præſtantisſimos ibi enarraret ſeriptores, quos

Colonienſes ſophiſtæ ex mera adhuc oderant
inſcitia; & doctisſimis ingenii ſui monimen-
tis, quibus barbaros carpebat, ſedulo conten-
deret, vt Alexandri Doctrinale ſcholis eiicere-
tur, cuius haud ſegnis i impugnator etiam Bu-
ſchii ætate fuit ITimannus Camenerus.

Alexandri huius grammatici, qui ſæculo
XII vixit, amore per tot ſæcula ita capti fue-
rant ſcholaſtici, vt eos, qui Alexandri præce-
pta impugnare audebant, maximis proſcin-
derent conuiciis tamquam homines omnium
bonorum odio dignisſimos. Namque! per ho-
minum animos Per uaſerat tum opinio, nemi-
nem plane ad erximiam aliquam eruditionem
eruenire poſſe, niſe qui in Alexandro probe eſſet
verſatur. Quid, quod eo dementiæ proceſſe-
rant tum homines iſti, vt id, quod aurei ſæculi
ſcriptores litteris conſignarunt, imitari dubi-
tarent, niſi Alexander conuenire videretur; ita,
vt omne id, quod aliquis aliunde in Latinis lit-
teris addidicerat, ſuperfluum damnarent. vt
plurima paucis comprehendam: Alexander
um Gloſſa notabili Coloniæ nata inſtar omni-
um grammaticorum erat. Licet vero Hegius
con-

2
4

contid b
Coptkai.
ſcriptu
tates fot
mei
ſctiben
iſtud
Cupethl
Tiorum
nus nun
ſelici ten
antes.
XAAMa
Dockrnel
Collocara
nin tame
ſertorib
iusmoc
Perbene
Fideretur.
nlee
los eiusd
hols:
lrum G
e h 4 M .
Clin l
katnent

lnnrk

NN
utiire
ntht
lcockrn
eiſer.
tamb.

IN GERM. FATIS CaAp. V. 28S

contra barbaros huiusmodi libros, i inprimis
contra vocabularium, Gemma Gemmarum in-
ſcriptum, & reliquas Latinæ linguæ impuri-
tates fortiter cum Agricola antea dimicaſſet,
inuectiuas contra ine ptos grammaticos con-
ſcribens: & licet E. imobelingius in idem
iſtud Alexandri Doctrinale grauiter prius in
ſuperiori Germania eſſet inuectus: aduerſa-
riorum tamen ferocia prohibuerat, quo mi-
nus multum profecerint doctisſimi viri, de
felici rerum ſucceſſu penitus ferme deſpe-
rantes. Nam etſi ſciebant, Sulvitii Verulani,
& Aldi Manuti operam, quam in Alexandri
Doctrinali ex Italiæ ſcholis exterminando
collocarant, non irritam fuiſſe: in Germa-
nia tamen tot obiiciebantur humanitatis as-
ſertoribus impedimenta, vt ineptos libros e-
jusmodi ex iuuentutis manibus extorquere
per bene multos annos αττ—̈oᷓ plane ĩpſis
videretur. Præter enim Alexandri Doctri-
nale & Gemmam Gemmarum, complures a-
lios eiusdem farinæ libros verſabant tum in
ſcholis: quorum ipſi tituli barbariſmis erant
inſigniti. Huc referenda eſt Diſeiplina ſcho-
ariunm, &n vVocabularius breu ogaus um arte
diobthongandi, punctandi, & accentuandi:
cuius Mart. Cruſius mentionemn fecit (n).
Pertinent huc porro Hollockot, Breikot, Gorra;
Aia-
(n) Annal. Sueu. P. III. Lib. IX. c. §.

„-
ver

286 DE LIN GVAE LATIN AE

Alans, Mammetrallus, Moretug, Porißan,
Aurora; item Dialogi Pauli Niauiz, Iioma
Laur. Coruini, Hieron. Padizni &. Mancini
Dominici Carmina, Pluxrimaduc Germaniæ
ſubſellia tum occupantia, obſcura maxime
hodie, nomina alia: quorum indices Hamel-
mannus & Eralmus in ſuis monimentis de-
derunt; & quæ Ciceroni, Quintiliano & re-
liquis optimis :ſctip otoribus prælata eſſe ab ſæ-
culo iſto, pluribu nos edocent: nam iuuen-
tutem ſermonis in Amonachoruin culinis nati
fecem perdiſcere volebant ſæculi eius magi-
ſtri; vt delirantes ſcilicet ac miſere balbuti-
entes ſcriptores intelligerentur. quapropter
bonorum auctorum loco modi ſignifcandi,
& id genus gloſſemata, non minus ſtolida,
quam prolixa, eidem Germaniæ iuuentuti
tradebantur (o). Cui ſi omnino veterum
monimenta offerebantur a magiſtris; miris
& ineptis plane commentariis obſourata ei ob-
trudebantur: quales commentarios hos eſſe,
ipſi ſtatim tituli quaſi ſpondcbant. Eiusmo-
di erant Virgilii Bucolica cum Commento fa-
miliarivſimo, Pariſiis elucubrato, & Dauentriæ
c νD△ cααμNciI impreſſo: atque Catho cum
gloſa & moraliſatione, Coloniæ eodem anno
apud Henr. Quentell typis exſeriptus. Quem
poſtremum Commentarium ſatis ineptum

eſte,
(o) Eraſmus de conſcrib. epiſt. p. m. 10, 11 & 38.

