miſenenſi ſcholæ præeſſe de-
ſierat) non bauci magis corrupere, hi præſertim, gui
eas inſtar academiarum eſſe voluerint.
() in orat. funebr. Wilhel. ab Heimburg ab ſe ſer.
D. 2, a mentem ſuam deiſtis ita explicauit: Nec
adſirmare dubito, præceptores de prima ætate non re-
&ius mereri, quam ſi vtriusque linguæ ſeriptores ita
interpretentur, vt faciebant veteres, gui nobis præi-
uerunt ad intelligenda ſeripta Græcorum & Latino-
rum: gquos ſecuti fuere, & .αasere noſtra zætate
multi, in quibus prælucent, aliger, Manutius, Lam-
binus, Turnebus, ſimiles. Hunc etiam tenminum
ſtatuo ludorum puerilium, nec multo vlterius pro-
mouendum. Hæc vberius in eleganti ſuo de Ludo
litterario redte aperienao libro expoſuit: cuius di-

5r4 DE LINGVAE LATIN AE

cæ litteræ; & quædam artium principiæ accom-
modatarum pueritiæ & adoleſeentiæ geniiz,
contemnuntur, petulantia nouatorum, & ma-
gna ex parte negliguntur, & philoſophantur,
vt aiunt, qui pPrater IJabientiæg nomen nihil au-
ribus acceperunt, opinionem, baud ſoio qua-
rum, cultorer, & loquacitatis magiſtri inſo-
lentes admodum. Alibi eorumdem tempo-
rum hanc inſtituit deſc criptionem (d): Lin-
guas, in quibus omner ingenuæ diſeiplinæ & o-
mnes partoes ſapientiæ, ſiue philoſophiæ, tam-
quam in ſeriniis continentur, ita negligimuc,
vt Græam pauci diſcant, pauciorer intelli-
gant: altera ita quoque iacet, vt pleræque
academiæ Latinæ vix balbutiant: necad rem
facit, etiamſi quotannis tota plauſtra nouo-
rum librorum prodeunt, non boni nutlli, ferendi
aliqui, plerique male feriati, vbi chartæ plu-
ris ſunt, quam quæ iis labore multo & graui
ſumptu impreſſa ſunt. Non aceruos, ſed
montes, ante peder exſtructos videre licet,
Oéοο, de quibus abique rebus patſim litiga-
tur- ſunt orationes, inf antiumne dicam, an
intelligentium, nihil ſupra remiger: poeta-
rum volumina, quæ ſaburram fateant hinc
noui acroſtichiſtæ, eteoſtichiſtæ, anagramma-
tiſt«
uerſas editiones in meo de Caſelii meritis Commen-
tario recenſui p. 48, ſeq.

() in Néæ 9 IIgα½α E. 2, 8.

1:

puum N
ten / rhie

Rotici/ hr

gi, Ef

lie p 3
“ Md

frzm
ſir Nren
M uN. .

1 nn

—

urun
Colrem 7
Jlriratir,
r
l llec 4
n uen⸗
1
%. b
Gnaliti⸗
1.
mumbh
Videtut
Vileu
mia ,
M.

W

IN GERM. FATIS CAP. VII. Fr;

kiſter inane ſtudium, quoniam de ſexcentis
vnum vix micam in ſe ſalir habet: comici
item ſine lingua, ſine arte, ſine mente: hi-
ſtorici, ſine vita, ſine conſiliirs quidam in⸗
nugis, & fabitlis anilibus oocupantur⸗ alii
millies ſeripta recoquunt: bvnonsoοσαςο dicas,
niſi quod plerixque nemo frui poteſt, pt he-
ſterni epuli reliquiis? non dicam de iis, qui
vel ſè inter ſe vel innocenter conuiciorum luto
conſpergunt denique vicur non eſt, quin
ſeriptorem habeat. Igitur in plerisque me-
rum rur, inſcitia & barbaria. Quanti erat,
Pprius doceri? eos præſertim, qui vno nutu &
graui ſupercilio omnis vetuſtatis ſeripta iu-
gulant? nec- tamen vel ridiculum muſoulum,
ſed mera monſtra pariun-v,. Non eqquidem
ex hac iuſta & neceſſaria reprehenſione vo-
luptatem ipſe capios rer ipſa magnum mihi
dolorem inurit. Aäficit namque me iattura
veritatis, & oppretſio ſiue diminutio ſalutis
Publicæ, quam inde conſequi vitceo. Nec ve-
ro quemquam his ſagittis peto, niſi inſeitiam
&& malitiam. Quid vtraque effecerit de-
mum, his verbis () edocere etiam voluiſſe,
videtur publicæ ſalutis ſtudioſisſimus vir:
Videas huius prauæ opinionis eor, qui ſibi o-
muia prima tribui volunt magiſtros lingua-
SCned . rum, quibus abolitis omnes litteræ concidant,
Kk 2 in-
(e) in Laudatione Io. Alberti D. Megap. G, 2, b.

5IüG6 DE LINGVAE LATIN AE

interpretes veterum, quos cognoſſe in vita⸗
hominum primum operæ pretium eſt, profeſſo-
res philoſophiæ, qua exabta barhbaries omnia
occupet neceſſe eſt, tenuiter, & vix aliquo loco

eſſe habendos.

Quando vero diſputando declamando-
ue, bene, vt ſibi quidem videbantur, exer-
citatos adoleſcentes, at falſa ſimul eruditio-
nis opinione inflatos, & multarum, earum-
que ſublimium, ſi diis placet, rerum ſcien-
tia onuſtos quaſi, in academias a philoſo-

phantibus ſuis magiſtris miſſos eſſe, cogno-

ſcimus: quid, quæſo, mirum, ſi euenerit
inde, quod Frid. Taubmanus eodem ferme
tempore, quo Caſelius de praua iſta inſtitu-
tione conqueſtus eſt, accidiſſe, adfirmauit?
cuius ipſa verba ex eleganti eius de Lingua
Latina diſſertatione (F) proferam; quum
temporum iſtorum facies, & Romani ſer-
monis contemptio ita aperte iis declaren-
tur, vt nihil posſit ſupra. Eo enim in Ger-
mania rem iterum perductam tum fuiſſe,
monſtrat Taubmanus, vt ſi quis elegantiæ ac
proprietati ſermonis paullo accuratius ſtu-
duerat, non modo a iuuentute, ſed inter-
dum
(fF) p. u6, iteratæ editionis, an. I602, 8. quantopere eru-
ditis placuerit libellus, inde coniicere poſſumus,
An prior eius editio XIV dierum ſpatio eſt diuen-
Ita.

Pant,non
& pren
Uln aute

Romana
ſenbitl
u Mun
Inni ſer
ginhent
munt,
Mgnu
G tan
ur, 9
non ita
Cratie/

IN GER M. FATIS CAbP. VII. 517

dum ab iis ipſis, qui iuuentutem erudiebant,
per contemptum Fhilologus nuncuparetur,
Criticus, Grammaticus, atque vno verbo Ver-
balis ipſi vero nouo nomine Reales ſeſe
appellarent, quaſi ipſi quidem meras res
tractauiſſent, ceteri, in ſermonis cultu tan-
tum occupati, rerum cognitionem non per-
inde curaſſent. Quid, quod de ſartore ali-
uo aut cerdone honeſtius loqui tum cœ-
piſſe homines, quam de Poeta, adfirmat por-
ro Taubmanus: quum laurus, quam Ger-
mani Cæſares non aliqua vicaria, ſed ſua
manu, Celtæ, Hutteno atque Meliſſo, id ho-
noris ingenii virtute conſecutis, impoſue-
rant, non vulgo tantum ludibrium eſſet, ſed
& pretio aut verſu aliquo ſeabioſo venatis.
Illa autem Taubmani verba, quibus langui-
dius in academiis commorantium iuuenum