4
le, Vel!

in⸗
ceat “

6*
)pfi
tur, V.
yerbis .

fulhguitu
menibut.
yntur
bantur
dertunt
ge latin
ſ
nutmn

ſie tii

IN GERM. FAIIS. CAP. Væ 287
eſſe, vel ipſum 'proomium declarat: quod
integrum ad ddendu m putaui, vt ſæculi iſtius
P Cinn, genius dicendique genu is quodammodo elu-
r R ceat (*): Summi deus largitor premii. via
EeRas .—„„A con-
nl im (*) Ipſum hoc proœmium ita comparatum mihi vide-
menns le⸗ tur, vt vel ſolum Mich. Neandri luculentisſimis
ano En⸗ verbis, que pag. 73 ſeq. eruditæ præfationis in
Rne. Erotemata Gr. I. profert, fidem facere queat:

Dum præter Schtentiarios, Lombardiſtas, Occiſtas
Scotiſtas, Summiſtas, Sermoniſtas, Thomiſtas, Scho-
laſticos doctores: gai boram ectatores erant,
Marialia etiam, ſeu potius MCrialla, quod eſſent ea
zdolomania ac cæca ſtultitia plena, roſaria Sathana-
lia & Diabolaria mera it Lutherus infremens Piri-
tu logunur] non ſe ſeriptorum aliud genus babebant in
manibus, in Tuibus evercebantur, Fe znτ οaντifica-
bantur potius, in ſcholis ac monaſteriis Quotidie:
perunt interea monimenta veter um Hebræa, Græca

nleeri .
ac Latina, non numeno vllo comprebendenda: ab ipfis
tencto .
K ideo neglebta, guod aſſuefalti ad genus dicendi mon-
AOH ſtroſum, ip'o ſono formidabile & obſeurum, vbi

dre tibi videaris: cum quo res etiam bonæ corrum-
pebantur, vt ſolet ſieri mutato dicendi genere, dam
noue loqui incipimus in eccleſta, ac dodtrinam Pa-
trum, Prophetarum, Chriſti, Apoſtolorum, ac pio-

S,
usmo⸗

ſt⸗

ej ob⸗ mugitum citius infernalem, guam voân hominis au-

lumt rum & on thodoxorum inter pretum vitiamus] melio-
ℳ— rves auktores ac vtiliora eript nec legerent, nec in-
1An telligerent, vt non male Zuis de monachis Wis ſtupiais
4 uſurpet, guod Gellius ae ſuæ gtatis bominibus pro i-
Ee⸗ dit, vbi ait: Quia ſæculum noſtrum ab Ennio &
Fuun ormni bibliotheca veteri deſcinit, multa ignoramus:
elx quæ non laterent, ſi veterum lectio nobis eſſet ſa-

8 miliaris.

288 DE LINGVAE LATINAE
conſtans. fons refrigerii terre vices obtempe-
ranz a quo ſtillationis gre Plenitudo ſitienti
mihi doctrine pocula ſalutaris domii cöferat
gre. vt ſtilus meus elatatus corpore deſidia
lenigratur. ocioriq rubidine excellentisſimis
eficacisſimisq; dotctrine dotibo acuatur. & vt
ſenſus meus interior excecatus erroris nebiulo
& cecitatis perfoſſus cuſpide elimante lugubri
ncipe tenebrarum luminoſo fulgure diuine
yneumatis miſoricorditer illuſtrentz. Ob hboc
fratres charisſimi deprecemur omnes vnanime
ſummum fontem miſericordie. vt inſulſus
nrm cordium infundat rorö cariſmatis vt
ſpus nr incluſus oſſbo carnis pondere ad ſum-
morls bonor. eleuetur noticiä. & cor nrm ve-
latum fantaſmatibg lintheo carnir exutus
ſummu boni intelligat. intelligendo diligat.
diligendo potſideat. & ſic mundifcetur a vi-
ciir, ſanclificetur a duo. & : pationes
cor pis memorias adipiſeatur eternitatis gliam
ſituatus irreuocabiliter inter cöciues ſckos
eccleſiæ triumphantis vbi ſedet vnica trinitas
maieſtatis in ſolio ſuauiter. diſponens diuina
cele-

16
leleſiu

zeculo
n ol
nnu 5
mio, quo
na gool⸗
ciiudicen
nio, cloq,
rumgvenn

.

tore ſocls
eos elenb
Uugci na
ettoctden
Cocete
lüs Loceti
ur ſopnn
potelhguea
ter tum co
Nem inpre
it beyrebena
ſenyit
E
le oru/

linn e,
1

INA

ler ier,
tu, 4
elanizin
A ,. G,
nt
elynn
Ge Ait
N.
Npepener
iſli
ſnent n
74 ſe.
ppru.
R
Ac
,/r.
unne
ſtr
thitet
iutnt

lr⸗

IN GER M. FATIS CAP. V. 289

teleſtia ſiue terreſtria. vidés eternitatis in
ſpeculo cuntta Ppterita. Eſentia & futura.
quod nobis triluat plaſmator omnium cuius
regnüu eſt vermanens ſine ſine. Ex hoc procæ-
mio, quod mihi ita obſcurum videtur, vt no-
ua gloſſa nouaque moraliſatione indigeat,
diiudicare quis poterit, quali fuerint inge-
nio, eloquentia ac eruditione homines, cum
quibus Agricolæ, Reuchlino, Buſchio, ho-
rumque in vindicando Romani ſermonis ni-
tore ſociis res fuit. homines erant, vt Eraſmus
eos deſcribit, qui falſa perſuaſione doctrinæ
turgidi, magna confidentia ſtultitiam ſuam
perdocebant: illiteratiores, quam vt alios
docere potuiſſent: elatiores, quam vt ab a⸗
liis doceri ſe pasſi fuiſſent (p). De ſcriptis.
quæ ſophiſtæ procuderunt, generatim dici
poteſt, quod R. Agricola de Rhetoricis noui-
ter tum conditis, & in eadem vrbe, qua Cato-
nem impreſſum adfirmaui, exſcriptis, iudi-
cauit (): Magnum ſane & loquax volumen,
vt deprehendere ex annotatione capitum totius
operis potui: ſed quod male de ſumma rei
ſontire cogit, eſft“ quod is, quisqquis demum
iſta ſeripſit; videtur mihi forte copioſius de
arte potuiſſe dicere, quam ex arte. Erant
enim ea, quæ vidi, horrida, & (quid aliud di-
cam)

(p) de conſcrib. epiſt. p. m. 20.
(q) Epiſt. ad Ant. Liber. Lucubrat. pag. 177.

290 DE LINGVAE LATINAE.

cam) barbara, & ſeholarum noſtratium ſor-
des redolentia. Continget tamen illi fortaſſe,
quod fere tultis ſolet? vt & ſuam turbam,
inueniat, & aliis errorem ſuum allinat. Ha-
bent enim vel præcipuum hoc malum deteriora,
quod non intra auétores ſuos ſubſiſtunt“ nec
fere quicquam tam peruerſe fir cui non modo
patronus, ſed etiam ſectator non ſit paratus.
Alexandro certe, vt eo, vnde diuerti, red-
cam, non modo patroni, ſed ingentes etiam
ſectatorum exſtitere per aliquot ſæcula cater-
uæ: quibus errores alleuit ſuos. Quum
prima rudimienta quam citisſime perdiſcere
oporteat iuuentutem, hæc diutisſime circa
Alexandri tricas occupata, non modo tem-
pus, rem pretioſisſimam, perdidit, ſed, prout
rælegebantur iſtæ in ſcholis (r), horrore
quodam barbarieque eſt imbuta, vt poſtea &
ſerius & difficilius meliora perceperit. Hinc
etiam euenit, vt Germania meliora docenti-
bus tamdiu repugnarit: quum nempe pæda-
gogos tam acriter pro Alexandro ſuo propu-
gnare conſpexiſſet juuentus. Cuius Doctri-
nale etſi iure ingeniorum carnificina nomi-
nari potuerat: tantum tamen abfuit, vt
Herm. Torrentinu, doctisſimus Hegii diſci-
ulus, integrum illud explodere auſus ſit, e-
legantiæ hoſtium impetum veritus, vt obſcu-
ros
(r) Agricola c. I. p. 188.

N

os Cumt
es Plane
gue Pard
tamnen V
Torkenti
licss ein
cellehubt

zy Gte
MA .
1.

mo Locbul

R

dermulta

yuin .
1 e„

ng. 1.
Irnnt,

ſ,
uren,

Nr,H

1in
ertre⸗
tez einn
licke
elleere
e te
Clo ten⸗
lchrnt
Loror
tota
Cocent⸗
oohl⸗
Dodr⸗
anoni⸗
ut,
Ali⸗
6 ſhe⸗
Mn⸗
10

IN GERM. PFATITIS CAbP. V. 201

ros dumtaxat, falſos, redundantes, & inuti-
les plane eius verſus emendare ſuſceperit: id-
que parce admodum ac caute. Crabrones

tamen vel hac opera ſua ita incitaſſe bonum
Torrentinum legimus, vt miſere ca a ſchola-
ſticis dilacerata, apologia defendere ſeſe ne-
ceſte habuerit (S).
IT 2 At

(S) quæ eius in primam partem Dodcrinalis Alexandri
Commentariis ſubieéta eſt, ita inſcriptis: Hermanni
Torrentini inten Grammaticos noſtiæ tempeſtatis
viri litteratigJimi Commentaria pulcherrima in pri-
mam partem Doctrinalis Alexandri cum accurstigſi-
ma vocabulorum interpretatione guibus. lam mendo-
Iis ſuperuacaneis & ob curis verſibus vel reiedtis vel
in veriores & planion'es muütatis. Continentur hic
permulta ſcitu dignigima, quæ nullis aliis habentur
gloſſzmatis. Sunt autem hbæc commentaria teetio
caſtigata diligenterque ab ipſo auctore recognita, ad-
ditis in mangine tenminuationibus cundtisgue vocabu-
lis & notis arithmeticis in ſingulas paginas vt faci-
lius inueniantur quæcungue vocabula. eſt præterea
Perfeltior & plenior vocabulorum index vel tabula,
nihit penitus prætermittens ſeld facillime deſidera-
zum oſtendtens. Item in obtrectator es einsdom Apo-
logia G Rpigrammata dug. Qum Apologia
elegans admodum ſit, quæ Commentartiis meis mul-
tum lucis præbere queat, integram adiicere conſti-
tui, præſertim quum ſatis nouerim, Torrentinum
in paucisſimorum eſſe manibus. Hermanpnus Tor-
rentinus religisſo aoctogue viro demino loaunni Tor-
rentino Canonicor. Præmorſtraten! in Harlemo
Prouinciæ Hollanaiæ Præpoſito, JZratri ſuo alutem
Pplurimam dicit. Audio, mi zater, nonnulios eorum,

292 DE LINGVAE LATIN AE

At quod Hegius, Wimphelingius, Tor-
rentinus, Murmellius, & reliqui, qui ad ex-
ſtirpandam barbariem conſpirarunt, tanto-
pere expetierunt, inſulſorum autem homi-
num pertinacia impediti efficere non value-
runt,
gui ſibi ſcientiam vendicant, vitio mibi vertere, gra-
uitergue culpare, guod in his elucubrationibus ali-
quot Alexandri verſus vel vt mendoſos obſcurosue
correximus, vel vt ſuperuacuos inutilesgue ſuſtuli-
mus. Tantum namgue & tot ſæculis approbatum
grammaticum temerari diſcerpique non oportuiſſe,
contendunt Hüuic igitur calumniæ paucis reſpen-
dere neceſſarium duxi, ne tacendo videar crimen a-
gnoſcere, ſcgue demnm labor noſter irritus bpereat.
Quicungue igitur banc noſtram in Alexandro emen-
dando carpit induſtriam Llibere ſeribam, quod ſen-
tio] aut illiteratus eſt, & grammaticæ prorſus igna-
us, aut certe inuidentiæ morbo deprauatus inſanit.
Quis enim vel mediociiter litteratus ignorat, quot
mendoſi, quot obſeuri inutiles verſus fuerint in Ale-
andro gquod & Sulpitius Verulanus, & Aldus
Manutius Romanus aliigue viri doctigimi perbhi-
bent : quorum opera effectum eſt, vt Alexandri Dodtri-
nale, gquod vocant, Italiæ ſebolis exploſum ſit. Quod
ipſum guoniam noſtris in regienibus factu dißicite
ac pene impogſibile videtur, doctorum hominum hor-
tatu inuidioſam hanc & ſane laborioſam hanc ſuſcepi
prouinciam; vt buius primæ partis mendoſa quægue
corrigerem, opaca illuſtrarem, & redundantia am-
Pputanem, præceptoribus ſimul & auditsribus conſu-
lens. Ts namque olim bueri non ſine malo noſtro
erti ſumus, quantus labor ſit Alexandrum edi-
ſeere, Gad vnguem intelligere; guod plerigue intra

uann he
entig e
nde
ANlungi
Alrain
nendnt
ltinoni
l nei
n hin

. „,
eti,

n peniſ⸗
/, „ / ..
ℳ /.
nner,
ſtut zerent⸗
runet ener⸗
mn, ut e
znyſi nr

AAM N.

l,zut
eucn

uAR.

un .

ſ 70

IN GERM. FATIS CAbP. V. 293

runt, Herm. Buſchius demum perfeciſſe recte
putatur, anteceſſorum tamen iſtorum labori-
bus quam maxime adiutus: horum enim vi-
ribus barbaries vehementer labefactata im-
petum ſuſtinere amplius non poterat. Co-
1 3 lonia,

ſeptennium vix poſſunt. Quando namgue pueri ca-
bient hos verus: Credo gradus ſummos collatis
connumerandos. Si gradibus fiat collatio &.
Item iſtos: Primitialis erit vox in qua dicitur eſſe.
Et iſtos: Perſonas dabit imperium primas in vtro-
que & c. gui laborioſe diſcuntur & parum ſructus
affenunt. Multague id genus Alexandri carmina
ve! reieci, vel correxi: guod facile videt probatgue
lector intelligens. Quam igitur culpam commerui,
guod pueros adoleſcentesque graui ſtultoque labore
leuaui? Alexandri mendas erroresque ſuſtuli. At
dicet aliguis, laborent adoleſcentes, vt nos fecimus,
nec otio marceant. Siccine ais, bone vir. ſed bæc
verba tua deteſtandam præ ſe ferunt inuidentiam,
quum indigneris, & ægre feras ephebos nzunc facilius
& melius inſtitui, quam tu ſis inſtitutus. Quid hoc
aliud eſt, quam ſi doleas, alios illac carpento vehi,
gua tu pedibus iten feciſti. Summa profecto ae-
mentia atque peruerſitas eſt, alienæ felicitati inui-
dere & aliorum commoais grauiter engi. Verum
boc pacto confutatus aduerſarius alteram profert
calumniam. &i, inguit, Alexander erroneus fuit.
eur maiores noſtri, viri vtique perdocti, eum non e-
mendarunt? Facilis eſt ad hæc obiecta reſponſio. Sed
vtinam inuidia careat veritas libere prolata. Erat
apud maiores n'ſtros mira bonorum librorum penu-
ias bumanitatis artes cum libris perierant: erant
docti quam plurimi, litterati vero perpauci. Doce-

294 DE LINGVAE LATINA

lonia anigem diutisſime perfugium ei præ-
buiſſe videtur; nam licet Herm. Nuenarius
cum primis eam ibi antea oppugnauiſſet,
quam Buſchius eo venit. hic tamen ſophiſta-
rum ſolœciſmis & turbine ita agitatus iſtic
eſt,
bant enim ea temrveſtate præceptores meram barba-
riem vt Ebrardum Cornutum, Modos ſignificandi-
& einsmodi guibus ſolæ continentur ineptiæ, diſcipu-
losque ſtultiores renaunt, gquam acceperunt. Quis
iitur io tem po ré Alexandi hbuüius erata corrige-
ret, immo guis intelligeret aut etiam animaduerte-
ret? Nunc autem Deo propitio humanitatis artes
reuixerunt elegantium libronum permagna adeſt
copia, vt non oporteat nunc barbariem legere, non
oporteat in Alexandri labyrintho apud Minotaurum
incluai. hoc eſt friuola dicene & numguam perdi-
ſcere. Legenai ſunt, vt Aeneas Syluius ait]) orato-

res, hiſtorici, poetæ non in pucici;, ſine guibus nemo

litteratus euadet. nemo ſacras litteras Vunditus in-
telliget. Verum opus eſt frins grammaticæ funda-
menta locare: id guod per Alexandruma nobis ca-
Rigatum & interpretatum iam facile futurum ſpe-
9. Nullus igitur Alexandrinum bunc, guem dixi,
labyrinthbum vereatur ingredi, guem Theſei exemplo
peruium reddidi, & latitanteni in es Minotaurum
wuuenesgue deuorantem, necaui. Sed baæc badctenus.
Sunt quogue, guibus diſplicet, guod in erponendis vo-
cabulis, aut pro dictorum confirmatione poticos
verlus attulerim, putantgue, latius fuißſe, verſi-
culos ineptos & plane barbaros, guos ſolos ipſt noue-
runt, allegaſſé'm Sed hi Zoili cum inſeitia ſua con-
temnendi ſunt: gquum ignorent, omnibus grammati-
cis id moris eqſjè. Nam ſi Pri cianum, ſi Seruium non
viderunt, ſaltem Donatum & Alexandrum meminiſts

lNt 4
us: 4
Hurtlal
105 0
61 eiecl

ben
i
Ilteri

„1
minA
n nlui,

toru Ter

t Nutuo
Pnthole

tonhi

Giudicen
Lyile 6
/
Memis

h
Guler
NU

IN GERM. FATIS CAP. V. 29 5

eſt, vt academiam relinquere demum ſit coa-
ctus: quæ ſupra laudatum deſticampianum,
hartholomaæum Colonienſem, Io. Cæſarium, &
alios complures eruditisſimos viros, propter-
ea eiecit, quod Buſchio adſtipulati obſole-
T 4 tam

debebant quorumælter de præpoſitionibus ſeribens
guiugue Virgilii Carmina pro teſtimoniis aſſumpfit.
alter de conſtructionibus agens multos Ouiaii verſu⸗
appoſuit. Verum cur non liceat poeticic vti verſi-
bus in grammaticis? gquum his etiam liceat vti in ſa-
cris litteris: vt non ſolum videre eſt abud Hierony-
mum & Auguſtinum, ſea etiam apud Apoſtolum Pau-
lum, qui ſaltem tribus epiſtolarum ſuarum locis poe-
tarum verſcbus vlurpatur: vt merito pudere debeat
vaniloguentiæ ſuæ quosdam nugatores, gui nefas exi-
ſtimant poetas voluere. Sed de hoc alius plura ſcri-
bemus, ſi fata ſineut. Hæc in obtrectatores noſtros
abunde dicta ſint: guibus ſi quid rationis ineſt, ma-

utue ful. nifeſtæ veritati tandein cedent. ſen autem bruti ſunt.
en. inanis fuerit apud eos omnis qerantumuis prolixa ræ
i ſS. . tiocinatio. Tu velim, mi germane charigime, no-
un iti ſiris opuſculis accurate patrocineris vt ſoles, nos-
lierenl que mutuo diligas. Hactenus Torrentini Apolo-

gia. Ad duo Epigrammata, quorum in libri titulo
mentio facta eſt, quod attinet, alterius auKor eſt
Bartholomeus Colonienfis, alterius, eiusque elegan-
tisſimi, ipſe Torrentinus: hoc quum dignisſimum
duüudicem, quod ab omnibus legatur, apponam.
Zoile gquid noſtros rabido petis ore labores,
Et ſtolide damnas. guæ minus ipſe capis?
Non mihi nowia ſunt tua ſibila ſed tibi: nempe
Stultititiam brodu, barbariemgue tuam.

Protousun

un tor

. 88
ekmnmc

296 DE LINGVAE LATIN AE

tam ſordidamque reprehenderant ſcholaſti-
corum dictionem, & obſcuris atque bar-
baris vocabulis repudiatis, Latina reſtituere
erant conati. id quod Andreas Canter, eru-
ditus vir, ibi etiam tentauerat. Sed tamen,
quum Buſchius ab laudato Herm. Nuenario
Coloniam reuocatus eſſet, Alexandri Doctri-
nale denuo adortus, non prius ceſſauit, quam
id penitus exſtirparit; limatisſimis ſcriptis
ſuis, præſertim eo, quod Vallum humanitatis
inſcripſit, & ſuo in Donatum Commentario,
operoſe maxime demonſtrans (ſ), tantum
abeſſe, vt informis Alexandri textus incor-
ruptum Romanum ſermonem præberet di-
ſcenti-
Nos Phœbea cobors laudat. ſtudio ague pubes
Nos legit; inuidia, rumpere liuor iners.
Rumpere liuor iners: diſcunt ætate minores,
Quod ſenior neſcis: rumperne liuor iners.
Commentaria, quibus Epigramma hoc, atque Apo-
logia ſubiuncta, impreſſa ſunt Coloniæ per Marti-
num de Werdena a. 1509. 4. & quibus in meo, quod
habeo, exemplo, addita ſunt Commentaria in ſecun-
dam partem Doctrinalis Alexandri ab eruditigimo
viro Kempone Theſſäalienfi Hollandiæ magiſtro bona-
rum artium Parrbhiſienſi 7pro anhelantibus Syntaxin,
poti ſamam grνaαicæ ſpem, luculenter intelligere
iam du lum in lucem edita. Coloniæ ap. eundum
impr. a. 1509.
(60) Buſchii ſcriptorum Catalogum dedit Hamelman.
in lib. III de viris in Weſtphalia illuſtr. Oper. pag.
166 ſeq. & in eius vita.

N6

ſentidicn
nſes loyt
itantes,
um rech
terum C
eum ed
l ſius celt

SS

mihilomin
1. gniue

ault ene
im .
n! ſacl * re

clle re

Eiuſine Pled

isne

uuen

Red imn

nciog.
lunitger

n ſp
ani
mrnm,
lantunm
inor⸗

lehlber

ven
iur,
Aleyo
her⸗ ct
neo lol
isſem.
Ctiſinn
nur

. N n ,

IN GERM. FATIIS CAbP. V. 297

ſcentibus, vt aridus pumex aquam citius da-
turus videretur poſtulantibus. At Coloni-
enſes ſophiſtæ, de vindicta porro asſidue co-
gitantes, rem eo perduxerunt, vt Bufſchius,
tam præclare de cuncta Germania meritus,
iterum Colonia relegaretur; quum vidiſſent,
eum Reuchlino eſſe amicisſimum, famæque
ipſius acerrimum defenſorem. Buſchium
nihilominus perpetuo, ſi quemquam alium,
R. Agricolæ conſilium fidelisſime ſecutum,
nouimus, quo cognato ipſius, R. Langio, du-
dum ſuaſerat, vt, quamuis magna eſſet indo-
ctorum manus, cam tamen auderet conte-
mnere, nec multitudine moueri ſe pateretur:
quum ipſa plerumque turba ſi bi obſtaret; &
raro inter ſe conſentirent, quibus non con-
ueniat cum veritate. quare prouocandos
putauit Agricola litterarum hoſtes, & in fa-
ciem coarguendos: quos ne tunc quidem in
viam facile redituros, ac deſipere deſtituros,
verisſime prædixit: id enim Reuchlinus &
Buſchius ſatis deinceps expertos eſſe, cogno-
uimus.
Quæ admirabili Buſchii in oppugnando
conſtantia effectum denique eſt, vt, barbarie
ex vrbe Colonia fugata, in cuncta Germania
mox ſit oppreſſa firmisſimis Deſ. Eraſmi, &
VIr. Hutteni armis, quibus Phil. Melanchthon
ſua deinceps conſociauit. Prius vero quam

1 5 hid-

298 DE LINGVAE LAIINAE

hic ſumma ſua eruditione inclaruit, Alexan-
dri Doctrinale ex Germaniæ ſiholis penitus
liam erat eiettum, Cinca annum ſcilicet
Cc1o 15 vI, quum cultiores grammatici libri
ederentur pasſim in Germania, Alexandri
grammaticam, quæ ſola fere per tria integra
ſæcula in monaſticis ſcholis dominata fue-
rat, euaneſcere demum cœpiſſe, M. Cruſius
adnotauit (sſſſ). Grammaticorum enim ſor-
des Reuchlini, E'imphelingii, Bebelii, Simleri
reliquorumque diligentisſimorum magi-
ſtrorum diſcipuli, poſtquam optimum optimi
Hegii diſcipulum, Buſchium, non infeliciter,
licet periculoſa ſatis contentione, id tentaſſe
viderant, coniunctis viribus vbique expurga-
tum iuerunt. Litterarum ſtudia, viginti
quatuor circiter annorum ſpatio, non parum
nitida quidem in ſuperiori Germania fieri
iam cœperant: ab anno videlicet XV ſæculi
octogeſimo ſecundo, quo R. Agricola Hei-
delbergæ ſcholas aperuit, ad annum ſæculi
XVIa Cruſio notatum. quod temporis ſpa-
tium quo breuius pro operis mole videri pot-
eſt, eo ardentius hominum ſtudium, eoque
maiorem inter litterarum ſtudioſos æmula-
tionem exſtitiſſe, coniicere licet. Romani
tamen ſermonis nitori, ita, vt par erat, con-
ſuli prius haud potuerat, quam fontis, ex quo
omnis
(Sſ) Annal. Sueu, P. III, lib. IX, c. 14, p. 528.

6

omnnis in
nterciſt
nauriret,
os non
Ui Alen

N
fum Naln
0
Plrct
vemI

7
4

Hcototes,

nid (1.

Oiueremer.

pyep tere⸗
Cirybem,
die. 4

run /

dtg. .
akere

..
arult 4
/
Nl
,„il.. .
, Alenune
ſet,
Ttrlinten
1 1/.
MCA

en
len M.

ſ, e
1 M-.
nCptu
eliclteh

lende

einntron
M
1. Viorit
IE Ii

rfenc
Ouperum

Veeui
,M-
ſrolli
dͤſor.
lipot⸗
Ml
⸗
do
ns

IN GERM. FATIS CAb. V. 299

omnis impuritas adhuc fluxerat, venæ eſſent
jnterciſæ; & iuuentuti, vt ex dulciore fonte
hauriret, contigiſſet, turbidos maxime riuu-
los non amplius conſectanti. Inter illos,
qui Alexandro exploſo in ſuperiore Germa-
nia grammaticas edere coœperunt, ſunt lo.
Alexander Bratſicanus, Tubingenſis Padotri-
ba, vt a Cruſio appellatur, & Iacobus Hein-
richmannus, vterque Bebelii diſcipulus. Quo-
rum grammaticas inſtitutiones, quum ob
Præceptorum multitudinem atque molem
ad tironum captum minus accommodatæ
quibusdam viderentur, non ita multo poſt
loco motas, infra audiemus (t). Iſtorum ta-
men
() vid. Caſp. Crucigeri Orat. de Initiis, progre gione,
& incrementis dobfrinæ erucditæ in Academia Lipfi-
enſe & Wittebengenf: L. V. Declam. Melanchth p.-
375, ſeqq. pag. 383. ſcribit: In grammaticæ tractlatu
conformando ad aliguem vi'um ſermonis, & ſos ipta
veterum intelligenda, haud ſcio an nemo noſtrorum
quidem hominum prius aliguid magnopere adiumenti
attulerit litterarum ſtudioſis gquam Bebelius &
Henrichmanus. nonnullis de Bebelio interpoſitis,
pergit: Hic (Henrichmanus) ante annos LV eaita
præcepta ab ipſo grammaticæ in pretio fuerunt,
propterea guod oraine per picuo tradi omnia
cernebantur, & addebatur exem plorum illuſtris co-
pia. Audiui ex patne meo, optimum virum & fiae-
lisſimum præceptorem gquo ipſe guogue vteretur] illis
temporibus Georgium Heltum noſtræ acaaemiæg non
enotum, ſuis diſecipulis eum librum propoſuiſſe, ita,
vt ediſcere cogeret bos verboſas ſane commentationis

300 DE LIN G VAE LATIN AE

men aliorumque ope factum denique eſt, vt
Alzxandri Doctrinalte tanti antea æſtimatum,
& tam acriter a ſordium patronis defenſum,
ita poſthac viluerit, vt centum iam abhinc an-
nis raro libri exemplum conſpeltun, ſit (tt).

In eodem Doctrinali exterminando a lo.
Auentino, celeberrimo præſtantisſimoque hi-
ſtorico, multa & ſtudiis elegantioribus vtilis
valde opera collata eſt. Hic enim ex vete-
ribus ſcriptoribus, ipſis adeo fontibus, gram-
maticam edidit hoc inſignitam titulo: Ullus.
Principibus Vilelmio, Litauico, Arioniſto, Li-
terarizaque Reipublicæ Boiorum dedicatum.
Rudimenta grammaticæ de olto partibus ora-
tioni? & conſtructione, Græcorum declinatione
ſeorſüm. de Figuris, Quantitate ſyllabarum,
Accentu, de Diſtinttionibus, Pedibur, Carmini-
bur, Ex Varrone, Cicerone, Muintil. Diome.
Phoca. Aelio Donatos Seruio: Priſciano:
Terentiano: Martiano Capella, collelta. Cæ-
teris quoque clarisſimis ſoriptoribus lectitan-
dis obſeruata. Encyclopedia orbisque doctri-
narum in calce. Ioannes Auentinus Thurino-
marlts
accuratæ expoſitiones: atgue multis fuiſſe id per-
guam moleſtum ac graue. Vixit adhuc tum Hen-

richmanus Auguſtæ Vindel. quum hæc de ipſo
ſcripſit Cruciger, centum circiter annos natus.

(tr) Abr. Bucholzer Ind. Chronol. p. m. 349, ad an.
1212.

Uttbio⸗
polqvann
Jetum,
Ee loone

Glarl polle
1

.
. Ce-

1,4.
Altr⸗

IN GERM. FATIS CAbP. V. 301

marur edidit atque recognouit. Studipſo
grammaticæ
Si vis grammaticam facile vel diſcere pau-
ci⸗y,
Vtiliore nequis ac breuiore libro.
Non cupio vanis, leltor, te fallere verbise
Luminibus credas ſod, ſiudioſe, tuis.

Conſcripſerat libellum hunc Auentinus,
quum ex academia Ingoll adienſi ad inſtitu-
endum principem Erneſtum, ſiue Arioniſtum,
vt ab ipſo Auentino appellatur „ euocatus
eſſet: quem deinde Ingolſtadienſium pro-
feſſorum rogatu recognitum & ſic locuple eta⸗-
tum emiſit (u), vt nemo de breuitate & red-
undantia iure queri poſſe ipfſi videretur:
poſtquam in præfatione ahen ita ab ſe ſup-
pletum, vt nihil amplius, quod ad rationem
recte loquen di ſcribendique pertineret, deſi-
derari poſſet, pollicitus eſt, quinque leges do-
endi,
(u) Auguſtæ an. 1517, 4, in Min lilleraniana impr.
In epiſtola ad lectorem Rudimentis ſubiuncta que-
ritur Auentinus, Rudimenta hæc ſua, quæ quinque
annis ante ad facilius inſtituendum principem
Monachii ediderit, iam tum toties ex officinis pro-
diiſſe, elegantioribus gaidem formis; at mire ab ar-
chetypo aberratum eſſe: quapropter contendit ab
lectore, vt cetera exemplaria, tamquam fœtum ad-
ulterinum ſubditiciumque, abdicet: iſtam vero re-
cognitam editionem, tamquam legitimum here-
dem, cognoſcat. .

302 DE LINGVAE LATINAE

ceudi, quas ſe ipſum expertum eſſe teſtatur,
inſtituendis pucrir quam facillimas, præmiſit.
Quæ profecto ſalutares maxime ſunt atque
neceſſari?ꝰ. Quum cognitio Latinæ linguæ
obſeruatio dumtaxat ſit, atque clarisſimorum
auctorum imitatio, prudentisſime Auentinus
præter cetera ſuaſit, vt ad bonos auctores ef-
Rngendos totis viribus, manibut bedibusque,
Properetur. Proinde Eraſmum & R. Agri-
colam eam inſtitutionem vtilisſimam duxiſſe,
confirmat, vbi grammaticæ præcepta quam
breuisſime traderentur (v).
Quo vero minus ſæculum ſuum in re lit-
teraria felix putare potuerit Auentinus, odio-
Ja grammaticorum quorumdam adminicula
prohibuiſſe, vmbratilesque eorumdem prace-
ptiunculas, adfirmat. quibus ipſi ſeæculo ſuo
nondum carere plane licuiſſe, vehementer
doluit; quum parum, vel nihil potius, iis
pro-
(v) Eraſmus ſuam ea de re opinionem aperte maxime
expoſuit Ep. 26, lib. XII. his verbis: Ego nec hos
probo, gui neplectis in totum præceptionibus, ex au-
doribus petunt loguendi zationem: nec bos, gui
precebtis adaicti, non uerſantun in voluendis aucto-
ribus. Præcepta volo eſſé pauca, ſod optima: guod
religuum eſt, arbitror, b'etendam exr optimis guibus-
gué ſeriptor wuas, aut ex eorum ollo‿ρρναi, gui ſic lo-
guuntur, vt illi ſeripferunt Hac vwia ſi cui nin
bplacet, non video, guid ſuperfit, Bift vt ad magicas
polygraphias ridiculas contugiavius: guas non
zicnd, age⸗ cuiguam uſui faihi.

1

oletun

ent
Uugement

ſere hetd
Cligent,
marimnerd
extabant,
Adhuc py⸗
haud mne⸗
eſſent I
bus rirh
Kruerene
Gitins
Crun arno⸗
gleni ſ
taernern
1 Mulo
lum u
Nliebco,e
tapaucos
AUt MMolel
cmptubn
Deruorenun
CMrllezn
4 Oenn d
Cortenlen
nis Ttiun

rproru

ell. *
e elits
inln I
ni in

1

Gnu

IN GER M. FATIS CAP. V. 303

profectum ſit in erudienda iuuentute, velut
nugamentis, quibus excutiendis tem pus mi-
ſere perdi ſoleat. Nullo enim iudicio, nec
diligenti cura, ſed imprudenter ae temere
maxime, quæcunque de grammatica re vulgo
extabant, legenda atque ediſcenda iuuentuti
adhuc proponebant nonnulli ludimagiſtri;
haud magni referre exiſtimantes, qualia iſta
eſſent . modo Sgrammatica vocarentur, qui-
bus principia ceteris artibus vtcunque præ-
ſtruerent. Vnde factum, conqueritur eru-
ditisſimus Melch. Volmarius (xX), vt vix mul-
torum annorum ſpatio, magna contentione,
vigilanti ſtudio atque labore emergere po-

tuerit Germaniæ iuuentus: quum ex aduer-

ſo paullo poſt nulla iniqua opera, immo per
luſum quemdam ac ſomnum, & quaſi dor-
miendo, eo doctrinæ peruenerit; idque in-
tra paucos admodum menſes, quo ſibi puero
aut adoleſcenti ceterisque ſuis zZqualibus
compluribus annis ægre adſpirare licuerit.
Peritos enim recte inſtituendæ pubis vbique ſe
obtuliſſe, addit Volmarius, artificer, id vnice
Operam dantes, & certatim Pro ſe quisque
contendentes, vt teneri animi nonniſi opti-
mis vtriusque linguæ e principiis initiati, Præ-
ciſa prorſus omni ambage, compendiaria via,

quam
(M) ap. Henr. Stephan. de bene inſtituendis Gr. lin-
Zuæ ſtudiis, p. 38 ſeqꝗ.

—

„

304 DE LIN GVAE LATIN AE

quam celerrime eo, quo tendebant, perueni-
rent. Eximio hoc & ſingulari ſtudio acci-

diſſe, certisſimum teſtem habemus Era-

ſmum (y), vt iuuener præcurrerint ſener, &
minores eo profeerint, vt his, quos præcepto-
res habuerant, ipſi vicicfim potuerint præci-
ere.

Peritis iſtiusmodi artificibus, quorum o-
pera tantum bonum contiti Germaniæ,
Auentinum adnumerandum, puto. Docen-
di ſaltem legibus iſtis quam ma AXxime vrgebat,
ne præceptores in grammaticis diu hærerent,
ſed ad ipſos auctores, clarisſimos dulcisſi-
mosque fontes, ſeſtinarent. Vrbanus Regius
quoque ſalutarium mixcrptionum plenisſi-
ma epiſtola, ad ipſum Auentinum ſcripta (2),
huius induſtriam & Propenſam bene faciendi
voluntatem mirum in modum extulit, quod
iuuenum Pasſim errantium miſertus veram
iis monſtr auerit ſemitam. N amque multo-
rum annorum periculo plusquam durisſimo,
quod in docendis pueris expurgandaue lin-
guæ vitiligine non ſine pulcro diſcipulorum
fructu fecerit, conſtitiſſe ſibi, & prope quoti-
dianis moleſtiis occaleſcentem ſe demum di-
diciſſe, confirmat Regius, neceſſaria quidem
AG⸗
(y) ep. ad Pirckheimer. huius familiar. epiſt. lib.
ep. 46, b.
(2) Auentini Rudimentis Gram. eſt ſubiecta.

6

llum
fen ed
nt t tims
ue e Nont
run Mon
hoeihſun⸗
ſuis Cocene
Tuin modn

adn

ſon gatn

Pein
A le le
m Mplo
le,ndt,
en puene
lentu Elp
toneguen.
feclum keeen
cenplun t
o bi n
Re
terechuun
Rudmentre
tlinonuum
nunml
teiti Ueni
or don in

WIX .

bent

.

. .
lebemn l

,

1,

unm m.

ronn
Cenmun,
b. Mer
nenget
Ilarmnh
Alest⸗
ltkegut
n ſenc.
nſapnl
enekctent
ul,

ts el⸗ 71

ate i⸗
plorun
Ne ⸗
mmnt

1 pin

Urifndne

IN GERM. FATIS. CAbP. V. 305

eſſe grammatica præcepta, ea tamen, quoad
Feri posſit, quam paucisſima eſſo debere, modo
ſint optima; & quo pauciora, eo facilius oci-
usque bonam indolem ad eloquentium aubto-
rum leltionem componi eruditisſemam. Et
hoc ipſum eſt, quod Auentinus quinque iſtis
ſuis docendi legibus tam diligenter ſchola-
rum moderatoribus iniunxit. Qui egregi-
um plane inſtitutionis ſuæ dedit ſpecimen, in
ſupra laudato Boiariæ duce Erneſto: quem
Auentino præeunte ſine oneroſis laboribus
& in aulæ deliciis breui grammaticam per-
didiciſſe, idem Regius teſtatur: id quod to-
